2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: velislav-velichkov
· намерени изказвания: 8
#1 · speech
Добро утро, уважаеми госпожи и господа, народни представители! Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) На днешната дата – 5 юни, отбелязваме Световния ден на околната среда. В Световния ден на околната среда първата точка от дневния ни ред, както сме гласували нашата програма, а и съгласно чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, е парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Добре дошли в пленарната зала на: заместник министър-председателя и министър на финансите Гълъб Донев, заместник министър-председателя и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев, заместник министър-председателя Иво Христов и заместник министър-председателя Атанас Пеканов. На 2 юни тази година е получено писмо за невъзможност за участие на министър-председателя на Република България Румен Радев в заседанието на парламентарния контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради командировка извън страната, което бе съобщено и в сряда на Председателския съвет. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Преминаваме към въпросите по реда на чл. 105 от Правилника на Народното събрание. Ще помоля всеки от колегите, който задава въпрос, първоначално да посочва към кой от вицепремиерите е съответният въпрос. Давам думата на най-голямата парламентарна група – „Прогресивна България“, за задаване на въпрос. Заповядайте, господин Марков.
#2 · speech
ПБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми колеги! Моят въпрос е към вицепремиера и министър на финансите господин Гълъб Донев. След срещата Ви с Европейската комисия онзиден може ли да избегнем процедурата по свръхдефицит и какво представлява тя? Също така, като член на Комисията по бюджет и финанси, искам да попитам: скритите фактури в АПИ и Приложение № 3 ли са в основата на стряскащите данни, които изнесохте за траекторията на дефицита? Благодаря Ви.
#3 · speech
Благодаря, господин Марков. Заповядайте, вицепремиер Донев, за отговор на така зададения въпрос, като отговорът Ви следва да бъде в рамките на три минути.
#4 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Марков, уважаеми дами и господа народни представители! След срещата с Мисията на Европейската комисия, която се проведе вчера – тази мисия проведе срещи с редица министерства, които имат отношение по плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост и съответно по макроикономическите дисбаланси и състоянието на публичните финанси – след вчерашната среща стана ясно, че Комисията твърдо ще върви към процедура по обявяване на свръхдефицит на България за 2025 г. До тази процедура се стигна след изследване от страна на Комисията на нетните разходи за 2025 г. Тук има и нещо, което е важно за това, че нашите разчети, на Министерството на финансите, и тези на Комисията, се разминаха малко в цифрите, но твърдо вървим към свръхдефицит. Това разминаване дойде от факта, че служебното правителство не подаде до 30 април доклада за състоянието на публичните финанси през тенденциите в публичните финанси през 2026 г., и Комисията разполага само с данни за 2025 г. Така че по разчети на Комисията дефицитът в България е 4,1% за 2026 г. и 4,3% от брутния вътрешен продукт за 2027 г. При тези показатели тя твърдо, следейки тенденциите в траекторията на нетните разходи, ще пристъпи към процедура по обявяване на свръхдефицит на България. Оттук нататък стъпките са следните: докладът вече е готов – изготвена е прогнозата от пролетния семестър, съответно този доклад ще бъде внесен в Икономическия и финансов комитет за становище, след което ще бъде внесен в Съвета ЕКОФИН и следващата стъпка ще бъде Съвета на Европейския съюз – за окончателно решение дали България ще бъде обявена в процедура на свръхдефицит. Решението се взима с 55% мнозинство, като държавата, за която се обявява процедурата, не участва в гласуването и държавите, които гласуват с тези 55%, трябва да представляват 65% от населението на Европа. Когато тази процедура бъде приета, съответно Европейската комисия ще изиска от България да изготви мерки, които да водят до снижаване на дефицита. Една от мерките – това което Комисията задължително и след вчерашните разговори каза, че ще поиска, това е нетните разходи да се снижават с 0,5% от брутния вътрешен продукт, ограничаване на разходите и съответно анализ на структурата на разходната част в нашия бюджет. А структурата на разходната част в нашия бюджет не е много добра. Тоест имаме близо 76% разходи за заплати, социални плащания и пенсии и само около 24% са тези, които са инвестиционните разходи и капиталовите разходи.
#5 · speech
Господин Донев, просрочихте времето, ще помоля да се ориентирате…
#6 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Така че България ще трябва да бъде… Правителството ще трябва да предложи мерки, съответно да ги съчетае с мерките, които Европейската комисия ще препоръча на България, и на всеки шест месеца от наблюдението трябва да докладваме за напредъка, който е постигнала България по снижаването на разходите в държавния бюджет. Така че това предстои до 10 юли, когато е Съветът на Европейския съюз. Ние ще работим, ще предложим съответно мерки, в диалог и комуникация сме с Европейската комисия, така че да постигнем тази консолидация на държавните разходи. Благодаря Ви.
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Донев. Господин Марков, желаете ли реплика на представения отговор? Нямате желание за реплика. Благодаря Ви. Преминаваме към задаване на актуален въпрос от страна на следващата по големина парламентарна група. Заповядайте, госпожо Петкова, за въпрос от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#8 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа вицепремиери! Моят въпрос е към вицепремиера Донев и той е свързан, разбира се, с темата бюджет. Преди да си задам конкретно въпроса, уважаеми господин Донев, бих искала да нанеса корекция по отношение на това, което споменахте за доклада на Европейската комисия по отношение процедурата за прекомерен дефицит. Тя касае 2026 г., а Вие няколко пъти споменахте 2025 г. На страница 24 от доклада на Комисията става много ясно, че проблем с дефицита за 2025 г. няма. Той е 3,5% от брутния вътрешен продукт на страната и прилагайки дерогацията за разходи за отбрана, дефицитът е 2,9% от БВП. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че проблем с дефицита за 2025 г. няма. Вие обяснихте каква е ситуацията за 2026 г. На база прогноза Европейската комисия счита, че дефицитът за 2026 г. ще бъде 4,1% от прогнозния БВП. В същото време онзиден Вие споменахте, че дефицитът ще бъде 7,4% от брутния вътрешен продукт на страната. Това са много съществени разлики. Моят въпрос е разделен в две посоки. На първо място, бихте ли казали: откъде идва тази разлика между прогнозата на Комисията и Вашата прогноза? Ситуацията наистина е изключително притеснителна. България не може повече да стои без годишен закон за държавния бюджет, тъй като именно в този закон се определя и лимитът за дълга, и много, много други неща. Бихте ли ни казали, първо, кога възнамерявате да внесете Проекта на закон за държавния бюджет, и да ни запознаете с мерките, които смятате, че ще бъдат удачни и ще бъдат приложени, така че да се свие дефицитът и да стигнем до нормативно определените рамки от 3% дефицит от брутния вътрешен продукт на страната. Конкретните мерки и кога ще внесете Проекта на закон за бюджет, за да излезем от тази ситуация.
#9 · speech
Госпожо Петкова, това са два въпроса, може ли да уточните на кой от двата въпроса бихте искали да чуете отговор, защото вторият въпрос…
#10 · speech
То е един въпрос, госпожо Председател, то е един въпрос като цяло, така че това е въпросът: кога ще бъде внесен проектът на бюджет и мерките, които Вие ще предложите? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Благодаря Ви.
#11 · speech
Въпросите са два. Ще помоля да се уточни на кой от двата въпроса: кога или какви ще бъдат мерките… Заповядайте, господин Донев.
#12 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Петкова, уважаеми дами и господа народни представители! Министерството на финансите, респективно и Министерският съвет сме с амбицията да работим в напрегнати срокове, за да внесем проекта на бюджет до края на юни месец 2026 г. за разглеждане в Народното събрание. Какви ще бъдат мерките, можете да си направите сама изводите – от това къде всъщност ние имаме проблем с разходната част. Мерките трябва да бъдат такива, че онова, което през 2025-а, 2024-а, 2023 г. беше предприемано като мерки, за да се постигне 3% дефицит в бюджета, е те да не бъдат еднократни, тяхното действие да не бъде с еднократен характер, а да имаме дългосрочни мерки, които да оказват влияние няколко години напред. Такива мерки до момента нито едно от предходните правителства не предприе. Затова се получи и тази ситуация с този свръхдефицит. Така че мерките трябва да бъдат във всички посоки. Няма как да минем с еднократни мерки, които да окажат ефект през 2026 г., и след това отново да търсим такива еднократни мерки. Вие сама знаете, че държавата и правителствата няма да разполагат с големи възможности за еднократни мерки. Такива еднократни мерки и Вие самата прилагахте за бюджет 2025 г. – с авансово прибиране на печалбите на банките, с междинния дивидент от страна на държавните предприятия. От тези счетоводни процедури през 2026 г. близо 460 милиона евро няма да постъпят в държавния бюджет, защото бяха събрани авансово през 2025 г. Затова такива мерки ние не бива да допускаме да се прилагат, защото те ще имат краткотраен характер и няма да постигнат целите, които Европейската комисия иска да види от страна на България. Тя няма да приеме мерки с еднократно въздействие. Тя иска да види мерки, които действат в дългосрочна перспектива, за да може да се стабилизират финансите на държавата. Разликите в това, което Комисията обявява, и това, което излиза като сметки в Министерството на финансите, са обясними. Обясними са от гледна точка на това, че в момента тези разчети, които се правят, са по действащи политики. Ако продължаваме с тези политики без корекция, дефицитът ще бъде такъв.
#13 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Какъв?
#14 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Седем цяло и четири! И към тези 7,4 – още неразплатени фактури. Неразплатени фактури, сертифицирани разходи. Неразплатените фактури са в Агенция „Пътна инфраструктура“ и в общините, в Приложение № 3 към държавния бюджет. За това говорим. Вие много добре знаете в Приложение № 3 колко проекта са приети, без да бъдат финансово обезпечени. В държавния бюджет не е имало пари, които да гарантират изпълнението на тези проекти. И тази година с удължителния закон за бюджета са определени едни 460 милиона, само че онова, което като проекти общините са реализирали, е за над 1 млрд. и 100 милиона. И в момента има остатък от 49 милиона само по проектите на общините.
#15 · speech
Господин Донев, времето изтече.
#16 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Така че това е картината. Всички Вие знаете как се стигна до това състояние, до това положение. Надявам се, че всички ние заедно ще трябва да търсим решението, с което да излезем от това положение. Всички ще трябва да понесем отговорността пред обществото за това състояние, в което заварваме държавата. И всички ние ще трябва да приемем консенсусните мерки, мерките, които ще имат дългосрочен ефект върху публичните финанси, за да можем да гарантираме, че няма да влезем в дългова спирала, че ще поддържаме качеството на живот на българските граждани високо и ще гарантираме икономическия просперитет и развитието на държавата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#17 · speech
Благодаря, господин Донев. Госпожо Петкова, заповядайте за реплика. Бих искала да обърна внимание на уважаемите заместник министър-председатели, че времето за отговор на въпросите е три минути. Ще помоля да стиковаме в рамките на това време.
#18 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Вицепремиер, аз благодаря за отговорите, които дадохте. На първо място, искам да кажа, че ние от парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще подкрепим всяка една смислена мярка, която води до устойчивост на публичните финанси, защото стабилността на публичните финанси винаги е била наша основна цел. И това може да се види от бюджетите, които ГЕРБ е изпълнявала през годините с министър на финансите и Владислав Горанов, и Кирил Ананиев. Така че там ще видите, че ние поддържаме едни балансирани бюджети, в определени случаи те са и на излишък. Така че ние сме за финансовата стабилност, но това, което българските граждани решиха на 19 април, е, че отговорността към настоящия момент е изцяло концентрирана към Вас. Вие имате 131 народни представители. Ние очакваме именно от Вас – и българските граждани, разбира се, да се предложат такива мерки и да се извършат такива действия, които да доведат до стабилизиране на публичните финанси. Искам да отбележа само няколко неща по повод на това, което Вие споменахте. Във връзка с авансовия данък от банките, понеже много се коментира тази тема, трябва да кажем, че това е законова възможност, определена в Закона за корпоративното подоходно облагане. И това, че авансовият данък за 2025 г. е платен, не представлява никакво закононарушение. Това е една възможност, която законът дава. Що се отнася до Приложение № 3, няма как в Закона за бюджета за 2025 г. Вие да видите пълния размер на средствата, необходими за изпълнение на тази програма, защото тя е до края на 2027 г. Годишният закон е годишен затова, защото започва на 1 януари и приключва на 31 декември на съответната година. Всичко това, което е заложено като средства по бюджета за 2025 г. по Приложение № 3, е разплатено на българските общини, така че ние няма как извън това, което бюджетът предвижда, да платим нещо допълнително. Вие имате време, можете да анализирате ситуацията, да разположите плащанията така, че до края на действието на Приложение № 3, тоест до 1 януари 2028 г., да прецените кое как да бъде разплатено. Така че това е по отношение на Приложение № 3. По отношение на АПИ – Вие знаете, че там има специфика, тъй като това е строителна дейност, издават се сертификати за определени дейности, които сертификати сами по себе си не представляват задължение. Те биха били такова в момента, в който се приеме работата, издадат се фактурите и оттук нататък възниква задължението за плащане. А Вие много добре знаете – и като бивш министър-председател, че по отношение на АПИ плащанията не могат да вървят регулярно с темповете, с които на всички правителства им се иска, поради това че те са свързани със сериозен ресурс и със специфика по отношение на самата работа. Така че ние от ГЕРБ-СДС тогава, когато сме управлявали, сме управлявали винаги и само в интерес на България и на българските граждани и целта ни е била да спазваме законите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#19 · speech
Благодаря, уважаема госпожо Петкова. Господин Донев, желаете ли дуплика на така направената реплика? Заповядайте, господин Донев, за дуплика – в рамките на две минути ще помоля.
#20 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Петкова, уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм напълно съгласен с това, което госпожа Петкова каза. Да, няма закононарушение, защото Законът допуска банките да внесат авансов данък. Само че дали е морално? Каква цел преследва това авансово внасяне на този данък, да го изискаме авансово през 2025 г.? Значи, след като е изискан авансово за 2025 г., сме запушвали някакви дупки в бюджета за 2025 г.! А по отношение на АПИ и на общините много добре знаете, че бюджетите, лимитите за разплащане на тези проекти, които са приемани, са много под праговете на това, което общините предявяват като приключени проекти и фактури за плащане. В АПИ също така в тези 2 млрд. и 200 милиона неразплатени средства не стоят сертифицираните дейности, а само фактурирани и отлагани през годините – 2024-а, 2025-а, 2026 г. Ето това е реалното състояние. (Ръкопляскания от ПБ.)
#21 · speech
Благодаря, господин Донев. Преминаваме към следващата по големина парламентарна група. Давам думата на парламентарната група на „Движение за права и свободи – ДПС“. Не желаете да се възползвате от правото Ви на въпрос. Следващата по големина парламентарна група е парламентарната група на „Демократична България“. Господин Симидчиев, Вие ли ще зададете въпроса? Заповядайте за задаване на актуален въпрос към един от четиримата заместник министър-председатели.
#22 · speech
ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господа вицепремиери! Моят въпрос ще бъде към вицепремиера и министър на финансите господин Гълъб Донев и той ще е пряко свързан с нещо, което касае в най-голяма степен широката общественост и финансирането на държавата ни, а именно здравеопазването. Във всяка една голяма такава система три са компонентите, които могат да бъдат оптимизирани, за да постигнем ефективна реформа: едното е свързано с технологиите, второто е свързано с процесите и процедурите и третото е с кадровия състав. Когато дойдохте и получихте мнозинството от суверена, Вие дойдохте със заявки за борба срещу корупционния модел. Една от големите системи, в които тези процеси са особено неефективни, е системата на здравеопазване. Причината за това е, че ние изливаме доста сериозни суми там, а средната продължителност на живота, майчината и детската смъртност остават високи. Тоест имаме тежки неефективности, което значи, че имаме проблем. Този проблем не е свързан с технологиите, защото България е на едно от първите места в Европа по брой на технологични единици за диагностика, остават процесите и кадровият състав. Това, което виждаме като първи стъпки, е, че голяма част от изпълнителната власт назначава или не променя кадровия състав на ключови сектори в здравеопазването. И разбира се, има нещо, което е свързано с процесите и процедурите – и тук нашият парламент има много по-голямо влияние, тоест законодателна инициатива, която може да промени процесите и процедурите. В тази връзка ние в няколко парламента подред предлагаме няколко оптимизации на процедури, които да изсветлят сектора и да подобрят финансовата ефективност, тоест средствата, които се вливат в здравната система, да работят по-ефективно. Едното, разбира се, е повишаване на контрола с обратна връзка от пациентите, но другото, което е ключово, е нещо, което зависи и от Вас в много голяма степен, и това е изравняването – всички болници да бъдат при едни и същи условия, да правят обществени поръчки, за да може ефективно да се изразходва ресурсът, който отделяме от публично събраните средства. Тоест при употреба на публични средства всички болници да имат абсолютно едни условия, да са с едни и същи ангажименти към тази част от фиска. И в тази връзка да Ви питам: парламентарната Ви група ще подкрепи ли подобна инициатива, защото това определено ще доведе до оптимизиране на процесите? А за кадровите назначения оставям да помислите малко повече. Благодаря Ви.
#23 · speech
Благодаря, господин Симидчиев, за така представения въпрос. Заповядате, господин Донев, за отговор в рамките на три минути.
#24 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Симидчиев, уважаеми дами и господа народни представители! Накратко, това, което попитахте, господин Симидчиев, е дали ще подкрепим това частните болници да провеждат процедурите по покупка на лекарства, апаратури, оборудване, медикаменти и така нататък по Закона за обществените поръчки. Редно е този, който дава парите – това е Националната здравноосигурителна каса, да постави условията при тези договори с лечебните заведения и с изпълнителите на помощта. Редно е, когато всички получават ресурс от едно и също място, а това пак е Националната здравноосигурителна каса, те да бъдат поставени при едни и същи условия. Редно е да се направи и анализ преди това на ценообразуването на лекарствата. Вие сте работили в болница, били сте началник на отделение – знаете как протичат тези процеси, знаете какви са разликите в цените на един препарат в една болница и в съседна болница, примерно само на 200 м от първата – с огромни разлики. И това са разлики при проведени процедури по Закона за обществените поръчки. Защо се получава така? Трябва да си зададем много сериозно въпроса: какъв е ресурсът, който Националната здравноосигурителна каса акумулира от всички нас, здравноосигурените лица, защото тук са всички български граждани – от новороденото дете до възрастния човек, всички са здравноосигурени лица? Ресурсът, който се акумулира в Касата, е огромен. Качеството на дейностите, които се предоставят срещу този ресурс, трябва да бъде контролирано. И това качество може да бъде контролирано не само през обратната връзка с пациента, защото пациентът невинаги е наясно какво точно му е извършено и дали качеството на това, което е извършено, е на нужното ниво. Тук трябва да имаме много ясни и точни отправни критерии и показатели, по които да се мери качеството. Имаме ли в момента, защото Здравноосигурителната каса не е от вчера и днес, имаме ли ясни критерии за това какво е качеството на дейността, която Касата плаща?
#25 · speech
Господин Донев, просрочвате времето вече.
#26 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Въпроси, които са с множество отговори. Трябва да се направи задълбочен анализ на всичко това, за да предоставим достъпно и качествено здравеопазване на българските граждани. (Ръкопляскания от ПБ.)
#27 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Донев. Заповядайте за реплика, господин Симидчиев.
#28 · speech
ДБ
Уважаеми господин Вицепремиер, моят въпрос беше доста конкретен, тъй като предложението в Закона за обществените поръчки трябва да получи становище от Министерството на финансите. Тоест това е пряко във Вашия ресор и е свързано с категоричното разрушаване на модела, който досега не успява да направи така, че ресурсите, които изразходваме за здравеопазване, да могат ефективно да стигат до това да подобрим здравето, включително и качеството, и всичко останало. Критерии има, но пак Ви казвам, ключов елемент на това, което трябва да променим – технологията е налице, но процесите и хората са тези, които определят състоянието на това, което наричаме модел на завладяната държава. Ние трябва да променим процесите и хората, за да може да постигнем ефект. Конкретно на въпроса ми: какво ще бъде становището на Министерството на финансите за това не частните болници, а всички болници да работят при едни и същи условия? Благодаря Ви.
#29 · speech
Желаете ли дуплика, господин Донев? Заповядайте за дуплика.
#30 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Аз вече отговорих на този въпрос – че всички трябва да работят при едни и същи условия. Какво ще бъде становището, ще го получите, предстои да се запознаем с това, което сте питали. Така че не може… Разбирам, че политически звучи много добре с две думи да бъде отговорено на един въпрос. Но тогава, когато години наред не е предприемана стъпка в тази посока – по изсветляване на процесите, по това… Вие казахте, че и процесите, и хората са за смяна, нека да видим с какъв капацитет разполага системата. И всички процеси в този технологичен процес, защото това е един технологичен процес, трябва да бъдат направени така, че да отговарят на Закона, да се спазват законовите изисквания, да се разруши действително моделът на завладяната държава, така че действително срещу парите на хората да стои една качествена услуга. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#31 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Донев. Преминаваме към възможност за задаване на актуален въпрос от следващата по големина парламентарна група – на „Продължаваме Промяната“. Заповядайте, господин Рибарски.
#32 · speech
ПП
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, моят въпрос е към вицепремиера Пеканов. През 2023 г. правителството на Николай Денков подаде буквално в последния възможен ден териториалните планове за справедлив преход. Това се случи на 30 септември 2023 г. Това беше последният възможен ден, като предходната година от служебния кабинет, оглавяван тогава от господин Донев, заради бездействие бяха пропуснати близо 200 млн. лв., също безвъзмездна помощ, които също трябваше да подпомогнат регионите на Перник, Стара Загора и Кюстендил. Днес над 1100 предприятия са минали оценка по процедура с диверсификация и адаптиране на малките и средните предприятия към икономическия преход, но не получават решение за финансиране заради започнала извънредна одитна проверка. Това е четвъртата процедура по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите“. Моят въпрос към господин Пеканов е: какво е наложило тази извънредна одитна проверка? Кога Програмата ще бъде възобновена и кога тези предприятия, дружества, ще имат възможност да подпишат договори и да планират своите инвестиции? И може би като допълнение към отговора: дали би бил приложен един диференциран подход, проекти, които нямат проблеми, да получат своите договори, а другите да стоят на изчакване, докато бъдат проверени? Какво налага проверката и кога тази програма ще бъде възобновена? Благодаря.
#33 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Рибарски. Уважаеми господин Пеканов, заповядайте за отговор на така зададения въпрос в рамките на три минути.
#34 · speech
Заместник Министър-Председател Атанас Пеканов
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Господин Рибарски, благодаря Ви за въпроса. Действително темата с Фонда за справедлив преход е доста трудна. Има огромни забавяния. До момента има договорени едва 40% от средствата и разплатени само 7,5% от средствата, като това е един фонд от 1 милиард и 100 милиона, с който България разполага именно за да създаде нови работни места, възможности за хората във въглищните региони, така че те да не бъдат застрашени в бъдещето – тогава, когато се случва трансформация на регионите, тогава, когато на пазарен принцип различни видове мощности се трансформират. Трябва да осигурим за хората в региона бъдеще. Действително тази тема е огромен приоритет за сегашното правителство. Неслучайно тази седмица поканихме в Министерския съвет кметове от регионите, разговаряхме защо е имало такива забавяния, защо е имало бездействие в последните години. Вие казахте, през 2023 г. е зададена първата стъпка по тази тема, след което две години почти нищо не се е случвало. Именно тук са фокусирани нашите усилия – да гарантираме, че смислени проекти, които наистина ще донесат бъдеще на района, се случват, затова бяха и срещите с кметовете. Работим в много тясна връзка и с МРРБ, както и с Министерството на енергетиката, както и с Европейската комисия, с които имаме отворена тема по отношение на една реформа, която също касае парите за Справедлив преход. Конкретно по Вашия въпрос. Процедурата буди притеснения – буди притеснения в Европейската комисия, буди притеснения и в България. Затова именно е поръчан този одит – защото имаме притеснения дали критериите и дали начинът, по който процедурата е извършена, са били правилни. Одитът все още не е завършил. В момента, в който бъде завършен в Регионалното министерство, разбира се, всички резултати от него ще бъдат оповестени – очаквайте в следващите дни, регионалният министър да даде повече информация по това. Тук не става въпрос за разделяне на фирмите между такива, които са били коректни, или не, а става въпрос за самата процедура, защото, ако тя по някакъв начин е компрометирана, ние няма да имаме възможност да я завършим, ако правилата за избор на спечелили фирми и малки и средни предприятия са били компрометирани в процесите в последните месеци. Това е било преди встъпване в длъжност на сегашния кабинет и ние, разбира се, няма да поемем и да завършим процедура, която е компрометирана. Но, уверявам Ви, работи се денонощно по това средствата по Фонда за справедлив преход да бъдат използвани за смислени цели. Неслучайно, беше заявено и от премиера Радев, имаме желание те да бъдат насочени към индустриални зони – там, където се създават работни места, там, където хората в региона ще бъдат сигурни, че това им осигурява бъдеще. Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Пеканов. Господин Рибарски, желаете ли реплика? Заповядайте за реплика, господин Рибарски.
