2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: nikolay-denkov-denkov
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, уважаеми народни представители! Моля да пристъпим към реализирането на първото ни съвещание. Моля за регистрация. Уважаеми народни представители, съгласно регистрацията в момента са регистрирани 239 народни представители, което означава, че имаме кворум за пристъпване към първото заседание на Петдесет и второто народно събрание. В тази връзка си позволявам да го обявя за открито. (Звъни.) Заседанието се излъчва директно от Българската национална телевизия и Българското национално радио. Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Дами и господа, скъпи сънародници, имам огромната чест да открия първото заседание на Петдесет и второто народно събрание. По традиция тази отговорност се пада на най-възрастния народен представител. Приема се, че той носи най-много опит и мъдрост. Приемам тази роля с чувство на дълг и отговорност. Помня заветите на старейшините преди мен. Факт е, че всички Вие сте по-млади от мен и това ме изпълва с надежда. Надежда за по-добра политика, за повече разум и енергия в тази зала. Над 3 милиона и 360 хиляди българи гласуваха. Този път ни подредиха по-различно. Изпратиха ни тук с ясно послание. Дадоха своето доверие и очакват от нас резултат. Значителна част от тази надежда беше дадена на новата политическа сила, която поема управлението на страната. Това доверие е голямо изпитание и още по-голяма отговорност. Този парламент започва работа след труден период. Хората са уморени от празни обещания. Посланието им е ясно – искат дела. Искат ред, стабилност и ясни решения, които да се усещат в живота им. Отговорността днес е лична. Всеки от нас я носи със своите действия. И именно с личен пример трябва да върнем смисъла на понятия като чест, достойнство, почтеност и родолюбие. Време е да възстановим доверието на гражданите в Народното събрание. От нас зависи да го спечелим отново с последователна работа и уважение към хората. Законът трябва да стои над всички. Само така справедливостта няма да бъде празна дума, а реалност, която хората усещат. Живеем в несигурно време. Време на напрежение и разделение. Нашият избор трябва да бъде ясен – да пазим мира и да действаме разумно. Бъдещето принадлежи на младите. Те ще градят България утре. Наш дълг е да им оставим държава с ред, с правила и с перспектива. Затова пред нас стоят две ясни задачи: да върнем силата на закона и да съхраним мира. Нямаме право на грешки. Без значение от партийните различия, ние трябва да работим заедно за бъдещето на децата ни, с уважение към труда на нашите родители и в името на българския народ. Националният дух да се издига над дребните ежби, ефектните пози и обиди. Българските граждани ни избраха и ни дадоха доверие. Българите разчитат на нашата съвест, на нашата воля и на нашите решения. България да пребъде! Благодаря. (Ръкопляскания.) Пристъпваме към следващата част от първото заседание – полагане на клетва от народните представители. Моля, станете и повтаряйте след мен. (Всички стават.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ Благодаря! (Ръкопляскания.) Ще помоля народното представителство с уважение да чуем химните на Република България и на Европейския съюз. (Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Ръкопляскания. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз.) Благодаря. Уважаеми народни представители, предстои обръщение на президента на Република България пред народа и Народното събрание. Госпожо Йотова, моля за Вашето обръщение. Ще помоля народните представители да попълнят клетвения лист и да го предадат на квесторите.
#2 · speech
Президент Илиана Йотова
Уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми министри, уважаеми народни представители, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми господин Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в България, Ваши Превъзходителства, госпожи и господа, скъпи сънародници! Позволете ми да се обърна към Вас, народните представители в Петдесет и второто народно събрание на Република България, и да Ви поздравя с Вашето избиране. От най-високата трибуна в парламентарната ни република заставам с чувство на огромна отговорност и дълбоко уважение пред волята на българските граждани. Благодаря на всички, които участваха в избори 2026 г. С уважение и към тези, които не дойдоха пред урните. Вашият сигнал, уважаеми български граждани, е разбран. Благодаря за всеки подаден глас за всяка политическа сила, която участва в изборите, защото, уважаеми дами и господа, това е глас за България. Насажданото внушение за апатия и разруха на доверието не се оправда. Доказахме, че сме общност със събудена гражданска енергия, ангажираност, с вяра в собствените ни сили. Символно е, че Петдесет и второто народно събрание започва работа в дни, когато отбелязваме 150 години от избухването на Априлското въстание. Безсмъртните герои от април 1876 г. са ярък пример за патриотизъм, който винаги трябва да ни напомня, че няма малки и големи народи, има единни и разединени народи. Апостолите на българската революция доказаха, че трябва да вярваме на народа, да изпитваме уважение към него, да осъзнаваме, че той – народът, е единственият съдник за делата ни. Изборите от 19 април – осмите за 5 години, показаха, че са избори на надеждата. Служебното правителство се справи. Направи много, за да спре покупко-продажбата в изборите. Но с купения и контролиран вот се справиха най-вече българските граждани, които излязоха да гласуват – 789 701 гласа повече, отколкото през октомври 2024 г. Това, уважаеми дами и господа, е нова легитимност на законодателния ни орган, на Народното събрание, и нов категоричен вот на доверие. Демокрацията работи. Видяхме го, почувствахме го, знаем го. Връщането на доверието на българските граждани към българските институции няма да бъде лесно и няма да бъде бързо, но това ще бъде задача на всички институции и на всички власти. През миналата зима хората напомниха на политиците, че с безвремието – дотук. Протестите заляха площадите и булевардите на страната и се превърнаха в категоричен вот срещу корупцията, срещу злоупотребите, надменността, арогантността и зле прикритото лице на олигархията. На 19 април ние пуснахме гласа си за край на тази политическа криза. Това са първите ни избори, спечелени с абсолютно мнозинство за 21 век. Българските граждани дадоха категоричен мандат на една политическа сила – на „Прогресивна България“, с очакване за стабилно управление, подредена държава и истинско разделение на властите, така както повелява основният закон на държавата ни – българската Конституция. Попитаха ме журналистите какви приоритети очаквам от новата власт. Това ще реши бъдещето правителство, ще реши мнозинството, ще решава и опозицията, ще решавате всички Вие. Но голямата цел, скъпи колеги, на всички ни е да се справим с неравенствата и с липсата на справедливост. Те не се измерват само с доходи, те означават образование, достъпно здравеопазване. Те означават равен старт за всеки български гражданин и закони, еднакви за всички. Държавата трябва да бъде защитник, а не наблюдател. Нейна грижа трябва да бъде всеки български дом. Никоя власт не може да остави хората сами срещу цените и сметките. Всички, уважаеми дами и господа, бяхте единодушни, когато правихме заедно консултациите преди изборите, затова Народното събрание трябва да пристъпи към една от централните си функции – гласуването на бюджет 2026-а. Удължаването на стария бюджет бе една от най-сериозните прояви на безизходицата от миналото време. Днес всяко забавяне ни обрича на стагнация и непредвидимост за граждани, за бизнес, за общини, за самите институции. Знаем, че не всичко става с магическа пръчка. Ще бъде трудно, но с общи усилия трябва да го направим. След малко всяка парламентарна група ще изложи своите приоритети и своите политики. Първата политическа сила представи управленската си програма. В кампанията чухме и предложенията на всички Вас, които сте в тази зала. Очакванията на нас, българските граждани, са за справедливост и законност, за пресичане на злоупотребите и корупцията, през които изтичат милиони – нашите пари. Очакваме бързо и ефективно правораздаване. Как ще изпълните конституционните си задължения в съдебната система, ще решите Вие – този път, надявам се, със силната експертиза и подкрепата на професионалните среди. Убедена съм, че ще покажете, че България няма да бъде повече държавата с изтеклите мандати. Но тя, скъпи колеги, не може да бъде и държавата на загубената справедливост. Уважаеми дами и господа, откриваме Петдесет и второто народно събрание в международна среда, заредена с повече напрежение и несигурност от всякога. Свидетели сме на кризи, за които дори не ни стигат определенията понякога. Войните и конфликтите дойдоха във всеки български дом. Оправдани са страховете и тревогите на хората. Време е България да спре да се държи като плах гост в европейското ни семейство. Деветнайсет години след приемането ни там трябва да се чуе нашият силен глас – и влиятелен, защото нашето мнение, нашата позиция, нашата гледна точка струват и са ценни точно толкова, колкото на всеки от 27-те. Имаме какво да предложим за сигурността на външните граници, имаме какво да кажем за развитието на Западните Балкани, има какво да покажем като страна, която може да бъде център на икономиката на бъдещето. Европа има нужда точно от такива, и от тези гласове, за да върне лидерската си позиция на международната сцена, за да бъде конкурентоспособна, гарант за високи стандарти на всеки европейски гражданин у нас. Тук, в Народното събрание, политическата рамка на външната ни политика се задава от Вас, уважаеми народни представители. Нека да бъде разумна външна политика, с тежест, но и с характер. Съдбата обича смелите. Народното събрание е мястото, където различията могат да се превръщат в решения, защото компромисът невинаги е слабост, по-голямата ценност е обединението. Аз съм открита и честна с Вас. Президентската институция, както винаги досега, ще бъде самостоятелна, независима, ще бъде коректив на останалите власти, но ще подаваме ръка за взаимодействие и сътрудничество, за обща работа в името на най-висшата цел – добруването на българския народ. Уважаеми народни представители, от свещената трибуна на парламента се обръщам към Вас с пожелание отново да се възцари парламентаризмът. В тази зала сме слушали силните гласове на десетки големи български умове и техните пламенни речи, които не са просто история. Оттук нататък Вие ще пишете историята с Вашия ум и разум, с гласовете и на опитните, и на тези, които за първи път ще бъдат народни представители, със силните гласове и на младите хора в тази зала. Нека възродим корените на доброто и справедливостта, за да изправим на крака човешкото достойнство, да си припомним пропуснатите шансове и колко ни струва понякога мълчанието. Достойнството не се гради върху илюзии. Българинът може да понесе тежки истини, но не понася лъжата. Не трябва да забравяме кои сме – народ, който е оцелял в робства, без държава, без свобода, но никога без дух. Затова сме днес тук и ще пребъдем. Носим в себе си паметта на будители, учители, лекари, строители, поети – хора, които не са чакали спасение, те самите са били нашите спасители. Най-важното, което искам да кажа днес, уважаеми дами и господа: всичко е в нашите ръце. И затова ще Ви припомня накрая думите на великия Стефан Данаилов, произнесени точно преди десет парламента – при откриването на Четиридесет и второто народно събрание на 21 май 2013 г.: „Ако се опитваме да пренебрегнем истината за нещата около нас, рано или късно плащаме висока цена. Крайно време е да обединим воля и знания около най-неотложните обществено спасяващи проблеми и да ги решим, пренебрегвайки своята политическа противопоставеност, личностна нетърпимост и непримиримост в името на един по-добър ден за любимото ни отечество“. На добър час на Петдесет и второто народно събрание! (Ръкопляскания.)
