2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: hamid-bari-hamid
· намерени изказвания: 3
#1 · speech
Добър ден, колеги! Регистрирани са 186 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на 18 февруари 2026 г. в изпълнение на разпоредбата на чл. 47, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е внесено предложение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ за почитане паметта на Васил Левски с едноминутно мълчание. Моля Ви да се изправим и да почетем паметта на Апостола Васил Левски. (Всички стават. Едноминутно мълчание.) Благодаря Ви, колеги. Уважаеми народни представители, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността Народното събрание след проведен Председателски съвет… (Народният представител Хамид Хамид иска думата.) Само да подложа процедурата, може ли, господин Хамид, или желаете първо да вземете… (Реплика от народния представител Хамид Хамид.) Заповядайте. Аз ще си направя моята процедура след Вас. Извинявайте, не Ви видях.
#2 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, моля срокът за предложения между първо и второ четене на приетия вчера Законопроект за изменение на Наказателния кодекс със сигнатура 51-554-01-169, внесен на 29 септември 2025 г., да е три дни. Използвам процедурата да благодаря на всички народни представители за подкрепата на този законопроект. Той е много кратък, но изключително важен – става въпрос за децата на България. Благодаря Ви.
#3 · speech
Благодаря Ви. Колеги, моля режим на гласуване по процедурното предложение на колегата Хамид Хамид. Гласували 183 народни представители: за 182, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Колеги, на основание чл. 7, ал. 5 от нашия правилник, след проведен Председателски съвет, предлагам в програмата за работа на Народното събрание за днешното пленарно заседание, 19 февруари 2026 г., да се включат две допълнителни точки: като точка първа за днес да бъде Първо гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за закрила на детето с вносители Костадин Костадинов и група народни представители, внесен на 11 февруари 2026 г., и точка втора да е Полагане на клетва от членовете на служебния Министерски съвет, назначен от президента на Република България, днес – на 19 февруари 2026 г., с фиксиран час 10 ч. Моля, режим на гласуване. Гласували 186 народни представители: за 185, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Имаме промяна в днешния дневен ред, колеги. Да Ви уведомя, че има заявени четири декларации. Ще Ви ги посоча по реда на тяхното заявяване, за да си знаете реда – първа е парламентарната група на „Има Такъв Народ“, втори са от ВЕЛИЧИЕ, трети са ВЪЗРАЖДАНЕ и на четвърто място до момента са записани „ДПС – Ново начало“. Ако има и други желаещи групи, моля Ви да се заявите. Давам думата на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Йорданов.
#4 · speech
ИТН
Уважаеми колеги, трагедията с петроханската педофилска секта ни отвори очите. Отвори ни очите за чудовищен проблем. Отвори ни очите и за сериозни съмнения за държавна протекция. Едва преди два дни ПП-ДБ направиха декларация, че осъждат педофилията. Две седмици след като излезе тази гнусотия на светло, те все още обаче не са се разграничили от хората в собствените си редици, които са били близки на това НПО или са му съдействали с цялата мощ на държавните институции, които са ръководили. И не само не се разграничиха, но и набутаха още хора, свързани с тази гнусотия от хижата „Петрохан“ в служебния кабинет, който днес ще се изправи пред нас за клетва. Клетва, след която в новата им хижа в Министерския съвет даренията вече са раздадени, посланията предадени, остава им само да се кокорят как да заличават следи. Припомням само факти. Първо, Борислав Сандов – министър на ПП-ДБ – подписва документ, с който едно, регистрирано няколко седмици по-рано, НПО – „Национална агенция за контрол на защитените територии“, започва да се държи не като гражданска инициатива, а като структура с правомощия. Същият Сандов първо отрече да се е качвал в хижата в Петрохан, после се присети, че е бил три пъти там, а вчера излезе снимка, на която са той, Тома Белев, Владо Панев и ламата педофил. Нали не го познавахте, бе? Второ, Агенцията по вписванията, която по това време е под шапката на Министерството на правосъдието, начело с Надежда Йорданова от ПП-ДБ – за по-малко от 72 часа вписва това НПО в регистрите. Трето, Министерството на образованието с министър Николай Денков от ПП-ДБ дава лиценз на нетипичното школо „Космос“, в което се обучават с методи на естествена психотерапия и до което има достъп ламата педофил. Четвърто, ламата Калушев и съратникът му Ивайло Иванов са получили разрешение за притежанието на цял арсенал от оръжия по времето на Бойко Рашков от ПП-ДБ. Пето, през 2022 г. има сигнали до ГДБОП за сексуално насилие над деца в сектата, но от МВР, начело с Рашков и после с Демерджиев, тези сигнали не стигат до прокурор. Шесто, преки финансови донори на петроханската секта – със Саша Безуханова – основател на ДБ, и Васил Терзиев – кмет на София от ПП-ДБ. Последният, на всичкото отгоре, е захранил финансово тази секта не с дарения по официалната сметка на това НПО, а като ги е превел на личната, повтарям – личната, сметка на един от петроханците. Седмо, за цялото си съществуване това НПО не е подало нито един сигнал – нито един сигнал за бракониерство или незаконна сеч, или за каквото и да било. Обаче срещу НПО-то има сигнали. И какво става? През 2024 г. друго НПО – така нареченият Антикорупционен фонд, който вижда осемте джуджета, но не вижда пуделите и пачките, пише до министъра на МВР, искайки обяснение защо се проверява това НПО, как е възможно това и че това приличало на злоупотреба с власт. Отдолу на този документ стои подписът на Бойко Станкушев. Антикорупционният фонд се е хвърлил да защитава петроханското извратено НПО. Осмо, миналата седмица Асен Василев, на въпрос за педофилската връзка, отговори – цитирам: „Вие знаете ли, че има педофилски скандал? Откъде го знаете? Кой Ви го каза? Кои са тези хора? Кои са тези деца? Внушения!