#36 · speech
ПП
Благодаря, госпожо Председател. От отговора Ви, господин Пеканов, разбирам, че се разглежда цялостно Проекта, което – моето разбиране – изключва един диференциран подход за решаване на въпроса дали проекти, които вече са проверени, евентуално ще получат своите решения и ще могат да планират своите инвестиции. Справедливият преход наистина, както обяснихте, са единствените инвестиционни средства, които достигат до тези региони. Единствената инвестиционна дейност в последните години, и ние многократно сме го заявявали, свързана с региона на Стара Загора, Перник и Кюстендил, е именно по Справедливия преход. Тази програма обаче получи огромна доза критика, на това се дължи забавянето. И ние бяхме последните, които подадоха своите териториални планове за справедлив преход. Надявам се по-скоро да приключат въпросните проверки. Ако в разговорите с Европейската комисия намерите вариант как част от фирмите поне да имат някаква предвидимост, това би било доста добър подход, защото регионите наистина изостават в своите инвестиции – в тези дружества, които трябва да създадат тази заетост, а от друга страна, виждаме, че въглищното производство намалява всяка изминала година и рекордните нива от 2022-а и 2023 г. на това производство са доста далеч, бих казал, към момента мираж. Благодаря.
#37 · speech
Благодаря, господин Рибарски. Господин Пеканов, желаете ли дуплика? Заповядайте за дуплика в рамките на две минути.
#38 · speech
Заместник Министър-Председател Атанас Пеканов
Ако мога само да добавя, господин Рибарски, Вие сте прав – малките и средните предприятия са кандидатствали по тази процедура, свършили са работа и разбира се, те заслужават да имат възможност да спечелят част от тези средства. От друга страна, пак да кажа, ние няма да позволим процедура, ако тя е компрометирана – това ще покаже одитът в момента, в следващите дни – тя да продължи по компрометиран начин и по начин, който преди може да е бил допустим, но при нас няма да бъде допустим. И пак казвам, тези средства трябва да се използват там, където имат най-голям ефект, там, където ще създават най-много работни места, там, където ще успокоят хората в региона, че ние се грижим за тях. Благодаря Ви.
#39 · speech
Благодаря, господин Пеканов. Преминаваме към парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Ганев, за задаване на актуален въпрос към четиримата вицепремиери.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Нашият въпрос е към господин Донев. Господин Донев, преди няколко дни министър-председателят даде едно изказване от сградата на Министерския съвет пред медиите, в което обясни, обяви, че България е вкарана в еврозоната с фалшиви данни и показатели – нещо, което ние от тази трибуна многократно сигнализирахме преди влизането в еврозоната; нещо, което така наречените евролиберали в тази сграда, част от тях, защото не сме сигурни дали и Вашата партия не е там, отричаха и казаха, че няма такова нещо. В същото време лично аз съм ходил в НСИ преди влизане в еврозоната, за да искаме първичните данни, на които се крепят показателите за инфлацията – заради тази инфлация именно, която беше и не е реалистична, както дефицитът. Отказаха обаче от НСИ да я дадат. Да, методологията за изчисляване на статистиката е по всички стандарти на Евростат, но големият проблем е в първичните данни. И точно тези първични данни шефът на НСИ Атанас Атанасов отказа да ги даде. На база на тези данни се фалшифицира показателят инфлация, за която ние като държава бяхме вкарани в еврозоната. И докато управляващите към онзи момент можаха и направиха така, че да направят дефицита приемлив, местейки едни разходи, отлагайки едни плащания, правейки всичко възможно – това, което Вие в момента изкарвате на дневен ред, което е абсолютен факт, статистиката беше фалшифицирана от шефа на Статистиката. В тази връзка конкретното ми питане към Вас е: пуснахте ли вече Вие като министър на финансите сигнал до прокуратурата по отношение на лицето Атанас Атанасов защо и какво е направил със статистиката, за да може България да влезе към онзи момент с фалшиви данни в еврозоната? Изключително важно е да отговорите, след като министър-председателят Радев каза, че има фалшиви данни, Вие информирахте ли вече Европейската централна банка? Информирахте ли Еврогрупата? Информирахте ли всички институции в европейската бюрокрация, че България е влязла с фалшиви данни? Ако не сте го направили, смятате ли, че е редно това нещо да бъде направено в максимално кратки срокове?
#41 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Заповядайте, господин Донев, за отговор в рамките на три минути.
#42 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Ганев, уважаеми дами и господа народни представители, искам само да внеса едно уточнение: премиерът Румен Радев не е използвал тази дума – че са подадени фалшиви данни от страна на Статистиката. Говорихме за – точното е стъкмистика, за това, за което и аз до момента говоря – че с разни счетоводни трикове се попълваше дефицитът в бюджета през 2025 г. Вие бяхте, а и всички ние сме свидетели на това, което се случи с цените веднага след излизане на референтния доклад за България – цените тръгнаха нагоре. Инфлацията – ако сега вземем настоящите данни, е 6% на годишна база. Това може да бъде направено като сравнение и следващия месец, когато излязат данните каква е инфлацията на годишна база. Премиерът Радев в своето изказване говори за бюджетния дефицит. Инфлацията е такава. Аз не мога да кажа по методиките, които използва Националният статистически институт, а те са тези, които са и на Евростат, как се определя и дали точно е определен процентът на инфлация. Но ако има манипулирани данни, съответно органите, които трябва да установят това нещо, на първо място Евростат ще хване, че българският институт не е приложил правилно методиките, по които трябва да бъдат изчислени тези показатели. Така че, има ли манипулиране на данни, има ли изкривяване на информацията, това автоматично ще отиде при органите, които трябва да се занимават с това. Благодаря Ви.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Донев. Желаете ли реплика, господин Ганев? Заповядайте за реплика.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Донев, Вие изпълнихте със съдържание репликата „Много говори, нищо не каза“. И ще Ви кажа защо. Първо, старата българска поговорка „Не пò врат, а по шия“ я изпълнихте също със съдържание, казвайки: не е било фалшифицирано всичко това, което го има като данни за инфлацията, а било натъкмявано, било манипулирано – не е фалшифицирано. Едно и също е! Няма никаква разлика! По отношение на това изрично подчертах – не методологията, методологията от НСИ е спазена стриктно по Евростат и Евростат затова не вижда грешките – говорим за първичните данни, които статистиката официално отказва да даде, въпреки че ние сме народни представители. Тук е големият проблем. И това, което трябваше да кажете – не, няма да сигнализираме Европейската комисия за манипулиране или за стъкмяване, както Вие се изразихте. Няма никакво значение. Ако искате да има справедливост, Вие трябва да… Вижте, големият проблем в нашето общество е, че 37 години няма справедливост. Всички се сменявате да управлявате и следващите криете предишните! И Вие в момента правите точно това – Вие криете предишните! Можете по медиите да обяснявате каквото искате, но Вие не сочите с пръст кой е виновният. Ето, Теменужка Петкова е тук – министър на финансите. Защо не я посочите с пръст? Казва министър-председателят: ама имало фалшифициране на данни! Защо не дадете сигнал до прокуратурата?! Защо не информирате европейските институции?! Вчера приемаме Закон за водите и всички от управляващите ставате и казвате: да, този законопроект не става, не може, но го приемаме заради европарите. Де факто Вие отново лъжете евроинституциите, че ще приемем законодателство, с което да се борим да направим реформи, обаче знаем и го обявяваме, че то не става за нищо, но за да вземем едни пари! В момента Вие казвате: „Има стъкмяване“, цитирам Ви, но няма да информираме прокуратурата, за да почне разследване срещу шефа на НСИ и този, който е приел тези данни, знаейки, че са фалшиви, а това е Министерството на финансите към онзи момент, министър-председателят към онзи момент, шефът на БНБ към онзи момент, който и сега е такъв. Вие ги криете! Вие не правите нищо, за да има прозрачност и да има справедливост! И това ми е питането към Вас: защо не го правите? Защото следващата стъпка, ако трябва да сте крайно ясни, точни и коректни спрямо българското общество, е да кажете: ние сме влезли с фалшиви данни, респективно нямаме място там към днешна дата, това е нищожно. Но не го правите.
#45 · speech
Благодаря, господин Ганев. Желаете ли дуплика, господин Донев, към така направената реплика? Не желаете? Това беше първият кръг от актуални въпроси от парламентарните групи към четиримата заместник министър-председатели. Преминаваме към втори кръг. Давам думата на госпожа Гюлестан за въпрос от парламентарната група на „Прогресивна България“.
#46 · speech
ПБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа заместник министър-председатели, уважаеми госпожи и господа народни представители, моят въпрос ще бъде към заместник министър-председателя господин Пеканов. През последните години Европейската комисия отправяше към България множество препоръки за предприемане на мерки, особено по линията на антикорупцията, и някои от тях бяха записани в Плана за възстановяване и устойчивост като условия за получаване на средства. Искам да попитам: какво направи правителството на премиера Радев по тази тема последните седмици и дали е възможно да внесете яснота по отношение на обявлението за отключените средства след срещата с председателя на Европейската комисия през миналата седмица? Благодаря Ви.
#47 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Гюлестан. Заповядайте, господин Пеканов, за отговор на така зададения въпрос в рамките на три минути.
#48 · speech
Заместник Министър-Председател Атанас Пеканов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Това е една от ключовите теми пред България – липсата на действия по отношение на темата антикорупция, така че България да отговори на критиките, които получаваме от години в сферата на върховенството на закона. Действително в последните години много се говореше по тази тема, но за съжаление, малко беше свършено. През 2022 г. влезе като част от реформите по Плана за възстановяване и устойчивост Законопроектът за противодействие на корупцията сред лица, заемащи публични длъжности. Както знаете, в публичното говорене той е по-скоро приет и обществено познат като темата за създаването на независима антикорупционна комисия. За съжаление, последващите правителства не намериха волята или желанието да създадат такава комисия, която да отговаря на условията тя да не бъде използвана като бухалка, да бъде независима и да бъде функционираща. Именно заради това за България бяха заключени сериозни средства – около 400 милиона евро, които бяха под угрозата да бъдат изгубени безвъзвратно. Служебният кабинет успя да уреди отсрочка от около месец, за да свърши България тази работа. И аз съм изключително благодарен и доволен от това, че сегашният парламент през миналата седмица прие този законопроект – прие го по начин, по който отговаря на условията за получаване на средствата, по начин, по който ще гарантира, че се движим напред след години бездействие, след години застой. Благодаря на всички народни представители, които подкрепиха този законопроект. Благодаря и на премиера Радев, който миналата седмица в Брюксел при разговорите ни с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази ясна готовност това да се случи. И там видяхме ясен сигнал за доверието, което има към сегашното правителство, към България в момента, защото веднага на пресконференцията беше заявено, че тези средства ще бъдат отключени и ще бъдат изплатени – 370-те милиона, които бяха заключени до момента, като част от идващите пари по четвъртото и петото плащане. Разбира се, остават още стъпки до края на август месец, които трябва да се случат, за да бъде напълно функционираща тази комисия, но отключващата стъпка, ключовата стъпка беше приемането на Законопроекта – нещо, което вече се провали веднъж в предишен парламент през миналата година, при друго мнозинство. И аз се радвам, че България успява да прави нужните стъпки, за да покрива тези изисквания, тези критерии, тези упреци, които се отправят към България от години, но не само заради европарите, както често се говори, а и защото това отговаря на исканията на гражданите. Многохилядни протести видяхме през миналата година, които бяха насочени основно към въпроса какво ще прави България, за да се бори с корупцията, какво ще прави България, за да отговаря по-добре на темата върховенство на закона. Благодаря Ви, че се движим, за да отговаряме на тези призиви на гражданите. (Ръкопляскания от ПБ.)
#49 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Пеканов. Желаете ли реплика? Заповядайте, госпожо Гюлестан, за реплика.
#50 · speech
ПБ
Благодаря Ви много, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Господин Пеканов, изключително Ви благодаря за отговора. Ние освен този Законопроект за противодействие на корупцията приехме и Законопроект за Закона за водите. И в тази връзка искам да задам още един въпрос: според Вас Еврокомисията ще приеме ли така приетите два законопроекта?
#51 · speech
Госпожо Гюлестан, в репликата може да вземете отношение към чутия отговор, а не може да доразвиете в допълнителен въпрос.
#52 · speech
Какво Ви е всъщност отношението също и по Закона за водите? Благодаря Ви.
#53 · speech
Госпожо Гюлестан, така зададено, отново е въпрос. Ако искате, може да доразвиете Вашето отношение към отговора, но не може да зададете допълнителен въпрос.
#54 · speech
Благодаря Ви много. Ще се науча, предполагам. Това, което искам да задам като отношение, е… Аз благодарих на господин Пеканов за разясненията и мисля, че ще приключа тук. Благодаря. (Ръкопляскания от ПБ.)
#55 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Гюлестан. Преминаваме към следващата по големина парламентарна група. Заповядайте, господин Горанов, за въпрос от името на парламентарната група ГЕРБ-СДС.
#56 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, господа заместник министър-председатели, колеги! Моят конкретен въпрос ще бъде насочен, очаквано, към вицепремиера и министър на финансите господин Донев. Господин Донев, споменахте в последните дни много анализи за текущото състояние на бюджета, което по повечето оценки е притеснително. Това, което обаче прави впечатление, е, че независимо от констатациите за просрочени задължения, най-вече в Пътната агенция, Ваши колеги не престават да анонсират нови инвестиции, да възлагат нови дейности за десетки и стотици милиони, вместо с наличния или неналичния ресурс да покриват стари задължения, ако такива се констатират. В този смисъл въпросът ми към Вас е: в корективния план за нетните разходи какъв темп смятате да заложите, или, с други думи, ще внесете ли бюджет на 3% дефицит?
#57 · speech
Благодаря, господин Горанов. Господин Донев, заповядайте за отговор на така зададения въпрос в рамките на три минути.
#58 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Горанов, действително най-големите изненади излизат в Агенция „Пътна инфраструктура“. И продължават да излизат. Това, което говори министърът на регионалното развитие и благоустройството, е за новите проекти, по които ще се търси начин за финансиране. Тези проекти невинаги могат и трябва да бъдат с национално финансиране. Има достатъчно източници с европейско финансиране, по които могат да бъдат финансирани тези проекти. Има и други източници по направление в сигурността – един източник, който все още не е използван в достатъчно добра степен. Така че това, че държавата в момента се намира в рекорден дефицит, не означава, че тя трябва да спре всички проекти. Това е най-лошото нещо, което може да направи. И това е най-лошият сигнал към бизнеса, към кредиторите и към всички тези, които имат инвестиционен интерес към България. Състоянието на свръхдефицит може да бъде подобрено и с повече преки чуждестранни инвестиции – нещо, което през годините беше позамряло, но сега виждаме, че има интерес от инвеститорите към България. Така че и това е един от източниците, които водят до подобряване на фискалното положение на страната. По отношение на въпроса дали ще внесем проект на бюджет с 3% дефицит – стремежът ни ще бъде към това да постигнем възможно най-ниския дефицит с мерките, които ще бъдат предложени. Така че стремежът ни е максимално нисък бюджетен дефицит за 2026 г. Виждате, че времето, което остава до края на годината, е от шест месеца. За тези шест месеца, каквито и мерки да се приложат, чудеса по консолидация на държавните разходи няма как да се постигне. Така че стремежът ни ще бъде към 3-те процента, а колко над това – сметките ще покажат. Но всички тези мерки, които ще бъдат предложени, при тяхното цялостно приложение през 2027 г., ще водят към това дефицитът да бъде в рамките на критериите, които са обявени от Договора за функциониране на Европейския съюз. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#59 · speech
Благодаря, господин Донев. Господин Горанов, желаете ли реплика? Заповядайте, господин Горанов.
#60 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Донев, аз разбирам сложността на ситуацията, особено с оглед и краткото време, в което Вие обитавате „Раковска“ 102, но не можах да се съглася с Вас по отношение на новите ангажименти, които се поемат. Да, правилно е – влизането в еврозоната прави държавата по-атрактивна и вероятно ще има много повече преки чуждестранни инвестиции. Политическата стабилност, която Вашето мнозинство би могло да осигури, също е добра предпоставка в тази посока. Все пак не можах да разбера категорично каква стъпка към консолидация ще предложите, вероятно се работи върху това. Ще ми се да обещаете, че ще е 3%, но сякаш нямате тая увереност на този етап.
#61 · speech
Благодаря, господин Горанов. Желаете ли дуплика, господин Донев? Няма да се възползвате. Парламентарната група на „Движение за права и свободи – ДПС“ няма да се възползва от правото си на въпрос във втория кръг от въпроси. И преминаваме към парламентарната група на „Демократична България“ – заповядайте, господин Иванов, за отправяне на въпрос от името на групата.
#62 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми колеги народни представители! Трайна последователна позиция на „Демократична България“ е, че една от основните причини за корупционния модел в държавата е това, че огромна част от данъците на българските граждани, а всъщност най-голямата част в Европа, отиват на бюрото на централната власт и оттам тя ги разпределя. Оттам тя ги разпределя по начин, по който подчинява кметове, кара кметове да чакат на килимчето, снимат се под герб – създава една зависимост на кметове, които по същността си са избрани от българските граждани, което е дълбоко нечестно от гледна точка на демократичните процеси в държавата. В духа на това, колеги, ние от „Демократична България“ заедно с колегите от ПП винаги сме защитавали във времето назад Националната програма, така нареченото Приложение № 3, което дава възможност – даваше възможност, на кметовете да финансират съобразно някакви обективни показатели и своя справедлив принос общински проекти. Първоначалната идея беше – без зависимост от централната власт. Първоначалната идея беше да се плаща прозрачно – по начин, който е предвидим, за да може избраните от българските граждани кметове да не бъдат подчинявани в каквито и да е било партийни зависимости. В крайна сметка тази програма се изврати, извинете ме за думата, спря да се плаща прозрачно и това, до което доведе, е отново същата несправедливост, която познаваме отпреди това. Обръщам се към ресорния вицепремиер да попитам: какво планира да прави настоящото правителство с Националната програма? И най-вече един прост въпрос: ще започне ли Министерството на регионалното развитие и благоустройството да плаща по реда на постъпилите заявления? Толкова е просто! Това беше наше законово предложение в Закона за държавния бюджет две години подред и мнозинството две години подред го отхвърля. Ще започне ли тази власт да плаща по реда на постъпване на заявленията за плащане, за да се гарантира именно първоначалната идея за прозрачност? Благодаря Ви.
#63 · speech
Господин Иванов, може ли да уточните към кого от четиримата заместник министър-председатели конкретно е въпросът?
#64 · speech
Госпожо Председател, към ресорния вицепремиер. Нека да видим дали си знаят ресорите. Благодаря Ви.
#65 · speech
С ресор… Имате предвид финансов ресор или регионално развитие? Нека да уточняваме ресорите. (Реплика на народния представител Йордан Иванов.) Благодаря Ви много, господин Иванов, за коректността към финала. (Реплики от народния представител Цончо Ганев. Оживление.) Заповядайте, господин Донев, за отговор.
#66 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Иванов, уважаеми дами и господа народни представители! Действително, големите проблеми, които се създадоха пред държавните разходи, пред бюджета, пак казвам, това е Агенция „Пътна инфраструктура“ и Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет на Република България. Това, което към момента е направено – след като няма пари, тези проекти, които не са започнали реализация, са спрени. Всички, които са предявили искане за плащане, тоест фактурирани са, всички те ще бъдат подложени на щателна проверка от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, ДНСК, Надзора на строителния контрол и Агенцията за държавна финансова инспекция. Така че всички тези проекти, предявени за плащане, ще бъдат проверени, за да видим процедурите, по които са проведени, прозрачността и всичко това, за което говорите, така че да гарантираме, че действително средствата, които плаща българският данъкоплатец, са изразходвани по честен и прозрачен начин и че ефектите от тези проекти действително оказват съществено влияние върху живота в тези общини. По отношение на приоритизирането на плащанията в Министерството на регионалното развитие и благоустройството – аз не мога да кажа министърът на регионалното развитие и благоустройството как ще приоритизира тези проекти, тези плащания. Знаете, че тези плащания, огромната част от тях, не са в самото министерство – те са в съответните агенции. Така че в прерогативите, в компетентността на министъра е да създаде такъв ред за плащанията, който да гарантира прозрачността в тези процедури. Благодаря Ви.
#67 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Донев. Господин Иванов, желаете ли реплика? Заповядайте за реплика.
#68 · speech
ДБ
Госпожо Председател, колеги! Уважаеми господин Донев, проверката е добро нещо. Ние ще призоваваме и считаме, че ще е добре да станат публични резултатите от проверките, които правите. Това винаги го приветстваме и няма как да е друго. Но в името на фактите, господин Донев, тези плащания не се извършват от агенция – те се извършват изцяло от МРРБ. Тогава, когато са през Българската банка за развитие, то МРРБ разпорежда на кой да се плати. Тоест този въпрос е изцяло пряко в политическата власт на този кабинет. И да Ви кажа, отговорът, който дадохте, мен ме притеснява, защото правилното е да се плаща по реда на постъпване на заявленията, след като са изрядни, разбира се. Всичко друго създава усещане за субективна оценка, създава усещане за това, че вървят някакви задкулисни процеси, каквото е било до момента. И Ви призовавам това нещо да се преустанови. Ние в рамките на бъдещата бюджетна процедура отново ще предложим тези проекти да бъдат разплащани по реда на постъпване на заявленията. Защото, ето, господин Донев, аз съм от Пловдив-област. Там има над десет общини. (Реплика отляво: „19!“) И кажете сега: тогава, когато всичките са заявили плащане, по какъв начин, как ще реши министърът на кой да плати? Как ще реши кой път в коя община е по-важен? Затова е важно да има правила, важно е да има прозрачност и Ви призовавам, тъй като откровено е притеснителен отговорът Ви, това нещо да бъде преразгледано като подход. И поемам ангажимента на следващия блицконтрол отново да Ви питам същото нещо. Благодаря Ви.
#69 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Иванов. Желаете ли дуплика, господин Донев? Заповядайте за дуплика.
#70 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Иванов, уважаеми дами и господа народни представители! След уточнението за кои плащания става въпрос – да, имате основания за това да искате те да бъдат по реда на тяхното постъпване и след като бъдат проверени и всичко онова, което като дейности по проекта е изпълнено, те да бъдат разплатени. Така че няма никакъв проблем в това.
#71 · speech
Благодаря, господин Донев. Преминаваме към следващия въпрос от следващата по големина парламентарна група – на „Продължаваме Промяната“. Заповядайте, господин Василев, за задаване на актуален въпрос към един от четиримата заместник министър-председатели.
#72 · speech
ПП
Благодаря, госпожо Председател. Господин Донев, след разговора с госпожа Петкова стана ясно откъде идват тези 7,4% и защо те са различни от 4,1%, които Европейската комисия казва, и защо всъщност ситуацията е доста по-добра, отколкото даже аз си мислех. Вие казахте, че тези 7,4% са на база текущи политики, тоест те включват 12,7% увеличение на заплатите в Сектор „Сигурност“ след 50-процентното увеличение миналата година. Надявам се, че това няма да го направите. Но те включват и всякакви други такива заложени увеличения, които не е разумно да се случват, както най-вероятно и доста голямо увеличение на издръжката. Но моят въпрос не е по тази тема – това ще го коментираме, когато излезе бюджетът. Надявам се там политиките да бъдат правилно отразени и той да е на 3%. Моят въпрос е свързан с кризата в Иран и нейните ефекти върху българската икономика и процеса на бюджетиране. Вие казахте, че бюджет трябва да бъде внесен до 30 юни, което означава, че най-вероятно вече имате макрорамка. В тази макрорамка би следвало да има какъв ще бъде прогнозният размер на брутния вътрешен продукт за 2026 г., каква ще бъде прогнозната инфлация, какъв ще бъде прогнозният ръст на потреблението, на инвестициите, както и на ключовите суровини, с които България търгува, като цена на нефтопродукти, цена на газ, цена на ключови метали. Кои ефекти от кризата са прогнозирани в макрорамката? Какви са техните ефекти върху приходната част на бюджета и колко по-високи приходи очаквате от тях? И като цяло, кога прогнозирате, че ще се успокоят нещата в Иран във Вашата прогноза, която правите за макрорамката за бюджет 2023 г., ако въобще прогнозирате такова успокояване? Благодаря.
#73 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Господин Донев, заповядайте за отговор на така поставения въпрос.
#74 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Василев, уважаеми дами и господа народни представители! Действително, когато правителството и в конкретния случай Министерството на финансите започне работа по подготовката на проекта на бюджет, то вече разработва и съответната макрорамка. Макрорамката трябва да бъде променена. Знаете, че тригодишната бюджетна прогноза с всичките показатели по нея трябва да претърпи корекция и съответно да бъдат заложени актуалните показатели, по които върви пресмятането на разходите и приходите по съответните пера в държавния бюджет. Онова, което действително стои на дневен ред, е, че конфликтът в Иран оказва съществено влияние върху състоянието не само на българската икономика и на българските финанси, а глобално в световен мащаб. Най-големите пътища за доставка на нефтопродукти и втечнен газ минават през водния път, който в момента е блокиран, а това предизвиква огромно напрежение и огромен скок в цените на петролните продукти. Цената на петрола е един от показателите, които влизат в макрорамката. Тази цена се използва, за да бъдат определени останалите показатели. Цената на петрола съответно оказва влияние и върху транспорта, и върху енергийния микс на държавата. Този конфликт в Близкия Изток оказва съществено влияние върху икономическото и финансовото развитие на всички държави по света – тези, които пряко зависят от доставката на петролни продукти от този регион, а това са по-голямата част от държавите в Европа, Азия. Така че в бюджетната прогноза е включено, доколкото може да бъде с точност определено докога ще продължи този конфликт, и влиянието върху цените на петролните продукти. Виждате, че при всяка една новина за постигането на споразумение в рамките на този конфликт между Иран и САЩ цените на горивата, цените на петролните продукти рязко поемат отражението на тази новина. Така че докога ще продължи този конфликт, аз не мога да кажа. Всичко това зависи доколко дипломацията и мерките, които се предприемат от двете страни – от САЩ и от Иран, ще бъдат успешни.
