| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Той го допълва. |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Извинявайте, господин председател, но понеже няма друга процедура, сега ще ползвам реплика. Много бързо направих справка с Правния отдел – понеже по Закона за администрацията, ако създаваме дирекция, все едно изземваме функции на Министерския съвет за Устройс… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предложенията, които са направени от колегата Щерев, имат своето основание и въпреки че той понякога има доста бурен нрав, все пак, тъй като въпросът е принципен и в това, което е смислено, трябва да намерим пол… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Колеги, няма смисъл да отлагаме останалите текстове, тъй като те касаят текстовете на чл. 28б, членове 41, 47, 51 и няма защо само заради чл. 29 или § 21, който става § 22, да отлагаме всичко. Нека да го гласуваме без т.1. Според мен можеше чисто технически и… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Защо? |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаеми колеги, мисля, че стана недоразумение по процедура и гласуване на вносител и после пак корекция на вносител, обаче се наложи, понеже няма друга процедура, внасянето да стане през народен представител между първо и второ четене. Комисията дълго разсъж… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаеми колеги, моля за прегласуване, тъй като става въпрос за първо четене на законопроекта. Това означава, че колегите, които са „против” или „въздържал се”, са против уреждането на материята за права на пациентите, тоест против философията да има уреждане… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаеми колега Китов и колега Адемов! В Конституцията, в чл. 52, ал. 1, пише, че гражданите имат право на здравно обслужване по начин и ред, уредени със закон. И ние това пишем. Затова реферираме, ако видите в мотивите, на чл. 52, ал. 1. Уреждаме тези взаимо… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | С който и да е закон, но трябва да има текстове, които да уреждат тази материя. В противен случай, доктор Адемов, какво е основанието на Министерството на здравеопазването да заплаща за тези извършени медицински услуги в лечебните заведения?! Тогава то прави … |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Медицинското обслужване на гражданите трябва да бъде уредено също със закон, не по друг начин. Затова казвам, че текстът е правно-технически. Наш пропуск като законодатели е, че сме заложили всички български граждани да са задължени да бъдат осигурени. Презум… |
| 09.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и пето заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Струва ми се, че твърде много емоция беше включена в тълкуване, може би различаващо се от това, което вносителите са имали на част от текстовете. Ще внеса някои пояснения. По отношение на дискусията за здравно ос… |
| 08.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и четвърто заседание | Ще се наложи да направя репликата в две части, тъй като едната е по законопроекта на колегата Китов, а другата е по този, който направихме. Напълно съм съгласна, че действително изглежда като че ли има двоен стандарт към хора, които изпълняват определени обще… |
| 08.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, заедно с колегата Гайдарски сме се опитали да инициираме Кръгла маса, на която да бъде предложен на уважаемите народни представители Проекта за промени в Закона за здравето, касаещи правата на пациентите. Знаете, че в началото н… |
| 08.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и четвърто заседание | Да, ние сме внесли това в деловодството. |
| 08.04.2009 | 40 НС | Четиристотин Осемдесет и четвърто заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да обявя оттеглянето на законопроекта, внесен от мен и госпожа Ива Станкова на 25 ноември 2008 г. Това е предложението ни за промени в Закона за здравето, свързани със създаване на Фонд за асистирана репро… |
| 05.03.2009 | 40 НС | Четиристотин и Седемдесето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колега Атанасов! Аз разбирам Вашата загриженост за невъзможността понякога на законодателството, което творим в тази зала, да се справи с корупционните практики, но това все още не означава, че не трябва да усъвършенств… |
| 28.01.2009 | 40 НС | Четиристотин Петдесет и четвърто заседание | Да, съгласна съм с това, което казва колегата Китов. Просто презумпцията е, че всъщност по времето, по което те са лишени от свобода, нямат доходи да го направят. Но ние говорим за предишния период, когато не са си плащали. Затова казах, че комисията смята да… |
