2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: svilen-petrov-trifonov
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Регистрирани са 210 народни представители. Имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, днес е първото заседание от новата сесия на Петдесет и първото народно събрание и съгласно текста на чл. 41 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще чуем химните на Република България и на Европейския съюз. Колеги, моля да се изправим. (Всички стават. Звучи химнът на Република България. Звучи химнът на Европейския съюз – народните представители от ПГ на ВЪЗРАЖДАНЕ сядат.) Колеги, работата на Народното събрание за 3 – 5 септември 2025 г. като първа сряда от месеца ще започне с предложенията на парламентарните групи по реда на чл. 47, ал. 8 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 1. Предложение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – Проект на решение за произвеждане на национален референдум. 2. Предложение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – Проект за решение относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България. 3. Предложение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – Проект на решение във връзка с доклада за работата на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. 4. Предложение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ – Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за кредитиране на студенти и докторанти.“ От другите парламентарни групи не са постъпили предложения. „5. Проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за член на Съвета за електронни медии – Представяне и публично оповестяване на документите и изслушване на кандидатите в Комисията по културата и медиите, както и процедура за избор от Народното събрание. Вносител е Комисията по културата и медиите. Точка първа за четвъртък, 4 септември 2025 г. 6. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. Вносител е Министерският съвет. Законопроектът е приет на първо гласуване на 12 юни 2025 г. – точка втора за четвъртък, 4 септември 2025 г. 7. Законопроект за ратифициране на Споразумението между Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав, Република България, и Речна администрация за Долен Дунав – Галац, Румъния, за съвместно възлагане на обществени поръчки по Проект „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на река Дунав – FAST Danube 2“. Вносител е Министерският съвет. Точка трета за четвъртък, 4 септември 2025 г. 8. Законопроект за ратифициране на Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Организацията на НАТО за комуникации и информация, представлявана от Агенцията на НАТО за комуникации и информация относно сътрудничеството в областта на C4ISR, подписан от българска страна на 28 април 2025 г. в град София и от Агенцията на НАТО за комуникации и информация на 12 май 2025 г. в град Брюксел. Вносител е Министерският съвет. Точка четвърта за четвъртък, 4 септември 2025 г. 9. Парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Точка първа за петък, 5 септември 2025 г. 10. Парламентарен контрол по реда на членове 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Уважаеми колеги, моля режим на гласуване по така представения проект на програма за периода 3 – 5 септември. Гласували 225 народни представители: за 172, против 33, въздържали се 20. Проектът за програма е приет. Направени са предложения по реда на чл. 47, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Първо е постъпило предложението от народните представители Атанас Атанасов и група народни представители да се проведе изслушване на министър-председателя Росен Желязков във връзка с информация за проблем с GPS сигнала при кацането на Урсула фон дер Лайен на летище Пловдив. Колегите предлагат изслушването да се включи като точка първа от програмата за работата на Народното събрание за четвъртък, 4 септември 2025 г. Предложението е допустимо. Моля, колеги, режим на гласуване.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това сериозно ли е?! Това влиза в световните новини!
#3 · speech
Гласували 224 народни представители: за 138, против 57, въздържали се 29. Предложението е прието и така в приетия току-що дневен ред ще бъде включено като точка първа за утрешния ден. Второто предложение е направено от председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове господин Димитър Гърдев да се включи за четвъртък като точка втора Проект за декларация за позиция във връзка с предложение от Европейската комисия средносрочен преглед на кохезионната политика с вх. № 51-554-03-7, внесен от Димитър Гърдев и група народни представители на 31 юли 2025 г. Предложението е допустимо. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 222 народни представители: за 169, против 34, въздържали се 19. Предложението за включване на Проекта на декларация е одобрено и ще бъде включено като точка втора в утрешния пленарен ден. Уважаеми колеги, ще Ви направя няколко съобщения. На основание чл. 89, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви представям справка за органите, за които Народното събрание следва да проведе избори, а именно: 1. Справка за органите и членовете на органи, чийто мандат е изтекъл, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет; - избор на 10 инспектори в Инспектората към Висшия съдебен съвет; - избор на трима членове на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол; - избор на членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори по предложение на председателя на Комисията; - избор на членове за Съдийската и Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание – 11 членове, съгласно изменение с Решение на Конституционния съд № 13 от 2024 г., обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 66 от 2024 г.; - избор на председател на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и по негово предложение заместник- председател и 3 членове на Комисията; - избор на председател на Икономическия и социален съвет по предложение на Министерския съвет; - избор на член на Съвета за електронни медии; - избор на един член на Комисията за енергийно и водно регулиране в областта на водоснабдяването и канализацията. 2. Справка за членовете на органите, чийто мандат е предсрочно прекратен, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство. Един е изборът – на заместник-омбудсман, по предложение на омбудсмана. 3. Справка за неконституирани органи, за които Народното събрание следва да проведе избори съгласно действащото законодателство: - избор на трима членове на Комисията за противодействие на корупцията; - избор на председател и шестима членове на Националния съвет за българите, живеещи извън Република България. По повод на представените Ви справки Ви информирам, че в изпълнение на разпоредбата на чл. 89, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внесените проекти на решение за провеждане на процедурите по избор на органи ще бъдат включвани в проектите за програма на работата на Народното събрание. Следващото съобщение е: С писмо с вх. № 51-554-00-200 от 1 август 2025 г. народният представител Марио Киров Рангелов информира председателя на Народното събрание, че дава съгласие за възбуждане на наказателно преследване по постъпили искания от изпълняващия функциите главен прокурор на Република България Борислав Сарафов. С писмо като председател на Народното събрание съм уведомила изпълняващия функциите главен прокурор на Република България Борислав Сарафов за даденото от народния представител писмено съгласие, като е приложено заверено копие от него. На основание чл. 82, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви уведомявам, че на 12 август 2025 г. е постъпил Указ с № 139 на Президента на Република България, по чл. 101 от Конституцията на Република България, с което приетият от Народното събрание на 31 юли 2025 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост се връща за ново обсъждане в Народното събрание. Възложено е на водещата комисия, а именно Комисията по конституционни и правни въпроси, да докладва пред народните представители указа на президента и мотивите към него. Съгласно чл. 21, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения се председателства на ротационен принцип за една парламентарна сесия според числеността на парламентарните групи. Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения през четвъртата сесия на Петдесет и първото народно събрание ще се председателства от господин Златан Стоянов Златанов съгласно решение за избиране на Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения, като решението е прието на 22 януари 2025 г. и обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 8 от 2025 г. И последното съобщение: Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства, и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера от 51-503-09-96 до 51-503-09-105 и са представени на Комисията по отбрана. Уважаеми колеги, при откриването на есенната сесия на Народното събрание моят призив към всеки един от Вас – представителите на народа в пленарната зала, е да осъзнае отговорността, която всеки и всички заедно имаме към българските граждани. Предизвикателствата пред българското общество и държава са сериозни – социално неравенство, ефективно правосъдие, борба с корупцията, без да я делим на наша и Ваша, демографска криза, качество на образование, липса на достъпно здравеопазване извън големите областни центрове, икономическо и социално развитие на страната, което искаме, динамика на международните отношения. Апатията на българските граждани към случващото се в тази зала и въобще към политическия процес изискват осъзнаване, че не бива да злоупотребяваме с правото на протест, за да се търсят политически дивиденти. Огромната гражданска енергия, която намери израз в протести, изисква конкретни решения и отговорност, а не партийна аритметика, която да се дължи на рейтинг. Очакванията на нашите сънародници изискват реални действия и аргументирани предложения. Политика не се прави, за да се оцелее чрез рейтинг, на който и да е партиен проект или лидер, не се прави като игра със страховете на хората, а е отговорност, почтеност и отчет за реалните проблеми на българските граждани, на българските общини, на българския бизнес. Това е моят призив към Вас. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) А сега давам думата за декларация от името на парламентарна група на господин Тома Биков. Заповядайте, господин Биков.
#4 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! И през тази парламентарна сесия парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще продължи да отстоява разбирането, че българското общество се нуждае от предвидими, стабилни и работещи институции. Настоящото управление на страната дойде след 4 години на политическа криза, което беше достатъчно дълъг период от време за всички наши опоненти да покажат на дело както качествата, които притежават, така и възможностите, които са способни да отворят пред страната. Този четиригодишен период остава в миналото с редица гръмки фрази и заклинания и с нито едно конкретно и продължително политическо действие в полза на обществото. Опитът за унищожаване на ГЕРБ завърши с опит за унищожаване на самата парламентарна демокрация. Тя беше подложена на изпитания заради политическата безпомощност на онези, които обещаваха мащабна и всеобхватна промяна, но не бяха в състояние да изпълнят най-важния си ангажимент, а именно избиране на устойчиво, редовно правителство, което да се ползва с подкрепата на работещ парламент. Политическата криза се случи в период на геополитически сътресения, здравна криза и икономически предизвикателства пред целия Европейски съюз, което единствено подсилва нивото на безотговорността на онези, които си позволиха да пилеят българското време, за да задоволят собствените си капризи и интереси. Поуките от последните 4 години са прекалено много, за да си позволим да ги неглижираме. Още при свикването на настоящия парламент парламентарната група на ГЕРБ-СДС пое ангажимент да съдейства за създаване на правителство, което да носи ясна политическа отговорност и да изпълни успешно своя четиригодишен мандат. Днес ние уверено потвърждаваме тази своя позиция и декларираме, че единствената алтернатива на настоящото управление са хаосът, безотговорността и безизходицата, на които бяхме свидетели в периода 2021 – 2025 г. Осъзнавайки ясно рисковете за тяснопартийния си интерес, свързани със сложната ситуация, в която сме натоварени с управлението на държавата, ние ще продължим да носим отговорността за управлението на страната не защото считаме властта за привилегия, а защото сме наясно с трудностите, усилията и задълженията, които тя изисква. Анализът ни от последните 9 месеца, в които работи настоящият парламент, показва, че вече се очертаха перспективите, които предлага на българското общество фрагментираната парламентарна опозиция. От една страна, тези перспективи очертават извеждане на България от цивилизационната зона на Европа. От друга страна, са концентрирани изцяло в разрешаването на вътрешнопартийните си проблеми, свързани с екзистенциална криза на лидерството, която е предизвикана от няколко последователни изборни провала. Единственото общо между тези две опозиционни линии на поведение е, че те са лишени от чувство за реализъм както по отношение на собствения си потенциал, така и по отношение на заобикалящия ги свят. Симптом за това са серията от неуспешни вотове на недоверие срещу настоящото правителство, които единствено показаха политическата безпомощност и едновременната липса на фантазия и отговорност от страна на опозицията. От гледна точка на настоящето не се виждат дори наченки на възможност настоящата опозиция да има потенциал да излъчи общо управление на страната, което да замени сегашното правителство и парламентарното мнозинство. За това сме убедени, че всеки субект – институционален или партиен, който се обявява за предсрочни парламентарни избори, или не е в състояние да възприема адекватно действителността в нейната цялост, или обслужва единствено егото и личния си интерес. Състоянието на парламентарната опозиция е допълнително предизвикателство за управленската коалиция, защото от нейната устойчивост и отговорност изцяло зависи нормалното и възходящото развитие на България. За съжаление, в средите на опозицията не се вижда отговорен и адекватен субект, който е готов да организира и осъществи алтернатива – различна от повторното потъване в блатото на политическата криза, хаоса и безотговорността. Уважаеми госпожи и господа, нямаме илюзии, че настоящата сесия ще премине в спокойна обстановка както от гледна точка на външните предизвикателства пред страната, така и от гледна точка на вътрешнополитическите перспективи. Готови сме да съдействаме и очакваме от правителството да организира плавен и безпроблемен преход при влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. Наясно сме, че по отношение на тази историческа стъпка не можем да очакваме подкрепа нито от опозиционните субекти, които изначално са се обявили против европейската перспектива на България, нито от онези, които на думи, но не и на дела се дефинират като проевропейски. Няма как да разчитаме на подкрепа и от страна на президентската институция, която се намира в режим на партийно строителство. Това означава, че правителството и парламентарните формации, които сме заявили подкрепата си за него, трябва да положим двойно по-големи усилия в тази посока. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС сме убедени, че тези усилия си струват, защото приемането на България в еврозоната тепърва ще бъде отчитано като успех както за българските граждани, така и за българското общество като цяло. В края на тази сесия предстои да приемем и първия бюджет в евро. Поемаме ангажимент да продължим курса към стабилизация и нормализация на публичните финанси, чиито основи бяха разклатени в рамките на четиригодишната политическа нестабилност. Очакваме конструктивен разговор по тази тема в рамките на коалицията. Той трябва да ни доведе до приемане на реалистичен и балансиран бюджет, който не увеличава данъчната тежест и създава възможности за положителни икономически резултати за бизнеса и гражданите. Очакваме работата по Плана за възстановяване и устойчивост да продължи с ритъм и целенасоченост, каквито бяха постигнати по време на предишната парламентарна сесия както от страна на правителството, така и от страна на парламента. Няма как да не припомним изключително трудната позиция, от която тръгна настоящото управление по тази тема. Наред с това ще положим максимални усилия да продължи и ритмичната законодателна работа, която беше блокирана в последните няколко парламента. В същото време Петдесет и първото народно събрание ще продължи да изпълнява и задълженията си по отношение на избор на членове на регулаторни органи, които работят извън мандата си в продължение на години. Уважаеми госпожи и господа, парламентарната група на ГЕРБ-СДС препотвърждава стратегическата си позиция, че проевропейският курс на България няма алтернатива. Очакваме всеки, който се обявява против него, да дефинира конкретните параметри на геополитическия обрат, който предлага, както и да съобщи социалната и икономическата цена, която той изисква да бъде платена. Подчертаваме тази наша позиция, защото тя стои в основата на мотивацията ни да участваме в настоящото управление. Тази мотивация не е конюнктурна. Тя е въпрос на вътрешното ни убеждение, че европейската перспектива за България не е даденост. Европейският път на България е плод на усилията на поколения българи, които са отстоявали от началото на Българското възраждане до наши дни. Осъзнаваме, че тази перспектива не е неотменима, особено във времена на геополитически сътресения. Тя би могла да се затвори бързо, ако общественият консенсус по отношение на нея бъде разрушен. Затова нашите усилия ще продължат да бъдат насочени към съхраняване на проевропейския консенсус в българското общество, като се надяваме да получим подкрепа в тази посока и от страна на всички формации, които се дефинират като проевропейски. Благодаря Ви за вниманието и Бог да пази България. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. За декларация от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, госпожо Йорданова.
