Деветдесет и второ заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДЕВЕТДЕСЕТ И ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 5 септември 2025 г. Открито в 9,02 ч.
Дата05.09.2025
Събития177
Разпознати говорители172
Точки с гласуване2

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 05-09-2025 09:01 09:01:00 0 0 0
2 Процедура от Мая Димитрова непосредствено след блиц-контрола да започне парламентарния контрол 09:06:00 130 15 16

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: mariya-dimova-ilieva · намерени изказвания: 4
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 160 народни представители – имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Добър ден и на заместник министър-председателя господин Томислав Дончев, и на заместник министър-председателя господин Гроздан Караджов. Уважаеми колеги, ще Ви направя едно съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера от № 51-503-09-106 до № 51-503-09-108 и са предоставени на Комисията по отбрана. Уважаеми колеги, пленарните заседания, в които се провежда парламентарен контрол, включително контрол по чл. 105 и чл. 111, се предават пряко по програма БНТ 2 на Българската национална телевизия и по Българското национално радио, съгласно чл. 45, ал. 3. Започваме с първа точка от програмата за днешното пленарно заседание: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛЕН 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. В днешното заседание участие ще вземат заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участва министър-председателят на Република България господин Росен Желязков. На 2 септември е получено писмо, че няма да може да участва в заседанието заместник министър-председателят Атанас Зафиров в заседанието днес. Започваме с първия кръг въпроси. (Реплики.) Процедура – заповядайте, преди да зададе въпрос първата по численост парламентарна група. Госпожа Мая Димитрова – за процедура.

#2 · speech

Мая Димитрова

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, правя едно процедурно предложение. След изчерпване на точката за парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание непосредствено да започнем със следващата точка – Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника, за да не се губи от парламентарното време. Благодаря Ви.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Има ли, колеги, обратно предложение? Госпожо Димитрова, три часа да продължи контролът?! Добре. (Реплики.) Три часа е по Правилник. Има ли обратно предложение? Не виждам. Уважаеми колеги, моля да гласуваме предложението на госпожа Мая Димитрова – непосредствено след приключване на блицконтрола да започне и парламентарният контрол. Моля, режим на гласуване. Гласували 161 народни представители: за 130, против 15, въздържали се 16. Предложението е прието. Колегите ще уведомят господа министрите за участието им в днешното заседание. Започваме с въпрос от името на първата парламентарна група. Уважаеми колеги от ГЕРБ-СДС, желаете ли да зададете въпрос към двамата заместник министър-председатели? Не виждам. Преминаваме към въпрос от втората парламентарна група. Заповядайте.

#4 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа заместник министър-председатели! Случаите на агресия в страната се засилват. Най-видими стават те, когато се нападне висш полицейски служител, какъвто е случаят с директора на Областната дирекция на МВР – Русе, старши комисар Кожухаров – човек, който всеки ден отстоява реда и сигурността в Русе. Под негово ръководство полицията показа високи резултати. Сега самият той стана жертва на посегателство. Трябва да е ясно – нападение срещу директора на ОД на МВР – Русе, не е просто личен акт на агресия, а удар срещу държавността. Пожелавам му бързо възстановяване и очаквам извършителите да понесат цялата строгост на закона. Но както казах, случаите на агресия, насилие и безотговорно поведение се засилват и за да не Ви отегчавам с десетките широко тиражирани случаи през лятото, като например на 19-годишния младеж, чийто автомобил се вряза в автобус в София, или 18-годишния с АТВ, който блъсна петима души в Слънчев бряг, ще Ви отведа в моя роден град Русе – един спокоен град, който тази тенденция обаче не го подмина. Само в последния месец сме свидетели на засилени хулигански прояви, грабежи и разпространение на наркотици. Четири момчета на 17 години нападат и пребиват двама младежи; четири коли бяха подпалени в центъра на Русе и подозрени са наркозависими; 22-годишен мъж от Русе е задържан с 200 грама марихуана; известни на полицията лица са заловени с метамфетамин, докато не стигнем до вчерашния случай, когато старши комисар Николай Кожухаров се легитимира и прави забележка на група младежи, които дрифтят на улицата пред неговия дом. Нападат го трима 19-годишни и един 15-годишен младеж. Въпреки тези доста тревожни тенденции, в ОД на МВР – Русе, има 60% разкрити случаи през първото 6 месеца на 2025 г., което е класирано на второ място в страната по разкриваемост на криминалните престъпления благодарение на служителите на МВР – Русе, и техния директор. Можем да търсим причините за агресия на улицата и на пътя навсякъде – от достъпните наркотици, през липсата на уважение към другия, дори от примера, който дават публичните фигури, каквито сме и ние, политиците.

#6 · speech

Иван Белчев

Но истината е, че в Русе цари в момента страх. Скоро децата ще тръгнат на училище. Какво да очакваме?

#8 · speech

Иван Белчев

Да, сега ще го задам. Благодаря. Скоро децата ще тръгнат на училище. Какво да очакваме? До училищния двор ще ги чака наркопласьор, а на път за вкъщи покрай тях ще профучават безотговорни шофьори. Въпросът, който искам да задам, беше адресиран към министър-председателя, но в момента ще се възползвам от присъствието на неговите заместници. Въпросът е следният: какви действия ще предприемете, за да възстановите усещането за сигурност в обществото не само в Русе, а и в цялата страна? Какво прави държавата, за да ограничи достъпа на непълнолетни до наркотиците, които са пряко свързани с насилието? Благодаря Ви.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Вие ли ще отговорите? Заповядайте, господин Дончев. Уважаеми колеги, само да Ви обърна внимание, че процедурата при блицконтрол е: до две минути е въпросът, до три минути е отговорът, след това има възможност за реплика до две минути и дуплика до три минути. Заповядайте.

#10 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, аз ще се опитам да дам пример и да бъда много лаконичен. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, пряко на въпроса: какво да очакваме? Аз няма да влизам в ролята на футуролог, няма да правя прогноза за динамиката на събитията в следващите дни и седмици, но в низа констатации, които споделихте с нас, Вие сте абсолютно прав. И ние много трудно ще търсим решение, без да си дадем ясна сметка за причините, което ще коментирам след малко. Иначе ръководството на МВР вчера имаше възможност да анонсира непосредствените реакции след инцидента от Русе преди ден със засилено полицейско присъствие, специализирана полицейска операция по отношение на разпространението на наркотици. Допълвам, в сряда след заседанието на Министерския съвет ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“ анонсира голяма част от мерките, свързани с борбата срещу пътния травматизъм, засиления контрол на пътя, включително и чрез следене на средната скорост чрез използването на цялата инфраструктура от камери на тол управлението. Аз съм убеден, че това, което е необходимо като ангажимент от страна на институциите, ще бъде свършено. Въпросът е, че много трудно институциите могат да преодолеят обществените дефицити. Не един политически мислител или практикуващ политик е казал, че няма как да има свобода без ред. Няма как да има свобода без ред! В този смисъл освен от гледна точка действията на институциите ние трябва да се зададем въпроса: какво прави образователната система, какво прави семейството и какъв е тонусът на българското общество? И аз се боя, че след четири или пет години политическа нестабилност, перманентна война между партиите, включително, уважаеми колеги, примера, който ние даваме тук, говорейки си агресивно – голяма част от тези сигнали се попиват от обществото с усещането, че всичко е разрешено, че институционален ред няма, всяка институция може да бъде хулена, което неминуемо ерозира респекта по отношение на институциите. Вярвам, че заедно с мерките, които ще вземат отговорните служби, най-вече Министерството на вътрешните работи и не само, ние ще бъдем в позицията да дадем малко по-добър пример на българските граждани, включително на подрастващите. Благодаря Ви.

#12 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, заместник министър-председател Дончев. Да, така е. Вие правилно казахте това, което и аз подчертах в моя въпрос. Примерът, който ние тук даваме, е видим за всички. Това, на което сме свидетели не само в последните няколко години, не само в тази политическа криза, където се срещнахме на ринга многократно, ами и тук това, което се опитваме да направим, е показателно. Затова – и вчера го заявих тук, на трибуната, по време на дискусията по безводие, ние трябва да търсим теми, които наистина са важни за цялото общество, и да се обединяваме. А не след това мое изказване веднага да излязат колеги от другите партии и видиш ли, да започнат да обвиняват ПП-ДБ, защото ние сме най-големите дяволи в този парламент. Не е така. Вижте колко е спокойно сега, вижте как отсъствието на една политическа сила дава възможност ние да дискутираме по-спокойно, дава възможност ние да обсъждаме теми, които наистина са важни за обществото. Пътят на наркотиците трябва да бъде спрян. Аз имам три деца, две от тях са в училище. Смятате ли, че от разстояние аз мога да контролирам този процес, когато те са в Русе, а аз тук в София работя повечето време в седмицата?! Определено трябва да се поеме една такава посока, която не е само вътре в училище, а извън него, защото знаете, че наркотиците се променят и понякога децата несъзнателно дори ги приемат и стават зависими. Затова ролята на този кабинет е наистина да засили този контрол и да спре пътя на наркотиците. Благодаря Ви.

#13 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Белчев. Господин Дончев, желаете ли дуплика? Не желаете. Преминаваме към въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Имате ли въпрос? Нямате. От „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Георгиев.

#14 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, моят въпрос ще бъде към вицепремиера господин Дончев. Господин Дончев, всички ние сме свидетели на това колко напрегната бе програмата на Народното събрание от гледна точка на това, че имаше страшно много забавяне от приемането на закони, които пряко влияеха върху Плана за възстановяване и устойчивост. И знаем, че Вие направихте редица стъпки за това да бъде променен, а съответно и да се поиска и второто плащане от Плана за възстановяване и устойчивост. И затова моят въпрос към Вас е: може ли да ни кажете евентуално кога се очаква второто плащане? То е от съществено значение не само за икономиката, но и за бюджета на държавата. И ако може някаква яснота да ни дадете от гледна точка на това кога се очакват следващите плащания по Плана за възстановяване на устойчивост. Благодаря Ви.

#16 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, Вие сте прав. Ревизираното искане за второ плащане в размер над 650 млн. евро беше изпратен до Европейската комисия, както беше поет ангажимент още месец юли – веднага след като постигнахме съгласие с Комисията българският План за възстановяване и развитие да бъде променен, да бъде много по-реалистичен, да бъде изпълним. Към момента тече обработката на искането за второто плащане. Този процес очаквам да приключи на 15 септември, имайки увереност от службите на Комисията, че ние сме изпълнили всички ангажименти, свързани с второто плащане. Самото плащане физически очаквам да се случи най-късно до средата на месец октомври – поне ангажиментът, който са поели колегите от Европейската комисия за извършване на плащане в ранната есен на тази година. Колкото по-рано, толкова по-добре, защото цялото първо плащане вече е изразходвано и ние оттук нататък сме принудени да покриваме проектите от бюджета. В този смисъл колкото по-бързо дойде второто плащане, толкова по-добре и за изпълнението на проектите, и за бюджетните баланси. Планът, който гоним, свързан с трето плащане, което е значително по обем – над 1,6 милиарда евро, е то да бъде изпратено в Европейската комисия преди края на месец септември, за да може да бъде получено в България преди края на годината. Лично аз се надявам да бъде дори преди Коледа, което би гарантирало наличие на достатъчно средства за изпълнение на проектите. Ние впрочем 90% от всичко изискано за трето плащане, така или иначе, сме го изпълнили, остават няколко стъпки. По първоначалния дизайн на Националния план за възстановяване и устойчивост плащанията бяха девет, което би означавало в рамките на 2026 г. ние да обработим шест плащания, което е фактически невъзможно – фактически и практически невъзможно, предвид натрупаното в България огромно закъснение. В принципния разговор и договорката със службите на Комисията е плащанията да бъдат пакетирани, групирани, за да може в рамките на 2026 г. останалите средства в Плана да бъдат обслужени в рамките на две плащания. Благодаря.

#17 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дончев. Желаете ли реплика? Не желаете. Преминаваме към въпрос от името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Уважаеми колеги, ще имате ли въпрос? Не виждам. Преминаваме към парламентарната група на „Алианс за права и свободи“. Заповядайте – имате думата, господин Найденов.

#18 · speech

Павлин Найденов

АПС

Госпожо Председател, господа вицепремиери! Въпросът ми е към господин Караджов. В историята на българските железници това, което правите в момента, е невиждано – в добрия смисъл на думата, не толкова в лошия. Само за последните три месеца са обявени поръчки за три-четири милиарда лева: електрически локомотиви и вагони за един милиард, дизелови за половин милиард, поръчки за строителство на трасета – горе-долу пак за половин милиард, даже повече, и последната е за обществени превози на 29 август с тримесечно предизвестие за подаване на документите, което е много добър ход – за 1 млрд. и 400 млн. лв. Предполагам, че това е свързвано и с Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като е някакво изискване да бъде либерализиран пазарът на железопътния транспорт. Но ние седим отстрани, гледаме за някакви огромни, баснословни суми, които се харчат, и не знаем каква е стратегията. Моля Ви да ни обясните – предполагам, че няма да Ви стигнат трите минути, но да ни обясните каква е идеята, какви са залозите, защото това ще подобри ли железопътния транспорт при толкова големи разходи и ще се получи ли нещо по-добро в България? Благодаря Ви много.

#20 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Найденов! Наистина, ако проследите логиката на цифрите, които Вие изнесохте тук, ще излезе, че едва ли не в обозримо бъдеще трябва да се инвестират или поне да се инвестират няколко милиарда лева. Ако погледнете по-внимателно в сроковете, за които тези планове ще се реализират, договорът за обществена пътническа услуга, който цитирахте – за 1,4 млрд. лв., всъщност е за 12 години, и той е на практика равен на онази субсидия, която и към днешна дата плащаме на „БДЖ – Пътнически превози“, умножен по 12. То е минало през Министерството на финансите и преди обявяването неговата финансова обосновка е потвърдена, защото е ясно, че ако искаме да имаме железопътен транспорт на достъпни цени, държавата трябва да субсидира тази дейност – и тази дейност е субсидирана във всички държави от Европейския съюз. По отношение на закупването на нов подвижен състав – надявам се, че всички в залата ще се съгласите с мен, че нашият подвижен състав е на изключително лошо равнище. Ние имаме влакове, които са над 40-годишни, с изтекъл много отдавна… Така да кажа, в обикновена ситуация тези вагони изобщо не би трябвало да се движат, но въпреки това им се правят основни ремонти, въпреки това се правят и средни ремонти, тоест поддържат се в движение поради простата причина, че няма вагони. Реално погледнато, към края на годината недостигът на вагони, който и към днешна дата е някъде около… 36 – 37 вагона не ни стигат, за да покрием графика за движение на влаковете. Към края на годината това ще стане на 70 вагона, което вече е огромна липса. Предприели сме някои мерки – на 8-и този месец заместник-министърът, който е по железопътния транспорт, ще бъде на срещи в Австрия именно за да търсим начин, по който да запълним тази голяма липса. Само за пример ще Ви дам, че заради липса на вагони реално в момента все още са спрени над 36 влака в три региона в България, за да могат мотрисите от тях, тъй като там е по-ненатоварено движението, да се преместят към онези дестинации, където през лятото имаме много по-гъсто, много по-интензивно движение. За да се стигне до такъв канибализъм, с извинение за думата, разбирате, че състоянието не просто е критично, то е абсолютно безнадеждно. На тази основа ние сме обявили две поръчки. Едната е за дизелови мотриси, тъй като знаете, имаме линии без електрификация. И това е логично, то е било заложено в Плана за възстановяване и устойчивост, но за съжаление, е била прекратена тази процедура, тоест не е могла да се случи. Другата прекратена процедура е тази за дългите дестинации, тоест всичко, което е над четири часа. И точно по нея също се подготвя и е изпратена предварителна нотификация пред Агенцията за обществени поръчки, ако не се лъжа в информацията, откъдето може би сте видели, с която искаме и такива влакове да закупим. Но тъй като всичко това ще се реализира след най-малко три и половина, четири години, ако изобщо се реализира… Естествено, ние го планираме, ще проведем процедурите, макар и с неосигурено финансиране към днешна дата, и като всеки министър и аз ще търся всякакви възможности в бъдещите бюджети за реализиране на това нещо. А дали ще се подобри железопътният транспорт – ами естествено! Ако се возим в нови, съвременни влакове, ако щете с нормални тоалетни в тях, а не просто с дупка, ако не са раздрани тапицериите, ако не тече вода вътре във вагоните, каквито примери много има и има много репортажи в тази връзка и по медиите, естествено че българските граждани и гостите на България ще се чувстват по-добре и ще пътуват много по-комфортно. Това е целта на Министерството. Благодаря Ви.

#22 · speech

Павлин Найденов

АПС

Благодаря за отговора, господин Караджов. Молбата ми е да обърнете внимание на международните връзки, тъй като това е бъдещето на туризма, да се ползват жп линии с близките ни държави, особено Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия и Румъния. Благодаря Ви.

#23 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря и аз. Дуплика ще желаете ли? Благодаря Ви. Следва въпрос от парламентарната група на МЕЧ. Няма. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ?

#24 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Въпросът ми е към господин Томислав Дончев и се отнася за следното. Ние тази седмица чухме, че в България ще се откриват два военни завода във ВМЗ – Сопот. Лично Урсула фон дер Лайен беше тука, за да обяви тази новина. Обявиха се хиляда нови работни места – до хиляда нови работни места, както и че България ще изтегли около 1 млрд. лв. дълг, за да може да започне с изграждането на тези заводи. Собствеността на тези заводи ще се разпредели 51% за „Райнметал“ и 49% за България. Дългът е за България, на българска земя, който ще плащаме ние, българските данъкоплатци. В същото време имаме завод „Tерем – Хан Крум“ – държавна собственост 100%, към Министерството на отбраната, Търговище, в който е имало 5000 работни места. В момента там работят 100 човека на половин работен ден, и то отскоро. Това е завод за ремонт и модернизация на бронирана техника. Ние, България, дарихме бронетранспортьори на Украйна, най-близо сме от Черно море тук, Търговище, до Украйна, и ремонтът се случва в Полша с пари на Европейския съюз. Защо не направихме така, че тези ремонти да се случват тук, да натоварваме тези мощности в България, да има работни места тук в България, да получим парите от Европейския съюз, да се създава добавена стойност и да печели България, без да се налага да теглим заеми, да изтегляме нови кредити и да прехвърляме 51% от собствеността на друга държава, която съответно ще вземе и 51% от печалбата? Това защо не сме го предвидели? Не е възможно да се управлява по този начин ли? Няма кой да извършва качествено ремонтите в България ли? На какво се дължи?

