Гласуване №5
Проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - Глава трета, член 8 до член 11
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Кирова. Ще предприема необходимите действия.
Продължаваме.
Има ли желаещи да се изкажат по Глава трета? Не виждам.
Заповядайте за процедура, господин Костадинов.
КОСТАДИН КОСТАДИНОВ (ВЪЗРАЖДАНЕ): Госпожо Киселова, този разговор го водихме миналата седмица и тогава пак казахте, че ще предприемете необходимите действия. Тук всички знаем защо го правите това – заради вътрешния конфликт, който е между двете ДПС-та. Тъй като ДПС на Пеевски не иска да се изписва ДПС на Доган с абревиатурата ДПС и Вие затова правите услуга на Пеевски. Да кажа ли още веднъж, че всъщност това, което правите, е да обслужвате Пеевски в момента. Изпишете името със съкращенията така, както изписвате всички останали, или всички останали ги изписвайте без съкращения. Тогава, повярвайте ми, това няма да стигне за изписването само на имената на партиите и коалициите, да не говорим, че няма въобще да има място за числата гласуващи и така нататък.
Така че бъдете така добра да се разпоредите сега да стане това нещо, защото от миналата седмица досега мина една седмица и продължавате. Вече втора процедура има тук – първата беше направена от ИТН, втората от ГЕРБ, ето ние Ви правим трета процедура, всъщност четвърта по ред вече, защото ако броим и предишната от миналата седмицата, и Вие продължавате да говорите: „Ще вземем мерки“. Какви мерки вземате?
Просто кажете да се изпише ДПС – ДПС или всички останали да бъдат изписани така, както се изписват примерно „Демокрация, права и свободи“. Пишете „Граждани за европейско развитие на България“, пишете „Продължаваме Промяната – Демократична България“, в скоби „Обединение“ – не знам дали това е записано при тях още. Изпишете „Българска социалистическа партия – Обединена левица“, изпишете „Морал, единство, чест“ – или едното, или другото.
Недейте да вземате страна във вътрешнопартийния конфликт на ДПС, защото в момента вземате очеизвадно за цяла България страната на Пеевски. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА: Благодаря Ви, господин Костадинов.
Всяка парламентарна група е заявила как желае да бъде изписвана и това е отразено на таблото. Благодаря Ви. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)
Всяка парламентарна група е заявила как желае да бъде изписвана и това съответства на заявленията, които са постъпили. Благодаря Ви.
Продължаваме към Правилника.
Закривам разискванията по Глава трета и предлагам да гласуваме наименованието – Ръководство на Народното събрание, с редакционната поправка в чл. 8 до чл. 11 включително.
Моля, гласувайте.
Гласували 210 народни представители: за 210, против и въздържали се няма.
Всички парламентарни групи са гласували в подкрепа на Глава трета.
Глава четвърта – заповядайте, господин Гаджев.
ДОКЛАДЧИК ХРИСТО ГАДЖЕВ: „Глава четвърта – Парламентарни групи“.
Комисията подкрепя текста на проекта за наименованието на Глава четвърта.
Комисията подкрепя текста на проекта за чл. 12.
Комисията подкрепя текста на проекта за чл. 13.
Комисията подкрепя текста на проекта за чл. 14.
Комисията подкрепя текста на проекта за чл. 15.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА: Благодаря Ви.
Откривам разискванията по Глава четвърта.
Заповядайте, господин Йорданов.
ТОШКО ЙОРДАНОВ (ИТН): Благодаря, госпожо Председател.
Вие вероятно не помните какво казахте – казахте, че в Правилника ще направите предложение как ще се изписват групите. Явно толкова помните от миналата седмица. Затова ще го направя вместо Вас.
Предложение по чл. 80, ал. 2 – в чл. 13 се създава нова ал. 5, която гласи: „Наименованията на парламентарните групи се изписват на таблото с абревиатура, ако пълното наименование е съставено от повече от една дума“.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА: Повече от една дума?
ТОШКО ЙОРДАНОВ: Наименованията на парламентарните групи се изписват на таблото с абревиатур