| 16.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, аз съм съгласен с повечето от това, което каза госпожа Тоткова, в смисъл, че става дума не за извънреден труд – вече го казах, не за увеличено работно време, а става дума за… |
| 16.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и трето заседание | Благодаря, господин председателю. Струва ми се, че много често се размива границата между допълнителния труд, извънредния труд и удължаването на работното време по смисъла на чл. 136а. Значи, тези неща са различни. Тук говорим за нормалния случай, в който еди… |
| 16.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Както видяхте, нямаше възражения, няма някакви обструкции върху този законопроект, който между другото и по обем е много кратък. Затова аз правя процедурно предложение в днешното заседание той да се гласува и на второ чете… |
| 16.03.2005 | 39 НС | Четиристотин Шестдесет и трето заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Законопроектът по обем е кратичък, но той засяга един много съществен въпрос, който се отнася до максималната продължителност на седмичното работно време. Това изменение е предизвикано през миналата година от тази директив… |
| 24.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Петдесет и седмо заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, моята реплика към господин Димитров се отнася до няколко пункта. Първо, доколкото схващам, той иска в стратегията да се обвърже предоставянето на мляко, на безплатни учебници… |
| 18.12.2004 | 39 НС | Шестдесет и четвърто извънредно заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Андреева! Няма да се произнасям по цялото Ваше изказване, в него има много ценни моменти, но Вие посочихте, че съществува колизия между т. 3 на § 1 от Допъ… |
| 18.12.2004 | 39 НС | Шестдесет и четвърто извънредно заседание | Бригадирското движение нали се спомена тук. Благодаря ви за вниманието. |
| 18.12.2004 | 39 НС | Шестдесет и четвърто извънредно заседание | Затова аз правя предложение да се върнем отново към прегласуване на “възмездността” тогава да си останат и услугите, за да могат нещата да са последователни и стройни. Благодаря. |
| 18.12.2004 | 39 НС | Шестдесет и четвърто извънредно заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Преди малко ние приехме, че от текста на т. 3 отпадат думите “възмездни сделки”. Ако отпадне “възмездни сделки”, как ще останат услуги? Аз не знам какви ще са тези безвъзмездни услуги? Дарения на услуга? Както се казва, това… |
| 18.12.2004 | 39 НС | Шестдесет и четвърто извънредно заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Нихризов! Аз първоначално също изпитвах известни колебания по това дали изразът “възмездни сделки” да стои в тия финансово-набиращи мероприятия, но това, ко… |
| 01.09.2004 | 39 НС | Единадесета сесия Триста Деветдесет и второ заседание | Аз не виждам защо трябва да отпада социалният елемент от тази работа. Този, дето има пари, пък са го простреляли, не знам си по какви причини, сега и на него ще даваме добавки от бюджета. Благодаря. |
| 01.09.2004 | 39 НС | Единадесета сесия Триста Деветдесет и второ заседание | Там е работата – това да не зависи от дохода. Идеята е да се подпомагат хората с увреждания, които имат нужда от това и не могат да си го позволят със собствените си доходи и това, което им позволява техният социален статус. |
| 01.09.2004 | 39 НС | Единадесета сесия Триста Деветдесет и второ заседание | Аз искам да илюстрирам само с две думи неприемливостта на предложението на госпожа Чобанова. Ние, ако не изхождаме от социалната оценка, трябва да признаем, че сме по-богати от американците. Няма как да стане. Представете си, не дай Боже, Бил Гейтс се инвалид… |
| 01.09.2004 | 39 НС | Единадесета сесия Триста Деветдесет и второ заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, уважаема госпожо Тоткова! Без да се схваща това като нежелание да се създават данъчни облекчения за инвалидите искам да ви кажа, че текста на чл. 32а е юридически нон сенс. Знаете ли какво правим с него? Да… |
| 30.07.2004 | 39 НС | Триста Деветдесет и първо заседание | Не нужно да фигурират. |