#6 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми български граждани! Влизаме в новия политически сезон с държава, в която от МВР, службите и прокуратурата през Комисията за противодействие на корупцията, регулаторите и министерствата всичко е кадрово и нормативно така овладяно, че частни интереси и още по-конкретно желанията и командите на един корпулентен играч, на когото се крепи днешната власт, се осъществяват безотказно през завладените институции. Това – така управление, трайно приема чертите на режим на институционално завладяване и е вредно за страната. Наръчник може да се напише за това какво представлява завладяната държава, следвайки примерите, които тандемът Борисов и Пеевски ни представят ежедневно. Единият, воден от страх и отсъствие на воля за реформи, а другият – от алчност за власт и турбопопулистски левичарски нагон. Мнозинството не решава проблеми и не прави реформи. То скоростно назначава лоялисти. Това е единствената правителствена управленска програма, която се изпълнява в Петдесет и първото народно събрание. Дългата власт се бетонира чрез ударни избори в регулаторите с кадри, чиято независимост и компетентност са публично оспорвани. Резултатът е траен контрол върху публичния ресурс в името на частни интереси, върху данни и надзорни правомощия отвъд всеки изборен цикъл. В резултат на това обществото се намира в поредица от тежки кризи. Източници на тежката криза, например като тази с водоснабдяването, са хроничната корупция и краденето, популизмът и некомпетентността. А корупция и кризи с пиар не се гасят. ГЕРБ, за съжаление, от мандатоносител се превърнаха в посредствена пиар агенция на „Новото начало“. Видими са тежката безпомощност и зависимост, липсата на визия за модернизация и реформи с дълъг хоризонт. По каприза на ортака на Борисов се свикват извънредни заседания на комисия и се приема законодателство, а върху парламента се прехвърлят отговорности на изпълнителната власт, вместо например препоръките от доклада на Временната комисия, създадена по наша инициатива във връзка с безводието, да бъдат изпълнени и да се търси реализация и ресурс за мерките, които се предлагат там. Четвърт милион души са на воден режим, а вместо решаване на проблемите през август получиха пиар удар в празното. Взема се нов дълг, с който да се храни отново щедрата любима касичка, наречена Българска банка за развитие, за да се захранят през нея правилните фирми от обръчите на Пеевски и Борисов. Всички помним как един милиард по времето на ГЕРБ – кабинета Борисов 3, отидоха по същата схема в осем фирми. Пазарът се управлява с лозунги и заповеди, конкуренцията се заменя със сигнали и извънредни проверки. Вместо предвидим и експертен преход към еврото българското общество получава законодателство за извънреден административен контрол, наказателни режими и държавен юмрук върху бизнеса и принуда, която руши доверието в институциите, блокира инвестициите и прехвърля цената върху гражданите. Българският бизнес вместо наръчници за това как да се инвестира в България пише наръчници за това как да се защитава тогава, когато завладените институции го нападат. Управлението е продукт на завладяването на институциите под фалшивия лозунг за грижа на хората и се ръководи от нелегитимен център на влияние извън Министерския съвет, който кадрува, определя нормативните промени и състава на контролните органи. Затова ние от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ като втора политическа сила и опозиция на това управление в началото на тази пленарна сесия ще използваме предоставения ни от Конституцията инструмент вот на недоверие. Срещу завладените институции ще бъде нашият вот на недоверие. Той ще е нашият институционален отговор срещу завладяната държава, чрез който ще разкрием детайлно режима на зависимостите и ще убедим българските граждани, че държавата може да бъде тяхна и алтернатива има. Нейната сърцевина са силата на правото, сигурността, модерната визия за развитие и благосъстояние, основано на конкуренция и ясни правила. Колеги, нека не Ви заблуждава твърдението на управляващите, че изборът, който българските граждани имат, е между европейския път на България и блатото на завладяната държава. Всъщност това, което означава развитието на модерна България, е върховенство на правото в рамките на европейския път на България. Да живее европейска България! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#7 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Господин Костадинов, заповядайте от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за декларация.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми сънародници, както винаги се обръщам единствено и само към Вас, защото всички в тази зала, независимо от дадените, придобитите или откраднатите правомощия, са преди всичко единствено българи. Или поне така би трябвало да бъде. Честно казано обаче, напоследък това е доста съмнително, тъй като станахме свидетели на това как формалният министър-председател на републиката Росен Желязков на развален русѝнски диалект, известен още и като украински език, макар че, както е добре известно, украински език не съществува, нарече нашата държава Бълхария. (Реплики.) Би следвало да запитаме господин Желязков дали според него в този случай народът ни се нарича бълхари, но както всички знаем, той на такива въпроси не отговаря. На тях вместо него отговарят регентите на правителството – Пеевски и Борисов, а те, както е известно, предпочитат повече да говорят с дела, а не с думи. Така че нека видим делата на регентите Пеевски и Борисов, които пряко или косвено, понякога и със слуги под формата на Патриотични фронтове, Воли, Реформаторски блокове, РЗС-та, БСП-та, ИТН-та, ПП-ДБ-та, МЕЧ-ове, ВЕЛИЧИЯ и други подобни образци от българската политическа флора и фауна управляват България през последните 16 години. За тези 16 години населението на България намаля официално с един милион, неофициално – с милион и половина. Бяха закрити десетки болници и училища, десетки детски градини. Бяха закрити близо сто населени места, загубили напълно всички свои жители. Българската продукция в магазините се превърна в екзотика. Храната от български произход почти изчезна от пазара. Пътищата ни се превърнаха в преддверия на ада. Станахме водещ износител на талантливи деца, младежи и злато, а в замяна на всичко това се превърнахме във вносител номер едно на боклук в Европейския съюз. Родината ни, някога райско кътче на Балканите, се превърна в държава гето, страна на мечтите, защото в нея почти всеки мечтае да избяга от мутрите, окупирали властта. Всичко това води до заключението, че регентите на правителството Пеевски и Борисов смятат нас, българите, за нещо, което може да е всичко друго, само не и народ. За тълпа – да, за сган – да, за паразити – да, за скотове – да, но не и за народ. Защото никой народ не е бил толкова тъпкан, мачкан, унижаван и зверски измъчван от своите управляващи, както българският. И това, за съжаление, далеч не е ново явление. През 1925 г. великият български писател Антон Страшимиров пише следното по адрес на събитията, свързани с така наречения бял терор, който връхлита България след потушаването на Септемврийското въстание от 1923 г.: „Клаха народа си, както и турчин не го е клал.“ Е, нас не ни колят, поне засега. За сметка на това обаче ни задушават бавно. И резултатът е, че България умира тихо. Всъщност не, не е правилно, България не умира, тя е убивана и убийците ѝ стоят в тази зала. В тази връзка ще споделя нещо лично, което обаче, доколкото знам, за съжаление, е също толкова лично за още няколко десетки хиляди българи. При две седмици баща ми получи рязко и много тежко здравословно усложнение. Наложи се да претърпи болезнена интервенция, но се оказа, че единственото лекарствено средство, което може да го спаси от последната хирургическа намеса, не се продава в България. Става дума за френско лекарство, което нито е скъпо, нито е рядко, но не се продава в нашата страна, защото неговите производители и вносители са били изгонени от българския пазар от местните медицински и фарма мутри. Наложи се да търсим приятели във Франция, които купиха и изпратиха хапчетата в България. Човекът, който ми го каза, стои в тази зала и е депутат, но преди всичко е лекар и човек, когото уважавам заради неговата достойна практика. Същият лекар, когато лекуваше покойния ми дядо от рак, го снабди с лекарства, които Здравната каса щеше да му изпише чак след месец и половина, защото такава е процедурата, и го помоли да не казваме на никого, за да не го накажат. На моя въпрос защо се случва всичко това, отговорът му беше пределно прост: лекарствата са скъпи и излиза по-евтино пациентите да умират, отколкото да се закупуват за тях от Здравната каса, защото по принцип са безплатни. Безплатни, но ще ги получиш само ако преди това не умреш. Когато дядо ми почина, Бог да го прости, остатъка от лекарствата предадохме на доктора, за да ги даде на свой ред на други нуждаещи се пациенти. Поклон към този достоен български лекар и към всички други като него, които водят всекидневна битка за оцеляването на нашия народ въпреки мизантропската политика на политическите мутри. Ето как ни убиват тихо! Но това е частният случай на моето семейство и на още стотици хиляди болни българи. Нека да споменем общия случай. По време на ваканцията, докато убийците на България си почиваха от тежкото дело по заличаването на българския народ от лицето на земята, народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ обикаляха страната, за да направят карта на проблемните водопреносни участъци. Проблемът с безводието, за който говорим от пет години и заради който имаме двама от общо шест обвиняеми депутати в групата, обвиняеми, забележете, заради това, че са протестирали пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството срещу политиката на българоубийците, причинили водната криза, е толкова огромен, че заплашва догодина да остави не 300 хиляди души без вода, както това лято, а поне 700 хиляди, или 12% от българския народ. Разбира се, ние не сме открили топлата вода, но по наши данни, извлечени от местните ВиК дружества, 86% от водопреносната мрежа е за незабавна и пълна подмяна, 12% е за частичен ремонт и точно 2% в България имаме водопроводи в изрядно състояние. Ето Ви, уважаеми сънародници, общия случай. След като ни накараха да си купуваме лекарства и храна от чужбина, сега са на път бавно, а вече, както се вижда, и не чак толкова бавно да ни оставят и без вода, което е последната стъпка към ликвидацията на населението в България. Паралелно с това се провежда и целенасочена политика за обедняване на народа. Неравенството в доходите рязко нараства. Благоденствието се стича непропорционално в ръцете на мутренския антибългарски елит и обикновените хора страдат, като усилията в обществото за принадлежност към елита стават все по-безумни и все по-престъпни. Което е нормално – престъпен елит, престъпни кандидати за включване в този елит. А историята ни учи, че когато равновесието между управляващия елит и мнозинството се измесва прекалено много в полза на елитите, неизбежно се появява политическа нестабилност. Един от най-добрите историци на нашето време – Питър Турчин, създател на цяла нова наука, наречена клиодинамика, нарича този процес „помпа на богатството“, която разделя едно общество на свят на прокълнатите и на свят на спасените и нищо по средата. Общество, в което прокълнатите са десетки и стотици пъти повече от спасените. Когато се стигне до този етап, обществата остават затворени в смъртоносна спирала, от която се излиза много трудно. Е, не е нужно да си пророк или проницател, за да разбереш, че България се намира точно в такава смъртоносна спирала, която ни води с все по-тесни кръгове към дъното на историята и края на нашето съществуване като народ. Особено в настоящия момент, в който имаме напълно нелегитимен парламент, в който престъпният Конституционен съд вкара по престъпен начин, фалшифицирайки изборите, една цяла нова организирана престъпна група, наречена ВЕЛИЧИЕ. За огромната част от българския народ парламентът представлява едно сборище от крадци, убийци, наркомани, дегенерати, сводници, лихвари, обикновени мутри и редови измамници. По време на обиколките ни през август обикновените хора ни питаха само едно: защо депутатите не са толкова често сред нас, както го правите Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ? Ето защо ние българите от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ ще отделим още един месец, за да бъдем сред нашия народ – там, където ни е мястото. Ще отидем и в тези села, които не успяхме да посетим през август. Ще се запознаем на място с реалните проблеми на хората. Ще ги защитаваме с всички сили и средства пред местните деребеи и пред националните еничари. Присъствието ни ще е хиляди пъти по-полезно сред народа, отколкото сред народните предатели, извинете, народните представители в парламента. Ще бъдем тук за вотове на недоверие, ще защитаваме нашите законопроекти, ако по някакво чудо те бъдат внесени в дневния ред на нелегитимния парламент, както днес първа точка е точката за референдума за запазване на българския лев, но през огромната част от времето ще сме сред нашия народ. Защото е крайно време парламентът да отиде при народа. България няма много останало време за губене. Ако не искаме да станем тихи свидетели на собственото ни убиване или да видим кървав и саморазрушителен шизоиден бунт, трябва да направим едно много просто нещо – трябва да върнем вярата на българския народ в него самия, да го накараме да повярва в бъдещето си и с гласа си да изхвърли на бунището на историята антинационалния престъпен елит. А това става с много такт, личен пример, саможертва в името на общо благо и най-вече с упорита вяра в бъдещето на България. Защото ние от ВЪЗРАЖДАНЕ друг народ нямаме, друга родина нямаме и друг идеал освен свободна, независима и обединена България нямаме. Вярвам, че ще успеем и вярвам, че победата е наша, защото винаги досега в нашата история българите с кауза, сърце и вяра са побеждавали еничарите, имащи пари, инструкции и омраза. Винаги! Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#9 · speech
От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ заповядайте, господин Цонев, за декларация.
#10 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! От името на парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ Ви поздравявам с новия политически сезон, практически начало на новата политическа година. Желая Ви здраве, мъдрост и успех в тази политическа сесия. Присъединявам се, госпожо Председател, от името на нашата група към Вашия призив всички да осъзнаем защо сме пратени тук от хората. Според нас това е да решаваме техните проблеми. Парламентарната група на Движението за права и свободи ще продължи да фокусира своята политика върху проблемите на хората. Актуалните проблеми, като водната криза, като спекулативното повишаване на цените, като природните бедствията, които сполетяха българските граждани и компенсирането на засегнатите от тези бедствия, така и проблемите, които имат перманентния характер, като доходите, като сигурността в държавата, като предсказуемата бизнес среда, като защита на геополитическата ориентация на страната. Във фокуса на тази политика на нашата парламентарна група ще бъде, както и досега – човекът, хората, заради които и от които ние сме пратени тук, да решаваме техните проблеми. В разгара на лятото по инициатива на нашия лидер Делян Пеевски беше свикана Комисията по екология и тя взе важни решения, които се надявам още днес да станат факт в Народното събрание. Решенията и реализацията, които ще доведат до решаване на наболелия в последните години проблем с водната криза, с доставката на вода на всеки български гражданин. Там са нужни инвестиции, там е нужен фокусът на държавата върху този проблем, както и на общините, и ние сме дали своя принос за тези решения и ще направим така, че те да бъдат изпълнени. Разбира се, в текущите актуални проблеми не можем да не споменем и това, че трябва на всяка цена да направим така, че пострадалите от бедствията, пожарите, болестите върху животните, всички онези неща, които се случват всяка година, да бъдат компенсирани – подобаващо компенсирани, и държавата трябва да стои зад тези хора, както да стои и зад хората, които са в неравностойно положение. Една актуална цел през цялото време на нашата политика. Инвестициите и бизнес средата са също фокус на политиката, която водим, и те ще бъдат фокус и през тази политическа есен. Всичко това обаче трябва да бъде осигурено в новия бюджет. Знаем всички, че най-важният документ, който се приема през политическата парламентарна есен е Законът за държавния бюджет за следващата година. „ДПС – Ново начало“ ще следи за изпълнението на тазгодишния бюджет, ще направи подробен анализ и ще настоява в следващия бюджет, който ще приемем, всички тези политики да бъдат финансово осигурени. Следващия бюджет, който ще приемем, няма да бъде, така да се каже, редови бюджет, защото ще бъде първият бюджет в евро, в общата европейска валута, която България ще приеме от 1 януари, но не само това. Този бюджет трябва да се превърне в бюджет, който наистина фокусира решаване проблемите на хората. Ще продължим да отстояваме осигуряването на общинската инвестиционна програма, която се случи благодарение на нас, ще продължим да настояваме тя да бъде финансирана в достатъчна степен, ще продължим да настояваме и ще предложим тя да бъде фокусирана върху решаване на по-важните проблеми за общините като например, пак да кажа, водната криза, ще продължим да настояваме за инвестиции в общините, защото това е мястото, където хората живеят, и подобряване на средата, в която те живеят, е основна цел на нашата политика. Инвестициите и работните места са следващата цел на нашата политика и това трябва да бъде много добре осигурено както в общинската инвестиционна програма, така и в националната инвестиционна програма, защото работните места са изключително важен компонент от икономическата среда и разбира се, в социалната. Друг акцент в бюджета за нас ще бъде категорично бюджетът да осигурява растеж на доходите. Както и досега, ние сме защитавали не само слабите социални групи, но всички доходи да растат, да растат не само с инфлацията, но да я изпреварват. Това ще бъде наша постоянна политика и през тази есен. За да се решат всички тези проблеми както на българското земеделие и напояването, да спомена, трябва да има средства за българското земеделие, да споменем тук и основния проблем пред българската икономика – липсата на кадри, особено млади специалисти. Това, че българското здравеопазване страда от липса на лекари и медицински сестри и че е задължение на държавата да им осигури не само подобаващо заплащане, но и жилища за младите специалисти в тази и в други области, и чрез добро управление на държавната собственост, законопроекти, каквито вече сме внесли, ние ще направим така, че държавната собственост да бъде управлявана в полза на българските граждани, на хората, на младите специалисти, да бъдат осигурени те с жилища, така както подобава и с подходящо заплащане, особено на младите лекари, за да останат тук в България и да работят за българското здравеопазване. Всичко това, разбира се, няма как да бъде осъществено, ако няма редовен кабинет и ако няма стабилно политическо мнозинство. Последните четири години ни убедиха в тази истина. Това безвремие се отрази както на публичните финанси, така и на доходите на хората, отрази се на стабилността и сигурността на държавата, отрази се на всеки български гражданин. Ето защо ние подкрепяме това правителство, участваме с подкрепа в мнозинството, което го е излъчило и поддържа, и ще продължим да го правим дотогава, докогато то изпълнява тези политически цели, които ние сме си поставили, а именно да решава проблемите на хората. За тези, които се готвят да дестабилизират държавата, ще кажа, че ние уважаваме правото на българските граждани да протестират, нека протестират, но ще кажа и друго, че времето, в което три протеста сменяха правителства и се отиваше на предсрочни избори, за нас от „ДПС – Ново начало“ мина и всеки, който се опита да дестабилизира държавата, ще срещне нашия категоричен политически отговор, както го е срещал и досега. Ние смятаме, че държавата трябва да се върне, смятаме, че трябва да има стабилност и държавата да се върне там, откъдето е абдикирала – в годините на пазарния фундаментализъм, и на глобалистко-либералния волунтаризъм. „ДПС – Ново начало“ е за силна държава, която осигурява ред и сигурност за хората. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#11 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Стойнев, за декларация.
#12 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Откриваме новата парламентарна сесия в обстановка на сериозни предизвикателства – политически, социални и икономически. Това, което постигнахме след години на безвремие, е, че в България има работещо правителство и устойчиво парламентарно мнозинство. Заедно успяваме да насочим законодателния процес към реалностите и нуждите на хората, към икономиката, към сигурността, и много важно, към социалната справедливост, но овладяването на политическата криза е само един етап от усилията ни. Според нас, социалистите, е време за следващия етап и ние го виждаме като етап на връщане към правилата, към правилата на парламентарната демокрация, към законите, към ясните принципи на управление, към правилата за провеждане на ефективни и качествени реформи, към правилата на нормалността. Само така ще възстановим доверието в парламентаризма и ще върнем доверието между обществото и политиката. А тази пропаст между гражданите и техните институции е една от опасните тенденции, които трябва да затворим, именно чрез създаване и следване на правила, чрез повече прозрачност, отчетност и политики, които хората реално усещат в ежедневието си. Само така ще докажем, че парламентът е домът на гражданите, а не поле за политически боричкания. Да не забравяме, че предизвикателствата са и около нас, живеем във време на глобални трансформации, икономически и социални, климатични кризи, конфликти и напрежение в международните отношения. Тече нов диалог и преосмисляне на политиките в глобалните центрове на властта. България трябва да намери своето адекватно място в този процес като държава, която защитава националния си интерес, но и активно да допринесе за по-сигурна, по-справедлива и по-солидарна Европа – подчертавам последното. Това изисква мъдрост, далновидност, активна дипломация, но и чувствителност на парламента към динамиката на международните отношения. Икономическата ситуация, уважаеми дами и господа народни представители, от нас също изисква отговорни решения. Инфлацията натоварва семействата, бизнесът търси предвидимост, земеделските производители и малките предприятия имат нужда от сигурна подкрепа, безводието се превръща в проблем за българските граждани и именно тук е ролята на управляващото мнозинство да е фокусирано върху политики и нормотворчество, да не допуска партийната целесъобразност да диктува дневния ред. Водещи трябва да бъдат общественият интерес, стопанската стабилност и грижата за потребителите. Именно парламентът трябва да е институцията, която най-активно да се занимава с правилата. С правилата, които регулират, които, когато е необходимо ограничават, но и също така насърчават и дават посока. Това е голямата роля на законодателната власт – да бъде коректив, да бъде балансьор и да бъде гарант за стабилността на обществото. „БСП – Обединена левица“ ясно заявява своите задачи за новия парламентарен сезон. Да гарантираме защита на потребителите от спекулативни цени и монополни практики, да подкрепим българската икономика, производството и работещите хора чрез политики за растеж и инвестиции, да укрепим социалната държава, достойните доходи, достъпното здравеопазване и образование, сигурността за възрастните хора, да отстояваме парламентаризма чрез стриктно спазване на правилата и провеждане на дебати с уважение, а не с конфронтация. „БСП – Обединена левица“, като част от съвместното управление, ще продължи да бъде двигател на социалната справедливост и защитата на гражданите. Призовавам и всички останали парламентарни групи – нека тази сесия да бъде белязана от работа, а не от блокажи. Нека докажем, че парламентаризмът е силен тогава, когато успява да върне доверието на гражданите и да скъси дистанцията между институциите и обществото. И нека всички да се водим от едно основно правило, че в политиката не партийната целесъобразност трябва да е водеща, а общественият интерес. Уважаеми колеги, през изминалите месеци станахме свидетели на безплодни вотове на недоверие, механични, или лишени от реална алтернатива. Те не донесоха решения, а само блокираха работата на Народното събрание, урониха престижа на институцията. Днес мнозинството и отговорното управление показват, че има и друг път – пътят на диалога, на сътрудничеството, но и на конкретните решения. Нека бъдем откровени: освен в обществен интерес всяка една оттук присъстващите политически сили не спира да се кълне в демократичността си. Но демократичността, колеги, не се заявява. Тя се доказва със зачитане на правилата. Правилата на ефективната работа, на диалога, правилата на отговорното политическо поведение, правилата на чистия, обективен и смислен политически език. Пожелавам тази сесия, освен всичко друго, което трябва да свършим, е да върнем парламента и към тези правила. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#13 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Балабанов, за декларация.
#14 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми български граждани! Петдесет и първото народно събрание всъщност започна работа по същество като законодателен орган едва от края на зимната сесия, тоест от месец април тази година. Причината за това беше очевидна за цялото българско общество – целенасочено поведение на опозицията да пречи на законодателния процес. Под мотото: изразяваме мнение по обсъждания законопроект в кавички, слушахме поредица от изказвания с еднакво съдържание, които повече приличаха на предизборна агитация и в преобладаващата си част нямаха нищо общо със съдържанието на законодателната дейност. От друга страна, безсилието на опозицията най-ярко пролича през невъзможността да използват всъщност най-силното си оръжие – вот на недоверие. Редицата им аргументи в четирите неуспешни до момента вотове бяха толкова абсурдни и несъстоятелни. Даже одеве слушам колежката Йорданова от ПП, една вметка извън декларацията да направя, според мен прогнозата ми е, че и петият ще е такъв, защото всъщност ПП са изпаднали в някакъв сън за завладявана държава. Обаче госпожа Йорданова протестира на практика срещу партньорите си, с които завладяха българската Конституция преди време. Едно малко такова отклонение и факт, който не трябва да забравяме. И на тази база, ако човек гледа безпристрастно всички тези процеси отстрани, от една страна, вижда безсмислено говорене, а от друга, вижда постигнати резултати. Резултати като своевременното приемане на всички законопроекти, които бяха от значение за изпълнение на задълженията на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост. Резултати и като защита на българската енергетика, запазване на ниските цени на електричество за българските семейства, а не излизането на свободния пазар, както настояваха примерно ПП-ДБ. Резултати, свързани с абсолютната защита на българския национален интерес по темата „Северна Македония“. Резултати по отношение на чуждестранните инвестиции у нас, защото, благодарение на усилената работа на Министерския съвет, министъра на икономиката и българския парламент, се водят финални преговори за встъпването в България на един от най-големите инвеститори – немския гигант „Райнметал“. Резултати, свързани с това, че лекарствата за деца от 0 до 7-годишна възраст ще са безплатни. Резултати, свързани с приемането на промени срещу бездействието на държавната администрация, а именно въвеждането на мълчаливото съгласие. И редица още закони и конкретни мерки, предприети от правителството, докато през това време едни заливаха с боя сгради в София, други посрещаха изгрева около огъня с белите вълци, а трети бореха корупцията чрез корумпирани кметове и корумпирани общински съветници. От днес в Петдесет и първото народно събрание нашите приоритети в законодателната дейност ще са свързани със завършването на законодателните ни инициативи по важните за „Има Такъв Народ“ теми, а именно премахването на мъртвите души от Изборния кодекс и въвеждане на 100-процентово машинно гласуване с помощта на сканиращи устройства, както и други промени за връщането на доверието в изборния процес. Ще настояваме за равно прилагане на закона спрямо всички на територията на Република България, независимо дали са българи, украинци или други граждани. Ще настояваме, когато дойде време за следващия бюджет, той да бъде максимално балансиран, за да можем заедно да се излекуваме от некадърността на Асен Василев, която ни завеща. Ще настояваме за окончателното приемане на новите промени в Закона за референдумите. Както Ви е известно, улесняването на българските граждани за провеждането и участието в национални и местни референдуми е темата, която позиционира и утвърди на политическото поле партия като „Има Такъв Народ“. Настояваме и няма да се откажем от нея не само защото винаги сме били, сме и ще продължим да бъдем последователни в политическите си тези, а и защото като част от българското общество сме убедени, че когато една съвременна държава стимулира гражданите си да участват пряко в нейното управление, това е белег не само на нейната демократичност, но и показва уважението на органите на държавната власт и на местното самоуправление към гражданите на тази държава. Защото, докато едни говорят за референдуми, използват ги за политически цели и настройват обществото едни срещу други, ние реално ще дадем възможността хората наистина да бъдат питани, и то при много по-облекчени критерии. Убедени сме, че ако нашето общество има възможност по по-достъпен начин да инициира и да провежда референдуми, това ще ни направи по-отговорни към решенията, които взимаме с тях. Ще ни направи, защото участието в референдуми е индикатор за зрелостта ни да взимаме решения за собствения ни живот. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)
#15 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. От името на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ – заповядайте, господин Садъков, за декларация.
