2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: petya-nikolaeva-tsankova
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Регистрирани са 218 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще Ви запозная с проекта на програма за работата на Народното събрание за 26 – 28 февруари 2025 г.: „1. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. Вносител е Министерският съвет – продължение от миналата пленарна седмица. 2. Второ гласуване на Законопроекта за изискванията за достъпност на продукти и услуги. Вносител е Министерският съвет. Законопроектът е приет на първо гласуване на 12 февруари 2025 г. 3. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид – райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид – райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. Вносители са Васил Пандов и група народни представители. 4. Законопроект за ратифициране на Международен договор – Letter of Offer and Acceptance – LOA, BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“. Вносител е Министерският съвет. 5. Законопроект за ратифициране на Споразумение за участие на Република България в Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за Югоизточна Европа с доброволен финансов принос в размер на 100 000 евро или 195 583 лв. между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от друга, сключено чрез размяна на писма от 31 януари и 23 февруари 2024 г. Вносител е Министерският съвет. 6. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, колеги, гласувайте. Гласували 193 народни представители: за 149, против 43, въздържал се 1. Предложението е прието. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Прегласуване на програмата. Гласували 224 народни представители: за 153, против 41, въздържали се 30. Предложението е прието. На Председателски съвет беше направено предложение Проектът за решение за създаване на Временна комисия за установяване съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид – райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози да стане точка първа в седмичната ни програма. Моля, колеги, гласувайте. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Процедура!“) Гласували 223 народни представители: за 164, против 41, въздържали се 18. Предложението е прието. Има постъпили предложения за включване в дневния ред…
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Прегласуване!
#3 · speech
Прегласуване – беше направено предложение за прегласуване. Моля, колеги, прегласуване дали точка първа да стане временната комисия. Гласували 223 народни представители: за 166, против 38, въздържали се 19. Предложението е прието. Проектът за решение за създаване на временната комисия ще бъде точка първа. Уважаеми колеги, има постъпили предложения по реда на чл. 47, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, които не са включени в проекта на програмата, поради което ще бъдат представени едно по едно и ще бъдат подложени на гласуване по реда на постъпването им.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура по начина на водене.
#5 · speech
Първо, на основание чл. 111, ал. 1 и ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание има отново представено искане за провеждане на изслушване в пленарната зала на заместник министър-председателя Атанас Зафиров, на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, на председателя на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски относно текущите в момента процедури и действия от страна на правителството на Република България относно 70-годишното членство на Република България в Обединения институт за ядрени изследвания, град Дубна във връзка с намерението на служебното правителство на Димитър Главчев да прекрати членството на страната ни и отказа да плаща членски внос. Тъй като предложението е идентично с предложението, което Народното събрание миналата седмица не допусна съгласно чл. 47, ал. 3, изречение пето от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, същото искане за изслушване няма да бъде предложено за гласуване в залата, тъй като противоречи на Правилника. Второто искане е да се проведе изслушване в пленарната зала на министъра на регионалното развитие и благоустройството господин Иван Иванов, подлежащ на контрол относно издадено от министъра на регионалното развитие и благоустройството разрешение за строеж № 6/04.02.2025 г. за част от лот 4 на автомагистрала „Хемус“, а именно от края на пътен възел „Плевен“ – пресичане с път II-35 до път III-301, включително пътен възел „Летница“ от км 139+340=137+911.52 до км 167+572=166+144.09, в частта на подобект „Автомагистрала „Хемус“ от км 152+500 до км 167+572=166+144.09“. Искането е за включване в седмичната ни програма. Тъй като вносителят госпожа Виолета Комитова не е посочила коя точка от програмата да бъде, в случай че Народното събрание приеме, това ще бъде точка в седмичната ни програма преди парламентарния контрол в петък. Моля, колеги, гласувайте дали да бъде изслушан господин Иванов – министърът на регионалното развитие и благоустройството. Гласували 226 народни представители: за 162, против 28, въздържали се 36. Предложението е прието.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Прегласуване.
#7 · speech
Колеги, моля прегласуване. Гласували 224 народни представители: за 162, против 27, въздържали се 35. Предложението е прието. Следващото предложение е да бъде изслушан министърът на енергетиката господин Жечо Станков относно достоверността на появилата се в медиите информация от изпълнителния директор на дружеството Васил Щонов за спиране на работата на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ до 31 март 2025 г. и съкращаване на служителите, работещи там. Искането е за включване в седмичната програма, като беше уточнено, ако бъде допуснато, това да бъде точка първа за четвъртък, 27 февруари 2025 г. Моля, колеги, гласувайте дали да бъде включено. Гласували 226 народни представители: за 224, против 2, въздържали се няма. Предложението е прието. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Има искане за прегласуване.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Искам да го мотивирам.
#9 · speech
Моля, колеги, прегласуване. Заповядайте да го мотивирате, въпреки че не знам как ще го мотивирате, при положение че не сте вносител. Господин Манов е вносител. (Шум и реплики.)
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Сега ще Ви кажа как ще го мотивирам.
#11 · speech
Заповядайте.
#12 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, току-що изчетохте един проект на решение, от който залата, с изключение на Комисията по енергетика, не разбра какъв е той точно, не разбра какво изчетохте. Вие казахте: дружеството – изслушване на членовете на дружеството за еди-какво си, „КонтурГлобал“. Може ли да го изчетете още веднъж, защото аз имам чувството, че има нужда от промяна на текста на този проект на решение. Ние, народните представители, трябва да знаем какво точно гласуваме – кого ще изслушваме, на кое дружество? Нищо не се разбра от това, което изчетохте. Кое дружество? Може ли да го изчетете още веднъж.
#13 · speech
Благодаря Ви, господин Петров.
#14 · speech
Бихте ли могли да го изчетете?
#15 · speech
Ще повторя. Иска се изслушване на министъра на енергетиката Жечо Станков относно достоверността на появилата се в медиите информация от изпълнителния директор на дружеството Васил Щонов за спиране работата на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ до 31 март. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Изчитам го така, както е внесено от господин Красимир Манов. Въпросът, че не Ви става ясно, трябва да бъде към вносителя. Моля, колеги, прегласуване. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Гласували 221 народни представители: за 219, против 2, въздържали се няма. Предложението е прието и ще бъде включено в програмата за утрешния ден като точка първа. И последното предложение – от името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“, като точка от дневния ред за днес, сряда, 25-ти – 26-ти, колегите са се объркали (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), да бъде включен Проект на декларация за осъждане на системните агресивни действия на партия ВЪЗРАЖДАНЕ като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път. Моля, колеги, гласувайте дали да бъде включено в седмичната ни програма за днес. Гласували 224 народни представители: за 163, против 31, въздържали се 30. Предложението е прието. Заповядайте, господин Йорданов, за прегласуване. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#16 · speech
ИТН
Колеги, знам, че ПП-ДБ живеят, за да правят декларации, а не живеят, за да вършат работа. Просто искам да Ви обърна внимание, че с подобна декларация ще героизираме едни лумпени, което е абсолютно излишно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Еее!“) Абсолютно излишно е да героизираме великденските зайци от ВЪЗРАЖДАНЕ, които ходят да хвърлят яйца. Просто няма смисъл. А и не е хубав, как да кажа, знак парламентът да се занимава с действията на някаква парламентарна група, защото те имали някакво различно мнение по темата. Чисто демократично не е добре. Има си разследващи органи, има си прокуратура, всеки, който е нарушил закона, трябва да го гони законът, а не парламентът, който да се прави на съд. И само да Ви кажа, не си струва да се прави и по още една причина. Тези от ВЪЗРАЖДАНЕ всъщност не знаят, че в сградата на Европейската комисия, на която запалиха вратата и хвърляха яйца с боя, че всъщност вътре има офис на Партията на суверенните нации, на която те са член в Европейския парламент, тоест шизофренията им е такава, че си атакуваха собствения офис. Дайте да се отнасяме с насмешка към тях, вместо да ги правим някакви герои, излишни, с някаква декларация, която, така или иначе, всички сме осъдили това, което направиха, не си струва да правим това нещо. Просто те не заслужават такова внимание от парламента. Благодаря.
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Беше направено предложение за прегласуване. Колеги, прегласуваме дали да бъде включен Проектът за декларация. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Господин Ганев, става дума да се включи като точка от дневния ред за сряда, внесено е тази седмица. Моля, колеги, гласувайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Гласували 223 народни представители: за 163, против 30, въздържали се 30. Предложението е прието. И тъй като фиксирахме точка първа да бъде Временната комисия, това ще бъде втора, тъй като беше поискано да бъде за сряда. (Реплики от „БСП – Обединена левица“.) Да, за петък е изслушването. Заповядайте, господин Ганев – по начина на водене, разбира се. Господин Петров след това по начина на водене също. И Вие ли по начина на водене? Разбира се. Заповядайте.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, позволихте си да нарушите Правилника, като дори го изчетохте и коригирахте по Ваше усмотрение какво точно са предложили ПП-ДБ като дата. Казахте: 25-ти – тяхно предложение, а допълнихте – най-вероятно са имали предвид 26-ти. Това изрично Ви казах и Ви помолих да го прочетете преди прегласуването, защото, ако това, което казахте от трибуната Вие, автоматично е недопустимо въобще предлагането за гласуване по този начин. Дали ПП-ДБ са допуснали техническа грешка, или умишлено са го направили, Вие нямате право да го тълкувате. Вие трябва да подложите точния текст на това, което е посочено. Затова, хайде сега да прочетете от трибуната какво точно са искали ПП-ДБ – ама дословно да го прочетете, и след това като преподавател в Софийския университет по право да кажете какво точно бихте направили Вие при изпитна сесия, ако някой от тези, които изпитвате, това нещо си го позволи да го цитира като правна норма. Защото се оказва, че изчитате едно, правите устна редакция на друго предложение на цяла парламентарна група, което са направили, след което го допускате спрямо Вашите виждания. Има или няма нарушение? Отговаря ли това на юридическите норми или не отговаря? И позволявате ли си Вие да потъпквате Правилника ей така, както Ви е угодно на Вас? Ясно и точно го отговорете, кажете, ето го предложението, има техническа грешка, което автоматично го прави негодно за гласуване в зала. Вие в момента правите точно това – не мислите ли, че нарушавате Правилника? Отговорете ми директно и посочете какво е предложението на ПП и ДБ конкретно за тая декларация.
#19 · speech
След като е внесено за сряда – срядата е една в седмицата. Благодаря. Заповядайте, господин Петров, за второ – по начина на водене.
#20 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, сряда е една в седмицата и следващата сряда е денят за задължителните точки от парламентарните групи, когато, надявам се, да не правите редакционни поправки във внесените предложения за точки в дневния ред. Аз искам да насоча Вашето внимание към нашето предложение за изслушване, внесено още в петък, което Вие не допуснахте до гласуване с мотив, че е недопустимо. Бих желал, госпожо Председател, малко да Ви занимая с Правилника, да Ви разясня чл. 111, ал. 1, който казва, че Народното събрание или избраните от него комисии могат да извършват изслушвания по въпроси, засягащи държавни или обществени интереси. Нашето предложение за изслушване е насочено към двама министри, то е форма на упражнявания парламентарен контрол върху изпълнителната власт. Разпоредбата на чл. 47, ал. 3, изречение пето и ограничението – едномесечното ограничение, не засяга предложенията за изслушвания. Защо? Защото, ако бихме приели обратното, то това означава, че в продължение на един месец Вие създавате, своего рода, свобода или амнистия, или защита за изпълнителната власт тя да не може да бъде извикана на изслушване и да ѝ бъде упражняван парламентарен контрол от страна на народите представители. От друга страна, програмата за пленарната седмица е само за тази пленарна седмица, а не за следващата или за следващите четири. Дори и да е отхвърлено миналата седмица това предложение за изслушване, няма никаква пречка по нашия правилник – поне по Вашия, не знам, по нашия правилник, който сме приели, да бъде внесено ново предложение за изслушване дори и да е по същата тема, следващата седмица, защото, пак ще кажа, то засяга обществен или държавен интерес, и няма как да има защита или свобода на изпълнителната власт срещу изслушвания от страна на народните представители като форма на парламентарен контрол. Именно в тази връзка Ви моля да преосмислите и да го подложите на гласуване, пък нека залата да реши дали то трябва да влезе в дневния ред. Благодаря Ви.
#21 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте. Процедура или по начина на водене? По начина на водене, заповядайте.
#22 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми по начина на водене е насочена изцяло към Вас. Откакто водите Народното събрание, Вие въвеждате една много приятна мода – всеки ден ние започваме със закъснение между две и десет минути. Днес Вие си го позволите да го направите с четири минути, а в петък за пръв път Вие бяхте навреме. Вижте, казвам Ви като учител на учител, как ние да учим децата да спазват реда и правилата, като Вие давате тази мода, Вие закъснявате? Как да ги научим?! Пак Ви казвам като учител на учител или да променим Правилника, за да може да ставате и да започваме навреме, или почвайте да идвате навреме. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#23 · speech
И аз Ви благодаря. Заповядайте, госпожо Михайлова, по начина на водене.
#24 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, имахте възможност на процедурата по начина на водене от господин Ганев да отговорите адекватно защо и по каква причина предлагате некоректно внесена точка за гласуване в дневния ред. Очевидно има несъответствие между деня от седмицата и датата. Вие, като Председател на Народното събрание, би следвало да върнете некоректно написания Проект на решение и предложението на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Ако е било в достатъчно добър срок да си отстранят грешката, която са допуснали, да уточнят коректния ден, коректната дата, след което да го внесат издържано, тъй като Вие, госпожо Киселова, връщате редица документи, което може би публично не е ясно, но народните представители в зала знаят. Вие връщате въпроси, питания по чл. 139, намирате си всякакви основания да възпрепятствате искането на информация от народни представители към министри и много държите нещата да са изрядни – за една буква и за една запетая Вие връщате документи. Само че в един момент, може би удобно за Вас, за Вашата парламентарна група или за Вашето мнозинство, управляващо държавата в момента, е изгодно Вие да си затворите очите за тази грешка. Вие за по-елементарни технически грешки връщате питания и искания на лична кореспонденция, а сега няма проблем. Какъв е този двоен стандарт, госпожо Киселова? Бихте ли обяснили на залата, на българската общественост защо не върнахте да си отстранят грешката? Пише, че точката трябва да влезе в дневния ред за сряда, 25 февруари – днес сме 26 февруари. Мисля, че това и дете от първи клас може да разбере, че няма как да стане, и Вие, с цялата Ви претенция, би следвало да върнете за отстраняване на тази грешка Проекта на решение.
#25 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за процедура, следваща процедура – господин Драгомир Стойнев.
#26 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, преди да отговорите на процедурата по начина на водене и да дадете обяснение защо е това тенденциозно отношение към групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, правя процедура за включването на камерите на БНТ и микрофоните на БНР, за да видят хората отвън Вашето обяснение защо е това тенденциозно отношение към групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Поставете го на гласуване.
#27 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Първо ще подложа на гласуване предложението за пряко излъчване на точка първа, която е Проект на решение за създаване на Временна комисия за съществуващи проблеми с разпространението на райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и след това господин Стойнев ще има възможност за процедура. Моля, колеги, гласувайте. (Реплики: „Защо гласуваме?“) Защото това е точка първа. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Цялото заседание.“) А, цялото заседание? Точка първа предложиха. Да, точка първа предложиха и аз уточнявам коя е точка първа. Моля, колеги, гласувайте. (Реплики: „Какво гласуваме в момента?“) Дали точка първа да бъде пряко излъчвана по БНТ и БНР. Гласували 224 народни представители: за 62, против 131, въздържали се 31. Предложението не е прието. (Реплика от народния представител Йордан Тодоров: „Процедура за прегласуване.“) Само за прегласуване? Вие направихте предложението, така че е ясно.
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
На мен не ми е ясно, а как на Вас Ви е ясно?!
#29 · speech
На Вас не Ви е ясно. Добре, обяснете и да ми стане и на мен ясно.
#30 · speech
Госпожо Киселова, това ни е програмата за дневния ред: Законопроект за равнопоставеност на мъжете и жените; две ратификации и единствената смислена точка – Проект на решение за тази временна комисия. Направихте го това правителство, за да решавате проблемите на хората. Кажете ми, това ли са проблемите на хората? Това ли са? Моля, поставете го отново на гласуване. Нека поне единствената смислена точка да се излъчва.
#31 · speech
Господин Тодоров, направихме промяна в дневния ред и точка първа е Проектът на решение за Временна комисия, а Законопроектът за равнопоставеност на мъжете и жените е точка втора. Моля, прегласуване дали да бъде излъчвана точка първа от седмичната ни програма. Прегласуване. (Реплика: „Процедура.“) Вие искате процедура, но преди Вас е господин Стойнев, така че да обявя резултата и господин Стойнев има думата, а след това Вие. Гласували 221 народни представители: за 60, против 133, въздържали се 28. Няма да има пряко излъчване на точка първа. Заповядайте, господин Стойнев, за процедура.
#32 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, правя процедурно предложение. Тъй като залата прие изслушване на министър Иван Иванов, предлагам това да бъде точка първа за петък, 28 февруари, в програмата за дневния ред. Благодаря.
#33 · speech
Благодаря Ви. Тъй като не беше фиксирано коя точка, затова господин Стойнев предлага изслушването на министъра на регионалното развитие и благоустройството да бъде точка първа за петък, 28 февруари. Моля, колеги, гласувайте. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Обратно предложение.“ Реплики от ГЕРБ-СДС: „Ние сме в процедура по гласуване. Прекратете процедурата.“)
#34 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Имам обратно предложение. Да, прекратете процедурата.
#35 · speech
Отменете гласуването.
#36 · speech
Първо, преди да направя процедурата, госпожо Председател, искам да обясните, тъй като не стана ясно, изслушването само на министъра на регионалното развитие и благоустройството ли ще бъде по тази изключително важна точка, или и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ също ще бъде изслушан? И ако не е, аз предлагам към изслушването да се добави и председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“.
#37 · speech
Уважаеми господин Стоянов, госпожа Комитова е поискала изслушване само на министъра на регионалното развитие и благоустройството, така че, ако Вие желаете, трябва да направите писмено предложение за включването.
#38 · speech
Да, добре – ще го направя. А сега правя обратно предложение. Тъй като точката е от изключително важно значение, аз предлагам тя да бъде гледана и включена в програмата за работата на Народното събрание като точка първа в четвъртък. Тъй като автомагистрала „Хемус“ знаем много добре, че се строи вече 51 години, се надявам министърът на регионалното развитие заедно с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ освен за разрешението за строеж за лот 4 да бъдат подготвени и с данните къде отидоха парите от авансовите плащания за всичките лотове на автомагистрала „Хемус“, защото и до днес не се знае къде са парите. В публичното пространство има информации, че те са отишли в чужбина, изнесени са с торби, със сакове, в чували за закупуване на имоти в чужбина и по нашите Черноморски и планински курорти. Затова тази точка е от изключително важно значение и аз правя обратно предложение тя да бъде включена като точка първа в работата на Народното събрание за тази седмица – точка първа за четвъртък. Благодаря.
#39 · speech
Уважаеми господин Стоянов, тъй като вносителят госпожа Комитова не е посочила за кой ден тя влезе в седмичната програма, и аз уточних, когато гласувахме, че беше за петък, господин Стойнев само уточнява коя точка в петък. Вие нито сте вносител, внесете предложение. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Няма значение.“) Те са две различни предложения. Първо ще подложа предложението на господин Стойнев и след това, тъй като е второ по реда на постъпване, ще подложа Вашето предложение. И така, първо гласуваме дали да бъде точка първа в петък изслушването на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 193 народни представители: за 189, против 4, въздържали се няма. Има предложение за прегласуване. Моля, колеги, прегласуваме дали да бъде в петък точка първа изслушването на министъра на регионалното развитие и благоустройство. Гласували 194 народни представители: за 193, против 1, въздържали се няма. Предложението е прието. Желаете ли да подложа на гласуване Вашата процедура за четвъртък или ще предложите друго? Заповядайте по начина на водене.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, по начина на водене. Сега направих една справка с календара и се оказа, че относно декларацията на ПП-ДБ, която са внесли за сряда, 25-ти, най-вероятно са искали да Ви подведат. Защото, проверих в календара – 25-ти, сряда, се пада през юни тази година, значи тази точка би трябвало да я гледаме юни. Аз не мога да разбера, нали, опитен юрист като Вас как се е поддал на такова подвеждане. Не им вярвайте на тези хора, защото са шарлатани. Те арестуваха мутрата Борисов и след това направиха съвместно управление с него.
#41 · speech
Господин Таслаков, внимателно с думите.
#42 · speech
Така че, да – имам предвид да не им вярвате и да не се подвеждате по техните действия. Най-вероятно са искали тази декларация да влезе юни месец тази година. Благодаря.
#43 · speech
Благодаря. Преминаваме към точка първа. (Реплика: „Процедура.“) Процедура? Заповядайте, господин Тодоров.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, процедурата ми е наистина към Вас. Значи, преди три процедури от госпожа Искра Михайлова беше направена процедура с точни и ясни въпроси към Вас. Единственото нещо, което Вие направихте в 90% от зададените процедури, е да си поклатите главата, да се усмихнете ехидно и да не отговорите на нито една от тях. Въпросът ми и призивът ми, първо, въпросът ми към Вас е: каква е Вашата работа тук като Председател на Народното събрание, освен да отговаряте на процедурите към Вас по Правилник, защото Вие нарушавате Правилника, когато не отговаряте на тях – това е въпросът ми към Вас. И призивът ми към Вас е да отговорите на процедурата на Искра Михайлова преди три процедури, на нейните въпроси, които бяха изключително адекватни. Благодаря Ви.
#45 · speech
Благодаря Ви. Тъй като има желаещи за още процедури, заповядайте.
#46 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, искате ли да Ви кажа един интересен факт? Има народни представители и след четвъртия ред, които вдигат ръка, и искат да се изкажат, искат да вземат процедури, да направят процедури по начина на водене. Аз вдигам ръка още десет минути преди господин Стойнев от БСП. Вие не ми дадохте процедура, дадохте на половината зала чак сега и казвате – ще пристъпваме към гласуване.
