| 01.11.2012 | 41 НС | Четиристотин и пето заседание | Почитаемо представителство! Дечица, надежда и утеха за бъдеще! (На балкона има ученици, гости на Народното събрание.) Възпроизвеждам една декларация на Коалиция за България, която се надявам, че ще бъде споделена от всички Вас. Вие се досещате, че днес отбеля… |
| 09.05.2012 | 41 НС | Триста Четиридесет и осмо заседание | Почитаемо, макар и многозначно, и най-вече малобройно Народно събрание! Днес е особен ден, който, чудя се, защо не беше отбелязан при стотиците други дребни дати, които бяха използвани тук. Днес е особен ден, намираме се на особено място, особено присъствие и… |
| 02.05.2012 | 41 НС | Триста Четиридесет и пето заседание | Почитаемо събрание! Обикновено когато изразяваш съмнения, резерви и дори отрицание на един проектозакон, се проявява паралелно с това и една агресия, или поне упрек към неговите вносители. Тук случаят не е такъв. И двата законопроекта, и двамата основни вноси… |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | Загинали са за свобода и мисля, че на 3 март неколкократно повтаряме това. Самите турци стоят прави на 3 март. Това е знак на едно минало, което трябва да бъде зачеркнато като съвременен източник на омраза, а не като непочитание към смъртта и мъченичеството н… |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | Това влиза ли, господа, в стенографските дневници, които ще бъдат четени? Ще се смеят онези, които ще си направят труда да прочетат това, което току-що казвате. Ние изразяваме едно общо мнение, че парламентът... Кои сте вие историците тук? Кои сте вие законод… |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | През 1943 г. в Полша остава едно-единствено оживяло семейство. Това е геноцид, дами и господа! Не е извършен геноцид върху население, което има желязна църква на брега на Босфора, докарана с параход от Виена! Не е извършен геноцид срещу Добри Фабрикаджията! Н… |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | Няма да отговарям на стадионни закачки от пазара. (Реплика от народния представител Волен Сидеров.) |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | През 1943... |
| 09.03.2011 | 41 НС | Двеста и пето заседание | Госпожо председател, народно представителство! Давам си ясна сметка и нямам никакви илюзии за евентуалната първосигнална рецепция, която може да предизвика това, което ще кажа, защото присъстваме на един уникален исторически прецедент, който е своеобразен уко… |
| 02.02.2011 | 41 НС | Сто Деветдесет и трето заседание | Благодаря. Нищо укорително, дами и господа, макар че фирмаджията има лек оттенък на отрицание на досегашното славославяние на фирмаджиите. Трябва да имаме чувство за съображение. Фирмаджия – за мен нищо благородно няма в сравнение с благородството на лекарите… |
| 02.02.2011 | 41 НС | Сто Деветдесет и трето заседание | Няма време. |
| 02.02.2011 | 41 НС | Сто Деветдесет и трето заседание | Почитаемо председателство, удивително е, госпожо председател, какви словесни чупки и усуквания слушаме, за да се избегне от една крещяща и скандална отговорност. Това не е камерен инцидент. Това е явление, което, може би случайно се е разпространило спрямо ле… |
| 09.09.2010 | 41 НС | Сто Четиридесет и първо заседание | Достолепно и благородно представителство, господин министре! Неотдавна се упреквах, че една фраза не беше произнесена в тази зала за 6 септември 1885 г. Тогава се утешавах с мисълта, че имаме от криза да излизаме, имаме активни законодателни действия, меропри… |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Нямате намерение, защото никой няма да ви покани. (Смях.) Така, че мислите добре. Много е ясно как ще гласувате. Това, че е механизиран пръстът, ние знаем, че освен пръста е механизиран умът. Знам как ще гласувате. Но не ми се изтъквайте като наука. Защото ни… |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Не разбирам защо толкова се смеете. Вие се смеете на себе си. Това е израз от „Ревизор” от Гогол. Да не би да идвате от Белене? Да не би да идвате от някакъв специализиран научен съвет, където са ви отказали, поради безкрайните ви качества и по политически пр… |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | ... между вас, господа, има повече пагонджии и бекаписти, отколкото там! (Сочи КБ. Ръкопляскания от КБ, реплики от ГЕРБ.) Накрая, завършвам – имаше ли титулувани некадърници преди? Да, имаше. Ще има ли и при новия закон? - Много, много повече. (Ръкопляскания … |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Аз бях толкова партиен, колкото ми е Бойко Борисов. Само, че той е на 19 години, а аз на 30 защитих дисертация. Така, че ... |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Можеше. Можеше! (Реплики от ГЕРБ.) Значи никой не е станал професор без да е член на БКП? (Реплики от ГЕРБ.) Абе, Вие луди ли сте? (Смях.) Или нахални ли сте? (Смях и реплики.) |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Но други станаха доктори сега със статии във вестник „Галерия”. |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Какво „Е-е-е!”? Вие какво звание имате? (Шум и реплики.) Не, кажете ми! |