#75 · speech
Господин Донев, изтече Ви времето.
#76 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Колкото по-бързо приключи този конфликт, толкова по-добре за страните в конфликта и за тези, които косвено понасят всички ефекти от този конфликт. Това, което ще бъде заложно в макрорамката – да, ще бъде повишение на показателите. Това ще повлияе и на инфлацията, това ще повлияе и на приходната част на бюджета, така че всички тези цифри ще бъдат отразени. Благодаря.
#77 · speech
Благодаря Ви, господин Донев. Господин Василев, желаете ли реплика? Заповядайте за реплика, господин Василев.
#78 · speech
ПП
Благодаря, господин Донев. Чух от Вас за нефт, за петрол, но не чух за газ, което също е свързано; не чух за торове и за цялата агрохранителна верига, което също е свързано; за пластмаси, голяма част от производството на които също се случва в Персийския залив; за цялата електроника, тъй като 30% от хелия е в Персийския залив; както и за голяма част в цените на дрехи и обувки, тъй като вече имаме четири държави в Азия, които са минали от петдневна на четиридневна седмица, защото не могат да работят, защото нямат достатъчно суровини да работят пет дни. Ако всичко това се случи, без да имам пълната информация от Министерството на финансите, просто гледайки отвън, Вие може да очаквате допълнителни приходи от порядъка на около 7 млрд. евро тази година спрямо миналата година. Ако това не е заложено в макрорамката, мога да видя защо дефицитът не Ви излиза. Това обаче води след себе си и втората част на уравнението, която е, че при повишена инфлация, както Вие казахте, и очертаваща се криза в ключови вериги на доставки, каквато е агрохранителната верига, но не само, това означава, че трябва да се направи и пакет от антикризисни мерки в този бюджет и този пакет да бъде адекватен, така че българските граждани и българският бизнес да бъдат максимално защитени от ефектите на кризата. И според мен ще бъде смислено правителството поне да обяви какви ще бъдат ключовите мерки в този антикризисен пакет и какви са целите в него. Благодаря.
#79 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Желаете ли дуплика, господин Донев? Заповядайте.
#80 · speech
Заместник Министър-Председател Гълъб Донев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Василев, не споменах газа, не споменах пластмаса, не споменах торовете, не споменах текстила, обувките, облеклото и така нататък, защото е нормално всичко това да бъде отчетено и да бъде следено влиянието на показателите и цените в макрорамката. Действително, че при такава ситуация, когато има такъв конфликт с такова влияние и отражение върху икономиката и финансите на държавите и специално за България, трябва да има буфер в бюджета, който да може да поеме и такива антикризисни мерки. Това съответно ще бъде направено, но какви точно антикризисни мерки по отношение на ръста на цените или пък друга ситуация, която ще бъде създадена вследствие на този конфликт, трудно могат да бъдат разписани, но такъв буфер трябва да бъде заделен в бюджета, за да може да поеме една кризисна ситуация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#81 · speech
Благодаря Ви, господин Донев. За втория кръг от въпроси – въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Костадинов, за задаване на въпрос.
#82 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Вчера имаше среща на нашия министър-председател с гръцкия министър-председател и Кириакос Мицотакис постави въпроса за урегулиране на отношенията между България и Гърция по отношение на водите на река Арда. Българският министър-председател избегна да отговори – нито положително, нито отрицателно, на тази поредна гръцка претенция. И затова моят въпрос сега е към господин Пулев като към заместник министър-председател, който отговаря за околната среда и водите. Има ли намерение българското правителство, първо, да преразгледа абсолютно незаконно подписания протокол от миналата година, който според нас, от ВЪЗРАЖДАНЕ, няма никаква международноправна тежест, от страна на българското правителство тогава – на Росен Желязков, с гръцкото правителство; с който протокол беше незаконно удължена изтеклата спогодба за водите на Арда; с който протокол българските земеделци отново ще губят земя, тоест вода ще губят в полза на гръцките земеделци; с който протокол България на практика подари за още четири години, защото той е със срок до 2030 г., за четири години подари изключително големи обеми количества вода, при условие че заради климатичните промени в момента България всяка година има проблеми вече със засушаването на все по-големи части от територията на нашата страна? Въпросът е: смята ли българското правителство да преразгледа този незаконно подписан, висящ във въздуха протокол от миналата година, и на следващо място, смята ли да предоговори каквото и да било с Гърция, при условие че според правилата за функциониране на Европейския съюз държавите в рамките на Европейския съюз не са длъжни да договарят подобен тип взаимоотношения, защото техните планове за управление на водите в случая играят ролята на тази регулация, която, ако държавата примерно, да кажем, не беше в Европейския съюз, трябваше да се регулира с междудържавен договор? Така че въпросът ми към господин Пулев е: смята ли България да защити интереса си, националния си интерес, да защити българските земеделци както от Кърджалийска, така и от Хасковска област и да запази българските водни ресурси за България, а не да ги подарява на Гърция?
#83 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Заповядайте, господин Пулев, за отговор на така зададения въпрос.
#84 · speech
Заместник Министър-Председател Александър Пулев
Уважаеми господин Костадинов, запазването на националния суверенитет е топ приоритет на нашето правителство и това е видимо във всички наши действия. Предприели сме съответно вече редица стъпки да укрепим веригата на доставките, да заздравим всички проблеми в земеделието, да помагаме на местното производство. Аз съм участвал в редица разговори с господин Мицотакис, с президента Радев, с премиера Радев – вече в новото му качество, и ние под никаква форма няма да застрашим благоденствието и начина на правене на бизнес на малкия производител в страната. Това не означава, че ние не трябва да поддържаме партньорски, дори, бих казал, дипломатически и приятелски отношения с държавите в региона, които под всякаква форма подкрепят различни инициативи, свързани с военната мобилност, с транспортната свързаност, които също са част от гръбнака на българската икономика. Така че ние трябва да разглеждаме всеки казус холистично. Не можем да си позволим заради една тема да застрашим цялостно икономиката и по този начин да ударим още по-силно и по-негативно българските производители като един нежелан ефект. Правят се в момента редица правни анализи. Ще Ви държа в течение, разбира се, по каналния и прозрачен ред ще бъдете информирани своевременно за всички действия, които нашето правителство ще предприеме. Но нека да оставим все пак и юристите да си свършат работата и да не им влияем с такива крайни коментари тук от трибуната на Народното събрание, защото всички тези коментари влияят негативно върху преговорните процеси с нашите партньори. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#85 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Пулев. Господин Костадинов, желаете ли реплика?
#86 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Пулев, за съжаление, това, което аз разчетох като Ваш отговор в доста уклончивия Ви отговор, е че всъщност Вие говорите за преговори. Наричате това, за което ние говорим тук от трибуната – да защитим българския национален интерес, крайност. Не знам кое е крайното на това да мислим за българските граждани първо и после за всички останали. Няма никакъв проблем да продаваме вода на Гърция, няма никакъв проблем да продаваме вода и на Турция, и на всички останали наши съседи, с които бихме могли да имаме такъв тип взаимоотношения, макар че основно с Гърция и с Турция можем да го правим, но при едно много важно условие, господин Пулев: първо да има вода за нас! Предполагам, че сте съгласен с това, нали така? И никой не Ви казва да обявяваме война на Гърция или нещо друго. Аз просто казвам, че трябва да ангажираме нашия воден ресурс за българските граждани в Кърджалийска и в Хасковска област, а Вие ми казвате, че не бива сега да поставяме под въпрос преговорите, с което, между другото, казвате, че вече има преговори. Аз Ви подхвърлих неслучайно нещо, което съм сигурен, че Вие много добре знаете, а юристите пък още по-добре от нас двамата, взети заедно, знаят – че няма нужда от преговори, господин Пулев. Защото в Европейския съюз, когато имаш план за управление на водите – национален такъв, той замества всякакви такива междудържавни споразумения. Разбирате ли? Следователно гърците искат да направим нещо, което противоречи на правилата на Европейския съюз, а Вие говорите за преговори, което означава, че вече, на практика, сте се съгласили с тяхната теза. Не може да има преговори, защото, на практика, всичко е решено. От друга страна, ако нашият дебит позволява да захраним нашите земеделци и да продаваме вода на гърците, няма лошо – печелим по този начин. И ще Ви припомня, че имаме още една спогодба, която беше сключена много предателски през 1995 г., влезе в сила 1996 г. – за водите на Места. Тя изтича през 2031 г. Това ще бъде след края на Вашия мандат, ако го довършите, така или иначе. Но въпреки всичко трябва да се гледа и в перспектива там, защото, когато говорим за национален интерес, той е над всичко. И ако Вие наричате защитата на националния интерес нещо крайно, очевидно имаме много различни, диаметрално противоположни, полярни разбирания за това какво означава крайност. Защото за нас това не е крайност, а задължение! Ако за Вас задължението да пазите националния интерес, е крайност, не Ви е мястото на тази банка.
#87 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Уважаеми господин Пулев, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#88 · speech
Заместник Министър-Председател Александър Пулев
Господин Костадинов, показвате, така, завиден жар, енергия. Ние споделяме Вашите приоритети и визия от гледна точка на защитата на националната сигурност и суверенитет. Аз си позволих да използвам тази дума „крайност“ във връзка и по-скоро в контекста на Вашите изказвания, които са свързани с незаконност, с предателство. Не смятам, че това са квалификации и епитети, които под някаква форма обрисуват към момента реалното състояние на разговорите с нашите гръцки партньори. Едното решение няма да е за сметка на другото решение. Мисля, че вече доказахме устойчиво какво ще бъде поведението на нашето управление, на премиера Радев. Реално ние ще търсим винаги решение от взаимен интерес. Ако имаме самочувствието и възможността да проведем такъв разговор с президента Тръмп, уверявам Ви, че ще имаме същото самочувствие и увереност да проведем този разговор и с Мицотакис. (Ръкопляскания от ПБ.)
#89 · speech
ПБ, от място
Браво!
#90 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Пулев. Уважаеми дами и господа народни представители, с това приключи и вторият кръг от актуални въпроси към четиримата заместник министър-председатели. Благодарим на заместник министър-председателя и министър на финансите Гълъб Донев, както и на заместник министър-председателя и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев, както и на заместник министър-председателите Иво Христо и Атанас Пеканов за участието им в парламентарния контрол по чл. 105 от Правилника на Народното събрание. Уважаеми колеги, заседанието продължава в 11,00 ч. с парламентарен контрол по чл. 92 и следващите от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. (След почивката.)
#91 · speech
Уважаеми дами и господа народни представители, продължаваме заседанието. Преминаваме към следващата точка от програмата на Народното събрание за тази седмица: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Първоначално, на основание чл. 93, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, представям информация за постъпили писмени отговори на въпроси и питания за периода 29 май – 4 юни 2026 г. Писмен отговор от: - заместник министър-председателя и министър Александър Пулев на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Велислава Петрова-Чамова на два въпроса от народния представител Атанас Славов; на въпрос от народния представител Стела Николова; - министър Георги Вълчев на четири въпроса от народния представител Анна Бодакова; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на три въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Чило Попов; - министър Георги Пеев на въпрос от народния представител Йордан Терзийски; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - заместник министър-председател и министър Гълъб Донев на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Димитър Стоянов на въпрос от народния представител Атанас Славов; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Евтим Милошев на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Йордан Терзийски; - министър Енчо Керязов на 3 въпроса от народния представител Джипо Джипов; - министър Иван Василев на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - министър Иван Демерджиев на въпрос от народния представител Атанас Славов; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Сейфи Мехмедали; на въпрос от народния представител Стела Николова; - министър Катя Ивкова на въпрос от народния представител Стефан Апостолов; на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; - министър Николай Найденов на въпрос от народния представител Атанас Славов; - министър Пламен Абровски на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Христо Терзийски; - министър Росица Карамфилова-Благова на въпрос от народния представител Катя Панева; на въпрос от народния представител Георги Николаев Георгиев. Съгласно програмата, преди да продължим с парламентарния контрол, искам да дам думата за декларация – заповядайте.
#92 · speech
ПП
Благодаря, госпожо Председателстваща. Народни представители, уважаеми господин Министър! Декларация от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ относно скандала с незаконното строителство в местността Баба Алино в община Варна. През последните седмици цялото общество следи с огромен интерес ситуацията около масовото незаконно строителство в местността Баба Алино край Варна и си задава въпроса: как е било възможно да се проведе незаконна сеч в огромни размери и да се появи едно цяло незаконно селище в третия по големина град в България, като държавата да не реагира чак до момента на продажбата на имоти без строителни книжа на трети добросъвестни лица? Заедно с това обаче се води и усилена и подмолна кампания за всичко случващо се да бъде обвинен кметът на Варна, като се избегне ловко въпросът: защо скандално са бездействали почти всички контролни институции, правозащитни и правоохранителни органи и защо Държавната агенция за национална сигурност е позволила и благословила, на практика, разрастващите се незаконни дейности, като е отменила заповедта за експулсиране на основния инвеститор в тези обекти, съсобственика на корпорация КУБ – украинския гражданин от руски произход Олег Невзоров? Началото на тази безпрецедентна сага на беззаконие и политически чадъри е през 2021 г. Тогава фирма придобива чрез заменка, в управлявана над 15 години от ГЕРБ община, огромен терен в територия на горския фонд, където строителството е абсолютно забранено до промяна на предназначението на земята. След това корпорация КУБ изкупват този терен. Сагата продължава с издаването на три удостоверения за търпимост от главния архитект на район „Приморски“ през месец май 2023 г., чрез които се придава статут на привидна законност на 21 сгради в този парцел, 19 от които са построени след 2021 г., но се твърди в нотариални декларации с невярно съдържание, че същите са построени преди 31 март 2001 г. Това също се случва по време на управлението на кмета Иван Портних, тоест на ГЕРБ. Портних лъже, че до края на мандата му там сгради не е имало, а само празен терен с две постройки от соца. Преди построяването и фактическото узаконяване по този начин на тези сгради е осъществена и първата голяма сеч в този горски терен. Така се отваря пътят към бъдещото голямо строителство и започва рекламно-информационна кампания от корпорацията КУБ чрез фирмата Forest Club за продажби на зелено на къщи и самостоятелни обекти в сгради, започва и захранването с ток и вода на сградите, както и поетапното им нанасяне в кадастъра – под невиждащия поглед на държавните контролни органи, ситуирани към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, управлявано от коалицията ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС. На 26 октомври 2023 г. от Регионалната дирекция по горите и Държавното горско стопанство във Варна извършват проверка по сигнал и се установява голяма незаконна сеч и строителство в местността, като е съставен протокол и доклад и са уведомени Община Варна, МВР, а на по-късен етап и прокуратурата. Все още кмет е Иван Портних, който обаче нищо не знае. На 4 декември 2024 г. Районната прокуратура във Варна образува досъдебно производство за незаконна сеч в местността Баба Алино за отсичане на 41 дървета от горския фонд, но не включва в това производство установеното повече от година по-рано и реализирано вече незаконно строителство. Едва на 24 януари 2025 г. е образувано досъдебно производство за подаване на декларации с невярно съдържание, удостоверяващи, че постройки в района са съществували преди 31 март 2001 г., а главният архитект на район „Приморски“ дори не е разпитан по това производство. Чак на 13 май тази година Районната прокуратура образува досъдебно производство за използване на неистински удостоверения за търпимост пред Службата по кадастъра и дирекция „Местни данъци“, но за периода 26 януари – 4 февруари 2026 г. А на 27 май – преди няколко дни буквално, Областната дирекция на МВР – Варна, изпраща доклад в Районна прокуратура – Варна, с материалите от извършената проверка за незаконните сгради, като преписката е изпратена по компетентност на Окръжна прокуратура – Варна. Големият извод тук е, че въпреки всички сигнали и сезирания от контролните органи, от Общината и гражданите прокуратурата във Варна през цялото време бездейства, като така съществено улеснява разрастването на незаконното строителство и щетите за бъдещи купувачи на имоти, като едва на 28 май 2026 г. изпраща сигнално писмо до Регионалната нотариална камара във Варна с предупреждение за незаконно строителство в местността Баба Алино и квалифицира удостоверението за търпимост, издадено от главния архитект на район „Приморски“, като неистинско. Доста интересни са и непоследователните действия на ДАНС, въпреки активните действия в началото на строителството, когато са сезирани от Регионалната дирекция по горите, изпратен е даже доклад до премиера, президента и председателя на Народното събрание, както и до – изненада от вчера! – изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов с данни за извършени престъпления при строителството в тази местност. Сарафов обаче очевидно не е реагирал на този доклад и не е упражнил правомощията си по надзора за законност, за да провери работата по преписките и вече образуваното досъдебно производство във Варна и прехвърлянето му като топка за тенис от Районната и Окръжната прокуратура във Варна – без нито едно полезно действие до май тази година. Впоследствие председателят на ДАНС тогава – Деньо Денев, първо издава, а след няколко дни отменя заповед за експулсиране на боса на корпорация КУБ – с неизвестни мотиви, като така улеснява съществено престъпната дейност. А през това време Комисията за противодействие на корупцията на Антон Славчев и прокуратурата на Сарафов арестуват варненския кмет и той прекарва повече от пет месеца в ареста. През това време строителството се разраства с бесни темпове, а в Службата по кадастъра се нанасят постройки и сгради, издават се кадастрални номера, после масово – нотариални актове на новите собственици, а банки вписват ипотеки и отпускат кредити за покупко-продажби. ДНСК пък някак си не забелязва, че в имота има четири трафопоста и свързана електроразпределителна и ВиК мрежа, което автоматично праща нещата в първа до трета категория строителство, тоест в компетентността на ДНСК. И логичният въпрос е: как може да има трафопостове, свързани с електромрежа без знанието на електроразпределителното дружество и без ДНСК да забележи това? През цялото това време държавата се управлява от коалицията ГЕРБ, БСП, ДПС. Когато в Антикорупционната комисия – в късната есен на 2025 г., председателят ѝ Златан Златанов от ПП ВЪЗРАЖДАНЕ прави опити за изслушване на шефа на ДАНС Деньо Денев, мнозинството на ГЕРБ и ДПС в 11 последователни заседания го бламират, което ясно показва и кой е прикривал престъпната схема. Като добавим факта, че едно от най-ярките лица на КУБ-овата рекламна кампания е млада госпожица от партията на скандално известния във Варна мастит бизнесмен Даниел Славов – Дънката, помагал дълго на ГЕРБ за изборите, нещата стават още по-ясни. Единствените органи и институции в случая, които констатират незаконно строителство в различни периоди и се опитват да го преустановят, са Регионалната дирекция по горите и кметът на Варна Благомир Коцев, който дори от ареста упълномощава на 1 септември 2025 г. директора на „Управление на сигурността и контрол на обществения ред“ Александър Драгнев да се спре строителството на пет едноетажни сгради – същия господин Драгнев, който сега, след проверките, е уволнен от Община Варна, защото очевидно не е приложил тази заповед. Едва на следващия ден, на 2 септември, Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ на нарочна пресконференция съобщава, че в местността Баба Алино – между Кабакум и курортен комплекс Златни пясъци, се извършва незаконно строителство и масова сеч на гори. На следващия ден, след като кметът Коцев е поискал спиране на строителството, започва голямата активност на ВЪЗРАЖДАНЕ по темата. Накрая остават изводите, а те са политически: държавата или съзнателно е отсъствала, или тайно е подпомагала мегапроекта за незаконния и мистичен горски рай на корпорацията КУБ, а това очевидно се е случвало с висша политическа протекция, която няма как да дойде от друго място освен от управляващите тогава ГЕРБ и ДПС. Най-активни в затварянето на очи, или косвено подпомагащи действията на корпорацията, са били прокуратурата – с бездействието си, и ДАНС – с избирателните си действия, особено след смяната на местното ръководство на ДАНС през август 2025 г., което пак поразително съвпада с периода на ареста на варненския кмет. Всъщност точно този скандален арест на кмета на Варна на 8 юли 2025 г., непосредствено преди отмяната на заповедта за експулсиране на боса на КУБ Невзоров, умишлено или не е дал възможност за рязко разрастване на незаконното строителство и придаването на форма на законност чрез нанасяне на сградите в кадастъра, което е стартирало масовите продажби. Зад всичко това е стояла държавата обаче, а не Общината, която със скромните си възможности се е опитвала да го спре. Може би онази държава с голямо Д, която се очакваше ГЕРБ и новоначалното ДПС да построят. В момента най-викащи за оставки и отговорност са от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, които също обаче не са виждали нещата до септември 2025 г. и едва след първите заповеди за спиране на строителството се активизират по темата. Те и сега действат активно, но с поне едно затворено око, доколкото в цялата схема на сложна престъпна дейност не откриват нито ГЕРБ, нито ДАНС, нито прокуратурата, а за дънките отричат по съветски модел, но нямат нищо против да ги носят. Варна има нужда от компетентно и отговорно към гражданите управление, понеже от много години се управляваше по собствени закони – тези на престъпните схеми и омертата на мълчанието. Затова именно този случай дава възможност да се разплетат мрежите на влияние и зависимости и да се затвори портата на беззаконието. А това става само с намиране на истината, доказателствата и безкомпромисното прилагане на закона спрямо всички. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП.)
#93 · speech
Заповядайте за процедура.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата ми е по начина на водене към Вас. Ще бъда градивен. Моля Ви да обсъдите заедно с останалата част от ръководството на Народното събрание начини за информиране на новите народни представители по отношение на това каква е била дейността на предходните Народни събрания. Казвам го най-добронамерено и съм сигурен, че ще погледнете градивно на моята процедура. Защо го казвам? Защото, госпожо Председател, в миналото Петдесет и първо народно събрание, в есенната му сесия, партия ВЪЗРАЖДАНЕ председателстваше Комисията за контрол над службите за сигурност. Златан Златанов беше народният представител от ВЪЗРАЖДАНЕ, който беше председател на тази комисия. Единадесет поредни седмици нашият председател беше заложил в дневния ред на заседание на тази комисия точка за изслушване на изпълняващия функциите председател на ДАНС Деньо Денев с предмет дейността на украинската групировка КУБ. И единадесет поредни пъти, уважаема госпожо Председател, мнозинството на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Има Такъв Народ“ саботираше с липсата на кворум заседанията на тази комисия и не допусна 11 поредни седмици, по време на есенната сесия на Петдесет и първото народно събрание, провеждането на заседания на Комисията за контрол над службите, председателствана от ВЪЗРАЖДАНЕ, и по този начин осуети възможността изпълняващият към този момент функциите председател на ДАНС Деньо Денев да отговори на въпросите защо е издавал заповеди за екстрадиция, и по-важното – защо е отменял собствената си заповед за екстрадиция и дали е имало политическо влияние на определени парламентарни групи и политически партии, които управляваха към онзи момент, върху неговата дейност. И именно затова, госпожо Председател, молбата ми е наистина да обсъдите с останалата част от ръководството на Народното събрание начин за информиране на народните представители за дейността на предходните Народни събрания и съответно на съответните комисии и действията на техните председатели. Само по този начин, госпожо Председател, ние ще избегнем това да се правят определени манипулации и внушения по време на пленарната дейност на Народното събрание. Благодаря Ви.
#95 · speech
Благодаря Ви, господин Петров.
#96 · speech
ПП, от място
Искам лично обяснение.
#97 · speech
Процедурата беше към мен, господин Величков. Не, той не Ви спомена. (Реплики.) Моля Ви, не Ви спомена! (Народният представител Велислав Величков се качва на трибуната. Уточнения между председателя и народния представител Велислав Величков.)
#98 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Той е пропуснал цял текст от декларацията. Всичко това, което го каза, аз го казвам.
#99 · speech
Само да обърна внимание, по отношение на декларация не мога да…
#100 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Ами не можеше и по начина на водене. (Реплика от народния представител Петър Петров.) Господин Петров, Вие бяхте отвънка. Това го има в декларацията.
#101 · speech
Само секунда. Може ли да не влизате…
#102 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Това го има в декларацията.
#103 · speech
Той не Ви е споменал.
#104 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Ама значи аз… Не, не, не, тук вече не съм съгласен! Господин Петров каза, че не съм казал нещо, което съм го казал.
#105 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не съм Ви споменал. (Реплики.)
#106 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Така де, ама за трети път се случва моето име да се споменава и Вие да не ми давате възможност. (Реплика от народния представител Петър Петров.)
#107 · speech
Той не Ви спомена.
#108 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Напротив, каза да информирате новите народни представители какво се е гледало в Народното… (Реплика от народния представител Петър Петров.) Ама недей закъснява, влез и чуй какво се говори. Това го има в декларацията. Сега ще ти го оставя специално, защото пак не ми дават… (Уточнения между народните представители Велислав Величков и Петър Петров. Народният представител Стою Стоев излиза на трибуната.)
#109 · speech
Господин Стоев?
#110 · speech
ПП, встрани от микрофоните
Процедура по начина на водене.
#111 · speech
Заповядайте.
#112 · speech
ПП
Уважаема госпожо Председател, моля Ви да обърнете внимание на преждеговорящия народен представител, че именно по негово предложение влезе в Правилника един текст – в нашия правилник, който ние вече прилагаме, защото е публикуван в „Държавен вестник“, че по повод декларации са забранени всякакви процедури, реплики, коментари, изказвания и така нататък. Така че, госпожо Председател, моля да не допускате повече такива реплики, процедури, които реално отговарят и имат допълнително касателство към направената декларация, защото това е нередно и е по предложение на същата тази група, която в момента злоупотреби с това право. Благодаря Ви!
