Четиридесет и пето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 4 април 2025 г. Открито в 9,04 ч.
Дата04.04.2025
Събития251
Разпознати говорители223
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Уважаеми колеги, регистрирали са се 199 народни представители. Имаме кворум, откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Господин Първанов заяви декларация от името на група. Заповядайте, господин Първанов.

#2 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, достопочтени служители на народа! Днешният ден, освен че е лесен за запомняне като дата, се явява знаков и показателен, но на него няма да посвещаваме нито високопарни дитирамби, нито лицемерни заявления. На 4 април във Вашингтон е подписан Северноатлантическият договор. Европейските държави, изтощени и разрушени след Втората световна война, не разполагаха със силата и възможността сами да възстановят въоръжените си сили и да създадат състоятелна военна мощ. Нуждаеха се от опеката и помощта на единия от победителите в най-разрушителната и опустошителна война в човешката история. Опека и помощ, на която разчитаха повече от половин век и която създаде у тях погрешното усещане, че винаги ще бъде така. Когато конфигурацията на международната ситуация се промени, те осъзнаха, че прекалено дълго време са се надявали на чужда опора и са пренебрегвали своето самостоятелно развитие. Военният конфликт, разгорял се през последните години в Северното Причерноморие, не успя веднага да ги отрезви и върне към реалността. Едва тази зима повечето от тях осъзнаха това, което трябваше да направят преди близо 80 години. Сигурността и защитата на всяка държава е преди всичко нейна собствена грижа и задължение. Трябва да развива на първо място своите въоръжени сили и своята военна индустрия, защото в тежките дни на изпитания помощ може да няма. Съюзниците може да се окаже, че си имат по-важна работа и да си гледат собствените интереси. Така е било в миналото, виждаме, че така е в настоящето и едва ли ще бъде по-различно в бъдещето. България се присъедини към Вашингтонския договор и доста бързо усвои лошия пример на своите европейски съюзници. Усещането, че някой друг може да поеме собствените ти задължения и ще прави това безусловно, изигра неприятна лоша шега. Това усещане за измамна опора в продължение на десетилетия генерираше несериозно и пренебрежително отношение към собствените въоръжени сили и към поддръжката и развитието на собствената военна индустрия на най-висше политическо ниво. Елементарните ежедневни военни нужди бяха поставени с пренебрежение на заден план и националната несигурност се оказа напълно зависима от чужди доставки, икономически и политически интереси. Във Въоръжените ни сили нараства криза, която поставя под заплаха съществуването на нашата държава като самостоятелна и независима. При осъществяването на военни операции, на първо място, от особена важност е управлението и координацията на частите и подразделенията. Масата от военнослужещи и бойна техника се налага да бъде прецизно и своевременно насочвана и командвана. Важна е и обратната връзка – от подчинените към командването, за да бъде правилно оценена обстановката и всичко това, което се изразява със словосъчетанието „управление на боя“. В съвременната война, в която факторът време се оказа все по-решаващ за оцеляването и постигането на целите, водещи към крайната победа, значението на средствата за комуникация и свръзките нараства с неотменна интензивност. Своевременното подаване на информация и командите за постигане на набелязаните цели чертаят пътя към победата. Тяхната липса или неефективност могат да превърнат масата от техника и военнослужещи в огромна неподвижна цел. И обратно – оптималното им използване може да превърне дори по-малобройните и слаби сили в победители. Не е случайност, че във военните среди свързочниците се наричат нервната система на боя. И ето че при тези съвременни условия България и въоръжените ѝ сили се оказаха в много неприятна и опасна ситуация. Повече от четири месеца бойните машини на българските въоръжени сили изпитват много сериозни проблеми с радиостанциите на американската фирма „Харис“. Тези радиостанции не могат да осигурят надеждна и сигурна комуникация в ултразвуковия диапазон. Няма надеждна радиовръзка между командирите на роти и подчинените им. Същия проблем изпитва и командването на батальони и бригади. Американската фирма „Харис“ трябваше да осигури радиокомуникационно оборудване и да достави на българските въоръжени сили радиокомуникационни средства за модернизация на танковете Т-72 от състава на сухопътните сили за бронираните команднощабни автомобили на силите за специални операции и автомобилите на Морския специален разузнавателен отряд от състава на Военноморските сили на Република България. Според цените от февруари 2022 г. радиокомуникационното оборудване е на стойност 17 млн. 221 хил. 512 американски долара. Естествено, както е по вече утвърдилата се практика, отделно българската държава заплаща такси и ДДС. Първоначално набелязаната цел обаче не е постигната. Монтирането на тези радиостанции е възложено на фирма „Самел-90“ АД от град Самоков. Фирмата е внесла банкови гаранции по изпълнението на този договор в размер на 2 млн. лв., но поради дефектните радиостанции, предоставени на Министерството на отбраната, тя не може да ги изпълни по независещи от нея причини. По този начин се спира и гаранционното обслужване на машините на силите за специални операции. Ако все пак се използват тези машини при инцидент или произшествие, няма да важи гаранцията им. Няма да важат и застраховките на техните екипажи. Това важи и за използването им по време на учения, мисии и военни операции. При създалото се положение с недокомплектоването с личен състав на нашите въоръжени сили подобна ситуация не разрешава проблема, а го усложнява. Колкото и да се вдига възнаграждението на военнослужещите, при подобна престъпна нередност не може да съществува мотивация за професионална служба. Освен блокираната сума като банкова гаранция, Министерството на отбраната не извършва плащане на поетите ѝ ангажименти към фирма „Самел-90“, която няма никаква вина за възникналия проблем с радиостанциите на американската фирма „Харис“. В последните месеци се говори много за привличането на българската военна индустрия при модернизацията и при въоръжаването на нашите въоръжени сили. Но подобни случаи като този не способстват за развитието на нашия военнопромишлен комплекс. На 4 април някои личности може да празнуват Вашингтонския договор, но за нас остава въпросът: може ли да разчитаме на нашите партньори в дни на изпитание и опасност за нашата национална сигурност? Някой ще спомене, че на днешната дата към ООН е основана Международната асоциация за гражданска авиация. На тази дата Кралство Румъния разрешава на руските войски да преминат през територията му, за да се включат в Освободителната за България война, а пиратът Франсис Дрейк завършва разбойническото си околосветско плаване и става английски лорд – все поводи да говорим за комуникация, но преди да честваме каквото и да било, нека първо помислим в каква зависимост сме поставили нашите въоръжени сили и на кого можем да разчитаме в бъдеща война. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, започваме. Трима желаеха, Вие ли, господин Добрев, първи ще вземете процедура? Господин Гаджев, господин Иванов?

#4 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Бих искал да направя процедура на основание чл. 79, ал. 1 от Правилника срокът за предложения между първо и второ четене по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ВЕИ със сигнатура 51-554-01-72 и вносители Делян Добрев, Павела Митова и Красен Кръстев да бъде съкратен на пет дни. (Реплики.) Да, пет дни.

#6 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Киселова. Господин Добрев ме изпревари, аз щях да направя процедура за максимален срок за представяне на предложения и изменения на приетия вчера законопроект от три седмица допълнително, тоест срокът да стане 28 дни, защото, както знаем, това е много лобистки закон. Той вменява задължения на общините, за които те дори не знаят. Всяка една общинска администрация трябва да има подготвени кадри и екипи, които да водят целия процес от стартиране, включително до въвеждане в експлоатация на вятърни паркове, на фотоволтаични паркове, а такива кадри общините нямат. Освен това се облекчават значително процедурите по съдебните дела, с което се нарушава конституционното право на всеки един български гражданин да защити правото си на собственост. За съжаление, вчера въпреки многото несъгласия с този законопроект на представителите на БСП, на ДПС – Доган и на ИТН, те в крайна сметка гласуваха за. Затова нека да си преосмислят решението и да имаме възможност всички народни представители за максимален срок за представяне на предложения. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#7 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, има направени две процедурни предложения. Едното е за съкращаване на срока на пет дни за предложения между първо и второ гласуване. Другото предложение е за максимален срок – нали правилно Ви разбрах, господин Стоянов? Първо ще подложа на гласуване първото предложение за предложения между първо и второ гласуване на пет дни. Моля, уважаеми колеги, режим на гласуване. Гласували 197 народни представители: за 116, против 50, въздържали се 31. Сега ще подложа и второто предложение, тъй като е възможно то да получи повече гласове. Така че, моля, колеги, режим на гласуване дали да бъде удължен срокът. Гласували 193 народни представители: за 48, против 102, въздържали се 43. Предложението не е прието – срокът ще бъде пет дни. Заповядайте, господин Гаджев.

#8 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене, свързана с декларацията, която беше направена преди малко. Няма да я коментирам по същество, защото нямам това право. Само ще Ви обърна внимание, че на проекта на програма, който сме приели, пише, че парламентарният контрол по реда на чл. 105 започва от 9,00 ч. – не от 9,17 ч., 9,10 ч. или 9,15 ч. По член 105 има ал. 6 – че парламентарните групи не могат да се възползват от правото си по чл. 48, ал. 5 във времето за отговори на актуалните устни въпроси. Тоест от 9,00 ч. до приключването на точката за блицконтрол няма как да се правят декларации. Декларации могат да се правят след приключването на тази точка, но не от 9,00 ч. нататък, когато вече сме в режим на точката за блицконтрол. Обръщам Ви внимание не само за конкретни случаи, но и занапред, когато има заявки за декларации в първия петък, когато имаме блицконтрол, да се дават след блица, а не преди това.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Гаджев. Преминаваме към точка първа от програмата на днешното пленарно заседание: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛЕН 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. На въпроси на парламентарните групи ще отговарят… (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата! ...министър-председателят господин Желязков, заместник министър-председателите господин Томислав Дончев, господин Атанас Зафиров и господин Гроздан Караджов. Първи да зададат въпрос имат възможност от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Кой колега ще зададе въпрос? Нямате. Да зададат въпрос имат право от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, госпожо Бориславова.

#10 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Моят въпрос е към премиера – господин Росен Желязков, и той е свързан с множеството притеснителни данни и корупционни скандали, които се развиват пред очите ни в последните няколко седмици, и липсата на каквато и да е реакция от премиера на това правителство, който носи лична отговорност, включително за подбора на министрите в този кабинет съответно и за техните решения. Моят въпрос е: защо такава реакция няма и липсва и следва ли да разбираме при отсъствието на такава реакция, че в такъв случай господин Желязков одобрява действията на своите кадри в кабинета, и на практика по този начин би могло да се заключи, че опъва чадър над редица схеми за злоупотреби като такива, свързани с имената на Таки и Пеевски? И за да не звучи абстрактно, бих искала да подчертая два конкретни големи скандала, свързани с работата на този кабинет. Първият е в сферата на енергетиката и фактът, че господин Малинов продължава да бъде назначен в „Булгартрансгаз“, въпреки че това нарушава чл. 86 от Закона за противодействие на корупцията, защото той е бил служебен министър и като такъв не може да бъде назначаван в структурите в Министерството на енергетиката, а освен всичко е разследван от Европейската прокуратура, има повдигнато обвинение за това, че неправомерно е подменил условията на договора за разширението на „Чирен“, по който начин, между другото, има данни за това, че някой се е облагородил и е получил едни 100 милиона близо допълнителни. (Смях от ИТН.) Не облагородил, а облагодетелствал, извинявам се за грешката. Надявам се, че това няма да е акцентът в това изказване. На второ място, има големи скандали, свързани с работата в системата на МВР и министър Митов. В скандала със заповедта „Колеги, прибирайте се!“ при разкриването на контрабанден канал за цигари са замесени имената на Таки и на Пеевски потенциално – няма отговор. Човекът, който е издал незаконната заповед – Калин Литов, не е отстранен, както излъга Даниел Митов…

#12 · speech

Лена Бориславова

…а все още е на работа и не е разследван, но са разследвани тези, които са спазили задълженията си да разследват. Моля за отговор. Благодаря за търпението, госпожо Председател.

#14 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз всъщност в риториката на въпроса по-скоро видях твърдения, отколкото питане. Единственото питане, което може би се състоеше в интродукцията на коментара от тази трибуна, госпожо Бориславова, беше къде е премиерът? Но както знаете, процедурата по днешната форма на парламентарен контрол е свързана с дейността на правителството, а не с дейността на премиера. Задайте конкретен въпрос, по който и да е казус, в рамките на парламентарния контрол, разбира се. Аз ще Ви отговоря конкретно. Няма да избягам от отговор, но така общо формулирана темата означава да вляза в диалог, който е свързан с това, къде е мястото на изпълнителната власт, или – е ли тя в конкурентно отношение с разследващите и правораздавателните органи по отношение на корупционни престъпления. Изпълнителната власт е там, където Конституцията ѝ е отредила мястото. Работата и на Европейската прокуратура, и на прокуратурата на Република България е да разследва съответните деяния и при тяхната съставомерност да повдигне обвинение към конкретни лица. Накратко за въпроса за „Чирен“. Няма установена щета, защото няма извършени плащания. Доколкото е имало приготовление, това е тема на разследването, ако има такива данни, но това не е работа на правителството. По отношение на МВР. Достатъчно данни се изнесоха, както и от министър Митов, но това са въпроси към МВР. Има една част от информацията, която е класифицирана, а друга част от информацията е предмет на следствена тайна и следва да бъде огласявана дотолкова, доколкото прокуратурата разреши по отношение на действията, които са предприети от прокуратурата. А в изпълнителната власт са предприети действия както от Инспектората на МВР, така и от „Вътрешна сигурност“ в МВР. Имаме отстранен заместник-директор на ГДБОП, имаме отстранен началник-сектор, имаме и началник на отдел, който също не е на служба в момента. Там има преплетени достатъчно казуси, разплитането на които ще отнеме известно време. Аз съм сигурен, че министър Митов ще положи необходимото старание на база на признавания от Вас негов личен интегритет по отношение на дейността на МВР и няма да има нещо, което да остави съмнението за това, че има чадър. Дотолкова, доколкото взаимоотношенията и в Областната дирекция се преплитат – както служебни, така и много лични отношения, този въпрос ще бъде внимателно разгледан, но Ви уверявам, че правителството ще остане нетърпимо към всички прояви на корупцията. И аз съм готов, ако има конкретни въпроси към мен, по който и да е казус, да бъда на нивото на Вашите очаквания за отговор. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#15 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. Желаете ли реплика? (Реплики от народния представител Атанас Атанасов.) Съгласно чл. 105, ал. 2 и 4. Можете да видите Правилника. Преминаваме към въпрос от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Янчев.

#16 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, господин Министър-председател, господа заместник министър-председатели! Вече повече от месец стои въпросът за домакинството на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Въпросът ми е продиктуван от това, че министърът на културата на четири пъти практически отказа както да предостави документи, така и информация, а вчера по време на заседание на Комисията по културата и медиите препоръча да се обърна към Вас, господин Желязков. Какви документи, каква информация и кога Министерството на културата е предложило на Министерския съвет седалището да се премести от София в Париж, както и кога централата в Париж е уведомена и с какъв акт – на Министерството на културата, на Министерския съвет? И тъй като става дума за престижа на България, и тъй като по наша оценка това е голям скандал и е голямо отстъпление от възможностите, които България можеше да има това лято, домакинствайки на четири хиляди делегати, то моля по отношение на деловодната политика на Министерския съвет и след като преди месец уважаемият от мен господин Дончев отговори, че все пак има решение – наистина има, може би редактирано на 26 февруари от Министерския съвет, за промяна на седалището на съответната среща на 47-ия Комитет от София в Париж, моля да отговорите: кога Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите предложиха това и също кога беше уведомена централата – преди или след решението на Министерския съвет? Благодаря.

#18 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Мисля, че по тази тема толкова много е говорено, че уважаемият питащ се е загубил в отговорите. Министър-председателят не е деловодител, независимо от възможностите, когато зададете въпрос за някакви числови данни, в това число и входящи номера и други номера, да Ви бъде отговорено по надлежния ред. България ще бъде домакин на това събитие с място на провеждането Париж. Причините за това са широко дискутирани и голяма част от Вашите въпроси трябва да ги реферирате към бившия служебен министър на културата, към служебното правителство и най-вече към Народното събрание, което не е приело Закон за ратификация на Споразумението с ЮНЕСКО. Аз съм сигурен, уважаеми колеги, че Вие сте наясно какви декларации сте подписали, когато сте се съгласявали, така да се каже, с така нареченото приемане на домакинство от страна на парламентарни групи. Това е подписано от председателите на парламентарните групи в миналата легислатура и горе-долу с декларациите, които циклостилно са Ви били представени от министъра на културата в рамките може би на един час на всяка една парламентарна група, Вие дословно сте казали: „Изразяваме съгласие от името на парламентарна група България да бъде домакин, като възлагаме на министъра на културата да направи първо, второ и трето“. Оставям настрана как парламентарна група възлага на министъра на културата. Всяка една парламентарна група го е направила на едни ксерокопирани декларации, но това е послужило на правителството тогава да вземе такова решение, а много е странно защо не сте прочели по-внимателно писмото на тогавашния премиер Главчев до Вас, в което на две страници той Ви обяснява защо България не може да бъде домакин, не би трябвало и няма потенциала да се справи, но най-накрая казва: Вие го решете в рамките на Председателския съвет, тоест премиерът тогава е възложил на Председателския съвет на Народното събрание – дискреционната роля да реши какво да се прави. Няма решение на Народното събрание, няма последващ Закон за ратификацията – има загубени осем месеца. И когато това правителство встъпи, и когато всички заинтересовани институции, ведомства и служби в страната на базата на изискан от мен SWOT-анализ казаха, че репутационната щета, която България ще претърпи от лошо проведено председателство при липсата на каквато и да е стартирала обществена поръчка, за каквато и да е дейност, при липсата на потенциал от нашите задгранични представителства по отношение и на темите, които ще бъдат поставени в двустранен аспект по време на представителството, логистично приемането на държави от ООН, които са членове на ЮНЕСКО и са над 150 държави – между две и четири хиляди души, без да има изследвана възможност за логистика, леглова база, за проверка на интегритета на потенциалните участници, за отношение към държави в санкционен режим и така нататък. И когато всичките ведомства в държавата кажат, че България ще се провали, ако се проведе по този начин, тогава решението е да се разговаря с Генералния секретариат и Генералния секретар на ЮНЕСКО и да се намери достойно за нашата страна решение. И това решение беше намерено с Генералния секретар със запазване домакинството на България, но с провеждането на Сесията в Париж, за което България е отделила необходимия ресурс, и това е предметът на решението, за което Вие искате да Ви кажа деловодния номер. България ще проведе със своя председател, така както е определен, с поемането на ангажимента и с необходимите съпътстващи мероприятия, които ще представят всичките необходими елементи за провеждането на Сесията под домакинството на Република България. Благодаря (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#19 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. Заповядайте за реплика, господин Янчев. (Реплики: „Не може реплики!“) Уважаеми колеги, съгласно чл. 105, ал. 5 – „За процедурата по актуалните устни въпроси в първите до два часа от заседанието в първия петък на всеки месец се прилагат разпоредбите на чл. 94, ал. 2 и 3.“

#20 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Господин Министър-председател, в нито един момент не съм искал деловодни номера от Вас. Искал съм ги от Вашия министър на културата – имам предвид българския министър на културата, и то по надлежния ред по чл. 139 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Само че нито на първото, нито на второто искане това беше отговорено. С документи съм ги поискал или с информация алтернативно. От Вас поисках и помолих да посочите преди решението на Министерския съвет ли извършите тези дейности, а именно: уведомяването на Генералния секретар на ЮНЕСКО? Решението на Министерския съвет, да Ви припомня, е от 26 февруари, или след? Вие сте опитен администратор и знаете, че това е важно, тоест как беше изпълнено решението от месец август на Министерския съвет на Република България за домакинство на София на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО? Благодаря.

#22 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Накратко. Разбира се, че решението на Министерския съвет е след уточняването на всички детайли за провеждане на българското домакинство в Париж, защото то е базирано върху финансовия разчет по информация и изисквания от страна на ЮНЕСКО по отношение на разчетите за провеждане на съответните мероприятия. Тоест краткият отговор е: след разговора и след уточняване на всички детайли по домакинството в Париж Министерският съвет взе решение, с което бе уточнен размерът на финансовия ангажимент. Благодаря.

#24 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Прощавайте, че се връщам извън процедурата. Напълно сте прав. Вие трябва да разполагате с това решение, и разбира се, ще Ви бъде предоставено. Благодаря.

#25 · speech

Председател Наталия Киселова

Да зададат въпрос имат право от парламентарната група „ДПС – Ново начало“. Ще има ли въпрос? Господин Халил Летифов, заповядайте. (Шум.) Само ще помоля, който гледа видео, да го прави без звук. Прекалено се чува. Благодаря. (Реплика от народния представител Халил Летифов: „Изгонете го, госпожо Председател“.) Да, при следващо нарушение ще има санкция. Заповядайте.

#26 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери! Господин Дончев, моят въпрос е към Вас, и той е свързан с един изключително важен проект, който чакаме от десетилетия да бъде изпълнен и да подобри свързаността между севера и юга. Проект, с който Вие сте се занимавали. Държавата е инвестирала и европейски, и национални средства, но той продължава да отлежава и остава работа на парче. Това е така нареченият тунел под Шипка, на който е изпълнен само, ако не се лъжа, първият етап. Но вторият, третият етап, в това число и околовръстният път в землището на община Казанлък, свързващ севера с юга и път I-5 и I-6, все още стои и отлежава някъде. Необходимостта от изпълнението на този проект всички ние знаем, че е изключително висока. Всички ние сме в очакване. В очакване са българските граждани и от север, и от юг. И в този ред на мисли въпросът ми е: какво се случва със самия проект? Но следващият въпрос е: какви са конкретните действия и срокове по изпълнението на проекта и по изпълнението на следващата част – околовръстен път, който е направен от северна страна, разбирайте – в Габровско, но не и от южна, разбирайте – Казанлък? Благодаря.

#28 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, важността на този проект е отвъд всякакъв въпрос, отвъд всякакъв коментар. И в никакъв случай контекстът му не е регионален или локален, по простата причина че говорим за Европейски коридор № 9, който е изключителен приоритет. За съжаление, както за много други важни обекти и от републиканската инфраструктура, и от европейската ТЕN-Т мрежа последните четири години не бяха най-доброто време за този проект. Защото 2021 г. той беше оставен с процедура за обществена поръчка в ход, с осигурено финансиране от Оперативната програма „Транспорт“, и за съжаление, след четири години сме в по-лоша ситуация, отколкото бяхме преди това. Най вече предвид опитите посредством допълнителни рестрикции проектът да бъде осуетен, забравен или направо забранен. Имам предвид цялата драма с Плана за управление на парка „Българка“, който фактически забраняваше проекта. Разбира се, той беше обжалван от заинтересованите страни и съдът върна Плана за управление, което дава шанс той да се преработи и да направи тази инвестиция възможна. Това правителство може би в първите дни на съществуването си заедно с колегите, включително и с премиера Желязков, проведохме работна среща с всички заинтересовани страни, не само с Агенция „Пътна инфраструктура“, но и с Министерството на околната среда и водите. Всички блокировки, които са сложени през последните години, трябва да бъдат махнати. Както и такива, свързани с опазване на околната среда, както и съществуващите грешки и несъответствия с кадастралната карта. Това е приоритет в момента. Впрочем изпадаме в глупава ситуация. Не зная как сме се докарали дотам – в документацията да е написано, че ние трябва да извършим компенсаторни мероприятия за няколко декара букова гора, когато справка на място установи, че тя е изсечена преди седем-осем години за добив. Но в документацията е записано, че ние трябва да извършим компенсаторни мероприятия, което го намирам за абсурдно. Не знам, като държава, общество, защо така сами си пречим по отношение на ключовите инвестиции, включително и в пътната инфраструктура?! Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела. Същевременно от критична важност е да текат мероприятията от юг, като за мен на първо място тук е проектиране, изграждане на обхода на град Казанлък, защото е недопустимо републикански път да минава през града. Това е накратко. Ще рестартираме този проект, защото той е важен за всички. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#30 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Господин Дончев, благодаря Ви за отговора. По-скоро като въпрос, но и да Ви дам информация, че в последните четири години, включително и днес, може би за четвърти, пети път задаваме въпроса за обходния път, който е част от този важен инфраструктурен проект на град Казанлък. Изключително важно, защото целият трафик минава през населените места в общината и през самия градски център. Миналата година беше отговорено, че вече трябва да има проект, беше започван няколко пъти, и че трябва да има проект, който през 2024-а вече да е факт, и ние на практика да чакаме самите строителни дейности. Но, както казахте, четирите години са пълна загуба и днес – 2025 г., все още говорим за проект за обходния път. Това са фактите. Благодаря.

