2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: rositsa-lyubenova-kirova
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 202 народни представители, има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Предлагам да удължим днешното заседание до изчерпване на дневния ред, който включва три точки: Парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Министърът на финансите е тук. След малко ще Ви уведомя за писмо на министър-председателя. Следващата точка е Изслушване на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова на основание чл. 11 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. И последната точка от днешния дневен ред, така както сме приели в сряда, е Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Колеги, ако има възражения – заповядайте. Не виждам. Тъй като се натрупват много въпроси, целта е да им бъде отговорено. Министрите ще дойдат. Моля, гласувайте да удължим заседанието до изчерпване на дневния ред. Гласували 204 народни представители: за 203, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. (Оживление. Шум и реплики.) Има заявено желание за декларация от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Петров.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Декларация от името на парламентарна група. Във вчерашния ден обществеността в Монтана стана очевидец на безпрецедентна физическа саморазправа с общински съветник от ВЪЗРАЖДАНЕ от страна на заместник-кмет на общината. Именно вчера по време на заседание на постоянната Комисия по бюджет и финанси в Общинския съвет във връзка с докладна от кмета на ГЕРБ за увеличаване на местите данъци и такси Александър Димитров – общински съветник от ВЪЗРАЖДАНЕ в Монтана, е станал обект на физическа агресия от заместник-кмета Диман Георгиев от ГЕРБ, заради това че е правил снимки на заседанието на комисията. Според видеозаписа от публичното заснемане на заседанието, който видеоклип зрителите в канала на ВЪЗРАЖДАНЕ наблюдават в момента, и по сведения от Александър Димитров той е бил нападнат от заместник-кмета от ГЕРБ пред останалите присъстващи общински съветници, удрян е с юмруци, блъскан е и е дърпан, за да бъде изведен от залата, прие което сакото му е скъсано. Дори му е бил отнет временно и телефонът. Действията са запечатани на публичния видеозапис, преди председателят на Комисията по бюджет и финанси от ГЕРБ да го спре. Пострадалият общински съветник от ВЪЗРАЖДАНЕ веднага щом е успял да получи обратно телефона си, лично е подал сигнал на тел. 112 и е описал тази ситуация. Но фрапантното е, че дори и след половин час от така подадения от него сигнал срещу заместник-кмета и извършените срещу него действия за тази агресия в сградата на общината и по време на заседанието на общинската комисия, то полиция въобще не е дошла и на него не му е оставало нищо друго освен да си тръгне сам, за да не бъде евентуално донабит. Още по-фрапантното е, че след тази физическа саморазправа с общинския съветник от ВЪЗРАЖДАНЕ Александър Димитров на това заседание Комисията по бюджет и финанси, ръководена от ГЕРБ, не го е прекратила, а напротив – нейният председател е предложил именно присъстващите съветници от ВЪЗРАЖДАНЕ да бъдат изгонени. Те обаче са отказали да напуснат заседанието в знак на подкрепа към своя съмишленик и тогава, забележете, то е било преместено в кабинета на заместник-кмета на общината от ГЕРБ, където вече, без да има задължителното по закон публично заснемане, Комисията е изпълнила възложената ѝ с дневния ред задача, а именно да приеме поредното драстично увеличение на местния данък и такса „битови отпадъци“ на жителите на община Монтана с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП и ПП-ДБ, като единствено представителят в комисията от ВЪЗРАЖДАНЕ е гласувал „против“ това поредно увеличение на данъчния хомот на монтанчани. Това не е първият път, когато представител на ВЪЗРАЖДАНЕ в град Монтана става обект на нападки, посегателство и опит за физическа саморазправа, и то само защото ВЪЗРАЖДАНЕ е единствената опозиция на местната власт и на местния феодализъм, припознал партия ГЕРБ като проводник на своите интереси. Но тези своеволия вземат застрашителни размери и вече лица, заемащи публични длъжности като заместник-кмет от ГЕРБ, си позволяват публично и пред камера да нападат представител на обществеността, и то пред други общински съветници, да го унижават публично и да се държат като деребеи на заседание – в спортни дрехи и с шапка с козирка, може би, за да всяват страх със своята евро-атлантическа ориентация. От друга страна, изненадващо е, че местната полиция си позволява, когато става дума за представители на местната власт от ГЕРБ, въобще да не реагира и да не се отзовава на сигнали за нарушаване на човешките права. Ръководството на МВР в Монтана отдавна е доказало, че е неспособно да осигури опазването на обществения ред, а само да осигури купуването и продаването на гласове в областта. Но с такива бездействия като вчерашния случай и криене, вече ясно си личат зависимостите от местната власт, ръководена от ГЕРБ, и това ясно демонстрира, че в такива случаи, когато общински съветник е нападнат и бит в сградата на общината и по време на заседание на комисия, правено публично, очевидно българските гражданите не могат да разчитат на защита от МВР и безопасни места в град Монтана няма, за което бездействие ние лично ще потърсим отговорност от служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков още днес. ВЪЗРАЖДАНЕ декларира своята пълна подкрепа към представителите си в местната власт и тук, от трибуната на Народното събрание, ние заявяваме, че ще отстояваме техните права и ще се борим срещу посегателството върху тях с всички възможни законови средства, за да ги защитим срещу местния феодализъм, произвола и бездействията на държавните органи. Припомням Ви, че вчера представителите на ГЕРБ тук се поздравяваха с исторически успех и дано днес да не приемат като исторически успех в кавички това, че техен представител в местната власт е нападнал и е бил общински съветник от ВЪЗРАЖДАНЕ. Нашата партия ВЪЗРАЖДАНЕ отстоява принципите на зачитане на правата на гражданите и неопетняване на държавността, затова настояваме държавните органи и правоохранителните институции да спрат да се крият, а да предприемат съответните действия в защита на българските граждани, независимо дали са управляващи, или опозиция. Настояваме и ръководството на партия ГЕРБ да си даде отговор изпълнено ли е със съдържание наименованието „Граждани за европейско развитие на България“, да се разграничи от действията на своя собствен заместник-кмет и да предприеме такива мерки, че подобни случаи на саморазправа с недоволните и с инакомислещите да бъдат прекратени и по този начин да демонстрира, че за ГЕРБ важни са не само правата на един набит разследващ журналист, но еднакво важни са и правата на един набит общински съветник. Благодаря Ви, госпожо Председател. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#3 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Костадинов.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми е във връзка с това, което видяхме преди малко, след като на светлинното табло беше изписан резултатът от гласуването – не можахме да го прочетем. Дори хората с добро зрение трудно биха прочели това, което пише, защото една от парламентарните групи е изписана странно защо, за разлика от всички останали – не с абревиатурата си, а с цялото пълно название на нейното название, а именно „Демокрация, права и свободи“. Ако следваме същата логика, би следвало да пишем „Българска социалистическа партия – Обединена левица“ или „Има Такъв Народ“, или „Граждани за европейско развитие на България“. Не знам каква е причината да сте направили това разделение, но или всички се изписват с абревиатурата, както винаги е било досега в парламента, винаги без изключение, или всички се изписват с пълните им названия. Не знам каква е причината за това, което видяхме преди малко – дали е Ваше решение, дали е техническо предложение, но това, което трябва да се случи, е просто да се изписват само и единствено абревиатурите. Дори и както се казва – за удобство на присъстващите, ние трябва да виждаме какъв е резултатът – той не се вижда в момента!
#5 · speech
Благодаря, господин Костадинов.
#6 · speech
Дори и на първия ред и аз, който нямам проблеми с очите, трудно прочетох това, което излезе като резултат. Така че изпишете само абревиатурите.
#7 · speech
Ще си позволя две изречения да кажа, преди да пристъпим към изпълнение на нашия дневен ред. В сряда на Председателски съвет поставих този въпрос и нямаше решение, така че предлагам Ви в сряда преди редовното пленарно заседание на Председателски съвет този въпрос да бъде обсъден. (Шум и реплики.) Моля за тишина. (Шум и реплики.) Моля за тишина. (Шум.) В Правилника ще има съответните промени, които да отразяват това как се наименуват парламентарните групи. В днешния ден ще бъде така. Ако нямате други възражения, предлагам да преминем към дневния ред. Само да припомня за тези, които знаят, и за тези, които не, че ще бъдат излъчвани нашите разисквания по Българската национална телевизия – БНТ 2, и по Българското национално радио. По време на реализацията на точка първа от днешната ни програма няма да е допустимо да се взимат лични обяснения и от името на парламентарна група. Така че предлагам Ви да пристъпим към изслушване на заместник министър-председателя. Преди това да Ви уведомя, че е постъпило писмо от министър-председателя на служебното правителство господин Димитър Главчев, който на основание чл. 93, ал. 3, предложение 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е заявил невъзможност да вземе участие в заседанието на Народното събрание на 13 декември 2024 г. поради неотложни служебни ангажименти. Също така допълнително ни уведомява, че моли да имам предвид, че парламентарният контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е в първия петък на всеки месец, а не в първия петък след началото на работата на Народното събрание по същество. Уведомих Ви. Днес в първите два часа от пленарното заседание в парламентарния контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще участва служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите госпожа Людмила Петкова. Благодаря ѝ, че е тук и предлагам да започнем.
#8 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, на пътеката
По начина на водене!
#9 · speech
Вече сме към точката, така че не може да взимате… (Шум и реплики.)
#10 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, на пътеката
Няма такова нещо.
#11 · speech
По начина на водене ли?
#12 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, на пътеката
Да.
#13 · speech
Заповядайте.
#14 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря Ви, госпожо Председател. По начина на водене. За протокола Аталай от „ДПС – ДПС“. Госпожо Председател, позволявам си да се обърна към Вас, защото Вие още от първия ден, така под въздействието на Рая Назарян, направихте опит да внушите на обществото и на народните представители, че съдебните процеси, които се водят между тези, които се отделиха от Движението за права и свободи, крадейки името му, и Вие си позволихте против Правилника да направите инсинуации, че „Демокрация за права и свободи“ трябва да изчака приемането на новия правилник. Това означава, че Вие имате или способности на врачка, или пък имате договорка с първия ред – ей-тука, които са наредени, да чакате Правилника, и знаете дори и Правилникът как ще завърши. Има правила, госпожо Председател! Ще Ви помоля по най-бързия начин според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да напишете на таблото „ДПС – ДПС“, защото в противен случай ще си помислим и се съмняваме, че имате нещо общо с господин Пеевски и с господин Бойко Борисов. Ако нямате нещо такова общо, да бъдете така добри повече да не си позволявате да давате излишни съвети, които не са необходими за народните представители. Второто нещо, за което искам да Ви помоля: няма как определени председатели на парламентарни групи да се разпореждат и да се разполагат в кабинетите на Тодор Живков, включително и заместник-председателката госпожа Рая Наделян, да се настани в 50-квадратен кабинет, където, смятайки, че е, след като е заместник-председател на парламента, може да се разполага в такъв кабинет, без парламентарната група на „ДПС – ДПС“ да има стаи, където да може спокойно да се работи. Също така предлагам председателят на парламентарната група на „ДПС – ДПС“ да има кабинет, включително и заместник-председателят на парламентарната група.
#15 · speech
Господин Аталай, пресрочихте времето.
#16 · speech
Госпожо Председател, сигурно ще ми кажете, че ми е свършило времето. Дано Вашето време да продължи малко повече. (Смях от ИТН.) Но бъдете убедени – бъдете убедени! – че това, което се случва в тази държава, моля Ви, не се включвайте в тази посока да я разтуряте още повече. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
#17 · speech
Благодаря Ви. Господин Аталай, тъй като това са въпроси, които се отнасят до вътрешната организация, предлагам да ги обсъдим не през трибуната, а на Председателски съвет. Благодаря Ви. Да преминем към точка първа от днешния дневен ред, а именно процедура по изслушване на служебния министър-председател… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте, госпожо Назарян. Моля, бъдете пестелива.
#18 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, взимам правото на лично обяснение. Съжалявам, че господин Аталай напусна залата. Няма да може да чуе, но Ви моля и като водещ да взимате отношения, когато някой си позволява да излиза, тоест Аталай – бившият на Делян, да излиза и да прави внушения от тази трибуна абсолютно неверни. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Не прави чест на господин Аталай, който е народният представител с най-дълъг стаж – повече от 30 години народен представител, и си позволява да излиза и да прави внушения. Аз кабинет нямам – нито съм искала, нито съм разпределяла.
#19 · speech
Точно така е.
#20 · speech
ГЕРБ има 69 народни представители! Според господин Аталай ние нямаме право на кабинет и нямаме право на стаи. Съжалявам много, но всякакви внушения трябва да ги пресичате веднага и да не допускате от тази трибуна хора, които би трябвало да са пример като най-опитните народни представители, да не приписват техните вътрешни емоционално-личностни проблеми на други хора. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Аз нямам нищо общо с проблемите в ДПС – нито съм първопричината, нито съм решението! Вчера си позволи господин Аталай изключително невъзпитано от тази трибуна да прехвърля свои лични неудовлетворения върху мен! Моля Ви да ги пресичате. Никой не им е виновен на „Демокрация, права и свободи“, „Алианс за права и свободи“, както и да се казват – нито ние ги регистрираме като парламентарна група, нито за изборите, нито ние сме тяхното решение.
#21 · speech
Благодаря Ви.
#22 · speech
Съжалявам много. Моля да не допускате да ставаме заложници (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) и да се чувстваме като похитени от една политическа сила и формация, която не може да си реши проблемите! Ние няма да им ги решим! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#23 · speech
И аз Ви благодаря за точността. Само ще уведомя народните представители, а чрез тях и медиите, че изписването на таблата в залата е така, както парламентарните групи са го заявили, така че моля да пристъпим вече към нашата текуща работа: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Във връзка с блицконтрола – задаване на актуални въпроси към министъра на финансите в служебното правителство. Преминаваме към първата по численост парламентарна група. Кой ще вземе думата да зададе въпрос? Колеги от парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Има ли желаещи в първия кръг? Ако няма, да преминем към втората по численост парламентарна група. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Изслушване ли ще е това?“) Колеги, говорим за блицконтрол. Говорим за блицконтрол, тъй като говорим за първия петък. Министър-председателят заяви, че не желае да… вицепремиер... (Шум и реплики: „Защо не желае?“) От ГЕРБ не желаят да зададат въпрос. Заповядайте от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – господин Богданов. Извинявайте, господин Иванов.
#24 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги народни представители! Нашата убеденост на демократичната общност в България е, че един от големите проблеми на публичните финанси в държавата е свръхцентрализацията. Огромната централизация, която е по-скоро по руски модел, отколкото по европейски, доведе дотам, че развитието на българските общини да бъде възпрепятствано, доведе дотам кметове, избрани от хората, да ходят да се молят на партийно назначени министри, доведе дотам развитието на населените места да не зависи от това какви данъци плащат българските граждани и хората, които живеят там, а до това кой кмет с кой партиен лидер е близък. В духа на тази наша убеденост заедно с колеги в тази пленарна зала гласувахме в бюджета за 2024 г. безпрецедентна програма за българските общини в Закона за държавния бюджет, в Приложение 3, която доведе реално до това, че кметовете получиха известна доза свобода – такава, каквато никога не бяха виждали. Получиха свобода от това да се молят на централната власт, получиха финансиране по конкретни параметри, получиха финансиране по заслуги и получиха финансиране по строго конкретни правила. Заедно с това обаче развитието на програмата доведе дотам, че днес получаваме множество сигнали за това, че централната власт в лицето на МРРБ, които се оправдават от своя страна с Министерството на финансите, казват, че работи по партиен признак. Няма знак за равенство между всичките общини, няма знак за равенство между разпоредбите, които са заложени в Закона за държавния бюджет, а финансирането на някои общини се бави. Има редица общини – над 100, които въобще не са получили аванс, въпреки че са отдали, че са депозирали своите заявления месеци преди днешния ден. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Това е и причината да Ви попитам – свършвам, госпожо Председател, има ли пари реално, защото оправданията са, че няма бюджет за това? Има ли пари за тази програма? Всички общини ще получат ли финансирането, което са заявили и което е залегнало в Приложение 3? Каква е стратегията на правителството за 2025 г. и тази програма ще продължи ли? Благодаря Ви.
#25 · speech
И аз Ви благодаря, господин Иванов. Госпожо Петкова, заповядайте.
#26 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, няма да влизам в политически дебат с Вас доколко е централизирана или нецентрализирана и доколко по принцип правителството подпомага или не подпомага общините, тъй като Приложение 3 и съответно средствата, предвидени в бюджета за 2024 г., ясно са разписани в Закона за бюджета на Република България за 2024 г. По отношение на изплащането – проектите в Приложение 3 бяха подадени от всички общини. Три пъти имаше актуализация на Приложение 3, което действително забави изпълнението на проектите на общините. Първоначално бяха включени проекти за асфалтиране на улици, а след това проектите бяха променени за изграждане на водоснабдителна мрежа и за реконструкция и модернизация на ВиК, и всъщност това забави изпълнението на цялата програма. Средствата на общините са осигурени. По принцип МРРБ е компетентното министерство, което отговаря за изпълнението на програмата и в зависимост от подадените искания Министерството на финансите с проект на постановление, приет от Министерския съвет, предоставя необходимите средства. Миналата седмица бяха предоставени допълнително 100 млн. лв. за изпълнение на програмата. По отношение на бюджета за 2025 г. е направен цялостен анализ на всички проекти, започнали през 2024 г., които не са приключили, по които примерно има неизплатено авансово плащане или са на етап междинно плащане – преди окончателното, допълнително сме изпратили да поискаме информация от общините в България, за да бъде засечена информацията да няма някакви разлики и средствата са предвидени в бюджета за 2024 г. както за довършване на започнатите проекти през 2024 г., така и по отношение на новите проекти. Благодаря.
#27 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Господин Иванов, желаете ли да вземете реплика? Заповядайте.
#28 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, колеги! Госпожо Петкова, благодаря Ви за отговора и все пак искам да Ви помоля в рамките на Вашата дуплика да уточните и да поемете публичен ангажимент в качеството Ви на вицепремиер. Всички общини, които са депозирали своите проекти по съответния ред и са залегнали в Приложение 3, ще получат ли своето финансиране, ако спазват правилата за това? Да го каже еднозначно и непоколебимо, защото има над 200 кмета, които се притесняват, тъй като от собствените си бюджети не могат да платят тези проекти, а имат сключени договори. Те се водят с осигурено финансиране поради това, че има такова в Закона за държавния бюджет, но не го получават. И по-важното. Знаете ли, че има много прост начин да разберем дали МРРБ действа честно, дали действа честно спрямо общините, дали приоритизира едни, или други? Моля да направите една справка дали извършените плащания са по реда на постъпване на заявленията. Моля да направите една такава справка, ако не, аз ще поема ангажимент като народен представител да я направя, за да онагледим ясно има ли приоритизиране на някакъв признак, или няма. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#29 · speech
И аз Ви благодаря, господин Иванов. Госпожо Петкова, заповядайте.
#30 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов! Преди малко заявих от тази трибуна, че по принцип за всичко ние сме поискали информация от общините, за да бъде засечена информацията, която ни е предоставена от МРРБ. По отношение за изплащания по поредност. По принцип няма такова изискване за поредност, а по принцип, когато са изпълнени изискванията, тогава има плащане. Няма такова изискване по поредност, ако не са изпълнени всички изисквания, няма как да бъдат предоставени средства на общините. Благодаря. (Шум и реплики.)
#31 · speech
И аз Ви благодаря. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, колеги, въпрос имате ли? Заповядайте, господин Дренчев.
#32 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Вицепремиер! Силно съм обезпокоен от предложената от Вас четиригодишна рамка, която предвижда много рязък скок на държавния дълг. Според представените ни разчети Министерството на финансите планира дългът на България да се увеличи в абсолютна стойност и като процент от брутния вътрешен продукт. От 2023-а до 2028 г. задълженията ще нараснат от 21,9% на 32,8% от БВП, или ще нараснат с 1/3, а пък в абсолютна стойност ръстът е от 40 милиарда на над 80 млрд. лв., тоест е двоен. Със сигурност този неустойчив начин на управление на дълга ще бъде отразен в кредитния рейтинг на страната и ще имаме съответно ръст и на лихвените плащания. Моят въпрос ще бъде конкретно за дълга през 2025 г. Заложеният дефицит в бюджета е 3%, или 6,4 милиарда, а Вие планирате да изтеглите 16,9 милиарда кредити, тоест много, много повече. Това е двойно повече от дефицита и падежите за 2025 г. Логиката на дълговата политика сочи, че презапасяване със заеми се прави, ако сега имаме в момента изгодни условия, а се очаква в бъдеще лихвите да се покачат и само тогава има смисъл да се тегли дълг предсрочно. Обаче сегашната ситуация изобщо не е такава, а Европейската централна банка води трайна политика на понижаване на лихвите. Опасявам се, че истинската цел на тегленето на тези 17 милиарда заем е те да бъдат всъщност истинският буфер в бюджета, ако не се сбъднат заложените по мое мнение абсолютно нереалистични приходи. Въпросът ми е: защо планирате да теглите толкова много над дефицита? Благодаря Ви.
#33 · speech
И аз Ви благодаря, господин Дренчев. Заповядайте, госпожо Петкова.
#34 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Дренчев! Аз мислех да го обясня, когато по принцип обсъждаме проекта на бюджета за 2025 г., но тъй като зададохте въпроса. Да, действително е предвиден по-голям размер на дълга не само който да покрие дефицита за текущата година. Има рефинансиране на стар дълг, както и са предвидени средства за увеличаване капитала на Българската банка за развитие с цел подпомагане на малките и средните предприятия, както и по отношение в случай на необходимост предоставяне на средства за увеличаване на капитала на Българската народна банка. Благодаря.
#35 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Дренчев, желаете ли реплика? Заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#36 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Петкова. Тази схема с ББР тепърва ще я нищим, защото аз считам, че там ще се случи нещо нередно. Отново определени фирми – те ще са може би не повече от пръстите на двете ми ръце, ще получат кредити, за да могат да си платят просрочени задължения, и то безлихвено във връзка с предлаганата от Вас данъчна амнистия. Няма да се фокусирам сега по време на този блицконтрол, но наистина тепърва ще се разнищва тази тема. Определено считам, че е неправилна. Благодаря Ви.
#37 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група „Движение за права и свободи – Ново начало“ желае ли някой думата? Не виждам. От парламентарната група „БСП – Обединена левица“? Господин Гуцанов, заповядайте.
#38 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! За „БСП – Обединена левица“ Законопроектът за държавния бюджет е ключово важен за страната. Той определя философията, по която трябва да се развива държавата. Даже моето виждане е, че не трябва да бъде година за година, а да има една друга дългосрочност. За жалост, това нещо не се случва през последните вече повече от 30 години и е една от причините да няма и ясно развитие на държавата е и тази, разбира се, според мен. Дано да се променят тези условия. Затова и първата ни среща, която направихме, Вие си спомняте, беше с Вас като министър на финансите и вицепремиер. Тогава бяхме категорични, че е време през бюджета на 2025 г. да се въведе повече справедливост в обществото. Ако не можем да дадем някаква друга дългосрочност, поне да започне тази справедливост, която е в минималните граници според нас в момента и е огромен проблем за държавата – да се гарантират социалните разходи, без да се вдигат данъците на хората. И тогава срещнахме разбиране и дори се анонсираха две предложения от Вас, които срещнаха пълно разбиране от нас, защото и ние ги имаме в нашата програма – едното е за облагане на свръхпечалбите на банките. И виждаме, че сега в бюджета, който се готви за 2025 г., това нещо е отпаднало, при положение че те са били на 814 милиона – печалби през 2020 г., сега за 2023 г. са на близо 3 милиарда и половина, от които милиард и половина са свързани само с банкови такси. За първото десетмесечие на 2024 г. вече надхвърля 3 милиарда. Защо се отказахте от облагането на свръхпечалбите? В крайна сметка това наистина е една изключително важна мярка и за събиране на пари, но и за справедливост в обществото. Моля Ви да ни отговорите на този въпрос: кое Ви принуди да се откажете от това си действие?
#39 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Заповядайте, госпожо Петкова.
#40 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, действително, когато обсъждахме и с Вашата парламентарна група, съответно и с другите политически партии, една от мерките беше за облагане на свръхпечалбите на банките. Бяхме анализирали практиката и на други държави членки, включително и на Прибалтийските държави. В момента те въвеждат данък върху свръхпечалбите, и то за тригодишен период. Проведохме разговор с Асоциацията на банките, с банковия сектор и по принцип направихме съвместно с тях един анализ какви данъци ще бъдат платени 2025 г. Знаете, че е в сила така нареченият минимален глобален данък. Банките по принцип вече ще заплащат 15% данък, тоест 10 корпоративен и 5% така наречения топ ъп такса. Всъщност при обсъждането с тях и представените прогнози банките предоставиха информация, че плащанията за 2025 г. ще бъдат в размер на 1 млрд. 125 млн. лв. Предвид, че прогнозите по принцип на Министерството на финансите се различаваха от банките – и това е нормално, защото те имат много повече информация, имат и информация какво прогнозират като печалби, като плащания за следващата година, тоест всяка банка има много повече информация, Министерството на финансите работи с обобщени данни, в тази връзка направихме анализа, че това, което се прогнозира да бъде платено от банките, е два пъти повече, отколкото по принцип е разчетено в бюджета и затова се отказахме от данъка, тъй като тези постъпления, които ще постъпят от прогнозата на банките, е почти на 95% от прогнозата, която беше направена от Министерството на финансите за постъпления от данък върху свръхпечалбите на банките. Благодаря.
#41 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Господин Гуцанов, за реплика – заповядайте.
#42 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми колеги! Това е много добре, че при актуализиране на данните се оказа, че ще влязат два пъти повече средства от това, което е предвидило Министерството на финансите, но това не значи, че не трябва да се въведе този принцип на другата справедливост, защото, ако той се въведе, може би приходите щяха да бъдат още повече, а това не значи, че се ощетяват банките. Напротив, помага се по този начин на обикновените данъкоплатци, на обикновените хора, които ползват услугата на всяка една банка. И милиард и половина да имаш печалба само от това, че ти преброяват парите, че внасяш, че изнасяш, това са огромни суми. И още повече Вие много правилно забелязахте преди малко и го коментирахте от трибуната на Народното събрание за Прибалтийските републики. Подобно нещо е и в Унгария, включително ние коментирахме с Вас – и от БСП ще настояваме, да се види какво се прави с износа на капитал, защото банките, болшинството от тях, са с чужди собственици и става огромен износ на спечелен капитал в България, който напуска страната ни. Ако той се инвестира тук в България, е едно, но ако напуска пределите на страната, той трябва да бъде обложен с друг данък и това е въведено почти навсякъде. Аз разбирам за Вашата деликатна ситуация, в която се намирате и се мъчите да го обясните по един елегантен начин, но мисля, че натискът, който е бил оказан върху Вас, може би е по-сериозен, но Вашата деликатност не позволява да изкоментирате какво точно се е случило. Но все пак, когато се гледа бюджетът, мисля, че този въпрос трябва отново да бъде разгледан. Той ще бъде поставен от нашата парламентарна група, но и аз Ви моля също да го дообмислите, преди да започне гледането на бюджета.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Госпожо Петкова, заповядайте за отговор
#44 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, срещи имаше не само с Асоциацията на банките. Среща имаше и с ръководството на Българската народна банка и всъщност коментирахме данъка и как би се отразил допълнителен данък, освен плащанията, които казах, че ще бъдат в размер на повече от един милиард, съответно едно допълнително облагане как ще се отрази на показателите на банките. Затова по принцип се отказахме от данъка, а не защото е имало натиск от банките. По-скоро имаше среща с Българската народна банка по отношение на финансовата стабилност на страната и как би се отразил данъкът. Благодаря.
#45 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Господин Найденов, заповядайте, имате думата.
#46 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Здравейте! Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми народни представители! Имам следния въпрос към министъра на финансите Людмила Петкова: еднократно деклариране на недекларирани доходи с 15% еднократен данък. Въпросът ми е: защо 15, а не 45, както е в такива мерки, които са прилагани в Италия и други държави? Защото ми звучи така, че открадвате от българските данъкоплатци 5 милиарда и срещу 750 милиона си ги узаконявате. По какъв начин тези пари ще се внасят в бюджета, тъй като ще се нарушат много закони от типа – над 5 хил. лв. не може да има плащания в брой, над 10 хил. лв. се декларират, над 30 хил. лв. минават на проверка на разузнаване за пране на пари. По какъв начин ще се разбере дали са придобити от престъпна дейност, корупция, финансиране на тероризъм и така нататък? На мен ми изглежда, че тази мярка е определена към точно определени кръгове и хора да си узаконят парите. Това са ми въпросите. Благодаря Ви.
#47 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Заповядайте, госпожо Петкова, за отговор.