“ Край на цитата. Девето, преди два дни – в понеделник сутринта в 7.55 ч. в ефира на Нова телевизия, Николай Денков заяви следното – цитирам дословно: „Ама ние не знаем дали е имало педофилия.“ Край на цитата. Денков все още не е знаел дали е имало педофилия. Жертвите знаят, но Денков не знае. Десето, по-късно пред нас ще застане служебният кабинет за клетва. И кого виждаме вътре? Андрей Янкулов – вицепремиер и министър на правосъдието. Андрей Янкулов е юридически експерт на същото това НПО с гръмкото име „Антикорупционен фонд“, което е оказвало натиск върху МВР да не разследва петроханската педофилска секта. Георги Клисурски ще става министър на финансите. Георги Клисурски е заместник на кмета Васил Терзиев – на същия тоя Васил Терзиев, дето е спонсорирал лично членове на петроханската секта. Емил Дечев ще става министър на МВР. Емил Дечев е бил заместник-министър на правосъдието на Надежда Йорданова в кабинета на Кирил Петков. При него и при нея педофилското НПО получава светкавично вписване в регистрите. Иван Христанов ще става министър на земеделието. Същият този Иван Христанов до вчера правеше сополиво-ревливи клипчета на „Петрохан“, страдайки, че мафията била убила тези добри момчета от тази прекрасна педофилска секта. Стоил Цицелков – това ще го правят вицепремиер за честни избори. Невероятно министерство, уникално за световната изпълнителна власт! Тая работа на този Цицелков малко ми прилича на новата Калина Константинова – онази, която беше вицепремиер в кабинета на Кирил Петков, забележете, отново с феноменален ресор в кавички – министър на ефективното управление. Демек тия нашите от НПО-тата, като няма къде да ги сложим, ще им измислим министерства. За да ме разберете колко качество и потенциал са се изсипали в Цицелков, ще Ви цитирам неговия пост във Фейсбук от 8 февруари по темата „Петрохан“: „Сериозен червен флаг е, че когато хора не могат да допуснат, че възрастни и деца могат да имат здравословни и ненасилствени отношения.“ Край на цитата. Перифразирам. Всъщност за заместник министър-председателя на България – Цицелков, е здравословно децата ни да попадат при такива като педофила Калушев, тъй като обикновено ненасилствените им отношения, първо, се извисяват през фонтанелите им и накрая завършват с куршум в главата. По отношение на Цицелков искам да задам няколко уточняващи въпроса. Бил ли е арестуван, при това няколко пъти? Стоил Цицелков бил ли е арестуван на 23 октомври 2010 г. в Седмо РПУ за притежание на марихуана? (Възгласи „Ааа!“ от ГЕРБ-СДС и ИТН.) А бил ли е арестуван Стоил Цицелков отново – на 8 май 2011 г., в Първо РПУ с 1,2 промила алкохол в кръвта? (Възгласи „Ааа!“ от ГЕРБ-СДС и ИТН.) И за финал: бил ли е арестуван за трети път на 13 март 2014 г.? И точно този ще бди за честността на изборите?! Сериозно ли? Така че, уважаеми български граждани, днес пред нас без срам, без угризения и без грам съвест ще се закълнат министрите от кабинета „Петрохан“. А, и още нещо. Както написа един гражданин в интернет, ламата педофил Калушев, ако не беше избързал, сега щеше да е вицепремиер в това правителство. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС и ИТН.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – заповядайте, госпожо Савова, за Вашата декларация. След ВЕЛИЧИЕ е парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ.
#6 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаеми господин Председател, госпожи и господа народни представители! Да се говори за Левски е лесно, твърде лесно. Портретът му стои по стените, но думите му все по-често не стигат до съвестта ни. Има една история от детството му. Учителят дал на малкия Васил задача да напои магарето, но и строга забрана – да не го язди. Момчето изпълнило задачата – напоило магарето, и след това го възседнало. Последвал здрав пердах. Това не е анекдот, това е характер. Послушание към дълга и непослушание към страха. От това момче израсна човекът, който в тефтерчето си написа: „Народе????“ – с четири въпросителни, четири удара по съвестта ни, четири въпроса, които още чакат отговор. Първият: имаме ли смелостта да бъдем свободни? Вторият: готови ли сме да носим отговорността на свободата? Третият: ще пазим ли принципа, когато е по-лесно да го предадем? Четвъртият: ще останем ли народ, или ще се превърнем в тълпа? Народе – четири удивителни! Не е вик, не е обвинение, това е тревожна равносметка, болка от страха, болка от колебанието, болка от предателството. И тревога дали сме достойни за жертвата, която той направи. Народното дело, за което живя и умря, то не беше романтика, не беше възторг. Беше организация, отговорност, равенство пред закона. Чиста и свята република! Той не искаше тълпа роби. Искаше народ – свободен. Той не искаше поклонници. Искаше съмишленици. Днес образът му е стилизиран, удобен, безопасен. Погледът му е превърнат в икона, но защо не докосва съвестта ни? Политиците не се страхуват от този поглед, защото са го обезвредили. А държавата на бунтарите – завладяна, разпродадена, обезличена. Народът –оставен сам, да мълчи, да търпи и да робува. Истинският Левски не беше икона, беше движение. Не беше лозунг, беше риск. Не беше омраза, беше саможертва. Саможертвата не е само бесилото. Саможертвата е отказът да предадеш принципа. Да не яхнеш властта, когато тя е в разрез с морала. Да изпълниш дълга си, дори когато знаеш, че няма да има награда. Историята не прощава на народи, които превръщат своите бунтари в украса. Историята помни онези, които бранят държавността си с характер. И ако днес трябва да назовем условията, без които една нация не се обезличава, те са четири. Първо, справедливост. Без равенство пред закона няма народ, а има поданици. Второ, памет. Без историческа памет лесно народът приема подмяната за истина. Трето, солидарност. Без взаимна защита няма общност, а разпилени индивиди. И четвърто, съвест. Защото без съвест и справедливостта, и паметта, и солидарността се превръщат в празни думи. Народе, четирите въпросителни още тежат. Отговорът е наш. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#7 · speech
Благодаря Ви, госпожо Савова. За декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте, господин Костадинов.