#3 · speech
Продължаваме със следващата част от нашето заседание. То е свързано с предоставяне на слово на представителите на коалициите и политическите партии, които са в Петдесет и второто народно събрание. В този смисъл ще помоля представител на коалицията „Прогресивна България“ за слово.
#4 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! На мен се пада честта да говоря от тази свещена трибуна от името на „Прогресивна България“. И моята първа мисъл днес е за онези 1 млн. 444 хил. 920 български граждани, които вложиха своите надежди в нашата коалиция, които осъзнаха големия залог на тези избори и надмогнаха примирението, които с вота си дават възможност на „Прогресивна България“ да изведе страната от порочния кръг на сглобките и моралните компромиси, на политическата злоупотреба с Конституцията и демократичните процедури. Искам да предупредя моите колеги от „Прогресивна България“: десетдневната еуфория свърши. До дни ние ще бъдем призвани да поемем отговорност за управлението. Ще се сблъскаме със завладяната държава. Ще трябва да приемем бюджета и да решим проблема с хазната, които последните кабинети се постараха да изпразнят. Да овладеем спекулата, виновните за които ще ни гледат доволно от удобните банки на опозицията. Да започнем оздравителни действия в съдебната система с избора на нов Висш съдебен съвет и нов главен прокурор. Тази стратегическа задача изисква квалифицирано мнозинство. Тя не може да бъде решена без „Прогресивна България“, но изисква подкрепа и от други партии. И призовавам същите да не саботират процеса и да не се опитват да шантажират мнозинството. Съдебната реформа не е партийна кауза, а обществен императив, и гражданите очакват от нас широк консенсус около високи морални професионалисти. Хората очакват справедливост и няма да ни простят дребни сметки по този въпрос. На 19 април олигарсите понесоха поражение, но те продължават да владеят дълбоката държава и медиите. Процесът по тяхното отстраняване от институциите няма да е мигновен, но ще бъде последователен. Нашето мнозинство трябва да осигури устойчива парламентарна подкрепа на нашите пратеници в изпълнителната власт, да отхвърли всички опити за разцепление и изкушенията, които олигархията няма да пропусне да предложи. Уважаеми колеги, в една държава най-бавно се променят нравите. За 36 години българският парламентаризъм деградира до физически сблъсъци, оскърбления, театрални риторични пози и откровен инфантилизъм. На последните избори гражданите поискаха нов морал, нова реч, нова етика. Вярвам, че „Прогресивна България“ ще отстоява стандарта за нормално, уважително поведение, няма да отвръща на агресията с агресия и на обидата с обида. Трябва да скъсаме с позорната практика важни закони да се гласуват в полупразна зала с вечната игра с кворума. Българите очакват работещ парламент, а ние им го дължим. Има теми, които не търпят разделение. Доайенът на Народното събрание спомена мира като приоритет. Започваме работа в смутно време. Съдбата е отредила тъкмо на нас да вземем важни решения за съхранение на мира и живота на българските граждани. И тук трябва да сме единни. Не бива да допускаме България да бъде употребена в глобални сблъсъци. Ние имаме своя география, своя история и култура и международните ни позиции трябва да отчитат и интересите, и желанията на българския народ. И тук бързам да успокоя търговците на страх, които внушават, че България може да се отдалечи от Европа. Те сами знаят, че манипулират гражданите и го правят само за да осмислят политическото си битие. България е напълно интегрирана в Европейския съюз, но Европейският съюз не е имунизиран срещу грешки и ние трябва без комплекси да заявяваме нашата позиция. Уважаеми колеги, реформата на Конституцията, проведена от партиите от сглобката, наруши баланса между институциите, съсипа основния закон и хвърли страната в опасно безвластие. Начело на държавата се оказаха политически фигури без собствен авторитет. Последният кабинет си позволи да подпише двустранен договор за сигурност с Украйна без мандат от парламента. Той си позволи да промени и Правилника за работата на Министерския съвет дни, преди да напусне поста си. Това е липса на държавническо мислене. Убедителната победа на „Прогресивна България“ предотврати превръщането на политическата криза в конституционна. Надяваме се в това Народно събрание да се намерят достатъчно отговорни политици, за да възвърнем на Конституцията нейната функционалност. Уважаеми народни представители, след няколко пропилени години най-сетне имаме възможността да превърнем българския парламент в двигател на прехода от олигархия към пълноценна европейска демокрация. Това е мисията, която ни възложиха избирателите, и ние трябва да я изпълним. И един апел накрая: нека да върнем онзи парламентарен дух, който битуваше тук, в тази зала и в съседната, преди не толкова далечно време. Благодаря Ви за вниманието. (Продължителни ръкопляскания от „Прогресивна България“.)
