2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: svetoslav-todorov-todorov
· намерени изказвания: 19
#1 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Регистрирани са 216 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Ще Ви направя няколко съобщения. Уважаеми колеги, на основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание колегите народни представители оттеглят внесения на 14 февруари 2025 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Вносители са Александър Иванов, Деница Николова, Петър Кънев, Тошко Йорданов, Снежанка Траянска и други народни представители. На основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание колеги оттеглят внесения на 21 февруари 2025 г. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта. Вносители са Петя Димитрова, Александър Рашев, Станислав Балабанов, Павела Митова, Димитър Гърдев и други народни представители. Господин Иванов желаеше думата за процедура. Заповядайте. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Декларация от името на група ли желаете?
#2 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, колеги! Госпожо Председател, бях на ръба да натисна звънеца да дойдете в залата, тъй като се забавихте шест минути (шум и реплики), но по-важно е друго. Вчера поехте ангажимент да свикате Председателски съвет до днес и не го направихте. Поводът за това е нашето искане декларацията, която осъжда системните действия на агресия на ВЪЗРАЖДАНЕ, да стане първа точка днес. Едновременно с това, вчера направихме две процедури за преместване на тази точка като първа днес и Вие не ги подложихте на гласуване. Сега правя такава процедура – да гласуваме въпросната декларация да стане първа точка днес. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#3 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за декларация. (Шум и реплики.) Вие за процедура.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Моля Ви да вкарате въпросната точка, която искат ПП-ДБ, тя е изключително важна, за да може българското общество да чуе всичкото това нещо, което имат да кажат те и другите евроатлантици в залата за българските избиратели, за българския народ като цяло. Затова е изключително важно. Обаче искам да ми кажете Вие ли на собствена глава не свикахте Председателски съвет, след като изрично го казахте от трибуната, или неможачите от ПП-ДБ не са направили всичко възможно, което им се вменява като задължение, да внесат искане по съответния ред, за да може да бъде направено това. (Народните представители от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ напускат залата.) Едно от двете неща са, моля Ви да вземете мерки. А ако неможачите от ПП-ДБ са го пропуснали за пореден път в своето неможене и не знаят как се работи по Правилник…
#5 · speech
Господин Ганев, внимателно със…
#6 · speech
…да го направят максимално бързо, да внесат това нещо, Вие да свикате Председателски съвет и да отворим тази тема веднъж завинаги. Нека да чуе цялото общество за какво става дума. Изключително важно е за нас, изключително важно е!
#7 · speech
Заповядайте, госпожо Михайлова – декларация от името на група. (Силен шум и реплики.) Това е точка втора от днешния дневен ред. Заповядайте, госпожо Михайлова.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Миналата събота 10 хиляди български граждани излязоха и протестираха в центъра на София (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ, възгласи от ПП-ДБ: „Еее!“) пред БНБ при рекордно ниски температури. Хора от всякакви възрасти, хиляди български граждани заявиха ясно и категорично, че искат гласът им да бъде чут, че не желаят повече управляващите да се подиграват с демократичните им права, че няма да отстъпят, защото правото е на тяхна страна и че искат да бъде проведен референдум за запазване на българския лев, че бъдещето на децата им няма да бъде ограбено. (Народните представители от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „БСП – Обединена левица“ и „Демокрация, права и свободи – ДПС“ напускат залата.) До протеста се стигна, защото режимът на Борисов реши да поиска – режимът на Борисов, който, между другото, напуска залата в момента. Хората, които се отъждествяват с Борисов, в момента са видни кои са. Режимът на Борисов реши и поиска извънреден доклад и да вкара България в еврозоната, без икономиката ни да е готова за това. Това застрашава спестяванията на българските граждани и ще доведе до тяхното обедняване, защото не е ясно как ще се превалутира от лев към евро. Инфлацията в България е висока, дефицитът не е в нужните граници, а властта се бори за понижаването му със стари мутренски практики и дори се кани да принуждава фирми да даряват за държавния бюджет, готвейки се да узакони този държавен рекет със закон. Унижиха свободното и демократично право на избор и глас на 604 хиляди българи, които се подписаха, за да бъде проведен референдум. Мутрите от режима на Борисов, които напуснаха залата, които отново са на власт и не са забравили нищо старо и не са научили нищо ново, те притискат и репресират българските граждани. В събота държавата предизвика сблъсък с гражданското общество, хората бяха бити, обгазявани и арестувани без причина и без провокации. Гражданското общество беше пренебрегнато и унизено с мутренски методи на Борисов, на режима му и на хората, които го подкрепят, и сега заедно с него, по негова команда напуснаха залата. Какво прави режимът на Борисов е ясно – бие и практикува тежка полицейщина. Какво предстои да направим ние? Ще излезем с декларация в Европейския парламент с помощта на нашата група „Европа на суверенните нации“, ще поставим въпроса за изразяването на демократичната позиция от страна на европейските граждани, ще поставим въпроса за двойните стандарти в политиката, в медийното отразяване и гражданските протести. Защото, когато във Франция жълтите жилетки протестират, проявите им се смятат за демократични, когато в Грузия има палежи – отново е демократично, когато в България се заливат паметници и сгради с боя, също е демократично, но когато българските граждани заявяват гражданските си права, че искат референдум за запазване на българския лев, това е наричано вандализъм. Ще поканим външни наблюдатели на делото на задържаните неправомерно български граждани, които протестираха в събота според всички установени от европейските институции демократични стандарти. Защото режимът на Борисов, който е само няколко месеца на власт, е напът да се сдобие с първите политически затворници в европейска демократична България. Призоваваме всички медии да проверяват внимателно източниците си на информация и да дадат възможност на 604 хиляди българи също да изразят своята гледна точка и да не постъпват като останалите власти – изпълнителна, законодателна и съдебна. Те останаха с широко затворени очи пред волята на българските граждани, които искат да бъдат питани и защитават това свое демократично право. (Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ слагат на банката си плакати с надписи: „Свобода за студентите“, „Затвор за Борисов“.) Изминахме целия законов път, събирахме подписи за инициирането на референдум, преминахме всички законови изисквания за това, достигнахме до Народното събрание, което според закона няма право да забрани този референдум, а просто да гласува, че ще се проведе. В нарушение на закона народните представители отмениха референдума със съгласието на президента, който не направи нищо, за да възстанови справедливостта, въпреки че можеше да наложи вето на това решение. Казусът достигна и до Конституционния съд, който също подкрепи беззаконието. Какво направихме ние? Уведомихме всички европейски институции, че българският народ иска да бъде зачетено демократичното му право да бъде питан, уведомихме посланици на всички европейски държави от Европейския съюз и Великите сили САЩ, Китай и Руската федерация, писахме многократно писма до Европейската централна банка, до Евростат, че българското правителство фалшифицира данните, с които се готвят да ни вкарат в еврозоната, провеждахме поредица от протести, но българските властимащи и европейските чиновници останаха глухи за желанието на българите да зачетат демокрацията. Когато в една държава правото се превърне в безправие, съпротивата е задължителна. Борбата ни едва сега започва. Гласът на българските граждани ще бъде чут не само в България, а по целия свят. Свобода за студентите, затвор за Борисов! (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво, браво!“ Ръкопляскания. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ вдигат листове с надписи: „Свобода за студентите“, „Затвор за Борисов“.)
#9 · speech
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплики от народния представител Костадин Костадинов.) Господин Костадинов, моля, с езика по-внимателно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нека да не е диалогът от място. Часът е 9,18. В 9,20 ч. свиквам Председателски съвет и почивка до 10,18 ч. Благодаря. (След почивката.)
#10 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме пленарното заседание. Постъпило е процедурно предложение за разместване на точки първа и втора в днешния пленарен ден, така че ще подложа на гласуване изслушването да стане точка втора, а Проектът на декларация да стане точка първа Моля, колеги, гласувайте направеното предложение. Гласували 216 народни представители: за 157, против 11, въздържали се 48. Предложението е прието. Преминаваме към: ПРОЕКТ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОСЪЖДАНЕ НА СИСТЕМНИТЕ АГРЕСИВНИ ДЕЙСТВИЯ НА ПАРТИЯ ВЪЗРАЖДАНЕ КАТО ОПИТ ЗА ПОДКОПАВАНЕ НА ДЕМОКРАТИЧНИЯ ПРАВОВ РЕД В БЪЛГАРИЯ И ОТКЛОНЯВАНЕ ОТ НЕЙНИЯ ЕВРОПЕЙСКИ ПЪТ. Кой ще представи Проекта? Заповядайте, господин Иванов – имате думата.
#11 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Първо ще представя текста на декларацията така, както е внесен, след това ще го защитя. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) „ДЕКЛАРАЦИЯ за осъждане на системните агресивни действия на партия ВЪЗРАЖДАНЕ като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път Народното събрание на Република България, – като се ръководи от Конституцията на Република България, която определя страната като демократична държава с установен правов ред; – като се придържа към основополагащите европейски ценности в защита на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, плурализма и принципите на правовата държава; – като отчита, че системното посегателство срещу национални и европейски институции, български граждани, учители, журналисти, културни дейци и неправителствени организации е част от последователна стратегия за подкопаване устоите на държавността в България и опит за нормализиране на политическото насилие, зад което прозират интересите на враждебна чужда сила; – като приема, че с действията си Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ представлява заплаха за националната сигурност и европейската принадлежност на България,
#12 · speech
Декларира
1. Осъжда категорично системната употреба на политическа агресия и език на омразата от страна на партия ВЪЗРАЖДАНЕ във всичките им проявления като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване на страната от нейния европейски път. 2. Призовава всички компетентни държавни институции да предприемат необходимите мерки да осигурят спазването на законите на Република България и да гарантират обществения ред.“ Госпожо Председател, колеги! На 14 август миналата година от тази трибуна представих декларация от името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, която имаше едно основно искане, и това беше искането за изграждане на санитарен кордон около партия ВЪЗРАЖДАНЕ. За щастие, вчера и днес станахме свидетели за първи път на същинско проявление на този кордон, като говорителите на ВЪЗРАЖДАНЕ, разбира се, в нарушение на Правилника, представиха декларация по точка от дневния ред, в която останаха сами. Там, в онази декларация на 14 февруари, ние казахме, че със своята системна употреба на език на омразата и радикализъм тази партия представлява риск за националната сигурност. Оттогава сме свидетели на постепенна, добре планирана акция на ескалация на напрежение в обществото, като започнем от: спиране на прожекции в кина и заплахи срещу граждани; обиди и физическа саморазправа с народни представители както в пленарната зала, така и в кулоарите; антисемитски прояви; организиране на размирици срещу културни институции; блъсване на актьори пред Народния театър; черни кампании срещу учители, журналисти, неправителствени организации; поругаване на български институции, като БНБ, Националния статистически институт и местни власти. Колеги, всички видяхме кулминацията на този списък на позора! Тя беше в събота, когато народни представители с маски чупиха и палиха. (Силен шум от ВЪЗРАЖДАНЕ и реплики: „Моля, моля?“) Когато народни представители чупиха и палиха. Колеги, по-страшното е друго. Че председателят на проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ, който допреди десет години беше евроатлантик, каза преди две седмици от тази трибуна: „Ще Ви подпалим!“ и го направиха. И тук въпросът, колеги, е ние ще продължим ли да мълчим? Ние ще продължим ли да мълчим? Ще се снишим или ще дадем отговор на това? Колеги, големият въпрос днес е ние като най-висш орган на държавна власт ще дадем ли и институционален отговор на това поведение? Ще приемем ли насилието за норма? Ще продължим ли да наблюдаваме обругаването на български институции, или Народното събрание ще осъди тези действия като институционален отговор? И когато говоря за институционален отговор, искам да кажа нещо важно. Основният мотиватор, инициатор, организатор на тези събития е Костадинов, на когото имунитетът не е поискан! Това означава институционален отговор – институциите да се занимаят с тази история. Защото, колеги, депозирането на тази декларация от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ отразява нашата оценка, че тези действия представляват подкопаване на правовия ред, представляват атака срещу българската демокрация, представляват обругаване на ценностите на конституционната либерална демокрация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#13 · speech
Благодаря Ви. Уважаеми колеги, първи за изказване е заявил желание господин Тошко Йорданов. Преди това да Ви уведомя, че днес наши гости са ученици от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“, град Варна. (Продължителни ръкопляскания.) Те са в Народното събрание по покана на народния представител господин Станислав Иванов от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
#14 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура.
#15 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има за изказвания.
#16 · speech
Господин Йорданов за изказване, господин Петров за второ изказване. Заповядайте, господин Иванов.
#17 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Чакай, процедура.
#18 · speech
ГЕРБ-СДС
Аз съм процедурата.
#19 · speech
Да поздрави гостите. Изчакайте.
#20 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, днес на гости са ни децата от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“, град Варна. Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е училище, което се гордее със сплотена общност на възпитаници, с всички постижения в различни области от науката, изкуството, спорта, национални олимпиади по математика, информатика, английски език, история и цивилизация, география, икономика, философия. В залата днес са: Веселин Маркович – двукратен медалист от международни олимпиади по математика и информатика за 2023 г. и 2024 г., с множество златни медали от престижни международни състезания (продължителни ръкопляскания.); Добромир Ангелов и Александър Георгиев – носители на медали от международни състезания по математика и информатика (продължителни ръкопляскания.); Николай Костадинов и Димитър Димитров – участници в международни олимпиади по география (продължителни ръкопляскания); Георги Илиев – участник в световната олимпиада и гимназиада в Бахрейн 2024 г. (Продължителни ръкопляскания.) Гимназията е носител на знак за качество на образователния процес на Националния инспекторат по образование. Математическата гимназия – Варна, поддържа мястото си сред трите училища с най-висок резултат от националното оценяване за деца след седми клас в страната. Математическата гимназия – Варна, е пазител на ценностите, завещани от доктор Петър Берон, а именно, че висшата цел на знанието е добруването на човечеството. Благодаря. Да ги поздравим! (Продължителни ръкопляскания и възгласи: „Браво!“)
#21 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Успехи Ви пожелаваме от името на Народното събрание в бъдещите Ви олимпийски участия. Заповядайте, надявам се, по начина на водене.
#22 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Не, не е по начина на водене.
#23 · speech
Не познах.
#24 · speech
Не знам кога ще го научите този правилник. Когато има процедура, се дава веднага, госпожо Председател. Правя процедура за включване на камерите на БНТ и микрофоните на БНР. След като искате публичност, нека да я получат тук „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и много да внимават как точно ще гласуват – да не се скрият, както се скриха вчера. Защото вчера, уж сте много „за“, обаче накрая гласувахте „въздържал се“. Нека цяла България да види, защото съм сигурен, че има хора, които не знаят за студентите, които се държат политически заложници от една мутра, или човек, който си мисли, че е мутра – да му напомня, че е шофьор на мутри. Тези студенти много приличат на тези деца тук, които току-що поздравихме. Полицията няма абсолютно никакви доказателства срещу тях, няма абсолютно никакви доказателства срещу тях! Държат се голи и боси вече шести ден, без да са им осигурени дрехи…
#25 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров.
#26 · speech
…без да им е осигурена храна, без да им е осигурена вода. Нека цяла България да го види това нещо.
#27 · speech
Благодаря Ви. Постъпи процедурно предложение за пряко излъчване на обсъждането на Проекта на декларацията за включване на микрофоните и камерите на Българското национално радио и на Българската национална телевизия. Моля, гласувайте дали да бъде пряко излъчването. Гласували 199 народни представители: за 43, против 65, въздържали се 91. Предложението не е прието.
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Прегласуване. (Народният представител Павела Митова иска думата.)
#29 · speech
Прегласуване. Госпожо Митова, желаете обосновка? Извинявайте, господин Таслаков – госпожа Митова беше преди Вас. Заповядайте!
#30 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Взимам тази процедура за прегласуване, за да не я вземат ВЪЗРАЖДАНЕ. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и смях от ИТН. Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Голямо геройство!“)
#31 · speech
Моля! Беше направено предложение за прегласуване. Моля, режим на прегласуване. Гласували 202 народни представители: за 43, против 74, въздържали се 85. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Йорданов – имате думата. Втори е заявил желание за изказване господин Петър Петров, трети – господин Василев. Благодаря.
#32 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Колеги, още вчера Ви казахме, че това е пълна глупост, което се случва в момента, и не трябваше да се случва по две причини. Първо, това, което направиха ВЪЗРАЖДАНЕ, подпалвайки собствения си офис със сградата на Европейската комисия в София, е доказателство за тяхната емоционална, политическа и психическа липса. С подобна декларация пък от страна на ПП-ДБ, които продължават да разсъждават в щампи на декларация, а не в реалността, само им дават възможност да се правят на репресирани и на герои. Това, което те направиха – тази вандалщина, си има контролни органи, има си съд и прокуратура за тая работа. Не е работа парламентът да играе ролята на морален съдник за действията на една или друга партия. Просто е излишно. Давате им възможност да страдат излишно, при положение че това, което направиха, беше ясно, как да кажа – обругано, и постъпихме всички с тежко възмущение от всички политически партии, ама всички! Включително и на българското общество му дойде в повече тая глупост, която направиха те. В момента им давате възможност да се правят на герои. Излишно е! Наистина е тъпо, излишно. Те не заслужават това. Не заслужават да ги отразяваме по тоя начин. Не заслужават да говорим, че правели процедури. Не заслужават! Имат право да се държат по тоя начин, защото така са преценили. Ние имаме право да ги пренебрегваме, да не им обръщаме внимание и да ги героизираме. Тъпо е това, което направихте в момента ПП-ДБ! Съжалявам, Вие не можете видимо да мръднете от мисълта си за декларации и в момента им правите услуга. И Ви заявявам, че нашата парламентарна група няма да участва в тоя панаир, защото е излишен. Ние отношението към това, което направиха ВЪЗРАЖДАНЕ, ясно го заявихме. Слави Трифонов ясно го заяви! Ние сме им го заявили. И няма да участваме в тая глупост, и се махаме от тая зала, докато си приключите цирка, който ще организирате. Съветвам и останалите групи да се махнат. ПП-ДБ, ако искате – стойте и се джавкайте, но се поставяте на един кантар с тях в тази ситуация.
#33 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Има ли реплики към изказването на господин Йорданов? Не виждам. Заповядайте, господин Петров. (Реплика на народния представител Петър Петров.) Той желае да се изкаже или реплика?
#34 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Желае изказване вместо мен.
#35 · speech
Не, господин Василев беше заявил. Аз изрично заявих поредността. Господин Ганев ще е трети. Заповядайте, господин Василев.
#36 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Мен ме запиши.
#37 · speech
Не разбрах.
#38 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Отпиши го и го запиши.
#39 · speech
Добре, след Вас да се изкаже. След господин Ганев. (Реплики.) Добре. Заповядайте, господин Василев.
#40 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Искам да изкажа своето възмущение от промяната на дневния ред на това Народно събрание. Защото това не е дневният ред на българското общество. Вместо сега да говорим с министъра относно работните места в „КонтурГлобал Марица Изток 3“, вместо той да ни обещае и да гарантира, както прави по медиите това, че хората там ще си запазят работата, вместо да коментираме ТЕЦ „Марица изток 2“ – тази безумна зелена сделка, ние се занимаваме в момента, превръщаме Народното събрание в морален съдник на една парламентарна група. Не си спомням в историята на парламент да е имало подобна декларация…
#41 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Никога.
#42 · speech
… в която да се обединяват парламентарни групи и да тричат друга парламентарна група за нейното поведение – било добро, било лошо, това е тяхното поведение. Има институции в България, които ще се занимават с лицата, които са нарушили закона и са извършили престъпления. Едно юридическо лице като партия ВЪЗРАЖДАНЕ не може да извършва престъпления. Самият текст на Вашата декларация е безумен. Ние тук можем да осъдим всяко действие срещу държавността и рушенето на държавата ни, но такива декларации не можем да приемаме. Защото българските граждани са тези, които определят на избори кое е добро, кое е лошо; българските институции, които определят кое е престъпление, кое е административно нарушение и кой да носи лична, персонална, наказателна или друга отговорност за това. Точно хората, които рязаха детски глави, само преди една година унищожаваха паметници, които правиха торти с отрязани детски глави, да влизат в ролята на морални съдници на свои колеги в Народното събрание, не считам, че е проява на политическа далновидност. Всички си спомнят как в нарушение на закона Вашата областна управителка издаде без разрешение заповед за премахване на културно-историческо наследство – било комунистическо, било някакво друго. И това е нарушение. Политическа партия МЕЧ се противопоставя на въвеждането на еврото сега – тихомълком, задкулисно, с фалшиви данни вероятно. Ние не възприемаме това, че трябва да счупиш сградата на Европейския парламент или да я боядисаш! Ние предлагаме на ВЪЗРАЖДАНЕ да насочим гнева си към къщата на Бойко Борисов. Заповядайте в нашата стая да обсъдим как да протестираме в…
#43 · speech
Господин Василев!
#44 · speech
…Банкя. Там е мястото, където…
#45 · speech
Призиви за насилие.
#46 · speech
…трябва да се протестира. Трябва да протестираме пред хотел „Берлин“ срещу Пеевски. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не се обаждай! Плазмодий!
#47 · speech
Еее!
#48 · speech
Трябва да протестираме…
#49 · speech
Господин Василев, правя Ви забележка.
