Трето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 12 декември 2024 г. Открито в 9,01 ч.
Дата12.12.2024
Събития341
Разпознати говорители289
Точки с гласуване5

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 12-12-2024 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Изслушване на служебния служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, относно причините за прекратяване на договора за устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и обору… 09:03:00 176 1 5
3 Изслушване на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова, служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова, служебния министър на околната… 11:44:00 106 0 17
4 Процедура от ИТН за удължаване на работното време до приемане на т.3 11:46:00 143 0 1
5 Изслушване на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова, служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова, служебния министър на околната… 12:12:00 130 0 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: svilen-petrov-trifonov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Преустановете регистрацията и обявете резултата. Регистрирани 191 народни представители. Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.) Преминаваме към точка първа за днес, а именно: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА ВЛАДИМИР МАЛИНОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРИЧИНИТЕ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА ЗА УСТРОЙСТВЕНО ПЛАНИРАНЕ, ИНВЕСТИЦИОННО ПРОЕКТИРАНЕ, ДОСТАВКА НА НЕОБХОДИМИТЕ МАТЕРИАЛИ И ОБОРУДВАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СТРОЕЖ: „РАЗШИРЕНИЕ НА КАПАЦИТЕТА НА ПГХ „ЧИРЕН“ – СОНДАЖЕН ФОНД“ МЕЖДУ „БУЛГАРТРАНСГАЗ“ ЕАД И ДЗЗД „Ю ДЖИ ЕС ДРИЛИНГ ЧИРЕН“ И ВЛИЯНИЕТО НА ЗАПОЧНАЛОТО РАЗСЛЕДВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ПРОКУРАТУРА ВЪРХУ КРАЙНИТЕ СРОКОВЕ ЗА ЗАВЪРШВАНЕ НА ПРОЕКТА ЗА РАЗШИРЕНИЕ НА ГАЗОХРАНИЛИЩЕТО. Моля от вносителите да представят мотивите в рамките на пет минути. Заповядайте, господин Рибарски. Секунда само изчакайте за процедура. Заповядайте.

#2 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Моля да поставите на гласуване да пуснем камерите на БНТ 1 и микрофоните на БНР, тъй като темата на изслушването е предмет на разследване от страна на Европейската прокуратура за корупция в особено големи размери и злоупотреби с европейско финансиране.

#3 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Тодоров. Различно становище има ли? Не виждам. Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Тодоров за излъчване на днешното заседание по БНТ и БНР само по първа точка. Моля, режим на гласуване. Преустановете гласуването и посочете резултата. Гласували 182 народни представители: за 176, против 1, въздържали се 5. Предложението е прието. Моля да въведете в режим на излъчване. Господин Рибарски, заповядайте – имате думата.

#4 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! На 13 август Европейската прокуратура извърши претърсвания в „Булгартрансгаз“ и още четири дружества в рамките на разследване за възможни измами при възлагането на обществени поръчки, свързани с финансирането от Европейския съюз на Проекта за разширяване на подземното газово хранилище в Чирен от 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м. При проведеното тогава изслушване ние поискахме още тогава веднага изслушване в комисия, основното ни настояване беше проектът да продължи поради неговата изключителна важност както за енергийната сигурност, така и за процеса по диверсификация на доставките на природен газ. Само два месеца по-късно обаче, без кой знае какви обявления, разбираме, че договорът за най-съществената част от хранилището, а именно подземната част, е прекратен. Това буди доста съмнения в нас защо е прекратен – няма никакви изложени причини по неговото прекратяване, от кого е поискано прекратяването, как този проект реално ще завърши и дали ще завърши успешно. Малко история на проекта. Газовото хранилище в цялост въобще е стратегически проект за България и за целия регион. Неговата реализация, както вече казах, трябва да допринесе за енергийната сигурност, диверсификация на доставките, а и пък проектът е съставна част от това, което предстои да се случи с газовите доставки, а именно доставянето на втечнен природен газ. За този втечнен природен газ трябва да имаме съответния обем за съхранение, а и това е насоката, по която цяла Европа се опитва да се откаже от зависимостта от руските доставки на природен газ. Проектът е заложен като три отделни поръчки. След това се появяват идеи и обявления, че ще бъде възложен като една цяла поръчка, както пък и съветват консултанти. В крайна сметка проектът обаче е разделен на три основни поръчки, в които консорциумът, спечелил проекта, е с един основен изпълнител – водещ изпълнител. Проектът се състои от компресорна станция, която разбираме, че се движи в срок и би трябвало да е завършена в началото на следващата година; преносният газопровод, който разбираме, че е завършен, но подземната част, както тогава и на изслушването, което проведохме веднага след започналото разследване, разбираме, че има издадено само разрешение за строеж и евентуално работа по един от сондажите. Проблемът с тези сондажи се отнася до въпросните десет сондажа, които трябваше да бъдат направени с наклонено-насочен способ. Заложени в техническото задание, те впоследствие биват променени при изпълнение на договора. „Булгартрансгаз“ въпреки съветите и на подизпълнителя, че трябва тези сондажи да са наклонено насочени, за да са високопродуктивни, а пък вертикалните сондажи, от друга страна, които се планира да бъдат заместител на наклонено насочените сондажи, крият рискове, въпреки това обаче безусловно се съгласява да промени предмета, основната част по договора в процеса на неговото изпълнение. Та днес основно ние ще очакваме да разберем от Вас кой е поискал прекратяването на договора. Защо се прави това прекратяване на договора? От друга страна, виждаме, че се правят пазарни консултации само за три от сондажите – кога евентуално ще се пристъпи към възлагане на подземната част в цялост? Какво е забавянето по проекта? И основното нещо, което сме заложили във въпроса, е: какви ще са финансовите щети по проекта, нанесени до момента, от това опорочено възлагане, което в момента поставя целия проект под риск? Изключително важен е и въпросът за буферния газ. Ние правихме с Вас и изнесено заседание в Чирен и там от специалистите разбрахме, че големи количества буферен газ гарантират функционирането на хранилището. При изпълнение на разширението с променените сондажи мненията на специалистите са, че ще се наложат допълнителни съпътстващи разходи за така наречения буферен газ, за да бъдат постигнати пък и съответните нива на дневен добив. Та днес очакваме от Вас конкретни отговори. Темата е изключително важна за енергийната сигурност. Предвид и това, че терминалът в Александруполис вече функционира, ние разчитаме на това проектът да бъде възобновен със сондажите, които специалистите посочват, че трябва да бъдат изпълнени – наклонено насочени, така че той да постигне заложения по проект дневен добив от осем до десет милиона кубични метра. Благодаря и очаквам конкретни отговори, за да можем да разгледаме тази тема в детайли.

#5 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рибарски. Господин Министър, заповядайте да представите информация по предмета на изслушването в рамките на около десет минути.

#6 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Рибарски, уважаеми дами и господа народни представители! Госпожо Председател, ще моля за разбиране от страна на народните представители, тъй като, както беше споменато в изказването на господин Рибарски и в предложението от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, заради значителния обществен интерес да се съобразите с моите възможности, тъй като в рамките на десет минути няма да успея да изложа изцяло изчерпателно темата и да отговоря на всички въпроси. Така че ще опитам да бъда кратък, но считам, че времето няма да ми стигне. Предвид значимостта на темата искам да започна с едно писмо, което в качеството си на министър на енергетиката съм подписал още в момента, в който бях информиран за извършената проверка, и ще си позволя да го цитирам дословно на уважаемите народни представители, за да се разбере моята позиция в момента, в който съм бил информиран в качеството ми на министър на енергетиката. Писмото е изпратено на 15 август до изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ и изпълнителните директори на Българския енергиен холдинг, което е във връзка с проверката в сградата на „Булгартрансгаз“. Цитирам дословно: „Във връзка с извършената проверка на „Булгартрансгаз“ от Европейската прокуратура и Главна дирекция „Национална полиция“ и предоставена информация от дружеството в писмо от 14 август на Министерството на енергетиката Ви уведомявам за следното: Съгласно разпоредбите на чл. 168, ал. 2 от Закона за енергетиката собственикът на съоръженията за съхранение има задължение да го експлоатира, поддържа и развива, както и да предоставя равнопоставен достъп и необходимата информация на ползвателите на съоръжение за съхранение на природен газ. Като собственик и оператор на подземното газово хранилище – ПГХ „Чирен“, „Булгартрансгаз“ реализира проект от общ европейски интерес със съответния номер 6.20.2 – разширение на ПГХ „Чирен“, който е неделима част от ключовата газова инфраструктура на територията на страната, заедно с проектите за модернизация на инфраструктурата на дружеството, терминала за втечнен природен газ – Александруполис, и интерконекторите със Сърбия и Гърция. Постигане на новите технически параметри на подземното газово хранилище ще има принос за постигане на ключови европейски приоритети, като гарантиране на сигурността на доставките, повишаване на пазарната интеграция, стимулиране на пазарната конкуренция, насърчаване на търговията с газ в региона, устойчиво развитие, намаляване на емисиите и въвеждане на газ от алтернативни източници, включително втечнен природен газ. В същото време във връзка с извършваната проверка и породилите се в общественото пространство въпроси органите на управление на „Булгартрансгаз“ ЕАД следва съобразно своята компетентност да защитят в пълен обем интересите на независимия преносен оператор по повод реализацията на горепосочения проект. В тази връзка очаквам ръководствата на Българския енергиен холдинг и „Булгартрансгаз“ своевременно да предприемат всички необходими действия, така че да не бъде допуснато накърняване на финансовите интереси на дружествата, както и неправомерно разходване на отпуснатите от Европейския съюз средства. „Булгартрансгаз“ следва да предприеме всички необходими действия за гарантиране нормалната работа на подземното газово хранилище „Чирен“ и газопреносната система. Във връзка с изпълнението на визирания във Вашето запитване договор, а именно № 6004, сключен между „Булгартрансгаз“ в качеството на възложител и ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ – град София, в качеството му на изпълнител, след проведена обществена поръчка с наименование „Устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на строеж: „Разширение на капацитета на ПГХ „Чирен“ – сондажен фонд“, и разходването на осигурените от Европейския съюз средства“ стриктно да бъде спазвано националното и европейското законодателство. Не на последно място, апелирам да бъде оказвано пълно съдействие на компетентните органи при извършване на проверката и да се съдейства за максимално бързото ѝ приключване и установяване на обективната истина. “ Това е моето писмо, което аз съм изпратил до съответните дружества по компетентност. Сега започвам с изложението си във връзка с Вашето запитване. Както беше споменато в писмото ми, Договор № 6004, за да не повтарям отново предмета, но само един път ще го повторя, за да се разбере неговата комплексност, а именно „Разширение на капацитета на ПГХ „Чирен“ – сондажен фонд“, което включва устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на необходимия брой сондажи, същият договор е сключен след проведена обществена поръчка, открита процедура по смисъла на Закона за обществените поръчки. В изпълнение на решение на Управителния съвет на „Булгартрансгаз“ по т. 1 от Протокол № УС-838 от 22 август 2024 г. и на Надзорния съвет на дружеството, Протокол № 42 от 9 август 2024 г., с оглед недопускане накърняване на финансовите интереси на „Булгартрансгаз“ и гарантиране законосъобразността при разходването на отпуснатите от Европейския съюз средства всички действия по изпълнение на договора са преустановени до изпращане на писмено уведомление от страна на възложителя до изпълнителя за продължаване изпълнението на действията по договора. Съответно в изпълнение на това решение на органите на управление на „Булгартрансгаз“ е подписано споразумение между възложителя и изпълнителя. Решението за подписване на това споразумение е взето предвид следните обстоятелства: на 13 август в сградата на Централното управление на „Булгартрансгаз“ е извършена проверка от служители на Главна дирекция „Национална полиция“ и прокурор при Европейската прокуратура – офис София, в присъствието на поемни лица. Проверката касае проекта за разширение на подземно газово хранилище „Чирен“ и сключения в тази връзка договор между „Булгартрансгаз“ и Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда, така наречената за краткост CINEA. Безвъзмездното финансиране, което е осигурено по смисъла на този договор за цялостната реализация на проекта, е в размер на 77 млн. 910 хил. 18 евро. По-голяма част от изисканите от проверяващите органи документи касаят именно поръчката, господин Рибарски, която визирате във Вашето запитване. В тази връзка от специалистите и ръководството на „Булгартрансгаз“ е направен обстоен анализ по отношение на възможните негативни последици за дружеството, както и за действията, които биха могли да бъдат предприети за защита в максимална степен интересите на „Булгартрансгаз“. Предвид високата обществена значимост на проекта, който е свързан с обновяване и изграждане на инфраструктурата на подземното газово хранилище, както и възможните негативни последици в резултат от проверката както за възложителя, така и за общество, и с цел избягването на всякакви съмнения относно евентуално възпрепятстване извършването на проверката и в частност установяване на обективната действителност и липсата на каквито и да е било извършени нарушения при провеждане и възлагане на обществената поръчка, двата органа на управление на дружеството – Управителният и Надзорният съвет, са взели решение с оглед недопускане накърняването на финансовите интереси на дружеството и с цел гарантиране законосъобразното разходване на отпуснатите от Европейския съюз средства да бъдат преустановени всички действия по визирания договор. В изпълнението на решението на органите на управление е подписано споразумение, с което се преустановяват всички действия по изпълнението на договора считано от датата на подписването му до изпращане на писмено уведомление от страна на възложителя до изпълнителя. На 30 август 2024 г. също така е подписан и акт за установяване състоянието на строежа при спиране на строителството, така нареченият Акт образец № 10, за сондаж Е83, за който има издадено разрешение за строеж от 16 юли 2024 г. от министъра на регионалното развитие и благоустройството с допуснато предварително изпълнение и за който е била открита строителна площадка на 24 юли 2024 г. В изпълнение на решение на Управителния съвет – тук вече по отношение на втората част от Вашия въпрос, Протокол № 852 от 16 октомври 2024 г., и на Надзорния съвет, Протокол № 46 от същата дата, действието на Договор № 6004 е прекратено, като решението за прекратяване на договора е взето предвид следните обстоятелства: след сключването на споразумението за преустановяване на действията по договора в периода от 11 октомври до 15 октомври в „Булгартрансгаз“ са получени от изпълнителя шест писма, в които дружеството, или консорциумът изпълнител, излага своята позиция по отношение на спирането на горепосочения договор. Изпълнителят сочи, че въпреки спирането на изпълнението на договора същият продължава да понася огромни разходи, включително за поддържане на значителен управленски, технически, административен персонал, ангажиран с обекта, приобектови разходи, като наем на терени за строителни площадки, складови бази и други подобни, финансови разходи за поддръжка на гаранции, застраховки по договора и осигуряване на нужното финансиране, като тези съществени разходи представляват непредвидени такива, които не са включени в цената по договора и не би следвало тези разходи да бъдат в тежест на изпълнителя. В тази връзка се повдига въпросът дали възложителят би могъл да уточни конкретен начален момент – дата, от която ще бъде възможно да се възобнови изпълнението на договора. ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ въпреки горните затруднения заявява готовност за постигане обхвата на дейностите по завършване на всички сондажи по договора, при условие че възложителят се ангажира с конкретен срок, в който действието на договора може да бъде възобновено. След извършен подробен анализ на всички обстоятелства на експертно и ръководно ниво в „Булгартрансгаз“ е констатирано следното: ангажирането на възложителя с конкретен срок за възобновяване дейностите по договора, което изпълнителят обвързва с избягване на непредвидените разходи, както и възможността за осигуряване на нов подизпълнител, е в пряка зависимост от приключване на извършваната проверка от прокурор при Европейската прокуратура в офис София и Главна дирекция „Национална полиция“. Предвид липсата на официална информация или дори индикация относно приключване на проверката възложителят не би могъл да се ангажира с конкретна дата или срок за изпращане на писмено уведомление за продължаване изпълнението на договора. Изпълнителят е уведомен за горепосоченото, като същият категорично заявява, че предвид невъзможността да бъде определен конкретен срок за възобновяване се намира в стопанска непоносимост и практически е невъзможно да се поддържат през периода на продължително спиране на изпълнение на договора за неопределен срок изключително скъпите ресурси, свързани с отговорния процес на сондиране, висококвалифициран персонал, специализирано оборудване, техника, материали в режим готовност за мобилизация, наред и с останалите разходи, свързани с проекта. В тази връзка изпълнителят е изпратил писмо до „Булгартрансгаз“ от 15 октомври, като заявява, че направените до момента разходи от консорциума изпълнител и неговите членове във връзка с проекта към датата на изпращане на писмото са в размер на приблизително 70 млн. лв. без ДДС, което, изчислено на средномесечна база, възлиза приблизително на 4 млн. лв. на месец. Посочва се, че съществените разходи, които изпълнителят понася през периода на спирането на изпълнението на договора, представляват допълнителни непредвидени разходи, които не са могли да бъдат предвидени и включени в цената по договора, когато е изготвена и подадена съответно офертата по процедурата за възлагане на обществена поръчка. Също така в този период в едно от тези шест писма, за които Ви информирах – с писмо от 14 октомври изпълнителят представя актуална информация относно договора за подизпълнение с предвидения подизпълнител, а именно ДЗЗД „МЕАДС – МАЕС ЮЕСЕЙ Чирен Джойнт Венчър Къмпъни“, в това число подробно е изложил причините, довели до прекратяването на договора му с подизпълнителя на 20 септември 2024 г., както и последиците, произтичащи от същото, включително действията на подизпълнителя, възпрепятстващи проекта. Предвид горните обстоятелства е направена преценка за възможните негативни ефекти и последици за възложителя с оглед така изложената фактическа обстановка. На първо място, „Булгартрансгаз“ е отчел, че спирането на изпълнението на договора не е по вина на изпълнителя, предвид което няма основание негативните последици от спирането на изпълнението, включително генерирането на ежемесечни извънредни разходи в изключително висок размер, да бъдат за сметка на изпълнителя. От друга страна, липсата на информация, което вече споменах, по отношение на срока и обозрим период, в който да бъде приключена проверката, която се извършва във връзка с този договор. В този смисъл действително няма как да бъде избегната възможността за предявяване на претенции, включително по съдебен път, от страна на изпълнителя към възложителя за възстановяване на направените извънредни разходи, като е налице изключително висока вероятност тези претенции да бъдат възприети от съда като основателни. В тази връзка покриването на тези разходи за сметка на изпълнителя би било стопански непоносимо и практически невъзможно, предвид което при предявяването на претенцията към „Булгартрансгаз“, независимо от формата, под която ще бъдат предявени тези претенции, предвид обстоятелствата и липсата на допълнителна информация е налице напълно реална възможност същата да бъде уважена. С оглед на горното и с цел изясняване на всички обстоятелства и възможности по отношение изпълнението на договора от изпълнителя са потвърдени всички констатации относно крайната необходимост от определяне във възможно най-кратък срок на конкретна дата за възобновяване на действието по договора и предвид посоченото по отношение невъзможността за сключване на договор с нов подизпълнител без ангажиране с конкретна начална дата за започване на дейностите. В противен случай от страна на изпълнителя ще продължат да бъдат генерирани допълнителни разходи. При разменянето на кореспонденцията между изпълнителя и възложителя от страна на изпълнителя е била изразена готовност при евентуално прекратяване на договора предвид невъзможността за неговото възобновяване в кратък срок да върне на възложителя всички получени суми по договора, възлизащи в общ размер на 79 млн. 77 хил. 636 лв. с данък добавена стойност, от които 78 млн. 66 хил. 360 лв. с ДДС, представляващи авансово плащане по изпълнението на договора, и 1 млн. 11 хил. 276 лв. с ДДС по фактури, които изпълнителят е издал за съответни извършени и приети от възложителя дейности в рамките на договора. Разплатените средства са за реално извършени дейности по договора, а именно: актуализиране на съществуващия 3D геомеханичен модел и определяне местоположението на сондажите, изработване на подробен устройствен план, парцеларен план и провеждане на процедури по съгласуване и одобряване провеждането на процедурата по Закона за опазване на околната среда за преценяване необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда. По договора, подчертавам, не са извършвани плащания за доставка на материали и оборудване за строително-монтажни дейности. В обобщение, практически пред ръководството на „Булгартрансгаз“ са били налице две възможности – да се запази текущото състояние на Договор № 6004 до приключване на проверката, без да има ясна перспектива кога тази проверка ще приключи и кога ще може да бъде възобновено изпълнението по договора, или да се пристъпи към прекратяване на договора с изпълнителя по взаимно съгласие, в който случай предвид предложението на изпълнителя за възстановяване на всички извършени плащания няма да е налице каквото и да е разходване на средства от страна на възложителя по изпълнение на договора, както и ще бъде елиминиран рискът от финансови претенции към „Булгартрансгаз“ от страна на изпълнителя. Във връзка с изложеното по-горе и предвид възникналите непредвидена и непредвидима промяна на обстоятелствата, настъпили след сключване на договора, същият е прекратен. Следва да бъде отбелязано, че с подписването на споразумението за прекратяване изпълнителят се е отказал, да няма никакви финансови претенции към „Булгартрансгаз“ за направените от консорциума изпълнител и неговите членове разходи във връзка с проекта в размер на приблизително 70 млн. лв. без данък добавена стойност, които са заявени в писмо към „Булгартрансгаз“ от 15 октомври 2024 г. Съгласно подписаното споразумение на 21 октомври тази година ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ е възстановило на „Булгартрансгаз“ всички получени суми по договора, възлизащи в размер на 79 млн. 77 хил. 636 лв. с ДДС. Следва изрично да бъде отбелязано… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) Аз мога да и да прекъсна, господин Ганев, но надявам се да имате търпение още…

#7 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Министър, опитайте се съвсем накратко да приключите. След това във въпросите ще доуточнявате детайлите.

#8 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Следва изрично да бъде отбелязано, че по договора са извършвани не със средства, предоставени от CINEA по сключеното грантово споразумение, а със средства на „Булгартрансгаз“, предоставени по сключен договор за заем от Българския енергиен холдинг. На следващо място, независимо че изпълнителят е възстановил всички получени суми по договора, документациите, създадени и приети от „Булгартрансгаз“ при изпълнението на договора, остават собственост на „Булгартрансгаз“. Към настоящия момент „Булгартрансгаз“ разполага с актуализиран 3D геомеханичен модел на хранилището, доклад с резултатите от проведеното моделиране и симулация, подробен устройствен парцеларен план, съгласуван с експлоатационните дружества и контролните органи, одобрен със заповед на министъра на регионалното развитие, и изработени инвестиционни проекти във фаза работен проект за етап сондаж Е-83 и етап сондаж 02, съгласувани от засегнатите експлоатационни дружества и контролни органи, и съответно издадените разрешения за строеж. Какво е предприето оттук нататък във връзка с прекратяването на договора? Още на същия ден, а именно на 16 октомври, „Булгартрансгаз“ е уведомил Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда за настъпилите обстоятелства по време на изпълнението на проекта и е отправил искане за възстановяване от „Булгартрансгаз“ на полученото от CINEA авансово плащане по грантовото споразумение в частта му, която се отнася до работен проект три в размер на 17 млн. 139 хил. 067 евро и 50 евроцента, и полученото междинно плащане в частта му, отнасяща се до работен проект три, а това е именно сондажният фонд – в размер на 211 хил. 691 евро и 78 евроцента, както и за провеждане на необходимите разговори и стъпки съгласно изискванията на грантовото споразумение, включително предоставяне от страна на „Булгартрансгаз“ на надлежно искане за изменение на споразумението, отчитащо настъпилите обстоятелства. И към настоящия момент продължава активна комуникация с органите на CINEA, като са провеждани няколко срещи по темата. Госпожо Председател, предлагам тук да спра и в рамките на въпросите, защото имам още доста страници.

#10 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

И аз Ви благодаря.

#11 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към въпроси от парламентарните групи. (Шум и реплики.) За декларация ли? Добре. Господин Костадинов, заповядайте.

#12 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Днес предстои да бъде взето едно важно решение за България в Европейския съюз – България да влезе в Шенген. Това, разбира се, ще бъде отразено по начина, по който обикновено го отразяват американските медии в България – с апломб, с дитирамби, но нещата обаче, които няма да се кажат за влизането на България в Шенген, са много по-тревожни, много сериозни и опасни за българския народ и за бъдещето на българската държава. Затова сега ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще ги кажем тук, за да бъдат чути и видени от колкото се може повече хора. След влизането на България в Шенген България става първа приемаща държава за всеки един нелегален имигрант. Това е първото нещо, което ние трябва да знаем. Ако досега бяхме транзитна територия, през която минаваха и заминаваха за Централна и Западна Европа, сега ще станем приемащата държава за тях. Това означава, че в момента, в който някой от тези нелегални имигранти бъде заловен по някакъв начин или при една елементарна проверка в която и да е от европейските държави, той веднага ще бъде връщан в първата държава, приемащата държава. Разбира се, според регламентите на Европейския съюз ние имаме правото да откажем да ги приемем, само че за това нещо трябва да си платим. Цената е 20 хил. долара на парче – не долара, извинявайте, евро. На 20 хил. евро е оценен всеки един нелегален имигрант, който ние ще откажем да приемем обратно в България. За да не се случи това нещо, на теория е нужно просто да укрепим нашите граници и да не допускаме влизането на нелегални имигранти, но… Очевидно е, че нашите партньори и господари от Брюксел нямат доверие в българската държава и в нейните възможности сама да опазва границите си. Заради това едно от условията за влизането на България в Шенген, което пак ще ни бъде спестено и много срамежливо се споменава така, между другото, замитайки се под килима, е България да допусне за неопределено време на своя територия представители на три чужди държави, които да охраняват заедно с нашите полицаи българските граници! Това са представителите на Австрия, Унгария и Румъния. Унижението за нас е много голямо заради това, че и Румъния ще участва, защото самата Румъния също не е допускана в Шенген. Третото нещо, което не ни се казва, е, че на практика Шенген ще остане, защото за Румъния минимум шест месеца граничният контрол ще остане, а за Гърция уж казват, че ще падне, ама той е към днешния ден и не се знае утре или вдругиден какво ще се случи, плюс това самият Шенген в момента на практика умря. Една голяма част от държавите в Западна Европа са си възстановили граничния контрол и всеки един, който минава и пътува примерно през сухопътните граници, много добре го знае това нещо. Така е в Германия, така е в Австрия, така е и в Нидерландия – за неопределено време. Както каза един мой приятел, между другото, доста тъжна шега беше това нещо: „Европейците – нашите приятели и партньори в кавички, са наистина много любезни. Те излязоха от Шенген, за да има място за нас, да влезем ние.“ Истината е, че в тази ситуация сега българската държава, първо, е унижена или се самоунижи да допусне чужденци, чужди полицейски сили да бъдат на територията на България за неопределен период от време. Пак повтарям, няма лимит! Те може да стоят години, десетилетия дори. Ние се съгласяваме сега, а ако утре примерно кажем, че искаме да ги махнем, те ще кажат: „Така ли? Ами излизате от Шенген!“ Естествено, това ще бъде използвано като условие, за да може върху нашата страна постоянно да се оказва натиск – натиск, който показва, че ние самите не можем да си пазим границите! Между другото, като се замислим, не само че не можем да си пазим границите, а ние очевидно не можем да си пазим собствената национална сигурност, защото в нашата страна има разположени в момента хиляди чужди войници и дори не знаем колко точно са те. От Министерството на отбраната упорито отказват да ни отговорят на въпроса колко точно американски военни има в американските бази в България, които незнайно защо биват наричани всякакви други – само не американски, въпреки че там се вее американското знаме, важи американският закон за отбраната от 1950 г. и важат американските, а не българските закони – подчертавам, не българските закони! Тоест ние имаме четири анклава на територията на България, окупирани от чужда държава, от чужди военни и дори не знаем колко точно са, а да не говорим, че не знаем какво точно има там. Хипотетично всякакво оръжие може да има! Всякакво! Нещо друго интересно, което трябва да знае българският народ, защото аз не говоря на депутатите в момента – очевидно е, че те не се интересуват от тази тема, говоря на българските граждани. Ние не сме длъжни да знаем какво има според нашия договор за отдаването на базите – какво има като въоръжение вътре в тях. Американците направиха летище в една от базите, вкарват си там каквото си искат и ние нямаме никакъв контрол – така, както е във всяка една окупирана територия. Както е в Сирия, между другото, където американците окупираха 10% от територията на страната, а сега завзеха още част от нея. Тук е мястото да зададем въпроса кога примерно бихме наложили санкции на Съединените щати заради това, че окупират независима територия от независима държава. Бомбардират я, включително и вчера пак имаше бомбардировки. Очевидно е, че въпросът е риторичен. Знаем, че няма да го направим, защото американските колонии не правят такива неща срещу своите господари. Унижението на България от влизането в Шенген се превръща в огромна заплаха, защото при огромния бежански – то даже не е и бежански поток, но при условие че става въпрос в крайна сметка за едно престъпление, каквото е преминаването на границата без разрешение, което се наказва според нашия Наказателен кодекс със затвор, обаче досега нямаме и един осъден нелегален имигрант, при условие че този нелегален имигрантски натиск продължи, не е трудно да направим една сметка кога точно България ще се превърне в държавата, в която ще има повече нелегални имигранти, отколкото местни жители! Реално България е заплашена от това да се превърне в най- големия бежански лагер в Европа и може би точно това е причината, поради която вкараха нашата държава, която се е превърнала в болния човек на Европа за наш срам, какъвто навремето беше Османската империя през 19 век, а през 21 век България вече е болният човек на Европа. Вкараха ни в Шенген точно поради тази причина – за да ни превърнат в един момент в огромен бежански лагер! Това е изключителна опасност за нас, българите. Точно поради тази причина за пореден път призоваваме, защото в крайна сметка има едно-единствено решение това нещо да не се случи, и то е границата да се охранява от Българската армия, за да не бъде допуснат абсолютно никакъв нелегален имигрант да влиза през нашите граници. Нито един! Това поне ще ни даде частично успокоение, макар че хипотетично всички тези, които са минали през България, могат да бъдат върнати обратно тук и това е опасност, която не бива по никакъв начин да бъде подценявана. ВЪЗРАЖДАНЕ настоява за пореден път – и в последните няколко години го повтарям вече не знам колко точно стотин пъти – българската войска да бъде изпратена на границата. Имаме все още поне толкова останали войници, че можем да браним поне собствената си армия и да не се излагаме, да не се налага да виждаме как румънци, австрийци и унгарци ще спират и ще проверяват български граждани по границите, защото те точно такива правомощия ще имат вече! Влизането на България в Шенген не е нещо, с което трябва да се гордеем. Това е нещо, от което трябва да се страхуваме, защото в настоящия момент то се превръща в най-крупната заплаха за оцеляването на България и за бъдещето на българската нация през последните повече от 150 или близо 150 години, откакто съществува Третата българска държава. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#13 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Костадинов. Преминаваме към първия кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Рибарски.

#14 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, във Вашето изложение не стана ясно дали разследващите органи – било то Европейската прокуратура или Главна дирекция „Национална полиция“, са поискали спирането на проекта. Какво налага спирането на проекта по време на разследването? Ако може – конкретен отговор, защото ние многократно призовавахме проектът да продължи да се реализира, а Вие изложихте един куп причини, поради които изпълнителят търпи щети именно заради спирането на проекта, това е разбираемо, но преди това имаме пак други обстоятелства, а именно в голяма част смяна на предмета на проекта, а именно въпросните сондажи. Изисква ли това разследване спиране на проекта и в допълнение, защото говорихте за евентуално възобновяване на проекта, което не се знае кога ще се случи – при това възобновяване тези 10 сондажа наклонено насочени ли ще са, или Вие сте още убедени, че вертикалните сондажи също не вършат работа за постигане на това разширение?

#15 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рибарски. Господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.

#16 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Рибарски, по отношение на първия въпрос ще бъда безкрайно конкретен. Няма искане от органите на Европейската прокуратура в София, нито от Главна дирекция „Национална полиция“ за спиране на изпълнението на договора. Следва да бъде отбелязано, че с оглед предмета на проверката и подадения сигнал, в случай че изпълнението на договора продължи и по време на проверката, би могло да се докаже, а изпълнението на договора се намира в такъв етап, в който трябва да започнат строително-монтажните работи и да бъде ангажиран допълнителен финансов ресурс в рамките на договора от страна на „Булгартрансгаз“. Именно това е една от причините, поради които ръководството на „Булгартрансгаз“ е взело решение да го спре – с цел да няма допълнителни или каквито и да е било финансови щети за дружеството, и да не се възпрепятства, на следващо място, извършването на проверката. По отношение на мерките, които са предприети, ще продължа моето изказване. Още на 16 октомври със заповед на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ е назначена работна група, която е разгледала, анализирала и обсъдила възможностите и приемливите варианти за продължаване на дейностите по реализация на проекта за сондажния фонд от цялостния проект за разширение на ПГХ „Чирен“. Вземайки предвид, че увеличаването на капацитета е дългосрочен технологичен процес, свързан с поетапното повишаване на пластовото налягане и увеличаване на количеството буферен газ на хранилището, е оценено като целесъобразно да се пристъпи към поетапно изграждане на необходимия сондажен фонд на хранилището. Повтарям, това е работна група от специалисти на „Булгартрансгаз“. В тази връзка за последваща реализация на проекта експертите на „Булгартрансгаз“ са анализирали и са предложили да бъде проведена нова обществена поръчка за инвестиционно проектиране и доставка на необходимите материали и оборудване, прокарване и въвеждане в експлоатация на три нови експлоатационни сондажа, в която конкретно и еднозначно да бъдат заложени изискванията за изпълнение на вертикален тип сондажи. С отчитане на спецификата на геоложкия разрез и прилагане на утвърдената в годините типова сондажна конструкция с технологична колона девет пет осми инча, спусната на съответната дълбочина след навлизане в тоарса, и експлоатационна колона от 7 инча предложеният подход за реализация е разгледан и одобрен от Експертния технико-икономически съвет на дружеството на 6 ноември тази година, както и от органите на управление на „Булгартрансгаз“, а именно Управителния и Надзорния съвет. По отношение на вида на сондажите са взети предвид следните обстоятелства: в условията и изискванията по техническата спецификация – част от документацията по визираната обществената поръчка, е посочено, че видът на сондажите… Аз искам тази спекулация да спре. Говоря за обществената поръчка, на база на която е сключен Договор № 6004. …е посочено, че видът на сондажите ще бъде определен след изпълнение на първия етап на поръчката, а именно изготвяне на актуализирания 3D модел на хранилището, тъй като при нейното изготвяне не е могло еднозначно да се определи какъв ще бъде резултатът от моделирането, съответно видът на сондажите. Към настоящия момент дружеството разполага и с разработен проект на доклад с резултатите от проведеното моделиране и симулация, въз основа на който при провеждане на нова обществена поръчка конкретно и еднозначно може да бъдат заложени в изискванията за изпълнение вертикален тип сондажи. Изводите в доклада се основават на тази работна група, на направената симулация и изцяло нов модел на структурата, където е отчетено влиянието на матрицата на поровото пространство. При направеното геоложко моделиране се доказва значително участие на матрицата на поровото пространство в обема на газовместващото пространство. Ще продължавам, ако трябва, да бъда безкрайно технологичен с оглед значимостта на проекта и обществения интерес. Разработеният в доклада модел на структурата отчита това влияние, обусловено от факта, че газовместващите скали представляват сложно изграден колектор от порово-пукнатинно кавернозен тип, а не само пукнатинен. Резултатите от проведената симулация дават основание да бъде направен извод, че новите експлоатационни сондажи на ПГХ „Чирен“ трябва да бъдат вертикален тип. Към настоящия момент статусът на изпълнение на другите две направления от концепцията за разширението на ПГХ „Чирен“, както и Вие споменахте, именно надземното оборудване ще бъде прието до края на месец декември с Акт образец № 15 по смисъла на Закона за устройство на територията и приложимите подзаконови нормативни актове, след което предстои комплексно изпитание и ще бъдат въведени в експлоатация до края на първото тримесечие на 2025 г., а преносният газопровод, който свързва подземното газово хранилище със съществуващата газопреносна система на „Булгартрансгаз“ в района на село Бутан, който ще донесе възможността за осигуряване на необходимата свързаност и капацитет…

#18 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

…за пренос към хранилището във връзка с целевото разширяване, е изграден и въведен в експлоатация с Разрешение за ползване, издадено от дирекция „Национален строителен контрол“ на 22 ноември тази година. Обръщам внимание, че с въвеждането в експлоатация на съоръженията от двете направления, а именно надземната част и газопровода, ще се повиши капацитетът за нагнетяване на хранилището. С новите съоръжения се очаква и ще бъде постигната оптимизация на кривата за нагнетяване чрез постигане на равномерно поддържан дебит през целия нагнетателен период в размер на 4 милиона кубически метра на ден, тоест с новите компресорни мощности и газопровода ще се осигури възможността за увеличаване на капацитета за съхранение на „Чирен“ от 550 милиона кубически метра на 720 милиона кубически метра активен газ. Благодаря.

#19 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте.

#20 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, честно казано, 20 минути четохте становище и не чух абсолютно нищо по същество, 20 минути обяснявахте защо, какви са аргументите на фирмата, за да прекрати този договор. Изчетохте, че се позовават на стопанска непоносимост… Между другото, Вие сте юрист, аз не съм юрист, но дори и аз знам, че стопанска непоносимост се доказва и се постановява от съд, а не така на общо основание. Тези договори също така съдържат клаузи, че страните не носят отговорност за събития, които не биха могли да бъдат предвидени в момента на подписване на този договор, но не това е важното, между другото, не това е важното. Важните въпроси, на които трябва да бъде отговорено, и въпросите всъщност, поради които Европейската комисия е влязла на проверка, Вие дори не отговорихте на това, което беше изложено в становището на вносителя – защо всъщност е тази проверка на Европейската комисия? Хубаво е да отговорите и на този въпрос. Но другите въпроси, които са важни: защо е променен първоначалният технически проект, на целия проект е променен; защо не са направени необходимите изследвания за това какво е състоянието на съществуващите, на старите сондажи; какъв е техният остатъчен живот; защо са премахнати от техническото задание така наречените ядкови сондажи, които предполагат възможност за по-нататъшно допълнително изследване на цялото съоръжение? Защо прочетохте нещо, че е имало някакъв екип от експерти, които са дали становище, че е трябвало да бъде променен типът, технологията на сондиране от наклонено-насочен тип към вертикален тип? Вертикалният тип сондажи са според други експерти, не според мен, според други експерти, включително и според сигнала, подаден в Европейската прокуратура, остаряла технология отпреди 30 – 40 години и далеч по-евтина за изпълнение, но и много по-нискоефективна …

#21 · speech

Председател Рая Назарян

Кой Ви е въпросът, господин Тодоров, в смисъл няколко зададохте вече? Времето Ви изтече. Моля Ви се, формулирайте консолидиран въпрос, а не становище.

#22 · speech

Йордан Тодоров

…и много по-нископродуктивна, така че това са важните въпроси, а не да четете какви са аргументите на фирмата да прекрати самия договор.

#24 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Тодоров, аз във Вашето изложение не разбрах точно какъв Ви е въпросът, но все пак на база моето разбиране ще се опитам да Ви отговоря. Не съм просто чел. А не отговорих на въпросите, които Вие зададохте предварително, и бях категоричен в отговора си, че няма промяна на вида на сондажите. Това беше част от моето изказване, че в техническата спецификация, която е част от документацията за възлагане на обществената поръчка, е определено, че видът на сондажите ще бъде дефиниран и затова договорът, който е сключен от „Булгартрансгаз“, е за пълен инженеринг. След провеждане и потвърждаване на данните от 3D сеизмичното проучване следва да бъде определен видът на сондажите. На второ място, аз не бих акцентирал върху моята експертиза, тъй като това е много специфична дейност, но в моята работа като ръководител на „Булгартрансгаз“ и сега като министър на енергетиката аз съм се научил да вярвам и вярвам в мнението на експертите. А едва ли в „Булгартрансгаз“ не разполагат с експертиза, имайки предвид, че управлява подземно газово хранилище „Чирен“ безаварийно в рамките на повече от 50 години. И в този експертен техническо-икономически съвет, в него при взимане на всичките решения са привлечени специалистите, които отговарят за ежедневното опериране, управление и планиране на процеса по експлоатацията на подземното газово хранилище „Чирен“. Тези органи и експерти, които са взимали тези решения, са дългогодишни служители на „Булгартрансгаз“, така че аз вярвам в тяхната експертиза и съм се доверявал. Това е принцип, от който съм се ръководил винаги в моята работа. Благодаря Ви.

#25 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Малинов. Въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте.

#26 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, господин Министър! Аз Ви благодаря, че в процеса на даване на отговори внесохте яснота относно това в първото тримесечие дали ще бъде спазен срокът за присъединяване на компресорната станция. Бих искал да Ви попитам обаче точно кога предвиждате в точка Бутан да бъде присъединена, защото дали на 19-и или на 22-ри Комисията е приела обекта, няма значение, но би било интересно кога ще бъде вече официално въведена? Аз искам да поставя акцент и въпросът ми към Вас е, че Вие няколко пъти споменахте: като директор и с Вашата специфична експертиза бих искал да ми дадете много категоричен отговор дали като директор сте одобрявали доклад за допълнително геоложко моделиране, което да е въз основа на промяната на цената, и да ни кажете дали сте запознат с докладна записка на вътрешния одитор, тази докладна записка, в която ясно се казва, че дружеството следва да разговаря с изпълнителя и този отказ от отговорност, който е заявен, да бъде отново преосмислен. Та въпросът ми към Вас като министър е следният: Вие в качеството си на изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ дали сте възприели становището на вътрешния одитор на дружеството, което представлявате? Благодаря.

