Четиридесет и второ заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 28 март 2025 г. Открито в 9,02 ч.
Дата28.03.2025
Събития286
Разпознати говорители282
Точки с гласуване22

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 28-03-2025 09:01 09:01:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 март 2025 г. - процедура от Наталия Киселова за разместване на точките 09:07:00 124 46 19
3 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава втора, член 4 до член 45 09:42:00 176 1 15
4 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава втора, Раздели І, ІІ, ІІІ, ІV, член 4 до член 45 - прегласуване 09:46:00 182 0 11
5 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава трета, Раздел І, член 45 до член 47, Раздел ІІ, член 48 и 49, Раздел ІІІ, член 50 до член 53, Раздел ІV, член 54 до член 58 09:48:00 183 0 10
6 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава трета, Раздел І, член 45 до член 47, Раздел ІІ, член 48 и 49, Раздел ІІІ, член 50 до член 53, Раздел ІV, член 54 до член 58 - прегласува… 09:49:00 178 0 10
7 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава четвърта, член 59 до член 61 09:50:00 182 0 9
8 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава пета, Раздел І, член 62 до член 66, Раздел ІІ, член 67 до член 72 09:51:00 182 0 10
9 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Глава шеста, член 73 до член 92 09:54:00 182 0 9
10 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Допълнитени разпоредби, параграф 1 - предложение от Климент Шопов в т.14 за редакция 09:56:00 48 119 22
11 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Допълнитени разпоредби, параграф 1 - предложение от Климент Шопов в т.15 за редакция 09:57:00 43 122 22
12 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Допълнитени разпоредби, параграф 1 и параграф 2 09:59:00 144 0 42
13 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Допълнитени разпоредби, параграф 1 и параграф 2 - прегласуване 09:59:00 147 0 36
14 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 3 - нов - предложение от Александър Иванов за редакция 10:02:00 139 0 44
15 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 3 - нов - предложение от Александър Иванов за редакция - прегласуване 10:03:00 140 0 45
16 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 7 - предложение от Александър Иванов за редакция 10:04:00 136 0 47
17 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Преходни и заключителни разпоредби, параграф 3 до параграф 5 10:06:00 141 28 16
18 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 6 - предложение от Климент Шопов и група н.п. 10:07:00 31 125 33
19 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 6 , параграф 7 - нов, параграф 7 (става параграф 8) 10:08:00 143 27 15
20 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - параграф 6 , параграф 7 - нов, параграф 7 (става параграф 8) - прегласуване 10:09:00 138 32 17
21 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Приложение № 1 10:10:00 166 0 16
22 Закон за изискванията за достъпност на продукти и услуги – второ гласуване - Приложение № 2 до Приложение № 5 10:11:00 168 0 18

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: rositsa-lyubenova-kirova · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги. Моля за регистрация. Регистрирани са 169 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Ще може ли по групи да представите. Уважаеми колеги, в Народното събрание са постъпили писма, съответно от министъра на земеделието и храните Георги Тахов от 26 март и от министъра на финансите госпожа Теменужка Петкова от 27 март, с които ни уведомяват, че поради неотложни ангажименти не могат да вземат участие в днешното пленарно заседание, поради което предвиденото в точка 1 от програмата изслушване няма да може да се проведе. Припомням, че това е по искане на Кирил Петков и група народни представители относно прилагане на разпоредби в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. Колеги, във връзка с постъпило предложение за изслушване на министъра на отбраната Атанас Запрянов относно състоянието на „ТЕРЕМ-Хан Крум“ ЕООД и „ТЕРЕМ-Холдинг“ ЕАД бих искала да Ви уведомя, че министърът на отбраната поради неотложни ангажименти не може да присъства в пленарната зала. Предвид това подлагам на гласуване да не включваме в дневния ред искането за изслушване от името на парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. (Реплики от народните представители Костадин Ангелов и Рая Назарян.) Тогава формулирам: дали да бъде включено поради невъзможност. (Реплики.) Ами, добре. Ако не го подложа, ще кажете, че сама решавам. Уважаеми господин Хамид и господин Цонев, ще оттеглите ли предложението? (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Гласувайте „за“ поради невъзможност… Господин Хамид, ще оттеглите ли предложението? Заповядайте, господин Ангелов.

#2 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Нека да не кипи безсмислен труд поради простата причина, че изчетохте писмо, че министърът на отбраната поради неотложни причини не може да присъства днес в залата. Ако спазваме аналогията, която направихте преди малко, имаме включена точка в дневния ред, изчетохте две писма на двамата министри, че няма да са тук и казахте, че тази точка очевидно не може да се проведе. След като имаме такова писмо, абсолютно безпредметно е да поставяте на гласуване точката поради простата причина, че представете си, че залата приеме тази точка да се гледа, Вие трябва да кажете след това следното: „Поради писмо на министъра на отбраната тази точка няма да се гледа.“ Няма смисъл да подлагате на гласуване включването на тази точка при наличие на този документ при Вас. Благодаря Ви.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря и аз. В програмата следваща ни точка е изслушване на министъра на вътрешните работи на основание чл. 111. Тъй като на министъра му трябва време, за да дойде, тъй като не беше уведомен предварително, имам предложение Второто гласуване на Законопроекта за изискванията за достъпност на продукти и услуги да стане точка първа и след това да започнем с изслушването на министъра. Така че ще подложа на гласуване размяна на точката Изслушване на министъра на вътрешните работи и Второ гласуване на Законопроекта за изискванията за достъпност на продукти и услуги. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 189 народни представители: за 124, против 46, въздържали се 19. Предложението е прието. Господин Хафъзов, имате думата за декларация от името на група – заповядайте.

#4 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми съграждани! В навечерието сме на кулминацията в свещения празничен месец Рамазан и душите на всички мюсюлмани ликуват. Целта на следването на повелите на нашия създател и на поста през този необикновен месец е хората да се приучат към духовност, към търпение и смирение, към благотворителност. Месец Рамазан е месец на просветление и благодат, изживяван е с вълнение и боговдъхновение, а краят на този период тържествено се ознаменува от светлия празник Рамазан байрам. Скъпи братя и сестри мюсюлмани, честит Рамазан байрам. Поздравявам Ви с настъпването на празника на добротворчеството, на милосърдието, на споделените ценности. Моля всемилостивия и милосърден Аллах да продължим да живеем в мир и разбирателство, взаимно да си бъдем опора, да следваме неотклонно истината. Нека домовете Ви са изпълнени със здраве, благоденствие, уют, сплотеност, а в душите Ви да тържествува доброто като свещенодействие, вдъхновено от самия Бог. Да бъдем смирени, да поискаме прошка един от друг и да се усъвършенстваме духовно – това е придобиване на зрялост, неподвластна на политическа, етническа и социална принадлежност. Нека вярата и надеждата ни водят по пътя на уважението към другия, на умението да подадем ръка на страдащите и нуждаещите се от помощ хора – каквито и да са те, където и да са те. Искам да изкажа дълбоката си благодарност към всички наши съпартийци от „Движение за права и свободи – Ново начало“ за подкрепата и за осъществяването на стотиците традиционни празнични вечери ифтар, организирани на различни места из цялата страна и в чужбина. Тези вечери и други подобни институционални ифтари, на част от които самият аз и други народни представители присъствахме, събраха десетки хиляди наши съграждани, между които евреи, християни и мюсюлмани на една маса, и ни сплотиха. С голямо задоволство наблюдавах как всички, без значение каква религия изповядват, какво служебно положение имат, споделят насъщния, споделят мислите и чувствата си, радостите и скърбите си. Там често виждах и Вас, колеги, от всички парламентарни групи. Благодаря Ви. Затова пред нас стои една голяма и изключително отговорна задача да пренесем изживяното и наученото през месец Рамазан във всеки един наш ден, във всеки един наш дом. Благодарности отправям и към председателя на Народното събрание – доцент Наталия Киселова, както и към председателстващите пленарните заседания, за осигуряването на нужните почивки и на време за извършването на вечерите ифтар. Благодаря и на всички Вас, колеги, за такта и търпението, които проявихте към нас. Доказахме отново на себе си и на света, че ние не само се уважаваме, а и че сме част от една общност, изградена върху принципите на толерантност, обич и взаимопомощ. Лично аз ще съхраня спомените за тези съкровени моменти и ще ги разказвам навсякъде и на всички, най-вече на своите деца и внуци, за да знаят и помнят, че тук, в родна България, всички живеем в мир, разбирателство и обич към ближния. През отминаващия месец, за жалост, наред със светлите добротворчески прояви, станахме свидетели на множество нещастия, повод за страдание, душите ни се изпълниха с мъка заради умиращите във войни и бедствия. Защо не се опомним и не разберем, че човекът трябва да живее, да мисли и да твори с отговорност пред Всевишния, който ще му потърси сметка за земните дела. Запомнете, всички майки страдат за своите деца и плачат за тях на един и същ език, езикът на безусловната майчина любов. В нашите ръце е възможността да спрем техните сълзи. В сезона на обновлението в природата, време в което и евреи, и християни, и мюсюлмани сме в трепетно очакване на едни от най-светлите си празници, а именно Пасха, или Песах, Възкресение Христово, Рамазан байрам, нека да обновим, да съхраним и да продължим да следваме ценностите си, да си помогнем да направим света по-добро, по-красиво и безопасно място за живеене. В края на словото си искам да споделя една от многото дефиниции за мюсюлманин, посочена ни от пратеника Мохамед –Аллах да го благослови и с мир да го дари, който заявява, че истинският мюсюлманин е този от чиито език и ръце хората са в безопасност. Честит Рамазан Байрам! Честит празник на подадената за помощ ръка! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.)

#5 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Хафъзов. Декларация от името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Заповядайте, госпожо Илиева.

#6 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Нашата декларация ще бъде в унисон на тази, която чухме сега, много добре се допълват. Декларация относно етично поведение и пример за подражание в обществената среда. От Учредителното събрание през 1879 г. до днес българският парламент е бил храм на словото, разума и служенето на нацията. Всяко поколение народни представители е оставило следа не само в законите, но и в езика, с който си говорим помежду си, с народа и с представителите на останалите власти в нашата държава. Ние, народните представители в Петдесет и първото народно събрание на Република България, осъзнаваме своите отговорности пред българските граждани, които са ни гласували доверие да представляваме техните интереси. С дълбока загриженост отбелязваме нарастващото обществено недоволство, породено от езика на омразата, неуважителното отношение и липсата на конструктивен диалог в парламентарната зала и в публичното пространство. Одобрението към институцията Народно събрание достигнало критично ниски нива, което е пряк резултат от поведението, което демонстрираме пред очите на целия български народ. Осъзнаваме, че думите и действията ни имат влияние върху обществото, включително върху младите поколения, които следят нашите изказвания и решения. Народното събрание трябва да бъде пример за отговорност, почтеност и взаимно уважение, а не за разединение и грубост. Водени от тези принципи, ние народните представители заявяваме своя ангажимент. Първо, да спазваме високи стандарти на етично поведение като се отнасяме с уважение към всички институции, граждани и наши колеги независимо от политическите им различия. Второ, да се въздържаме от език на омразата, обиди, лични нападки както в пленарната зала, така и в публичните си изяви. Трето, да насърчаваме култура на диалог и конструктивни дебати, основани на аргументи и идеи, а не нападки и конфронтация. Четвърто, да бъдем пример за подражание за децата, за младите хора и за цялото общество, като демонстрираме поведение, достойно за народен представител. Пето, да работим за възстановяване на доверието в институцията Народно събрание, като поставяме националните интереси, доброто на българските граждани над личните и партийните противопоставяния. Ние, долуподписаните народни представители в предоставената декларация, заявяваме волята си за възстановяване на авторитета на тази институция и достойнството на парламентарната реч. Приемаме тази декларация като път за постигане на уважение към опонента, институциите, отказ от реч на омраза, унижение, ясно осъзнаване за отговорността пред народа във всяка дума от тази трибуна. Призоваваме всички политически сили, гражданското общество и медиите да подкрепят този призив за повече уважение, почтеност и отговорност в публичното пространство. Нека възстановим достойнството на българския парламентаризъм и дадем на обществото модел за поведение, който заслужава и уважение. Подписали се поименно всички наши членове на парламентарната група на Политическа партия ВЕЛИЧИЕ. Ще предоставим тази декларация на всички парламентарни групи в Народното събрание. Ще очакваме и Вие да подпишете подобни декларации – същата декларация, ще съберем всички подписи и ще обявим в публичното пространство Вашите подписи по отношение на нея. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ. Възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#7 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Илиева. Уважаеми колеги, ако няма желаещи за декларации, да Ви припомня – на заседанието от 14 март, кои са колегите, които са се изказали, тъй като не са закрити разискванията, да имате информация. Изказали са се народните представители Борис Аладжов, Богдан Богданов, Климент Шопов, Александър Иванов, Георги Георгиев и Ивайло Папов. Приети са наименованието на Законопроекта и до чл. 3 включително. Има ли желаещи за изказване? Заповядайте, господин Димитров.

#8 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Моето изказване е относно § 4 от Преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта и по-конкретно за едно изменение в § 4 на Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112. Първо, искам да кажа, че тази поправка е добра, но поради факта, че и двата законопроекта – този, който беше гледан вчера –поправките, накратко ще казвам Закона за 112, и този законопроект, който гледаме днес. И двата са внесени от Министерския съвет. При положение че, ако тези поправки, които бяха приети вчера на първо четене, не минат на второ четене, тази поправка става една кръпка в нищото, защото без съществените текстове, които са в Закона за 112, тя обезсмисля своето съществуване и аз тук искам да се обърна към залата. Докога ще продължаваме да бъдем гумен печат на Министерския съвет? Министерският съвет пишат едни законопроекти и после си ги кърпят. Аз не мога да разбера на заседанията на Министерския съвет, когато приемат тези законопроекти, които трябва да влезнат при нас, народните представители, не си ли дават сметка, че могат да ги правят доста по-съществени и поправките, вместо да влизат в Преходните и заключителните разпоредби – за важни законопроекти, защо не ги поставят на систематично правилното им място – именно в Закона за 112? И не мога да разбера народното представителство докога ще си мълчим и просто ще приемаме? Да, поправката, пак ще го кажа, поправката е добра и си заслужава да бъде приета, но само да Ви кажа, че и двата законопроекта са били внасяни в Петдесетото народно събрание. Тогава те не са били приети – и двата не са били приети, и на 2 декември, когато са внесени и двата в Петдесет и първото народно събрание, аз не знам Министерският съвет какво правят по цял ден, но не можаха ли да се сетят точно този текст вместо да бъде в Преходните и заключителните разпоредби на Закона за стоки и услуги, да бъде на правилното му място в Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112? Не мога да разбера Министерският съвет докога ще се подиграват и ще бездействат, а ние народните представители просто ще им одобряваме? Да ние ще го подкрепим, но винаги оттук нататък, когато има подобни поправки, ние ще излизаме на тази трибуна и ще Ви казваме, за да може и българската общественост да разбере как работи този Министерски съвет – без значение дали е служебен, или редовен кабинет, то кашата продължава да се бърка по един и същи начин, а множеството продължава да си мълчи по тази тема. Мисля, че е време да сложим край на тази практика и текстовете да си намират място в законите, а не в Преходните и заключителните разпоредби. Благодаря.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли реплики към изказването на господин Димитров? Не виждам. Има ли други колеги, желаещи да се изкажат? Заповядайте.

#10 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Понеже от последното разглеждане на Законопроекта изминаха почти две седмици, напомням, че има направена процедура за разделно гласуване на всички членове и параграфи. Благодаря.

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

Внимателно съм прегледала стенограмите, има редакционни предложения, които са направени. Ще прегледам дали сте направили такова предложение, но…

#13 · speech

Председател Наталия Киселова

Добре, добре. Сега го правите, добре. Има ли други желаещи колеги да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията и започваме да гласуваме. Първо ще подложа на гласуване предложението на колегата за разделно гласуване на всеки отделен член, нали така казахте? Да, след това параграфите. Там, където има редакционни предложения, които са в залата, тях отделно. Уважаеми колеги, подлагам на гласуване дали… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Това не се гласува.“)

#14 · speech

Председател Наталия Киселова

В доклада е казано или текст по текст, или глава по глава. Заповядайте за процедура. На второ гласуване чл. 80, ал. 1 – глава по глава, раздел по раздел, или текст по текст.

#15 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, текст по текст, тоест всичко поотделно – възможно най-просто да го кажа, да го разберете. По силата на Правилника това не се подлага на гласуване. Заявили сме го, следователно трябва да започнем да гласуваме текст по текст. Мисля, че е пределно ясно. Няма такава процедура – не съществува и никога не е съществувала, щом една парламентарна група го заяви, оттам натам се пристъпва към разделно гласуване. Благодаря.

#16 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, Народното събрание обсъжда и гласува законопроектите на второ гласуване глава по глава, раздел по раздел или текст по текст. Това означава алтернативно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие заявявате текст по текст, но това е една от трите алтернативи. Заповядайте, господин Костадинов. Аз подлагам на гласуване дали да бъде една от трите алтернативи, иначе ще бъде първата – глава по глава.

#17 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Киселова, Вие нямате право да подложите това на гласуване. Току-що изчетохте члена в Правилника. Ако продължим по този начин, губим време. Досега щяхме да сме започнали с гласуването, щяхме да сме минали първите членове, така че направете това, което всеки един председател е правил преди Вас, което и Вие правихте. Ще Ви припомня случая, когато в нощта, когато сутринта даже – не нощта, гласувахме бюджета, Божидар Божанов излизаше няколко пъти и искаше разделно гласуване. Вие тогава не му казахте не, въпреки че цялата зала роптаеше заради продължилото с часове наред гласуване. Няма как да налагате отделни практики в случая. Интелигентна сте достатъчно, за да знаете, че в момента това, което правите, не е правилно. Затова дайте да започнем с гласуването, така или иначе консенсусен е Законът. Мисля, че в 90% от параграфите залата ще гласува по един и същи начин. Нека да не губим време и да започнем с гласуването текст по текст, както сме го пожелали, да не влизаме в казуистика и тълкуване.

#21 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Да, колегата, който преди мен Ви направи процедура, спомена един друг народен представител, който обаче каза по кои специфични параграфи иска разделно гласуване. И сега, ако не се злоупотребява с Правилника, както често правят някои колеги – с правото си, казвам, с правото си – не отричам, че съществува право. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако има нещо, колега, ме репликирайте от трибуната. Могат да кажат изрично по кои текстове искат да гласуват разделно, а не 40 гласувания да се направят отделно, с цел губене на времето на Народното събрание. Значи, всичко може да изброите –кои искате да се гласуват отделно, защото по повечето текстове, колеги, както Вие казахте, няма направени предложения и са консенсусни. И с всичко това използвате правото на Правилника да бавите работата на Народното събрание – нищо друго.

#23 · speech

Председател Наталия Киселова

Само, господин Ганев, да кажа, че са направени редакционни предложения по § 7, § 3, § 1, § 1 и § 3. Това са в Преходните и заключителните разпоредби. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Допълнителната разпоредба – § 1. Да, ето, има ги , извадила съм ги. Едно от Вашите предложения. Заповядайте, господин Ганев.

#24 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Мнозинството държи да губим време. Така, искаме – ще го споменем, на кои отделно искаме гласуване: по чл. 1, по чл. 2, по чл. 3. (Уточнение между председателя и народния представител Цончо Ганев.) Минаваме към Глава 2 – чл. 4, чл. 6, чл. 9; Раздел III…

#26 · speech

Цончо Ганев

Не, напротив, ние сме го направили още преди седмици.

#28 · speech

Цончо Ганев

Не, не, не, преди две седмици. Не знам защо в момента, след като дори и от ГЕРБ Ви обясниха, че трябва да посочим, изрично Вие в момента казвате, че и това няма да направите. Изпадаме в ситуация, в която – не предишното, а по-предишното Народно събрание, когато председател беше господин Желязков, а негов заместник-председател беше госпожа Кирова, ние заявяваме на даден законопроект, имаме предложение между първо и второ четене, господин Желязков излиза от залата, поема госпожа Кирова и казва: „Няма да Ви зачетем това нещо като право.“ Сега Вие сте в същата ситуация и казвате: няма да зачетем Вашето право да имате разделно гласуване. Вървите бодро по стъпките на предишните управляващи. Така че много Ви моля или да пристъпим и да не губим време към разделно гласуване на всичко това, което сме предложили, или да минаваме от процедури в процедури, постоянно взимане на вот за обяснение на гласуване, прегласувания. Никой не печели от това нещо! Досега щяхме да сме минали сигурно десет гласувания. Напълно ненужно. Защо го правим?! Искате ли да изброявам кое искаме поотделно, или не искате?

#38 · speech

Цончо Ганев

…от Раздел IV. За кое нямам време?! Искаме разделно гласуване.

#40 · speech

Цончо Ганев

Как точно ще стане искането за разделно гласуване. Напротив, преди две седмици сме го искали точно и ясно описано какво искаме. Вие го потъпквате, казвате, че няма да го зачетете, искате наново това нещо да бъде направено, след което ми казвате: нямате време да кажете какво точно искате. И кой печели от това нещо в момента? Кой печели от това нещо в момента? Искате ли да ги изброяваме пак, или да ставаме един по един да обясним какво искаме?

#45 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС

Господин Ганев, напомням Ви, че залата е тази, която решава, а не този, който води Събранието, първо. Второ, когато съм допуснала един законопроект да бъде гледан на второ четене, първо е имало решение на залата, и второ, от страна на Вашата парламентарна група е имало направена заявка за евентуална промяна между първо и второ четене, а не конкретно... (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Моля Ви, в Правилника ясно е записано – когато има направено предложение между първо и второ четене. Направеното предложение не е същото като направената заявка за предложение. И в този смисъл смятам, че не съм нарушавала Правилника. Така че ми дължите извинения. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#46 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Кирова. По начина на водене. (Народният представител Цончо Ганев иска думата.) Разберете се с господин Костадинов. Той преди Вас поиска думата. Господин заместник-председател има възможност да се изкаже също. Заповядайте.

#47 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, тъй като Вие тогава не сте били в парламента, да Ви обясня. На първо четене беше предложен конкретен законопроект и от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ казахме изрично, че ще имаме предложения, които да направим между първо и второ четене. Това беше потъпкано от госпожа Кирова, която водеше тогава – подложи на гласуване процедура, която, както в момента сте Вие, не подлежи на гласуване. След няколко дни изпаднахме в аналогична ситуация. Тогава имаше предложение за „Лукойл“ – възможност за одържавяване на „Лукойл“, и тогава станахме вече ние, даже изброихме поименно, казахме какво точно ще направим между първо и второ четене. Тогава госпожа Кирова каза: „Отново не Ви го зачитам това нещо, нищо, че сте казали какво точно ще променяте, и го подлагам за одобрение от залата.“ Разбира се, мнозинството си го одобри и тя направи, потъпка по-скоро, нарушавайки целия правилник. Това в момента правите и Вие – безскрупулно подлагате нещо на гласуване, знаейки, че това нещо ще бъде одобрено от мнозинството. Не печелите абсолютно нищо, освен да предизвикате поредните скандали. И тогава имаше скандали, да, наложихте си го, да, и в момента ще го наложите, да. И Вие след няколко парламенти ще бъдете посочена като отрицателен пример за начин на председателстване, както в момента госпожа Кирова, но това не променя факта, че оставате в историята като човек, който потъпква Правилника. Потъпквате го с мръсни галоши, влизайки вътре! (Ръкопляскания и оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#48 · speech

Председател Наталия Киселова

Тъй като остават в историята, ще прочета отново изречение първо на ал. 1 на чл. 80 от нашия правилник: „Народното събрание обсъжда и гласува законопроектите на второ гласуване глава по глава, раздел по раздел или текст по текст.“ Моето предложение беше да бъдат глава по глава. Заповядайте. (Шум и реплики.) Хрумват ми няколко идеи за крилати мисли, но все пак палавият език е рано да бъде използван.

#49 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Продължаваме с разделното гласуване, което ние предлагаме за: Раздел III – чл. 11, чл. 15, чл. 17, чл. 20, чл. 21, чл. 22, чл. 26, чл. 29, чл. 32; от Раздел IV – чл. 35… Аз Ви казвам за улеснение, ако искате, мога да Ви казвам само член по член. … чл. 39, чл. 44, чл. 49, чл. 51, чл. 54, чл. 58, чл. 62, чл. 65, чл. 70, чл. 73, чл. 74 и чл. 75, чл. 79, чл. 83, чл. 85, чл. 86, чл. 87, чл. 91; от Преходните и заключителните разпоредби – § 3, § 4. Благодаря.

#50 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, съгласно чл. 80, ал. 1, изречение първо, предложение първо ще подлагам на гласуване глава по глава. И тъй като закрих разискванията, а преди разискванията Вие не сте поискали това… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не сте го поискали. Моля, моля за тишина в залата! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Прочела съм внимателно. (Реплики.) Глава по глава. (Народният представител Борис Аладжов иска думата за процедура.)