#50 · speech
…срещу Пеевски в „Берлин“, а не да чупим сгради, които са българска собственост. Така че, колеги, аз не съм се противопоставил на Вашия протест – всеки сам избира начините, по които да протестира. Но това, което направихте днес: „Затвор за Борисов“, аз го говоря от три години. До това ще се стигне и ще се стигне заедно с МЕЧ, така че българското общество трябва да знае: в момента еврото се въвежда на тъмно. ВЪЗРАЖДАНЕ вероятно протестират оправдано, но не по начина, по който трябва, а неолибералната измет в парламента се е обединила и заедно управлява България. (Ръкопляскания и възгласи от ПП МЕЧ: „Браво! Браво!“)
#51 · speech
Господин Василев, налагам Ви наказание! (Народният представител Радостин Василев, слизайки от трибуната, на пътеката се обръща към ГЕРБ-СДС: „Ела тук! Ела тук, бе!“) Налагам Ви наказание „забележка“. (Реплики между народните представители Радостин Василев и Маноил Манев.) Господин Василев! Господин Василев, по-спокойно! Наложих Ви наказание „забележка“ заради обида на народен представител. Господин Иванов, заповядайте за първа реплика. Има ли други желаещи по изказването на господин Василев? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте.
#52 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, колеги! Господин Василев, взимам тази реплика, за да дам следната фактология. През 2011 г., след нападението на джамията от „Атака“ – ония другите фашисти, които вече са в политическата история, Народното събрание осъжда със своя декларация тези действия. И второ, репликирам Ви, за да маркирам, че партиите сами осъдиха действията на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Тук не става въпрос за осъждане от партиите. Тук става въпрос за институционален отговор. Тоест най-висшият орган на държавна власт да осъди това действие, защото то представлява риск за националната сигурност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#53 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Има ли други реплики срещу изказването на господин Василев? Заповядайте за дуплика. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#54 · speech
ПП МЕЧ
Докога ще крепите ГЕРБ бе, колеги от „Да, България!“ и ДСБ? Докога ще ги крепите ГЕРБ? Сега Алиансът изчезва от това управление, идвате Вие! Докога ще крепите ГЕРБ? Гледам Ви в комисии постоянно с ГЕРБ навсякъде, бе! Не Ви ли е срам! Кристина Петкова – Спортната комисия, с ГЕРБ навсякъде! В Икономическата комисия – с ГЕРБ навсякъде! Не Ви ли е неудобно да лъжете Вашите избиратели, не че на тях им пука дали сте с ГЕРБ, или не сте с ГЕРБ, защото Вие сте ГЕРБ № 2. Докога ще ги крепиш? Изкуствен враг сте си създали в лицето на ВЪЗРАЖДАНЕ! Няма да Ви има на следващите избори! Какво да ти отговарям – джамии-мамии, Волен Сидеров, с глупости ще ме занимаваш! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#55 · speech
Благодаря Ви. Господин Ганев, заповядайте за изказване. След него господин Петър Петров. Ако има други желаещи за изказване, моля да го заявят.
#56 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Скъпи сънародници и всички Вие 325 хиляди българи, гласували за ВЪЗРАЖДАНЕ да бъде Вашият глас в парламента. ВЪЗРАЖДАНЕ е много повече от партия. Във ВЪЗРАЖДАНЕ има както православни християни, така и католици, така и протестанти. Има арменци, има мюсюлмани. И нашата група в парламента е точно такава – представителна извадка на нашето общество. Ние във ВЪЗРАЖДАНЕ не делим хората по пол, етнос, религия или каквото и да било. Ние ги делим по това дали са добри българи, или лоши българи. Нищо повече, нищо по-малко. Ще Ви дам конкретен пример. Касим Садък – нашият водач на последните парламентарни избори в Разград, мюсюлманин по религия. Срещу него като пример ще посоча Йордан Цонев – „ДПС – Ново начало“. Единият – мюсюлманин, другият – християнин. Кой е добрият българин – този, който се изправя срещу мафията на ДПС и търпи репресии, или този, който преди години по негово предложение заедно с ГЕРБ и с всички други евроатлантици, включително и вчера, иска да бъдат премахнати достойните пари, които се дават на църквата, и се бори нашите свещеници да получават 1100 лв. и вчера заяви, че и те са им много – тези пари, които получават? Кой е добрият българин? Това е ВЪЗРАЖДАНЕ към момента! Дали ВЪЗРАЖДАНЕ ще съществува, дали ще бъде парламентарна партия, дали ще продължим борбата си за спасение на България – не го решаваме ние, които сме част от ВЪЗРАЖДАНЕ! Не го решават и тези, които искат нашата забрана. Решава го единствено Господ! Само Той, в Неговата сила е това нещо! Защото само преди три години същите тези евроатлантици направиха всичко възможно да забранят ВЪЗРАЖДАНЕ – цялата държава! Цялата държава, всички тогава начело с ГЕРБ направиха всичко това нещо да се случи! Тогава обаче беше решено от Господ, че това нещо няма да стане и ние направихме така, че да съществуваме, нещо повече – да влезем в парламента. Аз и всеки добър християнин знаем това нещо и си носим кръста. Затова обаче е важно какво ще направите Вие с тези действия – да ни биете, да ни мачкате? Вие ще можете ли да си носите кръста? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#57 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Има ли реплики към изказването на господин Ганев? Заповядайте, госпожо Михайлова. Вие за изказване ли сте, господин Георгиев? Добре.
#58 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Ганев, говорихте за морал. Смятам, че не бяхте добре разбран от залата.
#59 · speech
Благодаря Ви. Има ли други реплики? Желаете ли дуплика, господин Ганев? Заповядайте.
#60 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Когато беззаконието се превърне в норма, съпротивата е задължителна! Това, което можем да правим ние с нашите действия, това правим. Когато законът бъде потъпкан и 604 хиляди човека не биват чути, а биват потъпкани и Конституцията, и законите ни, и не отидем на референдум, за да се произнесе българският народ трябва ли да влизаме в еврозоната, или не, най-малкото, което се случи като начало, беше този протест от събота! Когато лицето Бойко Методиев Борисов – в момента с чиста съвест според него, приема за даденост фалшивите данни на статистиката, когато сикаджията Борисов си позволява да фалшифицира данните от бюджетния дефицит и само преди седмици неговият финансов министър да казва, че имаме четири милиарда, които не са фактурирани и не са платени от Асен Василев, който пък от своя страна да фалшифицира данните за бюджетния дефицит, единственият виновен за сегашната ситуация е сикаджията Борисов! Никой друг! Защото неговите изтривалки от БСП и от ИТН нямат думата! Хората на Доган нямат думата, защото те много добре знаят, че Пеевски загрява на тъч линията и е готов да поеме цялото това нещо, което имаме! Да, Вашата сила в момента е явна – физически си позволявате да ни биете, да ни пръскате с газ на протестите, позволявате си да ни арестувате, да ни унижавате в арестите, да ги държите голи и боси тези, които са арестувани, позволявате си студентите, които и в момента са в арестите, да търпят униженията! Да, сикаджията нищо ново не прави – добре забравените стари неща! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е към днешна дата. И тук пак ще питам: готови ли сте и Вие, и той да си носите кръста, който всеки един от нас има? Ще си го носите този кръст – както аз си нося кръста за моите действия или бездействия, така и Вие! Това, което предстои да се случва в българския обществен живот, е необратимо! Това, което се случва в Европа, е необратимо! Светът се променя, а довчерашните лакеи и днеска опитващи се да ни спасят по начин, по който да ни загробят – има огромна цена в обществото и ще я платите! Няма да търпим повече мутренските Ви истории! Върнахте ни в 90-те години начело със сикаджията, който беше със златния шанс ПП и ДБ да го изперат, защото те го направиха приемлив, защото стигнахме дотам, че три месеца след като беше министър-председател, Кирил Петков да бъде повече мразен, отколкото Бойко Борисов! Стигнахме дотам, че Борисов и неговата партия станаха приемлив коалиционен партньор и управлявахте с него! Да, обаче Борисов забрави откъде е тръгнал и къде е стигнал! Той се самозабрави и затова в събота насъска няколко – не всички полицаи, а само няколко, няколко еничари, които да бият, да пръскат и да унижават българските студенти и всички други задържани в арестите! Това няма да Ви се размине! Знаете го и го научете: историята винаги се повтаря и Вие ще си платите! Това, което се случваше с всички диктатори, ще се случи с Борисов, а политически цената е огромна за всички Вас! Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“)
#61 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Заповядайте за изказване, господин Петров. След това е господин Янчев. Ако има други желаещи за изказване, моля да дадат заявка.
#62 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви. Уважаеми български граждани, ставате свидетели на един опасен прецедент в Петдесет и първото народно събрание, а именно желание и искане за саморазправа от страна на парламента, който да гласува една обща декларация, саморазправа с една парламентарна група. Искането е внесено от една парламентарна група – ПП-ДБ, която не се посвени още в първия ден от свикването на този парламент да изпрати техен представител, който преди малко излезе от залата, да преговаря с мен, за да подкрепим Бойко Рашков за председател на петдесет и първия парламент, но сега, след като те вече преговарят с ГЕРБ за правителството – да заменят АПС и за регулаторите, не се посвениха да внесат един проект, който е недопустим проект, защото, освен че искат да бъдат наказани действия на един неодушевен обект, какъвто е политическата партия, народните представители от ПП-ДБ вече са приели и са осъдили, че вече народни представители, видно от мотивите, са били палили сгради и ги разрушавали. Те вече са го решили, те са ни осъдили! Ето, пише го в мотивите от ПП-ДБ. Скриват се зад целия парламент и искат санкцията на целия парламент да представлява саморазправа с една парламентарна група – нещо, което е недопустимо, но председателят на Народното събрание Наталия Киселова зад мен допусна това недопустимо предложение да бъде гласувано и аз считам, че продължаваме да вървим срещу демокрацията.
#63 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплика? Други колеги, ако желаят реплики? Заповядайте, госпожо Рангелова.
#64 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, да разбирам ли от Вашето изказване, четейки мотивите, че всъщност тази парламентарна група вече е произнесла присъда по отношение на задържаните лица, и смятате ли, че това има някаква връзка с кадруването на една от групите в тази коалиция, и по-специално „Демократична България“, дълги години в прокуратурата и в съда?
#65 · speech
Благодаря Ви. Други реплики? Не виждам. Заповядайте, господин Петров, за дуплика.
#66 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Парламентарната група на вносителите на това искане за саморазправа от страна на Народното събрание чрез нарочна декларация с една парламентарна група – ВЪЗРАЖДАНЕ, а именно вносителите от ПП-ДБ, са най-известни с това, че те кадруват в прокуратурата и в съдебната система. Нещо, което са научили от ГЕРБ много добре. Вследствие на това кадруване се получи така, че български граждани бяха задържани с повдигнати обвинения за хулиганство, но забележете, те са оставени в ареста. Днес предстои главният прокурор да внесе искане за още няколко народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ да им бъде свален имунитетът, за да бъдат обвинени в хулиганство и да им бъдат поискани същите мерки за неотклонение, а именно защото ръководството на прокуратурата – да, има много кадърни и свестни прокурори, ръководството на прокуратурата от дълги десетилетия е зависимо от политически партии, особено такива като споменатите тук, които ще гласуват за декларацията срещу ВЪЗРАЖДАНЕ. Даже ще наблюдаваме един прецедент и аз не мога да го разбера – защо двете враждуващи ДПС-та ще гласуват заедно в декларацията срещу ВЪЗРАЖДАНЕ, но такава е политическата конюнктура. В момента се преговаря за регулаторите, защото им трябва конституционно мнозинство за ВСС – 160 гласа, и в момента върви търгуване по върховете на съдебната система, а от ВЪЗРАЖДАНЕ сме просто заложници на това. Затова като мотив имаше и задържани, за да може да има саморазправа с нашата партия, включително и чрез тези хора, които кадруват по върховете и на прокуратурата, и на съдебната система. Това е истина, това трябва да се разбере. В момента ПП-ДБ изпълнява политическа поръчка на ГЕРБ, защото от ГЕРБ не искат да внесат тази декларация и затова я внасят ПП-ДБ, защото вчера и Вие видяхте в Правната комисия, че ПП-ДБ подкрепиха, забележете, не нашия Семеен кодекс и на ИТН, а подкрепиха единствено Семейния кодекс на ГЕРБ. Те гласуват заедно с ГЕРБ! Разберете – ПП-ДБ гласуват заедно с ГЕРБ! В Правната комисия вчера гласуваха Законопроекта на ГЕРБ! Моля Ви се! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Те избраха председателя на Комисията да е от ГЕРБ!“) Прав сте, господин Ганев, за Временната комисия те избраха председател на ГЕРБ. Те в момента търгуват за регулаторите и затова в дневния ред няма регулатори, а има някаква декларация, с която парламентът да се саморазправи с една парламентарна група, която е недопустима по нашия правилник, и бе допуснато това нещо от председателя, когото най-вероятно скоро ще го свалят от ГЕРБ. Знаете ли защо? Защото не иска да репресира ВЪЗРАЖДАНЕ и ни дава тук по 200 процедури! Много скоро ГЕРБ ще си свалят председателя на Народното събрание и вече не им е изгоден, защото не наказва ВЪЗРАЖДАНЕ и ни позволява да говорим! Това ще се случи, разберете, но за тяхно съжаление, ние няма да престанем дотук. Ние сме най-голямата опозиционна политическа партия в България! Няколко града тази сутрин осъмнаха с лозунгите: „Свобода за студентите“, „Затвор за Борисов“. Аз подкрепям политическия лозунг, който беше издигнат тук. Защо? Защото това управление което копира управлението от 90-те…
#67 · speech
Господин Петров, времето Ви изтече.
#68 · speech
…ние ще го приключим! Ще го приключим, разберете, че няма друга опция! Това е. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#69 · speech
За изказване – господин Янчев.
#70 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
За процедура!
#71 · speech
Вие процедура ли желаете? Извинявайте, господин Янчев. Заповядайте за процедура, госпожо Сачева.
#72 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, взимам думата за процедура по начина на водене. Този дебат тук излиза извън всякакви рамки на парламентарна етика и очевидно има за цел единствено и само да прави евтино пиар шоу на псевдосмели сърца. Затова парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще напусне залата и ще влезе, за да гласува за декларацията. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС напуска залата.)
#73 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Янчев. (Шум и реплики.) Господин Божанков и след това е господин Вълчев.
#74 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Местните представители на глобалните мизантропи, които катастрофално за тях загубиха изборите в Съединените американски щати, се опитват да намерят аргументи, че българите нямаме право на протест, че законността изисква подчинение за потъпкването на българската Конституция и закони, че дори общоевропейските норми нямат значение в България, ако противоречат на лакомията на ненаситните им търбуси. Локалните български мизантропи са в грешка! Те не осъзнават, че ще бъдат пожертвани като украинци от глобалната им мрежа. Глобалната им мизантропска мрежа сега се опитва да се съпротивлява в Канада, във Великобритания, в Европейския съюз и неговите членки – съпротива, която скоро ще бъде пометена от всяко кътче на света, а Александър Сорос ще се моли за първия полет до Марс. Правото на бунт е гарантирано в редица документи. Например във Всеобщата декларация за правата на човека на Организацията на обединените нации, която е подкрепена с декларация на Народното събрание от 18 декември 2008 г., се казва: „…Като взе предвид, че е необходимо правата на човека да бъдат закриляни от закона така, че човек да не бъде принуждаван да прибягва към бунт срещу тиранията и потисничеството като последен изход…“ Да не бъде принуждаван да прибягва към бунт срещу тиранията и потисничеството като последен изход – ето това е документ, който се забравя от това Народно събрание.
#75 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики? Заповядайте, господин Георгиев.
#76 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Янчев, не стана ясно кои са тези глобални мизантропи. Да не са тези от ПП ДБ? Моля, обяснете.
#77 · speech
Заповядайте за дуплика.
#78 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, прав сте, но не са само те. Не са само те, разбира се. Всъщност огромна част от тези, които през януари 1997 г. станаха обект на сборника на Евгений Дайнов за българската революция от 1997 „Пробуждането“ – имам предвид БСП, СДС и техния коалиционен партньор ГЕРБ, днес са в едно и също управление. То е едно и също. И тази революция, така наречена, от 1997 г. защо е наречена така? Защото беше съпротива срещу потисничество. От БСП какво ще кажете? Или не?! Има и други документи, господин Георгиев. Ето например документи от Съединените щати, които локалните мизантропи и защитниците на украинци, канадци, гренландци не искат да припомнят или не познават. И двата са от 1776 г. и оправдават напълно не само правото на бунт, а и на революция срещу потисниците и търбусите. Декларация за независимост на САЩ – фрагмент: „Според нас щом една форма на управление се окаже пагубна за посочената цел, народът има право да я видоизмени или премахне и да учреди ново управление, поставяйки основите му на такива принципи и организирайки властта му по такъв начин, каквито му се чинят най-подходящи, за да гарантира неговата сигурност и щастие. Наистина, както би продиктувала разсъдливостта, отдавна установени управления не бива да се видоизменят поради незначителни или преходни причини и както е показал досегашният опит, човечеството е по-силно да страда тогава, когато злините са все още поносими, вместо да ги изправя, унищожавайки системата, на която е привикнало. Но когато един дълъг низ от злоупотреби и грабителства, – както е сега в България, представляващи неизменно една и съща цел, говорят, че този народ е застрашен да бъде поставен под властта на един абсолютен деспотизъм – както е в България, то тогава негово право и негово задължение е да отхвърли подобно управление и да си избере нови пазители на своята бъдеща сигурност.“ И още един документ, господин Георгиев, от Томас Пейн –откъс от „Здравият разум“: „О, Вие, които обичате човешкия род, Вие, които се осмелявате да се опълчите не само срещу тиранията, но и срещу тиранина Борисов, изправете се! Всяко кътче…
#79 · speech
Това не е цитат, извинявайте.
#80 · speech
…на стария свят се огъва от потисничество. Свободата е преследвана по цялата земя.“ Свобода за студентите! Затвор за мутрата! (Бурни ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ: „Свобода! Свобода“)
#81 · speech
Господин Янчев, внимателно с думите. (Продължителни ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ: „Свобода! Свобода!“) Моля за тишина в залата! Ако обичате, тишина в залата! Думата има господин Божанков – заповядайте. (Силен шум и реплики.) Моля за тишина в залата! Всеки ще се изкаже, щом поиска думата. Заповядайте.
#82 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Трудно е да се обърнеш в учтива форма към парламентарна група, която направи всички посегателства срещу българската демокрация, институции, срещу отделни български граждани в последните години. Но все пак, за да видят от парламентарната група на проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ, че и ние сме хора, ще опитаме да влезем в техните обувки или в техния случай – във ватенките им, и да Ви кажем: колеги, ние ви разбираме – не ви е лесно, защото Вие в един и същ момент разбрахте, че България подава конвергентен доклад, изпълнява критериите за ценова стабилност. Вие виждате вече еврото в питката, а ние виждаме как си купувате кафе с евро и Ви уверявам – ще бъдем там и ще Ви го напомняме всеки ден. Успоредно с това изборите в Германия не преминаха така, както очаквахте. Стана обратното. Вашите посестрими партии са там, където им е мястото – в дълбока изолация, където сте и Вие в българския парламент. Погромът срещу сградата на Европейската комисия не премина по план. Вие отвратихте българското общество, показвайки най-уродливото си лице – истинското си лице. Това доведе до безпрецедентна маргинализация. Нашата група отдавна говори, че партия ВЪЗРАЖДАНЕ трябва да бъде поставена в изолация – политическа, да не се взаимодейства с нея по никакви поводи. Вие го постигнахте по-бързо, отколкото който и да е друг можеше да направи това. Днес Вашият лидер говори пред празна зала и вижда само гърбовете на хората, които излизат, когато четете декларация. Точно това заслужавахте и го получихте най-сетне. Защото не започна с погрома срещу институциите. Първо беше езикът на омразата, когато в тази зала хора бяха блъскани и плюти, изглеждаше като нападение срещу конкретен човек и неговата свобода на изразяване и политическите му права. По-късно последваха други – ранните години на Костадинов, когато той нарича българските роми подчовеци и паразити , не са забравени. След това така нарече нашите избиратели. След това продължиха в тази зала да блъскат, плюят, да изтръгват кабели, да прекъсват заседание, но това бързо се пренесе пред киното, театъра, когато културни дейци в България бяха нападнати и бити пред Народния театър, когато български учители бяха добавени в списъци, когато бяха наричани чужди агенти, обиждани и заплашвани от същата тази партия и нейния лидер Костадинов. Дълго време българските институции не реагираха. Дали защото партия ВЪЗРАЖДАНЕ имаше твърде добри отношения с партия ГЕРБ, дали защото лидерът ѝ Бойко Борисов казваше, че уважава много Костадин Костадинов и тяхната партия, но както виждате, и това бързо се промени. Уважаеми колеги, ние сме длъжни не просто институционално, не с декларации и заявки, нашата парламентарна група е категорична – ние приветстваме решението на останалите групи, които бойкотират партия ВЪЗРАЖДАНЕ, но тази декларация е важна, защото не на думи, а на дела ние трябва да поставим крайните популистки и профашистки политически сили в българския парламент в абсолютна политическа изолация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#83 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Има ли реплики към изказването на господин Божанков? Вие ли желаете реплика? Заповядайте. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата. Заповядайте, господин Митковски.
#84 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Колега Божанков, не сте съвсем прав. Партия ВЪЗРАЖДАНЕ има една огромна градация в своето развитие. Само допреди година, година и нещо ни пращаха в посолството, а днеска колегите четат Декларацията за независимост на Съединените американски щати. Е, това е градация, колеги, аз съм доволен, че откакто съм тука, тия хора наистина се промениха в положителна светлина. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от парламентарната група на ПП-ДБ, възгласи: „Браво!“)
#85 · speech
Благодаря Ви. Има ли други реплики? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Божанков.