| 13.05.2010 | 41 НС | Сто и второ заседание | Благородно народно представителство! Нямам никакви илюзии, че това, което ще се опитам да кажа, ще повлияе на вашето гласуване, защото механизирането с пръст на гласуването не означава елиминация на гласуването по внушение, да не кажа, по заповед. Аз слушах м… |
| 16.04.2010 | 41 НС | Деветдесет и трето заседание | Сега нали разбрахте, нали разбрахте смисъла на това, което казах?! Така че не подкрепяме този закон – ние, пушачите, поне в мое лице. Това беше обяснението. Извинявам се. |
| 16.04.2010 | 41 НС | Деветдесет и трето заседание | Господа! Тази дискусия стана по-гореща, отколкото по влизането ни в НАТО! (Шум и реплики.) По-рано пушеха онези, които нямат характер. Сега пушачи са онези, които имат характер, които не се влияят от тази наистина разюздана и почти брутална антитютюнева пропа… |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Най-кавалерски моля новия председател да заеме това чудесно кресло с историческо значение. (Продължителни ръкопляскания. Получава цветя и поздравления от представителите на парламентарна група ГЕРБ. Получава цветя и поздравления от представител на президента … |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Благодаря Ви. Откривам разискванията по това предложение и този проект и евентуално постъпления за нови кандидатури. Очевидно няма. Пристъпваме към гласуване на предложеното име за председател на 41-ото Народно събрание. Моля, гласувайте. Гласували 230 народн… |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Не виждам някой да има такова желание. Тогава ще го прочета аз, то е от три точки. „Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България реши: Приема процедурните правила за избиране на председател на 41-ото Нар… |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Благодаря. Пристъпваме към една съществена персонална процедура като част от моето облекчение като председателстващ – избор на председател на Народното събрание. Преди това искам да ви уведомя, че е постъпило едно решение, подписано от 11 народни представител… |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Има думата представителят на партията Ред, законност и справедливост. Заповядайте. |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Напомням, че в споразумението между контактната група няма фиксиран регламент за време. Всеки има възможност да прояви красноречието или да се излага както си иска. (Весело оживление.) |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | На път съм да го направя отново. |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Сега предоставям думата на представителя на Синята коалиция, когото каня на трибуната. |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Сега предоставям думата на представителя на политическа партия Атака. Моля, заповядайте. (Народният представител Волен Сидеров целува ръка на патриарх Максим. Ръкопляскания.) |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Понеже виждам много одухотворени лица тук, много изискани фигури, позволявам си превантивната бележка: да не се внасят поне в този тържествен миг стадионни обноски, изрази и междуметия в тази тържествена зала, особено когато се произнася цивилизована реч, коя… |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | А сега с непроменена симпатия предоставям думата на председателя на втората по обем и значимост група в българския парламент господин Сергей Станишев. (Ръкопляскания от КБ.) |
| 14.07.2009 | 41 НС | Първо заседание | Съгласно предварителното споразумение това историческо заседание се предава едновременно по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Започвам моето обръщение и прося извинение, че съм седнал, но такава е традицията. Почитаеми господин … |