#5 · speech
Моля за слово на представител на коалиция ГЕРБ-СДС. Заповядайте.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Ваше Светейшество, уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Служебен министър-председател, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа служебни министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! През последните 12 години България се управляваше от коалиционни правителства, като през последните пет години страната затъна в хронична политическа криза и в невъзможност парламентарните сили да излъчат стабилно управление. Това се случваше въпреки необходимостта от вземането на трудни решения в нестабилна геополитическа среда и здравна криза, нуждата от реформи в редица износени обществени системи и на фона на фискална политика, която възприе бюджетните дефицити за нормалност. През последните години последователно сме призовавали за вдигане на нивото на политическия дебат и сме предупреждавали, че личните нападки, ниската политическа култура и скандалите не унищожават доверието в една или друга формация, а в цялата политическа система и нейните институции. На отминалите парламентарни избори огромно мнозинство от българските граждани решиха да сложат край на политическия процес в неговата фрагментирана коалиционна форма и да дадат пълно мнозинство на „Прогресивна България“. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС приема този резултат и по неговата логика сме готови да бъдем дясно-консервативна, конструктивна, смислена и силна опозиция, която да отстоява националния интерес, интереса на своите избиратели и да оказва системен парламентарен контрол върху мнозинството. Изборният резултат показва ясно, че българските граждани не дават просто мандат за управление на „Прогресивна България“, а дават широк мандат за дълбоки структурни реформи, чийто обхват не се изчерпва само с реформата на съдебната власт, но и с реформиране на множество институции, системи и обществени отношения. Трябва да подчертаем, че огромно мнозинство от българските граждани гласуваха не за „Прогресивна България“, а персонално за господин Румен Радев. От днес той ще има всички инструменти в държавата, за да осъществи очакванията на голяма част от българското общество в тяхната пълнота, без да му се налага да се съобразява с коалиционни партньори и всякакъв вид странични обстоятелства. Това е огромна отговорност. Тя изисква бързи и прецизни действия, които от днес нататък зависят единствено от волята на господин Радев. През последните години нашата парламентарна група последователно призоваваше за съхраняване на политическия диалог. В името на това и в желанието си да осигурим стабилно управление направихме редица компромиси и дори често се отклонявахме от автентичната воля на собствените си избиратели. Факт е, че коалиционните управления, в които участвахме, ни донесоха редица негативи. Редица негативи донесе и невъзможността за създаване на редовно правителство в няколко парламента. Тези негативи се отразиха ясно в резултата ни на последните избори. И днес сме убедени, че в ситуация на политическа криза и фрагментиран парламент политическият диалог дори с основните опоненти беше необходимост, която много от партиите не осъзнаваха. Наясно сме както с компромисите, които направихме, така и с последствията от тях. Затова бихме искали да благодарим на всички наши избиратели, които ни подкрепиха на последните избори, но и да кажем на онези, които сме разочаровали, че ще положим всички усилия, за да си върнем тяхното доверие. Декларираме, че в Петдесет и второто народно събрание парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще подкрепя единствено решения, които отговарят плътно на нашата предизборна програма и отразяват волята и желанието на нашите избиратели. Уважаеми госпожи и господа, днес в новите реалности – при пълното мнозинство на господин Радев, воденето на политически диалог вече не е необходимост. Такъв би могъл да се води единствено при добро желание, и то от страна на управляващите. Днес необходимост са структурните реформи, чието забавяне или липса ще доведе до ново разочарование в българското общество. Ако тази необходимост не бъде отчетена и не произведе съответните конкретни политически действия от страна на управляващите, то резултатът ще бъде сходен с резултата от неосъзнатата необходимост от водене на качествен политически диалог през последните пет години. Подобно развитие на ситуацията би довело не само до редица пропуснати възможности, но и до нови катаклизми в политическата система, както и в редица сектори на обществения живот. Припомняме, че в българския парламент не е имало пълно мнозинство от победата на ОДС през 1997 г., но трябва да уточним, че това пълно мнозинство дойде, за да замени провалилото се в реформите пълно мнозинство на БСП от 1994 г. Последното е поучителен факт, който показва, че няма парламентарно мнозинство, което да отмени предизвикателствата на времето и да замени необходимостта от реформаторско правителство. От тази гледна точка днес дилемата пред пълното мнозинство на „Прогресивна България“ е непопулярни реформи с десен профил или провал. Какъв ще бъде изборът зависи не от опозицията, а от волята на господин Радев. Още в рамките на тази сесия предстои да се приеме бюджетът за 2026 г. и от действията на управляващите в този процес ще стане ясно дали те са готови за огромната отговорност, с която са натоварени. Надяваме се, че още с приемането на бюджета за 2026 г. ще се поеме курс към консолидация на фискалната политика, системно свиване на бюджетния дефицит и залагане на структурни реформи в редица сектори. Уважаеми госпожи и господа, и след тези избори предизвикателствата, породени от разпадащия се международен ред, технологичната революция и фрагментацията на българското общество, ще останат валидни. Тези предизвикателства не предполагат еуфория и лозунги, а осмисляне на българската посока в дълбочина. В този контекст парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще бъде активна част от политическия дебат в неговата същностна форма, като ще продължим да се въздържаме от употреба на лични квалификации, обиди и принизяване на парламентарната дейност до нивото на скандала. В името на обществения интерес очакваме това да направят и останалите парламентарни групи в Петдесет и второто народно събрание. Убедени сме, че всяко разпиляване на обществена енергия в настоящия момент ще бъде в ущърб не на политическия опонент, а на българските граждани, които показаха ясно своето отвращение от липсата на адекватен политически стил в последните няколко парламента. От тази гледна точка ще припомня, че през последните години ние на няколко пъти печелихме парламентарни избори и като първа политическа сила от тази трибуна призовавахме останалите партии да подкрепят наш кандидат за председател на Народното събрание. Това наше разбиране, че традицията първата политическа сила да излъчи председател на парламента е положителна и закономерна, не беше припознато от другите формации и изборът на председател на парламента се превръщаше в ненужно зрелище за българското общество. Днес, като най-голямата опозиционна сила в парламента, ние ще препотвърдим разбирането си, че първата политическа сила има не само правото, но и легитимността да излъчи свой председател на този пост. Затова ще подкрепим за председател на Петдесет и второто народно събрание представител на „Прогресивна България“. Това наше действие не бива да се възприема нито като опит за договорка, нито като някакъв особен политически знак, а като опит за връщане на една позабравена парламентарна традиция и възможност за формиране на по-висок политически стил в този парламент. Държим да отбележим, че по-високият политически стил не само не изключва споровете и ясното изразяване на различно мнение по редица въпроси – напротив, той предполага задължението на опозицията да представлява гражданите, които имат различно мнение от това на парламентарното мнозинство, и да гарантира възможността им да го изразяват свободно и на висок глас. В този парламент това ще бъде наша основна задача и вярваме, че ще се справим с нея по най-добрия начин. Желаем успех на всички народни представители в Петдесет и второто народно събрание и Бог да пази България! (Ръкопляскания.)
#7 · speech
Моля за слово на представител на коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“.
#8 · speech
Продължаваме промяната – Демократична България
Уважаема госпожо Президент на Републиката, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми Президент на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, госпожи и господа, скъпи сънародници! Днес откриваме работата на Петдесет и второто народно събрание в момент, в който българското общество търси изход от продължилата твърде дълго политическа криза. Хората не искат оправдания, не искат да ги слушат – те искат категорични доказателства, че политиката още може да служи на гражданите, а не на себе си. Резултатът от изборите е ясен – първата политическа сила получи мнозинство и с него много ясната отговорност да управлява. Българските граждани дадоха властта отчетливо и концентрирано на „Прогресивна България“. Това е мандат за управление, но преди всичко е мандат с една свръхзадача. Задачата, с която протестите свалиха предишната власт и ясно формулираха: „Демонтаж на модела „Борисов – Пеевски“!“. Това е модел, който задушава страната, превзема институциите и превръща държавата в система от зависимости – съдебна система, която отказва да се бори с корупцията по високите етажи на властта, подчинени регулатори, зависими медии, непрозрачно държавно финансиране и политически клиентели, захранвани чрез обществени поръчки, селективен достъп до публичен ресурс за тези, които се снимат под герба, както и служби за сигурност, разядени от криминални интереси. Това е рамката, в която думата „демонтаж“ има смисъл. Разглобяване на мрежата от институционални, медийни и икономически зависимости, а не просто смяна на властта. Но нека бъде ясно още от първия ден – това не е мандат за безконтролност и нова недосегаемост, при която едни корупционни мрежи и приятелски кръгове да бъдат заменени с други. Това не може да бъде подмяна, при която едни олигарси заместват други олигарси, или властта се превръща във функция на прегрупираната олигархия, сключила примирие между отделните си лагери и споразумение с новата власт. Първите тестове ще бъдат ясни – действията за гарантиране на независимостта на съдебната власт, отчетността на прокуратурата, реформирането на службите, работещите регулатори, плуралистичната и свободна медийна среда и защитата на публичния ресурс. Законността е ключът към разграждането на този модел. Това изисква ясно, публично и прозрачно представено намерение за действие, план за демонтаж на модела с конкретно законодателство, конкретни решения, ясни срокове и носене на отговорност. Българските граждани очакват именно това. От името на нашата парламентарна група заявявам: ние уважаваме вота на българските граждани и ще заемем отреденото ни място на опозиция, но няма да бъдем странични наблюдатели. От нас може да се очаква конструктивен тон, но не и удобна тишина. Ще бъдем последователни в защитата на правовата държава. Гражданите не поискаха държавата просто да освежи изкъртената си фасада. Те поискаха край на модела на завладяната държава, поискаха край на безнаказаността, на институциите, които служат на силните, вместо на гражданите, където един закон е бухалка, а за други – чадър. Нашата опозиционна линия е ясна – Вие ще имате нашата подкрепа на всяка мярка, която укрепва върховенството на правото, модернизира държавата, пази европейската посока на България и повишава благосъстоянието на хората. Ще подкрепим всяко действие, което кара регулаторите да работят в интерес на обществото, а не да обслужват назначилата ги предишна власт. Ще се противопоставяме на всяко действие, което подменя реформата с обикновена смяна