#32 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

За мен доброто решение е да се проведе среща с Министерството на регионалното развитие и Агенция „Пътна инфраструктура“ с всички общини на север и на юг от Балкана, които са на трасето на Коридор № 9, защото въпросът не е само свързан с обходния път на Казанлък. Критична тема е обходът на град Севлиево, защото това е немалък български град, като републиканският път също минава през центъра на града. Общината, подчертавам, не Агенция „Пътна инфраструктура“, Общината е възложила проектиране на обходен път. Проектът е готов, той трябва да се изпълнява. Но една подобна пътна връзка със сигурност би привлякла така наречения привлечен трафик. Тоест трафикът ще се увеличи и ние трябва да мислим за абсолютно всяко населено място, което се намира на трасето на Коридор № 9, така че такава среща е наложителна и трябва да бъде проведена.

#33 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дончев. От името на „БСП – Обединена левица“ има ли въпрос? Заповядайте, господин Йорданов.

#34 · speech

Красимир Йорданов

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Желязков, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми народни представители! Селското стопанство е ключов сектор за България и българската икономика – сектор, който е съпътстван с редица проблеми. Може би през последните години най-големият проблем на сектора са климатичните промени и трайните засушавания. Точно заради това напояването е жизнено важно за огромен брой земеделски стопанства. Към днешна дата, в началото на напоителния сезон, притеснителни са нивата на язовирите, които са определени за напояване. Тези язовири също така са определени и за производство на електроенергия. В тази връзка въпросът ми е към Вас, господин Зафиров. Има депозирана декларация от Българската аграрна камара точно за проблемите с напояването и също така изразена готовност за протестни действия. Също така се очертава и възможност за създаване на конфликт между различните начини на водоползване, а именно производството на електроенергия и напояването на земеделски площи. Предприети ли са нужните действия от ресорните министерства за решаването на този проблем? И ако са предприети такива действия, моля да ни кажете какви са те. Благодаря.

#36 · speech

Заместник Министър-Председател Атанас Зафиров

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Йорданов, аз разбирам Вашия въпрос в контекста на водената политика от правителството за справяне с проблемите на напояването и на безводието. И доколкото в частност касае и компетенцията на Министерството на околната среда и водите, а има и силна обществена значимост Вашият въпрос, ще вляза и в конкретика по него. След депозирането на тази декларация, тя е депозирана на 31 март, веднага е проведена работна среща между съответните компетентни институции – Министерството на околната среда и водите, Министерството на енергетиката, Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ ЕАД, ЕСО, НЕК и всички компетентни органи, на която са разгледани проблемите, визирани в тази декларация. На срещата е взето решение заявените количества вода за производство на електроенергия от язовир „Белмекен“ в размер на 12 млн. куб. метра да не бъдат удовлетворени с цел съхраняването им за напояване, а заявените от язовир „Батак“ количества в размер на 15 млн. куб. метра да бъдат редуцирани на 8 млн. куб. метра. И това решение е отразено в утвърдения и публикуван на същата дата, 31 март 2025 г., график за ползване на водите от комплексните и значими язовири. Взето е решение компетентните институции да провеждат ежемесечни срещи преди утвърждаване на въпросния график. На 3 април е проведена още една среща по повод депозираната декларация, вече под ръководството на министър-председателя Росен Желязков, със същите институции и с представители на Българската аграрна камара, на която среща при премиера са потвърдени именно провеждането на ежемесечни такива срещи за обсъждане на графика със заинтересованите страни относно баланса за разпределение на водния ресурс, мярката за спиране на водоподаването от язовир „Белмекен“ с цел акумулиране на водни обеми, разширяването на активния диалог между заинтересованите страни до постигане на баланс при ползването на водния ресурс. От страна на Министерството на околната среда и водите е предоставена информация за хода на работната група, която ще финализира в много кратък срок законодателни и нормативни промени с цел облекчени режими за издаване на разрешителни за напояване. Същевременно е отправена и покана от Министерството на околната среда и водите към Българската аграрна камара за провеждането на работна среща през предстоящата седмица. Ето защо бих искал да Ви уверя – чрез Вас и всички заинтересовани български граждани, че в максимално кратък срок бяха предприети действия, координиращи работата на няколко ведомства, за решаването на този много важен въпрос. Благодаря Ви.

#38 · speech

Красимир Йорданов

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви за изчерпателния отговор, господин Зафиров. Виждаме, че държавата е влязла във функциите си и надявам се в най-кратки срокове тези действия, които сте предприели, да доведат до резултат, който удовлетворява сектора „Селско стопанство“. Така че силно се надявам това да успокои малко и земеделските производители, да бъдат доставени нужните количества вода за предстоящия напоителен сезон. Благодаря.

#39 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Йорданов. Преминаваме към въпрос от парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Заповядайте да зададете въпрос.

#40 · speech

Красимир Красимиров

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Премиер, господа вицепремиери, колеги! Моят въпрос е свързан с „Български пощи“ и е насочен към министър Караджов. В рамките на 5 години, господин Министър, е разработвано едно специално уеббазирано приложение за куриерски услуги. Чрез него клиентите сами регистрират заявка за куриер и се информират в реално време какъв е статусът на всяка пратка. За периода от месец август 2024 г. обаче няма договор за поддържка на този софтуер. На 26 март 2025 г. е издадена заповед, в която е разпоредено да се преустанови работата в специализирания софтуер и същия да бъде заменен с две отделни приложения. Срокът за прехвърляне на данни и еднодневното обучение, което е определено в заповедта, беше до 31 март тази година. Този срок, разбира се, беше изключително кратък и въвеждането на близо над 500 броя договори и данни не може да се случи автоматично за този кратък период. И тук възниква въпросът: има ли основание за притеснение, че по този начин корпоративните клиенти на „Български пощи“ ще бъдат загубени и ще се отрази негативно на приходите на „Български пощи“? И също така, ако можете да кажете, докъде е стигнал процесът по промяна на софтуера и опасенията за загуба на финанси дали са реални! Благодаря Ви.

#41 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Красимиров. Заповядайте, господин Заместник министър-председател Караджов – имате думата.

#42 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаем господин Красимиров, Вие преди някои минути дойдохте да ми кажете, че ще ми зададете този въпрос, който по никакъв начин няма нищо общо с общата политика на правителството. Може би се опитвате да ми зададете въпрос в качеството ми на министър на транспорта и съобщенията, но за това нещо си има друг ред. Нали не очаквате вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията да е наясно с абсолютно всички софтуери, които се ползват в дружествата, агенциите и националните компании под негово ръководство, също така да познават в детайли проблемите на служителите, които работят с този софтуер? Въпреки това тук за минутите, в които имах време да попитам за какво става дума – става дума за модернизиране на системата на „Булпост“, става дума за нарушените икономически интереси на фирмата, която предоставя досегашния софтуер. Така че има доста лобистки методи, през които се опитва фирмата да си запази правото да им се плаща всяка година ежегодни абонаменти, нещо към което се стреми всяка фирма. Но аз никога не съм бил проводник на подобен лобизъм, нито ще си позволя да бъда проводник на подобен лобизъм. Смятам, че подобни практики, дори и тук прокарвани през трибуната на Народното събрание, не са достойни и се надявам повече да не ме питате подобни въпроси, които пораждат най-малкото съмнение, че се упражнява натиск в една или друга посока от тази най-висока трибуна – едно дружество да закупи или да не закупи един или друг софтуер. Това е изцяло в правомощията на управителния съвет на дружеството. И пак казвам, много моля – не ме замесвайте в лобизъм.

#44 · speech

Красимир Красимиров

Демокрация, права и свободи – ДПС

Господин Караджов, благодаря. Аз ни най-малко виждам лобизъм. Аз просто като член на Комисията по транспорт – до мен беше изпратено писмо от Ваши служители, от служители на „Български пощи“, и аз на базата на това писмо Ви питам Вас. Ако трябва и писмено ще си задам въпроса, няма проблем. За никакъв лобизъм не говорим. Благодаря.

#45 · speech

Председател Наталия Киселова

Желаете ли дуплика? Не. Преминаваме към въпрос от името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте, господин Балабанов.

#46 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Въпросът ми ще бъде към министъра на транспорта господин Караджов. Но преди това, на база на преждеговорившите и задаващите въпроси, имам едно предложение към Вас – да помислим, можете Вие да помислите или заедно да помислим, тъй като в залата един от народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ – господин Янчев, продължава да не разбира може би всичко казано по темата ЮНЕСКО и проблемите, които имаше България с домакинството на ЮНЕСКО, да помислим със сериозна доза ексклузивитет – да командироваме народния представител Янчев от името на Народното събрание в Париж като специален пратеник, да наблюдава процесите там, да изготви доклад и като се прибере в България, да го представи на народните представители в Народното събрание. Ако трябва след това и декларация ще направим, която да гласуваме, за да може най-после да е спокоен, защото ми писна от трибуната в Народното събрание, при положение че пет пъти министърът на културата идваше да бъде изслушван по тази тема, да продължава един човек да не разбира за какво става въпрос. Извинявайте, че се отклоних от процедурата, та сега директно към процедурата. Господин Караджов, на база на това, което се случи в последните дни край Плевен, защото това е поредната, за съжаление, трагедия по нашите пътища и от една такава трагедия изникват множество въпроси и разбира се, покрай тези въпроси изникват и детайлите, тъй като този проблем е комплексен в годините. В конкретния случай претоварването на тежкотоварните автомобили наистина води до сериозни щети по отношение на пътната ни инфраструктура и винаги е създавало предпоставки за безопасността на движението по пътищата и за катастрофи, и разбира се, като резултат от това – трагедии, и то огромни. Какви мерки е предприело Министерството на транспорта за недопускане на претоварването на такива пътни превозни средства? Благодаря.

#47 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Балабанов, че се вместихте във времето. Заповядайте, господин Заместник министър-председател.

#48 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Балабанов, претоварването на тежкотоварни автомобили е много сериозен проблем, който афектира не само финансово българската държава, защото претоварените камиони всъщност са онази най-разрушаваща сила, която въздейства върху пътната настилка. За съжаление, той, както и Вие отбелязахте, дава най-сериозното си негативно влияние върху това, че настилките стават несигурни, вълнообразни, с повече дефекти, много по-трудно се спира върху такава настилка и съответно води до много повече произшествия. За нещастие, много от тях завършват с фатален край. И когато става дума за безопасността на хората, за най-голямото благо – животът и здравето на всеки български граждани, ние още от първия ден на това правителство подхождаме много сериозно по този въпрос. Включително с разпореждане на министър-председателя започнахме работа съвместно с толуправлението на АПИ и под мое ръководство има малка работна група, която търси и вече намери решение на въпроса с това как ефективно да се санкционират претоварените камиони. Наглед изглежда много просто – виждате един претоварен камион, но реално трябва да го докажете, като държавен орган да издадете надлежния административен акт и той после да издържи в съда. Това не е толкова просто, защото изисква да имате мобилни кантари и тези мобилни кантари да са сертифицирани, съответно техните измервания да се признават пред съд. И тука вече е големият проблем. Примерно в държавната агенция „Автомобилна администрация“ и ДАИ, които са контролното ѝ поделение, нямат достатъчно нито хора, нито кантари, с които да извършват тази дейност. Ето защо в тази работна група разгледахме възможността да бъдат използвани кантарите мобилно, тоест за измерване в движение, с които разполага толуправлението, които са над 100 на брой. Тези кантари обаче от 7 години – и тук критиката е към всички, които досега са били в управлението – от 7 години не може да се намери вариант, при който измерванията на тези кантари да се зачитат от надлежния орган, който ще извърши издаването на наказателното постановление. Трудността се състои в това, че ако сега започнем да правим нормативно изменение на наредбата и вложим нов механизъм за измерване при движение с бърза скорост, това подлежи на нотификация пред Европейския съюз и ще отнеме като минимум, казвам, дори не максимум, 18 месеца. Ако ние трябва сега 18 месеца да чакаме, за да получим или да не получим разрешена нотификация от Европейския съюз, това наистина ще премине границите на търпението и на хората, а и нашето търпение. Затова преминахме към по-бърз вариант, където с помощта на трите държавни агенции, които се занимават с тези въпроси, намерихме варианта с така нареченото периодично калибриране. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) В момента сме изготвили много стриктен график, според който в двумесечен срок от сега нататък ще можем да калибрираме – акредитирана лаборатория ще може да калибрира на всеки месец мобилните кантари на толуправлението, тоест очакваме от лятото на тази година да можем да получаваме електронна нотификация от страна на толсистемата къде се движи претоварен камион, той да бъде спиран, съответно да му бъде връчено наказателното постановление. Благодаря.

#49 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Караджов. Желаете ли дуплика? Не желаете. Преминаваме към въпрос от името на парламентарната група – Политическа партия МЕЧ. Заповядайте, господин Василев.

#50 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа министри, вицепремиери. Преди три дни край Телиш беше убита 12-годишната Сияна. Това е поредният жесток инцидент – жесток инцидент заради корупция и безхаберие в българската държава. Трябва да кажем вече, че България убива своите деца. Това не е инцидент, това е екзекуция, екзекуция на дете в завладяната държава. Моят въпрос, господин Министър-председател, е към Вас, Вашият Министерски съвет: какви спешни мерки ще вземете Вие, Вашият министър Иван Иванов – регионалният министър, Йордан Вълчев – шефът на АПИ, кога ще бъде арестуван той и всички шефове на АПИ, които са били изпълняващи длъжността в периода, в който е имало сезиране за този път? Аз съм от Плевен, минавал съм много често по този път. Този път е път убиец. Това е въпрос на изпълнителната власт, господин Премиер. Ако Вие, Вашият министър на вътрешните работи, Вашият министър на регионалното развитие не вземете по неотложност спешни мерки и не покажете на обществото реакция, защото за разлика от ЮНЕСКО, околовръстното на Казанлък и софтуера в Пощите, това е въпрос, който не подлежи на никакво отлагане. Искам да знам Вие какви конкретни мерки ще направите и ще вземете спрямо криещия се наглец, шеф на АПИ, Йордан Вълчев? Къде е министърът на регионалното развитие да направи изявление? Защо Министерският съвет не се е събрал спешно по този въпрос? Защото, господин Премиер, тук не става въпрос за 12-годишната Сияна, много ангелчета отлетяха като Сияна през последните години на небето, и аз повече не мога да търпя като човек, не като народен представител, да си говорим за калибриране на камиони, които 7 години не можа да направи тая държава, да си говорим за претоварване на пътища, които не са и междуселски, а се водят първокласни пътища. Господин Караджов е тук, той много добре знае колко сигнали е имало в МРРБ за този път. Има виновни! Аз не очаквам от нашата прокуратура да направи нещо, но Ви казвам, че ако бях на Ваше място, щях да взема радикални мерки, защото се вдига недоволство в България и ще има огромна съпротива на обществото спрямо убийствата на деца. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#52 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, напълно съм съгласен с господин Василев, че това е изключително голяма трагедия не само за семейството. Това е трагедия за усещането ни като общество за възможността да се справим с един от най-големите проблеми, които имаме през последните десетия – това е с пътнотранспортните произшествия, пътния травматизъм, смъртността по пътищата, в които ние сме водещи. Много почернени семейства има и техният гняв и търсенето на адекватни отговори от държавата е оправдан, справедлив и трябва да бъде много ясно адресиран. Сега да Ви кажа. Дали реакцията за това, че ръководството на Пътно управление – Плевен, е отстранено, дали реакцията за това – на кой началник ще му бъде отнета службата, ще реши проблема лично, аз не вярвам. Аз вярвам обаче в системните действия, които липсват в нашата държава особено през последните години, особено в областта на пътната инфраструктура. Защото проблемът с пътнотранспортните произшествия – и в резултат на тях високата смъртност и пътният травматизъм, се дължи на комплексни фактори. Те започват от подготовката на водачите, минават през инфраструктурата, минават през контролната дейност на държавата, преминават през отношението на участниците в пътното движение като такива и отговорността им към собствената и чужда съдба. А конкретно, ако говорим за този случай, има изначални проблеми, свързани с пътната инфраструктура. В момента Агенцията за пътна безопасност паралелно с проверката, която е назначена в Агенция „Пътна инфраструктура“, ще изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път – говоря десетилетия назад – няма сбъркани радиуси на двата следващи завоя, които са при спускането, къде е свързан проблемът с пътната маркировка и обозначаването на скоростта, има ли отговорни лица, които не са си свършили работата, защото най-нелепото и непоследователно поведение е някой да бъде отстранен. Уверявам Ви, че, ако бъде много ясно установена вината, съпричастността, в това число и бездействието на когото и да е, той ще бъде най-малкото отстранен, но трябва да имаме много ясно и последователно отношение към поддръжката на пътната инфраструктура, към подготовката на водачите, към контролната дейност. Аз ще Ви кажа. При инспекция, която направихме преди две или три седмици, когато тематично бяха установявани съответните средства за замаскиране на регистрационните номера на камионите за избягване заснемането от камерите на толуправлението, тогава един гневен шофьор, който беше принуден да демонтира ролбара, който скриваше номера, каза буквално следното пред мен: „Аз ще си платя тогава, когато си оправите пътищата.“ Тоест кокошката и яйцето са много важни, защото това е обществена синергия. Обществото излъчва представителността в лицето на държавните органи, но обществото също е длъжно да участва в този процес не само с нетърпимост, а и със солидарност. Затова, правителството ще си свърши работата по този случай. Ще се опита да свърши и работата, която не е свършена години назад. Вие сте тези, които ще ни контролирате и критикувате. Аз в момента нямам дефанзивна позиция нито по отношение на това, което казахте, нито по начина, по който го казахте, но това е синергия. Има много елементи от цялостната система по безопасността и най-вече това е обществената синергия – нетърпимост, подготовка и контрол. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#53 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. Уважаеми колеги, нека да поздравим учениците от Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, село Краище, които са в Народното събрание по покана на народния представител Фатима Йълдъс от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. (Ръкопляскания от всички.) Заповядайте за реплика, господин Василев.

#54 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Желязков, аз нямам противоречие в това, което казахте, и не мога да се противопоставя, а само искам да Ви допълня. В сектора има системност наистина. За съжаление, това не е системност, свързана с начина, по който се изграждат пътищата, с начина, по който те се експлоатират, ремонтират, а е системност в корупцията. Вие знаете, че много дълги години в тази държава се говори как се строят магистралите. Когато половината от парите за магистрали, господин Премиер, се връщат на определени лица в изпълнителната власт, когато магистрали се строят, като АПИ е една касичка посредник, а отсрещната страна са кухи фирми, измислени строители, които нахвърлят някакъв асфалт, неграмотници, които строят български пътища заради корупция, господин Премиер, когато няма наказуемост на деянията, свързани с тези престъпления, когато се позволява наркомани и пияници да карат коли и да убиват деца и няма наказания, когато няма търсене на справедливост, когато няма бърза реакция на изпълнителната власт и на правозащитните органите в България, тази системност всъщност генерира този обществен гняв, който е оправдан. Аз, честно казано, се съмнявам Вие като представител на политическа партия ГЕРБ, която 15 години е строила тези пътища, точно сега да се промените и да започвате да ги строите честно и по правилата, но силно се надявам, че Вие като човек, който също виждам, че сте загрижен за тази трагедия, няма да позволите регионалните министри, шефовете на АПИ, някакви шефове на областни пътни управления да стават милиардери, крадци на цената на човешкия живот на деца. Благодаря Ви.

#56 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Господин Василев, аз бих в случая в духа на общата ни загриженост, да Ви допълня и бих казал следното. Корупцията не е само феномен в изграждането, на която и да е инфраструктура, а там където се харчи значим европейски или национален ресурс. Корупция има и при подготовката на водачите, корупция има и при санкционната дейност и контрола. Нашата обща задача е първо да премахнем предпоставките за корупцията и част от това е да има общо намерение, обща воля и общи действия на парламента, съответното правилно правоприлагане и нетърпимост на правораздавателната система към тези явления. Но това също включва не само обществената нетърпимост към резултата от тези действия, а обществена нетърпимост към феномена на подаване на изначалните фактори и обективните и субективните отношения към пасивната, но и активна корупция. Благодаря Ви.

#57 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. От името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте, госпожо Катинчарова.

#58 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми министри, уважаеми госпожи и господа народни представители! Имам въпрос към господин Желязков и той е следният. Господин Желязков, вече четири месеца ние от партия ВЕЛИЧИЕ подаваме сигнали за десетки хиляди незаконни сметища. Преди малко стана ясно, че Вашата партия възнамерява да форсира приемането на закон за чиста енергия. Това става на фона на тотално, многогодишно, масово замърсяване на почви и вода в държавата и тровене на населението. Погазват се конституционно гарантирани права на българските граждани. Безспорен факт е, че правителствата, включително Вашето, а те почти всички са Ваши, не може да се справи с тази екокатастрофа. В нормална европейска държава това води до незабавна оставка. Какви конкретни действия Вие лично ще предприемете за решаването на тази ужасяваща криза и в какви конкретни срокове? Благодаря.

#60 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Госпожо Катинчарова, проблемът, който обрисувахте, е извечен проблем. Откакто има ясни процеси на индустриализация през последните столетия, проблемът с опазването на околната среда в малка или по-голяма степен вълнува обществата. Последните две десетилетия ги вълнува изключително много и се превърна и в част на редица политически платформи, които доведоха до еволюция на разбирането за човешката дейност и синергията между човек и природа с адекватни регулаторни мерки по отношение опазването на околната среда в голяма степен и със свърхрегулации в тази система. Много е важно махалото, което беше залитнало в едната посока, сега да не отиде в другата посока. Но въпросът с третирането, обработката, обезвреждането на отпадъците е изключително важен особено тогава, когато се създават или се надграждат обществени отношения в тази дейност, а всичко това минава през участието на всеки един български гражданин през таксите, които плаща, независимо дали става въпрос за битов отпадък, независимо дали става въпрос за индустриален отпадък, независимо дали става въпрос за опасни болнични и други отпадъци. Това е по отношение към обезвреждането и третирането на същите, защо не и по отношение на оползотворяването. Тази политика, това е политика от десетилетия. Това не е нещо, което може да вмените нито като позитив, нито като негатив на едно отделно правителство. Изключително много инсталации и съоръжения за третиране и обезвреждане на битови отпадъци бяха изградени и аз мисля, че нашата страна в това отношение е много по-различна от това, което беше преди 20 години. Друг е въпросът доколко, особено по отношение на битовите отпадъци, има адекватност по отношение на размера на сумите, които се събират, и очакваният размер това нещо да бъде съобразено с критериите, за които Вие говорите. Затова и въпросът за правилното разпределение на тежестта по отношение на таксите за битови отпадъци е въпрос, който от много години вълнува всяка българска община, в това число и останалите органи на изпълнителната власт. Този въпрос е важен и аз мисля, че ще е в полезрението на Народното събрание. А това, което Вие казвате – за закон за чиста енергия, правителството не подготвя и няма да внася такъв закон, така че не знам за законодателна инициатива на народни представители в тази сфера и не мога да го коментирам. Благодаря Ви.

#62 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

Господин Желязков, говорите за индустриализация. България се деиндустриализира от десетилетия и това не може да бъде абсолютно никакъв аргумент, за да отговорите на въпроса ми. Питах Ви: какво Вие лично, в какви точно мерки и в какви срокове ще предприемете за разрешаването на тази криза? В България институциите МОСВ, РИОСВ, Басейнова дирекция, МВР – всички отговорни, включително кметовете, които са политически зависими и икономически зависими по места, организирано не работят за решаването на този проблем. Вие знаете много добре, че свръхрегулацията, за която говорите, не е свръхрегулация. При други аспекти казвате, че трябва да спазваме едни изисквания, защото сме членове на Европейския съюз. Ами, Европейският съюз е казал много ясно какво трябва да правим с боклуците си, има достатъчно ясни екологични норми за това. МОСВ, РИОСВ, Басейнова дирекция, МВР и Вашите кметове не работят, заобикаляйки организирано, като в организирана престъпна група, точно тези норми, които ние сме длъжни да спазваме и сме синхронизирали с европейските екологични норми. Ние можем да докажем с видеоматериали как това се случва. Това е още един източник над сиви, нерегламентирани доходи и формиране на изборна икономика. Вие много добре знаете това. Още веднъж Ви призовавам да кажете: какво Вие лично приемате като ангажимент да направите, в какви срокове, какво точно и конкретно? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#63 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. Желаете ли дуплика? Преминаваме към втория кръг въпроси. От името на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте – господин Мартин Димитров.

