Двадесет и осмо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДВАДЕСЕТ И ОСМО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 21 февруари 2025 г. Открито в 9,01 ч.
Дата21.02.2025
Събития245
Разпознати говорители210
Точки с гласуване15

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 21-02-2025 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 19 - 21 февруари 2025 г. - процедура от Наталия Киселова за нови точки 09:03:00 156 41 2
3 Решение за попълване състава и ръководството на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред 09:40:00 133 35 2
4 Решение за попълване състава на Комисията по трънспорт и съобщения 09:41:00 161 10 2
5 Решение за преименуване на Университета "Проф. д-р Асен Златаров" със седалище в Бургас на Бургаски държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" 09:48:00 163 0 0
6 Решение за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата 09:56:00 178 0 0
7 Решение за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата - състав 10:01:00 184 0 1
8 Решение за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата - за председател Андрей Рунчев 10:03:00 122 25 0
9 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 10:54:00 149 37 1
10 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:47:00 38 155 9
11 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:49:00 38 157 9
12 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:51:00 37 160 7
13 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:52:00 34 131 40
14 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:53:00 34 120 50
15 Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, О… 11:55:00 166 27 11

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: stanislav-kostadinov-guberov · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 184 народни представители. Има кворум, откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми народни представители, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след консултации между парламентарните групи на Председателски съвет предлагам промяна в програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание, както следва: Проекти на решения за промени в състава и ръководството на постоянни комисии. Вносител – Драгомир Стойнев. Да стане точка първа за днес, 21 февруари 2025 г. Проект на решение за преименуване на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в град Бургас на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Вносител – Министерският съвет. Да стане точка втора за днес, 21 февруари 2025 г. Проект на решение за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. Вносители – Маноил Манев и група народни представители от всички парламентарни групи. Да стане точка трета за днес, 21 февруари 2025 г. Проект на Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на Европейския съюз, Организацията на обединените нации и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Вносители – Станислав Балабанов, Павела Митова Димитър Гърдев, Драгомир Стойнев, Кирил Добрев, Павлин Найденов, Йорданка Фандъкова и Христо Гаджев. Да стане точка четвърта за днес, 21 февруари 2025 г. И след това редовен парламентарен контрол по смисъла на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 199 народни представители: за 156, против 41, въздържали се 2. Предложението е прието. Уважаеми колеги, нека да поздравим с добре дошли в Народното събрание студентите от Американския университет в Благоевград. Те са на посещение в българския парламент по покана на народния представител Деница Симеонова от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. (Ръкопляскания.) Тъй като имаше заявки за декларации от две парламентарни групи, първи заявка направиха от „Демокрация, права и свободи – ДПС“, след това декларация от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Ибрямов.

#2 · speech

Джейхан Ибрямов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! „ДЕКЛАРАЦИЯ от името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ Днес, 21 февруари, е Международният ден на майчиния език. Тази дата е определена от ЮНЕСКО за международен празник през 1999 г., а през 2002 г. е призната и от ООН. Неговото отбелязване е важно за всеки човек, за всеки етнос и за всяка нация, но в България това отбелязване е свързано с особена чувствителност. За нас тази дата е не само празник, но и ден, в който следва да почетем паметта на десетки български граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, своя език и своята култура. Да споменем хилядите репресирани, пожертвали свободата си, за да съхранят идентичността си, да припомним за напусналите родните си места и лишили се от всички материални ценности и социална среда в името на достойнството и самоуважението, и това не беше много отдавна. За майчиния език могат да се кажат много неща – че е богатство, че е част от езиковото многообразие, че съхранява културните традиции в света, че формира толерантност и диалог. На всеки език има литературни произведения, които карат хората да преживеят емоционално и естетически значимостта на своя език. Всеки народ има своя Иван Вазов и своя Ран Босилек, които възкликват „Език свещен на моите деди“ и „Родна реч, омайна, сладка“. Но задаваме ли си въпроса какво всъщност е за всеки от нас майчиният език, какво може да накара хората да пожертват много, за да го съхранят? Отговорът е свързан с въпроса, зададен по друг начин, и той е: „Кой съм аз, кои сме ние?“ Винаги има пресечни точки и неща, които свързват хората в различни общности – културни, граждански, религиозни, териториални, професионални. Възможните общности са много и взаимно се преплитат, допълват и надграждат. Те правят всеки човек такъв, какъвто е и какъвто може да бъде. Част от тях са индивидуален избор и определят неповторимостта на всеки човек. Другата част е същността, принадлежността към етническа и религиозна общност, към гражданство и родина, към наднационални култури и общочовешки ценности, и когато някой взриви съответната пресечна точка, общността се обединява, защитава и отстоява себе си. Този въпрос е почти екзистенциален, защото е първото нещо, което ни определя, с което се самоосъзнаваме, което ни представя пред другите. Това е основополагащо за всяка идентичност и важи за всеки език. И тук ще цитирам доктор Ахмед Доган, който в края на 2023 г. написа: „Това, което можа да добави цивилизацията пред 20 век, е зачитането на правата и свободите на човека и малцинствата като основни ценности на нашия свят. ДПС е субект и носител на това ценностно постижение. Смяната на поколенията в политиката винаги трябва да преосмисля този казус, защото проблемът за идентичността е свързан със свободата и достойнството на човека и е положен в темела на модерния либерален свят.“ Понятията „официален“, „роден“ и „майчин“ език са в различни отношения. Те могат да се припокриват, да се различават, а в някои случаи – да се противопоставят. Тяхната реалност има правни, политически, демократични, социални и ценностни проекции. В Европейския съюз тази терминология е ясно дефинирана и съответно препоръчана, като са определени и факторите, които могат да ги утвърждават и развиват. Неоспорим факт е ролята на образователната система и в България е направено недостатъчно, но и немалко в това отношение. Въпреки спорната страна относно качеството, официалният език е застъпен, а понякога е и фаворизиран, в добрия смисъл на думата, във всички класове на средното образование. Нещо повече, след членството ни в Европейския съюз и много напуснали страната през последното десетилетие българската държава създаде възможности за българските граждани в много страни да изучават официалния език. Тук е мястото да разгледаме и направеното от българското образование за майчините езици на етническите малцинства, за прилагането и отстояването на гарантираното от Конституцията право, защото дълги години в образователната система изучаването на майчиния език е свързано със сериозни проблеми. Защото дълги години борбата на държавата с финансови кризи и с икономически проблеми постави на заден план духовната сфера. Защото предразсъдъци, дискриминация и ксенофобия – понякога прикрито, понякога открито, продължават да съпътстват политическите процеси, публичните дейности и личния живот на хората. Малките на пръв поглед успехи са постигнати с упорит труд, с постоянство и с непрекъснато преодоляване на съпротивата на всички нива, прикрита обикновено под криворазбрана демократичност. Днес липсващите от 92-а година учебници по турски език са вече факт. В началото на 23-а година Народното събрание постигна още една „малка“ победа – от 190 гласували, 190 подкрепят безвъзмездно осигуряване на учебници по майчин език. Думата малка е в кавички, защото става въпрос за немного голям бюджет, за немного голям брой ученици и за немного голям проблем с процедури. Но успехът е голям, защото в парламента е постигнато единомислие, защото е защитен принципът за грижата и контрола на държавата, отразени в закона, защото се базира на една от европейските ценности за зачитане на културното, религиозното и езиковото многообразие. Европейските ценности и препоръки определят учебния предмет „Майчин език“, наред с официалния, като първата от 8-те европейски ключови компетентности за учене през целия живот, а те формират общообразователните предмети. В българското образование обаче този учебен предмет не е сред тях. Не може учебният предмет „Чужд език“ да е общообразователен, а майчиният да не е. За нас е еднакво важно българските граждани да владеят книжовно както официалния, така и своя малцинствен език, и то да го владеят добре, за да имат самочувствие на достойни български граждани, за да комуникират със самоуважение на майчиния си език, за да имат един по-богат свят, защото, както казва Лудвиг Витгенщайн: „Границите на моя език обозначават границите на моя свят.“ Дължимото не е само в образователната сфера. Културата, традициите и обичаите на различните етноси в България продължават да съществуват, но липсва ясно формулирана държавна политика за тяхното съхраняване и развитие. Днес няма да говорим за използването на официалния език в публичното пространство, за исторически останали думи и за чистотата на езика, но има един детайл, който за нас е важен – тогава, когато в един език се пренасят само обидни думи от друг език, това е проблем. Проблем е за езика, проблем е за носителите на този език, проблем е за комуникацията в обществото. Тук, разбира се, не може да пренебрегнем владеенето на чужди езици. Има една турска поговорка: „Един език – един човек. Два езика – двама души.“ Колкото повече езици владеем, толкова сме по-открити към света, толкова го възприемаме от различни гледни точки, толкова повече имаме достъп до общочовешката култура и ценности, но често тяхното владеене погрешно се тълкува като престижност, защото, ако не владееш официалния и майчиния си език, това също е проблем. Днес е ден да празнуваме. На много места в България той ще се отбелязва от различни етноси с техните песни, танци и стихове. За този ден може да кажем написаното от участничка в конкурсите „Букет“: „Покани ме в твоя свят. Не го познавах. Не знаех, че го има. Изпя ми песни за любов и болка на език различен, но разбрах те. Танцуваш също като мен, макар да е с други стъпки. Усмихваш се с моята усмивка. Разбирам те, ти също мен. Покани ме в твоя свят. А той за мен и теб е човешки. Един е, сега разбрах.“ Днес е ден и за почит към тези, които бяха убити от държавния репресивен апарат преди 1989 г., поради това, че защитаваха своята идентичност. Списъкът е дълъг, но ще изчета имената на няколко от тях: Абди Ейбрахимов Мустафов Чолаков от община Якоруда; Юсеин Асанов Караалилов от село Корница; Тефик Тефик Хаджи от село Брезница; Назифе Хасан Мустафа от село Медовец; Сали Ибрям от село Доброплодно; Кеазим Ибрямов Пашов от община Ардино; Тюркян Фейзула Юсеин от община Кирково; Муса Мюмюн Якуб от община Кирково; Мюмюн Мустафа Ахат от Момчилград; Мехмед Ахмед Хабил от Момчилград; Сезгин Салим Караюмер от село Езерче, Разград; Ибрям Ахмедов Юмеров от община Котел; Неджиб Осман Неджиб от Каолиново; Мехмед Салиев Сарач от община Каолиново. Поклон пред паметта им! ДПС обединява хора от различни етноси, обединява хора, приемащи България за своя родина, обединява тези, които имат самочувствието, че са европейски граждани и съкровено пазят имената, дадени им от техните родители, песните на своите майки и езиците, които ги правят толкова богати, официалния български език и майчиния си език. Пътувайки първо към себе си, а после и към един по-богат свят, в който духовното общуване премахва ксенофобията и предразсъдъците, свят, в който разбирателството и толерантността са възможни, ние ще продължаваме да изпращаме своите най-съдържателни и най-красиви послания. Честит международен ден на майчиния език! Благодаря за вниманието.“ (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)

#4 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! В навечерието сме на третата година от началото на агресивната война на Руската федерация срещу Украйна. На 15 февруари 2022 г. говорителят на Кремъл заяви: „Само луди хора, лишени от морал, могат да допуснат, че Русия има намерение да нападне Украйна.“ Девет дни по-късно започва пълномащабна руска инвазия срещу Украйна. Тя не е първата жертва. През 1999 г., обявената като антитерористична специална военна операция, бързо се превръща във война, а нейната цел се оказва различна от заявената, касае се за каспийски енергийни ресурси и суровини. Завършва с инсталирането на верния слуга на Путин – Кадиров, тези последствия виждаме и до днес. През 2008 г. Русия напада и Грузия с мотив, който звучи зловещо познато и днес – да се защити рускоезичното население. Реалната цел обаче е осуетяване на европейската интеграция и членството на Грузия в НАТО. През 2014 г. следва анексията на Крим. Година по-рано Янукович замразява преговорите с Европейския съюз, което води до масови протести в Украйна и падането му от власт. Руски части след това окупират Крим, а мотивът отново е защита на рускоезичното население. Истинската цел на Путин – подготовка на пълномащабна война срещу Украйна. През 2015 г. следва Сирия. Западът подкрепя исканията за демократизация. Русия подкрепя кръвожадния режим на Асад. Мотивите – да се докаже, че Русия е в състояние да използва ефективна военна сила, също и далеч от границите на бившия Съветски съюз. Днес виждаме последствията от намесата на Русия и Иран и в този край на света. През 2022 г. започва война срещу Украйна с фалшиви мотиви като денацификация на страна с президент евреин, която всяка година отбелязва при Бабиняр едно от най-големите зверства по времето на Холокоста, извършено срещу евреите. Наричат я специална военна операция. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994 г. се подписва Будапещенският меморандум между Русия, САЩ и Великобритания. Трите страни приветстват решението на Украйна да предаде ядрения си арсенал. В точка две Русия заявява и подписва, че нейни оръжия няма да бъдат използвани срещу териториалната цялост и политическата независимост на Украйна. Днес е ясно, че думата и подписът на Кремъл не струват нищо, а демилитаризацията на Украйна направи днешната война възможна. Целта за спирането на разширяването на НАТО е заявка, че суверенни държави нямат право сами да определят бъдещето си. Това според Русия се решава с въоръжена агресия. Какви цели преследва всъщност режимът в Кремъл? В редица интервюта Путин показва, че е развил патологична мания на завоевател, който разсъждава в категории като историческо владение. Такива са и имперските му амбиции днес. Атаките срещу цивилна инфраструктура, жилищни блокове, болници и търговски центрове говорят за терор и показват истинското лице на руския президент-диктатор. Специалната военна операция за три дни се превърна в пълномащабна война и стигна до военни престъпления в Буча, включване на отрядите на Кадиров, известни със своята кръвожадност и бруталност, както и на севернокорейски войници. Страхът обаче на Русия е следният: ако съседни държави на режима бъдат приети в Европейския съюз и станат част от модерния и развит свят, то ще бъде възможно за сравнение за самите руснаци – къде се живее свободно и добре, и къде мизерно, бедно и без свобода. Русия не може да управлява собствената си земя, но напада чужда страна, включително с цел да окупира и експлоатира нейните ресурси, а Украйна е богата на ресурси страна. Руската федерация цели едно – унищожаване на Украйна като суверенна държава, дестабилизация на Европейския съюз и разрушаване на единството в НАТО. Този път обаче Путин се сблъска с героичната съпротива на украинския народ, готов да се жертва за своята независимост, както и решителността на Запада да го подкрепи в борбата му за свобода. Постигнатото от Путин до момента в числа – 41 хиляди цивилни жертви, загинали и ранени, които надминават 500 хиляди души, една трета от населението на Украйна, от които два милиона деца се нуждаят от хуманитарна помощ. Това е най-голямото разселване на хора от Втората световна война до днес. Войната срещу Украйна е масово убийство, извършено от православен християнски народ срещу друг християнски православен народ. Спирането на разширяването на НАТО завърши с разширяване на НАТО. С Швеция и Финландия Алиансът има над 2000 км граница с Руската федерация, а Русия загуби над един милион души, избягали от режима на Путин. Преди три години България беше напълно зависима от доставки на енергийни ресурси, а всеки опит за диверсификация беше блокиран. Променихме това въпреки лъжите, че ще стоим на тъмно и студено. Двата кабинета, в които участва „Продължаваме Промяната – Демократична България“ наредиха страната ни до цивилизованите райони, които категорично осъдиха руската агресия. (Шум и реплики.) Страната ни се включи в предоставянето на военно-техническа помощ отново противно на опорните точки на Кремъл и техните проксита в България, че ако дадем оръжия, веднага ще влезем във войната. Оказаната помощ от България – за три години преди войната, износът на частната ни индустрия на военна продукция е бил на стойност около милиард и половина лева. Три години след войната износът е нараснал до 3,7 милиарда, а само за 2025 г. индустрията е заявила износ за 5 млрд. лв., или общо 8,7 милиарда плюс договорите за замяна в държавния сектор на стари боеприпаси с нови, за което плащат нашите съюзници. България получи 348 милиона само от Дания – безвъзмездно. Средства, които са предоставени на българската страна. На този фон безвъзмездната помощ от България към Украйна е нищожна, противно на лъжите, опорните точки на проруските партии у нас. Рисковете пред България обаче се увеличават. В последните дни Русия направи заявка за отмяна на чл. 5 за страните от Източна Европа, касаещ колективната отбрана на НАТО. Това включва и нашата родина и показва намерение за възстановяване на руските интереси в границите на бившия Съветски съюз. На този фон Борисов сменя риториката със скоростта на светлината, Румен Радев използва Консултативния съвет за национална сигурност с популистки цели, а истинските рискове пред България коментират само пътьом и пред медии, като президентът Радев повтаря едно към едно опорните точки на режима в Кремъл. В този смисъл свободата, на която се радваме днес, на придвижване, общ пазар, принадлежност към семейството на европейските народи – всичко това е под пряка заплаха. Цивилизационният избор на България ще бъде поставен пред изпитание в следващите месеци. Нашият национален интерес е траен мир, а той се гради само върху истината. Украйна е жертва, решение на този конфликт, без нея и без Европа е невъзможно. Поделянето на Полша между Хитлер и Сталин не слага край на войната, а начало на най-мрачните времена в Европа. Стратегическото партньорство между Европейския съюз и САЩ е основано на непреходни ценности, като демокрация, свобода, върховенство на закона и зачитане на международния правов ред. Те ще устоят изпитанията на днешния ден. Ние ще работим за активната роля на България в общоевропейската система за сигурност и отбрана, която започва с непоколебимата ни позиция за европейско единство. Заставаме твърдо зад Украйна и способността ѝ да устои пред руския агресор. Ще отстояваме и постигнатите ни национални успехи, членството на България в НАТО и Европейския съюз и всеки опит за тяхното поругаване ще срещнат нашия категоричен отпор. Внесохме Проект на декларация от името на Народното събрание, която цели да консолидира проевропейските сили около целите за единна европейска отбрана и модернизация. Реакцията на парламентарно представените партии спрямо тази декларация ще покаже ясно кой къде стои. Нашата позиция – на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, не се подчинява на ничия администрация. Европа помни ужасите на миналото, а който помни, не повтаря грешките си. Да живее България в обединена Европа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#6 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, скъпи съграждани! Днес отбелязваме Международния ден на майчиния език, обявен от ЮНЕСКО през 1999 г., който е посветен на опазването и популяризирането на езиковото многообразие. Този ден ни напомня за значимостта на езика като средство за изразяване, част от културната идентичност и връзката между поколенията. Езикът не е просто набор от думи. Той е духът на един народ, на една общност, символ на принадлежност, носител на колективна памет, традиции и ценности. Има силата да обединява и вдъхновява. Чрез него предаваме знания и опит на следващите си поколения. Учи ни на мъдрост, признателност и уважение към корените ни. В свят, който става все по-глобализиран, запазването и поддържането на майчиния език е от съществено значение. Той ни помага да съхраним своята национална и етническа същност, допринасяйки за социокултурния обмен и интеграцията. В България наред с официалния книжовен български език в дома и семействата се говорят езици на различните етнически групи у нас. Много от нашите съграждани за пръв път произнасят думи, като „Бог“, „майка“, „любов“, „мир“ и „приятелство“ на своя майчин език. Уверявам Ви, тези думи звучат благозвучно и красиво и на турски, ромски, арменски, гръцки, румънски, арабски, иврит и другите езици, които се говорят като майчин от немалко наши съграждани. Нека не забравяме, че езикът е неразделна част от културния диалог, който обогатява и укрепва нашето общество, а поддържането на езиковото многообразие е ключово за социалната справедливост и равноправие. (Шум.) Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ ще продължим да подкрепяме и защитаваме правото на всеки човек да говори и изучава своя майчин език, защото сме уверени, че това е пътят към взаимното уважение и етническата толерантност. Вярваме, че езиковото многообразие е богатство, което трябва да бъде ценено и защитено. Честит ден на майчиния език! Нека винаги помним, че езикът е основа на нашето минало и мост към нашето бъдеще. Благодаря Ви за шумното внимание. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#8 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните

Декларация.

