2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: plamen-mladenovski
· намерени изказвания: 15
#1 · speech
Добър ден, колеги. Моля за регистрация. Регистрирани 154 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Колеги, по точка първа за днешния дневен ред – Изслушване на служебния заместник-министър на енергетиката и изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Андреев, снощи е постъпило писмо от изпълнителния директор Иван Андреев, с което ни информира, че поради лична негова ангажираност и на неговите заместници с изключително отговорни предстоящи пускови операции на 6 енергоблок няма да има възможност да участва в заседанието на Народното събрание за периода 5 – 6 март 2026 г. Те заявяват готовност изслушването да бъде проведено през следващата седмица. В тази връзка е постъпило и писмо от Министерството на енергетиката, с което ни уведомяват – представител на Министерството, предвид невъзможността за участие на АЕЦ „Козлодуй“ в изслушването и отчитайки оперативната му самостоятелност като публично предприятие, считат че самостоятелно участие на Министерството на енергетиката в исканото изслушване няма да допринесе за изясняване на поставените въпроси в цялост. В тази връзка предлагат по преценка на Народното събрание изслушването да бъде проведено с ръководството на Атомната централа следващата седмица. Обсъдихме този въпрос на Председателския съвет – изслушването ще се проведе следващата седмица. То е включено в нашата програма по реда на чл. 47, ал. 3, което автоматично му осигурява място в програмата за следващата седмица. По отношение на следващото изслушване също има писмо от Министерството на енергетиката, в което участие ще вземе господин Красимир Ненов – заместник-министър на енергетиката. При това положение, колеги, точка първа за днес няма да бъде проведена. Точка втора за днес всъщност е разгледана и гласувана вчера, предвид което пристъпваме към изслушване на служебния заместник-министър на енергетиката и на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране. Имаше заявена декларация първо от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте.
#2 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми български граждани, днес трябваше да се проведе изслушване и на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев по темата с гнусната история в Петрохан и неговите действия, които будят основателни съмнения в опит за замитане на следите, свързани с тази педофилска секта и нейните политически покровители. Още когато президентът Йотова направи грубата грешка да позволи на Гюров да състави тяснопартийно правителство, ние предупредихме, че този служебен кабинет ще се опита да скрие истината от българските граждани. И за съжаление, се оказахме прави. Временният министър на вътрешните работи Емил Дечев, произлизащ от пепейското дебейско НПО Антикорупционен фонд – НПО, което е натискало и МВР, и КПКОНПИ, и Главната прокуратура да не разследват педофилите на Калушев, та първата работа на временния министър Дечев беше да извика ръководителите по случая Петрохан и да им поиска оставките. След това най-нагло наруши закона, като изиска информация за разследването, която се получава само с прокурорско разрешение, и то, забележете, не по законния ред, а привика служител на МВР в ресторант в София. В ресторант – като типичен квартален пияница. Разбира се, наглостта му не спря дотук. Той продължи методичната си задача да уволнява хора от МВР, които работят по тази гнусна педофилска афера или пък могат да дадат компрометираща информация за политическия чадър, евентуален, от ПП-ДБ. Знаете ли, че миналата седмица Емил Дечев освободи старши комисар Пламен Томов, директор на ОД МВР – Монтана, същото монтанско МВР, през което един от петроханската секта получава 16, повтарям – 16 разрешителни за оръжия! – по времето на Бойко Рашков като вътрешен министър на Кирил Петков. Знаете ли, че също миналата седмица Емил Дечев отстранява и старши комисар Тихомир Ценов – директор на ОД МВР – София-област, защото именно те водят разследването по убийстватата в Петрохан? А знаете ли, че вчера същият временен министър на вътрешните работи Емил Дечев отстранява главен комисар Боян Раев – директор на ГДБОП? Вероятно за да не излезе истината за подаваните сигнали за сектата в Петрохан през 2022 г. – сигнали смачкани и нестигнали до прокуратурата по времето на раздаващия оръжия Бойко Рашков. И това не е всичко. Знаете ли, че също вчера е бил отстранен и главен комисар Захари Васков – директор на Главна дирекция „Национална полиция“, който работи оперативно по случая „Петрохан“. Захари Васков е махнат точно преди активните действия на разследващите по темата за парите на петроханската секта на Ивайло Калушев. Първите данни сочат наличието на сериозни финансови потоци, идващи от политици като столичния кмет Васил Терзиев – на ПП-ДБ, и предприемачи като Саша Безуханова – основател на ДБ. И двамата са тясно свързани с коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Прави ли Ви впечатление, че откакто се появи Дечев, няма нито един брифинг по темата „Петрохан“ въпреки наличието на нови факти и обстоятелства, установени по случая? Вероятно кметът Терзиев на всичкото отгоре е спестил пълната истина пред медиите, като заяви, че е дарил на петроханци само 70 – 80 хиляди евро. Към момента разследващите на аферата „Петрохан“ са установили поне три превода за над четвърт милион лева към личната сметка в Първа инвестиционна банка на Ивайло Иванов – Ивей, направени от кмета Терзиев и вече бившата му съпруга. Днес служебният министър на вътрешните работи Емил Дечев трябваше да отговаря на тези въпроси, задавани от „Има Такъв Народ“, но избяга, ошмули се, скри се най-мъжествено, като някоя ощипана госпожица се изсули някъде. Тези действия на Дечев за пореден път затвърждават усещането, че една от основните му цели на този пост – освен манипулацията на изборите, е покриването на връзките на ПП-ДБ с гнусната педофилска петроханска секта. Емил Дечев е вреден за българското общество. Емил Дечев е вреден за МВР. Емил Дечев е вреден за демокрацията. Осъзнавате ли, уважаеми български граждани, какво морално, емоционално и професионално падение стои начало на МВР? Честни избори ли?! Истината за Петрохан ли?! Морал ли?! Нищо такова! Емил Дечев от кабинета „Петрохан“ е точно толкова нефелен, колкото беше Цицелков и колкото е Христанов. Госпожо президент Илияна Йотова, Вие ги назначихте, Ваша е отговорността за тях! И ако искате наистина да имате уважението на хората към Вас като към президент, веднага им поискайте оставките! Бъдете на висотата на поста, който заемате! В противен случай ще се окажете случайно попаднала жена на неподходящ пост. Не искам да вярвам, че е така. Бъдете достоен президент и уволнете тези недоразумения.
#3 · speech
Господин Йорданов, надявам се, че не трябва да Ви напомням всеки път за обидните изразни средства, които не е редно да звучат от трибуната на Народното събрание. Господин Божанков. След това, господин Трифонов, Ваш ред е за декларация.
#4 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, колегата Йорданов звучеше като човек, който тази сутрин е прочел, че „Има Такъв Народ“ са около единия процент, но езикът е просто недопустим! Нещо повече от това – „Има Такъв Народ“ вчера гласуваха информацията за Петрохан да не бъде давана на тази зала. Те – ГЕРБ, „ДПС – Ново начало“ – бившето управляващо мнозинство, не желаят нашето общество да има пълен и неограничен достъп до цялата информация, включително класифицираната. Защо е това? Нали искате истината да излезе? Употребата на една човешка трагедия, употребата на такъв случай с политическа цел не е просто гавра със загиналите, с паметта им, с техните близки и семейства – това е недопустимо за най-високата трибуна, за държавна институция, за Българското народно събрание и за български народен представител. Дори за Тошко Йорданов би трябвало да е недопустимо. Но явно няма граница. Искам да припомня, че точно този човек, неговата група и останалите му партньори от управлението гласуваха и с гласовете си не позволиха цялата информация да бъде оповестена пред българското общество. Благодаря Ви.
#5 · speech
Господин Трифонов, за декларация – заповядайте, имате думата.
#6 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми български граждани! Веднага щом стана ясно, че ще вървим на избори, отиващата си власт на Пеевски и Борисов развързва кесията в 12 без 5 и изсипва стотици милиони за ремонти на пътища. Както Борисов сам обича да казва: „Пазете се от Гунди в последните секунди!“ Точният прочит обаче звучи така: „Пазете се от Таки, от АПИ и от техните апапи!“ Дни след като кабинетът „Желязков“ е свален от най-големите протести за последните 35 години, АПИ се присеща, че има работа за вършене, и отваря ценовите предложения на десетки търгове, оставени на трупчета повече от година. Изборът на победител е светкавичен – за броени дни, а в някои случаи и за по-малко от ден. Буквално в последните си дни кабинетът „Желязков“ подписва обществени поръчки за ремонт на пътища и мантинели за 800 млн. евро. На 10 февруари тази година председателят на управителния съвет на АПИ инженер Йордан Вълчев с размах подписва цял куп решения за избрани изпълнители. Големите печеливши от хеликоптерното раздаване на стотици милиони евро са „КМВ – системи за пътна сигурност“ и „Нивел Строй“. Кой стои зад тези фирми, колеги? Управител на КМВ е Владислав Димитров – народен представител от ГЕРБ в Четиридесет и първия парламент, а също и съсобственик на „Колхида метал“, която притежава 34% от КМВ. В родния си Перник бившият депутат всъщност е по-известен като Влади Колхидата, Влади Мантинелата, а според местни жители това е просто един от основните купувачи на гласове в областта. Така ли е? МВР да каже! Дали за награда, или като авансово предизборно плащане, но КМВ на Владислав Димитров получава 235 млн. евро за мантинели и ремонт на пътища. Това са 30% от раздадените 800 млн. евро по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. И това са същите пътища, които с години стояха завършени, но неизползваеми заради липсата на мантинели. „Нивел Строй“ пък е пряко свързана с Христофорос Аманатидис – Таки, стария ортак на Делян Пеевски. Връзката между Таки и компанията е проста: единственото дружество с публично официализирано лично участие на Таки е „Миг Строй 5“, то закупува от „Нивел Строй“ апетитен терен за строеж на сграда в столичния район „Люлин“, поемайки всички задължения на продавача „Нивел Строй“. Тъкмо „Нивел Строй“ е онази строителна компания от Брезник, чийто златен век настъпва при правителството „Борисов 3“. Тогава днешните галеници на Таки печелят инхаус договорите за пътя Видин – Ботевград и за „Хемус“ на стойност 190 млн. лв.! По времето на служебния кабинет „Главчев“ отново „Нивел Строй“ печели една от най-големите поръчки в строежите на пътища – обхода на „Меден рудник“ в Бургас, за 130 млн. лв. за участък с дължина 3,4 км, тоест по 38 млн. лв. за километър! С кабинета „Желязков“ започва и ново начало за „Нивел Строй“. Фирмата участва в обединение, спечелило поръчка за реконструкция на 5 км от пътя Арчар – Салаш за 7,5 млн. евро. Отсечката се реализира с европейски пари, а всички останали кандидати за ремонта ѝ са отстранени, без дори да бъдат разгледани ценовите им предложения. На 10 февруари 2026 г., в последната пълна седмица на кабинета „Желязков“, „Нивел Строй“ печели поръчка за изграждането на един от лотовете по пътя Козлодуй – Лом. Цената е 22 млн. 175 хил. евро – за 23,6 км. Средствата отново са по европейската Програма „Регионално развитие“ 2021 – 2027. Отново пари за пътища се наливат във фирма, близка до Таки, чиито лейтенанти бяха главни действащи лица в купуването на гласове на парламентарните избори през октомври 2024 г. Тогава нарушенията стигнаха такива мащаби, че Конституционният съд касира избора на 16 депутати, колеги. Ето как завладяната държава ограбва гражданите до шушка. Хем нямаме пътища, хем парите за пътища пълнят джобовете на мафията, хем с част от тези пари на европейския и българския данъкоплатец се купуват гласове, за да може мафията да продължава да властва. Крайно време е да детронираме тази задкулисна власт. Време е да си върнем държавата! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#7 · speech
Декларация от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – госпожо Катинчарова, заповядайте.
#8 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, госпожо Председател. Колеги народни представители! Тази сутрин искам да Ви съобщя новина, която идва от община Дупница: село Баланово, община Дупница събира подписи с искане за обявяване на бедствено положение поради факта, че от 15 години тези хора нямат достъп до чиста питейна вода. В продължение на 15 години село, което е било с 2000 жители, днес е с 360 души. Това са предимно възрастни хора, чиито роднини – деца, внуци, не могат да дойдат през лятото дори за да преспят една нощ, защото няма къде да се изкъпят. Няма вода, с която да си сготвят, не могат да се измият. Водата от чешмите им, както и от сондажите им, от кладенците им е отровена от години, тъй като е отровено подпочвеното водно тяло. Подпочвените води са отровени от поне 15 години. В продължение на целия този период институции си прехвърлят топката. РИОСВ – Перник, дори стига до забрана – пълна забрана за използването на водата. РЗИ дава предписания на ВиК – Бобов дол, на ВиК – Дупница, по-скоро, която вече е закрита и е минала към „Кюстендилска вода“, да извърши необходимите изследвания за микробиология и наличие на тежки метали. Това не се случва, забележете, защото местната структура на ВиК – Дупница, нямала пари. Никой не е казал, че заради това, че няма пари, страдат, умират и се тровят хора. Свидетелства на жители на Баланово – ние ги видяхме, имаме записи, видеозаписи с техните показания – казват, че когато се къпят, кожата им щипе. Водата е с повишена електропроводимост. Показанията за калций, фосфор, желязо, сулфати са в пъти над нормата. И всичко това е от 15 години. Днес с тази вода не могат да полеят цветята си, тя става само за тоалетната, за нищо друго. Има хора, които разказват, че като се къпят, по кожата на главата им излизат мехури и кожата им се лющи. Как да живеят деца там?! Как да живеят въобще хората там, след като достъпът до вода не е просто конституционно право, това е условие за живот? Днес тези жители са принудени сами да се оправят, тъй като държавата в продължение на 15 години не ги чува. Институциите си прехвърлят топката. Те си пишат писма, а водата все така я няма. За да обясним защо водата е толкова отровна, ще Ви кажа, че каптажът, водохващането на село Баланово и на село Палатово – и на двете населени места, идва от един каптаж, който е на 150 м под сероочистките на ТЕЦ „Бобов дол“. Аз задавам въпрос и Ви моля да си отговорите лично, тихо, вътре в себе си: защо допускаме това? Защо ТЕЦ „Бобов дол“ трови водата на цяла местност? Защо никоя от институциите не е реагирала за това, че местното население – 2000, а сега 360 души, бива изтребвано по този начин? Преобладаващите заболявания в село Баланово са рак на гърлото. Хората се снабдяват с вода, като си купуват бутилирана вода или молят синовете и дъщерите си, които са избягали от селото и работят в близките градове, като им плащат бензина на някои от тях, да им налеят вода от Ресилово, от Сапарева баня. Срам! Вчера бяхме на среща при новия областен управител на Кюстендил господин Иванчев, за когото съм сигурна, че има всички документи, може да изиска още от тях – обеща в рамките на седмица да останем във връзка и да предложи решение на този проблем. На срещата присъстваха представители на ВиК холдинга, на „Кюстендилска вода“, на Общинския съвет в Дупница и в Кюстендил. Говори се за проекти. Призовавам Ви всеки със своите контакти да бъде човек, да говори с министри, среден ешелон, по места. Ако има депутати от Дупница… от Кюстендил, прощавайте – свържете се и помогнете на тези хора да имат достъп до живот. (Реплика.) Първан Дангов, да. Той сигурно ни чува. Господин Дангов, ние ще следим този случай и всяко бездействие и мълчание на институциите ще бъде огласено от нас. Призовавам националните медии, които имат вкус, журналистически, към пулсиращите теми на деня, да обърнат взора си към този жизненоважен – условие за живот, проблем в село Баланово – хората не могат да ползват водата от чешмите си! Изследванията, които са правени, показват, че водата, добита от кладенци, е дори по-отровна от тази, която тече от чешмите им. И това говори за факта, че наистина подпочвените води са отровени. Това продължава повече от десетилетие. С господин Генов, докато беше министър, тук сме разменяли реплики, той винаги е казвал: замърсителят плаща. И това е принцип – замърсителят плаща. За да се реши този проблем, водата на Баланово трябва да дойде от друг водоизточник. Има такъв и той е на 3 км оттам. Това е най-скъпият вариант. Има и по-евтин. Моля Ви, упражнете своето влияние там, където имате близки контакти. Нека да помогнем на жителите на Баланово да останат да живеят в селото, което е прекрасно място, невероятна природа. Едно от условията, или предпоставките за замърсяване на целия този регион, на подпочвените му води, е може би фактът, че град Бобов дол се е превърнал в сметище. Около него има поне четири точки на незаконно изсипване на отпадъци. Върви кореспонденция с кметицата на Бобов дол госпожа Елза Величкова, която е силно притеснена от факта, че не може да извади необходимите документи, с които да обоснове стотиците хиляди левове, изплащани за извозване на боклук, на отпадъци, при положение че те не са на мястото на депа, където е платено да бъдат извозени, сепарирани и след това откарани за преработка. Това са въпроси, на които ние ще търсим отговори не само от сегашния министър на околната среда и водите господин Попов и от неговия колега, когато можем да се видим и да обсъдим този въпрос относно намирането на изход, изграждането на връзка към чиста вода на тези две села. Достъпът до чиста питейна вода е фиксиран в Конституцията на Република България, но дори да го нямаше там, без вода не може да се живее. В нашата държава такъв проблем, който продължава от 15 години, е срам както за местната, така и за централната власт. Такива проблеми, животозастрашаващи, не могат да останат извън полезрението на който и да е управник, каквато и да е неговата компетентност. Жители на Баланово, знайте, че Вашият проблем е известен и аз ще направя всичко по силите ми, както и моите колеги, този въпрос да бъде решен възможно най-скоро. А също така отговорниците, отговорните за замърсяването да понесат своята отговорност и да бъдат част от решението, а не част от проблема. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#9 · speech
Благодаря Ви. Господин Йорданов, заповядайте за процедура. След това и аз имам една процедура, която ще подложа на гласуване.