на лица, ще се противопоставяме на всяка политика, която заменя борбата с корупцията с нова концентрация на зависимости. Ще се противопоставяме и на бягството от националния интерес зад геополитическа мъгла. Първият приоритет е правосъдието и борбата с корупцията, но не като лозунг, а като ежедневна парламентарна работа. Ще внесем изменения в Закона за съдебната власт с нови критерии за подбор на Висш съдебен съвет. Ще работим за избор на нов Висш съдебен съвет и нов Инспекторат към Висшия съдебен съвет по правила, които прекъсват политическата търговия с кадри и гарантират, че в политическата квота ще влизат професионалисти с авторитет, които са независими и с доказана почтеност. Целта е ясна – във Висшия съдебен съвет да не попаднат зависими фигури, кариеристи и хора, готови да произвеждат практиките на настоящия състав, а личности, които имат гръбнак да отстояват независимостта на съдебната власт. Междувременно ще предложим мораториум върху ключови кадрови решения на Висшия съдебен съвет – настоящия Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, до избора на нов състав, за да не продължава един изчерпан орган да предрешава бъдещето на съдебната система. Ще настояваме за ревизия на имотното състояние по върховете на правосъдната система, за разплитане докрай на всички мрежи около „джуджетата“ и „нотариусите“, както и за ликвидиране на зависимостите в съдебната система. Анкетните парламентарни комисии, които се занимаваха с тази тема в предишните парламенти, трябва да подновят работата си и да стигнат докрай. Не може да имаме правосъдна система, която е прислуга на корупционния модел, с фигура на главния прокурор като негово сърце. Мерките по „Магнитски“ най-сетне трябва да започнат да се прилагат, а фалконите на Пеевски да спрат да прелитат без никой да задава въпрос как става това, кой и как плаща, дали на борда на съответния самолет е имало конституционен съдия и при какви обстоятелства. Държавната охрана не може да бъде символ на политически статус, НСО не е частна гвардия на бивши управници, партийни лидери или неформални центрове на власт. Затова ще настояваме за законодателна промяна и незабавна ревизия на основанията за охрана от НСО. Това означава сваляне на охраната на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Ще внесем антикорупционни проекти, законопроекти, които последователно защитават търговете за лекарствата в частните болници, когато работят с обществен ресурс, електронно известяване на пациента за всяка отчетена от НЗОК дейност, промени в наказателния процес срещу злоупотреби. Ключов наш приоритет е икономиката на почтените правила и финансовата отговорност. Българските граждани ясно посочват, че овладяването на ценовия натиск, защитата на стандарта на живот и финансовата стабилност трябва да бъдат в центъра на усилията на институциите. Ще настояваме за активна защита на потребителите, държавата трябва да пази покупателната способност чрез гарантиране на конкуренция, контрол срещу картели и ефективни публични системи, а не само да вдига цените например чрез увеличаване на продуктовите такси. Ние не вярваме в бюджетния популизъм, който купува кратко политическо спокойствие с нов дълг и хеликоптерни пари. Вярваме, че социалната отговорност и фискалната дисциплина не са антиподи. Те са условия държавата да бъде полезна, справедлива и устойчива. Затова ще внесем предложения за десни мерки към бюджета, който предстои да разгледаме, за по-малко бюрокрация, ограничаване на административния тормоз на бизнеса, повече конкурентност, прозрачност в обществените разходи, по-кратки срокове и държава, която събира данните веднъж, а не тормози гражданина и предприемача с едно и също десетки пъти. Ще работим за съграждане на компактна електронна администрация, в която се израства според заслуги, а не по партиен признак. Ще настояваме за пълна прозрачност на обществените поръчки, концесиите, държавните дружества и разходването на европейски средства. Там, където публичният ресурс е бил превърнат в хранилка за политически клиентели, трябва да има проверка, отговорност и прекратяване на схемите. Ние искаме държава, която се грижи за хората чрез работещи публични системи – здравеопазване без доплащане и истинско модерно образование. Ще настояваме и за решения срещу войната по пътищата – не кампанийни акции, а система: данни, превенция, контрол, безопасна инфраструктура, защита на пешеходците и зоните около училищата. Ще работим за равен достъп до качествено образование за всяко дете и развиване на уменията на гражданите за един силен пазар на труда, на който да разчита държавата ни. Ще защитаваме по-силни региони и реална децентрализация, защото България не свършва там, където свършва удобството на централната власт. Ключов приоритет е и честността на изборите. Щом честността на вота продължава да бъде централен обществен въпрос, парламентът няма право да се прави, че проблем няма. Ще предложим промени в Изборния кодекс за 100% машинно гласуване и възстановяване на броя на секциите в чужбина. Ще настояваме за безкомпромисен парламентарен контрол върху разследванията на купения вот. И накрая, но не последно, сигурна и свободна европейска България. Ние се борим за силна България в силна Европа. Това не е лозунг, а отговор на въпроса къде е мястото на страната ни в един все по-несигурен свят. България няма интерес да се лута между внушения, зависимости и тактически двусмислия. България има място в силен Европейски съюз и в силен съюз на демократичните държави. Ще отстояваме активната българска роля в европейската сигурност, отбраната и защитата на критичната инфраструктура, противодействие на дезинформацията и ясна подкрепа на Украйна срещу руския агресор. Националният интерес на България не е да говори неясно, за да не ядоса някого. Националният интерес е България да бъде предвидима, уважавана и сигурна европейска държава. По този начин няма да има нито тактическа мъгла, нито парламентарно мълчание от нашата страна. Днес е ден за яснота. Яснота към мнозинството, че властта не е лиценз за подмяна, яснота към опозицията, че гражданите не ни изпращат тук за театрални изпълнения, а за работа. Ще подкрепяме всяка честна стъпка напред! Ще спираме всяка крачка назад! Ще внасяме предложения за закони, ще изискваме спазване на срокове, ще търсим отчет. И няма да позволим на никого – нито на статуквото, нито на новата власт, да превърне България отново в държава на зависимости! Защото законът, свободата, достойнството на гражданите са върховен приоритет. И защото силна България в силна Европа означава държава без недосегаеми институции, без зависимости и граждани, които знаят, че властта служи на тях, а не обратното. Успех на Петдесет и второто народно събрание! Нека бъде демократично, ефективно и достойно за доверието, което трябва да се върне. Да живее силна България в силна Европа! (Ръкопляскания.)
#9 · speech
Моля за слово на Политическа партия „Движение за права и свободи“.
#10 · speech
Движение за права и свободи – ДПС
Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи“ имам честта да приветствам всички Вас по повод откриването на Петдесет и второто народно събрание! Днес не просто поставяме началото на нов парламентарен мандат. Днес утвърждаваме демокрацията като жив и непрекъснат процес, основан на доверието на гражданите, върховенството на правото и отговорността на институцията. Демокрацията не е даденост. Тя е ежедневен избор, избор на диалога пред конфронтацията, на разума пред крайността, на държавността пред популизма и на общото благо пред тесните партийни интереси. И тук искам искрено да благодаря на всички български граждани, които упражниха правото си на глас и дадоха силен мандат на Петдесет и второто народно събрание. Волята им беше ясна и ние сме длъжни да я уважим. Затова призовавам всички политически сили, представени в Петдесет и второто народно събрание, да работим заедно в името на българските граждани, които със своя вот ни изпратиха тук! Бих искала специално да благодаря на избирателите на „Движение за права и свободи“ за доверието, подкрепата и вярата в демокрацията! Благодаря и на българските граждани, които живеят извън пределите на страната, и по-специално в Република Турция, които, въпреки трудностите, с търпение и отговорност подкрепиха демократичния процес у нас! „Движение за права и свободи“ винаги е отстоявала с последователност и достойнство принципите на уважение, толерантност и равнопоставеност между всички български граждани, независимо от тяхната религиозна и етническа принадлежност. За нас тези ценности не са просто думи в политическия речник. Те са морална основа, върху която се гради съвременната българска държава. Те са мостът, който ни свързва като общество и гаранция, че различията няма да ни разделят, а ще ни обединят. Ние вярваме, че истинската сила на България се крие именно в това – в уважението към многообразието от етноси, култури, религии и идеи. В способността ни да водим диалог, да търсим съгласия и да се обединим около стратегическите приоритети на нацията ни, защото България е най-силна, когато е единна, когато всяко семейство, всяка традиция и всяка общност намира своето достойно място в общия ни дом. В условията на динамична вътрешна и международна среда България се нуждае от ясна визия и устойчива политика. Основни приоритети на „Движение за права и свободи“ са: качество на живот и повишаване на жизнения стандарт на хората; икономическа стабилност и растеж; модернизиране на икономиката, земеделското производство и гарантиране на продоволствената сигурност; преодоляване на социалните и регионалните неравенства; подкрепа на младите семейства и на децата на България; съхраняване и развитие на традиционните ценности на българската култура и модерното образование; последователно европейско развитие на страната като ефективен член на Европейския съюз; градивно партньорство със Съединените американски щати и евро-атлантическата общност. В този контекст „Движение за права и свободи“ ще изпълнява своята роля на конструктивна и отговорна опозиция. Ще подкрепяме всяка политика, която защитава правата и свободите на хората и е в интерес на българските граждани и държавата. В същото време ще бъдем последователен и принципен коректив навсякъде, където се допуска отклонение от принципите на доброто управление, прозрачността, законността, както и от нормите на демокрацията и правата на човека. Вярваме, че държавността се измерва и с гарантиране на достойнство, права и свободи на всеки гражданин. Именно това ще бъде нашият водещ ориентир – да отстояваме свободата, справедливостта и равнопоставеността на всеки български гражданин като неделима част от бъдещето на България. Убедени сме, че е необходимо да преодолеем езика на противопоставянето и да възстановим културата на политическия диалог, който да допринася за намиране на общи решения в името на обществения интерес. Нека този парламент бъде пример за политическа зрялост, отговорност и държавническо мислене. Нека докажем, че можем да изграждаме мостове, а не разделения, че можем да намираме съгласия по ключови въпроси за бъдещето на България, за бъдещето на нашата родина. „Движение за права и свободи“ постави интересите на България над всичко. Нека с общите усилия оправдаем доверието на българските граждани, да работим за държавност, просперитет и сигурност за България. Нека не забравяме, че след всяко решение стоят реални човешки съдби – семействата, които разчитат на сигурност; децата, които очакват шанс за по-добро бъдеще; и възрастните, които заслужават спокойствие и достойнство. Отговорността, която носим, не е просто политическа. Тя е морална. Тя изисква честност, смелост и отговорност и готовност да поставяме обществените интереси над всичко. На добър час на Петдесет и второто народно събрание! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
#11 · speech
Ще помоля за слово представител на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ.