#86 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря на колегата репликиращ. Аз вярвам в доброто в човека. Вярвам, че и някъде там, дълбоко в тях, го има. Защото видяхме, че и тези хора с маски и чукове, които трошат и палят, в крайна сметка се оказаха и те с кредити в евро, и те със сметки в евро, и те, хората, знаят кое е добро, когато е за тях. Въпрос на време е да еволюират дотам, че да споделят тези блага и с българските граждани. Пак се връщам на думите си. Аз разбирам партия ВЪЗРАЖДАНЕ и защо са изпаднали в още по-голяма крайност. Последната им лъжа рухна, защото няма 600 хил. подписа – има 400 хил. валидни подписа. И двете партии, които подкрепяха този референдум, имат повече избиратели. Това е срамно, но фактът е факт. Този референдум беше противозаконен, противоконституционен и затова има произнасяне. Истината е, че България ще бъде интегрирана в единия банков съюз и когато тази лъжа рухне, както и онази за Шенген, защото казаха тогава – влезе ли България в Шенген, ще стане най-голямото мигрантско гето. Днес българските граждани пътуват свободно, радват се на свят без граници, радват се на своята интеграция в Европейския съюз. Българският бизнес вече черпи ползите от членството си в свободното шенгенско пространство. Същото ни очаква и в еврозоната, когато българският бизнес ще спре да превалутира. България ще спести един милиард лева. Кредитният ни рейтинг ще бъде по-добър и България ще бъде, както казваме, интегрирана необратимо. Защото ВЪЗРАЖДАНЕ казаха от какво ги е страх – да не лъснат мръсните капитали, сивият сектор, който ще трябва да обясни откъде са тези пари, и най-големият им страх, че един път като влезем, няма излизане. Един път България в еврозоната е България окончателно в сърцето на Европа, откъдето партия ВЪЗРАЖДАНЕ иска да я извади, защото мечтаят за БРИКС и някакви пропаднали източни диктатури. Ето защо те радикализират своето поведение. Те виждат своя край. А политическото пространство, което обитават временно, ще бъде заето от друг. Той вече идва, а те виждат и това. (Ръкопляскания от ПП-ДБ, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#87 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Вълчев, за изказване. (Силен шум и реплики.) Моля! Моля за тишина в залата. Заповядайте, господин Вълчев.
#88 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател! Благодаря, уважаеми колеги! Дебатите в тази точка доказаха преди всичко, че този проект на документ, който разглеждаме, е излишна политическа декларация. Уважаеми колеги, всяка една политическа сила – парламентарно представена или непарламентарно представена, осъди или взе отношение по събитията, които се случиха пред Дома на Европа. Притеснително е, когато искате да се ангажира институционално Народното събрание с документ, който не е издържан, включително и юридически, защото е отворен въпросът как Проектът на декларация, за който благодаря, че ни го предоставихте на хартия, кореспондира с чл. 11 от българската Конституция, който регламентира политическия плурализъм. Крайно време е да спрем да се делим и да се възприемаме такива, каквито сме, защото може би Вие пропуснахте – в дебата днес се чуха страшни неща. Говорим си днес за добрия българин, за образцовия гражданин, а утре за кого ще си говорим? Утре на какво ще се делим? Защото, който не си познава историята, е обречен да я повтаря и повярвайте, невинаги е като фарс. От ден първи парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ ясно заявява пред българското общество и пред тази пленарна зала, че Народното събрание не е трибунал, не произнася присъди, а е призвано да се ангажира с дневния ред на българското общество и то е енергетика, регионално развитие, инфлация. А ние в момента какво правим? Подменяме за пореден път дневния ред на българското общество, следвайки древния римски принцип „Хляб и зрелища“. По какъв начин това помага на България? Искам и още нещо да Ви кажа. Двойните стандарти винаги се връщат в лицето на тези, които ги прилагат. Преди няколко години пред сградата на „Позитано“ 20 антифашисткият монумент беше вапцван и това беше представено като артинсталация. След това в търсене на някакви политически дивиденти Паметникът на Съветската армия беше няколко пъти оцветяван и това беше представено като израз на политически плурализъм и свобода на изразяване. Днес се учудваме защо колегите под маската на имунитета са замеряли с боя с яйца – яйца с боя, не знам как точно е технологията, която са въвели, и се чудим защо това се случва. Двойният стандарт винаги се връща, уважаеми колеги. И не на последно място, бих искал да Ви кажа следното: за разлика от останалите колеги ние не напуснахме парламентарната зала, но нашето отношение е максимално ясно. Аз имам мандат от нашата група да Ви го кажа. Ние няма по никакъв начин да участваме в това гласуване, защото това нарушава според нас всичко – и политическо, когато говорим за актуален дневен ред, включително и юридическо, защото не може българска институция, каквато представлява Народното събрание, да се ангажира с текстове, които са на ръба или отвъд конституционни текстове. Но преди всичко чисто човешки ние отказваме да влезем в това подхвърляне на топката на политическите формации, които започват да се притесняват за своето електорално присъствие, и опитвате тук в тази зала едни на други да си преливате рейтинг. Нека най-накрая да започнем да решаваме проблемите на българското общество, на българските граждани, да спрем да ги занимаваме с нас. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#89 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Първа реплика – господин Божанов.
#90 · speech
ПП-ДБ
Господин Вълчев, Вие казахте за боя, за яйца, пропуснахте палежа. Защо – не разбрах. Това е съществена разлика и много сериозна вандалска проява. Още нещо. Говорите за решаване на проблемите на хората. Ами хайде, дневният ред на мнозинството е празен. Министерският съвет не е внесъл нито един закон освен Закона за бюджета, Министерският съвет не обсъжда дори публично законодателни инициативи. Давайте да решаваме проблемите на хората, като толкова сте се загрижили. Прави сте, но действайте! (Шум и реплики.) И на последно място, Вие казвате: не бива Народното събрание да осъжда, те партиите са го осъдили и така нататък. Както каза и колегата Божанков, трябва институционална реакция. Трябва не ние тихичко да пуснем по Фейсбук един статус: „Това, което правят, е лошо“, и тук да се снишим. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)
#91 · speech
Благодаря Ви. Заповядате, госпожо Николова. Има ли трета реплика?
#92 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Вълчев, да работим за хората! Как да работят хората в Общински съвет – Пловдив, и Общински съвет – Варна, които днес заседават, обаче общинските съветници от ВЪЗРАЖДАНЕ и техни симпатизанти пречат на работата и на двата общински съвета?! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато господин Костадинов в началото на месеца нахлу в кметския кабинет на кмета Коцев във Варна, заплаши, че ще изкърти системата за служители, която е монтирана в Община Варна. Днес Общинският съвет на Варна заседава под засилена полицейска охрана (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), за да може да бъде опазен общественият ред и за да може Общинският съвет на Варна, колеги, да вземе своите решения, които са в интерес на гражданите на Варна! Общинският съвет на Пловдив по същия начин бива…
#93 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Бива какво?
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Е, то бива, бива… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#95 · speech
Моля, без реплики от място!
#96 · speech
… възпрепятстван да работи от Вашите общински съветници. Ако Вие смятате, че Вашето поведение е нормално и е в интерес на българските граждани, уверявам Ви, че те виждат всичко и със сигурност не го харесват. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)
#97 · speech
Благодаря Ви. Трета реплика – господин Иванов, дуплика – господин Вълчев, лично обяснение – господин Костадинов.
#98 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, взимам тази трета реплика, за да Ви кажа, че госпожа Николова малко Ви подвежда. В Пловдив съветниците на ВЪЗРАЖДАНЕ са патерица на ГЕРБ. Гласуват бюджета, подкрепят ГЕРБ във всички гласувания. Те са златният пръст по начина, по който няколко пъти се превърнаха в пленарната зала Костадинов и неговите хора. Затова имайте предвид, че в Пловдив конкретно са патерица на ГЕРБ. Благодаря Ви. (Шум и реплики. Размяна на реплики между ВЪЗРАЖДАНЕ и народния представител Йордан Иванов.)
#99 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Вълчев. Желаете ли дуплика? Моля за тишина в залата! Господин Ганев! Господин Стоянов, седнете си на мястото, ако обичате! Спокойно, всеки ще има възможност да се изкаже.
#100 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми колеги! Доколкото репликата на господин Иванов по същество не бе към мен, а към госпожа Николова, нека те да си уточнят тезата, но подробно ще искам да коментирам това, което бе направено в първите две реплики. Колега Божанов, нямам нужда от подсказването на колегите, за да Ви върна назад във времето, когато… Вие сте продължение на политически сили, които палеха тази сграда. Нека да преодолеем този момент. Ако не помните, тази сграда бе палена и ние „БСП – Обединена левица“ осъдихме вандалските прояви. За нас са неприемливи хулиганските прояви като форма на граждански протест, за нас те са подмяна на гражданската енергия. И това е може би най-бързият начин един протест, една клауза, една инициатива да бъде пресечена, когато с вандалщина и с хулигански действия се манифестира там, където има свободно изразяване на гражданска позиция. Вие казвате за дневния ред, че управляващото мнозинство, което е сформирано в тази зала, не е ангажирало народните представители. Кое е най-водещото в законодателната дейност в началото на годината? Да, разбира се, това е Законът за държавния бюджет плюс двата така наречени малки бюджета. Доколкото разбирам, се полагат целенасочени усилия за саботиране – на юридически език шиканиране, на процеса. Предполагам, че още следващата седмица ще влезем и в едни безкрайни процедури, в едни безкрайни безконечни заседания, но мога да Ви уверя, че нашето желание е наистина да бъдем в полза на българските граждани, без да потъваме в тези процедури. Мисля, че ще успеем да направим реалния, възможния бюджет. Относно реакцията – защо ние така сме реагирали. По кой начин политически формации според Вас следва да заявят своята политическа позиция?! Нормално е чрез съответни документи, съответни действия. Да, начинът не е с протест, който да ескалира в нарушаване на обществения ред. Относно госпожа Николова. Вие казвате, че в общински съвети в различни населени места – и давате за пример Пловдив и Варна, пречат колегите. Това показва дълбокото неразбиране за разделение на властите. (Реплика.) Извинявайте, колега, аз изчаках в моето време да се изкажете, позволете десет секунди, с извинение към Председателя на Събранието. Разделението на властите означава, че тук трябва да осъзнаем, че ние сме законодателен орган, и да правим разлика с това, което се случва в общинския съвет. Ясно Ви го казах и в декларацията, мисля, че и в нашите позиции, че за нас е неприемливо който и да е да се крие зад маската или зад своя имунитет за действия или бездействия, които прави. И когато заявява своята позиция, ние го разбираме да бъде ясно и открито пред всички. Благодаря Ви.
#101 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Преди да дам думата на господин Костадинов за лично обяснение, да Ви уведомя, че наши гости са ученици от СУ „Васил Дечев“ в град Чепеларе. (Ръкопляскания). Те са на посещение в Народното събрание по покана на народния представител господин Красимир Събев от ПГ на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Костадинов, за лично обяснение.
#102 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Аз мога да взема процедура.
#103 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Когато от тази трибуна се изричат лъжи, те винаги трябва да бъдат оборвани, и то трябва да бъдат оборвани абсолютно безжалостно. (Шум и реплики.) Да, това е лично обяснение.
#104 · speech
Спокойно!
#105 · speech
Това, което беше казано, беше една брутална лъжа – една от многото лъжи на ПП-ДБ. Никой, никога, никъде не е нахлувал! Общински съветници не могат да нахлуят в общинския съвет и в общината, или в кабинета на кмета, или в сградата на общинския съвет, както и депутати не могат да нахлуят в Народното събрание, защото това им е работното място. Когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ отидохме – цялата група общински съветници, във Варна, за да разговаряме с кмета, кметът се скри в тоалетната като неговата колежка Вяра Тодева. Явно това е някакъв фетиш на ПП-ДБ към тоалетните, не знам защо. Влече ли ги, имат ли нужда – очевидно имат много сериозна нужда често да са вътре, но никой никога никъде не е нахлувал! Що се отнася до това, което беше споменато за изкъртване на тези заграждания, бариери, които наистина са сложени в сградата на Общината – аз съм бил десет години общински съветник, никой не си е позволявал подобно нещо – нито кметът, който беше преди това от БСП и емигрира в ГЕРБ – Кирил Йорданов, нито следващият кмет, който беше от ГЕРБ – Иван Портних, са си позволявали подобна изолация на гражданите и да не им разрешават. Тази сграда във Варна, между другото, е бивш Партиен дом и по времето, когато е била Партиен дом на БКП, не е имало такива заграждения и такива бариери. Тоест неокомунистите от ПП-ДБ – малко е трудно, защото има раздвоение там на личността – дали се неокомунисти, или неофашисти, но тази сбирщина очевидно има огромен страх от българския народ. ВЪЗРАЖДАНЕ обаче като представител на българския народ…
#106 · speech
С езика по-внимателно, господин Костадинов!
#107 · speech
… винаги ще бъде там, за да защитава българските граждани. Това, което всъщност ние сме предложили, то ще бъде внесено в следващата седмица, е премахването на подобни заграждения навсякъде, защото, за съжаление, ги има не само в сградата на Общината във Варна, а и на много други места, не навсякъде, но на много други места ги има в България. Ние ще предложим да се премахнат, защото не може и не бива сградите на Общината да се превръщат в някакви крепости на някакви местни мутроолигарси, без значение дали са от мутроолигархичния режим на ГЕРБ, или са някакви местни локални мутри на ПП-ДБ, които си купуват гласове, да кажем, с пари от завод за боклук, примерно казвам, както някои…
#108 · speech
Господин Костадинов, времето Ви за лично обяснение изтече!
#109 · speech
Да, благодаря. И само за да приключа, накрая. Ето го българския народ! (Показва снимка.) Вижте българския народ! Това е този, когото наричат подпалвач! Това е този, когото наричат човек с чук! Виждате ли го?! Това е Митко от град Ветрен!
#110 · speech
Господин Костадинов, времето Ви изтече!
#111 · speech
На инвалидна количка дойде да протестира, за да защитава България. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Манол Пейков.)
#112 · speech
Спирам Ви микрофона. Процедура – господин Иванов. Желаещи да се изказват? Моля да заявяват, ако имат желание. (Размяна на реплики между ВЪЗРАЖДАНЕ и народния представител Манол Пейков.) Моля за тишина в залата!
#113 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател! Взимам тази процедура, за да мога чрез Вас да внеса яснота по въпроса, който беше повдигнат, и това е Решение № 511 от 19 декември 2024 г. за актуализация на бюджета на Община Пловдив, където ВЪЗРАЖДАНЕ са го подкрепили. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Толкоз по темата, колеги! Госпожо Председател, има нещо важно! Когато господин Костадинов казва: „аз преди 10 години бях съветник“, се сещам за една много чаровна история. Не просто че той е политически ренегат, сменил четири партии, а аз се сещам…
#114 · speech
Ако обичате!
#115 · speech
… че той беше общински съветник в група „Синя Варна утре“. „Синя Варна утре“!
#116 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение! (Размяна на реплики между народните представители Костадин Костадинов и Йордан Иванов.)
#117 · speech
Ако обичате, без обиди към народни представители! Заповядайте.
#118 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Иванов, пак лъжете! Аз не мога да разбера това при Вас някаква длъжностна характеристика ли е да лъжете?! И да си обръщате тлъстия врат срещу мен, няма да спра да говоря. Това, което трябва да разберете, господин Иванов…
#119 · speech
Господин Костадинов, за втори път използвате некоректно думи към колега!
#120 · speech
Кои точно са некоректни? Не ме прекъсвайте! Него не го прекъснахте, когато ме нарече политически ренегат! Или прекъсвайте всички, или не прекъсвайте никого! Та, господин Иванов, когато аз бях в тази група, бяхме заедно с един от Вашите народни представители – доктор Митковски. И ще Ви припомня следното нещо: този човек Ивайло Митковски беше човекът, който ме предложи тогава за председател на Общинския съвет. Разбирате ли? (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И аз ще Ви кажа следното нещо: с доктор Митковски във Варна, когато сме защитавали интересите на Варна, не сме имали никакви разминавания и той го е потвърждавал. С него сме се борили и гласували години наред заедно. Имаме огромни разминавания по външнополитическа линия и това е факт, и винаги е било така, и очевидно няма да се промени! Но когато един човек има чест и достойнство, той защитава своите интереси и той ги защитава срещу мутрите, както в момента ние защитаваме интересите на българския народ срещу мутрите от ГЕРБ. А, Вие ПП-ДБ, се превърнахте в най-долнопробната подлога – Вие ПП-ДБ, на ГЕРБ! Вие сте изтривалката на мутрите, разбирате ли! И не Ви прави чест затова, защото Вашите избиратели не са гласували за това да бъдете изтривалки на мутрите. Не са гласували за това да бъдете подлоги на мутрите! Така че недейте да лъжете, недейте да говорите глупости, недейте да бъдете изтривалка на мутрите! Може да Ви харесва, но предполагам, че Вашите избиратели не са Ви пратили за това тук. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)
#121 · speech
За лично обяснение – господин Митковски. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата!
#122 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, колеги! За разлика от Бойко Борисов аз няма да кажа, че не познавам Костадин – познавам го, разбира се. Вярно е, че сме били в обща група. Не сме участвали заедно на избори – той участва във „Варна утре“, ние участвахме в „Синя Варна“. Направихме „Синя Варна утре“. Само че той тогава беше представител на ВМРО, ако не се лъжа. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Между другото, в моя телефон още се води така – Костадин от ВМРО. (Смях от ПП-ДБ.) Тогава имаше доста по-други разбирания, ама явно е попаднал на лоши хора. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#123 · speech
Има ли други колеги, желаещи да се изкажат? (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Божанков от БСП ли си записал?“) Има ли, колеги, други желаещи да се изкажат? Извинявайте, господин Славов, не Ви видях. Заповядайте. Има ли други след господин Славов? Госпожа Михайлова. Ако мога да си позволя, да цитирам: „Аллах е създал времето достатъчно. Заповядайте, господин Славов.
#124 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Въпросът, поставен на това заседание – Декларацията, която сме внесли, е прекалено важна, прекалено важен въпрос, за да преминава дебатът във взаимни закачки и говорене на цинизми от трибуната. Нека да го върнем към неговия център. Центърът на този дебат е системното използване на политическо мотивирано насилие от Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ – от нейното ръководство, от нейните представители в парламента, от нейните представители в общинските съвети, от техни членове. Става дума за системно мотивирано политическо насилие, което е дефиниция на организация, насочена срещу конституционния ред на страната. Ако прочетете чл. 44, ал. 2 от Конституцията на страната, ще видите поне две хипотези, в които попада ВЪЗРАЖДАНЕ – действия, насочени срещу правата и свободите на гражданите, и действия, насочени към използването на насилие, политическо мотивирано насилие, за постигане на целите си. Аз не считам, че трябва да се отваря дебатът за…
#125 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Я кажи защо запалихте Партийния дом 1990 г.?
#126 · speech
Не считам, че трябва да се отваря дебатът за забраната на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Това би било контрапродуктивно. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Една демокрация е толкова силна, колкото може да се пребори с такива явления чрез силата на демокрацията. Отварям една скоба, уважаеми колеги. В други системи, които са страдали от авторитарни и тоталитарни режими, като Германия (реплика от народния представител Цончо Ганев), е изработена специална конструкция, наречена отбраняваща се демокрация, или militant democracy. В Германия сестринската партия на ВЪЗРАЖДАНЕ, част от тези клонове на „Алтернатива за Германия“ в източните провинции бяха разследвани от контраразузнаването и тяхната дейност беше ограничена.
#127 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И вече са втори!
#128 · speech
Трябва да разпознаваме политическото зло тогава, когато имаме насилие, тогава, когато имаме унижаване на достойнството на българските граждани. И най-вече за това призоваваме в тази декларация – институциите, тези, които могат да разследват, да установяват факти, да повдигат обвинения, да си свършат работата. Крайно време е това да стане. Политическата декларация, която сме внесли, е един сигнал за институционална реакция в политическа среда, в политически контекст, който не бива да допуска насилие за постигане на политически цели. Целите на страната ни са много по-големи от това ежедневно да се занимаваме с баталиите, които ВЪЗРАЖДАНЕ предлага тук в парламента. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#129 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Има ли реплики към изказването на господин Славов? Заповядайте. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Ако обичате, господин Ганев, моля, не от място. Отказвате се от реплика. Има ли други желаещи? Не виждам. Заповядайте, госпожо Михайлова, за изказване. Моля народните представители да си бъдат по местата, ако са в залата.
#130 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Хубава и лоша новина за вносителите на тази точка. От една страна, е добре, че осъзнавате, че не е добре да се палят сгради – било тази, било другата на Народното събрание, било 90-а, 97-а. Чакаме утре да внесете декларация, осъждаща тези действия на Вашите предшественици.
#131 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ние ще внесем!
#132 · speech
Те да си я внесат, те днес си го казаха – колко много лошо е това. Лошото е, че в момента ВЪЗРАЖДАНЕ протестира срещу ГЕРБ и управляващите, а „Продължаваме Промяната – Демократична България“ стоят в залата и ги бранят! Протестът на ВЪЗРАЖДАНЕ и на още много свободни хора, може би сред тях има и Ваши избиратели, беше срещу ГЕРБ…
#133 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Подлогите на ГЕРБ!
#134 · speech
…срещу мутроолигархичния режим, който познавахме и срещу който заедно бяхме на протестите 2020 г. Сега обаче нещо се промени и те вече са Ваши партньори. Защо кордон около ВЪЗРАЖДАНЕ? Защо около ВЪЗРАЖДАНЕ, които сме единствената искрена политическа организация? Единствените, които, каквото е записано в нашата програма, което сме говорили преди изборите, което сме говорили по време на предизборната кампания, идваме в парламента и правим!
