Двадесет и първо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДВАДЕСЕТ И ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 6 февруари 2025 г. Открито в 9,03 ч.
Дата06.02.2025
Събития208
Разпознати говорители152
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: valeri-plamenov-lachovski · намерени изказвания: 2
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, уважаеми колеги. Моля за регистрация! Регистрирани са 205 народни представители. Имаме кворум и можем да започнем работа. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Преди да преминем към пета точка от нашата седмична програма, ще направя едно съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства. Уведомлението е постъпило на 5 февруари 2025 г. с входящ номер 51-503-09-5 и е предоставено на Комисията по отбрана. Преминаваме към пета точка: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ ГОСПОЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО КАКВИ СА ТОЧНИТЕ РАЗМЕРИ НА ЗАБАВЕНИТЕ ЗА 2024 Г. БЮДЖЕТНИ ПЛАЩАНИЯ, СКРИТИ И ЗАБАВЕНИ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ФИНАНСИТЕ В ИМЕТО НА ПОСТИГАНЕ НА 3% БЮДЖЕТЕН ДЕФИЦИТ. Искането за изслушване е по инициатива на Костадин Костадинов, Цончо Ганев и Димо Дренчев. Уважаеми колеги, преминаваме към изслушването. Кой от вносителите ще представи искането за изслушване? Господин Дренчев, заповядайте, имате думата.

#2 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, колеги, уважаема госпожо Министър! Причината да поискаме това изслушване, е неяснотата относно реалното състояние на държавния бюджет. Вие обещахте публично до 14 февруари, което е в края на следващата седмица, да внесете редовен бюджет за 2025 г. Но и Министерството на финансите, и народните представители няма да могат да вземат адекватни решения, ако не са запознати с цялата истина за състоянието на публичните финанси. По време на Вашето изслушване миналата седмица Вие завършвахте всяко свое качване тук на трибуната с думите: „Ситуацията е тежка, почти невъзможна“. В изказване пред медиите пък лидерът на управляващата партия Бойко Борисов на 30 януари казва: „Законът, който ни задължава да влезем с 3% дефицит, изисква вътре да се правят манипулации, или, както го нарекох, фалшив бюджет. И няма да позволя Финансовото министерство да фалшифицира или да докладва в Брюксел цифри, които не са истински!“ Ние също имаме данни, че са поети през 2024 г. ангажименти за плащания, които не са изпълнени. Има оплаквания от бизнеса в България за задържан ДДС на стойност стотици милиони в името на този така наречен фалшив бюджет. Излизат и други скелети от гардероба. Регионалният министър вчера говори за над милиард и триста милиона неразплатени с пътностроителните фирми и 500 милиона задържани плащания по общинските проекти. Какво е положението и при другите министерства? Отстраняването на бившия финансов министър Людмила Петкова също не благоприятства за ситуацията да считаме, че всичко е наред. Явно е, че тя трябва да изпере пешкира и да понесе вината за сегашната ситуация, което говори, че има сериозни проблеми с дефицита на начислена основа. Дефицитът на начислена основа е бил много над трите процента във всяко от първите три тримесечия за 2024 г., като даже през третото тримесечие е бил 8,7%, което е най-високата стойност в целия Европейски съюз. Случило ли се някакво чудо в края на годината? Защото данните за дефицита на касова основа вече са окончателни, публикувани са и той е точно 3%. Дано обаче, като излязат окончателните данни за брутния вътрешен продукт, той да е не по-малко от очакваните 201,5 милиарда, за да не възникне проблем и с дефицита на касова основа. Притеснително е и анонсираното от правителството намерение за взимане на част от средствата от фискалния резерв. Колко от тях ще бъдат използвани и в какъв срок ще бъдат възстановени? Предвижда ли се да използвате и средства от Сребърния фонд, който е създаден само и единствено в подкрепа на пенсионната система? Знаем, че сте изискали в спешен порядък от всички първостепенни разпоредители с бюджет – от министерства, ведомства, НОИ, НЗОК и общините, да предоставят информация за начислените задължения към доставчици, включително просрочените задължения и лихвите за предходни години, не само за 2024-а. Но минаха вече почти 40 дни от края на годината и вече би трябвало да имате съвсем коректна и точна информация. Изслушването има за цел обществеността и народните представители да получат ясен отговор какви са реалните данни за дефицита на начислена основа за 2024 г. Колко са неразплатените средства за общините и бизнеса в България с цел да се натаманят числата и да покрие България критериите от Маастрихт? Как ще се отразят тези данни за желанието на правителството да подаде искане за извънреден конвергентен доклад през този месец или пък по-късно през годината? Отказвате ли се Вие като министър да подавате искане за прием на страната в еврозоната на база на фалшива информация, фалшив бюджет, фалшива статистика? И ще отложите ли членството на страната, докато не покрием критериите за еврозоната, или пък ще затегнете здраво примката на врата на българските граждани и на българските фирми с цел по най-бърз начин и с цената на орязване на доходи, спиране на инвестиции и вдигане на данъци да отговорим още през 2025 г. на формалните критерии, на които, между другото, в момента нито една от странните – членки на Европейския съюз, не отговаря? Благодаря Ви.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Госпожо Министър, заповядайте да вземете отношение по въпросите на изслушването.

#4 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, години наред България беше давана за пример по отношение на стабилността на публичните финанси. Години наред бяхме сочени като еталон за спазване на всички изисквания по отношение на финансовата дисциплина с публичните финанси. За съжаление, към днешна дата не можем да се похвалим със същата добра оценка. Причините за това са много и са комплексни. Но основната причина е, че през последните четири години България беше в състояние на безтегловност, политическо безвремие, безкрайни упражнения в Министерството на финансите с бюджета и с публичните финанси – упражнения, които дадоха своя резултат именно сега към днешна дата. Всичко това, което се случи от 2022 г. до края на 2024-а, дава своя резултат днес в 2025 г. Ние, уважаеми господин Дренчев, нямаме никакво намерение да фалшифицираме нищо. Ние от ГЕРБ винаги сме били честни и винаги сме представяли нещата такива, каквито са. (Оживление, смях, възгласи: „Еее!“, ръкопляскания.) Колеги от ПП-ДБ, колеги от ПП-ДБ, миналата седмица имахме изслушване на тема, свързана с дупката в бюджета. Мисля, че за всички стана ясно на какво се дължи тя и какво е сътворено през последните години. Нека да се смирим малко и да не се опитваме да прехвърляме отговорността на други хора. Сега аз ще Ви предоставя информацията, която Министерството на финансите изиска към този момент. Тя е свързана с това да получим една пълна картина по отношение на задълженията, които съществуват във връзка с 2024 г., които тогава не са разплатени и на практика ще прехвърлят своята тежест в 2025 г. Това е информацията, която сме получили до настоящия момент от първостепенните разпоредители с бюджети – общините. И сега ще Ви предоставя тази информация съвсем кратко и сбито, за да няма интерпретации. На първо място, разходите, които са извършени през 2024 г., за които са издадени фактури, но не са разплатени, са 1 млрд. и 80 млн. лв. Дейностите, които са извършени през 2024 г., за които са издадени сертификати за извършена работа, но не са издадени фактури – като информацията сочи, че тези фактури не са били издавани, тъй като е казвано на съответните контрагенти, че няма необходимия ресурс и по-добре тези фактури да не бъдат издавани – те са на стойност 1 млрд. 630 млн. лв. Подписаните споразумения за разсрочване на разходи, които са били разплатени през последните години, в това число разходи за лихви, разходи за дела, разходи за компенсации, са в размер на 913 млн. лв. Формираният дефицит на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ от 444 млн. лв. за 2024 г. – като е поет ангажимент, че той ще бъде покрит в рамките на 2024 г. – на практика е прехвърлен за 2025-а и е 444 милиона. Цялата тежест от бюджет 2024, като фактурирани разходи; разходи, за които не са издадени фактури, но пък има сертификати за извършени дейности; разходи, свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, възлиза на обща стойност 4 млрд. 68 млн. лв. Това, уважаеми колеги и уважаеми дами и господа народни представители, е сметката, която бюджет 2025 трябва да плати от 2024 г. Така че това е на практика картината, която ние имаме към настоящия момент, подадена ни от министерства, ведомства, общини. Благодаря Ви.

#5 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Преминаваме към първия кръг въпроси към поканената за изслушване госпожа Петкова. Заповядайте от името на ГЕРБ-СДС да зададете въпрос.

#6 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Петкова, от няколко месеца опасенията на нашата парламентарна група за дупка от 18 млрд. лв. в бюджета на държавата се оказаха верни, както и Вие потвърдихте и в предишното изслушване по същата тема. Въпросът към Вас, който седи на дневен ред, е: ще бъде ли мисия възможна Министерството на финансите да предложи бюджет 2025 за 2025 г. да отговаря на изискването на чл. 25 от Закона за публичните финанси по отношение на максимално допустим размер на дефицит брутен вътрешен продукт 3%? И възможно ли е да се предложи максимално разходите в бюджет 2025 г. – с цялото наследство, което имат от последните четири години държавата и Министерството на финансите, да не надвишават изискването на чл. 28 от Закона за публичните финанси – 40% спрямо брутния вътрешен продукт? Това е също много важен въпрос: освен за състоянието на държавата и на публичните финанси, дали ще можем да отговорим и на критерия от Маастрихт, който е пак таванът, допустимите норми да са максимално до 3% от брутния вътрешен продукт по дефицита на държавата? Това възможна мисия ли е? Може ли да бъде реализирано и как? Благодаря Ви.

#8 · speech

Министър Теменужка Петкова

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, както и на миналото изслушване обясних, мисията е изключително трудна, но това, което стои пред нас като основен приоритет, е членството на България в еврозоната. Всички знаем – въпреки че колегите от ПП-ДБ се опитват да нагнетят в общественото пространство някаква теза, че ние едва ли не не искаме България да влезе в еврозоната. Това, разбира се, те осъзнават, че не е така, тъй като ще си позволя само да припомня едно нещо: на 9 юли 2020 г. правителството на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов вкара България в чакалнята на еврозоната, колеги – ако сте забравили това! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) А Вие, някои от Вас, в същия този ден, 9 юли 2020 г., дойдохте пред Министерския съвет и протестирахте. Не знам защо. И сега обяснявате как ГЕРБ едва ли не не иска да вкара България в чакалнята на еврозоната. И искате сега и веднага от хората, които в момента работят, правителството, което полага неимоверни усилия да се справи с тежката ситуация, искате сега и веднага всичко да бъде изпълнено така, както Вие виждате нещата. Но в същото време не си давате сметка, че Вие забъркахте всички тези каши в публичните финанси и сега чакате от тези, които ги оправят в момента, да изпълняват Вашите заповеди безпрекословно. Разбирам Ви, колеги, че Вие сте опозиция, че се борите за това кой да бъде по-голям опозиционер, но това не Ви прави чест! Пак повтарям, ГЕРБ и Бойко Борисов вкараха България в чакалнята на еврозоната, така че ние ще направим всичко възможно България да има бюджет за 2025 г. с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт. Пак казвам, това е изключително трудна задача. Целият екип на Министерството на финансите, всички колеги от правителството работим изключително усилено това да се случи. Предлагаме и работим върху мерки, които да дадат възможност да се увеличат приходите, съответно да коригираме някои от разходите, така че да можем да влезем в параметрите на 3% дефицит. А както Вие споменахте, господин Иванов, Законът за публичните финанси не допуска в парламента да бъде внесен проект на закон за държавния бюджет с дефицит, по-висок от 3% от брутния вътрешен продукт. Така че краткият отговор е: да, ние работим за това. Изключително е трудно, но с общите усилия на правителството, с политическите решения, които взимаме, ще предложим бюджет с дефицит до 3% и разходи съобразно Закона за публичните финанси до 40% от брутния вътрешен продукт. Благодаря.

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Василев, да зададете въпрос.

#10 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Моят въпрос към госпожа Петкова ще бъде в две части. Първата част на въпроса, госпожо Петкова. Поне от последните 10 години всеки месец се публикува бюлетин за изпълнението на бюджета в първия работен на следващия месец. Вече сме 6 февруари, още нямаме бюлетина за месец януари. Какво налага забавянето на публикуването на тези данни, които не са забавяни даже и когато бяхме в COVID криза? Какви са приходите за януари, какви са разходите за януари и какво е бюджетното салдо, ако може да ни отговорите? След това ще е добре да го видим и в документа, не само от думите на министъра. А що се отнася до втората част на въпроса ми, Вие казахте, че реално фактурирани има 1,3 милиарда, които не са разплатени, голямата част от тях в МРРБ. При условие че изпълнението на капиталовата програма е 6,7 милиарда, а сте имали право на разход 9,9 милиарда – тоест има 3 милиарда неразходвани в капиталовата програма, защо не са разплатени тези фактури, след като е имало право на разход в бюджета, и за какво са похарчени парите, ако те не са похарчени за капиталова програма? Благодаря Ви.

#12 · speech

Министър Теменужка Петкова

Уважаеми господин Василев, на Вашите два въпроса ще отговоря по следния начин: Първо, да започнем от втория въпрос – с милиардите за капиталови разходи. Вие много добре знаете, може би най-добре от всички в тази зала, че когато говорите за 10 милиарда, те не са толкова. Нали знаете, че от тези 10 милиарда една огромна част от тях са средства, свързани с европейските програми, и те нямат нищо общо с националните инфраструктурни проекти! Защо говорите и жонглирате с данните и манипулирате общественото мнение и заблуждавате народното представителство?! Това са средства, които са по европейските програми, те са за финансиране на тези програми, те се разходват по съвсем друг ред и Вие това го знаете отлично. Няма как да бъдат покрити тези разходи! И престанете да насаждате мнението, че някой е откраднал нещо! Помним Вашите лозунги за откраднати 8 милиарда от бюджета. Ама къде са, господин Василев?! Липсват 18! Липсват 18! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Що се отнася до данните за януари, ще кажа следното: Изключително неприятно е това, което се случва в публичното пространство по отношение на информацията, която излиза във връзка с бюджета на България. Прави впечатление, че отделни политически субекти се опитвате да манипулирате и да жонглирате с тези данни и всеки ги интерпретира по различен начин. Всеки ги интерпретира по различен начин! Господин Василев, ще изложим данните тогава, когато сме на 100% сигурни; тогава, когато те са окончателни и няма да водят до заблуждения на българските граждани. Хората се умориха да слушат разнопосочна информация. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Експертите в Министерството на финансите са в стрес от това, което се случва. Така че, моля Ви, нека да бъдем сигурни в това, което ще излезе, и тогава ще говорим – когато имаме окончателни данни. Благодаря.

#16 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Към Вас ми е процедурата. На изслушване на министър всяка парламентарна група има право да зададе по два въпроса в два различни кръга. Току-що ПП-тата за пореден път демонстрираха тежко пренебрежение към всякакви правила и Асен Василев имаше наглостта да зададе два въпроса. Така че, ако трябва да спазите Правилника, а Вие сте длъжна, те не трябва да участват във втория кръг въпроси, защото вече си зададоха въпроса. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН, ГЕРБ-СДС.)

#17 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Йорданов. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ кой ще зададе? Заповядайте, господин Папазов.

#18 · speech

Виктор Папазов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Госпожо Министър, въпросът ми е един. Искам да чуя от Вас не общи приказки, а две конкретни числа. Колко е неразплатеният ДДС към 31 декември и колко е дефицитът на начислена база към края на 2024 г.? Две числа, не общи приказки! Благодаря.

#20 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Папазов, първо по отношение на неразплатения ДДС към 31 декември 2024 г., даже мога да Ви дам данни към 31 януари 2021 г. – ще започна оттогава. Към 31 декември 2021 г. неразплатеният ДДС в края на годината е 221 млн. лв.; към 31 декември 2022 г. – 443 милиона; към 31 декември 2023 г. – 621 милиона; към 31 декември 2024 г. – 728 млн. лв. По отношение на въпроса Ви, свързан с дефицита на начислена основа за 2024 г. Както е добре известно, всички тези данни ще станат ясни в края на март, началото на април, тъй като процедурата е следната: тези данни до 28 февруари трябва да постъпят от съответните разпоредители с бюджети в Министерството на финансите, след което се обработват и се изпращат в Националния статистически институт, след това се изпращат в Евростат. Евростат обработва тази информация и в началото или в средата на април ще излезе с официалните данни. Докато няма официални данни, официална информация, аз не мога да кажа нищо по въпроса. Благодаря Ви.

#22 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Министър, моят въпрос е кратък и се надявам, че ще можете да отговорите. Каква част от тези средства, които заявихте, че не са разплатени за 2024 г. – Вие казахте: в МРРБ милиард и осемдесет милиона, или бъркам? – общо са в министерство и общини? Добре, тогава ще го преформулирам въпроса. Каква част се дължи на проекти, които са направени, извършени работи през 2024 г., и каква се дължи на задължения по лихви и по индексации на проекти, които са били стопирани и които са натрупали задължения не само през 2024-а, но и от 2023-а, от 2022-а и от 2021 г., тъй като не са извършени необходимите индексации и не са извършени необходимите плащания? (Реплики.) Всички проекти ли?

#24 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Цонев, дейностите, които са извършени през 2024 г., за които са издадени сертификати, но не са издадени фактури, са на стойност 592 млн. лв. съответно в министерствата. Най-голям е делът на тези средства в МРРБ – 549 млн. лв. Иначе общият размер на тези средства, които са сертифицирани, но не са фактурирани, е 1 млрд. 630 млн. лв. Подписаните споразумения за разсрочване на разходи от предишни периоди, от предишни години, които е следвало да бъдат разплатени тогава – в това число тук влизат и индексациите, и лихвите, са в размер на 913 млн. лв. Благодаря.