#10 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Благодаря Ви, освободих се вече. Сега, госпожо Председател, изчаках нарочно да минат всичките декларации. По начина на водене. Нарочно изчаках да минат всички декларации. Както знаете, по Правилник декларации не се коментират от други парламентарни групи, нали така? Минаха няколко декларации и никой не си позволи да коментира декларации, с изключение на един щатен скокльо от ПП-ДБ, който винаги изскача, когато ИТН имат декларация, говори някакви неща, дори не казва фактите, не говори по фактите вътре, защото фактите са грозни. Фактите са грозни – как вътрешният министър на така наречения служебен кабинет, който уж няма нищо общо с ПП-ДБ, провокира ПП-ДБ да изскачат тук, да си затварят очите за фактите, че уволнява хора по гнусната история с Петрохан, защото най-вероятно техни политически лица са свързани с тая педофилска секта. И Вие, госпожо Председател, на мен ми казвате, че нещо езикът ми не знам какъв бил, при положение че нямаше обидна дума, а него го оставяте да говори! (Реплика от ПП-ДБ.) Ето, в момента същото недоразумение крещи от залата! Ако ще си спазвате Правилника, трябваше да му спрете микрофона или да го спрете да не коментира декларации. Никой друг не си позволява това! С изключение на човека, който – има там един репортаж по Нова телевизия, преди години дето е купувал гласове, или поне така се твърди в репортажа, за кмет. (Реплики.) Така че… Така се говори в Нова телевизия. Но все пак това няма значение. То, нали, историята му, битът му, поведението му – те са ясни. Но Вие защо позволявате на един-единствен скокльо да коментира декларации?! Спазвайте Правилника, който знаете наизуст, който сте писали. Благодаря.
#11 · speech
Благодаря Ви.
#12 · speech
ИТН
А, и още нещо. За скокльото. Много врачоци като тебе, моето момче, имаше тук – и Настимир, и разни други. В България отдавна рупори, формирани като социологически агенции, не могат да познаят номера на обувките си, какво остава за номера на гащите си или за нещо по-сериозно!
#13 · speech
Колеги, моля Ви се! Господин Йорданов!
#14 · speech
Така че след 19-и ще си говорим пак. Но спирайте подобни недоразумения по този начин! Нека си говори същите неща под друга форма.
#15 · speech
Спирам, да. И Вас Ви спирам. Благодаря Ви. Разбрах Ви.
#16 · speech
Благодаря Ви и аз.
#17 · speech
Разбирам Ви много добре. Колеги, съвсем скоро започва предизборната кампания…
#18 · speech
ПП-ДБ, от място
Много си лош, Тоше!
#19 · speech
ИТН, от място
Мухльо! Ела, бе!
#20 · speech
…пазете си силите, тезите, взаимните нападки с опонентите за тогава. Моля Ви да не пречите на пленарната зала за приетия дневен ред и да спазваме Правилника всички. Колеги, във връзка с предстоящото изслушване и предвид писмото на Министерство на енергетиката…
#21 · speech
ПП-ДБ, от място
Ела ти!
#22 · speech
Господин Божанков, може ли да запазите тишина? Чувам Ви по-силно, отколкото себе си.
#23 · speech
ИТН, от място
Мухльо! Ела ти, бе!
#24 · speech
Колеги, във връзка с предстоящото изслушване и предвид постъпилото писмо от Министерството на енергетиката ще подложа на гласуване допуск на заместник-министъра на енергетиката господин Красимир Ненов, за да може да участва в изслушването. Гласували 162 народни представители: за 161, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието.
#25 · speech
ИТН, от място
Процедура!
#26 · speech
Господин Рашев, заповядайте за процедура.
#27 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Правя процедура по прегласуване. И във връзка с прегласуването моля за проверка на кворума. Благодаря Ви.
#28 · speech
Благодаря Ви. Колеги, моля режим на регистрация. Регистрирани 124 народни представители. Има кворум. Сега, моля за прегласуване. Гласували 166 народни представители: за 163, против 3, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля да бъде осигурен допуск до залата на господин Красимир Ненов.
#29 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура!
#30 · speech
Господин Иванов, заповядайте за процедура.
#31 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, във връзка с предстоящото изслушване моля да подложите на гласуване включване на камерите на БНТ. И във връзка с предстоящото гласуване – проверка на кворума.
#32 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Колеги, моля, режим на регистрация. Регистрирани 131 народни представители. Има кворум. Сега, колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Иванов за включване на камерите на БНТ по предстоящото изслушване. Гласували 166 народни представители: за 52, против 9, въздържали се 105. Предложението на господин Иванов не е прието.
#33 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Процедура!
#34 · speech
Господин Хамид, заповядайте за процедура.
#35 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Моята процедура е във връзка с удължаване на работното време на пленарното заседание до гласуване на точка седма от дневния ред – това е първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане. Благодаря.
#36 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид.
#37 · speech
ДПС – Ново начало
И в тази връзка – нека пак проверка на форума, че е модерно тези дни.
#38 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид. Колеги, моля, режим на регистрация. Регистрирани 137 народни представители. Има кворум. Сега подлагам на гласуване процедурното предложение на народния представител Хамид Хамид, а именно да бъде удължено работното време на днешното пленарно заседание до разглеждане и приемане на точка пета за днес – точка девета от седмичната ни програма, а именно първо гласуване на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане с вносител Министерският съвет – веднъж от 5 януари и веднъж от 13 януари. Гласували 185 народни представители: за 124, против 41, въздържали се 20. Предложението е прието. Работното време е удължено до точка пета за днес. Колеги, преминаваме към изслушване на заместник-министъра на енергетиката и на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Пламен Младеновски във връзка с повишените сметки за ток и хилядите подадени жалби за това от български граждани в последните месеци. За представяне на мотивите по изслушването – становище на вносител, господин Ангел Славчев, заповядайте, имате думата.
#39 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! Това изслушване на Министерството на енергетиката относно повишаването на сметките за ток е твърде закъсняло. И ще Ви кажа защо. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ още на 4 февруари поискахме среща с бившия вече министър Жечо Станков, който сиди тук, на втория ред, от ГЕРБ. И тогава ни отказаха среща. Още тогава хората подаваха вече жалби и сигнали, че са им завишени сметките за ток. Обясниха ни, че господин Станков бил много ангажиран и пътувал. След този отказ поискахме среща и с КЕВР. Те казаха, че ще се видят с нас, ама не знаят кога, защото и те са ангажирани. На 9 февруари отново се обадихме в Министерството на енергетиката и поискахме отново среща с Жечо Станков. Познайте! Той отново беше много ангажиран, а оправданието беше, че на 11 февруари, в сряда, той ще дойде тук, в Народното събрание, за да даде повече информация, тъй като вече имаше входирано искане за неговото изслушване. И разбира се, какво се случи на 11 февруари? На 11 февруари господин Жечо Станков отново, съвсем случайно, беше ангажиран и не дойде на изслушването, беше пуснал писмо. Тогава залата взе решение, че има свикана извънредна комисия по енергетика вечерта, след заседанието, и тогава господин Станков ще присъства заедно с представители на енергодружествата, заедно с представителите на КЕВР и разбира се, представителите на всички парламентарни групи. И – о, каква изненада! Дойде Комисията – вечерта в 7,00 ч. започна да заседава, и разбира се, господин Жечо Станков от ГЕРБ, натъртвам на ГЕРБ, отново не дойде.
#40 · speech
Георги Георгиев
ГЕРБ-СДС, от място
Работи човекът, няма как.
#41 · speech
Бил ангажиран. Бяха само представители на енергодружествата и на КЕВР. И сега още по-голямата изненада, която се случи на това заседание! По някаква случайност – то много случайности имаше тогава – нямаше видеозаснемане и звук на самото заседание на Комисията. Имало технически проблем. Не само това! Оказва се, че не е сложена някаква флашка в някакво устройство, което прави звукозапис и след това стенографистите правят стенограмата от проведеното заседание. И каква изненада! Нямаме и стенограма от това заседание! Затова казвам, че това изслушване е твърде закъсняло. Защото хората вече два месеца пишат жалби и се жалват, че имат изключително високи сметки за ток, предвид че нямат дори такива електроуреди, които да изхарчат толкова електроенергия в домовете си. Каквото и да кажат в момента, то вече е твърде късно! Това, което ни дадоха на 11 февруари на тази извънредна комисия, където Вие няма къде да го прочетете, тъй като стенограма няма, е, че в КЕВР има около 400 жалби, но не били написани правилно. Е, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ направихме една бланка – жалба, която да подават хората, уж за да бъде написано правилно. От „Електроразпределение Юг“ – това е EVN, казаха, че имат около 1000 жалби при тях, от ЕРМ Запад – 1550 жалби, от „Енерго-Про Варна“ – 650 жалби. И вижте: и хлябът, и ножът са в тези енергоразпределителни дружества. Първо, те Ви казват колко сте потребили, те го измерват, а ако Вие имате жалба и се опитвате да обжалвате сметката си за ток, те Ви начисляват такса за това, че трябва да Ви демонтират електромера, да го занесат, забележете, в уж независима лаборатория, леко свързана с тях, почти си е тяхна, да си заплатите таксата за това, че електромерът Ви е тестван, и да си платите после такса да Ви го върнат отново. И накрая да Ви напишат, че всичко е наред. Да, разбира се, когато сам проверяваш себе си, всичко ще е наред. Искрено се надяваме днес министърът на… всъщност той не е министър, а е заместник-министър на енергетиката, да даде някакво ясно обяснение какво се случва и кога най-накрая Министерството на енергетиката ще започне да бъде някакъв контролен орган заедно с Комисията за енергийно и водно регулиране, които се превърнаха в един абсолютен воден печат на всички тези частни енергийни дружества. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме категорични, че тези енергодружества трябва да се върнат на държавата – дали ще бъдат изкупувани техните дялове, дали ще бъдат национализирани, или ще им бъде вкаран временно изпълняващ директор, както беше направено с „Лукойл“, няма значение. Въпросът е да има контрол и някой да гарантира на българските граждани, че няма да им идват през няколко години завишени сметки за ток, защото страдат те – страдат хората, които едва връзват двата края. Българинът е така устроен, че обича първо да си плаща сметките. И всички тези частни дружества, които повечето са и с чужди капитали, източват българската финансова система и финансите на българските граждани. Надявам се днес в това изслушване да чуем въпроси от всички парламентарни групи, а не тихо и кротко да мълчите, защото проблемът е ясен, той е факт, въпреки че преди месец господин Жечо Станков го неглижира и обясниха, че били много малко хората, днес Трайчо Трайков, или както обичаме да му казваме „Трайчо не трай“, отново се скри под предлог, че ще ходи в АЕЦ „Козлодуй“, за да даде той обяснения, тъй като той сега е министър. И ако имаше малко мъжество в този Трайчо Трайков, щеше да дойде тук и да обясни какъв е проблемът – дали предходният министър си е свършил работата, дали не си е свършил работата… Защото мога да Ви разказвам за още десетки жалби към КЕВР и Министерството на енергетиката, за липсата на ток в населени места с часове и как си прехвърлят между институциите тези сигнали. Най-пресния пример мога да Ви го дам за едно село Душанци – то е в Софийска област, където пращаш сигнала в КЕВР, те го препращат в Министерството на енергетиката, а от Министерството на енергетиката го пращат на енергодружеството (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), което е пълен абсурд. Пак казвам (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), енергодружеството трябва само да контролира себе си и затова тези хора тук смея да твърдя, че не си вършат работата.
#42 · speech
Превишихте времето, господин Славчев – дадох Ви две минути и половина отгоре. Пристъпваме към информация от изслушваните лица – всеки от тях ще има думата в рамките на десет минути. Започваме с господин Ненов, след което господин Младеновски. Заповядайте, господин Ненов, да представите информация по предмета на изслушването.
#43 · speech
Служебен Заместник-Министър Красимир Ненов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На първо място бих искал да Ви уверя, че за Министерството на енергетиката темата на днешното изслушване е от изключителна важност. Изясняването на обективната истина има ключово значение и в по-широк смисъл, ако излезем извън рамките на конкретиката – то е важно за възстановяването на крехкото и тежко нарушено доверие на гражданите в доставчиците на обществени услуги и в институциите. Изключително важно е по такава чувствителна тема, като обсъжданата днес, да има открита комуникация, основана на прозрачност, взаимно уважение и диалог, ефективен контрол и качество. Именно към това са насочени и усилията на екипа на Министерството на енергетиката, затова сме в постоянна комуникация с представителите на електроразпределителните дружества, с Комисията за енергийно и водно регулиране, както и с другите компетентни институции. В края на миналата седмица поканихме в Министерството на енергетиката представители на компаниите снабдители. Преди това министърът се срещна и с председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране. В рамките на своите компетенции експерти от Министерството на енергетиката също извършиха извънредни проверки, които обхванаха около 1000 средства за търговско измерване в произволно избрани обекти в областите Пловдив, Пазарджик, София, Софийска област, Благоевград, Велико Търново, Шумен и Варна. От всичко това могат да се направят следните изводи: Основните причини за по-високите месечни сметки през този отоплителен сезон се дължат на следните няколко фактора: - По-високото индивидуално потребление е свързано с по-ниските външни температури през месец януари в сравнение със същия период на 2025 г. - Утвърдените от Комисията за енергийно и водно регулиране и в сила от месец юли 2025 г. регулирани цени на електроенергията за битови потребители са средно с 2,58% по-високи спрямо тези през миналия отоплителен сезон. - Енергийната ефективност на сградния фонд също има отношение към потреблението. Проверките, осъществени от Министерството на енергетиката съобразно неговата компетентност, бяха свързани с цялостната оценка на техническото състояние, експлоатацията и поддържането на енергийните обекти. В няколко случая на проверки са установени проблеми, свързани с техническата безопасност на електромерните табла, но констатираните проблеми нямат отношение към сметките на потребителите. Относно постъпилите в електроразпределителните дружества жалби разбирането ни е, че към настоящия момент – на база на осъществените и приключени проверки, те се дължат на технически причини, които са отстраними, а сметките на клиентите ще бъдат коригирани, за което имаме уверенията на представителите на електроразпределителните дружества. В заключение бих искал да почертая, че проверките следва да продължат до окончателното изясняване на конкретните обстоятелства за всеки отделен случай, което е ключово за възстановяване на доверието, както и задължително да бъдат възстановени или компенсирани потребителите за случаите, когато има несъответствие. Към това следва да добавим и необходимостта от повече прозрачност – и в обсъжданията ни с Комисията за енергийно и водно регулиране, и с електроразпределителните дружества се констатира, че би било полезно клиентите да имат повече видимост за по-дълъг период от време на потреблението си, което да им даде повече увереност и знание за начина, по който потребяват електрическа енергия. Благодаря за вниманието и съм готов да отговарям на въпроси.