#113 · speech
Благодаря Ви, господин Стоев. Взимам си бележка и преминаваме съгласно програмата за парламентарен контрол към първия въпрос. А първият въпрос е към господин Евтим Милошев – министър на културата. Добре дошли, господин Министър! Въпросът е от народния представител Александра Красимирова Стеркова относно освободени членове на Съвета на директорите на „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ ЕАД. Заповядайте, госпожо Стеркова, в рамките на две минути да изложите въпроса си.
#114 · speech
ДБ
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Милошев, „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ е едно от най-значимите държавни културни и конгресни предприятия в страната. Дружеството има ключова роля в организирането и провеждането на национални и международни културни, образователни, обществени и бизнес събития, поради което ефективното, стабилно и предвидимо управление е от съществено значение както за изпълнението на неговата обществена мисия, така и за защитата на държавния интерес. В началото на 2024 г. е сформиран нов състав на Съвета на директорите след проведени конкурсни процедури по реда на Закона за публичните предприятия и Правилника по неговото прилагане. Част от членовете са били избрани след конкурс, проведен от Агенцията за публичните предприятия, а останалата – след конкурсна процедура, проведена от Министерството на културата. Всички са назначени с предвиден в Закона и договорите им петгодишен мандат. В рамките на по-малко от две години обаче са извършени многократни промени в състава на Съвета на директорите, включително предсрочно освобождаване на членове, избрани след конкурсни процедури, назначаване на временни членове и последващи нови назначения. За кратък период са вземани и отменяни решения, свързани с ръководството на дружеството, включително относно неговия изпълнителен директор. В резултат на тези действия към настоящия момент Съставът на съвета на директорите е в значителна степен различен от първоначално избрания. Тази динамика поражда въпроси относно устойчивостта на управлението, последователността и политиката на принципала и ефективността на механизмите за подбор и контрол. Предвид изложеното е необходимо да бъде предоставена информация относно основанията за многобройните извършени промени в управлението, както и относно осъществявания контрол върху дейността на дружеството през периода досега. В този смисъл моля да отговорите на въпроса: при каква процедура са освободени членовете на Съвета на директорите на НДК и са назначени нови членове и извършвани ли са одити, проверки или други форми на контрол върху дейността на дружеството за периода от началото на 2024 г. до настоящия момент? Благодаря.
#115 · speech
Благодаря Ви, госпожо Стеркова. Уважаеми господин Министър, заповядайте в рамките на три минути да отговорите на така поставения въпрос.
#116 · speech
Министър Евтим Милошев
Споделям интереса Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Стеркова, в отговор на поставения въпрос Ви информирам, че вписването от 25 ноември 2025 г. по партидата на „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ ЕАД отразява приключването на процедурата по избор на независими членове на Съвета на директорите, проведена по реда на Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия. С решение на министъра на културата от 10 януари 2025 г. и 19 февруари 2025 г. на основания чл. 53, ал. 5 от Правилника временно до провеждането на конкурсна процедура, но за срок, не по-дълъг от шест месеца, за независими членове на Съвета на директорите са били назначени госпожа Петя Станиславова Иванова и госпожа Марияна Христова Арсенова-Владимирова. С последващо решение от 19 август 2025 г. министърът на културата е открил конкурсна процедура за избор на двама независими членове на Съвета на директорите. С писмо от 6 ноември 2025 г. Комисията за номиниране към Агенцията за публичните предприятия и контрол е представила резултатите от конкурсната процедура и номинираните кандидати. Въз основа на резултатите от конкурсната процедура с протоколно решение от 12 ноември 2025 г. министърът на културата е освободил временните членове на Съвета на директорите госпожа Петя Станиславова Иванова и госпожа Марияна Христова Арсенова-Владимирова, като със същото решение за независими членове с мандат от пет години са избрани класираните на конкурсната процедура госпожа Марияна Христова Арсенова-Владимирова и госпожа Емилия Иванова Петкова. Отново казвам, датата е 12 ноември 2025 г. Посочените обстоятелства са вписани в търговския регистър и в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел на 25 ноември 2025 г. По втората част на въпроса – относно извършени одити през периода 2024 г. досега, Ви информирам, че през 2024 г. са проведени два одитния ангажимента за консултиране. Първият е одитен ангажимент за консултиране с предмет „Изразяване на мнение относно законосъобразността на финансовата дейност в „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ ЕАД“, включително клон Варна през 2023 г. Вторият е одитен ангажимент за консултиране с предмет „Изразяване на мнение относно законосъобразността на взети управленски решения, свързани с провеждане на обществени поръчки, назначаване, преназначаване и освобождаване на служители и подписване на извънсъдебни спогодби в „Национален дворец на културата – Конгресен център София“ ЕАД през 2024 г. Във връзка с констатираните нарушения в областта на обществените поръчки заверено копие от доклада е изпратено на Агенцията за държавна финансова инспекция за предприемане на действия по компетентност. Надявам се, че бях изчерпателен. Благодаря Ви.
#117 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаема госпожо Стеркова, желаете ли реплика? Да, заповядайте.
#118 · speech
ДБ
Уважаеми господин Министър, много благодаря за информацията. По-голямата част от информацията, която изнесохте, е публична и се намира по партидата на дружеството в търговския регистър и в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Моят въпрос беше по-скоро свързан с това какви са основанията, на които са освободени членове, за които е проведена конкурсна процедура. И във връзка с двата одита: можете ли да кажете какви са най-общо направените констатации? Или в противен случай ще поискам по 139 копия от докладите, за да се запознаем. Благодаря.
#119 · speech
Благодаря Ви, госпожо Стеркова. Уважаеми господин Министър, за дуплика? Заповядайте.
#120 · speech
Министър Евтим Милошев
Аз отговорих възможно най-кратко и най-конкретно по така поставените въпроси. Що се отнася до тази информация, която е доста по-конкретна, Ви предлагам: подайте го в Министерството и ще Ви предоставим много конкретна информация от всичко, с което разполагаме. Благодаря Ви.
#121 · speech
Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Свилен Петров Трифонов – относно неизпълнение на клаузи от Споразумение от 13 февруари 2026 г. между Министерството на културата и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ относно въвеждането на единен входен билет и система за електронен контрол на достъпа в Архитектурно-парков комплекс „Двореца“ – Балчик. Заповядайте, господин Трифонов, в рамките на две минути да изложите въпроса си.
#122 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! На 13 февруари 2026 г. между Министерството на културата – чрез „Културен център „Двореца“ – Балчик, и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – чрез Университетската ботаническа градина – Балчик, е подписано Споразумение за съвместно управление и координация на дейностите в Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“ и Университетската ботаническа градина. Съгласно Раздел II, т. 4 от Споразумението страните се съгласяват да въведат система за електронен контрол на достъпа и единен входен билет за посетителите, като приходите от продажбата на билетите се разпределят поравно между двете страни. В т. 5 е предвидено отношенията, свързани със съвместната доставка, монтаж и обслужване на системата за електронен контрол на достъпа, да бъдат уредени в отделно споразумение. Към настоящия момент обаче продължават да съществуват публични съмнения и сигнали, че процесът по окончателното обединяване на билетния режим и системата за достъп между двете институции не е финализиран в пълния му обем въпреки значението му за нормалното функциониране на Комплекса и за качественото обслужване на посетителите в условията на предстоящ активен туристически сезон. Във връзка с гореизложеното отправям към Вас следния въпрос, на който моля да получа устен отговор, какъвто очаквам в днешното заседание, а именно: какви са причините към настоящия момент да не е окончателно финализирано обединението на системата за електронен контрол на достъпа и единния билетен режим между „Културен център „Двореца“ – Балчик, и Университетската ботаническа градина – Балчик, кога се очаква процесът да бъде окончателно приключен и предвижда ли Министерството на културата това да се случи преди началото на активния туристически сезон, като – тук отварям една скоба – той вече, може да се каже, че започна? Благодаря.
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Трифонов. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#124 · speech
Министър Евтим Милошев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Трифонов, интересна подробност е, че през 2024 г. в качеството ми на служебен министър на туризма този въпрос седеше със същата сила. Сега, няколко години по-късно, той отново се връща като тема – вече в качеството ми на министър на културата. Запознат съм много добре с този казус и от информацията, която излезе преди една година, че този въпрос е решен, беше един много позитивен сигнал. Не съм убеден обаче, че към днешна дата нещата стоят по този начин. Ето го моя много конкретен отговор по този въпрос. Въпросът за обединяването на системата за електронен контрол на достъпа и въвеждането на единен билетен режим между Архитектурно-парков комплекс „Двореца“ – Балчик, и защитена местност Ботаническа градина – Балчик, е от съществено значение както за подобряване на обслужването на посетителите, така и за по-ефективна организация на туристическия поток в комплекса – това, което и Вие казахте. Министерството на културата подкрепя въвеждането на единен, ясен и удобен за посетителите билетен режим. Целта е гражданите и туристите да ползват по-добра услуга – без административно усложняване и без дублиране на режими за посещение на един общо възприеман културно-туристически комплекс, какъвто са и Двореца, и Градината. В тази връзка в подписаното на 13 февруари 2026 г. Споразумение между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Министерството на културата чрез Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ – Балчик, изрично е предвидено двете страни да въведат система за електронен контрол на достъпа и единен входен билет за посетителите. Към настоящия момент процесът не е окончателно финализиран, тъй като подписаното споразумение урежда принципната рамка на сътрудничество, но практическото въвеждане на системата изисква допълнителни технически, организационни, финансови и процедурни действия – много конкретно съм ги изброил. На първо място, следва да бъде уреден конкретният ред за съвместна доставка, монтаж и обслужване на системата за електронен контрол на достъпа. Самото споразумение предвижда отношенията между страните във връзка със системата да бъдат уредени в отделно споразумение при прилагане на разпоредбите на Закона за обществените поръчки. На второ място, необходимо е да бъдат съгласувани техническите параметри на системата – контролът на входовете, отчетността на продадените билети, администрирането на различните категории билети, разпределението на приходите и организацията на туристическия поток. На трето място, следва да се гарантира, че въведеният режим ще съответства едновременно на статута на Архитектурно-парковия комплекс като културна ценност и на режима на защитената местност Ботаническа градина – Балчик. Следователно причините процесът да не е окончателно приключен към настоящия момент, не са свързани с липса на воля за въвеждане на единен режим, а с необходимостта договорената принципна рамка да бъде приведена в практически приложим механизъм – технически обезпечен, финансово отчетен и законосъобразен. Министерството на културата ще изиска от „Културен център „Двореца“ – Балчик, актуална информация за етапа, на който се намират подготовката на допълнителното споразумение, техническото задание и необходимите действия по Закона за обществените поръчки. Ще бъде поискан и конкретен график за въвеждане на системата. Очакването е процесът да бъде приключен след финализиране на допълнителното споразумение между страните, провеждане на необходимите процедурни действия и техническото въвеждане на системата в експлоатация. Министерството на културата ще продължи координацията с всички заинтересовани страни, така че договореният единен билетен режим и електронният контрол на достъпа да бъдат реализирани във възможно най-кратък срок и по начин, който гарантира удобството за посетителите, прозрачността на приходите и законосъобразното управление на обекта. За срок не мога да Ви кажа. Желанието на всички ни е това нещо да се случи най-после, но от позицията, от която Ви отговарям, смятам, че трябва да бъде законосъобразно. Надявам се, че бях достатъчно изчерпателен по един въпрос, за който смятам, че няма обратна теза. И се надявам с обща работа да имаме позитивно решение скоро. Не вярвам, че ще бъде в рамките на този туристически сезон, но каквото е необходимо да се направи от Министерството на културата, както и на изпълнителната власт, смятам, че ще бъде направено. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#125 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми господин Трифонов, за реплика – заповядайте.
#126 · speech
ДБ
Уважаеми господин Министър, с цялото ми уважение към Вас, достигам до извода, че изразът, че сериалът „Докато свят светува“ ще продължи дотогава, е възникнал след някаква подобна ситуация. Това, което ми казахте, е, че липсва капацитет, воля и желание по най-бързия начин да бъде организирана една обществена поръчка, да бъде поискано обяснение от ректора на Софийския университет защо така яростно се опъва на това да бъде въведена една каса, и дали това е свързано с начина, по който се събират и след това отчитат средствата, които в голямата си част са пари в брой. Вие казахте, че ще искате информация от Двореца какво се случва с поръчката. Аз сега ще Ви кажа. Поръчката вече има някакви предварителни рамки като задание и се очаква становището на Софийския университет. Такова становище очевидно е, че няма да дойде. Вие казахте нещо друго – от каква позиция отговаряте. Вие отговаряте от позицията на министър, подкрепен от пълно мнозинство тук, в тази зала. Ако Вие в такава ситуация не можете да решите този проблем, аз съм убеден, че той никога няма да бъде решен и не защото не може да бъде решен, а защото няма желание и воля това да се случи! Благодаря.
#127 · speech
Уважаеми, господин Министър, дуплика желаете ли? Заповядайте.
#128 · speech
Министър Евтим Милошев
Разбира се. Това, което мога да Ви кажа, е, че съм напълно съгласен с всичко, което казвате, но все пак бъдете толерантен. Този казус, в това ми качество, седи от няма и две седмици пред мен. Дайте ни шанса да решим този въпрос. Да, всички предпоставки са налице. И това, което мога да заявя смело, е, че лично ще се ангажирам с решаването на този тъй дълъг проблем. Ще се въздържа от коментарите, които Вие казахте – какви са причините това да се случва, защото говоря в институционално качество, а не в лично качество, така че мога да се съглася само с това, което казвате, и да поема този ангажимент, защото той не е ангажимент на Министерството просто хей така или пък на народното представителство просто хей така – това е нещо, което има огромно значение за Балчик, за региона, за тази културно-историческа ценност. И смятам, че отношенията между Университета и Културно-историческия комплекс са нещо, което може да бъде решено, въпреки всички субективни обстоятелства. Благодаря Ви.
#129 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Петър Николаев Петров – относно неработещо народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ в град София. Заповядайте, господин Петров, в рамките на две минути да изложите въпроса си.
#130 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! Преди две години, докато бяхте служебен министър, сте ми оказвали съдействие – надявам се да получа такова и сега по следния случай, касаещ сградата и дейността на Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ в квартал „Редута“ в град София. Години наред стои затворено, а жителите на квартала опитват да постигнат възобновяване на дейността му. Изглежда, че всички институции в държавата знаят за проблема, но никой до момента не предприема действия, за да намери решение. С Георги Хрисимиров, който е нашият координатор за Двадесет и четвърти МИР, на основание № 139 от Правилника сме отправили питане до кмета на район „Слатина“ Георги Илиев и Столичната община относно получаваното финансиране от това читалище. Отговорът, който получихме от кмета на район „Слатина“, е, че в периода 2019 – 2023 г. читалището е получило под формата на субсидия близо 200 хил. лв. В същия отговор, забележете, става ясно, че от страна на Районната община са извършени няколко проверки, които са установили, че не се е извършва никаква културна, образователна или каквато и да е друга дейност. Ако това е така, то е нарушение на чл. 3 от Закона за народните читалища. От същите проверки е констатирано, че сградата на самото читалище е в лошо състояние, за което е издадена заповед съгласно чл. 195, ал. 4 от ЗУТ, с която се задължава собственикът да извърши в определен срок необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправянето му. Въпреки тези факти в отчетите на читалището, забележете, за последните пет години се излага информация за активна читалищна дейност, включително публични мероприятия, като различни програми, проведени на място, печатане, разпространение и съхранение на книжни издания, реставриране на архивни единици, практически занимания както с възрастни, така и с деца. Аз лично се съмнявам в достоверността на тази информация. Онзиден отидохме там с Георги Хрисимиров – сградата е в изключително лошо състояние, затворена, запусната. За съжаление, намерихме отвън следобед да се консумира алкохол, лица уринираха там. Изключително грозна и трагична гледка! (Показва снимки на видеостената.) Този въпрос е бил поставян на двама предходни министри на културата, които поеха ангажимент, но за съжаление, не направиха нищо по повдигнатия казус. Липсва информация извършена ли е проверка на дейността на читалището, на разходваните средства, с които е било финансирано, на възможността да бъде прекратено поради липса на дейност, и така нататък. Общественият интерес е най-важен, затова Ви задавам следния въпрос: какви мерки можете да предприемете като министър на културата, за да могат жителите на квартал „Редута“ да получат едно работещо читалище, което да е с отворени врати и да изпълнява културно-просветните цели, които са заложени в Закона за народните читалища, а не да изглежда покъртително, като безстопанствена сграда – на снимките, които прожектирам в момента? Благодаря Ви.
#131 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така зададения въпрос. Колеги, преди да дам думата за отговор на господин министъра, искам само да Ви помоля: моля в рамките на две минути да изложите Вашите въпроси, наистина отговорите Ви да бъдат в рамките на три минути! Благодаря Ви много.
#132 · speech
Министър Евтим Милошев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Петров! Не съм запознат с този казус лично, единствено и само документално. За мен това е нов казус. Не бих искал да се превръщам в третия министър, който поема ангажимент и не го изпълнява, тоест това вече е някакъв ангажимент, този диалог, който в момента осъществяваме. Ето как стоят фактите, които се съдържат в отговора: Министерството на културата е запознато с поставения от Вас въпрос относно Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ в столичния район „Слатина“. В Министерството е постъпвала информация от кмета на район „Слатина“ за липсата на реално осъществявана читалищна дейност, както и за състоянието на сградния фонд, стопанисван от читалището. Районната администрация е установила, че в обекта не се осъществява културно-образователна или друга дейност, присъща на едно действащо народно читалище. По разпореждане на Министерството на културата е извършвана проверка и от Регионален експертно-консултантски и информационен център „Читалища“ – София. Констатациите от тази проверка потвърждават данните, постъпили от район „Слатина“. Както се казва, дотук сме на едно мнение. Междувременно през 2023 г. 220 граждани от местната общност са учредили ново Народно читалище на същия адрес. Това показва, че в квартал „Редута“ има реална гражданска енергия, желание и готовност за възстановяване на читалищната дейност. Министерството на културата оценява тази гражданска инициатива като важна възможност проблемът да бъде решен не само формално, а практически чрез осигуряване на условия за действащо читалище, достъпно за жителите на квартала. Министерството на културата няма законови правомощия административно да отстрани органите на едно читалище, нито едностранно да въведе друго юридическо лице във владение на сградата. Народните читалища са самоуправляващи се юридически лица с нестопанска цел. Въпросите, свързани със собствеността, фактическото ползване и предоставянето на помещения, следва да се решават с участието на компетентните органи на Столичната община и разбира се, район „Слатина“. Министерството на културата има ясна институционална роля и ще я упражнява активно. Министерството ще изиска пълна информация от Столичната община и район „Слатина“ относно собствеността на сградата, правното основание, на което тя е предоставена за читалищна дейност, както и дали съществува действащ договор или друг акт за ползването ѝ от Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г“. И уверявам Ви, това ще стане много бързо. Министерството ще съдейства за координация между район „Слатина“, Столичната община и представителите на новорегистрираното читалище с цел намиране на законосъобразен и практически приложим механизъм за възстановяване на читалищната дейност в квартала. Същевременно ще бъдат предприети мерки за разрешаване на висящия проблем с читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ В случай че бъдат установени обстоятелства по чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за народните читалища, то Министерството на културата ще предприеме необходимите мерки да сигнализира на компетентните органи. Целта на Министерството на културата е не само да бъде установено състоянието на неработещото читалище, за което вече стана въпрос и от Вашите снимки, а да бъде подпомогнат положителният процес, който вече е започнал чрез гражданската инициатива за ново читалище. Убедени сме, че когато има активни граждани, регистрирано читалище и готовност за работа, институциите следва да съдействат този потенциал да бъде реализиран в интерес на жителите на квартал „Редута“. Благодаря Ви.
#133 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Господин Петров, желаете ли реплика? Заповядайте.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Съгласен съм, че това е нов казус за Вас. Вие в момента имате уникалната възможност да се превърнете в първия министър, който да влезе в едно работещо Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ в квартал „Редута“. Тъкмо щях да кажа, че не е точно така – че няма законов механизъм, и Вие посочихте какъв е законовият механизъм – чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за народните читалища, който казва: „Читалището може да бъде прекратено по решение на общото събрание, вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. То може да бъде прекратено с ликвидация или по решение на окръжния съд, ако – по т. 3 – е налице трайна невъзможност читалището да действа или не развива дейност за период от две години. В тези случаи министърът на културата изпраща сигнал до прокурора за констатирана липса на дейност на читалище.“ Благодаря за Вашата ангажираност. Да се надяваме, че ще изготвите и ще изпратите такъв сигнал и неработещото и бездействащо читалище ще бъде прекратено, а на негово място новоучреденото – тъй като и ние се радваме, че жителите на квартал „Редута“ имат гражданска позиция – да може да се помести в тази сграда, едно на ръка, и наистина сградата да придобие вид, който да отговаря на културно-просветните нужди на българското население. Защото, съгласете се, проблемът с народните читалища – изцяло в България, не само в квартал „Редута“, е един системен проблем. Наистина, Вие сте прав, че наистина Министерството на културата няма почти никакви контролни функции, а пък този, който ги упражнява – Столичната община и Районното кметство, Вие ги цитирахте даже – всички тези проверки са по инициатива на ВЪЗРАЖДАНЕ – те са направили проверки. И какво от това? Затова призивът ми към Вас е да се заемете присърце с този проблем. Вярвам, че ще го сторите и че наистина в скоро бъдеще ще имаме едно работещо читалище, което да радва местните хора, а не както сега, за съжаление, да бъде средище на алкохолно зависими хора, които уринират, защото положението е трагично там – съжалявам, че го казвам от трибуната на Народното събрание. Благодаря Ви.
#135 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. С това въпросите към министъра на културата господин Милошев приключиха. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпроси към министъра на регионалното развитие и благоустройството господин Иван Шишков. Първият въпрос ще бъде зададен от народния представител Николай Денков относно премахване от интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството на публично достъпни задания за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа. Уважаеми господин Денков, заповядайте в рамките на две минути да изложите въпроса си.
#136 · speech
ПП
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! В публичното пространство бе разпространена информация от Института за пътна безопасност, че от интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са премахнати заданията за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа, публикувани по разпореждане на служебния министър Николай Недялков. Според експерти именно тези задания дават възможност да бъде проследено какво се случва и да се осигури ефективен обществен и експертен контрол върху разходването на значителен публичен ресурс за пътна поддръжка, тъй като се знае, че там има и възможности за определени злоупотреби, които сме виждали през годините. В тази връзка моят въпрос към Вас е следният: по чие разпореждане и на какво правно основание са премахнати от интернет страницата на Регионалното министерство заданията за текущ ремонт и поддръжка, както и дали е вземано политическо решение от ръководството на Министерството за ограничаване на публичния достъп до тази информация и в какъв срок Министерството предвижда евентуално възстановяване на публичния достъп до заданията?
#137 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на въпроса в рамките на три минути.
#138 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Денков, разбира се, че Министерството на регионалното развитие по никакъв начин не е било инициатор за сваляне от сайта на АПИ. То никога не е било в сайта на МРРБ и никога МРРБ не се е разпореждало АПИ да свалят тези задания. По информацията, която ми е предоставена от Агенция „Пътна инфраструктура“, заданията за ремонтни дейности по републиканската пътна мрежа, публикувани на платформата, временно не са били налични. Причината е, че администраторите по софтуерен път е трябвало да коригират съдържащите се в тях лични данни, има и подпис на съответните лица, работили по заданието. Трябвало е да бъдат обработени близо 700 документа. Тези документи вече са обработени и отново са видни в Информационната система за републиканската пътна мрежа. Искам да отбележа в случая, че на 8 април тази година Агенция „Пътна инфраструктура“ е сключила точно по този повод два договора за общо 43 хил. евро за създаването на тази интернет платформа и публикуването на данните в нея. Коментара оставям на Вас – много ли е, малко ли е и дали е качествено изпълнено, но както виждате, наложило се е изключително в много кратък порядък да бъдат коригирани определени дейности, които са извършени тогава. Важното в момента е, че то е на интернет страницата на АПИ – за нас това е най-важно, защото наистина е изключително важно. Прозрачността е наш приоритет. Начинът, по който, разбира се, е била във времето назад тази прозрачност – липсвала е, не е наша отговорност. Благодаря.
#139 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Господин Денков, реплика? Заповядайте.
#140 · speech
ПП
Благодаря за този отговор. Разбира се, въпросът за прозрачността е централен за всяка една власт, особено когато тя има толкова много правомощия, както е в случая с Вашето мнозинство. Така че аз се надявам този отговор – че прозрачността е Ваш приоритет, да бъде приет и от другите министри, включително и когато се подготвя бюджетът, защото виждаме, че различните бюджети се подготвят с много различна степен на прозрачност. Днес например няколко пъти чух критики към Приложение № 3, без да стане ясно, че всъщност Приложение № 3 е точно това, което дава прозрачност за това как ще се харчат публичните средства. Моят призив към Вас е: предайте това послание и към другите си колеги, така че всички да търсим информацията там, където трябва да я намерим, а именно на сайтовете на отговорните институции. Благодаря Ви.
#141 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Уважаеми господин Министър, дуплика? Заповядайте.
#142 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Денков, тъй като дадохте пример за Приложение № 3. То е пример за непрозрачно разплащане във времето назад и е пример... Говорите за общините, нали?
#143 · speech
ПП, от място
Да.