#135 · speech
Господин Таслаков, седнете си на мястото.
#136 · speech
Това е единствената партия в Народното събрание…
#137 · speech
Господин Стоянов, седнете си на мястото.
#138 · speech
…която държи на думата си! Защо Ви пречим? Защото, за да функционира тази зала от 240 човека, трябва някак си да се нагласят управляващи и опозиция. И когато те се разберат помежду си как да си вади дивиденти опозицията и как да помага на управляващите, и се появи едно ВЪЗРАЖДАНЕ, което пречи и отказва да бъде в това съглашателство, това създава проблем и на управляващите, и на уж, лъжеопозицията! Нали така? Това е причината за тази декларация. 325 хиляди човека гласуваха за ВЪЗРАЖДАНЕ! Ние сме горди, че не сме излъгали с една дума. Всичко, което сме обещали, ние го спазваме с цената на всички методи! За Вас гласуваха 340 хиляди човека. Почти за нас и Вас, които са гласували, са хората, които искат референдум! Вие ли сте повече от тях да кажете дали ще има, или ние? Не. Хората казаха: искаме да се произнесем на референдум! Защо кордонът е около ВЪЗРАЖДАНЕ, а не е около някой друг? Защо? Можете ли да дадете този отговор? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#139 · speech
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Има ли реплики на изказването на госпожа Михайлова? Заповядайте.
#140 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Няма да получите адекватен отговор, госпожо Михайлова. Затова моля Вие да обясните поне нашето мнение като организация около кого трябва да бъде кордонът в българската политика. Благодаря.
#141 · speech
Има ли други желаещи за реплики? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#142 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Кой управлява в момента България? Кой е премиер? Привидно Росен Желязков, де факто Бойко Борисов! За четвърти път! За четвърти път България е управлявана от мутра…
#143 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
От сикаджия!
#144 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи охранител!
#145 · speech
…излизаща от средите на СИК!
#146 · speech
Госпожо Михайлова, по-внимателно с думите.
#147 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Старая се да бъда коректна към фактите. Фактите показват това и това е достъпна информация, която е всеизвестен факт! Аз не казвам нищо, което не е истина. Човек, който не се е посвенил, бидейки министър-председател и сега управлявайки държавата, въпреки че постоянно се крие зад някакви привидни форми, не се е притеснил да използва НАП, ДАНС, прокуратура, за да стъпче и удари всеки, който е срещу него! Принуждавал е бизнеси да продават дялове – там, където му е удобно! Човек, който е смазвал конкуренцията на собствените си приближени фирми около властта, които трябва да вземат дадена поръчка! Спомняте ли си „Емко“? „Хиполенд“? Тогава Вие не бяхте ли срещу тези репресии? Помните ли го това? Защо управлявахте с тях? Защо позволявате днес отново на първия ред да е Бойко Борисов? Той трябва да е в затвора, а не в пленарната зала.
#148 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Защото са подлоги на ГЕРБ!
#149 · speech
Спомняте ли си медиите, които бяха проправителствени, и как бизнеси бяха принуждавани да рекламират там? Всичко това помните ли го? Помните ли разкритията, които излизаха от бившите партньори на Борисов, като Божков, когато вече спряха да са си взаимноизгодни? Помните ли Ваньо Танов и Мишо Бирата? Помните ли хилядите корупционни схеми? Ами кумгейт, апартаментгейт, даже и суджукгейт? Помните ли ги тези неща? (Реплика от народния представител Венко Сабрутев.) Спомняте ли си кой възвърна, изпра и направи Борисов да изглежда като не чак толкова ужасяващо нещо от 90-те години – мутрите с бухалките? Вие в момента с тази декларация трябваше да искате кордон около Бойко Борисов! Бойко Борисов трябваше да бъде в затвора – нали това бяха думите на Кирил Петков? Ами нали Христо Иванов казваше по времето на Бойко Борисов, че корупцията и злоупотребата с власт са в такива мащаби, че трябва да бъде искана оставка?! Какво се промени в ПП-ДБ, че Вие управлявате с тях? Какво се промени?
#150 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Пари! Много пари!
#151 · speech
Колко пари взехте? Девет месеца бяхте в общо управление – в момента гласувате едни и същи неща заедно! Сега те излизат, а Вие защитавате тяхното управление на държавата в момента! И всички нарушения, които се правят, се правят от ГЕРБ и Вие ги защитавате! Вие трябва да сте на площада и всеки ден да казвате: вън Борисов от тази зала – Борисов в затвора! Това е истината! Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания и скандиране: „Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#152 · speech
Уважаема госпожо Михайлова, налагам Ви наказание „забележка“, защото се обръщате с оскърбителни думи към народен представител. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина! Всеки друг, който оттук нататък се обърне към народен представител или народни представители с обидни, оскърбителни думи, ще бъде наказван.
#153 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Желе! Желе! (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#154 · speech
Моля за тишина. Има ли желаещ за изказване? Заповядайте, господин Папазов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако обичате, тишина в залата! (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#155 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Преди десетина дена президентът Тръмп каза: „Ако нещо спасява страната, то не е незаконно.“ Това беше, разбира се, перифраза на един друг израз на Наполеон от 19 век, който казва: „Този, който спасява страната, не нарушава никакъв закон.“ За болшинството в тая зала „демокрация“ е един празен звук, една думичка, която са чули техните господари в Брюксел да повтарят постоянно, и те като папагали това правят! Да, корумпираните бюрократи в Брюксел начело с Урсула фон дер Лайен, която отдавна трябваше да е в затвора за корупция и геноцид, както и главатарят на ОПГ – ГЕРБ. Така че, господа, спрете да използвате празни думи, защото Вие сте празни хора и Вие не знаете смисъла на думичката „демокрация“. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#156 · speech
Благодаря Ви. Реплика? Заповядайте. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#157 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Папазов, моля Ви се, обяснете какво е „демокрация“ на тези розови фашисти.
#158 · speech
Заповядайте за дуплика.
#159 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател! Бих искал да обясня на тези в залата, които не знаят какво значи „демокрация“ – идва от гръцки, от „демос“ и „кратос“ – от власт на народа. За тези от Вас, които не са чели достатъчно, но имат претенции, в Конституцията в чл. 1, ал. 2 е записано, че властта произтича от народа и се осъществява от него непосредствено. Защо Ви обяснявам всичко това? Защото Вие, някои от Вас имат претенции, даже имат и дипломи по право, имат, дипломи имат, а това, че не го разбират – аз нямам големи претенции, но все пак мога да чета закона. Има Закон за пряко участие на гражданите в управлението. В чл. 10, ал. 1 е хипотезата – събрани 200 хиляди подписа за свикване на референдум. И там Народното събрание има дискрецията да свика или да не свика. В ал. 2 обаче е записано: „При 400 и повече хиляди гласа Народното събрание е длъжно…“ Ако погледнете Решението си от юли 2023 г., ще видите, че сте неграмотни и сте отхвърлили подписката за референдум – аз бях председател на този инициативен комитет, по чл. 10, ал. 1. Толкова сте неграмотни! И Вие говорите за демокрация?! Отхвърлихте искането после, в миналия парламент, на една пета от депутатите за свикване на референдум, тоест Вие сте национални предатели! Надявам се да се установи с времето, че сте и национални престъпници. Защото искате да ни набутате в капана на еврозоната без анализ, без дебат, без референдум. Свобода на студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Сво-бо-да!“)
#160 · speech
Реплика От Възраждане
Не викайте, че Киселова за първи път чете Правилника, да не я уплашим!
#161 · speech
Не може да бъде, нали? Господин Папазов, налагам Ви наказание „забележка“. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „За какво?“) Към свой колега оскърбителни думи. (Шум и реплика: „Киселова, това по Правилник ли е?“) Ако обичате! Ако обичате, без… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) За изказване? Заповядайте.
#162 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Аз предлагам да се върнем на въпросния ден, който провокира тази малоумна декларация. Протестът в София продължи с прибирането по родните места на хиляди хора с десетки автобуси от цялата страна. Какво направи Борисов с едно телефонно обаждане? Обади се в МВР и каза всички да бъдат записани под отчет и да бъдат сплашени повече да не ходят на протестите. Бяха спрени всички автобуси по магистралите и пътищата на България. Обаче Борисов според мен получи информация, ако не е знаел, че има сериозен проблем, защото в тези автобуси не бяха софийските лигльовци от центъра на София, от ПП-ДБ, а бяха свободни български граждани – мъже и жени от цялата страна, които са решени да отстояват своята воля, които няма да отстъпят и крачка назад. Именно затова Борисов в момента има огромен проблем, защото няма да отстъпим и крачка назад. Свобода на студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“ и „Сво-бо-да!“)
#163 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли реплики? Заповядайте. (Шум и реплики.)
#164 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Проданов, да обясни това акция „Респект“ ли беше от страна на мутренския режим. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“)
#165 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Втора реплика – заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#166 · speech
ПП-ДБ
Да попитам: кой плати за автобусите на свободните хора? (Шум, реплики, смях.)
#167 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. (Шум и реплики.) Има ли трета реплика? Колеги, ако обичате! (Шум и реплики.) Колеги, ако обичате, тишина в залата! Не можем да се чуваме. Трета реплика има ли? (Шум и реплики.) Заповядайте за дуплика.
#168 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Това сега от името на коя партия беше, Божанков – от БСП, от някоя местна, търновска, или? В коя партия си? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Относно… Няма да обръщам внимание на този човек.
#169 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не е сигурно дали е човек!
#170 · speech
Господин Тодоров, попитахте дали е било акция „Респект“. Бойко Борисов много отдавна е загубил респекта на своите скъпоценни международни партньори от всички страни на океаните, много отдавна е загубил респекта на нормалните български граждани и именно затова някога, когато ГЕРБ имаха два милиона гласа, бяха най-голямата политическа сила, в момента имат 500 хиляди гласа, защото респекта са го загубили отдавна. Ако той си мисли, че с подобни акции ще сплаши ВЪЗРАЖДАНЕ, нека да се опита отново, но това, което трябва да се случи в спешен порядък, за да се възстанови и работата на Народното събрание, е всеки един, който е задържан за това, че е хвърлил някаква боичка по някого, а сега в момента е под постоянен арест, всеки един от тези хора трябва да бъде незабавно освободен. Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Сво-бо-да!“)
#171 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Заповядайте за изказване, господин Анастасов.
#172 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги в залата – без тази част (посочва парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ), тази декларация определено беше необходима, но определено щеше да е много по-силна, ако я бяхме внесли заедно. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) Ние от „ДПС – Ново начало“, разбира се, че ще я подкрепим. Не Ви го казвам заради друго, колеги, а защото ние от ден първи (реплики от народния представител Цончо Ганев), от ден първи – моля служебните защитници, чобани тук на ДПС на Доган, да не се обаждат! Господин Ганев, защитавайте Доган. Това Ви е амплоато. Окей, разбрахме го всички.
#173 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи за дипломата, която си купил от Германия!
#174 · speech
Не влизайте в диалог, ако обичате, моля Ви.
#175 · speech
Давай сега с думите на агент Вергил. Продължавай.
#176 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи за дипломата, която си купил!
#177 · speech
Господин Председател, аз предлагам на чобанина тук Цончо Ганев да си изкара всичко, което може да си изкара, и тогава да продължим. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Хайде, Цончо!
#178 · speech
Господин Анастасов, не влизайте в диалог със залата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#179 · speech
Така. Уважаеми колеги, става дума за следното, че…
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Я кажи кой ти построи къщата?
#181 · speech
…днес всички тук в тази зала трябва да си вземем една много хубава бележка…
#182 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи, кажи! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#183 · speech
…и да действаме заедно. Няма как да не скрия разочарованието си от определена група от залата, която гласува въздържал се, когато размествахме точките в дневния ред. Това е тяхна политическа отговорност.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ама много ясно!
#185 · speech
Но това е само върхът на айсберга, колеги! Ние от „ДПС – Ново начало“ от ден първи, от появата на ВЪЗРАЖДАНЕ – след малко ще кажа повече какви са те и какъв е Костадинов, защото той е доста ясен…
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи, кажи!
#187 · speech
… той е готов да бъде и евроатлантик, но няма изгода. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е истината за него. От „ДПС – Ново начало“ имаме много ясно поведение. Ние абсолютно всяко предложение на ВЪЗРАЖДАНЕ гласуваме против, абсолютно всяка идея, внесена от ВЪЗРАЖДАНЕ, гласуваме против, абсолютно всичко, което се появи в дневния ред на този парламент, на комисии, на каквото и да е, с вносител ВЪЗРАЖДАНЕ гласуваме про-тив!
#188 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това е комплимент за нас!
#189 · speech
Може да проверите гласуванията ни, няма нито едно, което да се разминава! Колеги, в никакъв случай аз не искам да отмествам фокуса от ВЪЗРАЖДАНЕ на тази дискусия.
#190 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Но?
#191 · speech
Защото те проявиха тази – ще направя една лека поправка в Декларацията – не политическа агресия, а си беше криминална агресия, която техните представители проявиха, и затова като всеки български гражданин трябва да си понесат криминалната отговорност. Те направиха това, колеги, защото и протестът им беше малък. Много малък! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Хиляда човека!
#193 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Къс!
#194 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Защо не дойде в събота?!
#195 · speech
Къс – ми подсказват колегите от залата. И протестът Ви бил къс, колеги! Но по-важното е (шум и реплики), по-важното тук, което се видя и прозира, е, че в момента, в който председателят на Комисията по бюджет и финанси Делян Добрев зададе въпроса кой финансира тези протести, на другия ден какво стана с протеста Ви бе, ВЪЗРАЖДАНЕ? Щяхте да блокирате парламента, щяхте да блокирате залата, оттеглиха се хората, оттегли се финансирането и протестът на ВЪЗРАЖДАНЕ увисна във въздуха. Това е истинската състоятелност на тази политическа група тук от хора, които са на принципа – имаме едни принципи, ако не Ви харесват, имаме и други.
#196 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
В събота защо не дойде?!
#197 · speech
Това е истината. Защото Вие тук можете да се опитвате много да подражавате на „Алтернатива за Германия“, но трябва да знаете много добре какво стана с „Алтернатива за Германия“ – освен че им навредихте на кампанията, както видяхте, и бутнахте резултата (смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Осем процента ръст!“), тяхната младежка организация беше обявена за фашистка. (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ехааа!“) И беше въдворена в криминална отговорност – абсолютно всички нейни членове. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“) Колкото до Вас тук, колеги, ясно е, че всичко това е плод на една безпомощност. ВЪЗРАЖДАНЕ не могат по никакъв начин вече да се впишат в политическия дневен ред.
#198 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Айде да видим!
#199 · speech
Но тук ние имаме една обща отговорност, колеги, и ще помоля всички тук – не за да се сочим с пръст, а…
#200 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А да крадем заедно!
#201 · speech
…за да си поемем отговорността никога повече никой от Вас, колеги, по никакъв начин да не се колаборира с ВЪЗРАЖДАНЕ. (Възгласи: „Еее!“ Реплика „Жалко!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото Кирил Петков и Денков – не го казвам, за да Ви провокирам, а за да е ясно, се колаборирахте с тях прекалено много пъти срещу политически, геостратегически интереси, като новите реактори в АЕЦ „Козлодуй“ на „Уестингхаус“. Направихте го, когато се опитахте да свалите и предишния председател на парламента. Нека си има политически битки на здравата, демократичната част от залата, но колаборация с ВЪЗРАЖДАНЕ, нека с тази декларация, с гласуването, тя да стане едно правило оттук нататък: никой никога нищо да не прави с ВЪЗРАЖДАНЕ! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Добре!“) Няма тук да се бием с камшик и да се обвиняваме, но наистина да си вземем бележка. С ясно гласуване и с ясни гласувания оттук нататък, с всичко, което е свързано с ВЪЗРАЖДАНЕ. (Шум и реплики.) Иначе съвсем… (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „По-бързо!“) Съвсем конкретно – виждам, че се опитвате да остроумничите тук, адвокатите на Доган, вдясно, но искам да Ви кажа и друго.
#202 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Хайде, предаде баща си!
#203 · speech
Това, което демонстрирате, защото ние много добре знаем, че става дума за политически опортюнизъм от Ваша страна…
#204 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Дай патос!
#205 · speech
…Вие сте решили, че по някакъв начин темата с еврото е толкова благодатна, колкото и темата с ваксините, а по-важното – намерили сте и кой да плаща, защото знаем, че при Вас музиката не свири хей така…
#206 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща? Кой плаща? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой плаща?“)
#207 · speech
…това се вижда много добре, защото в момента, в който се пита за финансиране, всичко при Вас изчезва (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой? Кой?“), цялата Ви енергия изчезва, дори и идеите Ви изчезват и в момента подражавате на тази част от залата. (Посочва парламентарната група ПП-ДБ.) Ей това е, бледо копие.
#208 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща?
#209 · speech
Честно да Ви кажа, ПП-ДБ са по-добри в тези изпълнения.
#210 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи кой плаща, бе?
#211 · speech
Но сега (шум и реплики) риториката, насилието, което си позволявате, се преследва от закона. (Шум и реплики.) Вашите скъпи приятели от „Златна зора“ в Гърция със същите методи бяха вкарани в затвора…
#212 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи кой плаща?
#213 · speech
…по абсолютно законен начин, не с политически действия. Защото тази декларация тук е един политически акт, а бяха вкарани, като си понесоха наказателната отговорност за всички престъпления, които бяха извършени. Защото Вие се опитахте да извършите престъпление от безпомощност. Това е истината. И някои от Вас го извършиха. И когато дойдат Вашите имунитети, на тези хора, в тази зала, които участваха в това, нямайте съмнение, ние от „ДПС – Ново начало“ как ще гласуваме. Защото Вие сигурно пак ще се опитвате да се криете зад имунитетите си, за да извършвате тези престъпления.
#214 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща, кажи?
#215 · speech
Омразата Ви към малцинствата – тук се опитвате сега да се правите на малко модерни, виждаме, особено Вашата, господин Костадинов, към едно малцинство конкретно. Сега няма да правя аналози, ама много напомняте на господин Шикел Грубер, който имаше, така, много отявлен антисемитизъм. Накрая всички разбрахме каква е истината, нали така?
#216 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Каква?
#217 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#218 · speech
Госпожо Председател, предлагам да дадем минута на ВЪЗРАЖДАНЕ да си поквакат малко. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#219 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща, кажете?
#220 · speech
Господин Анастасов, препоръчвам Ви да не влизате Вие в диалог, за да прекъсне диалогът.
#221 · speech
Господин Председател, аз Ви съветвам Вас първо да овладеете залата и тогава да ми правите забележки!
#222 · speech
Това правя в момента.
#223 · speech
В момента си говорите само с мен, а не с цялата зала, която очевидно не уважава Вашето водене.
#224 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща, кажете?
#225 · speech
Колеги, тази декларация ще бъде гласувана. Нашето поведение към ВЪЗРАЖДАНЕ е ясно – то ще бъде и тук.
#226 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой плаща?
#227 · speech
Но въпросът оттук нататък е към всички, които подкрепят тази декларация: какво ще бъде тяхното отношение към ВЪЗРАЖДАНЕ? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е истинският въпрос, който днес гласуваме, защото тази декларация няма да има истинска стойност, ако от днес нататък Вие, колеги, особено Вие, колеги от ПП-ДБ, не визирам всички – господин Божанков е изключение, господин Лорер е изключение, Вие сте се доказали на тази тема. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#228 · speech
Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, запазете тишина в залата.
#229 · speech
Колеги, отношението към Вас много ясно дефинира в тази зала кой какви граници има и граници трябва да има. Уважаеми колеги, повече игрички с ВЪЗРАЖДАНЕ не може да има. Господин Денков, посипете си главата с пепел. Не е нужно да го правите публично, но повече да се занимавате с тази група тук (посочва към парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ), това означава (реплики: „Ааа!“ от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ), че цялата декларация ще бъде обезсмислена. Надявам се да не го правите. Казвам го добронамерено. Мога да стигна и по-далече – знаете го, познавате ме, но аз искам оттук нататък наистина, ние от „ДПС – Ново начало“ искаме оттук нататък този кордон около ВЪЗРАЖДАНЕ да се спазва. И той трябва да е по всякаква тема, а не по теми, които Ви се струват добри, и теми, които Ви се струват лоши. ВЪЗРАЖДАНЕ, увисвайки в тяхната несъстоятелност в този ъгъл на залата (посочва към парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ), въпрос на време е – до следващи избори, и дори няма да бъдат там. Вие го знаете много добре. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#230 · speech
Благодаря, господин Анастасов. Има заявена реплика. Академик Денков, първо заявена реплика имаше от господин Божанков. Заповядайте. Лично обяснение ли, господин Денков? Лично обяснение.
#231 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Госпожи и господа народни представители! Последното, което ще приема тук, е някой да ми чете морал, който има достатъчно причини да се вгледа в себе си. Винаги в моите действия както аз, така и моите колеги от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ сме се интересували и водели само от едно – какво съответства на интересите на България, на хората в България и на българския бизнес. И ще вземаме тези решения, които водят до просперитета на България. Всичко друго – работете с тези, не работете с онези, за много хора от тази зала е начин да скрият техните си интереси зад такива общи морални оценки. Така че всеки път ще гледаме какво е добро за хората и за бизнеса в България, а не какво е добро за една или друга личност, или група от личности.
#232 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Заповядайте за реплика.