#44 · speech
И аз Ви благодаря, господин Ненов. Господин Младеновски, заповядайте – имате думата.
#45 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Комисията за енергийно и водно регулиране към настоящия момент извърши огромна по обем работа, за да отговори на обществените очаквания. Броят на постъпилите в Комисията жалби към настоящия момент значително надвишава общия брой годишни жалби, които получава Комисията. Така че искам да благодаря и на колегите, тъй като те работят много всеотдайно, включително събота и неделя, остават до късно, за да може бързо и адекватно да се отговори на обществените очаквания и да се установи какво точно се е случило с повишените сметки за електроенергия. Затова категорично не приемам, че имало забавени срокове и че резултатът от тези проверки би следвало да излезе за една или за две седмици. Вие много добре знаете, особено голямата част от Вас, които имате административен опит, че това е невъзможно. Защо? Към настоящия момент в Комисията са получени 2200 жалби, като тази сутрин, когато отидох на работа, видях, че има още 250. Отделно от това, когато стартирахме проверката и се самосезирахме от сигнали в социалните мрежи, в Комисията нямаше нито една жалба. Ние изискахме всички получени жалби от електроразпределителните дружества, за да започнем работа и да стъпим на нещо, които жалби бяха 2362. Общо в момента Комисията работи върху над 4600 жалби, като са анализирани около 2548. Както казах, нашите анализи започнаха в пет направления: Първо, дали правилно са приложени цените, тъй като всички знаем, че цената на електроенергията не е променяна от първи юли насам, така че променена цена, или повишена цена, не би могла да бъде причина за повишената сметка. До момента не са констатирани нарушения по това направление. Второто направление, по което извършваме бърза проверка на всяка една жалба, като дойде, е по отношение на продължителността на отчетния период. Както знаем, съгласно Закона за енергетиката, отчетният период е до 31 дни, като и в тази връзка също не са открити нарушения към настоящия момент от прегледаните жалби. Следващото направление, което беше най-съмнително за нас, е дали правилно са превалутирани сметките. С лавинообразното покачване на сигналите естествено беше да помислим, че там се е случила някаква грешка, но за наше учудване няма проблеми и в превалутирането на цените. Друго поле, върху което се съсредоточи проверката, беше анализ на закупените количества от Българската независима енергийна борса и сетълментите, които ни предостави ЕСО за трите крайни снабдители. От тях ясно се вижда, че предвид необичайната динамика на температурните колебания през последната година, сравнена с 2025 г., имаме по-топъл месец ноември, отколкото този през 2024 г., и съответно по-студен месец декември, но горе-долу през месец декември температурата е почти идентична. Казвам почти – има разлика от средната температура от около 0,3 градуса, но е съпоставим периодът декември 2025 – декември 2024 г. Това, което установихме от закупените количества и от сетълментите, предоставени на ЕСО, е, че ноември спрямо декември крайните снабдители са закупили близо 40% повече енергия, отколкото декември спрямо ноември. Конкретните цифри: при „Електрохолд Продажби“ – 33%, при EVN България – 41%, при „Енерго-Про Продажби“ – 47% увеличение на закупената енергия. След като те са я купили тази енергия, те са я доставили на своите клиенти. Отделно от това имаме още близо 15% – 14% при „Електрохолд“, 16% при EVN и 14% по „Енерго-Про Продажби“, завишение и за месец януари. Като общо увеличение, ако сравняваме ноември спрямо януари, тъй като голяма част от оплакванията са свързани именно със сметки, чието рулиращо отчитане охваща периода от 15 декември до 15 януари, oбщото закупено количество е съответно 53% повече при „Електрохолд Продажби“, 64% при EVN и 68% при „Енерго-Про“. Тук следва да се отбележи, че това по-голямо количество се съотнася към потребителите, които се отопляват на електрическа енергия, тъй като поне 97% или 98% – не съм сигурен в точния процент – от жалбите, които пристигат при нас, са свързани именно с клиенти, които използват електрическата енергия за отопление, и то главно с климатици. В последно време отоплението с електрическа енергия заради регулираната цена, която не е пазарна, а се конкурира с пазарните цени, определяни от Комисията – на газ, на топлоенергия и така нататък, придоби голяма популярност. Тук е мястото и да отбележа, че ако сравним потреблението на битовите потребители през 2021 г. – само преди четири-пет години, и потреблението на битовите потребители през 2025 г., разликата е три тераватчаса. Това е близо 30% – 27,6% увеличение. В тази връзка насочихме нашите усилия към анализиране на количествата потребена енергия през съответен съпоставим период и към настоящата фактура, за която се отнася жалбата. Какво показаха анализите ни за всяка една от тези фактури? В близо 55% от жалбите срещу EVN, 45% от жалбите срещу „Енерго-Про“ и 51% от жалбите срещу „Електрохолд“ клиентите имат по-ниско потребено количество енергия, отколкото през предходния съпоставим период, през предходната година. Откъде идва объркването при тях, или причината за подаването на жалба? Както казах, ноември месец, сравнен с ноември месец през 2024 г. – средната температура беше по-висока с около 4 градуса, потреблението беше значително по-ниско – с около 20%. В тази връзка, ако един клиент е получил през ноември 2024 г. сметка от 100 лв., през ноември 2025 г. тази сметка е била в порядъка на под 80 лева – 78 лв. В същото време декември е малко по-студен, по-високо е потреблението спрямо декември миналата година – тук нямаме плавното покачване от 100 на 120 или 130 лв. – а сметката за декември е с 20% по-голяма от предходната, по-висока, примерно 140 – 150 лв. В тази връзка се създава това усещане за надписани, за двойни фактури. Има и много случаи, разбира се, при които потреблението е по-високо. Ние сме ги разделили на няколко групи: 20% до 50% по-високо потребление, което се наблюдава при около 12%; до 20% увеличение при 17% от жалбите, като има и такива над 300% – между 200% и 300%, но те са в порядъка на около 10%. Голяма част от жалбите са свързани, – при анализа се вижда, с така наречените новодомци. Тоест в имота им се е потребявало много малко количество енергия през предходния период – от порядъка на 5 – 10 киловатчаса. А фактурата, за която са пуснали жалба в Комисията за енергийно и водно регулиране, е примерно за мегават и половина. Но все пак ние съсредоточихме усилията си именно върху тези жалби, в които наблюдаваме увеличение над 50%, над 100% от предходния съпоставим период. В тази връзка бяха извършени 129 проверки на място от длъжностни лица на Комисията, при които мисля, че са установени две или три нарушения. От тези 129 проверки на място по преценка на длъжностните лица са съставени констативни протоколи и искания за демонтиране на 50 електромера към настоящия момент, които след съставяне на констативен протокол, оформяне на необходимата документация, са поставени в безшевен чувал и изпратени в независима – искам да подчертая, независима лаборатория, разходите за която ще бъдат заплатени от Комисията за енергийно и водно регулиране. Тоест проверките на електромерите няма да са, както казахте по-рано, в лаборатории, близки до електроразпределителните дружества. Тук говорим за независима лаборатория, която не е извършвала такива проверки... Тя е извършвала в миналото, но към настоящия момент не работи с електроразпределителните дружества. Като разходите ще бъдат заплатени от Комисията за енергийно и водно регулиране. Вчера и днес колегите допълнително са изисквали информации от софтуера, който е от сървърите на електроразпределителните дружества, към съответния електромер, който впоследствие е поискано да бъде свален, сложен в безшевен чувал и съответно изпратен към лабораторията, за да имаме и тези засечки. Все още чакаме резултатите от лабораторията, тъй като, доколкото разбирам от тях, те първо искат да проверят софтуерите на електромерите, защото, ако се качат на стенд, може да се изкривят резултатите. Затова се чакат паролите от електроразпределителните дружества, чието уверение имам, че ще бъдат предоставени до края на тази седмица, за да може и колегите от независимата лаборатория да излязат с резултати.
#46 · speech
Ориентирайте се, господин Младеновски – излязохте малко извън времето, за да има възможност после да отговаряте и на въпроси. Да се ориентирате по първоначалното си изложение, само Ви приканвам.
#47 · speech
След като съм надвишил времето, тогава ще премина към мерките. Все пак искам първо да кажа, че това е предварителен доклад, проверката все още не е приключила, тъй като не са анализирани всички жалби. Тя няма как да приключи толкова бързо, тъй като всеки ден по около 200 жалби се получават в Комисията, които се присъединяват към тази проверка. Какви мерки очакваме да предприемем? Всички трябва да знаем, че в този проблем ние не можем да контролираме нито кривата на температурните колебания, нито климатичните процеси и че този проблем най-вероятно ще възникне и догодина, и по догодина – всяка година ще се тръби, шуми за надписани сметки. Това, което Комисията смята да направи като препоръка, е, първо, да повишим доверието в клиентите. Как? На първо време във всяка фактура ще задължим електроразпределителните дружества да предоставят информация за потребените количества от съответния клиент за 13 месеца назад, за да може той, като получи фактурата, да сравни с показанията от миналата година. И втората, много важна мярка – съгласно ангажиментите, поети от държавата по Плана за възстановяване и устойчивост, ние имаме задължение за поетапно внедряване на смартелектромери в мрежите на електроразпределителните дружества. Затова в Комисията за енергийно и водно регулиране в момента ние изготвяме един доклад с Cost-Benefit анализ по отношение на внедряването на смартметри, и то на такива смартметри, които са на възможно най-ниска цена, но осигуряващи това, за което са ни нужни. С внедряването на смартметрите – и мога да кажа тук, че на територията на EVN 50% от клиентите имат такива – и с дистанционното отчитане ние искаме да направим така, че да няма рулиращо отчитане, клиентът да си получава своята фактура за периода от 1-во до 30-о число. И другото – в приложение на телефона си той да може да следи своята консумация, съответно своята текуща сметка, във време, близко до реалното време, да речем, с до един ден закъснение, както е при мобилните оператори. По този начин той, следейки, ще може да добие реална представа по отношение на потребените количества и по отношение на текущата си и финалната си фактура. Благодаря Ви, това е засега.
#48 · speech
Благодаря Ви, господин Младеновски. Колеги, преминаваме към първия кръг въпроси. От страна ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? Заповядайте, господин Кръстев.
#49 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господин Председател на КЕВР, да, наистина продължава кризата все още със сметките за електроенергия през тази година месец януари – месец февруари. Отново ще фокусирам Вашия поглед, и по-скоро въпросът ще бъде и към двама Ви: какви са превантивните действия, които могат да се предприемат, за да не се стига до тези критични ситуации занапред, особено в зимен отоплителен период? И един подвъпрос специално към господин Ненов като заместник-министър на енергетиката: да артикулирате отново въвеждането на мерките за енергийна ефективност, това не би ли довело до намаляване на сметките за електроенергия на битови потребители, пък и не само? Благодаря.
#50 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Господин Ненов, заповядайте, когато сте готов, да отговорите.
#51 · speech
Служебен Заместник-Министър Красимир Ненов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кръстев, действително и във встъпителните си думи Вие коректно фокусирахте вниманието върху енергийната ефективност. Една от ключовите теми и една от ключовите възможности за намаляване на количеството потребена електрическа енергия е именно прилагането на мерки за енергийна ефективност. Такива се прилагат и във времето. Това е много трудоемък, капиталоемък и мащабен процес и в тази връзка е необходимо наистина във фокуса на всички програми да намерят място мерки за енергийна ефективност, както има и в момента по линия на Програмата за развитие на регионите, каквито мерки има изпълнявани и във времето. Освен мерките за енергийна ефективност, другите мерки, които са насочени към сградния фонд, другите мерки, които имат място, са уреди с висок клас на енергийна ефективност, както и отоплителните уреди. Говорим за термопомпи с висока енергийна ефективност. Съчетанието на мерки, насочени към подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд, плюс мерки, насочени към енергийната ефективност на самите уреди за отопление, в комбинация биха довели до овладяване на количеството електрическа енергия, която се ползва за тази цел. Друга мярка, която, така или иначе, е по-скоро от компетентността на Комисията за енергийно и водно регулиране, разбира се, касае цената на електрическата енергия, но така или иначе, може би е най-коректно председателят на КЕВР да вземе отношение по тази тема. Друга мярка, която беше може би много ефективна и е редно да я спомена в момента, това е производството на електрическа енергия за собствено потребление, каквато мярка има предвидена по Плана за възстановяване и устойчивост. Има близо около 1500 домакинства, които вече са се възползвали по тази мярка. Това е една от възможностите, която е редно да намери място и в бъдещето – когато едно домакинство самò произвежда електрическата енергия, естествено, може да разчита на това да намалява разходите си за електрическа енергия. Благодаря Ви.
#52 · speech
Благодаря Ви. Господин Младеновски, заповядайте да отговорите и Вие.
#53 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Ненов очерта ясно политиките по превантивните действия, по които, така или иначе, Министерството на енергетиката работи отдавна. Беше извършено доста и през последния мандат по отношение на програмата за фотоволтаици за собствено потребление на покривите на къщи, на еднофамилни къщи. По отношение на правомощията на Комисията това, което ние можем да направим, е, както казах, мерки за по-голяма прозрачност, текущо следене на потреблението. Задължение на електроразпределителните дружества е да информират ежемесечно в сайта си за повишено потребление, което да светва червена лампа и на обществото като цяло, че може да се получи проблем. И не на последно място, има една разпоредба в Закона за енергетиката – мисля, че чл. 38е, съгласно която електроразпределителните дружества трябва да уведомяват своите клиенти на всеки шест месеца при необичайно завишено потребление от тяхна страна. Този срок може да се намали, така че и електроразпределителните дружества да се включат по-активно в комуникацията със своите клиенти. Благодаря Ви.
#54 · speech
Благодаря Ви, господин Младеновски. Въпрос от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Рибарски, имате думата.
