| 29.01.1997 | 37 НС | Двеста Петдесет и второ заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, имам следното процедурно предложение. Предлагам да гласуваме да бъде поканен в залата и да участва в дискусията заместник-министърът на околната среда господин Ботьо Захаринов. |
| 23.01.1997 | 37 НС | Двеста и Петдесето заседание | Благодаря, уважаеми господин председател. "На свое редовно заседание, проведено на 21 януари 1997 г. Комисията по опазване на околната среда и по водите разгледа разпределения и с разпореждане на председателя на Народното събрание Законопроект за изменение и … |
| 23.01.1997 | 37 НС | Двеста и Петдесето заседание | Благодаря, уважаеми господин председател. Преди това искам да направя едно процедурно предложение. Моля да се гласува да бъде допуснат в залата заместник-министъра на околната среда господин Йордан Узунов. |
| 27.11.1996 | 37 НС | Двеста Тридесет и четвърто заседание | Благодаря, уважаема госпожо председател. За да може обсъждането да бъде по-ефективно, правя процедурно предложение да се гласува да бъде допуснат в залата заместник-министърът на околната среда господин Ботьо Захаринов. И понеже съм взел думата, искам да приз… |
| 27.09.1996 | 37 НС | Двеста и Четиринадесето заседание | Уважаеми господин председател, преди да преминем към гласуване, искам да направя едно малко техническо уточнение. В проекта за решение може би чисто технически е пропуснато да се добави: "На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България" и на… |
| 27.09.1996 | 37 НС | Двеста и Четиринадесето заседание | Благодаря. Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Вече в залата е и господин Йончо Пеловски - заместник-министър на околната среда. Искам да започна с няколко изречения като увод. Разглеждането на това проекторешение се забави … |
| 27.09.1996 | 37 НС | Двеста и Четиринадесето заседание | Благодаря, уважаеми господин председателю. Преди да премина към излагане текста на становището на комисията, бих искал да направя едно процедурно предложение - да гласуваме да бъдат допуснати в залата, обадихме им се да дойдат, заместник-министрите на околнат… |
| 25.07.1996 | 37 НС | Двеста и първо заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Аз също гласувах против и искам да обясня защо. Затова, защото и в този проект има елементи, които нарушават конституционния текст. Колкото до това народът да види своя герб, той ще го види и той щ… |
| 25.07.1996 | 37 НС | Двеста и първо заседание | Благодаря, уважаема госпожо председател. Уважаеми народни представители, така предложеният проект, както междупрочем по мое мнение всички, които са тук, с изключение на проекта на Министерския съвет, чисто и просто противоречат на конституционния текст, който… |
| 24.07.1996 | 37 НС | Двестотно заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри! Ще ви запозная със становището на Комисията по опазване на околната среда и по водите относно Проектозакона за изменение и допълне… |
| 19.07.1996 | 37 НС | Сто Деветдесет и девето заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Ще ви запозная със становището на Комисията по опазване на околната среда и по водите относно законопроекта за ратифициране на Договора към Европейската енергийна харта и на Протокола за енергоефек… |
| 17.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, уважаема госпожо председател! На свое заседание Комисията по опазване на околната среда и по водите разгледа Законопроекта за новите сортове растения и породи животни. Тя счита, че това е изключително навременен законопроект, с който се урежда м… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | ... да бъде приложен в живота този важен и основен закон. Благодаря и на ръководството на Народното събрание и на Вас лично, господин председателю, за компетентното и ефективно ръководене на обсъжданията по този закон. (Ръкопляскания) |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Само няколко думи, уважаеми господин председателю. Използвам случая от името на ръководството на Комисията по опазването на околната среда и водите към Народното събрание и от името на ръководството на Политически клуб "Екогласност" да благодаря на народните … |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Параграф 5. Министърът на околната среда издава наредби, инструкции и правила по прилагането на закона. Параграф 6. Законът влиза в сила един месец след обнародването му в "Държавен вестник"." |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Параграф 4. Изпълнението на закона се възлага на министъра на околната среда." |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "§ 3. В Глава Седма "Административно-наказателни