| 06.02.2001 | 38 НС | Седемдесет и шесто извънредно заседание | Отрицателен вот. |
| 21.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Шестдесет и трето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги депутати! Искам да представя кандидатурата на Борис Генадиев Панкин, като ще си разреша да кажа, че едно съобщение, което още виси на таблото в Народното събрание, с което се определят часовете и залите за комиси… |
| 08.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и осмо заседание | Уважаема госпожо министър, аз проверих. Във вашето министерство се намира факс - аз разполагам с дубликата - от община Шумен, в който се отправя запитване именно за създаването на общинския фонд "Култура" и че на техния въпрос Министерството на финансите е от… |
| 08.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател! Уважаема госпожо Москова! Предвид на малкото време, ще съкратя изложението на моя въпрос. То ще бъде съвсем кратко. Моят въпрос беше: защо се забави толкова създаването на фонд "Култура"? Миналия път отчасти обясних това, к… |
| 01.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и пето заседание | Аз съм щастлив , че стоя в този момент на трибуната и мога да ви кажа, че ако хората на културата - това е извън въпроса ми, господин председател - са били тези, които най-често са пътували по света и не са имали проблеми, то от днес нататък всеки българин ще… |
| 01.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и пето заседание | Малко трудно в тази обстановка бих реагирал. Аз се радвам на това, което е дошло. |
| 01.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и пето заседание | Господин председател, госпожо министър! Очевидни са усилията, които Министерството на културата е положило да се опита да разреши този гордиев възел, който аз разбирам колко е сложен. Той не само е сложен, но при него, както и Вие подчертахте, има формални и … |
| 01.12.2000 | 38 НС | Четиристотин Петдесет и пето заседание | Господин председател, уважаема госпожо Москова! Въпросът за съхраняването на националната памет е един от основните, който трябва да бъде предмет на разглеждане и на развитие на всяко правителство, на всяко общество, което цени това, което нацията е създала в… |
| 25.10.2000 | 38 НС | Четиристотин Тридесет и осмо заседание | Уважаеми господин председател, колеги! Предлагам да увеличим срока между първо и второ четене за внасяне на предложения до един месец. |
| 25.10.2000 | 38 НС | Четиристотин Тридесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, в комисията аз гласувах за този закон, давайки си сметка, че е устройствен закон, давайки си сметка, че това е една институция, която съществува от дълги години, която досега не е била упреквана за дейности… |
| 30.06.2000 | 38 НС | Четиристотин и шесто заседание | Уважаеми господин председател, госпожо министър, колеги! Аз се радвам, че Законът за радио и телевизия след дълго чакане ще бъде допълнен и съгласуван с европейското законодателство. Безспорно това е положителна стъпка. Безспорно тези действия ще го подобрят.… |
| 01.03.2000 | 38 НС | Триста Петдесет и девето заседание | Благодаря, господин председател! Честита Баба Марта на всички колеги! Искам да обоснова нашето решение да поискаме оставката на господин Стоян Райчевски. Аз считам, че е морален дълг на Народното събрание да пази своя облик и начина, по който то е представено… |
| 17.02.2000 | 38 НС | Триста Петдесет и четвърто заседание | Уважаема госпожо Мозер! Приемам Вашите думи, само че с една уговорка. Условията на конкурса не са честни. В закона се говори за демокрация, а на практика се правят политически предложения. Всички предложения до този момент са политически и се решават по полит… |
| 17.02.2000 | 38 НС | Триста Петдесет и четвърто заседание | Благодаря, господин председател. Уважаеми колеги, за пореден път се чувствам омърсен от това, което става тук. За пореден път виждам да разкъсват това, което нашата нация е сътворила, това, което е дала на света - своята интелектуална мощ. Каквото и да говори… |