#16 · speech
АПС
Декларация от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ по повод откриването на новата есенна сесия на Народното събрание. Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми български граждани! България посреща новата парламентарна сесия в условия на задълбочаващи се политически и социално-икономически предизвикателства. От една страна, сме част от Европейски съюз и НАТО – съюзи, които ни дават сигурност и свободен избор на демократични възможности. От друга страна, вътрешнополитическата нестабилност, социалните неравенства и на тази база липсата на дългосрочна държавническа визия, които пораждат усещане за безвремие и несигурност. Ние от „Алианс за права и свободи“ вярваме, че политиците днес носят особена отговорност. Не да търсят краткосрочни сделки и електорални дивиденти, а да възстановят доверието в държавността и да изградят устойчива, справедлива и модерна България. Към тези приоритети ще бъдат насочени нашите усилия и през настоящата сесия на Петдесет и първото народно събрание. През последните години станахме свидетели на институционална криза и ерозия на доверието в политическото представителство и институциите на държавната власт. Честите, но нечестно провеждани парламентарни избори, трудното формиране на мнозинства и зависимостта на регулаторите от политически натиск подкопават устоите на държавността. Народното събрание все по-често изглежда като терен за котерийни борби и сделки, а не като място за формиране на държавническа визия. Социално-икономическата картина е тревожна. България продължава да бъде страната с най-нисък стандарт на живот в Европейския съюз. Доходите изостават, инфлацията изяде реалната покупателна способност, а регионалните различия се задълбочават. Младите хора напускат страната, а регионите продължават да се обезлюдяват. Върховенството на закона остава под въпрос. Няма ясно формулирана причина, поради която управляващото мнозинство продължава да отлага стартирането на процедура за избор на представители във Висшия съдебен съвет и Инспектората към него от парламентарната квота. Продължават да липсват ефективни механизми за отчетност на главния прокурор. Ключови корупционни скандали не са разследвани, а усещането за безнаказаност се задълбочава. Безгранична остава и избирателната активност на контролните органи спрямо опозиционни политически лица или техни симпатизанти. Това не е само правен проблем. Това е заплаха за демокрацията. Енергетиката и климатичната политика остават поле на хаос. Вместо дългосрочна стратегия се действа от избори до избори. Няма ясно решение за бъдещето на ядрената енергетика, възобновяемите източници остават без ясна визия за развитие, а цената плащат гражданите и бизнесът. Към тези проблеми се добавя и спорната финансова политика на действащото правителство – задлъжняване чрез държавен дълг без видим ефект върху качеството на живота. Общините остават в пълна зависимост от централната власт и в същия момент нито дума от управляващото множество за децентрализация и нови механизми за управление на публичния финансов ресурс. Липсата на такива автоматично ги превръща в заложници на нечия политическа воля. Кметове и местни власти често се използват като инструмент за така наречения политически канибализъм. Чрез финансов и административен натиск и през централната власт се подчиняват общините и изкривяват демократичния избор и интересите на местните общности. Това води до още по-дълбоко чувство за несправедливост у гражданите, които виждат, че политиците използват държавата за личен, даже не за партиен интерес, и забогатяване чрез власт, а не за развитие и в обществен интерес. Външната политика също е без ясна линия на последователност. България е член на Европейския съюз и НАТО, но често се държи като пасивен участник вместо като активен и влиятелен партньор. Вместо да предлагаме решения, ние следваме единствено общи позиции. Вместо да бъдем мост на Балканите, често изглеждаме изолирани. По актуалните близки до нас географски точки, на които се водят военни действия и където ежедневно загиват дори жени и деца, ние категорично подкрепяме единствено усилията за постигане на траен мир и в Украйна, и в Палестина, и сме срещу обричането на глад и смърт на невинни цивилни граждани. Уважаеми колеги, това управление се провали в няколко ключови посоки. Милиарди европейски средства остават блокирани. Енергийната политика доведе до поскъпване и несигурност. Социалната политика се свежда до краткосрочни помощи. Независимите институции са партизирани. Борбата с корупцията остава само лозунг, а в същото време през настоящата година отново голяма част от страната горя, а друга голяма част от нея страда от хронично безводие. Ние от „Алианс за права и свободи“ поемаме отговорността да бъдем различна опозиция. Нашата критичност и конструктивизъм, обединени в едно, често пъти се приема за разбирателство с управляващите, но фактите са съвсем различни. С непримиримост ние ще продължим да осветяваме проблемите, ще предлагаме решения, ще подкрепяме всяко разумно предложение, независимо от кого идва, и ще бъдем гласът на българските граждани, които искат държавата да работи за общия им просперитет. Нашата визия е ясна. Национална индустриална стратегия и подкрепа за малкия и средния бизнес. Данъчна система, която намалява тежестта върху бедните и стимулира инвестициите. Цялостна реформа в сферата на образованието – от фундаментални методологични промени в начина и материала на преподаване на всички нива до последната процедура за формата на подаване на декларации за изучаване на майчин език в училищата. Минимална пенсия спрямо актуалната финансова ситуация и достъпни здравни услуги за всички региони в страната. Реален контрол върху главния прокурор и прозрачност при назначаването на ръководители на регулатори. Осветяване на действията на правораздавателните и правоохранителните органи като политически инструмент за натиск срещу неудобните политически опоненти на управляващо мнозинство. Стратегия за енергийна сигурност, баланс между ядрена енергия и такава от конвенционални и възобновяеми източници. Проактивна роля на България в Европейския съюз, НАТО и на Балканите. Уважаеми български граждани, обръщаме се и към Вас. Изборът пред всички нас е съдбовен – или да затъваме в хаос, корупция и зависимости, или да изградим нов модел на управление, основан на почтеност, върховенство на закона и социална справедливост. Това няма да се случи без Вашата категорична гражданска позиция. „Алианс за права и свободи“ заявява ясно: да – на почтеността, да – на справедливостта, да – на силните и независимите институции, да – на европейска и справедлива България. Ние вярваме, че политиката е дълг, а не сделка. Ще бъдем коректив на властта, защитник на всички български граждани и честен глас на общините, които искат свобода, а не подчинение. България няма време за губене и ние няма да позволим да бъде погубвана от безвремие и политически канибализъм. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „Алианс за права и свободи“.)
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Садъков. Декларация от името на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ. Заповядайте, господин Василев.
#18 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми българи, традиционните декларации на политическите партии в началото на парламентарната сесия трябва да са свързани с политическа и държавна перспектива. Те трябва да чертаят бъдещите възможности и политики и да бъдат коректив на управлението на страната. Тази декларация е малко по-различна, защото няма основания за чертаене на положителни перспективи. Ние сме в безпрецедентна политическа криза и безпътица. Мнозинството в парламента се състои, а правителството е създадено след поредното предателство на Вашите очаквания. Решенията в тази зала и в изпълнителната власт не са Вашите решения. Вие гласувате, а после те казват, че нямате право на мнение. Вашият глас остава глас в пустиня, а оправданите протести не трогват мнозинството тук. Референдумите за тях са ерес, а народовластието е мит. За пореден път ние сме предадени от поредните политически брокери мръсници и именно затова тази декларация е текстът, който Вие искате да бъде чут в Народното събрание. Ние от МЕЧ разбираме присъствието си тук като шанс Вашето мнение да ехти в тази зала и да застига по коридорите фалшивия политически елит. Почти девет месеца сме свидетели на управление на грабежа. Девет месеца, в които вместо ред има хаос. Девет месеца, в които вместо справедливост има чадъри над корупцията. Кабинетът на ГЕРБ, „ДПС – Ново начало“, БСП и ИТН ни превърна в антидържава. Корупцията взе връх, а идеологията и ценностите в политиката са потъпкани. Само това обяснява правителството на несъвместимите. Надеждата за по-добър живот се руши ежедневно под напора на управляващата ни клептокрация. Пропастта между бедни и богати расте неимоверно заради шепа арогантни политици и олигарси, които узурпираха България и я превърнаха в частна държава в тяхна полза. Бедността, безнаказаните корупция и престъпност по високите етажи на властта продължават да отнемат нашето бъдеще. България през 2025 г. е България в будна кома. Родината се е превърнала в държава на абсурда, уж в Европейския съюз, уж икономика в растеж, а реалността е разпадаща се държава. Десетки градове остават без питейна вода. В Плевен бедствието е невиждано. Хората в Плевен носят туби за вода по улиците като бедстващи райони в Африка, които после хвърлят пред общината и това е най-малкото, което може да направят. Горите горят не от природни бедствия, а от умишлени подпалвания. Техника нямаме, защото няма пари и воля и има само празни приказки. Самолети ние нямаме, помагат ни 20-годишни от Швеция. По улиците хора умират от терористи с купени шофьорски книжки, децата ги избиват по атракционите в курортите с въжета на десет години, а държавата гледа безучастно. Министерският съвет и трима безумни министри не знаят, че има регулация на атракционите и сядат да пишат нова. Деца крадат трамвай в центъра на София и падат в подлез. Няма места в детските градини, но чиновници класират малчугани с фалшиви компютърни системи и превръщат родителите в жертви на бюрокрацията. Класираните малчугани си тръгват сами на обяд и полиция ги намира в другия край на София. Земеделието – някога гордостта на България, е почти унищожено, а ако искаш да произвеждаш, трябва да водиш война не с пазара, а със собствената си държава. Напояване няма. Здрави животни една година са в карантина. Ако се опълчиш, те смазват. В здравеопазването хвърляме милиарди, а хората умират пред болниците, за да се пълнят джобовете на фалшиви инвеститори, картелни мрежи от частни клиники и доставчици на лекарства. Отбраната ни отдавна е само на хартия. Купуваме техника, която военните не искат, но политиците търгуват като на битак. МВР с гигантски бюджет, но в будна кома. Купуваме икони. Даниел Митов търси пантера и прокурорски син осем месеца. Корупцията там е институционализирана. Системата е на произвола. Лекарите или бягат в чужбина, или оцеляват тук, бити и унижавани, а някои вече гледат професията не като призвание, а като печалбарство. Тошко Йорданов ще внася лекари за 500 долара от майната си. Просперират само пластичните клиники. Алилуя! Енергетиката ни се унищожава целенасочено под диктовката на мутри и партийни кръгове, които 20 години говорят и строят АЕЦ, но само на схеми. Образованието ни е фасадно, децата знаят все по-малко, но дипломите се множат. Спортът и културата кретат в тресавището на корупцията. Едни източват федерациите, други продават фалшиви билети и пълнят театрите с фиктивни служители. Корупцията вече не е болест, тя е самата държавна система. Всеки конкурс е нагласен, всяка обществена поръчка е усвоена, всеки проект за развитие е просто нов начин за преразпределение на пари между свои. Мостове без път, ремонти без край, сгради, които падат, преди да са открити, фирми-фантоми, клошари теглят сто милиона и умират. Шефовете на „Тотото“ са трима от четворката Белот с Борисов. В „5 от 35“ се пада 41, а министърът се смее. Прокуратурата отдавна е част от организираната престъпност. Там вилнеят джуджета, нотариуси под тежкото влияние на ГЕРБ и Пеевски и се пазят нашите. Врагът се унищожава без оглед на правила и закони. Скочиш ли на мутрите, си подсъдим и се оправяш сам. Павлинки много и Калинки много за всеки регулатор са готови. Медиите, вместо да са стражари на истината, са се превърнали в говорители на властта и рекламни агенции на корупционни интереси. Свободата на словото е мираж, а журналистите или мълчат, или обслужват модела. За опозицията националните телевизии са бутиков лукс – по два пъти в годината те канят, за да те омаскарят, а не да те чуят. Инфраструктурата – пътища се строят и ремонтират всяка година, но дупките остават. Влаковете закъсняват с часове, палят се, вътре е 45 градуса, но Гроздан Караджов ще приватизира железницата, за да бъде тя свръхмодерна. Магистралите струват по 50 милиона на километър и се развалят, преди да са завършени. Строят ги фирми на мутри. Гаранция няма, но някои се снимат, че работят усилено. Фирмите са едни и същи, винаги близки до Борисов и Пеевски. Пенсионерите след 40 години труд получават подаяния, с които не могат да си купят лекарства. Всяка година в тази зала депутатите спорят да им дадат 50 или 100 лв. за Великден. Младите или заминават за чужбина, или се отказват да създават семейство тук, защото бъдеще тук няма. Природата се унищожава безогледно. Планините се застрояват, морето се бетонира, реките се тровят. България се продава парче по парче, докато някой още брои пачките в своето чекмедже. Фотоволтаиците заменят плодородната земя. Частните вецове бачкат здраво, докато не пресъхнат всички язовири. И докато народът обеднява, някои политици живеят като феодали, със служебни коли, имоти по света и охрана от МВР. Пеевски и Борисов ги пази охрана на малък град в България. Защо? Защото са направили много за хората ли? Днес България не е бедна държава. Тя е ограбена държава. Сега искат да откраднат и последните държавни имоти. Ще им позволим ли? България не е слаба – тя е предадена от собствените си управници и ако продължим да мълчим, утре няма да има нито вода, нито хляб, нито справедливост, нито надежда. Изборът вече не е между ляво и дясно, между стари и нови партии. Изборът е дали ще позволим да ни довършат, или ще си върнем държавата. Защото България не е тяхна, тя е наша. И ако ние не я спасим, няма кой друг да го направи. Докато аз и МЕЧ сме тук, ще се борим за всичко това и срещу всичко това. Нуждата от преустройване на системата на управление в България е крещяща. Разочарованията от неспособността на псевдополитици да намират решения за проблемите на хората разколебава вярата на българите в политическата класа. Разколебава хората в доверието, че България някога може да бъде нормална държава. Сигурен съм обаче, че настоящата заварка от национални предатели ще рухне много скоро, защото всяка порочна система е исторически обречена. Настъпва времето на поставяне на националните интереси над личните. Настъпва времето на търсенето на отговорност и на справедливост. Убеден съм, че българският народ се пробужда и осъзнава, че може да сбъдне своя огромен потенциал само в правова държава, в която законът важи за всички. Трябва веднъж завинаги да бъде сложен край на омертата в политиката и на тяснопартийните интереси, свързани с жаждата за власт и постове, госпожо Киселова. Вярвам, че всички заедно ще защитим своите граждански и социални права, ще изведем България на пътя на демокрацията, просперитета и благоденствието. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Частични ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#19 · speech
За декларация от името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – заповядайте, господин Михайлов.