#26 · speech

Владимир Георгиев

БСП – Обединена левица

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема министър Петкова, дами и господа народни представители! Вчера имахме Комисия по регионално развитие. Това, което чухме там от министъра и от директора на АПИ, силно ме обезпокои. И в тази връзка е моят въпрос към Вас. Всички ние тук – депутатите – говорим колко е добре да продължи Общинската програма, обаче това, госпожо Министър, което чух: за фактурирани, но неразплатени към АПИ в размер на 314 милиона; за тези, които са сертифицирани – също към АПИ, но неразплатени в размер на 549 милиона; тези, които са представени в АПИ – индексации в размер на 460 милиона. Отделно от това силно съм озадачен – неразплатени от 2021 г. 150 милиона! И тук се получава, че има над 1 млрд. и 300 млн. неразплатени, госпожо Министър. Отделно трябва да се платят 500 милиона на общините. Ние залагаме това, което е, колеги, или като проект на бюджет за 2025 г. на общините да дадем 650 милиона! Аз не знам – и тук молбата ми е: как смятате ще се отрази на АПИ и какво ще заделите, за да може наистина да продължи тази програма, при положение че над 1 милиард и 300 са неразплатени? Как ще се отрази това? Благодаря Ви.

#28 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Безспорно тази информация, която Вие споменахте, ще се отрази изключително негативно. Тоест тук трябва да стане ясно, че както в конкретния случай Министерството на регионалното развитие и благоустройството, респективно Агенция „Пътна инфраструктура“ през 2025-а ще трябва да платят това, което е останало неразплатено от 2024-а. Тоест за 2025 г. те няма да могат да изпълнят новите си инвестиционни проекти в пълен обем, защото трябва да плащат сметката от предишната година. По отношение на общините ситуацията е аналогична. От този милиард и сто и петдесет, който предвиждаме да бъде заложен в бюджета за 2025 г., очевидно общините ще имат един намален ресурс с тези половин милиард от 2024-а, който ще трябва да платят в 2025-а. Така че резултатът е негативен. Това е положението. Благодаря Ви.

#29 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Заповядайте – от името на „Демокрация, права и свободи – ДПС“, господин Адемов.

#30 · speech

Хасан Адемов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, дами и господа народни представители! Целта на тази дискусия е да се установят точните параметри на просрочените плащания към общини и всички институции, които са на бюджетна издръжка, към фирми и така нататък. Очевидно е, че на тази база ще се предвидят мерки както в приходната, така и в разходната част, за да може да се запълни тази дупка, за която от Министерството на финансите говорят – прословутите 18 милиарда. Сега, Вие знаете, че в бюджета на Националната здравноосигурителна каса, уважаема госпожо Министър, след решението на Конституционния съд има 146 милиона, които трябва да бъдат предвидени като разход в бюджета за следващата година. Това са парите, които Националната здравноосигурителна каса дължи на лечебните заведения, на аптеките. Нещо повече, когато разглеждаме бюджета на НЗОК, знаем, че плащанията за месец декември на практика се реализират с парите от бюджета за следващата година – плащане за лечебни заведения, плащане за аптеки и така нататък. Това са все допълнителни разходи и уравнението, което трябва да решавате, е с много неизвестни – неизвестни както в приходната, така и в разходната част. И в тази връзка аз искам да задам следния въпрос: какви са мерките, които предприемате, за да може да се включим в рамките на 3-процентния бюджетен дефицит? Разбира се, не всички мерки, а мерките, които са най-важни в приходната и в разходната част. И не на последно място, какъв е приносът, ако има такъв, на служебния кабинет за постигането на тази огромна дупка от 18 милиарда в бюджета?

#32 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Адемов, както вече споменах, в момента е в ход процедурата по изготвяне на Проект на закон за държавния бюджет за 2025 г. Рамките, в които работим, са: без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови данъци и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни и структуроопределящи проекти. Както вече няколко пъти имах възможност да спомена, задачата е много трудна, но това, което правим в момента – разработваме мерки, които са свързани с възможността за увеличаване събираемостта на данъците; мерки, които са свързани с оптимизиране на разходите по министерства, така че да търсим съответно буфери там, където ги има. И съвсем скоро ще представим пред Вас, пред народните представители, този проект на закон за държавния бюджет. Ще имаме възможност да коментираме всяка една от тези мерки. Тук заедно с нашите партньори в управлението сме изправени пред необходимостта да вземаме важни политически решения в тази посока, така че работим изключително целенасочено в това да предложим бюджет, който отговаря на Закона за публичните финанси – бюджет за 2025 г. Благодаря Ви.

#33 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Ще имате ли въпрос? Заповядайте. Ако не се лъжа – госпожа Траянска.

#34 · speech

Снежанка Траянска

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Министър, Вие в предишен отговор споменахте за спекулациите в публичното пространство, за небивалиците, които се говорят – за неверни цифри, които изнася Министерството. Аз ще конкретизирам въпроса, защото чух числото 500 милиона като излишък за месец януари. Моля да поясните: излишък ли е сумата 500 милиона, или каква е ситуацията с тази според мен спекулация? Благодаря.

#36 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Траянска, както стана известно и в рамките на вчерашния ден, беше обявено и от страна на колегите от Министерството на отбраната – в края на месец януари по бюджета на Министерството на отбраната е постъпило дарение, което дарение не е било предварително заявено пред Министерството на финансите в рамките на срока, свързан с изготвяне на прогнозата за месец януари. Така че този приход по бюджета на Министерството на отбраната в размер на 348 млн. лв. на практика подобри бюджетното салдо както на ниво държавен бюджет, така и на ниво консолидирана фискална програма. Благодаря.

#38 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Уважаема госпожо Председател! Уважаема госпожо Министър, моят въпрос е абсолютно конкретен – във връзка с тая разлика от 900 милиона в салдото. Конкретният ми въпрос е: кой е виновен за това нещо? Вие сте проспали 900 милиона! Ако това е на годишна база, ще проспите 10 милиарда! Някой трябва да понесе отговорност! Вашата заместничка ли носи отговорност и затова ли я освободихте, или на нещо друго се дължи това нещо? Моля за конкретен отговор. Благодаря.

#40 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Манов, аз не разбирам за какви 900 милиона става дума. Току-що обясних, че Министерството на отбраната е получило приход от дарение, който не е регулярен приход и не е обявен през месец декември, не е заявен пред Министерството на финансите. Това обясних. Благодаря Ви.

#41 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Преминаваме към втория кръг въпроси. Заповядайте, господин Нанков, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

#42 · speech

Николай Нанков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Министър, ще започна първо с един съвет към Вас. Моля Ви се, не се поддавайте на спекулациите на Асен Василев и на колегите от ПП-ДБ. Те много добре знаят какво са направили с бюджет 2024, много добре знаят какви капани са Ви заложили и много добре знаят, че ако не 4 млрд. 68 млн. лв. разходи, които Вие изброихте, са фактурирани или извършени през 2024 г., но неразплатени в миналата бюджетна година, не дори и милиард и 100 млн. лв., които са фактурираните, а дори само 200 млн. лв. да са били разплатени в рамките на миналата година, сме щели да минем над 3% дефицит на касова основа и да не отговаряме на критериите за еврозоната. Те много добре осъзнават това. Вчера на заседанието на Регионалната комисия, както и преждеговорившите колеги споменаха, данните, които изнесоха колегите от Агенция „Пътна инфраструктура“ и МРРБ, бяха наистина потресаващи. Тук не говорим само за фактурирани, сертифицирани и извършени дейности – неразплатени, но и дейности, които са извършени, но е съобщавано на изпълнителите, контрагентите на държавата, да не сертифицират и да не пускат фактури, за да не се види колко огромна е в действителност дупката на бюджета за капиталови разходи, специално в Агенция „Пътна инфраструктура“ и МРРБ. Същата картина е и с общинските проекти. Тази уникална инвестиционна програма, която, за съжаление... Предупреждавахме още през февруари месец, че разходите, разчетени в бюджет 2024, няма да стигнат в рамките на настоящата календарна година за разплащане на всички извършени дейности. Виждаме – да съм акуратен, цифрата е точно 518 милиона към 31 декември 2024 г. – извършени, но неразплатени дейности към българските общини, респективно към бизнеса, извършващ дейностите по тези проекти. Та в тази връзка Вие, съм убеден, че си давате ясна сметка за цялата картина, давате си сметка пред каква наистина трудна и патова ситуация сте изправени – всички тези скрити цифри да бъдат поети в бюджет 2025, без това да се отразява върху социалните разходи, върху всички останали, които трябва да бъдат запазени, респективно индексирани, увеличавани с размера на инфлацията, каквито ангажименти сме поемали. Та в тази връзка направили ли сте конкретните разчети за това каква инвестиционна програма – и към общините, разбира се, и към основните инвестиционни ведомства – ще се осъществява в рамките на 2025 г. в бъдещия бюджет? Благодаря Ви.

#44 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Нанков, чух за данните вчера от Регионалната комисия и честно казано, съм доста притеснена от това, което излезе като информация, защото, ако бъде изискана от АПИ информацията, за която Вие говорите, тоест ако те дадат данни, че има дейности, които са извършени през 2024 г., но е спрян процесът по издаване на сертификати, това би променило картината доста сериозно. Но това е информация, която се съдържа в АПИ. Ако тя е факт и ако тя бъде подадена, по всяка вероятност картината ще бъде доста по-различна. Както знаете, в момента готвим Проекта на закона за държавния бюджет. Опитваме се да не лишаваме министерствата, общините от изключително важните им капиталови програми, защото знаем, че те са изключително важни за цялата икономика на страната – те са ключови проекти, които и от регионално, и от национално значение имат наистина много важен характер. Затова правим всичко възможно да не ограничаваме разходите по отношение на капиталовата програма и на Министерството на регионалното развитие, но това, което Вие споделихте, и това, което показват числата, дава много ясен знак, че на практика МРРБ няма да може да изпълни цялата си инвестиционна програма за 2025-а, защото трябва да плати неразплатените разходи от 2024 г. По същия начин и общините – по отношение на общините към този момент предвиждаме ресурс от милиард и 150 милиона, но тези 518 милиона, които са неразплатените от 2024-а, естествено, ще трябва да бъдат платени в 2025-а. Така че и общините ще бъдат лимитирани по отношение на този ресурс от милиард и сто и петдесет. Благодаря Ви.

#45 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Димитров.

#46 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа! Бюджетът за 2024 г., който обсъждаме днес – напомням Ви, това е темата на обсъждането, и неговият дефицит на начислена основа… (Реплики: „За 2025 г.!“) За 2024 г., колеги! Ето, виждам, че още някои не са разбрали! Това е днес дебатът – дефицитът за 2024 г. на начислена основа, колеги. Та това е дебатът днес. Като става въпрос за дефицита на 2024 г. – имаше бюджет, който и ние гласувахме, и Вие, колеги от ГЕРБ, подкрепихте. И идва много важният въпрос: кой наруши бюджета, както беше гласуван? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Как кой?!“) И сега ще Ви кажа. Вие, колеги от ГЕРБ, Вие го нарушихте (шум и реплики) с това, че удължихте намалените ставки по ДДС – и сега ще си признаете, и за ресторантьори, и за хляб, и за брашно, които трябваше да изтекат средата на годината. И Вие, и Вие нарушихте това, което бяхме гласували заедно, и ги удължихте с шест месеца.

#48 · speech

Мартин Димитров

И вижте какво ще се окаже сега. Без всякакви аргументи, без всякакъв дебат, разбира се, ВЪЗРАЖДАНЕ удобно Ви подкрепиха. Винаги, когато правите глупав, голям разход, те са винаги при Вас, това е ясно. Но това са фактите. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И вижте сега какво ще се окаже. Ако дефицитът за 2024 г. е над 3%, може да се окаже, че това нарушение на бюджета, което Вие гласувахте, госпожо Петкова, а тогава Ви предупреждавахме да не го правите, това може да е проблемът и това в момента е рискът за дефицита за 2024 г.

#49 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС, от място

Колко милиона са тези разходи?

#50 · speech

Мартин Димитров

И искам да Ви попитам: като имахте Ваш премиер – премиерът беше Ваш, Главчев, защо го направихте? (Шум и реплики.) Защо не получихте от него информация? Защо намалихте разходите…

#51 · speech

Рая Назарян

ГЕРБ-СДС, от място

Това отношение ли е, или въпрос?

#52 · speech

Мартин Димитров

Защо увеличихте разходите и намалихте приходите за 2024 г., което беше нов риск за еврозоната, и това е изцяло Ваше дело?

#53 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС, от място

Остават 20 секунди за въпрос!

#54 · speech

Мартин Димитров

Защо го направихте, госпожо Петкова? И сега ще признаете ли от трибуната, че това беше грешка – удължаването на намалените ставки по ДДС до края на годината?

#55 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС, от място

Говорим за пет милиона! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Колко са?“)

#56 · speech

Мартин Димитров

Да, става въпрос за стотици милиони допълнителни разходи.

#57 · speech

Рая Назарян

ГЕРБ-СДС, от място

Времето изтече! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#58 · speech

Мартин Димитров

И второто допълнение към въпроса ми: защо гласувахте извън бюджета основно за увеличението на заплатите за Министерството на вътрешните работи, при положение че бюджетната картина е обезпокоителна? Защо, госпожо Петкова? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#61 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Уважаеми господин Димитров! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Уважаеми господин Димитров, ние не сме нарушили нищо. Нека да кажа Вие какво нарушихте. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Хайде де!“) На първо място, нарушихте Закона за бюджета, като подписахте споразумение – премиерът Денков подписа споразумение, за 600 милиона за предоставяне на помощ във връзка с компенсацията за Украйна. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Тази сума я няма в бюджета! Тя не е осигурена с финансов ресурс. Това е нарушение на Закона за бюджета. Това е нарушение на Закона за публичните финанси, тъй като това са разходи, които не са финансово обезпечени. Вие нарушихте закона, защото не предвидихте средства в бюджета и за изборите – 150 милиона. Вие нарушихте закона, защото не намалихте от приходите в бюджета от ДДС намалената ставка със закон за ресторантьорите и оставихте тези 450 милиона като приход в бюджета. Това е нарушение, тоест този закон не съответства на приетото законодателство. Да не говорим за средствата, които в края на 2023 г. са прехвърлени по сметка на МРРБ и впоследствие през февруари 2024 г. са върнати обратно в държавен бюджет. И те са послужили като основа да бъдат извършвани разходи.

#63 · speech

Министър Теменужка Петкова

И сега това – милиард и двеста, и това сега създава проблем по отношение дефицита на начислена основа. Това са нарушенията, господин Димитров. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС. Шум и реплики.)

#67 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Петкова, мисля, че миналия петък оповестихте данните за бюджетния дефицит – в размер на 3% точно го заковахте, на касова основа. Разбира се, не знам това как точно стана, при положение че икономическият растеж за миналата година е по-малък от този, който беше прогнозиран в бюджета за 2024 г. Но разбира се, това няма толкова голямо значение, защото за членство на страна в еврозоната се гледа дефицитът на начислена основа, както Вие вече казахте, а не този на касова основа. Също така казахте вече, че нямаме данни за четвъртото тримесечие на 2024 г., но данните, които имаме, пък са за първите три тримесечия. И те са 3,7% за първото, 1,6% за второто и 5,6% за третото, което означава, че за да покрием трипроцентния дефицит за четвъртото тримесечие, трябва да имаме бюджетен дефицит, по-нисък от процент и една десета на начислена база. Това, разбира се, служебното правителство се опитаха да го направят със замразени плащания, но вместо да бъдат намалявани капиталови разходи и социални разходи, какви са разчетите на Министерството на финансите, колко биха били приходите в бюджета, ако се наложи данък върху концесиите в размер на 15% и бъдат обложени свръхпечалбите на банките?

#69 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Тодоров! Както споменах в предходно свое изказване, нашето управленско мнозинство не предвижда увеличаване на данъци или въвеждане на нови такива. Работим в рамката на тази данъчна система, която имаме към настоящия момент. Съвсем скоро Проектът на закона за бюджета за 2025 г. ще бъде представен на Вашето внимание и той ще бъде в тези параметри, по които продължаваме да работим все още. Благодаря Ви.

#71 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало

Благодаря госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Ние от няколко месеца повтаряме – от Народното събрание и от „ДПС – Ново начало“, че дупката в бюджета е 18 милиарда. Всички знаем кой е виновникът, миналата седмица казахме – това вече е ясно, че неговият прякор ще е Асен Дупката (смях), с неговия цял отдел, които направиха така, че дълбочината на тази дупка да е толкова голяма. Дори въпросът, който бяхме задали миналата седмица, госпожо Министър, бе именно какви са капаните, които са заложени през предходните бюджети, и по-специално бюджет 2024 г. И именно днес виждаме от Вас информацията, която е изнесена – близо 4 милиарда и 100 милиона. И това повдига много въпросителни и притеснения върху голяма група хора, също така и върху общините. Ние преди няколко месеца бяхме казàли… Когато бе излязъл и проектобюджетът на служебния кабинет, бяха заложени, ако не се лъжа, по-малко от един милиард – около 650 милиона. По-късно в проектобюджета бе увеличена сумата за общините за 2025 г. за Инвестиционната програма на милиард сто и петдесет милиона. Ние още тогава казàхме, че най-вероятно тази сума ще бъде недостатъчна. Сега чуваме от Вас, че има от 2024 г. 518 милиона, които трябва да бъдат разплатени през 2025 г., следователно отново се връщаме към цифрата от 650 милиона. Всички знаем, че за реализиране на Инвестиционната програма на общините тези средства няма да са достатъчни. По наши изчисления за реализацията на тази инвестиционна програма на общините ще бъдат нужни – поне по това, което беше заложено в последния проектобюджет, от милиард сто и петдесет милиона като изкараме 518 милиона – поне милиард и четиристотин милиона лева извън тези 518 милиона лева. Считате ли, че е заплашена Инвестиционната програма за общините? Защото всички тези проекти, които ще се реализират, някои от тях са за пътища, някои от тях са за най-наболелия проблем за българските граждани, особено в малките населени места, а именно сушата, която се наблюдава, и проектите, които са свързани с ВиК Благодаря Ви.

