2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: pavlin-ivanov-naydenov
· намерени изказвания: 4
#1 · speech
Добър ден, колеги. Моля за регистрация! Регистрирани са 197 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, ще Ви прочета програмата за работата на Народното събрание за 5 – 7 февруари 2025 г. Тъй като това е първата сряда от месеца, ще започна с предложенията на парламентарните групи по чл. 47, ал. 8 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание съобразно последователността. Проект на програма за работата на Народното събрание за 5 – 7 февруари 2025 г.: „1. Предложение по чл. 47, ал. 8 от ПОДНС от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – Първо гласуване на Законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносители са Костадин Костадинов и Цончо Ганев на 11 ноември 2024 г. 2. Предложение по чл. 47, ал. 8 от ПОДНС от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ – ДПС – Ново начало – Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на Република България, финансиращи български физически и юридически лица и неправителствени организации, както и установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. Вносители са Делян Пеевски и група народни представители на 30 януари 2025 г.“ Предложения от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи – ДПС“, „Има Такъв Народ“ и ПП МЕЧ няма. Предложението на ПП МЕЧ не отговаря на изискванията на Правилника, тъй като е Проект за решение, който беше разпределен миналата седмица на Комисия. „3. Предложение по чл. 47, ал. 8 от ПОДНС от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – Изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев, директора на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ към Министерството на вътрешните работи Явор Серафимов и на директора на Главна дирекция „Национална полиция“ към Министерството на вътрешните работи Мирослав Рашков на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно предприети действия по издирване на Петьо Велков Петков, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения. Вносители са Ивайло Мирчев и група народни представители на 4 февруари 2025 г. 4. Първо гласуване на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници. Вносители са Кирил Петков и група народни представители на 17 януари 2025 г.; Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев и Рамадан Аталай на 24 януари 2025 г. 5. Изслушване на министъра на финансите Теменужка Петкова на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно какви са точните размери на забавените за 2024 г. бюджетни плащания, скрити и забавени от Министерството на финансите, в името на постигане на трипроцентен бюджетен дефицит. Вносители са Костадин Костадинов, Цончо Ганев и Димо Дренчев на 31 януари 2025 г. – точка първа за четвъртък, 6 февруари 2025 г. 6. Парламентарен контрол по чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – петък, 7 февруари 2025 г., от 9,00 ч. 7. Парламентарен контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“ Моля, колеги, да гласуваме проекта за програма. Гласували 212 народни представители: за 195, против 14, въздържали се 3. Предложението за програмата е прието. Във връзка с програмата – предложения, постъпили на основание чл. 47, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: искането за изслушване от народните представители Костадин Костадинов, Цончо Ганев и Димо Дренчев, което е постъпило по ал. 3, е включено в програмата. Предложението да се проведе изслушване на министъра на вътрешните работи, на председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“, на главен комисар Явор Серафимов и на Мирослав Рашков, е постъпило и като предложение по ал. 3. Ако в хода на изслушването бъдат предоставени документи, които са класифицирани по Закона за защита на класифицираната информация, трябва да се проведе при закрито заседание. Само да кажа, че ако не стигне времето в днешния ден, изрично трябва да гласуваме да влезе в програмата, за да може да бъде включено като част от дневния ред в утрешния ден. Затова го докладвам допълнително. Моля да гласуваме дали да бъде включено в програмата, ако не стигне времето днес, като част от дневния ред за седмицата. Гласували 184 народни представители: за 172, против 11, въздържал се 1. Предложението е прието. Колеги, тъй като не е посочено коя точка в дневния ред за деня или за седмицата да бъде, предлагам Ви да го подложа на отделно гласуване – да бъде като точка втора за четвъртък след изслушването на министъра на финансите, ако не стигне времето днес. Моля, гласувайте. (Реплики от народните представители Костадин Ангелов и Рая Назарян.) Ако не стигне времето днес. (Реплики от народните представители Костадин Ангелов и Рая Назарян.) Добре. Отменям гласуването. (Възгласи: „Еее! Еее!“) Ще го подложим на гласуване утре, ако днес не стигне времето, добре. Имайте предвид, че ще бъде закрито заседанието, ако има класифицирана информация. Едно съобщение: постъпило е писмо на основание чл. 84, ал. 6 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, че оттеглят внесения на 17 декември 2024 г. Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно използване на пропаганда и осъществяване на намеса във вътрешните работи на България от страна на Руската федерация през дружества, регистрирани в България, № 51-454-02-11, внесен от Ивайло Мирчев и група народни представители. (Народният представител Стела Николова иска думата.) От името на група? Заповядайте, госпожо Николова, имате думата.
#2 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! „Четири крака – да, два крака – не!“ – знаменитата фраза от романа на Джордж Оруел „Фермата на животните“ оживя този понеделник. Едва ли Джордж Оруел си е представял, че в 21 в. някой ще се държи като неговите герои – прасетата от едноименния роман. Както знаем, в края на книгата прасетата въвеждат закон, че всички животни са равни, но някои са по-равни. Това, което народни представители и активисти на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ си позволиха да направят в понеделник в община Варна, е същото като оруелските четириноги герои от книгата.
#3 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Браво!
#4 · speech
Не за първи път пропутинската партия ВЪЗРАЖДАНЕ се държат като мутри от деветдесетте… (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее! Еее! Еее!“ Смях)
#5 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Постелка беше. Постелка.
#6 · speech
…Агресията, заплахите, обидите, придвижването на глутници, за да имат числено предимство в нападнатите от тях институции… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Моля за тишина в залата!
#8 · speech
…това са отвратителните прийоми на ВЪЗРАЖДАНЕ… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Госпожо Председател, бихте ли въвели ред в залата? (Шум и викове от ВЪЗРАЖДАНЕ)
#9 · speech
Уважаеми колеги, моля за тишина! Моля за тишина! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Продължавайте. (Шум, реплики и викове от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#10 · speech
Колеги, аз имам време. Имам, имам. (Шум, реплики и викове от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Недоволни от написаните актове на техни функционери за неспазване на обществения ред на територията на община Варна, вместо просто да обжалват като нормални хора, ордата на ВЪЗРАЖДАНЕ нахлува в кметския кабинет (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), изблъсквайки заместник-кмета по култура, който…
#11 · speech
Госпожо Николова, обръщам Ви внимание все пак за езика.
#12 · speech
…спокойно се опитваше да обясни, че в кабинета няма никого, защото кметът е в отпуск... (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Обиди, хули, подигравки, опит за преиначаване на случилото се и призиви в излъчване на живо гражданите да дойдат в Общината, за да изкъртят системата за вход на служителите. Това е поредната планирана и крайно отблъскваща хулиганска проява на Костадин Костадинов и неговите подчинени.
#13 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Точно това е правилно. Лично аз ще дойда и ще я изкъртя. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#14 · speech
Помним и други такива прояви на активисти на ВЪЗРАЖДАНЕ – повредена собственост в Областна администрация – София, изпокъсаните кабели на озвучителната система на Народното събрание, избиване на вратите на парламента… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#15 · speech
Уважаеми колеги, ако продължавате да вдигате шум, ще Ви наложа наказание.
#16 · speech
…за да влязат протестиращи…
#17 · speech
Отнася се за парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако обичате, спрете да вдигате шум. Ще имате право да направите декларация от името на парламентарна група. Ако обичате! Ако обичате, тишина в залата! Продължавайте, госпожо Николова.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ама, постелке…
#19 · speech
…изливане на боя върху сградата на Европейската комисия, възпрепятстване на филмова прожекция в кино „Одеон“, публикуване на списъци с имена и адреси на инакомислещи учители. Списъкът с геройства на ВЪЗРАЖДАНЕ не е изчерпателен, но при всяко от тях ВЪЗРАЖДАНЕ с готовност развяват депутатските си карти, за да не бъдат арестувани. Да си народен представител, е чест и отговорност, а не възползване от дадения по Конституция имунитет, за да нарушаваш обществения ред, да погазваш закони и правила, да демонстрираш безнаказаност и да призоваваш гражданите да правят същите недопустими по закон действия. Народното събрание не е фермата за животните, България не е Москва. В нашата демократична страна има правов ред, законност и съдебна отговорност. Призоваваме институциите да си свършат работата. Настояваме Парламентарната комисия за противодействие на корупцията и парламентарната етика да разгледа обстоятелствата около поредната хулиганска проява и призиви за нарушаване на обществения ред. Настояваме за санкциониране на народните представители съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Законоустановените правила са за всички български граждани и никой не може да си позволява подобно поведение и да мисли, че е над закона. Изстъпленията на Костадинов и неговите подчинени представляват опасност за бъдещето на България по нейния европейски път, завещан от истинските възрожденци на историята. (Силен шум и реплики.) Заповядайте, колеги, благодаря.
#20 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Господин Костадинов, налагам Ви наказание „забележка“ за използвани оскърбителни думи към народен представител. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Сега имате думата за декларация от името на група.
#21 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За какво ме наказвате? За каква дума – нищо не съм казал.
#22 · speech
Не, няма да кажа за коя дума. (Реплики.) Не, не, не. Няма да кажа за коя дума. Не, изрично казах. Заповядайте, ако желаете, от името на група. Моля за тишина в залата! (Силен шум и реплики между народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Колеги, моля, успокойте се!
#23 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, за коя толкова дума сте ме наказали, защото аз почти не говорих, и не можах да разбера най-малкото, което е пак, как ме чухте? При условие, че през цялото време на първия ред говорих със седящия до мен Цончо Ганев.
#24 · speech
Със седящия или се обърнахте с оскърбителни думи?
#25 · speech
Коя беше оскърбителната дума, ми кажете, госпожо Киселова.
#26 · speech
Без микрофон ще Ви кажа.
#27 · speech
Коя беше? Ама не, не, кажете го на микрофона.
#28 · speech
Заповядайте, имате думата.
#29 · speech
Вие сега в момента може да си измислите. Както и да е – няма значение. Наказвайте.
#30 · speech
За декларация от името на група.
#31 · speech
Ако мислите, че с всякакви наказания, забележки или нещо друго ще уплашите когото и да било от ВЪЗРАЖДАНЕ, много сте сбъркали.
#32 · speech
Заповядайте, имате думата.
#33 · speech
Много, много по-сериозни, отговорни хора от Вас са стояли на този пост – те не са ни уплашили, че Вие ли. Сега, миналата седмица ние водихме разговори с професор Стив Ханке, който е един от най-големите световни експерти в областта на финансовите науки, и той прие нашата покана в петък да бъде на конференцията, която организираме в парламента тук, в 12 ч., която ще бъде посветена на запазването на българския лев. На тази конференция ще участват едни от най-добрите български финансисти, едни от най-добрите български експерти в областта на финансовите науки и заедно с тях, разбира се, ще бъде и професор Ханке, който ще вземе участие онлайн, защото просто няма как толкова бързо да се организира да дойде. Междувременно, докато ние водихме тези разговори, докато получавахме съгласие от него – в петък ще поканим и българските медии да присъстват, ни се наложи да се занимаваме с изстъпленията на една самозабравила се фашистка шайка във Варна. Защото в събота и в неделя бяха наложени... И сега тази декларация, разбира се, е за българските граждани, защото ПП-ДБ, които в момента временно притежават кметската позиция във Варна, си позволиха, използвайки ресурса на Общината и разбира се, ресурса на техните медии, които са финансирани, както разбрахме съвсем скоро, и то не от кого да е друг, а от американска администрация, с един милиард лева последните четири години, използвайки този огромен ресурс, да вършат това, което вършат през последните години, а именно да лъжат, да фалшифицират, да манипулират и да пропагандират. (Силен шум и реплики между представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Това, което всъщност се случи, уважаеми сънародници, е, че в събота и неделя български граждани бяха глобени от общинска полиция заради това, че раздават вестници безплатно. Вестници, които са информационни материали на ВЪЗРАЖДАНЕ. Вестници, в които, между другото, говорим за това, че трябва да запазим българската финансова независимост, за това, че трябва да запазим българския лев, за това, че не трябва да се влиза в еврозоната, за това, че България трябва да бъде фактор, а не да бъде обект, който други подхвърлят наляво и надясно. За това, че трябва да стоим на масата, равнопоставени заедно с други участници в международния процес, а не да бъдем част от менюто, както се случва в последните десетилетия, за съжаление. Последните вече повече от осем десетилетия кажи-речи. Това обаче очевидно не се нрави на кмета на община Варна, не се нрави, разбира се, и на депутати от ПП-ДБ, защото нашата информация, която получихме, е, че оттам започва всичко. Минала една депутатка от ПП-ДБ и вижда, че представители на ВЪЗРАЖДАНЕ раздават вестници. Как е възможно това?! Обажда се веднага, естествено, в Общината и понеже кметът на Варна – толкова му е акълът, той е добре известен с това, вместо да ѝ каже, че това е нещо, което е регламентирано в Закона за политическите партии, че политическата дейност не иска разрешение тогава, когато говорим за елементарна пропагандна, а не рекламна дейност. Защото, ще повторя още веднъж, във всяка една община има наредба, която регламентира рекламната дейност, търговската дейност, но няма наредба, която да регламентира политическата пропаганда. Защото, между другото, в Наказателния кодекс има специален член, който регламентира престъпленията срещу политическите права на гражданите. Именно едно такова престъпление срещу политическите права на гражданите беше извършено от самозабравилата се розова фашистка, еничарска шайка във Варна. Изпратиха полицаи, които, разбира се, нямат никаква вина. Тук е моментът да кажа и дебело да подчертая – МВР няма никакво отношение към казуса, защото Общинската полиция е на пряко подчинение на съответния кмет. Изпраща кметчето двама души, които отиват, червейки се, пишат едни измислени актове. Между другото, актовете са тук и в тях пише следното, забележете, защото полицаите няма какво да напишат друго освен това, за което са ги пратили. Наложен е акт, защото „лицето разпространява вестници без необходимото разрешение от Община Варна“. Разбирате ли?! Той има наглостта да не иска разрешението на Община Варна. Когато аз разбрах за това в събота, естествено, посъветвах нашите симпатизанти да обжалват акта. Естествено, че той ще падне в съда, защото няма основания, най-малкото което е, той е абсолютно нищожен, да не говорим, че са объркали адреса на едното място, което са написали, но както и да е. Само че се оказа, че в неделя това се повтаря и вече става рецидив. Отидох на място, за да видя за какво става въпрос, и видях двама объркани полицаи, които не можаха да ми отговорят на въпроса кой ги е пратил. Естествено, ние разбрахме кой ги е пратил и на другия ден решихме да отидем да разберем на място. На другия ден решихме да питаме кмета. Влизайки в Общината обаче, се оказва, че Общината прилича на един малък концентрационен лагер, защото е опасана от КПП-та и там не може да влезеш вече. Аз съм бил 10 години общински съветник във Варна и не беше абсолютно никакъв проблем да влезеш. Отиваш, казваш къде, записват те и влизаш. Сега не може. Сега няма как да влезеш. Вътре се влиза със специален режим. Режим, какъвто имаме например, да кажем, в сгради със специален режим на достъп, какъвто е например парламентът, сградите на ДАНС, на разузнаването, на КОНПИ и така нататък, само че общините не са такива – общините трябва да бъдат отворени за гражданите. Оказа се обаче, че кметът на ПП-ДБ една от първите заповеди, които е подписал – буквално месец след влизането си в длъжност, е да създаде такъв контролен пропускателен режим. Интересно е, между другото, че докато на нас ни бяха налагани глоби заради това, че раздаваме вестници без разрешение, защото кметът си мисли, че е някакво царско величество, което трябва да дава такова разрешение, същевременно буквално на метри от нас раздаваха брошурки на един секс магазин. Никакъв проблем няма за това. И полицаите не виждаха никакъв проблем в това. Малко по-нагоре, в центъра на Варна, раздаваха брошури пък свидетели на Йехова. И за това няма никакъв проблем. Полицията не се занимава със сектите. Даже имаме, между другото, много по-драстичен случай, една друга секта, само че политико-предприемаческа такава, псевдополитикопирамидалната секта ВЕЛИЧИЕ те раздаваха с охрана от полицията в Попово, когато гражданите искаха да ги изгонят от собствения им град. И тогава полицията охраняваше сектантите от ВЕЛИЧИЕ. Така че очевидно е, че тук става въпрос за едно персонално отношение. И тъй като, разбира се, ние искахме да разберем какви точно са в крайна сметка мотивите от самия човек, който е издал заповедта – кмета, отидохме в Общината. Там се оказа нещо много интересно. Първо, според неговата секретарка, той бил излязъл, след малко щял да се върне и ни помоли да изчакаме отвън. Ние казахме, че се намираме в публична общинска собственост, и казахме, че ще го изчакаме там. След малко обаче дойдоха двама от заместник-кметовете на Варна, между другото, много одиозни фигури. Единият с прякор Киртака, другият с прякор Козела. Това е нивото на ПП-ДБ – Киртака и Козела управляват Варна. Вие разбирате ли за какво говорим? Единият от тях е бивш шофьор на кмета. Ето това е нивото на еничарско-демократичната шайка – киртаци и козели. И те започнаха да ни обясняват, че ние нямаме право да сме в Общината, защото, видите ли, тя била собственост на кмета! Започнаха да ни обясняват, че ние сме нахлули. Как сме нахлули? Влизайки, отворено ни беше, в крайна сметка порталът ни беше отворен, влязохме, отидохме. Но тези хора си мислят, че Общината е тяхна. Те си мислят, че това е някаква частна резиденция. Те си мислят, че като могат да спират българските граждани да влизат вътре, те си мислят, че като са се изолирали от тях, могат да направят същото нещо и с нас. Нас обаче няма как да ни спрат. И заради това са тези смешни писъци, заради това са тези жалки стонове и вопли тук от тази зала. Ах, ох, видите ли, те късали кабели! Да, скъсахме кабелите. И ако не ги бяхме скъсали, сега щяхме да сме с режим на тока, защото така запазихме българските тецове. И се гордея с това, и ако утре има пак такъв случай, пак ще ги скъсаме. И няма само с това да спрем обаче този път. (Силен шум, реплики, нецензурни изрази между народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Това, което мога да кажа, е, че историята винаги се повтаря като фарс. Защото, когато влязохме и дойдоха заместник-кметовете на кмета, оказа се, че всъщност кметът бил излязъл в отпуска. Забелязвате ли за какво говорим? (Силен шум, реплики, нецензурни изрази между народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Едните казват, че е бил там и трябва да дойде всеки момент, другите казват, че кметът е излязъл в отпуск. Истината е, уважаеми сънародници, че кметът в този момент се беше скрил в тоалетната. Истината е, че историята наистина се повтаря като фарс, защото преди една година точно, по абсолютно същия начин, областната управителка на София тогава – Вяра Тодева, също се беше скрила в тоалетната. Явно от ПП-ДБ имат някакъв афинитет към санитарните възли. И както се казва, нямат никакви проблеми да прекарват по-голямата част от времето си там. В крайна сметка ние не получихме отговор на въпроса защо кметът на Варна нарушава законите, защо кметът на Варна лъже. Вчера беше издадена специална позиция на Община Варна, която беше пусната по медиите, в която позиция се обясняваше, че ВЪЗРАЖДАНЕ били влезли в сблъсък с полицията. Такова нещо няма, разбира се, полицаите въобще не бяха вътре. Това не пречеше, разбира се, на представителите на ПП-ДБ да продължат да лъжат и да разпространяват тези лъжи в техните медии. (Силен шум, реплики, нецензурни изрази между народните представители на ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ. Група народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ се скупчват на пътеката при ПП-ДБ, реплики с народния представител Манол Пейков.) И тъй като ние не получихме отговор на тези въпроси, на 27 февруари каним абсолютно всички, абсолютно всички свободни български граждани…
#34 · speech
Уважаеми колеги, ако обичате, седнете си по местата. Седнете си по местата!
