| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Уважаема госпожо председател, моята процедура може би става вече излишна, тъй като остава малко време. Тя щеше да бъде – да прекъснете заседанието докато след почивката се появи представител на министерството. Това очевидно ще се случи, но аз се ползвам от пр… |
| 18.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и осмо заседание | Уважаема госпожо председател, връщам се на припомненото от колегата Иванов. След като е налице, но не тук в пленарната зала, а в комисията, текстът на становището на Министерството на образованието и науката и този текст много подробно, по същество и компетен… |
| 13.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Независимо от краткостта на този закон, само три члена, той е от особено значение за цялата система на висшето образование в България. И неслучайно Министерството на образованието и науката има аргументирано, под… |
| 13.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и седмо заседание | Уважаема госпожо председател, моля прегласуване. |
| 11.05.2005 | 39 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаема госпожо председател, предвид това, че и в момента влизат народни представители и голяма част все още не бяха в залата и може би не стана съвсем ясно какво точно се предлага, предлагам прегласуване. Благодаря ви. |
| 02.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и първо заседание | Ако този срок е инструктивен, тогава оттегляме нашата процедура. |
| 02.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и първо заседание | Уважаеми господин председателю, преди малко се получи малко недоразумение – става въпрос за друг срок - чета чл. 68, ал. 2: “(2) Когато на първо гласуване са приети повече от един законопроект, уреждащи една и съща материя, водещата комисия с участието на вно… |
| 02.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и първо заседание | Благодаря, господин председателю. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Законопроектът, предложен на вашето внимание, има сравнително дълга история. Той беше изработен миналия мандат на парламента, грижливо, внимателно, в продължение на две години… |
| 25.11.2004 | 39 НС | Четиристотин Двадесет и осмо заседание | Мисля си, че това е енциклопедичен пример за демагогия, господа министри, и категорично опровержение на казаното от министъра на образованието господин Дамянов. Както и да е. Реалистично е 4,5% от брутния вътрешен продукт да бъдат отделени за образованието. Т… |
| 25.11.2004 | 39 НС | Четиристотин Двадесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми госпожи и господа народни представители! В последните няколко месеца сме свидетели на една широка обществена дискусия за образованието, отразена във всички медии. В нея шумно и амбициозно се присъедини самият мини… |
| 19.11.2004 | 39 НС | Четиристотин Двадесет и шесто заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми колеги, няма да коментирам словесния фойерверк на уважаемия господин Илчев, той впрегна цялото си красноречие. Не стана ясно обаче защо или може би по-скоро стана ясно защо. За разлика от него и като имам предвид се… |
| 09.11.2004 | 39 НС | Петдесет и девето извънредно заседание | Дупликата ми е съвсем кратка. Доколкото знам, по нашето законодателство членове на семейството са децата до 18 години. Толкова по въпроса! Благодаря ви. |
| 09.11.2004 | 39 НС | Петдесет и девето извънредно заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги, ще бъда съвсем кратък. Предлагам т. “т” да отпадне. Тя гласи: “ т) на децата на служители с дипломатически ранг на задгранична работа: - до 25-годишна възраст, несключили брак, които продължават образовани… |
| 02.09.2004 | 39 НС | Триста Деветдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, няма да се поддам на изкушението да стъпя на доста благодатен терен от разсъждения относно психологията на българина, местния патриотизъм, състоянието на образованието по света, всякакви сравнителни характе… |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Оттеглям го! |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Да! Защото вече и в онази комисия по Закона за инвалидите има единодушие относно това как трябва да бъдат назовавани инвалидите, за да има етичност, а именно “лица с увреждания”. Затова моето предложение е следното: навсякъде в Закона за висшето образование д… |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Предлагам, което е общо съгласие на комисията и е съгласувано с Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, това предложение да бъде прието. |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Разбирам. Следователно, добре направих, че се обадих за уточняване на нещата. Аз го оттеглих навремето още, преди месеци, когато въпросът се разискваше в комисията. |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | А, не! Гласувано ли е това нещо вчера или не? Говоря за това мое предложение. |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | За последното предложение по закона. |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Сега разбирам, че последното ми предложение по закона е било прието вчера, в смисъл, че навсякъде в Закона за висшето образование думата “инвалиди” и т.н. … |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Вчера за половин час не бях в залата и са се случили някои неща. |
