Деветдесет и шесто заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕВЕТДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 17 септември 2025 г. Открито в 9,02 ч.
Дата17.09.2025
Събития309
Разпознати говорители297
Точки с гласуване8

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 17-09-2025 09:01 09:01:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народно събрание за 17 - 19 септември 2025 г. 09:06:00 180 10 9
3 Програма за работата на Народно събрание за 17 - 19 септември 2025 г. - предложение от Хамид Хамид 09:09:00 60 33 96
4 Решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочав… 09:14:00 75 37 91
5 Процедура от Павела Митова за съкращаване на срока за предложения по ЗИД на Закона за ограничаване на изменение на климата 09:16:00 137 64 4
6 Процедура от Павела Митова за съкращаване на срока за предложения по ЗИД на Закона за ограничаване на изменение на климата - прегласуване 09:17:00 128 68 4
7 Решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочав… 09:20:00 75 40 85
8 Решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочав… 13:46:00 172 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: hasan-ahmed-ademov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги! Регистрирани са 185 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Добър ден и на членовете на Министерския съвет! Уважаеми колеги, ще Ви запозная с проекта за програма за работата на Народното събрание за периода 17 – 19 септември 2025 г. 1. Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в секторите „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост и до обедняване на българските граждани. Вносители – 59 народни представители от парламентарните групи на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ПП МЕЧ и „Алианс за права и свободи“. Проектът е внесен на 12 септември 2025 г. Гласуването на Проекта за решение се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията съгласно чл. 108, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 2. Първо гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за туризма. Вносител – Министерски съвет. 3. Законопроект за ратифициране на Второто изменение на Споразумението за финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост между Комисията и Република България. Вносител – Министерският съвет. 4. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за железопътния транспорт. Вносител – Министерският съвет. Проектът е приет на първо гласуване на 12 юни 2025 г. – точка първа за четвъртък, 18 септември 2025 г. 5. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги. Вносител – Министерският съвет, приет на първо гласуване на 12 юни 2025 г. – точка втора за четвъртък, 18 септември 2025 г. 6. Законопроект за ратифициране на Споразумение за изменение на Допълнителната договореност към Споразумението между правителството на Република България и Международната организация на франкофонията относно създаването в София на структура на Организацията и нейните привилегии и имунитети на българска територия, подписана на 9 октомври 2015 г. в град Ереван, което е подписано на 11 юли 2025 г. в град София. Вносител – Министерският съвет, точка трета за четвъртък, 18 септември 2025 г. 7. Годишен доклад за младежта за 2020 г. и Доклад за младежта за периода 2021 – 2022 г. Вносител – Министерският съвет, точка четвърта за четвъртък, 18 септември 2025 г. 8. Гласуване на Проекта на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в секторите „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост и до обедняване на българските граждани – точка пета за четвъртък, 18 септември 2025 г. 9. Първо гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за статистиката. Вносители – Александър Иванов и група народни представители, точка първа за петък, 19 септември 2025 г. 10. Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Уважаеми колеги, моля да гласуваме проекта на програма за седмицата. Режим на гласуване. Гласували 199 народни представители: за 180, против 10, въздържали се 9. Проектът за програма е приет. Уважаеми колеги, има направени предложения за включване в седмичната програма и по реда на чл. 47, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Първото предложение е направено от народния представител Петя Димитрова, но след това е оттеглено – за включване в седмичната програма на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност – второ гласуване. Предложението е постъпило вчера и е оттеглено днес. Следващото постъпило предложение е от народния представител Станислав Анастасов за включване в седмичната програма на Проекта на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Тодоров, № 51-554-02-238, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Предложението е било отхвърлено на 16 юли 2025 г. и поради това, че по време на ваканцията сроковете по реда на Правилника не текат, едномесечният срок, в който не може да бъде внесено, е 16 септември. Поради тази причина няма да го подложа на гласуване. Следващото предложение е внесено от народния представител Хамид Хамид за включване като точка втора в дневния ред за 17 септември – Проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България, № 51-527-003, от 4 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Джейхан Хасанов Ибрямов, № 51-554-02-74, внесен от Хамид Хамид на 26 февруари 2025 г. Това искане е допустимо и го подлагам на гласуване – дали да бъде включено в седмичната ни програма като точка втора в дневния ред за днес. Моля, режим на гласуване. Гласували 189 народни представители: за 60, против 33, въздържали се 96. Предложението за включване в седмичната програма не е прието. Следващото предложение е от народния представител Йордан Цонев за включване в седмичната програма – Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Ивайло Чорбов, № 51-554-02-237, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Предложението за включване не е допустимо, тъй като същото предложение е отхвърлено на 23 юли 2025 г. и едномесечният срок изтича на 23 септември 2025 г. Следващото предложение е от народния представител Халил Летифов – да се включи в седмичната програма Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Славчо Крумов, № 51-554-02-236, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Също предложение, направено по реда на чл. 47, ал. 3 от Правилника. Не е допустимо, тъй като предложението е отхвърлено на 23 юли 2025 г. Срокове по време на парламентарната ваканция не текат и едномесечният срок изтича на 23 септември 2025 г. Последното постъпило предложение е от народния представител Байрам Байрам за включване в седмичната програма на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Никола Димитров, № 51-554-02-239, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Същото предложение е недопустимо по реда на чл. 47, ал. 3, тъй като такова предложение е било отхвърлено на 23 юли 2025 г. И като се вземе предвид, че по време на ваканция сроковете не текат, едномесечният срок изтича на 23 септември 2025 г. Едно кратко съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с което е разрешил изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили. Уведомлението е с вх. № 51-503-09-115 и е предоставено на Комисията по отбрана. Уважаеми колеги, започваме с точка първа от седмичната ни програма: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРОВАЛА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО В СЕКТОРИТЕ „ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ“ И „ПРАВОСЪДИЕ“, ВОДЕЩ ДО ЗАДЪЛБОЧАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА СЪС ЗАВЛАДЯНАТА ДЪРЖАВА, ДО ЛИПСА НА СПРАВЕДЛИВОСТ И ДО ОБЕДНЯВАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ.

#4 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, правя процедура и предложение към народните представители да поискаме включване на камерите на БНТ, за да може този дебат, който предстои, да се излъчи по Националната телевизия и българските граждани да имат възможността да се запознаят с аргументите на всички присъстващи тук, защото тази окупирана държава от господата Бойко Борисов и Делян Пеевски всъщност най-накрая трябва да бъде разобличена. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ днес сме тук, за да покажем точно това, да изнесем и ние аргументите си, така че молбата ми към Вас е да дадете процедура за включване на камерите, тъй като смятам, че това е изключително важно за гражданите на Република България.

#5 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Славчев. Уважаеми колеги, беше направено процедурно предложение за включване на камерите на Българската национална телевизия за предаване на дебатите по вота на недоверие. Не виждам обратно предложение. Режим на гласуване. Гласували 203 народни представители: за 75, против 37, въздържали се 91. Предложението не е прието.

#8 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. На основание чл. 79, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам съкращаване на срока за предложения между първо и второ четене от седем на пет дни по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 51-502-02-45. Благодаря Ви.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Беше направено процедурно предложение за съкращаване на срока за предложения между първо и второ гласуване. Законопроектът беше приет от Народното събрание миналата седмица. Моля, режим на гласуване. Гласували 205 народни представители: за 137, против 64, въздържали се 4. Срокът е съкратен. Господин Петров поиска прегласуване за съкращаване на срока. Гласували 200 народни представители: за 128, против 68, въздържали се 4. Предложението е прието. Господин Славчев, заповядайте за трета процедура.

#10 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, правя нова процедура, този път обаче за включване на микрофоните на БНР – Националното радио, за да може, тъй като управляващото мнозинство отхвърли предложението да се дават дебатите по телевизията, поне българските граждани, които слушат Националното радио, да могат да чуят дебатите в залата. И се обръщам към всички тук депутати и към тези, които се смятат и за народни представители, разбира се, да подкрепим включването на микрофоните на БНР и дебатите да се излъчват на живо. Защото, разберете, ситуацията долу, бих я нарекъл, при обикновения човек, е доста нажежена. И Вие тук, седейки в удобните столчета, си правите, така, може би и оставате с впечатлението, че всичко е наред, обаче долу при хората не е точно така. (Шум и реплики.) И там при обикновения човек проблемите, които са в момента с окупираната държава, с това, че не се върши нищо по села и по малки общини, нажежава доста обстановката, затова не е лошо да помислите, да преосмислите начина, по който гласувате. Мен ми е пределно ясно, че в момента ГЕРБ, ДПС и техните папийонки от ИТН и БСП няма да подкрепят това нещо. И това трябва да стане ясно – пазителите на това управление се наричат „ДПС – Ново начало“, „Има Такъв Народ“ и БСП. Така че въпреки това, ако все пак е останал малко разум и ако не се смятате за някакъв елит, а все пак че сте и хора, гласувайте поне да се чуят дебатите по Националното радио. Благодаря.

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, беше направено процедурно предложение за включване на микрофоните на БНР. На основание чл. 45, ал. 3 подлагам на гласуване предложението, което направи господин Славчев. Гласували 200 народни представители: за 75, против 40, въздържали се 85. Предложението не е прието. Не виждам други желаещи по процедурни въпроси да вземат думата. Преминаваме към точка първа от нашата програма, а именно... Беше поискана декларация от името на парламентарна група. Заповядайте, господин Костадинов.

#12 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Миналата седмица в официалния сайт на Министерския съвет беше отразена една безпрецедентна позиция на българския министър-председател Росен Желязков. В официалния сайт на Министерския съвет е записано буквално следното: „Непроменена остава позицията на България за Република Северна Македония. Единственият път напред е пълното изпълнение на договореностите от европейския консенсус от юли месец 2022 г., без възможност за тяхната ревизия“, посочи Желязков и специално акцентира върху правата на българското малцинство. Всеки един български гражданин, тук няма да говорим и няма да акцентираме върху българските политици, защото за тях е ясно, че те не са достатъчно добре запознати по темата, но всеки един български гражданин е наясно, че в Македония няма българско малцинство. Единственият, който говори за българско малцинство в Македония, е сегашният министър-председател на Република Северна Македония, известният сърбоманин Ристе Мицкоски. Този човек последните няколко години се опита да въведе в международно обращение един термин, който никога не е съществувал, а именно „българско малцинство“. В Македония се е говорило за българи, за българи в Македония, за македонски българи, за българска общност, за български граждани, но никога не се е говорило за българско малцинство, защото такова не съществува. Всички жители на Македония, които говорят български диалект там, са българи независимо от тяхното самоопределение към настоящия момент, тъй като те са българи по кръв, българи по език и българи по култура. Това очевидно обаче е убягнало от вниманието на българския министър-председател Росен Желязков, който си позволи да направи нещо, което освен него преди това единственият, който го е правил, е бил, пак повтарям, македонският министър-председател Ристе Мицкоски, известен, между другото, със своята последователна, изключително целенасочена българофобия. Човек, който изгради цялата си политическа кариера на говорене срещу България, срещу българите не само в Македония, но и навсякъде. Човек, който демонизира България. Човек, който превърна България поне в очите на неговите избиратели в най-големия враг на Република Северна Македония. Ето защо за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ е изключително необяснимо как е възможно един български министър-председател да повтаря риториката на може би към настоящия момент най-големия българомразец на Балканския полуостров, какъвто е Ристе Мицкич, както е известен той в сърбоманските среди в Македония. Но за съжаление, тази, сега не знам как точно да я нарека – дали неграмотност, дали престъпна небрежност, дали национално предателство, но каквото и да е това, за съжаление, се оказва, че въобще не е изолирано явление. Отново миналата седмица имаше един абсолютно безпрецедентен случай, при който за първи път – за първи път в историята, също така за първи път в историята, български председател на парламент – председателят на Народното събрание към настоящия момент, Наталия Киселова, отказа да командирова в Македония на посещение при местни български организации председател на парламентарна комисия, поканен от тях самите. Председателят на Комисията за българите зад граница Стоян Таслаков беше поканен от българската организация, една от българските организации в Битоля, защото те не са една или две, слава богу, доста повече са. Българската организация, наречена Сдружение за македоно-българско приятелство, беше отправила официална покана, и не само тя, а още няколко други организации, беше отправила официална покана към председателя на парламентарната комисия за българите зад граница Стоян Таслаков да ги посети. На тази покана лицето Киселова отговори с отрицателна резолюция. Мотивът на Киселова беше, че в Македония предстояли избори и поради тази причина това щяло да бъде изтълкувано много зле, щяло да бъде изтълкувано като намеса във вътрешните работи на Македония, щяло да стане скандал, било опасно и прочее, и прочее, прочее глупости, в резултат на което председателят на парламентарната комисия беше посъветван да не ходи в Македония, тъй като Киселова не може да му забрани, тя може единствено и само да не го командирова. В крайна сметка председателят на Комисията Стоян Таслаков, който е от квотата на ВЪЗРАЖДАНЕ, отиде в Македония, тъй като него никой не може да го спре, но е парадоксално това, че той отиде там не със знанието и решението на българския парламент, а с изрична забрана да ходи от страна на лицето Наталия Киселова – в момента председател на Народното събрание. За сведение на хората, които не са наясно с македонските вътрешнополитически тематики, да кажем, че там действително има местни избори, но те са на 19 октомври, а вторият тур е чак на 2 ноември. Кампанията почва на 19 септември, сиреч тя все още не е започнала. Нещо повече, когато Стоян Таслаков беше в Македония, там още даже не беше започнал процесът на регистрация на кандидатските листи за участие. Така че за каква намеса във вътрешните работи може да говорим, за какви скандали? Нищо от това не се случи, естествено. Имаше изключително хубаво българско тържество в Битоля, на което присъстваха и други народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ. За съжаление, това бяха единствените български парламентаристи, които отидоха там, макар че покани са отправени и до други политически партии. В този ред на мисли трябва да си зададем въпроса дали това, на което станахме свидетели последните 10 дни – със забраната на Киселова за посещение на български парламентаристи при българите в Македония, с изявлението на Желязков за това, че в Македония има българско малцинство, дали не става въпрос за някаква координирана политика? Ако става въпрос за координирана политика, ние трябва да си зададем и другия въпрос тогава: кой и кога е решил да промени българската позиция по отношение на Македония, защото тя е ясна и категорична. Македония е втората българска държава на Балканския полуостров. В нея има българско мнозинство, което говори български език и е неразделна част от българската нация, така както неразделна част от българската нация представляват всички останали български общности зад граница – българите в Сърбия в Западните покрайнини и в Поморавието; българите в Косово в Гора и в Жупа; българите в Албания в Мала Преспа, в Гора и в Голо бърдо; българите в Беломорска Македония и Беломорска Тракия в Гърция; българите в Източна Тракия в Турция; българите в Северна Добруджа и Влашката равнина в Румъния; българите в Банат в Румъния и в Сърбия и българите в Бесарабия в Молдова и в Украйна, както и българите в Русия. Когато в един момент започнем да говорим за българско малцинство в Македония, ние не просто подменяме българската политика тихомълком, както очевидно това прави в момента еничарското правителство, но ние на практика поставяме под съмнение и съществуването на самата българска нация. Защо? Ами, защото доктрината на македонизма е основана и обоснована на отричане на съществуването дори на самата българска народност. И това всеки един български гражданин, който се е занимавал с тематиката „Македонски въпрос“, го знае. Ето защо извършеното предателство от Желязков и от Киселова трябва да бъде не просто показано и разказано на българския народ, каквато е нашата задача от ВЪЗРАЖДАНЕ, и затова правим тази декларация от парламентарната трибуна, но то трябва да бъде осъдено и то трябва да бъде осъдено от всяка една парламентарна група. Защото поне на думи и поне на хартия България не е променила своята външнополитическа доктрина. Макар че тук отварям една скоба – България притежава външнополитическа доктрина само единствено на хартия и може да се каже, че тя се изчерпва с едно-единствено изречение: Ние правим това, което ни кажат от Брюксел. ВЪЗРАЖДАНЕ настоява и ще иска официално обяснение от Росен Желязков, за което ще изпратим писмо още днес за това негово изявление – от какво е продиктувано и дали имаме промяна на българския външнополитически курс по отношение на Македония. ВЪЗРАЖДАНЕ ще настоява тази изява на Росен Желязков да бъде ревизирана, а позицията, която беше на сайта на Министерския съвет, да бъде премахната. Ще настояваме за специално изявление от Росен Желязков по темата, защото предателствата по македонския въпрос не са нещо ново, за съжаление, и няма нужда да правим от това някакви мелодрами. Предателствата по македонския въпрос започват още преди близо 150 години, очевидно не приключиха във времето и очевидно продължават и към настоящия момент. Големият въпрос обаче е докога тези предателства ще бъдат търпени. Българският народ трябва да знае истината за това, което се случва в момента, и трябва да знае истината за българската политика зад граница, защото ние виждаме, че тя се показва изключително избирателно. Показват ни се само посещения, показват ни се само протоколни срещи, извън тях обаче, на практика, България външна политика няма. Напротив, там, където се чува нещо малко по-реално, то е смешно и даже, бих казал, жалко. Затова настояваме българският министър-председател, още веднъж повтарям, да ревизира своята позиция, а госпожа Киселова, която сега в момента ми натиска звънчето...

#14 · speech

Костадин Костадинов

Госпожа Киселова да бъде така добра, не сега, защото тя често нарушава Правилника и много често си позволява да се гаври с него, не сега да ми прави декларация на декларацията или да ми се обяснява, а да излезе с официално изявление – защо тя си позволява да спира контактите на, при това ресорната, Комисия за българите в чужбина точно с българите в чужбина, и то не къде да е, а в Македония?! Нали знаете, че това просто няма как да стане!

#16 · speech

Костадин Костадинов

Да, и аз Ви благодаря и чакам от Вас обяснение и извинение. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#17 · speech

Председател Наталия Киселова

Извинение няма да има. Господин Таслаков е чел в Секретното деловодство причините, така че няма да има обяснение. (Реплика на народния представител Костадин Костадинов: „Недей да лъжеш!“) Не, не лъжа. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не лъжи!“ и „Оставка!“) Заповядайте за процедура. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля, без разговори от място.

#18 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, тъй като голяма част от залата напусна по време на изказването на господин Костадинов – вероятно се дезинтересира или не знам, съм принуден да поискам 15 минути почивка, за да може народните представители да се върнат в залата и да чуят представянето на вота на недоверие, което считаме, че е най-важната тема за деня. Благодаря Ви.

#19 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми господин Расташки, ще направя едно съобщение. Дадох звуков сигнал за народните представители, така че, ако не се върнат, докато изчета съобщението, тогава ще дам почивка. Уважаеми народни представители, днес в Народното събрание се провежда кръводарителска акция по повод отбелязването на Празника на град София – столица на българската държава от 1879 г., и денят, в който почитаме светите мъченици София, Надежда, Вяра и Любов. Акцията е по инициатива на Комисията по здравеопазването в Петдесет и първото народно събрание и е под патронажа на председателя на Народно събрание. Народните представители, които искат да дарят безвъзмездно кръв, могат да го направят от 9,00 до 13,00 ч. в зали 130 и 132. Официалното откриване на кръводарителската акция ще бъде от 11,30 ч. във фоайето пред 130 зала. Насрочването на акцията беше, преди да бъде внесено искането за вот на недоверие. Нека да подкрепим инициативата, която цели да повиши информираността на българското общество за необходимостта от безопасна кръв за спасяване на човешки живот.

#21 · speech

Председател Наталия Киселова

Заповядайте, господин Петров. След като се събират народните представители, ще попитам господин Расташки дали още настоява за почивка.

#23 · speech

Председател Наталия Киселова

Моля, без обръщения по този некоректен начин. Ще помоля всички народни представители да се придържат към добрия тон. Заповядайте, господин Петров.

#24 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Още не съм се върнал в пленарната зала, и рубриката „Киселова нарушава Правилника“ продължава с пълна сила. Взимам тази процедура по начина на водене, за да Ви напомня за пореден път, че този правилник не трябва да бъде нарушаван. Когато един народен представител поиска почивка от името на парламентарна група, така както е записано в Правилника, Вие нямате право на разсъждение, тълкуване, преценка дали да му я дадете, кога да му я дадете, да го поставяте под условие дали ще се върнат някои народни представители, или пък някои ще излязат – да кажем, членове на Министерския съвет. Когато от тази трибуна, госпожо Председател, се поиска почивка от името на парламентарна група, Вие задължително веднага я давате, и то веднага, без да дискутирате и да я забавяте във времето. Това, което направихте преди малко, и с това, което казвате, че ще попитате тепърва народния представител дали поддържа искането си, защо не го попитате след два чáса дали поддържа искането си?

#26 · speech

Петър Петров

Трябва веднага да дадете почивка! Недейте да нарушавате Правилника! Не ме карайте всеки ден да идвам в този парламент, без да се регистрирам…

#28 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

…само да Ви казвам кога нарушавате Правилника, моля Ви!

#30 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Аз съм на работа като народен представител в района си…

#35 · speech

Председател Наталия Киселова

Вие? Заповядайте! Имате думата за процедура. (Реплики и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не е спешно, господин Тодоров – моля да сме по-сериозни! Заповядайте!

#36 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Така е, госпожо Киселова, не е смешно, трагично е винаги, когато Вие водите. Сега ще Ви кажа, че лъжете. И ще Ви го кажа ей-така, като Ви погледна, ще Ви кажа: лъжете! Защото това, което споменахте преди малко за това как сте пратили Стоян Таслаков да чете в Секретното деловодство – Вие много добре знаете какво пише там. Нищо не пише! Естествено, че нищо не пише. И аз да бях на мястото на хората, които дават документите на огромната част от залата, нямаше да напиша нищо секретно, като знам, че тука агентите на другите държави се прескачат. Така че това, което пише вътре, е, че има избори. Нищо повече не пише! Пише, че има избори! И това, че има избори, не означава, че трябва да спрете някой да ходи някъде, защото по тая логика половината от посещенията, включително и Вашите, трябва да бъдат отменени. А Вие това нещо не го правите. Нещо повече! Ще Ви напомня, че в този случай българският народен представител трябваше да отиде там като представител на Народното събрание. Тук не е въпросът в разходите. Той си ги е поел, за нас не е проблем това нещо. И Вие много добре го знаете. Но когато отиде там като представител на Народното събрание, е съвсем различно. Защото говорим за Македония. Така че недейте да лъжете и недейте да обяснявате глупости. Това, че някой Ви е казал да не го пускате, това, че някой Ви внушава да не го правите, това, че някой започва да говори на езика на сръбската, на македонската пропаганда от най-високите места в България, трябва да ни накара, но ние ще говорим за това нещо след малко – вече във вота, трябва да ни накара да бъдем изключително внимателни и да си задаваме въпросите дали някой тук, включително и на най-високото ниво, не е подкупил представители на българската държава. Защото това, което Вие извършихте, е национално предателство, Киселова! И тук въобще не става въпрос за неадекватното Ви и абсолютно вредно водене на ръководството на Народното събрание!

#37 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Костадинов. Ако нямате още аргументи срещу мен, нека да пристъпим към точка първа. Заповядайте, господин Василев, да представите част от мотивите. Беше договорено на Председателски съвет – минутите, които са за представяне на Проекта за решение, да бъдат поделени между две парламентарни групи. Първи думата има господин Василев, след това ще бъде от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Василев.

#38 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми български граждани! Настоящият Проект на решение за гласуване на недоверие на правителството с министър-председател Росен Желязков е основано на провала в два сектора – „Вътрешен ред и сигурност“ и „Правосъдие“, които са довели до така наречената завладяна държавата от формални и неформални структури и групи, някои откровено мафиотски. Проблемът със завладяната държава и превзетите институции е проблем на системната корупция по високите етажи на властта, чрез която институциите спират да действат. Тази корупция е свързана и с бездействие в системата на Министерството на вътрешните работи и е в интерес на малка група престъпници. Като едно от най-ярките проявления на горното, настоящото правителство системно не успява и не желае да провежда политика на осигуряване на обществения ред и сигурност и борба срещу престъпността в Република България. Налице е тотално бездействие на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, неразбиране на материята на вътрешната сигурност и нежелание да се предприемат адекватни мерки за прекратяване на престъпни практики както в системата на Министерството на вътрешните работи, така и действия за противодействие на различните форми на престъпления в обществото. В системата на МВР обществена тайна са ежедневни подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и пране на пари. Още от момента на избора на настоящия кабинет от Народното събрание в медиите непрестанно се разкрива информация за системни корупционни практики, зависимости, покровителство на контрабандни канали, възпрепятстване на разследвания и дори унищожаване на веществени доказателства по тях, а министър Даниел Митов в редките случаи, когато участва в парламентарния контрол, ги приема с насмешка. Невъзможността и нежеланието на Министерския съвет с премиер Росен Желязков и министър на вътрешните работи Даниел Митов да се справят с очевидни корупционни практики и публично известни злоупотреби в сектор „Вътрешен ред и сигурност“, както и във всички сфери на държавната власт, застрашават националната сигурност на България и поставят под съмнение цялостната ефективност на провежданите от Министерството на вътрешните работи политики. Създава се усещане, че настоящото правителство не просто е приело провала и корупцията в МВР за нещо нормално, но толерира корупцията и защитава откровено престъпни групи в системата на МВР. Липсата на мерки и действия по определени сигнали и абсолютната индиферентност на Даниел Митов могат да бъдат възприети като съучастие и прикриване на организираната престъпност в България от страна на министъра на вътрешните работи. Корупцията в структурите на Министерството на вътрешните работи в България е сериозен проблем, който подкопава общественото доверие в правоохранителните органи и поставя под заплаха цялата държава. Откогато Министерството на вътрешните работи се ръководи от министър Даниел Митов, наяве излизат корупционни зависимости, несправяне с работата в различни сектори на Министерството и трябва да заключим, че според нас България не е имала по-слаб министър на вътрешните работи от този. Министерството на вътрешните работи е саботирало Европейската прокуратура. Известен факт, изнесен в публичното пространство от българския европрокурор, който заради това, че си позволи да гони Пеевски, е с административна процедура по отстраняване. Министерството на вътрешните работи покровителства контрабандни канали. Доказателство за съществуването на такива в системата на МВР са разкритията за Калин Литов, който беше освободен от длъжност, и за шефа на отдела и на сектора в ГДБОП – Пловдив, свързани с покровителство на контрабанда. Свидетелите на скандала в Пазарджик. Там всички видяхте унищожаване, прикриване на документи и злоупотреби на длъжностни лица. В Бургас Димитър Николов разказа как в системата на МВР директори на ОД на МВР, ръководители на служби в МВР поставят на полицаи заповеди за унищожаване, прикриване на протоколи, фалшифициране на такива, подхвърляне на фалшиви улики с цел да се набеди определено лице. Даниел Митов каза по случая в Бургас, че в системата на МВР има война в ОД на МВР – Бургас, между две враждуващи групировки, част от ОД на МВР – Бургас, които обслужват престъпния контингент. Не знаем да е направил нещо по въпроса. Скандали с фалшиви дипломи в МВР. Висши служители и депутати на ГЕРБ са с фалшиви дипломи от Академията на МВР – нещо, което се прикрива от министъра на вътрешните работи, а Министерството отказва отговори, за да разберем кога са ходили на лекции, кога са полагали изпити и какво се е случило. През месец август държавата изгоря – никакви мерки, свързани с пожарната безопасност от страна на МВР, никакви коментари на министъра, свързани с тази безопасност. Отново е неподготвена системата, но Даниел Митов участва в награждаване на участниците в първенство по пожароприложен спорт и на участниците в такова състезание им каза, че трябва да имат високи спортни постижения. Липсата на стратегически решения по пътната безопасност. След смъртта на 12-годишната Сияна бяха направени редица кръгли маси, срещи, кампании, свързани с осигуряване на пътната безопасност. Под диктовката на Министерството и мнозинството в тази зала бяха приети и половинчати решения, които няма да доведат до необходимите мерки, а в също време се неглижират проблемите с тестовете, с хора, които една година са без коли и са с дерегистрирани автомобили, и не желаят да се вземат истинските мерки. Полицейското насилие в такива големи мащаби никога не го е имало в системата на МВР. Убийството на Явор Георгиев от Варна, прикрито с помощта на българската прокуратура. За първи път две експертизи се правят на ниво досъдебно производство, за да може в съдебна фаза да не може да бъде установено, че действията на полицаите, които натискаха и блъскаха този младеж, всъщност са довели до неговата смърт.

#40 · speech

Радостин Василев

Друг казус – Даниел Кискинов, който почина след тежка коремна травма, пребит от полицаи. На коя минута съм, госпожо Киселова?

#42 · speech

Радостин Василев

Да, извинявам се, приключвам. Фабрика за цигари – хванати са 70-годишни хора, които нямат нищо общо с тази фабрика, и се прикриват истинските ѝ собственици. Издирване на обвиняеми – няма го Петьо Еврото. Идва тук заместник-министърът и казва: ама ние не го търсим, ние просто пускаме импулси за неговото установяване. Колкото по-бързо Росен Желязков се освободи от този министър на вътрешните работи и цялото правителство подаде оставка, толкова по-бързо държавността в България ще може да се върне! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#43 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Василев. Заповядайте, господин Божанов, да представите другата част от мотивите по Проекта за решение.

#44 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Проблемът със завладяваната държава и превзетите институции е действително проблемът със системната корупция по високите етажи на властта, чрез която институциите спират да действат в обществен интерес и все повече действат в частен интерес по разпореждане на една малка група хора. Безспорно на върха на пирамидата на завладяването на държавата е Делян Пеевски, който подчинява държавния апарат чрез многогодишно системно установяване на влияние в службите за сигурност и различни части от съдебната власт, но най-вече прокуратурата, въпреки нищожната си политическа легитимност. Това правителство не само не противодейства на тези процеси, а гарантира тяхното разрастване и достигане до мащаби, които представляват реален риск за способността на държавата да изпълнява дори базовите си функции. На теория правителството функционира като правителство на малцинството, но подкрепата на „ДПС – Ново начало“ и защитата от наказателно преследване са изтъргувани срещу напълно безконтролното превземане на институциите от Пеевски и свързаните с него бизнес и частни интереси. Основните механизми за противодействие на тези инструменти, на това превземане са съзнателно изключени. Системният провал в сектор „Вътрешна сигурност“ и отказът от каквито и да било реформи по същество в сектор „Правосъдие“ оставят без противодействие превземането на институциите. Затова нашият вот на недоверие е именно в тези два сектора. Нещо повече – от коалиционното споразумение за формиране на това управление бяха съзнателно премахнати всички мерки за противодействие на нелегитимните влияния. Отказът и разкъсването на санитарния кордон отвориха широко портите за превземането на институциите, тоест завладяването на държавата е осъзнат политически избор на това управление, а не страничен ефект от спорната му компетентност. Според носителите на Нобелова награда за икономика за миналата година богатите държави имат устойчиви институции, работещи в обществен интерес, а за бедните държави е характерно, че институциите им са завладени. Така че темата със завладяната държава не е спор за кресла между политическите елити, а е в основата на това България все още да е последна в почти всички класации в Европейския съюз. Завладяната държава отдалечава България от европейския ѝ път и води до множество негативни последици за благосъстоянието, за стандарта на живот, за инвестиционния климат, за бизнес средата заради липсата на правна сигурност, заради рейдърство и рекет върху бизнеса, заради политическия риск, защото нито една политика не може да постигне своя твърдян позитивен ефект, когато институциите, които я изпълняват, и институциите, които следва да ограничават злоупотребите, са част от завладяната държава. Но не Пеевски е първопричината за завладяната държава – той е един карикатурен олигарх, който си играе с държавата като дете с чуплива играчка. Той превзема институциите по махленски начин с компроматчета и заплахи, които не би трябвало да плашат никого. Нас например не ни плашат въпреки прокурорския произвол, въпреки бухалките. Първопричината е, че в голямата си част политическата класа, особено в лицето на ръководствата на партиите от настоящото управление, е слаба, страхлива, пробита, наведена, вероятно бъркала дълбоко в кацата с меда и хваната за това. Заради този страх, колеги, България страда! Най-добре е да освободите политическия терен за хора, за които в чекмедженцето на момчето няма компроматче и папчица с някой грях. Дългосрочните вреди от настоящото управление стават все повече с всеки ден, в който то продължава да подпомага превземането на институциите. Вие днес няма да оспорите фактите в мотивите на нашия вот на недоверие. Вероятно ще опитате да се заядете за някоя запетая, ще твърдите, че халюцинираме, но нямате отговор, защото знаете, че всичко вътре е вярно. След като с активното участие на ГЕРБ и ДПС на Пеевски последните две редовни правителства бяха свалени, сега в израз на политическа арогантност основният аргумент в полза на това правителство ще бъде, че то е редовно, и ще твърдите, че то няма алтернатива, че няма алтернатива на зависимостта от задкулисието и че единственият начин да има редовно правителство е да се дава откуп на това задкулисие в предизвестено провален опит за пред публиката, за да се реши някой обществен проблем. Алтернатива обаче има! Алтернативата е следващото управление да бъде водено от други принципи и от разбирането, че българското общество не дължи откуп на задкулисието. И за да не се хабите с интриги, вот на недоверие не значи, че опозицията ще формира следващото управление, както това не се случи при последния вот на недоверие през 2022 г. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И да, всяко следващо управление също ще бъде коалиционно, ще бъде сложно, ще са нужни компромиси, но това не е проблем за избирателите. Те разбират какво значи компромис, когато той е в обществен интерес, но компромис със завладяната държава не може да има – компромис със задкулисието, със скритите зависимости, с беззаконието не може да има. Това е алтернативата, която представям пред българските граждани. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#45 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Божанов. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения проект за решение, като първи, заявил желание за изказване, е господин Йордан Цонев. Ще помоля парламентарните групи да представят списък на желаещите да се изкажат народни представители, за да има редуване на групите. Имате думата, господин Цонев.