#10 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Скъпи сънародници, както и преди много години, България отново е изправена пред съдбоносни времена и съдбоносни решения. В тази връзка ще си позволя да цитирам великия Ботев, който казва в началото на едно от своите велики стихотворения: „Кажи ми, кажи, бедний народе, кой те в таз робска люлка люлее?“ – и завършва с думите: „А бедний роб търпи, и ний без срам, без укор, броиме време, откак е в хомот нашата шия, откак окови влачи народа, броим, и с вяра в туй скотско племе чакаме и ний ред за свобода!“ Скъпи сънародници, предстои България да влезе в Европейския съюз, наречен Европейска централна банка, еврозона – всичко това, което сте чували и разбирали по медиите колко е хубаво и колко е лъскаво. Това, което предстои да се случи, само защото родните евроатлантици искат в момента да се докажат в Брюксел – забележете, вече катарзисът не е пред американския посланик и пред САЩ, защото и днес включително САЩ са заклеймени вече като враг на европейската перспектива пред България, България ще бъде вкарана в така наречената еврозона. Днес предстои отново да се взимат решения, които да ни вкарат по най-мерзкия начин – с фалшификации, с изкуствени данни, там, където ние нямаме място. Там, където, за съжаление, влизайки в еврозоната, няма как да излезем, няма процедура за излизане от еврозоната. И може би единственото спасение оттам ще е, когато този Европейски съюз, в този си вариант, и тази еврозона, в която искат да ни вкарат, се разкъса и се пръсне отвътре, но дотогава нашите евроатлантици ще окрадат каквото може и каквото искат. Защото, вкарвайки ни в еврозоната, следващите една, две години ще се случи това, за което многократно ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме – ще сме свидетели на поредния брутален грабеж. Защото, когато се чудите какво ще се случи, трябва да погледнете какво се случва в съседна Хърватия – трябва да видите двойно по-голямата инфлация, трябва да видите двойно по-големите цени на всичко, което се случва в момента там само за една година, година, в която България трябваше да е заедно с Хърватия в еврозоната. Само това, че продължаваме да сме най-бедната държава в Европейския съюз ни спаси, но в момента ситуацията е, че са пълен парадокс, ние сме единствените, които искаме насила да влезем там като държава, защото много по-богати държави от България в момента отказват да влизат в еврозоната. Погледнете Полша, погледнете Унгария, погледнете Чехия, да не говорим за скандинавските държави, в които имаше и референдуми за това нещо. Там никой не иска в момента да влиза, там в момента Европейската централна банка официално казва, че е на рекордна загуба. Рекордна загуба! Кой, български народе, смятате, че ще покрива тези загуби – влизайки в ресторант, в който някой е ял, пил години наред, и дойде сега сметката – този, който е дошъл последен. И това ще се случи, защото, освобождавайки над 70 милиарда от осигурителните пари за борда, една част отива за осигуряване на Европейската централна банка и за еврозоната, другата част остава обаче на разположение на сегашното правителство. И тогава ще чуете от тази трибуна как ще станат какви ли не лауреати на ГЕРБ, на ПП, на БСП, на „Има Такъв Народ“, на който се сетиш, ще обясняват – този проект трябва да мине, този ще мине, и накрая всичките тези проекти ще бъдат реализирани от фирмите, близки до Борисов, фирмите, близки до Пеевски, някой друг до Асен Василев, и който каквото може да заграби от ПП-ДБ допълнително. Това ще платим всички ние, това в момента е крайъгълният камък. Какво можем да направим обаче ние? В ситуация, в която в парламента единствено ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме категорично не и сме на тази позиция от първия ден, единственото, което ни остава, е да излезем на улицата. Затова в събота в 12,00 ч. пред БНБ има общонационален протест. Протест, в който всеки един ще може да изрази – дали мирно, дали немирно, своя категоричен отказ да бъдем вкарани в еврозоната, защото предстои да бъдем загробени. И ако се чудите какво да правите след неделя, няма смисъл. Събота е денят, в който трябва да решите, искате да имате още хомот или искате да изразите своя глас. Защото, за добро или лошо, човекът, който взима решенията и носи персоналната отговорност насила да ни вкарат в момента в еврозоната, Борисов – защото, нека си го кажем, той е човекът, който взима персонално решенията в тази четворна коалиция. Нито „Има Такъв Народ“ имат някаква тежест за важните решения, нито БСП имат някаква тежест за тези решения, още по-малко пък хората на Доган – никаква тежест, всичко се решава персонално от Борисов! Както Борисов решава дали да фалшифицира данните за бюджетния дефицит, дали да приеме фалшивите данни на Националния статистически институт, и дори това – да плюе на финансовия си министър, който от тази трибуна преди десет дни обясни какво ни е тежко състоянието, дори и това – вчера да се отрече от правителството си и да каже, ама то това правителство не е на ГЕРБ. Ама много ясно, че не е на ГЕРБ, то е на ВЪЗРАЖДАНЕ това правителство, ГЕРБ няма нищо общо с това правителство и той не познава Теменужка Петкова, както не познаваше Владислав Горанов, когато го вкараха в списъка „Магнитски“. Неделя е късно вече, в събота е денят, в който ние трябва да излезем и ясно и точно да кажем, че безумието, наречено еврозона, трябва да спре, фетишът на хората, които искат просто да се награбят, да окрадат България, трябва да спре! Защото България е фалирала държава, защото е заложено 34 милиарда нови дългове да се теглят, защото само за тази година са планирани шест и общо да дължим 87 милиарда. Докога и какво ще търпим, какво трябва да се случи?! Защото, когато изпаднем в ситуацията на Хърватия, всичко да е двойно, тройно на това, което е било до вчера, ще е късно. Събота е денят! Събота е денят, в който ние трябва да защитим не само нашето бъдеще, бъдещето на нашите деца. Защото седим в разломни времена, свидетели сме как светът се променя, как се преориентират и се разделят зоните на влияние, и хората, които взимат решения, въобще не питат родните евроатлантици. И ако допреди минути от ПП-ДБ седят и обясняват как ще защитават Европейския съюз пред американското посолство – и скоро най-вероятно ще има и протест пред американското посолство от тяхна страна, то светът се променя, защото вчера станахме свидетели, всички видяха какво стана в ООН. Ама Русия вече не е агресор, да кажа на ПП и ДБ, Русия не е агресор, официално от техните ментори в САЩ. Техните евро-атлантически партньори отказват да приемат, че Русия е агресор. Най-вероятно от следващата седмица вече няма да има война, официално от ООН, а ще има специална военна операция. И на целия този фон ГЕРБ и лицето Бойко Методиев Борисов искат насила да ни вкарат в еврозоната. Насила! И цената за това ще бъде платена от най-бедните българи, от средната класа, от малкия и средния бизнес, който ще бъде съсипан, защото безумието да отиде на пререгистрация за ДДС вече даже не е и сто хиляди – под сто хиляди е, защото са фиксирани 50 хил. евро, а не 166 хил. лв. Това ще плати малкият, средният и микробизнесът. Защото безумието с пенсиите – в момента се декларира, че ще се възстанови швейцарското правило – някой вярва ли на ГЕРБ и на БСП за това нещо? Кой вярва на това нещо? Защото от тази трибуна се обясни, че няма да искаме доклад. От тази трибуна! Това нещо се отметна на следващия ден, това вече беше забравено. Така че по същия начин, което много пъти сме се събуждали със съвсем други намерения на Борисов, и БСП са гледали като пребити кучета отстрани само за да са на хранилка, това ще се случи, когато Борисов реши, това нещо го направи, защото малкият и средният бизнес ще бъдат съсипани. Какво ще правим, когато, за да влезем в еврозоната, фиксираме и съсипваме минималната заплата? Какво правим в ситуация, в която отидем и кажем, че майчинските няма да бъдат увеличавани три години? Вие ни обричате на бедност заради фетиша на Борисов. Вие от БСП сте персонално виновните, всички Вие! От ИТН сте не по-малко виновни, а тези от Догановите хора са същите, за да си спасят кожата, са съгласни да ни загробите. Всеки един от Вас носи отговорност, защото крепите Борисов! Той е персоналният виновник, той Ви разпределя порциите, той Ви казва какво ще се случи. И за капак на всичко, Борисов само и само за да влезе в еврозоната, се отрече от своето правителство. Той каза, че това правителство не е на ГЕРБ. Той каза, че и министърът на финансите не е на ГЕРБ. А чий е? Събота в 12,00 ч. пред БНБ, за да защитим България, да защитим бъдещето на нашите деца, за да направим така, че да бъдем достойни българи, а не евро-атлантически измекяри! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

Има ли други декларации, или да преминем към дневния ред? Благодаря. Преминаваме към: ПРОЕКТИ НА РЕШЕНИЯ ЗА ПРОМЕНИ В СЪСТАВА И РЪКОВОДСТВОТО НА ПОСТОЯННИ КОМИСИИ. Първият проект на решение е за попълване на състава и ръководството на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Заповядайте, господин Стойнев, да представите Проекта.

#12 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! „Проект! РЕШЕНИЕ за попълване състава и ръководството на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#13 · speech

Реши

Избира Илиян Славейков Йончев за член и заместник-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.“

#14 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Стойнев. Има ли колеги, желаещи да се изкажат по така представения проект за решение? Не виждам. Закривам разискванията. Моля, гласувайте да изберем господин Илиян Йончев за член и заместник-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Режим на гласуване. Гласували 170 народни представители: за 133, против 35, въздържали се 2. Предложението е прието. Заповядайте.

#15 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

„Проект! РЕШЕНИЕ за попълване състава на Комисията по транспорт и съобщения Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 18, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#16 · speech

Реши

Избира Илиян Славейков Йончев за член на Комисията по транспорт и съобщения.“

#17 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Има ли желаещи да се изкажат по така представения проект за решение? Не виждам. Закривам разискванията. Моля, подлагам на гласуване Решението за избиране на Илиян Йончев за член на Комисията по транспорт и съобщения. Моля, гласувайте. Гласували 173 народни представители: за 161, против 10, въздържали се 2. Предложението е прието, а с това и обновяването на състава на двете комисии. Преди да преминем към точка втора – уважаеми колеги, днес наши гости са и студенти от Академията на Министерството на вътрешните работи. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. Добре дошли, колеги! (Ръкопляскания.) Преминаваме към: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРЕИМЕНУВАНЕ НА УНИВЕРСИТЕТА „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ“ СЪС СЕДАЛИЩЕ В БУРГАС НА БУРГАСКИ ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ „ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ“. Проектът на решение е внесен от Министерския съвет. Заповядайте, господин Чорбанов, да представите Доклада на Комисията по образованието и науката.

#18 · speech

Докладчик Андрей Чорбанов

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! „ДОКЛАД относно Проект на решение за преименуване на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, № 51-402-03-2, внесен от Министерския съвет на 30 декември 2024 г. На свое редовно заседание, проведено на 5 февруари 2025 г., Комисията по образованието и науката разгледа Проект на решение за преименуване на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, № 51-402-03-2, внесен от Министерския съвет на 30 декември 2024 г. На заседанието присъстваха Красимир Вълчев – министър на образованието и науката, професор Христо Бозов – ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас, и представители на академичното ръководство на университета. От името на вносителите Проектът на решение беше представен от министър Красимир Вълчев. Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ в град Бургас е създаден преди повече от 60 години, през които се е утвърдил като авторитетна образователна институция. През настоящата учебна година само студентите от Бургас и региона, които се обучават в него, са 3600, което е 15 на сто повече от миналата година. Името Бургаски държавен университет от няколко години се е наложило неофициално в публичното пространство и прави висшето училище по-разпознаваемо. Предложението за преименуването е подкрепено от почти всички общини в област Бургас. Ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ представи мотивите да бъде предложено обсъжданото преименуване, които са основани на разрастването на дейността на образователната институция, започнала с обучение по химични науки, към което през последните години са прибавени педагогически, медицински и технологични специалности. Придобит е статут на научно-изследователски университет. Добрата работа на преподавателите прави университета все по-привлекателен за студенти от чужбина. За тях посочването в името, че собственик на образователната институция е държавата, би дало допълнителна гаранция за качество и стабилност. В дискусията се включиха народните представители: професор доктор Андрей Чорбанов, академик професор доктор на химическите науки Николай Денков, Йорданка Фандъкова, Ангел Янчев и Исмаил Осман. Те изразиха оценка, че висшето училище се развива много успешно през последните години, има добре структурирана визия за развитие и е отворено към българските общности в чужбина. Академичното ръководство беше поздравено за всичко това. Включване на определението „държавен“ в името на университета беше определено като иновативно за България. Председателят на Комисията по образованието и науката професор доктор Андрей Чорбанов информира народните представители, че е необходимо да се направят малки редакции от правно-технически характер с цел привеждане на разглеждания проект за решение в съответствие с предходните решения на Народното събрание за преобразуване и наименование на университета. Редакциите са изработени съвместно от законодателните референти на Народното събрание и юридическия екип на Министерството на образованието и науката. Вносителите потвърдиха, че съгласуват предложените редакционни поправки. Народните представители се обединиха около становището, че се налага правно-техническо прецизиране на текста на Проекта за решение и единодушно подкрепиха това предложение. След проведената дискусия, след направените предложения за правно-техническа редакция на Проекта на решение, както и след гласуване с резултат 16 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“ Комисията по образованието и науката единодушно предлага на Народното събрание да приеме Проект на решение за преименуване на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, № 51-402-03-2, внесен от Министерския съвет на 30 декември 2024 г. заедно с подкрепените от Комисията предложения за допълнение на Проекта на решение.“ И Проекта на решение: „Проект! РЕШЕНИЕ за преименуване на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 9, ал. 2, т. 1 във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образование

#19 · speech

Реши

Преименува Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.“ Благодаря.

#20 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Чорбанов. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения проект на решение. Желаещи да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на така представения проект на решение за преименуване Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ със седалище в Бургас в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 163 народни представители: за 163, против и въздържали се няма. Предложението за преименуване на държавния университет е прието. Преминаваме към следваща точка от нашия дневен ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ОТНОСНО ПРОБЛЕМИТЕ С БЕЗОПАСНОСТТА НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА. Заповядайте, господин Манев, да представите Проекта на решение и може да изразите и становище по така представения проект. Имате думата.

#21 · speech

Докладчик Маноил Манев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми колеги от Академията на МВР! За мен днес е много добър ден – едно от малкото решения на Петдесет и първото събрание, което е подписано от всички политически сили в тази зала. Това доказва, че когато имаме желание, можем да бъдем със сериозно отношение към проблемите. Няма да Ви чета статистика. Всеки може да намери голата статистика. Ще Ви кажа само няколко неща. По 400 човека на година горе-долу умират от пътнотранспортни произшествия! Всяка година! Извършителите на тези нарушения в голямата си част са употребили алкохол и наркотици. Това ще Ви покаже статистиката, когато я прочетете. Защо се налага обаче на направим такава временна комисия? Защото опитите да се приемат законодателни промени в четири или пет области, като започнете от инфраструктурата, свършите до наказателни мерки в Закона за движение по пътищата и в Наказателния кодекс през времето доказа, че разпръскването на всички законодателни инициативи, идващи от граждани, от граждански организации, от професионалната среда, от юристи, не води до добър резултат, когато те преминават през различни групи от хора, специалисти, народни представители, експерти. Усилията трябва да са заедно! Решенията трябва да са комплексни! И затова се радвам, че всички подкрепихте идеята да съставим такава временна комисия, която ще събере всички инициативи, ще ги обработи и накрая ще излезе със законодателни предложения във всички области. Това мисля, че и се надявам, че ще сработи. Няма повече да Ви отнемам времето с мотивация, защото знам, че всички сме мотивирани да го решим и ще Ви предложа Решението. „Проект! „РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

#22 · speech

Реши

1. Създава Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. 2. Временната комисия се състои от 16 народни представители, предложени по двама от всяка парламентарна група и гласувани заедно от Народното събрание. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: Председател: … Членове: … 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства относно проблемите с безопасността на движението по пътищата съвместно с изпълнителната, съдебната власт и експерти по пътна безопасност. 5. Временната комисия изготвя законопроекти с конкретни законодателни мерки за значително намаляване на негативните последици от пътнотранспортните произшествия. 6. Временната комисия се избира за срок от 3 месеца.“

#23 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения от господин Манев проект на решение. Желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Добрев.

#24 · speech

Кирил Добрев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! БСП ще подкрепи създаването на такава временна комисия, свързана с безопасността на движението по пътищата, и ще се включи със свои представители вътре. Това е въпрос, който не търпи отлагане и изисква решителната ни намеса. Статистиката, както каза господин Манов, е категорична. Залети сме от агресия по пътя, висока скорост, пияни и дрогирани шофьори, които отнемат човешки живот всяка седмица. За съжаление, това не са само цифри. Това са нашите майки, бащи, деца, приятели. Почти няма семейство в България, което да не е засегнато от пътнотранспортно произшествие. Всички говорим за демография, за това, че изчезваме като нация, а продължаваме да се избиваме по пътищата. Не е тайна за никого, че правим промени в закона адхок за всеки конкретен случай и с времето разбираме, че по-голяма част от тях са неадекватни. В края на януари под патронажа на председателя на Народното събрание беше проведена кръгла маса. Там всички парламентарни групи, изпълнителна и съдебна власт се обединихме около създаването на такава временна комисия, която да обедини усилията на всички институции, на гражданския сектор, и да предложим промени в Закона, които да бъдат далеч по-устойчиви. Всяка предприета мярка, всяка промяна в Закона, всеки засилен механизъм за контрол може да спаси човешки живот. Но моля Ви да не забравяме, че безопасността на движението зависи колкото от наредбите и законите, контрола и наказанията, точно толкова и от самосъзнанието на всеки един от нас като участник в движението по пътищата. Благодаря.

#25 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Добрев. Има ли реплики към изказването на господин Добрев? Не виждам. Има ли други колеги, желаещи да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията. Първо ще приемем Проекта на решение, след това предложения за състав и ръководство на Комисията. Моля, колеги, гласувайте така представения проект на решение за създаване на Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. Режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 178, против и въздържали се няма. Решението е прието, създадена е комисия. Сега преминаваме към номинации за членове и ръководство на Комисията. По двама членове от парламентарна група. Моля колегите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Манев.

#26 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

От парламентарната група на ГЕРБ-СДС предлагаме за председател Андрей Рунчев и за член Иван Минев. Благодаря.

#27 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, госпожо Йорданова.

#28 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагаме за членове на Временната комисия Любен Иванов и Явор Божанков. Благодаря.

#30 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за членове на Временната комисия предлагаме Петър Петров и Ивайло Чорбов.

#31 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“. Заповядайте, госпожо Михайлова, да направите предложения.

#32 · speech

Искра Михайлова-Копарова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ предлагам за членове на Комисията господин Халил Летифов и господин Калин Стоянов. Благодаря Ви.

#33 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Господин Добрев, заповядайте да направите предложение.

#34 · speech

Кирил Добрев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ предлагам за членове Владимир Георгиев и Илиян Йончев.

#35 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Добрев. От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“? Заповядайте.

#36 · speech

Хюсни Адем

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ във Временната комисия относно проблемите и безопасността на движението по пътищата предлагам за членове Ваня Василева и Красимир Красимиров. Благодаря Ви.

#37 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, господин Адем. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Заповядайте, господин Балабанов, за предложение.

#38 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на „Има Такъв Народ“ за членове на Комисията предлагаме Иван Кючуков и Венцислав Асенов.

#40 · speech

Кирил Веселински

ПП МЕЧ

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на МЕЧ предлагам Александър Тодоров и Росен Иванов за членове на Временната комисия.

#41 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Всяка парламентарна група представи по двама. Моля да гласуваме, за да одобрим състава на Комисията и отделно ще гласуваме направеното предложение за председател. Гласували 185 народни представители: за 184, против няма, въздържал се 1. Предложението за състава на Комисията е прието. Моля да одобрим и председателя на Временната комисия господин Андрей Рунчев. Колеги, моля, гласувайте. Гласували 147 народни представители: за 122, против 25, въздържали се няма. Предложението е прието и господин Рунчев е избран за председател на Временната комисия. Преминаваме към точка четвърта в нашия дневен ред: ПРОЕКТ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА НЕУЧАСТИЕ НА БЪЛГАРСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ ВЪВ ВОЕННИ ДЕЙСТВИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА УКРАЙНА ИЗВЪН СЪЮЗНИТЕ АНГАЖИМЕНТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В НАТО И ДРУГИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ АНГАЖИМЕНТИ НА СТРАНАТА ПО ЛИНИЯ НА ЕС, ООН И ОССЕ. Заповядайте, госпожо Фандъкова, като председател на Комисията да представите Проекта на Декларацията.

#42 · speech

Докладчик Йорданка Фандъкова

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Ще представя на Вашето внимание становището на Комисията по външна политика относно „Проект! ДЕКЛАРАЦИЯ за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН И ОССЕ, № 51-554-03-1, внесен от Станислав Балабанов и група народни представители на 20 февруари 2025 г. На редовно заседание, проведено на 20 февруари 2025 г., Комисията по външна политика разгледа Проект на декларация № 51-554-03-1. От страна на вносителите мотивите към Проекта на декларация бяха представени от народния представител Павела Митова. Сред тях бе отбелязан общественият интерес, предизвикан от запитвания за евентуално участие под различна форма на български военнослужещи на територията на Украйна. С Проекта на декларация се призовава към постигането на траен и справедлив мир в Украйна, изразява се позиция за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна и се подчертава важността на участието в мирен преговорен процес на всички заинтересовани от установяването на сигурност и стабилност в Европа страни. От страна на Министерството на външните работи положително становище по Проекта бе представено от заместник-министъра на външните работи Мария Ангелиева. Последва дискусия, в рамките на която членовете на Комисията по външна политика изразиха своите позиции относно Проекта на декларация. Аргументи против Проекта на декларация изразиха народните представители Ангел Георгиев от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и Деян Петков от парламентарната група на ПП МЕЧ. В подкрепа на Проекта се изказа народният представител Христо Гаджев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. В рамките на обсъждането бяха направени и приети следните редакционни промени: Предложения от народния представител Христо Гаджев: - в точка 3 от преамбюла след думата „декларациите“ се добавя „и решенията“; - в точка 6 от преамбюла след думата „всички“ се добавя „непосредствено засегнати и“; - в т. 1 от диспозитива думата „чрез“ се заменя с думата „и“; след думата „всички“ се добавя „непосредствено засегнати и“. Предложение от народния представител Ангел Георгиев: - от заглавието отпадат думите „извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ“. Въз основа на проведеното обсъждане и приетите редакционни промени с 11 гласа „за“, 3 гласа „против“, без „въздържал се“ Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме Проект на декларация, № 51-554-03-1, внесен от Станислав Балабанов и група народни представители на 20 февруари 2025 г., с приетите редакционни промени в текста, както следва: „ДЕКЛАРАЦИЯ за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна Народното събрание на Република България, - като взима предвид устава на Организацията на обединените нации; - като взима предвид съюзните ангажименти на Република България в рамките на НАТО и другите международни ангажименти на страната ни по линия на ЕС, ООН и ОССЕ; - като взима предвид декларациите и решенията на 47-ото, 48-ото, 49-ото народно събрание; - като подчертава, че военната агресия и погазването на международно признати държавни граници, суверенитета и териториалната цялост на държавите представлява най-значимата заплаха срещу международния правов ред, сигурността и мира; - като подчертава, че основната гаранция за националната сигурност е съблюдаването на международното право, гарантирането на европейската архитектура за сигурност съгласно принципите на Заключителния акт от Хелзинки и членството на Република България в НАТО и ЕС; - като подчертава, че мирният преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че нищо не може да се реши без участието на всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването на сигурност и стабилност в Европа страни

#43 · speech

Декларира

1. Призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България. 2. Изразява позицията на 51-вото народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. 3. Призовава Министерския съвет на Република България да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.“ Благодаря.

#47 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарна група искам 30 минути почивка. (Шум и реплики.)

#49 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, продължаваме нашата работа. ПРОЕКТ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА НЕУЧАСТИЕ НА БЪЛГАРСКИ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ ВЪВ ВОЕННИ ДЕЙСТВИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА УКРАЙНА ИЗВЪН СЪЮЗНИТЕ АНГАЖИМЕНТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В НАТО И ДРУГИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ АНГАЖИМЕНТИ НА СТРАНАТА ПО ЛИНИЯ НА ЕС, ООН И ОССЕ. Вносители са господин Балабанов и група народни представители. Преди да дам думата на представител на вносителите на Проекта за декларация, да Ви информирам, че днес наши гости са ученици от 3. Средно общообразователно училище „Марин Дринов“, град София. Те са в Народното събрание по покана на народните представители Даниела Райчева и Александър Ненков от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Нека да ги приветстваме с добре дошли и всичко най-добро във втория учебен срок. (Ръкопляскания.) Давам думата на някого от вносителите. Вие ли, госпожо Митова, ще представите Проекта за декларация? Заповядайте, имате думата.

#50 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Аз няма да бъда многословна със становище на вносител, тъй като декларацията сама по себе си изразява цялата си поанта в заглавието, а именно правим декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. Такава декларация се налага да бъде направена от българското Народно събрание, което е единствената институция, която може да взима подобни решения за такива действия, поради простата причина, че в българското медийно пространство в последно време се създават спекулации, задават се твърде много въпроси към лидерите на политическите партии дали ще се предвиди такова участие на български въоръжени сили, или не. Наложи се президентът на републиката да вземе страна по казус, който е пределно ясен за всички партии в текущото Народно събрание. Няма парламентарна група в това Народно събрание, която да подкрепя изпращането на български военни сили на територията на Украйна за военни действия, така че смятам, че е дошъл моментът, в който българското Народно събрание да се обедини с ясна декларация за отричането на такъв тип действия, а както много добре знаете, исканията на Народното събрание, което е единственият принципал на такива решения, се отразяват, разбира се, върху действията и решенията на Министерския съвет. Текущото управляващо мнозинство излиза с такава декларация, за да може да успокои българското общество в една такава ситуация, защото ние се намираме в години на разделение, които не се отразяват добре нито на политическия живот, нито на самото българско общество като цяло, затова се надявам да не се правят спекулации по темата и да се обединим около тази декларация, която е пределно ясна. Уповава се върху декларации на предишните Народни събрания от Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание. Уповава се на факта, че ние считаме, че сигурността на държавата ни е защитена от съюзите, в които членуваме, именно НАТО и Европейски съюз, и наистина дължим на българското общество най-сетне спокойствие по темата. Затова Ви моля за подкрепа за тази декларация. Благодаря Ви.

#51 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Митова. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения проект на декларация. Желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Василев.

#52 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Колеги, тази декларация е типичният пример: много исках, ама нямах желание. Четете текста: „Неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и други международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев.) Все тая. Има ли как да участва България във военни или други действия извън съюзните ангажименти? Може ли самостоятелно, да ми обясните, България да участва? Вие като вносител едно предложение имам към Вас редакционно. Аз видях и новия вариант. Пак е написана по същия начин. Направете едно редакционно предложение: „за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна и други хуманитарни действия“, без да обяснявате какви. Така унищожените и ликвидираните „Има Такъв Народ“ се опитват да излязат защитници и борци за мир. Ама няма да стане, защото и в Комисията бяхте разкрити, и сега пак ще бъдете разкрити, и си мислите, че ако някой не подкрепи този безумен текст, ще изглежда, че иска да праща български войски където и да е, умиротворителни. Така че аз няма да Ви правя редакционни предложения. Поправете си текста, иначе ние ще се въздържим, защото МЕЧ е против участието на български войски където и да е – било в този конфликт, но няма да прави така, че Вие да изглеждате нещо различно от предатели. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#53 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Василев. Желаещи за реплики? Не виждам. Заповядайте от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за изказване.