#51 · speech

Борис Аладжов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Чета дословно стенограмата, която е от 14 март 2025 г., казал съм следното: „Госпожо Председател или господин Председател съответно, преди да подложите на гласуване направените предложения, правя процедура за разделно гласуване на всички изчетени членове поотделно, както и на параграфите.“ Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#52 · speech

Председател Наталия Киселова

Ако обичате, без обаждания от залата, започвам глава по глава. (Шум и реплики.) Подлагам на гласуване наименованието на Глава 2, съответно чл. 4, чл. 5, чл. 6, чл. 7, чл. 8, чл. 8, чл. 10, чл. 11, чл. 12, чл. 13, чл. 14, чл. 15, чл. 16, чл. 17, чл. 18, чл. 19, чл. 20, чл. 21, чл. 22, чл. 23, чл. 24, чл. 25, чл. 26, чл. 27, чл. 28, чл. 29, чл. 30, чл. 31, чл. 32, чл. 33, чл. 34, чл. 35 – дотук бяха по вносител, заедно с редакцията на Комисията за чл. 36, чл. 37 заедно с редакцията на Комисията, чл. 38, чл. 39, чл. 40, чл. 41, като в чл. 42 в ал. 1 „т. 3“ се заменя с думите „три“, текста на чл. 42 заедно с редакцията на Комисията, чл. 43, чл. 44, като в ал. 1 т. 7 думата „някоя“ се заличава, тоест текстът на чл. 44 заедно с редакцията на Комисията, и чл. 45. Моля, режим на гласуване. Гласували 192 народни представители: за 176, против 1, въздържали се 15. Предложението е прието. Господин Костадинов иска прегласуване с мотивация. Накъсвате играта, рано е още за футболни мачове. (Народният представител Ангел Георгиев иска думата.) Сега ще предложите прегласуване. Заповядате, господин Георгиев.

#53 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, първо да кажа, че Вие твърдите, че не сте човекът машина, обаче виждаме, че явно машините правят много грешки. Хубаво е изкуственият интелект да не замества изкуствения.

#55 · speech

Ангел Георгиев

В момента грубо нарушихте Правилника. Грубо нарушихте Правилника – да стане ясно и да остане записано в стенограмата, и то при положение че става въпрос за човек, който претендира, че е вещ в юридическата материя. Оставяме това настрана, да прецени всеки гражданин колко сте веща в тази материя. Но сега ще се налага да поискаме прегласуване, поради това, че виждаме, че не са гласували всички народни представители, и поради това че Вие внесохте един невероятен хаос в работата на Народното събрание, като потъпкахте Правилника. Това е все едно от утре насетне да няма значение или от този момент просто Вие решавате, че няма значение, че правите ляв завой, и това означава, че имате предимство. И правилата за движение, образно казано, понеже Вие използвате образни такива изразни средства, искате да кажете, че ние сме накъсвали играта. Не, Вие нарушихте всички възможни правилници! Решихте, че ще правите ляв завой, като отнемете предимство. Е, няма да може да отнемете предимството на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, защото ние искаме нещо елементарно – да се спазва Правилникът такъв, какъвто е. И не сте Вие тази, която да решавате дали Правилникът е добър, дали е лош, дали Ви харесва. Нямате това право! Имате право да го спазвате! И ако не искате да го спазвате, ние ще Ви накараме да го спазвате, колкото и да не Ви харесва това, защото това, че сте избрана за председател – не сте избрана за бог. Вие сте просто пръв сред равни и трябва да се ръководите от Правилника, нещо, което очевидно не правите. Така че сега искаме прегласуване, за да може ясно да се види до какво води това Ваше потъпкване на Правилника.

#57 · speech

Ангел Георгиев

И моля оттук натам да не ползвате такива изразни средства: „накъсвате играта“, защото Вие извършихте нарушение за жълт картон и такъв Ви беше показан. Благодаря.

#58 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви за възможността за прегласуване. При прегласуването ще подложа и наименованията на разделите I, II, III и IV заедно с членове до 45 включително. Моля, колеги, режим на прегласуване. Гласували 193 народни представители: за 182, против няма, въздържали се 11. Глава втора е приета. Глава трета. Подлагам на гласуване текста на вносителя за наименованието на Главата; текста на вносителя за наименованието на Раздел I; чл. 46; чл. 47; наименованието на Раздел II; текста на вносителя за чл. 48; текста на вносителя за чл. 49, като в ал. 1 –редакцията на Комисията, която е представена; наименованието на Раздел III; текста на вносителя за чл. 50; текста на вносителя за чл. 51; текста на вносителя за чл. 52; текста на вносителя за чл. 53; наименованието на Раздел IV; текста на вносителя за чл. 54; текста на вносителя за чл. 55; текста на вносителя за чл. 56; текста на вносителя за чл. 57 и текста на вносителя за чл. 58. Гласували 193 народни представители: за 183, против няма, въздържали се 10. Предложенията са приети.

#59 · speech

Росица Кирова

ГЕРБ-СДС, от място

Прегласуване, моля, госпожо Киселова!

#60 · speech

Председател Наталия Киселова

Госпожа Кирова поиска прегласуване. Няма да го мотивирате. Моля, колеги, режим на прегласуване. Гласували 188 народни представители: за 178, против няма, въздържали се 10. Предложенията са приети. Подлагам на второ гласуване наименованието на Глава четвърта по текста на вносителя; чл. 59 по вносител; чл. 60 по вносител и чл. 61 по вносител. Гласували 191 народни представители: за 182, против няма, въздържали се 9. Предложенията са приети. Преминаваме към Глава пета. Подлагам на гласуване текста на вносителя за наименованието на Глава пета; текста на вносителя за наименованието на Раздел I; чл. 62; чл. 63; чл. 64; чл. 65; чл. 66; наименованието на Раздел II; чл. 67; чл. 68; чл. 69; чл. 70; чл. 71 и чл. 72. Гласували 192 народни представители: за 182, против няма, въздържали се 10. Глава пета е приета. Глава шеста. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Глава шеста. Подлагам на гласуване и текста на чл. 73; чл. 74; чл. 75; чл. 76; чл. 77; чл. 78; чл. 79; чл. 80; чл. 81; текста на вносителя за чл. 82, който става чл. 85; текста на вносителя за чл. 83, който става чл. 82; текста на вносителя за чл. 84, който става чл. 83; текста на вносителя за чл. 85, който става чл. 84; чл. 86; чл. 87 по вносител, който става чл. 89; чл. 88, който става чл. 87; чл. 89, който става чл. 88; чл. 90, като в ал. 3 има изменение и е в редакцията на Комисията; чл. 91 и чл. 92. Гласували 191 народни представители: за 182, против няма, въздържали се 9. Главата е приета. Преминаваме първо към редакционните предложения, които са направени. В Допълнителните разпоредби има две предложения. Едното е относно т. 14 – на колегата Климент Шопов, а другото е относно т. 15 в § 1. Да ги изчитам ли предложенията? От Климент Шопов. Първо, по отношение на т. 14 в § 1 на Допълнителните разпоредби – в малки и средни предприятия сумата, която е „43 млн. евро или левовата им равностойност“ да се замени с „86 млн. лв.“ и сумата „50 млн. евро или левовата им равностойност“ да се замени със „100 млн. лв.“. Моля, колеги, режим на гласуване – първо редакционната поправка в т. 14 на § 1 на Допълнителните разпоредби. Гласували 189 народни представители: за 48, против 119, въздържали се 22. Предложението не е прието. Второто редакционно предложение на господин Шопов е относно т. 15 в § 1 на Допълнителните разпоредби, а именно по отношение на легалната дефиниция „микропредприятия“, където пише: „2 млн. евро или левовата им равностойност“ да се замени с „4 млн. лв.“, където се намира 2 пъти в тази точка, тъй като два пъти е относно легалната дефиниция. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 187 народни представители: за 43, против 122, въздържали се 22. Предложението не е прието. По отношение на Допълнителните разпоредби няма други редакционни предложения. Така че подлагам на гласуване текста на вносителя за наименованието на подразделението „Допълнителни разпоредби“; текста на вносителя за § 1 заедно с редакцията на Комисията; както и § 2, като Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и водещата комисия е предложила редакция. Гласували 186 народни представители: за 144, против няма, въздържали се 42. Допълнителните разпоредби са приети. (Реплики: „Прегласуване!“) Желаят прегласуване колегите. Моля, колеги, режим на прегласуване за Допълнителните разпоредби. Гласували 183 народни представители: за 147, против няма, въздържали се 36. Допълнителните разпоредби са приети. Преминаваме към „Преходни и заключителни разпоредби“, като в „Преходни и заключителни разпоредби“ има редакционни предложения относно нови § 3 и § 7. Ще Ви запозная с предложенията. Едното е в „Преходни и заключителни разпоредби“ на господин Богдан Богданов да се създаде… (Шум и реплики.) Моля?

#62 · speech

Председател Наталия Киселова

Оттегляте го, добре. Господин Богданов оттегли предложението. Второто предложение е отново за създаване на нов § 3 и е на господин Александър Иванов със следния текст, ще Ви запозная с него, тъй като беше преди седмица: „За нарушенията от чл. 73 до чл. 89, извършени до 1 юни 2026 г., се налагат глоби и имуществени санкции по Глава шеста в размер, намален с 50 на сто от установения.“ Моля, колеги, режим на гласуване за включване на нов § 3 в „Преходни и заключителни разпоредби“. Гласували 183 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 44. Предложението е прието.

#64 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Костадинов поиска прегласуване за създаването на нов § 3 в „Преходни и заключителни разпоредби“. Моля, колеги, режим на прегласуване. Гласували 185 народни представители: за 140, против няма, въздържали се 45. Предложението за новия § 3 е прието. Следващото редакционно предложение по § 7, който впоследствие ще стане може би § 9, защото ще има преномерация, изчитам го, на господин Александър Иванов: „§ 7. Законът влиза в сила от 28 юни 2025 г. с изключение на: 1. § 4, който влиза в сила от 28 юни 2027 г.; 2. § 6, който влиза в сила от деня на обнародване на Закона в „Държавен вестник“.“ Моля, колеги, режим на гласуване за включване на това редакционно предложение. Гласували 183 народни представители: за 136, против няма, въздържали се 47. Предложението за § 7, който в окончателната редакция би трябвало да стане – тук, в доклада е § 8, но би трябвало да стане § 9 заради новия § 3, е прието. Сега преминаваме вече към гласуване на предложенията по „Преходни и заключителни разпоредби“. Подлагам на гласуване текста на вносителя за наименованието на подразделението „Преходни и заключителни разпоредби“, като § 3 по текста на вносителя ще стане § 4; следващите ще се преномерират, така че § 3, който става § 4; § 4, който ще стане § 5, като т. 2 се изменя в редакцията на Комисията по параграфа; § 5, който става § 6, заедно с редакцията на Комисията. Дотук. (Реплики.) Наименованието на подразделението го подложих, да. Казах го в началото. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 185 народни представители: за 141, против 28, въздържали се 16. Предложението е прието. По § 6 има предложение от народните представители Климент Шопов, Георгиев Георгиев и Борис Аладжов, което не е подкрепено от Комисията. Подлагам го отделно на гласуване. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 189 народни представители: за 31, против 125, въздържали се 33. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване текста на вносителя за чл. 6, който ще стане чл. 7; предложението на Комисията за създаване на нов параграф, който ще стане § 8, и с редакционните предложения относно влизането в сила, който ще стане § 9, с редакционните предложения, които приехме в началото. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 185 народни представители: за 143, против 27, въздържали се 15. Преходните и заключителните разпоредби са приети. (Реплика: „Прегласуване!“) Някой поиска прегласуване. Моля, колеги, режим на прегласуване – § 6 до § 9. Гласували 187 народни представители: за 138, против 32, въздържали се 17. Предложението е прието. Сега поставям на гласуване Приложение № 1 заедно с редакцията на Комисията. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 182 народни представители: за 166, против няма, въздържали се 16. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване Приложение № 2 заедно с редакцията на Комисията; текста на гласуване Приложение № 3 заедно с редакцията на Комисията; текста на Приложение № 4 заедно с редакцията на Комисията и текста на вносителя за Приложение № 5. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 186 народни представители: за 168, против няма, въздържали се 18. Приложения от 2 до 5 са приети, а с това и текстът на Закона. Благодаря. Заповядайте, господин Кънев.

#65 · speech

Петър Кънев

БСП – Обединена левица

Колеги, искам да Ви благодаря. Един закон, който пета година чака да влезе в употреба. С моя немалък парламентарен опит, честно да Ви кажа, не съм си представял, че един спокоен, безспорен закон може да предизвика толкова емоции, Закон, който касае българските инвалиди, но още веднъж благодаря на всички колеги, и отляво и отдясно, защото го подкрепихте. Успех! (Ръкопляскания.)

#67 · speech

Петър Кънев

Благодаря. Бурни, нестихващи! (Народният представител Асен Василев иска думата.)

#69 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Ще бъда може би в рамките на 30 секунди. Става въпрос за неявяването на госпожа Теменужка Петкова за изслушването днес. По силата на чл. 47, ал. 3, последното изречение на Правилника – чета Ви го: „Вече гласувана точка в дневния ред, която не е била разгледана през текущата седмица, се включва в проекта на програма по ал. 4 за следващата седмица.“ Моля точката да бъде включена в програмата за следващата седмица.

#71 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми братя и сестри мюсюлмани! В навечерието на големия мюсюлмански празник Рамазан байрам, който идва след свещения месец Рамазан, месецът, през който отваряме сърцата си за вярата и посланието на Рамазан да бъдем добронамерени един към друг, да помагаме на ближния и да положим усилия да предадем тези ценности на децата и поколенията след нас. Ние от автентичното ДПС с лидер доктор Ахмед Доган имахме възможност на стотици срещи през месец Рамазан с нашите братя и сестри мюсюлмани и християни и да се убедим в добродетелите, толерантността, милосърдието, смиреността и стабилните устои на вярата. Всички ние сме призвани тези ценности на нашата вяра да ги претворим в дела и да бъдем пример за толерантност, разбирателство и мирни отношения. Ние изповядваме философията, че различието е богатство. Всички трябва да отстояваме тази идентичност, ако е необходимо, да му помагаме да прави това, но в заедност да градим общото ни бъдеще на тази древна и свещена земя, която е наша обща родина. Живеем във време, когато тези ценности са подменени с агресия, предателство и незачитане правата и свободите на българските граждани. Свидетели сме на грозни опити нашата общност да бъде разделена и да бъдат противопоставени нашите братя и сестри един на друг. Точно в такива времена ние, водени от Всевишния, трябва да покажем силата на нашата вяра и сплотеността на нашата общност. Нашата религия е с послание от Всевишния не за да налага на света политически, икономически или социални модели, а за да даде модели на поведение, сведени ни чрез свещените книги и напътствията на пратениците за улеснение на следващите ги поколения в трудните ситуации и ежедневните изпитания. А разбирателството и толерантността между представителите на различните религиозни общности в България са повод за гордост и единство на нацията, доказано неведнъж в нашата нелека историческа съдба. Силата на нашата общност, водена от Всевишния, ни дава вярата и надеждата, че можем да се справим с всички трудности и изпитания и като хора, и като държава. Свещеният месец на спасението ни учи на смирение, покаяние и милосърдие. Месец Рамазан, който е време за милосърдие и духовно съзерцание, ни напомня да поставяме нуждите на другите пред собствените. Ислямските ценности, като състрадание, благодарност, щедрост и благородство, отекват по-силно от всякога в тези смутни времена за всички хора по света. Нека отворим сърцата си за състрадание, за прошка и подкрепа и дните ни да бъдат изпълнени с разум и отговорност пред бъдещите поколения. В този свещен месец Рамазан и празничен ден, който предстои, отправям поздрав от мое име и от името на автентичното ДПС с пожелание да отворим сърцата си за състрадание, за прошка и подкрепа и дните ни да бъдат изпълнени с разум и отговорност пред бъдещите поколения. Съхранете духа на разбирателството, запазвайки дълбоките морални устои на вярата, както и вярата в човещината и търпението, в милосърдието и вечните човешки добродетели. Пожелавам благословени и спокойни последни дни на месец Рамазан и щедър на блага и пълен с упование празничен Байрям. Нека молитвите ни бъдат приети. Нека крепкото здраве, сплотеността и закрилата в семействата и обществото ни, духовната удовлетвореност, мирът и берекетът са само част от наградите от Всевишния за Вас. Честит празник, скъпи братя и сестри мюсюлмани! Бъдете живи и здрави Вие и Вашите семейства, всички хора, които обичате и бъдете все така патриоти в родината, в която живеем, в която сме се родили. Нека милосърдието, състраданието и търпението бъдат верен спътник на всеки мюсюлманин в празничните дни! Нека добрите дела се множат. Нека в домовете Ви да има разбирателство и благодат. Пожелавам Ви светло посрещане на празника, мир и любов да изпълнят домовете и сърцата Ви. Честит празник на всички! Благодаря. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)

#72 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Али. Преди да преминем към следващата точка в нашия дневен ред, да Ви кажа, че днес наши гости са ученици от Основно училище „Евлоги Георгиев“ в град Дупница. (Ръкопляскания.) Те са в Народното събрание – добре дошли! (Ръкопляскания.) Те са по покана на народния представител Николай Златарски от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, преминаваме към следващата точка в нашия дневен ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ДАНИЕЛ МИТОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДЕЙСТВИЯТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ВЪВ ВРЪЗКА СЪС СИГНАЛ ЗА ВИДЕОФАЙЛОВЕ ОТ АРХИВА НА ПЕТЬО ЕВРОТО И ДАННИ ЗА ТВЪРДЕНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ ВИСШИ ПОЛИЦЕЙСКИ СЛУЖИТЕЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ВЕЛИНГРАД С ЦЕЛ ПРИКРИВАНЕ НА ВЕЧЕ ИЗВЪРШЕНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ОТ ТРЕТИ ЛИЦА. Кой ще представи от вносителите? Господин Рашков, Вие ли? Заповядайте – имате думата. Предложение за изслушване до 5 минути. Заповядайте.

#73 · speech

Бойко Рашков

ПП-ДБ

Благодаря. Господин Министър, както съобщи председателят на парламента, в публичното пространство напоследък бяха излъчени кадри – видеоклипове, в едно районно полицейски управление във Велинград, разговори, които се водят между няколко служители, действията на един служител и във връзка с една полицейска преписка за кражба на лични вещи. От тези кадри, които ние не знаем дали са, както съобщи председателят на парламента, архив на Пепи Еврото, защото няма никакви доказателства в тази връзка, или са резултат от приложени специални разузнавателни средства не с цел да се разкрие престъпление, а с цел да се постави под влияние, в зависимост един полицейски служител, няма значение каква е целта, така или иначе нека да не говорим за Пепи Еврото, и Вие ще кажете – имате ли данни, че става дума за видеозапис от архива на Пепи Еврото, или става дума за резултат от приложени специални разузнавателни средства? Моля да обърнете внимание на този въпрос. Впечатляващото в конкретния случай, изложен пред цялото общество, е, че полицейските служители се опитват да скрият едно извършено престъпление, да унищожат материали от извършена частична, или пък по-скоро неизвършена, проверка в полицейското управление, независимо, че има оплакване от една гражданка, независимо, че има отнети вещи и независимо от факта, че тя сама е открила вещите. Те са ѝ били върнати, но действия срещу онзи, който ги е отнел противозаконно, тоест казано по-кратко, откраднал вещите, не са предприети от полицейските служители. Това поставя остро въпроса за това какво Вие като ръководство ще предприемете по отношение на този или на тези служители – има и такива кадри, от които е видно, че те се съветват какво да се направи, да изгорят ли котела на парното, или не, със съответните материали от полицейските преписки, и ред други такива разговори, които на фона на скоро приетия национален бюджет, с който беше увеличена заплатата на полицейските служители с 50%, изглежда, меко казано, много странно. Така че отговорността на ръководството на МВР в конкретния случай е много голяма, бих казал. Така че в тази връзка искам да ми отговорите – известен ли Ви е този случай? Второ, ще се извърши ли цялостна проверка на случая относно кражбата? Трето, ще предприемете ли превантивни и други административнонаказателни мерки по отношение на тези полицейски служители? И нещо, което мисля, че ние трябва да чуем от Вас: как оценявате и как мислите: по какъв състав бихме могли да дефинираме поведението на тези служители? Освен това и по-конкретно специално фалшифицирането на документи, тъй като има и такива кадри, които са излъчени. Опит за състаряване на документи, създаване на документи вероятно нанасяне на фалшив подпис на съответните сведения, или други, които се съдържат в преписката. В крайна сметка какво възнамерявате да предприемете и дали ще информирате народното представителство и цялата общественост по този случай? Благодаря.

#75 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рашков, във връзка с разпространените в публичното пространство видеофайлове, за които се твърди, че са част от така наречения архив на Петьо Еврото Ви информирам, че същите са известни на дирекция „Инспекторат“ в МВР. Заснетите действия на полицейските служители от Районно управление – Велинград, са били предмет на проверка от страна на дирекция „Вътрешна сигурност“, започнала след жалба, подадена на 28 ноември 2016 г. от местна гражданка, за извършена от дома кражба на ловни трофеи – еленови рога и свински бивни. Лицето се жалва от бездействие на полицейски служител, след като самата тя през 2018 г. разпознава инкриминираните еленови рога в ресторант и подава сигнал за това на телефон 112. Рогата са възстанови на жалбоподателката, която има претенции към съответния полицейски служител за бездействие по разследване на случая и залавянето на извършителя. По случая след сигнала започва работа на комисия от ОДМВР – Пазарджик, паралелно се провеждат и оперативно-издирвателни мероприятия от служители на дирекция „Вътрешна сигурност“. В тази връзка е изготвена справка от дирекция „Вътрешна сигурност“ – изразено предположение за съставяне от полицейски служител на неистински частен документ, което представлява престъпление по чл. 309 от Наказателния кодекс, ако се докаже. На 7 март 2019 г. справката ведно с относимите материали по случая са изпратени по компетентност на Районна прокуратура – Велинград, където е образувана прокурорска преписка. С постановление от 8 март 2019 г. на прокурор при Районна прокуратура – Велинград, по случая е образувано досъдебно производство от Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – Пазарджик. Производството е затова, че през периода месец ноември 2016 г. – месеца август 2018 г. е пропуснато своевременно изпълнение на длъжностни задължения, които се налагат по служба, с цел да се избави другиго от наказание, като деецът е орган на власт, в случая служител на МВР, а именно престъпление по чл. 288 от Наказателния кодекс. Разследването по случая е възложено на следовател от Окръжен следствен отдел – Пазарджик, при Окръжна прокуратура – Пазарджик, и се провежда под надзора на наблюдаващ прокурор от Районна прокуратура – Велинград. В хода на разследването въз основа на постановления на следователя са проведени множество оперативно-издирвателни мероприятия и процесуално-следствени действия от служители на дирекция „Вътрешна сигурност“. С постановление от 16 март 2020 г. на наблюдаващия прокурор от Районна прокуратура – Велинград, наказателното производство по досъдебно производство от 2019 г. на Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – Пазарджик, е прекратено. На основание чл. 243, ал. 1, т. 1 от НПК, във връзка с чл. 24, ал. 1, т. 1, предложение второ от НПК деянието не съставлява престъпление. По указание на Върховната касационна прокуратура е извършена служебна проверка от Окръжна прокуратура – Пазарджик. С постановление от 2 декември 2020 г. на прокурор при Окръжна прокуратура – Пазарджик, постановлението на наблюдаващия прокурор от Районна прокуратура – Велинград, за прекратяване на наказателното производство е потвърдено. На 30 август 2024 г. с министерска заповед на дирекция „Инспекторат“ при МВР е разпоредено да извърши проверка в дирекция „Вътрешна сигурност“. Задачата е да се провери неправомерно използване на резултати от секретни материали от ръководен служител на дирекция „Вътрешна сигурност“ в хода на предприетите действия след подадената жалба за откраднатите еленови рога и свински бивни. Така изложената технология поставя под сериозно съмнение наличието на някакъв митичен архив на Петьо Еврото. Не без основание, цитираната от мен информация по този казус предполага, че различни материали, които не са били оценени като достатъчни веществени доказателства за повдигане на обвинение от компетентните прокуратури, се разпространяват в публично пространство като част от споменатия митичен архив. Благодаря.

#76 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. По процедура преминаваме към първи кръг въпроси от името на парламентарните групи. Уважаеми колеги, първи да зададат въпрос имат възможност народните представители от парламентарната група на ГЕРБ – СДС. Уважаеми колеги, ще има ли въпрос? Не виждам. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България? Вие ли, господин Рашков, ще зададете въпроса? Заповядайте.