#46 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Премиер, уважаеми дами и господа министри! Днешният вот на недоверие и мотивите към него бих определил като парад на лицемерието конкретно от страна на ПП-ДБ. Всъщност да разширим малко темата. Лицемерието е иманентна черта на тяхната общност, както те наричат себе си – общност, която започна да се формира още в началото на 90-те години от синовете на бивши комунистически величия, прегърнати малко по-късно, разбира се, от Сорос. Неслучайно Сорос прегърна бивши ченгета, синове и дъщери на бивши ченгета и бивши комунистически величия. По тази тема няма смисъл да Ви давам доказателства, а от вчера има такива с новия Ви демократичен форум, който ще издига президент – кой къде е бил и какъв е бил. Ще Ви дам само няколко примера. Още не бяха изсъхнали бузите на комунистическите диктатори от целувките на бащите на Дайновци и Прокопиевци, когато те се обявиха за демократи. Още не беше изсъхнало мастилото от дисертациите им, от статиите им – дитирамби за комунистическия режим, когато станаха натовци, когато станаха демократи, когато станаха русофоби. Искам да Ви кажа, че цялата тази кохорта, която през няколко години се ребрандира – да използвам Вашия израз, и сега намира достойни заместници в това лицемерие, достойни представители във Ваше лице – на ПП и ДБ, защото няма как да наречем този вот по друг начин, освен грандиозен парад на това лицемерие. Няма да Ви припомням какво означава лицемерие – да се представяш за такъв, какъвто не си, защото Вие точно това правите в мотивите от 80 страници към този вот. И да, господин Божанов, направих си труда да го прочета, но си направих труда да гледам и Вашето видео, в TikTok мисля, че беше, което Вие препоръчвате, ако не ни се чете, да го пуснем на ChatGPT и да ни даде резюме. Ами аз го пуснах на ChatGPT и ChatGPT ми отговори, че текстът не е оригинален, а е плагиатстван, така че Ви благодаря за този съвет. (Шум и реплики. Смях.) Дори едни мотиви не написахте като хората, а ги взехте от други стари документи от по-стари времена, отнасящи се за други случаи и за други неща. Самите мотиви са разделени в пет глави. Аз и моите колеги ще се спрем много подробно на това, защото това доказва думите, с които определих този вот и тези мотиви – лицемерието, поведение, което прикрива истинската Ви същност. Върховенство на закона. Кой говори за върховенство на закона? Тези, които потъпквахте Конституцията, които газихте закона, които правихте чудовищни неща. Върховенство на закона ли е арестът на лидера на опозицията, докато си пиехте питието и други неща правехте в кабинета на Министерския съвет, и заря си поръчвахте? Ако това е върховенство на закона, благодарим за такова върховенство! Просто още веднъж ще кажа: такова лицемерие и такава наглост няма! Легитимно упражняване на власт. Кога я упражнявахте тази власт легитимно? Кога? В кой случай? Кажете, че не можем да се сетим. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Бих искал специално внимание да отделя на провала в сектор „Правосъдие“. Там ще говорят моите колеги и по-конкретно акцентът е върху „Магнитски“. Десетки и стотици пъти Ви казахме, че санкцията на господин Пеевски по „Магнитски“ е лъжа, че е измислена и манипулирана от семейство Прокопиеви благодарение на техните семейни връзки с определени кръгове в американската администрация. Да не споменавам точно кои – знаете имената, и с един мислител, на когото няма да му кажа името, защото е много тънкообиден и не искам да се засегне пак и да страда цял ден, че съм го споменал от тази трибуна. Нещо повече, ние разобличихме точно чрез Вас, чрез Вашите министри, че никъде няма данни за такова поведение на Пеевски, каквото е описано в мотивите на санкциите по „Магнитски“, още повече че скоро внесохте и Законопроект, с който искате банките да имат специални мерки по отношение на санкционираните по „Магнитски“. И там ясно и точно Ви отговорихме, че това не е необходимо, тъй като всяка финансова институция има отдел „Риск“, който управлява риска на самата банка индивидуално, съобразно нещата, които се случват, и тези, които са в самата банка, но Вие продължавате да дъвчете тази тема, защото тя Ви е удобна. Нека да Ви кажа: на нас не ни е неудобна, защото многократно Ви разобличихме по тази тема и ще продължим да го правим колкото пъти хванете тази дъвка. Тя просто няма как да мине пред българското общество повече, а съвсем скоро вероятно няма да минава и пред нашите партньори. Но като всеки един роман – художествена творба като Вашите мотиви, макар и да е плагиатствана, все пак тя е художествена измислица, има кулминация и тази кулминация на лицемерието и наглостта е обвинението в покровителстване на контрабандата, особено контрабандата с цигари. Вие ли го казвате? Погледнете се! Най-шумният скандал в историята е с Ваша контрабанда. (Шум и реплики.) По Ваше време Министерството на вътрешните работи с усмихващия се насреща достолепен министър беше превърнато в свърталище на контрабандисти, които влизаха и излизаха през задния вход на Министерството, с една малка подробност – влизаха със сакове и излизаха без сакове. По Ваше време финансовият министър ни лъга, че назначавал Банкова, която даде показания, и надявам се да е дала точните показания – честни, че я назначавал по искане на британските партньори. На наш въпрос британските партньори отговориха, че нищо такова няма – и понятие си нямат. После разбрахме защо е назначена Банкова. И Вие имате наглостта в мотивите да говорите за контрабанда на цигари. Ами да бяхте довели тука пуделчето с пачките или оня одиозен главен секретар, който се снима по сауни и в коли със скъпи часовници, да говорим за контрабанда на цигари. Колеги, всяко нещо си има граници. Лицемерието също не бива да е безгранично, защото преминава в наглост и се обръща срещу тези, които системно го употребяват. И знаете ли кои са доказателствата в мотивите за тези неща, за които се говори – за завладяната държава? Публикации във флагмана „Капитал“, публикации в официоза „Демокрация“, разследвания на BIRD, разбира се, и на Елфите. А, като споменах Елфите, ще си позволя да Ви дам един съвет. Вземайки предвид това, че елфите все пак са приказно красиви същества, относно главния елф, вземете им сменете името. По-добре ще бъде. В заключение да кажа, фиксацията Ви върху Пеевски е разбираема за нас. Фиксацията върху завладяната държава също е разбираема. Точно Делян Пеевски не Ви позволи да завладеете държавата. И затова сте фиксирани върху него. Точно Делян Пеевски започна системно да сваля лицемерните Ви маски и да показва истинските Ви лица. Лица на хора, които искат чрез правосъдната система да завладеят държавата. Лица, които искат с 8 – 10% подкрепа максимум и ала-бала да печелят избори, да управляват държавата. От Вашите думи – да назначават свой човек за прокурор, свои хора в службите, които да вършат техните неща, Вашите неща, Вашите лични интереси и на олигарсите, които са Ви поставили. Кои са олигарсите, ги знаем до болка. Така че да Ви успокоя, ако целта на тези вотове и на този е да вдигнете някаква протестна вълна… Ще Ви припомня това, което Ви казахме при откриването на тази сесия. Протестът като инструмент за сваляне на правителството е в миналото – Вашият протест. Ако протестът е социален и има конкретен повод, може би би могъл, защото все пак хората имат право на протест. Но Вашият протест като инструмент за сваляне на правителство е в миналото. Казваме Ви го ние от „ДПС – Ново начало“. И наскоро, с това ще завърша, наскоро прочетох в официоза Ви „Демокрация“ една статия на една журналистка, която си е соросоид отвсякъде през всичките години, че това било скритият жокер в настоящия политически сезон – протестите. Искам да Ви огорча – не е! Жокерът е „ДПС – Ново начало“. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#48 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще бъда съвсем кратък. Виждаме, че първата и най-важна защита на правителството идва именно от „ДПС – Ново начало“. Това е видимо за българските граждани отдавна, но сега трябва да се подчертае. И само още едно изречение. Когато цитираш международни доклади и журналистически разследвания, това не е плагиатство, това е цитиране. И Вие не можете да оспорите тяхното съдържание, затова се заяждате на дребно. Благодаря.

#49 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли други реплики към изказването на господин Цонев? Не виждам. Заповядайте за дуплика. След това думата ще има министърът на правосъдието, а след него – господин Костадин Костадинов.

#50 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря на господин Божанов за репликата и за дадената ми възможност за три минути извън времето, но аз казах основното от това, което исках да кажа. Първо, не сте цитирали международни доклади само, а сте преписвали от други документи и мотиви в миналото. Ако искате, можем да Ви ги кажем кои са и откъде. Премиерът впрочем Ви ги каза преди два дни. Относно защитата на правителството. През цялото си изказване атакувах Вас и разобличавах Вас, защото вот на недоверие може да иска всеки по тези теми, но не и Вие. Защото през цялото съществуване на така наречената демократична десница, или разградска десница, или не помня вече брандовете, с които се представяхте, след като разбихте СДС, през цялото това време бяхте именно това – лицемерни моралисти. Учехте всички ни на неща, които Вие не притежавате. Учехте ни на демокрация, при положение че Вие самите нищо демократично нямате. Впрочем погледнете си групите, погледнете си радостта от убийството на този млад човек – баща на две деца. Погледнете! Добре погледнете! (Реплики.) Има, има, четете. И ние четем. Да, да. Това е също част от лицемерието, част от демократичността. Никого конкретно от Вас не обвинявам. Казвам: това е Вашата общност. Аз говоря за цялата Ви общност, защото добре я познавам и защото знам какви са релациите вътре в нея и кой е движещият фактор в нея, и движещи фактори. Така че Вие тука, че сега сте представители на това, нищо не значи. Преди Вас бяха други, още по-преди Вас – други. Затова говоря за ребрандирането, защото ребрандирането е част от това лицемерие. Като се провали един бранд, на същите хора слагате нови имена и идвате тука и започвате да проповядвате същите неща, които Вие не притежавате. Разберете го! Хората го разбраха. Не притежавате такива качества да съдите други, да искате вот на недоверие за завладяната държава. Цялата Ви история е опит да завладее Прокопиев и кликата му държавата. И това не се случва благодарение на нас и на Делян Пеевски. И няма да се случи. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#52 · speech

Министър Георги Георгиев

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаеми колеги министри, скъпи колеги народни представители! Вземам повод от наивното изказване на колегата Божанов по отношение на презумпцията, че нямало да вземем отношение към мотивите. Разбира се, че ще вземем отношение към мотивите, макар в частта „Правосъдие“ те да са оскъдно малко и обидно неаргументирани. 14 страници от общо 80 са посветени на проблемите на правосъдието, от които… Не знам кой е писал мотивите, но не се е справил. (Реплики: „Гугъл“.) Явно тия 40 дни отпуск, който имахте и си спретнахте, Ви попречи... Не, не GPT. Не е ChatGPT, ще Ви разкажа след малко защо – много селективно и интересно е подбрана информацията. Та, 14 страници мотиви на тема „Правосъдие“. Три страници от тях преписани 100% с цитати от доклади на Европейската комисия. Имаме какво да кажем с цитати. Още три страници следват в рубриката „Нероден Петко“. Рубриката „Нероден Петко“ е следната: колегите – вносители на вота, казват: Ние имахме предложение в коалиционното споразумение. Накрая ние самите – от ПП-ДБ , не го подписахме, не станахме част от управляващото мнозинство и защо сега Вие не ги изпълнявате? Това е. След което има четири странички съчинения и разсъждения по картина, за което картинно ще се аргументираме. Първият и основен аргумент, с който започнах. Цитират се препоръки на Европейската комисия в доклада за върховенство на правото. Уважаеми колеги, всички държави членки получават такъв доклад като част от постмониторингов период, да го наречем, образно казано, както и държавите кандидати. Това е механизъм, който замести мониторинговия период. Тоест всяка държава – Франция, Германия, ще видите, че получават такива доклади. Четем ние едни констатации, заради които се иска оставката на кабинета. И тези констатации – ще Ви изненадам вносителите, ама те не са нови. Представям и моля квестора да връчи един брой доказателство № 1 на двама бивши министри – Надежда Йорданова и Атанас Славов – служебно известна им информация, справка – табличка, по-лесно се чете така, с препоръките от 2022-а, 2023-а, 2024-а и 2025 г. Зачитам само, за да сте наясно, че не Ви будалкам нещо. Първата препоръка – гарантиране на своевременни редовни конкурси за повишаване в длъжност, за да се избегне дългосрочно командироване – през 2022 г. През 2023 г. – предприемане на стъпки за адаптиране на уредбата, за да се избегне дългосрочно командироване на съдии. 2023 г. – предприемане на стъпки за адаптиране на уредбата. Има ли нужда да продължавам? 2024 г., 2025 г. същото. И така, препоръка по препоръка, госпожо Йорданова. Държа наистина поне колегите Ви да се запознаят с този сравнителен материал, за да може, като аргументирате нещо, да ми отговорите сега. Когато има такива препоръки и Вашите партии управляват Министерството на правосъдието – Ваши представители, тогава не се налага вот на недоверие. Но когато същите препоръки, същите препоръки в резултат на политическата криза, на липсата на реформи, се получат от нашия кабинет, това е част от мотивите?! Очевидно несъстоятелно. Защо казах, че не е писана от ChatGPT тази част от мотивите? Защото аз си направих дори труда да сравня. Много интересно. Копирали са само негативните констатации, прескачайки абзац през абзац, като швейцарско сирене е надупчен докладът и са пропуснали няколко много важни констатации, в които ще прочетете за приноса на този кабинет, но няма да прочетете за приноса във времето, което е представено за златен век на българското правосъдие, когато ПП-ДБ се саморазправяха с него. От резюмето на доклада пише за тази година: България положи усилия за реформи в диалог с Комисията в рамките на цикъла относно върховенството на закона и Плана за възстановяване и устойчивост, като особено през последните шест месеца настъпиха няколко законодателни промени. Изброяват се: Законът за медиацията; въведени са нови цифрови инструменти за подобряване на достъпа до правосъдие – първоначалните данни показват, че съдилищата работят ефикасно при разглеждане на граждански и търговски дела, бяха предприети някои стъпки за осъществяване на реформата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество; подготвя се законодателството за лобизма; допълнителните изменения влязоха в сила за сигналоподателите; постигнат е напредък по отношение на прозрачността при разпределение на държавната реклама. Има още за четене, ама трябва да чете някой. За това Ви моля. За това Ви моля! Господин Божанов каза нещо много важно и благодаря за това – да се позоваваме на международни институции, на доклади – външни. Не може да кажете, че Комисията обслужва нашия политически интерес. Нали така? Второ. Поздравление за колегите Георг Георгиев и Деница Сачева за предложения проект за резолюция на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа с оглед затварянето на мониторинга спрямо България. Усилия, полагани от всички през годините, благодаря на колегите за защитата и на госпожа Сачева в частност. Обаче в този доклад, за ужас на вносителите на вота, пак хубави неща. Не знам как е възможно. Подкрепят ни за това, че на 30 април парламентът прие измененията в Закона за сигналоподателите. Подчертава се изрично в т. 76, че на 2 юни парламентът прие ново законодателство, насочено към по-ефективно разкриване, разследване и преследване на подкупване на чужди длъжностни лица, в отговор на критиките, които са изразени от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Така, продължаваме с авторитетите. Изключително важна критика в мотивите е обстоятелството – мотив, за вот на недоверие, повтарям, че този кабинет не е предложил да отпадне един текст от чл. 10 от Закона за противодействие на корупцията, нали така? Като мярка, казвате Вие, за битката със завладяната държава. Нали това пише, госпожо Йорданова? Потвърждавате ли съдържанието на тази част от мотивите, за да знам дали да продължа?

#54 · speech

Георги Георгиев

Добре, потвърждавате го. Аз обаче трето доказателство държа, да му се не види. Защото съм свикнал, ако правото, ако истината, ако фактите имат значение в тази зала, дайте да говорим за тях. Ако ще си говорим общи приказки, може да продължавате и предлагам да не губим твърде времето си. В ръцете си държа една разпечатка от гласуване. Гласуването е на дата 20 септември 2023 г. Гласуването е по чл. 10, ето, господин Петър Петров сега ще се отрече от Вас, въпреки че заедно се опитвате да ни сваляте, чл. 10 от Закона за противодействие на корупцията, член 10, който Вие казвате: защо това правителство не отменя, е гласуван, о, изненада, 100% от народните представители от ПП и ДБ – 58 участвали в гласуването, 58 гласа „за“. И сега Ви питам, след като излезете от ступора, питам Ви колегиално: кога сте искрени, кога се борите със завладяната държава? Когато Вие се опитвате да я завладеете?! Когато гласувате един текст или после критикувате последващо – две години по-късно формирано правителство, за това, че не отменя Вашия текст, за който единодушно сте гласували?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Съжалявам, но не мога да понеса това непоносимо противоречие. Приключвам с цитатите. Обстойно са цитирани изявления на отстранения поради разследване срещу нея европейски делегиран прокурор в България Теодора Георгиева – нали така – за препятстване на работата. В тази връзка си позволих да се обърна към европейския главен прокурор с официално запитване до госпожа Кьовеши. Цитирам Ви моя въпрос, а след малко и отговора: „В момента Европейската прокуратура получава ли необходимата помощ от българските разследващи органи, от българското Министерство на вътрешните работи и от Министерството на правосъдието?“ И сега Ви чета отговора, за който имам разрешение да цитирам: „Понастоящем Европейската прокуратура няма основания да посочи липсата на добро сътрудничество от страна на българските власти“, след което се посочва (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), че колегията на Европейската прокуратура е решила на 24 юли… Служебно известен Ви факт. Просто Ви казвам – преценявайте си свидетелите, източниците на информация, защото тези неща имат значение. Спрямо госпожа Теодора Георгиева е удължено временното отстраняване, административното разследване предстои да приключи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Толкова за фактите, за авторитетите и за оценката от Европа. Това е кратката версия на контрапунктите. Има обаче нещо, което ми се струва, че трябваше да бъде в основата на дебатите. Това, когато говорим за правосъдие, какво е всъщност правосъдието? Правосъдието, уважаеми колеги от ПП-ДБ, е система от правила, а не система от наши и Ваши хора, не битката да се премести един човек на една позиция за сметка на друг човек. Правосъдието, за да работи, трябва да има ясни правила, които да бъдат променени, и на второ място, хора с почтеност, интегритет, спазващи правилата, които да ги прилагат. Позволете ми да направя един много кратък обзор на това какво свършихме ние с нашето разбиране за правосъдие. Защото правосъдието всъщност – пише го впрочем и в Европейската конвенция за правата на човека, имаме немалко дела по отношение на България в Европейския съд за правата на човека спрямо това каква степен на защита се дава на българските граждани. И понеже госпожа Йорданова ме репликира преди малко за това кое откога е заварено, искам да споделя още нещо и да благодаря за богатото наследство в Министерството на правосъдието, без, разбира се, да отчитам приноса Ви през годините, да благодаря за шестте висящи наказателни процедури срещу България за нетранспониране на фигурата на заподозрения в наказателния процес, да благодаря за наказателната процедура срещу България за цифровата директива, която, да, има подготвен текст, обаче този текст не е гласуван от Министерския съвет и не е влязъл в парламента, а без това тези усилия си остават интелектуални занимания някъде, които обаче не се превръщат в действащо право. Седем наказателни процедури, те са общо 12. Глобата по всяка една от тях, които сме просрочили много отдавна, е по 1 млн. евро за всяка. По 1 млн. евро за всяка! И предлагам да приключвам в тази част, ще продължа после с изложение на свършеното, че виждам, че почвам да Ви губя интереса, със следното уточнение за Закона за съдебната власт. Господин Славов, предполагам, че Вие сте писали тази част от мотивите. Хвалите се с промени в Законопроекта. Първо, нека да си дадем сметка, ние затова имаме проблеми и в докладите, както се вижда, че когато веднъж промотираме пред европейските ни партньори едни промени, които са същинско дилетантство, които противоречат на Конституцията, за които има 21 негативни становища, че са противоконституционни в делото пред Конституционния съд, а и преди това, и само едно позитивно на министъра, който си ги е внесъл – 21 на 1, та накрая се получава така, че отчитате за изпълнени едни реформи, които противоречат на Основния закон, хвалите се в Брюксел и после казвате: лошият български Конституционен съд събори хубавите реформи. Ама Вие изначално при полагане на дължимата грижа е следвало да знаете кое на какво противоречи, особено когато цялата академична общност Ви го е казала в прав текст. Та Закона за съдебната власт. Действително сред богатото наследство в резултат от златния век на българското правосъдие в Министерството на правосъдието имаме и такъв законопроект. Той е от около 200 страници, изцяло нов. Категорично непригоден с оглед последващото решение на Конституционния съд, но по-интересното само, за да се огранича до фактите и да не бъда себе си, да не залитна в политически изказвания по навик в тази зала, ще Ви кажа, че срещу тези 200 страници безценен юридически труд сме получили възражения, бележки да ги наречем, просто така, в обем от над 520 страници. Ако ще пишете така закони, по-добре изобщо да не го правите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#56 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Може би най-големият проблем, който ние имаме в нашата страна, е, че цялото българско население е убедено, целият български народ е убеден в това, че нас ни управлява една мафиотска организирана престъпна група, която разпределя държавния бюджет както реши за добре, тоест го краде. Обаче през последните няколко години очевидно вече в нашата държава се намесват и други мафиотски организирани престъпни групи. Оказва се, че в България вече действат съвсем спокойно, и то с протекция на най-високо ниво, организирани престъпни групи от Украйна. Оказва се, че една организирана престъпна група, такава, каквато действа във Варна и в Бургас, по Българското Черноморие вече повече от година и половина, е с протекции на най-високо ниво. Говорим за ръководството на ДАНС. Когато местната структура на ДАНС във Варна разкрива цялата тази украинска престъпна групировка, която, между другото, действа еднакво добре и с ГЕРБ, и с ДПС, и с местното ръководство на ПП-ДБ във Варна, а и с местния кмет на града, когато организацията на ДАНС във Варна разкрива тази групировка и съответно екстрадира извън България както нейното ръководство, така и основните движещи фигури в украинската мафия в България, веднага на помощ се притича българската държава в лицето на ДАНС и съответно няколко дни по-късно екстрадираните престъпници са върнати обратно в България. Това е безпрецедентен случай! Ние направихме проверка. Досега няма случай – повтарям, няма случай за последните 36 години, в който екстрадирани лица да са върнати, и то, забележете, буквално само след 10 дни. Нещо повече, шефът на ДАНС във Варна е наказан, като е пенсиониран, за да не бъде уволнен, за това, че работи срещу престъпниците, които унищожават държавата. Големият въпрос тук е – че има украинска престъпна групировка, която действа съвместно с българската престъпна групировка на ГЕРБ и ДПС, е ясно, че ДАНС работи за тази украинска престъпна групировка във Варна, е ясно, че включително тази украинска престъпна групировка има връзка и с местната власт в лицето на варненския кмет и ПП-ДБ във Варна, това също е ясно – големият въпрос обаче, който ние трябва да зададем тук, е: какво точно споява толкова добре тези няколко престъпни групировки? Единственото, което може да ги сплоти, е финансов бизнес интерес. И тъй като е добре известно, че режимът на Зеленски подкупва, и то на килограм, подкупва не само европейски, но включително и американски политици на низово ниво, за да може да създаде своя корпоративна лобистка структура, големият въпрос е: има ли давани пари на най-високо ниво, като почнем от министър-председател и стигнем до по-низови нива, примерно, да кажем, депутати от съответните политически партии, които управляват държавата, и ако има такива депутати, ако има такива министри или министър-председател включително, или шефове на ДАНС, какви действия ще предприеме оттук насетне българската държава? За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ е ясно и затова подкрепяме този вот – че българската държава наистина е завладяна. Големият въпрос обаче е, че тя няма как да бъде освободена с огромното мнозинство от хората, които са тук, защото на страната е нужен не вот на недоверие, а революция.

#58 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Костадинов, за нас като българи е обидно, че малко са ни другите мафиотски структури, та стигнахме дотам вече и украинската мафия да деребейства в страната и това да е с протекция от най-високо ниво. Аз обаче искам да Ви върна няколко години назад, когато бяха изкарани данни в Четиридесет и седмото народно събрание, че последното правителство с министър-председател Бойко Борисов е направило измами за ремонти на язовири и са усвоени 800 милиона, без нищо реално да се случва. Смятате ли, че тази практика се връща в момента в това правителство, тъй като това правителство не само гледа безучастно водната криза в страната и декларира, че ще усвоява още пари за тези ремонти начело с ГЕРБ, разбира се, и БСП като техен малък партньор?

#59 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли други реплики към изказването на господин Костадинов? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Костадинов.

#60 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Нямам съмнение в това, което казахте, господин Ганев, особено на фона на това, което слушах само преди броени часове от министъра на екологията, който обясняваше как проблемът с безводието в Плевен е заради това, че язовир „Черни Осъм“ е празен. Язовир „Черни Осъм“ няма как да не е празен, защото не съществува. И затова протестират, между другото, хората в троянските села, които не искат да имат такъв язовир, но е очевидно, че господин Генов не е наясно с това нещо. Пък и за какво да е наясно, при условие че целта на управляващите не е да решават проблеми, а да ограбват държавния бюджет, и сведенията за това са много. Ние неслучайно в тази връзка подготвихме и вот на недоверие още преди два месеца и половина, още преди да се е развихрила водната криза, в който поискахме подкрепата от страна на някои от така наречените опозиционни политически сили. За съжаление обаче, не получихме подкрепа от тях, защото те очевидно смятат, че водната криза в България не съществува. Тоест тук те по отношение на управляващите разсъждават по един и същи начин. Но нека да видим как ще свърши този вот. След това ще искаме отново да видим дали ще подкрепят следващия вот по отношение на водната криза. Що се отнася обаче до това, което говорим, тъй като в момента мотивите са посветени на завладяната държава. Тук, между другото, искам да отворя само една скоба, че е изключително непрофесионален подходът от страна ПП-ДБ, което не е изненадващо, но все пак трябва да го отбележим, защото всъщност, първо, че ПП-ДБ забавиха внасянето на този вот с повече от два месеца, с което позволиха, така да се каже, една безметежна, тиха и спокойна ваканция на управляващите. Второто нещо, което е, че внесоха вот с няколко мотива, по които сега следващите шест месеца ние не можем да искаме вот. Реално погледнато, те им направиха още един реверанс. Дано да е от типичната за тях инфантилност, а не защото като стари коалиционни партньори си подават топката отново, защото видяхме в началото, така, доста мелодраматични сценки между бившите коалиционни партньори от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Но това, което нас най-вече ни вълнува от ВЪЗРАЖДАНЕ, е свързано с проблемите със завладяната държава. Имаше няколко от нещата, които бяха споменати –случаи с хора, които бяха убити от полицаи, включително имаше такъв и във Варна. До голяма степен това беше вкарано под килима, но големият проблем е, че полицията по никакъв начин наистина не работи в защита на гражданите. Аз мога да кажа един случай – в буквалния смисъл на думата отпреди една седмица, когато лично аз говорих с министъра на вътрешните работи. Ставаше въпрос за една целенасочена провокация, която е към гражданите на едно село в община Бяла, Варненско, от страна на една недействаща, неработеща джамия. Между другото, много интересен случай. Джамия, която не работи, в село, където няма мюсюлмани, където пък има джамийско настоятелство, начело на което стои човек от ВЕЛИЧИЕ, и която джамия има за цел единствено и само да създава напрежение там с едни огромни високоговорители, които по няколко пъти на ден пускат неразбираеми за населението призиви на арабски език. Получихме информация, че там са заплашвани хора, местни българи, за това, че ще бъдат избивани. Казано им е: ще Ви избием с пушки. Обадих се на министъра. В буквалния смисъл на думата след 10 минути имаше полицейски патрул, дошъл от Бяла, което се оказа, че очевидно не е чак такъв проблем, тъй като селото е на около 7 км от общинския център. И нищо след това! Нищо! Провокациите си продължават и досега, което показва, че очевидно МВР има всякакви други задачи, само не и тези да се грижи за сигурността на гражданите. И тук ще завърша със следното нещо: всеки един от нас може да каже – не само в тази зала, а всеки един от българските граждани, че може да види полицаи навън по улиците само и единствено в два случая: ако залягат в храстите, за да събират глоби за бюджета с новите поправки в Закона за движение по пътищата, за да може да се обират и тероризират българските шофьори– в буквалния смисъл на думата, и когато се налага на протести да се изкарат жандармеристи, за да пребиват българските граждани. Нито един от нас не е видял български полицаи по селата, нито един от нас не е видял български…

#62 · speech

Костадин Костадинов

…полицаи да патрулират… Госпожо Киселова, приключвам. Нито един от нас не е видял българските полицаи да патрулират в циганските квартали, където се продава наркотик буквално на улицата, никой от нас не е видял българските полицаи да са там, където има проблеми. Винаги отиват, след като проблемите се случат. И тук не искам да обвинявам полицаите, защото те изпълняват заповеди. Обвинявам политическото ръководство, обвинявам и хората, които са назначени в ръководствата на съответните ОДМВР-та, защото това показва за пореден път, че,…

#64 · speech

Костадин Костадинов

…за съжаление, МВР е – госпожо Киселова, колкото и да не Ви харесва, МВР е превърнато в един израстък, в един придатък, в един тумор на организираната престъпност в България. И единственият начин това нещо да бъде прекратено, е, като се свали това правителство!

#65 · speech

Председател Наталия Киселова

Ще помоля народните представители да се придържат към времето, което е предвидено в Правилника. Уважаеми колеги, тъй като само от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ са дали списък с желаещи да се изкажат, за да редуваме – заповядайте, господин Василев, за изказване.

#66 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Тъй като темата е за доверието – липсата на доверие, в един от секторите на държавата, това е „Вътрешният ред и сигурност“. Искам да Ви припомня два случая по време на управлението на настоящия министър Даниел Митов, които водят до недоверие в обществото. Първият случай е с убийството на Магдалена Русева в Хасково. Фактите. На 28 април Иван Росков, шеф на ОДМВР – Хасково, дава пресконференция два дни след изчезването на момичето, като казва, цитирам, че „то най-вероятно се крие от семейството си и няма данни да е отвлечено“. По време на това изказване до директора на ОДМВР стои министър Даниел Митов, а от другата страна – главният секретар на МВР. Тези изказвания впоследствие предизвикват протести пред Дирекцията на МВР в Хасково, тя е замеряна с различни предмети, има закана на шефа на ОДМВР, че ще се арестуват лицата. Те ги арестуват, някои деца са бити, други са тормозени, но по-интересното предстои, за съжаление, на 30 април, когато Магдалена Русева е открита мъртва. Тялото ѝ е намерено в бидон. Тогава министър Митов иска оставката на Иван Росков – това е същият човек, с когото той два дни преди това е давал пресконференция, „заради неудачна комуникация с публиката“ – цитат. Аз намирам такова изказване на министър – „неудачна комуникация с публиката“, свързано с убийство на българско дете, за висша форма на цинизъм и за нещо, което руши доверието в Министерството, и само заради това изказване този министър трябваше да бъде сменен. Скандалът в Русе – без да влизаме в някакви твърдения, които ще повлияят на съда. Това е огромен провал за МВР, защото през нощта на трети срещу четвърти, когато старши комисар Николай Кожухаров, директор на ОДМВР – Русе, е обявен за пребит от младежи съгласно официална информация на МВР, Даниел Митов и МВР разпространиха версията, че младежи са пребили зверски директора на ОДМВР – Русе, след направена забележка за дрифт и превишена скорост. Те лансират версията, че приятелят на директора на ОДМВР е направил забележка на група лица, които карали рисково с автомобила си, и конфликтът ескалирал, след което Кожухаров е нападнат и пребит от група младежи. Разказват, че той е откаран в болница, където е претърпял животоспасяваща операция, спасен му е бъбрекът, но е загубил 1,5 литра кръв. Четиримата младежи – на 15, 18, 18 и 19 години, са задържани с мярка за неотклонение. Двама от тях са обвинени за хулиганство с особено цинични прояви и за тежка телесна повреда на полицейски служител, а другите двама – само за хулиганство. В своите изказвания министърът на вътрешните работи Даниел Митов заявява: благодаря за бързата реакция на МВР – Русе, на прокуратурата, на местната власт, областната управа и на първо място, на медицинския екип, и че ще искаме най-тежките възможни наказания. На пресконференция господин Митов говори за бърборковците. Той нарича бърборковци различни представители на медиите, които публикуват, някои от тях запис, който показва картина, която не кореспондира с твърдението на господин Митов по време на пресконференцията. Тези видеозаписи показват, че версията на МВР всъщност не е много истинна. Вижда се лице, което препречва пътя на кола. Вижда се кола, която със сигурност не се движи с превишена скорост. Вижда се човек, който се навежда и нанася удар, впоследствие повален. След това се поставя знак за ограничение с 30 км, при положение че там винаги е имало друго ограничение, действащо по време на инцидента. Нещо, което предизвиква насмешка в обществото – за да се налага МВР да сменя знаци след инцидент на определено място, значи нещо във версията му куца. Налице са слухове, непотвърдени, че директорът на МВР и неговият спътник са били пияни. Налице са слухове, че тези хора са били в заведение, на което се е пеела специфична музика, свързана с 90-те години в България и с мутренското управление, което доведе страната до този крах. Няма хоспитализирани лица. Линейката и полицията не прибират пострадало лице и не арестуват четиримата младежи. Тези разминавания във версиите лидерът на ГЕРБ определи с това, че кметът и областният управител избързали да кажат, и понеже нямало какво да направи, Министерството трябвало да излезе със становище. Министерството на вътрешните работи не може да излиза със становище, което предопределя вината и изхода от едно предстоящо разследване по такъв случай. Ние не можем да прикриваме служители на Министерството на вътрешните работи, които целият град знае, че са мутри, държат се мутренски, и не трябва да защитаваме младежи, които са се държали арогантно и са направили гаменски прояви. Но вината на МВР тук е: не трябва да се дават прибързани заключения и пресконференции, да се обвиняват хора, че са бърборковци, при положение че ситуацията съвсем не е такава. И това, че са им променени мерките за неотклонение, доказва, че и за съда вече тези лица не са тези, за които ги представяха Даниел Митов и ръководството на МВР. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#67 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Василев? Не виждам. В списъка с изказвания – господин Петър Петров. Заповядайте за изказване, господин Петров.

#68 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Както подкрепихме предходните четири вота на недоверие, така ще подкрепим и този вот. Да посоча на министъра на правосъдието, че на въпросното гласуване за чл. 10 на Закона за противодействие на корупцията групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, след като бяха отхвърлени последователно и мои предложения, и на Цвета Рангелова, ние гласувахме „против“ и този законопроект беше приет със 142 гласа тогава, на тогавашното мнозинство между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Разбира се, неосигуряването на обществения ред и сигурност е налице и то е доста фрапантно под управлението на това правителство. Имаме липса на действия и борба срещу криминалната престъпност, имаме липса на действия от страна на МВР срещу битовата престъпност, имаме пълна липса на вътрешно преструктуриране в МВР особено по отношение на областните дирекции, но най-вече лично за мен фрапантна е липсата на действия по превенция и контрол на движението по пътищата. Хората продължават да мрат по пътищата, а какво получаваме от МВР – поръчки за нови автомобили от парите на Фонда за безопасно движение по пътищата, над хиляда автомобила да бъдат закупени за 126 млн. лв. Така за последните две години се оказва, че 1710 служители на „Пътна полиция“ ще получат 1740 автомобила, може би 30 от тях ще карат по два автомобила. Дано не ги карат заедно, едновременно. В края на май министър-председателят Желязков посочи, че под неговото управление, ако няма до един месец промени по отношение на пътната безопасност, той ще предложи структурни промени. Господин Министър-председател, да Ви кажа каква е структурната промяна по Вашето управление. От януари до юни месец 2113 служители на АПИ, господин Министър-председател, са получили бонуси общо в размер на 4 млн. 689 хил. 630 лв. Явно само аз и Вие, господин Министър-председател, за тази година не сме получили бонуси в АПИ, но тъй като Вие сте най-отгоре на йерархичната пирамида на управлението, за Вас не съм сигурен.

#70 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Петров, от Вашите примери стана ясно, че и правителството, и Министерството на вътрешните работи не изпълняват функциите, които са предвидени от закона, но примерите, които дадохте, са от началото на годината. Има ли някакви по-скорошни примери, които можете да дадете, за доказаното несправяне с вътрешния ред на Министерството на вътрешните работи? Може пък последните седмици от това, че влиза вот на недоверие с ресор Вътрешното министерство, може пък да са се поправили? Така че, ако имате някакви по-скорошни примери, да ги дадете.

#72 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тъй като темата на вота е завладяната държава, да продължа, темата е, че освен тези 4 млн. и 700 хил. раздадени бонуси за тази година, коректно министърът на регионалното развитие ми е отговорил, че за миналата година тези 2113 служители на АПИ са получили 9 млн. и 500 хил. лв. бонуси. И, господин Министър-председател, господин Министър на вътрешните работи, лично за мен това е едно съмнение, че част от тези бонуси всъщност са една корупционна схема по високите етажи на властта и част от парите в пликчета са връщани обратно под масата нагоре по веригата. Защо го мисля? Защото министърът на регионалното развитие е скрил от мен и не ми е предоставил информация, и не е отговорил на поставените от мен въпроси кои са тези длъжности, които са получили тези бонуси само за това, първото полугодие, и продължават да ги получават тези бонуси, и в кои области са дадени тези бонуси. Миналата седмица съм поискал такава информация, дано да ми бъде предоставена, в унисон с проверката, която се извършва на тези давани бонуси. Министърът на правосъдието посочи, че основанията за този вот били от минало време – 2022-а, 2023-а, 2024 г. Господин Митов, да Ви дам един пример от вчера следобед. В едно крайдунавско село четирима горски служители имат намерение вчера следобед да направят проверка за незаконно изсечени дървета, тъй като са установили няколкостотин кубика изсечени тополи на брега на Дунава. И в момента, в който се опитват да направят проверка в това крайдунавско село, веднага изскачат гневни няколкостотин жители на това село с профила на гласоподавателя на „Ново начало“ и тези гневни… (Реплики.) И тези гневни – ето, тук хората потвърждават, и тези гневни няколкостотин души правят така, че горските служители се оттеглят, за да препятстват нещо, което би изместило малко днес дискусията на вота. Та, господин Митов, ако по някаква причина Вие сте министър и след този вот днес, то аз от тази трибуна като народен представител Ви отправям искане да съдействате с жандармерия, за да може да бъде извършена съответната проверка за незаконен дърводобив в това крайдунавско село. И тъй като знам, че Вие няма да ми съдействате, ще отправя предложение към директора на Северозападното държавно предприятие ние от ВЪЗРАЖДАНЕ да направим един голям протест за лева в това крайдунавско село, защото съм сигурен, че тогава, господин Митов, ще изпратите и жандармерия, ще изпратите и специализирани полицейски сили, ще командировате и полицаи от другите части на страната, така както бяхте направили в събота. Събота вечер на излизане от София по магистралата бяхме кола – патрулка, кола – патрулка, кола – патрулка. Именно затова за мен е обидно да се налага дори да коментираме и да развиваме съображения за вот на недоверие по отношение на липсата на всякакъв вътрешен ред и сигурност и да се налага да караме институциите да си вършат работата, при положение че те не го правят, че те защитават електората на „Ново начало“, това правителство. Именно затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим този вот на недоверие. Благодаря Ви.