разпоредби" от Закона за движението по пътищата (обр. ДВ, бр. 53 от 1973 г.; изм. и доп. бр. 22 от 1976 г., бр. 54 от 1978 г.; попр. бр. 58 от 1978 г.; изм. и доп. бр. 28 от 1982 г., бр. 28 от 1983 г., бр. 36 о… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Преходни и заключителни разпоредби. § 2. В Закона за опазване на въздуха, водите и почвата от замърсяване, обнародван в "Държавен вестник", бр. 84 от 1963 г.; изм. и доп., бр. 26 от 1968 г., бр. 29 от 1969 г., бр. 95 от 1975 г., бр. 3 от 1977 г., бр. 1 от 19… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Допълнителна разпоредба. § 1. По силата на закона: 1. "Замърсяване на атмосферния въздух" е всяко постъпване на вредни вещества в него. 2. "Вредни вещества" са тези, които предизвикват промени в качеството на атмосферния въздух, водещи до неблагоприятни посл… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | След Министерството на земеделието и хранителната промишленост да се запише и Министерството на транспорта. |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Така завършва и ал. 1 - "съответните контролни органи". |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Аз по принцип съм съгласен с господин Мулетаров. Но отново повтарям, ако започнем изброяване, то трябва да е изчерпателно. Трябва да сложим два реда с на практика всички министерства и ведомства. Трябва да сложим едва ли не и Комитета по стандартизация и метр… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 42. Ал. 1. Актовете за констатиране на нарушенията по закона се съставят от длъжностните лица, определени от ръководителите на контролните органи, по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Ал. 2. Въз основа на актовете ръководителите … |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Тоест, предлаганата от комисията ал. 2 да стане ал. 3. Аз не възразявам. Ако няма други предложения... |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 41. Ал. 1. Ръководител на стационарен източник, който не организира измерване на емисиите и не изпълни предписанията на контролните органи, се наказва с глоба от 10 000 до 100 000 лв. При повторно нарушение глобата е от 20 000 до 200 000 лв." По чл. 41 н… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 40. Ал. 1. Длъжностно лице, което не осигури свободен достъп до информацията по чл. 23, ал. 2, се наказва с глоба от 2 хиляди до 10 хиляди лева. Ал. 2. При повторно нарушение глобата за нарушението по ал. 1 е от 4 хиляди до 20 хиляди лева." |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 40. Длъжностно лице, което не осигури свободен достъп до информацията, публикувана във ведомствен бюлетин, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лева. При повторно нарушение глобата е от 2 хиляди до 10 хиляди лева." Не са постъпили писмени предложения. Коми… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 39. Ал. 1. Който повреди съоръжения от станциите на Националната и местните системи за наблюдение и контрол върху състоянието на околната среда или за трансграничен пренос на замърсяващи вещества и фоново качество на въздуха, ако деянието не представлява… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 38. Който не осигури предвидения в чл. 19, т. 5 неограничен достъп и съдействие на контролните органи, се наказва с глоба от 1000 до 10 хиляди лева." Не са постъпили писмени предложения. Комисията предлага чл. 38 да гласи: "Чл. 38. Лице, което не осигури… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Да, това не е промяна по същество. |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | От гледна точка на правната техника господин Мулетаров е абсолютно прав и аз съм съгласен с направените предложения. |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 37. Който не извърши предвидените уведомления в съответствие с чл. 19, т. 2 и т. 3, се наказва с глоба от 1000 до 25 хиляди лева. При повторно нарушение глобата е от 2 хиляди до 50 хиляди лева. При неизпълнение на изискването за уведомление по чл. 19, т.… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 36. Физически или юридически лица, които не провеждат предвидения по закона емисионен контрол или редовни проверки и не изготвят и не осигурят изпълнението на програма за техническа поддръжка на пречиствателните съоръжения с оглед на спазването на емисио… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 35. Ал. 1. Който осъществява дейност без разрешително, се наказва с глоба от 10 хиляди до 500 хиляди лева. Ал. 2. Който осъществява дейност в нарушение на изискванията на издаденото му разрешително, се наказва с глоба от 5 хиляди до 250 хиляди лева. При … |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Точно така. Сега ще чета точно това предложение, но тъй като първо има предложение на господин Василев, трябваше да го докладвам. Комисията предлага чл. 34 от Законопроекта за чистотата на атмосферния въздух да отпадне, тъй като с приемането на чл. 15 фактиче… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 34. Инвеститор или инициатор на производствена или друга дейност, при която се очакват емисии в атмосферния въздух, който не уведоми органите на Министерството на околната среда и не изпълни процедурите за оценка на въздействието върху околната среда в и… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 33. Неорганизираното изпускане на емисии в атмосферния въздух, когато е възможно ограничаването му, се наказава с глоба от 10 000 до 100 000 лева". По чл. 33 не са постъпили писмени предложения. |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Това е по-прецизна редакция, приемам. |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Глава шеста - Административно-наказателни разпоредби Чл. 32. Който внесе в страната или произведе горива със съдържание на вредни вещества над нормите, ако деянието не представлява престъпление и не подлежи на по-тежко наказание по друг закон, се наказва с г… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 31. Ал. 1. За ограничаване на уврежданията върху здравето на населението от повишени концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух при неблагоприятни метеорологични условия и други фактори, общинските органи разработват оперативен план за действие… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 30. Общинските органи организират и регулират движението на автомобилния транспорт в населените места, с оглед на минималното замърсяване на атмосферния въздух". Ето текста, който д-р Карев търсеше и искаше да премахнем "Министерството на транспорта", ко… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 29. Ал. 1. Министерството на околната среда, районните инспекции по околната среда и общинските органи в рамките на своята компетентност съгласно чл. 27 от Закона за опазване на околната среда могат да ограничават или да спират производствени и други дей… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 28. Ал. 1. В случаите, когато в даден район общата маса на емисиите довежда до системно превишаване на пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух, общинските органи заедно със заинтересованите фирми и със съдействието на ек… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 27. Въз основа на констатирани нарушения при проверките на източниците контролните органи дават предписания, които са задължителни за всички." По този член също няма писмени предложения, но комисията предлага едно допълване, с което чл. 27 придобива след… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 26. Ал. 1. Емисиите от даден обект се установяват чрез: 1. измерване по регламентирани методи; 2. изчисление по балансов метод. Ал. 2. Регламентирани методи и уреди за измерване на емисии са установените със стандартизационни документи, а при липса на та… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 25. Непосредственият контрол върху състоянието и експлоатацията на обектите с източници на емисии в атмосферния въздух, върху работата на пречиствателните съоръжения и върху емисиите от отделните източници се извършва от: 1. Министерството на околната ср… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 24. Ал. 1 Информацията от Националната и местните системи за наблюдение върху качеството на атмосферния въздух е държавна собственост и се съхранява в Министерството на околната среда и в неговите органи. Ал. 2. Информацията от Националната и местните си… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | Благодаря, уважаеми господин председателю! Към всичко казано дотук искам да направя и някои други разяснения. Не само правителството на Демократичната левица, но и предишните правителства на Република България са си носили отговорностите относно информирането… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 23. Ал. 1. Контролът и наблюдението за трансграничния пренос на замърсяващи вещества, за фоновото качеството на атмосферния въздух, както и за влиянието на замърсяването на атмосферния въздух върху глобалните процеси в атмосферата се осъществят от Минист… |
| 15.05.1996 | 37 НС | Сто Седемдесет и второ заседание | "Чл. 22. Ал. 1. Системите за наблюдение върху качеството на атмосферния въздух осигуряват контрол на показателите съгласно чл. 4. Ал. 2. Министерството на околната среда, съгласувано с Министерството на здравеопазването, издава наредба за осигуряване на единс… |