#47 · speech
Благодаря Ви, господин Петров.
#48 · speech
Госпожо Киселова, каква е тази програма? Да не я е писал някой от Вашите първокурсници, докато Ви чака да дойдете на работа? (Смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Месец и половина „БСП – Ново начало“, които Ви излъчиха, си играят игричките с мутренската партия на Бойко Борисов…
#49 · speech
Ако обичате, без квалификации.
#50 · speech
…да влязат в управление. За българското общество нямаше нито един законопроект. Българското общество чакаше законопроекти, после коледна ваканция и сега, когато българското общество е затънало в корупция, в милиционерщина…
#51 · speech
Реплика От Възраждане
Репресии.
#52 · speech
…в репресии, Вие внасяте този парцал с една-единствена, може би две точки от дневния ред, които имат някакъв смисъл.
#53 · speech
Господин Петров, нека да се въздържаме…
#54 · speech
Госпожо Киселова, два месеца, след като Ви избрахме като председател на Народното събрание, единственото нещо, което успяхте да усвоите до съвършенство, е да се прозявате със затворена уста. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#55 · speech
Господин Петров, каква Ви е процедурата към мен?
#56 · speech
Госпожо Председател, предлагам…
#57 · speech
Каква Ви е процедурата към мен?
#58 · speech
И аз не мога да се съглася, че само трета точка е важна от този дневен ред, поне с някаква важност. Хайде да направим нещо за това общество. Аз предлагам…
#59 · speech
Предлагам да започнем.
#60 · speech
Трета точка наистина е важна, да. Наистина е важна и аз се учудвам на лицемерието на ПП-ДБ, които са вносители…
#61 · speech
Времето Ви изтече, господин Петров!
#62 · speech
…именно те браниха със зъби и нокти този райски газ.
#63 · speech
Господин Петров, времето Ви изтече.
#64 · speech
И господин Пандов, който твърди, че…
#65 · speech
Реплики
Времето, времето!
#66 · speech
…райският газ трябвало да бъде, да остане…
#67 · speech
Времето Ви изтече. Отнемам Ви думата. (Председателят изключва микрофоните на оратора.)
#68 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура по начина на водене!
#69 · speech
Заповядайте – Вие, първи. След това господин Йорданов и след това господин Атанасов. (Реплики от „БСП – Обединена левица“.)
#70 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Не ми казвай, бе, палячо! (Обръща се към „БСП – Обединена левица“.)
#71 · speech
Спокойно! Моля!
#72 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Не ми говори така, бе! (Реплики от „БСП – Обединена левица“.)
#73 · speech
Моля, моля!
#74 · speech
Какво ми правиш така!?
#75 · speech
Моля, към мен процедурата! Заповядайте, господин Тодоров.
#76 · speech
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас!
#77 · speech
Кажете.
#78 · speech
Отново Ви призовавам да отговорите на процедурата на госпожа Искра Михайлова, която Ви зададе много адекватни въпроси и Вие изключително тактично, с усмивка избягвате. Ако не го направите, със сигурност ще разбера, че слуховете в залата, че управляващото мнозинство Ви чака Вие да си подадете оставката, за да не Ви сваля, за да не Ви унижава, са истински. Благодаря Ви.
#79 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Иванов. След това господин Атанасов. И призовавам да преминем към изпълнение на дневния ред.
#80 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура.
#81 · speech
Вие сте четвърти! Не, не, не.
#82 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Няма не!
#83 · speech
От предпоследния ред имаше.
#84 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател!
#85 · speech
Заповядайте.
#86 · speech
Процедурата ми е към Вас. Разбира се, процедурите могат да не свършат. Всеки народен представител има право да прави такива. Но това не е пречка да не преминем към дневния ред и да започнат да текат дебатите по първа точка и да има времена на групите. Благодаря Ви.
#87 · speech
Благодаря. Заповядайте, господин Атанасов – имате думата.
#88 · speech
Атанас Атанасов
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Ясно ми е, че процедури не могат да се отказват, а и не бива, но нека поне те да се придържат към целостта на процедурата, а не да се политиканства, тъй като дайте в крайна сметка да си кажем какво се случва. Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ са се включили тук Wi-Fi в ТикТок, Фейсбук, Инстаграм и в общи линии на компрометиран български език ваксинираните антиваксери в момента правят шоу и за пореден път лъжат своя електорат и хората, които и в момента протестират пред залата. Така че моля Ви се, нека процедурите да се придържат към своето същество и да не се позволява политиканстване под формата на процедури. Благодаря. (Реплики между народните представители Атанас Атанасов и Светослав Тодоров.)
#89 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте! (Реплики между народния представител Атанас Атанасов и народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина в залата. Всеки който поиска, получава думата за процедури. Заповядайте.
#90 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, не разбрах каква санкция ще наложите на лихваря, който си позволява да обижда парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#91 · speech
Внимателно с думите, господин Тодоров.
#92 · speech
Но процедурата ми, госпожо Председател, е по дневния ред, който все още не сме приели, защото имаме процедури по него. Процедурата ми е фиксираната първа точка за четвъртък да бъде преместена като фиксирана втора точка за петък. Имаме фиксирана първа точка за петък вече, така че да стане втора точка. Това е изслушването във връзка със спирането на работата на „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и мотивите ми за това са, че енергийният министър Жечо Станков, забравих му името – Жечо Станков, не е идвал на парламентарен контрол от… всъщност за момента не е идвал изобщо. Затова нека да преместим изслушването, да слеем изслушването с парламентарния контрол. Защото, така или иначе, въпросите, на които следва да бъде отговорено, са именно към енергийния министър, за да може да дойде тук в залата най-после да отговори на тези въпроси. Защото, между другото, въпросите, които аз съм задал – предполагам, че има и други такива, те на практика станаха вече неактуални. Вече един месец чакам отговор на тези въпроси. И между другото, свържете се с Министерството на енергетиката. Имам въпроси и искания за информация по чл. 139 от Правилника, на които още не е отговорено. Срокът е две седмици, аз един месец по-късно още нямам никакви отговори. Така че свържете се с Министерството на енергетиката и поискайте да изпратят още днес информацията, която съм поискал и която бавят вече две седмици. Защото ако не я изпратят днес, утре аз ще отида в Министерството на енергетиката и Ви гарантирам, че ще влезем във вечерните новини. (Шум и реплики.)
#93 · speech
Благодаря Ви. Тъй като имаше гласуване и прегласуване как да бъдат подредени точките, няма да подложа това предложение на гласуване.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Как няма?!
#95 · speech
Имаше по Ваше предложение прегласуване коя точка – в коя част на седмичната програма. Ако имате желание за нова процедура, ако не – да преминаваме към проекта на решение. Заповядайте.
#96 · speech
Реплика От Възраждане
Нямате право да не я подлагате на гласуване.
#97 · speech
По Ваше предложение беше прегласуването.
#98 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, виждам, че нарушението на Правилника се превръща в традиция във Вашето водене. Явно това е Вашият стил, който ще бъде запомнен. С нищо хубаво няма да Ви запомнят. Това, което искам аз да предложа – първото гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете да стане трета точка за днес.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Той е трета точка.
#100 · speech
Защото като цяло смятам, че този законопроект е обиден за дамите.
#101 · speech
Той е трета точка. Прощавайте, че Ви прекъсвам. (Силен смях.)
#102 · speech
Той не е трета, не е трета!
#103 · speech
Ето!
#104 · speech
Той е втора в момента.
#105 · speech
Не, не, не следите внимателно.
#106 · speech
Напротив, много внимателно следя!
#107 · speech
Трета точка е в седмичната програма.
#108 · speech
Само да питам: това Вие самосиндикално ли го променихте?
#109 · speech
Не, не, с гласовете на Народното събрание.
#110 · speech
Съжалявам, но…
#111 · speech
Трета точка е в седмичната ни програма, така както е…
#112 · speech
В такъв случай предлагам да отпадне. (Силен смях.) В такъв случай предлагам да отпадне!
#113 · speech
По Ваше предложение имаше прегласуване и Народното събрание прегласува да остане, така че…
#114 · speech
Госпожо Киселова, ако парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ Ви пречи, ако искате – да излезем, така или иначе никакво наше предложение не се приема.
#115 · speech
Не, не.
#116 · speech
Няма смисъл да правим…
#117 · speech
Преминаваме към точка първа.
#118 · speech
…каквито и да и било предложения. Вие самосиндикално решавате, че това или онова Ви харесва.
#119 · speech
Благодаря Ви, господин Янков.
#120 · speech
Определяте поредността на дневния ред, бъркате дните, датите. Само да Ви питам, така и така съм взел думата: говорите за ден сряда от тази седмица, все едно е някой друг ден. Вие знаете ли кой ден е днес?
#121 · speech
Да, знам. Благодаря.
#122 · speech
Повтаряйте след мен: днес е сряда, 26 февруари. (Реплики.)
#123 · speech
Уважаеми господин Янков!
#124 · speech
Ако знаете, да.
#125 · speech
Това не е част от задълженията на председателя на Народното събрание.
#126 · speech
След като не идвате навреме…
#127 · speech
Ако имате нещо друго, заповядайте.
#128 · speech
След като не уважавате предложенията на цяла парламентарна група.
#129 · speech
Благодаря. Времето Ви изтече.
#130 · speech
Това не е…
#131 · speech
Времето Ви изтече!
#132 · speech
Така, добре. (Председателят изключва микрофоните на оратора.)
#133 · speech
Заповядайте. Мисля, че това се нарича злоупотреба с право в правото. (Реплики на народния представител Йордан Тодоров.) Взимате думата за втори или трети път.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, Вие най-редовно злоупотребявате с Правилника. Дори и не знаете, че злоупотребявате, просто защото не сте го чела. Искам да ми отговорите по начина на водене. Съгласно кой член от Правилника в момента ми отказвате процедурата за гласуване за разместване на точките от дневния ред? Мисля, че Ви дадох доста добри аргументи защо трябва да го направим. Така или иначе целият петък ни е за парламентарен контрол, ще има две изслушвания, след това ще има парламентарен контрол – министърът ще може да си отдели целия ден, за да бъде тук или колкото часове са нужни…
#135 · speech
Защото по Ваше предложение – на Вашата парламентарна група, имаше прегласувания.
#136 · speech
По кой член от Правилника, Ви питам? Конкретно! Кой член, цитирайте ми го – този член, този член?
#137 · speech
Като мнозинство е прието как да изглежда програмата за седмицата. Благодаря.
#138 · speech
Тя не е приета. Аз имам предложение за промяна…
#139 · speech
Приета е!
#140 · speech
…в точките.
#141 · speech
Приета е.
#142 · speech
И то съвсем разумно, между другото. Което съм сигурен, че ще улесни дори и програмата на министъра. Защо не го поставите на гласуване?
#143 · speech
Приета е.
#144 · speech
Отделно от това! Какво ще направите за тези искания по чл. 139, които вече две седмици не ми се отговаря на тях? По кой член от Правилника, ми кажете, Министерството на енергетиката в момента злоупотребява и не ми отговаря на въпросите, които съм изпратил още преди месец? Срокът за отговор е 14-дневен. Ще се свържете ли, ще искате ли да се…
#145 · speech
Да, ще се свържа. Благодаря. Преминаваме към точка първа: (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво! Браво!“) ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ ПРОБЛЕМИ С РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ДИАЗОТЕН ОКСИД (РАЙСКИ ГАЗ), НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА, ПРЕКУРСОРИ ИЛИ ТЕХНИ АНАЛОЗИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И С ПРЕВЕНЦИЯТА, ПРОФИЛАКТИКАТА И ЛЕЧЕНИЕТО НА УПОТРЕБАТА НА ДИАЗОТЕН ОКСИД (РАЙСКИ ГАЗ), НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА, ПРЕКУРСОРИ ИЛИ ТЕХНИ АНАЛОЗИ. (Народни представители от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ искат процедура. Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не можете да откажете“. Народният представител Ангел Георгиев излиза на трибуната.) Преминаваме!
#146 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Не преминаваме. Госпожо Киселова, хубаво е наистина да научите Правилника.
#147 · speech
Кой член, господин Георгиев?
#148 · speech
В Правилника не пише никъде в никой член, в никоя алинея, че председателят има право да прави каквото си иска и да решава кога какво се преминава, и че неговата дума е най-последната, и че може да не подлага на гласуване това, което са заявили народните представители. Има редица процедури, които чакат Вие да ги подложите на гласуване.
#149 · speech
Започнахме и Ви тече времето, да.
#150 · speech
Има редица процедури, които чакат Вие да ги подложите на гласуване. Какво правите Вие? Нарушавате Правилника в момента, осъзнавате ли го? Осъзнавате го, да! И го нарушавате!
#151 · speech
Съзнавам какво правя.
#152 · speech
Осъзнавате, че нарушавате Правилника, нали така? Осъзнавате ли, че нарушавате Правилника? Питам Ви трети път!
#153 · speech
Тече Ви времето, господин Георгиев, по точка първа от дневния ред!
#154 · speech
Не може да не подлагате процедури, заявени от народни представители на гласуване. Нямате такова право! Осъзнавате ли го? Питам Ви отново. Ако не го осъзнавате, отстъпете мястото. Има много по-адекватни хора от Вас в тази зала, които могат да водят заседанието. Разбирате ли го това нещо? И ще имам и аз включително процедура за разместване на дневния ред.
#155 · speech
Благодаря Ви. Тече Ви времето.
#156 · speech
Да.
#157 · speech
Тече Ви времето.
#158 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Декларация! Киселова, декларация!
#159 · speech
Заповядайте за декларация от името на парламентарна група.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, току-що направихте много важно признание, което вярвам, че ще бъде видяно от българските граждани. Питахме Ви дали осъзнавате, че нарушавате Правилника, Вие казахте – да, осъзнавам го. И това, в интерес на истината, е нещо наистина много рядко срещано – ценно самопризнание, което рядко се случва и което Ви прави чест, че си признахте, че нарушавате Правилника. Защото всъщност всички проблеми, които ние имаме в българското общество, идват от това, че една самозабравила се еничарска тълпа в нашето политическо, така да кажа, общество си е присвоила правото да говори от името на всички българи, в резултат на което в нашето общество има огромно напрежение, стигащо до разделение, което заплашва устоите на българската държава. Разбира се, това е разделение, което, от едната страна, поставя българския народ, от друга страна, малцинството, еничарската тълпа, която работи за унищожението на българската държава. Нас от ВЪЗРАЖДАНЕ това не ни притеснява и ние ще продължаваме да се борим за свободата и за демокрацията, както винаги сме го правили. Защото свободата и демокрацията в България са потъпкани и са в изключителна опасност. Сградата на Народното събрание много пъти е била огласяна от лицемерен плач и фалшиви стенания, само че това, което се наблюдава от събота насам и особено в пленарната зала на Народното събрание, наистина надминава всичко, всичко случило се досега по отношение на извъртането и безочливото лъготене. Кои са основните лъжи, които представителите на правоверните евро-атлантически партии, както и на още по-правоверните грантови анализатори, както през последните няколко дни успяхме да се убедим, не спират да бълват по повод на протеста на българския народ в защита на българския лев и на българската финансова независимост? Казват, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме убивали демокрацията, понеже сме нямали силни аргументи, че сме си служили с аргументите на силата, че сме посягали на цивилизования ни избор или цивилизационния ни избор и, разбира се, че сме главният инструмент в поредния злокобен план на Кремъл за унищожаването на България. Предполагам, че в скоро време ще чуем, може би днес или утре, как хората, българите, които дойдоха да протестират в защита на българския лев, всъщност не са българи, ами предрешени руски спецназовци, дебаркирали на пристанище Варна предната вечер и командвани лично от Путин или от Тръмп, защото нашата евро-атлантическа тълпа напоследък изпитва много сериозен когнитивен дисонанс, бърка се и слива Путин и Тръмп. Извинявайте, обаче и аз вече наистина не знам кого от двамата Вие в залата мразите повече! Знаете ли, много пъти съм слушал подобни глупости и тяхното механично повтаряне изобщо не може да ме изненада. И все пак има нещо, което винаги ме поразява. Имам предвид тоталната липса на принципно поведение и използвани думички като законност, правов ред, цивилизованост. Само и единствено в случаите обаче, когато това е изгодно на изговарящите ги. Грантомотивираните анализатори, както и евро-атлантическата тълпа, представена в парламента в последните няколко дни, нарича ВЪЗРАЖДАНЕ вандали. Защо? Заради една повредена врата и няколко счупени прозореца на грозната сграда на Еврокомисията в София. Същата тази грозна сграда, която, между другото, беше построена на мястото на паметник на културата – къщата на Стефан Стамболов, която беше съборена, за да се направи нещо, което сега в момента, забележете, в нашите медии наричат Дом на Европа, а такова нещо като Дом на Европа няма. Това видите ли било някакво невиждано и нечувано посегателство върху законността и правовия ред, заради което трябвало да бъдем жестоко наказани, само дето още не са решили доживотен затвор ли заслужаваме, или доживотен затвор без право на замяна. Призовавам лицата, които издават подобни присъди, да си припомнят едни други събития, случили се съвсем наскоро. (Народните представители от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи – ДПС“ и ИТН напускат залата.) Между другото, уважаеми сънародници, надявам се да виждате това, което в момента се случва, евро-атлантическата тълпа опразва сградата на българския парламент. Нещо по-хубаво от това наистина отдавна не се е случвало. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво! Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Можем само да Ви кажем: тръгвайте си и никога повече не се връщайте в парламента, защото Вашето място не е тук. Когато някакъв ментално увреден субект строши с чук паметната плоча на Паметника на Съветската армия – не знам дали си спомняте това нещо, на армията, която освободи Европа, а на практика и целия свят от нацизма, помните ли каква беше реакцията? Помните ли как реагираха на това събитие любителите на законността и потрисащите се в кавички от всякаква проява на вандализъм евро-атлантически мижитурки, които сега напуснаха залата? Дали призоваха за наказание, уважаеми сънародници, дали поне една скромна критична забележка отправиха към въпросния вандал? Тъкмо обратното. Превърнаха този ретард в национален герой. Послушните на Брюксел и финансирани от организации като USAID национални медии се надпреварваха да правят интервюта с него и да обясняват на аудиторията какъв невероятен герой е той и каква невиждана смелост е бил проявил. Още един пример. Преди време един индивид, чиито мозък явно не е особено развит, след като дори и висше образование не е успял да вземе, заля с червена боя Паметника на българските антифашисти. Да Ви припомня ли, че това са хора, които са жертвали живота си по време на борбата с нацизма? Да не би върху това лице да се стовари цялата строгост на закона? Разбира се, че не. Българският съд, както и, забележете, този в Страсбург, между другото, постанови, че пошлият бояджия, специалистът по фаянс и плочки, в никакъв случай не заслужава присъда, защото той е изразявал активната си гражданска позиция. А какво стана, когато една отровна тройка ли беше, двойка ли беше, омаза с червена боя сградата на руското посолство? Да припомня на евро-атлантическата тълпа, която в цялост излезе от залата, почти, разбира се, и извън намиращите се в тази зала евроатлантици, че благодарение именно на Русия и на дадените от нея жертви, както и на жертвоготовността на българските опълченци, на българските революционери по време на Възраждането, България възвърна свободата си след 500 години турско робство. И когато въпросното трио или дуо, както и всякакви други извращенци след тях, заливаха с боя руското посолство, нямаше обвинения във вандализъм. Същите тези, които днес пищят как демокрацията била поругана, в подобни случаи на истински вандализъм пляскат с ръце, цвилят от възторг и се радват на действията на онези персони, по повод на които фразата имаш два грама мозък в главата си звучи като комплимент. И в тази връзка да Ви припомня, че само ден след протеста на ВЪЗРАЖДАНЕ – в неделя, един субект от същата тази евро-атлантическа еничарска тълпа заля с червена боя сградата на руското посолство. Нищо не му се случи, не само че не беше извикан да дава обяснения. Нищо. Абсолютно. Даже напротив – има хвалби по негов адрес. Той не се и крие. И съответно в тази ситуация за пореден път видяхме двойния стандарт – стандартът, който демонстрира така наречената българска прокуратура, която на практика се е превърнала в една организирана престъпна група, ръководена пряко от двама човека с известни прякори на зарзават, и на животно. Когато финансираните от Брюксел и от Вашингтон украински неонацистки банди палеха сгради и стреляха по силите на реда по време на преврата в Киев, така наречения Майдан преди 11 години, тукашните любители на законността определяха това като борба за свобода. Днес същите тези леят тежки сълзи заради два счупени европрозореца в София. Мога да продължа още дълго с подобни припомняния от по-близкото и по-далечното минало от случилото се в България, в Грузия, в Украйна, във Франция и къде ли още не. Като казах Грузия, между другото, преди няколко седмици делегацията на Грузия беше изключена от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Знаете ли защо, уважаеми сънародници? Заради това, че полицията арестува и бие протестиращи срещу държавната власт. В България обаче е обратното. Тук се подкрепя полицията, когато бие протестиращите. Защо? Защото, разбира се, те не са от правилните протестиращи. Споменавам тези факти, защото те абсолютно ясно показват как днешният умно-красив рев по повод на онази грозна сграда в центъра на София, фалшив от първата до последната нота, същите тези, които сега така живописно истерясват, защото била застрашена свободата, години наред правят всичко възможно да унищожат всяка възможна свобода. Полагаха и продължават да полагат неистови усилия, за да извлекат всяко мнение, което се различава от официозното говорене. Да смяташ, че точно тези лица от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и други подобни защитават свободата и плурализма, е абсурдно, защото ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС нямат нищо общо със свободата и демокрацията. Те са символът на диктатурата, те са символът на тиранията, те са символът на потисничеството на един поробен народ, какъвто е българският народ, и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ като българска национална организация в този парламент ще се борим до последно, за да освободим българския народ от тиранията и потисничеството. И сега да кажа най-важното. Най-важното, защото в крайна сметка то обяснява защо се стигна до протеста в събота и до гнева на хората. Най-напред ще припомня, че ВЪЗРАЖДАНЕ събра повече от 600 хиляди подписа с искане за провеждане на референдум за запазване на българския лев до 2043 г. Ние изпълнихме всички законови изисквания, този референдум трябваше да бъде проведен, само че евро-атлантическата тълпа на ГЕРБ, на ПП-ДБ, на ДПС стъпка тази идея. Стъпка и се подигра с изконното право на гражданите да бъдат питани, когато предстои да бъдат взети важни управленски решения. Не ние нарушихме законите миналата седмица. Законите се нарушават постоянно, уважаеми сънародници, включително и сега, включително и преди няколко минути, което, както видяхте, и самата председателка, временно изпълняваща, разбира се, тази длъжност, Наталия Киселова призна. Законите се нарушават постоянно, но, разбира се, когато ги нарушават от ГЕРБ, от ПП-ДБ, от ДПС, от управляващите като цяло, това е законно право да нарушиш закона. Когато обаче поробените българи излязат да се съпротивляват и когато искат да бъдат питани, това вече е нарушение на закона. Вие потъпкахте закона в момента, в който унищожихте референдума. Защо тогава се правите на изненадани, евроатлантици, защо се правите на изненадани от народния гняв? Да, хората са гневни и крайни именно защото се подиграхте с тях, именно защото направихте така, че накарахте българите да излязат на протест като последна форма на съпротива, защото когато правото се превърне в безправие, съпротивата е задължителна. Ние действахме по правилата, Вие се изплюхте върху тях. Нещо повече, продължихте с репресиите. Хиляди хора са в момента описвани в полицията, викани за справки, бухалките на ДАИ, на НАП, на прокуратурата се включиха. Има заложници в момента в българския арест, имаме политически затворници, заложници в буквалния смисъл на думата – събличани по бельо, унижавани, оставени боси на студено през 24-часов период от време, без да им се осигурява адвокат. И всичко това защо? Защото се върнаха мутрите на власт. 2025-а се усеща също като 2020 г., когато ние също бяхме арестувани, когато ние също бяхме бити от полицията. Защо? Защото и 2020-а, и 2025 г. ни управлява една мутра, която трябва да е в затвора, а не да е в парламента, затова в събота получихте това, което заслужавате. И искам да Ви предупредя, че този протест беше само началото. Ако продължавате да действате по същия безобразен начин – да нарушавате закона и да се подигравате с легитимните искания на народа, ще Ви сполети нещо много по-страшно от това, което вече видяхте, защото светът се променя…
#161 · speech
Господин Костадинов, времето Ви отдавна изтече.