#77 · speech

Бойко Рашков

ПП-ДБ

Благодаря Ви. Моят въпрос. Първо искам да кажа, че донякъде отговорът на министър Митов ме удовлетворява, защото той хвърли поне частична светлина по въпроса дали това са архивни кадри от така наречения архив Пепи Еврото, или става дума за използвани специални разузнавателни средства. Другото обаче като отговор не ме удовлетворява. То се изрази единствено и само в това да се каже какво е направила прокуратурата. Прокуратурата е счела, че става дума за липса на данни за престъпление, и точка по въпроса. Аз неслучайно в изказването си в началото, с което развих питането, е това да ни отговорите Вие като ръководител на МВР, като политическо лице там с оглед на отрицателното обществено мнение, което личи от всяка публикация, до която ние се сблъскваме и се запознаваме: какво, ще вземете ли отношение, или няма да вземете отношение към тези служители? Те ще останат ли на работа в Министерството на вътрешните работи, или Вие ще ги оставите да унищожават, да горят преписки и материали в котелното на парното в районно управление на МВР? Защото тези служители там, в това районно управление, имаме данни, че се занимават и с други работи около изборите, господин Министър на вътрешните работи.

#79 · speech

Бойко Рашков

Има такива неща, които се отразиха в медиите. Така че същите тези служители, не други, единият от тях пък е станал директор на ОДМВР – Пазарджик, а той пък е бил преди това началник на районно управление във Велинград и ръководител точно на този Борис Борисчев, който е заснет явно със специални разузнавателни средства как състарява документи. А това, че той не е водил разследване, не е осъществил истинска проверка по силата на Закона за МВР, Вие как оценявате това? Какво ще бъде Вашето поведение, какво ще бъде Вашето решение? Така ли ще стимулираме тези служители на МВР, които унищожават материали от полицейски проверки – с 50-процентно увеличение на техните заплати? Това е основният въпрос, това е политическият въпрос. Благодаря Ви.

#81 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рашков, аз Ви казах какво е предприело МВР и в крайна сметка това е стар казус – от 2016 г. Вие сте били министър – не знам дали Ви е бил известен казусът. Ако Ви е бил известен, очевидно сте запознат, пък и Вие не сте предприели много мерки по въпроса. Обаче това, което аз ще направя, е – имам намерение да назнача комплексна проверка на Районното управление. Ако се открият данни за извършено престъпление при подробния анализ на казуса или се установят административни нарушения, тогава вече съответно ще преценяваме според тежестта на въпросните нарушения какви действия да предприеме ръководството на Министерството на вътрешните работи. Иначе, аз Ви казах какви са извършените действия от „Вътрешна сигурност“ и от Инспектората. Важно е обаче какви са заключенията на двете прокуратури, които са работили по темата. Благодаря Ви.

#82 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Митов. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Златанов.

#83 · speech

Златан Златанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, господин Министър! Аз ще бъда малко по-конкретен. Има ли данни директорът на ОДМВР в Пазарджик и началникът на съответното районно управление и техните подчинени да са опъвали, образно казано, чадър над купувачите на гласове, тъй като е налична информация, че жената, с която е живеел на семейни начала Дани Кучето – така известен, всъщност е Даниел Бараков, директор на ОДМВР, да е била свързана с фирма с лицето Иван Лулчев, осъден като лидер на ОПГ във връзка именно с купуване на гласове? Това не е първото преплитане на интереси на висш кадър от МВР с организираната престъпност. Преди време, преди много малко време излезе информация в медиите, че именно Бараков е опъвал чадър над купувачите на гласове в полза на Делян Пеевски. (Реплики.) В този смисъл трябва да се допълни, че Дани Кучето е номенклатура на Калин Стоянов като вътрешен министър и той дължи своето служебно придвижване именно на протекциите, оказани от господин Стоянов, когато той е заемал Вашия пост. (Реплики.) В този смисъл следва да се поясни, че служебният министър Атанас Илков не направи нищо след тези разкрития, не взе никакво отношение. Жената, с която той е живял на семейни начала, се нарича Таня Бориславова Стоянова. Връзката между Бараков и Лулчев се открива и в дело на Административен съд – Пазарджик, администрирано под № 1130 от 2021 г., и дело № 2394 на ВАС. Същата Таня Бориславова Стоянова е живяла на семейни начала с Даниел Бараков по прякор Дани Кучето, от когото има дете, родено през 2014 г., и е била осигуряване от „Деза – Лукс“ ЕООД.

#85 · speech

Златан Златанов

То изтече, но смятам, че бях достатъчно изчерпателен, за да внесем повече яснота по отношение на проблемите, които касаят въпросното питане, госпожо Председател.

#87 · speech

Министър Даниел Митов

Да. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, не мисля, че въпросът има отношение към предмета на изслушването. Няма как да дам информация, която излиза извън предмета на изслушването. Не са ми известни такива данни. Това беше по-скоро изказване. Благодаря Ви.

#88 · speech

Председател Наталия Киселова

Заповядайте, господин Стоянов – сигурно на две основания, тъй като имате право на въпрос от името на парламентарната група и лично обяснение.

#89 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Златанов, към момента в системата на МВР може би работят около 48 – 49 хиляди служители. Да Ви кажа честно, не ги познавам всички и няма как да ги познавам. Тези хора, които Вие цитирате, за първи път ги чувам. Най-малкото съм виждал публикация за Дани не знам си какъв – куче ли е, котка ли е, и така нататък. Не знам през годините с кого е живял, на какви начала. Не знам защо говорите, че този човек бил моя номенклатура?! Аз не се занимавам с личния живот на тези хора. (Реплики.) Още по-малко на хора, които изобщо не познавам. Не знам просто как си позволявате да казвате, че той бил моя номенклатура – човек, който аз наистина не познавам. Казусът също не ми е познат.

#92 · speech

Председател Наталия Киселова

Добре. Преминаваме към следващата парламентарна група. От името на „БСП – Обединена левица“ ще има ли въпрос? Заповядайте, господин Йончев.

#93 · speech

Илиян Йончев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Министър, госпожо Председател, уважаеми колеги! Казусът е много ясен и известен. За съжаление, днес се занимаваме със ситуация, която по-скоро би била работа на Вътрешна комисия на блиц контрол, а не на изслушване в Народното събрание. Господин Министър, Вие казахте, че са известни тези факти на Инспектората на МВР и са предприети съответните действия. Притеснително е това, което виждаме на видеокадрите. Подобно противозаконно поведение и деяния са абсурдни и осъдителни. Всички ние очакваме от Вас да препятствате адекватно подобно поведение, несъвместимо с етиката и професионализма. Затова Ви моля да разясните каква е Вашата визия подобни деяния да бъдат изкоренени и да не се налага Народното събрание да се занимава с подобни изслушвания за еленови рога и свински бивни. Благодаря Ви.

#95 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Йончев, абсолютно прав сте – подобни кадри не повишават доверието в системата на Министерството на вътрешните работи със сигурност. Затова в отговора ми на въпроса на господин Рашков казах, че ще трябва да се назначи нова комплексна проверка, така че за пореден път да се изясняват факти и обстоятелства. Въпреки предприетите действия, очевидно навремето не са били открити данни за извършено престъпление – такава е оценката и на двете прокуратури. Но действия, които накърняват образа на МВР и не пораждат доверие в системата, разбира се, трябва да бъдат установени. На базата на установеното да се предприемат съответните дисциплинарни или други действия. Затова ще си извършим такава комплексна проверка. Много моля – ще се върна малко назад, към изказването на господин Рашков, да не се катерим по гърба на МВР и да не спекулираме с повишението на заплатите. Повишението на заплатите на служителите в МВР, които работят ежедневно на улицата, с гражданите, които поставят много често живота и здравето си на риск, това увеличение е заслужено, то беше и закъсняло. Всъщност с това увеличение обаче ще се увеличат и изискванията към тях. Затова сега, като вървят анализите на всички областни дирекции по страната, ще присъствам лично на всеки един анализ и ще се постарая да стане ясно както на ръководния състав, така и на всеки един служител, че оттук нататък това увеличение идва и със завишени задължения и отговорности. Благодаря Ви.

#96 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. От името на парламентарната група на ДПС – ДПС има ли въпрос? Не виждам. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Не виждам. От името на парламентарната група на ПП МЕЧ има ли въпрос? Заповядайте, господин Радулов.

#97 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Този случай е един от многото, на които през последните няколко години сме свидетели, и си задаваме много въпроси. Между другото, не става дума за едни еленови рога, става дума за съвсем други неща, но между тези въпроси става дума за следното: в тези митични архиви на Пепи Еврото се появяват непрекъснато митични нови записи. Време е Министерството на вътрешните работи да поеме, да създаде строги мерки за невъзможност на изтичане на информацията. По мое мнение изтича информация на всички нива, не само на управленските. Трябва да се направи нещо много сериозно. Вие ще направите проверка в едно или две районни управления, или в една областна дирекция. Според мен трябва да има повсеместна проверка тези течове да бъдат затворени, защото по мое мнение при провежданите операции през последните една-две години срещу наркотрафика и наркоразпространението точно такъв теч води до ниска разкриваемост или залавяне на наркотици, които не са най-сериозните и най-вървежните в страната. Надявам се дейността на Министерството на вътрешните работи да бъде проактивна, а не реактивна, когато се случат нещата. Благодаря Ви.

#99 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Радулов, няма как да не приветствам изказването и въпроса Ви и да не се съглася с Вас. Подобен тип течове не бива да се позволяват и също трябва да бъдат обект на изследване. Това е съвършено вярно, защото покрай такива несвързани с никакъв Петьо Еврото, се дава възможност да се легендират ей такива непристойни кадри като величави политически казуси. На всичкото отгоре много често, хайде не знам дали е много често, но се случва, служители от системата да ползват ресурсите и служебното си положение, за да изясняват междуличностни отношения. При изясняването на междуличностните отношения – при сбиване, насилване и изкривяване на системата, започват дори и медийни атаки един срещу друг, като ползват определени неправителствени организации, а понякога и други методи или новинарски сайтове, за да разпространяват материали един срещу друг. И това, разбира се, тресе системата, вреди на имиджа на МВР и естествено, по въпроса трябва да се вземат мерки. Аз със сигурност ще инициирам такава работна група, която трябва да изработи подход, така че да се засили контролът именно по тази линия, за която и Вие говорите. И пак Ви поздравявам за въпроса и за изказването, защото сте прав. Благодаря.

#100 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Министър. От името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ ще има ли въпрос? Не виждам. Преминаваме към втори кръг въпроси. От името на ГЕРБ-СДС? Не виждам. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Рашков.

#101 · speech

Бойко Рашков

ПП-ДБ

Благодаря. С някои от нещата, които чухме от министър Митов, съм съгласен, но с други не. Аз ни най-малък опит не правя да се катеря по гърба на МВР и от такива силни изрази – две плюс две равно на четири, няма смисъл. Тук аз говоря за сериозни неща. Тези неща на друго място, колега Митов, ако обичате, не тук! Аз направих една връзка между случаите, които са излъчени в кадри за цялата публика, цялата страна, цялата общественост с поведението на същите герои от тези кадри в един епизод около последните предсрочни парламентарни избори и помолих да вземете отношение и по този въпрос. Същите тези лица, които са сътрудничили, меко казано, на една част от политически лидери в нашата страна, в онзи район, се изявяват неслучайно и на попрището на унищожаването на полицейски материали и документи, въпреки че са били засегнати с противозаконни действия интересите на една българска гражданка. И много правилно Ви е посочено, но Вие не взехте отношение по този въпрос, от един народен представител – професор Радулов, или колегата от БСП, който акцентира върху това: а бе, то голяма работа едни рога… А какви са рогата? Дали не са ценни, знаете ли това? Не знаете, нали? Но да го хвърлим така тук в пространството… Второ, тук става дума, че щом има жалба, трябва да се извърши проверка. Вие не ни казвате какви са мотивите, с които прокуратурата е прекратила производството, и ние не знаем дали поради това, че е маловажен случаят, или нещо друго – Вие си мълчите, затова трябва да акцентираме върху това какво Вие ще направите. Ще включите ли като задача в комплексната проверка да се провери поведението на тези лица и във връзка с парламентарните избори на 27 – 28 октомври миналата година? С чадъра, за който се говори в публичното пространство, за един политически лидер в района там, тази комплексна проверка щом е комплексна, тя трябва да обхване проверка и по тази линия, и по линия на унищожаването на полицейски материали, господин Митов. Благодаря.

#103 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Рашков, аз мисля, че отговорих вече на въпроса, но ще го повторя. Политически изказвания по въпроса Вие какво мислите за шефа на ОДМВР – Пазарджик, или за лица, които по един или друг начин според Вас са участвали в процеси покрай изборите, аз не мога да коментирам. Такива сигнали не са стигали до мен и излиза извън предмета на изслушването, а комплексната проверка ще си покаже, разбира се, всички данни, които са всеизвестни. Аз Ви изчетох двете прокуратури по кои членове от Наказателния кодекс и от НПК са на практика прекратили наказателното производство, тъй като не са намерили деяния, които да съставляват престъпление. Така че не знам дали мога да кажа нещо повече в случая. Това беше политическо изказване отново за пореден път. Ясно е – Вие си имате някакъв дневен ред, но аз не мога да изляза от предмета на днешното изслушване. Благодаря.

#104 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, госпожо Рангелова, имате думата.

#105 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Уважаеми господин Министър, не мога да не скрия, че съм изненадана от закъснителната Ви реакция, тъй като това видео е публично известно поне от три или четири дни за нас, а за Вас би трябвало също оттогава, и тепърва днес Вие казвате, че планирате комплексна проверка. Въпросът ми е за планираната от Вас комплексна проверка. Смятате ли, че не трябваше до днес, планирайки проверката, да отстраните от длъжност лицата, които ще бъдат проверявани, доколкото и двамата заемат ръководни постове – единият е началник на Районно управление – Велинград, другият е началник на Областната дирекция на МВР в Пазарджик, с оглед препятстване, прикриване на следи от извършени престъпления, унищожаване на документи, въздействие върху служители, които евентуално биха могли да бъдат свидетели, но поради йерархичната си зависимост от началниците би могло да бъде повлияно върху техните свидетелски показания? И нещо много важно. Вече е вървяла такава проверка от така наречената служба „Вътрешна сигурност“ към Министерството на вътрешните работи. Това са все пак неслучайни хора, получават възможност да работят в тази служба. Как ще гарантирате Вие обективна проверка от тези лица, които ще бъдат принудени да извършват проверка на лица, очевидно ползващи се с политически чадър, и то на доста високо ниво? В този смисъл какви ще бъдат конкретните Ви действия във връзка с обезпечаване обективността на проверката от тези служители, работещи във „Вътрешна сигурност“, и евентуално ще проследите ли дали, ако те дадат обективни заключения срещу проверяваните лица, тези служители от „Вътрешна сигурност“ после дали няма да бъдат принудени да напуснат системата, да се пенсионират, или да бъдат командировани на другия край на България? Благодаря.

#107 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Рангелова, първо това е казус с близо десетгодишна давност. Ако има някакво закъснение, то не е при мен, да знаете. Със сигурност трябва време човек да се запознае с всички детайли по казуса, който е, пак казвам, от близо десет години. Второ, аз нямам никакви причини да се съмнявам в обективността на хората, които работят в отдел „Вътрешна сигурност“, и хората, които работят в Инспектората, и така нататък. Ако открия такива основания, при всички положения ще взема мерки, така че да се гарантира такава обективност. Системата на МВР предлага възможности за гъвкавост в подобни ситуации и служителите са длъжни да гарантират, че нямат конфликт на интереси, когато извършват такива проверки. Това мога да Ви отговоря. Със сигурност казусът ще бъде тепърва изследван и разрешаван, ако се открият, и в зависимост какви данни се открият за извършени административни или наказателни нарушения. Благодаря.

#108 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Нямате въпрос. От името на „БСП – Обединена левица“? Няма. От името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Няма. От името на „Има Такъв Народ“? Няма. От името на парламентарната група на ПП МЕЧ? Докато господин Радулов идва, колеги, да Ви кажа, че в 11,00 ч. трябва да започне редовният контрол, така че възможностите за отношения може да отпаднат. Заповядайте, господин Радулов.

#109 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Госпожо Председател, господин Министър! Този случай е един от случаите, в които освен всичко друго, виждам и известно нежелание на Министерството на вътрешните работи да работи по казуси, на които им се струва, че няма какво да им дадат – нито лично на разследвания, нито на Районното управление. Вече от десет години сме свидетели как регистрацията на престъпленията в Министерството на вътрешните работи намалява, което се отчита като намаляване на престъпността. Това очевидно не е така, защото всички ние живеем в този реален свят и виждаме, че натискът върху хората, върху обикновените хора на страната нараства. Очевидно е, че системата за регистриране на сигналите е направена така, за да може всеки началник на областна дирекция да докладва всяка година, че нещата в ръководената от него дирекция са все по-добри и това важи за високото ниво на управление в Министерството на вътрешните работи. Така че моят въпрос към господин Митов е следният: ще се направи ли нещо за реална регистрация на извършваните престъпления в противовес на непрекъснато декларираната победа над престъпността? И знаете ли, че едно време, когато изучавах тази материя, имаше един професор, който казваше: Министерството на вътрешните работи е единственото, което се бори за собственото си унищожаване, защото то, работейки срещу престъпността, се унищожава и най-накрая няма да има обект за дейност. Е, статистически може да се случи такова нещо – да няма престъпления и да имаме едно министерство, което да се чудим какво да го правим независимо, че престъпления се извършват. Благодаря.

#111 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Радулов, няма как Министерството на вътрешните работи дори да победи престъпността да спре да съществува не за друго, а защото това би означавало, че Министерството на вътрешните работи е нужно повече от всякога, а именно – гарантирало е ред и сигурност на гражданите. Само със съществуването на такова министерство може да се гарантира подобен ред. По отношение на статистиката със сигурност имате основание. Един мъдър човек, запознат много добре със системата в началото на мандата на това правителство, ми каза: статистиката е, че обикновено разкриваемостта се увеличава, престъпността намалява, обаче тези двете графики така и не са се срещнали все още. Наистина има по какво да се работи по отношение на обективното отразяване на статистическите данни. В същия момент пък няма да се съглася, че от десет години натискът върху гражданите по отношение на престъпността се увеличава – не е точно така, и със сигурност има подобрение в средата за сигурност, но няма как да се отрече, че може да се желае много повече. Благодаря.

#112 · speech

Председател Наталия Киселова

От името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ ще има ли въпрос? Не виждам. Преминаваме към отношение. (Шум и реплики.) Да не кажете после, че не съм дала възможност за отношение, така че по-добре да забавим малко. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли отношение? Не виждам. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Василев.

#113 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Митов, ако може да Ви помоля да спрете да си гледате телефона за момент. Не желаете, добре.

#115 · speech

Асен Василев

Не, залата да гледате и конкретния казус, в който сегашният шеф на ОДМВР – Пазарджик, подправя документи, фалшифицира документи и унищожава документи. И според Вас това не е никакъв проблем. Щяло да има проверка може би някога, с неясен срок. Ама, по-нагло изказване в тази зала аз рядко съм чувал, а не е като в тази зала да е нямало нагли изказвания. (Реплика от министър Даниел Митов.) Моят въпрос към Вас като част от отношението и се надявам все пак нещо да направи МВР е най-малкото да почисти само себе си от хора, които произвеждат фалшиви доказателства в системата и пречат на разследванията, за това става въпрос. А не тези хора да бъдат повишавани и да стават началници и да мачкат нормалните служители, които искат да си свършат работата, и да не им дават възможност. Защото в цялата система в момента това, което се вижда, както се видя и по време на изборите, е, че внимателно подбрани шефове на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи опъват чадър най-вече над „Ново начало“. Конституционният съд го каза, не Асен Василев, след като се отвориха и преброиха бюлетините само в 2000 секции. А ако се отворят във всичките 12 000?! Някой да има наказан?

#116 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало, от място

Защо не ги отворят?

#117 · speech

Асен Василев

Някой да има наказан в МВР за това безобразие? Сега излиза запис как текущият шеф на ОДМВР – Пазарджик, унищожава и подправя документи, и Вие казвате: „Няма да го отстраня.“ Даже временно, докато свърши проверката. Как тогава искате някой да вярва на МВР за каквото и да е? (Реплики от министър Даниел Митов.) Много се учудих, като Ви сложиха за министър на вътрешните работи. Не Ви дадоха даже възможност да си изберете шеф на кабинет, но сега разбирам, че всъщност това е една доста гениална проява. Вие просто седите, абсолютно безпардонно се опитвате да замажете положението, а отдолу системата работи, подправя, фалшифицира и мачка не в интерес на българските граждани, а в интерес на частните интереси на хората, които Ви поставиха на този пост.

#119 · speech

Министър Даниел Митов

Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Господин Василев, не знам откъде да почна. Може би ще трябва да почна от наглостта. Няма нищо по-нагло от това да твърдиш, че „Гранична полиция“ седи, пие кафе и нищо не прави. Това са Ваши изказвания. Нахалството е безгранично при Вас. Вие сте шампион по наглост. Шампион по наглост! Шампион по наглост сте!

#120 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, от място

Какво прави „Гранична полиция“ в момента?

#121 · speech

Министър Даниел Митов

И по отношение на фиска, и по отношение на управлението като цяло. (Шум и реплики от ГЕРБ СДС.) И на пуделите, и на пачките – там сте шампион.

#122 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало, от място

И на контрабандата. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#123 · speech

Министър Даниел Митов

Няма скала, по която да измеря Вашето нахалство. И Вие поне не бяхте в залата и не слушахте, и не знаехте какво съм казал. Не знам, дойдохте малко по късно. Никога не съм твърдял, че няма проблем. Аз Ви казах, че проблем има. Той, проблемът, е от 10 години. Бил е в разследване, влизал е в прокуратури, прокуратурите са решили нещо. Аз сега ще трябва да правя отново комплексна проверка на нещо, което е трябвало да бъде свършено преди 10 години. (Реплики.) Не знам на какво се учудвате. Не знам на какво се учудвате. Аз се учудвам, че изобщо имате нахалството тук да излезете и да ми говорите по този начин, защото аз мога да си гледам телефона. Мен изобщо не ми трябва да Ви гледам Вас. Нагледал съм се на Вашето присъствие. Достатъчно ми е да Ви слушам. А и това ми идва в повече, честно казано. (Шум и реплики.) Не, то може да ми се наложи, със сигурност, защото, така или иначе, работим в една среда, но това не ми доставя огромно удоволствие. Така че, господин Василев, нахалството, извинявайте, ама го носите Вие. А кой какво ми е дал и какво не ми е дал да си избера – аз съм си избрал началник на кабинета и заради истерия, породена от Вас, човекът се оттегли. Не от Вас. Имам предвид може би не лично от Вас, но от политическия сегмент, който и Вие представлявате. Така че в това отношение Вие да клепате хора, да клеветите и да безчинствате сте шампиони. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.)