#64 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Желязков, господа вицепремиери, уважаеми колеги! В бюджета за 2025 г. като допълнителен дълг, който да бъде взет от България, бяха гласувани 7 млрд. лв., които да бъдат насочени през Българската банка за развитие за капитализиране на държавни фирми и неясно какви проекти. Веднага, като видях този текст за първи път, уважаеми господин Желязков, попитах министъра на финансите за списък от конкретни проекти, които смятате да бъдат финансирани – критерии, как са подбрани и конкретни проекти. Беше ми отговорено писмено, че докато не бъде приет бюджетът, не можели да кажат. След като беше приет бюджетът, повторих въпроса, отново попитах за конкретен списък с проекти, където ще бъдат разходвани тези 7 млрд. лв. Защото всички ние, колеги, сме свидетели на много лоша практика от минали години, когато в края на годината по непрозрачен начин потъваха милиарди левове, без всякакви критерии, без всякаква отчетност, без всякаква прозрачност, без всякакво състезание, без всякаква яснота за Народното събрание. Така че, господин Желязков, моят въпрос и моят призив към Вас от името на „Демократична България – Продължаваме Промяната“ е да дойдете в тази зала заедно с финансовия министър и да представите критериите, по които са подбрани конкретни проекти, които ще бъдат финансирани, и самият списък с проекти. Защото така се прави. Другото е празен чек, другото е лоша практика от миналото, другото е риск. И говорейки за рискове, искам да Ви кажа, понеже тези средства смятате да ги броите под черта, тоест да не се отчитат в дефицита като начало поне. Това е риск и за еврозоната, защото е възможно Европейската комисия основателно да зададе въпроса за такъв мащабен подход на скрит дефицит на практика. Което ще бъде неприятно и за Народното събрание, и за правителството, ситуирано в такава ситуация. Но дори да няма такъв въпрос от Европейската комисия, този въпрос го има от българските граждани и е редно, като се говори за такива огромни суми, а министърът на финансите ни обясни – то можело да се харчат, можело да не се харчат. Ние знаем, че като могат да се харчат, се харчат, господин Желязков. Знаем какво се е случвало и знаем какво се прави. Затова конкретният ми въпрос към Вас е да дойдете в тази зала, да представите заедно с финансовия министър списък с конкретни проекти, конкретни критерии, за да можем да контролираме. Ние сега как да контролираме, като не знаем тия пари въобще къде смятате да ги насочите? Как да има контрол? То не може да има контрол в такава ситуация. Така че Ви моля за един категоричен ангажимент. Благодаря.

#65 · speech

Реплика От Итн

Това не е въпрос.

#70 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, това е важен въпрос. Аз няма да се опитвам да иронизирам липсата на интерогативност в него, но съм съгласен, господин Димитров – когато става въпрос за конкретни проекти, аз и моите колеги, в зависимост от ресора, да направим необходимата обосновка и по целесъобразност, и по финансови параметри, на всеки един проект. Тези въпросни 7 млрд. лв., които ги има в бюджета, това не са пари от бюджета, това е възможен лимит на дълга, който може да се поеме за обекти, които би могла държавата да финансира в полза на общините, в полза на държавните търговски дружества и предприятия за реализация на проекти, които ще бъдат своевременно и по възможно най-прозрачен начин обявени. Но това е възможност. Това не е ангажимент и този ангажимент може да съвпадне, но може и да допълни списъка на онези приоритетни проекти, които миналата година следваше да бъдат извършени, но не бяха извършени, за да се влезе в необходимите параметри на Закона за бюджета за 2024 г., но бяха направени голяма част от тях на начислена основа, прехвърлиха се през тази година. Тази година трябва да финансираме и проекти, които миналата година би следвало да бъдат разплатени, но не са разплатени, но и други проекти, за да не бъдем в ситуацията да погасяваме само старите текущи задължения. Уверявам Ви, че в момента, в който и когато бъде изтеглен този дълг, когато бъдат формулирани проекти на общините, на държавните дружества и държавните предприятия, това ще бъде своевременно артикулирано. И в допълнение. Българската банка за развитие може да финансира неограничено само държавни търговски дружества. По отношение на частни лица – физически и юридически, лимитът, Вие много добре знаете, е 5 млн. лв., така че там не търсете заек, който може да изскочи от храсталака на презумирана корупция. Благодаря Ви.

#72 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Премиер, това, което казахте, не е достатъчно за нас от „Демократична България – Продължаваме Промяната“. Вие казахте така – в момента, в който се вземе кредит и после решим къде ще бъдат насочени парите, тогава ще уведомим Народното събрание. Не, ние искаме друго. Искаме преди да тръгнете да взимате кредит и преди да взимате толкова мащабни заеми – става въпрос за 7 млрд. лв., да информирате Народното събрание за какво ще бъдат харчени тези средства, за какви конкретни проекти. Да, казвате – това е възможност на този етап, но ние знаем какво е ставало с тия възможности през годините. Тия възможности декември месец – с по няколко милиарда набързо се харчеха, и този път се опасявам да не стане същото. Затова, ако тази възможност въобще ще използвате преди да се взимат каквито е да било кредити, преди да се говори за взимане на заеми, е редно да се дойде в Народното събрание заедно с финансовия министър и да се представи какво точно смятате да правите. Защото в момента Вие сте получили с гласовете на ГЕРБ, на Пеевски, на БСП и на „Има Такъв Народ“ празен чек за 7 млрд. лв. За това става въпрос. И Вие казвате – не се притеснявайте, това е само – да, празен чек е, има възможност, ама ние още нищо не правим. Ясно! Въпросът е, че като вземете да правите ще бъде късно и няма да може да се реагира. Ние не можем да контролираме, това е контролен орган. Ние не можем да контролираме разходи, които не знаем въобще в каква посока и как ще бъдат разходвани. А иначе за Вашето обяснение, понеже Българската банка за развитие може да дава заеми основно на държавни дружества, за това да не се притесняваме, искам да Ви напомня, че във времената на Жан Виденов, които се надявам никога да не се върнат, точно така настъпи крахът на държавата – даваха се пари на държавни фирми, които после не бяха връщани. Така че този подход сам по себе си не е основание да бъдем по-спокойни. Та молбата ми, господин Желязков, е следната. Предвид това, че гласувахте такъв огромен празен чек, по най-скорошен начин настояваме да престанете пред Народното събрание с Вашите планове. Защото не ни послушахте да намалим нивата на новия дълг, който може да бъде взет. Не ни послушахте да наложим ограничения. Сами поискахте такъв огромен, огромен празен чек. Сега поемете отговорност и кажете детайлно за какво ще бъдат харчени парите.

#74 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря, госпожо Председател. Господин Димитров, изкушавах се да не взема дуплика, защото аз мисля, че от тази трибуна Вашите разговори с министър Петкова, включително и по тази тема, вече придобиват историческа епистоларност, нещо като писмата на Сенека и така нататък. Би било нелепо да повтарям едно и също нещо няколко пъти. Държавният бюджет е приет така, както е приет, гласуван е от мнозинството. Лимитът на дълга също е гласуван от Народното събрание. Така че политическата воля тези неща да се случват е налице. Вие може да контролирате изпълнението, но не може да контролирате намерението. А намерението е да се модернизира тази държава, да се направят инвестиции, които Вие нямахте волята, нямахте желанието и нямахте умението да реализирате по време на Вашето управление. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#75 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, нека да поздравим гостите на балкона, които са по покана на народния представител Лена Бориславова от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ и студенти от специалност „Право“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, които са по покана на народния представител Димчо Димчев от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. (Ръкопляскания.) Господин Петров, Вие ли ще зададете въпрос? Заповядайте!

#76 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Моят въпрос ще бъде към заместник министър-председателя Гроздан Караджов. Господин Караджов, още в деня преди да заемете този пост Ви посочих, че едно от основите искания на нас, от ВЪЗРАЖДАНЕ, ще бъде подобряване на безопасността в системата на железниците. Затова ще Ви задам сега и въпрос по отношение на общата политика на правителството във връзка с безопасността в железопътната система. Когато заехте този пост, Вие дойдохте с такава заявка, заявка за реформи по отношение на безопасността в железопътния транспорт. Тук, от тази трибуна, обявихте, че сте назначили спешен анализ, спешна оценка на риска в системата на БДЖ и ще предприемете и незабавни мерки, за да може да се подобри тази безопасност, която засяга хиляди български граждани, които ползват системата на железниците всеки ден. Междувременно обаче вече сме 4 април и влакове продължават да се палят и да се блъскат. Ще Ви посоча и няколко примера: 12 февруари – бързият влак от София за Кулата е блъснал лек автомобил на жп прелез между Гълъбник и Долни Раковец; 20 февруари – локомотив в Карнобат се удря в състава на влака за Варна. Слава богу, леко са пострадали шестима пътници. 21 февруари – локомотив на товарен влак се е запалил и изгорял край старозагорското село Еленино; 2 март – на жп прелеза за село Влахи, община Кресна, товарен влак е блъснал лек автомобил, има двама пострадали; 9 март – при гара Калофер се е запалил локомотив на пътнически влак по една от най-натоварените линии Бургас – София, пострадали са двамата машинисти. Именно в тази връзка, тъй като, за съжаление, инцидентите продължават, въпросът ми и към Вас, господин Заместник министър-председател, е: каква е политиката на правителството по отношение на безопасността в системата на Българските железници? Тъй като все още ние нямаме резултатите от този анализ, който Вие казахте, че ще ни предоставите, той завършил ли е, приключил ли е, не е ли? Има ли какво да се анализира все още? И какво могат да очакват българските граждани, за да пътуват по-безопасно в системата на БДЖ? Благодаря Ви.

#78 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, този кризисен анализ, който възложихме тогава, той завърши, след което беше проведена още една среща на ръководствата на железопътните компании, включително и с участието на Агенция „Железопътна администрация“, които, както знаете, осъществяват контрол за безопасността по железопътния транспорт с участието и на Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, железопътния и така нататък транспорт. В резултатите от този анализ, от който още днес ще Ви изпратя копие, има посочени два вида мерки. Първите мерки съм ги казвал тук и от тази трибуна. Те са спешните мерки. Тези, които да намалят или да ограничат до максималния минимум произшествията в железопътния транспорт, които са свързани с безопасността на движение. На първо място в спешните мерки беше да се преустанови преминаването на така наречения червен светофор. До датата на моята намеса поради многото ремонти, които има по железопътната мрежа, реално тези участъци, които са в ремонт, се разкачат буквално от системата за безопасност, не се следи автоматично къде и в кой участък има влакове, и това се извършва от диспечери, от живи хора. Подобна беше причината за голямата катастрофа тук край Кремиковци, по-скоро край Лукорско. След тази моя намеса вече не се преминава на червен светофор. Издава се специално разрешение по наредбата, с което само по много голямо изключение, включително с писмена бележка, която се носи от машиниста, се преминава на червен или липсващ светофор, защото все пак ремонтите на железопътната линия няма как да бъдат заобиколени по друг начин. Преди това беше станало обикновена практика. Втората мярка, която наложихме, от спешните, беше началниците на гари повече да не изпълняват и дежурства, а да си бъдат само началници на гари, защото претоварването в работата им, тоест да носят дежурства и през нощта, даваше много негативни последици върху съсредоточеността и концентрацията по безопасността на движение на влаковете. Забранено е и навсякъде се монтират изхвъргачи от така наречените индустриални клонове, тоест това са отклоненията към различни индустриални зони и предприятия, така че влакове, които са тръгнали в нарушение от второстепенна, от индустриална линия към главната линия, да бъдат буквално дерайлирани умишлено с цел да не продължат и да не предизвикат катастрофа. Има такива случаи, които вече наблюдавам, тъй като получавам ежечасно и ежедневно справки за тях, има и нови такива случаи, тоест тези мерки са дали своето отражение. А тъй като това са само част от спешните мерки, ще видите останалите в доклада. Има и дългосрочни мерки. Част от тях са с поставянето на камери вътре в кабините на машинистите, които да следят не само в посока движение на влака, но и вътре в кабината за състоянието, за контрола, за начина, по който се носи смяната. И най-голямата мярка, която изисква обаче, за съжаление, много средства, за съжаление, изисква милиарди, с които ние не разполагаме, е настаняване на системата ERTMS – това е европейската система за безопасност на движението по железния път и съответната ETIМS система, която се качва на борда на влаковете. Това ще отнеме много дълго време, за съжаление, защото едната част е по инфраструктурата, другата е на борда. Ниво 2 е вече в новите търгове и поръчки, които сме подали и към Европейската комисия. Ниво 2 на тази система означава, че влаковете буквално самостоятелно знаят по всяко време – знаят в кавички, знае софтуерът, къде се намира най-близкият влак и не допуска приближаване на влакове на повече от 600 метра един от друг.

#81 · speech

Председател Наталия Киселова

Заповядайте, господин Петров. Моля да се придържате към времето, тъй като групите се увеличиха и вече времето не стига.

#82 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря за отговора, господин Заместник министър-председател. Без да съм експерт, на мен ми се струва, че освен двете спешни мерки, които Вие посочихте, че сте възложили да бъдат приети, има още две, които не знам дали са залегнали в резултатите от анализа, който ще очаквам днес да получим, с което ще изпълните обещанието, което дадохте от тази трибуна. Има още две мерки, които поне на мен ми се струват доста адекватни. На първо място, лошото експлоатационно състояние на влаковете и локомотивния състав. Заради това лошо експлоатационно състояние влаковете се палят, локомотивите се палят, дерайлират и за съжаление, има пострадали и понякога и жертви, особено в последните няколко месеца. Това според мен би следвало да е една мярка по отношение на подобряване на безопасността, която в зависимост от финансите, с които разполага Министерството на транспорта, тъй като знаем за мераците за влизане в еврозоната и орязания бюджет на всички министерства, това е една от мерките, въпреки че е изключително скъпа за реализиране, трябва да се извърши. Втората мярка, която поне според мен би следвало да намери място във Вашата борба за по-добра безопасност, е увеличение на оперативния контрол както на гарите, там, където се извършва маневриране – виждаме от това, което Ви цитирах като примери, че локомотиви се блъскат на гари с композиции и на прелезите, защото виждаме, че каквото и да се прави, не намаляват случаите, когато дали пътнически, дали товарен влак удря моторни превозни средства на прелезите. Ето тези две мерки считам, че би следвало да залегнат в реформата на Министерството. Сега дали ще се случат, дали не, зависи от Вас като ръководител на ведомството, но все пак нека да имаме една малко по-добра гаранция, че българските граждани ще могат да пътуват по-безопасно, като гледам, че средно веднъж месечно се пали влак някъде в България, преди да се е запалил следващият, не дай си боже тук, през настоящия месец, да можем да предотвратим едно такова неприятно събитие. Благодаря Ви.

#84 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, абсолютно сте прав за състоянието на подвижния състав и на двете железопътни дружества – „Товарни превози“ и „Пътнически превози“, но особено обезпокоително е това в „Пътнически превози“. За съжаление, в последното десетилетие, даже две десетилетия реално, много малко бройки нови мотрисни влакове са били закупени. Последният даже, последната покупка на вагони, пътнически вагони, е на вагони, които са, мисля, че над 25-годишни, тоест и те са нови само на книга. Същото важи и за наличните локомотиви, същото особено силно важи за онези, така наречени рижки електрички – това са червените мотриси, които са произведени в Рига преди над 50 години. И тези електрички – напоследък основният им ремонт гълта страшно много пари. Това, което получавам като справки, е, че ние плащаме много повече за ремонт, отколкото ако си бяхме купили чисто нови влакове, но дори и след този ремонт при тях се наблюдава много честа авария с тази последица – запалване, или много гъст дим. Последните два подобни инцидента бяха точно на такива мотриси, и за съжаление, само доставката на нов подвижен състав, която, за съжаление обаче, е много скъпа, затова и полагам неимоверни усилия, за които се надявам скоро ще мога да докладвам тук в парламента, но все още не е разрешен въпросът. Имаме поръчани само 20 нови мотрисни влака. По ПВУ за другите 35 все още не е сключен договора, защото изчакваме становище от Европейската комисия, но ежедневно се борим, включително с помощта на министър-председателя, на вицепремиера Дончев. Ежедневно полагаме усилия, ако може и тази доставка на 35 нови мотрисни влака, с което общият брой на нови влакове, ще достигне 60 и поне за „Пътнически превози“, това ще е над 80% изобщо от нуждите, които ще има страната, и след август догодина реално ще можем при тази ситуация да се поздравим с много по-високо ниво на безопасност. Всички те са оборудвани с тази ETIМC-2 система, тоест Ниво 2, което абсолютно предотвратява каквито и да е катастрофи. Благодаря. Извинявайте.

#86 · speech

Искра Михайлова-Копарова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Премиер, господа вицепремиери! Моят въпрос е към господин Томислав Дончев, но много се радвам, че тук е и Премиерът, министърът на транспорта и вицепремиер, който отговаря за кръг от други дейности, тъй като въпросът ми е свързан с подготовката за въвеждане на дейностите в България на Социалния фонд за климата. Социалният фонд за климата беше създаден, за да подкрепи социално слаби, енергийно бедни и семейства в затруднено положение по отношение на енергийните сметки, повишаването на цените на енергия всякаква и електроенергия основно, но също така да им даде възможност да получават подкрепа за транспортни услуги. Социалният фонд за климата е един от възможните инструменти да бъдат подкрепени най-бедните хора в България в тежки времена. Ако той беше замислен тогава, когато всички страни – членки на Европейския съюз, се сблъскаха с проблеми в началото на войната и енергийната криза, но сега, особено в новата ситуация с повишаване на митата от американска страна, още повече трябва да концентрираме вниманието си върху такива инструменти, които биха могли да подкрепят хората. Моят въпрос е: докъде стигна подготовката за прилагането; има ли готовност за сътрудничество с местните власти; кога предполагате, че бихме могли реално да подпомагаме нуждаещите се в България; и какви са разчетите от това, което е предвидено за страната да бъде приложено като помощ към нуждаещите се хора в най-скоро време? Благодаря Ви.

#88 · speech

Заместник Министър-Председател Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Михайлова, с въпросния фонд България ще има на разположение сума между 2,1 и 2,5 милиарда. Това е в зависимост как изглеждат някои европейски политики и по-специално дали ще има квоти за емисии, свързани с транспорта. По-голямата сума ще бъде, ако бъдат въведени подобни квоти. По-малката, ако не бъдат въведени подобни квоти. България е трябвало през последните две години да разработва своя Социален план за климата. За съжаление, такъв план не е разработван, няма нито един ред, нито една страница, нито едно приложение, нито една таблица, няма каквото и да било, съжалявам. Срокът за представяне пред Европейската комисия на този план е юни месец тази година. Социален план за климата се пише от два месеца, от два месеца, като големият проблем, с който се сблъскваме, е достъпът до данни, защото аз съм учен така, че за да се планират добри политики, разработчиците трябва да базират всички допускания, всички проекти на оптимално количество данни. Проблемът, с който се борим днес заедно с Министерството на транспорта, заедно със Сдружението на общините, със самите общини, е идентифициранията на така наречените бели петна по отношение на транспортното обслужване. Както добре знаете, рискът от липса на обществен транспорт е една от основните теми, които се адресират с този фонд и трябва да бъдат фокус на този план. Мисля, че сме близо поне до етапа, в който ще имаме адекватни данни, за да започнем планирането на мероприятията. С постановление на Министерския съвет е създадена организация, въвлечени са ресорните министерства – Министерството на транспорта, Министерството на земеделието, Министерството на регионалното развитие, които ще бъдат отговорни за различните части от плана. Фактът, че е генерирано огромно закъснение, силно ще затрудни работата, но аз не бих допуснал в Европейската комисия да се изпрати документ, който е неадекватен и не съответства на нуждите на българските граждани. Този план е шанс за малките населения места от гледна точка на транспортна свързаност или от гледна точка на занемарената тема с жилищата, включително еднофамилни жилищни сгради. Благодаря.

#90 · speech

Искра Михайлова-Копарова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Дончев! Благодаря за конкретния отговор. Благодаря за това, че подчертахте, че, за съжаление, поредица от служебни правителства – че и едно редовно, за изминалите години не направиха нищичко, за да подготвят страната ни да използва един от инструментите, с които могат да бъдат подкрепени социално слабите хора в България и хората, които живеят в отдалечени региони и имат проблеми с транспортните връзки. Благодаря Ви и за информацията, за добрата комуникация с Националното сдружение на общините. Много се надявам, че ние ще бъдем в състояние да приложим Социалния фонд за климата и ще имаме Национален план за климата, тъй като всички приказки за това дали има, или няма причина да се създават такива фондове за подкрепа, трябва да отидат на заден план и максимално ефективно фондът да бъде използван в подкрепа на българските граждани, в помощ на хората в България. Благодаря Ви.

#91 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Желаете ли дуплика? Не, благодаря. Преминаваме към въпроса от името на „БСП – Обединена на левица“. Заповядайте, господин Георгиев. Докато идва колегата Георгиев да кажа на народните представители, че днес наши гости са младежи представители на ученически съвети от София. Те са в Народното събрание по покана на народният представител Даниела Райчева от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания.)

#92 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, господа вицепремиери, уважаеми колеги! Моят въпрос беше във връзка и с пътния инцидент – злополуката, която се случи през последните дни. Но тъй като доста от колегите зададоха в тази насока въпроси, аз малко ще преформатирам моя въпрос и ще бъде конкретно към вицепремиера Зафиров, тъй като се касае за пътната инфраструктура. Касае се за това, че през последните години доста информация се събра относно това, че не са заделяни никакви средства, уважаеми господин Вицепремиер, относно поддържане на пътната инфраструктура. И при приемане на бюджета, и при обсъждането на бюджета трябва да се види каква дупка има в него – недостатъчните средства за поддържане на тази инфраструктура. Затова аз искам да попитам какво планирате? Защото една от основните задачи на това правителство е да може да се събират и повече приходи в бюджета и средства. И затова въпросът ми конкретно към Вас е: какво планирате относно толсистемата, за да влезнат повече средства за поддръжка на така критичната инфраструктура в България? Много информация имахме през последните години, че недостатъчно средства постъпват от толсистемата, така че за мен ще бъде наистина от голямо значение, предполагам и за нашите съграждани, да знаем какви мерки сте предприели относно това, за да може през толсистемата повече средства да влезнат за подобряване на пътната инфраструктура. Благодаря Ви.

#94 · speech

Заместник Министър-Председател Атанас Зафиров

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми народни представители! Уважаеми, господин Георгиев, правителството наистина предприема системни мерки за оптимизиране на работата на администрацията и за реални действия за преодоляване на нерегламентираните практики. Конкретният въпрос, който задавате, е в този контекст и касае предприетите действия от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за оптимизиране на толсистемата в страната и повишаване на събираемостта. Въпрос, който и премиерът преди малко засегна, като манталитет на разсъждение на българските превозвачи, които, недоволни от лошата инфраструктура, създават допълнителен проблем, като се стремят да избягват плащането на регламентираните такси. Затова и бяха предприети своевременно действия, с които да се повиши събираемостта на приходите от тези пътни такси. И днес вече можем да говорим за тенденция в тяхното трайно увеличение. Само преди няколко дни министър Иванов съобщи, че приходите вече са с близо 2 милиона повече в сравнение с предходния период от миналата година. И това е още преди увеличението на таксите от 1 април – събираемостта. Важно е все пак да отбележим, че след приемането ни в Шенген вече има значително по-свободно движение. Това трябва да се компенсира и се компенсира вече с активни проверки във вътрешността на страната, но и с променена организация в работата, която включва мобилни екипи. Тяхното местоположение се мени постоянно, така че да има непредвидимост. В тая дейност се включиха и още институции като Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” и разбира се, Министерството на вътрешните работи, което създаде предпоставка за по-цялостен мащаб и по-цялостен обхват на проверките. Предприети са и конкретни действия за глобяване на така наречените летящи камиони. Тук беше цитиран случай за ролбари и всякакви други екстравагантни методи за избягване на таксуването, всичко това се преодолява в момента. Тези действия имат и друг важен ефект, че създават по-благоприятна и по-справедлива конкурентна среда спрямо тези платци, които се изрядни. Което, разбира се, освен че осигурява по-високи приходи, в някаква степен влияе дисциплиниращо за превозвачите, а тези допълнителни средства пък отиват за ремонт на пътната инфраструктура. Това взаимодействие на различни институции, които цитирах в моя отговор, показва, че правителството работи в синхрон и търси ефективност в постигането на целите, които именно сме си поставили още в началото на това наше съвместно управление. И тъй като правилно отбелязахте, че имаше още един въпрос, касаещ в някаква степен и работата на МРРБ. Позволете ми първо да изкажа своите най-искрени съболезнования към семейството и близките на загиналото дете. Това е наистина една огромна трагедия, която не може да остане без последствия. Затова и държа да Ви информирам, а чрез Вас и народните представители, и българското общество, че министър Иванов веднага разпореди отстраняване на цялото ръководство на окръжното пътно управление в Плевен и незабавна проверка на действията и работата на Агенция „Пътна инфраструктура“. Искам да Ви уверя, че ще бъдем абсолютно безкомпромисни към всякакъв вид нарушения, ако разбира се, такива бъдат установени. В същото време стартира и скоростно обезопасяване на всички идентифицирани проблемни участъци от МВР с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия. Те вече се обезопасяват, включително и проблемният участък край Телиш, където вече трайно е намалена скоростта на придвижване и това се контролира от съответните органи. Благодаря Ви.

