Председател Наталия Киселова
Добър ден, колеги! Регистрирани са 207 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) За декларация от името на парламентарна група господин Драгомир Стойнев. Заповядайте.
Официален източник: parliament.bg
| № | Тема | Час | За | Против | Възд. | Резултат |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 28-02-2025 09:01 | 09:01:00 | 0 | 0 | 0 | — |
Добър ден, колеги! Регистрирани са 207 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) За декларация от името на парламентарна група господин Драгомир Стойнев. Заповядайте.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! След два дни отбелязваме Националния празник на държавата ни – Трети март. След два дни повечето от Вас ще са част от честванията по площадите и читалищата из цяла България, ще произнасят думи на почит, ще припомнят историята, ще свеждат глави. Ще сведем ли обаче и умовете, и сърцата си в смирение пред онова, което е било. Ще успокоим ли амбициите и егото си пред образа на България и историческата истина, или зад наведените глави ще продължим да крием противоборства, интереси, чуждопоклонничество – независимо в коя посока. Много ми се иска днес преди Трети март да се обърна към Вас с думите „братя българи“! Възможно ли е обаче? Не девалвира ли усещането ни, че ние сме едно и посоката ни е една? Че името, което следваме, е също едно – България? Възможно ли е да сме братя, а да сме толкова разделени? Насаждаме ли чрез действията си и обществено разделение? Ако е така, колко сме силни и свободни като нация? Тези въпроси Ви задаваме ние от „БСП – Обединена левица“. Чрез тази декларация в навечерието на Трети март искаме да Ви върнем и към общите ни корени, и общия ни път, но и към историческата истина. Кръвната линия на българите и духовната сила на България никога не са прекъсвали съществуването си въпреки вековете робство. На 3 март 1878 г. чрез духа си и чрез кръвта си българите постигат ново възкресение на своята вековна държава. Макар и за кратко Санстефанска България изпълнява националния ни идеал и показва на Европа и света колко голяма е силата на българското. Всяко време обаче носи белега на политиката. Тогава в Берлин окастрят и държавата ни, и историческата истина. Освен в други европейски столици и в София продължават да кастрят историческата истина, защото трябва да са политически коректни, защото са водени от страха си пред сегашната политическа конфигурация на добри и лоши в Европа. Защото не осъзнават, че единственият страх, който трябва да изпитват, е пред духа и кръвта на онези, дали живота си за българската свобода, пред историческата истина, която ни държи заедно като нация. А историческата истина е една – в кървавия подвиг, довел до свободата, своя голям дан е дала и руската кръв. Свободата на България идва в битките по време на Руско-турската освободителна война, водена по волята на Русия. В нашата земя все още лежат костите предимно на руснаци, офицери и войници. Затова нека на Трети март, когато сведем глава пред освободителите, наистина да стоим далеч от страха, малодушието и свободата. Свободата, уважаеми колеги, освен че се постига, и се отстоява. Тя не е еднократен акт, а процес. И ако нишката на третата българска държава тръгва от Трети март и Сан Стефано можем да я проследим и до днешния ден. Тези, които познават историята ни, знаят колко пъти тя е била на път да се скъса – национални катастрофи, смяна на режими, насилие над свободата в рамките на тeзи режими. Днес ние държим свободата в ръцете си, но не я ценим. Тя е поставена някъде там сред глобалните ценности, демократичното пространство, което обитаваме, при всички блага и права, които получаваме. Не я ценим като кръвна нишка, която ни свързва като общност и нация, не я усещаме като необходимост. И в това се крие голямата заплаха – да се обезличим, да се загубим в света на глобалните интереси, да следваме инерцията на силните на деня, без да преценяваме откъде минава нашия интерес и нишката на нашата свобода. В голямата трансформация на икономики, територии и ресурси днес ще просперират онези нации, които ценят корените си и консолидират първо около него, преди да са част, от който и да е наднационален съюз, и ние трябва да сме такава нация, имаме исторически предпоставки за това. България е естествен център на духа, историческата и културната идентичност на цяла Източна Европа и като такава може да е и естествен център на политическия диалог в този динамичен регион днес. Затова нека не бъдем късогледи и страхливи, а да застанем достойно на позицията си, изградена от поколения българи и герои преди нас, да бъдем достойни и спокойни за свободата си. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“. Възгласи: „Браво!“)
Благодаря Ви, господин Стойнев. Заповядайте за декларация, господин Хафъзов. След това господин Папазов за декларация.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър, уважаеми съграждани! Празнично е, предстоят тържествени и светли празници. Наред с Трети март – Националният празник на България, когато честваме освобождаването на България, мюсюлманите в тази страна и по света посрещат своя свещен месец Рамазан. Месец на говеенето, молитвата, милосърдието, опрощението и осъзнаването на смисъла на най-висшия дар, наречен живот. Намираме се в навечерието на празник, който е неотменна част от ислямската религия и културна история, очакван и посрещан с трепет, въодушевление и надежда. Ние, гражданите на нашата родина България, трябва да опознаваме пъстрата палитра от дълголетни традиции, защото само така можем да изградим трайно разбирателство, уважение и да градим единство в културното ни многообразие. Като мултикултурно общество е нужно да вникнем в душевността на ближния различен, носител на своите идентичностни и културни кодове. Това е пътят на опознаването, приемането, толерантността между нас, дъщери и синове на тази земя, хранеща ни, приютяваща ни, вдъхновяваща ни. Гордеем се, че сме нейни чеда. България е богата страна не на залежи, на ценни метали и изкопаеми, а на култури, традиции и история. Уважаеми колеги, драги съграждани, скъпи мюсюлмани! Рамазан е време на пълно въздържание от консумация на храни и напитки, употреба на лекарства и определени форми на интимност, но това е само ортопраксията на свещения месец. Много по-съществена е грижата за духа – да приемеш Бога в сърцето си, да му се отдадеш, да станеш смирен негов раб и да обичаш безусловно неговото най-възлюбено творение – човека. За да усетим в пълнота този свят месец обаче, е нужно не само да се отдадем на пост, молитви, четене на свещената книга Коран, да посещаваме джамиите за молитвата теравих, да приготвяме трапези за разговяване – ифтар, да се събираме със семействата си, приятелите си, колегите си. Основната цел на исляма и Рамазана е да се формират добродетели, да съпреживееш болката на ближния, да бъдеш съпричастен към глада, нищетата на нуждаещия се от помощ, да проявиш висша форма на човеколюбие и алтруизъм, да раздаваш от притежанията си, чувствата си, душата си, да даваш на хората само в името на Аллах, без да очакваш благодарности, отплата и поздравления от другиго. Нужно е обаче тази хуманна социална функция на месец Рамазан да бъде продължена и след приключването му да стане начин на живот, да бъде наша житейска философия. Ето защо, обръщайки се към мюсюлманите в страната и света, ги поздравявам и призовавам да спазват повелите на Създателя и да бъдат добри, смирени, щедри, безкористни, да раздават обич, да съзидават радост и красота, да обичат своята родина. Вярата ни крепи, молитвите ни успокояват, а благотворителността и загрижеността за благополучието на другия ни извисяват. Моля милосърдния Бог да дари със здраве, спокойствие, мир, благоденствие и духовно щастие всички мюсюлмани и изповядващи други религии в България и по света. Моля го да даде разум на всички държавници и политици да установим мир и да работим усърдно за добруването на всички хора и да им осигуряваме спокойствие, просперитет, грижа за нуждите, оправдаване на очакванията. Обръщам се към световния държавен и политически елит – да спрем войните и насилието, да спрем кръвопролитията, да нахраним гладните, да облекчим страданията на угнетените. Дължим това на човечеството! Скъпи и уважаеми колеги, честити празници! Честит Трети март! Честит свещен месец Рамазан! Благодаря Ви. Предполагам, че беше образователно. Всички имаме нужда да опознаем различния, защото всички имаме избиратели от различни етноси, религиозни общности, традиции и култури. Нека да се опознаваме, за да се уважаваме. Именно в това се корени мирът в тази страна – уважението и взаимното приемане, приемането на различния като достоен и равноправен. Благодаря Ви още веднъж! (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
Благодаря Ви, господин Хафъзов. Заповядайте, господин Папазов, за декларация от името на група.
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Партия ВЪЗРАЖДАНЕ категорично осъжда мащабната престъпна схема, разиграваща се в Националния статистически институт под ръководството на неговия председател Атанасов. През последните месеци в обществото нарастваха съмненията относно достоверността на официалните икономически данни, представени от НСИ. Въпреки че българските граждани ежедневно усещат на гърба си тежестта на галопиращата инфлация, правителството и зависимите институции продължават да твърдят, че ситуацията е под контрол и че инфлационните показатели остават в допустими граници. Тази пропаст между официалните данни и реалността будеше сериозни подозрения, които ние от ВЪЗРАЖДАНЕ започнахме да проверяваме чрез собствено разследване. Резултатите от нашите проверки са скандални и доказват безспорно, че НСИ участва в организирана престъпна схема за фалшифициране на икономическите данни. Манипулацията на данните не е просто грешка, породена от небрежност или технически неточности, напротив, тя е умишлено и целенасочено изкривяване на статистическата информация с конкретна политическа и икономическа цел. Основната причина за манипулацията на данните е създаването на измамна представа, че България изпълнява критериите за влизане в еврозоната. Това е съзнателна лъжа, която се използва като инструмент за геополитически и икономически натиск върху страната. Реалните инфлационни нива в България са много по-високи от тези, които се обявяват официално. Ако обективните данни бъдат представени честно, България няма да покрива критериите от Маастрихт, необходими за присъединяване към еврозоната. Именно поради тази причина НСИ, под диктовка на правителството, фалшифицира икономическата статистика, за да изкриви реалната картина и да подготви България за приемане на еврото насила въпреки ясната съпротива на българския народ. Тази измама е не просто икономически проблем, това е държавна измяна, насочена срещу интересите на българските граждани. Разследванията ни показват, че първичните сурови данни за инфлацията се подменят систематично, а престъпната схема е организирана и поддържана от следните институции и организации: Българската народна банка, Министерството на финансите, Националния статистически институт, големи хранителни вериги. Срещи между тези институции и корпоративните им партньори са целенасочено провеждани, за да се разработи методология за изкуствено намаляване на инфлационните показатели. Основна цел на тази схема е да се покрият критериите на Маастрихт за влизане в еврозоната, въпреки че реалната инфлация в България е в пъти по-висока от официалните данни. Първо, в резултат на тези договорки са подменени стоки в изследваната потребителска кошница от близо 850 стоки и услуги, за да се включат продукти, които не отразяват реалното състояние. Второ, цените на стоките са директно фалшифицирани чрез фиктивни промоции, представени от хранителните вериги. Трето, служители на НСИ не посещават обектите от списъка с 6400 изследвани обекта, а попълват данните от домовете си, базирайки се на информация от същите тези търговски вериги. Четвърто, първичните данни са с умишлено ниско качество, липсват цели записи, продукти се заменят с несравними аналози, което води до изкуствено занижаване на отчетената инфлация. В продължение на месеци са фалшифицирани цени, като операторите на НСИ записват стойности на коляно спрямо поставените цели за отчет на инфлацията. Фалшифицирането на инфлационните данни има една основна цел: изкуствено намаляване на отчетената инфлация, за да може България да изглежда подготвена за еврозоната. Това се прави в услуга на чужди интереси и в противоречие с волята на българския народ. Истина е, че ако НСИ предостави реалните данни, България няма да отговаря на критериите на Маастрихт, което би спряло процеса по приемане на еврото. Именно затова правителството и обслужващите го институции са принудени да лъжат българския народ. Ние виждаме огромния натиск от страна на Брюксел и глобалните финансови институции върху българските власти за ускоряване на този процес. Това се прави не защото еврото ще донесе ползи на България, а защото чрез въвеждането му страната ни ще загуби последните остатъци от своята финансова независимост точно в момент на пренареждане на световните политически пластове. Манипулирането на статистиката не е просто административно нарушение. Това е престъпление срещу суверенитета на България и благосъстоянието на българските граждани. Освен че манипулира данните за инфлацията, НСИ също така съзнателно отказва достъп на Народното събрание до анонимизирани данни, които би трябвало да бъдат достъпни за институциите на държавата. В същото време НСИ редовно предоставя тези данни на чуждестранни организации, които ги използват за политическа пропаганда и социално инженерство. Ние вече разполагаме с информация, че такива данни са предоставени на „Отворено общество“ за политики, насочени към ромското население, подпомагане на мигранти и бежанци, финансиране на неправителствени организации с цел манипулиране на общественото мнение и забележете, за политика за ранно детско образование in gender идеология, при това искането е след датата на приемане на Закона, забраняваш gender пропагандата в българските училища и детските градини. Институтът за пазарна икономика за анализи, които легитимират престъпната неолиберална политика на обедняване на българите. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за външен контрол върху икономическите процеси в страната. Световната здравна организация за пагубни здравни политики включително около така наречената ковид пандемия. За всичко това разполагаме с доказателства, които ще бъдат използвани в справедлив български съд, когато лицето Атанасов бъде арестуван и съден за престъпленията си. Въз основа на гореизложеното ВЪЗРАЖДАНЕ настоява за следните спешни мерки: Първо, незабавно оставка и арест на председателя на Националния статистически институт Атанасов. Второ, разследване на всички служители на НСИ, замесени във фалшификациите. Трето, одит на всички статистически данни за инфлацията през последните 24 месеца. Четвърто, законодателни промени за засилване на прозрачността и отчетността на НСИ. Пето, пълна ревизия на всички договори и споразумения за предоставяне на статистически данни на чуждестранни организации и неправителствени организации. Шесто, незабавно спиране на процеса по вкарване на България в еврозоната до провеждане на референдум. Партия ВЪЗРАЖДАНЕ няма да допусне тази измама да остане ненаказана. Ще продължим разследванията и ще направим и невъзможното, за да доведем виновните до съд и затвор. Свобода за студентите! Затвор за Атанасов и Борисов! Благодаря. (Бурни ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“)
Започваме с първа точка от днешното пленарно заседание: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ИВАН ИВАНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ИЗДАДЕНО ОТ МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОЕЖ № 6/04.02.2025 Г. ЗА ЧАСТ ОТ ЛОТ 4 НА АВТОМАГИСТРАЛА „ХЕМУС“, А ИМЕННО ОТ КРАЯ НА ПЪТЕН ВЪЗЕЛ ПЛЕВЕН, ПРЕСИЧАНЕ С ПЪТ II-35, ДО ПЪТ III-301, ВКЛЮЧИТЕЛНО ПЪТЕН ВЪЗЕЛ „ЛЕТНИЦА“ ОТ КМ 139+340=137+911.52 ДО КМ 167+572=166+144.09, В ЧАСТТА НА ПОДОБЕКТ: АМ „ХЕМУС“ ОТ КМ 152+500 ДО КМ 167+572=166+144.09. Вносител – народният представител Виолета Комитова. Моля вносителите да представят темата на изслушването.
Уважаеми господин Заместник-председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Темата, по която ще говорим, е магистрала „Хемус“ – изключително важна инфраструктура за всички български граждани, за целия български бизнес. Непострояването на магистрала „Хемус“ до днешна дата обяснява в голяма степен икономическото изоставане на Северна България спрямо Южна България, затова считам, че това е много важен въпрос. Става дума за строителство на 223 км от км 87 до км 310, разделен на девет отсечки, наречени лотове. Както вече на всички е известно, идеята за това строителство започва през 2013 г. и с ПУП-ове, с отчуждителни процедури, с изготвяне на проекти и завършва през 2019 г. с шест разрешения за строеж, но за съжаление, само за първите три лота – това от км 87 до км 139. През 2019-а и 2020 г. това строителство се финансира от държавния бюджет и по договори трябваше да бъде завършено към края на 2024 г. Към днешна дата за останалите отсечки лотовете 4, 5, 6, 7, 8 и 9 на 4 февруари 2025 г. министър Иванов издаде разрешение за строеж № 6, което касае половината от лот 4 с дължина 14 км. Трябва да отбележим, че принос за това разрешение за строеж имат осем министри, които са работили по тази тема. Това са министрите Аврамова, Нанков, Комитова, Караджов, Шишков, Цеков, Коритарова и Иванов, които са работили в продължение на шест години по този въпрос – време, което е било необходимо, за да се стигне до днешното разрешение за строеж. Първите са изготвили ПУП-а, следващите са извършили отчуждителните процедури, последните са направили проектите и господин Иванов е издал разрешението за строеж. Тоест разрешението за строеж № 6 от 4 февруари 2025 г. за половината от лот 4 доказва, че инвестиционният процес така е устроен в България, че с ГЕРБ и без ГЕРБ са необходими шест години за издаване на разрешение за строеж, точно толкова, колкото са били необходими за издаването на разрешенията за строеж на отсечките 1, 2 и 3 от 2013 г. до 2019 г. Също така това разрешение за строеж доказва, че отсечките 4, 5, 6, 7 , 8 и 9 от км 139 до км 309 никога не са започвали да се строят и опровергават тежко налаганата манипулация в обществото, че някой през последните години умишлено, целенасочено е спирал този строеж. Няма как да се спре строителство, което никога не е започвало. Строителството на „Хемус“ се извършва по много странен инвестиционен модел, при който финансовата част се състои в това, че предварително се раздават 2 млрд. и 200 млн. лв. през 2019 г., около 1 млрд. лв. от тези пари са необходими реално за строителството на отсечките 1, 2 и 3, но останалите 1 млрд. и 200 млн. лв. и до днес се съхраняват в придворни фирми, които се явяват доставчици на материали и техника. Това съхранение е печално известно, така ги съхраняват, с историята с парите в чували. Също така това строителство е известно с това, че парите на тези фирми за около 2 млрд. и 200 хил. лв. се раздават без обществени поръчки. И тук отбелязвам отношението на нашите регулатори, тъй като наскоро постоянно говорим по тази тема – Агенцията по обществени поръчки не реагира. Тъй като няма обществена поръчка, те се раздават без конкурс от държавното дружество „Автомагистрали“ на избрани фирми. Комисията за защита на конкуренцията също не реагира през 2019-а и 2020 г., тъй като няма никаква конкуренция, а в същото време държавните болници трябва да правят обществени поръчки за доставка на лекарства и медицински изделия. Този странен процес, инвестиционен процес обаче, е характерен и с това, че се въвежда едно понятие, което наричам „строител под прикритие“. Фирмите, доставчици на материали и строителна техника, изпълняват реално строителството, но не носят отговорност нито за това строителство, нито по гаранционните срокове, ако на обекта възникне незаконно строителство. Цялата отговорност се носи от държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД. Така че, освен че няма обществени поръчки, освен че няма конкуренция, освен че не се признават правилата на пазарната икономика и евро-атлантическите ценности като върховенство на закона, тук с понятието „строител под прикритие“ е налице странен инвестиционен модел, в който парите се дават много преди да започне строителството – повтарям, от 2019 г. до днес 1 млрд. и 200 хил. лв. стоят в строителните фирми, без да има фронт за строителство за отсечките от 4 до 9, и се въвежда модел, при който всички негативи са за държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД, а всички позитиви за участниците в този процес. И за да стигнем до същината на въпроса. През 2021 г. беше установено незаконно строителство на лот 4. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето! Времето!“)
Времето Ви изтече.
Това незаконно строителство е в доклад до министъра. Благодаря, още една секунда. Въпросът ми към министъра е: как върху незаконното строителство на лот 4 е издадено разрешение за строеж?
Благодаря Ви, госпожо Комитова. Ще помоля всички да се придържат към времето. Заповядайте, господин Министър, да представите позиция по предмета на искането за изслушване – имате думата.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Интересна тема. Надявам се, народни представители, днес да разберем какво трябва да се случва от това изслушване – да спрем строителството на магистралата и то да не се случи, или да продължи. Надявам се по темата в дебата това да се изясни. Но ще направя своето изложение. В качеството ми на министър на регионалното развитие и благоустройството съм издал разрешение за строеж № 6 от 4 февруари 2025 г. след подадено заявление на Агенция „Пътна инфраструктура“. Целият участък 4 от автомагистрала „Хемус“ е от края на пътен възел „Плевен“, пресичане с път II-35 до път III-301, включително пътен възел „Летница“ от км 139+340 до км 166+144.09=167+572 и е с дължина 28,232 км. Към настоящия момент за участък 4 са издадени две разрешителни за строеж. Първото е на 16 декември 2024 г. с № РС-99/16.12.2024 г. и е свързано с реконструкция на преносен газопровод при км 161+400, на електрически проводи 20 киловолта и на напоителен тръбопровод км 161+048, тоест той е за инженерни мрежи. Второто е разрешението за строеж, което е предмет на днешното изслушване. С издаденото разрешение за строеж № РС-6/04.02.2025 г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството е разрешено строителството на км 152+500 до км 167+572 с дължина от 15,072 км част от лот 4 на автомагистрала „Хемус“. От пътен възел „Дрено“ до село Дойренци до пътен възел „Летница“. Възложител на обекта е Агенция „Пътна инфраструктура“, изпълнител е „Автомагистрали“ ЕАД съгласно договор, изх. № Д-122 от 20 декември 2018 г., сключен с Агенция „Пътна инфраструктура“. За издаването на разрешителното за строеж са спазени всички устройствени процедури. Одобрен е Подробен устройствен план със заповеди на министъра на регионалното развитие и благоустройство съответно през 2020 г. и 2021 г., уважаеми питащи. Налице е отчуждителен акт – Решение на Министерския съвет № 531 от 22 юли 2021 г., към 8 септември 2021 г. Разрешение за строеж № РС-6 от 4 февруари 2025 г., е издадено въз основа на заявления с вх. № АУ 22-68 от 12 декември 2024 г. и № АУ 22-68 от 23 декември 2024 г. Допълнен е с писма № АУ 22-68 (3) от 17 януари 2025 г. и № АУ 22-68 от 24 януари 2025 г. от Агенция „Пътна инфраструктура“. Комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект с основните изисквания към строежите от ДЗЗД „Хемус“ контрол – технически контрол по част „Конструктивна“. Одобрен е Технически проект, съответстващ на Подробния устройствен парцеларен план за обекта, със следните съгласувателни документи: Решение за оценка на въздействието на околната среда и водите № 2-2 от 2015 г.; Решение № 7-ПР от 2020 г. за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда и писма на Министерството на околната среда и водите; разрешение за ползване на фортностен обект № 121-7869 от 13 септември 2022 г. на Басейнова дирекция – Дунавски район, и всички други становища от компетентните органи съгласно действащото законодателство. Допуснато е предварително изпълнение на Разрешение за строеж № РС-6 от 4 февруари 2025 г. на основание чл. 60, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс. Мотивите са следните: автомагистрала „Хемус“ е национален обект и обект с национално значение и е едно от основните трасета на републиканската пътна мрежа; като пътна артерия тя има голямо значение за интегрирането на националната транспортна инфраструктура и европейската транспортна система и изграждането ѝ е национален приоритет. Проучванията показват, че към момента трафикът по използвания път Е772 е голям и са налице чести пътнотранспортни произшествия. Това е индикатор за наличието на сериозен риск за здравето и живота на хората. За допускането на предварителното изпълнение на строителството на посочените участъци ще се ускори процесът на реализация на автомагистрала „Хемус“, ще се допринесе за осигуряване на модерни експлоатационни условия и ще се подобри безопасността и сигурността на движението. С разрешения за строителство на 15-километров участък от пътен възел „Дренов“, село Дойренци, до пътен възел „Летница“ на около 5 км е извършено отнемане на хумусния слой, а на останалите 10 км нищо не е извършвано. В участъка не са изпълнявани строителни конструкции и пътни съоръжения. За отнемането на хумусния слой не се изисква разрешение за строеж, с оглед на което същото не може да бъде класифицирано като незаконен строеж, с оглед на което е строителство по смисъла на Закона за устройство на територията. В § 5, т. 38 от Закона за устройство на територията е дадена легална дефиниция за строеж. Това са надземни, полуподземни, подземни и подводни сгради, постройки, пристройки, надстройки, укрепителни възстановителни работи, консервация, реставрация, реконструкция по автентични данни – по смисъла на чл. 74, ал. 1 от Закона за културното наследство, и адаптация на недвижими културни ценности, огради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, благоустройствени и спортни съоръжения, както и техните основни ремонти, реконструкции и преустройства със и без замяна по предназначението. Видно от горното и от практиката на ДНСК отнемането на хумусен слой не попада в нито една от посочените хипотези. За участъка – предмет на разрешение за строеж № РС-6 от 4 февруари 2025 г. на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, до този момент от 2021 г. насам няма образувани административни производства и съответно няма издадени заповеди за спиране и/или премахване на незаконен строеж по смисъла на Закона за устройство на територията. В периода от 2021 г. до февруари 2025 г. ДНСК не е извършила нови проверки по лот 4 от автомагистрала „Хемус“. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. Сега, колеги, преминаваме към първия кръг от въпроси. Заповядайте, господин Нанков, от името на ГЕРБ-СДС. Имате думата.