#35 · speech
…да дойдат във Варна на сесията и да питаме в 9 ч. сутринта на сесията, да питаме кмета на Варна кога ще си подаде оставката.
#36 · speech
Колеги, седнете си по местата!
#37 · speech
Защото кметът на Варна трябва да подаде оставка за своите престъпления.
#38 · speech
15 минути почивка. Господин Костадинов, времето Ви изтече. Петнадесет минути почивка. (След почивката.)
#39 · speech
Уважаеми колеги, моля, заемете своите места. Продължаваме със заседанието. Предстои ни да преминем към точка първа от нашия дневен ред. (Народните представители заемат местата си.) Уважаеми колеги, продължаваме с нашия дневен ред и ще Ви помоля, когато желаете да взимате думата, това да бъде с вдигане на ръка от място, както е в Правилника, и с изказване от трибуната. И ще помоля всички народни представители да спазват правилата за поведение в залата и да заемат местата си там, където е определено да сядат членовете на парламентарната група. (Шум и реплики.) Ще помоля без изказвания от залата, с вдигане на ръка взимате думата. Преминаваме към точка първа от нашия дневен ред по предложение на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ НА ЧУЖДЕСТРАННИТЕ АГЕНТИ. Внесен е от Костадин Костадинов и Цончо Ганев. Кой от колегите ще представи Законопроекта? Заповядайте, госпожо Рангелова – имате думата.
#40 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, мотивите към внесения от нас Закон за регистрация на чуждестранните агенти са следните: Важно е за българското общество да бъде отчетен фактът, че понастоящем както медиите, така и организациите, създадени въз основа на правото на сдружаване, са проява на обществена самоорганизация, а тяхното функциониране допринася за демократичния контрол и обществения дебат. Всички тези лица и организации играят ключова роля при формирането на общественото мнение. С оглед на социалната роля на медиите, сдруженията, асоциациите и фондациите тяхната прозрачност е от първостепенен обществен интерес. Ние считаме, че подпомагането, получено от неизвестни чуждестранни източници към конкретни национални физически лица, медии и организации, създадени да информират обществеността и създадени по силата на правото на сдружаване, може да бъде използвано за прокарване на собствени интереси на чуждестранни групи по интереси и посредством общественото влияние на тези субекти – физически лица и организации, а не да бъдат налагани общностни цели в политическия и социалния живот на България. Понастоящем чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми обществени личности и на сдружения в частна или обществена полза и фондации биват целенасочено налагани чуждестранни политики и идеологии и откровено частни икономически интереси на чужди субекти. Това налага регистрацията на всички лица, получили и получаващи чуждо финансиране. Трябва да бъде взето под внимание, че когато това влияние върху общественото мнение се извършва с инструментите на информирането на обществеността, това може да застраши политическите и икономическите интереси на страната. Целта на този закон е да лиши от неправомерни външни влияния функционирането на институциите, както и да създаде демократична и конкурентна среда при отношенията между всички субекти в държавата. Целта на този закон е да защитава националната сигурност на Република България, като изисква публично разкриване на лица, които защитават чужди национални или корпоративни интереси и получават чуждестранно финансиране за тези цели. Наложените в Закона ограничения са в духа на целите, които са декларирани в редица национални закони, а именно независимост от идеологии и политически доктрини в съответствие с общочовешките ценности и националните традиции. Законът ще допринесе за международните усилия и в борбата с прането на пари. Благодаря.
#41 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Откривам разискванията по така представения законопроект за регистрация на чуждестранните агенти. Заповядайте, колеги, имате думата. Заповядайте, господин Костадинов.
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Този закон е изключително важен и трябва да бъде приет максимално скоро, защото трябва да осветлим хората, които получават финансиране отвън, за да създават влияние в нашата страна. Разбира се, твърде е трудно да направим едно обобщаващо пояснение за това колко точно сериозно и голямо е влиянието, чуждото влияние в нашата страна, защото имаме парадоксална ситуация – примерно, да кажем, с американското влияние в нашата държава. Както стана ясно, по сведения на самата американска администрация от новия президент Тръмп, имаме за последните 4 години (показва) – ето, може да видите списъка на парите, които са давани в чужбина, и то това е само по линия на USAID, тук не влизат парите на Фондация „Америка за България“ – за България са 431 млн. долара. 431 млн. долара! Това са, грубо казано, около 1 милиард, по-малко от 1 милиард, но да кажем, 800 млн. лв. Но пак казвам, тук не влизат парите на Фондация „Америка за България“, които са по отделно направление. Тук не влизат парите на Сорос, тук не влиза Норвежкият фонд, тук не влизат всякакви други организации, които под масата, над масата раздават пари. Интересно обаче е друго. Тези – нека да ги посочим още веднъж (показва) – 431 млн. долара са дадени от американската държава, забележете, включително и за пропаганда срещу американски политици. Защото ние си направихме труда да направим една справка за брой новини с негативен аспект, свързани с Доналд Тръмп, само за един период – в момента сме изкарали от 9 ноември 2016 г. до 1 август 2018 г., тоест за около период от две години имаме 1344 новини. Ето го списъка на новините (показва) – 1344 новини, които, разбира се, са в така наречените американски медии в България, които създават такова влияние – „Медиапул“, разбира се, „Клуб Z“, „Капитал“, „Дневник“ и така нататък. Това са горе-долу, като ги сметнете, по приблизително три негативни новини на ден. И това е за периода 2016 – 2018 г. Тоест американската държава плаща за пропаганда, включително и срещу американски политици, които не са изгодни на съответния управляващ в този момент, да кажем, управляващ президент в Съединените щати. Към момента, разбира се, даже те не са се съобразявали с това дали примерно, да кажем, управлява Тръмп, защото към този момент явно тази пропаганда е била и срещу действащия американски президент. И сега големият въпрос, който тук ние трябва да си зададем: искаме ли да има изсветляване на цялото това огромно финансиране, или не искаме? Искаме ли да знаем журналистите, които стоят отвънка в момента и чакат да получат информация от българските политици, реално български медии ли са, или прокарват и съответно защитават чужди интереси и чужда политика? Крайно задължително и наложително е да приемем Закон за регистрация на чуждите агенти, защото в противен случай ще имаме хора, които ще ни обясняват, че защитават гражданската общност или защитават някакви граждански интереси, а всъщност защитават интересите на чужди държави.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. За реплика или за изказване? Реплика – заповядайте, господин Стоянов.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Костадинов, преди няколко дни ПП-ДБ внесоха предложение за създаване на Временна комисия за изследване на руското влияние в България, вследствие на което ние днес внесохме предложение за създаване на Временна комисия за изследване на американското влияние в България, след което народните представители от ПП-ДБ си оттеглиха тяхното предложение, а нашето, естествено, не беше гласувано в залата. Това не е ли доказателство, че в техните среди има и американско, и руско влияние?! И ако не е така, не би ли следвало те да подкрепят нашия законопроект днес?
#45 · speech
Благодаря Ви. Втора реплика? Заповядайте – имате думата, господин Проданов.
#46 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Костадинов, Вие споменахте медийната пропаганда, идваща от Фондация „Америка за България“ и други такива организации. Според Вас тя била ли е насочена дълги години конкретно към една партия, към нашата партия, и по този начин тя подвеждала ли е българските граждани за определени наши политики и изобщо за характера на нашата организация като цяло? Благодаря.
#47 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Трета реплика има ли? Не виждам. Заповядайте, господин Костадинов, за дуплика.
#48 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Започвам отзад напред. Абсолютно сте прав, господин Проданов, защото ние станахме свидетели на това, включително и вчера, тъй като поводът за декларацията беше свързан с престъпленията на варненския кмет. Американските медии обаче – тези, които…
#49 · speech
Ако обичате! Нарушение. Престъпление е, когато има повдигнат обвинителен акт.
#50 · speech
Повтарям! Престъпленията на варненския кмет! И тъй като декларацията беше свързана с престъпленията на варненския кмет, и тъй като от Общината изпратиха веднага, разбира се, със съдействието на Централата на ПП-ДБ, едно лъжливо прессъобщение с изключително много лъжи вътре – говореше се за нахлуване, за физически сблъсъци, за сблъсък с полицията и така нататък, реално такова нещо няма. Между другото, много лесно може да се види, защото имаше живо излъчване и се виждаше през цялото време каква точно е случката. Нищо от това, което са написали ПП-ДБ в своята позиция до медиите, не е вярно. Това не попречи обаче на американските медии да разпространят тази фалшива новина. И кое е по-интересното? Когато ние изпратихме след това позиция с истината в някои от американските медии, тази позиция въобще не беше отразена, тоест те правят абсолютно едностранно отразяване – с две думи казано, те лъжат, те създават фалшиви новини, те са фалшиви новини. Ние точно поради тази причина на наши пресконференции винаги изолираме и не допускаме особено най-активните, най-фанатизираните проамерикански медии, които са „Дневник“, „Капитал“, „Клуб Z“, „Медиапул“ и други подобни, те са цяла плеяда. Всъщност направена е цяла система, която да създава фалшиви новини. Това е фабрика за фалшиви новини, която обаче работи в услуга само на тази формация ПП-ДБ. Всъщност в ПП-ДБ, защото това е, така да се каже, основният продукт на американския политически инженеринг в България, са инвестирани пряко или косвено 1 млрд. лв. за последните 4 години. Това са по 250 млн. лв., инвестирани на година. Както виждате, резултатите са жалки, от жалки по-жалки, защото те са неможачи, толкова си могат. Но това не пречи, разбира се, да опитват. Сега, разбира се, с новата администрация в Съединените щати виждаме, че политиката се променя. Но ние не бива по никакъв начин да очакваме външен фактор да разрешава вътрешни проблеми в нашата страна, защото това е унизително, без значение дали парите идват от Съединените щати, от Русия, от Турция. В никакъв случай не бива да бъде допускано такова финансиране! Медиите трябва да бъдат единствено и само български. Те са много сериозни като влияние и като власт. Те са четвъртата власт неслучайно и точно поради тази причина искаме този закон да бъде приет. Разбира се, същите тези медии обаче започнаха да разпространяват дезинформации – как, видите ли, щели да бъдат спирани стипендии, нямало да могат българските студенти да учат навън, нямало да има програми „Еразъм“ и още какво ли не, и така нататък, и така нататък, което е абсолютна лъжа. Нямало да има преводи от чужбина. Това са уникални лъжи! Но тъй като фабриката за фалшиви новини действа по този начин, те нямат скрупули. И ако искаме да имаме нормално общество в България, ние трябва да унищожим тази фабрика за фалшиви новини. Единият от начините да унищожим тази фабрика за фалшиви новини, е, като приемем Закона за регистрация на чуждите агенти. И тъй като първата реплика беше свързана с това дали в ПП-ДБ…
#51 · speech
Господин Костадинов, времето Ви изтече.
#52 · speech
Приключвам. …има и руско влияние, определено очевидно има и такова влияние! В крайна сметка там очевидно са на принципа „който плаща“. Ако утре решат да им платят примерно от някоя друга държава, без да споменавам държави – да не споменавам други, да не ги намесвам, няма никакво значение. Те са на принципа „парите не миришат“.
#53 · speech
Господин Костадинов, времето Ви изтече.
#54 · speech
Така че Законът за регистрация на чуждите агенти трябва да бъде приет. Такъв е приет в Съединените щати, в много други уважаващи себе си държави, включително и във Франция, в Грузия. Виждаме, че работи много добре. Веднага изсветли чуждите агенти, излязоха да протестират. Същото нещо трябва да се направи и в България. Нямам илюзиите, че това нещо ще стане сега, защото все пак имаме евро-атлантическа тълпа, която контролира парламента. Но един ден ще стане! И тогава веднага ще видите реакцията, която ще бъде... (Председателят изключва микрофоните на оратора. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#55 · speech
Благодаря Ви. Благодаря Ви, господин Костадинов. Желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Петков.
#56 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Стига с лъжите бе, хора. Това са безобразия. Какви милиони Ви гонят, какви 800 милиона? Никакви пари, такива няма. Измисляте си глупости. Днеска цял ден Ви слушаме. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Може ли за една будка да излизате във Варна да се правите на интересни?! (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Знаете каква е истината, колеги. Тази седмица приемаме правилата за регулаторите и Вие в момента разсейвате общественото внимание с някакви глупави закони…
#57 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Така ли?! (Оживление, реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#58 · speech
…докато другите Ви колеги ще вкарат регулатори, Висш съдебен съвет, всякакви други важни за България институции. И Вие се занимавате с глупости от сутрин до вечер, за да разсейвате общественото внимание. Ако искате да сме Грузия, няма да сме Грузия. В Грузия в момента има диктатура от един олигарх, който се казва Иванишвили. Ако това Ви е моделът за управление, това е ужасно. Никога няма да гласуваме за такъв закон и моля Ви, спрете с тези лъжи. Ако имаме проблем в България – кой ще е следващият главен прокурор, кой ще управлява КЕВР, кой ще управлява КЗК, това са истинските проблеми. А не да разсейвате общественото мнение и внимание с някакви Ваши глупости, честно.
#59 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А Вие защо не ги решихте, като управлявахте?
#60 · speech
Благодаря Ви. Моля думата да се взема от място. Заповядайте, господин Петров, за реплика към господин Петков.
#61 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петков, опознай България, за да я обикнеш. Като човек, който е живял във Варна, да Ви кажа, че градината не се казва „Градска“, а се казва Морската градина във Варна. Така, Законопроектът ни е изключително важен, все пак да обясним. Моля Ви да погледнете каква е Вашата точка за седмицата. При положение че говорите, че регулаторите били важни, изборът и процедурите били важни, погледнете каква е точката на ПП-ДБ в седмичната програма, която сте внесли.
#62 · speech
ПП-ДБ, от място
Петьо Еврото!
#63 · speech
Изслушването, да търсим и да изземаме работата на институциите, къде се намира някакъв човек. И на последно място, като са Ви важни регулаторите, господин Петков, ама излезте от тази зала и кажете, че като преговаряте с ГЕРБ за членове на ВСС, ги изнудвате за двама души, за двама членове. Излезте и го кажете.
#64 · speech
Благодаря Ви, господин Петров.
#65 · speech
встрани от микрофоните
Ние не падаме от небето!
#66 · speech
Втора реплика – господин Костадинов. Заповядайте.
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Петков, като говорим за лъжи, във Вашия статус от вчера сте написали, че ние сме разположили незаконно будка в центъра на Варна. Ама няма будка! Има двама души с едно знаме. Ами именно, да, вестници, ама няма будка! Вижте, будките са на Вашия бивш коалиционен партньор Пеевски – Lafka. Будката е нещо голямо, където влиза някакъв човек вътре и продава примерно вестници. Двама души с едно знаме в центъра на Варна не са будка. Ето Ви пример за лъжа. И понеже съм 100% сигурен, че някой Вас Ви е подвел, защото Вие дори не знаете името на Морската градина във Варна, нормално – не сте от Варна, пък и отскоро живеете в България включително, би трябвало в крайна сметка да си проверявате източниците на информация. Не лъжете!
#68 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за трета реплика, госпожо Рангелова.
#69 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Петков, мислех да не Ви вземам реплика, но тъй като в изказването си казахте, че важните въпроси са изборът на главния прокурор, отново вървим към съдебната реформа, която е Ваш флагман – на Вашата формация, знаете ли и можете ли да кажете, проверихте ли последните два дни назад през тази седмица какви кръгли маси се проведоха с участието, в това число и на председателя на Народното събрание, на президента? Вчера се проведе кръгла маса, дискусия със заглавие „Оттук накъде със съдебната реформа“. Организатор на тази кръгла маса обаче беше институтът БИПИ, което е едно НПО, тясно свързано с Христо Иванов до 2014 г., което е получило от „Америка за България“ близо 3,5 млн. лв. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „А стига, бе!“) Отделно от това, аз взех участие онзиден в друга кръгла маса, която беше организирана във връзка с Изборния кодекс от Института за развитие на публичната среда, в чийто Управителен съвет, даже дългогодишен председател на Управителния съвет на това сдружение, също финансирано от „Америка за България“ и други чужди институции с изключително съмнително влияние, та, председател на Управителния съвет е Антоанета Цонева от „Демократична България“. Господин Петков, искате ли с тези НПО-та да правите съдебна реформа, и сигурни ли сте, че ако Вашите избиратели знаят, че зад Вашите така наречени демократични идеи стоят чужди интереси, ще подкрепят съдебната Ви реформа? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#70 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Петков, за дуплика. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кажи за парите!“) Моля за тишина в залата.
#71 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми колеги, Вие доволни ли сте с българското правосъдие? Доволни ли сте кой ще бъде най-вероятно следващият главен прокурор? Имате ли идея? Доволни ли сте кой може би ще бъде шефът на КЗК, който ще разпределя обществените поръчки с милиарди за следващите години? И от всичките проблеми, като се събудихте в понеделник, и днес слагате на дневен ред... Добре, нямало е будка, имало е вестникарчета. За някакви вестникарчета на Морската градина, а от другата страна имаме КЗК, имаме КФН, имаме БНБ, имаме главен прокурор, имаме Висш съдебен съвет. Хора, не е правилно да разсейвате общественото внимание в посоки, които не са смислени.
#72 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има ли финансиране, кажи за парите!
#73 · speech
За финансирането да чуете. Нито стотинка не е влязла нито от американското правителство, нито от някаква организация в ПП-ДБ! Така че... (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А това, че следвате някакви модели на Грузия, Грузия – това ли да ни е примерът за развитието на България? Аз не искам да съм като Грузия. Не искам да имаме такива закони като Грузия. Не искам да имаме такива лидери като Грузия. Така че, ако това Ви е целта, мисля, че сте объркали държавата. Благодаря Ви.
#74 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. За изказване – господин Ганев. Заповядайте.
#75 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Когато има Закон за чуждестранните агенти – от десетилетия – в САЩ, това е добре, отлично за всички евроатлантици в залата. Няма нищо лошо. Когато има такъв аналогичен, абсолютно същия закон в Русия, това е голям проблем. Когато има Закон за чуждестранните агенти във Франция, това е абсолютно разбираемо – европейско, разбираемо, и трябва да го приемем. Няма проблем за евроатлантиците. Когато има такъв закон, приет и прилаган в Англия, няма абсолютно никакъв проблем. Когато в България трябва да има такъв законопроект – огромен проблем. Огромен проблем! Българоезичните американски медии само с това се занимават. Стига се дотам, че тези, които към днешна дата управляват, продължават да пригласят на доскорошните си партньори от ПП-ДБ. Става днеска Деница Сачева, отива в БНТ и казва: този законопроект, ако се приеме, ще спре да функционира образователната ни система, за университетите нямало да има пари, за другите научни институти нямало да има пари! Да Ви припомня, само Софийският университет получава 120 милиона. В това, което имаме към днешна дата като законопроект, ясно и точно е казано. На никого не му се забранява нищо. Не се забранява на ей тия политически партии, създадени с пари от Държавния департамент. Не им се забранява да ги получават. Всички знаем, че ги получавате, нека си ги получавате. Всички знаем, че „Дневник“, „Капитал“, „Клуб Z“, OFFNews – всичките получавате пари от „Америка за България“. И няма нищо, което да скриете. Единственото, което искаме, е да декларирате, че сте чуждестранни агенти. Така, както е в САЩ. Така, както толерирате това в САЩ, искаме и тук да е ясно. На никого не се забранява. Спекулация – ама ние ще забраним по този начин деца и ансамбли да отиват в чужбина, защото те са финансирани. Напротив, на никого нищо. Става дума единствено за институции, които формират общественото мнение. Единствено за тях. И когато има политически партии, създадени с такова финансиране, да е ясно и точно. Защото ГЕРБ излязоха, Борисов каза: ние създадохме ГЕРБ с парите на две немски фондации. Кога ще излезе Кирил Петков да заяви: ние създадохме ПП с парите на американски фондации и на канадската държава? Кога? Ясно и точно. Кога ще излезе ДСБ да каже: ами ние сме агенти, които сме създадени с точно такива немски фондации, които дадоха пари и на ГЕРБ? Това сте Вие. Това е, което имаме като ситуация към днешна дата. Ясно и точно – тези пари, скрити под НПО-та, които, отново казвам, нека си ги получавате, но да е ясно. Защото аз като депутат, избран от София, като роден в София, израснал в София, ходещ всяка седмица на Витоша – отидете да видите в какво състояние е Витоша заради НПО-та, спонсорирани от други държави, за да съсипете туризма ни! Нека да отидете в който искате ски курорт, да видите същите тези НПО-та, спонсорирани от чужди държави, за да съсипете държавата ни! Това сте Вие. Това отказвате обаче да приемете като факт към днешна дата. Следващият законопроект – за Сорос, ама той Сорос е една капка в морето от това, което се случва с тези, които са на първия ред! Той е капка в морето. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#76 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Само да Ви кажа, че следващата точка не е законопроект, а е Проект на решение.
