2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: bogomil-petkov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добро утро, уважаеми госпожи и господа народни представители. Моля за регистрация. Регистрирани са 192 народни представители. Имаме кворум, можем да започнем днешното заседание. (Звъни.) Преминаваме към първа точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ИВАН ШИШКОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО СВЛАЧИЩЕТО НА ПЪТЯ СМОЛЯН – ПАМПОРОВО, В ТОВА ЧИСЛО ДАННИ ОТ АНАЛИЗА ДО ТОЗИ МОМЕНТ, ПЪРВОНАЧАЛНИ ВИЖДАНИЯ ЗА ОБХОДЕН ПЪТ, ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАЛИЧИЕТО НА АКТИВНОСТ НА СВЛАЧИЩЕТО КЪМ МОМЕНТА. Вносители са Цончо Ганев, Петър Витанов, Александра Стеркова, Хамид Хамид и Стою Стоев от 19 май 2026 г. Давам думата на един от вносителите на предложението да направи изложение в рамките на 5 минути. Заповядайте.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председателстващ. Първо искам да поздравя всички с празника на светите равноапостоли Константин и Елена. Честит празник на всички! Искам да поздравя и всички жители на град Бяла, на морската Бяла, които днес също имат празник. Честит празник, беленци! А сега по темата. На 1 май в района на местността Райковски ливади огромно свлачище с размер над шест декара откъсва 300 м от пътя Пампорово – Смолян. Съборени са стотици вековни борови дървета и електрически стълбове, прекъсната е електропреносната мрежа. При свличането се скъсва и съществуващият газопровод. В непосредствена близост до свлачището се намира изоставена, по всяка вероятност незаконна, сграда от стоманобетонов скелет на около седем-осем етажа, за която съществува риск също да се срути. Благодарение на адекватните и навременни действия на органите на МВР и Областното пътно управление – Смолян, до които са подадени сигнали за образувани огромни пукнатини на пътя, той е затворен навреме, като по този начин са предотвратени по-сериозни последствия и няма човешки жертви. Към момента път III-8641 Пампорово – Смолян е затворен и по всяка вероятност ще бъде затворен в продължение на години или поне докато свлачището бъде укрепено. Този път е не само директната връзка между Смолян и Пампорово, но и основната пътна артерия, свързваща градовете Пловдив и Смолян. Алтернативните и възможни обходни маршрути са през село Стойките, където в момента също има свлачище, а пътят няма възможност да поеме целия трафик, а също така и през прохода Рожен, където пътят е с изключително много завои и се кара с по-бавна скорост. Това е предпоставка за създаване на сериозни проблеми пред местния бизнес. Пампорово е предпочитана дестинация не само през ски сезона, но и през лятото. Голяма част от туристите, почиващи в курортния комплекс, посещават и град Смолян. И тук е важно да се предприемат адекватни и спешни мерки, с които да покажем на всички туристически компании и на местния бизнес, че този проблем няма да окаже влияние на техните резервации. Надявам се и в рамките на днешното изслушване да се изяснят всички проблеми и всички действия, които ще бъдат предприети за решаването им. Надявам се също така и по някакъв начин да може да успокоим туристическия бранш с подробна информация и последваща информационна кампания относно възможностите на алтернативните маршрути, организацията на движението по тях по начин, който да регулира и оптимизира движението на моторни превозни средства без образуване на задръствания през натоварените месеци. За съжаление, този район е достъпен само за моторни превозни средства, като няма жп транспорт, което допълнително затруднява придвижването до този туристически район. Важното е да се определят обходни маршрути, за да се осигури безпроблемното придвижване на всички жители, туристи, гости и на местния бизнес. Господин Министър, Вие бяхте на посещение на място за оглед с екип със специалисти – надявам се да сте добре запознат със ситуацията. Добре ще е да разясните какво сте установили към момента от огледите, какви действия сте предприели към днешна дата и какво планирате да направите, за да се реши генерално проблемът с това огромно свлачище. Ако може да се ангажирате с някакви конкретни срокове, ще е най-добре, въпреки че от моя опит в подобни ситуации конкретни срокове няма как да могат да се кажат, защото не се знае още колко време свлачището ще е активно, а докато не затихне, няма как да имаме точност по тази информация. И тук въпросите: Какво ще се предприеме относно необходимостта от укрепване на свлачището на обходния маршрут през село Стойките – там също има свлачище? Има ли възможности и за други обходни маршрути, с които допълнително да се облекчи трафикът в района? Какво се случва с частния имот, през който минава един от обходните маршрути? Интересен факт е, че според някои източници свлачището е описано и регистрирано още в началото на 80-те години и впоследствие е определено като най-голямото в България. В непосредствена близост до свлечения участък преди около 20 години е било укрепено друго свлачище, което само по себе си поражда доста въпроси. Защо още тогава не е била укрепена цялата територия? Наблюдавано ли е свлачището от „Геозащита Перник“, която е отговорната институция? Присъстват ли тези свлачища в ежегодните доклади на „Геозащита“ и какви конкретни мерки са предложили специалистите за спирането на свлачищните процеси през годините назад? Може ли някой от отговорните служители да е пропуснал нещо и поради липса на правилно планиране да се е стигнало до този сериозен инцидент? Имало ли е контрол от страна на „Геозащита“ относно строителството в района и разрешавано ли е строителството на сгради в непосредствена близост до свлачищни територии или в самите свлачищни зони? Оказали ли са влияние на свлачищните процеси язовирът, стопанисван от „Напоителни системи“, или естественото езеро, което се намира над свлачищния район? Към местната администрация: Има ли одобрен общ устройствен план и подробни устройствени планове за имотите в засегнатите от свлачището територии? Има ли незаконно строителство в района и какви действия ще предприеме Министерството и подчинените Ви държавни структури относно незаконно построените обекти? От изключително важно значение за цялото българско общество ще бъде да се потърси персонална отговорност на длъжностни лица, които със своите действия или бездействия са замесени пряко и са повлияли за това да се случи този инцидент. Ако бъдат установени такива, да бъдат подадени на прокуратурата и да понесат персонална отговорност. Благодаря.
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Давам думата на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков да информира Народното събрание по въпросите, предмет на изслушването, в рамките на 10 минути. Заповядайте, господин Министър.
#4 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Както беше казано, свлачището е възникнало на 1 май 2026 г. и е развито в теренно понижение на планинския склон на местност Райкови ливади. Отцепен е път, който е на километър четири между Пампорово и Смолян. Свлачищният процес е възникнал сутринта на 1 май 2026 г. и по сведения на Община Смолян първите признаци за развитие на геодинамичен процес са били образувани дълбоки и отворени пукнатини в асфалтовата настилка на републиканския път. Наистина е много добре, че в рамките на следващите три-четири часа са взети адекватни мерки, така че не се стигна до наистина трагичен инцидент. На 5 май 2026 г. е проведено инженерно-геоложко обследване на място с представители на „Геозащита Перник“, ВиК – Смолян, и Община Смолян. На 8 май е постъпило писмо в Министерството на регионалното развитие от Община Смолян, адресирано до всички заинтересовани страни и всички компетентни институции и ведомства, в това число до МРРБ, АПИ, „Геозащита Перник“, Минно-геоложкия университет, Университета по архитектура и геодезия, Геологическия институт към БАН, „ВиК“ ЕООД – Смолян, и експлоатационни дружества, за провеждане на работна среща. На 14 май 2026 г. се състоя работна среща, в която аз, вече в качеството си на министър на регионалното развитие, заедно с депутати от нашата парламентарна група и новия областен управител се включихме в тази среща. Срещата беше изключително ползотворна и имаше чисто технически характер. На срещата се изясниха част от първоначалните причини за образуването на това свлачище. Бяха дадени задачи да бъдат направени нови геоложки проучвания, включително да бъде обследван целият терен. Към днешна дата свлачището продължава да бъде активно. Причината, че не можем да влезем в него е, както казахте съвсем точно, че към този момент имаме активно свлачище. Очевидният проблем е преовлажняване. Тук всички са единни – имаме преовлажняване, и сега започваме да установяваме защо. Започнахме да обследваме абсолютно всичко – местния водоем на ВиК, който е непосредствено над свлачището, езерото, което е до почивната станция на EVN, включително язовира, който се използва за изкуствен сняг на Пампорово. Обходихме и пътя – това, което също се коментираше. Установихме още в същия ден доста неща и проблеми, които са натрупани в годините назад. Коментарът за пътя, защото ние го обходихме – стана ясно, че този път има един участък, в който има частен имот. Хубавото е, че в кадастъра, който проверихме – впоследствие, разбира се, се установи, че има проходимост. Въпросът е просто, че пътят не си е на мястото. В момента вече се работи – Министерството на регионалното развитие заедно с Общината. Пътят е общински. Работи се в тази посока, така че да може да се създаде този обходен път. Нека да е ясно – пътят е общински. Ние като Министерство на регионалното развитие и сега оказваме помощ с трасиране, с това, с което можем да помогнем, тъй като кадастърът е към Министерството на регионалното развитие. Но този път е общински и ние няма как да финансираме пряко общински път, както се очакваше, че АПИ ще финансира този път. Можем да окажем всякаква помощ и ще го направим, когато кметът го поиска – аз съм в контакт с него, чуваме се през ден. Както виждате, той и в медийните си изяви също не отрича това. Ще бъде обследван и язовирът на Пампорово, независимо че специалистите твърдят, че най-малката вероятност е да бъде от язовира. Най-малката вероятност е, защото е най-далече, но пък е най-големият водоем в района. Всичко е на масата като реален проблем за това, че имаме изключително голямо насищане на вода в свлачището. По информация, която ми беше дадена, свлачището е започнало в долната си част. Подпочвените води са от 50 см до 1,5 м. Самата геология на терена предполага точно това хлъзгане в тези мащаби, което се е случило. И сега, докато наистина обикаляхме пътя и търсихме причините – най-вероятно може би в допълнителните въпроси, които ми задавате, ще Ви отговоря по-конкретно за всяка от причините, но те със сигурност са комплексни: няма общ устройствен план – мога да коментирам тази тема, ако имате интерес и който има интерес да зададе въпрос; няма сервитут на водопровода, защото за пътя, който коментирахме, основното трасе на водопровода е под пътя, но няма сервитут. В момента Дирекцията за национален строителен контрол с мое писмо и със заповед на началника на Дирекцията е на проверка в Смолян, за да проверява абсолютно всичко, свързано с обектите. Какво ни интересува? Интересува ни това да разберем как са привързани към водопроводната и канализационната мрежа. Поръчал съм да бъдат попълнени водопроводът и каналът в кадастъра, така че всички да знаем откъде минава, за да разберем има ли потенциална възможност да има течове и оттам. Преди един ден спряхме водоснабдяването в резервоара непосредствено над свлачището, за да направим експеримент: искахме да разберем дали се губи вода в резервоара, и за една нощ бяхме спрели водоснабдяването, включително и на изходната точка, за да няма изход на вода. За добре или за зле, проблемът, поне на първо място – това, което успяхме да установим, не е в резервоара – няма никаква загуба на вода. Казахте включително за законно или незаконно строителство – мога да дам много подробен анализ, защото и това е едно от нещата, които към този момент сме направили във времето – за укрепването на съседното свлачище. Само ще открехна, че то е укрепено с разрешение за строеж от Община Смолян и не е регистрирано в МРРБ, тъй както трябва да бъде регистрирано, когато е открито свлачището. И сега на въпроса Ви дали е регистрирано свлачището в МРРБ – не, не е регистрирано, защото никой във времето назад не е подавал сигнали, че има свлачище. Да, виждам, че ме гледате учудващо. Затова казах – разрешение за строеж от Смолян, укрепване и никакъв сигнал! Строителство в свлачище – говорим за 2001 г., строителство в свлачище, да, със строителни книжа, без да е уведомен тогава министърът на регионалното развитие и без това свлачище да е картотекирано като такова. Най-вероятно в рамките на изслушването и за други неща ще бъдете учудени. Така че това са част от причините. За сградата, която е непосредствено в свлачището – и за нея нося една папка, само ще Ви кажа, че има разрешение на строеж, и пак е от Община Смолян – 2006 г. Няма общ устройствен план. Няма, включително този път, за който ме питахте, той като е логично общински път да има регулация и по този път да е достъпът до хотелите. Строи се доста безразборно, макар че със сигурност се прави с планове за застрояване. И това създава съвсем друг облик на курорта, а не такъв, какъвто всички го искат. Мога да Ви уверя, че работата продължава. Бяхте съвсем точен и наистина много професионално се изказахте, че няма как сега, днеска, да Ви кажа кога ще бъде възстановено. Това, което обаче мога да кажа, което го казах в първия ден – аз като регионален министър и ние като политическа сила ще направим възможното по най-бързия начин да възстановим пътя, а не по най-евтиния. И тъй като… Аз първоначално казах, че най-вероятно ще търсим мостово съоръжение, виждам, че и анализът в момента, който ми е предоставен, също клони натам. Допълнителният мой анализ за мостовото съоръжение е това, че ако ние започнем да влизаме и да укрепваме свлачището, преди да построим пътя, защото то наистина е в големи размери, това означава – за всички, които знаят: подробен устройствен план, отчуждаване, процедури… Колкото и да сме активни като държава, със сигурност ще забавим процеса дотолкова, че ще нанесем тежки щети не само на областта, но разбира се, и на самия курорт „Пампорово“. Това не можем да го позволим. И това, което мога да Ви кажа от трибуната на Народното събрание: в политически аспект няма да пестим пари, а в технически аспект ще направим най-доброто решение, което е и най-бързо. А за всички подробности аз съм се приготвил с доста документация. Вие имате възможността да ми задавате въпроси. Готов съм, ще отговарям с най-голямо удоволствие. (Ръкопляскания от ПБ.)