| 10.02.2000 | 38 НС | Триста Петдесет и първо заседание | Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Москова, колеги! Аз няма да бъда многословен, само искам първо да поздравя министър Москова с този труд, който безспорно нея лично като специалист много вълнува, и считам, че този закон има своето място в нашето… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Уважаеми колеги, много съм огорчен от това, което става. Положих всичко възможно и по Закона за радиото и телевизията, и по Закона за културата да внеса някои корекции, които считам, че са много важни. Нищо не беше прието от това, което предлагах. Съжалявам з… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Господин председател! Уважаеми господин Райчевски, струва ми се, че Вие просто не разбирате какво са фестивалите по изкуствата. Когато аз съм държал да влезе този текст, че те са водещи форуми за подкрепа на професионалното изкуство, то е защото именно профес… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Да разведрим малко атмосферата. Безспорно този чл. 20 е добър. Има нужда от такъв национален календар. Има нужда да се приведе някакъв порядък стига той да бъде безпристрастен. И гаранция за това ще бъде неговото обсъждане, може би, на по-широка база. По моет… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател! Не знам защо ги няма заинтересованите страни. (В залата ги няма председателят на комисията Стоян Райчевски и министър Емма Москова.) Обикновено когато председателят го няма, заместник-председателят може да води. |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Но има и още един път. Ако вие сега следите Ефир 2, ще видите колко високохудожествена продукция измъкнаха от депата на телевизията, българска продукция. И тя може да продължи да работи години, без да се повтарят никакви програми. Защото това, което налага вр… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Благодаря, господин председател! Уважаема госпожо Москова, разбирам, че предизвиквам може би някакво раздразнение с моето опониране, но все пак ще кажа, че пътят е единствен. Пътят е средство в националните центрове. Иначе всичко друго е договори, които няма … |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Господин председател, госпожо министър, колеги! Искам да кажа, че днес не съм станал накриво, защото пак ще предложа нещо, което ще бъде в разрез с това, което тук е написано. Ще се постарая да обясня защо. Този дълъг текст на т. 1 и 2 на чл. 19 всъщност опис… |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Уважаеми господин председател, колеги! Предлагам да се отложи гласуването на този член, да се подготви един по-сериозен текст и след това да го обсъдим. |
| 13.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и осмо заседание | Господин председател, колеги! По принцип е много хубаво да се стимулират творците, да се раздават награди, но аз считам, че това, което е направено в закона, е много малко. Прав е господин Иво Атанасов, че една държавна награда много трудно може да избере най… |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Благодаря, господин председател. Член 16 е един пример за това как една много и изключително важна сфера не е описана в достатъчен вид и размер, защото ако националните центрове са тези, които работят в страната, то същите функции трябва да имат българските к… |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Да. Когато претендирам законът да дава всички свободи, то е защото министрите се сменят, а законът остава. Освен това, нещо много важно. Не беше подкрепено моето предложение да се отпускат средства за участие на млади таланти. Вижте, не може с лека ръка да се… |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Благодаря Ви, госпожо председател! Това е един от спорните текстове в закона, който възбуди преди всичко журналистите, но после се разбра, че нещата остават повече в сферата на тълкуванията, отколкото в реалния живот. Аз искам да използвам случая да се обърна… |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Искам думата. |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Точно това предлагам. |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Не знам дали е много редно, в становището на комисията искам да прекроя някои неща като текстове, без да записвам нещо ново. Редакционни поправки. Уважаеми колеги, тъй като принципът тук е това, което комисията подкрепя, то остава като текст, аз ви предлагам … |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Благодаря на господин председателя, който ми подсказа една възможност все пак да завърша въпроса с творческите съюзи. А после ще говоря, надявам се, за моите предложения. Но това, което искам да кажа е, че именно националните центрове по изкуствата са тези, к… |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Да, господин Куртев, но когато в комисията никой не чу това, което говорех, къде да ги кажа? Тук имам две минути. Да напиша статия ли? Кой ще я прочете? |