#74 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми министри, народни представители, български граждани! Съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет осигурява обществения ред и сигурността в страната. Това е основно конституционно задължение на изпълнителната власт. И в тази връзка искам категорично да заявя, че държавата днес функционира в условия на узурпирана репресивна власт, която се използва срещу неудобните, и разбира се, основно срещу опозицията. В тази връзка ще Ви дам няколко примера. И понеже тук слушах прочувственото слово на министъра на правосъдието, отговорността за състоянието и функционирането на съдебната система е разпределена между властите, но изпълнителната и законодателната власт в лицето на управляващо мнозинство имат абсолютна отговорност в това отношение. Повече от две години имаме изпълняващ функциите главен прокурор. Той е назначен от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, която е с изтекъл мандат повече от две години или може би повече. И кой трябва да предприеме действия за това да бъдат избрани квотите във Висшия съдебен съвет, или може би е изключително удобно изпълняващият функциите да Ви обслужва? На второ място, ДАНС. Трудоустроихте доскорошния председател на ДАНС Тончев във фамозната комисия по досиетата и там инсталирахте пак изпълняващ функциите председател на ДАНС, при условие че, след като се е започнала процедура с президента, той излезе и Ви каза публично, че няма да стане. И няколко дни след неговата заявка Вие предложихте същия Деньо Денев за председател на ДАНС, тъй като в Закона за ДАНС е посочено, че председателят освен на всички други условия трябва да отговаря на условието за политическа неутралност. Как можем да имаме доверие или обществото да има доверие на лице, което е посочено от изпълнителната власт, без да е изпълнена процедурата по обвързана компетентност с президента? На следващо място, Комисията за противодействие на корупцията. Тази специфична – аз, когато се приемаше законодателството, имах възражение, но подкрепих да бъде създадена тази комисия, защото тогава беше предвидено по Закон членовете на тази комисия да бъдат избирани с две трети от народните представители, тоест да има гаранция, че това не е избор само на управляващите. Сега тихомълком променихте Закона и върви някаква процедура за избор на нови членове в тази комисия, предложени само от управляващите. В заключение, тъй като не ни е достатъчно времето, институциите, повтарям, органите на репресивната власт в държавата са узурпирани от управляващите, за да изпълняват политически поръчки. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#76 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Вот на недоверие, който дори да не мине, показва тоталната зависимост на ГЕРБ, ИТН и БСП от Пеевски – тотална зависимост. И в тази връзка цялото общество наблюдава едно тихо политическо убийство на политическия хегемон в последните години, а именно ГЕРБ. Един политически хегемон, който има поредица спечелени избори, в момента е изпадал в унизителното и меко казано, обидно състояние Пеевски да им завладява партията, Пеевски да държи няколко – какво няколко, над 10 депутати от парламентарната им група, Пеевски да се обажда и директно да нарежда на министър-председателя какво, как и къде да се случва, Пеевски да си взима областен управител от квотата на ГЕРБ и да преминава най-демонстративно. Това е убийството на политическия хегемон, но тук има и нещо, което трябва да се каже – същият този политически хегемон през всичките тези години унищожи коалиционните си партньори, защото той никога не управляваше сам. Той печелеше избори, без да може да управлява сам, защото именно ГЕРБ унищожи, да кажем, АБВ, РЗС, ВМРО, НФСБ, АТАКА, ДСБ, скрити тогава под Реформаторски блок, впоследствие в „Демократична България“, „Да, България“, „Има Такъв Народ“, защото те в момента управляват пък с тях. Това са всичките трофеи на колана на Борисов и той ги унищожи – политически. В същото време този, който унищожава Борисов и го унижава по най-демонстративния начин дори и днес, когато му подкрепя правителството, същият този пък Пеевски – на неговия колан и на колана на ДПС, образно казано, седят политическите скалпове на СДС – политически труп, една отцепка има – маргинална организация като ДСБ, която остана от въпросното СДС, и двама или трима тук клети депутати на СДС. На този фон седят и НДСВ, също политически труп. Там седи и БСП. Нека не забравяме, че БСП многократно управлява с ДПС. Дори и в момента управляват пак отново с ДПС. Така че в цялата тази ситуация, в която се намираме, имаме убийството – политическото убийство, на един политически хегемон и затова това правителство трябва да си ходи, защото е пряко зависимо от Пеевски.

#78 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Не съм съгласен с Вас, господин Ганев, налице е зависимост на ГЕРБ от „Ново начало“ и тя се изразява в това, че в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи се толерира бездействието при купуването на гласове по избори за „Ново начало“, и когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ управляваме, и когато аз заема мястото на министър Митов, това ще се промени (шум, смях и реплики от ГЕРБ-СДС) и доста престъпници от двете страни на барикадата ще изгният в арестите. (Частични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#80 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Сериозно ли? Дуплика няма ли?

#81 · speech

Председател Наталия Киселова

Извинявайте. Извинявайте, господин Адемов, дуплика от господин Ганев. Не виждам разлика в мненията и затова не считах, че имате нужда от дуплика, но щом желаете, заповядайте. Злоупотребата с право все още е допустима.

#82 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, позволявате си недопустими неща в момента за пореден път, но ще се направим, че не сме го чули Вашия непрофесионализъм. Сега това, което имаме, като убийството и унизителното положение, в което изпада политическият хегемон ГЕРБ, е факт, но също така е факт, че този, който го унищожава и му взима партията, и му взима структурите, и му взима кметовете, защото те са едни доказани от Службите и от прокуратурата крадци, същият този Пеевски пък има пряка зависимост от Таки. И същият този Пеевски предстои да го сполети съдбата, която направи той на Доган – да го унищожи политически. И това е унизително. Ние сме се превърнали в една държава, в която мафията деребейства, в която мафията си има държава. И всички това нещо го знаят и трябва да се казва постоянно, защото ни управляват едни откровени мафиоти. Цялото това нещо е облечено под евроатлантизъм, защото този пък евроатлантизъм вече стана евролибералщина, която усилено ни тласка към дъното, защото вчера излязоха официалните данни, след като преди един месец гордо министърът на финансите, министър-председателят, включително и един от собствениците на това правителство – Борисов, и Пеевски обясняваха как сме вдигнали кредитния рейтинг на страната, като сме тръгнали да влизаме в еврозоната. Вчера излезе информация, че държавните ценни книжа за разлика от- преди няколко месеца вече лихвите по тях се вдигнали. Нали щеше да има падане на лихвите? На 16 юни лихвите по държавните ценни книжа са 3,06%. На 16 септември вече тези проценти са 3,25%. Де факто се потвърждава това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме – влизането ни в еврозоната ще ни ограби окончателно и ще ни вкара там, където не трябва. Да излязат тук тия хуайвени, които са Мартин Димитров и всички други радетели за еврозоната, да обяснят за лихвите, да обяснят къде ни загробват, и това правителство е начело, защото имаме инфлация, която е неовладяна в момента – никакви мерки, обаче за сметка на това няколко десетки милиона за реклама на еврозоната. Цялото това нещо стига до тоталното безумие за неадекватни министри, неадекватно поведение пред медиите. Да излиза вчера, или онзиден, министърът на отбраната да обяснява как с руските самолети МИГ-29 ще свалял дронове, успоредно с това министърът на външните работи вика руския посланик в деня, в който официално полската страна казва, че дронът, който е паднал, не е руски, пък атакуваната къща е била пострадала от полски самолет. И за да е парадоксът пълен, министърът на екологията излиза и обяснява как водната криза в Плевен е само защото е бил празен един непостроен язовир, който го няма. Това е неадекватно правителство. Това е правителство, което е на пряко разпореждане от Пеевски и Борисов. Това е правителство, подкрепено от малки патерици, които от своя страна са сложени там кой каквото може да заграби, с ясното съзнание, че ще изчезнат от политическия небосклон, така както изчезнаха всички други коалиционни партньори на ГЕРБ и на ДПС през годините. Вие се маргинализирахте и ще изчезнете. Въпрос на време е това нещо да стане.

#83 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, моля, спазвайте времето. Заповядайте, господин Адемов, за изказване. След господин Адемов – господин Сабрутев.

#84 · speech

Хасан Адемов

АПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър-председател, който напусна току-що, уважаеми дами и господа министри! Днес на нашето внимание е представен за обсъждане Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителство в секторите „Правосъдие“ и „Вътрешна сигурност“. Дните преди поредния пети вот на недоверие управляващите побързаха с традиционните за тях опити да омаловажат мотивите, наричайки ги съобразен алманах. Нещо повече – една демократична, конституционно допустима процедура беше обявена като загуба на време и упражнение с предизвестен край. Този подход на властимащите издава притеснение, неувереност и страх, защото отсега е ясно, че той вече има в своя актив най-малко три успеха. На първо място, успя да обедини всички опозиционни партии независимо от сериозните различия между тях в желанието да гласуват за сваляне на правителството. На второ място, безпрецедентно за годините на прехода бяха подготвени близо 80 страници мотиви, базирани както на конкретни факти, обстоятелства и персони, така и на неоспорими доказателства за неспособността на правителството да се справи с инструментариума на завладяната държава. На трето място, този вот вдъхнови протестния потенциал и енергията на множество български граждани. Основната критика към стила и начина на управляващите е липсата на реформи и антикорупционни политики и като естествено продължение на тази пасивност са създадени условия за нелегитимен център на задкулисно управление на държавата в интерес на група приближени на властта. Целта, която всеки вот на недоверие си поставя, е сваляне на правителството. Ако към днешна дата това изглежда аритметично невъзможно, няма причина опозиционните партии да не предизвикат стойностен дебат с управляващите, на който да осветлят начините за организиране на задкулисно и корупционно управление, което няма нищо общо с публичния интерес. Естественият отговор на въпроса каква е алтернативата е винаги в ръцете на негово величество избирателя. Той е този, който със своя вот подсказва възможните управленски формули. Друга много съществена цел на вота освен сваляне на правителството е да покаже фундаменталните проблеми в управлението и по този начин да принуди съуправляващите в коалицията на уж малцинството да се замислят за електоралната цена, която следва да заплатят с продължаването на подкрепата на това правителство. Продуктовото позициониране в управлението има своята цена и тя винаги се заплаща много скъпо. Със сигурност всички партии в управляващата коалиция си дават сметка, че оставането в управлението им носи сериозни електорални и имиджови щети, както и загуба на доверие. След гласуване на този вот ще стане кристално ясно, че това правителство оцелява и се крепи на подкрепата на Делян Пеевски и Новото начало и трите партии са съгласни да плащат цената на тази подкрепа. Още преди една година нашата парламентарна група първи заявихме, че дългата ръка на завладяната държава не е насочена единствено само върху нас и това е явление е напът да се превърне в проблем на цялата държава. Оценката на всички останали беше, че става въпрос за вътрешнопартиен проблем, и по-удобната тяхна позиция беше да гледат на случващото се като странични наблюдатели. На висок глас заявихме, че само една партия без политическа, обществена и медийна подкрепа няма как да се противопостави на набиращия скорост модел на овладяване на всички институции чрез безпрецедентен натиск, репресии и принуда да се присъединиш към правилната страна. Година по-късно, както е казал народът, когато мечката започне да играе в съседния двор, разбрахме и вече преосмисляме ситуацията като тревожна. Местната власт, притисната до стената, беше изправена пред абсурдния избор – или фотосесия пред герба, или приключване по всички правила на институционалния натиск и принуда. За тези, които се поддадоха на страха, най-често не по собствено волеизявление, следваше моментален подпис за допустимост и кеш бонус по линия на общинската инвестиционна програма. Това на практика е класическа схема за овладяване на местната власт с помощта на институциите и публичния ресурс. За никого не е тайна, че местната власт е най-близо до хората, и на евентуални следващи избори кметове ще бъдат принудени да дадат всичко от себе си, да докажат съпричастност към правилната линия. Друг е въпросът, че това много често е сметка без кръчмар. Това е друг пример как чрез натиск, изнудване и репресии с помощта на публичния ресурс и институциите се купува политическа псевдолегитимност. Завладяната държава е олицетворение на системна корупция, овладяване на институции и използването им за натиск на политическия опонент. Това не може да бъде осъществено без упражняване на нелегитимна власт, без или със съмнителна политическа легитимност. Усещането за самодостатъчност и силови рефлекси от миналото водят до абсурдно изявление на управляващите от рода на емоционално изпуснатата реплика, цитирам: „връщане на правото на полицията да бие здраво“. Проблемът на завладяната държава и превзетите институции е проблем на системната корупция по високите етажи на властта, която, вместо да защитава обществения интерес, все повече обслужва частни корпоративни интереси на малка група приближени до властта играчи. Държавата не функционира в публичен интерес, тъй като настоящото правителство е дало зелена светлина за превземането на все повече сектори от държавното управление на задкулисни субекти и се чувства безпомощно да се противопоставя. Няма да се спираме на препоръките на Европейската комисия към липсата на устойчивост и ефективност на съдебната система, както и на скандалите в медиите, тъй като мотивите на вота са категорично доказателство за сериозни пробойни в двете системи, а и колегите от други парламентарни групи вероятно ще се спрат на тази тема. В заключение искам да призова всички народни представители да подкрепят предложения вот на недоверие, за да върнем на страната държавата, институциите, справедливостта и доверието в политическата класа. Благодаря. (Ръкопляскания от АПС и ПП-ДБ.)

#85 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Адемов? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Сабрутев. След господин Сабрутев – господин Димо Дренчев.

#86 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Това не е просто вот на недоверие срещу завладяната държава, това не е просто вот на недоверие срещу свинщините, които се случват в нашата държава – това, че топконтрабандистите се разхождат на свобода, а невинни хора лежат по арестите, това е вот на недоверие за това, че бедността в България се завръща. Колеги, кабинетът Желязков направи много за връщането на бедността в България. Замразиха доходите, увеличиха цените, изтеглиха рекорден дълг за кражби, унищожават перспективите на младите семейства, децата, пенсионерите и подредиха държавните приоритети в полза на силовите структури и мафиотските кръгове. Колеги, бедността в България се завръща благодарение на управлението на Борисов, Пеевски, срамната партия БСП и „Има Такъв Народ“. Замразиха доходите, замразиха минималната работна заплата! Това е пряк удар към всеки четвърти български гражданин, който работи. Замразиха подкрепата за младите семейства, майчински, детски. Замразиха допълнително всички социални плащания. Не пожалиха дори хората с увреждания. Стигнаха дъното, като се опитаха да откраднат по 22 лв. на пенсионер от полагащото им се увеличение на пенсиите, като с това демонстрираха за пореден път циничното си отношение към възрастните хора в България. Правителството призна, че благодарение на тяхното управление вече милион и четиристотин хиляди български граждани живеят под линията на бедност. Те вече не могат да си позволят да си купят питателна храна, да си платят комуналните сметки, да си купят дрехи, да си осигурят нормален стандарт на живот. Животът в България поскъпна рекордно по времето на управлението на Борисов, Пеевски, БСП и „Има Такъв Народ“, и то благодарение на действията на това правителство. Увеличиха рекордно цената на тока. Ами, колеги, само за първите шест месеца от тази година цената на тока нарасна повече, отколкото за последните три години, взети заедно. Само си представяме до края на годината колко още ще увеличават цената на тока. Увеличиха цената на парното и водата. Тези две комунални услуги вече стават като лукс за българските граждани, а не като нормална услуга по домовете им. Увеличиха винетките и толтаксите. Всяка една стока, която се превозва по камион, благодарение на действията на правителството поскъпна като цена в магазина. Всички ние ще плащаме по-високи цени за стоките и услугите благодарение на управлението на това правителство. Социалните последици – българските граждани обедняват. Първи го усетиха хората с най-ниски доходи. Милион и четиристотин хиляди български граждани вече живеят под линията на бедност. За първи път увеличението на пенсиите е по-малко от увеличението на цената на тока. И тук ще се обърна към колегите от БСП – стогодишната левица: КЕВР, ама Вие имате Ваши представители там, как го допуснахте това нещо? Затова ли обикаляхте в предизборната кампания – за да обещавате на хората по-високи цени на тока?! В същото време правителството изтегли рекордни дългове, рекордни пари за кражби. Само за първите девет месеца бяха изтеглени почти всичките гласувани в бюджета 19 млрд. лв. дългове, 19 милиарда допълнителни дългове за българските граждани! Това нямаше да е чак толкова лошо, ако тези пари бяха насочени към младите семейства, към децата, към възрастните хора, към хората с увреждания. Но в същото време правителството не праща нито един лев от тези 19 милиарда към българските граждани, всичкото това отива за кражби. Дългът за тази година е три пъти дълга за изминалите три години, общо колкото за последните три години. Бяхме много критикувани за дефицитите през нашите бюджети. Бяхме критикувани за рекордното вдигане на пенсиите, бяхме критикувани за рекордното вдигане на данъчния кредит за работещи родители. Но истината е, че по време на нашите бюджети парите на българските данъкоплатци се връщаха там, при хората. Сега имаме рекордно теглене на дългове и нито един лев за българските граждани. Единственият начин България, колеги, да се върне към пътя на своето развитие, това е правителството да си отиде. Оставка на кабинета Желязков, свобода за Благо! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#87 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Сабрутев? Не виждам. За изказване – господин Дренчев, след господин Дренчев –госпожа Мария Илиева.

#88 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Не остана дори един член на кабинета, който да слуша дебатите. (Реплики.) А, има един, не си е тръгнал. Прощавайте, господин Министър. Така, аз от глобалното ще се върна към локалното, доколкото темата е „Вътрешна сигурност“. Ще дам три конкретни примера защо правителството и особено вътрешният министър не могат да се справят с осигуряването на сигурност и обществен ред за гражданите на Република България. И трите са от моя регион, аз съм избран от Пернишкия регион. Ще започна с ноторно известния случай с така наречения прокурорски син от Перник. Трета година, откакто аз съм член на Народното събрание, този човек тероризира гражданите на Перник. Многократно е задържан, многократно осъждан вече и в момента е в неизвестност. Но по-интересното е следното нещо: докато се води обявен за национално издирване, въпросният господин Михайлов непрекъснато качва видеа в социалните мрежи, в които заплашва свидетели, а може да се каже, че и открито се подиграва и с обществото, и с Министерството на вътрешните работи. Не знам как службите, не само МВР, но всякакви – ДАНС, ДАР и всички други, които са натоварени със сигурността на държавата, не могат да хванат един перничанин, който си качва видеа в социалните мрежи, а се готвят да се борят с Хамас, с терористи и с не знам какви си киберзаплахи от руснаци, китайци и всякакви врагове, при положение че те не могат да хванат един човек, който през две-три седмици си качва видеа в социалните мрежи. Нещо повече, този човек дава интервюта за медии – даде интервю за канала на Мартин Карбовски, докато е обявен за издирване, снима се на плажовете на Българското Черноморие. Но нещата стават още по-лоши, защото има сигнали, че граждани го забелязват в дома му и звънят на телефоните на МВР със сигнал, че той си е вкъщи, на което от МВР им отговарят: ама няма да правим проверка, защото миналата година го търсихме и видяхме, че той не е там. Тоест не просто не могат да го хванат, те не искат да го хванат. Другия сигнал, който искам да дам, е казус, с който се занимавам вече година и половина. Става въпрос за един квартал в Перник, така наречения „Хумни дол“, с компактно население от роми, които напълно отказват да съблюдават и да спазват обществените норми и обществения ред. В последните три години има 400 подадени сигнала в МВР, 400 сигнала за нарушаване на обществения ред. Всичко приключва по следния начин: патрулката се приближава към въпросната група цигани, която е надула музиката примерно в 1,00 ч. през нощта, циганите леко намаляват уредбата, патрулката подминава, те въртят уредбата на макс и така. Към момента състоянието е следното: когато хората звънят на 112 за нарушаване на обществения ред, от 112 им казват: престанете да ни звъните, знаем вече за този проблем, ама няма да изпратим никого, защото нищо не можем да направим. И още нещо искам да кажа. Това, че МВР не осигурява сигурност на гражданите, има значение дори за липсата на вода, защото се краде вода. МВР не реагира на сигналите, краде се както от битови потребители, така и от промишлените потребители и водната криза е свързана с това, че имаме криза в МВР, които отказват да проверяват каквито и да било сигнали.

#89 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Дренчев? За реплика ли? Той не беше започнал да се изказва и вече Вие искахте реплика. Спокойно, ще Ви дам. Заповядайте за първа реплика, господин Янчев.

#90 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Дренчев, в изнесените от Вас случаи от област Перник има ли според Вас данни за купуване на гласове по време на избори особено в Перник?

#92 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Може би щеше да има данни, ако някой си направи труда да направи една проверка например с резултатите на ГЕРБ в секциите във въпросния „Хумни дол“, където техният резултат е в пъти по-висок от този на вторите и на третите. Може би и това, че министърът на регионалното развитие и благоустройството вече 66 дни не излиза да ми отговори за това как е възможно да има седем блока, които не плащат питейна вода, и дали осигуряването на безплатно неограничено количество питейна вода не е свързано с резултатите на ГЕРБ на изборите. Или ако някой направи проверка за промишленото потребление на вода в Брезник и резултатите на ГЕРБ в Брезник, също може да се намери връзка дали няма някаква пряка зависимост между това, че МВР не си върши работата умишлено, та дори в случая с прокурорския син, който всъщност най-вероятно не пребива хората безразборно, просто виждайки ги по улиците, а ги пребива в опит да събира дълговете на една лихварска група, която отпуска дългове, а знаем, че връзките между незаконното лихварство и купуването на гласове са абсолютно преки. Така че, да, най-вероятно цялото това беззаконие е свързано с резултатите на изборите и е свързано с протекции и купуване на гласове.

#94 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми народни представители, току-що чухме, че МВР не защитава гражданите, а освен че не защитава гражданите, МВР не защитава и децата на България, които са бъдещето на тази държава. Ще Ви цитирам няколко цифри по изследвания на квалитетни анализи на сериозни институции, такива като УНИЦЕФ. Например имаме увеличение със17% на престъпността при децата, имаме 47% и всяко второ дете е претърпяло насилие, 35% от децата са функционално неграмотни, което означава, че всяко трето дете не е в състояние да възприеме наученото наизуст, а също така най-обедняващите деца в Европа са българчетата. И всичко това се случва, защото тези деца нямат защита. Те са най-уязвимата група. Знаем, че се продават наркотици, дори телевизията го показва много често. Услужливите телевизии в случая показват репортажи, в които много лесно може да се купува райски газ, вейпове, наркотици може би, защото и те имат деца и може би защото и те се притесняват за тях. И всичко това пред погледа на служителите на вътрешния ред и сигурност. Ние видяхме в убийството в Хасково как убийството на Магдалена доведе дотам, че спонтанно децата отидоха пред полицейското управление, за да разкажат как организираните престъпни групи с участието на служителите на МВР извършват организацията така, че те нарочно да бъдат упоявани в заведенията, в които ходят, да бъдат заснемани. Ние сме четвърти в света по онлайн насилие над деца – от двумесечни бебета до 14-годишни деца. Няма да се уморя да го повтарям това нещо. И всичко това пред погледа и надзора, а може би с участието на служителите от вътрешния ред и сигурност. Там те бяха арестувани, бяха обявени за нарушители на обществения ред и бяха изкарани оттам с различни наранявания – счупени ръце, загасени цигари в някакви части на тялото. Това ли е защитата, която служителите на МВР отправят към децата на България, и това ли е начинът, по който ние да защитаваме тази институция? Вие официално, господин Митов, пред телевизията обяснихте как ние трябва да защитаваме институциите, как ние трябва да уважаваме институциите и как на моя въпрос на парламентарен контрол: какво правите, за да се намалят всички тези проценти, които са ужасяващи и много стресиращи, Вие ми отговорихте да прочета Програмата от страница 22 до 25. С четене и писане на програми нещата не се случват. Трябва да има конкретни действия от тези, които миналата година са с увеличени заплати от 17%. Тази година най-големият процент на увеличение е пак на служителите на реда. Плаща се по на всеки 60 човека да имаме един, който да ни пази. Дали те ни опазват, дали пазят нас и нашите деца, е въпросът, който ние всички тук си задаваме и чийто отговор много добре знаем – това не се случва. Уважението се получава след действия, когато видим хора осъдени и в затвора. Същото тук се отнася и за правосъдието. Когато наистина хората припознаят услугите на МВР, това, за което те са назначени от народа – да защитават нас, а не да бъдат частната охранителна фирма на правителството, заплатена от нас, и да се стига до парадокса, в който ние с нашите данъци плащаме заплатите на служителите на МВР, които да малтретират, рекетират и да не защитават децата на България. Ние от ВЕЛИЧИЕ абсолютно сме за този вот на недоверие и смятаме, че колкото по-бързо правителството падне, толкова по-добре. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#96 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господа министри, уважаеми колеги народни представители! Правя тази процедура, защото се случва нещо, което не е коректно, не е етично, не е правилно от гледна точка на парламентарните конституционни механизми, а именно: Министерският съвет стана и си тръгна от пленарната зала, когато гледаме вот на недоверие към правителството. Това най-вероятно, от една страна, е признание именно за това, което ние твърдим – че нищо не зависи от него и центърът на власт се намира другаде, но във всички случаи е неуважение към българския парламент. Най-вероятно на никого не му е приятно да слуша критики за това, което прави, но те трябва да бъдат най-малко използвани като коректив за работата на изпълнителната власт. Поради това, госпожо Председател, призовавам Ви от Ваше име да вземете почивка, докато тук се върне Министерският съвет, за да може да продължи дебата по същество. В противен случай това е истинско неуважение към българския парламент. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#97 · speech

Председател Наталия Киселова

За протокола – министрите, към които е насочен вотът на недоверие, са в залата. (Шум и реплики.) Нека да видим какъв Проект на решение сте внесли…

#99 · speech

Председател Наталия Киселова

Добре, господин Хамид, да не влизаме в диалог. Министърът на правосъдието поиска думата. Имам намерение да дам след 5 минути почивка, тъй като предстои тържество по повод… (Шум и реплики.) Това е въпрос, за който министър-председателят и министрите са уведомени за това, че има дебат по внесен Проект. Заповядайте.

#100 · speech

Министър Георги Георгиев

Благодаря. Уважаема, госпожо Председател! Очевидно смисълът на дебатите на вот на недоверие в ресорите „Правосъдие“ и „Вътрешен ред“ е да бъдат обсъдени мотивите и да се чуят контрааргументите. Ние с колегата Митов затова сме тук. В момента тече заседание на Министерския съвет, което започна по-късно с оглед възможността на колегите да участват във вота. След края на заседанието, ако държите да обсъждате правосъдието с министъра на околната среда или пък вътрешния ред с министъра на енергетиката, ще имате тази възможност, но изказвания в стил Вие сега нас уважавате ли ни, или не ни уважавате, мисля, че не допринасят по никакъв начин за развитието на българския парламентаризъм, нито има добавена стойност към дебата. Процедурни заяждания, които са безплодни в случая. Имате въпроси, задавайте ги, затова сме тук – да отговаряме.

#102 · speech

Маргарита Махаева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател! Дами и господа народни представители, уважаеми господа министри, уважаеми български граждани и всички Вие, които искате това правителство утре да си замине! 80 страници мотиви е сериозен труд, към който могат да се добавят още много примери, но аз смятам, че това не е необходимо. И не знам дали тези мотиви са алманах на проблемите в съдебната ни система, но те със сигурност показват ясно проядените основи на държавата ни, което е изключително плашещо и налага спешни мерки, и неща, за които ние от ВЪЗРАЖДАНЕ от години насам алармираме постоянно. Изключителен труд на ПП-ДБ, но няма как да не отбележа, че все пак, както беше отбелязано, до неотдавна те самите бяха в коалиция с ГЕРБ и управляваха тази държава заедно. И да, това правителство трябва да се замине, но не за да дойде друго подобно на власт, като това на част от вносителите, защото в този случай само ще се подменят едни кукли с други кукли. Трябва да бъдат прогонени самите кукловоди, които са се впили във властта от толкова години насам и които докараха обикновения българин буквално до ръба на бедността. Аз няма да повтарям проблемите, които са изложени в мотивите на това проекторешение. Тези проблеми, за съжаление, не са изолирани случаи. Те са симптоми на една болна система, с която кабинетът на Росен Желязков не само че не се опитва да се пребори, а точно обратното, подхранва я и я охранява с всяко политическо назначение на ключови позиции във властта. Това правителство, което дойде на власт с купен вот, с корпоративен вот, със заплахи към обикновените избиратели, е поредното, което е продължение на системата на завладяване на държавата и еманация на тази проказа – корупцията. Да не говорим за натиска към местната власт. Пресен случай от снощи е пребитият кмет на село Огняново, Гоцеделчевско. Ето така се затваря устата на неудобните и на всеки, който не е съгласен с политиките на властта. Извършителят е ясен, но не е арестуван – преценете защо. Ако може, министър Митов да стане и да отговори. Това е местният бизнесмен и крупен хотелиер. И още нещо искам да Ви споделя. Знаете, че този месец ние сме сред хората всеки ден. Няма място, на което да не сме отишли. Всеки ден се срещаме с различни хора и повярвайте ми, никой не Ви иска. Ще Ви спестя цветущите изрази, но Ви казвам, че народното недоволство съвсем скоро ще Ви залее като цунами. Хората проявяват абсолютна нетърпимост към безобразията, които правите, и смятат, че този кабинет е некомпетентен да се справи с проблемите, корумпиран е и е подчинен изцяло на частни интереси. Така че е най-добре и Ви призовавам сами да си подадете оставката.

#104 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Махаева, не съм удовлетворен от изложените от Вас факти и обстоятелства. Можете ли да посочите дали поне част от тях са свързани с Вашата пряка адвокатска и политическа работа, дали сте били очевидец на тези неща? Благодаря.

#106 · speech

Маргарита Махаева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за репликата, господин Янчев. Разбира се, че съм очевидец на всичко, за което стана дума досега. В практиката съм се сблъсквала с фрапантни случаи. Изчезвали са ми важни доказателства, били са ми заплашвани ключови свидетели. Ето, сега се сещам за едно от делата ми преди няколко години – 36 дебели папки доказателства, това е само досъдебното производство, и невероятна щета за държавата – 20 млн. лв., укриване на данъци. И накрая прокурорката излезе и каза: няма достатъчно данни, и прекрати производството. Имаше 36 папки с доказателства. И пак казвам, това не са изолирани случаи. Системата ни е болна. Правосъдието, което трябва да бъде стълб на демократичната държава, е в много дълбока криза в момента при това правителство. Между другото, за 2024 г. и за 2025 г. разходите за правосъдие са скочили от 1 милиард на 1 милиард и 200 милиона, ако не е така, моля да ме поправите, но ефективността остана все така ниска – бавни процеси, корупционни схеми навсякъде. За миналата година са получени над 70 хиляди сигнала за детска порнография. Системата не може и с това да се справи. По-тежко обаче е политическото влияние, уважаеми народни представители, което показва, че правосъдието се използва не за справедливост, а за разправа с неудобните. Какво бихте казали за директора на Института по психология към МВР? Как се става директор, уважаеми господин Министър, на такава институция, когато си от три месеца в системата изобщо? А как може да стане директор на Националния институт по криминалистика лице, за което е имало данни, че изнася служебна информация? И можеш ли в тази система да прескочиш няколко стъпала и директно да заемеш такъв пост, ако нямаш силен гръб зад себе си, който да те изстреля нагоре? Предлагам да спрем с назначаването на марионетки. Време е да започнат на тези постове да се назначават хора, които имат знания, които имат умения и които имат необходимия експертен опит, а не вашите хора, нашите хора. Ето затова нивото на тези институции, които споменах сега, падна толкова много в последните години, а не е за друго. Името Делян Пеевски от години се е превърнало в нарицателно, в синоним на корупция. Всички Вие, които сега стискате властта, наистина ли сте зависими от него? С какво Ви държи този човек? Кажете! Не искате ли да бъдете свободни от зависимости? Не Ви разбирам, честно. Жаждата Ви за власт трябва да е твърде голяма, за да търпите това положение, което е в момента. Затова аз с чисто сърце ще подкрепя това проекторешение и призовавам да го направят всички народни представители, на които им е останала поне малко съвест. Говоря за народните представители от управляващата коалиция, които са били по един или друг начин притискани от началниците си да влязат в тази коалиция. Защото, повярвайте ми, разплатата с народа Ви ще бъде твърде тежка за Вас.

#107 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, половин час почивка. След почивката първа за изказване – госпожа Юлиана Матеева. (След почивката.)

#108 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Уважаеми колеги, продължаваме разискванията по вота на недоверие. Преди да продължим, ще Ви прочета едно съобщение. От 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде представена изложба „Ахой, познавате ли Вешин?“ Експозицията е посветена на 165 години от рождението на бележития художник от чешки произход Ярослав Вешин и 111 години от неговата смърт. Изложбата разказва за живота и творчеството на Вешин – един от създателите на новата българска живопис в края на 19 и началото на 20 век. Представени са част от оригиналните документи от личния архивен фонд на художника, съхраняван в Централния държавен архив. Изложбата е реализирана и представена от Държавна агенция „Архиви“. Всички народни представители са поканени на събитието. Благодаря Ви. Думата има госпожа Матеева. Заповядайте.

#109 · speech

Юлиана Матеева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми господин Председател! Към малко останалите в залата народни представители почти мога да се обърна поименно. Ние искаме оставката на правителството, защото то е символ на завладяната държава. В завладяната държава вместо върховенство на закона ние виждаме върховенството на лобистския закон, който позволява няколко олигарси заедно или поотделно да кадруват, като движат лицата в държавната администрация без оглед на тяхната компетентност и качества. Това само условно може да се нарече върховенство на закона, но в никакъв случай не е върховенство на правото. Едно от измеренията на завладяната държава е да разделяш обществото на наши и ваши, на -фили и -фоби и най-вече да разделяш опозицията. От този модел ние ясно се разграничаваме и заставаме зад всяка кауза, която считаме за справедлива. Интересите на народа изискват този модел на управление да бъде разграден веднъж завинаги. Затова подкрепяме всеки вот на недоверие независимо кой с какви мотиви го внася, както и всяко усилие да се изсветлят механизмите на завладяване на държавата. Симптом на дълбоката държава не са имената на лицата, които държат властта в момента, защото те могат лесно да бъдат сменени. Симптом на дълбоката държава обаче са структурите – държавната система на неработещите институции, която има нужда от модела Борисов – Пеевски. Това е система, подхранвана от зависимости, компромати и страх. Тази система не е нито демократична, нито европейска. Тя е система на държава от Третия свят, колониална държава. Тя не може да бъде модел на правова държава, не и на такава, която претендира да е седнала на масата на богатите. Усилията на партия ВЕЛИЧИЕ са насочени към разграждане модела на завладяната държава, защото, ако той остане, непременно ще се възпроизведе дори и лицата да се сменят. Този модел позволява в България цялата власт да бъде в ръцете на няколко човека. Те държат остатъците от икономиката, правосъдието, медиите, силовите структури, които изправят срещу угнетения народ. Те създават институции с единствената цел да се мачкат политически опоненти. Тези хора си имат и правителство. Нека припомним, че в миналото Рим е завладявал не само с легиони. Най-вече Рим е завладявал, като е купувал местните велможи. В променящата се среда за сигурност и в условията на силна централизация нашата страна е изправена пред предизвикателството двама-трима местни велможи да са я предоставили на новия Рим. Той източва ресурсите ни като на страна от Третия свят. В замяна новият Рим отпуска по малко от еврофондовете на същите тези кръгове и по този начин през обществените поръчки лъвският пай отново се връща в местните олигарси. В една демократична държава това няма как да се случи. В нея ролята на отделния човек е важна, но ролята на партийния функционер, който и да е той, не е от съществено значение, защото трябва да функционират институциите. И тук ключовите думи бяха „в една демократична държава“. За съжаление, нашата страна в момента не е такава. Патриархът на българската правна доктрина професор Живко Сталев е казал, че когато липсва в една правова държава справедливост, тя не е нищо друго, а форма на организирана престъпност. У нас липсата на справедливост е болезнено осезаема. До това беше доведена България в резултат на управлението на олигарсите. Наясно сме, че генезисът на тези процеси стои далеч назад в миналото. Но факт е, че правителството не просто не подава заявки този модел да бъде променен, напротив, самоотвержено застава и брани този модел. Затова искаме неговата оставка. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#110 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, госпожо Матеева. Реплики? Не виждам. За изказване – господин Янчев. Заповядайте, имате думата, господин Янчев.