#95 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Не желаете дуплика? Добре. Уважаеми колеги, тъй като стана 11.00 ч. и трябва да преминем към редовния парламентарен контрол, има четири групи, които имат възможност да зададат въпрос. Вариантите са два. Единият вариант е да прекратим блицконтрола и да преминем към редовния парламентарен контрол. Другата възможност, тъй като колегите злоупотребиха с правото си на декларация, това са 10 минути. Следващите 10 минути да дадем възможности и на другите парламентарни групи.

#96 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Предложи удължаване на времето.

#97 · speech

Председател Наталия Киселова

Удължаване на времето. (Реплики.) Не, не, колегата Петров имаше предвид удължаване на времето за задаване на въпроси към... (Реплики: „С решение.“) С решение? След като залата е празна!? Имате ли въпроси от ДПС – ДПС? Имате. От „Има Такъв Народ“? Нямат. От МЕЧ имате ли въпрос? Имате. И от ВЕЛИЧИЕ имат. 10 минути. Колкото беше декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ. Мисля, че така е справедливо, господин Петров. Заповядайте за въпрос. И ще спирам микрофона на всеки, който пресрочи времето. Защото досега всички злоупотребиха и това всъщност надхвърля времето. Заповядайте, господин Найденов.

#98 · speech

Павлин Найденов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема, госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми господа вицепремиери! Моят въпрос е към господин Караджов. Преди месец и половина на летище София се случи един инцидент с нерегламентирано прелитане на дрон. Моля да ни успокоите, че правителството е взело мерки това да не се случва повече. И ако може, да ни кажете, какви мерки точно е взело? Благодаря Ви.

#100 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Найденов! Ще Ви успокоя наистина. Правителството е взело мерки. Министерството на транспорта и съобщенията предприе първо законодателни мерки и Законопроект за гражданското въздухоплаване, в който се ограничават зоните, в които изобщо е разрешено ползването на такива летателни средства. Вече е за съгласуване. Скоро му изтича времето за съгласуване, което е по Закона за нормативните актове, ще влезе спешно в Министерския съвет и оттам ще дойде тук в залата – при Вас, за решаване. Това са едната категория мерки – законодателни. Втората категория мерки са технологични мерки, тоест мерки за технологично предотвратяване на влизането, тоест злонамереното вече навлизане на дронове над или около летищните комплекси. Работната група по техническите изисквания за антидрон системи завърши работата си. Нейният доклад беше утвърден преди няколко дни от мен. Предстои по тези технически изисквания всеки един от операторите да проведе, там където са концесионери – даже не е нужно да се провеждат конкурси по ЗОП, но примерно за летище Пловдив, което е държавно, ще предстои процедура по ЗОП, с която да се изберат доставчици на антидрон системи. Надявам се, че в следващите няколко месеца тези мерки също ще бъдат осъществени и ще имаме антидрон системи. Разговарях и поставих въпроса и пред концесионера на летище София, тоест фондът „Меридиам“, който е собственик на фирмата „СОФ Кънект“. Те ме увериха, че са разгледали системите на летище Гетуик във Великобритания и взимат технологични решения от тях, които ще инсталират на Софийското летище. Така че мога да Ви успокоя, че в близкото бъдеще всички тези критични инфраструктурни обекти ще имат антидрон системи, ще бъде предотвратена възможността да бъде смущавано гражданското въздухоплаване, ерго да бъде застрашен животът на пътуващите. Благодаря.

#101 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Караджов. Желаете ли реплика? Не желаете. Заповядайте, господин Радулов, да зададете въпрос.

#102 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, господа министри и колеги! Ще се постарая да бъда кратък. През последните няколко месеца сме свидетели на нарастващи проблеми в Министерството на вътрешните работи, които са изключително грозни, свързани с подхвърляне на доказателства, организирани престъпни групи, включая и в рамките на ръководството на Министерството на вътрешните работи, изнасяне на доказателствен материал и кадри, които показват престъпна дейност, или може би престъпна дейност, и затова считам, че има проблем в управлението на Министерството на вътрешните работи, включая и в политическото ръководство на господин Митов. Същевременно останахме с впечатление от няколко проведени питания тук, че разузнавателните ни служби не дават, или не могат да добият достатъчно информация по проблеми, които са от интерес за външната и вътрешната политика на България. Вероятно това е проблем на финансиране, тъй като всички знаем, че тези структури са недостатъчно финансирани. Моят въпрос към Вас е както като към министър-председател, така и като към председател на Съвета по национална сигурност: прави ли и има ли намерение да направи нещо Съветът по национална сигурност, да реши въпроса както с управлението на сектор „Сигурност“, така и с неговото финансиране, тъй като очевидно е, че службите за сигурност, изобщо целият сектор „Сигурност“ са недофинансирани, а парите отиват предимно за заплати? Благодаря.

#104 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Изкушавам се и ще ми простите, ако съм минал извън границите на допустимото, да обърна внимание, че процедурата по блицконтрола се осъществява в първите два часа и е недопустимо да се четат декларации в това време – от 9,00 до 11,00 часа. Така че и това увеличаване на времето не е в духа на добрия междуинституционален тон, защото изпълнителната власт също има поети ангажименти, съобразени с времето. Независимо от горното обаче, на господин Радулов ще отговоря следното. Най-ценното нещо в службите за сигурност е човешкият ресурс. Най-ценното нещо! Затова инвестирането в хората, запазването на тяхната експертиза в рамките на институциите, в които са изграждали и градили, е много важно. Защото се наблюдават перманентни преливания от едно ведомство от системата на националната сигурност в друго само и единствено поради по-добрите възнаграждения. В момента, в който това правителство, благодарение и на решения на предходното Народно събрание, даде възможност за нарастване на доходите и изравняването им със стандарта и приравняването им към средната работна заплата за страната, този процес и тази тенденция да бъдат прекратени, както и да се наблюдава тенденция за интерес от млади хора към службите за сигурност – нещо, което липсваше през последните години, това е единият от основните упреци към бюджета по време на неговото разглеждане, че в органите за сигурност имаме нарастване на възнагражденията. По-голяма инвестиция от това – да се инвестира в хората, в служителите, няма. Що се отнася до други въпроси, които са от компетенциите на Съвета по сигурност, своевременно – и по доклад на секретариата, и на секретари на Съвета, тези въпроси се разглеждат и преди да стигнат до обсъждане от Съвета по сигурност се решават на оперативно ниво заедно с ръководителите на службите. Благодаря.

#106 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Какви председатели сме имали на Народното събрание!

#108 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Ще бъде кратък. Господин Премиер, тук става дума за това, че службите получават хубави заплати, запазваме кадрите наистина, но не им даваме възможност да работят, тъй като те няма с какво да работят, когато са недофинансирани.

#109 · speech

Председател Наталия Киселова

Желаете ли дуплика? Не желаете? Госпожа Матеева каза, че… Ще се изказвате ли? (Реплики от народния представител Юлиана Матеева.) Една минута. Той приключи даже. Казах десет минути.

#110 · speech

Юлиана Матеева

ВЕЛИЧИЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Моят въпрос е към премиера господин Желязков във връзка с нашите осъдени съграждани по повод на шпионския скандал във Великобритания. Въпросът ми е: какви действия предприе българската държава по защита на интереса на нашите съграждани, и по-конкретно – правителството? Имам предвид, за да им гарантира справедлив и безпристрастен съдебен процес.

#112 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви. Много накратко. Наказателното правораздаване се извършва от юрисдикцията на страната, където е извършено съответното престъпление, и българската държава не може да участва в наказателно производство извън територията на Република България за деяния, които са извършени извън територията на Република България. Благодаря Ви.

#113 · speech

Председател Наталия Киселова

Не желаете реплика. Да благодарим за търпението на министър-председателя и заместник министър-председателите. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. И преди да продължим с устния парламентарен контрол, уважаеми колеги, да Ви уведомя. Получени са писмени отговори на въпроси и питания за периода 28 март – 3 април 2025 г. от: – министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова и пет въпроса от Ивайло Мирчев; – министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; – министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Деница Сачева; – министър Георг Георгиев на въпрос от народните представители Ивайло Шотев и Стела Николова; – министър Георги Георгиев на питане от народния представител Златан Златанов; – министър Георги Тахов на въпроси от Венко Сабрутев, два въпроса от народните представители Елисавета Белобрадова и Стела Николова, Ивайло Мирчев, Иван Белчев, Кристина Петкова, Стела Николова, и два въпроса от народния представител Стоян Таслаков; – заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпроси от народните представители Богомил Петков, Божидар Божанов и Любен Иванов; – министър Даниел Митов на въпрос от народните представители Венко Сабрутев, Елисавета Белобрадова, Ивайло Мирчев, Климент Шопов, и на 4 въпроса от народния представител Кристина Петкова; – министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – министър Иван Иванов на въпрос от народните представители Венко Сабрутев, 3 въпроса от Ивайло Мирчев, 2 въпроса от Иван Белчев и на 2 въпроса от Свилен Трифонов; – министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Красимир Вълчев на 2 въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова, въпрос от народния представител Коста Стоянов, 2 въпроса от народния представител Свилен Трифонов и два въпроса от народния представител Стела Николова; – министър Манол Генов на въпрос от народния представител Иван Белчев; – министър Мариян Бачев на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – министър Силви Кирилов на въпроси от народния представител Явор Божанков и от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Теменужка Петкова на 2 въпроса от народния представител Божидар Божанов, въпрос от народния представител Деница Сачева и 3 въпроса от народния представител Мартин Димитров. Първи на устния парламентарен контрол ще отговаря господин Гроздан Караджов – заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията. Той ще отговори на въпрос от народния представител Петър Петров относно това предвижда ли се закупуването на нови влакове в БДЖ да обслужват и пътнически превоз от и към гари в област Монтана. Заповядайте, господин Петров.

#114 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Аз се радвам, че имаме възможност да продължим темата за БДЖ, за безопасността в системата на БДЖ, която е свързана и със състоянието на влаковите композиции от състава на железниците. В цялата страна то е остаряло и голяма част от мотрисите отдавна са прескочили експлоатационния си период. Това важи с особена сила и за област Монтана, където влаковете са стари, мръсни, салоните са изхабени и условията за пътуване са изключително мизерни. Въпреки това евтиният железопътен транспорт си остава предпочитано средство за придвижване на изключително голям брой български граждани в този регион, пътуващи главно до работните си места и обратно. Предходната поръчка за мотриси, която предвиждаше нови такива и за жп линията в Монтана между Бойчиновци и Берковица, за която съм задавал и устен въпрос по реда на парламентарния контрол преди две години, впоследствие, за съжаление, бе прекратена. В началото на март излезе информация по медиите, че БДЖ ще закупува нови влакове с държавни средства, вместо със средства по ПВУ. Според тези публикации към този момент е сигурно, че ще бъдат доставени девет маневрени локомотива от русенската компания „Експрес сервиз“ за 10,5 млн. без ДДС и 20 мотрисни влака от „Шкода“ на стойност над 511 млн. лв. без ДДС. Посочва се в медиите, че в допълнение Министерството на транспорта ще осигури нови 35 влака, всеки един до 200 места, чрез 1 млрд. лв. от държавния бюджет, като поръчката включва и поддръжка за 15 години. Консорциумът изпълнител „Булему“ планира доставки на партиди от по 3 – 4 мотриси между октомври 2026 и юли 2027 г. Преди около половин час Вие посочихте, че ще бъдат доставени до октомври следващата година около 60 влака, което е 80% от нуждите на пътническия железопътен транспорт в България и ще покрият голяма част от тях. И затова въпросът ми към Вас е: ще бъдат ли използвани част от закупуваните от БДЖ нови влакове със средства от ПВУ и със средства от държавния бюджет, както цитирах преди малко, за обслужването на пътнически железопътен превоз по линии, обслужващи гари и населени места в област Монтана, колко на брой и по кои линии? Благодаря Ви.

#116 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Петров! По Националния план за възстановяване и устойчивост се предвижда новият подвижен състав да бъде изцяло държавна собственост, тоест краен получател по инвестицията е Министерството на транспорта и съобщенията. Този подвижен състав впоследствие ще бъде предоставен за ползване на следващия оператор по договора за обществена услуга за превоз на пътници, който предстои да бъде проведен през тази година и да бъдат избрани изпълнителите по този договор за обществена услуга. Изборът ще стане след открита недискриминационна процедура. Операторът ще бъде задължен да върне този подвижен състав обратно на държавата, след като изтече срокът на договора. По отношение обслужването на област Монтана като минимум ще се запази настоящото ниво на движещи се в областта влакове, а именно: 9 чифта влака дневно, свързващи Монтана и Бойчиновци, 3 чифта, от които са от и до Берковица, както и 11 чифта влака дневно, осигуряващи връзка между Брусарци и Лом. По етапност на доставката на новия подвижен състав – най-старите от съществуващите мотриси ще се бракуват и подменят с по-нови, включително и тези, които оперират новопредоставените електрически мотрисни влакове. Конкретните направения, по които ще оперират тези нови влакове, ще бъдат определени от съответния изпълнител по договора за обществена превозна услуга със железопътен транспорт – с чист обхват попада и област Монтана. И понеже ми остават 20 секунди да добавя следното. Ние все още не сме сигурни дали ще можем да закупим тези 35 влака, по които все още чакаме становището на Европейската комисия – доколко това ще бъде допустимо по Плана за възстановяване и устойчивост. Това, което виждам от своето място на министър, е, че такива средства само от бюджета няма откъде да намерим. Следователно единственият шанс е да получим определена гъвкавост от страна на Комисията и ако ги закупим, тогава почти сигурно е, че и влаковете, които ще обслужват област Монтана, ще бъдат от някои от двата вида, двата модела, които ще бъдат новозакупени. Ако не се стигне до това закупване, ситуацията ще бъде трудна и това ще зависи много от новите оператори – откъде и как ще се снабдят с нови влакове. Благодаря.

#117 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Караджов. Заповядайте за дуплика, господин Петров. За реплика, извинявайте. (Реплики от народния представител Петър Петров.) Дай боже!

#118 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, благодаря Ви за отговора. Чуваме за общо 20 чифта влакове дневно. Имам един апел към Вас. Можем ли да гарантираме, че поне тези 20 чифта влакове ще бъдат запазени като разписание и придвижване, тъй като освен излезлите вече от експлоатация влакове, хората в областта се притесняват и да няма разреждане на графиците на влакове, тоест намаляване на пътуващите по транспортна схема? Това е изключително важно за нашата област. Вие посочихте, че част от евентуално закупуваните нови влакове, тук трябва да посочим, че това ще бъдат локомотиви и цяла композиция с пътнически вагони – те са пакет, че част от тях ще бъдат използвани за подмяна на най-старите, които се движат от тези два пакета – 9 чифта и 11 чифта. Имаме ли някаква яснота, кога горе-долу можем да очакваме такива нови влакове като част от тези 20 броя влакове, които пътуват дневно в тази област, за да можем все пак да покажем на гражданите не само на областта, но и на цялата държава, че наистина в един скорошен времеви период те ще могат да пътуват по-чисто, по-бързо и по-надеждно по железопътните линии? Благодаря Ви.

#120 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Няколко въпроса ми дозададохте, господин Петров, ще се постарая да бъда конкретен по всеки един от тях. Дотук имаме сключен един-единствен сигурен договор за закупуване на мотрисни влакове. Това включва както машината и кабината за управление, така и пътническата част. Като цяло се минава на такава политика – мотрисни влакове за пътническите превози. Те ще започнат да идват от април следващата година. Производство са на „Шкода“ и имам точен график по месеци как ще пристигат тези влакове. Към общо закупените 20 сме добавили още 5, които за момента се финансират от Програмата „Транспортна свързаност“, а при разрешение от страна на Комисията, това е част от тези гъвкави мерки, за които сме помолили от тяхна страна и чийто отговор чакаме, ще преминат и те към ПВУ, за да освободим средства за други също много важни проекти към железопътния транспорт по Програма „Транспортна свързаност“. За област Монтана това, което мога да кажа категорично, е, че няма да бъдат намалявани. Аз го казах и в самия си отговор, може би не съм бил достатъчно категоричен: няма да бъдат намалявани и всички тези в момента чифтове влакове, които цитирах в отговора си, ще бъдат запазени като минимум. Тоест оттам нататък пътникопотокът ще е този, който ще определя по кои дестинации ще вървим по-напред. От април до август следващата година фактически можете да очаквате тези 25 влака на „Шкода“. Те са четиривагонни с около 220 места в тях. Ако се сключи следващият договор, за който имаме спечелил участник – „Алстом“ от Франция, те са шествагонни с 330 места, много по-голям модел. Ще дойдат 12 от тях до август следващата година и до юли месец 2027 г., ще дойдат и останалите, но това е само в случай че се сключи договор, за което много искрено се надявам – това е може би най-голямата полза за българския народ. Благодаря Ви, че задавате въпроси в тази област, защото това само допълнително помага да се осъзнае важността на тези действия. Благодаря.

#121 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Караджов. Преминаваме към следващия кръг въпрос и към министъра на туризма. Първият въпрос е от народния представител Петър Петров относно мерките от страна на Министерството на туризма през 2025 г. за рекламиране на туризма в регионите на страната и популяризиране възможностите за туризъм на местно ниво. Имате думата.

#122 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, аз се радвам, че можем да поговорим с Вас по темата за популяризиране на туризма – към втори министър я задавам. Защо? Защото аз съм народен представител от област Монтана, където има прекрасни условия за развитието на различен вид целогодишен туризъм – като почнем природен и планински туризъм, балнеолечебен и СПА туризъм, религиозен туризъм, такъв, свързан с културно-историческите и археологическите обекти и така нататък. За мен туризмът е една от сферите на икономиката, който може да спомогне за съхраняването на регион Монтана, за подобрение на незавидното благосъстояние на неговите жители, да създаде нови работни места в областта на туристическия бизнес и най-вече търговията, като по този начин да реагира срещу миграцията извън област Монтана в посока столицата и чужбина на младото трудоспособно население. Но за съжаление, туризмът конкретно в моята област не се развива по никакъв начин и тя изостава в това отношение значително от другите региони на страната. Причините за това бездействие и безвремие са много, но една от основните е липса на масова реклама, целенасочена рекламата и така нареченото таргетиране – тази чуждица, и популяризирането както на културно-исторически обекти, така и на населени места, които предлагат условия за туризъм. Като резултат никога в последните три десетилетия туризмът в област Монтана не е бил рекламиран масово или концептуално по никакъв начин и се разчита на така наречената стара слава. Прави обаче впечатление, че понастоящем и в държавни, и частни медии се излъчват регулярно реклами на културно-исторически и археологически обекти в други региони на страната, в което няма нищо лошо, похвално е, както и се излъчват реклами на различни градове в България с цел привличане на туристи към тях, което адмирирам. Така се създава обаче едно неравностойно положение на туризма в едни региони спрямо други. Тук идва моят въпрос. От една страна държавата регулярно и по традиция провежда рекламни кампании по медиите, рекламни събития в страната и в чужбина за рекламиране на своя туристически бранш. Държавата би могла да помогне за популяризирането на туризма в регионите и да провежда политика за рекламиране възможностите за туризъм там, където местата власт не се справя с това. Затова Ви задавам съответния въпрос: какви са мерките от страна на Министерство на туризма през 2025 г. за реклама на регионите на страната за туризъм и по-конкретно как може да се помогне за развитието на туризма, например в област Монтана, чрез популяризиране от страна и на държавата? Благодаря.

#124 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаем господин Петров, уважаеми дами и господа народни представители! Задавате важен въпрос и той има многопластов отговор, разбира се, и не касае само конкретиката, макар че тя е важна и ще Ви отговоря за област Монтана и за този регион. Затова ще си позволя да Ви очертая по-голямата картина и вече ще вляза в детайл за конкретните неща, които ме питате. Балансираното и интегрирано промотиране на видовете туризъм в различните региони в страната, включително, разбира се, в област Монтана и Северозапада, е залегнал по принцип в една основна стратегия, която е за представянето на България като туристическа дестинация. Както знаете, подобни стратегии третират големите въпроси, големите цели, които са за утвърждаване на България като туристическа дестинация, популяризиране на основни и специални форми на туризъм, прилагане на маркетингови подходи, провеждане на съвместни маркетингови кампании с туроператори, авиолинии, платформи и други, които имат интерес, провеждане на кампании, които се фокусират върху автентичността и балансираното развитие на туристическите дейности, възстановяване на възходящия туристически поток и разбира се, развиване на потенциали на нови пазари. Средствата аз ще ги изброя набързо, за да знаете с какво разполагаме и кои често ползваме, за да търсим къде е пропускът не само за Монтана, а като цяло за Северозапада, разбира се, и липсата, да – и аз я констатирам, на адекватна работа с местните власти и области. Това е големият въпрос. Всъщност дали ще е през дигитална реклама, телевизионна, радио, пиар комуникация, опознавателни пътувания, изложения –всичко това са форми, които съществуват в рекламно-маркетинговата концепция. Само че на този етап, поне това, което заварвам, няма много ясно формулирани цели за работа с местните власти. Първият голям проблем, който ще Ви очертая, е, че местните власти сами по себе си, и това е световна практика, определят концепциите за развитието на туризма и представянето му. Самите общини по различен начин – има много добри примери, има и много лоши, провеждат тази рекламно-маркетингова кампания за презентиране. Защото е ясно, Вие изброихте част от тях, но например само в област Монтана фестивалите са над 40, които заслужават и биха привлекли туристи. Определените туристически обекти са мисля, че 63, за да бъда точен, те също са обект на подобни възможности за рекламиране. Но без ясна визия за работа с местните власти – това, с което започнахме, няма да стане. Особено чувствителен е районът на Северозапада, знаем проблемите му – и тук сте прав, а той е в основата на това, което правим. Туризмът е икономика, която може да се появи там, където трудно могат да се появят други икономики. Тя е чиста икономика, зелена икономика, запазва семейния бизнес в повечето случаи – това означава да запазва семействата по райони, и решава един голям проблем, който предстои пред всички вас в тази зала и пред нас като правителство – демографската криза. Така че не само, че сме подготвили нова концепция за това, а започнахме много реални разговори с хората по места, от които зависи – кметовете и общинските съвети. И Ви уверявам, че в скоро време това ще даде резултат, защото пък от друга страна, и с това приключвам, и да имат добри рекламни маркетингови кампании, те нямат средства, не използват най-добрите канали, като започна с Меtа, Google, YouTube, нямат и най-добрите, разбира се, специалисти. И тук е мястото на държавата – това, за което ме попитахте, да се намеси и да работи заедно с местните власти, включително и за Монтана. Благодаря Ви.

#126 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, благодаря за отговора. (Тече мултимедийна презентация.) На таблото отзад в момента Ви прожектирам част от тези 63 туристически обекта в Монтана, като опит да ги популяризирам и да популяризирам туризма в областта, от която съм избран за народен представител. Наистина, Вие сте прав, че големият въпрос е липсата на работа с местната власт. Примерите са много. Като се приемат годишните бюджети на местната власт – в общините в моята област се отделят 5 – 10 хил. лв. максимум за реклама, и нито Вие, нито аз някога сме чували по някои от националните радиостанции реклама на някой град или туристически обект в област Монтана. За сметка на това чуваме, разбира се, поради политиката, която споменахте правилно, че има добри практики от други общини и местни власти, слушаме за други туристически обекти в други области. Идеята на въпроса ми като цяло е да има наистина държавна политика, която да е малко по-консолидирана и да помага в случаите, в които казахте, че местната власт не само че не отделя пари и не предвижда такива пари в местните бюджети, а няма и специалисти, няма и стратегия, няма начин и метод на работа да популяризира възможностите за туризъм, които наистина биха спасили микро-, малкия и семейния бизнес. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ именно в тази насока предложихме да остане 9% ДДС за туристическите обекти. За съжаление, в бюджета за 2025 г. на държавата това не се прие. Но се надявам наистина да има резултат от идеите Ви, които засегнахте в отговора. Вашия предшественик, имах удоволствието да го поканя да посети конкретно областния център Монтана – това беше миналото лято. Възползвам се от възможността да поканя и Вас да предложите Ваша концепция на една среща, която да организирате с местните власти по подобие на такава, вече организирана предходно. Защото стъпка по стъпка и крачка по крачка можем да направим така, че чрез популяризиране и рекламиране на наистина многото – и фестивали, както посочихте – 40, и туристически обекти, както посочихте – 63 в тази област, и не само в нея – говорим като цяло за цялата държава, можем да помогнем на регионите, които са, за съжаление, в лошо икономическо състояние и да се надяваме, че ще получим и одобрението на местната общественост с темите, с които се захващаме, за да използваме пълноценно туризма като неразривна част от българската икономика. Благодаря Ви.

