2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: mario-kirov-rangelov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Регистрирани са 189 народни представители – имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще Ви прочета две съобщения. Постъпило е писмо от Министерския съвет. На основание на чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание министър-председателят изпраща Решение № 125 на Министерския съвет от 2025 г. за оттеглянето на Законопроекта, внесен за разглеждане в Народното събрание. Законопроектът е за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, който е бил одобрен с Решение № 846 на Министерския съвет от 2024 г. и е внесен за разглеждане в Народното събрание със сигнатура 51-402-01-18 от 12 декември 2024 г. Решението е от 5 март. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства, изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини, съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са постъпили на 5 март 2025 г. с входящи номера № 51-503-09-13 и № 51-503-09-14. За декларация ли? Заповядайте за декларация, господин Янчев.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, госпожи и господа народни представители! Вчера България преживя унизителен провал – отказахме се от домакинството на Четиридесет и седмата сесия на ЮНЕСКО. На 5 март 2025 г. България официално се превърна в обект на международен позор, когато Министерството на културата обяви, че страната ни се отказва от домакинството на Четиридесет и седмата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, предвидено да се проведе в София между 6 и 16 юли 2025 г.! Вместо да посрещне над 4000 делегати от 193 държави и да покаже на света богатото си културно наследство, България унизително прехвърли това престижно събитие в Париж, като сякаш това не е достатъчно, а ще плати за него близо 2 млн. лв. от джоба на данъкоплатците! Този безпрецедентен акт на институционална немощ и дипломатическа капитулация не само подкопава позицията на България на международната сцена, но и разкрива дълбокия упадък в управлението на културния сектор у нас и провалът на една златна възможност! Домакинството на сесията на ЮНЕСКО беше рядка и ценна възможност за България да се утвърди като значим играч в глобалните културни процеси. Изборът на София за домакин бе потвърден през юли 2024 г. на Четиридесет и шестата сесия в Делхи, Индия, след усилената работа на тогавашния министър на културата Найден Тодоров и на българската делегация. Това беше първият път в историята, в който България получава честта да организира подобен форум – събитие, което щеше да привлече вниманието на света към нашето културно наследство, да стимулира туризма и да даде тласък на икономиката! Вместо да се възползва от този шанс, настоящото ръководство на Министерството на културата начело с министър Мариан Бачев избра да се откаже, оправдавайки се с липсата на време и организационни пропуски от предшественика си! Това оправдание е не само неубедително, но е и откровено жалко. Господин Бачев може и да е добър актьор, но се показа като изключително слаб министър на културата. Как е възможно една държава, която е част от европейската културна общност, да не успее да организира събитие, за което е имала цяла година време за подготовка? Министерството на културата разполагаше с месеци, за да задейства обществени поръчки, да осигури логистика, да координира действията си с други институции и да гарантира, че София ще посрещне гостите си на ниво! Вместо това, както стана ясно от изявленията на Бачев пред Комисията по културата и медиите, на 28 февруари 2025 г. в отговор на моя въпрос новото ръководство е установило значително изоставане – едва след встъпването си в длъжност на 16 януари 2025 г.! Това повдига въпроса: какво правиха отговорните лица през последните 7 месеца след решението от Делхи? Отговорът изглежда е: нищо! Тази бездейност е не просто управленска некомпетентност, а е национален срам! Министерството на културата се е готвило тайно от Министерския съвет на Главчев, защото Главчев не е одобрявал идеята, за която има решение на неговия Министерски съвет – решение, което преди да бъде взето, беше подкрепено с писмени декларации на председателите на всички, подчертавам, на всички парламентарни групи, че подкрепят и ще работят за осъществяването на това домакинство. И тук искам да изтъкна още нещо. Като казвам всички парламентарни групи, това, разбира се, включва и декларация от групата на ИТН, които през септември, или беше през август 2024 г., също писмено са подкрепили по искане на Министерския съвет това домакинство на ЮНЕСКО през юли 2026 г. И тук въпросът е към всички: колко струва подписът на ръководството на ИТН – подписът под каквото и да е, в това число и на декларация към Министерския съвет? Какво ще се опитат да обяснят сега? Какво ще се опитат да обяснят може би по някоя платена телевизия за 7 – 8 стотинки – може би, че Париж е стар български град, може би 7 – 8 пъти ще се опитат да го обяснят, че са намерили някакви данни от 7 – 8 век, че всъщност това са стари български територии там и че трябва да подкрепим икономиката на френските партньори, или нещо друго нелепо? Финансов абсурд – плащаме, за да ни унижават! Още по-оскърбително е решението България да запази финансовата си подкрепа за сесията, която ще се проведе в Париж, и ще подкрепи икономиката на Париж и на Франция! С други думи, българските граждани ще платят около 1,89 млн. лв. по решение на Министерския съвет, а според сведения може би 5 млн. лв. ще е цената – сумата, отпусната от Министерския съвет само дни след обявяването на отказа, за да може ЮНЕСКО да организира събитието в централата си във Франция и разбира се, да не се нарушат летните отпуски през юли на отговорните фактори от министерствата на външните и на вътрешните работи, които иначе трябваше да посрещнат тези 4000 делегати! Това е абсурд без аналог – не само че се отказваме от привилегията да бъдем домакин, но и доброволно поемаме разходи, за да може Париж да пожъне славата! Какво получава България в замяна? Нищо, освен председателството на професор Николай Ненов, което в този контекст звучи по-скоро като утешителна награда, отколкото като някакъв реален успех. Този финансов ангажимент е особено скандален предвид факта, че подготовката на събитието в София беше оценена като осъществима от предишното ръководство на Министерството. Според изявление на бившия министър Найден Тодоров в Комисията по културата и медиите и пред средствата за масово осведомяване голяма част от организационната работа вече беше свършена от юли 2024 г., а ЮНЕСКО изразява задоволство от напредъка. Писмо от 4 февруари 2025 г. от директора на културната дирекция на ЮНЕСКО до професор Николай Ненов потвърждава отличната подготовка и обещава пълна подкрепа. Как тогава се стигна до този крах?! Обяснението на Бачев, че предишният кабинет не е предприел никакви действия е или лъжа, или е доказателство за пълна неосведоменост – и двете, недопустими за министър! Това действие представлява дипломатически и културен позор! Отказът от домакинство не е просто вътрешен провал, а то е международен скандал, който ще остави траен отпечатък върху репутацията на България. ЮНЕСКО е организация, която разчита на надеждността и ангажираността на своите членове. Когато една държава се кандидатира за домакин и след това се оттегля в последния момент, това подкопава доверието към нея! Как ще гледат на България другите страни, когато следващия път поискаме да участваме в подобен форум или да го организираме – като на ненадежден партньор, неспособен да изпълни поетите си ангажименти?! Освен дипломатически удар, отказът нанася и тежък удар върху културната ни идентичност. Сесията в София щеше да даде шанс да покажем на света обекти като Несебър, който е под заплахата да бъде изваден от списъка на ЮНЕСКО заради десетилетна безстопанственост! Вместо да използваме домакинството, за да защитим позициите си и да решим този проблем, ние предпочетохме да избягаме от отговорността. Това е символично отражение на отношението ни към собственото ни наследство – пренебрежение, апатия и склонност да прехвърляме проблемите си на друг! Когато управлява правителството на мутрата, културата е без значение! Пускат чалга на макс и забравят за Несебър, Боянската църква, Мадарския конник, Рилския манастир, Ивановските скални църкви, Казанлъшката и Свещарската гробница! Кой носи отговорност? Виновниците за този позор са много, но на първо място стои настоящият министър на културата Мариан Бачев! Вместо да поеме лидерската роля и да мобилизира институциите за ускорена подготовка, той избра пътя на най-малкото съпротивление – капитулацията! Неговото оправдание, че времето е недостатъчно, е смехотворно предвид факта, че други държави са организирали подобни събития и за по-кратки срокове. Бачев не само провали шанса на България, но и демонстрира пълна липса на амбиция и визия за културния сектор. Не може обаче да пренебрегнем и ролята на предишното ръководство. Ако вярваме на настоящия министър, Найден Тодоров е оставил организация в хаос, твърдение, което противоречи на документацията, на документалния напредък и положителните отзиви от ЮНЕСКО. Истината вероятно е някъде по средата. Тодоров може да е подценил мащаба на задачата, но и Бачев не е направил нищо, за да я довърши. И двамата носят вина, както и Главчев, и Желязков, но крайният резултат е един – България губи. Решението на Министерството на културата да се откаже от домакинството на Четиридесет и седмата сесия на ЮНЕСКО е не просто управленски провал, то е символ на национално унижение. Вместо да се изправи пред предизвикателството и да покаже на света най-доброто от себе си, България предпочете да се свие в ъгъла и да плати, за да бъде забравена. Това е горчив урок за всички нас. Когато една държава няма смелост да защитава културата си…
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Янчев. Времето Ви изтече.
#4 · speech
…тя не заслужава да бъде уважавана. Париж може да приеме делегатите, но срамът остава тук – в София, в Министерството на културата и в съзнанието на всеки българин…
#5 · speech
Господин Янчев, времето Ви изтече.
#6 · speech
…който разбира какво сме изгубили. На свиня перла не давай – ще я стъпче в кочината. Благодаря, госпожо Председател. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Господин Балабанов, заповядайте за процедура.
#8 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедура по начина на водене или от името на група, както прецените, защото знам, че коментари на декларация по принцип не могат да се правят в зала, но мога да коментирам чутовните глупости, на които станах свидетел в последните 10 минути по принцип. От името на група, ако искате, че е по-лесно.
#9 · speech
Тогава към мен.
#10 · speech
10 минути, уважаеми колеги, понеже тук от Вас има хора, които са наясно с този казус, слушахме поредните чутовни глупости от страна на един народен представител. Не знам на какво се дължи, госпожо Председател. Дали е помпан въпрос на народен представител от конкретно НПО с някой друг грант, защото същият е във ВЪЗРАЖДАНЕ, а има общо и с „Америка за България“. Някъде ми се губи тази представа, къде точно е насочена тази така пламенна жар от трибуната на Народното събрание днес, но е изключително унизително, когато става въпрос за България, от трибуната да се говорят толкова купища лъжи и да се вади виновен министър на културата, който е министър на културата едва от няколко седмици, защото, уважаеми колеги, знаете, че този казус не е свързан от няколко седмици, или този казус е свързан с организация от няколко месеца, да не казвам – година. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, да не водим политически спорове от трибуната, защото наистина използвахте времето днес, за да ни засилите и да коментирате от тази трибуна само и единствено лъжи по темата…
#11 · speech
Господин Балабанов, към мен.
#12 · speech
Аз предлагам, госпожо Председател, на ВЪЗРАЖДАНЕ като парламентарна група да дойдат по покана на министъра на културата в Министерството на културата и да се запознаят наистина с всичките факти по темата защо в момента България не е готова за това домакинство. Те са много факторите, много, свързани с Националния дворец на културата, свързани и с българските служби, които изкараха редица доклади по темата с едно ясно доказателство: не са готови в рамките на три месеца това да се случи в България.
#13 · speech
Господин Балабанов…
#14 · speech
И за да не изгубим достойнството си като държава и правото ни да бъдем организатори на такова събитие, най-логичното е България да го осъществи в Париж, а Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ не може да лъжете от трибуната на Народното събрание…
#15 · speech
Господин Балабанов, към мен. И времето Ви изтече.
#16 · speech
…Може да говорите всякакви други неща… (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Извинявайте, госпожо Председател, но не позволявайте да бъдем лъгани ние и всички български граждани от политическа формация, която просто лаладжийства от тази трибуна. Нищо повече. Благодаря.
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Може в Комисията по култура и медии. Възможна е среща и в Министерството на културата. Заповядайте, господин Петров, по начина на водене.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Да се обърна към Вас по начина на водене по отношение на две неща. На първо място, моля Ви да проявите усърдие, когато разяснявате на народните представители, които се изказват, че пленарната зала на българския парламент не е шоу. Не е шоу! Тя работи по едни правила, които са писани правила, и в началото на всеки парламент ги изготвяме, правим една временна комисия, приемаме писмени правила. И в тези писмени правила, с които трябва да бъде запознат и се очаква да бъде запознат всеки един народен представител, пише, че не може да се обсъжда по никакъв начин текстът на изчетена декларация. Даже други, предходни председатели, независимо от коя парламентарна група са, те са в залата, са казвали, че оценка и коментар на декларацията я дават избирателите на съответната политическа партия. И така е редно. И затова, госпожо Председател, на първо място, моля Ви да обръщате внимание на народните представители, които излизат тук от трибуната, че не могат да правят защита на декларация, която е изчетена от друга парламентарна група. Имаше подобни порочни практики в предходни парламенти и ние сме се борили много срещу тях. И ако сте забелязали, и в началото на Петдесет и първото народно събрание, когато изготвяхме сегашния правилник, госпожо Председател, внесохме и нарочни предложения, изрично посочващи, че не може да се коментира или защитава декларация. За съжаление, мнозинството не ги прие. Ние в следващия парламент пак ще ги приемем, когато част от него вече няма да бъде, за щастие, в Петдесет и второто народно събрание. Второто нещо, което трябва да напомняте, поне според мен си позволявам да Ви дам съвет, госпожо Председател, когато някой взима процедура по начина на водене, той да се обръща към Вас, както аз скромно го правя в момента, госпожо Председател, да не се обръща към други парламентарни групи. В момента засегнах няколко случаи от предходната практика на Народното събрание, но не се обърнах към нито една от парламентарните групи, а само и единствено се обръщам към Вас, госпожо Председател. От Вас зависи да се спазва този правилник. Ние на това разчитаме на Вас като председател и се надявам все пак да не се допускат повече такива случаи, защото ще се превърне в една порочна практика и ще трябва Вие да вадите картофите от жаравата, ако ме разбирате какво имам предвид.