#26 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, въпросът Ви беше всъщност цял конспект от въпроси и аз не съм убеден дали времето, което ми е предвидено по процедура, ще бъде достатъчно да отговоря на всичките. Първо, по отношение на съвместното предприятие, което се подготвя с утвърдения производител на оръжие и боеприпаси „Райнметал“. Българската част от финансирането ще бъде финансирана по инструмента SAFE. Това е възможност за дългосрочен нисколихвен кредит на европейско ниво, за да може България да мигрира от съветския тип боеприпаси – 122 мм, 152 мм, към натовския – 155 мм, както за нуждите на българските въоръжени сили, така и основно за експорт. За съжаление, всички експерти в сферата на военната техника и производството на оръжие, което все пак е индустрия – военна индустрия, но индустрия, твърдят, че дори, дай боже, войната да приключи утре, период между 5 и 10 години ще е необходим, както те казват, да се запълнят всички складове. В този смисъл военната индустрия ще бъде актуална като бранш и като тема поне в следващото десетилетие. Тази инвестиция е добра. Това е възможност за България да повиши технологичното си равнище, да работи с такъв утвърден производител. Втората част от въпроса Ви, свързан с други заводи, собственост на притежавани от държавата дружества в патримониума на Министерството на икономиката, като ВМЗ, или на Министерството на обраната, като „Терем“. Наличието на нова инвестиция не обезсмисля всички останали заводи. Напротив, техният капацитет трябва да бъде покачен. Давам Ви пример: в един от заводите на „Терем“ предстои да се асемблира бойната машина „Страйкър“, която България ще получава. И това е правилният подход. Ние трябва да се преориентираме от закупването на готови изделия по отношение на изделия, които колкото може по-голяма част от добавената стойност е създадена в България. Колкото до възможността за ремонтиране на техника от конфликта в Украйна, аз се боя, че проблемът е чисто геометричен. Разстоянието е огромно. Транспортирането на техника на хиляди километри затруднява и логистично, и финансово. Но съм убеден, че при мъдро ръководство съответната държавна институция, в случая Министерството на обраната, с помощта на цялата държава би могла да намери адекватен икономически сюжет специално мощността в Търговище да бъде адекватно натоварена – аз я познавам, и като инструментална база, и като сграден фонд, и като персонал. Въпреки редуцирания брой на персонала там има капацитет и той трябва да бъде мобилизиран. Благодаря Ви.

#28 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

За да го кажа по-ясно, ако не е станало, не е ли по-добре да се използва максимално съществуващият капацитет, изградените мощности, съществуващите работни места и хората, които са способни да извършват определена работа, преди да се теглят кредити, които трябва да ги плащаме ние, и да се канят външни инвеститори, с които трябва да делим печалбите в България, вместо да остават 100% тук, както и да привлечем така наречените европейски пари за дейности, които може да се случват в България, и да дойдат тук и да подпомогнат нашата икономика? Това ми беше краткият въпрос.

#30 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Илиева, политика на това правителство е привличането на чужди инвеститори. Една отворена икономика не може да съществува, ако се затвори към световните пазари. Ние трябва да се радваме, когато в България идват чужди инвеститори. И се радвам, че данни към средата на годината показват, че имаме 47% ръст на преките чуждестранни инвестиции. Колкото до прякото сравнение между тази мощност, която ще създаваме, с „Терем“ – Търговище, то е неуместно от чисто техническа гледна точка. Това са различни мощности. Едно е производството на взривни материали и боеприпаси, друго е ремонт на верижна техника – различна индустриална база.

#31 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Дончев. От нечленуващите в парламентарни групи желаете ли въпрос? Не виждам. Преминаваме към втория кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма. Въпрос от парламентарната група на ПП-ДБ? Господин Василев, заповядайте.

#32 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Стойнев. Моят въпрос е към министър-председателя. Но тъй като него го няма, бих искал на базата на чл. 105, ал. 3 от Правилника – чета ал. 3: „Министър-председателят и заместник министър-председателите, към които е отправен въпрос, отговарят веднага след задаването му. В случай на отсъствие на министър-председателя или заместник министър-председателите поради болест, командировка извън страната или при неотложни случаи председателят на Народното събрание съгласувано с тях определя заседанието, на което ще отговарят на актуални въпроси.“ Актуалният ми въпрос е свързан с посещението на заместник министър-председателя Атанас Зафиров в Пекин и бих искал да определите, съгласувано с министър-председателя, заседанието, на което той ще може да дойде в залата и да отговори на този въпрос. Благодаря Ви.

#33 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Василев. Мисля, че още вчера бе съобщено, че на основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради неотложни ангажименти в заседанието на парламентарен контрол няма да участва министър-председателят Росен Желязков. Ако, разбира се, следващата седмица той е тук – със сигурност се надявам, че ще бъде така, засега няма информация да отсъства – мисля, че той ще отговори на Вашия въпрос.

#34 · speech

Асен Василев

Да, точно този случай е предвиден в ал. 3, където се казва: в случай че отсъства, на следващото заседание трябва да дойде и да отговори на въпроса, а не да чакаме следващия месец. Благодаря.

#35 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Василев. Преминаваме към следващия въпрос – от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Отсъства цялата парламентарна група. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Няма желаещи. От парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Няма. От парламентарната група на ИТН? Няма въпрос. От парламентарната група на АПС? Няма въпрос. От парламентарната група на МЕЧ? Няма въпрос. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте, госпожо Илиева.

#36 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Благодаря. Вторият ми въпрос е свързан с Плана за възстановяване и устойчивост, парите от него. Защо, след като той е насочен към подпомагане на малък, среден бизнес, семействата в България, всички тези средства не се насочат към тези крайни получатели и ние не видим едни панели по къщите на хората, по сградите, по паркингите, където наистина ще се облекчат средствата за електричество, което постоянно се покачва в последните няколко години? А вместо това отиват към крайни големи потребители, 5 – 6 големи фирми, които си разпределят тези пари, и всъщност парите от тях не отиват до крайния получател, за който са предназначени.

#38 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Илиева, не знам доколко сте запозната с правилата за разходване на средствата от Механизма за възстановяване и устойчивост. Те не отиват само във фирми и предприятия и в никакъв случай не отиват – как беше? – в 5 – 6. Има мерки за финансиране на бизнеса, но там се покриват хиляди компании, най-вече малки и средни предприятия. Но освен това една значителна част от средствата е свързана с инвестиции в образованието, в здравеопазването, в енергийната ефективност. Особено в енергийната ефективност. Мярката за енергийно обновление на жилищни сгради – това са средствата, които ще достигнат до десетки хиляди български граждани, подобрявайки качеството на живот, техните жилища и намалявайки сметките им за ток. Правилата за разходване на средствата от Механизма за възстановяване и устойчивост, както впрочем и от кохезионната политика, не позволяват покриване на разходи за електроенергия на домакинствата. Благодаря.

#40 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Специално в частта за енергийната ефективност критериите, които са поставени, не могат да бъдат изпълнени, освен от големи компании. Така че не става въпрос да се покриват разходите директно на ток, а това чрез поставени такива мощности на сгради, които биха поевтинили сметките, а не директно да се плаща електричеството. Но критериите съм ги чела лично и те могат да бъдат изпълнени само от големи фирми. Малките и средните не ги изпълняват. Те така са дефинирани, че малките и средните не попадат там.

#43 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Въпрос от нечленуващите в парламентарни групи? Не виждам. Уважаеми народни представители, процедурата по чл. 105 е изчерпана. Преминаваме към следващата точка: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Декларация? Заповядайте. Да благодарим на господин Дончев и на господин Караджов. Успешен ден! За декларация от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ.

#44 · speech

Ивелин Михайлов

ВЕЛИЧИЕ

Нашата декларация е във връзка с вчерашния случай на побой на директора на ОДМВР – Русе. И това, което министърът на Министерството на вътрешните работи заяви, е, че този акт е посегателство срещу държавата. Ние сме 100% съгласни с това твърдение. Обаче въпросът е: какво е държавата? И държавата – това е Конституцията, която е Основният закон в нашата държава, по която трябва да действат и да се движат, и да работят всички институции. И тук въпросът е: как се стигна до това действие? Кой е виновен? Единично ли ще бъде това действие, или по-скоро може да очакваме от тук нататък поредица от такива действия не само срещу шефове на ОДМВР, защото до този момент ги има редовно срещу редови полицаи, но те могат да стигнат и до депутати, до министри и до всякакви други висши държавни чиновници? Причината всичко това да се случи е именно в мафиотския модел на управление на страната, който от много години функционира по един и същи начин. Как аз съм се сблъскал с него? 2015 г. ме викат за разпит, за който аз не знаех тогава за какво ме викат – един от многото, които са отбелязани в досието ми, и след като поговорих с полицая, му казах: „А бе, господин полицай, Вие знаете, че това, за което ме питате не е истина.“ И полицаят ми отговори: „Как да ти отговоря – ти в кой свят живееш? От две години не съм разследвал нито един случай на реално престъпление, а само и единствено изпълнявам поръчки да потискам хора, които са неудобни на властта.“ Нещо, което ме учуди – как работи Министерството на вътрешните работи. 2020 г. – подадох сигнал за незаконно сметище. Какво се случи? Вестник „Капитал“ дойдоха и казаха, че тероризирам хората в едно село, защото не им разрешавам да си изхвърлят боклука в природата. Един наркоман – и това го имаме на видео, нападна две момичета, искаше да ги изнасилва. Извиках полиция, те ми отговориха: прибери се в къщи, заключи вратата и на другия ден на него ще му мине. В същия момент – аз не мога да стоя страхливо като Костадин Костадинов да го шамари варненският бизнесмен Марешки, викам: чакай, ще отида да спася момичетата. Отивам и какво се случва? (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Какво? Какво?“) Наркоманът вика полиция, тя идва след пет минути – две патрулки и една линейка, с твърдение, че 16 човека са го били – оказва се, че той не е докоснат. Линейката го констатира, имаше свидетели също. Този наркоман замерваше малки деца с бутилки – и това го имаме на запис, и полицията ми пише на мен протокол да не го доближавам повече. Или когато на престъпника, който е иницииран от престъпните групи, които са купувачи на гласове, които правят незаконни сметища, които работят заедно с властта, му е потърсена гражданска отговорност защо прави тези неща, гражданите са санкционирани, а полицията играе ролята на бухалка. 2023 г. – в населеното място, където живея, постоянно има дрифтове, минават с 200 км в час, пияни. Ние като гражданско общество подаваме сигнали. Това, което се случва – полицията казва: вие в Неофит Рилски се оправяйте сами. Отново идва Йоан Запрянов, отново пише статия, че тормозя хората и ги връзвам със свински опашки – нещо, което въобще не е вярно, там също има 100% видеоматериали, но това нещо виждаме, че се повтаря от Бойко Борисов, който вчера каза, че ще отцепвам република Варненска – руска република. Или това, което се случва – висшите политически кадри заедно с полицията защитават престъпността години наред. Години наред! В един момент става така, че по време на изборите в Провадия купувачите на гласове на ГЕРБ отиват да заплашват хора в избирателна секция. Един полицай решава да защити избирателната секция, тези хора бъркат в жабката на автомобила да извадят оръжие, той вади своето оръжие, полицаят е дисциплинарно уволнен, наказан, престъпниците – отново на свобода. Мога да разказвам случаи на полицейски произвол до безкрай. Включително последния, в който полицаите не изпълняват съдебно разпореждане и те не привеждат решението на съда в действие, а казват: „И какво ще направиш?“ В една държава, в която полицията не спазва Основния закон, посегателството срещу държавата е извършено от управляващите и именно от тези полицейски шефове, единият от които е бил пребит, но няма да е само той. Сигурен съм, че с времето ще станат много повече. За съжаление, ще пострадат и редови полицаи, защото полицейската институция няма никаква тежест в обществото. Цялото общество знае кой закриля престъпниците и че полицията работи заедно с тях. Когато говорим и за този директор на ОДМВР – Русе, първо трябва да си зададем въпроса: този човек изглеждал ли е като мутра – с ланци, татуировки и въобще целият му външен вид да е бил такъв, че да уронва имиджа на Министерството на вътрешните работи? Дали този полицейски шеф не е бил пример? Защото един полицай трябва да е пример – спретнат, избръснат, подстриган, по форма навсякъде, винаги, защото той е висш полицейски служител. Той е пример за обществото. И когато един човек изглежда като човек от криминалния контингент, това не е ли било в нарушение с етичния кодекс на МВР? После трябва да си зададем въпроса: този човек дали не е бил уволнен 2020 г. заради корупция, или пък е бил пенсиониран? После: как е бил назначен в Добрич като разследващ полицай и колко пъти физически е бил отново в Добрич? Дали като разследващ полицай и един път е отишъл в Добрич? Трябва да си зададем въпроса за връзките му с областния координатор на ГЕРБ в Русе. И трябва да си зададем един въпрос: в едно Министерство на вътрешните работи, което години наред води грешна и порочна политика, като започнем с това, че назначава лица от криминалния контингент, както Бойко Борисов за главен секретар на МВР, после назначава некомпетентни министри, като Цветанов, Бъчварова, Радев и Митов, и такива със съмнителни морални качества, като Младен Маринов, Христо Терзийски, Атанас Илков и Калин Стоянов – за последния се твърди, че е във връзка с онзи човек, който пържи човечеца в Ружица три минути с електрошок за телета и направи редица други престъпления и за когото се отказва да се заведе досъдебно производство, отказва се по някакъв начин да му се разследват престъпленията. Там се твърди, че два пъти Калин Стоянов е виждан с този индивид. Сега, дали е така, не знам, това го твърдят хората оттам. Или приносът за упадъка на МВР и за това, което се случва и което ще продължи да се случва, е именно, нали – виновниците са тук, в тази зала и не само в тази, а 35 години назад, които сринаха МВР най-вече последните 15 години. Ако искат полицейските началници да не бъдат бити, да спрат да бъдат бухалка на властта и да си изпълняват коректно служебните задължения. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#45 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Михайлов. Уважаеми дами и господа, преминаваме към въпрос към министъра на туризма, господин Мирослав Боршош. Здравейте, господин Министър – добре дошъл! Въпросът е от народния представител Иван Белчев относно възможностите за развитие на българския туризъм в контекста на облекчения визов режим между Европейския съюз и Република България. Имате думата, господин Белчев.

#46 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми, господин Министър. На 15 юли 2025 г. Европейският съюз прие нови облекчени правила за издаване на шенгенски визи на граждани на Република Турция. Новият каскаден режим за издаване на многократни визи с удължен срок на валидност значително улеснява туристическите пътувания и създава реална възможност за увеличаване на туристическия поток към България. Според данни на Националния статистически институт за периода януари – май 2025 г. страната ни е посрещнала над 110 000 турски туристи, което представлява ръст от 62% спрямо същия период за 2024 г. Това показва отчетлива тенденция на засилен интерес към България като туристическа дестинация и необходимост от адекватни мерки за капитализиране на този потенциал. Според туристическия бранш настоящият момент е стратегически за България и не трябва да бъде пропускан. Възприетият облекчен визов режим се разглежда като уникална възможност за страната ни да се утвърди като препоръчана дестинация за културен, морски, СПА, балнео, шопинг и уикенд туризъм на турските граждани. Подчертава се необходимостта от целенасочени рекламни кампании в основните турски градове – Истанбул, Бурса, Измир и Анкара, където живеят активната и пътуващата средна класа на Турция; синхронизиране на усилията между държавните институции и туристическия бизнес за изграждане на обща комуникационна стратегия, която да популяризира България като достъпна и конкурентна дестинация; силно присъствие на международни туристически изложения, дигитални маркетингови кампании и активно партньорство с турски туроператори. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какви конкретни мерки предвижда Министерството на туризма за реализиране на целенасочените рекламни кампании в Република Турция, съобразени с новия облекчен визов режим, планира ли Министерството съвместни действия с туристическия бранш за изграждане на обща комуникационна стратегия и какви ресурси ще бъдат осигурени за нейното изпълнение? Обмисля ли се засилено участие на България в туристически изложения в Турция и стартиране на дигитални промоционални кампании, насочени към турските туристи? Благодаря Ви.

#48 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Белчев, така е, както споменавате във фактологията на въпроса, който задавате към мен. На 15 юли тази година Европейската комисия прие решение за изпълнение, с което се въвеждат облекчени правила за издаване на многократни шенгенски визи за турски граждани, пребиваващи и кандидатстващи за визи на територията ни. Това решение, както Вие сам го формулирате, е изключително важно. То първо е резултат от по-тясното сътрудничество между Европейския съюз и Турция, особено в областта на мобилността, на туризма и на културата. С няколко думи, за да придобият представа и другите Ви колеги в залата какво дискутираме. Основната цел е да се улесни пътуването на турски граждани с доказана положителна визова история. Тоест такива, използвали поне два пъти шенгенска виза без нарушения, като се предлага така нареченият каскаден принцип – нещо, за което и ние сме настоявали като страна членка по време на преговорите. Каскадният модел предвижда поетапно увеличаване срока на валидността на визата в зависимост от визовата история на самия заявител. Трябва да спомена – и това е изискване, въпреки тези облекчения всяко заявление продължава да се разглежда индивидуално в съответствие с процедурите на визовия кодекс на Европейския съюз. Това означава, че визата не се издава автоматично дори при наличие на подходящи визи. Всички тези неща и нови правила обаче ни дават допълнителна възможност и ще имат сериозни отражения върху туризма на България, тъй като Турция е един от основните ни туристически пазари в рамките на първите пет. Данните и фактите, които и Вие цитирахте и които и ние сме предоставили, и Националният статистически институт, сочат изключително висок ръст на потока от турски туристи към България – особено добре го отчетохме в първото шестмесечие и дори в зимния туризъм. Така че цялата ни активност е насочена към това – този поток, след като получава и облекчена възможност за пребиваване в България – да започнем да насочваме ясно цялата ни рекламна и маркетингова стратегия, за която ме питате. Ако имате допълнителни въпроси – само с няколко факти, за да мога да приключа отговора на въпроса Ви. Изложенията – изключително важни са, първо, защото са много близки до нас като дестинации и второ, защото изложенията, които прави Министерството на туризма, дават възможност не само на бизнеса да се представи с целия си туристически продукт, но особено важно е за нас да представим и общините с това, с което разполагат, за да бъдат допълнителен магнит за туризма в Турция, за да може да се мине през целия спектър на културно-историческия, СПА, характерния, регионалния туризъм, който да е допълнение към класическата почивка, която се предлага. Дигиталната кампания е от изключителна важност, затова ние сме заложили средства и в бюджет 2026 г., когато започваме да го обсъждаме с Вас в Комисията по туризъм. Ще видите разпределението и по пазари като средства, но предимно залагаме на Google, YouTube и Meta. И това, което констатираме в анализа ни – изключително е важно да влизаме и в турските медии. Това ще е нещо ново, което ще направим през 2026 г., но започнахме още сега със специални приложения в най-големите им вестници, защото те са търсени и са четени от публиката. Изключително добър ефект имаше специалното издание, което направихме в „Милиет“ – там се включиха и регионалните ни власти. Тоест, когато ние закупим определено пространство, каним и областите или регионите да се включат. Така направихме много добро сътрудничество с Бургас. Така че налице е освен класическата стратегия в различните ѝ видове и специализираната такава, особено за турския пазар. Благодаря Ви.