#127 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Петров. Господин Министър, ще се възползвате ли от правото на дуплика? Заповядайте.

#128 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви. Да, не само, че ще дойдат, той вече е част от цялостната работа за този кратък период – с посвещение на общините и разработване на подобни стратегии. Това, което сме направили – изискали сме от общините техните рекламно-маркетингови стратегии. Защото за мен е важно местната власт да има яснота какво се случва и какво би искала да ѝ се случва. Второто, което направихме обаче, и то някак си не е по-маловажно, е да създадем карта за всички тези културно-исторически и туристически обекти. Защото инфраструктурата около тях наистина невинаги е на това ниво, че да поеме по-голям туристически поток. Това е първата голяма стъпка, която прави Министерството, защото много ми се иска, когато инвестираме в инфраструктурата на общините, ако не първо място, то наравно с другите важни неща, да е именно в инфраструктура, която довежда до тези обекти, защото това е огромно предимство за туристическия поток. И отсъствието на подобна инфраструктура не само че затруднява, а понякога и отказва туристите да са там. Това е основата, по която започнахме да работим. Повярвайте ми, ако ние тук на тази тема си свършим работата, а смятам, че ще я свършим, най-важните неща, които трябва да показваме в България, и за чужденците, и за вътрешния поток, ако е в такъв вид, че да е красиво, приветливо, да е с направената инфраструктура, осветено, то тогава много ще дръпнем в това отношение. И това е първата голяма крачка, но тук трябва да има голям ангажимент на местните власти. Благодаря.

#129 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, господин Боршош. Следващият въпрос е отново към Вас – той е от народния представител Иван Белчев Белчев относно напредъка по законовото регламентиране и прилагането на Правилника за пешеходци и веломаршрути. Заповядайте.

#130 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! В писмен отговор от Министерството на туризма от месец август 2024 г. във връзка с мой въпрос относно необходимостта от въвеждане на нормативна уредба за одобряване на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене, посочихте, че е в процес на сформиране работна група, чиято задача е да изготви предложения за законови промени и че е подписан Меморандум с представители на туристическия бранш, който да позволи прилагането на Проекта на правилник в техническата му част до влизането в сила на необходимите нормативни актове. Също така бе подчертана необходимостта от широко обществено обсъждане с участието на национални, регионални и местни власти, неправителствени организации и бизнесът. Изтъкната бе и важната роля на националната спортно-туристическа организация – Българския туристически съюз, както и значението на темата за развитието на устойчивия туризъм и планинските спортове в България. Към настоящия момент изминаха над осем месеца от получения отговор, поради което Ви моля да предоставите информация относно реалния напредък по изпълнението на посочените действия, както и за конкретни резултати от тях. С оглед на обществения интерес и необходимостта от регламентиране на процедурите по създаване, маркиране и поддържане на пешеходни и веломаршрути, е от значение да се установи дали работната група е сформирана и кои институции и организации участват в нея; дали е изготвен проект за нормативни промени и на какъв етап се намира той; проведено ли е обществено обсъждане и какви са неговите резултати; както и предвижда ли Министерството създаването на публичен национален регистър на туристическите маршрути. Уважаеми господин Министър, моля да ми отговорите на следния въпрос: сформирана ли е работната група и приключила ли тя с възложените ѝ задачи, изготвен ли е проект на нормативни промени и на какъв етап се намират те? Благодаря.

#132 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви, госпожо Председателстваща! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, прав сте, че е минало време, ама не само тези осем месеца, за които казвате във Вашия отговор, минали са четири години, в които е загубено много време. Ще си позволя преди да Ви отговоря да Ви запозная с фактологията, за да сте наясно докъде въобще е стигнал Правилникът за създаването и маркирането. В общи линии от 2021 г. насам Министерството на туризма се е ангажирало с тези въпроси – ангажирало, означава, че е създадена работна група. На 10 октомври 2022 г. Министерството публикува на официалния си сайт предварителна консултация по проекта. Целта е събиране на становища, както може би сте запознат. След това, на 28 септември 2023 г. по инициатива на Министерството, е създадена нова работна група с участието на МРРБ, МОСВ, МЗХ, ММС и туристическите сдружения. Те са имали за задача до края на 2023 г. да изготвят този проект и след това, разбира се, да подготвят и всички необходими нормативни и законови действия, за да има някакъв смисъл този правилник, защото, да Ви кажа, на този етап това, което заварваме, е един документ, който няма никаква тежест. Този процес явно е замрял, но това не е единственото нещо, което е замряло през тези четири години, продължавам нататък, за да сте информиран. Междуведомствената работна група достигна до извода, че няма в техническата си част това приложение – то е полезен материал, но той няма никаква стойност. По-лошото е и това, което може би е блокирало работата и е отнело възможността за инициатива от страна на Министерството, след като е подписан на 11 октомври Меморандум, с който може би сте запознат. Той, разбира се, е пожелателен документ и пак не води до никакви реални действия, за да Ви стане ясна цялата картина, по време на всички тези четири години се стига до извода, че така или иначе Правилникът има нормативни пречки Министерството на туризма да продължи нататък по пътя за неговото прилагане. Простичко казано: Правилникът е само един документ, който не довежда до никакви последствия. Да, има правила, разработени в Правилника, как да се маркира, кой да маркира, но докато не влезе и не стане част от някой закон, или не се превърне в наредба, няма никакъв смисъл да съществува на хартия. И това е големият проблем на всички неправителствени организации в областта на планинския туризъм, разбира се, оттам на хората, които са свързани с бранша, и на Министерството на туризма. За да знаете какво съм направил откакто съм министър, пуснах едно писмо до моя колега министърът на спорта, тъй като основният фактор, който би трябвало на този етап според законодателството да маркира, е Българският туристически съюз. Той е записан в Закона за младежта и спорта, че извършва тази дейност. В същото време в един свой Вътрешен правилник, който по никакъв начин не е одобрен от никой, освен от самите тях, та този правилник да се превърне наистина в ръководство кой, как и кога освен БТС, защото те са съгласни това да се извършва. Тук се надявам в рамките на две седмици да имаме отговор и от Министерството на спорта. Моят колега министърът се е ангажирал с това – да видим дали промяна и в техния закон ще е необходима, дали тази наредба ще бъде нещо, което ще се признае от тях, или ще остане в сферата на Министерството на туризма, за да наваксаме тези четири години, за които сте абсолютно прав, че са изгубени за нещо, изключително важно. Благодаря.

#134 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря за отговора, господин Министър. Това дава яснота на какъв етап се намираме, защото ние тук не говорим само за планински туристически и веломаршрути, не говорим само и за маркировките. Говорим за това, че тези маршрути преминават през различни терени – било то общинска земя, частна ливада, гори и други пътища и пътеки, които в един момент може техният собственик да реши примерно да ги огради с ограда и да се спре достъпът до даден обект от туристическата пътека, или пък да се направи сеч в дадена гора, което да възпрепятства преминаването през маркираната територия. Изключително важно е наистина да има регламент, в който да се запазят тези туристически маршрути, тяхната маркировка да е ясно дефинирана оттук нататък как тя се маркира, по какъв начин, каква е степента на трудност, какъв вид да бъде точно и самата указателна табела. Защото сме свидетели на много инициативи, било то финансирани от общини, от частни дружества, от спортни клубове, които, естествено, след като няма конкретни законодателни насоки, те правят каквото могат – правят го добре, но много често настъпва и едно объркване. Нужно е създаване на регламент, за да могат тези проблеми да бъдат решени. Вярвам, че във Ваше лице, в лицето на министъра на спорта тези неща ще бъдат изчистени и ще преминем на един следващ етап, където могат да се проведат работни срещи и други групи, които да оформят вида на законодателните промени, които са нужни. Трябва задължително да бъдат включени спортно-туристическите дружества, планинските водачи, разбира се, бизнесът и общините. Както и Вие споменахте в предния Ваш отговор, че сте поели инициатива за достъпност до важни туристически и културно-исторически обекти, това включва и туристическите маршрути, защото много често пътят от паркинга до определеното място е свързан с туристически маршрут, който трябва да бъде преминат пеша. Благодаря.

#136 · speech

Министър Мирослав Боршош

Благодаря Ви. Радвам се, че изяснихме докъде сме. Разчитам и на Вас и на Комисията по туризъм, защото без Вашите решения в областта на законодателството това отново ще остане само на хартия или на ниво работна група, което аз лично не само, че не искам, но няма и да допусна. Надявам се да имаме добро партньорство в това отношение. Две са нещата, които трябва да се знаят. Да, нормативната и законовата база е хубаво да се разработят. Няколко са обаче другите големи проблеми около маркирането. Първо финансирането. От няколко години държавата се оттегли от този процес и да Ви кажа и туристическото дружество и всички останали, които са подписали Меморандума, това са 21 NGO-та, които го правят със лични собствени средства. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Да, може да ги наричате и НПО-та, и NGO-та – това са все съкращения, в зависимост от това как ги тълкувате. Но това са хора, които са ангажирани с планинския туризъм, колкото и негативно да се отнасяте в онази част на залата към тях. Ние разчитаме на тяхната дейност, така че финансирането е важен процес – разбира се, законовата рамка, по която то трябва да се случи. Именно затова създадохме много важната работна група изцяло за решаване на проблемите в планините. Защото виждате какво безумие се случва само на няколко километра оттук в планината Витоша. Половината пътеки от известно време са изоставени и не само, че не са маркирани, те са и трудно достъпни. Туристите започват сами да си преправят пътеките, което унищожава флората и фауната на самите планини. Ако няма добра маркировка, планината може да бъде съсипана за няколко години, ако няма финансиране обаче, защото в момента намираме средства само за основните европейски туристически маршрути и по-големите пътеки, които са предимно в червено по билата, то тогава скоро няма да видим добри неща за планината. Така че, за да приключа не само, че ще направим всичко възможно и вече сме задействали на правно-нормативна база, но и на финансираща база вече на този готов правилник се надявам да намерим общи решения. Благодаря.

#137 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, министър Боршош, за отделеното време, за да отговорите на въпросите на народните представители. Сега преминаваме към въпросите към господин Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройството. Първият въпрос е от народните представители Халил Режепов Летифов, Шендоан Ремзи Халит и Метин Ялзер Качан относно изграждане на обходен път на град Казанлък. Заповядайте.

#138 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Настоящият въпрос сме го входирали на 7 февруари 2025 г. заедно с колегите ми господин Халил Летифов и господин Метин Качан от парламентарната група „ДПС – Ново начало“. Този въпрос сме задали на Вашите предшественици както в служебните кабинети, така и в редовните. Той е от изключителна важност и със съществено икономическо и социално значение за жителите не само на град Казанлък, но и на цялата община. На изпратения по-рано от нас въпрос ръководеното от Вас Министерство отговори, че проектното предложение е преминало оценката на административно съответствие и допустимост, преминало е и обществено обсъждане в община Казанлък заедно с експерти и представители на община Казанлък. След изработването на идеен проект с подробен устройствен план – парцеларен план в процеса на проучването е изработен и подкрепен вариант за западен обходен път от Експертния технико-икономически съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и община Казанлък. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: на какъв етап е проектът и какви действия са предприети по изграждането на обходен път на град Казанлък, свързващ път I-5 и път I-6 от републиканската пътна мрежа? Благодаря Ви.

#140 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Халит и господин Летифов! Господин Качан е подал, но Конституционният съд така промени нещата, за съжаление, затова се обръщам към двамата само. За осигуряването на по-добра свързаност и достъпност на републиканската пътна мрежа в Югоизточен регион през септември 2023 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ кандидатства за финансиране по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. с Концепция за интегрирано териториално сътрудничество „Устойчива и безопасна инфраструктура на територията на община Казанлък“, която включва идеята за реализация на „Обходен път на град Казанлък, свързващ път I-5 и път I-6“. Индикативната дължина на трасето е близо 4,5 км. След проверка на Управляващия орган по програмата проектното предложение премина оценката за административно съответствие и допустимост, а през април 2024 г. са проведени и обществените обсъждания в град Казанлък. Към момента Управляващият орган по програмата отвори процедурата за кандидатстване, която е била със срок до 11 февруари 2025 г., в която класираните бенефициенти подават конкретни предложения на Фаза 2. Тъй като проектната идея на Агенция „Пътна инфраструктура“ за реализацията на обходния път на Казанлък е самостоятелна, а не комбинирана концепция, така наречените интегрирани териториални инвестиции, тя би могла да получи финансиране, в случай че остане неусвоен ресурс от всички комбинирани концепции. С оглед на факта, че към момента отпуснатият финансов ресурс за Югоизточен регион е 195 млн. лв., а средствата, които не достигат за одобрените комбинирани концепции, са в размер на 194 млн. 495 хил. 555 лв., от съответните дирекции са ми докладвали, че тази концепция и на по-късен етап е трудно да получи финансиране по Програмата „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Проектът е важен за региона и Агенция „Пътна инфраструктура“ предприема всички необходими действия за подготовката и реализирането на обекта. В тази връзка през 2015 г. е изработен идеен проект и проект на подробен устройствен план – парцеларен план за одобреното трасе. В процеса на проучването са изработени две вариантни решения – източен и западен обходен път, заради разположението на град Казанлък и изградената пътна инфраструктура. Западният вариант е подкрепен от Експертния технико-икономически съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и от община Казанлък. За осигуряване теренното обезпечаване на обекта Агенцията планира през 2025 г. да подготви и представи проекта на ПУП – парцеларен план в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разглеждане и приемане от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионална политика. След влизане в сила на заповедта за неговото одобряване ще бъдат проведени процедурите за придобиване на земя за държавни нужди, като прогнозните средства в бюджета на АПИ за 2025 г., предвидени за тази дейност, са в размер на 200 хил. лв. Средства за реализиране на този инфраструктурен проект, ако не получи финансиране по Програма „Развитие на регионите“, следва да бъдат заложени в следващи бюджетни процедури, за да се гарантира навременното му изпълнение, което ще бъде възможно и с проявена инициатива и политическа воля от страна на народните представители. Благодаря.

#142 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, от Вашия отговор разбрахме, че сте заделили средства за проектирането и за отчуждаването на имотите по трасето за западния обход, който евентуално ще се реализира. Ние днес в блицконтрола имахме възможността от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ да поставим въпроси към заместник министър-председателя Томислав Дончев във връзка с изграждането на тунела под Шипка. Защо Ви казвам всичко това? Този път е тясно свързан с този проект – тунела под Шипка, защото целият трафик, който ще излезе от южната страна на тунела, ще навлезе в периметъра на град Казанлък. Изграждането на обходен път на град Казанлък е важен проект. Той е насочен към извеждане на тежкотоварния трафик извън града с цел намаляване на вредните емисии и повишаване на безопасността на движението. Също така на предния парламентарен контрол с Вас бяхме поставили и въпроса с изграждането на кръгови кръстовища на кръстовищата между град Казанлък, град Крън, село Хаджидимитрово и град Шипка, които също ще бъдат допълнително натоварени след реализацията на тези проекти. Така че във връзка с всичко това моля да погледнете на този проект като цялостен проект, заедно с тунела под Шипка, и изграждането, обезопасяването на този участък е изключително важно и час по скоро да предприемем всички необходими действия за реализирането на проекта. Благодаря Ви за отговорите.

#144 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Халит, да, прав сте, проектът е важен предвид ангажимента на правителството да засили процеса и да завърши най вече изграждането на тунела под Шипка. Не знам дали вицепремиерът Дончев е споделил тук по време на блицконтрола, че с негова заповед е създадена работна група и в момента се създава и събира екипът по отношение на ускоряване процесите по изграждането на тунела под Шипка. Като аз поемам ангажимента, като МРРБ е част от тази работна група, тези два обекта, които Вие споменахте, да бъдат заложени като приоритетни при вземането на тези решения, разбира се. Аз пак казах, че в кандидатстването на Агенция „Пътна инфраструктура“ по Програма „Развитие на регионите“, ако има свободен ресурс, защото, знаете, всичко се случва, може някой да се откаже, да не успее да реализира проекта, надявам се той да влезе, ако не, вече ще бъде ангажимент на народните представители в следващия бюджет и по предложение на тази работна група, надявам се, да бъде финансирано изграждането на тези два обекта, които са наистина важни и ще натоварят движението в региона. В момента мисля, че това е доста актуална тема по отношение на облекчаването на трафика на определени възлови и критични точки, които могат да доведат до неприятни пътни инциденти. Благодаря.

#145 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос към Вас е от народния представител Йорданка Асенова Фандъкова относно разширяване на Софийския околовръстен път от булевард „Братя Бъкстон“ до автомагистрала „Струма“. Заповядайте, госпожо Фандъкова.

#146 · speech

Йорданка Фандъкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! Моят въпрос е от изключителна важност и засяга един стратегически инфраструктурен проект не само за Столичната община и за софиянци, а обект от национално значение, какъвто е Софийският околовръстен път. Търпеливо чаках два месеца за този отговор, не по вина на министъра, а защото такъв е интензитетът на работа, но се надявам искрено, че това време е било достатъчно да напредне подготовката на проекта, защото го чакаме от твърде, твърде дълго време. Изграждането и разширението на Софийския околовръстен път и тангентите с цел облекчаване на трафика в София е бил винаги един от основните стратегически приоритети за нас от ГЕРБ-СДС. Само ще припомня, че по време на правителствата на господин Борисов и работата ми като кмет на София бяха осъществени важни инфраструктурни проекти, касаещи този обект – разширяването на Южната дъга на няколко етапа, изграждането на Западната дъга, както и цялостното проектиране и строителството на Северната скоростна тангента, пресичаща Софийския околовръстен път. За да бъдат постигнати тези наистина впечатляващи резултати, сме работили в много тясно сътрудничество на най-високо политическо ниво – ниво министър-председател, министър на регионалното развитие и благоустройството, председател на Агенция „Пътна инфраструктура“, кметът на Столичната община в мое лице и главният архитект. За съжаление обаче, последният участък, който е само 6 км, но е и най-трудният участък, зацикли през последните четири, вече близо 5 години. През 2020 г. Столичната община, която имаше ангажимента – подготвихме идейния проект и го представихме на Агенция „Пътна инфраструктура“, и оттогава всъщност единственото нещо, което безспорно е много важно, но единственото, което се случи реално, е, че през 2023 г. беше одобрен подробният устройствен план. И отново зациклихме, така че до днешния ден нямаме реални резултати. И аз искрено се надявам в лицето на правителството и на министъра на регионалното развитие този процес да е стартирал отново и да доведе до съответните резултати. Само с две думи. Аз съм поставяла този въпрос още от предишното Народно събрание. В отговор на мой въпрос от месец август 2024 г. служебният министър на регионалното развитие ме информира, че работна група обсъжда точните параметри на първия участък, а на заседание на Комисията получих уверение, че до месец, тогава до месец, ще бъдат процедирани отчуждителните процедури и възможно в най-кратък срок ще бъдат обявени процедурите за избор на изпълнител за първия участък, който е напълно готов. В този смисъл имах и писмен отговор от Вас, господин Иванов, в който ми казвате, че са констатирали пропуски и неточности в получените от Столичната община комбинирани скици на имоти и че е необходима информация за определяне на обезщетенията. Моля Ви да отговорите на въпроса: какво предприехте и какво се случва с ускоряване подготовката за отчуждителните процедури и кога най-накрая ще бъде подготвена и обявена процедурата за избор на изпълнител с цел ускоряване на цялостния процес?

#148 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Фандъкова, да, факт е, че довършването на околовръстния път на София е изключително важно за всички – както живущите в София, така и за тези, които преминават транзитно. Това е ангажимент на този кабинет, на всички партньори, разбира се, включително и политическата сила БСП, която представлявам аз, и затова полагам и необходимите грижи, но ще Ви запозная с действителната ситуация – каква е към момента. Във връзка с провежданата отчуждителна процедура за поземлените имоти в столичните райони „Витоша“, „Овча купел“, „Красна поляна“ и „Люлин“, засегнати от разширението на южната дъга на Софийския околовръстен път в участъка от улица „Лазурна“ и улица „Киевска“ до автомагистрала „Струма“, Ви информирам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предприема необходимите действия за теренното обезпечаване на трасето. Агенцията е констатирала пропуски в комбинираните скици за отчуждаване на частите имоти и с писмо № 53-00-1909/12.02.2025 г. е изпратила документацията на ГИС – София, за отстраняване на неточностите. За общинските имоти Агенция „Пътна инфраструктура“ е изискала скици от ГИС – София, на 31 януари 2025 г., като в отговор на 12 февруари 2025 г. са постъпили 104 броя комбинирани скици за общинските имоти. Предстои те да бъдат прегледани от експертите на АПИ. В момента се изготвя оценката, определяща размера на равностойното парично обезщетение, полагащо се на всеки един засегнат имот. Дейността се изпълнява от независим оценител, избран от Агенция „Пътна инфраструктура“. Агенцията по вписванията – София, все още не е изпълнила разпоредбата на чл. 32, ал. 4 от Закона за държавната собственост, свързана с издаването на удостоверение и предоставяне на копия от всички вписани сделки с урегулирани поземлени имоти – застроени и незастроени, намиращи се в районите „Витоша“, „Овча купел“, „Красна поляна“ и „Люлин“, по които поне една от страните е търговец. Агенция „Пътна инфраструктура“ многократно е изискала информацията, без която не може да се определи паричното обезщетение при отчуждаване на имоти за държавна нужда, като последното писмо е изпратено на 19 ноември 2024 г., и Ви обещавам, че още следващата седмица ще бъде изпратено още едно напомнително писмо. При предоставена от Агенцията по вписванията информация за всички сделки следва в тримесечен срок Агенция „Пътна инфраструктура“ да внесе в Министерския съвет събраната документация за заявяване на отчуждителната процедура. След приключване на процедурите по теренното обезпечаване и при наличен финансов ресурс Агенция „Пътна инфраструктура“ ще предприеме действия по подготовката и стартирането на обществени поръчки по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители за изработване на техническия проект и строително-монтажните работи. Благодаря.

#150 · speech

Йорданка Фандъкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, благодаря за тази информация, но всички разбираме, че тя никак не е удовлетворителна, тоест наистина предстои много работа, това са тежки обекти. Въпреки това, аз лично Ви моля, поемете лично, заедно, разбира се, и с лидерите на останалите институции на най-високо ниво, защото по този начин ще загубим още поне две години само за подготовка, а този обект е от изключителна важност. И сутринта имаше протести – гледахме, на жители на Княжево, които протестират с оглед обезопасяване на движението в техния район. Това е свързано с този обект. Виждаме какво се случва, когато няма добра инфраструктура. Изказвам съболезнования от мое име и на родителите на прекрасната малка Сияна, която загуби живота си само преди няколко дни. И Ви моля наистина, въпросът е от изключителна важност. Поставете го на високо ниво, направете тази координация с всички служби. Това е и от опита, който имам, само по този начин могат да се решават тези много, много големи инфраструктурни обекти. Благодаря Ви много и вярвам, че ще го направите, защото осъзнавате важността на обекта.

#152 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господина народни представители! Да, напълно сте права, госпожо Фандъкова, че завършването на този инфраструктурен проект е от изключителна важност и разбира се, по отношение на избягването на пътен травматизъм е актуална тема. И аз използвам случая също да изразя своите съболезнования към семейството на загиналото дете, защото това е наистина една изключително тежка трагедия. Мога да Ви уверя в своята лична ангажираност към този казус, включително присъствах и на една дискусия, на която бяха представени и различни визии за идеен проект на довършването на този околовръстен път, което би могло да бъде от полза в по-нататъшните разработки, разбира се. Така че, поема ангажимента да напомням на институциите, от които зависи – извън Министерството на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“, да издадат необходимите становища, за да може да придвижим и документацията към Министерския съвет за отчуждаването на тези имоти, за да има вече пълна свобода по отношение на бъдещо възлагане на проектирането и реалното изпълнение на строително-монтажните работи. Защото сте права, това е дълъг, тежък проект, който се осъществява в продължение на няколко години – той не може да стане в рамките на една, но аз се надявам и вярвам, поне докато съществува това правителство, че ще бъдат предприети всички необходими действия, за да стартира този процес. Благодаря.