| 28.01.2009 | 40 НС | Четиристотин Петдесет и четвърто заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз бих искала да взема отношение по този законопроект във връзка с режима, който се определя за лицата, които са задържани или пък са лишени от свобода и техните здравни осигуровки. Докато те са лишени от свобода… |
| 23.01.2009 | 40 НС | Четиристотин Петдесет и трето заседание | Уважаема госпожо Михайлова, при изнесените данни за това, че комисията е заседавала само два пъти седмично и очевидно не се е претоварвала с десет лекарства, моля Ви, бъдете внимателна, когато формулирате от името на цялата си парламентарна група интереса и о… |
| 23.01.2009 | 40 НС | Четиристотин Петдесет и трето заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! И аз на свой ред искам да подкрепя вносителите, както и усилията на всички членове на Здравната комисия, а в случая и на цялото Народно събрание да решим този въпрос. Но едно нещо искам да стане категорично ясно… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Те са свързани. |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Ето, коректна съм – ще кажа „благодаря”, дори ако трябва ще кажа и „умолявам ви”, дори ако трябва и на коляно мога тук да ви падна за каузата, зад която всички ние заставаме. Тук не става въпрос за една емоция, става въпрос за политическа отговорност. И тази … |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Уважаеми господин председател на Комисията по бюджет и финанси, не съм съгласна с това, че предложението няма отношение към бюджета, защото, ако сте обърнали внимание, в изключително коректното от правно-техническа гледна точка, пак казвам, съгласувано по вси… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Кой е този народен представител, който може да си позволи да изиграе ролята на държавата и да се вживее в ролята на държавата, и да заяви, че народът щял да го изнудва? Затова искам да ви прочета чл. 1, ал. 2 от Конституцията: „Цялата държавна власт произтича… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Но те чуха нещо още по-лошо. Те чуха, че ако се създаде такъв фонд, чрез него те щели да изнудват държавата – всяка година от държавата да бъдат заделяни средства за тях. |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Мисля, че заради това сме го избрали омбудсмана. Ако ние сме го избрали, като източник на корупция и замъгляване на процедурите, значи живеем в неправилна държава тогава. Аз не знам какво друго да кажа. Но понеже Вие цитирахте Конституцията (показва я), аз съ… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Уважаеми господин председател, сериозно ценя Вашата намеса. Мисля, че тя имаше съществено значение за оформяне на дебата и Вие сте абсолютно прав, че тези хора горе, на балкона, нямат доверие на гласуваните процедури и възможности за поправки и затова искат ф… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Господин председател, госпожо Капон! Ние бихме били в процедура на второ четене, ако не се беше случило така, че заседанието на Комисията по здравеопазването да беше отложено и поради това останаха само две седмици, през които да може да се гледа. На първо че… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Не се въздържайте, д р Йорданов. Вие в първия законопроект, където сме вносители двете с д-р Ива Станкова, гласувахте „за”, а сега, където сте вносител под № 47, искате да се въздържите. От кое се въздържате – от това, че сте вносител ли? Освен това аз веднаг… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Доктор Станкова, в известен смисъл се солидаризирам с Вас. Действително народните представители не трябва да бъдат поставяни под общ знаменател. Мисля, че тук голямата част от колегите биха искали да се разграничат от непристойното поведение на част от предст… |
| 16.12.2008 | 40 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Бих искала да представя това предложение, което е от изключителна важност и със сериозен социален ефект, като преди това искам да направя декларация за отсъствие на конфликт на интереси. Нямам клиника за провежд… |
| 03.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и девето заседание | Уважаеми колеги от опозицията, изключително сте активни в критиките, а когато се правят предложения за подобряване на стратегията, гледам че сте много социално активни в друга сфера. Малко се говори в България за бедността като фактор за влошено здравословно … |
| 03.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и девето заседание | Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Трудно би било точно в този момент, когато Законът за държавния бюджет, гледан само преди две седмици на първо четене, се налага да бъде преработен сериозно, да гледаме стратегия, която е изработена в началото на… |