#50 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Да, радвам се, че и Министерството отбелязва турския пазар като един потенциален източник на много повече туристи, отколкото имаме в момента, предвид засиления интерес. Така беше и с Румъния. Румънците в момента са основните туристи, които идват в България – някои преминават транзит, други остават. Северното Черноморие например разчита в голяма степен и на румънските туристи. Забелязваме обаче и в основния портал VisitBulgaria.com, който се поддържа от Министерството на туризма, че там липсват точно тези езици – няма превод на турски, няма превод на румънски, въпреки този потенциал, който има. За това ние сме си говорили и в Комисията по туризъм – че е нужно обновяване на този уебсайт, който да стане съвременен и да представя България в една хубава светлина, но има какво още много да се желае, за да може наистина от посещението на сайта, където може би е първото запознаване с българската красива природа и възможностите за туризъм, до запазването на определен хотел или дадена дестинация. Така че наистина е необходимо това да се направи, за да могат да се привлекат туристи чрез него, защото дигиталните рекламни кампании преминават реално чрез този уебсайт, така че е нужно обновяване. Надявам се в бюджета за 2026 г. да сте заложили средства и за този туристически портал на България. Благодаря Ви.

#52 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви. Само няколко думи, за да очертаем картината на цялостната ни стратегия. Да, така е. Вие знаете много добре какво е състоянието, което заварихме преди около 7 – 8 месеца на нашия портал, както го наричаме. Той дори нямаше и подходящо име, което да е адекватно на съвременните тенденции. След няколко месеца на преговори и анализи ние закупихме VisitBulgaria. Това е модерен домейн, който е най-търсеното като начин на представа как може да бъде представена една дестинация, независимо дали е регионална, или държавна. Така че VisitBulgaria – първият голям успех е, че сме закупили домейна. Второто е това, за което сме си говорили с Вас и в Комисията – започването на изработването на това приложение, което трябва да представлява националния портал. Защото на този етап и Вие, и аз, и който се интересува от България, независимо дали става въпрос за външен, или за вътрешен туризъм, все още няма в телефона си приложението, което при съвременните условия, при начина на развитие на дигитализацията, при начина на търсене на дестинация е повече от недопустимо. Това, надявам се, в следващите шест месеца да го решим, тъй като е възложено изработването на – или поне се надявам да бъде възложено, изработването на подобно приложение. И разбира се, голямата ни цел е заедно с приложението и с националния портал да изградим и една съвременна база – big data в туризма, която имат всички страни, на база на която се правят най-адекватните, най-точните анализи, по които се формират вече цялостните туристически политики и рекламните маркетингови стратегии и разбира се, се подхожда с адекватност към различните пазари в сектор „Туризъм“. Благодаря Ви.

#53 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Уважаеми народни представители, преди да преминем към следващия въпрос, позволете ми да Ви информирам за получените писмени отговори на въпроси и питания за периода 25 юли до 4 септември 2025 г. Получени писмени отговори от: – министър Атанас Запрянов на четири въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на четири въпроса от народния представител Христо Гаджев; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Стела Николова; – министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Лариса Савова; – министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Лена Бориславова; на въпрос от народния представител Надежда Йорданова; – министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Айлин Пехливанова; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на четири въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мария Илиева; на въпрос от народния представител Петър Петров; на три въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на три въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Цвета Караянчева; – заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Борис Аладжов и Александър Койчев; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Иван Петков и Нина Димитрова; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Сейфи Мехмедали; на два въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков и Никола Димитров; – министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Богомил Петков; на четири въпроса от народния представител Божидар Божанов; на четири въпроса от народния представител Джипо Джипов; на два въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на четири въпроса от народния представител Кристина Петкова; на три въпроса от народния представител Лена Бориславова; на шест въпроса от народния представител Любен Иванов; на пет въпроса от народния представител Николай Радулов; на три въпроса от народния представител Петър Кьосев; на три въпроса от народния представител Петър Петров; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на четири въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народните представители Халил Летифов, Байрам Байрам, Елван Гюркаш, Шендоан Халит, Исмаил Осман, Калин Стоянов, Сейфи Мехмедали и Айтен Сабри; на въпрос от народните представители Христо Терзийски, Димчо Димчев, Николай Златарски и Иван Ибришимов; на три въпроса от народния представител Явор Божанков; – министър Жечо Станков на два въпроса от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Юлиана Матеева; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Айлин Пехливанова; на два въпроса от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на два въпроса от народния представител Деница Симеонова; на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на четири въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на четири въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Иво Цанев; на въпрос от народния представител Искра Михайлова-Копарова и Атидже Алиева-Вели; на два въпроса от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на пет въпроса от народния представител Красимир Йорданов; на въпрос от народния представител Красимир Красимиров; на пет въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Манол Пейков; на два въпроса от народния представител Мартин Димитров; на два въпроса от народния представител Петър Кьосев; на въпрос от народния представител Петър Петров; на шестнадесет въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на четири въпроса от народния представител Стела Николова; на два въпроса от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Халил Летифов; на въпрос от народния представител Хюсни Адем. – министър Иван Пешев на четири въпроса от народния представител Николай Златарски; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Красимир Вълчев на три въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Манол Пейков. – министър Манол Генов на въпрос от народния представител Айлин Пехливанова; на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димчо Димчев; на въпрос от народния представител Ивайло Лазаров; на осем въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Иван Червенков; на въпрос от народните представители Искра Михайлова-Копарова и Атидже Алиева-Вели; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на три въпроса от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Петър Петров; на три въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Татяна Султанова-Сивева; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Иван Петков; на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Стела Николова; – министър Мирослав Боршош на въпрос от народния представител Николай Златарски; на въпрос от народния представител Стела Николова; на два въпроса от народния представител Явор Божанков; – министър Петър Дилов на два въпроса от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Манол Пейков; – министър-председателя Росен Желязков на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Силви Кирилов на четири въпроса от народния представител Александър Симидчиев; на три въпроса от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Димитър Иванов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Красимир Йорданов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народните представители Николай Златарски, Неждет Шабан и Гюнай Далоолу; на въпрос от народния представител Петър Петров; на пет въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Сейфи Мехмедали; на два въпроса от народния представител Явор Божанков; – министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Венко Сабрутев и Богдан Богданов; на два въпроса от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Лена Бориславова; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на три въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Стела Николова; на два въпроса от народния представител Явор Божанков; – заместник министър-председателя и министър Томислав Дончев на въпрос от народния представител Лена Бориславова. И преминаваме към следващия въпрос – въпросът към министъра на отбраната Атанас Запрянов от народния представител Ангел Славчев относно състояние на сградния фонд на Военно формирование 42600 – Мусачево. Заповядайте, господин Славчев.

#54 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Виждам, че парламентът добре си живеете без ВЪЗРАЖДАНЕ. За първи път парламентарен контрол в десет без петнадесет започва, тоест след малко може да се прибирате вече вкъщи и да си почивате. И сега на въпроса ми към военния министър, който е зададен на 20 юни, забележете, днес сме 5 септември, той днес отговаря. Като народен представител, избран от 26 МИР, почти ежедневно пътувам по пътя към Елин Пелин – между село Мусачево и град Елин Пелин, където се намира и това Военно формирование 42600 – Мусачево. Състоянието на сградния фонд на това формирование, което е част от Българската армия, буди сериозно безпокойство. И в частност покривът на главната сграда, разположена до главния път, е в критично състояние – с видима голяма дупка, която се разширява с времето, както е документирано и на изображението, забележете, от Google Maps от септември месец 2022 г. И това е главната сграда, която е точно на пътя. Уважавам, разбира се, забраната за заснемане на територията на военния обект и затова приложих и към моя въпрос публичната снимка от Google Maps, в която всеки един от Вас, който влезе в така нареченото Street View, може да види какво е състоянието на сградата към 2022 г. Предвид одобрения бюджет на Министерството на отбраната за 2024 г. в размер, забележете, на 2,282 млрд. лв. – с общи разходи за отбрана от 4,218 млрд. лв., и прогнозни разходи за 2025 г. от около 4,332 млрд. лв., тоест над 8 млрд. лв. – откакто Вие сте, господин Министър, министър, не са намерени средства за ремонт на покрив на сграда, която се вижда от главен път и оказва абсолютно негативно мнение за състоянието на Българската армия. Честно да Ви кажа, като български гражданин за мен е позорно да гледам такова състояние на военни обекти. Във връзка с всичко, което изложих дотук, господин Министър, задавам Ви следния въпрос: какви действия ще предприемете за ремонт на сградния фонд и кога той ще бъде отремонтиран предвид огромните средства за отбрана, предвидени в държавния бюджет, както и какви мерки ще предприемете да бъдат заличени всички снимки на военни обекти в интернет платформи, чието заснемане подкопава сигурността и достойнството на Българската армия? Господин Министър, аз съм завършил Военна академия и мога да Ви кажа, че това състояние на сградния фонд наистина е срам за Българската армия и за хората, които служат в нея.

#56 · speech

Министър Атанас Запрянов

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Славчев! Във връзка с постъпилото в Министерството на отбраната Ваше писмо, № 51-554-06-20-96, да, от 23 юни 2025 г., както Вие казахте, от председателя на Народното събрание, на отправения от Вас въпрос Ви уведомявам, първо, какви действия ще бъдат предприети за ремонт на сградния фонд във Военно формиране 42600 – Мусачево, и кога той ще бъде ремонтиран. Имотът, предмет на Вашето запитване, е предоставен за управление на сухопътните войски с ползвател Военното формирование 42600 – Мусачево. Имотът е с площ 342 декара, 144 кв. м и изградени в него общо 75 броя сгради. Част от сградния фонд във войсковия район се нуждае от текущ и от основен ремонт, а една част от сградите са с отпаднала необходимост за военното формирование. За сградите, нуждаещи се от ремонт, е изготвен план за строително-ремонтни дейности, като същите се степенуват в зависимост от функциите и значението им за военното формирование на база отпуснатите финансови средства. Една част от сградния фонд във войсковия район е с години на построяване 1936 г., 1969 г. с компрометирана конструкция и не се ползват по предназначение. Имайки предвид обема от строителни дейности, се предвижда поетапно тяхното премахване. Става въпрос за сграда, която ние няма да ремонтираме, а ще трябва да премахваме. Именно една от тези сгради е и посочената от Вас с година на построяване 1955 г. Такива сгради имаме, за съжаление, и в райони, които въобще не са необходими за Българската армия, и те за нас са приоритетни, тъй като са опасни и тяхното премахване е още по-належащо и още по-спешно. И затова нашите усилия сега са насочени повече към тази дейност по премахване на сгради в райони с отпаднала необходимост. Но финансирането на премахването и на сгради във войсковите райони, които са обитаеми, които са важни за нас, ще продължи. Само за премахването на сгради в районите с отпаднала необходимост на Министерството на отбраната са необходими 14 млн. лв. По втория въпрос – какви мерки ще бъдат предприети от Министерството на отбраната за заличаване на всички изображения и снимки на военни обекти в интернет платформи, Ви уведомявам следното: От началото на месец февруари тази година е създадена организация и са определени обектите и районите на въоръжените сили на Република България, които трябва да бъдат маскирани, обезличени при заснемането им с оптико-електронни системи или платформи със синтезирана апаратура. При определяне на обектите за маскиране са отчетени редица фактори. В момента тече процедура на финализиране на списък с ведомства извън Министерството на отбраната, след което целият списък ще бъде депозиран пред институциите в Европейския съюз, отговорни за космическо базирано наблюдение на земната повърхност. Благодаря Ви.

#58 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Запрянов, от осем милиарда за отбрана четиринайсет милиона са нужни за ремонт на сграден фонд и Вие за две години не можахте да отделите тези четиринайсет милиона. Вижте, Българската армия никога не си е давала бойните знамена, а Вие с Вашето управление в последните години единственото, което правите, е да я позорите. И го казвам най-отговорно. Сграда, която е основна, дали се ползва, или не, няма значение, но тя е на главния път, през който всеки ден минават хиляди хора. От години, не е от вчера – не е паднал покривът вчера, господин Запрянов, не е паднал миналия месец, от 2021 г. този покрив се руши и 2022 г. го има даже заснет от кола на Гугъл, която е минала оттам и го е заснела колко е разрушен, сега е още повече. И Вие не намерихте време за последните две години, откакто Вие сте министър, защото сега трябва иначе да обвинявам и другите, не намерихте средства да отремонтирате сто квадрата покрив от осем милиарда. Ако трябва, да направим една кампания с капачки, да съберем пари за военния обект в Мусачево да оправим покрива. Или да се дигнем и да съберем малко дървен материал и керемиди да отидем да го оправим. Но това е срам и позор за Българската армия. Ето така изглежда (показва), то няма да се види от камерите, но тази дупка в покрива на военното формирование всъщност показва състоянието и на Българската армия, и на този, който в момента управлява Министерството на военните. Искрено съжалявам, че България е в това унизено състояние в момента, в което Вашето правителство и Вашият министър-председател дори нарече нашата държава „Бълхария“ в свое изказване. Вие наистина явно във Вашето съзнание, подсъзнание си мислите, че България е Бълхария. Аз не мога да си го обясня по друг начин. И когато като народен представител отида да ги попитам хората какво мислят, единственото, което те правят към Вас, господин Запрянов, е да Ви псуват. И с абсолютно право! Докарахте дотам държавата, че да те е срам да кажеш, че си народен представител. Не знам Вие дали успявате някъде да се представите като министър сред хората, да не ви набият. Затова – оставка.

#60 · speech

Министър Атанас Запрянов

Аз ще проверя какво са Ви учили във Военната академия, но става въпрос за премахване, господин Славчев, на сграда, а не за ремонт. Така че тази сграда е излишна, тя не е нужна и трябва да бъде премахната, както много такива сгради в други обекти и поделения. Това исках да поясня. Да не се спекулира с ремонт. Ремонтът е на нужни сгради, премахването е на ненужни сгради.

#61 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Запрянов. Преминаваме към следващия въпрос към министър Георги Георгиев от народния представител Явор Хайтов относно осъдителни решения срещу Република България от Европейския съд по правата на човека. Заповядайте, господин Хайтов, да зададете Вашия въпрос.

#62 · speech

Явор Хайтов

АПС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, моят въпрос е следният: Европейският съд по правата на човека многократно се е произнасял по дела, в които Република България е осъждана да изплати обезщетения. През 2023 г. само за периода от април до юни България е трябвало да плати обезщетения по четири дела на стойност над 141 хил. лв. Големият проблем е, че има смяна на министри, смяна на политически и партийни ръководства, но никой от предходните министри не е успял да осигури на гражданите спазването на техните основни права, поради което и съвсем основателно Република България е осъждана от Европейския съд по правата на човека. През годините на Министерството на правосъдието е било възлагано ежегодно да изготвя доклади, чрез които да направи анализ на областите, в които България е осъждана, но явно ефектът не е достатъчен. И моят въпрос към Вас е следният: какви мерки ще предприемете за анализ на областите, в които България е осъждана, и осигуряване спазването правата на гражданите в тези области, така че да се намали значително броят на осъдителните решения срещу нашата страна? Благодаря Ви.

#64 · speech

Министър Георги Георгиев

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Хайтов, уважаеми народни представители! По същество по отношение на всяка от 46-те държави се постановяват осъдителни решения, така че не бих могъл да се съглася с твърдението, че има ръст или че има нововъзникнал проблем, по отношение на който не са предприети мерки. А без съмнение, участието на страната като част от Съвета на Европа и съобразяването с практиката на Европейския съд за правата на човека е един от най-важните инструменти за защита на човешките права в България и през последните десетилетия се отбелязва изключителен напредък в редица области. Без съмнение обаче, там, където има дейност на изпълнителната власт, на законодателната власт, се допускат и грешки или пък има междувременно развиваща се нова съдебна практика, с която впрочем законодателят преди всичко следва да е наясно, поради което бих искал да Ви успокоя, че по-скоро броят на висящите жалби срещу България намалява, и то като трайна тенденция. Понастоящем страната ни е на 19-о място сред страните членки с 422 висящи жалби. Това е за трета поредна година – имаме под 600 жалби, като през 2024 г. Съдът е постановил 13 решения с поне едно нарушение на Конвенцията спрямо България, така че по същество не бихме могли да говорим за ръст. Напротив, налице е спад. Дали това е повод за задоволство и преливащ от гордост, да Ви кажа, че няма проблем, разбира се, че това няма да е вярно. Смисълът на дейността на Европейския съд по правата на човека, с чийто председател, с колеги от съставите се срещнах преди няколко месеца, е именно тази – да се хармонизира уредбата в държавите по начин, по който да се гарантира пълна и всестранна защита на човешките права в много разнообразни ситуации и случаи. Без съмнение, давате си сметка, господин Хайтов, че смяната на политическите ръководства, за която споменахте, липсата на стабилно управление, хаосът и безвремието, в което бе хвърлена България през изминалите четири години, се отразяват пряко и на начина, по който се представя страната в процедурите по изпълнение на решенията след постановяване на съответните решения. Това, което е хубаво обаче, е, че за разлика от смяна на политическите ръководства, експертните кадри – дирекцията, която се занимава с процесуално представителство пред Европейския съд по правата на човека в Министерството на правосъдието, се състои от колеги с дългогодишен опит, колеги, с чиято работа аз лично се гордея, с които миналата седмица по едно конкретно производство, за което ще Ви дадем информация идните дни, лично участвах в подготовка на бележки предвид предстоящите заседания. И искам да Ви уверя, че имаме експертния потенциал за адекватно и достойно процесуално представителство на Република България пред Съда. За да бъдат успешни обаче производствата, е необходимо да се вземат поуки от решенията и да се изпълняват тези решения в едни общи или индивидуални мерки, което налага – и тук без съмнение е налице дефицит, една много сериозна координация между институциите, а не прехвърляне на горещия картоф. Затова във връзка с въпроса Ви, който намирам за уместен и изключително адекватен по отношение на проблематиката, бих искал да съобщя, че подготвяме нормативни решения, постановление на Министерския съвет, което да предложа на колегите от Министерския съвет, за създаването на такъв координационен механизъм между различните ведомства, така че следващия път, когато имаме осъдително решение или сме в процедура, не просто Министерството на правосъдието да бъде адвокатът на държавата пред Съда, а инструкциите, координацията, подготовката на съответните действия, от една страна, оперативни и на изпълнителната власт, но от друга страна, на Вас – на законодателната власт, законодателни инициативи, да бъдат координирани, да бъдат подготвени в синхрон. И неслучайно ние правим всеки път и една преценка за съответствие на законодателните инициативи именно по повод задълженията ни като страна по Конвенцията, за да можем в зародиш там, където се появява обичайно проблемът, когато говорим за законодателно решение, с експертите да бъдем от полза. Така че да, работа има, такава предстои. Тенденцията обаче е положителна – за намаляване на броя и на жалбите, и на осъдителните решения. Предизвикателствата са основно в областта на изпълнението на решенията. Част от въпросите впрочем са политически, не толкова експертни и правни. Те са свързани с различни казуси, някои от които са обществено известни и се коментират широко. Това, което е важно обаче, е да Ви уверя, че е налице такъв експертен потенциал, който обаче, за да можем да създадем този механизъм за координация, трябва да обогатим, като осигурим допълнителни щатни бройки за назначаване на нови експерти в звено, което да се занимава изключително с мониторинга на изпълнение на решенията. Защото обуславящо за загуба на бъдещи дела е липсата на адекватен механизъм за изпълнение на решения по вече приключили дела, в който случай, ако е, образно казано, налице нещо като рецидив – казвам го популярно, много по-бързо по една техническа процедура биваме осъждани. Благодаря Ви.