#12 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми сънародници, както винаги се обръщам само и единствено към Вас, защото всички в тази зала, независимо от временно дадените, придобитите или откраднатите правомощия, трябва да са преди всичко и единствено българи, или поне така би трябвало да бъде. За шести пореден път ми се налага да чета реч за откриването на поредното Народно събрание. Също така за шести пореден път ми се е налага да слушам речите на представителите на останалите политически сили в парламента и честно да Ви кажа, едва ли ще Ви изненадам, ако Ви призная, че е достатъчно да чуеш една тяхна реч, независимо коя от всичките, независимо в кое от всичките Народни събрания, за да знаеш какво ще чуеш от останалите. Толкова си приличат, че не само аз, но и още много други хора имаме чувството, че или ги е писал един и същи човек, или са писани от един и същи изкуствен интелект. Всички обещават едно и също и разбира се, послъгват по един и същи начин – общи приказки и лъжи. Един и същи, втръснал ни и дошъл ни до гуша, мултиполиткулти миш-маш, предназначен не толкова даже за Вас, уважаеми сънародници, колкото за тук присъстващите чужди началници, на които редовно се засвидетелства коленопреклонно подчинение и васална вярност. Спомням си как навремето, когато бях първи курс в Историческия факултет на Великотърновския университет, питахме нашия преподавател по „История на Стария свят“ – незабравимия доцент Владимир Попов, защо е избрал да специализира точно тази дисциплина, и той абсолютно невъзмутимо ни отвърна: „Защото, колеги, след Римската империя всичко се повтаря. Каквото е измислило човечеството дотогава, това е. После всичко е едно и също: сменят се само дрехите и технологията.“ Когато декември 2021 г. слушах Христо Иванов да говори при откриването на Четиридесет и седмото народно събрание, разбрах какво е имал предвид моят преподавател – евроинтеграция, борба с корупцията, съдебна реформа, мафия, олигархия, евро-атлантически ценности, разбира се, НАТО, разбира се, Европейски съюз и така нататък, и така нататък. Не че и преди това тези евро-атлантически клишета не са се разливали свободно в пленарните зали и на старото, и на сегашното Народно събрание, в което се намираме, но просто тогава ги чух за първи път като пряк свидетел и оттам насетне до сега слушам и не само аз, разбира се, едно и също, едно и също, едно и също, независимо кой точно чете. Включително и днес. Е, разбира се, има и някои нови елементи след 2021 г. Вече, освен че се борим с корупцията и олигархията, се борим, естествено, и с Русия, разбира се, поддържаме и братския фашистки режим в Украйна. И сега, като казах „братския фашистки режим в Украйна“, се сещам колко много хора по време на предизборната кампания съветваха както мен, така и нас от ВЪЗРАЖДАНЕ, да не казваме, меко казано, какво мислим, а даже откровено и твърдо казано ни съветваха да лъжем. Не казвайте истините, народът не ги харесва. Народът не обича да му казват колко е зле, народът обича да го лъжат. Лъжете и ще спечелите. Само че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не мислим така, разбира се, ние сме тук, за да говорим. Ние сме тук, за да се чува гласът на истината, ние сме тук, за да бъдем будната съвест на нацията, както винаги досега. Затова сега, уважаеми сънародници, ще Ви кажа няколко грозни истини. Първо, България е с най-бързо нарастващ външен дълг в Европа, като към началото на 2026 г. има тенденция даже за още по ускорено увеличение. Само за година увеличихме дълговете си с 33% и брутният ни външен дълг вече надхвърли 80 милиарда долара и продължава да расте. Решение? Има, разбира се, решение. Решението е връщането на българския лев. Защото задлъжняването и катастрофалното водене на България и на българския бюджет към фалит е точно следствие от това, че България беше вкарана насила и незаконно в еврозоната. Второ, раждаемостта в страната ни продължава да спада катастрофално. За миналата година беше поставен пореден антирекорд – за първи път паднахме с 10% за една година при раждаемостта – от 53 хиляди през 2024 г. на 48 хиляди новородени деца през 2025 г. Още по-трагичната новина е, че по-голямата част от бебетата не са българчета. Не Ви ли прави впечатление, че една неписана традиция – да се прави репортаж по медиите с първото родено бебе за Новата година – някак си неусетно умря и изчезна от медиите? Причината е тривиална, защото няколко поредни години се наложи да гледаме как поредната невръстна родилка, трудно владееща български език, се опитва да ни каже колко се вълнува докато прегръща младенеца си, носещ например звучното българско име Лоренцо или Касандра, или каквото още друго се сетите. Проблемът е радикален и затова беше решен радикално по български, като се спря да се говори за него. Изпитана практика, уважаеми сънародници – не говориш за проблема, значи проблемът не съществува. Има ли решение? Естествено, че има – демографска програма, разработена, включително от учени от Българската академия на науките, не се прилага години наред вече. Трето, България е сред най-големите донори на пари и въоръжение за Украйна на стойност милиарди левове. Ние, разбира се, за собствената си армия пари нямаме, но за братския фашистки режим на Зеленски очевидно намираме. Впрочем, като дадох преди малко пример за една отпаднала традиция, няма как да не спомена и още една, която отиде в историята. За поредна година няма да се проведе военен парад на 6 май, или ще се проведе нещо като военен парад. Първият ни военен парад, уважаеми сънародници, е проведен още през 1881 г. при княз Александър, но очевидно 145 години стигат, така че България военни паради на този етап няма да прави – няма техника, няма войници, няма войнска чест и доблест. Вместо това имаме чужди военни бази, границите ни се пазят от чужденците от „Фронтекс“, а в небето ни отдавна хазяйничат гръцки и турски самолети, но за сметка на това правим внушителни гей паради. Има ли решение? Има, разбира се – спиране на помощта за Украйна, пренасочване на тези средства към България, връщане на военната служба и още много други неща, които смятам, че няма да кажа кой знае колко нови неща, когато ги кажа. Четвърто, още нещо загубихме миналата година. България загуби финансовата си независимост, загуби своята национална валута – българския лев. Сбъдна се мечтата на поколения, на родени от собствения си народ хора – да пазаруват чужди стоки в чужди магазини с чужди пари. Решение? Казах го преди малко – връщане на българския лев. Пето, българската икономика е сред най неконкурентоспособните в Европа. Ние вече не произвеждаме почти нищо. Огледайте се около Вас, уважаеми сънародници, и се опитайте да изброите три неща около Вас, произведени в България. Няма да стигнете до три. Решение – предоговаряне на условията за членство на България в Европейския съюз. Шесто, вече не произвеждаме дори собствената си храна, едва 20% от храните в магазините ни са с български произход. Ако утре се затворят границите, след 10 години ще почнем да изпитваме глад, след 10 дни. Всъщност не е точно така, няма да умрем от глад, защото все пак има нещо, което произвеждаме в достатъчно количество – това са пшеницата и слънчогледът, засега. Ето защо ще ядем хляб и мекици. Само че без сол и сладко, защото дори солта отдавна я внасяме в България, а тя е 80% внос, а за сладкото са нужни мед и плодове, с които страната ни разполага в постоянно намаляващи и недостигащи количества. Решение? Има решение – предоговаряне на условията за членството на България в Европейския съюз. Седмо, образованието ни е трагично. Толкова е трагично, че като учител по професия ще спра да говоря по темата в знак на почит към покойната образователна система. Има ли решение? Има, разбира се – премахване на чуждите фондации от българското образование, премахване на делегираните бюджети и още много други неща, които всеки един обикновен, редови учител може да каже. Само че тях никой не ги пита. Мога да продължа да говоря още много, но... Има ли смисъл, уважаеми сънародници? Не е като да не го знаете това. Защото не Ви казвам нищо ново, нали така? Защото, за съжаление обаче, на 3 млн. 350 хил. 879 от Вас не Ви пука въобще. Вие не отидохте да гласувате, така че какво значение има всичко това, нали така? 3 млн. 290 хил. 889 от Вас пък гласуваха, но гласуваха точно за онези, които последователно ликвидират държавността ни вече почти 40 години. Така че и за Вас всичко това вероятно също няма особено значение. Затова ще се обърна към тези почти 138 хиляди свободни и достойни българи, които гласуваха за ВЪЗРАЖДАНЕ. Уважаеми сънародници, достойни, свободни българи, уверявам Ви, че независимо от всичко ВЪЗРАЖДАНЕ ще продължи не само да казва истината в храма на лъжата, където се намираме в момента, но и да я отстоява с цената на всичко. Ще предлагаме решения, ще ги защитаваме и ще се борим за тях. Няма да е лесно, но пък кога ли е било? Държавността ни гние, а народността ни изтлява, докато нацията се разпада бавно на съставните си части. Това е истината, колкото и да не ни харесва. България умира или по-скоро е доубивана тихо и кротко. Лошото обаче