2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: nadya-yordanova-petrova
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 203 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседанието. (Звъни.) След консултации между парламентарните групи, проведени на Председателски съвет, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам в програмата за днешното пленарно заседание да включим две допълнителни точки. Едната е във връзка с промяна времетраенето на Коледната ваканция на Народното събрание. Другата е Проекти за решение за избиране на Комисия по бюджет и финанси и Комисия по конституционни и правни въпроси. Тъй като съгласно нашата програма, приета в сряда, трябваше да започнем с Парламентарен контрол, предлагам да бъдат включени Проекти за решения за Коледната ваканция и избиране на Комисията по бюджет и финанси и Комисията по конституционни и правни въпроси. Предлагам точка първа за днешното пленарно заседание да стане точка трета и да бъде до приключване на предвидените въпроси към министри, включени в програмата, до изчерпване на въпросите. (Шум и реплики.) Предлагам да включим трите проекта за решение, като точка първа да бъде решение във връзка с Коледната ваканция за 2024 г. и точка втора Проекти за решение за избиране на Комисия по бюджет и финанси и Комисия по конституционни и правни въпроси. Моля, гласувайте. Гласували 214 народни представители: за 214, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Благодаря Ви. Преминаваме към точка първа ПРОЕКТИ ЗА РЕШЕНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С КОЛЕДНАТА ВАКАНЦИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ЗА 2024 Г. Има внесени два проекта. Първият по време е на господин Кирил Петков и група народни представители. Вторият е с вносител Наталия Киселова. (Силен шум и реплики: „Не, 21 са вносителите.“) Вносители на първия са Кирил Петков, Атанас Атанасов, Надежда Йорданова и Божидар Божанов. Кой от колегите желае да представи Проекта за решение? Заповядайте, госпожо Йорданова.
#2 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, извинявам се, че забавих залата. Представям на Вашето внимание следния Проект на решение: „Проект! РЕШЕНИЕ във връзка с Коледната ваканция на Народното събрание за 2024 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 39, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#3 · speech
Реши
Коледната ваканция на Народното събрание за 2024 г. е от 24 декември 2024 г. до 1 януари 2025 г. включително.“ Благодаря.
#4 · speech
Вторият проект за решение във връзка с Коледната ваканция ще представи госпожа Киселова.
#5 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми колеги, предлагам Коледната ваканция на Народното събрание, знаете по Правилник, който беше обнародван днес в Държавен вестник, е по правило от 22 декември до 10 януари включително. Предлагам да решим Народното събрание да бъде във ваканция от 22 декември 2024 г., както е по Правилник, до 5 януари 2025 г. включително. Моите аргументи са да може в рамките на дните, които могат да бъдат използвани, от 6 януари нататък Народното събрание да работи. Тази една седмица да бъде както във връзка с дейността на работата на комисиите, които се надявам да формираме, по бюджет и финанси и по конституционни и правни въпроси, да започне подготовка за новата бюджетна година и ангажиментите, които Народното събрание има. Надявам се да подкрепите Проекта за решение. Благодаря Ви. „Проект! РЕШЕНИЕ във връзка с Коледната ваканция на Народното събрание за 2024 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 39, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#6 · speech
Реши
Коледната ваканция на Народното събрание за 2024 г. е от 22 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. включително.“
#7 · speech
Благодаря Ви, госпожо Киселова. Уважаеми колеги народни представители, имате думата за разисквания и по двете решения. Не виждам желаещи за изказване. Закривам разискванията. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги, моля за тишина! Уважаеми колеги, подлагам на гласуване Проекта на решение за Коледната ваканция на Народното събрание за 2024 г. с вносители Кирил Петков и група. Гласували 223 народни представители: за 61, против 89 и въздържали се 73. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване Проекта на решение за Коледната ваканция за 2024 г. с вносител госпожа Наталия Киселова. Гласували 221 народни представители: за 211, против 1 и въздържали се 9. Предложението е прието.
#8 · speech
Преминаваме към точка втора от така приетата програма: ПРОЕКТИ НА РЕШЕНИЯ ЗА ИЗБИРАНЕ НА КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ И НА КОМИСИЯ ПО КОНСТИТУЦИОННИ И ПРАВНИ ВЪПРОСИ. Вносители – Деница Сачева, Стою Стоев, Костадин Костадинов, Хамид Хамид, Иван Иванов, Джевдет Чакъров, Тошко Йорданов и Кирил Веселински на 19 декември 2024 г. Внесени са Проект за решение за избиране на Комисия по бюджет и финанси и Проект на решение за избиране на Комисия по конституционни и правни въпроси. Вносители и на двете решения са колегите Деница Сачева, Стою Стоев, Костадин Костадинов, Хамид Хамид, Тошко Йорданов, Джевдет Чакъров, Иван Иванов и господин Веселински. Идентични са вносителите на двата проекта за решение. Госпожо Сачева, да представите решенията, заповядайте.
#9 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Комисия по бюджет и финанси Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, ал. 1 и ал. 2, т. 1 и чл. 18, ал. 1, 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#10 · speech
Реши
1. Комисията по бюджет и финанси се състои от 23 народни представители, от които 7 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 3 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, 3 от парламентарната група „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група БСП – Обединена левица“, 2 от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и 1 от парламентарната група ПП МЕЧ. 2. Избира за членове на Комисията: 3. Избира от членовете по т. 2 ръководство на Комисията, както следва: Председател:… Заместник-председатели:… Решението е прието от Петдесет и първото народно събрание на …2024 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.“ Следващото решение е за избиране на Комисия по конституционни и правни въпроси. „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на Комисия по конституционни и правни въпроси Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, aл. 1 и ал. 2, т. 2 и чл. 18, ал. 1, 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#11 · speech
Реши
1. Комисията по конституционни и правни въпроси се състои от 23 народни представители, от които 7 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 3 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, 3 от парламентарната група „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група „БСП – Обединена левица“, 2 от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, 2 от парламентарната група „Има Такъв Народ“ и 1 от парламентарната група ПП МЕЧ. 2. Избира за членове на Комисията: 3. Избира от членовете по т. 2 ръководство на Комисията, както следва: Председател:… Заместник-председатели:… Решението е прието от Петдесет и първото народно събрание на … 2024 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.“
#12 · speech
Благодаря, госпожо Сачева. Откривам разискванията, като аз ще направя редакционно предложение да отпадне точка 3 – ръководството на двете комисии. Заповядайте, колеги, по така предложените проекти за решения. (Шум и реплики от залата: „Няма.“) Добре, не виждам желаещи да се изкажат. Закривам разискванията. (Шум и реплики.) Предлагам да отпадне точка 3 от Проекта за решение за избиране на Комисията по бюджет и финанси. Моля, гласувайте. Гласували 218 народни представители: за 218, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Предлагам от всяка парламентарна група номинации за членове на Комисията по бюджет и финанси. Извинявайте! Решението да приемем и тогава вече по числения състав ще има предложения. Моля, гласувайте без точка трета така предложения проект за решение. Гласували 213 народни представители: за 212, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. И сега преминаваме към номинациите от парламентарните групи. Седем от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, госпожа Петкова.
#13 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме за членове на Комисията по бюджет и финанси Александър Иванов, Делян Добрев, Десислава Танева, Жечо Станков, Красен Кръстев, Красимир Вълчев и Теменужка Петкова. Благодаря Ви.
#14 · speech
И аз Ви благодаря. Номинации от името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядате, господин Стоев – трима народни представители.
#15 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за членове на Комисията по бюджет и финанси предлагаме Мартин Димитров, Венко Сабрутев и Асен Василев. (Възгласи: „Еее!“) Благодаря Ви.
#16 · speech
Благодаря Ви, господин Стоев. От парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ – трима народни представители. Заповядайте.
#17 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. От парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме Димо Дренчев, Виктор Папазов и господин Цончо Ганев.
#18 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Движение за права и свободи – Ново начало“ – трима народни представители. Господин Хамид, заповядайте.
#19 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, уважаеми народни представители! Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ предлага за членове на Комисията народните представители Йордан Цонев, Байрам Байрам и Елван Гюркаш. Благодаря.
#20 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, господин Гуцанов.
#21 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! От името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ за Комисията по бюджет и финанси – Манол Генов и Иван Иванов.
#22 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Има Такъв Народ“? (Шум и реплики.) Извинявайте. Парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ – заповядайте.
#23 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги, от името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ предлагаме за членове на Комисията по бюджет и финанси доктор Хасан Адемов и Мехмед Салим. Благодаря.
#24 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Йорданов.
#25 · speech
ИТН
Благодаря. От името на „Има Такъв Народ“ за Комисията по бюджет и финанси предлагаме госпожа Снежанка Траянска и госпожа Павела Митова.
#26 · speech
Благодаря Ви. И от името на парламентарната трупа МЕЧ – заповядайте.
#27 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група МЕЧ предлагаме за член на Комисията по бюджет и финанси Красимир Манов.
#28 · speech
Благодаря Ви. Предлагам да гласуваме така предложените колеги за членове на Комисията по бюджет и финанси. Моля, гласувайте. Гласували 216 народни представители: за 216, против и въздържали се няма. Да пожелаем успех на колегите в Комисията по бюджет и финанси. Сега преминаваме към втория Проект за решение в тази точка – избиране на Комисията по конституционни и правни въпроси, който беше представен. Предлагам първо редакционно да не включваме точка три, а именно избиране на ръководство на Комисията. Така че, моля Ви да подложим първо на гласуване редакционната поправка по Проекта за решение. Моля, гласувайте. Гласували 218 народни представители: за 218, против и въздържали се няма. Благодаря Ви. Сега подлагам на гласуване Проекта за решение с така приетата редакционна поправка. Моля, гласувайте. Гласували 217 народни представители: за 217, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Моля по големина на парламентарните групи номинации за членове на Комисията по конституционни и правни въпроси. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС – седем членове. Госпожа Петкова, заповядайте.
#29 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме за членове на Комисията по конституционни и правни въпроси Рая Назарян, Росен Желязков, Анна Александрова, Георги Георгиев, Дафинка Семерджиева, Николай Братованов и Бранимир Балачев. Благодаря.
#30 · speech
Благодаря Ви и аз. От името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Сабрутев.
#31 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагаме следните членове: Надежда Йорданова, Стою Стоев и Людмила Илиева. Благодаря.
#32 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, госпожо Михайлова.
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ за членове на Комисията предлагаме Петър Петров, Цвета Рангелова и Златан Златанов.
#34 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Движение за права и свободи – Ново начало“ – господин Байрам, заповядайте.
#35 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! От името на парламентарната група „ДПС – Ново начало“ предлагаме Хамид Хамид, Калин Стоянов и Ертен Анисова.
#36 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, господин Гуцанов.
#37 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! От името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ предлагаме Мая Димитрова и Андрей Вълчев.
#38 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ – заповядайте, господин Адем.
#39 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ за членове на Комисията по конституционни и правни въпроси предлагаме колегите Ваня Иванова Василева и Ремзи Дурмуш Осман. Благодаря.
#40 · speech
Благодаря Ви и аз. От името на парламентарната група „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Петров.
#41 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! От името на парламентарната група „Има Такъв Народ“ за членове на Комисията предлагам Николета Кузманова и Александър Рашев. Благодаря.
#42 · speech
И аз Ви благодаря. И от името на парламентарната група на МЕЧ. Заповядайте, господин Петков.
#43 · speech
МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на МЕЧ предлагам за член на Комисията по конституционни и правни въпроси адвокат Христо Расташки. Благодаря.
#44 · speech
И аз Ви благодаря. Колеги, подлагам на гласуване така направените номинации за членове на Комисията по конституционни и правни въпроси. Гласували 219 народни представители: за 219, против и въздържали се няма. Да пожелаем успех на колегите в Комисията по конституционни и правни въпроси. С това изчерпахме точка втора от дневния ни ред. Преминаваме към следващата точка: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Преди това да обявя, че са получени писмени отговори на въпроси и питания за периода 13 – 19 декември 2024 г. от: – служебния министър Атанас Запрянов на пет въпроса от народния представител Ивайло Мирчев и на един въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Атанас Илков на 13 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Петър Петров; – служебния министър Виолета Коритарова-Касабова на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев и на един въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Владимир Малинов на шест въпроса от народния представител Ивайло Мирчев и на два въпроса от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов; – служебния министър Галин Цоков на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър Галя Кондева-Мънкова на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Маргарита Махаева и на два въпроса от народния представител Петър Петров; – служебния министър Георги Глушков на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; – служебния министър Георги Тахов на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър-председател Димитър Главчев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър Ивайло Иванов на въпрос от народния представител Деница Сачева, на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова и на два въпроса от народния представител Цветан Предов; – служебния министър Иван Кондов на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Красимира Стоянова на въпрос от народния представител Иван Белчев; – служебния заместник министър-председател и служебен министър Людмила Петкова на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър Мария Павлова на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Петър Петров; – служебния министър Петко Николов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър Петър Димитров на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Росен Карадимов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Мартин Димитров. Преминаваме към устния парламентарен контрол. Първи на въпроси на народните представители ще отговаря господин Георги Тахов – служебен министър на земеделието и храните. Първият въпрос е от колегите Никола Димитров и Климент Шопов относно избиването на домашни животни от Българската агенция по безопасност на храните на територията на землището на село Кабиле, област Ямбол. Кой ще представи въпроса?
#45 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, от място
Декларация от името на парламентарна група!
#46 · speech
Заповядайте – декларация от името на парламентарна група.
#47 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не може декларация в петък! По Правилник не може!
#48 · speech
Може.