#55 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми Председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, ние продължаваме в тази зала да слушаме всеки път, че нищо не се е променило, че абсолютно всичко си е същото. Включително от доскорошния министър Жечо Станков многократно чувахме как Планът за възстановяване и устойчивост е предоговорен и сметките на хората за ток се запазват същите. Да, ама не. Хората ясно показват, че са гневни на сметките, които получават, учудени са от количествата, които са им начислени. Връщат лентата назад, преглеждат сметките си от миналата година, не са сменяли електроуредите си, но нещо им подсказва, че сметките им драстично са завишени. И ние днес тук, въпреки слабото присъствие на народни представители, трябва да дадем отговор на основния въпрос, който притеснява хората: как се стигна до това цяла година да ги уверяват, че няма промени за тях и сметките им остават същите, а през 2025 г. – ще поправя председателя на КЕВР – имаше две увеличения на цената за тока: на 1 януари 2025 г. и след това с новото ценово решение през юли месец 2025 г.? Това натрупване категорично оказва влияние върху сметките на хората и то е най-осезаемо именно през зимните месеци. Но ако нещо в цените и пазара е наложило коригиране и това извънредно решение, което завиши сметките през януари 2025 г., моят въпрос към председателя на КЕВР касае ценовото решение от юли месец 2025 г. То също увеличи сметките на хората и в него има една прогнозна пазарна цена, която за втората половина на 2025 г. е заложена 241 лв. Вече тази половина изтече и ние можем да видим каква е реалната пазарна цена, която е около 205 лв. на мегаватчас. Тази прогнозна пазарна цена – 205 лв. спрямо 241 лв., ни показва, че средната прогнозна пазарна цена за базов товар за втората половина на 2025 г. и първата половина на 2026 г. показва едно завишение на мрежовите такси. Тази прогнозна пазарна цена оказва най-вече влияние върху мрежовите такси, които всички ние получаваме със сметките си. Ако всички сме се фокусирали върху цената на електроенергията, трябва всеки да обърне внимание и на завишаващите се мрежови такси – достъп, пренос, разпределение.
#56 · speech
Времето, господин Рибарски.
#57 · speech
И, господин Председател, моят въпрос е: считате ли, че е изкуствено завишена, грешна тази прогнозна пазарна цена, особено във втората половина на 2025 г.? Смятате ли да я коригирате под някаква форма, както се случи със завишаването през януари 2025 г.? И какви са прогнозите Ви за първата половина на 2026 г.? Благодаря.
#58 · speech
Към кого е въпросът?
#59 · speech
Ясно казах, че въпросът е към председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране. Въпросът ми касае ценовото решение от 2025 г. И мисля, че господин Младеновски ме разбра ясно. Благодаря.
#60 · speech
Да, благодаря Ви, господин Рибарски. Разбрах Ви. Заповядайте да отговорите, господин Младеновски.
#61 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рибарски! Прав сте, че постигнатата пазарна цена към настоящия момент е под определената от Комисията, но тя не е 240 лв., а е 220 лв. за целия ценови период. Ние разглеждаме за целия ценови период. Имаше доста искания от страна на ВЕИ производителите да им се увеличат премиите, да се натовари Фондът допълнително, въпреки че в момента Фондът изнемогва, но условието, което е заложено в Наредбата и в Закона, е, че значително изменение на прогнозната пазарна цена е, когато отклонението е над 15%. Такова не се наблюдава към настоящия момент. По отношение на мрежовите тарифи. Независимо дали е по-висока или по-ниска прогнозната пазарна цена, все пак прогнозите се правят още април и май месец, няма как да са 100% точни, затова и законодателят е предвидил механизъм за корекции. Но електроразпределителните дружества, така или иначе, нищо не остава при тях. Защо? Защото механизмът на корекция с фактора Z, който се прилага всяка година от страна на Комисията, обира тази разлика и съответно от необходимите приходи на електроразпределителните дружества се изваждат надвзетите суми заради постигната по-ниска или по-висока пазарна цена. Така че по никакъв начин грешката при определяне на пазарната цена, която е в рамките на допустимото към настоящия момент, не може да повлияе на разпределителните дружества в една или в друга посока. Така е измислен моделът на регулиране. Той не е измислен в България – приложимият регулаторен подход се прилага във всички европейски държави. Той гарантира, че в нито един момент електроразпределителното дружество, независимо от определената цена, ще надвземе или недовземе. Освен прогнозната пазарна цена той отразява и съответната корекция с фактора Z. Тя отразява и съответно по-големи или по-ниски доставени количества до крайните клиенти. Благодаря Ви.
#62 · speech
Благодаря, господин Младеновски. Лично обяснение? Заповядайте, господин Станков.
#63 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Бих желал това лично обяснение, защото бях споменат неколкократно от колегата Рибарски. Господин Рибарски, точно Вие да не сте разбрали какво сме предоговорили с Европейската комисия, ми звучи малко смешно. Точно Вие пък бяхте обаче човекът, който се караше преди няколко седмици на Европейската комисия как така се е съгласила с нашето предложение. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Национално предателство!“) И може да питате може би господин Младеновски или господин Ненов с колко процента декември или януари месец щеше да е още по-висока сметката за електроенергия на домакинствата, във връзка конкретно с ангажимента, който от Вашата партия беше поет: още от юли месец миналата година всички български домакинства да бъдат на свободен пазар. Ако не сте разбрали какво направихме с предоговарянето, това е много жалко. Не съм вярвал, че точно Вие няма да разберете.
#64 · speech
ПП-ДБ, от място
Лично обяснение!
#65 · speech
Няма как да има лично обяснение към лично обяснение. Вземете и си прочетете Правилника, а не говорете само глупости от трибуната! Защото ето това правите – ходите да се карате с Еврокомисията за това, че успяхме да предоговорим безобразния план, който бяхте подали в Брюксел! Безобразния план, който бяхте подали в Брюксел. За една година успяхме да подпишем 1500 договора с българските домакинства, които по Ваши правителства бяха бавени – сигурно две години не бяха подписвани. Всички тези домакинства в момента плащат нулеви сметки или близки до нулата през слънчевите месеци. И Вие точно да ми давате и да ми четете морал тук от трибуната – много Ви моля! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#66 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура.
#67 · speech
Заповядайте за процедура, господин Рибарски.
#68 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, мисля, че днес сме на изслушване на КЕВР. Бившите министри не са поканени на изслушване, макар че аз бих ги поканил за доста въпроси да отговарят. Както за нѝвата в АЕЦ „Козлодуй“, която бързо скатахте, но бяхте подготвили абсолютно всички документи да я купите за 100 милиона евро. Тези документи ги има – те са заведени в Министерството на енергетиката, взети са съответните решения. И Вашият колега да ми говори за национално предателство! Мисля, че точно това е националното предателство. Един проект, който години наред Вие уж подкрепяте, стана повод за корупционни практики – 100 милиона евро за нива, която Вие бяхте готови да закупите, с всички взети решения и решение на Министерството на енергетиката за увеличаване капитала на БЕХ. Защото АЕЦ „Козлодуй“ също не може да си позволи такава една сделка. Вие декапитализирахте абсолютно всички дружества в енергетиката за по-малко от година! Какво обяснявате в момента на мините и на тецове, които ги бяхте оставили без пари и за заплати? Първото нещо, което министър Трайчо Трайков трябваше да направи, е да им даде пари да си платят заплатите. Тях също ги уверявахте, че всичко е наред: „Договорихме с Комисията.“ И не ми говорете какво съм говорил на Комисията! Въпросите бяха резонни. Предоговарянето Ви доведе до това – мините и тецовете отново са в същото положение, в което ги заварихме преди време. Вие многократно отказвахте Плана за възстановяване и устойчивост да достигне до тези дружества по начин, който да им гарантира работата занапред. Те бяха, а и в момента са оставени с основното притеснение за заплатите си. И от друга страна, не виждам какво пък се случи, така че да е гарантирана енергийната сигурност. Имаме АЕЦ, който днес за пореден път беше спрян и трябва да бъде пуснат, защото някой не е взел решение – и то по Ваше време – за тази дерогация за мембранните панели. Това решение е забавено с шест месеца! Чак май месец 2025 г. Вие решавате на Министерски съвет да вземете едно решение, което знаете, че няма как да бъде изпълнено по време на годишния планов ремонт на АЕЦ-а. (Народният представител Жечо Станков иска процедура.)
#69 · speech
А, не. Не, господин Станков, момент. Господин Рибарски, виждам, че продължавате. Никакви процедури няма да давам повече на никого. Тази предизборна кампания е ясно, че започва. Коментирате от парламентарната трибуна „национално предателство“ – синоним на „държавна измяна“, и „корупционни практики“. (Реплики от народните представители Жечо Станков и Радослав Рибарски.) Момент, ще се обърна и към двамата. Ако разполагате с данни за държавна измяна или за корупционни практики, моля да информирате компетентните органи. Народното събрание не е компетентен орган, който да взема отношение по направените от Вас изказвания, или, бих казал, политически трактовки. Господин Станков, процедурата по изслушването е така структурирана, че такъв вид дебат не допуска. Моля и двамата да се съобразявате с това. Виждам в каква посока се опитвате да закарате днешното изслушване. Няма да позволя да вървим в тази посока. Продължаваме по процедура. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, заповядайте за първия си въпрос.
#70 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, аз от встъпленията на КЕВР и на Министерството на енергетиката разбрах, че всички български граждани, които имат оплаквания от това, че сметките им са се увеличили драстично, са се объркали и че всички били новодомци. Или поне 90% от тези, обърканите, били новодомци. Така че тези 4600 жалби, които има в КЕВР в момента и които се увеличават с по 200 на ден, това са хора, които явно са се объркали. Това го казвам към българските граждани, за да знаете какво мислят институциите за Вашите жалби и за проблемите, които имаме всички ние. Сега към въпросите. Първо към КЕВР. Господин Младеновски, Вие говорите за нови електромери със софтуери. Казахте, че най-много нови електромери има при EVN, но също така казахте, че и най-много жалби също има при EVN, съпоставени към днешна дата. Изискали ли сте верифициране на софтуерите на тези електромери, да не се окажат истина думите на много хора, че има начин как да се манипулират електромерите – дали дистанционно, или има някакъв проблем в софтуера при отчитането на електромерите в зависимост от напрежението? Защото, ако не сте го направили, Ви призовавам да го направите веднага – да изискате от външна фирма, която се занимава обаче със софтуер, да прегледа удостоверяването и верифицирането на тези софтуери, защото може да се окаже, че наистина има проблем. Би трябвало те да отговарят на международните стандарти – на ISO 27001 и на всички други стандарти, които съществуват във света, за сигурност. Така че ще е много важно да чуем от Вас какво сте направили до момента и дали сте изискали такава верификация на софтуерите, защото в КЕВР надали имате компетенцията да кажете дали е така, или не. И също така Ви призовавам да сезирате прокуратурата и всички държавни органи относно това, че тези 4600 жалби до момента не са случайни. Тоест имаме системен проблем – не са една, не са двеста. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)
#71 · speech
Само секунда, господин Председател. И много набързо, господин Председател, благодаря Ви за което, въпроси към Министерството на енергетиката: какви мерки ще предприемете към енергодружествата, за да поддържат мрежовата инфраструктура така, че хората да имат ток и да не им горят уредите? Защото на Комисията, която беше на 11 февруари – Вие тогава не бяхте министър, но енергодружествата казаха с цялата си наглост, че за тях малките населени места не са финансово изгодни, за да инвестират в разпределителна мрежа, и целта им е по-скоро в големите населени места и обекти, където имат възвръщаемост на инвестицията. И затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме, че ЕРП-тата трябва да се одържавят. Но за мен също е много важно, господин Заместник-министър, да сезирате и Вие ДАНС, прокуратурата и всички органи, които да започнат разследване, защото жалбите не са една, две или двадесет, а са вече над пет хиляди, по думите на КЕВР.
#72 · speech
Благодаря Ви, господин Славчев. Към Вас и към всички парламентарни групи – моля да спазвате времето, определено за задаване на въпросите. Заповядайте да отговорите – първо господин Младеновски, и след това господин Ненов.
#73 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Господин Славчев, ако имаме софтуерен проблем, той би следвало да засегне всеки един потребител. Въпреки това ние не изключваме и тази възможност. Именно заради това, както казах и в изложението си, ние сме свалили и сме изпратили електромери за проверка от всеки тип, от всякакъв тип, като сме се съобразявали с това да са от умните електромери; такива, които са от по-старите модели; такива от различни марки; такива, които са отчели действително по-високи сметки с по-високи количества между 50 и 150 – 200%. Освен това сме гледали и да са различни профилите на различните клиенти: от големи градове, от апартаменти, от села, от еднофамилни къщи и така нататък. Всички тези електромери са изпратени в независима лаборатория не само да се поставят на стенд, както казах, и да се тества точността на измерванията им, а именно да се провери и софтуерът им, поради което, чакайки паролите от съответните електроразпределителни дружества, не са завършили още проверките и не са проверени софтуерите. Отделно от това, въпреки учудването на колегите инженери, съм изискал от лабораторията да провери точността на измерването при намаляване на напрежението, като се вдига през 5 волта, от 170 през 5 волта до 260 – дали това по някакъв начин влияе на измерването, въпреки че всички електроинженери ме уверяват, че това не е възможно. Но все пак ние искаме да имаме документ за това и искаме да сме проверили и да сме стигнали докрай. Благодаря.
#74 · speech
Благодаря Ви, господин Младеновски. Господин Ненов, заповядайте да отговорите на въпроса.
#75 · speech
Служебен Заместник-Министър Красимир Ненов
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, осъществената проверка от страна на експертите от Министерството на енергетиката, от контролните органи, за наличието и целостта на пломбите за средствата за търговско измерване по време на проверката, която беше осъществена през последните няколко седмици, също така и по отношение за евентуални неправомерни присъединявания към електромерните табла, показва следните резултати: извършени са измервания на нивото на подаваното напрежение с цел, когато се установи отклонение от номиналната стойност повече или по-малко от 10%, да се предприемат допълнителни проверки на съответните трафопостове и захранващи съоръжения. Проверявано беше и наличието на заключващи механизми, както и изпълнението на изискванията за защитно заземяване на таблáта. Допълнително е изискана и анализирана информация, удостоверяваща, че проверените електромери са преминали задължителен периодичен метрологичен контрол, последваща проверка, съгласно изискванията на Закона за измерванията, включително валидността на съответните удостоверителни знаци и срокове. Може би да добавя нещо към това, което каза и председателят на КЕВР. Действително внедряването на съвременни уреди за измерване, дигитализацията, наличието на смартметоди със сигурност ще добави стойност, като, разбира се, е важно уредите, които се внедряват, да са сертифицирани, да са лицензирани, да подлежат на проверка и да бъдат предприети, естествено, всички мерки за киберсигурност. Благодаря Ви.
#76 · speech
Благодаря Ви. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) От парламентарната група…? Само ако процедурата е към мен. Ако се отнася към някое от говорещите лица, ще Ви прекъсна, предварително Ви казвам.
#77 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, това е процедура по начина на водене. Аз знам, че сте зает да съблюдавате какво предстои на следващ етап, но въпросът ми към Министерството на енергетиката не беше за това какви проверки са направени на електромерите. Въпросът беше: какви мерки ще предприемете към енергодружествата, за да поддържат мрежовата инфраструктура, така че хората да имат ток и да не им горят уредите? Защото, както казах на Комисията, която беше на 11 февруари, енергодружествата казаха, че не е било финансово изгодно да инвестират в малките населени места, затова не могат да насочат финанси и чакат някакви пари от Европа, и така нататък, за да инвестират там. А малките населени места са много дълго време, господин Председател, без ток и им горят уредите. Има десетки жалби в КЕВР за това. Така че това беше моят въпрос към заместник-министъра Ненов.
#78 · speech
Разбрах Ви, господин Славчев. Моля гостите, които участват в изслушването, да отговарят на поставените въпроси. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте да зададете Вашия въпрос.
#79 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господин Председател на КЕВР, уважаеми колеги! Моят въпрос е към председателя на КЕВР господин Младеновски: какви проверки е извършила КЕВР до момента? Вие в началото на Вашето изложение ги засегнахте. Мисля, че има още. Какви проверки е извършила до момента КЕВР? Благодаря.
#80 · speech
Благодаря Ви, господин Халим. Заповядайте, господин Младеновски, да отговорите на въпроса.