е, че 3 млн. 350 хил. 879 негласували българи това въобще не ги интересува, а на 3 млн. 290 хил. 889 български граждани даже им харесва. Затова ние сме призвани да се борим и ще се борим, пък каквото ще да става. В крайна сметка вече нямаме какво да губим, нали така? 2026 г. се усеща като 1396 г. Почти неусетно българският народ навлезе във финалната си фаза на развитие, фазата на обскурация. Това е моментът, от който нататък народът става безличен и страничен наблюдател на собствената си съдба. Моментът, отвъд който той е твърдо убеден, че не може да съществува самостоятелно и независимо. Моментът, в който го убедиха, че не може и няма как да има своя собствена държава. И в крайна сметка, кое не е така? Нима имаме своя собствена армия? Икономика? Валута? Храна? Политика? Та дори тук в парламентарната зала е пълно с чужди агенти – хора, откровено работещи за чужди държави и чужди разузнавателни служби. И това се приема също толкова нормално, както когато се каже и много често се казва, че в същата тази зала има и крадци, а може би още по-сериозни престъпници. На нещастната и все по-застаряваща наша народност това отдавна не ѝ прави впечатление. Като всеки стар човек, огромната част от нашия народ ужасно много се страхува от промените. Иначе казано, много му се иска нещо да стане, обаче го е страх нещо да не се случи. Така страхът от бъдещето погубва надеждата за самото бъдеще. Лошото е, че за да не рискува каквото и да било между страха и позора, огромната част от нашия народ избра страха, но ще получи и позора. Защото е позор най-старата национална държава в Европа и една от най-старите в света да бъде системно заличавана от мнозинството от собственото си население. През 2032 г. България ще отбележи 1400 години от създаването на Стара Велика България на Хан Кубрат – първата българска държава на Стария континент. Ще я има ли обаче сегашната ни българска държавност през 2032 г.? Това е въпрос, на който всеки сам трябва да си отговори, защото е много тежък. Но това е най-важният въпрос пред нашата народност днес. Защото днес другите народи създават изкуствени интелекти, гледат към Космоса, мечтаят за Луната и Марс, водят войни, дори се бият помежду си, но същевременно са живи, витални, агресивни в добрия смисъл на думата. А ние, ние се борим с корупцията и гледаме как олигархията крещи с пълно гърло: смърт на олигархията! С тези темпове на развитие скоро можем и парната машина да открием, уважаеми сънародници. Е, вярно, че тя вече е открита, но пък в крайна сметка повторението е майка на знанието. А и огромната част от нашия народ, както вече казахме, не обича да рискува, затова играе на сигурно. В царството на лъжата честните са наричани луди, но пък не толкова отдавна в исторически план Христо Ботев написа: „Нормалните у нас считат за луди“. Народният ни поет Иван Вазов по-късно го допълни със знаменателните думи: „Лудите, лудите, те да са живи“. Това е признание, че истинският прогрес и свобода се движат от хора с луди, смели идеи, а не от разумните, но пасивни мнозинства. И за Ботев, и за Вазов, а и не само за тях, лудостта тук е синоним на родолюбие, висок дух и готовност за саможертва. От името на 138 хиляди луди, свободни, достойни, независими и безумно влюбени в отечеството си българи съм тук, за да заявя за пореден път: няма да се нагодим, няма да лъжем, ще продължим да вярваме, че в политиката истината трябва да се казва на всяка цена, дори да е болезнена и горчива, ще се борим докрай и няма да се предадем. Защото ние друг народ нямаме, защото друга родина нямаме. Ние пред други знамена не сме коленичили и пред никого, освен пред нашия народ, не се прекланяме. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#13 · speech
Уважаеми народни представители, продължаваме към деловата част от първото заседание, която е избор на председател на Петдесет и второто народно събрание. Преди да пристъпим към тази процедура, трябва да приемем Правила за провеждането на тази процедура и в този дух, моля, вносител да ги представи. Заповядайте, господин Витанов.
#14 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви, господин Председател. Бих искал да благодаря и на останалите парламентарни групи за конструктивността. (Реплики ГЕРБ-СДС.) Ще Ви изчакам. За конструктивността, че в крайна сметка наистина след толкова време и сизифовски мъки успяваме, макар и с малка стъпчица поне, да имаме общо решение за избор на процедурните правила. И тук се присъединявам към господин Костадинов, който спомена за римското право – аз съм напълно съгласен. Там имаме един принцип Do ut des – правото на взаимни компромиси, и аз се надявам, че той ще властва тук. По повод Процедурните правила за избор на председател предлагам Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България да вземе решение и да приеме Процедурни правила за избиране на председател на Петдесет и второто народно събрание, както следва: „1. Кандидати за председател на Народното събрание могат да бъдат предлагани от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 19 април 2026 г., и от народни представители. 2. Гласуването е явно чрез компютъризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и по азбучен ред на предложените кандидати. 3. Избран е кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство, се произвежда второ гласуване, в което участват двамата кандидати, получили най-много гласове. Избран е кандидатът, получил повече гласове.“ Благодаря Ви.
#15 · speech
Благодаря. Моля за разисквания по Проекта на решение за Процедурни правила. Оставам с впечатление, че няма предложения, затова, моля да преминем към следващата стъпка – да гласуваме предложения Проект на решение за Процедурни правила. Моля, режим на гласуване. Гласували 238 народни представители: за 238, против и въздържали се няма. Това е основание да приемем Проекта на решение като акт за извършване на процедурата за приемане на председател на Петдесет и второто народно събрание. Благодаря. Уважаеми колеги, преминаваме към следващата стъпка. Моля народните представители да предложат кандидати за председател на Петдесет и второто народно събрание. Заповядайте, господин Витанов.
#16 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви, господин Председател. От името на „Прогресивна България“ бихме искали да направим предложение за председател на Петдесет и второто народно събрание. С огромна чест, удоволствие, удовлетворение предлагаме доктор Михаела Доцова за председател на Петдесет и второто народно събрание. (Ръкопляскания от ПБ.) Няколко думи за нея, ако ми позволите. Тя е на 42 години и притежава научна степен „доктор по административно право и административен процес“. Автор е на над 13 научни публикации и участник в множество конференции в сферата на местното самоуправление, изборните процеси и екологичното право. Нейният дисертационен труд е посветен на контрола на законосъобразност на актовете на общинските съвети. Тя е юрист със солиден опит в държавната администрация и законодателната власт. От 2017 г. професионалният ѝ път е свързан с Министерството на околна среда и водите, където в продължение на над седем години заема позицията директор на дирекция „Правна“. В рамките на институцията изпълнява длъжностите главен секретар и началник на кабинета на министъра. Има опит и в Народното събрание – работи като юрист в администрацията на Народното събрание и Областната администрация на Софийска област. Владее английски език. Благодаря Ви.
#17 · speech
Моля за други предложения. Заповядайте.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Ваше Светейшество, от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ние номинираме адвокат Петър Петров. В пет парламента той доказа и показа, че може да бъде номиниран народен представител и да докаже своите знания, познания в областта на юридическите науки, че може да докаже с опита и работата си както в парламентарните комисии, така и в залата, че може да има обективно и реално водене на Народното събрание и да се дават професионални предложения. В тази връзка ВЪЗРАЖДАНЕ номинира адвокат Петър Петров.
#19 · speech
Моля за други предложения. Ако няма други предложения, прекратявам процедурата по предложения за кандидати за председател на Петдесет и второто народно събрание. След прекратяване на процедурата ще преминем към процедура за гласуване по отношение на направените предложения за кандидати за председатели на Народното събрание. Процедурата изисква да се предлагат кандидатите по азбучен ред на първото им име. В този смисъл предлагам да открием процедура за гласуване относно предложението за Михаела Доцова. Моля, режим на гласуване. Гласували 237 народни представители: за 188, против няма, въздържали се 49. Преминаваме към следващото гласуване – относно предложението за Петър Петров. Режим на гласуване, моля. Гласували 236 народни представители: за 12, против 174, въздържали се 50. При това положение председател на Петдесет и второто народно събрание е Михаела Доцова. (Ръкопляскания от ПБ.) Заповядайте, госпожо Председател. (Народни представители от парламентарната група на ПБ поднасят цветя на председателя Михаела Доцова.)