#49 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! „От името на парламентарната група на ДПС – ДПС категорично изразяваме позицията си срещу системните репресии и нарушаването на демократичните принципи в Република България. След като ясно се разграничихме от модела на зависимости и авторитаризъм, за който вече говорихме в предходната декларация, днес отново обръщаме внимание на липсата на справедливост и отчетливост в институциите. Всеки ден получаваме нови сигнали за уволнения, проверки и заплахи, но ние няма да спрем и няма да се примирим. С мутренски подходи и репресии чрез държавни органи към неудобни опоненти не се гради държава и демокрация. Поведението ни като хора, получили доверието на избирателите, трябва да бъде държавническо, с мисъл и отговорност към бъдещите поколения, а не с използване на силата, дадена ни от хората, да потискаме неудобните опоненти. Само немотивирано уволнените в общините в област Кърджали са десетки случаи. Ето защо днес от тази трибуна ще изчетем имената на хората, които са станали жертва на този институционален произвол. Област Силистра: - Сезгин Галиб – директор на ДЛС „Каракуз“, град Дулово. Областен председател на ДПС – област Силистра. Освободен като директор на „Каракуз“, град Дулово, без ясни причини; - Тунджай Акиф – общински съветник в Дулово, от ДПС. Арестуван от полицията, жандармерията и отдела за борба с тероризма. Задържан за 24 часа, със съмнение – без заповед за арест, и обискиран изцяло отгоре до долу, цялата къща, всичките документи са иззети и някои допълнителни неща; - Хюсеин Джелил – общински съветник в Общински съвет – Дулово, който също е от ДПС. Претърсен и обискиран на работното си място, а той работи като учител. За сигнала също има съмнение, че е анонимен. И е претърсен, и обискиран пред очите на деца от 3. и 4. клас; - Невхис Мустафа – кмет на община Дулово. Заплахи, проверки по ЕГН, които все още продължават, проверки от АДФИ два пъти за една и съща година. Обвинена за извършване на престъпления против политическите права на гражданите. Разпитана; - Неждет Джевдет – кмет на община Главиница. Проверяван и също разпитан по време на предизборната кампания, особено в изборния ден; - Тансер Бейти – заместник-кмет на община Дулово. Общински председател на ДПС – Дулово. Обвинен за извършвани престъпления против политическите права на гражданите. Разпитан; - Айваз Чакър – заместник-кмет на община Дулово, от ДПС. Обвинен за извършени престъпления против политическите права на гражданите. Разпитан; - Нехат Нури – юрисконсулт на Община Дулово. Обвинен. Разпитан; - Юмер Мехмед – кмет на село Овен. Обвинен за извършване на престъпления против политическите права на гражданите. Разпитан; - Ехлиман Ехлиман – кмет на село Вокил. Обвинен и разпитан; - Бейджан Исмаил – кмет на село Чернолик. Обвинен за извършени престъпления против политическите права на гражданите. Също разпитан; - Йорданка Стойчева – заместник-кмет на община Дулово. Също разпитана; - Сали Сали – общински съветник в Община Дулово, пак от ДПС. Пак същата схема; - Сечкин Салим – общински съветник в Община Дулово, пак от ДПС и пак същата схема. Уважаеми дами и господа, ще продължим да изнасяме конкретни случаи, защото всяка несправедливост е предизвикателство към демократичните ценности. Нашата битка е за защита на свободата и достойнството на всички български граждани. Ние няма да спрем. Ще бъдем гласът на онези, които нямат друга защита. Само заедно може да сложим край на този процес. Отново призоваваме всички политически сили и институции да заемат ясна и категорична позиция срещу модела „Кой?“, който с бързи темпове разяжда държавата ни. Тази битка не е само за нас, нашите активисти или симпатизанти – тя е за бъдещето на демокрацията в България. Който върши добро, го върши за себе си, а който върши зло, го върши срещу себе си.“ Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
#50 · speech
И аз благодаря. Заповядайте да развиете въпроса – имате две минути.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 12 декември 2024 г. при Йордан Колев пристига проверка от Българската агенция по безопасност на храните. Те му съобщават, че трябва да регистрира овцете си и да им сложи ушни марки, в противен случай подлежи на парични санкции. На следващия ден обаче, на 13 декември, рано сутринта при него пристига ветеринарен екип, придружаван от органи на МВР, които без предупреждение, без направени изследвания върху животните и без прокурорска заповед започват да евтаназират овцете. Щетите са над 80 избити овце, повече от половината сред които – бременни. Пострадалият не е обезщетен за загубата и обяснение не му е дадено, а единствените документи, които са му връчени, са тези от предходния ден, описващи обстоятелството, че е задължен да регистрира своите животни. Причина за умъртвяването на животните и смъртен акт не са му дадени. Предвид това желая да получа отговор на следните въпроси: защо Българската агенция по безопасност на храните прибягва до най-крайната наказателна мярка заради това, че домашните животни не са били регистрирани, позовавайки се на връчените документи на пострадалия, след като Законът за ветеринарномедицинската дейност по чл. 449а предвижда парична санкция? Защо БАБХ прибягва до най-крайната наказателна мярка, без дори да са направени необходимите изследвания, за да се установи нуждата от такава крайна мярка? Какви мерки предвижда Министерството на земеделието, за да предотврати още подобни варварски деяния от страна на Българската агенция по безопасност на храните и да повиши доверието към себе си? Ще понесе ли своята отговорност служителят на БАБХ, подписал тази несправедлива заповед за умъртвяване на животните? Благодаря.
#52 · speech
И аз Ви благодаря, господин Шопов. Господин Министър, заповядайте – имате три минути.
#53 · speech
Служебен Министър Георги Тахов
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Димитров, уважаеми господин Шопов! След подаден сигнал от жители на село Желю войвода ветеринарните лекари от Областна дирекция по безопасност на храните – Сливен, и органи на МВР установиха животни с неизвестен произход. Те са били укривани от собствениците, тъй като произхождат от село Желю войвода, област Сливен, с обявено първично огнище на шарка по дребните преживни животни. След сигнала на 9 декември 2024 г. Областна дирекция по безопасност на храните – Сливен, иска съдействие от органите на Областна дирекция на МВР – Сливен, за установяване на местонахождението на укритите животни и съответно техните собственици. На следващия ден служители на Областна дирекция на МВР – Сливен, предоставят информация с адреса на И. К. в село Желю войвода, където се намира едното стадо, и Й. К. вече премества своето стадо в посока землището на село Кабиле, община Ямбол. На 11 декември 2024 г. съвместно с екипи на Областна дирекция на МВР – Сливен, инспектори от Областна дирекция по безопасност на храните – Сливен, посещават обекта, който е регистриран. Собственикът оказва пълно съдействие, като е извършен и клиничен преглед на животните. При прегледа са установени видими признаци на заболяването шарка по дребни преживни животни и е наложен акт за възбрана. Незабавно са взети кръвни проби от животните за потвърждаване или отхвърляне на съмненията. Изследваните проби са положителни, въз основа на тях е издадена заповед за предприемане на необходимите мерки. На 12 декември съвместно с органите на МВР и екип на Областна дирекция по безопасност на храните – Ямбол, е установено местонахождението на лицето Й. К., придвижвало незаконно 84 броя овце от село Желю войвода до землището на село Кабиле, област Ямбол. Те са неидентифицирани, без извършени мероприятия по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в Република България, което представлява нарушение на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Собственикът отказва съдействие на контролните органи и не подписва разпореждането на директора на Областна дирекция по безопасност на храните – Ямбол. Директорът на Областната дирекция издава разпореждане за изземване в полза на държавата и незабавно умъртвяване на място с цел недопускане разпространението на заболяването, тъй като животните представляват висок епизоотичен риск, поради факта че са преместени от констатирани от първично и вторично огнище на шарка по овцете. Труповете на умъртвените животни са предадени за обезвреждане в инсталация за инсинериране на странични животински продукти на 14 декември 2024 г. За същото има създадена и потвърдителна бележка от 14 декември и фактура от 17 декември. Съгласно Заповед № РД-11-3012 на 27 ноември 2024 г. е разпоредено на директорите на Областна дирекция по безопасност на храните в Ямбол и Сливен да извършат проверка за нелегална търговия и придвижване на дребни преживни животни на територията на съответните области. Придвижването на животни от констатираните огнища на заболявания в категория А, каквато е шарката по овцете и козите, е абсолютно и категорично забранено в европейското законодателство на база делегиран Регламент 2020/687, като в същия е предвидено умъртвяване на болни и контактни животни с произход защитни зони около констатирани огнища. Благодаря Ви за вниманието.
#54 · speech
И аз Ви благодаря, господин Тахов. Малко надхвърлихте времето, но поради важността оставих да довършите. От името на задаващите въпроси – имате право на реплика. Господин Димитров.
#55 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие ни изчетохте нещо, което ние сме чели по медиите много пъти. Искам да Ви обърна внимание, че двата случая, които споменахте сега – на Й. К., е на Йордан Колев, не знам имената на първия случай, в първия случай Вие казахте, че са взети проби и пробите са положителни. Във втория случай обаче такива проби не са взети. Вие твърдите, че животните са изместени от карантинна зона. Кога са изместени обаче – имате ли доказателства, знаете ли кога са изместени тези животни? Защото това, което и ние съветвахме господин Колев, е да търси своите права в съда. Всички знаят, че институцията БАБХ, която Вие в момента управлявате като министър, принципал сте ѝ, знаем, че доверието на обществото към нея е някъде около нулата, даже малко под нулата, и то именно заради тези действия. Имаме два еднакви случая – в единия случай взимате проби, в другия случай директно умъртвявате животните, без да вземете проби. Можехте да преминете към това да вземете проби, да карантинирате тези животни, ако бъдат доказани, сега този въпрос нямаше да бъде задаван. Но Вие, не Вие конкретно, а Областната дирекция на БАБХ – Ямбол, са избрали лошия вариант. Сега ние от ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепяме господин Колев с юридическа помощ. Надявам се да е поредният, който осъжда БАБХ, защото това не е единственият случай – знаете, и 2018 г. бяха осъдили тази агенция, моето семейство също я е осъждало. Когато говорих с адвокат по този казус, адвокатът ми каза: много е често. Много е често да бъдете осъждани. И после Вие казвате: няма доверие към нас! Няма как да има доверие към Вас, когато работите по този начин. Просто нека аршинът да бъде двоен. Вие, знаете, вчера правихме изслушване по темата… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, госпожо Председател. Едно е, когато има огромно обществено недоверие към Вас, има събрани хора като дни и период на действие на БАБХ, друго е, когато БАБХ хванат един обикновен човечец, който си изкарва прехраната с двете си ръце и му избият животните, защото няма тълпи от хора и няма партии там. Благодаря.
#56 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#57 · speech
Служебен Министър Георги Тахов
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател! Това, което искам да кажа, е, че загубата на доверие към БАБХ – Българската агенция за безопасност на храните, и като цяло, едва ли е от няколко месеца. Но тук колегите от БАБХ твърдят, че е имало абсолютно видими клинични признаци към тези животни. Да, могат да се възползват от съответното обжалване ощетените стопани и ние ще съдействаме, за което, с всички наши действия. Това, което съм разпоредил през изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните, е да възложи пълна проверка по случая в ОДБХ – Сливен, и ОДБХ – Ямбол.
#58 · speech
Благодаря Ви, министър Тахов. Вторият въпрос към министъра на земеделието и храните е от народния представител Петър Петров относно предвидени разходи в проектобюджета за 2025 г. за ремонтно-възстановителни дейности на язовир „Огоста“. Заповядайте, господин Петров, да развиете въпроса.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър. В проекта за държавния бюджет за 2025 г., на 13 декември е внесен от Министерския съвет, сега проверих, Приложение № 2, Раздел II към чл. 110, ал. 2 в частта „Списък с резервни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2020 – 2028 г.“, тоест за един тригодишен период, е посочено финансиране на ремонтно-възстановителни работи на язовир „Огоста“. Посочени са подробно и съответните размери на разходите, като например за мокрия откос на язовирната стена – девет милиона и половина, ремонтни работи по отводящия канал за 930 хил. лв., осветителната инсталация за 60 хил. лв., ремонт на сградата на шибърната камера, ако правилно го произнасям, на изхода на основния изпускател – 50 хил. лв., Проект за външна стоманена стълба за девет хил. лв. и това, което е най-интересно, ремонти в инжекционната галерия на язовирната стена в размер на милион и половина. Общият размер на предвидените и посочените разходи е 11 млн. 946 хил. и 500 лв., като за всички тях като отговорна институция е посочено Министерството на земеделието и храните като собственик на това съоръжение, което е и причината да Ви задавам настоящия въпрос. Въпрос, който задавам при всяко правителство и във всеки парламент, а именно за необходимостта от спешен ремонт на язовир „Огоста“, защото този ремонт се бави вече повече от 7 – 8 години, и за да може да получи обществеността яснота дали въобще през 2025 г. ще има някакъв ремонт на този язовир, се обръщам към Вас като ръководител на посочената отговорна институция за тези ремонти по проекта за държавния бюджет със следния въпрос: описаните в това Приложение № 2, Раздел II от проектобюджета за 2025 г. разходи на обща стойност 11 млн. 946 хил. и 500 лв., на първо място, покриват ли и достатъчни ли са за необходимите ремонти, има ли организационна подготовка, ако тази сума бъда отпусната, да бъдат извършени през 2025 г. съответните дейности? Благодаря Ви.
#60 · speech
Благодаря Ви, Господин Петров. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на въпроса.
#61 · speech
Служебен Министър Георги Тахов
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! Язовир „Огоста“ е комплексен и значим язовир, който е публична държавна собственост и е включен в списъка на комплексните и значимите язовири към Приложение № 1, чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за водите и е предоставен за управление на Министерството на земеделието и храните. В съответствие с чл. 141б, ал. 1 от Закона за водите язовир „Огоста“ е класифициран като първа високостепенна потенциална опасност. В изпълнение на предписание от извършени проверки на контролни органи, с цел осигуряване безопасна експлоатация на язовир „Огоста“, през 2018 г. Министерството на земеделието и храните е възложило изготвяне на следните работни проекти: ремонтно-възстановителни работи на каменната облицовка на мокрия откос на стената на язовир „Огоста“ и на повредените участъци от облицовката на отводняващия канал след основния изпускател на язовир „Огоста“; работен проект за изпълнение на технически решения за затапващо устройство на аварирал контролен пиезометър в инжекционната галерия на стената на язовир „Огоста“. С Решение № 495 от 13 юли 2018 г. на Министерския съвет за одобряване на списък на язовирни стени и съоръжения към тях, на които трябва да се извърши основен ремонт и реконструкция, допълнено с Решение № 698 от 4 октомври 2018 г., с което списъкът е допълнен с язовир „Огоста“, на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД се възлагат ремонти и реконструкция на язовири държавна и общинска собственост. С приемно-предавателния протокол от 16 септември 2019 г. Министерството на земеделието и храните предава на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД цялата налична проектна документация за възлагане на необходимите ремонтно-възстановителни дейности на язовир „Огоста“, включително и действащото Разрешение за строеж № 40 от 24 април 2019 г. С Договор № РД-50-19 от 18 юни 2020 г. на Министерството на земеделието и храните прехвърля на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД и авторските права върху всички документи и материали и всякакви други елементи или компоненти, създадени в резултат на/или във връзка с изпълнение на Договор № 51-96 от 13 юли 2018 г., който е с предмет „Изготвяне на проект за ремонтно-възстановителни работи на каменната облицовка на мокрия откос на стената от язовир „Огоста“ и на повредените участъци на облицовката от отводняващия канал след основния спускател“. Договор № 51-136 от 19 септември 2018 г., с предмет „Извършване на проучвателни работи, изготвяне и изпълнение на технически решения на затапващо устройство на аварирал контролен пиезометър в инжекционната галерия на стената на язовир „Огоста“.“ Във връзка със стартиране на необходимите дейности за извършване на ремонтно-възстановителни работи на язовир „Огоста“ Министерството на земеделието и храните води непрекъсната кореспонденция с отговорните институции за необходимостта от предприемане на спешни действия, но от отстрана на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД. На проведена среща през месец октомври със заинтересовани страни, както и заедно с министъра на икономиката и индустрията обсъдихме крайната необходимост от стартиране на ремонтни дейности на язовира, като възложихме съответно на двете администрации да уточнят и координират дейности, при които да се извърши ремонтът. „Държавната консолидационна компания“ от своя страна посочи необходими средства за извършване на ремонтно- възстановителни работи на язовир „Огоста“ съгласно техните разчети и пое ангажимент да приведе в готовност документацията, свързана с изпълнението на работните проекти. Към настоящия момент Министерството на земеделието и храните не разполага с финансов ресурс да предприеме действия за извършване на ремонтни дейности по горепосочените обекти, които са предадени на „Държавната консолидационна компания“ ЕАД. В тази връзка и с цел осигуряване сигурността на съоръженията и безопасната експлоатация на язовир „Огоста“, както и за изпълнение на дадените предписания от контролните органи, Министерството на земеделието и храните от своя страна предприе действия за включване в бюджет 2025 г. на необходимите средства за извършване на ремонтно-възстановителни работи на язовира. Предвидените средства в размер на 11 млн. 946 хил. и 500 лв. са заложени спрямо посочени суми от страна на „Държавната консолидационна компания“, като част от стойността е формирана за крайно неотложни работи на съоръженията на язовира след разглеждане на технико-икономическия съвет. Язовир „Огоста“ е определен за стратегически обект от значение за националната сигурност на Република България и за част от нейната критична инфраструктура и като такъв следва да бъде с приоритет за осигуряване на средства за превеждане в техническа изправност на язовирната стена и съоръженията към нея. При осигурено финансиране Министерството на земеделието и храните е в готовност да предприеме необходимите мерки за действия за извършване на ремонтните дейности. Благодаря Ви за вниманието.
