Шесто заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 19 декември 2024 г. Открито в 9,05 ч.
Дата19.12.2024
Събития277
Разпознати говорители226
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: svetlozar-patarinski · намерени изказвания: 11
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, колеги. Моля за регистрация. Регистрирани са 204 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.)

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Изчакайте. Преди да започнем с нашата работа, предлагам да удължим днешното пленарно заседание до приключване на програмата, която приехме вчера. Да Ви припомня – става дума за три изслушвания по предложения на колеги от различни парламентарни групи, така че моля да подложим на гласуване удължаване на пленарното заседание. Гласували 204 народни представители: за 202, против няма, въздържали се 2. Господин Петров, заповядайте за декларация, имате думата.

#4 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Според Службата на Върховния комисариат на ООН за бежанците през 2024 г. броят на вътрешноразселените лица е достигнал 120 милиона души, като цифрата расте вече 12-а поредна година. Причината за тази тъжна динамика са войните и новите конфликти, поради които огромен брой хора напускат домовете си. Нелегалната миграция е постоянен общ проблем, особено за съседните страни, както и за тези, които граничат с други извън Европейския съюз, каквато е България. Страните от Европейския съюз и преди всичко Западна Европа са една от зоните на масова миграция, включително нелегална. Държави като Беларус, съседни на Европейския съюз, други държави – членки на Общността на независимите държави, както и някои източноевропейски държави са пряко засегнати от явлението нелегална миграция като транзитни страни. Днес границата на Беларус със страните от Европейския съюз Полша, Литва и Латвия е зона на хуманитарна катастрофа за нелегалните мигранти, които по всякакъв начин се опитват да влязат на територията на Европейския съюз. Полските, литовските и латвийските власти използват всички възможни форми на насилие срещу тях, за да предотвратят преминаването през границите им. От 2021 г. насам тези действия доведоха до смъртта на десетки мигранти и осакатяването на стотици. Полша, Литва и Латвия напълно се отказаха от сътрудничеството с други страни, включително и Беларус, и пренебрегват задълженията си да зачитат човешките права на мигрантите. До 2021 г. Беларус е установила ефективно сътрудничество със съседните страни от Европейския съюз Полша, Литва и Латвия за защита на общата граница и противодействие на прехвърлянето на организирани групи нелегални мигранти от страните от Азия, Северна Африка и Близкия изток през Беларус до Европейския съюз. Увеличаването на броя на нелегалните мигранти, опитващи се да влязат в Европейския съюз през територията на Полша, Литва и Латвия, въпреки съпротивата на правоприлагащите органи и борбата с организираната престъпност бързо доведе до натрупване на мигранти на външните граници на Европейския съюз, което допринесе за сблъсъци с полската гранична охрана и органи на реда. Впоследствие през 2022 – 2023 г. полските власти, както и властите на Литва и Латвия възприеха практиката на насилствено изтласкване на мигранти на територията на Беларус, в резултат на което десетки мигранти бяха убити и стотици бяха ранени. Също толкова трудна остава и ситуацията на границата на Беларус с Европейския съюз през 2024 г. Поради действията на граничните служби и силите на реда на Полша, Литва и Латвия нелегалните мигранти продължават да бъдат ранявани и убивани. Международни организации подчертаха недопустимостта на използването на проблема с нелегалната миграция за политически цели. Въпреки това Литва, Латвия и Полша въведоха извънредно положение в граничните райони, като заменят истинския диалог с беларуските власти с изграждането на огради и други технически средства за защита на границата и следват пътя на конфронтация и милитаризация на граничната инфраструктура. През последните три години бяха открити и неутрализирани 50 канала за нелегална миграция, свързани с трафика на хора за участие в терористични дейности. И ние питаме защо, след като други държави – членки на Европейския съюз, намиращи се на външни граници на Съюза, каквито са Полша, Литва и Латвия, могат да ги пазят, като използват армия, да изграждат кльонове, буферни ивици, в които се стреля на месо, а ние нямаме такова право? След влизането на България в Шенген страната ни става първа приемаща държава за всеки нелегален емигрант и това е, без да му се налага да се бори, да прескача кльонове и да бъде обстрелван, а както в много други случаи в Европейския съюз нелегалното, уж нелегално, а става легално. Първото нещо, което трябва да знаем, е, че ще продължим да бъдем транзитна територия, през която минават и заминават за Централна и Западна Европа нелегални мигранти, включително членове на радикални и терористични организации. На теория е нужно просто да укрепим нашите граници и да не допускаме влизането на нелегални имигранти, но лицемерно ние нямаме право да го правим, както си позволяват Полша, Литва и Латвия, а се заповядва България да допусне за неопределено време на своя територия представители на три чужди държави, които да охраняват заедно с нашите полицаи българските граници. Това са представители на Австрия, Унгария и Румъния. Унижението за нас е много голямо, защото преди три десетилетия България чрез Гранични войски беше еталон за опазване на граници, както и гарант за сигурността между Изтока и Запада. За съжаление, Европейският съюз отново показва двойния стандарт при налагане на законодателството си и зачитане на човешките права, а българските политици угоднически изпълняват инструкциите му, това, което други държави, като Литва, Латвия и Полша, не правят. Преди месеци след скалъпен донос имаше разследване и репортажи срещу българските гранични власти за превишаване на правомощия и всичко това наложи редица необосновани проверки и вмешателство в охраната на границите ни от страна на институции като Фронтекс, представящи се и наименувани като съюзнически. И през границите на Полша, Литва и Латвия, както и през нашата, преминават нелегални мигранти, но разликата е, че през нашата идват такива, които са с различни религии, бит и култура, такива, които не зачитат и не уважават нашите ценности, но ние нямаме право да ги докоснем с пръст, а тези, които преминават през другите външни, са предимно европейци, но понеже идват през страни от санкционния режим, срещу тях е позволено всичко, включително и да бъдат разстрелвани като кучета. Време е това лицемерие да приключи. В тези несигурни времена ние от ВЪЗРАЖДАНЕ искаме границите ни да бъдат охранявани само от Българската армия, да решаваме самостоятелно какви съоръжения да бъдат изграждани и каква сила да бъде използвана, за да запазим сигурността и националния си суверенитет. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#6 · speech

Стела Николова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! На 16 декември – само преди няколко дни, между Криводол и Бойчиновци загинаха двама служители на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, а на още един е причинена телесна повреда. Този трагичен инцидент е черна серия, част от черна серия загинали служители на БДЖ през тази година. На 7 юни тази година влакът Варна – Мездра убива на място работник на БДЖ, а друг е в болница. През ноември тази година служител на БДЖ загива, блъснат от влак, до жп гара Пейо Яворов. На 9 декември отново при тежък инцидент между гара Подуяне и гара София загива човек. От името на нашата парламентарна група поднасям съболезнования на семействата и близките на загиналите служители на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. И след толкова трагични инциденти всеки нормален човек би си помислил, че някой е поел отговорност за толкова загубени животи. Не. Не е поел. Нещо повече, проведен е първият етап на конкурс за нов постоянен генерален директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Минал е успешно под радара на общественото внимание и е провеждан непосредствено преди празниците в минималния срок, определен от закона. В резултат от предварителните кръгове на селекция до крайния подбор са допуснати едва трима кандидати, а скандалното е, че и тримата са бивши и настоящ директор на Компанията, на които са изброени имената – Мария Генова, Красимир Папукчийски и Стоян Стоянов. Предвид фактите, че Национална компания „Железопътна инфраструктура“ е една от най-големите държавни структури в транспорта, това, че дружеството от години се ръководи непрозрачно, показва видими за всички слаби резултати в модернизацията на железопътната инфраструктура на България, а същевременно разпределя милиарди в обществени поръчки предвид това, че в ключови проекти, от които зависят диверсификацията на транспорта, както и международният трафик, са забавени и просрочени с години под ръководството на тези трима кандидати за нов директор. За пример ще Ви споделя, че жп отсечката Пловдив – Бургас се строи и модернизира вече 18 години. Време, за което в съседни на България държави са построени хиляди километри нови железопътни линии. Други примери за лошо управление на компанията са забавените проекти София – Пловдив, дострояването на Коридор № 8 и връзката с Република Северна Македония в българския участък на трасето, модернизацията на подбалканската линия, жп отсечката Русе – Варна и много други важни отсечки. Всъщност към момента с малки изключения нямаме нито една цялостна завършена отсечка в България. Постоянни инциденти с подвижен състав, дължащи се на неподдържаната и остаряла инфраструктура, остарелите осигурителни системи и неспазването на елементарните протоколи за сигурност от Национална компания „Железопътна инфраструктура“, но най-вече дължащи се на управленски пропуски и грешки на тримата кандидати. Добре е да се напомни, че Мария Генова е уволнена от министъра на транспорта именно заради големия брой инциденти, а нейният наследник Стоян Стоянов допусна да се стигне до трагичния инцидент на 16 декември, като всички участници в него са служители на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, и изобщо не помисля да поеме отговорност, нито му е потърсена такава от служебния министър на транспорта. Като временно управляващ дружеството вече около година той е имал достатъчно време да предприеме мерки за сигурността на движението, но не го е направил. По време на най-дълго управлявалия от кандидатите – Красимир Папукчийски, имаше редица случили се инциденти, но този кандидат е уволнен от министъра на транспорта заради лобиране и конфликт на интереси. За него се носят легенди в Министерството на транспорта, а по време на управлението му окончателно се оттеглиха от участие в обществените поръчки реномираните международни компании с опит, а на тяхно място се наместиха малко на брой дружества без опит или дори с подправен такъв, като някои от тях в момента са обект на разследване на Европейската прокуратура. Настояваме да бъде отменен незабавно компрометираният конкурс, да се назначи независим и цялостен одит в Национална компания „Железопътна инфраструктура“, който да разкрие цялата истина за състоянието на дружеството и начина на подбор на изпълнители. Чак след това следва да се организира прозрачен и широко обявен конкурс за ново ръководство, на който да получат шанс да участват кандидати професионалисти и доказани мениджъри, които не са част от статуквото, което доведе българския железопътен транспорт до състояние на упадък и заплаха за животите и сигурността на служители и ползватели. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#7 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Николова. Господин Балабанов, желаете ли думата? Не, добре. Преминаваме към първа точка от нашата програма: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ ГЕОРГИ ТАХОВ И ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА БЪЛГАРСКАТА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ СВЕТЛОЗАР ПАТАРИНСКИ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ВЪЗНИКНАЛИТЕ ПРОБЛЕМИ ОКОЛО ЗДРАВНИЯ СТАТУС НА СТАДА ОВЦЕ В ПАЗАРДЖИШКА ОБЛАСТ. Внесен е от Андрей Чорбанов и група народни представители. Заповядайте, господин Чорбанов. Само да кажа, че не е необходимо да има изрично гласуване за допуск в залата на изпълнителния директор, тъй като това е взето с приемането на програмата.

#8 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Поискахме това изслушване с оглед малко да сменим обхвата и съответно аудиторията, за която да се изяснят доста от проблемите. Трябва да кажа, че вчера до 20 ч. имахме комисия, в която разглеждахме страшно много въпроси, касаещи проблема с дребните преживни животни и болестите по тях. Трябва да се каже, че работата на комисията беше в много голяма степен експертна, с много техническа информация, с разговор с експерти, с изслушване на много експерти. Днес ни се иска в малко по-глобален план и малко по-политически план да разискваме мерките, които трябва да се вземат от Министерството и всички държавни органи, с цел предотвратяване на бъдещи инфекции от такъв тип и разпространението им, особено с оглед влизането ни в Шенген от 1 януари и отпадането на страшно много контролни мерки на гранично-пропускателните пунктове. Много ни се иска днес да успеем да получим информация за визията и стратегията на Министерството с оглед недопускане на бъдещи такива огнища на инфекции и идващото като резултат от това напрежение в населението и в животновъдите. Благодаря.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Чорбанов. Господин Министър, заповядайте – имате до 10 минути да представите Вашето изложение.

#10 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Днес ще говорим за стопанството във Велинград, където колегите от Българската агенция за безопасност на храните са констатирали огнище на чума по дребните преживни животни, което са доказали с двукратни проби в Националната референтна лаборатория, която стои на сайта на Европейския съюз. Препотвърдено е със секвениране на вируса в Европейската референтна лаборатория на Организацията за прехрана и земеделие ФАО, както също и на Световната организация по здравеопазване на животните в Монпелие. Това, на което искам да обърна внимание, е, че зад всяка моя дума, казана тук пред Вас, стоят документи, а данните по тях са потвърдени. Потвърдени са включително и по мое настояване. България като страна членка е длъжна да спазва общоприетото европейско законодателство и в частност основополагащия Регламент 429 за здраве на животните от 2016 г., както и Закона за ветеринарномедицинската дейност. В посочения регламент съгласно чл. 5, ал. 1, буква Б е включено заболяването чума по дребните преживни животни. Съгласно чл. 9, ал. 1, буква А това е заболяване, което е особено опасно. То не е характерно за Европейския съюз и след себе си води големи икономически загуби както за животновъдите, така и за търговията с животни и продукти от тях не само от едно стопанство, а за цялата ни страна и за цялата общност. Затова именно според правилата при най-малкото съмнение за огнище на чума по дребните преживни животни ключовото изискване е да бъдат взети незабавни мерки за неговото ликвидиране. Съгласно Кодекса за сухоземни животни – законодателство на Европейския съюз, а именно Регламент 429 от 2016 г., строгите и разписани правила включват в конкретика и стъпките, които трябва да се изпълнят от всяка една от засегнатите страни. Целият този алгоритъм е спазен по отношение на стопанството във Велинград, както са го спазили съседните нам държави, а именно Гърция и Румъния, при ликвидиране на огнищата на чума по дребните преживни животни. При съмнение за такова заболяване, класифицирано като особено опасно от група А, следва също да се потвърди или да се отхвърли, докато се изчакват лабораторните резултати. Първата стъпка е да се поставят под възбрана животните. Това е направено към днешна дата във Велинград. След това се извършват клинични прегледи и се взимат съответни проби за лабораторно изследване. Съгласно правилата пробите са изпратени в съответната референтна лаборатория на държавата членка, определена по съответната процедура в Регламента за официален контрол. На база на лабораторните резултати, в които ясно е описано наличието на вируси и антитела, се обявява и заболяването. И това е направено. Огнището е обявено със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, в която са описани и по-нататъшните стъпки, които следва да се предприемат, сред които съгласно чл. 12, ал. 1 , буква „а“ от Делегиран регламент 687 от 2020 г. това е депопулация на обект. Едва след като тя бъде завършена, се пристъпва към почистване, дезинфекция на животновъдния обект, въвежда се забрана както за движение на животни, така и за животински продукти. Междувременно се определят две зони – една трикилометрова и една десеткилометрова зона, която е надзорна, а трикилометровата е защитна зона, като в някои случаи, това и по преценка на контролния орган, се определя и по-широката надзорна зона от 20 км. В първата се извършват клинични прегледи, взимат се проби, за да се установи дали вирусът на заболяването се е разпространил, а в надзорните зони се извършват само клинични прегледи и ако е необходимо, термометриране. Съгласно правилата всички мерки се обявяват с нарочно писмо на изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните в Брюксел, тъй като ние сме част от една обща система и сигурността и здравето на животните са обща отговорност за всяка една държава от Европейския съюз. Просто това са правилата. В случая с този животновъден обект алгоритъмът не беше спазен докрай, защото до момента не е извършена депопулация в огнището, нито е извършено пълно почистване и дезинфекция поради създалото се напрежение край стопанството и невъзможността да се изолира напълно животновъдният обект. Аз разбирам болката на животновъдите. Разбирам я наистина много добре и именно затова разпоредих безпрецедентно взимане на втори проби. Те се извършиха пред камерите на телевизиите, в присъствието на стопаните, в присъствието на животновъдни браншови организации, защото аз осъзнавам, че залогът е много по-голям от мен и от Вас. Залогът е бъдещето на животновъдството и на цялото селско стопанство, което изисква разум, изисква уважение, изисквам много работа и абсолютно никакви политически полемики. Европейската комисия вече наложи първия кръг от санкции, а именно забрана за движение на животни от област Пазарджик. След завършване на проверката от страна на спешния екип за действие на Европейската комисия, който от вчера е в България, престои да разберем и какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни. Дотогава върви разпоредена от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните проверка и в Областната дирекция по безопасност на храните – град Пазарджик, за да сме максимално прецизни и да сме наясно в изясняване на ситуацията. Лично директорът на лабораторията в Монпелие, който е част от екипа, покани стопаните на среща през днешния ден. Казал съм го многократно и пак искам да повторя от тази висока трибуна – стадото остава под карантина. Няма да се пристъпва към абсолютно никакви действия от гледна точка на евтаназия на животните. Няма да усилваме мерките от предприетите към момента, които са на база решения на Централния епизоотичен съвет, и те са с цел неразпространение на заболяването В заключение бих искал да кажа, че всички ние носим голяма отговорност към целия животновъден сектор, и то не само у нас, а и в целия Европейски съюз, където, както казах, тази болест не е обичайна. Това се случва в момент, в който продоволствената сигурност е изведена по ред причини като основен приоритет. България като член на Световната организация за здраве на животните, която се грижи за всички, има своите ангажименти да спазва правилата за контрол с ерадикация на болестите съгласно нейните изисквания. Говорим за изключително опасно заболяване, което има потенциал да причини много преки и непреки загуби. Всички, които имат наистина познания по ветеринарна медицина, предполагам, са наясно с това. Тук искам само да припомня, че биосигурността в стопанствата е основно задължение на животновъдите, защото те нямат абсолютно никакво право да провеждат самолечение. Те нямат право да укриват заболявания. Строго забранено е извършването и на нелегални ваксинации. Забранено е да се колят животни в стопанствата и да се предлагат, когато те не са проверени от ветеринарния лекар, както прясно месо, така и продукти с цел търговия. Забранено е транспортирането на животни от огнища на заразата. Това не се прави самоцелно, а за да се гарантира на всеки един български гражданин качествена храна на трапезата ни. Благодаря, госпожо Председател.

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, господин Тахов. Господин Изпълнителен директор, Вие желаете ли да вземете отношение? В хода на дискусията, добре. Преминаваме към първия кръг въпроси. От името на най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС желаете ли да зададете въпрос към министъра на земеделието и храните или към изпълнителния директор? Не желаете. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, заповядайте.

#12 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Служебен министър! Аз по-скоро бих искал да върна разговора към самото начало и да запознаете народните представители с хронологията на събитията и какво точно се е случило по дати, тъй като знаем че 10 ноември всъщност е отправната точка. И именно кой е бил първият ветеринар, който е потърсен от стопаните във Велинград? Оттам насетне към кого се е обърнал той в ОДБХ – Пазарджик? Също така Вие във Вашето изложение казахте, че ще говорите с документи. В публичното пространство се обсъждат Вашите заповеди, които сте издавали – размятат се по медиите. По-скоро подвъпросът ми е да представите хронологията и също така хронология на документите и създаването на документите съответно не от Министерството, от БАБХ. Благодаря.

#13 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви, благодаря. Господин Министър? Или изпълнителният директор господин Патарински ще отговори? Заповядайте, господин Патарински – имате 5 минути.

#14 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа депутати! Ще изложа хронологията на събитията от самото начало. Всичко започва от 5 ноември, когато стопаните търсят регистрирания ветеринарен лекар доктор Красимир Колев и го молят да прегледа няколко болни животни. Поради ангажименти той посещава животновъдния обект на 10 ноември, след като стопаните са го търсили отново. При посещението си открива трупове на овце, на които извършва аутопсия. Доктор Колев установява, че животните имат тежка генерализирана ехинококоза и тениеколистна цистицеркоза, бронхопневмония и възпаление на червата. В деня преди посещението си ветеринарният лекар получава на телефона от едната собственичка на животновъдния обект Виолета снимки на болни овце и видеоклипове, на които се вижда тяхното клинично състояние. В деня след аутопсията доктор Колев отново получава снимки, този път вече от другия собственик – брата Димитър Илиев. На някои от снимките се виждат три-четири умрели агнета, закачени на ченгел. Усъмнявайки се за чума по дребните преживни животни, доктор Колев ги съветва незабавно да се свържат с регистрирания ветеринарен лекар, който има юридическа обвързаност с фермата, а именно доктор Кехайов. Доктор Кехайов, който е лекуващ лекар на фермата, се отзовава на 11 ноември и също установява болни животни. От 11 до 20 ноември той се чува всеки ден със собствениците на стадото. Те твърдят, че проблемът е решен, но на 20-и отново се обръщат към доктор Кехайов, тъй като има отново две умрели агнета. Той ги аутопсира и установява изменения на вътрешните органи. Към 14,30 ч. на същия ден – на 20 ноември, доктор Кехайов получава снимки на трупове от доктор Пламен Маруцов, който е главен асистент в катедра „Инфекциозни болести“ на Тракийския университет. Доктор Маруцов изказва съмнения от снимките, че се касае за чума, в резултат на което доктор Кехайов съгласно Регламента за здраве на животните и Закона за ветеринарномедицинската дейност е длъжен веднага да уведоми официалния ветеринарен лекар, както и началника на отдела „Здравеопазване на животните“ в град Пазарджик. От този момент нататък, което е около 15,30 ч. на 20 ноември, доктор Кехайов и доктор Семерджиев, който е официалният ветеринарен лекар на Пазарджик, отиват в стопанството. Още същия ден са взети първите проби от 20 животни, които са двойни проби, тоест 40 проби. Изпратени са в Националната референтна лаборатория в град София. Всички знаем, че там става въпрос за пет животновъдни обекта, които са технологично свързани, поради което ние ги разглеждаме като една епизоотична единица. На другия ден – 21 ноември, са взети нови 50 проби от 25 животни, които отново са изпратени в Националната референтна лаборатория. За по-голяма сигурност и потвърждение на съмненията за заболяването чума по дребните преживни животни на 22-ри са взети 20 серумни проби с цел изследване и установяване на антитела. В понеделник, на 25 ноември, всички резултати са обобщени, лабораторните протоколи са изведени, при което се издава заповед за обявяване на огнище. От първия ден – от 20 ноември, животните са поставени с акт за възбрана под карантина и са ограничени техните движения. На 26 ноември след създалата се ситуация стопаните отправят покана за среща с министъра, на която министърът лично с екипа от Българската агенция по безопасност на храните в мое лице, както и главният ветеринарен санитарен инспектор на България доктор Илиян Костов отиват на среща със стопаните във Велинград. На тази среща се взима безпрецедентно решение – министърът разпорежда да бъдат взети втори проби. Стопаните са запознати и потвърждават, че при пълна прозрачност на взимането и излизането на резултатите те ще спазват законодателството.

#16 · speech

Светлозар Патарински

На 27-и са взети пробите, на 29-и са потвърдени отново със заболяването чума по дребните преживни животни.

#17 · speech

Председател Наталия Киселова

Времето Ви изтече. Желаете ли реплика? (Реплика: „То няма реплика!“) Благодаря. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, господин Петров.

#18 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Снощи буквално до късно вечерта имаше заседание на Временната комисия, която има за цел да изясни всички факти и обстоятелства около този казус, който е предмет и на настоящото изслушване. В крайна сметка на това първо заседание се зададоха много стойностни въпроси, имаше и много отговори. Аз не знам какъв ще бъде резултатът, след като институциите вземат под внимание доклада от тази комисия, но от опит знам, че винаги истината след взимането под внимание на такива доклади е някъде там, тоест ненапълно. За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ нещата са наполовина ясни, да речем полупрозрачни, ако мога така да се изразя, сега ги изясняваме в хода на изслушванията. Истината е, че народът няма доверие в Българската агенция по безопасност на храните. Ние също нямаме и причина за това не сме ние самите, а някои действия във времето назад на самата агенция, която до голяма степен, волю-неволю, сама се е дискредитирала. Мога да Ви дам за пример 2018 г., когато бяха избити и евтаназирани неправомерно, против закона, животни в Странджа, впоследствие много други казуси, като например лабораториите на ГКПП-тата, като например инсинераторите, който въпрос стои отворен и до днес – за кого работят, имат ли договори и прочее, но това са други въпроси. Още един такъв въпрос, с който Агенцията се дискредитира, е пасивната ѝ борба с райския газ, който забранихме в заведенията за хранене. Но един голям въпрос стои на дневен ред, който ще стои и след приключването на тези изслушвания и комисии – какво се случва с бранша. Докато имаше казуси, стълкновения, ако мога така да се изразя, във Велинград около фермата, някои политически формации яхнаха недоволството и състраданието на хората до степен радикализиране, което ще допринесе неминуемо за мерки към бранша. България е експортно ориентирана страна и животновъдите са притеснени ще бъде ли забранен износът на стоки от животински произход – мляко, месо. Това ни интересува, защото това може да причини катастрофа в този бранш. Ако може, господин Министър, да ни разясните. Благодаря.

#20 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, както обявих, от вчера има представители на Европейската комисия в София, включително и директорът на Европейската референтна лаборатория, която е референтна лаборатория за целия свят, е тук при нас в София. Той прави оценка на стъпките, които са били предприети от Българската агенция по безопасност на храните. В рамките на днешния ден очакваме и доклада на Комисията, който ще го обявим в по-късен етап. Това, което мога да кажа обаче, преди да имаме окончателния доклад, е, че няма как при доказано огнище на няколко нива и при непредприети действия, както твърдят от Европейската комисия, в цялост имам предвид, България да не получи някакви санкции. Към момента това, за което сме санкционирани – забранена е търговията с животни и продукти от тях на територията на Пазарджишка област. Благодаря.

#22 · speech

Небие Кабак

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински, за нас от „ДПС – Ново начало“ е важно да защитим интересите на животновъдите от района, за да бъдат те информирани и спокойни. Едновременно с това, имайки предвид ситуацията с установеното огнище във Велинград, която прерасна в конфликт, въпросът ми към Вас, господин Министър, е: какви действия смятате да предприемете оттук нататък по отношение на животните, които към момента са под карантина?