| 03.12.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и девето заседание | Това не е вярно! |
| 27.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Доктор Колчаков, Вие така извъртате нещата, все едно баща Ви се казва Макиавели. Какво сравнявате България с Австрия? – „Видяла жабата, че подковават коня и вдигнала крак.” България е най-бедната страна в Европейския съюз, а Вие я сравнявате с най-богатата, с… |
| 27.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Госпожо Капон, няма лошо да говорим как да стигнем до по-ниски цени на лекарствата, но ако искате тогава нека да направим специфичен дебат за цените на лекарствата, защото ако намалим ДДС това ще е само с 13%. Пак казвам, че принципно подкрепям тази идея. Вър… |
| 27.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | То е очевидно, уважаеми колеги, че не може да се мине без обсъждане на проблема с антикризисните мерки. Но това все още не означава, че няма обвързаност между намалената ставка на ДДС върху лекарствата и държавната субсидия. Никога не бих се отметнала от мнен… |
| 27.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Колеги, съжалявам, но мисля, че изпадате в битови комуникации, а все пак това е пленарна зала. Докато лекарите изтъкват аргументи „за” и „против”, опасявам се, че се влиза в тема, в която има като че ли по-малко компетентност отколкото желание да се реши въпр… |
| 27.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и седмо заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Опасявам се, че започва да се политизира прекалено много един въпрос... (Размяна на реплики между опозицията и мнозинството.) Господин председател, ще въведете ли ред в залата? |
| 19.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и трето заседание | Уважаеми доц. Китов, не е справедливо да противопоставяте хора с едни заболявания срещу хора с други заболявания, или онкоболните срещу хората, които нямат деца. Защото Касата иска още 170 млн. лв., за да може реално да се изпълни ангажимента и бюджета, а мин… |
| 19.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и трето заседание | Доктор Йорданов, аз не мисля, че може би най-компетентните по валутни курсове са лекарите. Обаче все пак давате ли си сметка, че от бюджета, който е предвиден за Касата тази година, който се изхарчва тази година, и това, което 2009 г. може да бъде изхарчено, … |
| 19.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и трето заседание | Ами, за жените, за съжаление, е малко по-голяма. Това е може би за ваше съжаление, но не е особено по-голяма, сравнено с Европа. Там продължителността на живота на жените е 74 г., но има държави, в които е 84. И това са някои от страните – членки на Европейск… |
| 19.11.2008 | 40 НС | Четиристотин Тридесет и трето заседание | Уважаеми господин председател, уважаема госпожо министър, уважаеми колеги! Твърде много се изговори за този бюджет, твърде много числа и приоритети се изтъкнаха, обаче хората, които в момента ни слушат, не могат да разберат каква е ползата от всички тези пром… |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Не съм съгласна с проф. Камбуров, защото той изброи къде не достигат парите, ама не каза трябва ли да въведем доплащане? Защото при условие, че е недофинансирано и при условие, че доплащането е забранено, значи ли, че дефицитът е узаконен? Това не го разбирам… |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Доктор Китов, Вие настина изброихте какви са увеличенията на първична, специализирана, споменахте и за болнична помощ, че има увеличение. Сега искам да Ви задам въпроса: с тези 115 млн. от 1 млрд. стана ясно, че са ефективните пари, които ще влязат в бюджета … |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Казах, че за другите има потенциална възможност. Сега ще се мотивирам. Факт е, че има недофинансирани клинични пътеки. Има клинични пътеки, които според справката, която Вие представихте, са финансирани 40%, но има клинични пътеки, които са финансирани 120%, … |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Уважаеми д-р Василев, може би трябва да уточня. Аз казах, че точно тези пари не могат да се откраднат, а не че те ще бъдат откраднати. |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Не съм казала такова нещо. |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Да, между първо и второ четене, но трябва да го отразим. |
| 18.11.2008 | 40 НС | Тридесет и осмо извънредно заседание | Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Този бюджет създава прекалено много грижи. Сега ние тук с коалиционните партньори се налага, поради една бюджетна хватка, наречена „максимално ниво на консолидирани разходи”, която не трябва да надхвърля 40% , т… |