#153 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Любен Иванов Иванов относно изпълнение на обект: „Частична реконструкция на канализационен колектор в град Видин“. Заповядайте, господин Иванов.

#154 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща. Колеги, господин Министър! Става въпрос за изпълнение на обект: „Частична реконструкция на канализационен колектор № II от РШ 138 до КПС 1“ в град Видин по договор № 10-ОПОС от 23 март 2023 г. Въпросът ми е провокиран от това, че по време на служебните правителства на Главчев една година по този обект не се правеше нищо. От задаването на този въпрос преди два месеца досега ситуацията съществено се измени, така че обстоятелствата, които поставих пред Вас, не са съвсем коректни. Проблемът обаче все още стои. Преди два месеца, когато зададох въпроса, по обекта не се работеше и същия бе обрасъл с треви. След въпроса последва познатия сценарий от предходно зададения ми въпрос на Вашия предшественик. Директорът на ВиК – Видин, даде интервю пред местните медии да обясни какво се случва по проекта, след това на обекта доставиха една машина. За радост на жителите на Видин обаче този път ситуацията не спря дотук – една машина, пристигнаха повече машини и започна реална работа. И досега се чудя защо една година служебният кабинет не направи нищо в тази насока. Въпреки това все още жителите на квартал „Химик“ – близо 10 хиляди човека, нямат вода. Налягането на първия етаж на блоковете е слабо, а на горните почти липсва. Хората не могат дори да се изперат. В един квартален магазин едно дете ме спря и ме попита: „Господине, кога ще пуснете вода?“ Проблемът е голям. Липсата на вода препятства нормалния живот в едно съвременно общество, създава предпоставки за разпространение на болести. В тази насока въпросът ми към Вас, господин Министър, е: кога смятате, че ще приключи този ремонт?

#156 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, обект „Частична реконструкция на канализационен колектор от ревизионна шахта 138 до канална помпена станция 1“ по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „ВиК – Видин“ ЕООД“, се изпълнява по Договор № 10-ОПОС от 23 март миналата година с предмет: Инженеринг (проектиране, авторски надзор и строителство) на обект съгласно договорните условия на ФИДИК – Жълта книга. Стойността на Договора е 8 милиона 406 хиляди 532 лв. без ДДС. Официално физическото изпълнение на обекта е започнало на 10 август 2023 г. На 12 октомври 2023 г. от страна на изпълнителя е изпратено искане за удължаване срока на завършване на обекта и инженерът по ФИДИК указва датата на завършването да се удължи със 168 дни – от 5 декември 2023 г., крайният срок става 22 май 2024 г. Тук искам да отбележа, че подобно искане е направено и удовлетворено от инженера, защото такива са договорните условия по ФИДИК. Тук мога да отворя една скоба, че може би трябва да се направи една дискусия по отношение на това – доколко ФИДИК е приложим в нашите условия, тъй като съгласно сега действащото законодателство, ако се действа по условията на Закона за обществените поръчки, такива отлагания на сроковете са трудноизпълними, но условията по ФИДИК позволяват. И тука се е случило точно това – и отново е поискано, и отново е дадено удължаване на срока съгласно договорните условия по ФИДИК. Междувременно, тъй като проектът не е изпълнен в срока за допустимост на разходите по Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020, той е обявен за неактивен от Управляващия орган на ОПОС. Подписано е допълнително споразумение към Договора за безвъзмездна финансова помощ, уреждащо ангажиментите по приключване на проекта като неактивна операция по смисъла на т. 7 от Насоките за приключване на оперативните програми, с което бенефициентът се задължава да завърши физически или да изпълни напълно оставащите дейности в пълен обхват със собствени средства в срок до 31 август 2026 г. Такива са договорките, които са направени в условията на ФИДИК. В тази връзка на 12 март 2024 г. е издаден Акт Образец 10 за Етап 1 и Етап 2 за спиране изпълнението на обекта поради липса на осигурено финансиране за изпълнение на проектните дейности от страна на „ВиК – Видин“ ЕООД, град Видин. След одобрението и подписването на договор за предоставяне на инвестиционен заем от „Български ВиК холдинг“ ЕАД на „ВиК – Видин“ ЕООД, град Видин, за довършване на проекта, на 30 август 2024 г. след уведомление от възложителя до изпълнителя за осигурено финансиране е издаден Акт Образец 11 с дата 4 септември 2024 г. за Етап 1 и Етап 2 за подновяване на строежа. Въпреки прекъсването на строително-монтажните дейности през изминалата година, към януари месец на настоящата 2025 г. докладваният от ВиК дружеството физически напредък по договора вече е 57%, а финансовият напредък е 31%. Съгласно предоставената от ВиК оператора информация е сключено допълнително споразумение № 3 от 7 ноември 2024 г. към договор № 10-ОПОС от 23 март 2023 г. между „ВиК – Видин“ ЕООД, град Видин, в качеството му на възложител и ДЗЗД „Дунав 2022“ – в качеството му на изпълнител, в което срокът за завършване е изменен на 770 календарни дни, тоест за краен срок за изпълнение на дейностите по договора следва да се счита 13 май 2025 година. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Причината за последното удължение на срока е изпратено съобщение от страна на изпълнителя на 18 септември 2024 г., че е констатирал съществено разминаване между очакваните геоложки почвени условия и фактическите такива. Благодаря.

#158 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Министър, за обстойния отговор. Остава да видим дали ремонтът ще продължи. Хубавият външен контрол наистина да доведе до ускорение на изпълнението, защото видинлии достатъчно се напатиха от упражняването на тези фирми изпълнители върху техен гръб. И бих Ви предложил общо взето да задължите директора на ВИК – Видин, да дава периодични отчети за напредъка на работата и, естествено, да изнася отчети пред медиите на града по Държавното радио – Видин, и БТА, защото това ще намали общественото напрежение, което се формира поради продължилия дълго време ремонт.

#160 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, тъй като съм взел на отчет всички проблемни проекти, които са забавили изпълнението, или предстоят да се въведат в експлоатация, изпълнявани от ВиК операторите по различни оперативни програми, ВиК – Видин, също е във фокуса на моето наблюдение. Отчетите, които ВиК холдинга прави, са всеки понеделник на оперативките, които се правят в Министерството. Ще посъветвам управителното тяло на ВиК холдинга да даде повече публичност на всички тези дейности, които се извършват, но Вие се запознахте в моето изложение за целият път на тези трудности и как се е стигнало до тях. Ангажиментите, които се поемат, е, че всичко ще се извърши в срок. Надявам се отново инженерът по ФИДИК да не позволи удължаване на срока на този договор, защото, пак казвам, от една страна, прилагането на изискванията на ФИДИК са добри, от друга страна, се изпада и в подобни ситуации, когато инженерът позволява да се удължава срокът. Благодаря.

#161 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващия въпрос към Вас е от народния представител Борис Димитров Аладжов и Александър Господинов Койчев относно основен ремонт на 21,4 км Росен – Ясна поляна.

#162 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, третокласният път III-992 Росен – Ясна поляна е дублиращо трасе на път II-99 в участъка Бургас до Приморско, като е с 5,5 км по-кратък. С ремонта на отсечката ще се намали интензивността на движение по пътя Бургас – Приморско – Царево и ще се повиши безопасността на пътуване. Отсечката е построена през 1932 г., а през 1974 г. е реконструиран 2-километров участък от нея. През 1978 г. са положени асфалтови пластове и оттогава, повече от 45 години, пътят не е основно ремонтиран. Участъкът, който ще се рехабилитира, започва след пътния възел с второкласния път II-99 Бургас – Царево, преминава през селата Росен и Веселие и завършва след село Ясна поляна. Инвестицията е за над 30 млн. лв. и средства от републиканския бюджет. При ремонта на Росен – Ясна поляна ще се изградят два нови моста, които ще са на мястото на съществуващите. Единият е над река Росенска, а другият при 9-ти км между Росен и Веселие. И двете съоръжения са с компрометирани устои и фундаменти и това налага изграждането на нови. Ще се ремонтират и пет кръстовища. От тях две са в пътища за мина Росен, едно е при общинския път за село Атия, а още две са в общинските пътища за село Равна гора и село Равадиново. Срокът на изпълнение на строително-монтажните работи е 450 календарни дни. Изпълнител на проекта е ДЗЗД „Странджа 2022“ с участници „ПСТ Груп“ ЕАД и „ОРС – Инфраструктура“ ООД, избран след проведена открита процедура по Закона за обществените поръчки. На 6 юни 2024 г. основният ремонт на 21,4 км от път Ш-992 Росен – Ясна поляна накрая започва. Макар и с неособено високо темпо, все пак вървят някакви строително-монтажни работи по трасето. Преди повече от месец – в случая няколко месеца, понеже въпросът ми беше пуснат преди два месеца – всякаква строително-монтажна дейност е прекратена, а към днешна дата няма нито хора, нито техника на обекта. Пътят е непроходим и сериозно възпрепятства движението между околните населени места. Предвид всичко гореизложено Ви моля да получим устен отговор на следния въпрос: каква е причината за внезапното спиране на ремонта на път 111-992 Росен – Ясна поляна и кога ще бъде подновен? Благодаря Ви.

#164 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Аладжов и Койчев, да, запознат съм с този проблем. Ще Ви отговоря, тъй като съм и в непрестанна връзка с кмета на община Созопол по тази тема, който също проявява интерес, и е важно за региона. Ще Ви представя хронологията на всичко това, което се случва. На 6 юни 2024 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ започна основен ремонт на над 21 км от път Ш-992 Росен – Веселие – Ясна Поляна – Приморско, от км 0+214 до км 21+654,70. Строително-монтажните работи стартираха след издадено от Министерството на регионалното развитие разрешение за строеж и с подписване на Протокол образец № 2а, за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, съгласно Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството. Както казахте, изпълнител е ДЗЗД „Странджа 2022“, а строителният надзор се осъществява от ДЗЗД „Трансконсулт Група-БГ“. Стойността на поръчката е 28 млн. лв. без ДДС. Срокът на договора е 450 календарни дни, който започва от съставянето и подписването на двата нормативни документа за начало на дейността. През втората половина на декември 2024 г. строително-монтажните работи временно са били преустановени и все още са преустановени поради лоши, влошени метеорологични условия – продължителни валежи от дъжд, а след това през януари 2025 г. и обилен снеговалеж, който след кратко спиране продължава и е продължил доста време, а и последните дни също имаме обилни валежи. Това, в съчетание с ниските температури, е довело до задържане на снежната покривка, което е възпрепятствало през януари 2025 г. и съответно през февруари да започне действителната работа и предизвиква водонасищане на пътното тяло и прилежащите на пътя площи, което възпрепятства строителните дейности на второкласния път. При благоприятни метеорологични условия строителните дейности ще продължат, като временното им спиране няма да се отрази на общия срок за изпълнение на основния ремонт, а косвено Агенция „Пътна инфраструктура“ е информирана, че трябва да следи изключително внимателно сроковете да се спазват и веднага при добри метеорологични условия да започне. Този разговор буквално го водихме преди ден. Благодаря Ви.

#166 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за обстойния отговор, господин Министър, и силно се надявам, че това е истинската причина за забавянето на въпросния обект и подновяването на работата по обекта да започне в най-кратки срокове, понеже, предполагам, знаете, че имаше и протести на жители от околните населени места. Това възпрепятства сериозно придвижването им и да се надяваме, че април, примерно към края на месеца, когато вече времето няма как да не е хубаво, да започнат и максимално бързо да бъде завършен обектът. Благодаря.

#167 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Койчев. За дуплика, господин Министър? Отказвате се. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Младен Найденов Маринов относно подготовка на уличната инфраструктура на град Копривщица, община Копривщица, за посрещане на гостите на Националния събор на българското народно творчество 2025 г. Заповядайте, господин Маринов.

#168 · speech

Младен Маринов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Моят въпрос е свързан с град Копривщица. Между 8 и 10 август 2025 г. в град Копривщица ще се проведе ХIII Национален събор на българското народно творчество. Знаете, че по ред причини от 2016 г. Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО и е събитие не само с национално, но и със световно значение, посещаван от хиляди участници във фестивала и гости от страната и чужбина. Към момента входната и основна улична артерия на град Копривщица – ул. „Хаджи Ненчо Палавеев“, с прилежащите паркинг за автобуси и други МПС, тротоари и други площи е все още разкопана, поради ремонт на ВиК мрежата. Между другото, това е последните три-четири години. Състоянието на пътната инфраструктура е такова, че достъпът до града практически е силно затруднен. Моля да информирате мен и гражданите на град Копривщица по какъв начин Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще помогне за завършването на въпросните строителни дейности така, че в оставащите няколко месеца до началото на Националния събор на българското народно творчество те да бъдат финализирани и градът да може да посрещне своите гости по един подобаващ и достоен начин. Благодаря.

#170 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Маринов, с Решение № 711 от 30 септември 2022 г. на Министерския съвет е одобрен списък на инвестиционни проекти на общините по приоритети и направления, обекти за целево финансиране, включително за подобряване на ВиК инфраструктурата на населените места. През 2022 г. и 2023 г. средствата в размер на близо 233 млн. лв. са предоставени на общините по споразумения за трансфер с предмет изпълнение на проекти, насочени главно към подобряване на водопроводните мрежи на населените места. Срокът за изпълнение на проектите е бил до 31 октомври 2024 г. В изпълнение на цитираното решение са подписани Споразумение и Допълнително споразумение между МРРБ и Община Копривщица за финансиране на обект: „Подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – Източен и Западен бряг на река Тополница“. Средствата с общ размер 4 504 194 млн. лв. по двете споразумения са предоставени на общината като трансфер за изпълнение на строително-монтажни работи, упражняване на строителен надзор и авторски надзор на посочения обект. Срокът за отчитане на изпълнението на споразуменията е бил до 31 октомври 2024 г. Към настоящия момент пред МРРБ не са отчетени извършени дейности за обект: „Подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – Източен и Западен бряг на река Тополница“. В изпълнение на Инвестиционната програма за общински проекти между МРРБ и Община Копривщица е подписано споразумение за финансиране на приоритетен проект „Пътна настилка по бул. „Хаджи Ненчо Дончев Палавеев“ – западен бряг на река Тополница“, включен в Приложение № 3 към чл. 107 на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., с обща прогнозна стойност 2 000 000 млн. лв. За изпълнението на обекта е постъпило искане за предоставяне на аванс, като същото не е било в съответствие със законовите условия за изплащане на авансови средства и е върнато на Община Копривщица за корекции. В допълнение отбелязвам, че съгласно условията на споразуменията Община Копривщица като възложител поема пълна отговорност за законосъобразно, качествено и срочно изпълнение на обектите в съответствие с приложимата нормативна уредба. Благодаря.

#172 · speech

Младен Маринов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Министър, за изчерпателния отговор. Наистина голям проблем има и в самата община и в организацията на работа, но аз силно се надявам, и то не само за събитието, което предстои да представи България пред света и представянето на този символ на българското Възраждане и българската култура – град Копривщица, но най-вече и за хората, които живеят там, тъй като наистина Вие познавате града, тази улица е основна пътна артерия за живота в този град. Силно се надявам и съм сигурен, че ще поемете и Вие като ангажимент чисто административно да помогнете на Общината, ако някъде се затруднява административно по управление на тези проекти. Да помогнете и за самото мероприятие, а и в най-скоро време жителите на град Копривщица да живеят в по-нормална среда. Благодаря много още веднъж. Пожелавам успех!

#174 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Маринов, да, разбира се, от Министерство на регионалното развитие и благоустройство ще окажем необходимата методическа помощ за съдействие, ако Общината прояви интерес в тази посока, за да бъдат изрядни документите им. И в момента, въпреки че нямаме още постановление на Министерски съвет за изпълнение на бюджет 2025, ние оказваме такава методическа помощ на общините – добре дошли са. И след влизането на това постановление в сила и съответно постановлението за изпълнението на общинската инвестиционна програма, ако всичките им документи са изрядни и те ги подадат в най-кратък срок, те ще бъдат процедирани, разбира се, за да не се забавя това събитие. Това важи за всички кметове, защото, може би поради липса на административен капацитет, виждаме и се регистрират редица трудности при подаването и обработката на документи, свързани с общинската инвестиционна програма. Благодаря.

#175 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос към Вас е от народния представител Николай Георгиев Златарски относно изготвяне на проект за алтернативно водоснабдяване на селата Баланово и Палатово в община Дупница.

#176 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Въпросът, с който ще Ви запозная, се отнася за селата Баланово и Палатово – част от община Дупница. Там проблемът е от над десет години и нищо по никакъв начин не е направено към този момент. Водата там, за разлика от много други места, има вода, но тя не става за пиене, за миене и въобще за всякакви битови нужди – тя даже е опасна за здравето, за живота и здравето на хората. И решението наистина е във Вас, така че се надявам да имам от Ваша страна съдействие. Необходимо е спешно изготвяне и реализиране на проект за рехабилитация на довеждащия водопровод за град Бобов дол, за да се осигури чрез него непрекъснато водоподаване за селата Баланово и Палатово в община Дупница и устойчиво водоснабдяване на вече свързаните към него селища. Каптажът „Царичина“, разположен в землището на село Големо село, община Бобов дол, е единствен водоизточник за водоснабдяване на населеното място село Баланово. При провеждане на собствен мониторинг от ВиК оператора на добиваната вода от каптажа за периодичен период от РЗИ – Кюстендил, е установено завишаване, че са завишени допустимите стойности, определени в приложение № 1, таблица В от Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, по показатели: обща твърдост, калций, електропроводимост, сулфати и желязо. Във връзка с констатираните наднормени стойности Министерство на здравеопазването е издало предписание до РЗИ – Кюстендил, на базата на становище от Националния център по обществено здраве и анализи, съгласно което местното население е уведомено за наличието на възможно преходно лаксативно действие при употреба от тази вода. В тази връзка с установеното трайно замърсяване на питейната вода за село Баланово, ВиК операторът „Кюстендилска вода“ предприема действия за проучване на възможните варианти. Въпросът ми е: кога и в какъв срок ще бъде изготвен проектът за алтернативно водоснабдяване на селата Баланово и Палатово, част от община Дупница, за да защитим правата на гражданите и осигурим благоприятна среда на живущите там? Благодаря.

#178 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златарски, към 2020 г. е разработен проект за водопровод, захранващ селата от региона, включващ и селата Баланово и Палатово, както и част от вътрешната водопроводна мрежа на град Дупница. Реализацията на този проект е преценена като нерентабилна поради големите инвестиционни разходи, необходими за изпълнението му, и последващи високи експлоатационни разходи, тъй като водата ще се доставя помпено по този проект от 2022 г. Ето защо, като алтернатива на разработения през 2020 г. проект е предложено да се разработи вариант, включващ реконструкция на довеждащ гравитачен водопровод от долен изравнител на ВЕЦ „Самораново“ до Събирателен резервоар V=200 кубични метра и от него да се изпълнят отклонения към селата Баланово и Палатово. С реализацията на предложения вариант се очаква да се подобри още водоснабдяването на селата Пиперово, Блатино, Големо село, Мало село, Долистово, Шатрово. Обсъдени са и аспектите, които се очаква да създадат трудности при стартирането, и последващата реализация на сега предложения вариант, а именно: липсата на информация за налични технически документи за съществуващия водопровод като екзекутиви, акт за приемане на водопровода и така нататък; необходимост от кадастрално заснемане и нанасяне в кадастъра на сервитута па водопровода; размерът на необходимата инвестиция и осигуряване на средствата за реализацията ѝ. Следва да имате предвид, че тази инвестиция в прогнозен порядък би струвала около 13 – 14 млн. лв. и е трудно да бъде финансирана от ВиК оператора със собствени и/или привлечени средства поради това, че същата ще доведе до необходимост от промяна на заложените стойности и параметри в бизнес плана на дружеството, включително и необходимост от актуализация на цените на ВиК услугите, в частност услугата „Доставка на вода“ в засегнатата обособена територия. Довеждащият водопровод съгласно Закона за водите се явява публична държавна собственост и в тази връзка процедурата по изготвяне на инвестиционното намерение трябва да бъде предприета от страна на Областна администрация – Кюстендил. За „Кюстендилска вода“ ЕООД, град Кюстендил, остава ангажимента за оказване на съдействие, включващо съгласуване на проектни решения, предоставяне на налични технически документи за съществуващите водопроводи и предоставяне на всякаква друга техническа и експлоатационна информация от компетенциите на дружеството. Тоест при изготвянето на всичката необходима документация Областната управа трябва да процедира искането за реализирането на подобен инвестиционен проект и да се заложат в бъдещ държавен бюджет средствата за неговото изпълнение. Такова е становището на ВиК Холдинга. Благодаря.

#180 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Господин Министър, това означава, че решението пак ще продължи доста време. Това означава, че това село, което е с една прекрасна локация, ще го обезлюдим. Това означава, че ще загубим хората си от региона, а аз мисля, че все пак това е най-важното – да ценим хората си, да ценим труда им и да оставим да се развиват там, където са родени. Мисля, че има и по-добър вариант, алтернативен. Той е през водохващането, водопровода, който захранва Бобов дол. Там нещата мисля, че ще бъдат по-лесни и по-бързи, още повече в момента се изгражда по-голяма станция „Таушаница“, което ще улесни това нещо. Но това наистина е във Вашия приоритет. Но аз Ви моля наистина да намерим бързо решение на нещата, защото пак Ви казвам: там водата е негодна. Тя може да причини дори смърт на лицата, които живеят там. Благодаря Ви.

#182 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Аз ще поискам информация от ВиК – Кюстендил, доколко е възможно и дали е реализируем този вариант, който Вие предложихте, и каква би била неговата стойност, за да можем да търсим финансиране естествено. Приоритет на държавата е да осигурява нормално водоснабдяване на всяко едно населено място. Ако този вариант е лесно приложим, бихме го реализирали. Разбира се, след направената оценка и съответната проектна документация. Но във връзка и с това, което изложих преди малко, ако Вие имате възможност по някакъв начин да активирате местните институции, да се издирят документите, които цитирах в своя отговор по отношение на този алтернативен вариант, който е разработен първоначално, но поне може да ускори процеса по проектиране, който ще бъде извършен от ВиК – Кюстендил. Поне за това мога да поема ангажимент. Все пак това е ангажимент на няколко институции, които са местни, разбира се. Аз Ви гарантирам, че от страна на ВиК – Кюстендил, ще има пълно съдействие по отношение на тези дейности. Благодаря.

#183 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народните представители Неждет Джевдет Шабан и Джем Ямен Яменов относно заявление за проектно финансиране на община Омуртаг. Заповядайте.

#184 · speech

Неждет Шабан

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! С настоящото бихме искали да обърнем внимание и да получим отговор на въпрос, който е от значителна важност за жителите на община Омуртаг и околните села, а именно проблемът с безводието в село Чернокапци, община Омуртаг. Тъй като вече има редовно правителство, надяваме се този проблем, касаещ водоснабдяването на село Чернокапци, който е жизнено важен за тези хора, да се реши в най-скоро време! Запознати сте с факта, че има проект за „Допълнително водоснабдяване на село Чернокапци“ с Ваш вх. № ПРО-751/06.02.2024 г. Финансирането бе одобрено към Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., но не беше отпуснато поради липса на разрешение за строеж на съответния обект. Видно от входираните документи с изх. № 04-16-51 от 03.12.2024 г. на кмета на община Омуртаг към Министерството на регионалното развитие и благоустройство, необходимият документ е вече налице – Разрешение за строеж № 41 от 13.11.2024 г., издадено от главния архитект на община Омуртаг като съгласно разпоредбите на Закона дейностите ще се реализират в периода 2025 – 2026 г. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: ще бъдат ли отпуснати обещаните средства за справяне с водната криза в село Чернокапци, община Омуртаг и в какъв срок? Какви мерки е необходимо да се предприемат от администрацията, която оглавявате? Благодаря.