#111 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Искаше ми се да се обърна към министъра на финансите госпожа Теменужка Петкова, тъй като изказването ми ще бъде за висш орган, извинявайте, служител на Териториалната дирекция на НАП във Велико Търново, за извършени може би повече от едно престъпление от страна на тази госпожа, която отговаря за данъчната администрация не само във Велико Търново, а в цяла Централна и Северозападна България, та чак до Видин, в седем области, но госпожа Теменужка Петкова предпочете да участва в последното заседание на Министерския съвет днес, а не да бъде тук. След това си мислех да помоля министъра на вътрешните работи да предаде моите думи, но и той отсъства в момента, така че който си избере от министрите. И сега по същество за какво става дума. Преди повече от година, през юли 2024 г., при мен постъпи сигнал за извършени, според сигнала, престъпления от страна на висш служител, ръководител на Териториалната дирекция на НАП във Велико Търново. Тъй като ставаше дума за сериозни твърдения, се обърнах писмено към председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“, за да му предам този сигнал. Много скоро получих отговор от страна на ДАНС, че те са запознати с тези твърдения и са ги предали по компетентност на Софийската градска прокуратура. След това, през месец септември 2024 г., се обърнах писмено с въпрос за писмен отговор като част от парламентарния контрол към тогавашната министърка на финансите и сегашна ръководителка на Агенцията за държавна финансова инспекция Людмила Петкова, като я запознах с това какво ДАНС са предприели и със сигнала до мен. Отговорът, съвършено бланкетен, поясняваше как работи Инспекторатът на Министерството на финансите, от една страна, и от друга страна, независимо че я сигнализирах и с писмото на председателя на ДАНС, краткият отговор беше, че за това лице, ръководител на Териториалната дирекция на НАП във Велико Търново, при тях в Министерството на финансите не са постъпвали сигнали, поради което и тя не е уведомена, въпреки че е уведомена от мен, и не предприе нищо. И въобще в данъчната администрация, която се превръща в една бухалка, има много, много съществени проблеми.

#112 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Янчев. Реплика? Заповядайте. Преди да направите репликата, сега, аз може би нямам право, но в крайна сметка държа да го кажа. Вие говорите в момента за НАП, това, което се случва в НАП. Преди малко от ПП атакуваха социалната политика. Вотът на недоверие е съсредоточен върху правосъдие и вътрешен ред. В смисъл не е цялостната… Ако е цялостна политика, или не е сигурно? (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Всичко, нали? Аз вече почвам да се обърквам и затова не Ви прекъснах, господин Янчев, но може би като имате дуплика, ще се обосновете. Реплика – заповядайте. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Много Ви моля за тишина в залата! Заповядайте.

#113 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Янчев, това, което казвате, тези всички факти, обстоятелства, те са от миналата година, доколкото разбрах, а правителството е сформирано тази година. Има ли нещо, което да се е случило, някакви нови факти, обстоятелства, действия от страна на въпросната висша служителка на НАП?

#114 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Втора реплика? Не виждам. Господин Янчев, заповядайте. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Много Ви моля, не се обаждайте от място! Ако желаете, вземете думата. Заповядайте, господин Янчев.

#115 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Точно така, господин Председател. Божанков. Не, не, Божанков не. Та ето съвсем конкретно по темата на вота. Господин Тодоров, съвършено сте прав. Но има събития отпреди 20 дни във Велико Търново, които всъщност, както казах в началото, затова се обърнах и към ДАНС миналата година, сега са въпрос на прокуратурата, от същата тази госпожа, за която миналата година не бяха взети никакви мерки. И ето, преди 20 дни в 9,30 ч. сутринта, както съобщиха всички медии – от националните телевизии до местните вестници във Велико Търново, отивайки на работа, госпожата – шефка на НАП, установява, че пред гаража ѝ е паркиран неправилно бус, след което, забележете, взема бухалка, бухалка! и по твърдение на пресата изпочупва този бус с щети по предното стъкло, страничното огледало и задния фар. Тук, пак подчертавам, става дума за висш държавен служител, директор на териториална дирекция на НАП, която обслужва 1/6 от България. Заради това деяние, независимо дали става дума за хулиганска проява, извършена по особено циничен начин, или за увреждане на собственост, със сигурност има досъдебно производство, както съобщи Върховната прокуратура. Това, което обаче няма, и поради това исках да се обърна към госпожа Петкова, която е на последното заседание на Министерския съвет, е реакция от страна на Министерството на финансите, както и на подведомствения изпълнителен директор на НАП, който не е предприел нищо до този момент, и госпожата с бухалката продължава да заема длъжността териториален директор на НАП. Това е нетърпимо не само за хората във Велико Търново. На мен ми задаваха въпроси в павликенските села: „Онази от НАП още ли е на работа?“ И да, доколкото аз знам, тя още е на работа. Представяте ли си териториален директор на НАП да раздава бухалки?! Бухалките, да припомня на по-малките, са нещо, което американската мафия ползваше, както и българските мафиотски групировки, вместо огнестрелно оръжие при своите съприкосновения, особено през 90-те години на 20 век. Госпожата с бухалката продължава да обслужва, тоест да управлява 1/6 от данъчната администрация. За това има множество свидетели, тъй като става дума за ранен час, 9 и половина сутринта, както казах, преди 20 дни, множество свидетели, както и съответно заснета нейната проява. И нищо не е предприето, затова с пълна степен на възмущение ще гласувам за оставката на това правителство, когато е насрочен вотът утре. Още нещо, и тук ми се искаше към госпожа Киселова, но и тя пропусна да участва в момента. Към една реплика на нейния административен ръководител в Юридическия факултет на Софийския университет преди десетина дни, цитирам дословно: „Бухалка, бухалка, ама кой я издялка тая бухалка?“ С всичко, което е известно дотук, не сме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, разбира се. Тези, които издялкаха тая бухалка, са ГЕРБ, тъй като тази госпожа през 2019 г. е кандидат за общински съветник от ГЕРБ. Идва от администрацията на Община Велико Търново – данъчната, която е отделен обект на оставки, където началник е областният координатор на ГЕРБ, кметът на Велико Търново, и разбира се, е предложена от ПП за този пост, което пък прави съучастници и ДБ, и всички останали.

#117 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Стойнев, ще Ви помоля, процедурата ми е за почивка от парламентарна група 30 минути, тъй като няма нито един министър тук от засегнатите теми във вота – нито на правосъдието, нито на вътрешните работи. Така че половин час почивка.

#119 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Уважаеми народни представители, продължаваме разискванията. Изказвания? Господин Славчев, заповядайте. Други желаещи? След него да се готви госпожа Бобчева. Заповядайте, господин Славчев.

#120 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Ще позволите ли една процедура?

#122 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, както и госпожа Киселова обяви – сега, точно в 12,30 ч. в Мраморното фоайе на Народното събрание започва изложба, тоест открива се изложба на...

#123 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Да, господин Янчев, аз направих съобщението. Аз направих съобщението и поканих всички народни представители.

#124 · speech

Ангел Янчев

Да. Призовавам да дадете почивка, за да се насладим всички на документите на Държавна агенция „Архиви“, както и на картините на полковника от Българската армия по времето на Първата световна война Вешин. Благодаря Ви.

#125 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Прекалено много почивки станаха, господин Янчев. Всеки народен представител може да отиде и да се наслади. Настина призовавам да я видите – изложбата е изключителна. Заповядайте, господин Славчев.

#126 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Стойнев. Моето изказване ще е малко по-различно. Аз ще се обърна изцяло към господин Митов, тъй като вотът за недоверие е и към него. Господин Митов, искам да изслушате следното нещо. (Пуска запис от мобилния си телефон: „…особен разговор между мъж над 70 и малолетно момиче…“ (Не се разбира какво говори мъжът. Отговаря му момиче: „Ами... нищо, ти?“)

#129 · speech

Председател Драгомир Стойнев

…предайте този запис или го предоставете. Тук не сме... Ще Ви отнема звука. (От микрофоните продължава да звучи разговорът. Записът е лош и не се разбира какво говорят. Председателят изключва микрофоните.)

#130 · speech

Министър Даниел Митов

Нищо не се разбира. (Уточнения между председателя и народния представител Ангел Славчев.)

#132 · speech

Ангел Славчев

Значи, господин Митов, току-що председателят, който е в момента горе – господин Стойнев, не ми даде възможност да Ви пусна запис от „Нова телевизия“ за разследване на педофилска мрежа. Само преди пет дни излезе разследване на „Нова телевизия“ за педофилите в България. Искам да знам какво прави Министерството на вътрешните работи по този въпрос, защото това е провалената държава – да не можем да се справим с елементарни неща като педофилията. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ създадохме – по наша инициатива се създаде регистър на педофилите. Как работи той и какво върши Министерството на вътрешните работи всъщност в сегашната си работа, като по никакъв начин не прави нищо за педофилите? Тоест срещу тях, разбира се.

#133 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Славчев. Благодаря Ви за разбирането. Имаше конкретен въпрос към министъра и се надявам в своето изказване той да отговори на господин Славчев, защото наистина борбата с педофилията трябва да се засили, за да се изкорени това нещо от българското общество. Реплика? Господин Петров, заповядайте.

#134 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Не съм съгласен, господин Славчев, че Министерството на вътрешните работи прави нещо – то не прави нищо. В медийния поток от началото на годината има само три случая в цялата държава на установени педофили. Само и единствено три от изключително много сигнали.

#136 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Репликата ми към господин Славчев ще бъде кратка. Господин Славчев, по отношение на това кой насърчава педофилите в държавата, защо не питате съвносителите на вота на недоверие ПП-ДБ – днешните Ви партньори по отношение на този вот? Защото тяхната кандидатура, която беше избрана с техните гласове в СЕМ – Пролет Велкова, много отявлено и публично защитава педофилите в България. Използвам възможността да питате Вашите съвносители, с които се обединихте несъвместимо по отношение на днешния вот. Те ще Ви отговорят за това кой наистина насърчава педофилията в България.

#138 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Балабанов, ще започна от Вас. Явно сте се объркали. Ние не сме съвносители на този вот на недоверие и с ПП-ДБ общо няма как да имаме, защото за нас те са част от мафията в България. Да, ще гласуваме срещу това правителство, защото то за нас е отвратително и пагубно за нашата държава. Въпросната госпожа, за която Вие споменахте, ние сме гласували срещу нея, така че няма как да влезем в този разговор. Сега да се върна към това, което каза господин Петров. От началото на годината по официални данни трима човека са хванати за педофилия. Обаче в началото на годината МВР арестува един от младежите, който се занимава с лов на педофили в България. И сега тук може да си зададем въпроса: когато едни млади хора излязат да се бунтуват и да задържат такива изверги, какво прави държавата? Мачка ги. Знаете ли защо ги мачка? Никаква тайна не е, че и в управляващите държавата, и в различни институции има такива изроди като педофилите. И аз не мога да си обясня тук защо трябва да си мълчим по тази тема. Дано не криете някого, защото и това е много опасно. Имало е народни представители, които във времето назад са разобличавани и осъждани за такива действия. Това е най-страшното. И тук господин Митов трябваше да си е депозирал оставката по тази тема отдавна, щом е стигнало до медиите. Национална телевизия като „Нова телевизия“ излиза да прави разследване – Вие да чухте някаква позиция от Министерството на вътрешните работи? Не! Няма! Регистърът на педофилите работи ли? Сигурно, ама за вътрешна употреба и никой не знае какво се случва. Изключително трябва да наострим вниманието на обществото към такива изроди, пак го казвам и ясно го заявявам като баща на три деца, защото не знам кой баща няма да се взриви отвътре, ако детето му бъде подмамено или подгонено. Господин Стойнев не ми даде възможност да Ви пусна записа на момичетата, които да чуете как са примамвани и какви мръснишки глупости им говорят. Разберете, това е абсурдно! Това е абсурд! Това е абсурдът и на това управление. Просто господин Митов не си върши работата и в тази посока и затова смятаме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, че цялото правителство трябва да си даде оставката час по-скоро, а не както някои други казват – само господин Митов, защото това е за цялостна заслуга – и за безводието, но темата в момента е МВР. Така че, господин Митов, надявам се, в момента, ако имате малко смелост, да излезете и да обясните какво сте предприели до момента и защо не са арестувани педофилите, защо не създавате агентурна мрежа, която да ги хваща предварително, за да не могат тези изроди да стигат до нашите деца? Нали затова сте там – да пазите държавата, да пазите децата ни? Нали те са нашето бъдеще? Излезте и кажете тук какво сте направили, какво ще направите или по-скоро си отивайте. Да идват хора, които наистина милеят за нашата държава и за децата ни.

#140 · speech

Стилиана Бобчева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми министри! Четейки мотивите за вота, многократно срещах израза „овладяната държава“. Съгласна съм, че е така. В миналото писатели, поети са увековечавали политическите събития и тези от обществения живот – един от тях е Алеко Константинов. Той пише през 1895 г. своя политически очерк „Бай Ганьо прави избори“. Той визира изборите от предишната година. За съжаление, преди шест години това произведение на Алеко Константинов беше извадено от учебниците по български език и литература и вече не се изучава в българското училище. Един мъдър човек беше казал, че ако не усвоим уроците на историята, сме обречени да ги повтаряме. И ние правим точно това – Бай Ганьо прави избори, манипулира вота и управлява. Ние убихме Алеко Константинов, убихме и лева, без да питаме хората. Просто Бай Ганьо е овладял цялата държава и се разпорежда така, както намери за добре. При последното допитване до българския народ нашите доброволци осветлиха всички манипулации на вота и показаха, че гласът на българите е бил напълно манипулиран. Те показаха как се случват едни избори, ръководени от Бай Ганьо, и затова смятам да гласувам за вота на недоверие на това правителство, защото те са избрани нелегитимно, с манипулиран вот и съответно не се ползват с волята и доверието на народа. Ние ще подкрепим този вот, въпреки че голяма част от опозицията многократно се е държала неуважително и тенденциозно към нас, но поставяме каузата „България“ начело и вярваме, че „Съединението прави силата“. Благодаря Ви.

#141 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, госпожо Бобчева. Реплики към изказването на госпожа Бобчева? Не виждам. Заповядайте, господин Славов, имате думата.

#142 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа министри, уважаеми народни представители! Темата на днешния вот е достатъчно важна, за да бъде тя удавена във всевъзможни други проблеми. Темата е завладяната държава – една действителност, в която ние живеем, в която живеем не от днес и не от вчера, но в рамките на това управление придобива все по-страшни измерения. Как се завладява държавата? На първо място, когато законите, създаващи правилата и процедурите, биват манипулирани в олигархично-корпоративен интерес. На второ място, когато институциите, които по закон трябва да са независими, които трябва да са обективни, безпристрастни, в тези институции се избират зависими хора, лоялни хора, а често и некомпетентни хора. Това виждаме да се случва последните шест месеца. На трето място, институциите, които имат всички конституционни и законови основания да действат, да работят, да функционират, бездействат заради политическата целесъобразност на конкретния момент. Когато Висшият съдебен съвет отказва да изпълни конституционното си задължение и законово задължение да назначи нов изпълняващ функциите главен прокурор, защото мандатът на този е изтекъл преди месеци, или когато Министерството на правосъдието не заема ясна позиция в тази безпрецедентна за нашето правосъдие ситуация, при положение че Министерството има и конституционни, и законодателни правомощия – било свикване на пленум на Висшия съдебен съвет, било вкарване на законодателни изменения. На четвърто място, държавата се завладява, когато институциите се използват като инструмент за ярка политическа репресия, виждаме това да се случва последните месеци, когато привидно неутрални и независими институции, като прокуратурата и антикорупционната комисия, биват насочвани срещу представители на опозицията. Същата тази прокуратура и нейните представители във Висшия съдебен съвет, които действат като шпицкоманда, за да изпълнят волята на една част от мнозинството. И понеже имахме цитиране на доклади в началото на днешния дебат, и аз ще цитирам доклад – Доклада за върховенството на закона от миналата година – 2024 г. Там се казва много ясно, че имаме цялостно изпълнение на препоръката за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти. Имаме напредък по отношение на законодателната уредба за командироването на съдии, за деполитизацията на Инспектората на Висшия съдебен съвет и други. Срещу тези констатации в тазгодишния доклад – година и половина по-късно, стоят пет отделни параграфа, започващи с „липса на напредък“:– липса на напредък по отношение на Висшия съдебен съвет и неговата реформа; липса на напредък по отношение на Инспектората на Висшия съдебен съвет, липса на напредък по отношение на командироването на съдии, а законодателството е в Министерство на правосъдието – подготвено, чакащо да бъде внесено. Затова е този вот на недоверие. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#144 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми колега Славов, ние чухме от Вас много точна диагноза на ситуацията в момента, една снимка на едно бездействие в ущърб на българския народ. Не мога да се съглася с Вашето изказване изцяло, защото не чух всъщност каква е алтернативата на това. Благодаря.

#146 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Йорданова, алтернативата е, на първо място, Министерството на правосъдието да заеме ясна позиция. Да заеме ясна позиция дали изпълняващият функциите главен прокурор, в минало време, е все още такъв, да се свика пленум на Висшия съдебен съвет, да се вземат решения. И понеже Министерството на правосъдието осем пълни месеца не внесе нито един законопроект, който да фокусира, да даде алтернатива на тези проблеми, които обсъждаме, ние внесохме Законопроект в началото на месец септември – Закон за съдебната власт, с няколко важни промени, които предлагаме. Те не са оригинални. Част от тях вече са били разработвани в Министерството на правосъдието от изключително авторитетна, представителна работна група, но за съжаление, не са били внесени до този момент. Кои са промените, които предлагаме в Законопроекта за съдебната власт? На първо място, по отношение на независимостта и деполитизацията на избора на Висшия съдебен съвет. Изключително важна тема. Ние предлагаме да се въведе така нареченото двойно мнозинство за избор и за упражняване на функциите от съдиите, пряко избрани от съдии – и в пленума, и в Съдийската колегия, така че да се гарантират правата на българските съдии и тяхната независимост. И това двойно мнозинство е предложено като мярка от Европейската комисия за демокрация чрез право, наречена още Венецианска комисия. Въвеждаме стандарти за независимост и политическа неутралност на членовете на Висшия съдебен съвет. Предлагаме номинации за членове на Висшия съдебен съвет да могат да правят освен народните представители, да могат да правят най-добрите юридически факултети, да може да прави Висшият адвокатски съвет. Предлагаме проверки за зависимости на кандидат-членове. Предлагаме нещо много важно – Върховният административен съд да няма монопол върху кариерното израстване на магистратите и упражняването на дисциплинарна функция, да се въведат така наречените смесени състави от съдии от Върховния касационен съд и съдии от Върховния административен съд, а не ВАС да се изживява като горна камара, някаква специална, в рамките на съдебната власт. Предлагаме нещо много важно по отношение на главния прокурор. Главният прокурор да се освобождава не само по предложение на министъра на правосъдието и членове на Висшия съдебен съвет, но тогава, когато е извършил нарушение, да може да се иска неговото освобождаване от председателя на ВКС, от пленума или от общото събрание на Наказателната колегия на ВКС, от Висшия съдебен съвет, разбира се, от омбудсмана на републиката, от Висшия адвокатски съвет, от една пета от народните представители, да има някаква публична отчетност и контрол. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Предлагаме прокурорските проверки, с които често се злоупотребява, да бъдат реформирани. Предлагаме и деполитизация на избора на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него, така че магистратите да имат своите представители в Инспектората към Висшия съдебен съвет. И накрая, предлагаме Висшият съдебен съвет да избере нов изпълняващ функциите главен прокурор и изпълняващ функциите председател на ВАС, докато нямаме нов Висш съдебен съвет с нови легитимни функции и правомощия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#147 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Славов. Господин Балабанов – за изказване, след господин Балабанов господин Адем да се готви.

#148 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател, че опозицията приспа залата – малко да живнем днес, че много скучни дебати до момента. И така, уважаеми български граждани, днешното ми изказване ще е в две части – една по-сериозна и малко по-весела част след това. Първо, сериозната. Защото първото, което прави впечатление във всичките части на мотивите на днешния вот на недоверие, е, че преобладаващата част от твърденията на вносителите се основават, общо взето, на спорни източници и слухове. Изложението е пълно с фрази от типа „както е известно“, „както се знае“ и други сходни, включително налице са слухове, само слухове, а позоваването в мотиви за вот на недоверие на слухове не само че е несериозно, но е и белег на сериозна политическа безпомощност. На следващо място, механическото сглобяване на мотивите е довело до това, че в главата „Провал в сектор „Вътрешна сигурност“ са включени разсъждения, които нямат нищо общо с работата на МВР, нито с работата на правосъдието. Например твърди се, че МВР злоупотребява със средства по значими обществени проекти, както и чрез конкретни проекти по доставка на автобуси на различни места в страната и чрез договорите за „Чирен“. А в главата „Примери за провала в правоприлагането“ са дадени примери за изборите, проведени от Народното събрание за съдия в Конституционния съд, членовете на КЗК, на Сметната палата, включително провал на противодействието на контролирания вот чрез завладяване на горските стопанства, превземане на оползотворяващи организации и ръст на продуктовите такси и други. Очевидно вносителите имат собствено разбиране за понятията „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“, което е различно от общоприетото, но не са счели за необходимо да го изложат в мотивите. И това дава основание да смятаме, че всъщност идеята на вносителите е вотът да е за цялостна политика, но не са набрали смелост да го кажат изрично. И не са я набрали тази смелост, защото явно знаят, че при отхвърлен вот на недоверие за цялостна политика има конституционна забрана да се внася следващ вот в рамките на следващите шест месеца. И понеже същите тези некадърници, които са писали тия некадърни мотиви, които днес обсъждаме, говорят нарицателно за завладяната държава, сега аз ще Ви разкажа една приказка за една завладявана държава, в която главните герои всъщност са и главните вносители на днешния вот. И за да не кажете, че аз Ви обиждам от трибуната, ще използвам Вашите статии и факти, за да разберат най-после българските граждани колко некомпетентни всъщност сте. Сега идва веселата част. И така, имало едно време една завладявана държава, в която корупцията, контрабандата и развратът вървели ръка за ръка от парапета на една долнопробна квартира, та стигали чак в Министерството на вътрешните работи, където бандата на Паскал празнувала рождения ден на министър Бойко Рашков. Партито било само за отбрани випове, не можело да се влезе току-така. Посетителите трябвало да отговарят на определени критерии – или да са двойни граждани, или да могат да фалшифицират документи в търговския регистър, или да могат да крадат софтуер, който да продават в Китай, или пък, най-малко, да могат да продадат поне една сграда в центъра на София на петорно по-висока цена. По заръка на рожденика е имало достатъчно алкохол, а в кулминацията на купона един пудел приел участта да бъде сниман с пачките, спечелени от контрабандата на цигари, само срещу с 6% за пудела. На другия ден, разбира се, никой нищо не помнел. Бойко Рашков не помнел, че го има на снимки с пудела и с контрабандистите, Асен Василев не помнел, че въобще ги познава, а Лена, Лена помнела само грешния ъгъл на парапета. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Възгласи: „Еее!“) За тяхна беда обаче всички тези злощастни герои допуснали, без да искат, троянски кон сред тях, който имал тежък фетиш да записва. Той записвал всичко – от разговори по телефона през партийни онлайн срещи, до треторазрядни позиции в Министерството на спорта, в което като министър записвал близки приятели за малко по-висока държавна заплата. За негово нещастие обаче един ден, като се събудил, разбрал, че никога повече няма да е министър, защото днешните му съвносители на вота на недоверие го били прецакали зловещо. И за да им го върне, решил да ги изтипоса, сложил малко повече гел и пуснал записите. (Смях от ИТН.) А в тях пример след пример, факт след факт как всъщност изглежда завладяната държава. Цитирам, Асен Василев: „Само да кажа, че тези имена на ръководителите на службите са синхронизирани с посолствата.“ Асен Василев: „ДАНС, НСО, главният секретар на МВР – това са наши хора, които са определени от посолството. Даже имената са синхронизирани с посолствата.“ Кирил Петков: „Моралът не е единственият критерий, по който се оценяват хората.“ Асен Василев: „Ние искаме да ограничим президента и тогава да се ходи на избори. И местните избори искаме да се правят с полиция, която ние контролираме, с наше МВР.“ След тези разкрития Радостин Василев обявява, цитирам: „ПП-ДБ са подлоги на чужди интереси; ПП е патерица на Борисов; ПП изпра Борисов; ПП са слуги на Пеевски.“ Край на цитата. И ако всичко това наистина беше приказка, щеше да е вероятно безобидна. Проблемът, уважаеми български граждани, е, че това всъщност ни се случи, и то в последните пет години, в които царяха хаос, опити за завладяване на държавата и тежка аматьорщина. И когато днес видя същите тези хора, изкуствено обединени с подписите си под абсолютно аматьорските им мотиви за поредния безсмислен вот на недоверие, съм по-скоро спокоен, защото срещу нас няма алтернатива, а има жалка сбирщина от хора, за които властта е на всяка цена. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ-СДС.)

#149 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Балабанов. Реплики към изказването на господин Балабанов? Заповядайте, господин Иванов, имате думата. Втора реплика? Не виждам. Заповядайте, господин Иванов.

#150 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Господин Председател, уважаеми членове на Министерския съвет, колеги народни представители! Господин Балабанов, ще цитирам по памет. Вие неведнъж публично в интервюта сте казвали, че тогава, когато усетите влиянието на „ДПС – Ново начало“ в това управление, Вие незабавно ще го напуснете. Сега искам да Ви питам: след всичките вотове на недоверие, които минаха, усетихте ли подкрепата, неприкрита, която колегите от „ДПС – Ново начало“ дават, и Вие ще напуснете ли управлението? Нещо повече. Този вот на недоверие е първият в Петдесет и първото народно събрание, в който свалянето на това правителство зависи от Вас и от БСП като по-малките партньори. Усещате ли подкрепата на ДПС, или не? И второ, в тази реплика си позволявам и процедура към Вас и към председателя. Колеги, призовавам Ви, не говорете с аргументи с оглед на личността, че ако тръгнем ние да говорим по целия Министерски съвет кой какво е правил в годините, кой как е наричал Борисов, кой колко партии е сменил, кой колко пъти е бил заместник-председател, кой какви прякори има – няма да спрем. Не говорете с оглед на личността. Това не е уважително, не е правилно. Моля Ви, нека дебатът да бъде по същество. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#152 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Сега, господин Иванов, почвам с последното, което казахте. Аз не разбирам какво имате предвид на коментари с оглед на личността. Защото с оглед на всичките личности, които изброих, има достатъчно факти, че тези личности отдавна не трябва да са в политиката. Защото ти като личност носиш персонална отговорност за действията си, нали така? Не аз съм фалшифицирал подписи в търговския регистър, а Ваша колежка. Не аз съм бил двоен гражданин, а Ваш съпредседател на партията. Не аз съм се снимал с контрабандисти в Министерството на вътрешните работи, а Вашият министър на вътрешните работи. И когато има такива факти по темата, общоприети от цялата общественост, е нормално да ги припомняме – къде с гротеска, къде с ирония. Да си кажем истината, защото тя боли. И да, това правителство е на малцинството, създадено от три политически формации. И да, по редица законопроекти и законодателни инициативи в тази сграда получава подкрепа от различни формации. С малката подробност обаче, че докато Вие управлявахте българската държава, фигурата на този, който винаги Ви е в устата, управляваше индиректно с Вас, и то публично, а вие не го криехте. Защото преждеговорившият излиза да ми говори за правосъдна реформа, ама заедно с господин Пеевски Вие променихте Конституцията и Вие поставихте господин Пеевски много ясно, чисто и изпрано в българската политика една година и половина, защото, докато Вашето правителство се срещаше със Зеленски, господин Пеевски стоеше редом до Вашите лидери на политическите формации. Или Вие забравихте тези факти? Защото, като си говорим с факти, е хубаво да си кажем всичко. Сегашното правителство е на малцинството и то е необходимо на държавата, защото всичко останало е хаос. Или Вашите ръце щяха да „изсъхнат“ днес, като гласувате с ВЪЗРАЖДАНЕ вот на недоверие. Нали така? Спомняте ли си избора за председател на парламента в началото на този парламент? Че Вие направихте всичко възможно да няма председател от една политическа формация само и само под претекст да не гласуват с ВЪЗРАЖДАНЕ. Ами днеска защо ще гласуват с ВЪЗРАЖДАНЕ? Как така изведнъж се промени геополитическият Ви ход в държавата? Така че, като си говорим за факти, господин Иванов, е хубаво да ги споделяме, припомняме и да разберете един път завинаги, че хората помнят повече от Вас. Че сега се сетих по темата контрабанда и вот на недоверие и МВР, че и Вие самият бяхте част от тази тема в публичното пространство – от Пловдив, нали, понеже сте ми съгражданин от Пловдив, и Вашето име е част от публичните теми, свързани с контрабанда напоследък. Колко е факт или не, има си други институции, които ще го докажат, аз не съм съд. Но когато има такива мнения в публичното пространство, е хубаво да ги разглеждаме, да ги коментираме. И като носите отговорност и са Ви избрали някаква група хора в българския парламент, с лицето си да стоите зад всичко, което казвате, иначе другото е фалш и измама. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ-СДС.)

#155 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Не, не – няма. Извинявайте, господин Адем. Той прави дуплика, Вие му правите реплика, той отговаря на Вас – няма какво лично обяснение да Ви дам. Вземете думата за изказване. (Шум и реплики.) Много Ви моля за тишина в залата. Имате думата, господин Адем.

#156 · speech

Хюсни Адем

АПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми министри, дами и господа управляващи! Като член на опозицията и член на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ днес заставам пред Вас, за да поставя въпросите кой всъщност управлява България – народът ли чрез избраници, или мафията чрез своите слуги? Петият вот на недоверие срещу кабинета Желязков не е просто процедура, той е морален императив на системна корупция и пълна завладяност на институциите от мафиотски структури. Този вот няма да успее, твърдят тези, за които това е само аритметично мнозинство, пренебрегвайки комплексното действие и политическия ефект на този мощен демократичен инструмент. На тези отсега казвам: не се радвайте предварително. Най-малко ще предизвикаме крайна мярка на дискусия между управляващи и опозиция, за да можем да подскажем евентуални корекции в политиките, които те провеждат. Уважаеми колеги, мотивите, които са предоставени, не са политически нападки, а документално установени факти за една подчинена държава на престъпна организация – министри и висши служители действат като послушни изпълнители на една клика, игнорирайки нуждите на гражданите. Примерите са многобройни – от скандални обществени поръчки до незаконно налагане на административен натиск върху бизнеса и медиите. Днешният вот на недоверие е фокусиран върху катастрофалния провал на управляващите в области като обществен ред и сигурност. Обществен ред – вместо да се удрят корумпираните, се преследват техните критици; полицията и съдебната система са инструмент за репресия, а не за справедливост. Сигурност на гражданите – мафиотските структури действат свободно, докато обикновените хора страдат от липса на елементарна защита. Този вот е исторически – за пръв път цялата опозиция заявява, че ще подкрепи вота на недоверие. Това показва, че проблемът не е в политическите различия, а в един общ стремеж – да се върне държавата на суверена. Това правителство не управлява България, то изпълнява поръчки. Поръчки на сиви емисари, на корумпирани олигарси и на мафиотски структури, които са се настанили в сърцето на държавната власт. Министрите вече не са слуги на народа, а са служители на паралелна държава. Те не приемат решенията в интерес на нацията, а изпълняват указания, идващи от сенките. Законът не е един и същ за всички – за управляващите и техните покровители той е препоръчително правило, за обикновените граждани е тежък и неумолим железен грим. Секторите „Правосъдие“ и „Вътрешна сигурност“ са превърнати в частна охранителна служба на властта. Това не е управление. Това е диктатура на един корумпиран елит, облечен в демократична приказка. Уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Този вот не е за или срещу едни политически фигури. Този вот е избор между България и мафията, между суверенитета и зависимостта, между светлината и сенките. Министрите са назначени според лоялността към Пеевски, а не към народа. Политическите решения се вземат в кабинета на Тодор Живков, а не в Министерския съвет. Правосъдието и Министерството на вътрешните работи са инструмент за репресии срещу опоненти и прикриване на корупцията. Днес, 244 дена от управлението на това мнозинство, можем категорично да заявим, че е провал. Уважаеми колеги отляво и отдясно – кой Ви накара да забравите бързо за Декларацията за санитарния кордон? Кой Ви накара да забравите бързо за действията, които подписахте в споразумението, засягащи антикорупционни мерки? Кой? Ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ ще подкрепим предложения проект за вот на недоверие. Благодаря Ви за вниманието.

#157 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Адем. Реплики към изказването на господин Адем. Не виждам. Господин Хрисимиров, заповядайте. След господин Хрисимиров, госпожа Катинчарова.

#158 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Неизбежно е, когато имаме управление на ГЕРБ, да не говорим за провал в ресор на Вътрешното министерство и да не говорим за завладяна държава. А фактите са налице. Фактите са налице и ги виждат българските граждани – несправяне с вътрешния ред и сигурността, губим ценни животи за българската държава; неадекватни изяви от страна на Министерството на вътрешните работи; неразрешен е проблемът с наркотрафика; неразрешен проблем с овладяването на ресорните независими органи и регулатори.

#160 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Това бяха хубави примери за завладяната държава. Нищо от това, което изброихте, няма как да се случи без завладяната държава, без това институциите да работят всеки ден, ежедневно, целенасочено, последователно за прикриване на действията на правителството, за прикриване и на обръчите от фирми около правителството, които източват държавните пари, публичните финанси на държавата. Не е случаен и фактът, че всъщност правителството едно от първите неща, които направи, когато беше сформирано, беше да се насочи към това да овладее всички държавни институции и всички държавни регулатори, за да може да смени малкото хора, които – все пак там има такива с останала съвест, и да ги смени с такива, които всъщност нямат нито съвест, нито морал, и то от години насам. Не е случаен и фактът, че една от последните комисии – регулатори, които останаха без нов председател, е Комисията за противодействие на корупцията, защото просто там борбата между ДПС и ГЕРБ кой да я овладее е най-голяма. А е най-голяма, защото корупцията в държавата е на такива нива, каквито не сме виждали през годините назад, а не че в годините назад да не е имало корупция. Буквално от всяка обществена поръчка, за която се сключва договор, се източват десетки, в някои случаи стотици милиони. Ето за такава корупция говорим.

#162 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Тодоров, разбирам Вашата фрустрация, защото заедно с Вас сме подавали редица сигнали за корупция в различни сектори на държавата, но завладяната държава прави така, че тези сигнали потъват някъде дълбоко в някое чекмедже и няма последствия за хората, които издевателстват над българския народ, над техните финанси. Защото да не забравяме, че тези пари са на българските данъкоплатци. Не може да говорим за нещо друго от завладяна държава, когато виждаме репресии единствено върху кметове, които са от така заявени опозиционни партии. И тук не става въпрос дали кметовете на ПП-ДБ са корумпирани, или не. За това има съд, ще го реши. Тук става въпрос, че не може никой да ме убеди, че кметовете на „ДПС – Ново начало“ и на ГЕРБ също не са корумпирани. Европейската комисия има данни за това, но нищо не се случва! Не може да се говори за ред и вътрешна сигурност, когато загиваме по пътищата и в същия момент, където има концентрация на пътни транспортни произшествия, полицията не е там. Полицията е зад храстите на знак 30, за да може да се напълни пробитият бюджет на държавата, за да можем да вкараме България в еврозоната – да я вкарате! – не ние. Така че няма как да се случи нищо добро с управлението на ГЕРБ с подкрепата им от „ДПС – Ново начало“, колкото и да го отричат от страна на ИТН, БСП мълчат в този дебат – нищо различно, Пеевски не им е разрешил да говорят, но ние няма да спрем да говорим. Няма да спрем да говорим, защото България е единствената държава, която ние имаме, друг народ нямаме и ние ще се борим за тази държава независимо от обстоятелствата, независимо от това кой в момента овладява държавата и си назначава регулатори, които да са му удобни. Ще се противопоставим на това, затова оставка и нови избори!

#163 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Иванов. Госпожо Катинчарова, заповядайте. След госпожа Катинчарова, господин Найденов. И след това няма други записали се.