#19 · speech
Благодаря Ви. Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Балабанов. И предишното Ви изказване беше по начина на водене. (Реплика от народния представител Станислав Балабанов, встрани от микрофоните.) Да е от името на група?
#20 · speech
ИТН
Ами да.
#21 · speech
Грешката е моя.
#22 · speech
Тук реплики няма да му правя на господин Петров. Аз от началото казах, че процедура по начина на водене с коментар на декларация не се прави, затова поисках от името на група под формата на декларация да ми премине изказването, в което мога, господин Петров, да кажа каквото си искам, защото имам това право по принцип.
#23 · speech
Не може с декларация да коментирате декларация на друга парламентарна група.
#24 · speech
Добре. Аз не съм. Обаче, госпожо Председател, само да уточним, че аз не съм коментирал конкретния текст на декларация, защото той, конкретният текст, им е написан. Колегата, който излезе, той го чете този текст. Не съм сигурен дали някой друг не му го е писал, затова не съм го коментирал този текст. Госпожо Председател, аз коментирах единствено и само глупостта и лъжата, от една страна, на една конкретна политическа формация. Като ги съберем в едно, показва и нивото на тази формация, която по принцип отдавна е ясно, че няма капацитет да управлява. Отстрани е много лесно да дава оценки, но когато трябва да се управлява, видимо половината им колеги, не половината, а 100% от тях, просто нямат такъв капацитет. Използват трибуната, хвърлят някакви обидни реплики, чалги, 7 – 8 стотинки… Някакви глупости, от които никой няма интерес. Напротив, единственият интерес на България е да види по какъв начин по тази тема можем да продължим да работим като държава и като нация, за да може един ден, когато наистина имаме готовност, и когато наистина качествени министри, какъвто всъщност е Мариян Бачев, имат достатъчното време едно такова нещо да бъде организирано и по правилата, и наистина България да има капацитета за такова посрещане на ЮНЕСКО у нас, да го осъществи. Това ми е призивът и това ми е процедурата. Да спрем с лъжите от трибуна и когато се изказват лъжи от тази трибуна, пък Вие имате правото да ги коригирате, ако трябва и да ги наказвате.
#25 · speech
Ще се старая да ги различавам. Ще се старая да различавам лъжите и глупостите, доколкото ми е възможно. Трудно ще е, така е. Заповядайте по начина на водене. Дано не ми възложите още едно задължение, което не е в Правилника – заповядайте, господин Костадинов.
#26 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Нямам намерение да Ви възлагам задължение, а по-скоро искам да Ви припомня нещо, което все пак Вие не сте длъжна да знаете, но е хубаво като, формално погледнато, една от основните фигури в държавата да сте наясно с това, че подобна сесия на ЮНЕСКО може да се проведе в една държава в най-добрия случай веднъж на половин век. В най-добрия случай! България за последно кандидатства по времето на Людмила Живкова. Тогава е впрегнат целият ресурс на държавата – огромната тогава социалистическа държавна власт, и въпреки това ние не получаваме подобна чест, защото това е огромна чест, поради една много проста причина. Заради междублоковото съперничество България просто тогава е пренебрегната. Сега в момента получихме съвсем случайно тази чест и нека да кажем защо я получихме? Защото имаше сблъсък между китайското лоби и лобито на, да кажем най-общо, Запада. И тъй като нито едните искаха да отстъпят, нито другите, съответно сега има две версии за това, което се е случило. И аз затова се обръщам към Вас, госпожо Председател, да го знаете. Едната версия е, че в сблъсъка на двете лобита и стигайки до извода, че не могат да се разберат, решават буквално в последния момент да дадат на някоя безобидна държава, която хем да е безобидна, хем все пак да има капацитета да приеме четири хиляди души, защото не може да е държава, която примерно, да кажем, е малка, тоест трябва да е поне някакъв среден размер. Може би това е причината – едната. Другата причина обаче е, че всъщност по този начин са прецакани китайците, защото е дадена на България, която обаче още тогава е знаела, че няма да го направи – това е другата версия, и в един момент дава на Франция. И по този начин пак Западът получава, а Китай е пренебрегнат. Между другото, миналата година, когато трябваше да се приеме кандидатурата на България за домакин на ЮНЕСКО, ние буквално по нощите бяхме питани от Министерството на културата дали сме съгласни да подпишем такъв документ, че искаме България да бъде домакин. И аз тогава, разбира се, веднага, след като разговарях със заместник-министрите тогава на културата, потвърдих, защото това наистина е огромна чест. Никога вече България, госпожо Председател, няма да бъде домакин, и ще Ви кажа защо. Ами защото когато си се отказал сам, ти просто си нанесъл непоносим, неизличим позор. Хипотетично може би след около, в най-добрия случай, госпожо Председател, може би след около 60 – 70 години, ако въобще има българска държава, че както сме я подкарали, няма да имаме най-вероятно, но и това няма да стане, защото няма случай в историята, госпожо Председател, досега, няма такъв случай, откакто съществува ЮНЕСКО, от 1944 г. насам, няма случай, в който държава да се е отказала.
#27 · speech
1948-а, ако не се лъжа, но…
#28 · speech
Добре, 1948-а да бъде. Няма такъв случай. И за това е важно да се знае, и Вие трябва да го знаете, госпожо Председател...
#29 · speech
Нека да не прекаляваме с апокалиптичните картини. Благодаря Ви.
#30 · speech
Да, само с това искам да завърша. Не бива това да бъде пренебрегвано и да бъде подминавано така. Нямали сме капацитет. Държавата ни по този начин наистина се опозори на световно ниво. Показахме, че не заслужаваме да сме държава, а сме някаква подмандатна територия.
#31 · speech
Има форми на парламентарен контрол. Можете да се обърнете към министъра. Благодаря. Преминаваме към разглеждане на точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО СЛУЧАИ НА САБОТАЖ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ СРЕЩУ РАЗСЛЕДВАНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ПРОКУРАТУРА В БЪЛГАРИЯ. Вносители са Кирил Веселински и група народни представители. Заповядайте, господин Радулов да представите Проекта на решение в цялост и ако желаете, да изразите становище.
#32 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, колеги! На основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасяме Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно случаи на саботаж и възпрепятстване срещу разследвания на Европейската прокуратура в България. През февруари 2025 г. в публично интервю – за „Капитал“, европрокурорът Теодора Георгиева разкри тревожни факти за съществуването на системни пречки пред работата на Европейската прокуратура в България. Конкретно тя посочи, че МВР създава спънки пред разследванията на институцията, което подкопава ефективността на борбата с финансовите престъпления, засягащи бюджета на Европейския съюз. В същото интервю госпожа Георгиева разкри съществуването на отработена схема за източване на европейски средства чрез обществени поръчки в България. Според нея чрез държавни компании се осъществява системно източване на средства. Твърди се, че Европейската прокуратура работи по дела, свързани с НКЖИ, при които щетите се оценяват между 100 и 300 млн. лв. Мащабът на посочените престъпления изисква спешно парламентарно внимание. В началото на 2025 г. при пожар в село Беглеж загина майката на Теодора Георгиева при обстоятелства, които сега се разследват. Впоследствие през февруари 2025 г. европейският главен прокурор Кьовеши отправи искане към българското МВР за спешно назначаване на охрана за Теодора Георгиева поради заплаха за нейния живот и на нейното семейство. Тези обстоятелства създават основателни опасения за наличие на организиран натиск върху представителя на Европейската прокуратура в България. През август 2023 г. Европейската прокуратура започна разследване на два мащабни проекта за модернизация на железопътната мрежа в България – жп участъците Костенец –Септември и Оризово – Михайлово, на обща стойност 630 млн. лв. или 315 млн. евро. Въпреки значимостта на тези разследвания, напредъкът по тях е възпрепятстван от недостатъчно сътрудничество от страна на българските институции. През октомври 2023 г. българските медии разпространиха сигнал за бавно напредващи разследвания по значими случаи. Във връзка с гореизложеното предлагаме създаване на Временна комисия за установяване на обстоятелствата около възпрепятстването на дейността на Европейската прокуратура в България, представлявана от европрокурора Теодора Георгиева. Тези действия са от съществено значение за защита на финансовите интереси на ЕС, за борбата с корупцията на високо ниво и за гарантиране на върховенството на закона в България. Сега Проекта: „Проект! РЕШЕНИЕ За създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно случаи на саботаж и противодействие срещу разследвания на Европейската прокуратура в България Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#33 · speech
Реши
1. Създава Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно системните случаи на саботаж, забавяне и противодействие от страна на български институции срещу разследвания, водени от Европейската прокуратура, представлявана от европейския прокурор Теодора Георгиева, включително случаи на: - Забавяне на претърсвания по дела с одобрени съдебни разрешения за срок до 10 дни от страна на служители на МВР; - Отказ или забавяне от страна на банки и финансови институции да предоставят своевременно необходима информация по разследвания; - Случаи на прикриване на доказателства и документи, свързани с обществени поръчки с европейско финансиране; - Противодействие при разследването на високорискови обекти от национално значение, включително газовото хранилище в Чирен; - Системно затрудняване на работата на европейския прокурор по разследвания, касаещи значителни финансови щети на обща стойност между 100 и 300 млн. лв. 2. Временната комисия се състои от 16 народни представители, избрани на партиен принцип – по двама от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на временната комисия, както следва: Председател: Заместник-председател: Членове: 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства за периода от 1 юни 2021 г. до момента, свързани с дейността на институциите на територията на България по отношение на случаите, изнесени от европейския прокурор Теодора Георгиева, включително: - Действия и бездействия на МВР по конкретни разследвания на Европейската прокуратура; - Случаи на забавяне на процесуално-следствени действия; - Причини за отказ или забавяне в предоставянето на информация от държавни органи и финансови институции; - Случаи на разследвания, касаещи обществени поръчки, финансирани с европейски средства, за доставка на електрически автобуси и тролейбуси в градовете Враца, Варна, Бургас, Стара Загора и София; - Разследването на случая с газовото хранилище в Чирен и съмненията за договори на стойност 600 млн. лв.; Установяване дали има връзка между съпротивата от страна на Министерството на вътрешните работи за проверка на определени фирми и наличието на договори между същите фирми и МВР на стойност над 10 млн. лв. 5. Временната комисия разглежда и анализира документи, изслушва представители на българските институции, както и физически лица или представители на юридически лица, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на европейския прокурор Теодора Георгиева, и възпрепятстване на дейността ѝ по разследване на престъпления, свързани с европейски средства. 6. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства, както и препоръки за законодателни и институционални промени, които да гарантират ефективното сътрудничество на българските институции с Европейската прокуратура. 7. Временната комисия се избира за срок от 2 месеца.“ Благодаря.
#34 · speech
Благодаря Ви, господин Радулов. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения Проект за решение. Първи е заявил желание господин Димитров, втори господин Манев.
#35 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Ние, разбира се, се запознахме с тази статия, която е цитирана в този проект на решение – за създаване на Временна комисия, и считаме че е редно да бъде създадена тази комисия. Наистина ние като народни представители, аз знам, че ние не сме съдии и прокурори да повдигаме обвинения или да издаваме присъди, но ние сме длъжни пред нашите избиратели да покажем наяве какво сме установили от действията или бездействията на някоя държавна институция, особено за тези парламентарни групи, които не участват в управлението на държавата, тъй като ние нямаме механизми да въздействаме върху органите на Министерския съвет. Ние, разбира се, ще подкрепим комисия и се надяваме тя да свърши дейността, за която ще бъде избрана. Тоест, на първо време, аз се надявам наистина тази комисия да бъде избрана, да заработи в един добър състав и да може ние спокойно да уведомим нашите избиратели и български граждани за тези твърдения дали са основателни или няма база, на която да кажем, че те са основателни. Това ние ще го направим в тази временна комисия и, пак казвам, надявам се да бъде избрана тази комисия.
#36 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Има ли реплики към изказването на господин Димитров? Заповядайте.
#37 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Димитров, чисто като публичност, като прозрачност, инициативата със сигурност е добра и все пак не съм напълно съгласен с Вас. Дали с тази комисия ще можем да постигнем кой знае какво, тъй като имаше много подобни комисии в миналото. Какво мислите в тази насока Вие?
#38 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли други реплики към изказването на господин Никола Димитров? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#39 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви. Господин Проданов, аз разбирам напълно Вашите страхове и опасения, тъй като през тази зала, аз съм народен представител от Четиридесет и седмото народно събрание, и съм виждал как тези комисии могат да бъдат и унищожени. Още повече че в самите твърдения на европрокурора се казва, ще го цитирам дори: „В разследванията има намеса от политици, депутати и се оказва институционална съпротива срещу част от разследванията.“ Аз искам тук да отбележа само някои от проблемите, които са набелязани. Един от проблемите е за девет тролейбуса за 4,5 млн. евро във Враца. Декларирани са, че тези тролейбуси трябва да са полски, а се оказва, че всъщност тролейбусите са беларуски и въпреки че има съдебно решение МВР да влезнат на обиск, МВР се забавят с 6 – 7 дни. В хода на разследването се оказва, че тази фирма, в чиито помещения е трябвало да влезе МВР, всъщност има договори с МВР за 10 милиона, и може би това забавяне не е напълно случайно, и може би това забавяне е целяло да даде и малко предимство на тази фирма пред европрокуратурата. Също така през месец август 2024 г. европрокуратурата е спряна да влезе в „Булгартрансгаз“ и по-скоро да направи проверка на газохранилището на Чирен, където злоупотребата, която се твърди, е за 600 милиона. Европрокуратурата твърди, че тогавашният директор на Главна дирекция „Национална полиция“ е спрял действието на Европрокуратурата, след това обаче същият става и служебен министър. Това може би е за награда, а може и да е по заслуги, но ние наистина трябва да направим тази комисия, да разследваме фактите и обстоятелствата за това. Също има проблеми с НКЖИ. НКЖИ добива всички индикатори, като функционира за непрекъсната схема за източване на евросредства. Аз тук мога да добавя, че най-вероятно освен евросредства, НКЖИ може да се окаже, че злоупотребява и с държавните средства. И като паралел мога да спомена, че на 22 февруари видяхме как МВР успя да провери 2500 български граждани на територията на цяла България, които са участвали на протест, а в същото време МВР за едни десетки и стотици милиони показва съвсем друг натиск. Благодаря.