#5 · speech
Благодаря на министър Шишков. Преминаваме към първия кръг въпроси от парламентарните групи. Моля представител на парламентарната група на „Прогресивна България“, ако има въпрос, да заповяда. Господин Стойчев, заповядайте.
#6 · speech
ПБ
Уважаеми господин Председателстващ Народното събрание, уважаеми министър Шишков, уважаеми колеги! Днес заставам пред Вас не като народен представител от област Смолян, а като човек, който всеки ден чува проблемите на родопчани. Свлачището по пътя между Пампорово и Смолян не е просто инфраструктурен проблем – това е риск за живота и сигурността на хората. И тук от най-високата трибуна в България призовавам всеки човек, когото го е грижа, да отиде на място, да види на живо този апокалипсис. И знаете ли, колеги? Ще видите как вековни борове са се влачили десетки метри с кореновата си система, но са останали прави в знак на силата на родопчани. Това е огромно затруднение за хиляди жители, за бизнеса, за туризма, за нормалното функциониране на целия регион. Уважаеми колеги, Родопите не могат да останат в изолация. Пътят към Пампорово е стратегически път за местната икономика, както и за туризма в цяла България. Когато достъпът е несигурен, страдат най-вече хората. А хората в Смолянска област не искат привилегии – искат сигурност, нормален достъп и държава, която да застане зад гърба им. Господин Министър, вярвам, че с Вашия опит, с Вашия професионален екип ще направите всичко необходимо да се справите с тази ситуация. Но след като заедно с Вас бяхме там – точно миналата седмица по това време, останах с убеждението, че липсва ясна концепция за развитието на Пампорово. А курортът има важно икономическо значение за региона. Въпросът ми към Вас, господин Министър, е: Как ще коментирате, не само като министър на регионалното развитие и благоустройството, но също така и като архитект, какви ще бъдат стъпките оттук нататък, за да може емблемата на област Смолян – курортът „Пампорово“, да възстанови имиджа си на един от най-добрите курорти в България както за зимен, така и за летен туризъм? Благодаря Ви.
#7 · speech
Благодаря, господин Стойчев. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#8 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Стойчев, уважаеми дами и господа народни представители! Беше направена проверка чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това колко общини имат одобрени общи устройствени планове. Това, което е смущаващо, е, че общини, които са курорти – освен за Пампорово говорим и за Несебър, помните и случая с Елените, проблемът е сходен – отново с хаотично застрояване, Приморско, Поморие – има една тенденция с годините назад, в която курортите, на практика, си нямат общи устройствени планове. А това е законът, градоустройственият закон, по който трябва да се развиват, за да знаем къде има свлачище, къде няма свлачище, къде можем да строим, къде не можем да строим, а не просто някой кмет да решава, че тук е удобно да вземе парче от гората или парче от дюни на морето и да направи урегулиран поземлен имот. Курортен комплекс „Пампорово“ е обявен за „селищно образувание с национално значение“ с Решение № 45 от 2005 г. на Министерския съвет и намира се в две общини. През 2006 г. са правени възлагания за общ устройствен план. Към този момент по искане от 2014 г. на заместник областния управител на Смолян и със заповед на заместник-министъра на регионалното развитие е разрешено изработването на Проект за общ устройствен план на Пампорово на територията на община Смолян и на община Чепеларе. Аз вече казах кои са основните курорти, които нямат общ устройствен план. Така e, ние бяхме заедно и видяхме всичко. Човек наистина трябва да види с очите си градоустройствения хаос. И сега Вие ме попитахте откъде може да е проблемът. Отвсякъде! Но основният проблем е затова, че в годините назад ние не планирахме, не искахме да дадем своето отношение. Управляващите не са искали да дадат своето отношение, което дължат на обществото, за да превърнат перлите на българския туризъм, защото Пампорово е една от тези перли, да ги превърнат в райско кътче. Вместо това ние ги превръщаме в зони, където непрекъснато стават природни катаклизми. Оттук нататък, защото зададохте въпроса какво ще направим – всичко това, което Ви казах, че ще направим, и е във връзка с проучванията откъде може да е преувлажняването на терена, ще го продължим. Ще изискам ясно да бъде довършен общият устройствен план, но не просто за да стане гумен печат за всичко, което е направено. Трябва наистина да се анализира какво е направено спрямо законовите норми и какво е направено не по законовите норми. Дадох пример – съвсем на парче, включително със съгласие на Пътното управление през 2006 г., защото достъпът е от републикански път, е одобрен хотелът скелет. И виждате ли, винаги, когато стане проблем, имаме хотел скелет. Някак си това се е превърнало в една емблема. Тази емблема приключи. Така че оттук нататък – не само за Пампорово, за да не ходим след проблемите, а за да решаваме проблемите предварително, нека сега от тази трибуна на Народното събрание да ме чуят всички кметове, които не искат да има общ устройствен план, да бъдат така любезни да го завършат, защото общите устройствени планове в основната си част се възлагат от общините. И тогава ние ще развием наистина всички територии, ще ги развием по начин, по който си мечтаем да ги видим. Само че преди да ги видим, трябва да ги планираме правилно. За Пампорово, особено с това, което се случи със свлачището, ще бъдем особено наблюдателни, ще бъдем много активни, за да можем да спасим поне това, което вече е унищожено, да го приведем в една наистина градоустройствена рамка, с една визия, на която мене като архитект са ме учили, и разбира се, затова мене ме дразни изключително много това, което виждам. Така че можете да бъдете сигурни – и Вие, и регионът, защото аз също харесвам Пампорово, че ще направим всичко възможно по най-бързия начин – законов, разбира се – да довършим общия устройствен план, да канализираме всичко, което не е канализирано, и да започне курортът да се развива в съвсем друга посока. Аз веднага ще дам още един пример: около лифтовете, които в три точки слизат в курорта, няма никакви паркинги, тоест няма инфраструктура. Строим хотели, режем гора и нямаме инфраструктура, която даже да помогне, за да има нормален достъп до лифтовете. Това е най-елементарният пример и който отиде да кара ски на Пампорово, се сблъсква с него. Разбира се, ще проверим цялата инфраструктура, включително и язовира, но най-важното е всеки да започне да си спазва нормата и най-важното е да има законова норма, а първата законова норма за развитието на всяко населено място е общият устройствен план.
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на ГЕРБ-СДС да заповяда.
#10 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председателстващ, колеги народни представители! Господин Министър, като живеещ в Родопите и мислещ да живее в Родопите моят въпрос ще бъде конкретен, тъй като последния месец се изговори толкова много за Райковски ливади – предполагам, че лапсус направихте с Райкови ливади, защото бяхте миналата седмица на място и знаете точно къде се намира това място. Това свлачище създаде наистина един страх в обществото и заплаха, разбира се, аз като лекар мога да кажа, и за здравеопазването, икономиката и нормалния живот в региона. Тревожното е, че за това свлачище се говори и се знае много отдавна, още от миналия век. И затова обществото иска ясни отговори и конкретни срокове да се каже дали Министерството на регионалното развитие, Министерският съвет, Министерството на туризма имат ясна цел и визия по какъв начин това ще се случи, дали има срокове за изпълнение и в тази връзка дали е осигурен финансовият ресурс, така че възстановяването и започването на строителни дейности да бъде без забавяне, както Вие на много места бяхте ясни и категорични, че няма да се пестят средства и време това да се случи. И затова е важно да кажете пред Народното събрание и пред обществото дали Министерството на регионалното развитие и благоустройството във Ваше лице може да се ангажира със срокове, какво е направено до този момент, кога ще започне евентуално строителство и кога ще бъде възстановен пътят Смолян – Пампорово, защото това е една пътна артерия, водеща за нашия регион. Виждаме, че алтернативните варианти през Рожен и Стойките почват да се задъхват. Идва летен сезон, предстои следващият есенно-зимен курортен сезон и хората на Смолянска област, пък и гостуващите, които харесват Пампорово като курорт, ще имат ясен и категоричен отговор за Вашите планове, ангажирани, разбира се, със срокове и с възможността за финансиране този път да бъде възстановен. Благодаря Ви.
#11 · speech
Благодаря Ви, господин Събев. Господин Министър, заповядайте да дадете отговор на така поставения въпрос.
#12 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Събев, уважаеми госпожи и господа народни представители! На част от въпроса аз до този момент в изложението си дадох отговор, но ще повторя основните акценти. Припомням, че за свлачището, за което коментирахте, в съседство е издадено – сега ще Ви кажа точно – Разрешение за строеж № 37 от 20 април 2001 г. и то е на Община Смолян. Казах ясно в изложението, че не е, по никакъв начин тогава не е уведомено Министерството на регионалното развитие и благоустройството и затова нямаме никакви данни в Министерството към този момент за това свлачище, което е било в съседство. Обърнах внимание, че големият проблем е бил институционален, че институциите не са комуникирали помежду си. Но сега, в момента, мога да Ви уверя, че ще комуникираме с кмета на Смолян относно обходния път и ще си помагаме максимално. Мисля, че на всички ни стана ясно, че свлачището към този момент все още е активно. Каквото и да Ви кажа, тъй като отговорът ще трябва да бъде технически, а не политически, имах тази възможност да го кажа и в предишното изслушване миналия петък, за да кажем кога ще го завършим, трябва наистина свлачищните процеси да спрат, да направим подробен анализ, да излезем и да го кажем. Няма да се скрием, ще го кажем. Повтарям го отново: ще бъде намерено най-бързото техническо решение за строителство, а не най-евтиното. На всички ни е ясно колко е важно. Сега, относно парите. Когато държавата се ангажира – Вие сте били дълги години в управлението, знаете, че когато се ангажираш да решиш един проблем, ще бъдат намерени средства – не само защото регионът го заслужава, а България го заслужава, защото Пампорово е един от най-хубавите и най-предпочитани български курорти. Можете да бъдете спокойни, че ще го направим. Министерството на туризма, защото попитахте – и изобщо институциите, най-вероятно в годините назад не е потърсило помощ от Регионалното министерство, за да може всичко това, което Ви разказвам: за общи устройствени планове, за концепция, някак си не е търсена помощ, така че Пампорово да има друг облик. Защото Министерството на туризма с това може да помогне – да поиска, защото то прави реклама на българския туризъм. А и в годините назад никой не е забелязал, че рекламата не означава да пускаш клипчета по телевизията, а рекламата означава да създадеш истински условия в един курорт. Не само Пампорово – голяма част от българските курорти имат точно тази нужда. И не само курортите, разбира се, но днес темата е Пампорово и курортите. Така че тепърва ние съвсем отговорно ще работим, можете да бъдете убедени. Аз даже включително изложих мотивите за евентуалното техническо решение, което да е най-кратко в сроковете, и мисля, че го казах много ясно. Човек като мен, който има строително образование, архитект, мисля, че направих преценката още когато видях проблема. Радвам се и съм доволен, че всички първоначални изчисления в момента водят до такъв тип техническо решение. Това мога да Ви кажа. Нещата вървят натам като техническо решение. Казах го, свлачището е активно. Ще трябва да спре да бъде активно, да намерим проблемите. То продължава да е влажно, продължава да има вода в него. Сега, разбира се, в мащабите, в които се е случило, то се е превърнало като едно естествено дере, в което се събират всички води. Природата към този момент не е щадяща към нас, защото периодът е такъв – има дъждове, топят се снегове, но в първия момент, в който може да се влезе и да се направи анализ на свлачището, ще влезем и ще започнем ударно. И ще кажа още нещо. Законът го позволява – при такива аварийни ситуации, когато имаме определена готовност за проекта, с един специфичен текст в Закона за устройство на територията да започнем да строим, преди да е издадено разрешението за строеж. И ако това технически е възможно, и ако ще спестим някой и друг месец, вярвайте ми, ще го направим. (Ръкопляскания от ПБ.)