#24 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа депутати! Към момента животните са под карантина и ще останат така до приключване на случая. Както каза и министърът в своето представяне, в момента има екип от експерти, които са в България. Очакваме тяхната подкрепа за действията, които сме предприели до момента, и оценка за това как сме се справили до момента. И другото, което е към момента като актуална информация, е, че заповедта за обявяване на огнището се обжалва и състав на АСГ е спрял нейното изпълнение, така че очакваме и това развитие. До приключване на делото няма да предприемаме абсолютно никакви действия с изключение на това да гарантираме разпространението на заболяването в страната да не се състои.

#25 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Патарински. От името на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, госпожо Цанкова – имате думата.

#26 · speech

Петя Цанкова

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински, дами и господа народни представители! Да, безспорно в продължение на няколко седмици ставаме свидетели на едно обществено напрежение, което е породено от недоверието в държавните институции, в частност Българската агенция по безопасност на храните. От всичките изложения и в заседанието на Комисията вчерашния ден, и в днешните изложения става ясно, че ветеринарните лекари към Областната дирекция по безопасност на храните в Пазарджик са работили експертно, отговорно и компетентно. Спазвали са всички Ваши заповеди независимо от враждебното настроение и атаката от хората, които проявяваха гражданско неподчинение. В тази връзка, въпросът ми е към Вас, господин Патарински: какви са причините съгласно Ваша заповед на 16 декември да отстраните от работа ветеринарните лекари от Областната дирекция в Пазарджик и да образувате дисциплинарно дело? Какви са установените пропуски и допуснатите несъответствия при изпълнение на техните служебни правомощия? Благодаря.

#28 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Категорично потвърждаваме Вашите думи, че колегите в Пазарджик са действали експертно и са спазили целия алгоритъм по обявяването на това заболяване. От колегите в момента се извършва вътрешна проверка в дейността на отдел „Здравеопазване на животните“ поради създалия се голям обществен интерес и напрежение, но процедурно и административно това е необходимо да бъде извършено от мен като изпълнителен директор. По никакъв начин не е дошъл краят на тази проверка – административният срок е два месеца. Така че накрая ще видим какъв резултат ще излезе с комисията, която е назначена.

#29 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Патарински. От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Заповядайте, господин Вранчев.

#30 · speech

Ахмед Вранчев

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! Господин Министър, чумата по овцете е заболяване със сериозни последици за животновъдите и за целия земеделски сектор. С Решение на Европейската комисия от 6 декември 2024 г. са въведени временни спешни мерки за контролиране разпространението на болестта, като област Пазарджик е поставена под карантина до 7 февруари 2025 г. Има забрана животни, отглеждани в областта, да напускат нейната територия. Въпросът ми, господин Министър, е: предвижда ли Министерството на земеделието и храните мерки за подпомагане и защита на останалите животновъдни ферми от надзорната зона и допълнителната ограничителна зона?

#32 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, както споменах и в отговора на предния въпрос, има наложена карантина в района на Велинград и има забрана за движение на животни и разпорежданите с тях продукти. Ние към момента не знаем какви биха били последиците от тази карантина и няма как да ги остойностим, за да предвидим някаква релевантна помощ. Ако има такава, тя трябва да бъде само държавна помощ, която да се изплати от националния бюджет. В момента, в който имаме номинални цифри, тогава бихме отворили тази тема.

#34 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, господин Министър! Въпросът ми е не толкова риторичен, колкото съвсем рационален. Ще кажа следното: това, че животните имат антитела, означава, че са се срещали някога с вируса. Ако вирусът бъде доказан по директен начин, той присъства. Ако не бъде доказан, значи, че те са оздравели. Ако животните в момента не умират, и това трябва да се установи, или няма изобщо умрели от тях, означава, че стадото е оздравяло. Карантината, доколкото разбрах, е до 7 януари. Моят въпрос е: какво ще се случи след 7 януари? Двете възможности са: да спазите стриктно европейските норми и независимо от това, че животните са здрави, те да бъдат ликвидирани и съответно целият район дезинфекциран; или ще продължите карантината и ще оставите нещата под форма, която присъства така или иначе в момента. Нещо повече, ще разширя възможните отговори – ако тази европейска карантина продължи заради невземане на мерки, как смятате в дълготраен план да се справите със ситуацията? Благодаря.

#36 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Вирусът – заболяването протича в няколко форми: остра, подостра. В момента протича в подостра форма, без ясно изразени клинични признаци, което води до ниска смъртност, но си запазва високата вирулентност. Анализът на данните, който сме направили във връзка с обявени огнища и в Гърция, и в Румъния, е потвърден, че там смъртността е била под 2% при хиляди унищожени животни. Така или иначе в момента текат съдебни дела. Спряно е изпълнението на заповедта. До приключването на делата животните остават под карантина.

#38 · speech

Борислав Петков

ПП МЕЧ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински! Ще задам въпроси, които не бяха зададени в Комисията вчера, с което искам на народните представители и на самата общественост да се изяснят някои наболели въпроси, включително и случаят във Велинград. Кой и по какъв начин следи за спазването на наложените забрани в 3-километровата и 10-километровата санитарна зона в района на Велинград? Тъй като имаме информация, най-вероятно и Вие имате такава, за свободно пашуване на животни в тези две зони. Моля да ни информирате за това как и на какво основание са умъртвени животните в района на Ямбол – Кабиле, къде са загробени животните и кой охранява това място. Има ли констатирано огнище на инфекциозно заболяване в района на село Сигмен и какво е то? Както и има ли кланичен пункт в района на Велинград в 3-километровата зона, работи ли той, с каква суровина и на какво основание? Всичките тези въпроси, уважаеми господин Министър и господин Патарински, очакват своя отговор, защото създалата се ситуация предполага много по-сериозни мерки, които трябва да се вземат за последващите събития, които ще се случат оттук нататък. Колегата от ДПС – ДПС зададе един въпрос: какво ще се случи и как ще бъдат подпомогнати земеделските стопани, които ще бъдат така или иначе ощетени благодарение на тази карантина? Въпросът е, че тази наложена карантина води и до един друг проблем, че животните стоят затворени, а само по себе си това е предпоставка за други заболявания, които ще доведат до висока смъртност. Невъзможността дребните преживни животни да се движат води до болести, като окуцяване и така нататък. Това значително ще намали популацията на дребни преживни животни в България, тя така или иначе е малка. Това са ми въпросите – очаквам Вашите отговори. Благодаря Ви.

#40 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! По отношение на мерките, които се извършват в 3- и 10-километровата зона в Пазарджик. Както знаете, на 6 декември има пусната втора заповед, която е в съответствие и с Решението на Европейската комисия, изцяло да се забрани движението на дребни преживни животни в област Пазарджик. В 10-километровата зона колегите извършват клинични прегледи и само от животни, при които има изразена клиника, се вземат кръвни проби за изследвания. Към момента нямаме констатирани нови заболявания. По отношение на 3-километровата зона. Алгоритъмът за извършване на мероприятия там е след закриване на огнището – тогава се пристъпва в 3-километровата зона да се обследват животновъдните обекти. По отношение на случая Ямбол. Там – снощи на Анкетната комисия стана ясно – се касае за нерегистрирани животни, оставени в нищото, на ничия земя – държавна или общинска собственост, без животновъден обект, животни, изкарани от огнището в село Желю войвода, където има констатирана шарка. По отношение на фермата в Сигмен. Колеги са извършили изследвания за чума, шарка и шап, резултатите са отрицателни и към момента там нямаме инфекциозно заболяване от списъка на болестите от лист А. Има смъртност, колегите работят със собствениците. Има акт за възбрана, тоест забранено е движението, взети са превантивни мерки към тази ферма. По отношение на кланичния пункт във Велинград. Има една кланица във Велинград. В момента там не се извършва клане. Това е моята информация.

#41 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Преминаваме към втория кръг въпроси. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС желае ли някой да вземе думата за въпрос? Не виждам. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте – имате думата, господин Иванов.

#42 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, господин Патарински, уважаеми колеги! Стана известно, че има доста огнища в Гърция и в Румъния, които са съседни нам държави. Един от начините за разпространение на това заболяване е чрез дивите животни. Въпросът ми е свързан с това: правени ли са изследвания върху диви животни от района на огнището на това заболяване и евентуално планувате ли някакви действия в тази насока?

#44 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! По отношение на мерките, които сме предприели до момента. Още от самото начало – юли месец, когато са констатирани първите огнища в Гърция и в Румъния, Българската агенция инициира спешна среща с Европейската комисия – 25 юли 2024 г. На срещата са обсъдени нашите притеснения и мерките, които Европейската комисия ще предприеме към Румъния и Гърция, респективно зоните, които там ще бъдат наложени. На 25 юли издаваме писмо, Агенцията, до всички областни дирекции да се подготвят за усложнена епизоотична обстановка, да са в повишена готовност областните дирекции. На 26 юли пускаме писмо до всички организации, които са 27 браншови организации в България – овцевъдни и козевъдни. На 30 юли провеждаме среща с представителите на тези асоциации. Имаме пълната подкрепа по отношение на мерките, които предприемаме, както и пълно разбиране от тяхна страна. На 31 юли е издадена заповед, в която са разпоредени забраната за провеждане на пазари и превантивните мерки за биосигурност. На 5 август провеждаме среща – Българската агенция, Министерството на земеделието и храните заедно с Гранична полиция и Министерството на вътрешните работи, по отношение на преминаването и контрола на животни по границата. Нямаме данни вирусът да заразява диви животни и затова при тях не го изследваме. Това заболяване е контактно и се пренася при близък допир, тоест муцуна в муцуна. Благодаря.

#46 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Преди да пристъпя към въпроса, искам да кажа, че чумата е в парламента. Имаме регистрирано огнище на евро-атлантическа чума, но това е предмет на друго изслушване. (Шум и реплики, смях.)

#48 · speech

Стоян Таслаков

За съжаление, нямаме инструментите на БАБХ за хуманно отношение.

#50 · speech

Стоян Таслаков

Уважаеми господин Министър, господин Патарински! Въпросът ми е следният: тъй като Вие казахте, че няма да пристъпите към умъртвяване на животните, бихте ли предприели действия да поискате от Европейската комисия изключение на Директивата и евентуално тези животни да не биват убивани, а да бъдат ваксинирани, както се случва в някои страни извън Европейския съюз? Благодаря.

#51 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Таслаков. Придържайте се към предмета на изслушването. Заповядайте, господин Патарински.

#52 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Ще се повторя – към момента заповедта е спряна и не предвиждаме действия до приключване на съдебния спор.

#54 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински, уважаеми колеги! Господин Министър, от снощи вече имаме потвърдена тревожна информация, че има установено огнище на шарка по овцете в село Полковник Желязково, община Крумовград, област Кърджали. Във връзка с тази информация въпросът ми към Вас, господин Министър, е: какъв е броят, ако сте го установили, на засегнатите стопанства в трикилометровата зона, в която се налагат ограничения, и разбира се, уведомени ли са стопаните за съответните мерки, които трябва да бъдат предприети? Господин Министър, в тази връзка, ние от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ настояваме животновъдите в Кърджали, в тези засегнати стопанства, в случай че се пристъпи към депопулация, да бъдат адекватно обезщетени. Благодаря.

#55 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, но въпросът е по отношение на здравния статус на овцете в Пазарджишка област. Заповядайте да отговорите все пак, господин Патарински.

#56 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Наистина вчера в късния следобед беше потвърдено новото огнище на шарка в община Крумовград, област Кърджали. Там собственикът е оказал пълно съдействие, потърсил е ветеринарните лекари, обяснено му е каква е процедурата, имаме неговото съгласие, обяснено му е какъв е методът за компенсация и че ще бъде обезщетен. В заповедта, издадена за обявяване на огнището от снощи, са разпоредени в днешния ден да бъдат свикани областна и общински епизоотични комисии, на които да присъстват всички животновъди, съответно и другите институции на местната власт, така че там имаме пълно съдействие от страна на животновъдите, за което сме изключително благодарни.

#58 · speech

Иван Иванов

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински, уважаеми колеги! Аз искрено се надявах до тази ситуация да не се стига, до подобно изслушване, защото още в предходния парламент в Комисията по земеделие провеждахме едно изслушване на тази тема как да се предотврати тази опасност, защото Вие имахте тази информация още от лятото, че по границите със съседни държави има такова заболяване, съответно да не пристигне на територията на страната. Това обаче очевидно се е случило и държавата трябва да вземе всички необходими мерки в посока поне да се ограничат щетите. Въпросът ми е следният: на каква база и откъде вземате окончателните данни за определяне броя на животните, за които трябва да бъдат обезщетени стопаните при евтаназия, говоря за случая във Велинград, ако се стигне изобщо до обезщетение? Дали това са животните, които са регистрирани в системата ВетИС или тези, които Вие сте намерили на място. Защото има различни данни каква е бройката на тези животни. Това е във връзка и с появила се информация, че – и моля това да коментирате, дали има нелегален внос на животни, които са пренесли заразата в това стадо, по какъв начин се е случило? Как се формират обезщетенията – най-общо ни интересува, на тези стопани, ако се стигне дотам, разбира се, защото в момента не сме в хипотеза за тяхното умъртвяване заради наложената карантина, но когато се стигне дотам, ако се стигне, на каква база ще се формират и има ли данни за нелегален внос от съседна държава, от която да е пренесено заболяването в това стадо? Благодаря.

#60 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! Аз ще отговоря на първата част от въпроса, ще дам думата после на изпълнителния директор. От гледна точка на изплащането на обезщетенията – обезщетенията се изплащат по строго нормативен ред, който е на база подзаконов нормативен акт, където на база вида на животните, които са, а те могат да бъдат под селекционен контрол, могат да бъдат на развъдни асоциации, там си има определени ставки с техни референтни стойности, но преди да се пристъпи към използването на номиналните ставки, наистина Вие сте прав, господин Иванов, трябва да се знае за какви животни става въпрос в съответното стопанство. Навсякъде, където БАБХ е пристъпила към евтаназиране на животните, преди това е направена съответната инвентаризация на стопанствата и оттам е станало ясно за какви породи животни става дума, откъдето пък съответно са определени и платени ставките. За Велинград ние знаем само някаква обща цифра, но не знаем – поне БАБХ не знае, колко е действителният брой на животните вътре, тяхната възраст и за какви породи става въпрос. Иначе самото плащане става, както казах, по законоустановен норматив.

#62 · speech

Светлозар Патарински

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! По отношение втората част на въпроса – за нелегалния внос. Резултатите от Монпелие и секвенирането на вируса на чумата, който е констатиран в това огнище, ясно показва връзката на вируса с тези на Гърция и на Румъния. Нашата хипотеза, която е от самото начало, че най-вероятно се касае за нелегален внос на живи животни в тази ферма. С това изследване се потвърждава нашата хипотеза.

#63 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Не виждам. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Чорбанов.

#64 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, дами и господа народни представители! Аз не съм привърженик на конспиративните теории, но всички знаят, че винаги има и частица истина, и затова е хубаво те да се опровергават, за да няма напрежение в обществото. Вчера в Комисията казахте, че сумата за обезщетение на стадото, което е във Велинград, би следвало да бъде около 700 хил. лв. Получи се информация, доколко е достоверна, доколко не, това се надявам Вие да ни отговорите, че се получават пари от Европейската комисия, фонд, който да е именно за тази цел, за обезщетение, за рискови фактори и за обезщетяване на стопаните с болни животни, които подлежат на ликвидиране. Също така се твърди, че за да се получават тези пари всяка година, трябва страната да бъде в рисковата категория, съответно да има задължително някъде огнища на някаква инфекция, за да може да се поддържа този фонд, с който съответно Министерството, и респективно БАБХ, да разполага. Моля, дайте информация по този въпрос, за да бъде дискредитирана тази конспиративна теория. Благодаря.

#66 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Както знаете, служебният министър-председател Главчев се е обърнал към Вас и всички парламентарни групи с молба да му бъде даден мандат да подпише Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна. Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ като най-проатлантическата и европейска последователна партия сме внесли решение относно подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна със сигнатура № 51-454-02-39. Госпожо Председател, тъй като в момента все още тече Европейският съвет във формат „Европейски съюз – Западни Балкани“, моля да използвате правомощията, които само Вие имате, и да внесете точката като допълнителна в дневния ред, така че да дадем възможност на служебния премиер Главчев още днес да подпише Споразумението с Украйна, което е ключово за постигане на мирно решение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ние никога не сме оставяли партньорите си, колеги.

#68 · speech

Станислав Анастасов

Очакваме тези, които са се заявили като евро-атлантически партии, да излязат тук и да гласуват, а не да крякат от място (шум и реплики) и да си изпълним ангажимента, който сме дали и през миналите Народни събрания. Госпожо Председател, Вие сте на ход.

#71 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Анастасов. Ще се запозная. Нека да приключи процедурата по изслушване в момента – предстои още малко. Беше зададен въпрос. Имам предвид процедурата по изслушване, господин Министър. В момента сме в изслушване. Господин Чорбанов зададе въпрос. Заповядайте да отговорите.

#72 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбанов, да, както казахме, снощи имахме близо шестчасово заседание на Анкетната комисия. Там станаха добри дебати, добър разговор. Ще повторя това, което казах снощи от гледна точка на фермата във Велинград. Бях упълномощен от премиера Димитър Главчев да изготвя постановление на Министерския съвет, ПМС, което е на база на първични данни от Българската агенция за безопасност на храните за сума в размер на един милион. Както и снощи казах, никога не съм фиксирал сума в размер на 700 хиляди. Винаги съм казвал сума в размер над 700 хиляди, защото, както и снощи казах, ние наистина не знаем какви животни има в стопанството. И самото плащане, ако се беше стигнало до такова, това трябваше да се случи от националния бюджет през ПМС, с което трябваше да се гласува на Министерския съвет целево да бъдат отпуснати средствата и на база това ПМС през Министерството на финансите към сметките на Българската агенция за безопасност на храните, по-скоро към план-сметката, трябваше да се отделят тези средства.

#73 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Вие желаете ли? Добре. От името на парламентарната група на партия МЕЧ – заповядайте. Господин Петков, имате думата.

#76 · speech

Борислав Петков

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински! Може би не си записахте правилно въпросите, затова сега на тези, на които не успяхте да отговорите: къде са загробени овцете в Кабиле? Кой охранява мястото? Дали са загробени, или са закарани в екарисаж? Защо има пашуващи овце и кой контролира санитарно-охранителната зона в десет- и три- километровата зона във Велинград? Факт е, че там има пашуващи овце. Предполагам, че ако сте възложили контрола, не съм погледнал заповедта кой да изпълнява контрола, там трябва да се наблюдава поне да се спазват елементарните мерки. Друг е въпросът, че в момента нямате достъп, тоест не Ви е даден достъп за инвентаризация на стадото във въпросните пет стада. Господин Министър, пак се обръщам към Вас: дали имате ясната представа колко ще намалява популацията след приключването на тази, да кажа, пандемия? Няма ли да бъдат заложени в бюджета наистина мерки, които да възстановяват тази популация на дребните преживни животни след тази вълна, която се очаква особено на шарката? Предполагам, че господин Патарински знае колко по-бързо тя се разпространява от чумата и виждаме вече, че в различни географски райони на страната тя се движи с поголовна сила и ще продължи, за съжаление, разбира се. Предполагам, че популацията на дребните преживни животни в края на това нещо ще бъде по-малко с поне около 12 до 15%, тоест най-вероятно ще слезем под милион. Благодаря Ви.

#80 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, призоваваме Ви към здрав разум от „ДПС – Ново начало“. Става дума за Споразумение, което България предварително е договорила, че ще подпише вчера и днес. Бягството от отговорност по тази тема ще остави непоправимо петно върху имиджа на Република България. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля Ви да не се вслушвате в гласовете на коалиция „Москва“, която в момента се опитва да говори в залата, и нека да вкараме това решение. Не ставайте част от коалиция „Москва“, много Ви моля. Използвайте правомощията си, за да внесете решението. Да видим в залата колко тук са евроатлантици и след това да преброим колко голяма е коалиция „Москва“. Призовавам Ви още веднъж да използвате правомощията – в случая отговорността е изцяло Ваша, да внесете това решение в отговор на служебния министър-председател Димитър Главчев. Той Ви е запитал. Групите са отговорили. Ние сме внесли решение като най-евро-атлантическата партия. Сега е Ваш ред и Ваша отговорност да предложите това да бъде включено в дневния ред и да го гласуваме. Моля Ви да не се бавите, а да го направим незабавно, така че да измием този срам от лицето на Република България. Благодаря Ви.

#81 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, господин Анастасов. Нека да приключи цикълът. Останаха само отношения от парламентарните групи, които да изразят, и ще дам почивка, ще свикам Председателски съвет.

#84 · speech

Станислав Анастасов

Всякакво бавене и шикалкаване е опит за провал. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#86 · speech

Станислав Анастасов

Ако тази част на залата (посочва към дясната страна на залата) Ви доминира и Ви казва какво да правите, то толкова жалко за българския парламент.

#88 · speech

Станислав Анастасов

Моля незабавно да си използвате правомощията. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#92 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, процедурата ми е към Вас. Не е нужно да свиквате Председателски съвет просто защото някой от една политическа сила е поискал нещо от Вас. Вие имате правото и правомощието и да кажете да или не и това не подлежи на коментар, защото това са Вашите правомощия по Правилника, който вчера приехме. Няма нужда да нарушаваме работата на Народното събрание просто защото на някой му е скимнало нещо тук от някоя си партия. Така че призовавам Ви без Председателски съвет – вземете си Вашето решение. Смятам, че ситуацията е ясна – макар и тук да има някакви отчаяни евро-атлантически агонии, евроатлантизмът умря. Точка по въпроса. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#93 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

За процедура.

#95 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Всъщност Вие бавите времето, защото в момента в Брюксел върви Европейския съвет. Какво лошо, колеги, ако парламентът се произнесе по този въпрос? Всеки ще има възможност да изкаже своето мнение. Какво лошо парламентът да се произнесе, както към него се е обърнал служебният министър-председател? Той иска да чуе залата. Той търси мнозинство. Той не търси изявление от една, втора или трета партия – той търси подкрепа от мнозинството на българското Народно събрание. Какъв е проблемът това да бъде внесено и обсъждано, както е правено винаги в българския парламент? Моля Ви, госпожо Киселова, настояваме веднага да бъде внесено предложението. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#96 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Хамид, благодаря. Продължаваме с процедурата по изслушване на министър Тахов и след като изразят отношение парламентарните групи, ще дам почивка и ще свикам Председателски съвет. Ако колегите желаят – желаят. Господин Главчев можеше да дойде в Народното събрание, а не да изпраща писмо до парламентарните групи. След като писмото е до парламентарните групи, и първото, и второто, то…

#99 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, не знам дали осъзнавате каква е Вашата отговорност в момента. Господин Главчев е в Брюксел. Ако искате да го върнем от Брюксел, той няма да може да подпише със Зеленски. Нали го разбирате това добре, първо? (Шум и възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Второ, залата ще се произнесе по това решение дали да бъде гласувано, или не и всяка група ясно ще се заяви и определи къде ще бъде. Ние от „ДПС – Ново начало“ сме ясни. Но, госпожо Председател, бавенето, невкарването на Проекта на решение е лично Ваша отговорност. Ако Вие бавите вкарването на Решението, Вие бавите решаването на проблемите с мира, и на подкрепа на съюзниците на България. При цялото ми уважение към двамата министри тук тази тема не е толкова важна, колкото международният имидж на България пред партньорите ни. Вие като председател на парламента също имате отговорност да представлявате България навън и да браните този имидж. В момента цялата отговорност за вкарването или невкарването на Решението е при Вас. Ако Вие го забавите и бягате от темата, това също е показателно за отношението Ви, защото тази част от залата иска точно това – бавене. Ще видим и други части от залата как ще гласуват. Така че, ето, имате потвърждение, госпожо Председател, че бавите ли Решението, Вие обслужвате проруската част от залата.

#105 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, аз имам процедура по начина на водене. Вместо да се занимаваме с щенията на Зеленски и на тази част от залата, която се опитва да разклати държавата и да стане така, че да няма правителство, ние имаме много по-сериозна работа за вършене и това е, че ние все още нямаме бюджет. От 1 януари ДДС на хляба ще скочи с 20%. Предлагам да вкараме или удължаване на бюджета, или поне да удължим действията на мярката, която предлага нулев ДДС за хляба и брашното, поне с още една година, за да можем спокойно да излезем и ние във ваканция и хората от хлебарския бранш и от мелничарския бранш да знаят какво да правят, защото в момента създаваме страхотен хаос и тези щения да се занимаваме със Зеленски и с Украйна са част от този хаос, който пречи на самите нас, на нашата държава. (Шум и реплики:„Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#106 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Съгласно Конституцията въпросите относно внасяне на Закон за бюджета са в компетентността изцяло на Министерския съвет.

#107 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

За процедура.

#109 · speech

Делян Пеевски

ДПС – Ново начало, от място

Няма такова ограничение.

#111 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, чухте от тази трибуна току-що кой стои зад това бъдещо правителство и кой се опитва да го сглоби.