#162 · speech
И само не са го разбрали… Приключвам, госпожо Киселова. …И само не са го разбрали тези, които сега напуснаха залата. Силно се надявам никога повече да не ги видим в тази зала, защото мястото им е в затвора, а не тук. Когато евроатлантиците – тази страхлива тълпа, която сега напусна парламента, не чува справедливите искания на гражданите, когато евро-атлантическата тълпа отказва да влезе в диалог с тях, гневът на същите тези граждани ще се стовари с всичка сила върху собствените им глави. И накрая ще припомня едно много, много, много старо определение…
#163 · speech
Времето Ви изтече.
#164 · speech
Когато… Госпожо Киселова, нашето време тепърва почва. Когато един диктаторски режим откаже да се съобразява с гласа на народа, винаги диктаторите свършват с присъда: „В името на народа“. Да живее България! (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#165 · speech
Процедурно предложение? Добре. Заповядайте.
#166 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви. Госпожо Председател, във връзка с актуалния…
#167 · speech
Само Ви напомням, че сме започнали точка първа и това ще се отчете във времето на групата. Заповядайте.
#168 · speech
Да, да. Процедурно предложение имам, госпожо Председател, по Правилник. Във връзка с актуалната програма за работа на Народното събрание за днес, а именно точка първа – Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид – райски газ, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид – каквото и да значи това, наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, с вносители Васил Пандов и група народни представители, и втора точка – Проект на декларация за осъждане на системните агресивни действия на партия ВЪЗРАЖДАНЕ като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път, с вносител Атанас Атанасов и група народни представители, предлагам да включим камерите на БНТ и БНР. И във връзка с това предложение, моля, проверка на кворума.
#169 · speech
Господин Стойнев също иска процедура – заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Той вдигна ръка преди да каже, че иска проверка на кворума. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Спокойно.
#170 · speech
БСП – Обединена левица
Колеги, колеги, нека да се успокоим наистина, тъй като с начина, по който върви дебатът, доникъде няма да стигнем. Факт е, че Вие искате процедура след процедура и това е изцяло непродуктивно, господин Костадинов. Затова предлагам от името на парламентарна група половин час почивка. Благодаря Ви.
#171 · speech
От името на парламентарна група беше поискано половин час почивка и след това ще бъде направена проверка на кворума. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Половин час почивка от името на парламентарна група. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Започнали сме точката. Половин час почивка. 10,15 ч. е. До 10,45 ч. почивка. Благодаря. (След почивката.)
#172 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме нашата работа. Беше поискана проверка на кворума от името на парламентарна група, така че моля проверка на кворума. Регистрирани са 181 народни представители – имаме кворум, продължаваме. От името на парламентарна група беше поискано да бъде представена декларация. Заповядайте, господин Али, имате думата.
#173 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! През изминалата седмица гражданите на област Кърджали станаха свидетели на безпрецедентен автократизъм, демонстриран от кмета на община Кърджали господин Ерол Мюмюн, който направи всичко възможно, за да саботира честването на международния ден на майчиния език. Парламентарната група на ДПС – ДПС категорично осъжда решението на кмета, който не просто ограничава правото на гражданите да почитат и съхраняват своята културна и езикова идентичност, то представлява опасен прецедент на институционална репресия, който грубо потъпква демократичните ценности и принципите на правовата държава. Майчиният език е неразделна част от културното наследство на всеки човек, а неговото честване е признато право, залегнало както в Конституцията на Република България, така и в международните споразумения, които страната ни е ратифицирала. Този акт на политически слугинаж и административен произвол нямат място в една демократична държава и още по-малко в град като Кърджали – символ на етническа толерантност, културно многообразие и мирно съжителство. Очевидно е, че кметът на Кърджали е поредният слуга на модела Пеевски и обслужва неговите зависимости, а не интересите на гражданите. Когато една институция се превърне в инструмент на задкулисно влияние и политическа разправа, демокрацията е поставена под заплаха. ДПС винаги е било гарант за правото на всеки български гражданин да се гордее със своята етническа принадлежност, език и култура. Днес, когато един самозабравил се местен деребей си позволява да изопачи тези ценности под диктата на задкулисни интереси, ние няма да мълчим. Настояваме кметът на Кърджали незабавно да даде обяснение за своите действия и да преосмисли своите управленски практики, които в момента обслужват не обществения интерес, а личните и политическите му зависимости. Призоваваме всички институции, гражданското общество и демократичните сили в страната да не допускат подобни посегателства върху основните човешки права и свободи. ДПС – ДПС ще продължи да защитава не само правото на езика и културната идентичност, но и правото на гражданите да бъдат управлявани прозрачно, отговорно и демократично. Няма да позволим самоуправство, репресии и опити за подмяна на принципите, върху които е изградена нашата демокрация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от Демокрация, права и свободи – ДПС.)
#174 · speech
И аз Ви благодаря, господин Али. Преди да преминем към нашата работа беше направено предложение за пряко излъчване на точки първа и втора от нашата програма по Българското национално радио и Българската национална телевизия, така че, колеги, моля Ви преди да бъде представен Проекта за решение…
#175 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Трябваше да има гласуване преди един час.
#176 · speech
Да, преди да започнем. (Реплики.) Моля, гласувайте дали да се излъчват точка първа и втора по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Гласували 180 народни представители: за 67, против 29, въздържали се 84. Предложението не е прието. Заповядайте за процедура. Имате думата, господин Иванов.
#177 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, моля да подложите на гласуване на основание чл. 79, ал. 1 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание предложение за удължаване на срока за писмени предложения за изменение и допълнение на приетия на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите изделия и свързаните с тях изделия с № 51-554-01-34, внесен от Костадин Ангелов на 7 февруари 2025 г., с две седмици. Тоест срокът да стане максималният по Правилник.
#178 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Беше направено предложение за удължаване на срока за предложения между първо и второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия, който е приет на първо гласуване. Моля гласувайте. Гласували 201 народни представители: за 164, против 28, въздържали се 9. Предложението е прието. Срокът за предложения между първо и второ гласуване е удължен. Кой от вносителите ще представи Проекта по точка първа – Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози? Вие ли, господин Пандов? Заповядайте, имате думата.
#179 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#180 · speech
Реши
1. Създава Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. 2. Временната комисия се състои от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: Заместник-председател: Членове: 4. Временната комисия провежда изслушвания и изисква информация от държавни органи, специалисти и организации с цел извършване на анализ на съществуващата държавна политика за ограничаване на разпространението и намаляване на търсенето на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози и по-конкретно на политиките за превенция, профилактика и лечение на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози. 5. Временната комисия изготвя доклад относно съществуващата държавна политика за ограничаване на разпространението и намаляване на търсенето на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози и за превенция, профилактика и лечение на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози и съответните препоръки за действие с конкретни мерки на органите на законодателната, изпълнителната и местната власт. 6. Временната комисия се избира за срок от 6 месеца.“ Мотиви. Уважаеми дами и господа народни представители, темата за намаляване на вредните последици и намаляване на разпространението на наркотични вещества и райски газ през последните месец и половина – два, е изключително много във вниманието на общественото мнение, както и на всички органи на законодателната и на изпълнителната власт. Миналата седмица се проведе една конференция в Народното събрание под патронажа на председателя на Народното събрание, на която бяха изнесени изключително тревожни данни. За последните три години увеличението на употребата на наркотични вещества от населението на Република България е 30%. Трябва да посочим, че тези данни могат да бъдат и по-фрапиращи, тъй като методът на измерване, разбира се, на употребата на наркотични вещества не е изключително точен, тъй като това са забранени от гражданския оборот вещества и стоки. В този смисъл необходимо е действие на Народното събрание. Обсъдихме и внесохме този проект на решение за Временна комисия, който е подписан, както виждате, от представителите на различни парламентарни групи като вносители. Нашето становище, че в областта на политиките за намаляване на разпространението и превенцията, профилактиката и лечението от употребата на наркотични вещества не трябва да има и не би трябвало изобщо да говорим за политическа принадлежност. Това е наднационална, тоест надпартийна, извинявам се, разбира се, и наднационална, защото не касае само България, политика и всички действия в тази връзка винаги са, за съжаление, закъснели, но вярвам, че можем да направим нещо, което да е полезно. Целта на тази комисия е не да се фокусираме само върху преследването, както посочиха експертите – преследването, разбира се, е важна част от работата на правоохранителните органи, но това, което е посочено и в мотивите, и в предмета на решението, е да анализираме, да изслушаме, да проведем един открит диалог с всички специалисти в областта, всички организации, всички държавни органи, разбира се. Един честен и открит диалог, за да може това, което се сподели и на конференцията, а именно, че държавата неглижира в определен смисъл много важна част от политиките в областта на намаляване на вредните последствия от наркотични вещества, а именно – държавата неглижира политиките в областта на превенцията, в областта на намаляване на търсенето, в областта на информираността, в областта на лечението, в областта на намаляване на вредните последици от употребата на наркотични вещества. В момента, ако трябва – няма да влизам в данни, данните са много, но ще дам един елементарен пример, който е изключително стряскащ. Държавата в момента не финансира примерно на територията на Столична община нито общината, лечението или, да кажем, терапевтичната работа с деца, които вече употребяват наркотици и които имат зависимост. Тоест родителите на деца, които имат зависимости, изцяло финансират с лични средства не само деца, а и възрастни, но давам примера и с децата – терапията на такива лица, деца, които употребяват наркотици. Тоест ние не полагаме, или държавата до момента не полага достатъчно грижи в тази посока. Проблемите са много. Това, което искам да кажа, е, че ние нямаме никаква включително амбиция да ръководим тази комисия. Нямаме възражения да се ръководи от представител на мнозинството. Нашето единствено желание – и затова повтарям, че тук нямаме партийно разделение – е в рамките на шестте месеца тази комисия наистина да чуе всички експерти, да чуе всички неправителствени организации, да чуе всички държавни органи и накрая да изготви един доклад, който не просто да констатира това, че държавата изостава, това, че ежедневно има жертви във войната с наркотичните вещества и тяхната употреба, а наистина да набележим конкретни мерки. Благодаря.
#181 · speech
Благодаря Ви, господин Пандов. (Народният представител Байрам Байрам иска думата за декларация.) Заповядайте за декларация, господин Байрам.
#182 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! 21 февруари – Международният ден на майчиния език. Ние миналата седмица прочетохме декларация от трибуната на Народното събрание и по същия начин подобаващо този ден бе отбелязан в град Кърджали, в Община Кърджали, в присъствието на над 400 зрители, където взеха участие различни групи от деца, възрастни и бе отбелязан достойно. Внушенията, които се правят от някои деребеи, които 34 години наред бяха превърнали един модел на деребейството като начин на подражание, като начин на живот, като начин на водене на политика, преди няколко месеца видя вече край. Кметът на град Кърджали, на община Кърджали, е доказал, че на този порочен модел на деребеите е сложен край в община Кърджали. (Шум и реплики. Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Затова това се вижда с просто око, това се вижда с множеството реализирани проекти, това се вижда с това, че предходният градоначалник, който е пример за деребеите в цялата страна, пример за забогатяване на гърба на хората, пример за това, че той е подкрепян дори от ВЪЗРАЖДАНЕ, от Цончо Ганев… (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, лицето Хасан Азис е подкрепяно от Цончо Ганев. … показва, че на този модел му е дошъл краят и ние оттук нататък този модел, който е близък до хората, моделът на господин Делян Пеевски, моделът на Новото начало в ДПС, е факт. Ние се ангажираме единствено и само с проблемите на хората, с решаването на тези проблеми и Община Кърджали е най-яркият пример за това как проблемите на хората се решават, защото там вече лица като Хасан Азис ги няма, лица като Ресми Мурад ги няма – няма да изброявам и другите имена на местни деребеи и кметове на общини, които продължават да прилагат модела на деребеите. Този модел, наложен от почетния деребей, подчертавам, видя своя край и оттук нататък „Движение за права и свободи – Ново начало“ ние ще направим всичко възможно те да не може да петнят името на нашите избиратели и да пречат за реализирането на успешните политики. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ДПС – Ново начало.)
#183 · speech
Благодаря Ви, господин Байрам. (Народният представител Цончо Ганев иска думата за лично обяснение.) Лично обяснение – господин Цончо Ганев. След това е заявил изказване господин Драгомир Стойнев.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Изключително затрогващо, когато едната шайка еничари скача на другата шайка еничари и между тях седят и от двете групи откровени турски агенти, и същите тези един на друг да си обясняват кой е по-голям некадърник и кой е по-голям деребей. Излиза преждеговорившият, скача на предишния кмет какъв бил, какво не бил. Ама той беше част от неговата администрация!
#185 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Знаеш ли какво е значението на тази дума еничар?!
#186 · speech
Ама Вие превърнахте… 35 години управлявате държавата и цяло Кърджали, самият град е най-западналият град. Вие управлявахте държавата! (Реплика от народният представител Байрам Байрам.) И Вие сте всички тези, които съсипахте държавата – двете ДПС-та. Няма никаква разлика между Пеевски и Доган! Догановите еничари излизат и скачат на Пеевските еничари какви били.
#187 · speech
Господин Ганев, внимателно с езика!
#188 · speech
Ама кой създаде Пеевски? Пеевски го създаде Доган! Няма никаква разлика между двете групи еничари – едни и същи сте, и никаква разлика няма между Вас. Вие съсипахте Кърджали. От един проспериращ град той в момента е една клоака. Отидете в центъра на Кърджали да видите какво представлява Кърджали – това, което е построено по времето на 45-годишния така наречен комунизъм. Нищо друго няма! 35 години управлявате държавата. Западнал град, управляван 35 години от ДПС. Ама кое ДПС? Ама едните били такива. Ама няма добро ДПС! Вие сте национални предатели! Вие трябва да влезете в затвора!
#189 · speech
Господин Ганев, личното Ви обяснение, не нападки!
#190 · speech
Вие сте агенти на чужди държави! (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: "Браво!“)
#191 · speech
Вие, господин Атанасов?
#192 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Процедура, госпожо Председател.
#193 · speech
Заповядайте.
#194 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател. Ще Ви помоля, когато фройдистките комплекси на адвокат Ганев се обадят и започне да ръси обидни думи, да му обясните много добре откъде е породена тази омраза към чужди агенти, към еничари, както той казва. Господин Ганев, тук не сме на групова терапия, много съжалявам.
#195 · speech
Каква Ви е процедурата, господин Анастасов?
#196 · speech
Процедурата ми е да направите забележка всеки път на адвокат Ганев, когато излиза тук и ръси глупости, когато адвокатства безплатно на деребеите на Доган. Защото няма случаи, когато някой от групата на „ДПС – Ново начало“ да не е заговорил за деребеите и адвокат да не започне да им адвокатства от място. Там явно има някаква много дълбока свързаност. От описанията му разбрахме, че той е ходил в Кърджали последно по времето на стария кмет Хасан Азис. Явно и по негова покана, разбирайки от описанията, защото Кърджали днес изглежда по съвсем различен начин. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.) Но ще Ви помоля да му правите забележка на адвокат Ганев, когато тук се вживява да адвокатства безплатно на деребеите на почетния деребей, както каза колегата. (Шум и реплики. Размяна на реплики между народните представители Цончо Ганев и Станислав Анастасов.)
#197 · speech
Вие за какво? Процедура?
#198 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Когато излиза господин Анастасов да прави внушения, че някой от ВЪЗРАЖДАНЕ бил подкрепял едното или другото ДПС, обяснете му, че те – деребеите от ДПС, и двете, ние не правим разлика нито между едното, нито между другото ДПС, защото те години, десетилетия наред управляваха град Кърджали, смазаха го в буквалния смисъл на думата. Изгониха десетки хиляди граждани, избягаха в чужбина, защото нямаше какво да работят. Градът е дупка до дупка, не искат да направят околовръстния път на Кърджали, защото в града в момента – целият поток от туристи през лятото минава през града, е ад. Два километра булевард, два часа не може да го мине човек. И в момента дори ремонт искат да му направят на този булевард, обаче и това не могат да направят, толкова се некадърни. И няма никаква разлика между едното и другото ДПС, едно и също са! Винаги са били едно и също, винаги са грабили народа! Благодаря.
#199 · speech
Благодаря Ви. Господин Байрам – процедура. (Шум и реплики.) Всяка група има право по една декларация на ден.
#200 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Моля да правите забележка на хора, които не знаят значението на някои думи, като еничар. И най-важното е, че ВЪЗРАЖДАНЕ се държат като еничари на деребеите, защото това го видяхте, когато браниха имунитета на деребея, който е доказан престъпник. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Нека да влезнем и да видим как са гласували ВЪЗРАЖДАНЕ за имунитета на деребея!
#201 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
На кой деребей?
#202 · speech
Вижте как сте гласували за деребея Ибрямов и за Рангелов. Вижте и за двата деребея как сте гласували! Влизате и ще стане ясно кои са еничарите на деребеите, а именно парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Благодаря Ви. (Размяна на реплики между народните представители Цончо Ганев и Байрам Байрам.)
#203 · speech
Заповядайте, господин Стойнев, за изказване. (Шум и реплики.) Господин Стойнев заяви преди Вас. (Шум и реплики.) Моля за тишина! Надявам се за изказване по точка първа. Имате думата.
#204 · speech
БСП – Обединена левица
Точно така, госпожо Председател. Благодаря Ви. Колеги, нека се върнем към дневния ред на Народното събрание... (Реплика от народния представител Цончо Ганев.)
#205 · speech
Господин Ганев, моля за тишина в залата!
#206 · speech
…и нека да успокоим страстите. (Шум и реплики. Реплика от народния представител Цончо Ганев.)
#207 · speech
Господин Ганев, моля за тишина!
#208 · speech
Вижте, имаме точка първа, която Народното събрание я подреди в днешната програма. Нека да се съсредоточим върху нея. Господин Пандов представи Проекта на решение. Ние от „БСП – Обединена левица“ многократно сме заявявали, че тези временни комисии абсолютно нищо няма да решат, освен да се прави някаква пиарска стратегия. Господин Пандов, много добре знаете, че многократно сме имали законодателни инициативи, касаещи разпространението на райски газ, и Вашата парламентарна група ги е отхвърляла. Какво пречи примерно, колеги, в едно заведение, в което се намери райски газ, че се продава на юношите, това заведение да бъде затворено? Какво пречи глобата да бъде многократно увеличена, така че веднъж завинаги да се знае, че има реална борба с райския газ? Какво пречи МВР да издава наказателни постановления, така че наистина да има конкретен резултат? Кажете ми точно какво тази комисия ще реши? Всички парламентарни групи имат своите предложения, своите виждания. Нека да се съберем, да се направи подобна инициатива и да бъдат внесени като законодателни инициативи. Стига вече сме работили на парче с временни комисии, които ще заседават един, два, три, четири, пет месеца, още повече че ние тук сме законодателната власт. Ние сме тези, които трябва да представим предложенията. „БСП – Обединена левица“ многократно е давала своите предложения, които Вие сте ги отхвърляли от залата. Какво точно Ви трябва – кажете го, може да е някаква грандиозна идея, която ние да не знаем, за да се съгласим с Вас и това да бъде мотивът за създаването на тази временна комисия? Разбира се, че всяка една парламентарна група е запозната и има своите виждания и идеи, които трябва да се представят. И всяка една парламентарна група може самостоятелно да внесе тези законодателни инициативи. Тогава да губим времето с временни комисии, които да се събират, да решават, за мен е изцяло неприемливо! Тези временни комисии досега не са дали абсолютно никакъв резултат! Ако желанието Ви е да няма реална политика за борба срещу наркотиците, райския газ и другите продукти, които вредят на здравето на българските граждани, кажете го. Но тази временна комисия няма да реши нито един проблем! Затова призовавам всички народни представители, всички парламентарни групи да изготвят своите законодателни инициативи и да ги внесат, защото те касаят или Закона за здравето – най-вече, или касаят МВР, или касаят други институции. Но в същото време в България съществуват институции – не може всички проблеми в държавата да се прехвърлят върху Народното събрание. Ние тук сме законодателен орган. Има си изпълнителна власт, която спокойно може да предприеме съответните действия, и ако имат нужда от законодателна инициатива, за да засилим техните правомощия, разбира се, че всяка една парламентарна група е свободна да ги внесе. Но тези временни комисии за мен лично и за нас няма да дадат никакъв резултат, освен бавене на времето. Още утре „БСП – Обединена левица“ може отново да внесе своите предложения – примерно това, което е било отхвърлено от Вас: в заведение, в дискотека, в която се намери райски газ, да бъде затворена. Приемате ли го, или не го приемате? Или глобата да бъде четирикратна за управителя на това заведение. Приемате ли го, или не го приемате? Но иначе да седим и да си говорим, да заседаваме, да се харчат средства – за мен това е изцяло неприемливо. И ние ще гласуваме „въздържал се“. Благодаря Ви.