| 21.05.2004 | 39 НС | Триста Шестдесет и първо заседание | Заковахме го! |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Значи, "… които са придобили степента по Закона за висшето образование". И толкова по въпроса. |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Добре, правилно. Само "по Закона за висшето образование". Той е един – който действа и който дава "бакалавър" и "магистър". |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Това. |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | "…по сега действащия закон". |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Благодаря, господин председателю, за предоставената възможност. Всъщност взех думата, за да внеса в предложения от мен текст добавката, която заместник-министър Камен Велев направи. И ще го прочета в окончателния вид, за да няма недоразумения, макар че, както… |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Онова, което каза господин заместник-министърът, е съществено. |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Може ли, господин председателю, в разрез с процедурата, да участвам в дискусията по този текст? |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Винаги, когато става въпрос за ограничаване на права, трябва да бъдем особено прецизни и внимателни. Когато аз направих предложението си за редакция на този текст, която позволява от това право на европейското … |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | По репликата на господин Спасов. Той се съгласи с втората част на възражението ми, с второто ми възражение и текстът ще се поправи в залата, ако може. Аз поддържам това, че все пак се нарушават права със задна дата. Нека да отпадне този текст. Възражението на… |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Да, но те няма да имат право на глас! |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги, макар и като доклад на комисията без предложения, така прочетените текстове далеч не са безспорни и някак си може би не биваше да се изчитат изведнъж. Така че аз ще взема отношение по няколко от тези текст… |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Важното е, че е станала работата! |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Добре, важното е, че решението е прието. |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Да, или "приема", или "взема решение". Но "утвърждава" не е точната дума. |
| 20.05.2004 | 39 НС | Триста и Шестдесето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Това, което ще кажа, донякъде се вмества в процедурата, господин председателю. Имам предложение по чл. 86 на стр. 54. В чл. 86 моето предложение е записано грешно. В чл. 86, т. 1 думата "утвърждава" се заменя с "взема". Оч… |
| 05.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и пето заседание | Оттеглям моето процедурно предложение. |
| 05.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и пето заседание | Господин председател, уважаеми колеги, обръщам внимание на това, че последното предложение по този закон е направено от мен и то гласи така: “Навсякъде в Закона за висшето образование думата “инвалиди” се заменя с “лица с увреждания”, думите “инвалиди от първ… |
| 05.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и пето заседание | Тогава за какво става дума?! Разбрах, че все още дискусията е за това дали да се наричат “инвалиди” или “лица с трайни увреждания”. |
| 05.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и пето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Моето процедурно предложение е също за отлагане на гласуване, тъй като наистина дискусията е по разнородни теми. Ще се върна на § 44, където в чл. 68 в сега действащия закон се правят следните изменения и допълнения... |
| 05.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и пето заседание | Благодаря Ви, господин председател. Аз просто призовавам всички колеги и от комисията, включително, да четат внимателно текста. Там е записано: по всяка дисциплина кредитите се формират от хорариум от лекции и от практически и семинарни упражнения, т.е. от пр… |
| 30.04.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! С две думи: остава старият текст в закона, според който катедрите трябва да имат минимум седем души академичен състав. Взимам думата, за да поясня основанията за това. Старият текст е плод на едно сериозно … |
| 30.04.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги! Смятам, че не е необходимо да се обременява текстът на закона с излишни текстове. Тази дефиниция на филиал позволява на филиалите да се развиват и да създават факултети, тъй като те са териториално изнесен… |
| 29.04.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Репликата ми е следната. Господин Корнезов пледира за принцип, а аз мисля, че няма друг принцип, когато се обсъжда Законът за висшето образование, освен законът да гарантира високото качество на образованието и високия цен… |
| 23.03.2004 | 39 НС | Четиридесет и седмо извънредно заседание | Благодаря Ви, господин председател. Процедурата ми е по разглеждането на този закон, към който нямам отношение, но прави впечатление, че в залата освен че липсва председателят на комисията, липсват и най-компетентните народни представители – членовете на коми… |
| 21.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и четвърто извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Господин председателю, лично към Вас се обръщам, защото Вие преди няколко минути постъпихте достойно и с пълно основание, като наредихте на стенографките да се води пълен стенографски запис на това, което се слу… |
| 05.12.2003 | 39 НС | Триста и шесто заседание | На цена от 95 долара е внесла Румъния житото. |
| 13.11.2003 | 39 НС | Двеста Деветдесет и шесто заседание | Благодаря, господин председателю. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Предложеният на вниманието на народното представителство законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование свидетелства за един много внимателен прочит н… |