#77 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Веднага му направи забележка и го накажи!
#78 · speech
Не, това е за слушащите ни. Реплика ли, господин Божанов? Заповядайте.
#79 · speech
ПП-ДБ
Господин Ганев, няколко корекции. Първо, партиите в нашата коалиция не са финансирани по никакъв начин от чужди държави, от НПО-та и така нататък. (Оживление, смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, в своето минало господин Костадинов мисля, че коректно, или госпожа Рангелова коректно отбеляза, че преди 10 – 15 години някои от лицата в тези партии са били част от някакви фондации, които са получавали нещо. Това няма нищо общо с политическата дейност нито на „Да, България!“, нито на ДСБ, нито на „Продължаваме Промяната“. Даренията, които получават „Да, България!“, ПП и ДСБ са изцяло по реда на Закона и се декларират пред Сметната палата – може да го видите. Това е нашето финансиране. Това е на първо място. На второ място, Законът за чуждестранните агенти на САЩ е всъщност закон за лобизма. Закон за лобизма придвижи Министерството на правосъдието по времето на министър Славов. Надявам се настоящото правителство да продължи това усилие и да имаме Закон за лобизма – за регистриране на лобистките дейности в интерес на частни лица, на други държави и така нататък. Това Министерството на правосъдието ще го внесе и би било правилно. И на последно място, не са толкова страшни грантове, дарения, фондации, които са публични. Тези пари се вижда за какво са дадени, на кого са дадени и така нататък. По-страшни са парите, които се дават непублично, неявно, за прокарване на чужди интереси, например на Руската федерация, на Китай и други държави, които оперират непрозрачно. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#80 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „А записът с кеша?“) Втора реплика има ли на изказването на господин Ганев? Не виждам. Господин Ганев, заповядайте за дуплика.
#81 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Божанов, набързо направихме една бърза справка. Двата закона, които коментирате за чуждестранните агенти за лобизма в САЩ, нямат нищо общо. Абсолютно нищо общо. В някаква грешка сте. Приемам, че неволно е така. Няма да издребнявам, да влизам в детайли. Това, което имаме, пак ще го кажа, към днешна дата: изключително тежки спекулации от грантополучатели, предимно и основно, както стана ясно, за последните четири години над 800 млн. лв. – от държавата, от САЩ, от Държавния департамент, от организация, която, както стана ясно вчера, директно казано от един от водещите, от Илон Мъск, от Държавния департамент заявено, това е фондация, която е директно параван на ЦРУ. На ЦРУ директно! Вие сте получили над 800 млн. лв. само за последните четири години! Само за тогава. Вие затова се борите срещу този законопроект, защото утре ще трябва да се декларирате като получатели на грантове и този законопроект няма да Ви забрани да си получавате парите. И няма да забрани на „Дневник“ да си получава парите. Напротив, просто единствено трябва да стане ясно това, което е, така или иначе, публично, и да го публикуват, и ясно да се знае. Тук има новоизлюпени борци срещу Сорос. Ама нови, пресни, топли още излизат от фурната. Обясняват, че ще борят соросоизма, ще борят Сорос, финансирането, проект на решение вкарали. Част от това нещо е в момента този законопроект. Част от това нещо е този законопроект! Ще видим как ще гласувате. Ако гласувате против Законопроекта за чуждестранните агенти, какво очаквате да се случи с Вашия проект на решение? Освен да биете тъпана! Нищо друго. Абсолютно нищо друго! Но това ще се види. Ще се види кой за какво се бори, кой какво иска да изсветлява. Защото е много лесно да се защитава теза, която е подплатена с 800 милиона за последните няколко години само. Само от едно място. Без парите на всички други фондации, които наливат. Много е лесно така. Много е лесно природозащитници, спонсорирани от швейцарската държава, да излизат и да обясняват как не трябва да има лифт в Банско, защото съсипваме природата. Същата тази държава, която в своите курорти има по 15 лифта. И няма никакъв проблем. Това унищожава българската икономика. Тези грантове унищожават българската икономика! Така, както евросредствата и европрограмите унищожават българския бизнес и свободната търговия, и унищожават въобще да имаме икономика, пазарна икономика, защото само едни са получателите на тези пари, едни ясни и точни кръгове от фирми – дали са на Борисов, дали са на Пеевски, дали са на Кирил Петков, защото и техните фирми управляват последните години, няма никакво значение. Същото нещо е и с грантовете. Едни медии, окупирали медийното пространство, защото в момента какво имаме като медии? Българоезични американски медии, директно спонсорирани от американската държава, от другата страна – медиите на Пеевски. Това имаме към днешна дата като реална ситуация. За това нещо искаме ясно и точно решение – регистрирате се като чуждестранни агенти, правите си медия и просто го обявявате да е публично и ясно всеки път, когато публикувате медийни съобщения или статии, които влияят на общественото мнение.
#82 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. За изказване ли, господин Цонев? Заповядайте, имате думата.
#83 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожа Председател, уважаеми колеги! Предизвикан съм от изказването на колегата Ганев, защото опитът да се смесят тази и следващата точка, е опит да се направи някакъв тюрлюгювеч от теми, които – да, имат връзка, но същевременно и трябва да има ясно разграничение между двете теми. Първо, не знам кои са новоизлюпените, новоизпечените борци против Сорос, но знам в публичното пространство от повече от 15 години кой има изказвания по тази тема, когато те бяха на власт, агентите на Сорос, когато всяка тяхна дума се считаше за морален императив. И слава богу, в интернет ерата всичко това е запечатано, така че направете си труда да прочетете. Да не се връщам доста назад, когато много пъти аз лично от тази трибуна съм обяснявал как беше разцепено СДС, как се появиха другите десни формации, каква е ролята на агентите на Сорос в този процес. Тогава голяма част от Вас са били по студентските скамейки, изобщо не са си мислили, че ще се занимават с политика. Не казвам това, за да изтъкнем някакви привилегии, борци против тоя или оня, казвам го, защото това е истината. И не бива тук да я овъртолвате, казваме по народному, в някакви словесни еквилибристики. Има си достатъчно доказателства кой по какъв начин се е борил срещу използването на това финансиране, голяма част от което идва и по линия на USA, за лични, корпоративни и политически цели. И цялата тази групировка около кръга „Капитал“, която създаде всичките тези НПО-та, всъщност направи точно това – използва всичко това под знамето на борба за демокрация, борба срещу корупцията, за да овладее съдебната система, за да пробутва с между 4 и 8% избирателно доверие от избирателите, да пробутва и да определя кой ще управлява България, да сваля от власт, да качва на власт, нерегламентирано. Защото регламентираното е през избори. Нерегламентираното е всичко останало. Да руши демокрацията под флага на битка за демокрация. Толкова по отношение на новите и старите борци. По отношение на двете теми. Да предполагате, че който гласува против това, практически е и против второто решение, е похват от арсенала на ПП-ДБ. Те така говорят: сега ще видим кой е за независимост на съдебната система; ако не гласувате това решение, Вие не сте... А решението го дават те. Ами да, ние ще гласуваме против този закон и въпреки всичко смятаме, че битката и осветяването на зависимостите по линия на Сорос трябва да бъде направено и българското общество да е наясно. Да Ви кажа още защо ще гласуваме против. Защото Законопроектът е напълно излишен. Всички неща, които искате да осветите, са отдавна осветени. Много отдавна са осветени!
#84 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не е вярно!
#85 · speech
Много отдавна знаем кои точно… Искате ли за следващото заседание да Ви донеса публикации от, да кажем, от 2013 – 2014 г., да видите как много подробно в схеми сме осветявали кои точно взимат пари, колко пари, кои НПО-та, накъде и в какво направление работят? Няма никаква тайна там. Какво да регистрираме и какво да показваме?! Всичко е достатъчно ясно показано. Онова, което трябва да осветлим, е как са използвани тези пари от тези, които са ги получавали, как са използвани в медиите. Как, а не кои! Те са осветени. Отдавна! Аз ще Ви покажа следващия път схемите. Може да отворите различни информационни източници и ще ги видите – как е действала тази система, как е осъществявано влияние в медиите с тези пари, как е осъществявано влияние в политическите партии. Защото тук от ПП-ДБ ми твърдят: ние не сме финансирани. Ами пряко не сте финансирани, да кажем. А как е осъществявано влияние? Как са създавани проектите Ви? От кои НПО-та? С кои кадри? Те получавали ли са? Разбира се, че са получавали, осветени са. И грантове, и какво ли не. Това е нещото, което трябва да направим. И каква е разликата между Вашата тема за Вашия законопроект и Проекта за решение за Комисията, който ние внасяме? Ние искаме да осветим как – механизма, а не кои. Ние ги знаем кои са, те са толкова известни, че просто няма нужда изобщо да говорим. Дето се казва, и децата в началните училища ги знаят кои са. Така че не ползвайте техния арсенал от демагогски средства. Всеки ще гласува, както намери за добре. Ние искаме да осветим как това се е случило. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#86 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Желаещи да направят реплики на господин Цонев? Не виждам. Други колеги, желаещи да се изкажат по Проекта? Заповядайте. (Шум и реплики.) Вие за реплика ли, или за изказване? (Шум и реплики.) След колегата от ВЪЗРАЖДАНЕ ще Ви дам думата. Ще се изказвате ли? Господин Пейков, заповядайте.
#87 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Госпожо Председател, уважаеми колеги! Влизам в петдесет и петата година от живота си и в пети мандат на Народното събрание. Може да бяха кратки, но бяха мандати. Искам да Ви кажа, че въпреки дрязгите, въпреки битките, въпреки крясъците в залата и извън залата, въпреки безсънните нощи, на мен, по време на престоя ми тук, пък и през по-голямата част от възрастния ми живот, много рядко ми се е случвало, бих казал, почти не ми се е случвало, да видя чистото зло. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да се изправя пред него очи в очи. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Искам да Ви кажа, че този законопроект се приближава много до моята представа за чисто зло. (Смях и възгласи: „Еее!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нормалните хора в България знаят за какво става дума и знаят в какво се превърна Русия, след като този законопроект беше приет за пръв път. Това започна от 2014 г., започна по принципа на бавното сваряване на жабата – ама то не е така, ама то не включва това, то не включва онова, и стигна дотам, че де що имаше прогресивна медия – „Новая газета“, през „Медуза“, телеканала „Дъжд“, всичко беше смачкано, всичко беше изхвърлено, всичко беше закрито, всички светли и прогресивни хора се изнесоха от Русия, техните книги не се продават в Русия или ако се продават, са обвити в амбалажна хартия. Много тежка репресия върху свободата на словото. Всъщност този така наречен Законопроект срещу чуждестранните агенти всички нормални хора го знаят в тази държава, но аз – все пак Народното събрание е законодател, но Народното събрание, ние, имаме и ангажимента да бъдем народни трибуни. И съм длъжен да го кажа: това е битка срещу гражданското общество, това е опит да бъде смазано гражданското общество по руски образец. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И Русия се превърна в днешния Мордор, защото тя не беше, тя не беше Мордор. По времето на Елцин имаше надежда, че това ще е една плуралистична държава. Дълго след това, и в първия мандат на Путин, имаше подобни надежди. Но тя се превърна в същинския Мордор. И въпреки че ние хапем устни и не го казваме директно, време е да си го кажем – ние имаме наместник на този Мордор.
#88 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой? Кой?
#89 · speech
Така да се каже, окото на Саурон, макар че оченцето на господин Костадинов е малко по-късичко, но никоя метафора не е съвършена.
#90 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Така ли? Викай ми Саурон!
#91 · speech
Страшното обаче, господа…
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Знаеш ли кой е хобит?
#93 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Аз може ли да съм хобит?
#94 · speech
…не е в това, че чистото зло в лицето на хора като господин Костадинов, който е, разбира се, провокатор, патологичен лъжец и подлец (възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ааа!“), и това го виждаме и го знаем…
#95 · speech
Господин Пейков!
#96 · speech
…всеки ден го виждаме, видяхме го и преди малко…
#97 · speech
Внимателно, господин Пейков!
#98 · speech
…по време на кратката схватка, виждаме го и сега с крясъците… (Шум и реплики.) Господа, на мен също не ми е приятно да слушам някои от нещата, които говорите от трибуната, но не Ви репликирам. (Шум и реплики.) Ако обичате! Госпожо Председател, влезте във властта си (шум и реплики), парирайте това отношение, защото това е чиста проба пълзящ фашизъм.
#99 · speech
Изказвайте се по темата на Законопроекта.
#100 · speech
Това е неравностойно отношение. Това е чиста проба пълзящ фашизъм. Знаете какво стана, когато не се опитаха да спрат Хитлер и когато приложиха appeasement – умиротворяване. Знаете какво стана и докъде се стигна, и колко жертви бяха нужни. Аз съм длъжен тук да застана на тази трибуна (шум, реплики, смях) и да се опълча срещу тези хора, защото аз не се страхувам от тях. Но най-страшното, дами и господа, знаете ли кое е?
#101 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Че си пиян!
#102 · speech
Най-страшното е баналното зло. Най-страшното е хора, които си отъркват гръбчетата у ВЪЗРАЖДАНЕ, и аз това го разбирам, разбирам го, че се прави по-чисто политически подбуди, но това, дами и господа, води до концлагерите и води до онези хора, които играят футбол с детски главички. Дотам се стига по този път. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, внимавайте, дами и господа, внимавайте накъде сме тръгнали и се опълчвайте срещу това зло. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#103 · speech
Благодаря.
#104 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
По начина на водене!
#105 · speech
Заповядайте по начина на водене.
#106 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, за добро или лошо, Вие председателствате институцията, в която се намира най-високата трибуна в държавата. Като такава, естествено, Вие не можете да носите отговорност какви индивиди влизат в тази институция, но Правилникът Ви дава възможност да наказвате. Лицето Манол Пейков…
#107 · speech
Народният представител.
#108 · speech
Народният представител Манол Пейков обиди неведнъж цялата парламентарна група на ВЪЗРАЖДАНЕ, Вие не му казахте нищо. Аз Ви следих, докато четяхме…
#109 · speech
Напротив. Направих му забележка.
#110 · speech
Госпожо Председател, накажете лицето Манол Пейков поне със „забележка“. Извикайте санитарите да обезпаразитят всичко, целия периметър, около който се е движил, защото той наплю всичко в желанието си да обижда парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Моля Ви, ако обичате, накажете го.
#111 · speech
Благодаря Ви. Вие за реплика ли? Заповядайте, господин Георгиев.
#112 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, изключително лицемерно е Манол Пейков да излиза тук и да говори неверни неща, и да прави някакви твърдения, да отрича те откъде са получавали финансиране, още повече че същият Манол Пейков лично е ходил при бившия кмет на Пловдив от ГЕРБ – Иван Тотев, да му се моли за финансиране. Изтъркал му е килимчето пред стаята, в крайна сметка молил се е много усърдно и накрая получил такова финансиране точно от Иван Тотев. И сега същият този индивид излиза тук и тръгва да се упражнява върху групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Това е невероятно лицемерно и жалко, и това е поредното доказателство какви предатели са ПП-ДБ спрямо техните избиратели. Така че това трябва винаги да го припомняме – как Манол Пейков се е молил за финансиране на Иван Тотев и трябва да го знаят всички хора, които гласуват в Пловдив за него, така че нека да чуем отново точно това. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#113 · speech
Благодаря Ви. За реплика някой друг? Желаете ли дуплика, господин Пейков? Не желаете. Заповядайте, господин Папазов, за изказване.
#114 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Декларация!
#115 · speech
Извинявайте, господин Папазов. Има декларация от името на група. Заповядайте, господин Вълков, от името на парламентарна група.
#116 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Днес денят започна с романа на Джордж Оруел „Ферма за животни“. За жалост, минути след това българският парламент се превърна във ферма за животни. Подобно вандалско и махленско поведение е абсолютно недопустимо за институцията, в която се намираме – българския парламент. Освен че уронваме престижа на институцията, чиито престиж и рейтинг и без това са под всякаква критика, рушим и българската демокрация. Парламентът е място за дебати, място за различни гледни точки, място за разговор, място за сблъсък на аргументи, а не физически сблъсъци, не обиди и псувни и всякакви други безчинства, които уронват престижа на институцията. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Призоваваме всички народни представители към уважение, разум и диалог. Агресията няма място в демокрацията. (Реплики от народния представител Костадин Костадинов.)
#117 · speech
Господин Костадинов. Господин Костадинов! Ако обичате, моля Ви! Моля ви, не се обаждайте! Продължавайте, господин Вълков.
#118 · speech
Настояваме за ясни и категорични мерки срещу подобни прояви, за да защитим авторитета на Народното събрание на Република България и върховенството на закона. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#119 · speech
Благодаря Ви, господин Вълков. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина! Заповядайте, господин Папазов. Моля, изказва се колега от Вашата парламентарна група.
#120 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! На Ейбрахам Линкълн се приписва мисълта, че философията на училищната стая на едно поколение ще бъде философията на правителството на следващото. В този смисъл Законът за чуждестранните агенти е крайно наложителен, защото именно това е начинът за превземането и разрушаването на държавността в България. Ще Ви дам един пример. Американският университет в България, който беше създаден през 1991 г. с пари на USAID и на Джордж Сорос, тоест промените в България едва бяха започнали, а американските специални служби и Сорос едва ли не от първия ден са започнали да прилагат на практика идеята на Линкълн, като индоктринират младежите във вярност на империята и на нейните ценности. Неслучайно именно този университет напоследък е един от инициаторите на джендърски политики и ценности. Неотдавна в едно интервю на Джо Роган с Майк Бенц – текстописец на речите на президента Тръмп и след това директор на кибердирекцията на Държавния департамент разкри, че USAID е параван на ЦРУ. В тази зала има поне един възпитаник на Американския университет и само преди минути видяхме неговото недостойно поведение. Неговото поведение не е случайно. Той е еничарин, обслужващ американските интереси. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#121 · speech
Господин Папазов, моля с езика по-внимателно.
#122 · speech
И с изказването си преди минута той го доказа отново. Затова, дами и господа народни представители, крайно е наложително да се знае кои са чуждестранните агенти, които продават интересите на България и народа. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Папазов. Реплики към изказването на господин Папазов? Господин Таслаков, заповядайте. Обръщам внимание, че времето на групата изтича.
#124 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Удължете го!
#125 · speech
Моля да се удължи времето на групата!
#126 · speech
Уважаеми, господин Папазов, тъй като тук много хора се тупат в гърдите, че са европейци, искам да обърна внимание, че този закон не е прецедент и се използва също и в Европа. И отварям страницата на Европейската комисия, където има следната статия от 12 декември 2023 г. „Защита на демокрацията“. Европейската комисия предлага осветляване на скритото чуждестранно влияние, което какво представлява? В първа точка – „Регистрация в регистър за прозрачност“. Ето това предлагаме, точно това предлагаме и ние в момента, така че обяснете им, че няма нищо страшно. Аз не мога да разбера каква е тази опозиция срещу просто един регистър. Благодаря.