#113 · speech

Хамид Хамид

Колегата каза, че ние пречим да бъде направено правителство, тоест пече се правителство на ВЪЗРАЖДАНЕ заедно с ГЕРБ, ПП, БСП, ИТН и така нататък. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Честито, колеги! Иначе, госпожо Председател, по-сериозно – не се превръщайте в инструмент на руската хибридна пропаганда. Не се превръщайте в пропаганда на проруските партии в парламента. Бъдете на висотата на председател на Народното събрание и моля да внесете веднага Проекта на решение. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#117 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, моля Ви, не се опитвайте, ако искате почивка, поискайте си веднага почивката и след почивката вкарайте точката за гласуване в залата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тук моля да не обслужвате господин Костадинов, който така се гушка с госпожа Митрофанова – вижте какви хубави снимки. Той има и с Евгени Минчев, нали, но няма проблем с това. Все пак съвсем сериозно, госпожо Председател, призовавам Ви – искаме 30 минути почивка от името на група, след което веднага да бъде внесена точката, така че България да си измие лицето пред своите партньори. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#118 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, господин Анастасов. Беше поискана почивка – 15 минути почивка, до без десет, 15 минути почивка. Благодаря. (След почивката.)

#119 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, продължаваме заседанието. (Реплики.) Може ли първо да кажа нещо, или Вие желаете? (Реплики.) Заповядайте – Вие не знаете какво ще кажа, но... Заповядайте, господин Анастасов.

#120 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, моята процедура ще бъде кратка. Тъй като, както Вие казахте, последната дума е Ваша, искам да знам ще внесете ли Проекта на решение да бъде гледан днес, така че да се подпише Споразумението, или не, както Ви подсказват от коалиция „Москва“. Моля да бъдете ясна, отговорете ми с да или не.

#121 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Анастасов. (Шум и реплики.) Може ли тишина в залата? Благодаря Ви. Няма да внеса Проекта за решение и аргументите ми са следните: на първо място, става дума за Споразумение, което е в компетентността на правителството, и съгласно Решение № 682 на Министерския съвет от 4 ноември 2024 г. Министерският съвет е одобрил Проекта на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна като основа за водене на преговори. Упълномощава министъра на външните работи да проведе преговорите, упълномощава министър-председателя да подпише Споразумението след приключване на преговорите и след подписване на Споразумението да одобри присъединяването на Република България към Компакта за Украйна. Министерството на външните работи да предприеме необходимите действия за изпълнение на това решение на правителството. Сключването на споразумение е в компетентността на правителството съгласно чл. 105, ал. 1 от Конституцията като ръководещо и осъществяващо външната политика на Република България. Тъй като има нарочно, изрично решение на правителството, министър-председателят трябва да се съобрази с него, а не да търси подкрепа и да прехвърля отговорността на Народното събрание. Продължаваме с разискванията по изслушването на министъра на земеделието и храните. Господин Тахов, имате думата да отговорите на колегите от... Извинявайте, господин Тахов – от името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“, имате думата.

#122 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми министри, уважаеми колеги народни представители! Още преди началото на предизборната кампания за извънредни парламентарни избори за Петдесет и първо народно събрание се създаде една изключително неприятна за демократичното ни общество тенденция – членовете и симпатизантите на автентичното „Движение за права и свободи“ и техните семейства да бъдат подлагани на системни репресии от страна на държавни институции с контролен характер. Тези репресивни действия на МВР, на КПКОНПИ, на прокуратурата, както и на техни подразделения по време на самата предизборна кампания се засипаха многократно, като се стигна до откровени вандалски набези и до физическо насилие с неприятни човешки и материални щети. Публично известни станаха оповестените от медиите случаи с по-разпознаваемите лица от нашия актив, но нашата тревога, уважаеми колеги, и загриженост са още по-големи за стотиците наши активисти извън публичното пространство и разпознаваемост. Списъкът е дълъг и ще бъде предоставен на медиите. Само в резюме ще отбележа, че натиск, заплахи и немотивирано уволнение има на над 60 души в общините на област Кърджали, също толкова в област Търговище, а в почти всички останали области, забележете, в цялата страна те са над 250 случая. За този селективен избор на субекти по време на тези така наречени проверки многократно сме алармирали обществеността чрез публични декларации и изяви на председателя на автентичното ДПС и неговото ръководство. Подавани са официални питания до съответните държавни и местни институции, адекватни отговори на които досега не сме получили. Информирали сме, уважаеми колеги, за това наши европейски партньори, както и официалните европейски институции. За голямо съжаление, този институционален и административен произвол към нашите членове и симпатизанти продължава с всичка сила и към настоящия момент. Продължава институционалното и административното бездействие на органите, призвани да съблюдават спазването на законите на Република България, от министър-председателя на служебното правителство през ръководителите на ресорните министерства и администрации до последния селски кмет. Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Цялата българска общественост е наясно кой е в генезиса на тези репресии и на този произвол. Той е създател на модела „Кой?“ – модел на зависимите държавни институции и превзетата държава. Тук е мястото да заявим, че всички тези описани недемократични случаи, действия спрямо нас започнаха от момента, в който ние от автентичното ДПС, макар и късно, категорично се разграничихме от начина на правене на политика по този мутренски начин. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ категорично заявявам нашата непоколебимост тези репресии да не останат безнаказани. Ще защитим всеки един български гражданин, всеки един наш член, симпатизант на местно и национално ниво, попаднал под ударите на този диктаторски модел на управление. Искрено се надявам от тази трибуна да бъдем чути и правилно разбрани. Българското общество няма хоризонт за демократично развитие, ако не бъдем подкрепени в тези наши усилия, защото моделът „Кой“ рефлектира пагубно върху цялата българска държавност. На карта е поставено нормализирането на политическия процес в страната независимо от членството ни в Европейския съюз и НАТО, отявлен апологет на който се опитва користно да представлява именно той. Това няма да мине, уважаеми български граждани! Какъвто и незаконен ресурс да е акумулирал моделът „Кой?“, той финансира и финансов, и криминогенен, с какъвто и инструмент за изнудване да разполага, ние всички останали участници в политическия живот на страната сме призвани да го лишим – него и неговата фракция, от основния легитимиращ инструмент за въздействие върху управлението на страната – политическата му представителност, незаконно придобита в тези ужасяващи параметри по време на последните парламентарни избори. Отговорността ни е обща за това, уважаеми колеги. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, за да Ви уверим в нашата непоколебимост да защитим правата и свободите на българските граждани, респективно и нашите членове, активисти и симпатизанти, всеки един, от тази трибуна на Народното събрание ще Ви представяме имената на хората, които заради своите политически убеждения и симпатии несправедливо попаднаха под машината на авторитарния модел на управление на един човек! Искам да Ви представя част от активистите, наши активисти, които бяха уволнени преди, по време и след изборите. В област Бургас това са Шерафет Мехмед, който е общински председател на ДПС, уважаеми колеги, с 22 години стаж портфолио в Бургас. На второ място е Рейхан Камбур – член на младежката организация, който е освободен, извикан е в „Човешки ресурси“ към Община Бургас за прекратяване на неговите трудови правоотношения без основателни причини. Ахмед Исмаил Хюсеин, който е началник-отделение в Държавното горско стопанство, е освободен без абсолютно никакви причини. В област Варна Кадир Кадир е свален като председател на Общинския съвет – Аврен, а Елен Исмаилова е освободена от позицията „главен специалист обслужване“ в канцеларията на Общинския съвет – Аврен. Светослав Боев – общински съветник от ДПС, е освободен като шофьор от фирма „Суиспорт България“. Халил Халилов Исмаилов – член на областния съвет на автентичното ДПС във Варна, на 9 декември 2024 г. е уволнен от „ВиК – Варна“ ООД от длъжност „ръководител група“. Област Варна – Назифе Нешадова, която е освободена от Областната служба „Земеделие“ точно преди изборите. В област Сливен Илхан Хюсеинов Изетов – монтьор в общинското предприятие „Пътнически превози“ ООД към Община Сливен. След изборите Илхан Изетов е подал молба за напускане и има входирана жалба в Районното полицейско управление в Сливен, на която жалба все още няма отговор. В Софийска област, уважаеми колеги, е освободен Росен Димитров Димитров от Държавен фонд „Земеделие“ като старши експерт. В област Шумен е освободена като младши специалист Арзу Ахмед, на 26 години, която е младежки областен председател на автентичното ДПС, заемала е позиция „специалист активиране“ по Проект „Започвам работа“, компонент 1 – за периода от 20 декември 2023 г. до 31 декември 2027 г. Недим Рафи е освободен като горски стражар в Държавното горско стопанство – Нови пазар, с решение на ТЕЛК – изтъкват като мотив това. Емел Каракаш заема позиция „касиер-счетоводител“ в общинската администрация в Каолиново. Област Добрич, уважаеми колеги. Абил Исмет Абил е бил заместник областен управител на Добрич; Ерай Ердоан, освободен от РЗИ – Добрич, на длъжност „младши експерт“; Айсел Юсеин Исмаил – главен инспектор в Инспекцията по труда в град Добрич, като човекът е освободен дисциплинарно, със 17 години стаж. Левент Байрам Нуредин – главен специалист в Бюрото по труда в град Добрич. Севгил Мейтап Хамид – началник на пощата в Зърнево, община Тервел, област Добрич. И Севгин Касабова, уволнена от позиция „главен експертенсътрудник“, уважаеми колеги, в Комисията по бюджет и финанси. Това са част от колегите, които са уволнени преди, по време и след извънредните парламентарни избори, като ние от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ сме твърдо решени всеки ден от тази парламентарна трибуна под формата на декларация, за да види цялото българско общество на какво е способен моделът „Кой?“. Благодаря Ви, уважаеми колеги. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)

#124 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

В изключително интересни времена живеем и в изключително интересни времена функционира това Народно събрание. Защото, когато от две години ние обясняваме, че евроатлантизмът ще умре, и това, че България взе страна на губещата страна, застана от губещата страна, от страната на евроатлантизма и на Украйна, и че ще стигнем до момента, който наблюдаваме днес, е факт. Защото тук има ярко изразени евроатлантици, които си късаха ризите, продадоха и майките си, само и само за да опразним каквото имаше в българските складове с оръжия, продадоха бащите си, за да можем да изпратим пари и да им поемем всички тези разходи, а в момента наблюдаваме срамния епизод, в който ПП и ДБ и всички тези срамни лица, които са част от тяхната група, отказват да гласуват подкрепата, която иска техният началник Пеевски по отношение на Украйна, и да гласуват 10-годишното срамно споразумение, предложено от техния министър-председател Главчев. Къде са евроатлантиците, които си късаха ризите?

#126 · speech

Цончо Ганев

Къде е ГЕРБ, където години наред изпращаше всичко възможно с подкрепата на ПП-ДБ по отношение на Украйна?!

#128 · speech

Цончо Ганев

Защо в момента не застанете до Вашия си началник Пеевски и не го подкрепите?

#130 · speech

Цончо Ганев

Вие сте по-малко евроатлантици от тях или си завъртяхте, хайде да не казвам кое, в последния момент. Или, както каза Вашият втори ментор Бойко Борисов, в момента да подкрепите Украйна е все едно да си купите фабрика на 8 септември! Къде Ви е Божанков да стане и да обясни на печелившата страна Украйна и да каже кой ще спечели...? (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони. Реплики.)

#132 · speech

Стефан Бурджев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Вземам процедура и се обръщам към Вас, госпожо Председател, по начина на водене. Искам да ме чуят и колегите в залата. С моята колежка Цанкова от два часа чакаме да продължи изслушването на министъра и на шефа на Българската агенция по храните. Не знам, като някакъв афродизиак действат на определени хора теми, които са извън конкретните български проблеми на дневен ред, в случая на фермерите в земеделието. Когато става въпрос за чужди държави, наистина това води до едно екзалтирано умопомрачение. Не сме длъжни да караме и ръководството на Министерството, и гражданите, които очакват да се развие и да чуят това, което искат, от днешното изслушване, и дебата по темата да го спираме и да не даваме възможност да получат това, което очакват. Така че, моля Ви, госпожо Киселова, нека вкараме нещата в някакъв разумен ред, да се движим по дневния ред на Събранието и да можем да приключим една тема, която се разви, смятам, до известна полезност в днешния ден, да я довършим докрай, за да можем да бъдем на нивото на очакванията на българските граждани, а не на чуждите държави и на чуждите интереси. Благодаря Ви.

#133 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Бурджев. Господин Министър, може би сте забравили, но въпросът беше от колегите от парламентарната група на МЕЧ – заповядайте.

#134 · speech

Служебен Министър Георги Тахов

Не, не съм забравил въпроса. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петков, от гледна точка на популацията аз няма как да прогнозирам на база болестите, които в момента върлуват по дребни преживни животни, с колко ще се намали популацията, но това, което ние сме направили – ще търся съответно подкрепа от залата. Проектобюджетът, в който е заложена план-сметката към Държавен фонд „Земеделие“, включително и към Българската агенция по безопасност на храните, да се заложат едни средства, които ние сме заложили, по-скоро да бъдат одобрени тези средства, които впоследствие да могат да се мултиплицират към подпомагане именно на тези животновъди, които ще загубят поминъка си.

#136 · speech

Светлозар Патарински

Това е втората част от въпроса. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа! По отношение на мерките в три- и десеткилометровата зона в област Пазарджик контролна функция е вменена на директора и на Областната дирекция в град Пазарджик. Държа да отбележа, че на всички стопани в тази област на епизоотичните комисии са връчени предписания, които са запознати с условията на заповедта, и мерките, които трябва да спазват. Много е важно преди контрола първата стъпка да е самоконтролът на самите стопани. По отношение на животните от Ямбол – те не са загробени, те са обезвредени в инсталация за изгаряне на странични животински продукти. Благодаря.

#137 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря. С това приключихме втория кръг от въпроси. Процедурата изисква парламентарните групи да изразят отношение по въпросите, и отговорите, които бяха дадени, в рамките на пет минути. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Шотев. Докато идвате към трибуната, да поздравим нашите гости. (Ръкопляскания.) Нашите гости са деца от град Куклен и нека да ги приветстваме с добре дошли в българския парламент. По-късно те ще ни поздравят с кратка програма по повод предстоящите коледни и новогодишни празници в Мраморното фоайе. Който има възможност и желание, да заповяда. Благодаря Ви, и добре дошли!

#138 · speech

Ивайло Шотев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господа министри! Уважаеми български граждани, от името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ бих искал да изразя загриженост и съпричастност към трагедията, която е сполетяла стопаните във Велинград. В същото време трябва ясно да кажем, че изпитваме тревога този факт и този случай какво въздействие ще имат върху целия сектор, който е изключително важен за българското земеделие. Уважаеми господин Министър, трябва също да се каже, че са факт действията и бездействията на Агенцията и ведомствата, които Вие представлявате, което е довело до изключително недоверие в обществото за това, което се случва в момента. В тази връзка Ви моля да погледнете вътре във Вас, във функциите, които Вие изпълнявате, за да може постепенно хората отново да започнат да вярват на българските институции. Това е част от Вашата работа. Благодаря Ви.

#139 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, господин Шотев. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Костадинов.

#140 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Истината е, че това, което коментирахме и което всъщност продължава да се коментира в парламента, касаещо проблема с чумата по стадата, а в конкретния случай имаме и парламентарна комисия, е нещо, което е изключително сериозно, защото касае остатъчното българско животновъдство, и в частност овцевъдството. Защо казвам остатъчно? Защото нека да кажа нещо, което предполагам, по-голямата част от залата не знае, а да не кажа почти никой, но ние имахме десет пъти повече овце преди 35 години. Имахме преди 17 години три пъти повече овце, преди да влезем в Европейския съюз, а след като влязохме в Европейския съюз, това, което имахме, макар и като разбито остатъчно земеделие след 1989 г., беше постепенно и поетапно доунищожавано и доубивано заради абсолютно безконтролния внос на чужда стока, която вече, за съжаление, след 2007 г. не се води като чужда, защото в рамките на общия пазар всички животински, растителни и всякакви други, които влизат в България, се третират, все едно са произведени в България. Както се досещате, на фона на десетилетно субсидирано и богато поощрявано от националните бюджети земеделие в европейските държави ние просто нямаше как да се конкурираме. И сега на фона на всичкото това нещо, което коментираме, остатъчните близо един милион овце в България, ако въобще приемем, че са толкова, защото голяма част от хората в обществото с основание се съмняват в техния брой, защото имат основание да вярват, че има повече ушни марки, отколкото овце. Дори и този брой да приемем, че е истински, в момента е застрашен. Защо? Застрашен е заради този казус, който в момента коментирахме. И тук вече е големият въпрос и отговорността, която Министерството на земеделието носи, а в случая БАБХ като държавна институция и агенция. В момента Пазарджишка област е вече под карантина до края на месец февруари, засега. Не се знае какви действия обаче ще предприемат нашите съюзници разбойници от Европейската комисия, които в един момент може да решат, че е доста по-целесъобразно да ни шибнат една карантина за цялата държава. Не е невъзможно! Никак не е невъзможно. В този случай рискуваме загуби за милиони и рискуваме много сериозен удар върху българското овцевъдство, рискуваме избиването, и то по неволя, от страна на самите овцевъди на десетки, а може би на стотици хиляди български овце. Това, което би се случило в тази ситуация, е просто хората да нямат възможност да ги гледат. Като не могат да продават продукцията си, която, за съжаление, не намира своето място на българския пазар поради простата причина, че за съжаление, е по-скъпа, отколкото беше преди години. В един момент, ако на тях им се затвори износът навън, те ще имат следните избори: или да си заколят сами животните, или да ги гледат как умират от глад. Аз познавам такива хора, които правеха този избор преди години – в годините, преди България да влезе в Европейския съюз, и след като влязохме в Европейския съюз, те се оказаха в ситуация, в която трябваше да продават млякото си по-евтино от лимонадата, защото просто са такива цените, които им прокарват прекупвачите, а те от своя страна нямат кой знае какъв избор, защото млякото, което идва отвън, е много, много по-евтино. Стигнахме до ситуация, в която ние бяхме едни от най-големите износители на земеделска продукция на глава от населението в Европа, и в света, натъртвам – и в света, един от най-големите производители. В момента 80% от храната в България е внос. И точно поради тази причина искам да се обърна към министъра и към шефа на Агенцията, които са тук в момента, защото отговорността, която те носят, е огромна. Видяхме различно отношение в два казуса, които касаят болест по животните. В единия случай незнайно защо беше решено да се помилва стадото във Велинград, защото може би там се намеси патерицата на Пеевски –ВЕЛИЧИЕ, защото тя стоеше в основата на цялата ситуация, която се разигра там. В следващия момент се оказа, че няма проблем да бъдат избити стотици овце в Ямболска и Сливенска област – на другия край на България, даже стигнахме до ситуация, в която допреди една седмица едно доста по-малко стадо, но те реалните стада в България са малки, стада, които са над 1000, 1500, 2000 глави, са големи. Техните собственици са имотни хора, докато тези, които гледат петдесет, шестдесет, осемдесет, сто – това са, да кажем, средностатистическите собственици на стада в България. Едно такова стадо от 85 глави беше избито в Кабиле преди една седмица, без да се вземат тестове. Най-интересното е, че беше избито, при условие че се оказва, че овцете не били регистрирани и нямали ушни марки – като нямат ушни марки, как точно разбраха от БАБХ и от Министерството на земеделието, че точно тези овце са тези, за които се пише в установения акт за нарушение. Когато имаме казуси, които са еднакви, а третирането е различно, това създава недоверие в системата, недоверие към Министерството, недоверие към Агенцията. Това създава много сериозен проблем. В този случай ние започваме да се чудим дали има политически чадър над стадото във Велинград? Защото знаем, че този район е доминиран изцяло от Пеевски, и чат-пат от ГЕРБ, или става въпрос за някакви други икономически схеми, защото и ние вече не знаем на какво да вярваме и на кого да вярваме. Знаем едно – докато стадото във Велинград в момента е помилвано, други стада се избиват без никакъв проблем, избиват се буквално като бандити. В този случай, между другото, ние сме намерили адвокат на човека от Кабиле, и той ще осъди държавата заради това, което се случи. Преди шест години имаше друг такъв случай, когато в Болярово едно стадо уж трябваше да бъде избито, защото и то уж беше заразено, но се оказа, че не е. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Отново имаше дело и собственичката на стадото Ани Петрова спечели. Колко пъти и докога трябва да продължаваме да настъпваме една и съща мотика и да правим едни и същи грешки, които водят до един и същи резултат – недоверие към системата? Когато се окаже истински случай с истинска болест, хората вече няма да вярват на никого, а когато не вярват и когато стигнем до ситуация, в която заради това, което виждаме всички, че се случи във Велинград, започва да се налага карантина, която заплашва да се превърне в национална, не дай боже, в един момент ще страдат 18 хиляди души – горе-долу толкова са овцевъдите в България, 18 хиляди души ще страдат заради един или двама души.

#142 · speech

Костадин Костадинов

Знам, че го надхвърлих, госпожо Киселова, но проблемът е изключително важен. Благодаря за разбирането. Завършвам с призив към Министерството на земеделието. В този случай първото нещо, което трябва да се направи, е да не се допусне налагането на още по-големи ограничителни мерки върху страната. Второто нещо, което е, като сте казали А, кажете и Б – или третирате всички еднакво, или никой за нищо не третирате, защото само заради това, че в момента не предприемате действия към Велинград, всички останали хора ще Ви осъдят. В обратния случай може да Ви осъди и човекът от Велинград – или абсолютно всички помилвате и на всички налагате карантина, както са направили в момента във Велинград, може да е с основание, или в другия случай – не пипате стадата и на другите хора, защото после нали знаете кой ще плаща тези щети – всички ние, гражданите. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#144 · speech

Атидже Алиева-Вели

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Болестите, като чума и шарка по дребните преживни животни, имат тежки икономически, социални и емоционални последици за животновъдите. Откритите огнища на чума и шарка в Пазарджик, Сливен, Ямбол, Кърджали създадоха напрежение сред овцевъдите, внесоха неяснота и несигурност. Мерките, като депопулация в животновъдните стопанства, ограничение и забрана на движението за животни, са тежки и се приемат трудно. От самото начало на откриване на огнищата ние от парламентарната група на „ДПС – Ново Начало“ настояваме и ще продължим да работим за навременно информиране на животновъдите. В случаите, в които се пристъпи към депопулация в засегнатите стопанства, да бъдат изплатени адекватни и реални обезщетения на засегнатите животновъди. Господин Министър, призовавам Ви Министерството да разгледа възможността за компенсации за претърпените загуби от животновъдите в регионите, в които има ограничение. Предприемете мерки, които да ограничат разпространението на заболяванията, така че да не се допусне риск за целия животновъден сектор, и в частност за овцевъдството. Господин Министър, не бива да допускаме целият животновъден сектор и хиляди животновъди в България, не само овцевъди, да бъдат застрашени и да получи България ограничение за износ както на животни, така и на продукция от животински произход. Колеги, животновъдите имат нужда от подкрепа и ние като парламентарна група „ДПС – Ново начало“ ще настояваме за адекватна подкрепа за животновъдите. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#145 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Господин Бурджев, заповядайте.

#146 · speech

Стефан Бурджев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Стойнев, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър, уважаеми господин Патарински! Ще се опитам с подобаващото уважение и разбиране да подходя към Вас, господин Министър, тъй като за известен период от време и аз бях част от политическото ръководство на Министерството. Съзнавам, че ситуацията е доста сериозна, но правите впечатление на балансиран ръководител както по отношение на администрацията, така и на браншовете. Обаче във връзка с излезлите информации, че представителите на Регионалната агенция по храните не са имали достъп, това и днес беше потвърдено от Вас и от господин Патарински. Казахте в един момент в отговор на въпрос на моя колега Иванов, че обезщетенията се определят на база реалните животни. Ще Ви направя, приемете го като градивна бележка, че като ръководител няколко пъти публично, още преди да станат известни реалните факти, събития, да бъдат информирани гражданите, заинтересованите страни, широката общественост, Вие, не знам, може би се подведохте да се върви към едно по-ниско съпротивление, коментирахте публично, и ще Ви цитирам: един път обявихте 700 хил. лв. обезщетение, веднъж – милион. Съвсем коректно и уважително искам да Ви насоча, че първо трябваше да се подходи по-сериозно, по-спокойно, да се търси намаляване на социалното напрежение, което се създаде, което имаше и основание, към което се прилепиха всякакви граждански организации и партии, които да търсят политически временен дивидент. Вие не вкарахте нещата в едно сериозно русло и се създаде впечатление за една неяснота, една мъглявина и се даде възможност за различни спекулации в процеса. Това, от своя страна, е сериозен фактор да се нарушава доверието както на гражданите, така на фермерите, така и на цялата общественост към контролните органи, към Министерството, към всички държавни институции, които касаят случая. Следващо нещо, което, как да кажа, можеше и по-добре да бъде свършено. Това е, че от една страна, щетата е за фермерите, обществото не можа да намери яснота и се зародиха чудовищни какви ли не теории и конспирации. От друга страна, и самите ветеринари, които са на първа линия, в момента се оказа, че са най пострадали и те поемат тежестта за липсата на добри решения или липсата на каквито и да е решения по конкретния въпрос. Така че учтиво искам да обърна внимание – да не се търси само моментното задоволяване и намаляване на социалното недоволство и напрежение. Все пак Вие като ръководител трябва да подхождате по най-принципния начин, по който да защитавате авторитета и реномето и на Министерството, и на агенциите, прилежащи към него. Ще допълня, и пак е в посока на нещата, на които Ви обърнах внимание. Имахме среща с голяма част от браншовите сектори. Това поведение се проявява и по посока на различни теми, които касаят темата „Земеделие“ и различните сектори. Така наречената украинска помощ не е предвидена в бюджета. Всички говорим за променящия се климат, който оказва изключително негативно влияние и върху българското земеделие. Парите за реконструкция и изграждане на нови мелиоративни съоръжения също не са предвидени в бюджета. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Това не е по темата.“) Липсват решителни действия и яснота от страна на Министерството какво е виждането и дали сте съгласни с така предложения бюджет. Благодаря Ви. По темата завърших. С един апел ще завърша. Наистина отчитам, че сте поставени в една изключително тежка ситуация. Имате балансирано и като цяло добро поведение като ръководител – това не го казвам аз, това го казват и от страна на държавната администрация, и от страна на браншовете, но трябва да се положат още усилия, защото се натрупват допълнителни проблеми, които ще останат така или иначе и ще стават все по-големи във времето. Разберете това нещо и направете по-решителни стъпки във всяко едно отношение. Благодаря Ви.