#54 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Тази декларация реално е предизвикана от това, че вчера по наша инициатива от ВЪЗРАЖДАНЕ се проведе едно изслушване на външния министър и на министъра на отбраната, на което те шикалкавеха през цялото време. Опитваха се да се оправдават, да заемат някаква междинна позиция, виждайки накъде новата администрация на Тръмп води нещата и в крайна сметка ни стана ясно, че те ще направят точно това, което им бъде продиктувано отвън. Нищо по-различно. Поради тази причина, разбира се, в българското общество имаше недоволство и новата сглобка в лицето на ГЕРБ, БСП, ИТН и „ДПС – Доган“ решиха на пожар да внесат тази декларация вчера в 14,08 ч. – 22 минути преди началото на заседанието на Комисията по външна политика. Още във вторник ние сме внесли Проект на решение за недопускане участието на български военнослужещи и български граждани, служещи в администрацията на всички нива, в разпореждане на чужди държави и международни институции, действащи на територията на Украйна. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ предложихме да се гледа и нашият проект на решение, защото, забележете, в момента това е декларация. Тя е просто изказване на мнение, но няма правнообвързваща сила, стойност и тежест по никакъв начин. Абсолютно! Докато нашият проект на решение задължава конкретно Министерския съвет какво точно да направи, за да не се допусне по никакъв начин изпращането на български военнослужещи в Украйна, но сглобката от ГЕРБ, БСП, „Има Такъв Народ“, „ДПС – Доган“, „ДПС – Ново начало“ и ПП-ДБ – тук всички заедно, отхвърлиха да се гледа и нашият проект на решение в Комисията по външна политика. Стигнахме дотам, че се наложи ние да правим редакционни поправки, защото най-важното, което трябва да кажем, е, че тази декларация е една врата в полето. Декларацията, както е ясно и от първото заглавие, което е предоставено, урежда хипотези „при съюзни ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната, при които могат да бъдат изпратени български военнослужещи в Украйна“. По наше настояване това отпадна от заглавието, но не е отпаднало от т. 2 от неномерираните, затова сега правя следните редакционни предложения: Да отпадне т. 2 от неномерираните, която казва: „Като взима предвид съюзните ангажименти на Република България в рамките на НАТО и другите международни ангажименти на страната ни“ и така нататък. Тази точка реално показва хипотезите, при които могат да се изпратят български военнослужещи в Украйна. В този ред на мисли, ако тази точка не отпадне, трябва и заглавието да се смени, да стане: „Декларация за участие на български въоръжени сили във военните действия на територията на Република Украйна“. И тук много ясно искам да кажа, особено БСП ще следим как гласува при това положение, защото, отново подчертавам, тази точка съдържа в себе си множество хипотези, при които български военнослужещи могат да се окажат в Украйна. Също така искаме да отпадне и трета точка от неномерираните и четвърта точка от неномерираните, защото това са редица решения, с които също се изпраща военна помощ на Украйна. Искаме да отпадне от неномерираните и последната точка – шеста, и искаме от пета точка да отпадне: „членството на Република България в НАТО и Европейския съюз“. По-надолу вече, в номерираните точки, правим следните промени: Първа точка да остане: „призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, включващ и България“. Към втора точка нямаме забележки. А в трета точка да се направи следната промяна: думите „призовава Министерския съвет на Република България“ да станат „задължава Министерския съвет на Република България“. Ако всички тези поправки не бъдат приети, ние ще гласуваме против тази декларация, защото, както казах, тя оставя една врата в полето за изпращане на български военнослужещи на територията на Република Украйна. Нещо, което е изключително срамно. Това е прах в очите на българското общество. Вие в момента лъжете гражданите на България, че няма да пращате български военнослужещи в Украйна, но си оставяте редица хипотези, при които да направите това. Благодаря.

#55 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Само ще Ви помоля, господин Георгиев, да дадете редакционните предложения в писмен вид. (Предава ги.) Да. Благодаря Ви. Реплика желаете да направите? (Реплика на народния представител Ивелин Първанов.) Господин Гърдев, Вие за реплика ли? За изказване съм Ви обявила. Първо репликите. Заповядайте за реплика към изказването на господин Георгиев.

#56 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Георгиев, Вие цитирахте предложението на ВЪЗРАЖДАНЕ, но не в неговия пълен вариант, а само първа точка, която гласи: „Република България не разрешава изпращането на български военнослужещи и български граждани, служещи в администрацията на всички нива, в разпореждане на чужди държави и международни институции, действащи на територията на Украйна“, но имаме втора и трета точка. Втората точка е: „Прекратява предоставянето на всякаква материална, техническа, военна и военно-техническа помощ за Република Украйна, включително чрез трети страни и посредници“. И точка трета: „Република България може да оказва само хуманитарна и дипломатическа помощ на българските граждани и нашите сънародници в Република Украйна.“ Според Вас тази декларация в този вариант, който е предложен, всъщност не е ли декларация за участие на българските войски, а не за неучастие? Благодаря.

#58 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Точно така, господин Първанов, абсолютно сте прав. Тази декларация представлява декларация за участието на български военнослужещи на територията на Република Украйна с посочени огромен брой хипотези в нея, при които това може да се реализира. Нещо повече, ние остро възразихме вчера в Комисията по външна политика по така направената декларация, защото не е редно българските граждани да бъдат заблуждавани и директно лъгани от сглобката – в лицето на ГЕРБ, БСП, „ДПС – Доган“, „Има Такъв Народ“ и със съучастието на „ДПС – Ново начало“ и ПП-ДБ. Всички тези изброени формации може да имат определени различия в нюансите, но искат при редица хипотези да има възможност да се пращат български военнослужещи в Украйна. Това трябва да стане пределно ясно на всички. И нещо повече. Ние възразихме в Комисията по външна политика и настояхме да се гласува да влезе нашият проект на решение, който абсолютно блокира всякакви хипотези, при които да се изпращат български военнослужещи в Украйна. И тук не получихме подкрепа от БСП. Държа много ясно това да стане видно за всички български граждани – не получихме подкрепа от БСП в Комисията по външна политика за това! Защо? Защото БСП е една формация, която привидно не е евро-атлантическа, но на практика вече имаме „БСП – Ново начало“. И „БСП – Ново начало“ е евро-атлантическа формация, „БСП – Ново начало“ е за войната, „БСП – Ново начало“ е проукраинска формация, така че няма никакво съмнение в това отношение. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ бяхме тези, които дадохме отпор в Комисията по външна политика. Както виждате, сме и тези сега, които също дават отпор и в пленарната зала. Ние няма да подкрепим такива недалновидни решения, които да поставят нашето общество в заблуждение. Това е един от огромните дефекти на така наречената демокрация у нас – едно се говори, друго се прави. Това се случва постоянно вече 35 години! Българският народ иска политици, които да дават конкретни обещания и да ги спазват, както правим ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, а не такива, които много говорят, много приказват и след това правят точно обратното, както са ГЕРБ, „Има Такъв Народ“, БСП. „ДПС – Доган“ дори няма смисъл тук да ги споменавам. Да, те участват в Коалицията, но там промяната на политиката е нещо, което, също като при ГЕРБ, е заложено изначално в тяхната философия. Знаете, че Бойко Борисов може да стане с едно мнение сутринта, да има друго на обяд и трето вечерта, няма абсолютно никакъв проблем в това отношение. Това е нещо, което на практика е променящата се позиция на ГЕРБ, и то не само в сферата на външната политика, а е нещо, което е константа, колкото и странно да звучи, но то е точно така. Така че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично настояваме въпросните редакции, които дадохме, да влязат в сила, ако не – отново ще поставим този въпрос, когато се гледа нашият проект на решение, който блокира абсолютно всички хипотези за изпращане на български военнослужещи в Украйна, защото ние смятаме, че България трябва да бъде мост между Изтока и Запада, между Украйна и Русия и в никакъв случай не трябва да изпраща свои военнослужещи никога, за нищо на света, в Украйна. Благодаря.

#59 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Георгиев, още веднъж ще Ви помоля да предложите редакционните поправки в писмен вид. Господин Гърдев, преди да Ви дам думата – заповядайте, господин Балабанов, за процедура. Тъй като наближава времето за контрол, се надявам да предложите.

#60 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Госпожо Председател, първо, процедура за удължаване на времето до приключване и изчерпване на въпросната точка по отношение на Декларацията. И да използвам възможността, така и така излизам, да преминем към процедура по начина на водене, за да напомня нещо на преждеговорившите, които за пореден път в момента използват тази трибуна за някакви политически цели. Аз одеве слушах, че ако не е ВЪЗРАЖДАНЕ, ще се свърши светът. Но да им напомним на ВЪЗРАЖДАНЕ, госпожо Председател, специално, че когато внасят Проект на решение в Народното събрание, нарушават българската Конституция. Да си видят юристите какво предлагат, защото няма Проект на решение, при положение че няма искане към Народното събрание. Българската Конституция предлага по принцип България да има правомощията и възможността да изпраща войски и военни навсякъде по света и ако има конкретно искане от Министерския съвет по конкретна тема за изпращане на конкретни военни в конкретна държава, тогава парламентът излаза с Проекторешение. Като няма такъв казус, Проекторешението няма стойност. От одеве слушам колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които, ако не са те, едва ли не тук наистина някакви лоши хора ще изпратят български военни в Украйна. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, аз мисля, че цялата зала, включително и от МЕЧ, и от останалите партии, в конкретната тема сме на едно мнение: български военни няма да бъдат изпращани на територията на Украйна. Единственият механизъм, тъй като няма постъпило такова искане от страна на Министерския съвет, е парламентът да го гарантира институционално през декларация, която да бъде приета в залата – толкова ли е трудно, без да вкарваме всякакви хипотези, разсъждения по темата от това какво ще стане след 5 или след 15 години. Така че тази тема повече е изчерпана. Има ясна декларация с ясно становища по темата. Приемете, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, Декларацията. За Ваша подробност – няма нищо да бъде редактирано в нея. Благодаря.

#61 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Има постъпило предложение да бъде удължено времето до приемане на така представения проект на декларация и след това да започне парламентарният контрол. Моля, колеги, гласувайте дали да удължим времето. Гласували 187 народни представители: за 149, против 37, въздържал се 1. Предложението е прието. Контролът ще започне, след като приключим с тази точка. Заповядайте, господин Гърдев, имате думата за изказване. Ако има друг колега, който желае изказване, моля да даде заявка.

#62 · speech

Димитър Гърдев

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! От толкова много упражнения върху Декларацията забравихме какво представлява тя и затова чета точно и ясно изречението: „За неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна“. Основната цел на тази декларация – ясно го казваме – никакви участия на български военнослужещи във военни действията на територията на Украйна. И после продължаваме – затова сме включили: „като се взема предвид Уставът на Организацията на обединените нации“. Уставът на Организацията на обединените нации има точка номер едно: „Опазване на световния мир“. Никакви други действия, които са свързани с война. Второто, което е, всички решения за тази дейност, основна, на Организацията, се взимат в Съвета за сигурност, а там постоянните членки са пет, включително Китай, включително Русия. Никой няма да даде мандат за война без решение на Съвета за сигурност. Затова сме го сложили, затова Декларацията е балансирана. Затова имаме по-нататък следващата точка: „като се вземат предвид ангажиментите на Република България“, и цитираме: „НАТО, Европейския съюз, Организацията на обединените нации и Организацията за сигурност за сътрудничество в Европа“. Какво имаме предвид с това? Ние блокираме всякакви възможности за участие на така наречената коалиция на желаещите, което сме го чували от президента Макрон още преди половин година, която дава някаква хипотеза едва ли не да се събират група държави, желаещи, но не можещи, и които да извършват нещо, което в края на краищата ние с тази точка блокираме. Какво имаме предвид? България трябва да се ползва от пълната защита и пълната мандатност на Световната организация на Обединените нации, на Европейския съюз, на НАТО, а не да участва в някакви такива локални самоинициативи. Защо казваме, че призоваваме да се предприемат действия за траен и справедлив мир? Точно поради същата причина – никакви военни действия. Трайно справедлив мир, който да взема предвид заинтересованите страни – тук задължително сме включили и България. Уважаеми колеги, на територията на Украйна имаме огромно българско мнозинство. Естествено, че България трябва да има активна позиция какъв мир ще се постигне, как ще се защитят правата на тези наши сънародници, и затова сме го включили. Призовавам да четете точките точно както са написани, и Ви моля за подкрепа. Благодаря Ви.

#63 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Гърдев. Реплики към изказването? Заповядайте – първа реплика. Ако има втори и трети колега желаещ, моля да вдигне ръка.

#64 · speech

Димчо Димчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Киселова. Господин Гърдев, внушения! Защо не прочетохте цялата първа точка – „За неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на НАТО извън съюзните ангажименти“. И тези съюзни ангажименти могат да бъдат: стреляй, убивай, мачкай. Кое ще Ви спре, ако Ви го каже НАТО?! Нищо, нали! Защо заблуждавате? Благодаря Ви.

#66 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Гърдев, аз напълно съм съгласна с всичко, което Вие казахте, като тип обучение на хора по външна политика. Но от друга гледна точка, бих Ви помолила да задълбочите малко обучителния процес. Защото наблюдаваме в Народното събрание парламентарна група, която не желае България да бъде членка на Европейския съюз и НАТО и счита, че нейното лично нежелание се отразява върху фактологията, а именно: България е член на Европейския съюз и на НАТО. Моля Ви да разясните на колегите в залата какви предпоставки прави това за съюзническите ни ангажименти? Какви са тези съюзнически ангажименти? Какво представлява нашето членство в Европейския съюз и НАТО, защото очевидно имаме народни представители, които не са наясно с ангажиментите ни като страна – членка на НАТО, Европейския съюз, ООН и ОССЕ. И затова аз Ви моля да разясните на залата като дипломат с дългогодишен опит. Благодаря Ви.

#68 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Гърдев, ООН освен мироопазващи, може да провежда и мироналагащи операции със сила. Такива вече има в историята. А относно обучението, като ще говорим за история, България беше член и на Варшавския договор, и на СИВ, пълноправен. Така че още веднъж Ви припомням: на 10 ноември не ставайте комсомолци.

#69 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Заповядайте за дуплика, господин Гърдев. Ако има друг колега, желаещ за изказване, моля да го заяви. Господин Вълчев за изказване след господин Димчев.

#70 · speech

Димитър Гърдев

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, отново призовавам да се чете точно как е формулирана Декларацията: „Забрана за участие във военни действия“. НАТО няма никакво решение за участие във военни действия на територията на Украйна. Цялата политика, дори на администрацията на президента Байдън, беше категорична, че няма да допусне участие на НАТО – дори и в момента, в който падна, ако си спомняте, една ракета на територията на Полша, и тогава полското правителство с доста активната позиция на президента Зеленски се опита, едва ли не да активира чл. 5. Още тогава беше ясно поставена границата, че няма да се въвлича НАТО по никакъв начин във войната там. Европейският съюз също няма никакво решение за участие във военни действия на територията на Украйна. Затова сме включили и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, която, между другото, е известна с огромната си роля за мироопазващи мисии. Благодаря, колега, наистина ООН има възможности за изпълнение на мироналагащи мисии. Обръщам внимание обаче – само с решение на Съвета за сигурност. Петте постоянни членки на Съвета за сигурност имат право на вето – да ги изброя отново: Съединените щати, Франция, Великобритания, Руската федерация и Китай. Никога по никакъв начин мироналагаща мисия не може да бъде изпълнена без мандат от Съвета за сигурност – отвръщам на Вашите безпокойства. Но много добре обясних защо сме включили тези организации – за да блокираме евентуално някакви местни локални такива инициативи, които, първо, лишават България от информирано съгласие или примерно вземане на решение във всички тези органи, където участваме. Имаме право на равен глас и в Европейския съюз, и в НАТО. И това, което сме направили в Декларацията, наистина сме преценили да няма никакви възможности за фриволни тълкувания. Моля да не ги правите от трибуната. Отново призовавам за Вашата подкрепа.

#71 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Гърдев. За изказване – господин Вълчев. Вие? За изказване – след господин Вълчев. Следващо изказване – господин Божанов. Заповядайте.

#72 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Бих искал да заявя за всички присъстващи в залата позицията на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, че ние още от самото начало на тази война, която се води, сме заявили ясната си позиция, че това е конфликт, който не може да бъде решен по никакъв друг начин, освен с мирни средства, с преговори, защото черните забрадки са от двете страни на воюващите. За да е ясно за всички присъстващи колеги, ние, нашата политическа сила няма да допусне една черна забрадка в България за това, че един български войник е отишъл в Украйна заради тази война. Достатъчно ясно ли Ви го казвам? Ние наистина сме обезпокоени, че толкова дълго време се загуби – близо три години не се даде глас за разум, нямаше поле да се чуе най-накрая гласът на разума, че този конфликт не може да бъде решен с военни средства. Ние от самото начало сме казали и в момента потвърждаваме позицията си, че тази война може да бъде предотвратена само на масата на преговорите. С огромно съжаление заявявам, че България изпусна шанса да бъде медиаторът между воюващите – не само заради историческите връзки с Русия, а и заради значителното българско население, което е на територията на Украйна. Ние пропуснахме този исторически шанс. Мисля, че цялата история на съществуването на нашата политическа формация е доказала, че ние сме политическата партия, която е за мира. И се радваме, че най-накрая започнаха да пробиват гласове на разума в световната общност, да се осъзнава, че това е конфликт, който следва да бъде разрешен сега и веднага – той не може да бъде язвата на тялото на Европа. Тази декларация може би е закъсняла, но е стъпка в правилната посока, за да може да дадем и ние своя принос към намиране на този колективен разум, който да върне нормалността. В името на мира и на демокрацията е наш национален дълг тук като народни представители да подкрепим тази декларация, която е достатъчно балансирана, с отчитане на всички международни ангажименти и – дебело подчертавам за Вас, уважаеми господа – зачитане на българския национален интерес! Затова призовавам цялата зала да подкрепи тази декларация, за да покажем, че надписът на историческата сграда на Народното събрание е верен – „Съединението прави силата“, и колкото сме по-единни, толкова е по-силна позицията на българския парламент, а оттук се чува по-силно и гласът на България в международната общност, конкретно нашият принос към решаването на този военен конфликт. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#73 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Вълчев. Реплика ли желаете, господин Шопов? Заповядайте. Други реплики, ако има, към изказването на господин Вълчев? Засега не виждам.

#74 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател! Господин Вълчев, ще Ви помоля пак да повторите позицията на БСП, защото на мен не ми е много ясна. Като гледам гласуванията назад във времето, изглежда, че позицията на БСП зависи от това дали са в управляващата коалиция, или не. В Четиридесет и седмото народно събрание БСП гласува „за“ с 24 гласа Декларация във връзка с агресивните военни действия на Руската федерация срещу Украйна. (Оживление.) В Четиридесет и осмото народно събрание, когато БСП не участваше в управлението – това Четиридесет и осмо събрание беше много кратко, на съвместно заседание на Комисията по отбрана и Комисията по външна политика по Проект на решение за възлагане на Министерския съвет да предостави военна и техническа помощ на Република Украйна – пише в доклада: „БСП подчертаха, че предложенията в проектите на решение за помощ за Украйна ще превърнат България в част от конфликта, а това не се подкрепя от българското общество.“ В единия случай Вие осъждате руската агресия, в другия случай Вие не я осъждате! Четиридесет и осмото събрание пак – Решение за оказване на военно-техническа помощ в подкрепа на Украйна: БСП – 20 гласа против! После, ратифициране на Споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси. БСП – 18 гласа против! След това пак, в Четиридесет и деветото имате два проекта на решения, които сте внесли против руската агресия. Аз не мога да разбера наистина каква Ви е позицията. Един път сте за мир, друг път против руската агресия – за какво сте, не се знае.

#75 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Шопов. Има ли други реплики към господин Вълчев? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Вълчев. След него господин Божанов – за изказване.

#76 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми колега Шопов, аз Ви благодаря, че осъществявате мониторинг върху нашата 134-годишна формация и искам да Ви помоля отново да прочетете гласуванията, за да видите последователната ни позиция за мирно решаване на военния конфликт! Ние от самото начало, от ден първи сме заявили нашата позиция, че това е конфликт, който не може да бъде решен с военни средства! Затова Ви моля отново – погледнете гласуванията. Разбирам, че трябва да излезете да си кажете политическата теза. Погледнете си гласуванията, спрете с този измислен разказ! И ако разрешите, да Ви припомня един цитат, който е много банален, но явно се налага да го повторя. В една антиутопия – „1984“, се казва: „Свободата е мир“, обаче се казва и нещо друго: „Невежеството е сила.“ Моля Ви, не проявявайте своята сила чрез невежество! Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#77 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Вълчев. Заповядайте, господин Божанов, за изказване. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина. Имате възможност да се изкажете от трибуната. Заповядайте, господин Божанов.

#78 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще направя само едно редакционно предложение – един текст, който така или иначе потвърждава позицията на Народното събрание още в 2022 г. Предлагам в преамбюла да се добави нова точка: „Като остро осъжда продължаващата непредизвикана и неоправдана пълномащабна война на Русия и престъпленията срещу Украйна и нейния народ.“ Благодаря.

#79 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Ще Ви помоля да дадете редакционното предложение. По реда на постъпването ще ги подложа на гласуване след малко. (Реплика от народния представител Коста Стоянов.) Уважаеми колеги, желаещи да се изкажат? Заповядайте, госпожо Митова.

#80 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Вземам думата във връзка с направените предложения за редакция на Декларацията. Вчера присъствах на Комисията по външна политика. От страна на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ присъстваха колеги, които мълчаха като рибки и разбира се, не направиха никакво предложение за промяна на текста на Декларацията, а я припознаха в цялост. Напомням Ви, колеги, че в настоящата декларация, в трета точка на преамбюла се казва: „Като взема предвид Декларацията на Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание.“ Текстът, който Вие предлагате, в цялост се съдържа в Декларацията на Четиридесет и деветото народно събрание. Тоест в момента Вие добавяте вече приет текст от предходното Народно събрание, който ние припознаваме в преамбюла на Декларацията. Не виждам причина да се размива смисълът на Декларацията, след като Декларацията в момента не е за осъждането на руската агресия, която Народното събрание вече е осъдило, а е за неизпращане на военнослужещи на територията на Украйна. По този начин се размива целият смисъл на Декларацията. Благодаря Ви.

#81 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз Ви благодаря, госпожо Митова. Има ли реплики на изказването на госпожа Митова? Заповядайте, господин Божанов. Ако има други желаещи за реплики, моля да дадат знак. Заповядайте.

#82 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Да, действително, както казах и аз, това е трайна позиция на Народното събрание и затова не виждам проблем да бъде допълнено и тук, за да е ясно, че и в тази декларация се осъжда агресията на Русия. Относно това защо правим предложението в залата – да, ако бяхме получили декларацията навреме, а не директно преди заседанието на Комисията по външни работи, щяхме да го направим в Комисията. Така че може би следващия път с малко повече предизвестие ще спестим всичко това. Благодаря.

#83 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Господин Балабанов, реплика към госпожа Митова ли желаете? Заповядайте. Трета реплика или изказване? Господин Биков – трета реплика.

#84 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Госпожо Митова, изцяло подкрепям Вашите аргументи по отношение на изказването Ви, понеже тук колегите от ПП-ДБ споделят за някакъв според тях проблем или по-скоро не е проблем, ако това се използва като редакция в настоящата декларация. Това въпросно изречение, което и аз съм съгласен, че променя коренно смисъла на Декларацията. Но по-скоро съгласна ли сте с моята теза, че основният проблем на такива като „Продължаваме Промяната – Демократична България“ е промяната в глобален план по тази тема, свързана с войната в Украйна, промяната в глобален план най-после по отношение на по-нормалното и консерваторско мислене и промяната по тази тема по отношение на това, че е крайно време ние като общество да имаме ясна позиция и да върнем нормалността?