#73 · speech

Министър Теменужка Петкова

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Байрам! Безспорно Инвестиционната програма на общините е много важна за нас. Миналата година, когато се обсъждаше този вариант и тази възможност, всички адмирирахме този подход, защото това наистина се правеше за първи път и дава една възможност на общините наистина да реализират важни за тях инфраструктурни проекти. Очакванията на всички ни бяха, че те ще доведат и до икономически растеж, до по-голям ръст в данъци, осигуровки и така нататък. Това наистина беше една добра идея, но за съжаление, реализацията ѝ към този момент не покрива нашите очаквания. Със сигурност това, което се случва в българските общини, и всички тези проекти, които те започнаха, са много важни. Много от тях са свързани с проблеми, свързани с инфраструктурата, защото голяма част от пътищата, както Вие споменахте, или ВиК инфраструктурата съответно, са разкопани – улици, пътища. Ние не можем да оставим българските общини в това състояние и да причиняваме дискомфорт на хората, които живеят там. Ще се съобразим – нямаме друг избор, с параметрите на бюджет 2025, но ще търсим вариант българските общини да получат средствата, така че да могат да довършат тези проекти. Ще бъде изключително трудна задача, но мислим върху това и търсим възможности. Така че няма да оставим българските общини, но пак казвам, наследството не е добро и ние трябва да се борим с това, което сме наследили, и да се опитаме наистина да направим най-доброто и за общините, и за бюджета на България. Благодаря Ви. С оглед голямата цел, която преследваме. Благодаря.

#74 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на „БСП – Обединена левица“? Господин Вълчев, заповядайте, имате думата.

#75 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Петкова, уважаеми колеги! Госпожо Петкова, ние с Вашия предшественик коментирахме някои от, меко казано, екзотичните идеи, които бяха, както разбрахме миналия петък от изслушването, като вид отчаяние по повод на оформящите се дефицити. Тук се назовават по народному „дупка в бюджета“. Аз затова ще Ви спестя въпроса дали предвиждате екзотики, като 10% за всеки донос, който беше предвиден навремето от Министерството на финансите като насърчаване за съобщаване на евентуална финансова нередност. Ще спестя и въпрос дали предвиждате такси, които не могат да се съберат, но да речем, докараха само за малко повече от месец „Булгартрансгаз“ с 260 милиона задължения към бюджета. Моят въпрос е основният за всеки един бюджет и той е по повод на приходите, които се залагат от данък добавена стойност. Всеки един от нас, българските граждани, плаща този косвен данък. На 100% го плащаме. Средно месечно, за да се събира, като разделим 100% на 12, излиза – към 8,33 трябва да е средното изпълнение. Колко е важно изпълнението, пролича, когато в бюджет 2023 – за което, мисля, авторството господин Василев няма да оспори, че е негово – само за 5 месеца, тъй като беше приет през август месец, се получи дефицит от около 800 млн. лв. за приходите от данък добавен стойност, въпреки че – цитирам господин Василев: „Данъчните приходи са напрегнати, но изпълними“. Та моят въпрос към Вас е: поне в един от бюджетите – в тази зала става ясно, че четири бюджета носят Вашето авторство, господин Василев, Министерството на финансите успя ли да ги изпълни на 100% приходите, които е заложило за данък добавена стойност, и ако това е било мислене и възможност, ще се понесе ли най-накрая отговорност във всеки един вид, не само политическа? Благодаря, госпожо Председател.

#77 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Вълчев, по отношение на приходите от данък добавена стойност можем да кажем, че колегите от двете приходни агенции – НАП и „Митници“, работят изключително всеотдайно в тази посока и наистина са положили огромни усилия, за да могат да съберат необходимите данъци. Те са мотивирани и към настоящия момент изключително много да продължи тази тенденция в тяхната работа, тъй като това, което ни предстои в рамките на 2025 г., са още по-големи усилия, свързани с повишаване събираемостта на приходите, в това число и на приходите от данък добавена стойност. Благодаря ви.

#78 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. От името на „Демокрация, права и свободи“ – заповядайте да зададете въпрос, господин Салим.

#79 · speech

Мехмед Салим

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър, вчера на парламентарен контрол регионалният министър Иван Иванов изнесе потресаващи данни, че Браншовата пътна камара иска 2,5 млрд. лв., а към общините има над 1 милиард в бюджет 2025. Тоест, има неразплатени суми за 2024 г., които са за сметка на 2025 г. В тази връзка какви мерки ще бъдат предприети от Министерството на финансите за всички тези проекти от 2024 г., които все още не са разплатени? Благодаря Ви.

#81 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Салим, аз вече направих коментар по отношение на това, което и господин Нанков изнесе като информация на вчерашната Регионална комисия. И пак ще повторя, че ако Агенция „Пътна инфраструктура“ предостави подобни данни за дейности, които са извършени през 2024 г., но не са сертифицирани – но на практика, така или иначе, ще бъдат издадени тези сертификати и те ще подлежат на плащане през 2025 г., картината би била доста по-различна и още по-притеснителна. Това, което Министерството на финансите може да направи, е за всички тези разходи, за които има издадени фактури през 2024 г., всички тези разходи, за които има издадени сертификати, но предстои да бъдат фактурирани през 2025 г., както и по отношение на споразуменията за разсрочване на плащания от предходни години, ще направим всичко необходимо те да бъдат осигурени в бюджет 2025 и да бъдат разплатени. Но това безспорно ще доведе до натиск върху бюджет 2025 и невъзможност както на АПИ, така и на МРРБ да реализират важните инфраструктурни проекти, които са планирани за изпълнение през 2025 г. Така че това е ефектът. Ефектът е, че разходите, тежестта от бюджет 2024 се прехвърля в бюджет 2025 г. Това е! За съжаление, фактите са такива. Благодаря.

#83 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Петкова, докато върви това изслушване, изумявам се и Ви споделям факт, че тук в залата има някакви хора, които видимо на база всичкото това, което излиза като фактология по темата – защото това са факти, конкретни цифри, се оказва, че всъщност в последните години са боравили основно с измама, а сега се възмущават емоционално, даже се опитват да дават акъл по темата. Гледам, един представител отзад, който фалшифицира подписи, се възмущава заедно с един друг представител, който стои пред нея, който видимо е фалшифицирал бюджети в последните години, се възмущават и дават акъли как трябва сега това редовно правителство да се справи, защото, видите ли, ако не се справи, най-голямата грешка на това правителство ще бъде и пътят по еврозоната, и това, че бюджетът няма да може да издържи с тия 3% дефицит. Това е скандално! И на база на всичките тези цифри, които Вие споделихте, на всичките тези огромни разходи, с които ние се запознахме, можете ли да гарантирате, че всъщност наистина ще успеем да влезем в рамката на 3-процентовия дефицит, и по-скоро – по какъв начин, защото наистина тук говорим за милиарди, които отсъстват? Аз го слушам Мартин Димитров – излиза и на голям финансист се прави, много десен, реформатор, но всъщност той не може да прецени, че дупката е в милиарди. Обяснява за мярка, свързана с ресторантьорите, където сумата на година е едва 350 милиона, и се изумява как е възможно да не открива разликата в тия числа. Така че по-конкретно по отношение на 3-процентовия дефицит и как наистина бихме се справили с него от Ваша страна, ми е въпросът към Вас. И едно напомняне. Ако си спомняте, на предното изслушване Ви бях задал въпрос, свързан с 9-те милиарда, изхарчени за 9 дни, после, в следващата година – 10 милиарда, 11 милиарда. Тогава същият този Асен Василев излезе да говори и излъга пак по отношение на това, че през една система СЕБРА, до която имат достъп много малко хора, а още по-малък кръг от хора реално могат да се запознават с цифрите по нея, че там било описано точно за какво са изхарчени тези пари, до стотинка. Аз се съмнявам, че е така, защото в тази система отново биха били разходвани тия пари по конкретни ресори и министерства, както ония екселски таблици ги извади тогава Министерството на финансите. Напомням Ви наистина да го проверите това – като уточнение, защото ми е много интересно наистина за какво бяха изхарчени тези пари. Защото, ако не са изхарчени в конкретика, имаме проблем. И такъв човек трябва да си носи и наказателна отговорност за действията си.

#85 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Балабанов, Законът за публичните финанси ни задължава да внесем Закон за бюджета за съответната година с дефицит, не по-висок от 3% от брутния вътрешен продукт и до 40% разходи от БВП. Това са задължителни параметри, които са регламентирани в Закона, и ние няма как да нарушим този закон. Вие знаете какви усилия заедно полагаме, за да излезем от тази каша, в която сме се забъркали, и от това бюджетно блато, което някои хора сътвориха през последните четири години. Знаете колко е трудна задачата, която трябва да решим заедно, и знаете какви политически решения взимаме, за да можем да излезем от тази ситуация. Ще направим всичко възможно – екипът на Министерството на финансите работи буквално денонощно, както и колегите от НАП и „Митници“, за да можем наистина да предложим такива мерки, които да дадат гаранция за устойчивостта на този бюджет. Пак казвам, този бюджет се разработва без увеличаване на данъци, без рязане на разходи, които са важни, инвестиционни разходи, от които очакваме съответно някакъв икономически растеж и някакъв ефект. Така че, да, ще направим всичко необходимо с огромни усилия от всички нас, за да можем наистина да внесем такъв закон за бюджета, който да отговаря както на националното ни законодателство, така и на Маастрихтските критерии. Благодаря Ви.

#86 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. И втори въпрос от името на Политическа партия МЕЧ? Заповядайте, господин Веселински.

#87 · speech

Кирил Веселински

ПП МЕЧ

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаема госпожо Петкова, вече почти един час тук слушаме за всеотдайност, адвокати вдясно от мен в лицето на ИТН, отляво – на БСП, всеотдайно Ви подхвърлят въпроси, отговаряте за дупката в бюджета, която аз съм сигурен, че е много голяма. Но има нещо, което чух от Вашите уста – че Вие похвалихте Националната агенция по приходите за всеотдайната им работа заедно с Агенция „Митници“. И затова сега ще Ви задам конкретен въпрос. Кога ще уволните директора на НАП господин Спецов и директора на Агенция „Митници“ Георги Димов, които всеотдайно си раздадоха повече от 35 милиона лева бонуси за миналата година, и господин Димов коленичи пред шефа на НАП на едни специфични ритми и пее в негова чест? Запозната ли сте с това видео, Ви питам? Ако не сте, за да запозная и народните представители, сега ще го пусна тук на живо, за да видят как се забавляват служителите на Агенция „Митници“ и НАП, как Георги Димов – директорът на Агенция „Митници“, коленичи пред шефа на НАП. (Народният представител Кирил Веселински пуска от телефона си клип с музика.) Коледното парти на Националната агенция по приходите, „Митници“, които Вие само преди 10 минути нарекохте всеотдайни. Кога ще ги уволните? Или всеотдайно ще продължите да ги пазите, да си раздават бонусчета, да си танцуват, да си коленичат?! Ще коленичите ли и Вие пред тях, или ще ги уволните? Благодаря Ви предварително за отговора. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Шум и реплики.)

#88 · speech

Рая Назарян

ГЕРБ-СДС, от място

Това не е по темата!

#91 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Веселински, не можах да разбера каква е връзката между бюджет 2024 и това, което Вие пуснахте тук и предоставихте на вниманието на колегите. Колегите от НАП и „Митници“ – там работят хиляди служители, те са наистина съвестни хора, добри експерти, работят. (Реплики от ПП МЕЧ.) На практика, те са стожерите за стабилността на публичните финанси. Така че ние не можем да се отнасяме по този начин с тези хора. Благодаря Ви. (Реплики от народния представител Кирил Веселински.)

#92 · speech

Председател Наталия Киселова

В отношението ще можете да отговорите. (Народният представител Кирил Веселински иска процедура по начина на водене.) По начина на водене – добре.

#93 · speech

Кирил Веселински

ПП МЕЧ

Госпожо Киселова, Вие като председател на Народното събрание, като пръв сред равни, ще Ви помоля да изисквате и от министрите, които все пак са подчинени на народните представители тук и трябва да отговарят конкретно на въпросите. Защото аз от отговора на госпожа Теменужка Петкова разбрах, че за ГЕРБ и новата коалиция всичко е ново начало – 2024-а си е за 2024-а, 2025-а си е за 2025-а! Назначихме си сега и за зам.-министър директора на НАПлийкс – бившия, който е отговорен на 5 милиона български граждани да им изтекат данните, личните данни, от публичното пространство.

#95 · speech

Кирил Веселински

Не отговори за Георги Димов, не отговори за Румен Спецов и всеотдайно защитава 35 милиона раздадени бонуси. Така че ще Ви моля да отговаря конкретно, когато ѝ бъдат зададени въпроси. Аз не разбрах: ще ги уволни ли, или ще коленичи пред тях и ще очаква те да ѝ пеят серенади в Министерството на финансите?

#96 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря, отнемам Ви думата. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Уважаеми колеги, преминаваме към отношение към министъра, която отговаря на въпроси на народни представители. Заповядайте, господин Ангелов – отношение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

#97 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Министър! Дойде часът на истината в тази зала, след като в продължение на четири години целият български народ беше лъган и бяха обяснявани небивалици. Ето сега, господин Василев, трябва да кажем, че Вие лъгахте целия български народ. И го лъгахте, както казват нашите колеги, без да Ви мигне окото. В Закона за публичните финанси е записано, че няма как да имаме 3-процентен дефицит и Вие да обяснявате, че това е нормално, нормално е да теглим заеми. Не, господин Василев, в Закона за публичните финанси пише, че дефицитът трябва да е нулев в сектор „Държавно управление“ или положителен. И именно това доведе всичко онова, което Вие правихте. Но аз го разбирам. Аз разбирам, че за Вас това е нормално поведение. Един Ваш бивш съдружник казва, че сте измамник. (Шум, реплики и възгласи: „Ааа!“ от ГЕРБ-СДС.) От това, което прочетохме в медиите, излезе, че Вие сте фалирали собствената си фирма! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Разбира се, не мога да разбера на какво се дължи разказаното от бившия шеф на „Митници“ – да се пускат в страната безконтролно камиони с вейпове, които пушат нашите деца – за да имаш 150 хиляди причини на камион да го направиш?! Това означава, че ти не мислиш за държавата, ти мислиш единствено за себе си и за собствения си джоб. Ето това, скъпи колеги народни представители, е причината, заради която се оказваме в тази ситуация с дупка от 18 милиарда. Причината е, че ако бяхте продължавали да управлявате държавата, щяхте да направите и двойно счетоводство, щяхте да направите и черна каса с кеш, за която господин Кирил Петков разбра впоследствие, че имате. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Ама вика: ние сме имали неофициален кеш ли? Ами така стават дупките от 18 милиарда в бюджета! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Василев, не разбрахте едно нещо – държавата не е фирма, държавата не се управлява като фирма и българските граждани и народните представители не са Ваши съдружници, които да мамите. Сега тук ние се чудим как да запълним тези 18 милиарда със съдържание, с пари, които да бъдат раздадени. И да обяснявате, че Вие сте спрели всички кражби! Не бе, господин Василев, Вие толерирате кражбите, Вие ги насочвате кражбите, Вие ги пускате безконтролно през митница Лесово – така казват бившите началници на митницата. И в крайна сметка това, което трябва да стане ясно на българските граждани – ГЕРБ е проевропейска партия, ГЕРБ никога не е лъгала и никога не е подвеждала българските граждани! (Смях от ПП-ДБ.) Колкото и да смеете, това е факт! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това е четвъртата криза, пред която България е изправена за последните 15 години, и тя е благодарение на Вашето управление! ГЕРБ отново ще изведе страната и от тази криза, както го направи и от предната финансова криза, и от ковид кризата, и от мигрантската криза! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Никога няма да отстъпим! Никога няма да отстъпим от това, което сме обещали! ГЕРБ е партията, която вкара България в чакалнята на еврозоната. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) ГЕРБ ще вкара страната и в еврозоната независимо от Вашето наследство, независимо от Вашата стъкмистика, която правите и не фактурирате извършена дейност, за да обяснявате, че има трипроцентен дефицит. Сега ние ще направим такъв бюджет, че той да отговаря на изискванията за влизане в еврозоната. И ще го направим, защото сме го обещали, защото можем да го направим, защото знаем да го направим! И ще го направим, като спазваме всички закони! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#98 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Ангелов. Отношение от името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Василев.