#147 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Бурджев. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Господин Чорбанов, имате думата.

#148 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, дами и господа народни представители! ще започна с това, че проблемите на животновъдството са сериозен проблем в последните години. Аз лично смятам, че страната трябва да прави всичко възможно да осигури в най-голяма степен снабдяването с храни от собствени ресурси. Именно от този аспект трябва да бъдем изключително внимателни, когато се касае до спазване на регулации, спазване на правовата рамка и разбира се, европейските такива, бидейки част от Европейския съюз. Разбира се, тук касае и една смелост на държавата да изрази позиция пред Европейската комисия за много неща, които не са прецизирани в последните години. Все още мерките, които касаят ветеринарните служби, са доста, ще кажа една дума – средновековни. В много от болестите изобщо не се допуска лечение, не се допускат компромиси, а единственото решение е пълната ликвидация на застрашения обект и дезинфекция на съответното място. Естествено, в този случай за чумата по овцете лечение няма, това трябва да се каже, но може да се коментира това непрепоръчване на ваксинирането в каква степен може да се промени, когато става дума за овцете и става дума за процедури, които се правят в много страни извън Европейския съюз с цел превенция. Много е важно обаче за институцията, каквато е Министерството, Агенцията по безопасност на храните – БАБХ, и всичките ветеринарни служби как ще бъдат организирани, особено с промените от 1 януари и влизането ни в Шенгенското пространство. Свободният трансфер на хора и стоки ще бъде още по-либерализиран, което предполага, че трябва да има много по строг контрол с цел в много по-голяма степен животновъдите да спазват тези дисциплинарни мерки, които са необходими за опазването на техните стада от контакт не толкова с диви животни, колкото с вземането на безконтролни животни, които не подлежат на контрол. Разбира се, мерките трябва да бъдат сериозни. Трябва да се има предвид, че в много европейски държави има зоополиция, която се грижи за проверка, грижи се за анализ на всичко, което се случва в стадата. У нас като че ли нямаме ресурс да упражняваме точния контрол. Вие многократно казахте, господин Министър, че не се знае дори колко точно е броят на стадото, дали има някакви вариации в тези бройки, дали има отношение по регистрацията на всичките тези животни, което предполага допускането на външни животни, предполага движение на животни, които не са в тези норми. Така че много е важно да има контрол, да има възможност освен съответно от ветеринарните служби да има и контрол на свободното движение. Все още у нас има така наречените борси и пазари за животни, в които животните се събират заедно, имат пряк контакт помежду си, и това също е една възможност и средище за разпространение на зарази. Всичко това е съвсем легализирано и съвсем официализирано, що се отнася до тези пазари, така че има много какво да се направи в този аспект. Разбира се, че ние твърдо искаме да окажем подкрепа на животновъдите, но от друга страна, държавата трябва да заеме твърдо своята позиция в лицето на всички органи, за да не попаднем под санкции, които допълнително ще утежнят в най-голяма степен животновъдство у нас и снабдяването на нашите пазари със собствени ресурси. Благодаря.

#149 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Чорбанов. За отношение от парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Петков.

#150 · speech

Борислав Петков

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, господин Патарински, колеги! От всичко това, което се каза тук и снощи на Комисията, аз като човек, който повече от 25 години се занимавам със земеделие, мога да си извадя няколко извода, които са силно притеснителни. Господин Патарински, колкото и да ни уверявате, че сте действали по протокол, няма контрол на заповедите, които сте издали, и това е факт. Аз Ви казах, че в момента в трикилометровата зона във Велинград има свободно пашуващи овце в разрез със заповедта, която Вие сте издали. И това е, защото няма последващ контрол. Смятам, че подобна заповед трябва да бъде изпълнявана със съдействието на органите на МВР. Доколкото знам, там има такива. Мога да Ви уверя, че със скоростта, с която се развива най вече болестта шарка по дребните преживни животни, Вие сте ветеринарен лекар, доколкото знам, знаете нейната скорост и при един елементарен математически модел точно в навечерието на двата празника, в които се консумира най-много агнешко месо, а именно Великден и Гергьовден, България ще се окаже с над 35% от стопанствата под карантина. Това показва моделът. Предполагам, Вие знаете това нещо. Затова смятам, господин Министър, във Вашите прерогативи е да стартирате национален план, който да започне веднага, по превенция за предотвратяването на тази пандемия, която би се получила, а именно всички ветеринарни лекари, независимо дали са държавни, или частни, да направят пълна инвентаризация на стопанствата на дребни преживни животни, да се установи има ли такива, които не са регистрирани, има ли клинични картини на друг вид заболяване. Защото се оказва – и последната информация, господин Патарински, която получавам към момента, е, че болестта, която е открита в Сигмен, все още не е установена каква е. Там смъртността вече минава над 50%, а фермата е голяма – 1800 овце, ако не се лъжа. И основният, другият проблем, който стана ясен снощи на Комисията, е, че акредитираната ни лаборатория, която извършва изследванията и въз основа на която Вие издавате заповедите, не е толкова независима, колкото следва да бъде. Затова смятам, че ние като народни представители, уважаеми колеги, трябва да помислим. Ние от парламентарната група на МЕЧ в най-кратък срок ще внесем предложение как това да се случи, тази лаборатория наистина да бъде независима и управлявана така, както всички останали лаборатории в страните от Европейския съюз – с обществен съвет. Така следва да бъде, за да не бъде тя зависима от принципала, какъвто е в момента Министерството на земеделието. Благодаря Ви, господин Председател, благодаря и на Вас.

#151 · speech

Председател Драгомир Стойнев

Благодаря Ви, господин Петков. Процедурата по чл. 111 приключи. Благодаря на министър Тахов и на господин Патарински за присъствието. Преминаваме към следващата точка: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ГАЛЯ КОНДЕВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДЕФИЦИТ В БЮДЖЕТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЗА 2024 Г.

#152 · speech

Председател Атанас Атанасов

Уважаеми дами и господа, възложено ми е от председателя на Народното събрание да водя заседанието по тази точка. В залата вече е министърът на здравеопазването Галя Кондева, като на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание темата е относно дефицита в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Вносители са Васил Пандов и група народни представители. Кой от вносителите ще направи изложение? Заповядайте, господин Пандов, в рамките на пет минути.

#153 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема министър Кондева, както вече знаем, бюджетът на НЗОК за 2025 г. започва с минус 140 млн. лв. Посочените 140 млн. лв. вече са изхарчени от лечебните заведения за болнична помощ през тази година, като дори още не са събрани, да не говорим, че от 1 януари 2025 г. няма да имаме и здравни вноски, доколкото в момента няма шанс бюджетът да се приеме, нито има удължителен закон. Целият дефицит или преразход в болничната помощ по публично оповестените данни е около 400 милиона, част от него беше компенсиран с различни мерки от страна на ръководството на НЗОК, ангажиране на значителна част от резерва на Националната здравноосигурителна каса, както и преизпълнението от приходите от здравни вноски. Този феномен на преизпълнение на бюджета в частта за болнична помощ не е от тази година, не е нов, но той стана особено видим след Решение № 6 на Конституционния съд, с което беше отменена разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване, именно който посочваше, че НЗОК не закупува от болниците дейности след превишение на определените им стойности. В резултат на липсата на предвиденото в Закона основание за формиране на предвидимост на национално и регионално равнище на разходите за болнична помощ се наблюдава трайно превишаване на разходите, включително и превишаване на заболеваемостта на населението, което няма медицинска обосновка. Министерството на здравеопазването следва да предложи законодателни промени, които да въведат стабилност и условия за развитие на дейността на болничните лечебни заведения. Възможни са различни решения на законово и подзаконово равнище включително. Например в Закона за здравното осигуряване да се въведе механизъм за предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, който да позволява индексиране на цените за болнична помощ на национално или регионално равнище; да се въведе мораториум на нови договори или дейности с определени изключения, разбира се, които имат недостиг според Националната здравна карта, до актуализация на Здравната карта или най-малкото както предлага ръководството на НЗОК; договорите да бъдат планирани или да се сключват за нови дейности веднъж годишно, съвпадащо с бюджетната процедура; да се въведат законови промени, включително за подобряване на контролните механизми на Националната здравноосигурителна каса, като Наредба № Н-6 за функциониране на НЗИС; да се създадат възможности за полагане на подписи на пациентите при прием в лечебните заведения върху електронни устройства; прилагане на всички лекарствени продукти, медицински изследвания, изписвания; също така да се въведе по-добър контрол за използване отново на всички ресурси на НЗИС при хоспитализация при повече от една клинична пътека – това вече НЗОК с определен успех го направи; също така анализ на определени рискови диагнози. Ще дам един пример – само с наличните контролни механизми на НЗОК за първото тримесечие около 3 млн. лв. са били отказани за плащане поради неспазване на правилата. За последните два месеца тази сума е 22 милиона и половина, тоест целта на днешното изслушване е да се посочи какви законови инструменти планира Министерството на здравеопазването да създаде, за да не се стигне до двойно по-тежък дефицит през 2025 г. в бюджета на НЗОК за болнична помощ. Трябва да кажем, че моментът за тази дискусия е именно сега, преди приемане на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. Липсата на регулация на разходите на законово равнище води до невъзможност за предвидимо увеличение на цените на дейностите в болничната помощ, защото при непредвидим и неконтролируем дефицит е очевидно, че НЗОК няма друг избор, освен да залага едни и същи цени и никакво повишение на стойностите в болничната помощ или въвеждане на познатите от миналото механизми на контрол чрез залагане на неоправдано висок брой хоспитализации за годината, което да създаде съответния, както го наричат финансистите, буфер в бюджета за болнична помощ, което отново не кореспондира със съвременните тенденции за регулиране на качеството и подобряване на заплащането на медицинските специалисти. В резултат на всичко това въпросът и целта на изслушването, както казах, с което ще приключа, е: каква е визията на Министерството на здравеопазването за изменение на действащото законодателство след постановяване на Решението на Конституционния съд, тъй като Решението на Конституционния съд много ясно посочва, че е възможно изменение на законодателството, но то трябва да бъде гъвкаво и трябва да отговаря на принципите на пропорционалност и предвидимост. Благодаря.

#154 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Пандов. Госпожо Министър, имате възможност в рамките на десет минути да информирате Народното събрание по поставените въпроси. Заповядайте.

#155 · speech

Служебен Министър Галя Кондева

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Министерството на здравеопазването полага усилия за водене на политики, които осигуряват своевременно и качествено медицинско обслужване. Това включва както стратегическо планиране на здравни приоритети, така и оперативни способи за тяхното реализиране. Финансовото обезпечаване на медицинските услуги е съществен инструмент за реализиране на качествено и устойчиво здравеопазване и израз на това са бюджетните закони и основно Законът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. Проектът на бюджет за Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е изготвен от управителя на Националната здравноосигурителна каса, одобрен е от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса след становище на министъра на здравеопазването, подкрепен е от Министерството на финансите и е приет от Министерския съвет. Той е резултат от обединените усилия на тези институции и предстои експертизата и политическата визия на Народното събрание да допринесат за приемане на най-оптимален вариант на Бюджетния закон. Към настоящия момент Проектът на бюджет на НЗОК за 2025 г. е съставен в съответствие с бюджетната рамка, като с параметрите по отделните показатели се цели да се гарантира балансирано финансиране на пакета здравноосигурителни дейности в обхвата на задължителното здравно осигуряване. През 2025 г. в Проекта за бюджет са осигурени 1 млрд. 349 млн. 232 хил. лв. допълнителни средства за разходи и трансфери всичко в сравнение със заложените със Закона за бюджета на НЗОК за 2024 г. Законопроектът предлага законодателни способи за контрол на разходите както съобразно потребностите на пациентите и лечебните заведения, така и на бюджета на Касата. В тази връзка подкрепям необходимостта и целесъобразността от воденето на борба по въпроса, като Министерството на здравеопазването ще настоява да бъдат създадени гаранции на законови нива. Предложение за законодателни мерки за устойчивост на средствата за здравеопазване, които са заложени в чл. 4 от Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., а именно – предвидено е в рамките на стойностите за болнична помощ да се определят месечни индикативни стойности на районните здравноосигурителни каси, които да служат за планиране и наблюдение при изпълнението им и са на база брой цените на медицинските дейности по пътеки, процедури – клинични, амбулаторни, от пакети дейности, гарантирани в бюджета на Касата. Второ, заплатените от районните здравноосигурителни каси обеми на медицинските дейности по клинични пътеки, процедури – клинични и амбулаторни, през предходен отчетен период на предходна или текуща година. Директорите на Районните здравноосигурителни каси в рамките на тези индикативни стойности ще предлагат за утвърждаване на Надзорния съвет на Касата чрез управителя на институцията стойностите на разходите за болнична помощ, разпределени по месеци, по изпълнители на болнична помощ за съответната районна здравноосигурителна каса, ще разпределят утвърдените месечни индикативни стойности, ще наблюдават разходването на определените месечни индикативни стойности по месеци и на три месеца и всичко това ще се отразява в информационната система на Националната здравноосигурителна каса. Ще закупуват от изпълнителите на болнична медицинска помощ дейностите в рамките на стойностите по бюджета за болнична помощ и ще анализират и отчитат всяко тримесечие пред Надзорния съвет на Касата дейността си. Националната здравноосигурителна каса ще извършва наблюдение, анализ и контрол на изпълнението на обемите и стойностите на болничната медицинска помощ, договорени на национално ниво в действащия през 2025 г. Национален рамков договор в рамките на съответните средства по бюджета. Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса ще приема правила за прилагане на горепосоченото, включително с условия и ред за контрол на утвърдените от Надзорния съвет на институцията стойности. Чрез Проекта на закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса са предложени промени в Закона за здравното осигуряване, които са систематично свързани със Закона за бюджета, поради необходимостта на Националната здравноосигурителна каса от създаване на законови механизми за устойчивост на разходите при гарантиране на непрекъснато и своевременно лечение, както следва: предвижда се изискване за стриктно спазване на бюджетните параметри и ефективно разходване на средствата за здравноосигурителните плащания, като по този начин се цели предвидимост и стабилност на ритмичното и контролирано разходване на средствата, предвидени със Закона на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година, чл. 55а, ал. 2а от Закона за здравното осигуряване. Предвижда се нормативно основание за отразяване в индивидуалните договори на изпълнителите на болнична медицинска помощ на брой легла по диагностично-лечебни структури, респективно отразяване на промени в индивидуалните договори по отношение на този брой. Целта е да се обезпечи оказването на медицинската помощ, кореспондираща на съответния брой легла по диагностично-лечебни структури, ал. 5а на чл. 59 и т. 5 на чл. 59в от Закона за здравното осигуряване. В контекста на цялостния дебат за устойчивостта на разходите на Националната здравноосигурителна каса предоставям на Вашето внимание следната информация: практически резултат от Решението на Конституционния съд, с което е обявена за противоконституционна разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване с Решението по конституционно дело № 15 от 2023 г. По отношение на НЗОК и изпълнителите на медицинска помощ в контекста на цялостната правна уредба и независимо от отмяната на разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от ЗЗО като противоконституционна разпоредбата е действаща, което означава, че НЗОК продължава да има задължение да планира, договаря и закупува за здравноосигурените лица медицинската помощ в рамките на обемите, договорени в националните рамкови договори в съответствие с бюджета на Касата за съответната година. На това основание и в Проекта на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е предвиден механизъм за планиране и предвидимост в разходната част на бюджета, включително и чрез приемане, и най-вече чрез приемане на правила от Надзорния съвет на Касата. В Националния рамков договор за медицинските дейности, от друга страна, за 2023 – 2025 г. и в Рамковия договор за денталните дейности са регламентирани текстове, според които текущо през периода на действие на този рамков договор в зависимост от оказаната на здравноосигурените лица медицинска дентална помощ, когато по някоя дейност се достигне договореният обем, тези дейности се заплащат в рамките на личните средства със съответния вид здравноосигурителни плащания. Предвид факта, че Решението на Конституционния съд не отменя чл. 55, ал. 1 от ЗЗО, НЗОК продължава да има задължение да планира, договаря и закупува за здравноосигурените лица медицинска помощ в рамките на обемите, договорени в националните рамкови договори, и в съответствие с бюджета на Касата за съответната година. С тези фактически и правни действия се изпълнява и духът на чл. 2, ал. 3 и чл. 4, ал. 1 и 3 от Закона за здравното осигуряване, които изискват Националната здравноосигурителна каса да закупува от изпълнителите на медицинска помощ здравни дейности, определени по вид, обем, цена и съответстващи на критерия за качество и достъпност. Задължителното здравно осигуряване гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и на свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса. От съществено значение е бюджетните механизми да осигуряват реализиране на здравните приоритети, поради което предоставям на Вашето внимание следното: Националната здравна стратегия и нормативни актове, свързани с изпълнение на здравни политики. Изготвената от Министерството на здравеопазването Национална здравна стратегия 2020 – 2030 беше одобрена с Решение № 662 на Министерския съвет на 29 септември 2023 г., след което в съответствие с изискванията на Закона за здравето беше внесена в Народното събрание с предложение за приемане. Окончателният вариант на Националната здравна стратегия 2020 – 2030 е приет с Решение на Народното събрание от 26 април 2024 г. Съгласно Закона за здравето отчет за изпълнението на Националната здравна стратегия се прави ежегодно с Годишния доклад за състоянието на здравето. При условие че тази стратегия беше приета на 26 април 2024 г. – в последния годишен доклад, който е за 2023 г., не са отразени изпълнения на дейности, включени в нея. Първите резултати от мониторинга на Стратегията ще бъдат публикувани през 2025 г. с Годишния доклад за здравето. В изпълнение на стратегическите виждания за здравеопазването от страна на Министерството на здравеопазването се издадени наредби, както следва: Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран в бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Промените са извършени във връзка с постъпващи предложения предимно от експертни съвети по различни медицински специалности, водещи медицински специалисти и други. Всички постъпили предложения се обсъждат с оглед преценка на тяхната медицинска целесъобразност, както и с НЗОК относно наличие на финансови възможности за тяхното финансово обезпечаване. В момента е изготвен и нов проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, предоставен за обществено обсъждане в срок до 23 декември 2024 г. Със заключителните разпоредби на Наредбата се предлагат аналогични промени и в други наредби на министъра на здравеопазването – Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията. Министерството на здравеопазването е обнародвало и още няколко наредби, свързани с поставените от Вас въпроси, а именно Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения, Наредба № 2 за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1 и 3 от Закона за здравето и Наредба № 26 от 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ за здравнонеосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени. Мога още други данни да предоставя, но времето ми изтече, така че ще отговоря на поставени въпроси. Благодаря.

#156 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Ще имате възможност при поставени въпроси да отговорите. Колеги, сега ще направя един опит, защото има постъпило искане за допускане на лица в залата, да видим дали имаме кворум. Става въпрос за Станимир Михайлов, който е управител Националната здравноосигурителна каса, Ганка Аврамова, която е директор на дирекция „Бюджет и финанси“ към НЗОК, и Христина Гетова – дирекция „Правна“ в Министерството на здравеопазването. Моля да гласуваме допуска. Колеги, няма кворум, поради което Ви давам 15 минути почивка. (Силен шум и реплики.) Не може да гласуваме допуск в залата, може да продължим и с изслушването. (Реплики.) Разбира се, но нека да се види, че залата е несериозна. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В такъв случай започваме първия кръг с въпроси. ГЕРБ-СДС имате ли въпрос? Заповядайте. (Силен шум от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Ганев, въпрос имате ли? (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Ами ще дойдете да го зададете, а не да викате от залата. Заповядайте за процедура – имате право, заповядайте.

#157 · speech

Светослав Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Моля Ви, господин Председател, процедурата ми е към Вас и тя е да не правите такива неверни твърдения, че залата е несериозна, а по-скоро да призовете Вашата парламентарна група и лявата част от залата да присъстват в залата по време на изслушването. Благодаря Ви.

#158 · speech

Председател Атанас Атанасов

Апелът ми е към всички, а не само за… Заповядайте за първия въпрос.

#159 · speech

Валери Лачовски

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, на 11 април 2024 г. Конституционният съд отмени – или по-точно не отмени, а обяви за противоконституционни финансовите рамки, които налага НЗОК към болничните заведения, или така наречения надлимит, надлимитна дейност. Но реално и към днешна дата, нали, точно затова не казах „отмени“, а „обяви“, не са отменени така наречените лимити, и към момента болниците в България продължават да трупат надлимит. Тези средства и към днешна дата – въпросът ми към Вас е свързан с това, не знам дали са изплатени, но в крайна сметка говорим за реално изработена дейност, която болниците трябва да получат. Затова, госпожо Министър, въпросът ми към Вас е: какви мерки предприема Министерството на здравеопазването по темата, какви мерки са предприели НЗОК за изплащането на тези средства и кога най-накрая ще изплатим тези средства, които вече не би трябвало да трупаме към болничните заведения в страната? Благодаря Ви.

#160 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Лачовски. Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на въпроса.

#161 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Тук думите, които най-често споменаваме, са Национална здравноосигурителна каса. Както споменах в изложението си, проектобюджетът се изготвя от управителя, приема се от Надзорния съвет и те са институцията, която предлага механизмите за контрол и всички последващи механизми. Те са институцията, която участва в процесите по договаряне с Българския лекарски съюз на клинични пътеки, цени, обеми. В контекста на Вашия въпрос аз също споменах, въпреки че е прието и имаме това решение на Конституционния съд, това не отменя задължението и правото на Националната здравноосигурителна каса да определя тези обеми и цени и да ги проследява. Може би и поради това, че тези правила, които трябваше да са създадат за 2024 г. за контрол на механизма на заплащане, най-вече на отчитане, извършване, заплащане на дейността по болнична помощ, не са били приети. В резултат на това по наша информация към Министерството на здравеопазването има около 170 милиона отчетена и извършена надлимитна дейност от лечебните заведения за болнична помощ, като 27 милиона от тези средства са заплатени през октомври от Националната здравноосигурителна каса и към днешна дата надлимитна дейност в размер на 146 милиона стои като заявена към Националната здравноосигурителна каса за плащане. Точно затова и в Проекта на закона за бюджета за 2025 г. ние, пак по предложение, казвам, на Националната здравноосигурителна каса, след обсъждане и съгласуване с Министерството на здравеопазването се прие да се предложи чл. 4, който касае точно механизма по предвидимост за устойчивост в плащанията в болничната помощ, така наречените индикативни стойности да се разпределят, тъй като всички ние и най-вече институциите, които са ангажирани, трябва да спазват приетите в Закона за бюджета рамки. И основното, което би трябвало да извърши Надзорният съвет по предложение на управителя, е да приеме правила, които да регламентират много ясно механизма и контрола по отношение на медицинската дейност, извършвана от лечебните заведения. Относно тези 146 милиона, които в крайна сметка са неразплатени, още от октомври, по моя информация, Касата е предприела действия по контрол и проверка на всички отчетени към момента стойности и при тяхното потвърждаване би трябвало да се потърси механизъм за заплащане на тази все пак извършена и отчетена дейност. Но тъй като в проектобюджета за 2025 г., предложен от управителя, приет от Надзора, няма как да бъдат предвидени такъв тип средства, ние искрено се надяваме, че в дебатите, които ще възникнат в процеса на разглеждане и приемане на този бюджет, Народното събрание, представителите, да намерят възможност този въпрос да бъде решен, а оставяме под активно наблюдение действията на институцията по отношение на предложения за механизъм за предвидимост и устойчивост и най-вече създаване на правила за контрол това да не се допуска. Чрез механизма на договаряне на цени, част от който е и Българският лекарски съюз, чрез обемите и всички възможни механизми това да се постигне, за да имаме устойчивост в бюджета за 2025 г. Благодаря.

#162 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, госпожо Министър. Въпрос от „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Симидчиев, Вие ли? Заповядайте.

#163 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Ще си позволя три цитата от Националната здравна стратегия до 2030 г. Първият е: „Всички национални и международни анализи определят като основен проблем на болничния сектор в България непрекъснатото увеличение на разходите за болнична помощ на фона на много голям брой хоспитализации, което свидетелства за неефективност на функционирането както на болничната, така и на извънболничната помощ.“ Вторият цитат е: „Болничната структура се характеризира със свръхкапацитет, фрагментираност и териториални и структурни дисбаланси, които се отразяват негативно на икономическата ефективност и на нивото на качеството.“ Третият цитат е: „Разходите за болнична помощ непрекъснато нарастват и достигат размери, създаващи риск за фискалната стабилност на системата.“ На фона на приетата от Народното събрание по-рано тази година – 26 април, както Вие споменахте, Здравна стратегия до 2030 г. и основните цели и приоритети, заложени в същата, особено в сферата на болничната помощ, бих искал да попитам: как Министерството на здравеопазването чрез представителите си в Надзора на Касата се стреми стратегически да управлява процесите в болничната помощ, разпределението и финансирането в предложения нов бюджет на НЗОК; какви мерки предвиждате за осигуряване на разпределение, което да подкрепи устойчивото и системно развитие на болничната помощ? Защото основното, което чух, когато Вие отговаряхте на първия въпрос, беше свързано с това – какви са контролните механизми, но преди да може да контролираме, трябва да сме определили стратегическите насоки, в които ще финансираме, защото иначе просто правим това, което миналата година беше направено. Това, което виждам в тазгодишния бюджет, който имаме за 2024 г., следващо годишния бюджет, е един ръст от 16%. Вътре в това увеличение от 16% всеки един от секторите болнична, извънболнична, специализирана и първична, медико-диагностична дейност и лекарствата просто са увеличени с 16%. Няма никакви колебания или промени вътре, което говори за едно доста механично транслиране, а ресурса, който добавяме, е над милиард и половина и той просто се разпределя по предходните пера, без да имаме стратегически корекции, които са различни от това как контролираме ресурса и неговото преразходване. Затова, моля Ви, ако може, да ми кажете какви са вижданията на Министерството за стратегическите насоки, свързани със Здравната стратегия, които смятате да реализирате с парите от новия бюджет. Благодаря Ви.