#127 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли дуплика? Реплики има ли към изказването на господин Папазов? Не виждам. Заповядайте, господин Папазов, за дуплика.
#128 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Питам защо и кой го е страх от този регистър. Тук господин Пейков ни плашеше как демокрацията била заплашена. Коя демокрация? Която анулира избори като в Румъния, демокрация като тази миналата седмица в Бундестага, когато разглеждаха забраната на партия „Алтернатива за Германия“, която е напът да спечели изборите? Тази демокрация ли, или демокрацията, корумпираната демокрация, знаете ли как се казва? Казва се какистокрация. Това е система на управление от най-некадърните, най-корумпираните и най-невежите хора, тъй че в този смисъл на България много ѝ отива думата какистокрация. Благодаря.
#129 · speech
Благодаря Ви, господин Папазов. Други желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Дренчев.
#130 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Госпожо Киселова, дами и господа народни представители! Естествено, фокусът сега на този законопроект е насочен към средствата, които пристигат от Съединените американски щати. Нормално е. Тази седмица излязоха данни за почти 500 милиона, които са получили български НПО-та и политици, и медии от тях. Имаме обаче проблем не само със САЩ и може би не само с Русия, Турция, Македония и съседните на нас държави, които си прокарват собствените интереси, и те са не само политически, но и чисто бизнес интереси. Аз ще Ви дам един такъв пример. От 2022 г. до 2029 г. в ход е швейцарско-българската програма за сътрудничество. По нея България ще получи 92 млн. швейцарски франка. От тези почти 100 млн. швейцарски франка 10 млн. швейцарски франка се формират под формата на грантове и се отделят за формиране на така наречената гражданска ангажираност, те ще се дават на медии, на НПО-та, на публични личности. Какво представлява тази гражданска ангажираност, можем да съдим по това какво се е случило в предишния период, а именно през 2005 г., когато една група от директори на държавни природни паркове правят собствено НПО, и след като са получили грант от почти 5 млн. швейцарски франка. Не знам дали те обичат „Зелени Балкани“ или зелената природа, но със сигурност са обичали швейцарските франкове. Създадоха плановете за управление на природните паркове, включително на Витоша, на Банско, на Пирин, вследствие на което планината е затворена и за софиянци, и за българи, и за всички европейци. Знаете, че наскоро затвори и Симеоновският лифт, и туризъм, и ски туризъм в България не може да се развива. Това е абсолютен пример за обслужване на интереси на чужда държава. В случая това НПО с парите на швейцарците обслужи интереса на Швейцария. Двадесет години България не може да развие ски туризма си и затова трябва да внимаваме. И аз съм убеден, че ако българското общество знаеше чии пари стоят зад хората, изготвили тези планове, това са същите хора, които в момента с безкрайни дела и обжалвания спират строителството на магистралата Солун – София, и със забавянето на проекта през Кресненското дефиле са пряко отговорни за смъртта на десетки българи, които загиват всяка година затова, че магистралата не може да се завърши. Ако обществото знае чии пари стоят зад това нещо, кой стои зад тези НПО-та, със сигурност нямаше да бъде толкова лесно заблуждавано. Този законопроект е нужен, има го в силните държави като Съединените щати, на които ние искаме да приличаме, искаме да станем силна държава и пътят за това е да го приемем. Благодаря.
#131 · speech
Благодаря Ви. Реплики към изказването на господин Дренчев? Не виждам. Други колеги, желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Славов.
#132 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Дебатът по този законопроект е важен дебат. Защо? Защото имаме внесен законопроект, който еднозначно, рационално, целенасочено си поставя една много ясна цел – да ограничи гражданската свобода, в перспектива – да я ликвидира. Как? Като брандира най-активните граждански организации в страната…
#133 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи колко пари си взел досега?
#134 · speech
…с щемпела „чуждестранен агент“.
#135 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Колко пари взе досега?
#136 · speech
Уважаеми колеги, важно е да помним, че свободата се губи често пъти неусетно, стъпка по стъпка, като брандираш най активната част от гражданското общество като чуждестранни агенти, като брандираш учители, които достойно, съвестно изпълняват своите задължения като някакви предатели, когато наричаш хора, загрижени за съдбата на държавата, национални предатели или с разни други грозни и непочтителни думи.
#137 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това не обхваща учителите.
#138 · speech
За съжаление, уважаеми колеги, използването на политически мотивирано насилие тук в българския парламент се превърна в норма. И то се превърна в норма в момента, в който партия ВЪЗРАЖДАНЕ получиха сериозна подкрепа. Това трябва да се прекрати, защото не отговаря на стандартите на демокрацията. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Много е важно да помним, че гражданските организации в България вършат работа, която самата държава не успява ефективно да свърши – социални проекти, грижа за хора в нужда, за многодетни семейства, достъп до социални услуги, достъп до здравеопазване, защита на права на уязвими групи, развитие, най общо казано, на гражданското общество, защото то остава ненапълно развито в България. Според един международен индекс ние сме още във фазата на развиващо се гражданско общество. И да, когато българската държава системно отказва да положи дължимата грижа за развитието на гражданското общество, когато един създаден орган на държавно ниво – Съвет за развитие на гражданското общество, години наред не успява да заработи ефективно, когато държавата години наред отказва да задели съответното финансиране от държавния бюджет за подкрепа на граждански проекти и инициативи в различни области, тогава една от малкото възможности е помощ, която идва по линия на Европейския съюз, по линия на нашите съюзници, от публични фондове или от фондове, предназначени за благотворителност. И нещо много важно. Всеки един лев, получен от гражданските организации, работещи по програмите на Норвежкия финансов механизъм, по програмите на „Америка за България“, по програмите на „Отворено общество“, всеки един лев е деклариран. Дейностите са публични, те са отчетени, достъпни са в Регистъра за гражданските организации. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Нека ВЪЗРАЖДАНЕ да кажат колко срещи са имали с дипломатическия представител на Руската федерация, която е обявила България за вражеска държава.
#139 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Две.
#140 · speech
Колко срещи и на колко форуми, организирани от Фонд „Русский мир“ или от руската агенция „Россотрудничество“, са присъствали.
#141 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Нула.
#142 · speech
Колко пари са получени, неотчетени, от тези руски агенции? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Нула! Нула!“) Това е истинският дебат, уважаеми колеги. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Дебатът е за това не дали нашите съюзници, нашите партньори и съюзници, с които суверенно сме влезли в тези съюзи, подкрепят нашата държава, а когато държава, обявила България за вражеска държава, върши подривни действия на територията на страната, плаща публикации, има агенти на влияние дори в българския парламент и това беше казано от ДАНС преди два парламента, това е истинският дебат. И нека не изместваме важността на този дебат и да насочваме ударите на тази законодателна интервенция към най-активната част от нашето общество – гражданските организации. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#143 · speech
Благодаря, господин Славов. Има ли реплики към господин Славов? Заповядайте.
#144 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господа и дами народни представители! Господин Славов, въпросът ми към Вас е кратък. Вие, като лице на американската агентура в България, колко пари сте получавали за създаване на събития, оформяне на обществено мнение, прокарване на политики и обучения от така наречените американски организации? Точен отговор моля, защото ние знаем точната сума и се надявам да я разбере и цялата зала, и нашата общественост. Благодаря. (Реплики и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#145 · speech
Благодаря, господин Тодоров. Дуплика? Заповядайте, господин Славов. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги, много моля, малко по-тихо в залата, за да се чуваме кой какво говори. Благодаря.
#146 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Правят се нечестни и некоректни внушения (смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), че съм получавал пари от американската държава.
#147 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Колко пари взе?
#148 · speech
Никога не съм получавал пари от американската държава. Години наред съм работил като юридически експерт, съветник в гражданския сектор. Работил съм по проекти на различни организации и съм си вършил работата максимално отговорно и коректно в обществен интерес. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И нещо повече, организациите, с които съм работил, уважаеми колеги, са регистрирани в обществена полза от българския съд, ежегодно подават своите отчети пред Агенцията по вписванията и са свършили и продължават да вършат важна за обществото работа.
#149 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Върни парите на американците.
#150 · speech
Например разкриването на схемите за Нотариуса, така наречените „Осемте джуджета“, е една от организациите, с които съм работил. Схеми, които българската прокуратура и разследващите органи отказват да разкрият, отказват да подведат под отговорност извършителите. Работил съм по проекти за обучаване на граждански организации как да защитават правата си, и се гордея с това. Моята дейност от години, поне от 15, близо 20 години е публична. Със статии, с публикации, с лекции, с обучение в цялата страна. Опитът да се внуши нещо некоректно и нечесто е просто неуважителен, непочтителен. И ако някой твърди нещо в тази посока некоректно, ще трябва да понесе своята юридическа отговорност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#151 · speech
Благодаря, господин Славов. Има ли други реплики към изказването на господин Славов? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Само секунда. Дуплика? Приключихме. Заповядайте за изказване.
#152 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Законът за чуждестранните агенти в Русия, приет през 2012 г. и многократно разширяван и затяган, е представен като мярка за защита на националната сигурност и суверенитета на страната. Според неговите защитници Законът цели да осигури прозрачност на финансирането и дейностите на организациите, които могат да бъдат повлияни от чуждестранни интереси. Критиците на Закона твърдят, че той има сериозни негативни последици за гражданското общество и демократичните свободи в Русия. Законът изисква организациите, които получават чуждестранно финансиране и участват в политическа дейност, да се регистрират като чуждестранни агенти. Но всъщност това води до стигматизация и изолация на тези организации. Той задължава организациите и лицата, регистрирани като чуждестранни агенти, да подават редовни финансови отчети и да отбелязват всички свои материали с този етикет. Но това усложнява тяхната работа и ги превръща в мишени на репресии. Законът дефинира политическата дейност изключително широко, включвайки в нея практически всяка форма на публична активност – публикация в социалната мрежа или медия, семинар, протест, разговор в неформални групи, което води до ограничаване на легитимните граждански инициативи и критичното мислене. Законът цели повишаване на прозрачността в общественото пространство, но всъщност води до разпространяване на самоцензура и страх сред медиите и гражданските организации. Той предвижда наказателни и административни санкции за неспазване на изискванията, но тези санкции се използват като средство за политическа репресия. Законът претендира да защитава националната сигурност, но ограничава основните човешки права и подкопава демократичните принципи в страната. Сега от партия ВЪЗРАЖДАНЕ внасят този законопроект в парламента. Аз съм категорично против такъв закон. Според мен той не само че не защитава националните интереси, но и сериозно ограничава основните права и свободи. Законът не се справя с истинските проблеми, а по-скоро се използва като инструмент за контрол и репресия на хора и организации, които се опитват да изразят мнение или да участват в обществената дискусия. Вярвам, че свободното общество трябва да позволява на хората да говорят и действат без страх от репресии и че такива закони подкопават основните принципи на демокрацията и човешките права. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#153 · speech
Благодаря, господин Белчев. Реплики по отношение изказването на господин Белчев? Заповядайте.
#154 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател! Многопластова е дейността на нерегистрираните чуждестранни агенти в България. През декември от ВЪЗРАЖДАНЕ дадохме десетки пресконференции, след като наши общински съветници ни алармираха за постъпило през Националното сдружение на общините в България предложение за обучение от нерегистрирания чуждестранен агент Институт за пазарна икономика и финансиран от нерегистрирания чуждестранен агент Фондация „Америка за България“ за общински съветници, но млади. Но това беше през декември. Сега, преди седмица, през Националната асоциация на председателите на общински съвети е постъпило предложение за обучение в Съединените щати, така наречено, две седмици, от Атлантическия клуб в България – друг нерегистриран чуждестранен агент. Като за тези две седмици се включва освен посещение на различни градове, и посещение на военновъздушна база, където вероятно български общински съветници ще си получат значките или пагоните. В този смисъл от ВЪЗРАЖДАНЕ ще следим изключително, изключително внимателно да не се финансират от общински бюджети такива обучения.
#155 · speech
Благодаря, господин Янчев. Реплики? Заповядайте.
#156 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Янчев, според Вас това, че такива псевдодемократи като ПП-ДБ не реагират на опити за вербовка на български общински съветници, как си обяснявате това нещо? Не е ли това антидемократично?
#157 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Други реплики към изказването на господин Янчев? Няма. Господин Янчев, предполагам, дуплика. Заповядайте.
#158 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Реагират, господин Георгиев, все пак да сме честни. Всъщност това официално писмо дойде до нас от ВЪЗРАЖДАНЕ през председателя на Общинския съвет, който е от тяхната политическа фракция. Много неудобно, но това са истините.
#159 · speech
Благодаря, господин Янчев. Други изказвания по Законопроекта има ли? Заповядайте.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Очевидно е, че всички, особено от така наречените евроатлантици, не са чели член първи на Закона. „Предмет – чета: Този закон урежда обществените отношения, свързани с информирането на обществеността, дейностите по занятие по формиране на общественото мнение и публичното разпространяване на мнения и позиции като основна дейност чрез средствата за масово осведомяване.“ Тоест Законът се отнася за политически партии, медии, организации, които по занятие формират общественото мнение. А всякакви приказки, че се засягали учители, неправителствени организации, учени и така нататък, са абсолютни лъжи, много нагли лъжи с цел да се манипулира истината и да се заблуди обществото.
#161 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Реплики към изказването на господин Георгиев? Заповядайте.
#162 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Георгиев, големият проблем на либералната общност е, че не четат обикновено законите. Колеги, това е адаптиран превод на американския закон за чуждите агенти – на американския закон. Адаптиран превод на американския закон! Моля Ви, прочетете го просто. Направете сравнение. Иначе, господин Георгиев, лично аз преди девет години съм публикувал един обширен материал в български медии, в който сме обяснявали надълго и нашироко какво представлява „Америка за България“. Вчера от Белия дом потвърдиха всичко това официално. Благодаря.
#163 · speech
ПП-ДБ, от място
Те са Ви слушали.
#164 · speech
Благодаря, господин Проданов. Заповядайте, господин Георгиев. Само да кажа, че времето на групата изтече. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#165 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Само да Ви кажа, че дупликата не се включва във времето. Дупликата не се включва във времето! Благодаря. Първо, американският закон Foreign Agents Registration Act е влязъл в сила 1938 г. Тоест тук имаме поредната манипулация на общественото мнение, че това било руски закон. Това не е никакъв руски закон. Както се казваше в една реклама – в случая перифразирам – американците са го измислили, не руснаците. Руснаците просто следват това, което сочената за най-демократична държава в света, а именно САЩ, е приложила, при това много успешно, вече толкова много време, десетилетия наред и поради тази причина се прилага в редица други държави, каквато е и Русия. Тук е много важно да кажем, че манипулациите на общественото мнение са изключително сериозни. Включително и Деница Сачева от ГЕРБ твърди, че „Законът буквално би спрял дейността на университети, научни и културни институции и би забранил на хората да общуват помежду си“ – цитат. Това е абсолютна лъжа, тотална лъжа, защото, както казах, предметът на Закона урежда единствено медии и политически партии, които по занятие упражняват дейността да информират обществото. И е напълно нормално, когато ние претендираме и когато искаме да живеем в правова държава, в демократична държава, финансирането на медиите и на политическите партии да е прозрачно. И когато например ГЕРБ получава финансиране от Германия – да, ГЕРБ да бъдат записани като чуждестранни агенти. Абсолютно нормално е това нещо и така трябва да бъде. Това, че в момента не се прилага това нещо, е проблем на нашата псевдодемокрация. И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ целим да поправим този проблем точно с този законопроект. Отделно тази псевдодемокрация наистина функционира много зле, защото, както видяхме и във Варна, избирателно на ВЪЗРАЖДАНЕ се забранява да разпространява агитационни материали, което е престъпление против политическите права на гражданите. В Конституцията е записано много точно и много ясно, че партиите съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите. И точно такова изразяване на политическата воля на гражданите представлява разпространяването на информационни и на агитационни материали, каквото беше във Варна, в Пловдив, в София, в много други места в страната, на вестник, който информира хората за нашите послания. (Реплика от ПП-ДБ.) И тук разни новоизлюпени псевдодемократи се опитват да оспорят нашето право да информираме обществеността, опитват се недемократично, антизаконно да направят така, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ да не можем да се изказваме. Не, напротив – ще се изказваме! И е редно Вие да бъдете записани като чуждестранни агенти, защото сте такива и обществеността трябва да е информирана, да знае кои партии са финансирани от чужбина. Много показателен е и фактът, че от ПП-ДБ така и не казаха какво и колко финансиране са получавали.
#166 · speech
ПП-ДБ, от място
Много, много.
#167 · speech
Единствено… Много, да, тук господин Йорданов казва много. Сигурни сме, че е много.
#168 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Всъщност Иванов, не Йорданов.
#169 · speech
Но преди това господин Славов единствено говореше в лично качество, като се опита да заобиколи отговора и каза: „Аз не съм получавал“. Той може хипотетично да не е получавал, но неговата партия ПП-ДБ е получавала, точно както господин Иванов казва… (Реплики от ПП-ДБ: „Времето!“)
#170 · speech
Моля да ме извините, господин Георгиев…
#171 · speech
…много такова финансиране.
#172 · speech
Господин Георгиев, моля да ме извините, времето Ви наистина вече изтече.
#173 · speech
Така че, да, Вие сте чуждестранни агенти, трябва да бъдете записани като такива.
#174 · speech
Благодаря. Уважаеми колеги, преди да продължим нататък, днес наши гости са ученици от Средно училище „Методи Драгинов“, село Драгиново, община Велинград. (Ръкопляскания.) Те са в Народното събрание по покана на народния представител Петя Цанкова от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Нека да ги приветстваме с добре дошли в българския парламент. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, други изказвания по Законопроекта има ли? Заповядайте, господин Божанков. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#175 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Такъв закон има и в Съединените щати. Това казва през 2012 г. Владимир Путин, когато въвеждат този закон в Руската федерация. Днес той се е превърнал в символ на репресията срещу гражданското общество, символ на безправието в Русия и на упадък на демократичната държава. Истината, колеги, е, че тези два закона – този в Русия и този в Съединените щати, си приличат колкото си приличат две гъби – на пръв поглед еднакви, но едната е отровна. Това, което партия ВЪЗРАЖДАНЕ предлага, е именно руския отровен двойник. Това предизвика протестите в Грузия, това е ясно доказателство за връзките на проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ с режима в Кремъл. Неслучайно руски проправителствени медии отразяват именно гледните точки на партия ВЪЗРАЖДАНЕ в България.
#176 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кои са тия медии?
#177 · speech
Този законопроект е приет в Съединените щати по време на президента Рузвелт като инструмент за ограничаване на нацистката идеология и нейното влияние в политическия живот в Съединените щати, а по-късно е осъвременен. В английския език агент има съвсем друго значение. В най-общ смисъл това означава пълномощник. И ако не вярвате на мен, то давам пример с Борислав Цеков, който е един от изявените тръмписти в България – много статии написа на тази тема. Той не е известен със симпатии към нашата политическа формация, но със сигурност си струва да се прочете какво пише той за този законопроект.
#178 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Коя е Вашата? Тебе те изгониха отвсякъде.
#179 · speech
Уважаеми колеги, в Съединените щати това естествено няма никакви последствия и се касае за юридически лица, които са юридически свързани, докато в руския отровен аналог се касае само за външно финансиране и е ясно как свършва това.
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Как? Как свършва?