#20 · speech
Уважаема госпожо Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България и председатели на Народното събрание, които сте в тази зала, уважаеми господин Началник на отбраната, уважаема госпожо Омбудсман, уважаема госпожо Председател на Централната избирателна комисия, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа народни представители, сънародници! През месец април 1879 г. във Велико Търново се приема Конституция, която предопределя развитието на следосвобожденска България. Тази модерна за времето си Конституция определя България като правова и независима държава. 147 години по-късно, в последния ден на месец април, отново сме поставени пред изпитанието да възстановим и укрепим правовата и независима държава. Днес предизвикателството пред нас е да върнем добрите практики на българското законотворчество: да направим процеса предвидим, наместо прибързан; да е основан на дебат, наместо на процедурен формализъм; да създаваме законодателство на база на оценка на въздействието, наместо на парче; да се водим от устойчивост на решенията, наместо на конюнктурата. Днес повече от всякога България има нужда не само от устойчиво управление, но и от оздравяване на държавността. А държавността започва с уважението към институциите. Нека си припомним, че народните представители не сме тук, за да служим на краткия хоризонт на деня, а на дългия хоризонт на републиката. Историята не помни шумните, историята помни градивните. Като пръв измежду равни това е моят призив – да се върнем към правовата държава и да защитаваме изконните интереси на държавността. Като председател ще отстоявам върховенството на Конституцията и стриктното спазване на правилата на парламентарната република, ще отстоявам достойнството на Народното събрание като водеща институция на представителната демокрация, ще отстоявам качеството и устойчивостта на законодателния процес. Народното събрание е храмът на законотворчеството. Тук трябва да се раждат градивните дискусии и политическият дебат. Нека Петдесет и второто народно събрание бъде пример за политически плурализъм, диалог и градивност. Искрено вярвам, че доверието в демокрацията започва именно оттук, от тази зала. Нека бъдем достойни за традицията на българския парламентаризъм. Нека възстановим авторитета на Народното събрание. Нека върнем доверието, че тук се работи в името на закона и в името на българското общество – с вяра в силата на правото и с уважение към Конституцията, както и с чувство за дълг към българското общество. На добър час на Петдесет и второто народно събрание! (Ръкопляскания.)
#21 · speech
Госпожо Председател, моля за Вашето място на пулта за управление на Народното събрание.
#22 · speech
Уважаеми госпожи и господа народни представители, продължаваме към следващата точка от дневния ред, а именно избор на заместник-председатели на Петдесет и второто народно събрание. Първата стъпка е избор на Процедурни правила. Господин Стоев?
#23 · speech
Продължаваме Промяната – Демократична България
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Президент, Ваше Светейшество, уважаеми господин Министър-председател! Първо да започна с поздравления за избора Ви и успех във воденето на тази висока институция, госпожо Председател! Отделно, за да можем да продължим легитимно с процедурата и тъй като в Проекта на решение е записано, че предложенията ще се правят от парламентарните групи, ще Ви моля за кратка почивка с оглед изчистване административните въпроси и обявяване на парламентарните групи, за да можем да продължим по същество с решенията. Благодаря Ви.
#24 · speech
Давам 15 минути почивка. Благодаря. (След почивката.)
#25 · speech
Уважаеми госпожи и господа народни представители, след тази кратка почивка, която от една гледна точка беше и технологична – с оглед на пренастройване на системата, на основание чл. 13, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание председателят на Народното събрание обявява на първото заседание парламентарните групи и техните ръководства. В изпълнение на посочената разпоредба следва представяне на решенията, представени пред председателя на Народното събрание, за формирането на групите. Решение за образуване на парламентарна група „Прогресивна България“ с ръководство: председател на парламентарната група – Петър Бойков Витанов; заместник-председатели – Галин Неделчев Дурев, Владимир Милчев Николов, Слави Василев, Олга Бориславова Борисова; секретари – Светла Вълканова Коджабашева, Асен Илиев Бабачев; връзки с обществеността – Антон Константинов Кутев. Парламентарна група на ГЕРБ-СДС. Ръководството на парламентарната група е в състав: председател – Бойко Методиев Борисов; заместник-председатели – Деница Евгениева Сачева, Костадин Георгиев Ангелов, Румен Димитров Христов; секретар – Александър Койчев Иванов. Парламентарна група „Движение за права и свободи – ДПС“. Ръководство в състав: председател на парламентарната група – Делян Пеевски; заместник-председатели на парламентарната група – Айтен Сабри, Халил Летифов, Хамид, Искра Михайлова-Копарова; секретар на парламентарната група – Фатима Йълдъс. Парламентарна група „Демократична България“ с ръководство: председател – Надежда Георгиева Йорданова; заместник-председатели – Божидар Пламенов Божанов и Катя Максимова Панева; секретари на парламентарната група – Александра Красимирова Стеркова, Любен Иванов Иванов. Парламентарна група „Продължаваме Промяната“. Ръководство в състав: председател – Николай Денков; заместник-председатели – Ивайло Валентинов Шотев, Татяна Славова Султанова-Сивева; секретар на парламентарната група – Иво Георгиев Михайлов. Парламентарна група ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръководство в състав: председател на парламентарната група – Костадин Тодоров Костадинов; заместник-председател на парламентарната група – Петър Николаев Петров; секретар на парламентарната група – Ангел Василев Янчев. Сега вече, след като бяха обявени групите, спокойно можем да преминем към следващата точка от дневния ред – избор на заместник-председатели на Народното събрание. За да се проведе изборът, първо трябва да бъде прието Решение за Процедурни правила за избор на заместник-председатели на Народното събрание. Моля някой от вносителите да представи проекта на текст на решение. Господин Витанов.
#26 · speech
Прогресивна България
Благодаря, госпожо Председател. Предлагам: „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на заместник председатели на Петдесет и второто народно събрание Народното събрание, на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България,
#27 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Петдесет и второто народно събрание, както следва: 1. Народното събрание избира шест заместник-председатели – по един от всяка парламентарна група. 2. Всяка от парламентарните групи в Народното събрание предлага свой кандидат за заместник-председател на Народното събрание. 3. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и в цялост за всички кандидати, освен ако е направено възражение срещу някой от кандидатите. 4. Предложените кандидати за заместник-председатели са избрани, когато са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.“ Благодаря Ви.
#28 · speech
Благодаря Ви, господин Витанов. Откривам разискванията. Има ли изказвания? Заповядайте, професор Ангелов.
#29 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, госпожо Председател, позволете ми да Ви поздравя с избора. Пожелавам Ви здраве, сили и мъдрост на тази висока държавна позиция. Уважаеми колеги, след проведен неформален Председателски съвет с участието на всички парламентарни групи и постигнат консенсус за отпадането на текст от точка трета в предложения проект на решение, формално предлагам – текстът след третата запетая в точка трета „освен ако е направено възражение срещу някой от кандидатите“ да отпадне. Благодаря Ви.
#30 · speech
Благодаря, професор Ангелов. Има ли други предложения и изказвания? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Първо ще гласуваме така направеното предложение за отпадане от т. 3 на думите на финала „освен ако е направено възражение срещу някой от кандидатите“. Гласували 225 народни представители: за 186, против 36, въздържали се 3. Предложението е прието.
#31 · speech
Демократична България, от място
Отрицателен вот. Заповядайте, господин Божанов.
#32 · speech
Демократична България
Благодаря, госпожо Председател. Първо и аз да Ви поздравя за избора на тази важна позиция. Ние гласувахме против и сега ще мотивирам защо. В предходния парламент стартирахме с така наречения санитарен кордон, който в крайна сметка беше отхвърлен от мнозинството в тогавашното Народно събрание, но беше сложен от българските граждани около модела на задкулисието и завладяната държава, олицетворяван от господин Пеевски и групата на ДПС. С тази промяна отпада нашата възможност да се противопоставим на избор на заместник-председател от групата на ДПС, поради което гласувахме против и няма да можем да сложим санитарния кордон символно с избора на заместник-председатели. Благодаря.
#33 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Божанов. Преминаваме към следващото гласуване, а именно Проекта на текст на решение с приетата вече редакция. Подлагам на гласуване Проект на решение за приемане на процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Петдесет и второто народно събрание с приетата редакция. Гласували 238 народни представители: за 237, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Съгласно приетите току-що процедурни правила за избиране на заместник-председатели давам думата на парламентарните групи. Първо – от парламентарната група на „Прогресивна България“.
#34 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви. От името на „Прогресивна България“ бихме искали да направим нашето предложение за заместник-председател на Петдесет и второто народно събрание. Нашият избор е доцент Иван Ангелов. Той е на 47 години и е доктор по стопанско управление. Дисертационният му труд е свързан с развитието на индустриалната клъстеризация. Автор е на няколко монографии, множество студии, статии и доклади от научни конференции, публикувани в индексирани списания с висока степен на влияние и импакт фактор. Заместник-декан е на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и дългогодишен преподавател по икономика и стопанско управление. Владее английски, немски и руски език. Женен, с две деца. Благодаря Ви.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Витанов. Моля за представител на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#36 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС издигаме за заместник-председател кандидатурата на госпожа Рая Назарян. Госпожа Рая Назарян е юрист с над 15 години професионален опит. Има голям парламентарен опит. Била е председател на Петдесетото и Петдесет и първото народно събрание. По време на работата си в Народното събрание госпожа Назарян показваше високи етични стандарти, успяваше да води преговори с всички парламентарни групи, да постига консенсус и най-вече уважение към всеки един народен представител. Госпожа Назарян познава в детайли Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и процедурите за работа в тази зала. Всичко това ми дава основанието да считам, че изборът на госпожа Назарян ще обогати работата на Петдесет и второто народно събрание. Благодаря Ви.