#8 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Преди три години и половина един българин беше арестуван в Гърция. Българинът се казва Милан Димитров. Беше арестуван в Гърция по обвинение на един американски прокурор, който в обвинителния акт е написал, че вярва, че Милан Димитров е осъществявал неразрешена от американското законодателство търговия с Руската федерация. Впоследствие, въпреки че се оказа и доказа, и то категорично, че такава търговия не се е осъществявала, защото всъщност стоката, която според американското обвинение е била продадена в Руската федерация, и до ден-днешен си стои в офиса на фирмата на Милан Димитров в София. Милан Димитров първо беше арестуван в Гърция по искането на американския прокурор, след това изкара близо година в гръцки затвор, след което беше екстрадиран в Съединените американски щати, където изкара повече от две години. Три години и половина от живота на този наш сънародник бяха отнети с активното съдействие и пасивното бездействие на всички български държавни институции. Когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ научихме за този казус – буквално няколко седмици, след като той беше задържан в Гърция, първото нещо, което направихме, беше да се обърнем към нашите представители в Гърция, в българското посолство. Оттам ни заявиха, че трябва да получат инструкции от българското Външно министерство. Поискахме контакт с българското Външно министерство. Оттам ни казаха, че започват да проучват случая. Месеци по-късно проучването доказва, че всъщност не трябва да се намесват, защото това било криминален случай според българската държава. Единственото, което си позволиха да направят, беше да изпратят, но не всеки път, защото имаше няколко заседания в Гърция, български дипломатически представител от нашето посолство в Атина, който да присъства на заседанията, просто да гледа. Тоест изпратихме един воайор. Това направи българското правителство тогава. Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ обаче се включиха активно в защитата на Милан Димитров, като спомогнаха за намирането на адвокат. Държавата отказа да осигури адвокат на Милан Димитров. Семейството му намери такъв. Разбира се, ние помогнахме, включително и с финансиране, защото все пак това са суми, които са доста непосилни за един обикновен средностатистически българин, попаднал в такава беда. Въпреки упоритата ни борба и опитите да накараме институциите в държавата да се загрижат за нашия сънародник, в крайна сметка той беше екстрадиран в Съединените американски щати. След това борбата се качи на друго ниво. Имахме поредица от срещи, тъй като правителствата в България се сменяха доста често и както виждаме, продължават да се сменят доста често, имахме поредица от срещи с министър-председатели и министри на външните работи. Във всяка една от тези срещи, които бяха предхождани от официално написани писма от мен като председател на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, ние искахме едно много просто нещо: българската държава да застане зад своя сънародник. Получихме откровени, директни, неприкрити откази. Нещо повече, в едно от писмата си министър-председателят ни уведоми, че България не само че няма да се ангажира, но и няма и не трябва да се ангажира с този случай, защото, цитирам: политизирането може да доведе до още по-лоши резултати. Иначе казано, българската държава каза на всеки един наш сънародник, попаднал в такава ситуация – хипотетично и за в бъдеще, разбира се, защото никой не е застрахован, че ако някой от нас – българските граждани в чужбина, изпадне в беда, бъде обвинен, без значение основателно или не, българската държава ще се изплюе отгоре му и ще каже: ти не си наш ангажимент. Това заяви българският министър-председател. Ние, разбира се, тъй като не сме като управляващите в нашата страна през последните няколко десетилетия, защото те са само едни и същи – съдържанието е едно, само етикетите и опаковката се сменят, решихме, че ще се борим с всички сили. След като Милан Димитров беше екстрадиран в Съединените американски щати, намерихме адвокат. Адвокатите там са изключително скъпи. Намерихме изключително качествен адвокат – Дон Фланъри. Използвам в момента възможността за това, че говоря от парламентарната трибуна, за да му благодаря на този достоен американски гражданин, който се съгласи да помага, и то доста безпрецедентно, без да получи в началото адвокатския хонорар. Защото тези 150 хиляди долара, които той поиска, и още преди това имаше около двайсетина хиляди, осигурени за адвокатите в Гърция, бяха доста голяма сума. Те и сега са си доста голяма сума. Ние започнахме дарителска кампания. Основната част от сумата беше събрана от дарения от депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Всеки един от нас отделяше в продължение на няколко години всеки месец от заплатата си, за да може да съберем този хонорар. Разбира се, помогнаха и много други свободни българи. Тук е моментът да благодаря на един от многото, но той е изключително показателен. Един български пенсионер на 92 години – Йордан Димитров от село Арбанаси, който цял живот е работил като деец на културата, бивш директор на музея в Горна Оряховица. Той дари хиляда лева от своята пенсия, от своите спестявания, а спестяванията му са от пенсиите. Хиляда лева – български пенсионер на 92 години! Йордан Димитров – запомнете това име! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И запомнете другото нещо, което ще Ви кажа. Два пъти от тази парламентарна трибуна аз като председател на ВЪЗРАЖДАНЕ призовах всички парламентарни групи тук да отделят по някаква сума, без значение колко. Аз не казвам колко е дал всеки един от нас. Всеки един от нас си знае колко е давал. Давали сме различни суми. Не сме се облагали с данък. Нито един от народните представители освен тези от ВЪЗРАЖДАНЕ не дари и една стотинка. Нито един народен представител! Два пъти от тази парламентарна трибуна съм призовавал народните представители. Отделно от това, единия път изпратихме във всяка една от пощенските кутии на депутатите в Народното събрание сметката на Милан Димитров, за да може да бъдат преведени пари. Нито една стотинка! Българската държава също не даде нито една стотинка. Срам за българския парламент, срам за българското правителство! Огромен срам! Разбира се, аз мога да кажа сега това нещо с облекчение, защото последните няколко месеца за нас бяха в буквалния смисъл на думата изживени на тръни, защото Милан Димитров го грозеше присъда от повече от 10 години затвор. Пак казвам: при непотвърдени и недоказани обвинения това няма никакво значение. Когато българската държава не защитава своите сънародници, така се получава. Ще Ви припомня, между другото, един казус от далечното минало. През 2001 г. или 2000 г. беше, когато стана скандалът и трагедията с българските медицински сестри в Либия. Помните ли тогава българският министър-председател Иван Костов какво каза, когато българските медии му зададоха въпроса какво ще направи България? Защото това, което в момента коментираме, не е прецедент. За съжаление, това е практика през последните десетилетия. Практика тъжна, позорна практика за нашата така наречена държава, на практика – безполезна колония. Помните ли какво каза Иван Костов тогава? Той каза: ами ако са виновни?! Това беше цитирано постоянно тогава от либийските медии. Те казаха: ето, българите сами казват, че може