#40 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, господин Манев, за изказване.
#41 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Аз ще изкажа принципни отношения към предложението на колегите за създаване на Временната комисия. Първото принципно отношение към тоя устрем да се създават временни комисии за разследване на всички факти и обстоятелства съм го казал вече в поне четири парламента – не знам, мисля че са четири. Ние не сме разследващ орган. Знаете го, повтаряме го всеки път – всеки път едно и също, ама да се концентрираме върху конкретното предложение – да сме конкретни, екзактни, казваше някой в тая зала, не помня кой. Кое от изброените неща, въпреки че са взети от статии, от интернет, от някъде другаде, кое от тези изброени неща не е престъпление? Възпрепятстването на работата на прокуратура – престъпление; неизвършване на разпоредени действия от орган, който трябва да ги извърши – престъпление; всичко, всичко изброено, което трябва да разследва тази комисия, са престъпления. Е, как си го представяте? По всички тях, между другото, текат и проверки. Е, как си го представяте практически? Събира се комисията в Народното събрание, вика някой и му казва: сега по течащото разследване дайте ни информация – пълна, изчерпателна или както е посочено в самото заглавие: всички факти и обстоятелства – какво правите, какво разследвате, какви факти имате? И този някой, който и да е той, сяда пред Комисията и Ви разказва – имаме такава и такава оперативна информация, извършваме такива и такива СРС-та, такива и такива оперативно-издирвателни мероприятия, търсим тези лица, ще повдигаме обвинение на онези лица. Това представяте ли си го? Никога няма да се случи това! И е правилно, че няма да се случи, защото в едно от изказванията тук днес стана ясно за какво става дума – ние, които не сме управляващи, няма как да оказваме натиск на Министерството на вътрешните работи или на управляващ – на Министерския съвет. Ако правим комисии, за да въздействаме, да оказваме натиск на държавни служби, на разследващи органи, на прокуратури и на съдилища, това е друго. Напишете го в заглавието: „Създаваме Временна комисия за оказване на натиск върху прокуратурата или върху съда“, и да е ясно. Аз дълбоко уважавам професионализма на колегата Радулов, не се шегувам и не го казвам случайно. Той много добре знае, че тази комисия ще провежда заседания, на които ще идват хора и ще казват: „Това няма как да Ви го кажем“. Всеки, който бъде извикан там, ще ни даде този отговор. На всичкото отгоре смятам, че или някой е подвел колегата Радулов, или някой се опитва да подведе залата и хората. Вие нали чухте колко неща изброиха от тази трибуна, че ще разследва тази комисия?! Обаче срокът й на действие ще е два месеца. Два месеца са четири – пет, хайде седем, заседания в най-добрия случай. Седем заседания и събираме всички факти и обстоятелства, доклад, законодателни предложения. Какви законодателни предложения бе, колеги?! Един от тези факти да бъде потвърден, той е в Наказателния кодекс. Всяко от тези действия е вътре в Наказателния кодекс! Какво ще предлагаме?! Нов Наказателен кодекс – имаме нужда, сигурен съм, тук ще ме подкрепят много от юристите, ама той няма да се случи благодарение на два месеца работа на Временната комисия. Принципно тези комисии нямат за цел да осветлят нещо, което вече всички медии, разследващи медии, изявления на европрокурори са налице, факт са, хората ги знаят. Те нямат за цел да доведат и до законодателни промени, защото точно пък в тази комисия, казах вече, няма каква законодателна промяна, освен да правим нов Наказателен кодекс. Трето, няма как да се случи, така че да излязат факти и обстоятелства, които са служебни, които са обект на разследванията, които текат по тези всички изброени случаи. Следователно Комисията има два повода: политически – да се говори в тази комисия, или, както казваше едно време една госпожа, която много ги обичаше тези комисии: „Да ги намачкаме!“, и другият – да окажем влияние върху някой орган, пък каквото стане. Няма да подкрепим тази комисия заради това, че принципно тя няма да свърши нищо. Абсолютно нищо! Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#42 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Има заявени реплики. Господин Радулов и господин Василев, кой първи ще направи реплика? Господин Радулов, заповядайте. Господин Манев, нали не направихте редакционни предложения?
#43 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не.
#44 · speech
Добре. Длъжна съм да попитам.
#45 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, колеги! Първо, искам да благодаря на господин Манев за добрата оценка, която ми даде. Благодаря, колега. Така погледнато, както Вие се изразихте за резултата на такива комисии, това е един от инструментите на Народното събрание. Може би трябва да спрем въобще работата на Народното събрание и да работим в комисии. Аз си спомням, че имаше една комисия за насилието над граждани през 2020 г., която установи много неща. Установи законно използвани специални разузнавателни средства по един идиотски член в Наказателния кодекс, който все още не е премахнат, и над 1000 специални разузнавателни средства се интересуваха единствено и само от едно нещо: Васил Божков ли е плащал протестите? Е, нито една дума в тези СРС-та за Васил Божков нямаше, но имаше много интересни неща за това как прокуратурата се занимава с това да издава устни разпореждания, които след това няма как да ги видиш, на служители от ГДБОП – да не говоря, защото повечето неща са секретни, става дума за СРС-та, но тази комисия имаше смисъл. Тази комисия, която сега се опитваме да създадем, не е политическа комисия по простата причина, че няма друга система, няма друг начин да се изясни участието на официални институции като МВР в криминални престъпления. Как искате да оставим МВР да разследва себе си?! То резултатът е ясен! Както МВР ни дължеше отговор за това какви са изборите, излязоха и казаха, че са прекрасни, прозрачни, най-добрите избори и най-честните, които съществуват. И сега виждате какво става с ЦИК и така нататък – нови преброявания, безобразия. Може да се наложат най-различни неща да се случат тук в парламента. Има смисъл от тези комисии. Не можем да се доверим на институциите, които са участници в престъпления срещу европейски средства и европейски прокурори. Става дума вероятно за присвояване на пари, става дума вероятно за натиск върху европейски прокурори. Тези неща няма да се решат от само себе си и от българските институции без нас. Благодаря.
#46 · speech
Господин Радулов, времето Ви изтече. Благодаря. Господин Василев. Трета реплика – господин Божанов.
#47 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Манев, аз съм възхитен от Вас. Поздравявам Ви, Вие се превръщате в един от уникалните говорители на ГЕРБ и това го казвам чистосърдечно. И Ви се извинявам, ако съм Ви обидил преди това в мои изказвания. А сега вече сериозно. Няма държава, господин Манев! Няма прокуратура! Няма следствие! И МВР вече няма! Съдът в голямата си степен е завладян. И това се случи през годините на управление на Вашия лидер Бойко Борисов. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Защото няма институции, господин Манев! Народното събрание е принудено да прави такива комисии, които са нехарактерни за неговата дейност, за да може поне малко да се открехне вратата на безобразните злоупотреби, които стават в държавата. Защото неслучайно се налага мнението, че мафията си има държава, господин Манев. И искам да Ви кажа нещо, което ми е направило впечатление. Споменахте Мая Манолова. Тя направи една комисия, когато дойде един Иван Пилето от Стара Загора, дойде един от Кнежа – Илчовски мисля, че беше. Иван Пилето – тъпак абсолютен, разказа невероятни неща за Вашия лидер.
#48 · speech
Господин Василев, моля Ви!
#49 · speech
Илчовски разказа какви кюлчета са подарявали на Вашия лидер по празници. Вие тогава, господин Манев, бяхте на амбразурата като защитник, като хала и пазехте Вашия лидер въобще да се провежда такава комисия, само че тази комисия открехна вратата на гражданите какво става. Когато викахме Гешев – един престъпник, Вие отново на амбразурата. Защитаваме Гешев, онази красавица, каква беше там – най-добрия ремонт на ГЕРБ – забравих й името…
#50 · speech
Господин Василев, правя Ви забележка!
#51 · speech
Добре. …и тя го защитаваше. И не искахте Гешев да се разкрие всъщност как пази ГЕРБ и ДПС от Ваши действия, които вероятно са ставали през годините. После дойде Комисията за Нотариуса, дойдоха хора, които са арестувани от Гешев, тероризирани от прокуратурата, защото протестираха срещу Вашия лидер, господин Манев, който 10 дена го няма, защото изкараха 5 плаката от ВЪЗРАЖДАНЕ, а той го е страх, ние знаем. И Вие отново като хала защитавахте прокуратурата как си вършила работата, арестува хора по поръчка, държи хора по арестите по поръчка, така че, господин Манев, такава комисия има.
#52 · speech
Времето Ви изтече!
#53 · speech
И аз знам, че ГЕРБ и Вие никога няма да я подкрепите, защото Вие сте част от организираната престъпност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#54 · speech
Господин Василев, използвате думи, които... (Шум и реплики. Народният представител Маноил Манев иска думата за лично обяснение.) Нека да чуем и третата реплика и ще имате право на дуплика и на лично обяснение.
#55 · speech
ПП-ДБ
Господин Манев, тази комисия няма да разследва престъпленията, разбира се, ако има такива. Няма случай по случай да влизаме, включително в следствена тайна. Ролята на такива комисии е да анализират системен проблем – да вземем например статистика от прокуратурата, имало ли е забавяне, има ли разлика в извършването на претърсвания, изземвания, когато става въпрос за преписки на Европейската прокуратура спрямо местната прокуратура. Такъв тип неща може да изследва тази комисия и трябва да го направи, за да придобием ние представа за системния проблем и дали например не трябва да променим нещо в закона, дали не трябва да създадем предпоставки за ограничаване на рисковете да се случат в бъдеще още такива престъпления. Така че от такава комисия и от такива комисии има смисъл, иначе Комисията по безводието можеше да бъде отхвърлена с аргумента: ами то Народното събрание няма да прокарва водопроводи. Народното събрание трябва да анализира системните предпоставки за проблемите, които са възникнали в последните 10, 15, 20 години във въпросния сектор. Благодаря.
#56 · speech
Благодаря Ви. Господин Манев, според мен първо дупликата и после личното обяснение.
#57 · speech
ГЕРБ-СДС
Да, госпожо Председател. Първо от дупликата, защото в две от дупликите имаше много смислени неща и аз ще им отговаря смислено. Първо, Комисията, колега Божанов. Заглавието ѝ е за разследване, а не за анализ, нали – разследване на всички факти и обстоятелства и така нататък, което обезсмисля идеята. Въобще няма…. Вносителите нямат никаква идея да анализират и да събират факти и обстоятелства. Второ, за съжаление, ще Ви разочаровам, но съм 100% убеден в това, което казвам – че събирането на статистика по забавянето всъщност е част от разследване, което трябва да проведат органите, които се занимават с това. Няма как да Ви предоставят статистика по този случай колко време са ги задържали, защото е конкретен и защото е част от разследване. (Реплика от народния представител Бойко Рашков.) Второ, готов съм да Ви отговоря после и на Вас на реплика, ако стигнем дотам. И трето, господин Рашков, дали съм компетентен, или не, ще го уточняваме винаги с Вас, докато сте в тази зала, но въпросът е в друго. Въпросът е, че Вие... (Реплика от народния представител Бойко Рашков.) Един момент! (Уточнения между народния представител Маноил Манев и председателя Наталия Киселова встрани от микрофоните.) Нали чухте какво каза? Чухте ли го? Че съм милиционер от… не знам какво. Той е бил милиционер. Така, хайде сега влязохме вече в познатия тон. А бе, хора, излязох тук да си говорим за това тази комисия има ли смисъл, няма ли смисъл. Добре, Вие смятате, че има, аз смятам, че няма, и това се доказва с факти. Фактите са следните. Нито един от изброените обекти за работа на тази комисия не е нещо по-различно от престъпление. Всяко нещо, което ще мислите да предлагате, ако се окаже, че съберете някакви факти, въпреки че е невъзможно, пак казвам, ще трябва да води до промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. А това не може да стане за два месеца и не може да стане в парламент, в който съществуват хора, които само защото, като ме видят, не могат да спят две седмици, са готови да отхвърлят всяко нещо, което казвам. Ама да, разберете го това! Ще направите комисия, ще се събира тази комисия, аз ще искам да съм член на тази комисия, ако тя съществува, за да можем пак да си говорим в Комисията, господин Василев. И ще си говорим за много неща – кои бяха онези свидетели, дето идваха? Пък имат ли обвинения за убийства, пък нямат ли? Пък при колко прокурори тези обвинения продължават да работят? И как пък всички прокурори и съдии са виновни, когато някой любимец на някоя политическа сила е обвиняем? И много други такива неща можем да си кажем. Сега вече в рамките на личното обяснение.
#58 · speech
Заповядайте за лично обяснение.