#144 · speech
Министър Иван Шишков
…и е пример наистина за безхаберно и безпринципно раздаване на пари на българските общини. Спомняте си, че малко преди служебния кабинет точно Вашата политическа сила реагираше изключително остро за начина, по който се разплащаха определени суми на определени общини. Така че Приложение № 3 тепърва ще бъде във фокуса на общественото мнение, защото за начина, по който е функционирало разплащането на това приложение, за начина, по който изобщо са пописани споразуменията, тепърва ще направим анализ. Така че да коментираме Приложение № 3 за това, че непрозрачно се предвиждат каквито и да било средства и изобщо за бъдещото управление, мисля, че това трябва да го пренесем в съвсем друго време и да коментираме по съвсем различен начин. Това, разбира се, е щета за българските общини – начинът по който наистина безконтролно са се случвали нещата, по този начин. Така че, можете да бъдете уверени, че нищо няма да скрием, нищо няма да прикрием. Както виждате, включително и този коментар, който Ви правя за Приложение № 3, най-вероятно ще има бъдеще развитие. Благодаря.
#145 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Любен Иванов Иванов – относно изпълнение на обект: „Частична реконструкция на канализационен колектор № II от РШ 138 до КПС 1 в град Видин по договор № 10-ОПОС от 23 март 2023 г.“ Заповядайте, господин Иванов, в рамките на две минути да изложите Вашия въпрос.
#146 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, колеги! Става въпрос за канализационен колектор, който е на входа на град Видин, известен за видинчани като Дупката, защото вече три години стои като дупка. Въпреки че в последните няколко месеца има напредък, то все още там пътят е затворен частично, пълно е с прах, с шум, затруднен е трафикът. Тази местност, това място е точно на входно-изходната артерия на Видин и е в непосредствена близост до един от големите квартали, което прави живота на хората от този квартал много труден. Вашият предшественик от редовния кабинет на Желязков отговори, че срокът за изпълнение може да бъде удължаван със съгласието на надзорната фирма и може да продължи до края на 2028 г. Към настоящия момент липсва някаква ясна информация за това кога все пак ще завърши строежът. Това е една от основните теми на жителите на град Видин. Изведнъж се появи, че е нужно и съгласуване с НКЖИ, което допълнително забави изпълнението на проекта. Въпросът ми към Вас е: какви са конкретните причини за тригодишното забавяне, има ли актуален график за изпълнение и кога се очаква да приключи изпълнението на този въпрос? Тук може би и като подвъпрос ще се появи: как се получава това непрекъснато удължаване на този проект и кой го допуска?
#147 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#148 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, в предоставената ми от „Български ВиК холдинг“ информация обект „Частична реконструкция на канализационен колектор“ се изпълнява по договор с предмет: „Инженеринг – проектиране, авторски надзор и строителство, по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – град Видин“. Възложител по договора е ВиК – Видин, а изпълнител е ДЗЗД „Дунав 2022“. Договорът е на стойност почти 4 млн. и 300 хил. евро без ДДС. След изготвянето на работния проект и започването на съответните дейности по договора е издадено разрешение за строеж за Етап 1 от 21 юли 2023 г. Официална церемония на първата копка е направена на 10 август 2023 г., което дава старт на физическото изпълнение на обекта, съгласно подписан Протокол 2а за откриване на строителна площадка на Етап 1 на обекта. Разрешението за строеж на Етап 2 е от 6 октомври 2023 г. Съставен е Протокол 2а от 10 октомври 2023 г. за откриване на строителна площадка. На 12 октомври 2023 г. от страна на изпълнителя е изпратено съобщение до инженера за забавяне на доставки със 168 дни по подклауза 20.1 – Искове на изпълнителя, във връзка с подклауза 1.3 – Съобщения, относно подклауза 8.4 – Удължаване на времето за завършване, от Общите и специфични условия на договора. Инженерът от ФИДИК от своя страна докладва, че искането е основателно, и указва датата на завършването да се удължи със 168 дни – от 5 декември 2023 г. до 22 май 2024 г. След изпратено специфично одобрение от страна на възложителя на дата 1 ноември 2023 г. инженерът е издал заповед на 6 ноември 2023 г., на база на която е подписано допълнително споразумение на 15 ноември 2023 г., удължаващо срока на договора със 168 дни. До края на 2023 г., когато е срокът за допустимост на разходите по проекта, изпълнената и отчетена работа съгласно одобрените актове на инженера съответства на 12%. Строително-монтажните дейности възлизат на малко над 524 хил. евро и са разплатени от възложителя. Проектът не е изпълнен в срока на допустимост на разходите и е обявен за неактивен от управляващия орган на ОПОС 2014 – 2020 г. Въз основа на това е подписано допълнително споразумение между управляващия орган и ВиК дружеството, с което то се задължава да завърши оставащите дейности по проекта със собствени средства в срок до 31 август 2026 г. В тази връзка на 12 март 2024 г. е издаден акт образец 10 за Етап 1 и Етап 2 за спиране изпълнението на обекта поради липса на осигурено финансиране за изпълнение на проектните дейности от страна на ВиК – Видин. След одобрението и подписването на договор за предоставяне на инвестиционен заем от „Български ВиК холдинг“ на ВиК – Видин, за довършване на проекта на 30 август 2024 г. след уведомление от възложителя до изпълнителя за осигуряване на финансиране е издаден акт образец 11, с дата 4 септември 2024 г., за Етап 1 и Етап 2 за подновяване на строежа. Въпреки прекъсването на строително-монтажните дейности през 2024 г., към месец януари 2025 г. докладваният от ВиК дружеството физически напредък по договора вече е 57%, а финансовият напредък е 31%. Съгласно сключено допълнително споразумение от 7 ноември 2024 г. към договора между ВиК – Видин, в качеството му на възложител и ДЗЗД „Дунав 2022“ в качеството му на изпълнител срокът за завършване е изменен на 770 календарни дни, тоест за краен срок на изпълнение на дейностите по договора следва да се счита 13 май 2025 г. Причината за последното удължаване на срока е изпратено съобщение от страна изпълнителя на 18 септември 2024 г. за констатиран сериозен технически проблем при изпълнението на хоризонтален сондаж под имот на НКЖИ, свързан с непредвидени геоложки условия за разрешаването на които в момента са предприети следните действия: Поради наложилата се необходимост в процеса на работата от процедиране на промяна в способа на преминаване под жп линиите на км 180+450, следствие на непредвидени геоложки условия, тези дейности са изместени възможно най-късно за изпълнение във времето. В изпълнение на законовите изисквания предвид статута на имота, в който се налагат допълнителни проучвателни работи, още в средата на месец декември 2024 г. изпълнителят е внесъл искане до НКЖИ за разрешение на изпълнение на допълнителни геоложки изследвания в границите на проектното трасе. Едновременно с писмена кореспонденция между изпълнителя и НКЖИ са проведени редица разговори с техни представители – с доуточняващи въпроси, като в края на февруари 2025 г. в град Видин на място на обекта е проведена работна среща в присъствието на представители на възложителя, на изпълнителя – проектант, ръководител на проект, на НКЖИ – поделение „Електроразпределение“, поделение „Сигнализация и телекомуникации“, поделение „Железопътен път и съоръжения“, както и независим експерт, като целта е била на място на обекта всички да се запознаят действително с искането и причините, довели до него. Всички участници са информирани, че след съгласуване със структурите на НКЖИ изпълнителят ще получи официален отговор на неговото искане. Понастоящем е стартирано провеждане на допълнителни геоложки проучвания. Поради високото ниво на подпочвените води се провежда процедура по съгласуване от страна на НКЖИ на предложената система за понижаване на подпочвените води. След приключване на съгласувателната процедура се предвижда продължаване на допълнителните геоложки проучвания, необходими на изпълнителя за прецизиране на технологията и трасето за преминаването под имота. Изпълнението на необходимото условие за стартиране на СМР по обекта е забавено по причини, независещи нито от изпълнителя, нито от възложителя. Към настоящия момент физическият напредък по обекта е 82%, а финансовият е 60%. По отношение на срока за завършване във връзка с отправена през месец ноември 2024 г. покана от управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. до ВиК – Видин, за припознаване на незавършените дейности по проекта като допустими за финансиране по Програмата и обособяването им в така наречената Фаза 2, ВиК операторът е подал документи с искане за изменение на административния договор за безвъзмездна финансова помощ, включващо фазиране на дейностите по проекта и сключване на нов административен договор. В тази връзка е подписан административен договор на 3 юни 2025 г. ...
#149 · speech
Господин Министър, извинете...
#150 · speech
Министър Иван Шишков
Свършвам, извинявам се. ...за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ между ВиК – Видин, и Министерството на околната среда и водите. Съгласно Допълнително споразумение към договора срокът на договора е 3 февруари 2027 г., но не по-късно от 31 декември 2029 г. Извинявам се, но казусът е много дълъг.
#151 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Иванов, за реплика – заповядайте.
#152 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председателстваща. Господин Министър, уважаеми колеги! Трябва да Ви кажа, че жителите на Видин не вярват, че има основателни причини този строеж да продължава вече три години – нито подпочвени води, нито геоложки проблеми, защото това би било видимо. В продължение на една година на това място нямаше една машина, която да извършва някакви дейности. Така че от трибуната на Народното събрание ще си позволя, господин Министър, да Ви призова да осъществите контрол върху този договор и върху неговото изпълнение, защото наистина проблемите, които този ремонт създава за жителите на Видин, са големи. Аз се надявам, че наистина Вие ще имате и възможността, и правомощията да го направите. Все пак договорът е подписан през 2023 г., когато Вие сте били министър на регионалното развитие, тогава служебен, и имате достатъчно познания и възможности, за да осъществите контрол и наистина да бъде завършен максимално бързо този така голям проблем за град Видин.
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#154 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Иванов, това е един случай, за който, както виждате, ми изтече многократно времето, за да коментираме дългия и тягостен път на поредния ремонт в България, който не се завършва нито навреме, нито има проектна документация, която да се изпълни, без да се преработва. Това е едно от нещата, които многократно сме коментирали. Ако забелязахте, той е бил в един програмен период, сега се фазира в друг програмен период. Така е, можете да бъдете единствено спокойни, че всички такива обекти, защото в момента ми се предоставя информация не само за този обект, а за всички обекти, които са в подобно състояние, че ще бъдат взети мерки абсолютно за всички обекти. Всеки, разбира се, в рамките на неговия избирателен район знае проблемите. Ние естествено вече започваме да знаем проблемите в цялата държава. И вярвайте ми, че ако започне наистина всеки да задава въпроси за всички проблеми в неговия избирателен район, мисля, че няма да ни стигне един месец да си говорим на парламентарен контрол. Наистина проблемите са много. Аз благодаря, разбира се, за това, че обръщате внимание. Повярвайте, и да не ни обърнете внимание, ние ще решим тези проблеми, защото времето наистина вече няма как да стига. Благодаря.
#155 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Коста Георгиев Стоянов – относно нанесените в кадастралната карта незаконни обекти на украинската престъпна групировка КУБ в местността Баба Алино, курортен комплекс „Чайка“ в град Варна. Заповядайте, господин Стоянов, в рамките на две минути да изложите Вашия въпрос.
#156 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстваща. Уважаеми господин Министър, вече над три години продължава незаконното строителство на украинската престъпна групировка КУБ на голяма територия в местността Баба Алино, курортен комплекс „Чайка“, град Варна. Доказано е от ДНСК и от „Строителен контрол“ на Община Варна – всички обекти на украинската престъпна групировка КУБ в този район са незаконни. Въпреки това голяма част от незаконните обекти вече са нанесени в кадастралната карта, и то при положение че все още са в процес на строителство, и то незаконно. Към днешна дата в кадастралната карта са нанесени над 40 броя незаконно построени обекти в следните поземлени имоти: ПИ 10153.2464.5; ПИ 10153.2464.67; ПИ 10153.2464.88; ПИ 10153.2464.94; ПИ 10153.2464.95; ПИ 10153.2464.90, които са в горска територия с начин на трайно ползване: Друг вид дървопроизводителна гора, както и поземлен имот ПИ 10153.2464.195 в урбанизирана територия с начин на трайно ползване: За друг вид застрояване; и имот ПИ 10153.2464.1 в урбанизирана територия, начин на трайно ползване: Ниско застрояване. В момента от страна на Община Варна текат процедури по връчване на констативни актове за незаконно строителство на всички незаконни обекти в посочените поземлени имоти. За съжаление, украинската престъпна групировка КУБ продължава най-нагло и безобразно да строи в посочените поземлени имоти. Във връзка с констатираното незаконно строителство на всички обекти в посочените поземлени имоти, изпълнени или все още изпълняващи се без наличието на никакви строителни книжа, моля за отговор на следния въпрос: на какво основание обектите в посочените поземлени имоти са нанесени в кадастралната карта; налична ли е необходимата документация в Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна, за да са изпълнени изискванията за нанасянето им, и ако не е налична такава, какви действия ще предприеме Министерството на регионалното развитие и благоустройството срещу тези административни нарушения и срещу служителите, които са позволили това да бъде извършвано? Благодаря.
#157 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#158 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, започна цялостна проверка от Агенция по геодезия, картография и кадастър и вътрешен одит от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по реда на Закона за държавния служител. В АГКК са постъпили редица жалби, сигнали и оплаквания на граждани относно дейността на Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна, включително и твърдения за забавяне на административни преписки, противоречива административна практика, поставяне на допълнителни изисквания към заявители, неадекватно третиране при сходни казуси. На 28 май 2026 г. от главния секретар на АГКК е изготвен доклад до изпълнителния директор на АГКК с предложение за образуване на дисциплинарно дело срещу началника на СГКК – Варна, с оглед необходимостта от изясняване на всички относими факти и обстоятелства, свързани с организацията на работа, упражнения контрол, спазването на сроковете, административната практика и действията или бездействията на началника на службата, който доклад приложено Ви изпращам към настоящия имейл. Въз основа на доклада със заповед № РД-1365 от 28 май 2026 г. е образувано дисциплинарно дело срещу началника на СГКК – Варна, инженер Красимира Божкова Кателиева. Със заповед е разпоредено на дисциплинарния съвет да извърши проверка и да събере относими документи, справки и данни, както и да изготви мотивирано становище относно наличието или липсата на основания за ангажиране на дисциплинарна отговорност. С оглед гарантиране на обективността и на безпристрастното протичане на дисциплинарното производство, както и предвид ръководната длъжност на служителя, достъпа му до преписки, информационни системи, служебна кореспонденция и подчинени служители е изготвен доклад с предложение за временно отстраняване от работа на основание чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДС. Временното отстраняване от работа е предприето с оглед гарантиране на законното протичане на производството, упражняването на съдебен контрол при евентуално оспорване, както и защитата правата на служителите, включително правото му на защита. Агенцията по геодезия, картография и кадастър приема всички действия при стриктно спазване на приложимата нормативна уредба. Във връзка с това и със заповед № ЧР 34-1 от 29 май 2026 г. на изпълнителния директор началника на СГКК – Варна, е временно отстранена от работа, считано от 29 май 2026 г. до приключване на дисциплинарното производство. На 29 май 2026 г. командировах служители на АГКК в град Варна с цел връчване на заповед – това е по данни на председателя на Централното АГКК – със заповед № ЧР 34-1 от 29 май 2026 г. В същия ден инженер Красимира Божкова Кателиева се е явила на работа и е започнала приемен ден с граждани. Впоследствие, малко преди да пристигнат служителите, инженер Божкова е представила болничен лист за временна неработоспособност за един ден, поради което заповедта не е връчена лично на място. За извършените действия и констатиране на обстоятелствата е съставен протокол от служителите на СГКК – Варна. Паралелно с това са предприети действия по спиране на правата ѝ за достъп до информационните системи за периода на времето на отстраняване. Допълнително Ви уведомявам, че инженер Красимира Божкова Кателиева е в законно разрешен платен годишен отпуск за периода от 1 до 17 юни 2026 г., одобрен със заповед № 1116 от 12 май 2026 г. Независимо от това предприетите действия по дисциплинарното производство продължават. С писмо са изискани всички налични преписки и документи по всичките имоти, които Вие цитирахте – да не ги изброявам, в пълния обем, в срок до 4 юни 2026 г. Пълната документация ще послужи за проверка и произнасяне от сформиран дисциплинарен съвет. След приключване на проверката и представяне на становището от дисциплинарния съвет ще бъдат предприети последващи действия съобразно събраните доказателства, установените факти и придружаващата я нормативна уредба. В контекста на всичко изложено, касаещо дейността на СГКК, е много важно да отбележа, че търсеният краен резултат може да бъде постигнат само чрез достатъчно мотивирани крайни актове, лежащи на коректно проведено дисциплинарно производство.
#159 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Стоянов, преди да Ви дам реплика, искам да направя едно съобщение. Уважаеми колеги, от 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде открита благотворителна изложба базар под надслов „Различни цветове – един свят“. Фондация „Помощ на лица с проблеми в развитието“, Сдружение „Аутизъм – образование, бъдеще и възможности“, Творилница „Арт и скок“ и Вила „АутистикА“ представят творби на деца с проблеми в развитието. Проектът дава възможност на хора с увреждания да имат равни възможности за развитие, за достоен и за независим живот. Събитието е по инициатива на депутата от парламентарната група на „Прогресивна България“. Всички народни представители са поканени на откриването на благотворителната изява. Благодаря Ви. Извинявайте господин Стоянов, заповядайте за реплика.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстваща. За всички е ясно, че основният виновник за незаконната дейност на украинската престъпна групировка КУБ е както бившият кмет на община Варна, така и настоящият – настоящият е в много по-голяма степен. И аз съм изключително изненадан как може народни представители от „Продължаваме Промяната“ да излизат тук и да твърдят откровени лъжи, че едва ли не ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме следвали действията на Коцев и чак след като той бил оповестил това, сме се задействали, което е абсолютна лъжа, при положение че по това време Коцев е бил все още в затвора. Господин Министър, не съм запознат все още с доклада, тъй като – сега проверих и на служебната ми поща, още не съм го получил, надявам се да го получа. И се надявам наистина да предприемете всички действия по закон, да разследвате служителите на Службата по геодезия, картография и кадастър във Варна, както и шефката на тази служба, защото аз съм Ви подал още един сигнал под формата на въпрос – за един имот, тоест за три имота в същата територия, която е горска. Всички знаем, че незаконните строежи на украинската групировка КУБ все още се намират в горска територия, но забележете – има три имота, които са по средата на горската територия и които са заобиколени изцяло от имоти на украинската групировка КУБ, и тези три имота, незнайно по какъв начин, са записани в кадастралната карта като „урбанизирана територия“. Дали са проведени там процедури? На този въпрос надявам се да ми отговорите следващата седмица. И искам да обърнете внимание кои са собствениците на тези имоти, защото там ще излязат много интересни данни. Също така се надявам да проверите и в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, защото определени лица – инженери геодезисти, не знам по какъв начин са вписвали тези обекти, всъщност са предоставяли информация, че тези обекти са били на територията, при положение че тях въобще ги е нямало, и с оглед на тези данни те са били вписани в кадастъра, също така е било издадено и удостоверение за търпимост. Аз мисля, че всички лица, които са замесени, трябва да понесат наказателна отговорност и ще държа на това. Благодаря.
#161 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#162 · speech
Министър Иван Шишков
Господин Стоянов, току-що Ви дадох документите, тъй като ги имах и на хартиен носител. Както виждате, този случай по никакъв начин няма да бъде забравен от централната власт. Ще направим всичко възможно наистина всеки, който е направил закононарушение, да си понесе отговорността. По този повод съм разпоредил допълнителна проверка в Агенцията по кадастъра и в Община Варна, за да видим има ли връзка наистина между издаваните удостоверения за търпимост и това как се попълват в кадастъра сгради. Тъй като, доколкото разбирам, не са малко случаите, в които има издадено удостоверение за търпимост, очевидно ще трябва да потърпим малко време, за да може да видим резултата от проверката. Знаете, че в момента, в който имаме категорични и ясни резултати, ще бъдат оповестени на цялото общество, защото случаят с Варна е емблема, но наистина не знаем тази емблема докъде може да нарасне, защото аз не съм убеден, че нещата наистина са само дотук. Така че може да разчитате всички, не само в тази зала, а да разчита цялото общество, че Варна ще бъде извадена на показ като всякакви закононарушения, защото никой няма право по този начин да погазва закона. Защото това не е нарушение на закона – това е погазване на закона от огромна група хора от различни политически сили. Благодаря Ви.
#163 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно премахване на мантинелите на околовръстното шосе на Пловдив. Уважаеми господин Георгиев, заповядайте в рамките на три минути да изложите Вашия въпрос.
#164 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, околовръстното шосе на Пловдив е ключово за бизнеса и за достъпа до град Пловдив на жителите на съседните села и градове и на всички 17 общини от област Пловдив. Неговата натовареност в последните години достига, смея да кажа, критични нива. Има моменти, в които през околовръстното минават повече като брой автомобили, отколкото по автомагистрала „Тракия“. Както всички знаем, капацитетът на околовръстното е отдавна изчерпан. Освен че това води до тежък трафик и задръствания, при критични ситуации, като например катастрофи, поставените мантинели допълнително ограничават и затрудняват преминаването на линейки например и въобще на всякакви превозни средства, които е критично да минат възможно по-бързо. Местните жители наричат околовръстното шосе Улей на смъртта – за съжаление, с основание. Многократно самите мантинели са пречели сблъсъците да бъдат избегнати, като има редица такива случаи, за съжаление, много от тях са с фатален край – имахме и преди няколко месеца такъв случай. Правени са редица подписки с искане за премахването на мантинелите от местните жители. В този ред на мисли въпросът ми е: какъв е очакваният ориентировъчен времеви период за премахването на мантинелите по околовръстното шосе на Пловдив? Нещо, което е крайно наложително и е наша позиция, на ВЪЗРАЖДАНЕ, от години наред. И от години наред задаваме този въпрос. Благодаря.
#165 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#166 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, Агенция „Пътна инфраструктура“ е възложила актуализация на постоянната организация на движението по път II-86 Пазарджик – Пловдив – Асеновград. Дейностите се предприемат след анализ на възможностите за въвеждане на допълнителни мерки за повишаване на безопасността на движението. По информация на АПИ постоянната организация на движението е част от технологичния проект, по който през 2021 – 2022 г. е изпълнено превантивно поддържане на пътя. Изпълнителят е предоставил в Областното пътно управление – Пловдив, проектна документация. По нея са изразени становища от община Родопи, Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и Дирекция „Планиране и пътна безопасност“ в АПИ. В момента се отразяват поисканите от институциите корекции по проекта. Очакват се съгласувания от Община Пловдив и Областната дирекция на МВР – Пловдив. След приключване на процедурата проектът ще бъде разгледан отново на експертен съвет при Областното пътно управление – Пловдив, а след това и в АПИ. След предоставянето на завършената проектна документация Агенцията ще може да коментира заложените в нея решения по отношение на ограничителните системи за пътища по второкласния път, явяващ се част от околовръстното шосе на Пловдив.
#167 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми господин Георгиев, желаете ли реплика? Заповядайте.
#168 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, аз не считам това, което казахте, за отговор, защото аз питам какъв е ориентировъчният времеви период, през който да очакваме да бъдат премахнати мантинелите, а Вие казвате, че тепърва ще съгласувате това, тоест нямате такъв ориентировъчен период. И в този ред на мисли трябва да попитам: Вие смятате ли да премахнете мантинелите въобще на околовръстното, защото от това, което чувам, не е сигурно, че ще ги премахнете. А заедно с нашия координатор за град Пловдив Емил Янков ние проведохме среща – още когато беше последният фатален инцидент с жертви на околовръстното шосе до пловдивския квартал „Коматево“ – с тогавашния шеф на АПИ и той ни заяви директно, право в очите: можем да махнем мантинелите още днес, но трябва да направим ограничението на скоростта 50 км в час. При положение че околовръстното е реално постоянно задръстено, освен, да кажем, в нощните часове, и там няма как да се кара с повече от 50 – 60 км в час, просто няма къде да се случи това, защото трафикът е толкова интензивен, че който и да се движи, когато и където и да се движи, подчертавам – освен в нощните часове, винаги е в задръстване. Така че нашата позиция е, че директно трябва да се премахнат мантинелите, ако щете, сложете ограничение 50 км в час, след това направете някаква друга организация, вече като Ви дойде доклад, съгласуване, всичките срещи като проведете – цялата процедура, която посочихте. Но реално, това, което ме притеснява, е, че за момента Вие продължавате линията на действие на Вашите предшественици. Вие не давате заявка, че ще премахнете мантинелите на околовръстното на Пловдив. А предвид че на всички ни е ясно, че разширението на околовръстното няма да стане скоро, се получава така, че хората хем ще са принудени да се движат в задръстването по околовръстното, хем ще има и мантинели. Или поне дайте намерение, че ще премахнете тези мантинели, дайте някаква яснота, защото наистина от това, което казахте досега, аз не разбирам каква е Вашата позиция. Няма лошо – каквато и да е, просто излезте и я кажете, за да са наясно жителите на Пловдив и на Пловдив област, че и на съседните области, които пътуват до Пловдив, какво реално ще се случи с този участък, който е много натоварен и критичен, смея да кажа, и изключително важен за бизнеса и за местните жители. Благодаря.
#169 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, заповядайте за дуплика.