#86 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Митова, аз разбирам смисъла на Вашето изказване, но и към Вас, и изобщо към говорещите до момента – ние се разконцентрираме страшно много в тази декларация. Първо трябва да припомним защо изобщо я правим. От нас никой не е поискал нищо. Сега забележете парадокса на цялата ситуация – никой не иска нищо от нас. Понеже се появяват опасения от най-различни страни – ама да не би пък някой да поиска нещо и евентуално ние да вземем да пратим армия, която вече какво ще прави – не се знае, тогава ние решаваме, за да успокоим обществото, да приемем декларация, в която да кажем, че дори евентуално някой да поиска нещо от нашата армия, ние няма да пратим в Украйна! Оттам нататък започва тежък дебат за най-различни неща. От едната страна – да осъдим Русия, от другата страна – да излезем от НАТО, от трета страна – нещо друго. Нищо общо няма това с тази декларация! Всичко в тази декларация е казвано и ние просто повтаряме нещо, което вече сме казали! „Врата в полето“ – тук се чу…

#87 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

Защо го повтаряме?

#88 · speech

Тома Биков

Повтаряме всичко, което сме казали! Само че ние стоим по средата между две парламентарни групи, които са алафрангата! Едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън! И ние по средата сме длъжни да стоим и да гледаме тоя театър! Нищо съществено няма в тази декларация! Врата в полето – няма поле даже, поле няма, защото никой не ни е поканил за нищо, така че имаме врата! И сега ще гледаме алафрангата от едната страна и алафрангата от другата страна! Дайте да приключим с това нещо, да успокоим хората – няма да пратим армия. Най-вероятно няма да имаме и решаващо значение по отношение на конфликта в Украйна, колкото и тук да си мислим, че от нас зависи всичко. Просто да успокоим българските граждани – да знаят, че са защитени. Това е нашата цел. Не е целта тук да правим велика геополитика, както някой си мисли, че може да правим. Не можем, за съжаление, не сме такава геополитическа сила. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#89 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Биков. Заповядайте за дуплика, госпожо Митова. Ако друг колега желае да се изкаже след госпожа Митова, моля да даде знак.

#90 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Божанов, ако сте търсили из кулоарите на Народното събрание Комисия по външните работи, не съществува такава, затова не сте я открили и не сте дошли, за да си направите предложението. Това, което Вие правите като предложение, вече се съдържа в самата декларация. Не е необходимо да се предлага отново текст. Господин Балабанов, Вие сте напълно прав – единственият проблем на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ е, че в момента те нямат значение. В момента те нямат значение за европейските ни партньори, защото има друго управляващо мнозинство и те не са свикнали да се намират в тази позиция, в която мнението им няма никакво значение. Искат да бъдат пиластър на целия евро-атлантически наратив, но господин Биков е напълно прав – в момента се превръщаме в една арена на сблъсъци между поддръжниците на Байдън и поддръжниците на Тръмп, или нещо подобно, която не е ясно как ще се развие в България. Напълно Ви подкрепям, господин Биков, във Вашето изказване. Именно с това започнах становището си на вносител, че при този парадокс, в който се намираме, в който ежедневно ни заливат българските медии с някакви спекулации, ние сме длъжни да успокояваме българското общество, като сме принудени да го правим в оправдателен режим за несъществуващи хипотези и да препотвърждаваме непрестанно едно и също нещо. По темата са се изказали всичките лидери на всичките ни парламентарни групи и въпреки това ние трябва да приемем някакъв документ, който е декларация, с който да успокояваме българското общество, защото продължавам да чета навсякъде разнопосочни мнения за това как може би ние крием от тях, но все пак ще изпратим военнослужещи. Затова текстът на Декларацията трябва да е възможно най-прост и елементарен: български военнослужещи на територията на Украйна няма да бъдат изпращани. Това е текстът. Затова, госпожо Председател, взимайки предвид и репликата на господин Биков, правя процедура за прекратяване на дебатите. Благодаря Ви.

#91 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Няма такива работи! Как ще ги прекратявате?!

#92 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Беше направено заявление за изказване. (Шум и реплики.) Тя призовава към залата – госпожа Митова. Заповядайте за изказване.

#93 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Трябва да го подложите на гласуване.

#95 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ присъстваме на странен дебат по тази декларация. Защо? Няколко пъти представителите на управляващото мнозинство казаха следното: никой никога досега не е искал да изпращаме каквито и да било български въоръжени сили в Украйна, нито в момента някой иска това от нас. Ние въпреки това приемаме Декларация за неизпращането на военни въоръжени сили. Странен дебат! Още повече, че в този парламент никога не е стоял въпросът от самото начало на агресивната война в Украйна за изпращането на каквато и да е военна сила, българска, в Украйна.

#96 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Казаха, че е украински конфликт.

#97 · speech

Атанас Славов

Вероятно целта на този документ е да се противопоставим на някакви спекулации в публичното пространство, вероятно за да успокоим част от българските граждани, разтревожени от състоянието на този конфликт, но в крайна сметка трябва ясно и отговорно да заявим от трибуната, че няма такава опасност за българското общество, че никой не иска от нас да изпращаме каквито и да е въоръжени сили в Украйна, че ако има такива, тези в публичното пространство, те са чиста спекулация. Това, което е важно да напомним обаче, уважаеми колеги, и да се надяваме, е, че мирът и близо. Но това трябва да е траен и справедлив мир. Мир, в който Украйна да участва в преговорния процес, мир, в който Европейският съюз да защитава своята сигурност, мир, в който европейските държави – и тук е нашият български национален интерес, да са достатъчно защитени от агресивните действия на Русия било през конкретна атака, било през хибридни действия, каквито има в много държави – членки на Европейския съюз. Затова, уважаеми колеги, много е важно оттук нататък ние да се фокусираме именно върху българския национален интерес като активен участник в изграждането на общата европейска отбрана, в общото пространство на сигурност, което Европейският съюз трябва да гарантира на държавите членки. И не да изпадаме в спекулации за изпращането на въоръжени сили, нещо, което – повтарям, никога не е поискано и никога няма да бъде поискано в открит въоръжен конфликт. Трябва да напомним все пак, уважаеми колеги, че България е член на съюзи, съюзи, в които суверенно сме избрали да членуваме, в които имаме съюзни ангажименти. Тази декларация по никакъв начин, като един политически акт на Народното събрание, не засяга международните договори, по които ние сме страна. Така че изводът ми е следният: както, ако не гласуваме тази декларация, така и ако я гласуваме, нищо няма да се промени, защото такава опасност няма. Аз вярвам все пак, че Декларацията ще бъде подкрепена от огромно мнозинство в този парламент. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#98 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Славов. Първа реплика заяви господин Балабанов. Вие за реплика ли, госпожо Бориславова? Да. Втора реплика госпожа Бориславова. Трета реплика – ако има желаещи, моля да заявят.

#99 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Славов, Благодаря Ви за това съдържателно изказване по темата, свързана с приемането на тази декларация. Благодаря Ви, че сте обърнали детайлно внимание по отношение на конкретиката в тази декларация, дори останах с впечатление, че сте я научили наизуст, тъй като Вие я цитирате във Вашето изказване дословно. Изключително съм Ви благодарен, че въпреки че не сте част от това мнозинство, което е коренно различно като визия спрямо Вашата група, в която членувате, с такъв апломб цитирахте Декларацията и на практика я защитихте, че съм сигурен, че след като приключат дебатите, лично Вие, цялата Ви политическа група ПП-ДБ, ще я гласува безапелационно „за“. Така че още веднъж – благодаря Ви, че въпреки всичко, най-после, приемате предложение от страна на „Има Такъв Народ“, подкрепено от управляващото мнозинство, в което логично не сте.

#101 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Господин Славов, съгласна съм с цялото Ви изказване, мотивите и обосновката, която направихте, но това, с което не съм съгласна, е определянето на този дебат като странен. Този дебат в частност, по отношение на предложението, което прави парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, е срамен, а не странен. Защото мотивите, поради които управляващото мнозинство и всички в залата толкова много се страхуват да подкрепят тази добавка – наричат я излишна, не ѝ е мястото тук, разводняваща е, не знам още какво, всъщност са свързани с този инстинкт за снишаване, който чухме, че от България, от нея нищо не зависи, никога няма да зависи и нямало да зависи в геополитиката. И този инстинкт за снишаване да не би и в момента да кажем нещо лошо, нещо опасно, да не наречем Русия агресор, какъвто тя безсъмнено е, поради новата политическа обстановка е причината, поради която тази зала е настръхнала толкова много и се страхува да приеме в тази декларация един единствен ред, в който да повтори осъждането на действията на Русия като агресор, който непредизвикано атакува суверенна държава и нейния народ, на територията на която държава има и българско малцинство. И нека си говорим истината, господин Славов, този дебат в тази му част е срамен.

#103 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Действително предложението, което ние направихме за включване в Декларацията, е важно предложение. Защо е важно? Защото отвъд разгорещения политически дебат и в България, и в международната общност трябва да отделяме фактите от емоциите. Фактите са това, че Русия агресивно, непровокирано нападна суверенна Украйна. И това е безспорно. То е заявено във всички основни документи на международни организации и интеграционни формати, като започнем от Европейския съюз, Общото събрание на ООН, НАТО, разбира се, Съвет на Европа – организация, в която сме член най-дълго във времето. Така че това е безспорен факт. Политическият процес понякога налага гъвкави позиции, за съжаление, но те не променят фактите в международното право, от гледна точка на международното право – това, което каза и госпожа Бориславова, е точно така, именно затова държим това изречение да присъства в Декларацията, защото то е част от всички до този момент приемани декларации от нашето Народно събрание. Важно е, уважаеми колеги, да сме консистентни, дори когато обсъждаме въпрос, който – както стана дума, не е всъщност на дневен ред.

#105 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Първо, една лъжа, която беше повторена и от вносители, и от техните партньори от ПП-ДБ, е, че абсолютно никой никога не е повдигал въпроса за изпращане на български войски във военния конфликт в Украйна. Само преди един ден ето тук, на това столче, седеше министърът на външните работи, и ако не сте обърнали внимание, освен това че нищо конкретно не отговори, така, свенливо каза, че точка 9 от питането, официалното питане от страна на САЩ, така наречения въпросник, е готовност на България да изпраща войски в Украйна с мироопазващи според него функции. Дали е така, или не е, е друг въпрос, но това нещо е поискано официално като становище в днешна дата от България, да си каже България готова ли е, или не е готова. С този проект на решение, който в момента ще направите, защото това даже не е проект на решение, това е една гола декларация, Вие давате легитимност на правителството да гласува – извинявам се, няма да гласува нищо, правителството да отговори, че е готово да изпрати военен контингент с мироопазващи функции. Дали ще са такива, дали ще са мироопазващи или мироналагащи, е тук е тънката разлика и предстои да се види какво ще се случи. Но дори и министърът на външните работи Ви каза: има официално питане, и то не е само към Българя, то е към всички държави – членки на НАТО и на Европейския съюз. И към днешна дата с тази декларация Вие искате да го легитимирате, да дадете мандат на правителството да отговори: да, можем и предстои да видим какво да изпратим. Това е за лъжата, която в момента разпространявате и говорите, че никой никога не е искал. Не, искал е! Сега по съдържанието на въпросната декларация. Истината е, че в тази декларация ясно и точно е посочено – между другото, в подточка 3, неномерирана точка 3, когато се взима предвид Декларацията и Решението е от Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото и Четиридесет и деветото народно събрание, там директно се говори, че България трябва да изпраща оръжие, че България определя Русия като агресор и всичко най-лошо. Това е записано. Само че управляващите леко взимат завоя с 200 в момента към новия световен ред, не смеят да нарекат Русия агресор, обаче от ПП-ДБ усилено продължават да говорят тази риторика и продължават да живеят с мисълта, че Камала Харис най-вероятно е станала президент в САЩ. И те държат да се конструира точно това нещо, да се посочи това, което управляващото мнозинство свенливо са прокарали в Декларацията. ПП-ДБ са откровени – искат директно да се напише, не може да им се отрече, обаче управляващите свенливо го казват това нещо, но прикрито, под решение на три парламента под най-различна точка. И това нещо, всичко е облечено с едно прочувствено изказване на БСП, които ясно и точно казаха: дайте, братя, да се хванем за ръцете и да подкрепим световния мир в тази му гледна точка. И БСП застават зад всичко това нещо, което в момента ще прокарат евроатлантиците. Ама после: ние не сме за изпращане на оръжие! Ама министърът на икономиката беше Ваш, изпращаше, за няколко милиарда, директно. Така че това по отношение на тази точка. Да се върнем обаче към дефинициите, които се използват. В декларациите, които са приети тук, са вкарани просто като решения, посочени: агресор от страна на Русия, и война. И „Файненшъл таймс“ от вчера: „САЩ се противопоставиха на споменаването на Русия като агресор в официално изявление на Г-7 и го спряха.“ Това специално към всички евроатлантици в страната да знаят, че вече думата „агресор“ не Ви е политкоректна, време е да се огледате хубаво и да знаете, че агресор няма. Напротив, САЩ настояват, и казват, че трябва да се използва изразът „украински конфликт“, а не война. Пак обръщам внимание на евроатлантиците в залата – няма война. Има украински конфликт. Сега да Ви е ясно и точно какво казват Вашите ментори. (Шум и реплики.) Сега продължаваме нататък. В нарочната декларация на Г-7 САЩ се разграничава…(Шум и реплики.)

#107 · speech

Цончо Ганев

…от Европейския съюз, че Москва носи главната отговорност за конфликта в Украйна. Евроатлантиците, чувате ли в момента какво става на международно ниво и как трябва да взимате завоя с двеста? Да повторя – САЩ се разграничава от Европейския съюз, че Москва носи главната отговорност за конфликта в Украйна. Това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ Ви повтаряме от първия ден. Всичко е плод на агресивната политика на Украйна още от 2014 г. – предизвикано. И това нещо го казват Вашите ментори от САЩ, но Вие продължавате да живеете с мисълта, че Камала Харис управлява. Не, не управлява тя. Да, светът се променя и да, Вие вече сте ненужни. И да, както вчера е имало протест пред американското посолство в Киев, очаквам следващата седмица тук всичките ястреби и ястребчета да излезете и да отидете пред „Козяк“ и да застанете да обяснявате, че те са агресорът. Това се очертава в днешна дата, а иначе, пак да го кажем, Г-7 не прие Декларацията, каквато искате Вие тук да прокарате. Няма такова нещо. Огледайте се – Г-7, къде живеете, къде се намирате, или не осъзнавате, че вече е минал 9 септември и Вие продължавате да говорите за това, което Ви се вижда в сънищата. Няма такова нещо. Няма агресор. Няма агресор според САЩ – според Вас има. Според нас, ВЪЗРАЖДАНЕ, няма. БСП са до Вас и ще получите тяхната подкрепа за всичко това, което се случва. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#108 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Ганев. Има ли реплики към изказването на господин Ганев? Заповядайте, господин Балабанов. Втора реплика – господин Василев, ако има. Трета реплика – господин Вълчев.

#109 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Сега, господин Ганев, да направим едно уточнение – чисто като граждани, защото и аз, и Вие сме граждани на България, на първо място. Много добре знаете, че когато се водят нормални разговори между колеги от редовете, има и нормален тон, аналитичност, професионализъм и прочие, защото сред Вас има хора, които действително са добри експерти, както във всички други групи. Малко обаче се променят нещата, когато тръгвате да използвате трибуната за политически цели, защото да си признаем всички основна тема на ВЪЗРАЖДАНЕ е казусът в Украйна. Този казус поприключва и в един момент за ВЪЗРАЖДАНЕ няма да има такава тема, защото просто ще приключи този конфликт. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще приключи и темата за еврозоната и там повече няма да има тема за ВЪЗРАЖДАНЕ и ще се чудим какво да правим. Това е на първо четене. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Репликата ми към Вас е следната, молба по-скоро: спрете да плашите българското общество от тази трибуна, изговаряйки тоталната неистина, че едва ли не тази декларация ще е поводът българското правителство оттук нататък да има възможност да праща нещо си в Украйна или да…

#110 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Казах да отговорят.

#111 · speech

Станислав Балабанов

Казахте да го проверят колегите, казахте точно да изпраща нещо си някъде. Само да Ви припомня, че без санкция на парламента никъде нищо не може да се изпраща. Нито българският Министерски съвет – независимо от какво мнозинство и под каква форма има правомощия да изпраща каквото и да е било, нито някакви тук илюзии, хипотези от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ, че едва ли не тази декларация ще даде такава възможност. Затова за пореден път искам да Ви кажа – смисълът на тази декларация е един-единствен. На първо място, да успокои притесненията сред българските граждани. На второ място, да потвърди безапелационно, че в такава ситуация в момента в Украйна нито един български войник няма да бъде изпратен на фронта. На трето място, наистина тази декларация има институционално значение като санкция от българския парламент, тъй като нито проект на решение е възможен, защото няма искане от никого в момента, нито нищо друго. Така че още веднъж – молба, спрете да плашите хората. И да, тази декларация Ви отнема и тази тема. Благодаря.

#113 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Ганев, аз имам един въпрос към Вас по повод това, което казахте, че във войната между Русия и Украйна няма агресор. Ако Русия нападне България – непровокирано, окупира част от териториите и избие част от мирното население, тя агресор ли ще бъде, или освободител? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това ми е въпросът към Вас. Ако кажете, че никога няма да се случи, случило се е веднъж – на 5 септември 1944 г., когато въпреки че България не е воювала срещу Русия, въпреки че сме поддържали дипломатически отношения по времето на цялата Втора световна война, Русия непровокирано обявява война на България на 5 септември и влиза с триста хиляди човека окупационен корпус и ни кара да плащаме репарации. Та, агресор ли е Русия в този случай, или е освободител според Вас? (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#115 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Ганев, репликата ми е в две посоки към Вас, както в една от ресорните комисии казах на Ваш колега, така и на Вас бих искал да Ви го кажа след може би седем споменавания на името на БСП – БСП няма нужда от говорители във Ваше лице. Позицията е ясно артикулирана. БСП няма да позволи нито един български военнослужещ да отиде на територията на Украйна в този конфликт. Точка! Второ обаче, разбирам, че много Ви липсва (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) категоричната, последователната и непримиримата БСП, която се декларираха едно, а действията бяха друго.

#116 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Ти и Мая Манолова.

#117 · speech

Андрей Вълчев

Това също приключи. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, разбирам, че Ви липсва, защото ние от 900 хиляди падаме на 200 хиляди – Вие избуявате. Това също приключи. Тук в предишна реплика Ви го казаха – намерете наистина това, което е съдържателно като послание към българските граждани, и да се явявате на избори. Това с БСП приключи. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#119 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Балабанов, няма го излезнал, да го кажем пак – въпросник на САЩ до всички държави в Европейския съюз и членки на НАТО. Ясно и точно министърът на външните работи – сегашният, който седеше тук, каза – „девети въпрос…

#121 · speech

Цончо Ганев

От ГЕРБ, да, от ГЕРБ, който ни управлява. Според Бойко Борисов това правителство не е на ГЕРБ, но той каза ясно и точно въпросът е има ли – конкретно въпросът към България, има ли готовност България да изпраща военни за мироопазващи според него функции в Украйна. Това е въпросът, който е зададен на България. Затова отказа да отговори тук има ли, или няма, и каза, че на закрито заседание следващата седмица ще се отговори. С този проект на декларация, който предстои да одобрите Вие всички заедно евроатлантици ясно и точно казвате, че няма да е във военен конфликт, но според всички наши поети ангажименти в НАТО, ЕС, ОССЕ и всичко, което се поиска от нас. Тук големият въпрос е пак кой ще гарантира, когато изпратите в този вариант – мироопазващи, кой ще гарантира сигурността на тези хора там, или няма да има проблеми? Защото същото беше с Минското споразумение, което беше подписано, в което Германия и Франция бяха гаранти, само че тогава Украйна продължи да избива мирно население, именно нарушавайки това Минско споразумение. Това се случва. И Вие в момента казвате – ама никой не иска от България. Напротив, САЩ Ви пита директно готови ли сте да изпратите военен контингент. Има го ясно и точно и предстои следващата седмица Георг Георгиев да отговори, да покаже, какво точно ще направи. И той ще Ви каже това, което в момента му гласувате. Няма да изпращаме сега, когато войната върви, обаче за мироопазващи имаме готовност. Той това ще отговори, а няма да ги изпраща. Вие тук впоследствие, ако се поиска това нещо, по предложение на правителството евро-атлантически ще кажете, че ще отидем да охраняваме мира и това е директно изпращане на български военни в Украйна. Следващият въпрос от Асен Василев. Господин Василев, историята не Ви е силната страна. Не се впускайте там, където не можете. Вижте някой гешефт да завъртите, някой по икономическа тема да Ви съди за икономически и финансови измами. Не се бутайте там. Само ще Ви кажа, че това, което казахте, просто не отговаря на истината и историята го е отчела много ясно и точно. По отношение на човека партия в БСП. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Вълчев, Вие сте квота на Мая Манолова. Това, че в момента сте избран в широкото, разширено ръководство на БСП, не Ви дава право да говорите от името на бившата социалистическа партия – под никаква форма, под никаква форма. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нищо общо нямате с бившите социалисти. Мая Манолова е отцепена – в друга писта танцува в момента. Вие сте нейният човек. Вкарала си го е в ръководството – няма нищо. Няма какво да коментирам повече бившата социалистическа партия. Пак казвам, в ситуация сме, в която евро-атлантическото мнозинство ще отговори на САЩ, че са готови да изпратят мироопазващ контингент. Българският народ трябва да го знае ясно и точно, Вие това го искате, затова ние сме категорично против каквато и да е било форма. Вкарали сме проект на решение, в което изрично забраняваме на правителството това нещо – дори и да води такива разговори. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#122 · speech

Председател Наталия Киселова

Господин Ганев, времето Ви изтече. Уважаеми колеги, ако няма повече желаещи да се изкажат, закривам разискванията и да преминем към гласуване, първо, на постъпилите редакционни предложения. Първи по време постъпиха редакционни предложения от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Ще ги разделя на две, тъй като първата част се отнася до преамбюла на Декларацията, а втората част от предложенията до същината на Декларацията. Подлагам на гласуване редакционните предложения за отпадане на точки 2, 3, 4 и 6 в преамбюла и отпадане от точка 5 на израза „и членството на Република България в НАТО и Европейския съюз“. Моля, колеги, гласувайте дали да отпаднат тези части от преамбюла. Гласували 202 народни представители: за 38, против 155, въздържали се 9. Това редакционно предложение не е прието. Сега подлагам на гласуване редакционните предложения в т. 1 и т. 3, а именно в т. 1 да отпадне изразът, който да включва всички заинтересувани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни и в т. 3 думата „призовава“ да се замени с думата „задължава“.

#126 · speech

Председател Наталия Киселова

По искане на ВЪЗРАЖДАНЕ – да. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не е наше искането.“) Редакционните предложения в преамбюла са Ваши. Гласували 204 народни представители: за 38, против 157, въздържали се 9. Тези редакционни предложения в преамбюла не са приети. Преминаваме към редакционните предложения... (Шум и реплики.) Моля за тишина! Редакционните предложения в същината на Декларацията от името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ в точки 1 и 3. Моля, колеги, гласувайте. (Шум и реплики.) Гласували 204 народни представители: за 37, против 160, въздържали се 7. Тези редакционни предложения към текста на Декларацията не са приети. Сега подлагам на гласуване предложението на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в преамбюла да се добави нова точка. След като не са посочили, тя систематично би трябвало да бъде последна – седма: „Като остро осъжда продължаващата непредизвикана и неоправдана пълномащабна война на Русия и престъпленията срещу Украйна и нейния народ.“ Гласували 205 народни представители: за 34, против 131, въздържали се 40. Предложението не е прието. Надявам се – ще обосновете прегласуване?! Заповядайте, господин Божанов.