#48 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Найденов, това е мярка, свързана с проекта на бюджет за 2025 г. и по принцип имаха намерение, когато обсъждаме проекта на бюджета, да е представена. Предвид че е зададен въпрос от Вас, господин Найденов, ще Ви отговоря. Всъщност това е мярка за деклариране, еднократно деклариране на недекларирани доходи. Действително, да, Вие сте анализирали, че Италия е имала подобна амнистия. Не е само Италия – Франция, Германия, Гърция, Белгия, Португалия. По принцип при тази амнистия тя се води част от така наречената Програма за доброволно внасяне на данъци. В повечето държави всъщност ставката не е по-висока от стандартната ставка, а даже е по-ниска, като идеята е доходи, които не са били декларирани и съответно администрацията на съответната държава няма възможност да ревизира всички лица, да се предостави възможност за деклариране на тези доходи, разбира се, ако те не са свързани с пране на пари, финансиране на тероризъм. Обикновено са свързани с отклонение от данъчно облагане тези средства и целта е това, което не може държавата да събере, чрез тази програма да бъде декларирано и внесено. Действително Вие ме попитахте как ще бъде проверено? Двете амнистии, които са заложени в проекта на бюджет за 2025 г., освен че са нотифицирани пред Европейската комисия, са изпратени за становище до Комитета Мънивал и съответно FATF за становище. Знаете, че България е в сивия списък на Комитета Мънивал и съответно за становище мярката да бъде в съответствие с всички стандарти и принципи по отношение изпирането на пари и финансирането на тероризма. Благодаря.
#49 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Желаете ли реплика? Добре, благодаря Ви. Има думата представител от „Има Такъв Народ“. Заповядайте, госпожо Митова.
#50 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Петкова, както знаете, ние от „Има Такъв Народ“ систематично и последователно задавахме един и същи въпрос на Вашия предшественик и сега ще го задам и на Вас. Знаете, че през декември 2021 г. бяха изхарчени 9 милиарда за девет дни. През декември 2022 г. бяха 10 милиарда. През декември 2023 г. 11,4 милиарда бяха разпределени. Сега Ви задавам въпроса, тъй като е декември 2024 г. и по дедуктивната логика на експоненциалното покачване се предполага, че са останали над 12 милиарда, които най-вероятно Вие ще разпределите по някакъв способ и ще ги осчетоводите със съмнителни способи. Затова Ви питам още сега, а не да Ви питам месец януари за какво сте ги изхарчили. Колко са тези средства, които ще бъдат изхарчени месец декември? Ще бъдат ли изхарчени, или ще бъдат спестени? Не мислите ли, че при финансовото положение, в което се намира страната ни, е по-добре да заделим тези средства, без да ги разпределяме по различните министерства? Благодаря Ви.
#51 · speech
Благодаря Ви, госпожо Митова. Заповядайте, госпожо Петкова, за отговор.
#52 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Митова! Декември 2024 г. няма да бъдат изхарчени 10 милиарда. Всъщност към месец ноември изпълнението на бюджета е 2% от брутния вътрешен продукт. Всички средства са разпределени в самия бюджет – по бюджетите на министерствата, съответно за общините. Това, което по принцип се предвижда, ако има нормалните плащания, за съответните министерства са предвидени за месец декември и съответно плащания, които са по капиталовата програма на министерствата и капиталовата програма на общините. Това, което може би Ви прави впечатление, че към месец октомври дефицитът беше в размер на 2% от брутния вътрешен продукт, а към месец ноември е 1,9%, тоест виждате, че няма нарастване на разходите и не се предвижда през месец декември. Ако има някакъв резерв до гласувания по бюджета 3% дефицит, той ще бъде заделен, за да подпомогне 2025 г. Благодаря.
#53 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Госпожо Митова, желаете ли реплика? Не, благодаря Ви. От името на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ, госпожо Комитова, заповядайте.
#54 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, първо имам един въпрос към Вас. Ние по точка първа ли сме в момента – Парламентарен контрол, или изслушване на служебния заместник министър-председател госпожа Петкова.
#55 · speech
Блицконтрол.
#56 · speech
Добре, благодаря. Уважаеми дами и господа, уважаема госпожо Петкова! Вчера не успях да Ви задам един въпрос, защото Вие отсъствахте в последните минути, когато дойде моето време. Подкрепям Вашата идея за по-висока събираемост в бюджета. Това, разбира се, е много тежък и важен въпрос. Подкрепям Вашата идея за това да увеличавате концесионни такси, облагане на банки и така нататък, да видим как ще се развият с нашето Народно събрание. Затова си задавам въпроса към Вас от вчера. В България има около 300 частни веца, пак се извинявам на всички депутати, които притежават вецове. Как са уредени правата с водохващането на тези вецове? Това е въпрос, който се решава в Министерския съвет – те ползват природен ресурс, тоест нещо като концесия на камъни, на подземни богатства и така нататък. Въпросът ми е към Вас, защото сте вицепремиер и касае Министерския съвет. Вторият ми въпрос е какви са финансовите постъпления – парите, които постъпват от тези 300 веца в бюджета, тъй като това е част от приход, който трябва да постъпва в полза на всички български граждани?
#57 · speech
Благодаря Ви, госпожо Комитова. Заповядайте, госпожо Петкова.
#58 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Комитова! По отношение конкретните постъпления от вецовете в момента не разполагам с подобна информация, но би могло да Ви бъде предоставена на по-късен етап. По отношение на това, което попитахте, за концесионните възнаграждения, съответно за ползването от вецовете на определени подземни богатства. По принцип обсъдихме и с Минно-геоложката камара, и с представителите на бизнеса данъка, който предлагахме за подземните богатства. Знаете, че концесионните възнаграждения не са актуализирани от много отдавна. Има един проект на наредба, който се обсъжда няколко години, но той все още не е приет. С бизнеса беше постигнато конкретно съгласие, съответно да бъде платена вноска по отношение на подземните богатства, която се определя за различните видове – дали са металосъдържащи, или съответно другите, които са полезните изкопаеми, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г. В проекта на Закона за бюджет е предвидено актуализация на Наредбата, с която се определят концесионните възнаграждения, така че всички, които дължат – са вид концесия, съответно дължат концесионно възнаграждение, да бъдат актуализирани. Благодаря.
#59 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, госпожо Комитова.
#60 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви, госпожо Петкова. Моят въпрос касаеше ползването на вода, която не е точно подземно богатство и се урежда с правата по водохващания на 300-та веца, така че много ще настоявам да ми дадете отговор. В бюджета има ли постъпления от ползване на вода за бизнес цели, наречени „300 частни веца“? Благодаря.
#61 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Комитова. Желаете ли дуплика? Не, добре. Преминаваме към втория кръг въпроси. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заповядайте.
#62 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Вицепремиер! В края на бюджетната 2023 г. и в началото на разглеждането на бюджета евентуално за 2024 г. имаме очакванията на Министерството на финансите как ще приключи приходната и разходната част на бюджета за 2024 г. Във връзка с това искам да Ви запитам: с какво се разминава прогнозата на бюджета, който очакваше приходи от 75 млрд. 289 млн. лв. и очакването – вече месец декември Министерството на финансите – държавата, да събере 72 млрд. 242 млн. лв. Тоест, госпожо Петкова, въпросът ми е тази дупка – разминаването между прогнозната събираемост и приходите, в държавата на министъра на финансите Асен Василев за 2024 г. спрямо реалността е 3 млрд. 47 млн. лв. Тази огромна дупка в несъбраните очаквани приходи за Вас представляват ли проблем и биха ли създали предпоставки за лошо бюджетиране и неизпълнение на приходната част, което е в основата на едни устойчиви публични финанси, очакванията на консолидираната фискална прогноза и прогнозите за следващите години? Благодаря Ви.
#63 · speech
И аз Ви благодаря. Заповядайте, госпожо Петкова.
#64 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Иванов! По отношение на поставения от Вас въпрос за изпълнение на приходната част на бюджета. Действително за 2024 г. бяха заложени 75 милиарда приходи. Започвам с данъчно-осигурителните приходи. Данъчно-осигурителните приходи ще бъдат изпълнени, даже и преизпълнени над 100%. Въпреки че първото тримесечие на 2024 г. постъпленията бяха само със 156 млн. лв. повече в сравнение с 2023 г. Постъпленията – данъчно-осигурителните приходи, към месец ноември са над 6 милиарда повече в сравнение с 2023 г., в резултат на предприети спешни мерки от двете приходни администрации. Проблемът с неизпълнението на приходите е по отношение планираните, но непостъпили второ и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Бяха планирани – двете плащания, в размер на над милиард и половина евро, което е около три милиарда лева. Действително това по принцип неизпълнение не оказа толкова влияние върху самия бюджет – като бюджетно салдо, а по-скоро оказва влияние върху инвестициите, които се изпълняват по ПВУ. Защото ние досега имаме получено едно авансово плащане. Естествено, тези пари се предоставят по започнатите проекти, но за 2025 г. е планирано спешно преструктуриране на плащанията и спешно подаване на искания за две плащания, за да могат да бъдат осигурени средства за финансиране на проектите, които са започнали по Плана за възстановяване и устойчивост и по които трябва да бъдат предоставени както аванси, така и междинни плащания. Благодаря.
#65 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Господин Иванов, желаете ли реплика? Не, благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, господин Димитров, заповядайте.
#66 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, госпожо Министър, дами и господа! Госпожо Петкова, от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ искаме категоричен ангажимент от Вас, че през 2024 г. бюджетът на начислена база, дефицитът в бюджета на начислена база ще бъде 3%, както е планирано в бюджета и какъвто бюджет е гласуван от това Народно събрание, което, първо, гарантира финансовата стабилност в България – на първо място. На второ място, отваря пътя за влизане в еврозоната. Настояваме за категоричен ангажимент от Ваша страна, че въпросните 3% на начислена база ще бъдат изпълнени. Знаете защо Ви задавам въпроса. На второ място, необходимо е да бъде направена по-активна информационна кампания, която да отговори на всички внушения по отношение на ползите и рисковете, свързани с еврозоната. Информационната кампания, която виждам до момента, госпожо Министър, е много колеблива. Има нужда да се отиде в тези страни, да се говори и да се покаже на българските граждани какво се е случило в Хърватия, какво се е случило в Естония, какво се е случило в Литва – за огромните ползи за тези общества. Госпожо Министър, надявам се, освен категоричния ангажимент за 3% дефицит през 2024 г. на начислена основа, да поемете ангажимент и за по-активна информационна кампания за еврозоната. Благодаря.
#67 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, госпожо Петкова.
#68 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Димитров! Да, бюджетът беше гласуван с 3% дефицит, но една значителна част от разходите, които трябваше да бъдат предоставени, не бяха планирани в бюджета. Служебното правителство полага всякакви усилия, за да постигне 3% дефицит на начислена основа, за да бъдат спазени изискванията на Закона за публичните финанси, за финансова устойчивост. След като беше приет бюджетът, бяха поети ангажименти – за изплащане на украинската помощ, на земеделските производители, за извънредни предсрочни избори, по принцип и за други разходи, които не бяха планирани в бюджета. Да, изпълнението на бюджета ще бъде на 3%, но това е в резултат на усилията, които се полагат, а не е в резултат както е планиран бюджетът, защото една голяма част от разходите – около милиард, не бяха планирани в бюджета. По отношение на комуникационната кампания. България все още не изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната. След изпълнение на критериите тогава по принцип ще бъде предприета комуникационна кампания. Благодаря.
#69 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Заповядайте за реплика, господин Димитров.
#70 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, госпожо Министър, дами и господа! Аз разбирам Вашите думи като категоричен ангажимент, госпожо Министър, за 3% дефицит на начислена база за 2024 г., така че току-що поехте такъв ангажимент пред Народното събрание и всички усилия трябва да бъдат положени. Аз Ви напомням, че когато парламентарни групи от този парламент в началото на тази година – месец март, предложиха допълнителни разходи извън бюджет на стойност около два милиарда, даже два милиарда и половина, ние гласувахме против, именно за да опазим структурата на бюджета и да не позволим раздути разходи. По отношение на информационната кампания, госпожо Министър, е твърде късно. Много време се загуби и това не е само упрек към Вас, това е упрек към всички нас, много време мина. Да, ние сме на прага на изпълнението на последния критерий – критерият за ценова стабилност, или както хората го разбират – критерий за инфлация, и това, живот и здраве, може да стане още декември, ако нещата се случат благосклонно за нашите цели, което не зависи само от нас, разбира се. Но съветът ми към Вас е да не чакате повече с въпросната информационна кампания, а тя да започне отсега и да отговаря на всички публични въпроси, които се задават, включително фалшивите внушения, фалшивите новини, които се споделят. Да се отиде и да се види там, където е възприето еврото, какви са истинските резултати и това да се показва на българските граждани, за да не може да има заблуда след заблуда, лъжа след лъжа, фалшива новина след фалшива новина. Така че много закъсняхме с тази информационна кампания. Не закъснявайте повече. Трябва да се отговори на тези въпроси конкретно, с аргументи и хората да могат да преценят кой ги лъже и кой им казва истината.
#71 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, госпожо Петкова. (Шум и реплики.) Само ще Ви помоля, нека не от място! Ще имате възможност да зададете въпрос. Благодаря Ви.
#72 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, всъщност Законът ме задължава да бъде дефицитът на 3% – както Законът за бюджета за 2024 г., така и Законът за публичните финанси, така че не е необходимо да декларирам пред Народното събрание. Това са задължения, които трябва да изпълнявам. По отношение на комуникационната кампания за еврото. Знаете, има сключено споразумение с Европейската комисия. В кампанията се предоставят средства от Европейската комисия и е уточнен графикът кога да започне кампанията. Така че не сме закъснели! Благодаря.
#73 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Ганев.
#74 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Димитров, 11 пъти наместихте микрофона за минута и половина. Не мога да разбера защо! Клатите ли се Вие, адекватен ли сте?! Единадесет пъти за минута и половина! Госпожо Министър, почти три години, откакто започна военният конфликт в Украйна – и както се вижда, скоро може би ще завърши и тук ще има ред сълзи и сополи от евро-атлантическото мнозинство, но в тази връзка България беше една от инициаторките да се ограничат доставките на евтино руско гориво в България – газ, и точно тогава управляваше ПП-ДБ, БСП и ИТН. Тогава беше голяма гордост, че ще спрем доставките на газ. Само преди два дни „Топлофикация – София“ официално оповести, че само това дружество има натрупан поне един милиард от разликата в цената на този газ, който купуваме в момента с надценки. Това е евро-атлантическо и евроценност, която хората в тази зала приветстват. За да е пълна подигравката, до днешна дата няколко държави в Европейския съюз продължават да купуват руски газ – това са Словакия, Австрия, Унгария и Сърбия, която е извън Европейския съюз. Австрия заяви, че скоро няма да продължава, но към днешна дата купува. Ситуацията, в която се намираме днес: САЩ наложи допълнителни санкции извън всички тези, които налага Европейският съюз, по отношение на една от банките, през които минават плащанията – „Газпромбанк“. Европейският съюз, разбира се, скочи, образно казано, че е против това, но уклончиво към днешна дата няма развитие и това касае директно България. Защото ние като държава към днешна дата, въпреки евро-атлантическите напъни колко е лоша Русия, продължаваме на година да печелим по над 190 милиона. Евроатлантиците не го коментират това, за тях не са лоши тези руски пари. Какво правим обаче в ситуация, в която ще изпаднем от 1 януари и трябва да спрем транзита, защото няма да има плащания, респективно ще загубим тези транзитни такси. Тези 190 милиона кой точно ще ги поеме? Евроатлантиците в парламента дали ще могат да отделят някакви средства от партийните субсидии и да поемат евро-атлантическите ценности, защото това касае и бюджетния им дефицит, който трябва да е 3%?! Какво е направил като изчисление Министерският съвет по тези санкции, които се налагат за пореден път и ще ни костват стотици милиони? И как смятате да компенсирате тези загуби, ако това нещо реално се реализира от 1 януари?
#75 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Заповядайте, госпожо Петкова.
#76 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Ганев, по отношение на природния газ с произход Русия или внесен от Русия бих искала само да отбележа: Вие казахте, че няколко държави продължават да внасят. Всъщност природният газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, тоест всяка държава преценява, а не както примерно беше със суровия петрол с произход от Русия или внесен от Русия, че е необходима дерогация. По отношение на природния газ – съответно това е решение на всяка държава откъде ще внася и на каква цена. По отношение на въпроса, който зададохте за планираните загуби, ако по принцип се случи. Министерството на енергетиката по принцип прави разчети. Съответно, ако се случи подобно нещо, ще са заделени средства в бюджета, в централния бюджет, ако е необходимо да бъдат покрити тези загуби. Благодаря.
#77 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Заповядайте за реплика, господин Ганев.
#78 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Петкова, добре е, че го изказахте от трибуната, за да може евроатлантик като Мартин Димитров, евроатлантик като Иванов – ей тук, правият – да чуят, че решенията да не се взима руски газ е еднолично взето решение от всяка държава. Те евро-атлантически решиха да досъсипят българската икономика да купуваме през прекупвачи отново руски газ, но не и директно от Русия. И това, което казвате в момента, дано някой от тези евроатлантици, които стават и лягат тук, включително и днес Ви задават въпроси за 3% дефицит, да дадат обяснение загубите от Балкански поток, известен и като Турски, които са 190 милиона на година, кой ще ги компенсира? Евро-атлантически от ПП-ДБ ще направят ли компенсации към бюджета – вноска, за да покрият това нещо, за да покажат колко са предани? Или в Австрия са по-лоши евроатлантици и три години по-късно да продължават да купуват директно газ от Русия?! Или в Унгария са по-лоши евроатлантици?! Или в Словакия са по-лоши евроатлантици?! Това е реалността към момента, скъпи на България – в прекия смисъл на думата – евроатлантици! Заложихте отново на грешната страна. Войната свършва и се надявам да търсите по-удобен колесник да се изнасяте! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#79 · speech
Желаете ли, госпожо Петкова? Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“? Не желаете. Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Георгиев. (Шум и реплики.) Ще Ви помоля без думи от залата!
#80 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Госпожо Петкова, ние от „БСП – Обединена левица“ имахме същия въпрос към Вас относно Инвестиционната програма за общините – господин Иванов зададе този въпрос, но искаме, ако може, да го доразвием, тъй като знаем, че в проекта за държавния бюджет за 2025 г. е предвидено продължаването на тази програма, но в чл. 113 от Законопроекта се предлага удължаване на срока на програмата да бъде с още 2 години, или до 2028 г., като бюджетът е предвиден за близо 7 млрд. лв. На тази основа се вижда, че сте заложили за следващата година 1 млрд. и 150 млн. лв., което ние от „БСП – Обединена левица“ считаме, че е крайно недостатъчно предвид напредналата фаза на проектите, в които се намират общините. Държа да отбележа, че философията, която беше залегнала и от народните представители от Народното събрание, е този проект да се реализира в течение на годините с един револвиращ ефект относно това общините всяка година да подават нови и нови проекти. И затова ние считаме, че през следващата година – 2025 г., тези средства са крайно недостатъчни и няма да достигнат предвид напредналата фаза на проектите, в които се намират общините. Още повече – споделям притесненията на господин Иванов, които бяха отбелязани, че има субективен характер относно верификацията относно това как се плаща на общините. Затова, много Ви моля, ако може, административната част да бъде намалена относно това как общините да получават средствата, същевременно срокът да бъде намален много по-малко и срокът за разплащанията да бъде максимално увеличен. Така че имате ли предвид за 2025 г. в Инвестиционната програма, която е жизнено важна за общините, да бъде увеличен финансовият ресурс, защото считам, че все повече и повече през тези години общините имат все по-голям капацитет да усвояват и правят проекти, още повече и във връзка с водната криза. Благодаря Ви.
#81 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте, госпожо Петкова.
#82 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, всъщност Вие виждате само Приложение № 3 в размер на 1 млрд. и 150 млн. лв. капиталови разходи за общините, но всъщност за общините са предвидени още 167 милиона, които са по централен бюджет за четири приоритетни проекта, свързани с детската болница в Бургас и други, които са болници, както и 1 млрд. и 30 млн. лв., от които 575 милиона са собствените приходи на общините пак за капиталови инвестиции, и 454 – целевата субсидия за капиталови инвестиции. Или общият размер за общините за капиталови разходи за 2025 г. е предвиден в размер на 2 млрд. 347 млн. лв. Както казах, за 2025 г. е предвидено както да бъдат разплатени започнатите и незавършени проекти през 2024 г., така е предвидено и за нови проекти, които са предоставени от общините като приоритетни. По отношение на по-бързото разплащане, обработване на документите. Знаете, че 2024 г. е първа година по този начин да бъде структурирана както капиталовата програма, така и самият ред, процедурата за предоставяне на средствата. Имаше по принцип допуснати грешки и от двете страни – както и по отношение на общините, така и по отношение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Всъщност практиката показва, че с всеки месец самият процес се подобрява, така че в 2025 г. би трябвало да няма проблеми и от двете страни. Благодаря.
#83 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Желаете ли реплика? Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Демокрация, прави и свободи – ДПС“ желаете ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте.
#84 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Петкова, уважаеми колеги народни представители! Съгласно чл. 79, ал. 4 от Закона за публичните финанси Министерският съвет е длъжен да внесе проект на държавния бюджет за следващата година през октомври на текущата година. Проектът за държавния бюджет за 2025 г. беше публикуван на страницата на Министерството на финансите на 9 декември, понеделник, със срок за обсъждане до 10 декември. На 11 декември, сряда, беше внесен за обсъждане в Министерския съвет, въпреки че не беше залегнал в дневния ред. Така в рамките на две денонощия очевидно се е развила цялата процедура, предвидена в Правилника за устройство на Министерския съвет. Вечерта на 11 декември от средствата за масова информация получихме и за нас такава информация, че в рамките на заседанието е имало някакви бележки, съответно възражения, които евентуално са били приети или отхвърлени. Въпросът ми е: в рамките на заседанието какви промени настъпиха в проектобюджета, как бяха обсъдени и евентуално какви промени настъпиха, в който бюджет да очакваме? И по-лесният въпрос може би е: кога ще бъде внесен проектобюджетът за 2025 г. в Народното събрание? Благодаря.
#85 · speech
Благодаря Ви, госпожо Траянска. Заповядайте, госпожо Петкова.
#86 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Траянска, действително по Закона за публичните финанси проектът на бюджета трябва да бъде внесен до 31 октомври всяка година. Предвид предсрочните парламентарни избори беше взето решение на Министерския съвет проектът на бюджет да бъде внесен, след като бъде конституирано Петдесет и първото народно събрание, защото, ако не беше внесен, след това съответно щеше да бъде преустановена процедурата по неговото разглеждане в Петдесетото народно събрание. Действително, по принцип бюджетът беше публикуван в понеделник. Кратките срокове – през цялото време от септември месец досега са провеждани разговори както по отношение на приходните и разходните мерки, така и по отношение на параметрите на бюджета, включително и бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет. Знаете, че по отношение на мерките и параметрите на бюджета ние проведохме срещи с работодателски и синдикални организации, със Сдружението на общините и с част от политическите партии, представени в Петдесет и първото народно събрание. Така че голяма част от параметрите, които са заложени в бюджета, не са изненада за никого, защото сме ги коментирали многократно. По отношение на бюджетите на самите министерства, както и заложените параметри за общините – те бяха много по-рано обсъждани по принцип с тях и бюджетът беше готов. Това, което наложи проектът на бюджет на Министерския съвет да бъде приет на вносител, беше във връзка с данъка върху подземните богатства. Знаете, че в сряда имаше стачки, проведохме разговори с представители както на бизнеса, така и на синдикатите, за да бъде намерено най-доброто решение – да постъпят планираните приходи в бюджета и съответно да не затруднява бизнеса, предвид че една част от данъка засягаше и мините в Маришкия басейн. Това, което казах, е планирано в бюджета – днес Министерският съвет ще предостави проекта на бюджет на Народното събрание до края на деня – промяната за еднократна такса, която заменя данъка върху подземните богатства. И това, което е включено в Законопроекта, е министърът на енергетиката да предложи промяна в наредбата, с която да бъдат актуализирани концесионните възнаграждения, тъй като знаете – част от договорите са сключени преди 30 години и по принцип е много трудно едностранно държавата да промени концесионното възнаграждение без съгласието на другата страна. Благодаря.
#87 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Желаете ли реплика, госпожо Траянска? Заповядайте.
#88 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Само уточняващ въпрос – дали съм разбрала: данък подземни богатства, така да го наречем, ще бъде компенсиран като абсолютна стойност – това, което сте предвидили в бюджета, в рамките на увеличението по концесионните договори, които тепърва ще бъдат договаряни. Така ли да Ви разбирам?
#89 · speech
Заповядайте, госпожо Петкова, за дуплика.
#90 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Траянска, всъщност еднократната такса няма да компенсира целия размер на данъка, тъй като беше предвиден данък като размер, като ставка 15%. Това, което по принцип беше преизчислено, е предвид приемането на страната в Шенген. Беше направена повторна оценка на приходите и съответно заложена като прогноза – по-голям размер на приходите от макрорамката в сравнение с данъка, който е за подземните богатства, или така наречената вноска, която по принцип сме заложили в проекта. Но ще бъде компенсирано – като компенсация сумата на приходите и на разходите остава същата, но е намерен компенсационен механизъм. Благодаря.
#91 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ? Заповядайте, господин Петков.
#92 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Вицепремиер, в проектобюджета за 2025 г. за земеделските производители виждаме, че не е предвидена нито така наречената украинска помощ, нито сумата от 400 милиона, която е част от четиригодишната програма за възстановяване и рехабилитация на напоителните съоръжения. Това е изключително притеснително – знаете какви са настроенията в сектора. Това е единият ми въпрос: какво се случва там? Другият въпрос е: предвидени ли са в приходната част на бюджет 2025 г. 370 милиона за неустойките по договора с „Боташ“? Един милион на ден плащаме като неустойка по този договор. Благодаря Ви.
#93 · speech
И аз Ви благодаря, господин Петков. Заповядайте, госпожо Петкова.
#94 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петков, по отношение на първия въпрос за украинската помощ за земеделците – Европейската комисия категорично изрази становище, че украинската помощ 2025 г. няма да бъде продължена, но въпреки това в бюджета има планирани резерви, тъй като държавата не може да бъде без резерв. Както тази година – 2024-а, имаше разходи, които не бяха планирани, и беше изключително трудно да бъдат предоставени, включително и украинската помощ за земеделците. Когато коментираме бюджет 2025, да, ще кажа, има заделен резерв в централния бюджет за извънредни разходи. Не може държавата да няма резерв. По отношение на втория въпрос за неустойките на „Боташ“ – това са средства, които по принцип Министерството на енергетиката е планирало, които трябва да бъдат изплащани. Благодаря.
#95 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Желаете ли реплика? Заповядайте – имате думата.
#96 · speech
ПП МЕЧ
Интересно решение – значи земеделците са в резерва, а пък в същото време плащането на неустойките са бюджетирани, въпреки че има решение на Народното събрание за предоговарянето им. Мисля, че във Вашия ресор е Министерството на енергетиката – има решение на Народното събрание за предоговорянето и това е възложено на министъра на енергетиката. Госпожо Петкова, разберете ме правилно – според мен мястото на тракторите е на полето, не на шосето.
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Заповядайте, госпожо Петкова, за дуплика.
#98 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петков, току-що направихте интерпретация на това, което казах, и то неправилна. Казах, че по принцип за украинската помощ трябва да има разрешение от Комисията, за да може да бъде предоставена. Но въпреки че Комисията каза, че няма да продължи 2025 г., в централния бюджет са заделени средства, защото и миналата година беше така – за 2024 г. каза, че помощта няма да бъде продължена и след това се наложи да бъдат предоставени 660 милиона на земеделските производители за подпомагане, които не бяха предвидени в бюджета. Затова, предвид практиката от тази година, са заделени средства в случай че комисията одобри да бъдат предоставени. Благодаря.
#99 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. С последния въпрос от последната парламентарна група приключихме втория кръг от въпроси в блицконтрола. Преминаваме към следващата точка от дневния ни ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРОЕКТА НА БЮДЖЕТ ЗА 2025 Г. Вносител на искането за изслушване е господин Манол Генов. Кой ще го представи? Заповядайте, господин Атанасов, да представите мотивите на вносителя относно искането за изслушване. Имате пет минути да направите изложение на искането за изслушване.