#28 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Вълчев! Аз много благодаря за въпроса, който ми задавате. В качеството на министър какво съм възприел като в качеството на изпълнителен директор? И аз се чудя, тъй като в момента притежавам качеството на министър, как да Ви отговоря както в бившето си качество като изпълнителен директор, но ще бъда конкретен както винаги. Да, запознат съм с доклада на вътрешния одитор. Включително с този доклад се запознах напоследък във връзка с течащата проверка. Ако Вие сте запознат, аз на този доклад съм поставил резолюция не само към вътрешния одитор за допълнителен анализ и доклад на твърденията, които са в него, но и към други специалисти в „Булгартрансгаз“, защото аз съм искал в качеството ми на изпълнителен директор да имам становището и широката експертиза на всички специалисти от „Булгартрансгаз“, вследствие на което съм поставил и допълнителна резолюция върху допълнителните доклади. И отново докладът на вътрешния одитор, който Вие визирате, е разгледан от повече от 25 човека на заседание на Експертния технико-икономически съвет, като вътре са взети предвид препоръките и одитното мнение на вътрешния одитор. Така че аз съм работил с вътрешния одитор от първия ден, от който съм назначен за изпълнителен директор – 2018 г. Преди това съм имал възможността да работя с него, тъй като съм бил служител на „Булгартрансгаз“ от 2010 г., така че с всеки един доклад, включително който съм инициирал аз в качеството на одитен ангажимент на вътрешния одитор, съответно съм процедирал и съм се запознавал с него. Това, което споменах, е, че ЕТИС е взел предвид доклада, разгледал го е и е взел своето решение, след което ми го е предложил. По отношение на първия Ви въпрос. Газопроводът вече е въведен в експлоатация. Той е оперативен и към днешна дата считано от 22 ноември, което ще даде възможност и през следващия нагнетателен сезон, който ще започне от 1 май следващата година, да се увеличи капацитетът за нагнетяване към хранилището. Благодаря Ви.

#29 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Малинов. Въпрос от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ ще има ли? Не виждам. Въпрос от парламентарната… (Реплика от народния представител Рамадан Аталай.) А, заповядайте. Заповядайте, господин Аталай. Не видях.

#30 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. В залата има и друга страна освен господин Борисов, където гледате.

#31 · speech

Председател Рая Назарян

Точно към Вас гледах, господин Аталай. Никой от колегите Ви не реагира, не вдигна ръка. Имате думата, за да зададете Вашия въпрос

#32 · speech

Рамадан Аталай

Моите извинения, че мен и с бялата коса, ако не ме видите, не знам как ще видите с голото теме господин Ремзи Осман.

#34 · speech

Рамадан Аталай

Разбира се, затова дойдох. Господин Министър, така да Ви нарека, защото днес повечето сте като директор на „Булгартрансгаз“, защото колегите в тази зала, а и всички други – повечето, Ви познават в това Ви битие като човек, който е работил дълго време в „Булгартрансгаз“. Всичко това, което се случва в „Булгартрансгаз“, нищо че има назначен нов директор, директно, пряко опира до Вас. Всички решения, които се вземат в „Булгартрансгаз“, колкото и да се опитвате да избягате от битието си, няма как да се случи. Това, което се случва днес и в общественото пространство, въпросите, които възникват, влизането на силовите структури в „Булгартрансгаз“, включително и прокуратурата, и появяването в общественото пространство на доклади на вътрешния одитор, от който много бързо се освободихте. Не знам дали по Ваше желание, или под натиск на други политически формации, които днес не си задават въпросите да не би да Ви засегнат с нещо. И проблемът оттук нататък – това, което продължавате да правите, е да изчиствате онези експерти, които по една или друга причина разбират от сондажи за разлика от нас и от Вас, разбира се, буди недоумение и затова възникват въпроси, които би трябвало да Ви зададем, за да се изясни пред обществото кой е прав и защо, след като е сключен един договор, по стечение на обстоятелствата Вие го прекратявате? Изслушах Вашето изложение. Имам много въпроси, които възникват, и тези въпроси, които имаме ние, разбира се, са от материалите, които излизат в медиите, и от експертите, които ги уволнявате.

#35 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Аталай, задайте си въпроса, защото времето Ви изтече. Пристъпете към конкретния въпрос към Министъра.

#36 · speech

Рамадан Аталай

Госпожо Председател, знам че ми изтече времето, но ме оставете да си задам въпроса.

#38 · speech

Рамадан Аталай

И много Ви моля да не ме прекъсвате, за да приключа, и ще чуете въпросите, които имам.

#39 · speech

Председател Рая Назарян

Правилата са еднакви към всички, господин Аталай. Само Ви подканвам да се насочите към въпроса си.

#40 · speech

Рамадан Аталай

Господин Министър, на база проведени изследвания в реномирани в бранша лаборатории в САЩ и в Европа в периода от 2000-а до 2007 г. за условията на газохранилище „Чирен“, наклонено насочените сондажи са доказали своята висока продуктивност и надеждност особено по времето на кризата на газа 2009 г. Изискването за сондиране на наклонено --насочени сондажи недвусмислено е заложено в техническото задание от тръжната документация на база заключенията и препоръките в технологичния проект за експлоатация и разширение на „Чирен“ се казва в материалите. Вие тук се опитвате да опровергаете, че не е така. Кое е истина, кое не е? Не знам. Защото, ако Вие наистина сте оставили пълен инженеринг, тогава на обществената поръчка, която сте определили, би трябвало да кажете, че на тази обществена поръчка може да се яви и Първан баняджията. Няма как Вашите експерти, които Вие сте назначили, и тези експерти, които са при Вас, този единствен, който казвате, да не са Ви казали по какъв начин и какви сондажи би трябвало да има в един проект, който е от 720 милиона. Няма как да се случи. Затова въпросът ми е защо за разширението на газохранилище „Чирен“ вместо сондиране на 10 броя нови високопродуктивни наклонено насочени сондажи е избрано да се сондират 10 броя нови вертикално-експлоатационни сондажи? И за да удовлетворя председателката, спирам с въпроса. Ще се опитам да Ви задам и втори въпрос.

#42 · speech

Рамадан Аталай

Дано повече председателката да не заема това място, за да може да работи парламентът.

#44 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Аталай, радвам се, че визирате моята експертиза като изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ от времето, от което Вие ме познавате. Не се радвам, че цитирате доклади за изследването на подземно газово хранилище „Чирен“ от периода 2000 – 2007 г., тъй като към днешна дата сме 2024 г. и в действителност технологиите, ноу-хау са се развили в значителна степен от този момент. В действителност в качеството си на директор на „Булгартрансгаз“ едно от първите неща, които предприех от 2018 г., е да съживя този проект, както Вие правилно отбелязвате, че реализацията на този проект е започнала в далечната 2009 г. По отношение доверието на експертите. Имах възможност да отговоря и както Вие правилно отбелязахте, нито Вие, нито аз разполагаме с конкретната техническа експертиза, за да правим оценки за правилност или неправилност на решенията. Всичко останало по отношение възможността – то е публично достъпна информация в документацията за обществената поръчка, която е публикувана на страницата на Агенцията за обществени поръчки, в Официалния вестник на Европейската комисия и на страницата на „Булгартрансгаз“. Може би не на последно място, което искам да визирам към Вашето изказване, беше за…, но по-скоро ще го оставя за втория Ви въпрос. Благодаря Ви.

#45 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Малинов. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, госпожо Митова.

#46 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин министър Малинов, от изложението, което Вие направихте, аз разбирам, че първо, българското общество не би следвало да очаква някакви неустойки за неизпълнение на договора. Второ, трябва да сме благодарни, че ние не плащаме на изпълнителя някакви неустойки, които той може да предяви по съдебен ред. На мен това ми звучи леко нелогично. Затова въпросът ми към Вас е дали съществуват установени административни или финансови нарушения по договора за „Чирен“, които могат да доведат до финансови загуби за държавата? Какви мерки планирате да предприемете, за да защитите обществения интерес? И разбира се, какви мерки ще предприеме Министерството на енергетиката за изземането на дължимата неустойка по договора от страна на изпълнителя? Дали изобщо ще предприемете такива действия? От това, което направихте като изложение, разбирам, че най-вероятно няма, но държа да отговорите. Благодаря Ви.

#48 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Митова! „Булгартрансгаз“ е независим преносен оператор с двустепенна форма на управление. Едноличен собственик на капитала на „Булгартрансгаз“ е Българският енергиен холдинг, а министърът на енергетиката упражнява правата на държавата в Българския енергиен холдинг, съответно има лимитирана отговорност по отношение на правно-юридическите възможности за директно интервениране, дори има забрана от гледна точка на съществуващия модел, избран от държавата. Това ми беше може би и част от отговора към господин Аталай, който спрях – за възможностите, че министърът на енергетиката продължава да управлява „Булгартрансгаз“. Надявам се това да не бъде взето предвид именно при органите на Европейския съюз, когато слушат това изслушване, защото знаете, че това е пряко нарушение на приложения модел в българската енергетика. По отношение на въпроса Ви за административни нарушения – дали са установени. Провеждането на обществената поръчка е проверявано от Агенцията за държавен финансов контрол – инспекция, доклада от нейната дейност, резултатите от доклада са публични на тяхната страница, където категорично е заявено, че при провеждането на обществената поръчка и сключването на договора не са установени нарушения. Във връзка с изпълнението на договора административни проверки не са извършвани и съответно тече проверката, която е инициирана от Европейската прокуратура съвместно с българските органи. Не бих ги нарекъл репресивни, тъй като някой ги нарече от тази трибуна такива. Напротив. От тази гледна точка, на следващия Ви въпрос по отношение на неустойката. Съгласно договора неустойка се дължи след изтичане срока за изпълнение на договора, ако в този срок няма изпълнение на предмета му. За всеки ден забава се дължи неустойка. Към момента на прекратяване на договорните отношения между „Булгартрансгаз“ и избрания изпълнител срокът за изпълнение на договора още не е бил изтекъл, така че няма основание за налагане на неустойка. Това, на първо място. На второ място, аз в основното си изложение имах възможността да кажа, че няма никакви финансови щети за „Булгартрансгаз“, тъй като всички средства, които са платени от бюджета на „Булгартрансгаз“ – осигурени през заема на Българския енергиен холдинг, са възстановени от изпълнителя на дружеството. Плюс това има в условията на споразумението за прекратяване, че няма да има никакви допълнителни финансови претенции. Това, което имах възможност да кажа за разходите, които те са понесли от сключването на договора до неговото прекратяване. Не на последно място, всички изследвания, които са разработени, остават собственост на „Булгартрансгаз“ и за тях няма изискана претенция, а именно издаденото разрешение за строеж, разработения подробен устройствен план, извършването на екологичната оценка и не на последно място, изключително важното извършено актуализиране на 3D симулирането, което дава възможност на специалистите на „Булгартрансгаз“ да извършват оценка на текущото състояние на хранилището, а не това, което е било преди повече от 15 години. Благодаря Ви.

#50 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Дойде време да се срещнем, господин Малинов. Нали преди задавахте въпроса кои са тези специалисти, които толко разбират и са подали този сигнал до Европейската прокуратура. Е, аз съм един от тези специалисти, който съм подал сигнала (ръкопляскания от ПП МЕЧ) заедно с колегите ми Христо Казанджиев и Васил Филипов – все известни фигури от нефто-газовата промишленост. В качеството ми на инженер по сондиране и разработване на нефтени и газови находища, както и отговорник по сондирането във фирмата и накрая като изпълнителен директор на единствената фирма в България, която е направила, подчертавам, всичките сондажи в ПГХ „Чирен“. Всичките сондажи, господин Малинов! Понеже имам само две минути за въпрос, аз си запазвам правото после в изложението да обясня някои неща. Тук ще кажа само две работи, които колегите задават във въпросите, и Вие упорито отказвате да ги обясните. Първо, научете се! Има един закон на Дюпои за дебита на газовите находища, който изцяло зависи от ствола на прокарания сондаж – π х h върху Мµ – проницаемостта, колкото дължината на ствола е по-голяма, дебитът е по-голям. Затова са по-ефективни тези сондажи. Вие сега се опитвате да направите едни други – вертикални. Аз ще кажа на хората защо ги правите тези неща. Защото сте затънали до ушите с турската фирма, която трябваше да направи сондажите. Имаше скандал, та се намеси чак турският посланик, и сега се опитвате да прикриете всички тези работи. Върнахте 26 милиона и сега се опитвате през поръчката да им върнете останалите 50. Точно тези 70 – 80 милиона, за които говорите, че сега ще се прави обществената поръчка и които ги дължите, тези пари, на фирмата изпълнител. Това е само едно на ръка. Става въпрос за една гигантска измама за 737 милиона. И понеже споменахте… Усмихвайте се, но не е до смях, защото Ви разследва Европейската прокуратура.

#52 · speech

Красимир Манов

Въпросът е много простичък – докога ще седите министър и не е ли време да си подавате оставката и да изчезвате, защото ще стигнем и до „Боташ“, и до Турски поток, и до ПАВЕЦ „Чаира“, и до всичките Ви действия, които сте предприели? (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#53 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Министър, въпреки че не е съвсем по предмета, заповядайте да отговорите на поставения въпрос от господин Манов.

#54 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Манов, радвам се, че сте такъв специалист и ще допринесете с експертизата си в Народното събрание. Силно се надявам, че тази Ваша експертиза би била по-полезна в бранша, в който сте работили. В крайна сметка, понеже сте специалист, въпросът Ви не беше по темата и по специалността, така че няма да Ви отговоря. Благодаря Ви.

#55 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, преминаваме към втория кръг въпроси. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? Не виждам. „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Рибарски, имате думата.

#56 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! От въпросите и отговорите досега не става ясно какви разговори са водени със CINEA, как тя възприема ситуацията, какво ще се случи, какво ще е бъдещето на проекта и съответно на финансирането по проекта. Вие във Вашето изложение казахте, че първоначално дейностите са спрени за неопределен период и след това виждаме, че договорът е окончателно прекратен. Но виждаме, че дори и към момента на започналото разследване договорът беше изключително забавен в тази си част, за подземната част. При изслушването в Комисията – още тогава Вие казахте, че едно разрешение, евентуално един сондаж е започнал. Така че каква е ситуацията през очите на това финансиране и как възприемате, първо, забавянето, след това окончателното прекратяване на договора?

#58 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Рибарски, наистина Ви благодаря за загрижеността за бъдещата реализация на проекта. Както имах възможност да кажа в моето изложение, след прекратяването на договора за сондажния фонд от страна на ръководството на „Булгартрансгаз“ са проведени неколкократно разговори с финансиращата институция, включително това, което има договорено. И аз мисля да окажа политическа подкрепа следващата седмица по време на моето посещение в Брюксел на Европейския съвет в част „Енергетика“. Ще поискам среща със CINEA, за да подчертая още веднъж значимостта на проекта, и ако е възможно, а считам, че ние имаме такава практика и опит в „Булгартрансгаз“, срокът за изпълнение на грантовото споразумение съответно да бъде удължен, за да може осигуреното финансиране да бъде използвано за сондажите, които са предвидили колегите от „Булгартрансгаз“, че трябва да бъдат прокарани. В тази връзка искам само да отбележа, че финансирането е разделено на две части: По отношение на наземните съоръжения. Спрямо графика, който ми е предоставен на мен, а именно в края на първото тримесечие на следващата година наземните съоръжения да бъдат въведени в експлоатация, считам, че тази част от финансирането не е под риск. По отношение на следващата. Колегите от „Булгартрансгаз“ след проведеното пазарно проучване за определяне стойността на сондажите, които специалистите, подчертавам още веднъж, са определили да бъдат вертикален тип, имат готовност в рамките на следващата седмица да бъде стартирана обществената поръчка, съответно проведена, като се надявам във възможно най-кратки срокове да се стигне до сключване и на договора. Така че накратко – за нашето настояване имаме разбиране. Тъй като CINEA като финансираща институция е запозната с настоящия етап, запознати са с новия подход за поетапното реализиране на сондажите, а именно решението да бъде проведена обществена поръчка за три сондажа, след което да бъде потвърдена тяхната продуктивност и да се вземе решение за прокарването на останалите, да бъде удължен срокът за изпълнение на грантовото споразумение и съответно на допустимите разходи по него. Благодаря Ви.

#59 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Втори въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте.

#60 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! В началото на изслушването поискахме да бъдат включени камерите на БНТ и затова ще си позволя накратко да разясня за по-широката публика, тъй като имаше много термини, които се използваха, и смятам, че дори и някои от нашите граждани да са се интересували, по-скоро са се объркали от всичко, което се каза досега. „Чирен“, което в момента е най-голямото хранилище в България, всъщност през 60-те години на миналия век по времето на Народна Република България е газово находище, което се експлоатира дълги години. И когато започват да намаляват – чисто лаишки казано от мен – количествата на газ в находището, се преминава към създаване на хранилище, което вече много дълги години пък играе балансираща роля за газови доставки в страната и осигурява сигурност, най-общо казано, за газовите доставки в България. Когато през 2022 г. се сключва договор с „Булгартрансгаз“ за разширяването на това хранилище, според мен като български гражданин това беше началото на едно политическо, икономическо, да не кажа мутренско, боричкане за парите, които ще дойдат от Европейския съюз. Това най-вероятно е основната причина да сме на тази фаза в момента – да сме в задънена улица. Аз не знам дали Вие сте в отпуск в момента като директор на „Булгартрансгаз“. Не сте, добре, защото иначе означава, че се връщате там евентуално скоро или пък след малко повече време. Но искам да попитам като човек, който е бил директор на „Булгартрансгаз“ и сега от няколко месеца вече и министър и няма как да не е изключително близо до целия процес, в крайна сметка, за да сме в тази фаза и да се питаме защо Европрокуратурата се е заела със случая, според Вас носите ли лична отговорност и ако не, има ли външни сили, които носят такава, защото Вие намекнахте за това, или пък вътрешни – дали икономически, дали политически кръгове? Кой в крайна сметка носи отговорност за това положение в „Чирен“ днес? Благодаря.

#62 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз не крия, че съм бил изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“. И в този период не крия, че съм бил и служител на това дружество повече от 15 години, или приблизително 15 години, така че, разбира се, отговорността винаги съм я носил и ще нося. Безспорно, както започнах моето изказване, затова цитирах писмото, което съм изпратил до ръководството на Българския енергиен холдинг и „Булгартрансгаз“ като министър, отчитам значимостта на проекта за разширението на подземното газово хранилище „Чирен“. Както Вие правилно отбелязахте, то ще влияе по отношение на диверсификацията на доставките на природен газ, ще влияе и върху цените и именно поради тази причина проектът следва да бъде реализиран. Проектът трябва да бъде реализиран във възможно най-кратък срок. Безспорно е обстоятелството, че с прекратяването на този договор постигането на целите за разширението на хранилището ще бъдат забавени. Затова колегите от „Булгартрансгаз“ търсят средства за поетапното увеличение на капацитета. И това, което аз съм поставил като цел, е още в следващия нагнетателен сезон да има увеличен капацитет за нагнетяване и за съхранение. А след прокарването на сондажите включително да бъде увеличен и капацитетът за добив. От тази гледна точка считам, че финансирането, което е осигурено като безвъзмезден финансов ресурс по европейска линия, в размер на 77 млн. евро – имах възможността да цитирам точно сумата, е само част от цялостната стойност за реализацията на проекта. И за да бъда конкретен на Вашия въпрос, тъй като се намираме в Народното събрание, не, нямам оказан вътрешно-политически натиск, освен ако за натиск не се възприема, че това е важен проект и трябва да се случи. По отношение на това, което имах възможност да спомена, че все пак има заинтересовани външни участници, за които да не се случи разширението и да не се даде възможност на България да има алтернатива, а алтернативата означава по-добри цени и по-висока сигурност, запазвам моите съмнения, че има такъв интерес и че този интерес е активиран! Благодаря.

#63 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Втори въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Няма да има. Въпрос от „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Гуцанов.

#64 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! За това, което преди малко казахте в изложението, ще го застъпя, защото ми се струва, че малко се мина границата на разумното да говорите за външен интерес, при положение че има толкова съмнения за нарушения в „Чирен“, но нека това в изложението да го говорим. Тъй като двама от колегите – и господин Рибарски, и господин Аталай, се пробваха да Ви зададат въпрос, на който Вие не дадохте ясен отговор, аз ще се постарая по трети начин да го задам този въпрос, защото той е сърцевината на всичко, което говорим. На база на проведени изследвания в най-реномирани в бранша лаборатории, които са в Съединените американски щати и в Европа, в периода 1998 – 2007 г. за условията за газохранилище „Чирен“ – нещо, с което Вие сте запознат, сигурен съм, наклонено насочените сондажи са доказали своята висока продуктивност и надеждност, особено по време на газовата криза през 2009 г., знаете го доклада. Изискванията за сондиране на наклонено насочени сондажи недвусмислено са заложени в техническото задание от тръжната документация на база на заключенията и препоръките в технологичния проект за експлоатация и разширение на „Чирен“ от 2011 г. Сондирането на газохранилище „Чирен“ на вертикални сондажи вместо на наклонено насочени е в пълен разрез с изискванията на техническото задание на „Булгартрансгаз“ ЕАД, което е част от тръжната документация, като по този начин не се гарантира постигането на висока продуктивност, херметичност и безопасна експлоатация на газохранилището. Днес обаче важното изискване за сондиране на наклонено насочените сондажи на газохранилище „Чирен“ е умишлено пренебрегнато, за да се наложи сондиране на по-евтини, но по-производителни, освен всичко останало, вертикални сондажи, и то с опасна, проблемна и ненадеждна конструкция. Защо за разширението на газохранилище „Чирен“ вместо сондираните над 10 броя нови високопродуктивни наклонено насочени сондажи е избрано да се сондират 10 броя нови вертикални експлоатационни сондажи? И в тази връзка: защо задължителното извършване на контролно-измервателната дейност по време на сондирането и при провеждането на тестовете изпитанията на новопрокараните сондажи няма да се осъществяват от независима фирма, както се практикува в бранша, а от избран подизпълнител, което не е нормално. Това не е ли също в разрез и не се ли прикрива по този начин кой прави одита, защото се създава по този начин условие за конфликт на интереси и връзката между едното и другото е очевидна поне на пръв поглед, ако нямате Вие да кажете нещо по-различно? Но моля Ви, този път за сондажа кажете ясно и точно, защото знаете цифрите – от 221 милиона 40%, 88 милиона, липсват.

#66 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Гуцанов, с пълното ми уважение към Вас – аз не разполагам с такава експертиза, с която Вие разполагахте, и ни запознахте с подробните технически данни на доклада от 2007 г. Надявам се да имам такава експертиза. Ще тръгна отзад напред. Моля Ви, наистина Ви моля, когато Ви подготвят за такива заседания и за такива въпроси, нека да гледаме обективната действителност. Нека просто някой да си направи труда да отвори интернет страницата на „Булгартрансгаз“ и да види, че „Булгартрансгаз“ пак вследствие на препоръка на Експертния технико-икономическия съвет, всичките тези специалисти – радвам се, че има повече специализирана експертиза в Народното събрание – е провел обществена поръчка за избор на консултант, похарчил е или ще похарчи спрямо договора над 1 млн. лв. Консултант – международна фирма, която да верифицира данните по време на изпълнението на договора. Договорът, все още действащият, е налице! По отношение на сондажите – да, правилно визирате и правилно в някои заключения се казва, че в периода 2009 – 2011 г. е изработен нов технологичен проект за експлоатация и разширение на ПГХ „Чирен“, който потвърждава възможностите за разширяване на газохранилището, определя техническа и икономическа осъществимост и препоръчва вариант 3 за разширението на хранилището, а именно при какво пластово налягане – до 150 бара, обем на активния газ – до 1 млрд. куб. м, и дневен дебит за нагнетяване и добив между 8 и 10 млн. куб. м природен газ, както и препоръчва в този доклад извършване на допълнителни изследвания, за да могат да се потвърдят данните за вида, а видът на разширението на „Чирен“ и видът на прокарваните сондажи е едно от тях. При приемане на проекта, който е разработен от чешката компания Ем Ен Ди, който се цитира от всички специалисти, българските специалисти го оценяват като сериозна крачка напред, но по него не може да се вземе окончателно решение за разширение на Чиренското газохранилище. И това е документирано в документите, които се съдържат в „Булгартрансгаз“. Необходимо е провеждане на още три допълнителни изследвания, като след тях резултатите да се добавят в създадения модел и тогава да се вземе окончателно решение! Именно при разработването на визираната обществена поръчка специалистите на „Булгартрансгаз“ са преценили, че и тези допълнителни изследвания трябва да бъдат предоставени на изпълнителя и те да бъдат верифицирани още веднъж. Така че считам, че съм се отнасял с грижата на добрия стопанин, за да се случи този проект. Благодаря Ви.

#67 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Втори въпрос от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС. Заповядайте, господин Аталай.

#68 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви. За протокола – Аталай от „Демокрация, права и свободи – ДПС“ – ДПС. Господин Министър, ни най-малко има някой, който да се съмнява в това, че ти не искаш да направиш всичко възможно да се случи този проект – не се съмнявам в това – освен тези, които по една или друга причина ти пречат, освен тези, които по една или друга причина се опитват да променят първоначалните тръжни документи, които сте ги подготвили, за да сключите договора. Зададоха въпрос технически – аз имам още такива експертни, технически въпроси, но сега ще мина малко към другата част. Кои са тези хора, които ти пречат, може ли да ги назовеш оттук, от тази трибуна, и кои са тези външни сили? Защото гледам – ти не си конспиративен човек, ти с конспирация не се занимаваш, ти се занимаваш с неща, които би трябвало да се случат. Кой те вкарва в тази сфера на конспирация? Разбира се, ако има, ако ни кажеш външните сили кои са, същевременно и вътрешните сили, тогава ще разберем кои са причините за смяната от наклонено насочените сондажи към вертикалните сондажи. Опитах се, няма да съм толкова нагъл като тебе – да даваш съвети на народните представители тук какви експерти са, какви не са. Ние знаем, че ти имаш експертиза, би трябвало да имаш толкова време. Но бъди така културен и недей да съветваш народните представители как и откъде да си вземат съответните въпроси, които да ти зададат, защото не е прилично. Ако назовеш имената на тези, които отвътре те натискат, и външните сили и ако днес тук ни отговориш кога проектът „Разширение на подземното газохранилище в Чирен“ ще бъде приключен, за да може ние да усвоим онези количества газ и да ги депонираме, за да имаме спокойствие – да не се повишава цената на газа, тогава ще ти кажа, че ти наистина си загрижен за всичко това, което става. Иначе, пак ти казвам, не се съмнявам, че си загрижен. Мисля, че се познаваме много добре още като директор на „Булгартрансгаз“. И не се сърди, че си бил директор на „Булгартрансгаз“ – и сега управляваш това предприятие пак. То няма по друг начин как да бъде управлявано. Благодаря Ви.

#70 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, господин Аталай. Радвам се, че може да продължим да си говорим на ти – наистина се познаваме от доста дълго време. Проектът за разширението на „Чирен“ ще се случи независимо от всички обстоятелства, пречки и предизвикателства, които ще има по пътя. Не искам да произнасям обвинения от тази трибуна по отношение на вътрешни, външни или каквито да били други сили, които биха имали потенциален интерес от забавянето на реализацията на този проект. Ако някой от народните представители се е почувствал засегнат от моите предходни изказвания, моля да бъда извинен. Но когато говорим за изключително строго специфични технически въпроси, още един път подчертавам, независимо че съм имал честта и удоволствието да бъда служител на „Булгартрансгаз“ приблизително 15 години, не разполагам с цялата техническа експертиза и затова съм се доверявал на екипа си и на хората, които са имали този опит. Обръщам внимание, че още от следващия нагнетателен сезон капацитетът ще бъде разширен – повтарям, за да не ме разберете грешно и за да бъда безкрайно ясен – не в обема, така както е заложено и при кандидатстването за финансиране към европейската агенция и така както е предвидено при експертизата на „Булгартрансгаз“, но поетапното разширение ще започне още от нагнетателен сезон 1 май следващата година. Аз, докато имам тази възможност да контролирам този процес – не да го управлявам, защото законодателството не ми дава възможност да го управлявам, ще контролирам този процес да се осъществява по най-бързия, правилен, целесъобразен и икономически съобразен начин. Именно поради тази причина, както казах, съм информиран, че още следващата седмица „Булгартрансгаз“ ще обяви тази поръчка и че с прокарването на трите експлоатационни сондажа още в рамките на следващата година, надявам се това да се случи, ще имаме допълнителен обем за съхранение, съответно за добив и нагнетяване. Благодаря Ви.

#71 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Втори въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Не виждам. Втори въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Манов.

#72 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, колеги! Понеже сме още във въпросите, първият ми въпрос е следният: цитирахте няколко пъти чешката фирма NVD – във всичките ѝ доклади, това са огромни по обем материали, те препоръчват изрично, изрично препоръчват прокарването на наклонено насочени сондажи. Запознат ли сте със сондажите 70, 71, 72, 73? По какъв способ са прокарани? Какво Ви е мнението за Вашия одитор, тъй като Вие няколко пъти споменахте, че се позовавате на Вашите експерти и специалисти? Защо се наложи да го уволните – говорим за господин Велко Пеев, след като той многократно съобразно вменените му задължения по закон Ви е предупреждавал да прекратите тази обществена поръчка? Това нещо е публично достояние и фигурира в документите, с които ние сме сезирали Европейската прокуратура. И само една корекция, която благодарение на това сезиране прекрати обществената поръчка. Благодаря Ви.

#74 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Манов, понеже са няколко въпросите, ще се опитам да Ви отговоря, колкото и да съм експертен. Да, запознат съм със сондажите от 70 до 72 включително. Да, и със 71, и със 72 съм запознат. Да, типът на прокараните тези сондажи – хоризонтално насочени. Надявам се на база на Вашата експертиза да сте запознат и какви бяха очакванията на „Булгартрансгаз“ от прокарването на тези сондажи и какво реално се получи след тяхното прокарване. Те са прокарани през 2011 – 2012 г. и очакваният дебит на тези сондажи – Вие като експерт трябва да знаете какви бяха заложените изисквания и очаквания на експертите на „Булгартрансгаз“ от тези два сондажа и какво се получи, за да Ви отговоря на въпроса. Да, „Чирен“ в момента разполага с 24 сондажа, от които 4 са хоризонтално насочени, а 20 са вертикални. Запознал съм се, въпреки че не съм дълбок експерт, и с проучванията при потвърждаването на 3D симулирането и 3D модела, защото беше цитирано няколко пъти от народните представители изследване на американски компании от 2007 г. Но към настоящия момент това, което ми е предоставено като информация, е, че над 85% от всички сондажи в световен мащаб съгласно стандартите на нефтената и газовата индустрия са вертикални, които се прокарват. И това е потвърдено пак от американски експерти. Не бива да противопоставяме американските експерти едни на други. Трябва да разчитаме и на нашата експертиза, която съществува в България. Вие много добре знаете, че реномирани учебни заведения в България са били ангажирани при изпълнението на проекта. Явно поставяме под съмнение и тяхната експертиза. И понеже не бягам от въпроса за господин Пеев, който е тук, в залата. Първо, внушения, че аз съм уволнил господин Пеев. Напротив, както казах, от 2018 г. до 9 април тази година, когато бях избран за министър на енергетиката, аз съм работил с него. И господин Пеев знае много добре какво съм направил той да остане да работи в „Булгартрансгаз“ въпреки несъответствията му на определени изисквания за заеманата длъжност, които са залегнали още 2011 г., когато не съм бил директор. Благодаря Ви.

#75 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме и втория кръг от въпроси и преминаваме към отношение от парламентарните групи. ГЕРБ-СДС? Няма да има. „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Рибарски, за отношение.

#76 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! Аз очаквах по-голям интерес от колегите от ГЕРБ-СДС и от „ДПС – Ново начало“, но виждаме, че към момента само две-три партии се интересуват – парламентарни групи, от този изключително важен за енергийната ни сигурност проект. Това, което разбрахме в процеса на Вашето изслушване, е, че Европейската прокуратура, основно от днес е, не е поискала под никаква форма проектът да бъде спиран. Вие не само че го спирате за неопределен период от време, а и в крайна сметка прекратявате договора, който бива разследван. Към това добавяме и уволнен служител. Всичко това изглежда изключително странно от която и гледна точка да го погледнете. Проектът обаче преди това също има сериозно закъснение. В момента, в който ние правихме изслушване, за учудване от тези 13 възложени сондажа само един евентуално се изпълняваше и имаше едно разрешение за строеж. Още тогава имаше ясни индикации, че проектът е в сериозна забава и няма да бъде постигнат крайният срок. Друг въпрос, който днес не успяхме да разберем, е защо проектът въпреки препоръките на всички консултанти, че трябва да бъде реализиран в цялост, наведнъж, бива разделен на три отделни части, а сега разбираме от Вас, че и допълнителното разширение в новата концепция, която сте избрали, тази трета част, подземна, да бъде разделена на още етапи. По този начин проектът, единственото което аз виждам, е, че се оскъпява допълнително. Виждаме какви са пазарните предложения при проведените пазарни консултации – за тези три сондажа ние ще трябва да платим може би 60, 70, 80 милиона, така че целият процес, досега извървян, буди изключително много въпроси, които единствено вредят на проекта, а да не говорим за евентуална нанесена финансова щета. Тепърва ще се разговаря и със CINEA. Там притесненията за това финансиране не са само по отношение на този проект. Притесненията ни са и от друго Ваше изявление относно спиране на евентуални транзитирани доставки, защото в момента виждаме, че „Булгартрансгаз“ разчита, и преди това е разчитал, изключително на транзита на руски газ през Балкански поток. Значи, освен че ние поставяме под въпрос диверсификацията на доставките, виждаме, че и преносният ни оператор е изключително зависим от приходите от транзитиране на руски газ. Така че освен „Булгаргаз“, който е в изключително затруднено финансово положение заради един също спорен договор с „Боташ“, ние виждаме в момента още договори, които в сектор „Газ“ будят сериозни опасения. Позовавате се и на съвещателен орган, който се оказва, че в редица случаи взима решения, които – въпросният експертно-технически съвет, паралелно пък с това се правят, Вие няколко пъти споменавахте, наемат се консултанти, правят се анализи, въпреки че всичко това е трябвало да бъде определено при самото плануване на проекта. Възлагате на търг определено техническо задание, което после на база становище от този съвещателен орган Вие си позволявате да промените с някакъв анекс. Това също не мисля, че трябва да Ви освобождава от отговорност за взетите решения. Решенията са изключително важни за този проект и виждаме, че в момента той е доникъде. Надявам се наистина тези три сондажа да бъдат стартирани, но не мисля, че е избрана правилната посока. Ако отново се окаже, че трябва сондажите да са наклонено насочени, този проект отново ще бъде замразен, недовършен, а от това единствено страдат и диверсификацията, и енергийната сигурност. Ние ще следим процеса – дали ще бъде постигнат този увеличен обем, но подходът до момента показва, че едно нещо, което трябваше да бъде възложено като един цял проект, бива разбивано освен на три части първоначално, на последващи етапи, докато накрая сумата набъбне до някакъв… И аз не знам вече до какъв размер ще набъбне, защото Вие споменахте само един етап, в последващите етапи тепърва предстои да видим какви ще са там сондажите, как ще бъдат изпълнени. Така че очакваме от Европрокуратурата може би също да получим в някакъв момент повече разяснение какво точно се е случило с този проект. Моето лично мнение е, че закъсненията по проекта и последващото разследване накрая стигат до прекратяване на този договор. Предстои да видим дали този проект няма да се окаже поредният в сектор „Енергетика“ проблемен проект, както имаме – и ПАВЕЦ постоянно се засяга, а и си планираме да строим и АЕЦ, където също в инженеринга участва „Главболгарстрой“, който пък е водещ…

#78 · speech

Радослав Рибарски

…изпълнител в консорциумите, които са изпълнявали до момента „Чирен“. Благодаря.

#79 · speech

Председател Рая Назарян

И аз Ви благодаря. За отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Тодоров, имате думата.

#80 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще си позволя да кажа, че всичко, което беше казано, нямаше нищо общо с темата на изслушването, с това, че се води разследване от страна на Европейската прокуратура. Нищо не беше казано по същество. Това, което беше по същество, най-малкото беше – да не кажа лъжа, да кажа, че истината беше прикрита по един или друг много майсторски начин. Между другото, господин Министър, няма никакво значение какво сте казали Вие, няма никакво значение какво мисля и аз, защото това разследване се води. Аз си мисля, че Европейската прокуратура няма да ни бави много-много и ще излезе със становище по този случай и ще се разбере тогава кой е крив и кой прав. И понеже заседанието се излъчва на живо, искам да повторя и въпросите, на които министърът не отговори с конкретика, които мисля, че са много важни, и по които въпроси всъщност е сезирана Европейската прокуратура. На първо място, защо не са извършени необходимите изследвания на това какво е състоянието на съществуващите, на старите сондажи, какъв е техният остатъчен живот, дали са достатъчно добре херметизирни, освен това защо е прекратен… Това, между другото, е абсолютно задължително – преди да се правят каквито и да са нови сондажи, да бъде извършена такава оценка на старите сондажи. Също така защо е премахнато техническото задание и от обществените поръчки, и от първоначално заложени така наречени ядкови сондажи, които дават възможност за последващи изследвания на цялото съоръжение? Защо е променен видът на сондажите – от наклонено насочен тип към вертикален тип? Аз вече казах, че вертикалният тип сондажи… Господин Министър, Вие говорите, че сме 2024 г., почти 2025 г., че технологиите се развиват, защо тогава ни връщате 60 години назад?! Първите вертикални сондажи са преди 60 години. Това е много по-стара технология и това е доказано от западни лаборатории! Много по-евтини са за изпълнение, така е, но в същото време са по-нископродуктивни и по-нискоефикасни. Защо го правите, при положение че – между другото, в първоначалния технически проект са заложени по-скъпите, по-модерни и по-високопродуктивни наклонено насочен тип сондажи. На трето място, не чухме защо не се търсят неустойки от страна на „Булгартрансгаз“ по прекратения договор от страна на „Главболгарстрой“ в размер на двадесет и няколко – 23 или 24 милиона лева дължат по този договор? Кой ще поеме отговорност за европейското финансиране, което най-вероятно ще бъде загубено. Защото Вие казвате, че може да не бъде загубено, но аз си мисля, че ще бъде загубено, просто защото, за да го усвоим, трябва да приключим този проект до края на годината – нещо, което е абсолютно невъзможно, съвсем очеизвадно е, че е невъзможно да бъде приключен. Но отговори на тези въпроси има в подадения сигнал към Европейската прокуратура от страна на Българския енергиен и минен форум. И отговорът на първите два въпроса особено е много простичък. И той е: за да бъдат спестени пари. Всичко това се прави, за да бъдат орязани разходите на фирмите изпълнители и съответно отново по техни изчисления – на Българския енергиен и минен форум, тези разходи са сведени до 90 милиона по-малко. И какво ще се прави с тези 90 милиона? Мисля, че на всички е ясно. Най-вероятно няма да бъдат възстановени на „Булгартрансгаз“, така че това е най-вероятно класическа схема за източване на пари. Такава, каквато, между другото, сме виждали много през годините и на практика сме заобиколени от такива схеми. Наречете го крадене на пари. Да си го кажем директно, господин Министър. Но не са само тези неща. Нещата, които – това са най-смущаващите в целия проект, но има и други неща, които са били направени отново главно с цел да бъдат спестени някакви пари от фирмите изпълнители. На първо място, това е, че са проектирани с 40% по-къси тръби. Нямам времето да навляза в техническата част как точно се постига това, но така или иначе по този начин се пести. И „пести“ го казвам във възможно най-лошия смисъл на думата. А и 38% по-малък диаметър на тръбите е предвидено да бъдат поставени долу, в основата на сондажа, от което, разбира се, това означава пак да бъдат спестени пари от страна на фирмите изпълнители. Между другото, според експерти, господин Министър, не според нас, на които Вие се позовавате и на които вярвате, промяната на първоначално заложените тръби, в първоначалния проект, тези, които е трябвало да бъдат поставени, ще доведе до опасност за експлоатацията на самото съоръжение и опасност за живота на хората, които работят там. Тук дори вече не говорим за пари, а говорим за човешки животи. Защото с поставянето на по-тесни тръби, да го кажем на прост език, се повишава налягането, а е предвидено то да се увеличи от сто бара на сто и петдесет бара. Това означава 50% увеличаване на работното налягане, което при пълна липса на изследване какво е състоянието на старите сондажи означава, че ние на практика не знаем как ще реагира цялото съоръжение на това повишено работно налягане – дали ще издържат, дали няма експлоатационният живот на цялото съоръжение да бъде намален, колко точно. Няма никакви изследвания по този въпрос. И това, пак ще го повторя за пореден път, го казват експерти. Разбира се, всичко това се прави с цел да бъдат спестени едни 90 милиона, които, както казах, да бъдат източени. Но не е само това. Тъй като министърът каза, че се позовава на експерти, ще Ви кажа какво се случва още от времето, когато Малинов е бил изпълнителен директор „Булгартрансгаз“, и това е разказ на самите хора, които са потърпевши, самите експерти там. Това са хора, които са висококвалифицирани, високообразовани, хора, които – както се казва, със свещ да ги търсиш, няма къде да ги намериш нито в България, нито Европа. Все повече намаляват такива хора. Тези хора буквално, ръководството на „Булгартрансгаз“ още от времето на Малинов, а и в момента това нещо продължава, ръководството на „Булгартрансгаз“ буквално води война с тях. Буквално води война с тях! Заставени са да си мълчат, да не коментират това, което се случва, да не коментират как се случва, с цел… Тези, които, между другото, са по-смели, са заплашвани с уволнение, тези, които са най-смели пък и смеят да коментират всичко, което се случва, директно са били дисциплинарно уволнявани, господин Министър. Има такива случаи. Това не е изолиран случай. Това се случва дори и в момента, пак ще го повторя.

#82 · speech

Йордан Тодоров

Да. Благодаря, госпожо Председател, приключвам. Така че това, което се случва в „Булгартрансгаз“ и продължава да се случва – ще го кажа без никакво извинение, е една свинщина от страна на ръководството на това дружество към служители, доказани служители, експерти, дългогодишни, които няма къде да ги намерим, ако ги загубим тези хора. В заключение, бях подготвил доста други неща да кажа, но наистина пресрочих доста времето. В заключение ще кажа, че всичко това, което се случва с този проект, много, много, как да го кажа, е пропито с много, много съмнения, задкулисие, задкулисни договорки, задкулисни схеми. Пропито е със съмнения за корупция, корупционни схеми и се надявам наистина да бъде направено разследване от страна на ДАНС, да бъдат установени всички факти и обстоятелства и те да бъдат предадени на българската прокуратура, за да не се налага тук в Народното събрание отново да правим комисии, отново ние да вършим работата на ДАНС, отново ние да установяваме факти и обстоятелства около този проект и ние да сезираме с доклад прокуратурата, така, както вече го направихме, господин Министър, с друга сделка, която сте подписали и Вие включително. Става въпрос, разбира се, за сделката с турската газова компания „Боташ“. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#83 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Тодоров. За отношение от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ ще има ли отношение? Няма да има. Парламентарна група на „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, господин Гуцанов.