#59 · speech
Господин Радулов – към Вас, професор Радулов, Негово Величество, как може да се поддавате на тази схема да Ви пратят на тази трибуна и да си плюете на всичкия професионализъм, който имате?! Знаете какво ще се случи, наясно сте, че за два месеца нищо няма да свършите, наясно сте, че най-вероятно ще Ви предложат Вас за председател и срамът ще остане при Вас и въпреки това сте готови да го направите! Защо?! Не разбирам! На господин Василев. Господин Василев, на Вас от тази трибуна съм Ви обяснил какво мисля за професионализма Ви, за качествата Ви, за всички ония неща, свързани с личността Василев. Искам от Вас не да ми се извинявате – искам просто да не си контактувам с Вас, а за съжаление, е невъзможно. В тая зала ми се налага да Ви виждам поне и ще Ви търпя, но знайте едно – ако този живот в тази зала не беше изкривен, а беше действителният живот, който живеят хората навън, Вие с поведението, с глупостите, които обичате да говорите само и само някой да Ви обърне внимание, щяхте да сте обект на изключителна агресия от нормалните хора. Разбирам, че сигурно в детството Ви някъде се крият едни заложби…
#60 · speech
Моля, не призовавайте към насилие.
#61 · speech
…че някой Ви е събирал стотинките в училище, ама не съм аз и вина към това нямам! Разбирате ли? Направили сте си някаква фиксидея – каквото и да се случи в залата, аз да съм Ви виновен. Има решение на тоя въпрос и мога да Ви предложа няколко, но Ви препоръчвам просто да си влезете в ролята, да си играете за Вашите избиратели и да не се занимавате повече нито с ГЕРБ, нито с мен, още по-малко пък с господин Борисов – нивата Ви са космически различни!
#62 · speech
Благодаря Ви, господин Манев.
#63 · speech
Вие в детската градина не може да се сетите за какво става дума. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#64 · speech
Малко объркахте личното обяснение и дупликата. Изказване е заявила госпожа Димитрова. Вие, господин Радулов, желаете лично обяснение на личното обяснение. Господин Славов, Вие за изказване ли? Ще бъдете след господин Стоянов. Вие, господин Манов? За изказване, добре. Не се изнервяйте, рано е още. Господин Радулов, лично обяснение на личното обяснение не мисля, че е допустимо.
#65 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Председател! Спомена ми името.
#66 · speech
Добре.
#67 · speech
Направете една отстъпка. Благодаря. Господин Манев, искате да оставим тези, които Европейската прокуратура посочва като виновници за криминални престъпления, да се разследват сами?! Това е гениално! Благодаря Ви. Според мен трябва да се махнат всички комисии от това Народно събрание (ръкопляскания от ПП МЕЧ и ПП-ДБ) и да се решава някъде другаде – съд, прокуратура. Прокуратурата, която все още е прокуратурата на Гешев, въпреки че Боби я ръководи. Не стават така нещата. Благодаря.
#68 · speech
Заповядайте, господин Манев. Нали няма да се самономинирате, а от името на група ще има номинации…
#69 · speech
ГЕРБ-СДС
Не, не, няма. По начина на водене, госпожо Председател.
#70 · speech
…и то, след като вземем решение за това? Заповядайте.
#71 · speech
Госпожо Председател, не говорете отгоре ми и Вие – по начина на водене, просто, ясно. Господин Радулов тук, пет минути преди аз да изляза, казва следното: имахме подозрение, че изборите са фалшифицирани – съдът изкара факти. Сега излиза и казва: ама няма кой да разследва и няма кой да изведе истината – няма институции. Направете им забележка на тия хора – говорят различни неща в различни моменти. Надявам се, че не е здравословен проблемът!
#72 · speech
Предстои решение на Конституционния съд – дотогава да запазим добрия тон. Преминаваме към изказване от госпожа Димитрова. Заповядайте. След нея – господин Стоянов, Атанас Славов, Красимир Манов.
#73 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, вземам думата, за да заявя за пореден път принципното становище и мнение на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ относно създаването на временни комисии. Независимо какво се иска да се установява, да се разследва и така нататък с тези временни комисии, многократно от тази трибуна сме заявявали, и всички го знаете, че Народното събрание не е нито разследващ орган, нито съд, нито прокуратура – има съвсем други правомощия и задължения. Вносителите в мотивите са цитирали интервю на европрокурора Теодора Георгиева за „Капитал“, в което тя разкрива тревожни факти за съществуването на системни пречки пред работата на Европейската прокуратура в България и конкретно посочва, че МВР създава спънки пред разследванията на институциите, което подкопава ефективността на борбата с финансовите престъпления, които засягат бюджета на Европейския съюз. Но като вносители сте пропуснали, че европрокурорът Теодора Георгиева посочва, че има и други затруднения пред работата на Европейската прокуратура и че европейските прокурори в България вместо 15 са 12. Другото, което е пречка за работата на тази прокуратура, е липсата на помещения, където институцията да настани екип от полицаи, с които да работи. Може би, уважаеми колеги, трябва да се работи именно в тази насока, за да може да се подобри ефективността от работата на Европейската прокуратура. В залата чухме и реплики, и изказвания от колеги народни представители, че едва ли тази комисия ще свърши някаква работа, но въпреки всичко, дайте да я създадем, независимо от това дали тази комисия ще получи някакви данни, някакви факти, някакви обстоятелства, поради факта, че действително към настоящия момент по това, което е цитирано, се извършват проверки. Ние от парламентарната група „БСП – Обединена левица“ няма да подкрепим създаването на такава комисия. Нашето становище беше против и когато точката трябваше да влезе в дневния ред на Народното събрание. Благодаря Ви.
#74 · speech
Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Има ли реплики към изказването на госпожа Димитрова? Не виждам. За изказване – господин Стоянов. Заповядайте.
#75 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Както вече разбрахте, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим създаването на тази комисия. Аз не знам тя дали ще добави нови факти и обстоятелства към сега известните, но е важно да я има, най-малкото, за да разберем как действа МВР или по-точно двойния аршин на действие на МВР; как преди няколко години също по време на управление на правителство на Борисов МВР, въпреки че е в постоянен контакт с Европейската прокуратура, според европейската прокурорка – ежечасен контакт, за седем дни не прави нищо, за да може да се влезе в офисите, за да се претърсват документи по делото, което е образувано, по проверката, която е образувана, въпреки че има изрична заповед на Европейската прокуратура, като през това време документите явно, че са изнесени от въпросното помещение и такива при проверката след това не са открити. Явно е, че са укрити факти и обстоятелства, но всичко това е известно на прокуратурата. Същото това МВР, което в събота, на 22 февруари, на протеста на ВЪЗРАЖДАНЕ само след едно телефонно обаждане, вероятно от същия господин Борисов, веднага задейства машината и апарата си, за да репресира свободно протестиращи мирни български граждани. Дори само тези обстоятелства да бъдат разкрити и разяснени по време на комисията е достатъчно, защото всички много добре знаем, че Европейската прокуратура, за разлика от българската, си върши работата. И се надяваме да си свърши работата. Тук говорим за корупционни схеми, за кражби, за завишени цени на транспортни средства. По данни на същата европейска прокурорка на тези цени, които са предлагани за закупуване, може да се купят едва ли не най-известните марки автобуси, а са купени китайски – в случая говорим за Варна. Защото във Варна също имаше такава процедура и са закупени китайски автобуси. А във Враца пък схемата е друга – закупени са беларуски автобуси, които дори беларуската фирма си ги беше показала на сайта и се беше похвалила, че е направила доставка на тези автобуси. Но има и много други случаи.
#76 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Има ли реплики? Господин Таслаков желае да направи реплика.
#77 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Стоянов, аз не съм съгласен, че само тези схеми могат да бъдат описани и да са предмет на тази комисия. Има десетки други и е добре да кажете в дупликата си някои от тях.
#78 · speech
Има ли други реплики? Не виждам. Заповядайте, господин Стоянов. (Реплика.) Моля, не от място.
#79 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Да, във Варна наистина закупените автобуси са китайски, като те бяха поръчани дори без климатици и се наложи след това допълнително да бъдат закупувани климатици на автобусите, представете си. Големият проблем е, че всички тези случаи са известни на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, която за много голяма част от тях иска 100-процентово възстановяване на средствата, а всички много добре знаем, че 100-процентовото възстановяване на средствата означава, че държавата трябва да ги плати, тоест всеки от нас – данъкоплатците, всеки един български гражданин трябва да плати за своеволията и корупционните схеми на управляващите, без значение в коя община и в коя държавна структура. Освен това по последен доклад на Европейската прокуратура се установява, че има разследвания за над 1 млрд. евро! Госпожа Кьовеши лично излезе с такова изявление преди няколко дни, с доклад за 2024 г. 280 от проверките са свързани с обществени поръчки! Най-много разследвани програми са Програмата за развитие на селските райони и Програмата за регионално и градско развитие. От общо 429 сигнала 238 са частни и 184 от националните власти, като, за съжаление, по този показател България се намира на едно от челните места в Европейския съюз – по подаване на сигнали и по проверка на сигнали за корупционни схеми. Ето това всъщност е много важно да се установи по време на тази комисия и ние затова ще я подкрепим, защото всеки един български гражданин трябва да знае корупционните схеми, трябва да знае, че след това той ще плаща за сметка на онези, които са извършвали корупционните схеми и са си прибирали парите по джобовете, а българите – нали знаете.
#80 · speech
Заповядайте, господин Славов, за изказване.
#81 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! От нашата парламентарна група, разбира се, ще подкрепим този проект на решение, защото считаме, че работата, ефективността, дейността на Европейската прокуратура в България е изключително важна част от това да сме пълноценен член на Европейския съюз, от това – принципите на върховенството на правото да не са просто едно красиво пожелание, а да се прилагат еднакво, uniform във всички държави членки. И Европейската прокуратура точно това трябва да прави. Но наред с това считам за особено важно, че комисията е насочена към идентифициране на онези проблеми в работата на Европейската прокуратура, които не произтичат от самата Европейска прокуратура и нейните служители, а от комуникацията, координацията с българските власти, включително с органите на МВР. Не за първи път имаме подобна информация, но като че ли проблемите вместо да се решават, се задълбочават. Припомням: Четиридесет и седмото народно събрание, в което с колегите тогава от „Демократична България“ и „Продължаваме Промяната“, включително и БСП тогава активно се включи в промяна на Закона за съдебната власт, за да можем да създадем известна автономия на офиса на българската прокуратура в България. Например да имат собствени служители, собствена администрация, собствено деловодство, включително собствено секретно деловодство, за да могат пълноценно да осъществяват своята дейност, да не зависят изцяло от благоволението на българската прокуратура. Припомням също така, че тогава беше взето решение за предоставяне и на самостоятелна сграда на офиса на Европейската прокуратура в България, сграда, която две години по-късно, стана три години, все още не е въведена в експлоатация, не е ремонтирана, не е предоставена. Тоест, вместо органите на МВР, Висшият съдебен съвет, другите институции да подпомагат работата на Европейската прокуратура в България, те всъщност често пъти забавят, блокират, пречат. Именно към тези проблеми ние трябва да се насочим в работата на Комисията, която, надявам се, ще създадем. Също така не е за подминаване фактът, че заради своята работа европейският прокурор от България е получавала и получава заплахи. Това е много тревожен, много сериозен момент, на който трябва да обръщаме внимание. Тези заплахи, разбира се, трябва да бъдат адекватно разследвани…
#82 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
От Комисията.
#83 · speech
…лицата, които заплашват, да бъдат установени и да понесат наказание. Да не се окаже пак, че заплахите идват от психично болни лица, защото този филм вече сме го гледали и знаем, че истината е далеч от тези констатации. Накратко, ние ще подкрепим Проекта за решение за Временна комисия, ще участваме активно в нейната дейност и ще настояваме за това в заключителния доклад да се идентифицират и онези области на взаимодействие с другите органи на публичната власт, както и необходимите промени в законодателството, които трябва да направим, за да подобрим работата на Европейската прокуратура в България. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#84 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Има ли реплики към изказването на господин Славов? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Манов.
#85 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Много интересна дискусия се получи, но досега не беше споменато едно име на една фирма. И това е фирмата – аз говоря за случая с подземното газохранилище в Чирен, чийто резултат, обществената поръчка, е обект на разследване от Европрокуратурата, и тази фирма е фирмата, която е спечелила обществената поръчка, и тя се казва „Главболгарстрой“. Припомням Ви, че поръчката е за 737 млн. лв., а с ескалацията ще надхвърли над милиард лева. Тук се спомена, че Европейската прокуратура разследва случай за над един милиард евро в България. Много интересни факти и обстоятелства – това всъщност е и целта на създаването на тази комисия, и които ще бъдат разследвани, разбира се, или установени, та тези факти и обстоятелства са следните: същата тази фирма „Главболгарстрой“, която е спечелила обществената поръчка и е разследвана от европрокуратурата заедно с „Булгартрансгаз“ като възложител, ами че сегашният министър от ГЕРБ господин Жечо Станков наскоро беше в Съединените американски щати и навсякъде обикаляше по институциите в компанията на единия от собствениците на тази фирма. Какво правеха там?
#86 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ще разследваме.