#13 · speech
Благодаря, господин Министър. Моля, представител на парламентарната група на Движението за права и свободи да заповяда да зададе своя въпрос.
#14 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми колеги! Уважаеми господин министър Шишков, темата е изключително актуална и от изложението, което направихте, става ясно, че ситуацията наистина е тежка и наистина е критична. Активиралото се свлачище всъщност скъса основната артерия, която свързва Родопите с България, а да припомним, че това е част и от международна връзка. Слушах внимателно това, което каза министърът – то наистина е важно. И настина вярвам, че първото нещо, което е от изключителна важност, е да се разберат причините – това преовлажняване откъде се случва, каква е причината, защото свлачището все още е активно, както казахте, а вероятно може да активира и още такива. За всички нас, свързани с Родопите, това е притеснително. Това, което казахте обаче – че Вие се ангажирате изключително сериозно с тази тема, с решаването на този въпрос, за нас е успокояващо, обещаващо и дава надежда на всички родопчани. Какво имам предвид? Област Смолян е единствената в България, която има единствено и само сухопътна връзка. Дадохте примери и с други общини, в които липсват общи устройствени планове – имат своите проблеми, но области като Бургас, Варна освен железопътен и сухопътен имат и морски транспорт, имат и въздушен транспорт. Тези екстри в кавички в област Смолян липсват и затова е изключително важно да се предприеме този подход, който Вие казахте, господин Министър, възможно най-бързо, но в никакъв случай евтино. В миналия мандат се занимавахме с темата за свързаността, защото това остава огромен бич освен за развитието на туризма, освен за развитието на курорта „Пампорово“, но и чисто за свързаността на хората, работещи и живеещи в Родопите. Тази основна артерия, или пътят Пловдив – Асеновград – Смолян – Рудозем – Ксанти, си остава една от най-скъпоструващите, но според нас от ДПС задължителна инвестиция за Родопите, ако ние наистина настояваме Родопите да се запазят, да не се обезлюдят. Защото Смолян е една от най-бързо обезлюдяващите се области откъм население в страната и ние всички сме отговорни този процес да бъде спрян и този тренд, ако мога така да се изразя, да се обърне. И въпросът ми е следният. Многократно сме задавали въпроси тук и сме водили дебати за техническия проект, който изгражда на първия етап третата лента за пътя Пловдив – Асеновград – Смолян през околовръстния път на Чепеларе Рудозем – Ксанти, на втория етап този път да се превърне в скоростен такъв. Бяха заделени в бюджета, мисля, по памет ще цитирам, 12 млн. лв. за проектиране на този скоростен път. Вашият подход, господин Министър, аз възприемам – и ние от ДПС, за правилен. Тук няма евтино решение. Ако ние милеем за Родопите…
#15 · speech
Господин Летифов, моля да се ориентирате към конкретика във Вашия въпрос. Благодаря.
#16 · speech
Приключвам, да. Задавам въпроса. Всеки, който е бил в Родопите, е оставил част от сърцето си там. Въпросът е следният… Вие сте прав – евтино решение няма. Въпросът ми е: за Вас този проект, този подход релевантен ли е, той остава ли приоритет и за Министерството, и за държавата като единствения начин ние да развием Родопите не само като туристическа дестинация, но и за свързаността, която си остава огромен проблем там? И сега видяхме, особено след това свлачище, че ние всички сме поставени пред голямо изпитание и разбира се, Министерството на регионалното развитие. Благодаря.
#17 · speech
Благодаря, господин Летифов. Моля, господин Министър, да отговорите на така поставения въпрос.
#18 · speech
Министър Иван Шишков
Аз благодаря за въпроса, защото той наистина съдържа и отваря вратата за един по-различен разговор за тази свързаност, която назад във времето в нашите служебни кабинети, когато имах честа да бъда регионален министър, включително и от тази трибуна, защото бях най-изслушваният министър в служебен кабинет, имах възможността да я коментирам, и то да я коментирам с надеждата, че залата ще го разбере. Наследството, защото ми задавате въпроса за проектирането, не е добро не само в това, което виждаме като пътища, като състояние, а и като потенциално развитие в строителството. В тази „невидима част“, както аз съм я нарекъл много отдавна, без която няма да имаме свързаност на всички региони – от скоростни пътища до магистрали, до всякаква връзка, за съжаление, сме доникъде. Съвсем скоро Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще направи, очаквайте, пресконференция, на която ще изложим не само състоянието на пътищата, развитието на всички тези инфраструктурни обекти, които аз винаги съм казвал, че са безкрайно малко, а и какво е състоянието и развитието на проектите за всички тези пътища. Този път, за който говорите – от Пловдив, винаги седи в картата на АПИ. Със сигурност е в главата на всеки регионален министър, но за да се придвижи, да стигнем дотам, че да започнем да питаме колко ще струва и да търсим пари, първо трябва да направим невидимата част. Неслучайно не само аз съм го казал, но и в програмата на „Прогресивна България“ е заложено да проектираме всички възможни пътища, магистрали. Също не е тайна, че сме предложили част от магистралите, които не са започнати да се строят, да бъдат построени на концесия, за да може да не товарим безкрайно бюджета, но да построим това, което трябваше в годините назад, много отдавна. Да се наслаждаваме на него, да го ползваме и да имаме наистина региони, а не сега да имаме области, които бедстват, защото няма пътища. Знаете, че аз бях избран като депутат от Враца. Ако кажем за Северозапада, там е същото. Разбирам, благодаря за този повдигнат въпрос. Не само сме го декларирали, но ще работим активно за всеки път, за всяка свързаност, а е ясно, че Смолян няма друг транспорт и държавата трябва да го осигури. Благодаря. (Ръкопляскания от ПБ.)
#19 · speech
Благодаря, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на „Демократична България“ да заповяда да зададе своя въпрос.
#20 · speech
ДБ
Дами и господа народни представители! Господин Министър, важно е още в самото начало да уточним и да успокоим – с риск да повторя, че тук става въпрос за свлачище между пътя Пампорово и Смолян. Основната артерия, която е от Асеновград до Пампорово, е в много добро състояние – туристите да се успокоят. В същото време местният бизнес там е в очакване наистина на летния сезон. Проблемът обаче за достъпа до Смолян и за вътрешната свързаност именно в региона е изключително сериозен. Още в началото на Вашето изложение Вие казахте за обходния маршрут, който е през село Стойките, и моят въпрос е свързан именно с него, тъй като приблизително преди четири години там имаше свлачище и пропадане на подпорната стена, което към днешна дата не е окончателно укрепено, и движението продължава да се извършва в едното платно. След затварянето на пътя Смолян – Пампорово целият трафик е пренасочен натам и именно през този участък преминават както спешната помощ, така и тежкотоварните автомобили. Моят въпрос към Вас е: какви конкретни мерки сте предприели от МРРБ и от АПИ за окончателното укрепване и ремонт на участъка през село Стойките; има ли осигурено финансиране и как ще се гарантира бързото и безопасно преминаване на гражданите именно оттам; дали гарантирате безопасната алтернатива до ремонта на основната артерия?
#21 · speech
Благодаря, госпожо Панева. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на така поставения въпрос.
#22 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Панева, въпросът Ви относно свлачищата, които са по всички обходни маршрути, вече съм го коментирал с АПИ, дадена ми е пълна справка – аз сега ще Ви я кажа, разбира се, за конкретните участъци. Но искам да кажа, че във всички тези пътища, които имах и възможността да видя, разхождайки се с председателя на АПИ, който е за Смолянска област – вярвайте ми, тонът ми не беше най-милият към него, нито към момента имам любезен тон към Агенция „Пътна инфраструктура“, и то не защото там работят колеги, които не искат може би да си вършат работата, но някак си липсата на мотивация в целия този пътен сектор е това, което виждаме. Аз ще Ви отговоря, разбира се – това, което са ми дали колегите, че в частта, където са пропаданията – между курортен комплекс Пампорово и Стойките, вляво на пътя, в участък 6-и километър, практически се предвижда укрепване на свлачището. За всяко едно свлачище аз съм подготвил – разбира се, който има желание, мога да разкажа – анализ на 13 свлачища, които представляват частично обходни маршрути. Тези свлачища са били оставени на съдбата. Сега вече не са оставени на съдбата. Разбира се, трябва спешно да се направят проекти и да бъдат укрепвани. Това, което съм поискал – и се надявам, че ще бъде свършено – е в голямата си част те да бъдат завършени преди зимния туристически сезон. Очевидно е, че лятото е най-подходящият момент да се строи. Все пак, колкото и да има летен туризъм в Пампорово, не е в размерите, в които е зимният, и то при съвсем други атмосферни условия. Ще го следя, ще искам подробен график. Това означава обаче, че трябва да се направят и проекти. И ако за нещо съм бил много недоволен, то е, защото ги няма проектите. Защото едно е да се оправдаеш, че няма пари, друго е да се оправдаеш, че за констатирани свлачища по пътищата няма проекти. Винаги съм казвал, че проектите са най-евтината част от строителния процес. Държавата навсякъде не е готова да инвестира, а в действителност непрекъснато говорим за пари. Ние трябва да сме готови да харчим парите, но по смислен начин, и то да ги харчим за ремонт на пътища и за проблеми в пътния сектор, пък и за всяко строителство в България, което… Да, казваме, че трябва да се избере скъпият, тоест най-добрият вариант, но това не означава, че трябва да бъде по-скъп, отколкото би трябвало да струва. Така че за нас остава важната задача освен да ги укрепим, освен да го направим да е здраво, да го направим така, че да бъде оптимално като цена. Защото знаете, че бюджетът на България е в състояние, в което наистина нямаме достатъчно възможност да харчим непрекъснато огромни количества пари. И може би пътищата, състоянието на пътищата, са част от проблема на бюджета на България.
#23 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Уважаеми господин Горанов, господин Нанков, призовавам Ви да проявите малко повече уважение към парламентаризма. Ако темата не Ви е интересна, бихте могли да проведете разговорите си и навън. (Ръкопляскания от „Прогресивна България“.) Моля, представител на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ да зададе своя въпрос. Заповядайте.
#24 · speech
ПП
Уважаеми господин Председател! Уважаеми архитект Шишков, благодаря за конкретните информации и конкретните ангажименти, които поехте за възстановяването на пътя. В последния си отговор Вие говорихте за липсата на проекти. И само да Ви припомня, че през 2024 г. в бюджета бяха заложени пари за проектиране на четирилентов скоростен път по пътя Асеновград – Смолян – Рудозем, така че се надявам да поемете ангажимент този проект да продължи и да се реализира. Но моят въпрос е в друга насока, по-скоро в причината и в отговорността за създалата се ситуация. Вече стана ясно, че причината е овлажняването. Но в едно Ваше изказване Вие казвате, че това преовлажняване най-вероятно е в резултат на човешка намеса или ненамеса, тоест ние трябва да потърсим отговорността – има ли човешка намеса, която да понесе отговорност, или съответно такава ненамеса, която ние да изследваме: къде е тя, дали е в нерегистрирането на това свлачище, дали е някъде другаде? И дори и да беше регистрирано това свлачище, служебният министър извади едни данни, че през 2019 г. са възложени и платени авансово голяма част от договорите по укрепване на такива свлачища – договори на стойност 569 млн. лв., а са платени 218 млн. лв. от тях. За съжаление, от общо 88 обекта са завършени три, а 30 са в процес на изпълнение, 53 не са започнати. Та въпросът ни пак е за отговорността – както за нерегистрирането на това свлачище, така и за всички тези договори и други потенциални свлачища, които утре могат да създадат такива проблеми. Благодаря Ви.