#84 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! За първи път поставихме тази тема на вниманието на Народното събрание на 15 март, когато министър беше Румен Радев, отново служебен министър на енергетиката. Тогава въпросът беше повдигнат от нашата парламентарна група, че има риск за технологично компрометиране на хранилището, а хранилището в Чирен е част от националната сигурност на България и от критичната инфраструктура. За жалост от 15 март, а всъщност първите сигнали, които се получиха са от средата на месец февруари, за жалост, от средата на месец февруари, от първото ни сигнализиране тук от трибуната на Народното събрание досега – девет месеца, не виждаме някаква сериозна реакция. Даже напротив – стигна се дотам Европейската прокуратура да влиза вътре и вместо да се взимат някакви мерки, не, напротив, то нещата стават все по-неприятни и все по-съмнителни. Разбира се, едното е това, което и колегите преди малко от ВЪЗРАЖДАНЕ говориха за 221 милиона, които са европейските средства за тези сондажи, и при смяната на един вид сондаж с друг разликата е 40%, тоест приблизително 88 милиона къде отиват в цялата тази схема. Но това е едната страна. Другата, която е много по-притеснителна, е наистина смяната на тези сондажи дали може да доведе до реални подобрения в „Чирен“, защото от 1974 г. досега нямаме друго газохранилище в България. Това е единственото и то е напът, има поне реална опасност, да бъде компрометирано с това, което се случва. Сега относно сондажите, господин Министър, Вие го знаете. Убеден съм и защо така се мъчите да лавирате, разбираме, в тази тежка ситуация, в която в момента Вие се намирате, но там експертите пределно ясно са казали, че те трябва да бъдат наклонено насочени тези сондажи, и това е безспорно, и няма смисъл да се шикалкави в цялата тази тежка ситуация, в която е изпаднало газохранилището, един път. Втори път, защо е уволнен главният одитор? Сега колкото и да се мъчите да го защитавате по някаква теза – какво се е случило, какво е станало, фактите са такива. Уволнен ли е? Уволнен е. Той ли е изнесъл първи данните за това, че има определени проблеми в „Чирен“? Той и това е било неговата дейност, и той е постъпил добросъвестно. На следващо място, защо е напуснал главният геолог, при положение че е от ключово важно значение кой е геологът на газохранилището? Знаете, че тук говорим за основна дейност. Какво се случва в „Чирен“? Защо одиторът си заминава? Защо главният геолог си заминава? Все въпроси, които няма как да не витаят в публичното пространство, че има някакво напрежение, и то, пак казваме, това е тема, която касае пряко националната сигурност. И нещо, което не е от Вашето време, а за жалост, през последните години всичко, което се случва, но Вие винаги сте били в областта на енергетиката –- безспорен факт, и Вие самият се похвалихте, че близо 15 години е така, и е добре, че има хора, които дълго време са в енергетиката. Само че вижте какво се получава, уважаеми колеги, имаме и проблем с доставките на газ – конкретно договора с „Боташ“. Да, започна с много добри намерения на фона на това, че имаше енергийна криза и не се знаеше тя докъде ще стигне, но в крайна сметка в момента в България, всеки един от нас, плащаме ли 486 хиляди на ден. Плащаме ги – взимаме, не взимаме, такъв е договорът. Дано той да бъде предоговорен. Дали ще стане, дали няма да стане – никой не знае. Имаме ли близо един милиард свръх газ, който може да влиза в България? Имаме, и то без да е необходимо да бъдат подписани тези договори. Защо цялото това нещо се е случило? Ядрената енергетика. И в момента разбираме, че има фирма, която е била наета да се отговори дали парогенераторите от „Белене“ могат да бъдат ползвани за „Козлодуй“, ама фирмата се оказва, че няма нужния капацитет да го направи това нещо. Кой как е взел тази фирма и не тръгваме ли пак да направим така, че да бъде подарено оборудването на „Белене“? Защото 600 милиона са платени за парогенераторите, по сегашни цени те струват над 2 милиарда, говорим за евро. За какво говорим? Оттук нататък как Вие като министър, най- вероятно с решение на Министерския съвет, убеден съм, че еднолично не сте го направили, тръгвате да предоговаряте огромни средства за строителството на 7 и 8 блок, при положение че не е направен ясен анализ при тези 20 милиарда, а те най-вероятно ще стигнат 30 милиарда, какво ще се случи. Те могат ли да бъдат въобще върнати – някои от тези средства? Защо наблягам на всички тези моменти? Проблем в „Чирен“, проблем в ПАВЕЦ „Чаира“, проблем в цялата система на доставки на газ в България, проблем с Плана за възстановяване и устойчивост в тази му част, която е свързана със зелената енергия. Ами че ние сме на една крачка от некомпетентност или от външно влияние, или поради алчност, или съчетание между всичко това да се достигне до пълен пробив и разбиване на българската енергийна система, при положение че тя беше една от най-мощните и силните не само в нашия регион, а от европейски характер. Вместо сега да имаме работещи няколко ядрени блока, тецове, работещи, да сме ясен газов хъб, ние сме в едно състояние,…

#86 · speech

Борислав Гуцанов

в което не знаем накъде да хванем . Господин Министър, мисля, че Вие носите огромна отговорност за това, което се случва, по ред обстоятелства, че в момента сте в тази ситуация, в която се намирате, и може би и действия, които са извършени. Благодаря.

#87 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Гуцанов. За отношение от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Имате думата, господин Аталай.

#88 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

На таблото защо пише само „Демокрация“.

#89 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател, започнахте правилно да артикулирате името на групата. Поздравления.

#91 · speech

Рамадан Аталай

ДПС – ДПС. Господин Министър, ние от дълго време се занимаваме с енергийните проблеми, включително и с доставките на газ в България. Дълго време сме чертали схеми за тръби, които ще минават през България. Имахме мечтата, бяхме се изживявали като газов хъб на България. През това време Вие също бяхте в енергетиката. Трябваше да направим поне, след като не се случиха онези големи газопроводи да минават през България, да направим връзката с Гърция, където аз смятам, че също така имате опит и Ваше влияние, за да се случи накрая. И там имаше дълго време външно влияние. Вътрешно влияние нямаше тогава, защото на първата редица други хора седяха тогава. Това, което направихме, е да направим всичко възможно да имаме участие в Гърция, на терминала на Александруполис, за което положихме усилия, и то много, докато убедим политическите формации, но впоследствие всичко това, което трябваше да се направи – връзката с тръбите по вертикала нагоре през Румъния за Украйна, също не се случва. Остана така в онези чертежи, които ги чертахме с Вас. Чертежите, които ги правехме за газохранилището, се случи така, че след намесата, пак е така – на първата редица и на някои хора, които по телефона Ви докладваха, че „Чирен“ не се осъществява. Ваше задължение е Вие да не се съобразявате с политическия натиск, който се оказва върху Вас, което не искате да си признаете. И още повече имам чувството, че „Чирен“ не се случва поради тази причина, че сте назначили много експерти, ЕТИС, тъй наречения ЕТИС, които – имам чувството, съмнението в политика и реалност, като че ли повече слушат Вас какви доклади да напишат, а не те да пишат и Вие да се възползвате от тези доклади. Не мога да разбера какво се случва в „Булгартрансгаз“, за да направите онова, което не трябваше да се случва в България, да нямаме място къде да депонираме газа, който ние може да получим през Александруполис. Защо? Какви са причините? Вие трябва да бъдете откровен. Трябва да бъдете точен и ясен. С уволнение на тези, които по една или друга причина са казали нещо по-различно от онези, които Вие сте назначили, няма да се случи „Чирен“. Няма да може да го довършите, а с взимането на мнението на всички експерти, включително и на народните представители, ще бъде възможно да се случи това нещо. И аз си пожелавам, че трябва да направите всичко възможно да си откъснете опашката от онези, които Ви натискат и по телефона Ви дават съвети с кого да говорите, с кого да не говорите. Вие сте министър на България и ако искате в енергетиката да Ви запомнят с проекти, които са се случили, би трябвало да се съобразите със световните тенденции – нищо, че лабораториите от 2007 г. в Америка и в Европа, същите лаборатории работят по същия начин с определянето на геологията на което и да е находище и Вие няма как да не се съобразите с това. Вместо да се съобразите пак с първия ред, или ако от днес оттук сме отправили онова послание, което е необходимо за България, и Вие ни убедите, че „Чирен“ ще бъде завършен в срок, което няма как да се случи, за мен е без значение кой ще е водещият, но да е фирма, която може да я свърши тази работа. Защото въпросите, които останаха, на които нямате отговор: защо са увеличени с 90 милиона средствата, които би трябвало да се дадат за сондажите, които са били първо вертикални, после хоризонтално наклонени – с 90 милиона са се увеличили, и след това си ги връща на вертикални, пак тези 90 милиона остават. Съмнение е, господин Министър. Съмнение има и във връзка с прекратяването на договора. И ще Ви помоля, чисто чисто човешки Ви моля, тези служби, които са тръгнали да проверяват всичко това, те никъде не пишат: прекратете договора с изпълнителя. Вие го прекратявате. Не ме интересува по какви причини. Ако прекратяването няма да ощети държавата, няма да ощети „Булгартрансгаз“, ако прекратяването ще доведе до взимане на онези решения, които Вие не сте ги взели навреме и сега би трябвало да ги поправите, без да бъде нанесена щета, разбирам Ви, но в общественото пространство не звучи така и не се вижда, че е така. В политическото и общественото пространство се вижда, че Вие се намесвате като министър в прекратяването на един договор, въз основа на който щетите, които ще се нанесат на „Булгартрансгаз“, включително и онези средства, които няма да получи „Булгартрансгаз“, са реални. Ако избегнете тези неща, ако направите всичко онова, което е възможно, за да защитите интересите на „Булгартрансгаз“, оттам и националните интереси на България, ще имате нашата подкрепа. Ако продължавате да слушате онези, които не мислят по този начин, както аз Ви казвам, ще страдате много и наистина ще Ви съжалявам. Благодаря Ви.

#92 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Аталай. От „Има Такъв Народ“ ще има ли отношение? Не виждам. От парламентарната група на МЕЧ – заповядайте, господин Манов, за отношение.

#93 · speech

Красимир Манов

МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, колеги! Може би искате оптимизмът Ви, господин Аталай, да е заразен, но за съжаление, не мога да споделя този Ваш оптимизъм, включително и на колегите, които взеха отношение по темата. Ами нещата няма да се случат с „Чирен“ поради простата причина – това сме описали в доклада, с който аз и колегите, и господин Пеев, който присъства тук – одиторът, който беше изгонен от „Булгартрансгаз“ заради това, че се възпротиви на този грабеж, сме взели ясна позиция и сме сезирали съответните органи. Става въпрос за класическа ОПГ и затова господин Малинов няма как да реши тези проблеми, защото той самият е проблем. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Тези близо 100 милиона, за които говорим, за сондажната част, са още между 70 и 90 милиона за надземната част – въпросните компресори, които са инсталирани. Тъй като определящата част са сондажите, които така или иначе не са направени и един господ знае кога ще се направят, сега наземните съоръжения ще седят като някакъв пореден паметник на глупостта и на похарчените пари от страна на българската държава, пък и европейски средства. Включително тук става въпрос и за тръбопровода, който е от Чирен до Бутан. Цялата поръчка, припомням, е за 737 милиона. Тук не слагам ескалацията, защото повечето от Вас сигурно са запознати, че има едно ПМС от 2022 г., което е променено 2023 г., с което се редуцира стойността на обществените поръчки в областта на енергетиката, например това е 67%. Ако нещо сте го започнали за 10 милиона, след това ще Ви платят 17 милиона за това нещо. Тук говорим за проект, който най-накрая целта му е да стигне и до милиард. Това не са фантазии, това са реални цифри, всички те са описани. Заради това толкова се разбърза Европейската прокуратура, на която, разбира се, трябва да благодарим, защото нашата прокуратура, която също сезирахме с този казус, не си мръдна пръста. Даже започнаха да правят обратни разследвания и да притесняват хората, които са дали сигналите. За това става въпрос! Ще си позволя в рамките на минутите, които имам, да обърна внимание на народните представители, че сегашният тук присъстващ министър на енергетиката господин Малинов вече ни струва над 10 милиарда. Неговият подпис стои под договора с „Боташ“. Миналото Народно събрание го задължи да предоговори този въпросен договор – досега нищо не е направил. Негово сериозно участие и подписите му седят под Турски поток. Какво направихте, господин Министър, с „Чаира“?! Какво направихте с мариците?! Моите уважения, ама само преди няколко месеца Вие искахте да закривате Маришкия басейн, а сега ходите да се молите на „КонтурГлобал“ да пускат два блока или там колкото може да пуснат, защото ще останем без ток в тази зала, пък и цялата държава ще остане без ток. Всичките тези въпроси тежат на Вашата съвест, господин Малинов. Мога да Ви уверя, че никакви сондажи няма да правите на „Чирен“, защото в мига, в който пуснете поръчката, веднага ще сезираме компетентните органи. Одеве Ви направих забележка – вземете ги прочетете или тези псевдоексперти, дето Ви съветват, от ЕТИС, да вземат да си прочетат законите на физикохимията. Това са сериозни неща! Не може да спорите с математически формули – тук има хора, които са инженери, учили са математика. Това са природни закони, това са закони, които действат независимо от хората. Доказано е по безспорен начин какви сондажи трябва да се правят, Вие сега се опитвате да се измъквате. Аз го казах одеве: това ви измъкване с още 70 милиона е, за да удовлетворите амбициите на турската фирма, на която основният изпълнител „Главболгарстрой“ нахлу в офисите с едни мутри и искаше да им вземе документи, да ги притеснява и така нататък. За да потушите скандала, защото се намеси турската страна чрез нейния посланик, сега искате набързо в суматохата една поръчка, за да им дадете 70 милиона. Отстъпихте им още 26 милиона като гаранция по поръчката, което трябваше да не правите, и ето Ви ги още стотина милиона разход. Няма да минат тези неща, повярвайте ми! Аз съм тук, МЕЧ е тук в парламента – всичкото това нещо ще го следим. Пак Ви казвам, 100 години да се занимавате с енергетика и с нефт и газ, аз съм се занимавал много преди Вас. Тези сондажи на „Чирен“ съм ги правил аз в голямата им част. Така че няма да Ви минат номерата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#94 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Манов. С това изчерпахме процедурата по изслушване по точка първа. Преди да преминем към точка втора – има заявена декларация. Заповядайте, господин Денков, имате думата.

#95 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, скъпи сънародници! Само преди минути Европейският съвет взе окончателно решение за вдигане на постоянните проверки по сухопътните граници. (Ръкопляскания.) Затова днес всички българи можем да се поздравим за постигането на една от най-важните и дългоочаквани национални цели – вдигането на последните ограничения по границите с нашите европейски съседи. Днес цялото европейско семейство се обедини в признанието си, че България е негова пълноправна част във всяко едно отношение. Без съмнение пълноправното ни приемане в Шенген е най-значимото постижение по европейския път на България след приемането ни в Европейския съюз през 2007 г. Това е трудно извоювана политическа победа за България. Над 10 години Нидерландия се обявяваше категорично против приемането на България в Шенген заради корупционното управление на държавата. Едва след идването на власт на кабинета Петков започнаха решителни мерки за борба с корупцията. (Възгласи: „Еее!“, силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) През 2022 г. България доброволно заложи антикорупционните мерки и реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост като условие за получаване на европейски средства, за да сме сигурни, че напредък в тази посока ще има, независимо от това кое правителство е на власт. Едва тогава бившият премиер на Нидерландия Марк Рюте даде знак, че неговата страна може да открехне вратата на България към Шенген, ако страната продължи по този път. Влизането в Шенген беше ключов приоритет и на последния редовен кабинет на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Развихме мерките по Плана за възстановяване и устойчивост, както и сътрудничеството с Австрия и с европейските институции за опазване на външните граници. За по-малко от година отбелязахме съществен напредък по прилагането на мерките, свързани с върховенството на правото, борбата с корупцията и организираната престъпност, и справянето с мигрантския натиск. Извоювахме и огромна политическа подкрепа от всички европейски лидери без изключение. Именно нашата настойчивост през 2023 г. за промени в антикорупционното законодателство убедиха управляващите в Нидерландия и Австрия да вдигнат ветото си. Така на 31 март 2024 г., тоест преди повече от половин година, станахме пълноправни участници в Шенгенското пространство. Още когато на 30 декември 2023 г. Европейският съвет по време на последното наше редовно правителство гласува нашето пълноправно членство в Шенген, казахме ясно, че отварянето на сухопътните граници се очаква да получи решение до края на 2024 г. Днес България и Европа са много по-добре защитени, отколкото преди година. Нашите общи действия с партньорите от Австрия и другите европейски държави, както и доброто сътрудничество с властите в Турция доведоха до петкратно намаление на заловените мигранти, пристигнали в Европа по така наречения Балкански път. Засиленото партньорство с европейските институции, като Фронтекс, Европол и Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището, допринесе днес да преминем и последното препятствие – постоянния контрол на сухопътните граници, изискван от австрийското правителство. Заедно с европейските ни партньори ще намалим още повече нелегалната миграция и рисковете за хората и за националната сигурност през следващите месеци и години. Заслужава да отпразнуваме този исторически момент, защото ставаме част от 425 милиона човека, които пътуват свободно между отделните държави – членки на Шенген, без граничен контрол. Това е празник и за бизнеса в България, пред който се премахват толкова пречки и разходи, а се отварят много нови възможности. Прекият икономически ефект се изчислява на над 1 млрд. и 600 млн. лв. годишно, но общият обществен, политически и културен ефект от премахването на границите е многократно по-голям и не може да се измери в левове. Затова изразявам искрена благодарност към всички проевропейски политици, които в момента очевидно не искат да чуят това, което се казва (реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ) – част от тях, към дипломатите и служителите на „Гранична полиция“ и на Министерството на вътрешните работи, които реално допринесоха със своите усилия и работа за този исторически успех. Благодаря и на българските граждани за тяхното търпение! Днешният ден отново потвърждава: България е Европа и Европа е България! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Извън официалната декларация се обръщам към колегите от „Граждани за европейско развитие на България“. (Реплики.) Ако искате да се включите в съдържанието на тази декларация, приемете законите, които отказвате повече от една година да приемете. А Вие, господин Костадинов, престанете да плашите хората, защото точно преди една година Вие ни обяснявахте за хилядите мигранти, които щяха да залеят България. (Реплики.) Къде са тези мигранти? Във Вашето въображение! (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#96 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Денков. Лично обяснение на господин Костадин Костадинов – заповядайте.

#97 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Денков, това не е към декларацията, защото Вие, след като приключихте декларацията, казахте: „извън официалната декларация“ и се обърнахте към мен. Искате ли да отидете да живеете в село Крайново? Знаете ли къде се намира? Съмнявам се. Ще Ви обясня къде се намира. Намира се в община Болярово, на границата с Турция, затова се казва Крайново, защото пътят свършва там. Намира се точно на по-малко от километър от границата. Всяка вечер от там минават нелегални мигранти. Знаете ли как им казват хората, които живеят там? (Реплики.) Наричат ги муджахидини, талибани. Може да им викат обаче денковчета, защото явно такива като Вас и хората, които управляват в последните години, направиха така, че българската граница да е пробита като швейцарско сирене. (Реплики.) Недейте да лъжете и да обяснявате глупости как нямало нелегални мигранти, как сме били плашели. Когато казваш истината от тази трибуна, не плашиш, а предупреждаваш. Затова в нашата декларация преди може би от порядъка на час и половина ние обяснихме, че ако искаме границата ни да бъде пазена реално, трябва да изпратим българската войска. А Вие, господин Денков, с това, което казахте, за пореден път всъщност защитавате чужди национални интереси. Защото не може да казваш, че в България нямаме подобен проблем. Идете по селата по турската граница и вижте как живеят хората. Вижте как се страхуват за живота си. Вижте как в селата, в които никога нищо не се е заключвало, хората нощно време се заключват, слагат бодлива тел по оградите си и се страхуват да излязат дори от селото и да влязат в гората. Идете да видите в какви сметища са превърнати граничните ни региони, защото навсякъде, където минават тези нелегални емигранти, които Вие казахте, че ги няма, има сметища, които са декари и декари. Цяла Странджа е замърсена в момента от тези, които казахте, че ги няма, а ги има. И още нещо – щях да кажа за онзи отзад, който нечленоразделно пак квичи, но той не е от ПП, той е от „Доносническа България“, така че не носите отговорност за него. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#99 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, господин Денков, аз навярно ще Ви дам още поводи, така че спокойно. Уважаеми българи, първо, нека да се поздравим с този огромен общобългарски успех. Нека да поздравим всички правителства още от времето на господин Станишев – всички вътрешни министри, всички външни министри, дипломати, гранични полицаи, български институции, които работиха за това, България днес да може да се гордее с постигнатото. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това, което държавата ни направи в лицето на своите органи на властта, но и на своите граждани, търпението, което прояви, справянето с една подчертана несправедливост, е безспорна и ненадмината точка на доказателство за това на какво сме способни тогава, когато силно желаем нещо. Изключително съжалявам за това, че ще се наложи да говоря по начин, който не съвсем и изцяло съответства единствено на заслужената радост, с която трябва днес да се гордеем. Уважаеми господин Денков, под всички правителства аз имам предвид всички правителства, включително и това, което не беше Ваше, а заедно с госпожа Габриел. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Правителство, в което тя бе външен министър, а Вие от заместник-министър в кабинет на ГЕРБ станахте министър-председател благодарение на ГЕРБ. Всичко, което е правено, трябва да се каже, че не бива да се приписва само на една политическа сила или на един човек, защото подобен егоцентризъм, подобно усещане, че светът, вселената и събитията в тях се въртят около Вас, че започват от Вас, че единственото добро, се е случило благодарение на Вас, е не просто патология, това е тежко заболяване на психиката, което води до изключителни изкривявания на реалността и озоваването Ви в светове, които нямат нищо общо с онова, което наистина се случва. Господин Денков, ако единствената заслуга беше на „Продължаваме Промяната“, то вероятно в момента нашите партньори в Европейската комисия, в Брюксел и във всички държави членки щяха с този, знаете, дипломатически израз „нарастваща тревога“ да следят всички данни, свидетелски показания, медийни публикации, прессъобщения, идващи от страна на институции, като прокуратурата, разследващите органи, свързани с митниците, свързани със злоупотребите с власт, свързани с незаконни арести и посегателства срещу демокрацията и свободата на гражданите, свързани с нерегламентирани парични финансови потоци, насочени към определени лица, заемали висши държавни длъжности, също с такива, участвали във фалшификации, подправяне на подписи и други, и други, много неприятни, за съжаление, и криминални прояви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че е важно в такива моменти, отново ще се повторя, но с подчертана национална гордост да се отнасяме с уважение към всички, които са допринесли по пътя за това днес България да бъде наистина част от Шенген. Разбира се, аз нямах план, но в крайна сметка трябва фактите да бъдат назовавани такива, каквито са. Вие си спомняте само преди няколко месеца, когато Стопанската камара проведе среща заедно със своите партньори от Румъния, Австрия и Нидерландия за това какви биха били икономическите и стопанските позитиви от приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Тогава гост на тази инициатива и среща бе председателят на Външната комисия по онова време – господин Борисов, и може би това кореспондира с факта, че още през 2012 г. България беше технически готова да стане част от Шенген, което съвпада с първото управление на кабинета Борисов. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Денков, дори да приемем, че за един ограничен период от време Вие благодарение на ГЕРБ бяхте министър-председател и повишен от заместник-министър в кабинет на ГЕРБ до министър-председател с подкрепата на ГЕРБ, то този период от девет месеца е нищо в сравнение с 12-те години, които преди това са управлявали кабинети на ГЕРБ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че е доста странно, бих казал прехвалено, за възможностите Ви да звучи – девет месеца да могат да надделеят над 12 години, но дори и тогава, в тези девет месеца, вицепремиер и министър на външните работи бе госпожа Габриел от ГЕРБ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) С това искам не аз да бъда също толкова егоцентричен или самохвален. Всеки, който ме познава, знаейки моята дълбоко убедена европейска същност, която не позволява да си приписват света и съществуването ѝ само на себе си или на политическата сила, която представлявам, но не мога да замълча, нито пък някой от колегите ми тук, стоящи в тази зала и работили толкова дълги години, включително и затова Вие да бъдете премиер, господин Денков, да се опозорява по такъв начин и с такова говорене мястото, което България заслужи, защото тя наистина го заслужи с всички сили, с всички политически средства, с цялото достойнство и търпение, което толкова години по независещи от нас обстоятелства се проявяваше. Бъдете на висотата не на тази декларация, а на собствените си мисли. Това, което прочетохте, ясно е, че някой Ви го е дал за целите на политическата конфронтация, но недейте да превръщате цяла страна в заложник на дребни партийни интереси. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Днешният ден ще мине – казвали сме си го много пъти, но България ще остане част от Шенген и името на хората, които заслужиха този успех, и онези, които работиха за това, той да не се случи, защото имаше и такъв момент, също ще се запомни. Кампанийното говорене и начинът, по който в момента използваме страната си за разменна монета в някакъв много дребен и низък политически сценарий, пак казвам, трябва да останат на заден план тогава, когато днес единствено трябва да си кажем: честито, благодарим, заслужихме! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#101 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

По начина на водене. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ГЕРБ-СДС.)

#103 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Ганев. Както знаете, не е позволено по Правилник да се правят изказвания по отношение на декларации и това, което току-що наблюдавахме, ми дава възможност да кажа три неща, които са важни. Първо, господин Георгиев, Вие сте пропуснали, изглежда, този пасаж от моето изказване. Затова изразявам искрена благодарност към всички проевропейски политици…

#104 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Денков, Господин Денков! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ГЕРБ-СДС. Председателят изключва микрофоните.) Заповядайте.

#105 · speech

Николай Денков

Благодаря, господин Ганев. Така че тази искрена благодарност към проевропейските политици, към дипломатите, към служителите на „Гранична полиция“, и на Министерството на вътрешните работи беше част от моето изказване. Господин Георгиев, не знам защо не се припознахте там, не знам. И госпожа Габриел беше единственият Ваш представител в правителството през цялото време, да Ви припомня, и да Ви припомня също, че през 2011 г. господин Борисов каза, че трябва една сграда да се измаже, през 2016 г. до 2019 г. обясняваше, че Шенген не е приоритет за България, а Вие ме предизвикахте сега да го кажа. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз използвах съвсем коректно позитивно послание и към българския народ, и към българските политици. За съжаление, бяхте изкушени да ни вкарате в политически разговор, който аз всъщност се опитвах да избегна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#106 · speech

Председател Цончо Ганев

Тъй като това беше процедура по начина на водене, господин Денков, да Ви кажа, че злоупотребихте с Правилника – нямаше нищо общо с начина на водене, обърнахте го на лично обяснение към бившите Ви коалиционни партньори и меко казано, е некоректно от Ваша страна. Госпожо Бориславова, заповядайте по начина на водене.

#107 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Господин Председателстващ, моята процедура по начина на водене е свързана със следното: обръщам се към Вас като председателстващ това заседание с молба, когато от тази трибуна се твърдят неверни обстоятелства чисто географски, да обърнете внимание на говорещия – в случая на председателя на Вашата парламентарна група. На границата с Турция няма как да действа Шенген. Там граничният контрол продължава да съществува и той даже ще бъде засилен, защото всички тези служители, които сега вече няма да има нужда да охраняват границата ни с Гърция, ще могат да бъдат ангажирани със защитата на границата ни с Турция и така мигрантският натиск да бъде допълнително подсилен с мерки срещу него и Ви моля да обърнете внимание в такива случаи, за да не се стига до заблуди в обществото и да не се объркват хората, които слушат изказвания. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#108 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Бориславова. Тъй като се обърнахте към мен и искахте географски разяснения, само да Ви кажа, че може би не сте чули, но границата ни ще бъде охранявана от три други държави – Румъния, Унгария, Австрия. Това нещо не променя фактите по отношение на това, че границата ни е пробита. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Така че дори и във Вашето разяснение, на което Вие, за разлика от господин Денков, беше що-годе по същество, по никакъв начин не променя това, което визирахте. Госпожо Рангелова, Вие за каква процедура сте?

#109 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

По начина на водене. Заповядайте по начина на водене.

#110 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Използвам процедурата по начина на водене, доколкото не разполагам с друга, но ще Ви моля в това число, ако е необходимо, да върнете стенограмата специално за госпожа Бориславова и да ѝ напомните, че личното обяснение на Костадин Костадинов не беше във връзка с Шенген, а във връзка с упрека на господин Денков към Костадинов, че плашел народа си, че ще ни залее мигрантска вълна. Така че, госпожо Бориславова, вметката Ви за географската неориентираност е абсолютно невнятна. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#114 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател! Тъй като настоящата точка, в която влизаме, е не по-малко важна от предходната, предлагам да подложите на гласуване да бъдат включени камерите на БНТ 1 и микрофоните на БНР и изслушването да се излъчва на живо.

#115 · speech

Председател Цончо Ганев

Направено е предложение за включване на камерите на БНТ и микрофоните на БНР във връзка с предстоящото разглеждане на следващата точка, която е свързана с изслушване на един заместник министър-председател и няколко министри относно проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството, за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план. Моля, режим на гласуване. Гласували 123 народни представители: за 106, против няма, въздържали се 17. Предложението е прието. Заповядайте за процедура.

#116 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Колеги, понеже и трите точки днес по изслушванията са важни, от „Има Такъв Народ“ предлагаме удължаване на работното време до изчерпване на точка трета от днешния дневен ред.

#117 · speech

Председател Цончо Ганев

Процедура по гласуване по така направеното предложение. Гласували 144 народни представители: за 143, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Пристъпваме към следващата точка от дневния ред, а именно: ИЗСЛУШВАНЕ НА СЛУЖЕБНИЯ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА, СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ВИОЛЕТА КОРИТАРОВА-КАСАБОВА, СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ ПЕТЪР ДИМИТРОВ, СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА ВЛАДИМИР МАЛИНОВ, СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ИКОНОМИКАТА И ИНДУСТРИЯТА ПЕТКО НИКОЛОВ И СЛУЖЕБНИЯ МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ ГЕОРГИ ТАХОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРОБЛЕМИТЕ С БЕЗВОДИЕТО В СТРАНАТА И МЕРКИТЕ, ПРЕДПРИЕТИ ОТ ПРАВИТЕЛСТВОТО, ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ВОДНАТА КРИЗА В КРАТКОСРОЧЕН И ДЪЛГОСРОЧЕН ПЛАН. В тази връзка са постъпили, то е и заявление и искане от министър Тахов, че не може да присъства днес. Същото нещо е заявено и от господин Николов – министър на икономиката и индустрията, че не може да присъства днес. Моля някой от вносителите да дойде и да представи за какво ще се състои изслушването.

#118 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Съобразно така приетата вчера програма от вчера е ясно и на министър Георги Тахов, че днес трябва да бъде на изслушване в пленарната зала по така зададеното изслушване с така поставената тема. Споменахте, пуснал е писмо явно за някакъв неотложен ангажимент. Предоставям обаче, господин Председател, на Ваша преценка дали да уведомите Министерството на земеделието да изпратят поне заместник-министър, доколкото кризата с безводието става все по-голяма и доколкото част от водния сектор е свързана с напояването на земеделски земи и с „Напоителни системи“, които са под шапката на Министерството на земеделието и храните. То тогава, моля, преценете дали е необходимо да уведомите Министерството на земеделието, тъй като министърът хубаво е изпратил писмо, че той е ангажиран, обаче може би е пропуснал да ни посочи дали има негов заместник, който би могъл да дойде тук и да отговоря на въпросите на народното представителство. Благодаря Ви.

#119 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Петров, ще се свържем с Министерството на земеделието и ще помолим някой от заместник-министрите да дойде. Има достатъчно време, докато изкажат своите становища тук присъстващите министри. Моля някой от вносителите да дойде и да представи темата на изслушването. Заповядайте, господин Петров.

#120 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа служебни министри! Определено имаме огромен проблем с липсата на вода. И този наш проблем не е заради глобалното затопляне или заради оскъдните валежи през последната година, защото климатичните промени, доколкото може да се каже, че има такива, предполагат към дълги периоди на засушаване, дълги периоди с обилни валежи и нищо не ни пречи да задържим тази вода, стига да има къде. Този проблем може да се определи с една дума почти във всички случаи – умишлено системно безхаберие. И това не е от вчера, не е от онзиден. Това е проблем, трупан през последните 20 – 30 години. Липсата на вода е пряка заплаха за националната сигурност на страната и част от проблема с липсата на вода е породена от липса на адекватен анализ и мерки. Язовирите, предназначени за питейни нужди, започнати за изграждане през последните 20 години, могат да се преброят на пръстите на едната ръка. Хидровъзел „Бяла“ за обезпечаване на питейно-битовите нужди на Севлиево, язовирите „Порой“ и „Ахелой“ – включването им към деривация „Камчия“, санитарно-охранителната зона на язовир „Тича“, язовир „Александър Стамболийски“ са за задоволяване на част от питейно-битовите нужди в областите Габрово, Велико Търново и Плевен. Воден цикъл Перник – пример за некачествено изпълнение и предпоставка за още по-големи загуби на вода. Доизграждане на язовир „Кюстендил“, който е построен наполовина, и в които общини имаше частично бедствено положение. Да не говорим пък за липсата на пречиствателни станции в големите градове като Шумен, както и в стотици малки градове в страната. Пример за това са Трявна, Дряново – тези, които са в моя малък район. И ако трябва да изреждам всички, няма да ми стигне времето за настоящото становище. И в миналото Народно събрание се занимавахме активно с този проблем. Изслушвахме същия състав министри, както и директори на държавни дружества. Както тогава, така и сега твърдим, че вътрешна комуникация между ведомствата категорично липсва. И тук е моментът да отбележа, че от всички становища и отговори на министри тези на МОСВ бяха най-адекватни. МОСВ казват, че проблем има, и то огромен. „Напоителни системи“ твърдят точно обратното. МРРБ бяха умерени – нещо като успокоител, а Министерството на енергетиката почти нищо не каза. Както виждаме, и в момента министърът го няма, изниза се, а в същото време графиците за подаване на вода към вецовете, каквито има след всеки голям язовир, се спазват стриктно. Над 90% са загубите на водопреносната ни мрежа и един голям процент от тези 90% са кражби, за които е много по-изгодно на компетентните органи да ги нарекат загуби. Тук има и препратка към „Напоителни системи“. С обществени поръчки бяха направени няколко рехабилитации на водопреносната мрежа в някои градове на страната, за които с няколкостотин милиона лева на обект беше подменена под 10% от мрежата в съответните населени места. Има предостатъчно информация и видеа от мрежите на граждани и природозащитни сдружения за безбройните нарушения на минималния допустим отток, допуснат и в издаването от всички басейнови дирекции в действащите разрешителни за водовземане от вецове. Стотици язовири, предназначени за напояване, са занемарени и извадени от експлоатация, като същите биха могли да бъдат прехвърлени между ведомствата и използвани за други цели. Милиард и 200 хил. лв., които бяха поискани и почти заложени в бюджета за хидромелиоративни дейности през 2025 г., ги няма и това перо стана жертва на 3-процентовия фетиш за влизане в еврозоната на гърба на земеделските производители и на всички нас, потребителите. По информация от отговор на парламентарен въпрос през лятото е създадена работна група с експерти от всички ресорни министерства – нещо като координационен център, за да бъде постигната по-голяма ефективност от общите усилия на институциите. Тя е трябвало да набележи както краткосрочни мерки, така и дългосрочни мерки като част от националната политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването в земеделието. Много ни е интересно какво е свършила тази работна група и би било добре в някои от отговорите към нас да споделите това. В настоящото изслушване бихме искали да получим информация относно намеренията на изпълнителната власт за разрешаването на този първостепенен проблем, както и на база на тази информация да призовем всички парламентарни групи да предприемем необходимите законодателни мерки за незабавното разрешаване на тази криза. Благодаря.

#122 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова

Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! По отношение на поставения въпрос, свързан с проблемите с безводието на страната, и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план, бих искала да Ви предоставя следната информация: Във връзка с безводието в страната и въведения воден режим в редица региони, причинени както от климатични фактори, така и от значителни загуби по водопреносната мрежа, както и във връзка с постъпващите в Министерството на финансите искания за директно и индиректно финансиране на ВиК дружества, свързани с проблеми за водоснабдяването, има искания може би някъде от около 10 или 15 общини. В тази връзка беше изпратено писмо от Министерството на финансите до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и до изпълнителния директор на „Българския ВиК холдинг“ за предоставяне на информация от отчетност по отношение на използваните средства в размер на 1 млрд. лв., предоставени от държавата при учредяването на „Български ВиК холдинг“ за неговото капитализиране за сметка на централния бюджет; реализираните дейности за дългосрочното осигуряване на устойчив модел за финансиране на отрасъл „ВиК“ и свързаните с това стратегически цели; изразходваните и инвестираните от Холдинга средства до момента, включително за одобрените и изпълнени проекти на общините и общинските ВиК дружества, и конкретните мерки, предприети от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Холдинга, за подобряване на ефективността на водоснабдителните услуги и намаляване на загубите по водопреносната мрежа. Писмото беше провокирано и от проведеното от Комисията за енергийно и водно регулиране обществено обсъждане на предложенията за увеличаване цената на водата, което се очаква да влезе в сила от 2025 г. Това предложение е обект на сериозно обществено недоволство, включително на областни управители, кметове и граждани, които изтъкват, че предоставената вода често не отговаря на изискванията за питейна вода, липсват санитарно охранителни зони, а водоподаването много често е прекъсвано поради аварии. Тази ситуация поставя под въпрос ефективността на управлението на водните ресурси и изпълнението на стратегическите цели, включително на тези, заложени при създаването на „Българския ВиК холдинг“. Както вече споменах, в Министерството на финансите ежегодно постъпват множество искания от кметове на общини за осигуряване на допълнителни средства за финансиране на разходи за основни ремонти, реконструкции и изграждане на ВиК инфраструктура извън ежегодните целеви субсидии за капиталови разходи и включените в Инвестиционната програма за общински проекти по чл. 107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. В писмата си кметовете на общините посочват, че тази инфраструктура е в критично състояние и финансирането не може да бъде осигурено от собствени средства. Исканията за допълнителни средства понякога не могат да бъдат осигурени от Министерството на финансите поради ограничения финансов ресурс. Следва да се има предвид, че с цел реинвестиране на дивидента в инфраструктурата и усвояване на средства от европейските фондове дружествата от ВиК сектора са освободени от задължението за отчисляване на дивидент за държавата считано от 2016 г., като реалното изражение на мярката е индиректно подпомагане със средства над 30 млн. лв. за инвестиции. С Постановление на Министерския съвет № 303 от 20 август тази година за одобряване на допълнителни плащания по бюджета на Министерството на земеделието и храните за предоставяне на заем на „Напоителни системи“ бяха одобрени допълнителни плащания по централния бюджет в размер на 20 млн. лв., които се предоставиха на дружеството като заем в качеството му на бенефициент по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020, Мярка 4 „Инвестиции в материални активи“. Отделно в Проекта на закон за държавния бюджет за 2025 г. и в Проекта на актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г. са заложени общо 1,4 млрд. лв. – по 350 млн. лв. на година, за увеличаване на капитала на „Напоителни системи“ за целите за извършване на инженеринг, проектиране и строителство, реконструкция, възстановяване, модернизации и ново строителство на обекти от напоителната инфраструктура. Също така в приложение № 2 към Законопроекта за държавния бюджет са включени приоритетни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране, както и списък с резервни проекти, към финансирането на които ще се пристъпи при осигуряване на ресурс. В зависимост от ограничения бюджетен ресурс и извършената от първостепенни разпоредители с бюджет приоритизация са обособени приоритетни стратегически инвестиционни проекти, които са включени в Програма за приоритетни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2025 – 2028 г. – приложение към Проекта на закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., като срокът на Програмата е съобразен с изготвянето на Националния фискално-структурен план на Република България за периода 2025 – 2028 г. Приоритетните стратегически инвестиционни проекти са финансово обезпечени, като необходимите средства за тяхната реализация през 2025 г. са предвидени в рамките на утвърдените капиталови разходи по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет за 2025 г. Стратегическите инвестиционни проекти, които съгласно извършената от първостепенните разпоредители с бюджет приоритизация, не попадат в обхвата на определената финансова рамка, формират списък с резервни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране, към финансирането на които ще се пристъпи при наличие на възможност и при спазване на установените фискални правила и ограничения по Закона за публичните финанси. Проекти, които са включени за 2025 г. в системата на Министерството на земеделието и храните: ремонтно-възстановителни работи на кулата на основния спускател и съоръженията по нея на язовир „Пчелина“; изготвяне на работен проект на обект – корекция и основен ремонт на корекция на река Войнишка в землището на град Дунавци, село Търняне и село Буковец, община Видин; реконструкция на съществуваща нивомерна система, включваща разработване, доставка и монтаж на контролни измервателни прибори, автоматика и електрическо захранване на помпите в помпения кладенец на язовир „Тополница“; НС „Рабиша“, включващо язовир „Рабиша“ – работен проект за ремонт на панцеровка на водоотвеждащ тунел, ремонт на решетката и потъващия савак; язовир „Пясъчник“ – технически проект за възстановяване на язовира. Проекти, които са включени в резервния списък, това са: анализ и обследване на съществуващото състояние на язовир „Калинките“; анализ и обследване на съществуващото състояние на язовир „Чаталка“. Предвидени са средства в размер на 20 000 лв. за възлагане на предпроектни проучвания, в резултат на които да бъде задание за проектиране на идеен проект за язовир „Падеж“. В тази връзка в проектобюджета за 2025 г. и в бюджетната прогноза за периода 2026 – 2028 г. в системата на МРРБ са включени за финансиране дейности за обследвания, проучване, проектиране и извършване на строително-монтажни работи за изграждане на обекти за подобряване водоснабдяването на населените места, както следва: съответно проект „Развитие на общинска инфраструктура“, изграждане на язовир „Луда Яна“; също обследване и проектиране на пречиствателна станция за питейни води – Сливен; съставяне на технически паспорт на съоръжение на хидровъзел „Христо Смирненски“; водоснабдителна система „Черни Осъм“; подобряване на водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново, язовир „Бяла“. В приложение № 3 към Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. са предвидени 603 ВиК проекта в 198 общини на прогнозна стойност за 2024 г. 879 млн. лв. Изпълнението на проектите се планира да продължи и в периода 2025 – 2028 г., като общата стойност на проектите за периода е в размер на 1,6 млрд. лв. На 27 ноември тази година в сградата на Министерството на околната среда и водите се проведе заседание на Висшия консултативен съвет по водите за обсъждане на необходимостта от ефективно използване на водния ресурс във връзка с недостига на вода за населението. Акцентът беше поставен върху представените данни от Националния институт по метеорология и хидрология, които показват липсата на пролетно пълноводие през 2024 г., както и че речният отток за юни 2024 г. е намалял със 72% в сравнение с юни на 2023 г., а в Дунавския район е намалял съответно с 82%. Беше обърнато внимание, че в миналото България има широко развита хидромелиоративна енергийна и водоснабдителна мрежа, които са така проектирани, че да работят паралелно, но за съжаление, тези системи не се поддържат от години. Представени бяха и данни от Доклада на Световната метеорологична организация за състоянието на глобалните водни ресурси, които показват, че 2023 г. е оценена като най-сухата година от 30 години насам за световните реки. Общият извод е, че изменението на климата прави хидрологичния цикъл по-хаотичен и че България има достатъчно ресурси, но същите са неравномерно разпределени на територията. Акцентира се, че системите и съоръженията за питейно-битови води и напояване са изграждани преди повече от 50 години, не се поддържат и не отговарят на променените нужди на населението, земеделието, икономиката и политиките за развитие на страната. В повече от 80% от комплексните язовири притокът през 2024 г. е много по-малък, отколкото този, който е заложен като очакван за много суха година. Акцентира се върху основния проблем, свързан с разхищението на природния ресурс, като бяха изнесени данни за загубата на вода във ВиК мрежата и в „Напоителни системи“. Като извод загубите във ВиК са колкото цялото годишно количество вода, разрешено от комплексните и значими язовири за промишлени нужди, а загубите на вода в напоителните системи по размер се равняват на цялото годишно количество вода, разрешено от комплексните язовири за напояване. Висшият консултативен съвет по водите се обедини около следните препоръки за изпълнение на политиките в сектор ВиК и „Напояване“: съществено намаляване на загубите на вода; план и график за постигане; осигуряване на резервни водоизточници за питейно-битовото водоснабдяване на населените места; рехабилитация на съществуващите резервни водоизточници и включване на нови, когато с инвентаризацията на ВиК мрежата и анализа на нуждите на населението е доказана необходимост от допълнителни водоизточници; насърчаване на общините и приоритетно изпълнение на проекти, които имат отношение към решаване на проблемите във водоснабдяването на населените места; инвентаризация на съществуващата хидромелиоративна мрежа и съоръженията към нея и предоставяне на информация, интегрирано развитие, рехабилитация на системите за напояване за постигане максимална степен на обезпечаване доставките на вода за земеделските стопанства чрез мрежата „Напоителни системи“ при намаляване на иззетите водни количества. Благодаря.

