2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: kosta-stoyanov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добро утро, уважаеми дами и господа народни представители! Моля, режим на регистрация. Имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми госпожи и господа народни представители! На основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с постъпил Указ № 152 на президента на Република България от 7 май 2026 г. и след консултации между парламентарните групи на Председателския съвет предлагам промяна в програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание, както следва: 1. Избиране на министър-председател на Република България – точка първа за днес, 8 май 2026 г. 2. Приемане на структура на Министерски съвет – точка втора за днес, 8 май 2026 г. 3. Избиране на Министерски съвет на Република България – точка трета за днес, 8 май 2026 г. И съответните точки: Проект на решение за създаване на Временна комисия по бюджет и финанси и Проект на решение за създаване на Временна комисия по правни въпроси да станат точки четвърта и пета за днес, 8 май 2026 г. Моля, режим на гласуване за така предложената промяна на дневния ред. Гласували 223 народни представители: за 223, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Във връзка с включените в дневния ред на пленарното заседание точки за избиране на Министерски съвет предлагам точките за парламентарен контрол по реда на чл. 105 и по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да отпаднат. Моля, режим на гласуване за това предложение. Гласували 223 народни представители: за 223, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Витанов, за процедура предполагам?
#2 · speech
ПБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. За процедура, ако обичате. Уважаеми господа и дами народни представители! Бих искал да отправя следните три процедурни предложения, които моля да бъдат поставени на гласуване: Първо, на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за присъствие в залата да бъдат допуснати следните лица: Иво Христов Петков, Атанас Ангелов Пеканов, Велислава Николаева Петрова-Чамова, Николай Найденов Найденов, Наталия Димитрова Ефремова, Георги Александров Вълчев, Катя Георгиева Ивкова, Иван Руменов Василев, Ива Венциславова Петрова, Георги Генчев Пеев, Пламен Николаев Абровски и Евтим Петров Милошев. Второто ми процедурно предложение е за пряко излъчване на днешното заседание до приключване на точка 3 от дневния ред по Българската национална телевизия и Българското национално радио съгласно чл. 45, ал. 2. И третата процедура – бих искал обсъждането по точки 1, 2 и 3, а именно избор на министър-председател на Република България, избор на структура на Министерския съвет и избор на състав на Министерския съвет, да бъде общо. Благодаря Ви.
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Витанов. Във връзка с така постъпилите три процедурни предложения – ще подложим всяко едно на отделно гласуване. Първото, към което преминаваме, е на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да гласуваме в залата да бъдат допуснати лицата, така както бяха изчетени от господин Витанов. Моля, режим на гласуване. Гласували 226 народни представители: за 214, против 12, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля квесторите да поканят лицата в залата. Преминаваме към гласуване на второто процедурно предложение, а именно за пряко предаване на днешното заседание до приключване на точка 3 от дневния ред по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Моля, режим на гласуване. Гласували 221 народни представители: за 221, против и въздържали се няма. Моля да бъдат включени камерите на Българската национална телевизия и микрофоните на Българското национално радио. Преминаваме към гласуване на третото процедурно предложение, а именно обсъждането по точки 1, 2 и 3: Избиране на министър-председател на Република България, Приемане на структура на Министерски съвет и Избиране на състав на Министерски съвет да е общо. Моля, режим на гласуване. Гласували 227 народни представители: за 215, против 12, въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към разглеждане на точките от дневния ред, така както бе гласувано от нас: ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. ПРИЕМАНЕ НА СТРУКТУРА НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ. ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Постъпил е Указ от Президента на Република България госпожа Илияна Йотова: „УКАЗ № 152 На основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България
#4 · speech
Постановявам
Предлагам на Петдесет и второто народно събрание да избере Румен Георгиев Радев за министър-председател на Република България.“ Указът е издаден в София на 7 май 2026 г. Моля представител на парламентарната група на „Прогресивна България“, излъчила кандидата за министър-председател господин Радев, да представи кандидатурата. Заповядайте, господин Витанов.
#5 · speech
ПБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България, председатели на Народното събрание и министър-председатели, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Съвсем естествено, представям Ви кандидатурата за министър-председател на Република България на господин Румен Радев. Румен Радев е роден на 18 юни 1963 г. в Димитровград. Завършва Математическата гимназия в Хасково със златен медал. Първенец от Военновъздушното училище в Долна Митрополия. Първенец на випуска от Военната академия „Георги Раковски“. Златен медалист от Военновъздушната академия „Максуел“ с повече от 1400 часа нальот във въздуха. През 2016 г. печели доверието на над 2 милиона български граждани на президентските избори, а пет години по-късно получава подкрепата на над 67% от гласувалите. Знаете ли, аз в целия си политически живот съм бил в опозиция и никога не ми се е налагало да си защитавам нито орган на държавната власт, нито човек, но считам, че с тази кандидатура връщаме нормалността, даже нормалността в онзи клиничен смисъл на думата, в българската политика. И връщаме поовехтели понятия, като доблест, като чест, като доверие, като емпатия, като солидарност, в българската политика. Мисля си, че… Казвам Ви – не съм защитавал човек, винаги сме защитавали каузи, а онези хора, които сме защитавали през годините, винаги са били тези омачканите, отхвърлените, онеправданите, безправните, тези, които с надежда чакат по-добър живот. И днес всъщност не представям кандидатурата на Румен Радев, а се надявам, чрез нея същите тези хора – окъсаните, тези, които чакат надежда, да бъдат драстично, драстично по-малко. И тук не говоря от свое име, а се радвам, че говоря от името на една армия – 130 души тук освен мен и милион и половина отвън. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Прогресивна България“.)
#6 · reaction
Ръкопляскания от „Прогресивна България“.
#7 · speech
Благодаря, господин Витанов. Давам думата на господин Румен Радев, кандидат за министър-председател на Република България, да представи структурата и състава на предложения от него Министерски съвет. Заповядайте, господин Радев.
#8 · speech
ПБ
Уважаема госпожо Президент, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти, председатели на Народни събрания и министър-председатели, уважаеми представители на религиозните общности в България, уважаеми господин Началник на отбраната, Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа, скъпи сънародници! Първо, искам от тази висока трибуна да благодаря на българските граждани, които с вота си сложиха край на политическата криза. Нещо повече – масовото гласуване на тези избори върна така необходимата легитимност на най-важния политически орган в страната ни – Народното събрание, и отвори възможността то да работи оперативно и ефективно. За първи път от много години свикахме Народното събрание толкова бързо след изборите. За първи път от много години избрахме председател на Народното събрание бързо и без обичайните скандали. Българските граждани очакват този конструктивен дух да се запази и занапред, политическият дебат да измести личните нападки, очакват парламентът да произвежда закони и решения, а не скандали. В цялата ни демократична история от последните десетилетия за първи път толкова екстрено формираме и правителство – без безкрайни преговори, излъгани избиратели и крехки коалиции. Ние си поставихме за цел в нашата кампания абсолютното мнозинство. Мнозина обявиха тази цел за нереалистична, но явно подцениха волята на българите да имаме устойчиви институции – свобода, демокрация и справедливост, и с тяхна помощ тази първа цел е постигната. Нямаме никакви илюзии за кризите и изпитанията, които стоят пред правителството, което след малко ще търси Вашата подкрепа – галопиращи цени, рекордни инфлация и дефицит; проблеми, очертаващи се големи, с бюджета; липсващи реформи; тежка, глобална икономическа и енергийна криза и ескалиращи конфликти. В тази обстановка успехът ще зависи от ефективното взаимодействие между правителството и Народното събрание. Предстои ни заедно да решаваме неотложни задачи – пречупването на растящия тренд на цените, борбата с инфлацията, приемането на бюджет, спасяването на плащането по Плана за възстановяване и устойчивост, избор на нов Висш съдебен съвет и Инспекторат към него. В тази съвместна дейност ние ще се ръководим от заложените в нашата Конституция принципи, утвърждаващи политическия плурализъм, разделението на властите и върховенството на правото. Разбира се, нашето мнозинство ни дава възможност да приемаме сами нашите решения и предложения за законопроекти, но ние ще разчитаме на градивния принос на опозицията. Това е нашето разбиране за демокрацията и за парламентаризма. Ще разчитаме на Вашия опит, на Вашата преценка и разбира се, много важно – на критика и алтернативни предложения. Но след злополучния ремонт на Конституцията ще си позволя все пак да съхраня доза скептицизъм относно качеството на законодателното наследство. В тази връзка искам да споделя и своите наблюдения като президент девет години относно именно снижаването на качеството на законодателството. Бариера срещу тази тенденция, разбира се, са процедурите по Закона за нормативните актове, касаещи общественото обсъждане, оценката на въздействието, включването на експерти и съсловни организации в тези обсъждания, междуведомственото съгласуване за всеки един акт, за всяко едно предложение на законопроект на Министерския съвет. Знаем, че не така стои въпросът със законопроектите на народните представители, които нерядко се внасят по ускорена процедура, без никакво обсъждане и оценка на въздействие и най-вече със съществени промени между първо и второ четене. Знам, че вече Деловодството е затрупано от законопроекти, внесени от парламентарните сили, от политически формации, които не успяха да ги реализират, докато бяха на власт. Разбира се, внасянето на законопроекти от народни представители е конституционно право. Това е важен елемент от парламентаризма и демокрацията и трябва да бъде насърчаван. Само обръщам внимание, че ако тази свръхактивност цели да отклони дневния ред на работата на парламента от важните за обществото въпроси, ако цели да има повече пиар ефект, трябва да внимаваме дали тези предложения са прозрачни, дали са целесъобразни и доколко ще бъдат ефективни. Затова призовавам с общи усилия да направим така, че качеството на законодателната дейност да има превес над количеството и дневният ред на Народното събрание да съответства на нуждите и на очакванията на българските граждани. Сред основните цели на нашата политическа сила е ускореното развитие и модернизацията на страната и гаранцията за сигурността и благоденствието на българските граждани. За постигането на тези цели ние ще работим за разграждането на завладелия страната олигархичен модел и възстановяването на справедливостта. В тази насока ще се придържаме към всеобхватната ни програма за ликвидиране на олигархичния контрол върху държавното управление и медиите, пресичане на достъпа до публичния ресурс и на рекета върху бизнеса, за утвърждаване върховенството на правото. Ще работим за съхраняване на мира и недопускане въвличането на България във военните конфликти около нас; за преодоляване на бедността и на всички форми на дискриминация, както и за гарантиране на равенството между двата пола, за социална справедливост и достойни доходи; за устойчиво развитие и ефективно управление на публичните финанси; за