#25 · speech
Благодаря, господин Терзийски. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#26 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Терзийски, искам да напомня, че първите кабинети, в които повдигнахме въпроса за платените авансови пари за свлачища, бяха служебните кабинети в 2021 г. Тогава казахме, че са платени аванси, че няма проекти за укрепване на свлачищата, а на места трябва да има изработване на подробни устройствени планове с цел навлизане в територия извън пътя, за което трябва да бъдат извършени и съответните отчуждавания. Аз пак го казвам: ахилесовата пета във времето назад е това, че сме давали пари, без да имаме готови проекти, за това, че към днешна дата ги няма проектите. В конкретния случай – разбира се, очаквайте в анализа на Министерството на регионалното развитие да Ви кажем за всички свлачища какъв е напредъкът – най-вероятно е минимален, но това наистина е един голям проблем не само от финансова гледна точка, защото са похарчени – във времето, когато са дадени, а парите са били други – са похарчени едни пари, без да има готовност да бъде изпълнено и реализирано строителството. В моята обиколка в региона, разбира се, направих така, че да се запозная и със свлачището в село Тикале. То е може би емблема на бавно, мъчително напредване на процедурата. Сега, към днешна дата, добрата новина, ако може да има добра новина, когато шест години правиш подробен устройствен план, е, че този устройствен план вече е на финала, обявява се от Общината. Говорил съм с кмета максимално бързо да одобрим подробния устройствен план. Имаме да отчуждаваме много малко терени извън рамките на пътя. Очакванията са в най-кратки срокове да можем да одобрим проект и да започнем укрепването на това свлачище, защото то също създава проблеми. Вашият въпрос е част от един много по-голям въпрос, както и Вие казахте. Но конкретно във връзка с пътищата. Това свлачище, за което Ви казах, е от онзи списък от 2019 г. Но в случая, защото проблемите са толкова големи след възникналото свлачище на пътя Пампорово – Смолян, ще бъдат приоритетно укрепени свлачищата, независимо дали са в списъка, за който коментирахте, или не, за да можем да създадем истинска проходимост в района, да облекчим ситуацията. А иначе относно проектирането на пътя, аз казах – пари се осигуряват, проекти не се правят.
#27 · speech
Благодаря, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ да заповяда да зададе своя въпрос.
#28 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, първо искам да Ви кажа, че не е нужно да се ласкаете, че най-много въпроси се отправят към Вас. Това е отношението към всички предхождащи Ви министри на регионалното развитие и благоустройството поради елементарната причина, че Вие отговаряте за цялата инфраструктура в национален мащаб – както пътна, така и друга, така че е резонно това да се случва. Сега по темата. Първо искам да обърнем внимание на няколко неща, които и Вие намекнахте и казахте в разговора до момента: безхаберие, безотговорност, непланиране, неспазване на процедури; действия, които не са свързани със законността, с процедурите, които са свързани и които трябва да се проведат една след друга, за да се предотвратят подобни инциденти, подобни катаклизми и така нататък. Всичкото това е плод на управлението на предходни министерства и министри. В тази връзка много от хората както в областта, така и в страната повдигат следния въпрос – въпрос, който касае и самото Министерство: „Геозащита“ какво е правила през годините? Десетилетия наред се е знаело, че има активни свлачища в региона. Знаело се е за това свлачище, че съществува, но никой не го е регистрирал. Каква е причината? Защо се е случвало по този безхаберен начин всичко в нашата родина? И в тази връзка въпросът ми е следният, защото гражданите ни питат за това нещо: ще има ли отговорни лица, които да си понесат отговорността за това безхаберие? Има ли корупция? И как ще процедирате Вие оттук нататък, ако намерите такива корупционни практики, и ще накажете ли съответните лица, които са отговорни за това? Благодаря.
#29 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#30 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Георгиев, аз не се лаская, че ме каните в Народното събрание – изпълнявам си задълженията. Уважавам това, че България е парламентарна държава, и когато сте ме поканили, съм дошъл. Такъв е интересът. Аз винаги съм тук и винаги го говоря. Когато навремето ме канихте и аз направих рекорд в Народното събрание, и ми задавахте въпрос за всеки път от републиканската пътна мрежа поотделно, аз Ви казах, че трябва да се направят проекти и разчитам, че в следващата година проектите ще бъдат повече от това да кърпим пътищата, а ще направим проекти, за да ги ремонтираме с основни ремонти. Това, което казах сега, е, че пак ги няма проектите. Но толкоз. Относно отговорността. В моето изложение бях ясен – никога никой не е подавал сигнал в МРРБ – поне това, което ми е дадено като справка, а не е подаван сигнал и от „Геозащита“ – такава е справката, която съм получил – за това свлачище. И неслучайно го казах. То има разрешение за строеж от Община Смолян от 2001 г. – трябваше да има разрешение за строеж и съгласие поне от министъра на регионалното развитие, тъй както Законът го повелява. Казах още по-ясно, 2006 г. там, където е строена онази сграда, да я наречем скелет, защото тя е в това състояние, което обаче е странно, има, разбира се, деформации в нея, но не е това, което най-вероятно сме очаквали – да падне от свлачището. Тя има доклад, хидрогеоложки, в който се казва, че няма свлачище. Дадени са предписания в каква дълбочина да бъде фундирано. Продължаваме да търсим причината за това преовлажняване. Всичко е на масата и ще продължаваме да го търсим. Относно отговорността и злоупотребите в пътния сектор. В предишния период, в който работих в Министерството на регионалното развитие като министър, съм подал не по-малко от 10 сигнала – емблематични и ясни на цялото общество. И затова сега от Вас зависи да промените съдебната система – такава, че новата съдебна власт да даде отговор на Вашия въпрос. Всичко, което тепърва ще бъде установено, ще бъде добавено. Борбата с корупцията е изключително важна и е много важно – и го казахте доста добре, да разбере целият сектор, да разбере администрацията, че вече няма да го караме по старому. Използвам Вашия въпрос и трибуната на Народното събрание, а не само телевизионните студия, да призова строителите – да знаят, че никой няма да им иска пари, но ще искаме работа, качество и разумни цени. Защото това, което ни е липсвало във времето в пътния сектор, са разумни цени, качество и всеотдайност в работата. Надявам се всички участници в този процес да са разбрали, че този момент дойде, и да започнем да работим така, както работят в нормалните европейски държави. (Ръкопляскания от ПБ.)
#31 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към втория кръг въпроси от парламентарните групи. Моля представител на парламентарната група на „Прогресивна България“ да заповяда тук да зададе своя въпрос.
#32 · speech
ПБ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Шишков, уважаеми дами и господа народни представители! Много се изговори вече по темата. Казахте, че свлачището не е регистрирано в МРРБ, което е скандално, меко казано. И този случай поставя сериозни въпроси относно своевременния контрол, наблюдението и координацията между отговорните институции. При положение че районът е известен със свлачищната си активност, обществото с основание очаква държавните органи да осъществяват постоянен мониторинг на рисковите участъци, да анализират навреме сигналите за опасност и да предприемат превантивни мерки, преди да се стигне до блокиране на ключова инфраструктура и риск за живота и здравето на гражданите. Както неколкократно беше споменато днес в дебата, не трябва да забравяме, че област Смолян е една от областите единствено със сухопътен транспорт. Там няма жп, няма друг вид транспорт, което прави значението на проблема, на бедствието и очакванията на обществото още по-големи. Така че моят въпрос, понеже след Вашето посещение в района на свлачището преди броени дни се установи, че в инфраструктурата на района липсват сервитути, чухме и за редица други проблеми и липсващи основни документи, по отношение на обходните пътища е: какво конкретно е констатирано до момента и какво предстои да бъде направено, за да се осигури обходен път, с който да има достъп от Пампорово до Смолян? Установени ли са поражения по електропреносната мрежа, газопреносната и ВиК системата? Моля да влезете в малко повече конкретика по този въпрос. Благодаря Ви.
#33 · speech
Благодаря, госпожо Андреева. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#34 · speech
Министър Иван Шишков
Както сама казахте, за част от този въпрос имах възможността да коментирам в изказването си. Ще вляза в конкретика за обходния път. Той в двете си посоки – откъм Смолян и откъм Пампорово, е асфалтиран в много тесен габарит. Забележете, той представлява достъп до хотели с планове за застрояване без регулация. Ако имаше нормално планиране, този път щеше да е 6 м и сега щяхме да имаме готов обходен път. Защото достъпът до тези хотели би трябвало да бъде такъв, само че не е. В малкия участък, почти на билото, наистина пътят беше затворен заради частен имот. Сега, много е странно как е затворен, при положение че отдолу минава водопровод. Пътят ще бъде изместен там, където му е мястото по кадастъра. Но от това се разбра, че нямаме сервитут на доста важен водопровод, който, разбира се, също може да е причина за преовлажняването. Той е буквално на свлачището. Затова съм разпоредил водопроводът да бъде със съответния сервитут, указан във всички планове. Но това трябва да се случи и в Община Смолян, защото част от проблема, разбира се, с хаотичното развитие на инфраструктурата и на строителството, без да упреквам никого, е на Община Смолян. Някак си като че ли във времето и местното ВиК е ходило по искането на Общината, което има логика, но не до такава степен, привързвало е към водопровод и канал всякакви хотели, но сега ще разберем дали всички са привързани по норма, защото в момента Дирекцията за национален строителен контрол проверява всичко това. И сега, когато го провери докрай, ще разберем дали всички хотели… Включително до язовира горе има строителство на два хотела, ние ги видяхме с очите си. Аз лично бях учуден – нито мога да разбера какъв е достъпът до тези хотели, защото те са буквално над пистите, нито как са привързани с инфраструктурата. Всичко това може да е част от конкретния проблем за свлачището. Но всичко това, за да може да бъде анализирано, трябва да бъдат попълнени кадастрите, трябва да бъде направено технически всичко това, което е трябвало да бъде направено във времето назад. Не можех да си представя като архитект – не като регионален министър, като архитект, че може да няма сервитут на водопровод и то основен – не незаконен, защото той е изграждан много отдавна във времето, но основен водопровод, който е захранвал навремето почивни станции и хотели. Така че пълният анализ тепърва предстои. Ще попълним в кадастрите всичко. За пътя сме в координация с кмета и с областния управител. Областният управител също помага на място изключително много. Аз също държа координация. Този път обаче, защото Ви разказах как е тесен, той може да бъде използван единствено и само – и така ще бъде използван, за работещите от Смолян към Пампорово, за да може да не се наруши нормалният ритъм да функционира курортът. Първото условие да функционира курортът, е, разбира се, тези, които работят в него, а това са хора, основно живеещи в Смолян, да могат да имат лесен и нормален достъп. Това ще бъде осигурено. Очевидно е. Няма притеснения, още повече че в първоначалния вариант, в който аз считах, че няма да имаме възможност спрямо одобрения кадастър за този достъп, бях разпоредил на кмета, след като попълним сервитута, той да поиска съответното право на преминаване, както Законът го повелява. Доколкото разбирам, няма да се стига до такава административна процедура. Но истината е – призовавам всички народни представители, когато имат време, да се разходят до Пампорово, наистина е много красива територията – но ще видите едни хаотични хотели, една неясна инфраструктура накъде и откъде отива. И естествено сега въпросът е – аз не мога да Ви кажа точната причина, включително ще бъде обследван и язовирът. Днес също, защото водих няколко разговора с министъра на земеделието, ще поискаме от „Напоителни системи“ да ни дадат пълна справка, но не от 2012 г. Язовирът се ползва от Пампорово за изкуствен сняг – дотук добре. Въпросът е имало ли е предписания във времето за това да бъдат направени съответните дейности в него, така че да бъде използван за това. Така че тепърва анализите предстоят, а иначе техническият хаос в строителството е пълен.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Моля, представител на парламентарната група на ГЕРБ-СДС да заповяда тук, за да зададе своя въпрос.
#36 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър на регионалното развитие и благоустройството, чухме доста информация, изложена от Вас – къде по-обща, къде по-детайлна. Аз ще се присъединя към преждеговорившата колежка от парламентарната група на „Прогресивна България“, като ще приветствам за малко повече конкретика. Уважаеми господин Министър, на въпроса. Обявихте, че най-вероятното техническо решение за възстановяване на пътя Смолян – Пампорово по най-бързия начин е изграждането на мостово съоръжение и че докато се строи, ще се търси възможност да се направи временен обходен път. Започна ли изграждането му и кога ще е готов? Казахте, че ще започнете веднага с работата. В тази връзка какви извънредни мерки предвиждате да предприеме Министерството на регионалното развитие за ускоряване на процедурата, предвид факта, че Смолянска област става силно зависима от тази пътна връзка за достъп до здравни, социални и икономически услуги? И как ще бъдат поддържани и обезопасявани обходните маршрути през Рожен и Превала, особено с оглед на предстоящия есенно-зимен сезон и сериозното увеличение на тежкотоварния трафик? Вие казахте, че ще бъдат осигурени, но моят въпрос е: как ще бъдат осигурени и обезопасявани? И последно, Вие споменахте във Вашето въведение, господин Министър, че вече е направен анализ, тоест се предполага, че Вие имате детайлна техническа информация за характеристиките на въпросното съоръжение, с което ще започнете решението на този голям проблем, можете ли да ни запознаете с нея? Благодаря Ви.