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Комитова като вносител на настоящото изслушване! Темата, освен че е изключително актуална в така формулирания предмет на изслушване, не е достатъчна, тъй като в момента министърът, ако спазваме Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, трябва да отговаря само за един малък участък от цялата магистрала „Хемус“, тъй като, повтарям, в предмета на изслушване е формиран само участъкът от пътен възел „Плевен“, преминаване с път II-35 от републиканския път до пътен възел „Летница“. Само в този участък е сформирано искането за изслушване, но да кажем, че аз съм убеден в това, че в следващите минути ще се наруши Правилникът и ще се говори за цялата магистрала, в което няма нищо лошо. Редно е днес да получим, господин Министър, отговори и да зададем своите въпроси за цялата магистрала. В качеството си на народен представител в първия си въпрос аз ще се огранича в рамките на така формулирания предмет на изслушването и ще задам въпрос за конкретния участък. Видно от страницата на МРРБ в прессъобщението, което последва издаденото от Вас решение за строеж в началото на този месец, видно и от изказаното от Вас становище преди няколко минути, че решението за строежа за конкретния участък е издадено на базата на утвърдени подробни устройствени планове още през август месец 2020 г., единия, а другия – през февруари 2021 г., то е издадено на базата на одобрени инвестиционни проекти, съгласувани инвестиционни проекти, включително и проведена процедура през 2021 г. Та, господин Министър, конкретният ми въпрос към Вас е: защо чак днес се издава решение за строеж на база на приключила изцяло процедура през 2021 г., защо 4 години не е дадено такова разрешение за строеж и ако не можете да ми отговорите конкретно на този въпрос, Вие как си представяте подобен тип бездействие и забавяне от 4 години – 3 години и 11 месеца, да съм по-точен, в издаването на конкретното решение за строеж? Трябваше Вие да дойдете, за да го издадете! Благодаря, господин Министър!
Благодаря Ви, господин Нанков. Заповядайте, господин Иванов, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Нанков, на пръв поглед е лесен въпрос, но трудно бих могъл да Ви отговоря, защото наистина не мога да давам обяснение защо четири години не е издадено това решение. Предвид на доклада, който ми е представен от служителите в Министерството и съответно от Агенция „Пътна инфраструктура“, подобно разрешение би могло да бъде издадено още през 2022 г. и да се пристъпи към строителство. Защо не се е стигнало, защо не е направено, аз не мога да Ви отговоря, а може би някой от предходните министри може да даде по-точен отговор. Това са субективни възприятия и аз не мога по някакъв начин да ги представя тук пред Вас. В първия момент, в който застъпих, преглеждайки документите и виждайки, че има обективна ситуация да бъде издадено разрешение за строеж и да се пристъпи към строителството, беше направено. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте да зададете въпрос.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Нанков, Вие се оказахте прав. Действително така, както е формулиран предметът на настоящото изслушване, той е твърде стеснен от тази хемуска епопея, продължаващата вече повече от 50 години. Ще се съгласите, че тук в Народното събрание има народни представители, които са доста по-млади от старта на изграждането на тази магистрала, и това налага ние да се отнасяме вече с твърде сериозна доза скептичност по отношение на това кога най-накрая тази магистрала ще бъде факт, тоест тя ще се построи от начало докрай. Затова, господин Министър, моят въпрос към Вас действително излиза отвъд този тесен предмет, който е поставен на изслушване. Да, аз съм съгласна с вносителите, че това е не само инфраструктурен проект, а той е с много сериозна икономическа и социална тежест, но жителите на област Велико Търново са наистина доста заинтересовани да получат кратък, ако е възможно, отговор на въпроса: кога най-сетне автомагистрала „Хемус“ ще бъде построена и на територията на област Велико Търново? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, госпожо Илиева. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, по направената справка спрямо договорите, сключени с „Автомагистрали“, крайният срок за завършване на последния лот от магистрала „Хемус“, тоест участък 8, е месец декември 2029 г. Иначе това е хипотеза, че се издават своевременно документите, разрешителните за строеж, своевременно се започва работа и няма прекъсваемост на процеса по обективни и субективни причини. Това са сроковете по договорите, които са сключени между възложителя и изпълнителя, тоест между Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Автомагистрали“. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ –заповядайте да зададете въпрос.
Благодаря Ви, госпожо Киселова. Господин Министър, лот 4 е с обща дължина 28 км, а издаденото разрешение за строеж е само на половината от трасето. В първоначално подписания договор между АПИ и държавното дружество „Автомагистрали“ ЕАД лот 4 не е разделен на части. Сега обаче разбираме, че би следвало да е разделен, след като се издава разрешение за строеж само на половината от участъка. Тъй като в договора срокът за изпълнение на СМР за целия участък е 36 месеца, а в момента ще се изпълнява само половината от него, да считаме ли, че срокът за изпълнение на участъка с издадено разрешение за строеж ще бъде само 18 месеца? Ако не, какъв ще бъде срокът за изпълнение на този участък и какъв на останалата половина от участъка на лот 4, като ще помоля да обясните кога се очаква да започне изпълнението и на останалата част от този лот? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Петрова. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на въпроса.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, права сте, че срокът за целия участък е 36 месеца. Срокът за издаване на разрешително за строеж за целия участък е юни месец тази година. Разделен е на части, тъй като това го позволява законът, тъй като се строи от пътен участък до пътен участък и с цел да не се възпрепятства строителството, се издава на 2 етапа. Аз, както направих и както издадох в своето изложение, имах две разрешителни по този етап. Едното е за инженерната инфраструктура, а другото е за реалното строителство, като срокът за завършване е втората половина на 2028 г. на целия участък в цялост. (Шум и реплики.) Моля? Също, 2028 г. е срокът за завършване на целия участък, включително и този. Три години е срокът, който е поставен съгласно договора за строителство. При подходящо време и метеорологични условия ще започнат реалните действия по строителството в участъка, на който е издадено разрешително за строеж, тъй като това се очаква да стане скоро, така че най-вероятно народните представители ще могат да се запознаят на място как се извършват съответните строително-монтажни работи по участъка. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. От името на „ДПС – Ново начало“? Нямате въпрос. От името на „БСП – Обединена Левица“? Заповядайте, господин Вълчев, да зададете въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми министър Иванов! Вие във Вашето изложение дадохте посока, че може би наистина темата ще бъде с обхват за цялостното строителство по цялото трасе, безспорно една важна тема. И аз като народен представител от област Враца мога да Ви кажа, че приоритизирането на строителството би се отразило благоприятно и върху трафика в областта, тъй като е недопустимо през областен център – в момента минават 5000 тежкотоварни автомобила, което създава предпоставки както за пътнотранспортни произшествия, така и за компрометиране на пътната мрежа, но на конкретния въпрос. Бих искал да Ви задам следното: Вие вече споменахте, че на 4 февруари подписвате Разрешение за строеж № 6, с което давате разрешение за тези близо 14 км от автомагистралата. Издаденото разрешение е за отсечката, която е част от участък 4 и обхваща трасето от края на пътен възел „Плевен“ с пресичане на път II-35 до III-301, включително пътен възел „Летница“, който е източният край на отсечката. Аз съм толкова обстоятелствен, защото се направиха в изложението някои коментари, за да Ви попитам конкретно за тази отсечка: констатирани ли са нарушения конкретно за тази отсечка? Има ли констатирани нарушения, които да са възпрепятствали Вашите шестима предшественици да завършат, както Вие казахте, че е било възможно може би още преди три години, този процес? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Вълчев. Уважаеми господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вълчев, казах го в своето изложение, ще го повторя пак. Този участък, за който е днешното изслушване, за който е издадено Разрешително за строеж № 6, в целия период на всякакви проверки не е констатирано незаконно строителство. Ще го повторя. В § 5, т. 38 от Закона за устройство на територията е дадена легална дефиниция на строежи. Това са: „надземни, полуподземни, подземни и подводни сгради, постройки, пристройки, надстройки, укрепителни, възстановителни работи, консервация, реставрация, реконструкция по автентични данни по смисъла на чл. 74, ал. 1 от Закона за културното наследство и адаптация на недвижими културни ценности, огради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, благоустройствени и спортни съоръжения, както и техните основни ремонти, реконструкции и преустройства със и без промяна на предназначението“. Съгласно практиката на ДНСК и документите, които аз съм установил, нито за този участък, нито за който и да е участък от магистрала „Хемус“ не е констатирано съгласно Закона за устройството на територията – чл. 224, незаконно строителство и няма издаден констативен акт за незаконно строителство и спиране на строителството. За нито един участък съгласно ЗУТ до този момент не е издаван такъв документ нито по време на служебните правителства, нито по време на редовните правителства. Разполагам с всички необходими документи и ако стане въпрос, аз ще ги предоставя тук на Вас, включително и доклада на тогавашния директор на ДНСК. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. От името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Заповядайте, господин Рангелов.
Госпожо Председател, господин Министър, колеги! След издаването на разрешението за строеж за участъка автомагистрала „Хемус“ – Плевен – Летница, моят въпрос е свързан с това, че след приключване на строително-ремонтните дейности там той ще бъде ли пуснат в експлоатация, за да могат живущите в района на Плевен, Ловеч да се възползват от това? И ако ще бъде пуснат, Вие може би сте петият министър, който сезирам, сигнализирам за това, че много дълго се забави строителството на околовръстния път на Плевен, защото това ще доведе до още по-голям трафик и натоварване на самия град. Господин Министър, проверете защо се бави, защото аз сигнализирах и предните министри. Там под предлог, че има „Натура“, понеже са в два варианта, се защитават лобистки интереси на няколко новобогаташчета, които живеят в региона, където ще минава магистралата, господин Министър. И Вас Ви сезирам за това. Проверете, защото няма нужда целият град да страда, особено сега, когато се прави участъкът Мездра – Ботевград и знаете, че голям трафик минава и през Плевен, моля Ви да обърнете внимание за това. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Рангелов. Господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рангелов, да, ще бъде пуснат в експлоатация не само този участък след завършване на неговото строителство, защото, както казах преди малко, той има пътен възел до пътен възел, тоест той може ефективно да бъде използван. Още повече че през тази година ще бъде пуснат в експлоатация цял участък, така нареченият лот 1, или участък първи от автомагистрала „Хемус“ – от пътен възел „Боаза“ до Дойренци, където започва строителството на този участък, така че още през тази година ще имаме в експлоатация участък – нов, чисто нов, от автомагистрала „Хемус“. Очаква се през месец юли това да се случи. А по отношение на околовръстния път на Плевен. Да, прав сте. Тъй като той е част от цялостната концепция за изграждане на автомагистрала „Хемус“, има проблеми. Съществуват такива и Вие сте прав. Тази седмица проведох среща с кмета на Плевен и обсъдихме трети вариант за околовръстен път, който ще бъде изследван от Агенция „Пътна инфраструктура“, доколко той е възможен, и да не нарушава комфорта на жителите на град Плевен и да не преминава през урбанизирана територия. А това какво се случва във вилната зона, е работа на самия общински съвет и на самия кмет, и това трябва да го решат на място, защото това е от компетенцията на местните власти. Да, прав сте, че един от проблемите се съдържа там за едно от възможните трасета. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ имате ли въпрос? Нямате. Благодаря. От името на парламентарната група на партия МЕЧ? Заповядайте, госпожо Комитова.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Току-що чухме изложението на министъра, че няма констативни актове за незаконното строителство, но има констативни протоколи, които са констатирали на място фактическото незаконно строителство, включително и отнемането на хумус от км 153 до 155, 163 до 166 през 2021 г., когато още земята не е отчуждена. Министърът иска да ни каже, че аз мога да вляза в неговия двор с един багер, да отнема хумуса и това не е незаконно строителство. Констативните протоколи по-късно стават повод през 2023 г. ДНСК да има финансови претенции към държавното дружество „Автомагистрали“ и към няколко частни компании за сума от по 5000 лв. глоба за това незаконно строителство, които отпадат в съда по съвсем обясними причини, тъй като фирмите под прикритие, строителите под прикритие, имат договори само за доставка на материали и не са строители, а държавното дружество „Автомагистрали“ няма капацитет да строи „Хемус“, тъй като си е дало всичките пари на фирмите подизпълнители. Така че моят въпрос към Вас е: може ли да вляза във Вашия двор, без да притежавам земята, да отнема хумуса и това да не е незаконно строителство?
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Иванов, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Комитова, може би на този въпрос е трябвало Вие да дадете отговор през 2021 г. и ще кажа защо. В участък 4 от автомагистрала „Хемус“ сте права, че към 3 септември 2021 г. е нямало одобрена проектна документация и съответно подписан образец Протокол № 2а за откриване на строителна площадка, но по това време нито Вие, нито ДНСК сте констатирали незаконно строителство. Има съставени актове – наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания срещу строителите, а не по ЗУТ за незаконно строителство. Няма такъв констативен акт. Има пет броя наказателни постановления, като всички са обжалвани, три от тях са отменени от съда, по две от тях се чакат решения, но те са идентични и не искам да предполагам какви ще бъдат решенията, но може би ще бъдат в същия дух. Ще Ви зачета част от доклада на архитект Влади Калинов – началник на Дирекция „Национален строителен контрол“, до Вас като министър от 7 септември 2021 г., в което се казва какво са констатирали. „Изпълнено СМР на участък 4, видно от заснемане с дрон от фирма „Мапекс“ АД, км 139+340 до км 141+274 – отнемане на хумусния слой при км 140“ и така нататък. В заключение: „Няма извършени строителни дейности.“ Няма извършени строителни дейности! Тоест господин Калинов не е – да не го чета цялото – не е констатирал незаконно строителство. Не разбирам защо водим този диалог тук, казвам Ви съвсем откровено. Отделно записът на фирма „Мапекс“ е изчезнал. Ваш заместник-министър го е взел – нося тук протокола, с който се е подписал, че го е взел, и повече не го е върнал. Аз не мога дори и да го изгледам. Благодаря. (Възглас от народния представител Костадин Ангелов: „А?“)
Благодаря Ви, господин Иванов. Преминаваме към втория кръг въпроси. От името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС – заповядайте да зададете въпрос, имате думата.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Като народен представител от Плевенска област съм пряко заинтересован от строителството на автомагистрала „Хемус“. Аз съм един от народните представители, който е значително по-млад от започването на строителството на тази автомагистрала. Няма да Ви питам за незаконно отнет хумус, нито ще Ви питам за незаконно строителство. За нас и за хората, поне в област Плевен, е много важно тази магистрала да бъде факт, но, уважаеми господин Министър, един от сериозните проблеми по пътищата в страната са именно пътнотранспортните произшествия и жертвите, които даваме по тях. Общоизвестен факт е, че пътнотранспортният травматизъм, ПТП-тата и жертвите по автомагистралата са в пъти по-малко от останалите първокласни, второкласни, третокласни, републикански и общински пътища, затова въпросът ми към Вас, господин Министър, е: имате ли информация за броя ПТП-та и броя жертви за алтернативните пътища, а именно първокласен път I-3 по участъка Ябланица – Плевен – Русе и алтернативен първокласен път I-4 Ябланица – Велико Търново за периода 2021 – 2025 г.? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Лачовски. Господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Лачовски! Въпреки че въпросът Ви е малко извън изслушването, аз имам някаква готовност, да Ви отговоря. Поисках информация от МВР преди няколко дни, тъй като беше ясно, че ще има такова изслушване и трябва да се отговаря. Ще Ви дам обобщен отговор за двата участъка, за да не ги чета един по един. Общият брой на загиналите в периода 2021 – 2025 г. в двата участъка, за които запитахте, е 84 души. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Цеков.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, уважаеми господин Министър! Аз също ще си позволя една процедурна волност да се отклоня от прекалено тесния предмет на настоящото изслушване, за да използваме все пак възможността да си дадем отговор и на това какво се случва за участъците след Плевен или след Търново, каквито въпроси вече имаше зададени от колеги. В частност, бих бил благодарен, ако може да адресирате развитието на процеса по териториално устройство на планиране и разрешаване на строителство за участъци 7 и 8 специално, тъй като там исторически имаше изключително сериозни и отчасти парадоксални проблеми с трасето – с утвърденото трасе на магистралата, при което се предлагаха варианти за изменение на утвърденото трасе и одобрено в оценката за въздействие върху околната среда, поради наличието на свлачищни процеси, включително и поради преминаването на трасето през едно ловно стопанство за благородни елени. Вашият предшественик госпожа Коритарова пое ангажимента, че разрешителните процедури ще се съобразят с първоначално утвърденото трасе, за което искам да напомня, че са изплатени и аванси в размер за трите участъка – 7, 8 и 9 – над 300 млн. лв. Моят въпрос е свързан с това каква е Вашата визия? Продължава ли Министерството на регионалното развитие да работи за разрешаване на строителството в участъците между седем и девет, по първоначално утвърденото трасе в оценката за въздействие на околната среда за този проект, за който са изплатени вече и авансови средства. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Цеков. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Цеков! Надявам се да ми стигне времето, защото и за тук съм се подготвил предварително като за предния въпрос. Не сме се наговаряли нито с колегата от ГЕРБ, нито с Вас, но позволете ми да дам информация, която имам от АПИ. За ловния участък, честно казано, за първи път чувам. Аз съм ловец, но не съм ходил на лов отдавна. Участък седем от км 222+000 след пресичането на път I-5 до км 265+600 след пътен възел „Ковачевско Кале“ и пресичане с път II 51 по идеен проект до км 310+940; участък седем от пресичането на I-5 до пътен възел „Ковачевско Кале“ и пресичането с път II-52, с обща дължина 43,6 км се извършва прецизиране разположението на проектно трасе и последващи процедури по преценяване необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда в различните подучастъци, както следва: Подучастък 7.1 – поставено е решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС да не се извършва оценка на въздействието върху околната среда. Очаквано разрешение за строеж за този участък – месец май 2026 г. Очаквано завършване на обекта – месец декември 2029 г.; Подучастък 7.2 – предстои процедура по преценяване необходимостта от извършване на ОВОС, след прецизиране на проектното решение се очаква трасето да следва средата на одобреното от МОСВ трасе. Очаквано разрешение за строеж – месец септември 2026 г. Очаквано завършване на обекта – месец декември 2029 г.; Подучастък 7.3 – необходимост от вземане на окончателно решение за преминаване на трасето през границите на СОЗ на сондаж Р-2 „Водица“. Очаквано разрешение за строеж май 2026 г. Очаквано завършване на обекта през 2029 г. Необходимост от разделяне на подучастъци 46 до подписване на допълнително споразумение – може да се наложи такова, така са ми дали. За всички подучастъци предстои изготвяне на технически проект, разглеждане и одобряване от ЕТИС. Предстои процедура по одобряване на ПУП – парцеларен план, предстои съгласувателна процедура. Участък 9 от км 265+600 до км 290+000 се очаква представяне на техническия проект, разглеждане и одобряване от ЕТИС. Предстои процедура по одобряване на ПУП – парцеларен план, предстои съгласувателна процедура, като очакваното разрешение за строеж е да се издаде през месец февруари 2026 г. Очаквано завършване на обекта е през месец декември 2029 г. Тук засегнахте участък 9 – очакваното разрешение за строеж за този участък е тази година, през месец май ще бъде издадено такова и ще се работи, тоест от пътен участък „Буковци“, тоест от км 299+000, след пътен възел „Лозница“ до км 310+940, включително пътен възел „Буковци – Юг“. Тоест тази година ще се издаде още едно разрешение, може да се започне строителството и на участък 9. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. От името на парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Стоянов.
Благодаря, госпожо Киселова. Господин Министър, като строителен инженер и техническо, освен това и длъжностно, лице, участвал в изпълнението на стотици инфраструктурни проекти, аз така и не можах да разбера отговора на зададения от нас първи въпрос. Ако може, да го поясните как е възможно за половин участък срокът за изпълнение да е същият както за целия участък? Тоест Вие казахте, че за целия участък от 28 км срокът е три години, а за сега издаденото разрешение за строеж от 15 км срокът е също три години. Аз това нещо не мога да си го обясня. Не разбирам – може би има някакви нови методи в строителството! Ако може, да ги поясните. Но по-важното е, и моят въпрос е, каква е стойността на строителството за лот 4 в началото – при сключване на договора? Бил ли е индексиран договорът през годините и каква му е актуалната стойност към днешна дата? Говорим само за лот 4, въпреки че всички български граждани се интересуват като цяло за трасето. Ако е бил индексиран договорът, по време на кое правителство са били направени индексациите, по време на кой министър-председател? И по време на кой министър на регионалното развитие и благоустройството са направени индексациите и на каква стойност? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Стоянов. Заповядайте, господин Иванов, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Стоянов! Срокът за този участък е такъв, защото има изключително много инженерни съоръжения – 17 на брой. Това са надлези, подлези, площадки за спиране и така нататък, което усложнява строителството. Това е информацията, която имам от Агенция „Пътна инфраструктура“. В този участък – може би ще трябва да ми зададете писмен въпрос. (Смях от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Ганев, Вие сте заместник-председател на Народното събрание. По време на изслушвания не се предоставя конкретна информация, нали? Говори се по политики, говори се по конкретни въпроси. Аз не съм се подготвил за всеки един от тях.
Кажи горе-долу каква е сумата. Как може да не знаеш цената?!
Момент, госпожо Председател, може ли заместник-председател да не спазва Правилника?
Моля, не влизайте в диалог с народните представители.
Аз ще си направя справката, защото съм бил народен представител. Сега ще Ви кажа, момент само. Обща стойност на договора е 212 млн. 268 хил. 690,67 лв., господин Ганев, така е сключен договорът. Няма индексации към този договор. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Момент! Момент, господин Ганев! Увредени са ми очите и трудно виждам. Малко да сте по-спокоен, не сме на сградата на Европейския съюз, разбираме се, все пак! (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Има допълнително споразумение на стойност 9 млн. 046 хил. 515,89 лв., господин Ганев. Няма индексации по този договор и няма изплатени суми по него. Това е стойността на целия участък, така че, ако искате допълнителна информация, господин Стоянов, може да зададете писмен въпрос.
Преминаваме към следващата парламентарна група: „ДПС – Ново начало“, имате ли въпрос? Нямате. От името на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Георгиев.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Предвид всички въпроси, които се зададоха за настоящото изслушване, за лот 4, аз, господин Министър, бих си позволил наистина малко в насока да поговоря за автомагистрала „Хемус“ и за това, което дадохте като информация. Ще се ползвам и от това, което отговорихте на предходните колеги, а именно, че крайният срок за завършване на магистралата е 2029 г. Обаче предвид това, което ни сведохте и до знание, че вече, особено вече и по лот 4, четири години нищо не е направено, дали предвиждате този срок – 2029 г., да остане същият, или ще се наложи удължаване на срока за завършване на автомагистрала „Хемус“ като цяло? Дали има забавяне, именно продиктувано от тези четири години, които се вижда, че от момента на подготвяне на документите до момента на издаване на строителното разрешение, само и единствено на този лот вече имаме едно такова забавяне, та дали се предвижда и имате ли яснота и информация, ако може да ни кажете, дали ще се спази срокът за завършване на магистралата за 2029 г.? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Георгиев! Информацията, която дадох пред Вас, е на база на сключените договори, изчислено спрямо предвижданото издаване на разрешение за строеж и срока, заложен в договорите. Тоест аз лично не бих искал да прогнозирам по-голямо забавяне, но предвид обстоятелствата, които са се случили през последните четири години, и това разрешение не е издадено четири години, при положение че е можело да бъде издадено преди три. Това зависи както от народните представители – тук дали ще има правителство, дали няма да има, дали ще има мнозинство, дали ще се ходи пак на избори, дали ще има някой, който ще управлява Министерството и ще реши, че трябва да се правят пак проверки, пак да се спира, така че всичко е в ръцете на едно мнозинство, което, ако има волята да управлява четири години, ще завърши в 4-годишен срок този голям инфраструктурен проект. Аз искрено се надявам, защото тук говорим с хипотези, да няма такова удължаване. Поне докато зависи от мен, ще гледам тези срокове, заложени в договорите, да бъдат спазвани. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. От името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ заповядайте.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, автомагистрала „Хемус“ – бленуван, дългоочакван, мащабен, амбициозен, крайно нужен инфраструктурен обект, реализацията на който ще доведе до облекчаване на пренатоварения трафик за осигуряване на модерни експлоатационни условия, на транспортна свързаност на цяла Северна България и ще подобри безопасността и сигурността на движение. Очакването, надеждата ни беше – няма да кажа в кратък, но поне в обозрим времеви период, това да се случи и да се изгради цялостната автомагистрала и да се въведе в експлоатация, което пък от своя страна, вярвайте ми, ще доведе и до облекчаване на трафика и на автомагистрала „Тракия“, която в момента е пренатоварена и една от причините е, че пътуващите от столицата за Варна и цяла Североизточна България и обратно предпочитат да използват тази пътна артерия. Да, увеличават си километрите разстояние, но това става за сметка на времето, безопасността и сигурността на участниците в движението. Но конкретно за изслушвания проблем ще кажа – или надежда, че нещата ще се отпушат. В тази връзка, съобразявайки се с конкретния проблем на изслушването, нашият въпрос от парламентарната група на ДПС – ДПС към Вас, господин Министър, е следният – макар че вече беше зададен подобен въпрос и Вие отговорихте за срока за изпълнение и въвеждане в експлоатация на цялостния участък 4 от автомагистрала „Хемус“, който е 28 км, но ако може, да доуточните това означава ли, че за да се пусне в експлоатация и конкретният 14-километров, половината от участък 4 от град Плевен до Летница, ще трябва да се изчака изпълнението на целия участък или нормативно е възможно при готовност, разбира се, при спазване на всички изисквания, по-рано да се пусне този участък от автомагистрала „Тракия“? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Ешереф. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ешереф, да, потвърждавам, че нормативно е възможно, тъй като е от участък до участък, при завършено строителство и издадени разрешения за ползване този участък, за който има издадено разрешение, който е в процес на това изслушване днес съгласно Разрешение № 6 от 4 февруари, да бъде въведен самостоятелно в експлоатация, за да не се прекъсва движението по автомагистрала „Хемус“. Той е свързан с този, който ще се пусне в експлоатация през тази година, така че ще имаме един по-дълъг участък, който след 36 месеца ще бъде въведен в експлоатация. Ако се намерят механизми и строителят успее – „Автомагистрали“, да завърши по навреме този проект, този участък, ще бъде за всички от полза, защото ще ползваме по-дълъг маршрут да пътуваме по автомагистралата. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. От името на парламентарната група на „Има такъв народ“ имате ли въпрос? Нямате. И от името на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ? Заповядайте, госпожо Комитова, да зададете въпрос.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Първо, искам да се обърна към господин Нанков. Никога не съм Ви обвинявала, господин Нанков, че за първото разрешение за строеж отиват 6 години. От 2013 г. – ПУП, 2019 г. – разрешение за строеж. Днес виждаме същата ситуация – от ПУП в 2020 г. до 2025 г. – отново 6 години за разрешение за строеж, но мантрата, че никой нищо не е правил през тези 4 години, се повтаря упорито от партия ГЕРБ и днеска им пригласят от партия БСП. Към господин министъра. Не ми отговорихте на въпроса, господин Министър, при неотчуждена земя мога ли да дойда във Вашия двор с един багер, да отнема хумуса, след като земята не е моя, и това да се води законно или незаконно строителство? Молбата ми е да отговорите само с да или с не. И вторият ми въпрос е: защо не издадохте разрешение за целия лот 4, разрешение за строеж за целия лот 4, а само за половината?
