Шестдесет и шесто заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ШЕСТДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 6 юни 2025 г. Открито в 9,02 ч.
Дата06.06.2025
Събития279
Разпознати говорители243
Точки с гласуване1

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 06-06-2025 09:01 09:01:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: lyuben-ivanov-ivanov · намерени изказвания: 3
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани – 168 народни представители. Имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседанието. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще Ви направя две кратки съобщения. На 5 юни 2025 г. в Народното събрание от Конституционния съд е постъпил препис от Решение № 6 от 5 юни 2025 г. по конституционно дело № 28 от 2024 г. С Решението си Конституционният съд обявява за противоконституционна разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване. Знаете, Кодексът е обнародван в „Държавен вестник“, бр. 110 от 1999 г., и последното изменение и допълнение е обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 25 от 2025 г. Второто съобщение е от министъра на отбраната. В изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера съответно № 51-503-09-63 и № 51-503-09-64 и са предоставени на Комисията по отбрана. Добър ден на министър-председателя и на заместник министър-председателите! Преминаваме към първа точка от нашата днешна програма: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. В първите до 2 часа от пленарното заседание се упражнява парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника и в него ще участват министър-председателят на Република България господин Росен Желязков, заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и заместник министър-председателят Атанас Зафиров. Преминаваме към процедурата по реда на чл. 105 по поредността на парламентарните групи. Първи да зададат въпрос – заповядайте от името на ГЕРБ-СДС. До две минути е въпросът.

#2 · speech

Красимир Терзиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господа Вицепремиери! В леко нарушение на Правилника, първо, искам да честитя празника на всички мюсюлмани – честит Курбан Байрам! Въпросът ми е към господин Зафиров. Уважаеми господин Вицепремиер, в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. е предвиден финансов ресурс в размер на 2,5 млрд. лв. за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради. Съгласно публично достъпна информация той ще бъде реализиран чрез Националната програма за енергийна ефективност. В тази връзка и с оглед на значителния обществен интерес към възможностите за ново кандидатстване бих искал да Ви задам следния въпрос: на какъв етап се намира разработването на програмата към настоящия момент и какви са заложените механизми за нейното прилагане? Благодаря Ви.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Терзиев. Заповядайте, господин Зафиров, да отговорите на поставения въпрос. До 3 минути имате време, заповядайте.

#4 · speech

Заместник Министър-Председател Атанас Зафиров

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Терзиев! Да, както правилно споменахте и зададохте въпроса, това предизвиква сериозен обществен интерес. Затова искам да отговоря, че този финансов ресурс от 2,5 млрд. лв., за който ме попитахте, ще се реализира чрез прилагането на нова национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Към настоящия момент документацията по създаването на тази програма е в процес на разработване, но е важно да се знае, че финансовият ресурс е разпределен по години и обхваща периода до 2029 г. Механизмът по прилагането на тази програма ще запази облика от предходната национална програма, като моделът ще бъде същият – чрез участие на общинските администрации и Българската банка за развитие. Кандидатстването ще се осъществява от сдруженията на собствениците, които са създадени по реда и условията на Закона за управление на етажната собственост. Разработва се вариант кандидатстването да се извършва чрез успешно разработена и използвана информационна система за управление и наблюдение, така че подаването на документите и оценката на подадените предложения да се улесни, като в същото време се запазва разбирането за обективност и прозрачност при изпълнението на тази програма. Сигурен съм, че реализирането на Националната програма ще допринесе значително за енергийното обновяване на Българския жилищен фонд, намаляването на енергийната бедност и подобряването на условията на живот на много български семейства. Благодаря Ви.

#6 · speech

Красимир Терзиев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожа Председател! Благодаря за отговора, господин Вицепремиер. Пак с риск да се повторя и с оглед на обществения интерес Ви моля да следите изкъсо процеса и всичко, изложено от Вас само преди минута, да бъде реализирано по най-добрия начин. Благодаря Ви.

#7 · speech

Председател Наталия Киселова

Желаете ли дуплика, господин Зафиров? Не желаете. Преминаваме към въпрос от името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Атанасов, имате думата.

#8 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Моят въпрос е към министър-председателя. Господин Министър-председател, въпросът ми е за политическия неутралитет на органите за вътрешна сигурност и обществен ред – изключително важен въпрос! Съгласно законодателството и Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за Държавната агенция „Национална сигурност“ е прекаран, прокаран по-точно, принципът на политическия неутралитет на органите за вътрешна сигурност и обществен ред. Това е посочено още в чл. 3 и на двата закона. В тази връзка е моят въпрос. Повече от една година главният секретар на МВР го няма. Някой изпълнява тази функция, изпълнява я заместник-главният секретар, който е назначен от министъра. Миналата седмица беше избран от Народното събрание за член на Комисията по досиетата председателят на ДАНС. Вчера в Комисията за контрол над службите се яви заместник-председателят, който заяви, че е назначен на тази позиция не знам от кой. Аз извърших проверка обаче – указ на президента за освобождаването на Тончев няма, да не говорим, че няма указ за назначаване на новия председател. В тази връзка е именно моят въпрос: не смятате ли, че точно органите за вътрешна сигурност и обществен ред трябва да бъдат деполитизирани, и е недопустимо тези, които са техните ръководители, да имат пряка политическа зависимост? И какви действия като министър-председател ще предприемете, защото съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията, Министерският съвет отговаря за обществения ред и сигурността и Вие имате задължение да осигурите политическа неутралност на органите за вътрешна сигурност и обществен ред. Или може би се подготвяте за предсрочни избори? Благодаря.

#10 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Честит Курбан Байрам на нашите сънародници с пожелание за здраве, просперитет и берекет! Уважаеми господин Атанасов, напълно сте прав. Службите на Република България следва да работят в полза на обществото, а не на политически партии, политически организации, в която връзка и за гарантиране на тяхната политическа безпристрастност наред със законовите ограничения и законовите принципи в този смисъл е въведен и принципът за споделената отговорност при назначаване на техните ръководители. Това означава, че институциите, които са предвидени в Конституцията – Министерския съвет и президента, споделят отговорността си по назначаването на председателите, на главния секретар и на други органи, когато това е предвидено в специалния закон. По отношение на процедурата Вие сте добре запознат, това става с предложение на Министерския съвет до президента и с указ на президента. Преди тази процедура обаче, както и в случаите, когато се назначават посланици на България в други държави, се извършва процедура по предварително съгласуване с всичките начини и средства за това съгласуване. До момента ние нямаме съгласуване по отношение на главния секретар на МВР, независимо от това кой би бил той, както и ще бъде в ход процедурата по съгласуване на предложения за председател на Държавна агенция „Национална сигурност“. В тази връзка мислех, че сте информиран, но има указ от онзи ден на президента за освобождаването на Пламен Тончев от длъжността председател на ДАНС във връзка с подадена от него оставка и искане за предсрочно прекратяване на неговите пълномощия. Благодаря Ви.

#12 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Да, господин Министър-председател, съгласен съм с Вас, че така наречената обвързана компетентност между правителството и президента е гаранция за политическата неутралност на лицата, които се назначават на тези висши ръководни длъжности. Но повече от една година да няма намерен компромис за главен секретар на Министерството на вътрешните работи е пълен нонсенс – повече от една година. По отношение на председателя на ДАНС, между другото, изненадан съм, защото аз вчера извърших проверка, все пак, макар и за кратко време като ротационен председател на Комисията за контрол на службите, вчера потърсих информация и ми беше съобщено, че указ няма. Но това няма никакво значение в случая. Искам да Ви кажа, че този човек, който не знам кой го е назначил, между другото, за временно изпълняващ длъжността председател на ДАНС, няма да коментирам вчера в Комисията за контрол на службите какво е казал или какво не е успял да каже, но това е човекът, който навремето като заместник-председател на ДАНС написа онази прословута докладна записка – публична, не е секретна, заради което беше ликвидирано машинното гласуване. Само да припомня това обстоятелство. Така че моето притеснение и разбира се, и на българското общество, което следи тези процеси, е, че бавно и някак си тихо се узурпират определени части на изпълнителната власт, които имат пряко отношение към демокрацията. Именно в тази връзка поставям този въпрос. Аз, разбира се, ще следя как ще завърши процедурата по назначаване на председател на ДАНС, но по отношение на главния секретар на МВР – висшата професионална длъжност, която организира цялостната работа, повече от една година да изпълнява тази длъжност човек, който е назначен политически, е абсолютно недопустимо. Благодаря.

#13 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Атанасов. Желаете ли дуплика, господин Желязков? Ред да зададат въпрос имат от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Костадинов.

#14 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Моят въпрос е към министър-председателя Желязков. Господин Желязков, ние станахме свидетели тази седмица на един безпрецедентен за нашите последни няколко десетилетия от българската история обрат във външнополитическата ни история, защото успяхме да постигнем едно рядко срещано обединение на нашите евродепутати и на изпълнителната, и на законодателната власт по отношение на македонския въпрос. Като казвам македонския въпрос, казвам – в неговия исторически, в неговия емоционален смисъл, защото това е нещо, към което всеки един българин е съпричастен, без изключение. И тъй като постигнахме временна победа или, да кажем, временен успех, защото е рано да говорим още за победа по отношение на доклада, който е, меко казано, доста съмнителен и за който всички български евродепутати се подписаха, че трябва да се извърши разследване, или анкета за дейността на Томас Вайц, който е докладчикът от страна на Европейския парламент. Тъй като този доклад е спрян временно, до 24-и, отложен е, моят въпрос към Вас е следният: смятате ли като председател на Министерския съвет, като главата на изпълнителната власт в нашата страна, да засилите още повече позицията на, да кажем, нашите представители в Европейския парламент, защото дотук те се обединиха всички в Европейския парламент, всички 17 български европейски народни представители, всички депутати в българския парламент, присъстващи, подкрепиха също общо решение и отделно от това и българският външен министър заявява, разбира се, дори и протоколно да е, че подкрепя всички тези действия? Смятате ли, че и Вие вече като представителната, като изпълнителната власт в нашата страна трябва да вземете отношение по този въпрос и да заявите, включително и пред Вашите колеги, министър-председателите и държавните глави в Европейския съюз, че искате по-сериозен ангажимент от страна на нашите партньори в Европейския съюз към преговорния процес с Македония, дотолкова, доколкото в момента, както виждаме, за съжаление, нашата страна по-скоро се държи като кандидат-член, а не като член, и кандидат-членката Македония оказва натиск върху нас. Благодаря.

#15 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Костадинов. Заповядайте, господин Министър-председател, да отговорите на поставения въпрос.

#16 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, госпожо Председател. Госпожи и господа народни представители! Миналата седмица Народното събрание единодушно прие декларация във връзка с този случай. Позицията на Република България е ясна. Ние с Република Македония нямаме двустранен въпрос. Всички въпроси с Република Северна Македония са решени от Договор за добросъседство от 2017 г., като преговорната рамка за присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз се базира на така нареченото компромисно френско предложение по време на Френското председателство, където изискванията, на които трябва да отговори кандидат-членът Северна Македония, за присъединяване са ясно посочени и тяхното съблюдаване се извършва в рамките на преговорния процес, който въпрос не е двустранен между България и Република Северна Македония. Що се отнася до Доклада за напредъка и за състоянието – цялата фактология както по отношение ролята на докладчика на същия, така и по всички въпроси за това защо последните няколко години няма такъв доклад, който се отлага многократно, и отлагането във Външната комисия на Европейския парламент от онзи ден не е прецедент, не са въпрос на нашите двустранни отношения. Нашата позиция по отношение на констатациите в Доклада са много ясно изразени. Те ангажират не само България и цялата роля по отношение на редакцията в Доклада принадлежи на членовете на Европейския парламент. Нашите представители от всички групи, които представляват и са излъчени от българските избиратели, като членове на българската делегация в Европейския парламент и тяхното единодушие, както и декларацията на българското Народно събрание е много ясен индикатор за това каква е позицията на Република България по отношение на Проектодоклада. В този смисъл ние ще се придържаме към тази позиция и ще го правим с необходимите средства, без да превръщаме този въпрос в двустранен. Благодаря.

#18 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Господин Желязков, Вие доста добре боравите с думите – изключително премерено изказване, и аз няма как да не се съглася с всичко, което казахте, но то не беше пълно, защото все пак аз запитах друго. Съгласен съм с това, че това не е двустранен въпрос, и това в момента е позиция, която трябва да защитава Европейският съюз, Европейският парламент, Европейската комисия. Само че ми липсва категоричността във Вашето изказване, защото всичко дотук, което казахте, е така – то е много премерено, много дипломатично, но трябва да бъде и категорично. И за да стане това, Вие като министър-председател трябва да го заявите ясно – не агресивно, но твърдо и категорично. Защото ще Ви дам един пример, като казахте за това, че тази позиция, която се защитава в момента в Европейския парламент, е позиция на европейските депутати, и нашите народни представители, казвам нашите, българските – всички 17, са взели участие. Истината е, че те бяха ограничени. „Европа на суверенните нации“ и групата, която ВЪЗРАЖДАНЕ създаде в Европейския парламент, имаше свой докладчик в сянка – Станислав Стоянов, който е председател на европейската партия – „Европа на суверенните нации“, но той абсолютно демонстративно не беше допуснат до обсъждането на доклада с Марта Кос, която е еврокомисарят по разширяването, когато се прави чисто протоколно обсъждане, последно преди да се внесе в Комисия, в началото на тази седмица. И той беше единственият от всички докладчици в сянка, който не беше допуснат. На тази среща присъства Кос, присъства Вайц, присъстваха всички други докладчици в сянка от другите парламентарни групи, но Станислав Стоянов, не само че не беше поканен, но не беше и допуснат. Това вече е градация. Да кажем, че са го пропуснали, но те не го и пуснаха да влезе там. Ето Ви едно основание, да кажем не за Ваша реакция, но за Ваш коментар. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Просто това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ искаме от Вас и настояваме – малко повече категоричност, защото виждаме, че когато България е категорична, когато България покаже решителност, ни уважават. Когато се държим по-меко, по-дипломатично, тогава, за съжаление, губим. Тази седмица отбелязахме успех, заради това че показахме малко повече твърдост. Просто трябва да продължим в тази посока според нас и трябва Вие, да – Вие, тук вече това е Ваша персонална, лична отговорност – Вие трябва да покажете малко повече категоричност. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#19 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Костадинов. Желаете ли дуплика, господин Желязков? Преминаваме към въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало.“ Ще имате ли въпрос? Не виждам. От „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, господин Атанасов.

#20 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господа Вицепремиери, уважаеми колеги! Господин Желязков, в сряда Европейската комисия и Европейската централна банка обявиха докладите си за конвергенция на България. Страната ни се движи уверено към приемането на единната европейска валута. За никого не е тайна обаче, че периодът до въвеждането, а и първите дни след въвеждането на еврото, могат да бъдат използвани от недобросъвестни субекти за необосновано покачване на цените, спекула и налагане на различни видове монопол. В тази връзка е и моят въпрос: какви механизми са предприети към настоящия момент за предотвратяването на такива недобросъвестни практики? Как ще защитим българските граждани от необосновано поскъпване на различни стоки и услуги? Какви мерки сте предприели? И гарантиран ли е устойчив контрол по темата от страна на държавата, за да не ставаме свидетели на обичайната практика за контрол в началото на процеса, а след това всеки да прави каквото си знае? Благодаря.

#21 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Атанасов. Заповядайте, господин Министър-председател, да отговорите на поставения въпрос.

#22 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожи и господа народни представители, този въпрос вълнува всички. Част от системата по контрол, изобщо цялата система, която се обосновава от различни елементи, и управлението на една система, която е съставена от различни елементи, предпоставя един процес. Процесът започва с оценка на риска. Преминава през това какви са елементите. Преминава през това какви са методите за упражняване на контрол и разбира се, най-важното е мониторинг. Всички тези елементи са изследвани още преди конвергентните доклади, като Министерският съвет в очакване на резултата от конвергентните доклади извърши подготвителни действия, като с излизането на докладите взе две решения. Едното е за създаването на мониторингов механизъм с възможности за въздействие от страна на правителството. Другият подход, който трябва да направим в началото, е сключване на споразумения с всички доставчици на услуги и всички търговци на едро и на дребно в страната, в това число и с вносители, обединени в браншови организации и асоциации, в това число включваме и синдикатите – от гледна точка на тяхната роля в различните сектори на българската икономика и взаимодействието между контролните механизми. Контролните механизми са в Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията. По отношение на Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите правомощията са ясно посочени в българското законодателство. Регулаторната роля на КЗК е ekspost, тоест наблюдение на пазара и интервенция в случаите, когато има нелоялни търговски практики, с необходимия санкционен арсенал, който е достатъчно тежък, за да може големи доставчици на стоки и услуги да си позволят нелоялни търговски практики или злоупотреба с монополно или господстващо положение. Тук големият въпрос е за малките населени места и въздействието върху уязвимите обществени групи – възрастни хора, хора, които нямат достъп до информация или до средства за такава информация. Ние през следващите месеци ще се опитаме да достигнем до всеки човек с необходимите средства за информация, ще създадем необходимата обратна връзка, наречена горещ телефон, достъп в реално време 24 часа/седем за въпроси и отговори, както и за подаването на сигнали за такива практики. Разбира се, наясно сме, че злоупотребата е част от живота на всяко едно общество, и ще има такива случаи, но те ще бъдат ограничени върху индивидуални въздействия, не върху колективни такива. Много важно е да защитим уязвимите групи от установени и от иновативни практики. Давам пример: по подобие на телефонните измамници, по подобие на асистентите, които ще оказват съдействие на възрастни хора за обмяна на техните средства, по отношение на други начини, като се използва незнанието на хората, а не толкова на практики, които са свързани с наблюдавани в други страни необосновани увеличения на цените. По отношение на последното – от 3 юни Националната агенция за приходите е в големите търговски обекти, наблюдава процеса на ценообразуване, като при равни други условия всяко отклоняване от ценообразуващите фактори и необосновани, неоправдани надценки ще се третират като спекула. Тогава ще започнат съответните проверки, данъчни ревизии. И в този смисъл ние имаме подкрепата на големите търговски оператори. Въздействието, което очакваме, ще бъде в по-малките населени места, където нямаме коригиращия механизъм на големите търговски оператори. И там възползването от господстващото положение на конкретни търговски обекти ще предположи изкушението това нещо да се случва. Там ще бъдат насочени целеполагащите ни усилия. Това няма да бъде допуснато. Разбира се, на всички индивидуални случаи на спекула или на злоупотреба, или на дейност, която би се квалифицирала като престъпна, държавата ще отговори. Ние имаме каталог на възможни такива действия и дейности, както и готовност за отговор на същите. Благодаря.

#24 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Премиер, за изчерпателния отговор. Ние от „БСП – Обединена левица“, и смятам, че всички колеги в тази зала, ще следим много внимателно изпълнението на всички тези мерки, тъй като знам, че в последните години, на практика, държавата отсъстваше и това, първо, възпрепятства процеса по провеждането на един откровен разговор с българските граждани относно приемането ни в еврозоната, както и да бъдат взети и предприети реални мерки. От друга страна, за съжаление, отсъствието на държавата отвори широко вратата за популизма и за едно много неприятно заиграване със страховете на хората. Затова неведнъж сме заявявали, че сега повече от всякога държавата трябва да си бъде на мястото с цялата си категоричност и да използва целия си наличен инструментариум, за да предпази обикновените граждани, уязвимите групи, както да гарантира ценовата стабилност, така и да разсее всички техни страхове и да гарантира, разбира се, техните доходи. И като един подвъпрос, тъй като Вие доста обстойно разказахте за всички мерки, всички звена, всички ведомства, които са ангажирани в този процес: господин Премиер, предвиждате ли някакво звено в Министерския съвет – било то координационно или друго, което да се заеме с тази задача и с координирането на всички процеси? Благодаря.

#26 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Както споменах, с решението на Министерския съвет такъв контролен механизъм е създаден. Той ще осъществява както наблюдение, така и ще взима съответни решения, тъй като в състава му са включени отговорните министри и ръководители на ведомства, имащи отношение по тази тема. В една пазарна икономика всичко се определя от принципа на търсенето и предлагането. Затова ние говорим за неоправдано и необосновано движение на цените, като контролните механизми ще бъдат, първо, свързани с мониторинга, след това, с наблюдение на ценообразуващите фактори и при необоснованост на динамиката на цените ще се реагира. Това е като общ принцип. Сигурен съм, че голяма част от изкривяването на принципа за търсенето и предлагането оттук занапред ще бъде обяснявано с еврото за щяло и за нещяло. Затова и всички горещи линии трябва да бъдат ангажирани по начин, по който хората да имат възможност за бързо разсейване на страховете и притесненията и за много ясно адресиране на отговорностите и реакциите на държавата, в това число със санкционните механизми, без да се злоупотребява с основния принцип на пазарната икономика – търсенето и предлагането. Благодаря Ви.

#27 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. Преминаваме към следващата парламентарна група. Заповядайте, господин Найденов, да зададете въпрос от името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Заповядайте.

#28 · speech

Павлин Найденов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми Премиер, уважаеми Вицепремиери. Въпросът ми е за 40 млн. лв. Искрено се надявам да не знаете за него. На 22 май, четвъртък, е обявена обществена поръчка от Министерството на образованието и науката за 39 млн. 207 хил. 716 лв. и има две много странни неща за тази поръчка. Първото е, че крайният срок за подаване е точно след един ден. Тоест всички оферти, които трябва да бъдат подадени за участие, за спечелване на търга, са със срок от 34 – 35 часа. За първи път виждам такава обществена поръчка. Моят екип много силно следи всички обществени поръчки в момента, тъй като ин хаус процедурите не може да ги проследя. Второто странно на тази поръчка е, че Министерството на образованието и науката за срок от четири години ще заплати 40 млн. лв. за достъп до електронна платформа, собственост на групата Elsevier. Това са научни трудове, много други публикации и възможност за достъп до тази платформа. Моля да ни изясните тези два въпроса: толкова ли са били спешни тези 40 млн. лв. да се изхарчат за достъп до онлайн платформа и защо е даден срок само от 35 часа за реагиране, за подаване? Ако не знаете, ще очаквам писмен отговор. Благодаря Ви много.

#30 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Найденов, в републиката на годишна база се обявяват няколко хиляди обществени поръчки и въпреки усилията да следим какво обявява всяко ведомство, това е физически невъзможно. Нямам информация каква е тази поръчка. Не искам да презумирам или да спекулирам какъв е този краен срок. Мога да коментирам, че може да става дума за обществената поръчка с рестриктиран брой участници, но когато става дума за поръчка, която не знам, не е редно. Но поемам ангажимент веднага, в рамките на деня, да проверя за какво става дума и да бъдете уведомен, включително и писмено. Благодаря.

#31 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дончев. Желаете ли реплика? Не желаете. Преминаваме към въпрос от името на „Има Такъв Народ“. Заповядайте.

#32 · speech

Цветан Предов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господин Дончев! Уважаеми господин Зафиров, въпросът ми е към Вас. Дами и господа народни представители! Безработицата в страната е овладяна до приемливи граници и нивата на заетост се повишават. Но за младите хора на България намирането на работа остава трудно и е съпроводено от много предизвикателства и пречки: липса на опит, липса на работни навици, нямат нужните умения – неща, на които работодателите държат. Господин Зафиров, бихте ли ни информирали как държавата подпомага интеграцията на младежите на пазара на труда в преодоляване на тези предизвикателства и пречки? Благодаря Ви.

#34 · speech

Заместник Министър-Председател Атанас Зафиров

Благодаря Ви. Уважаеми господин Предов, уважаеми народни представители! Да, важен е въпросът и аз ще се опитам да Ви отговоря, доколкото е в рамките на социалната политика, която попада в наблюдаваните от мен ресори. Много е важно първо да отбележим, че безработицата в страната към май 2025 г. – тук говорим за лица под 25 години, е 11,3%, което е спад спрямо 15,4% за май миналата година, което показва едно значително подобрение през последната година. Европейският социален фонд плюс дава огромни възможности за подкрепа на младите хора, завършили образованието си и навлизащи в етапа на работа. В България традиционно ресурсите на този фонд се реализират през Програма „Развитие на човешките ресурси“. Там има даже и специфичен приоритет – само за младежи до 29 години включително. Програмата „Развитие на човешките ресурси“ също финансира развитието на умения и придобиване на професионална квалификация и ключови компетенции, включително за млади хора, чрез редица други операции, с което разширява подкрепата за най-младата работна сила в Република България. Още със старта на Програмата за периода 2021 – 2027 г. започва изпълнението на операция „Младежка заетост плюс“, която предлага широки възможности за подкрепа – стажове при работодатели от реалния и публичния сектор, за набиране на опит по специалността, обучение по време на работа с ментор на работното място, субсидирана заетост за работодатели, които са готови да наемат на работа младежи за придобиване на трудов опит, включително от първа работа. Предстои разширяване на възможностите с нова програма, която ще се изпълнява от Агенцията по заетостта, която ще даде шанс и на младежите, които искат в малкото си свободно от учене време да придобият опит и да разберат какво е да работиш в реална среда. Бюджетът на тази програма е около 46 млн. лв. и в нея се очаква да се включат около 10 хиляди младежи, които да натрупат първоначален практически трудов опит и да придобият умения, които да им осигурят по-плавен преход от образование към заетост, но също така и тази програма да ги сблъска с предизвикателството да се полага систематичен труд, да се работи в екип и да се постигат цели, които да отговарят на високите изисквания на съвременния трудов пазар в страната. Благодаря Ви.