#123 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Разбрахме, че заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов е в залата, затова ще обявим след малко процедура за допуск. Ще изчакаме няколко минути, докато дойдат излезлите от залата. Процедура по допуск – гласуваме допуск на заместник-министъра на земеделието, за да може да представи становището на Министерството по отношение на така провеждащото се изслушване.

#124 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

И да отговори на евентуално зададени въпроси.

#125 · speech

Председател Цончо Ганев

Гласували 130 народни представители: за 130, против и въздържали се няма. Моля квесторите да поканят господин Капитанов да влезе в залата. Давам думата на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството госпожа Виолета Коритарова-Касабова.

#126 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Вицепремиер Петкова направи доста всеобхватен анализ по сектори, както ние сме се подготвили, затова може би ще се повторим, но ще Ви дам повече яснота относно изпълнените към настоящия момент мерки от Министерството на регионалното развитие и благоустройството за справяне със засушаването и безводието, както и за включените обекти за следващата година. Относно мерките за справяне с проблема с питейно-битово водоснабдяване, които предприех в рамките на правомощията си като министър на регионалното развитие и благоустройството в рамките на служебния кабинет, бих посочила следните: На първо място, ускорихме работата по завършване на язовир „Луда Яна“ и Пречиствателната станция за питейни води, чието строителство започна през 2016 г. Както знаете, там вече започна завиряването и през следващата година предстои въвеждане на обекта в експлоатация. Той ще гарантира водоснабдяване на Панагюрище и региона. За щастие, друг язовир за питейно-битово водоснабдяване, който МРРБ построи за първи път през последните 35 години, е язовир „Пловдивци“ и пречиствателната станция към него, който вече е въведен и в експлоатация. Има проектна готовност за изграждане на Пречиствателна станция за питейни води към язовир „Ахелой“, анализират се възможностите за финансиране на инвестиционните намерения. Както каза и господин Петров, той се предвижда да бъде включен в деривация „Камчия“ като резервен водоизточник за района на Бургас. Ремонтните дейности на язовир за водоснабдяване „Порой“ се изпълняват в срок. До края на годината ще приключи реконструкцията на водонапорна кула, след което започва и завиряване на водоема, но инфраструктурата към него все още не е изградена, с оглед на което са предприети действия за извършване на проектиране. В график и в срок тече и ремонтът на Пречиствателната станция за питейни води към язовир „Ясна поляна“. Очаква се в началото на следващата година съоръжението да заработи на пълен капацитет, както е по график, и той ще предоставя питейна вода на общините Созопол, Царево, Приморско и Средец в съответствие с нормативните изисквания. Със заповед на министър-председателя от 17 август 2024 г. бе създадена междуведомствена работна група за справяне с безводието в страната, която да идентифицира краткосрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури. В периода на действие на работната група „Българският ВиК холдинг“ съвместно с Министерството на регионалното развитие и благоустройството проведе срещи с представители на ВиК дружества и асоциации по ВиК на обособените територии. Бяха организирани посещения на място с участието на експерти в 17 области с нарушено водоснабдяване на населението. Получената информация е систематизирана в Министерството с конкретни предложения за инвестиционни мерки по области, като Велико Търново, Ловеч, Кюстендил, Плевен, Смолян, Сливен, Шумен, както и Севлиево и общините в Свищов. По указания на Министерството „Българският ВиК холдинг“ в момента е разпоредил на ВиК дружествата да извършат проверка на незаконните присъединявания към водопреносната мрежа. Причината за големите загуби в страната – виновно е не само състоянието на мрежата, но и нерегламентираното ползване. Затова с екипа ми сме категорични, че трябва да се сложи край на кражбата на вода. Във връзка с увеличения брой на районите с въведен режим на водоподаване поради засушаването и намаления дебит на водоизточниците през тази година в прогнозния бюджет за периода 2025 – 2028 г. МРРБ предложи да се заложат средства за финансиране на обследвания, проучване, проектиране и извършване на строително-монтажни работи на няколко основни обекта: Изграждане на Пречиствателна станция за питейни води „Сливен“. Предстои стартиране на процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за оценка на съответствие на работния проект, строителен надзор и строително-монтажни работи. Прогнозата е договорът за строително-монтажни работи да се подпише до месец юли 2025 г., като строителството ще се изпълнява в периода 2025 – 2027 г. Реконструкция на хидровъзел „Христо Смирненски“. През 2025 г. предстои избор на изпълнител за обследване и съставяне на технически паспорт на язовира и съоръженията към него. След изготвяне на техническия паспорт през 2026 г. ще бъде стартирана и процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за проектиране. Планирано е през 2027 г. да стартират и процедурите за строителен надзор и изпълнение на строително-монтажни работи за реконструкция на част от хидротехническите съоръжения на хидровъзела. Извършване на предпроектни проучвания и изработване на подробен устройствен план и проектиране на водоснабдителна система „Черни Осъм“, която включва реконструкция на магистрални водопроводи на територията на областите Ловеч и Плевен; Пречиствателна станция за питейни води „Черни Осъм“; язовир „Черни Осъм“; две водноелектрически централи. Министерството на регионалното развитие и благоустройството разполага с идеен проект, изготвен през 2015 г. Предвид дългия период от време към момента е необходимо да се направят актуални проучвания и изследвания на водосборния басейн, както и разработване на проект за подробен устройствен план. Системата е основен източник за градовете Ловеч, Троян и Плевен и 35 села от общините Априлци, Троян, Ловеч и Плевен. Актуализацията се налага поради настъпили промени както по отношение на демографията и развитието на населените места, индустрията и промишлеността, така и финансово-икономическа обосновка, както и промени в законодателството във връзка с екологичните и инженерно-техническите изисквания, на които трябва да отговаря системата от съоръжения в такъв мащаб. За подобряване водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново през следващите години се обсъжда като вариант изграждане на язовир „Бяла“, но е необходимо да се извършат проучвания, анализи, обследване и изготвяне на техническа документация. Обследване на изпълнението и строителството на изградената язовирна стена на язовир „Кюстендил“ и съоръженията към него, находящи се в землищата Богослов и Слокощица в община Кюстендил, като дейностите ще се изпълняват през 2025 г. и 2026 г. След като се оцени тяхното функционално-техническо състояние и хидрологията на водосбора към момента, ще се определят мерки и следващи действия, които да могат да се предприемат за използване на язовира за питейно-битово водоснабдяване. С оглед обстоятелството, че изграждането на големи хидротехнически съоръжения е изключително скъпо, е необходимо да се направят внимателни анализи и приоритизация на най-засегнатите райони с оглед осигуряване на необходимото финансиране. Предвид критичната ситуация за водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч и с цел търсене на начин за нейното преодоляване „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК ООД – град Плевен, разработиха план с мерки за осигуряване на допълнителни водни количества за изкуствено повишаване капацитета на шахтовите кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“ на територията на община Долна Митрополия. За целта се предвижда изграждането на довеждащ водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“. По възлагане на ВиК дружеството през месец август 2024 г. са изготвени техническо решение и техническа спецификация за проекта. Изготвен е и ПУП – парцеларен план, който е внесен за разглеждане в Община Долна Митрополия. С договор от месец август 2024 г. ВиК операторът е възложил изготвяне и на хидроложки доклад за проекта, който предстои да бъде финализиран. При липса на обжалване на проекта за изграждане на довеждащия водопровод може да се стартира през месец март следващата година и процедура за неговото изграждане. Съоръжението ще окаже положително влияние върху ситуацията с водоснабдяването на Плевен в краткосрочен план. На срещите, проведени между „Български ВиК холдинг“ ЕАД и представители на асоциациите по ВиК и ВиК операторите през месец август и септември, са набелязани и мерки от всички ВиК оператори. Подробно тези мерки са описани и в доклада на работната група, предоставен на министър-председателя. Някои от тях бяха маркирани, но за изчерпателност ще отбележа: извършване на необходимите проектни и строително-монтажни работи на язовир „Ахелой“ и „Порой“ за привеждането им в съответствие с ползване за питейно-битово водоснабдяване като алтернатива за резервно водоснабдяване на град Бургас. И за двата язовира са изготвени проекти за санитарно-охранителните зони и е в ход процедура чрез Басейнова дирекция „Черноморски район“. За язовир „Ахелой“ има изготвен инвестиционен проект „Пречиствателна станция за питейни води – Ахелой“. И за двата обекта се търсят подходящи форми за финансиране и тяхната реализация. Към водоснабдителна система „Априлци“ ВиК Ловеч е предвидил включването на допълнителен водоизточник – каптаж „Глогът“. Към настоящия момент се изпълнява и обект: „Реконструкция на част от водопроводната мрежа на гр. Априлци – Реконструкция на водопроводна мрежа на кв. „Видима“, която ще се извършва поетапно. ВиК Търговище, подготвя инвестиционни проекти, сред които за нов водоизточник и нов довеждащ водопровод за село Овчарово; довеждащ водопровод за село Кралево за връзка с магистрален водопровод от помпена станция „Преслав“ до помпена станция „Кралево“; подмяна на ВиК мрежата в село Пайдушко и село Божурка; частична подмяна на мрежата в град Търговище и град Попово. В ход е процедура по регистриране на дълбоки сондажни кладенци за водоснабдяване на село Голямо Соколово, Ралица и отчасти село Давидово. С цел намаляване на физическите и търговските загуби по водопреносната мрежа, както и за точното им измерване ВиК дружествата работят активно за монтиране на водомери и разходомери на вход на населените места и на водоизточниците там, където липсват такива, с цел по-точното и обективно измерване на подаденото количество вода; обособяване на нови допълнителни водомерни зони, тоест делене и зониране на населените места с цел по-коректно отчитане на водата на вход и на изход на съответната зона. Всяко дружество изпълнява и програма за активен контрол на течовете, в която се предвижда планово да бъдат обследвани водопроводите с цел екипите да локализират проблемните участъци и тяхната реконструкция. С Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация необходимите средства за отрасъл „Водоснабдяване и канализация“ са между 12 и 14 млрд. лв. Тези средства поетапно са залагани в бюджета на МРРБ и нашата убеденост е, че това трябва да продължи, за да може да гарантираме нормално водоснабдяване на всички български граждани. В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост до края на юни 2026 г. предстои изпълнението на проектопрограма за изграждане, доизграждане и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, включително и пречиствателни станции за отпадъчни води, за агломерации между 5000 и 10 000 еквивалент жители, чрез които ще се осъществяват инвестиции във ВИК инфраструктура в 10 агломерации в страната. Както спомена и министър Петкова, като възможност за справяне с водната криза можем да посочим и приложение № 3 към Закона за държавния бюджет, а именно Инвестиционната програма за общински проекти. Продължава сключването на споразумения с кметовете на общините за финансиране на проекти за строителство, ремонт и реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи – публична общинска собственост. Но от близо 2900 проекта за 265 общини в страната за 2024 г. 258 общини са се възползвали от възможностите на Програмата и ще получат 800 милиона за реконструкция на ВиК мрежата.

#127 · speech

Председател Цончо Ганев

Госпожо Министър, много напреднахме с времето. Ще имате време след въпросите да развиете.

#128 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Затова за пореден път от тази трибуна апелирам към Вас като народни представители и кметовете да приоритизират своите проекти и при възможност следващата година да променят обектите в приложение № 3 с оглед на това, че инвестициите, които бъдат направени в публична общинска собственост за ВиК инфраструктурата в населените места, няма да бъдат включени и в цената на водата. Както многократно съм казвала на тях: ние трябва да следим и логиката на строителния процес. Първо да подменим подземната инфраструктура и след това да правим благоустройствени дейности на улици и тротоари. Благодаря Ви.

#129 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Министър. Давам думата на служебния министър на околната среда и водите господин Петър Димитров. Заповядайте!

#130 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Петров, уважаеми дами и господа министри! След този подробен анализ и изнесената информация от вицепремиера госпожа Петкова аз считам за важно да се съсредоточа и да отговоря на поставените въпроси от народния представител – вносителя Даниел Петров, защото той постави изключително адекватни въпроси, които не търпят, отлагане и по-голямата част от анализа, който беше поставен, е доста точен и на място. Относно въпроса с безхаберието. Ние в Министерството на околната среда и водите го локализирахме като разхищение по-скоро, но искам да обърна внимание, че водата като природен ресурс е част от политиките в правомощията на Министерството на околната среда и водите и това е нашата мисия: да опазим и съхраним този ценен природен ресурс – това са повърхностните, подземните и морските води, в добро количествено и качествено състояние. Съгласно Доклада на Световната метеорологична организация за състоянието на глобалните водни ресурси за 2023 г. тази година – 2023 г., е най-сухата от 30 години насам за всички световни реки. Това се потвърждава от докладите и измерванията на Националния институт по метеорология и хидрология, който е част от Министерството на околната среда и водите, като наблюденията ясно показват трайно засушаване и значително намаление на оттока. Обръщам внимание, че тази година – 2024 г., е поредната от четири сушави години, като сравнена с миналата – 2023 г., която докладва Световната метеорологична организация, констатира като суха, като най-сухата от 30 години насам, сравнено с тази 2023 г., средният отток в реките на нашата държава е намалял значително. Изцяло липсва пролетното пълноводие, което се наблюдава юни месец, и лесно сравнено с юни 2023 г., може да се направи изводът и ясно се вижда, че оттокът е намален със 72%, като най-ясно е изразен този отток в Дунавската равнина, където са съществените проблеми. Там се наблюдава намаление на този средномесечен отток в размер на 82%. Не може да говорим за безводие, без да е напълно ясен балансът. Тоест това е сравнението на наличните водни количества с нужните такива за задоволяване потребностите и на населението, и на земеделските производители при задоволяване на тези потребности в съответните отрасли. Ясно трябва да се посочи, че на база на това сравнение, което направихме на Висшия консултативен съвет, констатациите са много ясни. – все още има достатъчно природен ресурс, който може да се ползва за задоволяване на потребностите на гражданите и на земеделските производители при задоволяване нуждите от питейни води и нуждата от напояване от този природен ресурс. Но за съжаление, ефективността на ползването на тези водни количества е изключително ниска. Някъде тези загуби са близки до 90 и над 90% при реализирането на водата в градската част или при напоителните полета. Така че аз тук ще се съглася с анализа на народния представител Даниел Петров, който констатира тази липса на ефективност като безхаберие, само че в МОСВ ние говорим за разхищения, така сме го локализирали. И тук следва да се има предвид, че в последната година се направиха много сериозни неща, свързани с ангажиментите и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, и на Министерството на земеделието и храните, където съвместно направихме многократни срещи със заинтересованите страни, с кметовете на общините, с областните управители, където силно препоръчахме ангажимента на тези структури, особено на местната власт, към справяне с този изключително сериозен проблем – разхищението на този природен ресурс. Например една от мерките, които силно препоръчахме, беше преориентиране към Програмата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, насочена към финансиране на общинските проекти от централния бюджет. Тя е в размер на 7 млрд. и 100 млн. лв., които са насочени пряко към проекти, свързани с финансирането на общините. Прави впечатление само, че общини, които най-много са пострадали от това безводие и води се губят изключително много, не припознават този проблем и насочват тези финанси, отпуснати по тази програма 2024 – 2026 г., към проекти с друг характер. Тук ние силно препоръчахме на тези общини да пренасочат този ресурс за задоволяване нуждите на хората и облекчаване на този режим. Относно заплахата за националната сигурност, тук категорично ще се съглася с народния представител Даниел Петров по простата причина, че в миналото ние сме имали широко изградени хидромелиоративна, енергийна и водопреносна мрежа, които са работили съвместно. Само за информация – през 1986 г. поливното земеделие е в размер на 17 млн. дка с изградена инфраструктура и съоръжения към нея. В днешно време това поливно земеделие е стигнало до 370 хил. дка, миналата година беше 300 хил. дка. Това представлява около 1,5% от това, което сме имали в миналото. В тази връзка е и заплахата за националната сигурност, защото тези наши системи са проектирани и изградени да работят съвместно и тук това лято, което беше изключително сухо, и предвид широкоразпространената теория, че България е богата на воден ресурс, аз искам да Ви кажа, че това категорично не е така. България е много бедна на воден ресурс, което се доказва от данните на Института по метеорология и хидрология и част, огромна част от този ресурс – 83%, представляват водите на река Дунав, които ние в днешно време не ползваме. В миналото широко сме употребявали тези води, но сега не ги ползваме. Имали сме помпени станции с огромен капацитет. Само за сведение: напоителната системата „Малък Преславец“, която Министерството на земеделието и храните прави всичко възможно да възстанови и има такова намерение, само тя е с капацитет да задоволи нуждите на 1 млн. дка в най-сухата част на държавата, това е Североизточна България. Връзката на тези системи. В случая мога да дам пример лятото, което беше изключително сухо, води за напояване на Тракийската низина имаше единствено от енергийните ни язовири „Батак“ и „Белмекен“, като това постави под сериозно натоварване нуждите на енергийната ни система, оттук и заплахата за националната сигурност. В миналото има такова съоръжение, което е изградено точно с тази цел – да акумулира и задържа водите – Баташкият водносилов път и язовир „Белмекен“, производството на електроенергията през годината и да го акумулира чрез една помпена станция в язовир „Пясъчник“ и целогодишно е имало достатъчно водни количества за задоволяване на тези нужди. Третият въпрос: регулирането на оттока и нови съоръжения. Да, господин Петров, това няма алтернатива. Очевиден е случаят с Плевен и Ловеч и големите ни градове. Там, където няма изградени съоръжения за ретензиране на повърхностния отток, когато той е наличен при пролетното пълноводие, тези градове са поставени под заплаха от режим или безводие по простата причина, че загубите са огромни, а вече оттокът на реките е силно динамичен предвид климатичните изменения. И тук може би един пример на ситуацията мога да дам с Плевен и Ловеч. И в Перник например. Това са съизмерими градове. Разликата е само, че Перник има язовир. Загубите в град Плевен са в размер на 71% и там няма изградено съоръжение за ретензиране на водите и при всяко колебание в оттока на река Черни Осъм се налага градът и областта заедно с Ловешка област да бъдат на режим. Там загубите представляват образно около 20 куб. метра на линеен километър на ден. И сега ситуацията в Перник, който има такъв изравнител и може да си позволи такива загуби и съответно да не бъде на режим, там загубите са 83%, което представлява загуби в размер на 48 куб. метра на линеен километър на ден. Сами виждате разликата – че едно такова съоръжение…

#132 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Ами то има още осем въпроса.

#133 · speech

Председател Цончо Ганев

Предлагам малко по-съкратено на въпросите, след това ще има доста въпроси – ще може да отговорите.

#134 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Да, добре. Въпросите бяха изключително важни и насочени по темата. По въпроса с пречиствателните станции също съм абсолютно съгласен с Вас. И пак ще дам пример с Плевен. Плевен и Ловеч нямат пречиствателна станция на повърхностните водохващания на река Черни Осъм и режимът се получава еднакво и при пълноводие, и при маловодие по простата причина, че водата е мътна, когато има повече вода. Категорично съм съгласен с това нещо. Графикът на ВЕЦ на язовири. Позволете да не се съглася с това твърдение и ми позволете да обясня. За големите язовири – там, където Министерството на околната среда и водите управлява наличния воден ресурс, това са 52 броя съоръжения, водно-електрическите централи са работили – в последните години, разбира се, са работили единствено на подчинен режим за нуждите на съответната дейност, за която се водовзема, например напояване или питейно-битово снабдяване. На енергиен режим вода не е разрешавана на тези съоръжения. Като изключим съоръженията, предвидени единствено за енергодобив, които са стопанисвани от Министерството на енергетиката. Минимално допустимия отток – басейновите дирекции към Министерството на околната среда и водите контролират този процес. Има, наистина има нарушения, те не са чак толкова много в последно време. Но да, има нарушения и басейновите дирекции контролират този въпрос и налагат съответните санкции и предписания. Занемарени язовири. Съгласен съм с Вас. По данни на компетентния орган – Държавния метрологичен и технически надзор, тези язовири представляват и те са в размер на 6845 съоръжения. 70% от тях са общинска собственост и водата в тях, този ценен ресурс, не се ползва. Това е много важен въпрос и ние трябва да възстановим тези съоръжения, за да могат да бъдат ефективно използвани за напояването на земеделските земи. Относно съоръженията, с които се управлява ресурсът, а наличният ресурс е към Министерството на околната среда и водите, мога да кажа – там контролът на ползването е значителен и това не предполага някакви нарушения в ползването. За експертната група мисля, че министър Коритарова доста подробно отговори. Аз бих могъл да отговоря на въпроса, свързан с Висшия консултативен съвет по водите, където всички заинтересовани страни и отговорни администрации се обединихме от общите проблеми, които изредихме, като това е най-общо казано разхищение на ценен природен ресурс. Бяха предприети и предписани съответните мерки, но хубавото в случая е, че всички се обединихме около това нещо. Благодаря Ви за вниманието.

#135 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. Господин Малинов, заповядайте и Вие да кажете Вашето становище по така провеждащото се изслушване.

#136 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, за целите на настоящото изслушване беше изискана информация от мен от Национална електрическа компания, въз основа на която Ви информирам за следното. Към настоящия момент НЕК стопанисва 21 комплексни и значими язовира по смисъла на приложение № 1 към чл. 13 от Закона за водите. Няма да изброявам язовирите, разполагаме с тази информация и може да Ви я предоставим във всеки един момент. Използването на водите от тези язовири се определя съгласно месечните графици за използване на водите, които се утвърждават от министъра на околната среда и водите и са при спазване съответно на приоритетите, заложени в чл. 50, ал. 4 от Закона за водите, спрямо които чрез работата си водноелектрическите централи на Националната електрическа компания приоритетно задоволяват нуждите за питейно-битово водоснабдяване и земеделски цели. Националната електрическа компания винаги се стреми към стриктното спазване на заложените в графика изисквания, като графиците са задължителни за изпълнение и са общодостъпни. Винаги е било така и в момента са на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите. От анализа на състоянието на водохранилищата става ясно, че вследствие на продължителния сух период по реални данни към края на месец ноември 2024 г. заварените обеми на язовирите, експлоатирани от дружеството, са по-ниски от средните стойности за сезона, сравнено с предходен период от 10 години назад – както на средноаритметична база, така и за всяка една от тези години. Месец след края на напоителния сезон се наблюдават по-ниски заварени обеми в комплексните и значими язовири с предназначение за електропроизводство и напояване. В началото на есенно-зимния период към 1 октомври 2024 г. наличните водни обеми в стопанисваните от НЕК язовири като процент от общия обем са приблизително 62,7%, а към 11 декември – предвид днешната дата на изслушването, са 64,3% от общия обем. Данните за наличните обеми могат да Ви бъдат предоставени за всеки един от язовирите, за да не губя от времето и с цел процесуална икономия. Искам да обърна внимание, че следва да се има предвид, че липсата на достатъчно валежи – значително под нормата от началото на 2024 г., безспорно се е отразила върху процентното количество на акумулиран воден обем, използван както за задоволяване на потребностите за промишлено и питейно-водоснабдяване, така и за производството на електроенергия. Именно поради това, сравнено със същия период на миналата година, завареният обем в стопанисваните язовири като процент от общия обем е по-нисък с 2,4%. За компенсиране на по-ниските нива в язовирите от страна на Националната електрическа компания се прилага консервативен, максимално пестелив подход при използването на вода за производство на електроенергия и тази тема ще бъде неразривно свързана с изслушването по т. 3 от дневния ред на Народното събрание за днес. Консервативният подход се потвърждава и от увеличението с 1,6% на общия наличен обем в язовирите от началото на месец октомври до момента, а именно с по-ниския процент на произведена електроенергия за пазара. Разликата в наличните обеми спрямо същия период на миналата година е намаляла с8,5% за последните месеци – от 10,9% в края на август до 2,4% към настоящия момент. По-голяма част от язовирите, които се стопанисват от НЕК, са с комплексно предназначение, което означава, че водата от тях се използва за водоснабдяване, напояване и производство на електроенергия, като целта на Министерството на енергетиката и на компанията винаги е била балансирано и ефективно задоволяване на всички потребители. Следва също да се подчертае, че работата на ВЕЦ през напоителния сезон до края на месец октомври е била подчинена само и единствено, или по-скоро основно, за нуждите на напояване като приоритетен водоползвател, а електропроизводството през изминалия летен сезон се явява само и единствено като допълнителен ефект от комплексното използване на ресурса и не отнема вода, предвидена за напоителни нужди. Поради високия дял на произведената електроенергия през летния сезон от възобновяеми източници това е било използвано за намаляване на дела на произведената хидроенергия. В язовирите, стопанисвани от НЕК, включително и тези, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, е осигурен достатъчен обем за обезпечаване на нуждите на населението, като искам да обърна специално внимание на най-стратегическия по отношение на питейно-битовото водоснабдяване язовир, който се оперира от НЕК и осигурява водоснабдяването на град София – язовир „Искър“, че завереният обем към настоящия момент е 75%, което е достатъчно да се задоволят нуждите на града дори при запазване на тенденциите за сух период и през следващата година. Ще остана на разположение, ако имате въпроси, но само искам да приключа с това, че може да бъде направено обобщението, че в заключение наличните водни запаси за електропроизводство от водноелектрически централи, оперирани и управлявани от Националната електрическа компания, са намалели спрямо предходните години и реализираните от средата на 2023 г. до момента притоци са значително по-ниски от средните за предходния 10-годишен период. Към настоящия момент се прилага максимално пестелив подход при управлението на водните ресурси и разходът на вода с цел обезпечаване на следващите месеци до настъпване на пролетното снеготопене е изключително консервативен, което съответно дава отражение и на цената на електроенергийния пазар. Опитът от последните две години с ограничените водни запаси следва да бъде опорна точка при бъдещото планиране и договаряне на водоподаването към различните водоползватели и оптималното използване на водния ресурс. Благодаря Ви за вниманието.

#137 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. Сега искам да поканя господин Иван Капитанов, заместник-министър на земеделието, да изложи становището на Министерството по така провеждащото се изслушване. Заповядайте.

#138 · speech

Служебен Заместник-Министър Иван Капитанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми госпожи и господа министри! По отношение на проблемите, които са с безводието, това не избегна и земеделският сектор. Както виждаме, изменението на климата, изместеният режим на валежите и нарастващата опасност от екстремни наводнения и засушаване безспорно оказват влияние върху необходимостта от напояване на земеделските култури и през тази година. От страна на Министерството на земеделието и храните това, което е предприето като действие във връзка с неотложността за прилагане на политики и предприемане на адекватни действия и мерки, целящи недопускане на разхищението на водния ресурс, паралелно с оптимизиране на системите за съхранение и транспортиране на вода, бяха предприети няколко действия, които имат краткосрочен, средносрочен и дългосрочен характер. С цел намаляване на загубите на вода, а и за увеличаване на поливните площи и повишаване на активността на напоителните системи от Министерството на земеделието и храните, респективно „Напоителни системи“ ЕАД, са предприети следните мерки: мерките, които се изпълняват към настоящия момент, са с оглед оптимизиране и съхраняване на улавяните и доставяните за нуждите на напояването води. Трябва да се отбележи, че за първи път от създаването на дружеството „Напоителни системи“ ЕАД е бенефициент по Подмярка 4.3. – Подкрепа на инвестиции в инфраструктурата, свързани с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство, от Програмата за развитие на селските райони за 2014 – 2020 г., като стойността на отпуснатата безвъзмездна финансова помощ е в размер на 57,4 млн. евро. В тази връзка са подписани 24 договора между Министерството на земеделието и храните, Държавен фонд „Земеделие“ и „Напоителни системи“ ЕАД за финансиране на рехабилитацията на тези 24 обекта, които представляват най-използваните участъци и са нуждаещи се от приоритетност, от рехабилитация хидромелиоративни съоръжения, находящи се на територията на цялата страна. Следва да се отбележи, че тези участъци са основно главни напоителни канали, дюкери, помпени станции, на които не са извършвани ремонти от повече от 60 години. Предвид бюджета, който е по тази мярка, са подбрани и най-амортизираните съоръжения, които са от съществено значение за доставката на вода за напояване. Към настоящия момент от тези проекти в процес на пълно изграждане до края на 2022 г. ще бъдат завършени 10 обекта. В резултат на тази извършена рехабилитация към момента ще е налице и икономия от над 50% на водата и увеличаване на размера на поливните площи със 70 хил. декара. Тези средства приоритетно са насочени към възстановяване на годността на каналите и регулиращи възли в системата, които имат значителен интерес в напояването, и същите се използват ежегодно. С подмяната на остарелите и амортизирани помпени агрегати значително се намалява и енергоемкостта на системите и ще се повиши ефективността от тяхната работа. По отношение на това, което бе споменато в предходното изложение на министъра на околната среда и водите по отношение на помпената станция на „Пясъчник“ и необходимостта от нейното възстановяване, от страна на „Напоителни системи“ е възложено изготвяне на техническото задание за проектиране и прединвестиционно проучване за възстановяване и модернизиране на помпената станция, което до края на годината ще бъде прието като задание, което ще ни даде възможност през следващата година да изготвим проектирането, а през 2027 г. да имаме възможност да използваме помпената станция на язовир „Пясъчник“ за обезпечаване и съхраняване на водните ресурси, които са изключително необходими за напояване на нашите земеделски производители. Същото 20 години до настоящия момент не е имало поради това, че помпената станция на язовир „Пясъчник“ не функционира. По отношение на язовирите, комплексните и значими язовири, които са в системата на Министерството на земеделието и храните, следва да се отбележи, че след анализ на състоянието на тези язовири е изготвен поименен списък за необходимите дейности и проекти, които следва да бъдат извършени за възстановяването и привеждането им във вид, който отговаря на всички нормативни изисквания. В тази връзка и след направени проверки от наша страна през 2023 – 2024 г. и предписание от съответните компетентни органи Министерството на земеделието и храните е сключило договор за извършване на подводен водолазен оглед със заснемане на всички съоръжения на деветнадесетте комплексни и значими язовира –публична държавна собственост, и изготвяне на анализ и оценка на носещата способност и на устойчивостта на язовирните стени и съоръженията към тях. По отношение на тези действия след изготвянето и предоставянето на анализа същите в зависимост от това каква необходимост и какви действия следва да бъдат предприети ще бъдат заложени като съответни проекти и действия в следващата бюджетна прогноза. По отношение на средносрочните цели, които сме предприели във връзка с проблемите с напояването. От страна на Министерството на земеделието и „Напоителни системи“ ЕАД сме стартирали дейност по изготвяне на проекти за възстановяване на общо 41 обекта, както и тяхната реализация и рехабилитация чрез осигуряване на средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., които са съгласувани със заинтересованите лица – земеделските производители и техните браншови асоциации. Това предстои през следващата година при стартиране на прозорец за прием на заявления по Стратегическия план да имаме готовност същите да бъдат стартирани и изградени в близките години. Основната цел в средносрочен план е привеждането на съоръженията и комплексните и значими язовири, които са предоставени на Министерството на земеделието и храните в добро експлоатационно състояние, в това число затворни органи на основните изпускатели, водоземни кули с прилежащите им системи и други. По отношение на дългосрочните цели, които сме си поставили, е основно осигуряване на средства за реализация на пълна рехабилитация на още 142 обекта от инфраструктурата за улавяне, съхранение и доставка на вода за напояване, които бяха заложени в първоначалния вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост. Тяхното реализиране ще доведе до трайно възстановяване на инфраструктурата за улавяне, съхранение и транспортиране на вода за напояване, увеличаване на коефициента на полезно действие на инфраструктурата, надеждност при обезпечаване и ще спомогне за подобряване и оптимизиране на водопотреблението, съпътствано с постоянен мониторинг. С оглед изпълнение на дейностите от наша страна също е направен анализ и по отношение на завършване на обекти от така нареченото незавършено строителство от хидромелиоративния фонд, включващо завършване или изграждане на някои язовири в региони, където съхранението на водни ресурси е от съществено значение за задоволяване на земеделските нужди. От наша страна съвместно с „Напоителни системи“ ЕАД предвиждаме изграждане на контролни измервателни системи и мониторинг на язовирите, които стопанисват. По отношение на поддържането на напоителните канали и съоръженията. От страна на „Напоителни системи“ има остра нужда от обезпечаване със съответната техника и механизация, за да могат да изпълняват тези свои функции. По отношение на мерките, за които се изисква дългосрочен характер и дългосрочна политика. От наша страна е заявен финансов ресурс с бюджетната процедура 2025 – 2028г. пред Министерството на финансите, като в тази връзка е внесено предложение от наша страна, включващо Инвестиционната програма за периода 2025 – 2028 г., а именно капитализация на „Напоителни системи“ ЕАД и капиталови разходи на Министерството на земеделието на стойност над 1,5 млрд. лв. за четиригодишния период. Това са от страна на Министерството на земеделието всички предприети действия към настоящия момент. Естествено, всички тези действия – обезпечаване и рехабилитация на съоръженията и значимите други, които са в управлението на Министерството на земеделието, е свързано с осигуряване на съответния бюджетен ресурс за този период с оглед изпълнение на така заложените дългосрочни цели. Благодаря Ви.

#139 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Капитанов. Пристъпваме към въпроси от парламентарните групи. Групата на ГЕРБ-СДС? Заповядайте.

#140 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми министри! Безспорно сме изправени пред един много сериозен проблем. Чухме и министър Димитров, който каза, че това е най-безводната година в последните 30, ако не и повече, и определено има обективни и субективни фактори, които утежняват ситуацията. Обективните са засушаването, субективните са това какво правят държавата и общините, за да намалят, хайде да не кажа да изкоренят, проблема, но да намалят, разбира се, това, че стотици хиляди граждани, особено в последните месеци, останаха без вода и са на воден режим. Насочвам се към субективната част и затова моят въпрос ще бъде към госпожа Коритарова, която е министър на регионалното развитие и под нейната шапка, разбира се, е ВиК холдингът, Министерството пряко комуникира и с общините. Преди малко Вие споменахте, госпожо Коритарова, за твърде малък брой общини, които са заявили намерение да прецизират своята инвестиционна програма във връзка с бюджетната процедура по чл. 107, а именно приложение № 3. Бих искал да задам този въпрос към Вас и да дадете малко повече информация има ли и други общини. Вие споменахте някаква бройка от 14 или нещо такова, ако не ме лъже паметта, може и да не е точна, да ни кажете колко общини все пак са заявили такова желание, които са готови да прецизират своята програма, тъй като, да, ние направихме бюджетната програма, създадохме тази възможност в държавния бюджет, спомена се цифрата за милиард и 400 милиона, които са инвестиции във ВиК сектора, но ние много добре съзнаваме, че нуждите за този сектор са в пъти по-големи. И ако направим една равносметка на цялата бюджетна програма от 7 милиарда и 100 милиона, милиард и 400 за ВиК проекти са под 20%. Тук моят укор е малко и към общините, тъй като в крайна сметка, да, ВиК проектите са много трудни – обикновено са свързани и с обществено напрежение в някои случаи, да, площадките, тротоарите и всички други проекти може би са по-видими и по-лесни за изпълнение, по някакъв начин дават и някаква по-придадена стойност от гледна точка на пиар. ВиК проектите са трудни, но в крайна сметка ние сме изправени пред една много сериозна заплаха и за мен общините трябва да се опитат да използват по-оптимално ресурса, който държавата е заделила. Моят въпрос, госпожо Коритарова, да не съм голословен, е: кои са тези общини или по-скоро колко са тези общини; комуникирате ли с тях; готови ли са те да прецизират, тъй като все пак има лимити в държавния бюджет, където те могат да бъдат финансирани? Колко са тези общини и Вие по какъв начин може да ни дадете повече информация дали те са с такава нагласа, за да се увеличат проектите във ВиК сектора? Благодаря Ви.

#142 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Ненков, уважаеми дами и господа народни представители! Във всичките си срещи, които провеждам минимум два пъти месечно с кметовете на населени места при подписване на споразуменията по заявените от тях проекти съгласно Инвестиционната програма на общините, винаги разговаряме точно за това – за приоритизиране на обектите, посочени от тях, защото видимо е, че в много голяма част от населените места, в които вече повече от месеци имаме режим на водоподаването, там не са включени проекти за рехабилитация или за изграждане на нови водопроводи. Ние заедно с министър Димитров проведохме съвместно и срещи с кметовете на Троян, Плевен, Ловеч, Шумен, Търговище, както и с областните управители, за да убедим кметовете да приоритизират своите проекти и да можем в кратък период от време, защото наистина това са краткосрочните мерки, които могат да бъдат предприети както от държавата, така и от местната власт, за намаляване на водозагубите на ВиК инфраструктурата. Към момента – аз и в моето изложение казах, че от 7 милиарда заявен финансов ресурс от общините по техните проекти имаме сключени договори само за 800 милиона за ВиК инфраструктура, което е наистина много незначителен ресурс, който ще бъде използван за реновиране на ВиК инфраструктурата. Ето защо и в Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. отново ще има възможност за приоритизиране на тези проекти и много ми се иска наистина кметовете да осъзнаят необходимостта от тази дейност. Макар и всички благоустройствени дейности да са много по-видими и облагородяването на населените места да е предпоставка за връщане на хората в малките населени места, нека помислим и за водоснабдяването, защото никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, но при воден режим. Наистина нямам пълната справка, при необходимост ще я предоставя на всеки от народните представители по общини и области за заявените ВиК проекти и сключените и започнали тяхната реализация, защото е много важно и кметовете, освен да ги включат в списъка по чл. 107 в приложение № 3, те да имат и готовност с избор на изпълнител, за да не бавим процеса за реализиране на тези проекти. Но тъй като в последния може би месец ние с министър Димитров непрекъснато разговаряме с областите Плевен и Ловеч, и най-вече с общините в Плевен и Ловеч, защото ето ноември месец, вече е и декември, а ние все още там имаме воден режим. Мога да дам за там и имам готовност да Ви представя информация. В област Ловеч общините са подали само 17% за ВиК инфраструктура, за област Плевен имаме подадени 9% от всички проекти за ВиК инфраструктура, за Търговище 13% от проектите са за ВиК инфраструктура и за Велико Търново са 30%, но това също е недостатъчно, защото там осезаемо се забелязва засушаването и липсата на водоснабдяване. Затова за пореден път призовавам всички да преосмислят своите проекти и при необходимост дори сключени споразумения могат да променят, ако нямат вече сключени договори за изпълнители, и да приоритизират наистина изграждането на ВиК инфраструктура. Благодаря Ви.

#143 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Министър. За въпрос групата на „Продължаваме Промяната –Демократична България“.