ускорено и устойчиво икономическо развитие чрез подобряване на регулаторната среда, подкрепа на българския бизнес с фокус на малките и средните предприятия, привличане на инвестиции, повишаване на производителността, преструктуриране на икономиката към експортно ориентирани производства с висока добавена стойност, интензивно внедряване на високи технологии и изкуствен интелект във всички обществено-икономически сфери, модерна инфраструктура и свързаност; гарантиране на енергийната сигурност на страната и поносими цени за домакинствата и бизнеса; гарантиране на продоволствената сигурност и хранителния суверенитет; бъдеще за младите в България; достъпно и качествено образование и здравеопазване и трансформация на модела на здравеопазване от болнично лечение към превенция, профилактика и ранна диагностика; чиста околна среда и опазване на българската природа; гарантиране на националната сигурност чрез ускоряване на модернизацията на Българската армия и повишаване на отбранителните ѝ способности; ефективна борба срещу престъпността, беззаконието и наркоразпространението сред младите; развитие на културата като стожер на идентичността и поле за духовно развитие на личността; развитие на спорта като източник на здраве и национална гордост; достойна и активна България в Европа и пред света – укрепване на националния суверенитет, отстояване на българския интерес и конструктивен подход в съюзите, в които членуваме, и постигане на пълноправно членство в ОИСР. Постигането на тези цели е възможно само при тясно и ефективно взаимодействие, още веднъж подчертавам, между правителството и Народното събрание. И затова ще Ви запозная какво да очаквате от „Прогресивна България“ в краткосрочен план. Още в понеделник ще внесем нашите предложения за законопроекти по най-наболелия за българските граждани въпрос – галопиращите цени. Очаквам пълноценен дебат и експедитивни решения, защото хората очакват от нас адекватни и навременни мерки. Още в понеделник ще внесем нашето предложение за промяна в Закона за съдебната власт. Ние считаме, че трябва първо да променим Закона и тогава да стартираме процедурата за избор на нов Висш съдебен съвет и Инспекторат, защото иначе ще получим повече от същото. Имаме подробна всеобхватна визия за укрепване върховенството на правото и за съдебна реформа и ще внасяме поетапно нашите пакетни предложения и инициативи за законови промени. По отношение спасяването на Плана за възстановяване и устойчивост – тъй като сроковете са изключително кратки, ще използваме внесените вече законопроекти, но по някои положения имаме съображения и ще внасяме нашите нови предложения и съответни поправки. Разбира се, ще внесем и нашите предложения, които да спомогнат за укрепване и развитие на икономиката. По отношение на другата приоритетна тема – бюджета на страната, нашата амбиция е да сложим край на волунтаризма и експериментите с публичните финанси през последните години. Стремежът ни е за намаляване на дълга и дефицита, без промяна на данъците и рязане на социални разходи – изключително трудна задача, по която ще можем да набележим конкретни мерки едва след като извършим детайлен анализ за финансовото състояние на страната и скрития дефицит, който ни се прехвърли от последните кабинети. Едва след като извършим оценка и анализ на устойчивия и рекорден спад на инвестициите, на индустриалното производство и на експорта, когато извършим анализ на възможностите за спиране на изтичането на финансови средства и оптимизации, едва тогава ще можем да кажем колко и какъв дълг ще теглим и какво преструктуриране и ограничаване на разходи ще направим. По точката от дневния ред – предлагам структура на Министерския съвет: Министерският съвет се състои от министър-председател, четирима заместник министър-председатели и 18 министри. Всеки министър отговаря за отделно министерство. Министерствата са: Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Министерство на външните работи, Министерство на правосъдието, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на образованието и науката, Министерство на здравеопазването, Министерство на икономиката, инвестициите и индустрията, Министерство на иновациите и дигиталната трансформация, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на енергетиката, Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на земеделието и храните, Министерство на околната среда и водите, Министерство на културата, Министерство на туризма, Министерство на младежта и спорта. Можехме ли да предложим по-малко министерства, да речем, 12? Ами можехме. А защо не пет? Дайте да ги направим пет министерства. Може и две, ако искаме. Само че ние не можем да си позволим в момент, в който страната е в дълбока криза, в момент, в който проблемите чукат на вратата и искат неотложни решения – от днес, от момента, в който е избрано това правителство, не можем да си позволим да хвърлим администрацията в дълбоки трансформации за половин година и всякакви бъркотии, които ще настъпят, и да не можем да реагираме на тези именно предизвикателства, за които хората очакват решение. Не можем да си позволим да загубим милиарди европейски средства. Затова ние предлагаме сливане и съкращаване, имаме реално съкращаване на администрацията – там, където имаме сходна дейност, и там, където най-бързо и експедитивно ще можем да извършим съответните промени и да получим ефект. А ефектът, аз съм убеден, ще се усети скоро като възможност за подобряване на средата за правене на бизнес в България и по-ефективно ръководство на инвестициите. Предлагам състав на Министерския съвет, както следва: министър-председател – Румен Георгиев Радев; заместник министър-председател и министър на финансите – Гълъб Спасов Донев; заместник министър-председател и министър на икономиката, инвестициите и индустрията – Александър Георгиев Пулев; заместник министър-председател – Иво Христов Петков; заместник министър-председател – Атанас Ангелов Пеканов; министър на вътрешните работи – Иван Петев Демерджиев; министър на отбраната – Димитър Желязков Стоянов; министър на външните работи – Велислава Николова Петрова-Чамова; министър на правосъдието – Николай Найденов Найденов; министър на труда и социалната политика – Наталия Димитрова Ефремова; министър на образованието и науката – проф. Георги Александров Вълчев; министър на здравеопазването – Катя Георгиева Ивкова; министър на иновациите и дигиталната трансформация – Иван Руменов Василев; министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Димитров Шишков; министър на енергетиката – Ива Венциславова Петрова; министър на транспорта и съобщенията – Георги Генчев Пеев; министър на земеделието и храните – Пламен Николаев Абровски; министър на околната среда и водите – Росица Атанасова Карамфилова-Благова; министър на културата – Евтим Петров Милошев; министър на туризма – Илин Павлинов Димитров; министър на младежта и спорта – Енчо Ангелов Керязов. Уважаеми колеги, благодаря за вниманието. Очаквам Вашата подкрепа. (Ръкопляскания от ПБ.)
#9 · reaction
Ръкопляскания от ПБ.
#10 · speech
Благодаря Ви, господин Радев. Във връзка с така представената структура и състав на Министерския съвет, както и с приетото решение за едновременно разискване на трите точки откривам разискванията по трите проекта на решение. Желаещи за изказване? Господин Проданов, заповядайте.
#11 · speech
ПБ
Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България, председатели на Народното събрание и министър-председатели, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Днес сме свидетели на нещо, което в българския политически живот е рядкост. Представяне на кабинет, зад който стои ясна философия, последователна логика и преди всичко уважение към гражданите на тази страна. Днес пред нас стои за одобрение не просто списък с имена, а един ясен, прагматичен и компетентен екип, който има амбицията и капацитета да преведе България през настоящите глобални кризисни процеси. От името на парламентарната група на „Прогресивна България“ аз искам категорично да заявя нашата подкрепа за структурата и състава на проектокабинета, който беше току-що представен от господин Радев. Подходът при съставянето на този кабинет беше безкомпромисен и следваше един много прост основен принцип: търсеше се точният човек за поста, а не пост за човека. Това звучи просто, но всеки, който наблюдава българската политика последните тридесетина години, знае, че именно това просто правило се нарушаваше системно, последователно и с поразителна безцеремонност. Министерствата бяха раздавани като награди, компенсации, разплащания с коалиционни партньори и резултата го виждаме всеки ден – слаби институции, блокирани реформи и разочаровани граждани. Нашият подход е друг. Водещите критерии при селекцията бяха доказан професионализъм и непоклатим морален компас. Всички предложени лица са експерти с богат управленски опит и реален административен капацитет, при това пряко в секторите, които днес им се поверяват. Голяма част от тях притежават и солидно международно образование, както и международен опит в държавния и в частния сектор, при това на най-високи позиции. Кандидат-премиерът Радев ги познава отлично. Той е работил персонално с тях или с почти всички от тях и ги е видял в действие точно тогава, когато е било най-трудно – в истински кризисни за държавата моменти. И нека тук бъдем честни и да направим едно важно разграничение спрямо миналото. За разлика от предходни кабинети, тези хора нямат икономически зависимости или скрити обвързаности. Това не са случайни хора, намерени по кръстовища, както беше почин преди години. Не са били участници в телевизионен кастинг за политици, нито са креатури на печално известни бизнес кръгове. Това са хора, които са се доказали не пред камерите, а в залите за вземане на решения. Те са с максимално прагматична ориентация и не робуват на остарели идеологически догми. Нещо повече – те познават системата отвътре, но без да са от онзи тип вътрешни хора, които често стават и попадат в плен на институционална зависимост и закостенялост. Именно затова те ще могат да направят нужните реформи интелигентно, а не както се правеше досега – на принципа „да разрушим къща, за да построим колиба“. Вместо това ние предлагаме ясна визия и хирургическа прецизност. Искам тук специално да обърна внимание и на финансово-икономическия екип, който ни беше предложен. Профилът им показва не просто професионализъм, но и подчертана чувствителност към социалната проблематика. Това е нашата гаранция пред обществото, че ускореният икономически растеж, към който се стремим, няма да бъде за сметка на обикновения човек. Точно обратното – той ще бъде най-прекият бенефициент на този растеж. Предложената реорганизация на министерствата също е ефективна и красноречива. Тя показва посоката, в която ще работим – максимална ефективност, но само след трезв и детайлен анализ, а не поголовно рязане; не сливания на общо основание, продиктувани от желанието да се направи добро впечатление пред медиите; реформа, основана на логика и данни, и ясна управленска цел. За нас този проектосъстав на кабинета означава четири ясни неща: Първо – летящ старт. Това е способността да се влезе веднага от ден едно в ефективното управление на държавата. На следващо място – край на безвремието и окончателно пречупване на институционалния блокаж и политическата апатия. На следващо място – реформаторски капацитет. Ясна воля и експертиза за провеждане на необходимите структурни реформи. И накрая, но не и по значение – стабилност. Това е категорична заявка за пълен четиригодишен мандат. Това време е необходимо, за да дадем предвидимост на гражданите и бизнеса, да приключим в ускорен порядък демонтажа на олигархичния модел и да трансформираме икономиката на страната в посока на нови технологии, висока добавена стойност и достойни доходи. Уважаеми колеги, ние няма да губим нито минута. Пред държавата ни стоят изключително тежки проблеми и от вътрешно, и от външно естество. Ние сме наясно, че няма да имаме не само меден месец, а и медена седмица, и затова днес Ви предлагаме хора, на които няма тепърва да се налага да се учат на управление, правейки грешки на гърба на хората. Ние знаем какво трябва да се направи и имаме екипа, който да го свърши. Очаквайте от нас дела, а не TikTok видеа. С това ще приключа и Ви призовавам да подкрепите предложения състав на Министерския съвет. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ПБ.)