#20 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Ситуацията в началото на новия парламентарен сезон ми прилича на една ситуация от декември 1989 г. Действието се развива в съседна Румъния. Диктаторът Чаушеску 100% владее службите, 100% владее полицията, 100% владее армията, 100% владее медиите, 100% владее държавния апарат. Има една система, която е смазана от много години, от хора, които дълги години са свикнали да управляват, да мачкат, да потискат хората, и този човек няма вяра, че нещо може да се промени. Той вярва, че някой, за да го победи, трябва да има по силни служби, по-силна полиция, трябва да има по-силна медия. Това обаче, което се случва на една трибуна, когато той изнася реч пред събралото се мнозинство, по същия начин като управляващите, той каза колко е добре Румъния в това време, колко хората го подкрепят, всичко колко е наред, как нещата са прекрасни, как той работи за хората, как много години е имал работа, работа, работа, работа. Това обаче, което каза тълпата, всички го знаем – то беше различно и неговата участ беше трагична. Ситуацията в България е абсолютно същата в момента. Медиите, ако ги слушаме, всичко е перфектно, излизат едни хора, казват от една страна, че всъщност не може да овладеем цените от предстоящото влизане на еврото, защото в България едва 15% от продукцията от производството на телешко си го задоволяваме със собствено производство. Едва 37% от потреблението на свинско си го задоволяваме със собствено производство и едва 15% от зеленчуците ги произвеждаме в България. В същия момент, докато го казва отговорният човек, и казва: всъщност ние не може да контролираме, защото всичко е внос, се заповядва избиването на 40 000 овце и кози в един район, в който после разбираме, че ще се строи завод за барут. В същия момент излиза един депутат, в една сформирана комисия, за да замаже очите на плевенчани, които завиждат на руснаците, защото имат външни тоалетни, понеже когато няма вода, миризмата от непуснатата тоалетна е убийствена в целия град. И това нещо, което се случва, е, че по време на тази комисия, която цели отново да замаже очите на хората, отива и казва на един земеделец, един производител на зеленчуци, от тези, които могат да контролират и може да даде евтина храна, крадец на вода – крадец на вода от река Дунав, която минава, заминава, влиза в Черно море, но там са унищожени хиляди работни места – там няма проблем, те са от българин, те са от неудобен човек, но ние ще създадем хиляда в Сопот, „Райнметал“ ще инвестира. Когато един човек се разходи из България, а не да обикаля по Дубай и Гърция, ще види каква е ситуацията. Хората са в предреволюционна обстановка, както са били в Румъния в 1989 г. На тях не им се слушат празни приказки, те искат просто, елементарно, да има вода, искат, елементарно, някой да загаси пожара, искат, елементарно, да работи съдебната система. Те искат, когато има решения на съда, полицията и властта да ги изпълни, а не да каже какво ще направиш, не да живеем по време на диктатура – 21 век, да излезем, да кажем, че ние сме държава – член на Европейския съюз. Да дойде Урсула фон дер Лайен и да каже, че ние изпълняваме всички критерии за влизане в еврозоната, че нашите институции работят и са решили в България да направят инвестиция, при положение че тук цари страшно своеволие, страшен тоталитаризъм от страна на няколко човека, които са се взели за господари на страната само защото държат част от службите, част от полицията и част от администрацията. Казвам част, защото голяма част от хората не искат да се примирят с това нещо, което се случва и са готови по всякакъв начин да съдействат. Това се видя с фалшивата новина за изключения GPS на самолета, заглушените от руските служби сигнали. Хора от летището казаха каква е истината – упадък навсякъде, упадък в България, и то катастрофален упадък. Какво се случва обаче в този момент? Пазарът винаги показва на предприемачите какво трябва да направят. И това, което видях в интернет, е, че една фирма за недвижими имоти е отворила, взела е лиценз за търговия с недвижими имоти в Дубай, защото казва – поне в Дубай, в пустинята има вода и тя е на три лева кубика, а не на шест, както в България. Това са започнали да правят свободните предприемачи, за да избягат по някакъв начин от ограбването, което има в България и да почват да преселват българите в пустинята – може би още 40 години трябва да обикалят, за да забравят какво се случва, като евреите преди години, и чак тогава да се върнат в Обетованата земя. Това, което ще направим ние от партия ВЕЛИЧИЕ – няма да говорим политически слова как ще бъдем културни хора, които да се грижим как да се приемат закони. Защо да се приемат закони, като те не се изпълняват? В България не работи разделението на властите. Защо Народното събрание да приеме закон, след като съдът ще даде постановление и изпълнителната власт няма да се съобрази с него? Какви закони правите?! Какво се случва?! Защо се опитвате да кажете на хората неща, които са очеизвадни?! Те знаят, че тук, в тази зала, са се събрали хора, които нямат качествата на сериала „Дързост и красота“, но вече последните 15 – 16 години правят много скъпоплатено шоу, без да има наистина такава добра актьорска игра. Това, което ние ще направим – няма да участваме в този цирк. Тотално сме за разпадане на това нелегитимно Народно събрание – правилно казаха, то е нелегитимно избрано, след най-фалшифицираните избори в България. И това правителство, всяко решение, което взема, също е нелегитимно и единствено води до унищожение на българския народ. За да определя в какво положение е България, понеже аз съм от Горна Оряховица, има една легенда – когато Велико Търново е паднало под османска власт, Иван Шишман е забил една факла и е казал, че когато тази факла стане дърво, тогава България отново ще е свободна. Това, което видях на идване вчера насам, минах през Арбанаси и видях склоновете на Арбанаси оглозгани, пусти, с отсечени дървета – аз не виждам някога там отново да се засадят дървета, видях една пустиня, видях едно гробище. И дано няма отново 500 години да чакаме една факла да стане дърво, за да може да видим отново България във вида, в който я познаваме, дано хората наистина се събудят и направят това, което направиха в Румъния. Ще сме щастливи, дори ние да сме от потърпевшите, защото всички тук заслужаваме това, което народът действително си мисли за нас. Така че ние сме изцяло против всяко решение на Народното събрание. Всяко решение, което се приема, е да замаже очите на хората и да се откраднат едни пари, и от партии, които са уж управляващи, уж в опозиция, но всъщност са в перфектна договорка. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#21 · speech
Уважаеми колеги, с това приключиха декларациите на парламентарните групи. Преминаваме към нашата седмична програма. Първи да правят предложение за включване в дневния ред по реда на чл. 47, ал. 8 имаха народните представители от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Те са предложили разглеждането на Проект на решение за произвеждане на национален референдум. Този проект е започнат да бъде обсъждан на 2 юли 2025 г. Ще Ви уведомя какво е оставащото време на парламентарните групи и кои са народните представители, които са се изказали, по реда на големина на парламентарните групи. ГЕРБ-СДС имат 6 минути и 14 секунди, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ има 25 минути и 6 секунди, парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ има 1 минута и 12 секунди, „ДПС – Ново начало“ има 22 минути, „БСП – Обединена левица“ има 12 минути и 54 секунди, парламентарната група на „Има Такъв Народ“ има 17 минути, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ има 17 минути, парламентарната група на ПП МЕЧ има 11 минути и 34 секунди и парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ няма време, надскочила е времето с 22 секунди, и нечленуващите в парламентарна група имат 5 минути. Проектът е бил представен от госпожа Цвета Рангелова, а изказвания по Проекта на решение за произвеждане на национален референдум с вносители Костадин Костадинов и група народни представители от 13 март 2025 г. в пленарното заседание на 2 юли 2025 г., сряда, са направили народните представители – Маргарита Махаева, Георги Хрисимиров, Петър Петров, Любен Дилов, Искра Михайлова, Наталия Киселова, Юлиана Матеева, Александър Иванов, Мария Илиева, Тома Биков и Ангел Славчев. Направих това, тъй като продължават разискванията по така внесения Проект на решение за произвеждане на национален референдум. Уважаеми колеги, моля, изказвания да заявяват тези народни представители, които не са участвали в разискванията, като са направили изказване, и да взимат думата тези парламентарни групи, които имат останало време. Продължаваме разискванията по Проекта за решение за произвеждане на национален референдум. Заповядайте, имате думата. Заповядайте, господин Ганев, за изказване.
#22 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Откриваме новия парламентарен сезон с патетични речи от повечето парламентарни групи. Включително, последно чухме Ивелин Михайлов да говори и да акцентира, че в Русия имало външни тоалетни – не знам в каква връзка го каза, но за негова сметка си остава тази простотия. Така или иначе този парламент, меко казано, е опозорен, дори и с всичко това, което се случи, с вкарването на една незаконна престъпна група в него, но този парламент ще остане с едно порочно мнозинство, което го създаде и крепи, продължава да се гаври и да потъпква правото на 604 хиляди човека да отидат и да бъдат питани дали да влезем в еврозоната. Крайно време е българският народ да бъде питан. Не се крийте и не се плашете от българския народ, защото, когато се криете и се плашите от него, ще дойде неминуемо вечерта на белия автобус, ще дойде неминуемо и свалянето на правителствата на Борисов, ще дойде неминуемо и това, което се случваше и с Орешарски, ще дойде и това, което се случваше с всички други правителства, които бягаха и се криеха от недоволството на българина. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Ние в момента достатъчно много сме обеднели заради порочното ни влизане в еврозоната, затова не е късно българинът да бъде питан, за да имате легитимност поне по отношение на насилственото ни вкарване в еврозоната.
#23 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Ганев? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие нямате време вече. От другите парламентарни групи – има ли колеги, които желаят да направят реплика? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Балабанов.
#24 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Кратко ще бъде изказването ми, то по-скоро ще е като знак на добра воля за политическите партии, които искат и имат възможността процедурно да използват времето на пленарната зала за внасянето на такъв проект. От името на „Има Такъв Народ“ искам да заявя, че ние ще подкрепим така внесения Проект за произвеждане на референдум, защото подкрепата ни е свързана с това, че е важно хората да бъдат питани по принцип. Сега, темата за еврото вече е нещо, което мина и замина, и това е нещо, което така или иначе ще се случи. Да продължаваме да губим ефирно време с тази тема няма никаква нужда, защото всички видяхте какъв е резултатът от последните няколко месеца и от 1 януари 2026 г. България ще влезе така или иначе в еврозоната. Дори и ако бяхме изпаднали в хипотезата, че такъв референдум щеше да се случи под някаква форма, аз лично щях да ида и да гласувам с „не“, защото това е мое лично качество и мое лично мнение, което щях да изразя на такъв референдум, но това е смисълът хората да бъдат питани – когато има теми, те да излизат аргументирано да се информират, ние да правим всичко възможно по време на информационни кампании да защитаваме едната или другата теза и всъщност да се види какъв ще е крайният резултат. Тази тема обаче, свързана с еврозоната, приключи, а иначе, чисто политическото поведение от страна на „Има Такъв Народ“ наистина, понеже слушаме преждеговорившите, не е заради тяхното поведение в пленарната зала или политиките, които защитават, пък да не коментирам и другите съвносители там от ВЕЛИЧИЕ – не коментирам тяхното поведение, начина, по който изглеждат в пленарната зала, и прочее, просто „Има Такъв Народ“ като знак на добра воля в името на това българите да знаят, че ще правим всичко възможно да бъдат питани, ще подкрепим този проект в залата. Темата приключи, Проектът ще бъде подкрепен от наша страна.
#25 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Има ли реплики към изказването на господин Балабанов? Не виждам. Има ли други колеги, желаещи да се изкажат по Проекта на решение? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Тъй като преди месец беше представен Проектът, да Ви запозная с внесения Проект на решение за произвеждане на национален референдум: „Народното събрание на Република България на основание чл. 84, т. 5 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#26 · speech
Реши
Приема решение за произвеждане на национален референдум по следния въпрос за гласуване: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“ Уважаеми колеги, моля, режим на гласуване. Гласували 205 народни представители: за 68, против 93, въздържали се 44. Предложението не е прието. Има ли желаещи да изразят различен вот?
#27 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване.
#28 · speech
Желаете прегласуване? Извинявайте, не Ви видях веднага. Моля, колеги, режим на прегласуване. Гласували 203 народни представители: за 65, против 110, въздържали се 28. Предложението не е прието. Различен вот желаете, господин Костадинов – заповядайте.
#29 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Точно една трета от народните представители, даже по-малко от една трета – между една трета и една четвърт, подкрепиха за пореден път демокрацията в България. Останалите, които гласуваха „против“ и „въздържал се“, естествено, без изненади, показаха и доказаха за пореден път, че има огромен страх от българския народ. Ето затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим, че този така наречен парламент или това така наречено народно, всъщност – антинародно събрание, не представлява българския народ. Огромната част от българския народ не желае вкарването на България в еврозоната. Огромната част от българския народ желае запазването на българския лев. Огромната част от българския народ желае да се проведе референдум за запазване на българския лев. Но това не му се позволява от страна на олигархична, плутократска прослойка, окупирала властта в нашата държава. И без значение дали са мутри от ГЕРБ, или от ДПС, или от ПП-ДБ, или от БСП, или от някои други формации, мутрите са си мутри, независимо от тяхната политическа окраска. Точно поради тази причина ние многократно сме заявявали, че този парламент е нелегитимен, той вече не представлява българския народ. Този парламент представлява само и единствено хората, които са вътре в него. И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не виждаме никакъв смисъл повече в тази ситуация, особено с това, което изчетохме в началото на пленарното заседание на така наречения политически сезон – Господи, как звучи това, все едно се открива ловен сезон?! – точно поради тази причина ние не виждаме смисъл да оставаме повече тук в тази зала, която е окупирала и присвоила демокрацията, която се гаври с нея и която на практика унищожава бъдещето на България. Мястото ни е сред народа. ВЪЗРАЖДАНЕ отива там!
#30 · speech
Благодаря Ви. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПО ЧЛ. 47, АЛ. 8 ОТ ПОДНС ОТ ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА НА ГЕРБ-СДС ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ПРЕДПРИЕМАНЕ НА СПЕШНИ МЕРКИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ВОДНАТА КРИЗА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Кой ще представи доклада на Комисията? Заповядайте.
#31 · speech
„ДОКЛАД на Комисията по околната среда и водите относно Проект на решение на Народното събрание за предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България На свое заседание, проведено на 21 август 2025 г., Комисията по околната среда и водите разгледа Проект на решение относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България, № 51-554-02-263, внесен от Младен Шишков и група народни представители на 21 август 2025 г. На заседанието присъстваха: от Министерството на околната среда и водите: господин Манол Генов – министър, господин Атанас Костадинов – заместник-министър, госпожа Илияна Тодорова – директор на дирекция „Управление на водите“, Мария Маринова – пиар на МОСВ, Венета Начева-Разбойникова – пиар на МОСВ; от Министерството на регионалното развитие са заявили участие: господин Иван Иванов – министър, госпожа Весела Терзийска – заместник-министър; от Български ВиК Холдинг участие са заявили: Ирена Костова Георгиева-Денева – изпълнителен директор, професор доктор инженер Ганчо Димитров – председател на Надзорния съвет, Атанас Андонов Бояджиев – член на Управителния съвет, Владимир Бибов – член на Управителния съвет, Елен Власева – мениджър „Връзки с обществеността“; от Министерството на земеделието и храните: инженер Николай Карафизиев – директор на дирекция „Хидромелиорации“, и госпожа Снежина Динева – изпълнителен директор на „Напоителни системи“ ЕАД; от Националното сдружение на общините в Република България: госпожа Мадлена Бояджиева – член на Управителния съвет на Националното сдружение и кмет на община Тетевен, Десислава Стойкова – юрисконсулт на Националното сдружение на общините в Република България; от Български фермерски съюз: Мариян Пеев и Живко Танев; от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните: господин Божидар Петков – председател; от Българската аграрна камара и Националната овцевъдна и козевъдна асоциация: Симеон Караколев – съпредседател; от Партия „Зелено движение“: господин Тома Белев – еколог „Зелено движение“. От името на вносителите Проектът на решение бе представен от народния представител Валери Лачовски. Той направи анализ на ситуацията и заяви, че в България над 500 000 граждани страдат от системен недостиг на питейна вода или от достъп до вода с влошени качества. Това представлява един от най-острите и неотложните проблеми в страната. В отговор се предлага проект за решение на Народното събрание, който предвижда спешни и координирани мерки за справяне с водната криза през 2025 г. Основните акценти на предложението включват: създаване на национален борд по водите в двуседмичен срок, който да координира действията между всички ангажирани институции; спешно почистване и рехабилитация на съществуващи водоизточници, резервоари и водопроводи; проучване и сондиране на нови водоизточници; лабораторен контрол върху качеството на водата – нова и съществуваща; приоритетно финансиране на проекти за питейна вода чрез преразглеждане на инвестиционната програма; облекчаване на бюджетните ограничения за общините в засегнатите райони; проверки за нерегламентирано използване на питейна вода и мрежата; допълнително финансиране чрез Българската банка за развитие; осигуряване на вода за напояване в селското стопанство; преглед на законодателството и евентуални промени за ускоряване на процедурите при водна криза; месечен контролен доклад от националния борд пред Народното събрание. Целта на предложението е постигане на ефективно, координирано и спешно управление на водните ресурси в страната и предотвратяване на бъдещи кризи. След проведеното гласуване Комисията по околната среда и водите с 12 гласа „за“, 1 глас „против“ и 3 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Проект на решение относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България, № 51-554-02-263, внесен от Младен Шишков и група народни представители на 21 август 2025 г.“
#32 · speech
Продължете, господин Милушев, с Проекта на решение.
#33 · speech
Благодаря. „Проект! РЕШЕНИЕ относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 84, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#34 · speech
Реши
1. Задължава Министерския съвет в срок до две седмици да сформира национален борд по водите с цел координирани действия за преодоляване на водната криза през 2025 г. и координация на усилията на всички заинтересовани институции за превенция на евентуални бъдещи кризи. И той да включва представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на финансите, Министерството на енергетиката, Министерството на земеделието и храните, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и индустрията, Националното сдружение на общините на Република България и Българската банка за развитие. 2. Задължава Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез „Български ВиК холдинг“ ЕАД, ВиК операторите и асоциациите по ВиК съвместно с кметове на общини да извърши спешно почистване и рехабилитация на всички водоизточници, резервоари и довеждащи от тях водопроводи с цел гарантиране на достъп до вода от съществуващи водоизточници. 3. Задължава Министерството на регионалното развитие и благоустройството съвместно с Министерството на околната среда и водите и басейновите дирекции спешно да осъществи проучване и сондиране за нови водоизточници. 4. Задължава Министерството на здравеопазването да осигури лабораторни изследвания и оценка на качеството на водата от всички съществуващи и нови водоизточници в най-кратки срокове. 5. Задължава Министерството на регионално развитие и благоустройството и Министерството на финансите заедно с кметовете на общини да приоритизират инвестиционната програма съгласно Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. с цел приоритетно финансиране на инвестиционни проекти за питейна вода. 6. Обектите на общините, които касаят водоснабдяване, са извън лимита на общините по инвестиционната им програма по Приложение № 3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. в случаите, в които е констатирано нарушено водоснабдяване за повече от един месец за съответното населено място. 7. Задължава Министерството на регионалното развитие и благоустройството в координация с всички компетентни органи да възложат на независими екипи от състава и ВиК операторите извършването на незабавни проверки за нерегламентирано използване на питейна вода от водоснабдителната мрежа. 8. Възлага на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да проведе консултации и съдейства на ВиК дружествата и общините за осигуряване на допълнителен финансов ресурс за преодоляване на водната криза от Българската банка за развитие. 9. Задължава Министерството на земеделието и храните, съгласувано с Министерството на околната среда и водите и басейновите дирекции и в координация с други компетентни органи, за спешни действия за осигуряване на достъп до водни ресурси за напояване. 10. Да се извърши преглед и анализ на приложимото законодателство и при необходимост да се направят предложения за законодателни промени с цел облекчаване на устройствените процедури, екологичните процедури и процедурите за въвеждане в експлоатация на нови водоизточници в условията на безводие. 11. Контролът по изпълнение на дейностите по настоящото решение се възлага на националния борд по водите, който докладва пред Народното събрание на всеки месец.“
#35 · speech
Благодаря Ви. Уважаеми дами и господа народни представители, откривам разискванията. Има ли желаещи? Заповядайте, господин Богданов, имате думата.
#36 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги, уважаеми български граждани! Това решение беше обсъдено в ситуация на извънредност с една извънредна комисия и то цели едно-единствено нещо, и затова от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и на комисията нашите колеги не подкрепиха това решение по две прости причини. Всички в тази зала знаят, че съм прав, когато казвам, че въпросното решение е нелепо. Защо е нелепо? Ние току-що чухме, колегата изчете Решението, и всъщност това, което се случва в момента, е управляващите в залата тук да задължат своите колеги в Министерския съвет да си свършат работата, защото, виждате ли, те не си вършат работата. Как може да задължаваме институции да проверяват има ли кражби, или няма? Как може да задължаваме институции да проверяват за алтернативни източници на водоснабдяване сега, когато гражданите, не само на Плевен, гражданите на Севлиево, гражданите на Шумен, гражданите на Търговище, гражданите на Благоевград са на воден режим – немалка част от тях? По последната справка, която имам от ВиК Холдинга, близо 250 хиляди души са на воден режим в момента и ние сега задължаваме институциите в ситуация на криза да си свършат работата. А къде дремаха досега? Защо не си свършиха работата? Нямаше ги! Сега ще ги задължим и управляващите ще задължат своите колеги да си вършат работата. Създават се ненужни – още в първата точка на това решение, органи за управление, защото и в момента по закон имаме възможността чрез орган, наречен Висш консултативен съвет по водите. Това е чл. 9, ал. 3 и 4 от Закона за водите. Ами той не функционира! По закон той трябва да функционира и да върши тази работа, обаче ние създаваме с това решение днес нов орган, който да докладва всеки месец на Народното събрание какво са свършили тези, които проспаха години наред проблема с безводието в страната. И когато говорим за проблеми, те са два. Всичко в момента, свързано с безводието, води до извода, че имаме некадърно и крадливо управление в основни институции, отговорни за ВиК сектора в страната. И тук искам само да Ви дам един пример от Плевен, където в момента близо 102 хиляди души са на воден режим, а то не е изненада. Плевен беше 4 месеца на воден режим миналата година и чак сега, след като плевенчани отново са на воден режим, а този път започна още началото на август месец, а не септември, както беше миналата година, чак сега започваме да търсим къде са кражбите, има ли ги, няма ли ги, къде са новите водоизточници. Ама какво задължаваме, колеги, изпълнителната власт да търси нови водоизточници и да търси начини за решаване на проблема? Ама нали десетки милиони бяха платени за регионални прединвестиционни проучвания преди две години, които имат ясно дефинирани приоритети с конкретни параметри на техническата инфраструктура? Дори за Плевен има конкретни решения, предложени там за сондажи, и то в кои зони трябва да бъдат сондажите, а сега се обикаля така на произволни места да се правят сондажи, чакайки, че ще извадят нещо и сега ще го вкарат във ВиК мрежата. Но по-големият проблем, който ние виждаме, е, че в тази ситуация на извънредност, това, което се очаква, е голяма част от тези обществени поръчки да бъдат заметени, да няма изобщо обществени поръчки и да започне едно възлагане на инженеринг, с което да повторим решаването на кризата в Перник, която знаете, колеги от управляващото мнозинство, как я решихте – с едни десетки милиони за един водопровод, по който вода не потече и той така остана, даже още не е и узаконен, но добре, че заваля. Това беше решението на проблема. Това е, което се чака и в момента. Затова за нас решението на проблема са дългосрочни мерки и инвестиции във ВиК сектора, а не замитане на проблема и приоритизиране на ненужни проекти, явно компрометирани и със силен корупционен характер, включително и многофункционалната спортна зала в Плевен, за която ние няма да спрем да говорим, и хората ще разберат един ден, че този проект е направен с една-единствена цел – да облагодетелства едни определени кръгове и тази зала няма да заработи така, както заработиха много други такива. Но ако ние искаме да решим проблема на хората с нови бордове, с нови структури, няма да стане. Финансирането трябва да бъде отделено още сега така, както ние държахме да бъде в началото, когато се обсъждаше държавният бюджет, обаче се заложиха само 40 милиона за ВиК инфраструктура, а всичко друго за преасфалтиране. Парите трябва да бъдат отделени за ВиК инфраструктурата и проектите трябва да бъдат подготвени, а не на инженеринг – тогава, когато вече хората са на воден режим и сме в извънредна ситуация. Затова ние ще приветстваме обсъждане на следващата точка, при която препоръките, които бяха дадени по време на Комисията за безводие – седем месеца експертите работеха там, да бъдат изпълнени, да се започне работа така, както искахме тогава и както се заложи при последното заседание на Комисията, в тримесечен срок Министерският съвет да излезе с конкретни решения на база на препоръките, които дадоха експертите, а не този доклад да бъде заметен за пореден път и ние да нямаме дългосрочно решение на проблемите, а всеки път да се действа в извънредна ситуация така, както сте го правили в последните 15 години. За съжаление, хората вече няма да търпят това нещо и проблемът с безводието става на преден план не само в Плевен, а и в области, като Сливен, Търговище, Севлиево и други. Наш ангажимент е да намерим решение дългосрочно на този проблем, а не да замитаме проблемите с безводието всеки път, когато стотици хиляди души останат на воден режим. Благодаря Ви.