#87 · speech
След като се върнаха се оказа, че същата тази фирма сключва договор с „Хюндай“ – забележете! Фирмата, която ще строи 7 блок на Атомната централа за подизпълнител. Това не са ли интересни неща? „Булгартрансгаз“ като възложител направи нова обществена поръчка, абсолютно порочна по същата схема, и беше дадена на същата европрокуратура, защото средствата са пак европейски по фонд СINЕА. Ами ето това са фактите и обстоятелствата, на които искаме да обърнем внимание – да ги установим, да ги запишем в доклад на комисията и да ги дадем на компетентните органи, които досега – българските компетентни органи, нищо не са свършили. Затова искаме да направим комисия – да видим този Атанас Илков, като шеф на Главна дирекция „Национална полиция“, защо нищо не е свършил и защо е саботирал тези процеси? Защото неговото име е персонално посочено там. И всички знаем той какви избори направи след това. Това не Ви ли е интересно? Нещата отиват до една фирма, по медийни публикации тази фирма се свързва с лидера на ГЕРБ господин Бойко Борисов. Аз си мисля, че това нещо е интересно да стане обект на установяване на факти и обстоятелства в тази комисия. Какво ще кажете по този въпрос, господа и дами от ГЕРБ? Вие бяхте много ентусиазирани тази сутрин, в ранните часове, ама май ще се окаже, че някои неща не са толкова лицеприятни.
#88 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие спахте на банките.
#89 · speech
Ще стигнем и до строителството на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
#90 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ще стигнем и до други неща. Ще стигнем до спонсорите на МЕЧ.
#91 · speech
Но това ще е обект на друго изслушване. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#92 · speech
Има ли желаещи да направят реплика на господин Манов? Господин Дилов, заповядайте.
#93 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колега и уважаеми колеги! Въпреки опитите на ПП да дадат един по-благоприличен образ на Вашето намерение за тази комисия, че ще събира някакви данни, че ще изследва системен проблем, Вие току-що обяснихте какво искате да правите. Искате да разследвате. Аз имам голяма слабост към хора, които мечтаят да са милиционери. Имахме такъв един министър на културата, който не се занимаваше с култура в едно от служебните правителства, но непрекъснато искаше да разследва, да арестува, да изселва. Ама добре бе, хора, увеличихме заплатите, ама станете, станете в системата на сигурността, търсят се хора. Имате и лидер с нагласи в тази посока. Госпожо Председател, аз мисля, че можем да гласуваме тук в парламента да осигурим добра записваща техника на лидера на МЕЧ и той да запише и да ни каже всичко – (ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС) какво се е случило, как е станало, кой на кого, какво. Човекът е с експертиза, с традиции в тези занимания, бива го. Защо трябва да прави цяла Комисия? Много моля – Вие сте все пак млад депутат, може би не знаете, но някой друг от следващите изказващи се да ми каже една комисия, която свърши някаква работа, която е запомнена. (Реплика от ПП МЕЧ: „За „Боташ“.) Една комисия, след това ще ми кажете коя комисия, такава, разследваща, че за Пепи Eврото ли беше, че за кой ли, какво направи тя, какво произтече? Нещо закон ли се промени? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, това са наистина някакви странни механизми за натиск тук, което мен ме навежда на мисълта, че има и някакъв материален интерес зад обикновените допълнителни пари, които ще вземат членовете на комисията, като членове на комисията. Наистина всички опити да ни бъде обяснено, че това е нещо, което ще изследва системен проблем, току-що с Вашето изказване, колега, отидоха на кино, защото Вие си казахте какво искате да правите – да разследвате този, онзи, конкретни казуси. Ами добре, станете следовател! Уважавана професия, добре платена. Какво правите в тази зала? Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Народният представител Тошко Йорданов иска думата.)
#94 · speech
Само, господин Йорданов, да изчерпим процедурата. Заповядайте, господин Тодоров, поискахте реплика.
#95 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Такава комисия, между другото, е Комисията за „Боташ“. Това, което се случва там в момента, е, че Комисията за противодействие на корупцията в момента води разследване. Лично аз съм ходил два пъти на разпити по шест часа. Репликата ми, разбира се, е към господин Манов. Аз не съм съгласен, че само Европейската прокуратура трябва да разследва, защото там не става въпрос само за злоупотреби с европейски средства. И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ също внесохме сигнал към прокуратурата и към ДАНС, защото там всъщност става въпрос за нещо много повече. Там се застрашава обект от национално значение, какъвто е подземното газово хранилище, а също така заради предвиденото увеличение на работното налягане също така се застрашават и човешки животи.
#96 · speech
Благодаря Ви. Има ли трета реплика? Няма. Заповядайте, за дуплика, господин Манов.
#97 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Нали не сте забравили – преди три месеца Ви казах, че аз съм подал сигнал за Чирен? И ако някой разбира от казуса „Чирен“, аз разбирам най-много от всички. А щом Европрокуратурата е стигнала да Ви обвинява, да обвинява възложител и изпълнител на поръчката, значи данните, които сме подали, са много сериозни – заедно с моите колеги, разбира се, които сме подали този сигнал. Няма да им казвам имената. Примката се стяга! Аз знам защо сте против. Ама това е само началото. Преди няколко месеца Ви казах, че МЕЧ е в парламента и Ви следим много изкъсо. И прошка няма да има! (Ръкопляскания, смях от ГЕРБ-СДС.) Хилете се, хилете се! Сега ще стигнем и до атомната централа. Ще стигнем и до ПАВЕЦ „Чаира“. Ще стигнем и до мариците.
#98 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Няма проблем, ще стигнем!
#99 · speech
Вашият тук специалист по енергетика господин Добрев, бивш министър на енергетиката, който преди две години искаше да ги спасява, пък сега иска да ги закрива!
#100 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Супер!
#101 · speech
Оплели сте се като патета в кълчища. Снощи Ви беше много весело, ама няма да Ви е толкова весело! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#102 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Докато Вие спахте на банките снощи, то се развиха много неща.
#103 · speech
ПП МЕЧ, встрани от микрофоните
Това е краят!
#104 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За Вас е краят. За нас ще е началото!
#105 · speech
Преди да дам думата на господин Йорданов, да обясня нещо. (Шум и реплики.) Тъй като имаше декларация от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, след това имаше изказване от господин Балабанов, то беше по начина на водене, да обясня, и аз му спрях микрофона на втората минута. Декларациите са до десет минути. Затова сега ще дам думата на господин Йорданов за декларация.
#106 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Декларация от името на „Има Такъв Народ“. Българската политика, уважаеми колеги, е интересно и жалко нещо. Защото много често с нея се занимават емблематични лаладжиии, за които приказването по телевизията или от тази трибуна е еманация на жалките им мечти в и без това постния им житейски път. Подобни забавни, но вредни екземпляри обикновено се съсредоточават върху неща, които не зависят от тях, не разбират тематиката, но пък адски арогантно говорят глупости, затвърждавайки статута си на обикновени некадърници. Една такава тема в момента е преместването на домакинството на България на форума на ЮНЕСКО в Париж. Какви са фактите, а не лаладжийстванията? Предложението България да поеме домакинството на Четиридесет и седмата сесия на Комитета за световно наследство е изпратено с писмо от министъра на културата, бившия, на 29 юли 2024 г., повтарям за тези, които не могат да помнят – 29 юли миналата година. Решението в Министерския съвет е взето, забележете, неприсъствено. И пак забележете, с финансова обосновка, която твърди, че приемането на домакинството не е свързано с последствия за бюджета, което е абсолютна идиотия. Сесията на ЮНЕСКО е събитие, в което участват между две хиляди и четири хиляди висши държавни представители, международни служители, експерти от цял свят, за които България трябва да осигури визи, зали за провеждането на сесиите и съпътстващи събития, кетъринг и много други. Подготовката за събитие от такъв мащаб трябва да започне веднага след определяне на домакинството, а то е определено – домакинството, повтарям за пискащите в тази зала политици, на 29 юли миналата година. Какво е станало от тогава до сега? Може да се каже простичко – абсолютно нищо. Ето и подробности. Първо, оказа се, че няма цялостен бюджет и съответно финансово осигуряване. Разходите за организирането на форума в София биха били в размер на 4 млн. щатски долара и това само за техническата организация. За сравнение за сесията в Ню Делхи през 2024 г. са изразходвани около 10 млн. долара – 10 млн. долара, скъпи мои загубени в еволюцията лаладжии. Второ, бившият министър на културата Найден Тодоров е внесъл доклад по темата в Министерския съвет, казвайки, че на Министерството на финансите и на служебния кабинет им е казал, че домакинството на сесията не е свързано с финансов ангажимент. Интересното е, че същият този Найден Тодоров пък в интервю на 2 март миналата година е признал, че „в бюджета за 2024 г. действително не е имало предвидени средства за ЮНЕСКО, защото е дошло малко изненадващо“ – цитирам го. Ако някой се чуди защо не е министър – това е един от отговорите. В прав текст това звучи така – взето е решение за ЮНЕСКО без предварително обезпечен финансов капацитет. Същият този бивш културен министър на практика е подвел много депутати, включително и мен, защото ми обясняваше, че всичко ще е наред и ще се оправим с подготовката и че са взети мерки. Подвел е както мен, много депутати, много свои колеги и благодарение само и единствено заради личната си амбиция натовари държавата с огромен финансов капацитет, скъпи лалаждии. Трето, колеги, няма подписано споразумение за домакинството с ЮНЕСКО, което подлежи, забележете, на ратификация от Народното събрание. Крайният срок за подписването е бил 6 ноември миналата година, скъпи лаладжии, или 8 месеца преди началото на събитието. Такова споразумение няма. Четвърто, има необратимо забавяне в сроковете по организацията. Казвам Ви ги, знам, че ще помните около две минути и половина, но поне две минути да знаете. (Смях.) Отчетените дейности са формално технически и това са само огледи на зали и онлайн разговори и понеже няма бюджет работата спира дотам. Чак в средата на месец ноември миналата година е направена първата подготвителна мисия на експерти от ЮНЕСКО с членове на Организационния комитет, който, забележете, никога повече не се събира и в който, пак подчертавам, да забележите – няма представители на Министерството на финансите. Делегацията на ЮНЕСКО е поискала НДК да бъде преоборудвана с нова озвучителна и светлинна техника, която да отговаря на изискванията. И как да стане това, като няма предвидени пари, нито пък има време. За разлика от колегите лаладжии ние сме организирали събития, които имат нужда от озвучаване и осветление и знаем колко време и пари иска това. (Шум, реплики и възгласи от ПП-ДБ.) Докато издаването на звуци от трибуната не изисква усилия, защото еволюцията все пак ги е оставила тези хора с някакви речеви способности, макар че при тези екземпляри те често граничат с обикновено мучене, особено в горната част на залата. Още факти. Пето, не са стартирани нито дори подготвени процедури за обществени поръчки, които са необходими за обезпечаването на дейностите по организацията – настаняване, изхранване, транспорт, охрана, медицински услуги, и много други. В България, колеги, това се случва по Закона за обществените поръчки и обичайно изисква месеци за провеждането им – 4 – 5 месеца поне, а ако има обжалване 8 месеца. В тази заварена идиотска ситуация на тотално бездействие и безхаберие Мариан Бачев в качеството си на министър на културата от месец и половина направи единственото възможно нещо. Оценката на ситуацията показа, че няма достатъчен капацитет и човешки ресурс, които да могат да се мобилизират в толкова кратък срок. Партньорите ни от ЮНЕСКО проявиха пълно разбиране и подкрепа и незабавно започнаха консултации какво най-добро може да се направи за спасяването на българското домакинство на Четиридесет и седмата сесия на Комитета за световно наследство, защото категорично бе констатирано, че в този кратък срок никоя държава не може да се оправи с изграждането на инфраструктурите, необходими за организирането на успешното домакинство от такъв мащаб. Повтарям на пискала в залата. (Възглас: „Мяу!“ от ПП-ДБ.) Това е оценката на партньорите ни от ЮНЕСКО. Хубаво е, че пискате наистина. За информация – Южна Корея иска да се кандидатира за сесията през 2026 г. и вече работи. За неразбралите и за трудно мислещите, и за обикновените некадърници – резюмирам Ви очакваните разходи за провеждането на сесията в София, възлизат на повече от 15 млн. лв. без осигурено целево финансиране – 15 млн. лв. Провеждането на сесията в Централата на ЮНЕСКО в Париж, където има изградена инфраструктура, организационна база, съществуващи ресурси и логистика на практика ще сведе до минимум разходите и те ще са около 5 млн. лв. – 10 млн. лв. е разликата, ако не можете да смятате. Но дори и да ги имаше тези средства, няма никакво реално време за осъществяване на организацията. За финал ще цитирам една народна мъдрост, която е емблематична за този случай. Лаладжиите няма да ме разберат, защото им липсва интелектуален потенциал, но останалите в залата ще ме разберат. Народната мъдрост е следната: „Никога не се бори с прасе в калта, защото и двамата ще се окаляте, но на прасето ще му хареса.“ (Ръкопляскания от ИТН.)
#107 · speech
Преминаваме към обсъждане на декларацията. (Шум, реплики и смях.) Извинявам се, Проекта на решение. Госпожо Бориславова, желаете да се изкажете? Добре. Връщаме се към дебата. Разбира се, господин Таслаков, заповядайте.
#108 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Ние, разбира се, ще подкрепим тази комисия, както сме подкрепяли много други комисии, създавани в това Народно събрание, защото смятаме, че публичността и отчетността трябва да са висша ценност на нашите институции и защото смятам, че след като мутрите се завърнаха на власт, МВР действително саботира работата на европейските институции, европейската прокуратура, защото има твърде много схеми, на които трябва да се обърне внимание. Но вместо това МВР е натоварено, знаете ли с какви задачи? Натоварени са със задачи да спират случайни автобуси на магистралата, да свалят от тях инвалиди на студа, да им проверяват личните карти, да пускат буркани, да ходят с по пет патрулки в гаражите на транспортни компании, имам предвид съвсем обикновени автобусни компании, които предлагат услуги и екскурзии. МВР се занимава с това да ползват патрулките да ходят да стряскат собствениците на тези компании.