#181 · speech
Уважаеми колеги, това, което партия ВЪЗРАЖДАНЕ предлага, е част от руската хибридна атака срещу България – нищо повече, нищо по-малко. И ако си говорим кой ще попадне под ударите на този закон, аз със сигурност се съмнявам, че някой от нашите колеги има какво да каже, но партия ВЪЗРАЖДАНЕ има какво да каже. Там например, ако съпругата на Костадинов е взимала грантове от „Лидл“, то тя чужд агент ли е? Той като свързано лице чужд агент ли е? Колегата Ангел Янчев – другарят соросоид, който е възпитаник на „Америка за България“, обучаван, прилагал практиките в образователната система – той чужд агент ли е? Партия ВЪЗРАЖДАНЕ чужди агенти ли са? Аз зная какво е неговото мнение. Обучен по тази програма, той е разбрал злото, и след като е разбрал колко е зло това, веднага е изхвърлил „Америка за България“ от българското училище, но не му е стигнало това. Той е искал да се убеди в злото и затова още два-три пъти пак е кандидатствал след това в годините по тези програми. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Така че партия ВЪЗРАЖДАНЕ по аналогия както с еврото, така и с всяка друга тема всъщност показват едно – те са едни отхвърлени хора, които са озлобени към живота, демократичния строй и търсят някакво лично отмъщение. Между другото, в историята на Европа точно така започват репресиите в Източния блок, когато Руската федерация не може да намери някой, който симпатизира на Русия. Такъв пример е Чехия – те започват да търсят хора, които мразят своите, които искат за нещо да си отмъстят на живота, и именно тогава започва терорът. Той обаче се предшества от такъв тип законодателство. Уважаеми колеги, разбира се, ще гласуваме против този законопроект, но трябва да изобличим зависимостите на проруската партия, защото старата поговорка „Крадецът вика дръжте крадеца“ днес би звучала така: „Агентът вика дръжте агента.“ Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#182 · speech
Благодаря, господин Божанков. Реплики на изказването…
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение.
#184 · speech
Заповядайте.
#185 · speech
ПП-ДБ, от място
Не може.
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има право на лично обяснение. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Янчев, не аз. (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ разменят реплики помежду си.)
#187 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Божанков? Заповядайте, господин Лорер. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Агент след агента, мила моя майно льо.“ Смях.)
#188 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Още един агент.
#189 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми колеги, нека да обобщим тъжния резултат от този дебат. Партия ВЪЗРАЖДАНЕ, както обикновено, лъжат. Те лъжат, че са взели Закона от САЩ. Този закон е заимстван от Русия.
#190 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ти чете ли Закона, бе?
#191 · speech
2012 г. е приет идентичен текст в Руската дума (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и той е приет с една-единствена цел – да бъде ограничено гражданското общество там.
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ей, лъжец! Ей, лъжец!
#193 · speech
Всички знаем, че партия ВЪЗРАЖДАНЕ лъжат, защото те го правят рутинно. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Те го правят и в момента в залата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Те го правят и в Общината във Варна. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Те го правят навсякъде, защото мислят, че ще мине номерът. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Законът в България ще ограничи дейността на неправителствените организации, които се борят срещу бедността… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#194 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо!
#195 · speech
…които се борят за образованието на нашите деца. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#196 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо, кажи бе, чете ли Закона?
#197 · speech
Законът в Америка ограничава само дейността на онези, които имат политическа дейност – така нареченият лобизъм.
#198 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Защо лъжеш бе, лъжецо?
#199 · speech
Още една лъжа, която изказаха днес ВЪЗРАЖДАНЕ, е, че видите ли, техният закон има нещо общо с европейския проект. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#200 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ей, лъжецо! Защо лъжеш?
#201 · speech
Европейският проект за закон също така касае лобизма.
#202 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо! Лъжецо!
#203 · speech
Лобизмът е темата и на Закона, който Министерството на правосъдието разработва по линията на Плана за възстановяване и устойчивост. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#204 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо! Кажи бе, лъжецо!
#205 · speech
Лобизъм, а не агенти.
#206 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Защо бе, лъжецо, не си чел Закона?
#207 · speech
Освен това, господин Божанков, в репликата ми към Вас искам да кажа, че няма никаква нужда партия ВЪЗРАЖДАНЕ да обясняват дали са руски агенти, или не. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Още миналата година те бяха по официална покана на единна Русия в Москва. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Там получиха дипломатически инструктаж…
#208 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кажи бе, лъжецо! Лъжецо! Ей, лъжец!
#209 · speech
…за който разказаха доволно на нашите медии. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Те го отразиха и предполагам, че той е бил благодарност за това, че не един… (шум и реплики от ПП-ДБ: „Госпожо Председател, госпожо Председател!“ – посочват групата на ВЪЗРАЖДАНЕ), не два, не три, а четири пъти внасяте закона на Путин в този парламент. Срам! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#210 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) …за национална измяна, за предателство, лъжецо!
#211 · speech
Благодаря, господин Лорер.
#212 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лъжецо!
#213 · speech
Уважаеми колеги, имаме на гости деца. Не мисля, че искаме да покажем как следва да се държи българският парламент пред децата.
#214 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Трябва да знаят, че когато се лъже, не трябва да се мълчи.
#215 · speech
Благодаря. Има ли други реплики?
#216 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
По начина на водене.
#217 · speech
Заповядайте, господин Костадинов.
#218 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Деца, имам един съвет към Вас – когато видите един човек да лъже, има една приказка, която на нас са ни я внушили – на нас, нормалните, възпитаните хора: по-умният отстъпва. Когато по-умният отстъпва, управляват крадците и лъжците. Никога не оставяйте крадците и лъжците безнаказани! Никога! (Бурни ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“)
#219 · speech
Връзката с начина на водене не мога да я открия, но ще помисля по въпроса. Има ли други реплики към изказването на господин Божанков? Дуплика ли искате? Заповядайте, господин Божанков.
#220 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Председател, Вие не можете да разберете, но на 1 юни, явно по традиция за партия ВЪЗРАЖДАНЕ, когато има деца в залата, те или са агресивни, или плюят, или блъскат точно на тази трибуна, така че това не е новина за тях, това е стил на поведение. Уважаеми господа репликиращи, господин Лорер! Случаят с Община Варна според мен има един корен и едно простичко обяснение. Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ не можа да стигне дори до балотаж в родния град на Костадин Костадинов. Очевидно тяхната маргинализация на местните избори и фактът, че те нямат нито един кмет в местната власт, ги докара до това положение. Вместо да осъзнаят защо са получили този тежък резултат, този тежък удар от българския избирател, те реагират отново с агресия. Това, разбира се, ще роди абсолютно обратния резултат, няма да донесе нищо полезно нито за тях, нито пък за жителите на община Варна. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Никой не толерира, не понася и не одобрява агресивно поведение, упражняване на физическо насилие или вербално такова. Благодаря Ви. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#221 · speech
Благодаря, господин Божанков. Лично обяснение – заповядайте, господин Янчев. Не чух да сте споменат, но… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Явор Божанков.)
#222 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Лично обяснение за споменаването – поредно от Божанков, на неистини и в неговия гаменски характер. Да припомня само, че водещата медия в Свищов веднага след изборите излезе със заглавие: „Шарлатаните пети в Бургас, водач им е Явор Божанков.“ (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това просто да припомня по отношение на изборните резултати, Божанков. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Точно това смятах да кажа, господин Костадинов, да. Благодаря, че ми напомняте. Тъй като многократно в разговори с Божанков съм го призовавал да престане с тези лъжи по отношение на агентство и така нататък. И тъй като медиите... (Шум и реплики от ПП-ДБ. Реплики от народния представител Манол Пейков.) Пейков мълчи! И тъй като медиите, финансирани от Америка... (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Пейков, мълчи! …финансирани от Америка за България, през цялото лято и ранната есен на 2024 г. започваха интервютата към водачите на ВЪЗРАЖДАНЕ с Ангел Янчев и така нататък, то истината е, че съм бил седем дни във Велинград. (Реплики от ПП-ДБ. Реплика от народния представител Явор Божанков.) Във Велинград, във Велинград, което е в България, Божанков, в България! Защо не го знаеш това нещо? Защото си гамен от ученик. Поради гаменските ти прояви в 9. клас си изключен за употреба на алкохол по време на екскурзия (възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ааа!“, ръкопляскания), след което – възстановен в 9. клас с намесата на собственика на частното училище, което си завършил. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#223 · speech
Благодаря, господин Янчев. Други изказвания по Законопроекта? За изказване? Заповядайте.
#224 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Аз сега ще кажа защо от ПП-ДБ ги е толкова страх от този законопроект и какво наистина се случи в Грузия.
#225 · speech
Благодаря. Вие искате реплика на изказването? Заповядайте.
#226 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Шопов, Вие като запознат човек със ситуацията в Грузия моля да обясните какви са разликите там и защо така нагло лъжат родните евроатлантици.
#227 · speech
Благодаря. Други изказвания по Законопроекта има ли? Заповядайте.
#228 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Миналата седмица в Страсбург се състоя първата сесия за 2025 г. на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, където още в първите точки на самото първо заседание се включи точка за изключването на грузинската делегация, за премахването на тяхната акредитация. Защо? Защото розовите демократи в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа счетоха, че изборите в Грузия не са били честни. Защо? Защото грузинците са приели Закон за чуждестранното влияние в Грузия. Ние се срещнахме с грузинската делегация и те ни обясниха много ясно. Преди три години са ходили при тях емисари и са им казали: „Предоставете си територията за война с Русия.“ Грузинците обаче са го гледали този филм преди и категорично са отказали. Същите тези емисари са отишли в Украйна, където в момента има война. Така. Грузинците след това казаха, че всичките им проблеми са започнали след техния отказ да си предоставят територията за война с Русия. И какво включва това? Включва влияние на други държави чрез НПО-та. След като са приели този закон за чуждестранното влияние, те казаха, че всякакви сдружения са почнали да никнат като гъби, които са били свързани с определени политически партии, и са получавали чуждестранно финансиране, тоест чрез тези сдружения политически партии получават директно финансиране. ПАСЕ категорично осъди резултатите от изборите и направи директна корелация със Закона за чуждестранните агенти и с резултатите от изборите, тоест пари, дадени от други държави, влияят на изборните резултати. Аз сега знам защо от ПП-ДБ ги е страх от този закон. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#229 · speech
Благодаря, господин Шопов. За процедура – заповядайте, господин Божанков.
#230 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, малко по друга идея имат личните обяснения. Аз в своето изказване не съм засягал лично колегата с някаква квалификация. Когато давам пример по конкретния законопроект, то е, за да докажа несъстоятелност на политическа теза, затова казвам, ако съпругата на Костадинов е взимала грантове от „Лидл“ или колегата е бил стипендиант на „Америка за България“. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Категорично не е вярно, че той е бил във Велинград. Той е кандидатствал да замине за Съединените щати, но не са го взели. И след това се е явявал на интервюта, писал е есета и е опитал няколко пъти отново да замине.
#231 · speech
Господин Божанков, моля да ме извините, но не разбирам точно каква е процедурата, по която говорите в момента?
#232 · speech
Господин Янчев, ще отговаряте за думите си, те са абсолютна лъжа. Това не е вярно, никога такова нещо не се е случило. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#233 · speech
Господин Божанков, моля…
#234 · speech
Трябва да носите отговорност, особено когато говорите от тази трибуна, и ще я понесете. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#235 · speech
Каква точно процедура беше процедурата? Опасявам се, че не стана ясно на залата. Лично обяснение – заповядайте, господин Костадинов.
#236 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Сега, като казахме преди малко, че лъжците трябва да бъдат постоянно оборвани, нека да кажем още веднъж. Това, което беше казано току-що от лицето Божанков, е лъжа, повторена, между другото, много пъти от техните медии. Американските медии, в които, както видяхме, са изсипани близо 1 милиард, а може би и повече, защото тези 1 млрд. лв., които са изсипани, са изсипани официално. Неофициално колко пари са дадени, за да се подкупват журналисти, да се подкупват продуценти на сутрешни блокове, за да може примерно едни и същи, втръснали до бога, мутри от ПП-ДБ да обикалят от сутрин до вечер във всички национални телевизии, въпреки че те са една маргинална софийска коалицийка от три маргинални политически партии, които нямаше да имат кмет на Варна, ако не бяха купили няколко хиляди гласа от „Максуда“, ако не бяха купили гласове, включително и в други градове. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Пейков, не се обаждай, пак си пиян. (Реплики от ПП-ДБ.) И това, което искам да кажа всъщност, е, когато се повтаря една и съща лъжа по Гьобелсов принцип, както правят модерните фашисти, последователите на Хитлер в този парламент (реплики от ПП-ДБ, реплики от народния представител Манол Пейков) – ПП-ДБ, розовите фашисти, еничарската фашистка шайка, когато се повтарят едни и същи лъжи, те няма да станат истини. Това, което беше казано, беше лъжа. И това всичкото, което ние го казваме, е истина. И колкото и да вика Пейков, няма да стане по-трезвен, няма да стане по-нормален и няма да стане по-малко приятен, напротив. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Хубаво е, между другото, всичко това, което се случва в парламента, защото то показва истинския облик на хората, които тук претендират да са представители на демократичната общност. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Това е истинският облик – една пропаднала шайка, която е готова на всичко само и само да получи някой долар, която е готова на всичко, за да продаде България, която е майкопродавска, която е отцеругателска, която е еничарска, която трябва да бъде заличена от политическата карта на България и която ще бъде заличена, защото ПП-ДБ е тумор, който ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще изрежем! (Силен шум и реплики от ПП-ДБ. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)
#237 · speech
Има ли други изказвания по Законопроекта? Господина Анастасов, заповядайте. (Реплики между народните представители Костадин Костадинов и Ивайло Мирчев. Възгласи: „Хайде, хайде!“ Силен шум. Ръкопляскания.) Колеги, много моля да укротите емоциите. (Народни представители от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ се отправят към изхода на залата, където влизат в съприкосновение с народни представители от ПП-ДБ.) Обявявам 15 минути почивка. Моля, квесторите, за възстановяване на реда в залата. (След почивката.)
#238 · speech
Уважаеми колеги, да продължим обсъждането. Господин Анастасов, заповядайте, ако все още имате желание за изказване.
#239 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги вносители, уважаеми гости и ученици! Ще се опитам да бъда по-обран заради гостите, но има някои работи, които трябва да се кажат по отношение на този законопроект и най-вече по опита за смесване на темата с фондациите на Джордж и Александър Сорос. Разбира се, колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ използваха, на практика, мотивите на нашия законопроект, за да се опитат да защитят техния, което обаче няма никаква, абсолютно никаква корелация.
#240 · speech
Реплика От Възраждане
Вие имате проект на решение, не законопроект.
#241 · speech
Да започнем оттам. Връщам малко по-назад. Тук се изговориха много неверни неща и от двете страни на залата – и от ПП-ДБ, и от ВЪЗРАЖДАНЕ. Колеги, Foreign Agents Registration Act има абсолютно друга цел. Той е насочен срещу нацистката пропаганда, тогава е приет – 1938 г. По-късно е насочен срещу опита на влияние на Съветите, заедно с техните агенти във вътрешната политика на Щатите. За лобирането има съвсем отделен закон, който на практика регламентира и тази дейност, но те нямат нищо общо една с друга, нито с някои законодателни инициативи на ПП-ДБ, които е имало тук. Твърдението, че този законопроект, който разглеждаме, е адаптиран превод на Foreign Agents Registration Act, абсолютно не е вярно. Но и тук има особености. Колеги, едно към едно този законопроект е превод на Федеральный закон „О контроле за деятельностью лиц, находящихся под иностранным влиянием“, който е закон на Руската федерация.
#242 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ама, няма такова нещо.
#243 · speech
Може да видите, че дори структурата на Закона е изкопирана, но има пропуснати някои неща. Ще стигна и дотам, колеги. Няма как ние от „ДПС – Ново начало“ да подкрепим този закон по една проста причина, че за разлика от Foreign Agents Registration Act, този закон – поне това е декларираното намерение на вносителите, е насочен към държави, подчертавам, държави – партньори на България, именно Съединените американски щати, именно странните – членки на Европейския съюз, страните, които са членове на Съвета на Европа, които са членове на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. И НАТО, разбира се, което удобно е пропуснато тук, защото там има и фондове за модернизация. Сега, каква е разликата? И отварям още една скоба обаче преди това. Моля никой да не използва зелените НПО-та и техния зелен рекет, над който ние от ДПС многократно сме внасяли законопроекти, които дават възможност да се ограничи тяхното влияние именно като се премахне двуинстанционното обжалване. И тук тези, които се биха преди малко и в залата, и горе – ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ, гласуваха заедно против. Вие дадохте възможност на зеления октопод да продължи да рекетира българските граждани. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не е вярно! Не е вярно!“) Това е факт. Проверете си гласуванията. Аз помня и Вашите изказвания. Те бяха против нашия законопроект и в подкрепа на зеления октопод. Това не може да го отречете. Има го в стенографските записи. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега, каква е разликата? Това, за което тук всички се правят на разсеяни, предполагам, че се правят на разсеяни, защото в нашата парламентарна група – на „ДПС – Ново начало“, няма нито един човек, който да е бил бенефициент на Сорос грант – нещо, което не можем да кажем за двете биещи се групи тук преди малко. (Реплика: „И при нас няма.“) Ако имате нещо, заповядайте. Но ние сме си проверили и сме абсолютно сигурни. Но истината е, че този законопроект е адаптиран превод на руския закон, като оттам са отпаднали някои неща. Именно това, което сте изрязали, колеги – и затова ние предлагаме да се направи нарочна комисия, не позволява да се разследват неформалните механизми, които фондациите на Джордж Сорос и Александър Сорос експлоатират. Вашият закон е абсолютно строго формалистичен. Оставям настрана злонамереността му към партньорите на България, но той по никакъв начин няма да осветли дейността нито на Джордж Сорос, нито на Александър Сорос, нито на фондациите, нито неформалното влияние в медиите, нито неформалното влияние в политическите партии. Нещо, което комисията, която ние предлагаме, ще установи, и на база на това може да бъде направен български закон, написан тук в България, в тази зала, който да позволи да се спре злоупотребата на частни интереси. Повтарям, частни интереси – частни интереси на Сорос, на сина му и на група български олигарси, които се възползват от това, за да си налагат интересите в политиката. Това е огромната разлика. А иначе съм убеден, че това, което Вие сте адаптирали и сте премахнали от оригиналния руски закон, който сте преписали, сте го направили по една проста причина. Може и Вие да не го осъзнавате. Но истината е, че това, което е отпаднало от руския закон, реално е това, което Вие се опитвате да прикриете, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ. От обхвата на Закона са отпаднали определени форми, определени организации, които Вие – аз твърдя тук, че прикривате. И със сигурност по ирония на съдбата, ако руският закон бъде приложен върху Вас от България като страна – членка на Европейския съюз и НАТО, първите, които ще попаднат под удара на този закон, сте именно Вие. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Но Вие така сте го изрязали, че да не може това да се случи. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#244 · speech
Благодаря, господина Анастасов. Уважаеми колеги, преди да продължим по-натам, нека да поздравим учениците от Природо-математическа гимназия „Академик Сергей Корольов“ в Благоевград, които са в българския парламент по покана на народния представител Цвета Рангелова от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Добре дошли! (Ръкопляскания.) Има ли реплики към изказването на господина Анастасов? Не виждам. Уважаеми колеги, други изказвания по Законопроекта има ли? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 198 народни представители: за 38, против 112, въздържали се 48. Законопроектът не е приет на първо гласуване. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ФАКТИ И ОБСТОЯТЕЛСТВА ОТНОСНО ДЕЙНОСТТА НА ДЖОРДЖ СОРОС И АЛЕКСАНДЪР СОРОС И ТЕХНИТЕ ФОНДАЦИИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ФИНАНСИРАЩИ БЪЛГАРСКИ ФИЗИЧЕСКИ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА И НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ, КАКТО И УСТАНОВЯВАНЕ НА СВЪРЗАНОСТТА ИМ С ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ, МАГИСТРАТИ, ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИНСТИТУЦИИ, МЕДИИ, БИЗНЕС СТРУКТУРИ И ОРГАНИ НА ДЪРЖАВНА ВЛАСТ. Кой от вносителите ще представи Проекта на решение? (Реплики между народните представители Станислав Анастасов и Кирил Петков.) Ще представите ли Проекта? Заповядайте, господина Анастасов.