#37 · speech
Благодаря Ви, уважаеми професор Ангелов. Моля за представител на парламентарната група на „Движение за права и свободи – ДПС“.
#38 · speech
Движение за права и свободи – ДПС
Благодаря, госпожо Председател. И пожеланията, и очакванията са за мъдро управление от Вас. Имам честта да предложа за заместник-председател на Петдесет и второто народно събрание от името на парламентарната група на Движението за права и свободи кандидатурата на доктор Айтен Байрям Сабри. Доктор Айтен Байрям Сабри е родена на 31 август 1986 г. Народен представител е от Девети МИР – Кърджали. С доказан опит в публичната администрация, управлението и финансите. Заемала е длъжността секретар на Община Кърджали, където е отговаряла за координацията на административните процеси и организацията на работата на общинската администрация. Професионалният ѝ път включва значителен опит в банковия сектор, счетоводството и управлението на бизнес процеси. Притежава магистърска степен по икономика и е докторант по икономика на индустрията. В момента следва право в Софийския университет. Активна е в гражданския сектор с дългогодишно участие в международни организации. Владее английски, немски, френски, испански и турски език. Депутат в Петдесетото и Петдесет и първото народно събрание. Благодаря.
#39 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид. За предложение от парламентарната група на „Демократична България“ – госпожа Йорданова.
#40 · speech
Демократична България
Благодаря, госпожо Председател. Позволете ми първо от трибуната на Народното събрание да Ви поздравя за избора за председател на Народното събрание, да Ви пожелая здраве, кураж и мъдрост в ръководенето на тази най-висока институция в парламентарната ни република. От името на парламентарната група на „Демократична България“ имам привилегията да предложа колегата Атанас Атанасов за заместник-председател на Петдесет и второто народно събрание. Той е юрист с дългогодишен опит, един от колегите в Петдесет и второто народно събрание с най-дълъг парламентарен опит, заместник-председател на няколко поредни легислатури. Колегата Атанасов, в случаите когато е ръководил пленарни заседания, е показал мъдрост, такт и възможност да владее залата и да води дебатите и гласуването, включително и по трудни въпроси, като запазва парламентарния дух в тази зала, колкото и да е трудно понякога. Считам, че той ще бъде достоен заместник-председател на Петдесет и второто народно събрание. Благодаря.
#41 · speech
Благодаря Ви, госпожа Йорданова. За представяне на кандидата за заместник-председател на парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ – заповядайте!
#42 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, госпожо Председател. И аз бих искал да Ви поздравя с отговорния избор. Пожелавам Ви успех! Всички имаме нужда в тази зала да има конструктивен дух, разбирателство за вземане на важните решения и в същото време свобода за критика там, където тя е необходима. И този баланс изключително зависи от Вас. Разчитаме на Вас. От името на парламентарната група предлагам за заместник-председател на Народното събрание господин Стою Стоев. В последните три Народни събрания той натрупа достатъчно сериозен опит, включително и като председател на Правната комисия в Четиридесет и деветото народно събрание, а също така и като заместник-председател на тази комисия в Петдесетото и в Петдесет и първото народно събрание. Сигурен съм, че ще бъде полезна част от Председателския съвет. Благодаря Ви.
#43 · speech
Благодаря Ви, академик Денков. И за предложение за заместник-председател от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Първо искам да поздравя с патронния му празник Средно училище „Вела Благоева“ във Велико Търново, което днес става на 41 години и освен това в този момент открива Учебен център „Училищно математическо крило“. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме за заместник-председател на Петдесет и второто народно събрание дългогодишния заместник-председател господин Цончо Ганев, който се отличава с диалогичност, строгост и справедливост. (Оживление.)
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Янчев. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване, съгласно приетите вече от нас правила. Съгласно приетите правила така направените предложения се гласуват в цялост. Затова, колеги, моля режим на гласуване. Гласували 234 народни представители: за 234, против и въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания.) Честито на избраните заместник-председатели! Уважаеми колеги, заповядайте, при Ваше желание – с радост да продължим това заседание на Народното събрание. (Ръкопляскания. Новоизбраните заместник-председатели на парламентарните групи „Прогресивна България“, ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната“, „Демократична България“ и „Движение за права и свободи – ДПС“ заемат местата си на председателската банка.) Уважаеми колеги, продължаваме нататък по дневния ред към приемане на Решение за прилагане на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Моля някой от вносителите да представи Проекта на Решение. Господин Витанов, заповядайте.
#46 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви, госпожо Председател. Предлагам: „РЕШЕНИЕ по прилагане на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание на основание чл. 73, чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България предлага Петдесет и второто народно събрание да осъществява своята дейност по Правилника за организация и дейността на Народното събрание, обнародван в „Държавен вестник“, бр. 107 от 2024 г. и изменен в бр. 50 от 2025 г., до приемането на свой правилник, освен ако реши друго. Решението влиза в сила от деня на приемането.“ Благодаря Ви.
#47 · speech
Благодаря Ви, господин Витанов. Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуването на Проект на решение по прилагане на Правилника за организация и дейността на Народното събрание. Моля, режим на гласуване. Гласували 238 народни представители: за 238, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: приемане на Решение за избор на секретари на Народното събрание. Моля някой от вносителите да представи Проекта на решение. Господин Витанов, заповядайте.
#48 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви. Предлагам: РЕШЕНИЕ за избиране на секретари на Петдесет и второто народно събрание Съгласно чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България: 1. Избира 12 секретари на Народното събрание – по двама от всяка парламентарна група. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго, и в цялост за всички кандидати. 3. Избира за секретари на Петдесет и второто народно събрание:…“ Но трябва да се направят съответните предложения, както следва.
#49 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Витанов. Моля от парламентарните групи да направят своите предложения за по двама секретари на Народното събрание. Заповядайте, господин Витанов, за парламентарната група на „Прогресивна България“.
#50 · speech
Прогресивна България
Благодаря Ви много. Нашите две предложения за секретари са Здравко Огнянов и Здравко Марков. Благодаря Ви.
#51 · speech
Благодаря Ви, господин Витанов. За предложение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Заповядайте, госпожо Сачева.
#52 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС нашите предложения за секретари са Красимир Терзиев и господин Стефан Арсов.
#53 · speech
Благодаря Ви, уважаема госпожо Сачева. За предложение от парламентарната група на „Движение за права и свободи – ДПС“.
#54 · speech
Движение за права и свободи – ДПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаемо ръководство на парламента, желая Ви да оправдаете доверието, което получихте в Петдесет и второто народно събрание. От името на парламентарната група на Движението за права и свободи предлагам господата Тансер Бейти и Джем Яменов. Благодаря.
#55 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Летифов. За предложение от парламентарната група на „Демократична България“ – госпожа Йорданова.
#56 · speech
Демократична България
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Демократична България“ предлагам за секретари на Петдесет и второто народно събрание колегите Александра Стеркова и Катя Панева. Благодаря.
#57 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. За предложение от парламентарната група на „Продължаваме промяната“ – академик Денков, заповядайте.
#58 · speech
Продължаваме Промяната
Благодаря Ви, госпожо Председател. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ предлага за секретари на Петдесет и второто народно събрание Айлин Нуридин Пехливанова и Йордан Ивов Терзийски.
#59 · speech
Благодаря Ви, академик Денков. И за предложение за секретари на Народното събрание от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ?
#60 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. От ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Искра Михайлова и Коста Стоянов за секретари. Благодаря.
#61 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Георгиев. След така направените предложения за секретари откривам разискванията. Има ли изказвания? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към режим на гласуване. Гласуване на представения Проект на решение за избиране на секретари на Народното събрание заедно с предложените кандидати за секретари на Народното събрание. Моля, режим на гласуване. Гласували 234 народни представители: за 234, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Честито на избраните секретари на Народното събрание! (Ръкопляскания.) И сега, вече към края на днешното тържествено заседание, следва да обърнем внимание, че следващото редовно пленарно заседание е на 7 май 2026 г., четвъртък, от 9.00 ч. Проектът на програмата за работа на Народното събрание за 7 и 8 май 2026 г. ще бъде внесен на 5 май 2026 г., вторник. Във връзка с това народните представители и парламентарните групи могат да правят своите предложения за програмата по реда на чл. 47, ал. 3 от Правилника до 18.00 ч. на 5 май 2026 г. Поради изчерпване на дневния ред закривам първото заседание на Петдесет и второто народно събрание и Ви пожелавам прекрасен ден! (Ръкопляскания.) Благодаря Ви. (Звъни.) (Закрито в 12,39 ч.) Временен председател: Румен Миланов Председател: Михаела Доцова