#62 · speech
Господин Петров, заповядайте за реплика.
#63 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Да уточним просто за обществеността, че наистина, и сте прав, че всички дейности са придадени към ДКК. Министерството на земеделието и храните е просто собственик и затова можем да кажем, че формално е посочено в проекта за държавния бюджет като отговорна институция за тези над 11 млн. лв. Какво се получава – на това искам да насоча Вашето внимание. Да, така е, от 2009 г. с Постановление № 180, в неговото Приложение 1 язовирът е обект на националната сигурност. Получава се така, че от 2019 г. досега ДКК се бави. Каквото и да говорим, ДКК се бави и не извършва този ремонт. Аз приемам този отчет, който дадохте – че необходимите суми, разбира се, ако бъде гласуван държавният бюджет, са посочени от ДКК и съответните дейности като крайно наложителни са посочени от ДКК. Все пак в бъдещата Ви комуникация с ДКК, моля да имате предвид следното: най-големият проблем за този язовир в момента е в подриването на основата на язовирната стена заради карстовите извори, които се намират там. За съжаление, доколкото съм чул, това е единственият язовир в света, който е построен върху карстови извори, и то, без да има необходимата инжекционна завеса. Бетонова завеса около 300 м е трябвало да бъде изградена по времето на самото изграждане на съоръжението. Това не е направено, тъй като са бързали да изпълнят петилетката, образно казано. 40 години по-късно от неговото пускане, за съжаление, тези карстови извори все още подриват стената и това е изключително голям проблем. Поне според нас, без да съм технически грамотен в тази област, тъй като не съм хидроинженер, моля все пак да заострите вниманието и на ДКК, когато извършва съответните ремонти, не само да ги извършва в самата инжекционна галерия, а и в основата на язовирната стена. Още повече Вие посочихте, и то коректно, че има аварирал контролен пиезометър, но освен това държа да Ви посоча, че заради едно некадърно управление на основния изпускател на язовира, за съжаление, никога не е сменяно хидравличното му масло, за което съм пуснал и надлежен сигнал преди една година до Софийска градска прокуратура. Защо? Защото „Напоителни системи“, ако не ме лъже паметта, са институцията, която е отговорна за подмяната му, не е сменяла 40 години и никой не смее да изпуска вода от язовира през неговия основен хидравличен изпускател, а се изпуска през ВиК станцията, но това не може да продължава вечно. Защо? Защото както Вие посочихте, това е стратегически важно съоръжение и при едни особено големи валежи евентуално, ако се наложи да се изпуска, не се знае, ако се вдигне този хидравличен изпускател, дали някога ще може да бъде пуснат обратно. Моля Ви също да направите и Вие проверка защо от 40 години не е сменяно маслото на основния изпускател на язовира и да накарате все пак „Напоителни системи“ най-накрая да свършат тази работа. На нас ни обясниха, че били докарали варели с ново масло, не знам си какво, но все още това не е извършено и аз нямам такава информация, а е изключително важно, за да осигурим възможността, ако евентуално се наложи, да може спешно да пуснем водата. Извинявам се, господин Председател, за дългото време, но все пак съвети давам на господин министъра.
#64 · speech
Господин Министър, искате ли дуплика, или ще се въздържите? Добре, благодаря Ви. С това въпросите към Вас приключиха. Следващият въпрос е към служебния министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов. Ще бъде преформатиран в писмен отговор. В тази връзка преминаваме към въпроси към служебния министър на регионалното развитие и благоустройството госпожа Виолета Коритарова-Касабова. Първият въпрос е от народния представител Андрей Вълчев относно дейността на Агенция „Пътна инфраструктура“ относно подобряване, проектиране и ремонт републикански път II-11.
#65 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, в подготовката на така зададения към Вас въпрос аз се запознах с кореспонденция и множество документи, които са изходящи от Агенция „Пътна инфраструктура“, в които има повтаряща се фраза: провежда се обществена поръчка за избор на изпълнител за изработване на технически проект, постъпили са, според зависи, колко оферти, работата на тръжната комисия продължава. От момента на задаване на въпроса не мога да отрека, че се започна работа по част от трасето, аварийна, предполагам, дейност, защото аз имах възможност да се запозная на място. Вчера имаше протест на български граждани относно състоянието на това трасе. Над 500 български граждани отидоха, за да направят граждански контрол и да заявят гражданската си позиция по повод на дълго отлаганото във времето наистина проектиране, основен ремонт на републиканския път, защото Вие знаете, републикански път 11, 13 и 15 реално са части от евакуационните трасета на АЕЦ „Козлодуй“. Ежедневният трафик води до състоянието на пътя след ремонта. (Показва снимков материал.) Ще си позволя да Ви го покажа – това е след ремонта, без ирония Ви го казвам. Гражданите са благодарни, че от 40 см положен асфалт, вече дупката е 10 cм дълбока. Това е на основен републикански път! Аз ще Ви покажа и друго – как се работи, за да се постигне този резултат?! Не знаех и каква е тази технология, която да се асфалтира дъното на дупката, но дупката да остане?! (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Също така студен асфалт, торби... (Показва снимков материал.) Заповядайте! Това сериозно ли е – за два часа пет човека 40 км се очаква кога, как да ремонтират?! Тъй като виждам, че просрочих времето, въпросът ми е: реалните действия кога ще започнат и кога ще се случи някога във времето да се ангажират с конкретен срок? Защото дори и 2025 г. вече звучи някак си абстрактно, ние вече сме в 2025 г. Вчера споделиха, че миналата седмица последица от влизане в дупката след ремонта са две скъсани гуми. Не спукани, скъсани! Състоянието е аварийно и е опасно за живота на българските граждани. Затова Ви моля за конкретен ангажимент от Ваша страна. Надявам се, че тези Ваши действия в последните две седмици не са кампанийни в края на годината, а са част от една смислена политика и на областното ръководство най-накрая този път да бъде в състояние, което да отговаря на 21 век, на винетните такси, които се плащат от тези български граждани. Благодаря Ви, с интерес ще изчакам Вашия отговор.
#66 · speech
Заповядайте, госпожо Министър, да отговорите на така поставения въпрос.
#67 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, второкласният път Арчар – Лом – околовръстен път Козлодуй свързва областите Видин, Монтана, Враца и Плевен. Чрез него се осъществява и транспортната свързаност към пристанищата Никопол, Лом, Оряхово. Отсечката от село Ковачица до град Козлодуй – обект на Вашето запитване, преминава през две области – Монтана и Враца. В Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е планиран основен ремонт на посочения от Вас път с приблизителна дължина 53 км от границата с област Видин до границата с област Враца. Трасето, което ще се рехабилитира, е разделено на два участъка. След проведена и приключила вече тръжна процедура има избран изпълнител и има изготвен технически проект за основен ремонт, в който са предвидени нужните ремонтно-възстановителни дейности както за пътя, така и за две съоръжения в град Лом – пътен надлез при км 46 и моста на река Лом. В момента за обекта се провежда одит по пътна безопасност на техническия проект. Предвижда се през първото тримесечие на 2025 г. да стартира тръжна процедура и за избор на изпълнител на строително-монтажните работи за извършване на оценка на съответствието на Инвестиционния проект с основните изисквания към строежите и упражняване на строителен надзор по време на строителството. Индикативният срок за ремонта е 18 месеца. В допълнение бих искала да Ви кажа, че към момента второкласният път е включен и в интегрираната концепция за териториално развитие с Агенция „Пътна инфраструктура“, Община Лом и други неправителствени организации. През месец септември 2023 г. стартира кандидатстването по Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027“, където именно се очаква и финансиране на дейностите по ремонт на трасето. През месец ноември 2024 г. Управляващият орган на Програмата отвори процедурата за кандидатстване с конкретните проектни предложения, като крайният срок е 11 февруари 2025 г. За съжаление, поради липсата на договори в последните две години за текущ ремонт и поддръжка именно това е състоянието на пътя, който и Вие сам показахте. Знаете, че през настоящата година ние рестартирахме, ако мога така да кажа, всички процедури за избор на изпълнител на фирми за текущ ремонт и поддръжка на пътищата. Именно затова се правят само най-належащите ремонтни дейности, за които и Вие споменахте. Затова за област Монтана изборът на изпълнител премина през няколко фази. Беше обжалван, мина през Комисията за защита на конкуренцията, пръв Върховен административен съд, но вече имаме и нов договор за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна инфраструктура в област Монтана и вярвам, че до неговото извършване на основния ремонт на пътя той ще бъде поддържан в добро експлоатационно състояние в рамките на съществуващия вече договор за ТРП. Основното експлоатационно състояние на път II-11 на територията на област Враца. В момента се изработва технически проект за основен ремонт на 37 км от второкласния път в участъка при село Гложене и град Мизия от края на град Мизия до преди град Оряхово, от град Оряхово до село Галово и от село Остров до границата с област Плевен. Очаква се проектът да бъде готов до средата на 2025 г. По отношение на трасето от границата с област Монтана до град Козлодуй – също обект на Вашето запитване, през декември са отстранени най-компрометираните дефекти на асфалтовата настилка. Допълнително изкърпване е планирано и ще бъде извършено в най-кратки срокове при подходящи метеорологични условия. Отсечката е един от четирите участъка, за които Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда и строителни работи в Инвестиционната програма за 2025 г. Благодаря Ви.
#68 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#69 · speech
БСП – Обединена левица
Госпожо Министър, ако правилно съм разбрал, тук и колегата Петров може да ми помогне в изчисляването на сроковете, ако в първото тримесечие няма причина за рестарт на рестарта, може би от април месец броено отиваме октомври, ноември 2026 г. евентуално. По повод на това, с което завършихте. Показвам Ви отстранените. (Показва снимков материал.) Това е в участък, който е отстранен, уважаеми колеги, ремонтиран... (Реплики от народния представител Петър Петров.) Да, аз също имам видео, и вече е компрометиран. Това е качеството! И когато кмет на населено място се обажда на Ваш служител, за да попита каква е причината за това качество, моята препоръка към Вас е да дадете възможност на Вашия служител да отговаря компетентно, а не да казва на кмета на населеното място да си гледа работата. Не е коректно, защото това са инвестиции, които се правят с нашите данъци. Молбата ми сега е, ако се чувствате подготвена, в дуплика да ми направите конкретен срок. Кажете, започваме на 1 април – ден на лъжата е, ще мине, кажете, на 1 май – ден на труда, но ангажирайте се с някакъв конкретен срок, когато ще дойде наистина специализирана техника, която да полага асфалта, така щото тези български граждани, цитирам, да не се чувстваме помияри, ние не сме втора ръка хора. И Ви обещавам – протестът бе граждански вчера, най-вероятно ще има втори протест, пак ще бъде граждански, аз няма да бъда този, който политически ще го употреби, но ще се постарая да съдействам на организаторите да Ви поканят Вас и Вашия колега, ако дотогава има избрано правителство, кой знае какво ще се случи, но да присъствате на протеста и да видите резултата от работата, която се полага, отчита. Ако мислите, че това в 21 век – обект от националната сигурност, на 3 км, това е състоянието, в което трябва да бъдат пътищата и че гражданите в Северозапада са втора ръка, заповядайте, добре сте дошли. Наистина очаквам в дуплика да кажете: ангажирам се с конкретна дата. Това, как да Ви го кажа, освен залата и малкото почитатели на парламентарния контрол, които в момента гледат, очакват да чуят от Вас нещо конкретно като ангажимент. Благодаря Ви.
#70 · speech
Заповядайте за дуплика, госпожо Министър.
#71 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, бих поела ангажимент лично да проследя след наличието вече на нов договор със съответния финансов ресурс по него; да бъдат възложени в най-кратък период от време, пак казвам, при подходящи метеорологични условия, защото финансов ресурс следва да се разходва по най-правилния начин, а не просто да поема ангажимент да възложим дейности за текущ ремонт и поддържане, така че пътят да отговаря на нормални условия и да не е предпоставка за пътнотранспортни произшествия или това, което Вие споменахте. Това поемам като личен ангажимент за гражданите, които ползват пътя. Благодаря.
#72 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Хасан Адемов относно експлоатационно състояние на републикански път III-2306. Заповядайте, господин Адемов.
#73 · speech
Движение, права и свободи – ДПС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Министър! Моят въпрос е свързан с експлоатационно състояние на републикански път III-2306 Тодорово – Печеница – Средоселци – Къпиновци. Уважаема госпожо Министър, пътят по републиканската пътна мрежа III-2306 е в изключително лошо състояние, с множество дупки с различна дълбочина, както и с напречни, надлъжни и мрежовидни пукнатини. На места има деформации на пътното платно, затрудняващи свободното преминаване. Водачите на моторни превозни средства са принудени да напускат лентите за движение, което е сериозна предпоставка за ПТП. Описаните обстоятелства силно затрудняват движението по третокласната пътна мрежа в община Исперих, област Разград. Многократно Агенция „Пътна инфраструктура“ е сезирана за състоянието на шестте километра третокласен път. В тази връзка моят въпрос към Вас е: има ли подписан нов договор за текущ ремонт и поддържане на републиканската пътна мрежа за област Разград и в какъв срок ще стартират необходимите ремонтни дейности за осигуряване на безопасността на движението в този участък?
#74 · speech
Заповядайте за отговор, госпожо Министър.
#75 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Адемов, Агенция „Пътна инфраструктура“ е планирала през 2025 г. текущ ремонт на 60 км от път III-2306 Тодорово – Печеница – Средоселци – Къпиновци за обновяване на третокласния път – от 0 до 6 км е изготвен вече технологичен проект, който предвижда да извърши ремонтни дейности по трасето от кръстовище с път II-23 Исперих – Окорш при село Тодорово до село Къпиновци при кръстовище с път III-207 Подайва – Исперих. Строителните работи ще включат полагането на нова асфалтова настилка, подобряване на отводняването и организацията на движението. Ще бъде положена нова хоризонтална маркировка, пътни знаци и ограничителни системи на пътя. Ремонтните дейности ще бъдат извършени от пътноподдържащото дружество, с което Агенция „Пътна инфраструктура“ има сключен четиригодишен договор за ремонт и поддържане на републиканската пътна инфраструктура в област Разград. Договорът е подписан на 20 декември 2023 г. и Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда срокът за извършване на ремонта да е до 1 юли 2026 г. Благодаря.
#76 · speech
Благодаря, госпожо Министър. Господин Адемов, заповядайте за реплика.