#209 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. Реплики? Първа реплика – господин Денков, втора – господин Ангелов, трета – господин Пандов. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Двама от ПП са се записали!“) Преди Вас вдигнаха ръка.
#210 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Стойнев, във Вашето изказване имаше много ясно логическо противоречие – от една страна, казахте, че не трябва да се решават проблемите на парче, след което предложихте точно няколко парчета. И именно защото се е работило на парче досега, именно затова успехите в тази област клонят към нула. Затова е изключително важно всички сектори, които са свързани с тази тема, а това са Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката, Министерството на вътрешните работи, Министерството на младежта и спорта и още доста други институции, включително и Службите, всичко това показва, че проблемът е толкова сложен, че изисква на една маса всички парчета като парчета от пъзел да бъдат наредени заедно. Това няма да стане под формите, които Вие предлагате – обсъждане в различни комисии. Затова е много важно да се седне на една маса с експертите от различните области, да се нареди пъзелът и тогава всяко нещо да си бъде на мястото. Това е единственият начин да имаме напредък в тази област. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#211 · speech
Благодаря Ви, господин Денков. Заповядайте, господин Ангелов.
#212 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Чл. 53, ал. 3! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#213 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, уважаеми господин Стойнев, уважаеми колеги! Моята реплика ще бъде чисто формална – правя едно редакционно предложение в т. 2 от Проекта на решение. Тъй като математиката не излиза, като смятаме числата – по трима представители от всяка парламентарна група, предлагам в т. 2 числото „21“ да заменим с числото „16“ и след тирето думата „трима“ да бъде заменена с думата „двама“. Благодаря Ви.
#214 · speech
Благодаря Ви, господин Ангелов. Трета реплика – господин Пандов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Редуването е на заседание за изказвания, а не за реплики. Моля, имате право да вземете изказване. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте.
#215 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Имате право да научите Правилника!
#216 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Стойнев, до голяма степен академик Денков отговори това, което и аз смятах да Ви кажа. Политиката за – бих нарекъл най-просто – борба с вредните последици и… (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Може ли само?
#217 · speech
Продължавайте. Продължавайте, господин Пандов.
#218 · speech
Политиката за борба с вредните последици от разпространението на наркотиците е хоризонтална. Тя не засяга една комисия. Ако беше толкова просто, например засягаше само Комисията по здравеопазването или само Комисията по образованието и науката, или само Комисията по въпросите на младежта и спорта, може би щеше наистина да няма смисъл от тази временна комисия. Временните комисии са способ на парламентаризма, предвиден в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Аз не разбирам защо Вие не предложихте тогава, когато се приемаше Правилникът, да отпаднат текстовете за временни комисии. Миналата седмица създадохме Временна комисия по въпросите за безопасността на движението – беше подкрепена, доколкото си спомням. В този смисъл мисля, че по-скоро може да кажем обратното – че ако не искаме нищо да направим, тогава няма нужда и от временна комисия. Относно райския газ трябва да кажа, че ние подкрепихме предложенията и в Петдесетото народно събрание, и в Четиридесет и деветото. Така че не знам тук за какво става дума. Ако слушахте внимателно мотивите, които аз представих, тази комисия не е само за преследването – Вие говорите за глобите, говорите за санкциите. На конференцията, която се състоя, на която присъстваше и доцент Киселова, стана ясно, че всъщност това, от което държавата има огромен дефицит, е не само в преследването. Разбира се, ние санкции, глоби със законодателни промени можем да предложим, но само след няколко дни, и днес в комисии ще се обсъжда Законопроектът за държавния бюджет. Вие можете ли да отговорите на въпроса: в него предвидени ли са средства за терапевтични общности за лица, които имат зависимости? Аз мога да Ви отговоря – не. Предполагам, че това не се знае. Предвидени ли са средства за превенция и информационни кампании? Предвидени са много малко. Още секунда и ще завърша. Виждате, че в момента по всички емисии има едно стихийно – в различни училища инициативи, които са местно организирани, за информационни кампании за децата. Но няма структура на това. Именно затова мисля, че създаването на Временната комисия – и не съм съгласен с това, че една временна комисия няма резултат – както казах, тя е предвидена именно в сферите, в които има хоризонтални политики. Никой от нас тук, предполагам и Вие нямате претенцията да разбирате от всички области. Благодаря.
#219 · speech
Благодаря Ви, господин Пандов. Моля всички да се придържат към времето. Заповядайте за дуплика. Госпожо Рангелова, Вие за изказване ли? Добре.
#220 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Аз имам процедура!
#221 · speech
Преди това господин Петров за процедура.
#222 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Денков, уважаеми господин Пандов, благодаря Ви за репликите. Колеги, нека да е ясно – политиката се изготвя в Министерския съвет. Ако смятате, че тук в българския парламент Вие може да правите политика, мисля, че сте се объркали. Вие вече не управлявате! Политиката, насоките на политиката и стратегиите се изготвят в Министерския съвет. Затова има български институции. Ако трябва да се прави някаква междуведомствена работна група за борба с наркотиците, която е наложителна, и ние ще приветстваме подобна, е работа на Министерския съвет! От тази междуведомствена група трябва да произтекат именно тези законодателни инициативи, които да подпомогнат работата на институциите в България! А Вие искате оттук чрез законите да наложите политика – това е някаква объркана представа. В крайна сметка ние сме Народно събрание, ние можем да контролираме министрите, ние можем да задаваме въпроси към тях, ние можем да не сме съгласни с техните действия, но самата по-ли-ти-ка се изготвя от Министерския съвет. И затова ние избираме Министерски съвет. Иначе какъв е смисълът да избираме Министерски съвет? Тук в Народното събрание ние знаем всичко, разбираме от всичко – нека да определяме каква ще бъде политиката и насоките на работа на правителството! Тогава какъв е смисълът да има и управленска програма? Така че тази комисия, колкото и да са добри идеите, за нас лично няма да даде резултат. И поначало тези временни комисии силно се надявам да дадат резултат, но до този момент аз не съм видял подобен добър резултат. Благодаря Ви.
#223 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. Заповядайте, господин Петров, за процедура. След това за изказване – госпожа Цвета Рангелова.
#224 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене, но явно ще трябва, когато правим Правилника, живот и здраве, в следващия парламент, да наименуваме процедура по Правилника. За пореден път ще се наложи да насоча Вашето внимание и да Ви науча нещо по Правилника, по който работим. Член 52 урежда начина на направата на изказвания, а член 53 изрично урежда процедурата по направата на реплики към изказванията. Там има една ал. 3, която ще си позволя да Ви зачета: „По едно и също изказване могат да бъдат направени най-много до три реплики, като се редуват представители – забележете – на различни парламентарни групи, ако такива са заявили“, както беше преди малко на изказването на колегата Стойнев. Ще Ви кажа, госпожо Председател, от позицията на народен представител, на когото това му е пети парламент, а на Вас Ви е първи, и така, като гледам, май ще Ви е и последен, каква е била идеята на законодателя, за да уреди това правило в ал. 3 на чл. 53, а именно защото парламент означава дискусия, означава дебат. Сега, понеже процедурата ми е по начина на водене, бихте ли ми отговорили: като дерогирате това правило, как точно се прави дискусия и дебат от реплики от една и съща парламентарна група, а не от различни, когато са заявени, както е записал законодателят, когато е изготвял Правилника? Просто ми отговорете: как се получава дебат и дискусия с три реплики от една и съща парламентарна група? Благодаря Ви.
#225 · speech
По реда на заявяване. Благодаря Ви. Заповядайте, госпожо Рангелова. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По реда на заявяване!
#226 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има Правилник! (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#227 · speech
Госпожа Цвета Рангелова беше поканена – Ваш колега.
#228 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
По реда на заявяване. Госпожо Председател, отново процедура към Вас – искаме от Вас точен и ясен отговор: пише ли в Правилника, че трябва да се редуват групите при реплики?
#229 · speech
По реда на заявяване.
#230 · speech
Не е така. Пише ли, че трябва да се редуват репликите и да има от всяка една парламентарна група? Да или не? Пише ли го в Правилника?
#231 · speech
Благодаря Ви.
#232 · speech
встрани от микрофоните
Отворете го и го прочетете.
#233 · speech
Заповядайте, госпожо Рангелова. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Тя не може да чете Правилника!“)
#234 · speech
встрани от микрофоните
Пише ли го в Правилника?
#235 · speech
Заповядайте, госпожо Рангелова.
#236 · speech
встрани от микрофоните
Ще отговорите ли на един въпрос?
#237 · speech
Не, няма.
#238 · speech
встрани от микрофоните
Няма да отговорите. Защо? А не сме на изпит. То Вие няма да го вземете. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#239 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има си парламентарна практика, че се редуват групите! Някой да обясни, че има парламентарна практика! Такава е парламентарната практика бе, госпожо Киселова!
#240 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Преди да започна по същество изказването си, трябва да заявя, че нашата парламентарна група ще подкрепи създаването на тази временна комисия. Независимо че имаше частичен резон в мотивите, изложени от народния представител Драгомир Стойнев, ние вярваме, че темата е достатъчно сериозна и изисква усилията не само на изпълнителната власт, но и на Народното събрание не само защото децата ни са най-важното за всеки от нас и съответно техният живот и здраве – ние всички сме длъжни да положим всички усилия съгласно дадените ни правомощия и възможности, така че да ограничим продажбата, разпространението и употребата на всички онези вредни вещества, на онези отрови, които ежедневно тровят децата ни. Освен това смятам, че в хода на тази комисия ще стане дума и ще станат ясни причините защо ние все още не можем да се преборим с тези отрови, които са ежедневно по улиците ни, изключително достъпни за децата ни, на които и ние нерядко ставаме свидетели – на употреба от непълнолетни лица на такива забранени вещества. И отговорът е само един – защото няма контролни органи, които да си свършат работата. Ако не сте забравили, през 2024 г., съвсем скоро, предходната легислатура на Народното събрание прие изменения, господин Стойнев, на Закона за здравето и Закона за тютюна и тютюневите изделия, съгласно които вече има, уважаеми народни представители, такива предвидени наказания за административни нарушения, които се изразяват именно в допускане на употреба, продажба на диазотен оксид, на всичките тия неща, които са предмет на временната комисия, в търговски обекти. И, уважаеми народни представители, увеличихме финансовите санкции, увеличихме глобите, като заложихме и наказание при повторност, тоест при второ нарушение от съответния търговец неговият търговски обект да бъде затварян. Нищо по-тежко от това не е измислило правото като възможност да санкционираме съответния търговец. Тази разпоредба, уважаеми народни представители, работи на практика, на книга обаче само, уви, повече от една година. В края на миналата година – през декември 2024 г., изпратих нарочно запитване като народен представител до РЗИ – Благоевград, във връзка с тези изменения на Закона за здравето: колко проверки са проведени от РЗИ – Благоевград, на територията на област Благоевград, съответно колко нарушения са установени, има ли санкционирани физически и юридически лица с влезли в сила наказателни постановления и така нататък. Получих следния отговор, уважаеми народни представители. За една година РЗИ – Благоевград, е извършило 583 проверки – и сега внимавайте – нула нарушения. Нито едно нарушение! Междувременно близки деца на мои приятели посещават дискотеки, тъй като са на такава възраст и е абсолютно нормално да посещават дискотеки, и аз разполагам, предполагам и Вие като мен, с безброй видеоклипчета, на които виждаме как в дискотеките така наречените балонеси ежесекундно подканят всички клиенти, в това число и непълнолетни лица, да си закупят райски газ, да дишат райски газ пред дискотеките, в дискотеките. Кой е изводът, уважаеми народни представители? Имаме действащо работещо законодателство, обаче Вашите директори на контролни органи – РЗИ, Агенция „Митници“, МВР, ОД МВР-та по райони, не извършват ефективни проверки. Защо? Защото преди всяка проверка предупреждават търговците, предполагам нерядко и срещу финансови стимули и почерпки за това, и така, по този начин, стават съучастници в продажбата и отравянето на децата на България. Това е проблемът. Каквито и законодателни мерки да предприемем – и в тази връзка тук е и моментът да кажа, че ние сме вносители на едно изменение в Наказателния кодекс в чл. 193, ал. 2, което ни мотивира да го внесем, за да криминализираме продажбата на тези вещества, всички тези вещества, за да можем сами по този начин да се преборим по-успешно, да не разчитаме на Вашите директори на контролни органи, а всеки един от нас да може да бъде свидетел за подобно извършване на престъпленията. Всеки търговец, който продаде на дете подобно вещество, да подлежи на наказателна отговорност, защото очевидно държавата е абдикирала от своите задължения. И каквито и ние с Вас закони да измислим, а както чухте, те вече са измислени от нас в предходното Народно събрание, ако Вие продължавате да контролирате, да назначавате корумпирани, некомпетентни и продажни директори на контролни органи – все тая, ще тровим децата си! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#241 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Първа реплика – господин Стойнев. (Шум и реплики.) Изчакайте! Ако има желаещи за реплики, преди дупликата ще Ви дам думата за процедура.
#242 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаема госпожо Рангелова, Вие сама казахте преди малко във Вашето изказване: каквито и законодателни инициативи да предложим, ако правителството не свърши своята работа, няма да има резултат. Това потвърждава тезата, която имаме от „БСП – Обединена левица“. Разбира се, че каквото и каквито предложения – и най-доброто, което може да запази нашите деца, ако законодателната инициатива може да помогне, разбира се, че ще я подкрепим с две ръце. Предложенията не са толкова много – примерно както ние казахме – от Министерството на вътрешните работи да могат да издават наказателни постановления, да имат тази функция. Дали това е правилно, или не, но това е част от отговора на въпроса. И се замислете: хубаво ли е да харчим държавна пара, да създаваме подобна комисия, която – Вие сама казвате, че е обречена. Работата на тези институции е на изпълнителната власт – да има тази междуведомствена комисия. Да, ние можем да ги сигнализираме, че проблемът е много голям, неслучайно имаше и Съвет по национална сигурност при президента, касаещ този проблем. Работата на правителството е да ни предложи мерки ние да ги обогатим, да допълним, ако трябва, но трябва наистина веднъж завинаги да има решение на този проблем. Благодаря Ви.
#243 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. Желаете ли, господин Стоянов, за… (Шум и реплики.) Вие за реплика? Извинявайте. Заповядайте, господин Адемов, втора реплика. Има ли желаещи за трета реплика?
#244 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Рангелова, аз съм може би един от двамата в тази зала, които по силата на професионалните си ангажименти дълги години сме се занимавали с приложението в медицинската практика на райски газ, наркотични вещества и съответно техните прекурсори. И от тази гледна точка мога да говоря за това какви са техните ефекти, но не това е предметът на тази комисия. Предметът на тази комисия е точно обратен – не е за санкциониращи мерки, не е за законодателните мерки, а по какъв начин Народното събрание да предложи на Министерския съвет да разработи профилактични програми, програми за превантивни мерки, образователни мерки, които да предотвратят пристрастяването и използването на тези наркотични вещества. Оттам нататък в Народното събрание има една практика: когато административнонаказателните мерки не дават резултат, какъвто е случаят с нашите законодателни мерки, Народното събрание винаги си позволява да предложи наказателни мерки, да предложи наказателна отговорност. Когато административните мерки не са дали своя ефект, как си представяте, че наказателната отговорност ще бъде реализирана? Ние не можем да предложим едни административнонаказателни мерки, сега искаме да направим всичко възможно да се стигне и до наказателна отговорност – това, което казахте Вие. Аз смятам, че въпросите, които може да реши тази комисия, е да предложи на Министерския съвет – Вие знаете, че към Министерския съвет има Национален съвет за наркотичните вещества, който Национален съвет също има ангажименти да предложи програми, мерки, образователни, профилактични и така нататък, които да се опитат да предотвратят използването на тези вещества. Това е смисълът на тази комисия и ако тази комисия в този дух приеме някакво решение, накара Министерския съвет да бъде на висотата на своите отговорности – окей. В противен случай ще продължим да си говорим, че сме приели закони…
#245 · speech
Времето.
#246 · speech
Приключвам, госпожо Председател. …ще продължим да си говорим, че сме приели законодателни мерки, които нямат никакъв ефект.
#247 · speech
Благодаря Ви, господин Адемов. Трета реплика – господин Пандов.
#248 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Рангелова, първо, благодаря, че ще подкрепите създаването на Комисията, но аз в представянето на мотивите, както и в репликата на колегата Стойнев подчертах, че целта на тази временна комисия не е да се фокусира само върху преследването. На тази конференция, която се проведе, и на която, за енти път повтарям, нямаше представител и на Вашата парламентарна група, експертите и организациите в областта посочиха, че големите дефицити на България са именно в политиките по намаляване на вредните последици, терапията и ограничаване на търсенето на наркотични вещества. И тук не говорим само за райски газ. Да, райският газ присъства в наименованието на Комисията, поради това че той е психоактивно вещество, то не е наркотично, а Националният съвет по наркотични вещества не го обявява, защото то, по своите характеристики, не отговаря на наркотично вещество, но Комисията не е само за райския газ. Тя има много по-широка – и това се опитвам, затова взех тази реплика, не да Ви противореча, а да обясня, че Комисията има много по-широк предмет, и България има дефицит именно в тази област, в която други държави имат голям напредък. Ще дам един пример. Румъния има нови политики, които дават ефект – за терапия, за работа с хора, които употребяват наркотици, имат зависимости. В България именно тази част от политиките изключително много изостава. И това, което виждаме в последните седмици, както казах… На конференцията с мен говори председателят на Държавната агенция за закрила на детето – те са започнали една, бих казал, не много структурирана работа по посещение на отделни училища, в които да говорят медицински специалисти с деца и да им обясняват вредите и опасностите от употребата на наркотиците. Но това в момента е стихийно. Това в момента е резултат от общественото внимание, което е фокусът. Целта на тази комисия е именно да изведе тези политики и да ги структурира за в бъдеще. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Националният съвет по наркотични вещества – ще бъда кратък, който спомена и доктор Адемов, на конференцията всички участници посочиха, че той не е много адекватен като координационен орган. Именно това е работата на Комисията. Благодаря.
#249 · speech
Благодаря Ви, господин Пандов. Заповядайте за дуплика, госпожо Рангелова. Ако има колега, желаещ да се изкаже, да даде знак – след госпожа Рангелова? Господин Чорбанов.
#250 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. В голямата си част трите реплики като тематика и проблематика се препокриваха, затова ще ми бъде трудно да разгранича отговорите и ще дам обща дуплика и към всички Вас. Най-вече трябва да стане ясно, че ние подкрепяме създаването на тази временна комисия, обаче не по причините, които Вие, господин Пандов, изтъквате, а именно, за да може Народното събрание да изготвя стратегия и да лекува последиците от употребата. За мен истинската борба, за нас истинската борба срещу употребата на тези забранени вещества е да пресечем тяхната възможност те да стигат до децата ни. Ако целта на тази временна комисия е да излезе с доклад, с който да можете да намерите поредното занятие на НПО-та, които ще се занимават с това да извършват терапия, да работят с лица, които са употребявали наркотични вещества, кажете го ясно, защото това ще ни накара да преосмислим позицията си. За нас тази комисия ще бъде полезна дотолкова, доколкото трябва ясно да се чуват в обществото, контролните органи, които се оглавяват от назначените от Вас директори, че не вършат никаква работа и допускат изключително лесното достигане на тези забранени вещества до децата ни. Това е нашата цел. И в тази връзка, господин Адемов, предлагаме криминализиране продажбата на тези вещества, защото до момента те са само като административни нарушения, очевидно е обаче, че не можем да се справим с това да останат такива и да бъдат под контрола на органи като РЗИ, Агенция „Митници“ и МВР, които изключително – от 30 години са овладени от назначенията на ГЕРБ, и е безспорно, че нямат никакво желание да се борят с това и да пресекат възможността децата ни да бъдат тровени. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#251 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Чорбанов, за изказване. Трима са заявили от ВЪЗРАЖДАНЕ – по реда на постъпване. Заповядайте.
#252 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Разбира се, всичко, което касае разпространението, употребата на наркотични вещества и други подобни с психотропно действие, всичко, което е проблем както за нашите деца, разбира се, така и за възрастното население, защото зависимостите сред възрастните са не по-малки и с не по-малък социален ефект, всички тези теми трябва да бъдат изговорени, по всички тези теми трябва да се работи както на база законодателна дейност, така и, разбира се, като програми в изпълнителната власт и в не най-малка степен правоохранителните органи, които трябва да се занимават с контрол на изпълнението на тези разпоредби, закони и прочее. Естествено е, че идеята за временна комисия винаги е дискусионна с оглед ефективността на много от временните комисии. Твърде често имаме комисии, в които дискутираме различни тези, коментираме разнообразни аспекти, идват компетентните лица, казват своите мнения, а много често се случва и тези комисии в крайна сметка да не са ефективни, не стигат до реално решение. Много се надявам тази комисия да бъде малко по-различна и на изпълнителната власт да бъдат дадени конкретни решения и предложения за такива, с които те да могат в по-голяма степен да упражнят този контрол, който е необходим, отново да кажа, във всички аспекти, свързани с разпространението на такъв тип вещества. И така, въпреки леката забележка, която имаме по отношение на всички временни комисии, ние се надяваме тази да бъде ефективна и да успеем да стигнем до реални решения. Благодаря.