#164 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми гости и Председател, колеги народни представители, господа министри! Пети пореден вот на недоверие, който е в края на една дълга спирала и тя е градация от гнили компромиси, подменени приоритети и съзнателно рушене на устоите на държавата. Първо, алармирахме за екологичния геноцид спрямо собствения ни народ с боклука. Показахме как държавата се е предала, че природата и хората са бизнес на мафията, а институциите са инструменти за печалба на свои хора. Последва срамът при водите – изоставени язовири, пресъхнали реки, половин милион души на сухо. После видяхме лицето на финансовата измама – един бюджет в рамки, само на хартия, но с реален дефицит, който днес се вижда прекрасно. Впрочем и инфлацията! Това беше премълчано пред Брюксел и пред българските данъкоплатци. Днес стигаме до короната на този позор. Това е вътрешната сигурност и правосъдието. И липсата на справедливост – канавата на всички обществени отношения! Тук вече сме свидетели не просто на разруха, тук системата се е обърнала абсолютно против гражданите, които плащат за нея. Полицията вече не пази, а прикрива. Това са наркоканали, фабрики за цигари, фабрики за контрабанда, трафик без граници и една корупция, която е разпростряна до мозъка на костите ни, поддържана от държавата, мрежа като метастази от държавна институционална корупция. Улиците са несигурни, децата ни са в заплаха и в опасност, а МВР е сведено до машина за глоби и бухалки над неудобните. Нека Ви припомня случая с Даниел Кискинов от района, от който аз идвам. Мъж на 47 години, завършил философия, ученик на Тео – Теодоси Теодосиев, човек с крехка психика, човек, загубил родители, останал сам, беззащитен, но наследник на апетитни имоти. Този човек беше убит от институционално безхаберие, от лъжа очи в очи от страна на Министерството на вътрешните работи и от министъра. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е убийство, за което държавата няма отговор. Бил агресивен, нападал с ножове. (Реплики на министър Даниел Митов.) Не ми подсказвайте, господин Министър, ако обичате! Човекът бил нападал с ножове и бил престъпник. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) На 26 август се навършиха 6 месеца от неговата смърт. Това, което се знае в Казанлък, е следното: че за този човек по силата на фалшив сигнал до тел. 112 са били извикани от дежурната Пунгова двама дежурни и един стажант. Това, което се знае от хората и те го говорят, е, че полицаите са прескочили оградата абсолютно незаконно и са го пребили – докладвали са за белята, която са направили, и е била извикана линейка. Линейката е установила смъртта. После е започнал оглед, цяла нощ светене с фенерчета и накрая е установено, че човекът е бил с 14 счупени ребра, със спукан бял дроб, със счупен гръклян, умрял е в адски мъки. Сега е хубаво да се провери какво са говорили официалните лица по случая: дали е бил в „Бърза помощ“, или не е бил в „Бърза помощ“? Защо е бил откаран някъде, където бил чакал два часа психиатър? Това е срамна история от битието на нашето министерство! Колко ниско трябва да падне една институция, щом най-уязвимият, най-безобидният в обществото е обявен за чудовище само за да прикрие собствената си жестокост и бездействие! (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“) И така, правосъдието. Тук не говорим за правова държава, говорим за територия, в която главният прокурор е непоклатим символ на безотчетността, а Съдебният съвет е заложник на задкулисни договорки. Вие това го знаете – антикорупционните органи са чадър над схемите, а не меч срещу тях. Законите се прилагат избирателно, винаги срещу слабите. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“)

#166 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

Приключвам, благодаря. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Няма затворен министър, няма министър в затвора! Няма отговорен, който да е понесъл отговорност. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Гласувайте против това най-вредно за България правителство! То е нелегитимно, избрано е върху основата на лъжата, както и този парламент, между другото. И ако гласувате „против“, има шанс да гласуваме за бъдещето си като държава – най-старата в Европейския съюз и в основата на европейската цивилизация.

#169 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Реплики към изказването на госпожа Катинчарова? Не виждам. (Реплики между народни представители от ГЕРБ-СДС и народния представител Красимира Катинчарова.) Господин Найденов, заповядайте. (Председателите се сменят.)

#170 · speech

Павлин Найденов

АПС

Госпожо Председател, господин Вицепремиер, господа министри! В крайна сметка наясно ли сте, че живеем в час по история и след години Вашият пример за управление ще бъде изучаван? И тук трябва да се запитам: вярвате ли, че ще бъде изучаван като добър пример, или пример как може да се съсипе една държава, една нация и един народ? Ако се запитаме защо българските институции бяха завладени и подчинени на частни интереси, отговорът е: защото българите престанаха да им вярват! А когато българите престанат да вярват, че ще получат справедливост, че ще получат защита; когато българите не вярват, че някой ще се погрижи за тях, народът се отчуждава. Той се отблъсква от политиците и от политическите процеси в страната, даже не ходи да гласува. И според мен именно това е днешната цел на управляващото мнозинство – да отблъснат българския народ от политическите процеси в България, от желанието им да променят ситуацията и най-вече от бъдещото им желание да гласуват. (Реплики от Министерския съвет.) Да, не носите само Вие вина за цялата история, но Вие сте участвали в управлението в последните 15 – 20 години и имате както нови, и стари грехове. В разрез с всички закони и базисни правила на демокрацията използвате репресивни инструменти на важни български институции – един път като тояга, един път като морков. Като тояга, заплашвайки тенденциозно подбрани цели, влиятелни граждани и фирми, държавни и местни представители. А с това, господа управляващи, унищожавате и последните остатъци на обществено доверие към реда и правото. Но също така използвате и като морков държавните източници на ресурси, с които подмамвате и привличате кадри на избирателите на Вашите опоненти, на опозицията, та дори вече и на партньорите си. Но нека Ви напомня – това са публични ресурси! Проблемът не е само в това да правите помен с чужда пита, а че се насочвате към и без това изтънелите възможности на хазната за харчове за раздути проекти със съмнителна ефективност. При това, за да осигурите тези проекти, използвате не европейски средства, а ползвате нови държавни дългове, които ще трябва да плащат децата ни и внуците ни.

#172 · speech

Павлин Найденов

30 секунди. Относно МВР. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Когато вдигнахме заплатите на служителите от МВР и на Специалните служби, ние очакваме от тях да заработят с квалифициран труд и най-вече да полагат усилия за превенция и с високи професионални действия да предотвратяват бъдещи закононарушения, така че да заслужат достойно високите и сериозни заплащания.

#173 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването? (Реплики.) Нямате време. Нямате време за реплика. Имат ли от други парламентарни групи реплика към господин Найденов? Не виждам. (Реплика.) Процедура? Тя е във времето. Има ли други колеги народни представители, желаещи да се изкажат? Заповядайте, госпожо Йорданова.

#174 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители, скъпи съграждани! Днес вотът на недоверие спрямо управляващото мнозинство е относно завладяната държава, за това как институциите, вместо да служат в обществен интерес, служат на шепа хора за техния личен интерес, за тяхното оцеляване и правителството всъщност е параван точно на тази завладяна държава. То е слабо правителство. Именно затова изключително ме притесни мълчанието на управляващите в тази зала по няколко ключови въпроса. За да имаме свободно правово общество, ние трябва да имаме независим съд и ефективна и демократично отчетна прокуратура. За това аз не чух и ме притеснява, че не чух отговор на следните въпроси: Как управляващите ще предприемат и какви точно законодателни мерки, за да реформират Висшия съдебен съвет, така че да отговаря на европейските стандарти и да гарантира независим съд – там, където членовете, избирани от професионалната квота, да бъдат в мнозинството си съдии, избирани от съдии, а онези, избирани от парламентарната квота, да са политически неутрални. Къде е становището на министъра на правосъдието по този въпрос? Къде е законодателното предложение? Мълчание! Какви са законодателните мерки, за да се гарантира, така щото Инспекторатът, чиито членове са с изтекъл мандат, да влязат в европейския стандарт, така както сме се задължили с Договора за функциониране на Европейския съюз, така че да се гарантира справедлив процес и съдиите, прокурорите и следователите да могат ефективно да носят дисциплинарна отговорност? Мълчание по този въпрос! Кога и как, какви мерки ще предприемат правителството и управляващото мнозинство, така че да гарантират ефективна и отчетна прокуратура, а не прокуратура, която да държи на трупчета дела или пък да атакува удобно опозицията? Кога министърът на правосъдието ще упражни своето правомощие да свика пленума на Висшия съдебен съвет, за да обсъдят тази абсурдна ситуация – Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да тълкува по един начин закона, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да тълкува по друг начин закона и да има пълен хаос за това как се прилага Законът за съдебната власт във връзка с ограничаването на срока на временно изпълнение на функциите – било то на главен прокурор, било то на председател на Висшия административен съд? Мълчание по въпроса. Кога министърът на правосъдието ще свика заседание на Националния координационен механизъм за върховенство на правото, за да обсъди тези въпроси, или пък как точно ще бъдат изпълнени препоръките на доклада за върховенство на правото на Европейската комисия? Да, господин Министър, това са многогодишни препоръки. Три кабинета на ГЕРБ почти нищо не свършиха по тях. (Реплика от министър Георги Георгиев.) Ние положихме усилия и мога да посоча, че всъщност това, което беше постигнато от нас, послужи за закриване на Механизма за сътрудничество и контрол на Европейската комисия, и ще продължа с това какво отчитат нашите международни партньори. Целта не е тук да играем на играта „По-по-най“, господин Министър. Целта на този вот е да чуем отговорите на въпросите, които сега са към Вас. Аз разбирам, че мълчанието Ви дава политически комфорт, но прощавайте, това означава политическа слабост. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#176 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Тъй като министърът тук много успешно и театрално, ръкомахайки и показвайки ни листчета, опита да направи с чужда пита помен и да си припишат успехи за излизането от Механизма, за какви ли не други неща, та, госпожо Йорданова, да обясните в конкретика за мониторинговия механизъм как е отпаднал…(Реплика от министър Георги Георгиев: „Не съм казал това!“) Ами каза, каза. Та, обяснете всички тези измислени аргументи, които министърът си подбра – защо всъщност не е прав. Благодаря.

#178 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господа министри! Колега Божанов, благодаря за възможността в дуплика да изясня някои от твърденията и съответно да опровергая част от твърденията на министъра на правосъдието. Действително през октомври предстои, живот и здраве, България да приключи постмониторинговия диалог с ПАСЕ. Това ще бъде, дай боже, общ успех за България, постигнат от няколко правителства. Всъщност ако се зачетем в резолюцията, става ясно, че тази процедура трябваше да приключи още през март 2024 г. Постиженията, които послужиха тогава за положителния проект на резолюцията, са много. И ако направим исторически анализ на гласуванията по тях, те са постигнати въпреки съпротивата на ГЕРБ. Много от тези мерки са подкрепени от ГЕРБ на поправителен, даже и на ликвидация – срещу част от тях, а Вашите партньори в момента – БСП и ИТН, са гласували „против“. Този успех, който посочихте, господин Министър, а именно напредъка в законодателството за защита на лицата, подаващи сигнали, нека да Ви припомня, че точно за тези изменения, които приехме през предходната сесия, Вашата партия многократно гласуваше „против“ или отказваше въобще да стигнат до залата. Що се отнася до по-голямата публичност на финансирането на медиите, всъщност това беше предложение на колегата Божанов и мога да Ви кажа, че коства часове и скъсани нерви на килограм, за да Ви убедим от ГЕРБ да го подкрепите. Също така обаче трябва да кажем, че и в доклада към тази резолюция има нещо тревожно. Сочи се как в България са избухнали протести за това, че има задържани представители – кметове на опозицията, и процесът срещу тях е неубедителен. Та, пак да се върна към първите си въпроси. По какъв начин управляващите ще гарантирате законово независим съд? По какъв начин ще гарантирате ефективно отчетно работеща прокуратура, така че да няма замитане на случаите, като този в Русе, да речем, един от последните примери, за да няма прекомерно задържани в арестите без съд и присъда, а същевременно с дела срещу Вас да Ви държат в подчинение? Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#179 · speech

Председател Наталия Киселова

Други колеги, желаещи да се изкажат? (Шум и реплики.) Господин Хамид не успя да се въздържи. Заповядайте, имате думата.

#180 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери, министри, уважаеми народни представители! Няколко определения чухме за този вот и за мотивите. Абсолютно съм съгласен с господин Цонев, че мотивите са плагиатствани и са събрани оттук-оттам, от Google. Знаете кой виден специалист събира мотиви от Google. Викат ѝ още Гуглена, но няма да се спирам на нея. Господин Балабанов каза, че мотивите са некадърни. Аз мога да се съглася с онази част от изказването на господин Балабанов, в което той казва, че това всъщност е вот за цялостната политика на правителството, защото първите две части са както е и заглавието – „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“, обаче оттам нататък в мотивите ще видите околна среда, ще видите земеделие, ще видите енергетика. Всъщност както и да озаглавите едни мотиви, когато те са за цялостната политика на правителството, това е вот за цялостната политика на правителството. Разбира се, че вотът е обречен, разбира се, че е нефелен, разбира се, че е смешен, но от устата на някои народни представители той е направо циничен. Вижте кой представи мотивите. Говоря за лицето, което представи мотивите във втората част. Това лице говори за завладяната държава, при условие че той самият заедно с българо-канадския Джон Траволта, визирам небрадясалия му период, привикват министър от собственото си правителство – най-престъпното правителство на България, правителството на академик Денков, привикват го и му разпореждат: няма да пускаш обществени поръчки за 640 милиона, а ето ти флашката с фирмите, на които да преведеш парите. И това лице излиза и говори за завладяната държава! Подписал се е пръв – само 640 милиона за неговите фирми, това лице. Ето това е наглост! Излиза един друг и казва: да дефинираме какво е завладяната държава. Ами завладяната държава е твоят министър с мафиотите в кабинета си, с главния секретар на МВР от ПП-ДБ – близък приятел тук на един не толкова снажен генерал, да пируват с мафиоти, контрабандисти и да се борят срещу корупцията в кавички. Ето това е завладяната държава – скъпи часовници, пудели, пачки! Как се завладява държава? Когато министърът на финансите назначава Петя Банкова за шеф на „Митниците“ и тя организира цялата контрабанда и за разлика от техните мотиви, където пише, че е слух еди-какво си, еди-какво си, това са свидетелски показания на самите участници в тези схеми! И ако по министерствата завладените институции вече са освободени, към момента в държавата има още завладени институции. Честит празник, скъпи софиянци! Столична община още е завладяна институция и в най-скоро време трябва да бъде освободена, защото там се работи за 6% – за партийната каса на ПП! За ДБ няма информация, но това са показания на хората, които са участвали в тези схеми. 6% за партийната каса на ПП и в момента вървят! Другите подават оставки и те си намират други мафиоти, а при тях мафиоти бол, и си ги назначават, и схемите вървят ли, вървят. 6% от бюджета на Столична община! Ами какво да кажем за Варна? Отначало са 10%, обаче после – цитирам: „Имате да решавате 20 проблема.“ После става ясно, че става въпрос за 20%. Варна винаги е надминавала София, уважаеми народни представители. Къде са 6%, къде са 20%?! Но явно задачите към кмета на Варна са малко по-високи и той трябва да пълни партийната каса от бюджета на варненци. Така че, скъпи столичани, пожелавам Ви скоро и Вие да освободите тази институция от завладяната държава! Примери много – фалшиви подписи, притискани министри, пачки, пудели. В най-новата история на България това е най-престъпното управление – управлението на академик Денков, и никога повече няма да се повтори. А новината от тези дебати и от този вот, колеги, е, че няма да имаме предсрочни избори и правителството ще изкара пълен мандат! (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“. Реплики от ГЕРБ-СДС: „Браво! А така!“)

#184 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Хамид, тъй като времето беше малко, пропуснахте много от примерите. Моля Ви да използвате времето и за още някой пример. То е ясно, че и 3 часа няма да стигнат, за да изразим в тези 4 години какво се случи, но все пак, моля Ви, в рамките на 3 минути и още примери да добавите. Все пак хората са в залата – да ги уважим.

#185 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли други реплики към изказването на господин Хамид? Само да напомня, че сме на Проект на решение, който е към настоящото правителство, а не към бившето. Заповядайте за дуплика, господин Хамид, а след това ще има лично обяснение.

#186 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Анастасов, уважаеми колеги, учебници, книги могат да се пишат. Примерите са толкова много, мафиотите и бандитите в ПП и ДБ са толкова много, че няма да ни стигне денят да посочваме всичко, но направете разликата, колеги. Това, което казвам за това момче, което на флашката носи кои фирми да изпълняват, са показания на самия министър. Всички бяхме на онзи Председателски съвет – мисля, че беше в края на 2023 г., всички ние го изслушахме на Председателския съвет и той там разказа какво му се е случило. И знаете ли, когато той е отказал, какво му казва българо-канадският Джон Траволта, тогава небрадясал? Знаете ли – „Ти, момче, деца имаш ли? Ти, момче, деца имаш ли?“ Искате ли още примери, господин Анастасов? (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.)

#187 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, ще Ви помоля по-внимателно с езика. (Шум и реплики.) Заповядайте за лично обяснение, господин Божанов.

#188 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Разбира се, господин Хамид успешно театралства от трибуната, той е добър в това, но също така прави много внушения и много лъжи. Да, има такова досъдебно производство. Тяхната прокуратура обаче не го внася в съда, защото знае, че ще се разпадне. Защото хората, които наистина са извършили нещо нередно, господин Хамид, господин Пеевски разпорежда на прокурорите да ги държат на трупчета, за да може да им казва какво да правят. (Реплика от народния представител Халил Летифов.) На мен никой не може да ми казва какво да правя. И може би трябва да обърна внимание, че прокурорът по това дело е прокурор и по едно от делата на Борисов. Кажете на господин Пеевски да се разберат с господин Борисов тази въпросна прокурорка какво ще прави пък с неговото дело, където срокът за трупчетата изтича след няколко месеца. Така че, господин Хамид, слаба Ви е тезата. Мен с нищо не можете да ме уплашите. Това дело ще се разпадне в съда. Дръжте си други хора с такива неща. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#189 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Хамид, беше поискана процедура. Изчакайте. Беше поискана процедура от господин Гаджев, след това ще Ви дам думата. Преди Вас поиска. А Вие за лично обяснение?

#190 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

Точно така.

#192 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа министри! Правя процедурно предложение за удължаване на днешното работно заседание до изчерпването на дебатите по точка първа.

#193 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, беше направено процедурно предложение за удължаване на пленарното заседание до изчерпване на дебатите по точка първа от нашата програма. Моля, режим на гласуване. Гласували 172 народни представители: за 172, против и въздържали се няма. Удължаваме пленарното заседание. Заповядайте за лично обяснение. Спорен е въпросът лично на лично обяснение, но бяхте споменат.

#194 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря. Няма как да няма лично на лично, когато съм обвинен, че лъжа и театралнича, госпожо Председател. Това са думи на самия Йоловски. Тук има още поне 15 човека, които бяха в нея зала и чуха заплахите на Кирил Петков към Йоловски, присъствието на Божанов там, а информацията за флашките изтече в медиите и там бяха посочени и сумите и че са искани пари за конкретни фирми, така че няма как да ме наричате лъжец, при условие че аз цитирам източник, който съм го чул пряко.

#196 · speech

Георги Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа заместник министър-председатели, господа министри, уважаеми колеги! Всеки от нас знае, че правосъдието е гръбнакът на едно справедливо общество. Без доверие в правораздаването не може да говорим за справедливост, за равноправие и за равни възможности на българските граждани. Именно заради това настоящото правителство предприе амбициозната цел за съдебна реформа, която за нас не опира до предизборни лозунги, до обещания, а до последователни действия, които в своята съвкупност довеждат до подобряване на работата на независимия съд. Това не са просто закони и параграфи. Това за нас е дълг за обществената моралност и националната стабилност. Уважаеми колеги, когато става дума за този вот на недоверие, няма как да не споменем, че по-голямата част от неговите вносители вече имаха възможността да ръководят този сектор в няколко правителства и да покажат на какво са способни. И когато те критикуват нас, нека първо да отговорят защо те не изпълниха своите грандиозни обещания за съдебната реформа, въпреки че имаха министри до този момент. И когато министърът на правосъдието преди малко Ви подаде така своеобразно топката във Вашето поле, не трябва да го приемате като нападка, тъй като, когато говорим за справедливост и правосъдие, трябва да бъдем честни и последователни, а ние не можем да приемем хора, които не изпълниха своите обещания и не постигнаха резултати, да ни говорят за морал. Уважаеми колеги, когато внасяте вот на недоверие, в крайна сметка трябва да гледате дали той отговаря на Конституцията. Съгласно чл. 89, ал. 3, когато вот на недоверие е отхвърлен, не може да се прави ново предложение на същото основание в следващите шест месеца. Аз разбирам, че Конституцията за Вас може би няма такава стойност, но понеже поискахте да чуете гласа на ГЕРБ, сега ще Ви кажем някои неща. Преди малко претендирахте за въпросния механизъм и за Вашето бащинство или майчинство, както се определите. Аз ще Ви припомня един друг механизъм, а именно, че на 18 май 2022 г. Петият оценителен доклад на MONEYVAL направи така, че България да влезе в списъка с държавите с повишен риск от изпиране на пари и финансиране на тероризма на FATF. И в момента с правителството на Росен Желязков в Министерството на правосъдието подготвихме промени в Наказателния кодекс и на 18 юли тази година ние ги приехме, с което да направим стъпка за излизане от този списък, в който Вие ни вкарахте. На следващо място, резултатите на правителството. Тъй като не става дума само за нападки, става дума за това да защитим реално работата на правителството в сектор „Правосъдие“, и сега ще Ви кажа няколко неща, които са направени, които Вие не ги направихте. Първо, ние направихме възможно и въведохме електронното заповедно производство. Една стъпка за дигитализацията на съдебната система, която е много важна и за разтовареността на съдилищата. Мога да говоря за задължителната съдебна медиация, където Вие казахте, че ще направите реформа, но Вашите промени в ГПК Конституционният съд ги отмени. Сегашният формат на Министерството на правосъдието разработи наново тези промени, които да бъдат в съответствие както с европейските изисквания, така и с вътрешното законодателство и да спазим тези изисквания. Това Министерство на правосъдието и това правителство предложиха 15 закона, три броя наредби, две постановления. В процес на изготвяне са шест закона и само още едно постановление. Народното събрание прие закони, с които отключихме Плана за възстановяване и устойчивост, който дълги години Вие забавихте – средства за България, за българската икономика. Борбата с имотната мафия, колеги, стъпи реално и в тази посока. Първо, промяна на Закона за международния търговски арбитраж, който вече е Закон за арбитража, прозрачност, регулация, контрол на дейността и разширени възможности за отмяна на арбитражни решения, което е направено с цел предотвратяване на възможностите за използване на арбитража за престъпни схеми с цел имотна облага, за това да има нищожни арбитражни решения на фалшиви документи. Това е реална стъпка – борбата с имотната мафия. И аз Ви питам: защо не го направихте Вие? Колко проверки изискахте да бъдат направени на ЧСИ-та и нотариуси и колко изискахте да има дисциплинарни мерки, каквито в момента реално се правят, или просто Вие останахте със затворени очи пред имотната мафия. По отношение на Законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Ние бяхме всъщност единствената държава в Европейския съюз, която нямаше такъв законопроект, по който Вие също работихте. Не можахте да го довършите. В крайна сметка в момента се прие и се създаде една правна рамка, която с времето да бъде надграждана, и възможност на лицата, които са изпаднали в неплатежоспособност, да им дадем втори шанс. Това е само част от направеното от това правителство и от Министерството на правосъдието. Аз искам да чуя какво направихте Вие. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#197 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Кръстев. Има ли реплики към изказването на господин Кръстев? Не виждам. Други колеги, желаещи да се изкажат? Заповядайте, госпожо Митова.

#198 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Днес сме свидетели на нещо наистина историческо, колеги. За първи път в българската политика се внася вот на недоверие, който всъщност е едно преписано домашно от Брюксел, чрез което част от разпадащата се и безсилна опозиция оспорва текущото управление на страната за грешки, които те са допуснали, когато са били на власт. Мотивите на ПП-ДБ са като евтин реферат от интернет, копи-пейст от Доклада на Европейската комисия за върховенството на закона за 2024 г., който вероятно Лена по утвърдена практика е намерила в Google. Иронията е колосална, защото този доклад не описва сегашното управление. Той описва тяхното собствено време на властта – 2023-а и началото на 2024 г., тоест ПП-ДБ са внесли вот на недоверие срещу самите себе си. Ама, колеги, подобни действия са абсолютно безсмислени. Вие два пъти вече падате от власт. Не е необходимо да напомняте на цяла България за причините, поради които бяхте свалени. Разбира се, аз нямам нищо против да Ви напомня защо Слави конкретно прекрати тази агония – заради финансовата политика на Асен Василев и наведената Ви външна политика спрямо Република Северна Македония, но това са теми на други разговори, за други времена. Разбира се, Ленче, ако желаеш, излез и си съдери ризата малко и за Слави, тъй като не чухме достатъчно. Това е една от любимите ни истории: „Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев, който донесе безбройни беди на войските ахейски, прати в подземното царство душите на мнооого герои, тях пък самите предаде за плячка на стръвните псета, пир за грабливите птици.“ Та да се върнем на Доклада на Комисията за върховенството на закона. Чуйте как звучи. Брюксел пише: „Няма напредък по интегритета на висшата власт.“ Брюксел пише: „Няма напредък в делата за корупция по високите етажи Брюксел пише: „Само частичен напредък в реформата на Инспектората.“ И всичко това, колеги, Брюксел го пише за Вас и Вие го приписвате на текущия кабинет и с цялата си наглост ходите да протестирате срещу разследванията за корупция, които най-накрая се осъществяват. Кирил Петков е подсъдим за злоупотреба с власт. За него и Божидар Божанов бивш министър на електронното управление свидетелства, че са го принуждавали да извърши корупционни практики в полза на приближени фирми. Асен Василев фигурира като главно действащо лице в казус за корупция в Агенция „Митници“. Лена Бориславова фалшифицира подписи. Кметът на Варна е в ареста. Заместник-кметове на Варна и София свидетелстват за натиск за корупция и сега нулево толерантните към корупцията корупционери се борят за върховенството на закона, защото някой е дръзнал да разследва корупция, тяхната корупция. Това е като медицинско заключение: пациентът е болен. Но какво прави пациентът? Взима диагнозата си, заличава името си и я подава на друг, все едно другият е болният. И за да не кажете, че това управление не се грижи за Вас, Ви напомням, че Министерството на здравеопазването е в „Има Такъв Народ“ и няма как, като виждам болни хора, да не подхождам отговорно към казуса. Ще оставя небрежно тези розови хапчета тук. Като идвате на трибуната, пийте по две с водичка. (Оставя.) А, преди употреба прочетете листовката. Колеги, не се плашете от думата „чета“. Заради Вас съм нарисувала картинки, за Вас и само заради Вас! (Смях от народния представител Тошко Йорданов.) Госпожи и господа! Този вот е върхът на политическата ирония. ПП-ДБ приписват собствения си провал и се опитват да го пробутат като чужда вина. Това е като да се спънеш сам, да паднеш по лице и после да обвиниш гравитацията, че е на „Има Такъв Народ“, ГЕРБ, БСП, или когото пожелаете. Те искат да изглеждат като разобличители, искат да изобличават корупцията, а докладът им казва в прав текст: Вие не направихте нищо за тази корупция. Искат да говорят за реформи, а Брюксел е написал: „ограничен напредък“. Останалите им реформи в правосъдието паднаха в Конституционния съд. Сега говорят за командироването на съдии и прокурори. А как гласувахте в предходното Народно събрание на законопроект, предложен от „Има Такъв Народ“, именно ограничаващ тези правомощия и практики? „Против“ колеги, „против“ гласувахте. Аман от цинизъм и лицемерие! Искат да сочат с пръст, но пръстът им винаги е насочен нелепо в огледалото – поредното Ви гузен негонен бяга. Колеги, ако не беше тъжно, щеше да е доста смешно, всъщност то е и тъжно, и смешно, защото така наречената алтернатива внася не аргументи, а преписано домашно. И като говорим за алтернатива, каква точно Ви е алтернативата? Да предположим, че сега, днес, падне правителството. Вие с кого ще управлявате? С ИТН и БСП? Тоя филм вече сме го гледали и не се получи особено. Или с „Ново начало“ и ГЕРБ? И тази игра сте я играли, ама тогава Пеевски се беше променил за добро. Или ще управлявате с ВЪЗРАЖДАНЕ, които са най-голямото зло на планетата, влакът, на който никога няма да се качите? Ами Явор Божанков вече си ряза ръцете, сега колегата трябва и краката да си отреже, ако и това му причините. Или с ВЕЛИЧИЕ ще управлявате? Не, сетих се, най-вероятно ще управлявате с партиите, които са се разписали на Вашия вот на недоверие – МЕЧ на Радостин Василев, който Ви записа как искате да завладеете цялата държава, след като Кирил Петков му беше обещал министерски пост, за да напусне „Има Такъв Народ“, ама леко го прецака, и Радостин Василев Ви показа меча. Записа Ви как ще овладявате силовите структури и ще назначавате „наши хора, одобрени от посолствата“. Край на цитата. Как ще правите избори с „наше МВР“. Край на цитата. Това не е ли завладяна държава, или, като завладявате Вие, всичко е точно? Или с Ахмед Доган ще управлявате? Колеги, Иво Мирчев тъкмо си загащи панталона от плажа на „Росенец“, където се би със зъби и нокти срещу завладяната държава, и Вие пак му го събувате. Затова нека бъдем честни – този вот не заслужава нито сериозен дебат, нито подкрепа. Той заслужава само едно-единствено нещо – саркастична усмивка и една единица за преписване. Благодаря Ви. (Оживление, ръкопляскания от ИТН, ГЕРБ и „БСП – Обединена левица“.)

#199 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на госпожа Митова? Не виждам. Други желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Стойнев.

#200 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица.

Някой си е забрал хапчета тука. (Реплики, оживление.) А, разбрах. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Днешното правителство не е случайност. То е пряк резултат от политическата безотговорност и от липсата на диалогичност на формацията ПП-ДБ. Същите тези колеги, които до последния момент преговаряха с нас. Същите тези колеги, които поставяха условия и претенции. Накрая демонстративно отказаха да бъдат част от състава на правителството, защото, виждаш ли, те не харесвали министър-председателя. И на въпрос какъв трябва да бъде министър-председателят или поне да посочат един, те нямаха отговор на този въпрос и предпочетоха да напуснат преговорите. Те избраха да стоят отстрани, но продължиха да говорят за върховенство на закона, за почтеност и за нова политическа култура. А всъщност именно тяхната непоследователност и отказ от отговорност доведе до сегашната конструкция на властта. Нека бъдем честни пред обществото. Ако имаше повече диалогичност и готовност за реална работа, а не само за лозунги, правителството днес щеше да има друг облик и друга подкрепа. Искам обаче да подчертая, че този вот за разлика от другите внасяни досега може би има известна степен на конструктивност, на структурираност. Разбира се, големият проблем е, че той е за цялостна политика и въобще не е единствено и само за правосъдие и вътрешен ред, но така са предпочели от опозицията да го напишат. Но има нещо, което е впечатляващо, което аз лично го одобрявам и се радвам, защото го виждам за първи път в даден вот на недоверие, и това е, че има Глава шеста, колеги, точно алтернативата. За първи път имате направена алтернатива и нека да се спрем на тази алтернатива. Първо, върховенство на закона. Върховенство на закона според опозицията означава премахване на бухалките и чадърите. Означава структурни, процесуални и кадрови гаранции, че законът ще се прилага еднакво спрямо всички. Чудесно! Това се подкрепя от всички нас, подкрепя се и от опозицията. Но в същото време, както вече знаем за изтеклия запис, как Вие искате да има върховенство на закона? Господин Асен Василев казва: службите са наши. Тоест това ли е върховенството на закона? Няма да се спирам за ръководствата им, но когато МВР е Ваше, тогава значи, че има върховенство на закона. Тоест тук не говорим за някакъв двоен стандарт, но примерно вече беше казано и за господин Кирил Петков. Конституционният съд обяви за недействителен указа, с който Кирил Петков става министър с двойно гражданство, а в същото време ПП сте партията, която претендира, че е пазител на закона. Тоест най-нормалното е този човек въобще да изчезне от политическия свят. Него трябва да го е срам, че по този начин е нарушил законите в страната. Разбира се, все още очакваме и решението относно фалшификацията за използване на документ с подправен подпис, все още съдът трябва да се произнесе, затова няма да се спирам върху този казус. Второ, казвате легитимно упражняване на властта. Властта е легитимна само ако отразява в максимална степен волята на избирателите. Чудесно! И ние сме „за“. Трябва ли да припомним обаче за сглобката? ПП-ДБ влезли в парламента с обещанието за скъсване със задкулисието, но влязоха в сглобка с ГЕРБ и ДПС, тоест партиите, които за Вас са символите. Следователно това, което Вие предлагате и го говорите, са само едни лозунги, защото Вие правите точно обратното. Продължавам. Трето, решаване на системните проблеми. Това е Вашата визия – алтернативата. Според опозицията българските граждани не искат законодателни промени на парче, а искат системни решения. Точно така. И тук не мога да не попитам кой е авторът на точката „Алтернативата“? Защото, уважаеми колеги, съжалявам, че отново ще цитирам господин Радостин Василев – от неговия запис, който беше предоставен. Уважаеми господин Асен Василев, как решавате Вие проблемите? Трябва да набутат промени в закона, за да могат да уволнят директно, незаконно, но по-бързо. Цитирам: „Хората трябва да бъдат уволнени незаконно, но по-бързо.“ Тоест, за да си решите Вие визията за системните проблеми – начина, по който ще функционира държавата. И нека да цитирам точно какво се казва – цитат: „Знам, че това ще пречи с ОИСР и разни други неща, но за нас е по-важно да почистим и после да си оправим закона, за да можем по-законно да ги уволним. Да можем по-законно да ги уволним, иначе ще си ги уволним незаконно. Аз лично във Финансите съм го измислил как да го направя и си имам Устройствен правилник, както и във всички други във Финансите, но там, където бяхме срещнали голяма съпротива, трябва да се почисти и то ударно.“ Цитат. Тоест това е Вашата философия, когато Вие ще управлявате – как ще бъде алтернативата и как ще изглежда държавата. Продължаваме нататък. Като алтернатива колегите от опозицията също така посочват ефективно и прозрачно разходване на публичен ресурс. Много правилно! Само че, питам аз, когато се използваше държавният самолет за романтични вечери в Солун, как точно Вие печелите гражданите и какво точно им обяснявате, когато се ползва един такъв ресурс? Оставям настрана, че когато във всяка една финансова институция, най-вече в банковия сектор, които имат специални отдели – държавни банки, правни, да взимат 14 000 лв., преди да е вписан управителният съвет, не знам как точно ще спечелите българските граждани, но това го оставям на Вашата съвест. И сега, спомняте ли си всички госпожа Калина Константинова – вицепремиер, с какво се занимаваше? Ако помните с какво се занимаваше, но понеже не трябва да се харчи публичен ресурс, уважаеми колеги, тя е имала 28 души на договори за експертно подпомагане – 28 души?! Господин Денков, Вие като премиер май имахте 20? Никога не е имало такъв раздут щат. Но в крайна сметка, колеги, тук е важно, че опозицията знае как да харчи държавния ресурс в полза на гражданите. Пето, меритокрация. Чудесно! Твърдо „за“, изцяло Ви подкрепяме, но също така няма как да не се съгласим, разбира се, с Вас от ПП-ДБ, но и с Вашите районни кметове от „Люлин“ и „Младост“, които проявиха именно тези високи нравствени качества, като напуснаха „Продължаваме Промяната“ с обвинения за натиск да се пренасочват обществени поръчки по правилни фирми срещу процент за партийния апарат. Ето това, колеги, се предлага като алтернативата, която Вие искате да защитите, влизайки евентуално, както господин Божанов се обърка преди малко, който каза, че коалициите оттук нататък ще бъдат само коалиционни –правителствата. Следователно Вие вече трябва да дадете и отговор на преждеговорившия преди мен наистина как виждате тази коалиция, която ще бъде следваща? Относно модернизацията. Няма да говоря, че тази модернизация е много хубава, че изисква прозрачност и дигитализация, а не злоупотреби. Нали така, господин Божанов? Но нека си припомним случая с Михаил Стойнов, който наруши всички правила за сигурност на машинното гласуване. Това е само някакъв дребен детайл, това го оставяме настрана. За нас е важно наистина да бъде всичко модерно. За конкуренцията, което е чудесно, когато един представител от една частна фирма в газовия сектор се сложи за началник в „Булгаргаз“, защото Вие не вярвате в държавата, искате повече частна конкуренция, но в същото време взимате от частния сектор и го назначавате този човек там – може би държавата да бъде още по-силна, но това са Вашите виждания. Ще спра дотук, тъй като времето напредва, само ще кажа, че наистина това правителство, тези министри постигнаха огромен резултат с усвояване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост, колкото и да го пренебрегвате. Ние четири-пет години заради политическото безхаберие, заради това, че си играехме от избори на избори, тук слагам всички политически сили, които присъстват в тази зала, които не намериха куража да си подадат ръка, които не намериха куража дори да седнат на една маса, да диалогират… В крайна сметка правителството на Росен Желязков започна да работи. Резултатите започват да бъдат видими, защото, ако до момента се решаваха проблеми, гасяха се пожари, от тук нататък Ви уверявам, че с новия бюджет това правителството ще започне да показва дългосрочната политика, която има, защото оттук нататък българските граждани, на които основният им проблем е не точно алтернативата, която има в днешния парламент от опозицията, а основният проблем на българските граждани е да си запазят стандарта на живот, да имаме стабилност на държавата, да имаме един нормален политически диалог, да не влизаме в злободневие тук в залата и отново, ако можем, да вдигнем наистина нивото на българския парламент. Така че това правителство ще го бъде и оттук нататък го очаква много по-дългосрочна работа с воденето на структурни реформи, които са необходими на българските граждани и на българската държава. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН, ГЕРБ и „БСП – Обединена левица“.)