би българските медицински сестри и доктор Здравко Георгиев са виновни. И ще Ви припомня, че тогава външен министър на това правителство беше Надежда Михайлова, сега Нейнска или Нейнски, не знам как се самоопределя, честно казано. Граматически правилно би трябвало да е Нейнска. Тя не си мръдна пръста тогава. След няколко часа същата тази особа ще се закълне като външен министър на България. Какво има да говорим? Има ли нещо, което да не е ясно? Ще припомня, че в отчаяните си ходове семейството на Милан Димитров не остави наистина нито една институция, на чиято врата да не потропа. Минаха и те през Министерския съвет. Ние им организирахме срещи – отделни от тези, които ние организираме. Бяха изслушани и нищо. Имаха среща и с бившия президент Радев. Бяха изслушани – нищо. Знаете ли, това, което ние направихме, освен че събрахме средства за хонорара на адвоката, е това, че успяхме да мобилизираме още хора, които да дарят пари, защото, пак повтарям, тези суми не са събрани само и единствено от ВЪЗРАЖДАНЕ. Напротив, събрани са от хиляди свободни българи. Сумите, които се даряваха, бяха между 10 и, както видяхте, 1000 лв. Но сумата няма значение, важен е жестът, защото, ако имаш 20 лева и дадеш 10, това означава, че си дал половината от парите си. Затова никога не трябва да се казва колко си дал, а просто да отбележиш, че си направил това нещо. Никой не е помогнал от държавните институции, затова искам сега специално да благодаря на двама народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ. Аз споменах вече Ангел Георгиев, който наистина помогна още от самото начало, и пътуваше постоянно на всяко едно от заседанията до Атина със собствената си кола. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Искам да благодаря също така и на Стоян Таслаков, председател на Комисията за българите зад граница в парламента, който, след като стана председател на Комисията, изпрати десетки писма до всички български, международни, американски, европейски институции (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ), за да запознае важни фигури зад граница със случващото се. Всеки един от нас също изпрати писма. И аз съм изпращал писма до американския съдия като председател на парламентарна група. Цончо Ганев като заместник-председател на парламента също изпрати. Нашите трима евродепутати, специално искам да им благодаря – Станислав Стоянов, Петър Волгин, Рада Лайкова, те също изпратиха писма за подкрепа. Други евродепутати, чужденци, изпратиха писма за подкрепа. Чужденци! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тук нашата държава не направи нищо. И ще Ви припомня, между другото, че в крайна сметка, нали помните, кой спаси медицинските сестри в Либия? Спаси ги френският президент Саркози. Когато държавата ни се превръща в мащеха за нас българите, трябва да си припомним една извечна истина, че в крайна сметка България това сме ние – българският народ. И като няма държава, то ние ще бъдем държавата. Ще се защитаваме, ще браним българите навсякъде, където и да се намират те. Защото ще Ви припомня, по-скоро не знам дали ще Ви припомня, ще Ви кажа, че Милан Димитров ние не го познаваме, не сме го виждали – нито един от нас на живо, не знаем кой е този човек, само на снимка сме го виждали, но се втурнахме да го защитаваме така, както бихме направили за всеки един друг наш сънародник, изпаднал в беда зад границата. Защото това е философията и идеологията на ВЪЗРАЖДАНЕ. Браним България, където и да се намира тя, а България е там, където е всеки един българин. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. За декларация от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“
#10 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, скъпи съграждани, скъпи братя и сестри мюсюлмани! Трудно е да се говори за религия или празник след събития като тези от последните седмици, но именно заради тези драматични моменти и заради десетките човешки, но не и човечни, действия искам да се обърна към Вас и към всички български граждани. Да си поговорим за Бог, за настъпилия вече месец Рамазан и за смисъла на духовността, човещината, за доброто като противодействие на злото. Всичко в бездуховния ни живот днес алармира. Празни са душите ни и жадуват за вяра и любов. Търсим Бога, когато сме в нужда, и понякога си мислим, че сме го открили. Резултатът обаче е, че само сме навредили на себе си и на околните, докато сме го търсили на грешното място, и че не сме открили Него, а сме сторили бог нашето собствено его. Налага се да произнеса празнично слово, различно от общоприетите стандартни трафарети. Не мога да си позволя и патос, когато има толкова поводи за тъга. Празничните дни трябва да са обвити в смирение. Говорили сме за същността на свещения месец Рамазан, за универсалните му послания, за каноничните изисквания, за това как се говее и какви други религиозни практики съпътстват постите. Опитвали сме да Ви направим съпричастни с това как мюсюлманите съпреживяват духовно този месец, но такава информация спокойно можем да открием и в интернет. Реших днес като поздрав за мюсюлманите за предстоящия месец Рамазан да Ви разкрия сърдечно смисъла и целта на говеенето и на въздържанието като начин на мислене и поведение. Не как, а защо говее мюсюлманинът, каква е целта на религията като цяло, защо самият пост в свещения месец е вид въздържание и търпение и една от целите му е да ни подтикне да изпитаме, преживеем, съпреживеем мъката, страданието, глада, жаждата, нищетата на милиони хора по света и да предизвика разбиране и състрадание към тях. И не искам да звучи като проповед от амвона, заменен с трибуната, но ние почти всеки месец сме разтърсени от събития, които причиняват поредната обществена травма и болка, и ни дават ясни сигнали, че обществото ни боледува духовно, напомня ни колко сме слаби, крехки и уязвими всъщност. Нека признаем: грешни сме, намираме се в безпътица, безсилни сме в опитите си да стъпим на здрави морални, етични, духовни основи. Моето слово не дава оценки и не предлага решения. То просто задава въпроси и насоки за размисъл – за разума и търсенето на смисъла, две много важни понятия в търсене на мярката за човечност. Търсим смисъла със своя разум, но и със своята душа. Много често богослови спорят как да възприемаме света – чрез логоса и разума, дадени ни от Бог, или чрез извисяваща вяра. Това са тежки вековни спорове, но няма да Ви занимавам и с тази схоластика. Често допускаме грешки, като разсъждаваме, често и вярата ни се оказва пагубна. Нужно е да потърсим опора в нещо изначално, универсално, непреходно, и сега ще Ви споделя, с надеждата да бъде посочен за всеки пътят към себе си – вярата и смисъла. Ако искате да сте сигурни, че вярата Ви е истинска, че Бог ще я приеме и че посоката правилна, то добротворствайте. Защото както тялото е мъртво без дух, така и вярата е мъртва без дела, се казва в Библията. Да твори добро може този, който е изпитал, преживял и съпреживял болката, глада и жаждата на страдащия. Това е условието, това е разковничето, това е ориентирът. Бъдете добри, дарявайте добро, надпреварвайте се в доброто. Ако всички мюсюлмани, без значение до каква степен изпълняват каноничните условия на Рамазан, правят по едно добро дело на ден за наши съграждани, то за един месец ще сме сторили милиони добри постъпки, а ако тази практика продължи и след Рамазан, то нашият земен път ще се превърне в един