#81 · speech
Благодаря, господин Председател. От началото на годината ние сме се съсредоточили, целият ресурс на Комисията е насочен именно към тази проверка, която е по хилядите жалби, които пристигат в Комисията. Междувременно сме направили няколко, разбира се, не само като част от плановите, проверки, които оставихме настрана – ние сме планирали над 70 планови проверки през тази година, включващи както електроразпределителните дружества, включващи както ГРТ-та, проверки на ВиК оператори и така нататък. Почти всичко е отложено до момента на приключване на тази проверка, тъй като тя отнема един от най-големите ресурси на Комисията. В същото време са извършени и множество проверки по сигнали за лошо качество, включително и на народни представители. Имаме около 17 сигнала от народни представители по отношение на лошо качество в различни населени места, като по част от тези проверки, които са направени, там, където са установени прекъсвания за повече от 24 часа, там, където КЕВР може да наложи санкции по общите условия на дружествата, са наложени принудителни административни мерки за компенсации на засегнатите потребители. Там, където не сме установили продължителни прекъсвания, свързани с чести изключвания, са препратени на Министерството на енергетиката, тъй като те са компетентният орган по отношение на техническото състояние на електроразпределителната мрежа. Благодаря Ви.
#82 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Нямате въпрос. Парламентарната група на ИТН? Няма въпрос. Парламентарната група на АПС? Няма въпрос. Парламентарната група на МЕЧ? Господин Манов, Вие ли? Заповядайте.
#83 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Въпросът ми е към господин Младеновски – председател на Комисията за енергийно и водно регулиране. Господин Младеновски, въпросът ми ще е максимално ясен, за да Ви улесня, и много Ви моля, не ми отговаряйте с някакви такива обтекаеми фрази, от които никой нищо да не разбира. Въпросът е следният: За миналата година кумулативното увеличение на цената на електроенергията е около 10 – 12%. Всички други обстоятелства: време, изолации – хората не са си сменили изолациите на къщите, нали така? – са еднакви. Как обяснявате увеличение със 100 и над 100% на цените на електрическата енергия? И един допълнителен въпрос. Допускате ли, допускате ли при разследването на Комисията по отношение на ЕРП-тата, че те са извършили измама? Държа да бъдете конкретен: да или не? Благодаря Ви.
#84 · speech
Благодаря Ви, господин Манов. Господин Младеновски, заповядайте да отговорите на въпроса.
#85 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Манов, първо, нямаме увеличение на 100% на цените на електрическата енергия. Фактурите, сметките на хората... (Реплики на народния представител Красимир Манов.)
#86 · speech
Господин Манов, много моля, не от място! Нека да запазим нормално спокойствие в залата!
#87 · speech
Те са функция освен на цената и на потребените количества. По отношение на ясния Ви въпрос: „Допускате ли измама?“, аз не мога да допускам нищо, преди да имам доказателства за каквото и да било. Така че нито мога да допусна измама, нито мога да кажа, че няма такава. До момента, в който проверката приключи, анализират се всички факти и обстоятелства и се съберат необходимите доказателства, когато можем да заключим подобно нещо. Благодаря Ви.
#88 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ има ли въпрос? Заповядайте да зададете Вашия въпрос. От нечленуващите в парламентарна група има ли въпроси? Няма. Да се готви парламентарната група на ГЕРБ-СДС след този кръг от въпроси.
#89 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Колеги, гости! Моят въпрос е свързан с това, което колегата Славчев от ВЪЗРАЖДАНЕ повдигна преди малко. Който желае от Вас, може да отговори. Става въпрос за това, което се носи между хората и в социалните мрежи – дали няма наистина някаква дистанционна манипулация на устройствата, на електромерите. В тази връзка – по-скоро като предложение: Вие казахте, че ще правите проверка с независима фирма, защо не пуснете едно запитване до производителите на тези електромери дали е възможно да се направи дистанционно манипулация? Това е въпросът.
#90 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на въпроса.
#91 · speech
Благодаря, господин Председател! Уважаеми дами и господа народни представители, такова запитване е пуснато още в началото на проверката. От фирмите производители ни увериха, че паролите, които могат евентуално да влияят върху коефициентите на измерванията, не се предоставят на техните клиенти. Техните клиенти в случая са фирмите, ЕРП-тата. Това важи за европейските производители. По отношение на китайските производители – те трябва да отговарят на регламент на Европейската комисия и се сертифицират по отношение на точността на измерването. Именно заради това, тъй като ние искаме всичко да проверим два пъти, заради този double check, който трябва да направим, именно затова сме възложили и на независима лаборатория и тя да провери дали това е възможно и дали наистина са останали следи, логове или… IT специалистите знаят по-добре от мен – следи, дори възможност, от такава манипулация. Но към настоящия момент, както казах, проверката не е готова. Благодаря.
#92 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли въпрос? Заповядайте да зададете въпроса.
#93 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господин Младеновски, моят въпрос е следният: битува едно мнение в обществото, че при падане на напрежението автоматично се увеличават киловатите, респективно и сметките, искам тук да го разбулим това съмнение, което битува в обществото, и да ми отговорите дали това е вярно. Искам да изразя едно лично мнение. Като представител на ГЕРБ още на 4 февруари посетих Комисията по енергийно и водно регулиране и към този момент, разбира се, нямаше нито една постъпила жалба по отношение на високите сметки. Но забележете, чест прави на председателя на Комисията, че проверката вече беше започнала. Тоест нямаше нито една постъпила жалба, а проверката течеше по отношение на закупените количества от енергоразпределителните дружества. Благодаря, това ми е въпросът. Искам да ми отговорите на този въпрос.
#94 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на въпроса.
#95 · speech
Благодаря, господин Председател. Както засегнах и в изложението си, бях уверяван от всички мои колеги електроинженери, че ниското напрежение не може да повлияе върху показанията на електромерите. Защо? Защото електромерът е уред, който мери мощност за час. Когато имаме ниско напрежение, съответната мощност е по-ниска и действително е необходимо повече време да работи даден уред, за да се достигне желаният резултат, като например по-дълго трябва да работи котлонът, за да се сгрее водата, но той ще потреби същото количество електрическа енергия, защото именно той мери мощност на час. Мощността е произведение от тока по напрежението и тогава, когато имаме по-ниско напрежение, имаме съответно и по-ниска мощност. Все пак, както казах, все пак ние сме възложили на независима лаборатория освен всичките тези проверки да направи и проверка на изпратените им средства за търговско измерване, при която да се провери през 5 волта напрежение, тоест започваме от ниска стойност, да речем, от 170 волта през 5 волта напрежение – дали се променят показанията и дали съответно се отчита по-високо или по-ниско, или въобще промяната в отчетеното количество електрическа енергия, за което, както за трети път подчертавам, все още нямаме резултат. Благодаря Ви.
#96 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Господин Рибарски, заповядайте.
#97 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Въпросът ми е към председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране. В своето изложение той спомена, че количествата, закупени от електроразпределителните дружества през ноември и декември, са близо 40% повече и за януари са близо с 15% повече. Въпросът ми е: дали Комисията по енергийно и водно регулиране ще направи такова засичане на количествата, закупени от пазара на едро и съответно продадени от електроразпределителните дружества за месеците преди зимния период и за останалите месеци от ценовия период, които са изминали, и дали ще ни покаже какво показва тази проверка? Благодаря.
#98 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на въпроса.
#99 · speech
Благодаря, господин Председател. Господин Рибарски, ние правим подобна засечка всеки месец при определяне на компенсацията, която крайните снабдители трябва да получат от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Така че ние всеки месец изследваме както закупените количества от пазара на едро от дългосрочните договори, така и закупените количества от пазара ден напред, изваждаме от по-скъпите съответните небаланси, които са реализирали по сетълмента, който ЕСО ни предоставя, за да можем да определим най-коректно каква ще бъде компенсацията за съответния месец на съответния краен снабдител. Другото, което правим – това обаче е веднъж на три месеца – изследваме дневна и нощна тарифа по фактурираните количества и ако има надвзет приход, и него намаляваме от получената компенсация. След Комисията обаче Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ чрез софтуер чете абсолютно всички фактури и прави още една засечка, за да е сигурен какво плаща и дали това, което плаща, действително е дължимо към крайните снабдители, така че, така или иначе, всеки месец се правят подобни засечки. Благодаря.
#100 · speech
Благодаря Ви, господин Младеновски. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте.
#101 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Ако министърът на енергетиката беше уважил това изслушване и беше уважил проблемите на хората, щях да го попитам и той ли ще продължи да търпи това безобразие, което се случва в АЕЦ „Козлодуй“, където 6-и блок спира за трети пореден път в рамките на два месеца, два месеца и половина. Пропуснатите ползи, загубите за държавата са вече над 150 млн. лв. Той на изслушването, което беше не миналата, а по-миналата седмица, каза, че са били 18 млн. лв., но това е само до тавана на цената, който таван има АЕЦ „Козлодуй“, и всичко над това се вкарва във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, но загубите за държавата вече минават 150 млн. лв. Излишно е да казвам, че ако тези пари не бяха безвъзвратно загубени, от тях можеше, като влизат постъпления във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, от тях можеше да бъдат платени компенсации поне за енергийно бедните семейства в момента те да нямат проблеми да си платят сметките за ток – да бъдат разсрочвани, и да се чудят откъде да изкарат пари. Можеше поне това да се случи! Ако приемем – то няма официална статистика, но ако приемем, че в държавата ни има около 700 – 750 хиляди енергийно бедни домакинства, тези 150 милиона означават по 200 лв., грубо, на домакинство. Само че сега никой няма да вземе нито една стотинка! За корупцията в централата дори не искам да отварям тема на изслушването, което трябваше да бъде преди това, което няма да се състои, защото Иван Андреев се скри – скри се от това изслушване. Щях да Ви изнеса информация как точно се източват между 40 и 50 млн. лв. от надценки по доставки от една-единствена обществена поръчка. Но дори не искам да отварям тази тема. Тъй като министърът го няма, въпросът ми ще бъде към господин Младеновски. Сега, той спомена, че има направени 120 проверки на място. Открити са от тези 120 проверки 3 нарушения и са взети 50 електромера, за които още не знаем какъв е резултатът от проверката в независимата лаборатория. Въпросът ми е защо такива проверки не се извършват периодично, на някакъв извадков принцип, така че да се гарантира… Сега, ясно е, че КЕВР няма как да обиколи всички домакинства, но на някакъв извадков принцип по този начин чисто статистически може да се гарантира, че няма проблеми с електромерите извън такива периоди, в които има вече обществено напрежение, след като и по телевизиите това е основна тема за която се говори, и тук, в Народното събрание… Защо чакаме нещо да излезе тотално извън контрол, за да се вземат някакви мерки, да се извършат някакви проверки? (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) И другият ми въпрос е: как ще гарантирате – това всъщност не е друг въпрос, а подвъпрос – как ще гарантирате, че тези домакинства, които не са подали сигнал към Комисията или към съответното ЕРП, но са платили тези високи сметки за ток, включително и аз – аз не съм подавал сигнал никъде, но сметката ми беше такава, каквато никога назад във времето не съм плащал, толкова много за сметка за ток (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), как ще гарантирате, че там всъщност също няма някакъв проблем? Защото Вие проверявате тези домакинства…
#102 · speech
Господин Тодоров, времето.
#103 · speech
Да, приключвам, извинявам се. …тези домакинства – всъщност тези електромери, за които има подаден някакъв сигнал за нередност. А за останалите? А как ще го гарантирате това нещо, защото казахте, че искате повече прозрачност? Нали това е една от мерките, които ще вземете? Ама ние не искаме само повече прозрачност – това е нещо хубаво наистина, но искаме и повече контрол, каквато всъщност е идеята на тази комисия. Повече контрол и редовни периодични проверки, за да се гарантира, че ако има проблеми януари и февруари, най-вероятно има и през останалите месеци.
#104 · speech
Господин Тодоров, времето.
#105 · speech
Просто разликата в сметката за ток заради температурата и всичко останало, което казахте, не е толкова драстична, тоест на 100 лв. примерно ще е 10 лв., а не още 100 лв. За да могат хората да сезират Комисията и Вие да извършите проверка и така нататък. Но проблемът си е там и те плащат повече. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#106 · speech
Заповядайте да отговорите, господин Младеновски, само на първия въпрос. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Трябва да спазваме процедурата и трябва да се научим на възможностите, които ни дават парламентаризмът и разписаните норми в Правилника. Отговорете само на първия поставен въпрос.
#107 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Отговорете за корупцията!
#108 · speech
Много Ви моля, господин Тодоров. Разбирам, че се опитвате да правите от тази трибуна политически капитал. Казах Ви, че няма да го допусна днес! Като започне предизборната кампания, ще имате 30 дни възможност за всички послания към Вашите избиратели и към българските граждани. Тук спазваме правила, които сме написали ние и сме ги приели. Заповядайте, господин Младеновски.
#109 · speech
Благодаря, господин Председател. Аз няма да отговарям за АЕЦ „Козлодуй“, тъй като не е от компетенцията на Комисията. Ще отговоря на втория въпрос, който беше поставен, а именно защо тези проверки не са периодични. Законодателят е предвидил Държавната агенция за метрологичен и технически контрол да проверява периодично тези електромери. Те трябва да минат през метрологична годност на всеки 5 години мисля, че бяха. Така че законодателят е предвидил и това не е работа на Комисията. Комисията при сигнал и при съмнение иска извънредна проверка на средството за търговско измерване. И не сте прав, че ние периодично не проверяваме. Всяка година ние правим план за планови годишни проверки, като се ориентираме какво да проверяваме, а именно по броя и сериозността на сигналите, които получаваме през предходната година. През предходните няколко години те винаги са свързани тези периодични планови проверки с инвестициите, извършени от дружествата, тъй като те имат пряко отражение върху ценообразуването, и с качеството на доставената електрическа енергия, тъй като това в последните години, особено в малките населени места, действително се превръща в сериозен проблем. Говорим за чести прекъсвания, изключвания, ниско напрежение, недостатъчно и неотговарящо на стандартите качество на доставената електрическа енергия. Благодаря.
#110 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ – заповядайте да зададете Вашия втори въпрос.
#111 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господин Младеновски! Моят въпрос е към председателя на КЕВР: има ли нужда от разширение на правомощията на КЕВР?
#112 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите, господин Младеновски.
#113 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Нужда от правомощията на КЕВР към настоящия момент в област електроенергетика не са необходими – и без това Комисията е натоварена с прекалено много функции, особено контролната дейност, които не са типични за европейските регулатори. Може би само два или три европейски регулатора се занимават с гледане на жалби, с извършване на проверки на място и въобще осъществяват подобна контролна дейност, като изключим контрола върху пазарите във връзка с регламента на Европейската комисия REMIT. Така че мисля, че към настоящия момент са необходими корекции в правомощията… Тоест не намаляване, но допълнителни правомощия към настоящия момент не са необходими, може би уточняващи законови норми, които ясно да регламентират дейностите на КЕВР, така че ние да можем по-бързо и експедитивно да си вършим работата. Благодаря Ви.
#114 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, имате ли въпрос, колеги? Нямате. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Нямате въпрос. От „Алианс за права и свободи“? Нямате въпрос. От парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Расташки.
#115 · speech
ПП МЕЧ
Моят въпрос е към председателя на КЕВР господин Младеновски. Половин България получи двойни сметки за ток. Моят въпрос към Вас е лесен, защото аз съм народен представител и ги представлявам тези хора: как и кога Вие ще върнете парите на тези хора? И без да ми обяснявате тук по много сложен начин разни компенсаторни механизми и приказки от хиляда и една нощ! Хората ги интересува ще има ли компенсация, как и кога ще върнете парите! Два месеца правите една проверка – резултат няма, не е ясно какво ще се случва. С тези ЕРП-та всяка година се занимаваме тук януари. Миналата година нямаше ток половин България, тая година половин България получи двойни сметки. Понеже не приехте в това Народно събрание нашето решение да ги одържавим тези ЕРП-та, сега пак тук им берем гайлето и се разправяме с тях. Искам да разбера, и българският народ иска да разбере: как и кога ще им върнете парите, по какъв начин това ще се случи и в какви срокове? Благодаря.