#37 · speech
Благодаря Ви, господин Богданов. Има ли реплики към изказването на господин Богданов? Реплика ли? Заповядайте, господин Петков. Втора реплика, господин Шишков. Трета има ли? Да.
#38 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Богданов, да Ви репликирам, защото проблемът не е само в община и област Плевен, и управляващите правят след дъжд качулка. В Севлиево положението е още по-трагично, но пò не се знае, защото 45 населени места са на режим. Август месец го изкарахме и продължаваме да сме на режим – едни села през ден, а на други села само в събота им се пуска водата. На някои в събота не се пуска и за да излязат от положението управляващите, кметът казва: има авария, а то няма никаква авария, а просто печелят време някой друг ден да спечелят. Виждате за какво безочие става въпрос. И след като има възможност всеки кмет и след като направихме Общинската програма – за Севлиево са 30 милиона, познайте за тези села какво е включено в тази общинска програма? Селата, които са един път в седмицата, са Богатово, Търхово, Ловнидол, Добромирка, да не ги изреждам всичките, а това са всичките села, които се снабдяват от източния довеждащ водопровод. И нашият кмет – да ни е жив и здрав, Иван Иванов 15 години управлява от ГЕРБ, за да замете положението, миналата година в Приложение 3 беше включил два участъка от този източен довеждащ водопровод за реконструкция. И познайте какво са случи? Водопроводът е публична държавна собственост и естествено, от МРРБ му приключиха споразуменията и им ги прекратиха, защото са недопустими по общинската програма. Некомпетентност пълна и от 30 милиона, които са полагаха за Севлиево, се употреби само 1 милион! А познайте сега за 2025 г. какво е включил нашият кмет в Общинската програма, след като се е поучил от грешките си? Включил е само едно село – Дамяново, и познайте защо е село Дамяново? Ами, защото един частник има козарник и ще му измрат животните и понеже е прекаран, направи проект, плати си го ВиК проекта и го дари на Общината. Заради това е включен в Общинската програма един проект за село Дамяново във ВиК програмата. А Севлиевци пак са си на воден режим и пак ще чакаме, и ще палим свещ кога нашият кмет и ръководството на ГЕРБ, от които 15 години управлява, ще си свърши работата. Пълна некомпетентност, пълно безхаберие и кражби! И като казвам кражби, да кажа конкретно кражба. Не е казал Богомил Петков, а са го потвърдили четири институции. Това са ГДБОП – София, МРРБ… Става въпрос за първия участък от втория етап на довеждащия водопровод на Севлиево за 3 милиона – обществена поръчка, възложител е Община Севлиево. Естествено, печели фирма на ГЕРБ и това не ни изненадва. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето!“) За съжаление обаче, третият обжалва и стига до КЗК. Махат първия, а втората фирма пак е на ГЕРБ. Дават я на втората. Върховният административен съд и той потвърждава това нещо, след това е АДФИ и въпреки всичко се дава тази поръчка на подходящата фирма от ГЕРБ. И какво се случва от цялата работа? Констатация от МРРБ, констатация от ГДБОП – София, неизпълнен проект! (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Да Ви го кажа простичко, вместо да се сменят тръбите, копае се на 200 м, пъха се новата тръба в старата, изписват се всички СМР-та с махане на всички стари тръби, слагане на новите тръби, НТК и така нататък. И какво се случва? В прокуратурата съм дал сигнал и сигналът е на трупчета. Не се е образувало досъдебно производство, защото ВиК – Габрово, където изпълняваха в частния имот, уж са сбъркали, върнаха парите на МРРБ. След това тази фирма продължи да работи, констатира се втори път от МРРБ този и прокуратурата казва: ами не сме видели другото. И сега, се случва така, че обжалваме в Апелативен съд и две години чакаме решението по преписка № 16-34, чакаме решението на прокуратурата, а хората в Севлиево бедстват. Ей това е положението – пример за кражби. Нека, който трябва от управляващото мнозинство, да се сезира. Благодаря.
#39 · speech
Втора реплика, господин Анастасов. Господин Петков, само да Ви уведомя, че имате лимитиране на времето, но в крайна сметка използвате времето от Вашата парламентарна група. Затова не Ви прекъснах, но ако желаете да се изкажете, можете да се изкажете, защото процедурата е под формата на дуплика към изказването на господин Богданов. Заповядайте, господин Анастасов.
#40 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Богданов, аз по същество нямам какво много да Ви отговоря, защото от изказването Ви най-съществената част от него беше, че Вие сте от Плевен. Да, това е вярно, от Плевен сте. Прав сте и тук съм напълно съгласен с Вас, а иначе оттам нататък наистина е страшно, че Вие бяхте министър в правителство и не правите разлика между консултативен орган към министър и съвет в рамките на Министерския съвет. Това наистина е потресаващо. Дори не ми се иска да навлизам в детайлите – това, че бъркате Консултативен съвет, което ние сме нарекли борд с вид управителен съвет – пълна трагедия. А колкото за Плевен, все още няма да говоря за решението, ние ще си изложим мотивите, когато му дойде времето, колкото за Плевен искам да Ви цитирам Вашия скъп колега, който Ви беше вицепремиер и на Вас самия, заместник на Кирил Петков, Борислав Сандов, който само преди две седмици направи смелото изказване в сутрешния блок на една от националните телевизии, че язовир „Черни Осъм“ няма да се строи, защото мястото е в „Натура“, пречи на биоразнообразието. Ето това направихте Вие за водната криза в Плевен. А иначе, да, от Плевен сте. С това съм съгласен пак. (Смях и ръкопляскане от народния представител Лъчезар Иванов.)
#41 · speech
Благодаря Ви, господин Анастасов. Трета реплика – господин Шишков, заповядайте.
#42 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Богданов, аз, за разлика от колегата Анастасов, пък ще говоря по същество на Вашето изказване и успях да си запиша някои от тезите, които успяхте да развиете. Ще коментирам точно тях конкретно. На първо място, Вие казвате, че нашият проект за решение е нелеп, сложихте етикет „нелеп“, защото видите ли Народното събрание задължавало да направи нещо Министерския съвет. Отварям обаче, колеги, Вашия проект за решение, който е качен на сайта, и там пише абсолютно същото – Вие задължавате Министерския съвет да извърши определени действия, тоест каква е разликата между нашето и Вашето решение? Може би това, че нашето е написано на един компютър, а Вашето е написано от друг компютър и това го прави нелепо. Това е пълен абсурд, колеги. Знаете, че идеите, които ние всички подкрепяме, са сходни – шест месеца коментирахме в Комисията по безводието какво трябва да се направи. И Вие, и ние, и всички колеги заимстваха тези идеи и ги внесохме в Деловодството на Народното събрание, а те са основно в правомощията на изпълнителната власт. Какво нелепо има в това? Второ, създават се ненужни органи на управление. Значи ние шест месеца и като политици, и в изказванията на експертите, и в докладите им коментираме, че е необходим единен орган за управление на водите, е необходимо централизирано управление на водите, е необходимо някой да сложи шапка на управлението на водите, сега в един момент Вие казвате: не, не, не, не сме съгласни. Ами отворете стенограмите от Комисията по безводието да видите колко пъти сте казали, че трябва да има единен орган на управление на водите. Колко пъти на всяко заседание? И подкрепихте накрая в доклада на Комисията тази идея. Ето в момента е внесено точно това – да има централизирано управление на водите. Това сме записали ние. Кое не е вярно от всичко, което сме казали до момента? Да, Вие предлагате тази функция да бъде вменена на консултативния орган – повтарям – консултативен орган, той ще консултира, а ние говорим за управление. Има разлика. И накрая – понеже и аз започвам да изяждам от времето, за което се извинявам, едно изречение по отношение на проспаните години. Вие твърдите, че са проспани години. Колеги, аз точно от хората, които проспаха четири години, не съм очаквал, че ще говорят за проспани години. Четири години не само че нищо не се направи по отношение на ВиК инфраструктурата, а бяха спрени абсолютно всички проекти, които бяха започнати преди тези четири години, всички до един, и сега Вие имате дързостта да говорите за проспани години… За мен това, много се извинявам, но е лицемерие. Благодаря за вниманието.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Дуплика, господин Богданов, на репликите, отправени към Вас.
#44 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми колеги! По ред на репликиращите. Първо към господин Петков. Не е само при Вас, не е само в Плевен. Това всички го знаят тук. Има един пословичен случай в Омуртаг. И тук, когато ме репликира и господин Анастасов, предполагам той е много добре запознат със случая в Омуртаг, тъй като партия ДПС управлява дълго време в Омуртаг, и това, което стана ясно в Омуртаг след толкова години, е, че 80% близо от гражданите на Омуртаг – те бяха и в Комисията, са на постоянен или частичен воден режим през годината. Същият е и случаят, колеги, в Шумен с един водопровод. 70 милиона са се излели в един нов водопровод, който трябва да свърже язовир „Тича“ и град Шумен. Този водопровод и към днешна дата не работи. Нова инфраструктура, инвестиции, и те не работят. И най-големият проблем от всичко това, това е една от основните причини ние да имаме този диалог пак отново, така както беше 2020-а с Перник, е, че нямаме ефективно правораздаване. Иначе всички тези юнаци, които не са си свършили работата, щяха да са там, където им е мястото, и всеки следващ щеше да си чисти вододайните зони, и да си направи ремонта както трябва, и ние вече да водим разговори как да развиваме тази мрежа, а не тепърва да сменяме тръби, които се знае, че текат от последните 15 – 20 години. От гледна точка на това колко време ние сме били в управление, какво било безвремието. Ами, господин Шишков, кой е заместник-министър с ресор „Води“ в последните три-четири години? Кой? Госпожа Терзийска. Един и същ човек е с ресор „Води“ в последните години. Ние не бягаме от отговорност, тогава, когато трябва да свършим работа – може да питате хората в Омуртаг точно как бе свършена работата по нашето време, а не в момента да търсите вина в някой, който, разбирате ли, не си бил свършил работата, защото се оказва, че ресорът „Води“ в последните три години се управлява от кадър на управляващото мнозинство. От друга страна обаче, нещо много важно – кой орган бил консултативен, кой бил управляващ и как ние сме задължавали също Министерския съвет да си свърши работата? Да, ние имаме две неща в нашето решение, което предложихме. Първо, работата на експертите от този доклад – седем месеца работа в тази комисия, да мине през зала, след което Министерският съвет да си свърши работата така, както решиха всички народни представители в Комисията. Другото, за което настоявахме, е средствата да бъдат разходвани ефективно, така както в Приложение 3, така и в Приложение 2, защото магистралният водопровод „Черни Осъм“, ако се ремонтира, ще е чрез Приложение 2, да се насочат пари за там, а не, помним, едни пера имаше за нови самолети за стотици милиони и така нататък, парите да отиват за вода. Но когато се разходват, същите да се разходват ефективно и да не се краде, защото ето вижте в Плевен – и завършвам – в Плевен ние имаме съществен проблем трябват 320 – 330 л в секунда според експерти, в града влизат 500 – 600 и ние сме на воден режим, но най-странното е, че ВиК – Плевен, фактурира само 148. Защо не се фактурират пълните количества? Ами защото явно или се краде, или се прикриват въпросните кражби зад загуби на вода. Ето това е нещо, за което ние сезираме още днес и прокуратура, и ДАНС, за да си свършат работата, защото ние в тази зала не можем да я свършим. Благодаря.
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Богданов. Процедура, господин Анастасов. Други изказвания след… Имате думата за процедура.
#46 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, искрено Ви моля да правите забележка на видимо неадекватни лица, които излизат тук на трибуната. Първо, ресор „Води“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството няма такъв. Ресор има, но той е в Министерството на околната среда и водите. И второ, преждеговорившият се опита тук да въведе залата в заблуждение, че излиза от Плевен и е ходил до Омуртаг. Не, не е ходил до Омуртаг. Ако беше ходил до Омуртаг, щеше да разбере, че вместо да има вода на четири дни за по два-три часа, в момента има вода по 12 часа благодарение на местните власти от „ДПС – Ново начало“, които си свършиха работата, въпреки Вашето управление и Вашия министър на околната среда и водите, който саботираше абсолютно всичко по пътя си.
#47 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Султанова, заповядайте.
#48 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги и уважаеми вносители! Спите ли спокойно и изчисти ли Ви се съвестта, след като внесохте това уж спешно решение за уж спешни мерки, с които ще борите безводието? Бяхте ли дори един ден без вода това лято? Аз бях и не ми е за пръв път. А дали децата Ви посещават детска градина, в която мият съдовете за хранене с вода от кладенеца? Тази криза, уважаеми колеги от управляващото мнозинство, е предизвикана единствено и само от Вашите действия и бездействия. Цинично е, цинично е да се внасят спешни мерки и спешни решения уж, а докладът с решението на Временната комисия по безводието, която беше създадена по предложение на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, да стои и да отлежава два месеца по чекмеджета. Питам защо докладът все още не е гледан в Комисията? Докладът съдържа и спешни, и краткосрочни, и средносрочни, и дългосрочни мерки. Защо докладът не се гледа, защо докладът не се приема? Цинично е, уважаеми вносители, да създавате поредния национален борд по водите за водната криза през 2025 г., който да имитира дейност. Искам да припомня, че такъв имаше и през 90-те години на миналия век още и досега не знаем какво е свършил той. За това какво е свършил, можем само да гадаем, а от 2000 г. досега, въпреки милиардите, вложени във водна инфраструктура, загубите се увеличават. Къде са милиардите, можем само да предполагаме. Отново ще повторя, както и колегата Богданов, цинично е да задължаваме с решение на Народното събрание Министерският съвет да си свърши работата и да тръгне да чисти дерета, водопроводи… Ама той това трябва да прави, вижте си решението… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Не ми подвиквайте от място. Вижте си решението, което сте предложили. Цинично е с такова дебелоочие управляващите да са закичили на ревера си националната инвестиционна програма, която, уважаеми вносители, се случи за пръв път по време на управлението на правителството на академик Николай Денков като министър-председател, и Асен Василев, и сега сте се захванали като спасителен пояс за нея, тъй като сте неспособни да отделите други средства и сте се хванали като удавник за сламка за Общинската национална инвестиционна програма. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Цинично е и искам да напомня, че в бюджета за 2025 г., включително и в неговата актуализация, няма заложени абсолютно никакви пари за водна инфраструктура и за решаване на проблемите с безводието. И още повече, уважаеми колеги, искам да Ви напомня, че всички наши предложения по време на гледането на бюджета, свързани с това да бъдат отпуснати средства за районите с най-големи проблеми с безводието, бяха категорично отхвърлени от Вас. Цинично е бавно и безотговорно да унищожите десетки години поливното земеделие в страната, а сега да търсите спешни действия за достъп до вода за напояване. Отново ще Ви напомня, уважаеми вносители, за пръв път от десетилетия по време на управлението на Николай Денков започна рехабилитация на 24 напоителни канала и съоръжения на стойност над 112 млн. лв., като бяха осигурени средства за „Напоителни системи“, нещо, което управляващите в момента отново са си закичили на ревера. Уважаеми колеги вносители от уж управляващото мнозинство, малцинство, а всъщност мнозинство, нямате никакъв ресурс и капацитет да се справите с водната криза. В момента водите се управляват от над 17 институции и такова фрагментирано управление на водните ресурси няма никъде в Европа. Никъде в Европа не се строят язовири като например „Пловдивци“, който глътна толкова милиони, а всъщност се оказа ненужен и без необходимата довеждаща инфраструктура. Никъде в Европа няма похарчени толкова милиони в продължение на 30 години за една пречиствателна станция за питейна води в областен център, която продължава да не работи и продължава да гълта поредните милиони. И накрая, нека да си кажем истината. Водната криза не е резултат от климатичните промени. И тя не започва през юни, и не приключва с първия дъжд. Тя е символ на провала на продължаващото управление, което прави отчаяни опити единствено и само да реагира, но не и да планира, да гаси пожари, вместо да строи. Благодаря Ви.
#49 · speech
Благодаря Ви, госпожа Султанова. Реплики към изказването? Госпожо Иванова, заповядайте – първа реплика. Господин Шишков, Вие – втора реплика. Трета реплика? Не виждам.
#50 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, госпожо Султанова! Малко в повече ми дойде драматизмът във Вашето изказване, но ще се опитам в духа, в стила, в който Вие се изказахте, и аз да Ви отговоря. Цинично е да говорите за цинизъм, когато имахте министър на околната среда и ей толкова този човек не свърши за околната среда. Искам тук да излезете на тази трибуна и в дуплика да ми отговорите – по времето, в което Вие бяхте в управлението, какво точно свършихте? Първо, второ и трето? Какво свършихте за управлението на водите? Какво свършихте за справяне с проблемите с водната криза в страната? Едно, две, три – пет неща ми изредете, които Вие сте направили. Благодаря Ви.
#51 · speech
Благодаря Ви. Втора реплика, господин Шишков, заповядайте.
#52 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Както се казва, слушам и не вярвам на ушите си. Госпожо Султанова, действително епитетите станаха много – цинизъм, срам и така нататък, но нека да говорим по същество. Тъй като въпросът беше зададен и директно към мен по отношение на доклада на Комисията по безводието. Вие много добре знаете, че тази комисия завърши своята дейност в началото на месец юли и чисто по оперативни причини нямаше възможност технически да бъде внесен за разглеждане в залата, тъй като имаше доста спешни законопроекти в края на миналата сесия. Аз по време на извънредното заседание заявих, че този доклад ще бъде внесен в залата още в началото на септември и днес мога да Ви информирам, че тази сутрин беше внесено искане, от моя страна, този доклад да бъде разгледан в рамките на тази седмица. Така че се надявам утре това решение да бъде взето от Народното събрание – докладът да бъде разгледан в пленарната зала в спешен порядък. Толкова по тази тема, понеже виждам, че я дъвчете непрекъснато. Сега тук стана малко нелепо по отношение на това, че Вие твърдите, че тази инвестиционна програма на общините по Приложение 3 била създадена от кабинета Денков. Значи аз си спомням, че в края на месец декември 2023 г. господин Асен Василев, не го виждам в залата, доста остро се съпротиви срещу тази програма. На моменти бяхме стигнали до подаване на оставка заради тази програма. Правителството се крепеше, както се казва, на косъм заради това, че ние настоявахме, ние – говоря ГЕРБ–СДС, тази програма да бъде приета и да започне да работи. Да не говорим, че шест месеца това правителство не разплати един лев по тази програма, една стотинка не разплати на общините. Така че, моля Ви, не приписвайте чужди заслуги на себе си. По отношение на Проекта за решение, с което задължаваме, и Вие задължавате Министерския съвет. Госпожо Султанова, Вие не присъствахте на заседанието на Комисията по околната среда – извънредното. Не виждам да сте се подписали под Проекта за решение, явно не сте го чели – Вашия имам предвид, в който Вие също задължавате Министерския съвет да предприеме действия. Мога да Ви кажа каква е сигнатурата – № 51-554-02-261, може да го прочетете на сайта на Народното събрание – да се запознаете какво сте предложили Вие. И накрая, понеже споменахте язовир „Пловдивци“, тема, която също дъвчете от доста време. Колеги, това беше първият язовир, който беше построен в демокрацията от ГЕРБ. Единственото, което остана да направите, е да свържете тръбата до населеното място. Една тръба да пуснете. И това не направихте, колеги. И сега имате наглостта да говорите глупости от тази трибуна. Благодаря за вниманието.