| 11.02.2009 | 40 НС | Четиристотин и Шестдесето заседание | Господин председателю и почитаемо представителство! Намирам за основателно да изразя общото мнение на Коалиция за България, че си струва да се посветят няколко минути от деловия дял от нашите пленарни заседания за едно напомняне, възвишено, благородно, истори… |
| 31.10.2008 | 40 НС | Четиристотин Двадесет и шесто заседание | Почитаемо представителство, господин премиер! За да предизвикам една кратка, спокойна интермедия между бившите и бъдещите словесни баталии, си позволявам една релаксация, свързана с утрешния празник и утрешния ден - това е Денят на народните будители. Надявам… |
| 17.09.2008 | 40 НС | Четиристотин и шесто заседание | Благодаря Ви, господин председател. Аз очаквам европейските парламенти много скоро да се произнесат с резолюция по взаимоотношенията между Каин и Авел, както и по други библейски сцени, които напълно съвпадат с понятието „геноцид”. Някои от библейските крале … |
| 31.07.2008 | 40 НС | Четиристотин и второ заседание | Не, точно за това не става дума. Хайде сега! Познаваме българските експерти, не мога да си представя как в 2,00 ч. се открива съкровище и в 6,00 ч. се обявява по телевизията датировка, стойност и пр. Такива хора вероятно веднага трябва да си намерят място или… |
| 31.07.2008 | 40 НС | Четиристотин и второ заседание | Вчера бях упрекван до ирония за това, че съм споменал Първата световна война. Днес обаче, напълно основателно имаше библейски сюжети, Георги Сава Раковски, така че подминавам иронията си. Става дума за наследство, най-вече за материално културно наследство. Д… |
| 29.07.2008 | 40 НС | Тридесет и пето извънредно заседание | Не разбирам това и мисля, че няма човек, който да каже нещо обратно. За тази радост, която пеете пред очите на българския свят, е ясно, че просто искате да се настаните и затова сте изумени защо не се повтаря 1997 г. Много просто – защото златната младеж вече… |
| 29.07.2008 | 40 НС | Тридесет и пето извънредно заседание | Това има много голяма връзка с текущата тема, която обсъждаме. В страната имаше съдилища, отмъщения, генерали и министри влизаха в затвора, но никой не си позволи гадостта да се радва, още по-малко да употребява аргументи от тази външнополитическа намеса, про… |
| 29.07.2008 | 40 НС | Тридесет и пето извънредно заседание | Нашите войничета бяха портретирани съгласно бойния зов „По пет на нож”, изобразени, че са набучили по пет пеленачета на нож. (Шум и реплики.) Имаше една книга със заглавие „Нацията парвеню” от един англичанин – Чарлз Елиът, където българите се характеризираха… |
| 29.07.2008 | 40 НС | Тридесет и пето извънредно заседание | В края на една Първа световна война – 1919 г., България беше упреквана по всички видове прегрешения. Победената държава нямаше приятели. (Шум и реплики от ДСБ.) |
| 29.07.2008 | 40 НС | Тридесет и пето извънредно заседание | Разбирам отегчението на почитаемото представителство, но аз съм бил толкова измъчван тук като слушател, че приемам това като лично отмъщение като оратор. Естествено, че са прецедент укорите, които получаваме от Европейския съюз, но не по-малък прецедент е отн… |
| 23.05.2008 | 40 НС | Триста Седемдесет и трето заседание | Уважаеми господин председателю, почитаемо събрание, пред нас предстоят тържествата на 24 май. Това е особен и уникален празник, който ни поставя в особено място в историята на славянството, на Европа и на света. В българските земи, в българската държава и от … |
| 08.05.2008 | 40 НС | Триста Шестдесет и шесто заседание | Неграмотност е, разбира се. Кажи ми днес стих „Я че одим на кино”. Защото нашето изписване – добре че ми подсказва нещо тази учена глава – изписването на българския език е възможно най-опростено. И поради това ние трудно, освен по пълния член, познаваме кой е… |
| 08.05.2008 | 40 НС | Триста Шестдесет и шесто заседание | Не, поетиката отхвърля неграмотността. |
| 08.05.2008 | 40 НС | Триста Шестдесет и шесто заседание | Чухме – кой отвън, кой в залата – предишните изказвания и сегашното не и пиршество на българския книжовен език, нито неговото богатство, нито онова качество, което беше наречено свещено. Със закон не се уреждат тези работи. Държавният закон става книжовен тог… |
| 21.02.2008 | 40 НС | Триста Тридесет и седмо заседание | “И други” не означава “неуважаеми”. А що се отнася до моя любим студент, нищо укорително не съм отправил към онези, които минават в графата “и други”. Но, от друга страна, не съм казал, че сме в триумфален, барабанен марш и успех. И аз умолявам всички “и друг… |