#35 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Господин Предов, за реплика? Няма. Благодаря Ви. Въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Господин Василев, заповядайте.

#36 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател, въпросът ми е към министър-председателя Росен Желязков. Господин Министър-председател, преди няколко дни Министерството на транспорта и неговият принципал, наричан от Слави Трифонов брокера – Гроздан Караджов, обявиха, че от юли 2025 г. услугата за железопътен превоз на пътници започва да бъде възлагана от държавата чрез дългосрочни договори на частни фирми за 12 години по така наречените най-добри според Гроздан Караджов европейски практики. Изпълнението на договорите ще бъде осигурено чрез собствен или нает подвижен състав, или такъв, предоставен от държавата. Към момента аз не знам частна фирма в България да притежава мотриси, локомотиви или вагонни композиции. Значи, държавата ще даде на частни фирми локомотиви, вагони и композиции, ще прехвърли според плановете на Министерството на транспорта персонала на БДЖ в частни фирми, ще предостави цялата железопътна инфраструктура на държавата на частни оператори, за да печелят те и да внасят в държавата малък процент от печалбата, свързана с продажбата на билети. Този въпрос предизвиква изключително силно внимание в служителите на БДЖ. Те считат, че това е началото на края на Железниците, които освен всичко са свързани и с националната сигурност на България. Преди няколко дни за заместник-министър на транспорта беше назначен Любен Нанов, който в редица публикации в интернет е свързан с корупция, и два пъти е освобождаван от Железниците заради корупция. Един път беше освободен от правителството, в което аз участвах, именно по такъв въпрос и такава тема. После беше освободен, мисля, че от Гвоздейков, затова, защото като директор на „Пътнически превози“ в БДЖ бяха установени редица нарушения. Слушайки Гроздан Караджов, господин Министър-председател, който вчера говореше по телевизията, че започвало концесиониране на пристанища, на летища и на магистрали, си мисля, че Вие трябва да вземете отношение това ли е бъдещата политика на държавата и последният остров на националната сигурност да бъде даден в удобни частни ръце? Давам Ви пример за летище „София“ – скрит концесионер, фалшива концесия, отложено плащане на концесионна такса за десетилетия напред. И нещо друго. В Министерския съвет е създаден специален орган според Гроздан Караджов, който се е казвал Орган по концесиите или нещо подобно, който той е оглавявал. Смятате ли, че е нормално точно този човек, за когото винаги става въпрос за някой и друг милиард, свързан с някое ведомство, да бъде разходван по най-нецелесъобразния начин, да отговаря за това? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#38 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Председател. Много ми е трудно да говоря от името на господин Караджов по отношение на личния компонент на Вашия въпрос. Ще го оставя на него, когато имате възможност да го обсъдите. Аз ще отговоря на Вашия въпрос по отношение на либерализацията на пазара на пътнически превози. Договорът за обществена услуга на пътници в железопътния транспорт на „Пътнически превози“ изтече и трябва да има нов договор за обществен превоз на пътници. Европейското законодателство задължава България да либерализира този свой пазар. Това е задължение на всяка държава членка, защото в момента в България по отношение на пътническите превози има само един оператор и това е държавният оператор. Както пазарът на товарни превози е либерализиран, така и пазарът на пътнически превози също трябва да е либерализиран, за да може тази услуга да бъде на принципа на свободната конкуренция и възможност на ползващите тази услуга да получават най-доброто в рамките на един конкурентен пазар. Държавата, естествено, като принципал на дружеството би имала интерес субсидията и капиталовите разходи, които се правят по отношение на тази услуга, да са концентрирани в държавното дружество, така както е било винаги, откакто има железници, но пазарът в Европа е либерализиран. Отношението на държавата е свързано с това, че се предоставят на ежегодна база – в рамките на сключения дългогодишен договор за превоз на пътници, субсидии и капиталови разходи на съответния железопътен оператор. Тъй като това е услуга от общ икономически интерес, плащането се допълва, така както е и услугата за превоз на пътници в градските системи, автобусните превози, междуградските автобусни превози, тъй като това е услуга, която не може с приходите от цената на превозния документ да покрива своите капиталови и оперативни разходи. Затова тази дейност е субсидирана. Изискването за субсидирането на тази дейност е да бъде предоставена необходимата субсидия или капиталови трансфери на самите оператори след процедура по избора на такива за сключване на договор за обществената услуга за превоз на пътници. Тъй като част от подвижния състав се закупува със средства от Плана за възстановяване и устойчивост, договорът, който беше сключен преди може би месец, предвижда по Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат придобити 12 мотрисни влака, в това число и тези, които се придобиха по предходно сключени договори. Условието в Плана е този подвижен състав да бъде предоставен на този оператор, с който е сключен договор за обществена услуга за превоз на пътници. И тъй като тези капиталови средства и този актив са собственост на държавата, придобита със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, държавата следва да я предостави на оператор, който и да е той, който следва да бъде избран след публична услуга. Близо година има голям спор със синдикатите дали това да бъде само един оператор, или пазарът да бъде така, както е в цяла Европа, и така, както се иска, разпределен на съответните ПУП-ове за движение – справедливо разпределени ПУП-ове след една конкурсна процедура. Много е вероятно само един от участниците в процедурата да спечели всички ПУП-ове, но много е вероятно някой от ПУП-овете да бъде спечелен от различен участник, от друг участник, но това пряко се наблюдава от Европейската комисия и е задължение на България да либерализира този свой пазар. Активите, тоест подвижният състав, които са на държавата, ще бъдат предоставени на изпълнителя на тази поръчка като договор за ползване – те остават държавна собственост, но операторът ползва този актив. Ако операторът се смени, активът се взема от предишния и се предоставя на друг. Това е принципът и той е заложен в Плана за възстановяване и устойчивост. Благодаря Ви.

#40 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Господин Желязков, аз разбирам Вашия отговор по-скоро като оправдание. Първо, либерализация на един сектор в Западна Европа се прави, когато има много голяма конкуренция, много фирми с опит в дадена дейност, които могат да развиват дейността наравно с държавния оператор. В България такъв частен оператор аз не съм чувал да има. Второ, държавният оператор, който постоянно е на загуба и който се дотира от държавата, се дотира, господин Желязков, защото не се управлява правилно. Няма никаква логика да имаш абсолютно целия ресурс и да си на загуба, а всички останали частни фирми да са на печалба – или се отървавате от „Български държавни железници“, като ги хвърляте на безвремието на различни оператори, които нямат никакъв опит в управлението на такъв сектор. Заради 12 мотриси, купени по Плана за ПВУ при целия, макар и стар железопътен състав на „Български държавни железници“, да се налага да правим принудителна либерализация, аз не бих приел. Ако бях на Ваше място и ако бях с възможност да решавам, бих защитил интереса на работещите в БДЖ, интереса на държавата, защото ние видяхме, че от либерализация на различни сектори държавата само губи. Нямаме добър пример в това – в България нещо да е либерализирано, и то да излиза на голяма печалба и държавата да е на още по-голяма печалба. Затова съм скептичен към всичко, което стане, и единственото най-вероятно, което ще стане, е да загубят работата си страшно много хора и да объркаме тотално работата в държавните железници. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Тук ми подвиква един колега от ГЕРБ. Колега, заповядай на трибуната. Аз мисля, че говоря по същество, а ти си един обикновен прост глупак. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#41 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Господин Василев, налагам Ви наказание „забележка“. Желаете ли реплика, господин Министър-председател? Не. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте.

#42 · speech

Ивелин Михайлов

ВЕЛИЧИЕ

Моят въпрос е към министър-председателя Росен Желязков и той е: как смята да се справи с огромната несправедливост, която има в България, а тя е несправедливост относно правата и свободите на хората. Ще дам един пример. Трябва някоя институция да наложи глоба или дори някакво наказание на обикновен човек. Това, което се случва, е наказанието и глобата се правят моментално в най-големия размер и оттам нататък започва ходене по мъките обикновеният човек да си възстанови правата. Когато обаче става въпрос за хора, приближени на властта – ще дам два конкретни примера. Единият е с кражба на 92 дка плаж, който е горска площ, изключително държавна собственост. Ние пратихме писмо до министъра на земеделието и храните и оттам имаме отговор, че този парцел си остава държавна собственост, а всъщност той е преминал в частна собственост, но там няма никакво движение, защото човекът, който е извършил манипулацията е приближен на властта, и там правораздаването остава в нищото – то е в едно безвремие. Вторият случай е с кражба на 7 дка гора, която е до „Ривиера“ във Варна, отново изцяло в държавен горски фонд и отново никаква реакция. Това са само два случая, а може да дадем 100. Въпросът е, когато имаме обикновени граждани, те са разкъсвани, за да могат да се съберат някакви постъпления в държавата, както казва и господин Василев, после да бъдат усвоени по някакъв начин чрез концесии или други неща, а когато имаме близки до властимащите – нулева законност, нулево чувство за справедливост, което направо унищожава социалния мир в страната, и хората повече не могат да търпят това нещо. Въпросът ми е: как ще се справите и кога, и с какви конкретни мерки с тези несправедливости?

#44 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Поставеният въпрос е изключително важен най-вече заради неговите философски измерения. Възстановяването на справедливостта винаги е резултат от победата на доброто над злото. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Дотолкова, доколкото в обществото, в социума регулирането на обществените отношения става по силата на позитивното право. Българското законодателство е предвидило такъв правов ред, който се основава на принципа на равенство, равенство пред закона и еднакво прилагане на закона спрямо всички. В този смисъл законът не прави разделение между това кой е обикновен и кой необикновен човек. Ако имате данни за нарушения на законодателството, които съставляват престъпление, има един режим. Ако има такива нарушения, които са санкционирани като административни такива, те се установяват с акт за установяване и административнонаказващият орган извършва своите действия, което, разбира се, подлежи на съдебен контрол. Не мога да коментирам двата случая, защото не е ясно дали са от компетенциите на местната власт, или на централната държавна власт. И двата случая биха съставлявали тема, която засяга общата политика на правителството дотолкова, доколкото правоприлагането е ангажимент на правителството въз основа на позитивното право, за което стана въпрос. Ако имаме повече данни, ако ни предоставите повече данни ще разгледаме случая, и ако е от компетенциите на правителството, ще вземем отношение. Благодаря.

#46 · speech

Ивелин Михайлов

ВЕЛИЧИЕ

Господин Желязков, понеже тук даваме отговор не само пред народните представители и българския народ, има някои неща, които са видими и които и Вие, и аз ги знаем, че са такива, и когато кажем нещо по начин, по който да звучи добре, но няма общо с действителността, това още повече нарушава социалната справедливост. Често и Вие, и хора от управлението цитират или се оправдават, че трябва да приемем дадени закони, защото така ги изисква Европейският съюз. Европейският съюз също изисква най-простото – дори да имаме екология. И двамата знаем, че я нямаме. Така че законът би трябвало да действа еднакво за обикновените и необикновените, но в България имаме друга практика и моят въпрос беше: как ще се справим с нея, която е общественоизвестна? Ще Ви дам конкретни случаи, не два, а сто. Ще очаквам отговор и ако наистина се справите, публично ще изляза и ще кажа, че аз съм бил грешен, а Вие сте бил прав. Благодаря.

#47 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Михайлов. Господин Михайлов, само да Ви напомня, че процедурата е по актуални въпроси, които касаят обща политика на правителството. Повтарям: за актуални въпроси. Благодаря Ви. Желаете ли да отговорите, господин Министър-председател? Не. Преминаваме, уважаеми колеги, към втори кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Не виждам. От ПП-ДБ? Заповядайте, госпожо Бориславова, имате думата.

#48 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председателстващ. Моят въпрос е към премиера – господин Росен Желязков. Като министър-председател, господин Желязков, Вие сте отговорен за цялостната политика на кабинета, действията на отделните министри и спазването на законите на страната и защита интересите на българските граждани. След като тази седмица управляващото мнозинство – ГЕРБ, ДПС – Пеевски, ИТН и БСП, попречи на създаването на временна парламентарна комисия, която да провери изнесените от разследванията на Антикорупционния фонд факти и обстоятелства за енергийния холдинг „Орион“, управляван от бизнесмена Христо Ковачки, считам, че изпълнителната власт е тази, която дължи отговори как ще подходи към тези изнесени данни и обстоятелства. Разследването на Антикорупционния фонд, колеги, посочи Христо Ковачки като ръководител на мащабна мрежа от над 150 енергийни фирми и други, замесена в редица незаконни практики, които попадат под компетентността на различни министерства, които Вие като глава на това правителство ръководите и тяхната политика, на кабинета. Според Антикорупционния фонд тази схема включва формално несвързани помежду си фирми, на практика, действащи обаче координирано под ръководството на господин Ковачки, като сред тях са ключови въглищни централи в България, като „Брикел“, „Гълъбово“ и „Бобов дол“. Също така ТЕЦ „Марица 3“, топлофикациите в Русе, Сливен, Плевен, Габрово, Бургас. Твърди се, че той управлява тези компании чрез неформални канали, използване на подставени лица, офшорни регистрации, вътрешни комуникации, подписани с печати на анимационни герои. И колкото и смешно да звучи това, истината е много потресаваща, защото става ясно от това разследване, че господин Ковачки е бил предварително информиран за предстоящи проверки, включително такива на Европейската прокуратура. Тоест това е пореден случай и доказателство за това как от МВР изтичат данни за проверки, които предстоят по възлагане на Европейската прокуратура. Сходен и аналогичен случай имахме – разкритията от госпожа Теодора Георгиева по-рано през тази година. Припомня се и разследване за фиктивно горене на биомаса от ТЕЦ „Марица 3“ чрез фиктивни доставки на дървесни отпадъци от фирми, притежавани от родителите на депутата от партията, която Ви е издигнала, чрез което са декларирани в пъти по-ниски емисии въглероден диоксид и така са спестени милиони левове от закупуване на въглеродни квоти на дружеството. В този ред на мисли, с оглед на множеството данни за данъчни злоупотреби, замърсяващи действия, увреждащи здравето на гражданите на България, и други нередности, бих искала да Ви попитам като министър-председател Вие ще изискате ли от ресорните министерства да възприемат подход към тези данни да ги проверят, най-малкото, да видят дали има данъчни измами, действително свързани ли са фирмите помежду си, за да могат да бъдат данъчно третирани по подходящ начин? Ще пратите ли за проверка в Гълъбово например за замърсяване с фини прахови частици и диоксид – дали има нарушения към днешна дата и въобще какъв ще е цялостният подход на правителството към това разследване и изнесените данни? Благодаря Ви.

#50 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Имах възможността да се запозная с материала на Антикорупционния фонд. В него се съдържат редица твърдения, които по своята съвкупност могат да представляват законен повод и достатъчно данни за самосезиране на прокуратурата, от една страна. От друга страна, съм изискал от компетентните министри – на енергетиката, на финансите, на околната среда и водите, да направят необходимата проверка заедно с териториалните структури на изнесените факти, с които разполагат. След като имаме повече информация в подкрепа или в опровержение на изнесеното в материала на Антикорупционния фонд, ще Ви информирам допълнително. Благодаря.

#52 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Министър-председател, бих искала да попитам, понеже не споменахте сред изброените министерства Министерството на вътрешните работи, има ли то задача да провери теча на данни – дали по някакъв начин не е възпрепятствал разследване на Европрокуратурата, което е пореден случай с такива данни във връзка с дейността на ГДБОП? Също така Министерството на труда и социалната политика – не споменахте и него, там ще има ли проверки за платени задължения към държавния бюджет във връзка с осигуровки – дали се спазват изискванията за безопасност на труда на територията на обекти, управлявани от Ковачки? И тъй като така и така съм на трибуната, искам да Ви уведомя, че ще Ви изпратя искане за сведение от името на цялата депутатска група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, което госпожа Киселова този път няма да може да спре, защото го правим по реда на чл. 139 от Правилника, с конкретни въпроси: какво точно сте възложили? И се надявам след 14 дни, когато изтича срокът за отговор, да може да ни информирате подробно за тези действия. Благодаря.

#53 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. За дуплика? Благодаря. (Народният представител Тошко Йорданов разговаря с министър-председателя.) Преминаваме към въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Георгиев, имате думата.

#54 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Ще изчакам само господин Желязков да си свърши разговора, за да може да чуе въпроса. Благодаря. Господин Желязков, въпросът ми е относно Граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Царево“. Царево е старото българско име на град Ксанти, както е наречен днес. Това, което би трябвало да знаете, ще Ви го покажа. (Показва цветни снимки.) Моля да погледнете насам. Това е състоянието на пункта „Рудозем – Царево“ в момента. Това, което реално се случва там, е, че имаме една абсолютно незаконна ограда от край до край, поставена от гръцка страна, монтирана изцяло от тях. Метална ограда с бетонови блокове, която ограда възпрепятства както движението на моторни превозни средства, така и движението на хора. (Показва цветни снимки.) Както може да видите, никой не може да премине през тази ограда. Отново подчертавам, тя е незаконна, едностранно поставена от гръцка страна, като до момента не е имало абсолютно никаква реакция на това от българската държава. Нещо повече, Вие сключихте редица договори, подарихте водите на река Арда на Гърция и оградата продължава да стои. Местното население и от двете страни на границата иска пунктът да бъде отворен за движение, така както е редно между две държави, които са в Шенген. В този ред на мисли въпросът ми е: какво сте направили? Ако не сте направили нищо, какво ще направите да поставите много сериозно въпроса пред Европейската комисия, да сезирате всички органи за това, че гръцката държава едностранно, незаконно блокира граница – шенгенска, и какви ще бъдат Вашите дипломатически действия, така че границата да бъде отворена, без значение какво е състоянието на пътищата? И това не би следвало да бъде Вашето оправдание, защото знам, че веднага ще използвате състоянието на пътищата като оправдание. Както знаем, и в Рудозем в момента се извършва ремонт, и там има лоши участъци, и въпреки това движението продължава. Както казах, и от двете страни на границата живеят българи, и населението от двете страни на границата иска пунктът да бъде отворен, за да може да се придвижва по него, защото знаете, че движението на хора, стоки и капитали е основна ценност и основен принцип на Европейския съюз, което в момента е абсолютно незаконно, едностранно нарушено от гръцката държава. Благодаря.

#56 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Георгиев, аз не видях, Вие ли бяхте на снимката, но предполагам, че сте Вие. Това означава, че сте били на място. А щом сте били на място, сте се уверили, че от българска страна България е направила всичко необходимо пунктът да е функционален и да работи. Цялата инфраструктура е изградена – както достъпът до граничния пункт, така и инфраструктурата, за да може безпрепятствено да се осъществява трафикът през този пункт. Дотолкова, доколкото това е нов граничен контролно-пропускателен пункт, отношенията по неговото въвеждане в експлоатация се регулират по силата на двустранни ангажименти. Ако това беше действащ пункт и имаше ограда, тогава щяхме да сме в хипотезата на едностранно нарушаване на принципите. В случая не може да говорим за незаконен или законен. Ние сме настоявали многократно пред гръцката страна този пункт да влезе в експлоатация и имаме уверенията, че това ще се случи в скоро време. Прав сте, част от обясненията са, че един елемент от пътната инфраструктура в Република Гърция не е готов да поеме необходимия трафик. Нашето разбиране е, че е достатъчно годен да поеме необходимия трафик, така че моят отговор е: българската страна поставя остро този въпрос и вярвам, че в следващите няколко месеца ще бъде решен. Благодаря.

#58 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Желязков, въобще не стана ясно къде поставя българската страна този въпрос. Вие казахте: българската страна поставя въпроса. Къде го поставя? Просто го коментираме тук в Народното събрание и отговаряте на въпрос, след което институционално няма никаква реакция от Ваша страна и всичко остава постарому. Да припомня, че Вие подарихте водите на Арда на Гърция, за което българската държава не получи абсолютно нищо. Сега това, което се казва от Ваша страна, е, че когато вече се говори за Места, тогава евентуално българската държава щяла да постави въпроса, тоест още минимум една година блокада. Това, което казвате, би следвало (показва цветни снимки) – погледнете, тук пише единствено и само на гръцки. Затова казвам, че пунктът е блокиран едностранно от Гърция. Това не е съвместно съоръжение. Това е гръцко съоръжение, изградено от тях, така че да не може, подчертавам, да премине дори и пешеходец. Така че тук говорим за едностранна блокада и Вие не правите абсолютно нищо по въпроса тази блокада да бъде вдигната, защото няма значение какво се случва 10 км или 15 км навътре в гръцка територия, както няма значение съответно и че от наша страна в Рудозем също има участъци в лошо състояние, които в момента се ремонтират. Аз лично съм преминавал по тези участъци. Въпреки това е възможно и би трябвало движението да се осъществява, защото така е редно между две държави, които са в Шенген. Защото в момента виждаме, че Гърция едностранно блокира шенгенска граница. Представете си каква щеше да е реакцията на гръцката страна, ако България едностранно блокираше който и да е контролно-пропускателен пункт на шенгенска граница спрямо Гърция?! Щеше да има яростна, оправдана реакция, щеше да има много сериозни дипломатически действия, които, за съжаление, от Ваша страна липсват. Аз искам конкретно да ми отговорите: кога и какви действия ще предприемете и коя европейска институция е сезирана и къде е поставен въпросът на междудържавно ниво, защото е недопустимо в 21 век Вие да се хвалите с Шенген, а всъщност пунктът да е затворен и оттам да не може да мине абсолютно никой. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#59 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Премиер? Уважаеми колеги, ще направя едно съобщение: Днес наши гости са студенти от специалност „Европеистика“ от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. (Ръкопляскания.) Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. Добре дошли! Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Няма въпрос. От „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Георгиев.

#60 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми вицепремиери, уважаеми колеги! Моят въпрос ще бъде към вицепремиера Дончев, тъй като от съществено значение пък и все по-актуален става въпросът за Националния план за възстановяване и устойчивост. Господин Дончев, може ли да ни дадете информация на какъв етап е? Ще имате ли възможност да предоговорите изцяло сумите и програмите, по които се предвижда да има усвояване? Това е от съществено значение за всички бенефициенти. И ако може наистина да ни кажете как вървят разплащанията към бенефициентите и на второ място как върви програмата PowerEU по тази Програма за националния план за възстановяване и устойчивост. Благодаря Ви.

#62 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, предвид трагичното състояние, в което това правителство завари изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, бяха взети мерки основно в две посоки. Първо, усилия за предоговаряне на някои от реформите с Европейската комисия – тук говоря специално за реформите в частта „Енергетика“, доколкото за част от тях имаше много дълбоки спорове доколко са добри и за българската енергетика, и за българското общество. Като резултат от преговорите беше постигнато съгласие на този етап да отпадне ангажиментът за либерализация на пазара на дребно – това е пазарът за бита. Също така позиция на българското правителство е, че ние вече сме изпълнили ангажимента, свързан с пътната карта за климатична неутралност – нови стъпки в тая посока не са необходими, както и срещахме разбиране по темата, че не трябва и не бива със закон да бъде уреждана крайна дата за затваряне на мощности – става дума за мощности за производство на електроенергия, разбира се, и някои други промени, които не са толкова съществени. Като резултат от преговорите беше поискано изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост и беше оттеглено искането за второ плащане, доколкото тези промени в реформите трябва да бъдат отразени в двата документа. В същото време, както съм казвал неведнъж, България има предизвикателства не само с реформите, но и с инвестициите. Ще напомня, че към началото на тази година плащанията по НПВУ бяха от порядъка на 7 – 8% – сума от порядъка на 1 милиард и 500 милиона, което е драстично недостатъчно. Ще напомня, че крайният срок за изпълнение на плащанията е края на месец август следващата година. Тоест ние говорим за период от година и половина за компенсиране на генерираното в предходните години закъснение. За тази цел, отново в режим на преговор и координация с Европейската комисия, бяха ревизирани около 30 инвестиции като част от Плана. Осем отпаднаха изобщо – тези, които нямат изобщо или разработена, или обявена обществена поръчка, там даже нямаше теоретичен шанс те да се реализират. На други беше променен бюджетът, а по отношение на инвестиции, които имат всички шансове да се случат добре във времето, вървят с добра скорост, имаше увеличаване на бюджетите. Такива са инвестициите в железопътния транспорт, няколко добри проекта в сферата на здравеопазването също ще получат допълнително финансиране, включително и за закупуване на нови хеликоптери линейки, включително и съдействие на „Метрополитен“, на Столична община за допълнителни инвестиции в метрото – 65 милиона за метролиния № 3, 84 милиона допълнително за закупуването на нов подвижен състав. Ако всичко е наред с приемането на необходимите закони, аз виждам ускоряване на работата в парламента, аз бих могъл да изпратя ново искане за второ плащане през месец юли. И ако всичко е наред, необходими са около два месеца за това да бъде обработено от комисията, ние бихме могли да получим второ плащане септември. Трето, четвърто до девето плащане – няма някакви особени предизвикателства с реформите, при всички случаи бихме могли да получим и трето плащане преди края на годината, което означава, ако всички тези условия са изпълнени, че половината от средствата по НПВУ биха могли да постъпят във България преди края на годината. Благодаря Ви.

#64 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Всички ние знаем колко наистина беше трагично състоянието на Плана за възстановяване и устойчивост преди няколко месеца и оценяваме всички Вашите усилия за предоговарянето му. Доста напрегнат, но оптимистичен план заявихте Вие. Искам единствено и само да заявя и да призова колегите в действителност да направим и ние каквото можем от наша страна като законодатели, за да може всички тези закони, които са от съществено значение за ускоряване на предоговарянето и на плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост, да бъдат приети и да може в действителност ние с много повече работа, пък и това ни е задължението и към нашите съграждани, да може тези средства да се усвоят и по този начин да се направят свежи инвестиции в България. Благодаря Ви.