#253 · speech
Благодаря Ви, господин Чорбанов. Реплики? Заповядайте, господин Йорданов – трета реплика.
#254 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Господин Чорбанов, бих искал да ми отговорите: вярвате ли на това, което казахте, ама наистина ли го вярвате? Вярвате ли, че мотивацията на вносителите е такава, каквато пише? Вярвате ли, че тази комисия ще има смисъл и че една такава комисия би решила подобни проблеми? Защото така, както е написано в заявлението за тази комисия, тя едва ли не ще решава проблеми, или присъстваме на поредната НПО проява през парламентарна група, която, тъй като няма какво да прави, или предлага декларация, или предлага временни комисии. Тоест има ли някакво зрънце реализъм в това, което се очаква да се случи?
#255 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Предов, за втора реплика.
#256 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Господин Чорбанов, слушах достатъчно добре мотивите на вносителите – искам да ми обясните Вие как смятате, когато беше даден примерът със Столична община, Столична община се управлява в момента от техни представители, Столична община има отдел „Образование“, отдел „Здравеопазване“, отдел „Социални дейности“ – всичките те имат задължение да изготвят за всяка текуща година превантивни програми, не смятате ли, че това, което в момента се опитва да се наложи като внушение с Временната комисия е точно развитието на социалните услуги като бизнес продукт? Не да осъществим дейността, която да прекрати изцяло употребата на наркотиците, а точно това – да може да делегираме още повече бюджет на определени структури и НПО организации.
#257 · speech
Благодаря Ви. Трета реплика – господин Марков, заповядайте.
#258 · speech
ИТН
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Чорбанов, несъмнено употребата на тези вещества уврежда децата, но не е ли необходим един по-комплексен подход – да не разглеждаме само наболелия сега, издигнатия в медийното пространство един ефект? Нашите деца примерно не ги ли увреждат също вредните храни? Затлъстяването не е ли един огромен проблем за нашите деца? Дишането на мръсния въздух не е ли също увреждане на нашите деца? Употребата или злоупотребата на алкохол от децата ни, обръщам внимание, че се използват тези наркотични вещества в дискотеките, но никой не казва за употребата на алкохол – колко тя вреди и какви вреди нанася. Не би ли трябвало, ако се прави някаква такава комисия примерно, изобщо ако има, защото ние знаем старата максима, че когато искаш един проблем да го заметеш – правиш комисия, разводняваш го. След пет месеца ще излезе тази комисия с някакви решения. За всеки един от тези проблеми ли ще трябва да правим извънредни комисии, за да ги решаваме, или би трябвало да се подходи с един комплексен подход, с който всичките тези неща, които се обсъждат, които увреждат и допринасят за нездравословния начин на живот на нашите деца, да се разгледа, за да може да бъде комплексен подходът и за да има някакъв резултат? Благодаря.
#259 · speech
Благодаря Ви, господин Марков. Заповядайте за дуплика, господин Чорбанов.
#260 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми колеги! Ясно е, че ефективността на всички временни комисии е много ниска – много ниска. Ясно е, че често дискутираме проблеми, които много по-лесно се решават с конкретни законодателни мерки. Дори и в момента Народното събрание гласува законопроект, касаещ в голяма част тази проблематика. Решения гласуваме в последния месец, също касаещи проблеми от такъв характер, и законодателните мерки дават рамката, в която изпълнителната власт трябва да се вмести и да се справи с конкретни предложения. Може би има дефицити по отношение особено на местната власт по места, има дефицити със справянето с програмите. В София като най-голям град е логично проблемите да бъдат най-големи. Логично е в най-голяма степен – тук имаме огромни училища със стотици деца, контролът да бъде най-слаб, най-слабо ефективен, но това са проблеми, които трябва по някакъв начин явно законодателната власт да посъветва местната и изпълнителната власт как да го прави. Логично е, че за много проблеми се разбира впоследствие. За много проблеми се разбира чрез медийното пространство, което не е добрият вариант. Вчера коментирахме с господин Предов – бяхме на конференция за киберпрестъпност сред деца, и прокуратурата заяви, че всъщност в НПК има пропуски и няма как да се решат проблеми от такъв характер. Ние трябва да знаем в Народното събрание, че в НПК има пропуски и професионалистите са тези, които могат да ни подскажат, а чрез Временната комисия ние ще направим обратното – всъщност ние ще подсказваме на изпълнителната власт как да се справя с проблеми от такъв характер. Именно затова, давайки си сметка за слабата ефективност, ние ще подкрепим създаването на тази комисия с единствена цел темата да има максимална публичност, защото това действително е проблем от национален характер. Благодаря.
#261 · speech
Благодаря Ви, господин Чорбанов. За изказване – господин Петров. След него за изказване господин Предов е заявил.
#262 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Както и госпожа Рангелова преди мен каза, ние ще подкрепим създаването на тази комисия с ясното съзнание, че от нея няма да произлезе кой знае какво, защото самата функция на тези временни комисии е нещо съвсем, съвсем различно. По-скоро, ако трябваше нещо да произлиза от Народното събрание, то трябва да бъде вследствие от законодателни инициативи с твърда ръка, разбира се, или проекти на решение. Колкото и лицемерно да е самото предложение за Проект на решение от страна на ПП-ДБ, ние ще подкрепим тази комисия, защото употребата на райски газ придобива с всеки изминал ден в страната пандемични размери. Вече и възрастни хора употребяват това изключително вредно вещество. Някои неща на мен ми направиха особено впечатление и в самото наименование на проекта на решение, и в изложението на господин Пандов. Като например в Проекта на решение пише, че Комисията ще установява съществуващите проблеми с разпространението, тоест ние Народното събрание – законодателят, най-висшият орган в държавата, виждаме, че има съществуващи проблеми с разпространението, и ще направим временна комисия, която да ги установи. Ама, господа вносители, ние от години знаем, че има съществуващи проблеми, и ние ги знаем тези проблеми какви са. Всеки един от нас в тази зала знае какви са тези проблеми с разпространението на наркотици и райски газ. Единственото хубаво от Проекта на решение е, че сте ги сложили под един знаменател, защото това е абсолютно едно и също като ефект. После ще гледаме в тази комисия превенцията, профилактиката и лечението от употребата на диазотен оксид. Какво значи това, аз мога да гадая. Предполагам, че вследствие от употребата на райски газ – това ще гледаме в тази комисия, и как ще се лекува евентуално то. Това е много лицемерно. Защо трябва да лекуваме състояние на граждани от нещо, което просто можем да го забраним? В цялото изложение Вие споменавахте много пъти най-различни министерства – Министерството на вътрешните работи, Министерството на здравеопазването, други министерства, но това, което може би услужливо пропускате да кажете е Министерството на земеделието, защото всички знаете, всички знаем, че употребата на райския газ на територията на Европейския съюз е регламентирана. Вписана е в един регламент от 2019 г., ако не се лъжа, и всички евро-атлантически партии в този парламент сте заобикаляли някак си тактично това, че не смеете да направите нищо срещу този регламент. Вие не смеете да тропнете на масата и да кажете – искаме да забраним райския газ, въпреки че го има регламентирано в един регламент от 2019 г. Ние сме правили законодателни инициативи. Изслушвали сме министри на здравеопазването – най-вече от управлението с мандат на ПП-ДБ, тоест по презумпция – Ваши министри. Може би не са били точно Ваши. Може би са били на ГЕРБ и на ДПС, но по презумпция – Ваши министри на здравеопазването. Всички министри са казвали следното: „Райският газ почти не се употребява в медицината вече“. Това е остарял препарат, има къде, къде по-съвременни. Аз не знам, господин Пандов, ако Вие сте работили в някое лечебно заведение, да не би там с анестезия да сте успивали пациентите с приказки? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Райският газ единствено се употребява в хранително-вкусовата промишленост за изтласкване на сметани, за производство на кулинарни продукти. Може би в някоя реплика ще кажа какви законодателни решения сме предприемали ние народните представители назад във времето, защото най-вероятно Вие сте късопаметни. И това, което също ми направи впечатление е, че Вие казахте, че са необходими действия от Народното събрание, тоест трябва да се направи комисия, защото сте били на една много хубава конференция, на която е присъствала и госпожа Киселова. То всичко е ясно тук. Всичко е казано. Да не би да има нещо неясно, което гражданите, които следят тази изключително чувствителна тема, не знаят и не чуват, или май по-скоро да го кажа – искате да натикате НПО-тата да им дадем бюджет, да се занимават с това? Няма да стане това. Няма да стане! Ако очаквате някакви НПО-та да получават грантове, понеже им рязнаха грантовете от Америка, и да започнат да се занимават с лечение на деца от наркотици и райски газ. Това няма как да стане. Има държава и нейна работа е да се занимава с тази превенция. Държавата не била финансирала лечението на деца и е бил нужен диалог със специалисти. Какви специалисти повече от тези в министерствата? Там има предостатъчно много експерти, които са се произнасяли стотици пъти назад във времето, когато сме приемали законодателни инициативи. Аз не помня Вие да сте предлагали нещо смислено по отношение на ограничаването на диазотния оксид. Даже ако не се лъжа в Четиридесет и седмото гласувахте на едно от предложенията с „против“. Господин Стойнев и господин Денков, в Закона за храните – там са нещата. Вие изредихте няколко министерства. В Министерството на земеделието – там са нещата. Там е регламентът – при храните. Не знам защо се правите ни лук ял, ни лук мирисал. Има регламенти, които го позволяват. Ние искаме естествено да вкараме този препарат при наркотичните вещества и прекурсорите. Но Вие, евро-атлантическото мнозинство, не искате да го приемете това нещо. Тогава този дебат изобщо няма да е на дневен ред. Няма да има райски газ и госпожа Рангелова много правилно Ви каза. Всичките министри тук на изслушванията за райски газ, които сме правили, са казвали, че има методика, по която се правят проверки във вечерните заведения, и те не могат да я променят. Ами променете методиката. Министерският съвет е при Вас – при ГЕРБ и при БСП, променете методиката.
#263 · speech
Господин Петров, искате ли удължаване на времето, защото Ви изтича?
#264 · speech
Да.
#265 · speech
Благодаря.
#266 · speech
Да се правят кръстосани проверки от единия град в друг. Да не предупреждават собствениците. Скоро имаше проверка в Габрово – всички са го видели по националните телевизии. Там дори и репортерът каза – всички разбраха, че ще има проверка, само водачът на еди-кое си МПС не, тоест на микрофона се е чуло ясно поне десет пъти, че ще има проверка – да се скрива каквото и да е. Там са нещата. Там е заровено кучето.
#267 · speech
Благодаря Ви. Реплики има ли към изказването на господин Петров? Заповядайте, втора реплика – Вие, трета – господин Златанов. Следващото изказване е на господин Предов, след това – господин Радулов.
#268 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, във Вашето изказване споделихте, че назад във времето от ВЪЗРАЖДАНЕ са правени конкретни предложения как да се противодейства на този проблем. Като член на Комисията по земеделие бихте ли споделили какви са конкретните предложения и какви са мерките, които се предвиждат от ВЪЗРАЖДАНЕ? Благодаря Ви.
#269 · speech
Благодаря Ви. Господин Златанов – втора реплика. Ако има желаещи за трета, да дадат знак.
#270 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петров, Вие сте абсолютно изчерпателен. Аз само ще допълня, че темата за райския газ има и косвена връзка с демографската криза. В България на всеки час умират 19 човека, а се раждат 15. Обаче освен демографска криза ние сме в една нравствена криза. Според авторитетната маркетингова агенция „Блумбърг“ и според психолози поквареността на населението се измерва по четири показателя. Те са наркомания, хазарт, тютюнопушене и алкохолизъм. Именно във връзка с тютюнопушенето е и настоящата тема. Цинизъм е хора, които са апологети на НПО-тата, които участваха в покваряването на българската нация, да искат да променят това положение. Те четат както дяволът евангелието.
#271 · speech
Благодаря Ви. Има ли желаещи за трета реплика? Не виждам. Заповядайте, господин Петров.
#272 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Златанов, да, разбира се, че употребата на наркотични вещества и райски газ имат връзка с демографската катастрофа най-вече и на първо място, като оставим настрана немалкото лица – деца и по-възрастни, които се нуждаят от лечение и други дейности, това, което се вижда и се усеща, и се носи из обществото като безнаказаност. Едва ли има гражданин в страната, който да живее в реалната среда и да не знае кои са дилърите на наркотици, да не знае кои са техните покровители – говорим от политическите сили, защото има такива, от местната власт. Те се виждат, всички ги виждаме всеки ден заедно. Същото важи и за райския газ. Ние го спираме – Народното събрание го спира, а употребата му се увеличава. Жертвите от него – също, защото райският газ в комбинация с употреба на алкохол води до много тежки последствия, до епилепсии и други такива болести. Така че това има, естествено, пряко отношение. Колкото до това какви законодателни мерки сме предприели ние, аз си спомням още от Четиридесет и седмото, че имаше, не си спомням на коя група, ние забранихме райският газ да се използва от лица до 18 години. Обаче това не спря даже, напротив, още по-арогантно – тогава излезе и наименованието на професията балонеса, още по-арогантно започнаха да го предлагат по дискотеките. Дори националните телевизии, сега ще си позволя името на една от тях – това е Нова телевизия, дават зад кадър как младежите дишат балони и това не е никакъв проблем. Просто студентският празник се отразява на един от зимните ни курорти, репортерът обяснява колко е весело и колко е хубаво, колко са натоварени самите курорти и за фон отзад младежи дишат балони – това е нормално. Това се налага и прокламира от националните ни телевизии. Казвам нормално в кавички. Ние предложихме едно законодателно решение, което се прие от мнозинството в залата в Четиридесет и осмото народно събрание, а именно в заведенията за хранене, с какъвто статут са вечерните заведения, дискотеките, защото и там се предлагат храни, да бъде райският газ ограничен в залата, където са гостите, а именно да остане само в помещенията, в които се приготвят храни, като тогава задължихме министъра на земеделието да наложи да има дневници, с които да се води колко като обем е използвало всяко едно заведение райски газ. Някой да е чул, да е виждал такъв дневник?! Аз не съм чул никое заведение да е завеждало такъв дневник.
#273 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ама то е забранено, как да се използва?!
#274 · speech
Така че единствено и само – да, господин Ангелов...
#275 · speech
Времето Ви изтече!
#276 · speech
Така че единствено и само със забрана ще стане и с никакви други комисии. Въпреки това, ние ще подкрепим тази комисия, защото...
#277 · speech
Господин Петров, времето Ви изтече!
#278 · speech
...смятаме, че трябва и Вашите глави да уврат, че това няма да стане нито с НПО-та, нито с каквито и да е конференции, а със забрана в закона. (Ръкопляскания и викове: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#279 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Предов, за изказване.
#280 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, взех изказване, тъй като се надявам, господин Пандов, да излезете на реплика и да ми разясните това, което мен лично ме интересува във връзка със създаването на... (Реплики от народния представител Васил Пандов.) Не желаете, добре, нищо, все пак ще Ви кажа какво смятам за създаването на самата комисия. В срещата миналия понеделник, на която трябваше също да присъствам, си спомням, че в поканата, която получихме, имаше представители на Столична община. Когато те са Ви казали защо липсва работа с деца със зависимости, каква е ситуацията и защо Столична община няма конкретно разработена програма, може би щяхте да ни кажете самата ситуация, с която в момента искате да бъде учредена Временната комисия, тъй като за мен е непонятно – озаглавили сте я така: създаване на Временна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението. Тоест на нас проблемът ни е разпространението. Не ни е проблемът превантивната ситуация, която е първичната, тоест изцяло да спрем разпространението, а да лекуваме последващите факти. Последващите факти е създаването на терапевтични групи с овладяването на последствията от тях. Това ли е целта на самата комисия?! И другото, което искам да Ви попитам и Вас, и господин Денков, тъй като и той направи реплика. Вие бяхте в управлението точно преди няколко месеца. Министерският съвет можеше да създаде програма във връзка с овладяването на цялата зависимост при децата и непълнолетните. Ще Ви припомня нещо, което Вие може да видите и в коалиционното споразумение от 2021 г., подписано с нас, когато бяхме заедно в коалиция. Наши предложения бяха точно в тази връзка: развитие на дневни центрове за деца с девиантно поведение и деца със зависимости. Моля да ми обясните всичко това: до момента защо не беше направено и дали създаването на тази комисия не е някакъв Ваш пиар акт?
#281 · speech
Благодаря Ви. Реплики към изказването на господин Предов? Не виждам. Заповядайте, господин Радулов, за изказване. След това господин Димитров ли е заявил? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Георгиев – добре.
#282 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, колеги! Ситуацията, в която се намираме в момента, ми напомня нещо, което може би ще прозвучи комично, но аз го търпя всяка година. Всяка година има акция в София да изчистим нашия роден град. И ние, гражданите на София, се хващаме да чистим родния си град, за който плащаме 74 милиона на фирми, които трябва да го чистят и които в същия момент ни се надсмиват. Същото се случва и в момента. Ние ще направим една комисия, която да подпомогне няколко министерства да си вършат работата. Това може би звучи по някакъв начин дисциплиниращо по отношение на тези министерства, но аз се съмнявам, че ще свърши работа. Може би ние трябва да направим една комисия, тъй като постоянните комисии на Народното събрание са направени на такъв принцип, че реално на управляващите трудно се търси сметка в тях, може би трябва да направим една комисия по противодействие на наркотиците в страната, защото това с райския газ е върхът, това е балончето, което лети, това е върхът на айсберга. Под него има пластове от наркоразпространители, от наркодоставчици, много сериозна организация, която печели милиарди на година. Ние с това не се занимаваме! Защо да направим една комисия, която да помага на МВР, вместо да направим комисия, която да кара МВР да си свърши работата, защото МВР получава 3 милиарда от нашите пари?! Вие знаете ли колко наркотици влизат в страната и колко малко спрямо тях се ловят? Знаете ли, че световната статистика доказва, че заловените наркотици се въртят около 3% от общата маса на наркотиците на дадено място. Тези 3% са предварително калкулирана загуба, която се наслагва върху печалбата от другите наркотици. Имаме марихуана в гигантски количества, имаме кокаин в гигантски количества, който почти не се лови, разпространяват се, а ние си играем да ловим дистрибуторите пред училищата. Не те са тези, които са важни в такова разпространение. Те са заменяеми, те изгарят – един изгаря, идва друг. Няма движение нагоре по вертикалата на разпространението и на доставката на наркотиците. Някой тук от колегите каза преди това: знаем ги в населените места кои са. Да, да, знаем ги, но полицията работи, след като се случи нещо, чак тогава се активира и това е реактивно действие. Във всички документи, касаещи работата на специалните служби и МВР, ние говорим за проактивност. Не се използва инструментариумът, който е присъщ на полицейските сили, няма агентурна дейност, която да изясни откъде и как идват наркотиците. Защо няма, е въпрос за един отделен разговор, но е факт, че ние действаме само когато се случи нещо. Ние действаме по най-повърхностната част от това, за което говорим – за балоните. За тежките наркотици – тези деца са деца на бащите си, които ползват твърдите наркотици. Те са внуци на едни други хора, част от които са организатори или консуматори на наркотици. Не правим това, което трябва. Помислете си какви комисии са нужни, защото тази комисия ще работи дълго, може би ще постигне някакъв частичен резултат, но докато не се погледне в корена на проблема, няма да постигнем никакви резултати. Благодаря Ви, колеги. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#283 · speech
Благодаря Ви, господин Радулов. Реплики към изказването на господин Радулов има ли? Не виждам. За изказване – госпожа Кърпачева или…? Заповядайте за изказване.
#284 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Във връзка с Временната комисия мога да кажа няколко неща. На първо място, интересното е, че ние залагаме в тази временна комисия да се борим с последиците, а не с реалните действия. Ако трябва, да се предприемат реални действия от страна на МВР, не да се борим с последиците. Разпространението трябва да се пресече, защото Комисията се бори не само с райския газ – да кажем ясно. Както каза господин Радулов, не трябва да се борим само с хората, които разпространяват на ниско ниво наркотици, а по цялата верига. Ама това 20 години демократичните сили не го правиха, да не кажа 35. Нищо не правеха в тази посока. И сега ще се борим с последиците от наркотиците. Във Временната комисия трябва да стане ясно нещо – и тук за секунда правя и редакционно предложение, тази комисия да бъде не шест месеца, а два месеца, защото шест месеца какво отлагате във времето бе, колеги? За първи път Ви наричам колеги, между другото. Какво отлагате във времето? Още повече наркотици да се разпространяват ли, това ли отлагате? Трябва и законодателни промени, които да се приемат, трябва да са изключително рестриктни. Изключително! Защото ако продължите с това размотаване, все повече деца ще умират, все повече деца ще стават наркозависими. Това трябва да стане ясно.
#285 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. Заповядайте за първа реплика.
#286 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Господин Георгиев, тази комисия няма да излезе със законодателна дейност, а с насоки. Интересно ми е обаче как едни насоки могат да надградят вече закони? Съжалявам, че трябва да го кажа, но за мен лично са поредните схоластични постулати, които контролните органи и регулатори ще си преместят от левия джоб в десния и после никога няма да излязат оттам. На мен ми е интересно също да ни кажете как процедират прокуратурата и съдът в този случай? Благодаря.
#287 · speech
И аз Ви благодаря, господин Димчев. Заповядайте за втора реплика.