#144 · speech

Татяна Султанова-Сивева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаема госпожо Заместник министър-председател, уважаеми министри, уважаеми колеги! Все по-голямо притеснение будят данните, свързани с безводието в страната, които се оповестяват в публичното пространство, все по-нечовешки са условията за живот за част от нашите съграждани и все по-често като един от основните проблеми за това се посочва липсата на ефективност и координация между компетентните органи, които имат компетенции в управлението на бедния ни воден ресурс. Уважаеми господин Димитров, бих искала да се обърна към Вас. На проведена среща в МОСВ на 5 септември между ръководството на МОСВ и ВиК операторите от ВиК операторите е изискано в срок от две седмици да представят в МОСВ за всеки един от проблемните язовири план за разпределение на водните количества и осигуряване на питейно-битово водоснабдяване. Това включва: разчет на водните количества за всеки ВиК оператор; разпределение при наличие на няколко ВиК ползватели на водните количества; информация за наличие или липса на алтернативни водоизточници и съответно какъв обем от нуждите се осигурява. От дружествата е изискано освен това да представят и визия с мерки и срокове по отношение на включването на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване, както и за намаляване на загубите по ВиК мрежата. Заедно с това, господин Министър, видно от последните месечни графици на Министерството на околната среда и водите за използване на водите, ведомството продължава само да препоръчва язовирите с критични количества да осигурят такива от алтернативни водоизточници. Министерството на околната среда и водите констатира евентуалните рискове на база на цифрите в графиците, но отправя само препоръки и не посочва никакви конкретни мерки. В тази връзка, господин Димитров, моят въпросът към Вас е: получихте ли исканите от Вас документи от ВиК операторите през месец септември? Ако не, от кои ВиК оператори не получихте тези анализи, визия с мерки? Направихте ли анализ на тези данни, които сте получили? Какви са конкретните мерки, които ведомството е предприело, за да не се стига до още по-строги режими на водата за питейно-битово водоснабдяване и осигуряване на водоподаването? Господин Димитров, хората не се нуждаят от силни препоръки. Хората се нуждаят от конкретни действия. Благодаря Ви.

#146 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Султанова! Аз започнах своето изказване точно с това, за какво е компетентно Министерството на околната среда и водите. Искам много ясно да заявя, че обявяването на воден режим е от компетентността на кмета на общината след съответното уведомление от ВиК асоциацията или управителя на ВиК дружеството на база на точна информация за наличните водни количества, които влизат във водоснабдителната система, и точна схема на режима и точен график. Само кметът на община може да обяви такъв режим. Във връзка с това аз не бих могъл да отговоря на въпроса относно обявяването и премахването на водния режим, защото това също е в правомощията на кмета. Относно проведената среща. Тя беше по инициатива точно на нашето министерство във връзка с наблюдаване на тенденцията по намаляване на този отток в реките и намаляване на водния обем в някои от водохранилищата. В по-голяма част от водохранилищата за четвърта поредна година се наблюдава спад в обема и намаляване на водните количества, но само в някои това буди тревога, където на тази среща изразихме тази наша тревога. От ВиК операторите на тази среща не последва информация за предприети действия и не ни се предостави нужната информация. Във връзка с това направихме втора такава среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството в присъствието на заместник-министър Терзийска с ВиК холдинга и ВиК ръководителите на дружествата във Варна, Бургас и Сливен относно преразпределението на тези количества и възможностите им. Защото едно ограничаване на едни такива количества към ВиК оператор веднага води към режим на друго място. Тук се касае за разпределение на наличен ресурс, който има в тези съоръжения. Благодарение на това разпределение в голяма част от тези населени места, които се водоснабдяват от питейните язовири, които ресурси се управляват от Министерството на околната среда и водите, няма режим на вода. Само благодарение на това! На втората среща, която се проведе в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, вече ВиК операторите поеха определени ангажименти и те се спазват. Относно алтернативни водоизточници. Уважаема госпожо Султанова, в голяма част от населените места, където има режим на водата, едни такива алтернативни водоизточници не биха могли да доведат до положителен резултат, защото загубите са огромни – това е скъпо начинание и водата няма да достигне до потребителите. Например Кочериново – там е изобилно с вода, но по тази водопроводна мрежа не могат да достигнат количествата, необходими за задоволяване на гражданите. Те имат по един ден в седмицата вода. Цялото внимание и всички препоръки, които може да направи Министерството на околната среда и водите към съответните ВиК оператори, към колегите от МРРБ вече съм го направил. Препоръчали сме точно мерки, свързани с намаляване на ефекта върху страданието на хората. Точно тези мерки са насочени към повишаване на тази ефективност. Тя е изключително важна, защото иначе наливаме вода в една празна кофа без дъно или в дъно без кофа, ако мога по-общо да се изразя. Проблемът е липсата на ефективност, а не наличието на природен ресурс. Аз точно с това започнах в началото и Ви казах, че България има абсолютно достатъчно природни водни ресурси за задоволяване на нуждите на населението – все още, но загубите са в размер на почти 500 млн. куб. м. Тези загуби са основно във водопреносната мрежа в населеното място. Водопреносната мрежа. Госпожа Коритарова – министър на регионалното развитие, пропусна да каже, че тя е общинска собственост. И ето тук буди тревога фактът, че тази програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, свързана с финансирането на общински проекти, е точно с тази цел – да се финансират такива проекти. Съгласно Националната стратегия и план от 2022 г. на Министерството на регионалното развитие за ВиК сектора необходимите средства за ремонта, пълната подмяна на ВиК мрежата в населените места са между 12 и 14 млн. лв. Министерството на регионалното развитие от националния бюджет е осигурило 7 млрд. и 100 млн. лв. – сами може да си направите сметка за какъв ефект би могло да става въпрос върху водопреносната мрежа. Отделно в трите си периода на финансиране Оперативната програма е предоставила и осигурила повече от 5 млрд. лв. също за такива водоснабдителни проекти. Аз разбирам, че това е скъпо начинание и не всеки би могъл да се справи с това нещо и не е нужно, имайки опита на „Софийска вода“, която беше поставена в същия случай като Плевен, Ловеч…

#148 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Те с едни много евтини мерки намалиха тези загуби от близо 80% до под 50%. И не е необходимо да се подменя цялостно канализацията. Необходимо е да се направи анализ на тази водопреносна мрежа, където ясно да се посочи къде са тези проблеми – най-големите проблеми и най-големите загуби, свързани с тази водопреносна мрежа, и там да се насочат тези средства. Относно по-малките такива има чудесна методика и чудесно ноу-хау също в „Софийска вода“, където намаляват налягането. Защото в Плевен и Ловеч…

#150 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Да, завършвам. В Плевен и Ловеч водата не се акумулира, а тя се губи във водопреносната мрежа и режимът е да намалим загубите точно в този период на деня. Искам да кажа, че не са необходими чак толкова много средства, за да се повиши ефективността. Благодаря.

#152 · speech

Кръстьо Врачев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми министри, проблемът с водите в България не е от вчера, а както Даниел Петров спомена, той е от десетилетия. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ се борим с този проблем и сигнализираме – правим всичко възможно години наред. Само ще припомня, че на 27 януари 2020 г. един от най-големите протести, които организирахме, беше пред МРРБ именно за водната криза в Перник. Ясно е, че кризата в Плевен и Ловеч е породена от над 70% загуби, които са по трасето, обаче в останалата част от България съществува и друг проблем. Например в област Пловдив, в района, от който аз съм избран, се наблюдава проблем в управлението на язовирите. Пораждат се и множество въпроси с този проблем. Редица от тях са примерно защо ВиК дружествата не поемат финансов ангажимент към самите язовири? Каква е инвестиционната политика за управлението на язовирите? Каква е стратегията за пълнене на самите язовири и защо се държат празни и не се запълват? Мога да дам пример с язовир „Пясъчник“, който е с капацитет 200 млн. куб. м, а реално се запълва около половината – 100 до 120 хил. куб. м вода. Към момента дори състоянието му е още по-трагично и наличният обем вода, който е в язовира, не надвишава 60 млн. куб. м вода. Язовир „Домлян“ с 23 млн. куб. м капацитет също се запълва на около 15 – 16 млн. куб. м вода. Друго, което се наблюдава, е в Инспекцията по контрол на язовирите. Усеща се един страх и огромна некомпетенция в управлението. Загубите също са огромни в приводящите канали на „Напоителни системи“. Въпросите, които се пораждат, са страшно много, но аз ще акцентирам върху два от тях и ще се радвам да ми отговорите по същество, а не както по принцип – йезуитски. Знаем, че всички го можете. Колко язовира на „Напоителни системи“ могат да подават вода за напояване? Кое кара и налага язовирите да стоят празни и да не се запълват до пълния им капацитет? Въпросът ми е към господин Димитров. Благодаря.

#154 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Врачев, аз бих могъл да отговоря само частично на Вашия въпрос, защото ръководството и управлението на „Напоителни системи“ не е към Министерството на околната среда и водите. Относно проблемите с управлението на язовирите. Аз първоначално отговорих на народния представител Даниел Петров точно в тази връзка, че нашите хидромелиоративна, енергийна и водопреносна мрежа и системи са направени да работят заедно. Във връзка с това този огромен язовир „Пясъчник“ е направен да акумулира средствата, водите и количествата на обработените енергийно води от Баташкия водносилов път и от язовир „Белмекен“ през цялата година, като ги акумулира горе високо в язовир „Пясъчник“. Този язовир не е направен на река и на воден обект, който би могъл да акумулира в него и да ретензира някакъв отток. Той е направен точно с тази ясна цел. Нашите предшественици инженери са помислили по този въпрос и са били наясно, че България е изключително бедна на воден ресурс и всеки един кубически метър преработена вода от язовир „Батак“ и язовир „Белмекен“ се е акумулирала чрез помпена станция в язовир „Пясъчник“. За съжаление, тази помпена станция отдавна не функционира. Помпите не съществуват. Има едно малко водохващане. Точно този въпрос коментирах. Той е пряко свързан с националната сигурност на държавата, защото влияе пряко върху енергийната ни сигурност и независимост. Тук с огромни усилия от страна на министър Малинов лятото се осигури вода за поливни цели на поливното земеделие в Тракийската низина, особено на оризарите между Пазарджик и Пловдив. Това е измислено, изградено и решено в миналото. То не е скъпо за възстановяване. Доколкото ми е известно, колегите от Земеделието са започнали процедура по възстановяване на тази помпена станция, но тя няма алтернатива, както и повечето такива. В миналото сме имали пет помпени станции на река Дунав. Аз Ви казах, че от изключително бедния ни ресурс 83% от този ресурс представляват водите на река Дунав, които ние в днешно време изобщо не използваме. Язовир „Пясъчник“ е 206,5 куб. м. Той е направен с цел да задоволява гравитачно водите, необходими за напояване на цялата Тракийска низина. Без този язовир оризарите нямат алтернатива. Алтернативата е отпускане на вода от язовирите ни, предвидени за енергетика, предимно за енергетика, които, сами знаете, че тези язовири и водноелектрическите централи на тях са балансиращи мощности и се включват единствено когато има върхова нужда от електричество по простата причина, че те могат да се пуснат и да бъдат спрени много бързо. По този начин се поставя под риск енергийната сигурност на държавата в зимните периоди, когато имаме много голяма нужда от електричество, тези води да не бъдат налични. Колкото до въпроса, свързан с „Напоителни системи“, язовирите в „Напоителни системи“ в какво състояние са и как се експлоатират, не бих могъл да Ви отговоря. Може би колегата ще Ви отговори. Благодаря Ви за вниманието.

#156 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, господин Председател. Само да допълня това, което беше дадено като информация от министъра на околната среда и водите и което е напълно вярно – че язовирите „Белмекен“ и „Батак“ са основна генерираща мощност по отношение на производството на електроенергия. Но въпреки това през напоителния сезон 2024 г. сме осигурили обеми за напояване с 20% повече от средните за предходните 5 години. Аз разполагам със статистиката и съм готов да я предоставя на всички народни представители, които проявяват интерес – и конкретно за язовир „Пясъчник“ или водата, която е подадена именно за нуждите на оризопроизводството, че за напояване спрямо предходните години – от 2019 г. до 2023 г., са подадени от месец май до месец август 25% повече именно за целите на напояването. Благодаря Ви.

#157 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. От групата на „Движение за права и свободи – Ново начало“ въпрос? Заповядайте.

#158 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Вицепремиер, дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Темата, която днес обсъждаме, е наистина сериозна и болезнена. Очевидно проблемът с безводието става все по-голям, както, разбира се, в световен мащаб, така и в нашата страна. Всяка година, както е видно от данните, виждаме, че се увеличават населените места в страната на воден режим, така както споменатите Плевен, Ловеч, Кърджали и други такива региони. Разбира се, причините са много – обективни и субективни. Липсата на нов закон за снабдяване и канализация е огромен проблем, защото Законът за водоснабдяването и канализационните услуги е от 2005 г. Налага се да се въведат редица промени, тъй като за 20 години много неща са се променили. Ситуацията с водната криза изисква комплексен, разбира се, и координационен подход между всички отговорни институции в нашата страна както на централно, така и на местно ниво, в това число и бизнеса. Не може да не се отбележат, разбира се, и климатичните промени. Климатичните промени също оказват много сериозно влияние върху водоснабдяването и напояването в нашата страна. Последствията както от климатичните промени, така и от липсата на адекватна нормативна уредба изискват много нови решения. И моят въпрос към Вас, уважаема госпожо Коритарова, и разбира се, госпожо Петкова, е: в какви срокове – Вие посочихте във Вашите изложения много подробно и детайлно какво предприемате, но мен ме интересува в какви конкретни срокове очаквате изпълнението на спешните мерки в безводието както в тези посочени вече региони, така и комплексно в цялата страна. Разбира се, финансирането очевидно, че в тази инфраструктура не е достатъчно, но предвидените в средносрочен и дългосрочен аспект средства дали ще са достатъчни? И конкретно за 2025 г. в проектобюджета какви са средствата, заложени в тази инфраструктура? Благодаря Ви.

#160 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова

Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! По отношение на водните проекти, по-конкретно по отношение на проектите, заложени в Инвестиционната програма за общините. За 2024 г. това, което беше установено, е, че първоначално бяха предложени проекти от общините за асфалтиране на улици, за осветление и за други дейности, които са необходими за съответната община. След това част от проектите бяха променени и бяха заменени с проекти за изграждане на водопреносна мрежа или за реконструкция и модернизация на съществуващата. Това, което по принцип за 2025 г. е заложено в проекта на бюджета за общините, е сложено като основен приоритет да бъде изграждането на водопреносна мрежа или реконструкция и модернизация на съществуващата. Тоест предоставена е възможност на всяка община да приоритизира проектите си, но основният приоритет е изграждането на водопреносна мрежа. Благодаря.

#161 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Следва групата на „БСП – Обединена левица“. Заповядайте, господин Гуцанов.

#162 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Стотици хиляди българи живеят в условия на режим на водата, ситуацията се усложнява, вместо да се подобрява. Режимите в Ловеч и Плевен бяха отменени, после отново въведени и хората се чувстват излъгани, а институциите си прехвърлят топката. На 21 август 2024 г. на заседание на Министерския съвет служебният министър-председател господин Димитър Главчев разпореди на четири министерства спешни мерки за решаване на проблема. Тогава от парламентарната група на БСП в Петдесетото народно събрание, спомняте си, поискахме изслушване по въпроса с кризата, която вече беше реална. Тогава имаше обещани действия от страна на министрите по време на това изслушване, но виждаме, че три-четири месеца по-късно подобрение няма – с ясното съзнание, че това са дълги процеси, сложни въпроси и не могат да бъдат решени в рамките на половин година, но все пак. На 7 ноември 2024 г. от Министерския съвет съобщиха, че служебният министър-председател – отново господин Главчев, е разпоредил на Министерството на околната среда и водите спешни действия във връзка с безводието в страната. Отново спешни действия! Изниква въпросът какво става със спешните мерки, разпоредени през лятото, какво става със спешните мерки, разпоредени преди един месец? В такъв случай впечатлението е, че едва ли не това е някаква пиар акция, а не води до някакво подобрение на ситуацията, пак казвам, с ясното съзнание, че тези процеси са дълги и сложни. Но какво реално има извършено, за да ни убедите, че не е пиар, както преди малко го казах. Може би, госпожо Коритарова, към Вас или към госпожа Петкова като вицепремиер, не знам коя от двете може по-добре да отговори на този въпрос.

#164 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гуцанов, след като беше сформирана първата работна група със заповед на министър-председателя, тя набеляза наистина спешни мерки. Както и Вие, господин Гуцанов, сам отбелязахте, тези мерки, колкото и да са спешни, те са продължителни. Няма как дори и краткосрочните мерки да дадат резултат в рамките на месец-два. Но това, което ВиК операторите предприеха и беше решено като една от спешните мерки, е именно зонирането на населените места, в които се наблюдава ограничение на водоподаването, въведен воден режим на водоподаването, локализиране на авариите и тяхното отстраняване с цел намаляване на водозагубата, защото изграждането на язовири, изграждането на инфраструктура е процес, който е няколко години, а за язовири е много. Всички сме убедени, че водният ресурс наистина е ценен към настоящия момент и е от значение дори за националната ни сигурност. Защото ние трябва – и това с колегите, което предприемаме в много оперативен порядък и чести срещи между министъра на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, да намалим именно водозагубите. И затова за пореден път ще повторя: нека заедно – МРРБ е партньор на всички общини – да изпълним максимален брой проекти за изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктурата в населените места. Защото, отново ще подчертая, ВиК инфраструктурата в населените места е публична общинска собственост, тоест тя е отговорностт на кметовете на населените места и нека те наистина да приоритизират своите проекти, а както чухте и от вицепремиер Петкова, те ще бъдат финансирани приоритетно. Всички сме убедени, че държавата – в случая служебното правителство – полага усилия и в така изготвения бюджет 2025 именно за обезпечаване на ВиК проектите. Благодаря.

#166 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Поради липса на валежи от сняг през зимата и от дъжд през летния период много населени места на територията на страната са без вода вече няколко години през летните месеци. В много населени места всяка година се появява проблем с липсата на вода, най-вече в областите Бургас, Плевен, Сливен, Търговище, Кърджали и други в страната. С цел използване на водата само за питейни нужди в някои от тях вече има обявен режим на водата чрез заповед на кмета на общината. Един друг проблем е силно амортизираната ВиК мрежа, в която ще трябва да се правят сериозни инвестиции с цел загубата на вода по водопреносната мрежа да бъде минимизирана, като всяка година при среща с ръководителите на ВиК дружествата и при областните управители общинските ръководства апелират към сериозни инвестиции както за намирането на нови източници, така и за ремонт на водопреносната мрежа, като ВиК активите са общинска собственост, но са предоставени за стопанисване от ВиК дружествата. Всяка година общинските съвети приемат направените инвестиции от страна на ВиК дружествата и стават публична общинска собственост, но за съжаление, вече няколко години от направените отчети виждаме, че основните разходи са свързани с подмяна на водомери или текущи ремонти по мрежата, тоест, уважаеми колеги, липсват сериозни инвестиции и ремонти, които ще доведат до трайно решаване на проблемите. Приходите от такси се събират от дружествата, но гражданите при всеки един проблем търсят представителите на общината за решаването им, като средствата по бюджетите на общините са крайно недостатъчни за решаването на възникналите проблеми и се надяват на сериозна подкрепа от страна на държавата. Уважаеми дами и господа министри, водоснабдяването на много от малките населени места се осъществява от местни водоизточници, които поради трайно засушаване са пресъхнали или са с намален дебит. Необходимо е изграждането на водопровод за централно водоснабдяване на тези най-вече малки населени места, в които, забележете, живее половината от населението на нашата страна. В тази връзка ние – народните представители от автентичното ДПС, задаваме следния въпрос на министър Коритарова: какви мерки, уважаема госпожо Министър, ще предприемете в спешен порядък в координация с местните власти и в какви срокове за решаването на проблемите с недостига на питейна вода в малките и големите населени места на територията на цялата страна? Благодаря за вниманието.

#168 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Али, уважаеми дами и господа народни представители! Както Вие отбелязахте във Вашето изказване и поставения въпрос, ВиК инфраструктурата е собственост на общината. Да, ВиК операторите я управляват. Именно затова те изпълняват дейности по поддържане и отстраняване на аварии и поставяне на водомери. Защо казвам поставяне на водомери? Защото и през настоящия период, в който ние правим много проверки, се установява именно нерегламентирано ползване на вода. Всички казваме: това е кражба – именно това е търговската загуба и за ВиК операторите. Министерството на регионалното развитие и благоустройството полага всички усилия в съвместна дейност с общините. Затова на всичките ни срещи с общините аз разговарям с кметовете и мисля, че имам разбиране от тяхна страна да приоритизират техните проекти и да инвестират във ВиК инфраструктура, която към момента и с оглед тенденцията на засушаване наистина е инвестиция в бъдещето. Благодаря Ви.

#169 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, госпожо Министър. Следва въпрос от групата на „Има Такъв Народ“. Заповядайте.

#170 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Поливното земеделие, което в държавата е сведено до 0,7% от обработваемите площи, тоест почти липсва, има пряко отношение към създалата се водна криза в страната към настоящия момент. Освен че „Напоителни системи“ ЕАД е ВиК оператор и язовири, собственост на Министерството на земеделието и храните, се използват за питейно-битови нужди, липсата на напояване дава отражение на много места – на спад на нивата на ВиК сондажи, осигуряващи вода за питейно-битови нужди. На този фон от отчетите на „Напоителни системи“ ЕАД е видно, че дружеството реализира огромни загуби на воден ресурс от приблизително 300 милиона кубика на сезон, като за сравнение това е обемът на язовир „Въча“, което е, меко казано, скандално. Същевременно данните от отчетите на „Напоителни системи“ ЕАД за 2023 г. показват, че от напоителните язовири е предоставено едно целево дарение на вода за енергодобив извън водите за напояване в размер на 536 милиона кубика, което пък, от своя страна, е почти обемът на язовир „Искър“ или приблизително консумацията на град Варна от язовир „Камчия“ за 15 години. Та въпросът ми е към Министерството на земеделието и храните: защо се допуска, при положение че поредни няколко години засушаването е силно изразено, да се предоставя вода, която е извън обемите за напояване, целево за работата на малки ВЕЦ, чийто принос за енергийната ни система всъщност е незначителен, и по този начин се лишаваме от така необходимия ни воден ресурс? Благодаря Ви.

#171 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви. Господин Димитров, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос. (Реплики: „Въпросът беше към Министерството на земеделието!“) Така ли беше? Госпожо Митова, не е към Околната среда? (Реплика от народния представител Петър Петров: „Към Земеделието, към Земеделието!“) Извинявам се, моя е грешката. Заповядайте.

#172 · speech

Служебен Заместник-Министър Иван Капитанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Вицепремиер, уважаеми госпожи и господа министри! Уважаема госпожо Митова, по отношение на това, което е поставено във въпроса – по отношение на загубите, които са в размер на 300 милиона куб. м вода, искам да Ви уверя, че това не са загуби, които Вие декларирате. Тези загуби от непреработените количества водни ресурси постъпват в съответната инфраструктура и захранват, както Вие казахте, и дерета, и съответни канали, които пак отиват по един или друг начин за вторична преработка на тези водни количества. По отношение на онова, което казахте като предприети действия в изложението, което направих по-рано, да, наистина имаме силна необходимост от пълна рехабилитация на голяма част от хидромелиоративната инфраструктура. Поради тази причина и това, което изложих по-рано пред Вас, сме направили тези постъпки за график, съгласно който можем да приведем инфраструктурата във вид, който да позволява на нашите земеделски производители, разбира се, и редуциране на загубата на вода в дългосрочен аспект. Във връзка с тазгодишния отчет по отношение на загубите на вода, както казах, при тези обекти, които вече са изградени, се наблюдава спад на загубите с над 60% . Това беше дискутирано от колегите от НЕК, които за този поливен сезон от каскадата „Белмекен – Сестримо“ и от язовир „Батак“, при положение че сме осигурили необходимата вода за нашите земеделски производители, основно оризопроизводителите, количествата, които са отпуснати за тази цел, са намалени. Точен размер в момента не мога да Ви дам, но това бе констатирано от тях точно поради тази причина, че имаме вече извършена рехабилитация. Така че по отношение на това, че има загуби – да, има, но не са в такива размери, които Вие цитирате. Затова, повтарям, онова, което ние сме предложили в нашата инвестиционна програма, и капитализацията, която сме изискали от Министерството на финансите – инвестиционна програма за привеждане на язовирите, всички необходими дейности, които са за рехабилитация и привеждането им във вид, който отговаря на законодателството, сме го предприели. Така че се надяваме това нещо да бъде заложено като финансова рамка, за да можем да го приведем. Пак казвам, през следващата година по отношение на възможността, която ни се предоставя чрез Стратегическия план – там също стартираме 41 проекта, които ще бъдат за немалка част от основните напоителни канали – да бъдат рехабилитирани. Това е по отношение на този въпрос. Благодаря.

#173 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Капитанов. И Вие ли искате да допълните нещо? Заповядайте и Вие да допълните по въпроса на госпожа Митова.

#174 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Митова, в миналото сме имали широко изградена хидромелиоративна система. За съжаление, в днешно време тя не функционира и не може да си изпълнява ролята нито при напояването, нито при отводняването. В началото казах, че 1986 г. сме имали 17 милиона декара поливно земеделие с изградени съоръжения и инфраструктура към тях. В днешно време, към днешна дата поливаме 370 хиляди декара с много ниска ефективност, а миналата година бяха 300 хиляди. В момента колегите от „Напоителни системи“ наистина предприеха действия и увеличиха в рамките на една година поливното земеделие с около 70 хиляди декара, но това представлява около 23% от онова, което имаше миналата година. Надявам се този ръст в поливното земеделие да продължи, тъй като в момента поливното земеделие представлява около 1,7% от това, което сме имали в миналото. И да, абсолютно съм съгласен, че то има пряка връзка към липсата на воден ресурс, особено към подхранването на подземните водоносни хоризонти и отводняването на съоръженията за питейно-битово водоснабдяване, където е имало изградени такива. Ефективността е изключително ниска и от миналата година прави впечатление, че вече има резултати – изградени съоръжения. Например при язовир „Жребчево“ природните напоителни канали – „Напоителни системи“ взе мерки поне главните канали да се облицоват и да се рехалибилитират, така че да не се губи вода, тъй като числата са плашещи. Там ефективността е изключително ниска и от отпуснати 103,6 милиона куб. м вода за напояване до крайния потребител достигат 4,86 милиона. Това е изключително ниска ефективност и „Напоителни системи“ вече усилено работят върху този факт. Тоест искам да кажа, че бъдещето на поливното ни земеделие е заключено в миналото. Трябва да се рехабилитират и възстановят нашите напоителни системи и най-вече широко да се използват водите и ресурсът на река Дунав, защото той е основен воден ресурс. Благодаря Ви за вниманието.

#176 · speech

Деян Петков

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители! На доста изслушвания съм бил, защото не ми е първи парламент това, но такова изслушване като днешното аз не съм виждал. Слушаме два часа как си подхвърляте топката от едното на другото министерство, без да дадете нито един конкретен отговор на нито един въпрос! Те че въпросите не бяха конкретни – бяха за няколко района, но колегите, които сте от Плевен, знаете, че Плевен е най-засегнатият регион. Осем депутати имаме от Плевен – нито един не излезе да вземе отношение по тази тема! (Реплики.) Госпожо Коритарова, казахте, че са заложени в бюджета на Плевен 9% само за ВиК инсталациите. Ами нали кмет на Плевен, въобще ръководството на града от години е от ГЕРБ. Вие всички сте ГЕРБ! (Реплика от ГЕРБ-СДС.) В крайна сметка… Не ми подвиквай, излез ми на реплика, ако искаш, ама нямаш право. (Оживление, реплики.) Идеята е, че Вие не давате нито един конкретен отговор на нито един въпрос. Кажете ни конкретно за Плевен, тъй като инсталацията е в трагично състояние. (Реплика от народния представител Анна Александрова.) Вие се извинявате с незаконни включвания, някакви такива нелепости. Говорите за язовир „Черни Осъм“ – язовир „Черни Осъм“ е проект от 2015 г. Защо не е реализиран? Или това е поредната корупционна яма на ГЕРБ? Всички сте мафия и всички сте едно – това искам да Ви кажа. (Ръкопляскания от МЕЧ.) Всички сте ГЕРБ и всички ощетявате българските граждани с Вашата политика и с начина, по който я провеждате. Моят въпрос към Вас е много прост, надявам се, понеже Вие днес цял ден отговаряте сложно на тези въпроси: не Ви ли е срам от начина, по който се държите днес на това изслушване, и кога мислите да си подавате оставките? Благодаря. (Реплика: „А въпросът?“)

#178 · speech

Деян Петков

встрани от микрофоните

Към всички! (Реплики.)

#179 · speech

Председател Цончо Ганев

Някой има ли желание да отговори на така поставения въпрос? (Реплика: „Ама то няма въпрос?“) Не. Благодаря. Преминаваме към втория кръг от въпроси. Групата на ГЕРБ-СДС има ли въпрос? Заповядайте, господин Шишков.

#180 · speech

Младен Шишков

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Малко е трудно след такова изказване да се върнем в тезата, но нека да влезем по същество отново към дискутирания проблем. Проблем, който беше подложен на дискусия само преди няколко месеца по инициатива, както казаха, на колегите от БСП и ГЕРБ. Тогава по подобен начин бяха изложени доста факти и обстоятелства около водната криза, което по принцип не е лошо да се повтори, защото в крайна сметка хората трябва да бъдат информирани, институциите, естествено, да бъдат притискани, защото проблемът наистина е много голям. Фактът, че отново се повдига тази тема, означава, че имаме много сериозен проблем, и то системен проблем. Проблем, който няма как да бъде решен с една или две дискусии, и неслучайно вчера беше формирана нарочна комисия, която да се занимава в детайли с всичките тези факти и обстоятелства, съответно, ако можем, да излезем и с някакво решение в дългосрочен план. Очевидно обаче е необходимо такова решение. Необходимо е да има устойчиво и дългосрочно решение. Защото, каквото и да си говорим, е необходима стратегия, която да промени подхода, по който се управляват водите в момента. Фактът, че има толкова много министри, които отговарят за водите в България, е индикация за наистина някаква системна грешка в системата. Необходимо е да помислим за общо ведомство, което да регулира всичките тези процеси, за да може след година, две или три, когато е необходимо, отговорността да бъде в едно ведомство. Моят въпрос е към министъра на околната среда и водите, но ще си позволя да направя един кратък коментар по отношение на общините.

#182 · speech

Младен Шишков

Да, приключвам, господин Председател. Няколко пъти беше споменато, че с общините се водят разговори, че се приоритизира рехабилитацията на ВиК мрежата, но не е ли възможно да измислим заедно механизъм, по който да ги задължим, господа министри? Тоест някакъв процент от този бюджет, който е отреден, да отива задължително за ВиК сектора, особено в местата, където има водна криза. Това е една тема, която трябва да коментираме в предстоящия бюджет според мен. Иначе въпросът ми е към министъра на околната среда и водите, той е повторен въпрос от миналия път. Господин Министър, на последното изслушване Вие казахте, че няма населени места, които се водоснабдяват от язовирите, които Вие управлявате – значимите и комплексни язовири, към онзи момент няма населени места, които да са на режим. Към настоящия момент има ли такива населени места? Това е въпросът ми. Благодаря.

#184 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Шишков! Министерството на околната среда и водите управлява водния ресурс в 52 комплексни значими язовира, като 12 от тях са предвидени основно за питейно-битово снабдяване. Съвсем отговорно мога да заявя, че населено място, което се водоснабдява от язовир, чийто ресурс се управлява от Министерството на околната среда и водите, на режим няма. Такова населено място няма. И тук много важен е въпросът с регулирането на оттока. Ето Ви пример за такова регулиране. Там, където оттокът е регулиран, вярно, предвид последните четири години и намаляването на този ресурс нивата падат, но все още не са критично ниски за осигуряване на питейните води на населението. Там, където има някаква тревожна обстановка, ние с Министерството на регионалното развитие и благоустройството обсъждаме този въпрос и правим среща с ВиК операторите за предприемането на съответни действия. За съжаление, Плевен и Ловеч нямат такова съоръжение. И аз, тук ще ми позволите да не се съглася с народния представител Петков, и ще обясня защо. Съоръжението язовир „Черни Осъм“ е проектирано и започнало да се строи 1986 г. и е спряно 1990 г. Съоръжението се намира в планината над село Черни Осъм. При него не са предвидени да се изселват населени места и разни такива по-критични твърдения, които чух напоследък, но Плевен и Ловеч са единствените големи градове, които нямат такова съоръжение, което да осигури нуждата от водни количества при трайни периоди на засушаване, като изключим големите градове, които се намират на терасите на река Дунав. Тя е изключително водообилна и там линейните кладенци вършат чудесна работа. Липсата на природен ресурс или намаляването му не е същественият проблем. Същественият проблем е липсата на ефективност, като тази ефективност би могла да бъде компенсирана частично с изграждането на такива ретензионни съоръжения. В тази връзка за Плевен и Ловеч изграждането на язовир „Черни Осъм“ е безалтернативно. Благодаря Ви за вниманието.

#185 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, господин Димитров. Групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще зададе ли въпрос? Заповядайте.

#186 · speech

Свилен Трифонов

ПП-ДБ

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Коритарова, към момента 250 хиляди потребители в 75 общини са с нарушено водоподаване. Водната криза се превърна в един от най-сериозните проблеми за страната ни и в голямо предизвикателство за гражданите и отговорните институции. Особено сериозно е положението, както многократно казаха и колегите, които говориха преди мен, в областите Плевен и Ловеч, но и в населени места в почти цялата страна. Конкретно проблеми има и в Добрич, и в Севлиево. Няма да мога да изредя всички населени места предвид регламента на изслушването. Важна среща бе проведена на 19 ноември 2024 г. в Министерството на регионалното развитие и благоустройството между Вас, членове на екипа Ви, кметовете на общините Плевен, Ловеч и Троян, представители на „Български ВиК холдинг“ ЕАД и на ВиК операторите. Информация за срещата е публично достъпна на сайта на Министерството. Вие споменахте за нея във Вашето изложение. Отчетено е, че ремонтът и подмяната на вътрешната водопроводна мрежа в населените места има най-голям ефект в краткосрочен план. Заради критичната ситуация кметовете на Плевен и Ловеч са поели ангажимент да приоритизират ВиК обекти по инвестиционната програма за общински проекти, определени с приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. Отделно от това не е ясно какво се случва с ВиК мрежата в община Севлиево, след като поради недопустимост за финансиране сте отхвърлили подадените от общинската администрация проекти. Сериозни, задълбочаващи се проблеми с водоснабдяването има и в цялата област Добрич поради спецификата на региона и съществуващите водоизточници и сезонно нарастващото потребление предвид изключително земеделския характер на региона и туристическия сезон през лятото. Уважаема госпожо Коритарова, във връзка с гореизложеното моля да отговорите на следния въпрос: след упоменатата по-горе работна среща подадени ли са нови проекти за ВиК обекти от общините Плевен и Ловеч, както и какви действия сте предприели по проблемите с водоснабдяването в област Добрич и община Севлиево. Благодаря Ви.

#188 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Трифонов, дами и господа народни представители! Да, срещата беше ползотворна и се надявам и вярвам, че и кметовете на населените места на общините Ловеч и Плевен имат готовност да приоритизират своите проекти и да ги променят в приложение № 3 към чл. 107, ал. 13. Вие обаче сами знаете условията за промяна. За тази година условия за промяна вече няма, защото последното условие за промяна беше подаване на изменения на проектните предложения септември месец и Петдесетото народно събрание гласува изменението в приложение № 3. Затова те подготвят своите проекти, надявам се, за да могат в следващата година – с приемане на бюджет 2025 ще бъдат указани срокът и условията за промяна на цели проекти или промяна на параметри във вече подадени проекти, те да имат готовност да подадат такива. Също не можах да разбера във Вашето изказване и за мен буди недоумение – какво значи ние сме отказали сключване на споразумение за Община Севлиево?! Ние няма как да откажем сключени споразумения. Може би представените ни документи не отговарят на изискванията на закона и на ПМС № 11, защото тези проекти са заложени в приложение № 3 и ние само изпълняваме, а не преценяваме целесъобразността на проектите. Благодаря Ви.

#189 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Министър. Следва групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Славчев.

#190 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Първо, искам да Ви кажа, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ внесохме Законопроект за изменение на Закона за водите, който да даде възможност на общините да упражняват контрол и поддръжка на ВиК мрежите, а не само да се инвестират милиони в тях и след това някакво дружество да си прибира парите и да вдига цената на водата, която стига вече почти 5 лв. на кубик. Относно въпроса ми. В последните години наблюдаваме множество проблеми във всички общини. Като пример община Кочериново, област Кюстендил, бяха без вода близо месец. А в няколко от общините в област Кюстендил беше обявено и частично бедствено положение. Същата е ситуацията и в община Своге, Софийска област, където почти няма населено място, което да не е било на воден режим. Най-големият парадокс е, че общините, които цитирам, са в подножието на планини и водата в тях стига гравитачно. Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите по различни програми предоставят целеви средства за изграждане и подновяване на водопроводни мрежи на общините в България. Как двете министерства контролират процесите по изграждане на новите водопроводни мрежи или дават пари на общините и никой не се интересува какво се случва впоследствие? Защото по документи всичко може да е повече от изрядно, но на терен нещата изглеждат катастрофално. Пример мога да Ви дам и с община Копривщица, където се инвестираха над 12 млн. лв., дадени за нова ВиК мрежа, и разрухата, в която се намира градът история, е потресаваща. Дори Ви нося снимки на новоизграден водопровод от община Костинброд в село Градец, където Министерството на регионалното развитие е отпуснало 2,6 млн. лв. по оперативна програма и по време на строежа е повече от видно, че не са изпълнени минималните изисквания по държавния стандарт за изграждане на водопровод. Пак ще повторя въпроса, защото по всички проекти в цялата страна има забавяне на сроковете по изграждане и некачествено изпълнение, и трябва да дадете ясен отговор на българските граждани какви мерки са взети или ще се вземат от двете министерства за контрол и санкции към изпълнителите. Защото липсата на контрол от страна на държавата е равносилна на безхаберие, дами и господа министри, и разхищение на държавен ресурс и средства, за което пряко отговорни сте Вие. Още повече, преди малко разбрахме, че в бюджет 2025 г. ще се дават целево повече пари за изграждане на ВиК мрежи. Какво правят двете министерства – МРРБ и МОСВ, за да се гарантира, че изграждането на новите ВиК мрежи се извършва правилно, или просто отпускате средства и не се интересувате какво се случва след това? Отговор обаче, че това не е във Вашия ресор и контролът се осъществява само от общините, няма да го приема изобщо за отговор, защото Вие сте тези, които трябва да предоставят средствата и трябва да гарантират, че те се използват целево, а не се разхищават държавни пари. Благодаря и очаквам отговора Ви.

#192 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Славчев, дами и господа народни представител! Трудно ми е да започна отговора, защото господин Славчев каза, че няма да го приеме. Министерството на регионалното развитие и благоустройството управлява сключването на споразумение и предоставя съответното финансиране. И в самите споразумения, и в Закона за държавния бюджет е записано, че изпълняващите строителството или реконструкцията на ВиК инфраструктура са именно общините. Общините са сключили с МРРБ споразумение. Те са сключили и договорите по предходни програми на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, именно тази, която Вие визирахте за Копривщица. Всеки обект има строителен надзор и изпълнител, които са сключили договори с кмета на съответната община, защото недейте да разглеждаме парите като пари от държавния бюджет. Те са пари на всички. Те са пари на данъкоплатеца, така че и кметовете трябва да имат своята отговорност за контрол при изграждането на тези проекти. Ако Вие ми подадете сигнал, да, ние ще проверим, но ние гледаме документално дали са изпълнени изискванията. Що се отнася до качеството на изпълнението, има нормативни документи, които трябва да бъдат изпълнени, и не би следвало общината да приема изпълнението на който и да е етап от извършените строително-монтажни работи, без те да отговарят именно на изискванията на нормативните документи. Благодаря Ви.

#193 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Министър. И Вие ли искате да допълните нещо, господин Министър? Заповядайте.

#194 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Славчев, наред с ангажиментите и контрола по строителственото законодателство – Закона за устройство на територията, които инженер Коритарова Ви обясни подробно, съществува и механизъм за контрол на средствата и на изграждането за обектите, които са предмет на финансиране по Оперативната програма „Околна среда“. Той е превантивен, но съществува такъв и след изграждането на съоръженията и проектите, така наречената и заложена във всеки един проект устойчивост на този проект в рамките на пет години, което стриктно се следи. Наред с негативните примери, които и аз бих могъл да посоча, съществуват и много добри, от които трябва да вземем пример и да прилагаме широко този опит, който имат съответните добри изпълнители от ВиК операторите и общините. Например ВиК Враца – там напредъкът е значителен, а Враца е град, който от тридесетте години на миналия век имаше проблем с водоснабдяването. Чрез нов колектор – водопровод, с който се смени етернитовият стар довеждащ водопровод, около петдесет километра беше съоръжението, при него загубите вече не са 70%, а са почти на нула, както и водният цикъл на Русе. Това са едни добри примери, които трябва да се казват, и е необходимо всички да вземат пример от тези проекти. Но да, контрол има и го извършваме. Благодаря.

#195 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. От групата на „ДПС – Ново начало“ въпрос има ли? Заповядайте.

#196 · speech

Танер Емин

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители! Загубата на вода във водоснабдителните системи на ВиК и промяната в климатичните условия водят до намаляване на водните количества и влошаване на техните качества. Въпросът ми е: какви мерки се разгледаха и предложиха на провелия се миналата седмица Висш координационен съвет по водите? Благодаря.