#99 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Министър, към Вас ще се обърна. Публицистиката тук на колегата няма смисъл. Нека да говорим с числа. Това, което Вие се опитахте да обясните, е, че парите за капиталовата програма – десетте милиарда, които бяха заложени в бюджета, не са похарчени, защото, цитирам Ви: „част от тях са европейски средства, част от тях са национални“. Нека да погледнем числата, които Вие публикувахте на 31 януари. Изпълнението на частта, която е свързана с националните приходи, всички данъци – 101,3%, тоест всички средства, които трябва да обезпечат разходите по Националната програма, разходите по националните проекти, са постъпили в Министерството на финансите, че даже и малко отгоре. Това, което не е постъпило, са 3,4 милиарда от Плана за възстановяване и устойчивост и евросредства. Тоест, ако има неизпълнение на капиталовата програма, тя би следвало да бъде в частта с европрограмите, евросредствата и ПВУ, а не в частта Национална програма. И тук идва моят въпрос: за какво са изхарчени парите в Националната капиталова програма, ако не са изхарчени за проектите, които бяха заложени за Програмата за общините и за националните проекти, които АПИ изпълнява? Отговорите можем да ги намерим доста просто, колеги, в едни постановления на Министерския съвет. Има едно постановление за 600 милиона украинска помощ за земеделците – ето Ви едни неразплатени пари. И ще кажете: академик Денков го е подписал. Знаете ли какво подписа академик Денков? Да се даде помощ на земеделските стопани, които са на загуба, а не на всички, на калпак. Ако бяхте дали само на тези на загуба, нямаше да дадете 600, а щяха да се дадат 60. Не сте ги дали Вие – служебният кабинет го е направил, няма как Вас да Ви обвиним за това. Служебният кабинет, разбира се – господин Главчев. Следващото нещо. Казвате, че има дефицит във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Нека да Ви напомня, че месец март кабинетът Денков прие постановление на Министерския съвет, с което дългът на „Топлофикация“ се прехвърляше от БЕХ в Министерството на енергетиката. Това подобряваше финансите на БЕХ, защото знаете, че този дълг е трудносъбираем, съответно махаше обезценката на дълга и на консолидираната фискална програма даваше допълнителен приход от милиард и сто милиона. Това постановление беше отменено и този приход беше зачеркнат от приходите за 2024 г., въпреки че беше записан в бюджета. Защо? Защо служебният кабинет се лиши от приход от милиард и сто милиона и отмени вече приетото постановление на Министерския съвет? Това е вторият въпрос, на който трябва да се отговори за миналата година. Продължаваме нататък. Вие говорите за неразплатени в АПИ лихви по стари задължения. Тук има един въпрос. Там се водят съдебни дела за незаконно строителство. Някои дела може да са приключили, някои дела може и да не са приключили, а да са подписани споразумения. Моят съвет е да направите проверка и да видите дали някой не е разписал едни споразумения, без да са приключили делата, и оттам да е решил да поеме едни задължения, без съдът да е казал, че трябва да бъдат поети. И не на последно място – тук ще се обърна към господин Ангелов, господин Ангелов, силно се надявам с тази криза, която според Вас всъщност няма, защото сме на плюс 500 за януари, както стана ясно… 500 милиона повече имаме за месец януари, господин Ангелов, при това че Вие прогнозирахте 400 милиона дефицит, и тези данни ги криете Вие. По мое време всеки месец се публикуваха данните. Всички данни, които Министерството на финансите е изнесло, са потвърдени от Евростат, даже подобрени. Ние казахме, че дефицитът е 2,2 на начислена, Евростат каза: не, сбъркали сте – 2,0 е. По-нисък е дефицитът за начислена за 2023 г., но по-важното нещо – силно се надявам с тази измислена криза, която е криза за чекмеджетата, с тази криза да не се справите така, както се справихте с предишните две. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защото със справянето на финансовата криза изгонихте един милион българи от страната и страната влезе в рецесия за три години. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) А с ковид кризата постигнахте най-високата смъртност в историята на България. И сега, господин Ангелов, има едно измерение за това колко е добра или лоша икономическата политика.

#101 · speech

Асен Василев

И това е дали хората искат да живеят в България, или искат да бягат от нея. Последната година – 2024 г., за първи път от средата на 80-те години ние имаме ръст на населението. Това е отговорът. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#102 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Василев. Заповядайте, госпожо Петкова. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Министърът може да поиска думата по всяко време. Моля за тишина в залата!

#103 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Позволявам си да взема думата, защото този дебат с господин Василев, който имаме по отношение на капиталовите разходи, трябва да го приключим веднъж завинаги. Господин Василев, Вие много добре обяснявате и омайвате всички ни, но стига сме играли на тото с числата от бюджета! Нека да видим какво пише в закона. Хайде да видим чл. 1, ал. 2, т. 2 от Закона за държавния бюджет за 2024 г. какво казва – там са предвидени средства за капиталови разходи в размер на 3,4 млрд. лв., от които по Приложение 2 – 2,7 милиарда, за Приложение 3 – 500 млн. лв., и 200 милиона за самостоятелните бюджети на Народно събрание, Сметна палата, съдебна власт, Конституционен съд и за други проекти на общини извън Приложение 3. Къде са десетте милиарда?! Това го пише в закона, господин Василев, и Вие много добре знаете. Стига сте играли на тото с числата от бюджета! Казвайте истината такава, каквато е! Укриването на истината ни доведе дотук! Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#104 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Преминаваме към отношение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Ганев.

#105 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Пореден ден и поредно изслушване на финансовия министър, в който изнесените данни са, меко казано, притеснителни, и пореден ден, в който сегашните управляващи ударно са се концентрирали върху личността на Асен Василев като финансов министър. Да, той е в основата на поредица грешни политики. Да, неговите политики костват милиарди на страната. И да, той трябва да влезе за много, много години в затвора. За всичко това е виновен той, но нека да си кажем, че много услужливо забравяте, че само допреди няколко месеца ПП-ДБ не управляваха сами – ПП-ДБ управляваха с ГЕРБ и с Пеевски. И нека да си кажем, че това, което се случва в момента – публично да се трича Асен Василев, е нелицеприятно. Защото за всички тези цифри, за които Асен Василев е набеден, той не носи сам отговорност. Зад всичко това нещо седите и Вие от ГЕРБ, и господата от Ново начало, за всичко това нещо! Защото изкарвате цифрата 600 милиона за украинската помощ, така наречената украинска помощ. Ама кой ги гласува в парламента тия неща, кой ги одобряваше, кой обикаляше медиите да се биете в гърдите, че сте евроатлантици?! И защо тогава, когато Ви казахме, че това нещо не трябва да се прави и да се допуска продукция от Украйна в България, а да следваме примера на Франция, която забрани това нещо, Вие го въведохте? Евро-атлантическо беше да се натискате и да правите цялото това нещо. Много е удобно да коментирате, че има неизплатени суми по ДДС към фирмите в края на 2024 г. за 728 милиона! Точно така, само че това нещо го направи правителството, на което министър-председател беше предишният председател на Народното събрание от ГЕРБ – Главчев. Главчев, който… Цялото Министерство на финансите барабар с всички други министри са или на ГЕРБ, или на Пеевски – директно назначени, директно назначени и лично Ваши кадри са там, в това правителство! Кой точно е виновен за това нещо, в което се намираме в момента ние, за да обяснявате за 18 милиарда?! Да, начело е Асен Василев и ПП, и цялата им шайка, събрани там с ДБ-тата, същите, само че Вие не се различавате по нищо от това нещо, което имаме към момента. И сега това, което обяснявате и искате да си измиете ръцете, и да си прехвърлите отговорността за фетиша, наречен еврозона. Има един човек, който носи отговорност към днешна дата и за следващия един или два месеца, персонално един човек има. И това е Бойко Борисов. Лично той ще носи отговорност дали ще фалшифицира данните, така както ги фалшифицираха предишните управляващи, така както ПП и ДБ източиха например Фонда за енергийна сигурност, за да си смъкнат дефицита на 3%, така както Главчев фалшифицира данните за 3% дефицит. В момента Борисов ще вземе решението, защото патериците от ПП, БСП и ИТН нямат глас там. Борисов ще каже какво ще изпратите и какво ще искате в Брюксел. Лично Борисов ще отговаря и ще трябва да дава отговори дали той е покровителствал фалшифицирането на данните, които ще искате в момента, защото стана ясно, че ПП-ДБ, Асен Василев са фалшификатори на данни. Смачкаха НСИ, за да фалшифицират данните. В момента Вие ще направите най-вероятно същото. Госпожа Петкова седи и обяснява – 18 милиарда дълг. Изкарва данни, които са, меко казано, страшни. В същото време министър председателят обяснява: „Ще поискаме доклад, ние ще влезем в еврозоната.“ Излиза в момента представител на ГЕРБ и обяснява как ГЕРБ ще вкара България в еврозоната. На база какво? На база фалшифицирани данни. Човекът, който ще направи това, е един – ясен и точен. Бойко Борисов ще носи отговорност, ако Вие си позволите да фалшифицирате данните, защото за последното тримесечие дефицита трябва да го смъкнете на 1,1%. Кога точно в последните 10 години се случи това? 1,1 дефицит ли ще имаме за последното четиримесечие или тримесечие? 1,1, за да слезем на 3%. Изкарайте реалните данни, не лъжете и не крийте! Посочете тия, които са виновни – правителството на Главчев и най вече ГЕРБ и „Ново начало“, защото правителството беше с Денков начело. Защото вчера приемахме комисия за Сорос и аз през цялото време си мислех за Сорос, Сорос. И за Денков си мисля. Та той беше министър-председателят, който беше начело. Но тогава седеше зад него ГЕРБ, зад него седеше Пеевски, зад него седеше цялата група на ДБ, защото Вие променихте заедно Конституцията. И Вие носите не по-малка отговорност за фетиша, наречен еврозона. Затова пак ще кажа: това, което предстои пред Вас, е да вземете важното решение. Дали ще фалшифицирате и Вие като тях данните, или ще кажете: това е ситуацията, нямаме основание да искаме влизане в еврозоната към момента, по никакъв начин. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) И, госпожо Петкова – завършвам, не отговорихте – а ние данните ги имахме от Вашата заместничка, която уволни министър председателя – по отношение на какво са очакваните приходи, ако се наложи данък върху банките за така наречените свръхпечалби? Това са, по-точно казано, неочакваните печалби. Почти един милиард, почти един милиард в приходната част! Друго решение, което ние предлагаме – за пенсионните фондове. Другото, което Вие отказвате да въведете – данъка, който беше предложен от служебното правителство и който беше отказан по отношение както на хазарта, така и за фирмите, които изнасят златото на България. Ето Ви няколко милиарда! Вие отказвате да ги вземете, защото седят корпоративни интереси и Вие ги защитавате. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#107 · speech

Министър Теменужка Петкова

Благодаря, госпожо Председател. Аз се извинявам, че пак взимам думата, колеги, но просто искам да уверя господин Ганев, че с това, което днес представихме като информация, смятам, че много ясно доказахме, че ние никога не сме фалшифицирали каквито и да било данни, господин Ганев, и никога няма да го направим. Това, което ясно и честно заявяваме днес от тази трибуна, е, че от 2024 г. по данни, които са установени и са ни подадени от министерствата и общините, се оказва, че има разходи за 4 млрд. 68 млн. лв., които ще влязат в бюджета за 2025 г. За сметка на това няма да бъдат извършени други инвестиционни разходи, които и министерствата, и общините са си планирали да бъдат извършени, защото ще трябва да разплатят сметката от 2024 г. Никога, по никакъв начин не може да има фалшификация от наша страна! Гарантирам това от тази трибуна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#109 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Първо няколко думи за дебата по отношение на бюджет 2024, проблемите пред бюджет 2025, защото това е втора поредна седмица, в която правим това изслушване, което, разбира се, има формата на дебат по проблемите на публичните финанси. Беше предшествано и от една мощна медийна кампания в тази посока. Моето скромно професионално мнение е, че и двете кампании бяха силно профанизирани и силно политизирани. Така не се говори за публичните финанси, мисля аз. И ако трябваше да бъде професионален дебатът, то трябваше да се структурира състоянието на публичните финанси – откъде идват дефицитите, как са тръгнали, кои баланси са нарушени, по какъв начин. Ние се опитахме да дадем своя скромен принос в тази посока, но никой не ни последва. Дадох пример тогава с увеличаването на пенсиите, без да се увеличат осигуровките, с преместването на различни баланси в системата на разходите. Да не продължавам в тази посока, защото няма никакъв смисъл. Прекалено професионално е. Нито хората ще ни разберат, нито по-голямата част от колегите. И не е коректно да го водим тук, но е коректно да го водим поне в Бюджетната комисия. И е коректно да го водим всички – и управляващите, и опозицията, защото тук става въпрос за сериозни неща. Става въпрос за това, че не може да се бюджетира както до 2021 г. Абсолютно съм убеден в това. Абсолютно съм убеден, че могат да се вземат заеми, но само за инвестиции. И че да – България може да ползва ниското салдо, което има по външния дълг, за да увеличава публичната инвестиционна програма, за да прави по-лесни инвестициите, за да улеснява достъпа на европейски пари до българския инвестиционен пазар. Не го прави това България. Да, политическата криза направи така, че това да става все по-трудно. Но то не беше правено и в предните 10 години по начин, по който трябваше да се прави, и когато беше евтино, да се строи инфраструктура. Но да се върнем сега на темата. Престои нов бюджет. Онова, което чуваме, е, че бюджетът ще бъде рестриктивен, много рестриктивен, за да може да се вмести в рамките на 3%. За сетен път ще кажа от тази трибуна позицията на „ДПС – Ново начало“: рестрикции, които засягат доходите на хората, които зависят от бюджета, рестрикции, които засягат Общинската инвестиционна програма, рестрикции, които засягат изобщо публичния инвестиционен процес, няма да ги подкрепим, каквато и да е целта. Ние от ДПС от първия ден сме работили – по време на нашето управление България влезе в Евросъюза, ние сме работили за тази еврозона, за въвеждането на еврото. Няма да се откажем от това. Да, 3-процентният дефицит е възможен, но е възможен тогава, когато се натегнат приходите докрай. Не бива да се пипа Общинската инвестиционна програма и трябва да се осигурят средства за нея. Могат да се осигурят. Дадохме няколко идеи. Ако не ги харесвате, ако не са приложими, в хода на дискусията ще дадем и други. Но Общинската инвестиционна програма… Защото, госпожо Министър, казахте, че не е дала нужния ефект – дала е, не е отчетен още. Дала е нужния ефект и ако някой сериозен икономист седне да го изчисли, ще види синергията на този ефект. Синергията е в работни места, синергията е в добив на материали, синергията е в ДДС, което се плаща по тази програма. И много други фактори, които водят до увеличаване и на икономическия растеж, и на приходите в бюджета. Защото приходи от над 5... (Реплики от министър Теменужка Петкова.) Да, да, той не е отчетен още. Той още не е отчетен. Ние трябва да запазим Общинската инвестиционна програма, защото в общините живеят хора и там се подобряват условията на живот. Да не говоря за водата, която липсва и за която може да бъде решен проблемът само с инвестиции, с нищо друго. Така че милиард и 150 милиона – ако това са част от параметрите, ние категорично няма да подкрепим такъв бюджет. Просто трябва да бъдат събрани приходите и от големите предприятия, и от олигарси, и от добивна промишленост, и от банки, и от телекоми, и от вериги, и от всичко. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) И не на последно място – с това завършвам, чувам Ви сигнала, госпожо Председател – цените на основните продукти от голямата дори, не от малката кошница, за което ние изготвихме и още утре ще внесем законопроект. Да не чакаме хората да излязат на улицата, както излязоха в Гърция, в Хърватска, в Македония, в Сърбия – за цените. Цените на тези стоки и услуги от голямата кошница в България са по-високи от тези страни, в които хората излязоха на улицата да протестират. Да не чакаме това. Да седнем всички заедно, да изработим механизъм за контрол върху тези цени. Първо, така ще решим част от проблемите на хората, най важната част от проблемите на хората и второ, ще ги подготвим за еврозоната да бъдат по-спокойни, че има контрол върху цените, а не да го правим, когато влезем в еврозоната и когато спекулата се опитва да направи нещо в тази посока, защото има и такива случаи на страни, които влизат в еврозоната.

#111 · speech

Йордан Цонев

Така че ние от „ДПС – Ново начало“ апелираме да внимаваме с рестрикциите в бюджета, да се опитаме заедно да контролираме цените и да не пипаме Общинската инвестиционна програма. Благодаря Ви. Извинявайте за просрочието.

#112 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Отношение от името на „БСП – Обединена левица“. Заповядайте, господин Атанасов. Моля да се вместите във времето.

#113 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Очевидно е, че наследството, което това правителство заварва, е много по-тежко от това, което ни се представяше до момента. Става ясно също, че последните години реално ние никога не сме завършвали на 3% дефицит, камо ли да говорим за излишък или каквото и да било. Очевидно всичко това е постигано с манипулации, счетоводни еквилибристики, неразплатен ДДС, неразплащане със строителните фирми и така нататък. По-лошото е, че през цялото това време излиза, че ние сме лъгали или най-малкото вкарвали в заблуда както Еврокомисията и нашите партньори в Европа, така и най-вече българските граждани. И в последно време ставаме свидетели, че виновниците за всичко това се опитват да вменят вина на трудно сформираното ново правителство – че едва ли не нямало желание за влизане на България в еврозоната. Затова пак ще се наложи да напомня на колегите евроатлантици, че именно БСП стартира интеграционните процеси с влизането на България в Европейския съюз. И с участието си в това управление пак именно БСП ще вкараме България в еврозоната. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А Вие, колеги от ПП-ДБ, нямате абсолютно никакъв принос към тези процеси. Колегите от ПП-ДБ се опитват да представят финансовото състояние на държавата в розови краски, но истината е друга. Оказва се, че вместо да провеждат реформи и да се гарантира устойчивост на бюджета, се разчита на краткосрочни мерки, които обаче натоварват бъдещите поколения с още по-големи финансови задължения. И българските граждани вече усещат това, тъй като доходите им не стигат да покрият базовите си нужди. Уважаеми колеги, българските граждани не могат и не трябва да бъдат лъгани. Истината е, че финансовата стабилност на държавата е подкопана, а хората плащат цената на тази безотговорност. България не може да върви напред с измамни сметки, кухи статистики и неизпълнени обещания. Време е за реални решения, а не за политически илюзии. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#114 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Атанасов. Следва отношение от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Доктор Адемов, заповядайте.