#100 · speech
Атанас Атанасов
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Държавният бюджет е стратегически документ не само за управлението на публичните финанси и реализираните чрез тях политики, но и за участието на държавата в икономиката. По тази причина той е от съществено значение за планирането, което всеки икономически субект осъществява. Политическата криза доведе до невъзможността да стартира навреме бюджетната процедура. Все още няма яснота кога и какъв бюджет ще бъде приет. Това не позволява на местната власт, стопанските икономически субекти да определят и планират своята дейност. Нужна ни е ясна концепция и визия за средносрочна и дългосрочна бюджетна перспектива. Всичко това ни накара да предизвикаме изслушването. На първо място, за нас като представители на БСП е важно да видим как се гарантира заявената и обещаната актуализация на доходите. Кой ще гарантира, че работещите, пенсионерите, семействата, които отглеждат децата си, няма да бъдат отново натоварени с бремето на тези неустойчиви финансови експерименти? През бюджета искаме да видим как се обезпечава ръстът на минималната работна заплата; ще продължи ли последователната политика по увеличение на доходите в сферата на средното образование, ръстовете на работните заплати съобразно направените законодателни промени на работещите в системата на МВР, Министерството на отбраната и висшето образование; предвидена ли е 10-процентна актуализация на възнагражденията на всички останали, които не са обхванати. Предвиждате приходите за 2025 г. да достигнат 92,5 млрд. лв., което при прогнозен БВП от 215,2 млрд. лв. това се равнява на 43%. Само за сравнение – през настоящата 2024 г. очакваните постъпления се очертава да бъдат около 72,2 милиарда, което отговаря на 35,9%. Така представените данни разкриват, че се планира ръст на приходите с 20,3 млрд. лв. на годишна база. За нас това са нереалистични приходи или, както се казва, приходи на хартия. Няма как да се заложи толкова оптимистично увеличение на приходите, при условие че ръстът на икономиката ще бъде под 3%, а разчетената инфлация е 2,5%. Ясно е, че това се прави, за да влезете в обявения дефицит от 3%, но се поставя под риск цялата бюджетна рамка и заложените политики по доходите. Искаме да видим каква е причината по отношение на слабото изпълнение на заложената капиталова програма. Към 30 октомври тази година тя е изпълнена на 4,65 милиарда, при планирани 9,94 милиарда за цялата година. Създаде се пълен хаос в гласуването и утвърдената в бюджета Инвестиционна програма на общините. Постъпиха и бяха утвърдени проекти на местната власт в размер на 3,6 млрд. лв. Трудно може да се разбере как и по какъв ред се подписваха споразуменията с общините. Защо с едни от тях те се подписаха в началото на годината, а с други сега – в края на годината. Но още по-голяма мистерия беше редът, по който се превеждат сумите за аванси по сключените договори и дали това няма връзка с изборните резултати на някои политически партии? Към момента общините продължават да нямат яснота дали ще им бъде платено в рамките на тази година. Трябва да отчетем също така и че забавянето при изпълнението на проектите и програмите ще измести голяма част от планираните за 2024 г. разходи в 2025 г. и следващите години, което, разбира се, води до допълнителен натиск върху бюджета за 2025 г. Това се превръща в един хроничен проблем – невъзможността да се планират и изпълняват по адекватен начин всички проекти от капиталовата програма. На фона на всичко това през 2025 г. е заложен ръст от 100% на годишна база на капиталовата програма. За първи път в съвременната история на България Българската народна банка се обяви официално срещу проекта за бюджет на страната. Това няма как да остане незабелязано и не можем да затворим очи по повод опасенията на Централната ни банка, че няма да успеем да се вместим във въпросния трипроцентен дефицит. Нещо, което прави обаче особено впечатление, е, че именно Българската народна банка смята, че се предлагат незаконни разпоредби. Заложили сте ръстът на допълнителните приходи да постъпи от редица еднократни мерки. Тук за нас сериозен проблем е и предвидената, така наречена, данъчна мисия. Очаквате от нея 3,5 млрд. лв. По-големият проблем за нас е, че това руши доверието на легалния бизнес и съвестните граждани в институциите, приходната администрация и държавата като цяло. Какъв сигнал изпращаме към редовния съвестен данъкоплатец, който чинно внася своя дял в бюджета, ако на нелегалните пари им се предлага индулгенция? Това означава ли, че ако приемем петнадесетпроцентния данък и очакваме приходи от 3,5 млрд. лв., ние ще изперем малко над 23 млрд. лв.? Извинявам се, но дори и латиноамериканските криминални картели биха завидели на подобна схема! Или може би това е целта – да ги привлечем, тъй като чуждестранните ни инвестиции клонят към нула. Сега ще влезем и в полемика как са работили и приходните агенции на държавата и какъв е реалният ръст на сивата икономика. Подобна политика отнема ресурс от потенциални социални дейности и политики в подкрепа на уязвимите групи – пенсионери, деца и работещи бедни. Същевременно се отказахте от предварително анонсирани мерки като облагането на свръхпечалбите на банките. Защо вместо да наложим данък за свръхпечалбите на банките отсега подготвяме работещите хора, че през 2026 г. ще им се удържат 3% повече за осигуровки, при положение че нормалната практика в цяла Европа е, ако се вдига тази тежест, тя да е с не повече от един процент на година. Говори се и за нови дългове. През 2028 г. е планиран държавен дълг над 82 млрд. лв., при положение че в момента е под 50 млрд. лв. Това са само част от нашите притеснения и въпроси, които ни накараха да поискаме това изслушване. Надявам се българските граждани да получат отговорите на тези въпроси. Благодаря Ви.
#101 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Атанасов. Съгласно процедурата, госпожо Петкова, имате възможност в рамките на десет минути да направите своето изложение. Заповядайте.
#102 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Атанасов! По принцип, ако е възможно, бих искала изложението да бъде малко повече от десет минути, разбира се, ако е допустимо, защото все пак в десет минути не съм сигурна дали ще мога да се вместя. Бих искала да благодаря за възможността чрез днешното изслушване да бъде обсъден най-важният въпрос на държавата – бюджетът на Република България за 2025 г. Бих искала да отбележа, че за първи път служебно правителство поема отговорност да изготви и внесе в Народното събрание проект на бюджет вместо изготвянето на удължителен закон. Служебното правителство винаги е заявявало, че финансовата стабилност и устойчивостта на публичните финанси на страната са основен приоритет. И в изпълнение на този приоритет е изготвен и Проектът на закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата. Обсъждането на темата за бюджета за 2025 г. през последните няколко месеца, както и множеството изразени становища и мнения по този въпрос показват изключителната му значимост както за гражданите и бизнеса, така и за обществото като цяло. Затова и служебното правителство взе решение да поеме отговорност и да внесе Закона за държавния бюджет за 2025 г. Наясно сме, че изготвеният проект на бюджет ще получи както подкрепа, така и неодобрение, включително по отношение на заложените в него приходни и разходни мерки, предвид и сложната политическа обстановка, и при липсата към настоящия момент на избрано редовно правителство. Бих искала да подчертая още в самото начало, че проектът на бюджет е изготвен на база на действащи политики и действащо законодателство. По медиите се изразяват становища и критика от различни експерти и финансисти, че служебното правителство не е заложило нито политики, нито реформи в бюджета за 2025 г. Да, служебното правителство не е заложило реформи, промени в действащите политики, тъй като политиките и реформите трябва да бъдат залагани от редовно правителство със средносрочен хоризонт на управление съобразно неговата управленска програма. Преди да премина към представянето на конкретните параметри, заложени в Проектозакона, бих искала да обърна внимание на няколко важни аспекта. През последните три години на политическа нестабилност и управление на краткосрочни редовни и служебни правителства и непрекъснато провеждане на предсрочни парламентарни избори, вече за седми път, доведоха до решения, водещи до значително увеличаване на бюджетните разходи. Основно разходи за възнаграждения, социални плащания, като същите не следват икономическата логика и не се основават на устойчив модел. От една страна, тези решения са много добри. Увеличаването на възнагражденията и пенсиите води до подобряване благосъстоянието на населението и неговия социален просперитет, което е приоритет на всяко правителство. От друга страна обаче, когато тези решения не се основават на здрава икономическа основа, същите в дългосрочен план създават дисбаланси, поради което е необходимо да бъдат предприети мерки, за да бъде възстановен балансът. Във връзка с изготвянето на бюджета за 2025 г. Министерството на финансите изготви анализ на тренда на увеличаване на бюджетните приходи и разходи за периода 2022 – 2024 г. Анализът на приходите за този период показва, че данъчно- осигурителните приходи бележат траен годишен ръст от 5 – 6 млрд. лв. както на база икономика, така и на мерки, предприети за намаляване дела на сивата икономика и повишаване събираемостта на приходите. По отношение на разходите през целия тригодишен период се наблюдава значителен ръст на увеличение на разходите, като най-висок ръст на разходите се наблюдава при разходите за персонал, разходите за социални и здравноосигурителни плащания, включително пенсии. Разходите за персонал – 13,2 млрд. за 2022 г., нарастват на 18 млрд. за 2024 г., съответно разходите за социални и здравноосигурителни плащания, включително пенсиите, от 23,3 млрд. на 34,9 млрд. Изводът, който може да се направи от изготвения анализ за тригодишния период, е, че темпът на нарастване на разходите значително изпреварва темпа на нарастване на приходите, включително приходите от европейски средства. Тази тенденция на изпреварващо увеличение на разходите се наблюдава и за 2025 г., като се засилва с допълнителен ефект в резултат на приетите законодателни промени за увеличаване на разходите за персонал в определени сфери, от прилагани социални политики и политики по доходите, както и от някое решение на Народното събрание. По изготвената оценка на база макроикономически показатели, съобразно действащото законодателство и политики за 2025 г., разликата между бюджетните приходи и бюджетните разходи е в размер на 18 млрд. лв., което, както преди малко отбелязах, се дължи основно на изпреварващото увеличение на разходите за заплати и социални разходи, включително пенсии. За да бъде постигнат три процента дефицит, около шест милиарда, са необходими мерки както по отношение на приходите, така и по отношение на разходите в размер на 12 млрд. лв. В тази връзка Министерството на финансите разработи пакет от мерки, които бяха обсъдени с работодателските и синдикалните организации, Сдружението на общините в България, както и с част от политическите партии, представени в Петдесет и първото народно събрание. Бих искала да отбележа няколко неща по разработените мерки. При разработването на мерките Министерството на финансите се е водило от няколко основни принципа – мерките да не оказват или да оказват минимално влияние върху инфлацията, да не оказват влияние върху инвестиционните решения и инвестиционната активност на предприемачите, както и да оказват минимално влияние върху доходите на населението. Всяка мярка беше оценена, което даваше възможност да бъдат обсъждани различни комбинации от приходни и разходни мерки, които са най-приемливи за икономическото развитие и за обществото като цяло. В пакета от мерки нямаше заложени мерки, които да предвиждат увеличаване ставките на основните данъци, ДДС, корпоративен данък и данък върху доходите на физическите лица. Въпреки че увеличаването на данъците е устойчива мярка в средносрочен план и гарантира финансова стабилност на страната, в същото време увеличаването на ставките оказва и съответното негативно влияние. Увеличаването на основната ставка на ДДС оказва пряко влияние върху инфлацията и върху покупателната способност на населението особено по отношение на нискодоходните групи. Увеличението на основната ставка на корпоративния данък показва влияние върху инвестициите и икономическото развитие, а съответно увеличението на ставката на данъка върху доходите на физическите лица върху разполагаемия доход на населението. Ето защо Министерството на финансите е предвидило мерки, които, от една страна, да доведат до повишаване на бюджетните приходи и до намаляване дела на сивата икономика, а от друга страна, да имат минимален негативен ефект върху икономическото развитие и социалния просперитет на страната. По бюджета за 2025 г. параметрите и допусканията, при което е разработен бюджет 2025 и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г., се базират на есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите на действащото законодателство и на необходимостта от реализиране на приходни мерки за осигуряване на приетите разходни политики, като основен приоритет е запазване на фискалната устойчивост в средносрочен план. Взети са предвид и влезлите в сила европейски законодателни актове, свързани с приемането на реформираната рамка за икономическо управление на Европейския съюз, с което се разшири времевият хоризонт, правилата и изискванията за качеството на бюджетните рамки. Макроикономическата прогноза за прогнозния период предвижда през 2025 г. растежът на брутния вътрешен продукт да се повиши до 2,8% основно поради повишеното вътрешно търсене, като в номинален размер да достигне 215 млрд. лв. При оценката и при изготвянето на макрорамката е взето предвид и съответно присъединяването на България – пълноправното членство в Шенген. Коефициентът по отношение прогнозния период се очаква инфлацията да продължи плавно да се забавя, следвайки очакваната динамика при международните цени, като прогнозата за 2025 г. е средногодишната инфлация да се понижи до 2,4%. Коефициентът на безработица продължава да намалява, като за 2025 г. е 4,1%, а за следващите години е планирано 4% за всяка година. В бюджетното салдо по консолидираната фискална програма за 2025 г. се предвижда дефицит в размер три на сто от брутния вътрешен продукт, в рамките на който се осигуряват разходните политики, включително измененията в тях, базирани на решения от 2024 г. със съответните приходни мерки. При разглеждания период приходите и разходите показват нискоходяща тенденция като дял от брутния вътрешен продукт. В средносрочен план се очаква устойчив номинален ръст на приходите, включително на данъчно-осигурителните приходи като помощите от чужбина след като ръстът след 2025 г. съответно намалява като дял от брутния вътрешен продукт. Общото ниво на приходите е в диапазона между 39,3 и 43% от брутния вътрешен продукт. Въз основа на допускане на ново дългово финансиране през периода 2025 – 2028 г. се предвижда държавният дълг да достигне съответно до 59,8 млрд. лв. през 2025 г, това е 27,8% от брутния вътрешен продукт до – 81,1 милиарда 32,8 от брутния вътрешен продукт през 2028 г. включително и при тези параметри България запазва първото или второто място по отношение на държава – членка на Европейския съюз, с най-нисък дълг. Минималният размер към 31 декември 2025 г. е предвиден да остане непроменен спрямо заложения в Закона за държавния бюджет за 2024 г., съответно в размер на 4,5 млрд. лв. По отношение на приходите. Общо планираните приходи за 2025 г. са в размер на 92 млрд. 485 млн. лв., което е ръст от 20 млрд. 243 млн. лв. в сравнение с очакваното изпълнение за 2024 г. Данъчно-осигурителните приходи са в размер на 73,5 милиарда, което представлява ръст от 15,6 милиарда в сравнение с 2024 г. Бих искала да Ви предоставя информация на какво се дължи ръстът от 15 милиарда по отношение на данъчно-осигурителните приходи. Макрорамката съответно е 3 милиарда и 800. От допълнителни данъчни приходи във връзка с приемането на страната в Шенген – 650 милиона. Ръст на осигурителните приходи предвид ръста на разходите за персонал ръстът на осигурителните приходи е 3 милиарда и 200 милиона и съответно от данъчно-осигурителни мерки 7,9 милиарда, от които 6,9 милиарда данъчни мерки и 1 милиард от осигурителни мерки. Основните ефекти, или тоест данъчните мерки, които оказват най-голямо влияние върху оценката, това са двете амнистии. Първата амнистия е свързана с декларирани и невнесени данъци и задължителни осигурителни вноски – до 31 декември 2024 г. се предоставя възможност лицата, които уведомят Националната агенция за приходите, същата мярка съответно е предвидена и за общинските несъбрани данъци и такси, при предварително уведомяване, ако изплатят размера на главницата, съответно да бъдат опростени лихвите. При направения анализ за тази амнистия всъщност се установи, че след 2020 г., тоест след ковид годината, една значителна част от фирмите изпитват затруднение. Те са декларирали – коректни данъкоплатци, тъй като те са декларирали данъците и осигуровките, които дължат към бюджета, но изпитват финансови затруднения да внесат дължимите данъци и осигуровки. Мярката не само ще осигури допълнителни приходи в бюджета, но и ще подпомогне бизнеса – като длъжници са не само физически и юридически лица – длъжници са и общини. Длъжници, Вие знаете, когато имат задължения към бюджета, съответно не могат да участват в обществени поръчки, не могат да кандидатстват с проекти по европейски програми, така че това е мярка, която и да подпомогне бизнеса. И двете амнистии, и за декларираните, и за недекларираните доходи, е нотифициране на Европейската комисия, а по отношение на втората амнистия, която е за недекларираните доходи, съответно е изпратена информация за оценка от Комитета MONEYVAL и FATF. По отношение на неданъчните приходи, планирани са в размер на 11 млрд. 483 млн. лв. Ръстът представлява 1 милиард 853 милиона като основно това е ръстът – предвидената вноска на от Българската народна банка, превишението на приходите над разходите, както и дивидентът от държавните предприятия. По отношение на приходите от помощи и дарения. Планирани са 7 милиарда и 400, което представлява ръст от 3,7 милиарда в сравнение с 2024 г. Ръстът основно се дължи, тъй като е сравнено не с плана за 2024-а, а с очакваното изпълнение, ръстът се дължи на предвидените плащания по Плана за възстановяване и устойчивост. По отношение на разходите за 2025 г. Общо планираните разходи са в размер на 98,9 млрд. лв., което представлява ръст от 20,1 млрд. лв. в сравнение с очакваното изпълнение за 2024 г. Увеличението на разходите по националния бюджет в сравнение с 2024 г. е в размер на 15,6 милиарда и се дължи основно от разходни политики – 7,9 милиарда. Това са от увеличение на минималната работна заплата от 933 лв. на 1077, увеличението на максималния осигурителен доход от 3750 на 4130, от пенсиите, увеличаване от осъвременяването на пенсиите от 1 юли на съответната година по така нареченото швейцарско правило, политика по доходите за всички структури, за които не е предвидено увеличение по специалните закони, персонал отбрана и сигурност и педагогическия персонал, както и ръст на капиталовите разходи, които са заложени съответно в приложения 2 и 3. По отношение на капиталовите разходи и инвестиционната програма. По този начин програмата беше стартирана 2024 г. Съответно с Приложение 2 за министерства и ведомства, Приложение 3 за общините. В резултат практиката показа, че има някои несъвършенства по програмата и всъщност за 2025 г. е приет нов подход. Искам само отново да подчертая, че всички започнали проекти и по Приложение 2 и по Приложение 3 са предвидени средства и в двете приложения за 2025 г. да бъдат изпълнени, като това е приоритет на програмата. Но по принцип за 2025 г. проектите са разделени на три основни групи. Първата група е проекти, свързани с административна дейност. Такива, които са класифицирани от първостепенните разпоредители с бюджет, като придобиване, надграждане и основен ремонт на дълготрайни активи на министерството. Второто е проекти в областта на електронното управление, информационните и комуникационните технологии. Третото направление – стратегически инвестиционни проекти. Практиката от тази година показва, че дори да трябва едно министерство да направи някакъв текущ ремонт на машина или съоръжение, трябва да бъде включено в постановление на Министерския съвет, за да може има право на разход. Това нещо по принцип, тази година 2025 г., преодоляваме тази практика и се предоставят като средствата по Приложение 2, въпреки че ги има отделени в отделно приложение, те са предоставени по бюджетите на съответните първостепенни разпоредители с бюджет. По отношение на капиталовите разходи.
#103 · speech
Председател Атанас Атанасов
Госпожо Петкова, 20 минути, ако обичате.
#104 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Людмила Петкова
Да, приключвам. Извинявам се. По отношение на капиталовите разходи. За 2025 г. са предвидени 14,3 милиарда капиталови разходи. Ръстът за 2025 г. в сравнение с 2024 г. е 4,3 милиарда, от които по европейските програми – 7,2 милиарда, и съответно националният бюджет – 7,1 милиарда, и както казах, по отношение на министерства и ведомства – 3,4 милиарда, общините – 1 милиард и 150. Отделно за общините са предвидени както в централния бюджет, така и капиталовата субсидия, както и собствени средства за капиталови общо за общините е в размер 2,3 млрд. лв. Благодаря и се извинявам за…
#105 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Това беше доклад за първо четене на Законопроекта за бюджета, а не изслушване, но да започваме по процедурата. Всяка една от парламентарните групи има право на два въпроса, тоест два кръга по един въпрос, така че на първо място парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте.
#106 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаемо госпожо Вицепремиер, благодаря Ви за двадесетте минути. Наистина аз мисля, че председателят може би не трябваше да го прекъсва, защото беше доста разбита Вашата справка, която дадохте въз основа на питането днес. Да, и предложеният бюджет за 2025 г. е продължение на политиката, която последните три години – промяната в политиката по отношение на публичните финанси, е именно внасяне на бюджет с 3%, в рамките до 3% дефицит. Мнението на нашата парламентарна група и бюджетите, за които Политическа партия ГЕРБ изпълнява тази функция като ръководство на Министерството на финансите, винаги сме били дори на излишък. Няма да коментирам тази тема по-обстойно. Със сигурност дебатът на първо четене на предложения законопроект за държавния бюджет за 2025 г. ще има възможност цялата зала да се изкаже по него. Дори това, което Вие казахте във Вашето изложение – ръстът на приходите в държавната хазна спрямо очакваните приходи от 2024 г. за 2025 г. са над 20 млрд. лв., са във връзка с направени предложения в Министерството на финансите, за които виждаме каква е по-голямата част от обществения, експертния и политическия отзвук за тях. Затова моят въпрос е по-скоро реалистичен: какъв би бил бюджетът, госпожо Петкова, ако Вие наистина смятате, че голяма част от тези политики, както казвам, се вижда, че няма особен политически ентусиазъм да бъдат подкрепени, няма редовно правителство, което да ги подкрепи? Каква би била разликата между приходите, които държавата очаква 2025 г., и разходите, които има ангажимент държавата да разплати, при положение че не влезнат в сила очакваните или предложените от Вас непопулярни, доколкото виждам в обществото, експертите и политическите партии, мерки? Благодаря Ви.
#107 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря, господин Иванов. Госпожо Петкова, заповядайте за отговор.
#108 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, да, както казах, по принцип ние обсъждахме различни мерки и това, което по принцип не предложихме, беше много лесно за Министерството на финансите да предложи увеличаване на ДДС ставката или на осигурителните вноски, или на някои от другите данъци. Говорим и технически. Сега дали това е най-доброто решение, е друг въпрос. Да, действително се осигурява с увеличаването на данъците осигуровки – устойчиво в средносрочен план, но дали това е най-доброто за икономиката, за бизнеса и за гражданите. Ако по принцип не бъдат подкрепени мерки и съответно останат тези разходни политики, за които вече има приети решения, закони от Народното събрание, това означава, както казах, остават единствено оценката от макрорамката, която е около 4 милиарда и половина, включително и оценката за присъединяването към Шенген – разликата между 12 милиарда и 4 милиарда и половина е 7 милиарда и половина, което означава около 3,3% допълнителен дефицит над трите процента. Благодаря.
#109 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – господин Димитров, заповядайте.
#110 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, госпожо Министър, уважаеми дами и господа! Реалността е следната: това предложение, госпожо Министър, за бюджет за 2025 г. е изключително притеснително за нас. Това е най-притеснителният бюджет, който е предлаган в последните доста години. (Реплики.) Първо, защото увеличаването на приходите с 20 млрд. лв. е едно силно пожелание. Това трудно може да се реализира и е огромен риск да не се случи. На второ място, предвидили сте общо за 2026-а и 2027 г. нарастване на осигурителната тежест с 5 процентни пункта, за да покажете консолидация в тригодишния или четиригодишния период. За последните 15 години не е имало толкова голямо увеличение на данъците като тези 5 процентни пункта, които биха отнели 3 млрд. лв. от работещите български граждани и ние смятаме, че тази мярка не трябва да бъде допускана. Не трябва да се случва! Към колегата, който говори преди малко и допусна сериозна неточност: трябва да имате предвид, че проблемите, с които сега се сблъскваме, се дължат на разходи извън бюджета, които бяха предложени от ГЕРБ и ДПС и гласувани извън „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в сектора на Министерството на вътрешните работи и в сектора на образованието, за които ние на специална трибунка предупреждавахме да не се случва.
#111 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Моля?! Лъжеш! Ще изкарам гласуванията и ще се извиниш!
#112 · speech
На специална трибунка обяснявахме специална позиция в Народното събрание. Най-убийствените политики за бюджета са, когато се предлагат разходи, които не са планирани, колеги, а Вие това направихте. Оттам тръгнаха проблемите, които сега не можем да решим. Но конкретният ми въпрос към Вас, госпожо Петкова, е следният: какви са резервите, какви са буферите в бюджета? Вие споменахте преди малко, че има резерви. Ако не се изпълнят тези 20 млрд. лв., казвате, че дефицитът може да достигне до 6,3%. Къде са резервите, първо, в бюджета и на каква обща стойност са те (реплики), така че да има гаранции, че дори някои от мерките да не сработят, защото има такава опасност, дефицитът все пак 2025 г. няма да бъде по-висок от 3%? Тоест важно е Вие да запознаете Народното събрание какви са буферите. Като подвъпрос на този въпрос: всичките ли 2 милиарда, които са предвидени в Банката за развитие като възможност да участват в амнистията, ще бъдат използвани за тази цел? Тоест 2 милиарда от Банката за развитие за финансиране на фирми, които да връщат неплатени в миналото задължения, ли сте предвидили? Кажете, за цялата сума ли става дума, или за по-малка част? Това са конкретните ми въпроси към Вас. Благодаря Ви.
#113 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, госпожо Петкова.
#114 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, за Вас, казвате, са нереалистични приходите 20 милиарда, ама разходите 20 милиарда са реалистични?! Понеже казвате за заплатите на МВР и на МО, само 2 милиарда е ръстът на заплатите на МВР и МО. Всичко друго е в резултат на последните, както казах, три години – увеличаване на пенсии, на заплати до 20 милиарда. Сега критикувате служебното правителство, че предлага увеличаване на осигурителните вноски. Да, по принцип ние бяхме предвидили повишаване на осигурителните вноски още от тази година, но не получихме подкрепа от никого. Ами няма как 20 милиарда да бъдат покрити, без да се увеличават данъци, без да се увеличават осигуровки и казвате, че тези мерки са съмнителни. По принцип трябва да Ви кажа да уважавате решението на Министерството на финансите, че е намерило начин, без да увеличава данъците и осигуровките да намери тези 20 милиарда. Ние имахме срещи с пет политически партии. При така поставените параметри от всяка, да Ви кажа това става като мисия невъзможна, защото разходите са факт, а за приходите по принцип всеки от Вас изразява съмнение, че няма да се съберат.
#115 · speech
ПП-ДБ, от място
Буферите какви са?
#116 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Единствените буфери са в централния бюджет – има 1 милиард, който няма да покрие, ако не бъдат приети приходните мерки, независимо дали тези приходни мерки, или други приходни мерки. Необходими са приходни мерки, както казах, от 20 милиарда приходи. Започвам по обратния ред 4 милиарда са предвидените плащания по Плана за възстановяване и устойчивост, въпреки че те са най-много под въпрос, предвид че сме стигнали до първо плащане и там сме приключили. (Реплики.) За второто плащане нямаме получено нищо. Имаме още седем плащания и това, което по принцип води като преговори служебното правителство с Европейската комисия, всичко, което е изпълнено, независимо като реформи или като инвестиции, да бъде обединено в едно или две плащания, за да е сигурна България, че ще получи пари по Плана, защото инвестициите се изпълняват, а всъщност средствата, които бяха предоставени като авансово плащане, тоест първото плащане, вече са на приключване. Това означава, ако не се вземат мерки по всички започнати инвестиции, трябва да се предоставят средства от националния бюджет, а такива средства не са предвидени. Другото, което по принцип ме попитахте, действително има оценка от макрорамката, включително и присъединяването към Шенген е оценено. Това са 4 милиарда и половина и всички други останали са от предвидените амнистии, съответно и мерките. Тоест, ако от тези 20 милиарда махнем примерно 7 – 8 милиарда, за 10 милиарда трябва да бъдат предложени други приходни мерки. Сега ще Ви кажа оценка. Увеличаването на ДДС с 1 процентен пункт е 1 милиард. Считате ли, че ДДС трябва да стане от 20 на 30% и къде ще отиде инфлацията на България?! Или примерно осигуровките – увеличаването с 1 процентен пункт на осигуровките, е допълнителни 600 милиона в бюджета. Увеличаването на корпоративния данък с 1% е съответно 500 милиона. Сами можете да направите сметка колко трябва да се увеличат данъците и осигуровките, за да се покрият тези 10 милиарда, които по принцип не са предвидени нито като средства по ПВУ, нито от макрорамката. Благодаря Ви.
#117 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Петкова. (Народният представител Мартин Димитров иска думата за реплика.) Не, не, по процедура няма реплика, моля Ви – имаме изслушване. (Шум и реплики.) Следващата парламентарна група е ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте. (Шум и реплики.) Може ли да не викате от първия ред?!
#118 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Извън въпроса, госпожо Петкова, наистина е мисията невъзможна да внесете бюджет без парламентарно мнозинство, което да го подкрепя. Не знам как ще завърши тази работа. Моят въпрос е свързан с едно много добро предложение, което дойде от Вашето министерство. Вие ни убедихте в неговата необходимост, обаче то много загадъчно изчезна в окончателния вариант на бюджета, а именно да се обложи свръхпечалбата на банките. Тази идея не е нито екзотична, нито необичайна, защото печалбите на банките се облагат вече в поне 10 страни. Например в Латвия ще го въведат от тази година, окуражени от много добрите резултати в Литва, а Естония ще го въведе догодина. Знаем, че и трите балтийски държави винаги са давани като пример за много добро икономическо развитие. В България мотивите за въвеждането на такъв данък биха били още по-силни, защото печалбата на банковия сектор в България е с най-висока възвръщаемост от всички страни, в които все още не е въведен такъв данък. Печалбата на банковия сектор през миналата година се повиши с едни невероятни 64%, и то след не по-малко впечатляващите 46% ръст през 2022 г. Тоест банките са направили 5 милиарда и 500 милиона печалба само през последните две години. Почти всичките тези пари ще бъдат изнесени към компаниите майки в чужбина. Това не е тайна нито за Министерството на финансите, нито за Българската народна банка. Още повече че поради неработещите институции в България, като КЗП, КЗК, КФН, тези печалби практически са изцяло свалени от кожата на българските потребители и на българския бизнес, защото има картел между банките на пазара. Те поддържат абсолютно съгласувано еднакво лихвите по депозитите и еднакво високи таксите за всяка една услуга, още повече че тези такси са им гарантирани благодарение на закони, които се приемат тук в Народното събрание и решения на правителството. Аргументите, че сумата от 810 милиона, колкото Вие планирате да съберете от този данък – ще застрашат стабилността на банковата система и ще вдигнат лихвите по кредитите, са абсолютно смехотворни. Даже може би ще е добре, защото като ефект може да имаме едно охлаждане на имотния балон, тъй като мерките, които БНБ в момента взема под въпроса, са абсолютно палиативни и не водят до никакви резултати. Тези пари обаче биха били напълно достатъчни например, за да не се замразява майчинството и да не се връща 20-процентното ДДС на хляба. Така че моят въпрос е: защо се отказахте от облагането на свръхпечалбите на банките? В едно Ваше интервю преди ден или два казвате, че те са платили достатъчно, но е ясно, че те ще платят повече през тази година, доколкото имат 64% ръст на печалбата и доколкото ние приехме глобалния корпоративен минимален данък по ОИСР, който така или иначе им вдига данъчните задължения с 5%. Те ще платят повече във всяка една европейска страна – това не е нещо изключително. Та моят въпрос е: колко точно са платили над тази печална от 64% и над тези 5%, с които задължително обложихме мултимилиардните компании. Благодаря Ви.