Благодаря Ви госпожо Комитова. Заповядайте, господин Иванов, имате думата.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господи народни представители! Уважаема госпожо Комитова, в моя двор не е влизал никой да маха хумус. Вие сте забелязали, че махат такъв хумус във Вашия двор и не сте сигнализирали. Не знам какво друго да Ви отговоря! Това се е случило преди 4 години. Такава е фактическата обстановка. Не знам какво мога да направя вече по тази тема, наистина. За другия участък, за които ме питате, просто има още съгласувателни документи и процедури, които не са приключили. Мога да ги зачета, ако искате. Ако искате, поставете писмен въпрос, ще Ви отговоря защо. Просто има съгласувателни процедури за този участък. По тази причина е разделен на две и този, който е готов, да започва строителство. Това е фактическата обстановка. Наистина, това е фактическата обстановка! Всичко друго, което Ви интересува, мога да Ви го изпратя под формата на писмен въпрос, ако зададете, и така нататък – точно, конкретно и ясно за каква част от първата част на този лот или този участък какви документи са необходими все още да се издадат, за да се издаде и там разрешително за строеж. Но за минало време – за 2021 г., аз не мога да Ви дам отговор. Прочетох Ви доклада на господин Калинов, който е бил адресиран до Вас, не е до мен. Мерките, които са взети, ги казах какви са – има наказателно постановление по ЗАН, ЗУТ още не е бил намесен в тази ситуация, и те си падат. Какво мога да направя в тази ситуация? Разберете ме! Със задна дата не мога да поправя нещата. На всичко отгоре, пак казвам, записът, който е направен от фирма „Мапекс“, и е дарен на Министерството с протокол, заверен за сумата от 980 лв., го няма. Пак казвам, Вашият заместник… ето го протокола. Господин – да не му казвам името, се е разписал, взел го е и тук ни е върнал… Няма подписи, няма нищо. Аз дори не мога да видя какво са направили през 2021 г. Това е положението. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Иванов. С това приключи и вторият кръг от въпроси. Преминаваме към отношенията на парламентарните групи. Заповядайте, господин Нанков, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС да изразите отношение.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще започна с това, с което завърши министърът в предпоследния му отговор, а именно, че магистралата с линейните графици и темпове, с които се строеше, щеше да е готова през 2025 г. в цялост. Министърът споменава 2029 г. като ангажимент за построяването на магистралата, ако няма сходни обструкции като тези през последните 4 години. В 2021 г. я оставихме в един етап и почти никъде, да не казвам никъде, процедурно или строително магистралата не мръдна със сантиметър. На второ място, аз съм убеден вече, че цялата тази политическа манипулация през тези години беше с една-единствена цел: очерняне на политическия опонент, мачкане на ГЕРБ, само и само за да може, видите ли, да извличаме политическия дивидент от което. Факт е обаче, че тези, които загробиха 4 години „Хемус“, не го направиха в наш ущърб, а го направиха в ущърб на Северна България, на всички пътуващи по нея, на загубените човекочасове, милиарди човекочасове, на пътуващи не по магистрала „Хемус“, а по първокласните пътища I, I-3, I-5, I-4, на жертвите – Бог да ги прости, за които спомена и господин министърът, и колегата Лачовски, които са загинали на алтернативните пътища на магистрала „Хемус“. Сега наяве излиза цялото това лицемерие, на което бяхме свидетели през последните 4 години. За тези толкова заклеймявани ин хаус договори толкова министри се изредиха, тя и архитект Комитова ги спомена, защо не ги прекратихте тези договори, незаконни според Вас, недействителни, защо не ги прекратихте и да изискате обезпечените по законовия ред аванси? За да може цялата Ви манипулация да върви тези 4 години! Това е истината! Това е елементарната истина! Тук ще Ви оставя, и на Вас архитект Комитова, всички онези решения на независимия български съд на две инстанции – производство и двуинстанционно, няма трета, в случая административното производство е двуинстанционно, които отменят всички Ваши действия, и на подопечната Ви ДНСК по това време, по издаваните актове, по издаваните наказателни постановления. Това са всички решения (показва), с които ДНСК, подопечната Ви ДНСК, е осъдена. Не от ГЕРБ, не от Нанков, не от Борисов, а от независимия български съд на две инстанции. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Министър, Вие сте от Северна България, Вие сте от Шумен. Аз съм убеден, че ще впрегнете целия си експертен потенциал, цялата си енергия магистрала „Хемус“ да бъде довършена по тези или по други договори, с тези или с други изпълнители. Аз Ви пожелавам наистина успех, защото магистрала „Хемус“ е може би най-важният инфраструктурен обект, който ние дължим на българските граждани, а не само на Северна България. Ще завърша с един цитат от народния поет, от Патриарха на българската литература Иван Вазов. През 1982 г. във вестник „Кукуригу“, хумористично пловдивско издание, няма го Манол Пейков, за да Ви обясни защо точно във вестник „Кукуригу“, е публикуван този памфлет. Вазов се обръща към З. С. – това е Захари Стоянов, всеизвестен е конфликтът между Вазов и Захари Стоянов след Освобождението, със следните думи: „С храчки, мръсотии и кал света си, байно, олигави. Да би ги някой в куп събрал, ти в тях се би удавил.“ Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря Ви, господин Нанков. Заповядайте, господин Цеков, за отношение от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, на първо време, бих искал да приветствам това, че е издадено разрешение за строеж за въпросния участък от лот 4, защото това спомага строителният процес да започне и да имаме по-бързо една нормална транспортна свързаност в Северна България. Независимо от това обаче ми се струва, че в тази зала някак си нахлува забвение за фактите, такива, каквито са, и строителството на магистрала „Хемус“ е обсебено от плеяда от проблеми, преди всичко правни. От една страна, това са административноправните проблеми, свързани с начина, по който е изпълнявано строителството, преди да има отчуждение, или са започвали каквито и да е строителни дейности, било то и отнемане на хумус. Очевидно става въпрос просто за нарушаване на административното право, нека да не си затваряме очите, защото само е достатъчно да отворим медиите, за да видим как беше унищожено коритото на река Осъм, неизвестно от кого. Това не е към Вас, господин Министър, просто припомням фактите. Има проблеми, които са свързани с договорното право и Закона за обществените поръчки. Нека не забравяме, че беше установено и от Сметната палата, и от Агенцията за държавна финансова инспекция, че използването на черната кутия на „Автомагистрали“ и превъзлагането впоследствие на частноправни субекти е нарушение на Закона за обществените поръчки. И искам веднага да кажа, че при това нарушение, за съжаление, законодателството връзва ръцете на администрацията. Защото чл. 119 от Закона за обществените поръчки казва, че договори, при които не е спазена процедурата, са унищожаеми, като изказът унищожаемост може да бъде заведен в едногодишен срок от узнаването от заинтересованото лице, каквото, забележете, не е възложителят, а може да бъде само потенциална фирма, която би могла да участва в една обществена поръчка. Това поставя пред нас като законодатели задачата да преустановим този правен абсурд, за да не се получат отново такива действия на администрацията, при които след това са вързани ръцете на администрацията да разреши проблема. Договорноправен проблем е и да бъдат изплатени между 30 и 40% аванси за участъци, в които нито има утвърдено трасе, нито има извършени отчуждения, нито има съгласувани и одобрени инвестиционни проекти, нито има разрешение за строеж! Аванси, изплатени включително за озеленяване, маркировка, мантинели и пътни знаци! Факт! Над 1 млрд. лв., изплатени през 2019 – 2020 г.! Могат ли да бъдат възстановени, както посочи колегата Нанков? Нека да видим как бяха обезпечени – със застрахователни полици от две застрахователни дружества, чиито активи са многократно по-малки от размера на издадените застрахователни полици. Реално необезпечени аванси. И поради тази причина всички ние тук в Народното събрание гласувахме изменение на текста за обезпеченията на предоставените аванси по ЗОП, като намалихме размера на допустимите застрахователни обезпечения до 5 млн. лв.! Всички се съгласихме, че това е проблем. Още един факт, който като че ли се премълчава. И на последно място, последният факт, свързан с това къде отидоха парите за тези аванси – това е въпрос от наказателно естество, по което прокуратурата мълчи. Разбира се, моето отношение не е адресирано към Вас в този случай. Но това са факти, които трябва да бъдат адресирани от компетентните органи. Народното събрание като законодател поне може да се погрижи оттук насетне да не се ползва схемата черна кутия, за да се източват пари на данъкоплатеца, в резултат на което държавата да е с вързани ръце, да не може да си възстанови тези средства, да не може да инвалидира сключените договори и да не може реално да излезе от капана, заложен през 2019 – 2020 г. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
Благодаря Ви, господин Цеков. От името на парламентарната група на партия ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Стоянов, да изразите отношение. (Реплики от народния представител Петър Петров.) Господин Петров, правя Ви забележка. Следващия път за използване на нецензурни думи ще има изгонване от залата.
Ние говорим помежду си!
Благодаря, госпожо Киселова. Уважаеми сънародници, сега ще Ви разкажа една история за корупция в особено големи размери, извършена от управляващи от ГЕРБ по време на третия мандат на Бойко Борисов. На 20 декември 2018 г. е сключен договор между Агенция „Пътна инфраструктура“ и държавно дружество „Автомагистрали“ ЕАД за строителство на лотове от 1 до 6 на автомагистрала „Хемус“, а през 2019 г. е сключен договор за останалите три лота – 7, 8 и 9. Ето това е договорът, с който аз разполагам в момента. (Показва.) Договорите на стойност над 3 млрд. лв. са сключени по така наречените ин хаус процедури, въведени през 2016 г. уж по директива на Европейския съюз. Съгласно тази директива основният изпълнител няма право да ползва подизпълнители! Това е едно от основните ограничения на ин хаус процедурите, защото те се основават на принципа на вътрешно възлагане, при което възложителят – в случая държавата – възлага поръчката на юридическото лице, което контролира и притежава – в случая държавната фирма „Автомагистрали“ ЕАД. Въпреки че законът не позволява използването на подизпълнители, „Автомагистрали“ ЕАД сключва договори с частни строителни фирми, които реално изпълняват дейностите. Тези договори са предимно за доставка на материали и наем на техника, но на практика тези подизпълнители извършват строително-монтажните работи на обектите. По информация от медиите се забелязва, че фирмите са свързани непряко с лица около кръга на Борисов и Пеевски, получаващи редовно обществени поръчки в особено големи размери, включително и такива, свързани с корупционни схеми и прокурорски разследвания, за които и до ден днешен няма никакви обвинения. Освен това интересен факт е, че собствениците на тези дружества притежават и други компании, някои от тях занимаващи се с недвижими имоти. Малко по-нататък ще стане ясно защо го споменавам, не е случайно. След подписване на договорите на два пъти са дадени авансови плащания на стойност над 1 млрд. лв.! Въпреки че в чл. 8, ал. 1 от договора – ето, това е на страница 12 (показва) – е записано: „Не се предвижда авансово плащане по договора.“ Не се предвижда авансово плащане по договора, но са раздадени авансови плащания в размер над 1 млрд. лв.! Част от тези аванси след това се прехвърлят на буферни фирми, на фирми бушони, някои от които изтеглят буквално за няколко часа, без предварителна заявка от банките, 60 млн. лв. в сакове и чували, които след това се изнасят в неизвестни посоки, вероятно за закупуване на скъпи имоти от тия същите фирми, които споменах преди това, в България и чужбина. Дори има съмнение, че част от тях са превозени с правителствения самолет под формата, забележете, на ценни дипломатически пратки! И всичко това е известно на МВР и прокуратурата! Нали така, господин Рашков? Вие много добре знаете. Прокуратурата в лицето на тогавашния главен прокурор Гешев и сегашния Сарафов – тогава заместник главен прокурор, и към днешна дата няма никакво отношение! Няма развитие по темата, няма заловени, няма осъдени, няма виновни! Защо? Защото всички институции са в схемата – и МВР, и прокуратурата, които сега много бързо под команда на схемаджията Борисов се задействаха да репресират свободните хора от протеста на ВЪЗРАЖДАНЕ. Но за мутрите и схемаджиите няма как да се задействат, защото вероятно и те са получили пари в особено големи размери, за да си мълчат и да изпълняват каквото им нареди най-голямата мутра, най-големият схемаджия, най-корумпираният политик в България Бойко Борисов!
Господин Стоянов, вчера се разбрахме, че не се правят обиди към народни представители.
Бойко Борисов, който беше върнат на власт с любезното съдействие на президента Радев, на Пеевски и на ПП-ДБ! А ПП-ДБ по време на тяхното управление имаха и министър. И въпреки всичко…
Приключвайте.
…те също индексираха договорите за… (Председателят изключва микрофоните.)
Еее! На десетата секунда! (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони. Ръкопляскания и скандиране: „Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Господин Стоянов, използвате обидни думи към народен представител. Може би е време да прочетете Наказателния кодекс, за да се запознаете с понятията „обида“ и „клевета“. Правя Ви забележка.
Това са фактите, госпожо Председател – проверете в Google!
Наказателният кодекс не е в Google, а в „Държавен вестник“. Благодаря Ви. Заповядайте за отношение от името на „ДПС – Ново начало“. Имате думата, госпожо Михайлова.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Вземам думата за отношение, след като парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ не зададе въпроси по това изслушване. Причината да не задаваме въпроси е една – считаме, че това изслушване е абсолютно безпредметно, безсъдържателно и никому ненужно. Ако ние изискваме изслушване от министър всеки път, когато министърът си върши работата, ще бъде доста трудно, ако министрите си вършат работата. Така че, господин Министър, благодаря Ви за търпението, за информацията. Считам, че е напълно нормално да се издаде разрешително. От това по-нормално няма. Особено като се има предвид, че за да се издаде това разрешително, бяха необходими пет години. За да се издаде едно по-ранно разрешително, бяха необходими шест години. И това е втората причина да взема думата за отношение и да кажа, че за съжаление, този пример, дори с днешния ненужен дебат, показва два много големи проблема. Единият проблем е, че някой въведе думата „интегритет“ по други поводи, но за съжаление, интегритет в българското законодателство, който да позволява проектирането и реализирането на големи инфраструктурни проекти на територията на България няма. Резултатът е този – едно разрешително отнема години. И второто, интегритет в работата на държавната администрация няма. Толкова време отнемат процедурите на отделните институции, че ние поставяме под въпрос всеки инвестиционен проект в България. За нас изводът, и вземаме отношение от този ненужен дебат днес, ненужно изслушване, е това – ние имаме проблеми, но вместо да се занимаваме с тях, правим журналистически разследвания за това какво се е случвало преди години и се опитваме да адресираме въпроси към институции, които нямат никакво отношение към днешното изслушване. Или говорим за сигнали за отнемане на хумус от един частен терен. Така че проблемът е много по-голям и магистрала „Хемус“, за съжаление, е доказателство за този проблем. Още веднъж Ви благодаря, господин Министър, за това, че се включихте в това изслушване. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. От името на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Георгиев, за отношение.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! До голяма степен ще се съглася с преждеговорившата госпожа Михайлова – колкото ще се съглася, толкова и не от гледна точка на това, че като че ли няма последователност във всички действия, които правим ние. Аз виждам колко е трудна ролята и на министър Иванов в настоящия случай да дава обяснения за това какво се е случило преди него в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, въпреки че, уважаеми колеги, тук има много министри, които могат да обяснят и да кажат какво се е случило. Но в същото време съм убеден, че настоящото изслушване има смисъл от гледна точка на това – за да ни се даде информация докъде и как е стигнало изграждането на един изключително важен проект, какъвто е автомагистрала „Хемус“. Един проект, който, ако ние тук използваме изслушванията, за да можем да си вадим кирливите ризи, в същото време отстрани хората да знаят колко е трудно да извадят едно строително разрешение за лятната им кухня в собствения им двор им трябват месеци и години, ние да говорим от тази трибуна за това дали има смисъл да се дава информация, когато се издава такова строително разрешение. И аз тук искам да похваля министър Иванов, че той тръгна в дейността си, в работата си в това министерство именно с подписването и с издаването на такова строително разрешение, а не с договор за анекс, не с договор за индексация. И ако всички ние заедно с Вас се опитаме колкото се може по-бързо да съкратим процедурите, ако ние всички с Вас се опитаме в такива изслушвания и да се обединим, за да може такива важни инфраструктурни обекти, какъвто е автомагистрала „Хемус“, където хиляди хора не само си губят времето по пътищата, губят си и живота по пътищата, то е много, изключително важно от гледна точка на развитието на цяла Северна България. Аз затова искам да пожелая в такива изслушвания, в такива моменти всички с Вас да си даваме сметка и да можем наистина да показваме не жлъч, не нападки един спрямо друг, а да се обединим и да сме наясно, че когато подкрепяме идеите, инициативите – не само на това правителство, на всички нас, да може такива важни инфраструктурни обекти да вървят, тогава съм убеден, че и хората ще усетят и ще разберат тези усилия. Много се надявам още тази година, министър Иванов, заедно с Вашия екип да издадете и други строителни разрешения, да съблюдавате и изпълнявате контрол спрямо изпълненията на договорите. Много се надявам с голяма част от народните представители да Ви подкрепяме не само в тази си мисия, защото това не е лична подкрепа за Вас, а това е подкрепа за целия български народ, когато говорим за такива обекти, какъвто е и автомагистрала „Хемус“. Благодаря Ви за изслушването. На няколко пъти подчертахте и казахте точно това има ли незаконно строителство, няма ли. И аз, като човек от местната власт, искам да Ви пожелая с много хъс, с много заряд да не гледате как може някой да Ви спъне в цялата Ви тази мисия, а да можете да гледате и да продължите напред, както да издавате, да съгласувате проекти, да подписвате строителни разрешения и договори, за да може все повече такива пътища и инфраструктурни обекти да се усещат от българския народ, че са в тяхна полза. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Георгиев. От името на „Демокрация, права и свободи“ – отношение ще заявите ли? Заповядайте. Не желаете. От името на „Има Такъв Народ“? Няма да изразите. И от името на парламентарната група на партия МЕЧ? Заповядайте, господин Василев.
Благодаря, госпожо Председател. От партия МЕЧ сме доволни, когато има разрешение за строеж на магистрала „Хемус“. Аз като плевенчанин съм изключително щастлив, защото много години чакаме тази магистрала най-накрая да мине покрай Плевен, така че не разбирайте това изслушване като опит за спиране на магистралата, или по някакъв начин да го направим така, че да изглежда, че нещо е незаконно. По отношение на този лот. Сигурно няма незаконно строителство, господин Иванов. Аз съм имал пряка работа с ДНСК и знам, че те правят това, което им каже техният ресорен министър. След време обаче според мен прокуратурата няма да мисли така. Защото да отнемаш хумус с багери, да променяш геоморфоложката характеристика на един обект от 14 км не е може би нарушение на строителните разрешителни, но то със сигурност не е административно нарушение, а си е цяло престъпление. Това е извън контекста. Вие нямате никаква вина за това, и аз не Ви виня. По-скоро друго ми прави впечатление. Аз си спомням, преди време Вие казахте, че магистралата е корупционна яма на ГЕРБ, заедно с Корнелия Нинова бяхте тогава в Министерския съвет, а сега доста по-така пестелив сте по отношение на това къде са тези милиарди, раздадени през 2019 – 2020 г. авансово, как е възможно да се създава ин хаус процедура по такъв корупционен модел, как е възможно от българските граждани милионите да се теглят от една банка на каса и да изчезват – това е по-страшното. Аз разбирам, че Вие не искате да взимате отношение, вече сте в коалиция с ГЕРБ, не това беше и целта на изслушването, но това се набива в съзнанието на хората. Законът е Вашето разрешение вероятно. Поздравявам Ви за него, но парите ги няма, милиардите са раздадени. Как е възможно държавата да има автомагистрали, и то да е една пощенска кутия и да превъзлага на фирмите на Борисов и на Пеевски, бебетата на Гроздан, после бебетата на Шишков, после парите бяха индексирани от Цеков и накрая: защо Комитова не е установила?! Единствената жена, която се осмели да каже какво прави Борисов тогава, беше Виолета Комитова, и затова Вие трябва да я поздравите, защото тя разкри измамите тогава на министъра на Борисов и на Борисов с магистрала „Хемус“. А днес, пожелавам Ви във Вашия мандат цялата магистрала да бъде завършена законно. Аз вярвам, че Вие не бихте правили това, което правеха министрите на Борисов, но е много тъжно, че не искаме да се върнем назад и да потърсим отговорност за стореното, и стореното е това, че няколко милиарда ги няма – едни хора умряха, други построиха хотели в Гърция, а Борисов днес управлява България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
Благодаря Ви, господин Василев.
Мога ли да взема отношение?
Заповядайте.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Надявам се, че общият извод от тази дискусия е, че магистралата трябва да продължи да се строи, защото цифрата жертви, които цитирах – тя ще расте. И цветът на скръбта на хората за техните роднини е черен – не е нито син, нито жълт, нито червен, нито някакъв друг. Четири години, аз съм свидетел тук, тази магистрала как беше в оборот във всяка една политическа програма. Господин Василев е прав – да, всичко това нещо беше дискутирано, беше комуникирано, беше експлоатирано, докато стигнем дотук, до днешния ден и това изслушване, и е хубаво, че всичките тези неща ги изговорихме, и се казаха. Аз лично тези документи доскоро не бях ги виждал. Предадох на господин Василев доклада на ДНСК да прочете какво пише вътре, защото това са обективните факти. Истината е, че няколко служебни правителства, няколко редовни, няколко парламента на брой, в които и аз съм участвал, тук се упражняваха по всякакъв начин. И истината е, че оттам, откъдето се тръгна, сме на същото място. Сега, това дали е било правилно, дали не е правилно, аз не мога да Ви кажа. Фактите са такива, каквито са. Документите са такива, каквито са. Аз изпълнявам закона такъв, какъвто е. Изпълнявам исканията на българските граждани тази магистрала да бъде завършена. Това е горчивата истина. Защото никой не се осмели тук нито закон да промени, никой не се осмели да прекрати тези договори, никой не се осмели да потърси тези дадени милиарди – нали, какъв извод да си направи човек? Не очаквайте от мен аз да тръгна да започна да ги прекратявам тези договори в момента. По-добре да се работи, защото за четири години никой, нито един служебен кабинет, включително и госпожа Комитова – моите уважения към нея, не ги прекрати. Нито след това господин Шишков ги прекрати, нито господин Караджов ги прекрати, нито господин Цеков ги прекрати – никой не ги прекрати! И сега ние се упражняваме в момента – не знам върху какво, да съм честен. Това дали е имало престъпления, дали няма престъпления, за това се произнасят съответните компетентни органи. Аз съм готов винаги да идвам тук, в тази зала, и да коментираме всичко по тази тема, включително и аз съм се упражнявал. Не крия. Господин Василев е прав – в битието ми на народен представител, но всички политически партии, от всякаква политическа палитра минаха през тази идея, включително и през управлението в този казус, и сме пак в самото начало. Ще се работи! От мен, доколкото зависи, и от обективните обстоятелства, каквито ги дава законът, ще се работи. Докато народните представители гласуват бюджет, който да дава средства за тази магистрала, ще се работи. Това е истината. И според мен ангажиментът на всеки един министър на регионалното развитие е този ангажимент да изпълнява задачите, които му се поставят по силата на закона. Така че, уважаеми народни представители, аз очаквам по-скоро подкрепа от тази зала този проект да бъде завършен в неговата цялост. И каквито и законодателни да са решенията, да бъдат в посока този процес да продължи. Може би е свършил моментът, в който трябва Народното събрание да се упражнява на тази тема, защото четири години се упражнява – закони променяхме, какво не правихме, но нищо не се промени. Очевидно това е бил начинът. Така разсъждавам аз. И така ще се продължи. Аз ще спазвам закона такъв, какъвто е, и няма да позволявам тези думи да стават това –които са тук, произнасяни през много години в залата и не са доказани, поне от мен, доколкото зависи, аз няма да го позволя, но целта да бъде обща: завършването на автомагистрала „Хемус“. Защото, първо, Северна България ще получи този икономически подем, от който се нуждае, и второ, надявам се, цифрата на загиналите по пътищата да бъде далеч по-малка, когато те пътуват по автомагистралата. Защото аз пътувам, голяма част от народните представители в тази зала пътуват в тези райони – кой за Варна, кой за Търново, кой за Плевен, кой за Русе, и се сблъскват ежедневно с трудностите по този път. Така че, уважаеми дами и господа народни представители, вратите на Министерството са отворени за всички въпроси, които касаят строителството на тази магистрала, ще отговаряме своевременно. Бъдете и Вие бдителни, за да не повдигаме отново темата по този начин. Аз искрено се надявам сроковете да бъдат спазени и това управление да има възможността да завърши автомагистрала „Хемус“ след четири години. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за декларация от името на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Не може декларация по време на контрола.