#53 · speech
Благодаря Ви. Трета реплика – господин Джипов.
#54 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Султанова! Аз не съм съгласен с направената от Вас категоризация, че това е цинично. Това е безотговорно. И ще дам за пример Община Разград. В Приложение № 3, в бюджета за 2025 г., има одобрени пет проекта за проектиране и реконструкции на улична водопреносна мрежа в четири села и в град Разград, но до този момент нито едно споразумение за тези пет проекта не се подписва. Защо? Кметът е от определената политическа сила – БСП, БСП министър на МРРБ е Иван Иванов, но споразумение няма. Това е пълна безотговорност, защото Община Разград ще пропусне възможността догодина – 2026 г., в бюджета да заложи тези реконструкции и тези водопроводи да бъдат ремонтирани. И това, което тече като лейка, реално погледнато, да спре да тече. Община Разград с ВиК – Разград, има най-скъпата вода в България. Над 6 лв. с ДДС е цената. И ако продължава така тази инфраструктура да не бъде поддържана, реконструкциите да не бъдат правени, тази цена тепърва ще се увеличава. Затова не е цинично. Това е безотговорно. Благодаря.
#55 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Султанова, запоявайте, имате думата за дуплика на трите реплики.
#56 · speech
ПП-ДБ
Първо към колегата от БСП. Уважаеми колега, преди да задавате въпроси, дължите отговори. Дължите отговори, защото по времето на Ваш министър пречиствателната станция за питейни води в Сливен започна да гълта толкова милиони, а тя, 30 години по-късно, продължава да не работи. Аз искрено се надявам, след многобройните ми настоявания, питания до сегашния министър на регионалното развитие и неговите съветници, които също са от БСП, и от Сливен при това, тази пречиствателна станция най-после да бъде завършена. Освен това дължите отговори защо Вашият министър на околната среда и водите, господин Манол Генов, в Комисията съобщаваше, че няма абсолютно никакъв проблем с нивата на водоемите в страната и че не се очаква водна криза това лято, тъй като водоемите дори са по-пълни, отколкото същия период на миналата година. А се оказа, че язовирите са с многократно по-ниски нива, дори язовир „Жребчево“ в момента е на 20%. Може много да си говорим защо е на 20% – при използвани 104 млн. куб. м и фактурирани само пет. Но това е тема на друг разговор. Господин Шишков, за Временната комисия по водите и за доклада ще си говорим във втората точка от нашия дневен ред. И понеже казахте, че има много факти, които ние многократно дъвчем, искам да Ви успокоя, че ще продължим да го правим. Ще продължим да напомняме и за източените над 600 милиона от ДКК и нейната касичка „Монтажи“ – за уж ремонта на над 400 язовира. Ще продължим да напомняме за водопровода Мало Бучино – Перник, който продължава да не функционира. Ще продължим да напомняме за хилядите кражби в страната и източване на средства. Защото, ако тези средства не бяха откраднати, досега – от 2000 г. до настоящия момент, цялата водопреносна мрежа на страната щеше да бъде сменена. А не България да е на първо място в Европа по процент загуби на питейна вода, на места дори с цялостно сменен ВиК цикъл те достигат дори до 90% по официални данни, изнесени от Министерството на околната среда и водите. И само ще допълня още нещо. Цинично е и еманация на липсата на управленски опит и визия е министърът на околната среда и водите, който да казва, че за цялостна подмяна на ВиК инфраструктурата в страната са необходими приблизително 16 млрд. лв., а неговият колега – министърът на регионалното развитие, само няколко дни по-късно да съобщи, че за това са необходими 30 млрд. лв. Това почти двойно увеличение на нужните средства показва, че абсолютно никой в това правителство няма реална представа и никакъв капацитет да се справи с водната криза. Благодаря Ви.
#57 · speech
Благодаря Ви, госпожо Султанова. Други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Трифонов.
#58 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми колеги, повод за изказването ми е това, че внимателно следих дебата и наведените тези, че липсва ясно разпределяне на ролите в сектора. Твърдо оспорвам такава теза по следните съображения: На първо място, бордът по водите, който се готвите да гласувате, уважаеми колеги от управляващата коалиция, е орган, който в състава си включва Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на финансите, Министерството на енергетиката, Министерството на земеделието и храните, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и индустрията, Националното сдружение на общините на Република България и забележете, Българската банка за развитие. Ето тук е разковничето. Това е допълнение към сега действащия Консултативен съвет, който действа към министъра на околната среда и водите. По всичко изглежда, че ние ще станем свидетели на Държавна консолидационна компания – 2, когато бяха изхарчени 600 млн. лв., повтарям 600 млн. лв., без да има яснота какво точно се случи, кой язовир точно беше с подобрен капацитет, въпреки че дори и в тази зала има лица, които бяха поемали ангажименти това да се случи. Та, този борд по водите ще има една координационна функция, колеги, защото ние не можем да изземем функциите нито на МРРБ, нито на Министерството на енергетиката, нито на МОСВ, нито на Министерството на земеделието и храните и десетките им подведомствени институции, от които зависи това българските граждани да имат вода или да нямат. Очевидно е, че това правителство още през пролетта взе решение българските граждани вода да нямат, защото още тогава лично аз от тази трибуна казах, че предстои много тежка водна криза, много по-тежка от миналогодишната, и че мерки трябва да се взимат, когато вода има, а не когато водата вече е безвъзвратно загубена или продължава да се краде, без да има контрол. И аз настоявам Вие да преосмислите тази си позиция, ако трябва да повишим правомощията на вече съществуващия Висш консултативен съвет, който, колеги, забележете, в своя състав включва представители на много повече държавни институции. Тоест той има много по-голяма легитимност да прави предложения, да съветва. Защо той е създаден точно като подпомагащ орган на министъра на околната среда и водите? Много просто, колеги, в чл. 9, ал. 2 от Закона за водите, който към момента действа, не е отменен и има своята правна сила и стойност, е посочено, че управлението на водите на национално ниво се осъществява от министъра на околната среда и водите. Така че, колеги, аз силно съм разколебан в тезите Ви, че със създаването на този борд ние ще решим какъвто и да е проблем, но ние ще отворим поредната финансова бездънна яма, в която ще потънат поредните милиарди този път, защото пропускаме нещо много важно в този дебат. Скоро – мисля, че беше на 27 август, прочетохме информацията, че капиталът на Българската банка за развитие се увеличава с 4 милиарда. Защо се увеличава с 4 милиарда? Защото това, което в момента Вие ще обезпечите с гласа си, уважаеми представители на управляващата коалиция, всъщност е една многовходова финансова комбинация, по която ще бъдат отклонени страшно много пари и ние просто след година или две ще констатираме това, както сега констатираме това, което се случи с Държавната консолидационна компания. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#59 · speech
Благодаря Ви, господин Трифонов. Реплики към изказването? Господин Шишков, заповядайте – първа реплика.
#60 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Колеги, смятам, че е време да разсеем още една легенда, още един мит, които се носят из публичното пространство през последните четири години и бяха повторени преди малко два пъти от колегите от ПП-ДБ, а именно Програмата за ремонт на малките язовири. Значи, не знам колко пъти трябва да го обясним и къде трябва да го обясним, може би тук е мястото точно от трибуната да се чуе, че на първо място, колеги, тази програма беше създадена с цел превенция срещу наводненията, повтарям – наводненията, а не за безводието. Знаете, в 2018 г., надявам се да си спомняте, че имаше доста критични случаи с преливане на язовири и инциденти, които се случиха. Точно с тази цел беше създадена Програмата – малките язовири да бъдат ремонтирани и да бъдат въведени в експлоатация. Тогава никой по никакъв начин не е предвиждал тези язовири, а и те не са били ползвани. И сега не се ползват за питейни нужди! Отново повтарям, тези язовири не се ползват за питейни нужди! Не се ползват дори за напояване. Въпреки че през тази година, последната година, когато бяха ремонтирани над 120 язовира вече, „Напоителни системи“ използва част от тях за допълнителна ретензия за събиране на допълнителна вода за задоволяване на нуждите на земеделските култури. Това се случи за първи път благодарение именно на тези ремонти. Така че, колеги, моля Ви, правете разлика между наводнение и безводие. Двете думички може да ги проверите в Google какво означават. По отношение на това, че някой някъде нещо бил откраднал. Вчера чух Асен Василев да казва, че ако имало нещо свързано с „Митниците“ с него, то щяло да бъде доказано отдавна. Ами 4 години Вие какво доказахте с тези язовири, освен да говорите глупости за тях?! Какво доказахте за 4 години, когато властта беше изцяло във Ваши ръце?! Абсолютно нищо! Абсолютно нищо! Само митове, легенди, кой какво бил направил. Един язовир не бил построен! Да, това е истина, но по Ваше време. Защото Програмата започна да действа точно в края на мандата на последния кабинет на Борисов. Точно тогава започна. Оставихме 500 млн. лв. по сметките на „Монтажи“ и Вие сега питате къде са тези пари. Ами ние питаме къде са тези пари. Ние питаме къде са тези пари! Защото те бяха оставени на Вас. Вие един язовир не ремонтирахте! Но за сметка на това по времето на управлението на ГЕРБ и на това правителство вече са ремонтирани над 120 язовира. Това е публична информация, може да я погледнете на сайта на „Монтажи“. Там са изписани по имена, срок на изпълнение и всичко останало. Дори фактурите са качени на сайта за изпълненията. Нещо, което не се случва по другите програми. Така че, моля Ви, с тази теза, че били откраднати не знам си какви пари и не бил направен нито един язовир, спрете. Отворете сайта на „Монтажи“ и ще ги видите черно на бяло с цветни снимки и с информация. Нещо друго, което е важно да се каже. Понеже твърдите, че тези ремонти били незаконни – това Ви е основната теза, бих искал да Ви припомня, че на твърдението, че тези ремонти са незаконни отговор даде министърът на регионалното развитие от кабинета Петков, който каза, всъщност, който свика нарочна работна група, която каза, че няма незаконно строителство, изпълнява се законът, такъв какъвто е. Това го казва министърът на регионалното развитие по времето на кабинета Петков, не го казваме ние. И последно, понеже стана дума преди малко, да го повторим. Няма нито едно населено място в страната, което се водоснабдява от язовири, което да е на режим на водата, от язовири – говорим за повърхностни води. Проблемите идват от подземните води. Колеги, правете разлика между язовир, подземни води, наводнение и безводие. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#61 · speech
Благодаря Ви. Втора реплика има ли? Господин Анастасов, заповядайте. Трета реплика? Няма засега.
#62 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми колега, не знам дали Вие сте се подвели, или някой Ви е подвел, който седи около Вас, искам обаче да са ясни няколко неща. Първо, така наречените язовири, които Вие цитирахте от Закона за водите, това са комплексните язовири. Министърът на околната среда и водите на практика има власт само върху тях и определя режимите на ползване на вода от тези язовири. Те формират по-малко от 30% от водовземането за питейни нужди и за напояване. Това трябва да Ви е ясно! Затова няма как Консултативният съвет по водите да реши този проблем, защото всичко в рамките на Министерството на околната среда и водите ще се ограничи до тези язовири. Колегата Шишков Ви каза много ясно – там, където водата за питейни нужди идва от тези язовири, няма режим на водата. Там, където има режим на водата, проблемите са съвсем други. Второ, тук министри, премиери, вицепремиери бяхте, какво ли не бяхте от ПП-ДБ, така и не разбрахте – съветите към Министерския съвет не са платена служба. Те имат изцяло координационна функция и идеята е няколко министерства, които стопанисват съоръженията за управление на водите, което е много различно нещо. Министърът на околната среда и водите няма абсолютно никакви правомощия върху съоръженията, които са собственост на други министерства, а те са много, за съжаление. През годините начинът, по който се е разделяла собствеността – очевидно след 1989 г., решенията на парче, са довели до този момент, в който ние нямаме комплексно управление на водите. И затова сме една от малкото държави в Европа, която има и режим на водата, и наводнение. Четири години управлявахте. Истината е, че и Вашите министри, които отговаряха за тези неща, не си говореха. Сега поне министрите си говорят помежду си и имат желание да направят един координационен орган, в който да могат заедно да се справят с проблема. Защото проблемите са наистина спешни. Колкото до спешността, аз искам да Ви напомня, че още месец май ние от „ДПС – Ново начало“ Ви предложихме част от тези мерки, които виждате в Решението, част от тях – Решението е общ продукт в момента, и Вие смело ги отхвърлихте тогава. Смело и безотговорно – да Ви напомня! Може да си проверите гласуванията в Комисията по околната среда и водите, а не да се хилите неразбиращи, изгонени пет пъти от Министерството на околната среда и водите, някои хора в залата. Това е положението. Неприятно е, но е факт, не е като събирането на проценти. Направете си труда да прочетете Решението. То засяга единствено спешни мерки. Мерките, които са упоменати в доклада на Временната комисия, са основно със средносрочен и дългосрочен характер и на тях ще им трябва много време. И моля Ви, запознайте се добре с темата кое съоръжение за какво се използва. Язовир „Пловдивци“, който Вие цитирахте, е строен главно за нуждите на енергетиката, никога не е бил планиран като язовир, който да се ползва за питейни нужди. (Реплика от народния представител Татяна Султанова-Сивева.) Вярно, да. Да, Татяна, вярно е! Господин Председател, извинявам се, бях провокиран от представителя на града, в който има режим на водата и мръсен въздух, но това е топ екологът на ПП-ДБ. Това са резултатите за 4 години управление. Така че...
#63 · speech
ПП-ДБ, от място
Какви са тези 4 години?!
#64 · speech
Колко години са, господин Пейков? Елате и ме опровергайте.
#65 · speech
Много Ви моля, господин Анастасов, не влизайте в диалог със залата!
#66 · speech
За съжаление, наистина е плашещо това, което виждаме, че Вие не разбирате как работят институциите в тази държава. Видяхме го, докато управлявахте, виждаме го и сега в опозиция. Въобще не Ви е ясно как са устроени институциите в държавата и си правите едни свободни съчинения. Това, между другото, на нас ни обяснява защо и Вие не разбирате Проекта на решение. Абсолютно логично е за нас да не го разбирате. Вашите представи за това как работеше държавата с телефони, с позвънявания… Не, не е така, съжалявам!
#67 · speech
Трета реплика има ли? Заповядайте, госпожо Султанова.
#68 · speech
ПП-ДБ
Господин Трифонов, пропуснахте да кажете единствено, тъй като темата наистина е за ремонта на уж ремонта на уж ремонтираните язовири, които в момента уж 120 са ремонтирани уж по официална информация. И тъй като е имало снимка и на ремонтираните язовири, господин Трифонов, пропуснахте да кажете. На мен много ми се е запечатала една снимка в съзнанието, а и на всички български граждани, как тези язовири бяха ремонтирани единствено с празна бутилка от безалкохолна напитка и това беше най-важният ремонт, който беше направен. Отрязана бутилка от безалкохолна напитка и така беше отчетена дейността по ремонта на този язовир. Благодаря.
#69 · speech
Господин Трифонов, имате думата за дуплика.
#70 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми колеги, от репликите, които бяха направени към мене, ми се изясниха доста неща, които до този момент попадаха в хипотезата на неизвестното. На първо място, проблемът с Консултативния съвет, действащ към министъра на околната среда и водите и към Министерството, бил проблемен, защото това били неплатени длъжности, тоест служителите, които са в този... (Реплика от народния представител Станислав Анастасов.) Не, не са платени, така пише в Устройствения правилник, прочетете го. Прочетете го, господин Анастасов. Неплатени са и може да получават нерегламентирано пари. Платени са! Но вероятно в този борд, който предстои да гласувате, длъжностите ще бъдат платени. Тоест ние най-вероятно ще станем свидетели на организирането на „Вода за хората“ ЕООД на принципа и по примера на „Народния магазин“ или на „Магазин за хората“. По отношение – към господин Шишков да се обърна и към критиките, които чух от негова страна. Господин Шишков, съвсем накратко ще кажа, че това решение категорично показва, че Вие не сте в състояние да управлявате сектора и докато той се управлява по този начин и когато ни се предлагат такива решения, хората ще стоят без вода. Така че, уважаеми колеги, аз Ви призовавам да преосмислите приемането на това решение или най-малкото да изчакате да приемем доклада, с който излязохме от Временната комисия по безводие, тъй като в него се съдържа доста информация, която информация, ако бъде обобщена и бъде вменена в задълженията на съответните отговорни ведомства, най-вероятно най-накрая ще успеем да се справим с този проблем. Благодаря Ви.
#71 · speech
Благодаря Ви, господин Трифонов. Колеги, има ли други желаещи, тъй като смятам да дам почивка. Ще дам почивка от половин час, след което продължаваме с изказването на колегата от АПС. Благодаря Ви. Половин час почивка! (След почивката.)
#72 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме нашата работа.
#73 · speech
ПП-ДБ, от място
По начина на водене!
#74 · speech
По начина на водене – заповядайте.
#75 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, моля Ви да отговорите на всички народни представители в тази зала, кое наложи и каква беше причината да бъде обявена почивка от 30 минути, а тя да продължи час и петнадесет минути, и да се изпотроши времето на Народното събрание вместо да се приеме така важната точка за приемане на доклада от Временната комисия по водите. Вероятно се цели точно това – да не бъде приета! Искам да Ви напомня, че това е огромно неуважение към работата на толкова много експерти и институции, и народни представители в продължение на шест месеца. И освен това искам да Ви напомня, че в доклада на Временната комисия и от експертите бяха посочени и спешни, и краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки. И абсолютно безотговорно ние днес да не приемем този доклад?! Та, моля да отговорите, кое наложи почивка от час и петнадесет минути.
#76 · speech
Ангажименти, явно, от страна на народните представители, които имат работа и извън залата. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Вече сте изчерпали времето. Моля, без диалог от залата! Заповядайте за изказване. Заповядайте, господин Лачовски.