#288 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, аз ще бъда много кратка. Вие говорихте за сериозни неща, а пък аз ще Ви питам за нещо съвсем друго. Смятате ли, че тази комисия изобщо ще бъде полезна? Да, знам, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще бъдем адекватни, ще посочим виновниците, ще намерим решение и ще кажем какви са решенията, но пък останалите членове на Комисията – тези, които предлагат изобщо да има такава комисия, са точно онези, които докараха дотук децата ни с техните европейски ценности, с тяхната толерантност към всичко чуждо и разрушително, с техния пълен отказ да защитят българските деца. Смятате ли изобщо, че тази комисия ще свърши нещо, защото ВЪЗРАЖДАНЕ не управлява все още?
#289 · speech
Благодаря Ви. Има ли желаещи за трета реплика? Заповядайте за дуплика, господин Георгиев.
#290 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Права сте, госпожо Кърпачева, че вкарването на така наречените евро-атлантически ценности в България доведоха точно до това – до морално разложение в нашето общество, и това е една от задачите на евро-атлантическото мнозинство в България, което в продължение на десетилетия провеждат такива политики. Господин Димчев, изпълнителната власт трябва да се пребори и аз съм го казвал и друг път на предния служебен министър на вътрешните работи, да си влезне в обувките. И сега ще го кажа и на този министър на вътрешните работи и дано ме чуе хубаво. Той трябва да направи всичко възможно да ограничи разпространението на наркотици и наркотични вещества, и райски газ във всички заведения, по улиците на държавата ни, защото те тровят децата ни, тровят всеки един от нас. И не да арестува мирно протестиращи граждани и съдът, и прокуратурата да се борят срещу тях все едно са най-големите разпространители и наркодилъри, а точно обратното, защото сега виждаме един двоен стандарт, когато има мирно протестиращи в нашата държава, когато тези хора изразяват демократичния си начин на протест, когато искат да бъдат чути, когато 600 хиляди граждани искат референдум, Министерството на вътрешните работи, прокуратурата и съдът се задействат автоматично под натиска на евро-атлантическото мнозинство – да ги мачкат, да ги арестуват, да ги държат по бельо, да се държат арогантно с тях. Ето това виждаме. А когато става въпрос за наркодилъри, за хора, които протекционират разпространението на наркотици в нашата държава, тогава те се разхождат като барони, карат скъпи коли, правят се на голямата работа, снимат се с народни представители, с пачки, с всякакви други атрибути, правят се на недостъпни и те са такива заради протекцията на евро-атлантическото мнозинство в държавата. Трябва ясно да се каже –ГЕРБ и Борисов, и това правителство са виновни за всички тези неща. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#291 · speech
Благодаря Ви. Заявено е изказване от господин Йорданов.
#292 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Колеги, аз – като изключим ПП-ДБ в тази зала, не чух едно позитивно мнение за тази комисия. Ама нито едно! Всички сме наясно, че това е някаква акция, за да може част от либералната преса да пише по темата и ПП-ДБ да твърдят, че работят нещо. В практичен план не чух нито един, независимо от акцентите, който да каже, че това нещо има смисъл. Правим комисия, за да установим фактите. Ами те фактите са установени така или иначе, тоест за установяване на проблемите. Ние всички знаем какви са проблемите. Откога работна комисия решава проблеми, при положение че има един куп контролни органи и проблемът е съвсем другаде, а не е в Народното събрание. За да поплямпаме или за да може някой да се опита през тази комисия да пробута неправителствени организации, които да се заемат с проблема. И абсолютно бяха прави тук колегите като казаха, че вътре акцентът е за решаване на последствия, а не за спиране изобщо на достъпа на наркотиците до децата и въобще до българските граждани. Ние приемаме, че те вече са ги получили и има проблем, затова дайте да вкараме няколко неправителствени организации, които да работят с тях за рехабилитация и така нататък, за да могат да вземат някой лев. Това е абсолютно малоумие, което правим. И за пореден път целият парламент скача по гайдата на ПП-ДБ в някакъв такъв емоционален план абсолютно безсмислено. И го правим, за да не ни обвинят после, че неглижираме проблема с наркотиците, защото знам какво ще напишат. Ние сега всички, или поне повечето, ще подкрепим тази комисия с ясното съзнание, че е тъпа и че нищо няма да свърши, и че вътре всички със здрав разум, които са всички без ПП-ДБ, ще я държат тази комисия на земята, без да пробутват НПО-та. И го правим това, само за да ни зяят техните журналисти през техните медии. Това е истината. Нашата група ще я подкрепи, а аз ще гласувам възраждал се ей така, демонстративно, защото ми писна тук всички да им играем по гайдата за някакви неща абсолютно безсмислено, само за правене на демонстрации. Демонстрации с комисия, демонстрации с декларация, демонстрации с не знам какво си. Като се опре до работа, Вас Ви няма и говорите глупости, или не дай си боже, свършите нещо, после цялата държава търпи последствията му. Просто някак си взе да ми писва от Вас и това лицемерно поведение.
#293 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Има ли реплики към изказването на господин Йорданов? Преди да Ви дам думата, уважаеми колега, да Ви направя едно съобщение. От 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде представена благотворителна изложба: „Изкуството лекува Златните деца“. Събитието е организирано от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ по инициатива на випуск 2024 г. от Българско училище за политика „Димитър Паница“. Експозицията е с благотворителна кауза за подкрепа и подпомагане на възстановителен лагер за деца с онкохематологични заболявания. Всички народни представители са поканени. (Реплики: „Дайте почивка!“) Петнадесет минути почивка. Благодаря. (След почивката.)
#294 · speech
Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието. Господин Койчев, желаехте за изказване. Заповядайте.
#295 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. От изказванията дотук станаха ясни две тези за създаването на тази комисия. Първата е, че тя ще има някакъв ефект, а втората е, че това е чисто пиар акция на ПП-ДБ. Въпреки всичко, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим създаването на тази комисия. Благодаря.
#296 · speech
И аз Ви благодаря. Реплики? Заповядайте за първа реплика. Обръщам Ви внимание, че Ви беше удължено времето.
#297 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Колев, аз не разбрах от Вас какви точно са двете тези за създаването на тази комисия, и ще Ви помоля ясно и точно да разясните на цялата зала втората теза – за пиар акцията на ПП-ДБ. Благодаря Ви.
#298 · speech
Това реплика към господин Койчев ли беше, или?
#299 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Не, към себе си.
#300 · speech
Има ли други желаещи за реплики към изказването на господин Койчев? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#301 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Имах предвид, че е твърде лицемерно това, когато трябваше да се гласуват тестове за наркотици за всички народни представители, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ подкрепихме тезата на ИТН, а от ПП-ДБ гласуваха против. Само да спомена, че борбата с наркотиците трябва да се води по две направления – да се ограничава и търсенето, и предлагането. Предлагането се ограничава, като се бори полиция и прокуратура с пласьори и продавачи на наркотици, а пък търсенето – с информационни кампании, при които младежта се убеждава, че това е нещо вредно и не е добре да се употребяват наркотици. Благодаря.
#302 · speech
Благодаря Ви. Други желаещи колеги да се изкажат по Проекта на решение за създаване на Временна комисия? Заповядайте, госпожо Бориславова. Имате думата за изказване.
#303 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Моето изказване е насочено към българските граждани, които може би наблюдават или ще проследят по някакъв начин дебата, който се случва днес в тази зала, и целите, които този дебат преследва. Всъщност ставаме свидетели на организирана съвместна акция между колегите от „Има Такъв Народ“ и ВЪЗРАЖДАНЕ за това да се губи пленарно и парламентарно време. (Смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Никой от тези две групи не е толкова загрижен за това как тази комисия ще бъде сформирана. Истината е, че тях ги е страх от две неща. Първото е да не би случайно да трябва да се стигне до точката, която ние предложихме като точка трета в днешния ден (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) за това да се заклейми официално от мнозинството в тази зала това, което се случва и се случи през изминалите няколко дни на сградата на Европейската комисия. ГЕРБ, ИТН и компания ги е страх да гласуват срещу ВЪЗРАЖДАНЕ, защото с тях удобно, като тяхна патерица, редица пъти са приемали, гласували различни решения и неща в тяхна полза. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Втората цел на загубата на парламентарно време е парламентът да няма ефективна работа. Ето, преди малко станахме свидетели как управляващото мнозинство умишлено саботира цялата реформа по Плана за възстановяване и устойчивост не защото тя е невъзможна, не защото в тази зала не можехме да приемем тези три липсващи закона, които мнозинството всячески отказва да станат предмет на дебат в пленарната зала и да се гласува от Народното събрание, а защото не искат да направят тези реформи. Страх ги е да има независимо ръководство на Антикорупционната комисия. Страх ги е да има защита на лицата, подаващи сигнали за времето, когато ГЕРБ са имали свой кабинет преди 2021 г. И заради това няма да получим Плана за възстановяване и устойчивост – плащанията по него, и заради това тези законопроекти не се придвижват в пленарната зала и се губи парламентарно време. Това е, на което станахме свидетели в днешния ден – не на загриженост, а на опит да се прецакат българските граждани и да не се усвоят парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#304 · speech
Благодаря Ви, госпожо Бориславова. Първа реплика – господин Предов. Втора реплика – госпожа Михайлова. Ако има желаещи за трета реплика, моля да го заявят.
#305 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа! Госпожо Бориславова, надявах се, че няма да стигнем до толкова унизително изказване във връзка с внушенията Ви относно това дали ние от „Има Такъв Народ“ сме патерица или губим пленарно време. Само ще Ви припомня, че миналата седмица точно Вие бяхте тези, които напуснахте залата във връзка с измененията за представител във ВКС. Ще Ви напомня в това отношение относно така често споменавания от Вас План за възстановяване и устойчивост. В Четиридесет и деветото народно събрание внесохте един законопроект за солидарната и социалната икономика, така наречените социални предприятия. За радост, колегите от ГЕРБ много добре разбраха какво точно сте вложили в този законопроект, в който щяха да бъдат усвоени над 500 милиона във връзка с новосъздадените изисквания за социални и солидарни предприятия. Въпросът ми към Вас е: защо не си кажете директно, че това, което Вие правите в момента, не е Ваша загриженост във връзка с овладяването на зависимостта на българските деца?
#306 · speech
Благодаря Ви, господин Предов. Заповядайте, госпожо Михайлова. Имате 24 секунди.
#307 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Бориславова, моля да отговорите от тази трибуна с да или не, имайки предвид, че има запис от камерите: бяхте ли изкомандвани с командата „Ставаме и напускаме зала!“ от Деница Сачева днес по време на дебатите, и Вие станахте и напуснахте залата по команда на ГЕРБ? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да не забравяме, госпожо Бориславова, че Вие, Вашата измислена коалиция, управлявахте с ГЕРБ и ДПС, и с Пеевски. Имахте конституционно мнозинство и можехте да направите каквито искате промени, но не го направихте. Просто това е Вашето лицемерие.
#308 · speech
Времето Ви изтече, госпожо. (Шум и реплики.)
#309 · speech
Отговорете: все още ли сте в сглобка…
#310 · speech
Времето Ви изтече.
#311 · speech
…защото ние знаем, че сте? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#312 · speech
Трета реплика – господин Ангелов. Заповядайте.
#313 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Бориславова, както се казва, нерде Ямбол, нерде Стамбул. Говорим за проект за райския газ и за наркотиците и техните прекурсори, Вие отидохте в Плана за възстановяване и устойчивост. Но съвсем нормално, на Вас Ви приляга да се обърквате и да забърквате разни неща, които на практика нямат нищо общо с реалния живот. Говорите за Плана за възстановяване и устойчивост. Планът за възстановяване и устойчивост беше написан от настоящия вицепремиер и тогавашен вицепремиер господин Дончев 2021 г. Той беше оставен на служебното правителство, което дойде на 12 май 2021 г. След това, госпожо Бориславова, Вие от Политическа партия „Продължаваме Промяната“ имахте самостоятелно правителство, повтарям, самостоятелно правителство с премиер Кирил Петков. Ето го тук на първия ред. Вие бяхте началник на политическия кабинет на министър-председателя. За този период, госпожо Бориславова, Вашето правителство не направи една крачка напред, свързана с Плана за възстановяване и устойчивост. Нула! Нула! Кръгла нула за България! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Кръгла нула за Европа! И сега тук прехвърляте Вашата вина от болната на здравата глава за Плана за възстановяване и устойчивост, защото имало, видите ли, три неща неизпълнени. Госпожо Бориславова, Планът приключва догодина – 2026 г. През целия този период основно министри от Вашата партия се редуваха като служебни, редовни. Основният финансов министър беше господин Василев. Не го виждам. А тук, на втория ред. Защо той не направи нещата, които искахте, бе? Защо, като имахте мнозинство, не приехте тези закони? Къде спахте?! Къде спахте?! (Реплика от народния представител Асен Василев: „Трета реплика.“) Няма трета реплика. Тази е трета. Разсейвате се, господин Василев. Къде спахте за цялото това време?! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Нека да Ви кажа и още нещо. Дори и да приемем тези закони, госпожо Бориславова, заради административната импотентност на Вашите администрации (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) нито една крачка по изпълнението на тези проекти не е направена, и те няма как да бъдат направени до 2026 г., така че не се опитвайте да прехвърлите собствената си немощ и безпомощност в управлението на държавата. Много пъти съм Ви казвал: държавата не се управлява като частната фирма, която фалира Асен Василев. Държавата се управлява като държава с правила и закони, които Вие така и не научихте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#314 · speech
Благодаря Ви, господин Ангелов. Дуплика желаете ли? Заповядайте за дуплика, госпожо Бориславова. Ако има желаещи за изказвания, моля да го заявят.
#315 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Михайлова, на първо място се обръщам към Вас– искам да поясня, че ние не сме ВЪЗРАЖДАНЕ и заради това не приемаме нареждания от ГЕРБ какво да правим и къде да ходим, и как да гласуваме. (Смях. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Знам, че е объркващо за Вас, но трябва да правите тази разлика. По отношение на следващото изказване на господин Ангелов. Не знам как се фалира болница, вероятно той може да ни обясни много добре – болница Александровска е добър пример.
#316 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Как се фалшифицират подписи кого да питаме?
#317 · speech
Но, когато правителството на Кирил Петков, в което участваше сегашният Ви коалиционен партньор от „Има Такъв Народ“ и БСП влезе на власт, то трябваше тепърва да изработи и да съгласува с Европейската комисия Плана за възстановяване и устойчивост. Нямаше как и по какво да се работи от този кабинет, когато беше приет в средата на мандата ни от цели девет месеца, тогава започна усилена работа и по законопроектите, които няколко пъти внасяхме, но за съжаление, няколко Народни събрания не приемат. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#318 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой написа Плана?
#319 · speech
Благодаря Ви.
#320 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене.
#321 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
По начина на водене.
#322 · speech
Заповядайте по начина на водене, господин Гаджев. След това по начина на водене и господин Ангелов.
#323 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, взимам процедура по начина на водене, тъй като дебатът леееко напусна сферата на точката, в която се намираме, а именно създаване на анкетна комисия, и се започна да се говори за Плана за възстановяване и устойчивост, като явно засягащите темата са проспали няколко години работа по темата, защото всъщност Планът за възстановяване и устойчивост такъв, какъвто го имаме в момента, беше подписан от българското правителство на 3 август 2022 г. – денят, в който на правителството Петков му беше последният работен ден, тогава е изпратено и с този подпис, с тази дата седи на страницата на Европейската комисия. Защо седи с тази дата и с този подпис? Ами защото Планът, който беше изготвен и съгласуван предварително преди това с Европейската комисия, беше върнат от правителството тогава, избрано на Петков, за да бъде преработен. И сега, ако погледнем, между другото, трите мерки, които липсват за второто плащане – една от мерките е на Министерството на финансите – от 2022 г., не е изпълнена – за намаляване на броя на възложителите на поръчките с един бенефициент…
#324 · speech
ПП-ДБ, от място
Това какво общо има?
#325 · speech
…и до ден днешен седи неизпълнена. От 2022 г.! Но, ако погледнем трето, четвърто, пето и шесто плащане – всички останали мерки, те също не са изпълнени – от 2022 г. А сега си говорим за три закона, което просто не е истина – съжалявам!
#326 · speech
Искате да ми обърнете внимание…
#327 · speech
Да се върнем към темата.
#328 · speech
…да се върнем към темата. Заповядайте, господин Ангелов.
#329 · speech
ИТН, от място
По начина на водене.
#330 · speech
Разбира се, по начина на водене. Заповядайте, господин Ангелов.
#331 · speech
ПП-ДБ, от място
Ще следим дали е по начина на водене.
#332 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо Председател, моля да правите забележка на народни представители, които използват парламентарната трибуна, за да отправят лъжи и да правят внушения. Госпожа Бориславова направи внушение от тази парламентарна трибуна за фалити на някакви болници, които нито разбира, нито може да конкретизира. Ако има предвид управлението на Александровска болница от мен…
#333 · speech
ПП-ДБ, от място
Да.
#334 · speech
…мога да кажа, че господин Асен Василев в качеството си на финансов министър разпореди четири проверки на Агенция „Държавна финансова инспекция“ по негово време, които проверки приключиха и не откриха нито едно закононарушение (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), не направиха нито един административен акт, не откриха нито една дума, свързана с това, което Вие говорите. Така че, госпожо Бориславова, ако още веднъж си позволите – госпожо Председател, към Вас отправям тази бележка, да разпространява такива лъжи – ще Ви осъдя и Вас. В момента осъждам (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) един бивш министър на здравеопазването, който беше осъден за конфликт на интереси, обслужващ частната си фирма, ще Ви осъдя и Вас. А сега по отношение на приказките, които тук се опитвате… Няма как да заблудите, госпожо Бориславова, целия български народ. Ами та Вие фалшифицирате документи и подавате фалшиви документи в търговския регистър! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И това не го казвам аз, казват го хората от „Корал“, с които толкова много карате сърф. Ама Вие нарушавате закона! Подавате фалшиви документи и тук идвате с невинното си личице и се опитвате да четете морал! (Шум и реплики.) Ама какъв морал ще четете? Вие нямате право да говорите от тая трибуна, защото единственото нещо, което правите, е да нарушавате закона! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#335 · speech
Благодаря Ви, господин Ангелов. Заповядайте, господин Йорданов, по начина на водене. Ако има желаещи за изказвания, защото ще закривам разискванията.
#336 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Наистина е хубаво от време на време да влизате в длъжността, в която сте, защото дебатът е за една безсмислена комисия. Ако ще дебатираме безсмислено, поне да дебатираме по темата за комисията. Защото разни юридически недоразумения се появяват на тая трибуна и изместват разговора в други посоки, при това там, където те са виновни. Планът за възстановяване и устойчивост такъв, какъвто е, е вина на Асен Василев и коалиционните партньори. В наше лице – от ИТН и от БСП, бяхме против него в частта му с енергетиката.
#337 · speech
ПП-ДБ, от място
Ама гласувахте.
#338 · speech
Бяхме против да се набутват вътре така наречените антикорупционни закони, които бяха желанието на Кирил Петков да овладее КПКОНПИ, за да си има бухалка. Антикорупционните закони трябва да бъдат приемани извън Плана, защото нямат нищо общо с икономиката, но тъй като Киро не срещна подкрепа от нас в желанието си да овладее КОНПИ, го набутаха в Плана, за да стане задължително. И сега едни тъпи закони, защото те са и тъпи в момента такива, каквито са, всички сме принудени да ги приемаме под една или друга форма, за да можем да усвоим част от парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Молбата ми е – дръжте дебата в това – отворете точка за Плана за възстановяване и устойчивост. С огромно удоволствие ще дебатираме, ама с огромно, особено с юристи, които, когато са барнали нещо в закон, то пада в Конституционния съд, а след това вероятно сега очаквам да фалшифицират решението на следствените органи по делото за „Корал“, за да може да са невинни, защото по друг начин няма излизане с тия хора.
#339 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. За изказвания? (Народният представител Асен Василев иска думата.) Вие за лично обяснение, предполагам. Заповядайте за лично обяснение, господин Василев.
#340 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
По-скоро по начина на водене.
#341 · speech
По начина на водене, добре – извинявам се – по начина на водене.
#342 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Киселова, наистина е по начина на водене. Ще Ви помоля на колегите от ИТН да осигурите гинко билоба по време на заседанието, за да си спомнят, че енергийният министър в правителството на Кирил Петков беше излъчен от „Има Такъв Народ“, че техните министри в правителството гласуваха за Плана единодушно, както и министрите от БСП, и беше приет Плана на Министерския съвет и госпожа Фон дер Лайен дойде в София за подписването на Плана, което се случи април месец, а не на 3 август. На 3 август са официално придвижените процедури, господин Гаджев. (Реплика от народния представител Христо Гаджев.) Точно така, официално придвижените процедури – вижте кога беше посещението на госпожа Фон дер Лайен. И ако говорим за кабинета Петков, също още малко гинко билоба да Ви дадем, беше изпълнено всичко за първо плащане и получихме два милиарда и седемстотин милиона, точно благодарение на реформите, изпълнени по време на кабинета Петков, което е единственото плащане, получено до момента. Това, че Ви притесняват антикорупционните закони…
#343 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Нас не ни притесняват, Вас трябва да Ви притесняват.
#344 · speech
…ама признайте си го – дойдоха в четвъртък да Ви кажат, че трябва да има независима антикорупционна комисия без политическа квота в нея и изведнъж стана неизпълним плана. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#345 · speech
Благодаря Ви. Има ли други желаещи да се изкажат по така внесения и обсъждан Проект за решение за създаване на Временна комисия? Не виждам. Закривам...
#346 · speech
ИТН, от място
По начина на водене.
#347 · speech
По начина на водене – заповядайте, господин Йорданов.