#119 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Дренчев. Госпожо Петкова, заповядайте.
#120 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, да, действително информацията, която представихте, да, трите Прибалтийски държави въвеждат данък върху свръхпечалбите на банките не само за една година, а за тригодишен период. Подобна практика има и в други държави, които я въведоха миналата или пò миналата година. Действително, нашите банки, ако се погледне ръстът на печалбите, се наблюдава едно значително увеличение на печалбите за 2023 г., съответно 2024 г. в сравнение с периода 2021 – 2022 г. Не коментираме 2020 г., защото беше ковидна година и не би могла да се ползва като база. При оценката, която беше направена, действително около 810 милиона беше оценката за данъка върху свръхпечалбите. Направихме среща както с Българската народна банка, така и с Асоциацията на банките за плащанията, които ще бъдат направени от тяхна страна през 2025 г., включително и данъкът, който е допълнителният минимален глобален данък. Това, което коментирахме по принцип, беше каква сума ще бъде внесена в бюджета от тях. Това, което по принцип банките предоставиха като информация, е, че 2025 г. ще бъде внесен 1 млрд. и 125 млн. лв., което е извън изравнителната вноска, дължима за 2024 г. Знаете, че освен авансовите вноски се внасят съответно изравнителна, когато се подава годишната декларация по ЗКПО. Така че сумата значително надвишава това, което по принцип бяхме планирали в бюджета, затова не е внесено като предложение облагането на свръхпечалбите на банките. По принцип въпросът стои отворен. Министерството на финансите има изготвено предложение, така че, ако народните представители решат данъкът да бъде въведен, имаме готовност да предоставим както информация, така и разпоредби. Благодаря Ви.
#121 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз благодаря. Следващият въпрос е от „Ново начало“ – имате ли готовност? Господин Цонев, заповядайте.
#122 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател! Уважаеми колеги, уважаема госпожо Вицепремиер! Добре, че дойде това изслушване, преди изобщо да пристъпим към практически бюджетната процедура, за да се разсеят много съмнения относно това, което се натрупа в общественото пространство. Досега дадохме възможност на експертите да говорят по телевизиите и това беше предимно дискусията по темата бюджет. Експертите, разбира се, добре обучени в годините от Института за пазарна икономика, Чикагския клуб към МВФ, си поддържат тяхната песен – свивайте разходите, балансиран бюджет, най-много до 3%, ама и три е много, дайте два, дайте един, дайте нула, доходите да следват икономическия растеж и все принципи, които добре ги знаем, а на всичкото отгоре, всички ги защитавахме тук в тази зала. Аз почти 25 години си късах ризата за тези принципи и последните десетина години видях, че нашите братя от Европейския съюз, към които страстно се стремим, изобщо тези принципи не ги спазват. Това дефицити от 9%, 10%, 5%, 8% като добър ден го имат. Макрон на високия дефицит отговаря така: ама, господа, това е Франция. Добър отговор, нали? Това, което не е позволено на бивола, е позволено на Юпитер. Хайде да върнем дискусията в тази зала от гледна точка на хората. Брутният вътрешен продукт за 20 години е нараснал повече от 10 пъти. Толкова ли нараснаха доходите? Ако искате, за същинската дискусия ще Ви извадя… Правя това малко по-дълго изложение, за да пристъпим към същината на въпросите, които искаме да зададем.
#123 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Времето!
#124 · speech
Е, добре де, говорихте и по пет минути в предните дни, но никой не Ви спираше, а сега времето. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Гледайте с еднакъв аршин и на Вашите изказания и на чуждите. Добре, ще се опитам да се свия във времето. Мисълта ми е, че ние ще имаме малко смяна на ракурса по въпроса за разходите. Специално ние от „ДПС – Ново начало“ няма да подкрепим никакво свиване на разходната част – нито за общините, нито за доходите на хората, нито за пенсиите. И сега за бюджетния дефицит. Бюджетният дефицит във връзка с целта еврозона, която продължаваме да поддържаме, може да бъде свит, може да бъде свит по различни начини. Единият от тези начини е с повече облагане. Ако тръгнем да облагаме с ДДС, ще вдигнем инфлацията и по друг критерий няма да влезем в еврозоната – по този, по който ни е отказано към този момент. За банките ВЪЗРАЖДАНЕ питаха и аз смятам, че основният аргумент на банките беше, че трябва да капитализират печалбата, за да попълнят разни критерии. Тези критерии могат да ги достигнат, като акционерите се бръкнат в джоба – не е от печалбата, но това е друга тема, която ще я дискутираме по-нататък. Иде реч за следващата мярка. Облагането с данък на добива на подземните богатства. Въпросът ми е конкретен: в колко страни, госпожо Министър, има концесионна такса и облагане на самия добив на подземните богатства в Европейския съюз? Вторият ми въпрос, макар че знам отговора, да го дадете на залата: колко получава държавният бюджет от всички концесионни такси: злато, мед, строителни материали, нефт, газ, докъдето и доколкото има, каолин и така нататък? Колко съвкупно влизат в бюджета? Това ми е много интересно да го чуят колегите. Благодаря.
#125 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, госпожо Петкова, за отговор.
#126 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Цонев, по отношение на въпроса колко държави от Европейския съюз имат данък върху подземните богатства и плащат концесионни такси ние всъщност сме констатирали, че са пет и това са: Финландия, Дания, Румъния, Швеция и Латвия. По принцип може и други държави да прилагат двойния режим и на концесионно възнаграждение, и на данък върху подземните богатства. По отношение на втория въпрос, който зададохте. Приходите от всички концесии не само от подземните богатства плажове, води всичко е под 200 милиона годишно в бюджета. Благодаря.
#127 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Заповядайте.
#128 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, в публичното пространство анонсирахте определени мерки в приходната част на бюджета – като облагане с по-висок данък на свръхпечалбите на банките например. Тези печалби се равняват на над три милиарда и половина лева. На срещата с парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ също потвърдихте тези намерения за облагане на свръхпечалбите. Моля Ви за няколко конкретни отговора: кой наложи отпадането на този допълнителен данък върху милиардните печалби; банковото лоби ли го наложи; защо не облагате с по-голям данък например големите фармацевтични компании; хранителните вериги, които си изнасят капитала в чужбина; другите милионни и милиардни компании в България; кой реши, че е по-добре да бъдат обложени с по-голям данък работещите хора за сметка на банките, за сметка на фармацевтичните компании, за сметка на милиардните и милионните бизнеси в България? Защо решихте, че е по-добре да вдигнете ДДС на хляба и брашното, с които да качите цените на основните стоки и да бръкнете директно в джоба на всеки един обикновен човек в България, за сметка на милионерите? Това ли е начинът и решението да закърпите бюджет 2025-а, като вкарате допълнителни разходи за обикновените хора в България, да дооберете населението на най-бедната държава в Европейския съюз за сметка на най-богатите, които да натрупат още милионни и милиардни печалби? Благодаря.
#129 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Вълков. Заповядайте, госпожо Петкова.
#130 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Вълков, аз мисля, че за банките обясних преди малко – проведени са срещи и разговори както с банковия сектор, така и с Българската народна банка. По принцип съм привърженик и още преди две години като директор на дирекция „Данъчна политика“ бях разработила проект за облагане на свръхпечалбите на всички. Хърватия преди една година, точно преди приемането си в еврозоната, въведе законодателство за облагане на свръхпечалбите на всички големи предприятия. Така че, ако има подкрепа от Народното събрание, мога да Ви предоставя веднага готов законопроект. По отношение на брашното и хляба искам да обясня защо не трябва да има нулева ставка. Тук не става въпрос за повишаване цената на хляба, а тук говорим за принцип. Знаете, че зърнените и техническите култури са с обратно начисляване на ДДС. По веригата цялото ДДС при продажбата на зърнени култури преди въвеждането на нулевата ставка се кумулираше в мелничните комбинати, защото е такъв режимът, че се начислява от получателя, докато зърнената култура не се преработи в брашно. При въвеждането на нулева ставка и за хляба, и за брашното де факто не по закон, а на практика търговията със зърнени и технически култури също става с нулева ставка, което не е правилно. Затова предлагаме да бъде върната 20-процентната ставка на брашното и хляба. Благодаря.
#131 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Следващият въпрос е от „Демокрация, права и свободи“. Господин Адемов, заповядайте.
#132 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Заместник министър-председател, уважаеми колеги! В хода на публичната дискусия по отношение на бюджет 2025 г. надълго и нашироко, включително и в тази зала сега, в рамките на това заседание се коментират компенсиращите мерки в приходната част на бюджета, коментират се и разходите. Преди малко Вие отговорихте във Вашите изложения на въпроса за данък подземни богатства, но аз ще се опитам да разширя малко и този въпрос, защото той касае осемнадесет хиляди заети в този сектор. Вие добре знаете, че сектор „Минна промишленост“ дава близо 4 – 5% от брутния вътрешен продукт, така че въвеждането на един такъв данък би създало проблеми както за бизнеса, така и за работещите в този сектор. Притесненията на работещите в сектора, първо, искам да отворя една скоба и да кажа, че може да коментираме само това, което е публикувано официално на страницата на Министерството на финансите, вероятно ще има някакви промени в резултат на разходите както с Минно-геоложката камара, така и със социалните партньори. Това, което е записано и Вие казвате, че в мотивите към проектобюджета искате по някакъв начин да преодолеете препятствията, свързани с актуализирането на концесионните такси. Очевидно е, че това трудно може да стане, тъй като става въпрос за концесионни договори от порядъка на 30 – 35 г., затова пристъпвате към тази мярка. В тази връзка притесненията на бизнеса са, че може да се стигне до декапитализация на дружества, до закриване на предприятия и някой на промоция да си купи евтини предприятия по-късно. От друга страна, притесненията на работещите в сектора са свързани с това, че могат да бъдат намалени заплатите, може да има съкращения и в крайна сметка да се посегне на поминъка на работещите в този сектор. За да могат да бъдат разсеяни тези съмнения и тези допускания на практика, Вие от Министерството на финансите трябва да имате ясни и прозрачни отговори на всички тези въпроси, защото, от една страна, искате да гарантирате приходи, които да осигурят разходи, а от друга страна, искате коректно да решите този въпрос. В тази връзка моите въпроси са: ако изобщо се стигне до такъв данък, не смятате ли, че може да има колизия с концепцията за двойно данъчно облагане – на входа на системата, и на изхода на системата, от една страна? От друга страна, какво се случва, ако се приеме такъв данък, с петдесетте процента, които остават към общинските бюджети на територията, на които има разкрити такива фирми? Това е много важен въпрос, защото с тези 50% общините гарантират прилежаща инфраструктура на тези предприятия, от една страна, и борбата с чистотата на атмосферния въздух. Общините пряко са заинтересовани от това как се развива тази дискусия. Последният въпрос, който искам да Ви задам, е свързан с това, че ако се приеме да е данък, ще бъде еднократен, защото той е включен в рамките на еднократните мерки, или ще бъде данък, който ще бъде всяка година?
#133 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Адемов. Госпожо Петкова, заповядайте.
#134 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Адемов, благодаря за поставените въпроси във връзка с данъка върху подземните богатства. Действително, както преди малко отбелязах, имаме информация, че пет държави прилагат както данък върху подземните богатства, така и концесионни възнаграждения. Има сключени тридесетгодишни договори, знаете, по отношение на подземните богатства, на които концесионните възнаграждения не са актуализирани с години, и предвид, че са договори, те не могат да бъдат едностранно променени и съответно да бъде увеличено концесионното възнаграждение. Общ приход от всички концесии в България са 200 милиона в бюджета. Това действително не е реалната сума, която държавата трябва да получава за предоставените от нея концесии. В тази връзка направихме анализ на европейска и световна практика и действително предложихме данък върху подземните богатства, който да бъде в размер на 15%. След проведени разговори както с браншовите организации, така и със социалните партньори, установихме, че въвеждането на подобен данък рязко, за толкова кратък период от време би имал негативен ефект на първо място по отношение на работниците. Евентуално за самите дружества никой не е имал намерение нито да ги декапитализира, нито да ги купува на безценица. След проведените разговори това по принцип, което постигнахме като общ подход, като общо решение, след като изслушахме и техните аргументи, е основно да бъде въведена еднократна вноска, за да няма съмнение за двойно данъчно облагане. Вноската ще се признава като разход, признат за данъчни цели, за да не се облага с корпоративен данък. Това, което по принцип сме записали, за нас е важно наредбата, с която се определят концесионните възнаграждения, да бъде издадена във възможно най кратък срок. Предвидили сме 3 месечен срок за издаване, за актуализиране на всички концесионни възнаграждения, като съответно да има и възможност – вече това ще бъде при преговорите по отношение на концесиите, издаването на наредбата, обсъждането какви да бъдат размерите. Но сумите, които се получават в бюджета от концесии, са незначителни на фона на печалбите, които се реализират. Благодаря.
#135 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Петкова. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ имате ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте.
#136 · speech
ИТН, от място
Има от ИТН въпрос.
#137 · speech
Председател Атанас Атанасов
Добре, прощавайте! Изчакайте, моля. Заповядайте от ИТН. Наистина не съм видял, извинявайте!
#138 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Петкова, наясно съм, че тепърва ще предстоят разисквания по проектобюджета, но към днешна дата се изкушавам да Ви попитам за грандиозната стъпка по сливането на двете приходни агенции – Национална агенция за приходите и Агенция „Митници“, което е заложено в проектобюджета в Преходните и заключителните разпоредби. Въпросът ми е: дали резултатът от това сливане е заложен в приходната и разходната част на проектобюджета и дали, ако това сливане не се случи, ще наруши рамката на бюджета за 2025 г.? Благодаря.
#139 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Траянска. Госпожо Петкова, заповядайте.
#140 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Траянска, да, действително в Преходните и заключителните разпоредби към проекта на бюджета са включени разпоредби за промяна в законодателството, свързани с реализирането на идеята за единна приходна агенция. Идеята не е отсега. Идеята е много от отдавна и още когато по принцип се създаваше Националната агенция за приходите, трябваше да бъде извършено сливане на НАП и на Митниците, тоест на данъчната администрация и на Митниците. В последния момент промяната беше направена и останаха само осигуровките. Считаме, че това действително е важна крачка. Предвидено е да няма съкращаване на персонала. Това е важна крачка за повишаване на събираемостта на приходите. В момента двете агенции работят в перфектна координация. Това все пак зависи от човешкия фактор в момента. По принцип не би могло да се гарантира такава координация, че и в бъдеще двете агенции ще продължат да работят, защото практиката от миналите години показва, че понякога двете агенции изобщо не са работили в координация. Самата събираемост на приходите за тази година – 2024-а, показва, че работата съвместно на двете агенции дава своите резултати. За първото тримесечие, както казах, бяха събрани само 156 млн. лв. приходи – повече в сравнение с 2023 г. За второто тримесечие, при съвместна работа на двете агенции, приходите са в размер на 6 милиарда – повече в сравнение с миналата година, и очакванията са да бъде преизпълнен бюджетът за 2024 г. Да, и в приходната, и в разходната част на бюджета са предвидени средства, тъй като знаете, че по отношение на Агенция „Митници“ и приемането на страната ни към пълноправно членство в Шенген има изисквания, които трябва да изпълним. Отделно, разширяването на контролно-пропускателните пунктове, за да не се получават задръстванията съответно на ГККП „Капитан Андреево“ и на Видин, предвидена е реконструкция и модернизация, както и закупуването на необходимата техника. Естествено, че са заложени приходи за намаляване дела на сивата икономика. По принцип, ако не бъде реализирана мярката за създаване на единна приходна агенция, съществува риск, макар и минимален, приходната част да не бъде изпълнена в този вид, в който е заложена, тъй като касае административни, не законодателни мерки. Административни мерки, които са набелязани от двете приходни агенции, и то в тясна координация за работа. Благодаря.
#141 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Госпожо Комитова, заповядайте. Извинявам се, че така се получи.
#142 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа колеги народни представители! Уважаема госпожо Вицепремиер, имам въпрос, който касае двете амнистии в приходната част на бюджета. За първата амнистия разбрахме много добре, че става дума за декларирани доходи, които не са изплатени като задължения от компании, физически лица и общини. Те са сравнително прогнозируеми. Поздравявам Ви за това, за да може да има повече приходи в бюджета. Но втората амнистия много силно ме притеснява, тъй като Вие казахте, че тя касае недекларирани доходи. За мен недекларирани доходи са пари от корупция, пари в чували и разни други дейности, които не мога да изброявам тук. Тази амнистия силно ме притеснява, тъй като може би тези чували са една от пречките да бъдат трансформирани в евро и преминаването ни в другата валута. Но въпросът ми към Вас е следният: Вие как определихте размера на тези недекларирани доходи? Вероятно имате някаква идея колко са тези недекларирани доходи, които за мен са размер на корупцията в България, защото на базата на тях предвиждате някакви приходи в бюджета.
#143 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Комитова. Госпожо Петкова, заповядайте.
#144 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Комитова, във връзка с поставения от Вас въпрос по отношение на втората амнистия за недекларирани доходи, да, има информация и тази информация, с която разполагаме, е делът на сивата икономика. Знаем, че България е една от държавите с много висок дял на сивата икономика, така че на база на допускания са определени и очакваните постъпления. Това, което бих искала да подчертая, за да няма съмнения, в самите разпоредби – Вие сигурно сте ги видели, но и след като постъпи Проектът на закон в Народното събрание за разглеждане е: в амнистията не се допускат доходи от престъпна дейност, от корупция, от пране на пари, финансиране на тероризъм. И точно в тази връзка сме изпратили за съгласуване цялата мярка, както казах, до Комитета Moneyval и FATF за оценка. Да няма никакви съмнения, че чрез тази мярка по принцип България може да бъде обвинена, че се изпират пари или се финансира тероризъм. Благодаря.
#145 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Уважаеми колеги, минаваме към втори кръг въпроси от парламентарните групи. Има ли въпрос от ГЕРБ-СДС? Заповядайте.
#146 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Вицепремиер, на първо място бих искал да Ви благодаря – както от мое име, така и от името на 400 000 жители на област Бургас във връзка с изказването Ви в блицконтрола, че в централния бюджет сте предвидили достатъчно средства за един от най-важните проекти на територията не само на областта, но и на Югоизточна България, за развитието на детското здравеопазване, а именно Многопрофилна детска болница „Света Анастасия“. А що се отнася до въпроса ми в съответната процедура, като народен представител от Втори многомандатен избирателен район, но въпросът ми важи и за всички останали региони, в Приложение № 3 на проекта за държавен бюджет виждаме таблицата, която е близо, даже повече от 3000 реда, с проекти, подадени от общините на територията на страната. Това, което е важно, е, че в последните години поради липса на редовно правителство общините останаха един от последните стълбове на стабилност в държавата, и в момента е изключително важно от Вас да чуем дали в бюджета, който сте поставили в момента на Вашата страница, са предвидени достатъчно средства, така че вече запознатите проекти да бъдат довършени. Какво имам предвид? На територията на област Бургас няма община, в която да няма разкопани улици, да няма задействани проекти. Пример ще дам с центъра на Поморие, който е разкопан – един туристически град, който, ако не бъде довършен този проект, ще окаже голямо влияние на населението и на туризма в страната. Така че, на първо място, дали има достатъчно средства за завършване на вече стартиралите проекти? И на второ място, останалите проекти, на които тепърва предстои тяхното започване. Един голям такъв проект е също на територията на община Бургас, а именно втора входно-изходна артерия от най-големия комплекс, в който живеят 60 000 души – южния обход на „Меден рудник“. Дали и за тези проекти, които предстои да започнат, също ще има достатъчно средства през следващите години? Благодаря Ви.
#147 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Станков. Имате думата, госпожо Петкова.
#148 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Станков, по отношение на поставените въпроси във връзка с Приложение № 3 и финансирането на капиталовите проекти на общините. Действително в Приложение № 3 в проекта на бюджет са заложени 1 млрд. и 150 млн. лв. Отделно, както казах, по централния бюджет има предвидени около 167 млн. лв., които са за целеви общински проекти, свързани основно с болници, и допълнително около 1 млрд. лв. Общо това са средства за капиталови инвестиции, целева субсидия плюс собствени средства на общините. Проведохме и разговор с общините. Оказва се, че една голяма част, тоест не голяма част, но една голяма част от проектите могат да бъдат финансирани по европейски програми. Обсъдили сме тези проекти, които могат да получат финансиране, дори и да са приключили и да са финансирани от националния бюджет, съответно да бъдат рефинансирани в европейските програми, за да могат да се освободят средства за други проекти. Това, което по принцип сме планирали за 2025 г. – анализирали сме всички започнати проекти, които не са завършили за 2024 г., приоритетно да бъдат изпълнявани 2025 г., за да няма започнати и незавършени проекти и за новите проекти приоритетно е водоснабдяването, тоест изграждане на водопреносна мрежа или реконструкция и модернизация на съществуващата. Благодаря.
#149 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, госпожо Петкова. Има ли въпрос от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Сабрутев, заповядайте.
#150 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Госпожо Петкова, моят въпрос е към Вас. Както си спомняте, в чл. 1, ал. 5 беше създадена от нас по време на нашето управление с цел намаляване и премахване на тези практики, известни като „хвърляне на пари от джипката“. За зрителите, които ни гледат и не разбират що е то ал. 5, става въпрос за една таблица, в която са посочени дейности и сумите, които всъщност се заделят в държавния бюджет по обезпечаване на тези дейности. Прави впечатление, госпожо Петкова, че в проекта на държавен бюджет, който Министерският съвет прие и който се каните да го входирате в Народното събрание, липсва тази ал. 5. Моят въпрос е: всичките тези дейности, които бяха планирани в ал. 5 – има три ключови неща, за които получихме остра обратна връзка от гражданите, много притеснени, че всъщност това означава, че липсват парите за ин витро процедури, че ги няма парите за компенсиране на неприетите деца в градините и яслите, че ги няма парите за извънкласните дейности в училищата. Означава ли това, че махайки ал. 5, парите за тези дейности са премахнати? Ще ги има ли тези дейности? Защо като цяло сте махнали тази ал. 5? Тя имаше за цел да изсветли парите, които ще бъдат разходвани от централния бюджет по дейности, така че българските граждани да бъдат сигурни за това, че дейностите, които са ключови за тях, ще бъдат обезпечени с финансов ресурс. Ако Вашият отговор е, че тези дейности ще бъдат обезпечени, надявам се и това да е отговорът, моля да изпратите заедно с държавния бюджет, когато го входирате, кристално ясна таблица отново с дейностите, които ще бъдат покрити, и разходите, които ще бъдат предвидени в държавния бюджет за тези дейности. Благодаря.
#151 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря. Госпожо Петкова, имате думата.
#152 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Сабрутев, да, по принцип в ал. 5 на чл. 1 беше посочено за всички дейности, за които ще бъдат осигурени средства. За тези дейности по принцип сме получили информация от съответните министерства, от ведомствата, които бяха в ал. 5. Предвидени са. Въпреки че са в централния бюджет, всички тези дейности, които посочихте, са предвидени. Те се знаят от първостепенните разпоредители с бюджет, както и от съответните ведомства, така че може да бъде предоставена. Идеята не е да няма прозрачност по отношение изразходването на средствата, тъй като всяко от съответните министерства или ведомства, имат информацията. Целта е за по-голяма оперативност, предвид, че се прилага вече 3 – 4 години и всеки от тях знае какво е заложено по принцип. Така че няма проблем да се предостави. Нашата идея е била не да се скрият тези средства, а по-скоро да бъде по-голяма оперативност по отношение на министерствата и ведомствата. Благодаря. Ще бъде предоставена съответно за всички дейности.
#153 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Представител на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, колега.
#154 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Госпожо Министър, държавното финансиране е изключително важно за развитието на общините и особено за по-малките. Големите инфраструктурни проекти във всяка от тях не могат да съществуват без държавата, тъй като в повечето случаи необходимите средства не са във възможност на самите общини. Навременното постъпване на одобрените средства и безпроблемното реализиране на проекти е необходимо за разплащането им. В противен случай се създават предпоставки за конфликт между общините и изпълнителите, както и опасност от спирането на проектите. Безспорен факт е, че вече одобрени траншове не се превеждат по общински сметки. Такъв е случаят с последния транш от 5,5 млн. лв. за детската болница „Света Анастасия“ в Бургас, който въпреки че е гласуван на заседание на Министерския съвет миналата седмица, все още не е преведен. Столична община пък чака близо 47 млн. лв. субсидиране за безплатни карти с намаление и пътуване с градския транспорт. Това го поставя под заплаха от фалит. Сигурни сме, че това не са единствените случаи. Въз основа на гореизложеното бихме желали да Ви зададем следния въпрос: влизането в рамките на 3% дефицит ли е истинската причина за въпросното забавяне и ще бъдат ли преведени всички траншове до края на годината? Благодаря.
#155 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Койчев. Госпожо Петкова, имате думата.
#156 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Койчев, както сам посочихте, по отношение на сумите има постановление на Министерския съвет. Всички средства по принцип, за които има прието постановление на Министерския съвет, те се предоставят до няколко дни, тъй като се изчаква обнародването на постановлението и след това да бъде издадена заповедта за корекция. Така че всички суми, които са предвидени, ще бъдат разплатени. По принцип няма притеснение или самият дефицит 3% няма нищо общо с неизплащането на сумите веднага. Просто е необходимо технологично време, няколко дни, за да бъдат изплатени сумите съответно по прието постановление на Министерския съвет. Благодаря.
#157 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Представител на „ДПС – Ново начало“? Господин Байрам, заповядайте.
#158 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Служебен заместник министър-председател и финансов министър, уважаеми дами и господа народни представители! Несъмнено в бюджет 2024 г. най-важната инвестиционна политика и мярка, която бе приета, бе тази за Инвестиционната програма за общински проекти. Вие в предходен отговор и в изложението казахте, че в чл. 113 в проекта за тазгодишния бюджет за 2025 г. е заложен лимит от 1 милиард и 150 милиона, казахте, че са обезпечени всички споразумения, които са подписани, ще има пренасочване и към европейските проекти, казахте и че новите проекти, които ще бъдат приоритетни, ще бъдат ВиК проектите. Общините се интересуват от това дали ще има нови лимити, защото много общини имат проектна готовност, но техните лимити са достигнати на максимум и ги интересува в бъдеще, особено когато в страната има сериозни проблеми с безводието, дали тези проекти – важни за населението, за всички граждани на Република България, особено в планинските райони, ще бъдат обезпечени именно новите проекти, за които общините ще кандидатстват. Благодаря Ви.
#159 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Байрам. Госпожо Петкова, имате думата.
#160 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Байрам, всъщност темата с водоснабдяването беше обсъждана и вчера в тази пленарна зала по отношение на мерките, които предприема служебното правителство, така че и по отношение на проектите, заложени в Приложение 3, изведен като основен приоритет е изграждането на водопреносна мрежа, както и реконструкция и модернизация на съществуващата. Както казах, предвидени са – започнатите са оценени, като очакваме и допълнителна информация от общините, която да бъде съпоставена с информацията на Министерството на регионалното развитие и благоустройството относно започнатите проекти. Приоритетни ще бъдат започнатите проекти, за да бъдат довършени и като втори приоритет съответно ще бъдат проектите, които са свързани с водоснабдяване на населените места. Както казах, общият размер, освен 1 милиард и 150 милиона по Приложение 2, съответно има и допълнително около 1 милиард и 100 милиона също по централен бюджет, както и капиталовата субсидия на общините и собствените приходи за капиталови. Разговаряли сме със сдружението на общините. По принцип част от проектите, както казах, да бъдат финансирани по европейски програми или някой от проектите. Те са водили разговори с Агенция „Пътна инфраструктура“, която по принцип, когато са свързани с пътища, да бъде съответно изградена от Агенцията, тоест от АПИ, за да могат да бъдат освободени част от средствата, които да се пренасочат към други проекти на общините, които са важни за тях. Благодаря.
#161 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. От БСП имате ли готовност за въпрос? Заповядайте.
