| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Господин председател, госпожо Масларова! Това, което Ви прочетоха е от анекса към договора, вземете и си го прочетете, ясно е написано, няма какво да говорим. Колко ще излиза чистото строителство на болницата – това ще бъде в проектите, които ще бъдат направе… |
| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Затова, колеги, мисля, че трябва да бъдем коректни – че вървим не към Азия, накъдето ни тикате с вашите демодирани разсъждения, вървим към Европа и трябва да осигурим наистина адекватно здравеопазване. Иначе винаги някой някого ще обвинява в корупция, в кражб… |
| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Винаги е имало някой, който слиза от тази трибуна и казва: това няма да стане, това не може да стане, това не може да бъде така! А що се касае за цената, колеги, тя наистина за България изглежда фантастично – 287 хил. евро на едно легло е наистина страхотна ц… |
| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Нужда от детска болница имаше и по време на тяхното управление. И всеки, който работи в сферата на здравеопазването, знае, че състоянието на детските болници е трагично и поне една детска читава болница трябва да има в тази страна. Защото навремето от тази тр… |
| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Кредитът се отпуска, защото едно строителство винаги може да бъде подсигурено с по-висок кредит. Но колко ще се усвои от кредита не е казано. Това е записано в договора. Аз мисля, че обвиненията тук наистина са много голословни. Ако е въпрос да се върнем наза… |
| 02.02.2005 | 39 НС | Четиристотин Четиридесет и седмо заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Изслушах внимателно целия дебат за тази прословута болница и от всичко това, което чух, мисля, че всички вие ще се съгласите, че две неща са ясни. Първо, трябва ли да се построи детска болница? Мисля, че всички са на мне… |
| 09.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и четвърто заседание | Аз разбирам загрижеността за децата, болни от въпросното заболяване, което на вас не е ясно и не може да бъде ясно, защото това не ви е професия – фенилкетонурията, но тук въпросът е за храни, а не за заболяване. Днес може да се определи, че това е храната. У… |
| 09.12.2004 | 39 НС | Четиристотин Тридесет и четвърто заседание | Господин председател, уважаеми колеги, недопустимо е Здравната каса да изплаща храни, хранителни добавки, консумативи и медикаменти. Това е недопустимо, защото това просто ще източи Касата. Какво значи “хранителна добавка”, какво значи “храна”? Днес е храна, … |
| 23.11.2004 | 39 НС | Шестдесет и първо извънредно заседание | Искам да кажа на проф. Петков следното нещо: господин професоре, виждам, че БСП е много заинтересувана от личния живот на депутатите от НДСВ. Аз, като се изказвам от тази трибуна, не коментирам коя е майка Ви, кой е баща Ви, с какво се е занимавал или на всич… |
| 23.11.2004 | 39 НС | Шестдесет и първо извънредно заседание | Уважаеми колеги, госпожо председател, господин министър! Не мога да не репликирам госпожа Масларова, защото тя смесва две неща, които нямат пряка връзка. Едното е Бюджет 2004 г., другото е Бюджет 2005 г. Госпожа Масларова, няма тромави бюджети, има добре разч… |
| 19.05.2004 | 39 НС | Триста Петдесет и девето заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Това, че има много заинтересовани лица и в тази зала, и извън тази зала да текат реклами на алкохол по телевизията е ясен факт. Никой не се съмнява, че това е така. Но да се спекулира с това каква е рекламата – дали пряк… |
| 15.04.2004 | 39 НС | Триста Четиридесет и седмо заседание | Но, така или иначе, това се повтаря. Разберете ме, § 1 отпадна, но това е чисто граматически и се повтаря в другите параграфи и алинеи. Става дума за “носители на право на строеж”. Хората не могат да бъдат носители на право на строеж. Те могат да бъдат притеж… |
| 15.04.2004 | 39 НС | Триста Четиридесет и седмо заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Понеже се четат параграфите и алинеите ан блок, аз искам да обърна внимание на всички колеги тук за една чисто граматическа формулировка, която просто не е записана добре на говоримия български език и се повтаря в много … |
| 20.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и трето извънредно заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Бих се съгласил с вас, ако това, което казвате, е вярно и отговаря на законите на страната. Но аз се учудвам, че вие като народни представители не знаете законите в страната. Ако този пример, който доц. Щерев така състрад… |
| 20.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и трето извънредно заседание | И искам да видя кой от народните представители в тази зала ще гласуват срещу техните права. Към какво стимулираме българското общество? Към нередовно плащане чрез отлагане на плащанията чрез парламента. По тази логика утре група български граждани няма да си … |