#125 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Митов, аз няма да Ви нападам лично, защото наистина това е история с 10-годишна давност. Според мен и според моята парламентарна група в този казус не става дума нито за рога, нито има значение на каква стойност са откраднатите вещи. Става дума за нещо съвсем, съвсем различно. Става дума за това с какви хора са изпълнени като съдържание всички институции. Дали това са хора, които са там, за да свършат нещо полезно и защото имат качества, или през последните 30 години различни политици и политически сили са поставяли удобни за тях хора – хора, които могат да бъдат контролирани, хора, които могат да бъдат манипулирани, хора, които могат да състаряват документи, хора, които могат да унищожават, горейки в домашната си отоплителна печка, доказателства по преписки и досъдебни производства, прокурори и съдии, които да казват, че всичко това не е престъпление и да прекратяват преписки. Вследствие на което двама от главните герои, в случая на Районно управление – Велинград, и ОДМВР – Пазарджик, но това е просто частният случай – твърдо вярвам, че за съжаление, не се ограничаваме до тези два частни случая – хората като тези главни герои после израстват кариерно. Единият от полицейски служител става директор на Районното управление. Другият от директор на Районното управление става директор на Областната дирекция. Кой знае, ако се потруди още и изгори достатъчно други бюлетини, доказателства или каквото там е необходимо, утре може да стане и министър на вътрешните работи. Според мен тревожното, господин Министър, е именно в това – става дума какви хора представляват държавата в лицето на нейните органи – институции, министерства, ведомства, народни представители и всичко останало. За това става дума. За това, че държавата ни е контролирана, държавата ни е купена, пробита и без всякакво доверие. Това е и причината гражданите да нямат никакво доверие на която и да било държавна институция. Ето защо ми се ще не като упреци към Вас, доколкото Вие отскоро сте министър на вътрешните работи и разбира се, не можете да бъдете отговорен за бездействието, или пък напротив – за умишленото действие, изразяващо се в бездействие на органите, които е следвало да вземат своевременно отношение, но ми ще да се вслушате в това и да поставите в хода на Вашата комплексна проверка важни въпроси. Тези видеа ще ги изискате ли? Имат ли БОЕЦ още такива? Ще ни пускат ли на час по лъжичка в седмицата по едно видео, заради което ще се налага да правим изслушвания, или Вие ще установите каква е причината този човек да е имал такъв архив? Тези видеа, които сега разпространява БОЕЦ по конкретното изслушване, какво представляват – специални разузнавателни средства или някой без знанието, или пък със знанието на полицейския служител Бориков е поставил видеокамери в неговия кабинет? Знаел ли е Бориков, че има такива камери? И ако те са били надлежно поставени съгласно обстоятелството, че е трябвало да бъде охраняван неговият кабинет, коя е била отговорната фирма, която е съхранявала тези записи, кой е предоставил тези записи и кому са предоставени? Това са изключително важни въпроси, защото отговорите на тези въпроси ще ни дадат възможност да разберем умишлено ли са държани с различни способи под зависимост полицейски служители, вероятно прокурори, не дай боже, и съдии. Това са важните въпроси. Моля в хода на проверката да установите. Изгледайте и едно гостуване в телевизия „Евроком“ на двама полицейски служители от Районното управление във Велинград, които заявяват, че са били съветвани да са послушни и да не пречат на кариерното развитие на този полицейски директор Бориков, след което са напуснали, защото не са били послушни. Това ли е обичайната практика в районните полицейски управления? Така ли израстват кариерно за сметка на изпращане в забвение, пенсия или, не дай боже, друго други полицейски служители, които се опитват да се борят с корупцията? Важно е да установите бил ли е криминално проявен полицай Бориков. Имал ли е криминалистични регистрации за извършени престъпления от общ характер? Те заличени ли са по негово искане, вследствие на което той е станал и съответно директор на заеманата от него позиция? Надявам се, че в интерес на обществото, в интерес на добрата работа в бъдеще на Министерството, което оглавявате, тези въпроси ще намерят отговори, за да започне началото на преустановяване на дългогодишната порочна корумпирана практика. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#127 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Рангелова, с много от нещата, които казахте, мога да се съглася, с голяма част обаче… По-скоро имам забележка. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Изказването Ви беше малко апокалиптично. Както във всички държавни институции, така и в МВР огромната част от хората, които работят в институциите, са нормални, честни и почтени хора, които искат да си вършат работата. Заради такива елементи, които гледаме на видеата, понякога доверието в институциите ерозира. Естествено, че трябва да се вземат мерки. Естествено, че комплексната проверка ще включва много други елементи и естествено, че аз го споменах и по рано, не бива през институциите и с инструментите, с които разполагат определени служители на МВР, те да се бият вътрешно, така че да решават свои лични спорове, да демонстрират неприязън и да се занимават с неща, които изобщо не са в обществена полза. И на всичкото отгоре да изнасят целия този конфликт в публичното пространство. Това вреди на образа на МВР със сигурност, и не само. Това е по-големият въпрос, защото Вие се опитахте да рамкирате Вашето изложение някак си, адресирайки по-сериозните, по-големите въпроси. За мен по-голямата картина е тази. Благодаря Ви.

#128 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Митов. Отношение от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте, господин Стоянов.

#129 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господа министри! От това, което стана ясно до момента, първоначалният случай от 2016 г., който е повод, което е горе-долу десет години оттогава, както разбрахме, има извършена проверка, досъдебно производство, което в последствие… Проверка, в последствие има отказ за образуване на досъдебно производство, така разбрах аз от прокуратурата. В последствие този отказ за образуване на досъдебно производство е оспорен пред по-горната прокуратура, която е потвърдила този отказ за образуване на досъдебно производство. Всичко това, което излиза през тези дни – да, реално трябва да бъде и обект на много сериозна проверка. Аз съм сигурен, че такава дали е назначена, или предстои днес, или в следващите дни, тя ще се случи. Освен проверката, която може би ще бъде първоначално дисциплинарна проверка, а може би директно и дисциплинарно производство да бъде. Предполагам, че има вероятност за евентуално и проверка от страна на прокуратурата – било то предварителна проверка или директно някакво производство – не знам кой как ще прецени на място от прокуратурата, която е в района. Така че това, което ще стане ясно, е оттук занапред. По отношение на казаното от господин Василев, много държа да разбера къде точно в Решението на Конституционния съд пише, че МВР е опъвало чадър над купувачите на гласове. Хубаво е да го изкарате това нещо да го видим. Вие с големите реформи, предимно с претенции за реформи в Министерството на вътрешните работи, които се изразяваха само и единствено в смяната на Иван с Петър или Пламен с Петър, или нещо подобно, и реформи, които се изразяваха в това тогава, когато беше най-тежката мигрантска криза, Вие закривахте поделения на Министерството на вътрешните работи, и то предимно по линия на гранична полиция или полицейски управления в пограничните райони. Пълен абсурд! Вие, който, докато Гранична полиция се бориха за това как да спрат мигрантския натиск, който наистина беше най-сериозен от момента на мигрантската криза и когато предстоеше да се вземе решението за отпадането на проверките по сухопътните граници и пълноправното ни членство в Шенген, точно Вие, който тогава разпореждахте да се извършват проверки на товарите на австрийските фирми и където много бързо Ви опънаха ушите и разбрахте, че това, ако продължава, няма да е добре и няма да бъдем част от Шенген, така че не е редно тук от тази трибуна да говорите за това, че в Решението на Конституционния съд пишело, че МВР опъвало чадър. Отделно от това, Вие, който бяхте и сте главен герой в официални разпити на свидетели по различни досъдебни производства, също не Ви прави чест. И тук е мястото и с това ще завърша – да, системата на МВР, това е една от най-тежките и големите системи в държавата, има проблеми. За съжаление, винаги е имало, предполагам, че и занапред – пак казвам, за съжаление, ще има подобни случаи и подобни служители, които си позволяват такова отношение в тяхната работа. Но разберете, за всички тези случаи си има компетентни органи. В случая дирекция „Вътрешна сигурност“, Инспекторат, следствието, прокуратурата и не на последно място, Комисията за противодействие на корупцията тогава, когато става въпрос за висши ръководни служители. С това завършвам – не бива заради подобни случаи, единици според мен, да поставяме всички служители на МВР под общ знаменател. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#130 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Стоянов. Отношение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Няма. Отношение от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Не виждам. Отношение от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Няма. Отношение от парламентарната група на МЕЧ? Господин Радулов, заповядайте.

#131 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Общоприета истина е, че адвокат не трябва да се защитава сам в съда. Лекарят, ако се преглежда и сам си определя диагнозите – леталният край е почти сигурен. Не знам защо, може би Вие, защото сте нов в тая система – и Вие, и други министри са правили тази грешка, се надявате сами да си определите лечението и то да се случи. Според мен разследване от служби, които са част от Министерството на вътрешните работи, само ще докаже, че никъде няма никакви нарушения. Аз съм доволен, че много вежливо си разговаряме с Вас, но това е един вежлив разговор и не знам дали той ще даде резултат. Да кажа няколко думи за разкриваемостта и завеждането на сигнали. Ако имаме десет сигналa, които са заведени, в следствие на тях са разкрити пет престъпления, имаме 50% разкриваемост, но ако заведем шест сигнала и разкрием пет от тях, имаме 90% разкриваемост. Но какво ще се случи, ако имаме два сигнала? Нищо няма да се случи. И накрая искам да кажа, че ако Министерството на вътрешните работи не разкрива престъпления, Вие твърдите, че то ще има причини да съществува, може би, но не в този вид. То може да съществува като общинска полиция да пази обществения ред. Съществуването на министерство вън от специфичните му функции може да има една-единствена причина, която видяхме на предните избори – да не прави нищо срещу купувачите на избори, срещу фалшификацията в изборните секции. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#132 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Радулов. Отношение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам. С това приключихме точката, свързана с изслушването на министър Митов. Министър Митов, благодаря за Вашето участие. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. За периода от 21 март до 27 март 2025 г. са получени писмени отговори на въпроси и питания по отношение на: Писмени отговори от: – министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Галин Дурев; на въпрос от народния представител Румен Христов; на въпрос от народния представител Стела Николова; – министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Атидже Алиева-Вели; на въпрос от народния представител Богомил Петков; на два въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стела Николова; – заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Явор Божанков. – министър Даниел Митов на два въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Красимир Йорданов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; – министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Венко Сабрутев; на въпрос от народния представител Димо Дренчев и Георги Георгиев; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Иван Иванов на 18 въпроса от народния представител Андрей Цеков; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народните представители Климент Шопов, Константина Петрова и Коста Стоянов; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на въпрос от народните представители Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан; – министър Иван Пешев на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; – министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Цвета Рангелова. – от министър Манол Генов на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народните представители Елисавета Белобрадова и Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на въпрос от народния представител Татяна Султанова-Сивева; – министър Мариан Бачев на три въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Богдан Богданов; на въпрос от народния представител Даниел Лорер; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Атанас Славов; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Божидар Божанов. Днес е подадено искане от народния представител Петър Петров на основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моли да бъде отложен отговорът на въпрос към заместник министър-председателя и министър на транспорта Гроздан Караджов със сигнатура 51-554-06-11-58 от 18 март 2025 г. и отговорите на въпросите към Даниел Митов – министър на вътрешните работи, със сигнатури: 51-554-06-883 от 25 февруари 2025 г., 51-554-06-884 от 25 февруари 2025 г. и 51-554-06-973 от 4 март 2025 г. Пристъпваме към парламентарния контрол на заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Първо ще отговори на въпрос от народните представители Емил Янков Янков и Димитър Валентинов Гюрев относно намеренията на Министерството за отдаване на концесия на стратегически обект от национално значение за сигурността – летище Пловдив. Моля от народните представители, които са задали въпроса, заповядайте за неговото представяне.

#133 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, медиите разпространиха новината, че Министерството на транспорта и съобщенията и Вие в ролята на министър имате намерение да отдадете на концесия летище Пловдив. Това е изключително важен въпрос за икономиката и туризма в Южен централен регион с население над два милиона души. Летище Пловдив е стратегически обект от национално значение за сигурността на държавата. Няма да се впускам в обяснения за славната история и значимостта за региона и страната на летище Пловдив, те са неоспорими. Не ми се струва нормално да повтаряте грешката от отдаването на концесия на летище „Васил Левски“ – София. Това е ярък пример и то лош в стил как не се прави. Според мен държавата има потенциал за управление на големи и важни стратегически обекти, какъвто е летище Пловдив. Предимствата на летище Пловдив, които има пред всяко едно друго летище в страната, са много и неоспорими, като се започне от местоположението и се стигне до потенциала, който има. В тази връзка въпросът ни е: какви са намеренията Ви за развитие на летище Пловдив, смятате ли да го развивате като важен държавен стратегически обект, или искате да го дадете на концесия по подобие на летище „Васил Левски“ – София? Благодаря.

#135 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Гюрев, благодаря Ви за този въпрос. Министерството на транспорта и съобщенията отдава изключително голямо и сериозно значение на успешното развитие на летище Пловдив. Това летище може да бъде един от катализаторите за създаване на условия за развитието на цялостния икономически потенциал на региона. Реални са възможностите за увеличаване на туристическия трафик. Също така е реална и възможността на летището да стане и ключов карго терминал за България. По отношение на туризма. Особеният потенциал се крие и в това да обслужва изключително зимните скиорски чартърни полети. Нашето намерение и моето лично намерение е провеждането на успешна концесионна процедура за привличане на частен инвеститор, като целта на привличането на този частен инвеститор е да се осигурят дългосрочни инвестиции в летищната инфраструктура, както и по този път да се осигури опитен оператор, който да поеме управлението на летището и което, тази комбинация от своя страна, да създаде предпоставки за дългосрочното развитие на летищната инфраструктура и за предоставянето на летищни услуги и удобства както на гражданите на втория по големина град в България – Пловдив, така и на стопанските субекти и на предприятията в региона, които да го използват за превоз на товари. Предвижда се откриването на тази процедура за определяне на концесионер и за възлагане на концесия на летище Пловдив да стане през втората половина на тази година или началото на следващата година. Само да допълня, имам още няколко секунди. Аз не споделям Вашата теза, че концесията на летище София е неуспешна. Смятам точно обратното, но ако имате реплика, ще се доизясня в дупликата.

#137 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, ами потвърдихте това, което беше излязло и в медиите. Очевидно намерението Ви е летище Пловдив да бъде дадено на концесия. Има един мит, който се шири в обществото, че държавата е лош стопанин. Наистина примерите за това не са малко, но ние сме убедени, че те са вследствие на съвсем умишлено лошо управление на различни предприятия, за да може обществото лесно да приеме после тяхната или продажба, или отдаване на концесия, както е в случая. Летище Пловдив със сигурност е с прекрасно разположение и може чудесно да обслужва огромния брой пътници, които биха могли да посещават Пловдив и региона. Аз като жител на Асеновград хем съм изключително щастлив, че до нас има летище, хем пък не ми харесва фактът, че то не функционира както трябва, но тук основната причина е в лошото управление, което обаче изобщо не означава, че държавата не може да го преструктурира и тук всъщност да се получи един чудесен обект. Вие казахте, че летището може да бъде катализатор за туристически трафик, карго терминал. Защо обаче държавата да не може да развие този потенциал, а трябва да се дава на частен инвеститор – ние това не можем да разберем. Вие заявихте, че сте твърдо убеден, че частен инвеститор трябва да развива тази дейност. Аз мога да Ви дам пример, и то не един, за държавни летища в Европа, да кажем това в Латвия в Рига, където има полети до над 90 дестинации до 30 страни и така нататък, което означава, че дори и една страна като Латвия може успешно да развива едно летище. Защо България да не може? Ще завърша само с това, че когато се даваше концесията на летище София, вече летище „Васил Левски“, министърът на транспорта тогава, само да напомня, беше Росен Желязков, който към момента е премиер на Република България, относно това дали тази концесия беше печеливша и дали България има полза от нея – ами само фактът, че имаше доста въпросителни около нея и отлагането на концесионните такси, говори достатъчно. Благодаря Ви.

#139 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гюрев, ще повторя още веднъж. Концесията на летище София не само че е успешна – тя е много успешна! Не забравяйте, че от летище София, при отдаването му на концесия, държавата е получила, държавният бюджет е получил 660 милиона, въпреки че вече сме влезли в ковид кризата. Вече е ясно за инвеститора, че няма да има полети, неизвестно докога, въпреки това инвеститорът е изплатил тези грандиозни за времето си пари и е поел оттам нататък ангажиментите да инвестира по ясно определен инвестиционен план, да инвестира в публична държавна собственост. Нека да го изясним. Частни пари! Пари на частен фонд. Пари, каквито в бюджета не е имало, няма и към момента. И така, минавам към втория Ви въпрос: защо да не може държавата сега да го направи това прекрасно летище Пловдив най-добрата инвестиция и да му сложи най-прекрасния мениджмънт. Ами, защото поради същата причина, поради която от 40 години държавата се опитва това нещо да го прави и не го е направила. Защо летище Пловдив е в това окаяно състояние, господин Гюрев?

#141 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Лошо управление. Ами толкова управления се случиха. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз съм сигурен, че когато ВЪЗРАЖДАНЕ дойде на власт, Вие ще сложите най-хубавото управление. Но дотогава, господин Гюрев, аз вярвам в обратното, в което Вие не вярвате – държавата не е добър стопанин. Няма как държавата да Ви осигури развитие на летището и е много по-добре частни пари – в огромни размери – десетки и стотици милиони, да се превърнат в публична държавна собственост, защото тази публична държавна собственост става собственост на целия български народ. И аз като министър искам да видя не само летище Пловдив, аз искам да видя и главните български пристанища, аз искам да видя и новопостроени магистрали да се направят по концесия, защото това означава милиарди, не милиони, милиарди частни пари в полза на българските граждани и на българския народ. Ето затова намирам концесията за правилен метод. Благодаря.

#142 · speech

Председател Наталия Кузманова

Благодаря, министър Караджов. Няма в рамките на каква процедура да Ви дам думата, така че – благодаря за желанието. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „По начина на водене.“) Много моля, без такива реплики от залата. Много добре сте наясно каква е процедурата в рамките на парламентарния контрол – реплика на народния представител, задал въпроса, дуплика на министъра. В каква точно процедура да Ви дам възможност да отговорите на дупликата на министъра. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „По начина на водене.“) Заповядайте по начина на водене и ще помоля да се фокусирате върху начина на водене, а не по същество на отговора, който Ви даде министърът.

#143 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател, че въпреки всичко спазихте Правилника и ще Ви помоля да обясните на господин министъра, че летище Пловдив не е новопостроен обект и не е построен с чужди пари, а е построен с държавни пари. И ако твърди, че държавата е лош управник или Министерският съвет е лош управник, ами най-лесното е да си депозира една оставка в Деловодството – да спрем с тази мъка, да започнем начисто, да се даде възможност на хора, които могат, знаят и искат да управляват и да развиват държавните обекти. В крайна сметка летище Пловдив е построено да бъде в услуга на гражданите, както споменах, има над два милиона жители, които могат да се възползват. Не виждам каква е причината. Имаше съвсем скоро, направихме една среща, бяхме поканени на откриване на нов полет – има ръководство, което иска да работи, което е спъвано, сменяно, тормозено, и затова е на тоя хал. Значи, докато по този начин се процедира, ами няма да има работещи обекти. Съжалявам много, но единственият изход от тази ситуация е само и единствено оставка. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#145 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Имам. Министърът може да поиска думата по свободен въпрос по всяко време. А той как я направи? Няма да го оставя да ми сложи отзад. Ако искат, да става още 10 пъти. Точка по въпроса. Не може да остане така глупости да се говорят след мен. Ако искат, двеста пъти да излязат. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Министърът може да взема думата, когато пожелае.“)

#146 · speech

Председател Николета Кузманова

Преминаваме към следващия министър към министър Караджов, зададен от народния представител Гюнай Хюсмен Хюсмен, относно необходимостта от превъоръжаване, автоматизиране на жп прелез, съоръжен с ръчна бариера в междугарието Разград – Самуил по 9 главна жп линия, пресичащ автомобилен път III-205 на републиканската пътна мрежа. Заповядайте, господин Хюсмен.

#147 · speech

Гюнай Хюсмен

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, с тревога наблюдавам лошото състояние на жп прелеза в междугарието Разград – Самуил по 9 главна жп линия, пресичащ автомобилен път III-205 на републиканската пътна мрежа. Прелезът, през който денонощно преминават около 2000 моторни превозни средства, много от които са чужденци, има изключително лош вид и прави грозно впечатление на пътуващите. Води се първа категория, съоръжен е с ръчни бариери и прелезопазач на денонощен режим на работа. Механизмите на двете ръчни бариери са стари и силно амортизирани. В последните над 30 години механизмът, както и механизмите на ръчните бариери не са подменяни. Много често бариерните греди се чупят, тъй като са амортизирани. Всеки подобен инцидент, освен с материални щети и неудобства – счупени бариери, намаляване на скоростта или блокиране на движението, както и закъснения в графика за движение на влаковете, носи риск за живота и здравето на пътуващите и създава големи затруднения на всички участници в движението. Във връзка с това моля за отговор: считате ли, че във века на съвременните свръхмодерни технологии и изкуствения интелект е естествено все още да има жп прелези в страната ни, които да се охраняват с ръчни бариери и прелезопазач на денонощен режим на работа, което е сериозна предпоставка за пътни инциденти? Предвиждате ли и в какъв срок автоматизирането на жп прелеза в междугарието Разград – Самуил по 9 жп линия, пресичащ автомобилен път Ш-205 на републиканската пътна мрежа? Благодаря Ви.

#149 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Хюсмен, с едно нещо ще се съглася, че наистина във века на най-съвременните технологични развития, време в което пътната и железопътната в това число, защото прелезите са местата, където се пресичат и пътната, и железопътната мрежа, са така обезопасени, че на практика само почти умишлено нарушение може да доведе до произшествие. Уви, всичко това струва пари. Пари, които нямаме в момента в държавния бюджет, а дори да имахме, ако тръгнем да ги поправим, колегите, няколко човека от ПП, ще ни обвинят, че ще храним фирмите крадци, които чакали това нещо за, нали, да им се раздаде там, даже си имат една любима мантра. Така че не е толкова лесно да се постигнат и най-лесните такива добри проекти. Сега за прелеза. Той е съоръжен с ръчно управлявани бариери с механично задвижване, управлявани от прелезопазачи, покриващи широчината на цялото пътно платно. Наличието на прелезопазачи, бариерни греди гарантира пълна безопасност както на пътните превозни средства, така и на подвижния железопътен състав. Показател за това е, че през последните 10 години там няма регистрирано събитие по безопасността. Поради амортизация прелезът е определен като един от приоритетните за подмяна на старата еластична прелезна настилка с нова. Съгласно чл. 103 от Наредба 4 ежегодно се извършва преглед на прелеза от комисия. За реализирането на проекта „Внедряване на RTMS“, ниво 2, което е всъщност модерното технологично решение на въпроса, който поставяте, в железопътния участък има избран изпълнител, като настоящият прелез, както и останалите прелези в отсечката са включени за пресъоръжаване с апаратура за автоматично прелезно устройство и система за видеонаблюдение. Тъй като реализирането на проекта ще изисква по-дълго време, до стартирането НКЖИ ще предприеме незабавни действия по назначаване на комисия по чл. 46, Наредба № 4 от 2703.1997 г. за железопътните прелези, която да определи местата на новите съоръжения и в срок до три месеца ще извърши пресъоръжаване на конкретния прелез с бариерни механизми с електрическо задвижване и шосейни прелезни светофари.

#151 · speech

Гюнай Хюсмен

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Министър, аз Ви благодаря от името на жителите на област Разград. Наистина може да е дребен детайл в пътната инфраструктура на България, но този жп прелез наистина е грозен и срамен за европейска България. Благодаря Ви, че веднага действате в срок от три месеца. Надяваме се да имаме вече нов жп прелез със съвременна бариера. Благодаря Ви.

#154 · speech

Председател Николета Кузманова

Добре, благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от Николай Георгиев Златарски относно проблеми с транспорта в град Кюстендил. Заповядайте, господин Златарски.

#155 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа! Проблемът, с който ще Ви запозная, господин Министър, е от изключително дълго време. На мои приемни в град Кюстендил жителите ме запознаха с този проблем и наистина ще има нужда от Вашите правомощия и компетенции, за да решим това нещо. Въпросът ми наистина е насочен, че пътническият превоз, както железопътен, така и автобусен, е с изключително сложна транспортна схема. Ако може да се актуализира, това би било добре за моите съграждани. Мога да вляза и в конкретика. Например при железопътния транспорт към настоящия момент има само два бързи директни влака до София. Единият тръгва в 6,55 ч. и пристига в 9,44 ч., той е изключително неудобен за работещите ни съграждани, защото пристига много късно и работният ден вече е започнал. Влакът, който се връща, тръгва в 18,30 ч. от София и пристига в 21,07 ч. в Кюстендил, пътува за 2 часа и 40 минути. Останалите влакове не са директни, тяхното пътуване е може би над три часа. При автобусния транспорт началният етап при тръгване от град Кюстендил не стига до гара Сердика и това наистина усложнява придвижването на моите съграждани до центъра, а обратният – тръгва от гара Сердика в 14,30 ч., което е изключително рано, защото знаем, че работният ден наистина продължава пό до късно. Така че, господин Министър, въпросът ми е: какви мерки ще предприеме ръководеното от Вас министерство, за да облекчим трафика и графикът на пътническия транспорт да отговаря на потребностите на пътниците? Благодаря Ви.

#157 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Към момента по автобусната линия София – Кюстендил са утвърдени 7 броя маршрутни разписания с възложител Столичната община и 14 броя са с възложител Община Кюстендил. По данни от Столичната община маршрутните разписания от тяхната квота са възложени по реда на ЗОП със срок за действие на договора до 18 април 2026 г., тоест още една година. Съобразно сключения договор следва да се изпълняват седем курса на ден: от София – автогара Сердика, и седем курса дневно от автогара Кюстендил, обратния маршрут. По данни от Община Кюстендил за шест броя маршрутни разписания от тяхната квота договорът за възлагане е прекратен, а за останалите маршрутни разписания е сключен договор от 28 септември 2024 г. Съобразно сключеният договор следва да се изпълняват по седем курса дневно от София, автогара Овча купел, и седем курса дневно от автогара Кюстендил. В рамките на правомощията на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ сме стартирали проверка от контролните органи на агенцията за изпълнител на превозите по тези маршрутни разписания по автобусната линия. В случай че установим някакви нарушения, ще бъдат приложени предвидените в Закона за автомобилните превози санкции. По отношение железопътната свързаност: линията Радомир – Кюстендил – Гюешево е единопътна и не е електрифицирана. Тя представлява отклонение от основната линия София – Перник – Радомир – Кулата. Тази специфика, заедно с ограничения капацитет по направлението София – Радомир обуславя обслужването на направлението София – Кюстендил с много ограничен брой директни влакове. Към момента обслужването се осъществява с три директни влака дневно. Един – в посока София – Кюстендил, и два – в посока Кюстендил – София. Освен тях по направлението Радомир – Кюстендил се движат още пет регионални влака във всяка посока. В гара Радомир за пътниците са осигурени удобни връзки с влаковете от и за София, както и в рамките на денонощието са налични общо седем възможности за пътуване между Кюстендил и София в посока. Времепътуването между София и Кюстендил с директните влакове е приблизително, както и Вие казахте, 2 часа и 40 минути, а при пътуване с прекачване в гара Радомир около 3 часа. Отчитайки инфраструктурните и географските особености на направлението, както и ограниченото търсене на железопътни и пътнически услуги увеличаването на броя на директните влакове между София и Кюстендил на този етап не е обосновано. При промяна на търсенето или след осигуряване на съответните инфраструктурни подобрения графикът и маршрутите могат да бъдат преразгледани и променени в съответствие с реалните транспортни нужди на населението в региона. Благодаря.