#164 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, доктор Симидчиев. Заповядайте, госпожо Министър, да отговорите.

#165 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председателстващ. Дами и господа народни представители! Да, доктор Симидчиев, точно така е. Проектът на закона за бюджета е балансиран и осигурява относителните дялове на осигурителните плащания, които са заложени в бюджета за 2024 г. Средното увеличение, както и Вие сам го казахте, е 16,4% общо за всички дейности. Наистина в този проект на бюджет няма стратегически заложени промени, както и няма, бихме могли да кажем, че не са отразени реформи, но все още съществуват механизмите на договорния процес, а не трябва да забравяме и страната на Българския лекарски съюз, с които ние проведохме среща в Министерството на здравеопазването преди една седмица и споделихме нашата визия за промени и за стратегия, основана точно на изпълнение на заложеното в Националната здравна стратегия. Какво имам предвид? Имам предвид да се даде специално рамо в бюджета чрез предоговаряне на стойностите в дейностите, които са свързани с майчиното и детското здравеопазване, и по-точно клиничните пътеки, свързани с детското здраве, от една страна. От друга страна, да се направи опит от тяхна страна между Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса за извеждане на дейностите, които е възможно да бъдат изведени, в извънболничната помощ, тъй като този въпрос и дебат се води от години. Началото беше поставено със създаването на амбулаторни процедури, на клинични процедури, но все още това е недостатъчно. Така че решихме, че ще работим тристранно, тоест Българският лекарски съюз, Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването, за да очертаем тези стратегически въпроси, които Вие поставяте и за чието изпълнение е необходимо наистина да има консенсус и да се тръгне в тази посока, защото на документи всичко е очертано. По тази причина, тъй като няма как да бъде даден по-различен бюджет, преди да се постигнат и тези договорености, очакваме след приемане евентуално на бюджета, а и както се каза и преди това, да се стартират истински преговори по отношение на дейности, стратегии, цени, брой хоспитализации от Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса. Това е изключително важен момент в този процес. За съжаление, ние нормативно и законодателно не бихме могли да регламентираме. Това е договорен процес, който – нашето мнение е, че не бива да се нарушава, така че ще следим този процес. По отношение на всички други документи. Както казах, ние в момента работим и върху наредби, които допълнително ще представим, свързани с промените в Закона за здравето. Другият проблем е, че възникват постоянно нови дейности, че искаме иновации в медицината, така че трябва да се намери баланс между наличните финансови средства и навлизането на иновации. Проблемът е труден, но е ясен. Решението е трудно, но то ще изисква един консенсус и компромиси от двете страни и най-вече от страна на участващите в него, за да можем наистина да направим поне една малка стъпка в промяната на този брой хоспитализации, в осигуряването на по-нормален баланс и разпределение в дейностите като финансови параметри. Благодаря.

#166 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате ли? Госпожо Махаева, заповядайте.

#167 · speech

Маргарита Махаева

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, аз няма да навлизам в детайли относно сумите по пера, защото това са въпроси за управителя на НЗОК, но ще засегна един друг наболял проблем, който много се задълбочи особено в последните години. Става дума за големия брой болници, които продължават да се роят и които източват НЗОК с фалшиви хоспитализации и с фалшиви по-скъпи клинични пътеки за заболяванията. На практика се оказва, че болниците са твърде много, а пациентите за тях са твърде малко, за да могат да им платят сметките и да покрият заплатите на персонала. Ясно е, че тази констатация, че болниците са прекалено много, присъства от години в различни анализи, доклади, стратегии, обаче досега нито една власт не е направила нещо по въпроса за тяхното оптимизиране. Здравното министерство е запознато и с ненужните хоспитализации, и с прехвърлянето на пациенти от болница на болница, както и с прехвърлянето на персонал, и с острия недостиг на персонал в цялата страна, с лошите битови условия по места и много често с изписване след кратък престой, без проблемите на пациента реално да са решени, но за сметка на това пък парите са усвоени. От своя страна, частните болници привличат с по-високи заплати персонала от държавните и от общинските, с което пък дърпат пациентите, дърпат приходите от НЗОК и превъртат колкото се може повече пациенти през болничните легла. Но пък от друга страна, си правят много добре сметката да не трупат пасиви и затова най-тежките и най-сложните случаи обикновено се приключват в държавните болници. И тази липса на остойностяване на медицинските услуги и системното източване на част от държавните болници създават предпоставка пациентите да не са доволни от отношението, от медицинските грижи и от огромното доплащане от четиридесет и осем и повече процента и затова не са склонни да дават повече пари за здравни осигуровки, защото всички виждат как потъват милиарди левове, а на практика подобрение в качеството няма. А с отпадането и на лимитите през април тази година Касата вече е в огромен преразход за болнична помощ и затова прехвърля въпросните дължими 146 млн. лв. към болниците за извършена, но неплатена медицинска дейност. Така че, като говорим за регулация на разходите за болнично лечение, моят въпрос към Вас е: смятате ли да ограничите по някакъв начин създаването на нови болници, за които очевидно нито има достатъчно пациенти, нито достатъчно персонал, но които буквално изцеждат бюджета на Касата? Каква е Вашата визия за това как да се изнесат медицински дейности от болниците в извънболничната помощ и как повереното Ви министерство смята да се справи с това и с оглед на факта, че болниците като търговски дружества следва уж да са на печалба, а всъщност именно болничното лечение поглъща повече от половината от бюджета на Касата? Благодаря Ви.

#168 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, госпожо Махаева. Заповядайте за отговор, госпожо Министър.

#169 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители, поставените от Вас въпроси, както отбелязахте, са актуални от няколко години. Правени са опити за въвеждане на мораториум върху лечебни заведения и всякакви други опити, които не достигнали до решение. А истината е, че важен инструмент – ще се спра на една тема, която също така е много гореща, че важен инструмент за формиране и прилагане на здравни политики е така наречената Здравна карта. Тя действително е разработена при ненапълно актуални вече данни, поради което е необходимо да се преработи. Предвид това ефективното ѝ прилагане е в наличието на законодателни промени, които тя носи, и е от важно значение да се вземе решение за промени в Закона за лечебните заведения, където биха могли да се решат част от поставените от Вас проблеми. В момента към Министерството на здравеопазването работи голяма група от експерти, включително имаме и много постъпили данни съответно от служби извън здравеопазването, които също са включени в разработването, а и във възможността за предложения за промени в Закона за лечебните заведения, за да може да се вземат правилни решения, така че този процес да се регламентира по начин, по който наличните финансови средства да бъдат достатъчни пациентите да получат помощта, от която имат нужда, тя да бъде качествена и в същото време да не бъде нарушен техният свободен избор за достъп. Истина е, че ние като визия в Министерството на здравеопазването смятаме, че най-важно на държавно ниво е да се укрепят, да бъдат работещи така наречените областни болници, тъй като те поемат основната тежест от диагностиката и лечението на пациентите в техните райони, съответно и най-тежките случаи, както и Вие обърнахте внимание, както и една част от държавните лечебни заведения на територията на големите градове, извън областните. Работим в тази посока, като сме анализирали тяхното състояние. За радост, финансовите им показатели са добри и инвестираме през изминалата година основно в областни болници, които имат нужда, за да подобрят условията, за да станат по-привлекателни за пациентите. Да обобщя отговора на вашия въпрос. Ние виждаме някакво решение на проблема с множеството болници и лечебни заведения чрез промени в Закона за лечебните заведения, като на този етап не изповядваме идеята за мораториум, тъй като смятаме, че не можем да ограничим пазара. Но от друга страна, процесът в момента е така регламентиран, че Националната здравноосигурителна каса много внимателно също трябва да прецизира своите становища, когато подкрепя разкриването на лечебни заведения, защото, както знаем, девет милиарда са – дали са триста, или са петстотин лечебни заведения, средствата са толкова. Благодаря.

#170 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Следващият въпрос е от „ДПС – Ново начало“. Заповядайте.

#171 · speech

Надя Петрова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги, въпросът от „ДПС – Ново начало“ към Вас, доктор Кондева, е: считате ли, че в изготвения проект на бюджет на НЗОК за 2025 г. е предвиден механизъм за планиране и предвидимост на разходната част на бюджета? Благодаря Ви.

#172 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря за въпроса, госпожо Петрова. Заповядайте, госпожо Министър.

#173 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители, на една част от Вашия въпрос аз отговорих – относно болничната медицинска помощ. Относно механизма за предвидимост и устойчивост на останалите дейности знаете, че от поне пет години работи механизъм за устойчивост и предвидимост по отношение на лекарствените продукти. През последните години се създаде такъв механизъм и за медицинските изделия, така че отговорът е: да, само за болничната помощ трябва да се разработят тези така наречени правила, които са залегнали в чл. 4 от Проектозакона на бюджета за 2025 г. на Националната здравноосигурителна каса.

#174 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. БСП? Нямате въпрос. От ДПС имате ли? Доктор Адемов, заповядайте.

#175 · speech

Хасан Адемов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Министър, беше важно да присъстват управителят на Националната здравноосигурителна каса и директорите на дирекциите, защото в Закона за здравното осигуряване ясно е разписан пътят на бюджета до Министерския съвет. Вие знаете, че той се изработва от управителя на Националната здравноосигурителна каса, след това той го консултира с министъра на здравеопазването, иска и становище, Надзорният съвет гласува и чрез министъра на здравеопазването този бюджет влиза в Министерския съвет. Затова споделянето на отговорности е изключително важно за това как ще функционира системата. Както беше казано, бюджетът за тази година е увеличен в сравнение с предишната година с 1 милиард, за следващата година дори предложението е с 1,5 милиарда, но от това не виждаме доволни нито лекари и изпълнители на медицинска помощ, нито пациенти, нито и политици, независимо че тук, в тази пленарна зала, се приема този бюджет. Беше споменато тук Решението на Конституционния съд, но и преди това Решение № 6 на Конституционния съд много лечебни заведения на базата на съдебни процедури спечелиха делата и Националната здравноосигурителна каса освен съдебните разходи плати и лихвите по тези задължения. Така че контролните механизми, когато имаше лимити, се стигаше непрекъснато до дефицити. Не ми е ясно сега в условия без така наречените лимити как ще се реализира този контрол. В тази връзка аз искам да попитам: има ли някакви стъпки по отношение на това кога ще бъдат изработени контролните механизми за прозрачност, предвидимост на разходите в системата на здравеопазването? Защото, доколкото ми е известно, на този етап няма такива действия от страна на Надзорния съвет – може и да греша, ще ме поправите. Отделно, месец февруари трябва да се сключи анекс към Националния рамков договор със съсловните организации, където вероятно е необходимо да бъдат договорени всички тези нови неща в механизмите на контрол. Отделно, трябва Националната здравноосигурителна каса да договори и новия 3-годишен национален рамков договор. Изобщо има ли някакви постъпления в това отношение? Прави ли се нещо по този въпрос? Защото е изключително важно да се предприемат тези мерки за контрол. Не ми е много ясно как ще се реализират тези мерки, защото в крайна сметка дори и наличието на лимити не помогна ефективно да се приложат контролните механизми, а без лимити как ще се приложат контролните механизми, какви нови мерки ще има и какви мерки предприема Министерството на здравеопазването – Вие казахте една част от тях, за да може да стане ясно как ще функционира системата на здравеопазването през следващата година.

#176 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, доктор Адемов. Госпожо Министър, заповядайте за отговор.

#177 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Поставените от доктор Адемов въпроси са много актуални и в тази връзка по информацията, с която разполагам, както казах и в изложението, Касата е започнала проверки от октомври месец на голям брой лечебни заведения, за да може наистина да дефинира, първо, какви са пропуските, проблемите, и второ, да може да предложи на Надзора си правила за контрол. От това, което са представили на Надзорния съвет – на един от последните, е видно, че част от проблемите са свързани със залагането на контроли в самата информационна система и доколкото знам, вече започват да отстраняват тези пропуски. По-важното в случая и по-трудното ще бъде това, че за да се приеме този механизъм, трябва много точно да се процедира по отношение на това, че ние така, разговаряйки в процеса на подготовката на проектобюджета, по-скоро в съгласувателната процедура, имаше един предложен механизъм, за който лично ние в Министерството на здравеопазването на този етап бяхме по-въздържани. Той включваше ежемесечен контрол чрез информационната система на цялостното изпълнение по индикативни стойности, защото лимити няма да има, но се въвеждат все пак индикативни стойности, съобразени с параметрите на бюджета, и при това ежемесечно наблюдение, нали, възможност за автоматична корекция на цените на клиничните пътеки. Тук обаче при нас веднага възникна въпросът, че не е редно да наказваме – ако някое лечебно заведение е превишило значително дадена клинична пътека, да наказваме всички лечебни заведения. Затова в момента текат разговори в тази посока. Но това, което се предлага и се мисли, е да се създаде чрез информационната система механизъм и възможност освен за проследяване и реализиране и за корекции в стойностите – дали ще е на ниво клинична пътека, дали ще бъде на лечебно заведение, това вече предстои да бъде разигравано като възможни варианти. Така че работим. Както сме и наясно, че сега ще се заложи следващият рамков договор, който е изключително важен по отношение на дейностите и стратегическите цели, които поставяме. Благодаря.

#178 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Следващият въпрос – от групата на „Има Такъв Народ“? Господин Чорбанов, заповядайте.

#179 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, дами и господа народни представители! Могъща сила са болниците, това е ясно на всички и няма как нашето общество да оцелее без болнична помощ. Въпросът ми обаче е свързан с произтичащите дефицити и всичко, което е заложено в новия бюджет. От години се твърди, че бюджетната рамка и рамката на Националната здравноосигурителна каса трябва да бъде направена така, че да бъде изтеглена в полза на превенцията и профилактиката за сметка на болничната помощ. Вместо това, съдейки от това увеличение, което постоянно има всяка година, Касата компенсира с нови и нови средства болничната помощ, което прави абсолютно невъзможно изместването на това съотношение в полза на превенцията, профилактиките и доболничната помощ. Смятате ли, че с това постоянно увеличение на сумите, които са за болничната помощ, което, смея да кажа – какъвто и бюджет да заложите, той ще бъде преизпълнен, смятате ли, че може да обърне тенденцията, която ще бъде в определена полза за здравния статус на обществото? Благодаря.

#180 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Госпожо Министър, имате думата.

#181 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Знаем, че бюджетът е резултат от приходната част, така че там ние не бихме могли да повлияем. Казахме, че имаме едно пропорционално разпределение на база бюджет 2024 за тази година. Наистина бюджетът за болнична помощ всяка година е все по-висок и по-висок и точно затова трябва да се промени тази тенденция, и то не може би чрез намаляване на бюджета, а чрез осигуряване на дейностите и най-вече заплащането в извънболничната помощ. Защото съвсем ясно е, че когато една гастроскопия струва 500 лв. в извънболнични условия, а клинична пътека от 3 дни струва 2000 лв. и се извършва същото изследване, нали, няма нужда да казвам, че лечебното заведение по финансови показатели ще избере тази пътека. Така че мисля, че всички участници в процеса са наясно, включително и Българският лекарски съюз, с който говорихме, така че те също са ангажирани и обещаха тук до две седмици да ни изпратят тяхната визия и предложения, защото те са изключително водещи в този процес. Трябва да получим съгласието на съсловието, от една страна, и от друга, да им осигурим адекватно заплащане на труда, който полагат. Благодаря.

#182 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Има ли представител на МЕЧ? Не виждам. Минаваме към втори кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС – доктор Ангелов, Вие ли ще зададете? Заповядайте.

#183 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Преди да задам въпроса си, ще направя една ретроспекция на няколко факта, които се случиха през тази година. В средата на годината, госпожо Министър, през месец април, ненадейно бяха увеличени средствата за реимбурсация на лекарствените продукти за сърдечносъдови заболявания. Това, разбира се, е добро постижение, но по средата на тази година, когато беше започнал да действа вече бюджетът на НЗОК и при липса на планирани средства, това води до абсолютно тежки последици, които са с изключително голям преразход от бюджета. Тогава, когато стартира този процес, аз изпратих писмо до Надзорния съвет на Касата, до управителя на Касата и до всички, имащи отношение към договорния процес, и зададох 12 въпроса. Получих 12 отговора. Но какъв е резултатът към днешния ден? Анализът тогава показваше, че на Касата ще са им необходими 34 милиона за заплащане на лекарствените продукти и 11 милиона за заплащане на дейности, общо 45 милиона. Към днешна дата, а и моите твърдения тогава бяха, че това е некоректен анализ, и това днес се доказа. Към настоящия момент имаме нужда от още 3 милиона допълнителни средства за лекарства и около 80 милиона до края на годината за заплащане на аптеките, което е с 44 милиона повече от договорените в анализа, който бяха направили от Националната здравноосигурителна каса. Което означава, че сметките бяха грешни, всички бяха подвени и с това се търсеше един тежък популистки ефект, като извинението беше, че това ще намали инфлацията в България. Нито едното се случи, нито другото. Сега бих искал да кажа, че причината за това е, че анализът изобщо не е съобразен с броя на издаваните рецепти и начина на заплащане. Разбира се, в хода на тази година това частично беше поправено, като се постигна едно споразумение с представителите на аптеките, Българския фармацевтичен съюз – подписаха промяна в условията и реда за работа в аптеките, а разходите са редуцирани с около 22 млн. лв. и щетите на Касата не са големи. Още едно недопустимо действие беше се случило тогава, като преди да стане 1 септември, когато можеше да се разблокира резервът на Касата, още през април беше взето решение, че необходимите средства ще бъдат за сметка на резерва на Касата, като това категорично противоречи на Националния рамков договор. Във връзка с всички тези необмислени и безотговорни решения с елемент на безстопанственост, въпросът ми към Вас е следният: предвиждате ли в новия Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса или в други закони текстове, които да ограничат подобен тип, бих казал, граничещи с незаконни, действия и ощетяващи изключително много гласувания от народните представители Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, категорично нарушавайки неговите принципи в преходните и заключителните разпоредби? Благодаря Ви.

#184 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Ангелов. Госпожо Министър, заповядайте.

#185 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Фактите, които така изнесе професор Ангелов, са една хронология, която е неоспорима и която наистина затрудни бюджета. В тази връзка, знаете всички, че имахме напрежение. Въпросът е решен, но не би трябвало да се извършват действия, свързани с такъв тип промени, които да не са финансово обезпечени, тъй като те първоначално не са предвидени в проекта на бюджета. Не е редно в рамките на бюджетната година да се извършват действия, които да доведат до нарушаване на стойностите в съответното перо и дори имайки предвид, че има резерв, резервът е създаден точно за непредвидими случаи. А в случая говорим за съвсем обмислено и така добре организирано действие, което наистина е добро за българските граждани. Наистина се повиши значително броят на пациентите, които ползват тези лекарства, защото вече са напълно безплатни, но такъв тип действия не би трябвало да се извършват, ако не са предвидени в приет закон за бюджета на Касата за съответната година, а ако има такава визия и желание, би трябвало това да бъде отразено в закона. Защото другата възможност е да се наложи забрана за нещо, което по презумпция не би трябвало да се случва. Благодаря.

#186 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Продължаване Промяната – Демократична България“. Доктор Митковски, имате думата.

#187 · speech

Ивайло Митковски

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, колеги, госпожо Министър! Много важно е да видим причината, която доведе – разбира се, тя не е една, до този дисбаланс в бюджета на Здравната каса. Ето няколко цифри, които може би ще дадат отговор на тези причини. При планирани 2 млн. и 100 хиляди по клинична пътека хоспитализации са отчетени 2 млн. и 300 хиляди хоспитализации, тоест има един ръст от около 200 хиляди и този ръст на хоспитализациите идва най-вече след Решението на Конституционния съд. Аз много бих искал да си обясня този ръст примерно с подобрена диагностика или повишена квалификация на колегите, но това едва ли е точно поради тези причини, като в същия момент има ръст и на отчетените амбулаторни и клинични процедури, които са в размер на около 1 млн. и 900 хиляди. В скоби, винаги съм бил против налаганите лимити на болниците, защото те водят до друг вид изкривяване на цялата болнична система и нейното функциониране. Дано с механизма за предвидимост и устойчивост, който се прилага след Решението на Конституционния съд, тези дисбаланси се променят. Моят въпрос е: как си обяснявате този ръст на хоспитализациите с около 200 хиляди, при положение че няма пандемия, няма увеличение на населението на България, и имате ли представа точно от кои болници, в смисъл от чия собственост – държавни, общински или частни, е условният ръст на тези хоспитализации? Благодаря.

#188 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, доктор Митковски. Госпожо Министър, имате думата.

#189 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, да, данните са тези, които представихте, и точно поради тази причина Националната здравноосигурителна каса е организирала масови проверки за установяване на причината за тези факти. Тъй като, както знаете, освен нови дейности, които постоянно се отпускат и Касата сключва договори, има и някои текстове в Националния рамков договор, за които в процеса на проверката са установили, че дават по-голям брой хоспитализации. Имам предвид текста, че когато в срок до 30 дни от дехоспитализацията се наложи нова хоспитализация в същото или друго, НЗОК заплаща само един от случаите, но поради това – видно от материалите на надзора, при проверките е констатирано, че в някои от случаите няма контроли и съответно се отчитат и заплащат хоспитализации извън този текст, който казва, че само една хоспитализация трябва да се заплати. Констатирали са няколко други пропуска в контролите и са започнали действия в тази посока. Другата причина е, че наличието на иновации създава възможност и желание, от една страна, за лекарите, а от друга страна, желание от страна на пациентите да се възползват от тях, но за съжаление, се преминава през целия етап от възможности на медицината до достигане на съответната интервенция, тоест n на брой хоспитализации. Както казах, искрено се надявам, че благодарение на този анализ, който е провела Здравноосигурителната каса, и действията, които ще продължи да предприема, ще може да се предложат адекватни механизми и ще се се оптимизират така наречените контроли в информационната система и ще се създаде възможност да се заплащат хоспитализации, които са имали медицинска целесъобразност и които са следвали естествения ход на заболяването и необходимостта на пациента от тях. Определено разчитаме на информационната система в контрола на този механизъм и общо взето ще помислим по въпроса за новите дейности, защото те са другия проблем, очертан в техния анализ, при повишения брой хоспитализации. Благодаря.

#190 · speech

Председател Атанас Атанасов

Следващият въпрос е от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Има ли въпрос? Заповядайте.

#191 · speech

Виктор Папазов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, дами и господа народни представители! Госпожо Министър на здравеопазването, на 20 ноември тази година Ви зададох въпрос колко пари е изразходвала държавата за закупуване на експерименталните препарати, които неясно защо бяха наречени ваксини срещу COVID 19. В отговора си, макар и оскъден откъм конкретни данни, Вие все пак посочвате, че за периода 2022 – 2024 г. от бюджета на Министерството на здравеопазването са изразходвани 316 млн. 671 хил. 982 лв. за тези експериментални препарати. Същевременно през същия период поради изтичане на срока на годност са бракувани 5 млн. 295 хил. и 502 дози. За жалост, не сте посочили паричната равностойност на тези почти 5 млн. и 300 хиляди дози. Предполагам, че става въпрос за десетки, а най-вероятно за стотици милиони левове. Знам, че решението за разхищението на тези милиони не е Ваше, а е на предшествениците Ви, назначени от евро-атлантическия слугинаж, който от години обслужва интересите на големите корпорации и брюкселските комисионери, воглаве с председателката им Урсула фон дер Лайен, срещу която беше възбудено следствие за злоупотреби и корупция, именно свързани с пласирането на тези препарати в целия Европейски съюз. За жалост, използвайки властта си, тя успя да получи имунитет и засега няма да научим истината за чудовищния размер на корупцията, разяждащ Еврокомисията и Европейския съюз. Въпросът ми към Вас е: какви мерки ще предприемете или вече сте предприели, за да спрете подобни разхищения, в проекта за бюджет въпреки натиска от корумпираните еврочиновници? Благодаря.

#192 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Папазов, въпросът Ви няма нищо общо с изслушването днес. (Шум и реплики.) Трябва да го зададете…

#194 · speech

Председател Атанас Атанасов

Какво общо има с бюджета? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вижте, може да зададете какъвто си искате въпрос по реда на парламентарния контрол, но наистина няма нищо общо с... Заповядайте, госпожо Министър, ако смятате нещо да отговорите.

#195 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, аз само ще кажа, че България е една от малкото държави членки, която е изразила във връзка с така протеклите процеси по осигуряване на ваксини ясно становище, че ще закупува това, което ѝ е необходимо. При последното планиране на ваксини ние сме заявили това, което е предложено в бюджета. Това е минималният пакет дози за възрастни и минималният пакет дози за деца. Благодаря Ви.

#196 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

За процедура!