#162 · speech
БСП – Обединена левица
Господин Председател! Уважаема госпожо заместник министър-председател, в хода на дискусията Вие казахте, че тези 23 млрд. лв. са изчисленият от Вас дял на сивата икономика – от Вас и Вашите експерти. Това беше в отговор на въпрос на колега и съм впечатлен от малко над 30 милиарда обращение в икономиката… Въпросът е: каква е тази икономика, в която над 23 милиарда са в сивия сектор? Това повдига и други въпроси, които трябва да получат своя убедителен отговор. Знаете, България остава в сивия сектор на страните, които са под засилен мониторинг, цитирам: „заради недостатъчен капацитет в борбата с пране на пари. Юрисдикция със стратегически слабости в прането на пари и финансирането на тероризма.“ В Съвета за координация, сътрудничество в сферата на мерките за борба с пране на пари и финансирането на тероризма влизат ведомства, сред които ще изброя – Агенция „Митници“, НАП – подчинени на Вас, Агенцията по вписванията, прокуратурата, които са изготвили Стратегия 2023 – 2027 г., в която има приоритети. Да речем: Приоритет № 3 – осигуряване на правомощия, административен капацитет и инструменти на органите и институциите, ангажирани с превенцията и противодействието за изпиране на пари и финансиране на тероризма. Как се вписва идеята за амнистия на недекларираните доходи в този приоритет? Стратегически приоритет № 5 – ефективно прилагане на основан на риска подход, контролна дейност и така нататък. Стратегически приоритет № 7 – преодоляване на регулаторните пропуски в националната система за противодействие на изпирането на пари и финансиране на тероризма. Затова въпросът, който аз ще Ви поставя, е следният: как предложението, което правите Вие за амнистия, се отнася към ЗМИП като специален закон, който определя мерките за превенция използването на финансовата система, както и организацията и контрола по тяхното изпълнение? Нещо повече: какво се случва, ако това съгласуване, което Вие сте изпратили и очаквате приход от 3,5 млрд. лв., не се получи? Това как ще се отрази на социалните или инвестиционните разходи? Моля за конкретен отговор на поставения въпрос. Благодаря Ви.
#163 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Вълчев. Госпожо Петкова, заповядайте.
#164 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, оценката на амнистията, която цитирате, е за 3,3 милиарда, не е за амнистията за недекларирани доходи. Това е амнистията за декларирани, но невнесени в срок доходи, тоест това са декларирани данъци и осигуровки от лицата, които не са внесени в срок, и това е амнистията, по отношение на която се предоставя освобождаване от лихвите, ако главницата бъде внесена. Оценката за недекларираните доходи е много по-малка – тя е около 700 милиона, данъкът е 15%, така че не е да оценяваме, че сивата икономика е примерно 50 или 60%.
#165 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Вие го казахте.
#166 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Не съм казала, че е 50 – 60%. Това по принцип, което коментираме, е, както казах за мярката, самия план, който цитирахте преди малко, това е план на Република България, който е одобрен от Комитета MONEYVAL, във връзка с изваждането на България от сивия списък. Планът се изпълнява в срок, той е одобрен и очакванията са следващата година България да излезе от сивия списък. Неслучайно казах, че мярката е изпратена за обсъждане с Комитета MONEYVAL, за да няма никакво съмнение, че мярката се използва за пране на пари и финансиране на тероризъм. По принцип, подобна амнистия има не само в европейски държави, амнистия, освен прилагана от Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Белгия, се прилага много често и в САЩ, Канада, Австралия, Южна Африка и други големи държави, включително и Русия е прилагала тази мярка. Мярката е изпратена не да не бъде оценена от MONEYVAL, а ако има по принцип някакви пропуски в самите разпоредби, да бъдат добавени и коригирани, мярката да работи, без да има съмнения, че ще допусне пране на пари или финансиране на тероризъм. Благодаря.
#167 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря. От следващата парламентарна група – „Демокрация, права и свободи – ДПС“, има ли представител? Не виждам. „Има Такъв Народ“, имате ли въпрос? Също не виждам. МЕЧ? Заповядайте.
#168 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Петкова, дами и господа народни представители! Госпожо Петкова, в предишния въпрос не успяхте да отговорите на втората част за 400 милиона, които са за напояване и не са предвидени в държавния бюджет за 2025 г. Ще държа да получа този отговор. И разбирам от предишния отговор, че 600-те милиона евентуално за украинската помощ са в резерва, а ако те не бъдат усвоени, каква е нагласата на Министерството те да бъдат трансформирани за напояването и по този начин ще изпреварим тази 4-годишна програма. Радвам се, че наистина са предвидени в резерва, но съм убеден, че комисията ще ратифицира, тъй като само преди няколко часа разбрахме, че в бюджета на Румъния е заложена такава помощ, в бюджета на Италия е заложена такава помощ, и в бюджета на Франция. Предполагам, че такава е тенденцията, още повече, че се очертава много тежка стопанска година за земеделските производители. Благодаря Ви.
#169 · speech
Заповядайте, госпожо Министър.
#170 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Петков! Да, по отношение на 400-те милиона, за които ме попитахте, те са предвидени в бюджета. Ние сме предвидили за украинската помощ, въпреки че Европейската комисия категорично казва, че няма да бъде предоставена подобна рамка, но предвид опита ми от тази година, че непредвидени средства в такъв размер ги нямаше като резерв и трябваше да бъдат намерени, всъщност това, което направихме, е, че ги предвидихме, за да няма, да не се повтори същата ситуация да разреши Европейската комисия да няма осигурени средства в бюджета. Но ако не се, по принцип понеже ме попитахте във въпроса – ако Европейската комисия не одобри тази помощ – биха могли да се пренасочат за други дейности. Благодаря.
#171 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Преминаваме към отношение от групите. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заповядайте.
#172 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Петкова, започвам с Вашите думи, че трябва да Ви поздравим, че сте намерили 20 млрд. лв., за да вържете бюджета на 3% дефицит. Според нас обаче точно това е проблемът. Че тези пари не са намерени и че приходната част на бюджета е нереалистично планирана. И ще Ви дам няколко примера. Направихме си труда да извадим бюджетна статистика петнайсетина години назад и виждаме, че приходите от ДДС, съпоставими с днешната данъчна база и същата данъчна ставка, са гравитирали около 9% от БВП. Някоя година малко по-малко, друга година малко повече, но винаги са били много близко до 9%. Изведнъж Вие предлагате 10,9% от БВП приходи от ДДС. Ефектът на отмяна на нулевите и намалените данъчни ставки е максимум 0,2% от БВП. Казано с други думи, имаме необясним ръст от 1,7% от БВП или 3,5 милиарда само в ДДС. За съжаление, приходите от ДДС не са единственият елемент на приходната част на бюджета, който е необосновано завишен. Виждаме приходите от здравноосигурителни вноски. Досега са били средно 2,4%, Вие предлагате 2,7% от БВП. Осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване са гравитирали около 6% от БВП, Вие предлагате 7,5% от БВП. Събираме всички неща, които според нас са необосновано завишение, и изчисляваме, че около 8 милиарда имаме завишение на приходите. Казано с други думи, имаме 8 милиарда кухи приходи. Сега, въпросът е кой е заинтересован от такъв бюджет? Защо го правите? Дали само за да кажете, че сте внесли бюджет с 3% дефицит и формално сте изпълнили конституционното си задължение, или има някаква друга цел. Всъщност Вие признахте, че дефицитът, от който сте тръгнали, е 18 милиарда. За съжаление обаче, не сте ги намерили тези липсващи 18 милиарда, намерили сте една част от тях, оттам нататък имаме една куха част в бюджета и ние ще излъжем всички с този бюджет. Ще излъжем първостепенните разпоредители с бюджет, ще излъжем общините и ще излъжем, ако искате, изпълнителите на обществени поръчки, защото догодина някъде към август – септември ще свършат парите и Вие ще спрете да зареждате с лимити в СЕБРА на първостепенните разпоредители, те ще натрупат задължения, нещо което впрочем се случва малко или повече и тази година, защото срещу 10 милиарда инвестиционна програма са заложени едва 400 милиона. Едва 400 милиона срещу 10 милиарда и съответно започва бавене на средства. Аз лично не бих препоръчал на никой кмет следващата година да стартира каквито и да е проекти – нещо, което направихме. Не бих препоръчал и на някой да участва в обществени поръчки, защото Вие обещавате един неизпълним бюджет. Това е все едно да продавате билети за автобуса от София до Бургас, да свалите пътниците на Нова Загора и да кажете: дотук имахме гориво. Долу-горе такъв бюджет ни се предлага за следващата година. Така. Не чухме и ясно да се каже, чухме с половин уста, имаме ли бюджетен проблем, имаме ли бюджетна криза. Ако нямаме, а ние вярваме на Асен Василев и Венко Сабрутев, че нямаме бюджетен проблем, нямаме проблем с бюджета – защо се налагат извънредни мерки и защо се налага вдигане на осигуровките макар и от 2026 г. – с една година е забавено с амнистии и други такива еднократни, извънредни мерки? Защо се налагат, при условие че ние нямаме икономическа криза, извънредни мерки? Имаме ли устойчивост на бюджетната политика, или нямаме? Ако имаме бюджетна криза, колко дълбока е тя? Колко трябва да консолидираме, трябва ли да предприемем мерки за консолидиране? Можем ли да я караме по този начин, да продължаваме да я караме по този начин? За съжаление, нашата бюджетна политика е на кръстопът с бюджет 2025 г. Кръстопътят е следният: дали ще се върнем към благоразумната фискална политика, положена от 1997 г., господин Димитров, от господин Иван Костов – Вашия ментор, или ще продължим по коловоза на бюджетната разюзданост, който преди три години постави Асен Василев. За съжаление, като че ли по-скоро поемаме втория коловоз. И, господин Димитров, колкото и да се опитвате да ни убедите, че проблемът е с увеличените заплати и министърът на финансите Ви го каза – увеличените заплати са едва милиард и нещо. Без това вече се увеличават разходите за отбрана – трябва да плащаме 2% от БВП за отбрана. Тоест заплатите за отбрана не натоварват бюджета, натоварва го това, че ние вече не можем да ползваме така наречения мирен дивидент, който години наред ползваха бюджетните политики. И големият проблем, големият проблем е, че ние влизаме в този коловоз и продължаваме с политиката на Асен Василев. Това е, господин Димитров, слонът в стаята на политиката на бюджетен разгул. Асен Василев е този, който ни разказа ра̀зказа, че ние можем да живеем, ако теглим средства назаем, ако стимулираме инфлацията, ако преразпределяме, харчим повече отколкото събираме. Той е този, който триумфално отрече благоразумната бюджетна политика, и колкото и да се опитвате да го оправдаете, да прехвърлите отговорността върху някой друг, той е във Вашите редици, господин Димитров. Човекът е във Вашите редици, във Вашата стая, намерете го и говорете с него, защото всичко друго прилича на операция по оневиняване на Асен Василев, а пак Ви казвам, той е слонът в стаята. Той е този, който внасяше бюджети, без да има парламентарно мнозинство. Във всяка една държава в духа на Конституцията и в разпоредбите е заложено парламентът да избере финансов министър, който да бъде център на финансовата отговорност, да подкрепя този финансов министър и министър-председателя и те да бъдат център на финансовата отговорност. Проблемът е, че последните три години ние нямахме център на финансова отговорност. Напротив, ние имахме център на финансова безотговорност, човек, който отрече благоразумната фискална политика и се опита да ни разкаже измамния разказ, че можем да забогатеем само ако преразпределяме. Това е все едно да извадите 10 лв. от портмонето си, да ги местите от единия джоб в другия и да твърдите, че ще забогатеем по този начин. Нашият апел към Министерството на финансите е още веднъж да бъде подложена на преоценка приходната част, защото този бюджет не е честен. Не е честен към всички, които ще го изпълняват. Не е честен към широката общественост. Не е честен и към данъкоплатците. Благодаря. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)
#173 · speech
Председател Атанас Атанасов
Отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Димитров, заповядайте. Сега да видим Вие какво ще кажете за Асен Василев.
#174 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, госпожо Министър, дами и господа! Дефицитът за миналата година, колеги, беше 1,9%. Под контрол, всичко беше под контрол. Този бюджет кой го направи? Направи го служебното правителство, което очевидно е силно подкрепяно от ГЕРБ и ДПС. Това е Вашият бюджет! И не се крийте – това персонално е Вашият бюджет. Вие стоите зад него, както стоите зад всички действия на това служебно правителство. Не може всичко да е Ваше, само бюджетът да е на някой друг. Това е и Вашият бюджет. И забележете думите на господин Вълчев. Той казва така: „да прегледаме пак приходната част“, не казва нищо за разходната. Казва: „Ще гледаме само приходната част, а тези 20 милиарда допълнителни разходи тях няма да ги гледаме.“ Господин Вълчев, ако не прегледаме и разходната част и там не се предприемат мерки за икономии на излишна администрация, на бюрократични разходи, няма да стане – отсега Ви казваме. Няма да стане, просто няма да стане. Имайте предвид, че нямате вече възможност да се криете зад когото и да е било. Това вече е персонално Вашият бюджет и отговорността е изцяло Ваша. Премиер е човек, който беше в ГЕРБ, който е винаги свързан с Вас, и съответно той е подбрал целия Министерски съвет, така че място за криене няма. Следващият обезпокоителен момент беше изказването на колегите от ДПС, които казаха така: „Защо да спазваме 3-процентния бюджетен дефицит, като в Европа правят какво ли не?“ В Европа допускат и сериозни грешки, уважаеми колеги. Големите дефицити за грешка, видяхме го в гръцкия сценарий. Гърция се докара до тежкото състояние, в което беше след много години постоянни дефицити. Затова става дума и ние по този път не можем и не трябва да тръгваме. И тук трябва да има разум. Трябва да има диалог между нас. Трябва да има държавническо отношение. Това не можем да го допускаме и трябва да преразгледаме за тази цел разходната част на бюджета. Също така, ако не сте разбрали – към въпросната амнистия ще има 2 милиарда, които правителството ще даде на Българската банка за развитие. Те са под черта, не се отразяват на бюджетния дефицит. И тези средства ще бъдат давани на фирми – не знам по какви критерии, които да участват в амнистията. Аз питах министъра: „Всичките ли 2 млрд. лв., които са предвидени като гаранция – те са до 2 милиарда на Банката за развитие – ще отидат към въпросната амнистия?“ Защото, ако е така, има опасност в Българската банка за развитие да се натрупат кредити, които да не е ясно с какво качество са. Има такава опасност и това трябва да бъде казано сега и да бъде осмислено сега, уважаеми колеги. Ние не знаем какъв лимит е поискан от нас, каква част от тия 2 млрд. лв. ще бъдат дадени на фирми, така че да си платят задълженията по двете амнистии. Това не ни беше казано. На следващо място. Увеличението на данъците, което много колеги приемат като едва ли не даденост, казват: „Ще вдигнем този данък, ще вдигнем другия.“ Самото Министерство на финансите са вдигнали вече осигуровките 2026-а и 2027 г. с 5%. Други колеги казват: „Други данъци ще вдигаме.“ Трябва да направим всичко, което зависи от нас това да го избегнем. Защото, ако искаме висок растеж на икономиката и бързо развитие, този път е грешен. Пробвали са много страни, винаги резултатът е бил лош – ниските данъци са част от нашата конкурентоспособност. Да, ще кажете, че зависи от много други неща, не е само това – съгласен съм, но това е част от ядрото на конкурентоспособността и не можем да се откажем. Не можем да се откажем! Как сега, представете си това, което са ни казали от Министерството на финансите: 5% увеличение на осигурителната тежест 2026-а и 2027 г., това означава за един средноработещ човек от 33% да му стане осигурителната тежест 38%. Това е убийствено, колеги! Това би предизвикало нарастване на сивата икономика. Аз въобще не знам тия 3 млрд. лв., които те предвиждат като приход в бюджета, дали ще се случат, защото има опасност, като натоварим хората с 38% – един средноработещ човек, осигуровки, да не ги плаща. Това би било фатална грешка и ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ призоваваме Народното събрание заедно да намерим механизми – ако трябва, да отложим някои разходи, да ги преразгледаме, но да не се стига до нарастване на осигурителната тежест по никакъв начин. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Не, няма нужда! Понеже чувам тук един колега, който е известен с елементарните забележки – няма да се налага нищо по отношение на пенсиите. Няма да се налага!
#175 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Няма ли да вдигнеш заплатите?
#176 · speech
Пенсиите се увеличават според планирането, но винаги в един бюджет има много неефективни разходи.
#177 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
няма ли, я кажи – на МВР ще вдигнеш ли заплатите?
#178 · speech
И знам, че това не може да бъде отговорност само на Министерството на финансите, да бъдем честни – това трябва да бъде функция и държавническо отношение – държавническо отношение! – от страна на Народното събрание. Много са обезпокоени също така, че отлагате повишаването на прага за регистрация по ДДС на 166 хил. лв. С лекота гласувахте диференцирано ДДС за ресторантьорите – всичките Вие, без „Има Такъв Народ“, да бъдем честни, и без „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – но всички останали дадохте огромна привилегия на един сектор. А сега, когато създаваме за 200 хиляди малки фирми по-добри условия да се развиват, да растат, да правят дейност, с лекота го отхвърляте. Исках да видя в това Народно събрание дали има някой, извън нас, който да защити увеличения праг на 166 хил. лв., който Министерството на финансите отменя, а ние единодушно почти го приехме в Народното събрание. И не видях никой от Вас, но се надявам, когато дойде този момент, да се сетите, че много по-добре от даването на привилегии за конкретни сектори е да гласуваме текстове и да създадем среда, която е добра за целия малък бизнес в България. И извинявайте, това е мярка, която трябва да продължи. Тя вече е калкулирана от малките компании в България, касае наистина повече от 200 хиляди такива, и не виждам логика и причина това да бъде отменяно. Да, този бюджет е най-рисковият в новата българска история, наистина е най-рисковият от много години насам. Да, този бюджет нарушава много дългосрочни консенсуси. И това е цената на служебните правителства, защото предишното служебно правителство беше направило подобно нещо. Предишно подобно правителство беше внесло един законопроект за бюджета с 6,4% дефицит, нещо подобно се беше случило. И тогава, като направихме редовно правителство с необходимите усилия, дефицитът беше свален на 1,9%.
#179 · speech
Реплика От Възраждане
Времето!
#180 · speech
Така че, колеги, бъдете отговорни, бъдете държавници – този бюджет трябва силно да бъде коригиран.
#181 · speech
Председател Атанас Атанасов
Следващо отношение – от ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Цончо Ганев, заповядайте.
#182 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, госпожо Министър! Не е лицеприятно, когато само допреди няколко месеца управляващата ни коалиция между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС и ДПС в момента си прехвърлят топката защо сме в такава тежка ситуация и как точно да отиграят факта, че трябва да направят избор дали да орежат социалните придобивки, или да вдигнат данъците заради голямата цел: влизане в еврозоната – потъващият кораб, който в момента се пръска, показатели на най-големите икономики в момента в Европа. Икономики, които ясно и точно говорят не просто за свиване и фалити, рекордни фалити на предприятия, а с бюджетни дефицити над 6%, какъвто например е във Франция. И когато имаме лицемерни политики по отношение на ПП-ДБ конкретно или на ГЕРБ, от друга страна, години наред приемане на бюджети, които само допреди половин година се обясняваше колко важно е и ценно, и получиха нашата подкрепа по отношение вдигането и актуализацията на заплатите, сега в момента ПП-ДБ в лицето на Мартин Димитров говори за орязване на разходите. Защото друго няма какво да ореже. Обаче не коментира в същото време вдигането на максималния осигурителен доход, който явно приветства, и застава зад вдигането на този максимален осигурителен доход и неговото вдигане. Защото точно той беше пък едно от лицата, които обясняваха как ПП и ДБ ще изготвят механизъм това да става плавно, да бъде урегулирано. Вятър и мъгла! Синя вятър и мъгла! Нищо подобно, напротив – в момента просто леко, така мимоходом спомена за прага на ДДС. Ама то, ако не бяхме всички да го подкрепим, Мартин Димитров в момента нямаше да прави помен с чужда пита. Нямаше това да се случи. Защото лицемерието Ви стига дотам: плоски, плоски и нищо друго политики! И ще стигнете до там, което иска ГЕРБ: вдигане на данъци. Не, те искат орязване на социални придобивки, Вие вече почвате да говорите, Вие затова, но за да не вдигате определени данъци. Накрая ще стигнете до някакви решения, сигурен съм, определено – ще стигнете, и накрая хем ще вдигнете данъци, хем ще орежете социалните придобивки. Защото започнахте с вдигане и Вие го приветствате. Защото Мартин Димитров и ПП и ДБ ставаха и лягаха да се кълнат, че никога няма да вдигнат данъците. В момента той седи и обяснява как 9% ресторантьори и за целия този бранш трябва да се вдигне данъкът. Естествено, че трябва според него да се вдигне. Той няма нищо против да се вдигне от 9 на 20% и данъкът върху хляба. Естествено, от неговата камбанария като човек, който никога не е работил нищо смислено и на две магарета не може да раздели една купа със сено, а е бил ей на тия седалки тук е седял и е получавал топла заплата. За него бизнесът просто е една теория. Но има разлика между теория и практика. Стигаме обаче дотам какво се предлага с този бюджет: 16,9 милиарда нов дълг. 16,9 милиарда нов дълг, който да е буферът именно за този фетиш, наречен еврозона, да може ПП-ДБ и ГЕРБ да се тупат по рамената, че сме се качили на потъващия кораб в последните дни – на 8 септември да си купят фабрика, да Ви припомня. Това правите в момента Вие, искате да направите. Данък върху банките. Ама то толкова лошо данък върху банките – за този израз, наречен „свръхпечалба“ или „неочаквани печалби“. Ама, това е нещо лошо! Как така ще вземем 800 милиона. Няма нищо укорително според ПП и ДБ това нещо да се случи, да не се случи! Естествено, спонсорите им трябва да се подкрепят. ДДС върху хляба, върху данъка, с който се облага туризмът. Имате ли представа тоя сектор „Туризъм“ колко дава на държавата ни и колко приходи ще пропуснем с вдигането на данъците там? Защото ресторантьорите не са само на „Витошка“, да Ви кажа. Ресторантьорите са навсякъде. И това е малък и семеен бизнес в една огромна част от целия тоя сектор и Вие искате тях да обложите! Данък върху концесиите. Ама как така ще налагаме данък върху фирмите, които взимат срещу смешни суми концесиите? Ама много ясно как?! Западните компании – канадски, американски ли, каквито щете, вече турски компании, защо златото да се изнася и ние да им налагаме още по-тежки санкции спрямо това нещо? Да, не можем да им развалим концесията, тогава – тежки данъци! Предлагат от Министерството определено ниво. Ние смятаме, че трябва да има двойно по-големи данъци върху точно тия компании. Ама било лошо! Ама те обаче слагат в същото време в това за концесиите, там са сложени и държавните предприятия. Отсега да е ясно: ние ще направим ясно и точно предложение между първо и второ четене на бюджета, ако това безумие не бъде оттеглено от Министерството на финансите, да изкараме всички държавни фирми, които добиват въглища. Защото, така или иначе, правим и невъзможното да спасим енергетиката от лапите на ПП-ДБ и ГЕРБ и ДПС. Защото те искат да ликвидират българската енергетика точно в тази зала. Точно в тая зала! Амнистия върху лихвите. Обаче никой не казва кой ще плати в крайна сметка цената за това нещо. Отново държавата. Ама било 2 милиарда под линията и това нямало да засегне бюджетния дефицит. Да, ще ги вземете не от левия джоб, а от десния джоб. Точно така! От ББР, от фирмите, които се облагодетелстваха години наред от тая банка. Цялото това нещо като бюджет тепърва предстои да бъде разглеждано. Тепърва ще влезем не само на първо четене, в общото положение на бюджета, а между първо и второ четене е интересно кой какви предложения ще направи, за да си изпълните фетиша за 3% дефицит. Категорично против сме цялото това безумие, което в момента искат да ни прокарат така мимоходом ГЕРБ и ПП-ДБ. Вече почнаха неприкрито да говорят за орязване на социални придобивки. Орязване – добре, интересно ще Ви се получи, да видим в цялата тая ситуация и от 1 януари вдигане на тока с 10%. Интересно ще се получи. Ние сме категорично против тоя бюджет, няма как да го подкрепим, когато влезе за обсъждане и за гласуване и имаме конкретни предложения между първо и второ четене, които ще внесем и ще защитаваме. (Единични ръкопляскания и реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“)
#183 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Цонев, Вие ли ще вземете думата? Заповядайте.
#184 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаема госпожо Вицепремиер! Първо искам в това отношение да изразя отношението си, на първо място, към качеството на дебата не само в залата, но и в публичното пространство от така наречените експерти. „Така наречените“ – казвам, нищо лошо не влагам в тази дума, просто са така наречени експерти, едни и същи хора обикалят телевизиите. Неясно по какви критерии ги канят, но така са решили. Първо, уважаеми колеги, повече от четвърт век, а някои може би повече от 30 – 35 години от хората, които работят в Министерството на финансите, правят бюджетите на страната – разбира се, по политически задания на тези, които управляват. В публичното пространство, в дебата и днес имаше конкретни упреци към Министерството на финансите. Аз познавам този екип от 27 – 28 години, може би от 1997 г. – значи от 27 години. Голяма част от хората са си там и сега, слава богу. Искам да кажа, че упреците към това, което внася Министерството на финансите, са меко казано незаслужени. И тук господин Вълчев да критикува така остро Министерството на финансите, ще му кажа следното: те работят с материали на клиента. Ние сме клиентът. (Реплика на народния представител Красимир Вълчев.) Ние това им дадохме като разходна част, ние всички заедно в последните две години, 12 милиарда увеличение на разходите за пенсия и 10 милиарда увеличение на разходите за издръжка за заплати. Аз лично съм участвал в тези увеличения, заставам зад тях заедно с парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ и в гласуванията винаги сме били и ще продължим да бъдем зад тази политика, защото, както казах в изложението си, при задаването на първия въпрос, хората не се вълнуват от бюджетни дефицити, а се вълнуват от това как нарастват доходите им, когато вече сме в Шенген и сме се запътили към еврозоната, като влязохме в банковия съюз, а не сме в еврозоната и така нататък. Да не навлизам в подробности, които са много тясно специализирани. Затова първата ми забележка е, че това дават, това сме дали като рамка и това ни предлагат като вариант. Второто нещо, ако има такова увеличение за две години с 22 милиарда на пенсии и заплати, ние какво предлагаме да бъде компенсирано. Чухме тук любимата дума на Краси Вълчев и на Влади Горанов – консолидация, и на Мартин Димитров. Доскоро беше и моя любима дума, допреди 4, 5, 6 години. Консолидация –направете я и ще имате възможност да управлявате, господин Вълчев, първият мандат е във Вас. Идвате, правите бюджет и консолидирате разходите! От страна на „ДПС – Ново начало“ ще срещнете много сериозна яростна опозиция при консолидация на разходите за общините, на разходите за заплати и на разходите за пенсии, защото това не може да бъде европейска България! Истинските икономисти и финансисти намират как да вдигат разходите, без от това да страда икономиката и без да се увеличават дефицитите. Когато народът ни гласува доверие да управляваме, ще Ви покажем как това ще стане – как дефицитът няма да скочи над 3%, как разходите за заплати и за пенсии ще се увеличават и как ще има достатъчно инвестиции за общините! Защото, когато правим една улица в общината, всички граждани на общината я ползват, всички жители, когато правим един водопровод, е същото и така нататък. Истинските, важните инвестиции са инвестициите в общините, защото там живеят хората на България! Те трябва да ползват това, там трябва да се подобряват условията за живот и всичко онова, от което имат нужда българските граждани! А как да се сглоби сметката на държавата – е работа на икономистите политици, работа на управляващите политици, така че в тази сложна задача да бъде намерен баланс. Аз смятам, че ако ние управляваме, този баланс ще бъде намерен, без да се свиват разходите. Няма да Ви казвам как, защото не е нужно от тази трибуна да се изнасят уроци, лекции или да се правим на ментори. Всеки си има свое виждане и ние нашето ще го защитим, когато му дойде времето, но категорично не приемам – независимо дали министърът се казва Людмила Петкова, или предишни служебни министри, или някой друг. Когато служебната власт поднася един бюджет, той е такъв без политическо задание, тъй като те не представляват никакво управляващо мнозинство. Те са служебен кабинет – и този, и предните. Когато защитавахме и онзи служебен министър, при предния служебен кабинет, имаше колизия със залата и с една част от експертите, защото е служебен и защото това е екипът на Министерството на финансите, а когато дойде ред да има управляващо мнозинство, то ще си направи политическото задание към съответния финансов министър, ще си поеме отговорността, ще ни предложи бюджет със съответните разходни и приходни политики, ще видим как ще защити въпросната консолидация на разходите, и как ще защити да не се вдигат данъците, и как ще защити влизането ни в еврозоната, без да се свиват разходите или да се увеличават данъците. Аз твърдя, че има начин това да стане и твърдя, че трябва да се отнасяме с уважение към екипа на Министерството, който и да е той, когато и да е той, защото това са хората, на които винаги сме разчитали. Благодаря Ви за вниманието.
#185 · speech
Председател Атанас Атанасов
От „БСП – Нова левица“ кой? (Шум и реплики.) Да – „Обединена левица“, много нови станахме. Заповядайте.