#245 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, трябваше малко да се занимавам пак с Кирил Петков, ама какво да се прави. Все пак, още веднъж да напомня, че след ВЪЗРАЖДАНЕ той е нанесъл най-голяма щета на отношенията между България и нейните партньори. Колеги, сега Ви предлагаме един тест за искреност за всичко, което се изговори тук, в тази зала, включително и тези, които не се включиха в дебата. Има предостатъчно информация, тя е публична. Надали има някой в тази зала, който не се е запознал с дейността на фондациите на Джордж Сорос и по-късно на неговия син Александър Сорос. Всичко започва през 1990 г. Мисля, че моят колега господин Цонев Ви разказа доста работи от първо лице – как е развита тази организация, как е развита тази мрежа, как по-късно, чрез финансираните от нея политически проекти, тя успява на много места да си набави включително и държавно финансиране към частното финансиране. Но това, което е особено вредно и за което държим да се създаде тази комисия, е злоупотребата с нейното неформално влияние към конкретни индивиди, към конкретни публични лица, към конкретни говорители, които изразяват позиции, които са изцяло в частни бизнес интереси – бизнес интереси на Сорос и сина му, но и на свързани с тях лица, които в българската реалност, злоупотребявайки с тази мрежа, използвайки я в своя лична полза, като съвпадение на интереси, те я използват изцяло за саботиране и на политическия процес, в полза на своите лични, конкретни, частни интереси. Включително, злоупотребявайки с публична власт, злоупотребявайки с публични ресурси, да се насочат към тези конкретни частни бизнес интереси. И има предостатъчно публични данни за това. Освен че имаме живата история как години наред те са успявали да съсипят и политически проекти, тези мрежи от фондации – господин Цонев Ви разказа достатъчно за това, има вече и съвсем конкретни данни, които ние можем да извадим в тази комисия. Естествено, каним всички други в тази зала, които разполагат с такива данни, да ги извадят наяве, но най-вече да разберем механизмите на така наречената дълбока държава, която злоупотребява с публични фигури, с институции, така че да облагодетелства една много малка групичка. Това, което е най-лошото и най-вредното за демократичния процес, е, че чрез тези мрежи от фондации се е насаждало много дълго време публично мнение, което облагодетелства група, която, подчертавам, колеги, не е избирана от никого в България за нищо. Да, естествено, ако някой участва легитимно в политическия процес, направи си кампания както трябва, получи резултата, независимо дали ни харесва това, което стои насреща като идеология, или не, това е достатъчно легитимно. Но когато една група, мъничка група, злоупотребява с подобна мрежа от финанси и влияние, за което, между другото, имаме доста данни вече, че има и корупционни практики, свързани с нея, и то доста неприятни, се опитва в българското общество да се насажда мнение, че тази група представлява целия български народ – нещо, което категорично не е вярно и което категорично, както виждаме от последните избори, беше отхвърлено. Призоваваме Ви, ако ще участвате в този дебат, колеги, и не искате да бавите гласуването, защото това също е нещо, за което ние ще гледаме като вносители – дали този конфликт, който преди малко наблюдавахме в залата, не беше с цел да забави гласуването по тази точка, така че да не може всички в залата да си кажат искрено дали подкрепят тази борба, или не, призоваваме Ви за кратък, ясен и точен дебат, така че да стигнем до гласуването днес до тази точка, когато ще видим кой на какво мнение е. Благодаря Ви.
#246 · speech
Господин Анастасов, ако обичате, като вносител да прочетете съдържанието на Проекта на решение. Благодаря.
#247 · speech
Разбира се, госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейностите на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на Република България, финансиращи български физически и юридически лица и неправителствени организации, както и установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт Народното събрание на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#248 · speech
Реши
1. Създава Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на България, финансиращи български физически и юридически лица и неправителствени организации, както и установяване на свързаността ни с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. 2. Временната комисия се състои от 16 народни представители, избрани на паритетен принцип, по двама от всяка парламентарна група. 3. Избира ръководство и състав на Временната комисия, както следва: председател, членове. 4. Временната комисия установява всички факти и обстоятелства за периода от месец април 1990 г. до настоящия момент, свързани с дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на България, финансирането на български физически и юридически лица и неправителствени организации от тези фондации, както и установяването на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. 5. Временната комисия разглежда и анализира документи и изслушва представители на българските служби и институции, както и физически лица и представители на юридически лица, които могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата, свързани с дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на Република България. 6. Временната комисия изготвя доклад за резултатите от работата си и установените факти и обстоятелства. 7. Временната комисия се избира за срок от 2 месеца.“ И отдолу вносители – цялата парламентарна група на „ДПС – Ново начало“.
#249 · speech
Благодаря, господин Анастасов. Уважаеми колеги, преди да продължим, да поздравим групата ученици от училище „Никола Парапунов“ в Разлог. (Ръкопляскания.) Те са на посещение в българския парламент по покана на народния представител Иван Герчев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Откривам разискванията по Проекта на решение. Желаещи за изказване? Да разбирам ли, че няма желаещи за изказване, или? Извинявайте, заповядайте, господин Божанков.
#250 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Този проект на решение е повод да се запитаме защо всеки от нас на лично, индивидуално ниво понякога дарява. Нормално е да се грижим за себе си, за семействата си, за близките си, но някои отиват по-далеч – помагат на далечни и хора, и народи, които имат нужда. Не е тайна, че това е признак на високо цивилизационно развитие. Затова някои демократични държави, които са успели за себе си да постигнат добър социален строй, високи заплати, върховенство на закона, помагат на други, които имат нужда от това. България попада точно в това число, защото след комунистическия режим ние имаме нужда от подкрепа. България няма свободни медии, а то и свобода по принцип не е имало в онзи режим. Затова други държави, които вече са постигнали свобода на словото, помагат на България, включително чрез структурите на гражданското общество и чрез своите неправителствени организации. В образователната система, която в онзи тоталитарен строй е ползвана за пропаганда, мозъчна промивка, убеждение на младите хора, че слънцето и водата, и въздухът за България е била Русия, сме имали нужда от най-добрите практики на световно ниво, които да ни дадат истинска, пълноценна образователна система. Затова нека да не се обиждат колегите от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, когато казвам, че те сами са получавали финансиране, обучавани са много пъти, и това не е лошо. Всъщност най-добрите университети са на Запад. Те са в Европа, във Великобритания, в Германия, в Съединените щати. Най-доброто образование е там и ако някой от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, като колегата Ангел Янчев, е обучаван, а той е обучаван в най-високите и добри стандарти, които е прилагал в България, и в това няма нищо лошо. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато даряваме и когато помагаме, нека да признаем, че ние имаме и един егоистичен мотив – искаме, ако ние сме добре, и тези около нас да са добре, за да живеем и ние в добро, уредено общество. Ето защо Европейският съюз инвестира толкова много в България за сближаване в съдебната система, за свобода на медиите, за информационни кампании, за икономическо сближаване. Давам пример с Норвегия – държавата, постигнала един от най-високите стандарти на живот в света. Абсурдна е тезата, че норвежците се будят с идеята нещо лошо да причинят на България. Естествено, че Норвегия със своите фондации инвестира в други държави, които сега развиват своето гражданско общество, защото Норвегия и всяка демократично развита държава иска да има за съседи и съюзници образовани, богати народи. И когато говорим за това, няма нужда да се убеждаваме, че демократичните държави и техните фондации действат отчетно и прозрачно. Няма нужда, уважаеми колеги вносители на този проект на решение, да създадем временна комисия, да инвестираме парламентарно време, за да разберем, че то всичко си го пише на сайтовете. Всичко е отчетно, всичко е прозрачно, няма нищо скрито и нищо под масата! Не така обаче стоят нещата с финансирането от страна на тоталитарните режими, на Руската федерация. И ако тези, които получават пари от режима в Кремъл, не ги отчитат и наричат другите соросоиди, тях никой не ги нарича путиноиди, каквито всъщност са. Така че, ако на нас ни трябва комисия, то ще е по-скоро такава, за да изобличим прокремълските лобисти, а не влиянието на нашите съюзници и не влиянието на Европейския съюз или на Съединените щати, или на Великобритания, които са наши съюзници, трябва да ни тревожи. Единственото, което трябва да ни тревожи, е влиянието на режими, които са обявили България за вражеска страна. (Шум и реплики.) Гражданското общество, колеги, вирее там, където има демокрация, а там, където е преследвано и атакувано, говорим за нещо съвсем друго. И когато от тази трибуна – аз съжалявам, че в миналата точка, която има връзка към настоящия дебат, аз дадох редица примери, на които депутати от проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ приеха лично, реагираха остро, но аз не ги давам, за да обидя някой от Вас лично. Давам тези примери, за да покажа, че когато Вие сте се възползвали, в най-добрия смисъл на тази дума, от чуждо финансиране, Вие не сте чужди агенти. Вие сте хора, които взимат една добра практика от една успешна страна. Ето така колегата, който също громеше Съединените щати, „Америка за България“ и се изказва от тази трибуна – чета в интернет името Ирена Комитова. На мен не ми говори нищо, а на него би трябвало да му говори нещо. Тя е основно лице на TEDX, а TEDX е финансирано от „Dundee Precious Metals“. Естествено, големи канадски компании инвестират в България и в развитието на гражданското общество. И е странно. Аз си задавам въпроса: когато колегата от ВЪЗРАЖДАНЕ се прибере вкъщи, той така ли агресивно реагира срещу своята съпруга и най-близките си хора, които работят с външно финансиране на канадски компании, организират тези форуми и в крайна сметка образоват българския народ и помагат за развитие на гражданското общество? Имат ли тези хора този вътрешен личен конфликт? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Давам този пример, за да видите, че Вашите тези са абсолютна провокация и лъжа. Те са толкова плитка и лесноизобличима лъжа, защото нищо не може да бъде скрито и покрито. Никой грант, който сте използвали, чужда фондация, с която сте работили, не е оставена в миналото. То се е случило, както се казва, вчера и не разбирам защо е тази свирепа атака към гражданското общество, след като самите Вие ще живеете в това общество. Наистина ли искате да живеете в диктатура и източен коптор, каквито са режимите в Северна Корея, в Беларус или в Руската федерация, за съжаление, понастоящем, или искате да живеете в свободна, европейска, модерна България, която има за съюзници най-успешните държави в света? Кой е Вашият цивилизационен избор? Този на нашите предци, българските възрожденци, е ясен и Вие работите срещу него! Благодаря.
#251 · speech
Благодаря, господин Божанков. Реплики към изказването на господин Божанков има ли? Не виждам. Следващото изказване…
#252 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За лично обяснение!
#253 · speech
Заповядайте за лично обяснение, господин Янчев.
#254 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, тъй като Божанков внесе изключително така – фиксиран върху личността ми, използвайки името ми като аргумент за какво ли не, та поради тая причина вземам за втори път лично обяснение. В предишната точка по отношение на Законопроекта за чуждестранните агенти, ние тогава го обсъждахме, но той пак бърка точките. Това му е на него вече, как да кажа, стандартна такава – не схваща процедурата, не схваща още от ученик! Още от ученик е схващал трудно например правилата в училището, в което е учил, и поради тая причина се е наложило педагогическият съвет след една екскурзия… Само че, уважаеми ученици от Благоевград (шум и реплики от ПП-ДБ), за разлика от Вас, които сте дошли в българското Народно събрание във ваканционния Ви ден на екскурзия, нали, той със свои съученици – още двама, се е напил на една екскурзия и поради тая причина, и поради строгите правила на училището, в което е учил, го наказали с преместване в друго училище! (Шум и реплики от ПП-ДБ). Но тъй като е влиятелен човек с влиятелен род, собственикът на училището, защото частно училище е завършил, се е намесил и на третия ден го върнали обратно. За другите двама не зная. Те не са и в Народното събрание. Та, Божанков, към темата се придържайте и използвайте по-прецизно термините, нещо, което още като ученик не сте научили – термини, които не познавате, материя, която Ви е чужда. И в този смисъл надявам се това да е последното лично обяснение, което вземам днес след думи… (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Добре, Божанков. Подготвен съм. (Единично ръкопляскане от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#255 · speech
Благодаря, господин Янчев. Реплика – господин Симидчиев, заповядайте. (Реплика от народния представител Георги Георгиев от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#256 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председателстваща, уважаеми колеги! Репликата ми е към Вас, господин Божанков. Смятате ли, че това, което току-що чухме, беше свързано с Вашето изказване, или това е опит да се злоупотребява с парламентарната процедура? И в тази връзка моля да разгърнете идеята, която имахте преди това малко по-пълноценно, защото не успях да я разбера. Благодаря.
#257 · speech
Благодаря Ви, господин Симидчиев. Господин Анастасов, заповядайте.
#258 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, господин Божанков! Аз ще отправя един апел към Вас. Не знам дали го правите преднамерено, или несъзнателно: не смесвайте двете теми, не смесвайте предишната и сегашната тема. И нещо повече, не разширявайте обхвата на дейността на фондациите на Сорос и на неговия представител в България – Иво Прокопиев с неговия икономически кръг, до гражданското общество. Не, това не е гражданското общество. Това е един ерзац за гражданското общество, който е направен с цел да се задуши истинското гражданско общество, онова, което се занимава с истинските проблеми на хората, с онези локални проблеми, които хората имат, но с онези глобални проблеми, национални проблеми, които хората искат да поставят. И това редовно беше заглушавано през годините през медии, през социологически агенции и през разни институти, които уж мерят свободата на словото. Всички знаем за какво става дума. И това не е само български проблем. Това е проблем на американската администрация в момента също, защото този подход беше приложен навсякъде, където Сорос, синът му и неговите съдружници си развяваха коня и правеха каквото искат, мачкайки истинското гражданско общество, мачкайки проблемите на хората, заглушавайки техния дневен ред. Искам обаче да Ви обърна внимание на едно нещо. Направете си труда, ако не сте, ще видите и в рамките на Комисията с кого е работила най-интензивно като политически проекти Фондацията на Сорос, неправителствените организации, свързани с Прокопиев, свързани с Христо Иванов тук, и ще видите един много ясен извод, колеги. По времето на управлението на тези политически сили Русия е успяла да реализира максимум от икономическите си интереси и от влиянието си. Имаме съвсем пресен пример. Може да си отговорите много ясно. Благодаря Ви.
#259 · speech
Благодаря, господин Анастасов. Дуплика, господин Божанков? Заповядайте.
#260 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господа репликиращи, уважаеми господин Анастасов! Отзад напред започвам. Съгласен съм с Вашата реплика и си взимам бележка в частта, в която аз смесих наистина двете теми. Обърнах внимание, че те имат връзка – и в първата точка се правеше препратка към втората, затова си позволих, пък и някои колеги използват лични процедури, което не е намясто. Това, с което не мога да се съглася – частта от Вашата реплика, е именно разделянето на гражданското общество на автентично, неавтентично и такова, което е правилно и неправилно. Това според мен е опасно, защото – давам един пример, ако една фондация е създала „Музейко“ в София – всички сигурно сме водили децата си там, едно чудесно място – след това го е дарила на Столична община, ние не можем да кажем с лека ръка: ами те тези хора са от неправилното гражданско общество, и да си изберем правилно. Само по себе си Вие разбирате – човек като Вас с толкова житейски и парламентарен опит и толкова вникнал в материята на българския парламентаризъм, че това наистина е теза, която заслужава повишено внимание. По отношение на тези лични обяснения, които се казват от колегата от ВЪЗРАЖДАНЕ, в 9. клас, очевидно в 10. клас съм бил голям злодей, не е вярно това – за втори път го казвам. Лъжа е. Не е вярно. Ще Ви го докажа. Единственият, който е успявал отнякъде да ме изключи, искал е да ме изключва, е Корнелия Нинова, но това със сигурност не важи за 9. клас. (Смях.) Вижте, моята теза е – това важи за много хора в тази зала, когато громят Запада, чуждите фондации и едновременно работят с тях, мога да задам въпрос: а къде учи синът на Ангел Янчев? В университет, финансиран от USАID, тоест той не е изпратен в Москва или в Камчатка, не е и в Беларус, не е и в Северна Корея. Той е в университет, финансиран от американска фондация. Затова дадох и примера с колегата, работил на фондовата борса, че неговата съпруга също работи с организация, финансирана от „Дънди Прешъс Металс“. Та това идва да каже – Вие винаги се засягате лично и се връщате в 9. клас и в годините на детството, може би там е проблемът, там някъде има травма, там някъде има нещо, но не гледайте в моето детство. Погледнете във Вашето, защото друго обяснение няма. Няма обяснение да си изцяло в западната орбита – житейски, икономически и по всякакъв начин, и да атакуваш, и да плюеш това, от което ти всъщност живееш, и цялото ти семейство, така че проблемът наистина е в детството, но не в моето детство, господин Колега от ВЪЗРАЖДАНЕ. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и възглас: „Браво!“)
#261 · speech
Благодаря, господин Божанков. Други изказвания?
#262 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Лично обяснение!
#263 · speech
Заповядайте, господин Янчев.
#264 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Божанков, и затова те предупреждавах, но не разбираш, понеже не си схватлив. Не си схватлив! Не си схватлив, да. Та синът ми учи там, където иска да учи – той е пълнолетен, и където може да учи. 20-годишен – където желае, там учи, и където, разбира се, дядо му му разреши. То беше някакъв семеен хумор. От друга страна, Божанков, Вие отговаряте за децата си, отговаряте като родител за децата си, Божанков. И се чудя защо Агенцията за закрила на детето още не Ви е отнела родителските права, защото Вашето простреля леля си. (Възгласи: „Ааа! Ааа!“ Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#265 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Много добре!
#266 · speech
Заповядайте за процедура по начина на водене.
#267 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, това Народно събрание функционира вече няколко месеца. Честно казано обаче, за мен е много странно защо винаги водещите на тези заседания не обичате да четете Правилника явно. Преди малко, госпожо Председател, когато народният представител Божанков се изказа, Вие попитахте: има ли реплики към изказването? Залата замълча. Вие попитахте: други изказвания? И тогава народният представител от ВЪЗРАЖДАНЕ поиска лично обяснение, тоест Вие вече бяхте затворили процедурата по изказването на господин Божанков. Обаче след това как така изведнъж започнаха след личното обяснение някакви реплики към изказването? Може ли да ми отговорите на този въпрос: кога Народното събрание ще бъде започнато да се води от компетентни председатели, от хора, които са чели 90 страници Правилник? Не е ядрена физика да го учите. 90 страници Правилник! Започнете да водите залата и няма да се стига до излишни процедури. И може би и законодателната програма ще върви доста по-гладко, защото виждаме, че в това Народно събрание е покъртително. Аз не съм юрист, госпожо Председател, но моля Ви, прочетете Правилника и си вземете поука.
#268 · speech
Благодаря, господин Димитров. Аз винаги си взимам поука от всякакви бележки. Има ли други изказвания по Проекта на решение? Уважаеми колеги, заповядайте за изказване.
#269 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Очертава се нова тенденция – господин Пеевски и неговото „Ново начало“ са новите националисти в България, които стартират война срещу гражданското общество, срещу независимите журналисти и срещу правозащитниците. След като бе отхвърлен от либералите и демократите в Европа, и от всички международни либерални структури, след като бе санкциониран като символ на корупцията, днес той се опитва да се ребрандира като националпопулист със силно изразен кремълски елемент. Ние затова предупреждавахме още преди месеци, че „Новото начало“ скоро ще се коалира с ВЪЗРАЖДАНЕ. Истината е проста. Господин Пеевски и неговата група с това предложение не защитават националния интерес на България, а единствено собствения си олигархичен модел. (Смях и възгласи: „Ааа! Ааа!“)
#270 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Как? Как?