Изслушването приключи. (Шум и реплики.) Колегите я заявиха преди 11,00 ч.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! От месеци ставаме свидетели на грозна, разделяща, изпълнена с омраза риторика в българския парламент. Вместо идеи, политики и решения в интерес на хората, чуваме обиди, заплахи и цинични квалификации, които нямат място в нито едно демократично общество. Политическият дебат беше подменен с уличен език, а институциите, превърнати в бухалка за лични нападки и атака срещу неудобните. В каква България живеем, уважаеми дами и господа?! На този фон Делян Пеевски, човекът, който дължи всичко на задкулисието, но нищо на българските граждани, си позволява всеки ден от българския парламент да обижда повече от стотици хиляди честни, трудолюбиви и миролюбиви български граждани, наричайки ги измет, пасмина, сбирщина. Това не е просто политическо падение. Това е явна демонстрация на презрение към хората, които години наред са изграждали България с труда си, с честта си, с вярата си в демокрацията! Човек, който разделя, използвайки език на омразата, не може да обединява! Човек, който мрази и говори античовешки, не може да бъде лидер. Това е същият човек, чиято група нарича журналисти боклук и изрод, а неговите депутати използват плюнката като политическо оръжие. Това е група, която не просто руши демократичните принципи, тя руши самата тъкан на българското общество. Срам за мюсюлмани и християни, и всички етноси в страната! Обръщам се към всички български избиратели и общността: не трябва да сме послушни инструменти в ръцете на авторитарни личности, защото говоренето за зло ражда автократи и заживява свой живот на истината. Точно това прави Пеевски – сее раздор, руши доверието между хората, противопоставя българските граждани едни на други. Този човек няма правото да говори от името на българските мюсюлмани, и най-малкото да се опитва да ги представлява. Защото ислямът учи на мир, почтеност и добродетел, а той олицетворява точно обратното. Да наричаш десетки хиляди честни граждани измет, защото отказват да се подчинят на модела на корупцията е върхът на арогантността. Но Пеевски не разбира едно – хората не са ничия собственост. Те не са изгонени от ничия партия. Те са свободни граждани на свободна държава. България не е на олигарсите и задкулисието. България е на хората и никой с мръсни пари и тъмно минало няма да им наложи друго. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
Благодаря Ви, господин Али. С четири минути ще бъде удължен парламентарният контрол заради декларацията на колегите от „Демокрация, права и свободи“. Добър ден на министъра на труда и социалната политика. Преди да започнат въпросите към него, да Ви уведомя, че са получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 21 февруари до 27 февруари 2025 г. Писмени отговори от: - заместник-министър председателя и министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Йордан Тодоров; - министър Борислав Гуцанов на въпроси от колегите Андрей Вълчев и Ивайло Мирчев; - министър Валентин Мудров на въпроси от народните представители Ивайло Мирчев и Николай Радулов; - министър Георги Тахов на въпроси от народните представители Ангел Славчев, Даниел Петров, Любен Иванов и на два въпроса от народния представител Свилен Трифонов; - заместник-председателя и министър Йордан Караджов на въпроси от народните представители Богдан Богданов, Димитър Николов, Любен Иванов и Радослав Рибарски; - министър Даниел Митов на въпроси от народния представител Божидар Божанов, Елисавета Белобрадова, 10 въпроса от народния представител Ивайло Папов, въпроси от Кристина Петкова, Николай Денков; - министър Иван Иванов на въпроси от Ангел Славчев, Богдан Богданов, 2 въпроса от Венко Сабрутев, Виолета Комитова, Джипо Джипов, Димитър Гюрев, Климент Шопов, Коста Стоянов, Николай Денков, Свилен Трифонов, Стела Николова и един общ въпрос от Стела Николова и Свилен Трифонов; - Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Васил Пандов; - Манол Генов на 2 въпроса от народния представител Андрей Вълчев, на 6 въпроса от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев, на въпрос от народните представители Деница Николова, Димо Дренчев и Свилен Трифонов; - Мариян Бачев на 3 въпроса от народния представител Кристина Петкова; - Силви Кирилов на въпрос от народния представител Божидар Божанов и на 3 въпроса от народния представител Васил Пандов; - заместник-министър председателя и министър Томислав Дончев на въпрос от народния представител Петър Петров. Сега преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Първият въпрос към министър Борислав Гуцанов е от народния представител Андрей Вълчев относно прилагане на Програма „Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027“. Заповядайте, господин Вълчев, да зададете Вашия въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми министър Гуцанов! В дебатите в пленарната зала, включително и преди малко приключилите, често става въпрос за Северна България като един от примерите, с които дали в регионалното развитие, дали в нашия случай, който коментираме с Вас – социалната политика, има, меко казано, предизвикателства, и като народен представител от един от северозападните области, именно Враца, определено се усещат предизвикателствата, които срещат българските граждани при реализацията на трудовия пазар. Освен това отново в тази зала често става въпрос и за ценности, било то европейски, и се търсят дефиниции – мисля, че точно солидарността е една от базисните човешки ценности, които са заложени в Програмата, за която съм Ви задал конкретен въпрос за развитието на човешките ресурси. За да бъда максимално кратък и да спестя парламентарно време, бих искал с отчитане на причините, било то демографски, било всякакви други аспекти на икономическата трудност и отчитане на региона, да ми отговорите – какви са мерките, които оглавяваното от Вас Министерство на труда и социалната политика ще приложи за преодоляване на тези възникнали предизвикателства с фокус, разбира се, върху Програма „Развитие на човешките ресурси“ в настоящия програмен период? Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Вълчев. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вълчев, за насърчаването на икономическата активност в по-слабо развитите региони ключово значение имат съвместните координирани усилия на държавните институции, общините и бизнеса за повече инвестиции с потенциал за разкриване на качествени и устойчиви работни места. Министерството на труда и социалната политика е важен партньор в този процес, тъй като допринася за развитието на уменията на работната сила и за пълноценна интеграция на уязвимите групи на пазара на труда. Предизвикателствата в сферата на заетостта са пряко свързани с демографските процеси, които продължават да оказват неблагоприятно въздействие на пазара на труда като съществен демографски проблем на страната ни със сериозните териториални различия, особено тези, които се наблюдават в Северна България и Северозападна България. На базата на наблюдаваните демографски предизвикателства в Северна България, както и в унисон с поетите ангажименти към Европейската комисия, минимум 50% от безвъзмездните средства за по-слабо развитите региони следва да са концентрирани именно в този регион на Република България. С цел реализирането на целенасочена подкрепа с европейски средства ще стартира операция „Насърчаване на предприемачеството в Северна България“ с бюджет в размер на 60 млн. лв. Предоставянето на възможности за развитието на самостоятелна заетост и на предприемачески умения ще създаде нови устойчиви работни места, което от своя страна ще има преки ефекти за подобряване на икономическото състояние на общините на територията на Северна България. Към настоящия момент в Програмата „Развитие на човешките ресурси“ се изпълняват широк спектър от инвестиции, от които могат да се възползват както работодателите, така и безработни, неактивни и заети лица на територията на Северна България. Предоставя се безвъзмездна помощ за финансиране на дейности, насочени към активиране на неактивни лица, осигуряване на подкрепена заетост за безработни и неактивни лица, осигуряване на възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови компетентности и умения, осигуряване на обучение по време на работа, възможности за стажуване на младежи, осигуряване на по-добри и качествени работни места, включително чрез преквалификация на заети лица в съответствие с потребностите на пазара на труда. Намаляването на неравенствата и увеличаването на доходите е ключова задача пред Министерството. През този мандат лично аз имам амбиция за намаляване на разликата в доходите и нивото на безработица между различните региони. В тази връзка планираме изготвяне на съвместен план за развитие и координиране на мерки, насочени към повишаване на икономическия растеж и качество на работната сила, съобразен със спецификата на различните райони, както и изготвяне на дългосрочен план за развитие на пазара на труда по региони.
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Вълчев, ако желаете реплика.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, безспорно аз съм удовлетворен да чуя, че в предвижданата програма се очаква да бъде отразена спецификата на региона, тъй като тъжна е констатацията, че това е най-бедният регион в най-бедната държава в Европейския съюз. Една много тъжна титла, която се надявам със съвместни усилия да преодолеем заедно и бих искал наистина, може би аз ще задам по-скоро писмен въпрос, но ще се радвам всички да разберат, че имат целево финансиране от 60 млн. лв., което е и за работодатели, и за лица, които към момента се водят неактивни, защото наистина ще се радвам критериите за отпускането на тези средства, но ще задам по-скоро писмен въпрос, да отразяват максимално спецификата на региона, така че наистина да има стимул и за квалификация и преквалификация. Нещо много важно чух и за стажовете – особено за този регион, особено за икономическите перспективи, които…, тоест наистина огромен потенциал. И завършвам с отчитане и да споделя по-скоро извода – радвам се, че изпълнителната власт отчита, че най-голямото богатство на този регион, конкретно Северозападна България и на цялата ни държава, това са именно хората. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Вълчев. Желаете ли дуплика? Заповядайте – имате думата.
Уважаемо госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вълчев, Министерството ще продължи да полага всички тези усилия, за които казах в момента. Това, което на мен много ми се иска да се случи в този регион, е да започне усилено развитие и строежи на нови ядрени мощности, което може да окаже най-голямо влияние. И смятам, че ако натам бъдат насочени всички усилия на изпълнителната власт, на законодателната власт, на местни общности – това е нещо, което може да даде огромен тласък и на региона, и на страната ни. Тоест бих работил с всички усилия, ако това може да бъде приоритет именно на всички органи в България. Пак казвам, и изпълнителна, и законодателна власт. Има такава насоченост. Виждате, че това е и приоритет на кабинета, но наистина е необходима огромна политическа воля, защото 30 години се говори, но не става това, което според мен трябва да се случи. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Заповядайте, господин Дренчев.
За процедура.
Вие ще желаете ли след това процедура? Добре.
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е свързана с контрола към Вас – не е по начина на водене. Просто на 31 януари аз с колегата ми Георги Георгиев сме входирали един писмен въпрос към Министерството на финансите на основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и 92 и 93 от нашия правилник. Сега напълно съзнаваме, че по думите на финансовия министър служителите на Министерството на финансите са в стрес, затова коректно изчакахме да мине двойно над законовия срок да ни отговорят. Чухме се с парламентарния секретар на Министерството на финансите. Обещаха ни, че ще получим отговор в най-кратки срокове, но в момента, към днешна дата, законовият срок е изтекъл три пъти, а все още нямаме отговор. Процедурата ми е към Вас – ако може да се обадите на министъра на финансите, или на парламентарния секретар и да напомните, че са длъжни да спазват Конституцията на Република България. Благодаря Ви.
Благодаря Ви. Само да Ви уведомя, че сроковете не са в Конституцията, а в Правилника. Заповядайте, господин Байрам.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Процедурата ми е по начина на водене. Госпожо Председател, когато на тази трибуна излезе някакъв деребей, който 35 години е бил на партийна хранилка, забогатял, живял на гърба на хората, излезе тук и започне да говори лъжи…
Кое не е истина?
…моля да му напомните, че неговият почетен деребей – за кредита към ББР, за 150 милиона, от които директно по негова банкова сметка са получени 30 млн. лв. Моля да му напомните кой е забогатял на гърба на народа. Нека всички мюсюлмани и християни, и всички етнически и религиозни общности да видят почетния деребей колко пари…
Колко?
…е отмъкнал от всички данъкоплатци и от целия български народ. Моля да напомните на този деребей и за докторчето Джери и неговото синче как имат 500 – 600 млн. евра във фотоволтаици, как са забогатели на гърба на хората. Моля да напомните и за възродителя Вергил, който още преди 1989 г. се е борил за правата на всички комунисти в тази страна. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой? Кой?“)
Вергил, Вергил, нали Вие сте техните пазители? Моля на всички деребеи, абсолютно на всички деребеи да напомните, че те използваха тези 180 хиляди избиратели заради два имунитета на двама престъпници – Ибрямов, Рангелов...
Господин Байрам, времето Ви изтече.
...на тези хрантутници, които са тук, в Народното събрание, само да живеят...
Спирам микрофона. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони.) Само искам да обърна внимание, че влизането в сила на присъда дава основание да се говори за някой...
Вие трябваше да направите забележка.
Дадох Ви възможност и на Вас. (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) Заповядайте, господин Летифов, по начина на водене.
Госпожо Председател, отнемате думата на народен представител, въпреки че давате толеранс на Вашите коалиционни партньори тук, включително и деребеите, по минута, две, три, пет, сто, двеста процента отгоре на времето. Но когато се говорят фактите, когато не сте спазили Правилника преди това – въобще не го спазвате, Вие вземате думата на колегата Байрам Байрам, за да не каже истината, която, между другото, прикривате постоянно, включително с имунитетите на колегите. Това е позор, госпожо Председател! И днес отново е позор. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
Благодаря Ви, господин Летифов. Спрях микрофона след изтичането на срока на процедурата. И Вие желаете по начина на водене?! Само да Ви напомня, че следващият актуален въпрос към министъра е от Вашата парламентарна група. Разбира се, заповядайте, господин Анастасов.
Декларация от името на парламентарна група.
Чакайте, чакайте, Вие направихте декларация от името на парламентарна група.
Не сме, процедура направих.
Направихте, господин Хафъзов направи във връзка със...
В такъв случай искам процедура, госпожо Председател, щом така ще правим.
Направихте декларация от името на групата. Господин Хафъзов направи.
Защото ние днес наистина си използвахме времето за един хубав празник – за Рамазан. Но, госпожо Председател, Вие тук позволихте на крадци, като Джевдет Чакъров, на хора, които са с обвинения, като Марио Рангелов за купуване на гласове, за принуждаване към купуване на гласове, на Джейхан Ибрямов, хванат със 100 хил. лв. светещи пари, с видни строители като Севим Али, като Мюмюн Мюмюн – хора, които имат неясен произход на парите, с ченгета като Рамадан Аталай, позволихте на човек като деребея Танер Али, който е пълен с общински имоти, които е закупил, докато е кмет чрез подставени лица, който осече гората на Омуртаг и остави хората без работа, да говорят и да ръсят от тази трибуна. (Шум и реплики.) Абсолютни измишльотини! Защо? Защото им се развали комфортът, защото смятат, че когато са част от това управление, ще им се пазят имунитетите, няма да носят наказателна отговорност и няма да си платят за престъпленията. Да, ама не, госпожо Председател. Ние от „ДПС – Ново начало“ ще направим всичко, което е възможно, и всичко, което е в рамките на закона, тези хора да си понесат отговорността за това, че 35 години тероризираха избирателите на „Движение за права и свободи“. Всички те ще си платят. Ще си платят всичко, което е окрадено, ще си платят богатствата, ще си платят колите, които карат на паркинга, без да са декларирани никъде, и абсолютно всичко, което са причинили като страдания на нашите избиратели. Защото тук те говорят от името на 190 хиляди, но истината е, че 19 души чувстват дискомфорт, защото в момента трябва да си плащат за престъплението. Ние от „ДПС – Ново начало“, господин Делян Пеевски, ще направим необходимото тези хора да си получат заслуженото и всички онези хора, които са останали – кметове, деребеи, всички други, да бъдат освободени, да просперират и да живеят заедно. Християни, мюсюлмани, абсолютно всички в тази страна да живеят свободни от деребеи, крадци и разбойници. И Вие, за съжаление, госпожо Председател, станахте съучастник в този процес, като прикривате имунитетите на доказани престъпници. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Влизането в сила на присъда (шум и реплики), влизането в сила на присъда определя едно лице като извършител на деяние и дотогава е заподозряно. (Уточнения между председателя и народния представител Марио Рангелов.) Лично обяснение или по начина на водене?
По начина на водене.
По начина на водене – заповядайте.
Госпожо Председател, дали аз съм престъпник, скоро ще се разбере. Вие всички ме познавате и знаете, че имам чест и достойнство. Но много боли... (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“.) Обяснете им на тези хора, които лъжат, че... Точно ти, Станислав, който знаеш, че сме тичали за теб да бъдеш депутат и в Ловеч, и във Видин, и много добре знаеш как ставаше депутат там, да имаш наглостта да казваш кой е престъпник – поне малко имай чест и достойнство! (Реплики.) Това, че ние сме избрали своя път, не трябва да ни противопоставя един на друг, защото печелят всички тези, които плюят по нас. Когато се плюем един друг, печелят всички други, които плюят по нас. Това не го осъзнавате. Второто, което е (реплики от „ДПС – Ново начало), второто, което е, да твърдите за почетния председател, че е деребей, забравяйки, че Вие сте били депутати, министри, зам.-министри, означава, че сте търпели това нещо. Защо тогава не напуснахте партията? Защо целувахте сутрин, обед и вечер портрета на почетния председател, а сега се обявявате срещу него? Защо бяхте кадрувани, бяхте на постове? Като сте търпели, защо не напуснахте преди 20 години, когато бяхте кадрувани? Днес ние сме престъпниците?!
Господин Рангелов, към мен е процедурата.
Ще се докаже кои са престъпниците. Но имайте малко срам – заедно сме били.
Към мен е процедурата.
И имайте малко срам, защото никой не печели от това противопоставяне, най-вече общността ни. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
Преди Вас поиска... (Шум и реплики.) Вие не сте споменат поименно, така че нямате право на лично обяснение.
Да, но имам право на процедура. (Шум и реплики.)
Да. Моля за тишина в залата!
Благодаря. След като давате четвърта вече процедура, редно е и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ да вземем една процедура, за да кажем това, което е важно, а именно, че в момента управляващият режим на ГЕРБ тероризира българските граждани и потъпква демокрацията. Мутрата Бойко Борисов...
Каква Ви е процедурата, господин Георгиев?
Не прекъснахте ДПС-тата, не ме прекъсвайте и мен. Мутрата Бойко Борисов начело на този режим вкарва политически затворници в арестите и в затворите.
Каква е процедурата?
Това са студенти – невинни млади българчета, които мутрата Бойко Борисов вкарва в арестите и в затворите и ги държи незаконно. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Господин Георгиев, каква е процедурата Ви?
Не прекъснахте другите, не ме прекъсвайте и мен. Поради тази причина това, което ние заявяваме, е, че демокрацията в България е унищожена под диктатурата на мутрата Бойко Борисов и на неговата престъпна шайка ГЕРБ.
Господин Георгиев, налагам Ви наказание „забележка“ за оскърбителни думи към народен представител и Ви отнемам думата. (Ораторът продължава да говори при изключени микрофони. Ръкопляскания и скандиране: „Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Хамид поиска думата. Заповядайте, господин Хамид.
Благодаря. Дотук доведе Вашето водене на заседанието, госпожо Председател, тоест Вашето неможачество да водите заседание доведе дотук. Всичко започна от това, че допуснахте от тази трибуна откровени лъжи, гнусни обвинения, не спряхте (реплики), не спряхте тези, които удобно се крият зад избирателите, а всъщност са една малка сбирщина деребеи, измет, пасмина, шайка и крадци. (Шум и реплики.) Крадци, които се крият удобно зад гърба на избирателите, за да не бъдат съдени, за да не бъдат линчувани. Но, Вие госпожо Председател, с Вашето поведение още от октомври-ноември досега доказахте, че участвате в тази шайка, укривате тази шайка, укривате исканията на главния прокурор, не внасяте, не уведомявате, просто бездействате. Искам да Ви напомня, госпожо Председател, че това, което вършите, представлява състав на престъпление от Наказателния кодекс. Написал съм Ви там в едни мотиви на един проект за решение точно текстовете и единствения изход, който имате, за да се отървете от наказателно преследване. Тоест или да докажете, че сте майка на Джeйхан Ибрямов или Марио Рангелов, или да сключите брак едновременно с двамата – тогава ще Ви съдят само за двуженство, но не и за лично укривателство, което вършите. Време е за оставка, тръгвайте си от този пост. Ето го господин Кирилов, ако трябва, ще върнем за председател него. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
Благодаря Ви.
И ми благодарите за това?! (Шум и реплики.)
Господин Хамид, обърнахте се към колеги с оскърбителни думи. Налагам Ви „забележка“. (Шум и реплики.) Наказание „забележка“! Господин Таслаков, и Вие, надявам се, по начина на водене?
Да, към Вас.
Към мен, разбира се. Заповядайте.
Към Вас, госпожо Председател. Смятам, че е изключително важно както за залата, така и за българските граждани да върнете депутата Рангелов, който преди малко взе процедура, защото той не можа да обясни как Анастасов Станислав е станал депутат. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Как?“) Как? Ние не разбрахме как точно е станал депутат. И също така не можахме да разберем къде точно е целувал портрета на лидера и дали се е наложило и нещо друго да целува или само портрет. (Смях, шум и реплики.) Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
В Правилника няма задължение за председателя на Народното събрание да принуждава народен представител да се изкаже. (Реплики.) Преминаваме към въпрос от народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Байрам Байрам относно процедурата „Топъл обяд“ за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Уважаеми колеги, моля за тишина в залата! Кой ще представи въпроса? Заповядайте, госпожо Гюркаш. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина в залата! Моля, седнете си на мястото! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля, господин Ганев! Моля за тишина в залата! Заповядайте, имате думата, госпожо Гюркаш.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Разбирам, емоцията наистина е голяма, но нека да чуем въпроса, който е изключително актуален и касае хората. Ние от „ДПС – Ново начало“ както винаги, загрижени за хората и като последователна политика, която водим винаги в името на хората, за хората, затова днешният въпрос отново е изключително актуален и е в полза на хората. Ние от „ДПС – Ново начало“ първи реагирахме по отношение на Програмата „Грижа за хората“ и процедурата за топъл обяд, защото ние сме изключително загрижени за нашите възрастни хора по нашите населени места. И във връзка с това въпросът ни е относно процедура „Топъл обяд“ за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд. Уважаеми господин Министър, към настоящия момент общините са бенефициенти и изпълняват проекти по процедура „Топъл обяд“ за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ по Програма за храни и основно материално подпомагане, съфинансирана от Европейския социален фонд. Обхванати по Програмата са над 70 хиляди потребители в цялата страна, на които ежедневно се осигурява подкрепа с топъл обяд и други съпътстващи мерки за социалното им приобщаване. Изпълнението на Програмата е предвидено, по наша информация, до 30 септември 2025 г. Господин Министър, стойността на единичния разход за осигуряване на топъл обяд, считано от 1 юли 2024 г., е 3,64 лв. с включено ДДС. Реално стойността е 3,03 лв., като се приспадне 20% ДДС. За всички е ясно в тази зала, уважаеми колеги, че на тази стойност да се приготвя здравословна и разнообразна топла храна, която включва ежедневно труд, супа, основно ястие и поне един път седмично и десерт, както и доставка до домовете на потребителите, които са все възрастни хора. Това е изключително трудно. Още повече голям брой от тези потребители са от малки общини, които се намират в планински и полупланински райони, със затруднен достъп, които обаче се нуждаят от подкрепа заради изключително ниските си доходи и липса на грижа от близките им. Като се има предвид високият социален ефект от тази програма да се осигури топла храна и като се има предвид, господин Министър, Вие така, както и цялото правителство, разбира се, да го има предвид като основен приоритет и да се помисли и да сте съпричастни с проблемите на най-нуждаещите се хора, които ежедневно разчитат на тази помощ, и които са силно зависими от тази програма, в тази връзка нашият въпрос към Вас е: предвиждате ли увеличение на стойността на разхода за единица продукт по процедура „Топъл обяд“? Какво е бъдещето на Програмата след 30 септември 2025 г. и ще настоявате ли за намаляване на ставката ДДС на 9%, понеже в момента сме в процедура на бюджет 2025 г.… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) …или за нулева ставка по тази процедура, понеже това е една социална мярка ? Благодаря. Приключих, госпожо Председател.