#12 · reaction
Ръкопляскания от ПБ.
#13 · speech
Благодаря, господин Проданов. Има ли реплики по изказването на господин Проданов? Не виждам. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Божанов.
#14 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми представители на институциите, уважаеми гости, уважаеми български граждани! Българските граждани дадоха абсолютно мнозинство на една партия и това върви с недвусмислен мандат за демонтиране на модела на завладяната държава. Не мандат за общи приказки, а за отдавна закъсняла промяна, за смели реформи в затлачени системи и за визия за България. За съжаление, на база на представения персонален състав, на заявките – и на липсата на такива, и на действията на мнозинството дотук имаме всички основания да сме скептични дали този мандат от българските граждани ще бъде изпълнен. Защото едва ли ще видим смели реформи от опитни бюрократи – вероятно са участвали в затлачването на редица публични системи. Едва ли ще видим пълно демонтиране на модела, когато иззад някои министри надничат стари кръгове от икономически интереси. Едва ли ще видим промяна от квотата на „Има Такъв Народ“, които се оказаха най-голямото недоразумение в българската политика – при доста силна конкуренция за този приз, и бяха изхвърлени от българските граждани, но намират своето място в този кабинет. Но въпреки тези основателни опасения сме длъжни да пожелаем успех на правителството, защото, ако то се справи, това ще е успех за България, а всички ние сме тук, за да успее България, без значение от скептицизма ни към нашите опоненти. В дебата за гласуването на предходния кабинет, свален след по-малко от година с масови протести, казах следното: „Ще бъдем силна опозиция. Не деструктивна, не креслива, а такава, която показва, че може по-добре. Няма да злорадстваме за всеки неуспех, да профанизираме трудните компромиси и да атакуваме малките неволни грешки. Но управляващите добре знаят, че различаваме неволните грешки от съзнателното потъпкване на обществения интерес. Ще се противопоставяме остро на всички опити за дозавладяване на държавата и за укрепване на нелегитимните влияния, но и ще подкрепяме всички правилни политики, свързани с борбата с корупцията, модернизацията на страната, намаляването на административната тежест, оптимизацията на публичните разходи. Ще предлагаме решения, които са в духа на постигнатите широки принципни съгласия.“ Казвам това и днес със същата убеденост, защото сме последователни. През миналата година подходихме именно така – с конструктивни предложения и с остро противопоставяне тогава, когато интересите на задкулисието изместваха обществения интерес. Ще участваме в избора на Висш съдебен съвет, защото това е конституционно задължение и защото демонтирането на модела започва оттам, но изобщо не свършва там. Ще участваме с конкретни предложения за премахване на инструментите за нелегитимно упражняване на власт и корупционните кранчета, овладени до съвършенство от модела „Пеевски – Борисов“, но чакащи своя нов господар или брокер. Ще подкрепяме всяка воля за ограничаване на публичните разходи и всяка друга трудна и закъсняла реформа. Но ще се противопоставяме на всеки опит за прегрупиране на олигархии и за договорка с предишните властелини на модела под фанфарите на внушителната изборна победа. Ще се противопоставяме на всеки опит българските граждани да бъдат разделяни и насъсквани едни срещу други от някой умел вицепремиер по пропагандата. Ще се противопоставяме на всяко отклоняване от мандата за реформи и за елиминиране на завладяната държава. Ще се противопоставяме и на всеки опит за завой на изток или за превръщане на България в троянски кон на външни сили, прикрит зад клишета за българския глас в Европа или зад имагинерни ползи от подмазване на агресори и авторитарни режими. Дано не ни се наложи! Но с гласа си не можем да носим отговорност за бъдещите действия на чуждо правителство, особено когато избирателите са ни отредили ролята на опозиция. Затова няма да подкрепим предложеното правителство. Все пак му пожелавам успех в трудната задача да премахне системните предпоставки за политическата криза, която го доведе на власт. От „Демократична България“ ще изпълним нашия ангажимент да сме силна опозиция, за да може и управлението да бъде по-силно. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДБ.)
#15 · reaction
Ръкопляскания от ДБ.
#16 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Има ли реплики по изказването на господин Божанов? Не виждам. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Костадинов.
#17 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Аз ще започна своето изказване малко по-нетрадиционно, защото историята не започва днес и няма да свърши утре и в тази зала трябва да се припомня политическото минало на всеки един от хората, които са тук, включително на тези, които имат огромното желание и на които българският народ е дал правото да управляват държавата. Ще припомня една реч – като встъпление към своето изказване днес. Реч, която беше направена точно преди една година без един ден. Реч, която беше направена миналата година на 9 май от тогавашния президент на републиката Румен Радев. Речта започваше така: „Скъпи сънародници, след по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемането. Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида – в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от страна на управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждане на еврото. Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?“ Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи „за“ и „против“. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие – доверие, което загуби през последните години“. Няма нещо, с което да не съм съгласен в тази реч, защото това е нещо, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим от години – не само за конкретния референдум, а и по идеята за референдумите като висша проява на националния суверенитет. Само че доверието беше загубено през последните години и тук в изказванията на представителите на „Прогресивна България“ много пъти се акцентираше на това. Нещо повече, кандидатът за министър-председател Румен Радев каза, че политическата криза свърши. Декларативно го обяви. Аз не съм съгласен обаче, защото за мен като български гражданин политическата криза ще свърши тогава, когато доверието се възстанови. Както, между другото, и Румен Радев през 2025 г. го каза. Само че не виждам как ще може да се възстанови това доверие, при условие че Румен Радев през 2025 г. говори едно, а през 2026 г. прави съвсем различно. Говорителите и представителите на „Прогресивна България“ в хода на кампанията и след изборите доста коректно, между другото, обявяваха своите позиции, че нямат намерение да връщат българския лев, че нямат намерение пък и вече как да проведат такъв референдум, макар че няма нужда от референдум, защото България влезе в еврозоната незаконно, с фалшифицирани данни за инфлацията, с фалшифицирани данни за бюджетния дефицит. И това не са наши твърдения, това са факти от Европейската централна банка и от Евростат. Така че как можем да кажем, че политическата криза е свършила, като кризата в доверието продължава – след като лъжите продължават, след като измятанията продължават, след като подмяната продължава?! Преди малко в своето изявление господин Радев каза, че неговото правителство ще работи за възстановяване на суверенитета. Няма как да има суверенитет без суверенна финансова система. Парите са в основата на държавата – след хората. А нашите пари вече не са наши. Дори вчера тук присъстващият министър на финансите – все още, Клисурски каза, че за да се вземе нов дълг – това, което ние обяснявахме пред цялото време по време на кампанията, вече трябва да питаме ЕЦБ. Защото, уважаеми сънародници, парите ни, пак ще повторя, не са наши. Ние ползваме чужда валута. И ползваме това, което на нас ни се отреди и ни се даде. България вече не е независима държава, но за сметка на това чухме поредица от поредни клетви за вярност към съюзите, в които членуваме. Тук можем да говорим много надълго и нашироко за това каква реална полза получи България от тях, къде точно е доказателството за тази полза и кой точно… Защото, да, има хора в България, които получиха полза от това, действително, и могат да бъдат изброени. Народът ги нарича олигарси. Техни представители има тук, в залата. Това са хората, които получиха изгода от членството на България в тези съюзи, които са неравноправни, защото нашата страна не е равноправен участник в тях. И най-голямото свидетелство за тази неравноправност в момента стои на летище София, вече повече от два месеца и половина продължава да стои, между другото – чуждо военно присъствие, за което единствено и само ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорихме, че най-малкото, което е, не съответства на нашите закони. Ама кой брои нашите закони вече?! Нещо повече, беше ни казано в заявката на господин Радев, че България ще работи за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която, между другото, е едно от остриетата на глобалисткия световен ред. Между другото, това бяха заявявани ценности и заявявани цели от ГЕРБ, от ДПС, от ПП-ДБ – реално абсолютно никаква разлика от това, което до момента сме виждали. На фона на всичкото това нещо в изказването отсъстваше най-големият проблем в държавата, аз преди малко казах, вторият – за това, че вече нямаме собствени пари. Най-големият проблем, уважаеми сънародници, е какво представлява една държава. Държавата, това сме ние – народът, хората, гражданите. А ние, уважаеми сънародници, изчезваме, намаляваме, самозаличаваме се, нека така да си го кажем. Никой не е дошъл отвън тук да ни гони от собствената ни държава – ние сами го правим доста успешно. Нищо не чухме за демографската катастрофа, абсолютно нищо! Напротив – говореше се за дигитална трансформация. Значи трябва да предположим, че България ще стане първата дигитална държава – без реални хора, само дигитални трансформации. Говореше се, между другото, много интересно, за намаляване на дълга и малко след това се говореше, че като се направи анализ на финансовото състояние, ще се прецени какъв нов дълг да бъде теглен. Значи аз току-що чух как ще намалим дълга, като теглим нов дълг. Не знам кой е писал тази реч. Но честно казано, явно може да са двама души: единият да е стигнал до частта за това как ще намаляваме дълга, другият е продължил за това как ще го увеличаваме, като теглим нови кредити. Между другото, няколко пъти беше повторено и заявено как сега ще се прави анализ, как ще се види какво е състоянието на държавата, как ще се проверява състоянието на държавните институции. Това би имало смисъл, ако беше казано и изречено от хора, които сега, тепърва навлизат в държавното управление. Но, уважаеми сънародници, господин Радев, който ще стане министър-председател след броени минути, е най-информираният човек в тази държава. За последните девет години той е човекът, на когато информацията, която минава през абсолютно всички критични, жизненоважни държавни структури, е била представяна всяка седмица като по часовник. Защото за девет години президентът остана един и същ, за разлика от министър-председателите, които в един момент се сменяха през няколко месеца. И ако има някой, който знае реално какво се е случвало в държавата от януари 2017 г. до ден-днешен, това е Румен Радев, не са бившите министър-председатели – тук има доста солидно количество от тях, защото единият от тях е управлявал няколко години, другият е управлявал няколко месеца. Румен Радев е човекът, който имаше информацията за тези девет години за всичко, което става в държавата. И така е редно, така и трябва да бъде. Но заявките как сега тепърва ще учим, тепърва ще проверяваме, тепърва ще се информираме, са… Няма да ги квалифицирам, но ще кажа следното нещо: подценяват интелекта на българския народ. А може би и не го подценяват. Това предстои да го разберем. ВЪЗРАЖДАНЕ няма да подкрепи, разбира се, този кабинет, защото имаме идеологически различия, уважаеми сънародници. Ние искаме България да е суверенна и независима държава. Искаме да имаме своя собствена валута, искаме да имаме своя собствена силна икономика, искаме българските граждани да се завръщат в България, а не да емигрират. Искаме България да се превърне в притегателен център за българите зад граница, а не да се превръща в притегателен център за пакистанци, бангладешци, непалци и така нататък, защото тук, в залата, има работодатели, които си внасят работници.