#271 · speech
Двете предложения днес – и Законът за чуждестранните агенти, и така наречената комисия „Сорос“, не просто копират репресивни механизми от Кремъл, но открито обявяват война на партньорите ни от САЩ и от Европейския съюз…
#272 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Чети, чети!
#273 · speech
Те са огледални, а целта е ясна: трябва да се заглуши критиката, да се дискредитират всички организации, които разкриват злоупотребите им, да сплашат свободното слово. Те искат да ударят не само Фондация „Америка за България“, а искат да ударят и Сдружение БОЕЦ, и BIRD, и „Свободна Европа“, и всички, борещи се за правова държава. Патосът на господин Пеевски е пълен, защото обявяват най-голямата заплаха за България – църква, която се спонсорира от Сорос и от неговата група. Не, господа псевдонационалисти. Най-голямата заплаха за християнството, за исляма и за всички религии в България сте Вие – Новото начало.
#274 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Бареков! (Смях.)
#275 · speech
Да са ни честити новите националисти в парламента! (Смях от „ДПС – Ново начало“. Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
#276 · speech
Благодаря, господин Найденов. Има ли реплики към изказването на господин Найденов? Няма. Други желаещи за изказвания? Заповядайте, господин Мирчев.
#277 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Колеги! Аз много се надявах тук, когато го предлагате този проект на решение, господин Пеевски да бъде в залата, обаче него го няма. Но си спомних, така като не го виждам, си спомних за деня на инаугурацията на Тръмп. И тогава Делян Пеевски излезе и каза нещо много забавно. Той каза – цитирам – следното: „България има шанса за своето ново начало и аз няма да се поколебая да бъда лидер и гарант за това то да се случи – да освободим родината си от мъртвата хватка на соросоидната хидра!“ Следвайки, като последователен човек, Пеевски, следвайки това свое изказване, внася този проект на решение. Преди обаче да стигнем до този етап и да приемем този проект на решение, ние трябва да обърнем внимание на влиянието не само на Сорос и на неговия син Александър, което е предметът на днешния дебат, но и на господин Пеевски и неговото семейство. Влиянието му върху българската политика, влиянието му върху българските медии, влиянието му върху българската икономика, влиянието му върху българската съдебна система, върху службите, върху доста фалирали бизнеси, върху контрабандните канали, които, между другото, са споменавани в не една и две разузнавателни чужди служби. Когато ние обърнем внимание на това в Народното събрание, ще го направим следващата седмица с внасяне на проект на решение за влиянието на Пеевски и семейството му, ще можем по много по-ясен начин да си дадем отговори за много от нещата, които са се случвали в България през последните години. Колеги, нещо много важно. Няма смисъл от тези странни напъни. Тръмп няма да Ви забележи, когато по този провинциален начин подхождате към така наречените соросоиди. Защото, запомнете, този, който вкара Пеевски в Магнитски, няма да го изкара, а го вкара Тръмп. Благодаря.
#278 · speech
Благодаря, господин Мирчев. Има ли реплики към изказването на господин Мирчев? Не виждам. За изказване? Господин Йорданов, заповядайте.
#279 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Колеги, винаги е интересно, когато се вкара някакъв подобен проект за решение, как лъсват някакви други зависимости, защото сме приемали всякакви комисии и обикновено дебатът не се води по същество, а става междуличностен, както става и в момента. Сега има ли проблеми, напрежение с финансирането на НПО-та, на псевдоексперти, които след това стават политически лидери, които се опитват да формират общественото мнение? Има, разбира се. Харчат ли се пари, харчени ли са милиони пари за НПО-та, за фондации – и пак ще кажа – за членове на тия фондации, които ходят като експерти по телевизиите, а след това стават и политици? Харчени са. Влияе ли се така на общественото мнение? Влияе се. Има ли нещо срещу това в момента? Няма. Има ли проблеми с, как да кажем, манипулиране на общественото мнение и превръщане на една тема във важна, тоест не на общественото мнение, а по-скоро превръщане на една тема във важна в медиите, без тя всъщност да е интересна на голяма част от българите? Да, има. Вървят ли пари от фондациите на Сорос? Вървят. В момента може би за първи път от не знам колко години има правителство, в което няма представители на ПП-ДБ и на техните соросоидни фондации. Тоя кабинет има едно такова предимство.
#280 · speech
ПП-ДБ, от място
Има. Гроздан.
#281 · speech
Гроздан – силно казано, е соросоидна фондация, но доколкото сте се сблъсквали с Гроздан, мисля, че изпитвате голяма тъга, че някога е бил при Вас, защото Ви познава всичките номерца. Забавно е как се говори за инаугурацията на Тръмп, при положение че всички видяхме Кирил Петков (оживление) изпльокан някъде в залата за хокей сред всичките останали нормални американски граждани. И тъй като той беше единственият в този сектор, облечен с костюм, цъфна на камерите като фенерче в тъмно. Така че няма, според мен, никакъв проблем да има една такава комисия. Няма лошо някои неща да станат явни, защото парите, които текат към определени политически лица, индиректно и към медии, са публични, но са някак си встрани от говоренето. Тая комисия, ако ще свърши нещо, общо взето, е да осветли този процес, да се говори по темата. И щат не щат, част от медиите ще трябва да започнат да отразяват дейността на Комисията. Ако няма нищо притеснително, няма да има нещо притеснително и в тая комисия. Тия неща ще излязат, че няма нещо притеснително. Ако има забавни моменти с пренасочване на средства, ще се забавляваме всички заедно. Така че ние ще подкрепим създаването на тая комисия, за да има някакво осветляване и на другата част на влиянието в медиите в тая страна.
#282 · speech
Благодаря, господин Йорданов. Има ли реплики към изказването на господин Йорданов? Няма. Желаещи други за изказване? Заповядайте, господин Цонев.
#283 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Темата е много сериозна и смятам, че не е нужно да я профанизираме, като се опитваме да я облечем в бяло или в черно. Дарителството, господин Божанков, е нещо съвсем различно от темата на този проект за решение за създаване на комисия. Когато дарителството е безкористно и когато не преследва користни цели, цялото общество го адмирира. Прочее, самият Спасител казва: едната ръка да не знае какво прави другата, като има предвид дарителството. То да бъде анонимно и тогава – да продължа тази негова мисъл, която я има в Евангелията – когато се знае кой е дарителят и е показно, казва: ти си получил своята награда тук, при хората, и няма да я получиш там, в отвъдния свят – в Небесното царство. Нямаше да се спра на темата за дарителството, ако господин Божанков не се беше опитал благородно да ни разкаже приказката за филантропа Сорос. Целта на тази комисия е много, много по-различна от това, защото тук чухме в последните седмици – Деян Кюранов мисля, че първият директор на „Отворено общество“, след това чухме уважавания от мен Огнян Минчев, които казаха, че да, били са в някаква степен в кооперация, колаборация или взаимоотношения с някои от структурите, но са го правили в интерес на обществото, на демокрацията – за развитието на демокрацията в България. И това е безспорно и не е тема на тази комисия. Темата, която искаме да обследваме, е друга. Какво се случи в България в последните 30 и повече години с тази много мощна световна организация? Тя не е само на Сорос. И всички добре го знаем. Това е система за влияние във всички сфери на обществения живот – през гражданското общество, влияние към правителства, към отделни системи, медийни, съдебни и така нататък. В България не е никаква тайна и аз моля да бъда извинен, когато давам примери със себе си. Не е от суета, не е от желание да изпъкна пред Вас, а защото съм жив участник в генезиса на тези събития. И е добре, дълг е пред обществото и дълг пред поколенията е да ги разказваме тези неща. Разбира се, аз ги разказвам от моята гледна точка, друг ще ги разкаже от неговата. Но аз знам как се формира пред очите ми благородно това общество – „Отворено общество“, как направи първите си стъпки, кой направи връзката със Сорос – Бог да го прости, много уважаван от мен политик от СДС, кои се качиха на този влак и го употребиха не много чистоплътно, да не кажа съвсем нечистоплътно. Защото да имаш, да представляваш такава мощна система от NGO в цял свят и да ги...
#284 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
НПО-та.
#285 · speech
Окей, НПО-та. Приемам тази забележка, нищо, че идва от ВЪЗРАЖДАНЕ. И да я употребиш за влияние в обществото, за политическо влияние, за завземане на съдебната система, за манипулиране на медиите, за завземане на медиите, за завземане на голяма част от академичния състав и цели университети, чрез кариерното развитие на преподаватели, осигурено от тези НПО-та в цял свят. Това е една много голяма тема. Тя има нужда от осветляване, така да го кажем. Защото не финансирането, не съществуването на самата структура на тези организации в цял свят и в България, а тяхното скрито влияние и изкривяването им в условията на българската действителност от хора, като Иво Прокопиев, като кръга „Капитал“ и сродните им организации. Трябва ли да Ви припомням изтеклите мейли по създаването на една дясна политическа формация, по ребрандирането на стари десни формации от същите групи, със същите хора – едни и същи хора? Как и по какъв начин…
#286 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Припомни го, де.
#287 · speech
В хода на Комисията ще го припомним, тук няма да ми стигнат не минутите, които имам, няма да ми стигнат часове, за да разкажа всичко, но в хода на работа на Комисията, ако приемете, ще разкажем много интересни неща и ще се опитаме и да ги докажем, защото то не е чак толкова трудно. Има живи участници, има и факти, така че да разграничим доброто от порочните практики. Ето още един пример. Да помагат тези организации в областта на образованието, е благородна кауза. И тя имаше своите измерения в годините. Но да използваш тези формации и тяхното влияние, за да учиш децата как да си сменят пола, да ги учиш, че няма два биологични пола – нещо, което е ноторно известен факт, не е много благородно. Бих казал, ужасяващо е по отношение на бъдещото поколение и по отношение изобщо бъдещето на човечеството. И това няма нищо общо с насилието върху жени или толерантността към инакомислещите. Това е съвсем друга, човеконенавистническа идеология. Да се бориш, да си атеист, е едно, да си вярващ в различни религии или в различни християнски деноминации, е друго. Да си богоборец обаче, е трето. Една част от тези организации бяха използвани за богоборство. И това също ще го докажа. Защото не можеш да обвиняваш православието, да го отричаш и да се бориш срещу него под маската на това, че това било московска политика. Православието, както Ви е известно, се различава от католицизма и по това, че църквите са поместни, а не една, която командва целия свят. Така че няма как Московската патриаршия да има влияние заради това, което се случва там или в други църкви, Българската православна църква да бъде атакувана, а тя през всички тези години е атакувана по един или друг начин от отделни индивиди или от отделни организации от този кръг. Мога да продължа с още много, много примери. Исках само това да мотивирам пред Вас, затова ще спра. Да отделим зърното от плявата. Да отделим добрите намерения от злоупотребата с добрите намерения. И да се опитаме почетено да използваме факта, че американският народ избра президента Тръмп, може би и затова, че той обеща да сложи край на една голяма част от тези порочни практики, в които беше замесена и държавата, управлявана от няколко демократи президенти. Държавата, към която винаги сме се стремили като пример на най-съвременна, най-модерна, най-мощна демокрация. Защото и американският народ направи този избор, това е моят скромен прочит, за да се върне поувехналата слава на най-голямата демокрация. Защото тези хора направиха това и го направиха и чрез организации, като тази на Сорос и като USAID. И затова ние трябва да разграничим зърното от плявата и да покажем къде са злоупотребите, да покажем как това е повлияло на политическия живот, как са създавани прокси партии на тези структури, как те са внедрявани във властта, как още преди да приключат изборите, цял месец в овладените медии 5 – 6 говорещи глави на същия кръг предварително говорят, че ако не участва в правителството тази формация, която крета с 5 – 6%, това правителство няма да е демократично, и така нататък. Темата е доволно сериозна за цялото наше общество и ние трябва да я осветлим. Иначе за добрите намерения на дарителството ще Ви кажа – и с това завършвам – пътят към ада е постлан с добри намерения. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#288 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Реплики към изказването на господин Цонев? Господин Ганев. Втора реплика – господин Божанов.
#289 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Цонев, хубаво изказване, в което обаче не казахте фактите, премълчахте ги, обяснихте, че когато се направи комисията – тогава, както и за политическите сили, за хората, които са взимали пари от десетилетия и продължават да взимат пари от десетилетия от такива туморни организации, фондации като на Сорос. Само че отбелязахте нещо изключително важно за това, което лицето Божанков преди това говори и си изхвърли тук за това колко било полезно да се даряват пари и в образованието, и за цялото това нещо. Споменахте и правилно отбелязахте, че освен да се направи в дадена зала ремонт или да се направи определена аула, да се ремонтира в някои от университетите, след това започват да се наливат пари в образованието за прокарване на всякакви ултралиберални политики, свързани с джендъри, смяна на пола и с цялото това нещо. И тук въпросът е защо. То е ясно защо. Вашата сила защо, когато беше Законопроектът, който мина на първо и на второ четене, за забрана за сексуалната пропаганда в училище, Вашата парламентарна група гласува против? Тогава Вие подкрепихте всички тези политики на Сорос, които се прокарват. Парадокс е, че Вие станахте, изказахте се в подкрепа на Законопроекта на ВЪЗРАЖДАНЕ, казахте колко е важно за бъдещето на държавата, защото децата са бъдещето на държавата, след което Вашата парламентарна група гласува против. Това се получи. 159 гласа бяха „за“, мина и на първо, и на второ четене. За съжаление, Вие изпуснахте шанса си, Вашата парламентарна група изпусна шанса си да може с чиста съвест това в момента да го обясни и да го каже. Иначе сте прав, но премълчани истини, неизказани цели истини, полуистини олекват и не тежат. Жалко, че не посочихте имената, които би било хубаво да ги кажете и да посочите създадените политически сили. Нека да се чуят, да се знаят, пък нека в Комисията впоследствие допълнително да се дебатира тази тема и да се влиза в детайлите.
#290 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Заповядайте за втора реплика. Имате думата, господин Божанов.
#291 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Цонев, днес е денят на опозицията. Това, което обаче виждаме… Странно е, че част от опозицията се занимава с друга част от опозицията. ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“ атакуват къде по-остро, къде по-умерено ПП-ДБ. Това, меко казано, е странно. Има си управляващи, които да бъдат обект на днешните ни инициативи в пленарната зала. Второто нещо, което искам да кажа, е във връзка с твърдените влияния в съдебната власт на кръгове, фондации и така нататък. Ами доста неуспешно са се справили господата Сорос, тъй като във Висшия съдебен съвет всичко се гласува, както каже господин Пеевски, както по всичко изглежда. Има два гласа, които са опозиция, те дори не знам имат ли общо с някакви фондации, но всичко останало е монолитно в този Висш съдебен съвет. Доста неуспешно е това нещо и не знам тази комисия какво ще установи – че Сорос не е успял, дори и сигурно не е опитал да овладее каквото и да било. И на последно място, твърденията, че ако – предполагам, за нас се отнася – не участваме в управлението, това би било много лошо и така нататък. Това, че нашият дневен ред, реформаторският дневен ред за страната дава легитимност на управленията, е политически въпрос, а не въпрос за задкулисни влияния. Благодаря.
#292 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Трета реплика ли желаете? Заповядайте, господин Летифов.
#293 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Цонев, общо взето, във Вашето изказване направихте показна ретроспекция, както се казва, христоматийно, и ние трябваше просто да слушаме и да попиваме тази информация, но виждаме, че колегите се упражняват, бъркайки термини, събития. Одеве колегите от ПП-ДБ, на които, впрочем, господин Цонев, да им припомните, че са абонати пред стаята на господин Костадинов и ВЪЗРАЖДАНЕ – било за състава на ВСС, било за регулаторите, ПП-ДБ молят, искат подкрепа, готови са на брак с ВЪЗРАЖДАНЕ за всичко, но излизат и обвиняват тук, видите ли, в съглашение „ДПС – Ново начало“ с ВЪЗРАЖДАНЕ, което по никакъв повод и никога не се е случвало. Но те трябва да излязат и да признаят колко често лягат, стават, молят се пред стаята на ВЪЗРАЖДАНЕ и специално на Костадинов. След това да им припомните, господин Цонев, че нашият стратегически партньор Америка и фондациите на Сорос са две корено различни неща и отношенията с нашия партньор са едно, което ние сме защитавали в последните 35 години, а влиянието на частни лица, оказвайки влияние във всички сфери на обществено-политическия живот, включително и с това да се създават политически проксита, да служат на един олигархичен кръг, а не на икономическото развитие и просперитет на страната и на българските граждани... Да не бъркаме просперитета на кръга „Капитал“ с просперитета на държавата и на българските граждани. Това са коренно различни неща. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#294 · speech
Благодаря Ви, господин Летифов. Заповядайте, господин Цонев, за дуплика.
#295 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Благодаря на колегите за репликите. Господин Ганев, направете си справка – към Цончо Ганев, не го виждам дали е в залата. Да. Направете си справка. Гласувахме за забраната във Вашия закон и гласувахме… (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Може ли да приключа и тогава да излезете да кажете? Гласувахме против определението в Преходните и заключителните разпоредби за забраната, против определението. И сега бих бил против определението и групата, защото ние намираме, че там нещата не са точно направени – както трябва. Но ние гласувахме за забраната и понеже отричате, ще направя справка и на следващото заседание ще Ви я дам. Господин Божанов, вдигате ми топката за неща, които исках да не ги казвам в изказването си. Първо, една част от опозицията се занимава с друга част. Абсолютно вярно. Докато Вие като опозиция се занимавате от сутрин до вечер с Пеевски, ние пък се занимаваме с Вас. И през това време Борисов, ГЕРБ, комунистите и тук една част, да не казвам кои са, си управляват. (Шум и реплики.) Точно така е! Вие се занимавате с нас, ние с Вас и затова няма опозиция. Да Ви го кажа в прав текст. (Шум и реплики.) Колкото до влиянието в съдебната власт, ами Съюзът на съдиите какво е? Пряко и директно организация, която се финансира от фондациите на соросите, от тези източници и от въпросната, спомената преди малко от мен, американска организация. Ами там всички са кадри на тези. И този съюз на съдиите се произнася, макар че в него членуват по-малко от една пета от съдиите, от името на всички съдии. Да, не успяхте да овладеете прокуратурата, остана относително независима, но битката Ви продължава. И впрочем да Ви кажа, че моделът е един и същи. Не разкри ли Тръмп сега колко прокурори са били хванати от Демократическата партия и как тенденциозно над 100 обвинения му повдигнаха? Не го ли разкриха това в Америка? Значи в Америка е станало, в България няма такова нещо, няма пуснати такива пипала по същата линия! Че да не би да не стана в Румъния?! Че да не би да не стана и в други европейски държави?! Да не би Орбан да ги изгони всичките тези, защото бяха много демократични?! Борецът против комунизма Орбан, не някой друг! Борецът против комунизма Орбан ги изгони! Или ще го обвините и него в антидемократични намерения и действия?! Ами не е така! Просто там, където тези организации злоупотребяват, а България е просто христоматиен пример за тази злоупотреба. После ще разкажем и за бизнеса и тогава ще отговоря на въпроса на господин Халил Летифов, на неговата реплика, че интересът на България не е частният интерес на кръга „Капитал“, Прокопиев и всички присъдружни организации, които се обогатиха от това влияние. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#296 · speech
Благодаря Ви, господин Ценов. Други колеги, желаещи да се изкажат по Проекта на решение? Не виждам. Закривам разискванията. Колеги, преминаваме към гласуване на Проекта на решение за създаване на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации на територията на Република България, финансиращи български физически и юридически лица и неправителствени организации, както и установяване на свързаността им с политически партии, магистрати, образователни институции, медии, бизнес структури и органи на държавната власт. Моля, колеги, режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 61, против 79, въздържали се 38. Предложението за Проект на решение не е прието.
#297 · speech
ИТН, от място
Прегласуване.