#159 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Министър, благодаря за отговора. Автобусният транспорт, аз мисля, че след Вашата проверка наистина ще може да бъде актуализиран, защото там наистина има неща, които пречат на по-бързото придвижване на моите съграждани от Кюстендил до центъра на София. При железопътния транспорт – може би преди около месец аз бях в Амстердам, там основният транспорт е железопътен. Това може би ще бъде и Ваша кауза оттук нататък, защото, ако го направим така, че да бъде атрактивен, да бъде удобен, това ще облекчи и трафика на входовете на София, ще бъде изключително бърз и със сигурност така ще задоволи потребностите и нуждите на хората. А това от своя страна ще го направи наистина по-ефективен и по-използван. Така че може би това и като част от Коридор № 8 ще бъде наистина в бъдеще изключително подобряване и облекчаване на автобусния и въобще на автомобилния трафик. Благодаря Ви.

#161 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Да, наистина по трасето на Коридор № 8 се работи много усилено. Искам да препотвърдя ангажимента на настоящото правителство да реализира този коридор. В тази връзка по отклонението от Радомир към Гюешево в момента тече много мащабно голямо проектиране, което именно е за изправяне на трасето до възможността да се превозват пътници и товари със скорост до 160 км/час, каквато е общата национална стратегия за главните ни направления. А това ще даде възможност и впоследствие този коридор с липсващите 2,4 км жп линия до границата и тунелното трансгранично съоръжение да се продължи и нататък през Северна Македония до Дърес и на практика Адриатическото крайбрежие. Това е наш приоритет и наистина другият приоритет, за който Вие споменахте, цялостното обновяване на парка на влаковете също е залегнало и работим ежедневно по този въпрос. Надявам се, че в близко бъдеще ще може 100% да се обновят пътническите мотрисни влакове, тези с вагоните, за да може наистина българските граждани да се движат не само в сигурни, но и в удобни комфортни условия. Не само по това направление, имам предвид за цялата страна. Благодаря.

#162 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Следващият въпрос е от народните представители Явор Божанков и Людмила Илиева относно промените в програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г.

#163 · speech

Людмила Илиева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Вицепремиер и уважаеми колеги! Господин Вицепремиер, конкретният повод да Ви зададем с колегата Божанков този въпрос е публикуваният протокол от заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. и известната към датата на подаването на нашия въпрос – 13 март 2025 г., публична информация, която касае финансирането на изграждането на автомагистрала „Русе – Велико Търново“. Започвам с конкретния така поставен въпрос. Правителството прие промени в Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г., които пренасочват средства към довършване на проекти от миналия програмен период 2014 – 2020 г., които няма да бъдат приключени до лятото на 2024 г. Това обаче ще се случва за сметка на премахването на нови проекти от настоящия програмен период, включително изграждането на автомагистрала „Русе – Велико Търново“ с обща дължина 133 км. Въз основа на този протокол, който преди малко изложих – информацията оттам е, че на проведеното в края на януари в София заседание става ясно, че вместо цялата магистрала да бъде изградена, която е разделена, припомням, на три участъка, само два участъка, а именно Русе – Бяла с дължина 40 км, и обходът на град Бяла с дължина 36 км ще бъдат финансирани по Програмата в този програмен период. Това отлага завършването на магистралата за след 2040 г. В контекста на потенциални промени в политиката на Европейския съюз за кохезионните фондове, дори и този срок, за съжаление, към момента е неясен и негарантиран. В този смисъл, господин Вицепремиер, въпросите ни към Вас са следните: какви са причините за премахването на този стратегически проект от настоящия програмен период? Има ли алтернативни възможности за неговото финансиране извън Програмата „Транспортна свързаност“? И съществува ли реална възможност строителството на останалата част от магистралата да започне преди 2040 г.? Благодаря Ви.

#165 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Божанков, уважаема госпожо Илиева! Във връзка с поставения от Вас въпрос, свързан с автомагистрала „Русе – Велико Търново“, мога да кажа следното: изграждането на автомагистрала „Русе – Велико Търново“ е приоритетен проект, който ще осигури пряка връзка север-юг между държавите от Североизточна Европа през Румъния и България с Гърция и Турция, както и между Балтийско и Средиземно море. Проектното трасе на автомагистрала „Русе – Велико Търново“ е общо 133 км и е разделено на три участъка: Русе – Бяла, обходът на град Бяла и от Бяла до Велико Търново. За първите два участъка – от Русе до Бяла, и обхода на град Бяла, договорите за проектиране и строителство, както и за строителния надзор са сключени и в момента там се изпълняват работите по техническите проекти, а в един от участъците от обхода на град Бяла се извършват и строително-монтажни работи. Проектът е включен в Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. за финансиране от Европейския фонд за регионално развитие. Там няма проблеми към днешна дата. Предвидените средства по Програмата за финансиране от Европейския фонд за регионално развитие са 1 млрд. 48 млн. лв., като от този фонд ще се финансира и друг голям инфраструктурен проект – фаза 2 на обхода на град Габрово с тунела под връх Шипка. Поради мащабността на проектите и финансовият ресурс, който ще е необходим за реализирането им, ще са необходими много повече средства от тези, които са осигурени и са налични по Европейския фонд, и затова ще е необходимо и Агенция „Пътна инфраструктура“ да осигури недостигащото финансиране за първите два участъка на автомагистрала „Русе – Велико Търново“, както и за фаза 2 на обхода на град Габрово. Не се предвижда удължаване на срока до 2040 г., тоест участъците Русе – Бяла и обходът на град Бяла ще се изпълняват, както си е предвидено и в договорите. За предоставяне на европейско финансиране за автомагистрала „Русе – Велико Търново“ за първите два участъка през миналата година е завършен формулярът за кандидатстване за финансиране. Получено е удостоверение за завършеност от инициативата JASPERS. Очаква се формулярът да бъде подаден в Управляващия орган на Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. до края на този месец. Третият участък – от Бяла до Велико Търново, е разделен на три подучастъка и за него Агенция „Пътна инфраструктура“ е изготвила тръжна документация за избор на изпълнител и на проектирането и е обявена обществената поръчка. Благодаря Ви.

#167 · speech

Людмила Илиева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Този участък, който… Всъщност цялата магистрала е един изключително критичен обект. Той е с много сериозна натовареност както локална, така и международна. Целият международен трафик, който е по направлението север-юг, минава през България, минава през този участък. Към момента съществуващото трасе преминава през много населени места. Той е потенциално опасен и поставя под риск живота и здравето както на жителите на тези населени места, така и на всички, които пътуват ежедневно по този участък, затова фокусът и насочеността на вниманието на всички жители на Великотърновска област върху този процес на изграждането е толкова оправдан, затова и настояването да се получат малко по-ясни времеви ориентири откъм крайното завършване, в крайна сметка, на магистралата е толкова настойчив. Затова аз ще Ви помоля за едно уточняване. Стана ясно за първите два участъка: на какъв етап са в момента на изграждане и на финансиране, но Ви моля да уточните и по отношение на третия участък, този, който е от Бяла към Велико Търново: как са разположени във времеви граници, в крайна сметка, в проектирането; има ли вече яснота кога фактически ще бъде завършен, защото това ни интересува нас, жителите на област Велико Търново; кога тази магистрала ще може да се ползва и кога ще отпадне този критичен участък от съзнанието на всички ни? Благодаря Ви.

#169 · speech

Заместник Министър-Председател Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, ще разположа отговора си в две плоскости. Едната е тази, която изтъкнахте и Вие, важността на този коридор за свързаността юг-север. В тази връзка, между другото, ние като българи – не само жителите на Велико Търново или Русе, би трябвало да зададат резонния въпрос: като пропътувате по бъдещата магистрала от Русе до Велико Търново, и какво? Къде отива тази магистрала, освен че стига на бъдещия втори мост в Русе? Накъде продължава тази магистрала? И всъщност това е много големият въпрос за България кога и как ще намерим финансови средства да продължим магистралата от Велико Търново на юг, да премине през тунелно, подчертавам, съоръжение, за да не зависи от метеорологичните условия. Особено тежкотоварният трафик през зимата е изключително податлив на поднасяния, задръствания, не е добро преминаването през високопланински масиви, дори и през магистрален габарит, тоест ние като държавна политика в момента точно това се опитваме да реализираме как и по какъв начин българската държава в обозримо бъдеще да построи онази инфраструктура, която ще ни свърже – първо, ще свърже двете Българии, които много отчетливо се различават. Северна България, която значително изостава от Южна България, която се развива и много по-успешно икономически, и в скоро време ще има решение и по тези въпроси. Вторият въпрос, който задавате – докъде е третият лот на автомагистралата? Ами той очевидно, като не е започнал, вече не може да се реализира във времевия отрязък на предишната, на Оперативната програма. Тя завършва сега – през 2027 г. На нея ѝ е даден допустим период за някакви крайни довършвания до 2029 г., но третият лот няма как да бъде завършен до 2029-а, затова правилата на Европейската комисия са много прости. Той се вади от сегашното финансиране. Евентуално това финансиране се ползва на други места, за да не бъде загубено за България, за да не го загубят българските граждани, и впоследствие се кандидатства отново, ако изобщо има такова допустимо финансиране, или държавният бюджет трябва да си осигури средствата, или да се намери друг начин да се привлекат частни инвестиции в публичната инфраструктура. Благодаря.

#170 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. С това въпросите към министър Гроздан Караджов приключиха. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Пристъпваме към въпроси към министъра на енергетиката Жечо Станков. Първото питане е от народния представител Ангел Георгиев относно предоставяне на енергийна или финансова помощ на българите в Молдова и Приднестровието. Господин Георгиев, заповядайте да развиете Вашия въпрос.

#171 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Въпросът ми е на два месеца – може би и повече станаха, и до голяма степен вече е загубил своята актуалност, но все пак става въпрос за това, че при спирането на руските газови доставки, особено за Приднестровието, енергийната криза в региона и най-вече в Молдова се задълбочи. На територията и на самото Приднестровие, и на Молдова като цяло живее компактно българско население, съставено и от гагаузки българи, и от бесарабски българи. Цените на електроенергията в Молдова значително се повишиха, но поне там имаше ток денонощно, докато цената на газа също се повиши драстично, но в Молдова на практика дърва за огрев нямаше, или цената им беше абсолютно непосилна за местните жители. Докато в Приднестровието – например в село Паркани, което е най-голямото българско село, където живеят българи, имаше режим на тока, съответно и газоподаването беше спряно. И в двата посочени от мен района сумите, които са необходими за отопление, поддържане на някаква минимална температура в жилището – например, като да речем, 18 – 19 градуса, са непосилни за местните българи, и в тази връзка в най-студеното време на годината зададох въпроса. Вече отоплителният сезон почти свърши. Въпросът беше: разглеждало ли е правителството вариантите за помощ съответно на българите в Молдова и в Приднестровието? Имате ли готовност, имате ли политическа воля да изпратите в посочените региони например електрически генератори, дърва за огрев, финансова помощ, или да използвате други способи в подкрепа на българите, които живеят там, защото ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че българите навсякъде по света трябва да бъдат защитавани и подпомагани от българската държава, особено що се отнася до българските общности, които по една или друга историческа превратност се случва така, че живеят извън територията на днешната Република България, но са също толкова българи, колкото всички нас? Благодаря.

#173 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, с цел да спестя парламентарно време съм изготвил детайлна справка за търговските и икономическите отношения на двете държави, подписаните споразумения между двете държави, респективно и меморандумите, които са разписани там. Във връзка с инициатива на българската държава Молдова е добавена като държава, включена във Вертикалния газов коридор, а именно едно ново трасе, по което могат да бъдат правени газови доставки при LNG терминалите в региона. Както знаете, България притежава 20% от терминал в Александруполис. Във връзка с конкретно отправения въпрос към Вас. Отново по инициатива на българската страна, от страна на Европейската комисия бяха предприети няколко типа мерки. Едната беше на незабавна намеса, която бе свързана с предоставяне на заем от 3 млн. куб. м газ, които да послужат за поддържане на критичното ниво на налягане в района, като имате предвид, че това критично ниво на налягане да удовлетворява нуждите на населението. Друга спешна намеса, която бе извършена, е безвъзмездна помощ от 30 млн. евро за закупуване на газ, като този газ бе използван точно в този период, който е посочен във Вашия въпрос. Съжалявам, че действително отговарям по-късно, но това е датата, която ми е посочена за парламентарен контрол заради много дълго траещи заседания покрай държавния бюджет. Просто това е първото възможно, на което съм поканен да Ви отговоря. В тази връзка, предоставените 30 милиона са използвани да се осигури производството на електрическа енергия и топлинна такава от ТЕЦ „Кучурган“, който подсигурява енергийната сигурност. На база на Вашия въпрос и на организирана среща с държавния секретар на Молдова – господин Боросан, успях да разговарям с него за дългосрочни отношения и подкрепа от българската страна за намиране на по-големи количества газ, обявяване на прозрачни процедури, с които да осигурим газ не само за българското население, но да подпомогне с тези по-големи доставки колегите от Молдова също да получават цена на конкурентни, достъпни цени. От тази гледна точка ще оставя за Вас целия си отговор в пълния обем, за да може в текстовата му част да се възползвате, ако имате нещо нужда от допълнителна информация, но българската страна винаги е помагала и ще продължи да помага на нашите колеги от Молдова. Благодаря Ви. (Предава писмената информация на народния представител Ангел Георгиев.)

#175 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, радвам се, че във връзка с моя въпрос сте провели такава среща и съответно конкретни инициативи. Вие отговорихте, по-скоро визирайки Молдова, но изключвайки Приднестровието. Съответно знаем, че там, като са спрени газовите доставки, положението беше много критично. Разбирам, че там конкретна помощ не сте оказали на нашите сънародници, но се надявам при следваща такава криза, защото на практика сега свърши отоплителният сезон, вече са доста високи температурите, или да кажем, в най-лошия случай остава още много малко от него при евентуално разваляне на времето, но надявам се много при бъдеща такава ситуация да имате вече готовност и много по-сериозна подкрепа да окажете, особено на българите в Приднестровието, защото там е много по-сериозно, по-критично положението, докато Молдова, да, получава помощ и от Европейския съюз, в Приднестровието това не е така и там е изключително сериозен проблемът. Да, там поне има дърва за огрев, но това не е най-доброто решение, а и понякога, когато няма ток, това че има дърва за огрев, съответно не решава проблема с това пък, че няма електричество. Така че много се надявам при евентуална такава следваща криза, която въобще не е изключена, още в следващия отоплителен сезон вече да имате готовност да предоставите, както казах, и генератори, да предоставите и всякаква друга помощ, която да стигне реално до нашите сънародници и в Молдова, и в Приднестровието, и да може те да се възползват от нея, защото виждаме, че в момента общо взето те разчитат на помощ по линия на Европейския съюз, но аз смятам, че България трябва да е готова да окаже помощ и такава, която е конкретно, целенасочено за нашите сънародници и извън помощта, която Европейският съюз оказва като цяло, защото, ако българската държава не се грижи за нашите сънародници – например за село Паркани, което въобще е най-голямото българско село в света, не само извън страната, но въобще най-голямото българско село, тогава просто българската държава нехае за българите. Благодаря.

#176 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, нещо имате ли да добавите? Не. Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов относно спиране на електроподаването за село Врабево, община Троян.

#177 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър! И моят въпрос е на повече от два месеца, и може би сега ще изглежда неактуален, но тъй като знаем, че всяка зима успява да ни изненада, може би този проблем ще възникне и този декември, и януари, та затова аз все пак ще го поставя, тъй като за хората, които са засегнати не само в село Врабево, знаете, че имаше проблем в няколко общини на Ловешка област, и то тия, които са предимно планинските – и в Троянска община беше така, и в Априлска, и в Тетевенска. Съдържанието на въпроса е следното: Настоящата зима не ни изненада с някакви екстремални метеорологични явления. Нямаше виелици и урагани, нямаше падане на температурите под -20°С, нямаше валежи с висока снежна покривка – над един метър сняг, всички оправдания, които са задължителни през изтеклите десетилетия. Но на 25 декември 2024 г. до 2 януари 2025 г., тоест веднага на Коледа и Нова година, жителите на село Врабево и един земеделски стопанин останаха без подаване на електроенергия. На оплакването, подадено от кмета на село Врабево до КЕВР, до „Електрохолд България“ АД, до областния управител на Ловешка област, до „Електроразпределение Запад“ АД, до служебния заместник министър-председател и до председателя на ДАНС, до Радослав Цветков – изпълнителен директор на „Електроразпределение Запад“ АД. Бяха получени отговори, че проблемите са възникнали от независещи от тях причини и са предприети всички мерки. Въпреки това продължават оплакванията и на 23 януари 2025 г., тоест почти месец по-късно, от 13,15 ч, и на 24 януари от 15,00 ч., за няколко часа е било спряно подаването на електроенергия на село Врабево с различни интервали. Във връзка с гореизложените факти имам следния въпрос: какви мерки ще предприеме Министерството на енергетиката, за да накара „Електрохолд България“ АД, „Електроразпределение Запад“ АД да изпълняват съвестно своите задължения и какви компенсации ще получат жителите на село Врабево за причинените им несгоди? Искам да отбележа, че те такива компенсации не получиха, тъй като от „Електрохолд“ казаха, че не е имало прекъсвания за цели 24 часа, тоест през денонощията е имало прекъсване за по няколко часа и след това пак е било възстановявано. Както виждате за повече от пет дни те не са имали подаване на електроенергия. Може би наистина трябва да се вземат някакви мерки, тъй като тия оправдания – сезонните, продължават перманентно, постоянно вече в продължение на години. Благодаря Ви.

#179 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Първанов? Както и Вие сам посочихте, клиентите на мрежа средно и ниско напрежение в село Врабево са останали без електрозахранване в продължение на времето между 21 и 24 с прекъсване на различни интервали и това, което имаме получено като информация, е, че има регистрирани 35 прекъсвания на захранването в мрежа средно напрежение и осем прекъсвания в мрежа ниско напрежение. От страна на захранването. Самото населено място се захранва от въздушен електропровод 20 kV Телец, който идва от подстанция „Троян 1“. Много е резонен Вашият въпрос какво оттук нататък трябва да се прави, за да не се случва това нещо. На последното заседание на Енергийната комисия предоставих на колегите народни представители конкретни текстове за изменения на Закона за енергетиката, които касаят именно такъв тип случаи – електропроводи, които назад в годините са аварирали и са създавали проблеми на населението, да бъдат включени най-напред в ремонтната програма на електроразпределителните дружества. Разбирайте, даваме допълнителни правомощия на кмета на общината, за да може той също аргументирано да предлага такива електропроводи на база сигнали на населението. Даваме шанс за нова линия на комуникация между електроразпределителното дружество и местната власт – разбирайте, това да не се случва през телефона 0700, където да слушат разни музички дълго време точно когато бедстват хората. Даваме възможност на Комисията за енергийно и водно регулиране също да се намесва и да предлага допълнителни обекти в ремонтната програма – 30% от инвестиционната програма на дружество да е свързана точно с подобряване на услугата и ремонта на съществуващи съоръжения. Не на последно място повишаване на сроковете, в които засегнатите абонати да могат да подават своите заявления, за да може да бъдат обезщетявани или когато има пострадала техника, тя също да бъде оценена и заплатена. Ако до момента това по общи условия е било в рамките на три дни или ако в петък имате проблеми и установите в петък вечерта, след като е възстановено електрозахранването, че имате проблем било то с телевизор, микровълнова или друг Ваш уред, то, докато дойде понеделник, може да се окаже, че е изтекъл срокът, в който Вие може да пуснете жалба. Именно в тази връзка съвместно с Министерството на правосъдието също разработихме текстове, с които да удължим достатъчно дълго този срок, за да могат хората да се възползват от него. Не на последно място, естествено, повишихме от 5 до 10 хил. лв. глобите, които се издават във връзка с такъв тип нарушения, на такива от 20 до 50 хил. лв. за първа такава, и над 150 хил. лв. при повторно нарушение. Така че от страна на Министерството на енергетиката и в лично качество като министър още на предходни заседания и парламентарни изслушвания бях поел ангажимент към народното представителство в Министерството да разработим конкретни текстове с цел скъсяване на сроковете за приемането на такъв тип текстове в залата, предоставихме текстовете на колегите – членовете на Енергийната комисия. Сигурен съм, че те ще бъдат подкрепени от всички колеги, ще бъдат внесени в залата и в кратки срокове ще влязат в сила. Що се касае до компенсациите. Знаете, че от страна на държавата има взето решение за осигуряване на 2 млн. и 200 хил. лв., които са допълнителна помощ от страна на държавата. Със създаване на много бърза организация успяхме тези средства да стигнат до българските граждани през сметките им за електроенергия, като за първите 24 часа без електроенергия домакинствата получиха 30 лв. обезщетение, а за всеки следващ започнат 12-и час допълнително от 20 лв. обезщетение. Представете си колко дълго са стояли част от домакинствата без ток, защото получих справка за тези 16 000 домакинства, които обезщетихме в рамките на тези, извинявам се 26 000 домакинства, които обезщетихме в рамките на тези 2 млн. и 200 хил. лв. Имаше домакинства, които бяха с компенсация в рамките на 250 лв. – обърнато в часове, това са дни, в които тези хора са били без електроенергия. Именно затова предложенията, които правим в Закона за енергетиката, са в ремонтните програми и в комуникацията – всичко да бъде така подобрено, че да не се стига до този процес. Тук е важно също да споменем, че от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране е наложена принудителна административна мярка, по вътрешните правила на колегите, за да може електроразпределителните дружества, в допълнение към изплатената допълнителна помощ от страна на държавата, електроразпределителните дружества са задължени с това решение на Комисията на енергийно и водно регулиране също да заплатят необходимите неустойки по своите правила. Благодари Ви.

#181 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господи Министър, Вие казахте, че са получили обезщетение някои от гражданите, но имаме ситуации, при които тези, които не са документално, за които не е записано, че не са останали без електроенергия 24 часа, тоест имали са прекъсване за 21, 22 часа, те получавали ли са някаква компенсация? От жители на село Врабево аз специално знам и от кмета, че например този, който трябва да бъде санкциониран, всъщност ние на база на неговата информация изграждаме становище, тъй като той може да каже примерно, че е спрял за 23 часа токът, а той да е спирал примерно за 25 или 26 часа. Ние нямаме никакъв контролен начин, по който да разберем за кое домакинство, за кой потребител колко точно е било спирано, тъй като има хора, които са имали няколко денонощия прекъсване на електроподаването, а казват, че от „Електрохолд“ им отговарят – ами то е било по-малко от денонощие, значи ние не Ви дължим никаква компенсация. Кметицата специално на село Врабево казва – ние през цялото време насърчавахме хората да спрат практиката, която е установена от векове, да се отопляват на електроенергия, да не секат гората, имаме проблем с водоснабдяването и така нататък, да съхраняваме нашата природа, обаче казва, че при това положение, когато хората остават на тъмно и на студено, как аз да им забраня да се отопляват с дърва? И след това ние казваме, че имаме замърсяване, има изсичания на горите, но най-важното е държавата какви компенсации е дала на тези, които са били под 24 часа – документално, оставени без електроенергия. Аз вече Ви казах за ситуацията, при която просто отчитането е едно. Няколко денонощия хората нямат ток, но от електроразпределителното дружество казват, че са били по-малко от 24 часа и те не получават дори тези 30 лв.