#127 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Искам процедура по прегласуване и нека да не се притесняваме да пише името на Русия в тази важна декларация. Благодаря Ви. (Шум и реплики. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#128 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Уважаеми колеги, беше поискано прегласуване в преамбюла да се добави нова точка. Моля, прегласуване! Гласували 204 народни представители: за 34, против 120, въздържали се 50. Това редакционно предложение не е прието. Преминаваме към гласуване на Проекта на декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, както е прието от Комисията по външна политика. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 204 народни представители: за 166, против 27, въздържали се 11. Предложението е прието. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Преди да започнем с устния контрол, да Ви информирам за получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 14 февруари до 20 февруари 2025 г. Писмени отговори от: - министър Атанас Запрянов на 11 въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Борислав Гуцанов на пет въпроса от народния представител Деница Сачева; -министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; и на три въпроса от народния представител Стоян Таслаков; - министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Левент Мемиш; - министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Галин Дурев; и на въпрос от народния представител Любен Иванов; - заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов на въпроси от народния представител Любен Иванов; Свилен Тодоров; и Стела Николова; - министър Даниел Митов на два въпроса от народния представител Красимир Йорданов; и на въпроси от народните представители Николай Радулов; и Стела Николова; - министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Ангел Янчев; - министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Александър Тодоров; и на 51 въпроса от народния представител Андрей Цеков; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Галя Василева и Андрей Рунчев; на въпрос от народния представител Емил Трифонов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народните представители Красен Кръстев и Мартин Харизанов; на въпрос от народните представители Кристина Петкова и Елисавета Белобрадова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; и на въпрос от народния представител Татяна Султанова; - министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Красимир Вълчев на въпроси от народните представители съответно Васил Пандов; Георги Иванов; Николай Денков; - министър Манол Генов на въпроси съответно от Александър Рашев; Божидар Божанов; Димо Дренчев; Ивайло Мирчев; Кристина Петкова; два въпроса от народния представител Стела Николова; и един въпрос от Костадин Стойков; - министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Димчо Димчев; - министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; и народния представител Климент Шопов; - министър-председателя Росен Желязков на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Васил Пандов; на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на въпрос от народните представители Елисавета Белобрадова и Александър Симидчиев; на два въпроса от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Маргарита Махаева; и на два въпроса от народния представител Ивайло Митков. Добър ден на господин министър-председателя! Първият въпрос към него е от народните представители Коста Стоянов, Даниел Петров и Йордан Тодоров относно политиката на правителството за даване на допълнителни количества вода за напояване на съседните ни държави Гърция и Турция. Кой ще развие въпроса? Заповядайте, господин Стоянов, имате думата.

#129 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Нашият въпрос е свързан с политиката на правителството за даване на допълнителни количества вода за напояване на съседните ни държави Гърция и Турция. Миналата седмица имаше изслушване по темата за евентуално сключване на ново споразумение с гръцката страна, тъй като 60-годишното репарационно вече изтече и след него е било сключено краткосрочно споразумение за даване на допълнителни количества вода на гръцката страна от каскада „Арда“. На това изслушване господин министър-председателят не пожела да каже в какво ще се състоят преговорите, но междувременно въпросът остава актуален, тъй като преди няколко дни гръцка делегация е била отново на посещение тук, в България, по същия повод. Освен това по информация от турските, а и от наши медии разбираме, че Турция иска да води преговори с нашата държава относно възможността да бъдат пуснати допълнителни води от наши язовири по реките Марица и Тунджа към района на Одрин с цел осигуряване на земеделците в този район с поливна вода, като готовност за водене на тези преговори е потвърдена още от служебното правителство в лицето на министъра на енергетиката тогава господин Малинов. Във връзка с възникналите проблеми с водоснабдяването и все по-честите разговори за водна криза ние държим да ни се отговори: предвижда ли воденото от Вас, господин Премиер, правителство да сключи споразумения за даването на допълнителни количества вода от нашите язовири за напояване на съседните ни държави Гърция и Турция? Водят ли се преговори в тази насока и какви ще бъдат нашите ангажименти, като се има предвид задълбочаващият се недостиг на вода в нашите водни басейни? Благодаря Ви.

#131 · speech

Министър-Председател Росен Желязков

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Стоянов, уважаеми господин Петров, уважаеми господин Тодоров, уважаеми госпожи и господа народни представители! През 1964 г. е сключена Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между България и Гърция. В изпълнение на тази спогодба България се задължава да доставя на гръцката страна регулирана вода от река Арда за срок от 60 години за мелиоративни нужди на гръцкото селско стопанство в размер на 186 куб. м годишно при 85% обезпеченост. Тази регулирана вода се осигурява по график, предоставен от гръцката страна по време и с конкретни обеми извън рамките на нормалния отток на река Арда. Това задължение на България е репарационно и българската страна добросъвестно го е изпълнила в пълен размер. Репарационното задължение изтече на 9 юли миналата година. Съгласно чл. 2 от Протокола за допълнително регулиране на подаваните води от язовир „Ивайловград“ Гърция има задължение да построи на своя територия със свои средства дневен изравнител, като се задължава да не допусне заливане на площи на българска територия. Гърция до този момент не е изпълнила този свой ангажимент. През 2024 г. българската страна положи усилия да се намери временно решение за подаване на вода от река Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно търговско споразумение с възмезден характер между НЕК като оператор на каскада „Арда“ и региона на Източна Македония и Тракия като получател на услугата по водоподаване на регулирани количества вода, уреждащо извършването на услугата водоподаване в общ обем на 77,9 млн. куб. м от НЕК през периода от 10 юли 2024 г. до 30 септември 2024 г. Временното търговско споразумение е сключено в духа на установено разбирателство и добросъседски отношения при спазване принципа на възмездност, гарантиране нуждите на енергийната система на страната, финансово обезпечаване на предлаганата услуга по водоподаването при прилагане на балансирани и пазарноориентирани механизми за уреждане на отношенията между страните. В изпълнение на сключеното временно споразумение благодарение на работата на каскада „Арда“ бяха преработени и респективно подадени от НЕК към гръцката страна в лицето на регион Източна Македония и Тракия договорените водни количества в пълен обем при съобразяване на годишния отток на река Арда и обезпеченост за 2024 г. Временното споразумение изтече на 30 септември 2024 г., като българската страна е изпълнила своите ангажименти. Както заявих на изслушването на 13 февруари, предстои изработване на българската позиция за водене на преговори с гръцката страна. С моя заповед от 12 февруари е определен състав на Междуведомствена работна група, която да предложи решение на въпроса за водоподаването от река Арда към Република Гърция. Целта е да се изработи позиция, отразяваща в най-голяма степен интересите на България, при отчитане на значението за гръцката страна на този въпрос и в частност на земеделските стопани в областта Източна Македония и Тракия. Българското разбиране е, че при евентуални нови преговори за сключване на споразумение, за каквито гръцката страна настоява, за доставка на регулирани води от река Арда за Гърция до изграждането от гръцка страна на дневен изравнител с капацитет да задържа минимум едноседмичния отток на реката, трябва да остане възмездната доставка на води за гръцките земеделци. По разбираеми причини, за които споменах от трибуната на 13 февруари, към момента не бих могъл да Ви запозная с конкретни елементи от българската преговорна позиция, която и в момента е в процес на изработване при параметрите, за част от които Ви споменах. Друг валиден към момента двустранен договор е Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Гърция за използване водите на река Места, сключен през 1996 г. със срок на действие 35 години. Спогодбата изтича през 2031 г. и се отнася до общия многогодишен естествен отток на реката. И тъй като на река Места няма изграден язовир, не става въпрос за специфично отпускане на водни количества за напояване в Гърция. По отношение на възможностите за предоставяне на допълнителни водни количества от реките Марица и Тунджа за Република Турция Ви информирам, че не са водени преговори по темата и нямаме действащи споразумения за отпускане на водни количества от язовирите на българска територия. Благодаря.

#133 · speech

Коста Стоянов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Ние считаме, че ако въобще се стигне до сключването на каквото и да било споразумение, то в никакъв случай не трябва да бъде дългосрочно. Напротив, трябва да е краткосрочно, при положение че има трайна тенденция за намаляване на водните ресурси. Мисля, че е време да помислим за изграждане на съоръжения в нашата страна да ползваме всъщност водата от Арда и да я насочим към селищата в Южна България, като тя може да се ползва освен за питейно-битови нужди, и за напоителни, и за всякакви други. Време е да се помисли въобще за възстановяването на напоителните ни системи с цел подпомагане на българските земеделски производители, тъй като в момента какво правим? Ние подпомагаме реално гръцките и турските земеделски производители с отпускането на допълнителни водни количества, като по този начин подпомагаме конкуренцията. Тези земеделски производители са конкурентни на нашите и дори нашият пазар е залят с техни стоки, затова е крайно време да помислим за възстановяване на напоителните системи, за изграждане на съоръжения там, където е необходимо по нашите реки, за да могат да се възползват българските земеделски производители. Ако трябва, да се направи в тази работна група анализ на тези данни, нека да се възползва тази работна група от това. Между другото, само да Ви кажа, господин Премиер, че вчера във Временната комисия по водната криза от Националния институт по метеорология и хидрология излязоха много интересни данни, свързани със засушаването и с това, че те нямат необходимите инструменти и инфраструктура, за да поддържат актуалната база с информация, която е необходима именно на такива работни групи, които да обследват възможностите за даване на вода било то на съседните ни държави или за използването на водата за наши нужди – дали ще са питейно-битови, или за напояване. В тази връзка е време да се помисли за вкарване в държавния бюджет на средства за подпомагане работата на този институт. Благодаря.

#134 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Стоянов. Господин Министър-председател, не желаете дуплика. Благодаря за участието Ви в днешния парламентарен контрол. Следващият въпрос е към Георг Георгиев – министър на външните работи, от народния представител Христо Цветанов Расташки относно безстопанствени държавни имоти в Швейцария и Франция. Господин Расташки? (Реплики: „Няма го!“) При това положение министърът няма как да даде отговор на този въпрос. Министър Георгиев, благодаря за участието, но при отсъствие на народния представител, който е задал въпроса, не виждам основание, на което да давате отговор. Следващият въпрос е към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов от народните представители Севим Исмаил Али и Ешереф Каязим Ешереф относно лошото експлоатационно състояние и нуждата от рехабилитация на републикански път III-208 от разклона за сeло Ябълчево, община Руен, до град Айтос. Заповядайте, господин Али, да представите въпроса.

#135 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, на 32 км от републикански път III-208 Провадия – Дъскотна – Айтос е извършена цялостна реконструкция, която приключи към края на 2021 г. Участъкът от около 10 км от село Ябълчево в община Руен до град Айтос не е ремонтиран, а това се явява самият Айтоски проход. Община Руен е съставена от 39 населени места и е с население над 36 хиляди души. Селищата в общината са отдалечени от областния център, а единствената директна връзка с град Бургас е чрез републикански път III-208. Освен това за много от пътуващите през този участък това е най-краткият и предпочитан път, обединяващ Южна със Северна България, което го превръща в предпочитан, а с това и път с интензивно движение, особено след основния ремонт на участъка от този път от село Ябълчево до село Добромир. Състоянието на пътния участък от село Ябълчево до град Айтос в резултат от повишилия се трафик, ежедневното преминаване на тежкотоварни автомобили в посока град Провадия, град Шумен, град Русе, както и град Бургас, е изключително лошо. Пътната настилка е силно амортизирана. Освен мрежовидни пукнатини, дупки и износване са налице и значителни деформации. Атмосферните условия през последните години допринесоха окончателно за разрушаването на посочения пътен участък, което доведе до увеличаване на пътнотранспортните произшествия. Придвижването по този път отдавна не може да бъде наречено нормално и безопасно, дори и при най-ниска скорост на движение. Това поражда напрежение и недоволство у хората. В тази връзка въпросът ни към Вас е следният: Уважаеми господин Министър, заложени ли са средства в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2025 г. за ремонт на пътната отсечка от село Ябълчево до град Айтос от републикански път III-208 и ако са заложени, кога ще започне цялостната рехабилитация на горепосочената пътна отсечка? Благодаря.

#137 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Али и Ешереф, споделям мнението Ви колко важен е този път за хората в региона. Тук в случая добрата новина е, че Агенция „Пътна инфраструктура“ е предвидила цялостно подобряване на експлоатационното състояние на трасето и 10 км е участъкът от разклона за село Ябълчево, община Руен, до град Айтос – от км 82 до км 92. При подходящи метеорологични условия строително-монтажните работи ще започнат през месец март тази година, като срокът на изпълнението им е до 18 юли 2026 г. Дейностите ще бъдат възложени по договора за текущ ремонт и поддържане на пътищата от републиканската пътна мрежа в област Бургас и са на стойност малко над 12 млн. лв. Предвидените ремонтни работи по отсечката ще включват отстраняване на съществуващата настилка на трасето, локални ремонти на компрометираните и деформираните участъци, полагане на нови асфалтови пластове, изграждане на отводнителни съоръжения, ландшафтно оформяне, монтиране на нови пътни знаци и маркировка. Благодаря.

#139 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Първо бих искал да Ви благодаря за отговора, който ни давате, на поставения от нас въпрос относно лошото експлоатационно състояние на път III-208. Както казах, това е самият Айтоски проход от около 9 км. Както и Вие казахте, цялостната рехабилитация на 32 км от тази пътна отсечка приключи през 2021 г. и обслужи, уважаеми господин Министър, не само 14-те общини в област Бургас, но обслужва и хората, които пътуват от Варна за Бургас и обратно, както и от Шумен, откъдето сте и Вие, доколкото знам. Уважаеми господин Министър, понеже Вие сте нов министър, за да говорим за цялостна пътна безопасност на тази пътна отсечка, трябва екипите на Министерството на регионалното развитие заедно с местните власти да обследват, да проектират терените в град Айтос, за да се изгради Северният обход на град Айтос, тъй като тази пътна отсечка наистина е много интензивна, ползва се много от пътуващите не само от тези 14 общини в област Бургас, но както Ви казах, явява се най-пряката пътна връзка Бургас и Варна, Бургас и Шумен, както Бургас и Русе, както и връзката с автомагистрала „Тракия“. Така че ние ще настояваме да се обследват терените в град Айтос, да се проектира, и да се изгради Северният обход, тъй като много често в тази пътна отсечка, за съжаление, има пътнотранспортни произшествия, и то тежки, със загуба на човешки животи. Затова ще настояваме Ваши екипи, хора от Министерството на регионалното развитие, заедно с местните власти да видим какви са възможностите, пак казвам, да се обследват тези терени, да се проектира и да се изгради Северният обход на град Айтос, и чак тогава вече може да говорим за цялостна пътна безопасност на тази отсечка. Благодаря.

#141 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Али, това, което поставяте във втората част на Вашата реплика, инициативата трябва по-скоро да бъде от страна на Община Айтос. В момента, в който те потърсят съдействие в тази посока, ще се проведат необходимите разговори, разбира се. Трябва да се диференцира кое е републиканска пътна мрежа, кое е общинска, защото в крайна сметка държавата няма много механизми, по които да инвестира в общинските имоти. Това е ангажимент на Общината, така че, когато те решат да се ангажират, ние ще откликнем. Благодаря.

#142 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Иванов. Следващият въпрос към министър Иванов е от народните представители Севим Исмаил Али и Ешереф Кязим Ешереф относно недостиг на питейна вода за жителите на община Руен в област Бургас. Заповядайте, господин Али.

#143 · speech

Севим Али

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Въпрос относно недостига на питейна вода за жителите на община Руен в област Бургас. Уважаеми господин Министър, по настояване на кмета на община Руен господин Ахмед Мехмед, както и неговия екип, и жителите на общината на Вашето внимание поставяме следния неотложен проблем: Община Руен попада в територията на Бургаска област с оператор на ВиК системите „ВиК“ ЕАД – град Бургас. Всички селища на територията на общината са водоснабдени, като основните водоснабдителни системи за област Бургас са язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“. В община Руен общо 18 населени места се водоснабдяват от подземни водоизточници, като 11 от тях са със смесено водоснабдяване. Броят на подземните водоизточници, експлоатирани от „ВиК“ ЕАД – град Бургас, възлиза на 23. Недостиг на водни ресурси през летния сезон и режим на водата има в селата Череша, Скалак, Струя и Разбойна. Тези села се водоснабдяват от местни водоизточници и не са включени към деривация „Камчия“, като продължителните летни засушавания водят до изчерпване на водните запаси. Села със смесено водоснабдяване от язовир „Камчия“ и от местни водоизточници, където също има проблем с водата през летните месеци, са Мрежичко, Припек и Подгорец. Само за пример, водоснабдяването на село Скалак с население над 750 души в летните месеци домакинствата в селото за 48 часа имат вода по 2 – 3 часа. Села със смесено водоснабдяване от язовир „Камчия“ и от местните водоизточници са селата Мрежичко, Припек и Подгорец, като съществуващата водопроводна мрежа е с тръби от различен вид и диаметър. Това са етернитови тръби, стоманени, чугунени, полиетиленови. Преобладават етернитовите, а както знаете, азбестоциментови тръби. В тази връзка, уважаеми господин Министър, нашият въпрос към Вас е: какви мерки ще предприемете в качеството Ви на министър на регионалното развитие и благоустройството за преодоляване на безводието в гореописаните населени места в община Руен, област Бургас, и в какъв срок? Благодаря.

#145 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Али и Ешереф, във връзка с поставения от Вас въпрос Ви предоставям информацията, която получих от „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ресорните на Министерството дирекции. Селата Череша, Скалак, Струя и Разбойна се водоснабдяват от местни водоизточници и не са включени към деривация „Камчия“. Селата Мрежичко, Припек и Подгорец са със смесено водоснабдяване от язовир „Камчия“ и местни водоизточници. В момента няма режимно водоснабдяване в нито едно от селата, като водоизточниците са подхранени и резервоарите са пълни. Предвид и падналите снеговалежи, вярвам, че поне в този регион тази година няма да има такива проблеми, тъй като Бургаска област е една от най-засегнатите от снеговалежите. Това означава и съответно попълване на водоизточниците. В тази връзка „ВиК“ ЕАД – град Бургас, е инициирало действия за осигуряване на допълнителни количества вода за питейно-битови нужди чрез възстановяване на съществуващи водоизточници, за които са обявени няколко обществени поръчки. Първата е с предмет: „Почистване на тръбни кладенци за нуждите на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, град Бургас“. В обхвата на поръчката е описано, че почистването на тръбните кладенци ще се осъществява в зависимост от типа им, както следва: почистване на тръбен кладенец с дълбочина до 30 м; почистване на тръбен кладенец с дълбочина от 30 до 60 м; почистване на тръбен кладенец с дълбочина от 60 до 100 м. Другата обявена от дружеството поръчка е с предмет: „Строително-ремонтни работи по възстановяване на експлоатационната годност на водохващания – каптажи, за питейно-битови нужди, стопанисвани от „ВиК“ ЕАД, град Бургас“, която е с краен срок за подаване на оферти 20 януари 2025 г. Тя също е с цел възстановяване на източници за питейно-битови нужди. В рамките на срока за изпълнение на поръчката ще се извършват строително-монтажни работи на водохващания, така наречените каптажи. Прогнозно това ще са 70 броя. В заключение, бих искал да обърна внимание, че възможност да прави проучвания и инвестиции за изграждане на нови и/или реконструкция на съществуващи активи има и съответният публичен собственик, като в конкретния случай е Община Руен. Благодаря.

#147 · speech

Ешереф Ешереф

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, първо искаме да Ви благодарим за изчерпателния отговор и за добрите намерения. Уважаеми господин Министър, искам да Ви уверя, че при всяка проведена среща с ръководителите на ВиК дружество – Бургас, включително при областния управител, включително при кмета на община Руен, заедно с общинското ръководство, с присъствието на кметовете на изброените населени места, включително и ние с колегата като народни представители от региона винаги сме настоявали, че е нужно да има повече инвестиции, за да може да се реши кардинално проблемът, а не само както се случва досега – основно се инвестира за текущите ремонти и евентуално за подмяна на водомери, което не разрешава проблема. Да, вярно е, в момента в община Руен снежната покривка е доста добра и хората са обнадеждени, че няма да преживеят това, което преживяват през последните няколко години, но тенденцията на засушаването показва, че това не е решение на съответния проблем. Ето защо, господин Министър, ние искаме да Ви уверим, че недоволството, роптаенето и упрекът на всички жители, които са подложени на воден режим през горещите летни месеци, е абсолютно основателно. И няма никакво значение дали това са жители на столицата, на голям областен град или на посочените населени места в община Руен. Потребностите от питейна вода и нуждата от вода е навсякъде една и съща. Ето защо поставяме на Вашето внимание този сериозен проблем и ще съдействаме абсолютно и ние като народни представители в пълен синхрон на местна и централна власт, ВиК холдингът респективно, ВиК операторът в Бургас, за да доведат до разрешаване на този проблем, а именно където е възможно, всичко необходимо трябва да се направи, за да се изгради отклонение и свързване към магистралния водопровод на деривация „Камчия“. Където това не е възможно, да се търсят нови водоизточници и по-големи инвестиции наистина са нужни. Благодаря Ви, господин Министър, още веднъж за изчерпателния отговор и дано, надяваме се, че това да не са само добри пожелания, а в реалност да се случи това, което дадохте като отговор на поставения проблем. Благодаря.

#148 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, господин Ешереф. Следващият въпрос към министър Иванов е от народните представители Байрам Юзкан Байрам, Елван Бехчет Гюркаш, Айтен Байрям Сабри относно рехабилитация на републикански път III-592 Момчилград – Крумовград – Подкова – Кукуряк – Токачка – Крумовград от км 0+000 до км 67+558. Заповядайте.

#149 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Състоянието на републиканската пътна мрежа в общините Кирково, Крумовград и Момчилград наистина поражда сериозни притеснения, особено що се отнася до третокласните пътища. Наличието на дупки, непочистени канавки, обрасла растителност и лошо поддържана инфраструктура създават затруднения не само на местното население, но и на цялостния трафик, особено при лоши метеорологични условия. Проблемът е още по-значим поради ролята на този път като алтернативен маршрут за трансграничния транспортен коридор № 9 Хелзинки – Дедеагач в участъка Кърджали – ГКПП „Маказа“. Затрудненията при проливните дъждове поради недостатъчната проводимост на водоизточниците и тесните габарити на пътя представляват риск за безопасността и възможностите за свързаност. Проблемът с тези пътища е пряко свързан с развитието на региона, както и с икономическите и транспортните връзки с Гърция. Разбираме сериозността на проблема, който засяга жителите на трите общини – Момчилград, Кирково и Крумовград, както и околните села. Лошото техническо и експлоатационно състояние на пътя не само затруднява ежедневното придвижване на над 20 000 души, но и създава предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Този проблем не само засяга качеството на живот на хората, но и представлява значителна пречка за икономическото развитие на региона. Ситуацията подчертава липса на навременна реакция и предприемане на адекватни мерки от страна на отговорните институции въпреки многобройните сигнали и оплаквания. Републиканският път III-592 Момчилград – Крумовград, който е жизненоважна транспортна артерия за региона, явно е в критично състояние, а бездействието поставя под риск безопасността на движението на населението. Обръщаме се към Вас от името на жителите на селата Прогрес, Горско Дюлево, Подкова, Чорбаджийско, Кукуряк, Кран, Токачка, Тополка, Кандилка, Сърнак, Звънарка и град Крумовград. Към момента няма налична информация за планирани или текущи ремонтни дейности на републикански път III-592 Момчилград – Крумовград. Въпросът ми към Вас, господин Министър, е: кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършване на основен ремонт на републикански път III-592 Момчилград – Крумовград за привеждане в състояние със стандартните изисквания на третокласните републикански пътища, свързващи десетки населени места? Благодаря Ви.

#150 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, госпожо Сабри. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#151 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Байрам, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри! Програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда основен ремонт на 67,558 км от републикански път III-592 с маршрут Момчилград – Крумовград – Подкова – Кукуряк – Токачка – Крумовград. Трасето преминава през териториите на общините Момчилград, Кирково и Крумовград. Пътят е строен в периода от 1953 г. до 1976 г. Последната рехабилитация е изпълнена през 1982 г. През 2024 г. е изготвен технически проект за основен ремонт на третокласния път. Той предвижда изпълнение на асфалтови дейности по пътната настилка и изграждане на две нови мостови съоръжения на мястото на съществуващите. През май 2024 г. проектът е приет на Технически съвет на Областно пътно управление – Кърджали. Индикативната стойност на предвидените ремонтни дейности на третокласния път е 180 млн. лв. Средствата се очаква да бъдат осигурени от държавния бюджет на Република България. След приемането му обектът, или част/етап от него – тук искам да отворя една скоба, това до голяма степен зависи от народните представители и възможностите на бюджета, разбира се, но тази година ще започнат дейности по този път. Ще бъде включен за изпълнение в рамково споразумение към договор, който ще бъде сключен. Процедурите по избор на потенциални изпълнители по него текат в момента за това рамково споразумение. До започването на основния ремонт на пътя ще се извършва текущо поддържане за осигуряване безопасността на движението. Благодаря.