| 20.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и трето извънредно заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Безспорно в този сложен проблем за решаване вие чухте днес много позиции, много страни. По отношение на здравното осигуряване има големи пропуски и в законодателството, което касае много и различни видове закони, които де… |
| 20.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и трето извънредно заседание | Д-р Додов, този закон въобще не трябва да се приема. Съжалявам, но не може така да се говори. Второ, законът не е консенсусен, защото много хора не са го подписали. Трето, това е един абсолютно лигав закон, който нищо не урежда в държавата. И това, че тук няк… |
| 16.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Така е! Не е нормално, хора, които са хронично болни и които са работили дълги години в чужбина, да дойдат в България и да си оперират хроничната язва безплатно! Това не е нормално, не е и морално, не е и солидарно с всички останали, които през тези години пл… |
| 16.12.2003 | 39 НС | Четиридесет и второ извънредно заседание | Господин председателю, това, което предлага колегата Валери Цеков, наистина е така и така би трябвало да бъде в една нормална държава, където работи един нормален парламент. Но нито държавата е нормална, нито парламентът е нормален, за съжаление. Тук се премъ… |
| 11.12.2003 | 39 НС | Триста и осмо заседание | Господин председател, правя предложение пред всички депутати в този парламент в случая да бъде направено изключение. Нека нашите колеги със своя вот сега да потвърдят дали са съгласни да бъде направено такова изключение или не точно по този въпрос и по този п… |
| 11.12.2003 | 39 НС | Триста и осмо заседание | Господин председател, членът не се променя с нищо, а се добавя само “съдържание на сяра до 1%”. Аз пак казвам: искам да видя кои народни представители в тази зала ще гласуват за смъртта на нашите деца. Нека тук, в българския парламент, да се изправят тези хор… |
| 11.12.2003 | 39 НС | Триста и осмо заседание | Не, господин председател, изпуснахме сроковете. Но това не променя нещата, защото все пак това е българският парламент и тук се решава … |
| 11.12.2003 | 39 НС | Триста и осмо заседание | Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, господин председател, господин министър! Наистина, ще се прехвърлим на една друга тема, на една следваща точка след колите и акцизите на колите, но за мое най-голямо учудване вносителят – Министерският съве… |
| 11.11.2003 | 39 НС | Тридесет и девето извънредно заседание | Уважаема госпожо председател, скъпи колеги! Изслушах внимателно проф. Петков и мисля, че той има основание да иска здравеопазването в България да бъде по-добро и на по-високо ниво. Мисля, че всеки един от нас иска същото. Но в някои неща, господин Петков, тря… |
| 22.10.2003 | 39 НС | Двеста и Деветдесето заседание | Искам да кажа за колегите, ако не са ме разбрали – става дума за независими мажоритарно избрани народни представители. Те също трябва да получат финансиране от държавата, по същото право, както партиите. Те пък от своя страна могат да се групират във всякакви… |
| 22.10.2003 | 39 НС | Двеста и Деветдесето заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Наистина това, което предлагат колегите от НИЕ, звучи доста авангардно. Опасенията, които господин Соколов излага, де факто са така. Но нека да погледнем малко по-напред в бъдещето. Предстои промяна на избирателния закон… |
| 11.09.2003 | 39 НС | Двеста Седемдесет и трето заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Аз знам, че доста ви доскуча този безсмислен дебат. Той наистина нямаше да се състои в тази зала, нямаше да има и вето на президента, ако Министерството на здравеопазването преди две години беше внесло в Министерския съве… |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Ние току-що гласувахме чл. 21. Законът по своята същност е гласуван и е факт. Дали в чл. 19 се добавя нещо, което след това е влязло в чл. 21, няма никакво значение. Смятам, че законът е гласуван. Народното събрание не мо… |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Ето го предложението и на Лъчезар Тошев. Добре. |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Именно, при съгласие. Точно така пише: “Не се допуска вземане на органи, тъкани и клетки за присаждане, ако лицето приживе не е дало писмено съгласие.” – Такова е предложението. |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | “не е изразило съгласие за това.” Така е, а как? |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Госпожо председател, уважаеми господин Соколов! В чл. 19, ал. 1 е казано точно и ясно: “Не се допуска вземане на органи, тъкани и клетки за присаждане, ако лицето приживе не е изразило съгласие за това.” |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Аз напълно разбирам това, което е гласувано от Народното събрание. Но след като чл. 19, който е основният член на този законопроект, касаещ съгласие или несъгласие, и в него е записано ясно и точно, че на трансплантация подлежат само тези, които са казали “да… |