#109 · speech
Господин Таслаков, отклонявате се от предмета на времето.
#110 · speech
Да, извинявайте. Докато в същото време действително по европейски програми стават големи злоупотреби и смятам, че тази комисия е важно да бъде създадена и ще има ефект от нея.
#111 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на господин Таслаков. Заповядайте, господин Стоянов.
#112 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Господин Таслаков, аз не съм съгласен с Вас и не мисля, че тази комисия ще открие нови факти и обстоятелства, затова ще моля да поясните допълнително във Вашата дуплика.
#113 · speech
Има ли други реплики? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Таслаков. Придържайте към предмета на проектовременната комисия.
#114 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Стоянов, аз съм си нахвърлял няколко теми, по които искам да говоря, разбира се, времето ми е ограничено, но като цяло работата на МВР, както Ви казах, със съвсем неважни и незначителни задачи се занимава да разпитва пътници, които са участвали в екскурзии, да вика на разпити в Пазарджик шофьори на автобуси. С това се занимава МВР. Докато има конкретни схеми, които ние можем да разгледаме и аз мисля, че е добре да ги разгледаме в тази комисия, ако бъде тя сформира, като например Програмата „Топъл обяд“ в Пещера. Знаете ли по тази програма каква фиктивна фирма са измислили да доставя храната, която трябва да бъде на 60 градуса, да бъде топъл обяд, а в същото време доставят боклуци на хората – някакви салами кучешка радост на минус 2, замръзнали по пътя от транспорта, които дори и кучетата не биха ги яли, и гнили ябълки? Наскоро имаше даже снимки, наистина скандално, в Пещера по този начин да се подиграват с бедните, с болните хора, които не могат да си позволят храна. И аз наистина призовавам европейските институции от тази трибуна да обърнат внимание на европейските програми, където това е съфинансирано, да обърнат за тези злоупотреби и как фиктивни фирми, те го правят за печалба, разбира се, се подиграват и източват европейско финансиране. Другото, на което исках да обърна внимание, доколкото ми позволява времето, имам още малко – в Пазарджик по европейска програма ще дойдат за 6 милиона чисто нови електробуси. Чували ли сте това с електробусите? С тази подробност, че те ще пристигнат в Пазарджик, но ще отидат в ръцете на частна фирма, защото така е подписана програмата – Споразумението. И директно тази частна фирма за 10 години ще ги експлоатира, ще печели от билетчета и превоз на пътници и Община Пазарджик няма да спечели нищо. Междувременно Общината, тя има съфинансиране, което е около 600 хил. лв., тоест за 6 милиона автобуси отиват в частна фирма. Общината даже участва със съфинансиране и не печели нищо. Единственото, което печели – общинските съветници гласуваха да дадат за смешен наем от 500 хил. лв. за 10 години, което е абсолютно позорно. С европейските фондове това се случва – частни ръце печелят.
#115 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Чорбов, за изказване.
#116 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Киселова, госпожи и господа народни представители! Аз също смятам, че тази комисия няма да доведе до кой знае какви нови неща като ясни разкрития, но ще подкрепя създаването й, тъй като съм заинтересован да чуя и гледната точка на Европейската комисия, която представлява Европейския съюз, който в момента е видимо в разпад. Разпад поради простата причина, че там от години властва безумието, властва слепотата, властват лозунгите. Логично е в България да се констатират такива нарушения, тъй като Европейският съюз изцяло предпоставя, нека да го кажем, нещо като колониалните си режими. Хората, които ги представляват по места да извършват такива нарушения. Дори да нямаше формални нарушения на българското право, аз съм убеден, че този начин на управление и подаяние, които са предвидени в Европейския съюз като функция, като функциониране, биха довели точно до това – разпад на обществото, никаква публична власт, никаква ясна държавна власт. Не от тази година и съвсем не в близкото бъдеще се знае, че по всички държави в Европейския съюз този начин на функциониране със средства, с фондове, със субсидии, с каквото се сети води буквално до разпад на икономическите взаимоотношения на истинската конкуренция, на съзидателността. Поради тази причина тази комисия би ми позволила да чуя отблизо какво точно Европейската прокуратура ще разследва и какво точно Европейският съюз е искал да направи въобще със замисъла на такъв вид фондове и с такъв вид помощи. Ясно е, че в България има достатъчно комбинативни хора, които биха се възползвали от всяка слабост на системата, а тази система на Европейския съюз, творена от абсолютни безумци, тя е просто едно разбито сито, едно пробито отвсякъде дъно. Факт е в момента, че Европа се е докарала дотам, че в сърцето ѝ Русия и Америка да правят каквото си искат и да разпределят европейските богатства именно заради безумията на такива еврочиновници, тоест тази комисия, господин Манов, обръщам се към Вас, и към хората от ГЕРБ, тя няма да е толкова излишна, тя не е насочена към Вас. Не се притеснявайте. Моят интерес е именно това – да чуя как така тези европейци, години наред продължават да творят същите глупости, да предпоставят, но по-лошото е, че те предпоставят вършенето на такива глупости и предпоставят точно такъв вид престъпно мислене, което винаги намира начин да се оправдае с някакви конкретни техники, но реално като резултат той е плачевен и за България, и за цяла Европа. Тоест аз ще подкрепя тази комисия именно по тези причини. Благодаря.
#117 · speech
Отклонихте се съществено от предмета на Временната комисия. Има ли реплики към изказването? Заповядайте.
#118 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Чорбов, искам да изразя категоричното си несъгласие с Вас, и бих искал да се мотивирате и да обясните има ли подобни злоупотреби и на други места в Европейския съюз? Благодаря.
#119 · speech
Други реплики има ли? Заповядайте, господин Чорбов.
#120 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Янков, Вие не сте длъжен да следите европейската преса, да, ще Ви кажа. И в Гърция има, и в Испания, Франция, в Нидерландия, в Германия, в Дания – навсякъде е тази корупция. Все пак тази прокуратура не е създадена да стои и да се подпира. Допуска, че ще има нарушения, но аз се опасявам, че в един даден момент тази прокуратура може да прерасне също, както българската, и да се превърне в европейска бухалка. Това не бива да се забравя. И примерите, които мога да дам, са, че и във Франция има политически репресии, те не са точно политически. Когато се разследва примерно Льо Пен, там има подозрения за такъв вид натиск, но така или иначе европейските институции в този им вид са изпразнени от съдържание и примерите могат да бъдат многообразни, но за мен най-лошото като състояние – това не е прякото и формално решение на закона, а именно това, че колкото повече се спазват такъв вид европейски разпоредби, в крайна сметка обществата ни пропадат и Европа е докарана до едно плачевно състояние. Това е от мен.
#121 · speech
Други желаещи за изказвания? Заповядайте, госпожо Рангелова.
#122 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Както казаха моите колеги, ние ще подкрепим тази комисия не защото вярваме, че тя ще има правомощията да разследва, смятам, че наистина неправилно може би е употребен този термин, но защото нямаме друг избор, когато институциите в България – институции като Министерството на вътрешните работи, като прокуратурата, като съда, не си вършат работата, бездействат по определени сигнали, а по други изключително активно и бързо работят, като им се натисне определен бутон. Да, Народното събрание няма друг избор, освен да се опита да даде гласност на това, което се замита под килима. Това е причината ние да подкрепим тази комисия. Тенденцията, за съжаление, все повече теми да бъдат предмет на такива временни комисии, не се корени, вярвам, в нито една политическа сила, а се корени точно в липсата на доверие в институциите в Република България. Трябва да се дава гласност и да се осветляват всички корупционни модели, които доведоха до това – България след 35 години в резултат на новата си история да бъде на последната стълбица по своето икономическо, културно, образователно и всякакво развитие. Само снощи, ако се сетите какви нападки си размениха ГЕРБ и ПП-ДБ, би трябвало всеки един от Вас още днес да внесе по десет искания за временни комисии. Тук се обсъдиха и изнесоха изключително притеснителни данни за действия на политически партии, на конкретни политици и свързани с тях близки трети лица. Ето затова, уважаеми народни представители, обществото няма доверие както в институциите на България, така и в този парламент, и предходните, защото освен политическо говорене, на практика никой не показва желание за действителна борба с корупцията и връщане на доверието в институциите. Благодаря.
#123 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Тодоров.
#124 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Рангелова, за съжаление, не можахте да ме убедите напълно. За да го направите, можете ли да обясните кое ще бъде фокусът на тази комисия?
#125 · speech
Има ли други реплики? Не виждам. Заповядайте, госпожо Рангелова.
#126 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Тодоров, поводът за сформирането на тази комисия са разкритията, направени от европейския прокурор Теодора Георгиева, и тревожните данни, които тя е изнесла в няколко медии – печатни и телевизионни свои участия, но чрез този конкретен личен повод, на практика ще можем да дадем възможност да се осветлят факти и обстоятелства около това защо, кои органи, при какви обстоятелства, и по чия поръчка замитат разследвания, които касаят изключително стотици милиони левове, източени от европейски фондове. Освен тревожните разкрития, които направи прокурор Теодора Георгиева, които засягат не просто конкретни финансови престъпления, а цялостния капацитет на българската държава да гарантира законността и независимостта на съдебната система, тревожни са и фактите, които са по повод на заплахи, отправени по отношение на нея, които доведоха до това, да ѝ бъде отпусната специална охрана от страна на главния прокурор на Европейския съюз. Това са позорни факти и обстоятелства за държавата ни като цяло и за манталитета на държавните служители, които ръководят и работят в едни от най-важните институции. Още по-скандално е, че тези заплахи идват в контекста на разследвания за източване на стотици милиони левове от европейски фондове, които касаят държавни предприятия. Как би трябвало да реагира Народното събрание в тази връзка? Ще си затворим очите пред сигналите на Европейската прокуратура или ще настояваме за разследвания от Европейската прокуратура за проверка на действията на отговорните органи, които е следвало да извършат съответните проверки на сигналите в тази връзка, защото единственият начин да върнем доверието в институциите е да покажем действително, че законът трябва да бъде прилаган еднакво, независимо от това кое лице касае отговорността. Благодаря.
#127 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. За изказване – господин Петров, заповядайте.
#128 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Досега чухме достатъчно защита защо не трябва да бъде създадена тази комисия, като бе направен опит чрез плоскостта на някакво разследване да се опровергае необходимостта от създаването на тази комисия. Аз се запознах с интервюто на европейския прокурор Теодора Георгиева. То е, меко казано, скандално. Тази комисия е необходима дори и само защото споменава, че лица, които са били служебни министри при служебното правителство на Димитър Главчев, от ГЕРБ, са споменати в това интервю. Даже ще цитирам. Според европейския прокурор едното лице ту се появявало като директор на „Булгартрансгаз“, ту като служебен министър, но нямало идея на кого са плащани парите и с кого са сключвани договорите, а пък второто лице било шеф на ГДНП, а пък впоследствие станало служебен министър от ГЕРБ в същото това служебно правителство на Димитър Главчев. И дори само заради това трябва да се направи такава комисия. Защо? Защото тези лица, докато са били служебни министри – не забравяйте, че те са били обект на контрол от страна на законодателната власт като представители на изпълнителната власт, и какво има възможност да прави законодателната власт в нашия правилник – да създава временни комисии, с които да упражнява контрол върху дейността на изпълнителната власт, независимо че и тези лица понастоящем имат други качества, но все на държавни позиции от изпълнителната власт.
#129 · speech
Благодаря Ви. Господин Тодоров, заповядайте за реплика.
#130 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, не съм съгласен по този заобиколен начин да назовавате и да визирате лица, които са виновни за това, което се случва в „Чирен“. Кажете си го направо – става въпрос за Владимир Малинов, който беше служебен министър на енергетиката, който беше, между другото, по спешност върнат в „Булгартрансгаз“ в разрез с антикорупционното ни законодателство, което само по себе си говори колко спешно са го върнали, или са го заставили дори да се върне в „Булгартрансгаз“, за да може той сам да прикрие цялата тази корупционна схема, която той сам започна. И ще Ви припомня, че имаше изслушване – мисля, че беше месец декември миналата година, точно във връзка с разширението на „Чирен“, на което изслушване беше попитан и той сам каза, че няма да се върне в „Чирен“, че умишлено не е в неплатен отпуск, а е напуснал, защото няма планове да се връща в „Булгартрансгаз“, което означава, че той по спешност е бил върнат там, бил е заставен да се върне, за да прикрие цялата корупционна схема, която той сам започна.