#66 · speech

Явор Хайтов

АПС

Уважаеми господин Председател! Господин Министър, ще Ви кажа нещо, което ми направи впечатление, и то е: традиционна практика при отговори на депутатски питания е министрите да четат, да ни заливат със сухи цифри, статистика и така нататък. Вие не четохте, говорихте свободно. Аз слушах внимателно. Това според мен е отговор на въпроса, че Вие познавате детайлно този проблем за страната ни, защото въпреки намалелия брой осъдителни решения проблем има и той се свежда до това, че се харчат пари от бюджета, от данъкоплатците по изплащане на съответните суми, когато България е осъдена, и практически плащаме всички ние. Сега, истината е, че Вие като министър вложихте усилия, енергия, предприехте някои инициативи – аз ги следя внимателно, например по проблемите с имотните измами, по проблемите с процедурите при получаване на българско гражданство. Но съм убеден, че ще вложите малко повече сили, енергия – искам да Ви уверя, че и в Комисията по конституционни и правни въпроси ще получите нужната подкрепа, за увеличаване щата на компетентни колеги юристи, познаващи европейските практики, за да не се стига до тези осъдителни решения, които Вие, както казахте, слава богу, намаляват. Пожелавам Ви успех! В Комисията можете да разчитате на нашата подкрепа, но Ви моля наистина да предприемете нещо по този въпрос. Благодаря Ви.

#67 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Хайтов. Дуплика желаете ли, господин Министър? Благодаря Ви, господин Министър, за днешното участие. Преминаваме към въпроси към министъра на здравеопазването господин Силви Кирилов. Доколкото разбирам, има разбирателство между народните представители за промяна на въпросите. Започваме с въпрос на народните представители Байрам Байрам, Айтен Сабри, Елван Гюркаш, Сейфи Мехмедали относно състоянието на здравеопазването в общините Ардино, Кирково и Крумовград. Заповядайте.

#68 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви, колеги. Уважаеми господин Министър, във връзка с въпроса ни: състоянието на здравеопазването в планинския и граничен район на област Кърджали, и по-специално в общините Ардино, Кирково и Крумовград, продължава да бъде критично. Жителите на тези общини са изправени пред сериозни предизвикателства при достъпа до медицинска помощ поради липсата на кадри, недобрата инфраструктура, както и недофинансирането на здравните заведения, което води до нарушаване на конституционното им право на качествено и навременно лечение. Единият от най-сериозните проблеми е хроничният недостиг на медицински кадри, в това число на лекари, медицински сестри и акушерки. Липсата на общопрактикуващи лекари в тези общини прави дежурната и специализираната помощ практически недостъпна. Младите лекари избягват да работят в тези региони поради липсата на стимули и подходящи условия. Пенсионираните специалисти продължават да работят. В община Ардино например в някои села жителите трябва да пътуват повече от 30 км по планински пътища, за да стигнат до най-близкия медицински кабинет. В Кирково няма болница, а при по-тежки случаи се налага транспортиране с лични автомобили. В Крумовград, макар и функциониращо, болничното заведение често страда от недостиг на персонал и апаратура. Във връзка с гореизложеното нашият въпрос към Вас е: какви конкретни мерки предприема Министерството на здравеопазването за гарантиране на устойчивост, равнопоставеност и достъп до основна и специализирана медицинска помощ в отдалечените населени места от област Кърджали? Благодаря Ви.

#70 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Сабри, госпожо Гюркаш, уважаеми господин Байрам и Мехмедали! В област Кърджали са регистрирани 45 амбулатории за първична и извънболнична медицинска помощ, както и две групови практики. Специализирана извънболнична медицинска помощ в областта осъществяват 117 лечебни заведения. Изградената в област Кърджали система от болнични заведения е в състояние да задоволи потребностите на населението в общините от болнична медицинска помощ. Системата на спешната медицинска помощ се стои от Център за спешна медицинска помощ в Кърджали и още 7 филиала за спешна медицинска помощ, които са в Кърджали, Ардино, Джебел, Крумовград, Момчилград, Черноочене, Кирково, Чорбаджийско, и двете изнесени в селата Фотиново и Бенковски. Тези филиали са ремонтирани по Програма „Региони в растеж“. Предстои въвеждане на центровете в Момчилград, Черноочене, Кирково и Чорбаджийско. В Момчилград и Черноочене са новопостроени. Как, с какви мероприятия ние предвиждаме да изнесем? Първото са мобилните кабинети – ще осъществяват здравно-промотивни, диагностично-консултативни и лечебни дейности. Министерството на здравеопазването работи по проект за Наредба за медицинска помощ от разстояние. Тя е абсолютно нова наредба и при обсъждането се появиха доста предложения, в момента се обработват. И разбира се, изцяло се преработва главата за техническата осигуреност. Отделно по друга програма ще се регистрират 100. В момента тече обществената поръчка, където общините кандидатстват , те ще изградят и ще ремонтират сградите, където ще се осъществява амбулаторната помощ, или контейнери, които ще бъдат поставени. Стимули в тази посока ще бъдат осигурени чрез Програмата „Развитие на човешките ресурси“, по която ще се подкрепят мерки за насърчаване на професионалната мобилност и ще се разкриват амбулатории за първична медицинска помощ в труднодостъпни и отдалечени райони. Министерството на здравеопазването полага усилия за преодоляване на проблемите, свързани с човешките ресурси. Ежегодно се утвърждават – два пъти в годината, местата за специализанти, финансирани от държавата. Те се утвърждават основно за населени места, в които осигуреността със съответните специалисти е под средната за страната, при която се отчита и недостатъчен интерес. Уважаеми дами и господа народни представители, в обхвата на отговорностите на органите на управление на лечебните заведения за болнична помощ и на тяхната оперативна самостоятелност е осигуряването на необходимия брой медицински специалисти и адекватна финансова политика по отношение на трудовите възнаграждения. Не на последно място е и активното участие на общините в процеса на осигуряване, привличане и задържане на медицинските специалисти и това значително ще подпомогне преодоляването на този дисбаланс в териториалното разпределение и недостига на медицински специалисти. Благодаря.

#71 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Реплика желаете? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Байрам Байрам, Елван Гюркаш, Айтен Сабри, Сейфи Мехмедали относно недостиг на детски психиатри, липса на достъпна специализирана помощ за деца с разстройства от аутистичния спектър в страната. Заповядайте.

#72 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Колеги, уважаеми господин Министър! Още една болна тема – за дечицата с аутизъм. През последните години се наблюдава значително увеличаване на диагностицираните случаи на деца с разстройства от аутистичния спектър в България. Това налага повече от всякога нова визия, нова перспектива и комплексен подход не само от страна на родителите и училището, но и от страна на медицинската система, която следва да играе ключова роля при ранната диагностика и подкрепата на тези деца. Въпреки това редица родители от различни региони на страната, включително и по-големи областни центрове, сигнализират за няколко основни проблема: огромен недостиг на психиатри, като в много области на страната изобщо няма назначен такъв специалист в рамките на държавната здравна каса; прекалено дълги срокове за записване на час – в някои случаи се чака между 3 и 6 месеца за първичен преглед; липса на достъпни частни практики – често родителите са принудени да пътуват стотици километри и да заплащат високи суми, за да осигурят необходимата оценка, диагностика и проследяване на състоянието на своите деца; ниска степен на координация между здравната и образователната система – липсват ясни механизми за насочване и подкрепа в училища и детски градини, което допълнително затруднява интеграцията и развитието на децата с аутизъм. Във връзка с гореизложеното нашият въпрос към Вас е: какви мерки се предвиждат за преодоляване на недостига, включително чрез допълнителни специализации, стимули за специалисти, създаване на нови центрове и мобилни екипи? Предвижда ли се създаване на национална мрежа за ранна интервенция и наблюдение на деца с аутизъм, в която да участват мултидисциплинарни екипи – психиатри, психолози, логопеди? Надяваме се, че неравномерното и комплицирано администриране в тази насока ще има положително отражение върху хиляди семейства, които в момента се чувстват безпомощни в опитите си да осигурят адекватна грижа и развитие за своите деца. Благодаря.

#74 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожо Гюркаш и госпожо Сабри, уважаеми господин Байрам, господин Мехмедали, уважаеми дами и господа народни представители! Диагностиката на деца и юноши с разстройства от аутистичния спектър се извършва според световните стандарти задължително от мултидисциплинарен екип, в който участват психиатри, клинични психолози, логопеди, социални работници, детски невролози и педиатри. Средната възраст за поставяне на диагнозата е 36 месеца. Диагностиката на аутистичните разстройства продължава средно в рамките на 21 дни и е безплатна. Има изградени дневни психиатрични отделения за деца в София, Варна, Пловдив, Русе, Търговище, Бургас и Ловеч. За комплексното решаване на проблемите на децата с аутизъм и техните семейства е утвърден Интегриран план за действие с мерки за следните приоритетни направления: ранно откриване на аутизъм в извънболничната медицинска помощ, скрининг, ранна диагностика, ранна интервенция, комплексна терапия и рехабилитация на аутизма от най-ранна детска възраст, ресурсна обезпеченост и квалификация на кадрите. Общопрактикуващи лекари периодично извършват обща оценка на психичното здраве и психичните отклонения по програмата „Детско здравеопазване“ на НЗОК. Децата с риск се насочат към специалист психиатър или детски психиатър за оценка на развитието, лечение и специализирани психиатрични интервенции. В НЦОЗА се провежда продължително обучение на общопрактикуващи лекари и педиатри от извънболничната помощ за ранно откриване на аутизъм при деца под 3-годишна възраст. До момента са обучени 1200 лекари. Провеждат се обучения за повишаване на квалификациите и на специалисти от центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания по въпросите на аутизма, обучение на родители за грижи с деца в аутизъм, включително и в Центъра в Кърджали, който наистина разполага– аз лично се уверих, с кадри, които могат да решат тези диагностични задачи. С деца от аутистичния спектър се работи и в здравно-консултативните центрове за майчино и детско здраве, създадени по Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве. Малкият брой детски психиатри, уважаеми дами и господа народни представители, не е само български патент – той е европейски и световен. Броят на специалистите с призната специалност „Детска психиатрия“ в страната е 32, от които 22 работят по специалността. Разбира се, те са най-концентрирани в София и Варна, където имат детски психиатрични клиники. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. в централния бюджет са предвидени допълнителни средства за дейности по стационарно лечение на пациенти с психични заболявания. С тези средства се повишиха субсидиите за деца с психиатрични разстройства, предоставени от Министерството по реда на Наредба № 3 от 2019 г. В подкрепа на политиката на Министерството на здравеопазването за осигуряване на привлекателни условия за придобиване на специалности и допълнителни стимули за лекарите да специализират по специалности с недостиг Министерството на здравеопазването изпълнява Проект „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. На специализантите се предоставя месечен финансов ресурс в размер на 2,5 минимални работни заплати в допълнение към получаваните доходи. Това са 2600 лв. До момента по Проекта получават финансов стимул трима специализанти по детска психиатрия. Благодаря.

#75 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Реплика желаете ли? Преминаваме към следващия въпрос от Александър Тодоров и Христо Расташки относно липсата на колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ и отказа от страна на работодателските организации да водят преговори. Господин Расташки, заповядайте.

#76 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър на здравеопазването, считано от април 2024 г., отрасъл „Здравеопазване“ функционира без действащ колективен трудов договор, тъй като срокът на предходния е изтекъл, а нов не е подписан. По информация на синдикалните организации работодателските асоциации в сектора системно отказват да се явяват на преговори, както и да участват в процеса по сключването на нов колективен трудов договор. Това се случва на фона на сериозен кадрови недостиг и повишено напрежение сред медицинските специалисти, особено в държавните и общинските лечебни заведения. Синдикатите предупреждават, че това представлява пряко нарушение както на националното трудово законодателство, което изисква водене на преговори между представителни организации и на работници и работодатели, така и на Европейската директива относно адекватните минимални работни заплати и правото на колективно договаряне. Протестната готовност вече е обявена от Медицинска федерация „Подкрепа“ и от Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. Възможността за ефективни стачни действия е реална, а натрупаното напрежение сред медицинските специалисти на терен е показателно за системен управленски проблем. В случай че не бъде възстановено колективното договаряне в кратки срокове, има сериозен риск от влошаване на качеството и достъпа до здравни услуги за българските граждани. Въпросът ми е: какви действия ще предприемете от името на държавата, за да гарантирате нормалното функциониране на здравната система чрез възстановяване на процеса по колективното договаряне, както и считате ли за приемливо системата да работи без действащ колективен трудов договор, като се има предвид, че в почти всички държави – членки на Европейския съюз, такива договори са основна част от трудовите отношения в сектора?

#78 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Тодоров и господин Расташки, уважаеми дами и господа народни представители! През месец януари 2024 г. на основание на чл. 21 от Правилника за организацията и дейността на Съвета за тристранно сътрудничество бе свикано заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в сектор „Здравеопазване“ и стартираха преговорите за сключването на нов колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ след изтичането на подписания. В течение на преговорния процес многократно бяха провеждани официални заседания на Съвета, както и отделни срещи с министъра на здравеопазването, на които се предоставиха данни, свързани с възнагражденията на заетите в сектора, както и със социалните придобивки на работещите. На проведеното на 2 юни 2025 г. заседание на Съвета бе взето решение да се сформират експертни работни групи с представители на синдикалните организации на работодателите и служителите на Министерството, които детайлно да анализират предоставените данни от системата на Министерството. Целта на тези групи беше преговорният процес да се сведе на експертно ниво, като смятахме, че ще бъде по-ефективен. Проведоха се над 8 срещи на отделните експертни групи. Разбира се, противоречията са значителни и основната задача на тези групи бе детайлен анализ и изготвяне на предложения за сключване на работещи клаузи в проекта за нов колективен трудов договор в отрасъла на здравеопазването. На проведеното на 21 юли 2025 г. заседание на Отрасловия съвет предложеният от Министерството на здравеопазването проект на КТД в отрасъл „Здравеопазване“ с бележки от страна на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, БАТЕЛ и Сдружението на общинските болници в България е отхвърлен от страна на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ и Медицинска федерация „Подкрепа“, като предложението за КТД е определено за необосновано. От страна на представители на организацията на работниците и служителите е обсъдена възможността за подписването на КТД на база на предложението за законодателна промяна, според която при изтекъл колективен трудов договор същият да бъде облекчен и основните месечни възнаграждения да бъдат увеличени на база на нивото на инфлация за съответните години. Това предложение е зачетено като изходна позиция за преговорния процес за подписване на КТД в отрасъл „Здравеопазване“. От организацията на работниците и служителите подкрепят това предложение. Тази алтернатива е предоставена за разглеждане и обсъждане и на представителите на организациите на работодателите. Очаква се същите да изразят своята позиция, която до момента не е налична. Съгласно разпоредбите на чл. 51б, ал. 1 от Кодекса на труда КТД по отрасъл се сключва между съответните представителни организации на работниците и служителите. Министърът на здравеопазването не участва в колективното преговаряне, не е страна по договора, но продължава да насърчава социалния диалог, посредничи и координира преговорите за сключването на нов такъв. Това са действията, които може да предприеме министърът в съответствие с нормативната уредба. Ние не сме се отказали и непрекъснато се стремим и играем ролята на катализатор на този преговорен процес. Противоречията между работодателите и другите участници в преговорния процес са значителни. И ние като структура изразяваме своята категорична позиция, че ефективният социален диалог и наличието на колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ е от съществено значение за устойчивото развитие и стабилността на здравната система за осигуряването на справедливи и предвидими възнаграждения и условия на труд за медицинските специалисти, което е от съществено значение за задържането на кадрите в страната. Ние ще продължим диалога тази есен, при никакви обстоятелства няма да се откажем от този преговорен процес и ще бъдем активен катализатор на този процес. Благодаря Ви.