#77 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. По темата и по същество. Проекторешението, което днес ние ще гласуваме, и да се надявам да се приеме от Народното събрание с пълно мнозинство, е катализирано в основата си именно с проблема на област Плевен и на община Плевен с тежката криза и безводието, което имаме там. Проекторешението само по себе си е изключително важно и дава възможност на Министерския съвет да има свой консултативен съвет, който да го уведомява и да следи за проблемите в страната. Да, безводие има, и не само в Плевен, но в момента в Плевен ситуацията е най-кризисна. Може да кажем, че плевенчани бедстват. Но проблемът в Плевен, уважаеми колеги, не е от вчера, не е отпреди месец, не е отпреди година, а отпреди 10 години и повече от 10 години. И проблемът е наследен, насаден, ако трябва да се каже, към момента. Защото слушах и госпожа Султанова, която каза, че климатичните промени не са имали никакво значение и че не са те проблемът, но и те също са основен проблем. Защото основен водоизточник, знаете, за Плевен е река Вит, а засушаването, което е и тази, и миналата година, е основен проблем именно за снабдяване на водни количества към вододайните зони на община Плевен. Ако до миналата година река Вит е давала 300 л в секунда към вододайните зони, в момента количеството, което получаваме от реката, е не повече от 150 л в секунда, което нарушава нормалното водоснабдяване. Да, засушаването е проблем. Не само то е проблем. Проблемите са много, но то е един от основните проблеми. Намаляването на водните количества, както и от вододайна зона „Долна Митрополия“, която също намали подаването на водни количества, и в момента оттам също не се подава достатъчно вода. Интересното е защо на Плевен му трябват 850 л в секунда при нормално за Русе, който е град с 50 хиляди души повече, който с 240 до 330 л в секунда няма режим на водата. Защото проблемът в Плевен е водопреносната мрежа в града, която е основен проблем на Общината. Искам да ме разберете правилно. Тук не оправдавам в момента това, че Община Плевен не е взела навременни решения в рамките на тези две години, но вината не може да носи само сегашното управление на Плевен. И тук изобщо вината не може да бъде прехвърляна на държавата и на Министерството и на сега управляващото мнозинство. Защо не може да бъде прехвърляна? Защото тя няма отговорност за това, че кметовете не са приоритизирали своите проекти с жизненоважни проблеми, които имат за своята община. В момента жизненоважен проблем и проблем за решаване е именно безводието в Плевен и това трябва да бъде приоритет номер едно на Общината, и то вече е приоритет. Това, което направи Министерският съвет в лицето на премиера Росен Желязков и разбира се, нашите коалиционни партньори, предприе абсолютно адекватни и бързи мерки за подпомагане решаването на проблема в Плевен. На страниците на Министерството на регионалното развитие и към момента има краткосрочни, средносрочни, дългосрочни мерки, които са именно за решаване на проблемите, а те са най-вече да поправим водопреносната мрежа, вътрешната ВиК инфраструктура на град Плевен, и то в зоните „Дружба“ – ниска част, и „Дружба“ – висока част, в които в комбинация губим близо 180 л в секунда. Ако там бързо поправим водопроводите, ще успеем да набавим едни 150 до 180 л в секунда, които ще подпомогнат намаляването на водния режим в Плевен. И тук искам пак да се обърна и към господин Богданов, който коментираше проблема за Плевен. Проблем няма само град Плевен, проблем има и община Долна Митрополия. И ако трябва да връщаме времето назад и да търсим къде е проблемът, тук може би е хубаво да споменем, че община Долна Митрополия имаше язовир „Вълчовец“. Този язовир снабдяваше община Долна Митрополия с около 320 – 350 л в секунда. И тогава вододайна зона „Биволаре“ даваше цялата си вода на община Плевен. А сега този язовир е пресъхнал, изоран и насаден, не знам с каква култура. И тук въпросът да зададем е: кой купи този язовир, кой го продаде на фирма „Октопод“? (Реплики от ПП МЕЧ: „И кой? Кой?“) Аз ще Ви отговоря. Един много така ангажиран за проблемите в Плевен човек, който и в момента прокуратурата го разследва за 27 незаконни сондажа, а именно Павел Стоименов. (Шум и възгласи: „Ааа!“ от ПП МЕЧ.) И това е човекът, който ще решава проблемите на Плевен?! Ама извинявайте много! Ти си един от основните виновници това да е така! И само искам и завършвам – към госпожа Султанова, която направи сериозни критики към това правителство, да Ви попитам, госпожо Султанова, когато управляваше академик Денков като премиер, също имаше криза в Плевен. Какво направи той? И какви са тези милиарди, които говорите? ГЕРБ не е управлявал 2021 г. Вие управлявахте. Къде са тези милиарди бе, госпожо? И какво Приложение № 3? Не си закачайте на ревера нещо, за което Вие нямате – и не сте го предложили. Знаете, че това е предложение на ГЕРБ и лично на премиера, на нашия лидер господин Борисов. Така че, моите извинения, тук е важно да намерим бързо решение за проблема в Плевен, защото хората в Плевен бедстват. Към момента има предприети мерки, държавата е ангажирана и аз съм сигурен, че в много близки срокове нещата ще се оправят. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#78 · speech
Благодаря Ви, господин Лачовски. Има ли реплики? (Реплика.) Само секунда. Бяха споменати поименно двама народни представители, Вие не бяхте споменат. Нека първо да дам възможност за реплики, след това ще Ви дам възможност за лично обяснение. Заповядайте – първа реплика. Господин Богданов беше споменат.
#79 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Лачовски, благодаря Ви за изчерпателната информация, но в социалните мрежи, в плевенските групи циркулира информация за това, че семейни Ваши фирми са свързани с охраната на водните източници в Плевен. Искам да ми потвърдите или отречете тази информация. Благодаря Ви.
#80 · speech
Има ли други реплики към изказването на господин Лачовски? (Реплики от народния представител Асен Василев.) Нямате време Вашата парламентарна група. Времето е изчерпано на Вашата група. Нали? Ще дам възможност на народните представители, които бяха споменати поименно, за лично обяснение, но няма как да Ви дам възможност за реплика, извинявайте. Има ли други реплики? Желаете ли дуплика, господин Лачовски? Не желаете? Заповядайте, господин Богданов, за лично обяснение.
#81 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Аз съм за изказване.
#82 · speech
Вие сте за изказване? Ще Ви запиша, господин Добрев.
#83 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Репликата ми е към...
#84 · speech
Лично обяснение.
#85 · speech
...преждеговорившия във формата на лично обяснение, защото бях споменат, разбира се. Хубаво е, господин Лачовски, че споменахте за начина, по който е унищожен язовир „Вълчовец“, което е довело до доста други проблеми във вододайната зона в годините. В същото състояние са и в момента, както видяхте, напоителните, отводнителните по-скоро канали, около зоните, видяхме какво е състоянието и на зоните около язовир „Горни Дъбник“ и какво е състоянието на „Горни Дъбник“. И тук аз искам да поставя въпроса: къде са в този момент всички онези отговорни институции, които трябва да проверят как беше продаден „Вълчовец‘, защо вече не е язовир „Вълчовец“, а е нива, защо не са почистени вододайните зони днес? Те са пълни с боклуци, тонове боклуци има в отводнителните канали, и това го видяха всички. Защо охраняемите вододайни зони на града са абсолютно оставени в ужасно състояние, обрасли? Ето това е основният проблем, за който всички ние говорим. Независимо кой, къде и какъв партиен билет има, има ли, или няма. Който не си е свършил работата още днес, трябва да си понесе отговорността, за да не сме в тази ситуация утре. Това е изключително важно! И тук, независимо ние какви решения ще вземем, докато прокуратурата и ДАНС не си свършат работата, ние няма да имаме трайно решение на проблемите. Включително къде са 500 милиона за язовири да се провери, защо водопроводът в Шумен не работи въпреки седемдесетте милиона инвестиции? Това са все въпроси, които се наслагат в годините, и ние няма да ги решим със законодателство. Ще се решат тогава, когато има хора, които поемат отговорност за своето бездействие, или целенасочено увреждане на тази инфраструктура. Благодаря Ви.
#86 · speech
Желаете ли, тъй като бяхте спомената и Вие, заповядайте? Имате думата за лично обяснение.
#87 · speech
ПП-ДБ
Господин Лачовски, напълно сте прав. Ситуацията в Плевен и в околните населени места е наистина трагична и ние можем само да си представяме какво означава да бъдеш седмици, месеци наред без вода. С искрена подкрепа и съчувствие към всички хора, които са принудени да търпят това. Именно поради тази причина категорично настояваме още днес да направим така в първия работен ден след ваканцията докладът на Времената комисия да бъде приет. Не бива да се подиграваме с труда на толкова експерти, които в докладите си засегнаха именно мерки за Плевен. Ние не бива да си позволяваме това. И ако трябва днес да стоим до 24,00 ч. Но докладът на Времената комисия трябва да бъде приет. Час по-скоро! Отдавна сме закъснели. И не спешни мерки! България има нужда от устойчиви, дългосрочни, с визия политики в управлението на водите, а не спешни мерки, които уж ще борят безводието.
#88 · speech
Благодаря Ви, госпожо Султанова. За изказване заяви господин Кирил Добрев. След него – госпожа Катинчарова. (Шум и реплики.) Извинявайте. Господин Добрев, давате ли възможност на господин Адем? Заповядайте, господин Адем.
#89 · speech
АПС
Днес, когато говорим за криза, свързана с това гражданите на нашата страна да нямат вода за питейни и битови нужди, трябва да изясним как трябва да реагира законодателят по време на криза. Независимо каква криза има в нашата страна, законодателят, първо, много спешно трябва да предприеми законодателни промени, за да се отстрани кризата, много спешно да осигури ресурс за отстраняване също на кризата, независимо каква е тя, и разбира се, да наложи контрол как се изразходва този ресурс. По темата, свързана с водите, средно на човек от населението в сравнение с другите европейски страни не сме на последно място, а напротив, България има сладководен воден ресурс. Разбира се, не е разпределено равномерно по различните райони. Имайки достатъчно воден ресурс, в същия момент говорим за криза, защото нямаме надеждна инфраструктура. По темата кой е отговорен за липсата на съвременна инфраструктура – отговорността носят всички правителства, които управляваха България близо 10 – 15 години. Отговорността, колеги, най-вече носи ГЕРБ, с изключение на няколко години. Това обществото трябва да го знае. Проблемът с безводието в България е комплексен и няма едно-единствено магическо решение, а изисква комбинация от стратегии, инвестиции и промяна в нагласите. Повечето от тези неща ги виждаме в самото предложение, което е предложено на нашето внимание днес. Ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ ще подкрепим всяка инициатива за решаването на проблемите на гражданите, свързана със сухите кранчета в домакинствата. Решението е многостранно и трябва да включва действия, някои от действията, които сега ще ги изчета – не ги виждаме в самото предложение. Не виждаме изграждане на междухъбови връзки, създаване на интегрирана мрежа, която да свързва водните ресурси на различните региони, което позволява прехвърлянето на вода от излишните райони към районите в криза. Не виждаме технологии и иновации, възстановяване и рециклиране на водата, пречиствателната битова вода, тук имаме предвид строителството и доизграждането на съвременни пречиствателни станции, които пречистват водата до ниво, позволяващо използването им за напояване в селското стопанство и в промишлеността. Не виждаме системи за събиране на дъждовна вода, стимулиране на домакинствата и общините да изграждат системи за събиране и съхраняване на дъждовна вода за напояване и технически нужди. Не виждаме модернизиране на напоителните системи, преминаването от традиционното напояване, например поройно, към капково напояване в земеделието, което намалява потреблението на вода с 60%. Не виждаме умни водни мрежи и инфраструктура, инсталиране на сензори в мрежата за откриване на течове в реално време и оптимизиране на водния поток. Не виждаме въвеждане на обективна ценова политика, която, от една страна, стимулира пестеливост чрез прогресивно увеличаване на цената за всяко потребление, но от друга, превръща водата в достъп за бедните домакинства. Изброявам тези неща с надеждата управляващите да ни чуят и бордът, който ще гласуваме днес, да имат предвид тези неща. Решението на безводието в България не е едно, а цял пакет от взаимосвързани мерки. Това изисква мащабни държавни и европейски инвестиции в инфраструктурата. Ние, народните представители от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“, считаме, че са необходими законодателни промени, дори ако е необходимо на най-високо – конституционно ниво. Готвим такова предложение и сме готови да го предложим след дебат с останалите парламентарни групи – мъдро и прозрачно управление на водните ресурси, внедряване на съвременни технологии за пестене и рециклиране на вода, промяна в нагласите, както на производителите, така и на потребителите за вода, защото водата е безценно богатство. Проблемът е сериозен, но с последователни действия и дългосрочни стратегии България може да се справи с предизвикателството с водната криза. Благодаря Ви.
#90 · speech
Благодаря Ви, господин Адем. Има ли реплики към изказването на господин Адем? Не виждам. Заповядайте, господин Добрев, за изказване.
#91 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Ще се опитам да говоря най-малко политически – повече професионално, и аз благодаря на господин Адем, който засегна едни много добри теми за това как трябва да развиваме въобще този сектор, но може би след 10 години, тъй като ние днес имаме по-важни въпроси, които трябва да решим, но иначе това е бъдещето, за което говорите. Не съм член на нито една от комисиите, нито на Комисията – временната, която се занимава с безводието, нито на Комисията по екология, и да Ви кажа честно, като Ви слушам, особено колегите тук от ПП, с какво самочувствие говорите за водни системи, за язовири, за напояване, като единственият Ви допир до тази система е, когато си пускате водата вкъщи или се къпете. Но пък иначе давате такива инженерни решения, които аз като специалист, вярно завършил преди 30 години, но поддържам дейността в тази сфера, просто Ви се възхищавам. Молбата ми е малко повече да четете в тази област. Гледам, че ползвате и изкуствения интелект, но да Ви кажа, за да ползвате изкуствения интелект, трябва някакъв естествен интелект да има, за да може да изанализирате това, което той Ви е дал като възможност да научите. Ще започна с кратка лекция. Първо, за язовирите, след това, ще мина през кладенците, после, през тръбите, маркучите, ако трябва ще стигнем до райграса и за доматите, защото това са все теми, които тук се вихрим последните няколко месеца, докато наистина има райони, в които бедстваме. Язовир е хидротехническо съоръжение, което се изгражда за съхранение на вода. Няколко пъти да го повторим – за съхранение на вода. Държавата е инвестирала милиарди в тези съоръжения. Не за да ловите риба там. Не за да ходите на пикници. И след това се прибирате в София и да сте възмутени от това, че някъде нивото е спаднало, защото тези съоръжения се пълнят с вода в периода на време, когато са дъждовните периоди и естествено, количеството на вода намалява през сухите периоди и това е нормално и естествено. Управлението на тези съоръжения е разпределено в четири ведомства. Затова е необходимо създаването на такъв орган, който да регулира и контролира нивата на водите в тези хидротехнически съоръжения за съхранение на вода, пак казвам, за съхранение на вода и тези ведомства да си комуникират помежду си. Проблем с водоснабдяването на райони, които са свързани с язовири, няма, защото Вие отивате в Батак, изкарвате си уикенда, прибирате се на жълтите павета, пускате си водата и се къпете. И докато сте под душа, си мислите и казвате: леле в Батак колко е паднало нивото на язовира. Да бе, ама в София не е, защото язовир „Искър“ е построен през тези години, които Вие оплювате, и са хвърлени милиарди за това нещо, защото е имало някаква мисъл и е имало дългосрочни политически периоди, в които хората са мислели за бъдещето. И казвате колко е зле там, ама не казвате колко е добре тук. Затова язовирите са необходими, но това са дългосрочни мерки за решаването на водоснабдяването в райони, където то е проблем. Водата от тези съоръжения се използва, първо, за водоснабдяване, на второ място, за напояване и на трето място, ако остане и има възможност – за енергийни нужди. Спрете да говорите глупости, че се източват и така нататък, за да се произвежда електрическа енергия. Ние по фотоволтаици имаме няколко атомни електроцентрали вече построени. Така че тези три неща са начинът, по който се подреждат приоритетите. Така – продължавам по-нататък. Какъв е реалният проблем днес? На база засушаването и промяната на климата имаме проблем с водоснабдяването в райони, където водата се получава, добива от водоносните хоризонти и от кладенците. Когато намалее водният отток, естествено, нивото на хоризонтите спада или водата вече не е с това качество, каквото е имала преди 10 години, или в периодите, когато е валяло достатъчно дъжд, ето тук това са така наречените средносрочни мерки, които трябва да се вземат и да се направят, да се локализират районите, да се направят по-дълбоки кладенци, да се направят нови кладенци, да се направят пречиствателни инсталации, така че водата, която е от този тип хоризонти, да бъде годна за пиене. Трябва ли да казвам, че се пуска вода по напоителни канали само и само да се наводняват райони, където имаме кладенци, които се използват за питейни нужди, тоест ние пускаме 100% вода, а от нея ползваме я 5 – 7% до 10%, я не. Тоест необходимо е решаването на тези въпроси. Продължавам по-нататък. Вече получена, водата минава през водопроводи, за да стигне до мрежата. Част от тези водопроводи са необходими за ремонти. Затова в решението има общините да си преразгледат инвестиционната програма. Естествено, че там, където тези въпроси са решени, в общините могат да се строят стадиони и спортни зали и да се правят други неща, но в районите, в които този проблем съществува, акцент трябва да се отдели на ремонт на водопроводната мрежа. Така – ще обърна внимание на огромните загуби. Значи това, ние сме може би на първо място в Европа, да не кажа и да не разширя периметъра, на това, че водата изчезва. Тръгнала по мрежата, тя изчезва. Има няколко начина да изчезва. Веднъж ремонти, пробиви по мрежата и необходима инвестиция в инфраструктура, но мога да Ви кажа за населени места, където имаме 1300 адреса и само 100 водомера. Уважаеми колеги, жители, български граждани, ако за последните 30 години научихме, след социализма говоря – след този лош период, че токът е скъпо нещо и че е хубаво да го пестим, и на база това пестене инвестирахме в различни алтернативни източници. Хубаво е да научим, че водата също е скъпа и че по времето на социализма, ако сме се къпали или сме си поливали градините, райграса, доматите, чушките, то днес вече не е рентабилно, ако трябва да си платим тази вода, която сме използвали, и тогава доматите ще стават по 25 лв., а не по 2,50. Ако си плащаме водата истински. Затова е необходимо това, за което господин Адем говореше, необходимо е алтернативни източници за използване на такъв тип вода – питейна, не да си миете колите отвън с маркуча, а да я пестим, защото тя ще става все по-скъпа. Пример мога да дам с Атина, където за 30 години Атина от милион и половина, става четири милиона, но тя е захранена от три язовира. Тоест някой е планувал и е мислил, че Атина ще нарасне. Като едното от трасетата е 280 км. Това е все едно да носим вода за София – представете си тръбопровод от Велико Търново. Това са все неща, които държавата трябва по някакъв начин да планува. И накрая завършвам с Вашите притеснения с Българската банка за развитие. Това, че министърът на екологията е казал 16 милиарда, другият е казал 34, зависи кой какво е включил в своята инвестиционна програма. Единият може да е включил само необходимите ремонти по съоръженията, другият може към тях да е прибавил строителството на други хидротехнически съоръжения, които са за съхранение на вода – не да си карате канутата, не да си правите садки и да ловите риба, а за съхранение на вода. И това нещо – тези пари, ще отнемат дълъг период от време, тъй като знаем всички какъв е бюджетът на страната. Благодарение на този държавен инструмент, който имаме, нещата могат да ни се случат по-бързо. Затова е необходим и този орган, който да контролира всички тези четири министерства, да направи те да си говорят по-лесно помежду си, да има някаква плановост, да има някаква организация кое правим първо, кое е второ, кое е трето. И огромна молба – дайте да спрем да политиканстваме по тази тема. Тези теми – стратегически, важни за държавата, се решават от политиците заедно и единодушно. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#92 · speech
Благодаря Ви, господин Добрев. Заповядайте, господин Петков – първа реплика.
#93 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Днес явно съм в настроение за неудобни въпроси. Господин Добрев, много изчерпателна информация ни дадохте за канута, риболов, миене на домати. Обаче аз имам въпрос: имате ли вецове? Ако да, колко? И ако да, защо преди изказването си не го декларирахте като конфликт на интереси? Благодаря Ви.