#186 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, уважаеми господа Шабан и Яменов! Община Омуртаг е включила в приложение № 3 към чл. 107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. проектно предложение „Допълнително водоснабдяване на село Чернокапци, община Омуртаг“. Заявление за проектно финансиране и документите са депозирани от общината в МРРБ, както казахте, на 06.02.2024 г. След извършен преглед на постъпилата документация е констатирано, че същата не отговаря на изискванията на чл. 107, ал. 3 от Закона за държавния бюджет на Република България, като тогава не са приложени разрешение за строеж за обекта, влязло в сила и съгласуван и одобрен по реда на Закона за устройство на територията проект към тогавашна дата. Община Омуртаг е представила в МРРБ липсващите документи по преписката на 3 декември 2024 г. и към момента се проверява от отговорните експерти в МРРБ. Доколкото имам информация, те вече са влезли в необходимите изисквания и ред. В заключение, обръщам внимание, че буквално преди броени дни бе приет Законът за държавния бюджет за 2025 г., като следваща стъпка, заедно с Министерство на финансите, подготвяме за внасяне за одобрение в Министерския съвет Проект на постановление за определяне на правила за верифициране и отчитане на допустимите разходи и за извършване на плащания по Инвестиционната програма за общински проекти и след влизането в сила на това постановление ще се процедират съответно следващите действия при искане от Общината за плащане на аванс и така нататък, за да могат да започнат реалните действия по изпълнение на този проект. Той е залегнал вече в Приложение № 3 към чл. 113, така че трябва да бъде процедиран при предоставяне на последващи необходими документи от Община Омуртаг. Благодаря.

#188 · speech

Неждет Шабан

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Министър, аз Ви благодаря за отговора, но какво друго да Ви кажа? Хората от село Чернокапци – все пак и те са хора, въпреки че са от по-малко населено място. Основно право на всеки български гражданин е да има вода, нали така! В този ред на мисли, господин Министър, според мен трябва да се поразтъпчем малко, така да се каже, защото тези хора чакат това нещо от доста дълго време, за да се реши час по-скоро тези проблем, без значение кой кой е. Ние трябва да работим за хората, защото те са ни избрали, и затова ние сме тук, в Народното събрание – да бъдем по-експедитивни. Молбата ми е да бъдем по-експедитивни, защото Община Омуртаг е в очакване на тези пари, както казах, за водоснабдяване на това село от доста дълго време. А и Вие знаете, че има процедури по Закона за обществените поръчки и те отнемат също време. Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ продължаваме и ще продължаваме да задаваме въпроси, които касаят решаването на проблеми и в по-малките населени места. Защото всички сме хора. Благодаря Ви за вниманието.

#190 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Шабан! Може би проследихте – и Вие сте запознат от моя отговор, че това нещо е можело да се случи още миналата година, но поради съответните документи, неуредени от страна на Община Омуртаг, това се е забавило и не се е случило. Така че тази година този проект ще трябва да се реализира и то зависи изцяло от Общината до каква степен ще бъде реализиран. Това, което мога да кажа, е, че Общината има пълната свобода да избере своя изпълнител, дори да започне строителството. Средствата ще постъпят, след като влезе в сила това постановление на Министерския съвет. Аванс се дава, след като бъде сключен договор с изпълнителя и бъде издадена съответната гаранция от страна на изпълнителя. Нищо не възпрепятства Общината, ако не е избрала да стартира процедурата по избор на изпълнител, за да не бави повече процеса по изграждането на този водопровод. Благодаря.

#191 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, господин Министър. Следващия въпрос е от народните представители Халил Реджепов Летифов, Шендоан Ремзи Халит, Метин Ялзер Качан относно обезопасяване на републикански път III-608, Казанлък – Средногорово – Пъстрово – Чирпан, в участъка през село Бузовград, община Казанлък. Заповядайте.

#192 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! С настоящето бихме искали да Ви обърнем внимание и да получим отговор на въпрос, който е от значителна важност за жителите на село Бузовград, а и съседните села на територията на община Казанлък. Въпросът сме го задавали не един и два пъти както към Вас, така и към Вашите предшественици, като настояваме да сигнализираме и сигнализираме да бъде решен въпросът във връзка с отправеното питане за този участък от републиканската пътна мрежа, станал причина за множество пътни инциденти с фатален край. В множество подписки жителите на село Бузовград сигнализираха и отправиха молби за намиране на решението и за обезопасяването на пътния участък от републикански път III-608, който навлиза в селото, и по който преминават също и жители на съседните села – Средногорово, Розово и други. Въпреки множеството сигнали на жителите на тези населени места и въпреки множеството настъпили пътни инциденти, до настоящия момент решение на проблема не е намерено. Бързо движещите се моторни превозни средства, навлизащи в населеното място от републиканския път, са ежедневие и постоянна предпоставка за реализирането на нови пътнотранспортни произшествия с тежък край. Отново подчертаваме, че въпросният пътен участък е с немалка натовареност и осигуряването на неговата безопасност е от жизнена нужда за голям кръг от жители на общината. В тази връзка е и нашият въпрос: кога ще се реализират предприетите мерки за обезопасяване на републикански път III-608, Казанлък – Средногорово – Пъстрово – Чирпан, в участъка през село Бузовград, община Казанлък? И само да Ви припомня, господин Министър, че случаят преди три години завършва с трагичен край. Тогава почина 14-годишното дете Иван Седмаков. Сега ние страдаме за пътния инцидент, при който загубихме Сияна, но тогава случаят беше също толкова трагичен, също толкова тежък и горчив – когато се губи човешки живот, и още повече това са деца. Но както виждате, минаха три години оттогава, ние днес говорим за поредния трагичен инцидент, но остава горчивината от смъртта на Иван Седмаков, на 14-годишния Иван Седмаков, в този участък. Разбира се, имаше много разговори, съвместни комисии за решаване и за обезопасяване и на общинския участък, който е на общинската пътна мрежа в селото, но и на този републикански път. И до ден днешен жителите всяка седмица поставят въпроса и се жалват в службите на МВР, за да може да бъде обезопасен участъкът. Много често там биват изпращани патрули. Жалбите са буквално ежедневни. Участъкът е належащо да бъде обезопасен. Благодаря за вниманието.

#194 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Летифов и Халит, Агенция „Пътна инфраструктура“ ще възложи дейностите по изграждането на изкуствените неравности на републиканския път III-608 в направление Казанлък – Средногорово – Пъстрово – Чирпан, в урбанизираната територия на село Бузовград, след приключване на зимното поддържане, което вече трябва да приключва всъщност. На 25 февруари 2025 г. Техническият съвет на Областно пътно управление – Стара Загора, разгледа и даде положително становище на изготвения от Община Казанлък „Проект за три броя изпъкнали изкуствени напречни неравности на път III-608 Казанлък – Бузовград – Средногорово при км3+870, км3+458 и при км3+261 в село Бузовград – община Казанлък“. Документацията е представена в Областно пътно управление – Стара Загора, на 27 януари 2025 г. Проектът е разгледан на 29 януари 2025 г. от Техническия съвет и е върнат на Общината за допълване. Коригираната разработка е повторно внесена в Областно пътно управление – Стара Загора, на 21 февруари 2025 г. и веднага е разгледана. Ангажимент на Агенция „Пътна инфраструктура“ е полагането на необходимата хоризонтална маркировка на пътя. Освен обозначаване на изкуствените неравности Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда и подновяване на маркировката на трасето от град Казанлък до село Средногорово, като за целта е изготвена заявка и изпълнението на дейностите ще започне след одобрението ѝ и при подходящи метеорологични условия. Тук искам да допълня, че още във вчерашния ден съм издал заповед за обследване на всички участъци, които са идентифицирани с концентрация на пътнотранспортни произшествия и незабавно да бъдат обезопасени с необходимата маркировка и пътни знаци. Ако този участък е отбелязан като такъв, дейностите ще бъдат започнати с по-висок приоритет, разбира се, и в по-кратки срокове, защото очевидно обществото се нуждае от бързи действия, които ние ще представим, въпреки че има забавяне с години наред, и просто такива ключови участъци от републиканската пътна инфраструктура са били забравени, за съжаление, и надявам се да не са довели до много пътни инциденти през изминалите години, но сега мерките се вземат незабавно. В допълнение, за осигуряване безопасността на движението по третокласния път и подобряване на технико-експлоатационното му състояние в момента се изработва проект за превантивно поддържане на над 11 км от път III-608 – в участъка от град Казанлък до село Средногорово. Това включва и отсечката, преминаваща през село Бузовград. Срокът за изработване на документацията е до 19 август 2025 г. След одобрението на проекта и при наличието на финансов ресурс ще може да започне ремонтът на асфалтовата настилка. Благодаря.

#196 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, благодаря Ви за отговора. Ще следим изпълнението на възложените от Вас дейности и Ви благодаря от името на всички жители на община Казанлък и на село Бузовград. Участъкът, пак повтарям, и този, който е от общинската пътна мрежа, но и републиканската пътна мрежа, те се пресичат там, но трябва да кажем, че забавянето е реално – повече от три години, и на Вашите плещи тежи ние да наваксаме това време и да удовлетворим очакванията на българските граждани, което означава обезопасяването на пътната инфраструктура. На Вашите плещи тежи да реализираме проектите – голяма част от тях, които са свързани и с общинската пътна мрежа, въпреки че те не са пряко подчинени от гледна точка на Агенция „Пътна инфраструктура“, но знаете, и през приложение № 3 ние се грижим и общинската пътна мрежа също да е в едно добро състояние, което да намали пътния травматизъм и тези трагични случаи. Въпросът за подписката тогава, само да повторя, и за нашите многократни питания и въпроси, и това настояване, и което ме притеснява – забавянето с повече от три години оттогава, е отново смъртта на едно 14-годишно дете, което изкара на улиците всички жители на село Бузовград, а и не само там, и предизвика сериозно обществено недоволство, защото такава трагедия е непростима. Благодаря.

#198 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, господин Халит, още веднъж потвърждавам ангажиментът, който Министерството има по отношение на обезопасяването на тези участъци, които са с концентрация на пътнотранспортни произшествия. Искам да отбележа, че планирам в следващите дни, седмици да се направят едни срещи със съответните неправителствени организации, които алармират често за подобни отсечки, за да може да идентифицираме колкото се може повече участъци и те да бъдат наистина обезопасени. Ясно е на всички, че в републиканския бюджет не са предвидени достатъчно средства за рехабилитацията на цялата републиканска пътна мрежа, но с наличните средства ще положим усилия най-критичните точки да бъдат обезопасени, и то в най-кратки срокове. Това е приоритет, разбира се, и на това правителство, но най-вече ще положим всички усилия да бъдат изградени тези големи инфраструктурни проекти, довършени, които, за съжаление, заради тях в момента се случват такива трагични случи, тъй като е пренасочено движението в други участъци, където типично не се налага да преминават тежки камиони, които допълнително натоварват трафика. Благодаря.

#199 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Димитър Стойков Николов относно обезопасяване и рехабилитация на тунелите на входа за Велико Търново. Заповядайте, господин Николов.

#200 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Въпросът ми е с още един регионален проблем, който е отлаган с години, а именно плачевното и окаяно състояние на двата тунела на входа на Велико Търново на главния път за Русе, известни още на търновци като „Боруна“ и „Велчова завера“. Проблемът нееднократно ми е поставян от граждани по време на мои открити приемни във Велико Търново и региона. Темата бе развита и в обширна публикация на най-големия областен всекидневник, който ги определя със статут на потенциални тунели убийци. Съоръженията са без осветление, с многобройни течове, рушащи се, и най-малко не подхождат на една от водещите ни туристически дестинации, която е със статут на историческа и духовна столица на България. Проверка на АПИ през 2017 г. констатира, че те са сред най-рисковите от републиканската пътна мрежа. За рехабилитацията им през 2023 г. е пусната обществена поръчка, която обаче не е осъществена. Въпросът ми конкретно се състои в това: какви мерки предвиждате за обезопасяването на съоръженията и привеждането им наистина в един приличен европейски вид? Благодаря Ви.

#202 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Николов, в Проекта на инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“, вече одобрена от Народното събрание за периода 2025 – 2027 г., е заложен основен ремонт на тунелите „Велчова завера“ и на „Боруна“ на път I-5 Полски Тръмбеш – Велико Търново – Дебелец – Дряново – Габрово. За целта е предвидено да се обявят процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за изготвяне на технически проект и за извършване на строително-монтажни работи на така наречения инженеринг, както и за строителен надзор. Изработването на проектна документация е първата и задължителна стъпка за предприемането на качествени строителни работи. В нея ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат за трайното подобряване на експлоатационното състояние на двата тунела, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. Двата пътни тунела са изградени през 1969 г. и са в експлоатация от 1974-а. До момента основен ремонт на съоръженията не е извършван. На 27 декември 2023 г. е обявена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за изготвяне на технически проект за основен ремонт и за извършване на строително-монтажните работи на двата тунела. Процедурата е прекратена на 12 март 2024 г. поради внесена жалба към Комисията за защита на конкуренцията от един от кандидатите – „Пътища и мостове“ ЕООД. До обявяването на нова процедура за избор на изпълнител за изготвяне на технически проект и за извършване на строително-монтажните работи Областно пътно управление ще продължи да следи ежедневно за състоянието на двете съоръжения. През настоящия есенно-зимен сезон състоянието на тунелите допълнително се е влошило. От течове по стените им е имало образувани ледени висулки, които са предизвикали появата на пукнатини, нарушения на целостта и откъсване на парчета от облицовката на съоръженията. При ежедневните огледи от експерти на Областно пътно управление – Велико Търново, и установяване на нередности, незабавно се предприема обрушване на нестабилните части от облицовката. Редовно се извършват почистване на настилката, опресняване на хоризонталната маркировка и ландшафтни мероприятия на порталите на тунелите. За осигуряване на безопасността на пътуващите са монтирани пътни знаци, предупреждаващи за евентуална опасност по трасето, въведено е ограничение на скоростта до 50 км в час и забрана за изпреварване. Благодаря Ви.

#204 · speech

Димитър Николов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Министър. Надявам се, че този път процедурата ще бъде осъществена и няма да бъде саботирана, жалена, защото и Вие сте наясно, че наистина тези съоръжения са потенциална опасност както за шофьорите, така и за гражданите. Благодаря Ви още веднъж.

#205 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Николов. Дуплика, господин Министър? Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Николай Георгиев Златарски относно проблем с безводието в община Кочериново и прилежащите населени места. Заповядайте, господин Златарски.

#206 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, дами и господа! Този път проблемът, с който ще Ви запозная, е за един довеждащ водопровод, свързващ три общини – Рила, Кочериново и Бобошево, като най-големият проблем е за община Кочериново, където жителите излязоха на протест август месец, защото бяха оставени няколко дни без вода. Аз участвах дейно в самия протест, като по мой сигнал управителят на „Кюстендилска вода“ тогава реагира и намери временно решение на проблема. Ноември месец този проблем пак се появи. Тогава се намеси министър-председателят и пак с негова помощ намерихме временно решение на проблема. Но проблемът е съществен, защото 80% имат реално регистрирани загуби от самия водопровод, и след направен обход и обследване на водното трасе на довеждащия водопровод от служителите на „Кюстендилска вода“, включващо село Пастра, град Рила до разпределителна шахта в местността „Свети Георги“ – град Рила, се установи, че цялата водна система се състои от етернитови, азбестови и канцерогенни тръби. Също така при обхода се установи, че в събирателната шахта се връща питейна вода, която изтича в реката. Това води до трайно спиране на водоподаването за населението на община Кочериново. Същевременно бе направено обследване на водния път от село Пастра до град Рила и от град Рила до град Кочериново от външен експерт, който излезе със становище за подмяна на довеждащия водопровод, свързващ село Пастра и град Рила, както и да се изгради пречиствателна станция за питейни води при разпределителната шахта в местността „Свети Георги“ – град Рила. В тази връзка е необходимо в спешен порядък в упоменатите участъци да се осигурят необходимите инвестиции за извършване подмяна на довеждащия водопровод. Въпросът ми е: кога Министерският съвет ще излезе с координирано решение за общонационалния проблем с водната криза? Осигурени ли са необходимите инвестиции за извършване на подмяна на довеждащия водопровод в община Кочериново, за да осигурим благоприятна среда за живот на гражданите? На какъв етап и в какви срокове ще бъде решен този проблем, засягащ правата на гражданите? Благодаря.

#208 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Прекъсване на водоподаването към населените места от водоснабдителна група „Рила“ се налага поради възникнали аварии на захранващите водопроводи. Тези чести прекъсвания са по тази причина. Довеждащият водопровод е изграден от азбестови циментови тръби ф250 и ф300 и е с изтекъл експлоатационен период. Същият е с дължина над 7 км и трасето му попада в горски фонд и в сервитута на път от републиканската пътна мрежа Рила – Рилски манастир, което затруднява и удължава времето за локализиране и отстраняване на възникналите аварии. За решаване в краткосрочен план на проблемите с водоснабдяването от водоснабдителна група „Рила“ и правилно разпределение на потоците към населените места от общините Рила и Кочериново, „Кюстендилска вода“ ЕООД предприема следните мерки: - Монтиране на измервателни устройства на вход населени места, където липсват, водомери на крайните потребители, където липсват, което ще доведе до реални отчети на подаваните и ползваните водни количества; - Извършване на проверки по населени места за незаконни присъединявания, кражби на вода и ползването ѝ не по предназначение; - При наличие на свободен финансов ресурс – изготвяне на инвестиционен проект и последващото му реализиране за превключване на водите от довеждащите водопроводи към разпределителна шахта в местност „Свети Георги“. За трайно решаване на проблема е необходимо изготвяне и реализиране на проекти за цялостна подмяна на довеждащите водопроводи и вътрешните водопроводни мрежи на населените места от общините Кочериново и Рила, за което към момента дружеството не разполага с необходимата финансова възможност. От страна на „Кюстендилска вода“ ЕООД, след направено обследване и обхождане на трасето и съоръженията от водоснабдителната система, е разработен план за действие, който е изпратен на Община Кочериново през месец септември 2024 г., обхващащ краткосрочни и средносрочни мерки. Съгласно чл. 10в от Закона за водите, развитието на ВиК инфраструктурата на дадено населено място е отговорност на местното самоуправление. Ето защо, възможност да прави проучвания и инвестиции за изграждане на нови и/или реконструкция на съществуващи активи, има и съответният публичен собственик – в конкретния случай Община Кочериново. Община Кочериново по инвестиционната програма за общински проекти, определени с Приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. изпълнява три ВиК проекта: - „Рехабилитация на участъци от вътрешна водопроводна мрежа на град Кочериново, област Кюстендил“; - „Реконструкция на улични водопроводи на село Пороминово, Община Кочериново“; - „Реконструкция на улични водопроводи на село Бараково, Община Кочериново“. В заключение, бих искал да отбележа, че с изпълнението на горецитираните дейности и проекти от ВиК оператора и от Общината потенциално ще се подобри техническото и експлоатационно състояние на инфраструктурата, като в частност ще се постигне намаляване на загубите и броя на авариите по водоснабдителната мрежа в община Кочериново. Благодаря.

#210 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Министър, дами и господа! Сами разбирате, че проблемът е, че довеждащият водопровод няма как да осигури вода за всичките тези проекти, които са част от вътрешната мрежа на община Кочериново. Ако довеждащият водопровод, който е с 80% загуба, ние по най-бързия начин не направим необходимото да бъде подменен, защото, както казахте Вие, е с изтекъл срок, това означава, че тази година няма да има само два протеста. Те ще бъдат много повече. И ние наистина трябва да имаме някаква схема и подготовка, с която да може да осигурим точно тези неотложни проблеми. Община Кочериново е основният засегнат от този проблем, но пак Ви казвам, там са свързани още две общини. Този довеждащ водопровод е изключително важен за тази община, но е важен въобще за региона. Така че, господин Министър, наистина този проблем започва от местно значение, но ще Ви моля за съдействие в повереното Ви министерство, за да получи наистина подкрепа на национално ниво. Благодаря Ви.

#212 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господин народни представители, уважаеми господин Златарски! Аз наистина разбирам, че отговорът не Ви удовлетворява в момента – това, което чувате. За съжаление, много населени места и много довеждащи водопроводи са в същото състояние. Средствата са изключително ограничени. Виждате, беше коментирано тук при приемане на Закона за държавния бюджет – за липсата на средства за посрещане на всички нужди. Разбира се, ще прегледаме още веднъж какви са възможностите. Знам, запознат съм с проблемите на група „Рила“ в този регион с водоснабдяването, защото там проблемът е буквално следния. Във вода се гази, жадни ходят хората. Има много вода, но самата инфраструктура е повредена. Има много административни проблеми като неуредена документация и така нататък. Коментирали сме с ВиК Холдинга тази тема, за да могат тези пречки, най-малко административните, да бъдат отстранени. Необходимо е съдействие съответно от местните общински администрации, които попадат в тази група, и да търсим вече средства за рехабилитацията на тези водопроводи. Благодаря.

#213 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващия въпрос е от народния представител Любен Иванов Иванов относно рехабилитация на Републикански път III-1401 от село Подгоре до село Макреш, община Макреш, област Видин. Заповядайте.

#214 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща. Републикански път III-1403 е третокласен път, изцяло на територията на Видинска област. Той се отклонява от Републикански път III-1401 в село Подгоре, преминава през селата Цар Шишманово, село Макреш и към гара Макреш се свързва с Републикански път I-I при неговия 37,5 км. Пътят е в лошо състояние и се нуждае от ремонт. Усложнението идва от това, че същият преминава през множество населени места, в които има нужда и от подмяна на ВиК мрежата, част от която преминава именно под него. За да се извърши качествен ремонт трябва Пътната агенция да взаимодейства активно и постоянно с местната власт, което години наред не се осъществяваше. Тази част на община Макреш е с може би най-лошата инфраструктура в област Видин. За сравнение в общините Белоградчик, Димово и Ружинци пътищата са асфалтирани няколко пъти. С оглед на горното Ви моля да отговорите на следното: Предвижда ли се рехабилитация на Републикански път Ш-1403 – село Подгоре до гара Макреш? Какви стъпки са предприети в тази насока?

#216 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господина народни представители, уважаеми господин Иванов! Агенция „Пътна инфраструктура“ е включила в проекта на инвестиционната си програма за периода 2025 – 2027 г. основния ремонт на над 20 км от път III-1403 Подгоре – Шишманово – Макреш – гара Макреш. Това е цялото трасе на третокласния път от село Подгоре до кръстовището с път I-I Видин – Димово. За рехабилитация на отсечката има изготвен технически проект. Целта е възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества и носимоспособността на пътната конструкция за осигуряване на безопасност на движението и ефективно отводняване на пътя. За обекта е необходимо да се проведат обществени поръчки по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строително-монтажните работи и на строителния надзор, като тръжните процедури ще могат да стартират при осигурен финансов ресурс. В допълнение Ви информирам, че участък от третокласния път при км 19+800 е компрометиран вследствие на продължителни и обилни валежи, паднали през юни 2023 г., като е констатирано пропадане на пътния банкет. За възстановяване на експлоатационното състояние на трасето през 2024 г. АПИ е провела обществени поръчки по реда на ЗОП за избор на изпълнители, за изготвяне на технически проект и строителство и за строителния надзор. Към момента се изработва проектната документация за укрепване на участъка, като срокът за изпълнение на проучвателно-проектантските работи е 90 календарни дни. До започването на основния ремонт на републиканския път ще се полагат грижи чрез текущото поддържане. През този месец са планирани ремонтно-възстановителни дейности на водосток при км 6+936, в района на село Цар Шишманово, които включват възстановяване на облицован окоп и на насипа, отмит от повърхностни води, почистване на съществуващите водостоци, както и подмяна на бетоновите бордюри и отводнителни улеи. След приключване на зимното поддържане, което вече трябва да приключи, Областното пътно управление – Видин, планира изкърпване на повредени площи и деформации на пътната настилка, както и извършване на ландшафтни дейности за осигуряване на по-добра видимост на шофьорите и габарит на пътя. Благодаря.

#217 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Няма да се възползвате от правото на реплика. Следващия въпрос, отново от народния представител Любен Иванов Иванов относно рехабилитация на Републикански път II-14 от град Видин до град Кула, област Видин, част от републиканската пътна мрежа на България, изцяло на територията на област Видин, е оттеглен. Затова преминаваме към следващия въпрос. От народните представители Байрам Юзкан Байрам, Елван Бехчет Гюркаш и Айтен Байрям Сабри относно ремонт на Републикански път III-8653 II-58 Конуш – Черноочене – Комунига – Тополово – Асеновград в частта, находяща се на територията на община Черноочене. Заповядайте да представите Вашия въпрос.