#66 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Само ако позволите, господин Председател, един много бърз коментар. Добрата новина е, че ние вече нямаме отворени въпроси или спорове, свързани с текстовете на законите в режим, както се казва, на нормална, не екстремна парламентарна работа. Ако те срещнат разбиране в залата, всичко това би могло да се случи. И имаме една добра новина. Категорично се наблюдава ускорение на плащанията. Ако към месец февруари плащанията бяха от порядъка на 1 млрд. и 500 милиона, към момента са 2 млрд. и 400 милиона, което е достатъчно показателно. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#67 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Дончев. Въпрос от парламентарната група на ДПС-ДПС? Не виждам. От „Има Такъв Народ“? Няма желаещи. От парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Манов – имате думата.

#68 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател, моят въпрос е към министър-председателя на Република България. Много Ви моля да го поканите, за да чуе какво ще го питаме.

#69 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Предполагам, че всеки момент ще дойде министър-председателят. Можем да отложим Вашия въпрос. ВЕЛИЧИЕ, имате ли въпрос?

#71 · speech

Председател Драгомир Стойнев

И Вие сте към министър-председателя. Тогава ще Ви помоля за малко търпение. Когато си министър-председател, има и държавни дела. (Уточнения между председателя и вицепремиера Томислав Дончев.) Господин Манов, задайте си въпроса – господин Дончев ще отговори. (Народният представител Радостин Василев иска думата.)

#72 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ, от място

Не, не, не може той да отговори. Следващ въпрос имате ли от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте – господин Дончев ще отговори на въпросите.

#74 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Един момент. Току-що ме информираха, че министър-председателят има неотложна работа и се е наложило да напусне парламента.

#76 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Надали е заради Вас. Желаете ли да бъде отговорено от министър Дончев? (Народният представител Радостин Василев се качва към трибуната.) Не, не, не съм Ви дал думата. (Реплика от народния представител Красимир Манов.) Господин Манов, в момента сме друга процедура. Господин Манов, ще зададете ли въпрос?

#77 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ, встрани от микрофоните

Няма да зададе въпрос, докато не взема процедура.

#80 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Въпросът ми беше лично към господин Росен Желязков, защото той обеща лично една седмица, след като встъпи в длъжност, да разпореди почистване на речните корита в цяла България, за да се предотвратят наводнения, такива, каквито са се случвали в предишни години, като например Богдан и Каравелово. Обеща, че ще има създадени кризисни щабове със съдействието на Министерството на икономиката, местни кметове, Министерството на околната среда и водите, Земеделието. Нашите наблюдения са, че такива почиствания не са направени. На отговора защо е, че няма пари и че областните управи отговарят, че няма пари. Въпросът е: ще се подсигурят ли средства, кога ще се случи това почистване или е имало средства, които вече са похарчени, но нищо не се е случило?

#82 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, почистването на речните корита е смесена отговорност между държавата и местните власти, предвид факта на чия територия се намира речното корито. Освен всичко друго, освен физически усилия, вкарването на техника в реката, за част от дейностите се изисква съгласуване на разрешителния режим от „Басейнова дирекция“. Това не е процес, който протича за една седмица. Речните корита в страната се почистват и областните управители в зависимост от разполагаемото финансиране и местните власти изпълняват своите ангажименти, но това не става за една седмица. Ако имате конкретно опасения, свързани с коритото на някоя река в конкретно населено място, моля да ни информирате, за да преценим кой държавен орган не си е свършил работата или някъде финансирането не достига – ще реагираме веднага.

#84 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Искам да кажа, че за да стигнем до този въпрос, ние сме говорили и изпращали писма, въпроси и до областните управи, и до „Басейнова дирекция“, има ги и на сайта на парламента. Конкретният, последният случай беше за река Сушица, а там също има отговор, че няма средства. Неслучайно задавам този въпрос. Разбира се, всичките ще Ви ги предоставим и ако Вие пък може да ни предоставите кои са почистени, за да го проверим – това дали наистина е така, ще сме много благодарни. Благодаря.

#86 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Господин Дончев, желаете ли? Не. Колеги, тъй като изчерпахме блицконтрола – парламентарен контрол от 11,00 часа. Благодаря Ви. (След почивката.)

#87 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, продължаваме нашата работа. Първи заявиха декларация от името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, втори заявиха декларация от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и трети са заявили декларация от името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Заповядайте за декларация.

#88 · speech

Айлин Пехливанова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Скъпи сънародници, поздравяваме всички български граждани мюсюлмани, които днес празнуват свещения Курбан Байрам! Това е празник на вярата, на състраданието и на споделената надежда. Ден, в който семейството и общността се събират в името на доброто, щедростта и уважението. В този ден младите почитат възрастните, отдавайки заслужено признание на тяхната мъдрост и житейски път. Децата със своята чистота и невинност носят светлината на бъдещето и напомнят за надеждата, която никога не бива да губим. Курбан Байрам е и време за спомен – за онези, които вече не са сред нас, но които живеят в сърцата ни. Паметта за предците и починалите близки е неразделна част от този свят празник. Поздравяваме всички български граждани, независимо къде по света се намират, които днес отбелязват този празник. Нека Курбан Байрам донесе здраве, мир и благоденствие във всеки дом! Нека духът на солидарност и човечност, който този празник въплъщава, ни води и в делниците! Бъдете честити!

#89 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Пехливанова! Честит празник на всички! Заповядайте – от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, декларация. Имате думата, господин Славчев.

#90 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Декларация в защита на българската свободна журналистка Диляна Гайтанджиева и срещу отвратителната клеветническа кампания срещу нея. Уважаеми сънародници! Ние, свободните българи, изразяваме пълна подкрепа към разследващата журналистка Диляна Гайтанджиева, която стана жертва на безпрецедентна и позорна атака от страна на Христо Грозев и Роман Доброхотов, подкрепена от действията на националните телевизии. През изминалата седмица тези медии дадоха трибуна на Грозев и Доброхотов, които отправиха напълно недоказани и откровено лъжливи обвинения срещу Гайтанджиева, твърдейки, че тя е работила за руското военно разузнаване, и намеквайки за участие в тежки престъпления. Диляна Гайтанджиева определи тези твърдения като долна клевета и обяви, че ще предприеме всички законови действия, за да защити честта и достойнството си. Ние сме дълбоко възмутени от поведението на националните телевизии, които, без да поискат нито едно доказателство, се превърнаха в съучастници в тази отвратителна кампания за публичен линч. Тези медии пренебрегнаха изцяло елементарните журналистически стандарти, но и умишлено опетниха репутацията на една от най-смелите и почтени български журналистки. Историите на Грозев и Доброхотов са жалък опит за сензация, пълен с абсурдни и инфантилни измислици, които нямат нищо общо с истината. Това, че националните ни телевизии си позволиха разпространението на подобни лъжи, без да проверят информацията, си е срам за българската журналистика. Телевизиите, които претендират, че разполагат с отдел за проверка на фактите, очевидно са абдикирали от всякаква отговорност. Диляна Гайтанджиева нямаше шанс да се защити, а опетненото ѝ име на база фалшиви обвинения е акт на пълна професионална деградация на нейните обвинители. Що се отнася до Христо Грозев, той отдавна е известен с патологичния си навик да представя фантазиите си за реалност. Неговото обещание от 2022 г. да публикува списък с български медии, финансирани от Русия, остана празно, както и всички негови разкрития в кавички, без нито едно доказателство. Този човек е позор за журналистическата професия, а медиите, които му дадоха трибуна, са съучастници в престъплението му срещу Гайтанджиева. Още по-цинично е признанието на Грозев, че не е сигурен дали Гайтанджиева е получавала пари за предполагаемото си сътрудничество в кавички, което превръща обвиненията му в пълен фарс. В същото време розовите еничари от ПП-ДБ и техният водач Атанасов избързаха да направят закрита комисия и да поискат информация от българските служби за сигурност дали свободната журналистка Диляна Гайтанджиева е работила за руското военно разузнаване. Е, уважаеми българи, оказа се, че такива данни няма, но и Атанасов го няма, скрил се е някъде, за да отговори. Аз ще го призова все пак господин Атанасов да излезе и да каже дали директорът на американското разузнаване и Агенцията за национална сигурност на САЩ Тулси Габард, която заяви преди по-малко от месец, че финансирани от САЩ изследвания в биолаборатории по света са завършили или с пандемия, или с друга здравна криза, е агент на руското военно разузнаване? Ако Атанасов е обективен и иска да разбере истината, е редно да осъди американската страна в лицето на Тулси Габард – един от най-високите постове в САЩ, която потвърди същото, което Диляна Гайтанджиева е показала в своите разследвания. Искаме Атанасов да излезе и да каже шефът на американското разузнаване агент ли е на Кремъл, защото изнася информация за биолаборатории, финансирани от САЩ? Твърди ли Атанасов, че и Тулси Габард, която също съобщи за биолаборатории, финансирани от САЩ в Украйна, и опасностите от тези биолаборатории по време на войната, е руски пропагандатор и агент на ГРУ? Уважаеми свободни българи, смятаме, че тази атака срещу Диляна Гайтанджиева е умишлена и организирана с цел да се дискредитира една независима журналистка, чиито разкрития разобличават неудобните истини. Не е изключено това да е опит за отвличане на вниманието от ключови политически теми, като темата за положителния конвергентен доклад, който е пълен с негативни точки за състоянието на българската икономика. Ние заставаме категорично до Диляна Гайтанджиева и настояваме за следните незабавни действия. Първо, всички телевизии, излъчили репортаж, и всички медии, публикували тези неверни твърдения, да се извинят публично на Диляна Гайтанджиева за разпространената клевета. Второ, СЕМ да наложи най-тежки възможни санкции на тези медии, които клеветят, без да проверяват използваната от тях информация. Трето, Христо Грозев и Роман Доброхотов да бъдат подведени под отговорност за разпространение на лъжи и уронване на доброто име на българската журналистка. Диляна Гайтанджиева е символ на смелост и на професионализъм. Тя заслужава уважение за своята смелост, а не да бъде мишена на долни интриги и клевети. Диляна Гайтанджиева заслужава пълна подкрепа на всички, които ценят истината и справедливостта. От името на всички свободни българи Ви заявяваме, че няма да позволим подобни атаки срещу честни журналисти да останат безнаказани. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#92 · speech

Ивелин Михайлов

ВЕЛИЧИЕ

Преди да започна с декларацията, първо искам да поздравя всички български мюсюлмани и всички мюсюлмани с празника Курбан Байрам. Да бъдат живи и здрави, и достойни! Това е най-важното нещо, което те могат да направят, с което да прославят и вярата си, и рода си. Декларацията ни е за това как да развържем гордевия възел в българската политика.

#94 · speech

Ивелин Михайлов

Костадиновият възел, костадиновият възел – костадиновият.

#95 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Костадинов, моля Ви, не прекъсвайте говорещия. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.)

#96 · speech

Ивелин Михайлов

Между другото, сега господин Костадинов ще го упомена вътре в своята декларация. Много хора ме питат кой стои зад Пеевски и дали е толкова силен, някои от които са даже привържениците на ВЪЗРАЖДАНЕ. Казват: „Не може един човек да бъде толкова силен, че да владее цялата държава. Не може ли да направите нещо, за да се обедините и държавата да тръгне в една по-добра посока за всички нас?“ И наистина виждам огромен смисъл в това, което казват тези хора. Самият аз дълго време, когато съм бил извън тази зала и не съм виждал какво се случва, съм си задавал този въпрос и съм мислил, че политиците всъщност нещо не виждат, нещо не знаят, нещо не могат точно да го донатъкмят, но всъщност имат добри намерения. Каква е ситуацията и кой стои зад Пеевски? Ситуацията е доста сложна, защото много години назад първите хора, които стоят зад Пеевски, са червените барони, които са започнали прехода. Това са хората, които са измислили системата, която работи и досега. Те са я направили наистина добре работеща, но смазваща държавата, смазваща народа. После, в тази система – няма да броя Иван Костов, защото той е част от нея, е влязъл и царят. Може да е имал човекът добри намерения. Това обаче, което се е случило, дори и да ги няма червените барони, системата е била толкова силна, че го е асимилирала, и той по някакъв начин е добавил в съвършенството на тази система за грабеж и репресия. Малко след него идва Бойко Борисов, който също може би е имал някакви добри помисли, но бързо системата го е смляла и него. Още повече мястото, от което идва, е било такова, в което тази система е била близка до неговите възгледи. И така продължаваме еволюцията с Ахмед Доган, когато тогава му е силата, и накрая Делян Пеевски. Ако системата в началото е била с постепенни кражби и постепенен натиск, ако червените барони все още са знаели какво трябва да направят, за да има социален мир, то впоследствие, стъпка по стъпка, става така, че все повече и по-брутални стават хората, които овладяват тази система. Те нямат знанието на първите, които са я направили, а единственото, което имат, е само желанието за власт и грабеж. После, в един момент, са дошли и ПП-ДБ – с какви намерения, не знам, но и те са асимилирани от системата и са влезли вътре в нея. И е станало така, че 95% от участниците в сегашното Народно събрание и във властта, въобще в държавата, в управленския апарат, малко или много са докоснати от тази система чрез компромати, чрез някакви зависимости, чрез бъркане в кацата с мед и облизване на пръстите. И е станало така, че дори и някой да иска да излезе от нея, той не може да се откъсне, защото веднага ще бъде показано нещо за него, което ще унищожи не само неговия образ, но и неговото бъдеще. Виждам това разкритие – с Антикорупционния фонд, което направиха – последното, за империята на Ковачки. Това е наистина едно огромно разкритие, което показва как върви целият престъпен апарат в държавата. Зад Ковачки виждам връзка с БСП, Пеевски и Борисов. И това нещо, нали, би трябвало всички останали партии по някакъв начин да се сезират, да почнат да повдигат този въпрос, да говорят за него. Това, което виждам, че единствено от ПП-ДБ започват да говорят за Ковачки и от МЕЧ. Да, тези две партии са единствените, които повдигат този въпрос, и това е показателно, че останалите, които уж са опозиция, или останалите, които уж защитават правата на хората – дали са от ИТН, или от БСП, да кажем, защото двете централни партии ГЕРБ и ДПС са символ на корупция от много време, но тези уж бяха баланс в това правителство, но ние виждаме, че никой не повдига тези въпроси. И тук си задаваме въпроса: дали ПП-ДБ са добри? Това обаче, което знам лично аз като участник, че ПП-ДБ използват тази, така да кажем, корупция, която има примерно в Ковачки, за да си правят своя зелена корупция някъде другаде, а използват същите методи, за да смазват неудобните и отново да бръкнат в кацата и да си оближат пръстите, но по един начин, който е различен примерно от този на Ковачки, и той изглежда по-зелен и по-демократичен. И когато някой започне да иска да има някаква промяна, той остава сам, има глас в пустиня. Дори един от пиарите на хората, които са във властта, е казал: „Е, добре, и какво? Повдигате определени въпроси и те остават в нищото. Никой не го интересува. И в един момент хората свикват с тази ситуация, така че нищо не можете да направите.“ Помагал съм на ВЪЗРАЖДАНЕ – тук идва въпросът за Костадин Костадинов. Когато създаваха своята партия – 2017 г., когато е дошъл при мен, когато искаше да стане директор в Исторически парк, когато сме му издавали книги, когато сме им давали възможност да раздават флаери, когато сме им осигурявали и подпомагали и гласове, и кампания, и пари, когато лично съм му давал по някакъв начин, за да го подкрепя… (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Еее!“)

#98 · speech

Ивелин Михайлов

Това обаче – виждате каква е благодарността на тези хора, които са най-активните хора! (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Дори когато питах министър-председателя, нямаше от другите групи някой, който да се изкаже, имаше от ВЪЗРАЖДАНЕ, тези, които – ето, чувате го (силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), чуйте го само как вика този човек. Ето, тук има млади хора, вижте го – това е човек от ВЪЗРАЖДАНЕ, това е народен представител, като маймуна реве там, като макак. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В същия момент – те са големи мъже, но когато видят 40-килограмово момче. Иначе, хич ги няма някъде другаде. Възрожденци – защото пожелах на мюсюлманите да защитават своята религия – недейте опорочава своя род и народ! Това, което се случи в момента, е, че Делян Пеевски всъщност владее една умираща система. Тя е обречена 100% да умре, няма шанс как да оцелее. Всичко, което е останало от системата, направена от червените барони, вече е в пълен упадък и отива към фалит. Какво можем да направим? Единият вариант е да продължим да чакаме системата сама да умре и в един момент да почнем да управляваме една мъртва държава. Това обаче не е решение. Затова ние имаме един призив към всички депутати от различните политически сили, които имат вътре нещо останало в душата си, нещо, което тези хора все още знаят защо са тук – те са тук заради децата, те са тук заради бъдещето на България – единственото нещо, което молим тези депутати, е да намерят сила в сърцата си и да се присъединят към една борба в името на тези деца. Този апел го отправяме и към българския бизнес – тези от тях, които са останали, които искат да се съревновават на световно ниво – да бъдат хора, които да създават, а не хора, които да крадат, да спрат да се страхуват и да помнят, че рано или късно идва ден, в който тези хора ще умрат, и единственото, което ще им остане, е срамът от това, че са били хора страхливи и не са се изправили никога срещу злото. Съвсем скоро говорих с един от големите бизнесмени в България, да кажем топ десет, и го попитах през целия му живот не му ли е било гадно, че отива в чужбина, няма значение колко пари има, него винаги го смятат за второ качество, защото идва от държава второ качество. Ако искате България да стане първо качество, ако има хора, които още имат сила и желание да се борят, свържете се с нас и ние ще направим така, че да доведем борбата до успешен край, преди да е фалирала държавата. Благодаря на всички. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#99 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, моля за тишина в залата. Днес наши гости са деца, младежи и родители от Регионалния център за ранна интервенция на уврежданията – град Плевен; от Център за рехабилитация и интеграция на деца с увреждания и от сдружение Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения. Добре дошли! Те са в Народното събрание по покана на народния представител Богдан Богданов. (Ръкопляскания от всички.)

#101 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Костадинов, нека да е по начин на водене, защото не е изказване, а е декларация от името на група. Нека да е по начина на водене.

#102 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Запишете го по начин на водене. Хубаво би било, госпожо Председател, наистина в момента, в който нагли лъжци, като клеветника и лъжеца, който говори преди малко с розовата вратовръзка, да бъдат коригирани веднага, защото истината е, че този лъжец и клеветник си позволява не за първи път да клевети ВЪЗРАЖДАНЕ и мен персонално, и то винаги го прави тогава, когато ВЪЗРАЖДАНЕ започне да притиска правителството. Винаги, когато ВЪЗРАЖДАНЕ започне да активизира българския народ, Пеевски активира своя пудел, защото лъжецът и клеветникът така е известен – пуделът на Пеевски. Това е Ивелин Михайлов – един пудел, който освен да излиза и да джавка...

#104 · speech

Костадин Костадинов

Не, няма „моля Ви“ и ще Ви кажа защо. Защото пуделът на Пеевски обясняваше как ми бил давал пари. Тъй като това е много сериозна лъжа, аз сега ще разкажа една кратка история. През 2017 г. пуделът на Пеевски ме потърси, тъй като тогава щях да издавам една книга, която се казва „Пътеводител на старите български земи“, и той ми се помоли, понеже е закъсал с парите, човечецът, да издам книгата през неговата фондация „Въздигане“. Аз бях намерил издател в София, но реших, тъй като ми хареса идеята – идеята беше да се направи някаква историческа атракция в Северозападна България, а аз винаги съм бил привърженик на това да се дава възможност за развитие на туризма, да се показва българската история, българските традиции и българската култура – реших да помогна на този невзрачен човечец, който не го познавах, запознаха ме тогава с него. Тази книга, която издадох тогава, аз си продадох авторските права за 10 хил. лв. на неговата фондация. От тази книга, от тази книга (показва), която ще Ви подаря след малко, този човек – пуделът на Пеевски с розовата вратовръзка, е спечелил по наша информация до момента повече от 120 хил. лв. Кой на кого е давал пари? Кой на кого е давал пари? Истината е, че през цялото време аз съм помагал на пудела на Пеевски, без да разбирам, разбира се, че той е пудел на Пеевски по това време. След като разбрах обаче, и аз, и още много други хора, не само че се отдръпнахме, а напротив – поискахме и настоявахме, и продължаваме да настояваме пуделът на Пеевски да върне парите, откраднатите пари на хората. Миналата година комисията, която беше направена за разследване на пудела на Пеевски – Ивелин Михайлов, показа, че има откраднати и присвоени от него повече от 1100 имота, също така повече от 72 млн. лв. Такива престъпници нямат право да са тук в този парламент.

#106 · speech

Костадин Костадинов

Мястото на престъпниците, госпожо Киселова, приключвам – мястото на престъпниците е в затвора, където Ивелин Михайлов – пуделът на Пеевски, ще влезе и където ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще го вкараме, където ще го вкара българският народ, за да не може никога вече Пеевски да си пуска пуделчетата да лаят против ВЪЗРАЖДАНЕ. А такива крадци, такива мошеници, такива престъпници трябва да бъдат вкарани в затвора по най-бързия начин. Ето Ви подарък. (Подарява книгата на председателя.)

#108 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Няма ли да благодарите за книгата?

#109 · speech

Председател Наталия Киселова

Да, ще благодаря за книгата. Но тъй като и двамата говорещи – и господин Михайлов, и господин Костадинов – използваха думи, за които се разбрахме, че не следва да бъдат използвани към колега или колеги, и на двамата за днес налагам наказание „забележка“. Има ред, по който да решавате личните си проблеми, и това не е през трибуната на Народното събрание. Преди да преминем към редовния парламентарен контрол, уважаеми колеги, да Ви уведомя, че са получени писмени отговори на въпроси и питания за периода 30 май – 5 юни 2025 г. от: – министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Атанас Славов; въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Халил Летифов и Шендоан Халит; въпрос от народния представител Христо Терзийски; въпрос от народния представител Цветан Предов; – министъра на правосъдието Георг Георгиев на въпрос от народния представител Божидар Божанов, Ивайло Мирчев, Елисавета Белобрадова, Лена Бориславова, Кристина Петкова и Явор Божанков; – министъра на земеделието и храните Георги Тахов на 2 въпроса от народния представител Людмила Илиева; 2 въпроса от народния представител Павлин Петров; въпрос от народния представител Свилен Трифонов; 3 въпроса от народния представител Стилиана Бобчева; – заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на 5 въпроса от народния представител Свилен Трифонов; въпрос от народния представител Стела Николова; – министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на 2 въпроса от народния представител Атанас Славов; въпрос от народния представител Богдан Богданов; 4 въпроса от народния представител Иван Белчев; 2 въпроса от народния представител Любен Иванов; въпрос от народния представител Мария Илиева; 3 въпроса от народния представител Свилен Трифонов; въпрос от народния представител Стела Николова; въпрос от народния представител Христина Георгиева и Стефан Маринов. – министъра на образованието и науката Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; 2 въпроса от народния представител Кристина Петкова; въпрос от народния представител Мартин Димитров; въпрос от народния представител Николай Денков; въпрос от народния представител Стела Николова; – министъра на околната среда и водите Манол Генов на въпрос от народния представител Айлин Пехливанова; въпрос от народния представител Атанас Атанасов; въпрос от народния представител Божидар Божанов; въпрос от народния представител Борис Аладжов и Александър Койчев; въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; въпрос от народния представител Людмила Илиева; въпрос от народния представител Маргарита Махаева; 2 въпроса от народния представител Мария Илиева; въпрос от народния представител Петър Петров; 6 въпроса от народния представител Свилен Трифонов; въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; въпрос от народния представител Юлиана Матеева. – министъра на културата Мариан Бачев на въпрос от народния представител Ангел Янчев; 2 въпроса от народния представител Любен Иванов; въпрос от народния представител Николай Златарски. – министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов на 2 въпроса от народния представител Стилиана Бобчева; – министъра на здравеопазването Силви Кирилов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова и Александър Симидчиев; въпрос от народния представител Иван Иванов; 2 въпроса от народния представител Кристина Петкова; въпрос от народния представител Людмила Илиева; въпрос от народния представител Маргарита Махаева; въпрос от народния представител Нина Димитрова и Иван Петков; – министъра на финансите Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Васил Пандов; въпрос от народния представител Димо Дренчев; – заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на въпрос от народния представител Димо Дренчев; въпрос от народния представител Мартин Димитров. Декларация от името на група – заповядайте, господин Василев.