#18 · speech
Господин Костадинов, искате ли удължаване на времето?
#19 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Да, искам удължаване на времето.
#20 · speech
Моля да удължите времето на всички групи.
#21 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
И точно поради тази причина няма как да подкрепим правителство, което продължава още в първата си програмна реч, така да го кажем, всички практики, срещу които ние се борим последователно в последните пет години – практиките на унищожаването на българската държавност чрез унищожаването на българската народност. Ето защо ние, след като не подкрепяме това правителство, обаче ще продължаваме да показваме алтернативния модел за развитие на България – България като държава, която може да изгради свои собствени съюзи. Уважаеми сънародници, това не е невъзможно, защото сме го правили назад във времето. Държава, която може да се превърне в притегателен център, държава, която може да бъде собствен регионален полюс на влияние. Да, това може да звучи невъзможно, може да звучи невероятно. Много често ни казват – и на мен ми казват, че това е утопия. Няма как! Ако обаче прекалено много слушаме как няма как България да бъде самостоятелна държава, как няма как България да има своя собствена армия, как няма как България да има решаващ глас където и да било, в един момент неизбежно ще стигнем до ситуацията, в която ще бъдем убедени, че няма как да имаме своя собствена държава. Не искам да съм лош пророк. И ще се боря с всички сили. И не само аз, разбира се – и моите съмишленици от ВЪЗРАЖДАНЕ, и гласоподавателите, и симпатизантите на ВЪЗРАЖДАНЕ ще се борим това да не се случи, но в крайна сметка глас народен, глас божи. Българският народ избра това, което имаме в залата в момента, и остава да видим оттук насетне какви ще бъдат резултатите от този избор. Бог да пази България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#22 · reaction
Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#23 · speech
Има ли реплики на изказването на господин Костадинов? Не виждам. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Величков.
#24 · speech
ПП
Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, министри, Ваше Светейшество, уважаеми народни представители, представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Ние от „Продължаваме Промяната“ сме опозиция. Такава роля ни отредиха българските избиратели, така както отредиха ролята на управляващи на коалицията „Прогресивна България“. Аз тук бих искал да се обърна лично към единствения човек, от когото зависи това управление, независимо как той привързва законодателната към изпълнителната власт – към Вас, господин Радев. Искам да Ви кажа следното: хората дадоха много големи надежди на това Вие днес да предложите правителство, което да отразява цялото многообразие с нужния професионализъм, авторитет, честност и почтеност на кандидатите. Не виждам такова нещо в този списък. Виждам някакъв странен миш-маш от хора неизвестни, хора със спорни автобиографии, хора без доказана експертиза и хора, обвързвани пряко с предишни управления. Вие много често обичате да говорите за домовата книга. Аз искам да Ви питам: с Вашата дълга скамейка от хора Вие от ИТН ли взехте домовата книга, с която предложихте днес трима кандидати за министри във Вашия кабинет от една партия, катастрофално фалирала на изборите и с нулево обществено доверие? Това ли трябваше да видим, включително човек за министър на земеделието, който е, меко казано, със спорна автобиография? Има колеги, които ще коментират другите ресори. Вашата лична отговорност обаче Вие поехте за антимафиотския консенсус и освобождаването на съдебната власт и система от зависимост. Ние очаквахме да видим авторитетно име, име на истински професионалист, човек, познат и доказан в правните среди, човек с мнение и позиция през всички тези години за съдебната реформа. Видяхме, много търсихме, съвпадения на имената имаше – Николай Найденов, адвокат. Аз съм администратор на най-голямата адвокатска група в социалните мрежи. Вчера колеги питаха: кой е този човек? Никой не го познава. Разбрахме, че е с голям административен опит. Къде? Главен секретар на Висшия съдебен съвет е бил по времето на господин Цацаров като главен прокурор. Главен секретар на закритата Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Кога? По времето на господин Цацаров като председател на Комисията. Човек без мнение, без позиция, от когото очакваме да прави съдебна реформа, която за Вас е основна. Ето, Вие заявихте като приоритет Закона за съдебната власт – ще внасяте този законопроект от Вашата група още в понеделник. Всъщност как ние да разчитаме, че този човек ще има не просто професионализма, защото той не се е занимавал в тази сфера с нищо, освен като главен секретар на Висшия съдебен съвет, но и смелостта да се пребори с олигархията, която стои зад и вътре в съдебната система? Очакванията наистина бяха много големи. Аз съм сигурен, че и от Вашата парламентарна група има много честни, достойни хора, които очакваха точно това като най-сериозния знак. Знакът, който получиха, според мен едва ли може да убеди дори Вашите народни представители. Аз не крия, че моите симпатии за правосъден министър бяха към Иван Демерджиев. Той сам си избра може би друго министерство, но това е един истински човек, провел битки за съдебна реформа и провел много битки в зависимостите на правосъдието, да се бори с тях. Не може да гласуваме за човек, когото ние въобще не познаваме. Аз не знам от всичките ми 239 колеги колко човека се запознаха с неговата биография вчера вечерта, след като обявихте името му. Това не е правилно. Това е грешна стъпка. Пореден фалстарт. И ако Вие искате бързо да разградите мафиотския модел, създаден в държавата, и да освободите съдебната власт от зависимостите, трябва да го докажете с дела, а не с думи и клишета, защото аз си спомням – и с това завършвам, че през 2019 г. Вие събрахте съсловни правни организации, обществени авторитети, за да поискате мнение за промени в съдебната система с конституционни реформи. Обещахте конституционен проект – два пъти казахте, че той е готов, пропуснахте осем Народни събрания и ние никога не видяхме Вашите идеи. Дано сега успеем да ги видим в това Народно събрание. Аз желая успех на това правителство, включително на непознатия за мен министър, защото това би било успех за България. Но моля Ви, не потъвайте в блатото на сенките, защото освен галопиращи цени, както ги наричате, в България има галопираща корупция, с която трябва да се справите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП.)
#25 · reaction
Ръкопляскания от ПП.
#26 · speech
Благодаря Ви, господин Величков. Има ли реплики по изказването на господин Величков? Заповядайте, господин Гечев.
#27 · speech
ПБ
Госпожо Председател, госпожо Президент, господин Министър-председател, дами и господа министри, Ваше Светейшество, дами и господа официални гости! Прави ми едно впечатление, че този кабинет, който все още не е застъпил, е първият, който, още преди да е назначен, започна да бъде атакуван. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ПП и ДБ.) Мое мнение – не Ви карам да го споделяте, но искам да Ви кажа следното: от една страна, обществото даде оценката за всяка парламентарна група. Оставете този кабинет да покаже какво може. Не е задължително всеки да е известен, за да има качества. Аз помня редица от народните представители, които в предишния парламент не бяха най-популярните, те не можеха да говорят добре на трибуната, но това не ги прави некачествени. Всеки от хората, които са предложени, има своя шанс да покаже какво може. И обществото даде този шанс на президента Радев, който е бъдещият министър-председател, и ще съди на базата на резултатите. Тъй като съм работил с редица от хората, познавам редица от тях, смея да твърдя, че те имат качествата да изпълняват не просто функциите си на министри, а да ги изпълняват така, че да има резултатност, която дотук нямаше. Моля обществото за толеранс, моля за оценка не по Фейсбук каналите, а по нещата, които в крайна сметка се случват – и в тази зала, и във всичките министерства. Смея да твърдя, че те ще имат много силната подкрепа, надявам се, от всички парламентарни групи, когато се отнася за качествени и читави политики. И аз си мисля, че това правителство ще бъде оценявано по достойнство на базата не просто на качествата, които има, а за нещата, които ще докаже. На добър час им желая и успех, защото техният успех ще е успех не просто на Народното събрание, а на нашата държава. Благодаря.(Ръкопляскания от ПБ.)
#28 · reaction
Шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ПП и ДБ.
#29 · reaction
Ръкопляскания от ПБ.
#30 · speech
Благодаря Ви, господин Гечев. Има ли втора реплика на изказването? Не виждам. Има ли други искания за изказване? А, дуплика, извинявам се.
#31 · speech
ПП
Въпреки че тази реплика май не бе към мен, а към цялата зала и към Вашата парламентарна група, господин Гечев, Вие постъпвате достойно и благородно. Вие трябваше да стоите срещу този пост – министър на земеделието, такива бяха очакванията, така че пожелахте успех. Ние всички се надяваме на този успех, аз го казах. Обаче, за да се постигне успехът, прогресът, който обещавате, трябва да не стои в зависимости и олигархични сенки. Разбутайте сенките, пуснете слънцето, осветете си хората, после ще постигнете успеха, ако имате смелостта да стоите под слънцето, а не в сенките. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП.)