#170 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Георгиев, мисля, че в разговорите дотук, когато съм имал възможност да говоря в парламента, най-вероятно не сте разбрали, че аз като архитект винаги се съобразявам първо с проектните решения. Сега Вие искате от мене да Ви говоря политически. Казусът обаче – и в конкретния случай, е наистина въпрос на норма, въпрос на проектиране, въпрос на доказване. Много лесно е да си говорим. Разбирам, че Народното събрание е място за политически дебат, само че в този казус става въпрос за проектиране, става въпрос за проектно решение, става въпрос за норма, а не става въпрос за декларация от трибуната на Народното събрание. Когато специалистите предоставят обоснована проектна документация, тогава наистина ще разберем дали е нужно, или, ако ги махнем, при какви условия ще ги махнем. Разбирам, че декларациите в парламента са нещо, което си е част от живота на парламента, но този казус е категорично неполитически. Ще бъдете уведомени, ще разберем наистина проектът какво ще докаже и какво трябва да се направи, но нормата, законът и проектирането са много повече, отколкото да си прехвърляме определени проблеми. А иначе относно околовръстното на Пловдив – знаете много добре, че с част от нашата парламентарна група включително започнахме ударно да вадим от фризера този проект, за да го размразим, да започнем да го проектираме и да започнем да го строим. Така че наистина, разбира се, дайте малко време – няма как това да се случи за един ден, но всяко нещо ще бъде решено. Специално за околовръстното на Пловдив всички знаем, че е голям проблем. Така че едно по едно ще бъдат решени проблемите. (Ръкопляскания от ПБ.)
#171 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Жеков Георгиев – относно очакван времеви период за удвояване на околовръстното на Пловдив с локални еднопосочни платна от двете страни на главния път. Заповядайте, господин Георгиев, в рамките на 2 минути да изложите своя въпрос.
#172 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Министър, като сме започнали да говорим за околовръстното шосе на Пловдив, трябва да стигнем и до въпроса за очаквания времеви период за удвояване на околовръстното с локални еднопосочни платна от двете страни на главния път. Понеже неговата натовареност достига критични нива в последните години, както казах по-рано, има моменти, в които по околовръстното минават повече по брой автомобили, отколкото по автомагистрала „Тракия“. Капацитетът на околовръстното е отдавна изчерпан. Това създава редица затруднения и неудобства на преминаващите през него и много често води до задръствания и до изключително тежък трафик. Аз включително често преминавам оттам и от личен опит знам за какво става въпрос. Това е въпрос, който, както казах, и аз, и Емил Янков поставяме от години. Само едно уточнение във връзка с предния въпрос. Това, което разбирам сега от Вас за премахването на мантинелите, е, че съм бил подведен на срещата с тогавашния шеф на АПИ, защото той каза, че наистина може всеки един момент – буквално утре – да се премахнат мантинелите, но да се ограничи скоростта на 50 км/ч. Вие сега казвате, че това не е така. Предстои да разберем. Въпросът ми обаче сега е: какъв е очакваният ориентировъчен времеви период за удвояване на околовръстното на Пловдив с локални еднопосочни платна от двете страни на главния път, както и какви мерки ще бъдат предприети, за да се случи това възможно най-бързо? Моля този път за по-конкретен и по-ясен отговор. Благодаря.
#173 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#174 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, мисля първо да довърша това, което казахте за предишния въпрос. Вие не сте ме разбрали – аз не съм казал нито че ще ги махна, нито че няма да ги махна. Казах, че за мен решението трябва да го представят специалистите. Нищо не съм казал. И казах точно кога ще се произнесат. Така че ще Ви помоля да не ми слагате думи в устата. Сега по казуса. Сега ще Ви прочета това, което Агенция „Пътна инфраструктура“ е дала не само като разчети, а и като неща, които са се случили назад във времето. По този въпрос, разбира се, аз ще Ви отговоря сега съвсем подробно, но нека да е ясно, че Пловдив няма околовръстно, защото, както обикновено, в България проектите са в изключително начална фаза. Сега ще разберете. Осъзнаваме необходимостта от бързо проектиране и бързо строителство, защото в България, преди да се строи, трябва да се проектира. Според предоставената ми от Агенция „Пътна инфраструктура“ информация в момента се изработват инвестиционни проекти заедно с проекти на подробни устройствени планове за модернизация на околовръстния път на Пловдив. Той включва съществуващите пътища, които образуват пръстена на града. Проектът е разработен в три участъка на околовръстния път и предвижда разширяването му до габарит Г23,5 метра, с по две ленти за движение в посока и допълнителни еднопосочни локални платна – това, което попитахте. За близо 3-километровата отсечка – от пътен възел „Царацово“ до магазин „Джъмбо“, екологичната процедура е приключена. В изпълнение на договора за проектиране през тази година следва да бъдат предадени и завършен технически проект и съответният проект на подробен устройствен план, както и да бъдат проведени всички процедури – от съгласуването до одобряването на парцеларния план – от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. След провеждането на последващите процедури по теренно обезпечаване и одит за пътна безопасност предстои изготвянето на комплексен доклад и внасянето на цялата документация в Министерството с искане за издаване на разрешение за строеж, което е разчетено да бъде получено през второто тримесечие на 2027 г. Според мен трябва да го направим и по-рано. Другите две отсечки: от „Джъмбо“ през кръговото кръстовище на път I-8 – Пазарджишко шосе, и път II-86 до река Марица на юг, и от река Марица до кръговото кръстовище с Асеновградско шосе, са в екологична процедура. В момента предстои сключване на договор за изработване на доклад по Оценката на въздействието върху околната среда. В края на настоящата година ще бъде възможно докладът да се представи в Министерството на околната среда и водите, преминал преди това през процедури за съгласуване и консултации на заданието за неговото изработване. След постановяване на положително решение от МОСВ и влизането му в сила ще започне същинското разработване на техническите проекти и проектите на подробен устройствен план. Очаква се всички необходими дейности и процедури за издаване на разрешение за строеж да приключат през 2028 г. И сега, нали виждате пак – нямаме даже цялостен проект на едно околовръстно в Пловдив. Това е наследството. Ще се борим с него, ще се борим с по-бързи темпове, но всичко възможно си има някакви нормални и реални срокове. Истината е тази. Да, засипвате ме с въпроси, разбирам вълнението, но за съжаление, основната част от проблема и от отговора на тези въпроси е, че в годините назад ние нямаме даже и проекти. Тоест ние не сме стигнали дотам, че да се чудим откъде да извадим пари от продънения бюджет, откъде да извадим пари за околовръстното на Пловдив да го строим, защото с години като че ли никой не е виждал този проблем. Иначе проблема ние го виждаме, знаем го и ще го свършим наистина по най-бързия начин. (Ръкопляскания от ПБ.)
#175 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Господин Георгиев, заповядайте.
#176 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, това, което казвате за тежкото наследство, е абсолютен факт – наследство от ерата, така да го кажем, на ГЕРБ и ДПС, неоспоримо наследство. Ясно е, че наистина нещата са доведени до много лошо състояние от тях, проблемът се е натрупал през годините – абсолютно съм съгласен с това. Въпросът обаче е, че Вие заявявате намерение за ударна работа. А това да имаме проекти през 2028 г., на мен не ми се вижда като ударна работа ,абсолютно честно и добронамерено Ви го заявявам. Може ли да дадете пояснение защо толкова дълго се налага да се чака само за проекта? Реалният ми въпрос всъщност е: Вие планирате ли до края на Вашия мандат да успеете да завършите строителството и така удвоеното и разширено околовръстно да е пуснато в експлоатация? Защото, като се замисля, за 2028 г. документалните процедури да са готови… Честно казано, скептичен съм, че до края на Вашия мандат – ако, разбира се, го изкарате целия – че до края на мандата на това правителство ще е пуснато околовръстното в движение във вида, в който то трябва да бъде – удвоено, разширено, с локални платна за движение, така както наистина ще могат да се придвижват абсолютно нормално хората. Защото в момента имаме една ненормална ситуация – с едно околовръстно на втория по големина град в страната, което реално е един селски път, който не може да свърши никаква работа на местните жители и на бизнеса. Така че моля да уточните това, защото наистина 2028 г. само за документални процедури ми звучи доста песимистичен вариант. И в крайна сметка поне за мен, пък съгласете се – и за жителите на Пловдив, това не звучи като ударна работа. Надявам се да успеете да ускорите сроковете и процедурите, защото проблемът наистина е критичен. Благодаря.
#177 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#178 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Георгиев, аз много ясно казах, че за единия участък, и то по-големия, тепърва започва процедура по ОВОС. Мисля, че парламентът не е мястото, където трябва да Ви обяснявам как се извършва едно проектиране, когато включително още нямаме трасе и нямаме процедура за ОВОС. Само ще нахвърля малко щрихи, пък Вие се запознайте по-допълнително с тази информация. Имаме процедура за ОВОС, после имаме идеен проект, подробен устройствен план, технически проект, отчуждаване на терени... Вие си дайте сметка година и половина дали е малко, или е много. Затова казах, че не се оправдаваме с това, че това е наследството, но реалността да го направим по-бързо, е тази. И аз затова казах: ние ще го направим бързо. Ако обаче искате да Ви запозная в дълбочина с всяка една процедура – заповядайте, наистина ще Ви разискам процедурите като архитект, защото да имаме очаквания, по-големи от възможностите… И тук даже не става въпрос да прескочим законови норми, но тук става въпрос наистина за много проекти – току-що нахвърлях щрихи върху част от тях, но зад всеки проект стоят много специалисти, много професионалисти, стоят и процедури, колкото и кратки да ги направим, защото държавата има възможност да ги направи. Аз пак ще дам един пример: за 10 месеца одобрихме подробни устройствени планове за магистралата, която започнахме да строим сега от Русе към Бяла. Но все пак там имаше процедура за ОВОС. Затова се мъча да Ви кажа, че няма как – колкото и да ни се иска. Вярвайте ми, на нас ни се иска още повече. Така че ще го направим, но наистина този разговор по този начин не е конструктивен.
#179 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Димо Георгиев Дренчев – относно ремонт на републикански път 8114, област Перник. Господин Дренчев, заповядайте да зададете Вашия въпрос в рамките на две минути.
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, част от републикански път III-8114 преминава през центъра на село Кошарево, община Брезник, област Перник, като състоянието му в самия център на селото е такова, че пътят сам по себе си е предпоставка за пътно-транспортни произшествия. Жителите на село Кошарево, както и на околните села, които ежедневно преминават оттам, сигнализират многократно – и мен, и институциите, но засега няма никакъв видим резултат. Предвид това моля да ми отговорите на следното: планира ли Министерството чрез АПИ някакъв текущ или основен ремонт на пътния участък, минаващ през центъра на село Кошарево, и в какви срокове би могло да се случи това? Благодаря.
#181 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#182 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, според предоставената ми от Агенция „Пътна инфраструктура“ информация текущият ремонт на близо 12,5 км от път III-8114 Кошарево – Станьовци – Долна Секирна – Горна Секирна, от км 13+850 до км 26+300, е включен в одобрената инвестиционна програма на АПИ за периода 1925 – 1926 г. Участъкът започва от центъра – площада, на село Кошарево, който представлява кръстовище на републиканския път с общинско трасе и продължава до село Горна Секирна. Дейностите по превантивното поддържане на третокласния път са стартирали в началото на 2025 г., като в края на същата година са спрени поради прекратяване на договорите за текущ ремонт и поддържане. За обновяването на третокласната отсечка и довършването на ремонта има актуализиран технологичен проект. В момента се провеждат съгласувателни процедури. Преработването на документацията, изготвена преди шест години, е необходимо, за да се спазят актуалните нормативни изисквания при проектиране на пътищата за подобряване на техническите характеристики и безопасността на движение по републиканската пътна мрежа. При съгласуван и одобрени проект Областно пътно управление – Перник, ще може да изготви задание за довършване на ремонт на път за участъка, с което ще се определи прогнозната стойност на предвидените работи. След одобряване на заданието и при осигурен финансов ресурс ремонтно-възстановителните дейности ще могат да бъдат извършени. Изпълнените до момента дейности на обекта включват: почистване и стабилизиране на банкети, подобряване на отводняването чрез почистване на окопи и ремонт на съществуващи водостоци. Извършени са локални ремонти на пътното тяло, технологично фрезоване и предварителни ремонти на асфалтовата настилка, полагане на пластове от неплътен асфалт, ремонт на големи съоръжения. На обекта не е положен последният износващ асфалтов пласт, липсват ограничителни системи за пътища и вертикална сигнализация. Положена е временна маркировка. Експертите на Пътното управление извършват периодичен оглед на републиканските пътища на територията на областта, включително и на път III-8114, и при установяване на нередности се предприемат действия по своевременното им отстраняване.
#183 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми господин Дренчев, желаете ли реплика? Заповядайте.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Министър. Шаблонен отговор. Общо взето, описахте в него процедурите, но не чух никакъв срок, никакво обещание: ще бъде ли завършен този ремонт, ще бъдат ли намерени пари, в какъв срок в бюджета за 2027 г., за 2028 г., изобщо ще се случи ли нещо. Искам да кажа, че ремонтът е започнат през 2020 г., спрян е през 2024 г., започнал е през 2025 г. В момента тече юбилейна шеста година, откакто е започнат този ремонт. Същевременно в самия център на селото се е получил нещо като окоп, като траншея, която просто не позволява автомобилите да преминават с каквато и да било нормална скорост. Почти се спира точно на площада. Ще поискам от Вас, ако е възможно в дуплика или по-късно в писмен отговор, просто някакъв ангажимент да се поеме: кога биха завършили тези процедури и кога най-накрая тази 6-годишна епопея ще приключи? Благодаря.
#185 · speech
Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте!
#186 · speech
Министър Иван Шишков
Ако забелязахте в отговора, първият момент, в който е спрян ремонтът на пътя, е 2021 г. Спомняте си във времето тогава, че избухна първият скандал с ремонта на пътищата – когато бяха направени възлагания на пътища, беше изчерпан държавният бюджет, пътните фирми имаха претенции тогава – мисля че за 700 млн. лв. Тогава започна разкритието на всичките проблеми в Пътния сектор. За съжаление, този път е от тези жертви. Сега, в момента, знаете много добре, че при възлаганията на пътищата 2024 г., тоест с новите договори за тези пътища, защото предишните бяха изтекли, публична тайна – то не е и тайна, а публична информация е, че почти цялата сума, която е предвидена по договорите, е изчерпана. Така че със сигурност трябва да довършим проекта. Вие не очаквате, разбира се, да Ви кажа, че ще го завършим, защото то е ясно, че ще го завършим. Въпросът е вече с финансирането на всички тези пътища. Наистина трябва да се направи една много точна сметка откъде и как да започнем, защото пак казвам – и в момента финансовият министър Гълъб Донев започна да говори за финансово състояние на България, но в Пътния сектор специално е останала изключително малка сума в тези договори. Да не говорим, че бюджетът за тази година почти предварително вече е изчерпан с тези фактури, които даже не трябва да ги наричаме в чекмеджета, защото те са в стаи. Това е състоянието. Не мога да Ви кажа и да Ви гарантирам, че тази година ще бъде да направен ремонтът. Надявам се обаче следващата година да успеем да стабилизираме финансите и наистина да можем да извършим ремонтните дейности. Разбира се, за всеки път, ако наистина се окаже, че този път е в много лошо състояние, ще направим всичко възможно, тоест там, където е най-тежко състоянието в България, там малкото пари, които са останали, защото те вече са похарчени, да можем да направим наистина така, че да ремонтираме. Всички пътища са на дневен ред. Отвсякъде можете да ми задавате въпроси за всеки път в България. И сега си направете една сметка: колко много въпроси ми задавате за състоянието на пътищата и колко пари са похарчени за текущи дейности? Въпросът е по-голям. Защото са похарчени много пари. И продължавате всички да задавате въпроси за съответен път от съответния район, в който е избран народен представител. Това е положението.
#187 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Коста Георгиев Стоянов – относно становището на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за създаването на режим на компенсации на потребителите на ВиК услуги при режим и отклонения от качеството. Заповядайте, господин Стоянов, в рамките на две минути да изложите своя въпрос.
#188 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстваща. Уважаеми господин Министър, законодателят е приел, че водоподаването за питейно-битови нужди е услуга от обществен интерес, за която следва да се гарантират показатели на качеството. Тази услуга е жизненонеобходима и е конституционно защитен обществен ресурс. В чл. 55 от Конституцията е установено правото на здравословна и благоприятна околна среда. В българското законодателство обаче липсват конкретни механизми за компенсация за услугите „доставяне на вода на потребителите“ в две основни групи случаи, обхващащи както битовите, така и небитовите потребители: първо, когато не е осигурена непрекъсваемост на услугите и второ, когато водата е негодна за питейно-битови нужди. Безспорно е, че потребителят има право на компенсация, когато е прекъснато водоподаването за продължителен период. Налице е следният законодателен парадокс: В Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги и в Наредбата за регулиране на качеството на ВиК услугите е въведен показател за качество „непрекъснатост на водоснабдяването“, който КЕВР следи и оценява. Така законодателят признава, че непрекъснатостта на водоснабдяването е основен показател за качеството на услугата, а също и че водата за питейно-битови нужди има приоритет пред всички други водоползвания. Но въпреки това не е предвидено автоматично намаляване на сметките, не е предвидено автоматично обезщетение за потребителите в населени места с продължителен воден режим и не е предвидена парична компенсация, която да съответства на компенсациите при потребителите на електроразпределителните дружества например. Там е най-близкият модел на компенсации, при който потребителите, съгласно Закона за енергетиката, получават компенсации в своите месечни сметки, ако е налице дълъг период на липса на електроснабдяване. Затова Ви задавам следния въпрос: какво е становището на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за нуждата от създаване на механизъм за компенсация на потребителите на ВиК услуги в случаите, когато е налице липсата на непрекъсваемост на услугите от ВиК операторите за продължителни периоди, и в случаите, когато е налице отклонение от нормативните изисквания за качеството на водата за питейно-битови нужди, доставяна от ВиК операторите? Благодаря.
#189 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#190 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, предоставянето на ВиК услуги се извършва по реда на Наредба № 4 от 14 септември 2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи. Подаването и отвеждането на вода се осигурява непрекъснато или съобразно експлоатационните възможности на водоснабдителната и канализационната система, като нормативно е регламентирано и възможното прекратяване на подаването и отвеждането на вода – без предварително уведомяване и след предварително уведомление от страна на операторите, всяко с конкретно посочени хипотези. Материята е уредена в самостоятелно структурно подразделение на наредбата – Глава седма „Прекратяване подаването на вода и отвеждането на отпадъчни води“. В същия нормативен акт е предвидено получаването на ВиК услугите да се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собствениците на ВиК системи или от оправомощени от тях лица и от съответния регулаторен орган. С Общите условия за получаване на услугата „водоснабдяване и канализация“ се определят: правата и задълженията на оператора и на потребителите; редът за измерване, отчитане, разпределение и заплащане на изразходваната вода; отговорността при неизпълнение на задълженията; условията и редът за включване, прекъсване и прекратяване на водоподаването и/или отвеждането на отпадъчните води; и други. В Общите условия за предоставяне на ВиК услуги на потребителите, одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране като единни – с решение от 2014 г., в чл. 38, т. 1 е предвидено: „Подаването и отвеждането на вода може да бъде спряно от ВиК оператора напълно или частично без предварително уведомяване на потребителите в следните случаи: при отстраняване на аварии по водопроводните и канализационните мрежи в срок до 8 часа, а по довеждащите водопроводи – до 12 часа“. Член 52 урежда отговорността на ВиК оператора при неизпълнение: „Чл. 52. (1) При доказано неспазване по вина на ВиК оператора на срока по чл. 38, т. 1 или срока на планираното прекъсване, обявен в средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин в съответствие със задължението по чл. 7, т. 10, ВиК операторът заплаща неустойка на засегнатите потребители в размер на 10% от стойността на ВиК услугите, фактурирана за предходния месец. (2) Неустойката по ал. 1 се дължи и в случаите на неизпълнение на задължението на ВиК оператора по чл. 7, т. 10 да информира засегнати потребители при планирани прекъсвания на водоподаването. (3) Неустойката по ал. 1 се дължи и в случаите на неизпълнение на задължението по чл. 7, т. 12 да предоставя алтернативно водоснабдяване. (4) Потребителят може да претендира неустойка пред ВиК оператора в период до 30 дни от датата на неизпълнение на задължението от същия. След този срок неустойката може да се претендира по съдебен ред в сроковете, определени в ЗЗД. (5) Неустойката не изключва отговорността на ВиК оператора за имуществени щети, нанесени на потребителя.“ За да бъда изчерпателен, трябва да отбележа, че съгласно чл. 55 от Общите условия „ВиК операторът не дължи неустойка на потребителите в случаите, предвидени в чл. 38“, който гласи: „Подаването и отвеждането на вода може да бъде спряно от ВиК оператора напълно или частично без предварително уведомяване на потребителите в следните случаи: 1. при отстраняване на аварии по водопроводните и канализационните мрежи в срок до 8 часа, а по довеждащите водопроводи – до 12 часа; 2. при прекратяване на електрозахранването на помпени и пречиствателни станции и други елементи на ВиК системите за периода на прекъсване на електрозахранването; 3. при стихийни бедствия (наводнения, земетресения, свличане на земни пластове, силни бури, обилни снеговалежи, замърсявания и други) и производствени аварии, в резултат на които участъци от водопроводните системи са престанали да функционират или качеството на водата представлява опасност за живота и здравето на хората; 4. при необходимост от увеличаване на притока на вода към места на възникнали пожари; 5. при прекъсване на незаконно присъединяване към водоснабдителните и канализационните системи; 6. по силата на решение, издадено от компетентен орган в съответствие с действащото законодателство.“ При отклонение от нормативните изисквания за качеството на водата за питейно-битови нужди потребителите могат да сезират компетентния административен орган – КЕВР, който на основание на Закона за енергетиката разглежда и решава жалби на потребители на ВиК услуги срещу ВиК оператори, свързани с предмета на регулиране по Закона за регулирането на водоснабдителните и канализационните услуги, в обхвата на който влиза регулирането и контрола върху качеството на ВиК услугите, осъществявани от КЕВР. Друга възможност за потребителите, когато не са доволни от качеството на предоставяните услуги, е да се към съответния компетентен съд.
#191 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми господин Стоянов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председателстваща. Уважаеми господин Министър, аз Ви питах за това какво възнамерява като политика воденото от Вас министерство, защото преди няколко дни буквално бяха гледани изменения в Закона за водите, в който по подобие на Закона за енергетиката ние предложихме компенсации за потребителите, защото, сходно на електричеството, там има компенсации. Защо да не направим същите компенсации за липсата на водоснабдяване? Защото много добре си спомняме примерно, че през миналата година Плевен беше 70 дни без вода. Какви компенсации се дължат? Някой въобще ще даде ли компенсации на тези хора? И в тази връзка между първо и второ четене ние от ВЪЗРАЖДАНЕ предложихме промени в Закона за водите, които обаче бяха отхвърлени от управляващото мнозинство. Затова аз се надявам да си вземете бележка и през следващото отваряне на Закона за водите да предложите или да вземете част от нашите мотиви и от текстовете относно компенсацията за липсата на непрекъснатост на водоподаването и освобождаването на потребителите на ВиК услуги за доставяне на вода при потребителите от заплащането им, което трябва да обхваща според нас – цитирам: „Деня от периода, в който е установено с лабораторно изпитване от доставчика на ВиК услугите или от РЗИ отклонение от качеството и несъответствие от изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди, в определено населено място, до деня, в който последващо лабораторно изпитване на водата, предназначена за питейно-битови нужди, също населеното място е установено, че тя съответства на изискванията.“ Това е, що се касае до качеството на водата, а сме разписали подробно за компенсации при липсата на непрекъснатост на водоподаването – при по-кратък, при по-дълъг период. И тук сме разписали подробно: 10% от средната месечна сметка при период, по-дълъг от 24 поредни часа, 25% и така нататък, и така нататък. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Аз смятам, че ние това дължим на всички хора, които не получават качествена услуга. И наистина се надявам Вие да преосмислите и да помислите какви политики в тази насока ще предприемете. Благодаря.
#193 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#194 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Стоянов, проблемът с ВиК-то и изобщо с това, че наистина на места имаме проблеми с качеството на водоснабдяването, ми е безкрайно ясно. Нека да кажем обаче, че това, че предишните Народни събрания не бяха одобрили изискуемите проблеми, които Европа ни беше поискала, за да си получим част от парите от четвъртия транш, даже не знам дали не е от предишния транш, трябваше наистина – много важно е, да променим съответни текстове в законите, свързани с ВиК услугите, за да можем наистина да влезем в тези изисквания, че да не загубим пари. Дебатът за ВиК-то тепърва престои наистина, защото има населени места, които имат очевиден проблем. В момента правим пълен анализ какви краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки трябва да се вземат. За нас е по-важно да решим проблема с безводието, защото той е по-фундаментален. Ние и да търсим начин, с който да компенсираме хората, че няма вода… Много по-добре е да има вода. Фокусът по принцип оттук нататък ще бъде наистина да можем да направим така, че да подменим голяма част от водопроводната мрежа, защото част от проблема е този. Анализът вече се прави и се работи в тази посока, а иначе за всякакви детайли и текстове, които… Един ден наистина може би пак ще отворим Закона за ВиК, най-вероятно ще бъде на масата на всички и тогава няма да се налага наистина така ударно да трябва да го променяме, защото, разберете – ние имахме две седмици, за да спасим, мисля, много пари. Не знам колко е сумата точно, но просто за това, което направи нашата парламентарна група, тя трябва да бъде поздравена – не защото е нашата парламентарна група. Най-вероятно и всички Вие сте участвали в дебатите. Но тук наистина трябва да благодарим, че България успя да спази един критичен срок за един критичен закон. Надявам се, че когато влезем в нормален ритъм на работа, ще бъдем много по-задълбочени за всяко нещо.