Доста време Вие шумяхте и госпожа Гюркаш си беше сложила картата, затова опуснах. Заповядайте, господин Министър.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Гюркаш, госпожо Сабри, господин Байрам, изключително важен въпрос задавате и не го казвам от куртоазия, защото има две програми, които в момента са ключово важни. Едната изтече на 31 декември – става въпрос за „Грижа в дома“, която я преформатирахме в „Иновативни здравни грижи“, и другата е „Топъл обяд“. Да, абсолютно вярна е информацията Ви, че за жалост, тя изтича на 30 септември. И едната, и другата програми може да сте абсолютно сигурни и убедени, че ще бъдат продължени и средства ще бъдат намерени. За едната вече са намерени първите средства, а за следващата, нямайте никакво съмнение, че това ще бъде направено и се радвам, че повдигате този въпрос. Даже аз сега ще Ви отговоря всичко, както е по процедура, но след това Ви предлагам да се направи работна среща и да се види какво още може да се направи по всичките тези програми. Иначе процедурата за осигуряване на „Топъл обяд“ се реализира вече втори програмен период от 2015 г. и е търсена и разпознаваема помощ сред хората в уязвима ситуация. През настоящия програмен период по Програмата „Храни и основно материално подпомагане“ дейността се реализира от 240 общини в страната и достига близо до 70 хиляди потребители и за голяма част от тези хора това наистина е начин на живот и не мога да разбера защо не се осъзнава, че това не е нещо свръх, а това наистина е как голяма част от тези хора да оцелеят благодарение на този топъл обяд. Екипите на Министерството на труда и социалната политика и на Управляващия орган по Програмата оценяват необходимостта от този вид подкрепа за най-уязвимите, за някои от които тя е въпрос дори на жизненото им оцеляване. Доказателство за това е фактът, че благодарение на положените усилия бюджетът по мярката е увеличаван многократно и към момента възлиза на 193,6 млн. лв., или малко под 50% от общия бюджет на Програмата за храни. В резултат на това броят на потребителите е с 38% по-висок спрямо първоначалните разчети още при стартирането на операцията, а броят на включените общини е нараснал с 10% спрямо броя на общините, реализирали дейността в предходния програмен период. Поради изчерпан финансов ресурс по Програмата с решение на Министерския съвет от 7 юли 2024 г. е разрешено на Управляващия орган да наддоговори 15 на сто от бюджета си, като средствата се компенсират от Програма „Развитие на човешките ресурси“. С него става възможно актуализиране на ставката, считано от 1 юли 2024 г., от 3,20 лв. на 3,66 лв. В някои общини съществува добра практика единичният разход за топъл обяд да се допълва минимално със средства от общинския бюджет, за което благодаря на кметовете, които правят това. Към момента от общия бюджет на Програма „Храни и основно материално подпомагане“, който е 411 млн. лв., са договорени близо 90% за дейности и мерки в подкрепа на най-нуждаещите се хора. Финансовото изпълнение на Програмата е най-добро от всички програми в България по декларирани към Европейската комисия средства – 37% от бюджета ѝ. В усилията на изчерпан финансов ресурс на Програмата се търсят възможности за пренасочване на допълнителни средства от други програми, което Ви гарантирам, че ще бъде направено и Програмата по никакъв начин няма да пострада след 30 септември. И съм готов на подобен разговор какво още може да се направи по темата, за да не дискутираме от трибуната. Мисля, че в работна среда ще бъде по-подходящо. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли отношение? Заповядайте, госпожо Сабри.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за изчерпателния отговор. Ние бяхме го обсъдили в Комисията по труда и социалната политика. Да, много възрастни хора разчитат на Програмата за храни и основно материално подпомагане. Много хора разчитат на топлия обяд и помощта често не е достатъчна. Разпределените хранителни пакети и топлия обяд са от голяма полза, но покачващата се инфлация покачва разходите за живот и ограничените средства на Програмата означават, че много нуждаещи се хора все още се затрудняват да осигурят достатъчно храна, недостатъчно количество и разнообразна храна. Всички го знаем. Мисля, че всеки един народен представител в своите региони има проблем с топлия обяд – ограничени финансови средства, необходимост за възрастните хора. Има все още нуждаещи се, до които не може да стигне топлият обяд. Според нас, като народни представители на „Движение за права и свободи – Ново начало“, е нужно допълнително финансиране и разширяване на обхвата на Програмата, за да могат повече възрастни да получат адекватна подкрепа. Устойчиво решение зависи от дългосрочни политики и по-голяма държавна подкрепа. Устойчиво решение зависи от по-големия обхват и на Програмата, тоест включване на повече нуждаещи се, особено в по-малките населени места, където достъпът до социалната услуга е ограничен. Осигуряване на разнообразни и питателни храни, а не само най-евтините продукти, защото знаем, че тази група наистина има нужда от нас. И както досега те са се грижили за нас, сега е редно ние да им върнем жеста. Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Сабри. Господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми госпожо Сабри, госпожо Гюркаш, господин Байрам, по всякакъв начин съм готов да подкрепим тази програма и наистина с питателни храни, с храни, от които хората имат нужда, никакво разминаване. В интерес на истината, една от първите срещи, която направих с встъпването си в длъжност и с Вашето избиране за министър, беше с ръководството на Националното сдружение на общините, именно за да може да бъде оптимизирана не само тази програма, но и всички програми, защото много често става така, че един човек отива за грижа в дома, друг отива за топъл обяд, трети за нещо друго, докато, ако тя се оптимизира, всичките програми, ако се оптимизират, може да се окаже така, че имаме много повече средства, които да бъдат вложени именно за това, за което Вие говорите. И аз мисля, че имаме едно добро разбиране и чудесен диалог с ръководството на Националното сдружение на общините и кметовете също осъзнават, че трябва да има друг коефициент на полезно действие. И ако успеем тези програми да ги съчетаем, така че по най-добрия начин те да могат да бъдат използвани, аз съм сигурен, че ще бъдат намерени и още средства, които са толкова жизнено необходими, именно за тези хора, които наистина се нуждаят от тази услуга и за тях е жизнено необходима. И още веднъж искам да направим тази среща и да обсъдим кое е най-разумното – дали ДДС, дали нещо друго, защото сега кое е най-доброто, мисля, че пак казвам, това е друг разговор, а не разговор от трибуната на Народното събрание, но е изключително важен въпрос. Благодаря.
Благодаря, министър Гуцанов. Преминаваме към следващия въпрос към министър Кирилов от народния представител Исмаил Юсмен Осман относно осигуряване на линейка за нуждите на филиал за спешна медицинска помощ Руен. Заповядайте, господин Осман, да представите въпроса си.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, филиалът за спешна медицинска помощ – Руен, обслужва 39 населени места в община Руен и пет населени места в община Поморие, като общата бройка на населението, което обслужва в двете общини по настоящ адрес, е над 30 хиляди души. На 8 октомври 2024 г. с писмо № 74-03-643 отговорникът на филиала в Руен и директорът на Центъра за спешна медицинска помощ – Бургас, уведомяват министъра на здравеопазването, че филиалът в Руен разполага с два автомобила. Единият е Dangel Jumper от 2019 г. 4x4, който е над 312 910 км, обаче за втори път е в основен ремонт, а другият автомобил е Citroen Jumper от 2009 г. над 467 хил. км, който е морално остарял и е в много лошо техническо и експлоатационно състояние. На 23 октомври 2024 г. министърът на здравеопазването с писмо № 74-03-644 отговаря на директора на Центъра за спешна медицинска помощ – Бургас, и отговорника на филиала в Руен, че Министерството на здравеопазването е предприело необходимите действия за съгласуване на промяна в предварително утвърдения от Европейската комисия План за разпределение на линейки с цел предоставяне и осигуряване на автомобил с повишена проходимост за нуждите на филиала в Руен. Ето защо, уважаеми господин Министър, Ви задавам следния въпрос: мина ли съгласувателната процедура за промяна на утвърдения план от Европейската комисия за разпределяне на линейки и кога филиалът в Руен ще си получи обещаната от Министерството нова линейка?
Благодаря, господин Осман. Министър Кирилов, заповядайте за отговор.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Осман, във връзка с поставения от Вас въпрос кога Филиалът за спешна медицинска помощ в Руен ще получи обещаната от Министерството на здравеопазването и дългоочаквана нова линийка Ви информирам, че Министерството е осъществило всички дейности по придобиване на линийката от изпълнителя „Екселор Холдинг Груп“ АД по Договор РД-11 448 от 29 август 2023 г. за доставка, гаранционно и сервизно обслужване на 30 броя медицински превозни средства – линейки тип В с повишена проходимост с необходимото оборудване. Линейката е приета от приемателна комисия от страна на Министерството на здравеопазването, регистрирана е в КАТ и предстои да бъде предоставена за нуждите на ФСМП – Руен, през първата седмица на месец март тази година. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Господин Осман, заповядайте за реплика.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора. Благодаря и от името на жителите и на двете общини – Руен и Поморие, за обещаната и почти изпълнена нова линейка, която по Ваши думи казахте, че в началото, тоест първата седмица на март месец Спешен център – Руен, ще си получи линейката. Благодаря Ви още веднъж.
Благодаря, господин Осман. Министър Кирилов, желаете ли дуплика? Няма за какво, добре. Следващият въпрос към министър Кирилов е от народния представител Иво Севдалинов Цанев относно липса на екип за Спешна медицинска помощ в територията на област Враца. Заповядайте, господин Цанев.
Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, като народен представител от Северозападния район и конкретно от област Враца се старая всеки понеделник да правя свои приемни в региона в различни общини с една основна цел – да се срещам с хората и да се опитвам по някакъв начин да транслирам проблемите, които те имат, към националната власт и общинските власти. На една от тези приемни срещи в община Хайредин, която е част от област Враца, ми бе поставен един основен въпрос, който ми се струва, че е редно и е крайно време да бъде решен, а именно защо няма филиал, няма дори екип на Спешна помощ в тази община. Понастоящем при нужда от такава населението на общината, което в момента е около 4000 души, се обслужва между 40 минути и час чакане в добрия случай, а понякога екип от съседната община Козлодуй, ако е ангажиран по някакъв друг спешен случай, просто няма възможност да поеме обаждането. Така през последните години в тази община се е създала една практика, когато близки на пациенти или самите пациенти имат нужда от спешна медицинска помощ, да не се обаждат до дежурния екип или въобще до Спешна помощ, а да си търсят собствен транспорт за придвижване до болницата в град Козлодуй. В тази връзка отправям към Вас следния въпрос: какви са причините да няма такъв екип на Спешна помощ в община Хайредин и какви мерки ще предприеме повереното Ви ведомство, за да отговорите на изискванията на Наредба № 12 от декември месец 2015 г. за утвърждаване на медицинския стандарт „Спешна помощ“ относно категорията за спешност А1 в района на съответната община и изобщо в района на област Враца? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Цанев. Заповядайте, министър Кирилов, за отговор.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Цанев, структурирането на Центъра за спешна медицинска помощ – Враца, е извършено в изпълнение на Постановление на Министерския съвет № 195 от 1995 г. и е в съответствие с утвърдената областна и национална здравна карта с филиали в общините Враца, Мездра, Роман, Бяла Слатина, Козлодуй, Оряхово и Криводол. Населението на община Хайредин е 3704 жители. Населените места в общината са шест – селата Хайредин, Михайлово, Манастирище, Ботево, Бързина и Рогозен. Жителите на Хайредин, Михайлово и Манастирище се обслужват от Филиал за спешна медицинска помощ – Козлодуй, в който на смяна работят един лекарски мобилен екип и един стационарен екип. Останалите три населени места – Ботево, Бързина и Рогозен, се обслужват от Филиал за спешна медицинска помощ – Бяла Слатина, с два мобилни екипа – лекарски и долекарски, и един стационарен екип. Анализът на дейността в двата филиала – Козлодуй и Бяла Слатина, във връзка с обслужения брой жители на община Хайредин за 2023 г. и 2024 г., направен във връзка с поставения от Вас въпрос, уважаеми господин Цанев, показва, че броят на изпълнените повиквания е съответно 377 и 357 за календарна година, тоест средно по едно повикване на ден. През месец януари на настоящата година са приети и изпълнени 46 повиквания от жители на общината. Средната натовареност на мобилните екипи в двата филиала, които обслужват не само жители на община Хайредин, е 2,6 обслужени пациенти за 12-часово дежурство. По-голямо е натоварването на стационарните екипи – около 5,3 пациенти за 12 часово дежурство. Всеизвестен е фактът, че стационарните екипи на филиалите за спешна медицинска помощ обслужват в по голямата си част пациенти, които не са в спешно състояние. В тази връзка следва да отбележа, че на територията на община Хайредин има регистрирана само една практика за първична извънболнична медицинска помощ. На местно ниво, уважаеми господин Цанев, изключително важно значение има активното участие на общините в процеса по осигуряване, привличане и задържане на медицински специалисти. Те са и тези, които могат да използват различни стимули, включително финансови, с оглед създаване на условия за разкриване на практики, сдружаване на общопрактикуващите лекари или създаване на функционални обединения с цел осигуряване на достъп до медицинска помощ извън работното време на амбулаториите за първична медицинска помощ. Предприемането на адекватни мерки от страна на местната власт ще спомогне за преодоляването на идентифицираните от Вас неблагополучия при осигуряването на медицинска помощ на територията на община Хайредин. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Господин Цанев, заповядайте за реплика.
Госпожо Председател, господин Министър! По-скоро отношение, няколко неща. Много е важно да кажете на Вашите администратори, които са писали този отговор, на първо място да проверят, че в областната здравна карта е заложено подобно нещо, и то е заложено още в далечната 2015 г. Министър Москов още 2015 г. при представянето на Националната здравна карта във Враца е казал, че ще има такъв филиал в община Хайредин. Тогава тя е била с население 5000 души. Въобще не ми се иска да вярвам, че тези 1000 души са намалени за 6 – 7 години като население, част от тях са заради това, че няма спешна помощ. Но много ми се иска да вярвам, че когато държавата има приети нормативни документи, като тази наредба № 12, в която изрично пише, че до 20 минути трябва да има екипи на Спешна помощ – тя е приета в края на 2015-а, в началото на 2016-а е в нормативния процес, много ми се иска да вярвам, когато държавата приема някакви нормативни документи, те трябва да се изпълняват или просто да се променят. Така че много моля. Другото, което трябва да кажете на Вашите колеги, или по скоро подчинени, да променят и сайта на Спешна медицинска помощ в област Враца, в който изрично пише, че община Хайредин се обслужва от Филиала в Оряхово, което въобще не е така. И на трето място, не на последно място, казвам Ви, че конкретни цитати мога да кажа от новинарския поток: „Жена издъхна в центъра на Хайредин в очакване на линейка.“ Това е 2018 г. – 2016 г. Още много такива случаи. В заключение, това, което искам да кажа, е, че моля да направите всичко необходимо този филиал, така или иначе е прието нормативното законодателство, да бъде открит, а ако не може да бъде открит, да се съберете заедно с Вашите подчинени в област Враца, всички хора, които се занимават със спешната помощ и здравеопазването, и да им кажете защо не може да бъде открит този филиал и какво трябва да се направи, за да има по-скорошно пристигане на линейките, а не след смъртните случаи. Благодаря Ви.
Благодаря, господин Цанев. За дуплика, министър Кирилов, заповядайте.
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Цанев, аз бих казал, че откриването на един център, да не говорим спешен, и хайде малко по-обобщено, една сграда не решава нещата. Кадрите са тези. Лекарите, лекарските асистенти, специалистите по здравни грижи те решават нещата. И затова аз и по друг повод казах, може би по-добре е да говорим за обем медицинска помощ, в случая спешна помощ, отколкото да говорим за структури, които са едно наименование, а обема на медицинската помощ го неглижираме. Във Враца има филиал на Медицинския университет – София, в който има специалност „Лекарски асистент“ и други специалности. Прие се една стратегия и едно решение на Народното събрание, с което Министерството създаде стратегия, която вече четвърти месец очаква развитие за облекчаване на приема, издигане имиджа на професията на медицинските сестри и другите – не обичам думата „работници“ – и други участници в този процес на диагностика, лечение, обслужване на спешни състояния в медицината, и се надявам с така заложените мерки, с малко финансов ресурс, който е заложен в този документ, да се стигне до един повишен прием, до един по-добър подбор, до едно по качествено образование, което практически ще даде възможност да се решат тези проблеми. В заключение, бих искал да кажа, че проблемът съществува, но за мен лично той е повече кадрови, и то много сериозен кадрови проблем, отколкото в сгради и в структури. Благодаря за вниманието.
Благодаря, министър Кирилов. Преминаваме към следващия въпрос към министър Кирилов от народния представител Дафинка Аспарухова Семерджиева относно забавяне и липса на реални действия по модернизацията на Спешното отделение в Многопрофилна болница за активно лечение – Пазарджик. Заповядайте, госпожо Семерджиева.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, обръщам се към Вас с въпрос, който засяга не само работещите в Многопрофилна болница за активно лечение – Пазарджик, но и всички пациенти, разчитащи на навременна и качествена спешна медицинска помощ в нашия регион. Проектът „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., трябваше да осигури модернизация на Спешното отделение в областната ни болница. Вместо това той се превърна в пример за институционално бездействие, липса на управленска координация и забавяне, което пряко се отрази на медицинското обслужване в цялата ни област Пазарджик. Вече над една година Спешното отделение е временно преместено на територията на Отделението по физикална и рехабилитационна медицина. Това е наложило болницата да извърши със собствени средства ремонт на помещенията за пребазиране. Ремонтните дейности са на стойност 56 736 лв. Фактите към настоящия момент са следните: - на 22 декември 2023 г. е подписан акт Образец № 10 за спиране на работата по ремонта на Спешното отделение поради липса на актуални договори за строителен и авторски надзор; - на 25 юли 2024 г. – цели седем месеца по-късно, е подписан договор за авторски надзор между Министерството на здравеопазването и „АКЦЕНТИ ПЛЮС“ ЕООД. Това забавяне е напълно неприемливо, тъй като говорим за жизненоважен проект, който засяга едно от основните лечебни заведения в региона. В този смисъл Ви моля да отговорите на следния въпрос: кой носи отговорност за това повече от година след временното преместване на Спешното отделение да няма никаква реална дейност по ремонта и защо чак в края на юли 2024 г. е подписан договор за авторски надзор? Какви конкретни мерки ще предприемете Вие, за да компенсирате закъснението и да гарантирате, че Проектът ще бъде завършен в разумни срокове и има ли риск от загуба на европейско финансиране заради неизпълнение на проектните срокове? Благодаря Ви.
Благодаря, госпожо Семерджиева. Министър Кирилов, заповядайте за отговор.
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Семерджиева, за обект „Спешно отделение“ на „МБАЛ – Пазарджик“ АД има съставен Протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво на строежа от 10 август 2023 г., с което се дава начало на изпълнението на дейностите по обекта. Част от помещенията, предвидени за ремонтните дейности са заети и понастоящем от екипите на Центъра за спешна медицинска помощ – Пазарджик. Изпълнението на строителните дейности по Спешното отделение в Пазарджик е пряко свързано с въвеждането в експлоатация на новите помещения на Центъра за спешна медицинска помощ в града. Понастоящем теренът, предвиден за строително-монтажните работи, се използва от съществуващия Център за спешна медицинска помощ. Следователно, за да се освободи пространството и да продължи изпълнението по модернизацията на Спешното отделение, е необходимо първо да се осигурят условия за нормалното функциониране и преместване на Центъра за спешна медицинска помощ в новоремонтираните за целта помещения. На 21 януари 2025 г. е издадено Удостоверение за въвеждане в експлоатация № 14 за новите помещения на ЦСМП – Пазарджик. Това представлява съществена стъпка, която позволява преместването на Центъра и създава предпоставки за продължаване на строителните дейности по Спешното отделение. За да започне функционирането на ЦСМП в новата сграда, е необходимо сключване на договор за доставка на електроенергия. В момента този процес е в ход, като за финализирането му Министерството на здравеопазването подготвя заповед за настаняване на Центъра. Тази заповед ще упълномощи ЦСМП – Пазарджик, да сключи договор за електроснабдяване от името на Министерството, тъй като сградата е предоставена за управление на ведомството. Освен осигуряването на електроенергия преместването на Центъра изисква и релокация на Регионалната координационна централа, която координира спешните медицински повиквания в областта. Това е особено важен етап, тъй като Централата играе ключова роля в осигуряването на бърз и адекватен отговор при спешни случаи, а преместването ѝ трябва да бъде организирано така, че да не се нарушава нормалното ѝ функциониране. В допълнение Ви информирам, че към настоящия момент са проведени всички обществени поръчки и са сключени всички необходими договори, обезпечаващи завършването на строително-ремонтните дейности за строителен надзор и за авторски надзор. В рамките на един месец се очаква да приключи и процесът по релокация на РКЦ в новоизградените помещения, след което ще бъде извършено окончателното преместване на Центъра за спешна медицинска помощ – Пазарджик. В заключение, основната причина за забавянето на строителните дейности по Спешното отделение в Пазарджик се дължи на взаимозависимостта между двата проекта. Въвеждането в експлоатация на новия Център за спешна медицинска помощ е необходимо условие за пълното освобождаване на площите, върху които трябва да се извършат строително-монтажните дейности по Спешното отделение. Министерството на здравеопазването финализира необходимите административни стъпки, за да осигури бързото преместване на Центъра за спешна медицинска помощ в новата сграда и да създаде условия за възобновяване на строителните дейности в Спешното отделение. Въпреки съществуващото забавяне Министерството полага всички усилия за ускоряване на процесите, като се стреми да гарантира, че Проектът ще бъде изпълнен в най-кратки срокове без компромис с качеството и безопасността на предоставяната медицинска помощ. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Госпожо Семерджиева, щях да поискам разрешение, преди да Ви дам думата за реплика, да направя едно съобщение. Уважаеми колеги, днес наши гости са европейски студенти демократи – официалната студентска организация на Европейската народна партия. Те са в Народното събрание по покана на народния представител Даниела Райчева от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Нека да ги приветстваме с добре дошли в българския парламент. (Ръкопляскания.) Продължаваме със следващия въпрос към министър Кирилов от народния представител Климент Пламенов Шопов относно строителство на ново Спешно отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Иван Селимински“ – град Сливен. Заповядайте, господин Шопов.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, належащо е строителството на ново Спешно отделение на областната болница в Сливен, МБАЛ „Д р Иван Селимински“. Такова е било заложено в Проекта на Министерството на здравеопазването „Извършване на строително-монтажни работи за нуждите на спешните отделения на болници на територията на Югоизточен район за планиране“, който е част от по-големия проект: „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Строителните дейности в Сливен обаче изобщо не са започвали, въпреки че са били проведени процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител и надзор. Причината е, че фирмата, подписала договор за строителство на обекта още през юли 2021 г., настоявала за индексация на сумите за строително-монтажни работи. През 2022 г. Министерството на здравеопазването е отпуснало допълнителни средства за индексация на сключените договори за ремонт на спешните отделения в страната, но само за тези, по които е имало стартирали строително-ремонтни дейности. За обекта на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ обаче строителните работи изобщо не са започнали. Поради тази причина обектът не е включен в списъка за индексация на цените. На терена, отреден за изграждане на отделението, със средства на болницата е изграден първи сутеренен етаж заедно с прилежащата техническа инфраструктура. По този начин са осъществени подравняване и подход за линейки, както и възможност за бърз достъп до основния корпус на лечебното заведение. Върху тази вече изградена база би трябвало да се построи и самото Спешно отделение с разгъната площ от 900 кв. м. МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ не разполага с алтернативна материална база за преместване на Спешното си отделение. В момента то дели крайно нефункционална, недостатъчна и неотговаряща на съвременните медицински стандарти площ с Центъра за спешна медицинска помощ в Сливен. Предвид належащата нужда от обновяване на материалната база на Спешното отделение дали Министерството на здравеопазването ще предвиди средства за строителството на ново такова в областната болница в Сливен – МБАЛ „Д-р Иван Селимински“?