#348 · speech
ИТН
Значи, някои министри от ИТН вече не са министри, а няма и да бъдат по ред причини, точно защото не се съобразяваха достатъчно с мнението на партията. Но партията и експертите ѝ, и тези на БСП в старото Народно събрание, което всъщност е истинското Народно събрание, а не тоя Партиен дом, където дойдохте, където майките и бащите Ви са работили, официално заявиха, че са против. И колегите от БСП могат да го потвърдят, и нашите колеги могат да го потвърдят – бяхме горе в зала „Изток“, или зала „Запад“ – една от двете. Аз знам, че си падате по треволяци – дали ще ги наричате гинко билоба, или други треволяци, или по кристали, това си е Ваш проблем. Пасете си тревата, използвайте я както искате, само не се обръщайте към нас. Факт е, че този план е смотан, факт е, че не върви, защото Вие го направихте. Факт е, че проблемът не е в антикорупционното законодателство, а в напъхването на едни неща в други. Този План за възстановяване и устойчивост е за възстановяване на икономиката. (Реплика.) За възстановяването на икономиката и трябваше парите да бъдат насочени към икономиката. Ако не ме лъже паметта, парите от първия транш ги дадохте за пенсии.
#349 · speech
ПП-ДБ, от място
Не. Абсолютно не е вярно. Гинко билоба Ви трябва.
#350 · speech
А за какво ги дадохте? За икономика? Излезте и обяснете къде са тогава парите. И освен това Планът – пак ще кажа, е за възстановяване на икономиката. С тези антикорупционни щуротии… Сега, да – разбирам, че трябва да говорите някакви неща, но съм присъствал, когато се говореше кой трябва да овладява КОНПИ, как да си докараме хора и как господин Рашков вече бил изветрял и затова да го сложим начело на КОНПИ. (Шум и реплики.)
#351 · speech
Благодаря Ви. Закривам разискванията по Проекта на решение за създаване на Временна комисия. В хода на дебатите бяха направени две редакционни предложения. Първо, ще подложа на гласуване редакционното предложение за това в т. 2, че временната комисия се състои не от 21, а от 16 народни представители на паритетен принцип – не от трима, а по двама от всяка парламентарна група. Гласувайте дали съставът на комисията да бъде по двама от всяка парламентарна група. Гласували 187 народни представители: за 88, против 37, въздържали се 62. Предложението не е прието.
#352 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване с мотивация.
#353 · speech
Прегласуване – желаете да направите мотивировка – заповядайте, господин Ангелов.
#354 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги, само правя процедура за прегласуване и мотивирам защо е направено това предложение. Проектът на решение казва следното: „Временната комисия се състои от 21 народни представители, избрани на паритетен принцип – по трима от всяка парламентарна група.“ Групите са осем по три – обикновена математика, прави 24. (Смях.) Затова предложих да не са по трима от група, а да бъдат по двама и да бъдем общо 16, защото ако останат по трима, трябва да заменим 21 с 24.
#355 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Те са закрити разискванията, не може.
#356 · speech
Ако останат по двама, трябва да заменим 21 с 16 и да заменим трима с двама. Помислете какво да направите, но ако остане така, то е неизпълнимо, тъй като няма как да излезе сметката. (Смях.)
#357 · speech
Благодаря Ви. Беше мотивирано предложението за прегласуване – моля, прегласуване. Гласували 211 народни представители: за 116, против 61, въздържали се 34. Предложението е прието. Съставът на Комисията ще бъде от 16 народни представители – по двама от всяка парламентарна група. Второто предложение, което беше направено е в т. 6 – Временната комисия да не се избере за срок от шест месеца, а за срок от два месеца. Колега от ВЪЗРАЖДАНЕ направи предложението. (Реплика: „Кой? Кой?“) Моля, колеги, гласувайте. Гласували 213 народни представители: за 73, против 122, въздържали се 18. Предложението не е прието.
#358 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Прегласуване!
#359 · speech
Колегата Ганев желае прегласуване. Моля, прегласуване на срока. Гласували 210 народни представители: за 69, против 123, въздържали се 18. Предложението не е прието. Сега преминаваме към гласуване на цялостно одобряване на Проекта на решение с така направената редакционна поправка за състава на Комисията. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 214 народни представители: за 168, против 27, въздържали се 19. Предложението е прието. С това и е създадена Комисията. Сега преминаваме към попълване на персоналния състав. Заповядайте, господин Ангелов.
#360 · speech
ГЕРБ-СДС
От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме за членове на Комисията Лъчезар Богомилов Иванов и Красимир Митков Събев, като Лъчезар Богомилов Иванов го предлагаме за председател на Комисията. Благодаря Ви.
#361 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Стоев.
#362 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагаме Елисавета Белобрадова и Николай Денков за членове. Благодаря Ви.
#363 · speech
За членове, добре. От името на парламентарна група ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, господин Стоянов.
#364 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Във Временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, с вносители Васил Пандов и група народни представители, внесено на 21 февруари 2025 г., ние от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагаме народните представители Даниел Петров и Маргарита Махаева за членове на тази комисия. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Не съм приключил. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Като, госпожо Киселова, предлагаме за председател на Комисията народния представител Даниел Петров, тъй като аз считам, че от цялата зала, от 240 народни представители, той е най-запознат с темата и ще направи всичко възможно Комисията да работи по същество и да събере всички факти и обстоятелства, свързани с установяване на съществуващи проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози.
#365 · speech
Благодаря Ви.
#366 · speech
Госпожо Киселова, записахте ли? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#367 · speech
Благодаря Ви.
#368 · speech
Благодаря. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания.)
#369 · speech
От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ – господин Летифов, заповядайте.
#370 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ предлагаме за членове госпожа Надя Петрова и господин Цветан Енчев. Благодаря.
#371 · speech
Благодаря Ви, господин Летифов. От името на „БСП – Обединена левица“ – заповядайте, госпожо Цанкова.
#372 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ за членове на Временната комисия предлагаме доктор Десислав Тасков и доктор Иван Ибришимов.
#373 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“, заповядайте.
#374 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ предлагаме доктор Хасан Адемов и Марио Рангелов за членове на Комисията.
#375 · speech
Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Балабанов.
#376 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. За да попълним състава на тази безсмислена комисия, предлагам иначе смислените ни членове професор Андрей Чорбанов и господин Цветан Предов.
#377 · speech
Благодаря Ви. И от името на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ, заповядайте.
#378 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на МЕЧ за членове на Временната комисия предлагаме Деян Петков и Александър Тодоров. Благодаря.
#379 · speech
И аз Ви благодаря. Уважаеми колеги, бяха направени предложения за членове на Временната комисия. Предлагам Ви да одобрим състава така, както бяха представени от парламентарните групи колегите. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 207 народни представители: за 207, против и въздържали се няма. Съставът на Комисията е одобрен. Има искане за прегласуване – моля, колеги, прегласуване. Гласували 205 народни представители: за 205, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Постъпили са две предложения за председател. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Заповядайте, господин Ганев.
#380 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
В Проекта на решение на ПП-ДБ – не за пореден път се вижда колко са компетентни, меко казано, има и заместник-председател. Затова никой от управляващите – а то, между другото, се видя договорката на ПП-ДБ, не предложиха председател и дадоха това нещо на ГЕРБ. Виждате ли се колко тежите? Схемаджии! Ние предлагаме Маргарита Махаева за заместник-председател.
#381 · speech
Уважаеми колеги, има две предложения за председател на Комисията и току-що постъпи едно предложение за заместник-председател. Първо, подлагам на гласуване направеното предложение за председател на Временната комисия да бъде господин Лъчезар Иванов. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 203 народни представители: за 133, против 68, въздържали се 2. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване… (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Прегласуване с мотивация – заповядайте.
#382 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Схемаджиите от ПП-ДБ – гласувате за ГЕРБ. Нали сте много против ГЕРБ, нали сте опозиция, нали сте големи отворковци и тарикати, защо гласувате за ГЕРБ – гербаджии, а?! (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Преди малко Деница Сачева Ви изкомандва и излязохте навънка като мишки и като кокошки, и аз не знам още като какво. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имате възможност…
#383 · speech
Господин Костадинов, внимателно с езика.
#384 · speech
Да, не сте излезли като мишки, излязохте като ПП-ДБ-ейци, ПП-ейки. Това сте Вие – ПП-ейки! Сега имате възможност да си поправите грешката все пак, защото цяла България за пореден път вижда, че Вие сте просто един апендикс на ГЕРБ. Нали знаете какво е апендиксът? Апендиксът е орган в тялото, който вече не е нужен, ама съществува, защото тялото все още не го е изхвърлило. Вие сте атавизъм, Вие сте задънена улица в еволюцията! (Реплики от ПП-ДБ: „Каква е процедурата?“) Заради това имате възможност все пак да излезете в последния момент от задънената улица и да гласувате против кандидата на ГЕРБ. Можеше, между другото, и самите Вие да имате кандидат, обаче не само че не дадохте кандидат за председател на собствената си комисия, но на всичкото отгоре не предложихте дори и кандидат за заместник-председател. Изключително сте жалки. Затова сега имате възможност да си поправите Вашия жалък вот, за да не Ви вижда за пореден път България колко сте жалки, гербаджийски притурки и патерици. (Реплика от народния представител Венко Сабрутев.) Така че на прегласуването – гласувайте против ГЕРБ, не за ГЕРБ, както по инерция постоянно го правите. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#385 · speech
Благодаря Ви. По начина на водене има. (Реплики.) Разбира се, не се сетих. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще има прегласуване, спокойно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#386 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Моля Ви да обърнете внимание на господата от ВЪЗРАЖДАНЕ, че една тема, която е изключително надпартийна, национална, важна, те я направиха на партийна трибуна, в която да си обясняват собствените проблеми, опитвайки се да ги прехвърлят на други. Затова моят призив е да извадим партийните изказвания и да гласуваме така, че Комисията да може да работи без партийните внушения. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Нещастник.“)
#387 · speech
Ако обичате, не от място. Моля без реплики от място. Госпожа Михайлова е поискала по начина на водене.
#388 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, трябваше да подложите на прегласуване точката, след което да дадете думата за процедури на всички нас. След като веднъж отваряте вратата, сега може да излязат около примерно 35 процедури по начина на водене между гласуванията – евентуално, не казвам, че ще стане. Трябваше да припомните на Сорос, а – извинявайте – академик Денков, че политиканстването от тази трибуна по точката, която Вие внесохте, започна от Лена Бориславова, която после гласува за председател от ГЕРБ на въпросната комисия по точката, която Вие внесохте. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ внасят точка за комисия и предлагат председателят да е от ГЕРБ. Тоест се оказва, че доскорошната сглобка ГЕРБ, ДПС и „Продължаваме Промяната – Демократичната България“…
#389 · speech
Към мен каква е процедурата не разбрах, извинявайте?
#390 · speech
… просто са прибавили още няколко коалиционни партньори към сглобката. Всичко това стана ясно. Първо, им осигурихте кворума днес, след това те Ви изкомандваха кога да сте в зала и кога да не сте, а сега им избирате и председател на тяхна очевидно комисия.
#391 · speech
Госпожо Михайлова, каква е процедурата към мен? Наруших Правилника.
#392 · speech
Да, това е.
#393 · speech
Благодаря. Прегласуване. След като госпожа Михайлова каза, че нарушавам Правилника как да го нарушавам още. Прегласуване за председател на Комисията. (Силен шум и реплики.) Прегласуване, моля, седнете си по местата. Прегласуване за председател на Комисията за господин Лъчезар Иванов. Гласували 206 народни представители: за 138, против 67, въздържал се 1. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване предложението за председател Даниел Петров. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 208 народни представители: за 43, против 134, въздържали се 31. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Таслаков. Мотивиране на прегласуване.
#394 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Дами и господа народни представители, искам да се мотивирам защо народният представител Даниел Петров е подходящ да бъде председател на тази комисия. Той е народен представител от Четиридесет и седмото народно събрание насам. В Четиридесет и осмото народно събрание, в Четиридесет и деветото народно събрание, в Петдесетото народно събрание и сега отново народен представител в Петдесет и първото народно събрание от регион Габрово. Неизменно част от парламента в пет поредни Народни събрания той е изключително опитен в сферата на земеделието, тъй като през всички тези Народни събрания той е бил член и понякога и заместник-председател на Комисията по земеделието. Той е запознат най-добре със законовите и нормативните уредби и няколко пъти присъства в дискусиите за райския газ и затова Ви призовавам да подкрепим неговата кандидатура, тъй като той е най-опитен в тази тема, а освен това е автор и на Мораториума за забрана за изграждане на фотоволтаици на земеделски земи. Благодаря. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#395 · speech
Благодаря Ви. Беше направено предложение за прегласуване за председател на Временната комисия да бъде избран Даниел Петров. Моля, колеги, режим на прегласуване. Гласували 206 народни представители: за 44, против 145, въздържали се 17. Предложението не е прието.
#396 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Различен вот.
#397 · speech
Различен вот за кое? За господин Петров ли? За господин Петров различен вот? Защо гласувахте за или против. Извинявайте, не, не. (Шум и реплики в залата. Реплика на народния представител Петър Петров, встрани от микрофоните: „Ще ми разрешите ли да се изкажа?“) Заповядайте. Няма да пее песен господин Петров, мотивира различен вот.
#398 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Трудно ще стане, госпожо Председател, но ще Ви научим на Правилника особено по отношение на процедура, която бе предложена от Вашата парламентарна група в Четиридесет и деветото народно събрание и бе одобрена от мнозинството. Процедурата е по изказване на вот, който е различен от формирания от мнозинството. Формираният от мнозинството беше против моят вот, беше за и аз не съм участвал в дискусията по тази точка преди това, затова, госпожо Председател, имам право да се изкажа. Занимавам залата с това просто защото Вие не знаете Правилника, но дано – днес ми е третата процедура по отношение на Правилника – дано научите нещо. Все пак Ви бях конкурент за този пост, надявам се в другото Събрание Вие да не сте тук и да не водим такива унизителни за мен битки. Но, дами и господа народни представители, както бе посочено и от народния представител Стоян Таслаков, наистина, когато имаме председател от ВЪЗРАЖДАНЕ на една парламентарна комисия – Временна такава, излизаме наистина с един качествен доклад, който впоследствие служи и за работата на другите институции. Това е доказано. Аз винаги съм казвал от тази трибуна, че единственият път, когато съм видял реално действие на една временна комисия, е тогава, когато тя е била председателствана от народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ – примерът е с Цвета Рангелова. И именно затова гласувах и подкрепих на два пъти – и при прегласуването, кандидатурата на Даниел Петров, тъй като считам, че той е изключително компетентен в тази материя. А и нека все пак да не забравяме, че правим тези промени заради българските непълнолетни и българските деца. Той самият като родител, като човек, който е вътре в темата с изкушенията, които се предлагат, за съжаление, на българските деца, щеше да направи така, че тази комисия наистина да доведе работата си до един успешен край, от който да има последващ ефект. Благодаря Ви.
#399 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Преминаваме към гласуване за избор на заместник-председател.
#400 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение.
#401 · speech
Лично обяснение от Вас? Вие не сте засегнат!
#402 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, бях споменат един път от Вас с двете си имена, бях споменат и от господин Таслаков поне три пъти, и от господин Петров. Аз имам право на тази процедура. Първо, ние не се учудваме, че Вие още не познавате процедурите по различен вот, имайки предвид че преди две седмици разбрахте, че се гласуват предложенията по вносител, а не по комисия, но това е друг въпрос. Това, за което аз вземам това лично обяснение, е защото не съм съгласен с господин Таслаков, който заговори за мораториум и за земеделски земи. Това няма изобщо никакво отношение към този проект на решение. По отношение на райския газ ние сме имали законодателни инициативи, имаме и още, имаме много предложения. Това беше и нашият мотив да искаме това място. А иначе, това, което ще произлезе от тази комисия като доклад накрая между сглобката от ПП-ДБ и ГЕРБ с председател господин Иванов, ще бъдат едни завоалирани дълги текстове, от които няма да произлезе абсолютно нищо, нищо няма да произлезе. Целта на ПП-ДБ е едни НПО-та да получат едни парички от бюджета. Това е целта на този проект на решение и евентуално, ако нещо произлиза от тази сглобка между ПП-ДБ и ГЕРБ в случая ще бъде това да бъдат гласувани едни пари на оскотелите от глад вече НПО-та на „Демократична България“. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#403 · speech
Благодаря Ви. Ами Вие цялата парламентарна група поименно ще се споменавате – усеща се. (Силен шум от ВЪЗРАЖДАНЕ.) С какво бяхте засегнат, господин Таслаков?
#404 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Петров, искам от трибуната на Народното събрание да се извиня, ако съм проявил неточности в моето изказване, така че затова станах за лично обяснение. Просто приемете моите извинения, ако съм казал нещо неточно. Благодаря.
#405 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Сега преминаваме към гласуване на предложението за заместник-председател на Временната комисия. Постъпило е едно предложение за госпожа Маргарита Махаева. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 195 народни представители: за 60, против 79, въздържали се 56. Предложението не е прието. Прегласуване. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „С мотивировка.“) Заповядайте.
#406 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
И малцинствен вот има заявен после.
#407 · speech
Малцинственият вот е след като премине гласуването.
#408 · speech
Да, да. Благодаря Ви, госпожо Председател. Ще призова залата за прегласуване на кандидатурата за заместник-председател на Маргарита Махаева, защото съм сигурен, че една част от тях не са запознати с нейната биография. Аз ще го направя сега в процедурата по прегласуване. Значи, Маргарита Махаева е родена на 14 юли, госпожо Председател, 1977 г. в град Силистра. През 2015 г. завършва право в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Две хиляди и шестнайсета година – стажант-юрист в Софийския градски районен съд, Софийска районна прокуратура, Софийска градска районна прокуратура, в Столична следствена служба към Градска прокуратура, Агенция по вписванията и много други. Придобива юридическа правоспособност след успешно положен изпит по Закона за съдебната власт. В периода 2017 г. до 2019 г. е юрисконсулт в частна фирма, 2019 г. – адвокат към Софийска градска колегия. И на база на всичко това, което изброих, аз и цялата парламентарна група на ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че тази кандидатура е най-подходяща за заместник-председател на тази комисия, която с точност и в детайли да следи цялата работа на комисията и реално погледнато да осъществява един мониторинг дали комисията извършва дейност или е само един политически пиар на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#409 · speech
И аз Ви благодаря. Уважаеми колеги, постъпило е предложение за прегласуване на кандидатурата на госпожа Махаева за заместник-председател на Временната комисия. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 205 народни представители: за 60, против 94, въздържали се 51. Предложението не е прието. Госпожо Михайлова, заповядайте. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „И аз исках процедура“.) Като приключим процедурата. Само да Ви напомня, че по искане на парламентарна група имаше почивка и заседанието е до 14,30 ч.
#410 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Взимам тази процедура, за да обърна внимание на българските граждани какво се случи по тази точка. Тъй като няколко пъти беше казано за политически пиар и така нататък от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, които са вносители на точката. Тези хора казват, че много се интересуват от темата. В дебата по собствената си точка разводниха с три-четири други теми, които бяха изключително политиканстване, след което не предложиха нито председател, нито заместник-председател на комисията, която те предлагат. Тоест стигаме до извода, че „Продължаваме Промяната“ предлагат комисия за ГЕРБ. ГЕРБ са поискали да има такава комисия и „Продължаваме Промяната – Демократична България“ са я предложили, след което избраха председател от ГЕРБ. Тоест в момента се създаде Временна комисия, която на всичко отгоре е със срок на дейност шест месеца. Какво ще прави тази комисия за шест месеца, предстои да видим с председател от ГЕРБ и без въобще предложение за заместник-председател от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Ако някой изобщо някога се е съмнявал колко много си приличат Политическа партия ГЕРБ и коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“, трябва да спре да се съмнява поради редица гласувания, които те правят заедно поради това, че днес кворумът в зала беше осигурен от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, за да се приеме комисията на ГЕРБ, която току-що приехме, след което госпожа Деница Сачева е във възможност да изкомандва цялата парламентарна група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ дали да бъде в зала или не. Защото днес на излизане госпожа Сачева каза: „Напускаме зала“, след което първа стана Лена Бориславова и след нея цялата парламентарна група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това се случи днес. Старата сглобка с нови коалиционни партньори - „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ръка за ръка с ГЕРБ.
#411 · speech
Времето Ви изтече.
#412 · speech
Като една устойчива патерица сраснала се с цялото.
#413 · speech
Времето Ви изтече. Първи заяви за процедура господин Йордан Иванов.
#414 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
процедура!
#415 · speech
Господин Ангелов, Вие сте трети.
#416 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Да не забравите?
#417 · speech
Не, няма да забравя, не се притеснявайте. Заповядайте, господин Иванов.
#418 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, колеги! Правя следната процедура. Тъй като стана пределно ясно, че пет астрономически часа ВЪЗРАЖДАНЕ с помощта на техни колеги бавят, за да не може да се даде институционален отговор на вероломното нападение на представителството на Европейската комисия. Това е причината. Пет астрономически часа не може да разгледаме декларация, с която Народното събрание да осъди това действие! (Реплики.) Точно така! И поради това предлагам, на първо място, удължаване на работното време до приключване на точка втора. Зная, колеги, че има бюджет. Зная, че този аргумент е валиден, но в крайна сметка, ако не бавите, може да приключим и в 3 часá без 15. Благодаря Ви.
#419 · speech
Благодаря Ви. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Обратна процедура! Обратно предложение!“) Господин Ангелов заяви пред Вас. Стига сте викали! Заповядайте, господин Ангелов. Господин Ангелов заяви. Изчакайте! Заповядайте на процедура, господин Ангелов.