#32 · reaction
Ръкопляскания от ПП.
#33 · speech
Благодаря, господин Величков. Има ли други искания за изказвания? Заповядайте, господин Василев.
#34 · speech
ПП
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми български граждани, уважаеми гости, уважаеми колеги! Следя с внимание дебата днес и съм съгласен с голяма част от казаното. Основното, което трябва да се отчете днес, е, че българският народ има надежда и тази надежда беше въплътена с гласуването на доверие на една парламентарна група да поеме управлението на страната за първи път от 30 години насам. Дневният ред обаче не се определя от тази парламентарна група, а се определя от българския народ и това мисля, че беше ясно показано миналата година, когато, въпреки че имаше мнозинство, не беше приет бюджет. Той не беше приет, защото българските граждани казаха на това мнозинство, че не са съгласни с неговите решения. Това е урок, който не трябва да се забравя от всички нас, но особено важно – от тези, които в дадения момент управляват, защото не може да се управлява напук на желанията на българските граждани. А те не са константни във времето, те зависят от конкретните действия, които съответното мнозинство предприема във всеки един момент, както и от отношението, което то демонстрира към тях. Стабилността на управлението, която е необходима на България, не зависи от броя депутати. Стабилността на управлението зависи от легитимността на решенията, които това управление ще вземе, и от това дали управлението ще изпълни обещанията, които е давало по време на предизборната си кампания. Или, ако не ги изпълни, дали достатъчно убедително ще обясни на българските граждани защо не ги изпълнява. Според мен мандатът, който беше даден за началото на това управление, се състоеше от две части. Първата част господин Радев я нарече демонтаж на модела „Борисов – Пеевски“, борба с олигархията – както и да я наречем, мисля, че е абсолютно ясно за всички български граждани в какво се състои тази първа част. Тя се състои в това да има справедливост, решенията в съдебната система, най-вече в прокуратурата, но не само, да се вземат така, както пише в Закона, а не така, както някой разпорежда по телефона. Втората част, свързана с този демонтаж, зависи от това парите на българските данъкоплатци да работят за тяхното благо, а не да изтичат по най-различни реки, потоци, схеми и схемички. Това, което виждаме до момента, е, че демонтажът поне в първата му част за момента се отлага, надяваме се, не за дълго. Другото, което виждаме и което е обект на текущия дебат, на текущото решение, е съставът и структурата на Министерския съвет. И започваме с броя министерства и дали те трябва да са 12, 18, 19 или 20. При наличието на пълно мнозинство и ясна заявка за това, че ще се правят тежки реформи, началото с „да запазим броя министерства, с една козметична корекция“ не е добро. Вчера имахме изслушване на господин Клисурски, министъра на финансите. По време на това изслушване стана ясно, че рекордният дефицит от милиард и половина евро към края на март се състои от следните основни компоненти: 580 млн. евро увеличение на заплащането на държавната администрация и 150 млн. евро увеличение на издръжката – нови коли, ремонти и така нататък, или половината дефицит, формиран тази година, идва точно от структурата на държавната администрация. Като човек, участвал в няколко правителства, мога да Ви кажа: ако не се тръгне с промени в устройствените правилници, а още по-добре – промени на Министерския съвет от самото начало, това може да бъде донякъде ограничено в рамките на проценти, но не може да бъде сериозно реформирано. Това, че ще се загубят евросредства при промяна в структурата на администрацията, не е вярно по редица причини, без да влизам в детайли: органите, които управляват евросредствата, и съответните бенефициенти лесно могат да бъдат уредени и наследени в министерствата вследствие на сливането. Чухме и репликата за „волунтаристична финансова политика“. Предполагам, тя реферира към това, което се случва в последните четири години, без 2025-а, господин Радев, тъй като там имаше други финансови министри. Та тази волунтаристична финансова политика ни позволи да влезем в еврозоната, да не надвишим трите процента дефицит, като в същото време за първи път българските семейства не бяха най-бедните в Европа. И за първи път, ако погледнем от 2020-а до 2025 г., България е с най-висок реален ръст на доходите на българските граждани в целия Европейски съюз. С разлика. Така ние разбираме инвестицията не само в инфраструктура и изкуствен интелект, а и в основното нещо, което България има, а именно българските граждани и техните умения. Смятаме, че това е и основна част за това, което господин Костадинов говори – решаването отчасти на демографския проблем, защото част от решението е българи, които са в чужбина, да се върнат, но за целта те трябва да имат добре платена работа. А това е и задача на правителството, не само на компаниите. Вчера си позволих да отправя едно предупреждение към колегите от „Прогресивна България“ – че в момента пред Вас има два пътя. Единият път е, който кабинетът „Желязков“ пое в началото си – да обвинява за всички несгоди предишните кабинети. Спомняте си как ни се набиваше, че имало 18 милиарда дупка в бюджета, пък после се оказа, че я няма тая дупка. Този път е пагубен според мен. Правилният път е да се види реално какво може да се направи, и то да се направи. И тук само едно нещо ще спомена. Господин Гълъб Донев, който сега ще бъде финансов министър, когато беше премиер, показа бюджет с 6,4% дефицит и ни обясни тогава, в средата на една предизборна кампания през 2023 г., че това е реалното състояние на страната и нищо не може да се направи. Месец по-късно този парламент прие бюджет с 3% дефицит и завършихме годината с 2% дефицит. Въпрос на трудни политически решения, а не на съдба или предначертаност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП.)
#35 · reaction
Ръкопляскания от ПП.
#36 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Има ли реплики на изказването на господин Василев? Заповядайте, господин Кутев.
#37 · speech
ПБ
Господин Василев, от всичките неща ще се спра само на едно и то е неотлагането на демонтирането на системата. Не, не е вярно, че то се отлага. То тепърва започва. (Реплика от народния представител Асен Василев: „На думи.“) И то започва не на думи. Монтирането на системата беше на дела. Не ние – Вие всичките, които участвахте тук, я монтирахте системата, Вие я направихте. И сега искате да ни убедите, че всички сме еднакви, всички са маскари и всички са свързани с олигархията. Ами не са. Това е голямата разлика – че не са. Така че, господин Василев, тепърва започва демонтирането на системата, но не през парламентарни комисии, които нищо няма да свършат. Системата ще се демонтира така, както трябва, за да постигнем разумна, смислена държава. Това е волята на българските граждани и ние ще направим точно това. (Ръкопляскания от ПБ.)
#38 · reaction
народния представител Асен Василев
На думи.
#39 · reaction
Ръкопляскания от ПБ.
#40 · speech
Дуплика, предполагам, господин Василев. Само да попитам: дали има други реплики по изказването на господин Василев? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#41 · speech
ПП
Господин Кутев, нарочно не исках да влизам в персонален разбор на състава на Министерския съвет. Нека да кажем, че имам своите съмнения в част от министрите. Що се отнася до това кой е монтирал системата. Ако погледнете четири места Ваше ляво – господин Пеевски, 2013 г. Вие гласувахте той да стане шеф на ДАНС. (Шум и реплики.)
#42 · reaction
Шум и реплики.
#43 · speech
Моля за тишина в залата, без реплики от места!
#44 · speech
ПП
Така че аз гледам към бъдещето. Не искам да влизаме в този тип дебати. А що се отнася до демонтирането на системата – има един законопроект, който ние внесохме в първия работен ден. Той според мен е важен. Той се отнася до това текущият Висш съдебен съвет, за който всички сме съгласни, че е нелегитимен и с изтекъл мандат, да не назначи нови 26 ръководители на съдилища в следващите два месеца, докато променяме Закона за съдебната власт. Текстът е два параграфа. Може да бъде огледан от Вашите юристи, да бъде приет, за да блокираме да продължи монтажът на тази система. Ето ви едно конструктивно предложение. Ние сме тук не за да се заяждаме, а за да дадем конструктивни предложения. Ваша е волята дали ще ги чуете, или няма да ги чуете. Същото се опитахме да направим и миналата година, когато беше предложен бюджетът за 2026 г. Тръгнахме с пресконференция как той може да бъде поправен и да не бръкне в джоба на българските граждани. Предложенията ни не бяха чути и обществото реагира и отне мандата за управление. Така че, както казах, два пътя има пред Вас. Надявам се да изберете този, който води към доброто на България и към стабилно управление. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП.)
#45 · reaction
Ръкопляскания от ПП.
#46 · speech
Благодаря Ви. Има ли желаещи за други изказвания? Заповядайте.