#195 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Преди да преминем към следващия въпрос, уважаеми колеги, наши гости са участниците в благотворителната изложба базар под наслов „Различни цветове – един свят“, която беше открита днес в мраморното фоайе на Народното събрание. Добре дошли, скъпи гости! (Ръкопляскания.) Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно сроковете за изпълнение на дългосрочния проект за водоснабдяване на областите Пловдив и Хасково от каскадата „Доспат – Въча“. Заповядайте, господин Георгиев, в рамките на две минути да изложите Вашия въпрос.
#196 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, зададох Ви два въпроса преди това, на които не получих конкретни срокове – нито кога ще бъде завършено отводняването на околовръстното, нито кога ще бъдат премахнати мантинелите. Надявам се вече на този трети въпрос да получа конкретни срокове. Самият въпрос е, че след срещата Ви с областния управител на Пловдив господин Георги Янев и народния представител от „Прогресивна България“ Владо Николов Вие казахте, че ще бъде форсиран обектът за водоснабдяване на областите Пловдив и Хасково с питейна вода от каскадата „Доспат – Въча“ – нещо, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ също от години смятаме, че е изключително важен проект с приоритет и за област Пловдив, и за Хасково, разбира се. Работата реално ще започне от нулата. Тепърва ще се прави идеен проект и това стана ясно още след провеждането на срещата. Вие бяхте категоричен, че – цитирам: „Всичко, говорено във времето назад като срокове, е било само повод за раздаване на аванси. Ние няма да раздаваме аванси, а ще проектираме и след това ще строим.“ И допълнихте, че сега темпото ще бъде друго. Отново цитат: „Подходът към реализацията на големите инфраструктурни обекти ще бъде изцяло променен.“ Аз съм абсолютно съгласен, че досегашният подход на ГЕРБ и на ДПС е дълбоко грешен и той ни поставя в едно безвремие, смея да твърдя. В този ред на мисли моля да отговорите: какви ще бъдат сроковете за проучване, сроковете за проектиране и сроковете за реално изпълнение на обекта, който, както казах, е изключително важен и решава проблемите с водоснабдяването на много голям брой жители от областите Пловдив и Хасково? Благодаря.
#197 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос от народния представител.
#198 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, аз бях приготвил едно дълго, подробно описание на всичко, случило се дотук, но по начина, по който ми задавате въпроса, може би започва да става безсмислено, защото Вие задавате въпрос кога ще бъде завършен – нещо, което с годините назад, нека да сме ясни, започва да се коментира още през 1968 г., 1975 г. През 1984 г. териториална проектантска организация Пловдив изготвя технико-икономически доклад за разширено проектно проучване на това водоснабдяване, сега язовир „Въча“. През 1987 г. е изготвено предварително технико-икономическо задание за проекта за водоснабдяване. След 1989 г. проектът е замразен. През 2008 г. по възлагане на Община Пловдив е разработено прединвестиционно проучване на проект „Водоснабдяване на град Пловдив от каскада „Въча“. През 2013 – 2014 г. е разработен Регионален генерален план за област Пловдив, в който е разгледано инвестиционно измерение за реализиране на проекта за водоснабдяване на каскада „Доспат – Въча“. През 2019 – 2021 г. е изработено прединвестиционно проучване за обекта. Възможността за водоснабдяване на населените места в област Пловдив и област Хасково от каскадата „Доспат – Въча“ е разгледана също в разработеното Регионално прединвестиционно проучване за водоснабдяване и канализация на област Пловдив – в периода 2016 – 2019 г. Нека да задаваме тези въпроси, когато мине наистина малко време от нашето управление, защото, ако забелязвате – да, виждам, че се подхилвате, няма как на четвъртата седмица или петата от нашето управление и на мен като регионален министър да ми задавате въпрос за такъв фундаментален проект, защото той наистина е много важен, кога ще бъде завършено проектирането. Нека да припомним, затова го казах – че в годините назад всеки е започнал отнякъде. Да, няма да е като по-рано, но за всяко нещо, естествено, се изисква време човек да го анализира, да направи задания. Когато започваш да правиш един проект, още повече такъв мащабен, трябва да имаш много конкретно задание, защото времето назад, когато са започнали тези проучвания, няма нищо общо с времето сега. Така че нека да не говорим кампанийно, нека да се съсредоточим, да направим истинско задание, да направим истински проект и тогава да говорим конкретно. Затова казах, че е безкрайно рано да бъдем упреквани, че когато сме казали, че ще правим нещо ударно, на втората седмица да ми задавате въпроса: „Кога?“. За всяко нещо, за което ме питате, на тези всичките въпроси ще получите отговори кога. О всички ще получим тези отговори кога. Само че представете си – за това време, в което започнахме включително пътя, който е магистралата – забравената магистрала, както я нарекох, организирахме се и започнахме да строим, за времето, в което се случиха нещата на Пампорово – свлачището, за което ме поканихте и два часа и половина коментирахме, работим и по този въпрос, защото трябва наистина там да се реши проблемът. В момента сме в координация, за да можем да отворим обходния път и чакаме свлачището да спре да е активно – готови сме да свършим тази работа. Виждате, още много неща – аз няма да ги изброявам – какво се е случило за това кратко време, така че не може на третата седмица да ми задавате въпроса: „Кога?“, а най-малкото просто изглежда наистина като един политически въпрос, в който като че ли Вие не очаквате конкретния отговор, а не че аз не Ви го давам. Благодаря. (Ръкопляскания.)
#199 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми господин Георгиев, заповядайте за реплика.
#200 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, аз очаквах конкретен отговор и на трите въпроса, а не получих нито един отговор. Абсолютно нормално е да Ви питам, след като Вие сте провели среща с областния управител и с Владо Николов – среща, на която нас, народните представители от опозицията, не сте ни поканили. И ние нямаме никаква информация за това какво точно е говорено на тази среща. Виждаме Вашите изявления след срещата, но вътре на срещата не сме били, не сме присъствали. Нормално е аз да Ви задам въпрос, защото, след като аз като депутат нямам информация, какво говорим за жителите на Пловдив и за жителите на Хасково! Те са в мъглата и нямат никаква информация, а чуват само някакви лозунги. И сега цитирам не кой да е, а Вас самия, който казва след срещата: „Сега темпото ще бъде друго.“ И след като темпото ще бъде друго, значи Вие сте направили някакъв анализ и сте разбрали още тогава, че темпото ще бъде друго. И е съвсем нормално сега, няколко седмици след срещата, аз да Ви попитам: какво ще бъде това другото темпо, какви ще бъдат сроковете? Кажете: за това нещо ни трябват между толкова и толкова години, нещо ориентировъчно. И Вие отново за пореден път нищо не казвате! Сега, абсолютно честно Ви го казвам: на мен ми е ясно, че политиката на Вашето правителство е да не казва нищо конкретно. Румен Радев не казва нищо конкретно нито за американските военни самолети, нито за санкциите срещу Русия как ще се гласува – ние, разбира се, това ще го видим съвсем скоро, нито казвате нещо конкретно за срокове – само лозунги и намерения! Добре. Това е Ваше право. Никой не Ви го отрича. Като не искате конкретика, недейте да предоставяте такава. Но защо тогава казвате, че темпото ще бъде друго, и след това сега едва ли не се сърдите, че аз Ви питам какво ще бъде това темпо?! Ами кажете нещо, така че ние да имаме представа колко години са необходими, нещо поне ориентировъчно. Никой не иска от Вас да кажете точен срок с хронометър, с който да следим за милисекундите на изпълнение. Но съгласете се, след като ние като депутати нямаме никаква яснота за никакви срокове, какво остава за жителите? А в крайна сметка те са тези, които са Ви избрали, които са Ви гласували доверие, за да може Вие да управлявате. И абсолютно логично е аз да Ви питам: какви са тези срокове и какво е това друго темпо, което предстои да видим? Трети път го повтарям, за да Ви бъде пределно ясно. Очаквам да кажете нещо конкретно най-накрая, защото Вие правите среща, не ни каните на нея, а след това излизате и казвате: темпото ще бъде друго! После аз Ви питам какво ще е другото темпо, Вие се сърдите! Ами какво правим тогава?! Нужно е, като правите такива изказвания, след това да ги подкрепяте тук и да кажете какво се е променило. Защото иначе аз считам, че нищо не се е променило. Променили са се само лицата, които управляват, и всичко е от времето на ГЕРБ и ДПС… (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) Завършвам. …когато, по време на ГЕРБ и ДПС, имаше много обещания. Ние слушахме и за околовръстното на Пловдив, и за каскадата „Доспат-Въча“ и за какво ли още не! Слушаме от години и само си слушаме! Нищо не се случва, нищо не се променя! Бъдете Вие първите, които да кажат нещо конкретно и да дадат нещо ориентировъчно – не за нас, депутатите от опозицията, а за гражданите. Благодаря Ви.
#201 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаеми господин Министър, заповядайте за дуплика.
#202 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаеми господин Георгиев, аз не се сърдя. Просто се опитвам да Ви кажа, че за такива големи обекти човек трябва да направи много ясна стратегия, много ясно да се ориентира в какви срокове може да бъде направено нещо, да бъде проектирано, защото тези неща са сериозни. Така че, когато наистина имаме яснота, ще кажем. Това обаче, което сме направили, е, че сме разбрали и сме оценили, че този проект, за който аз Ви прочетох в годините назад колко е бил подмятан във времето, сме оценили, че той е важен по две причини: Веднъж, разбира се, безводието в България може да направи така, че тези региони да бъдат изненадани, затова е важно. И тъй като знаем, че такъв проект не се прави за един ден, за два дни, не се и проектира, затова самият факт, че този проект се връща вече на масата, за да почне да се анализира и да се направи разчет кога и как да бъде проектиран и кога и как да бъде построен, това е достатъчно много, и то за този кратък период. Защото, за да кажем, че ще направим нещо и че то е стратегически важно, това е първата стъпка, с която казваме: да, това нещо започваме да го проектираме първо и след това, естествено, да го изграждаме. Мисля, че важното е – и хората, което са чули, е, че започваме да го правим. Конкретните срокове – ще дойде времето, и то няма да е далече, когато ще Ви кажем конкретните срокове. Така че аз не се сърдя, но просто апелът ми е настина да ми задавате въпроси, за които наистина може да получите конкретни отговори. Аз казах: Вие не очаквате конкретен отговор, защото знаете, че не може да го получите. А в края на краищата мен не ме притеснява, че всеки петък съм тук в парламента. Понякога компенсирам и работя и в неделя, но наистина важно е да се работи, тоест да имаме тази възможност да работим повече, защото, както забелязвате, времето е достатъчно ограничено спрямо проблемите на държавата. Иначе аз призовавам за малко по-голямо уважение не само към мен, а изобщо – коментарът включително и за президента Радев, и за нашата парламентарна група. Ние всички, знаейки, без да четем от трибуната на Народното събрание, знаехме за състоянието на държавата, защото и тази каскада, и всички други неща, и магистралите, и пътищата, нека да бъдем малко… да имаме малко по-голямо уважение, защото тези хора тук решиха всеки да промени личния си живот, за да променим живота на България. Така че нека малко по-голямо уважение да имаме. Ще дойдат конкретните срокове, ще дойдат конкретните резултати. Бъдете спокойни. Аз мисля, че хората са много по-спокойни. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#203 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Петър Николаев Петров – относно поддръжката на обходните републикански пътища в област Монтана при текущия ремонт на I-1 – Е79. Заповядайте, господин Петров, в рамките на две минути да изложите своя въпрос.
#204 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господа министри, министър Шишков! Друг фундаментален проблем ще обсъдим с Вас и той е неспособността на Е79 да поеме целия тежкотоварен трафик през областите Монтана и Враца, от която сте избран за народен представител. Поради тази неспособност този път се амортизира. Ще Ви припомня, че последната рехабилитация, която е правена в участъка между Монтана и Враца, беше преди три години – Вие отново бяхте служебен министър– след едно отправено искане от моя страна за извършването на такъв ремонт. Сега отново се извършва такъв от края на май месец. Какъв е проблемът? Проблемът е, че трафикът се пренасочва през два обходни маршрута, които са още по-неспособни и непригодни да поемат целия този тежкотоварен автомобилен трафик. Това са път II-13: през Крапчене – Стубел – Липен и Криводол, и път III-112: през Добри дол – Дъбова махала – Славотин – Доктор Йосифово – Студено буче и Арчар. Тези трасета вече функционират като временен международен транзитен коридор за тежкотоварни автомобили и тир композиции, включително за интензивен транзит между Видин и вътрешността на страната. Но част от тях са ремонтирани преди повече от 10 – 12 години. Към настоящия момент по тях има участъци с амортизирана настилка, неравности, компрометирани банкети и локални деформации. Не знам дали сте минавали, да кажем, участъка между Славотин и Студено буче, но той, освен че е по-тесен като ленти от Е79 – нещо, което никой не казва, но те са и изядени от външния им край и категорично не са способни да поемат целия този тежък трафик. Като резултат от това обходно пренасочване започнаха и катастрофите. Те са почти ежедневни, тежки катастрофи. В момента ги прожектирам на снимките зад Вас, за да видят народните представители какво се случва с пренасочения трафик през тези два обходни маршрута. Налице е сериозен риск държавата да прехвърли негативите от ремонта на Е79 върху малките населени места. (Показва снимки на видеостената.) Затова Ви питам: ще предприеме ли мерки МРРБ за доброто експлоатационно състояние и пътната безопасност на двете обходни трасета от републиканските пътища, които понастоящем са използвани като обходни маршрути на територията на област Монтана при текущия ремонт на Е79? Благодаря.
#205 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми господин Министър, заповядайте в рамките на три минути да отговорите на така зададения въпрос.
#206 · speech
Министър Иван Шишков
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, едно от обещанията, което аз направих в предизборната кампания, е, че ще обърна внимание на „пътя на позора“. Така аз нарекох целия път, който е до Видин. Забравен 2014 г., мост на Дунава, оттам нататък – без никакъв път. Ако ми задавате въпроси защо, и как, и колко бавно се движи магистралата, това е друго… (Реплика от народния представител Петър Петров.) Да, да. Така. Ще го коментирам с най-голямо удоволствие, знаете. В ситуацията, в която бяхме, пътят, състоянието на пътя – и аз мисля, че няма човек в залата, който е минавал през пътя между Враца и Монтана и пътя от Монтана към Видин, на мен ми се случи да минавам, разбира се, и преди това съм минавал – състоянието на пътя беше не тревожно, а беше наистина състояние, което предполагаше непрекъснати катастрофи. Едно от първите неща, които направихме, защото Вие, когато ми задавате от Вашата парламентарна група въпроси кое и как ще се случи, във времето, в краткото време, както виждате, едно от първите неща, които започнахме да правим, беше по неотложност ремонтът на този път. Няма как, трябва да има обходни маршрути. Така че мисля, че този път, ремонтът на пътя – най-вероятно нямате нищо против него, защото той беше напълно неотложен. (Реплика от народния представител Петър Петров.) По отношение, разбира се, на ремонта на пътя, за да стане до края на месеца, какъвто е срокът, който аз съм възложил, естествено, беше по-добре да го затворим изцяло, за да не се оправдават строителите, че движението пречи. Пък и движение и ремонт едновременно също създават много голям дискомфорт при това огромно движение, което, сам казахте, че има. А иначе по отношение на изграждането на повдигнатите пешеходни пътеки и изкуствените неравности в участъците от път III-112, които преминават през селата Студено буче и Доктор Йосифово, бих искал да Ви информирам, че на 23 март 2026 г. е извършен оглед с представители на община Монтана, отдел „Пътна полиция“ към Областна дирекция на МВР – Монтана, и Пътно управление. Съставен е протокол с поетите ангажименти на всяка от страните, които са, както следва: Община Монтана да изготви проект за изграждане на изкуствени неравности и промяна на организацията на движението в определени участъци, както и да монтира необходимите пътни знаци, а Агенция „Пътна инфраструктура“ да изгради неравностите и да положи маркировката. До момента проектната документация все още не е представена от Община Монтана в Пътно управление. При съгласуван проект и наличен финансов ресурс, а в случая той ще е приоритетен, АПИ ще може да пристъпи към изграждането на изкуствени неравности в участъка от път III-112 за повишаване на безопасността на движението. Текущият ремонт на близо 57 км от път I-1, както и промяната на организацията на движението, създават неудобства, но ремонтните работи са необходими за подобряване на експлоатационното състояние на първокласния път и не търпят отлагане. Аз мисля, че тук сме абсолютно на едно мнение.
#207 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Министър. Господин Петров, желаете ли реплика? Заповядайте.
#208 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Аз съм запознат с проведената работна среща на място на 23 март, защото в нея участваха инициаторите на цялата инициатива за повдигнати пешеходни пътеки – това сме аз и общинските съветници на ВЪЗРАЖДАНЕ в Монтана. Не казахте какъв е срокът нито за проекта от Община Монтана, нито за проекта от Областно пътно управление – Монтана. Скоро няма да има представен проект нито от Община Монтана, нито проект от Областното пътно управление. Вие самият знаете причината за това и тя е, че докато преминава през тези населени места опасният тежкотоварен трафик, няма да има изработен такъв проект, нито пък ще бъдат изградени такива съоръжения, гарантиращи безопасността на местното население, което преминава. Аз всъщност Ви попитах как ще подсигурите безопасността и нормалното експлоатационно състояние на двата обходни маршрута. Отговор не чух. Отново ще Ви напомня, че те са в изключително лошо състояние – прожектирам Ви снимки на това състояние. (Показва на видеостена.) Липсва какъвто и да е контрол от страна на АПИ към Министерството на регионалното развитие. Нито пък състоянието на пътната настилка, знаците, маркировката и каквото още се сетите отговаря на целия тежкотоварен трафик, който преминава през тези два обходни маршрута. Аз се радвам, между другото, че тук до Вас е министърът на вътрешните работи. Ако той види снимките на тежките катастрофи, които в момента Ви прожектирам, които вече се случват почти ежедневно на тези два обходни маршрута, може би и го призовавам да вземе мерки за по-сериозен контрол, защото не само поради лошото експлоатационно състояние на двата обходни маршрута, които поемат този трафик, е причината за катастрофи, а понякога и несъобразената скорост, поведението на водачите на МПС. За съжаление, като теглим чертата, имаме и жертви, и щети, и ранени. Така че това е от първостепенно значение. Сега, Вие казахте, че срокът, който сте задали, е до края на юни. Позволете ми, господин Министър, да се съмнявам, че ремонтът ще бъде завършен до края на юни на тези общо 57 км от Е79 в трите области. Именно за това е и този въпрос – да Ви призова, в случай че не бъде завършен в срок този ремонт, наистина във Вашето министерство чрез съответната пътна агенция да вземете мерки двата обходни маршрута, които би трябвало да дискутираме в моя въпрос – път II-13: между Крапчене и Криводол, и път III-112 на територията на област Монтана: между Славотин – Доктор Йосифово – Студено буче, наистина да могат да осигурят безопасно преминаване на целия този тежкотоварен трафик, който в момента, незнайно докога, преминава оттам. Много Ви благодаря за съдействието предварително, както и на Вътрешния министър.
#209 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#210 · speech
Министър Иван Шишков
Искам да Ви уверя, че след завършване на ремонта, разбира се, ако интензивният трафик е нанесъл поражения върху обходните маршрути, те също ще бъдат ремонтирани, Специално пътят през Криводол – аз съм минавал – не смятам, че е в лошо състояние. Разбира се, мен повече ме притеснява, че този трафик може да направи така, че да има проблеми по пътя, защото наистина тежкият трафик е огромен. Но пак казвам, това беше единствената възможност. Аз мисля, че жителите и на трите области, защото и Враца, и Монтана, и Видин наистина страдаха от състоянието на този път, би трябвало всички да са доволни. Сега, доколко срокът ще бъде спазен? Специално служителите на АПИ, особено новото ръководство на АПИ, съм ги уведомил, че трябва да бъде следен непрекъснато, защото страданието на тези хора в годините назад аз също го видях в предизборната кампания. Наистина, тези региони не заслужават, неслучайно го нарекох „пътя на позора“. Така че можете да бъдете спокойни – ще направим всичко възможно. Вие сам казахте, Община Монтана има да внася проект. Не мога да въздействам върху това, иначе, знаете много добре, че ако, разбира се, и Общината съдейства, ние също ще съдействаме. Така че в това отношение няма да има проблеми със съдействието. Въпросът е само, че пътят е в това състояние с години назад. Проблемът е, че я няма магистралата. Проблемите са много по-големи. И ние имаме да решаваме много по-големи проблеми, които, вярвайте ми, вече ги решаваме. Благодаря.
#211 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към следващите въпроси. Добре дошъл на господин Демерджиев – министър на вътрешните работи, на господин Димитър Стоянов – министър на отбраната, и на госпожа Катя Ивкова – министър на здравеопазването. Преди да преминем към въпросите към господин Демерджиев, искам да направя две съобщения – имаме получени две писма. „На основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля да бъде отложен отговорът на въпроса ми към министъра на вътрешните работи относно спряна актуализация на Интерактивна карта за пътнотранспортни произшествия № 52-654-06-79 поради отсъствието ми по уважителни причини“ – от народния представител Николай Денков. Още едно съобщение – още едно получено писмо: „На основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля да не бъда включвана в парламентарния контрол на 5 юни 2026 г. поради отсъствието ми по уважителни причини“ – от народния представител Анна Маринова Бодакова. Благодаря. Преминаваме към следващите въпроси – към министър Демерджиев. Въпрос от народния представител Димитър Георгиев Найденов относно налагане на наказания на водачи на линейки на центровете за спешна медицинска помощ по време на изпълняване на служебните им задължения при специален режим на движение. Уважаеми господин Найденов, заповядайте в рамките на две минути да изложите въпроса си.
#212 · speech
ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, до мен бе поставен изключително тревожен и общественозначим проблем, свързан с работата на водачите на линейки към центровете за спешна медицинска помощ, които при изпълнение на служебните си задължения биват системно санкционирани за превишена скорост, въпреки че изпълняват спешни адреси и се движат при специален режим на движение. По информация от служители на Центъра за спешна помощ в Бургас само за първата половина на месец януари 2026 г. са заснети приблизително 160 нарушения от камери за контрол на скоростта, а за втората половина на месеца – над 200. Общият брой на заснетите линейки от началото на годината надхвърля 400 случая, като всички те са били по време на изпълнение на спешни повиквания. Следва да се подчертае, че водачите на линейки работят под координацията на Националната система 112, а съгласно законодателството всяко повикване, свързано с опасност за живота или здравето на гражданите, представлява спешен случай. За екипите на спешната помощ всяка мисия се счита за спешна – от момента на приемане на сигнала до окончателното приключване на адреса и завръщането на екипа в базата. Същевременно системата за триаж изисква при случаи с най-висок приоритет – „червен код“, екипите да достигат до адреса в рамките на осем минути. На практика, това поставя водачите в невъзможна ситуация – от една страна, законът и медицинските стандарти изискват незабавна реакция за спасяване на човешки живот, а от друга страна, автоматизираните системи за контрол на скоростта ги санкционират именно заради изпълнението на тези служебни задължения. Особено притеснителен е случаят на водач на линейка, който при включени светлинни и звукови сигнали, движейки се към спешен адрес, е бил санкциониран с глоба от 1000 евро и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца. Случаят в момента се обжалва по съдебен ред. Съгласно действащото законодателство автомобилите на Центъра за спешна помощ имат право да използват специален режим на движение, включително и да не спазват определени правила за движение, когато това е необходимо за изпълнението на спешна задача и при условие, че не създават опасност за пътнотранспортни произшествия. По информация от служители на Центъра за спешна медицинска помощ при среща с ръководството на „Охранителна полиция“, Бургас, е било потвърдено, че при включени светлинен и звуков сигнал линейката се счита за движеща се при специален режим. Въпреки това автоматизираните камери очевидно не отчитат тези обстоятелства. Не е ясно също дали използваните технически средства регистрират звуков сигнал, тъй като не се установява от снимковия материал. Допълнителен проблем е, че в часовете след 22,00 ч. линейките на Центъра за спешна медицинска помощ по правило ограничават използването на звукова сигнализация, за да не нарушават обществения ред, което допълнително затруднява доказването на специалния режим на движение. Създава се реална опасност Центърът за спешна медицинска помощ в Бургас да остане без достатъчно водачи на линейки. И към настоящия момент професията страда от остър кадрови дефицит поради ниското възнаграждение и тежките условия на труд. По предоставените ми данни водач с 30 години трудов стаж получава възнаграждение в размер на приблизително 824 евро, с ваучери за храна от едва 1 евро и доплащане за нощен труд от около 1,20 евро на смяна. Към това следва да се добавят и наложените глоби, както и рискът водачите да бъдат лишавани от свидетелства за управление на МПС именно заради изпълнение на служебните си задължения. В тази връзка моля, господин Министър, да отговорите: какви действия – и в какъв срок, ще предприеме МВР за постигане на единно работещо решение на проблема, за да се защитят работните места на водачите на линейки от Центъра за спешна медицинска помощ? Благодаря Ви.