#153 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър. Рехабилитацията на път III-595 е от съществено значение за подобряване на транспортната свързаност и безопасност в региона. Само да Ви попитам дали планирате частична, или цялостна рехабилитация на този път, ако може да ни отговорите, защото транспортните проблеми влияят негативно също така и върху местния бизнес, като затрудняват доставките и достъпа на населението. Благодаря.

#155 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Сабри, заложеното е цялостна рехабилитация на пътя. Както казах, в момента се избира изпълнител по предложено рамково споразумение от програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“. В зависимост от наличните средства на държавния бюджет ще се прецени дали ще има наличност да бъде цялостно рехабилитиран в най-кратки срокове, или ще бъде поетапно в зависимост от възможностите на бюджета. Тази година е планирано да започне изпълнение на рехабилитацията на този участък, така че, когато бъде приет държавният бюджет, ще можем да Ви дадем по-конкретна информация в кои участъци ще може да се работи тази година и евентуално следващата в зависимост от наличните средства в държавния бюджет. Благодаря.

#156 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Следващият въпрос е от народните представители Байрам Байрам, Елван Гюркаш и Айтен Сабри относно рехабилитация на третокласен републикански път III-8653 от км 0+000 до 22+500 Кобиляне – Боровица – Долна Сполука, област Кърджали. Заповядайте, госпожо Гюркаш.

#157 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Ние, народните представители от „Движение за права и свободи – Ново начало“ от Многомандатния избирателен район – Кърджали, имаме въпрос на основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 92 и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно рехабилитация на третокласен републикански път Ш-8653 от км 0+000 до 22+500, а именно „Кобиляне – Боровица – Долна Сполука, област Кърджали, който участък според нас, господин Министър, е забравен през годините от Агенция „Пътна инфраструктура“. Поводът да изразя това становище са наистина многобройните писма, изпратени до Агенция „Пътища“, оставени без отговор, многобройните запитвания на хората към нас, също без отговор. Уважаеми господин Министър, обръщаме се към Вас отново от името на жителите на тези населени места. Казвам отново, тъй като наистина през последните години много пъти сме питали и не сме получавали адекватните отговори от Агенция „Пътна инфраструктура“, за да се преведе този републикански път, който е жизненоважен за населените места, а път Ш-8653 Кобиляне –Боровица – Долна Сполука в съответствие с изискванията за нормална проходимост и най-важното – пътна безопасност. За съжаление, до настоящия момент все още няма задоволителен отговор от тяхна страна. Господин Министър, техническото и експлоатационното състояние на пътя е крайно влошено с потенциални условия за възникване на пътнотранспортни произшествия и е в състояние на почти неизползваемост вече поради разрушена повърхност, а на места дори липсва такава повърхност. Пътят в това състояние е изключително опасен и се нуждае от незабавни мерки, за да се преведе в състояние на изискванията за републикански път. В тази връзка въпросът ми към Вас, господин Министър, е: кога ще бъде извършен основен ремонт на републикански път Ш-8653 Кобиляне – Боровица – Долна Сполука, който свързва 21 населени места? Благодаря.

#158 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Гюркаш. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#159 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Байрам, уважаеми господин Гюркаш, уважаема госпожо Сабри, Агенция „Пътна инфраструктура“ може би се е вслушала този път в тези многобройни Ваши напомняния, защото отговорът, който получавам от тях, е, че е предвидила основен ремонт на 22 км от път III-8653 от село Кобиляне до село Сполука, от км 0+000 до км 22+500. В тази връзка Областно пътно управление – Кърджали, подготвя провеждане на процедура по реда на Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за изработване на технически проект за основен ремонт и частична реконструкция на път III-8653 Ардино – Бойно – Кобиляне – Брезен – Брестовица – Сполука от км 0+000 до км 20+500. В обхвата на трасето ще бъдат изградени две нови мостови съоръжения при км 9+947 и при км 20+402. По тази причина техническото задание за проектиране е предоставено за проверка и съгласуване в Института „Пътища и мостове“. Предстои съгласуване на документацията с ресорните дирекции в Агенцията, след което ще бъде обявена обществена поръчка. Това е първата и задължителна стъпка към предприемането на качествени строителни работи. Проектът ще определи конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които са необходими, прогнозната стойност и срока им за изпълнение. При готов проект след това ще може да се проведе процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и строителен надзор. Обектът е включен в програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“. В проектобюджета за 2025 г. са планувани 153 хил. лв. с ДДС за проектантски работи, до започване ремонта на трасето на път III-8653 ще се полагат грижи за текущо поддържане. По третокласния път ще се извършват локални ремонти, машинно изкърпване на настилката и подобряване на отводняването. Благодаря.

#161 · speech

Министър Иван Иванов

встрани от микрофоните

Извинявам се, но така е написано и аз го прочетох. Извинявайте. (Обръща се към народния представител Елван Гюркаш.)

#162 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Абсолютно – госпожа съм. Приемам забележката, господин Министър. Благодаря, господин Министър, за изчерпателния отговор. Ние сме частично удовлетворени. Разбираме, че има много пътища, но наистина този път е в окаяно състояние и се надяваме в най-бързи срокове поне да приключи проектирането, защото това е единственият път за тези населени места, господин Министър, а още повече това е една нова атрактивна туристическа дестинация за този район. Ако правителството иска да развие този район в такава туристическа дестинация и най-вече, ако искаме да задържим младото поколение и населението в тези населени места, като се има предвид и приоритетите на правителството, предвид демографската криза и демографската картина в цялата страна, надяваме се наистина в най-бързи срокове и темпове това проектиране да приключи и да потърсим финансиране, за да приключи основният ремонт на този път. Ние ще продължаваме да питаме, защото единственото, което имаме за цел народните представители от „Движение за права и свободи – Ново начало“, е да се грижим за нашите хора в нашите населени места. Благодаря.

#164 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Моите извинения към госпожа Гюркаш, ще бъдат санкционирани служителите за грешката, познаваме се отдавна, разбира се. Това, което мога да кажа в допълнение към Вашия въпрос, е, ще съблюдавам тази година наистина проектирането да се изпълни, така че да имаме възможност в бюджет 2026 г. вече да бъдат включени средства за реалното изпълнение на този проект. Разбира се, живот и здраве, да продължи това, което сме сформирали като управление, знаете при евентуално неразбирателство, този път отново ще остане някъде в нечии планове само. Поне тази година това проектиране да бъде извършено, така че да има една основа, на която да се започне една бъдеща работа за неговата рехабилитация, защото всеки един път, където и да се намира, е важен за хората, които живеят там. Днес основно въпросите са в тази посока, разбираемо преди приемането на бюджета. В крайна сметка трябва да намерим всички възможни средства, които могат да бъдат привлечени към държавния бюджет, за да се изпълнят тези желания на хората по тези населени места, където има сериозни проблеми с поддръжката на пътната мрежа. Благодаря.

#165 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народните представители Севим Али и Ешереф Ешереф относно състоянието и необходимостта от цялостна рехабилитация на републикански път III-2085 (Дъскотна – Айтос) – Руен – Преображенци – Просеник – Горица – (Дюлино – Оризаре).

#166 · speech

Ешереф Ешереф

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Министър, републикански път III-2085 е третокласен път, част от републиканската пътна мрежа, преминаващ през общините Руен и Айтос на област Бургас, а именно западния край на село Ябълчево, селата Руен, Преображенци, Просеник и Горица. Този републикански път представлява връзката между Айтоския с Дюлинския проход, като цялата му дължина е 30,6 км. Тази пътна отсечка е от особено значение, тъй като съединява три общини в област Бургас – Поморие, Руен и Несебър. Също така се намира в близост до курортния комплекс „Слънчев бряг“ и през по-голямата част от годината е изключително натоварена. Това е и най-краткият път от всички 39 населени места в община Руен към морето. Важно е да се отбележи, че по този републикански път преминават много автобуси, микробуси и леки автомобили, пътуващи за Североизточна България през Шумен и през Провадия, както и от Северна България, а през последните години интензивно и от Република Румъния към Слънчев бряг, Елените, Обзор, Свети Влас, Несебър, Равда и Поморие. Поради лошото експлоатационно състояние, което сериозно затруднява нормалното придвижване на пътните превозни средства по тази важна пътна артерия, се поставя в риск безопасността на участниците в движението и се създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия, включително такива с фатален край. Проблемът, колеги, стана още по-сериозен с наложената забрана за придвижване на тежкотоварни превозни средства – камиони над 12 т през Айтоския проход, а именно в отсечката разклон Ябълчево – град Айтос от 27 септември 2021 г. По тази причина целият тежкотоварен трафик от Айтоския проход беше пренасочен по път Ш-2085. Съществуващите дефекти в пътната инфраструктура, комбинирани с тежките товарни превози, доведоха до бързо влошаване на състоянието на пътя и за още по-голямото разрушаване и деформиране на асфалтовата настилка. В тази връзка, господин Министър, нашият въпрос към Вас е: ще бъдат ли предвидени средства в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството през настоящата 2025 г., тъй като бюджетът все още не е приет, за да се извърши основна рехабилитация и ремонт на целия пътен участък на републикански път Ш-2085 (Дъскотна – Айтос) – Руен – Преображенци – Просеник – Горица – (Дюлино – Оризаре)? Благодаря.

#167 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Ешереф. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#168 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Али и Ешереф, както казах преди малко, днес въпросите са основно свързани с пътища, и то е разбираемо, че последните няколко години поради това политическо въртене такива почти не са правени. Сега се опитваме да наваксаме по някакъв начин, надявам се да успеем. На Вашия въпрос ще отговоря следното: в Проекта на инвестиционната програма Агенция „Пътна инфраструктура“ за периода 2025 – 2026 г. е предвиден превантивен ремонт на 29,6 км от републикански път III-2085 (Дъскотна – Айтос) – Руен – Преображенци – Просеник – Горица – (Дюлино – Оризаре) между селата Ябълчево и Гюльовица от км 0+000 до км 29+623. В момента се изработва технологичен проект за ремонта на трасето. Предвидени са средства в размер на 443 хил. лв. с ДДС от бюджета на АПИ. Срокът за завършването на проекта е 19 август тази година. Наличието на проектна документация е първият и задължителен етап от предприемането на качествени строителни работи. Изработването на технологичния проект, както и последващите строително-монтажни работи се изпълняват по договор за текущ ремонт и поддържане на пътища от републиканската пътна мрежа в област Бургас. Проектът ще включва извършването на дейности по възстановяване на транспортно-експлоатационните качества на асфалтовата настилка, ремонт на отводнителните съоръжения на трасето, подмяна на ограничителните системи на пътищата, монтиране на нова пътна сигнализация и маркировка. С реализирането на строително-монтажните работи ще се повиши безопасността на движението по републиканския път. До започването на превантивния ремонт на трасето ще се полагат текущи грижи за поддържане на състоянието му. Преди зимния сезон аварийно са изкърпени компрометирани участъци от платното за движение и са извършени ландшафтни дейности за осигуряване на по-добра видимост за шофьорите. Действията по подобряване на състоянието на асфалтовата настилка ще продължат да се извършват при подходящи метеорологични условия и ще са до започване на превантивния ремонт, средствата за който трябва да се търсят вече в бюджет 2026 г., важното е проектирането да се случи в тази. Благодаря.

#170 · speech

Ешереф Ешереф

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър! Да Ви благодарим, но частично, за получения отговор. Поне проектиране – да, започнаха и ще завърши, надяваме се, тази година, но целта тук беше в спешен порядък, в по-кратки срокове да се извърши цялостният ремонт и рехабилитация на посочения републикански път, който е изграден преди около 60 години. Частично са провеждани изкърпвания и частично асфалтиране, но никога не е ремонтиран цялостно, а пък в момента това е крайно наложително. Ако не се предприемат спешни действия, съществува реална опасност от увеличаване на инцидентите и тежки катастрофи. Затова забавянето и отлагането във времето ще доведе до още по-сериозни последици. Господин Министър, надяваме се и Вие като министър да упражните своето влияние. Ние като народни представители ще следим и ще настояваме след приключване на проектирането в по-кратки срокове да се извърши самото възлагане и по най-бързия начин да се стигне до строително-монтажни работи за цялостната рехабилитация и ремонт на републикански път III-2085 (Дъскотна – Айтос) – Руен – Преображенци – Просеник – Горица – (Дюлино – Оризаре), понеже това е път от изключителна важност не само към регион Бургас, но и за цяла България, включително за международния туризъм, както подчертах вече. Така че, благодаря Ви още веднъж, господин Министър. Ще се надяваме това, което декларирахте, да свършим по най-бързия начин. Благодаря.

#171 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, имате ли нещо да допълните? Не. Следващият въпрос е от народните представители Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан относно повишаване безопасността на движението по път I-5 Казанлък – Шипка, кръстовищата между път I-5 град Шипка и път II-56 и път I-5 между град Крън и село Хаджидимитрово, община Казанлък, и изграждане на кръгови кръстовища.

#172 · speech

Метин Качан

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Неколкократно народните представители Халил Летифов и Шендоан Халит са се обръщали към Вашите предшественици във връзка с нестихващия проблем с участъците от първокласния път I-5 – участъците от град Казанлък до град Шипка, които са със значителна концентрация на ПТП и представляват значителна опасност за гражданите на Република България. С предходно зададения въпрос бе сигнализирано и бе отправено питане спрямо мерките за повишаване на пътната безопасност в горепосоченият обсег на пътя, който е с повишена концентрация на ПТП. С представения писмен отговор бе поет ангажимент за полагане на напречна шумна маркировка М20, както и бе посочено още, че се предвижда възстановяване на хоризонталната маркировка, подмяна и допълване на пътните знаци, сигнализиране с направляващи стълбчета С1, както и поетапна подмяна на мантинели и почистване на отводнителни окопи, периодично извършване на ландшафтни дейности за по-добра видимост за шофьорите и габаритите на пътя. Също така в представения писмен отговор не беше упоменато дали ще бъдат изградени кръгови кръстовища. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: какви мерки се предвиждат за обезопасяване на движението по пътните участъци – кръстовищата между път I-5 град Шипка и път II-56, както и път I-5 между град Крън и село Хаджидимитрово, община Казанлък, които са с концентрация на ПТП, някои от тях със жертви на пътя, също и да бъдат обезопасени чрез кръгови кръстовища, и кога те ще бъдат изпълнени? Благодаря Ви.

#173 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, господин Качан. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#174 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа Летифов, Халит и Качан! Агенция „Пътна инфраструктура“ е предприела поредица от мерки за повишаване на безопасността на пътуващите по път I-5 Казанлък – Шипка при кръстовищата за село Шипка и за град Крън. През 2024 г. е извършено профилиране на банкетите и почистване на отводнителните окопи, премахната е излишната крайпътна растителност в близост до пътя, с което е подобрена видимостта в двата участъка от първокласния път. Предвижда се след края на зимата и трайното подобряване на метеорологичните условия да започне поставянето на 189 нови пътни знаци, включително направляващите стълбчета С1 – там, където не е предвидена ограничителна система за пътища, полагане на хоризонтална маркировка, както и напречна шумна маркировка за намаляване на скоростта в района на кръстовищата. Зимният сезон е неподходящ за качественото полагане на маркировката, тъй като технологичните изисквания, регламентирани в Наредба № 01/2 за сигнализация на пътищата с пътна маркировка, определят, че са необходими трайно положителни температури и суха асфалтова настилка. Освен това по време на зимното поддържане се използват пясък и химически материали, които се отлагат по повърхността и възпрепятстват правилното полагане на маркировка, като същевременно намаляват нейната дълготрайност. Дейността ще бъде изпълнена своевременно при спазване на нормативните изисквания и наличие на подходящи метеорологични условия. Новите пътни знаци ще се монтират непосредствено след полагане на маркировката с цел недопускане на несъответствия в организацията на движение. Мерките за обезопасяване на двете кръстовища са планирани въз основа на изготвен проект за промяна на организацията на движение, разработен след извършен оглед в началото на 2024 г. от експерти по пътна безопасност на Агенция „Пътна инфраструктура“, Областното пътно управление – Стара Загора, Областната дирекция на МВР – Стара Загора, и представители на общините Шипка и Казанлък. На този етап Агенция „Пътна инфраструктура“ не предвижда изграждане на кръгови кръстовища на мястото на съществуващите по път I-5 за населените места село Шипка и град Крън. С мерките, които ще се реализират чрез текущото поддържане, ще се повиши безопасността на пътуващите и ще се подобрят условията за движение по трасето между двата участъка – от км 183+774 до км 190+380. Обръщам внимание, че голяма част от инцидентите настъпват поради неспазване на правилата за движение по пътищата и въведените ограничения. В тази връзка бих искал да призова всички водачи на моторни превозни средства да бъдат отговорни както към собствения си, така и към чуждия живот. Благодаря.

#176 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, приветстваме това, което е предприела Агенция „Пътна инфраструктура“ откъм почистване на пътната настилка, и това, което ще бъде направено, като се оправи времето, както казахте, но тук по-важният въпрос е, че Вие не отговорихте дали ще бъдат изградени кръгови кръстовища на тези два участъка, които са със силна концентрация на пътнотранспортни произшествия. И на двете места, където са концентрирани пътнотранспортни произшествия, има и смъртни случаи в последните години. Този път е пътят, който идва от Габрово, връх Шипка. Той се използва от всички граждани на Република България и е с интензивен трафик. Прав сте, че една голяма част от пътните транспортни произшествия са заради това, че водачите не внимават и не спазват съответните ограничения, но другият момент е, че тези два участъка взимат човешки жертви. Съмнявам се, че това, което казахте, ще допринесе за подобряване на концентрацията на пътнотранспортни произшествия. Според жителите на град Крън и на град Шипка там е нужно да бъдат изградени кръгови кръстовища. Жителите на град Шипка, а не на село Шипка, няколко пъти правиха протести на проблемния участък, а също така и жителите на град Крън. Аз Ви апелирам да преразгледате тези два участъка, тъй като следващият ни въпрос ще бъде свързан с обходния път на град Казанлък, а тези два участъка ще бъдат в обсега на този обходен път, който евентуално някога ще се реализира, когато се построи тунелът под Шипка, или преди това, надяваме се. Така че, господин Министър, апелът ми е да преразгледате тези два участъка и да направите всичко възможно максимално да обезопасим тези два участъка между град Крън и град Шипка. Благодаря Ви за вниманието.

#178 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Халит, както споменах в своето изложение, в началото на миналата година е направено обследване от съответните институции, които очевидно не са препоръчали да се изградят кръгови кръстовища, а там, както казах, са участвали представители на две общини и областна дирекция на МВР. Ако бъде инициирано ново такова обследване, защото проектът, който е изработен, е на база на този оглед и на всички тези решения, които са били взети тогава, ако бъде инициирано такова подобно и се вземе решение в посока да се изграждат тези кръстовища, на Агенция „Пътна инфраструктура ще ѝ бъде възложено, разбира се, ново проектиране и съответно изграждането на подобно кръгово движение и на двата разклона. Така че в компетенциите на местните власти е да инициират подобен оглед, какъвто се е случил в началото на миналата година. А дали ще произтекат такива действия, може да се обърнете към тях – понеже на мен не са ми предоставени мотивите, с които е взето подобно решение за такъв извършен проект, така че към днешна дата ситуацията е такава. Ако има промяна, разбира се, ние ще отреагираме веднага. Благодаря.

#179 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз, господин Министър. Пристъпваме към следващия въпрос – той е от народните представители Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан относно разширение на първокласен път I-5 летище Стара Загора – автомагистрала „Тракия“ от км 236+323 до км 241+203,53.

#180 · speech

Метин Качан

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Според данни на Вашия предшественик модернизация на близо петкилометровата отсечка от път I-5 летище Стара Загора – автомагистрала „Тракия“ е разработен технически проект през 2006 г., който е актуализиран през 2011 г., като към настоящия момент е необходимо разработване на нова проектна документация. Парцеларен план и подробен устройствен план за отсечката са одобрени през 2013 г. Извършени са отчуждителни процедури. Участъкът е от изключителна важност и е със съществено икономическо и социално значение за жителите не само на град Стара Загора, но и на цялата държава. Същият е с повишена интензивност на движението, като образуващите се задръствания оказват негативно влияние. Разширението на участъка би разрешило този отлежал проблем със свързаността в региона на Стара Загора. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос. Той засяга значителен обществен интерес, явява се от актуален характер и е част от дейността на управляваната от Вас администрация, а именно: има ли изготвен проект по разширение на първокласен път I-5 летище Стара Загора – автомагистрала „Тракия“ и какви са реалистичните срокове за неговата реализация? Благодаря.

#182 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господа Летифов, Халит и Качан! Програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда разширяване на близо петкилометров участък от път I-5 летище Стара Загора – автомагистрала „Тракия“ от км 236+323 до км 241+203,53. Планирано е през 2025 г. да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител за изработване на технически проект. Прогнозната ѝ стойност е 400 000 лв. без ДДС. Обектът е предложен в проектобюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2025 г. Срокът за изготвяне на техническия проект е 120 календарни дни. Общо взето, пак е в ръцете на народните представители какъв бюджет ще бъде приет или дали ще бъде приет. Няма да повтарям нещо, което моят предшественик е казал, тук ми е дадена тази информация, а и Вие го казахте, само ще добавя, че за обекта има решение от 2006 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС и решение от 2010 г. за преценка на най-вероятната степен на отрицателно въздействие, които вече са изгубили срока на своята валидност. Предвид това е съобразено с бъдещето техническо решение за участъка и ще е необходимо да се проведе нова екологична процедура. След постановяването на решение от компетентния орган по околна среда и води и влизането му в сила техническият проект ще бъде окончателно завършен. Тоест, след като се извърши проектирането тази година, трябва да мине през такава процедура. Това ще даде яснота за конкретните технически решения, индикативната стойност и времето за реализирането на обекта. Надявам се да няма утежнение при процедурата за преценка за ОВОС, която предстои, след изготвянето на техническия проект, който ще бъде в рамките на тази година съгласно информацията, която съм получил от Агенция „Пътна инфраструктура“. Благодаря.

#184 · speech

Шендоан Халит

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, за съжаление, не сме доволни от отговора, който давате, защото този въпрос е поставян и от народни представители, и от други политически партии от Старозагорски избирателен район. Отговорите, за съжаление, са почти идентични и винаги касаят един времеви хоризонт, който така или иначе не настъпва. Сам казахте, че предишната оценка за въздействие на околната среда от 2013 г. е изтекъл през 2023 г. и сега тепърва ще се проектира наново, тепърва ще се прави оценка на въздействието на околната среда, което във времето, аз не съм оптимист, че в близките две-три години, този път ще се реализира. Тук бързам да споделя, че с колегите ми народни представители от Старозагорски избирателен район от другите политически партии направихме една работна среща в Община Стара Загора, където тази тема – разширението на пътя от летище Стара Загора до автомагистрала „Тракия“, беше една от съществените и важни теми, които касаят целия регион в Старозагорско. Използвам случая да отправя покана към Вас да дойдете в Стара Загора и да обсъдим в детайли как може да ускорим процесите по разширението на този участък от летище Стара Загора до автомагистрала „Тракия“. И в този ред на мисли, уважаеми господин Министър, надявам се, когато дойдете в региона, да дойдете с положителни новини за жителите на град Шипка и Казанлък, защото предполагам, че ще дойдете на Празника на розата в Казанлък и тогава хората ще Ви питат очи в очи, както се казва. А и за участъка от летище Стара Загора до автомагистрала „Тракия“ да имате възможно най-бързи отговори, с които да ускорим всички тези проблеми, защото на този етап към момента явно няма да се решат скорострелно, за съжаление. Благодаря Ви.