#198 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Емин, миналата седмица се проведе Висшият консултативен съвет по водите, чиято основна цел беше ефективното използване на природния воден ресурс. Първата и основна цел на този Висш консултативен съвет беше да се установят и локализират причините, водещи до това неефективно използване, като всички се обединихме около тях и съответно предприетите мерки, които не търпят отлагане. Като първа и основна мярка беше локализирането и същественото намаляване на загубите на вода със съответния план и график, които трябва да направят ВиК операторите и общините в изключително кратък срок. Друг проблем, който беше обсъден, беше тревожно ниското състояние на язовир „Камчия“, който е основен за Южното Черноморие и град Варна, както и част от тези води отиват за община Сливен и ВиК Сливен експлоатира тези водни количества. Там се предприеха мерки и препоръки, свързани с намирането на алтернативни водоизточници, свързани с достатъчното допълнително водоснабдяване от язовир „Камчия“. Докато Варна и община Сливен имат алтернативно водоснабдяване, което би могло да осигури допълнителни водни количества алтернативно при една евентуална криза, то за Бургас не стоят така нещата. Значително са напреднали ремонтните дейности по двата алтернативни питейни водоизточника – язовирите „Ахелой“ и „Порой“, но там все още има достатъчно дейности, които все още не са финансирани, все още не са предприети действия по осъществяването на строителството им, както и липсва изградена пречиствателна станция за тези питейни води и връзка с основния довеждащ водопровод от язовир „Камчия“ към Бургас. Беше препоръчано на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да качи на сайта актуална информация относно нуждата от и наличието на питейно-битово водоснабдяване на населението, в това число и липсата на питейна вода в населените места, които са на режим. Това вече е направено от колегите. Те поддържат ежеседмично актуална информация на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Много от старите водоснабдителни съоръжения, в миналото знаете, че по-голяма част от градовете са имали алтернативно водоснабдяване, например Шумен се е водоснабдявал изцяло от шахтови кладенци, които сега са запуснати и не са в експлоатационно състояние. В градовете, където има налични такива водоизточници, беше препоръчано тези съоръжения да се рехабилитират и да се включат в мрежата като резервни такива предвид намаляването на оттока и липсата на питейни вода поради ниската ефективност. Също се подчерта и препоръката към общините, където с министър Коритарова силно препоръчахме за пренасочване на финансовия ресурс, отпуснат по Програмата за общински проекти 2024 – 2026 от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез централния бюджет. Тази политика да се преосмисли особено в общините, където съществува такъв недостиг на питейни води, и вече се работи и по този въпрос. Необходимо е да се направи, и също се работи по този въпрос, анализ и инвентаризация основно на ВиК водопреносните мрежи в населените места с недостиг на вода. Например в Плевен вече „Софийска вода“ работи по този въпрос, по този анализ, за да могат да се предприемат адекватни мерки, както и инвентаризация и анализ на хидромелиоративните ни системи, където там използваме около 1,7% от наличната инфраструктура и съоръжения. „Напоителни системи“ също работят по този въпрос.

#200 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Необходимо е да се направи и интегрирано ползване на тези води. Аз Ви обясних преди малко, че нашите системи, които са изключително сериозни за водоснабдяването на…

#202 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

…населението с питейна вода са работили заедно. Тук препоръката е да се предприеме действие по ремонта на тези съоръжения и включването им в експлоатация. Благодаря.

#204 · speech

Стефан Бурджев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Ганев, уважаеми колеги, уважаеми дами и господа министри! Наистина е, как да кажа, ще се опитам да бъда по-дипломатичен, но е много болезнено и неприятно за нас така с едни леки и излишни приказки, все едно сме на водена медитация, да ги слушаме няколко часа, а наистина хората изнемогват, отчаяни са, изнервени са и са гневни. Аз искам към госпожа Коритарова да се обърна. Госпожо Коритарова, въпросът ми е следният: представлявам един от районите, в частност град Плевен, който е с най-огромния и тежък режим на водата в последната година. Невероятно драматични са нещата. Десетки пъти бяха показвани репортажи. Имаше протести. Отчитаме това, че има действия в посока на изясняване на някои от причините, на локализиране на част от проблемите, на поставяне на обществено обсъждане от страна на местните институции на въпроси, които да бъдат одобрени и от гражданите, по кой път да се тръгне, кой път касае по-бързо решаване, с възможно намиране на финансов ресурс и така нататък. Три са основните проблеми, които имаме там – с основен водоизточник, с магистралните водопроводи, които довеждат водата до град Плевен, и с невероятно големите загуби по водопреносната мрежа. Елемент, който също буди тревога в мене, е, че това, което отбелязахте в експозето в днешното изслушване, е, че 9% е проектната готовност на фона на общия обем на нуждите от ремонт. Сега може да Ви се стори странно, но имам своите основания, за да задам този въпрос. Някак си може да прозвучи една идея конспиративен, но освен тези неща, които изброих…

#206 · speech

Стефан Бурджев

Да, започвам въпроса. Освен нещата, които току-що изброих, въпросът ми е следният: има ли възможност да наредим от изброените няколко проблема и още един, който да е свързан с война между големи национални лобита, и плацдарм да са жителите на нашата община? Ще Ви обясня какво искам да изолираме, и то е следното – има ли оперативни действия, насочени към местното ВиК дружество в Плевен в посока на нерегламентирана намеса в качеството му на източник на водоподаването за жителите на град Плевен? Гледате ме странно, но има и преки, и косвени индикации. Пак ще повторя, за да съм по-конкретен: има ли основание да смятаме и може ли да изолираме теорията, че има нерегламентирано подаване в ущръб на гражданите в продължение на времето, в което има водна криза, от страна на ВиК дружеството в град Плевен? Благодаря.

#208 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! (Реплики.) Гледах Ви, защото, ако има такива данни, би трябвало МРРБ или ВиК холдингът да бъде информиран, за да можем да вземем съответните мерки. Ако нещата са толкова сериозни, би следвало да се уведомят съответните органи, ако има нерегламентирано подаване. Защото е недопустимо в Плевен – областен град с толкова много жители, да има режим на водата. Що се отнася до краткосрочните мерки, ние и на срещите с Община Троян, Община Ловеч и Община Плевен имаме разбирането и към момента за община Плевен се ползва най-голямото количество водоподаване, така че да бъде облекчен режимът. Към настоящия момент в зависимост от атмосферните условия и периода на годината капацитетът на водоизточника на система „Черни Осъм“ варира от 900 – 1000 литра в секунда, а при условия на засушаване той намалява до 260 – 300 литра в секунда, което обуславя и необходимостта от въвеждане на режим на водоподаването. Вярвам, че Община Плевен ще преосмисли и те имат готовност вече да преосмислят и да приоритизират ВиК проекти в зоните, които ВиК дружеството е локализирало като най-проблемни, с най-висока водозагуба, за да може там да се съсредоточат средствата по Инвестиционната програма на общините през 2025 г. Благодаря Ви.

#210 · speech

Ешереф Ешереф

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители! Напоследък, колеги, често чуваме сентенцията „Вода газим, жадни ходим“. Като че ли това нагледно илюстрира водните ни ресурси, управлението им, проблемите във ВиК сектора с недобрата поддръжка, с недофинансираната поддръжка и крайно амортизираната водоснабдителна мрежа в страната ни, респективно процентът на загубите по тази мрежа е прекалено висок. Климатичните промени и трайното засушаване през последните години, изразяващи се в много по-малко количество на падналите снегове през зимата и малкото количество дъждове през лятото, допълнително утежняват и правят невъзможно нормалното водоснабдяване както на големи, така и на по-малките населени места и потребностите от питейна вода на техните жители, което от своя страна довежда до неизбежен режим на водоподаването – почасов, дневен или нощен. Колеги, а има населени места, където лятото по няколко месеца липсва водоподаване поради силно намален дебит или пресъхване на местните водоизточници. Няма абсолютно никакво значение дали това са жители на областен град, по-малък град, или жители на селата в страната ни, потребностите и нуждите им от питейна вода са едни и същи. Така че недоволството и възмущението на всички жители, които са на воден режим, са напълно основателни. Факт е, че водоснабдяването е комунална услуга с широк социален отзвук. Ето защо всички ние, мога да кажа, в тая зала – било като народни представители, като парламент, било като държава, Министерски съвет и най-вече като министри, сме длъжници на тези хора, които имат малшанса в техните населени места да има воден режим. Ако не се предприемат навременни мерки както в дългосрочен, така и в краткосрочен план, за съжаление, броят на тези населени места ще нараства. Разрешаването на проблема с водоснабдяването би трябвало да бъде приоритетът на приоритетите – крайно наложително и с общи усилия, синхронно и в пълна координация между централна и местна власт в спешен порядък да започне разрешаването на тези наболели проблеми, свързани с редовното водоснабдяване на всички населени места без изключение. И в тази връзка въпросът от нашата парламентарна група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ е към министъра на регионалното развитие и благоустройството, а именно: предвиждат ли се извършване на хидрогеоложки проучвания в райони, където водоснабдяването е от местни водоизточници със силно намален дебит, и евентуално извършване на дълбок сондаж за осигуряване на питейна вода? Има ли възможност това да бъде финансирано от ВиК холдинга, респективно от ВиК операторите, или от самото министерство? Госпожо Министър, един уточняващ въпрос: Вие вече споменахте, но можете ли да конкретизирате предприетите мерки за нормализиране на водоподаването в Плевен и Ловеч преди одобряването и реализирането на предстоящите нови проекти, без които, да, наистина няма да стане, но на този етап? Благодаря Ви.

#212 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, наистина проблемът в Плевен и Ловеч е доста неприятен, меко казано, и затова ние сме съсредоточили всичките си действия и усилия да облекчим към настоящия момент водоподаването и да намалим режима на водоподаване за двата града. Ето защо ВиК дружествата локализират зоните с най-големи течове и там приоритетно отстраняват течовете, за да може да намалим водозагубата. Друг механизъм за намаляване на водозагубата е именно намаляване на налягането на подаваната вода, защото всички знаем, че на тази ВиК инфраструктура амортизационният срок е изтекъл и при високо подаване на налягането на водата авариите са много по-големи и много по-бързо се амортизира инфраструктурата. Именно това са краткосрочните мерки, които се изпълняват в момента на територията на град Плевен. Що се отнася до нови водоизточници, да, ние непрекъснато апелираме там, където са на собствени водоизточници, да се търсят и да се изграждат алтернативни такива. МРРБ има възможност да съдейства на общините за ускоряване на процедурите, що се отнася до процедури по ЗУТ, за да могат да бъдат изградени. В част от общините тази година ние въведохме нови водоизточници – шахтови кладенци, като резервни или дори на места и като основни водоизточници. Благодаря Ви.

#214 · speech

Драгомир Петров

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Въпросът ми е към господин Иван Капитанов. Какво ще предприеме Министерството на земеделието и храните за чудовищните загуби, реализирани от „Напоителни системи“ ЕАД на воден ресурс, като изключим обектите, които в момента се изпълняват по Програмата за развитие на селските райони, Подмярка 4.3, които в голямата си част са облицовки на съществуващи канали и не биха довели до съществена икономия на вода? Според експерти ще доведе до икономия на не повече от 5%. И още нещо искам да Ви попитам, господин Капитанов. Министър Димитров и министър Малинов заявиха, че вецовете са работили само в подчинен режим, тоест само когато има напояване. Как тогава „Напоителни системи“ отчитат целево извън напояването подадената вода за ВЕЦ за 2023 г. от 500 милиона кубика? Благодаря Ви.

#216 · speech

Служебен Заместник-Министър Иван Капитанов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, да, това, което неведнъж сме дебатирали като план и което предприемаме като действия, наистина има нужда от по-мащабна реализация на рехабилитацията на нашата хидромелиоративна система. Затова, както казах и по-рано, по отношение на мерките, които ние сме заложили, сме предприели и сме предложили на Министерството на финансите като бюджетна прогноза за следващите 4 години – от 2025-а до 2028 г., е осигуряването на средства за рехабилитация на голяма част от напоителните съоръжения. Със средствата, които сме планирали да инвестираме в рехабилитация, нашите напоителни системи ще вдигнат поливните площи до над 2 милиона декара. Това, което споменахте във въпроса по отношение на икономията на вода, както казахме, да, тези проекти не обхващат голямата част, защото са основните канали, и наистина има необходимост от по-мащабна инвестиция. Както споменах и по-рано, през следващата година планираме стартирането на още 41 проекта, които са също основна единица в структурата, които ще бъдат също така за проекти и обекти, които са от основната мрежа. Естествено, ефектът, който ще се генерира от тези мерки, няма да е моментален ефект, разбира се. През тази година, както споменах, имаме 10 почти завършени и 10 изцяло изпълнени обекта, които, както споменахме, имаме до 50 – 60% икономия на вода при така изпълнените проекти в момента. По отношение на загубите на вода – това беше споменато и в предхождащия въпрос от госпожа Митова. Загубите, които се цитират – загуби в милиони кубични метра вода, при съществуващата в момента инфраструктура, да, те не могат да бъдат преработени и доставени, но същите се преработват вторично и не може да се каже, че същите са загуба. Това сме го дебатирали в Комисията по земеделие и с „Напоителни системи“, така че от наша страна правим всичко възможно с това, с което разполагаме като ресурс и което ни позволяват инструментите както по линия на европейските фондове, така и бюджетните средства, да предприеме максимални мерки, за да можем наистина да повишим ефективността и да ограничим тези загуби. Така че това, което мога да Ви уверя и към момента, е: през следващата година предстои да изпълним още 14 проекта, надявам се, и следващите проекти, а от страна на Народното събрание да бъде гласувана тази рамка в дългосрочен план както сме я заложили, за да можем наистина да изпълним тези цели. Както и Вие споменахте, днешният дебат и изслушване е по осигуряване на краткосрочни и дългосрочни мерки. Надяваме се да подкрепите това, което сме предложили, за да можем наистина при следващото изслушване да имаме резултати, които наистина да са в по-висок мащаб от това, което Вие цитирате. Благодаря за въпроса.

#218 · speech

Виолета Комитова

МЕЧ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Уважаеми колеги народни представители, чухме много констатации, които са породили кризата във водния сектор, включително и това, че са намалели дъждовете. Аз не приемам тази констатация, защото в Африка има много по-малко дъждове, но където съм живяла в Северна Африка, няма водна криза. Чухме констатации колко е стара мрежата, само че тя не е остаряла на първи декември, тя си е стара отпреди 50 години. Чухме хиляди други констатации колко много фактори отговарят за водата и накрая криза! (Реплики.) Също така разбрахме, че осигуряването на питейна вода и на поливна вода е въпрос на национална сигурност, тоест много отговорен въпрос. Явно депутатите не се интересуват от националната сигурност, включително и от водната криза. За мен винаги водата е била стратегически въпрос, който касае всички български граждани, защото без храна, без дрехи, без телефони може да оцелеем по-дълго, но без вода може да оцелеем само няколко часа. В този смисъл решаването на водните проблеми през годините преминава през създаване на водни стратегии през седем години. Последната беше възложена 2014 – 2021 г. на Световната банка, за да бъде по-сериозна. Целите на тази водна стратегия не са изпълнени. Премина се през създаването на ВиК холдинг пак с цел решаване на водната криза, пак не са постигнати целите. Премина се през създаване със закон на ВиК асоциации и отново не са постигнати целите. Ще задам няколко въпроса към министрите. По отношение на новата стратегия, тъй като две стратегии по седем години изтекоха – 2007 – 2014 г., 2014 – 2021 г., а вече имаме създадена стратегия за следващия 7-годишен период. Тя е създадена от български екип специалисти с подкрепата на две министерства – на околната среда и водите и Регионалното министерство…

#220 · speech

Виолета Комитова

А също така и с финансовата подкрепа на Програма LIFE – европейско финансиране. Въпросите ми към министър Коритарова и министър Димитров са: кога и как ще придвижат тази стратегия към обществено обсъждане и приемане и утвърждаването ѝ като документ за стратегическо планиране, която да започнем да изпълняваме и която касае всички бъдещи и настоящи водни кризи? И още един кратък въпрос към другите трима министри. Съжалявам, че госпожа Петкова може би напусна заседанието.

#222 · speech

Виолета Комитова

Става дума за 300 частни веца, които са изградени в България, може би господин Малинов ще може да помогне. Към Министерския съвет ми е въпросът: как са уредени проблемите с водохващането и какви средства постъпват в бюджета от тези частни вецове? Господин Малинов, колко мощност произвеждат тези частни вецове? И към господин Димитров от околната среда и водите – имаме ли вецове, които създават допълнителни проблеми с водната криза? Предварително се извинявам на всички депутати, които имат вецове. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#223 · speech

Председател Цончо Ганев

Въпреки че имаше право на един въпрос, имаше няколко въпроса. Моля министрите, които могат да отговорят, да се включат в отговора на тези въпроси.

#224 · speech

Служебен Министър Петър Димитров

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа министри! Уважаема госпожо Комитова, вероятно визирайки малките вецове, които категорично нямат отношение към водовземните съоръжения, тъй като те са изградени на реки, и когато водовземат водата, те единствено я преработват енергийно и отново я връщат в реката. В този смисъл те нямат отношение към липсата на питейни води. Вие вероятно имате предвид вецовете, изградени на големите язовири, и изглежда не сте слушали внимателно точно какво казах и отговорих на господин Петров, който е вносител на този въпрос. Тези язовири, които са предвидени за други цели – основно напояване, питейно-битово снабдяване, вецовете не са работили на енергиен режим от няколко години. Те единствено преработват водите, които се използват за съответната цел – дали е питейно-битово водоснабдяване, или е напояване, а на енергиен режим тези съоръжения не са работили. Благодаря.

#226 · speech

Служебен Министър Виолета Коритарова-Касабова

Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Комитова, уважаеми дами и господа народни представители! В изпълнение на мерките за изграждане на язовири, които са основният източник, така както е в Северна Африка, за питейна вода, а и Вие сама знаете, че там наистина има стратегия и има спрени проекти. Ето защо в моето изложение посочих кои проекти ще бъдат възстановени в рамките на 2025 г., 2026 – 2028 г. в бюджетната програма ние сме ги заложили, но за да бъдат изпълнени, освен финансиране, за пореден път ще кажа, че ще трябва да има и политическа воля. В периода от 2021-а до 2024 г. аз не заварих нито един от тези проекти да е в изпълнение, а не говоря за изпълнен проект. Ето защо апелирам наистина за тази важна задача да има политическа воля за обезпечаване на българските граждани с питейно-битово водоснабдяване. Стратегии също се изпълняват не от служебни правителства, а би трябвало да се приемат и обсъдят от правителство, което ще ги изпълнява. Тази програма, за която Вие говорите, не е стратегия, това е проект, финансиран с европейски средства, който не е приключил, и именно затова към настоящия момент не е поставен на обществено обсъждане. Благодаря.

#228 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Комитова! За съжаление, нямам подробна информация по Вашия въпрос, тъй като той не касае Министерството на енергетиката, но информация, която мога да Ви предоставя по отношение на вецове, които са собственост на частни юридически лица и директно водовземат и експлоатират от Националната електрическа компания язовири, това са 12 броя вецове. Подробната информация и подробния списък, който имам, при Ваше желание може да Ви бъде предоставен. Това, което следва да бъде отбелязано, е, че част от тях са каскадно разположени. Директно и пряко водовземане от конкретен язовир се извършва само от първото стъпало на съответната каскада. Информацията, с която разполагам, и което беше отбелязано от министър Димитров, че съществуват и частни вецове, които са разположени в речните русла на реките, по които се отвеждат водни обеми от опериране на язовири от Националната електрическа компания, и те нямат пряко отношение, тъй като преработват само и единствено за производство на електроенергия води, които вече са в съответните реки. Благодаря.

#229 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Министър. С това въпросите свършиха. Преминаваме към вземане на отношение от парламентарните групи – първи са групата на ГЕРБ-СДС. Заповядайте.

#230 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, дами и господа министри! Далеч съм от мисълта, че едно такова изслушване ще доведе до някакъв пряк ефект, що се касае до проблема на хората, а именно стотици хиляди граждани, които са на режим вече няколко месеца. Съгласен съм и с констатациите, които преди малко госпожа Коритарова каза, че водната стратегия не трябва да бъде приоритет за едно служебно правителство. Тук моята мисъл, която обективира защо сме на този хал в последните години, мога да кажа, че ВиК отрасълът стана жертва на политическата нестабилност в държавата. Ключовата дума в разрешаването на този проблем за мен е непрекъсваемост. За съжаление, през последните няколко години тази непрекъсваемост всъщност не се случва. Поредица от правителства, поредица от нестабилни месеци, нови министри, разбира се, всеки има собствен подход, доведоха до това, че всъщност през последните години инвестициите не са на достатъчно добро ниво и в общи линии няма и някаква национална стратегия, по която да се движим. Самият факт, че в момента изслушваме петима министри, означава, че може би е време да се потърси някакво друго решение, защото координацията между пет министерства, разбира се, е сложна и не упреквам някого, но може би е въпрос на време да се стигне до някакво по-кардинално решение, а именно едно министерство, което да обедини в себе си цялостната дейност по рехабилитацията, управлението на водите, така че да има една по-добра синхронизация. Ние неведнъж сме заявявали, че трябва да се върви в тази посока. 800 млн. лв., които са предвидени в Министерството на регионалното развитие, по-скоро в бюджетната програма по приложение № 3 от чл. 107 на държавния бюджет, са крайно недостатъчни. 800 милиона означават почти нищо на фона на седемте милиарда и аз смятам, че общините трябва да се замислят и апелирам към това да променят част от своите проекти, защото и преди малко споменах – да, те не са лесни ВиК проектите, изискват много усилия, често е свързано с напрежение в съответните общини, тъй като трябва да се разкопава, трябва да се рехабилитира, трябва дълъг процес на работа. Други проекти са по-леснозабележими, по-бързи, хората са по-доволни на практика, но това не решава генералния проблем, а именно, че мрежата ни е прекалено остаряла, че загубите са близо 60% от водопреносната мрежа, което е изключително много на фона на всички останали европейски държави. Затова казах, че ключовата дума е непрекъсваемост. Трябва по-добра координация между съответните министерства, отговорни за съхранението и използването на водите, и самият факт, че министърът на екологията каза, че водите са достатъчно, но не са достатъчни поддръжката и съхранението на този воден ресурс. Това означава, че трябва много по-добра синхронизация, много повече инвестиции, поредица от правителства, които да работят в една посока, не всеки да го кара, така да се каже, по лекия път, тъй като един министър, извинявам се, но когато има хоризонт на работа два, три или пет месеца, естествено, трудните решения не се вземат толкова лесно. Колеги, заради това е необходимо да имаме редовно правителство с ясен хоризонт, да се приеме тази стратегия за това как да се оползотворяват водните блага и непрекъсваемост на инвестициите. Пак апелирам и към министъра на регионалното развитие, министъра на екологията, на другите министри за по-добра комуникация – да подкрепяте, да умолявате, да апелирате, и Вие, и съответно и общините да прецизират част от своите инвестиционни програми, тъй като това са краткосрочни мерки. Генералният проблем няма да го разрешим с един или втори бюджет, но някои от кратковременните действия, които могат да бъдат извършени, са именно на базата на възможностите, които дава бюджетът, и това, което ние сме гласували като възможност, те да инвестират. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#231 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Ненков. За отношение от „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Богданов.

#232 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Коритарова, господа министри! Проблемите с безводието не са отскоро. Те са поне от последните 30 години. И тук искам да поправя един от колегите, който каза, че един от стратегическите проекти – язовир „Черни Осъм“, бил от 2015 г. Той е започнат 70-те години, или вече 55 години работим над този стратегически обект, от реализацията на който зависят близо 200 хил. души. Вината за ситуацията, в която се намираме, колеги, е на всички нас и на всички тези преди нас, които са провеждали подобни дебати, кръгли маси, квадратни маси, но накрая всичко, което е оставало и на което са се надявали хората, е било да завали. В момента ние сме горе-долу в същата ситуация. През последните месеци обаче тези проблеми придобиват мащаб, който застрашава дори националната ни сигурност, и това беше споменато няколко пъти по време на дебата днес. Бездействието и безразличието по този проблем в определени общини, като например Добрич, Севлиево, Сливен, Плевен, Ловеч, придобива престъпен характер. За да стане ясно обаче на българските граждани какви са изводите от днешната дискусия, аз ще ги обобщя по следния начин, а именно: Първо, липса на стратегия за осигуряване на питейна вода и вода за напояване, която да посрещне нуждите на нашите бизнеси, на нашите земеделци и на гражданите на България. Ясен пример за това е, че нямаме общ подход за адресиране на този проблем, и видяхме днес броят на министрите, които трябваше да дойдат да отговарят в тази зала на поставените въпроси, свързани с безводието и напояването. Нямаме обобщена информация за наличните съоръжения, техническото им състояние, дори и тяхното местонахождение, колеги. Говорим само за разходване на държавни пари, но никой не повдига въпроса как да ползваме добрите примери и да привличаме и частен ресурс към решаване на проблема с безводието. Вторият основен проблем – некадърно управление. Систематично бяха унищожени поливните системи в цяла България. Ограбени и сринати са помпените станции на вода от река Дунав – това беше потвърдено и от министър Димитров, нямаме такива функциониращи. Това всъщност е една от причините ние да унищожаваме нашето земеделие, защото земеделските производители в моя регион – в Плевенско, тази година имат реколта на царевица от 80 – 100 килограма на декар, и напояването е една от основните причини. Милиарди от нашите данъци са изхарчени за ВиК проекти, а чуваме за магистрални водопроводи, които доставят само 10% от пуснатата по тях вода до гражданите. Стотици милиони за язовири! Аз съм видял тези проекти и като министър. Голяма част от тези язовири накрая останаха празни. Третият проблем – липса на контрол и липса на компетентност. Прочетох внимателно препоръките на провелия се Съвет по водите. Там има много разумни неща, но от чутото днес също така не чухме и дума за измерване и контрол. От доклад на КЕВР от 2023 г. става ясно, че масово ВиК операторите не въвеждат системи за мониторинг, системи за контрол. Госпожо Министър, казаха ли Ви на срещите от Плевен, че Плевен няма измервателни уреди, няма картографиране на ВиК инфраструктурата, няма регистрация на активите? Поради тази причина на дискусиите с КЕВР, когато стане въпрос за увеличаване на цената за потребителите, ние държахме да има инсталирани измервателни уреди и ясна отчетност с райониране на загубите в конкретните региони, за да е ясно каква е инфраструктурата, която трябва да бъде подменена, къде са най-големите ни загуби, къде са дори трасетата, които трябва да ремонтираме. Пак в същия този доклад на КЕВР става ясно, че имаме много ниска събираемост на приходите от ВиК дружествата. Всичко това води до неефективно управление, разходване на публичен ресурс и стотици хиляди българи на воден режим. И на последно място, пренебрегване на ВиК инвестициите в инвестиционните програми на общините. Госпожо Министър, сама заявихте, че има общини, които систематично неглижират проблема с ВиК. Такава община е Плевен. Как ние – народните представители от този район и гражданите на Плевен, да вярваме, че общината и МРРБ искат да решат проблема с водата, след като само 9% от програмата за инвестиции към МРРБ ще се инвестират във ВиК проекти? Въпреки Вашия апел, който е потвърден от въпросната среща на 19 ноември 2024 г., Плевен да преразгледа инвестиционната програма, само седмица след този момент Вие заедно с кмета на Плевен подписахте споразумение за инвестиция в нова спортна зала в града. Най-скъпата, която ще бъде построена в България, колеги. 36 млн. лв., 4 хил. и 700 лв. на квадратен метър спортна зала! Въпреки че систематично в Плевен са унищожавани спортни съоръжения, спорта като цяло, детските школи, нямаме отбори в „А“ група дори по футбол, но 36 милиона се бързат, за да се инвестира в такова съоръжение вместо във ВиК инфраструктура. Във вторник, госпожо Министър, аз съм изпратил писмо до Вас и до кмета на Плевен този проект, за който обществената поръчка беше пусната дори преди да бъде подписано споразумението с Вас, да бъде отменен и тези пари да отидат за ВиК.

#234 · speech

Богдан Богданов

Всички тези проблеми, колеги, които се чуха днес от тази трибуна, и аз се надявам, госпожо Министър, Вашето обещание да бъдат предоговорени тези проекти, това, което Вие казахте днес от тази трибуна, да стане факт. Но всички тези проблеми, колеги, надявам се да разгледаме в сформираната по наше предложение Временна комисия. Няма как, разбира се, да очакваме, че една комисия с хоризонт от три месеца ще реши тези проблеми. Но тези проблеми на водоснабдяването и на напояването застрашават националната ни сигурност. Това са проблеми, които касаят пряко продоволствието и нормалния начин на живот на българските граждани, така че ясно трябва да чуят, че те стават наш основен приоритет. Благодаря Ви.

#235 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Богданов. За отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Стоянов.

#236 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа министри, дами и господа народни представители! От днешното изслушване стана ясно, или по-скоро се потвърди фактът, че проблемите, свързани с безводието в страната, наистина са сериозни и те са следствие на лошото управление на страната през последните 35 години. Малко факти. През 2007 г. по официална статистика сме имали над 60% загуби на водата по мрежата. Към днешна дата, след почти три програмни периода и предприсъединителни периоди, по които бяха вложени десетки милиарди във водния сектор, имаме, забележете, също над 60% загуби в мрежата. В някои отделни райони имаме дори загуби над 80%. По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2023 г. ВиК Перник има загуби 83%, ВиК Сливен – 82%, ВиК Шумен – 84%. Съгласно аграрен доклад на Министерството на земеделието от 2022 г. загубите на вода в напоителните системи са в размер на 274 милиона кубически метра, или 102%. Повтарям, 274 милиона кубически метра загуби по напоителните системи. Какви може да са причините? Разбира се, това е неправилно планиране, неправилно, лошо управление на средствата, и след като инвестициите, за които говорим, че са вложени, все още сме в начална стъпка и говорим пак за големи загуби на вода. Но в сравнение с държавите от Европейския съюз се оказва, че инвестициите във водния сектор в България са едни от най-малките за последните 15 години. Категорично непрофесионално е свързването на водните режими с климатичните промени. По-скоро самият факт, че тук днес по принцип трябваше да изслушаме шест министерства, но някои от тях не се отзоваха. Големият брой министерства, които отговарят пряко за водите, са много и това води до размиване на отговорностите. В Министерството на регионалното развитие и благоустройството има дирекция, която е „ВиК и благоустройствени дейности“, в която има отдел „Водоснабдяване и канализация“, който обаче в момента се занимава само с общинските проекти и не прави нищо по ВиК политиката на Министерството. В капиталовата програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за национални проекти – не за общински, за национални проекти, за тази година има предвидени, забележете, нула лева. Нито един лев за 2024 г. за капиталова програма по национални обекти. Преди няколко години беше създаден ВиК холдинг, който е с бюджет над 1 милиард. Някой знае ли с какво се занимава този холдинг, какви средства разпределя, къде отиват тези средства? Няма отчетност. Министерството на околната среда и водите се оправдава с графици за 53-те язовира, а всъщност разрешителните за тези графици се издават от Басейнова дирекция, която е подчинена на Министерството на околната среда и водите. Там имаме дори неприети планове за управление на речните басейни, които са основен документ за управление на водите. Тези планове, след като бъдат приети, трябва да се предприемат съответни мерки и съответните бюджети трябва да се предвидят, което към днешна дата не е направено. В Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, което разполага с бюджет от половин милиард, по последни данни от месец август от 414 общински и държавни язовира над 100 са с приключен ремонт, но все още не са въведени в експлоатация. Разполагаме с данни от Министерството на околната среда и водите за нарушени режимни графици на големите язовири, включително язовирите „Тича“, „Копринка“, „Студена“, „Батак“, „Белмекен“, „Кърджали“, „Камчия“, „Жребчево“, „Малко Шарково“, „Асеновец“, „Голям Беглик“, „Широка поляна“, „Розов кладенец“. Всички те са с нарушен режим за напояване, за производство на електроенергия включително за различни месеци. Създадена е работна група, както разбираме. Тази работна група явно е излязла с анализ и някакви мерки, които да бъдат предприети, но как те са отразени в бюджета за 2025 г. Направих справка в проектобюджета и по нея видях, че освен два-три основни обекта, които са свързани с проблемите на Плевенския регион, голямата част от проектите, които са свързани с водния сектор, са в резервен списък, в това число водоснабдителните системи „Черни Осъм“ и реконструкцията на магистралните водопроводи за Ловеч и Плевен. Защо трябва да имаме резервен списък на националните проекти? Сега е моментът да ги приоритизираме и да ги включим в основния списък. Капиталовата програма на общините, за която стана въпрос. Крайно време е да въведем приоритизиране на тези проекти и да обърнем внимание на водните проекти. Именно от всички нас тук в тази зала 240 народни представители зависи каква капиталова програма ще приемем за 2025 г. Спокойно може да направим така, че да дадем приоритет на тези общини. От нас зависи.

#238 · speech

Коста Стоянов

Да, приключвам, госпожо Председател. Време е да помислим държавнически, а не да сме подвластни на 3-процентовия дефицит, заради който трябва да влезем в еврозоната. Нито въвеждането на еврото, нито влизането в еврозоната ще ни реши проблема с водната криза. Напротив – капиталовите разходи и проектите, които е необходимо да бъдат заложени в бюджета за 2025 г. и за годините напред, те ще решат проблемите на водната криза. Време е да помислим за големи водни проекти, за големи язовири, за големи канали. Един пример мога да Ви дам с проекта за канал Варна – Русе, който е мислен през 70-те години и дори има външен инвеститор, който може да изгради този канал. Той ще бъде с четири функции: транспортна, водоснабдителна, напоителна и електрическа. Крайно време е наистина държавнически да помислим за решаване на проблемите на водния сектор и призовавам всички народни представители да бъдат активни и да правят своите предложения в предстоящия бюджет за 2025 г. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще го направим. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#240 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Проблемът с безводието не е проблем, който е придобил актуалност през последните месеци. Проблемът е наболял и продължава да придобива по-широки граници. Водата и нейното опазване трябва да бъде основен приоритет на всеки един от нас. Разработени са множество стратегии. Първата стратегия е разработена през 2000 г. На следващ етап са разработени планове за управление на речните басейни, за предотвратяване на рискове от наводнения. Разбира се, не на последно място – Стратегия за адаптация на Република България към климатичните промени, но отново липсва контрол относно прилагането на стратегиите и предприетите мерки. Както казаха и колегите – липсва координация. По един или друг начин всяка една от кореспондиращите си институции си прехвърля отговорността. Съгласете се също така, че около 45 – 50% от загубите на водопреносната мрежа са недопустими. Последният доклад на Комисията по енергийно и водно регулиране показва, че средно у нас се губят около 61% вода, а дори и на места до 80%. Разработени стратегии, планове, анализи, констатации, но резултатът е режим на водата и безводие. Адмирации към всеки един за събраната информация, за предоставените доклади, но фактът е, че в 21 век населени места са без вода – Кърджали, Хасково, Търговище, Ловеч, Плевен. Жителите на тези и много други населени места са български граждани, имат права и задължения – плащат си данъци, такси и сметки, но не могат да си покрият основните жизнени потребности. Позовавам се на думите на министър Коритарова, че никой няма да се върне в по-малките населени места, ако няма вода. Никой няма да се върне, за съжаление, в България, ако не предоставим нормални условия за живот. Както уважаемите дами и господа министри, така и колегите многократно споменаха за проведените срещи от различни институции. На проведените срещи бяха обсъдени по-дълги стратегии за развитие, но всичко в бъдещето – всичко, което ще се случи, но ние трябва да решим проблемите сега. Българските граждани имат нужда от мерки, с които да бъдат решени проблемите им сега, защото знаете, че всеки един от нас заслужава да посрещне празниците си по един нормален начин, както заслужава. Ние апелираме да бъдат предприети мерки и да се вземат решения, за да може този проблем да бъде решен точно сега и всички тези ощетени български граждани да посрещнат празниците подобаващо. Благодаря.

#241 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Сабри. За отношение от „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Генов, имате думата.

#242 · speech

Манол Генов

БСП – Обединена левица

Уважаеми колеги, уважаеми господа министри, уважаеми господин заместник-министър! Чухме много факти, много данни, но подкрепям господин Ненков в твърдението му, че наистина ние тук питаме петима министри за управление на водите. Явно в управлението на водите има нещо сбъркано и наистина трябва да се вземат сериозни законодателни мерки в това отношение. По отношение на безводието. Колеги, една вода, за да дойде до къщата и апартамента на някого или някое населено място, има своя път – тръгва от водоизточника. Госпожо Коритарова, сигурно знаете проблема със санитарно-охранителните зони от години. Поне половината водоизточници в България нямат учредени санитарно-охранителни зони. Може би тук и, господин Димитров, трябва за в бъдеще да погледнем за други режими и по-бърза писта, когато тези санитарно-охранителни зони се съгласуват с басейновите дирекции. Друг е въпросът, че също така може би и половината водоизточници в България се ползват без разрешение за водоползване – повече, по-малко – аз казвам половината, имам такива спомени. Ние на база на тези водоизточници после започваме да изчисляваме загубите – къде има разходомери, къде няма, къде ги мерим на дебит или с някакви условности, и оттам вече отиваме в мрежите. В продължение на години винаги съм казвал от тая трибуна, че ВиК секторът е доведеното дете в държавното семейство. Винаги е бил неглижиран, винаги е бил поставян на второ място. Тази година изтича Стратегията за развитие на ВиК сектора. Има зачатки, има някакви договори, с които трябва да се направи нова. Доколко тази стратегия, когато бъде поставена на обществено обсъждане, ще заложи в себе си всички тези пропуски, които са направени в годините, и дали тя ще отговаря и на климатичните промени? Ясно е, че климатът в България се изменя в последните години, особено драстично това го почувствахме през тази година. Не може в „Напоителни системи“ 30 години да рушиш, три години да правиш и това, което е разрушено за 30 години, да го възстановиш – трудно е. По отношение на ВиК мрежата. Чухме тук 60-годишна, 70 годишна, 80-годишна – ами хайде да видим колко е амортизационният срок на тази мрежа. Някой казва, че е – мисля, че господин Стоянов, започнали сме да инвестираме преди години, два програмни периода по седем – 15 години, ами може би на водопроводните мрежи амортизациите вече са нула лева и нула стотинки, тоест ние трябва да сме ги подменили. И да дойдем до парите – не съм съгласен със заблуждението, че всички милиарди, взети от оперативните програми, са вложени във ВиК инфраструктура, във водоснабдителна инфраструктура. Голяма част от средствата са вложени в пречистване и отвеждане. Не искам да откривам темата как са преоразмерявани пречиствателните станции в годините и одобрените проекти и така нататък. Госпожо Коритарова, имаме регионални прединвестиционни планове. Когато всяка една община, всяко едно ВиК кандидатства по някакъв начин или прави нещо, доколко са съобразени с тези регионални планове или това се прави формално? Тези планове ги правихме с цел усвояване на европейски средства по-предния период. Дали те са актуални, дали отговарят на демографската карта и потреблението на ВиК услуги в страната – това никой в момента не може да го каже. Дано готвената нова стратегия за ВиК сектора, която в бъдеще вероятно ще бъде приета, да отразява всички тези промени и изменения, които са се случили в годините, защото животът е динамичен. Говорим тук за Плевен – ами, ако Плевен не беше със 100 000, а беше с 200 000 жители, какво щеше да бъде? Може би щеше да бъде 20-часов режимът там, а не 12-часов – давам Ви един прост пример. Тук колежката от „Ново начало“ каза, че сега и веднага трябва да го решим. Проблемът е толкова брадясал, колежке, че за години не може да се реши, и затова е необходима политическа воля. Приветствам създаването на холдинга до първата година от създаването му – 1 млрд. лв. дали са отчетни, или безотчетни – отчетни са парите, те няма къде да избягат. Въпросът е къде са вложени – дали се плащаше електричество с тях, дали се плащаха такси за заустване и водоползване към басейновите дирекции и ефективността на вложенията, които се правят през холдинга във ВиК мрежата.

#244 · speech

Манол Генов

Ще заключа, че трябва сериозна реформа в управлението на водите и наистина са необходими законодателни и друг вид действия, но най-важно е дофинансирането. Преди години имахме изчисление от Световната банка, че подмяната на мрежата ще е 12 млрд. лв. Не знам тоя юнак сега, който ще седне да ги сметне и да ги актуализира колко трябват и колко ще трябват, но пак се връщаме на политическата воля и източници за финансиране за подмяна на всички тези съоръжения, изградени в годините. Благодаря, госпожо Председател.

#245 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Генов. От парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ – заповядайте за отношение.

#246 · speech

Танер Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми министри! Всички колеги взеха отношение и едно е ясно – трябва да има дългосрочна стратегия относно планирането на водите, на водоснабдителните мрежи и на всичко, що се отнася до подземни богатства, язовири и това, което е изградено през годините. Ясно е, че няма стратегия, която да доведе до това спрямо климатичните промени и спрямо бъдещите проекти, които ще бъдат заложени от страна на националния бюджет, от страна на Плана за развитие, от страна на европейските проекти, ние как да направим така, ако щете, дори и да създадем друго министерство, защото си спомняте, че имаше Министерство на държавната политика при бедствия и аварии, където тези планове и стратегии бяха заложени, и при екстрени ситуации ние винаги реагирахме, защото това министерство имаше някакъв бюджет. За съжаление, той и господин Генов спомена, че са необходими около 12 милиарда. Не, господин Генов, по последни изчисления са необходими около 16 млрд. лв., за да бъде сменена цялата водопроводна мрежа в България, което ще рече, че ние, ако нямаме в националния бюджет тези средства, трябва под някаква форма, дали чрез европейски проекти и външно финансиране, да реагираме и в най-кратки срокове този въпрос да бъде решен. Защото е важно и е нагледно, може би в Европа сме една от най-богатите държави на водни ресурси – на язовири, реки, на води, за които много наши европейски партньори биха ни завидели в това отношение. Въпросът е как да ги управляваме тези води и как те да стигнат до последния потребител. За съжаление, няма разбирателство между институциите, няма координирани действия нито между ВиК и напоителни системи, нито и с Министерството на енергетиката, където от такива язовирни води се ползват и енергийни проекти. Наша задача е като народни представители тази стратегия да я направим, и то в най-краткосрочен план, а затова е необходимо, разбира се, да има правителство и ние настояваме, ако евентуално се създаде такова, по най-бърз начин това да бъде наш приоритет, защото 15 милиарда спрямо бюджета, който го предлагаме за 2025 г., не са кой знае какви средства. И може би трябва да се въведе, към общините специално тук е важно, тази система, която беше при предприсъединителните фондове – САПАРД и други, които съществуваха и по които малките общини специално можеха да кандидатстват по проекти, да има една точкова система, където да се дават най-много точки на общини, които ще инвестират във ВиК системите или подземната инфраструктура за водоснабдителни мрежи на самите общински собствености, и по този начин общините ще бъдат стимулирани не само да правят проекти за пътища и спортни площадки, както споменаха преди мен колеги, а да има стимул и да се правят проекти именно в тази насока, да бъдат сменени водопроводните мрежи в цяла България и във всички общини там, където не са сменени. Защото не е 60%, а в по-големите населени места, имайки предвид, че в над 350 населени места в България все още има режим на вода, трябва да бъдат стратегически направени приоритетно точно тези общини да бъдат финансирани във ВиК мрежата и с такива кандидатствания на проекти от страна на общините, че те да бъдат така точкувани спрямо приоритети. И ако ние тази стратегия не си я направим и като държава, и като парламент, нищо няма да се получи от това, което си говорим и декларираме от последните поне десет години. Това исках да споделя. Благодаря Ви, че днес дадохте отговори на много от въпросите, и се надявам за в бъдеще тези приоритети да бъдат целево насочени именно към тези общини, където има най-големи проблеми. Благодаря Ви.