| 30.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и седмо заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Така, както е написан членът, обезсмисля съгласието, вписано в книжката. На практика в чл. 19 ясно е казано, че всеки един български гражданин трябва да впише съгласието си, за да си даде органите. Ако той не е вписал тов… |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Уважаеми д-р Китов, въпреки че мислим по един и същи начин, все пак имаме малки различия. В момента България не е подготвена за приемане на един законопроект, в който пише „неинформирано съгласие”. Министерството трябва … |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Доктор Кенаров, аз виждам, че Вие сте добре запознат с тоя договор, който никой в тая зала не е виждал. Но аз знам защо сте и добре запознат с него – защото сте член на една друга фондация, която обслужва този договор. Това пък е другата истина. Аз пък искам … |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги! Тук бяхме свидетели на какви ли не неща по темата „за” или „против” информираното съгласие. Но аз ще ви кажа един факт, който ние трябва да уважим. България не се равнява по Европа, Европа не се равнява по между си. Целия… |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми от мен д-р Кенаров! Въобще тук не става дума за пациенти в мозъчна смърт. Случаят с пациентите с мозъчна смърт е ясен. Тук става дума за умрели пациенти, които не са си дали съгласието приживе, и техните тъкани и… |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Госпожо председател, правя процедурно предложение текстът на чл. 16 да отпадне от гласуването. |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Да. |
| 24.07.2003 | 39 НС | Двеста Шестдесет и пето заседание | Господин председател, уважаеми колеги! Най-съществената част от трансплантацията е точно поддържането на пациента след трансплантация. Ако това нещо отпадне от този текст, цялата трансплантация се обезсмисля. Тогава няма какво да трансплантираме! Това е същно… |
| 09.05.2003 | 39 НС | Двеста Тридесет и трето заседание | Господин Калъчев, една реплика към Вас. По време на управлението на кое правителство са изхарчени най-много средства за лекарства за гражданите? Бихте ли дошли да кажете пак, защото нещо не чух добре?! (Шум и реплики от НДСВ и ПСОДС.) |
| 09.05.2003 | 39 НС | Двеста Тридесет и трето заседание | При цялото ми уважение към изказалия се преди малко, цифрите, които каза са една манипулация, която за мен е уникална. Господин Кацаров, откъде ги имате тези цифри? Може ли да излезете от тази трибуна и да кажете откъде са Вашите цифри? Въпросът не е в цифрит… |
| 09.05.2003 | 39 НС | Двеста Тридесет и трето заседание | Госпожо председател, господин министър, уважаеми колеги! Има нещо справедливо в това, което колегите от БСП казаха тук. Медицината е нещо сложно и реформата в медицината е една от най-сложните и продължителни реформи, които още дълги години ще занимават внима… |
| 11.04.2003 | 39 НС | Двеста Двадесет и пето заседание | Уважаеми колеги от БСП, уважаема госпожо Дончева! След като сте толкова миролюбиви сили и след като сте толкова много за световния мир, защо никога и нищо не казахте за войната в Чечения? И защо нищо не казахте за войната преди години в Афганистан, когато Ваш… |
| 11.04.2003 | 39 НС | Двеста Двадесет и пето заседание | Не, не е учудващо! Тя казва, че не подкрепя този режим, казва, че е за мир, за мирно решаване на проблемите. Но всъщност корените се крият някъде далече по-дълбоко. Ние знаем, че така или иначе партията БААС и режимът на Саддам Хюсеин произхожда от същия коре… |
| 11.04.2003 | 39 НС | Двеста Двадесет и пето заседание | Пак сбърка! Но това не е епизодичен случай. В последните 13 години тя не е взела нито едно вярно решение по нито един външнополитически или вътрешнополитически въпрос за страната! (Ръкопляскания от блоковете на ПСОДС, НДСВ и ДПС.) Ще припомня пак в тази зала … |
| 11.04.2003 | 39 НС | Двеста Двадесет и пето заседание | Но едно е ясно – че Българската социалистическа партия и Коалиция за България като цяло отново сбъркаха. |
| 11.04.2003 | 39 НС | Двеста Двадесет и пето заседание | Госпожо председател, господин премиер, господа министри, уважаеми колеги! Наистина, бях си подготвил едно малко по-друго изказване. Затова се обръщам сега към вас – колеги от НДСВ, ДПС и ОДС – на умряло куче да вадиш нож, може би не е най-джентълменското. |
| 27.02.2003 | 39 НС | Двеста и шесто заседание | Господин Василев, наистина ми е много неприятно, че трябва да кажа и един друг факт – от времето на вашата приватизация. Седемдесет и три процента от приватизираните от вас предприятия по този закон, който вие сега не искате да приемете или искате да запазите… |