#80 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър, искам да отбележа, че вече над една година тези хора работят без колективен трудов договор. Медицинските служители в България не могат да се ползват от всички плюсове, както във всички други нормални страни, където има колективен трудов договор. За пръв път чувам да се сформират работни групи, за да се подпише един договор. За да има договор, трябва насрещни волеизявления, тоест трябва да има воля на работодателските организации и воля на синдикатите и трябва да се стигне до консенсус. Тук Вашата роля е много важна. Вие като министър, като орган на държавната власт трябва да осигурите, ако трябва и с преговори, ако трябва и с други мерки, подписването на този договор час по-скоро. Аз не мога да приема, че септември ще продължавате с работните групи и ще продължавате с преговорите. И именно точно Вашата политическа партия трябва да е най-отговорна към медицинските служители и работниците в този бранш. Аз считам, че за да поправите това, което Тошко Йорданов нанесе като вреда, Вие трябва да се ангажирате лично и много по-отговорно с колективния трудов договор на медицинските служители в България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#82 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Расташки! Аз не знам в България и в света да има друга организация и услуга, която да няма ценообразуване, а от липсата на ценообразуване се формират различни други процеси, които довеждат до цифри и резултати, за които работодателските организации имат сериозни претенции, когато формират различните разходни пера. Всички имат своите аргументи. Работната група не е създадена, за да протака процеса. Работната група е създадена, за да ускори този процес, защото експертите със своите методи, със своите знания, със своите виждания и със своя опит могат да допринесат за намирането на пресечна точка. И разбира се, това предложение – при липса на договор да се стигне до корекция на работната заплата с официалния процент на инфлация, е от тези групи, които са подкрепени и от синдикатите. Продължаваме – процесът е сложен, защото математиката е различна според липсата на ценообразуване в сектора. Благодаря.

#83 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос на народния представител Людмила Илиева относно изпълнение на ангажимент за приключване на забавените преписки по решения на ТЕЛК. Заповядайте, госпожа Илиева.

#84 · speech

Людмила Илиева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На 30 януари тази година по време на проведено в Народното събрание изслушване, свързано със забавените решения на ТЕЛК комисиите, Вие заявихте, че към онзи момент на национално ниво има близо 30 хиляди забавени преписки и че поехте ангажимент до средата на тази година този въпрос да бъде решен, в смисъл тези 30 хиляди преписки да бъдат решени. Въпросът ми към Вас е: към днешна дата изпълнен ли е този ангажимент? Ако не е, какви са причините за забавянето му и какви конкретни мерки Вие ще предприемете, за да може в крайна сметка българските граждани, чакащи тези решения неразумно дълго, да могат да ги получат? Благодаря Ви.

#86 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Илиева, дами и господа народни представители! В резултат на ежедневния мониторинг на Министерството на здравеопазването върху работата на ТЕЛК-овете в страната, чрез електронната система и целенасочените действия към няколко от комисиите се постига значителен напредък в преодоляване на забавените производства по медицинска експертиза за трайно намалена работоспособност. В края на януари 2025 г. броят на забавените производства е около 25 000, а към 1 септември 2025 г. той е 4736. Внимание заслужава анализът на тези 4736 забавени експертизи. Около 3870 от тях са на лица от област Кърджали. За сравнение – към януари 2025 г. забавените случаи там са 7300. Останалите 864 забавени производства са на лица от страната извън област Кърджали. Но съществено значение има и обстоятелството, че чрез електронната система, от която се извличат данните, когато има допълнителни изследвания, които се назначават от ТЕЛК, се спира времето за производство и най-вероятно тези 864 са такива, за които по една или друга степен са изисквани нови медицински документи. Така че, на практика, проблемът е решен, с изключение на тези 3870 от област Кърджали, но там проблемът е, че тези 3870 трудови експертизи, които не са направени, са на лица, които имат двойно гражданство, първо, те са преди въвеждането на системата и се провеждат по старата методика. Аз все пак искам да благодаря на РЗИ и на колегите от Кърджали, които направиха всичко възможно, заработиха и другите три комисии. Смятам, че до края на годината и този проблем ще бъде решен, защото той е различен от така поставения проблем. На практика смятам, че към днешна дата нямаме вече просрочени трудово-лекарски експертизи. Сега, от 9 септември, започват работа ТЕЛК- овете към общинските болници в Ардино, Крумовград и Кърджали. Предвид на изложеното считам, че Министерството на здравеопазването изпълни своя ангажимент за преодоляване на забавените производства от ТЕЛК в страната, пак повтарям, с изключение на специфичната ситуация в област Кърджали, която, повтарям, ще я решим до края на 2025 г. Благодаря.

#88 · speech

Людмила Илиева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, наистина работата, която е свършена, е голяма по обем. Поздравления за екипите, които, подходящо очевидно насърчени, се оказа, че могат да вършат работа. Аз пожелавам на Вас и на Вашия екип да продължите с този прецизен мониторинг, както Вие го нарекохте, по отношение на работата на ТЕЛК комисиите, защото никога повече да не се допуска такова неестествено натрупване на необработени преписки, които, нека да се съгласим, че зад всяка една от тях стои човешка съдба, която в повечето случаи не е съвсем за пожелаване да се случи на всеки. Благодаря.

#90 · speech

Министър Силви Кирилов

Аз благодаря за оценката. Ние набелязваме и други проблеми, които има, и ще ги решим. На първо място, това е качеството на работата и намаляване на възраженията към решенията. И се замисляме как ще решим проблема с пенсионерите, които са извън работоспособна възраст, ако мога да го кажа. Но все пак здравната система трябва да даде заболяванията, а социалната система трябва да направи оценката. Замисляме се и по този въпрос. В момента нямаме решение. Просто искам да споделя, че сме набелязали тези проблеми. Благодаря.

#91 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Преминаваме към въпрос от народния представител Иван Белчев, относно липса на координация и отказ за признаване на бележки за дарена кръв между кръвните центрове в страната. Имате думата.

#92 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Системата за кръводаряване в България продължава да среща сериозни предизвикателства, които възпрепятстват ефективното и справедливото използване на дарената кръв в интерес на пациентите. Един от проблемите е отказът на кръвните центрове в даден регион да приемат бележка за кръводаряване, издадена от център в друг регион, с аргументи, свързани със „сложна логистика“, с невъзможност за възстановяване на разходи или с липса на междурегионални процедури. В резултат на това ежедневно биват връщани желаещи да дарят кръв за конкретен пациент, защото не могат да го направят в своя град или защото болницата отказва да зачете вече дарената кръв. Тази практика не само подкопава доверието в системата, но и поставя в риск живота на пациентите, които разчитат на доброволните дарители. В същото време от страна на Министерството не се наблюдава системно усилие за създаване на единна, прозрачна и функционална платформа за координация между кръвните центрове и здравните заведения в страната. В тази връзка предлагам следните възможни решения: - Създаване на национален електронен регистър на кръводаряванията, в който се отразяват в реално време дарените количества и произходът им, с възможност за централизирано удостоверяване на дарителската бележка; - Въвеждане на задължителен административен протокол, който ангажира всички регионални кръвни центрове да приемат дарената кръв независимо от мястото на нейното предоставяне, когато тя е предназначена за конкретен пациент; - Регламентиране на междурегионални компенсационни механизми между центровете, които да позволяват лесното и прозрачно възстановяване на разходите по обработката и логистиката на кръвта. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: Какви действия предприема Министерството за решаване на проблема с отказа за признаване на бележки за кръводаряване от други региони? Предвижда ли се въвеждането на единна електронна система за координация между кръвните центрове и болниците? Какви нормативни или административни промени са необходими, за да се гарантира свободното движение и приемане на дарената кръв между регионите? Благодаря Ви.

#94 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Белчев, уважаеми дами и господа народни представители! От 2014 г. в страната ни функционира Национална автоматизирана информационна система по трансфузионна хематология. Тя представлява електронна среда, в която се създават и поддържат регистрите по чл. 36 от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането. В нея се отразяват данните за дарителите, дарените единици кръв, резултатите от диагностиката и местонаправлението на единиците. Така наречената дарителска бележка представлява работен документ и не е обвързана с правни последици, поради което тя не е обект на информационната система. Относно въвеждането на задължителен административен протокол, който ангажира всички регионални кръвни центрове да приемат дарената кръв независимо от мястото на нейното предоставяне, когато тя е предназначена за конкретен пациент, е необходимо да се отбележи следното: Кръводаряването в страната е основано на принципите на доброволност и безвъзмездност. Законът не предвижда ограничения в местодаряването. Всеки желаещ да дари кръв, е свободен да го стори в център по трансфузионна хематология или отделение за трансфузионна хематология към областните многопрофилни болници за активно лечение. Министерството на здравеопазването е издало през годините три уведомителни писма до структурите от трансфузионната мрежа, в което напомня тази законова уредба. Обстоятелството, че конкретен дарител желае да помогне на лечението на пациента от определено лечебно заведение, дори то да попада извън териториалния обхват на съответния център по трансфузионна хематология, не е основание кандидат-дарителят да бъде върнат. Относно регламентиране на междурегионални компенсационни механизми между центровете, които да позволяват лесното и прозрачното възстановяване на разходите по обработката и логистиката на кръвта. По съществуващата в момента уредба, центровете за трансфузионна хематология снабдяват с диагностицирана и преработена кръв и кръвни продукти областните многопрофилни болници за активно лечение с отделение по трансфузионна хематология от своя териториален обхват, а чрез последните – всички лечебни заведения в съответната област. По този начин се осигурява пълно покриване на територията на страната. В допълнение, съгласно чл. 28, ал. 4 от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането при липса на кръв и кръвни съставки за пациент със спешно състояние такива се осигуряват от най-близкото лечебно заведение, което разполага с тях. Това може да е друго Отделение по трансфузионна хематология или друг Център по трансфузионна хематология, различен от определения териториален обхват. Транспортът в този случай се осигурява от Центъра за спешна медицинска помощ. Заявявам – няма правно основание един център да заплаща на друг предоставената по този начин кръв или кръвни продукти. Такова заплащане не съдържа и финансов смисъл, доколкото всички центрове по трансфузионна хематология са бюджетно осигурени лечебни заведения по чл. 5 от Закона за лечебните заведения – второстепенни разпоредители на бюджет към Министерството на здравеопазването. Благодаря.

#96 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви за думата, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Да, запознат съм, че закони има, наредби има, но те не се спазват. Те не се спазват дори от болниците. Това го казвам, защото много пациенти, които имат нужда от кръвопреливане, се обръщат чрез социалните мрежи, чрез определени платформи към граждани от цяла България да помогнат. Особено при редки кръвни групи, където такава наличност в дадената болница, където е пациентът, няма, е необходимо кръводарители от цяла България да помогнат. На много места обаче им заявяват: не, ние нямаме връзка с определената болница, определеното населено място и Вие не можете да дарите кръв тук. Това не се е променило в последните 10 г., откогато аз активно се занимавам с тази дейност по популяризиране и насърчаване на доброволното кръводаряване. Това става във Фейсбук група, която създадох, както и Вие казахте, в 2014 г., когато е създаден и този закон. Оттогава хиляди хора са потърсили възможност да им се даде кръв. Много от тях наистина се оплакват от този проблем, за който говорим в момента. На много закони и на много правила им липсва контролът. И смятам, че Вие като министър можете да наложите много по-сериозен контрол върху болниците, за да могат те да приемат кръводарители и кръвта от тези кръводарители, независимо откъде е дадена тя. За да не се случва този проблем повече, Ви моля наистина за активно участие, не само едно писмо, което да напомня, както са правили други министри през годините, ами наистина активна политика, за да може този проблем да се отстрани. Благодаря Ви.

#98 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Белчев! Искам да се знае, че с встъпването ми в длъжност създадох работна група, която оцени работата и нуждите, и възможностите на Националния център по трансфузионна хематология и тя излезе със своите резултати. Аз съм депозирал писмо и ще моля уважаемите народни представители да подкрепят при бюджета за 2026 г., защото там има проблеми както с възнагражденията, така и с дублирането на определени апарати. Има наистина проблеми, които трябва да бъдат решени, но те са от ежедневието и са свързани с финансовия ресурс, както и с кадрите, които работят там. Да, предприели сме мерки. Времето, с което разполагам, не дава възможност, но включително там има Ден на отворените врати, има посещение на завършващи лаборанти и медицински сестри, но ние стигаме до работната заплата. Пак казвам, депонирали сме. Но ние имаме и проблеми, които са от медицинско естество. Не сме въвели автохемотрансфузията, а дали всички показания за кръвопреливане са екзактни? Тук ние имаме едно широко поле за дейност и именно в този ред на мисли имаме млад, перспективен, нов директор на Националния център по трансфузионна хематология и сме предприели мерки за разработване на програми за развитие. Наясно сме както с квалификацията, така и с кадрите. Моята молба е при формирането и обсъждането на бюджета те да бъдат подкрепени. Благодаря.

#99 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. И преминаваме към въпрос от народния представител Лариса Савова относно високото ниво на цезарово сечение в българските болници. Заповядайте, госпожо Савова, да развиете Вашия въпрос.

#100 · speech

Лариса Савова

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Кирилов, уважаеми дами и господа, уважаеми настоящи и бъдещи майки! Моят въпрос е относно високото ниво на цезарово сечение в българските болници, като официалната статистика е от 2021 г. България се нарежда само след Турция на европейско ниво, а на световно – след Доминика, Бразилия и Египет, процентите са 46,5%. Тоест почти половината от ражданията се случват след цезарово сечение. Тези данни са много тревожни, тъй като Световната здравна организация препоръчва между 10% и 15%. Пак ще повторя, в България е 46,5%. С оглед на тези тревожни данни и нарастващото обществено безпокойство относно влиянието на този метод върху здравето на майките и на децата, моят въпрос е следният: какви конкретни мерки Министерството на здравеопазването предприема за намаляване на процента на цезаровите сечения в България, за осигуряване на безопасни условия за нормално раждане и за информираност на пациентите и медицинските специалисти относно рисковете и алтернативите на този метод? Благодаря.

#102 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Савова, данните са изключително точни. Причините за разширеното приложение на цезаровото сечение са много, но най-важните са: медицински фактори – това са основните фактори, които налагат цезарово сечение, и това са тези 10 – 15%, които Вие цитирате; повишената майчина възраст за настъпване на първа бременност. Аз, когато завършвах, беше 28 години, сега има и 40-годишни, които са първескини; усложнения по време на бременността – диабет, хипертония, плацента превия, миопия и други такива. На второ място са психическите и културалните фактори от страна на пациентите – страх от болка и усложнения при естествено раждане, социален натиск и медийно влияние, предпочитание на пациентките за, бих казал, криво разбрано удобно и контролирано раждане. Трето, практически фактори в болничната система – по-лесна организационна осигуреност за цезарово сечение, анестезиолог, операционно планиране, финансови стимули за болниците и лекарите. Елективните индукции при вероятния термин за раждане също увеличават шанса за последващи хирургически лечения. Преценката за наличие на конкретно състояние, вземане на мерки за провеждане на мероприятия е изцяло в компетентността на лекарите акушери. Искам да знаете, че всеки компетентен акушер-гинеколог може да намери основания за цезарово сечение, като се мине през размерите на таза, положението на плода, физиологията на плода, много други придружаващи състояния на родилката и така нататък. Бих искал да отбележа, че административните мерки за намаляване на цезаровото сечение често не постигат търсения ефект. Затова съвместно с Дружеството по Акушерство и гинекология се търсят оптимални решения чрез три подхода: Първо, увеличаване броя на естествените раждания – подкрепяща мярка е политиката за по-високо заплащане на лечебните заведения за нормално раждане. На второ място, запознаване на акушеро-гинекологичната общност с последиците от цезаровото сечение и съвременните тенденции за усъвършенстване на техниката на извършването му. Като тук всички са убедени, че повторната бременност с цезарово сечение е значително утежнена с възможности за усложнение, без да навлизам в тематиката, някои от които са изключително тежки. На трето място, информиране на младите хора и бъдещите майки за ползата от естественото раждане и потенциалните рискове от цезаровото сечение – чрез утвърдените вече училища за родители, училища за бременни и бъдещи майки. В заключение, уверявам Ви, госпожо Савова, че лекарите и акушерките, посветили професионалния си живот на майчиното и детското здравеопазване, непрекъснато полагат усилия за повишаване и осъвременяване на своите знания, умения и нагласи. Ние имаме прекрасни акушер-гинеколози, но трябва и социалната, и психологичната среда да я подобрим, а това започва още от училищната скамейка. Сега имаме една швейцарска програма, те я наричат „здравна грамотност“, ние си имаме хубав термин – „здравно възпитание“. В тази насока също трябва да работим и сме предприели мерки. Благодаря.

#104 · speech

Лариса Савова

ВЕЛИЧИЕ

Уважаеми господин Кирилов, не искам да споря с Вас, защото Вие сте лекар, но VBAC, вагинално раждане след цезарово сечение, в много държави не е никаква предпоставка за последващото секцио и аз не разбирам защо в България е. И това е само една от причините процентът на цезарово сечение да е така висок. Аз съм една от тези майки, които станаха майки за първи път на 40 години, първескиня, и родих нормално. Също така искам това да Ви кажа. Благодаря.

#106 · speech

Министър Силви Кирилов

Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Савова, изключението в медицината винаги потвърждава правилото, защото аз мога да Ви изброя пък други причини, и то завършили много трагично. Не искам да навлизам в тематиката – ние говорим за сериозни статистики. Аз се радвам, че при Вас така е завършило. Аз се радвам, че сте намерили правилния акушер-гинеколог, който е поел една изключителна отговорност и е постигнал перфектен резултат. Поздравления! Но има състояния, които наистина са с много адреналин, така бих го казал, при които повишаването на тона е най-малкото, което може да се случи, а най-често завършва с анестезия и оперативна процедура, и то по спешност. Аз лично като лекар осъзнавам проблема – той не е от вчера, не е от днес, той е от десетилетия, но той е комплексен. В края на краищата раждането не е болест. Раждането е един естествен акт, който изисква физическа подготовка, изисква акушеро-гинекологическа подготовка, малко педагогическо знание и умение, подготовка за следващия етап на някои органи, за да може да се осъществи храненето на този нов член на семейството. Но основната подготовка за мен лично от моя скромен опит като човек, като баща, като дядо е психологичната подготовка. Всяка една жена трябва психологически да се подготви за този акт, да мине през него и в края на краищата това е една физиология, не е болест. Благодаря за вниманието.

#107 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, доцент Кирилов. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Това беше последният въпрос към Вас. И след проблемите на здравеопазването – към проблемите на културата. Въпрос от народните представители Неждет Шабан и Джем Яменов относно заявление по чл. 84, ал. 1 и ал. 2 от Закона за културното наследство. Кой ще развие въпроса? Заповядайте, господин Шабан – имате думата.