#233 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми колега, който направи изказването, правя тази реплика, защото се засегна един важен въпрос – кой плаща за автобусите, за сандвичите и за сиренето. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой плаща?“) Този въпрос занимава широката общественост. Социолозите нямат отговор как е възможно да има петдесет автобуса, сумарно четиридесет души и те да имат сумарно тринадесет зъба в устата. Но това е факт. Никой още не е дал конкретен отговор как това е възможно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз обаче ще дам няколко предположения кой плаща. Може би плаща Фондация „Америка за България“, където се обучават депутати от ВЪЗРАЖДАНЕ. Може би плаща „Лидл“, където съпругата на лидера на ВЪЗРАЖДАНЕ участва по програми. Може би плаща „Дънди Прешъс Металс“, където пък съпругата на друг депутат от ВЪЗРАЖДАНЕ провежда ултралибералните форуми TEDx, на които се говори за правата на малцинствата, както и на ЛГБТИ общността. Те са финансирани от тези организации. „Кауфланд“ също, други чужди вериги, други организации – все западни, между другото, от Изток нищо няма. Все са американски, все са европейски. Та давам един жокер кой би могъл да плаща. Ето няколко факта. Прибавете още. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#234 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Има ли други реплики? Не виждам. Дуплика ще има ли? Заповядайте.
#235 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Божанков, въпросът кой плаща има още много възможни отговори, защото тук са готови да правят всичко, стига някой да плаща, и това го видяхме. (Смях.) Това го видяхме много добре. Самият Костадинов със своята богата политическа история, сега чухме критики тук, че ние сме млада партия „ДПС – Ново начало“, много добре познава тази максима. Истината е, че тези хора, които тук се опитват да се правят на някакви защитници на лева, пък ходят да си купуват коли в датски крони и в евро, в паунди се обръщат парите – във всичко друго, но не и в левове. (Реплика: „Малоумници!“) Истината е… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#236 · speech
Казах, колеги, моля Ви, спрете с диалога от залата към изказващия се и обратно.
#237 · speech
Хайде да си влезете в правата, господин Председател. Сега тук разбирам, че Фройд говори от всички тук в залата и всеки си казва там, където го стяга чепикът, ама това е истината. Господин Денков, ако не сте разбрали, не може да се работи с фашизоиди в цяла Европа. (Реплика: „Аха!“) Не може! И Вие не може да го правите. Може да сте го правили. Може преди малко да си признахте, че е окей да се прави, но веднъж завинаги поне си погледнете колегите от „Демократична България“. Трябва да Ви е ясно – това е недопустимо. Няма смисъл да внасяте декларация и утре да ми казвате: ами ние ще гласуваме с ВЪЗРАЖДАНЕ, защото ни се струва, че правят нещо хубаво.
#238 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Накарай им се.
#239 · speech
Защото те черпят политическа сила от колаборация с други. Това е истината.
#240 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво!
#241 · speech
Идеологически те са изчерпани. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Добре, че дойде темата за еврото, защото с ваксините някак поувисна работата, но всичко е аналогично. Както ваксинирани протестираха срещу ваксините, така сега не знам, може и в евро да им плащат да протестират срещу еврото. Предполагам, че компетентните органи ще го установят в един момент и ще си понесат наказателната отговорност, за което ние от „ДПС – Ново начало“ и МВР, и прокуратурата да си свършат работата докрай и да излязат наяве тези неща. Да видим наистина кой с какъв интерес плаща за протеста, защото тук без интерес нищо не се случва. Но, Вие, надявам се веднъж завинаги да сте си взели поука, че с тези фашизоиди не се работи, защото, когато работиш с фашизоиди, е по-вероятно да станеш фашизоид, и това го показа цялата европейска история. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#242 · speech
Благодаря Ви. Има заявени две лични обяснения. Заповядайте, господин Ганев. (Шум и реплики.) Ще помоля за тишина в залата. Колеги, запазете тишина, за да започне личното обяснение на господин Ганев.
#243 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Изключително интересно е, че Пеевски няма доблест да дойде и да говори и изпраща Анастасов да говори от негово име. Важно е какво каза Анастасов и още по-важно е какво каза днес на Председателския съвет Пеевски, който директно се накара на председателя на Народното събрание госпожа Киселова. Заповяда ѝ в прав текст, че тя трябва да почне да гони депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ от залата, да ги наказва с поне по три лишавания от достъп до залата и това трябва да започне от днес. И това беше, има и стенограма, пред всички представители на партиите – директно, най-безскрупулно Пеевски си го позволи. Сега обаче, тъй като и той като сикаджията си изпуска нервите, не може да се побере в кожата си и като сикаджията, който си позволява да арестува невинни студенти, да ги унижава в арестите, в момента Пеевски насъска Анастасов. И Анастасов направи това, което иска да направи Пеевски – директно на няколко пъти с пръст да ги сочи ПП-ДБ, да им обясни какво трябва да правят, че не могат повече да не правят това, което той им казва, с назидателен тон, директно пред всички. Това се видя и се чу. Но още по-вълнуващо беше как посочи абсолютно цялата група на ПП-ДБ и каза добрия пример за хора, които са слушали Пеевски какво трябва да правят – Лорер директно. Това беше много добре, показателно. Пеевски си посочи двама, които са го слушали, а другите да започнат да го правят, защото няма да се получи това, което си мислят – че няма да го слушат. Аз имам едно-единствено питане към Анастасов. Лорер и Божанков на абонамент ли са към Пеевски, или не са, или ще почнат тепърва? Просто питам, да кажете, защото явно искате това да кажете – парите получавате, ще слушате и ще правите това, което съм Ви казал. Това стана ясно.
#244 · speech
Господин Ганев, времето! Благодаря Ви.
#245 · speech
ДПС – Ново начало, от място
За лично обяснение.
#246 · speech
Има заявено вече лично обяснение. Нека да мине на господин Костадинов, след това Вашето.
#247 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Видима е каква е защитната стратегия на хората, които в момента защитават ГЕРБ, липсващия ГЕРБ, между другото. Защитават го Пеевски и ПП-ДБ. Ето това е коалицията в момента, която се оформя – ГЕРБ, ДПС на Пеевски и ПП-ДБ. И това, което в момента се вижда тук –как тези хора от ПП-ДБ отчаяно, тук една малка групичка са останали, даже не са и всички в залата, се опитват да направят всичко необходимо, за да опазят своите хора от ГЕРБ, защото нека да не забравяме, че протестът беше насочен срещу правителството на ГЕРБ. Беше насочен срещу политиката на ГЕРБ. И най-големите защитници на политиката на ГЕРБ и на правителството на ГЕРБ са кои? Пеевски и ПП-ДБ. Това не е изненадващо. Те управляваха до преди няколко месеца заедно. Очевидно е, че се подготвят да управляват отново заедно. Заплахите, които в момента тук ни стоварват, как трябвало да има радикални действия – да, ние знаем, че ще има радикални действия срещу нас. Знаем, че прокуратурата в момента подготвя искания за имунитети на депутати от ВЪЗРАЖДАНЕ. Нас това не ни притеснява. Знаем, че се подготвят искания за арести. Ама нищо – не ни притеснява това. Какво мислите, че ще ни уплашите бе, нещастници такива. (Възгласи: „Еее!“) Досега сме имали хора, които са лежали в ареста. Аз съм бил в ареста. (Шум и реплики.) Да, нещастници сте, защото Вие се криете зад едни институции и си мислите, че можете да ни смачкате. Не може да победите един народ, а ние сме народът и ние ще победим, защото зад нас е правдата, зад е свободата. Ние браним демокрацията, защото ние сме тези, които единствено защитават българския национален интерес, и защото аз се гордея с всеки един човек, който беше на протеста в събота. (Ръкопляскания и реплики: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защото дойдоха инвалиди. Защото дойдоха хора, които пътуваха от чужбина километри. Защото дойдоха истински българи – 10 хиляди на брой бяха. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Целият център на София беше изпълнен с български национални знамена и знамена на ВЪЗРАЖДАНЕ. Знам, че това Ви плаши, защото Вие сте хората, които искате да убиете българския народ – да, Вие ГЕРБ, Вие ПП-ДБ и ДПС на Пеевски. Да, Вие сте убийците на българския народ, но няма да стане. Ще победим ние. Победата ще бъде наша. Ние ще сме тези, които ще Ви погребем политически, защото България ще пребъде!
#248 · speech
Господин Костадинов, времето.
#249 · speech
И ще запазим българския лев. И няма да позволим да ни уплашите с репресии. Ако трябва, и в затвора ще влезем, но няма да се предадем. (Ръкопляскания и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Сво-бо-да!“)
#250 · speech
Благодаря Ви. Трето лично обяснение на господин Анастасов.
#251 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, тук имаше едни заявки за абонамент. Отхвърлят Ви се заявките за абонамент, господин Ганев – отсега да Ви кажа. А иначе до това колко се спекулира тук, моля Ви да правите забележки. В София имало протест от 10 000. А бе, Вие виждали ли сте 10 000 души на протест? Вашата работа е малко като оня виц защо жените не можели да паркират. Без никакви предразсъдъци – защото цял живот ги лъжели колко са 30 сантиметра. И Вашата работа е такава. (Шум и реплики.) Протестът Ви беше мъничък, мъничък, много мъничък (смях) и затова се наложи да подпалите нещо, иначе сигурно нямаше да влезе и в медиите. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е истината! Това беше истината! Може да говорите от името на българския народ, но българският народ Вас не Ви припознава, защото знае, че Вие не работите за неговите интереси. Вие работите само за Вашите си интереси и за интересите на един конкретно и утре може да бъде съвсем друго нещо. Така че не си отваряйте вратичка към Щатите сега, защото Ви се струва, че и от там може да дойде нещо, там няма нищо за Вас, уверявам Ви. Може да бъдете сигурни. Там, където сте си на абонамент – към руското посолство, може да си действате. Но истината е проста, че Вие, работейки срещу еврото, злоупотребявате със страховете на хората, защото Вие само това можете. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие не можете да направите политика, която ще доведе до нещо реално, Вие не може да внесете предложения, които ще доведат до нещо хубаво за българските граждани. Това го прави „ДПС – Ново начало“ и Вие затова тук постоянно ни скачате и ни пригласяте, защото знаете, че Вие бледнеете. Ами съжалявам, така е. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#252 · speech
Благодаря Ви, господин Анастасов. Заповядайте за процедура. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#253 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, моля да обърнете внимание на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ по отношение на следното: единствено в тоталитарните държави една партия може да се отъждествява с народа. В момента, точно преди две минути, лидерът на ВЪЗРАЖДАНЕ от тази трибуна извърши инкриминирано от Конституцията деяние. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Член 1, ал. 3 на Конституцията гласи: „Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет“, независимо дали се казва Костадинов, дали се казва ВЪЗРАЖДАНЕ или по някакъв друг начин. (Шум, реплики и викове „Браво!“ от ПП-ДБ.)
#254 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ти нормален ли си?!
#255 · speech
Моля, обърнете внимание на това, господин Председател. (Шум, реплики и викове от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#256 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Бяхте много ясен в това, което казахте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, запазете, ако обичате, спокойствие, за да може да продължи заседанието. (Шум и реплики.)
#257 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Налагай наказания!
#258 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Налагай ми наказание – казах му, че е смешен мишок! (Силен шум и реплики.)
#259 · speech
Моля Ви да запазите спокойствие, за да продължи заседанието! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имаме ли готовност да продължим? (Реплики.) За изказване ли сте? Заповядайте.
#260 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Сега напълно разбирам защо уважаемите народни представители – вносители на този пасквил, на това смешно документче, а разбирам защо е смешно, като важният юрист на групата току-що каза, че текстовете в Конституцията криминализират поведение. Господин Славов, Вие сте срам за българските юристи! (Шум и реплики.) Срам ме е, че бяхте министър на правосъдието. Не знам дали знаете, но текстовете, които криминализират едно поведение...
#261 · speech
Госпожо Рангелова!
#262 · speech
...като престъпно такова, са посочени в Наказателния кодекс.
#263 · speech
Подбирайте терминологията, ако обичате!
#264 · speech
Извинявайте. По текста на Декларацията. От дете мразя двойния аршин. Сигурно затова избрах да се занимавам с право. Сега, за да видите как двойният аршин непрекъснато се налага на обществото от управляващото мнозинство, ще направя много кратка съпоставка между Вашето поведение, което доведе до 22 февруари и протеста на гражданите, и Вашето поведение, когато Вие сте протестирали. Преди две години в тези минусови месеци – януарски, февруарски и мартенски, ние събирахме подписи по улиците на България и успяхме да съберем над 604 хиляди подписа на български граждани, които искаха да бъдат питани дали сега България е готова да приеме еврото, нищо повече. Внесохме ги, спазихме конституционно установената процедура и законово установената процедура, а Вие, уважаеми народни представители, се подиграхте с гласа на 604 хиляди българи. Нарекохте ги: те не са елит; Вашите говорители по телевизиите ги наричат стадо; Вашите народни представители в лицето на Лорер ги наричат племе и няма нужда да бъдат питани, след което внесохме искане в Конституционния съд. Спазихме закона – искахме да отменим Решението Ви, позорното Ви решение. Конституционният съд се подигра с гласа на 604 хиляди българи. След това отново по закон и по Правилник внесохме Проект на решение, подписан и подкрепен тогава от „Има Такъв Народ“, да бъде организиран национален референдум. Вие повторихте нищожните си обиди към българския народ и казахте, че те са глупаци, че Вие сте елитът, който ще решава кога, кой и какво ще получава и къде ще влиза. Това всичко – проведохме кръгла маса, отидохме до Хърватия, която Вие ни давахте за пример, как там при хората текат реки от масло и мед, след като влезли в еврото. Оказа се, че не е вярно. След като Вие не уважихте всичките мирни начини на протест, след като Вие потъпкахте гласа на 10% от българското общество, не оставихте друго на българите, освен да отидат онзиден на площада и да излеят своето мнение по въпроса, което беше към Вас и управляващата шайка от ГЕРБ. Това е, уважаеми народни представители! А какви бяха Вашите мотиви, когато ядяхте тортите с детските главички? Госпожо Йорданова, Вие споделяхте тази снимка. Какви бяха Вашите мотиви, когато Вашите симпатизанти с чук чупеха паметници, боядисваха паметници?! Какви бяха? Какви бяха мотивите на Пеевската партия, която изсипа автобуси пред Президентството и каза: следващия път ще влезем в Президентството? Това какво беше? Какви бяха мотивите на ИТН, които през 2017 г. протестираха и тогава техните актьори имитираха Борисов, а днес управляват с него? Ето Ви двойния Ви грозен аршин! (Ръкопляскания и викове: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#265 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Реплики по изказването? Заповядайте за реплика. (Реплики.)
#266 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Искаме удължаване на времето. Госпожо Рангелова, като един от най-добрите юристи в залата какво е Вашето мнение за мотивите на Декларацията?
#267 · speech
Друга реплика има ли? (Реплики.) Заповядайте.
#268 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Рангелова, също като Вас мразя двойния аршин. Аз съм участвал в протестите през 2013 г., след това – 2020 г., и мога да Ви кажа, че тези протести бяха мирни. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Единственото насилие, което се случи на тези протести, беше когато МВР биеше протестиращите. (Реплики.) Ако си спомняте, на протестите през 2013 г. хората даже си почистваха фасовете, след като минаваше шествието. Та, никой на тези протести не е ходил с чук да чупи прозорци. (Реплики.) Никой! И паметници не са чупени на протеста. (Шум и реплики.) Така, това първо. Второ, както ВЪЗРАЖДАНЕ не може да си присвои да представлява целия българския народ, може да представлява една част от него, така и едни 10% не могат да наложат силово волята си на другите 90%. (Реплики.) Затова, господин Папазов, четете чл. 1, ал. 2 до края: Българският народ упражнява правото си непосредствено и бихте ли добавили – чрез органите, които са конституционно избрани, съответно чрез Народното събрание. И като юрист един въпрос към Вас, на който силно се надявам да ми отговорите. Подписвайки договора за членство в Европейския съюз, ние поемаме ангажимент да въведем еврото като национална валута. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кога?“) Така, ако Вие искате референдум за това да не се въвежда еврото, това е в директно нарушение на вече подписан международен договор. Вие сте юрист и знаете, че такъв референдум е недопустим. След като видяхте, че сте сбъркали с въпроса, сега се опитвате да го преформатирате в нещо друго, ами съберете нови подписи и го преформатирайте.
#269 · speech
Господин Василев, времето, ако обичате! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#270 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение!
#271 · speech
След като приключим с процедурата. Трета реплика – заповядайте.
#272 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Точно защото не съм юрист, но, госпожо Рангелова, уважавах Ви много като юрист. Искам да чуя от Вас може ли нещо, което възприемате като грешка, да е оправдание за втора, последваща грешка, и да оправдае поведение? Благодаря Ви.
#273 · speech
Благодаря Ви, господин Симидчиев. Заповядайте за дуплика, госпожо Рангелова.
#274 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Василев, това, което Вие изложихте тук, трябваше да го изложите, когато течеше дебатът по същество за референдума. Два пъти имаше такава тема, поставена пред народното представителство, в което участвахте и Вие. Тогава не го направихте. Очаквах, че ще станете и ще отговорите на този менторски анализ и на това каране, което Ви направи господин Анастасов – не го направихте. Това, което направихте сега – да ме питате да Ви отговарям по въпроси за Договора за присъединяване, е изместване на темата на дебата и затова, извинете, но няма да Ви отговоря. На останалата реплика. Господин Тодоров, ще отговоря на Вашата. Този документ се мотивира с Конституцията на Република България. Това очевидно не беше документ за тези хора, защото те се подиграха с Конституцията на Република България като с книжка за оцветяване. Знаете предложенията, които те направиха, до какъв обществен хаос доведоха в цялата държава. Придържат се към основополагащи европейски ценности. Бих искала някой от Вас в изказване да стане и да каже кои са тези европейски ценности, към които Вие се придържате. Отчитате системно посегателство срещу национални европейски институции от български граждани – такива няма! Попитайте Вашите юристи кога бихте могли да напишете такъв текст в този документ: тогава, когато има влязла в сила присъда по отношение на когото и да било и същият да бъде осъден, че е посегнал срещу някакви граждани, учители, журналисти и така нататък? На следващо място, да представляваме заплаха за националната сигурност. Вашите говорители от Българския хелзинкски комитет и граждани вече се опитаха преди две години с един много смешен документ, наречен жалба, да забранят ВЪЗРАЖДАНЕ. Знаете докъде стигна този техен документ. Адресираха го до прокуратурата – след като извърши проверка, им отговори, че техният документ е абсолютно несъстоятелен. Така че, моля Ви, проверявайте източниците на информация, преди да подпишете каквото и да било, защото го внасяте в институция, на която благодарение на Вашето поведение уронихте достатъчно престижа ѝ. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#275 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Има заявено лично обяснение – заповядайте.
#276 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, дами и господа народи представители! Отговарям на господин Василев. Той чете, разбира се...
#277 · speech
ПП-ДБ, от място
Това е лично обяснение, не е отговор! (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
#278 · speech
Знаете ли кой сте Вие? Ако имате нещо, елате да го кажете. Та така. (Реплики.) Когато говорим за... Ами аз съм този, който говори на трибуната в момента. Не ми губете времето! Да, в Конституцията наистина е написано: или чрез органите, описани в Конституцията, но в Закона за прякото участие на гражданите изрично е записано в ал. 1 и в ал. 2 как и при какви условия се свиква референдум. И Вие погазихте Закона!
#279 · speech
Господин Папазов!
#280 · speech
Момент! Второ, да, България е подписала Договора за присъединяване, никъде в този договор няма срок.
#281 · speech
Господин Папазов, ако обичате, да Ви прекъсна за секунда – да сменим процедурата, защото за лично обяснение наистина имаме... (Шум и реплики.)
#282 · speech
Току-що ме спомена и му отговарям на въпроса. (Реплики от ПП-ДБ.)
#283 · speech
Заповядайте.
#284 · speech
Тъй че Вие нарушихте Закона, никъде няма срокове за влизане. Десет други държави не са влезли, Вие искате да обречете българския народ и най-вече българските пенсионери на глад и мизерия. За това ще бъдете съдени! Обещавам Ви го! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#285 · speech
Благодаря Ви. Ще помоля наистина да съобразяваме процедурите. Други изказвания има ли? Заповядайте.
#286 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми народни представители, аз мисля, че всички можем да се съгласим за няколко неща, които всички ги виждаме. Несправедливости, които се случват в България. Липсата на правосъдие. Съгласни ли сме, че в момента имаме липса на правосъдие в България? (Реплики от народния представител Петър Петров: „И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме виновни!“) Да, има – регулаторите. Тези органи и институции, които трябва да работят за българските граждани, работят ли добре? Не работят. Готови ли са в момента и има ли номинация на Росен Карадимов – човек, който е защитавал в Българската банка за развитие заеми за над 100 милиона в Халкидики? Искат ли да го сложат? Искат. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имаме ли, имаме ли – спокойно, спокойно. Имаме ли близо 50% от секциите, които бяха преброени от Конституционния съд, да се покаже, че има разлика във вота? Има. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Пеевски купи ли си изборите?“) Въпрос – Пеевски купи ли си изборите? Според мен – да. Сега при всичките тези големи проблеми пред нас аз не мога да разбера и тук ми е въпросът към Вас: защо не протестирахте пред централата на ГЕРБ? Ето, днес направихте показно. Защо не отидохте пред централата на ГЕРБ с тези искания? Защо не направихте протест пред централата на „Ново начало“? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Защо избрахте сградата на Европейската комисия? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „За да ни се чуе гласът някъде!“) Нито един от тези проблеми, които споделихме в момента, не е свързан с Европейската комисия. И моят страх е, че Вие измествате реалните проблеми с нереални, както беше с ваксините, сега с еврото, а всъщност ние, вместо да се борим за реалните проблеми, които правят този български народ да бъде беден, ние се борим с някакви измислени проблеми и Вие правите протести, които нямат никаква логика и не решават нито един от тези проблеми. Та, моят въпрос към Вас е: Вие мислите ли, че има правосъдие в България? Мислите ли, че КЗК работи добре? Мислите ли, че ако най-големият ни проблем е, че в момента и ГЕРБ, и „ДПС – Ново начало“ държат прекалено много власт, защо не протестирахте пред техните централи? Това е моят въпрос към Вас. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#287 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Има ли реплики по изказването? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте.