#116 · speech
Благодаря Ви. Моля да отговорите на поставения въпрос.
#117 · speech
Благодаря, господин Председател. Аз не знам как да отговоря на този въпрос. Какво значи „кога ще върнете парите“? Само пари… (Реплики от ПП МЕЧ.)
#118 · speech
Колеги, моля, не влизайте в диалог с тосподин Младеновски!
#119 · speech
Първо трябва да приключи проверката и ако се установи нарушение, ако се установи нарушение, тогава вече би следвало да се преизчислят там, където действително има нарушения. Там, където са установени надписани сметки, обикновено поради човешка грешка или допусната техническа грешка, електроразпределителното дружество съответно коригира фактурата. Но с така генерално поставен въпрос в обществото се налагат внушения, че ще има компенсации едва ли не. Аз разговарям с хора, които пускат жалби в Комисията само защото са чули по телевизията, че някой ще ги компенсира. И те, за да не изтърват компенсацията, решават да подадат сигнал, да се запишат и така нататък. Тук нямаме компенсиране. Ако има допусната грешка, ако има установено нарушение за всеки конкретен случай, ще бъде преразгледан неговият казус и неговата жалба, но такава обща компенсация и връщане на пари, както се изразихте, няма да има. Миналата година случаят беше различен. Миналата година имахме установени прекъсвания за повече от 24 часа, като електроразпределителните дружества съгласно разпоредбите от Общите условия, които са приети от КЕВР, дължаха компенсиране на своите клиенти. Ние това, което направихме, е, че през принудителна административна мярка направихме автоматичен този процес и всички получиха компенсации. Но тук имаме коренно различна ситуация. Благодаря Ви.
#120 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ имате ли въпрос, колеги? Нямате. Преминаваме към отношението. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли отношение? Господин Станков, Вие ли ще го направите? Заповядайте.
#121 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм сигурен след това изслушване, че колегите са предприели всички необходими мерки и ще приложат цялата сила на закона при установяване на каквито и да е нарушения по време на фактурирането и измерването на електрическата енергия. Имал съм възможност да работя и с двамата, и съм сигурен не само в тяхната компетентност, но и в компетентността на администрацията. По-важно е оттук нататък да се предприемат за в бъдеще всички необходими действия, така че българските домакинства да не се интересуват каква е цената на електрическата енергия. И това може да стане само по един начин – държавата да продължи да насочва средства за мерки за енергийна ефективност и възобновяема енергия към битовите потребители. И ако доскоро това се случваше само за големите сгради, за многофамилните жилищни сгради, като с първата вълна се санираха над 2000 сгради, сега с втората – над 750, като това ще продължи, докато се санира и последната сграда, която е подала документи за това чрез средствата, които заложихме в последния държавен бюджет, то това не важеше за малките жилищни сгради – еднофамилните, двуфамилните сгради, в които живеят и най-уязвимите български домакинства. Именно затова се създаде Фонд за декарбонизация, който е капитализиран с близо 50 млн. евро, което ще даде възможност тези средства да стигнат до българските граждани. По какъв начин те ще бъдат насочени към домакинствата? Домакинствата ще имат възможност в перспектива да си избират дали искат само да подменят своята изолация, своята дограма, входна врата, която е изключително важна при еднофамилните жилищни сгради, дали биха желали да инсталират на покрива си фотоволтаична инсталация с батерия, която също да намали до голяма степен зависимостта им от енергията, която идва от мрежата, и не на последно място – енергийноефективни термопомпи, които с пъти да свалят тяхната консумация, като с единица електрическа енергия да произвеждат в пъти повече топлинна такава. Така че в перспектива за това, което трябва да мислим всички заедно, колеги, е разработване точно на такива механизми, с които българските домакинства да не се интересуват колко е дори регулираната цена на електрическа енергия, камо ли пък пазарната ѝ цена, защото – още веднъж ще се върна на това, за декември месец, ако всички битови потребители бяха на свободен пазар, то сметките им щяха да са допълнително с още 60% по-високи, а за януари месец щяха да са поне с още 100% по-високи. Така че запазването на битовите потребители на регулиран пазар трябва да продължи до момента, в който всяко българско домакинство се е възползвало от мерки за енергийна ефективност, разбирайте, да бъдат санирани с изолация 12 см, с дограма Триплекс, с фотоволтаици плюс батерии, които да осигуряват собственото им потребление, и естествено, не на последно място, енергийноефективни уреди. Благодаря Ви.
#122 · speech
Благодаря Ви, господин Станков. Давам думата за отношение на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Рибарски.
#123 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Ако досега целогодишно получавахме сигнали за лошо качество на предоставената услуга, включително и ние, като народни представители – всеки един в района си има множество населени места, в които качеството на услугата е силно занижена, ние в Комисията поставихме този въпрос и получихме уверение от ЕРП-тата, че те също са за качествена услуга, но видите ли, инвестициите, които са определени от КЕВР, не стигат. И тук вече идва пък и другото съмнение на хората – как тези инвестиции точно са проверени, как тези средства, които всяка година влизат в сметките за ток, им гарантират на тях подобряване на качеството. Към момента аз лично не виждам нещо да се е променило за последните три-четири години, в които тази тема постоянно я разискваме, най-вече през зимните месеци, когато имаме и много скъсани електропроводи. Но както каза и председателят на КЕВР, днес въпросът е съвсем различен – все повече хора с нарастващи жалби всеки ден поставят под съмнение фактурираните им количества. Това също получи ясен отговор при подобно изслушване в Комисията. И ние ясно заявяваме, че трябва да се мисли да се върви към умното мерене, смартметрите, които бяха също споменати в изложението на КЕВР. Това е цел за нас, дори по-голяма, бих казал, от самото саниране и декарбонизационните проекти, които ще се случат. Те ще се случват ежегодно, постоянно, но меренето и това хората да не поставят под съмнение количествата и да могат сами да следят своето потребление, е в основата на този въпрос и на тези съмнения, които се прокрадват. В процеса на проверка на фактурите КЕВР има шанс да покаже и да възстанови част от доверието на хората в институцията и регулирането на цените. Надявам се, че проверките наистина ще дадат резултати, виждаме, че вече има единични случаи, които показват, че меренето не е точно. Но този въпрос ще ни занимава всяка година в тези месеци, докато ние не постигнем реално мерене, което хората да могат сами да контролират ежедневно въз основа на показанията на своите електромери, да коригират своето потребление. Това също трябва да е цел на бъдещи законодателни промени и инициативи, особено през зимните месеци, когато трябва да се насочва вниманието на всички нас да се замислим как точно потребяваме енергията и съответно пък сметките, които получаваме накрая, дали отговорят на реалното ни потребление. Така че аз днес не мисля, че това изслушване ще даде конкретни отговори. Ние очакваме завършване на цялата проверка. Отнема доста време. Според нас също ще отнеме доста време, но се надяваме резултатите да удовлетворяват както потребителите, така и нас и КЕВР да възстанови това доверие, което все по-често виждаме, че надделява от страна на хората в институциите, за които основна цел е да бранят интереса на потребителите. Благодаря.
#124 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, господин Тодоров, за отношение.
#125 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Чухме колко проверки са били извършени, колко много работа е свършена от Комисията. Предполагам, че наистина е така, но за мен лично тези проверки и резултатите от тези проверки закъсняват вече, защото ние реално още не знаем дали има някъде проблем с електромери, или не. А първите сигнали, които бяха подадени и към Комисията, пък и към ЕРП-тата, бяха в края на месец януари. Аз се връщам и на това, че Комисията… Или стана ясно, че не Комисията при всички ситуации, но и Институтът по метрология трябва да гарантират – няма никакво значение, това са все държавни институции – трябва да гарантират, че абсолютно всички потребители плащат това, което реално потребяват – нито повече, нито по-малко. Нито по-малко! Това също е много важно, защото има случаи, където има потребители, които консумират, а не плащат. И това защо казвам, че е проблем? Защото след това се поема от всички останали. Задължително това нещо трябва да бъде проконтролирано от държавните институции, и то да се прави периодично, да се прави непрекъснато през цялата година. Ясно е, че няма как да бъдат обходени всички около 3000 домакинства, всички електромери да бъдат проверени, но това трябва да се прави на извадков принцип. Подозирам, че назрява и нов проблем, който е със сметките за топлофикациите, за парното. Аз в София се срещам вече с доста хора, които казват, че такива сметки за парно не са плащали никога, а излишно е да казвам, че потреблението и нуждите на домакинствата им не са се променили особено много, включително и аз самият мога да го потвърдя – че от четири-пет години ползвам услугите на „Топлофикация София“ за отопление, такава сметка, каквато платих миналия месец, наистина не бях получавал досега. Но има още нещо, което някак си не се коментира много – нито по медиите, нито тук, в пленарната зала. Много-много не му беше обърнато внимание. Защото може би най-лесно е да бъде хвърлена вината върху ЕРП-тата, изцяло вината имам предвид. Чисто политически е най-лесно по този начин, но всъщност това няма да ни реши особено проблемите, защото, макар че, както господин Славчев каза, ние сме твърдо за това цялата електроразпределителна мрежа да се стопанисва от държавата, се съмнявам, че от една страна, в момент като този държавата може да се справи много по-добре от ЕРП-тата със стопанисването, от друга страна, разбира се, има своите аргументи защо това трябва да се случи. Например пресният пример е този с „Лукойл“. Видяхме колко беше важно в края на миналата година, колко всъщност беше важно тази рафинерия, която е в Бургас, която осигурява тук над 60% от горивата в България, всъщност да бъде в ръцете на държавата. Но няма да ни реши проблемите. Тоест дори и да бяха държавни ЕРП-тата, най-вероятно сметките за електрическа енергия щяха да бъдат, ако не същите, то със сигурност много подобни. И тук има две направления, в които трябва да се работи, за едното стана въпрос вече два пъти в хода на изслушването – енергийната ефективност, няма да се спирам. Другото направление са доходите на хората. Защото истината е, че просто доходите на хората не отговарят на размера на техните разходи. Това е основният проблем в държавата, защото, ако сметките за ток, вода, парно съставляваха 2 – 3% или 5% от доходите на едно домакинство, те най-вероятно нямаше никога да обърнат внимание колко точно ток повече са платили спрямо предишния месец или спрямо предишната година. Но истината е, че за около 60% от домакинствата в страната ни 30% от техните доходи отиват за покриване на тези основни нужди, като ток, отопление и вода, което със сигурност не е нормално за една страна, която е член на Европейския съюз и която е член вече и на така наречения Клуб на богатите. 60% от домакинствата не могат да си платят основните нужди, които имат за едно домакинство: вода, ток и отопление. Това е най-големият проблем според мен в случая. Защото, ако наистина доходите им позволяваха, те никога нямаше да седнат и да стоят с трепереща ръка на климатика или на парното и да се чудят дали да го пуснат и колко ще им бъде сметката за ток или за парно в края на месеца, и да проклинат ЕРП-тата до девето коляно. Няма това да им реши проблема. Проблемът може да бъде решен само ако техните доходи се увеличават. И това трябва да бъде, между другото, политиката на една държава – за развитие на икономиката, за развитие изобщо на благото и на богатството на едно общество. Не трябва да бъде да намаляваме размера на разходите до размера на мизерните доходи на едно домакинство, а да се увеличат доходите, така че той изобщо да не се интересува колко точно му е сметката за ток и колко точно киловата е изконсумирал в рамките на един или друг месец. Ама била му се увеличила сметката за ток със 100 лв. – ама много важно! И това трябва да е реакцията на всеки един човек в държавата, ако искаме наистина да бъдем богата и просперираща държава и да се тупаме в гърдите, че сме в Клуба на богатите, защото в момента 60% от хората не могат да си платят основните нужди. И това, разбира се, е целта на цялата политика на ВЪЗРАЖДАНЕ – да се увеличават доходите на хората, а не да им се намаляват разходите. Много е дълга темата, вече просрочих и времето, за да обясня как точно може да стане. Разбира се, това минава през борба с демографската катастрофа, с енергийно развитие, с енергийна ефективност, с развитие на икономиката. Развитието на енергетиката и икономиката винаги трябва да вървят ръка за ръка.
#126 · speech
Времето, господин Тодоров!
#127 · speech
Приключвам. Промени и реформи в социалното подпомагане, в пенсионната реформа и много други неща, за които просто наистина времето никога не стига да говорим, но можете да прочетете в управленската ни програма „1400 години България“. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#128 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте, господин Летифов. Преди да направите Вашето отношение – уважаеми колеги, наши гости са младежи от област Силистра. Те са в Народното събрание по покана на народния представител Халил Летифов. Добре дошли в Народното събрание!
#129 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми гости, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господин Председател на КЕВР! Изслушването според нас не е закъсняло. Ние вече проведохме подобно в Комисията по енергетика в Народното събрание, където поставихме голяма част от актуалните въпроси. Изслушването, за съжаление, е актуално, тъй като то тревожи българските граждани. Какво ги тревожи? Тревожи ги цената на електроенергията, или по-точно сметките на битовите абонати за електроенергия, тревожи ги и качеството на доставената електроенергия. Когато комбинацията е заедно, ние станахме свидетели на много и чести прекъсвания на електроенергията през този зимен сезон в малките населени места, комбинирани с намалено напрежение в мрежата, което води и до стотици хиляди изгорели електродомакински уреди на семействата и домакинствата. Това, разбира се, е тема, която не може да бъде подмината, тема, която трябва да се вземе предвид. Важна е темата и за доходите. Тя винаги е била основна и разбира се, на база на това то рефлектира и върху тези сметки, които идват в края на месеца и домакинствата трябва да заплатят. Тук има и още една комбинация – с необоснованото повишение на цената на водата, на услугата. Тази комбинация увеличава или мултиплицира този ефект на икономически натиск върху домакинствата. Затова ние твърдо казваме, че това увеличение и на цената на водата е необосновано и че то трябва да бъде отменено. Ние сме сигнализирани от много населени места, където те наистина са на режим на водата, нямат постоянно водоснабдяване, получават вода с влошено качество, търпят чести аварии и прекъсвания. Това увеличение е не само икономически необосновано, но и социално несправедливо. Не може да се изисква от гражданите да заплащат значително по-висока цена на услуга, която в много случаи не се предоставя регулярно или не отговаря на необходимите стандарти. Тези две услуги са изключително свързани с домакинствата в 21 век, приема се, че са задължителни, и ние се ангажираме с тяхното регулярно и качествено доставяне. Следващото нещо, което е важно. На каква цена те се доставят и посилно ли е това за българските граждани? Ние вярваме, че българските институции имат инструментариума. Ако има нужда и от допълнителни законодателни промени, за да си свършите работата, ние сме готови да предприемем съответните действия, но да бъдем в полза на хората. Нееднократно сме настоявали и държавата да поеме ангажимент за така наречените смартелектромери, които в реално време да отчитат електроенергията, за да знаят хората какво е тяхното потребление или какво да очакват от техните сметки. Ще имате нашата пълна подкрепа за това ние да защитим интереса на хората и те да са убедени, че институциите им служат. Очакваме всички сигнали и жалби, които са подадени от българските граждани, да бъдат сериозно приети и по тези сигнали да има и съответните отговори, ако е необходимо – и наказания. И разбира се, инвестициите, които се правят в мрежата, наистина да бъдат адекватни и реални, защото те са част от този проблем, който констатираме всички ние заедно с българските граждани. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря, господин Летифов. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ има ли отношение? Няма. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Няма отношение. Парламентарната група на Алианс за права и свободи? Нямате отношение. Парламентарната група на МЕЧ? Господин Манов, заповядайте. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ ще имате ли отношение? Няма да имате. Благодаря Ви, госпожо Матеева.