#131 · speech
Има ли други реплики към изказването на господин Петров? Заповядайте за дуплика, господин Петров.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Време е сега малко да поговорим в конкретика и по същество. Чест прави на европейския прокурор, че открито говори за саботаж, обаче искам да се обърна към народните представители, към вносителите – тя не говори само за саботаж от страна единствено на МВР. Нека да Ви напомня, че прокурор Георгиева посочи липса на съдействие от банките. Когато е трябвало да се разбере защо са теглени едни милиони в кеш, без да има някаква обратна връзка, банките се оправдали с банковата тайна. И Комисията няма да върши никакво разследване. Тази комисия може да предложи законодателни промени, та като се говори, че има липса на съдействие от страна на банките, които се оправдават с банковата тайна, да Ви кажа ли какви законодателни промени трябва да предприемем? Ще Ви ги кажа, но когато и ако бъде създадена тази комисия в тази насока, за да може някои далавери, свързани с теглене на много пари в кеш – например парите за лот 3 на автомагистрала „Хемус“, да получат своя отговор защо се оказва съдействие от страна на банките за такива кешови тегления. На следващо място, освен че европрокурорът посочи саботаж от страна на банките, тя посочи и саботаж от страна на, забележете, държавни институции, които са възложители и са давали в аванс огромни пари. Ще я цитирам. Тя казва: „Всъщност по случая в „Чирен“ ние получихме много по-голяма информация от отстранените и пострадали подизпълнители, отколкото документите, които намерихме при възложителите, които са давали тези пари кеш като аванс“. И ме питате дали може да направим законодателни промени като ефект от тази комисия? Можем, да. На следващо място, тя казва следното: „В България съществува отработена схема за източване на обществени поръчки“ и даже ги е описала какви са двете основни схеми. Първа схема: едно ДЗЗД, или така нареченият консорциум, в който едно дружество отговоря формално на условията и има един сертификат, а останалите – две или три, са кухи фирми. Втората схема, която посочва в интервюто европейският прокурор, е, че тази фирма, която е кадърна, бива нарочно отстранена от възложител от конкурса, за да я принудят после кухите фирми, които са спечелили поръчката и са получили от същия възложител едни огромни пари в кешовица аванс, да я наемат като подизпълнител, но при техните условия. И след това тази фирма подизпълнител виждаме, че се е оплакала на Европейската прокуратура. Ами ето и двете схеми, които имат нужда от законодателни промени в Закона за обществените поръчки, и не само, за да предотвратим тези схеми, които много добре знаем кого обслужват, защото много добре знаем кои партии купуват гласове по време на избори. И именно затова… (Реплика: „Кои партии?“) ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ на Пеевски, ако някой не е разбрал. И именно затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим тази комисия и считаме, че ако тя бъде създадена, макар че управляващото мнозинство надали ще я подкрепи, най-малкото ще излезе с едни хубави законодателни промени, които да не позволяват авансово плащане от страна на държавни дружества, общини към празни и кухи фирми, които да теглят милиони в брой, които милиони да отиват в организираната престъпност и главно да се използват за подкупване на ръководство на МВР, на прокуратура и…
#133 · speech
Господин Петров, времето за дуплика свърши.
#134 · speech
…за гласове по изборите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#135 · speech
Има ли други желаещи да се изкажат? Заповядайте.
#136 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Вече сте наясно, че ще подкрепим искането за тази временна комисия, ако щете не за друго, а защото сме наясно, че разследващите органи към момента няма да свършат нищо в една много важна посока. Тази важна посока е именно българските граждани публично веднъж завинаги да разберат как става така, че огромните европейски средства, преминавайки през ръцете на местни сводници на фондове, се превръщат в крайна сметка в златни кюлчета на някое шкафче. Това нещо нашите разследващи органи няма да го свършат, не и докато ГЕРБ е на власт, със сигурност, така че не е излишно да има такава временна комисия и да се говори колкото може по-открито за всички тези въпроси. Тъй като, както вчера, по-скоро днес, професор Костадин Ангелов се опита и донякъде успешно уязви „Продължаваме Промяната“ с един голям списък от техни издънки и злоупотреби – да, тези неща са верни, но ако тръгнем да правим такъв списък за ГЕРБ, няма да ми стигне никакво процедурно време, господин Ангелов.
#137 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Давайте, правете го!
#138 · speech
Ние няма как да говорим за автобус, за „Хемус“, за „Чирен“. Можем да говорим наистина с дни наред, защото това са много години, много години. И ако този списък за „Продължаваме Промяната“ е бил коректен, този за ГЕРБ ще трябва да го умножим по 100. Това е моето убеждение. Така че – да, ние ще подкрепим тази комисия и призоваваме всички останали политически партии да го направят. Благодаря.
#139 · speech
Беше удължено времето на ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика ли желаете? Заповядайте, госпожо Михайлова, за реплика.
#140 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Проданов, категорично не съм съгласна с Вас. Стори ми се, че твърдите в изказването си, че ГЕРБ злоупотребяват с европейски средства, с оперативни програми, с обществени поръчки, или въобще при тях отсъстват такива, и всъщност се вихри някаква корупционна схема в почти всички общини, овладени от кметовете на ГЕРБ. Напълно съм несъгласна, че това е възможно в Република България, особено пък от партия ГЕРБ.
#141 · speech
Има ли други реплики? Заповядайте, господин Проданов. Само ще Ви помоля да внимавате с езика. Обвиняването в престъпление е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс.
#142 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
И все пак народните представители, госпожо Председател, са свободни да изразяват мнението си, тъй като именно затова са изпратени тук от българските избиратели и не подлежат на отговорност за това, което изказват като мнение от тази трибуна. В този смисъл, госпожо Михайлова, аз съм убеден в обратното всъщност. Да, много дълго време има много сериозни съмнения за много големи злоупотреби с европейски средства, а това днес, което е същността на точката, е, че МВР евентуално се опитва да спъва работата на Европейската прокуратура. Нещо, с което ГЕРБ по принцип е закърмен с тези така наречени европейски ценности, с правовите ценности, но, разбира се, хубаво е да си спомним тези, които помним, какво се случи навремето, как беше създаден ГЕРБ. ГЕРБ беше създаден на кадровата база на МВР, до голяма степен с огромен труд от господин Цветанов, нали така? В крайна сметка, когато ГЕРБ се връща на власт, нормално е останалите верни на ГЕРБ кадри в МВР да правят всичко възможно да спъват действията на Европейската прокуратура да не разкрива злоупотребите, които са вършили с европейски средства. Това е съвсем логично. Обаче има и нещо позитивно. Преди малко беше споменато какво се случи преди две седмици след протестите в София, след протеста срещу въвеждането на еврото по-скоро. Когато бяха проверявани нашите автобуси в цялата страна и бяха записвани данните на няколко хиляди български граждани от МВР, това на нас ни осигури една непринудена среща със стотици, може би и хиляди полицаи, които бяха ангажирани в тези проверки. И най-хубавото от тези срещи беше, че огромна част от тези служители на МВР, когато си говорим на четири очи, казваха следното нещо: „Карат ни да правим глупости, извиняваме се. Нормално е всеки да протестира.“, и на тях им беше неудобно. Тези хора отдавна са загубил доверие в ГЕРБ и има защо, така че ние подкрепяме тази комисия и се надяваме да се получи интересна, ползотворна дискусия в нея, и както господин Петров спомена, евентуално защо не – да произтече от нея някаква законодателна инициатива. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#143 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли други желаещи да се изкажат? Закривам разискванията. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Закрити са разискванията. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Няма как да са закрити.“) Заповядайте за процедура, госпожо Бориславова. (Реплика от народния представител Йордан Тодоров.) И Вие ли за процедура, господин Тодоров? (Реплика от народния представител Йордан Тодоров.) Закрихме разискванията.
#144 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, от името на парламентарна група моля за 30 минути почивка. (Шум и реплики.)
#145 · speech
Само да уведомя Народното събрание, че ще работим до 14,00 ч. Сега е 13,05 ч. Почивка до 13,20 ч. (След почивката.)
#146 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Господин Хамид поиска думата за процедура. Само да Ви напомня, че съгласно чл. 48, ал. 3 от нашия правилник думата се иска от място с вдигане на ръка, а не след като председателят два пъти е попитал, така да се каже, или с предварителна писмена заявка. Ще Ви моля, за да може всички да се изкажат, да правите предварителни заявки, защото снощи след като закрих разискванията, отново се сетиха народни представители, че желаят да се изкажат. (Шум и реплики.) Затова има заместник-председатели, които да подпомагат председателя при ръководене и да са внимателни, когато се иска думата. Поканих господин Радостин Василев, каня и господин Ганев, да заповядат, за да могат да ме подпомагат при заявките. Заповядайте, господин Хамид, имате думата за процедура.
#147 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Поднасяйки нашите пожелания за приятен и усмихнат ден от нашата парламентарна група, най-учтиво Ви молим за 30 минути почивка. Благодаря Ви.
#148 · speech
Господин Хамид, петнадесет минути. Заседанието ще бъде до 14,30 ч., за да могат да работят комисиите. Почивка до без петнадесет по искане на „ДПС – Ново начало“. (След почивката.)
#149 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме нашата работа. Тъй като няма направени редакционни предложения по Проекта за решение, ще го подложа на гласуване по вносител.
#150 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура!
#151 · speech
Заповядайте за процедура, господин Тодоров.
#152 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, от името на група – половин час почивка.
#153 · speech
Почивка до 14.00 ч. (След почивката.)
#154 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Процедура! Процедура!
#155 · speech
Възобновявам пленарното заседание.
#156 · speech
ПП МЕЧ, пред трибуната
Тридесет минути почивка – от името на парламентарна група.
#157 · speech
Заповядайте, господин Хамид.
#158 · speech
ПП МЕЧ, пред трибуната
Поискахме почивка.
#159 · speech
Имаше три процедури, трябва да чуем и трите.
#160 · speech
ДПС – Ново начало
Много благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми е по начина на водене или по начина на неводене. За кой ли път, госпожо Председател, или часовникът Ви е спрял, или нямате часовник, или нямате представа за времето, или потъвате в някаква друга реалност, обаче за пореден път идвате 10 – 15 минути, след като Вие сама сте казали три пъти: ама в 14,00 ч. да дойдете, ама в 14,00 ч. да дойдете – вижте стенограмата, казахте го шест пъти, а вместо това се завряхте с деребеи, коалиционни партньори да дялкате постове. Това е Народно събрание, дялкайте си постовете рано-рано или късно посред нощите, но парламентът трябва да работи. Осъзнайте се или отстъпете на някой да води. Ей го Драго Стойнев, тук чака – председател като слънце. Хайде стига с тия номера вече! (Смях. Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“. Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.) Не се надялкахте! Не се надялкахте, госпожо Председател!
#161 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид. Ще взема предвид… (Шум и реплики.) И Вие от „Демокрация, права и свободи“ искахте процедура. Желаете ли?
#162 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, от място
За декларация.
#163 · speech
Заповядайте за декларация.
#164 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Декларация от името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Тази нощ в Народното събрание станахме свидетели на поредното политическо обстоятелство, за което предупреждавахме от известно време. По тъмни доби, далеч от светлината на деня, се сформира скрито мнозинство с тежката задушаваща прегръдка на момчето с корпулентни възможности, което отдавна реди и пренарежда зависимостите в държавата. Това мнозинство не просто гласува, а наложи на първо четене държавния бюджет с гласовете на тези, които уж са опозиция. Освен партиите, които са от управляващото мнозинство – ГЕРБ, БСП, ИТН и „Демокрация, права и свободи – ДПС“, в подкрепа на бюджета на първо четене удобно се приши и „Новото начало“. Въпросът е: има ли нови задкулисни схеми, или момчето отново се опитва да снесе като кукувица в чуждо гнездо, така както се опита да направи с кражбата на името на „Движение за права и свободи“. Такъв случай българският парламентаризъм не помни. В коя демократична държава опозицията гласува бюджета на управляващите, и то на първо четене? Самият този факт е крещящо доказателство за дълбоките зависимости и скрити политически поръчки. Тези зависимости стават още по-очевидни, когато погледнем някои от лицата, предложени за ключови регулаторни органи. Официално кандидатури на управляващите, неофициално – с дълбоки връзки с момчето от опозицията, което вече не си прави труда да се крие. Време е ГЕРБ, БСП и ИТН да застанат пред обществото и ясно да обяснят как приемат държавния бюджет да бъде гласуван от онези, които официално твърдят, че са им опоненти. А може би има договорка за разпределение на мащабни обществени ресурси в милиарди през инфраструктурни проекти, пари, заложени в държавния бюджет. Ние от „Демокрация, права и свободи – ДПС“ няма да бъдем смокинов лист за задкулисните зависимости на Делян Пеевски и влязохме в това мнозинство, в това управление да разобличим тези зависимости, а не да ги прикриваме. Днешното гласуване само потвърждава всичко, за което говорим. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“) Българските граждани заслужават честно управление, а не политически театър с предизвестен сценарий. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво! Достойно!“)
#165 · speech
Уважаеми колеги, беше поискана почивка. (Шум и реплики.) Господин Веселински…
#166 · speech
ПП МЕЧ
Колко? Две седмици? Те и без това тук почиват, откакто направиха тази сглобка.
#167 · speech
Заповядайте.
#168 · speech
Госпожо Председател, 30 минути почивка от името на парламентарна група. И моля Ви, не се крийте по стаите с деребеи, защото от „ДПС – Ново начало“ ревнуват. Викайте ги и тях на тези преговори. (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало.“)
#169 · speech
Казано е до 30 – пет минути почивка. (Смях. Ръкопляскания.)
#170 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
По Правилник няма такава почивка.
#171 · speech
Минимумът бил 15 минути. Петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#172 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието. По начина на водене ли? (Реплики.) Тъй като няма постъпили редакционни предложения, преминаваме към гласуване. (Реплика от народния представител Станислав Балабанов.) Господин Балабанов иска процедура.
#173 · speech
ИТН
От името на група половин час почивка.
#174 · speech
Господин Балабанов, петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#175 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието. Господин Рангелов, заповядайте.
#176 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Госпожо Председател, тридесет минути почивка от името на парламентарна група. (Силен шум и реплики. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Изчакайте, господин Вълчев желае процедура също. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#177 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми, госпожо Председател, е изцяло към Вас, с настояване да обясните по относително достъпен начин на народните представители смисъла на чл. 140 от Правилника: „Чл. 140. Народният представител осъществява своите правомощия при зачитане на върховенството на закона и защитата на обществения интерес, като се ръководи от принципите на необвързаност с частни интереси, откритост, отчетност и прозрачност.“ В последните два часа кого обслужвате, колеги? Какъв цирк разигравате? Същите, които извън парламента правите сметка, колко струвал парламентарният цирк в тази зала. Къде се намирате?! (Силен шум и реплики.)