#288 · speech
ДПС – Ново начало
Колеги, господин Петков! Обяснявам го за другите, защото Вие нито разбрахте какво казаха, а изказването Ви показва още повече, че няма и да го разберете никога. ВЪЗРАЖДАНЕ съществуват затова, защото партии, които претендират, че са системни, протягат ръка към тях и работят с тях. И Вие направихте точно това в момента. Вие се сочете с когото искате в залата, но Вие си имате Вашата вина. Вие в момента, вместо да осъдите едно фашизоидно изпълнение, казахте: ами защо не го направихте някъде другаде? Ама това нормално ли е? Айде, спирам се дотук. Спирам се дотук, защото Вие явно сте окей с това, което са направили ВЪЗРАЖДАНЕ, не сте окей къде са го направили или срещу кого са го направили? Не, това е недопустимо поведение, Петков. Недопустимо! Никъде! Недопустимо е, Петков, заедно с Рамадан Аталай, заедно с Коцето Костадинов да ходите да се завирате по паркинги, за да сваляте председателя на Народното събрание. Нещо, което направихте. Ето това е недопустимо и това на тях им дава сила. И ако днес Вие продължавате със своите си лични проблеми да ни занимавате с това: Пеевски, Пеевски, Пеевски, тук вече има хора, които правят фашизоидни изяви. Днес е срещу Европейската комисия, аз Ви призовавам да се осъзнаете наистина къде се намирате и какво се случва в момента, защото, подавайки ръка на тези, Вие им давате сила. Не знам защо не Ви стана ясно. Между другото, ей тук гледам, че Рашков Ви съветва, той се беше прегърнал с тях като министър. Не за друго, а защото си споделяха методите. Ей това не е окей. Разбирате ли? Не разбирате. Отговорете. Но истинският отговор са действията Ви. Аз това се опитвам да Ви кажа. Вие тук може да си изговорите всичко, да си мислите, че хората ще го приемат. Няма как да се приеме работа с фашизоидна партия. Това отблъсква всички нормални хора. Благодаря.
#289 · speech
Благодаря Ви, господин Анастасов.
#290 · speech
ПП-ДБ, от място
Реплика!
#291 · speech
Заповядайте за реплика, господин Василев.
#292 · speech
ПП-ДБ
Господин Петков, моята реплика е към Вас. Силно се надявам, че няма да допуснете менторският тон на господин Анастасов да остане в тази зала и занапред и да му припомните, че всъщност проевропейското правителство на България, което Вие оглавявахте, беше свалено от ВЪЗРАЖДАНЕ, ДПС и ГЕРБ. (Реплики от народния представител Станислав Анастасов: „А „Лукойл“?“) Точно така. И господин Анастасов да си спомни за неговите действия и кога всъщност започна тази партия реално да се развива. Също така може да му припомните, за това, че вместо да се приеме еврото 2008 г., процесът е драматично блокиран по думите на Лидия Шулева, която тогава е участвала в правителството, от ДПС. Така че изведнъж тези проевропейски уклони на ДПС се появиха, след като беше леко намагнитен един – техният текущ председател. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#293 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Други реплики има ли? Не виждам. За дуплика – господин Петков, заповядайте.
#294 · speech
ПП-ДБ
Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, останах разочарован, че не ми отговорихте или не се опитахте да отговорите защо протестът Ви не беше пред централата на ГЕРБ, а пред централата на Европейската комисия? Това не го разбрах. Сега за господин Анастасов – нека да Ви отговоря. Всъщност господин Пеевски не е мой личен проблем. Той е проблем на всички българи, той е проблем на Щатите, той е проблем на Англия. Всичките тези държави са сложили санкции срещу него, но интересното е, че не е проблем на Русия. Не сме чули една негативна дума от Русия срещу Пеевски. И тук въпросът е дали моделът в Грузия не се повтаря и в България? Този евроатлантик – техният Иванишвили беше най-големият евроатлантик, докато не реши да завие на Изток. Аз очаквам в най-скоро време Вие да направите същото и да го направите заедно с колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Благодаря. (Реплики от народния представител Цончо Ганев: „Рубладжии! Ей, рубладжии“!)
#295 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Заповядайте за процедура.
#296 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, аз ще Ви помоля и на господин Петков да му правите забележка, когато той се отклонява от темата на тази декларация, която той явно я е подписал, без въобще да я чете. Темата е достатъчно сериозна и аз наистина много се надявам, че някой друг не го е подписвал под тази декларация, защото има такива прецеденти. Но темата е достатъчно сериозна. Моля Ви и Вас всеки тук, който си излезе с неговите делюзии, който следи политиката навсякъде другаде извън България, но не и в България, да го връщате. Тук има фашизоидна партия ВЪЗРАЖДАНЕ, която призовава към насилие и осъществи криминални дейния – нейни представители. Дали това е било организирано, тепърва ще разберем от компетентните органи, но моля на хора като господин Петков да им правите забележка и да ги връщате, че са тук, че са в България и че имат насреща ВЪЗРАЖДАНЕ, и да не им позволявате да се молят на ВЪЗРАЖДАНЕ, така че да унизяват останалата част от залата.
#297 · speech
Благодаря Ви. За изказване, заявено от господин Пейков – заповядайте.
#298 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, дами и господа, колеги и скъпи сънародници! Искам да се опитам да внеса…(Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не Ви чувам добре, много са Ви къси микрофончетата, ако искате нещо да кажете, елате тук на дългия. (Смях.)
#299 · speech
Господин Пейков, не влизайте в диалог, моля Ви! И залата ще помоля същото нещо.
#300 · speech
Аз казах и на госпожа Киселова – ще се радвам да спазвам правилата, ако Вие се опитвате да овладеете залата.
#301 · speech
Опитвам се, разбира се!
#302 · speech
Бих искал да се опитам да внеса малко яснота в това, което се случва в България в момента. Защо ВЪЗРАЖДАНЕ правят това, което правят? Защо излизат, рушат с чукове, палят? Много е просто. България е напът да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г. благодарение на нашите усилия. Русия е в абсолютна паника. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Русия е в паника, защото сме напът да се измъкнем от нейната мечешка прегръдка, прегръдката на нейната безкрайна любов, с която тя обикновено удушава хората, които обича, и нациите, които обича. ВЪЗРАЖДАНЕ, които са, щях да кажа дългата, но всъщност късата ръчичка на Русия в България, всъщност са в паника, защото с влизането ни в еврозоната ще изчезне техният резон детр – от френски това означава причината за тяхното съществуване. Това е за колегите тук вдясно, за да разберат. Защото хората ще разберат, че в Европа е по-добре, че с еврото е по-добре, че всички страхове, които те се опитват да разпръскват, са абсолютно неоснователни. Те са в абсолютна паника. И, дами и господа, искам да припомня на господин Костадинов – той обича да дава уроци по история, искам и аз да дам един кратък урок по история. Това не е от вчера, това е от много отдавна. Нашият пръв княз Батенберг е отвлечен с руски златни рубли, които са дадени на предшествениците на партия ВЪЗРАЖДАНЕ, тогавашните родоотстъпници, които също като сегашната партия ВЪЗРАЖДАНЕ са били убедени, че правят нещо много хубаво за България, като предават княз Батенберг на Русия. Той е отвлечен с дадени от император Александър III златни рубли, защото и тогава хартиените явно не са важели много-много, и е отвлечен и ако не беше бързата реакция на Стамболов, който е един от великите български държавници и който успява да доведе почти насила Фердинанд и да го сложи на българския престол, между другото, Фердинанд не е признат от Русия повече от почти 30 години – не са повече, България днес щеше да е една руска губерния. Това е същото, към което ВЪЗРАЖДАНЕ ни теглят, и искам да Ви кажа, че причината ние да знаем е, че онези хора са били предатели, родоотстъпници и че ние имаме лукса да ги виждаме през окуляра на историята. Причината много българи да са заблудени и да не разбират, че Партия ВЪЗРАЖДАНЕ са такива родоотстъпници и предатели, е, че просто нямаме този лукс, но аз нямам и капка съмнение, че през окуляра на историята те ще бъдат видени именно като такива – предатели на България, Хора, които работят за чужда кауза и против България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Дами и господа, днес е много специален ден. Ден, в който за пръв път видяхме ГЕРБ да излязат… (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“)
#303 · speech
Господин Пейков, изтече лимитът на времето.
#304 · speech
…в който ВЪЗРАЖДАНЕ за пръв път нападнаха ГЕРБ, в който за пръв път чухме „ДПС – Ново начало“ да говорят против ВЪЗРАЖДАНЕ съвсем директно.
#305 · speech
Господин Пейков, времето!
#306 · speech
Свършвам, господин Председател, тридесет секунди. Не е случайно, че това се случва в един от последните дни на най-късия месец. Аз предлагам днес да бъде национален празник за България и да го обявим за ден за окончателното скъсяване. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#307 · speech
И аз благодаря.
#308 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение!
#309 · speech
Заповядайте за лично обяснение.
#310 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Тъй като стана въпрос за история и беше споменато моето име, няма как да не отбележа, тъй като наистина станахме свидетели на впечатляваща лъжа, на поредица от впечатляващи лъжи, които са нормални, разбира се, за представител на ПП-ДБ. Те, освен да лъжат, друго не могат, дори понякога и в това обаче се объркват. Чухме как – само една от лъжите ще оборя, защото просто няма да имам достатъчно време, аз имам точно две минути за лично обяснение, само една от лъжите ще оборя. Чухме как Фердинанд бил докаран едва ли не насила от Стамболов в България и видите ли, Русия не го признава 30 години. Фердинанд буквално се самопредлага за български княз, има колебания дали да бъде докаран в България и в крайна сметка го вземат, защото просто никой друг не иска, и това за признаването от Русия… (Шум и реплики.) Това е лично обяснение и през цялото време повтарям, че е лично обяснение. (Шум и реплики.) И само да кажа, че тази лъжа, която беше спомената… (Председателят Хайри Садъков и народният представител Костадин Костадинов говорят извън микрофоните.) Това беше лично обяснение, от самото начало го казах. Само да кажа последно, финално за това, което беше споменато като най-бруталната лъжа. Сега, тези хора от ПП-ДБ, освен че не знаят българската история, защото, нормално, те са чужди агенти, но все пак да го кажем – имаме всичко на всичко няколко години, в които не само Русия, но и никоя друга държава не признава българския княз, след което Русия е първата държава, която признава българския княз. Нещо повече, руският цар Николай II става кръстник на бъдещия български цар Борис. Кръстник му става – руският цар Николай II.
#311 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Който е син на Фердинанд.
#312 · speech
Да, който е син на Фердинанд, да отбележим. Първородният български княз. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ето Ви един пример за това колко сте, дори няма едно нещо, което да сте казали вярно. Ама едно-единствено нещичко да имаше вярно, да Ви поздравим. Няма! Просто не знам дали защото сте лъжци, или просто защото сте глупави, или и двете едновременно. (Възглас: „Ей!“ от ПП-ДБ. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#313 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. (Реплики между народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Колеги, моля за тишина! Има ли реплики по изказването на господин Пейков? Не виждам. Благодаря Ви. Други изказвания има ли? Заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Манол Пейков: „Това беше лично обяснение на Фердинанд.“ Смях.) Колеги, запазете, ако обичате, спокойствие. Нека да се чуваме в залата. Заповядайте.
#314 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Много са ми странни народните представители от ПП-ДБ. Вие в момента искате подкрепата на ГЕРБ и ДПС. На мафията, както Вие ги наричахте и обещавахте на българския народ да се борите с тях. В момента им искате подкрепата да забранят единствената партия, която не е била във властта, не е управлявала, единствената истинска опозиция в тази зала в момента и също и МЕЧ. Искате да забраните една от опозицията, която не е управлявала. Искате да я забраните и да я анатемосате с декларация. Явно не знаете как действа демокрацията в една държава и трябва да Ви обясня, защото това, в което се намираме в момента, не е демокрация. Това е диктатура и е близо до клептокрация повече, отколкото до демокрация. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#315 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Реплики по изказването на господин Георгиев? Заповядайте.
#316 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, моля Ви да обясните какво не е демокрация и защо?
#317 · speech
Благодаря Ви, господин Папазов. Други реплики има ли? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Георгиев.
#318 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Папазов, демокрация не е силният да мачка слабия. Демокрация не е да отричаш чуждото мнение. Да ходиш по всички студиа на собствените си телевизии или които те подкрепят с всякакви анализатори, които да обясняват от сутрин до обед и от обед до вечер едно и също – че само Вашето мнение е важно, че другото мнение не е важно, само Вашите хора да говорят и да отричате всичко, което казват другите. Демокрация не е, когато български граждани излязат на улицата да протестират и да изразяват своето мнение, когато студенти казват „35 години фалшива демокрация стигат! Времето е наше!“ и изразяват честно и почтено своите искания, когато те правят същото това, което Вие правехте едно време, и специално ГЕРБ и СДС, защото СДС едно време палеше тази сграда. Защото СДС едно време чупеше – 97-а година, и блокираше цяла София, и тогава времето беше тяхно, нали?! Тогава това беше демократично, нали?! А сега, когато български студенти изказват своето мнение по демократичен начин, биват арестувани заради това нещо. Това ли е демокрацията? Не, това не е демокрация. Това е диктатура. Демокрация не е да лъжеш народа, че се бориш с мафията, а след това да изприпкаш и да им седнеш в скута да пиете мазно турско кафе и да ядете баклава, докато те очакват от Вас да им решите проблемите. Това не е демокрация. Това се нарича предателство. Демокрация не е да мачкаш хората. Демокрация – Вие не знаете какво означава тази дума. Аз мога да Ви кажа нещо много важно – че Вие така и не разбрахте какво представлява ВЪЗРАЖДАНЕ. ВЪЗРАЖДАНЕ е националноосвободително движение (смях и реплики от ПП-ДБ), което се бори да освободи българския народ (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ) от чорбаджиите изедници, които в продължение на 35 години управляват тази държава. Чорбаджиите изедници, които мачкат българския народ, и Вие им седнахте в скута и сега ни изкарвате фалшиви декларацийки. Декларацийки, с които какво искате да направите? Пак да се намажете на мафията и да почнете да управлявате с тях ли? Това ли искате да направите? Сигурен съм, че нищо от това, което Ви казах дотук, почти не разбрахте, защото по принцип Вие не разбирате това, което Ви казвам, и после правите глупости и се чудите защо ВЪЗРАЖДАНЕ набира скорост. Ами заради Вашите действия, затова. Вие с лист хартия, с лист хартия освободително движение и армия не може да спрете, разберете това нещо.
#319 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев.
#320 · speech
Георги Георгиев
Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Продължителни ръкопляскания, възгласи: „Свобода, свобода, свобода!“ и тропане по банките от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#321 · speech
За изказване ли? Заповядайте.
#322 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Наложи ми се да прочета тази нефелна декларация все пак и мога да Ви кажа, че агресия в действителност имаше на този протест. Агресията беше непровокирана, брутална и тя беше от страна на така наречените служители на реда към мирно протестиращите български граждани. (Реплики.) И това нас по никакъв начин не ни изненадва. Действията на някои от полицаите по-скоро приличаха на действия на мутрите от недалечното ни минало. И това по никакъв начин не ни изненадва, защото сикаджията Борисов взе властта и той друго не знае. Знае само как да краде, да бие, да репресира хората, защото се е помислил за голямата мутра. Имаме новина за него – не е мутра, той е шофьор на мутрите, той е момчето за всичко на мутрите и може би затова е толкова комплексиран.
#323 · speech
Господин Тодоров, стопирайте терминологията.
#324 · speech
Затова е толкова комплексиран и затова държи политически затворници. Той трябва да бъде в затвора, не тези студенти, които се държат там голи, боси, жадни вече шести ден.
#325 · speech
Благодаря Ви. За реплика ли, господин Стоянов? Процедура.
#326 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Към Вас ми е процедурата реално, господин Председател. Моля Ви да правите забележка на хора, които тук от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, преждеговорившият, обвинява служителите на Министерството на вътрешните работи. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Хората, които си свършиха работата там на място, тези, които пазиха живота и здравето на Вашите симпатизанти и на Вашите депутати, които бяха там, и тези, които опазиха имуществото, което Вие се опитахте да унищожите. И тук е мястото да Ви кажа друго. Някой изтъкна по-рано, тъй като вече дебатът е няколко часа може би, че МВР били задържали, оставили ги в ареста и така нататък. МВР може да задържа до 24 часа по Закона за Министерството на вътрешните работи. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Шест дена.“) От там нататък, от там нататък има… (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) От там нататък има прокуратура, има и съд. Благодаря.
#327 · speech
Запазете спокойствие. Ще имате възможност от трибуната. Благодаря Ви. (Реплики между народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“.) Ще Ви помоля, колеги. Колеги, запазете спокойствие. Запазете спокойствие… (Реплики между народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“.) Моля да запазим спокойствие. Няма да продължи… (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги! Колеги! Колеги, запазете спокойствие. Ще прекъснем заседанието. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Костадинов! (Реплики между народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“.) Прекъснете диалога в залата, за да продължи заседанието. (Шум и реплики.) Колеги, ще прекъсна заседанието, ако не успокоим залата. (Шум и реплики.) Препоръчвам Ви да не го прекъсваме. Дайте възможност да продължим. За реплика ли сте? Заповядайте.
#328 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Тодоров, в репликата си може да попитате господин Калин Стоянов дали той е назначил човека на Пеевски – Любомир Николов, за шеф на СДВР, който упражни терора върху българските студенти и свободните граждани на протеста в събота и след това на всички, които пътуваха с автобусите по родните си места. И да припомните на залата също така случвало ли се е с червени бои да бъдат замервани и други сгради през годините назад и дали хората, които са го правили, са получили някакво подобно отношение.
#329 · speech
Благодаря Ви. Други реплики има ли? (Реплики.) Господин Стоянов, Вие бяхте в друга процедура. В момента тече процедура по изказването с реплики, така че изчакайте. За дуплика ли? Заповядайте.
#330 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Искам само да отбележа, че на записите, които бяха разпространени, ясно се вижда и се чува как един от заместник-началниците на СДВР казва към Костадин Костадинов: „Ще умреш, копеле, ще умреш!“
#331 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И го сочи с пръст.
#332 · speech
И го сочи. Сочи го и няколко пъти го повтори. Относно червената боя, това е европейска практика, която се използва широко в последните години и напълно съответства на европейските ценности, които така наречените евроатлантици защитават. Ще дам няколко примера за подобни деяния от последните две години, охарактеризирани от МВР и медиите като израз на гражданска позиция. Първо, поругаването на първия паметник, направен във Варна преди повече от 120 години, веднага след Освобождението на България и на Варна от турско робство. Това е паметникът на граф Игнатиев. Той беше заливан с червена боя два пъти в рамките на по малко от две години. Заливането на посолството на Руската федерация с червена боя като израз на свободна демократична воля в европейска България – два пъти. Втория път червената боя беше разлята на паважа пред посолството само един ден след мирния протест за запазване на българския лев. Десетки са примерите за подобни деяния в израз на гражданска позиция в цяла Европа. Европейският съд за правата на човека оправда Асен Генов, като тълкуванието беше, че изливането на боя, отново червена, е свобода на изразяване, и дори реши България да му плати обезщетение. В нито един от изброените примери не е имало осъдителни декларации от евро-атлантически партийни лидери, не е имало репортаж от медии и журналисти, няма задържани и разследвани лица, още по-малко държани цяло денонощие голи, боси в студа, без да им бъдат осигурени заместващи дрехи и обувки, в нарушение на законите и на основните им човешки права. И най-важното, в нито един от случаите не е имало използване на сила от някои от тъй наречените – затова казвам „тъй наречени служители“, защото точно тези лица не са служители на реда – използване на сила и пръскане със сълзотворен газ срещу този най европейски начин за изразяване на гражданска позиция в последните години. Още по-малко е имало случаи на пострадали вследствие на точно този сълзотворен газ, който беше използван. Той, между другото, е изключително опасен и е забранен в много държави. И всичко това, защото лицемерният дегенерат от Банкя се е помислил за голямата мутра и си мисли, че може да се разпорежда със съдбата на хората. Имам новина, още веднъж ще я повторя.
#333 · speech
Господин Тодоров!
#334 · speech
Не е никаква мутра, той е момчето за всичко на мутрите.
#335 · speech
Господин Тодоров, придържайте се…
#336 · speech
Затова е толкова комплексиран. Затова си изкарва комплексите и държи политически затворници. Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания, възгласи: „Свобода, свобода, свобода!“ и тропане по банките от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#337 · speech
Отправям Ви забележка, въпреки че Ви помолих за терминологията.
#338 · speech
Господин Председател, правя редакционна поправка. Използвам момента да направя редакционна поправка.
#339 · speech
Отправям Ви забележка, господин Тодоров.