#201 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Стойнев. Първа реплика, господин Василев? Не желаете реплика? Добре. Реплики? Заповядайте. За лично обяснение, предполагам. Заповядайте.

#202 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

На Павела Митова противозачатъчните са тука. Така, сега, не мога да разбера, господин Стойнев, Вие хвалите ли ме, или ме критикувате за записа? Защото според мене записът беше нещо добро и той показа истината. Колегите от „Има Такъв Народ“ – Балабанов, коментира записа. Павела Митова говори за някакви мечове, че се развявали на този запис. Ако бяха развявани, тя нямаше да си играе с малкия меч на Тошко. (Оживление.) Но, по същество. Простащината, господин Стойнев, Вие говорите за нея и за вдигане нивото на парламента, ама давате на Павела Митова да говори от трибуната. (Ръкопляскания от МЕЧ.)

#204 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми министри, уважаеми колеги! От месец август чаках този прословут вот на недоверие, дето ще е по вътрешна сигурност, обществен ред и така нататък, и накрая взех, че дочаках един страхотен вот на прецаканите с надежди. (Реплика от ПП-ДБ.) Няма ирония! Този вот е вот на прецакани хора с надежди! Ще ги изброя набързо: Господин Василев, Вас Ви прецакаха. Помните ли, искахте да ставате вътрешен министър? След този вот няма как да стане! Мотивите Ви ги забучиха на Вас за вътрешната сигурност, а те са толкова плоски и толкова недовършени и ненаписани, че не знам колегата зад Вас, когото аз уважавам като професионалист, как ги прочете изобщо, пък камо ли как ги прочетохте от трибуната! Господин Атанасов – не го виждам в залата, и него го прецакаха. Той този вот го чакаше с такъв мерак, с такова желание да разкаже за вътрешната сигурност, за ангажимента на правителството, което трябва да пази сигурността, и така нататък, даже не му дадоха и да ги прочете тези неща, дето влязоха тук като мотиви. Даже не му ги дадоха да ги прочете, защото, ако ги беше прочел, той щеше да си тръгне. Да продължим с прецаканите. ВЪЗРАЖДАНЕ Ви взеха министерското място. Ако питате защо са Ви прецакали ВЪЗРАЖДАНЕ, Петър Петров стана и каза: „Аз ще съм следващият вътрешен министър!“ – и дотам. Изкушавам се да се върна на изказванията на много от колегите, които минаха тук от трибуната, кой всъщност и как внася този вот, но ще се огранича до тези, които визирах. Колеги, прецакаха Ви с още нещо. Прецакаха Ви с това, че всъщност всичко, което сте написали като мотиви, са резултати. Резултати, бе! Нищо нямаше да знаете за тези неща, ако в Министерството на вътрешните работи не се водеше работа по това, ако нямаше вкарани хора в правосъдната система, ако нямаше повдигнати обвинения по всеки от случаите, ако нямаше сигнали до прокуратурата по всяко от нещата, за които Вие си пишете тук разни неща. Не знам дали ги е писал ChatGPT, не може да е толкова ниско нивото на ChatGPT. Сега, аз малко работя с него, ама не вярвам да е той. По ми прилича на Лена! (Оживление.) Честно Ви казвам, споделям го най-откровено! (Реплика от ПП-ДБ.) Абсолютно сериозно го казвам! И ще го докажа! Преди доста време беше, когато тук излязохте със справки от Google. Излязохте, че ги четохте и по телевизии, и къде ли не. А сега да Ви напомня и други неща, защото ме питате сериозно ли говоря. Съвсем сериозно говоря! 80% ако не са, поне 40% от хората, които са се подписали под този вот за недоверие, особено от Вашата парламентарна група, са в пряк контакт с правораздавателната система на страната като обвиняеми, като разследвани и като бъдещи разследвани. (Реплики от ПП-ДБ.) Предполагам! Предполагам от свидетелски показания, които изтичат всеки ден по медии и къде ли не, защото Вие ползвате такива характеристики. А сега сериозно, две изречения ме оставете, без да ми подхвърляте дали съм сериозен. Колко време – 4 години на тази трибуна излизахме и Ви казвахме: хора, сеете вятър, ще жънете бури! Некадърните и безполезни Ваши министри на вътрешните работи, които сега ги няма тук, те ходят по телевизиите всеки ден, се опитаха да направят две неща: единият искаше да направи от българската полиция политическа полиция. Положи всички усилия! Хиляди хора, сред които партийни функционери, бяха предупреждавани да не участват в политическа дейност. Това помните ли го, или го забравихте?! Ама това функционери на партии, на които им е работа да се занимават с политика, той ги привикваше, арестуваше, влизаше в къщите им и им пишеше протоколи за предупреждение да не се занимават с политическа дейност. Това според Вас мотивира полицията да стане професионална, или как?! А някой спомня ли си в историята на Министерството на вътрешните работи – обръщам се към тези, които имат някакъв досег там, министър на вътрешните работи да си изолира главния секретар, да го заключи в една стая и да не говори месеци наред с него?! А някой спомня ли си същия този министър, всички останали – съд, прокуратура, всички останали служби за сигурност, да не искат да комуникират с министерството му заради него?! На него, между другото, това не му беше първият случай, защото то се случи и когато беше председател на Комисията за СРС-тата. Пак не искаха съдилищата да си говорят с него, но това е друга тема и друг разказ. И накрая, за да спрем да даваме толкова тежест на всичко това, което сте написали, ще завърша със следното: Разбихте МВР! Сега търсите от министъра, който е най-новият шанс на това МВР, за да тръгне напред, да Ви се справи с нещата. (Реплика.) Не ми викай айде, ела го кажи оттук. Аз ще обясня защо. Защото нито господин Василев може да бъде този министър, дето ще му даде шанс, нито Петър Петров, а още по-малко пък старите герои – господин Рашков, и други такива. И накрая, колеги! МВР – тези, които са ПП-та там, дето са Ви водещи днес на вота, ма те мразят всичко, което работи в МВР, бе! Те го ненавиждат! И Вие очаквате от тях да Ви направят нещо в тази връзка?! Нищо няма да се случи! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#205 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Манев? Заповядайте, господин Радулов – първа реплика. Втора реплика – господин Василев.

#206 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, господа министри, колеги! Трябва да Ви кажа, че ние нямаме нито пиетет, нито желание да управляваме Министерството на вътрешните работи. Нашето министерство ще бъде Министерството на справедливостта, и то скоро ще се създаде, малко след като съвсем оплескате нещата. Ние тук в този вот на недоверие не говорихме за наркотиците. Хиляди проведени акции, десетки души арестувани, на другия ден пуснати, задържани 5 – 6 души. Кокаинът. На първо място сме в Европа по ползване на кокаин от младежи – 2,2% от младежите. Потребителите на кокаин в България по данни на Европол се считат между 200 и 500 хиляди души. 70 хиляди младежи са потребявали в последните години хероин. Да не говорим за това кой какво прави. Но тези акции, които виждате тук, са фалшиви акции! Или хората не знаят кои са извършителите на наркоразпространението, или ги прикриват. Акция онзиден, свързана с първия учебен ден. Пред десетки училища полицията демонстрираше присъствие. Е, да де, ама консуматорите ги няма. Какво проверявате вънка?! Естествено, че разпространителите няма да ги има там, когато ги няма тези, на които продават. Аз мисля, че това правителство и специално господин Митов са опасни за българските младежи, оттам и за българската държава, и това правителство трябва да падне. Благодаря.

#208 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Господин Манев, аз искам да Ви благодаря, че ме споменавате, и поне половината от подкрепата на МЕЧ идва след разменени реплики между мен и Вас в пленарната зала, така че Вие сте една от сериозните фигури, на които МЕЧ благодари. Аз много чета една книга, постоянно с нея ставам и лягам. Тя се казва „Стига, рече Господ“. Мисля, че Вие сте я писали. Тя е свързана и с това, че трябва да спрете да се изказвате. Тя за Вас е писана. От лигата на прецаканите, на които аз съм главнокомандващ според Вас, предпочитам да живея в ролята на прецакан. Ще го приема, ще живея в тази роля, даже отшелник ще стана, но българският народ не трябва да бъде прецакван, както го прецакваше Вашият лидер Бойко Борисов 15 години! И българският народ не трябва да бъде прецакван с такива като Вас – със „Стига, рече Господ“, и с глупостите, с които се занимавате, да бъдете 15 години депутати. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#210 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Манев, когато говорите за мотивите за вота на недоверие, донякъде го приемам лично. Също е по-различно и мнението ми относно характеристиката Ви за справянето на министъра на вътрешните работи. Според мен той положи много усилия. Въпреки зверската конкуренция на всички други министри успя да се докаже като най-некомпетентния в Министерския съвет на Борисов и на Пеевски. Неговото управление нанесе такива вреди на МВР, че те ще отекват десетилетия наред. И днес, когато му казвам, и стотици хиляди българи му казват, че трябва да подаде оставка заедно с целия кабинет, и то не заради прокурорския син и не заради черната пантера, а заради Пловдив, заради контрабандата на Петлешков и на други негови приятели, които той покровителства, заради Русе, заради пребития полицейски началник, заради Бургас, заради Ники Митничаря и схемите, които много добре са му известни – той трябва да подаде оставка заради това, че не търси Пепи Еврото, но най-вече заради това, че остави половин България да изгори последното лято. Той стоеше отстрани безхаберен, не правеше нищо, гледаше и не знаеше какво да направи точно както стои сега и гледа, без да знае какво да направи. Цяла България гореше, никакви мерки не бяха взети, беше пълен хаос. Беше пълен хаос! Има подписка срещу Вас от кметове, които казват, че не са взети навременните мерки. Вашата експертиза е главно в това да усвоявате държавни средства и да ги прибирате. Аз, ако бях на Вас, господин Митов, щях да изляза отвън по най-бързия начин, да си закача елеченцето на закачалката и бързо към Деловодството да си подам оставката. Това е, което трябва да направите! (Реплики от министър Даниел Митов.) Препоръчвам Ви го, защото хората са ядосани. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#212 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Почвам с господин Расташки. Господин Расташки, Пепи Еврото... А бе, пропуснах го одеве, ама Вие ме върнахте на темата. В първата част на мотивите си, що се отнася до МВР, цитирате един човек, който стои на диванчето на Пепи Еврото и го разследват, и му спряха правата като европейски прокурор. Пък после пишете по-нататък: ама защо не търсите там Пепи Еврото? Кога Пепи Еврото Ви е готин – когато му стоят на диванчето? Или и Вие се кандидатирате за там, защото и Вие сте от така наречената система на прокурори, съдии, адвокати и така нататък. Ако Ви е мерак да ходите на това диванче, разбирам защо се притеснявате, че не го търсят. Това е закачка! Що се отнася до сериозните неща. Първо, господин Василев, благодаря. Имам и други книги. Ще Ви ги предоставя. Ще Ви ги подаря с подписи ще мога да бъда щастлив, като ги коментирате от трибуната, защото все пак е реклама сега – господин Василев ми чете книгите, че ги и помни наизуст. Но за ситуацията по вота. Аз бях добронамерен, господин Василев, към Вас, като Ви казах, че сте прецакан. Не, бе, сериозно! Вие представете ли си как в тези мотиви пишете, че министърът на вътрешните работи е виновен за пожарите?! Той ходи да ги пали тези пожари или какво?! Или забравихте, или не знаете, аз да Ви кажа – там има хора професионалисти при Вас, че тук имаше хиляда варианта, с които предлагахме да купим оборудването за пожарникарите. И хората на президента написаха 10 листа писмо до Народното събрание как това не трябва да стане така, а трябва да стане по техния начин. Или за това замина времето?! Има колеги, които присъстваха на тези срещи. И накрая, не си ли спомняте, или аз да Ви припомня кой всъщност направи първата стъпка да увеличи броят на пожарникарите. Ами ние тук в тази зала и Вие сигурно сте го подкрепили. Сигурен съм, че сте го подкрепили, защото в Комисията мисля, че го подкрепиха, да увеличим броя на нарядите на пожарникарите и че правим всичко възможно в тази посока. Не започнах с пожарите, защото да се занимаваме със злободневни теми по един вот, който е несериозен, не ми беше удобно, ама Вие, като ме дърпате за езика, сега какво очаквате – да не Ви отговоря ли?! А за наркотиците – там пък, смях. Няма повече задържани неща и повече задържани вещества и няма повече добри операции на Министерството на вътрешните работи поне през последните 10 години, които аз помня. Няма, като резултати. И накрая, за Пловдив, мисля, че стана дума. Ама те, сред хората, с които заедно внасяте вота, има хора, които могат поне на ухо да Ви разкажат истината и за заводите, и за цигарите, и за времето преди снимката с кученцата. Защото има и такова време, има и такива снимки. Ама не се закачайте сега, в крайна сметка има неща, които знаем повече от Вас. Защото имаше там една точка и за Академията на МВР. Първи факултет на Академията на МВР от онова време, когато аз го завърших преди мнооого години, знае как да си върши работата. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#213 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Манев. Господин Стоянов, заповядайте за изказване. Следващото записано изказване е на господин Драгомир Петров.

#214 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми министри, уважаеми колеги! Днес дебати по вот на недоверие – едно дългоочаквано събитие, всичко се чакаше, все едно чакахме нещо невиждано и нечувано. За съжаление обаче, с тези смешни мотиви към вота от най-силното оръжие на опозицията той се превърна в една детска играчка. Аз също искам да се спра на обстоятелството кой от кого потърси помощ, съдействие, подписи, за да бъде внесен този вот. Един от двамата души, част от екипажа на гумената лодка, която безславно акостира на плажа в „Росенец“, пред сараите на Доган, с когото той щеше да води битка. Същият този помощник- капитан в момента иска съдействие от остатъците на Доган в парламента, заради които той лично се търкаляше по прахоляците в парк „Росенец“, заголил задните си части. (Шум, реплики, смях.) Отделно от което, съдействие искат хора, които са провъзгласили себе си за борци срещу корупцията, независимо че някои от тях са с повдигнати обвинения – било то за корупционни престъпления или престъпления по служба. Тези същите искат съдействие от човек с тежки обвинения за корупция, лобизъм, който умело се крие зад своя депутатски имунитет. Лицемерие! Също искам да допълня и господин Балабанов. Който е чел мотивите към вота, вероятно следва да е забелязал, че вместо на доказани факти и обстоятелства те са базирани само и единствено на фрази, като: в медийното пространство, според публична информация, сериозни съмнения, вероятно, въпреки медийни разследвания, според някои източници, по неофициална информация, според публикация, налице са слуховете за еди-си какво и подобни смехотворни твърдения. Тоест мотивите в този настоящ вот са на принципа една жена каза. Тук е мястото да обясним обаче как се случва всичко това и се създава напрежение по някаква тема, която се вдига високо. Излиза обикновено един от най-често критикуващите – господин Мирчев, в някое удобно предаване и там изръсва уж, че имал информация от някакви приказни герои. На следващите дни тази информация се подхваща от няколко негови съпартийци, заглавията са огромни по сайтовете и те разчитат на принципа една лъжа, повторена сто пъти, следва да бъде истина. То не бяха списъци с кметове, които щяха да се арестуват, то не бяха служители на ДАНС, които трябваше да се уволняват, то не бяха архиви на Еврото, то не бяха координати на хора, които засекли обвиняеми лица, и така нататък. Много са нещата, но действително са жалки мотивите за този вот. Благодаря. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#216 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Уважаеми господа министри, вицепремиери, уважаеми колеги! Уважаеми господин Стоянов, набързичко, понеже накъсява времето и нямате много време – нужно е да изброите всички случаи. Нужно е, обаче никой не пита в тази зала какво се случва от този запис, който МЕЧ забиха, с неофициалния кеш, той корупция ли е, не е ли корупция? Кой осигури този неофициален кеш? Колко е голям той, от контрабанда или не е от контрабанда? Позвъняваха ли тогава на едни други бизнесмени да съберат още неофициален кеш, който беше там от бандата? Тук са се събрали само банда деребеи с баш главните деребеи, които искат да досмучат кръвчицата на българския народ. Довършете го, господин Стоянов. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#217 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Летифов. Има ли други реплики към изказването на господин Стоянов? Не виждам. Господин Стоянов, заповядайте за дуплика, ако имате желание.

#218 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател! Между другото, тук също е интересно съдействието, което се поиска от ПП-ДБ точно от господин Василев, който ги записа, който изнесе публично записите и благодарение може би на които те паднаха с няколко десетки, да не кажем по-големи цифри, хиляди. Там действително се говореше за кешове, там се говореше за ала-бала с президента, там се говореше за наше МВР и така нататък. Между другото, като споменаваме за МВР, имаше една тема, която дълго време беше в пространството, по отношение на това, че едва ли не аз съм правил чистка в МВР. Хубаво е обаче хората, които тиражираха тази версия, да попитат тогавашния министър- председател на републиката господин Денков какви съобщения ми пишеше на мен, а именно: „Подкрепям те за назначенията.“ (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“, шум, реплики.)

#220 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Госпожо Председател, има две розови хапчета на трибуната. Не е лошо собственикът да си ги вземе. Господин Стоянов, притеснен ми изглеждате, очите са Ви изпъкнали, напрегнат сте. Защо е това? (Шум и реплики.) Да не би защото все още в българските служби има достойни българи, които не служат на Делян Пеевски? Да не би защото има хора, за които собственото им достойнство, за които България е над това да бършат задника на корпулентния, който стои тук, който обяви, че е гарантът за това правителство? Да не би да има хора, които мислят за страната си и които не харесват това, което се случва? Днес има няколко уволнени в ДАНС, шефове на дирекции. Обявили сме ги преди малко. И това продължава. Споменахте „Росенец“. Знаете ли каква е приликата между 2020 г., когато беше „Росенец“, и днес?

#221 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало, от място

Че никой не Ви знаеше! (Смях.)

#222 · speech

Ивайло Мирчев

И в двата случая управлява Делян Пеевски. И тогава, и сега Делян Пеевски е този, който казва какъв е дневният ред на държавата. И тогава, и сега Делян Пеевски е този, който е поставил Бойко Борисов в ъгъла и му взима партията. И тогава, и сега Делян Пеевски е този, който унижава и депутати от ГЕРБ, и депутати от „Ново начало“. И тогава, и сега Делян Пеевски е този, пред когото Вие прекланяте главица. Но трябва да знаете нещо друго – в България има достойни българи, които глава няма да преклонят. И ще Ви кажа нещо, на което очакваме все още отговор. Минаха седмици, обявихме, че главният секретар, сегашният, който е функция на Пеевски, се е виждал в ресторант „Проя“ в „Драгалевци“ неколкократно с един друг Ваш голям приятел – Светлозар Лазаров, без да му е работа, в рамките на шест месеца седем-осем пъти. Ако продължава главният секретар да мълчи, ще му кажем и на коя маса и в коя стаичка са били част от срещите. Обаче ако това беше в една нормална страна, да Ви кажа какво би станало. Журналистите щяха да са наобиколили ресторанта, да са разпитвали собственика, да са разпитвали сервитьорите вярно ли е това. Дали този, който координира службите на България, е възможно да бъде в един ресторант и да комуникира с консилиерите на Делян Пеевски конкретни случаи, които се разследват, конкретни неща, които се случват? Няма отговор на това. Защото всичките сте тази организирана престъпна – дори не е група, това е една жалка пасмина, която е като цирей на страната, като метастази сте обхванали всичко. Притискате хора с компромати. Там, където не става с компромати, става с пари. Там, където не става с пари, става с прокуратурата, с КПК. Жалки сте! Жалки сте! Уволнихте от КПК един нещастник, защото си мислехте, че се среща с мен. И това да Ви кажа. Жалки сте в поведението си, в действията си. Унижавате кметове да ги карате да влизат при Пеевски, на герба да се снимат с него, да не приличат на мъже, да не приличат на нищо. Това не е нашата България обаче. Нашата борба, и с този вот на недоверие ние искаме да покажем какво е нашата България, да покажем, че има алтернатива, че ние ще реализираме план за отпор и България може да бъде различна. А Вие ще останете същите жалко съществуващи пионки, които просто ще бъдат заменени в следващия или по-следващия парламент. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики.)

#223 · speech

Председател Николета Кузманова

Нямаме в рамките на каква… Господин Мирчев направи лично обяснение във връзка с Вашето изказване. Господин Стоянов, Вие искате… (Реплики.) Процедура. Господин Анастасов, изказване.

#224 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата ми е към Вас по начина на водене. Моля Ви, правете забележка на хора като преждеговорившия – един от основните в тази държава, който почти ежедневно внушава неистини. И той е на принципа една лъжа, казана сто пъти, да я приемем за истина. Аз не знам кой къде е бил притиснат, в кой ъгъл и така нататък, кой на коя маса се срещал с приятели, с хора. Да, аз съм работил 25 години в МВР. И мога да Ви изброя всичките главни секретари, които познавам, които и в момента виждам, и няма нищо нередно в това. Предполагам, че господин Рашков също познава тези хора и аз не виждам какъв е проблемът понякога да се вижда. Какъв е проблемът? Аз мога да Ви изброя, че се познаваме с абсолютно всички. Това е абсолютно нормално, ние работим в една система – Вие разбирате ли го това, или не – 25 години! А това кога Вие станахте известен, мисля, че всички го видяха. Точно тогава, когато се борихте в парк „Росенец“, но поне да си бяхте вдигнали гащите! (Ръкопляскания и възгласи от „ДПС – Ново начало“: „Ааа!“)

#225 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Стоянов. Следващата заявка за изказване е на господин Драгомир Петров, а след него на господин Балачев.

#226 · speech

Драгомир Петров

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Господа министри! Искам да се обърна към вносителите на този вот. Уважаеми обединени опозиционери, революционери, бивши милиционери и настоящи лицемери! (Смях.) Аз имам един въпрос към Вас: какво означава завладяна държава? (Реплики.) Да, да! Кога една държава е завладяна? Когато Кирил Петков подава невярна декларация и крие двойно гражданство само и само да стане министър? Това завладяна държава ли е? Когато Лена Бориславова фалшифицира подписи на членове на сдружение „Корал“, за да може нейният, да го наречем приближен, да стане министър, това завладяване на държава ли е? Когато същият Кирил Петков дава на същата Лена Бориславова 14 хил. лв. на месец за адвокатски услуги на базата на парапетни такива, това завладяна държава ли е?

#228 · speech

Драгомир Петров

Когато един министър-председател заплашва свой министър, за да сключи договор с приближени фирми за 600 милиона, за да напълни касичката на партията си, това завладяна държава ли е? Когато правиш ала-бала с президента, за да си вдигнеш изборните резултати, това завладяна държава ли е? Когато заместник-министърът на електронното управление нерегламентирано снима тайни кодове на машините за гласуване, това завладяна държава ли е? Когато предлагаш на разследващ журналист да стане министър и да закрие сайта си, защото не ти харесва какво разследва за теб, това завладяна държава ли е? Ще се радвам Иво Мирчев, който си търкаляше касичката, която се подаваше от дънките му на плажа в „Росенец“, да излезе и да ми отговори: това завладяна държава ли е? (Смях.) Ще се радвам и Лена Борислава, която си пълнеше, или ѝ пълнеха, касичката, да излезе да ми отговори завладяване на държавата ли е да изнесеш документ с гриф „строго секретно“, да драскаш с химикал по него насоки как да бъде употребен от приближен журналист? Жалко, че го няма тук Христо Иванов, на когото му пълниха касичката с мазно турско кафе, да ми отговори завладяване на държавата ли е да промениш Конституцията както на теб ти е удобно, поставяйки цяла държава в ступор от некадърните предложения? Петият вот на недоверие е под мотото: „Ако завладяваме ние държавата, това е демократичен път за България, но ако не я завладяваме, е много лошо“, и затова сега страдате, че не Ви пълнят касичките и във финансово, и в библейско отношение. А по отношение на касичката на Асен Василев много може да се говори. (Смях.) Само ще кажа, че тя е бездънна. (Смях.) Там няма пълнене нито във финансово, нито в никакво друго отношение. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#229 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Петров. Има ли реплики към изказването на господин Петров? Не виждам. Следващата заявка за изказване е на господин Балачев. А къде е господин Балачев? (Реплики.) Добре. А, ето го господин Балачев – заповядайте.

#230 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, господа министри! Винаги съм се старал да се изказвам професионално, когато съм излизал на тази трибуна. Днеска ще си позволя да говоря по-малко професионално и повече политически, тъй като цял ден слушам какво се случва в тази зала, и си задавам риторичния въпрос: всъщност беше ли необходим въобще този вот на недоверие? Ще започна моето изказване с един афоризъм – „Гледам и не вярвам на ушите си“. Защо мисля така? Беше ми интересно – рекламирания дълго време, от месец май, вот на недоверие, който доживяхме да внесат ПП и ДБ – те ни говориха колко ще бъде задълбочен, колко ще бъде всеобхватен, колко ще бъде аргументиран и така нататък, и така нататък, затова аз реших, след като получихме и беше внесен в канцеларията на Народното събрание, да видя всъщност кои са хората, които са толкова недоволни от управлението на правителството на господин Желязков, че са решили да търсят неговото отстраняване чрез вот на недоверие в двете направления, а именно „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“. И какво намерих за мое голямо учудване? Срещнах имена, много познати нам, на бивши министри, на бившия министър-председател, на хора, които за периода от 2021-а до 2025 г. направиха така, че сложиха един голям прът в развитието на българската държава, и ние 4 години търпим негативите от тяхното управление. Това са хората, които всъщност – една голяма част, прочетох в имената на тези, които са вносители на вотове на недоверие. Разбира се, това налага много въпроси, защото същото това правителство, същите тези хора, когато бяха на власт, се занимаваха не с това да мислят какво трябва да направим, за да може България да влезе в Шенген, България да влезе в еврозоната, да получи икономически растеж и така нататък в тези сложни вътрешни и международни времена, а се занимаваше с това да преследва лидерите на опозицията, да извършва незаконни арести, да предлага схеми за продажба на енергетиката и какво ли още не. Това са хората, които всъщност днес казват, че са най-праведните, и затова започнах с афоризма, че аз не вярвам вече на това, което виждам, очевидно трябва да не вярвам и на това, което чувам. Наред с това намерих имена, познати на мен лица, които според регистъра на прокуратурата са обвиняеми лица, тоест те са потенциални подсъдими за извършени от тях, и то, забележете, длъжностни престъпления. Отново тези лица са се подписали върху вот на недоверие за това, че виждате ли, правосъдната система и вътрешната сигурност на държавата не са сериозни. Ами няма да е сериозно, когато има такива хора, които вършат престъпления. Има някои, които вече напуснаха Народното събрание, но те също са обвиняеми. Има някои, които със страхопочитание чакат деня, в който ще бъдат призвани в Софийската градска прокуратура, за да им повдигнат обвинение. Така че и тях слагам към тези, които толкова много държат за българската държава и българския народ, че решиха да внесат този вот на недоверие. Не само това – виждам и други хора. Виждам хора, които съм виждал на снимки с разни контрабандисти. Виждал съм хора, които и сега седят сред нас в тази зала. Виждал съм хора, които патентоваха нова храна за кучета – именно европачка се казва новата храна, и какво ли не е още. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Затова се чудя откъде тази смелост те да вземат и да решат, че това правителство, което за толкова малко време направи толкова много не само в областта на вътрешния ред и сигурност, не че там няма какво да се желае, не че в нашата правосъдна система няма какво да се желае, ние никога не сме казвали, че сме съвършени. Напротив, винаги сме казвали, че трябва да вървим напред, но това става с ум, с разум, с консултации с колеги, които са в научната сфера, и така нататък. С тях ние ще направим нашето правосъдие и вътрешен ред такъв, какъвто всички бихме искали да го имаме. Използват се дребни детайли, дребни случки, за да може да се твърди, че виждате ли Вие, правосъдната система и МВР едва ли не са разбити, че там няма хора, че там не работят и така нататък. Нещо, което очевидно не е вярно. И правейки анализ на тези, които внесоха вота на недоверие, аз се сещам за един варненски диалект – във Варна на такива хора, които са нахални, безочливи, безпардонни, нагли, които на бялото казват черно, казваме тепегьози. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.) За тези, за които това е турцизъм, да, турцизъм е, но в нашия регион се използва изключително много. То не е обидна дума, това е просто характер на човек, който има тези характеристики, и аз ги намирам именно в тези хора, защото не може да си взел хонорар от 130 хил. лв. примерно и да дойдеш да развиваш тези от трибуната на това Народно събрание колко си честен и колко едва ли не без да е имало основание за това… Това е точно тепегьозлък във формата, в която трябва да се каже. Така че не съм очарован от тези, които внесоха този вот на недоверие, а както всички се убедихме днес, надявам се, че вече сме към края, нямат и сериозна аргументация за това. Ако тръгнем да правим този анализ на тези всички 80 листа, които са се постарали и както каза министър Георгиев, две трети от тях са преписани най-вече от Европейска комисия или от други документи, тоест плагиатстване наистина е налице, то трябва да кажем…

#233 · speech

Бранимир Балачев

Господин Пейков, това, че Вие сте невъзпитан, го знаем всички, така че няма да ни изненадате особено. Аз казвам, че когато взимаш нечие чуждо творение и кажеш, че е твое, е плагиатство. Ако Вие твърдите нещо друго, не е сега времето да го кажем. Та понеже списъкът е много дълъг, аз ще взема отношение само по един детайл. Това е детайл относно твърдението, че се саботира Европейската прокуратура, и ще го онагледя с един пример. Какво всъщност твърдят? Беше интересно да видя откъде черпят тази информация. Каква беше още по-голямата моя изненада, след като видях кои са вносителите, а именно, че това е прокурор Теодора Георгиева. Знаете ли, уважаеми колеги, коя е Теодора Георгиева? Не знаете най-вероятно – голяма част от Вас, които не сте в нашата система. Теодора Георгиева през 2021 г., въпреки че има други кандидатури, по времето, когато министър-председател е, щях да кажа „просто Киро“, извинявам се – Кирил Петков, тя изведнъж става фаворит и става европейски прокурор, не само европейски прокурор, защото там има една градация за моите колеги, които знаят какво представлява тя – тя е така нареченият български европейски прокурор в Люксембург, тоест важната фигура в това. Тоест тя още тогава, нали, се е афиширала като човек, който ще се бори с престъпленията с европейски средства, само че пропуска един нюанс, защото там изключителното условие да бъдеш такъв европейски прокурор е да не си политически зависим. Как обаче тя да не е политически зависима, когато нейният мъж в същото правителство на Кирил Петков е заместник-министър на външните работи?! (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“) Ето го конфликтът на интереси, обаче тя не споделя това нещо. Вместо да направи самоотвод, тя продължава да ръководи българската част на Европейската прокуратура и какво прави? Разбира се, че намира съучастници. Къде ги намира тия съучастници в тази си дейност? Разбира се, че в умно-красивите. И понеже Варна е известна с красивите си жени, намира свое, така, амплоа, да свършат нещо, да имитират някаква дейност, а истината е, че се целят, всъщност политически цели, а именно оклепване на управлението на ГЕРБ към него момент – бившия областен управител, бившия кмет и така нататък, образува се едно дело.

#235 · speech

Бранимир Балачев

Приключвам. Образува се едно дело, което, забележете, не е нито за корупция, нито за отклонени средства или нещо друго, а за това дали някога е имало рибарско пристанище там, или не, въпреки че обектът е бил направен. Това са – за това прокуратурата – Европейската, да си губи времето да води такива дела, а що се отнася до нейната компетенция, ще кажа на моите колеги, че четири пъти сме викани да бъдем привличани като обвиняеми заради това, защото тя не може да напише едно постановление за привличане, както е необходимо. И разбира се, това дело е обречено на провал. Така че това е пречката. Ако има някакви пречки в Европейската прокуратура, то е благодарение на дейността на Теодора Георгиева и съпричастните като госпожа Стела Николова, която, за съжаление, я няма в залата да се гордее със своя донос, който е направила срещу ръководството на Община Варна тогава.

#237 · speech

Бранимир Балачев

С това приключвам и ще кажа – днеска е един лош ден за българската демокрация. Загубихме един ден за законодателни промени, за което аз много съжалявам. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#238 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Балачев. Има ли реплики към изказването на господин Балачев? Господин Божанов, заповядайте за реплика.

#241 · speech

Реплика

Нямате време.

#242 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Имаме време, спокойно. Имаме време. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Имаме време, бе. Благодаря. Господин Балачев, Теодора Георгиева е избрана за български европейски прокурор по времето на кабинета Борисов и ние много се интересувахме защо Петьо Еврото е можел да кадрува по времето на кабинета Борисов. Попитахме министъра на правосъдието и той не ни предоставя информацията. Вие си говорите с другия министър, обаче благодаря.

#245 · speech

Председател Николета Кузманова

В момента сме в процедура по реплики към изказването на господин Балачев. Има ли втора реплика към изказването на господин Балачев? Не виждам. Господин Балачев, заповядайте за дуплика, ако желаете. Господин Балачев, желаете ли дуплика?

#246 · speech

Бранимир Балачев

ГЕРБ-СДС

Господин Божанов, изборът на европейски прокурор става по друг начин. Имало е три кандидатури. Направете справка за това. Едната кандидатура е оттеглена и вместо да бъде избрана другата, която е спечелила конкурса, назначават Теодора Георгиева. (Шум и реплики.)

#247 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Балачев. (Народният представител Стела Николова иска процедура по лично обяснение.) Господин Пейков също поиска лично обяснение. (Реплики.) Въпросът е, че господин Пейков също поиска лично обяснение. Заповядайте.

#248 · speech

Стела Николова

ПП-ДБ

Господин Балачев, ако за Вас законът е врата у пòле, за нас не е. Европейската прокуратура разследва този случай за карантината, защото там не е имало рибарско пристанище. А европейският проект, по който се прави реконструкция и рехабилитация на съществуващи рибарски пристанища, очевидно е в колизия с това, което е подадено като документация от Община Варна. И ако си говорим за завладяната държава, да кажа, че случаят с фекалната тръба, която четири години се влачи от варненската прокуратура, все не може да влезе в съдебната зала и господин Портних да отговаря за това, че осем месеца лъга варненци, че няма никакъв проблем, и кри за това, че фекални води се изливат във Варненското езеро и там беше допусната екологична катастрофа. И ако за Вас всичко това е окей, за нас не е. И затова говорим за завладяна държава, затова говорим за липса на правосъдие, затова говорим, че прокуратурата на България е просто обслужващ персонал на управляващите във Ваше лице. Благодаря.