#186 · speech
Атанас Атанасов
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, на първо място, благодаря за това изслушване, благодаря Ви за отговорите, които получихме. Част от тях бяха изчерпателни, а друга част не чак толкова, колкото ни се искаше. По-лошото е, че накрая на това изслушване не се разсеяха или поне не се разселиха убедително съмненията ни за нереалистичните очаквания на този бюджет и хартиените приходи, но в крайна сметка предстои дебатът за бюджета и там вече ще разгледаме доста по-задълбочено всички тези теми. Няколко извода. На първо място, няма как да не отбележим, че продължаващата политическа нестабилност се отразява изключително негативно на икономическите показатели на страната ни както на средата за бизнес, така и на инвестициите в нея. На фона на това стана ясно, че политиката на Финансовото министерство е пълна с противоречия и нереалистични очаквания. Нереалистичните бюджетни параметри обаче поставят под въпрос устойчивостта на публичните финанси и стабилността на социалните системи. В момента ставаме свидетели на фискален волунтаризъм без сериозни анализи и разчети относно ефектите и влиянието на предложените данъчни утежнения. Сега нещо много важно. Не бива да застрашаваме процеса по присъединяване към еврозоната, превръщайки го в залог за дълготрайно дестабилизиране на публичните финанси и на националната ни икономика. Съществува и друг път напред, но той, разбира се, изисква работещо, редовно правителство и ясна политическа отговорност. Държавната политика трябва да се концентрира върху стимулирането на устойчивото развитие и гарантирането на достойни заплати и намаляване на неравенствата – политики, които ние от „БСП – Обединена левица“ ще продължаваме да отстояваме. Благодаря още веднъж.
#187 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Не виждам представител на „Демокрация, права и свободи“. От „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Йорданов.
#188 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Сега, това изслушване е едно добро начало, въпреки че в някаква степен е безсмислено, защото няма управленско мнозинство. Определено предложеният бюджет от служебния кабинет е отвратителен и ние няма да го подкрепим в никакъв случай. То и бюджетът за 2024 г. беше тъп и е продънен, и това се дължи на тези, които го приеха – ГЕРБ, ДПС, преди да се разцепи, ПП-ДБ. Неслучайно първият кабинет на Кирил Петков беше свален не само заради предателството към Македония, ами и заради безумната политика на Асен Василев, който започна този процес на обедняване в държавата и на задлъжняване на държавата. Има един такъв интересен израз, че десните трупат пари, а идват левите да управляват и ги харчат. Дойде левият Асен Василев и то настана вакханалия! Да, служебният кабинет сега е виновен, защото това сме му задали, както казва Йордан Цонев, но му зададохте – не сме го задали ние, а Вие го зададохте! И съответно започва да се говори за вдигане на данъците – нещо, което дясна политическа партия няма да подкрепи! ДПС вече не сте център дясно, а Вие сте център ляво, ляво, тъй като Вие изживяхте катарзис по времето на Асен Василиев, господин Цонев, и рязко станахте любител на дефицити! (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) Точно така, да е ясно. Пенсиите. Цялата тежест расте от безумното увеличение на минималната работна заплата, която си я направихте, за да се направи Асен Василев да се чувства не знам какъв със сбъркани икономически мотиви и вдигане административно на минимална работна заплата, без държавата да произвежда – при целия огромен чиновнически апарат, който вдига средния доход, а оттам по швейцарското правило започват да растат едни пари, които ги няма! А освен това от първия транш на ПВУ, ако не се лъжа, бяха изхарчени за социални плащания пари, които би трябвало да са в икономиката и бяха налети в социални плащания, а там няма възвръщаемост, господин Цонев, уважаеми левичари, и онзи Асен Василев, дето го няма, защото заради него сега седим тук всичките и се гледаме тъпо! Разходите, предвидените, са с 20 милиарда и 110 милиона повече от очакванията за 2024 г. Двадесет милиарда отгоре! Всичките тези дефицити увеличават държавния дълг и да се правим на луди, и да не се правим, цените са ужасни. Дългът е 47 милиарда, 2024 г. – 59,8 милиарда, и ако продължаваме в това темпо, за 2028 г. – 81 милиарда. Това не е нещо, което дясна партия ще подкрепи. Надявам се в тази зала да има твърде малко левичари на фона на останалите и да спрем това безумие абсолютно! Ако искате да помогнем на българските граждани, защо всички се правят на луди и да речем, контролните органи в държавата не си влязат във функцията, защото хранителните стоки в България са в пъти по-скъпи от тези в Западна Европа? Намирисва на картел! (Шум и реплики.) Точно така – КЗК! КЗК, ако влязат там и изведнъж хранителните стоки паднат с 30% – това е, без да се харчат пари за социални плащания, веднага прави хората по-богати. Веднага обаче може би някои са в картел с картела! Черешката на тортата – правителството иска лимит на нови заеми, а и от ВЪЗРАЖДАНЕ го казаха, на 16,9 млрд. лв., но никога досега в българската история България не е планирала да изтегли заем, равен на 8% от брутния вътрешен продукт! Абсолютно безобразие е и няма да го допуснем! Асен Василев, „ДБ – Ново начало“, а извинявам се, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Ново начало“ – няма да допуснем да задължите държавата по този начин! Трябва да се признае, че когато е имало безумна политика в харчовете, идва момент, в който трябва да се свиват разходите и да се оптимизират харчовете, защото тия приходи, които са заложени, всички знаем, че няма да се изпълнят. В капиталовите програми има някакво увеличение… Ето 14 милиарда са капиталовите разходи, което е увеличение с 6,8 млрд. лв., което естествено е направено като буфер. Те няма да се изкарат, те и сега не се харчат или се харчат само за конкретни общини. Има къде да се пипа бюджетът и той трябва да се пипа според мен при редовно правителство, за да има необходимата подкрепа, защото се правят мерки, от които част от тук – социалистите, комунистите и център ляво, левистите, ще опищят района. И трябва да си признаем, че вината, тоест трябва да си признаете, че вината започна с последните разходни политики, откакто се появи това нещо Асен Василев! Тогава започнаха! ДБ с мъка в душата им го гласувахте. Да, за ресторантьорите бяхме на един акъл, но само там, а всичко друго им гласувахте плюс малоумната административна тежест, която Асен Василев наложи допълнително на бизнеса! Защото бизнесът бяга, затваря и като му вдигаме разходите, се свива, а парите идват от бизнеса, а не от държавните чиновници. Ако продължаваме по този начин, изцяло ще изкорубим държавата! И пак казвам: ние от „Има Такъв Народ“ няма да позволим според нашите сили това! По-добре да няма дясно, ако няма правителство, по-добре да не приеме този малоумен бюджет! Благодаря ви.
#189 · speech
ДПС – Ново начало, от място
За лично обяснение!
#190 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, господин Цонев, за лично обяснение.
#191 · speech
ДПС – Ново начало
Извинявам се, господин Председател, че ползвам тази процедура, но бях споменат няколко пъти с обяснението какви трансформации са настъпили в моите икономически позиции и на партията ми. Държа да поясня, че тези трансформации аз ги обясних многократно и в медиите, и от тази трибуна, и в последните няколко години и нямаше нужда, господин Йорданов, но така е преценил. Жив и здрав. Все пак някои хора смятат, че трябва да дават насока в живота на другия, но това не е предметът на личното обяснение. Трансформацията настъпва, когато виждаш – в нашия случай говоря, как в продължение на много, много години си защитавал сериозен фискализъм. Само да припомня, че по време на правителството на Негово Величество и после на Тройната коалиция ние реализирахме – защото аз участвах в тези мнозинства, средногодишно по 3 – 4% излишъци. Върнахме 8 милиарда заеми, които имахме. 8 милиарда върнахме! Ние сме единствената страна, която в последните 25 години е връщала заеми. Ние, България, сме единствената страна! Може да го проверите. После продължихме да защитаваме този фискализъм и окей. Дотук добре. В същото време обръщаш се назад и виждаш, че 15 години след приемането на България в Европейския съюз ние сме страната с най-ниски доходи, ние сме страната с най-лоша инфраструктура, ние сме страната с най-нисък стандарт на живот, но едновременно с това сме страната с най-добър показател задлъжнялост, процент от брутния вътрешен продукт – 19, 20. Да Ви кажа 2008 г. беше нула. Имахме осем милиарда и половина фискален резерв и осем милиарда дълг. Е, и? Какво трябва да се замисли един политик и един сериозен икономист, ако смята себе си за сериозен, като погледне, че по същото време в Гърция, Италия, Испания, в цяла Европа дълговете растат главоломно, инфраструктурата е топ, пенсиите са топ, всичко е окей, обаче дълговете растат? Дългът расте. Не трябва ли някак си да се замисли дали тази политика е окей, дали не трябва да се търси някакъв друг баланс? Не говоря за другата крайност. И какво се случи в Гърция, като питате за дълговата криза в Гърция? Какво се случи в Гърция? Гърция продължава да има високи доходи, Гърция почти нищо не върна и Гърция продължава да има по-високи пенсии, и Гърция има топ инфраструктура. Нека да ни е честито. Така че тази трансформация, да, тя се случи с нас и с нашата партия. Както искате я наричайте. Благодаря. И благодаря за търпението.
#192 · speech
Председател Атанас Атанасов
Да, господин Цонев. Моите уважения, ама това нямаше нищо общо с лично обяснение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.)
#193 · speech
ИТН, от място
Лично обяснение!
#194 · speech
Председател Атанас Атанасов
А Вие как бяхте засегнати?
#195 · speech
ИТН, встрани от микрофоните
Каза, че му давам наклон на трансформацията. Аз!
#196 · speech
Председател Атанас Атанасов
Е, добре. Днес е…
#197 · speech
ИТН
Да. Господин Председател, лично обяснение, защото господин Цонев каза, че му давам наклон на трансформацията или нещо такова беше.
#198 · speech
Председател Атанас Атанасов
Някой друг ще има ли желание да си покаже наклона?
#199 · speech
Няма да казвам имена. Вие, ако обичате, ме оставете да довърша. В Гърция има прекрасна инфраструктура. Защо? Защото дадоха големите магистрали на концесия, без да ги харчи държавата. България, ако го направи това нещо, ще свие капиталовите разходи и ще има магистрали. А иначе Гърция се удави и я спасяваше целият Европейски съюз, Италия е на ръба да се удави, Португалия щеше да се дави. Ние – прасенца ПИК. България в ПИК от нас няма да влезе. Вие може и да я бутате, но слава богу, сте 30 човека и не може да направите това, което правихте. И още нещо да кажа. Постоянно обвиняваме за последния бюджет Асен Василев, но аз имам усещането, че той беше правен по-скоро от господин Цонев, а не от Асен Василев, последният бюджет. (Реплика от народния представител Йордан Цонев.)
#200 · speech
Председател Атанас Атанасов
От Партия МЕЧ – заповядайте за Вашето отношение като последно, преди да приключим тази точка.
#201 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Аз вече се обърках – десни партии с леви мерки, леви партии с десни мерки… Няма да отнемам много от времето. Ние от Партия МЕЧ този бюджет в този вид, в който е предложен, няма да подкрепим. Ясно ще предложим между първо и второ четене конкретни прагматични мерки в приходната част, защото нас силно ни притеснява тази данъчна амнистия и приходите, които Вие сте предвидили в него, госпожо Петкова. Още повече ни притеснява какъв сигнал ще дадем на обществото с подобно нещо. Дали следващата година приходите от данъците пък няма да бъдат свалени благодарение на тази Ваша мярка. Колеги, надявам се между първо и второ четете, защото ние виждаме в този бюджет по-скоро предизборен бюджет в социалната му част и в частта му на капиталовите разходи, тоест към общините, надяваме се между първо и второ четене в комисиите, та да е по-детайлен дебатът. Благодаря Ви, господин Председател.
#202 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. С това изказване изчерпихме тази точка от дневния ред. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Първо искам да съобщя на залата, че е постъпило искане от министъра на транспорта и съобщенията госпожа Красимира Стоянова, която поради неотложен служебен ангажимент е помолила да бъде отложено участието ѝ в Парламентарния контрол в днешния ден. Първият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно финансовата дисциплина на община Пазарджик към министъра на финансите Людмила Петкова. Заповядайте, господин Таслаков, да зададете Вашия въпрос.
#203 · speech
ДПС – Ново начало, встрани от микрофоните
Процедура по начина на водене!
#204 · speech
Председател Атанас Атанасов
Не Ви разбрах. Какво му е на начина на водене, че не разбрах? Заповядайте.
#205 · speech
ДПС – Ново начало
Извинявайте, господин Председател. Искам само да поздравя – на гости са ни деца от Националната професионална гимназия по банково дело – град София. Най-добрите посланици, знаете, че са децата, така че аплодисменти. Благодаря Ви. (Ръкопляскания.)
#206 · speech
Председател Атанас Атанасов
Поздравления и от мое име, но не по начина на водене. Заповядайте, господин Таслаков.
#207 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Уважаема госпожо Министър, на 6 ноември 2024 г. получих отговор на заявление за достъп до обществена информация по реда на Закона за достъп до обществената информация от кмета на община Пазарджик за сключени нетрудови граждански договори с община Пазарджик, по които същата дължи плащане на парични суми. Повод за подаване на искането за достъп до посочената обществена информация е двукратните внесени предложения в Общинския съвет – Пазарджик, за изтегляне на дългосрочен банков заем в размер на близо 20 млн. лв. Внесеното предложение беше мотивирано с лошото финансово състояние на Общината и просрочени нейни задължения към кредитни институции и юридически лица. Въпреки лошото състояние – финансово, на Община Пазарджик, от предоставената ми информация се установи, че съществуват следните граждански по своя вид договори, будещи в мен съмнения за нарушение на финансовата дисциплина, а именно: - договор за предоставяне на услуги в областта на информацията със срок до ноември 2027 г. с ежемесечни плащания в размер на по 2 хил. лв. на месец; - договор за предоставяне на правни услуги през 2024-а за осем месеца по 1000 лв. на месец; - договор за предоставяне на правни услуги със срок до ноември 2027 г., като първата година по 2400 на месец, от догодина в размер – по 3600 лв. на месец; - договор за предоставяне на правни услуги на Общинския съвет до края на 2024-а – по 1000 лв. на месец; - договор за предоставяне на правни услуги със срок до ноември 2027 г. с ежемесечни плащания от Община Пазарджик по 1000 лв. на месец. По отношение на договор за предоставяне на услуги в областта на информацията следва да се посочи, че в Община Пазарджик е назначен служител по сигурността на информацията, поради което извършване на ежемесечни плащания в тази връзка считам, че е нарушение на финансовата дисциплина. На следващо място се установява също така, че Община Пазарджик има сключени три договора за предоставяне на правни услуги при съществуването на цяла дирекция в Общината – „Правно обслужване“, и назначените в нея служители на Общината също са с юридическо образование. Липсва яснота какво точно е предмет на договорите и за какво правно обслужване става въпрос. Предвид изложеното, моля да ми отговорите: колко са задълженията на Община Пазарджик; правили ли сте проверка на финансовата дисциплина на Общината и открили ли сте закононарушения; защо въпреки съществуването на цял правен отдел се плащат заплати; защо съществуват толкова много договори за правни услуги? Благодаря.
#208 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря, господин Таслаков, но не в конкретния случай, а по отношение на всички. Много Ви моля да спазваме времето, което е отредено по Правилник, защото много се проточва заседанието. Заповядайте, госпожо Петкова.
#209 · speech
Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, по отношение на поставените от Вас въпроси във връзка с финансовата дисциплина на Община Пазарджик бих искала да Ви предоставя следната информация: Съгласно данните от представената в Министерството на финансите сборна оборотна ведомост на Община Пазарджик към 30 септември 2024 г. задълженията за разходи по бюджета на Общината възлизат общо на 25 млн. лв., просрочените задължения за същия период са в размер на 20 млн. 269 хил. лв. По предварителни данни просрочените задължения по бюджета на Общината към 30 ноември 2024 г. са в размер на 21 млн. 477 хил. лв. Министерството на финансите извърши проверка относно спазването на някои фискални правила по Закона за публичните финанси. При извършената проверка е установено, че към 31 декември 2023 г. Община Пазарджик нарушава фискалното правило за налични в края на годината задължения за разходи над 15 на сто от средногодишните разходи по бюджета на Общината за последните четири години, като наличните в края на 2023 г. задължения за разходи на Община Пазарджик възлизат на 26,7 на сто от средногодишните разходи по бюджета на Общината за последните четири години. С писмо от 18 април 2024 г. съм възложила на Агенцията за държавна финансова инспекция да бъде извършена финансова инспекция на общините с констатирани отклонения от фискалните правила, в това число и на Община Пазарджик във връзка с нарушението на фискалното правило по чл. 94, ал. 3 от Закона за публичните финанси. В резултат на извършената инспекция на Община Пазарджик са установени две нарушения по чл. 128, ал. 1 от Закона за публичните финанси. Едното е за извършени разходи, които не са предвидени в годишния бюджет на Община Пазарджик за 2020 т. Второто нарушение съответно е на чл. 128 от Закона за публичните финанси, като към 31 декември 2021 г. е допуснато увеличение на наличните по бюджета на Общината просрочени задължения спрямо отчетените от предходните години, въпреки че наличните към предходната година просрочени задължения надвишават допустимия праг от 5 на сто от отчетените разходи. За установените нарушения са съставени три акта за установяване на административни нарушения на бившия кмет на община Пазарджик. Докладът от финансовата инспекция е публикуван на интернет страницата на Агенцията за държавна финансова инспекция и можете в детайли да се запознаете с него. През 2024 г. не са постъпвали сигнали за нарушения на финансовата дисциплина в Община Пазарджик. Относно поставените от Вас въпроси за сключените от Община Пазарджик договори за правни услуги при съществуването на правен отдел, както и предоставянето по съответните договори услуги, са извън компетентността на министъра на финансите. Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация кметът на общината ръководи цялата изпълнителна дейност на общината и общинския съвет. Определя размера на трудовите възнаграждения на кметовете в рамките съответно на действащата нормативна уредба, както и средствата за работна заплата на персонала от общинския бюджет по предложение на кмета на общината. В допълнение, бих искала да Ви уведомя, че в изпълнение на чл. 130 от Закона за публичните финанси, всяко тримесечие на интернет страницата на Министерството на финансите се публикува информация за финансовото състояние на общините. Благодаря.
#210 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Таслаков, имате думата за реплика.
#211 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря госпожо Министър. Във връзка с това, което казахте, че през 2024 г. няма сигнали за нарушение, искам да Ви кажа, че аз лично съм подал сигнал към АДФИ. На този сигнал получих следния отговор – тъй като не съм цитирал конкретна дата и конкретни договори, те отказаха да извършат проверка за дейността на Община Пазарджик. Бих искал да ми отговорите дали е законосъобразно този дълг от 19,5 милиона, който за втори път се опитват от Общината да изтеглят и всеки момент отново ще влезе в Общинския съвет за обсъждане и гласуване? Благодаря.
#212 · speech
Председател Атанас Атанасов
Госпожо Петкова, дуплика?
#213 · speech
Служебен Заместник-Министър Председател Людмила Петкова
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! Сега всъщност от Вас научавам, че Вие сте изпратили до Агенцията за държавна финансова инспекция сигнал, така че по принцип ще проверя случая и на базата на подадения от Вас сигнал ще възложа извършването на проверка на Община Пазарджик. Благодаря.
#214 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Следващият актуален въпрос е от народния представител Георги Хрисимиров Иванов относно предприемане на мерки за разследване от страна на ресорните структури на МВР по случая за потенциална финансова измама на български граждани от страна на компанията BETL. Заповядайте, колега.
#215 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, живеем в консуматорско общество, за което лесните пари без влагане на собствен труд става мода и тенденция. Със застрашителни темпове се връща тенденцията от 90-те години на миналия век, където финансовите пирамиди разцъфтяваха, завличайки стотици хиляди животи към дъното на бедността. За съжаление, през последните дни станахме свидетели на поредната финансова измама с характеристиките на финансова пирамида и „Понци“ схема, а именно компанията BETL. Накратко за компанията и самата финансова измама. Фирмата е регистрирана във Великобритания на името на арабски гражданин, като незнайно как се озовават и на българския пазар през март тази година. Фирмата BETL предлага на „инвеститорите“ възможността да вложат средства в устройство, което предлага услугата за отдаване под наем на преносими батерии, с които се зареждат мобилни устройства, като тези устройства се намират в Китай. В зависимост от сумата на инвестицията се изплаща дневен дивидент, като тук е съмнението за наличие на „Понци“ схема. Всичко върви добре за „инвеститорите“ до 5 декември тази година, когато изплащането на дивиденти спира с обяснението, че системата им е хакната, закачили са се много фалшиви потребители и спират достъпа на всички до платформата, като, за да получат достъп отново до нея, инвеститорите се налага да изпратят 99 долара към портфейл за криптовалути, за да се верифицират като реални потребители. С този последен акт на изцеждане на „инвеститорите“ на 6 декември тази година пирамидата BETL, оперираща на българска територия, рухва и оставя по неофициални данни около 30 000 измамени българи. Въпросът ми към Вас е: имало ли е данни МВР относно измамните действия на лица, участващи във финансовата измама на BETL на територията на Република България, преди да се случи злощастното рухване на тази финансова пирамида на 6 декември тази година? Ще предприеме ли МВР разследване относно гореизложените факти за финансова измама? Благодаря.
#216 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Иванов. Добре дошъл на вътрешния министър! Заповядайте да отговорите на въпроса.
#217 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Хрисимиров! Поставяните от Вас въпроси относно предприемане на мерки по разследването във въпросния случай за потенциална финансова измама на български граждани от страна на компания BETL Ви информирам за следното: от Министерството на вътрешните работи е извършена проверка във връзка с постъпил през месец август сигнал и постановление на Софийската градска прокуратура за евентуално извършено престъпление по чл. 253 от Наказателния кодекс относно дружество „Blue Electric Technology“ ООД, опериращо в България и други страни като финансова пирамида. Регистрираното в Лондон –Великобритания, дружество предостави услуга за наемане на преносими батерии чрез QR код и плащане с криптовалута с посочени криптоадреси, уебсайт и канал за мобилни приложения на Тelegram и WhatsApp. В последствие са документирани още два сигнала за наличието на финансова пирамида тип „Понци“, свързан с дружеството BETL. Материалите от извършената проверка са изпратени в Софийската градска прокуратура. Извършена е и проверка по постъпил по електронен път сигнал от гражданин относно набиращ популярност съмнителен бизнес проект с наименование BETL и евентуална „Понци“ схема. Събраните материали от проверката са изпратени в Софийската районна прокуратура за произнасяне по компетентност. Към момента на извършване на проверката не са установени пострадали лица, тоест не е имало постъпили сигнали за извършените престъпления. Тоест не е имало сигнал за нанесена материална щета. На 21 ноември постъпва нов сигнал от граждани за потенциална измамна схема от регистрираното във Великобритания и предлагащо инвестиране в наем на зарядни станции в Азия дружество BETL. С оглед на провеждана всестранна проверка за изясняване на цялостната фактическа обстановка на евентуален механизъм са предприети съвместни действия от Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ по изпълнение на множество оперативно издирвателни мероприятия. Изискана е информация от партньорски служби в чужбина предвид регистрацията на дружество във Великобритания и данни, че същото оперира и в държави от Балканския полуостров. Извършен е и мониторинг на интернет пространството и социалните мрежи, видеа, публикации и лица, свързани с дейностите на BETL. Предприети са действия по установяване на дружества и лица, стоящи зад домейн адресите, с които се свързва въпросната компания и нейната дейност. Установяват се офисите на територията на страната и управляващите ги лица. След публикуването в средствата за масово осведомяване на данни за спиране на плащането от страна на технологичното дружество BETL от 9 декември до момента са постъпили 34 сигнала от пострадали лица, по които е организирано извършването на съответните проверки. Работата по проверките продължава активно от двете главни дирекции, така че в момента, в който ние приключим с цялостното изясняване на фактическата обстановка –всички факти и обстоятелства, които са изложени в тези жалби, материалите ще ги докладваме в компетентната прокуратура, за което ще Ви уведомим – за резултата и предприетите допълнителни действия по тази измамна схема. Благодаря.
#218 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Министър. Заповядайте за реплика.
#219 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря господин Председател! Благодаря, господин Министър, за така изложените данни. Аз силно се надявам тези Ваши усилия към това да разкрием тази измамна пирамида и схема, за да може да защитим интереса на българските граждани, защото последната седмица много от измамените станаха цел на подигравки в интернет пространството. Всичко свършва до момента, в който всеки един от нас може да бъде на тяхното място, така че трябва да подходим с уважение и съчувствие към тези хора, да им съдействаме по какъвто е възможен начин от страна на органите на властта, за да може хората да си върнат парите. Преди три-четири години, вече ме лъже паметта кога беше точно, следях случващото се точно на Коледа с една криптовалута, в която собствениците на тази криптовалута направиха така наречения ръкпул или на български – дърпане на килима, в която абсолютно всички монети, които притежаваше екипът, бяха изпродадени и всички инвеститори загубиха своята инвестиция. Напълно разбирам хората – точно преди тези свети предстоящи празници, които идват в края на декември, да се отзоват в ситуацията, в която всичките им спестявания и надежди за по-добро бъдеще се губят. Нека да им ги върнем, защото много от тези измамени хора говориха точно за това, че са инвестирали, защото държавата е абдикирала от тяхното бъдеще. Рапърът Иван Динев – Устата говореше за български гражданин, който е с 80% инвалидност и инвестирал всичките си спестявания точно заради това, че българската държава е абдикирала от това да се грижи за него. Така че ние дължим на всички тези хора, на всички тези инвеститори да им върнем парите и правотата да възтържествува. Благодаря.
#220 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Министър, имате възможност за дуплика, заповядайте.
#221 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, да действително това е много нагла измамна схема, така че ние ще предприемем всички действия всички факти и обстоятелства да бъдат изяснени, така че виновните лица да получат най-строго наказание. По отношение на българските граждани, които евентуално са били въведени в заблуждение, аз използвах медиите и ги призовавах тези, които не са подали сигнали по отношение на тази измамна схема, да го направят, така че да увеличим броя на тези, които са ощетени от тази финансова измама. Благодаря Ви.
#222 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря за участието в парламентарния контрол. Следват два въпроса към министъра на регионалното развитие и благоустройството госпожа Виолета Коритарова-Касабова. Първият въпрос е от народния представител Росица Кирова относно забавяне на строителството на скоростния път Видин – Ботевград. Госпожо Кирова, заповядайте.
#223 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Коритарова, проектирането и изграждането на новото трасе Видин – Ботевград за мен лично е кауза, която през 2018 г. изкара хиляди граждани на Северозапада на протести. Резултатът беше започване на строителството на участъка Ботевград – Мездра, довършването на проектните документи. Докато участъкът Ботевград – Мездра изглеждаше почти завършен преди няколко месеца и доста по-бързо процедиран от другата част, по отношение на Видин – Монтана забавянето е изключително голямо и силно притеснително. Заедно с Вас сме се срещали неведнъж по тези проблеми. Отклоняването на трафика през тунела, през прохода Петрохан прощавайте, мечтата за тунела е голяма, беше направено с цел да може по-бързо да бъде изграден участъкът Ботевград – Мездра и поне едното трасе до месец октомври да бъде пуснато. Във връзка с това моят въпрос е разделен на две части. Първата част е свързана с това как се осъществява контролът при проектирането на участъка Ботевград – Мездра, защото това, което се случи с въпросните свлачища, е един начин за изтичане на огромни средства от държавния бюджет с малко неясен резултат, защото се строи това, което е проектирано, а контролът върху проектирането трябва да даде ясна гаранция за това, че ще имаме качествено строителство. Как се осъществява това, е много важно за всички граждани от Северозапада. Втората част от въпроса ми е свързана с участъка Видин – Монтана, защото там забавянето е изключително голямо. Повече от четири години, станаха вече четири години, хората от Видин чакат да могат да стигат по нормален начин и по нормален път до родното си място. Забавянето на този проект е забавяне на цял един регион по отношение на икономическото развитие. Едновременно с това има и друг проблем и проблемът е свързан с жертвите на пътя, с катастрофите и с трагедиите, които са свързани с хората, които трябва да стигнат и да се приберат у дома, но не могат да го направят заради интензивния трафик и неадекватната инфраструктура. През последните месеци фирмите, които работят в участъка Видин – Руженци, не плащат на своите доставчици на материали и контрагенти. Получих изключително много обаждания по този въпрос и много отправени въпроси и се оказва всъщност, че Агенция „Пътна инфраструктура“ е преустановила плащанията, тоест неизвършени по някаква причина плащания на актувани и извършени работи, и то в доста големи размери. Доставчиците пък на материали и тези, които работят по това трасе, дължат ДДС за издадените фактори, а държавата им дължи още по-големи суми. Какво може да направите по този въпрос, защото аз знам, че не е в никакъв случай по Ваша вина забавянето, но има някаква обективна причина, която ние трябва да знаем и която гражданите трябва да разберат? За мен е важно да продължи строителството, а то се забавя все повече и повече. Не е важно само за мен, важно е за цял един български регион. Благодаря предварително.
#224 · speech
Председател Атанас Атанасов
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите.