#47 · speech
ГЕРБ-СДС
Ваше Светейшество, уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Президент, уважаеми колеги, уважаеми гости! Пълното мнозинство на „Прогресивна България“ прави ролята на опозицията и значително по-трудна, но и значително по-важна. В такъв тип мнозинства – еднопартийни, опозицията е тази, която не просто трябва да посочва грешките, но да го прави ясно, конкретно и по този начин не просто да критикува управляващите, а дори да им помага в това да не се самозабравят и да не тръгнат по пътя на опиянението от властта. А повярвайте ми, това е много лесно. Затова като първи акт на посочване на опозиционност ние няма да подкрепим този кабинет, но ще гласуваме „въздържал се“. И ще обясня защо. Гласуваме „въздържал се“, а не „против“, защото, на първо място, както винаги сме казвали, уважаваме вота на българските граждани – независимо какъв е той и в каква посока, независимо от това дали ни устройва, дали отговаря на нашите очаквания, или не отговаря на нашите очаквания. Ние отчитаме, че на тези избори българските граждани дадоха много ясен сигнал за прекратяване на политическата криза, каквато заявка беше дадена преди малко и от кандидата за министър-председател. Надяваме се това да се случи. Не смятаме, че едно гласуване за правителство прекратява политическата криза. Да, това е възможност. Това е изключително сериозна възможност, която обаче зависи най-вече от партията, която е поела цялата власт в ръцете си. Затова няма да гласуваме „против“. Това обаче не означава, че нашият вот „въздържал се“ няма да стане вот „против“ в момента, в който видим, че правителството не прави правилните неща. Защото, повярвайте ми, невинаги популярните неща са правилните неща. Ние очакваме от бъдещия кабинет – а и според мен цялото българско общество с този вот – кабинетът да прави правилните неща. Особено в първите месеци, когато всички стигаме до констатацията, че има сериозен проблем и с публичните финанси, очевиден е проблемът и с геополитическата ситуация, с взимането на много тежки и трудни решения. Надяваме се, че пълното мнозинство няма да попречи на постигането и на консенсуси по важни въпроси, но за да има такива, те трябва да бъдат очертани ясно и конкретно, а не абстрактно. Дотук и опозицията, и управляващите представяха своите диагнози за състоянието на страната. Аз се надявам в следващите дни и месеци да сложим клишетата на заден план – монтажи, демонтажи, ако щете дори олигархични модели. Ще Ви кажа нещо. Ако България беше олигархична държава, а не демократична, каквато ние твърдим, че сме, то означава, че настоящото мнозинство е продукт на олигархичната система. Това е логиката. Аристотел казва обаче и нещо друго – че олигархията се преодолява само с военна тирания. Ние се надяваме, че диагнозата, че България е олигархична държава, ще бъде променена и в крайна сметка ще приемем факта, че България от 36 години е демократична страна, в която българският народ във всеки момент, в който е поискал, е можел да смени управляващите и го е правил нееднократно. Това е демокрацията. И мисля, че в този смисъл дори Вашето мащабно присъствие в този парламент е доказателство за това, че България е демократична страна. Очакваме реорганизация на обществените отношения, защото този вот – и според мен това е вярната формула – е не вот срещу някакви абстрактни врагове, а срещу невъзможността през последните 5 – 6 години в България да има ясно мнозинство, устойчиво, което да произвежда управления, които да отговарят на предизвикателствата на времето. Всички сме участвали в тази политика, включително и господин Радев в качеството си на президент, който назначаваше служебни правителства, затова трябва да си дадем сметка какво стои зад изборния резултат. Зад този изборен резултат стои очакване – да, за икономически растеж, но в една много сложна ситуация. Но какво стои зад икономическия растеж? Стои повече работа за цялото общество, не за правителството или за парламента само. Който иска да постига икономически растеж в обществен, ако щете, и в личен план, означава да работи повече. И тези истини трябва да се казват на българските граждани. Икономическият растеж не зависи от това дали една бюджетна организация ще повиши заплатите си, или не. Дали през бюджета с изкуствени механизми ще бъдат увеличавани доходи за сметка на взимането на дълг. Това беше и формулата на господин Василев. Надяваме се, че тази политика на предизборни бюджети, защото имайте предвид, че голяма част от бюджетите през последните години бяха приемани в предизборна ситуация, ще бъде прекратена и ще бъдат направени правилните неща. Дори за непопулярни мерки Вие ще получавате нашето разбиране, стига те да бъдат в правилната посока. Защото нашата цел не е да направим така, че едно или друго българско правителство да се провали. Нашата цел винаги е била българските правителства да правят живота на гражданите по-добър, да правят България по-силна и по-уважавана. Ние ще се водим от тези свои разбирания и в опозиция, така както сме се водили и в управлението. Надяваме се, че от същите принципни позиции ще се водят и управляващите, и другите опозиционни партии. Наблюдавам една по-изострена чувствителност към опозиционното говорене и ще посъветвам колегите от управляващото мнозинство да имат по-голяма търпимост. Това е демокрацията, както казахме в началото. Не е вярно, че това правителство е най-атакуваното. Напротив, аз мисля, че има една добра среда. Ние през последните 20 години знаем какво означава едно правителство да бъде атакувано с основателни и в много от случаите с неоснователни аргументи. Така че проявете повече търпимост – опозицията в този парламент е достатъчно разнородна. Истината е една, просто различните гледни точки към нея са различни. Приемете по този начин опозиционното поведение и разбира се, имайте Вашата гледна точка, но не забравяйте, че количеството Ви не дава право да смятате, че тя е единствена. Не е единствена. И извън този парламент има достатъчно гледни точки, които съществуват и с които тепърва или ще се съобразявате, или ще се сблъсквате с тях. Затова ние пожелаваме успех и се надяваме целта за преодоляване на политическата криза да бъде минимумът, който това правителство може да направи. Това е само условие за постигане на по-сериозните цели пред българското общество. Ще повторим, че нашето разбиране за цивилизационната идентичност на България остава непроменено, и ще държим на тези свои разбирания. Отношението ни към финансовата политика и към реформирането, структурното реформиране на бюджета на България е да видим тези реформи още в приемането на бюджета за 2026 г. И очакваме да има нов тип организация в българското общество, защото през последните 5 – 6 години истината е, че българската държава изостана след процесите в световен план, ако щете, изостана дори спрямо бизнеса, спрямо гражданите на България, които работят по нов начин, а имаме държава, която трябва да наваксва. С това отношение трябва да бъдем. И накрая, надявам се, че съставът на кабинета и изобщо управлението ще бъде способно да взима политически решения, а не административни. Защото политическата криза направи така, че до голяма степен България се управляваше от администрацията и държавата изпълняваше волята на администрацията. Ако сме демократична държава, ние трябва да очакваме политическите решения да се взимат от политиците и за тях да се носи политическа отговорност. Мисля, че настоящото мнозинство прави очевидно кой носи тази отговорност. Ние пожелаваме успех и се надяваме България да върви към добро. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#48 · reaction
Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.
#49 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Биков. Има ли реплики по изказването на господин Биков? Не виждам. Има заявено изказване от господин Йордан Иванов. Заповядайте.
#50 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Президент, господин Министър-председател, Ваше Светейшество, госпожо Председател, уважаеми официални гости, уважаеми колеги народни представители! На изборите за Петдесет и второ народно събрание българските граждани изправиха държавата ни пред собствената ѝ история. „Прогресивна България“ получават гигантски мандат, получават цялата власт, но и цялата отговорност, колеги. Пред Вас има три пътя: Първият път е да бъдете смели реформатори по начина, по който бяха Обединените демократични сили, и да начертаете пътя на България напред. Като гледаме състава на кабинета, дълбоко се съмняваме, скептични сме, че това е възможно. Вторият път е да катастрофирате зрелищно държавата по начина, по който го направи Жан Виденов, който имаше същата власт. Това ще се случи, господин Радев, тогава, когато позволите идеологията на министъра на съветската пропаганда във Вашия кабинет да вземе превес над простото схващане, че в тази държава има критична маса хора, които искат да живеят свободно, да взимат сами решения за живота си, да носят отговорност за тях. Ако позволите да се случи това, ще последвате пътя на Жан Виденов. И третият Ви път, колеги, е този на ГЕРБ – да замаскирате стабилността, да замаскирате корупцията зад някаква стабилност. Вие ще изберете по кой път ще хванете. Ние от „Демократична България“ обаче вярваме, че хората във властта са временни, а държавността е вечна. Институциите не са Ваши, не са наши. Те са на всички български граждани. Те са инструмент, за да се прокарват дадени политики. И уважението към институционалната памет, колеги от „Прогресивна България“, господин Кутев, е това, което разграничава държавника от общия работник на политическата история. Конструктивната роля на едно управление не е в това да печели ежедневни битки, а да формира съгласие около големи дългосрочни национални цели. Вие може да ни намерите нас, от „Демократична България“, в тази пленарна зала там, където се нуждаете от сигурни гаранции, че следващите поколения ще наследят подредена и предвидима държава. За финал ще кажа, че пред Вас има един нелек избор. Един нелек избор, който е свързан с това да хванете по лесния път – пътя на това да сблъсквате големи маси хора, поставяйки господин Пеканов – с ясни европейски позиции, и поставяйки човек, който се занимава еднозначно със съветска пропаганда; лесния път на това да давате, господин Радев, по бонбон за всеки, както беше в кампанията. Но има и труден път – да направите големите реформи, големите решения. Това е пътят, за който се плаща политическа цена, колеги, винаги. И ние, „Демократична България“, сме там, където ще Ви подкрепим по втория път.
#51 · speech
Герб-Сдс
По втория начин. (Оживление.)
#52 · speech
ДБ
Ще гласуваме против този кабинет и ще го направим не от политически нихилизъм, а водени от ясен демократичен принцип за това, че всеки глас за този кабинет е споделена отговорност. Ние ще бъдем най-строгият коректив, когато кривнете от правия път, и ще получите подкрепа за свободна европейска България! Успех за България, колеги! Благодаря Ви! (Ръкопляскания от ПП и ДБ.)
#53 · reaction
Ръкопляскания от ПП и ДБ.
#54 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Има ли реплики на изказването на господин Иванов? Не виждам. Има ли други изказвания? Не виждам. Закриваме разискванията. А, прощавайте, госпожо Йорданова.