#110 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, които сте останали в залата, уважаеми български граждани! Положението в Народното събрание вече е нетърпимо. Преди малко пред стаята на МЕЧ имаше отново сблъсъци между колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ и ВЕЛИЧИЕ, налитане на бой, крясъци, викове. Наложи се парламентарната група на МЕЧ да ги разтървава, защото парламентът е обърнат в свинеферма. Двадесет човека заградили лидера на ВЕЛИЧИЕ и нещо му говорят, и се опитват да го сплашват. Няма значение дали става въпрос за Явор Божанков, дали става въпрос за лидера на ВЕЛИЧИЕ, или за някой друг. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ бе, тук не е боксов ринг! В крайна сметка, господин Костадинов, Вие, като ги изпращате тези хора да се бият или да плашат някого по коридорите, излезте с тях, поемете отговорност. Аз се наложи да викам, за да разтървавам Вашите депутати. Един човек срещу тридесет човека и го плашат отвънка и го притискат. Недопустимо е! Това е Народно събрание! Ако Вие не сте разбрали, че Вие тук проблемът с тях явно не може да си го решите по парламентарни начини – с говорене не става, но и с бой не става, особено в залата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ама не – излезте, защото Вие сте вътре. Вие сте лидерът на тези хора. Те излизат, защото Вие сте им казал да са навън. Че този бил измамник, че оня бил схемаджия. Това сигурно е така, аз не го оспорвам, ама защо трябва да го заобикалят пред нашата стая? Трябва аз да излизам. Това не е боксов ринг, разберете го от ВЪЗРАЖДАНЕ. Само губите, като физически се опитвате да се саморазправяте с хората тук. Аз съм го видял на гърба си с Искрен Митев обаче отзад на тъмно. Това не печели. Печели да излезеш и да кажеш истината пред хората. Излизам пред стаята, не мога да мина от Вашите депутати. Вие мутри ли сте, някаква охранителна групировка ли сте? Вие стоите вътре, господин Костадинов, излезте и ги предвождайте Вие, бийте се с тях наравно.

#112 · speech

Радостин Василев

Кое няма такова нещо? То е снимано от петдесет телефона отвънка: „На какъв се правиш ти, на какъв се правиш ти?“ Какви са тези разговори между вас? Срамота! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Процедура.“)

#113 · speech

Председател Наталия Киселова

Ако обичате, време е за парламентарен контрол. ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 - 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.

#115 · speech

Председател Наталия Киселова

Не, няма да се отговаря, няма да се отговаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не Ви ли е неудобно, че кулоарите са пълни със студенти и с ученици? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, не, ако се налага, ще свикам извънреден Председателски съвет. Това са въпроси извън залата. Всяка парламентарна група може да изрази въпроси. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, не. Това, което се е случило действително, ще го кажете на медиите. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов: „Имаше лични нападки към мен.“) Не, не. Господин Костадинов, два пъти взехте думата. Тази седмица искате да пренапрягате обстановката в Народното събрание повече отколкото е необходимо. Господин Костадинов, имате достатъчно въпроси, моля да започнем с парламентарния контрол. Първи да зададе въпрос…

#119 · speech

Председател Наталия Киселова

Няма да стане! …Иван Ибришимов относно планове и действия за развитие на спа и балнеотуризма в общините Кюстендил и Сапарева Баня.

#123 · speech

Председател Наталия Киселова

Току-що Ви отказах. Моля Петър Петров да се качи – нещо ще го уведомя, и тогава… Заповядайте, господин Ибришимов.

#124 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Не може да откажете, имам процедура по начина на водене. Нямате право да откажете. Четири души чакат за процедура. Дайте думата на някой от тях, който има изказване, защото иначе проваляте заседанието. (Реплики на председателя към народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#125 · speech

Председател Наталия Киселова

извън микрофоните

Ще дам, след като мине първият въпрос. Пратете Петър Петров, ще му обясня и тогава. Ще му обясня и тогава. Не правете цирк! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#126 · speech

Иван Ибришимов

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, аз съм избран за народен представител от Десети многомандатен избирателен район – област Кюстендил, и моят въпрос е именно свързан с развитието на спа и балнеотуризма в моята област. Уважаеми господин Министър, общините Кюстендил и Сапарева Баня са едни от малкото общини в България с дългогодишни традиции в областта на балнеолечението, термалния туризъм и климатотерапията. Регионът на двете общини разполага с уникални природни дадености – минерални извори, благоприятен климат и богато културно-историческо наследство, които обаче остават недостатъчно развити в контекста на националната туристическа политика. Въпросът ми към Вас е: има ли планове за включване на Кюстендил и Сапарева баня в национални и международни туристически маршрути, програми или промоционални кампании и предвиждат ли се съвместни действия с други министерства за модернизиране на инфраструктурата и привличане на инвестиции в сектора? Благодаря Ви.

#128 · speech

Министър Мирослав Боршош

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Ибришимов, уважаеми народни представители! Не само, че има възможност за включване, то вече се случва, и то, надявам се, на доста високо и добро ниво. Както знаете, спа туризмът, медицинският и всички, които описахте, са с изключителна важност за развитие на българския туризъм. Затова беше център и фокус на нашата кампания още от самото начало, от януари месец. Правителството го определи чрез Министерството на туризма като един от водещите подсектори в туризма, които трябва да бъдат развивани. В това отношение сме направили доста значими стъпки. Първо сме сепарирали поотделно в спа туризма и медицинския. Той е от изключително значение и е може би един от видовете туризъм, който има най-голямо бъдеще, предвид съвременните тенденции в туризма. Спа туризмът е много интересен в няколко отношения. Първо, той много добре се върза с всички останали видове туризъм – планинския, черноморския, винения туризъм, включително и градския туризъм. Вашият район – и за който говорите, който аз посетих и където се запознах с реалните проблеми и дадохме отговор на много от въпросите, е от изключително значение. А в Сапарева баня бях преди около месец, където се срещнах и с кмета, и с областния, и с целия бранш, което беше най-важно – очертахме основните проблеми и решенията за тях. Сапарева баня има изключителния шанс освен дестинация, свързана и наложена вече със спа туризма, да се развива и като планинска и спортна дестинация. Затова сред поредица от срещи и в Министерството на околната среда започнахме подготовката на проекта за ски писта, защото нещата много са напреднали. Единственото, от което се нуждае в момента този проект, и се надявам, че сме постигнали голям напредък, е добрата координация между институциите, която се започна. Кметът беше няколко пъти тук. Направихме срещите в Министерството и мисля, че съвсем скоро ще можем да покажем този проект като един от добрите примери, в който планинският и спа туризмът се съчетават. Второто основно нещо е видимостта на подобни места. Това беше основен акцент и в работата ни, защото когато ясно проведеш рекламно-маркетинговата кампания на пазари, които очевидно отчитат нуждата на туристите си да дойдат на тези места в България, тогава вече може да кажеш, че си направил нещо реално. От друга страна, Сапарева баня, както в момента е състоянието, е изключително добре подготвена община. Защото това са трите основни стълба. Тук имам възможност да го спомена. Сега ще Ви го кажа: бранш с предприемчиви хора, които искат да инвестират и могат да го направят на добро ниво; добра работеща местна власт, която осигурява чистота, комфорт, осветление; и държава, която може да помогне на тези два различни сегмента, за да обедини тяхното усилие. Другото нещо, което е голямо предизвикателство и пред Сапарева баня, но не само пред нея като спа дестинация, е промените, които са предложени в Закона за туризма за ново определяне на националните ни курорти. Аз смятам, че и Сапарева баня, и въобще в областта има доста подготвени общини, които могат да кандидатстват и да разширим понятието „национални курорти“. И това е голямо предизвикателство пред всички общини, които се занимават усилено с туризъм – да вложат средства за това, да могат да получат този статус, който обаче да води до реални действия и от страна на местните общности, от страна на местната власт и най-вече – от държавата. Така че Сапарева баня и въобще областта е във фокуса на работата ни, не само що се касае до координацията между институциите, но засилихме и рекламно-маркетинговата кампания, която е изключително важна за този район, защото областта и въобще, когато става въпрос за Сапарева баня, това са около 60 хиляди туристи годишно. Ние се нуждаем от увеличаване поне до 100, за да кажем, че в момента, особено извън тъй наречените класически сезони, сме си свършили работата. Благодаря Ви.

#130 · speech

Иван Ибришимов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Радвам се, че и ски пистата е във фокуса на Вашето внимание. Аз, като народен представител, съм в много добра комуникация и диалог с кметовете на тези общини и се надявам аз, като народен представител, и Вие, като министър, заедно с кметовете в диалог и конструктивна работа да оставим трайна следа в развитието на туризма в област Кюстендил. Благодаря Ви.

#131 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Ибришимов. Желаете ли дуплика? Не желаете. Вторият въпрос към министъра на туризма е от господин Любен Иванов относно провеждане на 10-ото издание на „Опера на върховете“ в град Белоградчик от Софийската опера. Заповядайте, господин Иванов, да зададете Вашия въпрос.

#132 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаем господин Министър! В продължение на девет години в град Белоградчик се провеждаше фестивала „Опера на върховете“ на фона на Белоградчишките скали. Фестивал, който събираше много посетители от цяла България и от чужбина – не само любителите на оперното изкуство, но също така и много бизнесмени, много политици, много дипломати. Всъщност това се превърна в гвоздея на туристическата програма на Белоградчик и общо взето беше катализаторът, който насочи туристическия поток към този град и създаде едно различно изживяване. Същевременно трябва да посоча, че в град Белоградчик, а и в градовете в близост до град Белоградчик, всички хотели през тези 10 –15 дни на фестивала се запълваха догоре с посетители. Тази година обаче трябваше да бъде десета юбилейна и излезе информация, че няма да бъде проведен ежегодният фестивал „Опера на върховете“. За любителите на операта и за туристите това е голям удар. А още по-голям удар е за икономиката на град Белоградчик, където друг отрасъл, освен туризъм, няма. И в бъдеще, ако наистина престане да съществува този голям фестивал, наистина ще има отлив от туристи. Преди месец и половина-два заедно с Вас открихме туристическия сезон в Белоградчик и там Вие поехте поне едно морално задължение към присъстващите хора, че ще направим така – правителството ще направи така, че хората да имат препитание и наистина туризмът да срещне своята подкрепа от правителството. Очевидно тази промяна обаче е в негативен аспект. Очевидно тази година много хора ще загубят своите доходи от експлоатирането на „Опера на върховете“. За мен остава една голяма въпросителна: защо се допусна това?

#134 · speech

Любен Иванов

„Опера на върховете“ за Белоградчик е като Черно море без море. И въпросът ми към Вас е: как се стигна до пропадането на най-голямото културно-туристическо събитие в Белоградчик – „Опера на върховете“, и какво ще предприемете за неговото спасение?

#136 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Иванов, аз дълго се чудих защо задавате такъв въпрос. Как може общественик, политик, народен представител, на когото една от основните му задачи е да защитава района си, да го представлява, да търси решение на наболелите въпроси, да зададе такъв въпрос? Каква е логиката? Да поставяте проблем, който вече е решен на национално ниво, означава да злепоставяте Вие самият областта си с подобно поведение и въпроси. Вие сте човек, който трябва да сте на терен, както аз бях там, и се запознах с всичките проблеми на Белоградчик. Този фестивал не само, че ще го има – положени са много усилия да го има, господин Иванов. И когато поставяте подобни въпроси, обърнете се към хората, които правят туризма там. Обърнете се към кмета, обърнете се към хората, които организират фестивали. Потърсете ме. Не е необходимо на такава висока национална трибуна да се опитвате да подвеждате и да давате невярна информация, защото злепоставяте района си. А той не бива да бъде злепоставен, защото там хората се стараят всячески да постигнат, именно и с „Опера по върховете“, това, за което Вие говорите тук. Само че те го правят там, на терен, както и ние. И разбира се, първо е странно, че го задавате към мен, но с цялата си обич и внимание, на които съм способен, ще Ви отговоря. Ето го писмото от Белоградчик. (Показва го.) Защото аз още там тогава говорих с кмета за този проблем, че може да бъде застрашен този фестивал. И намерихме решение. И отново ще има опера там. И Вие като народен представите от района – дори не намирам думи, да поставяте подобен въпрос пред Народното събрание!? Бях там заедно с Вас. И тогава още се знаеше, че има проблем. И тогава събрахме местната общност, културните оператори и намерихме решение на този въпрос. Да, ще бъде друга държавна опера, но ще го има този фестивал. И ще има още много други, за които говорихме с кмета, и които ще получат подкрепа. Идвайте там! Говорете с хората! Не Ви видях и на голямата конференция, която организирах за целия Северозапад във Видин заедно с областния ни управител – един млад, отдаден на работата си, човек. Всекидневно полагаме усилия за всяка една област, включително и за Видинската, включително и за Белоградчик. Защото именно след срещата засилихме рекламата и маркетинга точно за Белоградчик. И кметът го отчита. Местните общности го отчитат. Моля Ви, следващия път просто ми се обадете, ако видите какъвто и да е проблем – не го изнасяйте тук, защото той не съществува. Аз не търся политика в отговора си, търся взаимодействие между хората, които представляват местните общности, областите тук в тази зала. Винаги ще имате подкрепата ми, ако търсите адекватност, ако търсите решение на проблема, а не просто задаване на един въпрос, който дори не съществува. Така че се обръщам към всички медии: заповядайте на „Опера на върховете“, ще направим всичко възможно максимално да го представим, да е пълен Белоградчик. Защото работим и търсим решенията, а не просто задаваме едни въпроси, за да търсим някакъв друг ефект, господин Иванов.

#138 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря, господин Министър, за отговора и от него мога да направя извод, че този въпрос е свършил работа. Защото този е въпросът, зададен, ако видите датата на входирането му в Народното събрание, на датата, в който господин кметът на Белоградчик заяви, че „Опера на върховете“ няма да има. И ако има действително „Опера на върховете“, господин Министър, то ще бъде благодарение на това, че този отговор е инициирал Вашето действие в тази насока. И аз много благодаря, че наистина Вие сте се разработили, защото това е работата на министъра, и ако наистина сте намерили съответната логистика, за да се осъществи „Опера на върховете“ за 10-ти път, наистина това е добре за Белоградчик, за хората на Белоградчик. Но тук трябва да посоча и едно друго нещо, което провокира този ми въпрос – освен че „Опера на върховете“ бе обявено от кмета, че няма да се проведе, и една друга негативна тенденция, а именно от Оперативна програма „Региони в растеж“ от Приоритет 1 отпадна туристическата инфраструктура като ос за финансиране. И това всъщност е задължението на министъра на туризма – събразно Закона да разработва програми и стратегии и да координира с министерства и други институции отношенията във връзка с туризма. Аз се надявам, че и този негативен елемент, след този въпрос, наистина ще бъде отстранен след Вашата активна намеса. Благодаря Ви.

#140 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря, госпожо Председател. Господин Иванов, аз пък наистина с удоволствие ще идвам вече тук, за да Ви информирам за нещата, които вършим и за да може да научавате за тях. Нищо не е отпаднало и не само че не е отпаднало, а толкова много неща са свързани за толкова кратко време и е свързано с подготовката на туристическата инфраструктура. После изгледайте този запис, защото отговорите са важни, а пък виждам, че нямате желание да чуете това, което Ви казах, макар че касае именно региона Ви, но да не става лично. Съвършено е много. За съжаление, години наред не само туристическата, а цялата инфраструктура не е била поддържана на необходимото ниво. И тук съм съгласен с Вас – това, което казвате, е така. За тези няколко месеца не само бяха обобщени данните, свързани с инфраструктурата, която е слаба, лоша или почти недостъпна, но ще започнем и разговори за следващия бюджет, където те трябва да бъдат основен акцент за финансиране. Това е едно от нещата, които правим с моя колега, който е тук в залата и е министър, защото и двамата смятаме, че това трябва да е основен приоритет. Няма да влизам във времевия подход, който избрахте, защото решението на това – дали има фестивал, не е продиктувано от Вашето писмо. Повярвайте ми, то е продиктувано наистина от съвместната ни работа и отдаденост да го има. С въпроси и с прояви в социалните мрежи трудно се управлява държава и мисля, че и Вие имате доказателство за това, така че не само че ще обръщаме внимание на туристическата инфраструктура, а тя е основен акцент в работата ни, защото едно от важните неща е да има реален туризъм. Благодаря Ви.

#141 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър, и да Ви благодаря за участието Ви в днешния устен парламентарен контрол. Уважаеми колеги, преминаваме към въпроси и питания към господин Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройството. Първи да заповяда господин Андрей Цеков, за да зададе въпроса. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Отпуска е!“) Добре. Преминаваме към следващия въпрос от господин Димчо Димчев относно пропадане на второкласен републикански път III-6222 в района между село Пелатиково и село Смоличано, община Невестино. Дано да произнесох правилно наименуванията на населените места. Заповядайте, господин Димчев.

#142 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател – Смоличано е селото, иначе другото казахте съвсем правилно. Господин Министър, по време на обиколката в района си в община Невестино попаднах на пътен участък между село Пелатиково и село Смоличано, който откровено пропада в пропаст, като поне 40% от пътната настилка е напълно отнесена. Известен период от време пътят дори не е ограден и истинско чудо е, че не се стига до фатален инцидент, както ще видите, между другото, от изпратените снимки, които би трябвало да имате пред Вас. Стесняването на участъка, липсата на осветление и маркировка дават предпоставки за тежко пътно-транспортно произшествие, за което пак ще отбележа, че само чистата случайност е причината това да не се случи. При по-обстойна проверка на пътя и в по-горните участъци е видно, че е започнала свлачищна дейност, като пътната настилка е започнала да се разпада и е въпрос на време да изчезне напълно, а отводнителните канали около пътя са напълно разрушени или заустени от земна маса, клони и така нататък. Въпросът ми е: кога ще предприемете нужните действия по възстановяване на пътя и какви действия ще предприеме министерството Ви за предотвратяване на ПТП, защото заграждащите в момента ленти и насипите с пясък, който може да бъде също отнесен по всяко време от валежите, са крайно недостатъчни? Благодаря Ви.

#144 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димчев, във връзка с дестабилизационните процеси на път III-6222 в отсечката между селата Пелатиково и Смоличано Ви информирам, че в програмата на аварийните ремонти на Агенция „Пътна инфраструктура“ са включени строителни дейности за укрепване и възстановяване на три участъка от републиканския път. Проявените деформации на пътното платно са при км 10+650, при км 11+720 и при км 12+830. Възстановителните работи ще бъдат изпълнени по договор РД-33-14 от 2019 г. с „Автомагистрали“ ЕАД с предмет: „Укрепване на обекти от републиканската пътна мрежа, засегнати от динамични процеси и явления“. Той включва изготвянето на технически проекти и изпълнението на необходимите строително-монтажни дейности. Проучвателно-проектантските работи се извършват на три междинни етапа – вариантни решения, технически проекти и окончателно предаване. Обектът, включващ участъците при км 10+650 и км 11+720, е на етап проучвателно-проектантски работи. Към момента е завършен първият междинен етап – вариантни решения. В хода на проектирането възниква необходимостта от разработване на проект за изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри за отстраняване на явна фактическа грешка. След проведената процедура по отстраняване на явна фактическа грешка, техническият способ е разработен на втори междинен етап. Той е разгледан от Експертен технико-икономически съвет (ЕТИС) към АПИ на 15 октомври 2024 г., но не е приет заради констатираните забележки и несъответствия, както и липсата на съгласувателни писма от експлоатационни дружества и административни структури. Всички становища и забележки са предадени на изпълнителя. Срокът за отстраняването на забележките и внасянето на коригиран проект беше до 18 април 2025 г. Проектът е предаден в указания срок в Агенция „Пътна инфраструктура“ и предстои той да бъде разгледан отново от ЕТИС на Агенция „Пътна инфраструктура“ на втори междинен етап. След приемането на техническия проект, окончателното му внасяне на трети междинен етап и издаването на решението за строеж, ще бъде определен срокът за изпълнение на строително-монтажните работи. Проектът за участъка при км 12+831 е разгледан на 17 юни 2021 г. от ЕТИС към Агенция „Пътна инфраструктура“ на първи междинен етап – вариантни решения, но не е приет. След проверената процедура по отстраняване на явна фактическа грешка от Службата по геодезия и кадастър в Кюстендил, следва изпълнителят да внесе коригирана проектна разработка на първи междинен етап. Към този момент проектът все още не е внесен в Агенция „Пътна инфраструктура“ за разглеждане. Относно експлоатационното състояние на път III-6222 Ви информирам, че той преминава през планински терен с големи надлъжни наклони и участъци със стръмни откоси към пътното плътно. Местата с проявени геодинамични процеси и с пропадане на платното за движение са в резултат на активизиралите се през годините свлачища в района. Агенцията е предприела необходимите мерки за осигуряване на безопасността на преминаващите моторни превозни средства. Въведена е временна организация за безопасност на движението, като компрометираните участъци са сигнализирани с пътна лента С3.3, светлоотразителни знаци Г10 – „преминаване отляво на знака“, светлоотразителни ограничителни табели С4.2 и С4.4, които информират шофьорите и предотвратяват предпоставките за пътно-транспортни произшествия. Направен е насип откъм увредената пътна лента и движението се осъществява двупосочно в другата лента. Относно липсата на осветление Ви уведомявам, че съгласно нормативните изискания за този клас, извън урбанизирана територия не се изисква осветеност. Уверявам Ви, че експертите на Областното пътно управление – Кюстендил, следят състоянието на третокласния път и условията за пропускане на движението. Дейностите по текущото поддържане, които се изпълняваха през зимния сезон, бяха ограничени като обхват заради метеорологичната установка. За осигуряването на безопасни условия на движение по път III-6222 през април е извършено оформяне на короните на дърветата, изсичане на храсти, профилирани на банкети и почистване на окопи. Към момента се изкърпват повредените площи и деформации в настилката с пътна асфалтова смес. Благодаря.

#146 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, благодаря за отговора. Между другото, правя тази дуплика с огромно нежелание, и то е продиктувано от това, че слушаме едни и същи приказки, независимо от това кой министър застава тук и кой министър трябва да отговаря. Трябва да Ви кажа, че съм задал подобен въпрос, между другото, за състоянието на подобен път с почти същото свлачище и е в района на Бобов дол, където, между другото, въпросът първо е зададен от народни представители преди мен – през 2023 г., от господин Стамов, след това от мен през 2024 г. и след мен, ако не се лъжа, от господин Златарски. Познайте докъде е стигнал този път там – естествено, след като институциите следят за състоянието на пътя и предприетите мерки, сега вместо една лента има две. Трябва да Ви уверя, че хора, които не познават този терен и ако се наложи да минат оттам вечер, не дай си боже, то наистина съществува опасността да литнат през пропастта. Много ми е болно, че дали заради финанси, дали заради други неща, утежнена бюрократичност, защото тук, първо, споменахте за неприети проекти от 2019 г., от 2021 г. и така нататък, и в крайна сметка вече сме в 2025 г., а състоянието е едно и също, за съжаление. Благодаря.

#148 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни председатели! Уважаеми господин Димчев, както в изложението си казах, действията по проектиране вървят от поетите ангажиментите на това ръководство на Министерството и подобни, заложени в програмата за пътища, да бъдат рехабилитирани. Както Ви казах, текущата поддръжка на пътя върви и са обезопасени участъците, така че ако бъдат заложени средства в бюджета за 2026 г. и когато проектите влязат в сила, тяхното изпълнение на тези ремонти ще бъде изпълнено. Благодаря.

#149 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Петър Петров относно това – на кои пътища от републиканската пътна мрежа в област Монтана ще бъде извършен цялостен или основен ремонт с подмяна на пътната настилка през 2025 г. Имате думата, господин Петров.

#150 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, поредица от въпроси имам към Вас по отношение на цялостен ремонт на пътната настилка в различни опасни участъци вече в област Монтана. Там е една от най-амортизираните пътни настилки в цялата страна. Точно преди една година получих поредния отговор, тъй като веднъж годишно питам всеки един министър на регионалното развитие: кога най-накрая ще има основен ремонт? Говорим за пълен ремонт на опасните участъци, на различни републикански отсечки в област Монтана. За последно преди една година получих поредните напразни обещания за включването в инвестиционната програма за предстоящото изготвяне на проектна документация и тепърва за обявяването на обществени поръчки или подготвителни дейности, като започнем от участъците Арчар, Лом, Козлодуй, преминем през Сталийска махала, Дондуково, Дреновец, Железна, Чипровци, Мартиново, Гаврил Геново, Георги Дамяново, за което след малко ще имам въпрос при Вас, Брусарци, Крива бара, Долна Бела речка, Стояново, Враца и така нататък, и така нататък. За съжаление, от това, което виждаме досега и поне в последната една година, след като получих на 17 май отговор от Вашата предшественичка тогава, виждам единствено изкърпване на дупки, но жителите на областта имат нужда да пътуват по нови пътища. Именно затова съм Ви задавал и следния въпрос: през 2025 г. кои републикански пътища в област Монтана ще получат, забележете, цялостна подмяна на настилката? Ние не искаме просто закърпване на дупки, на това сме се нагледали и цялата републиканска мрежа е една шахматна дъска на дупки. За област Монтана след малко ще Ви прожектирам нагледно и снимки, но въпросът ми към Вас е: по кои отсечки АПИ предвижда цялостна подмяна на настилката, защото наистина са доста опасните участъците и неведнъж сме го обсъждали с Вас, но е крайно време да се обърне повече внимание на този регион в това отношение? Благодаря Ви.

#151 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми господин Министър, заповядайте за отговор на поставения въпрос от господин Петров.