#250 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Балачев, гьонсуратлък се нарича това и е безмерна наглост всичките тези приказки, дето ги изприказвахте, защото са лъжа след лъжа, след лъжа. Можете ли Вие да правите разлика между цитат и плагиатство? Естествено, че ще цитираме Европейската прокуратура, защото това, което пише по Ваш адрес, е безумно. Естествено, че ще я цитираме. Кого да цитираме? Вас ли да цитираме? (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Не Ви ли е срам да говорите такива работи? Просто човек трябва да може да различава черно от бяло, зелено от червено (нецензурен израз). Извинявайте, извинявайте. (Шум и реплики.) Има предел гьонсуратлъкът. И Вие на мен ще ми говорите за тепегьозлък – че в какво състояние е МВР не виждате ли, бе? Не виждате ли какво става в Русе? Не видяхте ли – лъжа след лъжа, след лъжа? (Шум и реплики.) Четири поредни лъжи и накрая сложиха 30 километра. Всичко! Всичко! Всичко от Вашите думи, господин Митов, първите, да, елате ми кажете, само че не от място.

#252 · speech

Манол Пейков

В момента аз говоря, Вие, ако обичате, като Ви дойде редът. Да, всичко беше лъжа. (Реплики от министър Даниел Митов.) Ами да, Вие ме репликирате и с Вас говоря.

#254 · speech

Манол Пейков

Как да не влизам в диалог, като министърът на вътрешните работи го стяга чепикът и той влиза в диалог с мене. Естествено, че ще му отговоря, защото съм любезен. Какво, да се правя, че го няма ли? Това е министърът на вътрешните работи и той ми казва, че всичко е наред. Видяхте ли какво става в Сандански? Не видяхте ли кадрите как се бият хора? Вижте какво става с... Говорите ми за ареста на Борисов. Вижте какво става с ареста във Варна на нашия кмет. Вижте какво става – начинът, по който той е задържан, е абсолютно незаконен. Състоянието на законността в България е безумно и е под всякаква критика! Оставка, господа! (Силен шум и реплики.)

#255 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Пейков. Молба, колеги, емоцията малко, ако може, да бъде обрана. Следващата заявка за изказване е на господин Анастасов. Заповядайте.

#256 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, преди да започна, не намирам в залата момчето с поръчката на Христо Иванов. На Николай Гигов секретарката търси тук Иво, как се казваше? Да, онзи същият, с фалшивите документи за детската градина, защо избяга от залата? Като ще водим вот на недоверие и ще водим дебат за него, хубаво е поне лидерите на някаква опозиция – ясно е, че другите отидоха да си изтеглят подписите, поне те да стоят в залата. Ставате съвсем за смях. Сега съвсем сериозно и съвсем по темата. Изключително много ми хареса този буламач, който сте написали в рамките на 80 страници. И призовавам поне един от вносителите да излезе и да си признае: аз го написах. Ето, след мен имате възможност за дуплика, за реплика – излезте и кажете: аз го написах. Защо? Че има плагиатство, има. Но това е по-малкият проблем. След малко ще Ви разкажа още по темата.

#258 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Господин Анастасов, ако може, в дупликата да кажете по някоя блага дума и за мракобесния комунистически министър, и за оня финансов министър контрабандист, със зъркелите. За тях по една блага дума да кажете. Благодаря.

#259 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Байрам. Само секунда, господин Анастасов, да видим дали и други реплики има към Вашето изказване. Има ли други реплики към изказването на господин Анастасов? Не виждам. Заповядайте за дуплика.

#260 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. А сега ще Ви дам примери защо тук не са използвани цитати – в този фундаментален труд, на който никой не иска вече да си признае авторството. Глава шеста започва със следния цитат за завладяната държава: „Нобеловите лауреати Аджемоглу, Джонсън и Робинсън в тяхната книга успешно защитават тезата – малко прескачам своите трудове, и разглеждат темата за завладяната държава като причина за провалите на множество държави.“ Сега, колеги, само да Ви кажа, че авторите нито в книгата, нито в един техен труд не използват израза „завладяната държава“. В нито един! Хубаво е да я прочетете тая книга, преди да я цитирате, както и трудовете. Но по-интересното е откъде идва изразът за завладяната държава, малко да Ви светна тук, основните вносители. За пръв път е използван в доклада на Световната банка и там се появява за пръв път и България. Той е от септември 2000 г., казва се Seas the State, Seas the Day – „Завладяната държава, корупцията и влияние в преход“. Там България е подредена сред държавите с най-висок риск от завладяна държава. Проучването е правено чрез фирми, колеги, и вижте какво се казва: има огромна разлика между държавите с ниска и с висока степен на завладяване на държавата. В групата с висок риск са Азербайджан, България, Грузия, Киргизстан, Молдова, Русия и Украйна – тогавашна, доминирана от Русия. Да Ви припомням ли тук на ПП-ДБ и на ДСБ кой управлява държавата със 138 народни представители през септември месец 2000 г.? Спомняте ли си? Този, с когото сега се събирате, за да излъчвате президент, а тук в залата имаме честта да има и шеф на службите от това време. Той сигурно може да ни разкаже защо тогава заемаме това място в тези хубави класации и ние сме на първо място. Но да не пропуснем и ПП. Говорейки за корупция, ето, правя Ви пак още едно коректно цитиране: Полиси бриф № 144 от април 2024 г. на Центъра за изследване на демокрацията. Тук пак се появявате Вие: завладяната държава в търсене на антикорупционните резултати. И какво се казва? През 2023 г., Денков: „2023 г. административната корупция в България достига трети връх за последните две десетилетия, като 30% от гражданите и една четвърт от компаниите имат засилен корупционен натиск и повишено лично участие в корупцията. Липсата на резултати в редица знакови случаи на завладяване на държавата става още по-тревожна на фона на новите данни за търговия с криминално и политическо влияние.“ Говори се за Вас, нали така? Вие бяхте премиер тогава. Сега може да сте при Радев всеки ден, ама тогава Вие бяхте премиер, само да Ви припомня. И още две. Податливост на корупция – 53%, рекорд за 35 години, по време на Вашето управление, както и антикорупционният песимизъм сред хората, тоест чувството за безсилие у гражданите, че държавата може да направи нещо, стигат рекордните 67%. Това са Вашите резултати, скъпи борци с корупцията – и завладяната държава, и корупцията са използвани само във връзка с Вас. За разлика от Вас никъде не се появява тук името на Пеевски, докато Вие сте упоменати, но във Вашия пасквил, на който пак призовавам авторите да излязат и да кажат: аз го написах, Вие сте упоменали лидера на „ДПС – Ново начало“ 112 пъти. Симптоматично! Съветвам Ви, ако не сте запознати с услугите, които се предлагат, да наберете този номер и да си изберете кое от трите работи ще Ви помогне на Вас най-много. Очевидно имате нужда. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#261 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Анастасов. (Народният представител Николай Денков иска процедура за лично обяснение.) За изказване? Това беше дуплика на господин Анастасов. Изказване ли искате, господин Денков? (Реплики.) Не Ви разбрах. Каква процедура искате? Заповядайте за лично обяснение. (Шум и реплики.)

#262 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Господин Анастасов, когато казвате моето име, знаете, че ще отговоря в лично обяснение. В лично обяснение, нека да припомня, че това е периодът, заради който беше махнато наблюдението върху правосъдието в България, което преди това беше наложено, когато управляваше ГЕРБ. Така че, когато оглеждаме фактите, трябва да огледаме всички факти. Също така това е периодът, в който България се вдигна нагоре и по отношение на свободата на медиите. Това е периодът, в който България беше приета в Шенген и почна процедура за приемане в еврозоната точно защото имаше повече доверие в правосъдната система. А това, че сте извадили от Ваша присъдружна организация, която на национално ниво си прави каквото си иска, не може да се сравнява с това, което правят международните организации като сравнение за България. Така че ще Ви покажа данните, ще Ви ги покажа писмено и ще видите тогава, че лъжата от една придворна, прислужна организация няма да Ви помогне да спасите провала, който всъщност през цялото време Вие сте нанесли на правосъдието в България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#263 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Денков. (Реплики.) Лично обяснение на лично обяснение?! Нямахте право, господин Денков – направих го в нарушение на Правилника и сега ще трябва да си понеса последствията.

#264 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало, от място

Той не оспори нищо, той благодари за номинацията.

#265 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Просто невероятно как обявихте Световната банка и Центъра за изследване на демокрацията за присъдружни организации на „ДПС – Ново начало“. Благодаря Ви, Вашите присъдружни организации се наричат ВЪЗРАЖДАНЕ и президент Радев – да Ви е ясно само. За Световната банка благодаря. Колкото до другото, много Ви е неприятно сега, излизайки и споменавайки Пеевски, Пеевски, да си припомните как, когато господин Пеевски излизаше до тоалетната да преговаря със синдикатите, Вие притеснен му пишехте да се върне: „На кого ни оставяш?“ Спомняте ли си ги тези есемеси? Или пак ще твърдите, че му нямате телефона? Как Ви пазеше?!

#267 · speech

Станислав Анастасов

Няма лъжа, имаше седем-осем души свидетели. (Шум и реплики.) Както и на Мирчев, който идваше за подпис в кабинета на Пеевски на различни работи – и Вие ли сте забравили? Амнезията никак не Ви обслужва. Вие се появявате във всички доклади и за завладяна държава, и за корупция. И Вие там сте топ! Топ, топ, топ! За съжаление, България носи един имидж от Вас, който ще трябва доста време и на това правителство да може да го заличи и отново да има добро име в света, а не това, което Вие оставихте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.)

#268 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Анастасов. Достатъчно нарушения на Правилника допуснах, все в някакъв момент трябва да се спре. Има ли, колеги, други желаещи да се изкажат по внесения проект за вот на недоверие? Господин Добрев, заповядайте за изказване.

#269 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми колеги, министърът на правосъдието, ако иска, после да вземе отношение, да развие една теза. Моето изказване е в друга посока. Смятах и аз да бъда критичен към опозицията, но ми стана жал за тях. Става така, че всеки вот на недоверие цели да свали кабинета, а днешният вот на недоверие единственото, което постигна, е да свали опозицията, защото аз по-слаб дебат по вот на недоверие досега не съм чувал. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) По-слаб не съм чувал. И с леко неудобство ще Ви споделя, че аз съм народен представител от 2009 г. През всичките тези парламенти, тоест имам опит и съм чувал десетки вотове на недоверие, по-слаб от този няма. Това е първият вот на недоверие, в който председателят на една от партиите дори не взе отношение по него. Според мен, защото го беше срам от всичко казано от неговите колеги, а казаното от неговите колеги бяха, общо взето, градски легенди. Градски легенди, които… Излизаха тук един след друг различни хора от „Демократична България“ и с почти напевен тон ги повтаряха – неща, които ние сме чували вече в 10 – 15 години, между другото, които почнаха от Корнелия Нинова, която вече я няма тук. Тя първа каза, че държавата е завладяна, превзета и така нататък, тоест колегите от „Демократична България“ не можаха да си намерят своя теза, повтарят тезата на Корнелия Нинова, която дори вече не е в тази зала. С напевния тон, колеги, с който повтаряте тази тема, градските легенди, които споделяте в залата и в обществото, по медиите, са напът да се превърнат в стари градски шлагери. Казвам Ви го съвсем сериозно. Всичко, което говорите, е напът да се превърне в стари градски шлагери и това е изключително жалко. Искам да Ви кажа, че има поне три причини да не правите повече така. Не внасяйте повече вотове на недоверие, казвам Ви го съвсем чистосърдечно. Първата причина е, че колегите Ви разбиха. Аз просто тук стоях и ми беше неудобно дори да се смея, защото всичко, което казаха, бе толкова вярно и толкова съкрушително за Вас, че ми бе неудобно. И колегата Драгомир Стойнев, който направи блестящо изказване. Поздравявам Ви, господин Стойнев. Това е едно от най-добрите изказвания, които съм чувал. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И колежката Павела Митова, и колегата Хамид Хамид, да не ги изброявам всички, просто един от тези говорители беше достатъчен, за да обори всичките Ви тези и да покаже цялата несъстоятелност на Вашия вот на недоверие. Любимото Ви упражнение е да сочите с пръст. Това го видяхме и днес. Говорители от „Демократична България“ излизат и сочат с пръст от трибуната към залата към определени народни представители, към определени министри. Колеги, соченето с пръст, първо, е невъзпитано. Няма да казвам имената на тези колеги, за да не ги обиждам. Първо, е невъзпитано, второ, е от едни отминали времена, преди 1989 г. Соченето с пръст е обидно, неприлично и е от други времена, не го правете. Колегата Асен Василев не се изказва, него имах предвид, като казах един от председателите. Има розови хапчета, господин Василев, може да излезете след малко и да ги вземете – не се изказа от залата, но в същото време се изказва пред медиите. И забелязвам, че от няколко дни господин Василев има нов фетиш. Новият фетиш на господин Василев се казва Владимир Димитров. Това е областният управител на Разград. Областният управител на Разград, колеги, бил доказателство за това, че Пеевски управлявал кабинета. Това са думите. Сега, вероятно не го цитирам точно, но това е тезата на господин Василев. И тук искам да Ви обърна внимание, че областният управител на Разград, същият този Владимир Димитров, е назначен с Решение на Министерския съвет № 523 от 2023 г. от господин Денков. (Смях от ГЕРБ-СДС.) 2023 г. от господин Денков! И забележете, дори не е назначен на присъствено заседание, а е назначен на неприсъствено, тоест толкова са бързали поради някаква причина да го назначат, че са изпратили една кола, която да обиколи от министър на министър целия Министерски съвет, цяла София да обикаля цял ден една кола с папката, за да се подпишат всички министри в неприсъствено заседание, защото е много спешно. И забележете и нещо друго – подписът на самия господин Асен Василев седи под назначението на Владимир Димитров. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) На областния управител на Разград, който бил доказателство, че кабинетът е на Пеевски. Ами, господин Василев, то Вие сте се подписали, Вие сте го назначили този областен управител. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Той е с Вашия подпис. Така че, колеги, за Ваше добро, не внасяйте повече вот на недоверие. Първо, се излагате, второ, колегите Ви съсипват тук от тази трибуна, и трето, обезличихте ги тези вотове на недоверие. Аз съжалявам и медиите, и журналистите, защото аз не знам те какъв синхрон ще извадят довечера за телевизиите. То нищо съществено не се случи днес в тази зала освен нецензурните думи, псувните от страна на „Продължаваме Промяната“, които според мен ще Ви карат да се срамувате и Вие, и Вашите колеги, като четете стенограмите впоследствие. Нали знаете, колеги, че като псувате от тази трибуна, използвате нецензурни думи, това се записва в стенограмата. Стенограмата не слага звездички. Това не е телевизията, в която слагат звездички, за да не се видят нецензурните думи или псувните. Вашите наследници, вашите внуци ще четат глупостите, които сте говорили тук от тази трибуна. Благодаря Ви. Не се излагайте повече, за последен път.

#270 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Добрев. Има ли реплики към изказването на господин Добрев от народните представители? Не виждам. Министър Митов, искате изказване? Заповядайте.

#271 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги, господин Вицепремиер, уважаеми господа министри! Исках да започна с друго, обаче само ще си припомня едни времена, аз помня времената, в които не от тази трибуна, а от друга трибуна, старата сграда на Народното събрание, се изказваха хора като Стефан Савов, Светослав Лучников, Йордан Соколов, Иван Костов, Екатерина Михайлова. Дебатът беше много различен. Не си позволяваха епитети едни към други, не си позволяваха да си лепят клевети, проверяваха си фактите и знаеха, че има някаква обща държавност, която трябваше да се пази. Мина време и тези, които имат претенциите да бъдат някакво продължение на ония партии, той господин Цонев им го каза в началото, в момента са се превърнали в нещо, което не е за гледане, нито пък е за слушане. Днес парламентът трябваше да упражни, и утре, най-силния инструмент на опозицията, а това е вотът на недоверие. Конституцията в това отношение е пределно ясна и дори псевдоюристите със съмнителни дипломи от Харвард би трябвало да разбират това, което казва Конституцията, а именно, че вотът трябва да бъде мотивиран иск, тоест факти, доказателства, експертни анализи. А какво получаваме – някаква попара, съчинение, което прилича повече на публикация във Фейсбук група с тролски постове, отколкото на юридически издържан документ. Компилации от слухове, клевети, клюки, доноси, измислици, манипулации, спекулации, внушения, някакви нелепи причинно-следствени връзки, анонимни източници, копи-пейст от стари мотиви, поднесени като доказателства в кавички. Очевидно това правителство на всичкото отгоре трябва да се обяснява и за казуси от минали мандати. Вие нямате срам дори да се занимавате с това, поне да не признаете, че това е някакъв казус от минал мандат, и от минали години, като случая във Велинград – прословутите рога и копита. Това е казус отпреди 10 години, но тук сега ни занимавате с това, вкарали сте си го и в мотивите. Изобщо как не Ви е срам да лепите на някакво правителство казус отпреди 10 години? Вие какво направихте? Този казус е бил и при Вас. Вие нещо свършихте ли по въпроса? Нещо да сте свършили? Нищо! Аз поне нещо направих по темата. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин – не помня името, какъв беше, не знам дали сме били за...

#272 · speech

Председател Николета Кузманова

Само молбата ми е да не влизате в диалогов режим. Аз не мога да бъда спокоен, когато гледам простотии и свинщини. Ето това да Ви кажа. Това не мога да го търпя и Ви го казах и в самото начало. И това не са ругатните, които ползвате Вие, апропо. Случката с ГДБОП в Пловдив – същата история, случай от миналата година. Тревожността на проверяваната от Европрокуратурата – европрокурор Теодора Георгиева, също е казус отпреди година. Защо едно правителство на осем месеца трябва да отговаря на казуси, които изобщо не са в неговия мандат? Вотът на недоверие по дефиниция би трябвало да бъде един от най-силните инструменти в парламентарната демокрация. Той е своеобразен авариен бутон, средство, чрез което Народното събрание може да прекрати мандата на изпълнителната власт, когато последната изгуби доверието на мнозинството от представителите на народа. Затова вотът на недоверие е натоварен с особена тежест. Той не е просто сигнал за критика, а институционален механизъм за смяна на властта. Но именно заради тази тежест прекомерното механично или тактическо използване на вота на недоверие девалвира смисъла. Когато опозицията внася вотове без реална перспектива да събере нужното мнозинство, без ясно изразена алтернатива или управленска визия, инструментът се превръща в ритуална обреченост. И вместо да показва сила и готовност за управление, вотът започва да изглежда като акт на безсилие, като публична демонстрация на липса на политическа тежест. В такъв случай вотът не се възприема от обществото като сигнал за сериозна криза на властта, а като част от шумовия фон на политическите битки. Той се редуцира до празно говорене, поредица от обвинения, риторически преувеличения, които губят въздействие, защото избирателят вижда, че няма очакване за реален резултат, и последицата е двойна. От една страна, отслабва авторитетът на самия инструмент, а от друга, се ерозира доверието в опозицията като изобщо възможна алтернатива, и ако всеки вот е последен в кавички, то никой не е решаващ и обществото започва да спира да вярва в неговата сила. Така един по същество важен демократичен механизъм може да се обезцени и да се превърне в част от политическа рутина, вместо да бъде извънредно действие, което сигнализира за истинска управленска криза. И да преминем на казусите. Първо, по случая в Русе. Той е изключително показателен за начина, по който се създават и раздуват фалшиви версии. Нито едно изречение от официалния брифинг в Русе на 4 септември не беше невярно или подвеждащо. Какво е казано на тази пресконференция? Първо съм казал, че полицаят е лицето на държавността и че посегателство срещу полицая е посегателство срещу държавата. Това е истина, валидна във всяка една демократична държава във всеки един момент. И днес да Ви го кажа, и без да има инцидент, пак ще е вярно. Второ, казал съм, че старши комисар Кожухаров в нощта на инцидента е изпълнявал служебния си дълг – както всеки полицай, се е опитал да предотврати асоциално поведение. Това са ми думите. В резултат на което е пострадал и се намира в русенската болница с тежки травми. Тук лъжа има ли? Има ли лъжа тук? Лъжа ли е това, че директорът на ОДМВР – Русе, е с разкъсан бъбрек, счупено ребро, хематом в бъбрека и е изгубил над литър и половина кръв? Това ли е лъжа? Правилно Ви го каза Слави Трифонов, като Ви попита сам ли си е разкъсал бъбрека? (Реплики от народния представител Манол Пейков.) И трето, опитал съм се да насоча политическото внимание...

#273 · speech

Председател Николета Кузманова

Извинете. Само за секунда, министър Митов. Господин Пейков, много Ви моля, без такива подвиквания от място. Извинете, министър Митов.

#274 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви, госпожо Председател. И трето, опитал съм се да насоча политическото внимание към причините, които водят до подобно асоциално поведение, до агресия и опити за саморазправа. И това е задачата ми като политик. Министърът не е фигура, която само констатира инциденти, а трябва да насочва вниманието на обществото, включително и на опозицията, към проблеми, които рушат тъканта на обществото. Посочих, че разрушителното говорене, непрекъснатото повтаряне на мантри от типа завладяна държава, мека диктатура, разрушени институции, създава среда, в която някои граждани се самоубеждават, че могат да прекрачват правилата на общо живеене и да не се съобразяват нито с институции, нито с околните. Това ли толкова Ви възпали? В това ли се разпознахте? Заради това ли не влязохте в цивилизован политически дебат, а организирахте очерняща кампания, кампания, с която на практика потвърдихте казаното на тази пресконференция в Русе? Защото с нито една от констатациите си и изложените факти не съм излъгал. И всеки път, когато Ви се зададе въпрос, включително и преди малко, с какво е излъгал министърът, къде е лъжата, следва или мрънкане, или някакъв епизод на агресивни вербални изблици като на господин Пейков преди малко. (Реплика.) Да, да. След тази пресконференция единственото нещо, което правехте, беше да обяснявате, че някой бил излъгал, но така и не назовахте нито една лъжа. Единственият Ви проблем беше, че министърът бил политизирал инцидента. Всъщност това Ви заболя. След тази официална пресконференция не е излизала никаква друга официална информация от МВР, защото се води досъдебно производство. Казаното тогава беше единствената официална информация, излязла от МВР. Всички твърдения, че МВР е излизало с различни версии, не отговарят на истината. Това са фактите. Аз съм наясно, че Ви трябваше и още нещо. Трябваше Ви някакъв катализатор, който да изостри говоренето Ви преди този нелеп вот на недоверие, на който едва сглобихте мотиви с ChatGPT. А цялата истина, с всичките ѝ детайли, ще стане ясна в съдебния процес, който вече тече. И достатъчно показателно е, че четиримата въвлечени в този инцидент са оставени от съда под арест или надзор, макар и домашен, предвид възрастта им. В публичното пространство се появиха алтернативни неистини, версии, които нямат нищо общо с реалността и с МВР, но бяха удобно разпространени през анонимни проксистраници. Тези страници, свързани с политическите среди на вносителите на този вот, се опитаха да превърнат лъжи и манипулации в официална информация, приписвайки я на МВР. Алгоритъмът на манипулации по случая в Русе е почти идентичен със случилото се няколко месеца по-рано в Хасково. Там сценарият беше още по-брутален – една човешка трагедия, убийството на младо момиче, бе използвана за подгряване на улични страсти. Кой нормален човек би спекулирал изобщо с такъв случай, се питах, и въпреки това в социалните мрежи започнаха да се разпространяват абсурдни конспирации за списъци с ученички в „тъмната мрежа“, за пребивани и горени с фасове от полицията непълнолетни и отново обвинения, че МВР уж криело някаква информация. И това изобщо не е случайно. Това е класически инструмент за всяване на паника, за разклащане на доверието в държавата, за внушаване на чувство на страх и безпомощност. И неслучайно тези фалшиви теории тръгнаха именно от страници, които обичайно разпространяват кремълска пропаганда. А кой подхвана и усили този наратив? И не кой да е, а знакови представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и „Продължаваме Промяната“. Две партии, които уж са на противоположни полюси, но в онзи момент запяха в един глас и бяха заедно на площада в Хасково. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) А когато фактите не им изнасят, когато реалността не обслужва тяхната версия, просто предпочитат да я игнорират. Разрушителната руска дезинформационна хибридна заплаха работи като добре координирана операционна кампания срещу демократичните общества. Генерира и разпространява разделящи наративи, експлоатира социални платформи, насочва послания към уязвими аудитории и легитимира фалшиви експерти в кавички и сайтове. Всичко с една цел – да поляризира обществата и да ерозира доверието в публичните институции, съдебните системи и пазарните механизми. Резултатът е тиха, но системна деградация на обществото. Гражданите се съмняват в прозрачността на институциите, губят доверие в медиите и стават по-податливи на манипулация, което отслабва устойчивостта на демокрацията. Това не е хаотична кампания, а стратегически вложен ресурс в когнитивна битка за влияние. И тук да си зададем въпроса: каква е целта на всичко това? Отговорът е очевиден. Целта е да се внуши, че институциите са безсилни, да се подкопае чувството за сигурност, да се наложи усещането за някакъв системен провал, и когато обществото повярва, че държавата не функционира, на сцената се вдига твърдият юмрук. Част от опозицията го познавате добре, а някои от Вас коленичиха пред него. Точно това се случи и в обсъжданите казуси. Кой спечели от разклащането на доверието, кой трупа политически дивиденти върху страха и несигурността? Само враговете на европейската и евро-атлантическата принадлежност на България. А вносителите на този вот, които лицемерно се обявяват за борци срещу дезинформацията, днес сами са нейни проводници. Вие от ПП-ДБ се превърнахте в техни съучастници. (Реплики.) И нека си го кажем директно: този вот няма нищо общо с пожарната, с пътната безопасност, със спирането на контрабандата или с Русе. Има един-единствен първоизточник – неудовлетворението Ви, че не успяхте да овладеете МВР. Вие твърдите, че сме се провалили в кадровата политика. И какво ни поднасяте в този пасквил, наречен вот? Списък от измислени връзки, като този познавал онзи, онзи бил чул за трети, който бил свързан с Пеевски, Таки, Маки, Петлешков. Логиката, която предлагате, е толкова абстрактна, толкова абстрактна, че ще излезе, че щом Ивайло Мирчев има Windows на лаптопа си, той е съдружник на Бил Гейтс и акционер в Мicrosoft. Такава е логика. (Частични ръкопляскания.) Стигнахте дотам да призовавате медиите да обикалят по кръчмите, за да потвърдят фантазиите Ви. И вместо да папагалничите версии, които някой Ви е подхвърлил подлъгващо, трябваше да се уверите, че е необходимо преди това да проверите достоверността на изявленията си. Но хайде да говорим за завладяната държава и за кадрите на Вашето управление. Не сте ли Вие тези, които по времето на сглобката се опитахте да направите собствено Гестапо в МВР, което да шпионира Вашия министър? Вашият премиер Николай Денков назначи шофьора на Кирил Петков за заместник-министър в МВР. Така ли беше? (Шум и реплики.) По какви заслуги, с каква професионална експертиза? Истината стана ясна малко по-късно, когато той беше предложен като номинация да оглави изборния щаб в МВР. Щаба за изборите! (Реплики.) Да. Позиция, която винаги се е заемала от най-висшата професионална длъжност в МВР – главния секретар на Министерството. Ето това беше опитът да се правят избори с наше МВР. Да си припомним думите и на Асен Василев, записани и изтекли от собствения Ви партньор днес Радостин Василев. „Поне ще правим избори с наше МВР“, казва Асен Василев. „Службите са наши – ДАНС, главен секретар на МВР, ДАР, НСО, ДАТО. Военно не знам дали ще го пипаме. Това са наши хора“, казва Асен Василев. А в мотивите Вие твърдите, че службите за сигурност се използват срещу политически опоненти. Кога МВР от началото на мандата на това правителство е използвано за елиминиране на политически опоненти само ми кажете? Още при встъпването си в това министерство заявих, че МВР няма да се използва за политически цели. Не бяхте ли Вие тези, които искахте да подчините Службите? Не бяхте ли Вие тези, които арестувахте незаконно политическите си опоненти, лидера на опозицията и влязохте с този позорен факт в доклада на Държавния департамент на Съединените щати? Не бяхте ли Вие, които се занимавахте с тормоз на активисти по места? Правехте избори с Ваше МВР и резултатът беше пробита граница и няма три кг кокаин, заловени от същото това МВР за една година. Господин Радостин Василев, като съвносител на този вот: вярно ли е това, или не е вярно, което се чува да казва Асен Василев в записа, който пуснахте? Службите са наши, казва той. Това ли беше великият план на ПП? Ето защо МВР Ви е трън в очите – защото така и не успяхте да го подчините. Сега към фактите. МВР през последните осем месеца работи на пълни обороти и с добра координация както между всички служби и дирекции, така и с останалите правоохранителни институции и международни партньори. Всичко, което ще Ви кажа, не означава, че в МВР няма проблеми. Не означава, че не си виждаме кривиците и не предприемаме своевременни мерки. Няма да твърдя, че всичко е наред, но и в никакъв случай внушенията, които обиждат работата и обезценяват рисковия труд на служителите, няма да ги приема. Първо, пожарната система била в колапс, твърдите Вие. Това е и една от най-големите лъжи във Вашия скалъпен пасквил. Само през юли и август българските пожарникари ликвидираха близо 10 000 пожара, средно по над 1000 на седмица. В гасенето им участваха над 5000 огнеборци от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. 2025 г. е призната за най-тежката година за Европа по отношение на пожарите по данни на Европейската информационна система за горски пожари, която вече 22 години събира статистика. В същото време председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи именно българските огнеборци като пример за професионализъм и смелост. Това ли наричате колапс? Активирахме Европейския механизъм за гражданска защита. Получихме техника и самолети, а паралелно изпратихме нашия модул да помага в Гърция и Северна Македония. През 2025 г. доставихме нови високопроходими пикапи, системи за високо налягане, хиляди комплекти защитно облекло и дронове. Това ли е колапс? Тук искам да изкажа специалната си благодарност и на служителите на Министерството на отбраната, на служителите на горските стопанства и на всички доброволци, благодарение на които бяха спасени десетки села и стотици човешки животи и домове. Второ, един от основните приоритети на това правителство е опазването на българо-турската граница, която е и външна граница на Европейския съюз. Между 2021 и 2023 г. не само България, но и цяла Европа усещаше, че нелегалната миграция, минаваща през страната ни, е извън всякакъв контрол. Това е и основната причина, поради която България не само не влизаше в Шенген, но дори бяха отменени партньорските проверки и бяха преустановени разговорите по този въпрос. Това бяха години, в които опитите за нелегално преминаване на българо-турската граница достигаха 1500 само в рамките на едно денонощие. Именно в този период имаше ежедневни инциденти, катастрофи, а нелегалните мигранти бяха навсякъде по пътищата, в градовете и в цялата страна. Искам да припомня, че тогава ситуацията беше дотолкова без контрол, че МВР даде и жертви. Само в рамките на една година загинаха шест полицейски служители в резултат на лошо управление и координация по време на Ваше управление. От началото на 2025 г. имаме драстично намаление на мигрантския натиск с нови 70%. Спрямо миналата година и за първите осем месеца опитите за преминаване на границата са сериозно намалели. Само за сравнение да си представите – за осемте месеца на тази година броят на опитите за незаконно преминаване на границата е равен на тези от една-единствена седмица през месец август 23-та година. Може би не сте проследили, но лично министърът на вътрешните работи на Австрия, който по Ваше време дори не желаеше да преговаря с Вас, лично дойде на българо-турската граница през месец юли тази година, за да открием заедно поредната новоизградена сензорна линия от интегрираната система за наблюдение. И пак той многократно заяви, включително пред българските и австрийските медии, че вижда коренно различна и подобрена обстановка в България по линия на противодействие на нелегалната миграция, както и че България е една сигурна страна, а българо-турската граница е много добре охранявана. През тази и миналата година са разбити 12 организирани престъпни групи по линия на нелегалната миграция. Гранична полиция е снабдена с над 500 високопроходими превозни средства. Назначени са и в момента са на курс за подготовка 400 нови служители, а през месец декември ще влязат още нови 400. Точно тези, които Асен Василев искаше да остави да ходят да пият кафе. Продължават както засилването на контрола по охрана на самата граница, така и оперативната работа и разследването по неутрализиране на организирани престъпни групи, занимаващи се с трафик на хора. Продължава и надграждането на всички технически системи за сигурност на границата. През тази година са закупени над 30 дрона. Построени са и са пуснати в експлоатация нови 18 км видеонаблюдения със сензорни линии от последно поколение, част от интегрираната система за наблюдение. Нещо повече, изгражда се и радиолокационна, и антидрон система. При всичките ми срещи с министри на вътрешните работи от Европейския съюз и съседните държави се подчертава подобрената обстановка и отличната работа по линия противодействие на нелегалната миграция. Това многократно е потвърждавано от министъра на вътрешните работи на Румъния, министъра на миграцията и убежището на Гърция и министъра на вътрешните работи на Турция. Данните на Frontex сочат същото. Трето, България се била превърнала в наркохъб. Това може и да е било вярно, но за един друг период – периода на Вашето управление, когато за две години са заловени под 15 кг кокаин. Само за първите осем месеца от работата на това правителство службите за сигурност в рамките на кабинета Желязков са задържали почти 400 кг кокаин, 2,5 тона марихуана и близо 13 тона канабис в зелена маса. Задържаните таблетки амфетамин са 5,1 пъти повече от задържаните за цялата 2024 г., както и 2,5 пъти повече от количествата през 2023 г. От служителите на МВР са разкрити 67 оранжерии, 65 ниви за канабис, както и 30 лаборатории за производство на синтетични наркотици. През февруари бе разработен и вече се изпълнява План за прилагане на мерки и конкретни задачи по превенция и противодействие на престъпления, свързани с производство, разпространение и злоупотреба с наркотични вещества. Основен фокус на превенцията са младежи и подрастващи. През юли на „Капитан Андреево“ само в една операция бяха заловени 206 кг кокаин на стойност над 37 млн. лева. Това ли е наркохъб? Сега, по Вашата логика, аз трябва да обявя, че по време на Вашето правителство Вие сте опъвали чадър над трафика на търговията с кокаин. Това е заключението, което аз трябва да направя, ако следвам Вашата логика.

#275 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС, от място

Пиците трябва с нещо да се зареждат. (Смях.)