#197 · speech

Председател Атанас Атанасов

Да, заповядайте за процедура. (Шум и реплики: „Нямате право на процедура по време на изслушване!“)

#198 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Преди малко направиха поне 20. Извинявайте, господин Председател, процедурата ми е към Вас. Нямате право да прекъсвате нашия народен представител, който задава въпроса, поради простата причина, че този въпрос беше единствено свързан с Министерството на здравеопазването и със Здравната каса едновременно. В момента това изслушване, което се прави, въобще не трябва да е насочено към министъра на здравеопазването, а към управителя на Здравната каса, защото министърът на здравеопазването не управлява Здравната каса, бюджета на Здравната каса го правят управителят и Надзорният съвет! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Така че самото изискване е абсурдно, защото е насочено към министъра на здравеопазването, но естествено, от Вашата парламентарна група искате да защитите Вашия управител, да насочите вината към министъра на здравеопазването, за да опере тя пешкира, като няма нищо общо с цялата работа, тъй като единственият актуален въпрос, който в момента е свързан и със Здравната каса, и с Министерството на здравеопазването, го зададе господин Папазов и Вие искахте да го прекъснете. Моля, съобразявайте се малко с начина, по който водите заседанието! Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#199 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз ви благодаря, господин Георгиев. Както забелязахте, не прекъснах Вашия народен представител и му дадох достатъчно време, но въпросът наистина не е свързан с изслушването. От „ДСП – Ново начало“, заповядайте.

#200 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, в бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. бе гласувана сумата от 72 млн. 160 хил. и 600 лв. за покриване на разходите за скъпоструващо лечение на непълнолетни лица до 18-годишна възраст и на пълнолетни лица по чл. 82, ал. 1, букви „а“ и „б“ от Закона за здравето. Предвиждате ли завишаване на тези средства в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г. и прозрачни механизми за разпределяне на ресурса и информиране на обществото? Благодаря Ви.

#201 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз ви благодаря, господин Хафъзов. Заповядайте, госпожо Министър, за отговор.

#202 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, знаете, че тези средства се превеждат чрез трансфер от Министерството на здравеопазването и са свързани със скъпоструващо лечение на непълнолетни лица до 18-годишна възраст, а след промяна в законодателството – и на такива, навършили 18, по чл. 82, ал. 1, букви „а“ и „б“ от Закона за здравето. Включително и тази година средствата не бяха достатъчни и се наложи да се приеме постановление на Министерския съвет, с което трансферираме 27 милиона за покриване на разходите, реализирани чрез Националната здравноосигурителна каса по това перо. Сега ние сме предвидили ръст в бюджета по това перо – мисля, че е на стойност от 82 милиона, но мисля, че тези средства също няма да бъдат достатъчни, защото подобно на лекарствените продукти за сърдечносъдови заболявания се коригира и това, че трябва да се заплаща, да се продължи заплащането на лекарствени продукти за лица над 18 години, но не беше отчетен точно този ръст. Другият съществен проблем е, че в по-голяма част от случаите тези средства отиват за наистина скъпоструващо лечение при редки заболявания, чиято стойност на лечение понякога достига до милион на пациент. Трудно е много да се предвиди. Обсъждаме възможността да се въведе някакъв механизъм чрез промяна, защото той е непредвидим по начина, по който се случва в момента. Касата одобрява това, което е постъпило, и иска от Министерството на здравеопазването трансфер независимо дали това ще се изпълни, или не, така че са променени правилата по този процес при отпускане и заплащане между Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването, от една страна, и от друга страна, в Министерството на здравеопазването се направи анализ на тези продукти и ценовата им политика, тъй като те се доставят от търговеца на едро по заявена от него цена, така че в момента се обсъждат и възможности за някакви форми на споразумения, включително и за тези продукти, с цел контрол върху цените при тях. Благодаря.

#203 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Парламентарната група на БСП? Нямате въпрос. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте. (Реплика от народния представител Хасан Адемов.) Пропуснах ли Ви? Прощавайте. Грешката е моя. Заповядайте, доктор Адемов.

#204 · speech

Хасан Адемов

(Демокрация, права и свободи – ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Министър! Аз искам да върна дискусията към прословутите 146 милиона, защото те са много важни, така наречената надлимитна дейност. Това е отчетен ресурс към края на месец октомври, доколкото съм информиран. Става въпрос за извършена дейност, става въпрос за отчетена дейност, става въпрос за одобрена от Националната здравноосигурителна каса дейност. И сега тук влизаме в един параграф 22, защото в бюджета за тази година няма средства, с които да бъдат изплатени тези пари, не могат да бъдат предвидени в бюджета за следващата година, тъй като една част от тях трябва да минат през съдебна процедура. Ако обаче не са разплатени тези средства и този процес на мотаене между едната и другата ситуация, извинявам се за тази дума, продължи, това означава, че тези 146 милиона към края на следващата година ще минат може би 200 милиона, нещо, което се случи между 2018-а и 2022 г. 35 милиона беше тогава надлимитната дейност и се оказа, че трябва да се плати след това двойно по-голяма сума. Затова молбата ми към Вас е да отговорите на тези лечебни заведения, които очакват тези средства: как и по какъв начин Националната здравноосигурителна каса ще разплати тези средства?

#205 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Госпожо Министър, имате думата.

#206 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Тези 146 милиона Вие правилно отбелязахте, и аз самата го казах, не са предвидени в Проекта на закона и затова Националната здравноосигурителна каса трябва да отговори на Министерството на здравеопазването как предвижда да ги изплати, освен контролната дейност, освен свалянето, освен резерва, на който се разчита. Аз затова и обърнах внимание, че може би Вие тук, и комисиите, които ще се създадат, трябва да го вземете предвид и да намерите механизъм, в който наистина да се предвидят, защото иначе ще влезем в един порочен кръг и нищо чудно да сме в ситуацията отпреди пет години. Благодаря.

#207 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Господин Кирилов, като Ви се извинявам, Ви давам думата.

#208 · speech

Силви Кирилов

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, дами и господа народни представители! Ще се постарая да бъда изключително кратък, защото искам да задам два въпроса, които са малко обобщаващи, но имат пряко отношение върху бюджета – и върху формирането и изразходването, и контрола на бюджета. Първият ми въпрос е: предвижда ли се мероприятие по ценообразуване в здравеопазването в близките няколко месеца, за да може да се формира истинска цена, и след като болниците са търговски дружества, да могат да формират всички фондове, които се полагат за бъдещето на едно такова търговско дружество? И вторият ми въпрос е малко специфичен, ако мога да го нарека, и формулиран като постхоспитализационен контрол: предвижда ли се да се прави оценка на дейността на определени болнични структури и на избран принцип, за да бъде ясен по дадено заболяване примерно са преминали 20 хиляди болни? Има достатъчно компетентни хора, без да направят оценка по документи и да отговорят на определени въпроси, примерно първият въпрос е критерии за хоспитализация, вторият въпрос е примерно индикация и за процедура – настъпили усложнения, терапевтичен подход и прочее, което мисля, че ще има много дисциплиниращ ефект върху изпълнителите на болнична помощ? Благодаря Ви.

#209 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Кирилов. Заповядайте, госпожо Министър.

#210 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Относно ценообразуването Българският лекарски съюз е разработил една методика, която касае единствено остойностяването на Лекарския съюз, и ни я предостави, но самите те смятат, че е трудно приложима. Предполагам, че имате предвид лекарския труд, както и всичко останало, цялата дейност, така че нормативно не се предвижда такова нещо. Просто са въпроси, които се говорят между съсловието и институциите. Относно цените. Точно това е, че при определени параметри в бюджета цените и обемите са нещо, което договарят според Националния рамков договор Касата и съответно съсловните организации. И сега е моментът за Национален рамков договор, следващия тригодишен 2025 – 2027 да могат отново да се предоговорят тези условия, включително, както и Вие споменахте, алгоритмите, индикациите на клиничните пътеки. Не е тайна, че голяма част от тях не са променяни с години, че има несъответствие между кодове, залегнали в тях и налични в нормативните бази, че няма актуализиране на тези процеси – клиничните пътеки, както и Касата би трябвало при толкова години събирани данни да може да изведе – има вече създадена и аналитична структура, да изведе анализ, от който да е видно кои лечебни заведения – сигурна съм, че те разполагат с тази информация, кое лечебно заведение какво генерира, къде е преразходът на ниво пътека и на процедура, така че просто трябва да се предостави този анализ и да се реши какъв тип контролни действия на ниво лечебни заведения и на национално ниво биха могли да се приложат. Надявам се, че Касата ще продължи да работи в тази посока. Благодаря.

#211 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Има ли въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Не виждам. Преминаваме към процедура отношение. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Доктор Ангелов, заповядайте.

#212 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, госпожо Министър, уважаеми колеги! Днешното изслушване е малко бутафорно поради простата причина, че вместо да изслушваме за проблемите на бюджета на Националната здравноосигурителна каса виновните за това лица, ние изслушваме министъра на здравеопазването, който няма абсолютно никакво отношение към прилагането на Закона за бюджета, нито има отношение към сключването, договарянето и така нататък. Уважаеми колеги, ще спомена няколко цифри, особено и за медиите, свързани с действия и бездействия от страна на ръководството на Националната здравноосигурителна каса, и ще информирам компетентните за това органи. Първо, искам да припомня това, което казах преди малко – договарянето по средата на годината в условия на действащ бюджет за увеличаването реимбурсацията на лекарствата за сърдечносъдови заболявания. Грешни сметки, които ще струват на бюджета на Националната здравноосигурителна каса над 60 млн. лв., повтарям, над 60 млн. лв., които в момента формират този дефицит. През май 2024 г. също така се предлага по инициатива на Министерството на финансите – няма да споменавам имена, ще го направя там, където трябва, ново повишаване на нивото на заплащане на лекарства за респираторни и неврологични заболявания. Този път обаче не се стигна до решение на Надзорния съвет на НЗОК преди 1 септември и преди анализа на изпълнението на бюджета към края на годината. Това, ако се беше случило, бюджетът щеше да бъде издънен. Не съм сигурен към момента дали това няма да се случи и да се налага да правим бърза актуализация на бюджета, за да дадем право на разход на съответните институции. И слава богу, че не се случи. Неправилно проведено договаряне по отношение на обеми и цени на медицинските дейности, заплащани в болничната медицинска помощ. Сега тук някои говореха, че имаме увеличени хоспитализации. Допуснато е да бъдат намалени обемите на клиничните пътеки, клиничните процедури, амбулаторните процедури, за да бъдат увеличени цените на същите. Това се случва в условията на приет закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса с разчетен размер на здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ, което е абсолютно, бих казал, противозаконно. Известен факт е, че броят на хоспитализациите не намалява през 2022-а и 2023 г. Обемите и хоспитализациите са почти константна величина. При това положение преднамерено, планувано изпълнителите на болнична медицинска помощ са поставени в положение на надлимитна дейност и е абсолютно закономерно при повишаване на цени за сметка на намаляване на обеми да се формира надлимитна дейност, тоест надлимитната дейност е резултат не от грешен бюджет, а от незаконно договаряне на намаляване на тези хоспитализации, тъй като нямаме правилни сметки, че те ще бъдат намалени. Те са устойчиви във времето и константна величина, повтарям. Всички дейности в областта на онкологията са изведени от приложение № 2, в което са определени месечни лимитирани стойности, и са прехвърлени в приложение № 1, където са определени индикативни нелимитирани стойности. По този начин се увеличава обемът на болничната медицинска помощ в областта на онкологията, което подлежи на заплащане без утвърждаване от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса. Отново планувано действие, но също така води и до увеличаване на здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти на злокачествени заболявания. Още нещо, още нещо – осъзнато действие, грешни указания и неправилно прилагане на чл. 298, ал. 5 от НРД за медицински дейности. Член 298, ал. 5 от НРД гласи: „При необходимост лечебното заведение може да превишава с до 10 на сто леглата си от даден вид в дадена клиника за сметка на съответния вид легла от друга клиника.“ Тоест, ако в едно хирургично отделение има 10 разкрити легла, то те могат да бъдат автоматично повишени с 10 на сто – в случая едно легло, и на това легло може да бъде регистриран по-голям обем дейност, ако в същия момент има свободни хирургични легла в други хирургични отделения на болницата. В края на 2023-а се сключват споразумения между управителя на Националната здравноосигурителна каса, указания, и Българския лекарски съюз, които позволяват разместване на незаетите легла по такъв начин, че броят на леглата във всяко едно отделение може да се увеличава и с повече от 10%. И с повече от 10%, въпреки че то е забранено в подписания НРД! На база на тези указания е въведена формула в информационната система, която на практика не ограничава леглата, които могат да бъдат превишени в дадена клиника. В указанието се посочва, че ако болницата има 100 легла от даден вид, то тя може да прехвърли до 10 на сто, тоест до 10 броя от незаетите легла, в една или повече клиники за ползване от други клиники и отделения от същия вид. Указанията са прилагани през цялата 2024 г. и на практика дават възможност Електронната система за отчитане на дейността на изпълнителите на болнична медицинска помощ да приема за обработка повече хоспитализации в сравнение с допустимото по НРД. Разликата във формулата за изчисляване на допустимите легла за прехвърляне и използване за отчитане на дейност води до различни резултати. Прилагането на формулата по указанията, сключени от управителя на НЗОК и БЛС, а не по Националния рамков договор, води до надвишения, които за около шест месеца възлизат на около 14 милиона. За една година ще станат 30 милиона. Или, казано накратко, заради неправомерно договаряне и нарушаване на правилата са изразходвани близо 90 милиона в повече. Няма да продължавам с всички останали данни, защото това е достатъчно. Госпожо Министър, затова нямате никаква вина. Вина за това носи оперативното ръководство на Касата и в момента, днес, участваме в един, бих казал, фарс да прехвърлим от болната глава на здравата глава проблема в Националната здравноосигурителна каса. Народното събрание си е свършило работата – гласували сме бюджет, гласували сме закон, но този закон и тези правила не се спазват от ръководството на Националната здравноосигурителна каса. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#213 · speech

Председател Атанас Атанасов

От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Пандов, заповядайте.

#214 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема министър Кондева! Действително преждеговорившият вложи много патос. Много ясно беше очертан предметът на настоящото изслушване. То беше свързано с това какви мерки смята да предложи Министерството на здравеопазването за регулиране на бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Трябва да посочим, че това, което разбрахме от изслушването и от Вашето изложение, е първоначално, малко така Ви бяха подвели с юридическата аргументация, която четохте, защото останахме с впечатлението, че има в момента механизъм за регулация на болничната помощ. Всъщност такъв няма. Вие казахте – признахте, лимити няма да има. Това е, което Вие казахте в един момент от изложението. Всъщност това, което Министерството на здравеопазването трябва да направи като водещо държавната политика в здравеопазването, а именно да предложи тези механизми. Те не са работа нито на управителя на Националната здравноосигурителна каса – най-малко негова, нито на Надзорния съвет, който, между другото, председател на Надзорния съвет е Вашият заместник-министър. И ми е много странно как Вие нямате представа и няма никакъв контрол и никакво отношение какво прави Надзорният съвет, който се председателства от заместник-министъра на здравеопазването. И Вие като Министър на здравеопазването – препоръчвам Ви да имате комуникация и да си говорите. В противен случай цялото общество остава с впечатлението, че Вие като министър сте абдикирали от регулирането на здравноосигурителния сектор, което е основно Ваше задължение – цялата здравна политика в страната. Това, за което става дума и което беше предметът на изслушването, е какво Вие ще предложите? А Вие нищо не предлагате. Това, което знаем, е, че духът е излязъл от бутилката в момента – няма абсолютно никаква регулация на бюджета на Касата в областта на болничната помощ. Нещо друго много важно разбрахме. Има едни 146 милиона, за които Вие сте подписали писмото за съгласуване на бюджета на НЗОК и Вашият заместник-министър, ръководейки Надзорния съвет на НЗОК, е заложил бюджет за догодина, знаейки, че болниците няма да получат тези 146 милиона. Вие сега питате нас тука – ама какво да направим? Ами ясно е какво ще трябва да направим. Когато гласуваме бюджета на НЗОК, ако бъде приет на първо четене, а трябва да посочим, че всеки момент ще стане първи януари и всъщност българските граждани нямат и здравни вноски, които да внасят, защото няма и удължителен закон, така че това е само една скоба, но което явно Вас не Ви притеснява като министър, че вече няма да има здравно осигуряване от първи януари. Това, което трябва да посочим, е, че ние ще трябва да свършим работата, тоест ние ще трябва да предложим как да се платят тези 146 милиона между първо и второ четене, така че трябва да предложим и механизми за контрол на бюджета на НЗОК в областта на болничната помощ. Това, което в момента Вие сте съгласували и е внесено в Министерския съвет и тук на вниманието на народните представители, е прието от Надзорния съвет на НЗОК, защото в тази цялата процедура… Всъщност трябва да посочим, че нито управителят, нито Надзорният съвет имат обща законодателна политика. Професор Ангелов тук много пъти е посочвал – в Комисията по здравеопазване, че бюджетът на Касата не е законът, с който се приемат общи норми. Ще припомня за цените на онколекарствата. И се връщаме на темата кой трябваше да предложи механизмите за контрол на бюджета на НЗОК не през бюджета на НЗОК, както професор Ангелов винаги е казал? Това трябва да бъде или Министерският съвет, или ние като народни представители. Това, което ние разбрахме, е, че Вие нищо не предлагате. Това, което ме притеснява, е, че Вие признавате, че в момента няма здравна карта или тази, която има, е толкова неактуална, че по същество не е здравна карта – не изпълнява функциите си. Не предлагате мораториум, докато се изработи нова здравна карта, или Вие в момента пускате, ако трябва образно да го кажа, един кораб с една огромна пробойна. Корабът е бюджетът на НЗОК и той трябва да плува следващата година, без абсолютно да знае как да регулира разходите за болнична помощ. Това, което казахте с чл. 55а, ал. 2а, която отпраща към Закона за бюджета на НЗОК, правилата по НРД, които така ни обяснихте експертно – това не е Ваша вина. Някой Ви ги е дал тези текстове. Това вече не работи. Няма как. Върховният административен съд спря действието на разпоредбите на НРД – именно които бяха свързани с този механизъм. Конституционният съд ги спря по една много проста причина – той цитира Решението на Конституционния съд. Така че това, което Ви бяха дали Вашите експерти, всъщност не работи и няма как да работи. Трябва да си кажем истината – в момента НЗОК не може да регулира разходите за болнична помощ. Това, което ще се случи, е, че болничната помощ ще бъде поредната черна дупка в бюджета на НЗОК. Лекарствата тук въобще не бяха сериозният проблем. Лекарствата осигуриха достъп на българските граждани, което и Вие казахте – на 600 хил. български граждани. За разлика от болничната помощ бюджетът на лекарствата не може да бъде повече надвишен, защото има механизъм за устойчивост. Докато в болничната помощ Вие не предлагате такъв механизъм и няма как да има контрол. Това, за което трябва да сме пределно ясни – ако не се овладеят разходите в болничната помощ, се поставя под риск целият здравноосигурителен модел. На следващо място, това, което стана ясно днес, е, че всички цели в приетата Национална здравна стратегия ще останат за пореден път неизпълнени. Ние ще продължим да бъдем държавата, която лекува пациентите от извънболничната помощ в болнична, няма да имаме регулация в тази сфера. Ще бъдем на първо място по брой болници, хоспитализации на глава от населението в Европейския съюз. Тоест всичките цели на Националната здравна стратегия няма да бъдат постигнати. Това, което всъщност абсолютно не беше фарс, а беше една подготовка за това, което следва при приемането на Закона за бюджета на НЗОК, е, че ние ще трябва да свършим Вашата работа. Ние ще трябва да предложим такива механизми – дали ще бъдат приети от Народното събрание, или то ще остави бюджета на Касата, както казах, да бъде един потъващ кораб и следващата година, това вече е въпрос, разбира се, на колегите, с които ние ще обсъдим експертно и задълбочено в Народното събрание. Надявам се, че Вие ще подпомогнете тази дискусия, като дадете Вашите предложения. В заключение ще кажа, че е необходима комплексна и спешна законодателна намеса в регулиране на разходите на НЗОК, а не имитация на такава. Благодаря.

#215 · speech

Председател Атанас Атанасов

Следва отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Георгиев, заповядайте.

#216 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Какъв е изводът от днешното изслушване? За българските граждани става ясно едно – 146 милиона дефицит в Здравната каса. Защо се получава това? Първо обаче ще кажа нещо друго. През 2022 г. бюджетът на Касата е 6,1 милиарда; през 2023 г. е 7,3 милиарда – 1,2 милиарда повече от 2022 г.; през 2024 г. е 8,2 милиарда – с 900 милиона повече от 2023 г.; през 2025 г. е предвиден 9,5 милиарда бюджет – с 1,3 милиарда повече от 2024 г. Виждаме, че имаме нарастване в бюджета само за няколко години с 60%, въпреки инфлацията, която докараха в държавата евроатлантиците, най вече ПП-ДБ. От около 40% отново сумата е с 20% почти повече, отколкото беше преди четири години. Защо? Защо се получава така, че въпреки че сумата нараства в Здравната каса, ние все още нямаме безплатно здравеопазване, а винаги има дефицит в Здравната каса? Естествено, съм сигурен, че с това управление на Здравната каса и с този механизъм на управление на здравната система аз мога да кажа със сигурност, че и 2025 г. ще има дефицит. Гарантирам Ви го това нещо. Сигурен съм, че няма да могат да се справят, и затова разковничето е поставено вътре в самата система – в здравната система. Но „Продължаваме Промяната – Демократична България“ дойдоха с едно основно изискване и желание – да се преборят с мафията в лицето на ГЕРБ и ДПС, така се изразяваха те. Какво стана накрая? Седнаха в скута на мафията. Направиха сглобка и започнаха да управляват заедно. И за да бъде, така да кажем, смазано правителството на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ГЕРБ-СДС и ДПС, за да бъде евро-атлантически угодно, направиха промени в Закона за здравното осигуряване. Какви промени? Народното събрание да назначава не само управителя на Здравната каса, но и подуправителя на Здравната каса. Получи се следното – ПП-ДБ си назначиха техен управител, ГЕРБ-СДС си назначиха техен подуправител, за да могат да контролират какво правят в Здравната каса. Сега искам да попитам, господин Пандов, с големите заявки, които правихте преди две години, аз когато Ви казах от тази трибуна, че няма да Ви се случат тези неща, защото Вие управлявахте в продължение на девет месеца, и не сочете служебния здравен министър, защото Вие управлявахте девет месеца и тези предложения трябваше да излязат от Вашия министър и от Вашата група като цяло, а те не се случиха. За нас от ВЪЗРАЖДАНЕ е ясно, че ГЕРБ и ДПС никога няма да направят такива предложения. Никога няма да ги направят, защото те са в основата на създаването на този закон, в основата на управлението на Здравната каса. И Вие е много ясно, че няма да можете да се справите с това нещо. Не се справихте. Девет месеца имахте здравен министър. Той какво предложи? Някакви законодателни промени имаше ли? Не, нямаше. Това е истината. Вие сега искате служебният здравен министър за пет месеца да реши проблемите в цялото здравеопазване. Няма как да стане. Няма да стане, защото самият управител, който Вие назначихте, в момента е в ролята на констататор. Той излезе и каза – ето сега имаме увеличени 200 хил. хоспитализации в държавата, 39 хоспитализации само на един човек. Той всяка седмица е бил този човек тази година в болница?! Огромен брой – по 10, 15, 20 хоспитализации. Има хора в тази държава, които с учудване разбират след една-две години, че са били хоспитализирани, дори че са им премахнати органи, а никога не е имало такова нещо. Постоянно идват сигнали при нас за такива злоупотреби от страна на болничните заведения. Това Вие няма как да го спрете, защото всичко, което се случва, е нарочно поставен механизъм за източване на здравната система, и то от частните болници, но не само – и от фармацевтичните компании. Това е толкова прозрачно за всеки български гражданин. Много ми е интересно как ще решите 35-годишен проблем, който е поставен в самата система, защото постоянно идват политически формации от демократичния сектор, които биват патерици на ГЕРБ и СДС, особено последните 20 години, и все се опитват да правят някакви реформи и след това разбират, че просто са били една маша или патерица на ГЕРБ и СДС. Как мислите, че ще се случат тези неща? Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ знаем какво трябва да се направи. Трябва да се спре финансирането към частните болници. Ако българските граждани искат да се лекуват и да получават адекватна здравна услуга или допълнителна здравна услуга в частна болница, те трябва да си платят допълнително. Това е истината. Няма как да се промени това нещо, ако не се спрат парите към частните болници. Това не трябва да се плаща от Здравната каса. Парите трябва да отиват само към държавните и общинските болници, след което няма да имаме проблем. Трябва обаче разходите за тези болници да се отчитат реално и тези болници да се финансират спрямо тяхната дейност и нуждите, които имат. Тогава българските граждани ще получат безплатно, адекватно здравеопазване. Тогава медицинските сестри, стажантите, фелдшерите, младите доктори няма да бягат в чужбина, а ще имат адекватно заплащане, защото разходите ще са предвидени спрямо нуждите на всяко едно болнично заведение. Това трябва да е ясно. Знам, че трябва да има и друг подход, да се направи всичко възможно да има превенция още от най-ранна детска възраст за всички български граждани, за да се намали рискът към хронични, тежки злокачествени заболявания. Само че знам, че това ще се случи, когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ управляваме. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#217 · speech

Председател Атанас Атанасов

По начина на водене. Заповядайте.

#218 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председателстващ, когато провеждаме изслушване на министър по реда на Правилника, би трябвало отношенията и въпросите да бъдат към него, а не към участник в изслушването. Разбирам Ви, че Вие не прекъснахте прежедеговорившия, но ще направя едно-две уточнения, включително може и като лично обяснение, защото и аз бях адресиран. (Реплика от народния представител Георги Георгиев.) Казах, че трябваше да Ви прекъсне, защото Вие задавахте… Моля Ви да не водим диалог от място!

#219 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Пандов, вземате на практика реплика, което е недопустимо! Моля Ви се!

#220 · speech

Васил Пандов

Не, не, не е реплика. Беше процедура към Вас…

#221 · speech

Председател Атанас Атанасов

Дали е към мен, не знам.