#94 · speech
Има ли други реплики към изказването на господин Добрев? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#95 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Петков, мислите ли си, че преди да направя това изказване, не съм си представял, че Вие като говорители на Нинова, няма да ми зададете този въпрос. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Затова в изказването си спестих една част от лекцията, но явно трябва. Моят сътрудник каза: виж, дай да го спестим това, но явно няма да има спестяване в първата част, тоест ще бъде в продължението. Уважаеми господин, Петков, по принцип изключително важно е водата, която е една, да може да се използва за няколко неща едновременно. Примерно, преди да влезе за напояване, влиза в канала за напояване, там има някаква енергия, тя да се използва и след това да продължи отново за напояване. Водноелектрическите централи, уважаеми господин Нинов, не ползват вода, те не консумират вода. Водата през тях минава, произвежда електричество и продължава по пътя си. Да, имам водноелектрически централи – едната е на напоителен канал, другата е на напорен водопровод. Минава, произвежда енергия и продължава по същата тръба, за да се снабдява градът с вода. Тя не замърсява, не намалява количеството вода и е вид, как да Ви кажа, начин, по който един и същи ресурс може да го използваш за няколко цели. Благодаря, но това е друга лекция, трябва да Ви я изнеса по-дълго. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“. Реплики.)
#96 · speech
Дами и господа, изчакайте, госпожа Катинчарова е заявила. Господин Василев, ще бъдете след госпожа Катинчарова за изказване. (Народният представител Асен Василев иска думата за процедура.) Вие нямате време. (Реплики.) Във времето е. Заповядайте за изказване, госпожо Катинчарова.
#97 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги народни представители, днешната ситуация, обсъждайки едно проекторешение за спешни мерки за водната криза, за решаване на водната криза, се случва след извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите, на което ние се събрахме, за да предложим решение на проблема. На това заседание се разгледаха три проекторешения, но странно защо стенограмата не е разписана от господин председателя на Комисията господин Шишков, а на сайта на Народното събрание, на Комисията по-точно, присъстват две от проекторешенията. Това на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ го няма, докладът също не е разписан. Изобщо това заседание все едно не се е състояло. Проекторешението, което беше гласувано на това извънредно заседание на Комисията, беше подписано от депутати от управляващото мнозинство. Това проекторешение днес влиза от името на парламентарната група на ГЕРБ и в момент, в който страната е изправена пред водна криза, е предложено само едно-единствено решение. Така, днешната ситуация всъщност показва как парламентарното мнозинство с подкрепата на ГЕРБ разпъна един защитен парашут над формацията „Ново начало“. Вместо Комисията, която със съмнително мнозинство прие позиция и остави без внимание редица алтернативи, залата беше заобиколена чрез директно внасяне на именно това предложение от страна на ГЕРБ. Така бе избегнато показването на останалите алтернативи, а отговорността на председателя господин Шишков на практика бе скрита. Това не наричаме демократичност, а е политическа протекция, извинявайте, и малко институционален цинизъм. С този ход Народното събрание бе лишено от решение и становище, които Комисията дължи на гражданите, и се остави фиаското, проведено при извънредното заседание, да се маскира чрез решение директно в залата. На това извънредно заседание, между другото, господин Шишков също благодари за масовото мнение, че докладът на Временната комисия по безводието, която заседава в продължение на шест месеца, е едно от най-добрите неща, които е направено в това Народно събрание, и той трябваше да види час по-скоро бял свят, защото на 7 юли, ако не се лъжа, беше приет докладът. Да не бъркам датата – в началото на юли беше приет този доклад, и той трябваше дотогава да е минал през залата, защото съдържа важни изводи и конкретни мерки за излизане от този проблем. Между другото, само ще спомена извода от доклада на тази временна комисия, който ние се надявам да разгледаме в следващата точка от дневния ред, и то е, че не е проблем, че в България няма вода. Климатичните промени със сигурност оказват влияние върху този проблем, върху тази криза. Изводът от доклада на Временната комисия е, че страната страда от управленски провал в областта на управлението на водите. И така, имаме експертност срещу пиар. Алтернативата, която моята парламентарна група предложи на това заседание на Извънредната комисия, залага на активиране на действащи законови механизми и институции. Съществува Висш експертен екологичен съвет и това е органът, който е способен да реагира в условията на криза с експертиза, прозрачност и отчетност. Той заседава задължително ежемесечно, в него участват общини, ВиК оператори, научни институти, експерти, неправителствени организации включително. Там се правят предварителни оценки за водни проекти и се прави шестмесечен доклад пред Народното събрание. Вместо това се предлага нов борд за водите. Извинявайте, но при наличието на ВЕЕС или Висшия експертен екологичен съвет към Министерството и наличието на Висш консултативен съвет към Министерския съвет да предлагате нов борд за водата, означава да направим още един – ние няма да гласуваме, естествено, за това, но да се конструира още един орган от чантаджии, които ще прибират едни пари. Това е пример за политически пиар. На този борд не е предвидена отчетност. Нещо повече, подменяйки отчетността, ние замъгляваме отговорността. Просто не даваме път на експертите. А те са тук и чакат да бъдат поканени, за да работят. Това противоречи и на вече създадената и действаща по закон структура към Министерския съвет, наречена Консултативен съвет по водите. Бордът се сътвори само за да съживи корупционната алчност на мнозинството, да лансира придобиването на милиарди, натикани в Българската банка за развитие, и отново, харизани на ВиК нереформираните дружества, да легализират кражбата. И така, уважаеми колеги, неуважаеми колеги, от страданието на хората ГЕРБ, „Ново начало“ видяха нова хранилка за корупционните си схеми от заеми на госпожа финансовата министърка, които хвърли на разположение на Банката. Това са четири и половина милиарда! Няма структура, няма яснота, няма начин, няма точна дефиниция за начина, по който тези четири и половина милиарда ще бъдат разходвани. Не може парламентът да бъде превърнат в пощенска кутия за текстове, написани извън страната – визирам Дубай, и наложени без нормалния ред на обсъждане. Не може една такава спешност да служи като оправдание за прескачане на комисии, за заглушаване на алтернативни решения и за суспендиране на процедурите. Но това е практиката на ГЕРБ – „Ново начало“. Защото Вие се мислите за господарите на тази държава – на единия тя му е бащиния, на другия му е портфейл. Този парашут трябва най-после да бъде скъсан. И Народното събрание би трябвало да бъде място за истински решения, основани на знание, на отчетност. Това не е място за удобни маневри, нито пък за политическа протекция. Народът ни днес е отвън и е събран не от фанфарите на доброто управление. Чуват се вувузелите на гнева, който е още по площадите и улиците, утре може да е в сградите на безхаберната власт, от която да потърси отговорност. И аз искам да попитам кое е по-опасно: жаждата на хората или жаждата за безотчетна власт? Защото проектът на тази комисия предлага да създадем още един борд, който всеки месец да докладва. Тук чувам колеги, които се изказват като експерти. Ние се намираме в най-политическия орган на държавата. И е редно да творим политики. И е редно не да управляваме кризи, а да не ги създаваме с отговорно поведение. Не Ви отива нито на Вас, господин Добрев, който сте хидрогеолог, нито на госпожа Павела Митова, да говорите за тръби, за тръбички на парогенератори и така нататък. Ние не сме за това тук. Това не е професионален курс по някаква квалификация. Не сме тук да си мерим професионалните знания. Всеки има някакви знания извън това място и тази голяма цел, която би трябвало да ни е събрала тук. Така че за истинската промяна в заключение мога да Ви говоря, между другото, точка по точка, ако имам още време. Имам още съвсем малко време, ще кажа, че Вашите мерки за нови сондажи, за нови водоизточници не са бързо решение, защото често унищожават подземни хоризонти. Не може да се копае на сляпо. Не може да намерите с малки изключения спешно решение на проблема, което да е трайно и устойчиво. Покриването на българската земя с ветрогенератори и соларни паркове гони водата и Вие го знаете. Сигурно и с господин Добрев ще може да поговорим по този въпрос. Водата изисква стратегия, визия, политика, ангажираност от държавници, които липсват отдавна в нашата политическа действителност. Благодаря Ви за вниманието.
#98 · speech
Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. Има ли реплики към изказването на госпожа Катинчарова? (Реплики.) Само да видим, да изчерпим дали има реплики. Вие за реплика ли сте? Добре, заповядайте. (Реплики.) Процедура или лично обяснение? Господин Шишков, заповядайте за процедура. Личното обяснение след процедурата.
#99 · speech
ПП МЕЧ, от място
Първо е процедура, а после лично обяснение.
#100 · speech
Да, ще дам, спокойно, господин Василев.
#101 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Да, първо е процедурата, после ще поискам лично обяснение. Процедурата ми е на основание чл. 48 , ал. 1 от нашия правилник – да удължим работното време до приемането на Проекта на решение по тази точка.
#102 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Расташки, и Вие имате процедура.
#103 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми колеги, ние правим обратно предложение – да бъде удължено времето до приемане на точка трета – Проекта за решение във връзка с доклада на Временната комисия, свързана с безводието в страната.
#104 · speech
Господин Расташки, то не е обратно, то е различно. Заповядайте – Вие искахте обратно, тоест да не се удължава. Добре. Две различни са предложенията, те не си противоречат. Бяха направени две процедурни предложения. Едното процедурно предложение за удължаване на пленарното заседание до приемането на точка втора, а второто предложение от господин Расташки беше за удължаване на работното време до приемането на точка трета. Ще ги подложа на гласуване по реда на постъпване. Уважаеми колеги, подлагам на гласуване предложението на господин Шишков за удължаване на пленарното заседание до приемането на точка втора от днешната програма. Моля, режим на гласуване. Гласували 163 народни представители: за 121, против 12, въздържали се 30. Това предложение е прието. Ще подложа на гласуване и другото предложение, тъй като там може да има повече гласове „за“. Подлагам на гласуване предложението на господин Расташки да бъде удължено пленарното заседание до приемането на точка трета от днешната програма. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 159 народни представители: за 45, против 47, въздържали се 67. Това предложение не е прието. Заповядайте за лично обяснение, господин Шишков.
#105 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Личното ми обяснение е в отговор на изказването на госпожа Катинчарова, която насочи своето изказване няколко пъти към мен, и то в негативен контекст. Госпожо Катинчарова, аз знам, че Вие ползвате изкуствен интелект, но мога да Ви уведомя, че чат GPT има нова версия, пета. Не е лошо да си я обновите, за да Ви даде по-точна информация, защото това, което казахте, е абсолютно невярно. На сайта на Народното събрание фигурира Проект на решение, внесено от Красимира Катинчарава на 28 август 2025 г. със сигнатура № 51 554-02-262. Това е Проектът на решение, който внесохте Вие сутринта на 21 август и не го разпечатахте, между другото, за народните представители и никой не се беше запознал с него. А също така понеже казахте, че докладът липсва – докладът е внесен на 2 септември 2025 г. със сигнатура № 51-553-11-10. Така че, моля Ви се, обновете чат GPT, за да Ви задава малко по-актуална и точна информация. Иначе за колегите, които предложиха точка трета да бъде разгледана днес, бих искал да Ви успокоя, както казах и по-рано, внесъл съм предложение и е с искане към председателя тази точка да бъде разгледана в утрешния ден, така че се надявам утре да бъде приета от залата. Докладът на Комисията по безводието да влезе в залата и да бъде разгледан в рамките на утрешния ден. Благодаря Ви.
#106 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Заповядайте, господин Василев, за изказване.
#107 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Моето изказване трябваше да бъде насочено само и единствено към трагедията с водата в Плевен, но заради изключително наглото отношение на Кирил Добрев, което е характерно за него, си позволявам, независимо че той избяга, твърдейки, че ние сме говорители на Нинова, това е негов рефлекс. Той, като чуе Нинова, и бяга под полата на Пеевски винаги, така е от години. И понеже ние за него сме говорители на Нинова и него заради това го няма сега да чуе господин Гаргамел Добрев ние всъщност на кого сме говорители. За Плевен. Отвратително е това лицемерие, което се вижда в парламента, особено от хората на ГЕРБ. Плевен е град герой, освен че е герой заради Руско-турската освободителна война, той е герой заради това, че от 1995 г. е управляван от може би най-некадърните кметове в историята на България. Като започвам от приятеля на бащата на Кирчо Добрев, Румен Петков, който единствено оправяше нивото на фонтаните в града някоя нощ след запой, преминем през Найден Зеленогорски, Димитър Стойков – докторът от ГЕРБ, Георг Спартански и Валентин Христов – сегашният, нищо не са направили за Плевен. Затова е град герой, защото той 30 години е без кмет. И едно нещастие на Плевен в периода 2015 – 2023 г., когато управляваше ГЕРБ, в Плевен нямаше гербаджийски кмет. Спартански не беше от ГЕРБ и отмъщението на гербаджиите към Плевен беше смъртоносно за града. Нищо не се отпускаше. Бойко Борисов дойде в Плевен и каза: Вие няма да имате зала, защото нямате кмет. Сега гледам, че са се нагласили да откраднат по стария проект едни 35 милиона в Плевен, но и това няма да направят. И хората в Плевен ги гледат и се чудят – тия наясно ли са, че всъщност те са причината за всичко това? Да управляваш България 15 години през централната власт и с инструментите на централната власт да не викнеш един от всички безумни кметове и да не му кажеш, че има 90% загуби по мрежата, да не дадеш никакви пари на града за такава инвестиция, да лъжеш, че си давал много за Плевен, така че Плевен е на това дередже заради ГЕРБ и управлението на ГЕРБ, и заради това, че 30 години са най-слабите кметове. Тук господин Лачовски не пожела да отговори дали фирма, свързана с неговото семейство, охранява вододайната зона на Плевен за 360 хил. лв. на месец. Господин Добрев излиза и ме нарича говорителя на Нинова, когато го питаме има ли той вецове, и като заинтересована страна ли се изказва сега за безводието, или като човек, който ще ни обяснява как се къпели хората в България и ловели риба по язовирите. Така че плевенчани гледат, а сегашният кмет на Плевен трябва да си подаде оставката. Това момче Малкодански, поредният лекар, който услужливо прави на ГЕРБ сюнети, трябва да бъде махнат, защото е абсолютен некадърник. Повечето лекари, между другото, от ГЕРБ в политиката са пълни некадърници, и в залата има такива. И сестрите им източвали общински болници, купували техника в качеството си на директори на болници. (Народният представител Кирил Добрев влиза в залата.) Господин Добрев, здравейте! Много сте нагъл. Вие нямате това качество на баща си да бъдете сговорлив с инакомислещите и това ще Ви коства главата, защото Вие погребахте БСП. Честито! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#108 · speech
Мислех, че днешния ден ще мине без отношение към колеги и неприсъстващи, но… Господин Василев, правя Ви забележка, защото доста хора оскърбихте. Първо да попитам има ли реплики към изказването на господин Василев? Не виждам. Заповядайте за лично обяснение.
#109 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Василев, очаквах включването Ви по-рано, но явно е било необходимо да подредите мислите в главата си по-добре. Първо да кажа за Румен Петков – освен приятел на моя баща, той е и мой приятел. Аз съм служил в Плевен и тогава нямаше водна криза и съм се къпал в казармата по два пъти на ден. Така че няма как да го обидите – в Плевен той е останал с едно добро име. Що се отнася до моята персона, да Ви кажа няколко скромни неща. Съжалявам, че имам толкова дълга биография. Като започнем от прадядо ми, който е бил градоначалник на Варна, минем през бай Киро – първият кмет на Ковачевица, през баща ми и аз, мога да кажа, че ние сме така – политическата ни биография отчасти е по наследство. Не може да ме обидите и с факта, как беше, че почиват – през поколение се развиват някои неща, защото при нас поколенията не са почивали, и какви качества имам, може би ще го оцени времето. Що се отнася до БСП, предлагам да не обръщате толкова много внимание на нашата партия, а по-скоро да си гледате Вашата. Аз с Нинова имам дълга история, а Вашата предстои, и ще Ви пожелая успех с нея. Познавам я добре. Сигурен съм, че ще я опознаете и Вие. Не знам защо сте толкова ревнив към Нинова и моите отношения към нея. Ние сме приключили, но пък Вашето може да започне. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Пожелавам Ви истински успех. Тя е един такъв стабилен политик с едно постоянно мнение сутрин, вечер, на другия ден, така че нямате проблем. Може да си градите заедно политическата кариера. И накрая нещо сериозно да Ви кажа. Много сте малък, по какъвто и да е повод, по каквато и да е причина да споменавате името на моя баща. Благодаря. (Единични ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#110 · speech
Слава богу, че някои не са народни представители – и те ще искат лично обяснение. Има ли други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Шишков.
#111 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Излизам за последен път на тази трибуна по тази точка. Бях си подготвил едно кратко 20-минутно изказване, но след лекцията на господин Добрев смятам, че е абсолютно излишно да продължаваме да коментираме темата – бяха казани доста неща, а пък в утрешния ден ще имаме възможност да развием тезите, естествено. Действително имаше много безумие в този дебат, но имаше и смислени тези, които заслужават внимание, така че се надявам наистина в утрешния ден да продължим с дебата по безводието и да изкажем всички свои аргументи в тази посока. Единственото, което бих искал да кажа, че Комисията по безводието действително излезе с няколко препоръки и заключения, но те са разделени основно на няколко категории – краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Това, което направихме с днешното решение и с извънредното заседание на Комисията по околната среда и водите, е именно да извадим спешните мерки, да ги изпишем в нарочно решение, което да бъде прието в спешен порядък, защото, знаете, основният проблем в момента е действително кризата в град Плевен и околността. Ако погледнете сайта на МРРБ, ще установите, че жителите, засегнатото население от безводието миналата година по това време, са намалели с около 60 хиляди, което означава, че все пак правителството е предприело някакви мерки и те действат. Но това ще го оставим за утрешния дебат. Днес просто искам да кажа, че това решение действително е насочено основно към жителите на Плевен и се надявам с мерките, които предприе правителството, с настоящото решение, съвсем скоро проблемът с водоснабдяването там да бъде решен и тази криза, която е в момента, донякъде да бъде потушена, да имат възможност хората да получават едно нормално водоснабдяване в следващите седмици. С това приключвам своето изказване. Благодаря за вниманието и се надявам всички да подкрепите Проекта за решение. Благодаря.
#112 · speech
Благодаря Ви, господин Шишков. Има ли реплики към изказването на господин Шишков? Не виждам. Закривам разискванията по така представения проект за решение. Само да кажа, че беше внесено до мен искане и ще има утре Председателски съвет във връзка с предложението на господин Шишков за включване на Проекта на решение за приемане на доклада на Временната комисия. Преди да преминем към гласуване, ще направя едно редакционно предложение – в Проекта за решение да отпадне основанието от Правилника, тъй като повечето решения на Народното събрание, които нямат пряка връзка с процедурни дейности, не включват и нормативно основание към Правилника. Така че предлагам „и чл. 84, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание“ от Проекта за решение да отпадне. Редакционно предложение. Колеги, подлагам на гласуване редакционното предложение „и чл. 84, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание“ да отпадне. Моля, режим на гласуване. Гласували 157 народни представители: за 122, против 1, въздържали се 34. Редакционното предложение е прието. Поставям на гласуване Проект на решение относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България заедно с редакционното предложение, така както го приехме преди малко. Гласували 163 народни представители: за 127, против 8, въздържали се 28. Проектът на решение е приет. Има ли колеги, желаещи да обяснят различен вот? Не виждам. Преди да закрия заседанието, да кажа, че утре продължаваме в 9,00 ч. – редовно пленарно заседание по приетата днес програма – Изслушване на министър-председателя Росен Желязков на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с информация за проблем с GPS-сигнала при кацането на Урсула фон дер Лайен на летище Пловдив. Вносители – Атанас Атанасов и група народни представители. Закривам днешното пленарно заседание. Успешна работа в комисиите! (Звъни.) (Закрито в 14,14 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Драгомир Стойнев Секретари: Георги Кръстев Иван Белчев