#115 · speech

Хасан Адемов

Демокрация, права и свободи – ДПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа, народни представители! Уважаема госпожо Министър, благодаря за коректната информация, която предоставихте, защото целта на тази дискусия е да стане ясно какво е наследството, за да могат да се предприемат мерки, които са свързани с това Министерският съвет и Министерството на финанси да внесат бюджет, който отговаря на изискванията на Закона за публичните финанси. От една страна, управляващото мнозинство трябва да внесе Законопроект за държавния бюджет, за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и държавното обществено осигуряване, които да отговарят на изискванията на Закона за публичните финанси. От друга страна, данъчната система в България трябва да бъде запазена, което поставя едни много сериозни изисквания към експертния капацитет и към политическата воля на управляващото мнозинство. Защото при наследството, за което стана ясно в дискусията при изслушванията и от публичната информация, която идва от Министерството на финансите, става ясно, че наследството, меко казано, е изключително тежко. Трябва да се направи всичко възможно, за да се отговори на изискванията и на очакванията на българските граждани, в това число, разбира се, трябва да бъдат спазени и съответните закони. От една страна, трябва Инвестиционната програма – особено Инвестиционната програма, свързана с общинските проекти, да бъде съхранена, за да може общините да имат възможност да подобрят публичната среда, да направят всичко възможно българските граждани да бъдат удовлетворени от това, което се случва, да бъдат доволни от ремонтите, ако щете – от подобряване на публичната среда. Но от друга страна, трябва да се търси баланс между инвестиционните разходи и социалните разходи, за да може да разчитаме не само на увеличение на брутния вътрешен продукт, като структурата му, на практика, е предимно за сметка на потреблението и не толкова на инвестиционните разходи. Ако направим всичко възможно инвестиционните разходи да са в основата на ръста на брутния вътрешен продукт, тогава може да разчитаме и на коректна социална политика, която да отговаря на очакванията на българските граждани. Ние от парламентарната група „Демокрация, права и свободи – ДПС“ ще направим всичко възможно да подкрепим онези мерки, които са в интерес както на финансовата стабилност, така и на българските граждани, защото ние си даваме сметка, че трудно можем да забогатеем за сметка на заеми, трудно можем да забогатеем за сметка на решаване на социалните разходи с външни заеми, а не толкова от ръста на икономиката. Затова аз съм убеден, че управляващото мнозинство притежава експертния капацитет, притежава политическата воля, за да могат да бъдат изпълнени основните цели, които са поставени пред този бюджет. Това, което искам да допълня, е, че този бюджет за 2025 г. е изключително важен, но още по-важна е тригодишната бюджетна прогноза, защото Европейската комисия, Европейската централна банка освен на критериите, които са известни, държи и на това публичните финанси да бъдат стабилни в дългосрочен план. Това е огромното предизвикателство, защото мерките, които ще бъдат предприети през 2025 г., при всички положения ще дадат отражение и на следващите бюджети, както предишните решения от предишните размирни години дават отражение и дойде моментът, в който трябва да се плаща цената. Цената, за голямо съжаление, я плащат всички български граждани. И за това политическото противопоставяне и фиксацията върху един или друг политически субект вършат работа в краткосрочен политически план, но в дългосрочен план е много важно какво трябва да се предприеме и какви мерки трябва да се предприемат, за да може публичните финанси в България да се върнат към онези нива, които бяха преди четири години. Защото финансовата стабилност е в основата на това в България да функционират системите като цяло, хората да бъдат доволни и да има сигурност, да има спокойствие. От това се нуждаят всички български граждани. Благодаря.

#116 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, доктор Адемов. Следва възможност за отношение от страна на парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте.

#117 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Изключително забавно изслушване, с изключително много глупости, казани в залата, като се започне от Асен Василев, който продължи да лъже от тая трибуна, че държавата за месец има 50 милиона излишък, удобно забравяйки, че… 500 милиона излишък, още по-зле, извинявайте – 500 милиона излишък, при положение че финансовият министър беше казал, че държавата за месец е на минус 407 милиона, сега с това неочаквано постъпление всъщност евентуалният бонус е около 97 милиона. Забравяйки удобно всички задължения, които е оставил в бюджета, които трябва да ги плаща новият бюджет – около четири милиарда, грубо казано, се събират до момента благодарение на него. Сега, в тази зала, в това изслушване се получи едно много интересно мнозинство. Като изключим политическите ни различия, имаше огромно мнозинство по темата от всички политически партии – без ПП-ДБ, че Асен Василев е абсолютен некадърник. Няма някой, който да каза, че е добър финансов министър. Разбира се, имаше и други такива леки закачки от рода на Мартин Димитров, който, когато сега преговаряха с ГЕРБ за кабинет, имаше изслушване на бившия финансов министър на четири очи – мисля, че там, в оная зала, дето бяхме на председателски съвети, който бивш финансов министър каза абсолютно същите факти – колко е смотано положението в бюджета и как вината е на Асен Василев. И тогава Мартин мълча – не се отвори по темата, записваше си чинно. И се надявам някога Мартин Димитров да си намери мъжеството и да признае, че Асен Василев е левичар, който е вреден за бюджетите на държавата. Разбира се, и господин Ганев, който пък вчера мислил, мислил за Сорос, пък взел, че излязъл от залата, без да гласува. Предполагам, че това ще е новият мислител на ВЪЗРАЖДАНЕ, но така или иначе, има огромно мнозинство по темата, че Асен Василев за нищо не става. И ще Ви припомня някои неща. Асен Василев за девет дни изхарчи девет милиарда. По времето на неговите бюджети държавният дълг скочи с 20 милиарда – на Асен Василев. При Асен Василев за три години инфлацията е над 30% – събраната инфлация за три години е над 30%, което означава, че цените в държавата на всички български граждани са с 30% по-скъпи. Асен Василев оплеска ПВУ-то и сега нямаме пари по него, защото вътре набутаха така наречените антикорупционни закони с цел да овладеят КОМПИ, за да си играят на бухалка в техните ръце. Това е истината. Асен Василев рева тук за младите българи, при положение че неговата политическа формация в коалиция се сцепиха, докато бяха на власт, да ни обясняват колко е хубаво да си хомосексуалист. И как реваха, че трябвало да има хомосексуална пропаганда в училищата, счупѝха се, като го приехме този закон тук, от драми. Асен Василев – ще цитирам, защото там с него имаме една съдебна закачка, та бившият му съдружник Мортен Лунд, ще го цитирам, той казва – точният цитат е – за Асен Василев: „Той е измамник, но е много умен.“ Ние имахме финансов министър измамник, много умен по думите на бившия му съдружник. И сега му сърбаме попарата на този, наречен от съдружника му „измамник“, който е много умен. За финал ще се обърна към българските граждани. Хора, ще бъде ужасно трудно да се оправи страната в ситуацията, в която я заряза Асен Василев, който, ако имаше справедливост, трябваше да е в затвора по ред причини. Ще бъде ужасно трудно! Каквото и да Ви казват, ще трябва да се взимат мерки, които ще ни принудят да се държим събрано за известен период от време – дали една, или две години, не може да се каже. Но ние трябва да преминем през този период, за да можем да започнем наистина да ставаме по-богати като граждани и страната да се развива икономически. Представете си, уважаеми съграждани, как Вашето семейство заради глупаво взимане на бързи кредити, да речем, е задлъжняло с 50 хил. лв., на които Вие имате високи лихви и не можете да ги върнете с заплатата си от три хиляди лева на месец. Това е състоянието в държавата в момента. И когато влезете в магазина и видите цените, и когато си видите заплатата – Вие не сте идиоти, българските граждани, знаете преди три-четири години с парите какво сте можели да си позволите и какво сега можете да си позволите – и когато си направите тая проста сметка, идете и намерете този пухкав мъж Асен Василев и му благодарете. Между другото, той избяга от залата, защото любовта му идва малко повече.

#118 · speech

Председател Атанас Атанасов

И последно – отношение от парламентарната група на МЕЧ.

#120 · speech

Председател Атанас Атанасов

Няма да имате отношение?

#122 · speech

Председател Атанас Атанасов

Добре, приключваме с тази точка от дневния ред. Благодаря Ви, госпожо Петкова. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ДАНИЕЛ МИТОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ „НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ“ ПЛАМЕН ТОНЧЕВ, ДИРЕКТОРА НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „БОРБА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ“ КЪМ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ЯВОР СЕРАФИМОВ И НА ДИРЕКТОРА НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „НАЦИОНАЛНА ПОЛИЦИЯ“ КЪМ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ МИРОСЛАВ РАШКОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПРЕДПРИЕТИ ДЕЙСТВИЯ ПО ИЗДИРВАНЕ НА ПЕТЬО ВЕЛКОВ ПЕТРОВ, ИЗВЕСТЕН КАТО ПЕТЬО ЕВРОТО, ВЪВ ВРЪЗКА С ПОВДИГНАТИТЕ СРЕЩУ НЕГО ОБВИНЕНИЯ. Много моля, не напускайте залата, защото трябва да има една процедура по допуск. Тъй като поради служебен ангажимент министърът на вътрешни работи господин Даниел Митов е в чужбина, има предложение в тази точка да участва заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Подлагам на гласуване допуск до залата на Любомир Йосифов. Моля, гласувайте.

#123 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Петнадесет от 35 човека. (Визира гласувалите към момента в групата ПП-ДБ.)

#124 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

А бе, къде са хората за Вашето изслушване, бе? Тридесет и пет човека сте, къде са… Петнадесет човека са гласували.

#125 · speech

Председател Атанас Атанасов

Обявете резултата, ако обичате. (Шум и реплики.) Гласували 114 народни представители: за 84, против 30, въздържали се няма.

#127 · speech

Председател Атанас Атанасов

Заповядайте.

#128 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря. Уважаеми господин Председателстващ, моля да направим процедура по прегласуване, но преди това 15 минути почивка, за да може колегите от всички парламентарни групи да присъстват (шум и реплики), защото, ако не осигурим допуск (реплики от ГЕРБ-СДС: „Хората Ви ги няма.“) – и Вашите ги няма… Ако не осигурим допуск, няма как да се проведе изслушването. (Шум и реплики.) Мисля, че това е много важна тема, така че, моля, 15 минути почивка и след това прегласуване. (Шум и реплики.)

#129 · speech

Председател Атанас Атанасов

Петнадесет минути почивка по искане на парламентарна група. (Шум и реплики.) (След почивката.)

#130 · speech

Председател Атанас Атанасов

Уважаеми народни представители, възобновяваме заседанието. Имаше предложение за прегласуване за допуск в залата на заместник-министъра на вътрешните работи Любомир Йосифов. Моля, режим на гласуване. Гласували 162 народни представители: за 133, против 29, въздържали се няма. Нека да заповяда в залата заместник-министърът на вътрешните работи. От името на вносителите – кой ще направи изложение? Заповядайте, госпожо Бориславова.

#131 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председателстващ. Ще започна с цитат: „Ще те заведа при един човек, който е решителен, сериозен, малко е скъпчия, но пък ще ти реши проблемите. В края на юни ме заведе в ресторант „Осемте джуджета“ на „Шандор Петьофи“. Запознаха ме с един слаб мъж, представиха ми го като Петьо Петров.“ Така Илия Златанов, съсобственик в компания ИЗАМЕТ, разказва как е получил препоръка кой може да му помогне, след като прокуратурата и други органи не реагират на сигналите му. Впоследствие господин Петров толкова успешно задейства прокуратурата, МВР, следствието и всички на негово разположение, че се стига до противозаконно отнемане на 35 кг злато, завземане на бизнеси, изнудване и редица други неправомерни действия от страна на органите, които са призвани да спазват закона. Кой е Петьо Петров – Еврото? Това е бивш прокурор и следовател, колеги, който е делял един кабинет с господин Делян Пеевски. Той е имал решаваща роля в разследването на афери, които са: КТБ, „Булгартабак“ и други подобни. Известен е с това, че е свидетелствал срещу редица свои колеги магистрати по поръчка, по знакови дала за натиск срещу тези магистрати, че дори и съдебен състав установява, че той е извършвал такава поръчка по заръка на Службите и е опитвал да набеди свои колеги магистрати. Става ноторно известен след разследването на Антикорупционния фонд „Осемте джуджета“, които го осветляват като един от най-влиятелните брокери в българската съдебна система, който срещу съответното заплащане – „малко скъпчия“, може да уреди прокуратурата и МВР да действат, както им бъде казано. От предоставените данни пък от Сдружение БОЕЦ през изминалата седмица установихме от личния архив на Пепи Еврото, за което има данни, че това са автентични документи, че МВР и Службите са текли като водопад с всичките си документи – прокурорски постановления, СРС-та, справки от МВР, сигнали, голямо количество материали, част от които са секретни – към лице, което е външно или би трябвало да бъде външно за системата. В същото време органи на МВР редица седмици, месеци наред са охранявали в работно време със служителите на МВР офиса на господин Петьо Петров – Еврото в ресторант „Осемте джуджета“. И сега, всички тези разкрития всъщност стават известни благодарение на активни български граждани и организации, които осветляват тези зависимости, престъпни схеми, корупции и схеми на влияние в съдебната система. Нито едно от тези обстоятелства до този момент няма данни да е разследвано, проверено, установено или по някакъв начин преследвано от правоохранителните и съдебните органи. Срещу Петьо Петров – Еврото след целия този обществен натиск и разкрития в крайна сметка има повдигнато обвинение. Същият е обявен за общонационално издирване, само че от МВР знаем само, че са охранявали неговите офиси, докато е действал като активен брокер в съдебната система, но не знаем към настоящия момент какви действия се предприемат за установяване на неговото местонахождение. Други активни граждани – БГ елфите, разкриха преди седмица, че има начин да бъде установено местонахождението на Петьо Петров, докато цялата държава с нейните органи го търси. И поради тази причина ние поискахме изслушване в днешния ден, за да установим как МВР и дали се справя с издирването на този престъпник. Благодаря.

#132 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Процедура – заповядайте. Надявам се, че е по начина на водене.

#133 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало

Благодаря, господин Председател. Както искате приемете процедурата, но тя е да направите опит да се свържете с министъра на вътрешните работи и да го поканите в залата. Вчера беше тук. Темата е достатъчно важна, господин Председател. Сега чухме тук интерпретации, че министърът е в чужбина, така или иначе, но Вие този факт не сте го проверили. Да не би министърът да си е в кабинета, да си гледа по телевизията това изслушване? Направете опити министърът незабавно да дойде тук, защото това изслушване е много важно. Настояваме министърът на вътрешните работи да дойде на това изслушване.

#134 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, но аз вярвам на вътрешния министър, че е в чужбина, така че няма смисъл да го издирвам. По процедура всяко едно от изслушваните лица може да информира Народното събрание, така че, на първо място – заместник-министърът на вътрешните работи. Заповядайте, господин Йосифов, да вземете отношение по поставените въпроси.

#135 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с въпроса за гражданина Петьо Велков Петров бих желал да Ви информирам, че органите на МВР са предприели и продължават да изпълняват всички необходими действия по издирването на Петров. Българският гражданин Петьо Велков Петров е обявен за общодържавно издирване с категория „обвиняем“ и постановена мярка „задържане под стража“ в изпълнение на писмените указания на Софийската градска прокуратура по досъдебно производство от 2021 г. по описа на отдел „Следствен“ към Софийската градска прокуратура. По това досъдебно производство с постановление на Софийската градска прокуратура лицето е привлечено в качеството на обвиняем за извършени престъпления по чл. 214 във връзка с чл. 213а от Наказателния кодекс. В дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ при Министерството на вътрешните работи е получена европейска заповед за арест на Петьо Велков Петров, издадена от Софийската районна прокуратура. Въз основа на получената заповед за европейска заповед за арест Петров е обявен за международно издирване в Шенгенската информационна система. Искам да Ви информирам, че през месец декември 2023 г. с определение на Софийски градски съд гражданинът Петьо Петров е снет от издирване по линия на Интерпол с така наречената червена бюлетина и е оттеглена европейската заповед за арест. По искане на Софийската градска прокуратура до дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ в Министерството на вътрешните работи лицето Петров е въведено като сигнал в Шенгенската информационна система като лице, издирвано за участие в наказателно производство с мярка „установяване на адрес“. Считано от датата на обявяване на лицето за издирване, са извършени множество оперативно-издирвателни мероприятия за установяване на местонахождението на лицето, проверени са адреси, за които има данни, че лицето ползва за местоживеене, и служебни адреси на негови фирми в град София и град Враца. Проведени са беседи със свързани с Петров лица, включително роднини. Извършени са проверки за ползвани мобилни телефонни номера. За същите са изискани данни от мобилни и интернет оператори. По международна линия са отправени периодични запитвания до партньорските служби чрез дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ в Министерството на вътрешните работи за страни, за които има данни, че е пребивавал Петров. Отправени са запитвания за предоставяне на информация за наличие на данни за преминаване на лицето през граници и извън Европейския съюз, както и данни за регистрации на издирвания в хотели, информация за наемане и закупуване на моторни превозни средства, данни за извършени проверки от контролни органи, както и за притежавани недвижими имоти. Тези запитвания включват Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Периодично се извършват проверки на адреси и места, свързани с лицето. Служителите на Столичната дирекция на вътрешните работи и на Главна дирекция „Национална полиция“ изпълняват стриктно указанията на прокурорите и извършват оперативно-издирвателните си мероприятия изцяло в съответствие с позволените от закона методи. Уверявам Ви, че Министерството на вътрешните работи ще продължи работата по случая, като положи всички усилия за установяване местонахождението на Петьо Петров и задържането на същия. Благодаря за вниманието.

#136 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря, господин Йосифов. Уважаеми колеги от Службите, кой от Вас ще вземе отношение? Нямате желание? Имате тази възможност по Правилник. Заповядайте, господин Тончев.