#218 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги, през последните години са изпратени многобройни писма до Агенция „Пътна инфраструктура“ и областно пътно управление – Кърджали, за да се преведе Републиканският път III-8653, II-58, Конуш – Черноочене – Комунига – Тополово – Асеновград в съответствие с изискванията за нормална проходимост и пътна безопасност. Следва да подчертаем, че горепосоченият път е транспортна връзка между област Кърджали и област Пловдив. Отсечката, находяща се на територията на община Черноочене, е с дължина близо 23 км. Състоянието на пътя през последното десетилетие се влошава, като на много места е осеяно с дупки по асфалтовата настилка, множество неравности, свлачища и затлачени канавки. Особено притеснително е в участъка между километър 4+200 до километър 4+500. Има пропадане от път, което създава сериозни затруднения за придвижването на МПС-та по пътя, защото едната лента бе затворена повече от девет години поради създалото се свлачище. Затварянето на този участък може да доведе до невъзможност за използването му както от жителите на община Черноочене, така и от жителите на съседните общини. Вследствие на това сме направили запитване до администрациите на АПИ и Областно пътно управление – Кърджали, откъдето не се ангажират с отговор в какъв срок ще приключат възстановителните работи. Въпросът ни към Вас, господин Министър, е: кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършване на основен ремонт на Републикански път III-8653, II-58, Конуш – Черноочене – Комунига – Тополово – Асеновград за привеждане в съответствие със стандартните изисквания на третокласния републикански път, свързващ десетки населени места? Благодаря Ви.

#220 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Байрам, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри! Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда превантивен ремонт на над 25-километров участък на път II-58, Конуш – Черноочене – Комунига – Тополово – Асеновград при км 0+000 до км 25+047 на територията на област Кърджали. В обхвата му попада отсечката, преминаваща през община Черноочене. Планирано е цялото трасе на второкласния път на територията на областта да бъде с нова асфалтова настилка, хоризонтална маркировка, пътни знаци и осигурителни системи за пътища. С изпълнението на превантивните дейности ще се подобри отводняването на участъка, а чрез ландшафтното оформяне около платното за движение ще се осигури по-добра видимост за шофьорите на пътя. До 18 юли 2025 г. предстои окончателно завършване на разработвания в момента проект за превантивен ремонт. След изработването и приключването на всички съгласувателни процедури ще може да се възложат строително-ремонтни работи по договора за поддържане и ремонтни дейности на републиканските пътищата на територията на област Кърджали. В обхвата на обновеното трасе ще бъде трайно укрепен и участъкът при км 4+415 на път II-58. В резултат на активирани свлачищни процеси е пропаднала част от дясната пътна лента за движение. Наблюдават се деформации на асфалтовата настилка в отсечката от км 4+250 и км 4+450. За осигуряване на безопасността на движението Областно пътно управление – Кърджали, е предприело мерки за временно укрепване на участъка. В момента се изработва технически проект за трайното му укрепване. Проектирането се осъществява на три етапа: първи етап – разработване на вариантни решения; втори етап – изработване на технически проект; трети етап – окончателно предаване. Към днешна дата са финализирани дейностите по втори етап на проектиране и има приет от Експертен технико-икономически съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ технически проект за укрепване на участъка. В изпълнение на ангажиментите по трети етап се очаква изпълнителят да предаде окончателния проект, който ще бъде основание за издаване на разрешение за строеж на обекта и обявяване на процедурите, необходими за възлагане на фактическото му строителство. Наличието на технически проект е първият и задължителен етап за предприемането на качествени инженерни работи. Въз основа на него ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. След окончателното приемане на проектната документация ще може да се проведат тръжни процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за строителство и строителен надзор на обекта. След сключването на договори и при осигурен финансов ресурс ще могат да бъдат предприети действия по укрепване на участъка. За реализацията на обекта Агенцията ще търси възможности за финансиране чрез предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програма „Околна среда“ 2021-2027 г. До започването на превантивния ремонт и укрепителните дейности за трасето на път II-58 ще се полагат грижи чрез текущото поддържане. Преди началото на настоящия зимен сезон са изпълнени ремонтни дейности по пътна настилка и е подобрено отводняването на 25-километровия участък. В момента се извършва почистване на окопите около платното за движение, а през май 2025 г., при подходящи метеорологични условия, трасето ще бъде изкърпено. Благодаря.

#222 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър, за изчерпателния отговор. Ремонтът на републиканския път между Черноочене и Асеновград е наложителен както за хората, така и за бизнеса в региона. Това е от ключово значение за подобряване на качеството на живота. За жителите на региона ремонтът означава по-бързо придвижване, което е от съществено значение за ежедневните дейности – от работа и учене, до посещение на здравните заведения. Ние от „ДПС – Ново начало“ ще следим стриктно за процесите, които сте предприели. Много Ви благодаря.

#223 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, госпожо Сабри. За дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос. Той е отново от народните представители Байрам Юзкан Байрам, Елван Бехчет Гюркаш и Айтен Байрям Сабри относно ремонт на републикански път III-508 (Кърджали – Маказа) – Джебел – Рогозче – Фотиново – Домище – Подкова в участък от км 17+700 до км 20+700. Заповядайте.

#224 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър. Нашият въпрос отново е във връзка със следващото свлачище, което се намира в област Кърджали, а именно относно ремонт по републикански път III-508 (Кърджали – Маказа) – Джебел – Рогозче – Фотиново – Домище – Подкова за участък от км 17+700 до км 20+700. Уважаеми господин Министър, през последните години наистина са изпратени множество писма до Министерството на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно пътно управление – Кърджали, за да се приведе републикански път III-508 (Кърджали – Маказа) – Джебел – Рогозче – Фотиново – Домище – Подкова в участък от км 17+700 до км 20+700 в съответствие с изискванията за нормална проходимост и пътна безопасност. Тази част от трасето е затворена повече от година след активирано свлачище. Природното бедствие, уважаеми господин Министър, възпрепятства движението между общините Джебел и Кирково, като засяга повече от 30 хиляди души. Това ограничава свободното движение и придвижване на населението до работните им места в Джебел, Кирково, Момчилград и в Кърджали. Всичко изброено дава основание за търсенето на алтернативни маршрути за придвижване на тези хора от тези населени места, което изключително много затруднява живота на всички тези хора в този регион. Следва да подчертаем, че горепосоченият път е единствен алтернативен маршрут на Трансграничния транспортен коридор № 9 Хелзинки – Дедеагач в участъка Кърджали – Маказа. Уважаеми господин Министър, във връзка с горното отправяме следния въпрос: кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областно управление – Кърджали, по укрепването на пътя и неговото отваряне за последващото му използване в състояние със стандартните изисквания на републикански път, свързващ общините Джебел и Кирково? Благодаря.

#226 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Байрям, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри! Агенция „Пътна инфраструктура“ е включила в програмата са за аварийни ремонти предприемането на дейности по възстановяването на участъка при км 19+974 на републикански път III-508 (Кърджали – Маказа) – Джебел – Рогозче – Фотиново – Домище – Подкова в района на село Ридино. Експертите на Областното пътно управление – Кърджали, са извършили оглед на мястото и са установили, че причината за пропадането на пътното плътно са дестабилизационни процеси. Това е наложило в участък от около 3 км да се въведе временно ограничаване на движението за всички видове превозни средства. Те са пренасочени по алтернативен маршрут при км 17+700 на път III- 508 – от кръстовището с общински път за село Овчево през път I-5 Кърджали – Маказа от км 352+040 до км 373+263, отклоняват се по път III-867 Бенковски – (Кърджали – Маказа) от км 57+160 до км 54+790 и се връщат на път III-508 при км 28+257 до връзката с общинския път за село Стоманци. Отсечката не е класифицирана като активно свлачище и не фигурира в Регистъра на свлачищните райони, подържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. През 2024 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ е провела обществени поръчки по Закон за обществени поръчки за избор на изпълнител на проучвателно-проектантските и строително-монтажните работи и за упражняване на строителен надзор. В началото на 2025 г. е сключен Договор РД-37-2 от 9 януари 2025 г. за извършване на строителния надзор с дружеството „Трафик Холдинг“ ЕООД. Стойността на договора е 67 хил. 387 лв. и 20 ст. с ДДС. На 17 септември 2024 г. е прекратена обществената поръчка за изпълнение на дейностите по проучвателно-проектантските и строително-монтажните работи при км 19+974 на третокласния път, тъй като няма подадени оферти, които да отговарят на изискванията. На 3 декември 2024 г. с протокол № РД-15-3859/24 на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ е взето решение да бъде проведена нова открита процедура по Закона за обществените поръчки. Подготвена е необходимата документация за обявяването на нова обществена поръчка за избор на изпълнител за дейностите по инженеринг и е изпратена на предварителен контрол в МРРБ. Очаква се становището на Министерството, което ще излезе в следващите дни, след което тръжната процедура да бъде стартирана. Индикативната стойност за разработването на техническия проект и изпълнението на строително-монтажните работи е 4 млн. 110 хил. лв. с ДДС. Прогнозният срок за изпълнението е 280 дни. Благодаря.

#227 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, министър Иванов. Следващият въпрос е от Халил Реджепов Летифов, Шендоан Ремзи Халит и Метин Ялзер Качан относно изграждане на скоростен път Пловдив – Смолян – Рудозем.

#228 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, с настоящия въпрос за изграждането на скоростен път Пловдив – Смолян – Рудозем бихме искали да обърнем внимание и да получим отговор в какво състояние е въпросният проект, за който беше потвърдено през 2024 г., че са отделени 7,2 млн. лв. за изработването на проект за изграждането на този скоростен път. В този смисъл е и нашият въпрос: докъде е стигнал проектът, в какви срокове това би могло да се реализира? Според мен въпросът трябва да бъде поставен дали проектът трябва да бъде във формата на скоростен път, или, ако наистина искаме да се подобри свързаността на целите Родопи, не само на пътя Пловдив – Смолян – Рудозем, дали не е възможно, не дали не е възможно, възможно е, а според мен и задължително – да се потърси вариант за изграждането на, разбира се, по-скъпоструващ път – от типа на магистрала, който да даде шанс и за по-голямата свързаност, с което пък идва и връзката с граничния пункт Рудозем – Ксанти, който също е тема на жителите на региона и на цяла България. Неговото забавяне с десетилетия също създава сериозно напрежение и нарушава свързаността. Според мен самият скоростен път стои на дневен ред много сериозно заради тежкия трафик, травматизма, натовареното движение в този участък. От друга страна, ние трябва да отговорим на очакванията и на жителите на региона и на Родопите, също така и на бизнеса, как ще намалим времето за пътуване, как ще подобрим свързаността на региона, което би означавало да дадем една по-добра перспектива и за инвестиции в региона. Знаем, че свързаността е една от основните причини за привличане на инвестиции. В този ред на мисли фокусираме Вашето внимание върху този наболял и належащ въпрос, който очаква своето разрешение. Благодаря Ви.

#230 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, уважаеми господин Халит, Агенция „Пътна инфраструктура“ планира през 2025 г. да стартира обществена поръчка с предмет „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и ПУП – парцеларен план за скоростно трасе по направлението Пловдив – Смолян – Рудозем. Индикативната дължина на участъка ще е 100 км с начало на автомагистрала „Тракия“ при село Костиево и край ГКПП „Рудозем – Ксанти“ или пресичане с път II-86 Смолян – Рудозем – граница Гърция в района на граничния пункт. Проектирането ще включва разработване на вариантни решения към първи етап от проектната разработка, които ще са предмет на екологична процедура, която завършва с Решение по оценка на въздействието върху околната среда или решение по преценка. С влизането в сила на решението на компетентния орган по околна среда и води ще е налично одобрено трасе, за което ще се разработят същински идеен проект и проект на подробен устройствен план – втори етап. Обектът е предложен за финансиране в бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2025 г., като прогнозната стойност на обществената поръчка е 10 млн. лв. с ДДС. Срокът за изпълнение на проектантските работи, които ще преминат през три етапа, е 270 календарни дни. С изграждането на скоростен път по направлението Пловдив – Смолян – Рудозем ще се осигури бърза транспортна връзка в региона, ще се намали пътникопотокът по съществуващите направления и предпоставките за възникване на пътнотранспортни произшествия. С извеждане на автомобилния трафик извън населените места ще се повиши безопасността на движение, чистотата на въздуха в населените места и ще се ограничат шумовите емисии. Благодаря Ви.

#232 · speech

Халил Летифов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Господин Министър, благодаря за отговора. Вие сам казахте и в отговора се съдържа Вашата констатация за крайната необходимост на реализацията на този проект. Аз искам да допълня отново: и подобряването на самия проект от гледна точка подобряването на свързаността, времето за пътуване, безопасността на всички участници в движението. Да Ви кажа, че на Вашето министерство са възложени тези задачи и отговорности, неслучайно Вие най-дълго време изкарвате на парламентарен контрол в пленарната зала. Но да Ви кажа, че и в този случай Вие имате нашата подкрепа, тъй като това са важни, сериозни, скъпоструващи проекти. Да се реализира този проект час по-скоро, разбира се, в най-добрия вид, така че той да е удачно изпълнен проект. В това отношение ще настояваме да се реализира, но ще получите пълната ни подкрепа за реализацията на този проект и за подобряването на свързаността на Южна България, Родопите и с нашите съседи. Благодаря Ви.

#234 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Летифов, да, този проект е важен, още повече, както казахте, по отношение на свързаността между Република България и Република Гърция. Още повече за свързаността там се осъществява проектът за трансгранично сътрудничество и се очаква още тази година евентуално да заработи този преход – ние вече сме в Шенген, за да могат да минават български и гръцки граждани през построеното ГКПП. Осъществяването на целия участък, който коментирахме, е от важно значение, защото това ще създаде по-добра организация на движението, съответно всички тези дейности, с които тук се цели именно тази бърза транспортна връзка в региона и екологичност, която е важна за целия този регион. Благодаря Ви.

#235 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос също е от групата народни представители Халил Реджепов Летифов, Шендоан Ремзи Халит и Метин Ялзер Качан относно изграждането на допълнителна лента за ляв завой при кръстовището на път I-6 с път II-56 на територията на община Павел баня. Заповядайте.

#236 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, настоящият въпрос касае територията на община Павел баня. Ще повторя пак, че и този въпрос сме го задавали на Ваши предшественици както в служебните, така и в редовните правителства. Да не кажа, че назад в годините е задаван многократно както от местната администрация, Общинския съвет на община Павел баня, кмета на община Павел баня в последните два мандата господин Иса Бесоолу, но резултат, така или иначе, от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ няма. Въпросът е следният: изграждане на допълнителна лента за ляв завой при кръстовището на път I-6 с път II-56 на територията на община Павел баня. Жителите на община Павел баня настояват това разширение да се реализира, защото отсечката, която пресича път I-6 с път II-56 към селата Горно Сахране, Асен и Скобелево е от съществено значение за жителите на общината. Подчертаваме, че въпросната допълнителна лента е от изключителна важност и е със съществено значение за безопасността на жителите на община Павел баня и на всички граждани, преминаващи през въпросния участък. В същото време не е налице яснота относно обстоятелствата, които са попречили проектът да премине към реализация след изготвянето на технологичен проект за него. Той засяга значителен обществен интерес, явява се от актуален характер и е част от дейността на управляваната от Вас администрация. Уважаеми господин Министър, какви причини са наложили забавянето във възлагането на необходимите работи по оформянето на допълнителна лента за ляв завой в участъка при кръстовището на път I-6 Калофер – Казанлък, местността Гердеме, при съответните километри, с път II-56 Шипка – Павел баня на разклона за село Горно Сахране, и кога последната ще бъде изградена? Благодаря Ви.

#238 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Летифов и Халит, във връзка с поставените въпроси относно изграждането на допълнителна лента за ляв завой на път I-6 Калофер – Казанлък при км 292+244 – пресичане на път II-56 Шипка – Павел баня на разклона за село Горно Сахране, Ви информирам, че визираното кръстовище, както и редица други участъци – част от републиканската пътна мрежа, са идентифицирани с необходимост от изготвяне на технически проекти за изпълнение на ремонтни дейности. С оглед спазване на законовите разпоредби за провеждането на обществени поръчки за избор на изпълнител за изработване на технически проекти за ремонтни дейности по републиканската пътна мрежа и голямото количество от необходими за възлагане и разработване проекти, Агенцията е планирала още през 2024 г. да обяви открита процедура за сключване на рамково споразумение за изработване на технически проекти за основен ремонт, реконструкция на линейни обекти и/или пътни кръстовища. Кръстовището на път I-6, обект на запитването, е част от проектите, които следва да бъдат възложени след успешното провеждане на откритата процедура. Причината за забавянето в обявяването на обществената поръчка е сложността на същата и необходимостта от прецизиране на ясни и точни условия и критерии за провеждане на открита процедура за сключване на рамково споразумение. В момента документацията за обществената поръчка се изготвя и процедурата следва да бъде обявена до средата на 2025 г. Припомням, че през 2021 г. е изработен технологичен проект за текущ ремонт на кръстовището. След направена оценка на предвидените в него дейности, включително и изграждането на допълнителна лента за ляв завой, е установено, че те надхвърлят обхвата на договора за текущо поддържане. Това налага преразглеждане на плановете и включване на необходимите действия по програма „Основен ремонт“, както и възлагане изработването на технически проект. Благодаря Ви.

#240 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, отговорът, който ни дадохте, не ни удовлетворява, защото този отговор ние го получаваме назад във времето доста години – от 2017 г. Няма да бъда скромен, защото още като председател на Общинския съвет в Павел баня с декларации местната власт е сигнализирала Вашето ведомство. Да не говорим, че след 2019 г., откакто кмет на община Павел баня е господин Иса Бесоолу, той многократно е отправял също писма до Вашето ведомство. Тук ще Ви успокоя, защото миналата година кметът на община Павел баня господин Иса Бесоолу по своя инициатива насипа с асфалт отсечката и тя към момента вече е разширена. След това негово действие вече пътнотранспортни произшествия в този участък не се случват. Тук е мястото да кажем, че Вие като министър и ние като народни представители трябва да направим всичко възможно тези проблеми да не се отлагат толкова дълго във времето, защото не изискват кой знае колко финансов ресурс, а по-скоро ускоряване на административните пречки за разрешаването на тези проблеми. Така че молбата ми е да преразгледате това, да наредите на администрацията да си преразгледа това, което има да прави, и този проблем да бъде решен. Благодаря Ви за вниманието.

#242 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Халит, това, което цитирахте в момента, е типичният пример за резултатите от безвремието в последните четири години и липсата на ясни политически ангажименти и на всякакви по отношение на изпълнение на такива проекти. Аз се надявам тази година да имаме времето и Агенция „Пътна инфраструктура“ след приключването на процедурите за избиране на изпълнителите за поддръжка на републиканската пътна мрежа и основни ремонти да започне подобна дейност. Знаете, че тук в залата беше коментиран този въпрос по отношение на процедурата, която тече в момента по отношение на деветте района, които в страната са направени още по времето от служебния кабинет, и защо беше поставен въпросът, че не съм ги прекратил. Не съм ги прекратил, защото и 2025 г. също щеше да бъде загубена по отношение на поддръжката на републиканската пътна мрежа. Виждате, че тази тема в момента е изключително актуална. Още една загубена година, за съжаление, можеше да допринесе до още загубени човешки животи. Надявам се да приключи всичко в срок и съответно избраните изпълнители да започнат да изпълняват ангажиментите си съгласно средства, които са заложени в държавния бюджет. Благодаря.

#243 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Любен Иванов Иванов относно ремонт на републикански път III-141, Кула – гара Срацимирово в участъка от село Коста Перчево, община Кула, област Видин, до село Срацимирово, община Грамада, област Видин. Заповядайте, господин Иванов.

#244 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща! Колеги, уважаеми господин Министър! Третокласният път III 141 от Кула до гара Срацимир, преминава през град Кула, село Коста Перчево, град Грамада, село Срацимирово и гара Срацимирово и е най-пряката връзка на община Кула и община Грамада с първокласния път I-1 Видин – Ботевград в посока София. През 2022 г. бяха извършени ремонтни дейности от град Кула до село Коста Перчево и в населеното място село Срацимирово. Останалата част от трасето от село Коста Перчево до село Срацимирово през град Грамада не е ремонтирана и е в особено лошо състояние. Понастоящем леки коли се движат особено трудно, пътят е неравен, с множество прорези и дупки. Важността на този път се определя от положението му на връзка на община Кула и община Грамада с пътя за София, като по него се извършва транспортирането както на селскостопанска продукция, така и на пациенти, за които е необходима спешна помощ. През 2023 г. и 2024 г. зададох няколко въпроса на тогавашните министри на регионалното развитие и получих отговор, че ще продължи ремонтът на останалата част от пътя след подписване на договор с фирма за текущ ремонт и поддръжка. От Ваш отговор в залата разбрах, че в началото на тази година е подписан вече такъв договор. Въпросът ми е: предвижда ли се да бъде извършен ремонт на републиканския път III-141 в участъка от село Коста Перчево до гара Срацимирово, община Грамада?

#246 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, Агенция „Пътна инфраструктура“ е включила в проекта на инвестиционната си програма за 2025 – 2027 г. текущ ремонт на близо 28-километров участък от път III-141, Кула – Грамада – Срацимирово. Това е цялото трасе в тази посока Видин – Димово на третокласния път, който започва от град Кула до кръстовището с път I-1 Видин –Димово от км 0+000 до км 27+900. За отсечката има технологичен проект, който е изготвен през 2021 г. и предстои да бъде актуализиран. За целта Областното пътно управление – Видин, е изготвило и внесло в Агенция „Пътна инфраструктура“ допълнително задание за преработка на проекта. След одобрението му Агенцията ще възложи на пътноподдържащото дружество дейностите по обновяване на документацията. При актуализиран технологичен проект ще могат да се определят конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които е необходимо да се предприемат, както и срокът им на изпълнение. Уверявам Ви, че експертите на Областно пътно управление – Видин, извършват периодично огледи на републиканската пътна мрежа на територията на областта и при установяване на нередности се предприемат действия за отстраняването им. Благодаря.

#248 · speech

Любен Иванов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председателстваща! Господин Министър, от 2023 г. министрите отговарят, че предстои да се извърши ремонт. Доколко Областното пътно управление проверява пътищата – само ще Ви кажа, че има участък от този път, който е толкова неравен, че е невъзможно да се движиш с повече от 30 км по него. В тази насока наистина Ви моля за по-голямо внимание и да помолите Областно пътно управление – Видин, да Ви даде доклад за част от републиканските пътища на територията на Областно пътно управление – Видин, тъй като наистина ситуацията, особено на този път, който е главен и свързващ три града с основния път I-1 за град София, е много лоша и следва да бъде отремонтиран максимално бързо.

#250 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, Вие правилно отбелязахте 2023 г., защото, за съжаление, пак ще се повторя, че тук казах и на други Ваши колеги: никой министър не е довършил ангажиментите си и за съжаление, инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ не е била финансирана в необходимия обем. Ще се позаинтересувам дали има опасни участъци, аз го казах и на Вашите колеги, които зададоха предходни въпроси: ако там има идентифицирани опасни участъци или такива, с концентрация на пътнотранспортни произшествия, те ще бъдат съответно обезопасени. В отговора си Ви дадох информация, че след като се извършат необходимите дейности и проектът бъде преработен, да, правилно отбелязах на предния контрол и потвърдих, че е подписан вече договор с пътноподдържаща фирма. Няма да се извършват дейности само от държавното дружество „Автомагистрали“, което е било ползвано в този момент. Надявам се, че тези дейности по преработката на проекта ще завършат в срок и съответно ще се извършат необходимите дейности по рехабилитацията на това пътно трасе. Благодаря.

#251 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря, министър Иванов. За реплика, господин Иванов? Няма. Това беше всичко за днешния парламентарен контрол. Уважаеми госпожи и господа народни представители, моля преди да приключи днешното пленарно заседание, да Ви запозная с едно съобщение. „До Председателя на Петдесет и първото народно събрание. Уважаема госпожо Председател, на основание чл. 13, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Ви уведомявам за промяна в ръководството на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Моля да бъдат извършени необходимите действия съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Приложение: препис от Решение. 4 април 2025 г. Председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.“ „Решение № 19 от 4 април 2025 г. на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Днес, 4 април 2025 г., Общото събрание на народните представители от парламентарната група на ГЕРБ-СДС взе следното решение: Избира Христо Георгиев Гаджев за секретар на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.“ Уважаеми госпожи и господа народни представители, обявявам днешното пленарно заседание за закрито. Следващото пленарно заседание ще се проведе в сряда, на 9 април 2025 г. от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,00 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Юлиана Матеева Секретари: Цвета Рангелова Александър Вълчев