#55 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Президент, уважаеми господин Министър- председател, Ваше Светейшество, уважаеми сънародници, скъпи колеги! Българският народ със стотици хиляди по улиците и площадите на България през декември измете предходната власт с едно-единствено настояване – България да бъде освободена от мафиотския захват и съответно завладяната държава да спре да краде от плодовете на труда на българските граждани. В днешния ден, когато Петдесет и второто народно събрание гласува своето редовно правителство, е време за отговор на въпросите: как ще стане това, как ще освободим завладяната държава, как новото мнозинство ще разгради мрежите от зависимости в съдебната власт, без което, съгласете се, не може българският народ да получи така дългоочакваната справедливост. Без разграждането на мрежите на зависимостите в съдебната власт не можем да пресечем това една шепа привилегировани хора, вместо да служат на правосъдието, да обслужват криминални кръгове и политически лобита. На днешния ден, господин Радев, вместо да чуем отговорите как ще стане това, Вие предпочетохте да посочите за министър на правосъдието колега юрист, който няма нито една публична позиция, нито едно предложение за решение по нито един от основните въпроси, които разтрисат българското общество и трябва да начертаят пътя как ние ще решим зависимостите в съдебната власт. Как Вие, с какви законодателни изменения ще гарантирате така, че процедурата за избор на Висшия съдебен съвет и Инспекторат да бъде по-прозрачна и да гарантира, че в тези органи ще влязат хора с професионален опит и интегритет? Как законодателно ще направите така, че Висшият съдебен съвет да работи за по-независима и добре работеща съдебна власт, а не да е основен център за търговия на влияние? Ще имаме ли ние министър на правосъдието, който активно ще използва правомощията си като председателстващ Висшия съдебен съвет, ще внася ли искания за дисциплинарна отговорност? По какъв начин Вие от управляващите ще направите така, щото съдебната власт да се прочисти от гнилите ябълки? Ще отговорите ли на предизвикателството как да бъде ограничена безконтролната власт на главния прокурор и съответно прокуратурата да бъде направена ефективен и демократичен отчетен орган? Съответно по какъв начин Вие ще гарантирате законодателно и чрез действията на новия министър на правосъдието, че ще бъде избран главен прокурор, който няма да е туптящото сърце, както беше казано, на престъпността, а ще бъде един истински ръководител на държавно обвинение, което се справя смело и открито разследва корупционни престъпления, а съответно не служи като бухалка на неудобните и чадър на „нашите“? Това оглушително мълчание чрез липсата на позиции на бъдещия правосъден министър буди в нас тревога. Ние, както заявиха моите колеги, няма да подкрепим предложеното от Вас правителство. Но ще бъдем в пленарната зала, за да дебатираме измененията в Закона за съдебната власт. И въпреки моите критики трябва да посоча, че подходът, който предложихте – първо, изменение в Закона за съдебната власт, а след това кадрови процедури, е правилен. Това е подход, който ние устойчиво през годините сме отстоявали. Въпросът обаче е в детайла: какви точно законови предложения ще предложите и съответно как ще бъде проведен съответният парламентарен дебат? Защото хората действително искат справедливост и наш общ дълг е да я дадем, а Ваша огромна отговорност е да не предадете хората. Благодаря.
#56 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Има ли реплики на изказването на госпожа Йорданова? Не виждам. Изказване за господин Мирчев. Заповядайте. Мисля, че имате три минути за групата.
#57 · speech
ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Представители на институциите, уважаеми български граждани! Господин Радев, българският народ Ви даде огромно доверие. Огромен ангажимент и огромна задача! И тази задача беше това, което всъщност говорихте в кампанията, господин Радев – да разградите този модел. Да Ви изглежда днес този модел притеснен, господин Радев? На първия ред е Пеевски. Гледа по същия начин, както гледаше и преди – със същата увереност. (Шум и реплики.) Вдясно представителите на Висшия съдебен съвет гледат по същия начин – подчинени, както и преди. От ГЕРБ преди малко излязоха и буквално Ви се предложиха – по безпрецедентен начин за ГЕРБ досега. Задачата, господин Радев, обаче е този модел да бъде разграден, и Вие го заявихте в кампанията. Вместо това има много ясно неразбиране за това как работят временните комисии. Ние предложихме временна комисия, която да разследва доходите на Пеевски. Този човек в момента в супермаркета не трябва да може дъвка да си купи – той лети с частни самолети до Дубай! И Вие казвате, че смисъл от такава комисия няма, защото тя си е губила времето! Имаше комисии, между другото, в Народното събрание, които свършиха работа – такива, като Комисията за „Джемкорп“, като Комисията за „Боташ“. И много се надяваме да коригирате грешката от „Боташ“. Обаче първо трябва да бъде изпълнен ангажиментът за разграждането на модела истинско, не на думи обаче – без лупинги, без гъвкави изпълнения. Следващата седмица, господин Радев, ние ще предложим нова комисия за джуджетата и нотариусите в съдебната система – за тези, които стоят там отдясно и знаят много добре кой ги вика в хотел „Берлин“, кой им дава конкретните задачи и какво се случва след това. Редкият момент, в който Пеевски стои на първия ред и гледа нагло – без усещането, че някой ще разгради този модел, и Вашата голяма заявка, и задачата, която Ви беше дадена от българските граждани – този момент не само не е за пропускане, а този момент е началото на Вашите огромни отговорности. Защото вместо голямото разграждане Вие ни предлагате в момента един кабинет, в който безспорно има и можещи хора, но има и много бюрократи, лобисти и пропагандисти. Успех на това правителство по отношение на разграждането на този модел! По отношение на правилните неща в съдебната система Вие ще имате нашата адекватна подкрепа! В моментите обаче…
#58 · reaction
Шум и реплики.
#59 · speech
Времето, господин Мирчев.
#60 · speech
ДБ
…в които това разграждане не се случва, ще имате много яростна опозиция. Успех! Да живее България! (Ръкопляскания от ДБ.)
#61 · reaction
Ръкопляскания от ДБ.
#62 · speech
Благодаря Ви, господин Мирчев. Има ли реплики по изказването на господин Мирчев? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Да, има, има!“) Заповядайте.
#63 · reaction
Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Да, има, има!“
#64 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Мирчев, не можах да се сдържа, защото имам чувството, че господин Пеевски седи на същото място и гледа точно по същия начин, както когато беше в сглобка с Вас и променихте Конституцията заедно с него! (Шум и реплики. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#65 · reaction
Шум и реплики. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#66 · speech
Има ли други реплики към изказването на господин Мирчев? Не виждам. Искате ли дуплика, господин Мирчев?
#67 · speech
ДБ
Господин Дренчев, Пеевски, когато беше в тази сглобка, между другото, поглеждайки зад рамото на Борисов, единственото, за което се молеше и искаше, е как ще махнете „Магнитски“. И правеше всичко, за да му бъде махнат „Магнитски“. И лъжеше, че някой бил пил мазно турско кафе или някой се е превивал. Знаете ли какво ни отличава – без да искам да имам излишна претенция – нас от Вас? Никога не сме се превивали ние пред този човек и никога няма да го направим! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“ Смях.) И знаете ли защо никога няма да го направим? Защото единственото, което ни интересува, господин Дренчев, е националният интерес! А националният интерес е България завинаги да се освободи от този модел. И не защото ние имаме фиксация по това, а защото знаем къде е истинският проблем. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Истинският проблем не е в това да предложиш правителство, в което са представители на партия, която вече не е в парламента и е получила 0,8% от вота на гражданите. Затова ще следим действията Ви и затова пожелаваме искрено успех на това правителство, защото това ще бъде успех и за България!
#68 · reaction
Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“ Смях.
#69 · reaction
Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#70 · speech
Благодаря Ви. Има ли желаещи за други изказвания?
#71 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Да, има желаещи.
#72 · reaction
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
#73 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Мирчев, много се надявам да направите още една коалиция с Пеевски, за да го смачкате съвсем. Даже, след като се разделихте с коалиционните си партньори от ПП, Ви съветвам да ги вземете в коалиция, че съвсем да разградите модела на Пеевски. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#74 · reaction
Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#75 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Има ли реплики по изказването на господин Георгиев? Не виждам. Има ли желаещи за други изказвания? Ако няма желаещи за други изказвания, закривам разискванията по трите проекта на решение, които обсъждахме до момента. Преминаваме към гласуването на трите проекта на решение – всяко едно поотделно. Първото, съгласно точка 1 от гласувания от нас дневен ред, е: „РЕШЕНИЕ за избиране на министър-председател на Република България Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 152 на президента на Република България от 7 май 2026 г.
#76 · reaction
Ръкопляскания от „Прогресивна България“.
#77 · reaction
Ръкопляскания от ПБ.
#78 · reaction
Ръкопляскания. Звучи химнът на Република България. Звучи химнът на Европейския съюз – народните представители от ПГ на ВЪЗРАЖДАНЕ излизат от залата.
#79 · speech
Да честитим на избрания и положилия клетва министър-председател на Република България господин Румен Радев, както и на избрания Министерски съвет! Предлагам, колеги, половин час почивка. Извинявайте! Заповядайте за процедура, господин Денков. (Реплики от народни представители от ГЕРБ-СДС.)
#80 · reaction
Реплики от народни представители от ГЕРБ-СДС.
#81 · speech
ПП
Ами да. Исках да благодарите на служебното правителство. Толкова е елементарно. Направете го.
#82 · reaction
ПП, встрани от микрофоните
#83 · speech
Преди, колеги, да дам почивка, с изключителни благодарности за присъствието и отношението на служебния кабинет, който бе тук на днешното заседание, и да им благодарим за тяхната работа през последните месеци! Сега Ви предлагам почивка половин час. (Ръкопляскания от ПП.) (След почивката.)
#84 · reaction
Ръкопляскания от ПП.
#85 · speech
Уважаеми госпожи и господа народни представители, преминаваме към следващата точка от дневния ред за днес: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ. Вносители са: Петър Витанов, Стою Стоев, Цончо Ганев, Ивайло Мирчев и Айтен Сабри на 5 май 2026 г. Моля някой от вносителите да представи Проекта на решение. Заповядайте, господин Витанов.
#86 · speech
ПБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия по бюджет и финанси Народното събрание на основание чл. 79 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#87 · speech
Благодаря, господин Витанов. Откриваме разискванията. Има ли желаещи за изказвания? Не виждам желаещи за изказвания. Закривам разискванията. Предлагам да преминем към гласуване на Проекта на решение за създаване на Временна комисия по бюджет и финанси, така както беше изчетен от господин Витанов. Гласували 210 народни представители: за 210, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Предвид приетото решение и необходимостта от поименно определяне на ръководство и състав на Временната комисия, моля представители на всички парламентарни групи да представят своите предложения. За „Прогресивна България“ – господин Петър Витанов, заповядайте.
#88 · speech
ПБ
Благодаря, госпожо Председател. Нашите предложения са, както следва: за председател – Константин Василев Проданов; за членове – Стефан Александров Белчев, Георги Владов Григоров, Георги Александров Чакъров, Милен Колев Трифонов, Светла Вълканова Коджабашева, Румяна Любенова Петрова, Мариям Саркис Сакъз, Здравко Марков Марков, Димитър Трифонов Здравков, Георги Христов Митов, Рашко Георгиев Динков и Витко Здравков Вълчев. Благодаря Ви.
#89 · speech
Благодаря, господин Витанов. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#90 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, ние от парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме членове във Времената комисия по бюджет и финанси да бъдат следните народни представители от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, а именно: госпожа Теменужка Петкова, господин Делян Добрев, господин Владислав Горанов и господин Красимир Вълчев. Благодаря Ви.