#183 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, господин Първанов! Извинявам се, в първото изложение изтървах да кажа много важно нещо, а именно във връзка с това, което Вие казвате. За съжаление, ставаме свидетели на това, че много често електроразпределителните дружества в момента, в който има авария и наближи конкретният час, в който те трябва да започнат да изплащат компенсации, да възстановят захранването. Разбирайте, да заземят дори и част от инсталацията, която да изтрае в рамките на пет или десет минути да има електроподаване. В тази връзка в изменението на Закона залагаме също и това, че в момента, в който захранването бъде възстановено за няколко минути, то да не отменя задължението и да продължи да се брои срокът за това да се прибавя срокът за времето, което те са били без електрозахранване, и от момента на възстановяване – трябва да бъде възстановено поне за 24 часа, за да може да бъде нулиран другият часовник. Така че това също сме го предвидили в Закона, за да няма игра от страна на електроразпределителните дружества, които да възстановяват временно електрозахранването с цел само стопиране или нулиране на часовника, а това ще се случва след 24-тия час, в който хората вече са имали възстановено захранване. Разбирайте, ако сте били примерно 48 часа без електрозахранване, то поне 24 часа трябва да имате, за да може да бъде нулиран предният часовник, за да продължат да Ви плащат компенсация. Това ще помогне много на домакинствата, а от гледна точка на проследяването колко време домакинската са без електрозахранване колегите от електроенергийния системен оператор, в частност Централно диспечерно управление получава цялата информация за прекъсването на територията на цялата страна, така че това го следим много внимателно на база на техни данни, на база на данни на електроразпределителните дружества,. Ние проверихме и засякохме информацията и по този начин обезщетихме тези 26 000 домакинства, които несправедливо бяха останали без електрозахранване по време на светлите празници. Благодаря Ви.

#184 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Следващият въпрос е от народните представители Лена Бориславова и Радослав Рибарски относно причините, които налагат възстановяване на Владимир Малинов като председател на „Булгартрансгаз“ ЕАД в нарушение на Закона и принципите за прозрачност и добро управление на публичните дружества.

#185 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Господин Министър, ние с Вас от вчера се опитваме да проведем смислен парламентарен контрол, по-смислен начин на този въпрос. Сега, днес наистина абсолютно добросъвестно Ви моля да отговорите конкретно на въпроса, който ще Ви бъде поставен в рамките на тази процедура по парламентарен контрол. Тъй като преди повече от два месеца бе зададен този въпрос и така, и така не стигахме до Вас подобно на останалите колеги, сега ще си позволя малко да го актуализирам с последните обстоятелства, които станаха известни на народното представителство. Владислав Малинов е възстановен секунди почти, така казано, след като Вие заемате поста на министър на енергетиката. Това показва, че противно на твърдението Ви от вчерашния ден, всъщност Вие имате отношение и политическото началство в Министерството на енергетиката не е безсилно и не е без значение, когато се извършват промени в състава на дружествата, които са подопечни, под контрола на Министерството на енергетиката както в случая „Булгартрансгаз“, което дъщерно на „Българския енергиен холдинг“ ЕАД, в който Вие упражнявате от името на държавата всички права като собственик в това дружество. Поради тази причина наистина Ви моля да се разграничим от неправилните твърдения, че Вие нямате такъв контрол, тъй като фактите около Вашето назначаване и възстановяването на Малинов доказват обратното, и да отговорите на въпроса. С оглед на това, че Малинов днес заяви, че няма да подаде оставка, въпреки че е разследван от Европрокуратурата за източване и подкупи, случващи се по разширението на газохранилището „Чирен“. Моля да отговорите Вие какви мерки ще предприемете, заедно с дружествата Ви, подопечни на Министерството на енергетиката, във връзка с този казус? И по-конкретно ще прекратите ли конкурса за назначаване и избор на Малинов като основен и постоянен представител и ръководител на „Булгартрансгаз“, където той в момента е единствен кандидат? Ще предприемете ли мерки за временно отстраняване на Малинов от поста му в момента, докато тече разследване срещу него, защото той отказва да напусне, да подаде оставка, да излезе в неплатен отпуск. Най-малко благоприличието диктува, че трябва да излезе в неплатен отпуск. Благодаря Ви.

#187 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Бориславова, господин Рибарски, съгласно Разпореждане № 6 от 4 декември 2014 г. на Министерския съвет министърът на енергетиката упражнява правата на съсобственост на държавата в Българския енергиен холдинг. Правомощията на министъра на енергетиката като орган, управляващ правата на Общото събрание в „Български енергиен холдинг“ – ЕАД, са ограничени до избора на представителите на държавата единствено в Съвета на директорите на Холдинга. Това, което изказахте от трибуната, кога е възстановен и как е възстановен господин Малинов, кореспондира с това, което Ви казвам – че аз отговарям за Борда на директорите в Българския енергиен холдинг. Тук по-скоро Вие много добре знаете, включително от двете управления на премиера на Промяната, че той винаги е изпълнявал длъжността изпълнителен директор, включително договорите, които в момента се разглеждат, са сключвани по Ваше време. Така че може би от трибуната е важно и Вие да дадете отговор за тези договори, защото те са сключвани по Ваше време, а не по наше време – на Вас може да Ви е смешно, но мисля, че това е важно също да бъде конкретизирано. В качеството си на министър на енергетиката и в предното изслушване вчера Ви споменах, че от страна на „Булгартрансгаз“ е подсигурено двукратно предаване на информация, изискана от Дружеството, от прокуратурата и от органите на реда. И още веднъж, от гледна точка на лично качество, има органи, които трябва да се изкажат по задаваните от Вас въпроси. Не искайте от министъра на енергетиката да взима отношения, свързани с това какво ще кажат правораздавателните органи. От моя страна искам да Ви подсигуря, че цялата информация, която се изисква от сектор „Енергетика“ – дали от дружество, или от министерство, ще бъде предоставена, за да може да се получи цялостната информация по това, което питате. Благодаря Ви.

#189 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Тоест няма да направите нищо – това ми отговорихте, господин Министър. Сега, да Ви кажа, че ако ние се намирахме в управление и имаше данни за някой, който се намира в структурите на подопечни нас министерства, че е извършил престъпление, със сигурност щяхме да предприемем мерки по неговото най-малко временно отстраняване. Това може да стане, както сам отбелязахте, чрез упражняване на правата Ви на собственик в Българския енергиен холдинг и смяна. Ако не се предприема нищо от сегашното ръководство на БЕХ, то тогава е неговата смяна с ново ръководство, когато те не опазват държавния интерес. И тук да Ви обърна внимание, Вие няма как физически – или по какъвто и да е друг начин, да гарантирате, че ще бъде оказвано пълно съдействие от дружествата надолу по веригата във връзка с това разследване, защото Вие оставяте на практика лицето, което е обвинено в тези престъпления, и казвате: аз чрез него ще съм сигурен, че това лице ще предаде всички обвиняващи го в престъпления факти, обстоятелства и доказателства. Няма как да стане! Тоест единственият начин, по който Вие може да гарантирате това, което се опитвате да ми кажете – че гарантирате, че няма да се пречи на разследването и че няма да се уврежда държавен интерес, е като предприемете мерки за отстраняването на Малинов и прекратяване на конкурса за избор на постоянно ръководство на „Булгартрансгаз“, в който той е единствен кандидат. Разбирате ли безумието, което заявявате, и невъзможността да поемете дължимата грижа и да извършите контрол като министър чрез лицето, което е обвинено в извършването на престъпление?! Надявам се поне, че сте се запознали в какво точно престъпление е обвинен, по кой състав от Наказателния кодекс, тъй като вчера министърът на вътрешните работи обърка и не разбра какво го пита зам.-председателката на Народното събрание. Можете поне това да ни кажете. Аз наистина се опитвам да подхождам умерено и уважително в този парламентарен контрол към Вас, обаче не ми давате никакъв шанс да запазя нормално състояние на духа с тези отговори, които давате.

#190 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли нещо да допълните, господин Министър? Не. Благодаря Ви. Пристъпваме към следващия въпрос – от народния представител Йордан Тодоров, относно откази за изплащане на компенсации от страна на енергоразпределителните дружества във връзка с прекъснато електрозахранване на 10 хиляди домакинства в края на 2024 г.

#191 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, благодаря Ви. Господин Министър, този въпрос също беше зададен преди вече повече от два месеца и той отново е неактуален. Освен това, Вие вече отговорихте доста подробно на предходен въпрос на господин Първанов по сходен казус. Неговият казус беше за конкретно населено място, аз съм го написал по-общо въпроса, но в крайна сметка става въпрос за едно и също нещо. Така че няма да задам този въпрос. Само искам едно уточнение да направим към това, което отговорихте на господин Първанов, защото той ясно Ви попита – приемете го като въпрос от моя страна, макар че малко може би нарушаваме парламентарния контрол, всъщност тези домакинства, които са останали без ток в продължение на дни, но от време на време са им го пускали по 5 – 10 минути, поради една или друга причина, електрозахранването, на тях ще бъдат ли изплатени от държавата, или дори били ли са им, защото вече трябваше да бъдат изплатени компенсациите, изплатени компенсации на тези домакинства, защото Ви отговорихте, че занапред Министерският съвет, Министерството на енергетиката прави законопроект, който казахте, че е представен вече в Енергийната комисия? Само ще направя една поправка, че не е представен в Енергийната комисия, обещахте да го представите следващата седмица. Запознахте ни в действителност какво сте предвидили в този законопроект, но предстои да бъде разгледан следващата седмица, ако има заседание. Та Вие отговорихте, че в този законопроект е заложено тези автоматични повторни включвания, подавания на електрозахранването да не бъдат повод да не бъдат изплащани компенсации, тоест един вид по този начин ЕРП-тата да бягат от финансова отговорност. Но не отговорихте дали за събитието, което имахме по време на коледните празници, отново тези автоматични повторни включвания на електрозахранването са били по някакъв начин игнорирани, и на тези домакинства дали са били платени съответните компенсации.

#193 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Тодоров, ще поема ангажимент към Вас и към господин Първанов да погледна в справката, която имаме, от 26 хиляди домакинства, които са засечени от Централното диспечерско управление от електроразпределителните дружества, има ли домакинства, които попадат в населеното място в село Врабево, и ще Ви дам тази информация. Що се касае до прекъсванията, да, пак повтарям, целта е да можем да не разрешаваме на електроразпределителните дружества, чрез, така да се каже, аварийно включване в рамките на определен брой минути да се нулира часовникът, а това да се случва, след като домакинството е било захранено поне за 24 часа. Трудно ми е в момента пред Вас да отговоря конкретно в населеното място какви са случаите – дали има такива възстановявания, или отпадания отново, затова ще погледнем внимателно справката, ще възложа още днес на колегите в Министерството на енергетиката, за да може другата седмица да имате конкретна информация в конкретното село колко абонати са били, или не са били обезщетени в зависимост от това колко време са били без електроенергия. Благодаря Ви.

#195 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър, за поетия ангажимент. Аз все пак съм склонен да си мисля, че тези хора не са получили компенсации, защото бях много неприятно изненадан на 9 март, една неделя беше, когато си пуснах телевизора и видях репортаж от габровското село Куманите, където хората протестират именно защото не са получили един лев компенсации. Там, включително в репортажа, имаше човек, който обясняваше, че дори си е отменил резервациите – има къща за гости. Също беше казано, че – аз в момента от самата новина, която излезе по този репортаж, от нея чета, че 15 домакинства изпращат жалби. Нито едно от тях не получава компенсации и са стояли без ток по празниците повече от общо 120 часа, макар че е имало някакви включвания на електрозахранването за много кратки периоди от време. И това ме навежда на мисълта, че всъщност – не само за конкретното село, за което спомена и господин Първанов, а изобщо в цяло България, където е имало спиране на електрозахранването, тези хора не са получили компенсации за това, че са им пуснали – дори и за държавните говоря, тук вече не говорим за компенсации от ЕРП-тата, защото приехме нарочен законопроект, с който да бъдат изплатени компенсации. Тогава, може би си спомняте, че в Енергийната комисия водихме този разговор и казахме тогава, и Вие се съгласихте, че не е справедливо това, че сте пуснали за 10 минути в денонощието електрозахранването и да не получиш една стотинка компенсации. Тогава поехте ангажимент, че всъщност, където има такива случаи, ще получат поне държавните компенсации, които пък после…Така направихме Законопроекта, че трябва да бъдат платени от ЕРП-тата към Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, но това са подробности. И въпросът сега е да проконтролирате – аз не искам просто една справка да ми я дадете и да ми кажете: не, не са им платени, а по-скоро да проконтролирате, ако не са били платени, все пак това не е справедливо, да получат компенсации. Ако трябва, нещо друго да приемем в Народното събрание, помислете в Министерството на енергетиката. Но аз, на база на това, което чух, и честно казано, мислех, че този въпрос е решен, изключително неприятно бях изненадан, си мисля, че точно в такива случаи, в които е имало автоматични повторни включвания на електрозахранването, тези домакинства не са получили една стотинка – от държавата говорим тук, не от ЕРП-тата.

#197 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми дами и господа народни представители, господин Председател! Господин Тодоров, тук е важно да споменем, че горепосоченото от Вас населено място, което е останало над 120 часа без електроенергия, със сигурност жителите на това населено място са получили своите компенсации. Бъдете сигурен, че това бе извършено по начин, който абсолютно щади българското население, без да се налага те да ходят до каквото и да е гише, или да се редят на каквато и да е опашка. Това беше и ангажиментът, който поех като министър към Вас като народно представителство. Тези, така да се каже, компенсации, допълнителна помощ от страна на държавата, впоследствие и компенсации от електроразпределителните дружества, наложени чрез принудителна административна мярка от вече действащия председател на КЕВР Пламен Младеновски да бъдат изплатени навреме. 9 март беше срокът, в който… Вие добре познавате енергийната система и начина, по който фактурират крайните снабдители. На 25 март бяха подписани всички договори с крайните снабдители, като почнаха на порции да се фактурират, така че най-вероятно просто домакинствата, които тогава все още не са получили помощите, те вече са ги получили. Тази справка, която аз направих, за мен беше също важно, когато помощта е по-висока от сметката на електроенергия, парите да не бъдат губени от гражданите, така че те остават начислени през електромера като допълнителна сума за възстановяване за следващия месец. Така че, ако случайно някое домакинство е имало сметка за ток 150 лв., но е получило помощ 250 лв., означава, че по партидата на това домакинство за следващия месец остават допълнително 100 лв., които ще бъдат приспаднати от сметката за следващия месец. Благодаря Ви.

#198 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Йордан Тодоров относно нарушение на чл. 86 от Закона за противодействие на корупцията при назначението на Иван Андреев за изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй“ – ЕАД.

#199 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин министър, разбрахме вече, че Малинов явно Ви е ценен кадър и няма да го махнете. Да видим какво е положението с Иван Андреев. Каква е фактическата обстановка? На 28 юни 2024 г. със свое протоколно решение министърът на енергетиката в качеството си на едноличен собственик на капитала на „Български енергиен холдинг“ – ЕАД, е освободил Иван Андреев от поста изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. Почти веднага с решение на Българския енергиен холдинг той пък е назначен за изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй“ – ЕАД. Това назначение е в разрез с разпоредбите на чл. 86, ал. 1 от Закона за противодействие на корупцията, където е предвидено, че лице, което е заемало публична длъжност, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да сключва трудови договори, договори за консултантски услуги или други договори за изпълнение на ръководни или контролни функции с търговските дружества, едноличните търговци, кооперациите или юридическите лица с нестопанска цел, по отношение на които в последната една година от изпълнението на правомощията или задължението си по служба е осъществявало действия по разпореждане, регулиране или контрол или е сключвало договори с тях, както и да е съдружник, да притежава дялове или акции, да е управител или член на орган на управление или контрол на такива търговски дружества, кооперации или юридически лица с нестопанска цел. Съгласно текста на Закона тези ограничения се прилагат и за търговските дружества, свързани с дружествата, описани по-горе. В свое решение по сходен случай – това го казах и вчера по време на изслушването на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране, тя също се произнася, че чл. 86 от Закона за противодействие на корупцията засяга случаи, в които преди назначението си като изпълнителен директор съответното лице изпълнявало управленски функции във вертикално интегрирано дружество. Българският енергиен холдинг и АЕЦ „Козлодуй“ са типичен пример за вертикално интегрирани дружества, а съгласно горецитираните разпоредби на Закона за противодействие на корупцията Иван Андреев не е имал право да заема поста на изпълнителен директор в АЕЦ „Козлодуй“ в продължение на минимум една година от своето освобождаване от БЕХ. В тази връзка какви мерки ще вземете в качеството си на министър на енергетиката Иван Андреев да бъде освободен от заетия от него пост в АЕЦ „Козлодуй“ в разрез с антикорупционното ни законодателство?

#200 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, господин Тодоров. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#201 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Тодоров, няма да минавам през цялата хронология, която и Вие самият с дати изчетохте, а ще се спра конкретно, че след изчетените от Вас срокове е проведен конкурс по реда на Закона за публичните предприятия, с което господин Иван Андреев е избран за изпълнителен член на Съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй“, а на следващ етап е определен за изпълнителен директор на Атомната централа. По отношение на посоченото от Вас допускане за несъвместимост, знаете, че Министерството на енергетиката не е компетентен орган, то не тълкува законите, а ги изпълнява. В тази връзка има изказване на компетентния орган, а именно със свое Решение № РС 540-24-123 от 28 октомври 2024 г. Комисията за противодействие на корупцията, която е компетентната по цитирания от Вас закон, не установява конфликт на интереси по отношение на господин Иван Андреев в качеството му на член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД и бивш член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг като лице, заемащо публична длъжност. Съгласно Закона за противодействие на корупцията съответно решението е публично. Мога да предоставя линк, ако желаете, да се запознаете с тази информация. Благодаря Ви.

#203 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, аз не съм юрист и няма да влизам в някакви юридически спорове. Предполагам, че Комисията за противодействие на корупцията си е взела това решение напълно независимо, и да речем, че е взела правилно, издържано юридически решение. В КЕВР са направили абсолютно същото. Но аз и по време на вчерашното изслушване го казах – на първо място не стои дали едно назначение е законосъобразно, или не. За мен на първо място стои дали едно назначение е морално, или не. Не може човекът, който върна и направи корупцията в българската енергетика, и я вдигна до нивата, каквито не сме виждали никога през предходните години, а не е като да не е имало такава, в момента да е върнат начело на „Булгартрансгаз“ – Иван Андреев. Извинявам се, колко сигнала трябва да пускам за този човек – какви ги върши в АЕЦ „Козлодуй“? Трябва ли да започвам сега да ги цитирам случай по случай, корупция по корупция, с източени пари от това дружество? Трябва ли да започваме да водим този разговор? Този човек няма моралното право да стои начело на АЕЦ „Козлодуй“. Не знам дали е законосъобразно, или не неговото назначение, но съм абсолютно убеден, че няма моралното право да го прави. И вчера по време на изслушването Ви казах, че Вие все още имате възможността да вземете решение дали да посечете корупцията през кръста и тези хора да ги махнете, защото те ще Ви завлекат на дъното. Те в момента са Ви един камък, вързан около врата. Разбирам, че нямате чак такъв голям избор, но те ще Ви завлекат просто на дъното. И в момента все още имате възможност да излезете с чиста съвест от цялата тази ситуация, да ги махнете, да посечете корупцията през кръста и да изберете в крайна сметка как искате хората да Ви запомнят в качеството Ви на министър на енергетиката.

#204 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да допълните нещо, господин Министър? Не. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Атидже Алиева-Вели относно изплащане на обезщетения от енергодружествата и от държавата за потребители от област Ловеч заради липсата на електрозахранване за повече от 24 часа в периода 24 – 30 декември 2024 г.

#205 · speech

Атидже Алиева-Вели

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Темата с изплащането на компенсации заради кризата с липсата на електрозахранване по време на Коледните празници и в област Ловеч, и в други области вече беше засегната. Вие във Вашия отговор, господин Министър, на предходни въпроси обяснихте какви мерки предвиждате и изменения в Закона, за да може да гарантирате на битовите потребители изплащане на адекватни компенсации и избягване на такива кризисни ситуации. Господин Министър, за мен не е нормално да се налага потребители, които цяла седмица са стояли без ток, в момента да получават откази за изплащане на обезщетения заради това, че са имали ток в продължение на една минута в рамките на 24 часа. И забележете, тази справка след подадено заявление за изплащане на компенсации към ЕРМ Запад се налага да я правят на импулсен телефон, за който плащат доста висока телефонна сметка. В тази връзка моят въпрос към Вас е: какъв брой потребители от област Ловеч са подали заявление за обезщетения и по линия на държавната помощ, която служебното правителство отпусна, и по отношение на компенсациите от ЕРМ Запад? Благодаря Ви.

#207 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Алиева-Вели, благодаря за зададения въпрос. Както споменах и в предходните изказвания, за мен бе изключително важно тези домакинства, които останаха без електрозахранване, да получат по максимално лесен и достъпен начин своите компенсации, без да се налага те да се разкарват до офиси или централи на определени дружества. На територията на цялата област Ловеч – имам информация като брой абонати – за повече от 24 часа са останали без електрозахранване 12 780 абонати. Понеже чрез държавната помощ изразходваме държавни средства, именно средства на всички български граждани, предприехме действието да можем да отсеем кои имат право на тази помощ и съответно кои евентуално не са допустими. Като недопустими изключихме единствено тези абонати, които в рамките на последните 13 месеца, или разбирайте година и един месец, са имали нулеви сметки за електроенергия. С други думи, това за нас са обекти, които трайно не са използвани от своите собственици. В тази връзка от тези 12 780 абоната са изключени 3630 абонати, които разчитаме, че трайно не ползват своя имот. В тази връзка в област Ловеч по линия на държавната помощ, допълнителната държавна помощ, са изплатени 517 хил. и 600 лв., като са обезщетени 9150 домакинства. Тук е важно да споменем, че тази помощ по никакъв начин не замества помощта, която впоследствие ще се изплати или вече се изплаща от електроразпределителните дружества на база принудителната мярка, предприета от колегите от Комисията за енергийно и водно регулиране. Благодаря Ви.

#209 · speech

Атидже Алиева-Вели

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър. Очевидно по детайлната информация, която предоставихте, за което благодаря, по отношение на държавната помощ Вие като министър и правителството сте си свършили работата и тези домакинства и битови потребители са получили компенсациите. Аз ще Ви призова за по-засилен контрол по отношение на електроразпределителните дружества чрез КЕВР, за да може битовите потребители, които една седмица са стояли без ток, да не изпадат в това унизително състояние, в което заради една минута в рамките на 24 часа нямат да им бъдат изплатени компенсации. Благодаря Ви.

#210 · speech

Председател Цончо Ганев

Имате ли да добавите нещо? Благодаря. Следващият въпрос е от народния представител Радослав Рибарски – относно спрени доставки на природен газ през плаващия терминал в град Александруполис, Гърция.

#211 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър! И моят въпрос стана може би на повече от два месеца, но все още е актуален. В края на месец януари бяха прекратени доставките на природен газ през плаващия терминал в Александруполис. Припомням, че държавата притежава 20% от дружеството, което изгради терминала. Посочва се технически проблем с терминала, но информацията към момента е изключително оскъдна. Нямаме информация колко време ще продължи отстраняването на този технически проблем. Трябва да припомним също така, че самото пускане в експлоатация на терминала също се забави заради технически проблем. Очаквам от Вас конкретен отговор: кога ще може да се разчита на терминала в Александруполис? Отделно, колко карга през този период се наложи да пренасочим за доставки през Турция? И ако може, да кажете: какви са разходите за това пренасочване? Също би било добре да се обърне внимание, че този терминал е ключов и за вертикалния газов коридор, който ни е стратегически обект. Виждам, че Вие на срещите си с най-различни делегации и компании от чужбина изтъквате този проект като стратегически, но ако терминалът продължава да е в такова техническо състояние, този стратегически проект може да се окаже безсмислен като част и от диверсификацията и енергийната сигурност на страната. Въпросът ми е: колко карга бяха пренасочени, кога ще работи терминалът и разходите за пренасочването на тези карга, тъй като тези разходи пък биват включвани в ежемесечната цена за природния газ, която определя КЕВР? Благодаря.

#213 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рибарски, във връзка със зададения от Вас въпрос – както знаете, „Газтрейд“ е компанията, която оперира LNG терминала в Александруполис, в която държавата чрез „Булгартрансгаз“ притежава 20%. Тук е важно да споменем, че своевременно бяхме информирани в момента, в който имаше технически проблеми в терминала, дори преди цялостното прекъсване на подаване на газ към гръцката мрежа, респективно към българската такава, като незабавно от българската страна предприехме действия, именно подсигуряване на необходимите количества природен газ за консумацията на територията на страната от българските граждани и от българските компании. Във връзка с изцяло приключване или по-скоро спиране на работата на терминала от българската страна бяха предприети веднага действия и пренасочване на едно карго към LNG терминалите в Турция, за да може то да бъде своевременно разтоварено и насочено към българската система и съответно извършване на дейности по претоварване и пренасяне на допълнителните количества, които все още са собственост на „Булгаргаз“, намираща се в терминала в Александруполис, да бъдат пренасочени през другите терминали. Що се касае за разходите, които са извършени там, тепърва предстои да бъдат фактурирани и ще бъдат изискани от страна на българската държава в лицето на „Булгаргаз“ като собственик и заявител на капацитетите на терминала. Има си и съответните застраховки, така че тези средства впоследствие да бъдат възстановени на българската компания и да не влизат в сметките на българските домакинства. Благодаря Ви. Очакваното въвеждане в експлоатация на терминала е през май месец. Проблемът, който има в терминала, е свързан с помпите, които изпомпват количествата втечнен газ от терминала към сушата. Съответно сме се обърнали към техническия персонал на терминала да бъдат извършени необходимите проверки защо тези нови съоръжения са дефектирали, така че да се види дали проблемът е чисто технически на терминала, или е технически по време на изработка на помпите. Очакваме отговор и по този въпрос. Благодаря Ви.