свещен и смислен живот. При това положение някой може ли да се съмнява в нашата гражданска преданост и обичта ни към родината? Да правим добро във всичките му проявления – при всеки случай, който се предостави или бъде потърсен. Това е висшият смисъл. Има толкова хора, нуждаещи се от добро и от нашата помощ – сираци, болни, вдовици, възрастни, самотни хора. Да се обърнем към тях, да бъдем до тях, да бъдем част от тях, да подадем ръка на нуждаещите се от топла вечеря, топла дреха, топла дума, топла прегръдка, да се отнасяме с топлина и към животните. В исляма има понятие, с което се назовава материалната подкрепа за нуждаещите се, но условието е да се дава от сърце и само в името на Бог, без да се чака друга отплата и благодарност. Да се дава от благодарност, а не за благодарност. Да се дарява с дясната ръка, но даже и лявата да не знае за това. Да се даряват блага и да се благодари на вземащия, че ни дава възможност да бъдем добри и да получим божието благоволение. Нали и етимологията на най-сърдечната и хубава българска дума „благодаря“ носи тъкмо това послание – дарявам благо, дарявам добро. В исляма този жест на добротворство и милостиня се нарича садака. Това е названието на милостинята като всякакво проявление на материална и духовна доброта, помощ или дарение, отправени доброволно към нуждаещите се с цел постигане на божието благоволение. Не става въпрос само за обичайните форми на алтруизъм, безкористно и безрезервно даване на пари, защита, спасение, спазването на държавните закони и обществените правила, въздържането от злонамерени прояви, премахването на препятствия по пътя, споделянето на знания и умения, изричането на мили думи, засвидетелстването на уважение. Проливането на сълза от съпричастност и емпатия също попадат в обхвата на благотворителността и милостинята. Ако нямаш нищо, което да дариш, усмихни се на ближния си и ти вече си дал садака. Ако погалиш душата на един сирак, то си изпълнил със смисъл най-висшата форма на садака. Ако спазваш законите и правилата в обществения живот, това е садака. Ако не допускаш действия, накърняващи достойнството, и не причиняваш вреди на другите, е вече проявление на садака. Всяка добра дума, всеки жест на внимание, всяка подадена ръка, са садака. А съществуват форми на садака, които продължават и след приключването на земният ни път. Ето това е призивът ми към празнуващите – добротворствайте и предавайте примера си на всички около Вас. Добротворчеството е най-големият изпит и най-голямата мярка за човечност. Нека светият и боговдъхновен за мюсюлманите месец Рамазан да бъде изживян с отворени за милосърдие сърца, дните и нощите Ви да бъдат изпълнени с доброта, вяра и смисъл, да получавате и да дарявате усмивки от душа, да се предпазвате от злост, поквара и омраза. Даряващият обича, даряващият бива обичан, даряващият учи на обич. Осъзнавам тавтологиите в моето обръщение към Вас и нацията. Може да Ви е прозвучало и отегчително, но нека смисълът и езикът ни се наситят с повторените понятия и да изтрием от речника си обиди, скверност и нападки. Имах нужда да споделя с Вас своите мисли, своите чувства и нашите разбирания за това как трябва да бъдем хора, човеци. Вярата в Бог и добрите дела са в основата на религията и на целта, която Всевишният е заложил в нея. Рамазан се появява отново, за да утвърди именно тези ценности и да напомни, че делата ни през този месец и след него трябва да са съпътствани от търпение, смирение, взаимна прошка. Всичко, което изложих на Вашето внимание дотук, се обобщава в следните две знамения от Свещения Коран: „Не са равни добрината и злината. Отблъсквай злината с най-доброто и тогава онзи, от когото те е деляла вражда, става като близък приятел.“ Но с това са удостоени само търпеливите, с това са удостоени само щастливците. Способни ли сме да се обединим около доброто, така както ни обединява времето за пост, предстоящият в неделя празник Сирни Заговезни, още познат като Прошка. Великденските пости, които идват след него, също напомнят, че за всички нас, без значение от вярата, е дошъл моментът не само за въздържание, а за поемане по пътя към духовното пречистване, милосърдието, добротата и взаимното опрощение. От името на „Движение за права и свободи – Ново начало“ и от мое име поздравявам мюсюлманите в страната и по света с настъпването на месец Рамазан, като им желая здраве, леки и успешни пости, вяра и духовно блаженство. Честит свещен месец Рамазан! Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“)
#11 · speech
Благодаря Ви, господин Хафъзов. Уважаеми колеги, прекъсвам заседанието до 10,00 ч., когато ще продължим с полагане на клетва от служебното правителство. (След почивката.)
#12 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. Госпожо Президент, добре сте дошла в Народното събрание на Република България! Колеги, с Указ № 57 президентът на Република България: „На основание чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България
#13 · speech
Постановявам
Назначавам служебно правителство в състав: Андрей Атанасов Гюров за служебен министър-председател; Андрей Иванов Янкулов за служебен заместник министър-председател и служебен министър на правосъдието; Мария Стоева Недина за служебен заместник министър-председател по европейските средства; Стоил Иванов Цицелков за служебен заместник министър-председател; Георги Марков Клисурски за служебен министър на финансите; Емил Иванов Дечев за служебен министър на вътрешните работи; Надежда Николова Нейнски за служебен министър на външните работи; Ангелина Тодорова Тодорова-Бонева за служебен министър на регионалното развитие и благоустройството; Корман Якубов Исмаилов за служебен министър на транспорта и съобщенията; Хасан Ахмед Адемов за служебен министър на труда и социалната политика; Атанас Димитров Запрянов за служебен министър на отбраната; Ирена Борисова Младенова за служебен министър на иновациите и растежа; Сергей Симеонов Игнатов за служебен министър на образованието и науката; Михаил Александров Околийски за служебен министър на здравеопазването; Найден Владиславов Тодоров за служебен министър на културата; Иван Маркос Христанов за служебен министър на земеделието и храните; Юлиян Георгиев Попов за служебен министър на околната среда и водите; Ирина Руменова Щонова за служебен министър на икономиката и индустрията; Трайчо Димитров Трайков за служебен министър на енергетиката; Георги Иванов Шарков за служебен министър на електронното управление; Ирена Николаева Георгиева за служебен министър на туризма; Димитър Владимиров Илиев за служебен министър на младежта и спорта.“ Указът е издаден в град София на 19 февруари 2026 г. Моля за полагане на клетва в залата да бъде поканен служебният Министерски съвет.
#14 · speech
ИТН, от място
Процедура.
#15 · speech
Не може в момента. Не може. В процедура сме! Колеги, моля да се изправим. (Всички стават.) Повтаряйте след мен. АНДРЕЙ ГЮРОВ, АНДРЕЙ ЯНКУЛОВ, МАРИЯ НЕДИНА, СТОИЛ ЦИЦЕЛКОВ, ГЕОРГИ КЛИСУРСКИ, ЕМИЛ ДЕЧЕВ, НАДЕЖДА НЕЙНСКИ, АНГЕЛИНА ТОДОРОВА-БОНЕВА, КОРМАН ИСМАИЛОВ, ХАСАН АДЕМОВ, АТАНАС ЗАПРЯНОВ, ИРЕНА МЛАДЕНОВА, СЕРГЕЙ ИГНАТОВ, МИХАИЛ ОКОЛИЙСКИ, НАЙДЕН ТОДОРОВ, ИВАН ХРИСТАНОВ, ЮЛИЯН ПОПОВ, ИРИНА ЩОНОВА, ТРАЙЧО ТРАЙКОВ, ГЕОРГИ ШАРКОВ, ИРЕНА ГЕОРГИЕВА, ДИМИТЪР ИЛИЕВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.) Моля да предадете клетвените листове, които сте попълнили. Господин Гюров, имате думата. Заповядайте.