#152 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че за подобряване състоянието на републиканските пътища в област Монтана през 2025 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ планира дейности по текущото поддържане на конкретни отсечки, за които Ви предоставям следната информация. Първо, за републикански път I-1, или Е79, към момента са планирани дейности в два участъка. От границата с област Видин до околовръстен път на град Монтана е предвиден ремонт на пътното платно в най-компрометираните участъци – машинно подравняване на банкети, изсичане на храсти и млада гора, почистване на италиански улеи. От края на околовръстния път на град Монтана до границата с област Враца е предвидено изкърпване на асфалтовата настилка. За обходен път на град Монтана при км102+060 до км114+512,20 е изготвено извънредно задание за подмяна на дефектиралите дилатационни фуги на съоръженията, което е със срок на изпълнение до 30 септември 2025 г. Второ, за път II-11 Арчар – Лом – Козлодуй Областното пътно управление – Монтана, е изготвило задание за извършване на аварийно изкърпване на най-компрометираните участъци от пътната настилка на трасето, преминаващо през територията на областта. Към момента дейностите по одобреното и възложено задание са изпълнени. За участъка от второкласния път, който съвпада с улица „Ковачишка“ в град Лом, към момента се разработва технологичен проект за превантивно поддържане, като срокът за подготовка на нужната документация е до 9 април 2026 г. След представяне на проектната разработка ще се предприемат действия по възлагане на ремонтно-възстановителни работи. За трайното повишаване на безопасността на пътуване, намаляване на предпоставки за пътни произшествия по републикански път II-11 Областно пътно управление – Монтана, е изготвило две допълнителни задания за авариен ремонт на трасето. Едното – за изкърпване и полагане на два пласта асфалтова смес в обхвата на петкилометровия участък след село Горни Цибър допреди границата с област Враца, а второто – за извършване на дейности в обхвата на цялото трасе на път II-11, с дължина над 55,6 км от границата с област Видин до границата с област Враца, включващо земни работи, поддържане и ремонт на настилки, пътни съоръжения и техни принадлежности, озеленяване и ландшафтно оформяне. И двете задания са одобрени и възложени на пътноподдържаща фирма. Срокът за изпълнение на първото задание е до 9 юни 2025 г., а на второто – до 9 ноември 2025 г. Считано от началото на май са започнали дейности по изкърпване на асфалтовата настилка, които продължават и към момента. След приключването на ремонта на асфалтовата настилка и при подходящи метеорологични условия ще бъде подновена маркировката на републиканския път. В Програмата „Аварийни ремонти“ на Агенцията за включени строителни дейности за укрепването на свлачищата – път II-11, в района на село Горни Цибър от км70+222 до км72+083 възстановителните работи ще бъдат изпълнени по договор с „Автомагистрали“ ЕАД с предмет: „Укрепване на обекти от републиканската пътна мрежа, засегнати от геодинамични процеси и явления“. Той включва изготвянето на технически проект и изпълнението на необходимите строително-монтажни дейности. Проучвателно-проектантските работи се извършват в три междинни етапа – вариантни решения, технически проект и окончателно предаване на разработката на фаза технически проект. Може би в дупликата да довърша, каквото имам като информация да предоставя. Благодаря.

#154 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Взимам реплика, за да Ви дам възможност да довършите и в дуплика, господин Министър. Надявам се, че жителите на област Монтана чуха, че и през 2025 г. няма да има нито един основен ремонт на нито един републикански път, който преминава през областта. Когато преди няколко месеца обяснявах на протестиращите граждани на Лом и на Козлодуй, че никога няма да бъде ремонтиран изцяло този наистина важен път към ферибота в Оряхово, имах нужда те да чуят и от представителите на изпълнителната власт, които им обещаха някакво закърпване на дупки, някакъв ремонт. Чухме за подрязване на храсти, улеи, аварийно изкърпване на дупки. За съжаление, няма да има основни ремонти на републикански пътища. Това аз чух досега. Считам, че не е редно, при положение че гражданите плащат винетки, и то с по-високи цени вече тази година, не е редно да си чупят колите. Аз разбирам, че насочихте вниманието към пътищата в община Лом. Разбира се, там са едни от най-лошите пътища, но държа да Ви посоча, че има и други републикански пътища, като например тези в община Вълчедръм, които са най-лошите пътища, които аз съм виждал в община Монтана, в област Монтана, и те имат нужда не от изкърпване на дупки и от подрязване на храсти, от почистване на улеи и от дренажни системи, а те имат нужда от цялостен основен ремонт за километри. За съжаление, поради желанието на изпълнителната власт България да покрие условието за трипроцентен бюджетен дефицит за влизане в еврозоната и тази година от страна на АПИ не са предвидени никакви ремонтни дейности. Чухме само технически проекти ще се правят, тепърва първо задание, второ задание. Докато жителите на област Монтана чакат тези задания, за съжаление, продължават да чупят своите коли в тези дупки, въпреки че са данъкоплатци на тази държава, и не мога да разбера защо точно тази област е останала извън полезрението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и АПИ, въпреки че там минава и международният път Е79, там минават и пътищата, които са и казахме, към Враца, към ферибота с Оряхово, и наистина не мога да разбера защо се прави само работа на парче и се изкърпват някакви дупки, ако може да ми обясните в дупликата? Благодаря Ви.

#156 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, основната причина за липса на средства е наличието на страхотен дефицит от миналата година. Както знаете, имаме над 1 млрд. лв. АПИ да разплаща по предишни извършени дейности. Област Монтана със сигурност се нуждае от сериозни дейности по рехабилитация на пътната мрежа, републиканската пътна мрежа, и ще ги предвидим за следващата година – най-малко да започне проектирането. В крайна сметка мога да Ви уверя, че влизането в еврозоната в никакъв случай няма връзка с това, което Вие коментирахте, а напротив – липсата на финансиране миналата година, неплащането на фирмите, което сега трябва да се извърши, така че ще продължа нататък какви дейности са предвидени. Към момента за свлачищата е представена проектна документация на първи междинен етап – вариантни решения, която предстои да бъдат разгледани на Експертен технико-икономически съвет – ЕТИС, на АПИ. След като приключи проектирането и за обекта бъде издадено Разрешение за строеж от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, ще се пристъпи към реализирането на дейностите по едно от предложените вариантни решения – строително-монтажни работи за изграждане на ново трасе извън обхвата на свлачищните процеси или изграждане на укрепително съоръжение за трайното възстановяване и укрепване на участъка. За път II-81 са предвидени текущи дейности в три участъка, както следва – от края на град Монтана до жп надлеза в близост до село Габровница; от жп надлеза до село Габровница до началото на град Лом; от границата на Софийска област допреди село Благово. Четвърто, за път III-816 Монтана – Лом – Ерден – Мърчево е изготвено задание за превантивно поддържане, което включва довършването на дейности по полагане на износващ асфалтов пласт на цялото трасе – ето тук ще има цялостно асфалтиране, господин Петров – земни работи, поддържане и ремонт на пътни съоръжения и техните принадлежности, озеленяване и ландшафтно оформление, които вървят ръка за ръка с всички други дейности по асфалтирането. Във връзка с дестабилизационни процеси на път III-8104 при км7+450 Ви информирам, че в програмата „Аварийни ремонти“ на АПИ са включени строителни дейности за укрепване и възстановяване на участъка с проявени деформации на пътното платно. След проведени обществени поръчки по Закона за обществените поръчки в края на 2024 г. са избрани изпълнители за изготвяне на технически проект и строителство, или така наречения инженеринг, за строителен надзор. Уверявам Ви, че състоянието на републиканската пътна мрежа в областта се следи постоянно от служителите на Областно пътно управление – Монтана, и при нередности се предприемат своевременни действия за отстраняването им. Благодаря.

#157 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте да зададете следващия Ваш въпрос, господин Петров: защо не е започнал предвиденият основен ремонт на третокласен републикански път III-1024 на територията на община Георги Дамяново? Имате думата.

#158 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, като Ви посочих, че регулярно задавам въпроси към министрите за незапочващи ремонти на републикански пътища в област Монтана, не се шегувах. Време е да минем в конкретика. Третокласният републикански път Ш-1024 с дължина 21,4 км, преминаващ през цялата територия на община Георги Дамяново, свързва всички населени места от тази община с областния център Монтана. Състоянието му е изключително лошо от години, за което може да видите – в момента Ви прожектирам и снимки (показва на видеостената). Още преди две години за първи път сезирах писмено тогавашния служебен министър на регионалното развитие Иван Шишков за необходимостта от цялостна подмяна на асфалтовата настилка на този път. И в следствие на проведена на 11 март среща в Монтана с тогавашния министър Андрей Цеков – няма го в залата да потвърди, но той посочи в присъствието на инженер Вълчев от АПИ, че този републикански път е заложен в инвестиционната програма за ремонти през 2024 г. на АПИ. Впоследствие на нарочен мой писмен въпрос от 7 май 2024 г. към Вашия предшественик – служебния министър Коритарова, в писмен отговор до мен, който преди малко обсъдихме в предния въпрос, тя посочи: към онзи момент се е предвиждало провеждането на обществена поръчка тепърва за изработване на технически проект за основен ремонт на този републикански път. 2024 г. мина и замина, господин Министър. Преди няколко дни пътувах по това трасе, когато направих тези снимки, което стана и повод да задам и регулярния си въпрос за този път, минаващ през цялата община Георги Дамяново. Намирам трасето за изключително опасно за автомобилния трафик, минаващ през него. Състоянието на пътната настилка по цялото протежение на тези 21,5 км е много лошо, целият участък е в кръпки, с отворени много опасни дупки и неравности в асфалтовата настилка, която отдавна е в аварийно състояние. Местната общественост има право да научи защо този третокласен републикански път, построен преди 50 – 60 години и никога неремонтиран цялостно, все не попада сред действията на АПИ за основен ремонт за всяка последваща година. Затова моля да ми отговорите: дали ще стартира най-накрая основен ремонт с цялостна подмяна на настилката на този третокласен републикански път, толкова важен за жителите на община Георги Дамяново? Благодаря Ви.

#160 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, както Вие регулярно запитвате, така и АПИ регулярно Ви отговаря, както сега ще Ви отговори. Не знам отговора дали ще Ви удовлетвори, но състоянието на републиканската пътна мрежа не само в тази област – на третокласната, е в не по-добро състояние. Това се дължи на годините бездействие. Полагаме усилия, разбира се, да наваксаме това забавяне, но това отнема време, и надявам се, че ще имате разбиране по този въпрос. Във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че за да се предприеме основен ремонт на път Ш-1024 Гаврил Геново – Георги Дамяново – Говежда – Дълги дел – ГПП, трябва да има готов технически проект. Това е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. За рехабилитацията на републиканския път няма проектна готовност и поради това в момента се подготвя тръжна документация за обявяване на обществена поръчка за изработване на технически проект за основен ремонт на над 22 км от път Ш-1024 от кръстовището с път III-102 Белимел – Монтана до след село Дълги Дел. Това е цялото трасе на третокласната отсечка. Предвижда се процедурата да стартира тази година, господин Петров, за проектиране, като срокът за изработване на проекта ще е 150 календарни дни. Поне има някаква новина, ако това е нещо важно. Предполагам, че е важно и за жителите там. Въз основа на готовата проектна разработка ще могат да се определят конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които е необходимо да се предприемат. До започването на основния ремонт на път Ш-1024 ще продължат да се полагат грижи чрез текущото поддържане. В момента се изкърпва асфалтовата настилка в най-компрометираните участъци. Предстои оформяне на короните на дърветата и изсичане на храсти и млада гора за осигуряване на по-добра видимост за шофьорите и габарит на пътя. Уверявам Ви, че служители на Областно пътно управление – Монтана, извършват периодично огледи на републиканските пътища на територията на областта и при констатирането на нередности ще се предприемат действия за отстраняването им. Благодаря.

#161 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте за реплика, господин Петров. Господин Министърът не го каза, ама да започнем първо с второкласните и тогава третокласните пътища.

#162 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Как да започнем първо с второкласните, като за миналата година има неразплатени над 2 млрд. лв. към общините и фирмите изпълнителки? И общо общините и фирмите изпълнителки, и подизпълнителите се задъхват вече, а не са разплатени парите, за да се свие бюджетния дефицит като условие за влизане в еврозоната. Затова не са почнали второкласните пътища. Надявам се сега господин Министър да Ви трогна с тези снимки на изключително лошия републикански път, който минава през тази община Георги Дамяново. За съжаление, това, което успях да постигна е, че изрецитирахте същото нещо, което ми е отговорено точно на 17 май миналата година. Помолете този, който Ви съставя отговорите, да, наистина знам, че имате много сътрудници и кадърни хора, които Ви съставят отговорите, но поне го помолете да не преписва отговорът, който ми е дал 2024 г. – 17 май, защото жителите на община Георги Дамяново наистина не разбират на какво се дължи това – те да нямат чисто нов републикански път, при положение че виждате и сега в момента на стената какви дупки представлява този път. Наистина е опасно да се пътува! Питате ме дали проявявам разбиране. Да, господин Министър, разбиране имам, но свободни гуми и джанти нямам, господин Министър, да си ги чупя и да си ги пукам по този път III-1024, който минава през територията на Георги Дамяново, защото наистина това е опасно за движение. И лошото е, че когато, за съжаление, се случи някой неприятен инцидент, тогава институциите се задействат, тогава почваме да си звъним и почваме да вземаме мерки постфактум. Именно това ми е целта, господин Министър, разбира се, Вие сте само от няколко месеца министър, не може с магическа пръчка да оправите всички пътища в републиката, но ние като народни представители от тази област сме длъжни, аз конкретно като народен представител от област Монтана, съм длъжен да се боря за това – жителите да пътуват по едни нормални пътища, за които плащат – 97 лв. ли вече е винетката, а получават единствено едни дупки като шахматна дъска. За съжаление, няма и никаква поддръжка. Ако видите снимките, ще забележите, че въобще не се и поддържат – остави, че има и изключително много дупки. Отстрани платното не се поддържа, не се подрязват храсти. Изключително лошо е положението, така че моля Ви просто да вземете мерки, за да можем наистина да пътуваме без риск за живота си. Благодаря Ви.

#164 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! Разбирам Вашата загриженост и аз съм я проявявал същата като народен представител за регионите, където съм бил избиран. Там има третокласна пътна мрежа в не по-добро състояние от тази, която Вие демонстрирате. Но това трябва да бъде стимул за всеки един представител на изпълнителната власт – да се върши работата. Искам да Ви уверя, че в момента ние извършваме всички дейности, необходими, за да се разплатим с това, което не е плащано през миналата година. Коментирали сме го неведнъж, не два пъти от тази трибуна, че предходни редовни и служебни правителства не са вземали мерки. Единственото нещо, което се случва, че изглежда да има някаква приемственост по отношение на отговорите на въпросите. В друго отношение няма приемственост. В смисъл плащанията ще се случат тази година, за да може догодина да влезем в някакъв ритъм. Виждате, че полагаме грижи за рехабилитация на немалко пътчета в момента в държавата. Нещо, което беше пропуснато миналата година, господин Петров. И тук, както беше споменато от Председателката на Народното събрание, нека първокласните и второкласните, където наистина е интензивното движение, където са смлени от трафика, който минава оттам – изключително интензивния, и постепенно ще минаваме към третокласната пътна мрежа. Виждате, че тази година и други отговори ще чуете, че за немалко третокласни пътчета също са започнати процедурите по избора на изпълнител или на проектант – нещо, което не се беше случвало миналата година. Надявам се и в бюджет 2026 г. Народното събрание да бъде по-благосклонно към Министерството на регионалното развитие, да има повече средства да изпълним повече дейности. Благодаря.

#165 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от господин Стоян Таслаков относно решение № 4 от 30 януари 2025 г. на Общинския съвет Велинград за продажба с явно наддаване на 17 броя общински имоти, част от които попадат в „Боров парк“, който е отреден за озеленена площ за общо ползване. Коректно го представих. Заповядайте, господин Таслаков, имате дума.

#166 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми господин Министър, Велинград е балнеологичен и климатичен курорт с национално и международно значение. През 2019 г. е одобрен Общият устройствен план на Велинград, с който не е изпълнено изискването по чл. 28 ал. 4 от Наредба 7/22 от декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, а именно не по-малко от 20% от територията на курорта да е отредена за озеленени площи за общо ползване. Чл. 61 от Закона за устройство на територията гласи: „(1) В териториите на общините се устройват озеленени площи, обединени в зелена система, като средство за подобряване на микроклимата и хигиенните условия и за организиране на отдиха на населението. (2) Основа на зелената система са озеленените площи за широко обществено ползване, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от национално или общинско значение – паркове, градини, улично озеленяване.“ Предвид изложеното моля да отговорите кой и как гарантира изпълнението на разпоредбите, след като съгласно чл. 215, ал. 6 от Закона за устройство на територията общите устройствени планове и техните изменения не подлежат на обжалване според настоящото законодателство? Благодаря.

#168 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! С Решение № 14 от 15 октомври 2020 г. на Конституционния съд на Република България, обнародвано в Държавен вестник, брой 92 от 27 октомври 2020 г. и влязло в сила на 30 октомври 2020 г. Разпоредбата на чл. 215, ал. 6 от Закона за устройство на територията, която е обнародвана в Държавен вестник, брой 1/2001 г., и последно изменена в Държавен вестник брой 62/2020 г., съгласно която общите устройствени планове и техните изменения не подлежат на обжалване, е обявена за противоконституционна. Във връзка с решението на Конституционния съд със Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, обнародван в Държавен вестник брой 16 от 23 февруари 2021 г., се създават нови ал. 12 и 13 към чл. 127 от Закона, съгласно които общият устройствен план може да се обжалва по реда на чл. 215, ал. 1 в 14-дневен срок от обнародването в Държавен вестник на акта за одобряване или приемането му от собственица на недвижими имоти, непосредствено засегнати от неговите предвиждания. Непосредствено засегнати от предвижданията на общия устройствен план недвижими имоти са имотите, за които е предвидено изграждането на обекти, публична собственост на държавата или общината, или за които се установяват ограничения на собствеността с цел защита на обществените интереси, опазване на околната среда и човешкото здраве, опазване на земеделските и горските защитени територии и защитените зони. По този начин в нормативната уредба е постигнат баланс на обществените отношения, като са гарантирани правата на достъп до информация, участие на обществеността при вземането на решения и достъп до правосъдие. Благодаря.

#170 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, Велинград е една от перлите на българския туризъм, известна като спа столица на Балканите. Проблемът, който поставих неслучайно – акцентираме върху Общия устройствен план и това, че няма достатъчно зелени площи, и местната власт, да кажем, прекалява с разрешенията за застрояване. Очаквах от Вас извън това, което е в законовата нормативна база, да поемете някакъв ангажимент като Министър на регионалното развитие и благоустройството и да разпоредите на подопечните Ви дирекции да извършват по-строг контрол, когато има съмнение за корупция, когато не се спазват законите и когато виждаме такива нарушения, извършени от местната власт. Такъв ангажимент поисках и използвам възможността чрез този въпрос да поискам от Вас. Благодаря.

#172 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господин народни представители, уважаеми господин Таслаков! Аз съм се придържал изцяло към въпроса, който сте задали, и отговорът е такъв, какъвто Вие сте задали. Може да го цитирам. „Предвид изложеното моля да отговорите кой и как гарантира изпълнението на разпоредбите, след като съгласно чл. 215, ал. 6 от Закона за устройство на територията общите устройствени планове не подлежат на обжалване според настоящото законодателство.“ Аз Ви излагам юридическата гледна точка, каквато Вие искате. Това кой, как обжалва и кога обжалва е записано в Закона и решението на Конституционния съд. В случая ангажимент по този въпрос имат засегнатите страни, тъй като това се е случило още през 2019 г. – жителите или общинските съветници във Велинград, които могат да бъдат страна. Ако не са предприели необходимите действия, аз не мога да отговарям днес – от дата 2025 г. Ако има нарушения на законодателството, които касаят правомощията на Министерството на регионалното развитие и благоустройството съгласно Закона за устройството на територията, разбира се, ние ще вземем отношение и ще бъдат предприети необходимите действия, но в случая – в тази юридическа част, няма как да взема отношения по развития казус, който в момента към мен е представен. Благодаря.

#173 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Иван Белчев относно изготвяне на картографиране по чл. 15б от Директива 2023/2413. Заповядайте, господин Белчев, да зададете Вашия въпрос.

#174 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Задължението за изготвяне на картографиране по чл.15б от Директива 2023/2413 е ключов инструмент за идентифициране на съответните територии, предназначени за устойчиво развиване на възобновяеми енергийни източници, и забавянето на този процес води до несигурност както за инвеститорите, така и за местните общности, които очакват прозрачност в планирането. Член 15б е свързан с картографиране на зоните, необходими за националния принос за постигане на общата цел на Европейския съюз за енергия от възобновяеми източници за 2030 г. До 21 май 2025 г. държавите членки извършват координирано картографиране за внедряването на енергия от възобновяеми източници на тяхната територия, за да установят местния потенциал и наличната земна повърхност, подпочвени морски или вътрешноводни зони, които са необходими за разполагане на централи за енергия от възобновяеми източници и за свързаната с тях инфраструктура. Като например мрежи и съоръжения за съхранение, включително съхранение на топлинна енергия, които са необходими за постигане най-малкото на техния национален принос за постигане на общата цел на Европейския съюз за енергия от възобновяеми източници за 2030 г. За тази цел държавите членки могат да изпълват или да се опират на своите съществуващи документи или планове за пространствено планиране, включително морските пространствени планове, изготвени съгласно Директива 2014/89 ЕС на Европейския парламент и на Европейския съвет. Държавите членки осигуряват координацията между всички съответни национални, регионални и местни органи и субекти, включително мрежовите оператори при картографиране на необходимите зони, когато това е целесъобразно. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: има ли изготвен конкретен график и кой е водещият орган, отговорен за своевременното картографиране на зоните по член 15б от Директива 2023/2413? Благодаря Ви.

#176 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Белчев! Съгласно член 15б от директивата ЕС 2023/2413 до 21 май 2025 г. държавите членки следва да извършат координирано картографиране на своята територия, включително сухоземни, подпочвени, морски и вътрешноводни зони с цел установяване на потенциала за внедряване на енергия от възобновяеми източници и необходимата свързана инфраструктура. За тази цел могат да бъдат използвани съществуващи документи и планове за пространствено планиране, включително морски пространствени планове, изготвени по реда на Директива 2014/89 ЕС за въвеждане на изискванията на горепосочената директива в българското законодателство. Министерството на енергетиката е инициирало създаване на междуведомствена група със задача изготвяне на Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници. Също така по постъпила в Министерството на регионалното развитие и благоустройството информация относно изпълнение на реформа C4.K6 – стимулиране на производството на електроенергия от възобновяеми източници, от Националния план за възстановяване и устойчивост в съответствие с член 15в на Директива ЕС 2023/2413 Министерството на енергетиката разработва необходимата регулаторна рамка за подкрепа на инвестициите във възобновяеми енергийни източници в морето, включително подробно специално планирани в морето с предпочитани зони, в които вятърните паркове в морето ще бъдат в съответствие със законодателството в областта на околната среда. Допълнително, съгласно действащия Морски пространствен план на Република България Министерството на енергетиката е определено като институцията, която насърчава производството и потреблението на енергия от възобновяеми и алтернативни източници в морската околна среда. Предвид изложеното считам, че въпросът Ви следва да бъде отправен към Министерството на енергетиката. В заключение Ви уверявам, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството в качеството си на отговорна институция за изготвянето и поддържането на Морския пространствен план на Република България остава на разположение да предостави необходимото съдействие в рамките на своите компетенции с оглед осигуряване на координирано и съгласувано картографиране на зоните. Благодаря.

#177 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Не желаете реплика. Благодаря Ви, господин Белчев. Преминаваме към въпрос от народните представители Байрам Байрам, Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Сейфи Мехмедали относно рехабилитация на републикански път III-5072. Честит празник, господин Байрам. Заповядайте.

#178 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! За тези, които имат мнението, че ние мюсюлманите празнуваме имени дни, говори много лошо за тях. Но аз искам от тази трибуна да честитя празника на всички мюсюлмани с един от най-важните празници. Честит Курбан Байрам! Пожелавам на всички много здраве, щастие, успех и нека този празник донесе положителна, позитивна енергия, с която ние да допринесем за развитието на нашата страна. Нека на света донесе мир! Както създателят на съвременната Турска Република – един голям приятел на България, Мустафа Кемал Ататюрк е казал: „Мир в страната, мир и в света!“ Господин Министър, Вие казахте преди малко в отговор към някои колеги, че държавата е бездействала за основния ремонт по третокласната пътна мрежа. Това е факт! Особено през последните години многото служебни кабинети и късите парламенти направиха така, че проблемите да останат във времето и да се задълбочат. Днешният въпрос е именно за един третокласен път – III-5072 (Чифлик – Мост) – Перперек – Кокиче – Миладиново – Рудина – Сестринско – Поповец – Зимовина – Лясковец – (Силен – Долно Ботево). Ние този въпрос сме го задавали, ако не се лъжа, преди 2 – 3 години. Надяваме се, защото въпросът е абсолютно идентичен – такъв, какъвто бяхме го задали тогава, защото виждаме, че по пътя не бяха предприети действия за основен ремонт, а от Вашия отговор да разберем на какъв етап е стигнало поне проектирането. Дали в най-близко бъдеще ще бъдат предприети мерки за основен ремонт на този път, който е много важен, държа да почертая, за населените места от община Кърджали и община Стамболово? Благодаря Ви.