#247 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Али. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте за изразяване на отношение.

#248 · speech

Драгомир Петров

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Това е изразяване на отношение и ние от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ изразяваме лошо отношение. Лошо отношение, когато ни лъжат, а ни излъгаха много пъти в това изслушване. Два пъти не ни отговориха как „Напоителни системи“ отчитат целево подадената вода към малките вецове. Това са 500 милиона кубика. Казваме, че има загуби. Първия път ни лъжат, че няма загуби, след което в следващото изказване казват, че има 60% загуби. Още една лъжа, която не бях чувал до момента – вторична преработка на водата. Няма такова животно! Има изпуснато и продадено, другото е загуба. За периода януари – октомври 2024 г. само от язовир „Тича“ 14,5 милиона кубични метра са иззети води. На крайните потребители на „Напоителни системи“ са предоставени 2,5 милиона кубични метра. Другото е загуба! Язовир „Жребчево“ – 103,6 милиона кубика иззети води, предоставени само 4, близо 5 милиона кубика. Другото е загуба! Не искам да използвам думата „кражба“, но то си е такова. Няма вода! И още нещо искам да кажа. Имайки предвид практиките в други държави и резултатите от години на търговското дружество „Напоителни системи“ АД, а именно липса на развитие на поливно земеделие, явна неспособност за ефективно използване на водния ресурс и поддръжка на хидромелиоративния фонд вследствие на търговската дейност на „Напоителни системи“, това показва спешна нужда от реформи. Според „Има Такъв Народ“ е нужно преструктуриране на „Напоителни системи“ ЕАД в агенция мелиорации, както и предоставяне на вода за напояване като субсидия, не да търгуваме с водата. Да я дадем като субсидия срещу продукция, така както го правят Румъния, така както го правят и в Гърция. Само тогава можем по някакъв начин да преодолеем и да подобрим положението на подземните води и за питейно-битовите нужди. Благодаря.

#249 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Петров. От парламентарната група на МЕЧ за изразяване на отношение? Заповядайте, господин Манов.

#250 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги, аз ще насоча изказването си в малко по-различна насока. Чухме за проблемите с водопреносната мрежа, за язовирите, но нищо не казахте за водата, която се добива от сондажни кладенци. Аз така на прима виста, докато вървеше дискусията, се сетих за няколко такива сондажа, които са затворени, от които единият е в Гурково, Балчишко, с 25 литра в секунда минерална вода, Рогозина – 15 литра на секунда минерална вода. Понеже министърът е от Плевен, в Дъбник има един сондаж – 22 градуса на устието, пак минерална вода, 15 литра в секунда. Така, като ги сметна на прима виста тези данни, 40 литра, това са някъде около 1 милион и 250 хиляди кубика на годишна база. Тъй като аз ще бъда във Временната комисия за водната криза и проблемите с водата, много моля министъра отсега, ще ми се да знаем и да получим данни за това колко сондажни кладенци има на територията на Република България. Колко са държавна, колко са общинска собственост, колко са частни, колко са затворени, кои са в състояние да работят, кои не са, потопяеми помпи и така нататък? Много Ви моля, тази информация ще искаме да я видим, защото мисля, че това нещо въобще не се използва, а това е един огромен резерв за държавата. Сега, отделно на ръка е водопреносната мрежа, нали, която следва да бъде, но тук колегите се изказаха по този въпрос – следва да бъде реновирана и подобрена, и сменена някъде, където загубите са огромни. Така че, уважаеми дами и господа министри, ще Ви бъда благодарен, ако такава информация получим във Временната комисия, за да можем съответно да правим някакви разумни предложения да решаваме този проблем. Защото на мен ми е много странно, господин Министър на околната среда и водите, Вие бяхте шеф на Басейнова дирекция в Плевен, денем прибирате ли се, или чакате да се стъмни, нали, защото едва ли отношението ще е добро към Вас, като знам, аз съм половин плевенчанин, като знам за какво става въпрос. Много Ви моля да се погрижите за тези данни да ги получим. Благодаря Ви.

#251 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Манов. С това процедурата по изслушване е изчерпана. Благодаря на госпожите и господата министри за участието. Колеги, в Деловодството на Народното събрание е постъпило: „РЕШЕНИЕ № 4020-НС София, 12 декември 2024 г. относно обявяване на Фиданка Иванова Кацарева за народен представител от Шестнадесети изборен район – Пловдив, в Петдесет и първото народно събрание С писмо вх. № ЦИК-НС-03-2530/11.12.2024 г. в ЦИК е получено Решение на Народното събрание от 11 декември 2024 г., с което на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 и ал. 2 от Конституцията на Република България са прекратени пълномощията на Тервел Николов Георгиев като народен представител от Шестнадесети изборен район – Пловдив, издигнат от листата на Коалиция ГЕРБ-СДС в Петдесет и първото народно събрание. Предвид горното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1, чл. 247, ал. 1, т. 6 и чл. 302, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия

#252 · speech

Реши

Обявява за народен представител Фиданка Иванова Кацарева в Петдесет и първото народно събрание от Шестнадесети изборен район – Пловдив, издигната от Коалиция ГЕРБ-СДС.“ Моля квесторите да поканят госпожа Кацарева за полагане на клетва. Госпожо Кацарева, повтаряйте след мен. (Всички стават.)

#253 · speech

Фиданка Иванова Кацарева

„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.)

#254 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, министър Малинов ще дойде всеки момент. Ще дам 15 минути почивка, за да можем да продължим с последното изслушване. (След почивката.)

#255 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, възобновявам заседанието. Продължаваме с изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов относно очакваното увеличение на цената на електрическата енергия за регулирания пазар. Моля от страна на вносителите в рамките на пет минути да представят мотивите за поисканото изслушване. Заповядайте, госпожо Митова – имате думата.

#256 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви за предоставената почивка. Започнах да се притеснявам леко, че господин министър Малинов също е отишъл на художествено-творческа дейност във Велико Търново като председателя на Народното събрание, но той е далече по-сериозен човек и може да изкара цял ден в Народното събрание. (Смях от ИТН.) Причината да поискаме това изслушване се дължи на факта, че разбираме, че ще има увеличение на цената на електрическата енергия между 10 и 20% за регулирания пазар, което е изключително притеснителен факт за парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Както знаете, ние сме поискали и отлагане на либерализацията на пазара, защото в момента например на пазарния сегмент „Ден напред“ с ден на доставка 12 декември средната цена варира от 639,25 лв. на мегаватчас, като в пика е 1640 лв., а в рамките на деня на среднопретеглената цена е 849 лв., така че се надявам залата да подкрепи това предложение. Защото, ако излезем на свободния пазар, цените ще бъдат такива. Но разбираме, че и на регулирания пазар цените ще претърпят драстично увеличение. Не сме наблюдавали през последните години такова голямо увеличение. Напомням, че при 13% увеличение падна и правителството на господин Борисов, така че мисля, че българските граждани ще реагират на такъв тип увеличение. Това, което се дължи – такъв тип увеличение в цените, разбираме, че от една страна, са неработещите мощности във вецовете, като ПАВЕЦ „Чаира“ и ВЕЦ „Тешел“, затова Ви повиках в Народното събрание, за да можем да уточним кога ще започнат да функционират тези мощности и какво се прави от страна на Министерството на енергетиката, защото разбирам, че се очаква пускането на един от хидроагрегатите на „Чаира“. Това, което ние можем да предложим като парламентарна група, за да можем да балансираме стойностите на електрическата енергия, е да се увеличи квотата за регулирания пазар от страна на АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ 2. Другото нещо, което би могло да се направи, е да се търси по някакъв начин да се променят договореностите с Европейския съюз, за да могат да се предоговорят квотите, които ни налага Европейският съюз за емисии към мариците, за да може мариците да произвеждат енергия, да я изнасят за Украйна на по-добри цени. Защото износът на енергия за Украйна е втората причина, поради която имаме такова драстично увеличение на цените за бита, и ако се сключат едни такива двустранни договорености между двете държави и Европейския съюз, може би можем да произвеждаме енергия на доста по-занижени цени и с увеличаването на квотата от АЕЦ „Козлодуй“ да балансираме и да не се налага увеличаване на цените за регулирания пазар. Затова Ви повиках на това изслушване. Благодаря Ви.

#257 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Митова. Господин Министър, заповядайте в рамките на 10 минути да изложите информация по предмета на изслушването.

#258 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Митова! На първо място, искам да благодаря за ангажираността и загрижеността на народните представители по един изключително важен въпрос за българското общество, а именно цената на електроенергията за битовите потребителите, така наречения регулиран пазар. Нека започна с добрата новина, тъй като в рамките на предходния месец имаше доста опити за игра със страховете на хората по отношение на това, че няма да има възможност България да осигури необходимата електроенергия както за българския бизнес, но още по-важно – за българските домакинства. И аз считам, че с тази тема не трябва да се спекулира и към днешна дата още един път искам от тази отговорна трибуна да потвърдя, че опасност за режим на тока в България няма. Съвсем друг е въпросът каква ще бъде цената. Правилно отбелязвате тази тема. Но това, което искам да отбележа, е, че към настоящия момент, включително и в този час, всички мощности, генериращи мощности на електроенергия, които са под рамките на Българския енергиен холдинг, съответно под управлението на министъра на енергетиката, работят. Към този момент „ТЕЦ Марица изток 2“ работи с осем блока и произвежда над 1400 мегавата електроенергия. В АЕЦ „Козлодуй“ работят и двата блока и произвеждат над 2060 мегавата електроенергия. Това са пълните мощности, с които държавната енергетика разполага. Правилно отбелязахте, и ще се върна впоследствие в моето изказване, по отношение на генериращите мощности от така наречената хидроенергия – тази тема беше засегната и в изслушването по точка втора, и възможностите за така наречените ПАВЕЦ на територията на България. Но нека с цел подробност на моето изказване да Ви запозная със ситуацията към момента с регулирания пазар. На 28 ноември получих писмо в Министерството на енергетиката от Националната електрическа компания, с което ме информират за очакваното драстично надвишаване на заявените от крайните снабдители количества електрическа енергия за регулирания пазар до края на ценовия период, който приключва на 1 юли догодина. И това е драстично увеличение спрямо прогнозираните и заложените в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране. В писмото се посочва, че от началото на новия регулаторен период, а именно 1 юли 2024 г., необходимите на крайните снабдители количества електрическа енергия значително надвишават определените в ценовото решение. Така че в качеството си на обществен доставчик Националната електрическа компания информира, че само за периода от юли до ноември 2024 г. заявените количества електрическа енергия от крайни снабдители надвишават с повече от 500 хил. мегаватчаса това, което е определено в решението на КЕВР. Предвид повишената консумация на електрическа енергия от страна на битовите потребители през предстоящите, вече започнали, зимни месеци очакванията не само на НЕК, но и на Министерството на енергетиката са, че заложените в ценовото решение от крайните снабдители потребление ще е значително по-високо, като това, което мога да споделя с Вас, е, че прогнозата от тези вече надвишени 500 хил. мегаватчаса има потенциал да достигне до 1 млн. мегаватчаса. Следва да се отбележи, че от началото на регулаторния период НЕК в ролята на обществен доставчик закупува, за да компенсира тези завишени заявки от крайните снабдители, по-големи количества от „ТЕЦ Марица изток 2“ спрямо определената в ценовото решение на КЕВР квота за тази централа и това е само с една-единствена цел, за да може да се компенсират завишените заявки на крайните снабдители и да се подсигури сигурността на електропреносната система. В тази връзка НЕК посочва, че се очаква по-ранно изразходване на квотата, определена за „ТЕЦ Марица изток 2“ за регулирания пазар. Тук може би е мястото да отворя още една скоба, която потенциално създава сериозен риск от повишаване на цената за бита, а именно, че прогнозната цена за регулаторния период, започнал на 1 юли 2024 г., която е заложена от КЕВР, е в размер на 173,09 лв. Както госпожа Митова правилно отбеляза, и в днешния ден на пазара „Ден напред“, и в рамките на деня цената е значително по-висока от тази, която е заложена в ценовото решение, като средно към 11 декември цената в момента е средната за периода – 249,18 лв. на мегаватчас. В допълнение, на 9 декември в Министерството на енергетиката постъпи доклад от „ТЕЦ Марица изток 2“, в който от страна на централата констатират значително по-големи от определените в ценовото решение на КЕВР количества закупена от обществения доставчик електрическа енергия. С това писмо „ТЕЦ Марица изток 2“ потвърждава това, което е посочено от Националната електрическа компания, и това, което Националната електрическа компания вече е алармирала Комисията за енергийно и водно регулиране. Към настоящия момент „ТЕЦ Марица изток 2“ разполага с неангажирана разполагаема мощност и е в състояние да осигури допълнително до 800 хил. мегаватчаса електрическа енергия за зимния период за целите на обществения доставчик, което означава за покриване на нуждите на крайните снабдители за доставки на бита. Какво предприех във връзка с гореизложеното и предвид правомощията ми в качеството ми на министър на енергетиката? С мое писмо от 10 декември 2024 г. изисках от Националната електрическа компания допълнителна информация и анализ, въз основа на който да бъдат предприети необходими мерки с цел гарантиране сигурността на доставките за битовите потребители. Също на 10 декември 2024 г. изисках становище по темата и от електропреносния оператор с цел осигуряване на надеждната работа на цялата електропреносна и електроенергийна система. Също на 10 декември 2024 г. запознах Комисията за енергийно и водно регулиране с гореизложената фактическа обстановка. Както много добре знаете, КЕВР е независим специализиран държавен орган и съгласно чл. 21, ал. 1, т. 8 от Закона за енергетиката осъществява регулирането на цените в случаите, предвидени в Закона. При осъществяване на моите правомощия аз не бих могъл директно да интервенирам в правомощията на независимия регулатор. В качеството ми на министър нямам функция във връзка с регулирането на цените и не бих могъл да се намесвам пряко в този процес, но бих могъл да предложа мерки, които да смекчат значително ценовия шок, който би се получил за българските домакинства. С горепосоченото писмо, което визирах, предложих КЕВР да анализира влиянието върху цените на електрическата енергия в сектор „Електроенергетика“ в случай на необходимост от определяне на допълнителна обща годишна квота за задължително изкупуване на електрическа енергия от „ТЕЦ Марица изток 2“, като посочих и диапазона, в който централата би могла да осигури тези допълнителни количества, а именно от 500 хил. мегаватчаса до 800 хил. мегаватчаса до края на регулаторния период. Съгласно Закона за енергетиката в рамките на своята компетентност Комисията за енергийно и водно регулиране има право при необходимост да измени утвърдените цени на електрическа енергия по време на ценовия период, но това не може да се случва повече от веднъж на 3-месечие в рамките на регулаторния период. В отговор с писмо, постъпило в Министерството на енергетиката, Националната електрическа компания посочва още веднъж, че до края на 2024 г. прогнозите показват превишаване с 576 хил. мегаватчаса над количествата електрическа енергия, които следва да бъдат осигурени за регулирания пазар, заради по-високите заявки, както вече казах. Прогнозите на компанията на базата на исторически данни са потреблението през зимните месеци да бъде съответно повишено и очакват този недостиг съгласно ценовото решение да достигне 927 хил. мегаватчаса, които дори аз считам, че тази прогноза е консервативна – може да се надвиши тази квота. Същевременно също така с писмо от 11 декември 2024 г. електросистемният оператор посочва, че планираните в решението количества за квота на крайните снабдители от ВЕЦ на НЕК са силно надценени на фона на оскъдния воден ресурс – реферирам точка втора от днешното изслушване, в комплексите язовири от средата на тази година. От дружеството посочват също така, че предвид потенциалните други доставчици за квота на крайните снабдители подкрепят за уместно допълнителни количества за регулирания пазар да могат да бъдат осигурени от „ТЕЦ Марица изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“. В отговор с писмо, постъпило в Министерството на енергетиката от вчера, Комисията за енергийно и водно регулиране информира, че след извършен анализ на всички обстоятелства, а именно ограничените водни ресурси, именно това, което Вие споменахте, неработещите ПАВЕЦ мощности в България – по-нататък в моето изложение ще дам конкретен отговор за предприетите действия по отношение на ПАВЕЦ и какво очакваме, дори, дето се казва ще Ви запозная онлайн, защото в момента ме информират онлайн какво се случва на ПАВЕЦ „Чаира“, така че за регулаторния период от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. ще е необходимо, и аз считам, че това е едно балансирано решение, което, от една страна, да осигури необходимата енергия и българските домакинства да бъдат спокойни, и второ, балансирани по отношение на повишението. Тъй като много добре знаете, в микса, който е определила Комисията за енергийно и водно регулиране, цената на електрическата енергия, произведена от „ТЕЦ Марица изток 2“, е около 270 лв., а регулираната цена е 127 лв. Затова аз считам, че едно балансирано решение, което, от една страна, да осигури работата на ТЕЦ „Марица изток 2“ и съответно на целия Маришки басейн, а от друга страна, да бъде дадена допълнителна квота на АЕЦ „Козлодуй“, с което да бъде потиснато повишението на цената на електроенергията, би било допълнителна квота от 400 хил. мегаватчаса за АЕЦ „Козлодуй“ до края на регулаторния период и 527 хил. мегаватчаса за ТЕЦ „Марица изток 2“, гарантирайки сигурността на доставките за бита, гарантирайки – това вече е преценка на КЕВР, с колко точно ще бъде предложено да бъде увеличена цената за бита, като тук, госпожо Митова, аз не споделям Вашето притеснение, че ще бъде от 10 до 20%. Надявам се, че има механизми, с които това повишение – но това ще оставя във функциите на независимия регулатор. В тази връзка, като министър на енергетиката изразявам готовност своевременно да бъдат предприети всички необходими мерки и действия в рамките на моята компетентност с цел гарантиране на сигурността на доставките за битовите потребители и осигуряване на надеждна работа на електропреносната система. Благодаря Ви.

#259 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към първия кръг от въпроси, задавани от парламентарните групи. От ГЕРБ-СДС? Няма въпрос. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Рибарски.

#260 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, това, което изложихте, е доста притеснително. Освен че беше отложена либерализацията на пазара на едро – трябва да го подчертаваме това нещо, ние отново се връщаме към това АЕЦ „Козлодуй“ да компенсира високите цени, които виждаме на пазара. Освен че цените в момента са високи, ние виждаме, че се завишава и количеството от крайните снабдители. Направена ли е проверка? Това, което заявяват крайните снабдители, потребява ли се реално от битовите потребители? Тези завишени количества над прогнозните на КЕВР са изключително притеснителни и трябва да се проследи надолу по веригата дали това увеличено потребление, което се заявява от крайните снабдители НЕК, реално достига до битовите потребители. По-големи количества от ТЕЦ 2. Да, добре, но докога може АЕЦ „Козлодуй“ да издържи да кара с цена 80 и колко лв. – 8 ли беше последното решение, да продава на регулиран пазар? Това е чиста загуба при сегашните цени в пъти за АЕЦ „Козлодуй“. Вие лишавате и АЕЦ „Козлодуй“ от приходи, а и другите държавни дружества, които дават в момента по определена цена от КЕВР, Вие ги лишавате от приходи и съответно пак сме свидетели на това, че те не могат да покриват инвестиционните си програми. Та въпросът ми е: дали количествата са проследени реално, а крайните снабдители заявяват – стига ли това реално, потребява ли се реално и докога смятате, че може да се раздува по този начин количеството от АЕЦ „Козлодуй“? Благодаря.

#262 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Рибарски, именно след като е дори и изпреварващо, преди да получа тази информация, аз съм инициирал проверка от работна група от Министерството на енергетиката, която ще приключи в рамките на тази седмица, и към трите крайни снабдители по отношение не само на реалната консумация на битовите клиенти на тази заявена енергия, но както и по отношение на готовността за есенно-зимния сезон, тъй като видяхте, че още при първото влошаване на метеорологичните условия в голяма част от България имаше прекъсвания на подаването на електроенергия. Очаквам доклада, но не очаквам голяма разлика от това, което заявяват, и реалното потребление за битовите потребители. Единственият въпрос, на който следва да бъде отговорено, е колко от тези заявени количества са загуби по електроразпределителни мрежи. Прав сте по отношение на това, че трябва да бъде намерен баланс между дългосрочното решение за бъдещето на държавната енергетика и поносимата цена за българските домакинства. Ние сме извършили този анализ и именно поради тази причина аз казах, че предлагам само с още 400 хил. мегаватчаса да бъде завишена квотата на АЕЦ „Козлодуй“, защото ще остане достатъчно генерираща мощност, която АЕЦ „Козлодуй“ да продава на Българската независима борса. Това беше показано и от последните търгове, които се проведоха в рамките на предната седмица за месец януари, където бяха постигнати минимални цени от продажбите на АЕЦ „Козлодуй“ от 255 до 268 лв., така че балансът в търговския интерес и развитието на бъдещите проекти от АЕЦ „Козлодуй“ и осигуряването на регулирания пазар е това, което търсим, за да може да няма отражение нито върху едната, нито върху другата посока. Благодаря Ви.

#263 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте за въпрос.

#264 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие коректно споменахте преди малко огромния дял в енергийния микс, който създават тецовете в Маришкия басейн. Скоро на едно Ваше изслушване тук в пленарната зала стана дума за финансовото състояние на предприятието, което захранва със суровина тецовете, е именно „Мини Марица-изток“. Сега, тук въпросът ми е свързан с цените на тока по принцип – дали от 1 януари, дали малко след това, но в проектобюджета, който е публикуван на сайта на Министерството на финансите, в Раздел 2, чл. 64д – мисля, че това е всъщност мярката за облагане на добива на подземни богатства. Там наред с останалите подземни богатства са включени за облагане и въглищата, или по-точно добивът на въглища конкретно, с 21,11 лв. на тон за добив. В момента цената на въглищата, на която се продават, които излизат от „Мини Марица- изток“, е 87,35 лв. на тон. При това положение, ако се запази тази цена, реалната цена, на която може да продава това, което ще остава на тон в предприятието, ще бъде малко над 66 лв., което автоматично ще постави в неизбежност Борда на „Мини Марица-изток“ да иска повишаване на цената на въглищата – така предполагам, и това, разбира се, ще се отрази на производството на електроенергия от топлоцентралите. Тази мярка, това облагане по принцип в цялост, както е заложено в проектобюджета, ми изглежда, че има друг дух и по-скоро да се обложат големите частни компании, които добиват и имат сериозни печалби, а не предприятие като „Мини Марица- изток“, което е с изключително тежки финансови проблеми, включително и с кадрови такива. Доста притеснения има в комплекса, а не само в мините. В този смисъл: какво е Вашето мнение, какъв е Вашият коментар за тази част от проектобюджета, която касае именно добива на въглища в тази точка, и това ли е реално окончателната воля на служебното правителство като цяло относно облагането на въгледобива в България? Благодаря.

#266 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Проданов! Благодаря за повдигнатия въпрос. Това беше една от причините да поискам от председателя на Народното събрание част от изслушванията ми от вчера да бъдат отложени за днес, тъй като вчера по мое желание взех участие в Националния съвет за тристранно сътрудничество при обсъждането на проектите на бюджети на държавата за 2025 г. В рамките на този форум и след това преди заседанието на Министерския съвет аз искам да кажа следното: бяха проведени редица дискусии с Министерството на финансите по отношение на прилагането на тази мярка. От страна на Министерството на енергетиката облагането на въгледобива и по-скоро, ще бъда доста конкретен, облагането на въгледобива от „Мини Марица-изток“ не се подкрепя. Причините са не само темата, която коментираме днес, а именно защото това безспорно ще повлияе и на цената на електроенергията за битовите потребители, но да облагаме едно предприятие, което е в затруднено финансово положение, едно предприятие, което държавата го подпомага в момента чрез неговия собственик и в изпълнение на решения на Народното събрание за осигуряването на допълнителни 1 млрд. лв. в рамките на 4 години – считам за неадекватна мярка. Съответно ние сме направили от страна на Министерството на енергетиката предложение за изменение на така предложения проект на закон за държавния бюджет за 2025 г., а именно отпадане от дружествата от Българския енергиен холдинг на подобна мярка. Също така дори и в настоящия момент ние продължаваме да водим разговори съвместно с Министерството на финансите по отношение на цялостната мярка и този данък, който е предвиден в Закона за държавния бюджет, и се надявам в рамките на деня – в зависимост колко бързо ще приключим с изслушването, да излезем с конкретно предложение, с което съответно Вие да се запознаете, когато Проектът на закона за държавния бюджет бъде внесен в Народното събрание. Благодаря Ви.

#267 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група „ДПС – Ново начало“? Заповядайте.

#268 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, дами и господа! При съставянето на средната базова цена за електроенергия съществен дял имат и така наречените въглищни централи със съответните тежести, които вървят след тях, като парникови газове и въглеродни емисии. В моя избирателен район – Кюстендил, е най-големият стратегически обект в Югозападна България за производство на електроенергия. Дългосрочната стратегия, която имат, е да заменят въглищата със съответния екологичен микс от биомаса, да направят фотоволтаична централа, както и бъдещите им планове за зелен водород и използване на природен газ. В тази насока е моят въпрос, господин Министър: как държавата наистина ще съдейства за това преструктуриране, защото с използването на въглищата и съответните тежести тази цена не е рентабилна. Знаете, че имаше период, в който въглищната централа спря да работи поради ниската цена на Борсата, а пък от другата страна е и притеснението на хората за загубата на работните им места и въобще целият район наистина с надежда очаква решение от Ваша страна. Съобразно моя избирателен район – нека въпросът наистина да важи за всички топлоелектрически централи, защото притесненията на хората и в трите района – и в Кюстендил, и в Перник и в Стара Загора, наистина са осезаеми. Благодаря Ви.

#270 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря, госпожо Председател! Уважаеми господин Златарски, преди да отговоря конкретно на Вашия въпрос, искам да успокоя, че по отношение на регулирания пазар на електроенергия в микса се включват два източника от термални централи, а именно ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Ей И Ес“, така че по отношение на цената на регулирания пазар Кюстендилският регион или намиращите се там мощности не оказват влияние върху цената за бита. Има няколко механизъма, по които ние работим – не всички са под шапката на Министерството на енергетиката, за подпомагане на този преход. Не искам да се връщам на темата, но един от тези механизми е Планът за възстановяване и устойчивост. Другият механизъм е Модернизационният фонд, който ние включително в рамките на предходната седмица след проведено обществено обсъждане предложихме изменение и допълнение в Програмата за периода 2025 – 2026 г., в който сме заложили приоритетна ос за приоритетен проект, а именно трансформация на системи за охлаждане и отопление към възобновяеми източници, като сме предвидили индикативен ресурс за годините 2025 – 2026 310 млн. евро безвъзмездна помощ, която ще покрива 100% от капиталовите разходи за тази трансформация. Всеки един от регионите, включително този, в който е Вашият избирателен район, тези централи биха могли да се възползват от този механизъм. Това, което ние предвиждаме, и това, което е нашата цел, в рамките на месец януари да разработим конкретните програми и формуляри, да ги представим за одобрение и оценка от Европейската инвестиционна банка, съответно от Европейската комисия, и незабавно след тяхното одобрение да стартираме съответните процедури за кандидатстване. Не следва да бъде забравен и друг финансов механизъм – Фондът за справедлив преход. Това е механизъм, който се управлява от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, но ние считаме, че с общи усилия трябва по този механизъм и големи предприятия от Маришкия басейн и от всички засегнати региони – Кюстендил и Перник, съответно да бъдат допустими за финансиране с оглед намаляване на прякото участие в капиталовите разходи, което съответно в бъдеще ще се отрази и на произведената енергия от тези нови източници в зависимост от микса, който всеки един от инвеститорите реши. Благодаря Ви.

#271 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, господин Вълчев, имате думата.

#272 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, уважаеми колеги! Когато се подготвях за тази дискусия, общото мнение беше: никой не знае какво ни чака. От дискусията, която се провежда до момента, аз виждам, че получаваме индикация за отговора дали ще се повиши цената в регулаторния период, която КЕВР бе обявил от 1,77, и Вие, господин Министър, едва ли ще оспорите, че още тогава в общността – професионалната общност, имаше коментари доколко е оптимистично. Да не би да се оказва, че регулаторът – независимият, залага в момента един капан за всички с това ниско повишение на цената, за да може – сега с колегите коментираме, дали ще са 10%, 20% или 9%, но в пъти скок, и по средата на зимния сезон. И в този ред на мисли аз бих искал да Ви напомня, че нагнетяването на това напрежение е и заради липсата на информация, която българското общество не получи в цялост компетентно, в една спокойна дискусия относно това какво предстои на българския потребител като краен битов потребител. И затова ще Ви помоля да кажете: според Вас какъв процент от крайните битови потребители ще попаднат в дефиницията, която е в Допълнителните разпоредби на Закона за енергетиката – § 1, т. 66, буква „в“, защото може би говорим за над 70% вече от крайните потребители? Това, разбира се, е спекулация, но може би говорим и нека да уточним причината. Конкретният въпрос, който задавам към Вас, е: според Вас какъв е ръстът на тази цена, която се очаква; колко от него ще се дължи в крайната цена на така наречените мрежови услуги, защото те сега ще бъдат включени в тази цена? Благодаря Ви.

#273 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви за въпроса, господин Вълчев. Господин Министър, заповядайте да отговорите.

#274 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Благодаря Ви, господин Вълчев, за въпроса, но въпросът е повече към независимия регулатор, отколкото към мен и аз ще се постарая да запазя независимостта на регулатора. Дори и това ми беше едно от, как да кажа, неформалните предложения, когато беше поискано това мое изслушване, че тук не трябва да бъда сам, но това, което искам да отбележа спрямо Вашия въпрос. Много е важно да бъде направен правилният разчет. Много е важно от тази гледна точка по отношение на увеличението на цената за бита да бъде постигнат балансът. Много е важно да бъде отбелязано каква е разликата и към настоящия момент между цената за регулирания пазар и свободната цена, защото разликата е значителна. Да, безспорно в микса за регулирания пазар се включват и количества, които общественият доставчик купува и на свободен пазар. Именно поради тази причина НЕК е предприела мерки за минимизиране на количествата, които се купуват на свободния пазар, поради причината, че включително в определени часови диапазони, когато е завишено потреблението – това е вечерен и сутрешен пик на потреблението за бита, съответно цените са най-високи, както беше отбелязано. Вчера за днес на пазара „Ден напред“ беше над 1600 лв. и поради тази причина това е правилният баланс, който общественият доставчик се опитва да извършва – минимизиране на количествата, които се купуват на свободен пазар, и увеличаване на квотите, които се закупуват съответно от „ТЕЦ Марица изток 2“ и това надвземане, което е към момента. В действителност сме предприели мерки и за запазване на водния ресурс, тъй като сме притеснени по отношение на наличието му и с оглед на вече настъпилата зима, но не е дошъл нейният разгар, защото това, което очакваме, е, че енергийният товар в цялата система, а не само за регулирания пазар, съществено ще се увеличи. Надявам се Комисията за енергийно и водно регулиране да предприеме всички мерки. И тук искам да обърна внимание на една мярка, която, надявам се, утре да я видите и в Закона за държавния бюджет, това, което ние като правителство направихме. Натрупаният дефицит спрямо предходния регулаторен период, който беше над 450 млн. лв., поехме ангажимент като правителство да го покрием, за да не бъде включен в регулаторното решение на КЕВР, и тези средства – по мое предложение, са одобрени и ще Ви бъдат представени в Закона за държавния бюджет за 2025 г., за да постъпят във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Благодаря Ви.

#275 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Няма да има. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Госпожо Митова, заповядайте, имате думата.

#276 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, Вие в своето изложение не наблегнахте много на това, което бих искала да Ви питам сега. Както знаете, „НЕК“ ЕАД в ролята си на обществен доставчик формира електроенергийния микс от „Козлодуй“, „ТЕЦ 2“ и собствено производство от вецовете. За съжаление, количеството на най-евтината енергия чувствително е намалено поради авариите в ПАВЕЦ „Чаира“, както споменах в изложението си, както и от ВЕЦ „Тешел“. Общо от двете централи 924 мегавата са извън строя и това, естествено, поражда редица въпроси по отношение на цената на регулираната енергия. Искам да Ви попитам: щеше ли да се повиши цената на електрическата енергия за бита, ако тези мощности работеха пълноценно? Предвижда се, че ремонтът на един от хидроагрегатите на „Чаира“ трябва да завърши до края на 2024 г. и вече се провеждат изпитания. Може ли да гарантирате, че поне тази машина ще работи със своята пълна мощност, и изобщо за какви мощности говорим за „Чаира“ и какво се предприема за ремонта на ВЕЦ „Тешел“? Благодаря Ви.

#278 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Митова, започвам с лошата новина. Правилно отбелязахте, че общата генерираща мощност – и на ПАВЕЦ „Чаира“, и на ВЕЦ „Тешел“, е 927 мегавата. Лошата новина е, че всичките тези мегавати няма да са на разположение на българския енергиен пазар за предстоящия сезон. Какво сме предприели ние? По отношение на ПАВЕЦ „Чаира“. Аз лично се заех с този проблем, като дори ми се наложи да отида до Япония, за да се опитам да убеждавам производителя на турбините да участва в процеса по рехабилитацията и ремонта. Това, което сме постигнали по отношение на ремонта на 1 хидроагрегат. Водим директни преговори с „Тошиба“ в рамките на Закона за обществените поръчки, като очакваме до края на годината да бъде сключен договорът с тях за ремонт на 1 хидроагрегат. Вече имаме подадено от тяхна страна техническо предложение, водят се официални разговори по проекта на договор, като днес се очаква да бъде получено и финансовото предложение за изпълнение на този ремонт на 1 хидроагрегат. По отношение на 2 хидроагрегат. Една дейност, която е финансирана по фонд „Козлодуй“, добрата новина онлайн от 15,48 ч. днес е: „Успешно преминахме тестове с аварийно изключване на максимална мощност от 205 мегавата. Току-що огледахме и турбината отвътре. Утре планираме продължителна работа осем часа за темпериране на новия генератор. Към момента всичко върви по план. Ще Ви държа в течение. Успешен ден.“ В действителност очакваме – вчера беше постигнато за първи път 2 хидроагрегат да работи на максимална мощност, като очакваме след приключване на всички изпитания от 1 януари 200 мегавата генерираща мощност да предоставим на пазара. Също така водим преговори с Управляващия орган по фонд „Козлодуй“ – разговарял съм лично с Европейската банка за възстановяване и развитие, договорът е готов, за да започнем след приключването на ремонта на 2 хидроагрегат и от началото на януари с 3 хидроагрегат, като вече със собствени сили част от оборудването е демонтирано, за да дадем възможност на избрания изпълнител да започне с така наречения летящ старт. Няколко пъти се опитвахме да намерим и дългосрочното решение, а именно замяната на 1 и 4 хидроагрегат с изцяло нови. Бяха проведени две обществени поръчки. За съжаление, въпреки че имаше заявен интерес, нямаше подадени оферти. В момента предстои обявяване на още една обществена поръчка, където предвиждаме този път двуетапно провеждане на нея, а именно преквалификация на първия етап и след това водене на преговори по техническо и ценово предложение, като действително се надяваме в рамките на предстоящите два месеца да приключим този процес. За „Тешел“. Проведена е обществената поръчка. Има избран изпълнител. В момента тече срок за представяне на необходимите документи и се надявам до края на годината да сключим договор. Благодаря Ви.

#280 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Само, госпожо Председател, защото се сетих, че не отговорих на нещо. Няма как да Ви дам конкретен отговор, ако всичките тези ПАВЕЦ работеха, дали щеше да има повишение на цената на тока, но безспорно щяха да допринесат съществено за поддържане на по-поносима цена за бита.

#281 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. От парламентарната група на МЕЧ. Заповядайте, господин Манов, да зададете Вашия въпрос.

#282 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! В рамките на две минути няколко бързи въпроса, на които държа да ми се отговори.

#283 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Само един въпрос имате право.

#284 · speech

Красимир Манов

Нали са две минути. (Шум и реплики.) Тогава най-важния въпрос. Ще бъдете ли Вие, господин Министър, първият министър на Република България, който ще отиде в Европейския съюз и ще им каже на тези всичките хубави хора там, че България няма да плаща въглеродни квоти повече, защото 90% от света не ги плаща, даже 94. И сега ще Ви кажа данните – Китай замърсява 56%, Индия 13%, Щатите 5%, Индонезия и Япония по 3%, Европейският съюз замърсява 6%. Знаете ли колко замърсява България? Нула! Нищо не замърсява, защото нашата зелена маса усвоява всичкия въглероден двуокис, който отделя икономиката, хората и въобще всичко, което съществува на територията на тази държава. Затова цените Ви не може да ги оправите. (Шум и реплики.) Оставете, да ясно е, ПАВЕЦ „Чаира“, там мощности и така нататък. Искам да ми отговорите на този простичък въпрос: ще отидете ли там и ще извоювате ли нещо полезно за България? Благодаря Ви.

#286 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Манов! В цената на микса, от който се произвежда електроенергията от „ТЕЦ Марица изток 2“ безспорно съществен дял има и цената за квоти за емисиите, които се заплащат. Безспорно сте прав, че прави цената на електроенергията, произведена от „ТЕЦ Марица изток 2“, доста по-висока, но не считам, че това е единствената причина, поради която имаме изключително високи нива на цената на електроенергия. Това е тенденция, която е не само в България, а и в целия регион. Искам да обърна внимание, че само преди един ден министърът на енергетиката на Румъния излезе и каза, че включително на румънския пазар се очаква сериозен дефицит от над 2000 мегавата електроенергия преди започващия зимен сезон. Вчера правителството на Молдова обяви мерки за потенциална енергийна криза в Молдова. Цените на пазара и в съседните нам държави от Европейския съюз са сходни, дори в Румъния са по-високи, отколкото в България. Аз съм съгласен, дали ще съм първият, или последният министър, който да отиде да го заяви това на Европейската комисия, в крайна сметка ние сме едно и също семейство. Не сме две различни страни. Но съм съгласен, че трябва да се търсят мерки, с които да може да бъде намален натискът на цената на електроенергията, която се оказва от високите цени, а аз считам, че те дори – вредните емисии, не са достигнали най-високите си цени в момента. И всяко едно бъдещо повишаване на тези цени, тъй като пазарите днес са под 70 евро, ще доведе до значително повишаване на цените на електроенергията. Трябва да бъде търсено общностно решение. Именно поради тази причина такова решение считам, че са потенциалните компенсаторни механизми, и затова преди два месеца съвместно с моя румънски и гръцки колега повдигнахме тази тема с официално писмо до председателя на Европейския съвет и го подложихме на детайлно обсъждане на ниво Европейски съвет – раздел „Енергетика“. Трябва да бъдат търсени механизми за компенсиране не само за битовите потребители, но и за небитовите потребители от тези високи цени. Трябва да бъде търсено решение, което да е на общоевропейско ниво. Благодаря Ви.

#287 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Преминаваме към втори кръг въпроси. ГЕРБ-СДС? Няма въпрос. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ втори въпрос? Няма да има. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте да зададете Вашия въпрос.

#288 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, в своето изложение, в самото начало, сам казахте, че няма опасност от режим на тока в България за тази зима. Но може ли да обясните следното – в момента АЕЦ „Козлодуй“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ работят на пълна мощност, топлофикационните ТЕЦ също и товарът на страната е към 5500 мегаватчаса. Помним студената зима на януари 2017 г., когато товарът минаваше 8000 мегаватчаса. Това прави разлика от 2500 мегаватчаса потенциал в консумацията на страната. Към момента възможностите за повишаване на този потенциал не са големи. АЕЦ „Козлодуй“ в най-добрия случай може да добави 100 мегавата, „Марица изток 2“ още 100, кондензационните ТЕЦ още 300 мегавата, като „ТЕЦ Марица изток 3“ остава да работи с два блока, доколкото разбрахме. Вецовете на НЕК трудно и за кратки периоди биха могли да вдигнат мощността до 500 мегавата. Това с предвидените 200 мегавата, които Вие казахте преди малко за ПАВЕЦ „Чаира“. На ВЕИ не може да се разчита зимата – това го знаем. Тоест потенциалът за допълнително производство е 1000 мегаватчаса преко сили, а потенциалът за консумация може да стигне 2500 мегаватчаса в случай на една студена зима, пак казвам. Ако може, да ми отговорите откъде България ще намери тези допълнителни 1500 мегаватчаса, ако ситуацията от 2017 г. се повтори? Или ние разчитаме на поредната топла зима? Трябва да добавя, че тогава всички наши съседни оператори отказаха износ на ток към България, тъй като те имаха също дефицит в своите страни. Вие сам дадохте пример с държави около нас – Румъния, Молдова, които вече очакват дефицит, тоест най-вероятно се предполага, че ще вземат някакви мерки. Ние какви мерки ще вземем в тази връзка? Вие споменахте, че „Марица изток 3“ ще заработи само с два блока, а няма ли да се направи опит да заработи в пълен капацитет, което ще увеличи потенциала на страната? Очаквам Вашия отговор.