| 12.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и седмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаема госпожо министър, колеги! Тук се води един принципен дебат, който е повече резултат на история, на години, десетки години даване предимство на организации, които както съдействаха за развитие на изкуствата, така и … |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | Да. |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | Благодаря, господин председател. Господин Райчевски, Вие сте гласували за тази промяна. Сега не се обръщайте, както някои казват, като не знам каква лопата от това, което е прието от комисията. Тези дни имах един проблем с един художник. Едни тарифи, които не… |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | ... на закона с импровизации, които на практика нямат смисъл, защото всеки има право да изпълнява културни проекти. А това няма да увеличи... (Шум и реплики в залата.) |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | Когато става дума за културната дейност, аз твърдя, че един областен културен институт може да получи помощ, достатъчна, за да осъществява дейността си. Затова казвам... |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | Господин председател, общински културни институти има навсякъде по света. Но никъде те не са ограничавани в своята територия. Те получават също помощ основно от бюджета, както и по силата на... |
| 05.05.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и шесто заседание | Господин председател, госпожо министър, колеги! Аз съм направил предложение чл. 9 да отпадне. Бих искал да се аргументирам. Поначало намирам едно увлечение в закона за прекалено формулиране на видовете институти. За съжаление тези, които тепърва ще се създава… |
| 30.04.1999 | 38 НС | Двеста Петдесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Поводът, за да взема думата, е моето предложение, което беше отхвърлено от комисията. За това вече говори и господин Атанасов. Аз искам все пак да кажа няколко думи, тъй като оставането на този текст в много али… |
| 21.12.1998 | 38 НС | Тридесет и седмо извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Преди малко си дадох сметка, че за мен това е един тъжен ден за демокрацията. За мен лично, персонално това е един тъжен ден. Аз влязох в Народното събрание, знаейки, че ще бъда в Комисията по култура, не знаех,… |
| 21.12.1998 | 38 НС | Тридесет и седмо извънредно заседание | Приключвам с репликата дотук. Господин Райчевски изчете всички организации и каза какво ли не по този повод. Кого ще заблуди? Най-малко нас. |
| 21.12.1998 | 38 НС | Тридесет и седмо извънредно заседание | Господин председател, благодаря! Уважаеми колеги, за съжаление се оказа, че в СДС няма медийни специалисти. В СДС или ОДС няма медийни специалисти. Това беше доказано в продължение на една година. Как, уважаеми дами и господа, не разбрахте, че има други пътищ… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Господин председател, използвам Вашите думи. Моля да се вземе текста на предложението, което аз съм направил - да отпадне § 9, което не е включено в материала. Моля веднага за справка. Аз също мога да го предоставя от протоколите на нашата секретарка. Аз държ… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Продължавам по-нататък. Господин Сашо Стоянов говори за морал. Той, който оттегли проекта на "Свободно слово" и погреба работата на толкова много хора. Това беше един от най-добрите проекти. И сега, в момента, ни нарича сульо и пульо и оттегля за пореден път.… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Не с пресата. Не е. Той каза - всички, които сме се изказали по този закон. Това сме ние, които вземаме участие. |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Уважаеми колеги! Този цирк, чийто финал сега виждаме, беше увековечен с изказването на господин Сашо Стоянов - най-големият специалист по медийни въпроси в България, казано на публично място пред журналисти, и с квалификации към нас, които сме работили по тоз… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател! Аз приех думата, която ми давате, за да отбележа един факт, който е показателен. Текстът, който аз съм предложил по § 5, ал. 1, е буквално текстът, който предложи президентът на Републиката. Странно защо той не се различава… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Уважаеми колеги, взимам отношение по това предложение, което допълва моя текст - след думата "физически" да има тире и да се добави "еднолични търговци". Аз лично смятам, че този текст, който продължава след моето предложение, по смисъла на българското законо… |
| 13.11.1998 | 38 НС | Сто Деветдесет и осмо заседание | Ама колко са тези служби? Те са по един на етаж и се отчита от Министерството на културата за един електромер цялата електроенергия, която е употребена. Как ще заплащат те? |