#77 · speech
(Движение, права и свободи – ДПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Министър, благодаря Ви за отговора. Този отговор няма как да задоволи хората, които живеят в тези населени места, защото това е пътна инфраструктура, която създава възможности за връзка не само с общинския център, където работят повечето жители на тези населени места, а и с Шумен, Варна, Силистра. По тези пътища се движат училищни автобуси, автомобили на спешната помощ, така че този срок, за който Вие говорите, е категорично неприемлив. Хората от тези населени места веднъж изразиха своя протест срещу забавянето на ремонта на тези пътни участъци. Те са в протестна готовност и при всички положения ще се възползват от това си право, защото този път наистина е в изключително тежко състояние и не дава възможност за придвижване на моторните превозни средства, които се движат по този път. Молбата ми е да направите всичко възможно, доколкото имате влияние върху тези въпроси, за да може да съкратите този срок, тъй като сегашното състояние на пътната инфраструктура предполага пътнотранспортни произшествия с неизвестен край. Затова молбата ми е още веднъж да направите всичко възможно да съкратите сроковете, за които говорихте преди малко.
#78 · speech
Желаете ли дуплика? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Климент Шопов относно довършване на пречиствателната станция в град Сливен. Заповядайте, господин Шопов.
#79 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, през месец юни 2023 г. внесох въпрос в Деловодството на Народното събрание, искайки отговор дали правителството ще поеме ангажимент за довършване на пречиствателната станция за питейни води в град Сливен. Министър Цеков тогава отговори на въпроса ми септември месец, като неговото обещание бе, че пречиствателната станция ще бъде довършена през периода 2024 – 2025 г. През месец май 2024 г. отправих въпрос към Вас, искайки информация на какъв етап е строителството на пречиствателната станция. Отговорът, който ми дадохте тогава, бе сходен с този, даден от министър Цеков, а именно, че е подготвена документацията и че предстои стартирането на обществена поръчка с предмет „Изготвяне на доклад за оценка на съответствието със съществените изисквания към строежите на проектна документация за завършване на пречиствателна станция за питейни води и упражняване на строителен надзор по време на строително-монтажните работи по обекта“. Вие не дадохте конкретен времеви хоризонт на гражданите на град Сливен за довършването на пречиствателната станция. Напомням Ви, че качеството на питейната вода в град Сливен през годините се влошава. Като гражданин на града мога да потвърдя, че с годините водата, която излиза от чешмите ни, става все по-мътна и с все по-лошо качество. И това е така, защото с времето нивото на тиня в язовир „Асеновец“, от където град Сливен черпи своята питейна вода, се покачва. В 21 в. гражданите на град Сливен имат право на чиста вода за питейно-битови нужди. Моят въпрос към Вас е: стартирана ли е обществената поръчка, с която да се довърши пречиствателната станция за питейни води на град Сливен?
#80 · speech
Заповядайте за отговор, госпожо Министър, на така поставения въпрос.
#81 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, Министерството на регионалното развитие и благоустройството отчита необходимостта от доизграждане на пречиствателната станция за питейни води за град Сливен, но за въвеждането ѝ в експлоатация е необходимо изграждане и на други технологично свързани с нея водоснабдителни обекти, като изграждане на довеждащ водопровод до пречиствателна станция за питейни води за връзка със съществуващия водопровод от язовира, напорен резервоар с обем 10 хил. куб. м за изграждане на водопровод от пречиствателна станция за питейни води до напорен резервоар и изграждане на водопроводи от действащите водоеми на висока и средна зона и други спомагателни обекти. Проектът за изграждане на довеждащата инфраструктура от пречиствателна станция за питейни води до мрежата на град Сливен, изпълняван от ВиК ООД – град Сливен, със средства по Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 г., е фазиран, като строителството ще продължи и ще бъде завършен с финансиране от Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. Както и Вие споменахте, МРРБ е възложило изработването на проект за обследване на извършеното строителство и изграждане на проектна документация за завършване на пречиствателната станция за питейни води в град Сливен. Проектът е готов и е съгласуван със заинтересованите ведомства. От страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е подготвена и техническа документация за стартиране на процедура по Закона за обществените поръчки. След възлагане на поръчката и изготвяне на доклада за съответствие със съответните изисквания към строежите проектът ще бъде внесен и в Община Сливен за одобряване и издаване на разрешение за строеж. В тази връзка, в рамките на бюджетната прогноза 2025 –2028 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството предложи осигуряване на средства за изпълнение на дейностите по завършване на обекта пречиствателна станция за питейни води в град Сливен. След одобряване на проекта и издаване на разрешението за строеж за строителните дейности се предвижда стартиране през 2025 г. на процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните работи при осигурено финансиране за обекта. Тази процедура ще може да се стартира, като се планира да се изпълни в периода 2025 – 2027 г. Благодаря.
#82 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Шопов, заповядайте за реплика.
#83 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, аз не съм доволен от този отговор. На всеки няколко месеца се обещава, че ще започне процедурата за обществената поръчка. Кога ще я откриете? Защо не сте я открили досега? Вече една година и половина различни министри в това министерство все обещавате едно и също нещо. Все пак е Коледа и имам чувството, че гражданите на град Сливен е по-добре да отправят своето искане към Дядо Коледа – може би той ще им отговори навреме и ще им изпълни това желание тази пречиствателна станция най-накрая да бъде довършена след 40 години. Благодаря.
#84 · speech
Желаете ли дуплика, госпожо Министър? Не. Пристъпваме към следващия въпрос, който е от народния представител Климент Шопов относно належащ ремонт на надлез, намиращ се на път I-6 в района на км 393+600 в землището на община Сливен. Господин Шопов, заповядайте да изложите Вашия въпрос.
#85 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, преди повече от две години сигнализирахме Областно пътно управление – Сливен, за лошото състояние на надлез, намиращ се на път I-6 в района на км 393+600 в землището на община Сливен или както местните граждани наричат това място – „Радина чешма“. От тогава до настоящия момент не са предприети каквито и да е действия по ремонта на съоръжението, въпреки че редовно напомняме за този наболял проблем. Надлезът е с увредена конструкция. Арматурата на бетонните греди е открита и изложена на неблагоприятните атмосферни условия. Парчета от бетона на конструктивните елементи редовно се ронят и падат върху преминаващите. За такива случаи сме получавали множество сигнали от разтревожени граждани. Уврежданията на конструкцията се дължат на това, че извънгабаритни товари с височина над 4,5 м са преминавали през този участък, без да са спазени съответните нормативни изисквания и преди всичко Наредба № 11 от 3 юли 2001 г. Съгласно разпоредбите на цитирания нормативен акт на АПИ и на МВР е разпоредено да следят и контролират движението по републиканската пътна мрежа на тежки и извънгабаритни пътни превозни средства. Нещо повече, при нанесени щети върху пътната инфраструктура лицата, които извършват превоза, носят отговорност и са длъжни за своя сметка да отстранят нанесените от тях повреди по пътната инфраструктура. Предвид фактическото състояние на надлеза в момента е очевидно, че Областно пътно управление – Сливен, не е осъществило необходимия контрол и действия, насочени към лицата, нанесли щети на съоръжението за ремонт и възстановяване на надлеза за тяхна сметка. На основание това моля да ми отговорите: кога ще бъде ремонтиран, възстановен и отговарящ на нормативните изисквания надлезът, намиращ се на път I-6 в района на км 393+600 в землището на община Сливен? Благодаря.
#86 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#87 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, в пътен участък от път I-6 при км 381+968 има селскостопански надлез, за който Вие споменахте – „Радина чешма“. Ремонтът му е включен в Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“. За целта е изготвен и приет технически проект за повърхностната конструкция, която трябва да бъде възстановена. Предстои през следващата година да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажните работи и строителен надзор, след което ще стартират и ремонтните дейности. Гредите на съоръжението, както и Вие сам отбелязахте, са удряни многократно от извънгабаритни пътни превозни средства и това е основната причина за неговото състояние. С цел обезопасяване на движението на превозните средства по път I-6 в района на селскостопанския надлез скоростта е ограничена на 50 км в час. Забранено е движението на пътни превозни средства над 3,5 т. Поставен е знак В-16 за забранено влизане на пътни превозни средства с височина, включително и на товара, по-голяма от означената 4,5 м общ габарит именно за да бъде избегнат удар в самото съоръжение. Областно пътно управление – Сливен, периодично прави проверка на съоръжението и е установило, че знаците, които то поставя с тези ограничения, много често биват премахнати и Областното пътно управление своевременно ги възстановява. На 30 юли тази година отново са поставени нови знаци. Периодично надлезът се оглежда и се почиства от разрушените бетонови късове. Имам уверението на Агенция „Пътна инфраструктура“, че се полагат необходимите усилия във възможно най-кратки срокове обектът да бъде ремонтиран и това, което е в правомощията и задълженията на колегите от Агенция „Пътна инфраструктура“ за вертикална маркировка със знаци за ограниченията, се изпълнява. Благодаря.
#88 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Шопов, заповядайте за реплика.
#89 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Госпожо Министър, благодаря, че сте предвидили догодина да започнат строително-монтажните работи по този надлез. Надяваме се наистина така да се случат нещата. Аз не чух обаче отговор от Ваша страна какви действия ще предприеме Областното пътно управление, за да контролира извънгабаритни товари да не преминават оттам. Съгласно наредбата, която цитирах, превозвачите трябва да съгласуват своя маршрут с МВР и с АПИ. След това съгласуване какъв контрол осъществява АПИ? Ще осъществи ли контрол, след като ремонтират надлеза, това повече да не се получава?
#90 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Министър, имате право на дуплика.
#91 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Шопов, както Вие сам казахте, Агенция „Пътна инфраструктура“ съгласува преминаването и транспортните схеми на превозвачите. Затова именно са заложени тези ограничения до 3,5 т и за габарит на товарите. Но преминаването и контролът за преминаване и нарушаване на тези норми се извършва от компетентните органи, а именно от МВР, така че Агенция „Пътна инфраструктура“ поддържа републиканския път. Благодаря.
#92 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Андрей Вълчев относно въведена временна организация от Агенция „Пътна инфраструктура“ и безопасност на движението по време на строителните дейности по републикански път I-1.
#93 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, в предишния си въпрос към Вас призовах за конкретика. Разбирам, че ще зависи от метеорологичните условия, за да се полага качествено и безкомпромисно пътната настилка, за да бъде и устойчив резултатът. Да не правим ремонт на ремонта. Въпросът, който задавам, мисля, че предполага повече конкретика. Той е във връзка с въведената временна организация. Както знаете, на страницата на АПИ има публикувана за обществено обсъждане до 22 декември заповед за временна организация на движението. И ако в отговора си към госпожа Кирова преди десетина дни Вие бяхте споменали април месец, тук срокът на тази заповед за временна организация е 13 юни 2025 г. Тя се налага заради това, че по време на строителството на така важния път за Северозапада – високоскоростен път Ботевград – Видин, се случиха свлачищни процеси, които компрометираха изграденото до момента пътно съоръжение. Налагат доста сериозно преосмисляне на проектите, които съм цитирал във въпроса. Сега избягвам да натоварвам колегите с допълнителна фактология. Радвам се, че сте се запознали. Питането ми към Вас е следното: реално когато се прави временна организация за движението, наистина е като една тъжна шега, че няма нищо по-устойчиво от временната организация. И ако досега пътят беше през Литаково – Радотина – Лютиброд, сега ще бъде през дефилето. Така е предвидена организацията. Самите трасета, съжалявам за израза, който ще употребя, но те са в стил „козя пътека“. Габаритите на тези трасета не са предвидени да понесат товара, който се налага да бъде пренасочен заради изграждането на трасето. Трасетата са компрометирани и в момента. Буквално асфалтът е изоран, има коловози. Въпреки това ние ще продължим да пренасочваме и вече, ако досега беше през прохода, сега ще бъде през дефилето – през Своге. Този участък, ако и да приемем, че е в относително прилично състояние, след като се насочи целият трафик, той също ще се компрометира. Та затова въпросът ми е: докога може да се ангажирате с конкретна дата, че ще продължи тази мъка за целия Северозападен регион и кога ще бъде най-накрая въведен в експлоатация така важният път за региона? Благодаря Ви за вниманието.
#94 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#95 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, както отговорих и миналата седмица на госпожа Кирова, сега ще повторя, че за мен това е един от приоритетите в работата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Агенция „Пътна инфраструктура“, именно изграждането на скоростния път Ботевград – Видин и конкретно в участъка Мездра – Ботевград. Ето защо не спирам да провеждам регулярни срещи с изпълнителите на тези обекти. Когато миналата седмица поех ангажимента до април месец, наистина в рамките на изпълняването на функциите на министър на регионалното развитие и благоустройството ще настоявам това да се случи до края на месец април, така както съм поела ангажимент тук от тази трибуна. Имам уверението, че и към момента, и моите проверки показват, че фирмите работят. Знаете, че там участъкът е разделен на два лота. В лот 2 строително-монтажните работи наистина много са напреднали. Те вече са над 80% от тяхното изпълнение. Забавена реализация в сроковете до края на 2024 г. е именно поради новопоявилите се свлачища. Договорът за лот 1 с трасе Лютидол – Ботевград е до 10 ноември 2025 г. Лот 2 от град Мездра до пътен възел „Лютидол“ е със срок 21 май 2025 г. Имаме искане към настоящия момент за удължаване на сроковете, което ние не сме приели, не сме сключили допълнителни споразумения. Ще направим всичко възможно с Агенция „Пътна инфраструктура“ сроковете по договорите да бъдат спазени. А така, както сме коментирали и тук с Вас на изслушвания, на отговори, ще се стараем до май месец 2025 г. да пуснем проходимост на цялото трасе и да нямаме повече временна организация на движението, защото, знаем, срещаме се и с превозвачите, които също не са доволни от предложените обходи. Но поемаме ангажимента след това пътищата, по които е въведена временна организация на движение, да бъдат ремонтирани и да бъдат приведени в добро експлоатационно състояние. Благодаря Ви.
#96 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Заповядайте за реплика.
#97 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, разбира се, мога само да приветствам Вашата заявка поне вторият лот да бъде май месец в условия на проходимост, но съм провокиран. Ще се радвам, ако е възможно, във Ваша дуплика да кажете, след като има подадени искания за отлагане, които към момента Вие не уважавате, исканията като какъв времеви срок са? И ако не представлява разкриване на търговска тайна, съответно неустойките, които тези дружества биха платили, ако се забавят, в какъв размер са, за да знаят българските граждани, че все пак държавата търси отговорност? Това наистина е много важен път. Реално тук в присъствието на госпожа Кирова, даже, както се казва, на човек му е съвестно да развива темата без нея, но ако трябва и ако считате, че е необходимо някакво съдействие. Мога да Ви уверя, че Вашите проверки се различават много от проверките на терен, които ние правим като народни представители. За съжаление, не виждаме организация на работните процеси, така че Вашият оптимизъм да бъде споделен. Затова ще съм Ви благодарен, ако кажете какви са сроковете, които се искат да бъдат отложени и за двата лота? Благодаря Ви.
#98 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Министър, заповядайте за дуплика.
#99 · speech
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Вълчев, да, наистина към настоящия момент изпълнителите имат основание да искат удължаване, именно с нововъзникналите свлачища, за които се правят и допълнителни проекти за тяхното укрепване. Те са обосновани исканията им за удължаване, но правим всичко възможно да могат те да бъдат изпълнени в рамките на договорените срокове. Нека не споменавам към момента, защото наистина не ми се иска да сключваме допълнителни споразумения за удължаване на срока и да коментираме сега действащите срокове по договорите. Разбира се, ако бъде забавено изпълнението, те ще си понесат санкцията съгласно договорните условия за забава. Благодаря.