#290 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, частично информацията е вярна. Частично има нещо, което да бъде добавено и от мен, естествено. Не бих се съгласил, на първо място, че топлофикационните тецове работят на пълна мощност. Има такива, които са генерирали мощност, особено София разчита, които в момента не работят. (Шум и реплика от народния представител Йордан Тодоров от ВЪЗРАЖДАНЕ: „300 мегавата.“) Топлофикационните тецове в София, господин Тодоров, не работят всичките. Това не означава, че биха могли да добавят мощност, защото са в ремонт. (Оживление, реплики.) Да, безспорно това, на което разчитаме ние, предприехме мерки и благодаря, че го отбелязахте. Аз лично ходих да преговарям със собствениците на „КонтурГлобал“ и има поет ангажимент по отношение на това от 1 януари да заработят с два блока, които са около 400 мегавата допълнителна мощност. Дългосрочното решение, което разглеждаме заедно със собствениците на „КонтурГлобал“ и Националната електрическа компания като съсобственик там, е, и сме си поставили срок в рамките на шест месеца да проведем тези преговори, като от 1 юли догодина тези два блока да станат собственост на дружества в рамките на Българския енергиен холдинг, за да може именно да подсигурим сигурността на системата през зимните месеци. Именно поради тази причина ние много внимателно използваме водния ресурс, който е наличен във водноелектрическите централи, оперирани от Националната електрическа компания. Именно поради тази причина го пазим за такава пикова консумация, която е нормално да очакваме през вече настъпилата зима. Не се молим за топла зима, защото това би било непрофесионално – най-малкото. Именно поради тази причина и към настоящия момент НЕК оперира своите водноелектрически централи изключително пестеливо, за да може този воден ресурс или тази генерирана в язовирите енергия да бъде запазена за покриване на пикова консумация. В действителност колко е бил максималният товар, по моя информация около 7,5 гигавата е достигал, а в момента консумацията е около 6 гигавата. Благодаря Ви.

#291 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте, господин Анастасов.

#292 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Министър, аз ще бъда много кратък, дори ще обединя и отношението във въпроса ми. Въпросът ми е каква е оценката на Министерството за ползите и вредите от транспониране на Директива ЕС/1711 – по специално за регулирания пазар. И в този контекст един призив под формата на въпрос също, ако искате. Ясно е, че в един момент ще стигнем до дефиницията за енергийно бедни. Разбира се, тук имаме още един проблем, че енергийно бедните в България са бедни и в класическия смисъл на думата, и те разполагат с консумация на електроенергия – консуматори на електроенергия, които са остарели, съответно са и по-малко енергийно ефективни. Предвиждате ли заедно с Ваши колеги от правителството съпътстващи мерки към дефиницията за енергийна бедност, които да подпомогнат тази група от българското общество да направи и своето потребление по-малко. Благодаря Ви.

#294 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Анастасов! Ние само преди няколко дни с част от Вас имахме възможност да участваме на един форум, към който Вие реферирате, по отношение транспонирането на Директива ЕС/1711. Едно от заключенията на този форум беше дали всички трябва да поемем ангажимент по отношение либерализацията на битовия пазар. Като народни представители всички бяхте доста убедителни в отговора си – по принцип да, но без да поемаме твърд ангажимент откога. По отношение транспонирането на Директивата това е безспорно задължение на Република България и ние като правителство ще направим всичко необходимо в рамките на първото шестмесечие на 2025 г. Директивата да бъде транспонирана в българското законодателство. По отношение на действащото законодателство за либерализацията на пазара. Всички Вие знаете какви са в момента законовите разпоредби, предвидени в Закона за енергетиката. Това, с което имах възможност да се запозная, е, че вече в Народното събрание има внесени няколко законопроекта с различен срок за отлагане на тази либерализация. Моето лично професионално мнение е, че рано или късно тази либерализация трябва да се случи. Но за да се случи, трябва да се случи в момент, в който България, нейните генериращи мощности са готови напълно, за да поемат либерализацията, за да не се отрази на битовите потребители и на потребителската кошница съответно. Тук идва дефиницията за енергийна бедност. Колегата Вълчев нарочно избягваше тази дума – целенасочено. Аз също бих я избягвал. Но аз може би ще приключа изказването си с едно нещо, което имах възможност да кажа преди два дена – не следва през българската енергетика да се прави социална политика. Трябва да бъдат намерени други механизми, социални механизми, за подпомагане на тези групи. И тук трябва да бъде търсено едно общностно решение, защото провеждането на социална политика през българската енергетика води до влошаване на състоянието на енергийните ни мощности, което се отразява обратно върху ценовите сигнали. Благодаря Ви.

#295 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Вълчев.

#296 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, уважаеми колеги! Приемам закачката. На този форум, на който присъстваха част от колегите, на въпрос: „Подкрепяте ли либерализацията на пазара?“, като представител на „БСП – Обединена левица“ казах: „Чух, разбрах, подкрепям, с отчитане на реалностите.“ Знаете нашата позиция, че трябва поне две години да се отложи, за да се подготвят необходимите мерки. Това, което аз искам да Ви попитам като втори въпрос, е следното, господин Министър: в тази дискусия Вие казахте, че около петстотин хиляди мегавата ще бъдат от мариците. Това мисля, че ще натовари около два блока, стана ясно. Въпросът е какъв е критерият, който приложихте, какво се случва с останалите блокове от комплекса? Защото знаете, че това е символично натоварване и за комплекса, и за мините и е по-скоро решаване на проблема ад хок. Та въпросът ми е има ли анализ защо точно само два малки блока ще бъдат ангажирани? Благодаря.

#298 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Вълчев, ще Ви отговаря: Чух! Чух Ви! Разбрах Ви! По отношение на Маришкия басейн. Надявам се, не искахте да ме провокирате, че трябва да дам допълнителни квоти извън „ТЕЦ Марица изток 2“. И към настоящия момент „Ей И Ес“ има действащ договор на преференциални цени, който изтича 2026 г., и те участват с около 500 мегавата в рамките на регулирания пазар. Друг е моментът по отношение на сериозната аварийност на тези мощности с оглед на перспективата, която има пред бъдещата работа на „Ей И Ес“. От тази гледна точка, включително и в анализа, който ми е представен, е посочено, че поради високата аварийност – това е посочено в анализа, който ми е представен от ЕСО, не би могло да се дава допълнителна квота на „Ей И Ес“. Аз от тази трибуна заявявам готовност, както съм издал заповед и към настоящия момент за регулирания пазар за над 2 млн. и 600 хил. мегаватчаса на „ТЕЦ Марица изток 2“, че в рамките на днешния или утрешния ден ще издам тази допълнителна заповед за осигуряване на още 527 хил. мегаватчаса допълнително за регулирания пазар от страна на „ТЕЦ Марица изток 2“. Анализът по отношение на „КонтурГлобал“ –защо два блока, е, че тъй като мажоритарният собственик има инвестиционни намерения, с които другите два блока, включително и техническото им състояние не е в такова готовност, за да могат да бъдат стартирани считано от 1 януари, инвестиционните им намерения са те да бъдат затворени и съответно да бъдат превърнати – площадката на единия блок в батерия за съхранение на енергия, а другият да бъде превърнат в парк за слънчева енергия. Така че и този анализ е правен. Няма възможност, няма и желание от страна на мажоритарния собственик да заработи в пълен обем „КонтурГлобал“. Надявам се, че по този начин отговорих и на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които ме попитаха за общата генерираща мощност. Благодаря Ви.

#299 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Въпрос от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Няма да има. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, госпожо Митова.

#300 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Малинов! Първата част на въпросите си аз зададох по отношение на вецовете като едни от основните причинители на повишаването на цената на електрическата енергия на регулирания пазар. Както знаем, другата причина за повишаването на равнищата на цените на електроенергията на нашия регион е увеличеното търсене на електроенергия във връзка с войната в Украйна. В своето изложение аз предложих два варианта за така нареченото потушаване на скока в цената за регулирания пазар и единият от тях е увеличаването на квотата на „Козлодуй“ за регулирания пазар, което Вие ме уверихте, че ще направите, с 400 хил. мегавата. По отношение на втората част от предложенията, които дадох, те са свързани с увеличеното търсене именно заради войната в Украйна и продажбата на електрическа енергия. Предложих Ви да се търси някакъв вариант, както Вие казахте, че се търсят някакви компенсаторни механизми за цената на въглеродните емисии, наложени от Европейската комисия. Исках да Ви попитам дали е възможно да се предприемат някакви стъпки именно за това да се търси договореност с Европейската комисия при сключване на някакъв договор с Украйна за определен износ от страна на мариците, да се предоговори цената на въглеродните емисии, така че, от една страна, ние да изнасяме електрическа енергия за Украйна, която им е жизненонеобходима, на добра цена, която те да могат да си я позволяват, а от друга страна, цената за битовите потребители в България да бъде драстично завишена заради тази компенсация, която може да се направи от страна на Европейската комисия. Водят ли се такива разговори и въобще какви стъпки се предприемат за ограничаване на цените в България и отразява ли се тази ситуация на нашата енергийна сигурност? Благодаря Ви.

#302 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Митова, да, безспорно е добро предложението, което Вие правите. За мен то не е ново предложение от гледна точка на това, че неколкократно с моя украински колега сме обсъждали сериозния потенциален дефицит на електроенергия, който ще се появи в Украйна с оглед на разрушените над 80% генериращи мощности в Украйна от термални централи и над 40% от разрушените хидроцентрали за производство на електроенергия. Безспорно е обстоятелството, че повишеното търсене, което се очаква в Украйна, дава отражение на българския пазар, тъй като съвместно това, което успяхме на ниво Европейски съюз да постигнем, е поне лимитиране чисто на търговска база преносен капацитет към Украйна да бъде увеличен. Но дотук може би бих се съгласил с Вас. Към настоящия момент аз също искам да бъдем солидарни и с разбиране към нашите украински колеги, но това, което беше посочено от колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, при изключително влошени метеорологични зимни условия наш приоритет трябва да бъде – на първо място, да осигурим българския пазар. И е напълно възможно. Както казах, включително и днес „ТЕЦ Марица изток 2“ работи на пълна мощност с осем блока, над 1400 мегавата производствена мощност. Така че, в случай че имаме излишък, да, такива мерки могат да бъдат търсени, обсъждани са – чрез част от грантовете или компенсаторните механизми, които се предоставят на Украйна, да бъдат покривани част от разходите за закупуване на емисии от въглероден диоксид, но за това, честно казано, аз не съм оптимист, тъй като единствено в случай на криза, сериозна криза, имам предвид black out, което означава спиране или режим на тока в Украйна, такава мярка би могла да бъде разглеждана като извънредна временна мярка. Като перманентно решение не считам, че ще има съгласие с оглед и политиката на Европейския съюз в рамките на зелената сделка да бъде постигнато. Благодаря Ви.

#303 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. За втори въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Манов.

#304 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Конкретен въпрос, господин Министър. Вярно ли е твърдението, че новото гориво на „Уестингхаус“ за Атомната ни централа всъщност не е американско, а е руско, ако може така да се изразя, защото то не е инженерно издържано, по-нискокалорично е и заради това реакторите работят с 5% по-малък капацитет? Благодаря.

#305 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Манов, за въпроса. Господин Министър, заповядайте да отговорите.

#306 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Манов, на база Вашата експертиза: Не! Не! Не! Не е вярно! Не е вярно! Не е вярно! Единственото, което бих могъл да Ви призова – и това е много леснодостъпно – отворете интернет страницата на АЕЦ „Козлодуй“ в момента и вижте генериращата мощност на 5 блок. В момента реакторът работи на 102% от своята мощност. Не е вярно, че е с 5% по-малко. 6 реактор работи на 98%, данните са ми от справката тази сутрин. 5 реактор, където една четвърт от горивото беше заменено с такова, произведено от „Уестингхаус“, работи на 102%. Благодаря Ви.

#307 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме и втория кръг от въпроси. Преминаваме към отношения от парламентарните групи. ГЕРБ-СДС? Няма да има отношение. От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ също. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за отношение? Заповядайте, госпожо Михайлова – имате думата.

#308 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Интересно е колко вяло премина изслушването, което касае увеличаването на цените на електроенергията за домакинството от месец януари с 9% – 10%, по това, което се чу, и по това, което беше заложено като изслушване. Господин Министър, аз ще си позволя да обобщя в някаква степен една част от казаното, тъй като Вие доста коректно засегнахте много въпроси, които довеждат до това увеличение, но трябва да бъдем коректни и към нашите сънародници, съграждани. Аз затова ще се постарая вкратце да обясня какво точно си казахме днес тук. Темата е повишаването на цената на електроенергията за домакинствата от месец януари. Очевидно, че този риск съществува и той се потвърждава. Само че каква е хронологията на събитията? Само преди няколко месеца от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ бяха източени повече от 5 млрд. лв., които обаче не отидоха за енергетика, а отидоха за социални придобивки и други неща. И докато правителството на „Продължаваме Промяната“, ГЕРБ-СДС и ДПС – точно така, двете ДПС-та сега, тогава едно – правеха тези политики и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ протестирахме срещу това, тогава не се виждаха тези проблеми, сега вече тези проблеми са ясни. Социалните политики са нещо, което ВЪЗРАЖДАНЕ винаги подкрепя, но не и от места, които в момента ни довеждат дотам, че отново създаваме социални кризи, като например повишаването на цената на електроенергията – тук, от една страна, първа крачка. Втора крачка. Пак от същото това тройно правителство беше обещавана една финансова помощ за „Мини Марица-изток“, чрез която да се продължи производството на електроенергия от нашия минно-енергиен комплекс от 250 милиона годишно за период от четири години. Тези пари мините не ги видяха. Само че в момента в прогнозния бюджет на служебното правителство, което силно прилича на правителство на ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“, така изглежда – не можем да го твърдим, но така изглежда, в бюджетната прогноза се появява хипотеза, в която не само че на „Мини Марица-изток“ няма да се помага, а ще бъдат облагани с данък, който е от 21,11 лв. на тон, като имайте предвид, че мините продават на 87 лв. Представете си за какъв огромен процент става въпрос! Това на годишна база, понеже тази година се очаква 12 милиона тона да е добивът, са 253 млн. 320 хил. лв. (Реплика.) Така, 8% ми се подсказва от залата. От една страна, ние не ги подкрепяме с финансовата помощ, която тук цялото Народно събрание уж гласува. От друга страна, искаме точно толкова, колкото не ги подкрепяме, да им вземем, тоест да ги ощетим с 500 милиона годишно. Буквално това се случва – от една страна, ние им даваме 250, от друга, им вземаме 250. Не знам как би могъл някой да ме убеди, че това е техническа грешка на Финансовото министерство. Това е пореден ход за закриване на въглищната енергетика в България. Кой и как иска това, ние в момента нямаме време да коментираме, но можем да кажем едно много точно нещо – ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма да се откажем. Това беше причината днес да повдигнем въпроса на това изслушване и да потърсим съдействие от Министерството на енергетиката и очаквайки от министъра на енергетиката още утре да започне преговори с Министерството на финансите тази буквално данъчна политика да бъде изключена. Защото, от една страна, казахме, че не могат да бъдат давани 250 милиона, защото било държавна помощ, и чакаме Европейската комисия отново да ни разреши ние да имаме независима енергетика, от друга страна обаче, ги облагаме с данъци и такси. Това нещо ние няма как да го позволим и предупреждаваме, и казваме най-отговорно, че това не само няма да мине в бюджета – ако съвсем скоро не бъде извадено и премахнато от прогнозния бюджет, ще предприемем мерки, които няма да бъдат симпатични, и това Народно събрание може да завърши по начина, по който завърши предходното Народно събрание. И го казвам най-отговорно. Лично поемам ангажимент за което. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) От друга страна, ние продължаваме да коментираме либерализация на пазара. Аз искам да попитам основните поддръжници на либерализирания пазар за битови потребители, основно от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, от които, между другото, в момента май нито един – а, здравейте, един ми помахва от залата, има тук и се интересува от повишаването на цената на тока за всички хора в България, да ги попитам: при положение че битът в момента плаща 127 лв. за мегаватчас на регулирания пазар, 60 – 70 лв. нощна енергия, и когато излезем на свободния пазар, няма да имаме нощна енергия, в момента „Ден напред“ – цената е 600 лв. на мегаватчас, пиковата е над 1500 лв., как това сега в момента ще го обясните на хората днес – в тази ситуация, в която се намираме, и говорим за повишаване, и сега, когато са на регулирания? Как ще обясните Вашите мераци за либерализирания пазар? Да Ви кажа, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме внесли отлагане от 10 години, защото има нужда от дългосрочна стратегия, има нужда да бъде премислено как точно се управлява българската енергетика. В България стоим в момента не само без правителства, а и без енергийна стратегия. И ние се надяваме това да бъде една от крачките, които ще бъдат предприети. На финала – благодаря на министъра на енергетиката за това, че първо, се отзова на тази изключително сериозна тема; второ, че дадохте тези отговори и обещания, но Ви призовавам наистина това да стане в спешен порядък, защото общественото напрежение е изключително високо и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ няма да го тушираме, а ще го подкрепим, ако това става по начин, по който се прави поредна, системна крачка за затваряне на въгледобива в България. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#309 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Отношение от „ДПС – Ново начало“ ще има ли? Няма. От „БСП – Обединена левица“? Господин Вълчев, заповядайте.

#310 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, господин Министър, уважаеми колеги, макар и малко останали тук! Явно темата както за водната криза, така и за цената на тока не предизвика кой знае какъв интерес – констатирам го с тъга. Относно това, което бе предмет на настоящото обсъждане, бих искал да споделя тревогата, която представляваната от мен парламентарна група на „БСП – Обединена левица“ декларира, а именно следното: виждате, че българските домакинства не са подготвени, и може би причината е както измамната лекота на популизма, на спекулациите, които много лесно могат да се вихрят и от страна на парламент, и на изпълнителна власт, виждам, че има изкушение, така и може би липсата на съдържателна информационна кампания, която да обхване всички аспекти, да бъде тази кампания както ефективна, така и да отразява социалните аспекти. Защото притесненията в нашето общество са реални и виждате, че съвсем спокойно на база на екстраполациите, които са от Независимата енергийна борса, може да коментираме 100, 200, 300% увеличение на нощната тарифа и това звучи наукообразно, и е възможно да бъде реалност. Казвам го със съжаление. Тук не става въпрос за домакинства – как се отразяват идеите за сключване на договори, пък дали ще бъдат с умни електромери, или с отчитащи устройства, кой ще понесе финансовата тежест на тези отчитащи устройства. Тоест дискусията може да бъде наистина професионална, но както казах, може бързо да залитнем и в популизъм. Аз съм длъжен да кажа, че и ние подкрепяме категорично развитието, модернизацията на българската енергетика, и този дебат, стенограмата от тази дискусия е доказателство, че България има нужда както от своите базови мощности, така има нужда от своите батерии, включително естествени – природните батерии, най-зелените, най-чистите; така има нужда, разбира се, и от развитие, иновации, които да направят нашата енергетика икономически много по-ефективна, и производства, които да са вследствие на технологии и с най-висок коефициент на полезно действие – усвояване на ресурса, който се влага, така че да могат да бъдат енергийно ефективни. Отново ще Ви призова да помислите за възможностите, защото само преди около три години и половина включването на 1 милион мегавата доведе до поскъпване на цената с около 4,40%, ако не ме лъже паметта, на КЕВР. Така че ние в момента коментираме между 9 и 10% поскъпване в рамките на регулаторния период. Нека да се видят всички възможности, които има в системата, за да се омекоти този удар. Жалко е, че ние коментираме с колко точно ще бъде увеличението, за съжаление, в средата на сезона, което няма да се отрази на българските граждани. Съзнателно пропуснах и в първия си въпрос КЕВР, тъй като, уважаеми колеги, това е пример за регулатор, който е не с изтекъл, не просрочен, а мандат, който е свръхмандат, реално ние имаме втори мандат на уважаемия председател. Призива от тази трибуна отправям към Вас – нека наистина да обърнем внимание на регулаторите, защото виждате, че техните решения засягат пряко, непосредствено бита на българските граждани. Разбира се, ние и в предходни позиции сме заявявали нашата позиция, че изкарването на обществения доставчик на свободния пазар крие своите рискове, които днес се проявяват. Освен това нека да поставим в центъра на дискусията и това, което казаха и колегите – българските граждани, не само в районите на Стара Загора, на Кюстендил, на Перник, а наистина гражданите – да поставим човека в основата на енергетиката. Защото всички тези дискусии са безпредметни. Добре, избягахме няколко пъти от термина, но той е факт – енергийна бедност, ако нашите български, европейски граждани в 21 век са енергийно бедни, какво правим ние всъщност и като парламентарна власт, и като изпълнителна власт? Ние какво всъщност правим?! Ще завърша с един призив – ще помоля изпълнителната власт във Ваше лице да предприеме всички необходими мерки за продължаване на диалога между институциите и с ясни, проследими срокове, защото това е криза, която не търпи отлагане във времето. Вие виждате и Ви благодаря, че подчертахте – не е професионално да се надяваме на топлата зима. Какво се случва, ако българският гражданин остане дори за една минута – много неприятни спомени имам от началото на 90- те години – в режим на тока? Така че моят призив е за засилен диалог между институциите, за отчитане преди всичко на българския национален интерес, за развитие на българската ни енергетика в цялост, без стигми, с отчитане на реалностите, защото е очевадно, че без развитие на ядрени мощности не можем. Факт е, че въглищните ни централи – не можем, защото там има силна социална компонента. Факт е – фотоволтаичните не можем, защото те дават възможност за гъвкавост на системата, докато не изградим тези батерии, за които изпълнителната власт имате пълната подкрепа от нашата парламентарна група –, че те трябва да се възстановят – „Чаира“, и изградят – „Батак“, „Доспат“. Благодаря Ви за вниманието.

#311 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Вълчев. Отношение от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Заповядайте, господин Аталай – имате думата.

#312 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, госпожо Председател. За протокола – „Демокрация, права и свободи – ДПС“ – ДПС. Господин Министър, днес като че ли целия ден ни е писано да караме тук с Вас, но можехме да продължим още от сутринта – бяхме се подготвили много сериозно по една тема. Сега виждам, че има поредно изслушване, и си направих труда да изслушам всички колеги, включително и тези, които задават въпроси. Винаги очаквах най-после да седнем сериозно да говорим за цената на регулирания пазар: защо говорим още за регулирания пазар, защо и поради каква причина през последните години, откакто се занимаваме с енергетика всички тук, не можем да разрешим този проблем? Днес по-голямата част всъщност тук се опитваме да отнемаме дейността на един независим регулатор, защото това все пак е дейност на независимия регулатор – оттук да поздравим господин Иван Иванов, може да изкара още един мандат, така както вървим. Ако не е той, все пак смятам, че дотук нещата можеха да бъдат и в друга посока. Защото помня много добре – преди една година пред нас изведнъж се явиха някои други, много по-големи енергетици, които сега липсват в първата редица. Изведнъж разписахме…

#314 · speech

Рамадан Аталай

Сабрутев ли го няма? Ама и другите ги няма – Бойко Борисов и Пеевски ги няма, които разписаха един документ, въпреки писмено представеното от нас, от госпожа Петкова, от господин Делян Добрев, че докато не се подготви цялостно страната, цялостната система, енергетиката, включително Социалното министерство, включително всички онези, които трябва да направим така, че енергийно бедните да получат от Социалното министерство това, което им е необходимо, а тези, които в момента стоят по кабинетите на господин Тодор Живков и се греят на топличко, да могат да плащат малко повече, за да кажем защо да няма регулиран пазар. И сега изведнъж пък още повече затрудняваме ситуацията в страната. Изведнъж се явиха още по-големи хора, които милеят за приходната част на бюджета. Предложенията, които вървят – първо, да направим така, че да приберем парите, които през последните години са в черната сфера, с определен процент плащане на данък, включително и да направим така, че да вземем данъци. И вижте откъде да вземем данъци – от въглищните предприятия. Въглищата, на които досега поне – виждам двама министри тук – госпожа Петкова, Вие още не сте подписвали такъв документ, всяка година ние по 620 млн. даваме от държавния бюджет на въглищните централи, за да им осигурим средства за въглеродните емисии. Не стига, че им плащаме от държавния бюджет тези пари, сега трябва да платим и тези данъци, които ще платят от въглищните рудници пак от данъците на тези, които се греят на дърва, на тези, които се греят на ток, на тези, които плащат на „Топлофикация“ – София, от 920 лв. на електроенергията им, и включително цялата тази система, тази бъркотия, която върви в тази държава! Засега, господин Министър, не намирам някое от правителствата, защото Вие сте правителство на ГЕРБ, защото… Сега, каквото и да кажете, правителството на ГЕРБ е на Делян Пеевски, защото Главчев е бивш председател на парламента от ГЕРБ. И надолу, ако слезем по министерствата, ще се окаже, че – Вие дойдохте малко по-късно, но изпреварихте, така, и влязохте много бързо в редиците на ГЕРБ ли, в „Новото начало“ ли, не знам, но някъде там сте и Вие. И сега, днес смятам, че можехме да намерим решение. Ще има ли повишение на цената на електроенергията на регулирания пазар? На такъв въпрос, който е зададен, Вие не отговорихте. Вие казахте, че сте осигурили квотата от „ТЕЦ-2“ и ще осигурите квота от частния „КонтурГлобал Марица Изток 3“, защото им се помолихте поне два блока да пуснат.

#315 · speech

Служебен Министър Владимир Малинов

Няма да има квота от частните.

#316 · speech

Рамадан Аталай

Няма ли да има от частните? Добре. Поне и на тях няма да има разписана заповед от Ваша страна да им платим квотите оттам нататък. Господин Министър, ние трябва да разберем: производителите на едро ще ги изкараме ли на свободния пазар, или няма да ги изкараме? Ползвателите, битовите потребители, ще им подредим ли на тези енергийно бедни спокойно да могат да си получават онази необходима енергия, с която те през зимата и през лятото ще могат да живеят спокойно? Вие мислите ли по този въпрос? Имате ли визия в тази посока? Виждам, че нямате, защото чакате да приключи и това правителство и за следващото правителство вече каквото дал аллах, дето му викат. И затова, колеги, темите, които се занимават с енергетика, и въпросите, които тук ги разискваме, свързани с енергетиката, би трябвало предварително да се подготвим и разбира се, колегите – тези, които са чели повече директиви и по-малко книги, Директива 2024/1711 и така нататък, да може да се съобразим и с тези директиви на Европейския съюз. Но това, което е необходимо за енергетиката на България – докога и как ще работят въглищните централи, докога, как и по какъв начин ще бъдат построени новите мощности, докога и как ще построим онези, съхраняващи електроенергия, имам предвид ПАВЕЦ „Чаира“, включително и батериите, които са необходими за страната, ще бъдат представени като стратегия в тази зала, за да можем да знаем ние всички какво правим. Идваме, сядаме, обсъждаме нещата на парче, прибираме си химикалките и отиваме след два месеца – госпожа Павела ще Ви зададе същия въпрос, който Ви зададе сега, и ние пак по същия начин ще обсъждаме всичко това, което се случва, и пак няма да получим от министрите онези отговори, които са необходими за развитието на енергетиката, господин Министър.

#317 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Аталай. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – госпожо Митова, имате думата за изразяване на отношение.

#318 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Аталай, госпожа Павела всеки път задава едни и същи въпроси, просто не мога да разбера защо никой не ги слуша, когато ги задавам, и защо ми се налага да ги задавам непрестанно, и защо има хора, които в един момент, когато са част от една парламентарна група, гласуват едно, след това, когато са част от друга парламентарна група, нееднократни са такива казуси, решават, че не са постъпили правилно, писали са някакви писма и хвърлят вината персонално върху господин Пеевски и господин Борисов. Ама те не са гласували самостоятелно. Вие всичките гласувахте така. Между другото, разбирам от изложения, от въпроса на господин Рибарски, който зададе, че той е много доволен, че сме отложили либерализацията на пазара. Аз си спомням, тук той се съдираше, скъсваше си ризата, убеждаваха ни всички, заедно със Сабрутев правеха снимки колко са цените на ел. енергията през лятото. Не знам сега защо не снимате някакво видео, за да ни покажете какви са цените в момента на свободния пазар на електрическа енергия. Аз всъщност Ви го казах колко са – с ден на доставка 12 декември средната цена е 639 лв. и 25 стотинки. Не знам това дали много Ви кефи за ТикТок видео. (Смях.) По отношение на това какво се случи сега, имаше и въпрос за това как „Козлодуй“ щял да страда от регулирания пазар и докога „Козлодуй“ ще продължава да страда, и така ще мъчим „Козлодуй“ с повишаване на квотата от АЕЦ „Козлодуй“. Това също е теза на господин Рибарски. Той не страда от регулирания пазар, господин Рибарски. Страда заради това, че един прословут финансов министър източи 5,4 милиарда дивиденти от енергетиката, които не могат…

#320 · speech

Павела Митова

Асен е, да. …които не могат да финансират каквото и да било в българската енергетика, затова в момента сме на това дередже. И сега, за да можем по някакъв начин да си пълним приходната част на бюджета, се измислят и допълнителни данъци, които да се натоварват къде – естествено, върху въглищата. Защото не знам как тази държава е функционирала до този момент, без някой да бърка в джоба на енергетиката. Сега, естествено, това се отразява върху битовите потребители, после цялото българско общество плаща за нефелните действия на определени управляващи, които са решили, че могат да бъдат енергетици. По отношение на либерализацията на пазара, както казах, надявам се това да се отложи, колкото е необходимо. Има различни предложения от парламентарните групи. Ще подкрепим всички тези варианти, защото смятаме, че трябва да се отложи либерализацията, защото не сме готови очевидно. Естествено, Министерството на енергетиката и всички заинтересовани страни по веригата трябва да направят всичко възможно, така че да се върнат мощностите, които в момента са в неизправност – 924 мегавата от вецовете. Зная, че това не е нещо, което Вие можете да постигнете за един месец, нито имаме такива очаквания, разбира се, но трябва да направим всичко възможно да гарантираме, че няма да затворим и тецовете си, без да имаме заместващи мощности. И разбира се, това, което казах в своите въпроси, е по отношение на износа за Украйна – да се търсят някакви алтернативи. Вие ми казахте, че подкрепяте до известна степен това, което аз казах, до известна степен не. Надявам се в цялост да подкрепяте, че параметрите на зелената сделка трябва да бъдат предоговорени, и това е един от начините да покажете на колегата пък от МЕЧ, че не е нужно да си подавате оставката. Просто направете нещо такова за България.

#321 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Митова. По начина на водене, господин Аталай – заповядайте за процедура.

#322 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС

За протокола – „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Госпожо Митова, по всяка вероятност или аз не можах да Ви разбера, или Вие не ме разбрахте. Моите уважения за всичко това, което правите специално Вие в енергетиката. Този въпрос, който сте задали в момента, моето отношение и изказът ми, това, което казах преди малко, беше, че постоянно с Вас ги задаваме тези въпроси и не получаваме онези отговори, въз основа на които да последват следващите действия. Това имах предвид. Ако нещо смятате, че предишния път, когато сме били ДП – С е Славчев – и имате някакви претенции към всичко това, това е отделно. Но разберете, че това, което се случва с енергетиката, пак Ви поздравявам, приветствам Ви, продължавайте по този начин и смятам, че ще намерим добър изход някъде. Благодаря Ви.

#323 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Аталай, благодаря Ви. Процедурата Ви трябваше да е към мен, но тъй като все пак се обърнахте уважително към госпожа Митова, ще го приема, че през мен към нея искахте да се обърнете.

#324 · speech

Рамадан Аталай

Демокрация, права и свободи – ДПС, от място

И към Вас с уважение.

#325 · speech

Председател Рая Назарян

Да, разбира се. Благодаря Ви. Господин Рибарски е преди Вас, господин Добрев, също за процедура, сигурно по начина на водене към мен.

#326 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Очаквах госпожа Митова да вземе отношение по това, което каза господин Малинов. Явно нищо не е разбрала. Господин Малинов каза: да, прав сте, на моя въпрос, че ТЕЦ „Марица изток 2“ в момента, за да бъде компенсирана по-скъпата енергия, трябва да се получи по-голяма квота от АЕЦ-а. И така е вече седем-осем години, микс, за да излезе, да се направи тази социална политика, която Вие засегнахте на въпросната конференция, на която обсъждахме Директива 2024/1711, и продължаваме да правим социална политика, която госпожа Митова разбира като енергетика през микса…

#327 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Рибарски, правите същото, каквото направи и господин Аталай – процедура по начина на водене…

#330 · speech

Радослав Рибарски

Вие трябва да следвате отношенията по това, което е казал министърът, и съответно по темата, която се разисква. Госпожа Митова излиза тук и взима отношение по това, което ние сме задали като въпроси. Това, че тя отново не разбира каква е логиката в ценовия модел, който КЕВР следва, за пореден път ние влизаме в този дебат. Аз под никаква форма не мога да разбера накъде бият те през либерализацията, провалят цялата енергетика, защото тя си противоречеше в собственото си изказване. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма как българската енергетика да инвестира в заместващи мощности, която тя очаква… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#332 · speech

Радослав Рибарски

…като парите отиват както за компенсиране на небитов, така и за регулиран пазар.

#333 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Рибарски, не сме в дебат! Не сме в дебат. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Добрев беше преди Вас за процедура. Господин Добрев, предполагам, че е по начина на водене – към мен. Моля да се обърнете към мен и да поясните в какво се изразява Вашата процедура.

#334 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, Вие позволихте на господин Аталай и на господин Рибарски да злоупотребят с Правилника, защото…

#336 · speech

Делян Добрев

…те излязоха на тази трибуна и говориха по същество. Затова аз ще се обърна към Вас с това, че когато говориха в дебата част от народните представители, казаха неистина. Неистината беше в това, че едва ли не въглищата ще бъдат обложени с 20 лв. на тон. Това не е вярно, защото 20 лв. на тон е данъчната основа. А данъкът е 8%. Тоест въглищата ще бъдат обложени с 1,60. Тоест не става въпрос за 250 млн. в района на „Марица изток“, а става въпрос – ако са 12 млн. тона по 1,60 – няма десет милиона лева. Та, процедурата ми е към Вас, госпожо Председател, аз не злоупотребявам с Правилника, просто Ви обръщам внимание, че трябваше да направите забележка. Благодаря.

#337 · speech

Председател Рая Назарян

Ще си взема бележка, господин Добрев. Благодаря Ви за процедурата. Господин Йорданов, заповядайте за Вашата процедура. По начина на водене, предполагам.

#338 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Госпожо Председател, разбира се, че по начина на водене, защото имаше изслушване, имаше отношение, а Вие позволихте на Дечо Рибарски да отговаря на наше отношение, като Дечо Рибарски е забравил, че искаше либерализация на пазара. Ние блокирахме тук тази трибуна. Той беше долу заедно с Делян Пеевски, искаше да се либерализира пазарът. Дечо Рибарски в известна степен иска и затварянето на мариците и по този начин го оставих тук да говори глупости, както и Дечо Рибарски е представител на партията, която изпразни енергетиката, всичките ѝ дивиденти. Просто позволявате на Дечо Рибарски да говори глупости, без да има това право. Той дори напусна – Дечо Рибарски, защото няма какво да каже. Аз предполагам, че отива при Дечо Другия да си получи, предполагам, напътствията. Но моля Ви, друг път не позволявайте при ясна процедура, когато парламентарните групи излизат на отношение, да позволявате на разни псевдодепутати като Дечо Рибарски да говорят каквото си искат.

#339 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Йорданов. Ще си взема бележка и няма да позволявам повече. Остана още едно отношение – от парламентарната група на МЕЧ. Заповядайте, господин Манов.

#340 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Взе да става интересно накрая на парламентарния ден. По отношение на атомната енергетика в България не засегнахме въпроса за строителството на 7 и на 8 блок от „АЕЦ –Нови мощности“. Тук се случиха много странни неща и се отиде на един договор за инженеринг. Въобще не засегнахме въпроса за това имат ли „Уестингхаус“ лиценз за територията на Европейския съюз. Тук е една огромна финансова яма – лично ние от МЕЧ смятаме, че това е грешно решение. Трябваше да се отиде на открит конкурс или търг, както го направиха редица европейски държави. Според нас това ще завърши много зле за българската енергетика и за българския фиск – 370 милиона долара се подписаха за този договор за инженеринг с абсолютно никакви гаранции, че след половин или една година, или когато там са готови строителите в кавички, наистина те ще изпълняват този проект. Второ, по отношение на мариците, които аз не ги засегнах, но стана въпрос от колегите. Аз мисля, че е коректно, господин Министър, да се извините тук на някои от парламентарните групи, защото в предходния парламент Вие искахте с един милиард помен да закривате Маришкия басейн, а сега излиза, че се молите на „КонтурГлобал“ да пускат в работа двата си реактора и едва ли не тук ни възхвалявате въглищната енергетика. Аз не знам кога ни лъгахте? Вие идвахте в Стара Загора няколко пъти и сега силно се съмнявам, че ако отидете там, ще Ви посрещнат с добро. Държа много ясно да Ви кажа да си сваляте ръцете от въглищната енергетика, защото тя в момента Ви спасява. Тези общо взето глупости, които се говорят, че се облагат въглищата – това въобще си го избийте от главите. Въобще няма да Ви допуснем това нещо да се случва, защото благодарение на мариците и на въглищата в момента има ток в държавата. Непрекъснато сме по 500, по 1000, дори стигаме до 2000 мегавата недостиг – товар в системата, и това става при положителни температури. Ами ако падне минус 10, не дай си боже, минус 15 градуса, какво ще правите, когато стане товарът 8 хиляди мегавата в системата, каквото се е случвало? Преди няколко години един месец януари беше, целия януари беше минус 15, минус 20 градуса. Откъде ще го вземете този ток? С Вас съм съгласен, разбира се, че нито Гърция, нито Румъния – и там има недостиг. Накрая, стига ми говорете за тази Украйна. Хайде първо да помислим за България. За Украйна има кой да помисли. Моите уважения, уважавам ги – това са наши братски народи, ама дайте първо да помислим за България. ПАВЕЦ „Чаира“ – за нас от МЕЧ това е абсолютен саботаж и Вие три години вече и Вашите предшественици – министри на енергетиката, абсолютно нищо не правите. Сега тези частушки тук, дето ми ги говорите, и получавате някакви есемеси или не знам какво получавате как правили изпитания, не знам. Искаме да знаем кога ПАВЕЦ „Чаира“ ще започне да работи и тецовете на Ковачки няма да покрият върховата енергия и да си пълнят джобовете? Моите уважения – стига с тези неща. Нищо не казахме по отношение на Девня. Какво се случва с този ТЕЦ? Колко пари се дължат на държавата и кога държавата ще го прибере и ще го прави на газова централа? Ето Ви една възможност за допълнителна базова мощност. Какво се случва с прословутата Топлофикация София? Един милиард и 600 милиона – единствен аз виждам единствената възможност, и то не Министерството – „Булгаргаз“ да придобие Столична община. Един господ знае. Това е мисия невъзможна да се върнат тези пари. Ние нещо трябва да направим. Докога ще остане тази фискална яма там? Непрекъснато се чудим откъде ще попълваме бюджета. Другият въпрос – тези увеличения, които не знам откъде мислите да ги правите, и ги предлагате за пореден път за регулирания пазар. Просто това си го избийте от главите. Няма да допуснем българите да плащат скъпа енергия, защото това е единственият начин те да си отопляват домовете. Тази дума даже няма и да я споменавам за еди-кои си бедни. Това нещо въобще не трябва да се допуска. Ние европейска държава ли сме, цивилизована държава ли сме? За какво става въпрос? Просто трябва да се решат няколко наболели проблема, включително има и един много важен, за който нищо не се казва. Този мораториум, който беше наложен още преди 10 – 12 години от Мартин Димитров тук и компания и ГЕРБ, и така нататък, за търсене на собствените ни източници на природен газ и на нефт. Ами ние имаме такива ресурси. Аз съм се занимавал с това нещо и мога да Ви го потвърдя. Аз съм откривал няколко находища като изпълнителен директор на „Проучване и добив на нефт и газ“. Дайте да се обърнем към нашите източници, да ги търсим, защото Вие много добре знаете, че цените ще бъдат многократно по-ниски от тези, които са на международния пазар, а те, между другото, сега се вдигнаха на природния газ. Пример ни е Германия. Те си закриха атомната енергетика, закриха си въглищата, като спре да духа вятърът там, сега и слънце не грее и затова тяхната икономика се срива, защото французите им продават най-скъпата енергия в момента. Хайде да седнем и да помислим и върху тези неща. Всичкото това нещо, което Ви казвам, изразено в пари – аз затова Ви казах онзиден, че Вие сте проблема, Вие не сте решението. Съжалявам, че го казвам, но това е истината, господин Малинов. Няма как Вие да решите тези проблеми, след като Вие сте ги трупали и тези Ваши предшественици, всичките, с покровителството тук на партия ГЕРБ и донякъде и на ДПС, да кажем. Така че, моите уважения, но партия МЕЧ много изкъсо ще следи действията в енергетиката. Аз ще бъда в Комисията по енергетика и живот и здраве, дето се вика, няма да допуснем по никакъв начин, надявам се, че колегите тук от парламентарните групи на ВЪЗРАЖДАНЕ, на ИТН, на БСП и така нататък много силно ще застъпят социалните позиции, защото в крайна сметка ние тук се кълнем, че се ръководим изцяло от интересите на народа. Е, като се ръководим от интересите на народа, няма да им вдигаме цените на тока. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#341 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Манов. С това изчерпахме процедурата по изслушване. Господин Малинов, благодаря Ви, че цял ден бяхте на разположение на Народното събрание и участвахте активно и в трите изслушвания. Колеги, две съобщения ще Ви направя относно парламентарния контрол в петък, 13 декември 2024 г. В първите до два часа от пленарното заседание в парламентарния контрол по чл. 105 от ПОДНС ще участват: Служебният министър-председател на Република България Димитър Главчев и служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова. По отношение на парламентарния контрол по реда на чл. 93 до 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще участват следните министри: Служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова ще отговори на 1 въпрос от народния представител Стоян Таслаков. Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще отговори на 1 въпрос от народния представител Георги Хрисимиров. Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова ще отговори на 2 въпроса от народните представители Росица Кирова и Мартин Димитров. Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов ще отговори на 1 въпрос от народния представител Красимир Йорданов. Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров ще отговори на 5 въпроса от народните представители Иван Белчев – 2 въпроса, Петър Петров – 2 въпроса, и Георги Хрисимиров – 1 въпрос. Служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова ще отговори на 1 въпрос от народния представител Росица Кирова. С това изчерпахме дневния ред на днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание е утре – петък, 13 декември, от 9,00 ч. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 17,53 ч.) Заместник-председатели: Рая Назарян Цончо Ганев Секретари: Ахмед Вранчев Александър Вълчев