Благодаря, господин Шопов. Министър Кирилов, заповядайте за отговор.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, за обект „Спешно отделение“ на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ – град Сливен, сключеният договор с изпълнител от 2021 г. за извършване на строително-монтажни работи е прекратен в края на 2023 г. по взаимно съгласие на страните по искане на изпълнителя. Тъй като изпълнението на дейностите по договора не бяха стартирали, същият не е подлежал на индексация. Съгласно методиката за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация, приета с Постановление на Министерския съвет № 290/27.09.2022 г., изменена и допълнена с Постановление на Министерския съвет № 275/13.12.2023 г. и съгласно чл. 1, ал. 2 от същото постановление, изменението на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение цели да компенсира увеличението на разходите за основни стоки и материали, формиращи стойността на договор или рамково споразумение, в резултат на инфлация, към момента на фактическото извършване на строително-монтажни работи и/или доставките. В процес на подготовка е документацията за обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнители за проектиране и извършване на строително-монтажни работи в обекти от системата на спешната медицинска помощ в страната, включително за Спешното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ – град Сливен. Министерството на здравеопазването продължава изграждането и модернизирането на необходимата инфраструктура за предоставяне на спешна медицинска помощ в страната по Проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. За целта са осигурени необходимите бюджетни средства по Постановление на Министерския съвет № 330/20.12.2023 г за дофинансиране на дейности по Проекта, изменено с Постановление на Министерския съвет № 464/18.12.2024 г. за одобряване на вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на здравеопазването. Отчитайки важността на Проекта и с цел подобряване на достъпа до предоставяната спешна помощ, Министерството на здравеопазването създава необходимата организация за изграждане на Спешно отделение на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, град Сливен. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Заповядайте за реплика, господин Шопов.
Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър. Само, моля да допълните кога се очаква да бъде финализирано отделението за спешна медицина, град Сливен. Благодаря.
Благодаря, господин Шопов. Министър Кирилов, заповядайте.
В близкия месец… Понеже Проектът е от доста години, там има съществени проблеми, които са наложили многократни действия, включително втори и трети път обявяване на обществените поръчки, това не касае Сливен, следва обявяване, срок за обжалване, подписване на договорите и откриване на строителната площадка. Смятам, че това в разстояние на шест-седем месеца може би ще може да се осъществи, ако няма някакви съществени юридически препятствия, които ще отнемат време и ще удължат срока. Искам да Ви кажа в допълнение, че в Сливен аз лично съм в директна връзка с изпълнителния директор и предприемаме мерки да може да ускорим действията. Като от наша страна, на Министерството на здравеопазването, освен че има определен човек с длъжност от Министерството по договора, ще има и строителен инженер, наблюдаващ от Министерството, който ще следи строежа. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Следващият въпрос към министър Кирилов е от народния представител Николай Георгиев Златарски относно дейността на общопрактикуващите лекари в община Дупница. Заповядайте, господин Златарски.
Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа, уважаеми граждани! От 1 декември, вече три месеца, над 30 хиляди здравноосигурени пациенти са изправени пред угрозата, която нанася вреда на здравето и живота им. А именно, това е една схема на общопрактикуващите лекари, позовавайки се на подзаконов нормативен акт, която вреди и нанася наистина изключително важни към този момент неща, които могат да увредят въобще всичките процеси. Вчера бях на среща с министъра на труда и социалната политика. Всяка година област Кюстендил намалява с 1000 човека, по този начин ние стимулираме с това нещо, а именно, уважаеми господин Министър, като министър на здравеопазването трябва да осъществите контрол върху дейността на регистрираните общопрактикуващи лекари на територията на община Дупница. В разпоредбата на чл. 2 от Закона за здравеопазването здравето на гражданите е национален приоритет и се гарантира от държавата, като основен принцип е осигуряване на достъпна и качествена здравна помощ. На 10 януари тази година зададох въпрос на предишния министър на здравеопазването: защо допусна Министерството на здравеопазването над 30 000 регистрирани пациенти в община Дупница от 1 декември да останат без кабинет за спешна неотложна помощ? В чл. 7а от Закона за лечебните заведения той възлага контрола върху дейността на лечебните заведения на медицинските дейности и на качеството на медицинската помощ на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ към министъра на здравеопазването. Личните лекари са служители и обичайно собственици на лечебни заведения за първична медицинска помощ. Всеки общопрактикуващ лекар посочва в договора си с Районната здравноосигурителна каса свой заместник или заместници за случаите, когато не може да изпълнява лично задълженията си. Следователно, когато личният лекар отсъства, той е задължен да посочи свой заместник или заместници, които при неговото отсъствие да го заместват, което изрично е посочено в договора му. Двадесет от общопрактикуващите лекари на територията на община Дупница са сключили договори с Медицински център „Рубидент“ ЕООД, град Благоевград, а останалите осем лекари индивидуално осъществяват тази дейност. Това е направено в нарушение на закона и се извършва медицинска помощ от разстояние, като няма изразено информирано съгласие от пациента. Разграничавайки се също не само от закона, а и от морала, приоритетно трябва да са водещи очакванията…
Господин Златарски, тъй като времето Ви изтече, моля да формулирате въпроса си към министър Кирилов.
Свършвам, да. Във връзка с горното отправям следния въпрос: кога ще осъществите контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари за осигуряване на 24-часова достъпна и качествена здравна помощ; готов ли сте публично да оповестите данните от проверката? Благодаря.
Благодаря, господин Златарски. Заповядайте, министър Кирилов, за отговор.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Министерството на здравеопазването осъществява контрол върху дейността на лечебните заведения в рамките на законоустановени правомощия чрез своите контролни органи – регионалните здравни инспекции и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Съгласно регистъра за извънболнична помощ и хосписите, воден от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, в град Дупница осъществяват дейност 121 лечебни заведения, както следва: Амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ – 17 броя; Амбулатория за индивидуална практика за първична дентална помощ – 50 броя; Амбулатория за групова практика за първична медицинска помощ – 4 броя; Амбулатория за групова практика за първична дентална помощ – 1 брой; Амбулатория за индивидуална практика за специализирана медицинска помощ – 32 броя; Амбулатория за индивидуална практика за специализирана дентална помощ – 1 брой; Медицински център – 7 броя; Медико-дентален център – 1 брой; Самостоятелна медико-диагностична лаборатория – 3 броя, и Самостоятелна медико-техническа лаборатория – 5 броя. В правомощията на Националната здравноосигурителна каса е да осъществява пряк контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари. В Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, на основание чл. 45, ал. 2 от Закона е дадено определение за дежурен кабинет. Действащата нормативна уредба предвижда разкриване на дежурен кабинет само в лечебните заведения извън индивидуалните и груповите практики за първична извънболнична медицинска помощ. Личните лекари, които осигуряват достъп до медицинска помощ на пациентите извън обявения работен график, както в празнични и почивни дни, имат право да получават заплащане от Националната здравноосигурителна каса. Цитираната Наредба № 9 създава задължение на общопрактикуващия лекар да осигурява достъп до медицинска помощ на задължително здравноосигурените лица извън обявения си работен график. Един от начините е такава помощ да се оказва индивидуално чрез 24-часово осигуряване на консултации по телефона, осъществяване на необходимите дейности в амбулаторията или в дома на пациента по преценка на общопрактикуващия лекар. Друга възможност за медицинско обслужване на пациентите се явява разкритият Филиал на спешна медицинска помощ в град Дупница, който разполага с реанимационен екип, лекарски екип и долекарски екип. Сравнителният анализ на дейността на Филиала за спешна медицинска помощ – Дупница, води до извода, че дейността му през месец януари 2025 г., отнесена към януари 2024 г., е съпоставима. Не се очертава промяна по отношение на регистрираните случаи, амбулаторните прегледи и натовареността на екипите. Това е индиректен критерий за оценка на ефективността на работата на общопрактикуващите лекари. Благодаря за вниманието.
Благодаря, министър Кирилов. Заповядайте, господин Златарски.
Господин Министър, проблемът е следният: извън работното време, което е упоменато, всеки един пациент трябва да пътува 38 км до Благоевград, защото там са сключили договор над 20 общопрактикуващи лекари, дори и за една инжекция. Преди може би около месец колегата народен представител Иван Ибришимов направи една среща с всички общопрактикуващи лекари, Общината, РЗОК и този проблем наистина беше поставен, беше разгледан от всички страни, но въпреки всичко това продължава да бъде нерешено. Този медицински център, за който казахте Вие, той преглежда всички пациенти само срещу заплащане, което по принцип не е в реда на нещата, защото не може два пъти да караме нашите пациенти да плащат за нещо, което е включено, разбира се, в техните здравни осигуровки. Моля Ви за съдействие. Има подаден документ от общинската болница за разкриване на такъв обект, но още документите са в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Моля за по-бързо съдействие, защото, пак Ви казвам, вече три месеца – това е изключително голям период, в който рискуваме здравето и живота на всички граждани на територията на община Дупница, а и малко повече. Благодаря.
Благодаря, господин Златарски. Заповядайте, министър Кирилов, за дуплика.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Златарски, без да съм бил в Дупница, усещам едни особено характерни взаимоотношения между общопрактикуващи лекари и специалисти в доболничната медицинска помощ, които са предприели неспецифични действия за решаване на своите проблеми и както винаги, монетата има две страни. Но аз и по друг повод изказах моето мнение, че разменна монета на взаимоотношенията не могат да бъдат пациентите. И доколкото се договорихме, терминологично все пак – аз не съм юрист, но се вслушвам в юристите, този термин „спешен кабинет“ да бъде заменен с „дежурен кабинет“ – ние не възразяваме болницата да има такъв и да се осигури график. Ако ситуацията в Дупница и взаимоотношенията са такива, че всички тези елементарни действия трябва министърът да ги направи, с удоволствие ще дойда в Дупница да свърша работата на някои административни длъжности. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Красимир Йорданов Йорданов относно изграждането на Център за спешна медицинска помощ и Спешно отделение към Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон“ АД – Ямбол, по проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Заповядайте, господин Йорданов.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми министър Кирилов! През тази година трябва да завърши изграждането на новия болничен комплекс на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Пантелеймон“, град Ямбол, който е мечта за много поколения ямболци вече почти петдесет години. Поне така каза при посещението си в Ямбол в края на миналата година служебният министър на здравеопазването доктор Галя Кондева. Успоредно с изграждането на новия болничен комплекс в сградата трябваше да бъдат изградени и Център за спешна медицинска помощ, и Спешно отделение към болницата в изпълнение на големия инвестиционен проект „Подкрепа за развитието на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“. От 2021 г. досега са проведени обществени поръчки за избор на изпълнител. През 2021 г. е сключен договор за строителство за изпълнение на строително-монтажни работи за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ. През 2023 г. е сключен такъв договор за извършване на строително-монтажни работи за нуждите на Спешното отделение на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, град Ямбол. Опасенията на гражданите на Ямбол са, че строителството на новия болничен комплекс се изпълнява в така разчетените срокове от Министерството, докато двата проекта се забавят, а това може да забави и пускането на новия болничен комплекс в експлоатация. Въпросът ми към Вас, господин Министър, е: на какъв етап е изпълнението на двата обекта – изграждането на Център за спешна медицинска помощ и Спешно отделение към ямболската болница; има ли опасност заради тях да се забави и експлоатацията на новия болничен комплекс и кога Министерството на здравеопазването планира да премести болницата в новия болничен комплекс? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Йорданов. Заповядайте, министър Кирилов, за отговор.
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Йорданов, Министерството на здравеопазването изпълнява проект „Подкрепа за развитието на системата за спешна медицинска помощ“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., част от дейностите на който включват извършване на строително-ремонти дейности на Спешното отделение в МБАЛ „Св. Пантелеймон“ АД и изграждане на нов Център за спешна медицинска помощ – Ямбол. И двете структури са ситуирани на територията на новия болничен комплекс на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, който също е в процес на изграждане. Това обстоятелство създаде множество усложнения, свързани със синхронизирането на процесите по строителните дейности за трите обекта, изпълнявани от различни фирми, и изчистване на строителната документация, която е на повече от 40 години. Въпреки всички трудности, към момента Ви информирам, че има сключени договори с изпълнителите на строително-монтажни работи, на строителен и на авторски надзор за Центъра за спешна медицинска помощ и за Спешното отделение към МБАЛ „Св. Пантелеймон“. По-конкретно. За обект ЦСМП – Ямбол, са реализирани част от предвидените строително-монтажни дейности, като изпълнителят е идентифицирал непълнота в проектната документация, касаеща изпълнението на противопожарна и вентилационна инсталация и свързването ѝ с централата на болницата. Инвестиционният проект вече е преработен от авторски надзор и към момента се съгласува в Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението – Ямбол. След приключване на съгласувателната процедура допълнителните дейности ще бъдат възложени за изпълнение, което ще позволи завършване на обекта в кратки срокове. Общият срок за изпълнение на обекта от датата на откриване на строителната площадка е 8 месеца, като от тях за завършване на дейностите на строителя остават 6 месеца. По отношение на Спешното отделение на МБАЛ „Св. Пантелеймон“. Има сключен договор с избран изпълнител на строително-монтажни работи. Дейностите не започнаха през 2024 г. поради изтичане на договорите с изпълнителите на строителен и авторски надзор. Министерството на здравеопазването организира и проведе съответните процедури и сключи договори с изпълнители. Това позволи стартиране на предварителните дейности от страна на строителната фирма, като и за този обект се идентифицираха съществени пропуски в някои от частите на проекта, като „Архитектура“ и „ОВК – отопление, вентилация и климатизация“. Към настоящия момент Министерството на здравеопазването е стартирало процедурите по коригиране на инвестиционния проект, което ще позволи изпълнението на строително-ремонтните дейности на обекта в срок. Съгласно условията на договора с фирмата изпълнител на строително-монтажни работи срокът за реализирането им е 6 месеца от датата на откриване на строителната площадка. Изграждането на основния болничен комплекс е в заключителна фаза, като същият се очаква да бъде завършен до няколко месеца. Министерството на здравеопазването полага всички усилия за успоредното изпълнение на дейностите и по отношение на завършването на Център за спешна медицинска помощ и Спешно отделение към МБАЛ „Св. Пантелеймон“ АД, за да може да се предостави необходимото толкова дългоочаквано високо ниво на медицинска помощ на гражданите на област Ямбол в новия, модерен болничен комплекс. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Заповядайте, господин Йорданов.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за изчерпателния отговор, но Вие споделихте, че и по двата проекта – и за спешния център, и за спешното отделение, са необходими по 8 месеца от стартирането на проектите. А стартирали ли са? И всъщност бих искал категоричен отговор от Вас – ще може ли тази година да заработи новият болничен комплекс на Многопрофилна болница за активно лечение в Ямбол „Св. Пантелеймон“? Благодаря Ви.
Благодаря, господин Йорданов. Министър Кирилов, заповядайте.
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Йорданов, аз споделих фактите и както в Сливен Министерството ще отдели отделен наблюдаващ компетентен строителен инженер и ще бъде под по-завишен контрол дейността. И се надявам, без да имам тези способности и без да съм специалист в строителството, че тази година ще има нов болничен комплекс в изстрадалата област Ямбол. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Преминаваме към питане от народния представител Гюнай Мюмюнов Далоолу относно неизплатени средства към болници от страна на Националната здравноосигурителна каса. Заповядайте, господин Далоолу.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Както каза председателката, за неразплатените средства към болниците от страна на Националната здравноосигурителна каса. Уважаеми господин Министър, с решение № 169 от 16 февруари 2021 г. Върховният касационен съд потвърждава Решение № 135 от 22 април 2019 г. по дело № 111/2019 г. на Апелативен съд – Пловдив, Търговско отделение, 1 състав, с което е потвърдено Решение № 22 от 9 януари 2018 г. по дело № 399/2018 г. на Окръжен съд – Пловдив, с което по същество определя, че сумите за извършената болнична помощ по клинични пътеки над определения лимит са дължими от страна на Националната здравноосигурителна каса. Имайки предвид, че лечебните заведения са направили реални разходи, влагайки медицински изделия по клинични пътеки, ние от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ смятаме, че забавяне в плащането на тези средства би довело до сериозни финансови затруднения на болничните заведения, влошена здравна услуга и в крайна сметка, лоша здравна грижа за хората. Във връзка с горното отправям и следното питане: има ли неразплатени средства от страна на Националната здравноосигурителна каса към болнични заведения по така наречените надлимитни дейности за 2024 г.? Ако има, на каква стойност са тези задължения и в какъв срок е предвидено да бъдат разплатени към болничните заведения?
Благодаря, господин Далоолу. Министър Кирилов, заповядайте за отговор.
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Далоолу, във връзка с постъпилото питане: „Има ли неразплатени средства от страна на НЗОК към болнични заведения по така наречените надлимитни дейности за 2024 г.? Ако има, на каква стойност са тези задължения и в какъв срок е предвидено да бъдат разплатени?“, след изисканото становище от НЗОК Ви информирам за следното: Съгласно чл. 4 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за съответната година НЗОК, за да изпълни разпоредбите на чл. 55а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване, е задължена да планира, договаря и закупува за здравноосигурените лица медицинска помощ в размер на обемите, договорени в НРД за медицинските дейности за съответната календарна година и задължително в рамките на средствата за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ по бюджета на НЗОК за съответната година. Тоест в тези разпоредби са заложени изискванията към НЗОК да договаря обеми за дейностите, включени в пакета от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК. Освен това, разходите на НЗОК трябва да са в рамките на средствата, утвърдени по Закона за бюджета на НЗОК за съответната година. Отменената разпоредба на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване с Решение № 6/2024 г. на Конституционния съд на Република България не води до изменение на текстовете за определянето на индикативните и месечните стойности в болничната медицинска помощ и тяхната регулация от НЗОК, които са залегнали в чл. 4 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Бюджетът на НЗОК е регламентиран с отделен закон, в който са заложени годишните стойности по видове здравноосигурителни плащания, и правилното му планиране, разпределение и управление в месеците на календарната година и свързания с това контрол са въведени с отделни текстове в Закона. Целта е постигане на ефективно и ефикасно разходване на средствата за здравноосигурителни плащания, с които следва да се обезпечи заплащането на пакети от медицински дейности по чл. 45 от Закона за здравното осигуряване. На основание чл. 4 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Надзорният съвет на НЗОК е приел Правила за условията и реда за прилагане на чл. 4, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Приетите правила по чл. 4 от този закон за 2024 г. са утвърдени на основание чл. 55а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване, а не на обявената за противоконституционна разпоредба на чл. 55а, ал. 2 от същия закон. Текстовете за определяне, наблюдение, контрол и регулация са нормативно установени и приети в подписаните НРД за медицински дейности 2023 – 2025 г. и съответно посочени в индивидуалните договори с изпълнителите на медицинска помощ през 2024 г. Във връзка с изпълнение на изискванията на този чл. 4 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. в чл. 11 от Правилата са регламентирани ред и условия, според които директорът на НЗОК закупува от изпълнителите на болнична медицинска помощ дейности при прилагане на Механизъм за гарантиране предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за здравноосигурителни плащания за болнична медицински помощ по Закона за бюджета на НЗОК за 2024 г., за кратко – Механизма. В съответствие със законовите разпоредби и подзаконовите нормативни актове, приети от Надзорния съвет на НЗОК за 2024 г., НЗОК е изплатила 100% стойността във финансово отчетните документи, издадени и подписани от изпълнителите на болнична медицинска помощ. Всеки изпълнител на болнична медицинска помощ представя отчетните документи до размера на утвърдената с договора за лечебното заведение индикативна месечна стойност. Сумата на надвишението на стойността на отчетените през месеца медицински дейности спрямо определената месечна стойност в договорите се посочва в отчетните документи с отрицателен знак. В края на всеки отчетен период при формирането на икономии на средства в рамките на общия размер на определените стойности на изпълнителите на болнична медицинска помощ може с конкретни решения на Надзорния съвет на НЗОК да се утвърдят допълнителни стойности за изпълнителите на болнична медицинска помощ за компенсиране на формираната отрицателна стойност по издадените от тях месечни фактури. През 2024 г. с решения на Надзорния съвет на НЗОК са увеличени месечните стойности за дейностите на болнична медицинска помощ и е разплатена дейност по формирани отрицателни стойности в месечните фактури за изпълнители на болнична медицинска помощ в размер на около 100 млн. лв. По данни на НЗОК формираните отрицателни стойности, които не са разплатени на изпълнителите на болнична помощ към 31 декември 2024 г., са в размер на 146,1 млн. лв. След приемане на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. НЗОК може да предприеме действия за утвърждаване на по-високи месечни стойности за 2025 г. с цел компенсиране и заплащане на формираните към 31 декември 2024 г. отрицателни стойности – неразплатени средства, така наречените надлимитни. Имаме уверението на ръководството на НЗОК, че така наречените неразплатени средства ще се изплатят през 2025 г. след приемане на Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. Благодаря.
Благодаря, министър Кирилов. Нямате въпроси към него. Министър Кирилов, благодаря за участието Ви в парламентарния контрол. Пристъпваме към въпросите към министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Първият въпрос е от народния представител Лена Здравкова Бориславова относно действия по разследване във връзка с данните на сдружения БОЕЦ за личен архив на Петьо Петров – Еврото. Заповядайте, госпожо Бориславова.
Благодаря, госпожо Председателстващ. Уважаеми господин министър Митов, нека направим нашия трети опит с Вас, този път да получим отговор на това какво всъщност е направило МВР досега относно данните, свързани с личния архив на Пепи Еврото. В тази връзка, понеже за този архив се знае още отпреди Коледа – МВР, доколкото разбирам от медийни публикации, е потвърдило, че най-накрая, след като отказваше да приеме документите, все пак се е запознало с тях, затова моят въпрос е: след като вече две седмици МВР разполага с този личен архив на този конкретен човек Пепи Еврото, да кажете дали установихте автентичността на документите, които се намират в този архив и по-конкретно, тъй като две седмици не са кой знае какво време по отношение на документи, които са с шапка или изглежда, че произхождат от Министерството, което представлявате. Предполагам, че не е особено трудно да се отделят или част от тези документи настрани и веднага да се извършат справки през тези две седмици – дали тези документи са истински, дали произхождат от системата на МВР? Съответно какво може да ми кажете по този повод и какви мерки предприемате? Благодаря.
Благодаря Ви. Уважаеми господин Министър, заповядайте за отговор на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Бориславова, в отговор на въпроса Ви относно действия по разследване във връзка с данните на сдружение БОЕЦ за личния архив на Петьо Петров – Еврото Ви информирам следното: Министерството на вътрешните работи извършва проверка за автентичност на публикувани в интернет материали и при установяване на данни за извършени престъпления или нарушения ще бъдат предприети необходимите последващи законови действия. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, госпожо Бориславова.
Уважаеми господин Министър, аз се надявам да сте малко по-конкретен и да отговорите конкретно на поставения от мен въпрос, а именно: за тези две седмици, повтарям отново, за да не сте се объркали и може би затова да не ми отговаряте, за тези две седмици, за които се твърди, че вече разполагате с личния архив и сте възложили, надявам се, проверка, успяхте ли и направихте ли необходимото и според мен доста лесно усилие е да отделите документи, върху които пише МВР, полицай еди-кой си, разследващ еди-какъв си, и да ги съпоставите с действителни документи в базите данни на представляваното от Вас министерство. Мисля, че не питам нещо неразумно, нито нещо, което изисква свръхчовешки усилия – две седмици, просто за да вземете от този архив един документ и да го съпоставите с базата данни и документи на Министерството на вътрешните работи? Моля Ви за конкретен отговор. Благодаря.
Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика, господин Министър.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Бориславова, аз, за разлика от други хора, които са се занимавали с администрация, знам как тя функционира и не си присвоявам функции, които не принадлежат на мен. Министърът не разглежда, преглежда, не прави експертизи, не се занимава с това да вади и съпоставя. Това се извършва от хора експерти в съответните главни дирекции и когато те са готови, ще си подготвят доклада. Когато имам доклад, аз ще Ви го… Оттам нататък вече ще си говорим по-нататък. Благодаря.