#215 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Господин Министър, аз съм останал с впечатление, че повече карга трябваше да бъдат разтоварени в периода януари-март на терминала в Александруполис, поправете ме, ако греша. Какво се случва с другите карга – мисля, че бяха поне три? И съм го чувал от господин Малинов, че за месеците януари, февруари и март има регулярни доставки, които са насочени към терминала в Александруполис. Какво се случва с тези други карга, които трябваше – пренасочват ли се, препродават ли се, какво точно се случва с тях? Май месец дано наистина техническият проблем да е отстранен. Това същият технически проблем ли е, който възникна при пуска на терминала? Защото това, което ми обяснихте в края на Вашето изложение, е, че техническият проблем е идентичен с това, което имаше при самото пускане, и затова пък се забави съответно самото пускане на терминала. Благодаря.

#217 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Рибарски, извинявам се, ако съм бил разбран грешно. Не знам какъв е бил първоначалният технически проблем за забавяне на включване на терминала към сухоземната част на гръцката мрежа. В момента по-скоро очакваме да кажат защо помпите са излезли от действие и какъв е проблемът – дали има нещо, което е по самите помпи, или по част от другата инсталация. В тази връзка очакваме отговор от колегите. А що се касае до каргата – каргата, които са изначално поръчани от „Булгаргаз“ за тази година, или за тази зима, за да обезпечат доставката на газ на територията на България, всичките са доставени. Пак повтарям, след доставката на терминала в Александруполис на едно от каргото е настъпило прекратяване на изпомпването на този газ, той е прехвърлен на терминал в Турция, и още едно карго е доставено в Турция. Предполагам преди заемане на поста ми като министър на енергетиката е имало и други карга. В момента нямам тази информация пред мен, за да мога да Ви предоставя тази детайлна информация. Благодаря Ви.

#218 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря и аз. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния председател Иван Герчев относно действия и мерки от страна на Министерството на енергетиката във връзка с кризисната ситуация с прекъсване на електрозахранването в края на месец декември 2024 г.

#219 · speech

Иван Герчев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа министри! Много пъти се засегна днес този въпрос от преждеговорившите колеги, но редът на парламентарния контрол ми отреди чак днес да задам този въпрос, така че все пак аз ще се опитам да направя малко по-различен акцент. В периода от 21 до 31 декември 2024 г. без електроснабдяване за повече от 24 часа останаха редица населени места в лицензионните територии на „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, „Електроразпределение Север“ АД и „Електроразпределение Юг“ ЕАД. И така в навечерието на светлите Коледни и Новогодишни празници хиляди потребители останаха без електрозахранване дни наред. Още тогава се заговори за дължими неустойки от страна на електроразпределителните предприятия, по които имаше много въпросителни и неясноти. И във връзка с гореизложеното, моля да получа отговор на следния въпрос: смятате ли, че съществуващите имуществени санкции, заложени в Закона за енергетиката и свързани с констатирани нарушения по този въпрос, както и на подзаконовата нормативна уредба към него, са достатъчни? Какви мерки и действия ще предприеме Министерството на енергетиката с цел преодоляване и минимизиране на рисковете от подобни аварийни ситуации? Благодаря Ви.

#220 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря и аз. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#221 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Герчев! Може би в началото, господин Председател, бих се обърнал към Вас понеже усещам през целия ден на парламентарния контрол упрек към мен за това, че толкова късно се отговаря на тези въпроси. Обръщам се към Вас за това, че Министерството на енергетиката, в лично качество – аз, като министър на енергетиката, съм на разположение постоянно за отговаряне на въпроси. Това е моят втори парламентарен контрол и съм готов всеки петък да отговарям при Вас, без да се налага да се натрупват въпроси, по която и да е тема. Предвид работата на Народното събрание не винаги в петък има парламентарен контрол, което пък води до натрупване на тези въпроси, и Ви моля да се намери също начин, ако тези въпроси са зададени и са актуални към определен момент, то ако трябва автоматично да стават писмени, за да може най-малкото да предоставим писмена информация на колегите, за да може в кратки срокове те пък в своите региони да информират хората, защото в крайна сметка задачата както на законодателната, така и на изпълнителната власт е да прави всичко възможно за хората, а те с всеки изминал ден да живеят и да се чувстват по-добре. Господин Герчев, благодаря за зададения въпрос. Точно във връзка с това Министерството на енергетиката извършва проверки преди всеки есенно-зимен период на място във всяко едно електроразпределително дружество за готовността на мрежите и подготовката им за есенно-зимния период, както и на определени производствени мощности, които са включени в списъка на стратегически такива, за да можем да имаме информация за готовността за посрещане на зимния период. За съжаление, това, което видяхме в няколко области в страната през изминалата година, в края на годината по време на Светлите празници, не ни вдъхна увереност, че това е най-правилният начин да продължаваме по този начин. В тази връзка предприехме действия и представихме законопроект на Енергийната комисия, както и господин Тодоров спомена, на следващите заседания ще бъде разгледан самият законопроект и се надяваме с помощта на народното представителство той да бъде приет в кратки срокове. Конкретно от текста си позволих да изкарам, понеже беше неколкократно засегнат и от други Ваши колеги, с тези кратки включвания на системата сме се ангажирали и сме предложили текст, който предвижда задължения на електроразпределителните дружества да заплащат неустойка на крайните клиенти в случаите, когато продължителността на прекъсването или ограничаването надхвърля общо 48 часа за период от 72 часа. В момента е предвидено за времето, по-дълго от 48 часа. С други думи, едно кратко прекъсване да не влияе, да има поне възстановяване в рамките на 24 часа на захранването, след това вече да бъде нулиран часовникът. Така че от тази гледна точка от страна на Министерството на енергетиката сме предложили текстове, които да решат този проблем. Естествено, надяваме се с четири до петкратното повишаване на глобите, които имаме право да издаваме във връзка с неизпълнение на задълженията на електроразпределителните дружества, да налагаме съответно имуществена санкция, която в момента е между 5 и 10 хил. лв., тя да скочи от 20 хил. лв. до 50 хил. лв., като се определя също и размерът на санкцията, който е максимален в рамките на 150 хил. лв. при повторни такива нарушения. Благодаря Ви.

#222 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря и аз. Желаете ли реплика? Не. С това въпросите към министъра на енергетиката Жечо Станков свършиха. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Пристъпваме към въпроси към министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Първият въпрос е от народния представител Димчо Димчев относно отказ на изпълнение на прокурорско постановление от 10 декември 2024 г., град Дупница, относно досъдебно производство, вх. № 4057/2024 г. по описа на Районна прокуратура – град Кюстендил.

#223 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър! При започнато досъдебно производство на 28 ноември 2024 г. относно самоволно, но не по установения от закона ред, се осъществява възпрепятстване достъпа до работното място на служители на „Комфорт КЕ“ ЕООД чрез прегради, МПС-та, вагонетки, варели и други вещи по пътя. Със заповед № 3-739 на кмета на община Бобов Дол от 27 ноември 2024 г. е учредено правото на преминаване през имот с идентификатор 04501.101,1 по Кадастрална карта и кадастрални регистри на град Бобов дол, собственост на „Магп“ ООД, като за целта „Комфорт КЕ“ ЕООД са заплатили 17 хил. 927.07 лв. Освен посочената фирма с над 120 служители, които са възпрепятствани да достигнат до работните си места, има абсолютно идентичен проблем с друга фирма – дърводелски цех, притежание на Румен Димитров Шишманов, който е заплатил пък сумата от 9 хил. 625.13 лв. – стойност за право на преминаване през обекта, собственост на „Магп“ ООД, но също като „Комфорт КЕ“ ЕООД, е възпрепятстван да стигне до работното си място. Въпросът ми е: защо органите на управляваното от Вас министерство се бавят с привеждането на изпълнението на прокурорското постановление? Вече 4 месеца служителите на въпросните фирми са в неплатена отпуска, което в регион като Бобов дол е равносилно на смърт – област Кюстендил е на последно място в страната по демографски показатели и в самото дъно по икономически такива. Кога да очакваме от Вашите служители да изпълнят Закона и да се даде възможност на хората от Бобов дол да изпълняват своето гарантирано – уж, от Конституцията, право на труд? Благодаря Ви.

#224 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, господин Димчев. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#225 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Димчев! През месец ноември 2024 г. с постановление на прокурор при Районна прокуратура – град Кюстендил, Териториално отделение – град Дупница, е образувано досъдебно производство № 4057 от 2024 г. за това, че за периода от месец октомври 2024 г. в град Бобов дол самоволно, не по установения от закона ред, е осъществено едно оспорвано от другиго право на собственост върху недвижим имот, престъпление по чл. 323, ал. 1 от Наказателния кодекс. С постановление от 10 декември 2024 г. от наблюдаващия прокурор е оказано на началника на Районно управление – град Бобов дол, да предприеме действия по незабавно премахване на препятствията до цеховете на „Комфорт КЕ“ ЕООД, поставени от представител на „Магп“ ООД, като се предприемат и необходимите административни мерки с налагане на административно наказание по Закона за МВР. С писмо от 12 декември 2024 г. Районно управление – Бобов дол, е изпратило предложение до Окръжна прокуратура – град Кюстендил, за отмяна на постановлението от 10 декември 2024 г. като незаконосъобразно. С постановление от 18 декември 2024 г. на прокурор при Окръжна прокуратура – град Кюстендил, по прокурорска преписка № 2395 от 2024 г. атакуваното постановление е отменено като незаконосъобразно. Мотивите за това са следните: дадените указания не са насочени към извършване на действия по разследването, или такива, свързани с разкриване на престъплението, а по същество представляват указания за предприемане на действия по принудително изпълнение на административни актове на кмета на община Бобов дол. Правомощията на прокурора, заложени на НПК, както и изчерпателно изброените в чл. 145 от Закона за съдебната власт, не включват такива, свързани с даване на задължителни указания на полицейските органи във връзка с принудително изпълнение на административни актове по Закона за устройството на територията и Закона за местното самоуправление и местната администрация. Не включват и правомощия за даване на указания до административно наказващ орган за налагане на административни санкции. Административният орган може да бъде сезиран за преценка относно наличие на основание за стартиране на административнонаказателно производство, но е недопустимо да му бъдат давани указания за крайния акт по него. Издаденото постановление е окончателно и не подлежи на обжалване. Всички действия на служителите на Районно управление – Бобов дол, са извършени в изпълнение на законите и в условията на неприключило досъдебно производство, по което не е напълно изяснена фактическата обстановка, както и не е установено виновното лице. Благодаря Ви.

#227 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Всъщност, честно казано, аз не съм имал илюзията, че този казус ще се разреши тук. Той е частен, но в същото време включва и Вашите служители, които са имали заповед както на кмета, така и на прокурора за достъп до работните места на тези 120 души. Въпросът обаче беше защо те не са изпълнили тази заповед? И тук можем да влезем и в конкретика. Аз обаче не мога да се обоснова, тъй като нямам документацията пред мен, но по разказ на служителите, които са от съответната фирма, тази заповед на прокурора е обжалвана от Ваш служител. Интересно! Тя не е обжалвана от частната фирма, която е страна в случая, а от Ваш служител. Интересно защо?! Споменава се родствена връзка с човек от частната фирма, която всъщност не осигурява достъп до работните места на другата фирма. Сега тук факт е, че едно такова отворено досъдебно производство може да се точи във времето сигурно 5 – 6 години. Това означава 120 души да изгубят своята работа. Град като Бобов дол с 5 хиляди души – 120 работни места ги закриваме просто така. Слоганите на ГЕРБ от миналото за ред в хаоса – работа, работа, работа, може просто да ги заменим с безработица, безработица, безработица, пустиня, пустиня, пустиня. Благодаря Ви.

#228 · speech

Председател

ЦОНЧО ГАНЕВ: Господин Министър, нещо имате ли да допълните? Не. Сега преминаваме към една нова процедура по отношение на парламентарния контрол, тъй като има въпроси, които са идентични и са групирани от администрацията в различни форми – като хора, които ще ги изчитат. Първата група от два въпроса на народния представител Стоян Таслаков. Процедурата е следната: господин Таслаков задавате всеки един от въпросите. Има време по две минути. След което министърът има право да отговори на всеки един от въпросите. Има нужното време. Имате реплика за всеки един от въпросите си, както е по Правилника, респективно и министърът може да Ви отговори в съответното време. Задавайте първите два въпроса, които са групирани при Вас, господин Таслаков, след което министърът ще Ви отговори директно на Вас.

#229 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, в събота на 22 февруари 2025 г. в гаража на транспортна фирма в град Пазарджик са нахлули пет патрулни автомобила със спуснати светлини в специален режим на движение. В гаража на автобусната компания в този момент са присъствали собственикът и неговата дъщеря, както и няколко от шофьорите на автобуси. Присъстващите са помислили, че полицията издирва опасни престъпници или терористи. Целият гараж е бил осветен като обир на банка в сюжет от холивудски филм. Съвсем очаквано и нормално в такава ситуацията хората там са изпитали огромен стрес, тревожност и безпокойство. Оказало се е, че полицаите са искали информация за превозваните лица в събота във връзка с посещение на град София. След изложеното моля да ми отговорите кой е разпоредил проверката? Защо се е наложило това да се прави в извънработно време? Защо са използвани толкова много патрулни автомобили и какво точно е наложило специалния режим на движение? Не смятате ли, че с подобни действия вместо да се повишава доверието в МВР, ще предизвикат обратното – параноя от полицията? Това е първият въпрос.

#230 · speech

Председател Цончо Ганев

Сега задавате втория въпрос. Министърът ще отговори на двата едновременно, след което реплики.

#231 · speech

Стоян Таслаков

Уважаеми господин Министър, в събота, пак на 22 февруари, на частен адрес в град Пещера в извънработно време служители на МВР са потърсили собственика на местна транспортна фирма. Униформените са искали списък на лица, които са били превозвани в този ден с цел посещение на град София. Тъй като става въпрос за възрастен човек, който не се занимава пряко с фирмената организация, той не е разполагал с конкретната информация. Предвид възрастта си, необичайните въпроси и ненормалното време за посещение от полиция човекът се е почувствал силно притеснен. Във връзка с изложеното моля да ми отговорите кой е разпоредил проверката? Защо се е наложило това да се прави в извънработно време и не смятате ли, че подобни действия вместо да повишават доверието в МВР, предизвикват параноя от полицията? Благодаря.

#232 · speech

Председател Цончо Ганев

Само да поясня процедурите оттук нататък. Министърът ще Ви отговори на двата въпроса, след което Вие ще имате право на реплика по първия въпрос. Той ще има право на дуплика и респективно Вие ще имате право на втория въпрос на реплика и той на дуплика.

#233 · speech

Министър Даниел Митов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, с цел установяване на участниците в протеста на 22 февруари при провеждането, на който бяха извършени нарушения на обществения ред, както и с цел установяване на наличие на забранени от закона предмети и вещи в съответните автобуси са извършени проверки на основание правомощията на полицейските органи, произтичащи от Закона за Министерството на вътрешните работи. Относно проверката в град Пещера в изпълнение на своите задължения около 19,00 ч., в рамките на работното време на служителите на ОДМВР – Пазарджик, полицейски служители от автопатрул на Районно управление – Пещера, са провели разговор с управителя на транспортната фирма. Що се касае до проверката в Пазарджик, при придвижване на един екип на сектор „Пътна полиция“ и на два екипа на Районно управление – Пазарджик, в посока автомагистрала „Тракия“ около 17,30 ч. на 22 февруари 2025 г. на изхода на град Пазарджик, където се помещава пункт за Годишен технически преглед и други търговски обекти, отворен за обществен достъп и с отворен портал, са забелязани паркирани двата автобуса, собственост на транспортната фирма. Полицейските екипи са влезли в отворения комплекс, без да използват специален режим на движение от служебните автомобили. Пристигайки до автобусите, на място са установили единствено водача на единия от тях. Собственикът на фирмата не е присъствал при пристигане на полицейските екипи, а е пристигнал на по-късен етап. Проверката е извършена в рамките на работното време на служители на ОДМВР – Пазарджик. Действията на полицейските служители са в изпълнение на основната функция на Министерството съгласно Закона за МВР да защитава правата и свободите на гражданите и да предотвратява и разкрива престъпления и нарушения на обществения ред. Благодаря Ви.

#234 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Таслаков, имате право на реплика по първия въпрос, след което министърът да Ви направи дуплика и след това вече за втория въпрос по същата процедура.

#235 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, има леко разминаване в това, което Вашите служители в Пазарджик са Ви дали като данни, и това, което свидетелите са ми казали за случилото се в Пазарджик. Говори се за поне 5 автомобила със специален режим на движение, които са нахлули изненадващо в залата или гаража, където се помещават автобусите. Това е, което аз знам като информация, и тъй като наистина виждам, че това не е било оправдано от тяхна страна, тъй като не става въпрос за терористи, а за обикновена информация и проверка. Може би това е причината, поради която Вашите служители в Пазарджик Ви дават тази информация, защото те самите не могат да оправдаят действията си, които са прекомерни и ненужни. Какво бихте казали, ако намеря записи примерно, ако има камери, бихте ли наказали тези служители, ако се окаже, че тази информация, която Ви я дават, е невярна? Благодаря.

#237 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, ако имате допълнителна информация, сте винаги добре дошъл да я споделите с Министерството и естествено, да изследваме казуса в дълбочина. Благодаря.

#239 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, относно случая в Пещера също смятам, че не е било редно да издирват човека по късна вечер, защото това е предпоставка за един допълнителен стрес, още повече, че фирмата там, те не са били уведомени за какво е бил поръчан превозът, тъй като аз съм един от организаторите на тези автобуси. Ние много често работим, превозваме хора за различни културни събития, протести. Но обикновено нямаме практиката да даваме тази информация точно за какво ни трябва този превоз, а пък и на тях не им трябва. Смятам, че действията на служителите на МВР отново са прекомерни. Още повече че преди малко имаше изслушване в парламента, на което Вие взехте участие точно по въпроси и проблеми, свързани с полицията в Пазарджик. Има там неща, които трябва да се проверят, господин Министър, обръщам Ви внимание, че това, което много от народните представители казаха и на изслушването по-рано днес, е истина.

#241 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, убеден съм, че в действията си служителите на МВР не са имали за цел да стресират когото и да било. При всички положения те имат право да извършват такива проверки, когато това се налага, когато извършват действията съгласно Закона за МВР. Благодаря.

#242 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, ще разместим малко въпросите. Сега ще има въпроси към Вас – въпрос номер 9 и въпрос номер 10. След това ще се върнем на четвърти, пети, шести, седми и осми, които са групирани. Въпрос номер 9 е от народния представител Ангел Славчев относно Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Национален регистър за случаите на педофилия.

#243 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, през месец юли 2023 г. бяха приети законодателни предложения, внесени от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за допълнение в Закона за закрила на детето, с което се създаде нова национална информационна система за превенция и защита от педофилия и национален регистър за случаите на педофилия. Този регистър следва да съдържа безсрочна електронна база актуални данни за следните обстоятелства, които подлежат на вписване в него – актове на сексуално посегателство срещу малолетни и непълнолетни, по които има постановени присъди, данни за извършителите, вида престъпление срещу личността, продължителност на извършването, причини, противоправни последици и вреди, история на извършените престъпления, на наложените за тях наказания и мерки, а също и за настъпила реабилитация и не на последно място, база данни за чужди граждани, получили статут на продължително, постоянно и дългосрочно пребиваване в България, които са осъдени в други държави за сексуални престъпления. Господин Министър, съгласно ал. 2 Министерството на вътрешните работи осигурява регистрирането, съхраняването и поддържането в актуално състояние на тези данни, като също така осигурява взаимодействие с чужди информационни системи за обмен на информация, касаещи случаите на педофилия, и относно осъдените лица за престъпления по раздел 8 от Наказателния кодекс, извършени спрямо малолетни и непълнолетни лица. Информацията, подлежаща на вписване в Националната информационна система, редът за събирането и предоставянето, организацията и функционирането на система и нивото на достъп, както и начинът на взаимодействие с чужди информационни системи се определят в наредба, издадена от министъра на вътрешните работи. Органите на Министерството на вътрешните работи и съдебната власт предоставят на Националната информационна система информацията за данните, подлежащи на вписване в този регистър по ред, определен с горната наредба. Тези промени бяха обнародвани в „Държавен вестник“, брой 66 от 1 август 2023 г. Според чл. 34 на приетите законодателни промени в Закона за закрила на детето в дванадесетмесечен срок от обнародването на този закон в „Държавен вестник“ Министерството на вътрешните работи изгражда Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Регистъра по чл. 43а от Закона за закрила на детето. На 1 август 2024 г. изтече срокът, до който Националната информационна система и Регистърът по чл. 43а от Закона трябваше да започнат да работят. На 11 юни народният представител Петър Петров от ВЪЗРАЖДАНЕ изпраща въпрос към министъра на вътрешните работи по чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България, в който пита ще започне ли да работи Националната информационна система. В отговора на тогавашния министър на вътрешните работи от 2 юли 2024 г. стана ясно, че работата по създаването на такъв регистър изобщо не е започнала. Тепърва щяла да се сформира широка междуведомствена работна група. На 13 септември 2024 г. се проведе и блицконтрол, на който тогавашният министър-председател Димитър Главчев пое ангажимент да се изгради системата в най-кратък срок. След това Вашият предшественик – господин Атанас Илков, на парламентарен контрол обеща също, че тази система ще заработи до няколко месеца, но до момента няма никаква информация какво се случва и дали МВР ще изпълни Закона и как ще бъде санкционирано ведомството и неговите ръководители, които не са изпълнили Закона в срок. В тази връзка моля да ми отговорите какво е направило до момента Министерството на вътрешните работи относно изграждането на Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Регистъра по чл. 43а от Закона за закрила на детето? Кога ще бъде готова системата и ще започне ли да работи? Благодаря Ви.

#245 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, в отговор на Вашия въпрос относно Националната информационна система за превенция и защита от педофилия и Националния регистър за случаите на педофилия Ви предоставям следната информация: Министерството на вътрешните работи е на финален етап от разработката на системата, като очакваната дата за стартирането ѝ е 31 март 2025 г. На 26 февруари тази година за обнародване в „Държавен вестник“ е изпратена Наредба за Националната информационна система за превенция и защита от педофилия, която регламентира организацията и функционирането на системата, взаимодействието ѝ с други информационни системи, достъпа до нея, информацията, подлежаща на вписване, както и реда за събиране и предоставяне на данни. Предвидено е Наредбата да влезе в сила от 31 март с оглед осигуряване на технологично време за провеждане на тестове и обучение на служители. Подготвят се и необходимите вътрешноведомствени документи, регламентиращи работата на системата. След обнародване на Наредбата в „Държавен вестник“ ще бъде отправено искане до Министерството на правосъдието за предоставяне на достъп до Централната автоматизирана информационна система „Съдебен статус“ на Министерството на правосъдието. Същата съдържа данни за съдимост на лица, в това число за осъдени за престъпления по Раздел VIII „Разврат“ от Наказателния кодекс, извършени спрямо малолетни и непълнолетни. Благодаря Ви.

#247 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители! Господин Министър, важно е да чуват всички български граждани, че вследствие на работата на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и внесените промени в Закона за закрила на детето – това, което каза министърът, мен ме зарадва, че след 3 дена реално тази система трябва да започне да работи. Въпреки че се забави повече от година и половина, се надявам тази година до нея да имат достъп вече и директорите на училищата, защото една от главните идеи беше точно това – хората, които се назначават в училища и в детски градини, да могат предварително да бъдат проверявани, да не направим някоя беля. Отговорът Ви ме удовлетворява. Надявам се след 1 април системата, вече заработвайки, да ни дадете малко повече подробна информация. Благодаря Ви.

#250 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Ангел Славчев относно взривилия се на 25 юли 2024 г. склад и производствена база за фойерверки в село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин.

#251 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, господин Министър! На 25 юли 2024 г. на метри от село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, се взриви склад и производствена база за фойерверки на фирма „Енигма“, където, за огромно съжаление, загинаха четирима човека. До момента все още няма никаква информация какво е довело до взривовете, както и дали този обект е имал разрешителни да складира толкова много пиротехника и съоръжения. При срещите ми с живеещите в община Елин Пелин винаги ме питат какво се случва със складовете, кой им е издал разрешение да бъдат там и още множество въпроси, на които отговори не мога да дам. Това, което зная със сигурност, е, че местното население е изключително обезпокоено за здравето си. При срещите ми с предприемачите в община Елин Пелин също възникнаха множество въпроси относно бъдещето на този склад или производствена база. Свидетели сме как всички институции си прехвърлят отговорността и цари междуведомствена безотговорност към живеещите в село Гара Елин Пелин? Също така няма никаква информация дали е изнесено взривното вещество, така наречения шести склад, който не беше засегнат от пожара, но се оказа, че е един от най-опасните от всички. В тази връзка моля да ми отговорите на следния въпрос: какво е предприело управляваното от Вас ведомство от 25 юли 2024 г. до момента относно взривилия се склад за фойерверки в село Гара Елин Пелин и имала ли е фирмата всички необходими документи, удостоверяващи правото да съхраняват такива количества взривни вещества в този обект? Благодаря Ви.