#180 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри, уважаеми господин Мехмедали, уважаеми господин Байрам, във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда основен ремонт на над 16 км от път III-5072 (Чифлик – Мост) – Перперек – Кокиче – Миладиново – Рудина – Сестринско, от село Мъдрец да границата с област Хасково. Участъкът е включен в списъка с приоритетни обекти с необходимост от изготвяне на технически проект за основен ремонт, изготвен от АПИ в началото на април. С Решение на Управителния съвет на Агенцията от 29 април 2025 г. списъкът е одобрен и към настоящата година ще се предприемат действия за подготовката и стартирането на тръжни процедури за проектирането на пътните отсечки от републиканската пътна мрежа, включително и за отсечката от път III-5072 на територията на област Кърджали. Изработването на техническия проекти е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на него ще се определят конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които е необходимо да се предприемат, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. При готова проектна разработка ще се проведат открити процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и на строителния надзор. До започването на основния ремонт на третокласния път ще се изпълняват текущи дейности. През 2024 г. са отстранени най-компрометираните дефекти от асфалтовата настилка. За повишаване безопасността на движение Областното пътно управление – Кърджали, е изготвило през април допълнително задание за подобряване на експлоатационното състояние на републиканските пътища на територията на областта, включително на път III-5072. По одобреното задание са възложени необходимите работи, включващи локални ремонти и машинно изкърпване, като срокът за изпълнението им е до 21 юни 2026 г. По отношение на участъка от път III-5072 на територията на област Хасково от км 16+600 до км 23+200 Ви информирам, че трасето е в задоволително състояние. През 2018 г. са подменени всички компрометирани тръбни водостоци, а участъците, в които са извършени изкопни дейности, са били цялостно преасфалтирани. Към момента са констатирани отделни дефекти на пътното платно, които се предвижда да бъдат ремонтирани в периода юни – юли. Благодаря.

#182 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря за отговора, господин Министър. Очаквано отговорът е един и същи, нормално. Ясно е, че служебните кабинети не са свършили никаква работа. Да, текущ ремонт е нужно ежегодно да се прави, но също така държим оттук да кажем, че и маркировката, която е на пътя, е в много лошо състояние. Надяваме се и тя да бъде подновена. Ще следим отблизо проектирането на пътя дали ще бъде в срокове и държим това да стане в годината, която Вие посочихте. Надяваме се тази година това да бъде факт и по този начин да бъдат дадени стъпки за основния ремонт на този път. Благодаря Ви.

#184 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господи народни представители! Уважаеми господин Байрам, както за този път, така и за всички останали, каквито срокове са дадени от Агенция „Пътна инфраструктура“ аз в качеството на принципал ще държа те да бъдат спазвани. Разбира се, прав сте и още веднъж го казвам – че наистина прекаленото забавяне на рехабилитацията и поддръжката на републиканската пътна мрежа доведе до тази прекалена амортизация, която в момента е налична навсякъде. Когато дълги години не се прави нищо, дълги – имам предвид в последните 3 – 4 години, за съжаление, се стига до такива ситуации, но Ви уверявам, че този кабинет ще положи необходимите усилия да се навакса това забавяне, което се е случило през последните години. Благодаря.

#185 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Хюсни Адем не го виждам в залата. Преминаваме към въпрос от народния представител Иван Герчев относно изграждане на кръгово кръстовище или допълнителна лента за престрояване на разклона за село Огняново и Дебрен на главен път Гоце Делчев – Доспат. Заповядайте, имате думата.

#186 · speech

Иван Герчев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, преди повече от 6 месеца 1200 жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев внасят подписка до Агенция „Пътна инфраструктура“ от името на Сдружение „Неврокоп“ за изграждане на кръгово кръстовище или допълнителна лента за престрояване на разклона за село Огняново и Дебрен на главен път Гоце Делчев – Доспат. Съществуващият път е изключително натоварен и създава предпоставки за пътни инциденти. В момента при завой наляво се налага всеки водач да спре и да изчака насрещните коли, които идват от Доспат в посока Гоце Делчев. Често се образуват дълги колони и по-нетърпеливите шофьори предприемат рискови маневри. Провокирани от поредица катастрофи, хората се обединяват и предприемат подписка с искане за изграждане на допълнителна лента, още повече че моментът е подходящ, защото предстои ремонт на пътя Гоце Делчев – Доспат и проектантите могат да заложат така необходимата пътна лента. Преди около месец, 4 месеца след подписката, Сдружението е получило отговор от АПИ, че е подготвен проект за промяна с трета лента, но се търси финансиране. Предвид гореизложеното и рискът, който носи тази отсечка, както и готовността за основателни активни стачни действия на населението, въпросът ми е: какви мерки ще предприемете Вие и Министерството на регионалното развитие, както и АПИ, по отношение на този изключително опасен участък от пътя Гоце Делчев – Доспат, разклона за селата Дебрен и Огняново? Благодаря Ви.

#188 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Герчев, във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда в инвестиционната си програма изграждането на трета лента за ляв завой при кръстовището на път III-197 Гоце Делчев – Сатовча при километър 3+133, отклонението за селата Огняново – Дебрен. В момента се изработва технически проект за основен ремонт на третокласния път, като целта е подобряване организацията на движението и повишаване безопасността на преминаване през участъка. Изготвянето на проектната документация преминава през три междинни етапа. Първият включва времето за проектантско-проучвателните работи, вторият – представянето на техническия проект, съгласуван със съответните експлоатационни дружества и административни структури. Двата етапа вече са завършени. В момента се изпълнява третият междинен етап, в който е окончателното предаване на съгласуваната разработка. Във основа на нея ще се определят конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които е необходимо да се предприемат, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. При готов и одобрен технически проект ще се проведат открити процедури по Закона за обществените поръчки за избора на изпълнители на строително-монтажните работи и на строителния надзор. Надявам се в най-кратки срокове Агенция „Пътна инфраструктура“ да завърши тази трета част, за да може да се възложи вече процедурата за избор на изпълнител. Благодаря.

#190 · speech

Иван Герчев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Министър, аз много Ви благодаря за този отговор. Виждам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ и Министерството са взели необходимите мерки по този въпрос. Наистина е важно да запазим най-вече безопасността на всички български граждани, на шофьорите. Знаем до какво доведе безвремието през последните четири години и сега, ако мога образно да кажа, Ви се струпаха на главата много такива въпроси за решаване. Виждаме колко много такива въпроси задават и останалите колеги, свързани с безопасността и с пътната инфраструктура. Но аз съм сигурен, че Вие ще положите всички усилия за решаване на тези проблеми и като цяло кабинетът Желязков ще се ангажира с решаването им. Благодаря.

#192 · speech

Министър Иван Иванов

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Герчев, да, прав сте. Просто в допълнение искам нещо да Ви кажа още, което ми е дадено като информация за безопасността в този район. Досега Областно пътно управление – Благоевград, е предприемало действие за анализиране на възможностите за изграждане на кръгово кръстовище или трета лента за пристрояване в участъка от път III-197. Проектните предложения са внасяни за съгласуване в Института по пътища и мостове към АПИ, но връщани със забележка, че ремонтните дейности не могат да бъдат изпълнени в обхвата на съществуващия път и необходимите действия следва да се планират по Програма „Основен ремонт“. Това е една от причините и за забавянето. В тази връзка през 2029 г. е възложено изработването на техническия проект. По настояване на Пътното управление в процеса на подготовката ѝ проектната разработка е изменена и в окончателния вариант, който предстои да бъде предаден, ще бъде предвидена допълнителна лента за ляв завой и запазване на ограничението на скоростта на движение до 70 км/ч. Обръщам внимание, че след извършена справка в сектор „Пътна полиция“ към Областна дирекция на МВР – Благоевград, е установено, че пътнотранспортни произшествия, настъпили в зоната на кръстовището през последните две години, са заради отнемане на предимство и движение с несъобразена скорост. В участъка е забранено изпреварването и скоростта на движение е ограничена до 70 км в час, като тук имаме уверението, че контролът и спазването на правилата на движение ще се осъществява, както и досега, от органите на Министерството на вътрешните работи. Благодаря.

#193 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпрос от народния представител Николай Златарски относно експлоатационно състояние на път III-623. Заповядайте, господин Златарски, да развиете Вашия въпрос.

#194 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Министър, госпожо Председател, дами и господа! И аз по примера на моя колега господин Байрам искам да честитя празника на всички братя и сестри мюсюлмани! Въпросът ми е свързан с община Бобов дол, където има малка общност, така че е точно навреме и е свързан със състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на област Кюстендил. Третокласните пътища са в опасно състояние, като асфалтовата настилка е с много дупки, множество неравенства и затлачени канавки. В такова опасно състояние е републикански път III-623 – Дупница – Мламолово – Бобов дол – Жедна – Враня стена – Габрешевци. Той е основна пътна връзка за пътуващите към община Бобов дол от общините Дупница и Кюстендил, както и с магистрала „Струма“. Пътят е част от третокласната пътна мрежа. Представлява основна пътна артерия и обслужва териториите в област Кюстендил, съвпадащи с направлението и основните транспортни потоци в страната. Условията за движение са лоши по горепосочения път и е опасно за движещите се там автомобили, особено в тъмната част на денонощието. Също така трябва да се вземат незабавни мерки за рехабилитацията му, за да се предотвратят тежки пътно-транспортни произшествия. Въпросът засяга значителен обществен интерес, явява се от актуален характер и е част от дейността на управляваната от Вас администрация. Във връзка с горното задавам следния въпрос: какви ремонтни дейности са планирани от Агенция „Пътна инфраструктура“ за привеждането му в състояние, съответстващо на техническите изисквания, норми и нормативи, изискващи се от републикански път III-623, и в какъв срок планирате те да бъдат извършени? Благодаря.

#195 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Златарски. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.

#196 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда основен ремонт на 16,5 км от Път III-623, който е между Мламолово – Бобов дол, разделени в два участъка от кръстовището с път II-62 до град Бобов дол и от град Бобов дол до граница с област Перник. Целта е възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества и на способността на пътната конструкция за осигуряване на безопасността на движението и ефективното отводняване на пътя. За основния ремонт на двете отсечки има изготвени технически проекти. Това е първи задължителен етап за предприемането на качествени ремонтни работи. Предвижда се през тази година да стартира обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за изработване на Комплексен доклад за оценка за съответствието с основните изискания към строежите и Технически контрол по част „Конструктивна“, необходим за издаване на разрешение за строеж. На следващ етап, на база изготвените и утвърдени технически проекти, ще може да се възложи изпълнението на основния ремонт на участъците от третокласния път. При започването на същинския основния ремонт на път III-623 ще се извърша текущо поддържане. В началото на строителния сезон е планирано изсичане на храсти и почистване на окопи. При подходящи метеорологични условия ще се изкърпят най-компрометираните участъци на пътната настилка. И след приключване на асфалтовите работи ще се положи хоризонтална маркировка. Уверявам Ви, че Агенцията предприема необходимите мерки за подобряване на транспортното състояние на републиканския път и осигуряване на комфортни и безопасни условия на движение. Благодаря.

#198 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Отговорът наистина е задоволяващ. Той е част от решението на един проблем, който наистина в това дългогодишно неработене на държавната машина и държавните органи попречи наистина да бъде отстранен своевременно. Така че благодаря, господин Министър. Радвам се, че наистина ще бъде извършен тази година, защото проблемът с този път наистина е от доста отдавна. И другият момент е, че веднага след като слезеш от магистрала „Струма“ към град Кюстендил, това е основният път, който свързва с община Бабов дол. Благодаря Ви. Надявам се наистина да зарадваме в скоро време жителите.

#199 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Златарски. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не желаете. Преминаваме към следващия въпрос към Вас от народните представители Байрам Байрам, Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Сейфи Мехмедали относно Път III-5009. Кой ще зададе въпроса? Господин Байрам, заповядайте.

#200 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаем господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Идентично, както преди малко, отново въпросът е свързан с път от третокласната пътна мрежа. Път III-5009 (Конуш – Черноочене) Зорница – Бели пласт – Стремци и Рани лист, (Черноочене – Кърджали). Тук пак преди две години бяхме задали един въпрос. Тогава, след този въпрос, бяха предприети много бързи и адекватни действия за текущ ремонт, чрез който горе-долу пътят бе проходим, и най-малкото поне малко успяхме да задоволим и да зарадваме населението от населените места, които в района са много. Това е един път, който също така свързва Кърджали и Хасково, но не е основен път, а по-второстепенен. Състоянието наистина му е много лошо, особено в тази част, която е на изхода на града, има един наистина много сериозен свлачищен процес, който може в бъдеще да направи така, че пътят да бъде дори и затворен, което дава – ни подтиква, ние да настояваме максимално бързо този път да му бъде извършен основен ремонт. Надяваме се след въпроса, който бяхме задали отпреди две години, да са били предприети от тогавашните служебни министри адекватни действия и вече да говорим за кога ще бъде този основен ремонт? Благодаря Ви.

#202 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господина народни председатели, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Айтен Сабри и господин Мехмедали, уважаеми господин Байрам! Във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че основен ремонт на над 21 км от път III- 5009 Бели пласт – Стремци и Рани лист от граница с област Хасково до град Кърджали е включен в дългосрочната план-програма на Агенция „Пътна инфраструктура“. За рехабилитацията на отсечката ще трябва да се изготви проектна документация. Това е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Предвид по-малкия трафик в сравнение с други участъци, предвидени за ремонт, отсечката от път III-5009 не е планирана за проектиране през настоящата година. Обектите се приоритизират съобразно техническото състояние на трасетата, необходимостта от ремонт, интензивността на движение, проектната готовност и бюджетната рамка. До момента в участъка са изпълнявани дейностите по текущото поддържане. През 2024 г. са отстранени най-компрометираните дефекти от асфалтовата настилка, извършвано е попълване и подраняване на банкети, както и подобряване на отводняване на пътното платно. За осигуряване на добра видимост на шофьорите и габарит на пътя са извършени ландшафтни дейности. За осигуряване на безопасни условия на движение по третокласния път в момента се извършат локални ремонти и машинно изкърпване на участъци, където е необходимо. За целта има изготвено и одобрено допълнително задание за подобряване на експлоатационното състояние на републикански пътища на територията на областта, включително на път III-5009, което е със срок на изпълнение до 21 юни 2026 г. Уверявам Ви, че експерти на Областно пътно управление – Кърджали, следят състоянието на републиканския път и при нередности се предприемат своевременни действия за отстраняването им. Благодаря.

#204 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Да, благодаря господин Стойнев. Добре дошъл! Уважаеми господин Министър, последният по-сериозен ремонт на този път бе предприет през 2013 – 2014 г. по времето на правителството на Пламен Орешарски. Тогава пътят бе разделен на три части. Бе направен основен ремонт на средната част от село Бели пласт до село Рани лист. Остават два участъка, които изобщо не са видели основен ремонт от полагането на първия асфалт на този път. Става въпрос за отсечката от Зорница до село Бели пласт и отсечката от село Рани лист до град Кърджали. Както и във въпроса, който зададох, в участъка от град Кърджали до село Рани лист наистина свлачищният процес, който тръгва, той е от доста години, може в най-близко бъдеще да създаде сериозни проблеми за придвижването по този път. Също така държа да отбележа, че община Кърджали има много туристи, гости, които идват в града ни, в общината за някои културно-исторически забележителности. Това е Перперикон, това са скалните гъби и този път е именно най-прекият път до тези туристически обекти. Това предвижда правителството, министрите и във Ваше лице, като министър на регионалното развитие и благоустройството, в най-къси срокове да направите всичко необходимо този път да бъдат предприети действия за основен ремонт. Надяваме се в най-късо време, в най-близко бъдеще, това да бъде предприето. Благодаря Ви.

#206 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Байрам, Вие ми напомнихте нещо, което наистина беше факт, и аз със съжаление считам, че беше много кратко правителството на Орешарски, което имаше много сериозна инвестиционна програма по отношение на пътищата. Господин Стойнев може да потвърди, тъй като той беше участник в този кабинет. Но задача и на този кабинет е да попълни празнотите, които бяха натрупани през последните години. И аз искрено съжалявам, че тук не мога да отговоря на всеки един народен представител, че въпросът, който ми задава, е решен. И се надявам през следващата година това да бъде факт. Тук да има възможност, когато зададете въпроси, независимо от коя парламентарна група, да се каже: да, държавата обърна внимание и рехабилитира този пътен участък. Разбира се, ще положим всички усилия. Надявам се да има и политическата воля да продължи да работи този кабинет. Защото в противен случай следващите министри ще отговорят пак по същия начин. Това ще бъде приемствеността – да отговорят по един и същ начин.

#207 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Петър Петров относно необходимост от нова хоризонтална маркировка и осъвременяване на пътното знаково стопанство по второкласен републикански път II-81 през прохода Петрохан. Заповядайте, господин Петров.

#208 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, темата за прохода Петрохан е винаги актуална, особено в последните две години, когато поради ремонт на други алтернативни републикански отсечки цялото движение през Северна България, от Румъния по посока към столицата и обратно, се извършва през този проход. За съжаление, той не е направен за тежък автомобилен трафик, тежкотоварен трафик, защото има лоши климатични условия. Пътят е пълен с много виражи, обратни завои. Той е тесен. Самият проход е стръмен и, за съжаление, поради естеството и на природните условия там, трудно се осъществява движението на тежкотоварни камиони. За съжаление, се налага пътуващите да търпят това, тъй като алтернативата отсечка около Враца все още продължава да се строи. И се оказа така, че този проход Петрохан е изключително много натоварен. Поддържането му, поне според мен, не е на едно добро ниво. В тази връзка, поне според мен, недобра е и хоризонталната маркировка, на много места е износена, липсва, особено в северната част на прохода, аз пътувам там през няколко дни буквално, и постоянно наблюдавам тези неща. На следващо място, знаците са според мен, първо, че на някои места липсват, а на други места считам, че са вече остарели съобразно изключително големия трафик, който минава там. А и този въпрос става вече много актуален поради обстоятелството, че вчера мисля, че бяхте на посещение на алтернативното трасе от Е-79. Посочихте, че то ще бъде готово до края на месец юни, но с оглед на това, че се каните да пуснете тежкотоварния трафик отново в посока София през прохода Петрохан през следващата седмица, държа да разбера от Вас дали ще бъде осъвременена маркировката, тъй като има нужда от това нещо, и дали ще бъде осъвременено пътното стопанство, което поне според мен е занемарено и не отговаря на тежкия трафик? Благодаря Ви.

#210 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господина народни представители! Уважаеми господин Петров, във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че е предвидено обновяване на маркировката в участъка от път II-81, околовръстен път София – Петрохан, околовръстен път Берковица през прохода Петрохан на територията на област Монтана и най-вероятно това ще почне следващата седмица. В момента се извършват ремонтни работи в участъка, свързани със запълването на образувалата се през зимата фуга в оста на пътя. След завършването им и приключването на дейностите по оситването на трасето от инертните материали и използваните при опесъчаването на пътя ще може да се положи пътната маркировка. През изминалите седмица извършихме дейности по обезопасяване и отстраняване на растителност, премахване на опасни дървета, паднали в близост до пътя, което също забави полагането на тази хоризонтална маркировка. Ако се сещате, Агенция „Пътна инфраструктура“ заедно със служителите на Министерството на земеделието отстраниха тази растителност, която пречеше, включително беше затворен за определено време и проходът Петрохан. Зимният период, както и пролетният дъждовен период, бяха неподходящи за качествено извършване на дейности по пътната маркировката, тъй като технологичните изисквания, регламентирани в Наредба 01/2 за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, определят, че са необходими трайно положително температури и суха асфалтова настилка, за да бъде положена хоризонталната маркировка. Маркировката е обновена и през месец юни 2024 г., след като Областното пътно управление – Монтана, изиска от фирмата изпълнител да възстанови за своя сметка в рамките на гаранционния срок участъци, в които тя не отговаря на техническите характеристики. Дейността е изпълнена качествено. Към момента на места маркировката е износена поради съвкупност от фактори, включващи интензивния трафик, метеорологичните условия, наличието на много хоризонтални криви, габарита на пътя, както използването на инертни материали за зимното поддържане, които са абразивни, но тъй като проходът е вододайна зона, не се употребяват химически вещества. През месец септември 2024 г. е подновена хоризонталната маркировка – осова линия, в участъка от прохода на територията на Софийска област, както и на още 46 км от път II-81 в отсечката от град Костинброд до границата с област Монтана. В момента състоянието на маркировката на отсечката в Софийска област е одобрена и не е установена необходимост от освежаването ѝ. Във връзка с пътна сигнализация, Ви уведомявам, че в момента се извършва проект за промяна на постоянната организация на движението на второкласния път на територията на област Монтана в участъка от границата със Софийска област до село Боровци. Срокът на подготовка му е до 2 юли, след което разработката ще трябва да се съгласува с Областната дирекция на МВР – Монтана. При одобрен проект ще се предприемат последващи действия за поставяне на нови пътни знаци. Благодаря.

#212 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Министър. Аз на два пъти посочих, че искате в сряда да пуснете отново тежкотоварния трафик през прохода Петрохан, тъй като очевидно е, че алтернативното трасе от Е-79 край Враца няма да бъде завършено до края на месец юни. Вие затова посочихте 2 юли като промяна на организацията от село Боровци нагоре. Но Вие тактично си замълчахте, а всъщност това е нещо, заради което ние задаваме въпрос и питаме кога ще бъде осъвременена маркировката. Надявам се това да стане следващата седмица. Надявам се да бъдат сменени и знаците, но изключително сме притеснени от обстоятелството, че заради незавършването на този алтернативен участък покрай Враца и Мездра вече мисля, че един предходен министър тук обещаваше от тази трибуна, че щяло да стане до месец декември. Сега се говореше, преди три месеца, че ще стане до 1 юни. Сега се говори, че ще бъде края на месец юни, и пускането на тежкотоварния трафик щяло да бъде през прохода Петрохан само за около две седмици, а при положение че идва летен сезон, че очакваме целият туристически трафик от Румъния отново да мине през прохода Петрохан в посока Гърция, е изключително недобре за пътуващите през прохода Петрохан да тънат в неяснота какво ще направите от сряда нататък, докога тежкотоварният трафик ще бъде насочен през прохода Петрохан, в каква посока, дали в посока София, както и досега, дали в обратна посока. Кога ще бъде завършено алтернативното трасе, за да не се налага този трафик да минава през прохода Петрохан? Все въпроси, на които Вие, господин Министър, трябва да дадете отговор защо. Защото се получава така, че заради неизпълнението на ремонт на едни пътни отсечки, и отново ще повторя, няма да бъде готова тази пътна отсечка покрай Враца и на 1 юни. Тя няма да бъде готова най-вероятно и до края на годината. И именно заради неизпълнението на такива пътни отсечки се налага временна организация на движението, всъщност пускането на тежкотоварния трафик през прохода Петрохан, което създава риск и опасност за живота на хората. Когато съм пуснал въпроса, съм Ви посочил, че няколко дни по-рано съм видял и аз катастрофа. Товарният отсек на румънски камион се беше откачил, господин Министър, и беше на пътя на прохода Петрохан. Можете ли да си представите каросерията да се откачи и да падне на шосето? Не знам какво ще чакаме, за да спрем да пропускаме тежкотоварния трафик през прохода Петрохан. Благодаря Ви.

#214 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господина народни представители! Уважаеми господин Петров, завършването на участъка между Ботевград и Мездра – със сигурност пълното му, няма да бъде тази година, защото аз съм го казал не веднъж, не два пъти, това, което се коментира – че ще има проходимост на този участък в указания срок. Ако следите медиите, господин Петров, може би, като бяхте в чужбина, сте пропуснали. Прочетете вчерашните новини, да не се повтарям тук от трибуната, така че, ако се наложи временно пускане на товарното движение през прохода Петрохан, то ще бъде за кратък срок, докато основният трафик си мине по естествено трасе, защото това е основното трасе – не е допълнително, да Ви поправя. Основното трасе на движението е в посока Видин през Ботевград и Мездра, нали, да няма грешки тук, и да не Ви разберат грешно и Вашите избиратели, защото това е основното трасе. И ако се стигне до подобно решение, то ще бъде след полагането на необходимата маркировка и осигуряването на пътната безопасност. Това решение ще вземем следващите дни. Още не е взето такова решение, но наличието на маркировка и съответна организация на движението, каквато е била – само в едната посока, без почивните дни, в определени часове от денонощието, в които може да си преминават тежкотоварните автомобили, защото в момента, така или иначе, вървят ремонтни дейности на път I-3. Този участък от пътната инфраструктура трябва да бъде частично облекчен, защото знаете, че там поради затварянето – грешни може би според мен управленски решения, да се затвори изцяло пътят между Ботевград и Мездра и да се премине през този обиколен път повече от 200 км, виждате до какви резултати доведе. И основната ни задача е именно пътят да мине в естествено трасе. Дори и така да се случи, господин Петров, то ще бъде за много кратко време и след необходимите действия, предприети преди това за обезопасяване на пътя. В това може да бъдете сигурни и знаете каква е организацията само в едната посока. Благодаря.

#215 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос – въпрос от народния представител Ангел Славчев относно железопътен надлез, находящ се на път Елешница – Нови хан, община Елин Пелин. Заповядайте, господин Славчев.