#131 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Аз ще започна с малко черен хумор, тук професор Радулов ме подсети за нещо. Като Ви слушахме обясненията, господин Младеновски, се сетихме, че математиката и електричеството на никой не са простили в този живот. Може би и в отвъдния. Сега, по същество. Вие, дами и господа от Министерството на енергетиката и от КЕВР, се занимавате – пък и управлението в това Петдесет и първо народно събрание, се занимавате с решаване не на причините, довели до някакъв проблем, а винаги се движите по течението – занимавате се със следствието. Големите проблеми в енергетиката и впоследствие тези високи цени на електрическия ток дойдоха поради много проста причина и там трябваше да бъдат насочени усилията. И причината е… А ние от парламентарната група на МЕЧ намираме и умисъл в тези Ваши действия, основно на ГЕРБ, защото ГЕРБ през Жечо Станков управляват енергетиката – управляваха, пък и сега продължават да управляват, защото Трайчо Трайков си е министър на ГЕРБ. Вие, дами и господа, системно съсипвате българската енергетика, и то го правите съвсем целенасочено и с умисъл. Целта Ви е да източвате Фонда за гарантиране сигурността на електроенергийната система. Иначе как ще си обясним авариите в АЕЦ „Козлодуй“ и непроизводството на 200 – 250 мегавата? Как ще си обясним огромните разходи, които през бюджета искахте да правите – и Вие направихте голяма част от тях, във вертикални газови коридори, които са абсолютно ненужни, там се загробиха близо милиард? Гледам, че новият министър и той тича в чужбина да се занимава, да продължава инвестирането в този вертикален газов коридор, вместо тия пари да бъдат насочени и в мрежите, и в производството, и в генерирането на нови мощности например от природен газ, каквито в България няма. 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ – един абсолютно погребан проект, който няма да се осъществи, и то пак заради Вас. Това са основните въпроси, дами и господа. Наливането на тези огромни средства, както тук и колегите преждеговоривши обърнаха внимание, предотвратява до голяма степен и този компенсаторен механизъм, който трябваше да бъде задвижен. Тук Жечо Станков ми говори за фотоволтаици, за енергийна ефективност. Ама Вие, господа от ГЕРБ, така и не го направихте това нещо! Повече от година управлявате! Даже е смешно да споменавате 1500 потребители, на които са били поставени такива фотоволтаици и батерии, за да им се спести разход на енергия. Това трябваше да е в много големи мащаби направено. Вие продължавате да се занимавате с огромни фотоволтаични паркове, които зимата не решават въпроса. Вие не дадохте и до ден днешен не сте дали тоя прословут един милиард, които трябваше да дадете на „Мини Марица-изток“. Защо не ги дадохте? Защо не удържавихте ЕРП-тата, господа? МЕЧ направи такова предложение преди повече от година. И ако ни бяхте послушали, сега нямаше да се занимаваме с тия въпроси. Ние много добре знаем какво правят частните собственици на ЕРП-тата – те ги източват през фиктивни договори, през аутсорсинг и си пълнят гушите на фирмите майки. Те това правят. Това трябваше да разследвате Вие. Вие не се занимавате с това нещо. Всички тези неща, за които Ви говоря, потвърждават нашата теза, че Вие умишлено и успешно засега съсипвате българската енергетика. И единственото хубаво нещо е, че след изборите на 19-и ГЕРБ няма да са в управлението на държавата и веднъж завинаги ще приключи тази драма. За това става въпрос. Дай боже никога повече да Ви няма и в политиката на България. Благодаря.
#132 · speech
Благодаря Ви, господин Манов. Уважаеми колеги, с това изчерпахме тази точка от дневния ред. (Реплики между народните представители Жечо Станков и Красимир Манов.) Много Ви моля, господин Манов, моля да се придържате към добрия тон в залата! Колеги, много Ви моля за уважително отношение към всеки един народен представител! Процедура ли искате? Заповядайте за процедура.
#133 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. От името на парламентарната група моля за 30 минути почивка.
#134 · speech
Благодаря Ви, господин Кьосев. По искане на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ 15 минути почивка. (След почивката.)
#135 · speech
Колеги, моля да поканите всички народни представители от парламентарните групи да заемат местата си в залата, защото на пленарното заседание на 26 февруари 2026 г. разискванията по Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване са закрити, затова започваме с гласуване на текстовете. Ще изчакам още малко народните представители да заемат местата си в залата. Колеги, преминаваме към: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ – продължение. Подлагам на гласуване наименованието на Закона по вносител, § 1 по вносител и § 2 по вносител. Гласували 162 народни представители: за 112, против 43, въздържали се 7. Предложението е прието. Господин Гуцанов, по този законопроект ще Ви дам възможност на парламентарната група само за една мотивировка и тя е сега. Заповядайте.
#136 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, уважаеми господин Председател. Няма как да ни дадете само една, защото имаме възможност колкото пъти преценим.
#137 · speech
Напротив, ще се възползвам от възможността, която ми дава Правилникът. Така че заповядайте, времето Ви тече.
#138 · speech
Аз разбирам, уважаеми господин Председател, желанието Ви максимално бързо да бъде приет този законопроект, и странно защо… Не, защо е прегласуването, господин Цонев. Но наистина не ми е ясно каква е причината отново да вкарате Законопроекта. И още веднъж искам да подчертая пред народните представители, че не е нормално две пенсии да бъдат по-малко от една.
#139 · speech
Господин Гуцанов, няма да Ви позволя да влизате в процедура на обсъждане по същество. Моля да изложите мотивите си за прегласуване на гласуваните току-що параграфи.
#140 · speech
Затова предлагам прегласуване на това, което преди малко беше гласувано. Така мога да го правя на всяка една от точките, както и всеки един от колегите. (Реплика: „Направи го бе, идиот!“)
#141 · speech
Колеги, моля за уважение! Направена е процедура за прегласуване. Режим на прегласуване. Гласували 174 народни представители: за 124, против 45, въздържали се 5. Предложението е прието. По § 3 има предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 42, против 84, въздържали се 52. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване… Прегласуване по искане на народния представител Георги Георгиев. Режим на гласуване. Не давам повече, моля Ви, моля Ви!
#142 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Имам предложение!
#143 · speech
Господин Георгиев, имате възможност да оспорите гласуването от място. Оспорвате го. Режим на прегласуване. Много Ви моля! Режим на гласуване.
#144 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Това е нарушение на Правилника!
#145 · speech
Не е нарушение на Правилника!
#146 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Имам предложение, което искам да мотивирам!
#147 · speech
Искам много ясно да Ви кажа нещо на всички: дебатите са закрити, в процедура по гласуване сме. (Продължаващи реплики от народния представител Георги Георгиев.) Господин Георгиев! Режим на гласуване.
#148 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Изключително много нарушавате Правилника!
#149 · speech
Не нарушавам Правилника, познавам го в детайли. Не Ви давам думата, господин Георгиев. Разбрахме се, разбрахме се!
#150 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Абсолютно не сме се разбрали. Рядко се случва, но този път няма…
#151 · speech
Този път се разбрахме, да.
#152 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Не, не се разбрахме.
#153 · speech
Господин Георгиев, много Ви моля, не искам да водя дебат от трибуната с Вас!
#154 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Аз няма да водя дебат. Искам…
#155 · speech
Прекратете гласуването и посочете резултата. Гласували 144 народни представители: за 27, против 74, въздържали се 43.
#156 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Различен вот!
#157 · speech
Различен вот…
#158 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Той не е гласувал!
#159 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Да, аз съм се изказвал. Друг колега ще направи.
#160 · speech
Различен вот по това?!
#161 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Да. (Шум и реплики.)
#162 · speech
Вие ще направите различен вот, като сте се изказали?!
#163 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните
Не аз, друг ще направи.
#164 · speech
Добре, седнете си на мястото. Гласували 144 народни представители: за 27, против 74, въздържали се 43. Предложението не е прието. Различен вот кой ще направи? Отказвате се от различен вот. Подлагам на гласуване § 3 по вносител. (Реплики между народните представители Цончо Ганев и Деница Сачева.) Господин Ганев, ще Ви дам мотивировка, ако искате, след малко. Много Ви моля! Гласували 180 народни представители: за 130, против 45, въздържали се 5. Предложението е прието. Преминаваме към § 4. Предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 173 народни представители: за 37, против 88, въздържали се 48. Предложението не е прието. Заповядайте да оспорите резултата от гласуването съгласно Правилника.
#165 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. От 12,30 ч. ще се състои погребението на починалия на 1 март народен представител Славчо Крумов. Цялата парламентарна група, 33-ма народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ, ще присъства на погребението. Ще се придвижим дотам, за което са ни необходими около 20 минути. Поради което от името на парламентарна група, господин Председател – Правилникът ми позволява да искам до 30 минути почивка – аз правя официално надлежно искане за 30 минути почивка, за да можем от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ да присъстваме на погребението и да изкажем своята почит към починалия народен представител и наш верен съратник Славчо Крумов. Молбата ми е и Ви призовавам, господин Председател, заседанието да не започне веднага след изтичане на тези 30 минути – да продължи след час и половина, за да може парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ да се върне в залата, за да продължи своето гласуване по Кодекса за социално осигуряване, тъй като, виждате, по стечение на обстоятелствата гласуването на тези 192 параграфа от Законопроекта, включително и направените предложения от народни представители, съвпада с това събитие, с погребението на народния представител Славчо Крумов, което ние от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще отидем да уважим. Поради което молбата ми е – 30 минути почивка от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и след това да не започва един час пленарното заседание, то да продължи след това – след изтичане на един допълнителен час, за да можем ние да се върнем и да гласуваме по Кодекса за социално осигуряване. Благодаря Ви.
#166 · speech
Разбрах Ви, господин Петров. Поводът наистина е трагичен. От името на Народното събрание, от всички парламентарни групи сме изказали съболезнования на семейството. Моля да ги предадете и днес от името на Народното събрание. Ще уважа Вашето искане за 30 минути почивка, но няма как да не спазя Правилника по начина, по който ми е указано. Така че обявявам 30 минути почивка по искане на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Колеги, моля, преди да излезете от залата, искам да направя едно съобщение. Наши гости са ученици от село Баня, община Разлог. Те са в българския парламент по покана на народния представител Иван Герчев. Добре дошли в Народното събрание! (С ръкопляскания народните представители приветстват гостите.) (След почивката.)
#167 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Госпожо Митова, заповядайте за процедура.
#168 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Предвид причината, поради която се налага отсъствието на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, искам тридесет минути почивка от името на парламентарна група, за да подпомогнем колегите да се върнат в залата.
#169 · speech
Благодаря Ви, госпожо Митова. От името на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – 15 минути почивка. (След почивката.)
#170 · speech
Колеги, успяха ли народните представители от всички парламентарни групи да заемат местата си в залата? (Реплика от народния представител Елисавета Белобрадова.) Има ли такива, госпожо Белобрадова? (Реплика от ПП-ДБ: „Да вдигнат ръка.“) Нали знаете ли, че по Правилник председателят е длъжен да даде възможност на всеки народен представител да участва в заседанието? И аз се старая да го направя. Затова ги подканям неколкократно. (Шум и реплики.) Имам огромно желание, но няма двустранност в този процес. Колеги, продължаваме напред. Подлагам на гласуване § 4 по вносител заедно с предложението на Комисията. Гласували 98 народни представители: за 95, против 3, въздържали се няма. Предложението е прието. По § 5 има предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, което не е подкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 101 народни представители: за 3, против 65, въздържали се 33. Предложението не е прието. Параграф 5 по вносител – моля режим на гласуване. Отменете гласуването. Подлагам на гласуване § 5 по вносител; § 6 по вносител заедно с предложението на Комисията; § 7 по вносител заедно с предложението на Комисията; § 8 в редакция на Комисията; § 9 по вносител; § 10 по вносител заедно с предложението на Комисията; създаването на нов § 11 в редакция на Комисията; § 11, който става § 12, по вносител заедно с предложението на Комисията; и § 12, който става §13, по вносител.
#171 · speech
ПП-ДБ, от място
Разделно. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#172 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Искали сте само § 74.
#173 · speech
Господин Сабрутев, поискали сте разделно гласуване на § 74, отбелязал съм го. (Народният представител Венко Сабрутев излиза на трибуната.) Не може да вземате думата по време на гласуване, ще изчакате да приключи процедурата. (Народният представител Венко Сабрутев продължава да стои на трибуната.) Ще изчакате да приключи процедурата!
#174 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Няма как да сложите всички гласувания… Има Правилник – гласува се член по член. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#175 · speech
Господин Сабрутев, в режим на гласуване сме.
#176 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Имаме го – параграф по параграф се гласува разделно, какво толкова?
#177 · speech
Ама не сте го поискали. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#178 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Не е необходимо да го поискаме по време на дебата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Правилникът ясно казва: гласува се член по член.
#179 · speech
Господин Сабрутев, седнете си на мястото!
#180 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Няма да си седна на мястото! Има Правилник!
#181 · speech
Добре.
#182 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, правите страшни глупости (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), имаме важен законопроект, дайте… (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#183 · speech
Гласували 101 народни представители: за 97, против 4, въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Сабрутев, използвам възможността да Ви отговоря. По време на разискването Ви дадох думата за процедура неколкократно. Това, което сте поискали от мен по време на разискването, съм го записал щателно. Поискали сте разделно гласуване…
#184 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура!
#185 · speech
Изчакайте да завърша, имайте търпение. Ще Ви дам думата за процедура. Поискали сте разделно гласуване на § 74. Съответно, ако не бъде приет, искате в параграфа в чл. 176, ал. 1 т. 4 да отпадне. И след това, ако това бъде прието, сте поискали в § 77 по същия начин т. 6 да отпадне. Заповядайте за процедура.
#186 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, пред нас имаме изключително важен законопроект. Той е на стойност около 30 милиарда и касае около 4,6 милиона български граждани.
#187 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не е на никаква стойност от 30 милиарда!
#188 · speech
Сега, имаме два варианта – единият вариант е да правите това, което току-що направихте, а именно да погазите Правилника, защото в него ясно е написано, че се гласува член по член. Вторият вариант е да си мине гласуването с всичките тези предложения, които са за разделно гласуване – те са не повече от три-четири, да си ги изгласуваме и залата ще мине мирно. Не е необходимо да палите залата, а Законопроектът наистина е сложен. Ваше решение е, ако искате да запалите залата... (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#189 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Сядай си, бе!
#190 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ти ли ще палиш залата?
#191 · speech
Господин Сабрутев… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Колеги, моля за тишина в залата! Колеги, моля за тишина в залата! Моето единственото желание е да спазвам Правилника по начина, по който сме го правили винаги досега. Подлагам на гласуване предложението за § 13 на народните представители (реплики от ГЕРБ-СДС) – колеги, моля за тишина в залата! – Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, което не е подкрепено от Комисията. Гласували 130 народни представители: за 5, против 87, въздържали се 38. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 13, който става §14, по вносител и § 14, който става § 15, по вносител заедно с предложението на Комисията.
#192 · speech
ПП-ДБ, от място
Параграф 19 – разделно гласуване.
#193 · speech
Гласували 134 народни представители: за 123, против 7, въздържали се 4. Предложението е прието. (Народният представител Стилиана Бобчева иска думата.) Заповядайте за процедура.
#194 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ситуация като днешната не се е случвала. Смятам, че трябва да сме солидарни и да отдадем дължимото на паметта на нашия колега и да уважим тези, които са на неговото погребение, затова от името на парламентарна група ще поискам половин час почивка. Съжалявам за неудобството, знам, че всички са изнервени, искат да се приберат по-рано вкъщи, но смятам, че така е коректно и уважително.
#195 · speech
Благодаря Ви, госпожо Бобчева. От името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ 15 минути почивка. (След почивката.)