Благодаря Ви. По ред на постъпване вторият въпрос е от народния представител Димчо Димчев относно отказ на изпълнение на прокурорско постановление от 10 декември 2024 г., град Дупница, относно досъдебно производство вх. № 4057/2024 г. по описа на Районна прокуратура – град Кюстендил. На основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание народният представител Димчев е поискал да бъде отложен отговорът на въпроса към министъра на вътрешните работи. Затова преминаваме към следващия въпрос в днешния устен контрол от Нина Димитрова относно предприетите допълнителни мерки от МВР за превенция и защита на подрастващите вследствие от разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества. Заповядайте, госпожо Димитрова, да зададете Вашия въпрос.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! През последните седмици в България се регистрират тревожни случаи с деца, засегнати след употреба на наркотици, което предизвика широк обществен отзвук и дебати относно необходимостта от по-ефективни мерки за борба с разпространението на упойващи вещества сред младежите. В резултат на тези инциденти имаше реакции сред обществото и институциите. Разпространението на наркотични и упойващи вещества сред деца определено е много тревожна тенденция не само за подрастващите, но и за цялото общество. Това е пряка заплаха за здравето и бъдещето на младото поколение, а борбата с този порочен бизнес изисква категорични и решителни мерки. В медиите, уважаеми господин Министър, Вие съобщихте, че Министерството на вътрешните работи ще засили контрола около училищата и ще активизира кампании за предпазване на децата от наркотици. В същото време някои неправителствени организации призоваха за по-сериозно образование по темата за рисковете от наркотиците, както и за по-голяма ангажираност на родителите. В тази връзка моят въпрос към Вас е: какви са предприетите допълнителни мерки от Министерството на вътрешните работи за превенция и защита на подрастващите вследствие от разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Заповядайте, господин Митов, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В отговор на постъпилия въпрос в Министерството на вътрешните работи относно предприети допълнителни мерки от МВР за превенция и защита на подрастващите вследствие от разпространението и употребата на наркотични и упойващи вещества Ви информирам за следното: Министерството на вътрешните работи прилага комплексни мерки за превенция и противодействие на престъпленията, свързани с производство, разпространение и употреба на наркотични и упойващи вещества. На национално ниво се осъществяват редица дейности по отношение на ограничаване разпространението на наркотици в училищата и търговията с новите психоактивни вещества, като усилията са насочени към подобряване на координацията и задълбочаване на междуинституционалното взаимодействие с оглед постигане на реални и трайни резултати в тази посока. За намаляване прилагането и търсенето на наркотици е активизирана оперативната работа по придобиване на изпреварваща информация за цели и намерения на групи и/или отделни лица, занимаващи се с трафик, производство и разпространение на наркотични вещества и прекурсори. Работи се в посока на повишаване на контрола върху прекурсорите, навлизащи в страната, както и за добиване на данни с цел противодействие на изграждането и недопускането на функционирането на лаборатории за синтез на прекурсори и производство на синтетични наркотични вещества. Засилени са наблюдението и контролът над криминалния контингент и лицата, за които има информация, че са съпричастни към престъпните дейности. С цел ограничаване на виртуалната продажба на наркотични и упойващи вещества се осъществява системен мониторинг на интернет пространството. Към момента се наблюдават повече от 50 сайта, които рекламират или извършват търговска дейност със забранени от закона вещества. Информацията за тях се събира, анализира и при доказване за извършена престъпна дейност се предприемат необходимите действия за тяхното сваляне. Приоритетно се осъществяват дейности по превенция на детската престъпност и закрилата на децата, като основна цел е намаляване предлагането на наркотични и упойващи вещества. С доказан превантивен ефект са регулярно провежданите специализирани полицейски операции, както и осъществяваното наблюдение на лица със съмнително поведение в районите на учебните заведения. Проверяват се питейни и увеселителни заведения за присъствие на деца без придружител и за установяване на малолетни и непълнолетни лица, пласьори на наркотични вещества и лица, употребяващи наркотични вещества. Във връзка с рязкото увеличение на употребата на електронни устройства за пушене, тип вейп и диазотен оксид, така нареченият райски газ, предимно от малолетни и непълнолетни лица, съвместно с екипи на Агенция „Митници“, регионалните здравни инспекции и Българската агенция по безопасност на храните се осъществяват проверки на търговски обекти за установяване на незаконното им разпространение. Организират се срещи с директорите на учебни заведения с цел съгласуване на съвместни действия. Осигурено е засилено полицейско присъствие около училищата, което оказва съществен ефект по отношение недопускането на противообществени прояви и престъпни посегателства от и срещу малолетни и непълнолетни лица. Активизирана е работата по изнасяне на лекции и провеждане на беседи с цел предотвратяване противоправното поведение на децата и създаване на модели за безопасно поведение, осъществявано в изпълнение на Националната програма „Работа на полицията в училищата“. На среща с ученици се разясняват законовите и здравните последствия, свързани с разпространението и употребата на психоактивни вещества. С цел повишаване знанията на подрастващите по конкретни теми, свързани с гарантиране живота, здравето и сигурността им, се изпълнява Национална превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“, която включва теми по отношение на превенцията на употребата на наркотични вещества. През изминалата година по програмата са обхванати 8400 ученици и техните учители в 202 училища и 14 областни градове. От началото на учебната 2024/2025 г. програмата се прилага на територията на цялата страна във всички областни градове. Предвид зачестилите случаи на инциденти с малолетни и непълнолетни, свързани с употребата на наркотични вещества, е изготвен оперативен план за действие с акцент върху подрастващото поколение. Наред с предвиденото периодично отчитане на изпълнението му ще се извършва и допълване, и актуализиране на съдържащите се в него дейности и мерки съобразно измененията на средата за сигурност и тенденциите в употребата и разпространението на наркотични вещества. За повишаване на ефективността при противодействието на разпространението, производството и трафика на наркотични вещества от МВР се предприемат много допълнителни инициативи за подобряване на междуинституционалното взаимодействие и координация и задълбочаване на международното сътрудничество. В процес на организация е провеждането на работни срещи с представители на големите куриерски компании, чрез които се транспортират забранени от закона предмети и вещества, в това число продукти, съдържащи наркотични вещества. Целта е предварително да се събира и анализира информация за юридически и физически лица, които се занимават с търговия с продукти, съдържащи наркотични вещества и техните аналози, за да се действа проактивно. Предприети са и действия по отношение мониторинга и контрола при производството, разпространението и употребата на препарати, които се използват за производство на синтетични и наркотични вещества и се закупуват от аптечната мрежа легално, като активно се взаимодейства с Българския фармацевтичен съюз, Асоциацията на ресторантьорите и с други браншови организации. Предстоят срещи с представители на чуждестранни партньорски служби, от чиито страни се купуват продукти, съдържащи наркотични вещества с акцент върху забраната за продажба на такива артикули в Република България и създаване на съвместен механизъм за недопускане доставки до страната. С цел заимстване на чуждия опит и прилагане на добри практики в борбата с наркотиците сред младите хора се разработват нови кампании и програми с актуална и достоверна информация за вредите от употребата на наркотични вещества. От Главна дирекция „Национална полиция“ се разработва програма за превенция на разпространението на наркотични вещества и техни аналози и/или техни производни с период на действие до края на 2025 г. Планирано е по-тясно сътрудничество с общинските съвети по наркотични вещества, местните комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни с цел засилване на превантивната дейност чрез беседи в училищата, детските градини и други учебни заведения. Благодаря.
Благодаря Ви. Госпожо Димитрова, желаете ли да вземете реплика? Заповядайте.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, видно от Вашия отговор Министерството на вътрешните работи прилага комплексни мерки за превенция и противодействия на престъпленията, свързани с производство, разпространение и употреба на наркотични и упойващи вещества. Радвам се, че усилията са насочени към подобряване на координацията и задълбочаване на междуинституционалното взаимодействие с оглед постигането на реални резултати. Защото считам, че за повишаване на ефективността и противодействието на разпространение, производство и трафик на наркотични вещества от МВР, е много важно да се предприемат такива допълнителни инициативи за подобряване на тази координация между различните институции, които са отговорни. Народното събрание единодушно прие вече на първо четене пълна забрана за предлагане, продажба, разпространение и реклама на вейпове и подобяващи на тях устройства. Практиката обаче показва, че каквито и забрани да има, наркотиците винаги намират друг път. Затова съществуващите забрани според мен не спират продажбата и употребата в дискотеки, клубове, онлайн магазини. Това доказа, че проблемът не е само на една институция, в случая законодателната. Каквито и законови мерки да се вземат, много е важно, че трябва да се упражнява реален контрол. И третото нещо, което считам, че е много важно, това е, че най-сигурната превенция е информираността на обществото и на потърпевшите. В тази връзка моята реплика е: какво предвиждате Вие като действия от страна на ръководеното от Вас министерство в тази посока? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Димитрова. Заповядайте, господин Митов.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Димитрова, тук ще си позволя да направя известно отклонение, за да Ви запозная с една инициатива за партньорство, отправена към нас от страна на Българската национална телевизия, по повод на стартиралата тяхна информационна кампания „Не дишай смърт!“ Искам да подчертая, че Министерството на вътрешните работи адмирира тези усилия и е в готовност да съдейства с експертен потенциал и опит в помощ на подобен вид инициативи на всички медии, като не на последно място за повишаване ефективността на противодействието срещу разпространението на наркотични и упойващи вещества са необходими промени в съществуващата нормативна база. В тази връзка в Министерството на вътрешните работи се обсъждат възможностите за преодоляване на констатираните слабости по сега действащата правна рамка, като например утвърдената практика в страната образуваните досъдебни производства срещу лица, притежаващи малки количества наркотични вещества, да бъдат прекратявани – често налагане на условни вместо ефективни присъди на извършители на престъпления, свързани с производство и разпространение на наркотични вещества и други. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Митов. Преминаваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Николай Радулов относно изпълнение препоръката на ГРЕКО да се документират всички указания от политическо ниво към полицията. Заповядайте, господин Радулов, да развиете Вашия въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! ГРЕКО е организация, създадена от Съвета на Европа през 1999 г., с цел наблюдение и подпомагане на своите държави членки в борбата с корупцията. Основната задача на ГРЕКО е да осигури ефективното прилагане на антикорупционните стандарти на Съвета на Европа, както и да подпомогне държавите в идентифициране на недостатъците в техните закони, политики и практики. Организацията функционира на принципа на взаимна оценка и натиск от страна на равнопоставени държави. В рамките на редовен мониторинг тя прави преглед на антикорупционните законодателства и политики в държавите членки и издава препоръки за подобрения. По отношение на България са изпълнени само 7 от общо 28 препоръки срещу корупцията на групата на държавите към Съвета на Европа. Това се посочва в първия доклад с оценка на спазване от страна на нашата страна на издадените преди три години препоръки за предотвратяване на корупцията и насърчаване на почтеността в правителството и правоприлагащите органи. ГРЕКО подчертава, че няма достатъчно гаранции за независимостта на полицията, а препоръката за документация на политически намеси не е изпълнена. Уважаеми господин Министър, какви конкретни действия ще предприеме Министерството на вътрешните работи, за да гарантира оперативната независимост на полицията от политически натиск предвид препоръките на ГРЕКО да се документират всички указания от политическо ниво към полицията с цел изпълнение на ангажимента на Република България към Европейския съюз? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Радулов. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Радулов, докладът за България от петия кръг оценки на ГРЕКО е публикуван в началото на 2023 г. Обект на оценка в рамките на петия кръг са механизмите за превенция и противодействие на корупцията сред висшите длъжности в изпълнителната власт и правоохранителните органи, а в случая на МВР и по-специално полицията. Конкретно визираната във въпроса Ви препоръка предполага въвеждане на допълнителни гаранции за независимостта на полицейската дейност от политическото ръководство на МВР и в цялост гласи: „Първо, в Закона да се предвиди и да се гарантира на практика достатъчно оперативна независимост на полицията спрямо МВР, политическото ръководство, и второ, като основно правило отделните указания към полицията да бъдат надеждно документирани в писмена форма.“ За нейното изпълнение в МВР е създадена работна група още през юли 2023 г. със задачата да направи анализ и да предложи съответните изменения с оглед по-ясното формулиране на принципите на оперативната независимост в МВР. Извършеният от групата анализ е показал, че принципът на независимост на полицейската дейност е последователно прокаран в Закона за МВР и в актовете по неговото прилагане. В това отношение Законът за МВР съдържа разпоредби, които по ясен и недвусмислен начин уреждат разпределението на управленските правомощия между политическото и професионалното ръководство, като провежда ясно разграничение между тях. Министърът осъществява политическото ръководство, като определя мисията, визията, целите и основните приоритети в дейността на МВР. Оперативното ръководство се осъществява от висшата професионална длъжност в системата, а именно главният секретар, който непосредствено ръководи и координира основните дейности на службите и структурите на МВР с полицейски правомощия. По отношение на препоръката – документиране на указанията в писмена форма, работната група е счела, че не се налагат законодателни изменения, тъй като необходимата уредба се съдържа във вътрешноведомствени актове на МВР, каквито са вътрешните правила за организацията и документооборота. Въз основа на направения анализ работната група е изготвила предложение за допълнение в Закона за МВР, с което да бъде доразвита уредбата относно оперативната независимост на полицейските органи и съществуващите разпоредби да бъдат допълнени в съответствие с направената препоръка. Изготвеният законопроект е публикуван за обществено обсъждане. След неговото приключване и анализ на получените бележки и предложения, ще бъде предложен за одобряване от Министерския съвет и за внасяне в Народното събрание. Съдържанието му е представено на ГРЕКО, но доколкото самите изменения все още не са факт, ГРЕКО счита препоръката за неизпълнена. Оценката за изпълнението до момента е дадена с доклада на ГРЕКО за изпълнението, публикуван на 6 февруари тази година. Това е първият доклад, оценяващ изпълнението, а след неговото приемане България разполага с нови 18 месеца, за да изпълни оставащите препоръки, след което съгласно правилата на ГРЕКО ще следва втори доклад. По отношение на степента на изпълнението може да се каже, че в сравнение с резултатите на другите държави – членки на Съвета на Европа и респективно на ГРЕКО, имаме добро ниво на изпълнение на този етап. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) По отношение на предстоящите стъпки – МВР се отнася изключително сериозно към всеки аспект на превенцията и борбата с корупцията, и работата по изпълнението на оставащите препоръки на ГРЕКО ще продължи с необходимата приоритетност. Към момента се подготвя актуализиран план за действие за изпълнение на оставащите препоръки към МВР, който отчита констатациите от доклада на ГРЕКО за изпълнението до момента и въз основа на който ще продължи и работата по изпълнението на препоръките от петия кръг. Благодаря за вниманието.
Благодаря Ви, господин Митов. Заповядайте, господин Радулов, за реплика.
Уважаеми господин Министър, много се радвам, че министърът на вътрешните работи обръща внимание на такива важни неща, като отделянето на професионалната дейност от политическата и отразяването на всички опити за натиск от политически сили върху конкретната дейност. Аз ще се радвам и ще следя този процес, за да видя как реално ще се осъществи изискването за отразяването. Най-вероятно това трябва да има някакъв физически вид записи и така нататък, защото, ако такова нещо беше осъществено и препоръката беше спазена навреме, вероятно щяхме да видим как така се е случило, че са проведени избори, демонстрирани като най-честните, най-прозрачните, най-добре наблюдаваните от МВР избори, и сега при преброяването се установява 43% несъответствие, което ме кара да се съмнявам в готовността на МВР да отразява обратно или да не изпълнява политически завети и да действа по политически начин. Благодаря Ви.
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Благодаря. Преминаваме към следващия въпрос и той е от народната представителка Айлин Пехливанова относно кражба на едър рогат добитък в община Карлово и евентуално наличие на организирана престъпна група, свързана със системни кражби на селскостопански животни в региона. Заповядайте да развиете въпроса, имате думата. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата!
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Министър! Според постъпилото от национален синдикат „Защита“ с входящ № 48-97-00-10-52 от 10 февруари 2025 г. до МВР уведомление от синдикалната организация на животновъдите, с което са Ви уведомили за извършена кражба на седем броя телета от землището на село Каравелово, собственост на земеделския производител АДП от град Сопот, е било извършено неуспешно разследване на кражба на едър рогат добитък. Кражбата е осъществена през нощта на 2 февруари 2025 г. в периода между 11,30 и 2,30 ч., а липсата на животните е установена на 3 февруари 2025 г. около 16,30 ч. След като извършили обстойно претърсване на района, стопаните, които наблюдавали стадото чрез камера за видеонаблюдение, открили кратък запис, на който се вижда лице с маска, което изнася и краде животните. Веднага след установяване на кражбата потърпевшите уведомяват полицейското управление, от което им казват да се явят на 3 февруари 2025 г. пред Районното управление на град Карлово. При проведеното разследване по следите от гумите, различни от тези на пострадалите, е проследен пътят на превозното средство, с което са откарани животните. Същевременно потърпевшите са подали допълнителни данни, включително видеозаписи и информация за ушните марки на липсващите животни. Въпреки наличието на данни за извършителите, които са задържани, до момента потърпевшите не разполагат с информация относно хода на разследването. По информация от животновъдите срещу горепосочените лица е образувано досъдебно производство с № 59 от 2025 г., образувано в Районното управление в Карлово, но въпреки това до момента не е получена информация относно предприетите конкретни правни действия. Обвиняемите лица са били задържани, като първоначално е наложена мярка за задържане за срок от 24 часа, а след изтичането на този срок спрямо тях е била взета мярка за задържане под стража за 72 часа, след което те са били освободени. В последващ етап от процедурата е било отказано налагането на постоянна мярка за задържане под стража, като за едно от обвиняемите лица е била определена мярка за гаранция в размер на 2500 лв. (Председателят дава знак, че времето е изтекло.) За второто обвиняемо лице не са били предприети никакви правни мерки или административно наказателни санкции. Това обаче не е изолиран случай за този регион, тъй като през последните осем години се наблюдава организирана престъпна дейност, свързана с кражба на селскостопански животни. (Председателят дава знак, че времето е изтекло.) През последните години в Районното полицейско управление на община Карлово са подадени над 20 жалби, свързани с кражби на едър рогат добитък, като всички те са довели до прекратяване на досъдебното производство поради неуспех в установяването на извършителя. В тази връзка на какъв етап е разследването по случая с кражбата на животните от село Каравелово?
Благодаря Ви, госпожо Пехливанова. Заповядайте, господин Министър.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Пехливанова, в отговор на Вашия въпрос относно кражба на едър рогат добитък в община Карлово и евентуално наличие на организирана престъпна група, свързана със системни кражби на селскостопански животни в региона, Ви предоставям следната информация: Разследването по досъдебно производство по описа на Районното управление – Карлово, към областна дирекция на МВР – Пловдив, във връзка с кражба на седем телета на 2 февруари 2025 г. в землището на село Каравелово, област Пловдив, е в досъдебна фаза. От МВР са предприети навременни и адекватни действия по разследване на престъплението. Събрани са необходимите доказателства за обоснованото задържане на две лица за период до 24 часа на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи. Те са привлечени като обвиняеми за извършени престъпления по чл. 195, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 194, ал. 1 от Наказателния кодекс. От териториалното отделение в Карлово към Районната прокуратура – Пловдив, е постановено предварително задържане на лицата до 72 часа и е внесено искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Искането не е уважено от съда и е постановена мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 2500 лв. спрямо двете лица. Наложените мерки са обжалвани, като Окръжен съд – Пловдив, оставя в сила мярката за неотклонение само за едното лице. С цел превенция на подобен вид престъпна дейност е създадена организация за засилено полицейско присъствие на съответната територия. Относно Вашия въпрос – колко подобни случаи има в област Пловдив и колко от тях са разкрити, Ви информирам, че за периода 2020 – 2024 г. са регистрирани 555 кражби на селскостопанска продукция, домашни животни, птици, като 312 от тях са разкрити или разкриваемостта е малко над 56%. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика? Заповядайте, госпожо Пехливанова.
Господин Министър, благодаря Ви за изчерпателния отговор. Искам да кажа следното: Настоявам да продължавате да обръщате такова внимание на точно този регион и в частност на животновъдите, тъй като животновъдният и като цяло селскостопанският сектор е изключително важен за цялата ни страна. Преживяхме пандемия, войната продължава и аз лично смятам, че селскостопанският сектор тепърва ще продължава да бъде още по-важен, и по-важен, и в тази връзка Вашето внимание, специално в този регион, е от изключително значение за тези животновъди. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, госпожо Пехливанова. Желаете ли дуплика? Не. Благодаря Ви и аз. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Виктор Папазов относно връщане в България на мигранти от Баварската държавна служба за убежище и връщания. Заповядайте, господин Папазов.
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, на страницата на Баварската държавна служба за убежище и връщания е поместена следната информация: „На 8 февруари 2024 г. малък чартърен полет, организиран от Баварската държавна служба за убежище и връщания и придружен от Федералната полиция, излетя от летище Мюнхен с 23 души, които трябваше да напуснат страната за София, България.“ Сред върнатите бяха шестима, които са били осъдени за престъпления, включително убийство, непредумишлено убийство, тежка телесна повреда, сексуални престъпления, тежки грабежи и пране на пари. „Винаги е било и остава важна грижа на Държавната служба за убежище и връщания да даде приоритет на връщането на престъпници, които трябва да напуснат страната – подчертава Аксел Щролайн, президент на тази служба.“ На българската общественост не е известно, че в страната вече се намират криминално проявени мигранти, няма такава информация. Въпросът ми е: ще бъдат ли уведомявани българските граждани за пристигането в страната на престъпници, по думите на президента на Баварската служба за убежище и връщания, тъй като се очакват още такива чартърни полети; какви мерки ще бъдат предприети за гарантиране на живота на българските граждани от пристигането в страната на мигранти, които са извършвали престъпни деяния? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Папазов. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения актуален въпрос.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Папазов, в изпълнение на действащото законодателство и поети ангажименти в областта на миграцията е възможно между държавите – членки на Европейския съюз, да се осъществяват трансфери на лица от трети страни. След получаване на предварителната информация за подлежащите на връщане лица същите задължително се подлагат на проверка в Автоматизираната информационна система на МВР – АИС, а чрез нея и в Шенгенската информационна система – ШИС, както и в системата на Международната организация на криминалната полиция „Интерпол“. На 8 февруари 2024 г. на ГКПП „Аерогара София“ в 12,40 ч. с чартърен полет INTI 523 от Мюнхен, като принудително върнати са пристигнали 18 граждани на Сирия и шестима граждани на Република България. След пристигането в Република България лицата са въведени в Автоматизираната информационна система „Граничен контрол“, като по този начин са извършени и повторни проверки в Шенгенската информационна система и Националната база данни за издирване. При извършените проверки в информационните масиви на МВР е установено, че лицата не са обявени за издирване, като същите са обработени по надлежния ред и са пропуснати в страната. Сирийските граждани са с предоставена международна закрила в Република България от Държавната агенция за бежанците, даваща им право да пребивават на територията на страната, както и да се ползват с правата на български граждани до момента, до който важи предоставената закрила в Република България. На лицата съгласно Закона за българските лични документи са им били издадени български документи за самоличност и удостоверения за пътуване зад граница, с които могат да напускат и да влизат в Република България. Именно на това основание същите попадат в обхвата на Спогодбата за реадмисия и в нейно изпълнение са приети в България. Шестимата български граждани са извършили престъпления на територията на Федерална република Германия, за което са изтърпели наложените им там присъди, и след получено официално уведомление съгласно чл. 3, ал. 4 от Спогодбата са върнати в България. Като държава – членка на Европейския съюз, Република България ще продължи да изпълнява всички сключени международни актове и споразумения. Благодаря за вниманието.
Благодаря Ви, господин Митов. Желаете ли реплика, господин Папазов? Заповядайте
Благодаря за отговора, господин Министър. Струва ми се, че не е пълен, защото Вие не ни обяснихте какви мерки предприемате, за да държите българското общество информирано, когато такива емигранти, да ги наречем, ни ги връщат? Освен това с влизането ни в Шенген подозирам, че такива случаи ще зачестят. Благодаря.
Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика, господин Министър. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Папазов, ще повторя…
Моля, моля за тишина в залата!
…Ще повторя донякъде това, което Ви казах. Първо сирийските граждани, които са върнати в България, не са извършвали никакви престъпления. Няма за какво да уведомяваме когото и да било. Когато граждани, независимо дали са и с какъв статут извършват престъпления на територията на определена държава и бъдат заловени, то тези граждани изтърпяват наказание там, където са извършили своето престъпление. Минават през съд и така нататък и не ни се връщат на нас оттам нататък. А иначе, както Ви казах, шестимата български граждани са извършили престъпления на територията на Федерална република Германия, те са си изтърпели наложените им там присъди и тогава са върнати в България. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Виктор Папазов относно задържаните на 22 февруари симпатизанти на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ по време на протест срещу влизане на България в еврозоната от служители на МВР. Имате думата.
Госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Защо и по чие разпореждане са оставени с часове трима от задържаните протестиращи само по бельо и без дрехи в общата стая за инструктаж в Първо РПУ и с видеонаблюдение, до което имат достъп много на брой отдели в СДВР, с който полицейски произвол са били нарушени техните човешки права? Кой ще понесе отговорността за този полицейски произвол и нарушаването на правата на задържаните протестиращи граждани? Благодаря.
Благодаря Ви, господин Папазов. Заповядайте, господин Митов, за отговор на въпроса.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Папазов, в отговор на зададения от Вас въпрос Ви информирам следното: Полицейските служители на СДВР са действали в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби. Извършени са допълнителни процесуално-следствени действия за събиране на доказателствен материал по образувано досъдебно производство. Извършени са освидетелствания на лицата в присъствието на поемни лица от същия пол на основание чл. 158, ал. 3 и чл. 158, ал. 4 от НПК. Член 158, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс гласи: „Оглед на лице в досъдебното производство се извършва с писменото му съгласие.“ Четирима от задържаните са дали такова съгласие. Един от задържаните не е дал своето съгласие и към него служителите са приложили чл. 158, ал. 4 от НПК, който казва: „В неотложни случаи, ако това е единствената възможност за събиране и запазване на доказателствата, органите на досъдебното производство могат да извършат оглед без предварително разрешение, като протоколът се представя от прокурора за одобрение от съдията незабавно, но не по-късно от 24 часа.“ На задържаните своевременно са осигурени други дрехи, донесени от близките им. (Шум и реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Лъжа! Оставка!“) Материалите по случая са докладвани в 24-часовия срок на Софийската районна прокуратура. Благодаря.
Моля за тишина в залата! Заповядайте, господин Папазов, за реплика. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина!