#276 · speech

Министър Даниел Митов

По отношение на контрабандата на цигари ситуацията е абсолютно идентична като с трафика на кокаин. В първата година на Вашето управление – 2021 г., са задържани 4,5 милиона къса нелегални цигари. Само за осем месеца на тази година задържаното количество на контрабандни цигари е 107 милиона къса, или почти 24 пъти повече. Това ли е провал? Това ли е чадър над контрабандата? Че разбихме най-голямата нелегална фабрика за цигари? Къде е тоя чадър? Чадъра го търсете при пуделите и пачките, там ще си го търсите чадъра. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) При полицейската операция през юли в свиленградското село Момково бе разбита огромна подземна фабрика за нелегално производство на цигари. Съоръжението е най-голямото, откривано на територията на страната, а иззетото количество цигари е най голямото, задържано от ГДБОП през последните десет години. И Вие имахте наглостта, вместо да кажете едно браво на служителите на ГДБОП – не на мен, и на служителите, които работиха по тази успешна операция, че видите ли, пак нещо не било наред, щото нямало заловени работници. И за да отговоря на Вашата некомпетентност, съм длъжен да Ви обясня следното. Самото производство преминава през различни цикли и почивки. Един цикъл трае между 30 и 60 дни – време, в което работниците и готовата продукция не се изнасят. След приключване на производствения цикъл и безопасно оттегляне на работниците се преминава към поетапно преместване в буферни паркинги или директно експортиране. Това е и основната причина в нелегалния цех към този момент да няма работници. И както не разбирате нищо от борба с контрабандата, така и нищо не разбирате от пътна безопасност. Необходимата дисциплина на пътя няма начин да бъде наложена бързо от когото и да е. Предприеманите системни мерки от това правителство са добра основа за намаляване на пътния травматизъм в средносрочен и дългосрочен план и тепърва ще се предприемат и други мерки, за които ще трябва в тази зала да се проведе смислен дебат и да се предприемат необходимите допълнителни законодателни промени. Работата ни по подобряването на пътната безопасност не е спирала и това се вижда от данните за осемте месеца на годината спрямо същия период на 2024 г. Отчита се намаление и по трите основни показателя, характеризиращи травматизма при участниците в движението по пътищата – тежки произшествия, брой загинали и ранени. Регистрирани са 269 по-малко случаи при тежките ПТП, загиналите са с 12 по-малко, а бройката на ранените е по-ниска с 298 души. И тези данни са, при положение че има около 20% ръст на трафика през територията на страната ни след приемането ни в Шенген в началото на годината. С други думи, при увеличен трафик имаме намаление в показателите на пътния травматизъм. Инциденти, които събират фокуса на общественото внимание и възмущение, е имало и ще продължава да има. Едва ли някой може да гарантира, че няма да има повече такива. Ако някой Ви обещае подобно нещо – или лъже, или не разбира за какво говори. Реалният въпрос не е дали, а как да намалим риска, как да реагираме по-бързо и как да ограничим последиците. Това означава по-строг контрол върху скоростта, по-строг контрол по отношение на употребилите алкохол и наркотични вещества шофьори, както и онези, които си позволяват да шофират агресивно и безотговорно. И ще продължавам да настоявам, че трябва да се въведе практиката за пожизнена забрана за преиздаване на свидетелства за правоуправление при системни нарушения или тежки рецидиви на пътя, както е в много държави в Европа. Един от най-нелепите мотиви за вота, събиран по станалия вече класически метод Бориславова за работа с Google, е този за Академията на МВР. Честно казано, дори нямаше да си струва да му се обръща внимание, ако не ставаше дума за институцията, която гради основата на системата за сигурност, а именно Академията, която изгражда доверието и подготвя младите кадри, които са гръбнакът на цялото МВР. Да се атакува именно тази институция с кухи внушения и клевети, е не само нелепо, а и опасно, защото се подрива вярата в бъдещето и устойчивостта на системата след безумното твърдение в мотивите, че – цитирам: „Академията на МВР фабрикува дялани кадри и слуги на мафията.“ Сега, Вашето място определено е в Института по психология на МВР, бих Ви насочил натам за щателен преглед при специалист. Изобщо какво значи това „дялани кадри“ и откъде стигнахте до този извод? Всички, за които се твърди, че имали нередовни дипломи, са приети в магистърските програми на Академията на МВР по съответния ред, за което има официални протоколи. Същите са посещавали учебни занятия съгласно разписанията за учебния процес. Участието в учебния процес и полагането на изпити е обстоятелство, което е не само документално отразено, но може да се потвърди от останалите студенти, администрацията и преподавателите, ангажирани с учебния процес. Издаването на дипломите на всички студенти е след изпълнение на необходимите задължения по учебния план и придобиването на изискуеми кредити за специалността. Дипломите са вписани в регистъра на Министерството на образованието и науката. А ако трябва да вярваме на слухове и Фейсбук публикации, същите, на които Вие градите този вот, много хора биха поставили под съмнение дали изобщо някои хора имат дипломи от Харвард примерно. И след всичко, казано по така наречените мотиви за вота, не мога да не се съглася с думите на един Ваш съпартиец от онзиден, който е кмет на голям областен град – Методи Байкушев. Говорейки за родния си град и за София, той каза, че България през последните години се е утвърдила като една от най-сигурните държави в Европа, и ние всъщност не си даваме сметка в колко сигурни места живеем. С това съм съгласен. И в заключение, някога партиите от Вашата коалиция претендираха да представляват градската, образованата, някаква интелигентна част от обществото. Днес тези претенции са изгубили всякакво основание. Асоциирани сте с озлобени хора, които вместо аргументи ползват ругатни, клевети, вулгарни изрази, профанизиращи политическия разговор. Ваш бивш министър- председател с претенции за академичност застана онзиден рамо до рамо с хора, които ругаят, хулят, клеветят, застана редом с агресията, със заплахите, с омразата. Кажете ми Вие лайкнахте ли поста на онзи трол, възрадвал се на побоя над директора на ОДМВР – Русе? (Реплики от ПП-ДБ.) Или тихо и интимно се радвахте, когато поздравяваше биячите? И какво постигнахте? Само надградихте езика на омразата до език на насилието. Вашите аватари в социалните мрежи проповядват агресия като единствена форма на взаимодействие с институциите. Това ли Ви е алтернативата, която предлагате? Това е същото лицемерие, което видяхме при крайнолевите неомарксисти на Запад, онези, които аплодираха публичната екзекуция на Чарли Кърк. Те, които непрестанно говорят за права, не се поколебаха да ги погазят, когато жертвата беше техен политически опонент. Оттук започва и подмяната. Демократичните принципи се превръщат в оръжие срещу самата демокрация. Насилието се легитимира, ако обслужва правилната кауза и Вашата някаква революционна целесъобразност. Така не идва демокрацията, така идват диктатурите – не с танкове по улиците, а чрез омраза и разделение. И най-скандалното – правите сговор за сваляне на проевропейско и проатлантическо правителство на страната с човек, който разобличи собствената Ви партия и пусна записи как искате да овладеете МВР и Службите. Дами и господа от ПП-ДБ, наистина ли сте решили да сваляте това правителство с човек, който публично заяви следното: „Ако зависеше от мен, наркоманът Зеленски отдавна щеше да е ликвидиран“ – казва Вашият... (Реплика от народния представител Манол Пейков.) Ето, той го потвърждава. …казва Вашият партньор в този вот. С него ли ще правите депутинизация, да Ви питам? Това ли е цивилизационният Ви избор? Избор, който говори по-ясно от всяка декларация. Нека българските граждани, международните ни партньори и съюзници днес видят с кого заговорничите срещу правителство, което води България към еврозоната. (Реплика от народния представител Манол Пейков.) Вашият вот е кух. Кух като Фейсбук аргументите Ви, кух като обещанията, с които лъжете избирателите си, че предлагате някаква алтернатива. Благодаря. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)

#277 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Митов. Следващата заявка за изказване – госпожа Белобрадова, заповядайте. (Народният представител Елисавета Белобрадова излиза на трибуната и държи вдигнат пътен знак „Забранено е движение със скорост, по-висока от 30 км/ч.“ Шум и реплики. Смях.)

#278 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! След всички литературни, драматични съчинения, които бяха прочетени от тази трибуна, защото нямаше нито една дума, която всъщност да излиза истинно от устите на господата министри, след като не дадоха нито един отговор на въпросите за завладяната държава, след като разрушиха всички мостове за доверие между гражданите и държавните институции, Ви връчваме този медал, който е символ на абсолютно неадекватното Ви управление. Благодаря Ви. (Поставя знака на стола до министър Даниел Митов. Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#279 · speech

Председател Николета Кузманова

Има ли реплики към изказването на госпожа Белобрадова? (Министър Даниел Митов иска думата. Шум и реплики. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#280 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Това сега в момента е още едно доказателство за Вашата некомпетентност. Само да Ви кажа, че МВР знаци не поставя. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нали така? Айде научете институцията, която поставя знаци, и като я намерите, тогава питайте точно какъв е бил случаят. Благодаря. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)

#282 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Белобрадова, аз съм виновен за това Ваше изказване, извинявам се, защото, като казах, че телевизиите нямат синхрон, явно Вие решихте да излезете да им направите синхрон. (Смях и частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Само че Вашето изказване още веднъж демонстрира, че Вие не сте подготвени за този дебат, защото, ако бяхте подготвени за този дебат, нямаше да идвате с пътен знак 30 (реплика от народния представител Манол Пейков) и да го наричате медал, защото аз не виждам как един пътен знак може да бъде медал. Друг е въпросът – обикновено пътни знаци имат в АПИ и в общината – откъде точно сте намерили пътен знак толкова бързо, защото очевидно сте го намерили в последния половин час, но пак съжалявам, че предизвиках това Ваше изказване. Не сте подготвени, ако бяхте, щяхте да носите истински медал да го дадете на колегите, и ако обичате, дано не сте го взели от улицата, защото може да стане някоя катастрофа. Ако е оттам, го върнете. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#283 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря господин, Добрев. Заповядайте, господин Балабанов, за реплика. (Реплика от народния представител Манол Пейков.) Моля, господин Пейков, без подвиквания от място.

#284 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Госпожо Белобрадова, ако си спомняте, преди време, след като кола на НСО, която возеше Кирил Петков, уби човек до Аксаково, що не нагънахте асфалта, с който асфалтирахте един ден по-късно трасето, и да го докарате тук в един чувал (ръкопляскания), ами Ви гледаме глупостите от одеве и губим обществено време по темата. Що не събрахте асфалта в един чувал, да го докарате тук, защото това, което се направи след случката с Кирил Петков, е безпрецедентно – за един ден асфалтираха отсечка, за да прикрият следите. Помните ли? (Реплики от ПП-ДБ: „Кой? Кой, Балабанов? Кой асфалтира?“)

#285 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Балабанов. Трета реплика – господин Стоянов, заповядайте. Господин Стоянов, времето на групата Ви е приключило, така че не мога да Ви я дам – сега ми подсказват. (Реплика от „ДПС – Ново начало“: „Имаше десет секунди.“) Трета реплика към изказването на госпожа Белобрадова има ли? Не виждам. Госпожо Белобрадова, очевидно искате дуплика – заповядайте.

#286 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господа министри! Първо да започна с репликата на господин министъра. Това е символ. Това е медал. Никой не е казал, че Вие вечерта между 11 и 1 ч. сте хукнали с кирка и лопата и малко цимент, за да можете да сложите знака – то е ясно. Въпросът е, че след цялата тази история, в която се разбра, че няма нито една информация, официално подадена, която всъщност да отговаря на обективната действителност, единственото, което успя в бързината да направи държавата през институциите си, е да сложи знак. И мога да Ви предложа оттук нататък всеки път, когато сгафите за каквото и да било, просто някой да отива и да слага знак от 30 км, за да е ясно, че всъщност това е, общо взето, отговорът на държавата. По отношение на това, което каза господин Добрев. Е, господин Добрев, сега Вие имате изискване към мен. Аз съм опозиция. Сега, това не Ви приличало на медал, то Ви приличало повече на нещо друго. Ами извинявайте тогава, следващия път опозицията ще си вземе поука и ще направи нещо по като на медал да прилича. Сега, за господин Балабанов няма какво да коментирам. Техните две изказвания – на колегите от „Има Такъв Народ“, бяха най-голямата загуба на време в този дебат. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#288 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще се възползвам от факта, че мога да взема думата отново и да подчертая следното, че и госпожа Белобрадова направи същото, което правят и другите представители на ПП-ДБ в телевизионните си и медийни участия, когато ги попитат: „С какво излъга министърът на пресконференцията в Русе?“ Аз Ви казах трите неща, които съм казвал – и трите са верни. Твърдя, че са верни. (Реплики от ПП-ДБ.) Това не е казвано в Русе, това не е казвано в Русе! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Плюс това, припомнете си (шум и реплики), припомнете си, че Вие тук, в тази зала, приехте закон – промени в Закона за движение по пътищата, където има записано ограничение на скоростта в точно тези зони, в които се е случил и въпросният инцидент. Там след влизането на Закона в сила такова е ограничението на скоростта и за това Общината е тръгнала да си слага знака, а по какъв график, Вие си го намерете сами. Но госпожа Белобрадова направи абсолютно същото, което правите всички Вие. На въпрос: „Какво излъга министърът в Русе?“, отговорът е или политизира случая, което не е лъжа, или „Всичко, всичко, всичко!“, като емоционалните изблици на господин Пейков, всичко – общи фрази, или като госпожа Белобрадова, не знам дали ще я цитирам правилно, но нищо от казаното не било така. Ама кое е това „нищо от казаното“, пак не става ясно. Така и не можахте да посочите каквото и да било. Затова, хайде, ако е възможно, да почнем да водим някакъв цивилизован политически разговор, а не непрекъснато да се занимаваме с това да си лепим етикети, да се обиждаме, да крещим, пърформанси – това не е политика, това е разпад, който предизвиквате Вие непрекъснато, и аз Ви казах кого обслужва тази реторика. Тя не обслужва българската европейска перспектива, не обслужва амбициите България да бъде демократична, европейска, атлантическа държава, обслужва именно враговете на България. И това, че сте се събрали с този, който обясни нещо за президента Зеленски, наричайки го „наркоман“, това си е негово мнение, нали? Дето се казва, той си го е казал, потвърди го току-що. Но фактът, че Вие се събирате с него и че ще гласувате заедно с ВЕЛИЧИЕ и с ВЪЗРАЖДАНЕ, трябва да говори много както на българските граждани, които искат европейско бъдеще за България, така и на всички наши партньори и съюзници. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#290 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща. Или господин Добрев, или господин Митов са си забравили хапченцата, може да им ги дадете. (Реплика от министър Даниел Митов.) Ами не знам, някой ги е оставил тук. (Шум и реплики. Реплика от министър Даниел Митов.) Аз сега излизам за първи път на трибуната. Господин Митов, започвам първо с въпроса, който Вие зададохте: в какво сте излъгали? Първо, излъгахте, че става въпрос за полицейски служител. Въпросният гражданин нито е бил в униформа, нито се е легитимирал като полицейски служител. Второто, за което излъгахте, е, че младежите са ударили полицейския служител първи. Третото, за което излъгахте, е, че е ходил на фитнес в пет и половина сутринта. Четвъртото, за което излъгахте, е, че има ограничение на скоростта. И освен това леко прескочихте да споменете, че са пристигнали две патрулки и линейка на място и те са били отпратени, и това даже не е регистрирано в полицейската сводка. Дотук с лъжите. Не крийте знака за 30 км, ще Ви трябва. Сега започваме с един провал, за който аз мога да говоря по-директно. 120 милиона от Фонда за пътна безопасност, вместо да отидат за маркировки, за да може всички маркировки да са подновени, в момента отиват за нови полицейски автомобили. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „И правилно, и правилно.“) След като си купихте не знам още колко полицейски автомобила, пак от Фонда за пътна безопасност, та, ако може, да ми кажете с тези полицейски автомобили как точно ще подобрите пътната безопасност и това ли е най-ефективният начин да се разходват тези средства, ще Ви бъда много благодарен?. Но тук, колеги, аз искам да погледнем какви са ефектите от това управление за последните девет месеца. И тук искам да се обърна специално към колегите от БСП. Колеги от БСП, спомняте си, като приемахме бюджета, как Ви беше обяснено и Вие ни обяснявахте на нас, че няма пари да се вдигне данъчното облекчение за млади родители, че няма как майчинските да могат да се вдигнат, че няма как жените, когато тръгнат на работа, да им се изплащат сто процента от обезщетенията, въпреки че това щеше да донесе пари в бюджета, и че трябва да се замразят абсолютно всички доходи извън системата, която министър Митов управлява. Какъв е резултатът към днешна дата? Всички заплати – увеличени, всички пенсии – увеличени, и цялата програма на МРРБ плюс цялата инвестиционна програма на правителството правят дефицит общо 6 млрд. лв. Към момента са изтеглени дългове – 18 млрд. лв. за тези девет месеца – повече, отколкото за последните три години, взети заедно. И от тези 18 млрд. лв. шест, да кажем, ще отидат за дефицита, три отиват за това да се рефинансират стари дългове и остават едни 9 милиарда за касичките за крадене, наречени ББР, наречени „Български енергиен холдинг“. И само да спомена, както беше най-голямото ограбване на енергетиката – къде е госпожа Митова, тука пак да се изока от трибуната, същото нещо направихте сега, като взехте от енергетиката един милиард и им дадохте милиард и половина да си имат. Така че, госпожи и господа, това правителство постигна едно нещо – да ограби българския бизнес, да замрази всички доходи и да каже на цялата държава, че пари за гражданите няма, има пари само за касичките на Пеевски. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#291 · speech

Председател Николета Кузманова

Има ли реплики към изказването на господин Василев? (Реплика от народния представител Йордан Цонев.) Господин Цонев, времето на парламентарната Ви група е изчерпано. (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) Моля? Казват ми колегите, че нямате, съжалявам. Има ли реплики към изказването на господин Василев? Не виждам. Министър Митов.

#292 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тук вече наистина, господин Василев, мога да Ви нарека лъжец с чиста съвест, без никакви скрупули. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Първо, полицейският служител е полицейски служител и без да е в униформа. Когато полицейски служител, дори и да не е на работа, става свидетел на противообществено поведение, е длъжен да се намеси, така както лекар трябва да се намеси, ако види човек в беда, пострадал, нищо, че не е с престилка и не е на смяна, и няма слушалки примерно. Не знам по какво разпознавате лекарите. Второ, легитимирал се е. В кой момент се е легитимирал, ще стане ясно в самия процес, но със сигурност се е легитимирал. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Трето, никога от моята уста не е излизала думата „фитнес“ в онзи момент. Това е фалшива версия, която беше разпространена именно от онези тролове, които се радваха на побоя над полицейския служител. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Никога от МВР не е излизала – от мен пък съвсем не е излизала версия, че бил отишъл (шум и реплики от ПП-ДБ) – какъв фитнес, аз на няколко пъти го казах и по телевизиите. Какъв фитнес в дванадесет и половина вечерта?! Вие наистина къде живеете? Защо не можете да направите разликата между реалност и да отсеете фалшиви новини и някакви факти? Защо не сте изслушали поне веднъж тази пресконференция, която дадохме, пък да чуете какво е казано на нея? Ама вземете и слушайте. Поне като ще говорите някакви неща, вземете и слушайте какво е казано. Вие сте чули Вашите си тролове, Вашите си някакви странни Фейсбук там балони, в които си живеете, и изведнъж взимате някаква версия, след което я приписвате на МВР. Вие разбирате ли къде сте стигнали и къде се намирате изобщо?! Така че ето Ви ясен пример за това как в тази ситуация Вие помогнахте на някаква безумна пропаганда да удря по авторитета на институции, по авторитета на един човек, който е пострадал, но всичко ще стане ясно и в съдебната фаза. Да Ви информирам, господин Василев, защото очевидно и в това сте некомпетентен – полицейска сводка, такова нещо не съществува вече. Само да Ви го кажа – има бюлетин на МВР и там влизат инцидентите, които са от компетентността на МВР, когато нещо е в следствието, изобщо не трябва да е в бюлетина. 120 милиона за пътна безопасност. Първо, ние все още не сме купували коли. Не знам откъде го измислихте това? (Реплики от ПП-ДБ.) Но това, че има поръчка за автомобили… (Реплики от ПП-ДБ.) Чакайте малко, от нас се очаква контрол по пътищата. Полицията с какво осъществява този контрол по пътищата – с камери, радари и патрулни автомобили. Патрулни автомобили! Кажете ми с какво полицията по света осъществява контрол някъде другаде?! (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Къде? Къде полицията осъществява контрол с нещо друго освен с автомобили? С какво? С ръчни строителни колички ли да осъществява контрол?! Какво да си купим? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Какво да си купим точно? Вие какво купихте? Вие какво купихте по време на Вашето управление? (Силен шум и реплики.) Така че, първо, нищо не сме изхарчили още. (Реплика от народния представител Асен Василев.) Така, нали така? Това поне тука – да се надявам, че тука няма да излъжете. Но когато автомобили се закупуват за нуждите на МВР, то в това няма нищо по-нормално – да подмениш старите патрулни автомобили на полицията с нови. (Реплики от ПП-ДБ.) Изобщо не знам какви ще са. Това са пак Ваши фантазии. Аз тук не можах да разбера и нещо друго. (Реплики.)

#294 · speech

Министър Даниел Митов

От една страна, ни се вменява – тези, които ще гласуват вота, казват, че липсвал контрол. Тука пък чух друго – пътували по магистралата и то било кола – патрулка, кола – патрулка, кола – патрулка. Е, кое от двете?! Прекалено много патрулки има или няма никакви? Значи, разберете се помежду си преди това, поне да Ви звучат версиите в някакъв синхрон. МВР вече сме обявили намеренията си контролът по пътя да се засилва. За засилването на този контрол освен камери, освен закупените радари, трябва да има и автомобили. Казали сме, че ще има и небрандирани автомобили, които ще се движат в трафика, така че да контролират безразсъдни, безотговорни, агресивни шофьори, да могат да спират в движение въпросните водачи. Трябва да има и автомобили, които са оборудвани да заснемат скорост в движение, каквито има по цяла Европа. И ако искаме контрол по пътя, този контрол се осъществява по определен начин. И тук не ми обяснявайте, че не трябва да купува МВР автомобили. С какво трябва да се придвижват полицаите според Вас? Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#296 · speech

Наталия Киселова

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Вчера се навършиха девет месеца от избора на правителството с министър-председател господин Росен Желязков и във вота на недоверие като процедура за търсене на политическа отговорност трябваше да чуем какво през тези девет месеца правителството не е свършило или какво е свършило по незаконосъобразен, нецелесъобразен начин. Принципът на политическата отговорност при рационализирания парламентаризъм е, беше цитиран Омир, аз да цитирам Александър Дюма: „Един за всички, всички за един.“ Познанията по право са нещо, което трябва да попълните. Аз лично съм разочарована от мотивите. Това беше злоупотреба с право. С Проекта на решение се иска вот на недоверие във връзка с провала на правителството в секторите „Вътрешна сигурност“ и „Правосъдие“. Сигурно доста хора са чели внимателно мотивите и са се опитали да видят онова, което очаквахме. Големи бяха заявките. Аз лично видях няколко проблема. На първо място, вотът на недоверие за какво е по конкретен повод, защото поводите са повече от два – днес чухме от социална политика до проблемите на енергетиката, разбира се, околна среда, вътрешна сигурност, обществен ред, правосъдие. Това не е конкретен повод. Ако е по Програмата, какво не е влязло в Програмата – добре. Ако е имало желание за влизане в правителството и това не се е реализирало, това, че не са възприети някои Ваши приоритети, е въпрос на решение на правителството, което е представило Програма за управление. Това е цялостната политика за тези девет месеца. Но дали е така? Всъщност ние слушахме през цялото време за години назад. И тук може би е моментът да декларирам конфликт на интереси, тъй като преподавам в Академията на МВР – да дирите отговорност на министъра за това, че в предишни периоди е имало хора, които са учили в Академията на МВР, ми се струва малко в повече. Нали говорим за деветте месеца, или търсим отговорност за всичко, което в момента е проблем в управлението, заварени проблеми. На следващо място, има проблем с мотивите. Голяма част от мотивите преповтарят мотиви от искане на вот на недоверие от април месец. От април месец тази година не са изтекли шест месеца. Но тогава, когато е отхвърлен вот на недоверие, мотивите не могат да бъдат използвани и за това мисля, че няма спор между юристите. И двете решения на Конституционния съд, които са свързани с този въпрос, а именно Решение № 13 от 1992 г. и Решение № 6 на Конституционния съд от 2011 г. казват, че когато е отхвърлен проект на решение, мотивите вече не могат да бъдат ползвани. Така че това не е допустимо. (Реплика от ПП-ДБ: „Кои са тези мотиви?“) Ще Ви ги кажа после, за да не губя времето, което доста напредна. На трето място, имаме проблем с адресатите. На кого се иска вот на недоверие? На двама министри, на правителството или и на съдебната власт, защото беше повдигнат въпросът, или на Комисията за противодействие на корупцията, която, Вие много добре знаете, че не може да бъде избрана с квалифицирано мнозинство. Знаехте го и към 2023 г., и към 2024 г. Знаехте го. Квалифицирани мнозинства в закон не могат да бъдат въведени, само Конституцията може да въвежда. Действащ закон, който предстои да се обсъжда. След това – че не е избран Инспекторат, тъй като инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет са с изтекъл мандат към 2020 г. Добре. Имаше внесени проекти за решения и за избор на членове на Висшия съдебен съвет. Провалихте заседанието. Може би сте забравили. Също така към 2023 г. много добре знаехте, че по-добре да изберете членове във Висшия съдебен съвет и инспектори, отколкото да тръгвате на промени в Конституцията. Сега ни предлагате отново да променяме закона и още да отложим евентуално обсъждане. Това прозира в мотивите. И не на последно място, разбира се, проблемите със структурата. Според мен не се пише така вот на недоверие, но като цяло злоупотребата с право, което се използваше... (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Можете да проверите от 1991 г. насам колко вотове на недоверие са внасяни и защо стигаме до девалвация. За девет месеца това е петият вот и се каните шести, тоест Вие го превръщате в някаква рутина, която няма абсолютно никаква тежест. Защо го правите това, вече е Ваш въпрос. (Реплика от народния представител Атанас Атанасов: „Колко вота имаше към Станишев?“) Правителството на Станишев е преживяло седем за четири години. Повърхностното разбиране за проблемите в българското общество е много неприятно и на мен ми се ще да започнем да говорим за проблемите, но не по този начин. Не това искат българските граждани. Българските граждани искат да започнем да работим по техните проблеми реално и да търсим съгласие, консенсус. Не разрушавайте консенсуса, който минимално може да бъде постигнат. И две изречения. Тази недопустимост на Вашия вот е лоша практика. Да. (Реплики от ПП-ДБ.) Да, защото имате несъответствие между Проекта на решение и мотивите. Благодаря ви.

#297 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, госпожо Киселова. Има ли реплики към изказването на госпожа Киселова? Няма. Господин Биков, заповядайте за изказване.

#298 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Може би това е най-дългият дебат за вот на недоверие в рамките на този парламент, което показва, че управляващото мнозинство, което участва в дебата активно, се отнася с уважение към вота. Друг е въпросът, че аз поне в тези часове не успях да видя някакъв сериозен смисъл и постигане на някаква цел с този вот. Добре е да си кажем, че клишето „свикваме вот на недоверие, за да повдигнем дебат“ е пълна глупост. Това е глупост. Това беше единствената цел, която си поставиха вносителите на вота в рамките на това упражнение. Тази цел може би беше постигната в многочасовия разнопосочен разговор, да не употребя по-тежката дума – брътвеж. Брътвеж по всякакви теми – кой какво чул някъде, кой какво прочел другаде. Това може да са някакви клюки, легенди, проверени-непроверени, между тях някаква истина, но това не е политическа теза. Дори да са верни всичките неща, в това нещо няма никаква политическа теза, камо ли алтернатива на настоящото управление. Този вот е най-видимият симптом на радикализацията на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. И казвам това не с удоволствие, а с притеснение не за управлението, а по принцип за демократичната система, защото Вие сте се самоназовали като привърженици на евроатлантизма и либерали по идеология. Вие би трябвало да сте в ядрото на либералната демокрация, а не в нейната радикализирана част. Вашата радикализация е породена от следното нещо: серия от провали на най-различен вид избори, непостигане на нито една политическа цел, зададена от Вашето лидерство през последните пет години. Нито една. Нито една. Самите Вие сте неудовлетворени от това, след като излизате тук и твърдите, че имаме завладяна държава, а сте били четири години под различни форми в управлението, защото аз броя правителствата на Румен Радев за Ваши правителства също така. Вие бяхте заедно на площада с господин Радев, приветствахте първите две служебни правителства, които се бореха срещу ГЕРБ основно и не го криеха, показахте приемственост през назначаването на Бойко Рашков за министър на вътрешните работи. След това, че сте се скарали, си е абсолютно Ваш проблем, така както се скарахте с всичките си партньори. Но Вие сте зависими вече, вече сте зависими от Вашите радикализирани ядра, от най-радикализираните ядра и ги обслужвате само тях, защото може да очаквате само тяхната подкрепа. Вие сте загубили умерените, Вашите умерени избиратели. Когато питате къде отидоха онези 300 хиляди гласа, които си отидоха от Вас, си правите грешния извод, че те са си отишли заради ГЕРБ-СДС. Не. Отидоха си заради Вашите лидери и единственият, който имаше доблестта да понесе политическа отговорност за своя провал, беше Христо Иванов. На Кирил Петков не му го броя, защото там очевидно има оставка. Самият той я формулира като „заради грешната кадрова политика“, не заради изборния провал. Не сте си подредили собствената партия. Имате, доколкото знам, конгрес на „Продължаваме Промяната“ тези дни, а сте тръгнали да сваляте правителството. И когато обявявате мотивите за вота си, пътьом казвате, че Вие нямате нищо общо с онези, които са подкрепили вота Ви и които утре ще гласуват заедно с Вас. Къде отивате? На второ място, да си представим, че вотът мине. Мандатите се завъртят, мандатът ще дойде при вас. Ами аз, колеги, съм сигурен, че първата партия, която ще поканите на разговори, се нарича ГЕРБ-СДС. Знаете ли… (Реплика от народния представител Асен Василев: „Никакъв шанс!“) Така каза и предния път. Знаете ли какво означава това? Без да искате, дори да не го вярвате в момента, аз знам, че така ще се случи. Дори да не го вярвате в момента, ще го направите и още един път ще излъжете избирателите. Когато някакви Ваши избиратели са Ви се обидили, са се обидили, защото сте ги излъгали. Защото сте излизали на тази трибуна, говорили сте, хвърлили сте цялата си енергия срещу ГЕРБ, срещу Борисов и така нататък, след което сте им казали: „Ами то няма друг начин, ние трябва да управляваме с тях.“ И управлявате с тях. Ако имате малко по-умерено поведение, няма да ви се налага след това да обяснявате защо сте казали едно или друго. Да не говорим за Вашата изключителна стратегия да се концентрирате в атака най-вече срещу онези, с които можете да водите разговор в ГЕРБ-СДС, защото, повярвайте ми, в ГЕРБ са малцина хората, които искат да разговарят изобщо с Вас. Малцина! И тези малцина, които мога и поименно да ги спомена – Бойко Борисов, Дани Митов, Росен Желязков – хора, които са в умерената част на ГЕРБ, имайте предвид – те са Вашите мишени, за да нямате утре нито един, с когото да говорите по някакъв въпрос. Вие имахте възможност въпреки загубите да си поставите реалистични цели, съобразени с Вашия потенциал, с Вашия изборен резултат, с вота на българските граждани. Реалистичната цел беше да имате някаква политическа теза, подкрепяте еврото, подкрепяте еврозоната например, най-вероятно могат и други цели да се изброят, и да участвате в управлението според резултата си. Не да излизате тук и да казвате: „държавата е завладяна“, а да гарантирате, ако сте толкова морални и силни, че нещата ще вървят поне отчасти по Вашия дневен ред, но отчасти, защото сте втора политическа сила. Впрочем провалът Ви на изборите – другата причина не беше, че управлявате с ГЕРБ-СДС, а че влязохте в изпълнителната власт и поехте огромна отговорност в изпълнителната власт, която не съответстваше на Вашия резултат. Вие бяхте загубили изборите. Загубилият изборите може да участва в коалиция, но не може да се държи като първа политическа сила. Това са правилата на политиката, които Ви доведоха до днешното състояние, в което Вие сте в безпътица. Хайдегер казва, колеги, че когато изпаднеш в брътвеж, си обречен да живееш в света на безпочвеността. Безпочвеност означава да имаш бърз отговор на всеки въпрос – каквото те питат, ти да си готов да отговориш. Само че там няма дълбочина, няма цели и няма алтернатива. И накрая. Понеже винаги преследвате някакви цели, а постигате точно обратните резултати, ще Ви кажа, че в момента Вие сте подгряваща група на Румен Радев и процесът ще Ви заобиколи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Колегите от „Демократична България“ – част от тях, най-добре знаят как се случва това. Те отдадоха – част от тях, преди да се създаде „Демократична България“, енергията си да разрушат НДСВ, очаквайки, че ще дойдат те – дойде ГЕРБ. После отдадоха енергията си да разрушават ГЕРБ – дойде ИТН. После отдадоха енергията си да разрушават ИТН – дойде ПП. Сега пак са се отдали на страсти и утре ще се окаже, че са заобиколени. Партиите, които искат вот на недоверие, са най-неподготвените при едни предсрочни парламентарни избори. И това е очевидно! Две от тях няма да влязат, ако се яви Радев, а Вие ще се борите за влизане в парламента. Затова моят съвет към Вас е, и то по-скоро към Вашите избиратели: потърсете си отговорни лидери, алтернатива в рамките на Вашата коалиция. Изяснете си отношенията, кажете един субект ли сте, или сте осем субекта! И го направете и чак тогава започнете да мислите и за държавата. Но не превръщайте собствените си проблеми в държавни, защото държавните проблеми нямат нищо общо с Вашите лични неудовлетворения. Благодаря Ви за вниманието. Ние ще подкрепим това правителство, защото нямаме друг избор. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ако имахме възможност – Вие не ни оставяте такава, може би щяхме да помислим. Но при това състояние на алтернативата, ние нямаме друг избор, освен да подкрепяме това правителство. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#300 · speech

Реплики

Няма! Няма!

#301 · speech

Председател Николета Кузманова

Времето на групата Ви е изчерпано, господин Дилов. За съжаление, не мога да Ви дам думата. Има ли други реплики към изказването?

#302 · speech

Реплики

Няма! Няма! Има ли други народни представители, които искат да се изкажат? Не виждам. (Реплика от ПП-ДБ: „Има! Има, но няма време!“) Закривам разискванията. А, извинете – заповядайте, господин Веселински.

#303 · speech

Кирил Веселински

ПП МЕЧ

Господин Биков, картата – като последния мохикан на ГЕРБ, може да дойдете да си я вземете, заповядайте. Уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! Днес наистина се получи един дебат – многочасов, най-смисленият може би, по много теми. (Оживление и смях от ГЕРБ-СДС.) Защото и управляващо мнозинство взе отношение по много теми. По много теми, с които те самите разкриха собствената си несъстоятелност – съжалявам, че господин Митов го няма тук в момента, за да вземе отношение по нещата, които ще кажа. Но започвам отзад напред от думите на господин Тома Биков. Господин Биков, Вие казахте, че няма алтернатива, няма алтернатива в опозицията на това управление. Господин Биков, коя е алтернативата? Кой управлява! Вие имате едни матрьошки – Министерски съвет на Борисов – в по-малко, и в повече – на Делян Пеевски, които управляват! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Матрьошки, които не знаят – голямата матрьошка Росен Желязков къде е по-малката му матрьошка Атанас Зафиров. Вие казвате, че сте единствената алтернатива за България – премиерът не знае къде му е вицепремиерът, и Вие ми говорите за геополитика?! Вашият лидер Бойко Борисов, който многократно е споменаван от нас, в частност и от опозицията, стигна дотам, че да отива да се моли за снимка на сина на Доналд Тръмп в столичен хотел, и Вие ми говорите, че Вие сте единствените, които може да управлявате?! Съжалявам! Съжалявам, но това не е така. Погледнете си Министерския съвет – не знаят къде се намират премиер и вицепремиер?! Даниел Митов девет месеца гони една черна пантера и говори глупости. Съжалявам, той не е министър на МВР, той е министър на безредието. Това представлявате Вие! И да, в опозицията дори като Бойко Борисов в първите му мандати да тръгнем по бензиностанции и да търсим такива министри, не можем да ги намерим. В цялата опозиция! Вие имате хаос между Вас и единственият, когото обслужвате, е Делян Славчев Пеевски. Вие! (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Точно така, господин Анастасов. Ето, те се радват Вашите колеги от „Ново начало“ и съвсем скоро бъдещето пред ГЕРБ, което предстои, е да бъдат прекръстени. Новото начало вече Ви завзема, ето там, близо, пируват Хамид Хамид, Анастасов и останалите. Така че проблемът е във Вас и алтернатива има. Защото, ако сега има извънредни парламентарни избори – предсрочни, сега ситуацията в Народното събрание ще е коренно различна и ще има фронт – убеден съм в това, анти-ГЕРБ и анти-ДПС. (Реплики от „ДПС – Ново начало“. Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) И знаете ли какво? Този път управлението ще се реализира. И в управление на МЕЧ няма да има премиер с водопад и космонавт (оживление), който да не знае къде му е вицепремиерът, който стъпва по червените килимчета в Пекин. (Шум и реплики.) Да, точно така! Вие не знаете кой къде е и ми казвате, че сте единствената алтернатива да управлявате. Ами това е позорно! И да, този вот на недоверие и тези дебати имат огромна стойност. Стойността е, че тези дебати разкриха цялата Ви несъстоятелност и цялата Ви прегръдка от „ДПС – Ново начало“.

#304 · speech

Реплика

Времето!

#306 · speech

Кирил Веселински

Това е. Благодаря Ви много. Този път ще оцелеете, но Вие ще рухнете под собствения си корупционен натиск. Защото, ако тук са лицата на провала на това управление, то задниците, които се крият някъде по стаите на Народното събрание, ще го свалят сами. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#307 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Веселински. Има ли реплики към изказването на господин Веселински? Не виждам. Има ли други народни представители, които желаят да се изкажат?

#308 · speech

Реплики

Няма! Няма!

#309 · speech

Председател Николета Кузманова

Не виждам. Закривам разискванията. На основание чл. 108, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание обявявам: гласуването на Проекта за решение за вот на недоверие на Министерския съвет ще се проведе утре, 18 септември 2025 г., в 16,45 ч. Поради изчерпване на дневния ред закривам днешното пленарно заседание. Следващото редовно заседание е утре, 18 септември 2025 г., от 9,00 ч. сутринта. (Звъни.) (Закрито в 16,38 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Драгомир Стойнев Николета Кузманова Секретари: Петя Димитрова Стилиана Бобчева