#253 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, в отговор на Вашия въпрос относно взривилия се на 25 юли 2024 г. склад и производствена база за фойерверки в село Гара Елин Пелин, община Елин Пелин, Ви предоставям следната информация: Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на МВР е участвала с наличните сили и средства в ликвидирането на пожара, възникнал на територията на складовата база за съхранение на пиротехнически изделия Гара Елин Пелин с оператор „Енигма“ ЕООД. Служители на Пожарната служба и Служба „Контрол на общоопасните средства“ при ОДМВР – София, съвместно с представители на Регионалната инспекция по околната среда и водите – София, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Община Елин Пелин са участвали в комисия за проверка на основание чл. 157а, ал. 12 от Закона за опазване на околната среда, за която е съставен констативен протокол. По случая е образувано досъдебно производство по описа на Националната следствена служба. От възникването на събитието до момента всички процесуално-следствени действия се ръководят от Окръжна прокуратура – София. Към 25 юли 2024 г. Дружеството „Енигма“ ЕООД е разполагало с разрешителни за търговия на пиротехнически изделия, издадени от Главна дирекция „Национална полиция“, както и с разрешително за съхранение на пиротехнически изделия, издадено от Районно управление – Елин Пелин. Благодаря Ви.

#255 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители! Господин Министър, за съжаление, този отговор няма с какво да ни задоволи спрямо предходния. Значи така, всички бяхме там – и пожарната беше там, и аз бях там, и тук сега е депутат, бившият вътрешен министър беше там. Всички видяхме какво стана, обаче стресът, който изживяха хората в село Гара Елин Пелин, на които на метри от къщите им се взривяваха складове, все още ги стресира при мисълта, че там отново ще започне производство. Има някаква информация – в медиите се появи от преди три дни, че се е констатирало, че от топлото време са се взривили взривните вещества, което буди недоумение в живеещите. Съжалявам, че толкова бланкетно ни отговаряте на тези въпроси, защото те са от изключителна важност за местното население. Съжалявам, че залата е толкова празна, защото тези въпроси, които се задават към министри, всъщност са въпроси, които касаят населението в нашата държава, и 90% от случаите са провокирани именно от местното население. За съжаление, господин Министър, в отговора единственото, което ми казахте, е, че пожарната е била там и че има досъдебно производство, което ние знаем от ден първи. Не знам какво точно трябва да Ви кажа в момента, но това е отчайващ начин да хвърлите един въпрос на народен представител, който го задава от името на хората, живеещи в Гара Елин Пелин. Не знам, за мен лично е абсурдно, така че се надявам в дупликата си да можете да ме опровергаете и да кажете всъщност какво оттук нататък ще направите, как ще контролирате тези складове, това вещество дали е изкарано там, защото то е опасно, за което коментирах в този така наречен шести склад. На тези въпроси трябваше да отговорите, а не че пожарната е била там и че се е направила комисия между МОСВ или ОСВ, което да удостовери дали въздухът е чист. Колко е чист е ясно, въпросът е, че не това трябваше да бъде същината на отговора Ви. Благодаря Ви.

#257 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, при цялото ми уважение, аз отговорих на въпроса, който сте задали и формулирали. Ако допълнителните нюанси, които в момента развихте, бяха включени във въпроса, щях да отговоря и на тях при всички положения, защото, за да отговоря, трябва да изискам съответната информация от службите. За много от нещата, за които говорите, отговорността не е на МВР. Затова комисията е била съставена както от наши служители, така и от служители на Главна инспекция по труда и на служители на Министерството на околната среда. Отговорът е даден така, както е зададен въпросът. Затова, ако оттук нататък, разбира се, имате желание да Ви предоставя допълнителна информация, естествено, аз съм на разположение, ще зададете въпрос, ще изискам необходимата информация и ще Ви дам отговор. Благодаря.

#258 · speech

Председател Цончо Ганев

Пристъпваме към втората група от въпроси, които ще бъдат зададени от Константина Петрова, Веселин Вешев, Никола Димитров, Георги Георгиев и Коста Стоянов. Първият въпрос ще зададе Константина Петрова.

#259 · speech

Константина Петрова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър! След националния протест, проведен на 22 февруари 2025 г., в страната бе извършена координирана полицейска акция, в рамките на която бяха спрени и проверени 53 автобуса, пътуващи от София, в това число автобус, пътуващ към Силистра, който е бил преследван по пътя около 15 км до Тутракан, след което е спрян за проверка от полицаи Тунджай Фучежи и Цветелин Порожанов. Личните данни на пътниците, слизащи там, са били записани по време на тази проверка. Следва повторно спиране на автобуса в Айдемир, където са проверени и записани в тефтер личните данни на останалите пътници. Там полицаите на проверката са Диан Митев, Радостин Данаилов, Георги Георгиев и Тони Тончев. Моля да отговорите на въпроса: кой е разпоредил да бъде изпратена спешна телеграма от Главна дирекция „Национална полиция“ до всички областни дирекции на МВР за провеждането на тази мащабна полицейска акция за спиране и проверка на автобуси с протестиращи граждани? На какво законово основание са извършени тези проверки в Тутракан и Айдемир и са записани по този начин личните данни? Какъв точно е бил обхватът на проверката? Какви документи са били изискани от пътниците и защо? Благодаря.

#261 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, уважаеми господин Председател. Господин Министър, след приключване на протеста против незаконното отменяне на референдума с въпрос: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 г.?“, автобус с шуменски държавен контролен номер с протестиращи поема по маршрут от София към Шумен, откъдето са по-голямата част от протестиращите български граждани. Малко преди пътен възел „Ботевградско шосе“ автобусът е спрян за проверка от микробус с надписи „Полиция“. След влизане в автобуса един от полицейските служители, който е с униформа на специализираните полицейски сили, настоява да бъдат събрани личните документи на гражданите за проверка. Едва след категоричен отказ от народен представител служителят на МВР се съгласява данните да бъдат взети съгласно законовите разпоредби. След приключване на проверката и записване на личните данни на пътниците автобусът продължава по маршрута си. В тази връзка имам към Вас следния въпрос: кой е разпоредил проверката и какво е установила тя? Ще бъде ли наказан въпросният служител, опитал се да извърши незаконосъобразно изземване на лични документи на български граждани, и за какво ще бъдат събрани личните данни на тези граждани? Кога служителите на МВР ще бъдат научени как се извършва установяване на самоличност на български граждани съгласно действащото българско законодателство? Благодаря.

#263 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател! Господин Министър, на 22 февруари 2025 г. около 8,00 ч. вечерта след приключване на съботния протест на ВЪЗРАЖДАНЕ в София автобус на нашите членове и симпатизанти, който се е прибирал, е безпричинно спрян на входа на град Елхово. След това в автобуса са се качили служители на Районно управление – Елхово, и са поискали личните документи на всички пътници, без да им е обяснено какво налага тази уж внезапна проверка. В автобуса са пътували мирни български граждани. В тази връзка бих желал да разбера кой е разпоредил да бъде изпратена спешна телеграма до ОДМВР – Ямбол, с искане всички автобуси с граждани, които се връщат от София, да бъдат проверявани. На какво законово основание са проверявани, каква е била по същността си проверката, какво е целяла и защо? С каква цел са били събирани личните данни на всички български граждани? Благодаря.

#265 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, на 22 февруари 2025 г. от 12,00 ч. се проведе многохиляден протест на граждани пред Българската народна банка в защита на българския лев. На този протест присъстваха българи от цялата страна, желаещи да изразят своето недоволство от потъпкването на тяхното мнение и незачитането на техните граждански права заради непризнатия от правителството на ГЕРБ законен референдум за защита на българския лев. Естествено, имаше организиран транспорт и от област Хасково и на края на изтощителния ден, към 18,30 ч., прибиращите се с автобус протестиращи от град Димитровград бяха спрени от служители на МВР за проверка, като са записвали личните им данни. Същата проверка се е осъществила и на другия автобус, пътуващ за град Хасково. около 19,20 ч. Служителите са се държали любезно, но отначало са подходили доста твърдо, или след като са срещнали съпротивата на възрожденците в автобуса, и са получили рязък отказ за това да се осъществява проверка по незаконен начин, служителите са се съобразили с техните правилни искания и са подходили много по-внимателно към ситуацията, с което вече и гражданите са били любезни да предоставят своите данни. В тази връзка искам да Ви попитам следното: кой е изискал тази проверка? Между другото гражданите са питали служителите, но никой от тях не е могъл да им отговори на тези въпроси, които ще задам сега на Вас, и точно заради това питам и Вас. Каква е причината да се проверяват мирно протестиращи български граждани? Ще понесете ли отговорност за този произвол и тормоз над протестиращи? Благодаря.

#267 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър! В събота на 22 февруари 2025 г. над 10 хиляди свободни българи излязохме на протест в София за запазване на българския лев и искане на референдум, за който ние от ВЪЗРАЖДАНЕ събрахме много повече от изискуемите по закон подписи за провеждане на задължителен референдум за запазване на българския лев до 2043 г. Припомням само, че евроатлантиците в Народното събрание потъпкаха чл. 42 и чл. 84 от Конституцията на Република България, както и чл. 10 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, като най-безцеремонно гласуваха против провеждането на референдум, въпреки че нямаха право на това. След това зависимите конституционни съдии потвърдиха със свое противоконституционно решение това, което гласуваха зависимите депутати в Народното събрание, въпреки че около 10% от българското население се подписа в подписката за провеждане на референдум. По време на протеста полицията започна да използва сълзотворен газ срещу протестиращите и срещу собствените си колеги полицаи, видно от кадрите, показани по всички телевизии. Абсолютно непровокирани от нищо, полицаите обгазиха много мирни граждани, сред които и председателят на ВЪЗРАЖДАНЕ – Костадин Костадинов, както и народни представители, на част от които се наложи да им бъде дадена спешна медицинска помощ. Освен това полицейският произвол продължи до късните часове в съботната вечер, когато в различни краища на България бяха спирани автобуси на организирали се хора за протеста, прибирайки се към домовете си. Хората стояха с часове при минусови температури, докато на полицаите не им бъде наредено да пуснат автобусите. Един от спрените автобуси е на организирали се хора от Варненска област, които са тръгнали от Провадия. През целия път от София до Провадия хората са забелязали множество полицейски пунктове от по няколко автомобила и бусове. На разклона за Ветрино – Провадия от автомагистрала „Хемус“, която не е построена благодарение на любезното съдействие в кавички на ГЕРБ, и пренебрегването на тази важна инфраструктура при тяхното дългогодишно управление и откраднатите милиарди левове под формата на анекси, дадени на подизпълнители, за което има преписки при главния прокурор, които стоят на трупчета, около 30 пътници започват да бъдат следени и гонени като престъпници почти 7 км от разклона на магистралата до град Провадия от полицейски бус на жандармерията и няколко полицейски патрулни коли. След спирането на автобуса, под претекст рутинна проверка на случаен принцип, най-малко шест полицаи са влезли от двете му врати, като са поискали личните карти на всеки един от пътуващите, записали са на хвърчащ лист трите имена и ЕГН на всичките пътници, държейки ги около 50 минути при минусови температури на студа. Във връзка с възникналия полицейски произвол в събота на 22 февруари 2025 г. моля за следната информация: кой е разпоредил рутинната проверка на случаен принцип на територията на Варненска област? Какви технически средства и колко полицаи от кои структури са били мобилизирани, за да се извършват проверките? Превишавали ли са правата си проверяващите полицаи и защо данните на хората са записвани на хвърчащи листове? Благодаря.

#269 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми госпожо Петрова, господин Вешев, господин Димитров, господин Георгиев, господин Стоянов! Спирането на автобусите с участниците в протеста на 22 февруари 2025 г. и проверката за установяване на самоличността на лицата, возещи се в тях, са извършени на основание законовите правомощия на полицейските органи, произтичащи от Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за движението по пътищата. Те пряко произтичат от функциите, които имат служителите на Министерството по чл. 2 от Закона за МВР за защита правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността и опазване на обществения ред. Фактическите основания за проверките са установените данни за извършени груби нарушения на обществения ред в района на Представителството на Европейската комисия в София. Задълженията, които има МВР по смисъла на чл. 14, чл. 15 и чл. 30а, ал. 1 от Закона за МВР, са опазване на обществения ред, разследване на престъпления, предотвратяване и пресичане на престъпления и други правонарушения. В тази връзка органите на МВР са предприели действия в кръга на законовите си правомощия, които да подпомогнат установяване на обстоятелствата по случая, разкриване на обективната истина и предотвратяване на други нарушения, които биха застрашили живота, здравето и сигурността на българските граждани. Обективното, всестранно и пълно изясняване на случая с оглед предприемане на последващи административни и процесуални действия е свързано с установяване на участниците в проведения протест. По-конкретно – извършените проверки за установяване на самоличност, полицейско правомощие, основаващо се на чл. 70, ал. 1, т. 2 от Закона за МВР, съгласно който полицейските органи могат да извършват проверки за установяване самоличност на лица, когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпление, и за целите на административнонаказателното производство. Спирането на автобусите е осъществено също на законово основание, а именно чл. 165, ал. 2, т. 1 от Закона за движението по пътищата. Съгласно тази разпоредба служителите на МВР имат право да спират пътните превозни средства и да проверяват документите за самоличност. Благодаря Ви.

#270 · speech

Председател Цончо Ганев

По процедура всеки един от задалите въпрос има индивидуално право на реплика, след което министърът ще му отговори в дуплика, ако има какво да отговаря. Първа е госпожа Константина Петрова. Реплика имате ли? Не. Следващият за реплика е Веселин Вешев.

#271 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, уважаеми господин Председател! Господин Министър, едно лице със синя униформа става полицейски служител, когато се легитимира. Той трябва да се легитимира със своята служебна карта и със своя служебен номер, а дотогава е просто лице със синя униформа. Съгласно чл. 70 от Закона за МВР, който Вие цитирахте: установяването на самоличността се извършва чрез представяне, повтарям, представяне на документ за самоличност на лицето, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето, или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни. Това гласи чл. 70 от Закона на МВР, който Вие не знаете, но аз го казах, за да го знаят българските граждани и да знаят, когато им искат личните карти да бъдат събирани, да знаят, че това не е по Закона за МВР, това е някакво тълкувание, което Вашите служители са си го измислили. Знаем, че в МВР има много честни и достойни граждани, но не са малко и некадърниците, като започнем от редовите полицаи и стигнем до главния секретар и министъра включително. Лица, които са решили да се правят на мутри зад паравана на закона, нямат място в МВР. Събирането на лични данни по нерегламентиран начин не прави тези данни законни. Благодаря. Нямам какво да кажа повече. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Браво!“)

#273 · speech

Министър Даниел Митов

Не мислех да коментирам, обаче ще кажа само едно нещо. Предлагам Ви да се държите възпитано, а кой е некадърник – не зная. Не зная дали сте запознати с така наречения ефект на Дънинг-Крюгер, намерете си го. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Дайте малко тогава самооценката и оценката на останалите да я коригирате точно през тази призма. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#275 · speech

Никола Димитров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Председател, господин Министър! Шаблонен отговор – ние и такъв очаквахме, няма как да бъде нещо по-различно, но първо, аз не съм съгласен с тези проверки, защото всички ние, народните представители, които бяхме на протеста, както и нашите симпатизанти и членове, те не се укриват и Вие, предполагам, сте го установили в хода на производството, че нито един от нас не се е скрил по някакъв начин, и мисля, че това, което сте направили към онзи момент, не е било много редно. В същото време, знаете ли кое е хубавото в тази ситуация? Вие показахте, че МВР може да работи. МВР може за една вечер за няколко часа да установи самоличността на над 2500 български граждани, което, от една страна, би било чудесно, но също така Вие във Вашия отговор казахте, че от правомощията на МВР е цитирам: „пресичане на престъпността“, което също е така и звучи много добре. Господин Министър, ние българските граждани кога ще станем свидетели на подобни акции срещу примерно райския газ? Вие сте народен представител от доста дълго време в Народното събрание и знаете колко пъти тази тема е била повдигана тук. Също така кога ще станем свидетели на подобни огромни проверки срещу дилърите на наркотици, които продават наркотици в дворовете на училищата примерно? Много е хубаво, когато впрегнете целия ресурс на това министерство, което Вие управлявате, срещу един протест, където са били хвърлени някакви яйца, по някаква сграда. Аз даже не ѝ знам името на тази сграда, но някаква сграда, защото по Вашата логика, ако хвърляте яйца по една сграда, незнайна си каква, е по-лошо, отколкото продажбата на алкохол и наркотици на непълнолетни. По-лошо е дори от продажбата на райски газ. Ако може да ми отговорите, ще е чудесно кога да очакваме подобни действия и срещу тези лица?

#277 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, благодаря Ви. Отново ефектът на Дънинг-Крюгер. Некомпетентните не знаят, че не знаят, защото липсата на умения ги прави неспособни да осъзнаят грешките си, а компетентните знаят колко е сложно всичко, защото разбират дълбочината на знанието и осъзнават собствените си ограничения. Това, което казахте, извинявайте, ама, освен хвърлянето на яйца, бяха дошли хора с чуковe да трошат прозорци. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Беше запалена вратата на сградата. Ако не знаете каква е сградата, да Ви кажа да знаете. Това е Представителството на Европейската комисия в София. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тези нарушения на обществения ред дават основания на МВР да извърши съответните проверки. А иначе, по отношение на райския газ, по отношение на разпространението на наркотични вещества като цяло. В последно време, ако сте следили, сега, Вие може би не следите, но ако сте следили, по въпроса има много сериозни резултати. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И ако искате, можем в един определен момент да изнесем и данни. МВР изнася непрекъснато данни за заловени наркотрафиканти, за заловени количества наркотици. Наскоро бяха заловени 400 кг хероин, огромни количества райски газ. Работата по въпроса продължава, особено след Консултативния съвет по национална сигурност, на който имаше категоричен консенсус за това, че борбата с разпространението на наркотични вещества трябва да се води категорично. Затова не сте прав. Прощавайте, обаче не сте прав. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.)

#278 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, репликата на господин Вешев беше остра към Вас, респективно и Вашият отговор беше остър към него, затова беше на пълно основание. В момента имахте реплика в изключително добър тон и по никакъв начин никой дори не направи намек да Ви засегне. Позволихте си обаче във Вашата дуплика, по същия начин, цитирайки заболяване, симптоми и каквото и да било, некоректно… (Реплика от министър Даниел Митов.) Не беше коректно от Ваша страна. В случая беше реплика изключително коректна към Вас. По никакъв начин не Ви обиди никой. Просто обръщам внимание. Следващата реплика е на народния представител Георги Георгиев.

#279 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, изключително е нагло от Ваша страна да твърдите, че хвърлянето на малко боя или символичното палене на един флаг, примерно на една организация, която даже не е държава, е някакво много сериозно престъпление, за което трябва да се впрегне целият ресурс на МВР – да проверява абсолютно мирни граждани, при положение че Вие имате техниките и способите да привикате отговорните за това лица. И е изключително грубо да се намесвате в личния живот на хората, при положение че те изразяват своята позиция по честен, мирен път. И не знам кое не разбрахте през годините, през които ГЕРБ управляваше тази държава. Четири пъти управлявате държавата и правите едни и същи грешки. Хайде сега да не казвам какво е повтарянето на една и съща грешка. Вие сам стигнете до този извод. Защото четири пъти се случва така, това ще е четвъртият път най вероятно, че срещу управленията на ГЕРБ излизат хиляди хора да протестират. Десетки хиляди, стотици хиляди са излизали през годините да протестират срещу управленията на ГЕРБ, и всеки път правите едни и същи неща. Тормозите, мачкате хората, мачкате фирмите, мачкате протестиращите и после се учудвате защо падате от власт. Ами изключително е глупаво. Хайде да Ви го кажа сега да... Тъй като Вие подхождате с термини и аз да Ви го кажа директно. Да Ви напомня нещо друго. Голяма част от Вашата група и от хората, които ей тук подкрепят правителството в момента, са участвали в палежите на тази сграда. Спомняте ли си това – 90-те години? Или това го забравяме, защото не е добре да се помнят тия неща. Тогава може да се палят, сега не може. И какво палене? Ние не сме запалили сградата. Има огромна разлика да запалиш една сграда, което направихте Вие тогава, уж демократичните сили, защото СДС е част от Вашата група тук. И те запалиха тази сграда тогава. Спомняте ли си това? Чупиха прозорците и хвърляха вътре бомби и всякакви запалителни течности. Тези неща как ги съпоставяте? А тук примерът, че модерния Райхстаг сме боядисали, голяма работа. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#281 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Само уточнение, господин Председател. Пак уважително, ефектът, който цитирах, не е заболяване. Не е заболяване, а просто въпрос на степен на компетентност. Това едно. Второ, не знам защо трябва да се правят паралели с 90-те години и със запалването на тая сграда. Първо, никой от нас тук в тази зала не е участвал в тези събития – това едно. Второ, едно погрешно действие плюс друго грешно действие, да не казвам по силни думи, за да не Ви разпаля пък Вас, едно зло плюс друго зло не прави добро, нали така? Наглото според мен е преувеличаването и обявяването на хора, извършили хулигански действия, за политически затворници едва ли. Това също е преувеличение, с което не мога да се съглася. С това не се съгласи и съдът, с това не се съгласиха и други институции. Затова трябва да си дадем сметка в края на краищата какво трябва да е нашето обществено поведение и как да постигаме политически цели. Постигането на политически цели през насилие е нередно и не е разрешено от нито един закон и от Конституцията на Република България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#283 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, аз ще Ви помоля в дупликата си да кажете поне един случай в новата българска история – говоря след демокрацията, за задържани за хулиганство в продължение на повече от месец лица. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Неосъждани.“) Неосъждани, дори нямаха и пътни глоби. Сега, ясно е, че акцията беше заповядана, според Вашите думи, от главния секретар на Министерството, за сплашване на нашите симпатизанти и на всички свободно протестиращи граждани, които бяха решили да изразят своето право на протест. Категорично, полицаите действаха извън правомощията си, защото няма как лични данни да бъдат записвани на хвърчащи листи. И ние така и не разбрахме тези данни къде ще отидат. Тези хвърчащи листи могат да попаднат в недружелюбни ръце и някой да ги използва както си иска, защото такова правило и такива правомощия няма в Министерството на вътрешните работи, или аз поне не знам. За какво ще се ползват тия данни, никой не може да каже. И Вие също не го казахте. Надявам се да го кажете тук в дупликата си. Говорихте: законови правомощия от страна на полицаите, за това, че имало груби нарушения в района на сградата на Европейската комисия. Ами, наистина, както каза и господин Димитров, може да кажем, че тук се показва, че машината на МВР може да действа. Ами, хайде да действа по същия начин и за справяне с незаконните мигранти, за справяне с всички тези случаи на разпространение на райски газ и на най-новия наркотик – така наречените снуски. Защото аз мога да Ви поканя във Варна, там, откъдето съм избран за народен представител, там, където живея. Ще обиколим една вечер с Вас произволно заведенията и да видим, сигурно от 10 заведения в 10-те ще намерим хора, които да разпространяват райски газ и снуски. Ако обаче никой не ги е предупредил предварително, защото предварително се предупреждават, когато има такива акции. Наистина ще Ви моля да разпореждате на Вашите хора да си вършат работата. И да дадете обяснение за това, къде ще бъдат ползвани тези данни и дали е имало други такива случаи след демокрацията на задържани хора повече от един месец, и за това ние говорим, че те са политически затворници. Именно поради тази причина, господин Министър. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#285 · speech

Министър Даниел Митов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще се въздържа да ходим заедно по варненските заведения. Това едва ли ще мине за специална операция или акция и така нататък. (Смях и оживление.) Има кой да организира такива операции. Те се организират непрекъснато. Резултатите от тях винаги се обявяват и са медийно известни. Следете ги, ще видите. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е първо. Второ, хората, които бяха задържани, бяха задържани по съответния законов ред, за извършени от тях неправомерни действия, и тези задържания бяха потвърдени по-късно и от съда. Не са открити нарушения в работата на органите на реда, специално на МВР. Благодаря.

#286 · speech

Председател Цончо Ганев

Това беше последният въпрос по парламентарния контрол. Следващото редовно заседание е на 2 април 2025 г. Закривам днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,11 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Георги Кръстев Габриел Вълков