#186 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Халит, положителното в тази ситуация, тъй като обещания винаги са давани, че тази година ще започне проектирането, за което има 120 дни срок след приемането на бюджет 2025 г. Надявам се наистина такъв бюджет да бъде приет, защото всичко това, което днес тук коментираме по всички тези проекти, ще остане само в сферата на добрите пожелания. След изготвянето на този технически проект аз се надявам, че няма да има затруднения, спънки от екологичен характер, които да възпрепятстват завършването на този проект и неговото влизане в сила, за да може в бюджет 2026 г. да бъдат заложени вече реално фактическите действия по разширението на този участък. Аз съм съгласен с Вас, че той трябва да бъде изпълнен – не е толкова голям участъкът, но очевидно доста може би бездействия през годините са довели до това забавяне. Ще се опитаме да наваксаме в крайна сметка, но както казах, това до голяма степен зависи и от волята на народните представители по какъв начин ще се развива тук политиката в това Народно събрание. Ние ще изпълняваме всички тези ангажименти, които ни се възлагат, разбира се, ако имаме хоризонт и съответно гласувани средства за тези дейности. Благодаря.

#187 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев относно строителството на автомагистрала „Русе – Велико Търново“, проблеми с льосови почви и предстоящи действия.

#188 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, автомагистрала „Русе – Велико Търново“ е от стратегическо значение за Северна България, защото се очаква да разтовари интензивния трафик между Русе и Велико Търново, да повиши безопасността и да подпомогне икономическото развитие на региона. Съществуват обществени очаквания за по-бърз напредък, но близо година след официалното откриване на строителните дейности по обхода на град Бяла част от работата продължава да е на подготвителен етап. През ноември 2023 г. е издадено разрешение за строеж на осемкилометровата отсечка, а през декември същата година бе направена символична първа копка. През септември 2024 г. бяха констатирани сериозни проблеми с льосови почви, които доведоха до неочаквани промени в технологиите на строителството и искания за допълнително финансиране. Към момента е неясно доколко откритите проблеми и поисканият допълнителен ресурс биха засегнали старта на другия участък Русе – Бяла и обявяването на обществената поръчка за отсечката Бяла – Велико Търново, което е особено важно за цялостното приключване на магистралата. От предвидените 300 млн. лв. в бюджет 2024 г. до момента по проекта са изплатени 176 млн. лв. с ДДС за авансови плащания, а напредъкът можете да видите и по сателитните снимки, които споделих с медиите и нашите канали в социалните мрежи. Обходът на Бяла, дълъг 35 км, се строи от ДЗЗД „АМ Русе Търново“ за над 792 млн. лв. с ДДС, около 22,6 млн. лв. на километър – сума, от която човек може да се зачуди дали не се задава поредният „златен“ проект. В обединението влизат пет фирми, като една от тях – „Европейски пътища“ АД, е и водещ партньор при изграждането на прословутия път Мездра – Ботевград, който стартира през 2021 г., редовно се оскъпява и все не стига до завършване. Само 13,5-километровият участък между Люти дол и Мездра вече достигна над 530 млн. лв. с ДДС – фантастична цена, която явно не смущава никого. Остава да се надяваме, че обходът край Бяла няма да копира тази съдба и да се превърне в поредната „още по-златна“ транспортна сага. С оглед на изложеното моля да отговорите на следния въпрос: каква е точната причина за пропуска в предварителните геоложки проучвания, довела до необходимостта от допълнителни мерки в района на льосовите почви, и предвиждат ли се на този етап допълнителни нови срокове и ново оскъпяване по обхода на Бяла; как се отразяват исканията за допълнителни средства на осигуряването на финансирането за останалата част от проекта и ще има ли достатъчен ресурс в бюджета, за да не се стигне до по-голямо забавяне на строителството; както и кога се предвижда да се обяви обществената поръчка за участъка Велико Търново – Бяла? Благодаря Ви.

#189 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#190 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, завършването на тази магистрала е от съществено значение и аз лично съм давал и поемал ангажименти за нейното завършване, а сега ми се пада честта в качеството на министър на регионалното развитие и благоустройството. Това, което ще Ви отговоря поне в рамките в контрола, е следното: в част Геология“ от идейния проект за участък № 1 Русе – Бяла от км 0+400 до км 40+640 и за участък № 2 Обход на град Бяла от км 40+640 до км 76+040 е посочено наличието на льосови почви, което е неизбежно, защото такъв е регионът. Като тук важното е, че в идейния проект не са конкретизирани мероприятия по тяхното уплътняване. Тоест, ако има някаква слабост, тя е тук в идейния проект, че не са посочени такива дейности, не са конкретизирани. Впоследствие в техническите проекти за тези два участъка от магистрала „Русе – Велико Търново“ са предвидени високи насипи, като във връзка със спецификата на льосовите почви в отсечка при обхода на град Бяла се разработва опитен участък за импулсно уплътняване на земната основа и начин за влагането на льоса в насипното тяло, посредством обработка с различни свързващи вещества. Въз основа на резултатите от него ще се предприемат последващи действия. Аз поне имах възможността да посетя на място и опитите, поне в част от този опитен участък, бяха обнадеждаващи, и се надявам, че в крайна сметка лабораториите ще дадат положителна оценка за този начин, защото в противен случай ще трябва да се прибегне до съоръжения в целия участък, което, първо, е много скъпо по отношение на изграждане и след това скъпо по отношение на поддръжката. Отговарям Ви, че на този етап не се предвиждат допълнителни средства, както и промяна на сроковете за изграждането на обхода на град Бяла. Не са предявени такива искания и претенции. В бюджетната прогноза за 2025 г. са предвидени средства за изпълнението на проект автомагистрала „Русе – Велико Търново“ от км 0+400 до км 76+040. Проектът е включен и в Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г., като е подготвен и формуляр за кандидатстване за финансиране по програмата на проектирането и строителството на участъците от автомагистралата. Предстои одобрение на формуляра от инициативата JASPERS, след което и от Управляващия орган на Програма „Транспортна свързаност“, което означава, че към проекта ще бъдат привлечени европейски средства, няма да се натоварва бюджетът в такъв мащаб. Индикативният срок за обявяване на обществената поръчка за участък № 3 Бяла – Велико Търново е март 2025 г. след получаване на становище от Агенцията по обществените поръчки. В момента участък 3 не е включен в Програма „Транспортна свързаност“ и финансирането ще е от държавния бюджет. Благодаря.

#192 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Изключително важна тема, която вълнува всички хора, които пътуват редовно по този маршрут. Магистралата трябва да бъде готова в срок. Надявам се тези изпитания, които са направени, наистина да бъдат приложени навсякъде и да покажат своята ефективност, защото льосовите почви по Дунавския район са предвидими. Наистина е голям пропуск, което Вие и отчетохте, че в самото предпроектно проучване те са заложени, че са там, но всъщност не са предвидени като срокове как ще се реши точният проблем. Изпитанията на място са важни, разбира се, спецификата на района е такъв, но ние трябва наистина да ангажираме всички средства и Вие като министър, и Вашето министерство, за да може този проект най-накрая да тръгне. Понеже проектът е голям, на базата на сателитни снимки, които изисках, се вижда много ясно чисто визуално как работата е вършена само за няколко месеца и в един момент тя спира. В един момент се започва може би тази работа по льосовите почви. Но в крайна сметка това е един проект, един стандартен проект, макар и ние в България да виждаме, че магистрали се строят десетилетия. Аз не искам тази магистрала да се строи десетилетия. Аз искам наистина да видим решителни стъпки и Вие като министър, който е пряко ангажиран с региона – избран сте оттам, и естествено проектът е приоритет и за Вашето министерство, да положите всички усилия фирмите да си вършат качествено работата и да преминем вече на следващ етап, където не само на сателитните снимки да можем да видим реални действия, ами и на място да се види работата, че се върши. Благодаря Ви.

#194 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, тъй като в моите приоритети е колкото се може по-скоро да се завърши този път, аз съм поел и ангажимент като кандидат за народен представител и като народен представител от Русенски регион. Доказателство за това беше, че първото ми посещение изобщо като министър беше именно там и аз с очите си исках да се убедя, че дейностите по решаване на така разисквания проблем вървят с пълна сила. Това, което установих, е, както го казах – вървят изпитанията. На някои от съоръженията вече бяха направени тестовите пилоти, които ще има, защото ще има и съществуващи съоръжения в този участък, и съвсем ясно, веднага след като се подобрят метеорологичните условия, тъй като имаме солидна снежна покривка в момента, ще стане ясно дали този тестов участък издържа и на такива метеорологични условия, което ще бъде наистина дали и по какъв начин ще се продължи строителството на магистралата. Наистина доста специалисти са ангажирани в този процес. Аз искрено се надявам, след като изсъхне почвата, след снеготопенето, тестовете да покажат, че този избран метод на работа е работещ. Защото това е една дейност – като дължина и като височина няма да има аналог в света. Това ще бъде първото такова трасе, което е с такава височина и с такава дължина с насип. Но ако този тестов участък се окаже наистина успешен, това, вярвам, че няма да доведе до драстично увеличаване на строежа на тази магистрала. Защото противното – изграждане на съоръжения по целия участък на обхода – Вие сам можете да си направите сметка до какво оскъпяване ще доведе. Така че очакванията са ми това да даде резултат и да продължат работите, защото ще има резултати – не увеличаване на срока най-вероятно, както беше и артикулирано, ангажимент е на всички от региона да следят тази работа. Така че вярвам, че ще бъде успешно това начинание и съответно не толкова скъпо, а знаем в момента няма инфлация, която да доведе до индексиране на цените по това строителство. Благодаря. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#195 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Пристъпваме към следващия въпрос, който е от народния представител Георги Хрисимиров Иванов относно състояние на пътната инфраструктура на Северната скоростна тангента.

#196 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми господин Председател! Господин Министър, преди две години бившият министър на регионалното развитие и благоустройство Иван Шишков, заедно с бившия председател на Управителния съвет на „Агенция пътна инфраструктура“ след направена проверка на няколко участъка от Северната скоростна тангента на София установиха, че липсва 1/3 от асфалтовата настилка на обекта. След това тези обезпокоителни данни бяха потвърдени след обследване на пътя от експерти на Европейския център за транспортни политики чрез георадар и с проби на пътното платно на всеки два километра. Освен това, след тестване на товароносимостта на този път в участъка от Ботевградско шосе и Чепинско шосе се оказало, че „настилката е неподходяща за 12-тонни тирове и не може да понесе трафик от толкова тежки автомобили“. Излезе и официален доклад от хърватската компания КОНТЕХ, който е изискан от страна на нашата държава, в която се установява липсата от средно 3 см от асфалтовото покритие, предвидено по проект, и около 7 см от циментовата стабилизация под него. В изготвения документ още се вижда, че първият участък е от км 0+000 до км 8+300, където не се виждат значителни повреди на конструкцията на настилката. Има известни разлики в дебелината на слоя в сравнение с проекта за настилката, но като цяло качеството на работата е по-добро. На втория участък от км 8+300 до км 14+300 се виждат значителни повреди на конструкцията на настилката. Резултатите от тестовете в този участък показват, че общата дебелина на асфалта се различава много повече от проектната – между 13 и 17 см. Дебелината на циментовата стабилизация е 13 –15 см, но има зони без циментова стабилизация, така че според предварителните резултати качеството на работата е на много по-ниско ниво в сравнение с първия описан участък. В този участък вече са извършени много ремонтни дейности, но като цяло този участък се нуждае от спешно и цялостно обновяване с много по-високи разходи, преди да се появи пълно разрушаване на структурата на настилката през следващите няколко години. Припомням, че за строителството на тези 17 км на Северната скоростна тангента бяха похарчени 220 млн. лв., осигурени от Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г. Във връзка с гореизложеното моля да ни се отговори на следния въпрос: в какви срокове да очакваме стартиране на основни ремонтни дейности на компрометираните участъци от Северната скоростна тангента? Благодаря.

#197 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#198 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Хрисимиров! Наистина последните четири години най-вероятно ще бъдат изучавани най-прилежно от учениците по история, защото има много моменти, в които ще трябва да се вникне по-дълбоко. Ако народните представители някой ден изменят Правилника, за да могат да се викат и бивши министри на контрол, може би ще дадат отговори на въпроси как са действали и бездействали, за да стигнем до този момент. Защото това, което ме питате, е можело да се случи още при откриването на тези нередности. Но ситуацията в момента е следната и аз ще Ви кажа при нас какви ангажименти се поемат и зависи от живота на този парламент и на това правителство дали те ще бъдат изпълнени, разбира се. През 2025 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ планира провеждането на обществена поръчка за избор на изпълнител за изработване на технически проект за основен ремонт на участък от близо 8,5 км от Северната скоростна тангента, от км 8+000 до км 16+540. Прогнозната стойност за изготвянето на техническата документация е 427 хил. лв. с ДДС. Обектът е предложен в проектобюджета на АПИ за 2025 г., като срокът за изпълнение на техническия проект е 120 календарни дни. Наличието на техническа документация е първи и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на нея ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. След като проектът е готов, ще се пристъпи и към процедурите по реда на Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строително-монтажните работи и на строителния надзор. Тоест, живот и здраве, 2026 г. трябва тези средства да бъдат заложени в следващия проектобюджет. Включването на ремонта в инвестиционната програма на Агенцията е по повод резултатите от извършените през 2023 г. географски радарни измервания на 16 км от автомагистрала „Европа“ в участъка на Северната скоростна тангента. Те са извършени в двете посоки на движение във всяка по трите ленти и доказват необходимостта от изпълнението на ремонтните работи, както и Вие споменахте. Ако някой ден дойдете до кабинета, който аз в момента обитавам, ще Ви покажа и ядките – седят там да напомнят на всеки един министър какво е открито там и да бъдат доказателство как може би не трябва да се прави. Надявам се в рамките на това правителство, виждам, че има волята – всичките тези ремонти и всички тези недостатъци да бъдат отстранени. Благодаря.

#200 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Уважаеми господин Председател! Господин Министър, напълно наясно съм, че няма как да викаме бившите министри. Аз затова съм се насочил към бъдещето и въпросът ми е насочен към това кога ще бъде разрешено. От Вашия отговор оставам обнадежден. Оставяме в миналото и се надяваме всички, които знаят за това, да си го кажем честно – престъпление, което се е случило с този участък, защото по наши сметки – това, което сме сметнали, че е спестено или по-скоро, да си го кажем направо, откраднато, е в размер на 40 млн. лв. към днешна дата. Надяваме се, че включително и главният прокурор да се самосезира за този проблем. И ще следим изкъсо дали ще се спазват сроковете и през 2026 г. ще има завършен ремонт на този участък. Защото тази отсечка е важна както за жителите на София, които ежедневно минават, така и на посетителите на нашата столица. Така че съм обнадежден от Вашия отговор и надявам се всичко да се спази в срок. Благодаря.

#201 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Господин Министър? Нямате дуплика. Следващият въпрос е от народните представители Елисавета Белобрадова и Кристина Петкова относно предприети от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството действия във връзка с възникналите проблеми с водоснабдяването в община Брезник. Заповядайте, госпожо Белобрадова.

#202 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Този въпрос, разбира се, насочен както към господин Иванов, така и към господин Манол Генов, така че аз съм напълно наясно, че господин министърът няма да може да отговори на всички въпроси, но се надявам, нали, и да получа на този така наистина тежък въпрос някакъв отговор от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Уважаеми господин Министър, през октомври 2024 г. управителят на общинското дружество „Водоснабдяване“ ЕООД в Брезник информира Общинския съвет на община Брезник за значителното намаляване на обема на язовир „Красава“, който основно захранва град Брезник и няколко села в общината. Към 1 октомври 2024 г. наличният обем в язовира е бил 1 088 782 куб. м при пълен капацитет от 2,97 млн. куб. м Предложено е временно въвеждане на нощен воден режим за град Брезник и пълно спиране на водоподаването за селата с алтернативни водоизточници с цел предотвратяване достигането до мъртвия обем на язовира. В отговор на това на 14 ноември 2024 г. кметът на община Брезник Васил Узунов издава заповед за въвеждане на режимно водоподаване. Мярката влиза в сила от 18 ноември 2024 г. и обхваща както град Брезник, така и село Ноевци. Водоподаването се преустановява в часовия диапазон от 22,00 до 5,30 ч. сутринта. На 31 януари 2025 г. кметът на Брезник Васил Узунов издава заповед за още по-строг воден режим вследствие на заседание на Общинския щаб по бедствия от 30 януари 2025 г. От 10 февруари водоподаването в Брезник и Ноевци ще бъде: делнични дни от 5,30 до 9,00 ч. и 17,30 до 22,00 ч.; в почивни дни от 7,00 до 21,30 ч. Въз основа на горепосочената информация нашият въпрос е: какви конкретни действия са предприети от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството с цел облекчаване и разрешаване на проблемите с водоснабдяването в община Брезник? Благодаря Ви.

#204 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Белобрадова, уважаема госпожо Петкова! ВиК услугите на територията на област Перник, включително на територията на община Брезник, се предоставят от „Водоснабдяване и канализация“ ООД, град Перник, на основание сключен договор с Асоциацията по ВиК – Перник. Водоизточникът за град Брезник и село Ноевци – язовир „Красава“, и пречиствателната станция за питейни води се стопанисват от „Водоснабдяване“ ЕООД, град Брезник – дружество със 100% общинска собственост. Дружеството доставя питейна вода на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, град Перник, за нуждите на водоснабдяването на населени места от община Брезник. Наблюдаваната в последните години тенденция за засушаване, съответно драстично намаляване на водния ресурс във водоизточниците, в комбинация с амортизирането на съществуващите водопроводни мрежи и съответно честите аварии по тях, налагат все по-често преминаване към режимно водоснабдяване поради недостатъчност на наличните количества вода за осигуряване непрекъснатост на услугата „доставка на вода“ за потребителите. Надявам се този обилен снеговалеж поне тази година да подобри тази ситуация. По информация на „Български ВиК холдинг“ ЕАД, който е принципал на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, град Перник, режимното подаване на питейна вода в град Брезник и село Ноевци е въведено от 10 февруари 2025 г. със заповед на кмета на община Брезник от 31 януари 2025 г. във връзка със силно намалелия обем на водата в язовир „Красава“. Съгласно заповедта, която е публикувана на официалната интернет страница на Община Брезник, отговорен за изпълнението ѝ е дружеството, стопанисващо язовира – „Водоснабдяване“ ЕООД, град Брезник. От страна на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, град Перник, приоритетно се правят инвестиции в най-критичните и амортизирани участъци от довеждащите водопроводи и вътрешната водопроводна мрежа на населените места, но това не е достатъчно за постигане на подобрение с оглед на мащаба и техническото им състояние. За периода от подписване на договора с ВиК – Перник, „Водоснабдяване и канализация“ ООД, град Перник, е извършило инвестиции в публични активи на община Брезник в размер общо на 297 хил. лв. при заложени в договора 164 хил. лв. За периода 2017 – 2024 г. операторът е извършил реконструкция на водопроводна мрежа, както следва: 120 м – довеждащи водопроводи, 676 м – разпределителна мрежа, и 421 м – сградни водопроводни отклонения на територията на град Брезник, и 819 м – разпределителна мрежа, и 273 м – сградни водопроводни отклонения на територията на село Ноевци. Отчетените реални загуби на вода през 2023 г. са 67,48% за град Брезник и 76,2% за село Ноевци. Това ясно показва, че техническото състояние на довеждащите водопроводи и разпределителната мрежа е изключително лошо, а за опазване и ефективно използване на ограничения воден ресурс е необходимо да се извърши цялостна реконструкция на водопроводната мрежа. В тази връзка, бих искал да Ви информирам за проектите на Община Брезник, включени в Инвестиционната програма за общински проекти. Подадени са общо 17 обекта на стойност близо 23 млн. лв. От тях ВиК обектите са шест броя на стойност 6 млн. 27 хил. и 200 лв. без ДДС. Сключени са споразумения за два ВиК обекта на обща стойност 2 млн. 674 хил. 937 лв. без ДДС, които са реконструкция на довеждащ водопровод от язовир „Красава“ до Помпена станция за питейни води „Гърло“ на стойност 2 млн. и 170 хил. лв. и реконструкция на довеждащ водопровод от РШ 13 до съществуващ водопровод при река Конска, град Брезник, община Брезник на стойност 504 хил. 937 лв. Към момента са разплатени общо 2 млн. 255 хил. 122,24 лв. без ДДС. Очаква се с приемането на бюджета за 2025 г. да продължи изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти, като общините отново ще имат възможност за приоритизирането им. Благодаря.

#205 · speech

Председател Цончо Ганев

Желаете ли реплика? Не. Следващият въпрос е народните представители Елван Гюркаш и Айтен Байрам Сабри относно рехабилитацията на републикански път III-5902 Момчилград – Звездел и Звездел – Голяма Чинка, Токачката – Крумовград от км 0+000 до км 16+668.

#206 · speech

Айтен Сабри

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на област Кърджали, особено третокласните пътища, са в крайно незадоволително състояние, които са осеяни с много дупки по асфалтовата настилка, множество неравности, затлачени канавки. В участъците от пътя с малък габарит водостоците са с малки отвори и проводимост, които при проливни дъждове не могат да поемат количеството вода, което води до прекъсване на пътната настилка и селата остават за дни изолирани. В окаяно състояние е републикански път III-5902 Момчилград – Звездел с дължина от км 0,000 до км 16+668, които обслужват населените места от общините Момчилград и Крумовград. Движението по пътя е опасно и може да предизвика тежки пътнотранспортни произшествия, ако не бъдат взети съответните мерки. Въпросът ми към Вас, господин Министър, е: кога ще бъдат предприети необходимите действия от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършването на основен ремонт на републикански път III-5902 Момчилград – Звездел за привеждане в състояние със стандартните изисквания на третокласните републикански пътища, свързващи десетки населени места? Благодаря Ви.

#208 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Гюркаш и уважаема госпожо Сабри! Агенция „Пътна инфраструктура“ планира основен ремонт на над 16 км на път III-5902 Момчилград – Звездел от км 0+000 до км 16+668. В момента се изработва технически проект за основен ремонт по договор с „ВТС Консултинг“ ЕООД след проведена процедура по Закона за обществените поръчки. Проектната разработка е одобрена на първи междинен етап от общо два. Очаква се до края на април 2025 г. окончателното ѝ приемане. При готов проект ще могат да бъдат обявени обществени поръчки за избор на изпълнител на основния ремонт и за строителен надзор. Ремонтните дейности ще включват заздравяване на пътната конструкция, преасфалтиране и подобряване на отводняването на пътното платно. Обновената отсечка ще бъде с нова вертикална сигнализация, пътна маркировка, ограничителни системи за пътищата. В обхвата на трасето ще бъдат изпълнени ремонтни работи на мостовото съоръжение при км 12+632. До започването на ремонта на отсечката за път III-5902 ще се полагат грижи през текущото поддържане. Дейности, които могат да бъдат изпълнени през зимния сезон, се ограничават като обхват заради метеорологичната обстановка. За подобряване на експлоатационното състояние на третокласния път през новия строителен сезон ще бъде планирано изкърпване на повредени площи и деформация по асфалтовата настилка, изсичане на храсти и млада гора около платното за движение. Благодаря.

#209 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря и аз. Желаете ли реплика? Не. Пристъпваме към следващия въпрос, който е от народните представители Елван Гюркаш и Айтен Сабри, относно рехабилитация на третокласен републикански път III-5901 Момчилград – Равен – Нановица – Гургулица – Зорница, находящ се на територията на община Момчилград. Заповядайте.