#340 · speech
Редакционната ми поправка е да се добави трета точка, която гласи следното: „Остро осъжда задържането на политическите затворници и призовава за тяхното незабавно освобождаване.“ (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#341 · speech
Дайте я в писмена форма. Благодаря Ви. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Дренчев.
#342 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Няма да обиждам никого от присъстващите в залата, нито от тези, които излязоха. Приемете моето изказване като едно откровение, може би сте го чували друг път, но никой от Вас явно не му е обърнал внимание. Понеже помните немного назад, тъй като историята на Вашата партийка е по-кратка, отколкото тази на ВЪЗРАЖДАНЕ, Вие казвате, че винаги има някаква идея, която изтласква нагоре ВЪЗРАЖДАНЕ. Започвате с ковид, но всъщност ВЪЗРАЖДАНЕ се учреди и получи сила още преди това с идиотската Истанбулска конвенция, която историята и Конституционният съд на България доказаха, че е противоконституционна. След това дойде ковид, отново нашата позиция беше опростена, може би, за да я разбират Вашите избиратели, но всъщност ние не сме антиваксъри. Моите три деца имат всички нужни ваксини, които се изискват от имунизационния календар. Ние бяхме единствено за свободната воля всеки един български гражданин да прецени дали да се ваксинира, или не, а Вие искахте насила да ваксинирате хората. Дойде войната в Украйна. Отново нашата позиция е неразбрана. Ние не сме за Путин, ние сме за мир, за това тези братски народи най-накрая да сключат мир и да не умират повече хора. Историята отново доказа, че бяхме прави, нали? Ще го видите следващия ден, два, три, следващия месец ще се види, че сме били прави. Същото ще се случи и с еврото. Вие казвате: те мразят еврото, пък имат сметки в евро. Не е така. Това, което искаме ние, е хората да бъдат питани и сами да решат каква да бъде тяхната валута. Така че това, което казаха преждеговорившите, ще свърши войната, ще влезем в еврозоната – ВЪЗРАЖДАНЕ няма да има теми. Не, ВЪЗРАЖДАНЕ ще има теми дотогава, докато тоталитарната власт мачка хората и не им оставя свободата. Ето, сега идва новата тема. Ако тези, които бяха арестувани на улица „Раковска“ , може и да има някаква причина за ареста им, тези над 60 автобуса, които бяха задържани с часове през нощта по магистралите, хората, които бяха задържани, вземани им личните карти, правени списъци – какво е основанието за това? Ето ни новата тема. Вие ще ни давате тема, защото Вие сте тоталитаристи, а ние сме привърженици на свободата и ние ще пребъдем, а Вие един по един ще падате и ще изчезвате. Това е! (Ръкопляскания, тропане по банките и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“)
#343 · speech
Благодаря, господин Дренчев. (Народният представител Климент Шопов иска думата.) Реплика ли? Заповядайте.
#344 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Дренчев, Вие не бяхте достатъчно изчерпателен. Разяснете на залата, че това за нас не са някакви теми, с които да печелим одобрение. Това за нас са каузи. Ние живеем за тези неща. Обяснете на залата.
#345 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Други реплики има ли? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Дренчев.
#346 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Шопов, може би не съм се изразил достатъчно ясно. Всъщност каузата е една и тя е свободата и просперитетът на българския народ, който е немислим без свобода. Няма тоталитарна държава, която да просперира, нали така? Единствено свободните държави просперират и това е нашата кауза. Темите са временни – дали ще бъде ковид, дали ще бъде войната в Украйна, голямата кауза, голямата тема на ВЪЗРАЖДАНЕ, това е свободата и правото на свободен избор. Тя е дори, ако искате, и общохристиянска, защото всъщност свободната воля – това е есенцията на християнството, и може би точно затова соросоидните НПО-та с такава ярост се нахвърлят на Българската православна църква, защото те виждат какво стои в идеята на християнството.
#347 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Още, още, още. (Смях.)
#348 · speech
А иначе може колкото трябва да се говори от тази трибуна. (Шум и реплики.) Така или иначе, няма да ни забраните нито с тази декларация – мога единствено да Ви благодаря, че ни дадохте трибуна така хубаво да разясним всичките си каузи и да се осмеете сами себе си, показвайки несъстоятелността на тази (шум и реплики) декларация, която, общо взето, е една импотентна глупост. Благодаря.
#349 · speech
Колеги, ако обичате. Благодаря Ви, господин Дренчев. Други изказвания има ли? Заповядайте. (Реплика от народния представител Йордан Иванов към народния представител Ангел Георгиев.)
#350 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Това, което искам да кажа, е, че протестът, който се извърши, беше отразен в медиите като протест за това да се запази българският лев. Протестът е за нещо много повече. Протестът е за това да се запази демокрацията в страната, която в момента Вие от ГЕРБ, от ПП-ДБ, от двете ДПС-та, от БСП и от ИТН чудовищно потъпквате, унищожавате, саботирате и извършвате атентат срещу нея. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“)
#351 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев.
#352 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Реплика.
#353 · speech
Заповядайте за реплика.
#354 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, уверен ли сте, че изброяването на тези партии беше пълно? Няма ли още някоя?
#355 · speech
Благодаря Ви, господин Янчев. Друга реплика има ли? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Георгиев.
#356 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Янчев, ако съм пропуснал някоя партия, се извинявам. Пак ще ги изброя. Това са: ГЕРБ, двете ДПС-та, ПП-ДБ – тяхната отявлена патерица, БСП – бившата социалистическа партия, „Има Такъв Народ“, дори и Румен Радев се включи в този хор – президентът, говорим, се включи в този хор, подкрепяйки евроатлантизма. Това е срам и позор. Защо казвам, че демокрацията беше потъпкана? Защото вече две години ние се борим за това да има референдум, при положение че сме събрали нужните подписи и при положение че сме изпълнили всички изисквания на закона. Въпреки това партиите, които изброих – новите евро-атлантически партии, без значение дали са БСП, дали са ГЕРБ, ПП-ДБ, двете ДПС-та, ИТН – всички те заедно направиха атентат срещу демокрацията. Демокрацията в момента е суспендирана. Демокрацията в момента е отменена и това трябва да се знае от всички, защото най-ярката форма на демокрация, това е именно референдумът, това е пряката демокрация. Затова протестът, който ние водихме в събота и който продължава до ден днешен тук, не е просто за това да се запази българският лев и да не се приема еврото без допитване до народа. То е за това да имаме демокрация. То е за това да имаме свобода, да имаме права така, както е по Конституция, и така, както е по закон. Защото режимът на ГЕРБ потъпка Конституцията, унищожи я, скъса я на парчета, направи същото и със закона, неведнъж гласуване в пленарната зала… Колкото до това, което Йордан Иванов се опитва да обясни. Господин Иванов, слушайте много внимателно – когато има актуализация на бюджета и се взимат средства от общината за културни дейности, естествено, че ще гласуваме за.
#357 · speech
ПП-ДБ, от място
Гербаджии!
#358 · speech
А Вие, като не искате съответната община да взима средства от държавния бюджет за културна дейност, гласувайте както искате, но Вие гласувате против интересите на гражданите.
#359 · speech
ПП-ДБ, от място
Пак лъжеш.
#360 · speech
Като аз трябва да припомня, че неведнъж и Вашият депутат от Пловдив-град Манол Пейков е ходил да се моли на кметове на ГЕРБ за финансиране. Знам точно коя общинска съветничка на ПП-ДБ го е завела при кмета на ГЕРБ, къде е било, на кой етаж, коя сграда, къде се намира. Мога да Ви дам подробности. Каква е точно сумата знам, която в крайна сметка му е била отпусната.
#361 · speech
Господин Георгиев.
#362 · speech
Той си е тръгнал доволен с финансирането и много добре е работил с кмета на ГЕРБ в Пловдив. Да, много добре знам, мога да го кажа. Така че, когато… (Шум и реплики.)
#363 · speech
Господин Георгиев, придържайте се към темата.
#364 · speech
… когато излизате да си правите евтин пиар и реклама на гърба на ВЪЗРАЖДАНЕ, да знаете, че никак не Ви се получава, защото Вие не сте опозиция на ГЕРБ, Вие сте част от ГЕРБ, Вие сте едно крило, една притурка на ГЕРБ – това сте ПП-ДБ. И не сте с нищо по-лоши, не сте с нищо по-добри от ГЕРБ. ГЕРБ реално с тяхната абревиатура „Граждани за европейско развитие на България“ потъпкаха…
#365 · speech
ПП-ДБ, от място
Времето!
#366 · speech
Господин Георгиев, благодаря Ви.
#367 · speech
…тази абревиатура. Формацията ГЕРБ е една…
#368 · speech
Благодаря Ви, изтече времето.
#369 · speech
…антибългарска вредна формация, която в момента…
#370 · speech
Господин Георгиев!
#371 · speech
…тъпче демокрацията, Конституцията и законите, която държи политически заложници.
#372 · speech
Господин Георгиев, изтече времето за изказването.
#373 · speech
Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Ръкопляскания, тропане по банките и възгласи: „Сво-бо-да! Сво-бо-да! Сво-бо-да!“)
#374 · speech
Ако обичате, запазете спокойствие и тишина в залата, колеги. Моля Ви.
#375 · speech
ПП-ДБ, от място
Лично обяснение!
#376 · speech
Заповядайте за лично обяснение, господин Пейков. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Къде са парите, Маноле? Къде са парите, Маноле, не ги крий?!“)
#377 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател! Колеги, понеже господин Георгиев това за четвърти път го казва – за някакъв офис и някакви пари – искам да кажа, че това е лъжа, че не знам как изглежда офиса на кмета и ще съм много благодарен на господин Георгиев да ми даде тези данни, за да се запозная с тях. Приятен ден! (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и народният представител Манол Пейков разменят реплики помежду си.)
#378 · speech
Благодаря Ви, господин Пейков. (Шум и реплики.) Има ли други… (Шум и реплики.) Господин Костадинов, запазете спокойствие, ако обичате, в залата, да продължим заседанието. Има ли други изказвания? Госпожа Сачева – заповядайте.
#379 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Нашата парламентарна група търпеливо изчака да чуе всички обиди, нападки, инсценировки, подаване на топката и всички останали недостойни за българския парламент изяви днес. Днес сутринта ние действахме спрямо върховенството на закона и спрямо правилата, защото имаше процедура, която трябваше да бъде подложена на гласуване. Вчера с процедури се злоупотребяваше цял ден и затова ние днес много ясно казахме: щом като за една парламентарна група може да има много процедури, то може да има процедури и за други парламентарни групи. Казахме много ясно, че ще подкрепим Декларацията предвид факта, че днес българският парламент беше използван за срамна сцена, за посегателство и за безредици, за обиди и всичко останало. Някой от ВЪЗРАЖДАНЕ, мисля, че беше Цвета Рангелова, днес попита кои са европейските ценности, защото не ги знаели. Ами да ги кажем кои са те. Те са човешко достойнство, те са свобода, демокрация, върховенство на закона и права на човека. Днес цял ден се потъпква човешкото достойнство на много хора, като се говорят от трибуната непрекъснато вулгарни обиди и цинизми. Цял ден днес някой се опитва да ни каже, че има кауза. Ама то тук и други хора имат каузи. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Така ли?“) Да, нашата кауза е да влезем в еврозоната, Вашата е да не влезете в еврозоната. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И Вашата свобода, уважаеми колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, свършва точно там, където започва нашата. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Не мога обаче да не се обърна и към колегата Кирил Петков. Господин Петков, каква е разликата между Вас и Костадин Костадинов? Вие искате да осъдите погрома с Декларация, но същевременно от тази трибуна призовавате за погром над нашата централа. Тоест Вас не Ви притеснява какво ще се случи, вълнува Ви дали можете да отмъстите. Единствено това Ви вълнува.
#380 · speech
ПП-ДБ, от място
Не.
#381 · speech
Вие с едната ръка си подавате с ВЪЗРАЖДАНЕ, правите си тактически операции, работите по политически теми и въпроси, но пък с другата ръка правите изключително тежкото действие спрямо ВЪЗРАЖДАНЕ, а именно декларация. Ние поехме ангажимента да подкрепим тази декларация, но няма как от трибуната ясно да не кажем за Вашия двоен стандарт. Няма приемливо насилие, няма насилие, което е приемливо спрямо едни хора и неприемливо спрямо други. Няма приемливо поведение на една парламентарна група и неприемливо поведение на друга парламентарна група, което по същество е едно и също. Ние категорично отхвърляме подобен тип призиви, каквито Вие правите, и смятаме, че трябва да си дадете ясна сметка в крайна сметка какви принципи и ценности защитавате. И не на последно място, искам твърдо да заявя, че политически затворници в България няма. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Има, има!“) И е крайно време… (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма студенти политически затворници в България! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Има, има!“) Има хора, нарушили реда, има хора, които са извършили посегателство върху сгради, върху други хора, върху полицаи, и тези хора също трябва да носят отговорност за своите действия. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Когато искаме в институциите и в България да има ред, трябва да уважаваме органите на реда, а не непрекъснато да правим тези упреци и да търсим политическо обяснение за престъпно поведение. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че ние от парламентарната група на ГЕРБ ще гласуваме за тази декларация, като осъждаме всякакви действия, които нарушават и уронват човешкото достойнство и които показват неуважение към институциите в България, и също така, господин Петков, осъждаме и двойните стандарти. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#382 · speech
Благодаря Ви, госпожо Сачева. Има ли реплики по изказването на госпожа Сачева? Не виждам. Други изказвания не виждам да има. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) За изказване ли, господин Костадинов? Заповядайте. Господин Костадинов, само да погледна времето – сложете картата, да видя времето.
#383 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Една минута трябва да има някъде. Един от 2500 репресирани българи – един от 2500! Виждате ли този човек? (Показва.) Димитър Байлов от град Ветрен. След малко ще Ви кажа повече за него.
#384 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Реплика – заповядайте.
#385 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Костадинов, репликата ми е към Вас. Преди малко чухме в тази зала, че няма добро и лошо насилие. Моля да разясните на залата: добро насилие ли е, когато стотици хора мръзнат по два- три часа вечер, репресирани от полицията; добро насилие ли е, когато в Разград наш представител припада в районното управление от студ, докато чака да бъде разпитван; добро насилие ли е, когато български граждани вчера и онзиден са прозвънявани, за да ги питат дали ще ходят на протеста, или няма да ходят; добро насилие ли е, когато автобусни фирми са заплашвани със затвор, ако в сряда превозват…
#386 · speech
Господин Тодоров, изтече времето.
#387 · speech
…български граждани на протеста пред парламента? Това ми е въпросът към Вас. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#388 · speech
Господин Тодоров, ако обичате, изтече лимитът на времето на групата. Само за дуплика – за господин Костадинов.
#389 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Димитър Байлов – инвалид, пенсионер. Един от 2500 души, които бяха задържани на връщане от София. Слава богу, понеже ние получихме информация, че полицейският режим на Борисов започва да спира автобусите, ние успяхме да спасим може би повече от половината хора, които се прибираха наобратно. И трябваше да се прибират като престъпници, защото полицията в този момент, вместо да гони престъпниците, правеше засади на входовете на българските градове и на българските села. Това е мутрорежимът на Борисов, който се завърна както 2020 г. беше, едно към едно. Този човек беше държан на студа в продължение на един час. Този човек (показва), виждате ли го, погледнете го – това сте Вие, това е Вашият режим – Вие, които убивате България; Вие, които убивате българските граждани; Вие, които превръщате тези хора в жертви! Тука госпожа Сачева ми говори, че тяхната кауза била влизането на България в еврозоната. Не, госпожо Сачева, Вашата кауза е съвсем различна – Вашата кауза е да управлявате и да крадете. Това е Вашата кауза! Вие нямате кауза, това е инструкция. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е инструкция, която Ви е пратена. И Вие тук изпълнявате чужди инструкции! Това е истината. Ние имаме кауза, защото, когато може един такъв човек да се вдигне от другия край на България и да дойде до София в един ден, в който предварително са му казали, че ще бъде доста студено, когато този човек на инвалидна количка в продължение на часове е заедно с всички останали и протестира, след това в края на деня се прибира и е държан един час на студа от полицаите. Десет патрулки на входа на Пловдив – десет патрулки на входа на Пловдив, които седят и чакат, за да пресрещнат автобусите! Ето това е истината. Тези хора обаче няма как да бъдат спрени, защото знаете ли какво ми каза той, когато на другия ден аз му се обадих загрижен. Знаете ли какво ми каза? Каза ми: кога ще бъде следващият протест, за да дойда пак? Не се гаси туй що не гасне! Тирани, разберете го! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И когато говорим ние, говорят 325 хиляди българи. Няма да ни уплашите! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Знаем, че прокуратурата подготвя действия срещу хора от ВЪЗРАЖДАНЕ, знаем, че ще искат имунитети и може би дори ще ни арестуват. Да не мислите, че ще ни уплашите? През 1947 г. един български народен представител беше арестуван в сградата на истинското Народно събрание – Никола Петков, беше арестуван, беше осъден на смърт и беше убит. Беше убит от Вашите предшественици тука, на ГЕРБ. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Смях.) Защото, да, Вие, бившите комунисти от ГЕРБ, това сте Вие! И да не мислите, че това, което е направил той, е било нещо лошо? Обвинявали са го в същото нещо, в което нас в момента ни обвиняват – че сме чужди агенти. И той е бил обвинен, само че, че е агент на Съединените щати. Нищо подобно. Никола Петков е един от героите на България. Този пример следваме и ние. И няма да спрем да го следваме, няма да ни спрете! Ще Ви кажа защо няма да ни спрете, защото аз Ви го казах преди няколко дни – ние имаме кауза, Вие имате инструкции; ние имаме сърца и души – Вие имате грантове и откраднати пари, нищо друго нямате! Превъзхождате ни в момента само и единствено физически, превъзхождате ни чисто и просто с бройка, с нищо друго не ни превъзхождате.
#390 · speech
Господин Костадинов, времето изтече.
#391 · speech
И най-важното нещо, което искам да кажа, и с това ще завърша, това са думи на един велик български поет – Христо Ботев. Великият български поет Христо Ботев, който в момента тук представляващите от ПП-ДБ, ДПС на Пеевски и ГЕРБ не искат да се чуят думите му: „Няма власт над тази глава, която е решена да се отдели от раменете в името на свободата на Отечеството.“ Да живее България! Свобода за студентите, затвор за Борисов! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“ и „Свобода, свобода, свобода!“)
#392 · speech
Ще помоля да преустановите това, което правите, за да продължи заседанието. Други изказвания има ли по Декларацията? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Колеги, има внесено предложение за редакционна поправка за текста на точка трета: „Остро осъжда задържането на политически затворници и призовава за тяхното незабавно освобождаване.“ Уважаеми колеги, режим на гласуване за внесеното редакционно предложение. Моля, гласувайте. Гласували 176 народни представители: за 44, против 118, въздържали се 14. Предложението не е прието. (Реплики.) Прегласуване. Режим на прегласуване, моля гласувайте. Гласували 176 народни представители: за 43, против 123, въздържали се 10. Предложението не е прието. А сега гласуваме основния текст на Декларацията от вносителя, както е представена. Режим на гласуване, колеги. (Реплики.) Повтарям, колеги, понеже не е ясно. Преди малко гласувахме предложението за редакционна поправка, сега гласуваме Декларацията. В режим на гласуване сме за самата декларация. Гласували 176 народни представители: за 132, против 33, въздържали се 11. Предложението е прието, Декларацията е приета. (Ръкопляскания.) Благодаря Ви. Различен вот от госпожа Киселова.
#393 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми колеги, гласувах против, въпреки че нашата парламентарна група реши да не участва в това гласуване, за да имам право да кажа защо. Вчера и днес станахме свидетели на безсрамни, безсрамни – Вие нямате чувство – и от тази, и от тази страна, на какво ставате съучастници. Българският парламентаризъм не заслужаваше тези два дни! Как може да се обиждат разумни, образовани хора, които говорят един за друг с недопустими думи. Очаквате от нас, от ръководството на Народното събрание, да бъдем какви – да бъдем регулировчици, звероукротители или може би постоянно да Ви създаваме напрежение и Вие да имате и още, и още възможности за процедури? Не, българският парламентаризъм не е това. Парламентаризмът е дискусия, дискусия за проблемите на българските граждани. По този начин ли решаваме проблемите на българските граждани?! Поне можехте да напишете в Декларацията, че осъждаме изявите на симпатизанти и членове, а не на едно юридическо лице. Разбирането, че правим нещата само защото искаме, е неправилно. Като председател на Народното събрание искам да кажа, че това, което се случи вчера и днес, показа, че либерализмът, който се е настанил в Народното събрание, може би е време да бъде малко променен. (Шум и реплики.) Това, което правим, не е в полза на никого. Днес се срамувам, че бях народен представител! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#394 · speech
Благодаря Ви, госпожо Киселова. За различен вот? Заповядайте.
#395 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
До голяма степен и аз съм съгласен с преди мен изказалата се Киселова. Тази декларация беше важна и аз гласувах против, защото това е Декларация – един парад на лицемерието и на двойните стандарти. Кого осъжда тази декларация? Мислите, че осъжда ВЪЗРАЖДАНЕ? Не, ние сме само върха на копието. Ние сме тези, които стоим отпред и водим хората, които искат да бъдат чути. Ние сме тези, които помагаме, кръвопреливаме – даваме кръвта си, даваме от заплатите си за социално слаби хора, за каузи, за инвалиди. Когато аз говоря тук от тази трибуна, не говори Стоян Таслаков – тук говори Митко от Ветрен и още 325 хиляди българи, които са гласували за ВЪЗРАЖДАНЕ. Те говорят тук от тази трибуна. И аз се радвам наистина, че малоумщината на ПП-ДБ да направят тази декларация и да я вкарат ни даде тази голяма трибуна. И съм съгласен с госпожа Киселова, че това не е свободата, не е парламентаризмът и не трябва по този начин да бъде заглушаван гласът на българския народ. Свобода за студентите и затвор за Борисов! (Бурни ръкопляскания и скандирания: „Сво-бо-да!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#396 · speech
Благодаря Ви. Различен вот – трети. Заповядайте.