#37 · speech
Благодаря Ви, господин Терзиев. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#38 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Терзиев, аз мисля, че бях достатъчно конкретен във връзка с фактите, които имаме към момента. Бях достатъчно ясен, че свлачището е активно – това е първа точка от анализа, освен че е от преовлажняване – това е част от анализа. За да построим пътя или да направим мостовото съоръжение, към което най-вероятно се отива, ще трябва свлачището да спре да е активно, казвах го няколко пъти – не знам, може и да не сте обърнали внимание. Трябва да направим подробна геология към свлачище, което вече е спряло да бъде активно, и да започнем проектиране, тъй както Законът и логиката го позволяват. Разбира се, и това казах – че за да спечелим време, в момента, в който има ясен проект и сме напреднали до фаза, в която няма да преправяме проекта в движение, а ще го донадграждаме, ще бъде издадено разрешение за строеж. Тоест това е възможността на Закона да спечелим няколко месеца. И аз казах ясно, че ще го направим. Никога не съм коментирал – и мисля, че всички в залата се обединихме в това, че прибързано навлизане в свлачището в момента или каквото и конкретно техническо решение да вземем – аз казах, че най-вероятно ще е това, и предполагам, че ще се окаже, че ще е такова решението, и Ви казах, даже и Ви направих анализ защо не можем да си позволим да влезем и да укрепваме дълго и продължително свлачището, защото няма да има и път. По-конкретен анализ от този десет дни след бедствието предполагам, че няма техническо лице, което да Ви даде. Аз съм донесъл днес много папки и тези папки не съм ги донесъл, за да Ви покажа колко хартия мога да донеса в Народното събрание, това е част от този анализ – анализ на тема „Геология“, анализ на тема „Кадастър“ – всякакъв анализ, анализ на тема „Инфраструктура“. Казах ясно – ДНСК ще прави проверка. Ние трябва, освен да възстановим пътя – и всички мисля, че го разбрахте, и всички се обединяваме около това, че трябва да намерим и причините за това свлачище, защото, ако не намерим причините за свлачището, рискуваме в съседство то да тръгне отново. Така че това е един сериозен процес. Уважавам искането за това днес да бъда пред Вас и да бъда изслушан, но нека да Ви е ясно – не можем за десет дни нито да направим задания за проектиране при тези фактически обстоятелства, нито да започнем строителство. Ние можем да направим това, което е най-бързо, най-здраво. Нека да кажем така – ще бързаме бавно, ще бързаме разумно, защото това е природна стихия и тя ни предупреди, че трябва да спазваме Закона, че трябва да спазваме техническите правила – те са по-силни от политическите изказвания. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#39 · speech
Благодаря, господин Министър. Моля представител на Движението за права и свободи да заповяда тук, за да зададе своя въпрос.
#40 · speech
ДПС
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин министър Шишков, уважаеми колеги народни представители! Господин Министър, представихте доста детайлна информация не само за свлачището в местността „Райковски поляни“, но говорихте и за свързаността на региона като цяло. Една от основните пътни артерии в Родопите и връзка с областния център Смолян е третокласният републикански път III-197 Гоце Делчев – Сатовча – Доспат – Борино – Тешел – Девин – Смолян. Този път се очаква да бъде по-натоварен и да поеме част от трафика към Пампорово и към Смолян предвид свлачището в Пампорово. По посочения път има изключително много компрометирани участъци и свлачища, което представлява заплаха за сигурността и на хората, които ежедневно го ползват, и на гостите и туристите в региона. Господин Министър, ние родопчаните измерваме разстоянията в Родопите в часове, не в километри и причина за това е и лошото състояние на републиканската пътна мрежа, не само планинският терен и завоите. През 2025 г. имаше инвестиционно предложение за основен ремонт на републикански път III-197 от километър 41+900 до 88+177. Жителите, бизнесът и гостите на общините Борино, Доспат и Девин очакват този належащ ремонт. Моят въпрос към Вас, господин Министър, е: какво се случва с това инвестиционно намерение, има ли осигурено финансиране, кога ще започне този ремонт по посочения маршрут като алтернативен такъв към областния център Смолян? Благодаря Ви.
#41 · speech
Благодаря Ви, госпожо Алиева-Вели. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#42 · speech
Министър Иван Шишков
Ще Ви отговоря отзад напред. Първо, всички публично разбрахте, че голяма част от пътищата, предвидени за ремонти за периода от четири години, са похарчени почти за две години. Дали има пари, или няма, парите за пътища са похарчени предварително. Това не означава, че ще оставим пътищата, но защото ми зададохте конкретно въпроса ще бъдат ли осигурени средства. Ще търсим възможност, защото аз много добре Ви разбирам, но депутати от всички региони, всеки, естествено, ми задава въпроси за пътищата в тези региони. Това показва едно – че пътищата в България, независимо от многото пари, които се дават, са в състояние, в което непрекъснато каните регионалния министър, задавате въпроси за конкретни пътища в различни части на България. Аз казах, ако искате, ще прочета част от свлачищата, които са на тези пътища точно в тази посока. Видях ги на място. Пътищата, които в момента ще представляват алтернативен подход към Смолян, ще бъдат ремонтирани. Тогава ще бъдат укрепени и ще бъдат ремонтирани, ще бъде направен ясен анализ. Защото Вие винаги казвате за този или за другия път. Трябва да видим. Аз и затова казах, че до десет дни всички ще чуете конкретно какви проекти има, какви няма, защо ги няма, и тогава според проектната готовност и според това колко е належащо един път да бъде ремонтиран, ще бъде направен анализ за цялата страна. Хубавото в лошата ситуация със Смолян е, че пътищата, които наистина са довеждащи до Смолян, ще бъдат с приоритет, защото трябва да компенсираме поне мъничко, частично дискомфорта, който се е създал в целия регион. Иначе миналата година всички виждахме как се асфалтираше ударно магистрала „Тракия“, защото част от парите, които най-много са дадени, са за магистрала „Тракия“. Виждахме го, да. Само че, докато се ремонтираше и се изразходваха парите… Защото парите за пътната поддръжка са разпределени по региони – има региони, на които са дадени много повече пари, извършена е много повече работа, и региони, в които пътищата са в най-лошото състояние, не са дадени достатъчно пари. И този дисбаланс – и може би въпросът Ви беше в тази посока много точен, този дисбаланс е заради това къде инвестираме, и според това къде инвестираме и разбира се, качеството на изпълнението, е факторът, който определя цели региони да имат проблем с пътищата. Много сте права! Целият регион в Родопите разчита на тези пътища и на нищо друго. Така че в това отношение сте абсолютно права. И затова, когато правим преценка в следващите периоди, защото очевидно е, че договорите за пътна поддръжка ще приключат не заради срока на времето, а заради това, че ще бъде изчерпан финансовият ресурс. И сега, когато ми задавате въпрос – ясно е, че упрекът не е към мене, но нека да си зададем въпроса: похарчихме парите за пътна поддържка за две години и въпросите със сигурност ще валят във всички региони на България за състоянието на пътната мрежа. Ето това ще трябва да променим, но това няма да е с магическа пръчка. Ще трябва да направим анализ и след анализа, защото така се прави, да преценим в кои региони колко пари ще се дават и какви ремонти ще се правят, и разбира се, състоянието на пътища. Даването на пари без анализ довежда до това, че регионалният министър всеки петък е в парламента.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на „Демократична България“ да заповяда тук да зададе своя въпрос.
#44 · speech
ДБ
Уважаеми господин Министър, благодаря, че толкова професионално и добре разказахте положението и че подхождате наистина сериозно по въпроса. Споменахте за превенцията на свлачищата по обходните пътища и че се работи по тях в момента. Аз искам да Ви попитам дали сте предприели превантивни действия и обследване на възможните срутища и свлачища, които се случват непрекъснато по основния път между Асеновград и Смолян, че и по-нататък, защото има участъци, които нямат обходни маршрути, и когато стане срутище на скална маса или свлачище, хората чакат с часове да се направи ухо над реката или да се разчисти аварийно съответното свлачище. Областните пътни управления в Смолян и Пловдив смятам, че досега малко небрежно са подхождали по тези въпроси и винаги действат след като нещото стане и възникне. Моят въпрос е: смятате ли с цел облекчаване на така или иначе тежката ситуация, да направите превантивно обследване на ситуацията по целия главен път след Бачково – през Чепеларе до въпросния участък, и по-точно по местата, които не предлагат обходни маршрути, и когато там стане срутване и свлачище, хората наистина са принудени – пътят блокира тотално, и хората са принудени да чакат. И понеже казахте: автомагистрала „Тракия“, моля да обърнете внимание на Областното пътно управление – Пазарджик, което не извършва елементарна поддръжка. Има кратери по магистралата, които създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия. Писал съм сигнал преди три месеца. Получих отговор, че ще бъде направен оглед. Не става въпрос за генерален ремонт, става въпрос за елементарна поддръжка. Благодаря Ви.
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Попов. Господин Министър, заповядайте да дадете отговор на така поставения въпрос.
#46 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Попов, когато пътувах към Смолян, звънях на агенция „Пътна инфраструктура“ – минах през Пловдив. Когато се връщах от Смолян, минах през Девин и пак звънях на Агенция „Пътна инфраструктура“ – точно по тези въпроси. Виждах, че наистина на места има срутвания, че по пътя има камъни, и съм се разпоредил не само да ги чистят, а наистина да направят доклад за това къде са рисковите участъци. Проблемът на моите колеги е, че аз, като видя един проблем, започвам да реагирам веднага на институциите, които са подчинени на министъра. Така че това съм го видял, казал съм. Това ще е може би знак, че трябва да направим навсякъде, но разбира се, планинските пътища са най-засегнати от този проблем. Иначе относно ремонта на магистрала „Тракия“, където бяха дадени страшно много пари, не знам дали за определени места е било толкова спешно, но това, което мога да Ви кажа, е, че магистралата отделен район я поддържа, тоест не е област Пазарджик. Област Пазарджик поддържа пътищата, които са в областта, но извън магистралата, те са по отделно перо. И затова казах: похарчени са най-много пари за „Тракия“ И Вие ми задавате въпроса, че има дупки на магистрала „Тракия“ около Пазарджик! Това е проблемът! Проблемът е, че даваме пари, но може би не там, където е най-важно и най-спешно. Даже в един участък, в една магистрала, не в различни пътища и в различни региони. Това е проблем, за който, разбира се, ще ни трябва малко време. Не да се оправдаваме предварително, но за да направиш анализ и за да направиш не само анализ, а да можеш да инвестираш в рамките на един изразходван бюджет за 2025 г. – не съм финансист и това не ми е силата, но нали знаете и не се съмнявате, че скритият дефицит в основната си част е в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Чекмеджетата с неразплатени фактури може би са много повече от това, което Ви донесох днеска. (Ръкопляскания от ПБ.)
#47 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на „Продължаваме промяната“ да заповяда тук да зададе своя въпрос.
#48 · speech
ПП
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин министър Шишков, ясно е, че свлачището е все още активно и не може реално да се почне техническа работа. Преобладаващото мнение е, че причините за възникването на свлачище на път III между Смолян и Пампорово е преовлажняване. Това насищане с вода освен от атмосферните условия – силни валежи или топене на сняг, може да е засилено и от теч – дали е от язовир, дали е от съществуваща ВиК мрежа наблизо, или резервоар. Знам, че на общинския път, който е над свлачището, водопроводът е интернитов, и съм сигурен, че има някакви течове – в какви обеми, не знам. Но хареса ми това, което казахте – че няма да се работи вече постарому, защото постарому знаехме как общинския път го асфалтират, а отдолу водопроводът не се сменя, макар че има много течове. Тази практика е позната. И надявам се, че вече ще има координация между МРРБ, между общините, между ВиК холдинга. И Вие като принципал на „Български ВиК холдинг“, а дружеството „ВиК“ ЕООД – Смолян, е в състава на „Български ВиК холдинг“, този интернитов водопровод знае ли се какви загуби има? Сигурен съм, че има течове, може да са малки, но има. Така или иначе, това способства за преовлажняването. В тази връзка въпросът ми е: правен ли е анализ на загубите на този водопровод, правени ли са проверки на резервоара за вода дали има течове, ще направите ли такава проверка и смятате ли, че това е необходимо? Благодаря.