#222 · speech

Васил Пандов

… защото Вие позволихте да се обръщат към мен. Това, което трябва да припомня на господин Георгиев, е, че мерки бяха предложени, включително в Закона за бюджета на НЗОК за тази година.

#223 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Каква е процедурата?

#224 · speech

Васил Пандов

И тогава ВЪЗРАЖДАНЕ окупира трибуната и не участва в гласуването.

#226 · speech

Васил Пандов

Вие саботирахте две мерки – едната да има мораториум за нови дейности тази година, и другата мярка – да се сключват договори само при потребност. Тогава Вие окупирахте трибуната и дебат нямаше. Така че мерки има. Благодаря.

#227 · speech

Председател Атанас Атанасов

Следващата парламентарна група е на „ДПС – Ново начало“. Ще вземете ли отношение? Не. Следва парламентарната група на БСП? (Реплика: „Няма такава група!“) Не виждам. ДПС? (Реплика: „И такава няма!) „Има Такъв Народ“? Господин Чорбанов, Вие ли ще вземете думата? (Шум и реплики. Размяна на реплики между народните представители Георги Георгиев и Васил Пандов.) Колеги, ако обичате, седнете си на местата! Ако имате нещо да решавате – навън!

#228 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Аз ще бъде много кратък. Госпожо Министър, ще се обърна към Вас с цялостната идея, че отношението е към Вас. Госпожо Министър, аз зная, че Вие няма как да промените начина, по който работи Здравната каса, особено за краткия период, в който сте министър. От друга страна, аз зная, че нещо в борбите на парламентарните групи не се харесва. За това, че има дефицит в Здравната каса, трябва да отговаряте Вие, което също не смятам, че е така. Кой, госпожо Министър, ако не Здравната каса, трябва да контролира разходите в болниците дали са действително реални, как се извършват? Кой, ако не друг? Знаем, че това трябва да бъде направено от Здравната каса, а не от Вас. Нещо повече, цялостната система на здравното осигуряване трябва да е променена и едва тогава може да има реално решение на въпросите. Не само смяната на бюджета, не само финансирането, а в много по-голяма степен превенцията и профилактиката ще решат този въпрос. Цялостната система на организацията на плащането от Здравната каса, излизането от тези порочни пътеки и вкарването на съвсем друга система на разплащане ще бъде едно такова решение. Разбира се, наличието на повече здравни каси ще даде много по-голям контрол и гъвкавост респективно на пациентите какво да избират като решение, как да го направят и самите те да контролират какво се случва. Така че цялостната промяна в Здравната система, която, разбира се, е заложена в нашата програма, е възможното решение на този проблем. Благодаря.

#229 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Има ли желание от парламентарната група МЕЧ за отношение? Не виждам. По този начин приключихме тази точка от дневния ред. Следващата точка от дневния ред е изслушване на министър-председателя, на заместник министър-председателя Людмила Петкова и на служебния мистър на здравеопазването, но с оглед на документацията, която има тук, и министър-председателят, и вицепремиерът отсъстват от страната. Така че, госпожо Министър на здравеопазването, ще се наложи да поемете цялата тежест. (Шум и реплики.) Момент, трябва, първо, да обявя точката и второ, вносителите да я развият. Преминаваме към: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ, СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА И СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ГАЛЯ КОНДЕВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРИЕТОТО ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 407/22.11.2024 Г., ПУБЛИКУВАНО В ДВ, БР. 100/2024 Г., И С ВНОСИТЕЛ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ ЗА ОДОБРЯВАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗХОДИ ДО 125 000 000 ЛЕВА ПО БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВЕН ФОНД „ЗЕМЕДЕЛИЕ“ ЗА 2024 Г. ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОДКРЕПА НА ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНИ ПО „ПОЛИТИКА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ“, БЮДЖЕТНА ПРОГРАМА „ДЪРЖАВНИ ПОМОЩИ, НАЦИОНАЛНИ ДОПЛАЩАНИЯ И САПАРД“, ЧРЕЗ ПРЕНАСОЧВАНЕ НА СУМА ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ В РАЗМЕР НА 2 000 000 ЛЕВА ЗА СМЕТКА НА ИКОНОМИИ ОТ РАЗХОДИТЕ ПО ЧЛ. 1, АЛ. 4 ОТ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2024 Г. В ОБЛАСТ „ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ“, Т. 3.1. „ЗА ОРГАНИЗАЦИОННО И ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ НА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ ПРИ ЛИЦА С БЕЗПЛОДИЕ, ЛЕЧИМО ПРЕДИ ВСИЧКО С МЕТОДИТЕ НА АСИСТИРАНИ РЕПРОДУКТИВНИ ТЕХНИКИ“, МОТИВИРАНО С ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 109, АЛ. 3 ОТ ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧНИТЕ ФИНАНСИ И ЧЛ. 105 ОТ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2024 Г. Вносители – Петър Петров и Климент Шопов. Кой ще вземе отношение? Заповядайте.

#230 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Преди да развия отношението, тоест становището на вносител, да кажа обаче, че е изключително некоректно в момента това, на което ставаме свидетели тук в тази почти опразнена зала, защото министърката на здравеопазването в момента трябва да отговаря за решение, което не е нейно. И в случая хората, които носят отговорността – на първо място, министърката на финансите, на второ място, министър-председателят като човек, който в крайна сметка ръководи политиката на Министерския съвет, ги няма. На практика това до голяма степен обезсмисля това изслушване, защото всъщност ние няма да изслушаме тези, които са взели това решение, но както и да е. Аз ще бъда съвсем кратък, защото смятам, че въпросът, първо, до голяма степен вече се изясни, макар че има още неизяснени неща и за тях ние ще задаваме въпроси. Надявам се, че не сме само ние от ВЪЗРАЖДАНЕ. И второ, ще бъда кратък, защото действително проблемът е изключително сериозен, наболял и няма нужда от кой знае какво голямо обяснение. България се намира в страховита демографска катастрофа, която унищожава държавата и нацията с темпове, невиждани в световната история досега. Точно поради тази причина, вместо да поощряваме максимално всякакви възможности за процедури за семейства, които имат – или дори да не са семейни двойки, но такива, живеещи на семейни начела – проблеми с репродуктивното здраве, ние правим всичко необходимо, за да затормозяваме процеса. Той обраства с много сериозни бюрократични тежести. Аз съм имал възможността и така да се каже, нещастието да мина по такъв път, макар и не през Фонд „Инвитро“, и знам каква е процедурата, колко е тежка, да не кажа направо и драматична. Точно в един такъв момент държавата, вместо да подаде ръка на няколкостотин хиляди българи, защото никой не може да каже колко точно са двойките с такива проблеми, но със сигурност са повече от 100 хиляди двойки – натъртвам, което означава няколкостотин хиляди души, тъй като, нали се сещате, че не са само тук мъжът и жената замесени, а и техните родители, които очакват и те съответно да видят внуци, така че това е много сериозен проблем. Точно в един такъв изключително сериозен драматичен момент от развитието на нашата нация, която колабира пред очите ни, в ръцете ни, Министерският съвет взема незнайно защо решение да ореже финансирането на Фонд „Инвитро“, което, отвсякъде погледнато, е престъпление – престъпление срещу националната сигурност, защото една държава се гради от нейните хора. Народи без държави има, ама държави без народи няма, а нашият народ изчезва и измира. Така че въпросите, които ние ще задаваме, са изключително сериозни и изключително важни, защото в хода на изслушването, а по-късно и в отношението ще изразим нашата принципна позиция за това, че не само че не трябва да се реже финансирането за Фонда, нещо повече, нещо много по-революционно – всички процедури инвитро трябва да станат безплатни, трябва да минават през Здравната каса като клинична пътека, да бъдат максимално облекчени, за да може – не както е в момента, когато една двойка реши да кандидатства, да се събира ей такава (показва) папка с документи. Надявам се никой от Вас да не е минавал през този път – ей толкова (показва) е голяма папката, а просто да мине през стандартната процедура, когато някой има здравен проблем – личен лекар издава направление за специалист, специалистът издава направление вече за съответното лечение. И тук да няма – ама имаме пари, нямаме пари. Ако трябва, ще се теглят заеми, защото това е бъдещето на България. Нашите деца! Това е! Надявам се да получим отговори на задаваните от нас въпроси. Аз съм сигурен, че госпожа Кондева ще ни даде експертното си мнение. Лошото обаче е, че политическата оценка за този престъпен акт на правителството няма да можем да го разберем. Няма да можем да я разберем тази политическа оценка – кое точно е наложило да вземем пари точно оттам и да ги дадем на земеделците. Защо трябва да се противопоставя една общност на друга общност, хората с репродуктивни проблеми да се противопоставят на земеделците?! Всички имат нужда от пари! Надявам се да получим отговори, но най-лошото от всичко е – пак ще кажа и с това ще завърша – че виновниците за това изслушване в момента ги няма. Главчев избяга и се скри чак в Брюксел, Петкова не знаем обаче по каква причина я няма, а точно тя трябваше да отговаря най-много днес.

#232 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В чл. 15 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. за организационно финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечими преди всичко с методите на асистирани репродуктивни технологии, са разчетени средства по бюджета на Министерството на здравеопазването на стойност 22 млн. лв., тоест 2 милиона повече от тези в Закона за държавния бюджет за 2023 г., и допълнително 2 млн. лв. в централния бюджет в чл. 1, ал. 5, т. 3.1, които се предоставят с акт на Министерския съвет. Отчетените разходи от Министерството на здравеопазването за изпълнение на дейностите по асистирана репродукция, които се управляват от Центъра за асистирана репродукция към второстепенен разпоредител на средства към Министерството на здравеопазването, към 30 ноември 2024 г. са в размер на 20 млн. 650 хил. 612 лв., което представлява изпълнение в размер 91,59% от бюджета за съответната дейност. От началото на годината до 16 декември за дейността по асистирана репродукция като плащания – в размер на 21 млн. 117 хил. 983 лв. Искам да обърна внимание, че плащанията са на база извършена и отчетена дейност от лечебните заведения, които извършват самата асистирана репродукция и които имат договор с Центъра за асистирана репродукция – 25 на брой. Така че към 16 декември са отчетени дейности в размер на 21 млн. 117 хил. 983 лв. В края на октомври, след като получихме информация от Центъра, че плащанията са в размер на 200 млн. 650 хил. лв., те направиха прогноза, че евентуално биха им били необходими още 500 хил. лв., за да приключат бюджетната година в рамките на това, което ще се заяви за заплащане. Министерството на здравеопазването отпусна 500 хил. лв. от резерва на Министерството на здравеопазването. При анализа на тези данни и към момента – към 16-и, всъщност все още имаме 1 млн. и 400 хил. лв., които са този бюджет от 22 млн. 500 хил. лв. В момента се обработват около 300 хил. лв. заявени фактури за плащане, така че има вероятност и към края на годината да останат от тези средства. В контекста на това, което заявих. Месец ноември, след като пристигат от Министерския съвет необходимите документи за съгласуване по отношение на искането за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 г. и на база финансовите данни, с които разполагаме по изпълнение на бюджета за Центъра за асистирана репродукция, ние изпращаме становище, в което по принцип подкрепяме това искане, като обръщаме внимание, че до края на 2024 г. може да възникне необходимост от предвидените по чл. 1, ал. 5, т. 3.1 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. в централния бюджет средства в размер на 2 млн. лв. и те трябва да ни бъдат осигурени, като обръщаме внимание, че за следващата година настояваме тези средства да бъдат по този параграф в бюджета на държавата. Това е накратко по темата. Мога да допълня само, че вследствие на създадените ситуации ние направихме срещи с Центъра и най-вече с Фондация „Искам бебе“. Наложи се да погледнем дали има отправено към Министерството на здравеопазването искане за промени в Правилника на Центъра за асистирана репродукция и констатирахме, че такова искане е постъпило месец август 2023 г. в рамките на предходно редовно правителство с поставен въпрос да се въведе така наречената донорска програма и да се направи промяна в Правилника. Промяна в Правилника принципно е направена и е повишена стойността на помощта, която осигуряваме от 5 на 6 хиляди, но не са направени никакви други промени и не е даден ход на това искане на Фондация „Искам бебе“. Поради тази причина ние работим в рамките на бюджет, който е съобразен с действащи от 2023 г. правила. Благодаря.

#233 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, госпожо Министър. Пристъпваме към въпроси от парламентарните групи. ГЕРБ-СДС, заповядайте.

#234 · speech

Стефан Апостолов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, държавното финансиране на двойки с репродуктивни проблеми е един от способите на държавата за борба с репродуктивни проблеми. Ние от ГЕРБ знаете, че винаги сме се борили за повишаване на финансирането на тези нуждаещи се хора. В последните години се наблюдава и изменение на профила на жените, нуждаещи се от донорство. Ако преди седем-осем години това са били жени над 40 години, в момента се наблюдава, че жени между 25 и 30 години се нуждаят от донорство. В целия цивилизован свят правителствата финансират донорски програми при жени с репродуктивни проблеми. В тази връзка искам да Ви питам: какво прави Министерството на здравеопазването по този въпрос и кога българските семейства ще могат да разчитат на донорска програма и у нас? Благодаря.

#236 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Отново ще повторя, че този проблем не беше отправен към нас. Това обаче с нарочно писмо от „Искам бебе“ към академик Николай Денков, към господин Асен Василев, към професор Христо Хинков е поставен за разрешаване – не знам по какви причини не е разрешен. А това какво би изисквало, за да се получи тази така наречена донорска програма – това означава отваряне на правилата на Центъра за асистирана репродукция, създаване на медицински критерии и критерии за финансиране и възможност на двойките или на жените, които биха искали да участват в нея, да заявят и съответно да бъде изпълнено тяхното желание чрез лечебните заведения. В тази връзка ние поехме ангажимент – Министерството на здравеопазването – на нарочната среща миналата седмица в петък, че още в началото на 2025 г. ще съберем ръководството на Центъра за асистирана репродукция, неправителствените организации и представители на всички лечебни заведения, които извършват тези процедури, за да можем да разпишем точни и ясни медицински критерии за извършване на донорската програма. Ще отворим правилата за работа на Центъра и реално поемаме ангажимента от 2025 г. донорската програма ще бъде част от Правилника на Центъра и хората, които имат нужда от нея, ще имат достъп. Искам да обърна внимание също, че в процеса на тези разговори се установи, че има и необходимост от актуализация на някои изследвания, критерии, заложени в правилата, които да оптимизират програмата, тъй като данните сочат, че при осигурен ресурс от държавата в размер на 6 хил. лв. средната стойност, която е фактурирана към Центъра за асистирана репродукция на пациент, е 4 хиляди – 4 хиляди и сто. Така че тази дейност също ще се анализира. Общо казано, като заключение – средства има, донорската програма плюс всичко необходимо, което трябва да се актуализира, ще бъде направено в рамките на 2025г., и то първото тримесечие. Благодаря.

#237 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Групата „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте.

#238 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема министър Кондева, моят въпрос е свързан с темата, а донякъде Вие вече отговорихте – аз съм подготвил може би писмен въпрос. В този случай споделям това, което Вие изразихте и публично, че средствата, които не са изразходвани, така или иначе според бюджетните правила те няма как да засегнат дейността на Центъра за асистирана репродукция, и това е напълно вярно. Въпросът ми е: от публикувания и вече внесен в Народното събрание Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2025 г. не може да се обособи каква е допълнителната инвестиция, не е видно какво сте предвидили допълнително като финансиране на Центъра за асистирана репродукция. И по-конкретно, по наши изчисления – експертни – около 200 хиляди двойки имат нужда от донорска програма, това, което Вие казахте, че тепърва ще се разработи. Ако тя трябва да обхване тези 200 хиляди двойки в рамките на една календарна година, по наши изчисления са необходими около 5 млн. лв. Ако Вие сте заложили, че тази донорска програма ще започне в някакъв по-късен етап – например, както казахте, докато се извършат промените в Правилника на Центъра, ще започне да функционира от средата на годината, конкретният въпрос е: предвидили ли сте допълнителни средства в бюджета на Центъра за асистирана репродукция за тази програма? И другият ми въпрос е за информационна кампания. Опитът сочи, че в България в момента много малък процент от донорите участват в подобни дейности – не повече от 7%, докато социологическите проучвания сочат, че около 37% биха се включили, ако има информационна кампания, тоест, ако те са наясно за какво даряват, каква е ползата и какъв е смисълът. В тази връзка, предвидени ли са в бюджета на Центъра или на Министерството на здравеопазването, защото то вече провежда различни информационни кампании, средства за информационна кампания за стимулиране на донорството на яйцеклетки? Благодаря.

#240 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Реално двойките, които се нуждаят, вероятно са толкова, но за да могат да се извършат процедурите, трябва лечебните заведения, които ги извършват, да могат да поемат този обем от нуждаещи се. По отношение на бюджета са договорени и предвидени над тези 22 милиона допълнителни 3 млн. и 600, тоест в бюджета ще има 25 млн. и 600 за Центъра за асистирана репродукция, които ще бъдат предоставени чрез Министерството на здравеопазването, като, както казах, сме поискали тези 2 милиона да останат в централния бюджет като резерв. Така че в тези рамки ще успеем да се включим и да удовлетворим исканията, тъй като, отново напомням, тук плащането става на база извършена и фактурирана дейност, тоест процесът по одобряване на заявленията е по-бърз, Центърът заседава един път месечно, заявленията и одобренията се придвижват към нуждаещите се, но оттам нататък вече лечебните заведения са тези, които им дават конкретната дата за процедура и оформят графика за изпълнение на процедурата, след което отчитат и съответно фактурират. Относно информационните кампании – да, имаме такава Национална програма за донорството, която е приета и действа, ползваме я и тази година – за 2024-а, която ще предложим да бъде приета и през 2025-а, която включва в една част от параметрите си именно информационни кампании, тъй като донорските яйцеклетки, знаете, са в наблюдението и осъществяването на дейност на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Вече има такива проведени кампании съвместно със Столичната община, с неправителствените организации. Но средства в бюджета по Националната донорска програма има. За тази година тя приключи, ще искаме същата програма и за следващата година.

#242 · speech

Светослав Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Госпожо Министър, изключително важна тема – надяваме се тя да не приключи само с това изслушване. Много е трудно да се каже колко всъщност е точният брой на двойките с репродуктивни проблеми в България, но със сигурност той надвишава 100 хиляди. Тъй като в България има изключително сериозен демографски проблем, за съжаление, ние сме една от най-бързо изчезващите нации в света, моят въпрос към Вас е: смятате ли за целесъобразно въвеждането на процедурата инвитро в платените от Здравната каса клинични пътеки, за да може да се намали до минимум бюрократичната тежест, и всяка една двойка, която установи, че има такъв проблем, по възможно най-бързия начин и с минимален брой документи да може да кандидатства и да получи квалифицирана медицинска помощ? Каква би била сумата при евентуално включване на процедурата инвитро в списъка на задължително платените от Здравната каса клинични пътеки и смятате ли, че държавният бюджет може да поеме това? Благодаря.

#244 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Искам да припомня, че идеята държавата да се ангажира с финансиране на двойки с репродуктивни проблеми е от 2005 г. Тогава точно беше обсъждан и механизъм това да се случи чрез Националната здравноосигурителна каса. В интерес на истината, той работи една година, като предоставяше в размер до 1500 единствено за лекарствени продукти по протокол. Големият проблем, който беше тогава – че всяка процедура е много индивидуална и беше много трудно да се остойности всъщност какво ще е необходимо, за да може да се създаде такъв тип пътека. Впоследствие се създаде Фондът от 2009 г. До този момент ние смятаме, че Фондът с това финансиране, което получава – имало е години, в които е нямало и лимитиране по отношение на финансирането, мисля, че 2017-а, работи добре. Ако трябва, това да се обсъди с лечебните заведения, които изпълняват тези процедури, защото те са ограничени на брой, не са равномерно разпределени из цялата страна и не знам доколко би било възможно да се финансира те да приемат такъв тип предложения. Иначе е напълно възможно чрез клинична пътека, но пак може би ще ощетим част от пациентите, защото са изключително много индивидуални подходите при прилагането на тези процедури. По отношение на бюджета в този размер – не е проблем той да отиде в бюджета, предполагам – аз не бих могла да се ангажирам, на Здравната каса. Въпросът е наистина да сме сигурни, че алгоритъмът – индикациите на пътеката, която ще се създаде – ще бъде работещ и няма да създаде някакви затруднения при осигуряването. Може да се обсъжда. Благодаря.

#246 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Госпожо Министър, съжалявам, че днес само Вие сте тук по тази сериозна тема, която касае обществото ни – касае целия Министерски съвет. Съжалявам, че ги няма Вашите колеги и Вие трябва да отговаряте на нашите въпроси. Доколкото разбрахме и от изложението Ви, и от въпросите на колегите, Министерството на земеделието е дало съгласие да бъдат пренасочени средствата за асистирана репродукция към друг сектор поради невъзможност да бъдат усвоени. Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ категорично сме против това противопоставяне на една група български граждани на друга. Разбираме ефективността от използването на бюджетните средства накрая на годината поради невъзможност да бъдат усвоени. Във връзка с това моите въпроси и на групата „Движение за права и свободи – Ново начало“ са към Вас: защо тези решения се вземат и мерките се провеждат по толкова непрозрачен и неясен за българските граждани начин? Това пренасочване по някакъв начин отразява ли се на работата на Центъра за асистирана репродукция? Какъв е Вашият ангажимент, госпожо Министър, който Вие ясно да представите пред българските граждани днес, и да гарантирате за достатъчно средства в бюджет 2025 г. за асистирана репродукция? И по какъв начин ще гарантирате, че българското общество ще бъде ясно информирано? Благодаря Ви.

#248 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа, народни представители! Както казах, Министерството на здравеопазването е изразило своето становище в съгласувателна процедура по акт на Министерския съвет по искане на Министерството на земеделието и го е направило съзнателно, на база данните, с които е разполагало към всеки един момент по отношение изпълнението на бюджета, осигурен за Центъра за асистирана репродукция, но съвсем категорично в становището си е заявило, че ако все пак възникне необходимост, имайки предвид начина, по който се извършва заплащането, а именно след отчитане на дейност, и имайки предвид, че тези процеси са нерегулярни, ако възникне тази необходимост, тези пари ще трябва да си ги получим. Така че ние сме заявили нашето становище. Както Ви казах вече, че сме заявили, че и за следващата година бихме искали да има такъв резерв в държавния бюджет предвид начина, по който се извършва заплащането. По отношение на необходимите средства – тук много важен момент е какъв тип медицински изисквания ще се разработят по отношение на донорската програма и другите критерии, залегнали в правилата. Хубавото е, че има солидна практика вече в нашата страна, и не само – има достатъчно ръководства, европейски документи, които дават насоки в тази посока, и би трябвало на тази база да можем да преценим така, че на база критерии да можем да осигурим и финансиране. Имайки предвид, че този процес, както казах, няма как да започне по-рано от пролетта на 2025 г., процедурно трябва да се извърви, центровете да го планират, смятаме, че тези 25 млн. и 600 хил. лв., с които е поет донякъде ангажимент от Министерството на финансите, ще бъдат достатъчни, плюс двата милиона, които настояваме да останат в резерва на бюджета именно за целите на Центъра по асистирана репродукция.

#250 · speech

Иван Иванов

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Да върнем дебата малко по темата, както е формулиран тук за изслушване, а именно изразходваните средства от резерва за тази важна, разбира се, дейност, като асистираната репродукция. Моят въпрос е – защото последното нещо, което трябва да направим ние тук в това Народно събрание, е да противопоставяме този сектор със земеделието. Разбира се, не мисля, че това е целта на някой от присъстващите в залата. Та в този ред на мисли, моят въпрос е: има ли засегнати български граждани от изваждането на тези средства от резерва и съответно има ли такива процедури, които не са извършени, които са били планирани, но не са извършени, заради това, че тези средства са били използвани да подпомогнат българските земеделски производители, тоест някой ощетен ли е в тази ситуация? Благодаря.

#252 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Не, няма ощетени поради начина на заплащане на тази дейност, тъй като тези средства са целеви и те са в рамките на 2024 г. – има още шест дни, в които може да настъпи заплащане и то ще бъде на база отчетена и фактурирана дейност. Преди два дни, както казах, нашите данни сочат, че разполагаме с още милион и четиристотин в рамките на този бюджет от двадесет и два милиона и половина, така че не очакваме да възникнат неудовлетворени нужди, заявени, от една страна. От друга страна, последното заседание на Центъра за асистирана репродукция беше в началото на декември, така че и хората, които са одобрени да получат тази помощ, и на тях им предстоят процедури през 2025 г., така че не би трябвало при начина, по който се работи, и при правилата, и механизма, и Правилника да има ощетени. Благодаря.

#254 · speech

Хасан Адемов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър! Със сигурност в тази пленарна зала няма народни представители, които да имат нещо против осигуряване на необходимия финансов ресурс за земеделски производители, но след като се появи това Постановление № 407 на Министерския съвет, реакцията беше изключително сериозна – не само публичната реакция, но и реакцията на публични партии, политически лидери, от гледна точка на това, че това е една чувствителна сфера, това са средства, които бюджетът на държавата е предвидил за асистирана репродукция, и да се посегне към тях от гледна точка на ситуацията за демографската криза в България е недопустимо. Това, което искам да кажа, е, че в България в момента по информация от Управителния съвет на Фондация „Искам бебе“ около 15 хиляди са процедурите, които са извършени през тази година, като от тях са платени само 5 хил. и 500. Това е един от големите проблеми, благодарение на който проблем са икономисани тези средства, ако може изобщо да говорим за икономии. От друга страна, Вие говорите за въвеждане на донорски процедури и ако приемем, че тези три милиона и половина, които допълнително се предвиждат в бюджета за следващата година, имайки предвид факта, че една такава донорска процедура струва между 7 и 12 хил. лв., и приемем, че струва средно 10 хил. лв., това означава 350 жени или двойки да могат да се възползват от тези процедури. Това според мен е крайно недостатъчно и тези три милиона и половина едва ли ще могат да отговорят на потребностите. От друга страна, това изслушване дава възможност да коментираме въпроса за структурата и функционалността на Центъра за асистирана репродукция, което е ползата може би на тази дискусия, защото очевидно е, че трябва да бъдат променени критериите за достъп съгласно международноправни документи, от една страна, и от друга страна, съгласно исканията на хората с репродуктивни проблеми, които по неофициална информация са около 200 хиляди в България – 200 хиляди семейства имам предвид. Ако по някакъв начин се променят критериите за достъп и ако по някакъв начин тези 25 центъра, които ги има в България в момента, и те имат допълнителни искания, искат да се повиши цената на процедурите, не съм убеден, че този ресурс, който се предвижда през следващата година, ще бъде достатъчен. И ако има възможност, в рамките на дискусиите за бюджета на държавата и за бюджета на Министерството на здравеопазването да се промени това число, мисля, че ще бъде от полза на всички заинтересовани български граждани.