#196 · speech
Колеги, продължаваме след почивката. По § 15 има предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 108 народни представители: за 1, против 68, въздържали се 39. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 15, който става § 16, по вносител; § 16, който става § 17, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 17, който става § 18, по вносител заедно с предложението на Комисията. Гласували 122 народни представители: за 114, против 3, въздържали се 5. Предложението е прието. Подлагам на гласуване § 18, който става § 19 в редакция на Комисията. Гласували 120 народни представители: за 104, против 12, въздържали се 4. Предложението е прието. Подлагам на гласуване § 19, който става § 20 в редакция на Комисията. Гласували 124 народни представители: за 106, против 11, въздържали се 7. Предложението е прието. Подлагам на гласуване § 20, който става § 21, по вносител; § 21, който става § 22 в редакция на Комисията; § 22, който става § 23 в редакция на Комисията; § 23, който става § 24, по вносител, и § 24, който става § 25 в редакция на Комисията. Гласували 128 народни представители: за 120, против 3, въздържали се 5. Предложението е прието. По § 25 има предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 129 народни представители: за 4, против 80, въздържали се 45. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 25, който става § 26, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 26, който става § 27, по вносител; § 27, който става § 28 в редакция на Комисията; § 28, който става § 29, по вносител; § 29, който става § 30, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 30, който става § 31, по вносител; § 31, който става § 32, по вносител; § 32, който става § 33, по вносител; § 33, който става § 34, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 34, който става § 35, по вносител; § 35, който става § 36 в редакция на Комисията; § 36, който става § 37, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 37, който става § 38, по вносител; § 38, който става § 39, по вносител; § 39, който става § 40, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 40, който става § 41, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 41, който става § 42, по вносител. Гласували 130 народни представители: за 121, против 3, въздържали се 6. Предложенията са приети. Минаваме към § 42 – предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 126 народни представители: за 4, против 80, въздържали се 42. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване анблок § 42, който става § 43 в редакция на Комисията; § 43, който става § 44, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 44, който става § 45, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 45, който става § 46, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 46, който става § 47, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 47, който става § 48, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 48, който става § 49, по вносител; § 49, който става § 50, по вносител; § 50, който става § 51, по вносител; § 51, който става § 52, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 52, който става § 53, по вносител; § 53, който става § 54, по вносител; § 54, който става § 55, по вносител; § 55, който става § 56, по вносител; § 56, който става § 57, по вносител; § 57, който става § 58 в редакция на Комисията. Гласували 134 народни представители: за 124, против 3, въздържали се 7. Предложенията са приети. Преминаваме към § 58 – предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 132 народни представители: за 3, против 81, въздържали се 48. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 58, който става § 59, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 59, който става § 60, по вносител; § 60, който става § 61, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 61, който става § 62, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 62, който става § 63, по вносител. Гласували 131 народни представители: за 120, против 4, въздържали се 7. Предложението е прието. Преминаваме към § 63 – предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 131 народни представители: за 4, против 85, въздържали се 42. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване § 63, който става § 64, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 64, който става § 65, по вносител; § 65, който става § 66, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 66, който става § 67, по вносител; § 67, който става § 68, по вносител; § 68, който става § 69, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 69, който става § 70 в редакция на Комисията; § 70, който става § 71, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 71, който става § 72, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 72, който става § 73 в редакция на Комисията; § 73, който става § 74 в редакция на Комисията. Гласували 131 народни представители: за 120, против 3, въздържали се 8. Предложението е прието. Колеги, стигаме до параграфа, в който имаме искане от народния представител Венко Сабрутев за разделно гласуване. Ще обясня механизма на гласуването. Съгласно нашия Правилник – чл. 63, ал. 1, ако не бъде приета редакцията на Комисията, ще се върнем към текста по вносител и тогава първо ще гласуваме направеното редакционно предложение от народния представител Венко Сабрутев. Подлагам на гласуване § 74, който става § 75 в редакция на Комисията. Гласували 130 народни представители: за 96, против 24, въздържали се 10. Предложението е прието. Вследствие на приетото предложение условно направеното предложение за § 77, който става § 78, отпада. Продължаваме напред. Подлагам на гласуване: § 75, който става § 76, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 76, който става § 77, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 77, който става § 78 в редакция на Комисията; § 78, който става § 79, по вносител; § 79, който става § 80, по вносител; § 80, който става § 81, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 81, който става § 82, по вносител; създаването на нов § 83 по предложение на Комисията; § 82, който става § 84, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 83, който става § 85, по вносител; § 84, който става § 86, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 85, който става § 87, по вносител; § 86, който става § 88, по вносител; § 87, който става § 89 в редакция на Комисията; § 88, който става § 90, по вносител; § 89, който става § 91, по вносител; § 90, който става § 92, по вносител; § 91, който става § 93, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 92, който става § 94, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 93, който става § 95, по вносител; § 94, който става § 96, по вносител; § 95, който става § 97, по вносител; § 96, който става § 98, по вносител; § 97, който става § 99, по вносител, § 98, който става § 100, по вносител. Моля, режим на гласуване. Гласували 131 народни представители: за 121, против 3, въздържали се 7. Предложенията са приети. Преминаваме към § 99. Предложение на народните представители Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 132 народни представители: за 1, против 84, въздържали се 47. Предложението не е прието. Подлагам анблок: § 99, който става § 101, по вносител; § 100, който става § 102, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 101, който става § 103, по вносител; § 102, който става § 104, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 103, който става § 105, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 104, който става § 106, по вносител; § 105, който става § 107, по вносител; § 106, който става § 108, по вносител, § 107, който става § 109, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 108, който става § 110, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 109, който става § 111, по вносител; § 110, който става § 112, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 111, който става § 113, по вносител; § 112, който става § 114, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 113, който става § 115, по вносител; § 114, който става § 116, по вносител; § 115, който става § 117, по вносител; § 116, който става § 118, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 117, който става § 119, по вносител; § 118, който става § 120 в редакция на Комисията; § 119, който става § 121, по вносител; § 120, който става § 122, по вносител; § 121, който става § 123, по вносител; § 122, който става § 124, по вносител; създаването на нов § 125 по предложение на Комисията; § 123, който става § 126, по вносител; § 124, който става § 127, по вносител; § 125, който става § 128, по вносител; § 126, който става § 129, по вносител; § 127, който става § 130, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 128, който става § 131, по вносител; § 129, който става § 132, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 130, който става § 133, по вносител; § 131, който става § 134, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 132, който става § 135, по вносител; § 133, който става § 136, по вносител; § 134, който става § 137, по вносител заедно с предложението на Комисията; и § 135, който става § 138, по вносител заедно с предложението на Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 119 народни представители: за 119, против 5, въздържали се 8. Предложенията са приети. Заповядайте за процедура.
#197 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, господин Председател. От името на нашата парламентарна група искаме 30 минути почивка. Благодаря.
#198 · speech
Благодаря Ви, господин Георгиев. От името на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ 15 минути почивка. (След почивката.)
#199 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. Преминаваме към § 136. Предложение на Георги Хрисимиров, Георги Георгиев и Александър Койчев, неподкрепено от Комисията. Моля, режим на гласуване. Гласували 117 народни представители: за 1, против 80, въздържали се 36. Предложението не е прието. Сега подлагам анблок на гласуване: § 136, който става § 139 в редакция на Комисията; § 137, който става § 140, по вносител; § 138, който става § 141 в редакция на Комисията; § 139, който става § 142, по вносител; § 140, който става § 143, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 141, който става § 144, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 142, който става § 145, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 143, който става § 146, по вносител; § 144, който става § 147 в редакция на Комисията; § 145, който става § 148, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 146, който става § 149, по вносител; § 147, който става § 150, по вносител; § 148, който става § 151, по вносител; § 149, който става § 152, по вносител; § 150, който става § 153, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 151, който става § 154, по вносител; § 152, който става § 155, по вносител; § 153, който става § 156, по вносител; § 154, който става § 157, по вносител; § 155, който става § 158, по вносител; § 156, който става § 159 в редакция на Комисията; § 157, който става § 160, по вносител; § 158, който става § 161 в редакция на Комисията; създаването на нов § 162 по предложение на Комисията. Гласували 127 народни представители: за 114, против 2, въздържали се 11. Предложенията са приети. Сега поставям на гласуване § 159 по вносител, който Комисията предлага да бъде отхвърлен. Гласували 127 народни представители: за 2, против 96, въздържали се 29. Параграф 159 по вносител не е приет. Сега подлагам на гласуване: § 160, който става § 164 в редакция на Комисията; § 161, който става § 163 в редакция на Комисията; § 162, който става § 165, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 163, който става § 166, по вносител; създаването на нов § 167 по предложение на Комисията; § 164, който става § 168 в редакция на Комисията; § 165, който става § 169, по вносител; § 166, който става § 170, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 167, който става § 171, по вносител; § 168, който става § 172, по вносител; § 169, който става § 173, по вносител; § 170, който става § 174, по вносител; § 171, който става § 175, по вносител; § 172, който става § 176, по вносител; § 173, който става § 177, по вносител; създаването на нов § 178 по предложение на Комисията; и § 174, който става § 179 в редакция на Комисията. Гласували 132 народни представители: за 118, против 3, въздържали се 11. Предложенията са приети. Подлагам на гласуване § 175 по вносител, който Комисията предлага да бъде отхвърлен, тъй като е отразен на систематичното му място в § 179, т. 2. Гласували 132 народни представители: за няма, против 102, въздържали се 30. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване: наименованието на подразделението „Преходни и заключителни разпоредби“ по вносител; § 176, който става § 180 в редакция на Комисията; § 177, който става § 181, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 178, който става § 182, по вносител; § 179, който става § 183, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 180, който става § 184, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 181, който става § 185, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 182, който става § 186, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 183, който става § 187, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 184, който става § 188, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 185, който става § 189, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 186, който става § 190 в редакция на Комисията; § 187, който става § 191, по вносител; § 188, който става § 192, по вносител; § 189, който става § 193, по вносител; създаването на нов § 194 по предложение на Комисията; § 190, който става § 195, по вносител заедно с предложението на Комисията; § 191, който става § 196, по вносител; и § 192, който става § 197 в редакция на Комисията. Гласували 134 народни представители: за 121, против 2, въздържали се 11. Предложенията са приети, а с това и Законопроектът за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване е приет. (Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, има ли някакви процедури? Няма. С това изчерпахме тази точка от дневния ред. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ. Вносител: Министерският съвет. За доклада на водещата комисия – заповядайте, господин Добрев.
#200 · speech
Благодаря, господин Председател. Моля на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника да гласуваме допуск на следните лица от Министерството на финансите: господин Станимир Михайлов – служебен заместник-министър; госпожа Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“; госпожа Мая Кисьова – държавен експерт в дирекция „Данъчна политика“.
#201 · speech
Благодаря Ви. Направена е процедура за допуск. Моля, режим на гласуване. Гласували 112 народни представители: за 107, против 5, въздържали се няма. Предложението е прието. Поканете в залата допуснатите лица. Заповядайте за доклада, господин Добрев.
#202 · speech
Благодаря, господин Председател. „ДОКЛАД относно законопроекти за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-1, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г., и № 51-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 13 януари 2026 г. На заседание, проведено на 24 февруари 2026 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочените законопроекти. На заседанието присъстваха от: Министерството на финансите: Станимир Михайлов – служебен заместник-министър, Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“, Мая Кисьова и Анатолий Апостолов – държавни експерти в дирекция „Данъчна политика“; от Министерството на иновациите и растежа: Теодор Михайлов – директор на дирекция „Правна, човешки ресурси и обществени поръчки“; както и представители на професионални организации. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-1, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г., бе представен от господин Станимир Михайлов. С него се предвиждат технически корекции в Закона, свързани с преминаването от лев към евро от 1 януари 2026 г., с което се цели и прецизиране на източника за определянето на курса на еврото към други валути, което ще съответства на прилагания от Българската народна банка нов ред, свързан с валутните курсове, а именно референтният валутен курс на еврото спрямо съответната валута да се публикува от Българската народна банка на нейната интернет страница. Другата група предложения са свързани с прецизиращи уточнения и технически корекции в текстовете относно минималното данъчно облагане на многонационалните и големите национални групи предприятия, които не водят до нови данъчни задължения или данъчни утежнения за лицата. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 13 януари 2026 г., бе представен от господин Станимир Михайлов. Във връзка с изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, Реформа 5 „Електрическа мобилност“, Компонент 8 „Транспорт“, и по-конкретно Цел 178 от Решението за изпълнение на Съвета на Европейския съюз, се предлага въвеждане на по-благоприятен режим за амортизиране за данъчни цели на електрически автомобили, а именно прилагане на годишна данъчна амортизационна норма от 50 на сто. Предлага се мярката да се прилага за електрически автомобили, които са придобити на или след 1 януари 2026 г. С предложението ще се постигне и предотвратяване налагането на финансови санкции от страна на Европейската комисия за незадоволително изпълнение на Цел 178. В обсъждането на законопроектите взеха участие народните представители Делян Добрев, Цончо Ганев, Димо Дренчев, Мартин Димитров и Йордан Цонев. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: По Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-1: 14 гласа „за“, от които 5 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 1 от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“, 3 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и 1 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“; 2 гласа „против“ – от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; и 1 глас „въздържал се“ – от парламентарната група на ПП МЕЧ. По Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-4: 13 гласа „за“, от които 5 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 1 от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“, 3 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, и 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“; без гласове „против“; и 2 гласа „въздържал се“, от които 1 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ и 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-1, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г., и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 13 януари 2026 г.“ Благодаря, господин Председател.
#203 · speech
Благодаря Ви, господин Добрев. От вносителите, желаете ли да представите законопроектите? (Реплики.) Господин Михайлов ще участва в дискусията, ако се наложи. Благодаря Ви. Откривам разискванията. Уважаеми народни представители, има ли народни представители, които желаят да вземат участие в разискванията? Няма. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Колеги, поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-1, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 107 народни представители: за 101, против няма, въздържали се 7. Предложението е прието. Предложението е прието, а с това и Законопроектът за изменение на допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане е приет на първо гласуване. Сега поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 51-602-01-4, внесен от Министерския съвет на 13 януари 2026 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 109 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 7. Предложението е прието, а с това и Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане е приет на първо гласуване. Някакви процедури има ли, колеги? Не виждам. Ще изчета съобщенията за парламентарния контрол за утре: 1. Служебният министър-председател на Република България Андрей Гюров ще отговори на един въпрос от народния представител Стоян Таслаков. 2. Служебният министър на вътрешните работи Емил Дечев ще отговори на седем въпроса от народните представители Лена Бориславова; Емил Янков; Николай Златарски; Димитър Гюрев; Петър Петров; Климент Шопов; и Димо Дренчев. 3. Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов ще отговори на два въпроса от народния представител Ивелин Първанов. 4. Служебният министър на иновациите и растежа Ирена Младенова ще отговори на един въпрос от народния представител Ангел Янчев. 5. Служебният министър на образованието и науката Сергей Игнатов ще отговори на три въпроса от народните представители Елисавета Белобрадова; Неждет Шабан и Джем Яменов; и Ангел Янчев. 6. Служебният министър на земеделието и храните Иван Христанов ще отговори на пет въпроса от народните представители Петър Петров; Ангел Янчев; Коста Стоянов; Стоян Таслаков; и Даниел Петров, Веселин Вешев и Кръстьо Врачев. 7. Служебният министър на околната среда и водите Юлиян Попов ще отговори на пет въпроса от народния представител Петър Петров. 8. Служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков ще отговори на два въпроса от народния представител Йордан Тодоров. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват служебният министър на културата Найден Тодоров, служебният министър на здравеопазването Михаил Околийски, служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Тодорова-Бонева. Във връзка с изчерпване на дневния ред и вследствие на проведеното гласуване и решението на пленарна зала закривам днешното пленарно заседание. Следващото пленарно заседание е утре, 6 март 2026 г., петък, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,16 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Владимир Георгиев Ахмед Вранчев