| 30.07.2004 | 39 НС | Триста Деветдесет и първо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги, то не е толкова реплика, колкото поне опит да обясня на госпожа Тоткова защо на едно място се говори за хора с трайни увреждания, а на друго място – не. Защото рехабилитация се извършва наистина на хората … |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Да, т. 2 да се замени с обединения текст на точки 2 и 3. |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Предлагам да се обединят двете точки със следния текст: “2. родителя (осиновителя), настойника или попечителя на лице с увреждане”. Бившата т. 4 ще стане т. 3: “3. семейството на роднини или близки или приемното семейство”. |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Да. |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Според мен т. 1 трябва да си остане, както е. Точка 2 да гласи: “родителя (осиновителя), настойника или попечителя на лицето с увреждания”. Какво е това лице с увреждания – пълнолетно, непълнолетно, ограничено или напълно запретено, няма никакво значение. |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Госпожо министър, уважаеми колеги! Тук според мен се бъркат някои неща. Госпожа Тоткова се съгласи с пренареждането, но ние трябва да държим сметка за следното просто нещо: настойничеството и попечителството са институции,… |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Нашето законодателство не държи сметка за една елементарна разлика. Първо изречение. Тя се състои в следното: степен на увреждане и степен на неработоспособност. Второ изречение. Трето изречение: осигурителното ни законодателство е изградено основно върху сте… |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Въобще не е измислено. Детето е настанено при тези лица, обаче поредността не е такава. Не може при налични роднини и близки, да речем, по права линия - без ограничения, а по съребрена линия – до четвърта степен включително, да се праща детето в приемно семей… |
| 27.07.2004 | 39 НС | Петдесет и седмо извънредно заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаема госпожо министър, уважаеми дами и господа народни представители! Взимам повод от чл. 12 да ви кажа, че първо, той не е читаво направено, нищо че е по предложение на комисията, мисля, че се въздържах. Първо, социал… |
| 12.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и осмо заседание | Благодаря, господин председателю. Разрешение от инспекцията – да, иска се. Когато тя го даде, носи своята отговорност. Ако инспекцията в нарушение на закона или на други правила не си е дала разрешението както трябва, може да се съди инспекцията. Не виждам ка… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Благодаря, госпожо председател! Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следния окончателен вариант: "ЗАКОН за допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2004 г. § 1. В Преходните и заключителните разпоредби с… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател! Тъй като мнозинството, с което се прие на първо гласуване този законопроект, е показателно, аз предлагам на основание чл. 67, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да се проведе второ гласува… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Точно така и те са от 1968 г., не ми ги казвайте. И въпреки тия тезиси, въпреки всички мерки, дето се взеха 1979-1980 г., вече констатират депопулацията. Така че недейте да слагате това на гърба на НДСВ. А това, че искаме да разграничим тези системи – на соци… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Уважаеми господин Пирински, и в изказването преди това на господин Кръстьо Петков, и във Вашето проличава желание да припишете демографския срив в България едва ли не на управлението на НДСВ. Опитайте се да си спомните малко по-раншни работи. Този проблем същ… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Как не спорите? Досега ми разправяте непрекъснато, че бил станал гаф. Ако има някакъв гаф, то не е гаф – въпросът е в това, че може би трябваше да се даде един по-дълъг вакацио легис за влизане в сила на тези изисквания за осигурителен стаж. Но, какъв гаф бил… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Така беше 1987 г. – провери го, ще видиш. Сегашната система на социално осигуряване, модерната система, която всъщност не е толкова модерна, защото е измислена още от Бисмарк, е изградена изключително върху контрибутивния принцип. За да бъде последователна на… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Димитров! От досега направените изказвания аз оставам с впечатлението, че на мнозина не е ясна не толкова тънката разлика между социално осигуряване и социално… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Моята реплика е кратка. Господин Петков, макар че подкрепя законопроекта, отправи упрек за това, че със закони, които имат според него временно действие, например Закона за бюджета за 2004 г., се изменят закони с по-трайно д… |
| 05.03.2004 | 39 НС | Триста Тридесет и пето заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители, аз ще представя доклада на Комисията по труда и социалната политика, която по този законопроект е помощна, допълнителна. “ДОКЛАД по законопроекта за допълнение на Закона за бюдж… |