#16 · speech
Служебен Министър-Председател Андрей Гюров
Уважаема госпожо Президент, уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми дами и господа министри! Днес говоря не само на тази зала, говоря на всеки български гражданин, който очаква от държавата не обещания, а отговорност. Декларирам, че лично аз и служебното правителство поемаме отговорност да подготвим и да проведем честни избори. В момент на вътрешно напрежение и глобална несигурност нямаме право да подбираме задачите си. Поемаме предизвикателството да управляваме страната до излъчване на редовен кабинет – без истерия, с разум и здраво стъпили в реалността. Не обещаваме чудеса, реформи за два месеца, исторически завои, но имаме волята да управляваме почтено и отговорно в интерес на българските граждани и на българската държава. Потвърждавам, че нашият европейски и евро-атлантически избор не е тактика. Той е ценност, той е стратегия, той е гаранция за сигурност и просперитет. Ще подкрепяме усилията за траен и справедлив мир в Украйна и навсякъде, където конфликтите отнемат човешки животи, в рамките на европейската политика и на международното право. (Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН напускат залата.) Декларирам ясно и категорично, че ще работим със съюзниците си в Европейския съвет, в НАТО и ООН. България има място сред демократичните държави и ще го отстоява с предвидимост, икономическа стабилност и защита на демократичния ред. Категорично вярвам, че демокрацията не е лозунг, тя е единственият работещ отговор на кризите, а изборите са единственият легитимен изход. Те трябва да излъчат парламент, който реално представлява обществото. Нека не забравяме как стигнахме дотук: криза на доверие, несъгласие с модела на управление, стотици хиляди хора по улиците в цялата страна. Те поискаха демокрация и добро управление. Нашата задача е да им дадем честен шанс това да се случи. Честните избори изискват не само администрация – те изискват гражданска зрялост, активност, отговорно гласуване и нулева толерантност към нарушения, които подменят волята на хората. Затова призовавам българските граждани – на 19 април гласувайте! Не се отказвайте от правото си да избирате и не позволявайте вотът Ви да бъде превърнат в инструмент на нечий интерес. Заявявам категорично, че служебното правителство няма да бъде застъпник, нито противник на която и да е политическа партия. Нашата мисия е честен вот и ще бъдем безпристрастни в усилията си да го гарантираме и да спрем порочните практики на неговата подмяна. Съзнаваме, че това няма да стане бързо и лесно, както и в мащаб, който всички ние искаме, но ще използваме всички възможности на държавното управление, с които разполагаме. Призовавам Ви като политически фигури и като партии да ни подкрепите в това усилие. Нашето правителство няма парламентарна група, но има задачи, които изискват законодателни решения. Разчитаме да подходите държавнически и да ги приемете. Дами и господа народни представители, нека бъдем партньори в името на България. Трябва да изпълним условията по Плана за възстановяване и устойчивост. Средствата от него не са подарък – те са доверие от партньорите, а доверието минава през върховенство на закона. Мисля, че това е постижимо, защото служебното правителство не е политически проект. Не търсим политически ползи, очакваме същото и от Вас – в името на националния интерес и доброто на страната. Освен за честността на изборите ще работим по ключови управленски задачи: Първо, гарантиране на финансовата стабилност в условия на удължителен бюджет, прилагане на мерките от Плана за приемане на еврото. Ще подготвим новия удължителен бюджет и основата за бюджета за 2026 г. Второ, справедливо разпределение на средствата за общините с ефект за всички граждани, а не за нечии кампании. Трето, ритмичност на изплащане на пенсиите, социалните плащания и помощите за най-уязвимите групи, социално слабите и безработните. Четвърто, възстановяване на законността в управлението на прокуратурата и нормалното функциониране на правосъдието чрез конкретни изисквания към Висшия съдебен съвет. Пето, създаване на стандарт за номинации от министъра на правосъдието на личности за ключови позиции в правосъдието. Шесто, гарантиране сигурността на българските граждани. Ще вземем мерки за стриктно спазване на служебните задължения и принципите на законност сред правораздавателните органи. Ще положим усилия да не се крие информация, а институциите да говорят открито и навреме, вместо да управляват със слухове и внушения. Седмо, ефективна организация на изборния процес зад граница в синхрон с Централната избирателна комисия и българските общности. Има поредица от мерки, които в най-скоро време ще представим. Искам да Ви уверя, че служебното правителство няма коалиционна математика, няма скрити условия и договорки. Решени сме да покажем, че властта може да се упражнява спокойно, без лицемерие, без реваншизъм, без показност, но с почтеност и отговорност. Това правителство е съставено с идеята за широк експертен формат. В него са включени хора с политически опит, но без партийни зависимости. Обединени сме около една ясна задача – честни избори и стабилна държава. Искаме да покажем, че с такава управленска формула – в стил на отговорност, партньорство и почтеност – могат да се постигат добри резултати. Ако в края на мандата на служебното правителство хората почувстват, че има смисъл да гласуват, ако избирателната активност се повиши, ако изборите бъдат признати за честни, тогава ще знаем, че сме си свършили работата. Започваме веднага – в името на България! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и АПС.)