Госпожо Председател, господин Министър! Разбирам, че сте поставени в много тежка и неприятна ситуация да отговаряте за безобразията на мотомилиционерския режим на Борисов. Искам да обърна внимание на няколко грешки или непълноти във Вашия отговор. Първо, четвъртият човек е бил оставен 15 часа без обувки. Второ, претърсване и изземване следва да се извършва в светлата част на деня и само по неотложност нощем. И след като не се касае за тежко престъпление по смисъла на чл. 93, т. 7 от Наказателния кодекс, тоест това не е убийство, не е тежко престъпление, нищо не е налагало през нощта тези хора да бъдат съблечени и да бъдат държани голи в продължение на часове. Стоенето без дрехи унижава хората. Тези, които са направили това, моят съвет към Вас, господин Министър, е да бъдат дисциплинарно уволнени, защото България отново ще бъде съдена в Страсбург за нарушаване на човешките права. Свобода на студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво! Свобода! Свобода! Свобода!“)
Моля за тишина в залата! Заповядайте.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Папазов, ако се налага, ще се извършат и допълнителни проверки на обстоятелствата при съответните действия, извършени от служителите на СДВР, но аз единственото унижение, което видях, е снимането и разпространението на тези хора по долно бельо, така че да ги види цяла България. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това по принцип не е разрешено и полицейските служители са уточнили на лице с имунитет, което е снимало, че не е разрешено да прави подобни снимки. Така или иначе унижението е факт, обаче то не мисля, че е дошло от страна на полицията, но могат да се направят и допълнително, естествено, проверки на обстоятелствата. ПЕТЪР ПЕТРОВ (ВЪЗРАЖДАНЕ, от място:) Демек – нищо!
Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Цвета Рангелова относно полицейска проверка на пътниците в автобус, извършена в района на село Железница, община Симитли. Заповядайте, госпожо Рангелова.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 22 февруари 2025 г. около 18,00 ч. в района на село Железница, община Симитли, полицейски патрули са спрели пътнически автобус, който е превозвал от София за Петрич български граждани, дошли и изразили гражданската си позиция на протест в защита на българския лев пред сградата на БНБ, който беше проведен на същата дата от 12,00 ч. След като е спрян автобусът, намиращите се на място четири или пет патрула в състав от по двама полицейски служители, са се качили в него и са поискали пътниците да им предадат личните си карти, без да напускат автобуса. Тъй като пътниците са отказали да им предадат картите си, полицаите са започнали да извършват проверка на самоличността на всеки от тях, без да обяснят кое налага проверката. Всички данни от личните им карти са записани от полицейските служители на хвърчащ лист, без да стане ясно кое налага това. Шофьорът на автобуса е предал, по заповед на полицай, списък с пътниците, след което е подложен и на тест за алкохол с Алкотест. След щателната проверка на самоличността на пътниците от униформени служители на полицията в автобуса са се качили цивилни полицаи – полицаи, по предположение на пътниците, тъй като те не са се легитимирали, нито са носили отличителни знаци, които да ги идентифицират като служители на МВР, които с помощта на фенерчета са извършили нещо като оглед на всеки един от пътниците. Карали са всеки пътник да става в автобуса и светейки си с фенерче са го оглеждали от глава до пети. За това действие пътниците не са се подписвали никъде, както и не са видели да е съставен протокол или друг документ, удостоверяващ това нещо, което прилича на процесуално-следствено действие. Действията на полицаите са продължили около час – до около 19,00 ч., след което автобусът е бил освободен да продължи пътя си. Пътниците са в изключителен стрес от случилото се. Това са български граждани, участвали в протест в защита на лева. Измежду тях има бивши служители на Министерството на вътрешните работи, понастоящем пенсионери на над 70 години В тази връзка въпросът ми е: кой разпореди автобус, превозващ пътници в посока град Петрич, в района на село Железница, община Симитли, да бъде спрян от четири или пет полицейски патрула, с какви инструкции? И съдържаха ли те указания за записване на личните данни на пътниците и извършване да оглед на всеки от тях? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Митов, да отговорите на въпроса.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Рангелова! Спирането на автобусите с участващите в протест, проведен на 22 февруари 2025 г., и проверката за установяване на самоличността на лицата, возещи се в тях, са извършени на основание законовите правомощия на полицейските органи, произтичащи от Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за движение по пътищата. Те пряко произтичат от функциите, които имат служителите на Министерството, по чл. 2 от ЗМВР за защита правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността и опазване на обществения ред. Фактическите основания за проверките са установените данни за извършени груби нарушения на обществения ред в района на представителството на Европейската комисия в София на 22 февруари 2025 г. – задълженията, които има МВР, по смисъла на чл. 14, чл. 15, чл. 30а, ал. 1 от ЗМВР са опазване на обществения ред, разследване на престъпления, предотвратяване и пресичане на престъпления и други правонарушения. В тази връзка органите на МВР са предприели действия в кръга на законовите си правомощия, които да подпомогнат установяване на обстоятелствата по случая, разкриване на обективната истина и предотвратяване на други нарушения, които биха застрашили живота, здравето и сигурността на българските граждани. Обективното, всестранно и пълно изясняване на случая, с оглед предприемане на последващи административни процесуални действия е свързано с установяване на участниците в проведения протест. По-конкретно в отговор на зададения въпрос извършените проверки за установяване на самоличност са полицейско правомощие, основаващо се на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗМВР съгласно който полицейските органи могат да извършват проверки за установяване на самоличност на лица, когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и за целите на административно-наказателното производство. Спирането на автобусите е осъществено също на законово основание, а именно чл. 165, ал. 2, т. 1 от Закона за движение по пътищата. Съгласно тази разпоредба служителите на МВР имат право да спират пътните превозни средства и да проверяват документите за самоличност. Благодаря Ви.
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, госпожо Рангелова.
Господин Министър, благодаря за отговора, но той всъщност представляваше преразказ на Закона за Министерството на вътрешните работи – нормативен акт, с който аз съм добре запозната. По-скоро питането ми беше кой разпореди тази проверка, която се е случила, както по ЗМВР, така и по Закона за движение по пътищата и на какво основание? В какво конкретно ще послужи, къде ще бъдат съхранени личните данни записани на хвърчащи листчета на тези хора, които са били принудени да предоставят личните си карта, били са оглеждани – нещо, което е процесуално-следствено действие, което не е протоколирано по съответния ред. Във връзка с това конкретният ми въпрос е: тези действия бяха ли извършени въз основа на спешна телеграма от заместник главния секретар на ГДНП? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Министър, за дуплика.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Рангелова! Инструкциите и заповедите, които се издават към професионалното ръководство (смях, шум, реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ)… Не, не искам да Ви кажа нещо, за което после ще тръгнете да се заяждате затова. Инструкциите и заповедите, които се издават към професионалното ръководство, се издават от главния секретар, в случая заместник главния секретар. Моите разпоредби са били свързани с това всичко да се извършва в рамките на закона. Както се вижда, всичко е било законово обосновано. Когато в центъра на София се пали, когато се следват призиви за насилие, когато част от протестиращите са дошли с чукове, за да трошат сградата, когато са подготвени с яйца, с червена боя и не само това, когато са наранили полицаи… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Има видеонаблюдение, което е запечатало лицата на хората, които са извършили част от тези противообществени прояви. Тези лица – част от тях, все още се издирват. Подобни действия на полицията са съвсем нормални в ситуация, в която се търсят хора, които са извършили подобен тип противообществени прояви, които не трябва да се повтарят повече. Благодаря. (Силен шум и реплики.)
Моля за тишина! Тъй като и следващите въпроси са Ваши, заповядайте, госпожо Рангелова. Следващият въпрос е към министъра относно задържането на Цветослав Трайчов, Димитър Щерев и Страхил Йорданов. Имате думата да развиете въпроса.
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 22 февруари 2025 г. около 14,00 ч., по време на протест в защита на българския лев, който беше проведен на същата дата от 12,00 ч., бяха задържани на мястото на протеста три лица – Цветослав Трайчов, Димитър Щерев и Страхил Йорданов. Предвид задържането и на други лица и след получена информация от полицейските служители, които бяха на мястото на протеста, че всички задържани ще бъдат незабавно приведени в сградата на 1 РУ – София, за извършване на съответните действия по задържането им за срок от 24 часа по реда на ЗМВР, четирима адвокати се отправихме към полицейското управление. На място установихме други задържани, които вече бяха докарани, но не и лицата Цветослав Трайчов, Димитър Щерев и Страхил Йорданов. Дежурните полицаи в 1 РУ ни увериха след справка по радиостанцията, че лицата пътуват към управлението с бус на полицията. Предвид обстоятелството, че повече от два часа след задържането на мястото на протеста тези три лица не бяха доведени в 1 РУ. Различни хора започнаха да им звънят по телефоните, но те даваха свободен сигнал и не отговаряха. Повече от три астрономически часа Цветослав Трайчов, Димитър Щерев и Страхил Йорданов бяха държани в бус на полицията на неизвестно за адвокатите и близките на лицата място, без да имаме връзка с тези три лица и без информация за основанието за задържането им и местонахождението им. В тази връзка въпросът ми е защо трима от задържаните – Цветослав Трайчов, Димитър Щерев и Страхил Йорданов, са държани повече от три астрономически часа в полицейски бус на мястото на протеста, преди да бъдат приведени в 1 РУ? С какъв акт са задържани там? И кой час е началният час за задържането им – часа на задържането им в буса или часа на привеждането им в сградата на полицейското управление? Благодаря.
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Министър.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Рангелова! На 22 февруари 2025 г. около 14,10 ч. служители от група „Конвой“ на сектор „Организация на охранителната дейност“ към отдел „Охранителна полиция“ – СДВР, са изпратени на улица „Георги Раковски“ № 124, за да транспортират цитираните във въпроса Ви лица, задържани по време на протеста срещу влизане на България в еврозоната, организиран от Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Специализираният автомобил с трите задържани лица е престоял на място поради факта, че събралото се множество е било агресивно настроено към полицията. Съществувала е реална опасност от увреждане на техниката, като това от своя страна би могло да възпрепятства изпълнението на конвойната задача. Около 17 ч. лицата са транспортирани до сградата на 1 Районно управление – СДВР. Заповедите за задържане на лицата са изготвени, с отразен час на задържане за всяко едно от лицата. При издирването им са спазени разпоредбите на чл. 13 от Инструкция № 8121з-78 от 24 януари 2015 г. за реда за осъществяване на задържане, оборудването на помещенията за настаняване на задържани лица и реда в тях, Министерството на вътрешните работи. Срокът за задържане на лица по реда на Закона за МВР започва да тече от момента, в който е ограничено правото им на свободно придвижване, като точният час се отбелязва в заповедта за задържане независимо от времето на нейното фактическо издаване. Изброените лица са задържани по реда на чл. 72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР като извършители на престъпления, за което в Столична дирекция на вътрешните работи се води разследване по досъдебно производство № 513 ЗМК45/2025 г. и № 3303/2025 г. по описа на Софийската районна прокуратура за извършени престъпления по чл. 325, ал. 2, с препратка към ал. 1 от Наказателния кодекс. Благодаря.
Благодаря Ви, господин Митов. Желаете ли реплика? Заповядайте, госпожо Рангелова.
Господин Министър, така както Вие имате видеа, въз основа на които ще извършвате разследването и съответните действия по установяване и евентуално доказване на обвиненията, които сте повдигнали на лицата, така и ние имаме видеа от началния час на протеста до неговия край – тогава, когато на мястото на протеста, на мястото, което сочите като улица, на която е бил паркиран бусът, в който са задържани тези три лица. Там ясно се вижда, че след 14,30 ч. няма никакво множество от хора. Вероятно или сте подведен в информацията си, или тя сега е поднасяна по този начин, за да се нагоди към нарушенията, които са допуснали Вашите служители при операцията по задържането на тези три лица. Всъщност не ми отговорихте и на най-важния въпрос: кой е часът, който е посочен в заповедите за задържане на тези три лица? Това е часът, в който те са били на практика физически ограничени от свободното си придвижване, а именно държането им в буса, или часа, в който са били отведени в съответното полицейско управление? Това са документи, с които ние ще се снабдим в хода на производството, но го отбелязвам във връзка с това да упражните правомощията си по упражняване на контрол и указване на спазване на закона от полицейските служители, които са Ваши подчинени. Благодаря.
Благодаря Ви. Господин Министър, желаете ли дуплика? Не, добре. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Янчев относно полицейски произвол на територията на град Севлиево и град Велико Търново на 22 февруари 2025 г. Заповядайте, господин Янчев.
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Господин Министър, както Ви е известно, на 22 февруари 2025 г. от 12,00 ч. ВЪЗРАЖДАНЕ и други родолюбиви български организации проведохме протест пред БНБ за защита на българския лев от нечистоплътните попълзновения на европравителството на републиката. След няколко консултации с бащата на българския валутен борд професор Стив Ханке за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ няма никакво съмнение, че защитата на националната ни парична единица е не само въпрос на суверенитет, а и на икономически интерес. На последно място, причина за протеста бе готвеното потъпкване на критериите от Маастрихт за влизане в зоната на еврото, което готви това правителство на Република България съвместно с Комисията на междудържавната организация „Европейски съюз“. Водени от тези родолюбиви и справедливи цели, повече от 10 хиляди българи от цялата страна изразихме гласно и с дела нашия справедлив протест пред Българската народна банка и по улиците на София на посочената дата. Вярвайки, че в България все още има правов ред, че Конституцията и законите се спазват, както и всеобщата декларация за правата на човека на ООН, в която е прокламирано, че е необходимо правата на човека да бъдат закриляни от закона така, че човек да не бъде принуждаван да прибягва към бунт срещу тиранията и потисничеството като последен изход, в протеста участваха и 200 храбри жители на населените места от област Велико Търново. Огромно бе учудването ми, уважаеми господин Министър, когато около 18,40 ч. на входа на град Севлиево забелязах, че три полицейски коли са спрели един от четирите автобуса, с които мирно протестиращите жители на старата ни столица се прибираха по домовете си с изпълнен граждански дълг. Незабавно спрях, за да разбера каква е причината за арестуването на автобуса и в качеството ми на организатор за областта на това родолюбиво събитие. Вашите служители бяха любезни и разговорливи и явно добре познаваха Правилника за организацията и дейността на Народното събрание с изключение на едно лице. Въпросното лице, без отличителни знаци и име на гърдите си, но с лицево окосмяване тип педя човек – лакът брада, емоционално и превъзбудено заяви, че въобще не го интересува дали съм народен представител и не иска депутатската, а личната ми карта. Разбира се, дори когато не заслужават отношение, се подчиних незабавно на Вашия служител и предоставих личната си карта. Така направи и една от спътничките ми в лекия автомобил, с който пътувах – общинската съветничка във Велико Търново Александра Тодорова. От обилно окосмения безименен служител на МВР разбрах, че полицията желае да извърши проверка на всички пътници в автобуса и да заведе данните им в електронна система, като част от национална специализирана акция за проверка на товарния и автобусния транспорт.
Господин Янчев, моля да ме извините, бихте ли си формулирали въпроса, моля, тъй като времето Ви изтече.
Само секунда. Преди малко госпожа Киселова, уважаемият председател, даде два пъти по-голямо време, тоест 6 минути на господин Митов, за да отговори на нейна съпартийка. Тук сега става най-интересно. (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това предизвика голямо веселие сред членовете на ВЪЗРАЖДАНЕ в арестувания автобус, защото да търсиш талибани или бивши съюзници на бившия Ви партньор – правителството на САЩ, е най-нелепото оправдание, което само един бивш секретар на МВР може да измисли. След няколко минути реших да допусна проверката, която изцяло заснехме и публикувахме, уважаеми господин Министър, с което зарадвахме не само петдесетте пътуващи в автобуса – протестиращи в защита на българския лев, а и повече от 67 хиляди потребители на една голяма социална мрежа, защото проверката получи голямо споделяне от над хиляда в България и други места. Малко по-късно във Велико Търново се оказаха спрени също така други два автобуса, а в чертите на града – един автобус от Разград. При последния бяха ангажирани седем в скоби, седем полицейски коли. Явно мнозина са били призовани да изпълнят Вашата заповед в тази мразовита вечер, в която те и ние разбрахме как са се чувствали германците под Москва през декември 1941 г. на минус 30 градуса по Целзий. Оказа се, че мнозина Ваши служители…
Господин Янчев, много моля да формулирате въпроса си към министър Митов! Просрочихте времето вече близо два пъти!
…и пропуснахте цял автобус. Въпросът е: потърсена ли е отговорност и в какво се изразява тя на служителя на Министерството на вътрешните работи с обилно лицево окосмяване, който на 22 февруари 2025 г. след 18,40 ч. извърши проверка на личните документи на общинската съветничка от Велико Търново Александра Тодорова, както и моите, по време на специализирана полицейска проверка на товарен и пътнически транспорт, след като се придвижвахме с лек автомобил с великотърновска регистрация и спряхме пред проверявания автобус пред очите на въпросния служител? Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)
Благодаря, господин Янчев. Министър Митов, заповядайте за отговор.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янчев, въпросът е такъв, че съдържаше много литература, много героични образи, хора, призовани да изпълнят гражданския си дълг, други, които им пречат. Ситуацията за нас и за всички български граждани, пък и репортажите от онзиден – миналата събота, вървяха дори по международните новини, и ние видяхме следното: хора, призовани към насилие, упражняват насилие или поне се опитват в определен момент. Хора с чукове, които трошат сградата на Европейската комисия, Европейския парламент в София. Хора, замерящи същата тази сграда с яйца, пълни с боя. Хора, които хвърлят запалителни вещества по сградата на същото това представителство на Европейската комисия. Запалена врата, хора, блъскащи полицаи, съборена на земята полицайка. Не само това! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
Колеги, моля за тишина в залата, ако искате да чуете отговора на министър Митов! Извинявайте, министър Митов.
Тези сцени, колеги, не са героични. Те представляват грубо нарушение на обществения ред. И ми се иска да Ви призова да помислите, че политическата отговорност е свързана с това, че когато отправяш апели и когато имаш някакъв призив към действие, да си даваш сметка, че някой може и да те последва. В случая тези хора, които Ви последваха, не бяха много, но фактът, че тези хора пострадаха… (Шум и реплики.) Именно те са и задържани. Съдът е потвърдил мерките, тоест събрани са достатъчно доказателства, съдът е потвърдил, че те са извършили деянията, в които са обвинени, и са задържани под стража за постоянно. Въпросът е, че не е редно да героизирате тези образи от онзиден.
Вие не сте там да давате оценка, а да отговаряте на въпроси!
Ние – МВР, ако говорим за МВР, то тогава МВР…
Министър Митов, моля да се съсредоточите в отговора на въпроса!
…е призвано да спазва обществения ред. И вместо да Ви дам шаблонния отговор, който дадох и предишния път, предпочетох да Ви дам отговор в такъв формат. А иначе, мога да Ви разкажа отново какви са фактическите основания за проверките и данните, които са установени, за груби нарушения на обществения ред, задълженията, които има МВР по смисъла на чл. 14, чл. 15, чл. 30а и ал. 1 от ЗМВР за опазване на обществения ред, разследване на престъпления, предотвратяване и пресичане на престъпления и други правонарушения. Това е нашата задача. Това е направило МВР. МВР по никакъв начин не е предизвикало въпросните граждани да атакуват сградата на Европейската комисия и Европейския парламент по никакъв начин! Пострадалите полицаи – аз си говорих с тях вечерта, и мога да Ви кажа, че пренебрегването и пренебрежителното отношение, хайде да кажем, към начина, по който те се чувстват след тези изстъпления в събота, е цинично. Не бива! Недейте! Полицаят, на когото е одраскана роговицата на окото, ще трябва може би да се лекува едно известно време, тъй като пострада от яйце, хвърлено в лицето му. (Шум и реплики.) Подвикванията…
Каква е тази разстановка?
Не, не, разстановката си е разстановка.
Моля, колеги, не влизайте в диалогов режим! Има процедура, по която се дава и се взима думата!
Ако определени хора не бяха тръгнали да атакуват, разстановката нямаше да Ви пречи. Аз мисля, че отговорих на въпроса защо, как и по какъв начин са спирани автобусите. Ако има някакви нарушения, които се предполага, че са такива, от служители на реда, могат да бъдат извършени допълнителни програми и да се установи това така ли е, или не е. Истината обаче е следната, уважаеми дами и господа, и ще Ви я повторя отново: Ако сте политически отговорни хора, ще трябва да внимавате към какво призовавате своите привърженици, защото после те страдат заради Вас. Хората, които в момента са задържани, са Ваша отговорност. Те са Ваша отговорност! Заради Вас са там, където са...
Министър Митов, времето много отдавна изтече!
… както и хората – от въпроса за СДВР. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря. Заповядайте за процедура, преди да дам думата на автора на въпроса.
Благодаря Ви, госпожо Председател. Процедурата ми е наистина към Вас и тя е да уведомите министъра на вътрешните работи, ако може, че е тук, за да отговаря на точно поставените ясни въпроси от народните представители в парламентарния контрол, а не… (Реплика от народния представител Любен Дилов.) Ако искате, господин Дилов, елате да си защитите тезата. Не ми подскачайте от място. Благодаря. … да си развива лични съчинения тук от трибуната и да чете морал на някоя и друга парламентарна група. Аз смятам, че темата е изключително сериозна, смятам, че репресиите са били изключително сериозни от страна на органите на МВР и не смятам, че е подходящо министърът на вътрешните работи, докато му се задават въпроси, да ми се подсмихва тук ехидно и да прави подмятания към народните представители все едно нищо не е се случило. Защото има стопкадри на наритани хора на земята. Има събличани хора, има хора, припаднали в районните. Има шофьори на автобуси, които и днес в момента продължават да се викат на разпити в районните управления, да се разпитват, да бъдат репресирани, да бъдат заплашвани със затвор, ако превозват пътници. И продължават да го правят! Така че, господин Министър, с тази ехидна усмивка спрете да защитавате режима на ГЕРБ и отговаряйте точно и ясно на въпросите, които Ви се задават. Свобода за студентите – затвор за Борисов! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“ и „Сво-бо-да!“)
Благодаря, господин Тодоров. Използвам случая да помоля, когато се прави процедура по начина на водене, точно и ясно да формулирате какъв е проблемът в начина на водене. Благодаря. Заповядайте, господин Янчев.
Уважаема госпожо Председател! Господин Министър, това, за което не ми остана време да споделя, е, че въпросният автобус във Велико Търново, който беше арестуван от седем полицейски коли, седем, на гражданите на Разград им бяха върнати личните карти след мое настояване, тъй като униформените не знаеха какво да правят, чакаха някой да им разпореди нещо. Бяха извършили всички действия по въпросната проверка на автобусния и товарния транспорт, бяха въвели данните в таблетите и разградчани стояха на студа със събрани лични карти. След като са стигнали до Разград, господин Министър – още два часа в РПУ – Разград! И отново пак същото – до полунощ! И ако това, ако това не е... (Шум и реплики.)
Моля, без реплики от залата, колеги, за пореден път! Извинявайте, господин Янчев.
… репресия! И още нещо, по отношение на знамената. Моля да не се злоупотребява какво означава знамето на Република България, защото то е едно. Значи, има едно нещастно постановление, господин Министър, от последните дни на кабинета на Станишев, срещу който моята памет сочи, че Вие протестирахте, което постановление определя онова на Европейския съюз за някакъв символ и за някакъв флаг, но това при всички случаи не е обект на Закона за държавния печат и държавното знаме на Република България. Та това на Европейския съюз всеки може да го прави каквото си иска, защото не е знаме! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“) Сега, онази дама от специализираните полицейски сили, която пада много артистично като професионален футболист и чийто съпруг и тя са част от милитаризираните части на ГЕРБ в полицията, в сряда беше права на пешеходната пътека пред ЦК-то до Двореца. Това искам да Ви кажа! Нищо ѝ няма! Паднала била! Господин Министър, без Цветанов по цветановски я карате! На Ваше място бих се оттеглил незабавно от това евросмотано правителство. Свобода за студентите, затвор за мутрата! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“ и „Сво-бо-да!“)
Благодаря, господин Янчев. (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата! Министър Митов, заповядайте за дуплика.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Янчев, аз си позволих да изляза от рамките на въпроса, който ми зададохте, просто защото трябваше да Ви дам щампа отговор като предишния. Плюс това Вие развихте доста литературно и емоционално тезата си. Така предпочетох да направя и аз, като призова всички Ви без елемента на емоционалност, но си позволих, разбира се, да отправя призив към Вас да внимавате към какво призовавате своите хора, защото някои ще го последват – ще го повторя отново. След това те страдат. Не знам как може да се определят като репресия легитимните действия на полицията, когато…
Пръскат със спрей колегите си!
…първо, защитават обществена сграда, която е атакувана, и второ, когато издирват хора, участвали в хулигански прояви. Това са легитимни действия на Министерството на вътрешните работи. Ако в хода на тези действия има проблеми, те могат да бъдат изяснени. Но отново Ви казвам – циничното отношение към полицаите, мисля, че по никакъв начин не бива да бъде толерирано или поне аз по никакъв начин няма да позволя повече хора – служители на МВР – да бъдат унижавани…
В нито един момент не е имало такова нещо!
…и в залата да се говори, че нищо не се е случило по отношение на тях. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
Благодаря, министър Митов. Уважаеми колеги, поради изтичане на времето на днешното пленарно заседание съобщавам, че следващото редовно пленарно заседание ще бъде в сряда, 5 март 2025 г., от 9,00 ч. Благодаря, министър Митов, за участието в днешния контрол. Закривам днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,06 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Иван Белчев Искра Михайлова