| 04.02.2004 | 39 НС | Триста Двадесет и второ заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Тоткова, аз имам друго становище. Значи, има становище по законопроектите. То общо взето съвпада с това, което беше изразено в комисията. Ще подкрепя и трите за… |
| 15.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и седмо заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми госпожи и господа народни представители! След като току-що беше гласувано, при това с прегласуване, предложението на госпожа Тоткова за отмяната на ал. 5 на чл. 6 от Кодекса за социалното осигуряване, предлагам то… |
| 15.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и седмо заседание | Процедура! |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Нищо не очакваме, казах ви какво ще се случи. При поредната смяна на правителството, последното – това, при което ще се пенсионира този държавен служител или ще го уволнят по някакъв начин, ще плати за всичките предходни правителства, които не са му обезщетяв… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Добре де, няма значение. Това ми се струва несериозно, недейте така. С това се облекчават следващите кабинети, когато си правят бюджета, също и парламентите, защото ако този същият държавен служител си стои още десет години, ще се сменят пет правителства и по… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги, уважаеми господин Маринчев! Вие казвате, че догодина… Опитвате се да правите някакви предсказания, че догодина пак ще се продължи срокът затова, че няма да могат да се използват отпуските. Не съм сигурен в… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Но Вие казахте, че може да продължи до безкрайност, а тук пише, че говорим за отпуските, които не са използвани и се дължат към 1 януари 2003 г., тоест, неизползвани до 31 декември 2002 г. Така че само по себе си това означава, че този отпуск, ако се постигне… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря, господин председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, според мен е малко пресилено, аз ще използвам тук сравнението на проф. Корнезов, че по този въпрос се разгоря една дискусия малко като буря в чаша вода. Откъде идва проблемът? … |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Доста се съмнявам доколко е в съответствие с принципите на разделението на властите правното отношение да възниква от акт на съдебната власт в случая. Ако това е мислимо и допустимо, може би разумно в трудово-правните отношения в които са, смея да ги назова п… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, аз няма да отговарям поединично на направените реплики, а смятам да ги обобщя. Първо, трябва да държим сметка, че в случая става дума за едно производство, което се възбужда … |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Защото само отмяната му върши същата работа. Органът по назначаването е длъжен да го възстанови на тази работа, след като се отмени предходната му заповед. По-скоро бих казал, че е юридически неиздържано и е малко изкуствено решението в Кодекса на труда, защо… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, тук се разгоря някаква дискусия във връзка с отмяната, претендирана от вносителите на т. 2, на чл. 121, която не визира като отделен самостоятелен иск иска за възстановяванет… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря, господин председателю. Аз първо искам да благодаря на госпожа Тоткова, че се съгласи с мен, че трябва да има симетрия. И това е, разбира се, нейната принципна позиция. Но, господин Маринчев, искам пак да настоя, че аз не съм се оправдавал с това, к… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря, уважаеми господин председателю. Уважаеми колеги, текстът на предлагания от вносителите нов чл. 107а има генезиса си в чл. 331 на Кодекса на труда, който беше приет от предишното Народно събрание. Всъщност става дума за една особена форма на взаимно… |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Корнезов! Аз не искам да навлизам тук в едни конституционни дебати, но си задавам въпроса: добре, какво са тогава правилниците за прилагане на един закон, които се приемат с постановление … |
| 08.10.2003 | 39 НС | Двеста Осемдесет и четвърто заседание | Една делегация, която е позната в нашето законодателство на много места. Първообразът на този текст така, както е внесен от вносителите, е в чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда. С това всъщност се опровергава много тиражираното тук твърдение, че за държавните … |