#108 · speech

Неждет Шабан

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, въпросът ни е относно заявление по чл. 84, ал. 1 и ал. 2 от Закона за културното наследство. Уважаеми господин Министър, налице са все повече сигнали от страна на общинските кметове във връзка със забавянето на съгласувателни процедури от страна на НИНКН, засягащи общественозначими проекти. Наблюдава се системно неспазване на законовите срокове, което води до възпрепятстване на реализирането на различни планувани и одобрени проекти. Заявление по чл. 84, ал. 1 и ал. 2 от Закона за културното наследство, с вх. № 91-00-1007-(6), от 2 юни 2025 г. от Религиозната институция „Мюсюлманско изповедание“ с ЕИК 121526008, представлявано от доктор Мустафа Хаджи, главен мюфтия на Република България, с адрес: град София, улица „Братя Миладинови“ № 27, входирано с цел съгласуване на инвестиционен проект за основен ремонт, консервация и реставрация на обект с идентификатор 53535.501.1214.1 – Синджирли джамия, се забавя за пореден път. Необходими са промени в процеса по строителство в обхвата на чл. 154 от ЗУТ, който гласи, че при промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж се допускат само несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект. Синджирли джамия, намираща се в град Омуртаг, е от съществено значение за представителите на мюсюлманската общност в града и общината. При ненавременно съгласуване от страна на отговорната институция възниква опасност от отпадане на целия проект и неосъществяване на съществени ремонти поради несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект. Друг пример за такъв случай е пътен участък в село Изворово, община Антоново. Има забавяне на съгласуването на проекта, което създава предпоставки за затруднение и опасност от нереализирането му. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: как смятате да се справите със забавянето на различните съгласувателни процедури, които изискат съгласуването от и чрез НИНКН? Какви механизми ще бъдат предприети, за да не се допускат в бъдеще? Какво друго искам да Ви кажа? Нищо лично, господин Министър, просто трябва да си свършим работата. Благодаря Ви за вниманието.

#110 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Шабан, в отговор на постъпилия от Вас въпрос Ви информирам за следното: Съгласно разпоредбите на чл. 83, ал. 1 от Закона за културното наследство инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на Закона за устройство на територията след съгласуване, както Вие отбелязахте, по реда на чл. 84, ал. 1 и ал. 2 от Закона за културното наследство. Съгласуването се извършва от министъра на културата или оправомощени от него длъжностни лица с писмено становище и заверка с печат върху графичните материали в срок до 4 месеца от датата на постъпване на съответната документация в НИНКН – Националния институт за недвижимо културно наследство. Директорът на института се произнася с писмено становище в двумесечен срок от датата на постъпване на заявлението, с което предлага на министъра на културата да издаде положително или отрицателно становище във връзка с инвестиционното намерение. По отношение на първия обект на Вашия въпрос – Синджирли джамия. На 2 юни 2025 г. е постъпило заявление в НИНКН за съгласуване на преработка по чл. 154 от Закона за устройство на територията на инвестиционен проект за обект „Основен ремонт, консервация и реставрация на Синджирли джамия“, части „Архитектурна“ и „Конструктивна“. Със становище на Министерството на културата от 19 август 2025 г. е съгласувана преработката на проекта в законоустановения срок. Становището заедно с проектната документация към него са изпратени на същата дата в НИНКН за получаване от заявителя. По информация на колегите от Националния институт документацията е получена от пълномощник на заявителя на 22 август три дни по-късно. По отношение на втория обект от Вашия въпрос – пътен участък в село Изворово. С писмо от 19 май 2022 г. на НИНКН относно внесен инвестиционен проект за обект: „Път III-2903 „Генерал Тошево – село Къпиново – село Изворово – село Красен – село Росица – село Лозница, части път на геодезия, геология и други, фаза: Технически проект, директорът на НИНКН е уведомил заявителя, че документацията не подлежи на съгласуване по реда на чл. 83 и чл. 84 от Закона за културното наследство, при условие че всички строителни дейности се извършват в рамките на съществуващото трасе. С писмото са дадени изисквания всички изкупни дейности, свързани с ремонта на пътя, да се осъществят при стриктно спазване на чл. 160, ал. 2 от Закона за културното наследство. Съгласно предоставената ни информация от НИНКН след извършена деловодна справка е установено, че писмото е получено на 3 август от представител на възложителя. Националният институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата разглеждат постъпилите инвестиционни намерения и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство с наистина повишено внимание във връзка с опазването и закрилата на културното наследство на страната ни. В НИНКН и в Министерството на културата постъпват значителен брой инвестиционни проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство за територията на цялата страна, но въпреки това Министерството винаги оказва необходимото съдействие при молба от заявителя във връзка с обстоятелства, наложили необходимостта от своевременно съгласуване. Благодаря Ви.

#112 · speech

Неждет Шабан

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора, но не става въпрос само за тези проекти. Става въпрос за много други проекти, където има масови забавяния за съгласуване на проекти. И смятам, че когато има законоустановени срокове, би следвало да се изпълняват или да се спазват стриктно. Не може заради подписа на един или на втори подчинен, така да се каже, да се възпрепятства работата на една община или да се възпрепятства реализирането на един или друг проект, или които проекти са жизненоважни за нашите общини. В крайна сметка хората са ни изпратили тук, в Народното събрание, нас и Вас са Ви избрали, както казах, за решаването на техните проблеми. И ние трябва да направим всичко необходимо нещата да се случват навреме и в законоустановените срокове. Молбата ни е да се изградят най-накрая механизми на контрол и въздействие върху НИНКН – на Националния институт за недвижимо и културно наследство, за да не се допускат такива неща повече в България. Благодаря Ви за вниманието.

#114 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря. Уважаеми господин Шабан, абсолютно сте прав във всичко, което казвате – че ние сме изпратени тук да изпълняваме закона. И вярвайте ми, полагаме огромни усилия да нормализираме процесите, които бяха забавени през изтеклите няколко години. Това изисква време поради множеството специфики, свързани с вътрешната организация и коректива по отношение на работата. Създали сме такава организация и с нарочна заповед от моя страна приоритетно да се разглеждат именно обекти, които са от национално значение, и след това тези, които имат частен характер, тъй като нашата задача тук е да опазваме културно-историческото наследство и да спомагаме особено по отношение на тези културни обекти, които имат особено значение за регионите в общата им част, а не толкова от частния им характер. Така че полагаме такива усилия и приемам предложението Ви като градивна критика, но ние вече работим за нормализирането на тези процеси по администрирането им. Благодаря.

#115 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос. Той ще бъде зададен от господин Венко Сабрутев относно предприети мерки и действия от страна на Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство за опазване на културно-историческото наследство и недопускане на застрояване върху парцели, под които се намират стените на Антична крепост „Сердика-Средец“, град София. Заповядайте, господин Сабрутев.

#116 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, въпросът ми е към Вас. В публичното пространство бяха обявени инвестиционни намерения за застрояване на няколко парцела в идеалния център на София. Тези парцели попадат на територията на резервата „Древна Сердика“. Парцелите се намират на територията, карето там, около „Княгиня Мария- Луиза“, „Джордж Вашингтон“, улица „Трапезица“ и „Пиротска“. Тези инвестиционни намерения разбудиха българското общество, защото върху тях се намират буквално стените на древната крепост, крепост с над 20 века история. Също така се намира и една от портите на древната крепост. Моят въпрос към Вас, господин Бачев – аз в писмената форма, която Ви дадох, заложих всички възможни графики на археологическия парк, на това къде се намират парцелите, какво точно попада на тях – моят въпрос към Вас, господин Бачев, е: ще направите ли необходимото съгласно Закона да забраните строителството върху тези парцели? Видяхме в исторически план, че този бизнес е много вървящ. Видяхме, че на аналогичен парцел се построи един хотел, на който му се даде разрешение на първия етаж реално да остане археологията, уж достъпна за всички български граждани, и нагоре да има съответно хотелска част. Видяхме, че веднага след като получи Акт 16, бяха сложени необходимите преградни съоръжения – разбирайте, чисто и просто дограми, и реално инвеститорът си проима 20-вековна частна археология. Господин Бачев, моят въпрос е: ще допуснете ли подобно нещо върху тези два парцела? Говорим за парцелите – единият се намира точно срещу ЦУМ, пред него е брилянтна археология, зад него е Католическата катедрала, където отново има извадена археология, имаме абсолютно ясни карти за това какво се намира под тези парцели, ще допуснете ли върху тях да се застроява? Благодаря.

#118 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Сабрутев, във връзка с Вашия въпрос Ви информирам за следното: Имотите по бул. „Княгиня Мария-Луиза“ № 13 – 17 в град София, попадат, както и Вие споделихте, в границите на Археологическия резерват „Антична Сердика и Средновековен Средец“, обявен с Постановление № 36 от 1976 г. на Министерския съвет и включен под № 16 в приложен към чл. 50, ал. 3 от Закона за културното наследство Списък на археологическите резервати с изключителна стойност за културата и историята на страната. Съгласно разпоредбите на Закона за културното наследство и на Наредба № 2 на Комитета за изкуство и култура и Министерството на строежите и архитектурата за опазване на Историко-археологическия резерват в центъра на град София, обнародвана в „Държавен вестник“ през 1977 г., за Археологическия резерват „Антична Сердика и Средновековен Средец“ са определени съответните режими за опазване. Имотите попадат и в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност, зона на историческия и развилия се обществен градски център А1, град 1 в град София. НИНКН и Министерството на културата разглеждат постъпилите инвестиционни намерения и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство с наистина повишено внимание, с каквото ще бъде разгледано и евентуално инвестиционно намерение в гореописаните имоти във връзка с опазването и закрилата на културното наследство на страната ни. Инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство подлежат на съгласуване по реда на Закона за културното наследство. При съгласуването им ще бъдат поставени изисквания съгласно режимите за опазване на Археологическия резерват. След извършване на археологически проучвания съгласно изискванията на режимите за опазване същите се приемат от комисия по реда на чл. 158а от Закона за културното наследство. Комисията дава предписания за последващи действия във връзка с опазването на откритите археологически структури. Министерството се отнася отговорно към опазването на културното наследство и няма да допусне да бъде застрашено археологическото и историческото наследство, представляващо неразделна част от културната идентичност на столицата и на страната ни. И вярвайте ми, аз, заемайки този пост, ще направя абсолютно всичко, което е по закон и което предполагат наредбите, това да не се случи, особено като се има предвид и моята ангажираност в тези процеси, и както знаете, желанието ни за придобиване и на Античния театър сега към активите на Министерството на културата, за да го развием като средище за култура на открито, каквото от такъв характер и мащаб няма в момента в столицата ни. Благодаря.

#120 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора. Ще следим за спазване на обещанията, които дадохте от парламентарната трибуна, а именно да не допуснете строителство върху древната археология, върху историята не просто на България –това е над 20 – 21-вековна история, древната крепост „Сердика“ започва да се строи през 157 г. след Христа. Много велики римски императори са минали, дори са открити плочи, хвалебствени. Въпросът е да не дадем на имотната мафия, на частните инвеститори със съмнително минало, възможността да застроят 21-вековна история, а в същото време да лишим българското общество от възможността тези уникални археологически разкопки да бъдат разкрити и София да стане още по-привлекателен център за туристите. Благодаря.

#122 · speech

Министър Мариан Бачев

Благодаря за репликата, господин Сабрутев. Имайки предвид, че живеем в 21 век и че технологиите са толкова напреднали и бдителността на гражданите е изключително изострена, бъдете убеден, че не виждам причина някой да се осмели в центъра на София – специално говоря за темата, по която говорихме сега – някой да си позволи да заобиколи – без да цитирам дали някой е мафия, или не, да даваме подобни квалификации, всичко в момента е на базата на хипотезата, което Вие казвате – аз се съгласявам с нея, че хипотетично това би могло да се случи, но Ви уверявам, че Министерството на културата в мое лице няма да позволи подобни действия, с което мисля, че слагаме ясна точка по отношение на тези процеси. Благодаря Ви.

#123 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. С това се изчерпаха въпросите в днешното пленарно заседание към Вас. Благодаря Ви за участието. Преминаваме към въпроси към господин Манол Генов, министър на околната среда и водите. Първият въпрос е от народния представител Иван Белчев относно постоянен мониторинг на водите на реките Черни Лом, Бели Лом и Русенски Лом. Заповядайте, господин Белчев, да развиете Вашия въпрос.

#124 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Природен парк „Русенски Лом“ е една от най-ценните природни територии в България, част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“ и обект със световно призната стойност. Тук се намират уникални местообитания, гнездящи застрашени видове, сред които черният щъркел, белоглавият лешояд и бобърът – вид, завърнал се в България именно там. Въпреки тази изключителна стойност през последните години станахме свидетели на системни замърсявания на реките Черни и Бели Лом и Русенски Лом с видими показатели – пяна, мъртва риба, различните цветове на водите. Замърсяванията на реките, които минават през Природен парк „Русенски Лом“, са недопустими. Опазването на „Русенски Лом“ не може да се основава само на проверки – необходими са устойчиви, технологично обезпечени публични мерки. В тази връзка предлагам: създаване на постоянен мониторинг на водите на реките Черни, Бели и Русенски Лом, включително чрез инсталиране на автоматизирани станции за наблюдение на качеството на водите в рисковите участъци, чрез датчици и видеонаблюдения; актуализиране на регистъра на всички съществуващи зауствания по поречието на реките Черни, Бели и Русенски Лом, както и регулярни и извънредни проверки за наличие на нерегламентирани зауствания; укрепване на капацитета на РИОСВ – Русе, чрез осигуряване на допълнителна техника, мобилни лаборатории и възможност за по-бързо реагиране при подадени сигнали, увеличаване броя на служителите на РИОСВ – Русе, извършващи контролни дейности. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: обмисля ли Министерството на околната среда и водите въвеждането на автоматизирани станции за постоянен мониторинг на реките Черни, Бели и Русенски Лом, както и кои от другите предложения могат да бъдат приложени? Благодаря Ви.

#126 · speech

Министър Манол Генов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Белчев! Във връзка с поставения от Вас въпрос предоставям на Вашето внимание следната информация: Мониторинг на качеството на водите на реките Черни, Бели и Русенски Лом се осъществява съгласно Националната система за мониторинг на околната среда от Регионалната лаборатория град Русе към Изпълнителната агенция по околната среда по годишен график. Резултатите от взетите проби се предоставят на Басейнова дирекция „Дунавски район“ за анализ и оценка по компетентност. Обществеността и заинтересованите институции могат да се информират за отклоненията в качеството на водите на реките Черни Лом, Бели Лом и Русенски Лом на интернет страниците на Басейнова дирекция „Дунавски район“. Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе, разполага с регистър за всички разрешени по Закона на водите зауствания на пречистени отпадъчни води във водните обекти, включително и промишлени такива – водните обекти реките Бели, Черни и Русенски Лом. Проверки на нерегламентирани зауствания се извършват във връзка с подадени сигнали съвместно с представители на Басейнова дирекция. Що се отнася до материалното обезпечаване и увеличаването на щатната численост на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе, предложенията Ви са относими не само към Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе, но и към всички останали 15 регионални инспекции в страната. Съществен и задълбочаващ се в годините е проблемът с несъответствието на числеността в регионалните инспекции спрямо броя, подлежащи на контрол по екологичното законодателство, обекти и законово уредената честота на самите проверки, както и загубата на кадри поради пенсиониране и напускане, което нарушава капацитета и приемствеността в цялата система. Чести промени в нормативната уредба водят до повишаване обема на задълженията на самите регионални инспекции, без да се компенсират с допълнителни щатни бройки, увеличавайки натоварването на наличния състав и превръщайки се в една от причините за голямото текучество в системата. Пречка за материалното обезпечаване и увеличаването на щатната численост в регионалните инспекции се явяват както бюджетните, така и законовите ограничения, разписани в параграф 16 от преходните и заключителни разпоредби към Закона за администрацията, съгласно които общата численост на персонала на администрацията на изпълнителната власт не може да бъде увеличавана. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Министерството на околната среда и водите счита за необходимо и подкрепя всяко предложение за укрепване на капацитета на РИОСВ както от гледна точка на числеността на състава, така и по отношение на ресурсите, необходими за обезпечаване на техните функции. Но това – както предполагам, Ви е известно – е свързано с допълнителен финансов ресурс, с който Министерството на околната среда и водите в момента не разполага, както и с извършване на нормативни проблеми.

#128 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Този въпрос беше провокиран от замърсяване на река Черни Лом през пролетта на тази година. Пяна, мъртва риба се носеше по реката, която, както знаете, навлиза и в Русенски Лом, и след това в река Дунав. Ние не можем да си позволим такова замърсяване, което, за жалост, не се установи точно откъде идва. Така че всички тези мерки, които аз Ви предложих чрез парламентарния въпрос, следва да бъдат още по-задълбочено прегледани от експертите във Вашето министерство, защото мониторинг чрез датчици, видеонаблюдение и засилване естествено на капацитета на РИОСВ-тата в цялата страна би дал една по-чиста околна среда, каквато е мисията на Министерството на околната среда и водите. Предложете увеличаване на средствата в бюджета за 2026 г. и ние с удоволствие от нашата парламентарна група ще го подкрепим. Надявам се и управляващото мнозинство също да го подкрепи, защото виждаме, че има нужда от специалисти, които да работят за контрола, да контролират законодателството, което ние тук се стремим да бъде качествено. Но когато липсва контрол и няма хора, които да го съблюдават, това се обезсмисля. Запознат съм в детайли с екологичните проблеми и в Русе, и в региона и затова винаги посочвам РИОСВ – Русе, като пример, но знам, че този пример се отнася абсолютно за цяла България – същите са проблемите навсякъде. Така че темата ще продължим да я дискутираме, както тук от трибуната на Народното събрание, така и в Комисията по околната среда и водите, където аз съм активен член. Благодаря Ви.

#130 · speech

Министър Манол Генов

Уважаеми господин Белчев, Вие сте народен представител, всеки един народен представител има право на законодателна инициатива. Скоро ще влезе бюджетът на България за 2026 г. – истинско удоволствие за мен ще бъде Вие да бъдете вносител на едно такова законодателно предложение. Там, в редчето, където е написано за РИОСВ-тата, където са вторични разпоредители с бюджетите, да направите тази законодателна инициатива. В крайна сметка волята на парламента е тази, която ще одобри едно такова предложение или няма да одобри. Благодаря.

#131 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос към министъра на околната среда и водите. Той ще бъде зададен от народния представител Биляна Иванова относно критично ниското ниво на водата в езерото „Сребърна“ и опасността от изчезване на редки видове. Заповядайте, госпожо Иванова, да развиете Вашия въпрос.