#49 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#50 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Петков, преди два дена, тоест преди един ден и една нощ, в нощните часове спряхме подаването, както казах, на резервоара – да не влиза вода и да не излиза от резервоара, за да установим, защото първият заподозрян беше резервоарът. Той е буквално на свлачището. Мисля, че го казах, че не се оказа, че има загуба на вода в резервоара за една нощ. Ще продължим да го изследваме, но това беше най-първото, което можем да направим. В момента съм разпоредил – и се прави, ВиК да анализира дали тези тръби, които са в момента, ще издържат, защото ще пуснем по-голямо движение върху пътя. Така че благодаря за въпроса – няма да допуснем това и да направим така, че да пуснем движението, да спукаме допълнително водопровода, който пък допълнително да преовлажни свлачището. Започваме точно с такива проби. Започваме да спираме в определени участъци водоснабдяването. Затова, казах, започнахме с резервоара, защото той е строен преди 40 години. И започнахме с него, за да видим дали има теч. Сега започваме участък по участък. Но според мене най-първото, което трябва да направим, и мисля, че ще се съгласите, е да го попълним в кадастъра, да му знаем трасето, за да можем да го изследваме. Когато бяхме на място, управителят на местното ВиК дружество ми показваше не на карти, защото на мен ми е най-лесно да го сравнявам със съответните кадастрални основни водопроводи и съответните планове, а го показваше някак си като по спомен на очевидци този водопровод. Затова ще направим анализ на отделни сегменти от него, но първо ще го попълним, за да можем, като правим анализ, да знаем върху какво да отразим анализа. Защото сега трябва да го отразим върху храсти. А аз искам да го отразим така, както трябва да бъде направено – върху планове. Това ще направим. Тоест ще започнем отзад напред. И ако си спомняте, преди три години, когато аз като служебен регионален министър предложих да подходим добронамерено към незаконното строителство, изпълнявано от държавата в годините назад, и предложих една търпимост, дали не мислите, че съм бил прав? В годините назад, не само в този период, за който колегите от ГЕРБ се обиждаха! Много години назад някак си като че ли е било по-лесно, когато си на власт. Да, разбирам – бързаш, но да правиш неща, които накрая ги няма на хартията! Само че освен проверката на място, хартията е важна. Така че този подход в годините назад – много години назад е този подход, наистина трябва не само да го прекратим, но да го анализираме и да можем законово да го регламентираме, за да го ползваме. А не, когато стане проблем, да констатираме, че определена инфраструктура има технически проблеми и има включително и правни проблеми. Така че аз благодаря за въпроса. Мисля, че отговорих ясно. Едно по едно ще установяваме всичките проблеми, но ще ги установяваме. И първото, което ще направим, надявам се обаче, тъй както съм говорил, водопроводът до една седмица да бъде внесен за попълване. Той трябва, разбира се, да бъде внесен и в документацията на Общината, защото е подземна инфраструктура и тя трябва да бъде внесена в Общината. И сега задаваме въпроса: къде ще я попълнят в Общината, като нямат регулация на пътища, тоест на улици, които са довеждащи до хотелите? Тоест в началото на дебата, за което коментирахме, включително и с плановете. Ще се справим едно по едно, успоредно, защото това няма да ни забави, за да възстановим пътя, но успоредно с това ще направим този анализ. В цялата тази трагедия това е хубавият повод да сложим наистина повече ред в курортния комплекс „Пампорово“. (Ръкопляскания от ПБ.)
#51 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Моля представител на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ да заповяда тук, да зададе своя въпрос.
#52 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, предвид създалата се ситуация е разбираемо отношението на хората и тяхното притеснение – не само на местните жители, но и на бизнеса. И затова много ми се иска в тези въпроси, които ще Ви задам, и във Вашето изказване, във Вашия отговор след това, да се даде една яснота и ако може, да вкараме малко спокойствие и да се успокоят страстите като цяло, предвид това, че ще се даде информация. И в тази връзка, тъй като целият район е с предпоставка за възникване на свлачищни процеси, бих искал да разбера дали има други обследвания на целия път, за да може със сигурност да се твърди, че няма опасност някъде другаде по трасето да се повтори точно това, което вече се случи до Пампорово, както и ще се предприемат ли действия по отводняване на съответния участък, така че за в бъдеще да не се повтаря ситуацията и да нямаме повече нови свлачищни процеси? Благодаря Ви.
#53 · speech
Благодаря Ви, господин Врачев. Заповядайте, господин Министър, да дадете отговор на така поставения въпрос.
#54 · speech
Министър Иван Шишков
Това, което казах, е, че няма регистрирани свлачища по пътя, защото никой не е сигнализирал. Дадох пример даже, че са укрепвали свлачище с разрешение от Общината, без да е уведомена държавата. Разбира се, че сега това е един повод – и пак, за съжаление, след случая – да направим проучване на пътя, където наистина колегите от „Геозащита“ имат опасения. Пак припомням, че това свлачище по никакъв начин не е предполагало това, което се случи, тоест във времето назад на тази територия. В укрепването на съседното свлачище, защото и с това се запознах, за което Ви говоря – за 2001 г., е имало отводнителни канавки, които включително се минавали под пътя, те разбира се, са разрушени от свлачището, минавали се под пътя и са продължавали в терените, които са на пътя отдолу. Самият факт, че свлачището е тръгнало отдолу – това е анализът и на „Геозащита“, и на всички други институции, които са го правили, най-вероятно водата е стигнала до долу, тоест очевидно проектът, който е правен за укрепването на съседното свлачище, и начинът, по който е отводнен, най-вероятно, предполагаме, че е работил добре, защото водата основно е слязла в долната част на свлачището, тоест под пътя, което обаче е преовлажнило целия терен, кара ме да мисля, че – отводняването на съседното свлачище, пък и всички специалисти смятат така, че очевидно е работило, защото водите са слизали надолу – оттам е тръгнало. Всички доклади са безспорни. Аз затова казах – анализите продължават, но започва да има очевидни факти в тези анализи. Така че хората трябва да бъдат спокойни. Първо, да бъдем всички щастливи, че нямаше жертви. Нали си представяте пуснатото клипче, ако върху него имаше коли? Нямаше да е филм. Така че, първо, трябва да благодарим на всички институции, които мигновено са затворили пътя, трябва да сме благодарни. Сега, разбира се, казах, ситуацията е такава. Единственото, за което хората могат да бъдат спокойни, е, че ще вземем бързи, адекватни мерки, без да щадим – аз ще го повторя отново и тъй като това е краят на парламентарното изслушване, защото това е последният въпрос, нека да завършим така – няма да жалим пари, ще направим най-бързото решение, най-доброто технически издържано решение, защото най-важното за целия регион е максимално бързо да възстановим пътя. Това се надявам да успокои. Разбирам и знам, че всеки иска да знае кога. Ще го получите. В момента, в който започне реалното проектиране и строителството на свлачището, ще има начален и краен срок. И тогава всички ще го знаем. И аз няма да го скрия от Вас. И ще гоня строителната фирма, която ще го прави, по начина, по който съм гонил строителите на интерконектора преди четири години, защото в онези последни два месеца, когато го завършихме, аз и част от нашия служебен кабинет бяхме се превърнали в технически ръководители. Така че можем да направим това. (Ръкопляскания от ПБ.)
#55 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми колеги народни представители, след като изчерпахме втория кръг въпроси, моля представител от парламентарната група на „Прогресивна България“ да заповяда тук да изрази отношение към отговорите на министъра.
#56 · speech
ПБ
Уважаеми господин Председателстващ Народното събрание, уважаеми господин министър Шишков, уважаеми дами и господа народни представители! Бих искал да Ви благодаря, министър Шишков, за изчерпателния отговор на въпроса за плановете, за стъпките, за възстановяването на емблемата на област Смолян, а именно курорта Пампорово. Разбира се, той е с огромно икономическо значение за цялата област и за целия регион. Вярвам, че бяха споделени конкретни мерки, чието реализиране би довело до по-благоприятното развитие на целия регион. Но бих искал да Ви благодаря също така, че разширихте диапазона и обхванахте по-голямата част от областта с оглед на въпросите, които Ви бяха задавани. Искам да Ви благодаря също така, че отделихте близо два часа от времето си да запознаем всички хора, които се интересуват за Родопите, за област Смолян, за всички родопчани да чуят така важните въпроси за тях. Чу се отговор за дълго дискутираната тема за три-четири ленти по трасето Асеновград – Смолян – Рудозем – път, разбира се, който е важен за всички нас. Чухме от Вас също така за липсата на общ устройствен план на Пампорово, което отговаря на много от зададените въпроси. Благодаря Ви и за идеята, която споделихте с нас, за липсата на паркинги при началните станции на лифтовете. Това също отговаря на много от въпросите в годините. За пореден път се чу, че свлачището е активно, и вярвам, че всеки, който има разум, ще разбере, че това е в основата на неговото отстраняване. Коментирахте и обходните пътища, свлачището на село Стойките – това свлачище е там повече от четири години. И искам като родопчанин да Ви благодаря за поетите ангажименти. Споменахте и липсата на проекти, но и без тях са се отпускали финансови средства. Говорихме също така и за свлачището на входа на Смолян откъм село Тикале, където повече от осем години пътят се регулира със светофарна уредба. Всеки го е грижа за родното му място, но не мога да не изразя своето разочарование, че това свлачище, което в момента всички ние коментираме, не е било отразено никъде – нито от „Геозащита“, нито в МРРБ. Нека от най-високата трибуна в страната местните органи ни чуят и променят отношението си към своите съграждани. За сградата скелет, която всички българи видяха в телевизионните репортажи, стана ясно, че в крайна сметка тя не е незаконна, а е имало разрешение за строеж. Вие обяснихте как са били давани тези разрешения. Коментирахте и краткия обход над самото свлачище, за да може да помогнем на хората, които пътуват от Смолян до Пампорово, за да работят. Обяснихте за водопровода, обяснихте за всички Ваши съмнения, които имахте към това преовлажняване, за което още веднъж искам да Ви благодаря и да кажа пред всички, че Родопите са наистина богатството на България, а хората са богатството, с което ние разполагаме. Общата отговорност, която всички ние имаме, ще ни помогне, за да развием благоустройството на хората. Искам да благодаря на всички колеги, които днес зададоха въпросите си и проявиха интерес към област Смолян. И съм сигурен, че конструктивният диалог в бъдеще ще допринесе за общото развитие. Благодаря още веднъж, министър Шишков. (Ръкопляскания от ПБ.)
#57 · speech
Благодаря, господин Стойчев. Моля представител на парламентарната група на ГЕРБ-СДС да заповяда тук за отношение към отговорите на министъра.