#210 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Господин Министър, обръщаме се към Вас от името на жителите на селата Плешинци, Равен, Татул, Чобанка, Вряло, Биволяне, Нановица, Постник, Девинци, Неофит Бозвели, Лале, Гургулица, собствениците и ползвателите на дивечовъдната станция в „Студен кладенец“ в община Момчилград. Населението от около над 3000 души, живущи в гореспоменатите села, ежедневно ползват път III-5901 Момчилград – Равен – Нановица – Гургулица – Зорница. Освен това много гости от страната и чужбина на дивечовъдната станция „Студен кладенец“ също много често ползват този път. Десетки туристи, които посещават забележителностите в района, като Светилището на Орфей в село Татул, вкаменената гора Арман-кая, Елмаль баба и други. Уважаеми господин Министър, състоянието на пътя е крайно незадоволително и е с много дупки в асфалтовата настилка, неравности, затлачени канавки, непочистени храсти и дървета, а участъкът от Нановица до Зорница е в окаяно състояние и при малък габарит и при проливни дъждове често се случва прекъсване на пътя, и тези села остават с дни без пътна връзка. Пътят в това състояние е изключително опасен и движението по него може да води до предпоставки за тежки пътнотранспортни произшествия и не дай си боже, да бъдат отнети човешки животи, ако не бъдат взети съответните незабавни мерки. В тази връзка, господин Министър, въпросът ми към Вас е: кога ще бъде извършен основен ремонт на републикански път III-5901 Момчилград – Равен – Нановица – Гургулица – Зорница? Благодаря Ви.

#211 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви, госпожо Гюркаш. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#212 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Гюркаш, уважаема госпожо Сабри! Републикански път III-5901 Момчилград – Равен – Нановица – Гургулица – Зорница е с обща дължина 27,4 км (от км 0+000 до км 27+400) и е изцяло на територията на област Кърджали. Участъкът от 16 км на третокласния път от град Момчилград до село Нановица е с ширина на платното за движение от 6 м. Първите 2,4 км от отсечката са в добро експлоатационно състояние. За осигуряването на безопасността на пътуващите в останалите 14 км от участъка в краткосрочен план са предвидени средства за текущ ремонт. Планирани са асфалтови дейности по платното за движение и попълване на банкетите. Изпълнението им започна в началото на февруари 2025 г. и ще продължи до 24 юли 2026 г. Общата стойност на заложените дейности е 4 млн. 745 хил. 268 лв. с ДДС. За дългосрочното трайно подобряване на трасето на целия третокласен път Агенция „Пътна инфраструктура“ е предвидила в инвестиционната си програма за периода 2025 – 2027 г. извършване на основен ремонт. За целта е необходимо да се проведе обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избора на изпълнител за изготвяне на технически проект. Наличието на проектна документация е първият и задължителен етап за предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на нея ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение. След изготвянето на проекта ще може да се извършат процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и на строителния надзор. До започването на основния ремонт на пътя ще се извършва текущо поддържане. През 2011 г. за 11,4 км от път III-5901 в участъка от село Нановица до село Гургулица е изготвен технически проект за основен ремонт. Поради изминалите 14 години и промененото експлоатационно състояние на трасето проектът е неактуален. Участъкът е с намален габарит от 3,50 м до 4 м. Отсечката няма необходимата носимоспособност. В по-голямата си част по нея е необходимо да бъде изпълнена реконструкция, нови подпорни стени и отводнителни съоръжения. В изготвения през 2011 г. технически проект е било предвидено разширяване на пътя до габарит Г8, включващ две платна по 3 м, включително две водещи ивици от по 0,25 м и банкети от двете страни на пътя по 1 м. При изготвянето на проекта за промяна на габарита на пътя е установено, че ще бъдат засегнати други имоти, което ще наложи провеждането на отчуждителни процедури. Поради спецификата на трасето за увеличаване на габарита с 2 – 3 м ще е необходимо изпълнението на значителни изкопни работи в скални и смесени почви. Причината е, че от едната страна на пътя има масивна скала, а от другата е язовир „Студен кладенец“. Големите разходи за извършването на тази процедурa и слабият трафик в участъка – между 50 и 100 автомобила на ден, са аргумент за запазване на съществуващия в момента габарит Г6 – пътно платно с ширина 4 м и банкети от двете страни по 1 м, тоест ще се изпълнява този проект. Оширяването на участъка не е препоръчително да се направи, защото има опасност да възникнат непредвидени обстоятелства, както казах, за язовира и тази скала, с което може да има и опасности за изпълнителите. Благодаря.

#214 · speech

Елван Гюркаш

ДПС – Ново начало

Благодаря за изчерпателния отговор, господин Министър. Да, така е, има и непредвидени ситуации, но се надяваме поне текущият ремонт, който сте предвидили, да приключи в тези разумни срокове, за да може да осигури едно безаварийно движение и свободен достъп на тези хора, докато се намери едно трайно решение наистина на този път, който трябва да бъде осигурен на тези населени места. Благодаря.

#215 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, нещо имате ли да добавите? Не. Следващият въпрос е от народния представител Айсел Мустафова относно подобряване на транспортната свързаност.

#216 · speech

Айсел Мустафова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Осигуряването на транспортна свързаност в малките населени места е от ключово значение за развитието на селските райони и икономиката като цяло. Републикански път I-7 е първокласен път от републиканската пътна мрежа на България с направление Север – Юг, преминаващ през територията на пет области – Силистренска, Шуменска, Бургаска, Сливенска и Ямболска. В отсечката от Курортен комплекс „Върбица“ – област Шумен, до село Мокрен, област Сливен, в отсечка само от 39 км пътното платно е много тясно, със силно разрушена асфалтова настилка. И само заради тази малка отсечка Върбишкият проход е целогодишно затворен за всички видове МПС вече повече от 25 години. Частта, попадаща на територията на област Шумен до землищна граница с област Бургас, е в сравнително поддържано състояние. По информация от Пътно управление – Шумен, предстои ремонт на този участък, възложен чрез инженеринг, но е от особено важно значение да се предприемат мерки и за извършване на ремонт на участъци от тази отсечка, попадащи на територията на област Бургас и област Сливен до село Мокрен. Пътят започва от границата с Румъния при ГКПП „Силистра – Кълъраш“ и достига до границата с Република Турция при ГКПП „Лесово – Хамзабейли“ и се явява най-пряката връзка между Северна и Южна България. Имайки предвид регионалното, националното и трансграничното значение на републикански път I-7, кога се предвижда да бъдат изпълнени строителните дейности, възложени на инженеринг, за отсечката на територията на област Шумен? Планират ли се действия, какви и в какви срокове за осигуряване на финансиране за ремонтирането на участъка от пътя, попадащ на територията на област Бургас и област Сливен, отсечка от само 29 км и отварянето на Върбишкия проход, който е затворен вече повече от 25 години? Благодаря Ви.

#217 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#218 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Мустафова, републиканският път I-7 започва от границата с Република Румъния и преминава през територията на пет области – Силистренска, Шуменска, Бургаска, Сливенска, Ямболска, и завършва при границата с Република Турция. На територията на област Шумен за участък от над 13 км в заключителен етап е изготвянето на технически проект за основен ремонт. Проектът ще определи конкретните ремонтно-възстановителни дейности, които са необходими, прогнозната стойност и срокът ѝ за изпълнение. Проектирането преминава през три етапа. Проектната документация е одобрена на трети междинен етап. В момента се процедира отстраняване на явна фактическа грешка от Службата по геодезия, картография и кадастър в Шумен и Бургас. Необходимо е издаване на заповед за отстраняване на явната фактическа грешка и одобрение на измененията в кадастралната карта от Службата по геодезия. След влизането в сила на измененията и нанасяне на имотите в кадастралната карта, което се процедира от Службата „Геодезия, картография и кадастър“ за Шумен и Бургас, ще може проектната документация да бъде окончателно завършена. При готов проект ще може да се обяви обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за извършване на комплексен доклад за оценка за съответствието с основните изисквания към строежите и технически контрол по част „Конструктивна“. Следващата стъпка ще е провеждането на процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителството и на строителния надзор. Ремонтът ще включва отсечката на Върбишки проход, която е от Върбица до границата с област Бургас. За трасето на път I-7, преминаващо през територията на Бурганска област, се планира основен ремонт на над 28 км, като е включено в ремонтната програма за 2026 – 2028 г. на Агенцията. В обхвата му е южният участък на Върбишки проход. На територията на област Сливен преминава участък от над 15 км на път I-7 от км 217+090 до км 233+184. За цялостно подобряване на експлоатационното състояние на отсечката се планира текущ ремонт. В момента се изготвя технологичен проект за текущ ремонт със срок на изпълнение 21 октомври 2025 г. При готов проект ще се определят срокът на изпълнение на необходимите ремонтно-възстановителни работи, както и прогнозната им стойност. Дейностите ще бъдат възложени по договора за текущ ремонт и поддържане на пътищата от републиканската пътна мрежа в област Сливен. Предвидените ремонтни работи ще включват отстраняване на съществуващата настилка на трасето, локални ремонти на компрометираните и деформираните участъци, полагане на нови асфалтови пластове, подобряване на отводняването, ландшафтно оформяне, монтиране на нови ограничителни системи за пътища и маркировка. В допълнение Ви информирам, че Агенция „Пътна инфраструктура“ подготвя обществена поръчка за изработване на идеен проект за модернизация на път I-7 в участъка автомагистрала „Тракия“ – ГКПП „Лесово“. Индикативната дължина на участъка е 77 км, като целта е привеждане на съществуващия път към габарит Г20 с по две ленти във всяка посока, както и изграждане на обходи на населените места. Обектът е предложен за финансиране в проектобюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2025 г., като прогнозната стойност на обществената поръчка е 7 млн. и 700 хил. лв. без ДДС. Срокът за изпълнение на проектантските работи, които ще преминат през три етапа, е 180 календарни дни. Чрез разширението на съществуващия път ще се подобрят транспортно-експлоатационните характеристики на пътя и прилежащите съоръжения и принадлежности, ще се увеличи пропускателната му способност и ще се гарантира безопасността на движение. Благодаря.

#220 · speech

Айсел Мустафова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Министър, за изчерпателния отговор. Отварянето на прохода е от изключително значение не само за местната икономика в населените места, попадащи по протежението на тази отсечка, а и за националната икономика като цяло. Чрез него ще се насърчат и процесите на пространствено развитие на отделните региони, като същевременно ще се създадат условия за развитието на трансграничното сътрудничество. В тази връзка ние ще следим развитието на този въпрос, понеже този проход е от изключително важно значение за нашия регион, а и за цялата страна. Благодаря.

#222 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Мустафова, аз също ще съблюдавам тези дейности, които са предвидени, докато съм в тази позиция, да се изпълняват, защото най-малко и аз имам съпричастност към този край и съм задал не един и два въпроса като народен представител за този път. Фактът, че 2026 – 2028 г. е предвидено бургаската част да бъде отремонтирана и пусната в експлоатация, е добра новина. Пак казвам, в прерогативите на народните представители е бюджетите да бъдат гласувани и съответно да има едно управление, което да гарантира всички тези дейности, които трябва да се изпълнят, защото водовъртежът на изборите ще ни вкара пак в нови срокове, които в обозримо бъдеще аз не мога да ги предположа. Благодаря.

#223 · speech

Председател Цончо Ганев

Следващият въпрос е от народния представител Димо Дренчев относно състоянието на мостовите съоръжения на територията на общините Земен и Трън. (Реплика от министър Иван Иванов.) Добре. Така е. Прави сте. Има го въпроса. Да, грешката е моя. Следващият въпрос е на Айсел Мустафова относно подобряване на транспортната свързаност, ремонтиране на републиканските пътища на територията на област Шумен. Заповядайте, госпожо Мустафова. Извинявайте, че пропуснах този въпрос.

#224 · speech

Айсел Мустафова

ДПС – Ново начало

Няма нищо. Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Министър, републикански път III-7304 е третокласен път, част от републиканската пътна мрежа на България. Участъкът с направление Риш – Тушовица – Бяла река – Нова Бяла река – Върбица се явява връзка между Ришкия проход, Върбишкия проход и Котленския проход и представлява единствената връзка с общинския център град Върбица на пет населени места от състава на община Върбица и едно населено място от община Смядово, с общо население от около 4500 жители, същевременно служи и за връзка със съседни общини, с областния център град Шумен. Участъкът от град Върбица до село Тушовица на територията на община Върбица с дължина от 14 км е в критично състояние с изцяло износена асфалтова настилка, като на места дори движението на автомобилите е изместено извън пътното платно с цел избягване от дупките. За тези проблеми Община Върбица многократно е уведомявала компетентните институции, като последно Общината е получила писмо с изходящ № 08-00-1483 от 30 октомври 2024 г. от Агенция „Пътна инфраструктура“, с което ги уведомява, че има одобрено задание за дългосрочно превантивно поддържане на трасето. Изпълнител е дружеството ДЗЗД „ПП ШУМЕН 2023“, което е информирало Общината, че до края на настоящата година ще бъдат извършени необходимите дейности, а срокът на изпълнението е до 1 юни 2026 г. Очаква се предсрочно изпълнение на дейностите, обаче до настоящия момент по въпросната отсечка не се наблюдават никакви признаци на стартирали дейности. И в тази връзка въпросът ми е: какъв е реалният срок, в който се предвижда изпълнението на ремонтните дейности на републикански път III-7304 Риш – Върбица? Кое дава право на избрания изпълнител да планира такива дълги срокове за изпълнение на обект, който е от изключително важно обществено значение? Благодаря Ви.

#225 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря, госпожо Мустафова. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.

#226 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Мустафова, програмата на Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда превантивен ремонт на 20 км от път III-7304 Риш – Тушовица – Бяла река – Нова Бяла река – Върбица във връзка с път III-73 Веселиново – Лозарево до град Върбица. Планирано е по цялото трасе на третокласния път да бъде ремонтирана асфалтовата настилка и пътните съоръжения. С изпълнението на превантивните дейности ще се подобри отводняването на участъка, а чрез ландшафтното оформяне около платното за движение ще се осигури по-добра видимост за шофьорите и габарит на пътя. В момента на път III-7304 се извършват геодезически дейности. След приключването им през новия строителен сезон ще започне реалното изпълнение на ремонта на обекта. Срокът на изпълнението на превантивното поддържане е до 1 юни 2026 г. Това се налага поради големия обем дейности, които е необходимо поетапно да бъдат извършени на третокласния път, тоест срокът, който е посочен в договора с изпълнителя, трябва да бъде изпълнен. В противен случай ще бъде санкциониран. Благодаря.

#228 · speech

Айсел Мустафова

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Министър, ние разбираме, че срокът ще бъде изпълнен, но пътят в момента е в много лошо състояние и това създава предпоставка за пътнотранспортни произшествия, които обикновено нанасят материални щети на преминаващите автомобили и застрашават живота и здравето на водачите и пътниците. Ежедневно по този участък по пътя преминават ученически автобуси, превозващи ученици до двете най-големи училища на територията на община Върбица. Предвид състоянието на пътната настилка необходимо е в най-кратки срокове изпълнителят да започне работа по този участък. Участъкът не търпи отлагане и се надяваме, че в най-кратки срокове това ще се изпълни, защото 2026 г. е доста по-дълъг период и дотогава не мисля, че пътят по някакъв начин ще издържи на натоварването. Благодаря Ви.

#230 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Мустафова, да, разбира се, аз в детайли познавам този участък, защото неведнъж и не два пъти съм пътувал по него. Преди 10 години беше рехабилитиран и части от него са в добро състояние, но там, където Вие споменавате, има наистина проблеми. В момента е разбираемо, че няма как да започнат на секундата тези строително-ремонтни дейности, защото има снежна покривка и метеорологичните условия не позволяват. Както споменах в отговора си, когато приключат тези геодезически дейности, след като се свали снежната покривка, а тя е полезна за региона, защото ние очакваме язовир „Тича“ да се напълни от този сняг и съответните водни басейни, които ще се напълнят също след пролетното снеготопене, реалните дейности по рехабилитацията на пътя да започнат през пролетта, когато има необходимите метеорологични условия. Благодаря.

#231 · speech

Председател Цончо Ганев

Благодаря Ви и аз. Следващият въпрос е от народния представител Димо Дренчев относно състоянието на мостовите съоръжения на територията на общините Земен и Трън.

#232 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Министър, изправността на инфраструктурата, включително мостовите съоръжения и тяхната проходимост, са от критична важност за достъпността, а оттам и за икономическото развитие на сравнително отдалечените и малки населени места, каквито са тези в граничните общини на Земен и на Трън. В тази връзка моля за изчерпателен отговор на следното: извършвани ли са редовни проверки за състоянието на мостовите съоръжения на територията на общините Земен и Трън в Пернишка област? Установени ли са мостови съоръжения в аварийно или предаварийно състояние, за колко от тях са издадени предписания за ремонти и има ли такива, за които са издадени предписания за ремонт, но такива ремонти не са извършени? Предвидени ли са средства, необходими за извършването на спешни и планови ремонти? Благодаря.

#234 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, служители на Областно пътно управление – Перник, извършват ежемесечни проверки за установяване на транспортно-експлоатационните качества на пътните съоръжения, които са част от републиканската пътна мрежа в област Перник, и изготвят доклади за състоянието им. На територията на общините Земен и Трън има 43 мостови съоръжения, които се стопанисват от Агенция „Пътна инфраструктура“. От тях 14 са в община Земен, а 29 – в община Трън. При извършените огледи са констатирани 7 съоръжения в лошо състояние с установени повърхностни повреди по настилката, корозия на парапети, течове по стоманобетонната плоча и греди, нарушено бетонно покритие и оголена армировка, подровени устои и стълбове, понижено речно дъно и други. Съоръженията са на следните пътни участъци: на път III-637 (Трън – Стрезимировци) Вулкан – Пенкьовци – Трекляно – Габрешевци – Злогош – Драговищица при км 0+119 над река Ерма; на път III-637 при км 5+293 над река Вуканска; на път III-637 при км 20+844 – дере; на път III-6301 (Брезник – Трън) Филиповци – Велиново – Глоговица – Трън при км 0+295 над река Филиповци; път III-6301 при км 4+848 над река Велиновска; на път III-6301 при км 8+366; на път III-6301 при км 12+200 над река Ерма. На територията на област Перник две съоръжения са в критично състояние. Едното е на път II-63 Перник – Брезник – Трън – Стрезимировци при км 56+174. За осигуряване на безопасното движение Агенцията предвижда изграждане на ново съоръжение. За целта след проведена процедура по Закона за обществените поръчки на 19 август 2024 г. е сключен договор за „Изработване на технически проект и строителство на съоръжения с необходимост от неотложни ремонтни дейности на седем обособени позиции“, като в обособена позиция № VII е съоръжението на път II- 63 на км 56+174. Срокът за проектантските работи е 90 календарни дни и е разделен на три междинни етапа. В момента се изработва техническата документация, която е на първи междинен етап. Вторият мост е на път III-6372 Вукан – Костуринци – Стайчовци – Долна Мелна – Дълга Лука – Косово – Трекляно при км 22+065. Съоръжението не е голямо – с отвор 10 м, в село Дълга Лука. По него преминава транзитен и местен трафик. Мостът е с ниска проектна товароносимост, тесен габарит с интензивно развити деструктивни процеси, намаляващи носимоспособността на конструкцията. За ремонта на съоръжението в момента няма проектна готовност. През 2025 г. ще се разгледат възможностите за предприемане на нужните ремонтно-възстановителни работи на съоръженията в недобро състояние, като дейностите ще бъдат приоритизирани съобразно техническото състояние на мостовете, необходимостта от ремонт, интензивността на движение в конкретните участъци, проектната готовност и бюджетната рамка. Благодаря.

#236 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Доколкото разбирам, от тези седем мостови съоръжения, които са в лошо състояние, а две са в аварийно, практически само за едно ще се случи нещо в 2025 г., а за останалите – само ще бъдат разгледани, или и те ще бъдат ремонтирани през настоящата година? Моля да ми отговорите.

#238 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, да, правилно сте разбрали. За другите тази година ще бъде направено обследване и ще бъдат приоритизирани по критериите, които вече изброих: степен на износеност, трафик, използваемост и така нататък, и съответно ще се направи преценка. Разбира се, трябва да са налични и средства, с които да се извършват подобни ремонти, защото обемът на всички, които са крайно неотложни в държавата, е милиарди, а в последните години доста се е бездействало по тази тема, така че ще се опитаме да наваксаме. Благодаря.

#239 · speech

Председател Цончо Цанев

Следващият въпрос е от народните представители Станислав Губеров, Галя Василева, Андрей Рунчев и Любен Дилов относно надлез на път II-99 на км 14+822 при пътен възел „Черноморец“.

#240 · speech

Станислав Губеров

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Въпросът ми е относно надлеза на път II-99 на км 14+822 при пътен възел „Черноморец“. Уважаеми господин Министър, съоръжението, което свързва Черноморец с главния път Бургас – Созопол, е част от републиканската пътна мрежа на страната. Всеки ден по моста минават автобуси с ученици, работници, местни жители, минава и тежка техника. През летните месеци трафикът се увеличава многократно. За съжаление, през последните години състоянието на този мост е влошено, меко казано. Информацията, с която разполагаме, е, че ремонтът на надлеза на пътен възел „Черноморец“ е включен като част от проекта за основен ремонт на път II-99 Бургас – Царево, който е основна пътна артерия за пътуващите по Южното Черноморие. Процедурата обаче все още не е стартирала и не се знае дали има 100% осигурено финансиране за нея. От Областно пътно управление – Бургас, всеки ден правят оглед с цел да се предотвратят инциденти, поставени са и знаци, но сам знаете, че единственото решение е да се предприемат действия. Затова нашето предложение е надлезът да се отдели от общия проект или да бъде издадено разрешение за строеж само в километрите, в които попада той. Това ще гарантира по-бързо стартиране на належащия ремонт. В тази връзка нашият въпрос към Вас е: каква е възможността това да се случи и да гарантираме по-бързото започване на спешния ремонт на надлеза над път II-99 на км 14+822 при пътен възел „Черноморец“? Благодаря Ви.

#242 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Губеров, уважаема госпожо Василева, уважаеми господин Рунчев, уважаеми господин Дилов, краткият ми отговор, предвид времето, което напредва, ще бъде: Агенция „Пътна инфраструктура“ планира още през 2025 г. обявяването на обществена поръчка за избор на изпълнител за изграждането на нов пътен надлез над път II-99 на км 14+822 при пътен възел „Черноморец”. Пътният надлез над път II-99 Бургас — Созопол – Царево на км 14+822 при пътен възел „Черноморец“ е в лошо експлоатационно състояние. Поради състоянието на конструкцията на съоръжението е въведена временна организация на движение, с която е забранено преминаването на тежкотоварни камиони над 12 т. Те са пренасочени по обходен маршрут – от пътен възел „Созопол“ към път II-99 или по общински път Созопол – Черноморец до град Черноморец. За останалите превозни средства преминаването през съоръжението е без ограничения и е безопасно. Надявам се бюджет 2025 г. да бъде приет и да има достатъчно средства, за да започне изграждането на този пътен надлез, който споменах в началото на своето изложение. Благодаря.

#244 · speech

Станислав Губеров

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви за отговора. Няколко Ваши предшественици в последните 3 – 4 години са заявявали желание за решение на проблема, но реални действия не са постъпили. Относно това дали ще бъде заложено в бюджета, знаем, че финансовите средства не са в малък размер, които са нужни за цялостен ремонт на целия път II-99, но точно затова предлагаме частичен ремонт само на засегнатия участък от този път – при км 14+822. Все пак Ви напомням, че предстои сезон 2025 г. – летният сезон. Там е основният път за най-посещавания летен къмпинг „Градина“ и хиляди, десетки хиляди автомобили ще използват това съоръжение. Вярваме, че не само ще поемете този ангажимент, но и ще го изпълните. Ние ще следим отблизо. Благодаря Ви.

#245 · speech

Председател Цончо Ганев

Господин Министър, желаете ли? Не. Това беше последният въпрос за днес. Работното време за днешното пленарно заседание изтече. Следващото редовно заседание е на 26 февруари 2025 г. Закривам днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,17 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Ахмед Вранчев Александър Вълчев