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Гюров. Пожелавам успешен мандат на целия кабинет! Колеги, продължаваме и едно съобщение да Ви направя. В изпълнение на разпоредбите на чл. 68, ал. 2 от Конституцията на Република България, чл. 302, ал. 2 от Изборния кодекс и чл. 138 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с Решения от № 483-НС до № 495-НС включително от 16 януари 2025 г. на Централната избирателна комисия, обявени пред народните представители на предходно заседание, Решение № 1 от 13 март 2025 г. на Конституционния съд по конституционно дело № 33 от 2024 г. и Решение № 4158-НС на Централната избирателна комисия от 13 март 2025 г. относно изменения и допълнения на Решение № 3998-НС от 31 октомври 2024 г. и Решение № 4086-НС от 16 януари 2025 г. на Централната избирателна комисия в изпълнение на Решение № 1 от 13 март 2025 г. на Конституционния съд по конституционно дел № 33 от 2024 г., както и поради назначаването и встъпването в длъжност на служебното правителство са възстановени пълномощията като народни представители на: Росен Димитров Желязков, Томислав Пейков Дончев, Атанас Зафиров Зафиров, Даниел Павлов Митов, Георг Даниелов Георгиев, Иван Валентинов Иванов, Борислав Гуцанов Гуцанов, Георги Валентинов Георгиев, Красимир Георгиев Вълчев, Силви Кирилов Петров, Манол Трифонов Генов и Жечо Дончев Станков, и са прекратени пълномощията на замествалите ги, съответно: Георги Иванов Георгиев, Михаил Илиев Митов, Нина Борисова Димитрова, Деница Пламенова Николова, Стефан Христов Маринов, Биляна Георгиева Иванова, Десислав Петров Тасков, Валерия Тодорова Славова, Десита Динкова Петкова, Димитър Стоянов Гърдев, Галин Неделчев Дурев и Станислав Костадинов Губеров. Декларация от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ – заповядайте, след което преминаваме към точка първа от днешния дневен ред. Моля народните представители, които искат да участват, да се ориентират към залата.
#18 · speech
АПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми български граждани, братя и сестри мюсюлмани! От името на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ поздравяваме всички мюсюлмани в България по повод настъпването на месец Рамазан – празник на милосърдието, прошката, благодарността, споделената човечност, пост и добри дела. Месецът Рамазан носи ясни послания, които са нужни не само на вярващите, а на цялото общество – състрадание към слабите, уважение към ближния, грижа към семейството и общността и силата на помирението. Това са ценности, които правят една нация устойчива в трудни времена, при разделения, при бедност и несигурност. България е дом на различни общности и религии. Нашата сила е в това, че когато най-силно се изкушаваме да се разделяме, можем да изберем да бъдем заедно с уважение към традициите на другия, с чувството за мярка и с ясното съзнание, че достойнствата на човека нямат етност, нямат религия. Днес отправяме призив към политическите лидери и всички институции: да пазим религиозния и етническия мир като национална сигурност, да не допускаме празниците, вярата и идентичността да бъдат превръщани в инструмент за политическа употреба и да работим за държава, в която равните права не са лозунг, а ежедневие – в образованието, в здравеопазването, в доходите, в справедливостта. Нека в този празничен ден доброто намери път към всеки дом, нека има здраве за всички, уважение за възрастните, надежда за младите, спокойствие за семействата и повече човечност в обществените ни отношения. Честит свещен месец Рамазан на всички мюсюлмани в Република България и по света! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС.)
#19 · speech
Благодаря Ви, господин Садъков. Колеги, преминаваме към точка първа: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО. Вносители са Костадин Костадинов и група народни представители от 11 февруари 2026 г. Заповядайте за представяне на доклада от Комисията по демографската политика, децата и семейството. Госпожо Жекова, заповядайте, имате думата.
#20 · speech
Благодаря, госпожо Председател. „ДОКЛАД относно обсъждане за първо гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за закрила на детето с № 51-654-01-23, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители на 11 февруари 2026 г. Комисията по демографската политика, децата и семейството проведе редовно заседание при наличен кворум, открито от председателя госпожа Илиана Жекова. Дневният ред, предварително разпространен до членовете, бе приет с 15 гласа „за“, без „против“ и „въздържали се“. По т. 1 Комисията разгледа на първо гласуване Законопроект за допълнение на Закона за закрила на детето с № 51-654-01-23, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители на 11 февруари 2026 г. В заседанието участваха заместник-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев и заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ивайла Касърова. От името на вносителите народният представител господин Климент Шопов мотивира Законопроекта с данни за нарастване на случаите на сексуални престъпления срещу деца, като посочи, че между 2023 г. и 2024 г. се отчита 58% ръст на осъдените за престъпления срещу малолетни и непълнолетни. Според него е необходимо предприемането на спешни мерки за защита на децата, като основната цел на Законопроекта е родителите да имат достъп до информация за осъдените лица, за да могат да предпазват децата си. Отбелязано бе, че делата за подобни престъпления се разглеждат при закрити врата, поради което извършителите остават до голяма степен анонимни и след изтърпяване на наказанието могат да се установят на друго място, без обществото да бъде информирано. Посочено бе още, че подобни регистри съществуват в редица държави. Вносителят подчерта, че Проектът е съобразен с изискванията на Регламента за защита на личните данни, като предвидената информация не включва снимки и данни за месторабота. От името на Министерството на труда и социалната политика заместник-министър господин Иван Кръстев заяви, че случаите на насилие и сексуални посегателства над деца зачестяват и е необходимо засилване на усилията на всички институции. Министерството подкрепя Законопроекта, като обръща внимание, че съществуващите възможности по Закона за закрила на детето не се използват в пълна степен, особено по отношение на комуникационните канали за превенция. Същевременно бе изразено притеснение относно възможното несъответствие с изискванията на европейското законодателство за защита на личните данни, поради което бе предложено да бъде поискано становище от Комисията за защита на личните данни с оглед изработване на правно устойчив текст. Посочено бе още, че съгласно чл. 43, ал. 6 от Закона за закрила на детето съществува Национална информационна система за превенция и защита от педофилия, до която в момента достъп имат органите на властта, като бе поставен въпросът дали при подходящ механизъм този достъп не би могъл да бъде разширен към всички структури, работещи с деца. Председателят на Комисията госпожа Илиана Жекова информира народните представители, че с разпределянето на Законопроекта са поискани становища от Министерството на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето, Обществения съвет към комисията и от Комисията за защита на личните данни, като към момента не всички становища са постъпили. Подчертано бе, че за Комисията е от съществено значение предложените текстове да бъдат в съответствие с европейското законодателство. От името на Държавната агенция за закрила на детето госпожа Ивайла Касърова заяви подкрепа за Законопроекта, като подчерта, че сексуалните посегателства срещу деца са приоритет за държавата и изискват бързи и ефективни мерки. Агенцията счита, че всяка инициатива за по-голяма превенция и защита следва да бъде правно обезпечена, съгласувана с компетентните органи и приложима по начин, който реално гарантира сигурността на децата. И ДАЗД настоя за становище от Комисията за защита на личните данни. След проведеното обсъждане Законопроектът бе подложен на гласуване и приет с 16 гласа „за“, от които 6 на ГЕРБ-СДС, 1 от ПП-ДБ, 2 от ВЪЗРАЖДАНЕ, 3 от „ДПС – Ново начало“; 1 от „БСП – Обединена левица“, 1 от ИТН, 1 от ПП МЕЧ, 1 от ВЕЛИЧИЕ, без „против“ и „въздържал се“. Благодаря.