#256 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Данните са точно такива, но Центърът е заплатил това, което всъщност е минало като искане през Центъра, и това отговаря на сега работещите правила. Това че има още осем хиляди други процедури, извършени в центровете, са вероятно на двойки, които в тази ситуация се изключват от критериите за ползване на помощта. По отношение на донорската програма, поне с Фондация „Искам бебе“ така уточнихме, че ние ще задържим финансирането на 6 хил. лв. и за тази процедура, защото и в момента, както казах, са много индивидуализирани нещата. Въпреки че сме заложили 6 хил. лв., както казах, за процедура в момента, това, което се отчита и като искане, е от порядъка на четири, тоест и за донорската ще заложим 6 хил. лв., останалото вероятно ще се наложи да се доплаща, ако е необходимо, от нуждаещите се. От друга страна, наистина вече имаме много сериозни международни стандарти в тази посока и ние ще се позовем на тях, защото все пак е от огромно значение и успеваемостта по принцип и ние не би трябвало да излизаме от тези показатели в стремежа си да задоволим всички нужди. А по отношение на бюджета, както казах, и понеже плащанията са абсолютно нерегулирани във връзка с извършването на дейността, за която нямаме прогноза и предвидимост, много е вероятно наистина да не достигат тези пари. От друга страна, колкото повече има, толкова по-добре. Ако не се усвоят, ще се връщат в бюджета. Благодаря Ви.

#257 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от групата на „Има Такъв Народ“. Господин Чорбанов, заповядайте.

#258 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Госпожо Министър, дами и господа народни представители! Първият въпрос, който ще зададем, ще бъде конкретно по тази тема, защото по другите теми ще бъде малко неетично да отговаряте, при положение че ги няма тези, към които трябва да адресирани. По въпроса за асистираната репродукция ще кажа, че аз се вълнувам по проблема от самото начало на асистирана репродукция в България, интересувал съм се много по темата. Зная, че двойките с репродуктивни проблеми са около 220 хиляди известни. От тях само една част се нуждаят от донорска асистенция и с донорски програми да бъдат включени, което е доста различно, а и като говорим за донори, не забравяйте, че те се гледат в два аспекта – съответно донорски яйцеклетки и донорство на спермален материал. Така че това са две различни процедури, два различни типа донорство. Това със сигурност ще бъде включено, със сигурност ще трябва да се мисли какви да бъдат критериите от етична гледна точка, най-малкото, финансовите аспекти, медицинските аспекти, за да бъдат включени. Проблемът обаче, за който искам да Ви попитам, е – и Вие частично отговорихте на него, че независимо от факта, че на практика се оползотворяват парите и даже някаква част остават, аз познавам огромен брой двойки, които продължават да опитват да решат този проблем, плащайки от собствения си джоб, именно защото критериите за включване – и медицинските, и финансовите такива, са остарели, нека да кажем, и по никакъв начин не отговарят на съвременните условия. Така че моят въпрос е: през тази година получили ли сте от Центъра по асистирана репродукция или изобщо от компетентните лица някакви идеи за разширяване на обхвата на тези двойки – с промяна на критериите, с разширяването им и с включването на по-голям брой? Ясно е, че в момента сте решили да направите нещо такова и ще го направите в първото тримесечие, надявам се, но дали през годините, хайде, тази последната имате информация, има каквито и да е индикации за такива инициативи от страна на Центъра? Благодаря.

#260 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители! Ще си призная, че Центърът по асистирана репродукция в моето присъствие като министър в институцията не беше във фокуса на грижите и от тяхна страна не сме получавали никаква информация освен бюджетната, която следим много стриктно, за да можем да планираме и прогнозираме. Истината е обаче, че след като потърсихме дали е постъпвала такава информация в предходни години, установихме, че е имало искане и за така наречените профилактични програми по отношение на яйчников резерв, като скринингова програма и спермограма като скринингова програма. От Касата е получено становище, че това ще е значителен ресурс и съответно затова не е прието. В процеса на разговора уточнихме, че всъщност това са изследвания, които не са в тази стойност, която е посочена, така че ще мислим и в тази посока, за да можем, ако правим скрининг във възраст примерно до 29 години, за да може съответно и резултатите да ни бъдат по-добри, да можем да дефинираме по-рано групите, които се нуждаят. Така че обсъдихме и този въпрос. По отношение на промяната на критериите. Всъщност последната промяна, която е настъпила, е била свързана с финансирането от 5 на 6 хиляди и мисля, че е имало дебат по отношение на възрастта, която в момента е 43. Но тук по-големият въпрос, който остава, е по отношение на необходимите документи за извършване на процедурата в частта медицински изследвания, защото най-вероятно ще се окаже, че и там има много остарели неща, които не се ползват, и в същото време пациентите доплащат, при условие че има държавен ресурс за това. Благодаря Ви.

#261 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от парламентарната група на партия МЕЧ. Няма никой. Минаваме към втори кръг въпроси. Въпрос от групата на ГЕРБ-СДС. Въпрос ще има ли? Не, няма. Втори въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте.

#262 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема министър Кондева, аз нямам директен въпрос към Вас, но има един проблем, който е свързан с темата на изслушването, и затова ще помоля, ако нямате информация, аз съм сигурен, че нямате информация, но да предадете на министър-председателя и на министъра на образованието нещо, което е съществено, защото то касае следващите няколко дни – до края на годината. Българската антарктическа експедиция започна на 7 ноември 2024 г., като вече 30 дни изследователският кораб 421 пътува към остров Ливингстън. За съжаление, от дирекция „Наука“ към Министерството на образованието и науката са спрели финансирането на третия етап на Националната програма за изследвания, което е в размера на около 3,7 млн. лв. Това поставя под риск цялата експедиция, резултатите от нея, включително и възможността за завръщане на кораба обратно в България съответно с екипажа, тоест това е проблем, който трябва да бъде решен много спешно – до края на годината. Понеже е точно свързан с това, че Национален фонд „Научни изследвания“ е прекратил финансирането на Програмата за полярни изследвания, и това е спешен проблем, който някак си остава извън фокуса на много хора, а е критично важно да може да бъде решен. Затова Ви моля, ако нямате отношение към него, просто да го предадете на министър- председателя за адекватно отношение и решение. Благодаря Ви.

#263 · speech

Председател Цончо Ганев

Нещо имате ли да отговорите, госпожо Министър? Добре. Благодаря Ви. Следващият въпрос е от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Папов.

#264 · speech

Ивайло Папов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, госпожи и господа народни представител! Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ винаги сме държали на инвитро процедурите като начин за решаване на изключително тежката демографска криза, в която се намираме повече от три десетилетия. Това е един добър и възможен вариант. Говорим за 100, тук чухме за 200 хиляди двойки, които имат репродуктивни проблеми и инвитро процедури, но говорим за една сума от 25 млн. лв., която трябва да бъде разходвана максимално правилно. Говорим за 6 хил. лв. грубо на една двойка, но една двойка може да се нуждае от повече, друга от по-малко. Същевременно контролът за нас е важен. Как се осъществява? 25 центъра не са малко. Какво ще се прави с генетичния материал? Как ще се харчат тези пари и възможно ли е на теория да се случи някъде да се възползват от парите по Здравната каса – някъде в центровете? Затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ държим да зададем няколко неща и се надявам да чуем разумен отговор от Вас. Какви са стъпките за контрол върху дейността на тези 25 центъра за репродуктивна дейност? Какво предвиждате като оптимизиране на тази административна дейност, която преминават двойките, за да бъдат одобрени? Както чухме тук, налага се да попълват един цял поменик от документи. Благодаря Ви.

#266 · speech

Служебен Министър Галя Кондева-Мънкова

Благодаря. Уважаеми, господин Председателстващ, дами и господа народни представители! Дейността по асистирана репродукция се осъществява от лечебни заведения, които съответно са получили лиценз за тази дейност и контролът върху тяхната дейност е част от структурата, която е към Изпълнителната агенция по медицински надзор – дирекцията, която отговаря за донорството. Така че проверките и контролът са основно там. От друга страна, Центърът за асистирана репродукция, който документално обработва всичко и движи чисто организационно и административно процеса, отчита на сайта си редовно броя на извършените процедури, броя на заплатените, включително съществуват и данни за успеваемост на всеки един център. По отношение на рисковете. Точно затова сме толкова предпазливи при разговорите за донорска програма по отношение на генетичния материал, защото рискове съществуват, и точно затова стигнахме до извода, че ще попитаме всичките 25 центъра, ще ги включим с ясното съзнание, че в един такъв формат трудно се стига до решение, защото и там чисто медицински има доста различни мнения. Наистина ще се наложи най-вероятно някои от двойките, както е и в момента, да доплащат. Други пък съответно да не ползват тези 6 хиляди. Центровете отчитат това, което са извършили и което е в рамките на правилата. Има фактури и за 70 лева, така че поне такива са данните от Центъра. Благодаря.

#267 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“. Въпрос имате ли? Не. Преминаваме към следващата група – парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Въпрос? Не и от Вас. Парламентарната група ДПС-ДПС – въпрос? Не. От групата на „Има Такъв Народ“ – господин Чорбанов, заповядайте.

#268 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, в ръцете си държа Постановление № 407, което коментираме от няколко дни и което беше обект на толкова дебати. Ще Ви задам въпроса си с явната мисъл, че не трябва да ми отговаряте и не Вие сте човекът, който е отговорен. Ще го кажа, за да се чуе. Няколко пъти чухме вчера, че парите по темите, за които говорим, и за научната инфраструктура, и парите от Центъра за асистирана репродукция, както и парите от област „Образование“ за Фонда „Стефан Стамболов“ всъщност няма да отидат при земеделците, не става дума за това. В постановлението изключително е казано къде отиват и как отиват. Проблемът с научната инфраструктура е много сериозен. Вчера се получи протестно писмо от координаторите на всички ръководители, координаторите на такива инфраструктури, които – много от тях са част от европейски структури, от европейски програми и невъзможността да изпълняват задачите, за които държавата и в частност научните институции, университети и академии са поели отговорност. Моля да споменете това на Министерския съвет, на госпожа финансовия министър и господин министър-председателя, че по този начин се спъва реална работа. Отново ще изразя искреното си възмущение, че от сектор, който е най-слабо финансиран в Европейския съюз, в дъното на Европейския съюз, по отношение на финансирането на наука и научни изследвания, около 10 пъти по-малко от средното за Европейския съюз, и въпреки всичко взимането на пари от този сектор е истинско кощунство. Благодаря.

#269 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да кажете нещо, госпожо Министър? Не. Добре. Преминаваме нататък. Следващият въпрос е от парламентарната група на МЕЧ. Няма никой. С това въпросите свършиха. Преминаваме към отношение от парламентарните групи. ГЕРБ-СДС – заповядайте.

#270 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Господин Председател, госпожо Министър, уважаеми колеги! Аз казах, когато се разбрахме за това решение, преди това искам да поздравя министъра на здравеопазването за това, че единствена от изслушваните лица е тук, въпреки че министърът на здравеопазването има най-малко отношение към актуализацията на бюджета и по-специално към разходването на бюджета и приемането на постановления. Това се изготвя от Министерството на финансите. Но, госпожо Министър, в интерес на истината, бих искал да кажа, че този политически урок се научава трудно. Никога пари за деца, бременни, спешна помощ, ваксини и така нататък не се пипат, не се режат, не се взема оттам, защото това е много чувствителна част. Този политически урок се научава трудно. Да върнем малко лентата назад. Вие казахте в един коментар заедно с Вашите колеги от Министерството на финансите, след Министерския съвет, че пари има и че всички те ще бъдат осигурени. Това е така, но това са просто думи. Ще дам пример как се случват нещата в действителност и какво можеше да се направи, за да гарантирате на обществото, че наистина този проблем е решен. През 2017 г. правителството на господин Бойко Борисов приема Постановление № 96 от 18 май 2017 г., в което се казва, че „при изчерпване на средствата за дейности по асистирана репродукция, утвърдени по съответната политика, министърът на здравеопазването предприема действия за осигуряване на допълнителни средства за тези дейности чрез вътрешно компенсирани промени по реда на чл. 10, ал. 3 и чл. 109, ал. 1 от Закона за публичните финанси или чрез одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за сметка на централния бюджет по реда на чл. 109, ал. 3 от Закона за българските финанси с цел пълно финансиране на дейностите.“ Повтарям: „пълно финансиране на дейностите“. Това трябва да направите и сега. Министерският съвет трябваше да приеме такова постановление, с което да гарантира, че наистина всички дейности ще бъдат финансирани в цялост. Тогава заглавията във вестниците и в медиите са: „Безлимитно финансиране на инвитро процедурите обяви кабинетът“. На следващата година премиерът Борисов и финансовият министър получават награда от Фондация „Искам бебе“. Сега каква е ситуацията? За миналата година са извършени 14 хиляди процедури – 5 хиляди и 500 са платените от държавата, което означава, че държавата не финансира близо 10 хиляди семейства, които имат нужда от тази процедура. Това означава, че те не са обезпечени. Именно заради това трябва да се предприемат сериозни стъпки по отношение промяна на Правилника за Центъра за асистирана репродукция, така че да се улесни достъпът, а държавата да се замисли за това как да направи така, че да гарантира наистина безлимитно осъществяване на тези действия не само на думи, а на дела чрез приемането на съответните нормативни документи. На 7 август 2023 г. Фондация „Искам бебе“ пуска писма до всички тогава ръководители в държавата – до академик Денков, господин Василев, професор Христо Хинков, госпожа Шалапатова, господин Димитър Илиев – министър на младежта и спорта, Станимир Михайлов, Иван Маджаров и така нататък. Ето го писмото (показва писмото). Тогава всички тези проблеми се поставят. До ден днешен няма нито едно решение. Тогава те са заметени под килима и редовното правителство абсолютно не взема отношение по проблеми на Центъра за асистирана репродукция. Трябваше да се стигне дотам, че в Комисията по здравеопазване нашата парламентарна група да предизвика изслушване на тогавашния министър и на директора на Центъра и да направим така, че с решение на Комисията да ги принудим да променят Правилника и да увеличат процедурите по реимбурсиране, по подпомагане на тези двойки, от 5000 на 6000 лв. Това е огромен проблем! Този проблем е проблем на държавата. Много пъти говорим за демографска криза, много пъти всички сме загрижени, но това остават само приказки. Това, което се случи с прехвърлянето на тези средства, пак държа да подчертая, министърът на здравеопазването има най-малко отношение. Наясно съм как се променят перата по държавния бюджет, знам как Министерството на финансите звъни в Министерството на здравеопазването и казва: вземаме Ви два милиона лева, за да ги дадем еди-къде си. Вие не можете да кажете не, но Вие можете да внесете този проект на постановление, за който Ви говоря, и да убедите министъра на финансите, че всичките онези приказки, които изприказвахте след Министерския съвет – че няма да има проблем, да бъдат материализирани. Да има постановление на Министерския съвет, в което се казва, че тази дейност ще се финансира безлимитно, защото как държавата сметна през ноември, че всичките средства, с които разполага, ще стигнат? Откъде и кой прогнозира броя на случаите, които ще подадат заявление в Центъра за асистирана репродукция? Разбира се, тази прогноза е невярна. Сигурен съм и знам писмото, което Министерството на здравеопазването е изпратило в Министерския съвет, където ясно казвате, че тези средства, ако бъдат необходими, Вие ще ги поискате, но начинът, за да се случи това, е приемането на документ, който да гарантира на всички, че това наистина ще се случи, и този документ е постановление на Министерския съвет, а не обещания на един или друг министър. Благодаря Ви.

#271 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Ангелов. Преминаваме към следващото становище – от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Няма. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ становище ще има ли? Заповядайте, госпожо Петрова.

#272 · speech

Константина Петрова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Госпожо Министър, дами и господа народни представители! Изключително жалко е наистина, че министър Главчев и министър Петкова не присъстват на днешното изслушване, защото, както още в становището на вносител казахме, това леко го обезсмисля. То е от особена важност за българското общество, защото засяга едни от най-чувствителните теми – подкрепата за българските земеделски производители и финансирането на асистираната репродукция. Като парламентарна група, която винаги е поставяла националния интерес и бъдещето на страната на първо място, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично подкрепяме необходимостта от средства за земеделието, но също така настояваме за отговорност и справедливост по отношение на държавния бюджет особено когато става въпрос за най-уязвимите семейства. Не е редно и не бива българи да се противопоставят едни на други. Постановление № 407 на Министерския съвет предвижда преразпределение на средства, включително намаляване на бюджета за асистирана репродукция с 2 млн. лв. Това решение е не просто финансов въпрос, това е въпрос на човешки съдби. В момент, когато демографската криза е най-сериозният проблем пред страната ни, орязването на средства за инвитро процедури е не само неразбираемо, но и неприемливо. Въпросните 2 млн. лв., които Министерският съвет иска да бъдат пренасочени, не са излишък, те просто са неусвоени. Нека да обясня как това се е получило при наличие на толкова много двойки в нужда. Доста от инвитро процедурите се извършват с донорски материал. Цената на една такава процедура варира между 8000 и 10 000 лв. Те не подлежат на държавно финансиране, съответно се заплащат изцяло от семействата. Само през изминалата година в България са извършени близо 1800 донорски инвитро процедури, което е ръст от 42% спрямо 2020 г. Тези числа ясно показват колко жизненоважна е подкрепата на държавата за семействата, които се борят с репродуктивни проблеми. Общо за годината са извършени 14 хиляди инвитро процедури, както вече беше споменато, от които едва 5000 са финансирани от държавата. Сами можете да направите сметка, че на над 60% от семействата, които са имали нужда, държавата не е помогнала. Въпреки това, вместо да увеличим тази помощ, предстои тя да бъде намалена. Какво означава това на практика – поне 333 семейства по-малко ще имат шанс за дете, 333 български двойки ще бъдат оставени да се борят сами с непосилните разходи за инвитро процедури. Трябва да сме честни и да признаем – раждаемостта в България е на критично ниско ниво. Ние сме на прага на демографска катастрофа и ако държавата не застане твърдо зад семействата, нуждаещи се от асистирана репродукция, ще загубим бъдещето си. Непрекъснато се организират благотворителни концерти и кампании, които да подпомогнат семействата с репродуктивни проблеми. Тук е моментът да кажа, че през 2017 г. ние от ВЪЗРАЖДАНЕ решихме да дарим целия транш от нашата субсидия в размер на 133 хил. лв. на Държавен фонд „Инвитро“. След година при направена справка във Фонда поискахме отчет и научихме, че от това дарение са се родили 18 българчета от 15 бременности. Не може раждането на български деца да зависи единствено от дарителите, а държавата трябва да поеме своя дълг и да осигури финансиране за това. Отнемането на вече одобрени средства от бюджета е недопустимо. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ настояваме за незабавно възстановяване на пълния размер на бюджета за асистирана репродукция. Ние искаме да се включат процедурите с донорски генетичен материал в обхвата на държавното финансиране, както и да се проведе държавна политика, която разглежда асистираната репродукция като приоритетен национален ангажимент. Не бива да забравяме, че финансирането на асистираната репродукция не е разход, това е инвестиция в бъдещето на България. Трябва да бъде ясно на всички ни, че всяко решение, което лишава българските семейства от шанс за дете, е решение срещу собственото ни бъдеще като народ и държава. Накрая искам да подчертая: няма по-голяма отговорност от това да се грижим за следващите поколения. Няма по-голям национален приоритет от раждането на български деца. Затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма да допуснем темата за асистираната репродукция да остане в сянка и ще продължим да настояваме за незабавни мерки в подкрепа на семействата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#273 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Петрова. Следващото становище е от „ДПС – Ново начало“ – няма. Следва за становище парламентарната група на „БСП – Обединена левица“.

#274 · speech

Иван Иванов

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Тази тема е изключително важна и наистина отсъствието днес на финансовия министър е доста нелогично в такова изслушване, защото основните решения, които се вземат в разпределението на бюджета, идват именно от това министерство и Министерството на здравеопазването съответно изпълнява тези ангажименти. Като цяло темата за асистираната репродукция, за съжаление, става все по-актуална в нашето общество. Днешната дискусия би трябвало да даде своя принос за засилване вниманието към тази тема, особено към тази част от нашето българско здравеопазване, защото стотици български семейства имат нужда от такава подкрепа и тя трябва да бъде дадена с необходимата тежест от държавата. Искрено се надяваме след подобен дебат в бъдеще подобни теми да не се разискват, тоест да няма повече отклоняване на средства, които са предвидени за подпомагане на български семейства с проблеми в репродукцията си, нуждаят се от подпомагане от държавата и в бюджет 2025 да има наистина адекватните средства, които са необходими, за да бъде подпомаган и финансиран Фондът за асистирана репродукция, за да могат не само да се заплащат подобни процедури, но тези средства да бъдат изразходвани за подобряване на материалната база, съответно за използването им за допълнителни процедури, които не се поемат от Здравната каса евентуално. Това е въпрос на дебат, който предстои тук при приемането на бюджета на Националната здравноосигурителна каса, и изобщо дейности, които се изпълняват от нея. Като цяло днес министърът наистина пое функциите на Националната здравноосигурителна каса и на Министерството на финансите, но този дебат трябва да продължи и в темите, които ще бъдат повдигнати тук при приемане на бюджетите на двете ведомства за 2025 г. Ние като парламентарна група ще отстояваме наистина интересите на тези засегнати български граждани, които се нуждаят от подпомагане на държавата в тази посока, съответно ще настояваме в бюджет 2025 да се заложат повече средства за извършване на тези дейности. Благодаря Ви.

#275 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Иванов. Отношение от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Няма. Отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ ще има ли? Заповядайте, господин Чорбанов.

#276 · speech

Андрей Чорбанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Ще бъда съвсем кратък. В продължение на вчерашния и днешния ден в доста дебати обсъдихме казусите с проблема около използването на държавния бюджет, по наше мнение неправомерно, за тези цели. Пак ще кажа, че държавният бюджет е закон, който трябва да бъде спазван. Разбира се, законът позволява пренасочване на средства, но когато пренасочването е от такива чувствителни сфери за обществото, като здравеопазване, образование и наука, няма как обществото, разбира се, и ние като негови представители да останем безучастни. За мен е неприятен фактът, че министърът на финансите не е в залата, за да зададем на него конкретните въпроси и обяснения защо това е така. При всички случаи в новия бюджет ще се борим всички тези сфери да получат достойно финансиране, за да могат да изпълняват и своите функции като такива. Трябва да се каже, че в сферата на асистираната репродукция нещата се промениха много през последните години. Въведена беше страшно много нова методология, много скъпоструваща апаратура – това няма как да не се отрази върху цената на услугата, но пък дава много по-големи възможности, отколкото в началото на тези процеси. Същото се отнася и в сферата на науката. Отдавна науката не представлява колби и епруветки, както много хора си го представят, а става дума за изключително сложна и скъпа инфраструктура, която обаче се нуждае от поддръжка, нуждае се от постоянна допълнителна екипировка, за да се изпълняват всички задължения, поети от нашата страна и нашите научни организации към международните консорциуми, които участват. Затова ще се погрижим те да бъдат добре финансирани. Благодаря Ви.

#277 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Чорбанов. От парламентарната група на МЕЧ становище ще взимате ли? Не. С това изслушването приключи. Благодаря Ви, госпожо Министър. Преди да обявя края на днешното заседание, да Ви изчета съобщенията за парламентарен контрол на 20 декември 2024 г., който започва в 9,00 ч. 1. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на три въпроса от народните представители Красимир Йорданов и Петя Цанкова; Никола Димитров и Климент Шопов; и един въпрос от Петър Петров. 2. Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов ще отговори на един въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов. 3. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова ще отговори на 16 въпроса от народните представители: Климент Шопов – два въпроса; Андрей Вълчев – два въпроса; Хасан Адемов; Байрам Байрам, Елван Гюркаш и Айтен Сабри; Ивайло Папов; Стоян Таслаков; Христо Терзийски; Ангел Славчев – два въпроса; Надя Петрова; Ангел Георгиев и Емил Янков; Богомил Петков; Неждет Шабан и Джем Яменов; Константина Петрова. На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участва служебният министър-председател на Република България Димитър Главчев. На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: - служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова; - служебният министър на образованието и науката Галин Цоков; - служебният министър на правосъдието Мария Павлова; - служебният министър на електронното управление Валентин Мундров; - служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков; - служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова. На основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради отсъствие по уважителни причини на народния представител Георги Хрисимиров се отлага отговорът на негов въпрос към служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров. С това дневният ред на днешното редовно заседание на Народното събрание приключи. Следващото редовно заседание е утре от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 15,26 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Атанас Атанасов Цончо Ганев Драгомир Стойнев Секретари: Мюмюн Мюмюн Александър Тодоров