#225 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Кирова, от първия ден, в който встъпих в длъжността служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, за мен приоритет бяха възобновяване на дейностите и ускоряване на изграждането на големите инфраструктурни проекти. Не веднъж, както и Вие сама споменахте, провеждахме срещи с Вас, с представители от други политически сили, защото за нас е напълно ясна обстановката и тежкия трафик в Северозапада. Тогава Ви благодарих на всички за разбирането за обхода, който направихме през летните месеци през прохода Петрохан. Това беше единствено с цел улесняване на трафика и неговото облекчаване през другите по-тежки маршрути, които бяхме предложили като обход, докато се строи участъкът Мездра – Ботевград. Но ние имаме проекти, не бих искала да коментирам защо и как са променяни във времето, но така или иначе, проектите към настоящия момент са факт. Имаме одобрени и издадени разрешения за последните промени на тези проекти, които може би не са били най-доброто решение, защото виждаме, че там не е дооценена геологията на региона и с измененията в решенията на пътните възли на две нива, ние провокирахме именно срутища и свлачища на земни маси и скали, което, за съжаление, е предпоставка, обективна предпоставка, за забавяне на изграждането на този участък. Тези разрешения, които са факт след промяната на проектите, са от 11 ноември 2023 г. за участък на път I-1 – E-79, Мездра – Ботевград, лот 2, именно от км 61 до км 74, участък 2 и неговите два подучастъка за директно трасе. Там на 27 ноември 2023 г. е открита строителна площадка, дадена е строителна линия и ниво за строежа и дейностите са започнали. Другото разрешение за промените е от 14 февруари 2024 г. за лот 2 от участък 161 до 174, а именно това са промени за пътен възел „Мездра“, пътен възел „Дерманци“, пътен възел „Ребърково“ и там на 20 февруари 2024 г. също е подписан протокол – Образец 2, за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво на строежа. След изискуемите документи строителите наистина започнаха работа. Знаете, и аз няколко пъти правех проверка на обектите лично, но тези свлачища, които бяха регистрирани от „Геозащита – Плевен“, наложиха забавяне на проекта. За нас е приоритет този обект. Ние правим регулярни срещи както в Агенция „Пътна инфраструктура“, така и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството със строителите на обекта и Надзора. Имам тяхното уверение, че наистина това е последното спиране и удължаване, което ще позволи безпроблемна работа по трасето. Техният ангажимент, който те поеха както пред мен в качеството ми на министър, така и пред Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“, е да бъдат приключени дейностите и да имаме пуснато трасе до месец април 2025 г. Именно затова е и новата организация за движение с този срок. Що се отнася до плащанията, наистина в другите участъци фирмите са актували, имат одобрени сертификати от Агенция „Пътна инфраструктура“, тоест приета работа и одобрени средства за вложените труд и материали при строителството на обектите. Агенция „Пътна инфраструктура“ съгласно изискванията на Закона за държавния бюджет е подала сумите към Министерството на финансите за разплащане – Приложение № 2, но за съжаление, последните 3 месеца нямаме постановление на Министерския съвет, за да може Агенция „Пътна инфраструктура“ да разплати одобрените средства. Благодаря.
#226 · speech
Председател Атанас Атанасов
Госпожо Кирова, имате думата за реплика.
#227 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви за отговора, госпожо Коритарова. Две неща, които бих искала да уточним: аз зная, че в държавния бюджет за 2024 г. бяха заложени 400 милиона точно за трасето Ботевград – Видин. Така че освен залагането в държавния бюджет, би трябвало тези средства да са на разположение и да могат да се одобряват плащания. Очаквам това да се случи. И разбира се, ще оформя въпрос към министъра на финансите, защото не е коректно това, най-малкото към един регион в България, който отдавна е някак си изоставен от държавната власт. Моят уточняващ въпрос е конкретно свързан с това кой е одобрил проектите като орган през 2023 г. и 2024 г., защото той би трябвало да носи отговорност за качеството на това, което е проектирано и да е приложил на практика своята експертиза, за да може тези проекти да отговарят на съответните изисквания и евентуално да може да наложи контрол, да има някаква санкция, когато това не е извършено в съответствие със законодателството, или в съответствие с геологията на района. Мен ме интересува точно органа, защото това е обект от национално значение, така или иначе. Не се одобрява от съответната община, а предполагам, че се одобрява от ДНСК. Искам да Ви благодаря, последно, защото преди малко съвсем неволно споменах тунела под Петрохан – бълнуванията ми за този тунел са известни. Да Ви благодаря на Вас и на председателя на Управителния съвет на АПИ за усилията, които положихте за това да бъде подготвена процедурата, да бъдат подготвени изискванията и да бъде възложен договорът със съответната обществена поръчка за проектирането на идейния проект заедно с парцеларен план за тунела под Петрохан, за самото трасе между София и Монтана. То е изключително важно за Северозапада и успоредно с новото трасе на Ботевград – Видин не би трябвало да бъдат изоставени и по тях трябва да се работи. Аз зная каква е Вашата ангажираност и затова искам да Ви благодаря за случилото се, но отговорете ми преди това на въпроса за финансирането. Благодаря.
#228 · speech
Председател Атанас Атанасов
Госпожо Министър, заповядате за дуплика.
#229 · speech
Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Кирова, да, наистина в Приложение 2 към чл. 106, ал. 5 от Закона за държавния бюджет този обект е заложен със средства от над 400 милиона. Именно затова с увереност за наличие на финансиране през летните месеци строителите извършиха съответните строително-монтажни дейности и по надлежния ред си представиха сертификатите за одобряване и заплащане на извършеното. Съвсем в сроковете Агенция „Пътна инфраструктура“ си подаде съгласно изискванията, но за съжаление, не можахме да разплатим. И това, че нямахме постановление на Министерския съвет за разплащане на капиталови разходи, се отрази не само за този обект, за което също се притесняваме. Проектите са изменени през 2022 – 2023 г. Да, одобрени са от Експертно-технологически съвет към Агенция „Пътна инфраструктура“ през тези периоди и ние сега просто наследяваме и работим по проекти, одобрени с разрешение за строеж. Благодаря.
#230 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Мартин Димитров относно постигнат напредък на строителството на магистрала „Русе – Велико Търново“ и осигурено финансиране през 2025 г. Заповядайте, господин Димитров, за Вашия въпрос.
#231 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, дами и господа! С влизането на България в Шенген се създават още повече възможности България да стане важен транспортен и логистичен център. Трафикът през България безспорно ще се увеличава, включително по международни фактори и причини. В този смисъл магистралата „Русе – Велико Търново“ става изключително важна и нейната реализация, както е обещано до края на 2027 г., се надяваме с общи усилия на министрите, на народните представители, да бъде успешна. Искам да Ви попитам конкретно какъв е напредъкът през 2024 г., като този въпрос има подкомпонент. Имаше, знаете, една среща, на която медиите съобщиха за проблеми с льосови почви – доколко има такива проблеми и доколко са преодолени. Освен това знаем, че отчуждаването на имоти върви по-бавно от това, което беше планирано. Този проблем също дали е преодолян? И като цяло ни кажете от предвидените 300 млн. лв. от бюджета за 2024 г. каква част са разходвани и какво е постигнато до момента? Следващият компонент от въпроса е: за 2025 г. какви са предвидените средства, включително и в бюджета. Знаем, че магистралата се финансира по Програма „Транспортна свързаност“, но също така знаем от Вашите думи, че средствата не са достатъчни и по тази причина е необходимо и бюджетът да участва. Задавам Ви тези въпроси, защото ние сме в процес на приемането на бюджета за следващата година и трябва да можем да отговорим на гражданите дали тази ключова магистрала е включена и това ще гарантира ли продължаването на строителството и преодоляването на проблемите, които до момента са срещнати. Благодаря Ви.
#232 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Димитров. Заповядайте, госпожо Министър.
#233 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Димитров, наистина трасетата посока юг – север са много важни, особено след като е факт приемането ни на сухопътен Шенген, защото се очаква трафикът да бъде още по-засилен, и не само Русе – Бяла, а ние трябва да продължим и да мислим за свързването с „Маказа“, за да имаме пълния коридор. През месец април тази година започна извършване на строително-монтажните работи на участък 2, на обхода на град Бяла, от км 40 до км 76. Извършен е изкоп на хумусния слой на трасето, включително и на връзките към пътните възли гара Бяла и Ценово. Направени са временни пътища за достъп до виадукта при км 66, изпълнени са два броя пилоти и един брой тестов пилот на виадукта. Бетоновият център е в процес на сертифициране, подготвя се и пробен участък за изпълнение на насипи. Не че не сме знаели в този регион за льосовите почви, но със специалисти бяха дискутирани вариантите как да бъдат решени строително-монтажните работи там. Вече има решение и именно затова ще се направи и изпълни този пробен участък за насипи, за да сме сигурни в предложеното решение и да продължим нататък. На 12 март тази година изпълнителят представи технически проект – участък от км 40 до км 61 и от км 69 до км 76 съгласно договорените условия. На 15 октомври е подписано допълнително споразумение за удължаване срока на представената техническа документация с още 202 дни, с което общият срок на изпълнението на договора за проектиране и строителство става 2012 дни. Обектът е разделен на три етапа съобразно степента на изпълнение. Въвеждането на етапност е и поради необходимостта от изменение по парцеларен план във връзка с изграждане на нови инженерни мрежи на обхода на град Бяла, като се установи разминаване както с местоположението, така и в косотата им спрямо идейния проект. Ето защо имаме три етапа на изпълнение от участък 61 до 69, за който има издадено разрешение за строеж от 14 ноември миналата година. Етап 2 за участък от км 40 до 61 и от км 69 до 76. И третият етап е именно изграждане на инженерните мрежи. На 25 октомври тази година е проведено заседание на Експертния технико-икономически съвет към Агенция „Пътна инфраструктура“ за разглеждане на техническия проект на обход Бяла. След приключване на втори междинен етап на проектирането изпълнителят ще представи окончателния проект с отразените бележки и препоръки, за да може Министерството на регионалното развитие и благоустройството да издаде и съответното разрешение за строеж. По отношение на участък 1 – отсечката Русе – Бяла от км 0 до км 40 Агенция „Пътна инфраструктура“ е сключила договор за проектиране и строителство, като към него са сключени и две допълнителни споразумения за удължаване срока на проектирането с общо 164 календарни дни поради непредвидените обстоятелства. На 22 октомври в Агенция „Пътна инфраструктура“ е представен техническият проект за строителство на обекта. На 25 ноември проектната разработка е разгледана на ЕТИС и в момента сме на втори междинен етап за проектиране. В бюджетната прогноза за следващите две години са предвидени средства за изграждане на обект „Автомагистрала „Русе – Велико Търново“. И както Вие сам споменахте, проектът е включен и в Програма „Транспортна свързаност 2021 – 2027 г.“ Съгласно сключен договор с изпълнител имаме вече изготвен формуляр за кандидатстване на проекта. Предстои неговото одобрение от Инициативата JASPERS, след което и от Управляващия орган на програмата очакваме да бъде одобрен, и през месец април АПИ да сключи договор с Управляващия орган за допълващо финансиране на обекта. Благодаря.
#234 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Господин Димитров, нямате желание за реплика. Въпрос от Красимир Йорданов относно изграждане на база за нуждите на Многонационалната бойна група на НАТО в България на територията на войсковия район „Кабиле“. Заповядайте да зададете Вашия въпрос.
#235 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Запрянов, на територията на войсковия район „Кабиле“ в област Ямбол предстои да бъде изградена база, в която да бъде разположена, съответно използвана за нуждите на Многонационалната бойна група на НАТО в България. Намеренията на българското правителство са проектирането и изграждането на базата да бъдат възложени на Агенцията на НАТО по поддръжка и придобиване, като за нуждите на бойната група предстои изграждане на временен лагер във войсковия район „Кабиле“. Едновременно с това – в рамките на провеждани обучения – се демонстрира готовността на тази многонационална бойна група да нарасне до бригада. Посоченото с основание притеснява жителите на област Ямбол, които са обезпокоени от перспективата на територията на областта да има два обекта на НАТО – базата за Многонационалната бойна група във войсковия район „Кабиле“ и летището на Двадесет и втора щурмова авиобаза „Безмер“. Жителите на областта виждат в това потенциална опасност за нападения или терористични атаки. Въпросът ми към Вас, господин Министър, е: на какъв етап е проектирането и изграждането на сградите и инфраструктурата за нуждите на тази многонационална бойна група, какво се предвижда и на каква стойност? Започнало ли е това изграждане? И не на последно място, какво предприема Министерството на отбраната, за да се гарантира безопасността и сигурността на жителите на област Ямбол? Благодаря.
#236 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Йорданов. Господин Министър, заповядайте в рамките на три минути да отговорите на зададения въпрос.
#237 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Йорданов, в отговор на постъпил от Ваша страна въпрос относно изграждане на база за нуждите на Многонационалната бойна група на НАТО в България на територията на войсковия район „Кабиле“ Ви предоставям следната информация: Към настоящия момент Министерството на отбраната е в процес на координация с Агенцията на НАТО за поддръжка и доставка по отношение на проектирането на новия сграден фонд, в който ще бъдат включени и сгради за устройването на българските военнослужещи от формированията, разположени в района, като идеята е Агенцията да проведе процедура и сключи договор за изготвяне на инвестиционен проект с избрания изпълнител. Изпълнението на договора се предвижда да се раздели на две фази: фаза 1 – изготвяне на генерален план за застрояване и инвестиционен проект във фаза идеен проект, фаза 2 – след одобрение от страна на Република България на дейностите по фаза 1 фирмата изпълнител ще разработи цялостен инвестиционен проект във фаза работен проект. За тази цел е открита позиция – изработване на генерален план и инвестиционен проект във фаза идеен проект и работен проект на новоизграждащата се инфраструктура във войсковия район в Кабиле – в единния поименен списък на обектите за строителство и строителни услуги на Министерството на отбраната за 2024 г., планиране и осигуряване на финансови средства за тази дейност в размер на 242 хил. и 400 лв. с ДДС. Финансовите и времевите параметри за реализация на проекта ще бъдат определени след изготвянето на инвестиционния проект. До реализиране на Проекта „Проектиране и изграждане на инфраструктурни обекти и основен ремонт на съществуващи сгради за разполагане при усилено присъствие на НАТО“ като временно решение за осигуряване настаняване на Многонационалната бойна група при необходимост, която в момента е дислоцирана на учебен полигон „Ново село“, е планирано изграждане на временен полеви лагер във войсковия район в местността Орлето в Кабиле. В тази връзка са стартирали дейности по почистване и подравняване на терен в северозападната част на същия войскови район с цел осигуряване на условия за изграждане на временен лагер – палатков или контейнерен тип. Към настоящия момент инженерно формирование от Сухопътните войски с помощ от италианската страна са завършили мероприятията по почистване и подравняване на терена. Планирано е дейностите по подготовка на терена да завършат през следващата година. На въпроса Ви относно предприетите действия от Министерството на отбраната за гарантиране на спокойствието и сигурността на жителите в област Ямбол искам да отбележа факта, че нееднократно в медиите в отговор на журналистически въпроси ръководството на Министерството на отбраната е осведомявало местната власт и обществеността за намеренията и плановете ни за войсковия район „Кабиле“. Подчертавам, не става въпрос за бази на НАТО – нито Ново село е база на НАТО, нито Кабиле ще бъде база на НАТО, става въпрос за войскови район – български, под българска юрисдикция. Политическото и временното ръководство на Министерството на отбраната са единодушни и категорични в мнението си, че това е най-подходящият район поради наличието в близост на полигон, жп инфраструктура, пристанище и военно летище. Освен повече сигурност и отбрана, съюзните формирования в района ще донесат и съответните икономически ползи за конкретния район чрез подпомагане на местния бизнес в областта на строителството, поддръжката, комунално-битовите услуги, доставки и други услуги. В края на моя отговор искам ясно да отбележа факта, че във войсковия район „Кабиле“ както към настоящия момент, така и в бъдеще няма да бъдат съхранявани никакви опасни материали както за военните формирования от Българската армия, така и за тези от съюзните армии. Членството на България в НАТО е най-големият гарант за сигурността в Република България, включително и за жителите на региона на Ямбол. Благодаря.
#238 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Йорданов, имате реплика.
#239 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, очевидно тези публикации, които Министерството е направило по медиите, не са достатъчно. Може би трябва да се проведе някаква разяснителна кампания в област Ямбол, защото самата липса на информация води до спекулации и неверни твърдения, които будят тревога в обществото. Радостното от това, което казвате накрая, с което завършвате, е, че би допринесло за икономиката на района, но по-добре би било, ако в самото изграждане на базата бъдат включени български фирми. Благодаря Ви.
#240 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Дуплика искате ли? Заповядайте.
#241 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Благодаря, господин Председателстващ. Точно така, в изграждането на базата разчитаме да участват български фирми и в поддръжката. А по отношение на работата – поддържаме връзка с местната власт, с господин кмета, така че имаме координирани действия на ниво местна власт. Благодаря.
#242 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Министър, за участието Ви в парламентарния контрол. Преминаваме към въпросите към Петър Димитров – служебен министър на околната среда и водите. Първият въпрос е от народния представител Иван Белчев относно замърсяване на атмосферния въздух в град Русе – измерване на бензен и предприемане на мерки. Заповядайте да развиете Вашия въпрос, господин Белчев.
#243 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, мобилната автоматична станция, разположена в западните части на Русе, в района на Флотската кула, за периода от 26 октомври до 12 ноември 2024 г. показа притеснителни данни. Според Регионална лаборатория – Русе, са регистрирани завишени стойности на бензен и въпреки че те не превишават пределно допустимите концентрации от 5 микрограма на кубичен метър годишно, в продължение на 13 дни мобилната станция е измерила среднодневни стойности от 7 микрограма на кубичен метър, като най-високите средночасови стойности са били няколко пъти над 32 микрограма на кубичен метър. Тези измервания съвпадат с времето на получените сигнали за неприятни миризми в областта, което навежда на необходимостта от допълнителен анализ и потенциално предприемане на административнонаказателни мерки към замърсителите. В резултат на множеството протести и сигнали на русенци срещу замърсяването на въздуха в града през 2022 г. за първи път Западна промишлена зона бе включена в графика на мобилната измервателна станция. И тогава, както и сега, от получените данни се вижда, че стойностите на бензена са обезпокоителни и през 2022 г. достигат до 24 микрограма на кубичен метър средно на час. Предвид факта, че измерванията са направени за кратък период, не е възможно да се изчисли реалната средногодишна норма на този замърсител, идващ най-вероятно от предприятията от Западна промишлена зона, от трафика и от отоплението на твърдо гориво. Тези високи стойности на бензена са обезпокоителни за русенци и е задължително причината за тях да бъде установена. Моля да се разгледа възможността за поставянето на постоянна акредитирана измервателна станция само за бензен в продължение на поне една година в района на Флотската кула, за да имаме средните годишни стойности на този показател. В момента има една измервателна станция, която се намира в жилищен квартал в централната част на града, близо до Парка на възрожденците и далеч от промишлеността, която, предвид местоположението ѝ, не показва превишаване на средногодишната стойност на бензен. Уважаеми господин Министър, моля да ми отговорите на следните въпроси: Възможно ли е да се постави така описаната измервателна станция само за бензен в продължение на поне една година в град Русе? Ако това не е възможно, гражданите на Русе могат да закупят акредитирана станция и да Ви предоставят данните за една календарна година. И ако тези данни покажат средна годишна стойност на бензен над 5 микрограма на кубичен метър, какви стъпки ще предприеме МОСВ, за да гарантира чистотата на атмосферния въздух в Русе? Ще има ли санкции и към кого? Благодаря Ви.
#244 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Белчев. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#245 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Белчев! В отговор на искането за допълнителен мониторинг в западната част на град Русе по показател „бензен“ информирам, че данните за качеството на атмосферния въздух за този замърсител се получават от Автоматична измервателна станция „Възраждане“, което е градски фонов пункт за мониторинг и част от Националната автоматизирана система за мониторинг и качество на атмосферния въздух. Искам само да Ви обърна внимание, че тези пунктове не работят като точкови измервания, сондата измерва доста голяма площ, той затова е и фонов, и не може да се направи заключението, че той е поставен там така, че да омаловажи замърсяването на въздуха на русенци. Допълнително през 2022 г. и през 2024 г. е разполагана мобилна автоматична станция в тази част на града, чрез която също са измерени нива на бензен. Данните от постоянния пункт за мониторинг, както и от индикативните измервания, са значително под определената в законодателството средногодишна норма за опазването на човешкото здраве от 5 микрограма на кубичен метър. Действително налице са измервания средночасови стойности по показателя бензен, които са по-високи, но средногодишната норма за опазване на човешкото здраве не е превишавана. На база на извършения мониторинг на качеството на атмосферния въздух са налични достатъчно данни, представителни за територията на цялата община, и няма обоснована необходимост от поставяне на измервателна станция в продължение на една календарна година. Независимо от това обаче и във връзка с оплакванията на гражданите Министерството на околната среда и водите предвижда през 2025 г. отново да бъдат извършени индикативни измервания на качеството на атмосферния въздух на територията на град Русе. Съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух качеството на въздуха се следи чрез Национална система за наблюдение и контрол – информацията върху състоянието на околната среда от Министерството на околната среда и водите. Нормативна уредба регламентира ясно изискванията в случаите, когато са превишени нормите за вредни вещества в атмосферния въздух съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух, кметовете на общини разработват и изпълняват програми за намаляване на нивата на замърсителите, за да достигнем утвърдените норми. В тези програми се предвиждат мерки спрямо идентифицираните източници. По отношение на въпроса за налагане на санкции уточняваме, че законодателството в качеството на атмосферния въздух въвежда цели за това качество, предназначени за избягване, предпазване или намаляване на вредното въздействие върху човешкото здраве и върху околната среда като цяло. Сериозен и на практика трудно решим проблем е еднозначно определяне на източника на замърсяването, който е предизвикал наднормените нива в атмосферния въздух на даденото населено място. Санкциите се налагат по отношение на онези оператори на инсталации, които са нарушили определените от законодателството норми за допустими емисии на вредни вещества. По смисъла на Наредбата за вида, размера и реда на налагане на санкции при утвърждаване или при замърсяване на околната среда над допустимите норми, или при неспазване на определени емисионни норми и ограничения, контролните органи налагат санкции при увреждане или при замърсяване на околната среда над допустимите норми след измервания на емисиите отпадни газове, изпускани в атмосферата от неподвижни източници. В екологичното законодателство няма забрана за отопление на твърдо гориво. В случай че Общината вземе решение, Законът за чистотата на атмосферния въздух дава възможност общинските съвети да ограничат употребата на определени видове горива или уреди за отопление в случаи, когато видът и степента на замърсяване на атмосферния въздух увеличават значително риска за човешкото здраве и за околната среда, или при непостигане на нормите за качество на атмосферния въздух. По отношение на транспорта също могат да се въвеждат зони с ниски емисии за ограничаване на движение на моторните превозни средства. Министерството на околната среда и водите подпомага чрез Програма „Околна среда 2021 – 2027 г.“ общини с нарушено качество на атмосферния въздух, които работят по въвеждането на такива зони за транспорт. И мога да кажа, че във връзка с програмата на местните власти в Пловдив и София, за съжаление, само там са локализирали това като проблем, Оперативна програма „Околна среда“ е отпуснала 15 млн. лв. за определяне и изграждане на нови такива нискоемисионни зони. Част от тези зони вече работят в София, дават добри резултати, като също може, и в София е наложено такова ограничение за използването на твърди горива за отоплението, фосилни горива за отоплението, там, където има наличие на топлофикационна и газопреносна инфраструктура. Благодаря за вниманието.
#246 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Белчев, имате думата за реплика.
#247 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Това, което наистина мен ме притеснява, е, че тази мобилна станция е измерила в този период от 13 дни среднодневния, естествено, ние може да говорим за среднодневни показатели, които – нали, те са средночасови, след това се обобщават на среднодневни, които превишават тези пет микрограма на кубичен метър на ден. Съответно, ако ги умножим по дните, които има една година, може да се получи по-голямо или по-малко число от това, което е заложено в Закона, но ние не знаем точно за тази зона. Затова беше и това мое искане наистина да се постави една станция, която да измерва бензен. Смятам, че това нещо е възможно, но разбирам от отговора Ви, че ще има поредна мобилна станция, която да измери през следващата година, което е нещо, което също може да покаже как се движи замърсяването на въздуха от бензен. Определено обаче и в Русе се говори – в средите, занимаващи се с екология, за закупуването на такива акредитирани станции от граждански организации, които да предоставят конкретни данни, които, естествено, ще бъдат и сертифицирани. На тази част не ми отговорихте – дали има опит Министерството на околната среда и водите с подобни граждански инициативи, с кредитирани станции със сертифицирани данни, така че да можете и Вие да се позовете на тях, измерени от външна организация? Ще се радвам да може да ми отговорите сега, ако не, ще Ви изпратя, естествено, и писмен въпроса, да можем да се уточним. Благодаря Ви много.
#248 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Министър, дуплика.
#249 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Белчев! Знаете, че акцент върху работата на Министерството на околната среда и водите е специално чистотата на въздуха и околната среда в град Русе. Това си го поставихме като акцент още миналата година и вече имаме доста сериозни резултати. Тук за пример може да посочим и наложените глоби на голямото промишлено предприятие, в източната част обаче на града, което причиняваше дискомфорт на гражданите на град Русе. Тук хубавото е, че вече българските граждани имат изискване към качеството на околната среда, към качеството на живота, и ние ще направим всичко възможно това качество на живот да бъде тяхно достояние. Относно възможността за закупуване на такива станции – да, такава практика съществува. Както виждате, в София, в другите градове, има различни системи от станции, но тук нашата система от мониторинг за качеството на атмосферния въздух е свързана с калибрирани такива станции и референтни методи на изследване, каквито гражданските станции не биха могли да осигурят. Но тези станции биха могли да дадат едни първоначално определящи насоката на изследването и предполагащи наличието точно на такава мониторингова станция, която да има по-продължителен период на изследване в района на западната част на града. Това е предвидено за 2025 г. и аз очаквам да видя наистина едно подобрение на качеството на атмосферния въздух, специално свързано с бензена, тъй като това е част от състава на петролните продукти, но може би както и печките, които ги ползваме за отопление с твърди и фосилни горива, може би тук е много интересен фактът да се спомене, че бензенът представлява… Съдържанието на бензен в атмосферния въздух е половината от концентрацията, причинена от тютюневия дим. Това е по изследване на Департамента на здравето на Съединените щати в Атланта, Джорджия. Благодаря за вниманието.
#250 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Белчев, имате възможност да зададете следващия въпрос относно мерки за почистване и устойчивото управление на река Дунав. Заповядайте.
#251 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Отново въпрос, свързан с моя роден град Русе и река Дунав. На 15 октомври 2024 г. в Бургас се проведе конференция „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“, организирана от Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и Бургаския свободен университет. Събитието насърчи диалога между регионални участници в басейна на река Дунав и Черно море и представи иновативни и природосъобразни решения за възстановяване на реките и морските води. Форумът е част от усилията на Европейския съюз за възстановяване на водните басейни и укрепване на устойчивостта на крайбрежните общности. В него взеха участие ключови фигури, като Международната комисия за опазване на река Дунав, Инициативата „Биоийст“ (BIOEASTsUP), и това подчертава важността на международното сътрудничество за опазване на водните ресурси. В подкрепа на тези усилие на 29 октомври Министерството на околната среда и водите публикува прессъобщение, което подчертава възможността за препоръчване – това прессъобщение подчертава важността на препоръките в Доклада на Европейската агенция по околната среда. Докладът акцентира върху необходимостта от подобряване на устойчивостта на водите в Европа чрез интегрирано управление, което включва хармонизиране на политиките в различни сектори, като селското стопанство, енергетиката и градското развитие. Това, което бих искал да Ви попитам, господин Министър, е свързано със замърсяване с макро- и микропластмаса и спешната необходимост от установяване на ефективни системи за управление на отпадъците и засилване на трансграничното сътрудничество в река Дунав. Какви са настоящите практики за почистване на река Дунав от боклуци, включително пластмаса и други отпадъци, които са натрупват по лиманите и в заливите на река Дунав? Има ли налични данни за замърсяване от плаващи боклуци на повърхността на реката и кои са конкретните участъци по българското поречие на Дунав, които са идентифицирани като зони с повишена замърсеност? Кой е отговорен за поддържането на чистотата на реката с фокус върху плаващите боклуци на повърхността? Благодаря Ви.
#252 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, господин Министър, да отговорите.