#216 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Стойнев. За четвърти път задавам въпрос за надлеза на Гара Елин Пелин. Ще го изчета, защото той вече има дълга история в този парламент, тоест и в предишния. На 4 юни 2024 г. проведохме първа работна среща с господин Йордан Вълчев, председател на Управителни съвет на АПИ относно железопътен надлез, находящ се на път 105 в село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин. На 31 март 2005 г. проведохме седмата поредна среща с господин Вълчев на тази тема. Като в този период имахме и две срещи, господин Министър, с Вашия предшественик госпожа Коритарова, след които тя проведе и среща с местната власт и пое конкретни ангажименти за ремонт и ограничаване на тежкотоварния трафик по този надлез. Железопътният надлез е построен като временно стоманено съоръжение преди повече от 40 години, но и до ден днешен се използва като постоянно съоръжение. Съоръжението беше ремонтирано основно през 2016 г., като за целта бяха похарчени над 2 милиона лева. Една година след основния ремонт отново започнаха проблемите със съоръжението. На ден по това съоръжение минават над 500 тежкотоварни автомобила над 30 тона и хиляди леки автомобили. Към днешна дата има жилищна сграда, която вследствие на вибрациите стана негодна за живеене и собствениците бяха принудени да я разрушат. Поради остарялата конструкция и липсата на такива други съоръжения в нашата държава в разговора ми с господин Вълчев се оказа, че липсват специалисти, които да се занимават с поддръжката на такива съоръжения. В последните месеци проведох десетки разговори с Вълчев. Той неведнъж потвърждаваше, че е предприел мерки за ограничаване на тежкотоварния трафик по надлеза и неговото ремонтиране. Също така ни беше дадена дума още през 2024 г., че до месец февруари 2025 г. ще се изградят кръгови движения на подбалканския път, с цел да се пренасочи трафикът по въпросния път и с цел да се ограничи тежкотоварният трафик по надлеза в село Гара Елин Пелин. Проведохме и няколко срещи с кмета на община Елин Пелин, включително имаше и нарочна среща с господин Вълчев на 31 март заедно с кмета на община Елин Пелин. Към момента съоръжението е в критично състояние. Фугите са запълнени с гумени уплътнения, които периодично изпадат и стават предпоставка за ПТП. Съоръжението, при задаването на този въпрос, не беше почистено. Почистиха го преди една седмица. Шахтите по цялото протежение на съоръжението са пропаднали. Гребенните фуги на съоръжението също са пропаднали, а на няколко места асфалтовата настилка липсва и се показва стоманата, включително тук мога да допълня, господин Министър, в свободен текст, че една от фугите, която се ремонтира миналата година месец август, за която проведох десетки срещи също тогава за тази фуга, към днешна дата пак е пропаднала и състоянието ѝ е по-зле, отколкото беше преди. При последния си разговор с господин Вълчев стана ясно, че проектите за кръгови движения, за които АПИ беше поела ангажимент да изгради, за да ограничи тежкотоварния трафик, са оттеглени. Тежкотоварният трафик няма да бъде ограничен. Общественият интерес в поддържката на това съоръжение и ограничаването на тежкотоварния трафик е огромен. До момента са проведени десетки протести, срещи с общински служители, пускани са писма до всички институции, събирани са подписи. Резултатът е нулев. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Само секунда, господин Председател, да довърша. Предвид всичко гореописано, господин Министър, може ли да ми отговорите на следния въпрос: предвижда ли се ремонт и ако такъв се предвижда, то на коя дата ще стартират ремонтните дейности на железопътния надлез, находящ се на път III-105, I-1 Елешница – Нови хан – село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, предвид всички горепосочени проблеми и обществения интерес, който представлява? Също така включено ли е в плановете на Агенция „Пътна инфраструктура“ да бъде започната процедура по ограничаване на тежкотоварния трафик, като подмяна на това съоръжение със съвременно съоръжение, което да отговаря на всички европейски изисквания за безопасност и обезшумяване? Благодаря.

#218 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, във връзка с поставените въпроси Ви уверявам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предприема необходимите мерки за трайното обезопасяване на жп надлеза при километър 14+100 на път III-105 Елин Пелин – Нови хан в района на гара Елин Пелин. В тази връзка в момента се изработва технически проект за основен ремонт на близо 17 километра от третокласния път от км 0+0+0 до км 16+860. Проектирането преминава през три етапа, като разработката е одобрена на първия междинен етап – технически съвет на Областно пътно управление, София. В проектната документация ще бъдат включени нужните ремонтно-възстановителни дейности за съоръжението, включително подмяна на всички фуги. При готов и одобрен проект ще се проведат открити процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строително-монтажните работи на строителния надзор. Надлезът е изграден през 70-те години, господин Славчев, на миналия век и в резултат на продължителната експлоатация на съоръжението фугите при устоите са компрометирани, останалите фуги, както и настилката около тях, са във влошено състояние. Тези метални гребеновидни фуги с дилатация 160 мм са със срок на годност 40 години. Във връзка с оценката на експерти от Института по пътища и мостове към Агенция „Пътна инфраструктура“, извършили обследване на надлеза през май 2023 г., скоростта на преминаване по съоръжението е ограничена до 40 км в час, а през фугата – до 10 км в час, което е сигнализирано със съответните пътни знаци. Състоянието на надлеза ежедневно се наблюдава от експерти на Областно пътно управление – София. До започване на основен ремонт на съоръжението ще се извършат аварийни дейности. В края на юли 2024 г. Областно пътно управление – София, е възложило на пътноподдържащата фирма ДЗЗД „ПП СОФИЯ 2023“ подмяна и на двете компрометирани дилатационни фуги на жп надлеза. След извършения оглед е установено, че за да бъде извършена подмяната, е необходимо да бъде изготвен технологичен проект за ремонт на авариралите дилатационни фуги на надлеза. Изработването му е възложено на ДЗЗД „ПП СОФИЯ 2023“. Необходимата документация е внесена в Пътното управление през септември 2024 г., но при разглеждането ѝ на технически съвет към Областно пътно управление – София, са констатирани пропуски. На 1 януари 2025 г. документацията е върната на фирмата изпълнител за корекции. Предстои съгласуване на проекта с Института по пътища и мостове и Областна дирекция на МВР – София. След окончателното приемане на разработката ще се изготви задание за авариен ремонт на фугите и при одобрението му ще може да се извърши незабавната им подмяна. На 27 март 2025 г. беше възстановено движението в лявата лента в посока Нови хан. Това стана възможно, след като през март бе извършен авариен ремонт на компрометираните фуги на съоръжението. Изпълнените дейности включват укрепване на металните елементи от долната страна с планки и подмяна на хоризонталните и вертикалните високоякостни болтове. Горната страна на гребеновидната фуга е изправена и са поставени високоякостни болтове. За повишаване на безопасността на движението се предвижда подновяване на хоризонталната маркировка по цялото трасе на третокласния път с дължина близо 17 км. За целта през април Областно пътно управление – София, е изготвило задание и след одобрението му дейността ще бъде възложена. Относно тежкотоварното движение Ви уведомявам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ планира ограничаването му в района на Гара Елин Пелин, като за целта през 2024 г. е изработен проект за промяна на постоянната организация на движението чрез извеждане на тежкотоварните МПС над 12 тона от участъка. Проектът е внесен за съгласуване в Областната дирекция на МВР – София, през февруари 2025 г. и още не е издадено становище от тях. След получаване на положителен отговор ще могат да се предприемат действия за поставянето на пътни знаци, ограничаващи тежкотоварния трафик. Благодаря.

#220 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, ще си позволя да направя следното нещо. Най-официално Ви каня да дойдете на посещение в Гара Елин Пелин, за да видите самото съоръжение и за какво става въпрос. Аз това, което мога да Ви гарантирам, е, че хората ще ни посрещнат добродушно, няма да правим протести. Просто да видите на терен за какво става въпрос, да се убедите колко е опасен самият надлез, да Ви разкажат те техните неволи и как вече над 10 години, даже и повече, се борят с държавната администрация, някой да направи нещо. Включително аз, като народен представител, бях принуден с кмета на Елин Пелин, с който не сме в много добри взаимоотношения – ние сме политически противници, да отидем заедно в АПИ, за да можем да се преборим този надлез най-накрая да бъда оправен. Уви, обаче народните представители от другите политически партии, избрани от София-област, не бяха на тази среща, защото не подкрепят кмета. И в момента всъщност сме заложници на това, че никой не харесва управлението в Община Елин Пелин, никой не иска да го приема нашия кмет. Добър, лош – хората са си го избрали, обаче никой не го приема и не се прави ремонт на надлеза. И за мен е много странно като народен представител защо за четвърти път трябва да задавам почти еднакви въпроси към Министерството и защо нищо не се свършва в последните година и половина, откакто аз съм народен представител – една година. Настина, поканата ми е добронамерена към Вас – да отидем да поканим и министъра на вътрешните работи, тъй като щом ОДМВР спира, София-област спира, и не е дало становище по темата за отклоняване на тежкотоварния трафик, да отидем заедно с министъра на вътрешните работи и да се убедите на място за какво става въпрос, за да видите, че хората наистина имат проблем. И тези въпроси, които задаваме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, те са продиктувани именно от проблемите с които се сблъскват хората. Няма никакви политически интереси. Искам да го решим час по-скоро този въпрос, защото всички ремонти, които се направиха, и милионите, които се наляха в това съоръжение, всъщност са абсолютно безсмислени, на вятъра. И даже последният ремонт – ние с моите другари там, които са общински съветници, сме се превърнали като ОТК на това съоръжение. Всеки път, когато го ремонтират, ние ходим да гледаме какво правят, как се прави, защо се прави, кога най-накрая ще се направи. Наистина проблемът е голям. И Вашата предшественичка госпожа Коритарова го беше взела така присърце. Жената направи няколко срещи, организира, пое ангажименти. И се сблъскваме сега с един казус – че това, което Вие ми казахте, аз го знам наизуст. В смисъл и да не ми го бяхте казали... Те и хората го знаят, тъй като отговорът е почти един и същ. Ние чакаме една година една институция да вземе едно решение. В тази връзка поканата ми е в сила. Надявам се да я приемете, да дойдете, да видите на място за какво става въпрос. И наистина да помислим за спешни мерки как това съоръжение да бъде отремонтирано и тежкотоварният трафик да бъде изведен от Гара Елин Пелин. Защото цялата ни община се е превърнала в тир паркинг и тир магистрала. И мърсотията, и въздухът, които се вдигат, изобщо не отговарят на условията, на които нашата община Елин Пелин, от която съм и аз, отговаря. Проблемът е много голям и молбата ми е да вземете нещата присърце. Благодаря.

#222 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, България е парламентарна република и Народното събрание е висшият орган. Народните представители могат сами да решават на какви групи, в какъв състав и къде, при кого да ходят. Дали това ще се съвмести между различни парламентарни групи – това е друг въпрос. И виждам, че тук имате известни колизии в последно време между парламентарните групи. Може би се отразява и на общинско ниво по някакъв начин. Аз в своя отговор дадох информация какво се прави и какви действия се предприемат. Разбира се, спокойно можем да поканим тук и вътрешния министър, да Ви отговори на останалата част от въпроса. Това са дейности, които Агенция „Пътна инфраструктура“ е предприела по отношение на моста. Казах в своето изложение, че когато фирмата, която е избрана – поне има избрана фирма, изготви необходимите документи, бъдат одобрени без грешки, ще бъде възложен следващият етап, за да продължи дейностите по обезопасяване и основно ремонтиране на този надлез. Защо година и половина нищо не е направено? Защото бяхме в непрестанни избори миналата година. Ако тази година Вашите вотове на доверие успеят, мога да Ви гарантирам, че и в следващите четири години този надлез ще си остане така. Благодаря Ви.

#223 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос. Въпросът е от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев относно процедура по избор на изпълнител на основен ремонт на 58,6 км от второкласния път Царево – Малко Търново. Заповядайте.

#224 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, този въпрос е продължение на наш въпрос от мисля, че януари 2025 г. , тъй като има развитие по казуса. Сега директно на въпроса. Господин Министър, добрата пътна инфраструктура е от ключово значение за функционирането и развитието на общините, които свързва. Особено важна е нейната поддръжка в добро състояние и своевременното ѝ ремонтиране при необходимост. Настилката на второкласния път II-99 Царево – Малко Търново е силно компрометирана и това възпрепятства използването му на жителите и гостите на двете общини. В отговор на наш въпрос от 23 януари 2025 г. Вие посочвате, че след приключване на съдебната процедура и сключването на договор ще може да бъде започнат основният ремонт на второкласния път от Царево до Малко Търново. Запазва се и прогнозната стойност на финансиране за изграждане на отсечката от 88 млн. лв. без ДДС, като средствата трябва да бъдат осигурени от републиканския бюджет. Върховният административния съд в свое Решение № 1007 от 7 февруари 2025 г. казва, че оставя в сила Решение № 1138 от 31 октомври 2024 г. на Комисията за защита на конкуренция по преписка № КЗК-1801/810 от 2024 г. и решението е окончателно. Във връзка с гореизложеното бих желал да Ви задам следния въпрос: Агенция „Пътна инфраструктура“ взела ли е решение за последващи действия по тръжната процедура? Благодаря.

#226 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Аладжов, уважаеми господин Койчев, за трайното подобряване на една от транспортните връзки между България и Република Турция Агенция „Пътна инфраструктура“ е предвидила основен ремонт на близо 59 километра от път II-99 Царево – Малко Търново в участъка от село Изгрев до ГКПП „Малко Търново“. За трасето има изготвен технически проект. През 2022 г. Агенцията е провела обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител на строително-монтажните работи в отсечката от второкласния път. Провеждането на процедурата е приключило с издаване на Решение № D29169361 от 29 ноември 2023 г. за определяне на изпълнител. В законоустановения срок съгласно чл. 197 , ал. 1, т. 7, буква „а“ от Закона за обществените поръчки пред Комисията за защита на конкуренция е подадена жалба, в резултат на която е образувано производството № КЗК/1166 от 2023 г. То е приключило Решение № 179 от 22 февруари 2024 г., с което КЗК отменя Решение № D29169361 от 29 ноември 2023 г. Срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията е подарена касационна жалба пред Върховния административен съд от страна на възложителя, във основа на която е образувано административно дело № 3138 от 2024 г. по описа на Върховния административен съд. С Решение № 9065 от 22 февруари 2024 г. съдът оставя в сила Решение № 179 от 22 февруари 2024 г., постановено по преписка № КЗК/1166 от 2023 г. на КЗК. През 2024 г. поради констатирани съществени пропуски в техническия проект, които не могат да бъдат отстранени без това да доведе до промяна на първоначално обявените условия, АПИ е взела Решение № D36632388 от 29 август 2024 г. за прекратяване на процедурата, което е обжалвано пред КЗК и Върховния административен съд. С постановеното от ВАС, от Върховния административен съд, Решение № 1007 от 7 февруари 2025 г. е оставено в сила Решение № 1138 от 31 октомври 2024 г. на КЗК, с което се отменя решението на Агенция „Пътна инфраструктура“ за прекратяване на обществената поръчка. Предстои Агенцията да вземе решение за последващите действия по тръжната процедура. Съгласно заложеното в техническия проект основният ремонт на второкласния път от Царево до Малко Търново ще включва възстановяване на транспортно-експлоатационните качества на пътя, ремонт на отводнителните съоръжения, нова пътна сигнализация, маркировка и други. Проектът предвижда и обновяване на четири мостови съоръжения по трасето. През февруари 2025 г. за подобряване на състоянието на близо 59 км път от II-99 Царево – Малко Търново в участъка от село Изгрев до ГКПП „Малко Търново“ дружеството, поддържащо републиканската пътна мрежа в област Бургас, е изкърпило компрометирани участъци по асфалтовата настилка на второкласния път. С изпълнението им е подобрено състоянието на трасето, повишена е безопасността на движението и са ограничени предпоставките за възникване на пътнотранспортни произшествия. До стартирането на основния ремонт на трасето ще продължи да се извършва текущо поддържане. Благодаря.

#228 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, всичко, което казахте дотук, е точно така, но аз също съм запознат с тази хронология. Въпросът ми беше дали АПИ е взело решение за последващи действия по тръжната процедура, защото окончателното решение на Върховния административен съд е от началото на месец февруари, тоест са минали почти четири месеца досега и явно няма развитие. Създава се впечатлението, че има нещо нередно в процедурата за ремонт на този път. Така и така се възползвам, че съм трибуната да Ви кажа само за пътя Росен – Ясна поляна на моя предходен въпрос, на който казахте, че не се е оправил заради лошото време, но истинската причина е, че има забавяне на парите на фирмите изпълнители за това. Благодаря.

#230 · speech

Министър Иван Иванов

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Койчев, очевидно това е ендемично в Агенция „Пътна инфраструктура“, и то се дължи, защото не са плащани през последните години, и то поради цикличността на управлението в държавата. Виждам, че се стараете пак да влезем в същата цикличност, така че ако успеете тази година да постигнете целта си, мога да Ви уверя, че това нещо скоро няма да се случи. Благодаря.

#231 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народните представители Исмаил Осман и Калин Стоянов относно ограничение със 70 км на първокласен път Варна – Бургас, между кръговото кръстовище за град Поморие и квартал „Сарафово“, град Бургас. Господин Стоянов, заповядайте.

#232 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, нашият въпрос, разбира се, е свързан с района, от който сме народни представители. Става въпрос за една отсечка, която е изключително натоварена през активния летен сезон и се намира около Поморие и квартал „Сарафово“, град Бургас. Конкретно. През 2012 – 2013 г. на първокласния път I-9 Варна – Бургас е извършена реконструкция в участъка от кръговото кръстовище за Поморие до квартал „Сарафово“ в Бургас, където е изградено второ пътно платно от км 222+849 до км 225+522. Пътят е с две платна, четири ленти, чисто нов скоростен път, предразполага към висока скорост и много шофьори по тази причина изпадат в неприятни ситуации. Обектът е завършен през 2013 г., тоест преди 12 години и участъкът е пуснат в експлоатация още през същата година. Уважаеми господин Министър, многократно получаваме запитвания каква е причината, знаем, че разрешената максимална скорост извън населено място е 90 км в час, защо на въпросния четирилентов път разрешената максимална скорост е 70 км, а на места дори е 50 км в час, като още веднъж повтарям, всички знаем, че става въпрос за междуградски път извън населено място и допустимата максимална скорост там е до 90 км в час. Благодаря.

#234 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Осман, уважаеми господин Стоянов, скоростта на движение в близо 2-километров участък от път I-9 Варна – Старо Оряхово – Обзор – околовръстен път Слънчев бряг – Бургас, от Военно-почивния дом, намиращ се след квартал „Сарафово“ в град Бургас, до кръговото кръстовище на град Поморие. Основното трасе на пътя е с ограничена на 70 км в час скорост, са преди пътните връзки – на 50 км в час, поради не влязъл в сила Акт 16 да изграждането на първокласния път. Причините, възпрепятстващи издаването му, са свързани с искания на собственици на имоти по протежението на пътя за осигуряване на достъп до имотите им и извършване на процедури по отчуждаване от страна на община Поморие. От своя страна Агенция „Пътна инфраструктура“ е провела процедура за обект „Допълнително проектиране във връзка с обслужване на урбанизираните територии, прилежащи на път I-9 околовръстен път Слънчев бряг – Бургас“. Проектът е изпълнен на 98%, но в община Поморие са подадени възражения от собственици на имоти срещу монтажа на ограничителни системи за пътища и с искане за осигуряване на достъп до имотите им. В момента в община Поморие се извършват отчуждителни процедури, като след приключването им и влизането в сила на Акт 16, скоростта на движение в участъка ще бъде променена на 90 км в час. Дотогава, в изпълнение на действащата нормативна уредба в Република България, е въведена временна организация за осигуряване на безопасността на движението със заповед на председателя на Агенция „Пътна инфраструктура“, съгласувана с Главна дирекция „Национална полиция“. Според нея скоростта на движение в участъка от Военно-почивния дом до кръговото кръстовище на град Поморие е ограничена до 70 км в час. Благодаря.

#235 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Реплика желаете ли? Не. Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ивелин Първанов относно необходимост от нова хоризонтална маркировка и осъвременяване на пътното знаково стопанство по второкласен републикански път Троян – Кърнаре. Господин Първанов, заповядайте.

#236 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, темата за лошото състояние на пътищата е изключително актуална и важна за нашето общество. Това лошо състояние не се изчерпва само с наличието на дупки и други неравности при поддържането на нормалното експлоатационно състояние на съответното републиканско трасе. То включва и хоризонталната и вертикалната маркировка и пътното знаково стопанство, които в съвкупност предоставят на шофьорите важна информация за движението по пътя. Второкласен републикански път II-35 Троян – Кърнаре проход „Троянски“ е един от главните пътища, свързващи Северна и Южна България, през който преминава и част от международния трафик по трансевропейския коридор, свързващ Балтийско и Бяло море. В момента проходът е доста натоварен, тъй като през него преминава значителна част от автомобилния трафик, съединяващ Северна и Южна България, което амортизира и изтрива маркировката, която е важна както за очертаването на пътя, така и на допустимите зони за изпреварване и предотвратяване на пътнотранспортни произшествия. Климатичните условия в прохода често са неблагоприятни – снеговалежи, дъжд, мъгла и тъй като пътят е неосветен по цялото му протежение, наличието на изрядна пътна хоризонтална маркировка както централна осева линия, така и ограничителните линии на пътните платна от двете им страни, както и на изрядна знакова пътна сигнализация е от изключителна важност за безопасността на пътуващите. Поради географските особености на прохода трасето там е пълно със завои, обратни виражи и стръмни наклони, които допълнително създават трудности при преминаването му и катастрофите там не са рядкост. Очаква се през наближаващия летен сезон движението да стане още по-натоварено заради международния автомобилен трафик от Румъния в посока Гърция. Във връзка с гореизложеното въпросът ми е: какви мерки може да предприеме Вашето министерство чрез Агенция „Пътна инфраструктура“ за поставянето на нова хоризонтална пътна маркировка по републикански път II-35 Троян – Кърнаре, проход „Троянски“? Благодаря.

#238 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, на 16 април 2025 г. започна полагането на хоризонтална маркировка в близо 32-километров участък от път II 35, околовръстен път Ловеч – Троян – Кърнаре – Розино – Карлово, който е на територията на област Ловеч. Това е трасето от град Троян до преминаването на пътя в област Пловдив от км 71+330 до км 103+055. Отсечката включва и проход „Троянски“. Полагането на надлъжната пътна маркировка в оста на пътя приключи на 2 май 2025 г. В момента се работи по полагането на напречната маркировка. Очаква се при добри метеорологични условия – суха настилка и подходяща температура, изпълнението на дейността да приключи най-късно до 31 юли 2025 г. Ще бъде обновена маркировката и на територията на област Пловдив. Изпълнението на дейността в участъка на второкласния път ще започне при подходящи метеорологични условия, но не по-късно от 31 юли 2025 г. До края на месец март 2025 г. Областното пътно управление – Пловдив, нямаше договор с дружество за полагане на хоризонтална маркировка. На 25 март 2025 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ сключи Договор РД-38-5 от 25 март 2025 г. с „Автомагистрали“ ЕАД. По него веднага е възложено обновяване на хоризонталната маркировка на над 22 км от път II-35, които са на територията на област Пловдив от км 103+055 до км 125+349. Благодаря.

#240 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, наистина сега започва най-благоприятният сезон точно за извършването на такава дейност. Надявам се, че ще бъдат спазени сроковете, тъй като знаете, че в планината и лятото настъпва по-късно и есента подранява, ще успеете да спазите тези срокове и безопасността на нашите граждани, които пътуват от Северна за Южна и от Южна за Северна България, няма да бъде поставено под въпрос. Благодаря.

#241 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Дуплика? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Виолета Комитова относно извършващ се в момента ремонт на Подбалканския път в участъка между град Клисура и село Васил Левски, община Карлово. Заповядайте, госпожо Комитова.

#242 · speech

Виолета Комитова

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател! Дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Обръщам се към Вас с молба за предоставяне на информация относно извършващ се в момента ремонт на Подбалканския път в участъка между град Клисура и село Васил Левски, община Карлово. По информация, постъпила от наши симпатизанти и след направена проверка на място, пътната настилка към настоящия момент е в добро състояние. Въпреки това се извършват строителни дейности, включващи цялостно преасфалтиране. Чрез оглед на място беше констатирано премахване на съществуващия асфалт, който изглежда без съществени повреди, и полагане на нов. Това поражда въпроси относно необходимостта от подобен мащабен ремонт и целесъобразността на разходваните средства от държавния бюджет. Сега ще обединя въпросите в едно от двата въпроса. Първо, предполагаме, че ремонтът се извършва по задание и след възлагане от Агенция „Пътна инфраструктура“, но не е ясно дали е извършена проверка за състоянието на пътната настилка от страна на АПИ преди започване на строително-монтажните работи. В тази връзка, въпросът ми е конкретен: от какво се налага да се изпълняват посочените ремонтни дейности към днешна дата, с какъв договор за изпълнение, кога е сключен, каква е неговата стойност и какъв е крайният срок за изпълнение? И не на последно място, какъв е видът на ремонта – основен или текущ? Съответно, ако се касае за основен ремонт, изготвен ли е технически проект с разрешение за строеж? Благодаря.

#243 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, госпожо Комитова. Да, Вие ги обединявате, но може би трябва да видим Правилника, защото относно едно и също нещо и всеки народен представител, ако иска да злоупотреби, може да зададе 10 въпроса за едно и също нещо и да говори половин час. Явно има определени нюанси. Господин Министър, заповядайте.