#100 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Пристъпваме към следващия въпрос, който е от народните представители Байрам Байрам, Елван Гюркаш и Айтен Сабри относно липсваща и износена пътна маркировка в област Кърджали. Заповядайте, господин Байрам, да развиете Вашия въпрос.
#101 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Нашият въпрос е свързан с хоризонталната пътна маркировка по третокласната пътна мрежа в област Кърджали вследствие на множество и десетки сигнали от всички краища на област Кърджали. Състоянието на хоризонталната пътна маркировка на републиканските пътища трети клас на територията на област Кърджали е силно износена, а на повечето от тях – изцяло липсваща. Наблюдават се значителни участъци от пътната мрежа с новоположена асфалтова настилка, при които изцяло липсва маркировка. Причина за това е липсата на действащ договор за полагане на маркировка на територията на Южен централен район. Пътната маркировка е средство за организация на движението по пътищата – осигурява безопасното преминаване на моторните превозни средства, като обуславя възможността за предприемане на маневри и предотвратява възможността за неумишлено напускане на моторните превозни средства на платното за движение. Тя направлява пътните потоци и насочва визуално участниците в движението. Липсата ѝ сериозно повишава риска от настъпване на пътнотранспортни произшествия особено през тъмната част на денонощието, при валежи и мъгла. Липсващата и износена маркировка създава конфликтни ситуации между водачите на моторните превозни средства и води до невъзможност за ефективен контрол от органите на Министерството на вътрешните работи. Наличието на пътна маркировка е пряко свързано с предотвратяването на пътнотранспортни произшествия и опазването на човешкия живот. За проблема получаваме множество сигнали от кметове на населени места, граждани и органите на МВР. Във връзка с това нашият въпрос към Вас е: какви незабавни мерки смятате да предприемете за решаването на проблема с хоризонталната пътна маркировка на третокласните пътища в област Кърджали? Благодаря Ви.
#102 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#103 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Байрам, напълно съм съгласна с Вашата констатация колко е важна хоризонталната пътна маркировка за безопасността на движението и за намаляване на пътнотранспортния травматизъм, защото нейната липса е предпоставка за пътнотранспортни произшествия. За съжаление, и Вие сам във Вашия въпрос казахте причините, поради които няма поставена хоризонтална пътна маркировка в област Кърджали, а именно това е липсата на договор на Агенция „Пътна инфраструктура“ за полагане на хоризонтална маркировка за републиканските пътища на територията на Южен централен район, а именно на областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково. Причината е продължаващото обжалване на тръжната процедура по отношение на избора на изпълнител за извършване на дейността. Още през месец април тази година, след като бе проведена обществена поръчка и бе избран изпълнител, решението на Комисията за избор на изпълнител беше обжалвано в Комисията за защита на конкуренцията. КЗК образува производство по постъпилата жалба и на 13 юни 2024 г. се произнесе по него. Решението обаче беше обжалвано пред Върховния административен съд. С определение от 11 декември тази година Върховният административен съд е оставил без уважение разглеждането на жалбата на консорциума. В момента тече 7-дневния срок, в който определението може да бъде обжалвано от 5-членен състав на Върховния административен съд. До приключване на съдебната процедура Агенция „Пътна инфраструктура“ не може да възложи полагане на хоризонтална маркировка на републиканските пътища на територията на област Кърджали. Поставянето ѝ зависи и от изискванията на Наредбата за сигнализация на пътища с пътна маркировка, според нея през зимния сезон не са благоприятни метеорологичните условия за поставяне на такава пътна маркировка, но искрено се надявам Агенция „Пътна инфраструктура“ да има възможността след поредица обжалвания да сключи договор за полагане на пътна маркировка, за да може в следващите месеци, когато метеорологичните условия позволяват, ние да я направим. Освен както споменах, това не е само за област Кърджали, това са четири области, които наистина се нуждаят от полагане на хоризонтална пътна маркировка. Благодаря Ви.
#104 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Байрам, заповядайте за реплика.
#105 · speech
ДПС – Ново начало
Благодарим за отговора, госпожо Министър. Вие като служебен министър трябва да инициирате някакви законодателни промени. Дори да бъде служебно правителство, може да се направи това. Ние, народните представители, сме тук, ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ ще подкрепим такива промени – в такива случаи държавата да си влезе във функцията и тази пътна маркировка да бъде положена. Ще дам един пресен пример. Основният път между Кърджали и Смолян – това е пътят, който е и Кърджали – Ардино, има 9 км нова асфалтова настилка положена и няма пътна маркировка. В момента е периодът на мъглите, на снеговалежите, на дъждове, и това сериозно застрашава всички участници в движението по пътищата. Значи трябва да има инициатива от страна на Министерството за промени в законодателството, в такива случаи на обжалване да се предприемат незабавни мерки от страна на АПИ. В такъв случай всички ние бездействаме и застрашаваме живота на всички участници по пътищата. Благодаря Ви.
#106 · speech
Госпожо Министър, желаете ли дуплика? Не желаете. Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос, който е от народния представител Ивайло Папов относно строежа на скоростен път I-1 Ботевград – Мездра. Господин Папов, заповядайте.
#107 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, десетилетия наред пътят между Северозападна България и София в участъка Мездра – Ботевград е наболял и е изключително важен за хората, които живеем в региона. През този път минава и огромен пътнически и товарен поток и това допълнително прави неговото изграждане първостепенно не само за хората от региона, но и от национално значение. През 2023 г. управляващата коалиция обеща, че декември 2024-а пътят ще е готов и годен за ползване. Вече сме декември 2024 г., а все още обикаляме по обходни пътища, които не са подходящи, не смогват с трафика и вече, за съжаление, са силно компрометирани! Смятам, че този въпрос е изключително важен. За съжаление, лично аз го задавам за трети или за четвърти път, което очевидно означава, че въпросът не е решен. Предвид гореизложеното, моля да ми отговорите на следния въпрос: на каква степен достигна изграждането на скоростен път I-1 Ботевград – Мездра и какво се предвижда да се направи до края на 2024 г. и кога се очаква окончателно да приключи строителството? Благодаря Ви.
#108 · speech
Благодаря Ви, господин Папов. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#109 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Папов, в предходния си отговор имах възможност да кажа докъде сме стигнали със строителството на така важния за Северозападна България път Ботевград – Видин, конкретно в участъка Мездра – Ботевград. Знаем, че пътят е разделен на два участъка, на два лота – от км 161 до км 194. Строително-монтажните работи напредват и в момента са изпълнени над 80%, но тъй като през тази година и в двата участъка бяха регистрирани нови свлачища и имаше свличане на земни и скални маси, се наложи да бъдат изготвени нови проекти за тяхното укрепване и това забави финализирането на участъка Мездра – Ботевград. Преди малко споменах, че имаме искане за удължаване на сроковете, които изтичат през месец май и месец ноември 2025 г. Към настоящия момент Агенция „Пътна инфраструктура“ не е приела и не е сключила допълнителни споразумения за удължаване сроковете на договорите. Заедно със строителите, колегите от Пътната агенция правят всичко възможно да може до месец май пътят да бъде изграден и да бъде проходим в част от него, само в една лента, но така, защото да може той да се използва и тежкотоварният трафик и целият трафик за Северозападна България да може да минава през новоизграденото трасе и да не се използват предложените обходни маршрути от Агенция „Пътна инфраструктура“. Затова се наложи отново да бъде обявена заповед и обсъждана към настоящия момент съвременна организация на движението. Вярвам, че заедно със строителите Агенция „Пътна инфраструктура“ ще направим всичко възможно срокът, поет до месец май 2025 г., да бъде спазен. Благодаря Ви.
#110 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Папов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#111 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Госпожо Министър, говорим за 27 км. Мога да Ви дам пример като учител по история, че Хеопсовата пирамида е построена от хората за 20 години, но ние не строим, ей, богу, Хеопсовата пирамида. Защо не съм доволен от Вашия отговор? Позволих си преди малко да сваля от стенограмата на едно по-старо такова изслушване. Въпросът е внесен на 11 декември 2023 г., а е отговорено на 12 януари. Прочитам малка част от Вашия предшественик: „Готов съм да не се обзалагам. Готов съм да водим разговор по тази тема тогава, когато има действителни аргументи, че съществува критична забава по отношение изпълнението на дейностите, че липсва ресурс. Аз не съм съгласен и с последното Ви твърдение, че пътят забавя развитието на региона. Липсата на път забавя развитието на региона. През 2024 г. смятам, че този участък ще бъде завършен изцяло до края на годината.“ Ние, хората от регион Враца, искаме път. Не искаме да дойде зимата и да се избием. Моля Ви, направете и невъзможното – има АПИ – това трябва да стане. Не може постоянно ние да отлагаме сроковете с половин година, половин година. Кога ще е готов този път? Нашите деца ли ще карат първи по него? Благодаря.
#112 · speech
Благодаря, господин Папов. Госпожо Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#113 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Папов, напълно съм съгласна с Вас, само че за да нямаше забавяне и за да не си говорим днес отново за удължаване на срокове и нереализация на строителния обект, не трябваше пътят да бъде пуснат за два месеца, да бъде прекратена дейността по неговото изграждане и през месец април ние отново да затворим пътя и да възстановим строителния процес. Също така, знаете, че проектите бяха изменени през 2022-а и 2023 г. с нов вид пътни възли, които са предпоставка за забавяне на строителството. Всичко това, заедно с Агенция „Пътна инфраструктура“ ние сме преодолели. Единственото, което в момента е обективното забавяне, са новорегистрираните свлачища. Ние работим за тяхното укрепване много активно. Към момента имам уверението и на строителите, че те ще успеят в рамките на месец май 2025 г. пътят да бъде проходим и да се прекратят обходните маршрути за региона. Агенция „Пътна инфраструктура“ и Министерството на регионалното развитие и благоустройството напълно подкрепят и Вашето изказване, че това е жизненоважен път за развитие на регион Северозападна България. Благодаря.
#114 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Славчев относно контрола по изпълнение за реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд, София област. Заповядайте, господин Славчев.
#115 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Госпожо Министър, в края на 2023 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства на Община Костинброд за реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на село Градец. На 20 декември 2023 г. е подписано и споразумение между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Общинската администрация в Костинброд, с което да бъде изграден осем километра нов водопровод на мястото на амортизирания стар и непрекъснато авариращ настоящ интернитов водопровод. Обектът се финансира чрез Програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за подпомагане на общините в Република България със средства от държавния бюджет при реализирането на инвестиционни проекти за реконструкция, модернизация и изграждане на водоснабдителни системи и съоръжения за подобряване на водоснабдяването на населените места. Този проект: „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд – ЕТАП 1“, който е на стойност 2 млн. 624 хил. 136 лв. без ДДС, включва обновяване и доизграждане на водопроводната мрежа на село Градец. Предвидената реконструкция е на довеждащите водопроводи и доизграждане на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд. В обхвата на техническата спецификация и инвестиционния проект е избрана фирма изпълнител „Маридел 2012“ ЕООД. В снимките, които съм прикачил към въпроса към Вас, е повече от видно, че дълбочината на изкопа няма 1,5 м, както е по стандарт, липсва пясъчна подложка, насипът върху тръбата е от кална маса и камъни, а за начина на спояване на тръбите и поставянето им е очевадно, че не покриват никакви изисквания, които са залегнали в Наредба № 2 от 20 март 2005 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Имаме и доказателствен видеоматериал, който мога да Ви предоставя на електронен носител при поискване, че има места в населеното място, където не е подменен интернитовият водопровод и са направени връзки с новоположената тръба. Асфалтовата настилка е поставена върху кална основа и вече е пропаднала на множество места. Във всичко описано до момента и на база снимковия материал, който Ви изпратих, моля да ми отговорите на следното: какъв контрол е извършило Министерството на регионалното развитие и благоустройството във връзка с изграждането на водопровода в село Градец, община Костинброд, и ще се извърши ли проверка на терен, като се направи проверка на проектната документация и изпълнението на терен, дали са спазени изискванията по Наредба № 2 от 20 март 2005 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството? Само като едно кратко допълнение, госпожо Министър. Аз по тази тема Ви питах и на блицконтрола и Ви зададох този въпрос тогава. Наистина начинът на изграждане при тази водна криза, която имаме в момента в цялата страна, ако даваме пари за нови водопроводи и те се изграждат по този начин, е разхищение на пари. Благодаря Ви, очаквам отговора.
#116 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#117 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Славчев! Министерството на регионалното развитие и благоустройството според своите компетенции подхожда ангажирано към изпълнение на инвестиционните мерки за подобряване на ВиК инфраструктурата в населените места, като в зависимост от наличния финансов ресурс, с който разполага, подпомага общините в качеството им на собственик на публична общинска инфраструктура за ВиК обектите. В тази връзка през 2023 г. Министерството е сключило с Община Костинброд споразумение за трансфер на средства в размер на 2,6 млн. лв. без ДДС за изпълнение на обект „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд – ЕТАП 1“. През 2024 г. срокът за изпълнение на обекта е продължен с допълнително споразумение между страните. Отговорността на всички страни в строителния процес са ясно разписани в Закона за устройство на територията. Като възложител по реда на Закона за обществените поръчки реализирането на проекта се извършва и поема от Община Костинброд, тя поема и пълната отговорност за законосъобразно, качествено и срочно изпълнение на обекта в съответствие с нормативната уредба и изискванията на одобрените проекти, което е посочено и в подписаното споразумение. Строителният надзор осъществява контрол относно законосъобразното изпълнение на строителните дейности, подписва всички актове и протоколи, необходими за оценка на строежите по време на строителството. При нарушение на техническите правила и норми лицето, упражняващо строителен надзор, е длъжно да уведоми Районната инспекция за национален строителен контрол в тридневен срок от постановяване на нарушението. В изпълнение на строително-монтажните дейности, както и за строителния надзор, Общината има сключен договор със съответните изпълнители. Община Костинброд информира регулярно Министерството на регионалното развитие и благоустройството за хода на изпълнението на визираното споразумение. На 16 декември 2024 г. МРРБ получи окончателен доклад за изпълнение на споразумението, в който се съобщава, че е извършено изпитване на водопроводите за водоплътност, изпитване на водопроводите за спад на налягането, предварително изпитване на якост, извършена е дезинфекция. От всички страни в инвестиционния процес е подписан този констативен протокол за установяване на годността и приемане на строежите – образец 15. Във връзка с постъпилия от Вас въпрос бе извършена проверка от служители на РДНСК, Софийска област. Предвид изпълнените на място строително-монтажни работи и представената екзекутивна документация експертите са запознаха и установиха, че същата е непълна. Ето защо изпратихме писмо до кмета на община Костинброд, в което го информираме, че следва в едноседмичен срок от получаване на писмото да извърши проверка по отношение на всички факти, изнесени във Вашия сигнал, като за резултатите от нея трябва да бъде уведомено Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Накрая искам да подчертая, че на обекта ще бъде извършена и последващата проверка от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Благодаря.
#118 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Славчев, заповядайте за реплика.