#213 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Уважаеми господин Демерджиев, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#214 · speech
Министър Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Найденов, аз, слава богу, нямам касателство към въпросите за възнаграждението на шофьорите в центровете за спешна медицинска помощ, но ще Ви информирам за създадената организация по проверката на регистрираните нарушения от такива шофьори. Действително, те имат право да се движат в специален режим на движение. Въпросът е този режим да се прилага правилно, когато има такава необходимост и когато изпълняват служебните си задължения. Ще изчета накратко създадената организация, след което ще направя някои коментари. Както знаете, съгласно чл. 189, ал. 4 от Закона за движение по пътищата за нарушения, установени и заснети с автоматизирани технически средства или системи, за които не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно-превозно средство, на собственика или ползвателя се издава електронен фиш по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи, с който се налага глоба или имуществена санкция, определена за съответното нарушение. Стационарно преносимите уреди за контрол на скоростта са системи за контрол на скоростните режими. Няма да изпадам в подробности, но те са проверени от Българския институт по метрология, съответно системно се проверяват за тяхната изправност. При констатирани нарушения на скоростните режими с такива системи, извършени от специални автомобили – линейки, собственост на Центъра за спешна медицинска помощ, се издават електронни фишове от Единен център за обработка на нарушенията при Главна дирекция „Национална полиция“. Същите се връчват по предвидения в Закона ред. След връчването на тези фишове от Центъра за спешна медицинска помощ се изготвя разпечатка с информация за времевия диапазон, в който специалният автомобил е пътувал към пациент или е транспортирал пациент към лечебно заведение за болнична помощ. Посочват се данни за водача и се изразява становище под формата на декларация от директора относно основанието за използване на специален режим на движение. Всъщност, когато се установи, че този специален режим на движение е използван правомерно от съответния шофьор, не се предприемат действия оттам нататък по ангажиране на административнонаказателната му отговорността. Ако обаче директорът на Центъра за спешна медицинска помощ посочи, че не се касае за такъв случай, разбира се, водачите се санкционират. По отношение на конкретния случай, който поставяте за разглеждане. На 3 септември 2025 г. в Бургас, на кръстовището на бул. „Тодор Александров“ с ул. „Спортна“, водачът на специален автомобил – линейка, ще спестя регистрационния номер, не е съобразил поведението си, не е изпълнил разпореждане на полицейски служител. Кое е по-характерното и по-интересното тук? Че противно на данните, които изнесохте, данните, които се намират при нас, са, че този шофьор не е използвал светлинен и звуков сигнал. Така че в случая нашите служители са констатирали, че е създадена предпоставка за възникване на пътнотранспортно произшествие, застрашена е сигурността на пътя и са предприети действия по неговото санкциониране. Издаден е акт за установяване на административно нарушение, съответно наказателното постановление, което е оспорено по надлежния ред и към момента има образувано дело пред районен съд – град Бургас. Съгласно разпоредбата на чл. 92, ал. 2 от Закона за движение по пътищата водачите на моторни превозни средства със специален режим на движение не са освободени от задължението да управляват превозното средство по безопасен начин. И тук ще допълня, че така създадената организация цели да разграничи тези водачи, които изпълняват действително служебните си задължения и които не могат да бъдат санкционирани в тази връзка, стига да са спазили цитираната от мен разпоредба, от водачите, които злоупотребяват с този режим и използват този режим, когато не изпълняват служебните си задължения или не са извикани при спешен случай. Впрочем в предния си мандат като служебен министър се натъкнах на практиката много структури да използват този режим, който не им се полага да използват. По памет – мисля, че около 700 такива устройства, светлинни и звукови, бяха събрани в структурите на МВР. Използваха ги хора или структури, чиито дейности не предполагат използване на специален режим. Мисля, че тези действия са оправдани, защото, за да има ефект от специалния режим, трябва да е ясно на всички участници в движението, че този, който го използва, има това право и го използва, защото спасява човешки живот или изпълнява други функции, предвидени в Закона. Благодаря Ви.
#215 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Найденов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#216 · speech
ДБ
Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър. Тук ще направя само едно уточнение – че разграничавам линейките от болниците от тези линейки, които са на Центъра за спешна медицинска помощ. По моя информация, която, разбира се, Вие можете да потвърдите или да проверите, линейки от център за спешна медицинска помощ излизат само при сигнал 112, а през останалото време не напускат подразделението си. Тук информацията подлежи на проверка. От друга страна, използвам репликата просто да призова за по-бързи действия по така описаната от Вас процедура, тъй като, както споменах и във въпроса си, има впечатляващ брой издадени наказателни постановления във връзка с извършени нарушения, заснети от автоматични технически средства. Конкретния случай, който в момента се обжалва в съда, аз няма да го коментирам, тъй като там последната дума е на съда, разбира се. Просто го дадох като пример. Темата, която касае дали камерите, с които се заснемат тези нарушения, записват звук, или в момента, в който снимат, се вижда пуснатата светлина, или не, касае конкретно тези… останалите случаи. Надявам се проверките от Вашето министерство да текат бързо, защото наистина служителите на Центъра за спешна медицинска помощ нямат достатъчни доходи, за да могат да си позволяват плащането на големи глоби, докато тече процедура по изясняване на тяхната вина. Затова ще разчитам на съдействие от Ваша страна и от Вашето министерство за този въпрос. Благодаря Ви.
#217 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Господин Министър, желаете ли да отговорите? Заповядайте.
#218 · speech
Министър Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни председатели! Уважаеми господин Найденов, ние полагаме усилия да оптимизираме административнонаказателната дейност във всичките ѝ аспекти, включително и в този. При така създадената организация, ако се абстрахираме от скоростта на обработване на документите, която сме амбицирани да подобрим значително, за да се стигне до налагане на санкция, трябва ръководителят на съответния спешен център да подаде информация, която да не съответства на обективната. Аз не го допускам, а и това не е в нашите правомощия да го контролираме. Разбира се, ако има такива случаи, всеки един случай може да бъде сигнализиран, включително и аз мога да бъда сигнализиран лично. Амбицията ни е да подобрим организацията, но амбицията ни, както казах, е и да приведем ползването на този специален режим за движение в такова състояние, в което всеки на пътя да е убеден, че когато види светлини и звук, зад него се движи някой, който има нуждата да ги използва и ги използва, за да спаси човешки живот или да си изпълни функциите, и това е безусловно необходимо. Благодаря Ви.
#219 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Димо Георгиев Дренчев – относно пропуски в работата на ОДМВР – Перник, при издирването на Васил Михайлов – прокурорския син. Заповядайте, господин Дренчев, в рамките на две минути да изложите своя въпрос.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър! На 22 май тази година в София, в квартал „Надежда“, беше задържан издирваният за множество престъпления Васил Михайлов, известен и като прокурорският син от Перник. Неговата престъпна кариера е скандална, но особено скандален е и периодът, в който той беше обявен официално за издирване. За тази почти една година, в която МВР го търсеше, той беше замесен в множество престъпления, включително палежи и нападения над полицай, качваше си видеа в социалните мрежи, заплашваше свидетели и даваше интервюта за медии. В Перник се говори, че редовно е бил забелязван из града, включително в дома си, дори е бил в болницата след изгаряне, получено при палеж на автомобил, като МВР не е реагирало адекватно на подавани сигнали за неговото местонахождение. Практиката при издирване на особено опасни престъпници изисква униформените служители на територията на областната дирекция да бъдат редовно и подробно инструктирани относно социалните контакти на лицето, роднини и близки съучастници, автомобили, които лицето използва, места и адреси, на които може да бъде открито. По моя информация, въпреки че към Дирекцията в Перник са били принадени допълнителни сили от София и Благоевград, такива инструктажи не са били правени и издирването на лицето е било изцяло проформа. Предвид изложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: работила ли е според Вас правилно Областната дирекция на МВР в Перник, разполагала ли е с необходимия технически и кадрови ресурс, за да залови издирваното лице, правени ли са проверки от вътрешните контролни органи на Министерството през последната година и каква е Вашата оценка за работата на Дирекцията по случая? Благодаря Ви.
#221 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#222 · speech
Министър Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, както знаете, Васил Михайлов е обявен за общодържавно издирване на 16 юни 2025 г. Моят мандат, който включва периода до задържането му, беше около две седмици. Радвам се, че в рамките на тези две седмици успешно приключихме работата по установяването и задържането му. Ако трябва да върна лентата назад, тази задача е била възложена на Областната дирекция на МВР в Перник. От това, с което бях запознат аз при встъпването си в длъжност, стигнах до извода, че както правилно е констатирано през месец март 2026 г., тази задача не е по силите на Областната дирекция в Перник, защото данните за движението и местата, където се е укривал Васил Михайлов, излизат извън територията на Областната дирекция. Начинът, по който е подхождал, е доста, бих казал, професионален – не в добрия, в лошия смисъл на думата, така че ресурсите и възможностите на Областната дирекция в Перник според мен лично е трябвало много по-рано да бъде преценено, че не са достатъчни, за да бъде той издирен, установен и задържан безопасно. Защото има данни за доста опасно поведение от негова страна, както и че през различни периоди от време е разполагал с оръжие. Оттам насетне през месец март е създадена организация, в която е включена Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, включени са и други сили на Министерството на вътрешните работи, получено е съдействие и от страна на ДАНС, за което сме благодарни, и в резултат на тези действия на 22 май 2026 г. Васил Михайлов беше задържан в София, като операцията беше проведена от служители на ГДБОП, при това беше проведена изключително професионално. Целта беше не просто да бъде установен и задържан, а да бъде установен и задържан по начин, който е безопасен както за гражданите, така и за служителите, включително и за самия Васил Михайлов. Мисля, че това е един от случаите, в които декларираните от нас намерения да подхождаме еднакво към случаите – еднакво внимателно, еднакво отговорно, а не еднакво безотговорно, беше не само деклариран, а беше проведен. И мисля, че в един кратък срок успяхме да завършим работата по случая. Що се касае до работата на Областната дирекция в Перник, по-скоро данните, които към момента имаме – че през определени периоди от този близо едногодишен период, в който е издирван Васил Михайлов, е имало теч на информация – възложил съм съответните проверки в компетентните дирекции на МВР, защото няма как да се доверя на проверките, извършени по-рано. Тези дирекции са пряко подчинени на министъра и бих искал пряко да упражня контрол върху проверките. Когато приключа, ще Ви запозная с резултатите, но по-скоро нямаме данни конкретни полицейски служители да са подпомагали Васил Михайлов в този процес, освен… Имаме съмнение за определен теч на информация в определени ключови моменти, в които е могъл да бъде заловен. Както знаете, имаше нападение над служител – именно на служител от дирекция ГДБОП, зад което смятам, че стои Васил Михайлов. Правим всичко необходимо да установим цялостната престъпна дейност на Васил Михайлов, както и на хората, които са го подпомагали. Впрочем идентифицирахме като един от тези хора неговия баща, който е действащ прокурор, за което съм сигнализирал всички компетентни органи и институции – Висшия съдебен съвет, Инспектората, министъра на правосъдието, изпълняващия функциите главен прокурор. Предоставили сме информацията, с която разполагаме. Надявам се и вярвам, че те ще проверят и по-рано изтеклата информация за съдействие от страна на бащата на Васил Михайлов. Аз не споделям виждането на този човек, а именно че той преди всичко е родител. Смятам, че всеки, който участва в правоохранителни органи, преди всичко трябва да изпълнява функциите си там и ако те са несъвместими с едно или друго негово качество или състояние, сам трябва да си подаде оставката и да освободи поста. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#223 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Дренчев, за реплика? Заповядайте.
#224 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви за изчерпателния отговор, господин Министър. Разбира се, прави впечатление, че само две седмици след като получихте мандата, беше заловен въпросният престъпник. В отговора Ви, който беше доста подробен, аз получих всъщност отговор и на моя конкретен въпрос, а именно че е започнала проверка в ОДМВР – Перник, във връзка с теч на информация, защото, както и Вие отбелязахте, въпреки че въпросното лице е забелязвано и по плажовете на България, и е заловен в София, в крайна сметка в града е публична тайна, че той се е подвизавал многократно в град Перник и че местните полицаи не са реагирали на сигнали на граждани къде точно се намира той в момента. Надявам се, че когато проверката завърши, ще я оповестите през медиите или ще отговорите на последващ мой въпрос. Благодаря Ви.
#225 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#226 · speech
Министър Иван Демерджиев
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, надявам се – за краткия период, откакто екипът ми пое ръководството в това министерство, издирваните лица в България да са наясно, че не могат необезпокоявано да се подвизават никъде, че ще бъдат издирени и предадени на закона. Още веднъж много ясно отправям това послание към всеки един от тях, така че ще се постараем точно това да се случва и повече да не търсим безрезултатно, особено за такива периоди от време, когото и да било и където и да било. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#227 · speech
Благодарим Ви, господин Министър. Благодарим за участието в днешния парламентарен контрол на министър Демерджиев! Преминаваме към следващия въпрос – към министъра на отбраната господин Димитър Стоянов. Въпрос от народния представител Ивелин Първанов Първанов – относно предоставената помощ за Украйна и отбраната на нейното крайбрежие. Моля, господин Първанов, в рамките на две минути да поставите своя въпрос.
#228 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, господин Министър! В проведено на 26 февруари 2016 г. изслушване пред Народното събрание и в изявления по медиите служебният министър на отбраната заяви, че на летище „Враждебна“ се намират чужди военнослужещи, а на гражданското летище „Васил Левски“ са разположени американски военнотранспортни самолети и цистерни. След началото на военните действия в Иран и Персийския залив с нарастваща сила започна да се поставя въпросът за състоянието на нашата Противовъздушна отбрана, Военновъздушните ни сили и отбраната на Черноморското ни крайбрежие. Да допълня, че през този период се проведе и военно учение, където американски транспортни самолети и военнослужещи бяха и на гражданското летище във Варна. Във връзка с гореизложеното имам следния въпрос: предоставяли ли са българските Военноморски сили и Министерството на отбраната морски мини на Украйна за защита на нейното крайбрежие и какви средства и способности на Противовъздушната отбрана са били предоставени на украинските въоръжени сили от началото на конфликта през февруари 2022 г.? Благодаря.
#229 · speech
Благодаря Ви, господин Първанов. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на така зададения въпрос.
#230 · speech
Министър Димитър Стоянов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, благодаря Ви за поставения въпрос относно предоставянето на военна помощ за Украйна. Използвам момента и да Ви честитя личния празник днес! Предоставянето на военна помощ за Украйна е в изпълнение на редица решения на Народното събрание и на Министерския съвет на база споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна. По отношение на конкретните отговори на тези въпроси бих желал само да допълня, че информацията, която се иска за предоставяне на помощ на Украйна, е класифицирана с ниво „Поверително“. По въпроса за предоставянето на средства и способности за ПВО на украинските въоръжени сили от началото на конфликта досега мога да Ви кажа, че в различни траншове военна помощ за Украйна страната ни е предоставяла средства за ПВО. По отношение на предоставянето на морски мини на украинските въоръжени сили Република България не е предоставяла морски мини на Украйна. Ако желаете информация, подробна – каква точно помощ е предоставяна, мога да Ви предоставя всичко това в класифициран вид, спазвайки Закона за защита на класифицираната информация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#231 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Първанов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#232 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър! Ситуацията е динамична и от времето, когато съм поставял въпроса, досега се появиха някакви нови нюанси, които обаче не правят ситуацията по-малко актуална от времето, когато Вие преди три години бяхте на същия пост. Тогава, ако си спомняте, и на нашия черноморски бряг изплува един, паднал отнякъде, дрон – с противопехотна мина, закрепена на него, тогава нашите сапьори успяха да го обезвредят. Днес безекипажен боен катер, украински – явно е изгубил контрол, е взривен на пристанището в Констанца, на север от нас. Защо повдигам този въпрос? Защото започна курортният сезон по нашето Черноморско крайбрежие. Знаем, че украински безпилотни катери кръстосват навсякъде по Черно море и невинаги сигналът за тяхното управление е изправен, тоест през един период от своето движение те губят управление. Относно противовъздушната отбрана знаем, че самолетите, които са ни на гости тук, на летище „Васил Левски“, че техният престой е удължен до края на този месец. Конфликтът в Персийския залив не е приключил. Спомняте си, че преди два месеца нещо падна на турска територия, не знам дали няма нещо да цопне пак и в Черно море, но във връзка със създалата се ситуация – аз и преди съм задавал въпрос, разполагаме ли с бонови заграждения, дали можем да предприемем някакви мерки за охраната на нашето Черноморско крайбрежие? Най-елементарното, питам заради украинските мини, тъй като дълго време мините, с които беше защитено пристанището на Одеса, заради морското течение идваха до нашия бряг и продължаваха и до турския. Казват, че някои от тях вече са стигнали и до гръцкото крайбрежие, това обаче нататък вече не ни вълнува. Нас ни вълнува нашето Черноморско крайбрежие, нашата противовъздушна отбрана. Ясно ми е, че сме предоставяли средства за ПВО, въпросът е: в състояние ли е нашето ПВО в момента да защити нашите граждански летища и обекти, докога столицата и Варна ще бъдат като жив щит за чужди самолети? Това безпокои българите, а дали Украйна ще има мини, или няма да има мини с български произход, за нас няма значение. Въпросът е, че тяхната защита, на тяхното Черноморско крайбрежие, в случая се явява частично и като заплаха за нашето крайбрежие. Това безпокои българите – чуждите самолети на нашите летища и това, което плува и в нашите териториални води и което ние не можем да контролираме. Още веднъж напомням – в Констанца днес имаше експлозии. Да се надяваме, че няма да има и в българските териториални води! Благодаря.
#233 · speech
Благодаря Ви, господин Първанов. Уважаеми господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#234 · speech
Министър Димитър Стоянов
Уважаеми господин Първанов, ще Ви отговоря – от уважение към Вас, защото Вашата реплика няма нищо общо със зададените въпроси преди малко, на които аз отговорих, мисля, че ясно и конкретно. Във връзка с това, което се случи в Констанца – и в момента има български хеликоптер във въздуха, който извършва разузнаване от морските ни територии. По отношение на пазенето на самолетите, въздушното пространство или каквото и да е друго, можете да бъдете сигурни, че България продължава сама да охранява въздушното си пространство – както със самолетите МиГ-29 към момента, така и с дежурните екипажи от средствата за противовъздушна отбрана. Няма съмнение, че ние гарантирано си пазим нашето небе. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПБ.)
#235 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Следващият въпрос е към министъра на здравеопазването госпожа Катя Ивкова. Въпросът е от народния представител Ангел Жеков Георгиев – относно недостиг на педиатрична медицинска помощ в община Рудозем. Заповядайте, господин Георгиев, в рамките на две минути да изложите своя въпрос.
#236 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, до мен достигна сигнал от граждани на Рудозем, област Смолян, относно недостиг на педиатрична медицинска помощ в общината. По информация на местите жители има един лекар, който обаче е претоварен, поради което директно връща пациенти. Има хора, които поради това, че нямат достъп до този един-единствен лекар, разчитат на педиатър, който идва в града веднъж седмично и обслужва неговото население – това се случва в сряда. През останалото време децата и техните семейства са принудени да търсят помощ или в областния център в Смолян, което изисква пътуване от 36 км в едната посока, или горе-долу приблизително около час време – в зависимост от самия стил на шофиране и обстановката, поради което проблемът придобива още по-сериозни изменения предвид усложнената пътна обстановка в региона предвид многото свлачища – едното, през което се преминава, е свлачището в Тикале, което е, смея да кажа, легендарно, в лошия смисъл на думата. Всичко това създава реални затруднения за своевременен достъп до медицинска помощ на една от най-уязвимите групи в обществото, а именно децата. Същевременно събитията от последните месеци поставиха във фокуса на общественото внимание редица дългогодишни проблеми в района, свързани както с инфраструктурата, така и с достъпа до основни обществени услуги. Липсата на достатъчно здравни грижи за децата е сред факторите, които затрудняват задържането на млади семейства в региона и допринасят за задълбочаването на демографските проблеми, които са изключително сериозни, особено в област Смолян. В тази връзка моля да отговорите на въпроса: известен ли Ви е проблемът с недостига на педиатрична помощ в град Рудозем и какви конкретни мерки ще предприемете за осигуряване на по-добър достъп до педиатрична медицинска помощ за жителите въобще на цялата община Рудозем? Благодаря.
#237 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаема госпожо Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#238 · speech
Министър Катя Ивкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, първо да благодаря за поставения въпрос. Във връзка с него поисках информация от РЗИ – Смолян, за състоянието на медицинското обслужване на децата в област Смолян, в това число и в община Рудозем. Сега ще представя кратка фактология от получената от РЗИ – Смолян, информация. Населението на община Рудозем към 31 декември 2025 г. е 8182 жители. Общият брой на децата до 17-годишна възраст е 617, или 5,4% от населението на общината. Лекарите с придобита специалност по педиатрия, практикуващи в област Смолян, са 26 и работят в четирите многопрофилни болници за активно лечение в градовете Смолян, Мадан, Златоград и Девин. Десет от общопрактикуващите лекари в област Смолян са и с придобита специалност по педиатрия, от които трима работят на територията на община Рудозем – двама от тях са в общинския център и един е в село Чепинци. Двама от общопрактикуващите лекари със специалност по педиатрия, които работят в град Рудозем и в село Чепинци, са на разположение на пациентите си всекидневно. Третият общопрактикуващ лекар със специалност по педиатрия пътува от Смолян и преглежда в град Рудозем всяка сряда. За спешни медицински нужди в град Рудозем функционира и филиал на ЦСМП – Смолян. Най-близки до град Рудозем са Общинската болница в град Мадан – на 15 км, и Многопрофилна болница за активно лечение – Смолян, действително, на 36 км. Осигурен е обществен транспорт четирикратно на ден до областния град и шест пъти до Мадан. През месец април 2026 г. проблемът с достъпа до медицинска помощ в област Смолян е разискван на съвместен форум между държавни, общински и професионални организации. В рамките на този форум е констатирано, че в региона спешната помощ е добре организирана и достига до всяка точка. Първичната извънболнична помощ е относително добре обезпечена. Специализираната помощ е концентрирана в градовете. По брой общопрактикуващи лекари и лекари по дентална медицина област Смолян е над средното ниво на страната. Това са констатациите от въпросната дискусия, която е провеждана на ниво област Смолян. С цел създаване на допълнителни стимули за лекарите да предпочетат да специализират по специалности с недостиг на национално или областно ниво, Министерството на здравеопазването изпълнява проект „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“ в рамките на Програма „Развитие на човешките ресурси“ за период 2021 – 2027 г. До момента 353 лекари – лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, са включени в този проект. Те провеждат специализацията си в над 60 лечебни заведения в цялата страна. Най-много са специализантите по педиатрия – 25, по останалите специалности с педиатрична насоченост – 86, по педиатрични и здравни грижи – 22. В допълнение, като част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България ще бъдат изградени и 100 броя амбулатории за извънболнична помощ и консултативни медико-социални звена на територията на населени места, в които липсва своевременен достъп до медицински и здравни грижи. Изграждането на такива амбулатории е предвидено и в селата Вѝтина, Равнината и Пловдивци в община Рудозем. Министерството на здравеопазването в качеството си на структура за наблюдение и докладване сключи договор с Община Рудозем за осигуряване на финансиране за изграждане на материална база за тези три амбулатории. Министерството на здравеопазването ще осигури и медицинска апаратура, оборудване и обзавеждане за амбулаториите. Ще бъде осигурена и дигитална платформа, чрез която да се предоставя и медицинска помощ от разстояние. Благодаря. (Ръкопляскания от ПБ.)
#239 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър. Господин Георгиев, желаете ли реплика? Заповядайте.
#240 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Госпожо Министър, не стана ясно какво предвиждате за хората – като тези, които са ме сигнализирали, които не са успели да заведат детето си на общопрактикуващ лекар в Рудозем именно защото той няма възможност да приема повече пациенти, а педиатърът идва веднъж в седмицата, както и Вие правилно казахте, в сряда. Какви конкретни мерки ще предприемете за тях, така че да не се стига до такива ситуации? Защото конкретно това семейство, което ме сезира, после тяхното дете се е наложило да лежи в болницата в Мадан – именно затова че е трябвало да чакат до сряда, за да дойде педиатърът, който навестява Рудозем един път седмично. Така че конкретно за този проблем какво ще направите? Благодаря.
#241 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Уважаема госпожо Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#242 · speech
Министър Катя Ивкова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Георгиев, уважаеми госпожи и господа народни представители! Господин Георгиев, специално представих тази фактология, тъй като от нея става ясно, че трима от общопрактикуващите лекари, които работят на територията на община Рудозем, са с придобита специалност „Педиатрия“. Може би случаят, който представяте Вие, е частен, но в крайна сметка всяко дете трябва да има избран общопрактикуващ лекар, който е педиатър, и предполагам, че именно такъв е и този случай, който описвате Вие. За мен лично не стана ясно дали педиатърът, който са избрали родителите да бъде личен лекар на детето, е отказал да го прегледа. Тази част от Вашия въпрос не стана ясна. Аз представих фактологията. Има налични общопрактикуващи лекари, които са със специалност по педиатрия в община Рудозем. И съответно, ако има сигнал за това, че личният лекар не е предоставил необходимата медицинска помощ на пациента си, има ред, по който този сигнал да бъде предоставен и до Министерството на здравеопазването, и до Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, а също така и до Регионална здравна инспекция – Смолян. Затова ще помоля, ако наистина е възможно, да постъпи този сигнал по съответния ред. Благодаря Ви много. (Ръкопляскания от ПБ.)
#243 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър. Благодарим Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Уважаеми народни представители, поради изчерпване на дневния ред закривам днешното заседание. Следващото редовно пленарно заседание е в сряда, 10 юни 2026 г., от 9,00 ч. Приятен ден! (Звъни.) (Закрито в 14,11 ч.) Председател: Михаела Доцова Заместник-председател: Айтен Сабри Секретари: Джем Яменов Александра Стеркова