#91 · speech
Благодаря, господин Терзиев. За предложение от парламентарната група на „Движение за права и свободи“ – заповядайте, госпожо Михайлова.
#92 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ за членове на Временната комисия по бюджет и финанси предлагаме: госпожа Айтен Сабри и госпожа Атидже Алиева-Вели. Благодаря Ви.
#93 · speech
Благодаря, госпожо Михайлова. Преминаваме към предложенията от парламентарната група на „Демократична България“.
#94 · speech
ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, дами и господа народни представители, от парламентарната група на „Демократична България“ за членове на Временната комисия по бюджет и финанси предлагаме: господин Мартин Димитров и Владо Панев.
#95 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Панева. И за предложение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ – господин Денков, заповядайте.
#96 · speech
ПП
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ предлагаме: господин Асен Василев и господин Венко Сабрутев.
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. И предложение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#98 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме господин Цончо Ганев за член на Временната комисия по бюджет и финанси.
#99 · speech
Благодаря Ви, господин Врачев. Предвид постъпилите предложения от всички парламентарни групи за председател и членове предлагам провеждането на гласуването да бъде в цялост за всички номинирани. Гласували 208 народни представители: за 207, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието и Временната комисия е приета. Господин Ганев – за декларация от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#100 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми български граждани, обръщаме се към Вас в ден, в който центърът на София ще бъде блокиран от хора, чието търпение е изчерпано. Преди да пристъпим към същината на проблема, сме длъжни да огласим цифрите, които статистиката и институциите се опитват да премълчат или да опаковат като нещо нормално. Само за последната година, от май 2025 г. до май 2026 г., задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за личните автомобили е поскъпнала средно до 15% и днес българинът плаща средно цена около 360 лв. на автомобил. В същото време за мотоциклетите „Гражданска отговорност“ е поскъпнала почти със 100% и достига до 250 лв. за един мотоциклет. Това се случва на фона на уверението, че влизането в еврозоната няма да доведе до ценови шок. За наше съжаление, ВЪЗРАЖДАНЕ беше единствената политическа сила, която при обсъждане на промените в Кодекса за застраховането през 2025 г. предупреди за следната ситуация, а именно: приема се законодателство, което е по искане на европейските бюрократи, а гласуваните промени на пожар бяха, за да се удовлетворят изискванията за влизане в еврозоната. И всичко това – без да бъде изготвена предварителна оценка за въздействието върху доходите на българите. Още тогава изрично посочихме, че това ще доведе до изнасянето на капитали към компаниите майки, защото автоматизирането на плащанията по системата „Зелена карта“ ще натовари финансово българските граждани и дружества, които от своя страна ще прехвърлят тежестта върху обикновения потребител. Аргументите ни за липса на пазарна защита нямаха никаква тежест пред евроатлантиците в парламента към онзи момент. И промените, срещу които ние от ВЪЗРАЖДАНЕ гласувахме „против“, бяха направени в полза на големите застрахователни бюра в Европа, а не в защита на българския шофьор. Днес транспортният сектор – гръбнакът на всяка една икономика, заявява ясно и протестира ясно срещу ръста на застрахователните премии при тежкотоварните автомобили и автобусите – в пъти по-голям, отколкото беше само преди една година, което увеличава и разходите на транспортния бранш, застрашава прехраната и изхранването на хиляди техни служители. Поскъпването на застраховката автоматично вдига цената на транспорта, а оттам и цените на хляб, мляко и всички основни стоки по магазините. Браншът с основание подозира липсата на реална конкуренция и съгласувано вдигане на цените под претекст за новите регулации, които са в сила. ВЪЗРАЖДАНЕ настоява за незабавни действия от новото правителство, а не за поредните комисии, които да обсъждат проблемите: Първо, пълен одит на застрахователния пазар, в това число Комисията за финансов надзор и Комисията за защита на конкуренцията да проверят дали аргументите на застрахователите са основателни и състоятелни за това постоянно увеличаване на цените, и да се произнесат има ли картелно споразумение. Второ, реалната система „бонус-малус“. Настояваме за въвеждането на обективна, а не на фиктивна методика, която да намалява цената на изрядните водачи, а в същото време да се използва като инструмент за нови санкции и за по-големи печалби на застрахователните компании. Трето, ревизия на Кодекса за застраховането. Връщане в парламента на текстовете, които поставят българските застрахователи и потребители в неравностойно положение спрямо външните субекти. Четвърто, мораториум върху цените. Спиране на всякакви нови увеличения на задължителната застраховка до изясняване на реалните причини за досегашния огромен скок, от който страдат всички водачи на моторни превозни средства. Уважаеми българи! Родината ни не може да бъде държава, в която законите се пишат в услуга на външни фактори, а сметката да се плаща от обикновения гражданин и частния бизнес. Време е да поставим българските интереси на първо място. Време е и този Петдесет и втори парламент, пълен с евроатлантици, да преосмислите дали това, което получавате като наследство на политики от предишните парламенти, е в полза на българския гражданин. Дали новото мнозинство ще продължи с мантрите колко е добре в еврозоната и с лъжите от тази трибуна на сега действащите министри от самообявилите се за десни, че нищо няма да поскъпне и че пазарът ще се саморегулира, и че цените са напълно нормални. Защото заравянето на реалните факти за икономическото въздействие от еврозоната в момента ще ги видите пред парламента, когато дойде браншът да протестира. И той протестира не срещу сегашния избран състав на Министерския съвет днес. Той протестира срещу политиките на хора в тази зала, нагло лъжещи, че еврозоната е нещо хубаво и че ще доведе до просперитет. Тук присъстват депутати, които многократно обясняваха, че ВЪЗРАЖДАНЕ спекулира с вдигането на цените. Да дойдат сега и да обяснят как не скочи цената за застраховка! Да дойдат и да обяснят как кодексът, който беше веднъж провален да бъде приет, след което станаха тук и в следващия парламент го приемаха и обясняваха, че това е бойкотиране на цивилизационния избор на страната! Само да кажа на всички евроатлантици: цивилизационният избор го прави цар Борис, когато приемаме християнството! Вие в момента никакъв цивилизационен избор не направихте! Вие унищожихте икономиката, загробвате бизнеса и това нещо искрено се надявам да бъде прекратено. Защото цинизмът да приемаме законодателство, само защото от Брюксел някой е решил, че трябва да бъде прието, говори за всичко друго, но не и за суверена държава. Да, говори за федерализация на Европейския съюз. И да, този проблем е на дневен ред. И Вие като мнозинство от 131 депутати ще трябва да отговорите на един от основните въпроси, който предстои да се повдигне в Европейския съюз като дискусия като начало: ще вървим ли към федерализация, или ще запазим българската държава, която вече ще стане на поне 1400 години на тези територии, които сме тук? Това са основни неща. Слугинажът пред Брюксел има някаква граница. Лъжите също трябва да свършат и да се казва реалната ситуация такава, каквато е в момента. Българският национален интерес е над всички други интереси. Ние сме депутати в българския парламент, а не сме депутати в Европарламента, не сме депутати в Радата или в който и да е било друг парламент. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#101 · reaction
Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#102 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Преминаваме към следващата точка от дневния ред. ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ. Моля някой от вносителите да представи Проекта на решение.
#103 · speech
ПБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия по правни въпроси Народното събрание на основание чл. 79 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#104 · speech
Благодаря, господин Витанов. Откриваме разискванията. Има ли желаещи за изказвания? Не виждам. Закриваме разискванията и преминаваме към гласуване на Проекта на решение за създаване на Временна комисия по правни въпроси, така както бе изчетено от господин Витанов. Моля, режим на гласуване. Гласували 202 народни представители: за 202, против няма, въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към представянето на номинациите за ръководство и състав на така предложената комисия. Моля за предложения от парламентарната група на „Прогресивна България“.
#105 · speech
ПБ
Благодаря, госпожо Председател. Нашите предложения за Временната комисия по правни въпроси са, както следва: професор Янка Тенева-Тянкова – председател, и членове: Силвия Тошкова-Христова от Бургас, Олга Бориславова-Борисова… Няма необходимост да казвам откъде са избрани. … Мария Тодорова Тодорова, Марио Василев Смърков, Милен Колев Трифонов, Иван Костадинов Вачев, Даниела Николова Николова-Кършева, Александра Йовчева Вълчева, Елена Маргаритова Нонева, Десислава Николаева Костова, Димитър Трифонов Здравков и Димитър Бисеров Петров. Благодаря Ви.
#106 · speech
Благодаря, господин Витанов. Предложения за състав от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#107 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме следните членове на Временната комисия по правни въпроси: Рая Назарян, Красимир Терзиев, Стефан Арсов и Христо Терзийски.
#108 · speech
Благодаря, госпожо Димитрова. Предложения за номинации от парламентарната група на „Движение за права и свободи“. Заповядате, госпожо Вели.
#109 · speech
ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. От парламентарната група на „Движение за права и свободи“ за членове на Временната комисия по правни въпроси предлагаме господин Хамид Хамид и господин Калин Стоянов. Благодаря.
#110 · speech
Благодаря, госпожо Вели. Предложения за номинации от парламентарната група на „Демократична България“.
#111 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на „Демократична България“ предлагам за членове на Временната комисия Надежда Йорданова и Любен Иванов. Благодаря.
#112 · speech
Благодаря Ви, госпожо Стеркова. Предложения за номинации от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“. Господин Денков, заповядайте.
#113 · speech
ПП
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група предлагаме Велислав Величков и Стою Стоев.
#114 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. И предложение за номинации от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#115 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ във Временната комисия по правни въпроси предлагаме адвокат Петър Петров. Благодаря.
#116 · speech
Благодаря, господин Стоянов. Предвид така постъпилите номинации предлагам да преминем към гласуване на предложените номинации в състав и ръководство в цялост. Моля, режим на гласуване. Гласували 196 народни представители: за 195, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието и Временната комисия по правни въпроси е конституирана. Уважаеми госпожи и господа народни представители, поради изчерпване на дневния ред закриваме днешното заседание. Следващото заседание е на 13 май. Благодаря на всички и прекрасен ден да имате! (Звъни.) (Закрито в 12,11 ч.) Председател: Михаела Доцова Секретари: Джем Яменов Александра Стеркова