#119 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Благодаря, госпожо Министър. Миналия път си говорихме на тази тема и стана въпрос, че Министерството на регионалното развитие дава едни пари като инвеститор на общините, обаче след това някак си няма контрол какво се случва. Моят апел към Вас е да намерим механизъм и ако трябва Вие да предложите какъв механизъм да има, така че да имате повече права и пълномощия да контролирате какво правят общините. Много е хубаво, че ги даваме парите на общините, ние сме за, обаче, видно от снимковия материал, който Ви изпратих, се вижда, че тръбите не са положени по начина, по който изисква Наредбата на Министерството на регионалното развитие, която е от повече от 20 години. Така че в тази връзка молбата ми е да засилим контрола върху общините как го изпълняват, защото, ако аз съм инвеститорът и давам пари на Вашата компания да изпълнява дадено нещо, след това ще искам да видя как е направено, а не само по документи. Защото това се получава – само по документи гледаме нещата, трябва да се види на място. И хората на място в селото казаха как е положен водопроводът и че на места даже не е подменен, а са оставени старите връзки. Ако трябва ще Ви дадем точно местоположенията, за да видите как е направена връзката между етернитовата тръба и новата. Да не говоря нали, само така като едно леко отклонение, че сигналът, който имаме и в момента ще внесем във Временната комисия, която е за проблема с водите, е че в България се вкарват тръби за нови водопроводи от държави, които са извън Европейския съюз и които не са сертифицирани – разбира се, това не е потвърдена информация, тепърва ще се разследва, и се маркират все едно са сертифицирани в европейска държава, което е много сериозен проблем. Но тука нямам конкретни данни, а само предпоставката, че е направено. Пак казвам, за мен отговорът Ви е добър от гледна точка на това, че ще има някакъв контрол. И ако трябва да отидем заедно, да разкопаем и да видим дали са сложили подложката, дали са направили водопровода по начина, по който се изисква в Наредбата. Защото се получава следното: че законодателната власт тука, в Народното събрание гласува закони, изпълнителната власт и общинската след това нехае. Примери мога да давам много. Затова аз съм насреща да извършим заедно проверка, с Ваши колеги, да отидем и да се види дали фирмата изпълнител и Общината са го направили както трябва – дали има подложки, дали има насипни материали и така нататък, и е видно е, че асфалтът е пропаднал вече там, където е положен. Благодаря Ви.
#120 · speech
Благодаря Ви, господин Славчев. Госпожо Министър, заповядайте за дуплика.
#121 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Славчев! Да, напълно съм съгласна, че публичен ресурс, който е в такъв голям обем, както по предходните начини на финансиране от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, така и чрез Инвестиционната програма на общините, трябва да бъде контролиран и дейностите, които са заложени в проектите на общините, трябва да бъдат изпълнявани качествено. Именно затова ние разчитаме на всеки един строителен надзор, който е за съответния обект, че обективно ще следи за изпълнението, качеството на строително-монтажните работи, и отговорно ще подписва всички документи по строителния процес. Затова при сигнали наистина ще обмислим и друг механизъм – може би за инцидентен контрол, защото обектите са страшно много в Инвестиционната програма и администрирания капацитет в Министерството на регионалното развитие и благоустройството е недостатъчен да извършва периодични проверки, но нарочни проверки ще бъдат извършени. Отново Ви благодаря за сигнала и ще направим всичко възможно, за да обективираме Вашите факти.
#122 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Пристъпваме към следващия въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно забавени плащания към общините по Инвестиционната програма по Приложение 3 от Закона за държавния бюджет. Господин Таслаков, заповядайте да развиете Вашия въпрос.
#123 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. За да не взимам процедура, бих искал да обърна внимание – преди малко гласувахме предложението на ПП-ДБ да работим по време на празниците, в навечерието на Коледа. Искам да обърнете внимание колко човека днес, в работния ден, от ПП-ДБ има в техния сектор. Аз виждам точно един. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“ Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#124 · speech
Развийте Вашия въпрос, господин Таслаков.
#125 · speech
Как е възможно хората, които предлагат подобни предложения – те дори в работните дни не идват. Има един човек от групата на ПП-ДБ, на който трябва да му ръкопляскаме, че е останал. (Възгласи: „Браво!“ Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и ГЕРБ-СДС.)
#126 · speech
Слушаме Вашия въпрос.
#127 · speech
Благодаря. Преминавам към задаването на въпроса. Уважаема госпожо Министър, след проведени разговори с кметовете на общини в област Пазарджик бях информиран, че повереното Ви министерство е забавило плащания по проекти по Инвестиционната програма в Приложение 3 към Закона за държавния бюджет, чиито договори са били подписани, но плащания все още не са постъпили. Както знаете, изпълнението на тези проекти е от изключително значение за малките общини, като някъде те представляват единствените инвестиции в местната икономика. В тази връзка, бих искал да ми отговорите: кои общини в област Пазарджик очакват плащания от Министерството на регионалното развитие и благоустройството до края на годината, по кои проекти и каква е причината за забавянето? Кога ще се разплатите по вече подписаните договори? Моля да дадете конкретна информация за цитираните по-долу проекти – в община Белово, община Панагюрище и община Батак. Благодаря.
#128 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#129 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, тъй като исканата от Вас информация предполага обем от данни по посочените от Вас договори с общините, а времето е ограничено, аз ще Ви представя обобщена информация на въпросите. Колегите от дирекцията са ми предоставили пълна информация, която ще Ви предоставя в писмен вид, за съответните обекти. На територията на община Пазарджик има 12 общини, за които са сключени 122 споразумения за финансиране по приоритетните проекти по Приложение № 3 към чл. 107 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. Средствата за реализация на обектите се изплащат регулярно от МРРБ съгласно клаузите на споразуменията спрямо готовността на общината с избор и сключен договор с изпълнител за извършване на строително-монтажните дейности на обектите. Обръщам внимание, че постъпилите искания за плащания не могат да бъдат одобрени, предвид че в по-голямата част представените документи от общините не отговарят на всички условия на споразуменията. Затова колегите са в непрекъсната връзка с местната администрация за окомплектоване на документите съгласно изискванията на Закона за държавния бюджет и ПМС № 11, където са описани необходимите документи, за да бъде извършено съответно авансово или междинно плащане. В допълнение, искам да Ви информирам, че на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството всеки месец се публикува отчет за изпълнението на всички проекти за цялата програма по Приложение № 3 от чл. 107 и там може да проверявате за изпълнението на проектите за съответните общини. Наистина ресурсът, който беше заложен за 2024 г., както знаете, в началото на годината бяха милиард и двеста, след което бяха взети от редовното правителство, по-голямата част от средствата отново върнати в държавния бюджет и в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството останаха само 400 милиона, които са крайно недостатъчни за разплащане на споразуменията през 2024 г., след което Министерството на финансите ни трансферира 100 милиона през месец декември, които ние в момента разплащаме, и те са недостатъчни, за да бъдат разплатени всички заявени авансови и междинни искания за плащане. Но искам да уверя и населението и местната власт, че неразплатените проекти ще продължат да бъдат разплащани и през 2025 г., защото програмата, изпълнението и разплащането е периодът 2024 – 2026 г. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Таслаков, заповядайте за реплика.
#131 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Министър, за отговорите. Аз също следя отчетите, които Вие качвате, относно общините. Разбирам, че не е Ваша вина, че някой не си е направил както трябва бюджета и парите по тази програма не достигат и поради тази причина някои общини още не са получили плащания. Разбирам и че други отговорни фактори, които се опитват на всяка цена да стигнат 3-процентния дефицит, за да влезем в еврозоната, поставят под условие изпълнението на тези проекти. Моля все пак да обърнете внимание на тези проекти, които са готови вече на 99%, на 100%. Такъв проект например е в община Белово, където е изпълнен със средства на инвеститора. В село Момина клисура е бил подменен водопроводът и там тази малка община очаква и е много важно да получи това плащане. Благодаря.
#132 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Госпожо Министър, желаете ли дуплика? Не. Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Христо Терзийски относно изграждане на язовир „Кюстендил“.
#133 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, миналата седмица имаше изслушване относно безводието в страната и Вие споменахте, че в много кратък порядък са планирани дейности и мероприятия относно един проект, който е започнал 80-те години в България, а по-точно язовир „Кюстендил“. В тази връзка искам да дадете малко повече конкретика относно планираните дейности и евентуално какви финанси ще обезпечат тези дейности за този наистина важен обект за района на Кюстендил. Благодаря.
#134 · speech
Благодаря Ви, господин Терзийски. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#135 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Терзийски! В периода 1973 – 1977 г. за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на град Кюстендил и прилежащите населени места от община Кюстендил и община Невестино е проектирана водоснабдителна система с водоизточник язовир „Кюстендил“. Системата включва изграждането както на язовира и прилежащите му съоръжения, така и на пречиствателна станция за питейни води и водопроводи до населените места. Строителството е стартирало през 1978 г., като в периода 1986 – 1992 г. работният проект е актуализиран поради промени в нормативната уредба. Системата е оразмерена за водоснабдяване на населението и индустрията в района към онзи момент, а през 2001 г. строителните дейности на обекта са спрени поради липса на средства при степен на изграденост на язовира и съоръженията около 50% от тях. Предвид изминалия период от проектирането и изпълнението на строителните дейност, демографските промени в региона, изменението на нормативната уредба и приложимото ни национално и европейско законодателство, включващо изискванията на Директива на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 г. относно качеството на водата, предназначена за консумация от човек, за доизграждане на водоснабдителната система е необходимо да се извършат следните дейности: обследване актуалното водопотребление и качествата на суровата вода във водоизточника; оценка на състоянието на изпълнението на строителството; оценка на хидрологията на водосбора; актуализация на проектната документация на язовирната стена, пречиствателната станция за питейни води и съпътстващата я инфраструктура, както и учредяване на санитарно-охранителна зона на язовира; подготовката и процедирането на подробен устройствен план за площадкова и линейна инфраструктура на съоръженията и проводите от водоснабдителната система при спазване на процедурите за Закона за опазване на околната среда, Закона за водите, Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки. Като начална фаза в изпълнението на гореописаните дейности при изготвяне на средносрочната програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2025 – 2028 г. ние предложихме осигуряване на средства в размер на 300 хил. лв. за 2025 г. и 2026 г. за обследване на изпълненото строителство на обектите от водоснабдителна система язовир „Кюстендил“. В тази връзка Министерството на регионалното развитие и благоустройството подготвя документация за стартиране на обществена поръчка за обследване на частично изградената язовирна стена и съоръженията към нея, с което да се оцени тяхното функционално и техническо състояние, да се направи актуална оценка на хидрологията на водосбора към настоящия момент, след което да се определят мерки и следващи действия, свързани с безопасността и изграждането на това съоръжение, за да можем да осигурим нормално водоподаване на община Кюстендил и община Невестино. За изпълнение на тези дейности са ангажирани съответно специализираните звена от нашето ведомство, отговорни за възлагане на обществените поръчки за изпълнение на водоснабдителни обекти, финансирани с държавния бюджет. Необходимите средства за доизграждане в пълнота на язовир „Кюстендил“ могат да бъдат определени след приключване на всички проучвателни дейности и след актуализиране на проектите. Благодаря Ви.
#136 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Терзийски, заповядайте за реплика.
#137 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Благодаря Ви, госпожо Министър. Надявам се наистина, че това, което планирате за 2025 г. и 2026 г., ще бъде изпълнено така, че да може наистина в по-дългосрочен план да се пристъпи към доизграждането на този язовир, така че Ви благодаря.
#138 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, госпожо Министър? Заповядайте.
#139 · speech
Благодаря, господин Председател. Изграждането и доизграждането на язовир „Кюстендил“ е залегнало и в краткосрочните мерки на междуведомствената комисия, която беше назначена във връзка с безводието в страната. Министерството на регионалното развитие и благоустройството осъзнава необходимостта от доизграждане на язовир „Кюстендил“ за обезпечаване на водоподаването на област Кюстендил. Благодаря.
#140 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Неждет Шабан и Джем Яменов относно заявление за проектно финансиране на Община Омуртаг.
#141 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, въпросът ми е относно заявление за проектно финансиране на Община Омуртаг. Уважаема госпожо Министър, режимът на водата все още е изпитание и създава редица трудности за жителите в населените места в област Търговище, като например село Овчарово, Беломорци и ред други. С настоящото бихме искали да обърнем внимание и да получим отговор на въпрос, който е от значителна важност за жителите на община Омуртаг и околните села, а именно – проблемът с безводието. Запозната сте с факта, че има проект за „Допълнително водоснабдяване на село Чернокапци“. С Ваш входящ № ПРО-751 от 6 февруари 2024 г. финансирането бе одобрено към Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., но не беше отпуснато поради липса на разрешение за строеж на съответния обект. Видно от входираните документи, с изходящ № 04-16-51 от 3 декември 2024 г. на кмета на община Омуртаг към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, необходимият документ е вече налице – Разрешение за строеж № 41 от 13 ноември 2024 г., издадено от главния архитект на Община Омуртаг. Във връзка с горното отправяме към Вас следните въпроси: ще бъдат ли отпуснати обещаните средства за справяне с водната криза и в какъв срок? Какви мерки е необходимо да се предприемат от администрацията, която оглавявате? Ще бъдат ли отпуснати тези бюджетни средства до края на годината, или ще бъдат прехвърлени за бюджета на следващата година, тоест 2025 г., за да се реализира дългоочакваният проект „Допълнително водоснабдяване на село Чернокапци, община Омуртаг“? Благодаря Ви.
#142 · speech
Благодаря Ви, господин Шабан. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#143 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шабан, както отбелязахте, Община Омуртаг е представила в Министерството на регионалното развитие и благоустройството липсващите документи по преписката, а именно – разрешение за строеж, на 3 декември 2024 г. Към момента документацията се разглежда вече в нейната цялост и се проверява за съответствие със законовите разпоредби и ако отговаря на всички изисквания, в най-кратки срокове в началото на следващата година – 2025 г., ние ще подготвим проект на споразумение и ще поканим кмета на община Омуртаг за сключване на такова споразумение и стартиране на дейностите по изграждане на ВиК инфраструктурата. Отново ми се иска да подчертая за начините на разплащане по тези споразумения, а именно по тях могат да се разплатят 20% авансово плащане, стига това да е заложено в договора с изпълнителя и след сключен договор и неговото обезпечение по Закона за обществените поръчки може да бъде подадено искане за авансово плащане към МРРБ. След което имаме две междинни плащания: в размер на 35% от стойността на строително-монтажните работи, като първото междинно плащане може да бъде претендирано при 25% от реално извършени строително-монтажни дейности, и второто междинно плащане е при извършени 50% от фактически извършените строително-монтажни работи на обекта. Окончателното плащане по споразуменията е в размер на 10% от предвидените средства за разход и за строително-монтажни работи, което може да бъде изплатено след представяне на всички документи и акт за въвеждане в експлоатация на обекта. Строителният и авторският надзор се заплащат еднократно 100% след представяне на договор със съответния изпълнител. В случая при сключване на споразумение, разбира се, средствата ще бъдат прехвърлени. Те няма да бъдат загубени, защото Инвестиционната програма на общините е за периода 2024 – 2026 г. и те са бюджетирани и в следващия бюджет. Благодаря Ви.
#144 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Шабан, желаете ли реплика?