#137 · speech

Пламен Тончев

Благодаря ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги! Съгласно законовите разпоредби, конкретно в чл. 4 от Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, Агенцията извършва дейности за защита на националната сигурност, независимостта и суверенитета на Република България, териториалната цялост, основните права и свободи на гражданите, демократичното функциониране на държавата и гражданските институции и установения в страната конституционен ред, свързани със: 1. разузнаване в полза на чужди сили; 2. опасност за суверенитета, териториалната цялост на държавата и единството на нацията; 3. противоконституционна дейност; 4. прилагане на сила или използване на общоопасни средства с политическа цел; 5. опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата; 6. опасност за екологичната сигурност на държавата; 7. нарушаване функционирането на националната система за защита на квалифицираната информация; 8. застрашаване сигурността на стратегически за страната обекти и дейности; 9. деструктивно въздействие върху комуникационни и информационни системи; 10. международен тероризъм и екстремизъм, както и финансирането им; 11. международна търговия с оръжия, изделия и технологии с двойна употреба, както и производство, съхранение, разпространение и използване на оръжия за масово унищожение; 12. дейността на групи и лица, подпомагащи чужди служби, терористични или екстремистки организации; 13. миграционни процеси. ДАНС, самостоятелно или съвместно с други държавни органи, извършва контраразузнателна дейност за наблюдение, разкриване, противодействие, предотвратяване и пресичане на замислени, подготвяни или осъществявани посегателства срещу националната сигурност, включително в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. В изпълнение на своите законови правомощия съгласно чл. 5 от Закона за ДАНС Агенцията организира и провежда оперативно-издирвателна дейност за наблюдение и контрол на лица, обекти и дейности по реда на този закон. Обръщам внимание, че правомощията ни са само по отношение на посегателства, изрично описани в Закона за ДАНС, които Ви прочетох малко по-горе. Оперативно-издирвателната дейност се осъществява от органите на Агенцията чрез гласни и негласни методи и средства, които са ясно разписани в чл. 20 от Закона за ДАНС. Съгласно чл. 24 от Закона за ДАНС основание за извършване на такава дейност са получени данни за лица, които подготвят, извършват или вече са извършили престъпни деяния, създаващи заплаха за националната сигурност, когато не са достатъчни за образуване или започване на наказателно производство; получени данни за събития или действия, създаващи заплаха за националната сигурност; искане на органите на досъдебното производство и съда или изпълнение на международни договори, по които България е страна. Още веднъж искам да обърна внимание, че дейността на Държавна агенция „Национална сигурност“ има за цел предотвратяване на рискови заплахи за националната сигурност. Изключения са случаите, когато с акт на прокуратурата на ДАНС е възложено извършването на оперативно-издирвателни дейности. Агенцията няма законова компетентност по издирване на лица, които се укриват от привличане към наказателна отговорност или са се отклонили от изтърпяване на наказания по дела от общ характер, както и издирване на безследно изчезнали лица. В допълнение ще посоча, че през 2023 г. Държавна агенция „Национална сигурност“ е изпълнявала възложени с конкретни постановления действия от прокуратурата по досъдебно производство срещу Петьо Велков Петров. Цялата информация е предоставена на прокуратурата и предвид разпоредбата на чл. 198 от НПК само наблюдаващият прокурор може да разреши разгласяването на материалите. Впоследствие на Агенцията не са възлагани други действия от прокуратурата по конкретното наказателно производство или по отношение на лицето. Благодаря за вниманието.

#138 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Тончев. Беше полезно да информирате Народното събрание за основните задачи на ДАНС. От двете полицейски служби кой ще вземе отношение? Няма да вземат отношение. Благодаря Ви. Пристъпваме към първи кръг въпроси от парламентарните групи. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Няма да имате въпрос. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Божанов, заповядайте.

#139 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Аз само да обърна внимание. Заместник-министърът на вътрешните работи коректно сподели в конкретика оперативно-издирвателната дейност, която са извършили, докато ДАНС ни цитираха само общите разпоредби от Закона. Можеха да имат съответствия между конкретиката на това кой какво е извършил и в двата случая по разпореждане на прокуратурата. Но по отношение на въпроса. В изложението на заместник-министъра стана ясно, че са изискани данни от мобилните оператори, но моля да уточните дали това са били справки по Закона за електронните съобщения – чл. 251б, ако не се лъжа – и те установили ли са някаква активност в страната на SIM карти, свързани с Петьо Петров? Съответно – Вие наясно ли сте с какви мотиви е снет от издирване и дали пък случайно в МВР е нямало опити за предаване на информация към Петьо Еврото, която да е осуетила оперативно-издирвателната дейност, и имате ли такава вътрешна проверка? Благодаря.

#140 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Божанов. Господин Йосифов, заповядайте да отговорите.

#141 · speech

Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Божанов, искам да Ви информирам, че в момента не разполагам с абсолютно точна информация, затова не искам да давам данни за конкретика по отношение на проверени детайлно мобилни връзки и информация от мобилни оператори. Поемам ангажимента да Ви предоставя тази информация допълнително в съвсем кратък срок. По отношение на другия Ви въпрос, свързан с това дали нашите оперативно-издирвателни действия, свързани с лицето Петьо Петров, са били свързани и със служби извън страната, трябва да Ви кажа, че съвместно с колегите от другите партньорски служби чрез дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ се извършват такива. На въпроса Ви защо е снето от издирване лицето Петьо Петров, не мога да отговоря, тъй като това е решение на Софийския градски съд и вследствие на това решение лицето е снето от издирване по линия на Шенген и така наречената червена бюлетина. Разбира се, веднага след това решение на Софийския градски съд, както споменах и преди малко, Софийската градска прокуратура е предоставила информация на дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ и е разпоредила лицето да се обяви за издирване за установяване на адрес на територията на Европейския съюз и на страните от Интерпол. Благодаря за вниманието.

#142 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Следва парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Имате ли въпрос? Нямате. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте, господин Стоянов.

#143 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Заместник-министър и професионално ръководство на ГДБОП, ГДНП и на ДАНС! За нас изслушването също е от особена важност, тъй като чуваме различни внушения за това, че някой знае къде се намира конкретният човек Пепи Еврото, как бил засечен, чрез какви методи и така нататък. За мен на първо място искам да стане ясно кой води разследването по това наказателно производство – дали е ГДБОП, дали е полицията, или е следствието под ръководството на прокуратурата? И съответно – дали следствието е предоставило само и единствено постановления, с които е възложило отделни оперативно-издирвателни мероприятия на една от Службите, които са тук? Ако имате данни, на какъв етап е досъдебното производство, дали са извършени всички процесуално-следствени действия по него? И най-важното – отговор на въпроса: прецедент ли е това да бъде повдигнато задочно обвинение на някого тогава, когато той не може да бъде установен, или е обичайна практика?

#144 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Стоянов. Господин Йосифов, заповядайте да отговорите.

#145 · speech

Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, искам да Ви информирам, че във връзка с дейността по издирване на лицето Петьо Петров отдел „Следствен“ при Софийската градска прокуратура провежда съответните процесуални действия и органите на Министерството на вътрешните работи извършват само оперативно-издирвателни действия, които са разпоредени от прокуратурата. Това мога да кажа по отношение на действията, които нашите органи съгласно указанията на прокуратурата извършват. Благодаря за вниманието.

#146 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Следва въпрос от парламентарната група на БСП. Заповядайте.

#147 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа, уважаеми колеги! Поводът за това изслушване е, цитирам: „във връзка с повдигнати срещу лицето обвинения“. Обвиненията са за документни престъпления, но всички в тази зала знаем, че реалният повод за това изслушване е нерегламентираното влияние върху съдебната система. Господин Петър Велков Петров, или както там се казва, не е важно колко и какви ЕГН-та има – то е предмет на други уточнявания, а е важно неговата съпричастност и дали това са много митове и легенди зад едно лице, или наистина имаме работа с някакъв такъв огромен могол, който е разпрострял пипалата си върху съдебната система. И в тази връзка е много важно и отношението, което е имало при планирането и подготовката на операцията за неговото задържане. И моят въпрос е към Вас конкретно. В няколко медии се цитира, че е „изпуснат да избяга“ – край на цитата. В този ред на мисли е въпросът: констатиран ли е пропуск при планирането? Извършена ли е проверка и ако има проверка, какъв е резултатът от действията на органите, които са изпълнявали разпореждането на прокуратурата за тази операция в края на месец май 2023 г.? И има ли констатирани такива пропуски, които да доведат до „изпуснат да избяга“? Благодаря.

#148 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Вълчев. Кой ще вземе отношение? Разбира се, и от специалните полицейски служби, ако имат информация, също могат да вземат отношение.

#149 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! В Министерството на вътрешните работи няма такава информация. Извършени са проверки по подобни медийни публикации, но не е установен случай, при който издирваното лице да е задържано. Благодаря за вниманието.

#150 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Следва парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“. Заповядайте.

#151 · speech

Ваня Василева

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! Искам да бъде разяснен един основен въпрос. Въпросът ми е към всички гости, присъстващи днес. Не считаме, че така нареченият Петьо Еврото някъде се е крил, защото той беше вписан като член на Адвокатска колегия – Видин, някъде преди повече от две години. Адвокатска колегия – Видин, с решение на Дисциплинарния съд го изключи в края на 2024 г. по повод това, че той не си плащаше членския внос към същата адвокатска колегия. Интересно е това, че самият той не взимаше активно участие и не идваше, но неговото вписване означава необвързване към област Видин за осъществяване на адвокатска практика, не само обвързване към Република България, но и всички членове на Европейския съюз. Вие запознати ли сте той каква дейност осъществява? Вторият ми въпрос е: той сам ли може да осъществява дейност, която е незаконно регламентирана, или има негови съучастници, които го подпомагат? В този смисъл как той може да бъде едновременно в България или в някоя друга държава? И има ли някакъв политически чадър да сте установили, който го предпазва, и поради това не може да бъде открит? Благодаря.

#152 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Моля Ви за отговор. Кой ще вземе отношение? Господин Заместник-министър, заповядайте.

#153 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! По отношение на престъпната дейност на българския гражданин Петьо Петров могат да се произнесат единствено органите на прокуратурата. Органите на Министерството на вътрешните работи изпълняват стриктно указанията на прокурорските органи и следствените такива. И ние можем да кажем какво трябва да изпълним и какво е изпълнено по оперативно-издирвателните дейности, свързани с издирването на лицето и неговото задържане. Благодаря за вниманието.

#154 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви господин Заместник-министър.

#156 · speech

Председател Атанас Атанасов

Уважаеми колеги, нека да поздравим учениците от Основно училище „Максим Горки“ – град Левски, които са в българския парламент по покана на народния представител Валери Лачовски. (Ръкопляскания. Учениците стават.) Процедура – заповядайте.

#157 · speech

Валери Лачовски

ГЕРБ-СДС

Благодаря. Господин Председател, благодаря, че и Вие поздравихте, но все пак искам и аз да поздравя. Уважаеми колеги, с нас днес са учениците от Основно училище „Максим Горки“ – град Левски. Те са днес сред нас, за да се запознаят с работата на Народното събрание, да видят каква е структурата и как работи българският парламент. Надявам се, че ще оставим в тях... (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, днес ще оставим в тях трайно впечатление за работата и ще ги мотивираме да учат повече, за да могат да бъдат едни активни граждани на Република България, така че и аз ще Ви помоля да ги поздравим отново. (Продължителни ръкопляскания. Учениците стават.)

#158 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Следва въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Не виждам. От Парламентарната група на МЕЧ? Господин Радулов, заповядайте.

#159 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Господин Председател, уважаеми гости и колеги! Поканили сме компетентни лица да ни изяснят какво се случва с известния Петьо Еврото, за когото от доста години – аз специално от 2010 г., слушаме, когато той беше инициаторът на един скандал, забъркан с бивши висши държавни служители, които обвини несправедливо и които след това освободи. Още тогава той правеше впечатление на човек, който няма никакъв проблем с това да манипулира данните, и затова съдът навремето разсекрети специалните разузнавателни средства. Но въпросът, който днес задавам, е: знаят ли компетентните служби къде се намира Петьо Еврото? Аз съм затруднен от това, което чух днес, да кажа какво се случва – дали знаят, или не знаят, защото същите тези служби разбраха къде е един от братята Галеви, когато умря. Спомням си как издирваха Маргините, и когато те изневиделица отидоха да се предадат пред Софийската градска дирекция на вътрешните работи, ги помолиха да почакат, защото служителите още не са дошли на работа. Ей такива случаи демонстрират как точно се издирват хора, които са важни за правосъдието! Между другото, един от обявените за национално издирване, величаещ се като журналист, вчера цял ден ето тук се разхождаше с жълто пуловерче и според мен никой не го търсеше. От това, което чух, са се провели стандартни мероприятия, без особени усилия – никой не е виновен, никой не е отговорен, прехвърля се топката и всъщност ние няма да разберем нищо. Ние няма да разберем, а по-добре и да не разбираме, защото ще стане още по-тежко – има ли оперативни мероприятия, издирва ли се със специфични средства? Да го оставим настрана, за да не направим закрито заседание, на което да блесне още повече истината за това, което се случва. Но този човек всъщност ние не го знаем къде е. Няма и да го намерим. Защо? Защото сред документите, които се появиха и в публичното пространство, и на някои други места, включая в прокуратурата, има твърде много засегнати лица, включая от Министерството на вътрешните работи, включая от прокуратурата, включая от следствието. Този човек няма да го намерим или ще го намерим, както Мартин Нотариуса, когато е мъртъв. Моят въпрос е: има ли намерение Министерството на вътрешните работи някога да започне да прави нещо друго, освен да слага „чавки“ на задължителните мероприятия при издирването? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#160 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Заместник-министър, заповядайте, имате думата. А добре би било и представителите на двете специални служби от Министерството също да вземат отношение по зададения въпрос.(Реплики от ГЕРБ-СДС и от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#161 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Радулов, органите на Министерството на вътрешните работи извършват множество дейности, свързани с охраната на обществения ред и сигурността на територията на Република България. Една от тези дейности е издирването на лица. По отношение на всяко лице, което е обявено за издирване на територията на Република България и чрез органите на Интерпол и Европол се издирва и в други държави, се провежда комплекс от мероприятия. И мисля, че Вие, господин Радулов, много добре знаете какви са тези мероприятия. Не ми се ще да детайлизираме, защото сме в такъв отворен формат. Считам, че всички дейности, които извършва Министерството на вътрешните работи, са в съгласие с нормативната уредба и съгласувани и изпълняващи указанието на прокуратурата. Благодаря за вниманието.

#162 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря, господин Заместник-министър, но преди изслушването изрично потърсих информация дали ще разполагаме тук с данни класифицирана информация. Такова нещо не ни беше съобщено. Затова е открито заседанието. Минаваме към втория кръг въпроси. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС? Нямате въпрос. Парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“? Заповядайте, госпожо Бориславова.

#163 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми господин Заместник-министър, обръщам се към Вас, защото е изключително притеснителен фактът, че ние миналата седмица Ви предупредихме – цялото министерство, че това изслушване ще бъде проведено във връзка с разкрития за това, че граждани твърдят, че по данни от мобилните устройства са засекли къде се намира Петьо Петров Еврото. И Вие да дойдете днес тук и да кажете, че нямате готовност и нямате данни за изискани справки от мобилните оператори, е, меко казано, несериозно! В същото време претендирате – от цялото министерство и политическото ръководство, за увеличение на заплатите над 50%! Това ли е, което получаваме в замяна на това увеличение на заплатите?! Но след това лирично отклонение да се насоча към втория ми въпрос към Вас, а именно: във връзка с изнесени от миналата седмица информации в публичното пространство, че съществуват документи от личния архив на същия този Петьо Петров – Еврото, които разкриват зависимости и теч на информация, координация вътре в съдебната система и в системата на МВР, какви действия предприе Министерството на вътрешните работи, за да анализира тези документи? Свързахте ли се със Сдружение БОЕЦ по отношение на тези бази данни? Говорихте ли с лицата, които са замесени в тези бази данни? Проведохте ли някаква оперативка – политическа или професионална такава, в структурите на МВР за анализ на тези данни? Защото само Министерството има достатъчно ресурс да ги анализира и изследва в пълнота, особено когато вътре има документи, за които се твърди, че са от самото министерство, изтекли извън служителите на Министерството към лице, което не би трябвало да разполага с тях. И тук се обръщам към Вас с предупреждение, че следващата седмица отново ще организираме изслушване, за да можем да потърсим отговор на тези въпроси, ако не сте готови в момента, въпреки че тези обстоятелства са известни от миналата седмица. Благодаря.

#164 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, госпожо Бориславова. Господин Заместник-министър, заповядайте.

#165 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Бориславова, това, което Вие изнесохте по отношение на някакви данни, които БОЕЦ предоставят или са предоставили, аз нямам такава информация и не мога да дам отговор на този въпрос. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Реплика от ДБ: „Оставка! Наистина! Това на нищо не прилича! Подавай оставка!“ Реплика от ГЕРБ-СДС: „Стига вика, бе!“) Съжалявам много. Ще Ви предоставя такава информация. Нека от БОЕЦ да заявят това, което Вие твърдите, и да го имаме. И ще предприемем каквото е необходимо. Благодаря за вниманието. (Реплики на народния представител Цончо Ганев към народни представители от ПП-ДБ.)

#166 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Нямате въпрос. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Нямате въпрос. Парламентарната група на БСП? Заповядайте. (Реплики от народния представител Цончо Ганев.)

#167 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Господин Ганев, някакъв култ към личността почнахте да оформяте сред Вашата група. Недейте, не бързайте! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Визионерстването ще го оставим за извън кулоарите. Уважаеми господин Председател, уважаеми господа! Господин Заместник-министър, аз ще развия въпроса на колегата преди малко. Вие в момента казахте, че нямате данни. Въпросът е: за една седмица имате ли достъп до архива, който става публичен и е публично достояние, за който се твърди, че е на лицето Петьо Велков Петков? Мисля, че следва да имате, защото вътре се съдържат справки, включително СРС-та, в които се споменават лица, включително политически лидери, и данните са, че са излезли от архива на МВР. Затова, ако Вие нямате данни и не сте ги обработили, бихте ли отговорили на народните представители въобще този архив за една седмица успя ли да стигне до МВР? Благодаря.

#168 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви, господин Вълчев. Господин Йосифов, имате двама помощници тук от специалните служби, а никой не взема отношение. Разберете се кой ще вземе отношение. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#169 · speech

Мирослав Рашков

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По отношение на така наречения архив – в МВР няма данни да съществува такъв. Изнасяните данни от БОЕЦ биха могли да бъдат предоставени, след което ще бъдат проверени. Благодаря Ви.