#58 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми министър Шишков! Внимателно Ви изслушахме в рамките на тези два часа и основният извод, който успяхме да си направим с колегите от нашата парламентарна група, е, че или това изслушване беше преждевременно организирано и преждевременно зададено, или просто Вие не успяхте конкретно да отговорите на нито един от въпросите, които си задават смолянчани и жителите на Родопската област. Какво имам предвид? Имам предвид, че хората, живеещи в Смолянска област, пък и гостите, туристите – това е най-необлагодетелстваната област от гледна точка на транспортно-комуникационната достъпност, единствената област, която има достъп само през пътен транспорт, а не сухопътен, както една колежка се изрази, тъй като и железопътният е сухопътен, само през шосеен пътен транспорт, и страдат бизнесът в Пампорово, бизнесът в Смолян, а и самите граждани – факт е, че всички те искат да чуят конкретни ангажименти по отношение на сроковете. В това изслушване ние чухме само ангажимент за седем дни да бъде нанесен в кадастралната карта съществуващ път. Поне за анализите, които все още извършвате, ако не за самите дейности по проектиране, за самите дейности по укрепване или за самите дейности по организирането на обходен маршрут, би трябвало да дадете отговори в днешното изслушване. Ако не, може би след два-три месеца трябва да направим ново такова, за да може да запознаете българската общественост, от тази най-висока трибуна, с конкретните предвиждания и конкретните срокове. Трябва да си дадем ясна сметка, говорейки за свлачището в Тикале, колегата Стойчев спомена, че само за 22 дни беше направен обходен маршрут, който се ползва и до ден-днешен. За 22 дни! И в друго нещо, колега Шишков, не бяхте прав – не 10, а 20 дни изминаха, днес е двадесетият ден от активирането на тези свлачищни процеси. Може би за аудиторията е интересно да чуе, може би не – Смолянският район, който е със свлачищна забрана, специално местността Райковски ливади от 2009 г., затова и всички строителства, за които архитект Шишков спомена, са от 2001 г., 2006 г. хотелът и така нататък – тогава са издавани разрешенията за строеж и са извършвани тези дейности, е районът в България, в който Смолянските езера са единствените в нашата страна, които са образувани, генезисът на тяхното възникване е на база на свлачищни процеси, архисвлачищни процеси. И тук се открояват три проблема: Първият проблем е: защо в рамките на последните пет години се прекрати мониторингът върху свлачищните процеси в България? Имаше прекрасна система, която в реално време, 24/7, с помощта на най-съвременни технологии следеше всички геодинамични процеси в страната. Защо се прекрати мониторингът върху свлачищните процеси? На второ място. Тук възниква сериозният въпрос, на който всички трябва да си отговорим, а и Вие, разбира се, и да си дадете ясна сметка, че не стъпвате за пръв път в Министерството на регионалното развитие и благоустройството – почти година бяхте служебен министър, преди това – съветник и заместник-министър, е: защо тези проекти, за които Вие споменавате, не бяха изготвени? Аз лично, в лично качество, пък и с колегите си коментирахме, че не бихме могли да си представим как човек с Вашата експертиза, с Вашите познания, с Вашия професионализъм в тази година, в която бяхте служебен министър, не помислихте за Смолянска област и не изготвихте тези проекти, за които в момента твърдите, че тепърва ще анализирате, подготвяте, изготвяте и на база на тях съответно ще се издават решения за строеж. Една фактологическа неточност, колеги. Знаете, че министърът говори прекалено експертно, но и леко успиващо. Не вярвайте на всички факти, проверявайте в базата данни на подопечното му ведомство по отношение на общите устройствени планове и ще видите, че в последните 10, в последните 12 години в България са изготвени общи устройствени планове на две трети от българските общини. Факт е обаче, че за курортен комплекс Пампорово има действащ общ устройствен план. Още един факт по темата, колега Стойчев, е, че през 2021 г., февруари месец, в третия кабинет на Борисов беше заложено и със заповед на заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството беше започната процедура по изменението на този общ устройствен план на Пампорово, за да има всички онези предпоставки за предвидимо, планово, нехаотично застрояване и усвояване на територията. Покрай изчегъртането на много други неща и процеси явно и този общ устройствен план, неговото изменение по-скоро, и неговата екологична оценка отидоха в кошчето. Тя, между другото, в момента се и обжалва тази екологична оценка – има нормативна процедура, в съдебна фаза е. Но това са фактите. Оттук нататък трябва да заявя е, че архитект Шишков има изключителния шанс да бъде първият регионален министър от над 20 години, който да има подобен хоризонт на действие – четиригодишен, пълен, несменяем мандат, за да може всички приоритети, които залага, които поема тук пред нас, след четири години да бъдат реализирани – да няма нито едно свлачище в страната, да няма нито един нерехабилитиран път и всичко, което ние очакваме, както и българските граждани, които гласуваха огромното доверие на „Прогресивна България“ и на всички Вас, колеги. Така че ще пожелаем успех в тази му мисия. Във всичките си действия ще се ръководим от това да бъдем градивни, конструктивни. И наистина, на добър час – в интерес на българските граждани. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#59 · speech
Благодаря, господин Нанков. Моля представител на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ да заповяда тук да представи отношение към отговорите на министъра.
#60 · speech
ДПС
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми колеги, уважаеми министър Шишков! Днешното изслушване беше според нас навременно, защото този свлачищен процес фокусира отново всички проблеми, свързани със свързаността на Родопите и специално на област Смолян. Като че ли то се активира, за да крещи, че проблемите с тази свързаност са тежки в дългосрочен план и най-вече скъпоструващи. Стана ясно от изслушването, че са множество проблемите, които стоят пред изпълнителната власт и в дългосрочен план трябва да намерят своето решение – в полза на родопчани, в полза на всички хора, които ще ползват тази инфраструктура не само като свързаност, но и от гледна точка на сигурността, от гледна точка на пътната безопасност. Стана ясно и че не са много възможностите за достъп до региона. Стана ясно и че основните артерии, които свързват и водят към областния център, са компрометирани, а основната артерия, която свързва магистралата, или Централна България, със Смолян и границата, е прекъсната. Разбира се, ние нищо не можем да направим срещу тези природни бедствия, но разбира се, можем да си свършим работата така, че да решим проблема дългосрочно. Пред нас стои въпросът какъв подход ние ще възприемем, за да решаваме тези проблеми, които родопчани очакват с години. Те не са от днес. Подхода, който каза министърът, ние подкрепяме и ще подкрепим всяко едно решение и всяко едно действие, което води до разрешаването на тези проблеми. А разрешаването им е скъпоструващо. Решенията трябва да имат дългосрочен характер. Работата на парче или кръпките няма да решат тези тежки, наболели проблеми. Пътищата, които свързват основните населени места, наистина са трудни, тежки, компрометирани и създават условия и за пътнотранспортни произшествия, освен че хората изпитват на гърба си трошенето на автомобилите и така нататък. Пътят Гоце Делчев – Доспат – Борино – Девин – Смолян е един от тези. Главният път, главната артерия, вече е прекъсната – говорим за Пловдив – Асеновград – Смолян – Рудозем – Ксанти, който има и международен характер. Другият път, който отново е подход, свързвал е общините Кирково и Джебел с Неделино и Златоград към магистралата, той също, на практика, е неизползваем. Отношението към Родопите – приемам и това, което каза министърът, че там трябва да има отношение с приоритет, с малко повече отношение, с малко повече внимание, защото това е единственият подход, това е единственият начин да стигнем до Родопите, а и да осигурим на хората лесен достъп. Не бива да забравяме, че от източния до западния край на Родопите отнема повече от три часа. Това, което каза и нашата колежка Атидже Вели – не го измерваме в километрите, а в завоите, в денивелацията, в трудността. Повече от три часа е да стигнеш от Неделино, Златоград до Доспат и последните населени места. Смятам, че всички ние сме длъжни на родопчани и сме длъжни на региона. И отново казвам, че изслушването даде своя според нас положителен резултат – че наболели проблеми, които родопчани поставят на всички ни и дават доверие на всички ни, очакват своето решение. И ние ще подкрепим тези решения, които са в полза на всички хора и в случая специално – на родопчани. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС.)
#61 · speech
Благодаря, господин Летифов. Моля представител на парламентарната група на „Демократична България“ да заповяда тук да изрази своето отношение към отговорите на министъра.
#62 · speech
ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми министър Шишков, уважаеми колеги! Пътят Асеновград – Смолян е ключова транспортна връзка за Родопския регион, използвана годишно от местни жители, многобройни туристи, автобусен транспорт и доставки. Всякакви аварийни автомобили, които преминават, преминават по този път, защото, както беше споменато от колегите, няма друг алтернативен транспорт. Състоянието и поддръжката му имат пряко значение за безопасността на движението за планинския зимен курорт Пампорово, както всеки един от нас знае. Въпреки това по продължение на пътя се наблюдават множество опасни рискове за безопасното използване на този пътен участък. Комбинацията от снеговалеж, натрупана влага, температурни колебания и нестабилни склонове създава трайни предпоставки за скални свличания и инциденти, на каквито сме свидетели сега. Не успяхме да получим точен отговор какви конкретни превантивни мерки са прилагани в годините относно свлачищата и срутванията по този път. От Вашите отговори получихме уверение, че Вие работите усилено върху решаването на този проблем. Както споменахте, имали сте посещение на място и работни срещи с областния управител, с кметовете и народните представители от управляващото мнозинство за вземане на бързо решение какъв точно да е подходът за решението на този проблем – дали да е през изграждането на мостово съоръжение, както споменахте многократно. Ние настояваме да се обърне внимание на превенцията при свлачищните процеси, да се спре удължаването на срока за приемане на общите устройствени планове, да се координират институциите за по-бързо съгласуване на общите устройствени планове, защото в миналото Народно събрание, колеги от управляващото мнозинство, срокът за приемане на общите устройствени планове за пореден път беше удължен. Силно се надяваме, че ще осъществявате контрол над отговорните институции, за да няма колективна безотговорност. Да премахнем тази колективна безотговорност, която досега сме наблюдавали, и отсега нататък наистина да настъпи един контрол – контрол на държавата върху тези процеси, един мониторинг върху тези пътища, които са от критична и важна значимост за определените региони – в този случай за Родопския. Ние ще следим зорко за следващите Ваши действия, които ще предприемете, и ще настояваме в кратки срокове да получим отговори за реалните срокове, в които Вие ще изпълните и ще предотвратите така поставените проблеми пред този път – свлачищните. Благодаря.
#63 · speech
Благодаря Ви, господин Джипов. Моля представителя на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ да заповяда тук да изрази своето отношение към отговорите на министъра.
#64 · speech
ПП
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми господин Министър, днес провеждаме едно изслушване, което касае проблема със свлачището по пътя Смолян – Пампорово, но то е и тест. То е тест за държавната политика, Вашата, към Родопите – един регион, който изпитва хронична транспортна изолация; един регион с тенденция към трайно намаляване на населението; един регион без първокласен път, без железопътен транспорт. И благодаря Ви за информацията, която ни дадохте. Благодаря Ви за волята, но бюджетът, господин Министър, ще бъде истинският барометър за Вашите обещания. Това, което ще видим в Приложение 2, в Приложение 3 към бюджета, ще бъде наистина Вашата воля за държавна политика за разрешаването на този проблем и за разрешаването въобще на проблема в Родопите. Това от една страна. Казахте, че ще се борите с корупцията, и чухме, че през 2001 г. е имало строителство в свлачище. Очакваме, господин Министър, да чуем конкретни имена, да разберем кой, как и защо. И ще очакваме да чуем това не само по този проблем, а и по всички останали теми, които изискват Вашата категорична намеса и действия по отношение на заявената борба с корупцията. Казахте, че ще изисквате най-бързите мерки, а не най-евтините. Устойчивите решения изискват качествени проекти. Ще очакваме да ги видим в бюджета. Вероятно ще се срещаме с Вас и по други важни теми и те са свързани с проблемите с безводието в страната, с проблемите с наводненията. Очакваме също така да ги видим в бюджета. Имате сериозни предизвикателства, но именно в бюджета ще проличи кое е приоритет и кое е пресконференция. Ние от „Продължаваме Промяната“ очакваме да чуем всичко това, да го видим в бюджета, и заявяваме нашата подкрепа за всички конструктивни и категорични мерки, които отговарят на заявената от Вас воля. Благодаря Ви.
#65 · speech
Благодаря Ви, госпожо Султанова-Сивева. Моля представител на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ да заповяда тук да изрази своето отношение към отговорите на министъра.