#145 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Министър, благодаря за изчерпателния отговор, но предвид на това, че Община Омуртаг е с оскъден бюджет за капиталови разходи – близо 2 млн. и 500 хил. лв. реално за 43 населени места. Вие сама може да прецените, че тези средства са крайно недостатъчни за решаване на проблемите в тези 43 населени места в рамките на една година. Затова тези средства са крайно необходими. Молбата ни е час по-скоро да се задвижат нещата относно тези близо 600 хил. лв., които са предназначени за проекта, защото те представляват близо една четвърт от бюджета за капиталовите разходи за една година, като Общината не може да си позволи да задели такива средства от бюджета за регистрирането на проекта, ако всичко е нормално, така да се каже по документация, както казахте Вие. Ние, народните представители от „ДПС – Ново начало“, няма да спрем да задаваме тези въпроси, докато не намерите решение на този проблем. Благодаря за вниманието.
#146 · speech
Благодаря, господин Шабан. Госпожо Министър, не желаете дуплика? Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Надя Петрова относно преминаване на тежкотоварни автомобили през второкласен път II-11 – Видин – Лом.
#147 · speech
ДПС – Ново Начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, с настоящето бих искала да обърна внимание и да получа разрешение на дългогодишен проблем, от който са засегнати жителите на град Лом и близките до крайдунавския град села, който път води към Видин. Населението масово недоволства срещу потоците от тежкотоварни камиони, които минават по улиците и разбиват къщи и настилки, което от своя страна застрашава живота и здравето на живущите. Въпреки многобройните инциденти, мерки не се предприемат. Пистата на тежкотоварните автомобили продължава. В момента гражданите обмислят да започнат събирането на подписка с цел да привлекат Вашето внимание и вниманието на ръководената от Вас институция. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: какви мерки могат да се предприемат за опазване както живота, така и имуществото на жителите на град Лом и околните села? Кой ще поеме отговорност за нанесените имуществени щети до момента? Благодаря Ви.
#148 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петрова. Госпожо Министър, имате думата да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#149 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Петрова! Както и преди малко имах възможността да кажа, че Агенция „Пътна инфраструктура“ е запозната със състоянието и проблема на пътя Арчар – Лом, който е един от основните трасета, използвани в областта, но за съжаление, липсата на дълъг период от време на договори за текущ ремонт и поддържане на територията на цялата страна доведе до много лошо състояние на националната пътна инфраструктура и в месеците, в които заемам длъжността министър на регионалното развитие и благоустройството, аз получавам множество сигнали от цялата страна за недоброто състояние на републиканската инфраструктура. Тъй като през април месец рестартирахме обществените поръчки за избор на изпълнител за текущ ремонт и поддържане, ние не можахме през настоящия летен сезон да предприемем действия за подобряване експлоатационното състояние на визирания от Вас път, но вече имаме сключен договор за област Монтана за текущ ремонт и поддържане и колегите от Агенция „Пътна инфраструктура“ ще възложат незабавни действия по възстановяване на анормалната проходимост на пътя, така че да обезпечим безопасно минаване на пътя и облекчаване на транспортния поток, който минава. Нашите изследвания показват, че той е значителен, затова във възможно най-кратък срок при подходящи метеорологични условия ние ще започнем реконструкция на пътя. Освен това в Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е предвиден и основен ремонт на близо 53 км от границата с област Видин до границата с област Враца. Има изготвен технически проект. В момента за обекта се провежда и одит за пътна безопасност на етап „Технически проекти“. Предвижда се през първото тримесечие на следващата година да стартират тръжни процедури за избор на изпълнител на строително-ремонтните дейности за извършване на оценка на съответствие на инвестиционния процес и с основните изисквания към строежите и упражняване на строителен надзор по време на строителството. Индикативният срок на ремонта ще бъде 18 месеца, но до започване на основния ремонт за участъка на републиканската пътна инфраструктура в област Монтана ще се положат грижи за текущо поддържане и обезпечаване на нормална проходимост на инфраструктурата. Вече имаме подписан договор и ще изготвим в най-кратък срок задание за необходимите ремонтни дейности на трасето. Благодаря.
#150 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Госпожо Петрова, желаете ли реплика? Заповядайте.
#151 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Министър. Аз като народен представител и в Петдесетото народно събрание зададох този въпрос и Вие пак дадохте тези срокове. Бихте ли се ангажирали, за да можем да успокоим напрежението в град Лом, най-вече в улица „Александър Стамболийски“ и околните села, за предприемане и съдействие наистина за по-бързо решаване на този проблем? Благодаря Ви.
#152 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика, госпожо Министър.
#153 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Петрова, да, действително много закъсняхме със сключване на договор за област Монтана поради обжалване на решението на комисията за избор на изпълнител, но към днешна дата договор с поддържаща фирма е факт и ние вече имаме правното основание и финансовия ресурс за възлагане на дейности за текущ ремонт и поддържане на пътната инфраструктура от миналата седмица. Ето защо в най-кратки срокове ние ще възложим на Областно пътно управление – Монтана, да предприемат необходимите действия и възлагане на дейности по възстановяване на пътя. Благодаря.
#154 · speech
Благодаря, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Богомил Петков относно водоснабдяването на община Севлиево и финансирането на довеждащ магистрален водопровод от ВЕЦ „Видима“ до Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ от т. 1 до т. 293.
#155 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо министър Коритарова! Въпросът ми е относно водоснабдяването на община Севлиево и финансирането на довеждащ магистрален водопровод от ВЕЦ „Видима“ до Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ от т. 1 до т. 293. Над 30 години община Севлиево има постоянен проблем с водоснабдяването на питейна вода. Основното водохващане е от ВЕЦ „Видима“ с довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“. От Пречиствателната станция до град Севлиево и селата в общината водоснабдяването се осъществява по източен и западен довеждащ водопровод, които в много участъци са с различни загуби. От три години, след като станах народен представител в Четиридесет и седмото народно събрание, се опитвам да разреша проблема с водоснабдяването на община Севлиево. В самото начало при стартирането на първата програма по общинските проекти Община Севлиево реализира един проект от реконструкцията на довеждащ източен водопроводен клон, етап 2, участък 1 въпреки нарушенията при строително-монтажните работи по мой сигнал до МРРБ и констатирано нарушение на Община Севлиево се дължаха близо 200 хил. лв. Впоследствие при среща във ВиК холдинга с ръководството, областен управител, управител на ВиК ООД, се намери финансиране през инвестиционната програма на ВиК-оператора и се направи и втория участък от довеждащия водопровод. Сега, на втората програма на общинските проекти, при по-голям ресурс и лимит за Община Севлиево от 30 милиона за финансиране в държавния бюджет съгласно Приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 кметът на община Севлиево подаде следните проекти: 1. Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода. Подобект: Източен водопроводен клон за питейна вода – етап 1, участък № 1, 4 и 5, Водопровод от т. 389 до т. 570, с дължина 4064,96 м. 2. Реконструкция на довеждащ водопровод до ПСПВ „Стоките“ и източен водопроводен клон за питейна вода. Подобект: Източен водопроводен клон за питейна вода – етап 1, участък № 1.1: Водопровод от т. 1 до т. 38 с дължина 1040,28 м. 3. Реконструкция на довеждащ водопровод от ВЕЦ „Видима“ до ПСПВ „Стоките“ от т. 1 до т. 293 4. И Реконструкция на улична водопроводна мрежа, централна част. Доколкото знам, същите са с подписани споразумения за финансиране. Впоследствие някои са прекратени и не са финансирани. От трите проекта по довеждащия водопровод най-важен е първият довеждащ водопровод – от т. 1 до т. 293 от ВЕЦ „Видима“ до ПСПВ „Стоките“, като по другите два участъка загубите са по-малки, но в този е с най-големи загуби. Въпросът ми е: защо има проблем с финансирането? Каква е причината? Колко средства губи Община Севлиево за тази година по Инвестиционната програма за общински проекти и как ще се финансира конкретно довеждащият водопровод, който е най-важен, за да се реши проблемът на Севлиевска община – от ВЕЦ „Видима“ до ПСПВ „Стоките“, от т. 1 до т. 293? Благодаря.
#156 · speech
Благодаря, господин Петков. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#157 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Петков! Към настоящия момент между Община Севлиево и Министерството на регионалното развитие и благоустройството са сключени 4 споразумения: Изграждане на спортно-тренировъчна зала „Севлиево“; Изграждане на футболно игрище с изкуствена трева – град Севлиево; Обновяване на прилежаща територия на Дом на културата „Мара Белчева“ и реконструкция на улични водопроводи в централната част на Севлиево с обща дължина 2854 м. Средствата за реализация на обектите се изплащат регулярно от Министерството на регионалното развитие и благоустройството съгласно клаузите на споразуменията спрямо готовността на Общината с избор на изпълнител за отделните дейности и спрямо извършените строително-монтажни работи на обекта. Споразуменията за реконструкция на довеждащия водопровод до пречиствателна станция „Стоките“ и Източен водопроводен клон за питейна вода, етап 1, участък 4 – 5 и 1 – 1, който Вие цитирахте във въпроса си, са прекратени едностранно от страна на МРРБ. Причината – Общината е декларирала, че обектите засягат публична държавна собственост, тоест те не могат да бъдат финансирани по Инвестиционната програма на общините. За проектното предложение за реконструкция на довеждащ водопровод до Пречиствателна станция „Стоките“ и Източен клон за питейна вода няма подписано споразумение между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Общината, тъй като касае отново публична държавна собственост и за него по надлежния ред на Закона за устройство на територията все още не е издадено и разрешение за строеж. Финансирането на проекта за довеждащ магистрален водопровод от ВЕЦ „Видима“ до Пречиствателната станция за питейни води „Стоките“ също не може да бъде реализиран чрез Инвестиционната програма по Приложение № 3 към чл. 107 от Закона за държавния бюджет, тъй като отново Общината е декларирала, че обектът засяга публична държавна собственост. С цел недопускане на загуба на средства към Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2024 г. Община Севлиево е включила в Приложение № 3 нови проектни предложения, които предстои да бъдат реализирани в рамките на утвърдения бюджет на Община Севлиево. Средствата няма да бъдат загубени, а просто проектите са променени.
#158 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Петков, желаете ли реплика? Заповядайте.
#159 · speech
ПП-ДБ
Поради грешките на кмета на община Севлиево за подаване към Вас на недопустими обекти за финансиране от 21 милиона – това са 3 обекта за решаване на водния проблем на Севлиево, се губи достатъчно много време. И така, сега е пуснал нови проекти за следващата година, но няма нищо за най-главния проблем, който е на община Севлиево – решаването на водния проблем. Те не бяха една или две, или три грешки. Така или иначе, този довеждащ водопровод е публична държавна собственост и не може да се финансира нито по Оперативна програма „Околна среда“, защото е на територията на община Априлци и област Ловеч няма асоциация, така че не може да се финансира по „Околна среда“. Отделно, като е публична държавна собственост, не може да се финансира и по общинските проекти. Единственият начин за финансиране на този довеждащ водопровод е от държавния бюджет. Моята молба е да се включи този важен водопровод в Приложение № 2 на сегашния проектобюджет, който предстои, за да може – Приложение № 2, защото е публична държавна собственост. Ако трябва, извикайте кмета на Севлиево. Тези 14 милиона за този важен довеждащ водопровод, ако трябва да му се намали лимитът по общинските проекти, така че да не ощетяваме някой друг, а да се включи в Приложение № 2, да се финансира това нещо и един път завинаги да решим този проблем от десетилетия! Просто е срамота всеки да си прехвърля топката! Не ме интересува това, че кметът не си е свършил работата или – някои недопустими проекти. Ние сме, за да решаваме проблеми. Затова са ни пратили хората тук! Аз искам да се реши и просто да си настоявам това нещо един път завинаги да се състои. От три години се занимавам с това нещо и всички министри – включително виждам тук господин Нанков и съм го занимавал (шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Е, браво!“ ръкопляскания), за което му благодаря, и за неговото съдействие. Занимавал съм министър Цеков, занимавал съм министър Шишков, министър Коритарова, писал съм до президента, писал съм до всички министър-председатели, с омбудсмана съм се срещал – хиляди срещи съм направил, и това просто трябва да се включи в бюджета! Държавна структура е, държавен довеждащ водопровод, 14 милиона са и да се реши този проблем! Благодаря Ви.
#160 · speech
Желаете ли дуплика, госпожо Министър? Заповядайте.
#161 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Тази година всички усетихме осезателно промените на климата и заедно с ВиК холдинга и ВиК дружествата ние имаме програма за краткосрочни и дългосрочни мерки за преодоляване на водозагубите, а именно довеждащите водопроводи ще бъдат приоритизирани и заложени в инвестиционните програми на ВиК дружествата.
#162 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Ангел Георгиев и Емил Янков относно неработещо осветление на международен път Е-80 в участъка от град Пловдив към град Пазарджик, така нареченото Пазарджишко шосе. Господин Георгиев, заповядайте да развиете Вашия въпрос. (Шум и реплики.)
#163 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Първо, господин Председател, може ли да въдворите ред в залата? Госпожо Министър, става въпрос за международен път Е-80 в участъка от Пловдив към Пазарджик, буквално на изхода на Пловдив, така нареченото Пазарджишко шосе. Има кръгово движение, което е между Пазарджишко шосе и Околовръстното. На това кръгово движение по принцип са поставени осветителни тела, има стълбове и осветителни тела, които са нови и са монтирани в близките години, но системно не функционират. От месеци наред наблюдавам как нито една лампа там не работи! Трябва да подчертая, че става въпрос за изключително натоварен участък, който участък, освен че има големи задръствания, преминават много превозни средства и е много натоварен. Там се случват и ПТП-та. Основна пътна артерия е между Пловдив и Пазарджик. Както вече казах, осветлението там не работи в продължение на месеци, при положение че близката бензиностанция има ток, работи и всичко свети там, очевидно проблемът се корени в това, че на това кръгово движение цялото осветление не работи! Отново подчертавам – нито една лампа, но придвижвайки се по-напред по самото Пазарджишко шосе в посока към Пазарджик, на отбивката за село Костиево също има монтирано осветление, което обаче работи частично. На някои стълбове работят осветителните тела, а на други – не, като няма абсолютно никаква логика. По-голямата част от тях не работят, но не са на секции, не са на части или шахматно, или както и да е подредено, а е абсолютно хаотично – някои от осветителните тела функционират, а други не. Очевидно това е доста сериозен проблем и е предпоставка за повече пътнотранспортни произшествия, очевидно никой не следи за това и не се правят явно инспекции, защото от много време е този проблем. Моля да отговорите: каква е причината въпреки изграденото осветление то да не функционира и кога ще започне да функционира? Съответно правите ли инспекции, и въобще имате ли механизъм, по който да наблюдавате пътните артерии, и кога осветлението работи и кога не? Очевидно виждаме, че ако не бях задал този въпрос, още месеци наред, осветлението там няма да работи. Благодаря.
#164 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#165 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! В началото на декември 2024 г. е установен проблемът с неработещото осветление. По информация на Агенция „Пътна инфраструктура“, а именно при км 250 на път I-8, Е-80, Пазарджик – Пловдив в района на село Костиево Областно пътно управление е изпратило пътноподдържащата фирма да направи оглед и да установи причината за прекъсване на електрозахранването на осветлението. Възложено му е в кратък срок да установи причината и неизправността, за да може тя да бъде отстранена. В момента се изясняват обстоятелствата за настъпването на аварията в електрическото захранване. След установяването им ще бъдат предприети мерки за възстановяване на осветлението, за да се осигури добра видимост на шофьорите и за подобряване на безопасността на пътищата по първокласния път. Имам уверението, че до края на седмицата – това са разговори тази седмица с Агенция „Пътна инфраструктура“, те ще получат причината и предложения за начина и сроковете, за които ще бъде отстранено. Благодаря.