#170 · speech

Председател Атанас Атанасов

И аз Ви благодаря, но да бяхте ги потърсили от БОЕЦ, а не те да търсят Вас. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Следва въпрос от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Заповядайте.

#171 · speech

Ваня Василева

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги и гости! Въпросът ми е към председателя на ДАНС, господин Тончев. Тук се оказва, че няма никакви архиви, няма никакви данни в МВР. Въпросът ми е към него: при Вас, в ДАНС, има ли данни, има ли някакви събрани материали относно дейността на Петьо Еврото и лица, свързани с него, и евентуално има ли такива, които осъществяват политически чадър върху тях?

#172 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря Ви. Господин Тончев, конкретен въпрос към Вас, заповядайте.

#173 · speech

Пламен Тончев

Благодаря, господин Председател. Значи, аз отговорих, че ние 2023 г. сме работили по изрично постановление на прокурор от Софийската районна прокуратура – сигурен съм, че не греша – на базата на което ние сме изпълнили това, което е постановено. По отношение на – макар че не беше зададен точно така въпросът – по отношение на това, което е публикувано в някои медии, и разбира се, тогава, когато имаме време да се запознаем с това, което е в медиите, защото ние прекарваме горе-долу половината седмица в Народното събрание, което е наше задължение, разбира се, на първо четене това, което ние виждаме – ДАНС тогава си е свършила перфектно работата, така че… (Шум и реплики.) По отношение на съдържанието, разбира се, ако това отговаря на истината. Ние си извършваме нашите вътрешни проверки, за да проверим дали този документ, тези два документа, мисля, че бяха, са автентични, така че ще Ви уведомим и ще предоставим след това нашите резултати на прокуратурата. А по отношение на разследването и информацията за политически чадъри и чадъри от съдебната система – ДАНС не е компетентна да извършва такова разследване. Благодаря Ви.

#174 · speech

Председател Атанас Атанасов

От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Не виждам. От парламентарната група на ПП МЕЧ? Господин Радулов, заповядайте.

#175 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Господин Председател, драги гости и колеги! Първо, искам да кажа няколко думи за състава на поканените. Според мен тука – да кажем, министърът разбрахме, че е възпрепятстван, още вчера – но трябваше да бъде главният секретар на МВР, тъй като той е главното оперативно лице в тази структура. Също така ние много често каним шефа на ДАНС. Тук има някакъв съвсем малък допир, свързан с вероятното притежаване на класифицирана информация от Петьо Еврото, специални разузнавателни средства, различни материали от тях или части от тях, но това е съвсем, как да го кажа, незначително в нашия случай, а би трябвало да поканим директора на националното разузнаване, тъй като по всяка вероятност Петьо Еврото или е в чужбина, или често прескача дотам. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Или е мъртъв!“) Не намираме… Вие казахте, господин Заместник-министър, че сте проверили всички възможни масиви. Много е вероятно проблемът да е и в това – в проверката на масивите. Първо, защото тези, които съществуват в състава на МВР и на подобни служби, те са несъвместими една с друга поради най-различни причини. И тепърва предстои те да бъдат обединени. Но освен това Министерството на вътрешните работи не е изпълнило едно задължение на Европейския съюз, което трябваше да бъде изпълнено през 2018 г., а именно създаване на централизирана точка за достъп, която да позволява на специалните служби и криминалните служби на всички държави в Европейския съюз да правят онлайн проверки. Също и ние щяхме да можем да правим такива проверки, ако се бяхме включили, ако съществуваше такова нещо, а такова нещо не съществува! Многократно се е случвало хора, за които твърдим, че са в чужбина, да се намират в страната. Ето, пример е Евелин Банев – Брендо. Многократно са го виждали по времето, когато го издирваха, в неговия почивен комплекс. Най-накрая отиде и си подписа пълномощно в едно кметство. И най-накрая сам се предаде. Да не се случи същото и с издирвания Петьо Еврото! (Шум и реплики.) Но моят въпрос е: когато се правят проверки – а това е част от една кабинетна проверка, разбира се, защото никой не се е разтичал и не търси никого действително, кога най-накрая системите на Министерството на вътрешните работи ще бъдат вкарани в Единната информационна система и кога Министерството на вътрешните работи ще започне да изпълнява тези задачи, които предстоят от нашето влизане в Европейския съюз? Между другото, Министерството на вътрешните работи много пъти отказва да изпълнява разпоредби, които за него са задължителни, например да вкара в системата си блокчейн. (Шум и реплики.) Там се отказва категорично, не участват хората в съвместните работни групи и така няма скоро да напреднем. Ще има ли такава система и най-накрая вече – след колко години, след шест години, ще се присъединим ли към общата система? (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#176 · speech

Председател Атанас Атанасов

Благодаря, господин Радулов. Имате ли готовност да отговорите? Заповядайте.

#177 · speech

Заместник-Министър Любомир Йосифов

Уважаеми господин Атанасов, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще Ви помоля, господин Радулов, ако е възможно, да ми кажете точно наименованието на това, което последно споменахте, моля Ви, за да мога да дам точния отговор, защото с тази кратка формулировка, която нито аз, нито колегите успяха да я разберат, не мога да дам такъв. (Шум и реплики от ПП МЕЧ: „Кога ще имаме достъп до Единната информационна система?“)

#178 · speech

Председател Атанас Атанасов

Така, от този диалог нищо няма да излезе. (Шум и реплики.) Благодаря Ви.

#180 · speech

Председател Атанас Атанасов

Моля? Процедура ли? Не харесвате как водя. Заповядайте.

#181 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Атанасов. Не че не харесвам как водите, а по-скоро да помогнем на колегите, които са в ситуация „не чух, не видях, не разбрах“! Ако може, да помолите сътрудниците на Народното събрание да разпечатат предоставения от БОЕЦ архив на Пепи Еврото и да им го предадем, така че следващия път да дойдат, след като са се запознали с документите. Явно те нямат принтери в Министерството на вътрешните работи. Ако може, да използваме все пак принтерите на Народното събрание и да им услужим.

#182 · speech

Председател Атанас Атанасов

Интересно предложение, благодаря Ви. Приключваме с процедурата по задаване на въпроси. Пристъпваме към отношение. Заповядайте, господин Терзийски, от групата на ГЕРБ-СДС, за да изразите отношение.

#183 · speech

Христо Терзийски

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми Председател на ДАНС, ръководители от МВР, уважаеми колеги! Темата на днешното изслушване беше относно предприетите действия по издирването на Петьо Петков, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнати срещу него обвинения. Господин Председател, уважаеми колеги, според мен това можеше да бъде един нормален парламентарен въпрос, отправен към министъра на вътрешните работи, за да отговори на въпросите на колегите от парламентарната група на ПП-ДП. Просто за мен и за колегите от нашата парламентарна група беше една загуба на време, тъй като още в самото изложение на заместник-министъра на вътрешните работи стана ясно, че всички действия, които извършва Министерството на вътрешните работи по отношение на издирването на лицето, са вследствие на постановления и указания от страна на Софийската градска прокуратура. И това беше ясно още от самото начало. Такива предложения за изслушвания на служители и на министъра на вътрешните работи, които бяха и вчера, а идват и днес, е просто една загуба на време както на тях, така и на Народното събрание. Благодаря.

#184 · speech

Председател Атанас Атанасов

Вашето отношение не е към изслушваните лица, а към друга парламентарна група, но това е отделен въпрос. Отношение от парламентарната група на ПП-ДБ. Господин Мирчев, заповядайте.

#185 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Сега, колеги, много е неудобна ситуацията, защото не знаем точно какво отношение да взимаме и по какво да го взимаме. Преди малко тук имаше едни дечица и не знаем какво да им кажем на тези дечица – работят ли ни Службите, не ни ли работят Службите, министърът знае ли, не знае ли, в Службите някой работи ли по нещо въобще? Защото сега какво стана в ДАНС? Излиза шефът на ДАНС, господин Тончев, а той е доста по-обигран от заместник вътрешния-министър, знае как да отговаря, така че да не се разбира, че нищо не казва, и на въпроса: „ДАНС работила ли е?“ – работила е, там нещо някой е казал, нещо сме докладвали и работата приключи. Даже тук от залата се чува, че не било работа на ДАНС това. Ами не е вярно, защото ДАНС например работеше по случая NEXO! Помните ли какво стана с NEXO? Помните ли какви възбудени депутати излизаха на трибуната да обясняват каква голяма уйдурма е станала с NEXO? И накрая какво се оказа? Нищо! (Шум и реплики.) Помните ли, господин Тончев, че ДАНС се занимаваше с една депутатка от „Демократична България“ – Албена Симеонова, която беше помогнала на един англичанин да си плати сметката за ток или вода, заради което имаше закрито изслушване на ДАНС за терористична дейност в България? Помните ли, господин Тончев? Вие докладвахте тогава! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Значи ДАНС можеше да се занимава с тази работа, а се оказва, че най-големият лобист, най-големият брокер в съдебната система е Пепи Еврото, а за ДАНС е невъзможно да работи по това! Към господин Заместник-вътрешния министър – много сме недоволни от изслушването! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Сега, ако беше вътрешният министър тук, а той е на 10 дни, няма как човек да му се сърди, обаче Вие сте вече колко – 10 месеца заместник-вътрешен министър (шум и реплики), и не знаете къде е Еврото! И от всичко казано от Вас и от представителите на Службите ние оставаме само с едно заключение – че има политически чадър, и прокурорски, и всякакъв! И ще Ви кажа кой го е разпънал този чадър и защо е толкова неудобно всъщност да бъде открит Пепи Еврото. Ще използвам цитат на един класик – бивш съдружник на голямото момче тука, от първия ред. Какво казва той – Цветан Василев? „Делян Пеевски в моменти на откровение с мен е казвал: гениален изрод е този Пепи Еврото – дадеш му една бутилка уиски, изпие я и може да сътвори всякакъв пасквил, всякакъв компромат срещу всеки.“ Това е истинската причина Пепи Еврото да не бъде намерен. Защото, ако бъде намерен, трябва да бъде разпитан. И като бъде разпитан, ще трябва да отговаря къде по веригата е Пеевски. Пеевски, който е властелинът и на съдебната система, на прокуратурата, на МВР, на Службите, господин Тончев – имате двама заместници там, които знаете, че директно на Пеевски се отчитат. А пък Вие сте председател на ДАНС, на контраразузнаването. Според разказ на Илия Златанов във връзка с опитите на организираната престъпна група около Петьо Еврото да му открадне бизнеса през декември 2019 г. бившият следовател му казва, че трябва да му прехвърли всичко по справедлива оценка, защото депутатът от ДПС и крупен бизнесмен Делян Пеевски искал да влезе в асансьорния бизнес, където се чакало голямо финансиране от Европейския съюз – за подмяна на старите асансьори в България. Това е твърдение на Златанов. Ето защо Пепи Еврото не е удобно да бъде открит. Петьо Еврото е бил следовател по делото във връзка с фалита на Корпоративна търговска банка. Два месеца по-късно открива, че имал дебитни карти там и си прави отвод. Оттегля се, защото имал дебитни карти! Два месеца му трябва да си провери портфейла, че имал дебитни карти! В материалите по разследването за КТБ се съдържат множество документи, в които фигурират инициалите ДП1. Някой казва, че това било държавно предприятие, обаче срещу тях има суми. Тези суми, като ги проверим в търговския регистър, не съответстват на нито едно държавно предприятие. Има всекидневни справки, които шефът на КТБ получава от главния счетоводител на фирмите си Бисер Лазов. Името Пеевски фигурира и в резолюции и в други писмени бележки, взети от банката. Стигнахме до архива на БОЕЦ. Господин Заместник-вътрешен министър, половин България в момента го рови този архив. Той е много интересен, можеше да бъде и по-интересен, ако беше обхванат по-голям период от време. И се оказва, че само МВР няма достъп до архива, който БОЕЦ, BIRD, БиволЪ разпространиха – единствено МВР. Вие знаете ли, че Елфите даже направиха търсачка в тоя архив? Те го прочетоха целия – всичките сканирани документи, и ако искате, ще Ви предоставим достъп директно да си търсите – МВР, в търсачката. Нещо друго изключително смущаващо обаче. Пепи Еврото пътува между България и Гърция. Установено от кого? От гражданска група, Българските елфи – IT ентусиасти, които знаят хората как да работят, както казваше баба ми, как да работят с компютър. Обаче какво се оказва? Българските служби не знаят къде е Пепи Еврото! Ама това е срам! И ще ви помогна малко. Пепи Еврото преди месец и половина е бил на бул. „Христо Ботев“ в ламборджини. Това е интересно. Как е влязъл в България от Гърция? Как влиза? Как Службите не знаят? Как сте се наредили тук всичките в момента, гледате умно и не можете да отговорите на въпроса как този влиза в България?! По какъв начин точно? Как? През границата? През браздата? С балон? С дрон? По някакъв друг начин? Той по някакъв начин все влиза. Отива в Гърция, после се връща в България. И за да сме изключително сериозни накрая. Преди малко тук имаше едни дечица. Тези дечица не знам с какво впечатление останаха от изслушването, обаче трябва да Ви кажа… (Реплики: „Вчера бяха!“). Вчера ги нямаше, вчера ги нямаше. Трябва да Ви кажа, че ще останат и трябва да бъдат направени много неща точно за тези деца. И ако искате да сте достойни мъже, офицери, представители на българските служби, включително и политици, ние трябва да си свършим работата. Хора като Петьо Еврото, които са очевидно брокери на съдебно влияние в България, трябва да бъдат намерени, трябва да бъдат разпитани, трябва да разкажат за връзките с политици, за връзките си със съмнителни бизнес кръгове, с мутри, с мафията, с всички, всички, всички! Да разкажат цялата истина за ресторант „Осемте джуджета“ – какво се е случвало там, кои са били гостите, какви компромати има. Има доста интересни неща най-вероятно, които могат да бъдат разказани. Само че Вие стоите тук и не мъцвате. Не мъцвате поради една много проста причина – защото и службите в България, включително и Вътрешно министерство, и съдебната система, и прокуратурата се владеят от Делян Пеевски. Докато това се случва… И „ДПС – Ново начало“. Докато това се случва и продължава да се случва, ние тези деца не можем да ги погледнем в очите и да им кажем, че за тях ще има едно по-добро бъдеще в България. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#186 · speech

Председател Атанас Атанасов

Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – господин Петров, надявам се Вие да се вместите в петте минути, за разлика от господин Мирчев.

#187 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Ако не се вместя, ме накажете.

#188 · speech

Председател Атанас Атанасов

С какво?

#189 · speech

Петър Петров

С бюлетина за издирване. Службите са тук, могат и да ме намерят. Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, господа ръководители на Службите, ще се обърна към Вас, за да спазя изискването на Председателстващия. Моето отношение е, че доста безсмислени изслушвания е имало през последните години, внасяни и инициирани от ПП-ДБ. Това, за съжаление, е най-безсмисленото такова изслушване, и то, забележете, по един оперативен въпрос – къде се намира обвиняемо лице, подсъдим, за когото са налице доста данни, че е осъществявал брокерство и лобизъм в съдебната система. По последното, предполагам, че няма две мнения по въпроса. Никой не би защитавал изчезването на това лице. Защо казвам, че това е едно безсмислено изслушване? Защото не мога да разбера, господа от Службите, какво очакват от Вас ПП-ДБ – вносителите на изслушването, да им отговорите, освен вкратце, с две думи, че при така зададената формулировка: какви предприети действия по издирването на въпросния Петьо Велков Петков са извършени, Вие да им отговорите вкратце с две думи, че е спазен Законът, че е спазен НПК и че е спазен Законът за МВР? Всичко друго, встрани от това, което бихте могли евентуално Вие да споменете, би представлявало съответна следствена тайна. И аз не мога да разбра тези вносители от ПП-ДБ какво очакват да им кажете – кои адреси са посетени при това издирване ли? Кога са посетени тези адреси при това издирване? Няма как това нещо да бъде съобщено в пленарната зала. Предполагам, че ще се съгласите с мен, уважаеми представители и ръководители на Службите, че начинът да бъде проведено едно подобно изслушване, е много по-различен и той е свързан отново с този въпросен чл. 198 от Наказателно- процесуалния кодекс, който казва, че по отношение на едно водено разследване – тук знаем, че има едно водено наказателно производство, все още висящо, доколкото видяхме е образувано през юли 2021 г. по информация от медиите, тъй като не съм запознат конкретно с този случай – единственият вариант е, на първо място, вносителите да си внесат едно искане до съответния наблюдаващ прокурор или прокурори, в зависимост от това какво е деянието, да поискат разрешение за разгласяване на въпросната следствена тайна, на материалите по разследването, ако трябва да сме прецизни в цитирането на НПК, и след това въз основа на тези материалите те да преценят дали и кого съответно да извикат. Защото въпреки зададената тема какви действия са предприети по издирването, тук разбрахме, че ще се опитаме да отговорим, всъщност те се опитват да отговорят – ПП-ДБ, на въпроса къде е този човек и ще бъде ли наказан. Това ги интересува, но за съжаление, това не е във Вашите правомощия – да отговорите на този въпрос към настоящия момент, по никой процесуален закон. По отношение на самата тема на изслушването. Тя, разбира се, е абсолютно безсмислена и бе мотивирана с информация от някаква гражданска инициатива – БГ Елфи, с информация от друга гражданска инициатива – BIRD, и така нататък. За всички е ясно, че това са непотвърдени слухове. Защо? Защото същите тези демократи, които нонстоп пишат доноси, Вие не казвате да са пуснали един конкретен сигнал с информация, с данни до Вас, ако наистина имаше такива реални твърдения! Нито един сигнал не е подаден от същите тези доносници до нито един представител на Службите, които са тук, ако наистина подобни твърдения – кой къде се бил появявал с ламборджини, кой къде бил засичан, някакъв телефон, наистина съществуваха. Българското общество трябва да разбере, че това изслушване днес, инициирано от ПП-ДБ, е просто един пиар. Не мога да се съглася с едно от предходните становища, че то било все пак тотална загуба на време. Напротив, целта на това изслушване – аз вчера го заявих от трибуната, целта на това изслушване е да се тупка топката, докато същите тези от ПП-ДБ преговарят с Коалицията за позициите в регулаторите. Същите, които вчера от трибуната чрез Кирил Петков заявяваха, че изключително важната тема е тази за регулаторите, защо сме се занимавали със Закона за регистрация на чуждите агенти, а в същото време внасят това безсмислено изслушване, което се видя заради невъзможността да бъдат предоставени каквито и да било конкретни данни от съответните компетентни органи, докато се опитват да изнудват Коалицията за членове на регулаторите. И вчера го казах – че изнудвате Коалицията не за един, а за двама членове на Висшия съдебен съвет. После се оказа, че не ПП-ДБ, а може би само ДБ в момента се опитват да изнудват Коалицията за двама членове на Висшия съдебен съвет, а не за един. Встрани от това, нека българската общественост да знае, че наистина е важно Службите да си вършат работата и да откриват лица, които са обявени с бюлетина за издирване, но все пак, когато това е една оперативна информация, няма как да занимаваме пленарната зала с подобни изслушвания, тъй като, докато не бъде установено лицето и докато не бъдат установени причините защо той е избягал в 2023 г. месец май – може би е слушал записа на ПП точно оттогава, когато те говореха, че ще разпределят ръководството на Службите за себе си и ще го съгласуват с посолството, човекът може би се е уплашил и избягал. Един месец по-късно същите ПП-ДБ имаха правителство с техен министър-председател, с техен министър на вътрешните работи и в продължение на една година те не можаха да установят това лице, а сега, разбирате ли, изведнъж се сетили да питат сегашните ръководители на Службите защо го няма това лице. Чисто политическо лицемерие, с което занимаваме българското общество! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#190 · speech

Председател Атанас Атанасов

Отношение от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Заповядайте за процедура.