#244 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Комитова, наистина малко сега ще разнообразим с Вашия въпрос, защото досега ме питаха защо не правим ремонти, сега ме питате защо правим, но ще Ви отговоря. Участъкът от републикански път I-6 Пирдоп – Розино – Карлово – околовръстен път – Калофер преобладаващо преминава през планински район. Тежкият терен и влошеното отводняване на пътя от повърхностните води водят до разрушения на настилката и образуване на неравности. При зимни условия поради допълнително стесняване на габарита от натрупаните снежни преспи се затруднява движението на тежкотоварните автомобили. През последните години трафикът по пътя постоянно нараства, като не са изпълнявани ремонтни дейности на големи площи от настилката, а само частични изкърпвания. Поради изчерпана носимоспособност на пътната конструкция, настилката е в лошо състояние – разрушена, износена с множество коловози, дупки и слягания по ръбовете. Периодично в Областно пътно управление – Пловдив, са постъпвали сигнали от Районното управление „Полиция“ – Карлово, от общински администрации, от жители и собственици на обекти около трасето за лошото състояние на пътя и за наличието на опасни деформации по него, създаващи предпоставки за пътни инциденти. Поради изброените причини в средата на март 2025 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ започна превантивен ремонт на два участъка с обща дължина 30 км от път I-6. Единият е 18 км между разклона за град Клисура и кръстовището за село Певците – от км 224+535 до км 242+860, а другият е 12 км от село Васил Левски до малко преди отбивката за село Осетеново от км 264+825 до км 276+558. Ремонтът започна в средата на март 2025 г. и към момента са приключили дейностите по директното трасе. Остават довършителни работи и в двата участъка. За извършването му има изготвен и съгласуван технологичен проект. Съгласно проектната документация се извършва подмяна на горните два пласта асфалтобетон, ще бъде подобрено отводняването, подменени осигурителните системи за пътища и монтирани нови пътни знаци. Превантивното поддържане е възложено по Договор РД-38-4 от 26.06.2024 г., сключен на 26 юни 2024 г. с „Европейски пътища“ АД, по който се извършват ремонтните дейности на републиканската пътна мрежа на територията на област Пловдив. Стойността на дейностите, които ще бъдат изпълнени в 18 километровия участък, е 20 292 778 лв. с ДДС, а за 12 километровата отсечка – 13 771 058 лв. с ДДС. Срокът за изпълнение на превантивния ремонт по задание е до 12 юли 2027 г., но се очаква да приключи през юни 2025 г. Благодаря.

#245 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Министър. Госпожо Комитова, реплика не желаете? Добре. Не е задължително. Имате думата, госпожо Комитова.

#246 · speech

Виолета Комитова

ПП МЕЧ

Господин Министър, отговорът беше много изчерпателен. Благодаря. Разбирам обаче, че не е основен, а текущ ремонт. Вие го нарекохте превантивен. Когато се подменя цялостно асфалтът, обикновено трябва да има и проектна документация, тъй като се променя нивелетата на пътя, но да приемем, че е за доброто на гражданите в този район. Благодаря.

#247 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, госпожо Комитова. Преминаваме към следващия въпрос на народния представител Иван Белчев относно сроковете за възстановяване на повредени мантинели и контрола по тяхното обезопасяване. Господин Белчев, имате думата.

#248 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, събитията от края на април 2025 г. по автомагистрала „Тракия“ отново повдигнаха изключително важния въпрос за безопасността на пътната инфраструктура в Република България. Тежката катастрофа, при която мантинела пробива каросерията на автомобил, извади на преден план дългогодишен проблем – липсата на адекватни, бързи и устойчиви мерки за обезопасяване на участъци с повредени или неправилно монтирани ограничителни съоръжения. По действащата нормативна уредба изграждането и поддържането на ограничителни системи за пътища, в това число метални мантинели, следва да отговаря на определени технически изискания. Те включват монтаж на терминали за начало и край на ограничителните системи, буфери и други съоръжения, които имат за цел да абсорбират кинетичната енергия при удар и да предпазят пътниците от проникването на метални части в купето на автомобила. Практиката обаче показва, че на много места тези системи липсват или са частично изградени, а при катастрофа и съответно повреда остават неотремонтирани за продължителен период от време. Особено притеснителен е фактът, че на места с ясна концентрация на пътнотранспортни произшествия или с повтарящи се инциденти не се прилагат незабавни временни или постоянни обезопасителни решения. Липсата на стриктен и публичен контролен механизъм относно сроковете за възстановяване на увредени ограничителни системи създават усещане за безотговорност, а в същото време представлява реална опасност за живота и здравето на гражданите. Нещо повече, в случай на подаден сигнал за нарушена инфраструктура, липсва достатъчна публична информация за това и в какъв срок се предприемат действия по възстановяване, какви са реалните последствия при неспазване на тези срокове и дали съществува регистър за критичните участъци, класифицирани според степента им за опасност. Всичко това поставя под съмнение както ефективността на възложителите и изпълнителите на пътната поддръжка, така и способността на държавата да гарантира базово ниво на пътна безопасност. С оглед на изложеното предлагам следните възможни решения: въвеждане на нормативно определен максимален срок за възстановяване на увредените мантинели и други ограничителни системи по републиканската пътна мрежа в зависимост от класификацията на пътя и степента на риска; създаване и поддържане на публичен регистър на участъците с нарушени или опасни мантинели, включващ срокове за отстраняване и текущо състояние; предвиждане на ясни и значителни санкции за неспазване на сроковете за възстановяване, както и на възможността за пряка гражданска или институционална проверка на изпълнението. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какъв е нормативно определеният срок за възстановяване на нарушените мантинели, спазва ли се той на практика, какви санкции се предвиждат при неспазване на този срок и колко са към момента установените опасни участници с повредени или неправилно монтирани мантинели по републиканската пътна мрежа, както и в какъв срок се предвижда тяхното обезопасяване? Благодаря Ви.

#249 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Белчев. За отговор – министър Иванов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Много Ви моля, не се обаждайте от място! Министър Иванов, заповядайте.

#250 · speech

Министър Иван Иванов

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, в нормативната уредба не е определен срок за възстановяване на повредените ограничителни системи за пътища. В момента е отворен Законът за пътищата, така че може да се възползвате като законодателен орган да въведете някаква регламентация в това отношение. Имаше достатъчно време. Мисля, че отдавна е отворен. Не знам дали е изтекъл срокът за предложения между първо и второ четене. (Шум и реплики.) Съжалявам за това.

#252 · speech

Министър Иван Иванов

За съжаление, пътнотранспортни произшествия настъпват ежедневно по републиканската пътна мрежа и Агенция „Пътна инфраструктура“ възлага съвременно дейности по подмяна на компрометираните пътни съоръжения. Приоритетно се обезопасяват участъците, които се характеризират с висока интензивност на движението, с данни за повишена аварийност или наличие на крайпътни опасности, които представляват риск за настъпване на пътнотранспортно произшествие при излизане на автомобила от пътя. Тук искам да отбележа, че активно се работи по приетата от правителството програма за обезопасяване на българските пътища – както с посочените критични участъци, така и с тези 500 км, които са посочени като критични, и е приоритет подмяната на всички ОСП и вертикална маркировка, които обезопасяват движението по нашите пътища. Така че в момента това е един от важните моменти, които са свързани с нашата програма. Възстановяването или подмяната на ограничителните системи за пътища се възлага на поддържащите дружества, с които Агенция „Пътна инфраструктура“ има сключен договор съгласно Закона за обществените поръчки. При неизпълнение на дейността се прилагат предвидените в договора неустойки. С цел осигуряване безопасността, здравето и живота на участниците в движението по републиканската пътна мрежа Агенцията възлага своевременно дейности по подмяна на ограничителни системи за пътища в участъци, на които е регистрирано пътнотранспортно произшествие. Благодаря.

#254 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни председател! Благодаря Ви за отговора и за уточненията, господин Министър. Да, наистина Законът предстои да бъде гласуван, така че може да се направят и допълнителни в залата предложения. Но много често в законите, наредбите, човек се загубва. И затова тези въпроси са важни, за да можем да получим обратна връзка от Вас къде точно според Вас би трябвало да се постави такъв срок. И съответно тези проблемни участъци, които вследствие на катастрофа са повредени и мантинелите вече не извършват тяхната функция – да спасяват човешки животи, да могат много бързо да бъдат отремонтирани и заменени. Виждали сме всички, че минаваме покрай мантинели, които са изкривени и те стоят с години по този начин. Подаваме сигнали към Вас, към АПИ и чак тогава се случват желаните ремонти на тези ограничителни мантинели. Така че наистина е много важно да се погледне този въпрос много сериозно, и там, където и Вие може да съдействате като Министерство, и от АПИ, да се извършат промени, за да могат много по-бързо да се възстановяват участъците, защото обход се прави всяка седмица от АПИ. Тези места се знаят, те не могат да стоят по този начин. Както Ви казах, това спасява човешки животи и това трябва да бъде един от важните приоритети за възстановяването на мантинелите. Благодаря Ви много.

#256 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, искрено съжалявам, че народните представители не са се възползвали от момента, когато е отворен Законът за пътищата, за да въведат подобни срокове. Те биха били дисциплиниращи и мотивиращи за всички следващи издания на министри на регионалното развитие и съответно на директори на Агенция „Пътна инфраструктура“ по отношение на сроковете. Мога да Ви уверя, че в момента приоритет на правителството е именно безопасността на движението и тази програма, която е приета на Министерски съвет, със съответните критични точки и съответно обезопасяване на пътищата се изпълнява стриктно и в срок. Тези 36 точки, които са отбелязани, ще бъдат обезопасени до края на месеца, както е посочено в срока и на страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“. Благодаря.

#257 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Колеги, преминаваме към следващия въпрос на народния представител Байрам Байрам относно рехабилитация на третокласен републикански път Поповица – Болярци – Асеновград, област Пловдив. Господин Байрам, заповядайте.

#258 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Малко разнообразие, господин Министър, да сменим областта. Въпросът ми е свързан относно рехабилитация на третокласен републикански път III-804 от км 0+200 до 20+524 Поповица – Болярци – Асеновград, област Пловдив. През последните години са изпратени многобройни писма до Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно пътно управление – Пловдив, за да се приведе републикански път III-804 Поповица – Болярци – Асеновград в съответствие с изискванията за нормална проходимост и пътна безопасност. За съжаление, до настоящия момент все още не е получен удовлетворителен отговор от тяхна страна. Поводът да се обърнем към Вас е обстоятелството, че техническото и експлоатационното състояние на пътя е крайно лошо – с потенциални условия за възникване на пътнотранспортни произшествия, и е в състояние на неизползваемост. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: кога ще бъдат предприети необходимите действия и кога ще бъде извършен основен ремонт от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно управление – Пловдив, за привеждане в състояние със стандартните изисквания на третокласния републикански път, свързващ десетки населени места? Благодаря Ви.

#260 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Байрям, през 2025 г. Областно пътно управление – Пловдив, ще продължи да извършва текущо поддържане на третокласния републикански път III-804 Поповица – Болярци – Асеновград за осигуряване безопасността на движението. Дейностите ще включват изкърпване на асфалтовата настилка, изсичането на храсти за осигуряване на видимостта на шофьорите. Вследствие дългогодишната експлоатация на републиканския път, на който за последно е правен основен ремонт преди повече от 15 години, и поради преминаването на тежкотоварен трафик по него асфалтовата настилка е с множество надлъжни и напречни пукнатини и деформации. Пътните принадлежности не са в добро състояние, а част от знаците липсват поради извършени кражби или настъпили пътнотранспортни произшествия. За съжаление, през бюджета на 2025 г. средства не са осигурени за извършване на този ремонт. Надявам се, през следващата година при осигурено финансиране Ви гарантирам, че ще се предприемат действия за обявяване на процедура по Закона за обществените поръчки, за избор на изпълнител, за изготвянето на технически проект за основен ремонт, с който да се вложат дейности по подобряване и експлоатационно състояние на третокласния път и възстановяване на сигнализацията му. Разбира се, по текущото поддържане ще се разпореди на Агенция „Пътна инфраструктура“ да направят оглед и тази маркировка, която липсва, да бъде възстановена. Благодаря.

#261 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. За реплика – господин Байрам? Не желаете. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ангел Славчев относно проверка на Проект „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд“ – етап 1. Господин Славчев, заповядайте.

#262 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Стойнев. В края на 2023 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отпуснало средства на община Костинброд за реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на село Градец. На 20 декември 2023 г. е подписано и споразумение между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и общинската администрация в Костинброд, с което да бъде изграден осем километра нов водопровод на мястото на амортизирания стар и непрекъснато авариращ настоящ етернитов водопровод. Обектът се финансира чрез Програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за подпомагане на общините в Република България със средства от държавния бюджет при реализирането на инвестиционни проекти за реконструкция, модернизация и изграждане на водоснабдителни системи и съоръжения за подобряване на водоснабдяването на населените места. Този проект: „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец, община Костинброд“ – етап 1, който е на стойност 2 млн. 624 хил. 136 лв. без ДДС, включва обновяване и доизграждане на водопроводната мрежа на село Градец. Предвидената реконструкция е на довеждащите водопроводи и доизграждане на вътрешна водопроводна мрежа в селото. В обхвата на техническата спецификация и инвестиционния проект е избрана фирма изпълнител „Маридел 2012“ ЕООД. Господин Министър, през ноември 2024 г. след среща с граждани на село Градец ми беше показано нагледно как е направен водопроводът. На 12 декември 2024 г. входирах въпрос към министъра на регионалното развитие с № 51-454-06-175, като предоставих и снимков материал, в който се вижда начинът на изпълнение. Повече от видно е, че дълбочината на изкопа няма метър и половина, както е по стандарт, липсва пясъчна подложка, насипът върху тръбата е от кална маса, а за начина на спояване на тръбите и поставянето им е очевадно, че не покриват изискванията на Наредба 2 от 20 март 2005 г. на Министерството на регионалното развитие, която точно регулира начина на поставяне на нов водопровод. Имаме доказателствен видеоматериал, който мога да предоставя, аз вече съм го показвал тук, в залата. Асфалтовата настилка е поставена върху калната основа и вече е пропаднала на множество места. На 20 декември 2024 г. бившият министър на регионалното развитие госпожа Коритарова в зададен от мен въпрос на парламентарен контрол, отнасящ се за този водопровод, отговори следното: че е получила окончателния доклад за изпълнението на Споразумението, в който се съобщава, „че е извършено изпитване на водопроводите за водоплътност, изпитване на водопроводите за спад на налягането, предварително изпитване на якост, извършена е дезинфекция. От всички страни в инвестиционния процес е подписан този констативен протокол за установяване на годността и приемане на строежите по Образец 15. Във връзка с постъпилия от Вас въпрос бе извършена проверка от служители на РДНСК, София-област. Предвид изпълнените на място строително-монтажни работи и представената екзекутивна документация експертите са запознаха и установиха, че същата е непълна. Ето защо изпратихме писмо до кмета на община Костинброд, в което го информираме, че следва в едномесечен срок от получаване на писмото да извърши проверка по отношение на всички факти, изнесени във Вашия сигнал, като за резултатите от нея трябва да бъде уведомено Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Накрая искам да подчертая, че на обекта ще бъде извършена и последващата проверка от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.“ Пак казвам, това, което прочетох в момента, е изказването на госпожа Коритарова, което аз съм извадил от протокола на 20 декември, когато съм задал въпроса. Предвид всичко гореописано, моля да ми отговорите на следния въпрос: извършило ли е Министерството на регионалното развитие проверка по случая, какви констатации са направени, спазени ли са изискванията на Наредба 2 от 20 март 2005 г. и какви действия ще предприемете за наказание на нарушителите и бенефициентите по този проект? Очаквам Вашия отговор.

#264 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, от РДНСК – Софийска област, е извършена проверка по документи на строеж „Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на село Градец“ – етап 1, при което са представени констативен акт Образец 15/13.12.2024 г., за да установя годността за приемане на строежа, и окончателен доклад от 14 март 2025 г., изготвен от „Експерт Дисижънс“ ООД – лице, осъществило строителен надзор по време на строителството. Теренът в село Градец е силно пресечен, някои от улиците не са реализирани, част от улиците са без асфалтова настилка, други – без тротоари. Участъци от стария, етернитов водопровод не попадат в обхвата на разрешения строеж, поради което по време на изпълнението на реконструкцията е направена връзка между новите клонове и съществуващите участъци от етернитови тръби. На 20 декември 2024 г. от представителите на възложителя – Община Костинброд, строителя – „Маридел 2012“ ЕООД и строителния надзор – „Експерт Дисижънс“ ООД, е разкрит положеният водопровод в три точки, като са констатирани следните дефекти – пропадане на възстановени участъци на трасето на водопровода по два клона, както и деформирани шахти вследствие на преминала тежкотоварна техника. При направените два изкопа на клон 12.1 е установена дълбочина до кота теме тръба един метър и 1,20 м, което е по-малко от дълбочините, предвидени в одобрения инвестиционен проект и отразени в екзекутивите. При направения изкоп на връзката на клон 0,5 и клон 29 е установена дълбочина на кота терен до сигнална лента – 1,55 м, при показана в проекта дълбочина на сигнална лента – 0,70 м от терена. С писмо от 8 януари 2025 г. на кмета на община Костинброд за установеното при проверката са уведомени строителят и строителният надзор и е указано в кратки срокове да започне работа и отстраняване на дефектите. С писмо от 14 март 2025 г. на управителя на „Маридел 2012“ ЕООД общинската администрация е уведомена, че констатираните дефекти са отстранени. В същия ден е изготвен окончателен доклад от лицето, упражняващо строителен надзор, и с входящ № 04-00-373 от 14 март 2025 г. в община Костинброд е регистриран технически паспорт. Към момента не е подарено искане за назначаване на Държавна приемателна комисия и въвеждане на строежа в експлоатация. В изпълнение на функциите си съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията на 12 май 2025 г. от представители на РДНСК – Софийска област, и общинската администрация е направен обход на част от трасето на водопровода. Установено е, че завереният на 22 април 2025 г. екзекутив не отразява точно трасето на водопровода и местонахождението на някои шахти. Установено е също, че липсва пожарен хидрант на клон 26 от водопровода, някои тротоарни спирателни кранове са без охранителна гарнитура, а други не са на нивото на пътната настилка. Захранващият водопровод от помпената станция до първата шахта, положен въздушно, е зарит, без доказателства за височината на насипа. При направения обход не е установено слягане на възстановените настилки. В договора за изпълнение, сключен от „Маридел 2012“ ЕООД, не е включено изпълнение на асфалтова настилка. На място са възстановени асфалтовите настилки само в обхвата на направените прорези за полагане на водопровода. За изпълнението им не са съставени актови протоколи, не са направени изпитвания. Предвид гореизложеното за въвеждане на строежа в експлоатация е необходимо да бъде прецизирана екзекутивната документация, като бъдат коректно нанесени всички несъществени отклонения, направени по време на строителството. Всички горепосочени констатации и изведени резултати, извършени до момента при разпоредената проверка от страна на РДНСК – Софийска област, ще бъдат предоставени на Община Костинброд, в качеството ѝ на възложител по реда на Закона за устройство на територията и Закона за обществените поръчки за реализирането на проекта, като ще бъдат изискани последващи действия за законосъобразното, качествено и срочно изпълнение на строежа в съответствие с нормативната уредба и изискванията на одобрените проекти ,което е основна отговорност на Общината както в съответствие с действащата нормативна уредба, така и по подписаното Споразумение за трансфер на средства за изпълнението на обекта. Благодаря.

#266 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Стойнев. Господин Министър, с това, което и Вие изнесохте като информация, всъщност показахме, че работата на терен на народните ни представители има смисъл. След като хората ни сигнализираха, са установени всички тези нарушения, които са направени, и тук сега идва най-тежкият момент – какво правим оттук нататък и как ще контролираме фирмите, най-вече общините, които са възложители, тъй като и на Вас Ви е ясно, че няма адекватен контрол. Въпреки че са направени на три места изкопи за проверка и са установени нарушения, след това са отстранени нарушенията и проблемите в тези три места. Какво да кажем в останалата част от 8 км водопровод?! За мен означава, че той не е изпълнен по изискванията на Наредбата на Министерството на регионалното развитие от 20 март 2005 г., където се казва как точно се изпълнява такъв водопровод и това е голям проблем. На Вашите плещи в момента е това да осъществите контрол и върху общините, защото за изнесената от Вас информация би следвало прокуратурата да се самосезира или да ѝ помогнем да я сезираме да направи проверка на кмета на община Костинброд, защото в крайна сметка той е допуснал, той е бил директният възложител, Вие само сте му дали средствата. Това отговори между другото и госпожа Коритарова, че МРРБ дава средствата, обаче контролът е в общините, което означава, че кметът на Костинброд реално не си е свършил работата и дали го е направил умишлено, или не, и в двата случая е виновен, така че се радвам, че е направена тази проверка. Надявам се обаче оттук нататък да осъществявате много строг контрол и мониторинг върху това какво правят общините, когато им се дават средства, защото именно това е в цяла България и за това има Комисия по безводие, и когато идват да се оплакват от различни организации, които се борят на местно ниво, е точно това. Вчера го слушахме и в Комисията по безводие за Омуртаг как местната власт спъва в Омуртаг пускането на водата, въпреки че има изграден водопровод.

#268 · speech

Ангел Славчев

За това молбата ми към Вас е да подадете информация към прокуратурата и да се сезират органите на реда. В крайна сметка това си е нарушение, което заслужава много тежко внимание. Благодаря.

#271 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Славчев. Дуплика? (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ разменят реплики с народния представител Станислав Анастасов.) Много Ви моля за тишина в залата!

#272 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, изнесената информация от мен тук в отговор на Вашия въпрос означава, че и Министерството на регионалното развитие и Общината са свършили своите контролни функции и са установили съответните нередности, които се отстраняват. Министерството на регионалното развитие по принцип няма ангажирани по закон разследващи функции съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи и по Наказателнопроцесуалния кодекс на Република България. Ако Вие смятате, че има данни за престъпление, сте свободен да го направите. Ние си изпълняваме ангажиментите по закон и това е ангажиращо за всички останали средства, които се отпускат по така наречената Общинска инвестиционна програма. Министерството прави текущи и последващи проверки и където установим нарушения, съответно се изисква тяхното отстраняване или следва плащане. Благодаря.

#273 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. Предстои последният въпрос, тъй като за днес пленарното заседание е до 14,20 ч. Господин Димитров ще бъдете ли бърз? Или, ако не Ви е необходимо повечето време? (Реплика от „ДПС – Ново начало“: „Процедура!“) Моля? Каква процедура? Не, не, не, моля Ви, моля Ви, не. Наистина, тъй като до 14,20 ч… Заповядайте, господин Димитров.

#274 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, булевард „Европа“ свързва град Ямбол с Автомагистрала „Тракия“, град Сливен и големи заводи в близост до града. На 2 януари 2025 г. железопътен прелез на същия булевард бе затворен за основен ремонт. В Ямбол от дълго време насам цари огромно недоволство от създалия се тежък трафик за местните жители и гостите на града. Доколко се оказа подготвена Пътната агенция аз не искам да го коментирам, но предвид гореизложеното желая да получа отговор дали всички ремонтни дейности се движат по график и кога се очаква да приключи ремонтът, за да може жителите и гостите на Ямбол да ползват отново жп надлеза?

#276 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, в момента са изпълнени около 30% от предвидените ремонтни дейности на жп надлеза на път II-53 Ямбол – Сливен, който съвпада с трасето на булевард „Европа“ в град Ямбол. Ремонтът започна на 2 януари 2025 г. и при изпълнението му движението по съоръжението е ограничено и се пренасочва по обходен маршрут – по път III-5303 Обход Север на Ямбол и уличната мрежа на града. Надлезът е с дължина 375 м и е построен през 1980 г. Предвидена е пълна рехабилитация на пътното платно, възстановяване на нарушеното бетонно покритие, подмяна на част от лагерите, фугите и така нататък. Ще се ремонтират и тротоарите. Съоръжението ще е с нови парапети, предпазни огради, защитни мрежи и осветление. С изпълнението на ремонтните дейности ще се подобри експлоатационното състояние и носимоспособността на съоръжението, отводняването, ще се осигурят условия за безопасност на движението и комфорт на пътуващите. Изпълнител на строително-монтажните дейности е „Пътно поддържане – Сливен“ ЕООД. Договорът е за 8 млн. 880 хил. 962,76 лв. с ДДС и средствата са от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“. Срокът за изпълнение е 365 календарни дни. Строителният надзор е възложен на „Пътинвест-инженеринг“ АД. Техният договор е на стойност 215 хил. 100 лв. с ДДС. Срокът за окончателното завършване на ремонтните дейности на жп надлеза на булевард „Европа“ в град Ямбол е 365 дни от тяхното начало. Благодаря.

#278 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Важно е да уведомим жителите на Ямбол и гостите на града, че всичко ще завърши в срок, 30% е изпълнено. Дано до 2 януари всичко да е готово и всички ние да се движим по този нов надлез, а не да бъдем в тапите, които се образуват всекидневно. Аз имам предложение към Вас, тъй като съм направил едно предложение в Закона за движението по пътищата – може би не там е точното място, но за да избегнете всички тези въпроси, защото три часа вече задаваме въпроси само за пътища, а именно предложението от нашата парламентарна група е на сайта на АПИ да се създаде интерактивна карта, където всички ние – жителите на България и медиите, да имаме достъп 24 часа в денонощието какво се случва по републиканската пътна мрежа. Министерският съвет е предложил да се качват само договорите, но ние предлагаме да се качват всички договори с цените, с участъците. Може да видите това предложение, което е в § 1, в чл. 3, алинеи 5 и 6 от Закона за движението по пътищата. Ако сметнете, че е добро, да го подкрепите и да можем да го приемем след една-две седмици и тези въпроси със сигурност ще намалеят рязко към Вас, а всички ние ще можем да следим актуалната информация. Благодаря Ви.

#279 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Димитров. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не желаете. Благодаря. Уважаеми дами и господа народни представители, закривам днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание е в сряда, 11 юни, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,24 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Драгомир Стойнев Секретари: Габриел Вълков Иван Иванов