#166 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Георгиев, заповядайте за реплика.
#167 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Министър, от това, което аз чух, Вие отговорихте единствено за отсечката на отбивката за село Костиево, но нищо не казахте за кръговото движение на Околовръстното шосе и на Пазарджишко шосе, а то е изключително натоварено и там цялото осветление, подчертавам, не работи. Отделно много късно сте установили това, че частично осветлението не работи. Подчертавам отново, че аз лично съм свидетел, че проблемът е от месеци наред, а не е от началото на декември. Това мога да го гарантирам, тоест тук трябва да направите инспекция и да видите защо не се проверява достатъчно редовно осветлението. Защо не се правят по-често инспекции и защо с огромно закъснение установявате за определени участъци, че има такъв проблем? Подчертавам, че това е предпоставка за наличието на повече пътнотранспортни произшествия и не дай боже, за загубени животи, така че просто тук трябва наистина да има по-сериозна инспекция и редовна такава, за което апелирам. Сега, моля да използвате дупликата и да отговорите наистина за кръговото на Околовръстното и Пазарджишко шосе, защото там цялото осветление не работи. Не е нормално, при положение че има ново, изградено осветление с нови стълбове – това не е нещо, което просто се рехабилитира или е старо, не е нормално цялото да не работи и никой да не предприема никакви мерки и съответно гражданите да сигнализират за това. В крайна сметка, наистина, ако има по-сериозен контрол, няма да се стига до такива абсурдни ситуации, когато месеци наред на основни пътни артерии – подчертавам, и то все пак между Пловдив и Пазарджик, без нищо лошо да искам да кажа към по-малките населени места, но щом между Пловдив и Пазарджик Ви отнема месеци наред, предполагам, че в по-малките населени места може би въобще няма и да разберете, ако не сме ние тук да Ви зададем въпроса. Благодаря.
#168 · speech
Заповядайте, госпожо Министър.
#169 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Жеков, поемам ангажимента да Ви предоставя писмена информация за казуса на кръговото кръстовище на пътя Пазарджик – Пловдив и лично ще контролирам отстраняването на проблема, или поне хода на неговото отстраняване, в разумни срокове, така че в тези зимни месеци, когато тъмната част на денонощието е по-дълга, да имаме осветление на толкова важен за региона път.
#170 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Константина Петрова относно аварийна ситуация с колектора на Пречиствателна станция за отпадни води „Албена“.
#171 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Госпожо Министър, на 21 юни 2024 г. РЗИ – Добрич, официално издаде препоръка за ограничаване къпането в морето в района на село Кранево поради констатирано замърсяване вследствие дефектирала тръба, отвеждаща отходните води от Пречиствателна станция „Албена“. Информацията се разнесе мълниеносно по медиите и това предизвика значителен отлив на туристи както от Кранево, така и от курортен комплекс „Албена“. След среща между местната власт и хотелиери от района е констатирано, че основният проблем с Пречиствателната станция за отпадни води „Албена“ е заустването на тръбата за отходните води директно в морето, което компрометира чистотата на морската вода. Хотелиерите са получили уверение, че за разрешаване на съответния казус са ангажирани Министерството на околната среда и водите, Министерството на туризма, както и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Вик холдинг и лично областния управител на област Добрич. За краен срок на приключване на всички дейности беше обявен 31 юли 2024 г., но за съжаление, към днешна дата решение на този проблем все още няма. Искам да попитам: защо все още не са предприети действия за заустване на отходните води навътре в морето въпреки поетия ангажимент пред хотелиерите от Кранево и Албена? На какво се дължи неизпълнението на обещанието, че до 31 юли 2024 г. проблемът ще бъде отстранен? Какви са предприетите или планираните стъпки за окончателното решаване на проблема към настоящия момент? Благодаря.
#172 · speech
Благодаря, госпожо Петрова. Заповядайте госпожо Министър, да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#173 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Петрова, в зададения от Вас въпрос Вие сама казахте, че по казуса сме ангажирани три министерства – Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и Министерството на туризма. Да, през месец юли тази година ние проведохме среща на ниво министри, кмета на община Балчик, областния управител на Балчик и ВиК холдинга. На срещата беше изяснено, че авариралият колектор от Пречиствателна станция „Албена“ е публична общинска собственост и за неговото възстановяване следва да се предприемат действия от Община Балчик. Ето защо Община Балчик кандидатства пред Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за отпускане на средства, необходими за възстановяване на колектора и неговото заустване навътре в морето. Към настоящия момент мога да Ви уведомя, че на последното си заседание в началото на тази седмица Междуведомствената комисия прие и отпусна 50% от необходимите средства, заявени от Община Балчик, за реконструкция на колектора. Наред с това има и обявена обществена поръчка от Община Балчик, има избран изпълнител, който трябва незабавно да започне работа, така че да може да обезпечим следващия туристически сезон и настина и хотелиери, и всички почиващи и ползващи Българското Черноморие да бъдат сигурни за чистотата на водата през сезона. Тъй като Общината е възложител, българският ВиК холдинг няма информация за изпълнение на този договор дали е започнал, или са изчакали да бъде осигурен финансовият ресурс и тогава да стартира изпълнението на договора. В допълнение, бих искала да Ви информирам още, че към настоящия момент ВиК – Добрич, кандидатства за финансиране на проект за обособена територия по Програма „Околна среда 2021 – 2027“ по процедура за директно възлагане предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Изграждане на ВиК инфраструктура за седем ВиК оператори“. Обхватът на проекта е определен в изготвеното регионално прединвестиционно проучване за област Добрич и включва инвестиции за всички агломерации с над 10 хиляди еквивалент жители, като по отношение на група агломерация „Албена“, Кранево, Оброчище по компонент канализация са предвидени два основни обекта – „Реконструкция и модернизация на Пречиствателна станция „Албена“ и „Изграждане на отвеждащ колектор и дълбоководно заустване след Пречиствателна станция за отпадни води „Албена“. Искам да отбележа, че сега колекторът ще бъде заустен на 700 м – неговата реконструкция, а при реализация на проекта по Оперативна програма „Околна среда 2021 – 2027“ ще бъде направено дълбоководно заустване на 2,5 км навътре в морето. Благодаря.
#174 · speech
Благодаря, госпожо Министър. Госпожо Петрова, заповядайте за Вашата реплика.
#175 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора. Искам да отбележа, че съм отправила въпрос както към МОСВ по случая, така и към МВР като отговорни за Ведомствената комисия по бедствия и аварии. Радвам се, че има някакво развитие по въпроса, въпреки че не е било коректно просто да се поставят срокове, които няма да бъдат изпълними, защото неспазеното обещание в този срок показва, че е подценяване на проблема и липса на адекватно отношение към решаването му. Аварията не застрашава само околната среда, но и туристическата индустрия в Добрич, която е от ключово значение за икономиката на цялата област. Летният сезон в курортите „Албена“ и Кранево е от изключителна важност както за местната общност, така и за репутацията на България като туристическа дестинация и забавянето на предприеманите мерки, неспазването на предварително обявените срокове не е приемливо, но и показва пренебрежително отношение на държавата към такъв важен въпрос. Недопустимо е провалянето на пореден летен туристически сезон и наистина се надявам, че всичко ще бъде спазено и изпълнено в новите срокове. С мен се свързаха хотелиери от района и споделиха, че са готови на протести в случай че отново бъдат подведени и излъгани. Екологията и туризмът са приоритетни за област Добрич. Призовавам Ви за действия и наистина в срок да стане всичко, защото така ще се гарантира опазването на природата, запазването на доверието и на бизнеса, и на туристите към региона, защото област Добрич често е пренебрегвана във всяко едно отношение. Благодаря.
#176 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#177 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Именно съзнавайки важността за чистотата на морската вода, на морските плажове и значимостта на туристическата индустрия за област Добрич, ние от трите министерства направихме многократни срещи с цел да бъде решен въпросът и да не бъде поставен под риск следващият туристически сезон. След разговори с Община Балчик имаме уверението, че в рамките до месец май следващата година при осигурено финансиране колекторът ще бъде възстановен. Сега след осигуряване и възможност за стартиране вече с избрания изпълнител, съм убедена, че никой няма да позволи това да не се случи, така че да обезпечим следващия туристически сезон. Със срещи с хотелиерите и министър Милошев, и при мен има сигнали, ние съвместно работим именно за запазване на доброто име на Северното Черноморие и развитие на туризма за региона. Благодаря.
#178 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Пристъпваме към последния въпрос от днешния парламентарен контрол и той ще бъде зададен от народния представител Ангел Славчев относно ограничаване на тежкотоварния трафик над 12 т по жп надлез на км 14+100 при село Гара Елин Пелин на път III-105 I-1/Елешница – Гара Елин Пелин – I-8 Нови хан.
#179 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, на 4 октомври 2024 г. проведохме работна среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството относно проблема с преминаващия тежкотоварен трафик по надлеза на село Гара Елин Пелин. След като се запознахте с проблема, поехте ангажимент да организирате спирането на тежкотоварния трафик по съоръжението и да предприемете мерки за неговия ремонт. На 11 октомври от медиите разбрахме, че се е състояла нарочна среща между Вас и ръководството на Община Елин Пелин, на която сте заявила категорично, че приоритетна задача на МРРБ и АПИ ще бъде обезопасяването на жп надлеза в центъра на село Гара Елин Пелин, по който преминава трафикът между Елин Пелин и Нови хан, както и че за ограничаване на шумовото замърсяване ще бъде изградена и специална шумозаглушителна ограда по жп надлеза. В периода от юни до октомври месец съм провел няколко срещи и съм отправял множество питания към Агенция „Пътна инфраструктура“, свързани с въпросното съоръжение и трагичното му състояние. Въпреки предприетите ремонтни дейности, които ги чакахме повече от два месеца, към днешна дата положението е дори по-трагично от това, което беше през юни. Към момента няма никакви предприети действия за ограничаване на тежкотоварния трафик по съоръжението, както и за изолиране на шума или ремонт. В тази връзка моля да ми отговорите: Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ какви действия са предприели към момента за ограничаване на тежкотоварния трафик и предвид поетия ангажимент, че това ще бъде приоритетна задача за Вас, какъв е крайният срок когато ще бъде ограничен тежкотоварният трафик, ще се положат ли шумоизолиращи панели и ще се ремонтира ли самото съоръжение? Живея в Елин Пелин повече от 15 години и с този надлез се занимаваме повече от десетилетие. Това е съоръжение, което е построено като временно и за съжаление, всичко временно остава постоянно в нашата държава. Състоянието му наистина е трагично. Тук изказвам един апел и от хората, които живеят около самия надлез. Вибрациите и шумът в техните домове е покъртителен. Другото, което е, че отправих към Вас покана да отидем на място, за да се запознаете с проблема на място, за да видите наистина колко е тежко положението и че тежкотоварният трафик в Елин Пелин е огромен, а този път се използва за транзит на тежкотоварни автомобили, които по този начин ощетяват и бюджета, тъй като спестяват от толтакси и междувременно, рушат пътища, които са общински и са предназначени за лекотоварни автомобили. Благодаря Ви.
#180 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос, госпожо Министър.
#181 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, както Вие сам посочихте, между нас има комуникация по доста от казусите, които днес поставяте като въпроси към мен. Благодаря за сигналите и видеоматериалите по този казус, с които аз съм се запознала. Действително по отношение преминаване на тежкотоварните моторни превозни средства в участъка при Гара Елин Пелин и състоянието на жп надлеза при 14 км аз и екипът ми проведохме редица срещи с Вас, с представители на Общината на засегнатите населени места, които използват трасето. За ограничаване преминаването на тежкотоварни камиони по участъка третокласен път Елешница – Елин Пелин – Нови хан Областно пътно управление – София, възложи на пътноподдържащата фирма в района изготвяне на проект за временна организация и безопасност на движението чрез извеждане на тежкотоварните моторни превозни средства над 12 т в посочения участък. Проектът е изготвен и внесен в Областната дирекция на МВР – София, но не е съгласуван. От МВР е поискано отклоняване на тежкото движение от жп надлеза да бъде извършено чрез проект за промяна на постоянна организация на движението в региона. Затова Областно пътно управление – София, възложи на пътноподдържаща фирма да бъде изготвен такъв проект за постоянна организация. На срещата между представителите на Главна дирекция „Национална полиция“ и Агенция „Пътна инфраструктура“ е решено обходният маршрут за тежкотоварни моторни превозни средства да бъде село Гара Елин Пелин-Север – град Елин Пелин – село Мусачево – Софийски околовръстен път – автомагистрала „Тракия“. Проектът за промяна на постоянна организация на движението в момента се изготвя и предстои неговото съгласуване с Областната дирекция на МВР – София. В Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е предвиден основен ремонт на близо 17 км от третокласния път Елешница – Елин Пелин – Нови хан включително и на надлеза на 14 км при село Гара Елин Пелин. В момента се изработва технически проект след проведена обществена поръчка за избор на изпълнител. На технически съвет на Областно пътно управление – София, е одобрен първият междинен етап от проектната разработка. Предстои съгласуването на техническия проект и одобряване на окончателната разработка. Въз основа на готовия проект ще се проведе и открита процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител и строителство, както и на строителен надзор. Съгласно условията на договора и заданието ремонтът на съществуващия жп надлез включва подмяна на всички дилатационни фуги, подмяна на хидроизолация и асфалтова настилка, ремонтни дейности на тротоарната конзола и долното стоене. След изпълнение на ремонтните дейности ще се извърши контролно замерване на стойностите на шума и при установяване на данни за превишаването спрямо пределно допустимите ще се предприемат действия и за изграждане на шумоизолация. Благодаря.
#182 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Славчев, заповядайте за Вашата реплика.
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Министър, за отговора. Надявам се това, което казахте, наистина да стане в кратки срокове. Бленувано е от цяла община Елин Пелин – там да се направи околовръстен път, за който повече от 10 години се правят проекти. Знаем, че Общината също е подела инициатива за този проект. Моят апел отново ще бъде: колкото се може по-бързо да бъде ограничен трафикът. Още след Нова година аз ще отида в Областна дирекция на МВР, за да разбера какъв е техният аргумент да спират това нещо, тъй като положението в Елин Пелин е освен този трафик по това съоръжение – моста, е и праховото замърсяване, тъй като община Елин Пелин се превърна в магистрала за камиони и съответно замърсяванията по индикаторите, които имаме, са огромни и винаги са в червено. Надявам се да се изградят и тези кръгови движения, за които каза и директорът на АПИ, и да може в рамките до месец февруари наистина да се спре тежкотоварният трафик. Благодаря Ви за отговора, като ще помоля да ми го дадете и писмено, за да мога да го предоставя на обществеността в община Елин Пелин, защото те са изключително обезверени от това, че институциите си подмятат топката непрекъснато и една колективна безотговорност е в действие. Отново Ви благодаря за отговора.
#184 · speech
Госпожо Министър, желаете ли дуплика? Не, благодаря Ви. С това парламентарният контрол и последната точка от дневния ред завърши. Пожелавам на всички българи светли, благословени Рождественски празници! Бог да пази България! (Ръкопляскания.) Следващото редовно заседание ще бъде на 8 януари 2025 г. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито 12,23 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Цончо Ганев Драгомир Стойнев Секретари: Андрей Вълчев Павела Митова