#253 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Белчев! Замърсяването с пластмаси е едно сравнително ново предизвикателство, което изисква, първо, целенасочен мониторинг за идентифициране основните източници и ефективни решения – законодателни, в областта на политиката, финансовите и други механизми. Важно е да се отбележи, че към настоящия момент в структурите на Министерството на околната среда и водите не са постъпвали данни за значимо замърсяване на река Дунав от плаващи на повърхността отпадъци, не са констатирани конкретни зони с постоянно повишена замърсеност на българския участък на река Дунав. Българският участък на река Дунав попада в обхвата на „Басейнова дирекция“ – Дунавски район. Част от ангажиментите на „Басейнова дирекция“ – Дунавски район, е свързана с информиране на обществеността и организациите на компании, свързани с повишаване на екологичното съзнание и култура на различни групи от обществеността. В изпълнение на горепосочените дейности „Басейнова дирекция“ – Дунавски район, съвместно с Министерството на околната среда и водите и общините, участва в редица събития от екологичния календар, имащи отношение към ползването и опазването на водите на река Дунав. Отделно от горното Дунавският район за Басейново управление е част от международния басейн на река Дунав и „Басейнова дирекция“ – Дунавски район, ежегодно отбелязва Деня на Дунав на 29 юни. Чрез различни инициативи всяка година в рамките на кампанията на Деня на Дунав се организира извършване почистване отпадъци в общините по течението на българския участък на река Дунав, като превенция от замърсяването с пластмасови отпадъци е един от акцентите в кампанията. От 2018 г. „Басейнова дирекция“ – Дунавски район, е партньор на глобалната инициатива „Да изчистим Дунав заедно“. Основната цел на инициативата е свързана с почистването на бреговете и водите на река Дунав от пластмасови отпадъци и разделно събиране и рециклиране на отпадъците. „Да изчистим Дунав заедно“ се организира от Фондация „Океани без отпадъци“, Еко партнърс и Каяк клуб – Свищов, и „Басейнова дирекция“, и се подкрепя от Министерството на околната среда и водите. България чрез Института по океанология към Българската академия на науките участва и в изпълнението на Международен проект „Следвайте пластмасата от източника до морето: Тиса-Дунав, интегриран план за действие за премахване на пластмасовото замърсяване на реките“, финансирано от Европейската комисия по транснационална програма „Дунав“. Като асоцииран партньор в Проекта участва „Басейнова дирекция“ – Дунавски район. Проектът се фокусира върху одобряване качеството на водата и намаляване на замърсяването с пластмаса на река Тиса и река Дунав, като представи инструменти, данни и методология за разбиране на източниците, същността и рисковете от потоците от замърсяване, както и предоставя практически примери за възможни действия и законодателни решения както на местно, така и на международно ниво. В рамките на проекта е проведена акция за почистване на макроотпадъци от пластмаса в горещи точки на течението на река Дунав, в това число и в българския участък в района на град Тутракан и остров Тутракан. В Плана за управление на международния басейн на река Дунав, изготвен от Международната комисия за опазване на река Дунав, провеждането на кампании за почистване на пластмасови отпадъци е препоръчана като добра практика със справяне на замърсяването наред с други мерки. Доколкото такива инициативи не само предотвратяват навлизането на отпадъци в реката, но и повишават обществената осведоменост. В рамките на Международната комисия за опазване на река Дунав е в ход дискусия за включване на замърсяването с пластмаси като значим проблем за управление на водите в международния дунавски басейн. При актуализиране на Плана за управление на международния басейн на река Дунав 2028 – 2033 г. при подготовка на актуализация на този план страните предприемат мерки за набиране на охранителни мониторингови данни, които да позволяват формулирането на политиката и мерките за ограничаване и справяне с проблема. Със задоволствие може да се отбележи, че обект на внимание е и замърсяването с микропластмаси. Предстоящото през лятото пето съвместно изследване на река Дунав от извора до устието се предвижда мониторинг на микропластмасите с намерение да се изследват времевата им динамика на различни места и по време на променливи сценарии за освобождаването им във водна среда. Предвиден е и анализ на микропластмасите в дънни безгръбначни за вземане на проби. Замърсяването с пластмаси е значим проблем, който надхвърля националните граници, координираният подход и мерките, прилагани от страните в сбора на река Дунав в едно с използването и адаптирането на приложени практики в други, са необходими предпоставки за постигане на устойчиви резултати. Съгласно чл. 54 и 55 от Закона за управление на отпадъците общо правило е, че отпадъците се почистват от причинителя или собственика на отпадъците, а ако той е неизвестен – от лицето, в чието държание се намират. Според местонахождението на отпадъците задължение за почистването може да бъде на кмета на община или на областния управител. Съгласно чл. 19 от Закона за управление на отпадъците кметът на общината отговаря за предотвратяването на изхвърлянето на отпадъците на неразрешени места, както и за предотвратяването на образуването на незаконни сметища в урбанизираната част на общината, а извън урбанизираната – съответният областен управител на терени, които са държавна собственост. В случаите, когато плаващите отпадъци пречат на корабоплаването на реката, компетенциите са възложени на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“. Благодаря за вниманието.
#254 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, господин Белчев.
#255 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Наистина беше доста изчерпателен и започнахме една тема, която няма да я оставим дотук, разбира се, защото аз съм участвал в почиствания на река Дунав, когато с лодки сме ходили до острови, за да можем наистина да съберем тези едри отпадъци, които са пластмаса, естествено. Какво има на дъното? За жалост, не можем да знаем, но това, което наистина е притеснително, са и микропластмасата, която е невидима за човешкото око, но тя се съдържа и в рибата, и във водата, и във всякакви други организми, които живеят в Дунава. Притеснително е и това е една политика, която е извън обхвата само на МОСВ – тя е както и национална, така и международна политика, защото Дунав, както разбрахме вчера от изслушването, е основният източник на вода за България. Това е много важно – Дунав да е чист. Получих сигнал, че за жалост, в Сърбия липсват пречиствателни инсталации. Това се показа и на данни, които видях в един от докладите на МОСВ и съответно замърсяването на вода от бита от Сърбия е доста сериозен проблем, който е хубаво също да бъде изследван – какви са водите, които влизат в България, какви са на изхода. Както казах, тази тема ще бъде разгледана. Аз ще продължавам да участвам заедно с други екоактивисти в подобни почиствания на едрия плаващ боклук – предимно от пластмаса. Наистина се надяваме да видим един по-чист Дунав след години. Благодаря Ви.
#256 · speech
Председател Атанас Атанасов
Дуплика.
#257 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, аз също участвам във всяка една кампания, свързана с почистването на река Дунав. Този въпрос е изключително тревожен, свързан с микропластмасите, затова е и предвиден за обследване в петото такова съвместно обследване на река Дунав от извора до устието, като ще се изследват точно – акцентът е точно върху тези микропластмаси, и влиянието им върху дънните организми. Предвидени са пробонабиране в доста участъци от реката, като искам да кажа, че управлението и специално справянето с микропластмасите във водна среда в реките и в моретата и океаните е изключително предизвикателство не само за нас. Това е глобален проблем, който не търпи отлагане и по него липсват все още конкретни и точни изследвания. В тази връзка усилията на Министерството на околната среда и водите са свързани точно с набирането на информация и очевидно локализиране и акцентиране към този проблем и в предстоящия план за управление на международния речен басейн на река Дунав.
#258 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Следващият въпрос е от народния представител Петър Петров относно непремахнати сметища на територията на община Берковица след извършени съвместни проверки през месец юли 2023 година. Заповядайте, господин Петров, да развиете Вашия въпрос.
#259 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, ще започнем парламентарния контрол в Петдесет и първия парламент така, както го завършихме в Петдесетия, а именно по темата за опазването на околната среда и незаконните сметища, които са в моя Многомандатен избирателен район – Монтана. От три години съм народен представител. Задавал съм стотици въпроси по реда на парламентарния контрол. За пръв път, вече ми става малко неудобно, да задавам настоящия въпрос, но не към Вас, разбира се. През последните девет месеца пет пъти сте ни оказвали съдействие и лично сте идвали на проверки за установяване на незаконни сметища на територията на област Монтана. Става ми неудобно защо? Защото се установяват сметища, дават се предписания, но какво се получава. Контролните органи, които са бездействали с години, заедно прегърнати с местната власт, и са довели до образуването на тези сметища, в повечето случаи стигат до издаване на предписания и дотам. Какво означава дотам? Именно местната власт не извършва съответните действия по премахването – организирането на премахването, на незаконните сметища. С други думи, считам, че локализирахме един от основните проблеми. Той не е просто, че гражданите изхвърлят отпадъци. Той е местната власт и контролните органи не правят достатъчно, за да бъдат премахнати. Типичен пример за такова бездействие са две сметища. Едното е в държавен, а другото е в частен имот на територията на община Берковица. Последно с Вас ги установихме на 2 юли при една съвместна проверка там с екип на РИОСВ – Монтана. Издадени са предписания. Срокът отдавна е изтекъл, но за съжаление, тези незаконни сметища все още не са премахнати – нещо, в което съм се убедил и вчера привечер. Едното лично съм го посетил. За съжаление, както строителните отпадъци, така и употребяваните гуми все още са там. Именно – не са извършени действия за тяхното премахване. Именно затова е и темата на настоящия ми въпрос, тъй като вече очевидно ние изместваме малко посоката на действие. Досега просто установявахме незаконни сметища. Оттук нататък вече следва да си зададем въпроса: а какво ще направим и за реалното им премахване, от една страна, и от друга страна, санкциониране на длъжностните лица по реда на Закона за управление на отпадъците, които би следвало да извършват съответните действия, но те някак си се надяват може би Вие да не сте дълго служебен министър, а аз пък да не съм дълго време народен представител, че да престане това непрестанно търсене на спазване на законността, което аз считам, че се извършва в последната година както от Министерството, така и от нас като народни представители. Ако може да ми отговорите: докога ще трябва да си задаваме въпроси – конкретно за тези две незаконни сметища на територията на община Берковица?
#260 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Министър.
#261 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами господа народни представители! Уважаеми господин Петров, посочените от Вас два терена са идентифицирани като замърсени с отпадъци на 2 юли при извършване на проверка съвместно с Вас, също и на 4 юли при извършена проверка от експерти на РИОСВ – град Монтана. От Инспекцията са дадени предписания на кмета на община Берковица за предприемане на действия за почистването им. На 19 август 2024 г. от експерти на РИОСВ – Монтана, е осъществен последващ контрол по изпълнение на дадените предписания. Констатирано е, че дерето, намиращо се в поземлен имот № 03928.179.1, град Берковица, е почистено от отпадъци и предписанието е изпълнено. По отношение на терена – частна собственост в поземлен имот 03298.211.50, град Берковица, са предприети следните действия: установен е собственикът на имота и на същия е дадено предписание за почистване на замърсените терени със срок на изпълнение 17 декември 2024 г. Контролът по изпълнението ще бъде осъществен от Общината. В случай че имотът не е почистен след изтичане на дадения срок, от общинското предприятие „Комунални дейности“ – Берковица, ще бъде организирано почистване на имота, като разходите по почистването ще бъдат предявени по съдебен ред. За резултатите от предприетите действия РИОСВ – Монтана, ще бъде уведомена писмено. Предвид че на Община Берковица се прехвърлят и действия след почистване на отпадъците на горецитираните два имота от РИОСВ – Монтана, не са образувани административнонаказателни производства спрямо кмета на община Берковица. На 11 декември 2024 г. от експерти на РИОСВ – Монтана, в присъствието на представител на Община Берковица и управителя на общинско предприятие „Комунални дейности“ – град Берковица, е извършена нова проверка на място на посочените от Вас два терена на територията на община Берковица. В дерето са установени единични отпадъци от опаковки и други видове битови отпадъци. В деня на проверката от общинското предприятие „Комунални дейности“ – Берковица, е организирано ръчно събиране на отпадъците в чували. След обяд на 11 декември 2024 г. дерето е почистено. Поземленият имот № 03298.211.50, град Берковица – частна собственост, е констатирано наличие на купчини със строителни отпадъци, керемиди, излезли от употреба, гуми, разпилени, единични отпадъци, опаковки. Към момента на проверката срокът на почистване на терена на община Берковица не е изтекъл. Откакто има множество сигнали за незаконни сметища на територията на цялата държава, прави впечатление, че основно сигналите са свързани с такива депа, които са на територията на населените места, и когато един сигнал се повтаря няколко пъти, аз лично предприех действия по проверка на място, като те най-много се повтарят като сигнали в община Монтана и затова като пилотна община предприех действия по лично присъствие и ангажиране със справянето на тези сметища. Направи ми впечатление, че в цялата територия на общината, както и в цялата страна, там, където съм посещавал, има изключително много незаконни сметища, като тенденцията е те да се увеличават, което е изключително притеснително. В тази връзка разпоредих на регионалните инспекции по околна среда да картират тези незаконни сметища. Информацията беше, че съществува, те са картирани и информацията е качена в dis формат. Много скоро ще бъде публична. Тези сметища са 286 на брой в цялата страна – локализирани са заедно със съответните предписания и предприети действия. Голяма част от тези сметища – върху тях са предприети съответните действия, но тук трябва да се има предвид опитът, който имаме в Община Монтана, когато е изчистено едно сметище, то веднага на негово място се появява ново. При тази повторяемост кметът на общината предприе действия по ограждането на такива основни сериозни депа, незаконни сметища и монтирането на камери. Очевидно това е начинът да се справим с този проблем. Вероятно този случай е точно такъв – повторно замърсяване на незаконно сметище. Поне в това ме убедиха колегите, които са присъствали на проверката, включително са ми изпратили снимки от двете незаконни сметища.
#262 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, господин Петров.
#263 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, редно е след този отговор да си зададем въпроса: защо е нужно министър да ходи на място и да върши работата на кметовете, които следва да следят съгласно Закона за управляване на отпадъците за недопускане на незаконни сметища и на следващо място, за тяхното премахване?! Надявам се от моя въпрос с приложени снимки от 8 декември да сте разбрали, че това, което е написано в констативния протокол от 16 август по отношение на едното сметище в Берковица – това с фотьойлите, е пълна лъжа, защото те все още са там и никой никога не го е премахвал. Контролът, разбира се, е бил фиктивен, какъвто е бил последващият фиктивен контрол и на сметището в село Белимел, община Чипровци, където лично с Вас видяхме как просто са набутали по-голямата част от пластмасовите отпадъци в дерето. Служителите на РИОСВ поеха пореден ангажимент в писмен отговор до мен в последващ момент да проверят дали все още не е изчистено сметището, за което не знам колко сигнала трябва да подам, за да бъде изчистено. Мисля, че едно нещо трябва да разберем: ако държавните и общинските органи не си свършат работата, по-конкретно местната власт, такива сметища никога няма да бъдат изчистени, колкото и да се опитваме с Вас да свършим нещо полезно за тази държава – дали от трибуната, дали на място. Вие самият помните, че точно преди един месец, когато отидохте в община Лом, село Трайково, малко преди Вас запалиха сметището само и само да не Ви позволят да го установите. Отне цял ден, ден и половина, на пожарната да го гаси. Аз се присъединих малко по-късно от Вълчедръм, това ще го засегна в следващия ми въпрос. Затова молбата ми към Вас е да осъществите по-голям контрол върху бездействията на контролните органи, тъй като ще Ви припомня: изтекли са сроковете за предписания, понеже споменахте община Монтана, за незаконните сметища в село Вирове, нещо, което посетихме пак с Вас преди един месец и не беше пипнато да бъде изчистено – десетки тонове отпадъци. В село Винище там също са изтекли сроковете и сметището все още седи. Тъй като според мен не е работа нито на министъра, нито на народния представител по нощите да обикаляме и да потвърждаваме, че всъщност тези, които трябва да установяват свършената работа, не го правят, да не кажа, че пишат неверни неща в протоколите. Поради това поставям снимки в своите въпроси. Това е въпросът ми към Вас: защо се налага министърът, един вид, ако не отиде министърът на място, все едно не може да се свърши работа?! Това нещо не го разбирам, ако имате някакъв съвет, дайте го от трибуната.
#264 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте, имате две минути.
#265 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, като акцент на тези проверки бих искал да кажа, че като министър си позволявам да отида там, където един сигнал се повтаря многократно. Не мога да отговоря на въпроса защо е необходимо да присъства министър и да дойде министър на място, за да може администрацията да си свърши работата, но се надявам много скоро това да се промени, тъй като акцентът вече на база на опита, който имам, акцентът е върху отпадъците. В цялата страна РИОСВ-тата картираха тези незаконни сметища и като резултат от тези проверки е справянето с тях. Голяма част от тях – около 30%, вече са изчистени. Доколко е устойчиво това, местната власт трябва да си свърши работата по премахването и недопускането на тези сметища. Искам много ясно да кажа, че докато няма пазарна компонента при управлението на отпадъците, тоест да се въведе принципът замърсителят плаща, и не се осъзнае, че тези отпадъци всъщност са ценен ресурс, отпадъците ще се въргалят в цялата страна. Благодаря Ви за вниманието.
#266 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от Георги Хрисимиров Иванов относно необходимост от предприемане на мерки за премахване на незаконно сметище и нерегламентирано замърсяване в частни имоти на територията на квартал „Дружба“ в Столична община. Имате думата.
#267 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, нашата столица трябва да е образец за другите населени места по отношение на управление, чистота и подреденост. В тази връзка всички ние трябва да положим общи усилия в това София да е пример и пред всички европейски и световни градове. Към момента, за съжаление, сме далеч от тази цел и всички ние като общество дължим много повече по отношение действията ни за подобряване на околната среда, която ни заобикаля. В една от многобройните ми срещи с жители на района, от който съм избран, будни граждани ми сигнализираха за образувани две незаконни сметища в частни имоти, намиращи се на улица „Канала“ в квартал „Дружба 1“ в Столична община със съответните GPS координати, които съм предоставил в сигнала. От приложените снимки се вижда, че на територията на тези имоти се установява наличието на автомобилни гуми, офис столове, строителни материали и какви ли още не боклуци. Тези незаконни сметища са в непосредствена близост до красивия парк „Дружба“, който е любимо място за разходки и отдих на живеещите в района. В такава близост е и до районното кметство на община Искър, което е отговорно за чистотата на поверения му от гражданите район. Представил съм снимки, за да се запознаете с проблема, съответно проверяващите да сверят това, което съм описал, с моментното състояние. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: какви мерки може да предприеме Министерството на околната среда и водите за премахването на незаконните сметища в района на улица „Канала“ в квартал „Дружба 1“ в Столична община? Ще бъдат ли наложени санкции за нерегламентираното замърсяване на имоти? Благодаря Ви.
#268 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Заповядайте, господин Министър.
#269 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хрисимиров, съгласно Закона за управление на отпадъците „отпадъците се почистват от причинителя или собственика им, ако той е неизвестен, от лицето, в чието държане се намира“. Съгласно същия закон „кметът на общината отговаря за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаването на незаконни сметища, както и организира почистването им“. Задължения за почистването на посочените от Вас нерегламентирани замърсявания в частни имоти на улица „Канала“, квартал „Дружба 1“ в Столична община е на собствениците на имотите. Контролът за недопускане образуването на незаконни сметища на територията на квартал „Дружба“ се осъществява от кмета на район „Искър“. Регионалната инспекция по околната среда и водите контролира изпълнението на задълженията на кметовете на общини, свързани с управлението на отпадъците. В тази връзка с писмо на 11 декември 2023 г. на РИОСВ – София, е изискано от кмета на район „Искър“ и директора на Столичния инспекторат да предприемат съответните действия за почистването им. В едномесечен срок, считано от датата на изпратеното писмо от страна на Районната инспекция по околната среда и водите в град София, ще бъде извършен контрол за предприетите действия от кмета на район „Искър“ за преустановяване на нерегламентираните замърсявания и ще бъдат предприети съответните административнонаказателни мерки. Благодаря Ви за вниманието.
#270 · speech
Председател Атанас Атанасов
Заповядайте за реплика.
#271 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, както винаги, когато Ви сигнализираме за определено сметище, независимо в кой район, Вие в спешен порядък назначавате проверка на даденото сметища и след това съответните мерки биват взети или не. Надявам се, че и този път кметът на район „Искър“ ще предприеме нужните мерки, за да се предотврати това сметище да бъде там, където не му е мястото. В миналото Народно събрание съм подавал пет сигнала за незаконни сметища на територията на Столична община и в петте пъти Вие сте се задействали с проверки в следващите няколко дни след моя сигнал. Съответно имаше едно сметище на границата между квартал „Дружба“ и квартал „Абдовица“, където Вие разпоредихте на кмета на „Искър“ Ясен Русев да премахне сметището. Той го направи, но това, което не му направи чест, е да си направи пиар акция, с която той казва, че по негова инициатива е премахнал най-голямото сметище на територията на Столична община, в което ставаше въпрос за 2 тона автомобилни гуми. Напротив, това нещо се случи благодарение на Вашата работа и на моя сигнал. Просто е недостойно да се вземат овациите за работата на други хора. Ще Ви направя вметка за едно друго сметище, за което заедно с моя съмишленик адвокат Петър Петров няколко пъти сме подавали сигнали. Вие всъщност сте се задействали, но другият кмет – от ПП-ДБ, Кристиян Христов в Подуене, не се е задействал. Става дума за „Чепинско шосе“, в което има нерегламентирано сметище, за което три пъти сме подавали сигнали. Вие три пъти сте проверявали, три пъти сметището е било там, а кметът Христов не е свършил нищо по въпроса, защото сметището е още там. Вчера минах оттам и сметището си беше там. Благодаря Ви.
#272 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И аз минах, там беше.
#273 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Министър, искате ли думата за дуплика? Не е задължително, разбира се.
#274 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз живея в непосредствена близост до това сметище в „Дружба 1“, което е констатирано, и лично ще упражня контрол за изчистването му. Благодаря Ви.
#275 · speech
Председател Атанас Атанасов
Похвално е това. Господин Петров, последният въпрос е Ваш – относно срокове за обществено обсъждане и предоставяне на становище от заинтересовани лица по инвестиционно намерение за изграждане на ветрогенераторен парк в община Вълчедръм. Заповядайте.
#276 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, фирма „Уинд пауър Вълчедръм“, учредена с 1000 лв. капитал, е внесла инвестиционно предложение „Изграждане на вятърен парк за производство на електроенергия в местността Златията в землищата на селата Горни Цибър, Златия, Разград, Черни връх, Септемврийци и на град Вълчедръм“ в РИОСВ – Монтана. То е внесено със съответния номер на 9 февруари, също така РИОСВ е уведомила за това Общинската администрация. Горепосочената фирма също е внесла своето инвестиционно намерение в Общинската администрация във Вълчедръм на 19 март тази година. Въз основа на това уведомление направи ми впечатление, че в същия ден кметът на община Вълчедръм веднага и скорострелно е внесъл в Общинския съвет докладна записка с Проект на решение, с което да се вземе принципно съгласие за изграждането на въпросния вятърен парк. Едно от посочените от кмета основания е, че, цитирам: „На инвестиционното намерение ще бъде извършена екологична оценка за въздействието на околната среда, което ще бъде подложено за обществено обсъждане.“ Макар че не е посочено изрично в заглавието по една или друга причина, това инвестиционно предложение следва да бъде реализирано чрез, забележете, изграждането на 75 броя вятърни генератори и прилежащата им инфраструктура – пътища, подземни електропроводи в плодородни земеделски земи, всъщност в най- плодородната зона на този регион от Северозапада. Именно затова е налице широк отпор от страна на местната общественост в община Вълчедръм. Ще Ви обърна внимание, че има положително становище от Басейнова дирекция „Дунавски район“, което следва да бъде отбелязано – положително становище. На 13 ноември бе проведена сесия на Общинския съвет в град Вълчедръм, на която присъствах и аз. На нея около 50 жители изразиха отрицателно становище по изграждането на такъв ветрогенераторен парк, те искат да проведат референдум. По отношение на провеждането на местен референдум взех дори и становище на служебния министър-председател Димитър Главчев, което изчетох на Общинския съвет. На другия ден, господин Министър, и Вие бяхте на място. Заедно с Вас бяхме пред общината – отново 50 човека и земеделци от община Вълчедръм, които имат желание да научат кога ще имат възможност официално да изразят своето отрицателно становище в рамките на провежданите обществени обсъждания по процедурата, която е внесена в РИОСВ – Монтана, за да могат да възроптаят и техният глас да има значение срещу поредното унищожаване на плодородни земи за изграждането в случая на ветрогенераторен парк. Въпросът ми е: кога ще бъдат тези обществени обсъждани по тази процедура? Благодаря Ви.
#277 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, за инвестиционно предложение „Изграждане вятърен парк за производство на електроенергия в местността Златия в землището на селата Горни Цибър, Разград, Черни връх, Септемврийци и град Вълчедръм“ е оказана приложимата процедура по задължителна оценка на въздействието върху околната среда съгласно Закона за опазване на околната среда. Изискването е за изготвяне и на доклад за оценка на степента на въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони на Златия за опазване на дивите птици; Златия за опазване на природните местообитания, дивата флора и фауна като приложение към доклада по оценка и въздействие върху околната среда. Към настоящия момент процедурата е текуща на етап консултации. След внесеното задание за обхват и съдържание на доклада за оценка на въздействие върху околната среда Регионалната инспекция в Монтана се е произнесла на 30 август 2024 г., като на вложителя са дадени указания за последващи действия, които следва да се предприемат за продължаване на процедурата по ОВОС. Следващите стъпки за извършване на процедурата по ОВОС конкретно за инвестиционното предложение, са оценяване качеството на доклада за оценка на въздействието на околната среда и приложеният към него доклад за оценка степента на въздействие и организиране на обществено обсъждане и вземане на решения по ОВОС. До момента обществено обсъждане не е провеждано, тъй като не е достигната тази част от процедурата съгласно изискването на законодателството. Общественото обсъждане на доклада за оценка за въздействие върху околната среда се провежда след положителна оценка на качеството на доклада. Обществено обсъждане се организира от възложителя съвместно със засегнатите общини и кметства. В обсъждането могат да участват всички заинтересовани физически и юридически лица, в това число представители на компетентния орган за взимане на решения по ОВОС, териториалната администрация на изпълнителната власт, обществени организации и граждани. За целта възложителят трябва да уведоми лицата за мястото и датата на обсъждане чрез средствата за масово осведомяване най-малко тридесет дни преди срещите за обществено обсъждане. Възложителят следва да осигури обществен достъп до документацията по оценка и въздействие върху околната среда в срок от тридесет дни преди началото на обсъждането и да посочи място за предоставяне на писмени становища от засегнатата общественост. Становища, мнения и възражения могат да се предоставят и на срещите за обществено обсъждане. Компетентният орган също осигурява обществен достъп до документацията по ОВОС за периода най-малко тридесет календарни дни преди срещите за обществено обсъждане чрез интернет страницата си на определеното за целта място. На обществено обсъждане следва да присъстват ръководителите на екипа, изготвили ДОВОС и ДОСВ, както и възложителят, които въз основа на резултатите от направените оценки ще могат да отговорят на възникналите въпроси, мнения, становища и възражения по инвестиционното предложение. Постъпилите становища, възражения, мнения и други от заинтересовани лица и организации, както и резултатите от общественото обсъждане се вземат предвид при постановяването на решението на ОВОС. Към настоящия момент Регионалната инспекция в Монтана е дала указания на възложителя да внесе доклад за въздействие върху околната среда, но той все още не е внесен. След внасяне и одобрение от Регионалната инспекция ще се пристъпи към обществено обсъждане. Ако възложителят не внесе този доклад за оценка и въздействие върху околната среда повече от 12 месеца, нормативната уредба предвижда прекратяване на започналата процедура. Благодаря.
#278 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Петров, имате думата за реплика.
#279 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, да, схванал сте сентенцията на въпроса. Местните жители на община Вълчедръм и местните земеделци се интересуват кога ще могат да заявят своето мнение против и то да бъде отчетено за едно обществено обсъждане. Благодаря за така предоставената информация. От нея се вижда, че тепърва ще бъде внасян доклад за въздействието и едва след това следва да се проведе това обществено обсъждане от страна на възложителя със съдействието на местните общини и кметства в съответните села, които са описани в заглавието на инвестиционното намерение. Тук трябва да отбележа следното нещо: местната общественост, на първо място, изпитва недоверие, че това въздействие върху околната среда, тази оценка на качеството на околната среда ще бъде актуална, защото те виждат, че съответният контролен орган дори казва, че са изчистени сметищата, за които ние тук прожектираме снимки, че не са пипнати, а камо ли какво остава за един проект, който би трябвало да се развие на площ около 50 хил. дка за ветрогенераторен парк върху земеделски земи. Затова хората са притеснени и те очакват от нас като институция, от Вас като министерство, и от мен като народен представител да следим дали наистина това ще се случи и дали ще бъде спазена тази процедура. Това е и молбата ми към Вас под формата на реплика да проследите, доколкото Ви е възможно, дали процедурата по обществено обсъждане е спазена в нейната нормативна регламентация, защото много е възможно и аз го виждам с очите си, а мисля, че и Вие забелязвате притеснението на местните хора, когато разговаряха с Вас на 14 ноември, че те се притесняват, че тяхното становище против ще бъде покрито и няма да бъде взето предвид или пък ще бъде написано, че всъщност няма реакция срещу това инвестиционно намерение. Никой не е против, няма заинтересовани лица против, а самите ние знаем, поне сме посещавали този регион много пъти, че хората не желаят това – нито жителите на Вълчедръм, нито жителите на община Добрич, където също има подобен проект, и не желаят върху земеделски земи да бъдат изграждани нито фотоволтаици, нито ветрогенератори. Затова се надявам на институциите, на държавните ведомства в лицето на Министерството на околната среда и водите да могат да направят така, че гласът на гражданите да бъде чут, защото той е най-важен и стои преди реализацията, на което и да е инвестиционно намерение. Благодаря.
#280 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин, Министър, искате ли думата за дуплика?
#281 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, в екологичното законодателство има ясни механизми, които позволяват на обществеността и заинтересованите страни да участват пряко в процеса по инвестиционното проектиране и намерение в осъществяването на един такъв проект. Общественото обсъждане е един такъв елемент, който е заложен в екологичното законодателство точно с тази цел, да даде пряко участие на хората да участват в процеса и да дават своите мнения и становища. Очаквам обществеността и заинтересованите страни пряко и ползотворно да участват в този процес, който е предвиден в законодателството. Благодаря.
#282 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Министър, за участието в парламентарния контрол. Уважаеми дами и господа народни представители, изчерпахме днешния дневен ред. Следващото редовно заседание ще бъде в сряда от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,42 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Атанас Атанасов Секретари: Галя Василева Росен Иванов