#178 · speech
Заповядайте, господин Петров, по начина на водене. Само да напомня, че беше поискана почивка от името на парламентарна група.
#179 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Точно в тази връзка взимам процедура по начина на водене, госпожо Председател. Дългогодишна парламентарна практика е установена тук, когато се иска почивка от името на парламентарна група, да се даде веднага, а не впоследствие – да се дават първо процедури като неговата, моята или на друг.
#180 · speech
Точно така, разбира се.
#181 · speech
И отново, за втори път днес, да Ви припомня, че всъщност, когато се взима процедура по начина на водене, трябва да се обръщаме към Вас, а не към залата, и да провеждаме дебат, и да задаваме въпроси на народни представители, групи и така нататък.
#182 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Беше поискана почивка от името на парламентарна група – петнадесет минути. (След почивката.)
#183 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието. Преминаваме към гласуване. След като не постъпиха редакционни предложения, ще подложа на гласуване Проекта на решение по вносител, а именно за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно случаи на саботаж и възпрепятстване срещу разследвания на Европейската прокуратура в България. Режим на гласуване. Моля, колеги, гласувайте дали да бъде създадена Временна комисия. Гласували 228 народни представители: за 97, против 92, въздържали се 39. Предложението не е прието. Прегласуване. (Шум и реплики.) Вече го поискаха, господин Веселински, спокойно, вече го поискаха – господин Тодоров преди Вас. Желаете да обосновете, заповядайте.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, искам прегласуване. Искам да уверя залата, че е много важно такива комисии да се създават и Комисията за договора с турската газова компания „Боташ“ го потвърждава напълно. Тази комисия се отнесе много професионално към своята дейност и видяхме, че имаше резултат. И винаги, когато народните представители се отнасят по професионален начин към една или друга тема, съм сигурен, че резултатът ще бъде този. Така че дали една комисия ще работи, или няма да работи, зависи само и единствено от хората, които – ако създаването бъде прието – от хората, които ще предложите да бъдат членове в тази комисия. Така че не е проблемът в комисиите, които се създават, а в хората, които се пращат в тези комисии и с каква цел точно се изпращат в тези комисии.
#185 · speech
Благодаря Ви. Беше поискано прегласуване. Влязоха още народни представители, така че, моля, режим на прегласуване. Гласували 230 народни представители: за 98, против 92, въздържали се 40. Предложението не е прието. Заповядайте за различен вот. (Реплика от народния представител Йордан Тодоров.) Господин Тодоров, аз мисля, че Вие се изказахте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще проверя. Заповядайте.
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Гласувах в подкрепа на създаването на тази комисия, защото като православен християнин следвам заветите на нашите светци, а Св. Атанасий Велики е казал, че когато светът е срещу истината, аз заставам срещу света. Затова, когато има съмнения в обществото за нещо прикрито, за нещо мръсно, трябва да се създаде комисия. И да, ние не сме разследващ орган, но когато органите са под управлението на ГЕРБ и на ДПС, те няма да си свършат работата. И ние, в тази зала, ни остава единственото нещо – да направим така, че да осветим тези измами и тези корупционни практики и да се надяваме, че българското общество ще достигне момента, в който да надигне глава, както в Румъния направиха миналата седмица и излязоха над 100 хиляди души, защото не са съгласни с управлението на тяхната държава, с корупционните практики в Румъния, защото имам много приятели, които са румънци, обясниха ми какво се случва там. Тяхното правителство са откраднали толкова много пари – и от европроекти, и нищо не се е случило за държавата. По същия начин е в България. Така че такава комисия и всякакви комисии, свързани с дейността на престъпното правителство, трябва да се създават. Благодаря.
#187 · speech
Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нека да дадем възможност и на друга парламентарна група. Заповядайте, господин Веселински.
#188 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря Ви, госпожо Киселова. Много сте любезна днес, това трябва да се отчете задължително. Колеги, днес е срамен, тъжен и позорен ден за българското Народно събрание, защото една временна комисия свали много маски. Маските паднаха! Паднаха маските на тази срамна коалиционна сглобка. Хората, които вчера си гласуваха бюджета на първо четене, с подкрепата на „ДПС – Ново начало“, днес благодарение на тях няма да се създаде временна комисия за изследване на факти и обстоятелства за обосновано предположение за организирана престъпна група в Министерството на вътрешните работи – нещо, което твърди европрокурор госпожа Теодора Георгиева в нейното интервю пред вестник „Капитал“ пред колежката Маринела Веселинова. Скандално интервю за източване на над милиард и сто и тридесет милиона евро. (Реплики от ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“: „Как се казва вестникът?“) „Капитал“. (Реплика от народния представител Хамид Хамид.) Няма никакво значение, господин Хамид. Тук говорим за източване на средства, за схема с обществени поръчки, отработена схема; говорим за раздаване на европейски средства и за източване на европейските фондове от кметовете на ГЕРБ – в Стара Загора, Бургас, във Враца – отличниците на господин Бойко Борисов, депутатчето Борисов, както той се нарече преди една седмица и който отново отсъства. Отсъства, няма го! Няма го, скри се! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Трябваше да разпитаме Атанас Илков, който е прикривал документи, влизане във Враца, за разследване на източване на средства на четири милиона и половина евро, прикривал е като шеф на ГДНП. Впоследствие стана служебен министър на вътрешните работи. И същият този Атанас Илков се гордее с най-честните избори, които най-вероятно предстои да бъдат касирани. (Силен шум и реплики.) Вие разбирате ли къде се намираме?! (Силен шум и реплики.) Разбирате ли?
#189 · speech
Благодаря Ви, господин Веселински. Времето Ви изтече.
#190 · speech
И Вие ми говорите – ние не сме разследващ орган. Кой да разследва, като става въпрос за МВР, за обосновано предположение за ОПГ в МВР по високите етажи?
#191 · speech
Времето Ви изтече.
#192 · speech
Кой да разследва?! Той! Позор! (Реплики от ГЕРБ-СДС.)
#193 · speech
Народното събрание не е разследващ орган. (Реплика от народния представител Кирил Веселински. Реплика от народния представител Йордан Тодоров.) Нека да се изкажат от три различни групи, господин Тодоров. Заповядайте, господин Божанов.
#194 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Аз гласувах за тази комисия, за да намерим защо Европейската прокуратура бива саботирана в това да разследва корупционни престъпления. Това, което обаче видяхме, е, че „ДПС – Ново начало“ замени „Демокрация, права и свободи“ в управляващата коалиция. Колеги от ГЕРБ, препоръчвам преди да им изберете хората в регулаторите на Новото начало официално да ги включите в коалицията, за да не си играем на брифинги през ден. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ГЕРБ-СДС: „Какъв ти беше различният вот, бе.“)
#195 · speech
Заповядайте за процедура към мен, за да можете да обясните. Процедура по начина на водене към председателстващия.
#196 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, моля да съблюдавате дали процедурите се вземат правилно. Това, което беше направено, не беше процедура по различен вот, а беше нещо съвсем различно. Ако аз трябваше да направя процедура по различен вот, щях да кажа съвсем други неща, например. Щях да кажа, че подкрепих създаването на тази комисия например, защото сме много добре запознати с дейността и със самия проект за разширение на подземното газово хранилище в Чирен. Само преди няколко месеца получихме отговор от ДАНС, който отговор беше по повод наш сигнал за корупционни схеми в особено големи размери в подземното газово хранилище, където ДАНС ни отговарят, че този сигнал се изпраща по компетентност към Европейската прокуратура. Също така бих казал, че останах много изненадан, да не кажа, че бях неприятно изненадан, за това, че коалиционното мнозинство тук реабилитира Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“. Този човек е виновен за това, което се случва в подземното ни газово хранилище в Чирен. Той и само той – никой друг.
#197 · speech
Уважаеми колеги, с това приключихме процедурата по Проекта на решение и преминаваме към следваща точка.
#198 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
До колко часа ще работим?
#199 · speech
Тъй като бяха поискани почивки по искане на парламентарни групи се удължава. Пет парламентарни групи по 15 минути са 75 минути. (Шум и реплики.) Продължаваме със следващата точка в нашия дневен ред:
#200 · speech
Второ Гласуване На Законопроект За Изискванията За Достъпност На Продукти И Услуги. Костадин Ангелов
ГЕРБ-СДС, от място
Времето е изтекло.
#201 · speech
Моля? Времето е изтекло. До 15,30 ч. сме, професор Ангелов, още седем минути. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да изчета предстоящия контрол за утре. Утре ще продължим с редовно пленарно заседание от 9,00 ч. и сега ще направя съобщенията за парламентарен контрол. Съобщения за парламентарен контрол на 7 март 2025 г., петък, по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:. На въпроси и питания на народни представители ще отговарят: 1. Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще отговори на четири въпроса от народните представители Иван Белчев; Севим Али и Ешереф Ешереф; и Ивелин Първанов – два въпроса. 2. Министърът на финансите Теменужка Петкова ще отговори на три въпроса от народните представители Стоян Таслаков; Петър Петров; и Николай Денков. 3. Министърът на културата Мариан Бачев ще отговори на 5 въпроса от народните представители Петър Петров – два въпроса; Ангел Янчев – два въпроса; и Иван Белчев и на едно питане от Хюсеин Хафъзов. 4. Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на седем въпроса от народните представители Стоян Таслаков; Димо Дренчев; Димчо Димчев; Христо Терзийски; Николай Златарски; Гюнай Далоолу; и Георги Георгиев. 5. Министърът на околната среда и водите Манол Генов ще отговори на 25 въпроса от народните представители Димо Дренчев; Стоян Таслаков и Кръстьо Врачев; Веселин Вешев – два въпроса; Златан Златанов – два въпроса; Петър Петров – пет въпроса; Константина Петрова и Стоян Таслаков; Георги Георгиев три въпроса; Ангел Славчев – два въпроса; Биляна Иванова; Елисавета Белобрадова и Кристина Петкова; Георги Хрисимиров и Йордан Тодоров; Климент Шопов и Константина Петрова; Георги Хрисимиров; Стоян Таслаков; Христина Георгиева, Христо Терзийски и Стефан Маринов; и Манол Пейков и Александър Симидчиев и на 1 питане от народния представител Ангел Георгиев. 6. Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов ще отговори на 2 въпроса от народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Байрам Байрам; и Стоян Таслаков. 7. Министърът на енергетиката Жечо Станков ще отговори на осем въпроса от народните представители Ивелин Първанов; Лена Бориславова и Радослав Рибарски; Йордан Тодоров – два въпроса; Атидже Алиева-Вели; Мартин Димитров; Радослав Рибарски; и Иван Герчев и на едно питане от народния представител Ангел Георгиев. 8. Министърът на външните работи Георг Георгиев ще отговори на 1 въпрос от народния представител Христо Расташки. 9. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще отговори на 17 въпроса от народните представители Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан – четири въпроса; Йорданка Фандъкова; Борис Аладжов и Александър Койчев; Младен Маринов; Николай Златарски – два въпроса; Александър Ненков; Неждет Шабан и Джем Яменов; Димитър Николов; Любен Иванов три въпроса; и Байрам Байрам, Елван Гюркаш и Айтен Сабри два въпроса. 10. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще отговори на осем въпроса от народните представители Коста Стоянов; Николай Златарски; Георги Георгиев; Александър Иванов; Людмила Илиева; Десита Петкова и Фиданка Кацарева; Димо Дренчев; и Цвета Рангелова. 11. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще отговори на два въпроса от народните представители Иван Белчев; и Петър Петров. На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради планиран служебен ангажимент – пътуване в чужбина, в заседанието за парламентарен контрол няма да участва министърът на отбраната Атанас Запрянов. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участва министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Заповядайте, господин Петров, за процедура.
#202 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми е по начина на водене. Възможно е да е станало объркване, защото идеята на законодателя, когато е създавал възможност в Правилника да се иска почивка той е предвидил, че след това се удължава работното време, без значение кога завършва – в два, два и половина, три, три и половина, пет часа следобед. Идеята на законодателя е била, след като се даде съответната почивка, да се удължи след това работното време на заседанието, за да не може почивката да афектира, повлияе негативно по никакъв начин върху нашата парламентарна дейност. След като има пет поредни почивки в рамките общо на 75 минути, трябва ние да работим с нови 75 минути след това. Това е идеята на законодателя да предвиди удължаване на работното време след почивки. И затова според мен нашето пленарно заседание, което е до 14,00 ч., с пет почивки до 15,15 ч. трябва да има още 75 минути, тоест да работим днес до 16,30 ч. Защо? Защото, след като удължихме с пет почивки, няма как да прекратим заседанието. Ако това се създаде като практика, всеки ден ще се вземат почивки и Вие веднага ще прекратите заседанието, и реално ще се възпрепятства последващата дейност на парламента, а не е била това идеята, когато е правен Правилникът. Моля Ви да обявите, че днешното заседание би трябвало да приключи в 16,30 ч. Така поне смятам аз.
#203 · speech
Уважаеми господин Петров, ще се постарая да прочета Правилника, надявам се и Вие да го направите. Закривам днешното пленарно заседание, за да могат да работят комисиите. Утре редовно заседание в 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 15,30 ч.) Председател: Наталия Киселова Секретари: Галя Василева Стою Стоев