#420 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, аз ще направя обратно предложение, но преди него, тъй като вдигах картата си може би от половин час – имах процедура по начина на водене, ще направя и нея. И в края на тази процедура ще направя обратното предложение. Госпожо Председател, моля Ви да не допускате госпожа Михайлова да въвежда залата в заблуждение, тъй като искам да припомня няколко много важни неща, които се случиха в тази зала, именно от тяхна страна. Те дойдоха и от парламентарната трибуна, техни представители няколко пъти разказаха как лично при тях са ходили представители на „Продължаваме Промяната“ и са ги молили да подкрепят господин Бойко Рашков за председател на Народното събрание. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Така е. Така беше“.) Сега това означава, госпожо Председател, че коалицията е между ВЪЗРАЖДАНЕ и „Продължаваме Промяната – Демократична България“. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тази коалиция между ВЪЗРАЖДАНЕ и „Продължаваме Промяната“ преди няколко дни блокира работата на Народното събрание и на практика прекрати съдебната реформа с обновяването на Висшия съдебен съвет и Инспектората. Вече си отговаряме на въпросите кой пази главния прокурор. Ами пазят го именно колеги от „Продължаваме Промяната“, които имат поискани имунитети и срещу които се водят наказателни преследвания. Значи, колегите от „Продължаваме Промяната“ са новата сглобка с ВЪЗРАЖДАНЕ, от които са искали подкрепа за председател на Народното събрание. А господин генерал Атанасов нарече това нещо в национален ефир специална тактическа операция. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Така е“. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ама то не е специална тактическа операция, това си е коалиция между ВЪЗРАЖДАНЕ и „Продължаваме Промяната“, която в момента е в опозиция. А сега по отношение на направеното процедурно предложение. Колеги, аз разбирам, че идеята е да не се приеме основният бюджет, който е важен за държавата, а именно Законът за държавния бюджет, който трябва да стартира с три комисии, които днес след заседанието имат общо заседание. Така че няма как да подкрепим удължаване на работното време, тъй като основната наша цел и ангажимент, който имаме като мнозинство, което е отговорно за управлението на държавата, е именно приемането на най-важния закон – Закона за държавния бюджет. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#421 · speech
Благодаря Ви. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: Процедура!“) Има направено обратно предложение.
#422 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Той има предложение за времето.
#423 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има друго предложение.
#424 · speech
Господин Ганев, заповядайте. (Реплики от народния представител Петър Петров.) Разберете се с Вашите съпартийци – кой. (Реплики.)
#425 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Първо, подкрепяме предложението на ПП-ДБ до изчерпване. Даже ще искаме, ако не стигнем до и половина или когато е нужно това нещо, утре да влезе тая точка изрично, ще гласуваме за. Второ, категорично и твърдо потвърждавам това, което беше казано от Костадин Ангелов. Точно така, патерица са ни. Нещо повече, в петък следобед половината им депутати пълниха яйцата с червена боя. (Силен смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нещо по-ясно. Ето тук има един – Желето, вижте му ръчичките. Има един друг, който и той е зацапан. Има ги, и те участваха явно в това. (Шум и реплики.)
#426 · speech
Има направено предложение за удължаване – до изчерпване на точка втора, и има направено обратно предложение, тъй като имаше почивка до 14,30 ч. Колеги, моля, гласувайте дали да удължим работното време до приемането на точка втора. Нали правилно формулирах, господин Иванов? Моля, гласувайте. Гласували 213 народни представители: за 77, против 109, въздържали се 27. Предложението не е прието.
#427 · speech
Реплика От Възраждане
Прегласуване!
#428 · speech
Прегласуване. (Ръкопляскания.) Обосновете защо искате прегласуване.
#429 · speech
ПП-ДБ
Колеги, днес цял ден губим времето на парламента. (Шум и реплики.) По начин, който е абсолютно безсмислен, с глупави примери, с фалшиви шеги. Това е срам! Истински срам към българския парламент. Срам е и за Вас (към ГЕРБ-СДС). Борите се за европейска партия! Когато една от партиите бяха повели бунт срещу Европейската комисия, хвърлят яйца, с чукове чупят стъклата на сградата, Вие сега даже не искате тази декларация да мине. Защо? Защото всъщност през цялото време Вие работите абсолютно заедно срещу европейския интерес. И това, което искам да кажа: който е европеец в тази пленарна зала, трябва да гласува за тази декларация. Защото е срам за България, срам е за българския парламент, срам е да бъдем давани за пример от всички европейски държави, че има едни хуни в България, които замерват с червена боя сградата на Европейската комисия! Всичко това не може да се случва в европейска България. Не може един човек с чук да се разкарва из центъра на София и да чупи стъклата на сградата. Това не е нормално. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не е нормално! И всички, които си казват, че имат нещо европейско в тях…
#430 · speech
Моля за тишина!
#431 · speech
…нека при прегласуването подкрепим тази инициатива – да кажем, че това не е нормално. Европейското поведение е да водим дебати, а не да говорим глупости. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#432 · speech
Ако се успокоите! Господин Тодоров, моля за тишина! Бяха поискани процедури от трима народни представители от три парламентарни групи. Господин Костадинов, господин Цонев и господин Иванов. (Реплики.) Ако не дам думата, после ще кажете…
#433 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Точно така, госпожо Киселова – като сте тръгнали да нарушавате Правилника, ще го нарушавате докрай. Защото очевидно това е Вашата съдба. Вие сте пример за председател, който нарушава Правилника постоянно.
#434 · speech
Благодаря Ви. Кажете каква е процедурата. (Реплики на народния представител Атанас Атанасов.)
#435 · speech
Дали защото не го е чел, дали защото така са му казали. Това нещо, което всъщност се случва в момента, е показателно. Ние подкрепяме предложението тази точка да влезе и да не забравяме, че по-европейска организация от ВЪЗРАЖДАНЕ в парламента няма. Ние сме единствената политическа сила в нашия парламент, която създаде своя собствена европейска политическа организация. Никоя друга политическа партия в 150-годишната история на България не го е правила това нещо. Няма и да го направи. И ще Ви кажа защо! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Браво! Браво!“) Защото ние имаме сърца и души, а Вие имате грантове и инструкции. Но има и още нещо. Господин Петков…
#436 · speech
Господин Костадинов, каква Ви е процедурата?
#437 · speech
Процедурата ми е, че аз ще предложа, след като мине прегласуването, да гласуваме за удължаване на работното време до края на програмата за деня, защото смятам, че е изключително важно и ще покажем ние, българските народни представители, за какво си получаваме заплатите, и понеже тук имаше въпрос колко време се харчело. Нали знаете, че в момента българските граждани са изключително изнервени от факта, че заплатите на народните представители се увеличиха с 800 лв.? Това, което ние трябва да направим и което ще им покажем, и ще докажем, е, че ние си заслужаваме всяка една стотинка от тези пари. Затова се гответе не само Вие от ПП-ДБ и въобще цялата тук евро-атлантическа тълпа – без ВЪЗРАЖДАНЕ, гответе се, гответе се за дълго и изключително плодотворно стоене в Народното събрание! Идва бюджет и...
#438 · speech
Благодаря Ви.
#439 · speech
…там няма да има 5 часа, а ще има 168 часа! Обещавам Ви го това нещо!
#440 · speech
Благодаря.
#441 · speech
Ще имаме предложение и всичко останало, за да може да се види, и това нещо ще бъде само началото. Днес започваме! Като искате, ще получите това, което заслужавате от най-голямата българска опозиционна сила. (Шум и реплики от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.) И, между другото, госпожо Киселова, когато говори Костадин Ангелов…
#442 · speech
Към мен, към мен!
#443 · speech
…на мен ми звъннахте на втората минута точно…
#444 · speech
Точно така!
#445 · speech
…а когато Костадин Ангелов говори, го оставихте да говори 3 минути и 47 секунди, първия път!
#446 · speech
И на господин Ангелов позвънях, не се притеснявайте!
#447 · speech
Така, вижте, моля Ви, аз съм на първия ред и чувам много добре кога звъни и кога не звъни!
#448 · speech
Губите време!
#449 · speech
Не, не губя време, а напротив! Опитвам се да Ви обясня, госпожо Киселова, че Вие имате двоен стандарт.
#450 · speech
Така е. Благодаря. (Шум и реплики.)
#451 · speech
И като имате двоен стандарт… А, така е?! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях.)
#452 · speech
Благодаря, благодаря. Двоен стандарт към Вас и отношението – отношението към Вас е много по-внимателно.
#453 · speech
Вие имате двоен стандарт – така е! Вие нарушавате Правилника – така е! Ама какво правите там тогава? Нарушавате Правилника и имате двойни стандарти! Не Ви е мястото тук, подайте си оставката, защото да Ви кажа нещо, което не знаете...
#454 · speech
Господин Костадинов, ако позволите, да Ви…
#455 · speech
Не, не Ви позволявам! …искат и скоро ще Ви вземат оставката!
#456 · speech
Благодаря Ви.
#457 · speech
Затова, ако имате малко достойнство и доблест, подайте си оставка сама – без да Ви унижават после! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#458 · speech
Господин Костадинов, държа да Ви кажа, че за днес няма фиксирани точки в дневния ред и предложението е само за точката. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Разбира се. Господин Цонев, заповядайте.
#459 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, процедурите, които взехме, трябваше да ни ги дадете след прегласуването, но тъй като дадохте на господин Костадинов, за да не се загуби така отговорът, и аз ще наруша това, което Вие нарушихте като ред. Колеги, господин Петков, не разбирате ли какво правят те? Имаме бюджет – бюджет, който трябва да ни вкара в еврозоната. Тяхната голяма битка е как да не се извърви последната крачка към пълноправното ни членство – последната крачка, която прави необратими неща. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И сега казват: „Ще стоим тука цял ден“, за да не приемем Комисия, каквато ще да е комисия за тях, само и само да не вървят бюджетите. Само че аз Ви казвам на Вас: Комисията, която я искате, нека да бъде утре, защото няма никакви точки за утре, и ние ще я подкрепим, както казахме, че ще я подкрепим. (Шум и реплики.) Не позволявайте по техния си начин това, което тук правят вече в два парламента – да бавят процеса и така нататък. Ние имаме цел – еврозоната, те имат цел да спънат България по нейния европейски път. Хайде сега тук опозиция, управляващи, няма значение, ние имаме цел – трябва да спрем антиевропейската партия в българския парламент! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Хайде сега, те се били обединили и щели тук 100 часа да говорят! Хайде ние да си направим така, че да приемем бюджета, той да ни вкара в еврозоната и да им решим проблема.
#460 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев, и Вие искате да нарушите Правилника. Ваше е предложението за удължаване на работното време днес до приемане на точката и от Вашата парламентарна група беше мотивирано прегласуване. (Шум и реплики.)
#461 · speech
ПП-ДБ
Колеги, за да не бързаме със заключенията кой подкрепя ВЪЗРАЖДАНЕ в тази ситуация, в тази игра при прегласуването, ако не мине така направеното предложение, правя процедура, госпожо Председател, да разглеждаме тази точка – точка втора, декларацията от днеска да бъде разглеждана утре като първа точка. Утре е по-спокоен дневният ред и прочее, и така ясно ще видим кой реално подкрепя ВЪЗРАЖДАНЕ и кой не.
#462 · speech
Първо да прегласуваме и тогава. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата! Уважаеми колеги, ще прегласуваме дали да удължим работното време до приемане на Проекта за декларация. Моля, прегласуване. Гласували 222 народни представители: за 77, против 130, въздържали се 15. Предложението не е прието. Ще свикам Председателския съвет, на който да се вземе решение, дали да започнем да гледаме всички… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#463 · speech
ПП-ДБ, от място
Аз имам процедура! Подложете на гласуване моята процедура!
#464 · speech
Не, има приет дневен ред. Седнете си на мястото, господин Иванов. Седнете си на мястото! (Шум и реплики.) Дневният ред се обсъжда около един час. Господин Иванов, седнете си на мястото! След като един час обсъждахме дневния ред, ще свикам Председателския съвет, ако толкова настоявате и Вие, и Вие за Вашите предложения. (Шум и реплики.) Не, има приет дневен ред, има приет днес. Точка първа за утре е изслушване и Вашият проект за декларация ще бъде точка втора, ако днес прекъснем. Има, категорично. (Шум, смях и реплики.) Не, не е смешно. Преминаваме към Проекта на декларация. Ще представи ли вносителят Проект на декларация в оставащите 15 минути? (Шум и реплики.) Ще извикам Председателски съвет… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Имаме друга процедура!“) А, друга процедура ли имате? Не се сетих, извинявам се, колко съм недосетлива. По-спокойно! Господин Тодоров, заповядайте.
#465 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Във връзка с това, че преди малко Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков се изсулиха от залата, след като подкрепиха председател на ГЕРБ, явно се водят някакви преговори за влизане в управляващото мнозинство, а и всъщност ние искаме да обясним някои неща на нашите избиратели от трибуната, процедурата ми е – от името на парламентарна група един час почивка. (Шум и реплики.)
#466 · speech
Първо, изслушайте ме, парламентарна група може да поиска 30 минути. (Шум и реплики.) Изчакайте. Пленарното заседание е до 14,30 ч. Не мога да дам повече от 15 минути почивка. Продължаваме в 14,30 ч. (След почивката.)
#467 · speech
Уважаеми колеги народни представители, продължаваме заседанието след дадената почивка. Процедура – господин Петров, заповядайте.
#468 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател, за предоставената възможност да направя една процедура, която няма да е първата от този тип днес, но засяга следващата точка от дневния ред, която, забележете, е Проект на декларация, която да бъде приета от цялото Народно събрание, с която се осъждат системните агресивни действия на Партия ВЪЗРАЖДАНЕ като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път – поне така е заявено от вносителите. Уважаеми господин Председател, считам, предполагам и Вие сте разбрали, че този проект на декларация, която да бъде приета от Народното събрание, макар че не е упоменато изрично в наименованието, означава саморазправа от страна на парламентарни групи с друга парламентарна група. Това е тема, която е изключително деликатна за българското общество. То има нужда да разбере какво всъщност се цели да бъде направено с тази декларация. То има нужда да разбере как точно парламентарните групи се отнасят една с друга и как се иска с една недопустима по своя ред декларация на Народното събрание да бъде ограничена една парламентарна група, така както преди само три години и половина бе прието решение, с което да ни забранят на нас от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ тогава да влизаме в сградите на Народното събрание, а пък тогавашният председател Никола Минчев сложи и решетки за 32 хил. лв. народни пари в старата сграда на Народното събрание. Именно затова, господин Председател, правя предложение да бъдат включени камерите на БНТ и БНР за тази точка, която следва – т. 2 от дневния ред, и Ви моля да подложите това мое предложение на гласуване, за да може цялото българско общество да види какво всъщност се опитват да направят народните представители срещу една парламентарна група.
#469 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Колеги, подлагам на гласуване процедура за включване на камерите на Българската национална телевизия и БНР сигнала. Режим на гласуване. Между другото, докато гласуват колегите. Уважаеми колеги, времето на заседанието изтича в 14,49 ч. Петнадесет минути след почивката имаме, за да завърши заседанието. Понеже не е удължено времето, да имате предвид, че е 14,49 ч. Гласували 202 народни представители: за 43, против 112, въздържали се 47. Не се приема предложението. Има искане от господин Ганев за прегласуване. Режим на гласуване, колеги. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Мотивировка? Заповядайте.
#470 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Тази точка е изключително важна и трябва да бъде излъчена в национален ефир, за да може всички тези, които бяха обявени за хулигани, хуни и всичко най-лошо, да видят какво мислят народните представители в парламента. Нека да видят какво ще кажат от ГЕРБ, които са причината за този протест. Нека да видят какво ще кажат от ПП-ДБ, които направиха всичко възможно да разграбят и да досъсипят България. Нека да видят какво ще кажат от двете ДПС-та, защото след протестите и двете ДПС-та отново показаха, че няма никаква разлика. Излезе Пеевски, наговори едни простотии, след него излязоха от Догановите – щях да кажа еничари, и те наговориха едни други работи. Нека да чуят какво ще каже и МЕЧ, защото МЕЧ и нейният председател си позволиха да оплюят протеста. Нека да чуят какво ще се каже и как ще се коментират действията на президента, защото президентът също си позволи да поругае народа. Нека да чуят какво е мнението и на „Величие“, защото те също си позволиха това нещо да направят спрямо българския народ. Въобще това е изключително важно да бъде пуснато в национален ефир на Българската национална телевизия и Българското национално радио. Изключително важно е! Ще се кажат много неща, които са ключови. Ще се кажат и ще се развенчаят много митове за това – какво си позволява да прави Борисов, и че ни връща в 90-те години на рекета, на измамите, на това да се толерират измами в статистиката. Всичко това нещо трябва да се чуе. Да се чуе от обслужващия му персонал от ПП-ДБ, които загробиха държавата, и финиширахме с 10 милиарда, което не са го отчели.
#471 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев.
#472 · speech
Затова нека да има прегласуване и нека да включим камерите. Всичко да е публично и ясно. Не мога да разбера защо от ПП-ДБ се крият от това да бъдат видени и чути.
#473 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Процедура по прегласуване. Режим на гласуване, колеги. Гласували 204 народни представители: за 43, против 124, въздържали се 37. Предложението не е прието.
#474 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура. Различен вот.
#475 · speech
Какъв различен вот? Няма как да има различен вот? Каква е процедурата? По начина на водене ли? Процедура по начина на водене, ако обичате.
#476 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е към Вас във връзка с т. 2, която гласи следното: Проект на Декларация за осъждане на системни и агресивни действия на партия „Възраждане“ като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път. Вносители – Атанас Атанасов и група народни представители на 25, на 25 – подчертавам, февруари 2025 г.
#477 · speech
Къде съм аз в процедурата, господин Тодоров?
#478 · speech
Да. Във връзка с така внесената точка, която всъщност, като я прочетете, мирише на страх. Между другото, искам да направя следното процедурно предложение, което според мен е много важно, и то е да включим камерите на БНТ 2 и на Военния телевизионен канал (смях) да се излъчва следващата точка (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ), защото смятам, че след като вносителите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ са направили това предложение…
#479 · speech
Господин Тодоров, придържайте се към процедурата по начина на водене.
#480 · speech
Аз в момента аргументирам защо правя това процедурно предложение, господин Председател.
#481 · speech
Е, няма как да е Военният телевизионен канал.
#482 · speech
Смятам, че вносителите от „Продължаваме Промяната-Демократична България“ трябва публично пред обществеността и пред Военния телевизионен канал да аргументират защо те са внесли този проект на декларация и да може цялото българско общество реално погледнато да може да се запознае с техните тези, съответно с обратните такива. И естествено, след това цялата наша общественост да може да прецени кой е прав и кой е крив. И пак искам да Ви кажа, господин Председател, че т. 2 мирише на страх. Благодаря Ви.
#483 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Не мога да подложа това Ваше предложение на гласуване. Давам думата на… (Народният представител Стоян Таслаков иска думата за процедура.) Каква процедура? Моля? (Народният представител Стоян Таслаков тръгва към трибуната.) Към мен имате ли процедура?
#484 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Важно е. Процедурата е към залата относно тази точка.
#485 · speech
Заповядайте.
#486 · speech
Благодаря, господин Председател. Аз взимам тази процедура, защото смятам, че точката е наистина важна. Така, като гледам часовника, за съжаление, остават по-малко от две минути. Въпреки че ние гласувахме за удължаване на времето, за да може тази точка да бъде гледана, все пак залата реши, че не трябва да бъде гледана. Призовавам господин Кирил Петков отново да я внесат тази точка в следващите дни, когато намерят, господин Председател, удобно за тях време, защото смятам, че тази тема е изключително важна. Никой не се интересува в България от бюджет и такива подробности. Всеки се интересува от декларацията на ПП за осъждане на протестиращите хора, които търсят правата си, и дали те могат да протестират в една демократична държава под управлението на…
#487 · speech
Все пак да разберем процедурата каква е.
#488 · speech
Процедурата е отново да призова да я вкарат тази точка, защото тя е изключително хубава…
#489 · speech
Разбрах. Разбрах.
#490 · speech
…ценна и интересна за хората. Благодаря.
#491 · speech
За процедура ли сте? Заповядайте.
#492 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, понеже видно вървим към края на настоящия пленарен ден, правя процедурата, която направих и когато госпожа Киселова ръководеше това заседание: тази точка, както и колегите от ГЕРБ дадоха знак, че имат съгласие предварително, да бъде разгледана утре като първа точка. Нека да го гласува пленарната зала. Благодаря Ви.
#493 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
По този въпрос това не става така, бе. То така не става!
#494 · speech
Господин Иванов, господин Иванов… Само ако може да не говорите от място. Моля Ви, господин Ганев, към Вас ще се обърна, че Вас чувам. Извинявам се. Господин Иванов, вече беше уточнено от Председателя на парламента, че ще бъде свикан Председателски съвет, за да се обсъди това Ваше предложение в рамките, в началото на утрешния пленарен ден – преди това. А сега давам думата, въпреки че имаме две минути, Вие имате процедура – заповядайте. Към мен ли ще бъде процедурата отново? Очаквам да я чуя към мен.
#495 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Садъков. Използвам, че Вие председателствате временно и се надявам, за разлика от госпожа Киселова, да спазвате Правилника, изрично в който е записано в чл. 53, че когато народният представител има право на реплика – в ал. 3 – по едно и също изказване могат да бъдат направени най-много до три реплики, като се редуват представители на различни парламентарни групи, ако такива са заявили. Правя тази процедура по начина на водене към Вас, защото госпожа Киселова изрично след като адвокат Петър Петров ѝ издиктува какъв е редът по този член, и на тази алинея, тя каза, че било по реда на записването. Аз току-що Ви изчетох, че не е по реда на записването, а че е от различни парламентарни групи. Така че без значение е кой кога се е записал, след като има заявени искания за реплики от различни парламентарни групи, трябва да се спазва това правило от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, обнародван в „Държавен вестник“ с бр. 107 от 20 декември 2024 г. Благодаря, господин Садъков.
#496 · speech
Уважаеми колеги, поради изтичане на времето за днешния пленарен ден, преди да закрия заседанието, само искам да обявя, че утре в 9,00 ч. започва пленарният ден с изслушване на министъра на енергетиката Жечо Станков на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно достоверността на появилата се в медиите информация от изпълнителния директор на дружеството Васил Щонов за спиране на работата на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ от 31 март 2025 г. и съкращаване на служителите, работещи там. Какво е становището на Министерството на енергетиката относно увеличаване на държавния дял от акционерния капитал в централата, който в момента е 27%, изразено от предходния министър на енергетиката Владимир Малинов? Какви мерки ще предприеме Министерството на енергетиката за запазване на работните места на служителите? Вносител – народният представител Маноил Манев на 25 февруари 2025 г. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,50 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Хайри Садъков Секретари: Мюмюн Мюмюн Петя Димитрова