#132 · speech

Биляна Иванова

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Всъщност въпросът ми вече почти три месеца ще мине, откакто го зададох, за съжаление. Въпреки това обаче актуалността му все още е факт, тъй като проблемът с нивото на водата и въпросът стои постоянно, тъй като биологичните видове, които живеят в резервата „Сребърна“, са от изключително значение не само за резервата, а и за нашата страна. И е необходимо да направим всичко възможно за тяхното съхраняване. Знам, че през този период, откакто зададох въпроса си до днешна дата, изключително много е направено – и от страна на Министерството, и от страна на Регионалната инспекция по околната среда и води в Русе, по отношение на справяне с проблема. И ако можете, да ни предоставите данни към днешна дата какво е състоянието на резервата, на нивото на водата и последните действия, които са били предприети от Вас и от Регионалната инспекция. Благодаря Ви.

#134 · speech

Министър Манол Генов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Иванова, в отговор на поставения от Вас въпрос бих искал да изложа на Вашето внимание следното: Към настоящия момент нивото на водата в езерото показва тенденция на покачване. Изминалите два месеца се характеризираха с наличие на много високи температури в района на село Сребърна, община Силистра – минимални над 23 градуса и максимални до 43 градуса, практически тропически, нехарактерни за умерения континентален климат, в комбинация с почти нулеви валежи и ниво на водите в река Дунав около относителната нула. През лятото на 2025 г. се отчитат за много дълъг период много ниски нива на водния стоеж на реката, което беше предпоставка за предприемане на спешни кризисни мерки и действия. В началото на лятото езерната екосистема беше в критично състояние по отношение на нивото на водата. Пресъхнали бяха периферните водни огледала, като се наблюдава и значително свиване на централното водно огледало. За езерото „Сребърна“ е характерно, че пълненето и изпразването му се осъществяват посредством пряка и филтрационна, подпочвена и подземна хидравлична връзка с реката, като пълненето е възможно единствено и само при ниво на река Дунав, което е по-високо от нивото на езерото. Проблемът, който е свързан трайно с ниските нива на водите в езерото, е изключително сериозен и има комплексен характер, като същият е в пряка зависимост от водните нива на река Дунав, климатичните промени, характерни, както казах, с повишение на температурите и през зимния период, намаление на снеговалежите, и не на последно място – вкопаването на дъното на реката в долното ѝ течение, което е противоположният процес на повишаване на нивото на дъното на езерото. Във връзка с установените неблагоприятни въздействия от МОСВ в годините се предприемат редица мерки, насочени към подобряване консервационното състояние на поддържания резерват, включително и изграждане на хидротехнически съоръжения за възстановяване на водното огледало, подобряване показателите на водата, включително и цялостно подобряване на езерната екосистема и осигуряване на подходящи местообитания на видове птици – основен предмет за опазване в защитената територия. С цел недопускане на по-сериозни последици на езерната екосистема в краткосрочен план МОСВ съвместно с РИОСВ – Русе, организира и осъществява аварийно прехвърляне на водни ресурси от река Дунав към езерото чрез изпомпване. Създадена е нужната организация и на 2 юли 2025 г. със съдействието на регионалните служби на МВР са доставени два хидропомпени агрегата и е започнало прехвърляне на водни ресурси от реката към резерват „Сребърна“. Съвместно с представители на Главна дирекция „Пожарна безопасност“ е създадена организация от хора и техника за осъществяване на непрекъснато припомпване на води от реката. За изминалите два месеца процесът на прехвърляне на води дава видими резултати и водната екосистема е предпазена от пресъхване. Напълно запълнени с вода са: западният канал – с дължина километър и половина, ширина 25 метра и средна дълбочина 1,50 м.; водното огледало „Драганова локва“ – в западната част на езерото, което е с приблизителна площ 12 хка и дълбочина 2 м, „Бабушкото блато“ и цялата площ на тръстиковите масиви на север от централното водно огледало. Към настоящия момент със съдействието на ВиК – Русе, са изградени и функционират две тръбни линии с диаметър 350 от полиетиленови тръби, чрез които се доставя вода до езерото. С тяхна помощ се минимизират загубите от странични течове. Продължава пълненето и по една от шланговите линии, осигурена от „Пожарна безопасност“. Във връзка с предприемането на ефективни мерки в дългосрочен план МОСВ осигурява финансов ресурс за извършване на предпроектни проучвания с цел намиране на комплексно решение за подобряване на водния режим на езерото и местообитанията на видове, предмет на опазване. Същите са в процес на изпълнение, като са ангажирани проектанти с опит в хидротехническото строителство и експерти от Геологическия институт „Страшимир Димитров.“ В съответствие с резултатите ще бъдат реализирани съответни технически съоръжения за възстановяване и поддържане на водното ниво. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Имайки предвид, че нивата на Дунав са паднали с 6 – 8 метра в това долно течение, изграждането на едно такова съоръжение в бъдеще ще ни обезопаси от една бъдеща екокатастрофа, която може да се разрасне в резервата „Сребърна“, поради това че просто в езерото няма вода. И това ще бъде едно бъдещо, но мисля, трайно решение, което ще осигури вода за езерото в тези сухи години и в този климатичен недостатък на валежи и снеговалежи, който имаме, а и прогнозите не са никак добри. Така че това намерение на МОСВ колкото по-бързо бъде осъществено – и това зависи от нас, ще подобри екологичното състояние на резервата „Сребърна“. Благодаря.

#135 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Просрочихте времето, но поради важността на въпроса Ви оставих да дадете пълен отговор. Заповядайте за реплика, госпожо Иванова.

#136 · speech

Биляна Иванова

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, изключително Ви благодаря за подробния отговор на поставения от мен въпрос и много се радвам за предприетите действия, особено в последната част за предходните… Следях в хода на лятото какво се случва и какви са стъпките, които предприемате. Още веднъж Ви благодаря и на Вас, и на РИОСВ – Русе, за бързата реакция и за адекватните мерки, които сте предприели, за да не се допусне тази екологична катастрофа в резервата. Благодаря Ви.

#139 · speech

Председател Наталия Киселова

Преминаваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Иван Белчев относно комуникация с румънското Министерство на околната среда относно изграждането на инсинератор в Гюргево. Заповядайте, господин Белчев, да развиете Вашия въпрос.

#140 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин министър, в последните две години обществото в град Русе и региона с повишена тревога следи развитието на случая с планираното изграждане на инсинератор за медицински отпадъци в съседния град в Румъния – Гюргево. Въпреки опитите на местните власти в Гюргево да ограничат проекта чрез приемане на решение за минимално отстояние на съоръжението от жилищни сгради, първоинстанционният съд се произнесе в полза на инвеститора. Това развитие е тревожно, тъй като създава реална възможност изграждането на инсинератора да продължи въпреки силната обществена съпротива и потенциалните рискове за здравето на хората и за качеството на въздуха в трансграничния регион. През 2023 г. русенци организираха подписка, подкрепена от местните организации и активисти, която събра над 7500 „против“ изграждането на инсинератора в Гюргево. Тази гражданска инициатива ясно показва високата чувствителност на обществото към проекта и очакване държавата да предприеме решителни действия за защита на здравето и околната среда. Важно е България да продължи да отстоява интересите на своите граждани, използвайки всички налични инструменти – дипломатически, правни и европейски. Особено значение има активният и прозрачен диалог с румънското Министерство на околната среда и водите, което е отговорно за провеждане на процедурите по оценка на въздействие върху околната среда. С оглед на продължаващото напрежение сред жителите на град Русе и опасенията за влошаване на качеството на въздуха вследствие на потенциалното изграждане на инсинератора в град Гюргево, е необходимо да бъдат предвидени конкретни превантивни мерки. Въпросът за обгазяването на града и региона е особено чувствителен за местната общност поради вече съществуващата лоша екологична обстановка и дългогодишните сигнали за неприятни миризми и за замърсяване от различни източници. В този контекст възниква необходимост от по-строг трансграничен контрол на атмосферните емисии, изграждане на допълнителни станции за мониторинг в близост от Дунав мост и кварталите, които са изложени на най-висок риск, както и от готовност за прилагане на мерки за своевременно предупреждение на населението и реакция при превишаване на допустимите норми. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какви конкретни действия е предприело Министерството на околната среда и водите за осигуряване на постоянна и ефективна комуникация с румънското Министерство на околната среда по казуса с инсинератора в Гюргево след решението на съда от август 2025 г.? Благодаря ви.

#142 · speech

Министър Манол Генов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, във връзка с поставените от Вас въпроси предоставям на Вашето внимание следната информация: С писмо от 9 юни 2025 г. МОСВ изиска от страна на румънското Министерство на околна среда, водите и горите да предостави информация за етапа на процедурата по оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционно предложение за „Изграждане на сграда хале, отточен бетониран басейн, бетонни платформи, ограждения, осветителна система, изпълнение на сондажи и вътрешна водоснабдителна и канализационна мрежа, разполагане на станция за предварително пречистване на отпадъчни води и поставяне на инсинератора за болнични отпадъци с прилежащите към тях инсталации“. Със същото писмо е напомнено на Румъния, че съгласно проведена кореспонденция от 1 юли 2024 г. МОСВ е изискало преработване и допълване на информацията в съответствие с отправените бележки и предоставяне на преработен доклад по ОВОС. В отговор, постъпил на 28 юли от румънското Министерство на околната среда, водите и горите, публично оповестен на страницата на МОСВ, ни информират, че на национално равнище процедурата за ОВОС за горепосочения обект е в етап на оценка на качеството на доклада за ОВОС. Решение за издаване на крайния административен акт може да бъде взето едва след приключване на този етап от процедурата. Съгласно предоставената информация възложителят е завел съдебно дело срещу компетентния по околна среда румънски орган. През декември 2024 г. компетентният румънски съд е отхвърлил искането, подадено от възложителя, като неоснователно по същество. По информация, предоставена от румънската страна, след решението на съда възложителят не е предоставил на компетентния в Румъния орган необходимата информация в рамките на трансграничната процедура. Какво означава това? Че забележките и становищата, посочени по тази трансгранична процедура от Министерството на околната среда и водите в България, не са получили отговор от страна на инвеститора и компетентният орган по екологично законодателство на Румъния не може да се произнесе в този случай. Като страна по Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничния контекст Република България стриктно спазва нейните разпоредби. По отношение на конкретната трансгранична процедура по ОВОС, по която България е засегната страна, румънската страна е изпълнила изискванията на чл. 3 относно нотификация и комуникация във връзка с дейност, която може да окаже значително вредно трансгранично влияние. Когато дадена страна има опасения относно спазването на задълженията на Конвенцията за оценка на въздействията в трансграничен контекст, тя може да сезира оправомощения за това орган, а именно Комитета за прилагане на Конвенцията. В конкретния случай не са налице все още основания за сезиране на Комитета по прилагане от страна на България.

#144 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Искам да заявя от трибуната на Народното събрание, че аз ще продължавам да следя тази тема, защото тя е много важна за русенци – инсинератор в Гюргево не трябва да има. Всички русенци са го казали и аз ги подкрепям. Защото знаете през 80-те години на миналия век какво се случи. Точно на същото място работеше завод „Верахим“, който обгазяваше Русе и региона с хлор. Аз съм дете, което е израснало в хлорни обгазявания. Все още мога да си спомня как в първи, втори и трети клас съм ходил с маска на училище, но не е заради някой вирус, ами защото във въздуха се виждаше бялата мъгла, която носеше хлор. Много русенци напуснаха града и това е силен сигнал за всички нас, че ние не трябва да допускаме замърсявания, трансгранични замърсявания, замърсявания, идващи и от града, които да тровят русенци. Замърсявания в цяла България не трябва да има. И точно тук се обръщаме към МОСВ, към експертите, които работят, към служителите, които контролират. И отново, ако се върна към предния ми въпрос към Вас и искането за повече служители, по-добро заплащане за тях навсякъде в РИОСВ, той остава актуален. И затова Ви моля наистина Вие да поемете активната роля, защото Вас ще Ви чуят управляващите. Когато аз внеса или нашата парламентарна група внесе искане за увеличаване на заплатите и за по-голям щат на РИОСВ, повярвайте ми, управляващите, в които ние не членуваме, няма да ни подкрепят и няма да види РИОСВ нито един лев повече. Затова наистина Ви моля за активна позиция, за да може както контролът в съществуващите ситуации да се засили, така и Вашата активна роля в бъдещите инвестиционни намерения с трансграничен характер, които могат да окажат влияние на околната среда, да бъдат спирани още в зародиш. И се надявам наистина и Вие да продължите Вашата дейност по този начин, по който сте работили досега. Благодаря Ви.

#146 · speech

Министър Манол Генов

Уважаеми господин Белчев, Вие казахте, че ще следите развитието на въпроса. Аз мога да Ви декларирам, че Министерството на околната среда и водите още по-стриктно от Вас ще следи въпроса, защото Министерството на околната среда и водите е органът по екологично законодателство, който има грижата да опазва здравето и живота на хората. Аз се радвам, че Вие даже с и маска, и с хлорни обгазявания изглеждате добре, имате добър външен вид, значи сте успели да се опазите от румънската интервенция на хлор, трансгранична, през река Дунав. Но ще Ви кажа – по отношение на този трансграничен ОВОС сме имали общо шест забележки, които, както чухте преди малко, не са получили отговор досега. Казах Ви, че румънската страна спазва правилата и няма как да сезираме Конвенцията по този въпрос, защото тя се сезира тогава, когато се нарушават правилата. Само с няколко изречения ще Ви кажа с какво не сме били съгласни. Нямаме отговори на коментарите и бележките, които сме пратили още март месец 2024 г. Липсва цялостно преработен доклад, защото отговорите, които сме имали, съдържат препратки и цитати от доклада за въздействие, който ни е бил предоставен по трансграничното съгласуване. С оглед на най-важното – на доказана екологична и здравословна среда на живот на населението както в района на Гюргево, така и в района на Русе, възложителят следва да подходи прецизно и задълбочено при разработване на технологията за експлоатация на инсталацията. Дадените отговори също не съдържат ясен и конкретен отговор по този въпрос, като не дават доуточняваща информация съгласно нашите бележки. Дадени са подробни бележки и коментари от страна на МОСВ за компоненти и фактори по околната среда. Предоставената от румънската страна информация е непълна, установени са сериозни пропуски, което не позволява адекватна преценка и мерки с цел минимизиране на потенциалните рискове за околната среда и здравето на хората. Допълнително сме поискали да има специализиран раздел за оценка на човешкото здраве, за да се добие обективна представа за пълнотата на доклада, който ни е предоставен. По отношение на обществения интерес сме информирали, че общественото обсъждане следва да бъде извършено, след като докладът за ОВОС бъде оценен положително от страна на българския компетентен орган по околна среда. След отстраняване на тези забележки докладът може да бъде разгледан и да бъде направено и организирано обществено обсъждане на територията на Република България.

#147 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Генов. Преминаваме към въпрос от народния представител Ангел Янчев относно политиката на Министерството на околната среда и водите за запазване чистотата на атмосферния въздух, особено в градските центрове. Заповядайте, господин Янчев, да развиете Вашия въпрос.

#148 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Уважаеми господин Генов, всъщност е питане, което предполага и една малко по-обстойна процедура.

#150 · speech

Ангел Янчев

Аз благодаря за разместването, което въобще направи възможно това питане днес. То е от края на март, но всъщност това забавяне в рамките на 14 седмици беше подходящо, тъй като има много новини около основната тема на въпроса. И така, уважаеми господин Министър, в контекста на обществената загриженост относно качеството на атмосферния въздух в българските градове бих искал да поставя на Вашето внимание въпроса за политиката на Министерството на околната среда и водите в тази област. В редица градски центрове се наблюдава трайна тенденция на замърсяване на въздуха, което представлява сериозен риск за здравето на гражданите и качеството им на живот. Като пример, във Велико Търново проблемът с предприятието „Кроношпан“ остава неразрешен, а многократните му нарушения на екологичното законодателство остават несанкционирани, въпреки многобройните сигнали и обществено недоволство. Предвид изложеното бих искал да получа следния отговор на питане: каква е политиката на Министерството на околната среда и водите за запазване чистотата на атмосферния въздух в Република България, особено в градските центрове, и какви конкретни мерки предприема Министерството на околната среда и водите, за да гарантира ефективен контрол и санкциониране на замърсителите, както и да предотврати бъдещи нарушения, като например случая с предприятието „Кроношпан“ във Велико Търново? Благодаря.

#152 · speech

Министър Манол Генов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми, господин Янчев! Качеството на атмосферния въздух е приоритет в политиката на Министерството на околната среда и водите. То е задължено да провежда държавната политика по опазване на чистотата на атмосферния въздух за осигуряване на устойчиво развитие. Компетентните органи, отговорни за осигуряване на чистотата на въздуха на територията на съответната община, както предполагам Ви е известно, са общинските органи – кметове на общини и общински съвети. За тяхното подпомагане в изпълнение на това задължение, и по-конкретно за постигане на нормите за съдържание на фини прахови частици във въздуха, Министерството на околната среда и водите разработиха Национална програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух 2018 – 2024 г. Министерството подпомага общините в процеса на изпълнение на тази мярка както чрез Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, така и в настоящия момент в рамките на Програма „Околна среда 2021 – 2027 г.“. Основните интервенции са насочени към сектора за битово отопление, което е идентифицирано като основен източник на замърсяване. По-специално Община Велико Търново реализира проект по Програма „Околна среда 2021 – 2027 г.“ по процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „За по-чист въздух!“. В изпълнение на проекта ще бъдат подменени устройствата на твърдо гориво с алтернативни източници на отопление. През февруари 2024 г. с договор за безвъзмездна помощ на Общината са предоставени 25 млн. и 700 хил. лв. Във връзка с казаното уточнявам, че съгласно данните за Велико Търново от Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух през последните две години нормите по замърсител на фини прахови частици са спазени. От началото на 2025 г. са регистрирани 24 броя превишения на средногодишна норма, която не трябва да бъде превишавана повече от 35 пъти в рамките на една календарна година. Всички превишения са регистрирани през отоплителния сезон. Основната цел на МОСВ е чрез методическо ръководство, координация и контрол върху дейностите на Регионалната инспекция по околната среда и водите при спазване на принципите за прозрачност, динамичност, партньорство и диалог с дирекциите в Министерството и Регионалната инспекция да гарантира изпълнението на контролните функции на РИОСВ на високо професионално и качествено ниво. Дейността на РИОСВ е организирана така, че опазването на околната среда да става при всички етапи на контрол – от най-ранен етап на ниво инвестиционно намерение, през текущия последващ контрол, до изпълнение на следексплоатационните мерки. Привеждането на контролните обекти в съответствие с изискването на екологичното законодателство е ключов акцент в контролната дейност. Контролът бива превантивен, текущ и последващ. Има за цел най-вече превенция, идентифициране и преустановяване на нарушенията на екологичното законодателство, като при констатирани нарушения се предприемат съответните административни мерки, а това са прецизиране на обекти и честотата на проверките – след анализ, разбира се, на риска; прецизно провеждане на всички етапи на контролната дейност, подготовка, извършване и докладване; прецизност и точност при изготвяне на протоколи, становища, предписания, съставяне на актове за административни нарушения и недопускане компрометиране на процеса. По административнонаказателното производство: приоритизиране на комплексния подход при извършване на текущ и последващ контрол; въвеждане на антикорупционен подход при извършване на проверки; регионален принцип за контрол – тоест да дойдат, значи, от друга РИОСВ, за да се включат в етапите на проверката, когато се осъществява тази контролна дейност, което го правим – мисля, че го направихме и във Велико Търново, налагане на санкции, съответстващи на тежестта на констатираните нарушения; подобряване на качеството на изготвените доклади – точно и ясно докладване на резултатите. По отношение на предприятието „Кроношпан“. От началото на 2025 г. на дружеството са извършени 49 проверки. Имаме половин година, сметнете – по две на седмица, от които четири планови по годишен график за измерване на емисии в атмосферния въздух, три по постъпили сигнали за шум, излъчван в околната среда, две по заповед на директора във връзка с изпълнение на Условие 9. Емисии в атмосферата и Условие 11. Управление на отпадъците от комплексното разрешително, издадено на оператора, и 40 извънредни проверки по сигнали за обгазяване и неприятни миризми. В резултат на проверките са съставени и връчени осем акта за установяване на административно нарушение, от които шест са за разпространение на миризми извън границите на производствената площадка. От провежданите през 2025 г. до настоящия момент контролни собствени периодични и други непрекъснати измервания на емисиите в атмосферния въздух от източниците, разположени на производствената площадка на дружеството, няма установени превишения на нормите, заложени в Комплексно разрешително № 570, издадено през 2018 г. – нарочно подчертавам кога е издадено. Дейността на инсталацията за производство на дървени плоскости с оператор „Кроношпан“ е поставена под засилен контрол от страна на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Велико Търново, и при констатиране на нарушения се предприемат необходимите административнонаказателни мерки. Благодаря.