#298 · speech
Желаете ли да обосновете мотивите си за прегласуване? Заповядайте.
#299 · speech
ИТН
Искам да се обърна към колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които не знам защо напуснаха залата точно в този момент. Ако сте борци против Сорос, както твърдите, ако скачате на „Отворено общество“, както твърдите, ако смятате, че защитавате подобни интереси, както твърдите, да Ви напомня, че сега трябва да гласувате, и да Ви кажа, че Вашите избиратели, на които им обяснявате, че скачате срещу фондациите на Сорос, срещу „Отворено общество“, срещу кръга „Капитал“, сега ще видят, че „Има Такъв Народ“ гласува „за“, а Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ сте извън залата, подкрепяйки ПП-ДБ в коалиционно, как да кажа, прегръщане.
#300 · speech
Благодаря Ви. Прегласуване по искане на господин Йорданов. Гласували 179 народни представители: за 62, против 74, въздържали се 43. Предложението не е прието. (Реплики от народните представители Радостин Василев и Станислав Балабанов: „Различен вот!“) Вие? Различен вот ли, господин Василев? Заповядайте. И господин Балабанов след това.
#301 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Дейността на Сорос и групата в България наистина трябва да бъде обект на проверка от Народното събрание. За съжаление, днес видяхме нещо много интересно. Аз си спомням – когато избираха Пеевски за член на Конституционната комисия, ВЪЗРАЖДАНЕ напуснаха залата и не гласуваха. И избраха Пеевски. Спомням си, когато гласувахме един законопроект за обществените поръчки в частните болници, ВЪЗРАЖДАНЕ гласуваха и удариха едно рамо на ГЕРБ, за да не се възлагат такива поръчки в частните болници. И днеска гледахме един фалшив спор между ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ. Налитат си на бой отзад, бъркат си в очите, рошат си косите. И накрая ВЪЗРАЖДАНЕ, ако бяха тук, тази комисия щеше да бъде направена и щеше да се разследва дейността на Сорос. Само че, както винаги, тяхната работа не е точно такава, каквато изглежда, за съжаление. Ето сега искам да ми обясни Костадинов: пак ли врагът Пеевски е виновен за това, че той не подкрепи нещо, срещу което за него гласуват 300 хиляди души, или има някаква друга причина? (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#302 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Балабанов. Трети различен вот – господин Вълчев.
#303 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Цял ден фалшиви боеве, фалшив дебат. Всъщност, когато дойде време за гласуване, действително ВЪЗРАЖДАНЕ отсъства от залата и това е показателно по отношение на тяхната позиция за създаването на Временна комисия, битката със Сорос или по-скоро услугата, която направиха към служителите на Сорос в България, а именно по-голямата част от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Понеже теми на ВЪЗРАЖДАНЕ като опозиция – винаги се хващат за нещо, използват някаква кукичка, за да държат в изкуствена будна кома техните избиратели: беше свързана с еврозоната – скоро няма да могат да умуват по този казус; беше свързана с ковид – ковид отдавна няма. Сега се чудим с какво да се свържем, обаче ни няма в залата. Така че към избирателите на ВЪЗРАЖДАНЕ – мога да им пожелая да помислят трезво, практично и да видят кой всъщност иска да има такава комисия, кой всъщност е готов да разследва всички факти и обстоятелства по отношение влиянието на Сорос в България. Тази формация се казва „Има Такъв Народ“, така че, уважаеми избиратели на ВЪЗРАЖДАНЕ, хубаво е да сте на страната на управляващите, за да имате смисъл. Благодаря Ви. Заповядайте в „Има Такъв Народ“.
#304 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Вълчев.
#305 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Костадинов, радвам се, че сте тук в залата и съжалявам – аз наистина няма да тръгна по тази плоскост за фалшивия бой, за фалшивите емоции, за фалшивите тези. Вярвам, че беше от сърце. Не го приемам, окей. Но когато думите и делата се разминават, мисля, че тук трябва ясно да се каже, че в момента ВЪЗРАЖДАНЕ избягаха от спора. Избягахте, вместо да защитите с гласовете си, с гласуването си формирането на комисия. Казвам Ви го като един от тези хора, които подкрепиха Вашето предложение по точка първа, както сега подкрепих и по точка втора, защото за мен темите са свързани. Няма никакво значение какво е влиянието и как се казва. Въпросът е дали има неправомерно влияние, дали има инструменти, чрез които се реализира неправомерно влияние, оформяне на публичното мнение, публичния разказ. За мен мястото на ВЪЗРАЖДАНЕ беше в това гласуване – да гласувате, и съжалявам наистина, че избягахте от това. Аз няма да призовавам да се присъединяват Вашите избиратели към нас. Това, което мога да Ви кажа, е, че според мен направихте груба политическа грешка и се надявам скоро да я поправите. Мисля, че ще намерите начин, по който да я поправите. Благодаря.
#306 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Господин Костадинов, желаете ли думата по начина на водене? Заповядайте.
#307 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Преди час в парламента се оформи коалиция на чуждестранните агенти, които гласуваха срещу приемането на Закон за чуждестранните агенти, който щеше да осветли абсолютно всички чужди правителствени и неправителствени институции, фондации, държавни агенции, които финансират български политически, икономически, медийни и псевдограждански субекти. Нека да кажем кои гласуваха „за“, защото е по-лесно. Всички бяха „против“ или „въздържали се“. „За“ гласува ВЪЗРАЖДАНЕ и четирима депутати от БСП – Иван Петков, Десислав Тасков и още двама – съжалявам, просто не мога да си спомня имената. Това са четиримата депутати от БСП, които гласуваха. Ние няма как да подкрепим решение, което е на хора, които отказват да подкрепят генералния законопроект на ВЪЗРАЖДАНЕ. Една комисия, която на всичкото отгоре е вкарана от хора, които самите те са били стипендианти на Сорос – няма как да бъде подкрепена. Изказванията в момента тук от патериците на ГЕРБ – ИТН, БСП, разни други, които искат да бъдат патерици, ама не им се получава, като МЕЧ, по никакъв начин няма как да бъдат релевантни към случващото се в момента в пленарната зала.
#308 · speech
Къде е начинът на водене, само не разбрах, господин Костадинов?
#309 · speech
Госпожо Киселова, това, на което всъщност искам да Ви обърна внимание – в нашия парламент имаме ясно очертана коалиция на чуждестранните агенти, които ясно и категорично гласуваха срещу осветляването на всички чужди фондации и чужди правителства, защото ние искахме да се осветлят и правителствата включително. (Провиквания от народните представители Манол Пейков и Йордан Иванов.) А това, което видяхме в момента тук, е една елементарна мимикрия, която няма да прикрие фактите такива, каквито са. Една коалиция на чуждестранните агенти управлява България, а тук подобни опити за комисии – може би, ако бяхме получили подкрепа за нашия законопроект, щеше да бъде хубаво и тази комисия да се случи. Само че такова нещо не се случи, защото в българския парламент има мнозинство от чуждестранни агенти. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#310 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Надявам се, оценихте търпението ми. Заповядайте, господин Балабанов. И господин Вълчев желае по начина на водене.
#311 · speech
ИТН
Госпожо Председател, процедурата ми по начина на водене е към Вас. Как си обяснявате, при положение че цяла, почти цяла парламентарна група народни представители рязко излезе от залата? Може би поради някакви ангажименти, които трудно ще обяснят тяхното бързо връщане в залата. Не знам как си го обяснявате – това на какъв принцип е? Може би са превъзбудени от фактите, които споделяме ние от трибуната. Но, господин Костадинов, по-скоро тази процедура по начина на водене е и към Вас. Въпреки че сте с гръб, обърнете се с лице да Ви кажа, че нищо лично към Вас – това са просто факти. Цял ден Ви гледаме как с Мирчев заобикаляте максимално обсега на Народното събрание, докато дойдат квесторите, за да можете да си плеснете по два шамара. (Смях.) От друга страна, още три часа Ви слушахме как ще правите всичко възможно, за да докажете, че Сорос е вреден за България, и тук ще правим комисия, за да съберем всички факти и обстоятелства, а накрая избягахте. Това са фактите от днешния ден, така че това се случи. Затова още веднъж искам да пожелая на Вашите избиратели да мислят практично – ако искат да са част от управляващото мнозинство, „Има Такъв Народ“ e тяхната платформа. Благодаря.
#312 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. И господин Вълчев по начина на водене.
#313 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е както към Вас, така и към колегите, които председателстват заседанията на Народното събрание. Разбирам Вашето вродено чувство за парламентаризъм и чисто човешка добрина, но е недопустимо да позволявате злоупотреба с процедури. Ние в последните 10 дни виждаме непрестанна злоупотреба с процедурите в Народното събрание. Мисля, че е добре това да се прекрати. Виждате, отразява се и на работата на Народното събрание. Както каза колегата Балабанов, тук се правят някакви сценки. Колега Балабанов, не сте прав. Шамара го изяде един от квесторите. Двамата файтъри не можаха да стигнат до себе си. Госпожо Председател, процедурата ми е – не допускайте повече да се злоупотребява с Правилника на парламента, който Ви бе подхвърлен тук. Не допускайте изказвания, които очевадно нямат нищо общо с духа на парламентаризма. И моля на Председателския съвет да го изговорите и с Вашите колеги – това повече е недопустимо. Такова поведение не способства за авторитета на институцията. Благодаря Ви.
#314 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Тъй като министърът на вътрешните работи има необходимост да дойде до 10 минути, предлагам Ви да започнем в 13,25 ч. следващата точка. 10 минути почивка. Благодаря. (След почивката.)
#315 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Поканените за изслушване: министър Даниел Митов, председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев и директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ Явор Серафимов са тук. Извинявам се. Мирослав Рашков, директор на Главна дирекция „Национална полиция“, поради отсъствие от страната на главен комисар Явор Серафимов. Моля да гласуваме допуск до залата на старши комисар Боян Раев, заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 106 народни представители: за 94, против 8, въздържали се 4. Явно колегите не са разбрали за какво гласуваме. Гласуваме допуск... (Шум и реплики.)
#316 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прегласуване с проверка на кворума преди това!
#317 · speech
Прегласуване и проверка на кворума. Първо, проверка на кворума и след това ще прегласуваме допуск до залата на заместник-директора на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ господин Боян Раев. Първо, проверка на кворума. Регистрирани са 124 народни представители. Имаме кворум, продължаваме заседанието. Сега, моля да прегласуваме допуск в залата на старши комисар Боян Раев, заместник-директор на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 145 народни представители: за 130, против 11, въздържали се 4. Предложението е прието. Моля, поканете господин Раев в залата. Уважаеми колеги, тъй като има малко повече от 20 минути до края на заседанието, имаме две възможности. Едната възможност е да удължим днес заседанието и да се проведе изслушването. Втората възможност е изслушването да бъде в утрешния ден с фиксиране на точка втора.
#318 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Днес. Защо да ги разкарваме хората?
#319 · speech
Това са двете възможности. Моля от вносителите някой да излезе да обоснове какво желаете – дали да се проведе днес, или утре. Заповядайте, господин Мирчев.
#320 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз, първо, не знам дали почивките са преброени коректно като минути. Ако те са отчетени коректно, нашето желание е да има изслушване. И тъй като днес има комисии и ще бъде трудно да получим достатъчно гласове в пленарната зала за това да удължим времето, предлагаме изслушването да бъде утре, с опцията – и това е изговорено с министъра, че той няма да бъде тук, но ще изпрати заместник-министър. Но ако има множество в залата – затова Ви предлагам да има две гласувания, първото да бъде за удължаване на времето, ако залата не е съгласна с удължаване на времето, точката да бъде утре. Благодаря.
#321 · speech
Аз предложих двата варианта. Вие не казахте кое желаете – дали да удължим времето днес, или изслушването да се проведе утре, една от двете възможности.
#322 · speech
Желанието ни е изслушването да е утре.
#323 · speech
Утре. Представител на вносителите предлага изслушването да бъде утре, като министърът ни информира – ето, тук е днес, че утре има служебен ангажимент, който е извън страната, и по тази причина в изслушването ще участва заместник-министър на вътрешните работи. Така че, колеги, моля Ви да гласуваме изслушването да бъде утре след фиксираната първа точка, да бъде втора точка от дневния ни ред за утре – четвъртък, 6 февруари. Гласували 155 народни представители: за 119, против 35, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към следващата точка от нашия дневен ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГИЯТА ОТ ВЪЗОБНОВЯЕМИ ИЗТОЧНИЦИ. Има два законопроекта, които са приети на първо гласуване. Заповядайте! Доклад от името на Комисия.
#324 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, предлагам процедура да удължим времето до приемането на тази точка.
#325 · speech
Добре. Има постъпило предложение. Става дума за два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 170 народни представители: за 130, против 36, въздържали се 4. Предложението е прието. Заповядайте да представите доклада.
#326 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-019, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 17 януари 2025 г., и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-01-20, внесен от Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев, Рамадан Аталай на 24 януари 2025 г. На заседание, проведено 29 януари 2025 г., Комисията по енергетика разгледа посочените законопроекти. На заседанието присъстваха: Жечо Станков – министър на енергетиката, Ива Петрова – заместник-министър на енергетиката, Иван Иванов – председател на КЕВР. Първият законопроект беше представен от народния представител Венко Сабрутев, който посочи, че действащите разпоредби на Закона предполагат невъзможност да бъдат изпълнявани изискванията за блендиране на бензиновите горива с биоетанол, без това да се отразява на качеството на готовия продукт, считан от 1 март 2025 г., поради това, че в последното изменение етерите не са включени. Поради физико-химичните характеристики на продукта смесването на бензин с биоетанал може да доведе до невъзможност да се изпълняват изискванията за качеството на горивата, заложени в Закона за чистотата на атмосферния въздух, минималните стойности за съдържанието на кислород и особено налягането на парите на горивото ще бъдат превишени. Вторият законопроект бе представен от народния представител Делян Добрев, който заяви, че Проектът предвижда изменение на чл. 47, ал. 1, т. 7, с което се разширява обхватът на биогоривата, с които след 1 март 2025 г. да бъде извършвано смесването на същите за бензинови двигатели от нефтен произход в определеното в законно съотношение. Освен с биоетанол смесването ще може да се извършва с етери, произведени от биомаса. Към настоящия момент лицата, които пускат на пазара течни горива за транспорта, при освобождаването на потребление в съответствие със Закона за акцизите и данъчните складове, следва да се спазват процентно съотношение на горивото за бензинови двигатели с биоетанол и/или етери, произведени от биомаса, минимум 9% обемни. С промяната ще се предостави възможност на икономическите оператори да изпълняват по-широк кръг от биогорива, с които да се извършва смесването. Предложените промени ще спомогнат достигането на националната цел от 34,96% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия и задължителната национална цел от 29,93% дял на енергията от възобновяеми източници в крайното потребление в транспорта през 2030 г., които са заложени в Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021 – 2030 г. на Европейската комисия. При проведеното гласуване по първия законопроект се получиха следните резултати: „за“ – 5, „против“ – няма, „въздържал се“ – 15. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-01-9, внесен от Кирил Петков и група народни представители на 17 януари 2025 г. При проведеното гласуване по втория законопроект се получиха следните резултати: „за“ – 15 гласа, „против“ – няма, „въздържал се“ – 5. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-01-20, внесен от Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев и Рамадан Аталай на 24 януари 2025 г.“ Благодаря Ви.
#327 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. От името на вносителите първият законопроект да бъде представен от господин Кирил Петков или от някой от вносителите – желаете ли? Господин Сабрутев, заповядайте да представите Законопроекта.
#328 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Двата законопроекта са изключително идентични. Касае се за добавяне на една дума в Закона за енергията от възобновяеми източници. Ще подкрепим и двата законопроекта и се надяваме да мине на две четения днес. Благодаря.
#329 · speech
Благодаря Ви, господин Сабрутев. От името на втората група вносители – Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев и Рамадан Аталай – кой желае да вземе отношение? Не желаете. Благодаря Ви. Откривам разискванията по така представения доклад на Комисията по енергетика и двата законопроекта. Заповядайте, господин Анастасов. Надявам се да се изкажете и по двата законопроекта едновременно.
#330 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, естествено, че ще се изкажа и по двата законопроекта едновременно и няма да губя много от времето, защото комисиите са важни. Колеги, изключително умилително е как група народни представители от управляващото мнозинство в синхрон с група народни представители от уж опозицията от ПП-ДБ внасят едно предложение, което цели да санира едно решение на кабинета Денков, а именно да изпълним Актуализирания и интегриран план в областта на енергетиката и климата в Република България за периода 2021 – 2030 г., който, забележете, колеги, не е обсъждан с никого в това Народно събрание. Те са решили, представили са си го, дали са едни цели за съдържание на възобновяеми източници в горивата в крайното потребление и сега ние трябва да го изпълняваме. Съжалявам, колеги, съвсем принципна ни е позицията, искам да бъдем ясни. Ние от „Движение за права и свободи – Ново начало“ няма тук в тази зала да подкрепяме предложения на народни представители, които са свързани с европейското законодателство и хармонизацията. Това е работа на Министерския съвет. Те носят отговорността за наказателните процедури, те носят отговорността и политиката за абсолютно всичко, което е свързано с хармонизацията на европейското законодателство. Да не говорим, че като искат да предлагат планове за климат и енергетика, където има доста работи, които не са окей, а те са го направили на своя глава, няма как ние тук в тази зала да им санираме техните приумици. Като стигнем до детайлите някой ден да разсъждаваме над този план, ще видите, че има доста неприятни неща. Благодаря Ви. Ние ще гласуваме против.
#331 · speech
Благодаря Ви, господин Анастасов. Има ли реплики към изказването на господин Анастасов? Не виждам. Друг колега желае ли да се изкаже по законопроектите за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване. Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-01-9, внесен от народните представители Кирил Петков и група народни представители на 17 януари 2025 г. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 179 народни представители: за 59, против 64, въздържали се 56. Предложението не е прието. Преминаваме към първо гласуване на втория Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 51-554-01-20, внесен от народните представители Павела Митова, Делян Добрев, Андрей Вълчев и Рамадан Аталай на 24 януари 2025 г. Моля, колеги, гласувайте! Гласували 173 народни представители: за 134, против 24, въздържали се 15. Предложението е прието. Заповядайте, господин Кръстев.
#332 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, правя процедура да мине на второ четене току-що приетият на първо четене закон – на основание чл. 76, ал. 2 двете гласувания да бъдат проведени в едно заседание.
#333 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Обратно предложение? Господин Сабрутев, Вие също искахте думата?! Не желаете. Моля да гласуваме дали да преминем към второ гласуване на Законопроекта. Гласували 181 народни представители: за 143, против 36, въздържали се 2. Предложението е прието – преминаваме към обсъждане и гласуване на Законопроекта на второ гласуване. Заповядайте, господин Кръстев.
#334 · speech
Благодаря, госпожо Председател. „Проект! ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници Параграф единствен. В чл. 47, ал. 1, т. 7 след думите „съдържание на биоетанол“ се добавя „и/или етери“ и думата „произведен“ се заменя с думата „произведени“.“ Благодаря.
#335 · speech
Извинявайте, трябва първо да изчетете „Закон за изменение и допълнение“. Първо ще гласуваме заглавието и след това параграфа. Откривам разискванията, колеги, по така представения Законопроект за изменение и допълнение за второ гласуване. Има ли желаещи колеги да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията по заглавието. Моля да гласуваме първо заглавието. (Реплики.) Едновременно желаете? Добре. Гласуваме едновременно наименованието на Законопроекта и параграфа, както бяха представени от господин Кръстев. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 173 народни представители: за 139, против 26, въздържали се 8. Предложението е прието, а с това и Законопроектът на второ гласуване. Успяхме да се вместим във времето. Лека работа на комисиите. Утре редовно заседание в 9,00 ч. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,00 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Николета Кузманова Секретари: Цвета Рангелова Габриел Вълков