#191 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Господин Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Вие като председателстващ това заседание сте длъжен в момента, в който от тази трибуна се говорят лъжи, да направите бележка и да вземете мерки. Аз разбирам напъна на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, че за тях е много важно да замажат с всякакви усилия факта, че получиха като подаяние председателско място на постоянна комисия от управляващата коалиция. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, колкото и да се опитвате да покажете, че не сте петото колело на управляващата коалиция, всичките Ви опити се увенчават с провал. Господин Председател, моля при следващи лъжи от тази трибуна да вземате мерки. Благодаря.

#192 · speech

Председател Атанас Атанасов

Стига с процедурите, моля Ви се! Заповядайте, господин Стоянов. (Реплики.) Процедура за кое? Изчакайте. Заповядайте, господин Костадинов.

#193 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Действително трябваше да припомните – на ПП-ДБ специално, че те гласуваха, и Вие включително като част от ПП-ДБ, и Вие, и Вашите съмишленици в ПП-ДБ гласувахте за ръководствата на всички комисии, които бяха определени от Вашите бивши коалиционни партньори от ГЕРБ. Така че би трябвало да припомните този факт и на госпожа Йорданова.

#195 · speech

Костадин Костадинов

Напротив, вярно е, ако искате, можем да извадим стенографските записи да...

#197 · speech

Костадин Костадинов

Ще ги извадим, разбира се. Вие гласувахте за всичките тези комисии. Абсолютно за всичките! Да не говорим, че постоянно подкрепяте ГЕРБ и да не забравяме също така, господин Председател, защото към Вас ще се обръщам, тъй като процедурата ми е към Вас по начина на водене, трябва да припомните, включително и Вие, че Вие бяхте тези, които заедно с ГЕРБ и с новата четворна коалиция – техните патерици от ИТН и БСП, че всъщност Вие направихте така, че да спрете разглеждането на Изборния кодекс, в който имаме предложения, които включително и Вие твърдяхте, че подкрепяте. Така че спрете малко това лицемерие от трибуната.

#198 · speech

Председател Атанас Атанасов

Господин Стоянов, заповядайте.

#199 · speech

Калин Стоянов

ДПС – Ново начало

Господин Председател, уважаеми народни представители, уважаемо политическо и професионално ръководство на Министерството на вътрешните работи! Днес за пореден път с това изслушване ставаме свидетели на опита да превърнем Народното събрание в разследващ орган и още по-напред да стигнем този път – в орган по издирването на определено лице. За пореден път се убеждавам, че в парламентарната група на ПП-ДБ има специалисти по всичко, които разбират от агентура, от разследване на убийства, от шпионажи, от издирване, от абсолютно всичко, тоест от нищо по тази тема. Това, което разбрахме днес, е, че има образувано наказателно производство, има извършено разследване по него с множество процесуално-следствени действия, има повдигнато задочно обвинение, има обявено лице за издирване и единствено в структурите на МВР има постановления за извършване на оперативно-издирвателни мероприятия по линия на издирването. За пореден път разбирам, че тук – пак конкретно от тази политическа партия ПП-ДБ, не правят изобщо разлика между оперативно-издирвателни и контраразузнавателни служби. Абсолютно безсмислено изслушване и според мен поредното такова. Изслушване, което само и единствено загуби ценно време от парламентарния ден. Но по-важното е да отбележим, че това изслушване този път отново е мощна атака срещу Министерството на вътрешните работи, срещу ДАНС, срещу прокуратурата и срещу всички правоохранителни органи – отново от онези, които изпитват неприязън към служителите и към ръководството на всички тези структури, които изброих. Целта им е една от много време и всички я знаем, а именно да овладеят Министерството на вътрешните работи и Службите и да продължат с техните измислени реформи, изразяващи се примерно в закриването на различни структури в Министерството – районни полицейски управления, гранични полицейски участъци, множество групи за охрана на държавната граница, и то точно в момент, в който беше пикът на нелегалната миграция в България, и още повече – да продължат с измислената реформа, а именно да сменят един човек с друг. Изслушване, което е провокирано отново от тези, които не вярват в правосъдието в България, не вярват на прокуратурата, забележете – не вярват на събрани доказателства по надлежния ред по различни досъдебни производства, било то писмени, устни, дори и веществени доказателствени средства, които се събират след прилагането на специални разузнавателни средства. Но за сметка на това безусловно вярват на някакви измислени сайтове и сдружения. Това са хората, които реално показаха, че не вярват, пак повтарям, и на специални разузнавателни средства – тогава, когато отказаха да бъде снет имунитетът на човек, който беше задържан в момент на получаване на белязана сума от 100 000 лв. И сега, едно предложение от моя страна към групата на ПП-ДБ. Както всички знаем, в Министерството на вътрешните работи има доста сериозен недокомплект. Както за пореден път разбрахме, Вие сте хора, които разполагат с множество източници на информация; хора, които имат информация, която евентуално по някакъв начин не проверявате. Именно поради това – че има огромен недокомплект в МВР, аз Ви препоръчвам: част от Вас явете се на външен конкурс за работа в Министерството на вътрешните работи, конкретно профил „Криминална полиция“, или още по-нататък – примерно в сектор „Издирване“. Но аз съм сигурен, че Вие това няма да го направите, тъй като заплащането от около 1400 лв. на новоназначен служител просто не е по вкуса Ви. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#200 · speech

Председател Атанас Атанасов

Отношение от парламентарната група на БСП? Имате думата.

#201 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа, уважаеми колеги! Аз съм от тези, които считат, че това изслушване имаше смисъл. Не само защото бях от десетките хиляди, които бяхме на площада с гражданска кауза. Трябва да поздравя в кавички колегите, които отдавна продадоха и предадоха протеста, и това изслушване успяхте да го превърнете в разправа със Службите, конкретно ПП-ДБ. Браво на Вас! Разбирам, че седмичната програма ще включва поне веднъж в седмицата изслушване на Службите. Ако имате някакви комплекси за избиване, ги кажете. Ако ще цитирате беглец от правосъдието, който дава показания за беглец от правосъдието, помислете си къде сте в здравия разум. Със сигурност от изслушването е неприемливо да чуем от висшето ръководство на МВР, че едва ли не нашият приятел Жоро Боеца не е спазил законовото си задължение да Ви информира за архива и че съдържа престъпление. Това са общественоизвестни факти, ноторно известен факт от една седмица. Би следвало МВР да прояви някаква инициатива, поне тази седмица. Когато Ви питам изтърван ли е, не е окей да получавам отговор: не е задържан.

#203 · speech

Андрей Вълчев

Приемам бележката, господин Костадинов. Не е добре, не е прилично, не е възпитано, не е държавнически да ми се отговаря със заобиколни фрази и с игра на глаголи. Българското общество иска да има яснота по целия факт както на конкретното лице, което беше повод за това изслушване, обаче трябва да се върнем и на конкретната причина за изслушването – търговията с влияние в съдебната система и правосъдието въобще. И това изслушване, уважаеми колеги от ПП-ДБ, затвърждава в мен убеждението, че при Вас борбата за реформа, която да гарантира честен и справедлив процес, всъщност е борба за овладяване – да не са те, да сме ние, с абсолютно подготвени предварително атаки както към службата – и миналата седмица Ви го казах, че това е всичко друго, но не е израз на държавност, на която Вие претендирате, че сте носители, това по никакъв начин не е демократично – така и с някакви неясни цитати и подмятания. Давайте да ги говорим конкретно нещата. Вие сами го казвате – архивът е достъпен повече от седмица. Сега, ако ще верифицираме отново поредните приказни герои… И миналата седмица Ви казах: затъваме в митове и легенди. И ако мислите така Народното събрание да го превръщате в приказки, с които да се успивате, не знам сами себе си ли, или защото едва ли електоратът, някой гражданин Ви вярва – поне тези, които бяхме на площада, със сигурност не Ви вярваме, то поне проявете грам уважение, бъдете малко по-подготвени, защото така – няма да използвам българската дума, изпортвате каузата ни за справедливост, за демокрация, за правосъдие. Всеки български гражданин има право да получи честен съдебен процес. И с Вашите действия, по начина, по който Вие водите тази уж Ваша архикауза, Вие правите всичко друго, но не и да затвърдите убеждението в хора като мен, че сте искрени и честни. Това, което бих искал да взема като отношение към проведеното изслушване, е в две изречения. Първо, извинение към Службите, че ги занимаваме наистина с един оперативен казус. Но имахме нужда, имахме нужда от това изслушване, защото сте прав – трябва да бъде решен този казус. Не може това да бъде поредната язва в българското общество, защото витаят съмнения, те трябва да бъдат разсеяни. И тук са призвани българските служби. И ние в този парламент, в тази сграда, в тази зала не помагаме по никакъв начин с неясноти, с внушения, с подмятания. Разбирам, че звучим авторитетно, като ангажираме институциите с лековати твърдения, като ги вкарваме вътре в едно изречение, но това по никакъв начин не ни помага. Второто изречение, което искам да кажа, е, че ние категорично ще окажем натиск върху изпълнителната власт, в която сме като парламентарно мнозинство, за решаване на тези каузи по две причини. Първата е, защото трябва най-накрая тези въпроси да получат своя отговор. И втората е, за да спрем злоупотребата, която очевадно правите в момента в тази зала и с това изслушване. И както вчера оставихме с гласуването си колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ минус една кауза повече за съществуването, така и Вас. Вие трябва да спрете с политическото лицемерие в тази зала. Благодаря.

#204 · speech

Председател Атанас Атанасов

Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – Ново начало“? (Народният представител Божидар Божанов иска думата за процедура.) Каква е процедурата, господин Божанов? Да ми обърнете внимание на мен? (Шум и реплики.) Заповядайте.

#205 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Господин Председател, искам да обърна внимание, че изслушването е на представители на МВР и на ДАНС, и да обърнете внимание на всички, изразяващи отношение, които го изразяват към групата на ПП-ДБ. Това не е изслушване на ПП-ДБ! Съответно правенето на всякакви внушения, спекулации за несъществуващи преговори и така нататък са извън темата на изслушването и съответно трябва да са и извън отношенията. И още нещо. Изслушването е съвсем по Правилник, съвсем по Конституция, защото изпълнителната власт трябва да отговаря пред парламента за своите действия или бездействия или за непознаване на своите действия. Задавахме много конкретни въпроси с цитиране на членове от Закона за електронните съобщения и отговор не получихме. В този смисъл изслушването показа, че не просто не е свършена работата, а не е ясно и какво точно е свършено. И това не е следствена тайна. Не може всичко да е следствена тайна, защото, ако приложим тази логика, тогава Петьо Еврото ще остане само Петьо, защото Еврото е следствена тайна или класифицирана информация. И последно, да обърнете внимание на председателя на ДАНС, че той изчете текстове от Закона за ДАНС, част от които покриват това, което се случва с Петьо Еврото, а именно нарушение на системата за защита на класифицираната информация, каквато е намерена в архива на Петьо Еврото. Така че „това не е за мен“, „това не се отнася за нас“; „това не знаем“ не е адекватен отговор, но изслушването като метод за парламентарен контрол го показа. Благодаря.

#206 · speech

Председател Атанас Атанасов

За съжаление, като водещ на заседанието не мога да взема отношение. (Народният представител Цончо Ганев иска думата за процедура.) Заповядайте, господин Ганев, за процедура. Сега ще се замеряме с процедури.

#207 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, за първи път се случва да водите заседание и да си позволявате някои неща, които знаете, че по Правилник нямате право, а то е да коментирате дадени изказвания на народни представители от позицията на председателстващ към този момент. По-важното е друго – че в момента позволихте на няколко пъти да стават представители на Вашата парламентарна група и да обясняват колко е важно това изслушване, и то в самата си същност, когато говорим за един човек, който е за издирване, символ на кадруване в съдебната система, символ на това, че е дясна ръка, или не знам каква точно ръка, на Пеевски и заедно с него са вършили дадени неща. В същото време обаче същият този Пеевски управляваше с Вашата парламентарна група. И в същото време правите изслушване, викаме Министерството на вътрешните работи, викаме Службите на база на някакво писане на анонимен профил във Фейсбук, зад който най-вероятно седи известен като Петко Циганина, Петко Рома или както искате го наречете, укриващ се в Киев. И другият достоверен източник – за цялото това нещо да извикаме цялата държава тук и всички служби – е Гошо Боеца. Ама Вие давате ли си сметка колко сте нелепи?! Гошо Боеца и Петко Циганина! Това ли са Ви достоверните източници за изслушване, за да извикаме МВР?! Да, този, който е Пепи Еврото или както искате го наричайте – да, трябва да бъде арестуван, вкаран в затвора и да каже всичко това, което е вършил. Безспорно! Но срещу него издигате Петко Циганина и онзи другия – бившия гербаджия, известен като Боеца. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#208 · speech

Председател Атанас Атанасов

От парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ ще вземете ли отношение? Не. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Няма да вземете отношение. От парламентарната група на МЕЧ? Няма да вземете отношение. Изчерпахме дневния ред, уважаеми колеги. Преди да закрия заседанието, един дълъг списък за парламентарен контрол, който трябва да прочета за 7 февруари 2025 г., петък: Министър-председателят на Република България Росен Желязков ще отговори на 1 въпрос от народните представители Маргарита Махаева и Славчо Крумов. Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев ще отговори на 1 въпрос от народния представител Христо Терзийски. Заместник министър-председателят Атанас Зафиров ще отговори на 1 въпрос от народния представител Петър Кьосев. Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов ще отговори на 5 въпроса от народните представители Петър Петров; Никола Димитров; Димо Дренчев; Ангел Славчев; и Иван Белчев. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще отговори на 3 въпроса от народните представители Нина Димитрова; и Елисавета Белобрадова – 2 въпроса. Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще отговори на 3 въпроса от народните представители Димчо Димчев; Иван Петков; и Ивелин Първанов и на 1 питане от народния представител Ангел Георгиев. Министърът на правосъдието Георги Георгиев ще отговори на 1 въпрос от народния представител Нина Димитрова. Министърът на здравеопазването Силви Кирилов ще отговори на 9 въпроса от народните представители Неждет Шабан и Джем Яменов; Елисавета Белобрадова – 2 въпроса; Димо Дренчев; Иван Белчев; Десислав Тасков и Биляна Иванова; Маргарита Махаева; Емил Янков и Ангел Георгиев; и Климент Шопов. Министърът на културата Мариан Бачев ще отговори на 2 въпроса от народните представители Петър Петров; и Ангел Янчев. Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на 4 въпроса от народните представители Стоян Таслаков; Димчо Димчев; Христо Терзийски; и Николай Златарски. Министърът на околната среда и водите Манол Генов ще отговори на 14 въпроса от народните представители Димо Дренчев; Стоян Таслаков и Кръстьо Врачев; Веселин Вешев – 2 въпроса; Костадин Стойков; Златан Златанов – 2 въпроса; Петър Петров – 3 въпроса; Константина Петрова и Стоян Таслаков; Георги Георгиев – 2 въпроса; и Ангел Славчев. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговори на 1 въпрос от народния Кръстьо Врачев. Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов ще отговори на 1 въпрос от народния представител Димо Дренчев. Министърът на енергетиката Жечо Станков ще отговори на 4 въпроса от народните представители Ивелин Първанов; Лена Бориславова и Радослав Рибарски; и Йордан Тодоров – 2 въпроса и на 1 питане от народния представител Ангел Георгиев. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще отговори на 10 въпроса от народните представители Иван Белчев и Джипо Джипов; Севим Али и Ешереф Ешереф – 3 въпроса; Байрам Байрам, Елван Гюркаш и Айтен Сабри – 2 въпроса; Халил Летифов, Шендоан Халит и Метин Качан – 2 въпроса; Иван Белчев; и Георги Хрисимиров. Това е редовният парламентарен контрол, който е предвиден за утре. Поради изчерпване на дневния ред закривам днешното заседанието. (Звъни.) (Закрито в 12,42 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Атанас Атанасов Секретари: Ахмед Вранчев Александър Вълчев