#154 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Господин Министър, Вие знаете, мисля, че хиляди българи знаят, че въпросът с предприятието „Кроношпан“ във Велико Търново представлява централен интерес заради замърсяванията – не само миризмите, с фини прахови частици и с други вредни вещества на атмосферния въздух на Велико Търново и околните съставни селища, като Дебелец например. Поради това и въпросът за „Кроношпан“ има такава голяма важност. Много точно посочихте, че комплексното разрешително е издадено през 2018 г., когато управляваше ГЕРБ с така наречените патриоти. И всъщност то е било толкова опорочено, че се налага още през 2019 г. да бъде поправено това комплексно разрешително, тъй като станцията за измерването на чистотата на атмосферния въздух не е имало в какъв срок да я поставят. И тя, разбира се, не е на индустриалната площадка, а в съседната детска градина, така че да не върши никаква работа. И тук сега злободневието къде е? Точно преди една седмица – в петък, миналата седмица, в 22,00 ч. вечерта за първи път „Кроношпан“ се взриви, тоест имаше взрив, имаше авария на три изпарителни инсталации. Три пожарни, множество съобщения в полунощ на всички средства за масово осведомяване, от БТА и от местните вестници за това какво се е случило там, доколкото е известно, защото „Кроношпан“ е малко като база на НАТО и не е много ясно какво се случва вътре. С някаква екстериториалност се ползват. И това, което през последната седмица аз виждам – и не само аз, е, че нито една екологична служба – нито РИОСВ, нито Изпълнителна агенция „Околна среда“ демонстрират, че са направили някаква проверка там, тъй като съобщенията бяха: няма страшно, няма замърсявания, няма нищо. Но тези съобщения бяха от Пресцентъра на Община Велико Търново, тоест нито един еколог. В този смисъл направена ли е проверка от РИОСВ или от Изпълнителна агенция „Околна среда“ на аварията в „Кроношпан“ преди една седмица на 29-и вечерта и на 30-и в ранните часове?

#155 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми господин Янчев, характерът на питането е за политика, а не за конкретика, което не е включено, но заповядайте, господин Министър.

#156 · speech

Министър Манол Генов

Министерството на околната среда и водите не може да има конкретни действия към „Кроношпан“ – Велико Търново. Това е част от цялата политика на Министерството на територията на цялата страна. Господин Янчев, възложена е проверка по информация за тези взривове. Не бях запознат с тези резултати, но най-вероятно на „Кроношпан“ ще бъде дадено предписание за изменение на комплексното разрешително. Понеже има вече установени обстоятелства, има установени инсталации, които са добавени в технологичния процес, които не са обект на издаденото комплексно разрешително от 2018 г. И ако тези предписания не бъдат спазени и не бъде подадено заявление от ръководството на съответната компания, има опасност на тях да им бъде наложена принудителна административна мярка, което ще е най-тежката форма, разбира се, на административнонаказателни санкции към съответното дружество, но Вие посочвате винаги екологията. Къде е Регионалната здравна инспекция? Къде е Министерството на здравеопазването? Защото говорим тук за увреждане на човешкото здраве, опасност за живота на хората и някак си се научихме винаги околната среда да е виновна за това. А грижата за здравето на хората освен на околната среда, мисля, че по-голямата тежест е във функциите и санкциите, които да бъдат наложени, и предписанията, които да бъдат дадени от съответните регионални здравни инспекции. Нищо не пречи на органа по екологично законодателство при едно становище от съответната регионална здравна инспекция да бъде наложена принудителна административна мярка на определена компания и на определен обект. Така че задайте този въпрос на здравния министър, да видим той как ще Ви отговори, защото много често се спекулира с отговорността и с контролната дейност на органите по екологично законодателство. Благодаря Ви.

#158 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Да, госпожо Киселова, наистина ще е по-добре направо към отношение, а не към втори въпрос, мисля, както имаше, но...

#160 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Генов, поздравявам Ви, че изрекохте от тази най-висока трибуна в България, че „Кроношпан“ може да получи принудителна административна мярка, която се изразява в спиране на производствения процес и запечатване на предприятието, съгласно текстове в Закона за опазване на околната среда. Разбира се, и към министъра на здравеопазването, както казвате, ще отправя въпрос или пък питане, след като се изяснят и причините, и последиците от тази авария през миналия петък и събота. Наистина предприятията в България, които са изключително важни, индустриалните предприятия, трябва да бъдат дисциплинирани от българската държава и за това призовавам единодушно Великотърновския общински съвет с декларация още от преди три години. Само преди осем дни, отново единодушно, Великотърновският общински съвет по предложение на кмета прие решение, което има декларативен характер, но е в посоката, която Вие казахте, а именно „Кроношпан“ незабавно да внесат искане за промяна на това комплексно разрешително от 2018 г., което не става за нищо. И тъй като това е и политическа трибуна тук, в Народното събрание – ще стане така, че в един момент, на мен ми изглежда, поне във Велико Търново, ще изглежда, че БСП носи цялата отговорност за това, което не са направили ГЕРБ и други политически сили назад във времето. В това число е и ПП-ДБ – имам предвид, които управляваха Министерството на околната среда и водите, защото, както в този случай с „Кроношпан“, така и в другия познат Ви случай, който засяга атмосферния въздух, а именно Дебелец – имам предвид тази „Кокита“, кокошарник за 1 млн. и 240 хиляди кокошки – там и народен представител от БСП е против, и кметицата на Дебелец е против, и общинският съветник е против, и е обжалван ОВОС-а, който е издаден, и е при Вас, отново топката е при Вас, господин Министър, при Вас – имам предвид и в БСП. Благодаря за търпението, госпожо Председател.

#164 · speech

Министър Манол Генов

…малко политизирахте здравето и живота на хората. Не знам дали БСП ще носи отговорност. БСП никога не е управлявала Велико Търново в последните години. Знаете кметът откъде е, знаете и ангажиментите на местните власти. Преди малко ми кимнахте с глава, когато казвах по закон кой отговаря за това. Това, че се борите за електората на БСП, специално Велико Търново, и той е заплаха за Вас като политическа партия, го разбирам. Но хайде да не спекулираме политически с екологията и със здравето и живота на българските граждани. Защото крайно неприятно е от тази трибуна да се произнасят присъди върху някоя политическа партия, което аз никога и като министър не мога да си позволя да го направя. И най-малко не Ви прилича и на Вас като народен представител да го правите.

#165 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, с това приключиха въпросите към министъра на околната среда и водите. Само ще помоля, господин Янчев, не слагайте думи в устата на министъра. Той не е уточнил какъв вид са наказанията, които могат да бъдат наложени. Административните наказания са повече от едно. С това приключиха отговорите по поставени въпроси и питания. Благодаря Ви, господин Генов, за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпрос от народния представител Ивайло Шотев към министъра на икономиката и индустрията господин Петър Дилов. Заповядайте, господин Шотев, да зададете Вашия въпрос.

#166 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин министър Дилов, моят въпрос е относно въздействието върху България от ангажиментите, които са поети от Европейския съюз в рамките на новото търговско споразумение със САЩ. На среща, проведена в Търнбъри, Шотландия, между президента на САЩ Доналд Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, беше договорено рамково търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз. Според публично достъпната информация, за да бъде избегнато въвеждането на 30% мита върху европейския износ, Европейският съюз се е ангажирал да закупува енергийни продукти от САЩ на стойност 750 млрд. долара, както и да осъществи допълнителни инвестиции в американската икономика на стойност 600 млрд. долара. В замяна ще прилагат базовата тарифа от 15% за внос на европейските стоки, като съответно запазват съществуващите допълнителни вносни мита на 25% за автомобилите и за автомобилните части, както и 50% за стомана и алуминий. Въпреки стремежа на Европейския съюз да постигне споразумение с нулеви тарифи за индустриалните стоки, новата рамка, на практика, запазва значителните мита в повечето сектори. Съответно Европейският съюз е подготвил пакет от ответни мерки на стойност 93 млрд. евро, които ще бъдат активирани при липса на финално споразумение, включително мита върху американските стоки: пилешко месо, дънки, самолетите „Боинг“, бърбън, както и най-важното – таксите върху техните цифрови услуги. Ние с Вас започнахме този разговор и бих искал да Ви попитам: имате ли вече готовност да предоставите ясен и конкретен анализ кои са засегнатите индустрии – както пряко, така и косвено? Също така какви мерки би възприело българското правителство с оглед да се гарантира стабилността и устойчивостта на нашата икономика? И държа да отбележа, че българският бизнес има нужда да знае и съответно да се подготви и адаптира за новата икономическа реалност. Благодаря Ви.

#168 · speech

Министър Петър Дилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шотев, въвеждането на нови мита от Съединените американски щати върху внасяните стоки от Европейския съюз оказва въздействие върху европейската икономика и българската в частност. Анализът и оценката на ефекта включва задълбочен анализ на външната търговия на България със Съединените американски щати и оценка на потенциалните загуби на износ и промените във външнотърговския баланс между САЩ и България. В анализа е обхванат целият стоков износ за 2024 г. на България към Съединените американски щати. Обемът на износа на България за САЩ представлява 3,3% от общия износ на страната, което предполага, че потенциалните преки загуби са относително ниски. Но както и Вие отбелязахте, страната ще понесе не само преки загуби на износ, но и непреки. Значителна част от българския износ за Европейския съюз и за останалата част от света е свързан с междинни, а не с крайни стоки, част от които нашите търговски партньори влагат в своя износ за САЩ. Износът на България за САЩ представлява 7% от общия износ за трети страни. Износът е фрагментиран и спорадичен, като само 29 стоки се търгуват всяка от последните три години. Тоест плаващата част е в размер на 77%. Оценката се извършва на базата на отчетени от Съединените американски щати внос на български стоки, като се използват данни от статистиката на Международния търговски център. По отношение на преките ефекти според митата, влезли в сила на 7 август, пряко обхванати ще са стоки, представляващи 85% от вноса на български стоки в САЩ, тоест 1,2 млрд. евро, а малка част са изключените от митата стоки в размер на 186 млн. евро. 13% от вноса на България в САЩ не е обхванат от мита като част от изключенията. В методологията на оценката на преките ефекти се взема предвид концепцията на така наречените оптимални мита, използвана в Съединените американски щати. Оценката е разработена в три сценария: Пълна загуба на износ на стоки при увеличение на митата, като това е подходът на официалните оценки на някои от страните – членки на Европейския съюз. Втори вариант е загуба на част от износа, която част се оценява при използването на показателите на еластичност на цените по вноса спрямо митата и еластичност на търсенето на стоки от вносителите при нарасналите цени спрямо усреднена стойност според Американския институт за предприемачество. И третият вариант е загуба на част от износа, която се изчислява, като се отчита концентрацията на пазарите на отделните стокови групи с използване на общоприет измерител. По отношение на непреките или косвени ефекти, както Вие казахте, е важно да отбележим, че голяма част от българския износ за чужбина е под формата на междинни стоки, затова се оценява и непрекият ефект от възложените мита, като тук вариантите са два: загуба на целия износ на междинни стоки и загуба на част от износа на България към междинни страни на базата на детайлен анализ на износа на стоките с българско съдържание от най-големите търговски партньори на България, тяхната импортоемкост и делът на САЩ за износа на всеки от българските търговски партньори. Общият оценен ефект, пряк и непряк, от новите мита за намаление на износа от България се оценява на 626,9 млн. евро, което представлява 1,46 от целия стоков износ на страната. В тази връзка Министерството на икономиката и индустрията провежда изследване сред засегнатите предприятия за ситуацията и перспективите на пазарите и на тяхното позициониране в новите условия, както и позиционирането на конкурентните на българските стоки на американския пазар. Целта е да се предприемат конкретни мерки за подпомагане на българския бизнес. Благодаря Ви.

#170 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин министър Дилов, благодаря за отговора Ви, за положения труд от Вашите служители в Министерството на икономиката и индустрията. От „Продължаваме Промяната“ ние вярваме в два основни стълба: единият е конкурентност, другият е прозрачност. И в тази връзка бих искал да Ви предложа този анализ, който сте направили, най-малкото да бъде публикуван на страницата на Министерството на икономиката. Също така бъдете така добър да запознаете и Комисията по икономика и иновации с това, до което сте стигнали. Нашата задача е максимално да информираме хората, гражданите за това, което предстои, съответно и бизнесът да може да се подготви и да се адаптира за тази реалност. Благодаря.

#172 · speech

Министър Петър Дилов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шотев, напълно споделям Вашата визия за прозрачност и предвидимост. Това, така или иначе, го бяхме планирали, но анализът, финалният му вариант стана готов съвсем скоро предвид динамиката в промените на ставките. Както знаете, финалното споразумение беше сключено на 7 август и оттогава работим, за да може да имаме конкретни стойности. Така че готови сме, ще го публикуваме. Благодаря Ви.

#173 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дилов. С това Вашето участие в днешния парламентарен контрол приключи. Преминаваме към въпрос към министъра на електронното управление господин Валентин Мундров. Този въпрос ще бъде зададен от господин Красимир Терзиев – относно въвеждане на еврото. Заповядайте.

#174 · speech

Красимир Терзиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, въпросът ми е насочен към процесите по въвеждане на единната европейска валута в страната. Всички знаем, че през последните месеци бяха направени много опити за разделение на обществото ни чрез тази тема, и аз съм благодарен, че най-накрая Националната информационна кампания по въвеждане на еврото в страната стартира, както и че вчера самият Вие сте били именно в град Пловдив на информационна среща в тази връзка. Излагайки всичко до момента, имайки предвид, че страната ни е на финален етап в подготовката за въвеждане на еврото, въпросът ми е: на какъв етап е адаптирането на информационната система на административните органи във връзка с въвеждането на еврото в България? Благодаря Ви.

#176 · speech

Министър Валентин Мундров

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Терзиев, въвеждането на еврото в България е стратегически приоритет с широк обхват, който включва не само политическа воля и икономическа готовност, но и сериозна административна и техническа подготовка. И именно тук – в подготовката на публичната администрация за преминаване към новата валута, е централната роля на Министерството на електронното управление. Министерството като основен координационен орган контролира адаптацията на всички информационни системи в администрацията, които работят с финансови или валутни данни. Това включва както националните, така и териториалните и общинските органи. Адаптацията е регламентирана със Закона за въвеждане на еврото, който изисква всички системи да бъдат технически готови най-късно до 30 септември тази година. Ще отворя една скоба и ще поясня, че всъщност адаптацията на информационните системи означава всички публични IT-платформи, които обработват, изчисляват или предоставят стойности във валута, да функционират безпроблемно и да са подготвени за работа в евро вместо с лев. Това включва софтуерни промени в базата данни, интерфейси, формати, документи и други. С оглед на това Министерството разработи и издаде конкретни методически указания и техническа документация, които подпомагат IT екипите от всички администрации за безпроблемно и икономически ефективно адаптиране на системата за работа с еврото. Със структуриран процес и конкретни ръководства гарантираме, че адаптацията на системата се извършва синхронизирано, ефективно и в пълно съответствие с европейските стандарти и законови изисквания. Също така искам да подчертая, че се разработи и поддържа специализирана публична онлайн платформа на evro.egov.bg, която следи в реално време напредъка на всяка административна структура по подготовката за работата с eвро. Така осигуряваме прозрачност и ефективен контрол на 525 институции, които имат 2136 информационни системи, като от тях 2072 са напълно адаптирани към eврото към този момент. В платформата данните се актуализират своевременно, с което целим и отчетност пред обществото. След 1 октомври 2025 г. ще започнем серия от задълбочени проверки, за да гарантираме, че всяка система е напълно подготвена за реалната работа с еврото. Според последните официални данни вчера, към 4 септември, общият напредък е 97,75%. Резултатите сами по себе си показват сериозния ангажимент не само на администрацията на Министерството на електронното управление, но и на цялото правителство. Защото адаптацията на информационните системи не е просто технически или административен процес, тя е индикатор за институционална отговорност и европейска принадлежност. С високия процент на готовност показваме, че българската администрация е способна да изпълнява комплексни задачи в синхрон с европейските изисквания и в поставените срокове. Благодаря Ви.

#177 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика? Не желаете. Уважаеми колеги, с това, както се казва, с една минута просрочихме пленарното заседание. Изчерпахме дневния ред. Следващо редовно пленарно заседание е на 10 септември 2025 г. от 9,00 ч. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 12,47 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Драгомир Стойнев Секретари: Петя Димитрова Лариса Савова