#66 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председателстващ. Проблемите, които бяха засегнати и очертани днес, всъщност са отражение на проблемите в цялата страна, защото подобни свлачищни процеси има не само в района на Смолян и Пампорово, а примерно по цялото Черноморско крайбрежие и въобще в цялата страна по територии, които трябва да бъдат наблюдавани от държавните дружества „Геозащита“, които са на пряко подчинение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. И аз съм изненадан как така толкова много години – от 1983 г. се знае, че там има голямо свлачище, а пък всъщност се оказва, че част от свлачищата са нерегистрирани. Каква е била ролята и функцията на „Геозащита“, в случая Перник, която отговаря за този район, и дали наистина служителите там умишлено или без да искат са пропуснали тези свлачища да не бъдат регистрирани? Тъй като имам опит в работата с „Геозащита“, знам, че всяка година държавните дружества изготвят ежегодни доклади за дейността си и за всички свлачища, за които отговарят на тяхна територия. И съм любопитен – аз го поставих като въпрос още в отношението, но не получихме отговор, дали „Геозащита“ и служителите на „Геозащита“ са си свършили работа и са описали всички тези свлачища в ежегодните доклади, дали са описали мерките, които трябва да се предприемат, за да се предотвратят такива катаклизми, които се случиха на 1 май в района на Пампорово. Добре е, че самият туристически курорт не е засегнат, и това е едно малко успокоение и за туристическия бранш с оглед и на предстоящия туристически сезон. Но аз искам да обърнем внимание на свлачищата и в други туристически райони, защото мога да Ви дам пример за свлачища по Черноморското крайбрежие, като например едно много сериозно и известно на всички свлачище в района на „Трифон Зарезан“ на Златни пясъци, което си стои така от 1998 г. Вече е затихнало, но към днешна дата все още няма никакви действия по възстановяване на главния път, който води към Златни пясъци. Също по този главен път, който води към Албена, там също има такива подобни по-малки свлачища и вместо да се предприемат действия за цялостното им укрепване, се правят асфалтирания всяка година преди летния сезон. Аз се надявам, господин Министър, като говорехте за липсата на планиране и за стратегии, да се промени това, когато Вие започнете да управлявате, за да можем да правим нещата превантивно, а не постфактум, както е в случая със свлачището, което коментираме днес. През годините назад съм имал възможност да посетя нашата северна съседка Румъния, където по международни програми укрепиха голяма част от бреговете си на територията. За разлика от тях обаче, за съжаление, в България този подход не беше предприет. Все още имаме големи свлачища по Българското черноморско крайбрежие, където, вместо да печелим територия от укрепването на свлачищата, ние в България губим такава територия. И тук повдигам въпроса към Вас относно това дали има стратегия за всички свлачища на територията на Република България и за превантивни действия спрямо тях, за да можем да избегнем подобни бедствия, които станаха в района на Пампорово. Като говорехте за общите устройствени планове, или по-скоро за липса на такива, само да припомня, че все още около 50 общини на територията на Република България са без приети общи устройствени планове. И причината не е само в кметовете на общините – причината е също така и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, тъй като за част от общите устройствени планове възложител е Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Когато Вие бяхте служебен министър в края на 2022-а и началото на 2023 г., а пък аз бях председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, тогава също говорихме за тези общи устройствени планове – бяха малко над 80 на брой. Към днешна дата, 3 години и половина по-късно, са около 50, тоест работим с много бавни темпове по одобряването на общите устройствени планове. И наистина причината не е само в общините, а и в Министерството на регионалното развитие. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Още малко, приключвам. Не че там, където има общи устройствени планове, нещата са малко по-различни. Защото примерно във Варна, въпреки че има общ устройствен план, всички виждаме за какво безобразно строителство става въпрос, и пак опираме до това да няма никакво планиране, никакви стратегии. Все още в Министерството на регионалното развитие има стратегически документи, които са с изтекъл срок отпреди 2 – 3 години, и се надявам Вие с Вашия така очертаващ се по-широк обзор на мандат да предприемете действия всички тези документи да бъдат направени. Нека да обърнем внимание, последно искам да кажа, и за кадрите. Това смятам да го коментирам и в предстоящите заседания на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, но в строителния бранш все по-малко е заетостта и все по-малко хора имат желание да се обучават в строителните специалности. И мисля, че отговорността на нас, като народни представители, и на Вас, като министър на регионалното развитие, в тази връзка е много сериозна. Ние трябва да направим така, че да привлечем все повече млади хора да бъдат ангажирани в строителството и в строителния бизнес, защото строителство винаги е имало и ще продължава да има…
#67 · speech
Моля да се ориентирате към приключване.
#68 · speech
…без значение какво се случва на територията на страната, по света, и без значение кой управлява. Благодаря.
#69 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. С изразяването на отношенията на парламентарните групи изслушването приключва. Благодаря на министър Иван Шишков за днешното му участие. Преди да преминем към следващата точка от дневния ред, обявявам 30 минутна почивка. (След почивката.)
#70 · speech
Уважаеми народни представители, възобновяваме заседанието и преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА ФИНАНСОВА ИНСПЕКЦИЯ. Вносител – Министерският съвет от 4 май 2026 г. Давам думата на председателя на Временната комисия по бюджет и финанси да представи доклада. Заповядайте, господин Проданов – имате думата.
#71 · speech
Благодаря, господин Председателстващ. Първо, процедура. Моля на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да бъде допусната в залата Людмила Петкова – заместник-министър на финансите.
#72 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Поставям на гласуване направеното процедурно предложение за допуск в залата. Гласували 124 народни представители: за 117, против 7, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля да поканите заместник-министъра в залата. Господин Проданов, имате думата.
#73 · speech
Благодаря Ви. Господин Председател, колеги! Представям Ви: „ДОКЛАД на Временната комисия по бюджет и финанси относно Законопроект за изменение на Закона за държавната финансова инспекция, № 52-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 4 май 2026 г. На заседание, проведено на 14 май 2026 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъства Людмила Петкова – заместник-министър на финансите, която представи и Законопроекта. В изложението си тя посочи, че на основание Решение (ЕС) 2025/1407 на Съвета от 8 юли 2025 г. относно приемането на еврото от Република България и чл. 4 от Закона за въвеждане на еврото в Република България от 1 януари 2026 г. еврото е официалната парична единица в Република България. С оглед адаптирането на действащия Закон за държавната финансова инспекция към новата парична единица със Законопроекта се предвиждат изменения относно възстановяването на вредата, причинена при пълна имуществена отговорност, както и се определят в евро стойностите на глобите и имуществените санкции, налагани от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция при установяване на административни нарушения на бюджетната, финансово-стопанската и отчетническата дейност в подконтролните обекти. Госпожа Петкова отбеляза, че не се очаква предлаганата уредба да доведе до финансово въздействие върху задължените икономически и други субекти. Законопроектът не изисква съобразяване с приложимото законодателство на Европейския съюз, тъй като предлаганите промени не са относими към регулации от първичното и вторичното право на Съюза. При проведеното гласуване се получиха следните резултати: „за“ – 19 гласа, от които 12 от парламентарната група на „Прогресивна България“, 2 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 2 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – ДПС“, 1 от парламентарната група на „Продължаваме промяната“ и 2 гласа от парламентарната група на „Демократична България“; без „против“; и „въздържал се“ – 1 глас от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Временната комисия по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за държавната финансова инспекция, № 52-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 4 май 2026 г.“ Благодаря.
#74 · speech
И аз Ви благодаря. Съгласно процедурата думата има представителят на вносителя за представяне на становище в рамките на 10 минути. Заповядайте!
#75 · speech
Заместник-Министър Людмила Петкова
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Накратко ще представя Законопроекта. Законопроектът за изменение на Закона за държавната финансова инспекция е част от нормативните промени, свързани с въвеждане на еврото като официална валута в България. Първото предложение е за изменение на разпоредбата на чл. 25 от Закона – относно възстановяването на вреди, причинени във валута, при търсене на пълна имуществена отговорност, когато вредата ще се възстановява в същата валута или в евро по референтния обменен курс на Европейската централна банка към деня на нейното причиняване или откриване. Съгласно действащата разпоредба вредата във валута се възстановява в същата валута или в левове по курса на Българската народна банка, което вече е трудно приложимо по отношение на актовете за начет, изготвени след 1 януари 2026 г. Второто предложение е за изменение, свързано с определяне стойностите на глобите и имуществената санкция, налагани от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция при установяване на административни нарушения на бюджетната, финансово-стопанска и отчетническата дейност на подконтролните лица. Съгласно действащите разпоредби глобите са определени в левове, а с предложените изменения се предлагат същите да бъдат въведени в евро. Предвид това предлагам Законопроектът да бъде подкрепен. Благодаря.
#76 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Колеги, откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Няма желаещи за изказване. Закривам разискванията и преминаваме към първо гласуване на предложения законопроект. Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за държавната финансова инспекция, № 52-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 4 май 2026 г. Гласували 163 народни представители: за 153, против 10, въздържали се няма. С този резултат Законопроектът е приет на първо четене. Господин Проданов – процедура, заповядайте.
#77 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, колеги! На основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам така приетия на първо гласуване Законопроект за изменение на Закона за държавната финансова инспекция, № 52-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 4 май 2026 г., да бъде приет и на второ гласуване в днешното пленарно заседание. Благодаря.
#78 · speech
И аз Ви благодаря. С оглед направеното процедурно предложение поставям на гласуване да бъде разгледан и на второ гласуване Законопроектът за изменение на Закона за държаната финансова инспекция. Моля да гласуваме. Гласували 169 народни представители: за 160, против 9, въздържали се няма. Процедурното предложение е прието и давам думата на докладчика за второ четене.
#79 · speech
Благодаря, господин Председателстващ. Колеги, ще Ви изчета Законопроекта. „ЗАКОН за изменение на Закона за държавната финансова инспекция (Обн., ДВ, бр. 33 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 59 от 2006 г., бр. 59, 64 и 86 от 2007 г., бр. 98 от 2008 г., бр. 42 от 2009 г., бр. 60 от 2011 г., бр. 38 от 2012 г., бр. 15 от 2013 г., бр. 14 и 61 от 2015 г., бр. 43 от 2016 г., бр. 85 от 2017 г. и бр. 11 от 2024 г.) § 1. Член 25 се изменя така: „Чл. 25. Вреда, причинена във валута, се възстановява в същата валута или в евро по референтния обменен курс на Европейската централна банка към деня на нейното причиняване или откриване.“ § 2. В чл. 32 се правят следните изменения: 1. В ал. 1: а) в т. 1 думите „от 500 до 3000 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 1533,88 евро“; б) в т. 2 думите „от 500 до 1500 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 766,94 евро“; в) в т. 3 думите „от 500 до 600 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 306,78 евро“; г) в т. 4 думите „от 500 до 800 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 409,03 евро“; д) в т. 5 думите „от 500 до 1500 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 766,94 евро“; е) в т. 6 думите „от 500 до 2000 лв.“ се заменят с „от 255,65 до 1022,58 евро“; ж) в т. 7 думите „от 250 до 1000 лв.“ се заменят с „от 127,82 до 511,29 евро“. 2. В ал. 2 думите „от 1000 до 4000 лв.“ се заменят с „от 511,29 до 2045,17 евро“. § 3. В чл. 32а думите „от 1000 до 5000 лв.“ се заменят с „от 511,29 до 2556,46 евро“.“ §4. В чл. 32б думите „от 1000 до 5000 лв.“ се заменят с „от 511,29 до 2556,46 евро“. § 5. В чл. 34 думите „от 200 до 1000 лв.“ се заменят с „от 102,26 до 511,29 евро“.“ Благодаря.
#80 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Колеги народни представители, откривам разискванията по второто гласуване на Законопроекта. Има ли желаещи за изказване? Не виждам. Благодаря Ви. Закривам разискванията. Тъй като няма направени предложения между първо и второ четене, поставям на второ гласуване докладвания законопроект със съответното наименование „Законопроект за изменение на Закона за държавната финансова инспекция“ с вносител Министерският съвет от 4 май 2026 г. Гласували 176 народни представители: за 167, против 9, въздържали се няма. С това гласуване Законопроектът е приет и на второ четене, за което Ви благодаря. Гласувахме наименованието. Подлагам на гласуване параграфи 1, 2, 3, 4 и 5 по вносител. Гласували 176 народни представители: за 167, против 9, въздържали се няма. С това е приет и Законопроектът в цялост, за което Ви благодаря. Съобщение за парламентарен контрол за 22 май 2026 г., петък, по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: 1. Министър-председателят на Република България Румен Радев ще отговори на едно питане на народните представители Георги Николаев Георгиев и Борис Аладжов. 2. Заместник министър-председателят Иво Христов ще отговори на един въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова. 3. Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще отговори на два въпроса от народните представители Ивелин Първанов; Ангел Георгиев и Георги Николаев Георгиев. 4. Министърът на образованието и науката Георги Вълчев ще отговори на два въпроса от народните представители Коста Стоянов; Петър Петров; и на едно питане от народния представител Ангел Янчев. 5. Министърът на здравеопазването Катя Ивкова ще отговори на два въпроса от народните представители Анна Бодакова; Мартин Жлябинков. 6. Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев ще отговори на един въпрос от народния представител Николай Денков. 7. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков ще отговори на три въпроса от народните представители Николай Денков, Коста Стоянов; Георги Николаев Георгиев; и на едно питане от народния представител Петър Петров. С това, уважаеми колеги, изчерпахме дневния ред на днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание – утре, петък, в 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 12,14 ч.) Заместник-председатели: Иван Ангелов Атанас Атанасов Секретари: Здравко Огнянов Красимир Терзиев