#397 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, уважаеми сънародници! Аз гласувах против тази безпрецедентна и безсмислена декларация на ПП-ДБ, която по всяка вероятност е правена в скута на Пеевски, след обаждане по телефона лично от Борисов.
#398 · speech
Господин Стоянов!
#399 · speech
Безпрецедентна, защото ПП-ДБ бяха инсталирани във властта лично от Пеевски, от Борисов и от президента Радев, овладявайки протестния вот през 2020 г., като преди това всичко беше пиарски изчистено като имидж от страна на пиарите на Кирил Петков, за да може той да обере негативния вот през 2020 г. и сега хората да не искат да вярват на нито една политическа сила и затова да не искат да протестират. Вие от ПП-ДБ направихте това. Вие върнахте мутренския режим на управление още от началото на демокрацията. По същия начин, както беше в началото на демокрацията, 90-те години, сега се върна мутренският режим на управление. Този път мутренският режим на управление е на Борисов лично и персонално и Вие му лъскате имиджа тук с някакви декларацийки. Ние не сме съгласни. Ние не сме съгласни свободни граждани да бъдат малтретирани, студенти да лежат по арести, в затвора и затова ще продължим да се борим. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ представляваме народа, защитаваме интересите на народа. Свобода за студентите! Затвор за Борисов! (Бурни ръкопляскания и скандирания: „Сво-бо-да!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#400 · speech
Благодаря Ви. Само ще помоля още веднъж да подбираме терминологията в изказванията, защото има термини, които не са за тази зала, колеги. Нека да бъдат Вашите изказвания политически, но не и с терминология, която не е позволена тук. Заповядайте.
#401 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, съвсем кратка процедура искам да направя, за да кажа, че днес е един добър ден за българската демокрация, и да благодаря. Вярвам, че дори и като политически опоненти трябва да можем да го казваме. Благодаря на всички колеги, които подкрепиха Декларацията от името на тази институция. Благодаря Ви!
#402 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Не разбрахме каква е процедурата, но както и да е. Декларация? Заповядайте.
#403 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Докато определени кръгове се опитват да управляват държавата задкулисно, а политическите сили се противопоставят помежду си, пред очите ни се разгръща мащабна репресия срещу наши членове, симпатизанти, кметове и народни представители. В този момент домът на кмета на Дулово – инженер Невхис Мустафа, е подложен на обиск. Една жена, която е по-смела от оня, който я напада. Това не е просто законово действие, това е опит за натиск, за внушения и за психологически тормоз над едно семейство и на всички, които са останали верни на нашите идеи и принципи. Това е пореден акт на саморазправа срещу кметове, които избират да запазят своята чест и достойнство. Но репресиите не спират дотук. НАП – Бургас, НАП – Шумен, и НАП – Търговище, водят целенасочена атака срещу наши активисти и общински председатели. Според нашата информация тези проверки са наредени лично от директора на НАП господин Румен Спецов, който, за съжаление, се е превърнал в инструмент на разправа с политически опоненти. Имаме съмнения, че НАП се ползва като репресивна бухалка спрямо неудобните по поръчка на а.k.а. Момчето. Същевременно назначенията в държавните структури продължават с пълна сила в горските дирекции, в напоителните системи и в различни държавни администрации. Информацията ни сочи, че се изготвят списъци за назначения в областни дирекции на МВР и Министерството на земеделието на кадри от „Новото начало“. Това са ясни сигнали, че моделът КОЙ не само че не е изкоренен, но продължава да се налага като обща сила. Това управление не стартира добре. Тези събития повдигат ключови въпроси. Кой наистина управлява това правителство? Кой носи отговорност за тези процеси? Кой намери причина да подкрепи бюджета и на каква цена? Къде остана санитарният кордон? Ние ясно заявяваме – така не се гради държава, така не се гради демокрация, така не се гради доверие. Тези модели са отминали. Няма да доведе до нищо добро това, което продължава в момента, нито за държавата, нито за българското общество. Избирателят е мъдър и ни познава по делата. Ще завърша с една алевитска мисъл: „Магарето си отива, остава седлото му.“ Държавникът си отива, остават делата му. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
#404 · speech
Благодаря Ви, господин Мемиш. А сега добре дошъл на министъра на енергетиката господин Станков. Продължаваме със следващата точка по дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА ЖЕЧО СТАНКОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДОСТОВЕРНОСТТА НА ПОЯВИЛАТА СЕ В МЕДИИТЕ ИНФОРМАЦИЯ ОТ ИЗПЪЛНИТЕЛНИЯ ДИРЕКТОР НА ДРУЖЕСТВОТО ВАСИЛ ЩОНОВ ЗА СПИРАНЕ НА РАБОТАТА НА ТЕЦ „КОНТУРГЛОБАЛ МАРИЦА ИЗТОК“ 3 ДО 31 МАРТ 2025 Г. И СЪКРАЩАВАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ, РАБОТЕЩИ ТАМ. КАКВО Е СТАНОВИЩЕТО НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА ОТНОСНО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДЪРЖАВНИЯ ДЯЛ ОТ АКЦИОНЕРНИЯ КАПИТАЛ В ЦЕНТРАЛАТА, КОЙТО В МОМЕНТА Е 27 %, ИЗРАЗЕНО ОТ ПРЕДХОДНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА ВЛАДИМИР МАЛИНОВ? КАКВИ МЕРКИ ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА РАБОТНИТЕ МЕСТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ? Вносител – Красимир Манов. Господин Манов, заповядайте, за да представите материала по изслушването.
#405 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Към днешна дата ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД е собственост на люксембургско търговско дружество със 73% от капитала и 27% от капитала са на Националната електрическа компания. От публичните изявления на изпълнителния директор на Дружеството господин Щонов стана ясно, че Централата ще затвори до края на месец март и вече са изпратени предизвестия за съкращаване на 135 служители, работещи в този момент в Централата, от общо 160 – всичките до един висококвалифицирани специалисти. Такива съкращения имаше миналата година лятото – два пъти по 150 работещи служители. Тези български специалисти, аз бих ги нарекъл герои, които се отзоваха на молбата на Вашия предшественик господин Владимир Малинов и го спасиха от унижението, което щеше неминуемо да последва от факта, че зимата, която се оказа по-студена от предходните две, ние реално нямаше да имаме ток. ТЕЦ „КонтурГлобал“ се оказа спасителен. Тогава господин Малинов заяви в публичното пространство, че сериозно се обсъжда възможността правителството да придобие мажоритарен пакет в търговското дружество ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Като вариант се обсъждаше да придобие два от четирите блока – трети и четвърти, които работят и в момента, или дори 100% от капитала. До момента няма никакво устойчиво решение по този въпрос. С оглед на промените, които настъпиха в разбирането по казуса за така наречената зелена сделка и декарбонизацията, породени от редица геополитически фактори – основно Съединените щати след избора на новия президент, както и в Европейския съюз, макар и с известно закъснение, ние искаме да знаем: какви действия ще предприеме българското правителство и в частност Вие, господин Министър, за да върнете държавния контрол върху стратегическия важния ТЕЦ „Марица Изток 3“, чиято инсталирана мощност е от 908 мегавата – четири блока по 227 мегавата? Какви мерки ще предприемете за запазване на работните места на енергетиците, съответно и на миньорите, а чрез тях и доходите на техните семейства, както и на редица съпътстващи бизнеси, обслужващи Централата? Само една скоба ще отворя. Тази сутрин директорите на рудник 2 и 3 са говорили със своите работници и служители, че ако „КонтурГлобал“ спре да работи, съответно затварят и рудниците 2 и 3. Фактът, че върнахте бившия министър Владимир Малинов в „Булгартрансгаз“, означава, че в някаква степен ще продължите политиките му в енергийната сфера и би следвало логично да продължите и разговорите за придобиване на мажоритарен пакет или на цялото дружество. Какви действия ще предприемете и по отношение прекратяване плащането на така наречените въглеродни квоти, които никой по света не плаща освен в Европейския съюз и които убиват българската въглищна енергетика? Вашият лидер господин Бойко Борисов заяви, че от Съединените щати вятърът вече е задухал в обратната посока, така че нашите молби към Вас са да се вслушате в неговите думи и да предприемете реални действия по прекратяване плащането на тези въглеродни квоти. Декарбонизацията, както стана ясно напоследък, приключи. Този грабеж, който се осъществява реално от българските граждани чрез въглеродните квоти, е крайно време да спре. Мисля, че е време, господин Министър, да проявите малко смелост или ще продължите да изпълнявате нарежданията от Европейската народна партия – Вашето политическо семейство, или от Европейската комисия.
#406 · speech
Господин Манов, времето Ви изтече.
#407 · speech
Последно изречение, госпожо Председател. Тези същите хора публично и брутално Ви унизиха вчера, като Ви отказаха 653 милиона по Плана за възстановяване и устойчивост. Очаквам конкретни отговори от Вас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#408 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте – имате думата да се изкажете по предмета на искането за изслушване.
#409 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Манов, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с днешното изслушване изисках необходимата информация от колегите от Националната електрическа компания, която притежава 27% от ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3 “. Предвид факта, че времето доста напредва, ще спестя чисто историческата информация. Както и господин Манов спомена, ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3 “ е обект от стратегическо значение за страната, гарантиращ националната сигурност с ПМС № 181. На територията на комплекса има четири блока, първоначално при построяването – с 210 мегавата, които са въведени между 1977 – 1981 г. С времето, остарявайки инсталацията, държавата тогава се е принудила при 100% собственост да търси възможност те да бъдат обновени. Направена е съвместна компания между НЕК и „Енерджи“, които започват действия с цел повишаване на КПД от 31 % на 37%, повишаване на мощността на блоковете от 210 на 225 мегавата, повишаване на разполагаемостта от 75 на 85% и съответно в момента, в който всичко това е организирано, за всеки от блоковете са необходими 7 месеца, така че да бъдат извършени необходимите действия. Инвестирани са над 250 милиона, като в новото дружество Националната електрическа компания притежава 27%, а съответно мажоритарният собственик „КонтурГлобал“ притежава 73%. Сключени са няколко споразумения, включително такова за дългосрочно изкупуване на електрическата енергия за 15 години. Има няколко изменения на това споразумение, включително такова, което е в полза на държавата, за намаляване на цената на разполагаемост с 15%. С други думи, българската държава да плаща 15% по-малко от първоначалната договорка. Това е предоговорено по време на второто правителство на премиера Борисов с министър на енергетиката министър Петкова. От тази гледна точка се стига и до момента, в който дългосрочният договор, по който централата работи, по който тя произвежда 10% от електрическата енергия на територията на страната и гарантира, така да се каже, достатъчно енергия за регулирания пазар, изтича. Това се случва на 21 февруари 2024 г. Поради причина, свързана с неясноти и липса на дългосрочен договор, ръководството и мажоритарният собственик предприемат действия, както и Вие, господин Манов, споменахте, да освободят служителите още миналата година. В тази връзка, съвместната компания, в която и НЕК има участие, стартира процедура по проучвания на различни възможности с цел запазване на персонала на площадката, като са правени различни разработки за паро-газови централи, възобновяема енергия, батерии за съхранение с цел да бъдат съхранени част от хората, които са в централата. По времето, когато в четирите блока няма необходимия персонал за цялостната им експлоатация, са запазени около 20 до 25% от персонала с цел поддържане на съществуващото оборудване в готовност да започне да работи. Предвид наближаващата зима персоналът е възстановен и съответно през изминалите няколко седмици и месеци от страна на Централата са работили блок 3 и блок 4. Със започването и заемането на длъжността като министър на енергетиката незабавно отправих искане към мениджмънта на компанията за среща, за да видя какви са плановете на компанията. Към момента има стартирана процедура за закупуване на батерии, които ще бъдат инсталирани на плаца, и ще има допълнителна заетост от още 20 човека, които ще отговарят за тях. За 1 и 2 блок във времето назад са взели решение поради лошото им техническо състояние и необходимостта да бъдат инвестирани поне 30 млн. лв. на пръв поглед да не бъдат стартирани през зимните месеци, като за 3 и 4 блок е ангажиран необходимият персонал плюс хора от „ТЕЦ Марица изток 2“, от държавната централа, които да подпомагат процеса на работа в 3 и 4 блок. Що се отнася до „Мини Марица-изток“ , тук ще се обърна към Вас с молбата да не се налага да си играем със страховете на хората, защото със сигурност вчера бяха при мен и миньорите, и енергетиците от комплекса – никой не е казал на хората, които работят в мините, към които искам да отправя и своята похвала, и почитания за това, което правят през зимата в калта и през лятото в прахта, че ще бъде затварян какъвто и да е участък в мините. Напротив, в тези тежки месеци, в които постигнахме до 7400 мегавата на час консумация на енергия, именно централите помагаха в комплекса да нямаме абсолютно никакви проблеми. Що се отнася до бъдещите планове на мениджмънта на Централата, знаете, че държавата с миноритарния си дял притежава един глас в борда и два гласа от страна на колегите от „КонтурГлобал“ има и техният собственик в лицето на KKR. Решенията, които са били взимани назад във времето, показват, че те нямат желание да оперират централата. Във връзка с разговорите, които два пъти проведох с тях, им дадох ясно да разберат, че от страна на държавата ние държим централата да продължи да бъде оперирана – дали от тях, или от друга заинтересована страна, с цел запазване както на работните места в централата, така и гарантиране работата на 6400 – 6500 миньори, които директно са заети в комплекса „Марица-изток“. Що се отнася до тяхната позиция, те се обърнаха към мен, че централата като собственост им вреди на икономическото състояние във връзка със стартирането на облигация, която ще бъде изцяло зелена облигация. От страна на Министерството като принципал на БЕХ, който е собственик на Националната електрическа компания, изразих отново становище, че единственият начин, по който държавата вижда бъдещето на централата, е именно запазване на мощността, като целта да бъде, след като те са решили да не я оперират, в никакъв случай това да не е свързано с нарязване на централата за скрап или по някакъв начин на елиминиране на мощностите, които са там. След двукратните срещи мисля, че посланията от страна на държавата към собственика, свързан естествено с компетентността на министъра на енергетиката, бяха разбрани. Вчера вечерта разписах писмо, което насочих отново към мениджмънта, призовавайки ги в много кратки срокове те да са инициатори и да се обърнат към всички възможни компании, които могат да оперират тази централа, като ги призовах това да се случи в рамките на следващите до три седмици. Както Вие сам споменахте, те са подали информация към колегите от МТСП, че до 1 април хората ще заемат своите длъжности, след това ще бъдат освободени. Аз като енергиен министър и в правителство, оглавявано от Росен Желязков, никога няма да допуснем отново тези хора да напуснат Централата по простата причина, че Централата не струва нищо без хората, които са там. Ако си играем на практика с назначаване и освобождаване, назначаване и освобождаване, то ние в края на този процес ще имаме една централа, за която няма да има хора да бъде оперирана. Тя няма да има, тя ще бъде, така да се каже, със стойност нула, защото, когато нямаш кой да оперира, дори и да имаш отсреща компанията, която да я оперира или която да я закупува, то няма кой да стартира блоковете в Централата. Така че съм сигурен, че много правилно беше възприето моето послание към мениджмънта. В тези кратки срокове те трябва да са инициатори, а не да чакат дали ще има купувач, да се обърнат към всички потенциални оператори на тази централа, за да може до 1 април решението да бъде взето, хората да работят в Централата и съответно бъдещето на тази централа да бъде гарантирано. Естествено, тук Вие споменахте и възможността държавата да встъпи в Централата с по-голям дял. Тук трябва да бъдем наясно, че в Министерството на енергетиката няма някакъв конкретен анализ, който да е направен назад във времето, за закупуване на какъвто и да е по-голям или по-малък дял, но тук ще Ви гарантирам нещо друго много важно. Държавата няма да отстъпи от своя дял, който притежава в момента, защото той ни дава възможност като съсобственици в това дружество да казваме на висок глас нашето мнение и да гарантираме, че никой няма да дойде на тази площадка и да нареже тези блокове за скрап и по някакъв начин да застраши енергийната сигурност на страната. Извършен е внимателен анализ, между другото, за инсталиране на допълнителни мощности именно на площадката от компанията на близо 580 мегавата паро-газови централи, които са на стойност около 700 млн. евро. Обратното изкупуване или възвръщането на тази инвестиция ще бъде в рамките на 22 години и не сме успели да получим съгласието на другия съсобственик – на борда, което е, за да можем да стартираме тази процедура. Но за сметка на това се извършват други инвестиции на площадката в момента, които да гарантират, пак казвам, допълнителна заетост. Мисля, че в процеса на въпроси и отговори също има допълнителна информация, която мога да Ви предоставя. Благодаря.
#410 · speech
Благодаря Ви, господин Станков. Тъй като е 14,00 ч. и никой не е поискал удължаване на времето, вече сме в края на нашето пленарно заседание – няма да има възможност за въпроси, отговори и отношения, ще Ви запозная със съобщението за парламентарен контрол за утре, 28 февруари 2025 г., петък, по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Първи на въпроси ще отговаря министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: на два въпросa от народните представители Андрей Вълчев; и Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Байрам Байрам. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще отговори на пет въпроса от народните представители Коста Стоянов; Николай Златарски; Георги Георгиев; Александър Иванов; и Людмила Илиева. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговори на 46 въпроса от народните представители: Лена Бориславова; Димчо Димчев; Нина Димитрова; Николай Радулов; Виктор Папазов – два въпроса; Айлин Пехливанова; Цвета Рангелова – два въпроса; Ангел Янчев; Стоян Таслаков – два въпроса; Никола Димитров – два въпроса; Георги Георгиев; Даниел Петров; Коста Стоянов; Кръстьо Врачев; Искра Михайлова; Даниел Проданов; Емил Янков – два въпроса; Ангел Георгиев – два въпроса; Димо Дренчев; Георги Хрисимиров – два въпроса; Константина Петрова; Ангел Славчев – два въпроса; Веселин Вешев – два въпроса; Димитър Гюрев; Златан Златанов; Светослав Тодоров – два въпроса; Климент Шопов – два въпроса; Коста Стоянов; Маргарита Махаева; Йордан Тодоров – два въпроса; Борис Аладжов и Александър Койчев – два въпроса; Петър Петров – два въпроса. Министърът на здравеопазването Силви Кирилов ще отговори на седем въпроса от народните представители Исмаил Осман; Стела Николова; Иво Цанев; Дафинка Семерджиева; Климент Шопов; Николай Златарски; и Красимир Йорданов и на едно питане от народния представител Гюнай Далоолу. Министърът на културата Мариан Бачев ще отговори на 4 въпроса от народните представители Петър Петров – два въпроса; и Ангел Янчев – два въпроса, и на едно питане от Хюсеин Хафъзов. Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на седем въпроса от народните представители Стоян Таслаков; Димо Дренчев; Димчо Димчев; Христо Терзийски; Николай Златарски; Гюнай Далоолу; и Георги Георгиев. Министърът на околната среда и водите Манол Генов ще отговори на 23 въпроса от народните представители Димо Дренчев; Стоян Таслаков и Кръстьо Врачев; Веселин Вешев – два въпроса; Златан Златанов – два въпроса; Петър Петров – пет въпроса; Константина Петрова и Стоян Таслаков; Георги Георгиев – три въпроса; Ангел Славчев – два въпроса; Биляна Иванова; Елисавета Белобрадова и Кристина Петкова; Георги Хрисимиров и Йордан Тодоров; Климент Шопов и Константина Петрова; Георги Хрисимиров; и Стоян Таслаков и на едно питане от народния представител Ангел Георгиев. Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов ще отговори на два въпроса от народните представители Елван Гюркаш, Айтен Сабри и Байрам Байрам; и Стоян Таслаков. Министърът на енергетиката Жечо Станков ще отговори на осем въпроса от народните представители Ивелин Първанов; Лена Бориславова и Радослав Рибарски; Йордан Тодоров – два въпроса; Атидже Алиева-Вели; Мартин Димитров; Радослав Рибарски; и Иван Герчев и на едно питане от народния представител Ангел Георгиев. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще отговори на десет въпроса от народните представители Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан – два въпроса; Йорданка Фандъкова; Любен Иванов; Борис Аладжов и Александър Койчев; Младен Маринов; Николай Златарски; Александър Ненков; Неждет Шабан и Джем Яменов; и Димитър Николов. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват: заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и министърът на финансите Теменужка Петкова. На основание чл. 134, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради отсъствие по уважителни причини от пленарните заседания между 21 и 28 февруари 2025 г. на народния представител Христо Расташки се отлага отговор на негов въпрос към министъра на външните работи Георг Георгиев. Уважаеми колеги, продължаваме утре с редовно пленарно заседание от 9,00 ч. с изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно издадено от министъра на регионалното развитие и благоустройството Разрешение за строеж № 6 от 4 февруари 2025 г. за част от лот 4 на автомагистрала „Хемус“, а именно от края на пътен възел „Плевен“, включително пътен възел „Летница“, в частта относно подобект на автомагистрала „Хемус“ – точка първа за петък. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,06 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Хайри Садъков Секретари: Андрей Вълчев Александър Тодоров