#21 · speech
Благодаря Ви, госпожо Жекова. От страна на вносителите кой ще представи Законопроекта? Заповядайте, господин Хрисимиров.
#22 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. С предвидените промени предлагаме публично обявяване и безплатен достъп до ограничена част от личните данни, съдържащи се в Националния регистър, за случаите на педофилия, уреден в чл. 43а от Закона за закрила на детето. Регистърът съдържа информация за сексуалните посегателства, извършени на територията на страната спрямо български граждани или в чужбина, които са потърсили закрила, както и данни за лицата, осъдени за престъпления по Раздел VIII „Разврат“ от Наказателния кодекс, извършени срещу малолетни и непълнолетни. С предлаганата промяна се възвежда нова ал. 6 в чл. 43а от Закона за закрила на детето, с която се регламентира обхватът на информацията, подлежаща на публичност – три имена, дата на раждане, постоянен и настоящ адрес, вид на извършеното престъпление и наложеното наказание. Данните са минимални, но достатъчни, за да осигурят информираност на обществото и да намалят риска от рецидив. Целта на Законопроекта е да предостави на обществото достъп до надеждна и своевременна информация относно това дали в непосредствена близост до тяхното жилище, детска площадка, училище или детска градина живее лице, осъждано за сексуално престъпление срещу деца. Това е мярка от висок обществен интерес, която укрепва защитата на децата и дава възможност на родителите и институциите да предприемат адекватни превантивни действия. Публичността не засяга интимни подробности, а само факти от присъдата, които имат пряко значение за безопасността на гражданите. В периода 2020 – 2024 г. в България са осъдени 1528 лица с влезли в сила присъди за сексуални престъпления срещу малолетни и непълнолетни. В много от тези случаи информацията за извършителите остава скрита за обществото, тъй като делата се гледат при закрити врата, за да бъдат защитени жертвите. Това е правилен подход, но води до ситуация, в която след изтърпяване на наказанието си извършителите могат да се преместят в друго населено място, без местната общественост да е информирана за потенциалния риск. Според данните на Националния статистически институт за периода 2020 – 2024 г. 1528 лица са осъдени, а 38 са оправдани. При 986 от осъдените съдът е наложил условни присъди, 40% от всички осъдени са за престъпления по чл. 191, ал. 3 от Наказателния кодекс – фактическо съжителство на пълнолетно лице с малолетна. Блудството с малолетни е представено в 392 случая, а блудството с непълнолетни е в 114 случая. По-тежките престъпления като изнасилване са по-редки, но особено опасни – 18 случая спрямо малолетни и 16 спрямо непълнолетни. 56 лица са осъдени за детска порнография като жертвите са предимно непълнолетни. Регистрирани са и 36 случая на трафик на деца, при които сексуалната експлоатация е сред основните цели. Броят на пострадалите деца също нараства тревожно: през 2022 г. са 1863, през 2023 г. – 1893, а през 2024 г. – 2952. Този рязък ръст показва, че в страната се формира опасна тенденция, която налага незабавна законодателна намеса. Създаването на публичен регистър е пропорционална и ефективна мярка, която постига баланс между правото на лични данни и водещия принцип в Закона за закрила на детето – интересът на детето. Предлаганата промяна няма финансови последствия за държавния бюджет, тъй като поддържането на регистъра вече е възложено на компетентните органи. Уважаеми народни представители, и в Комисията се изведоха притеснения относно регламента за защита на личните данни. Мога да Ви уверя, че това е пресметнато в нашите предложения. От първоначалната ни идея отпаднаха снимки на извършителите и месторабота, така че няма прекомерна информация, която да е изнесена. Информацията, която ще се споделя, е достатъчна, за да може да защитим интереса на децата. Всичките тези данни, които Ви изчетох, като брой извършени престъпления, издадени присъди, за съжаление, не са пълната картина, в която се извеждат случаите на педофилия, защото са направени редица изследвания в САЩ, където е доказано, че около 55% от случаите остават несъобщени на властите. Така че защитата на децата в тази си част – с регистър на педофилите, е важна и очаквам Вашата подкрепа. Благодаря.
#23 · speech
Благодаря Ви, господин Хрисимиров. Колеги, преди да открия разискванията днес, наши гости са студенти от Академията на МВР. Нека да ги приветстваме с добре дошли в Народното събрание на Република България. (Ръкопляскания.) Откривам разискванията. Имате думата за изказвания по така представения законопроект. Господин Хамид, заповядайте.
#24 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители! Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ ще подкрепи така внесения законопроект. Приветстваме тази поредна стъпка в борбата с педофилията. И тук, надявам се, всички ще се съгласим, че не трябва по тази основна тема днес в обществото да се разделяме на парламентарни групи, цветове и така нататък. Трябва пълна мобилизация и в оставащото време на този парламент да приемем няколко важни закона, които да започнат адекватна и решителна борба срещу педофилията. Този бич ескалира в последните няколко години в обществото, наблюдаваме все повече и все по-дръзки престъпления, извършвани срещу малолетни и непълнолетни и трябва да вземем мерки за това. Отново ще благодаря на всички народни представители за подкрепата вчера за измененията в Наказателния кодекс, където беше положена първата стъпка. Днес приветстваме този законопроект, на 22 декември 2025 г. сме внесли още един законопроект, който ще бъде третата стъпка, и се надявам в следващите дни да го разгледаме. Там предлагаме рязко увеличение на наказанията – размера на наказанията, предвидени за престъпленията блудство и следващите от Наказателния кодекс в Глава осма в Раздел „Разврат“ на Наказателния кодекс. Цялата тази грозна проява, тази дейност, има и своите политически измерения. Редица неправителствени организации, цяла мрежа – така наречената соросоидна мрежа, е впрегната в борбата срещу традиционното българско семейство и всички ние трябва да дадем отпор срещу тази организирана престъпна група. Обществото днес се пита дали и в парламента има парламентарни групи, които се хвърлят на амбразурата да защитават педофилските прояви? Отговорът го знаем всички. Преди малко обаче видяхме, че тези защитници на педофилските мрежи, които се хвърляха на амбразурата и притискаха държавни институции, за да защитават педофилски НПО-та, вече си имат и правителство. Макар и служебно, педофилите проникнаха в правителството на Република България…
#25 · speech
Господин Хамид, следва да се въздържате от подобни квалификации.
#26 · speech
Трябва да вземем решителни действия и да спрем педофилията в България. Благодаря Ви, колеги. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#27 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Хамид? Не виждам. Други желаещи по Законопроекта да се изкажат? Не виждам колеги.
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има! Има!
#29 · speech
Госпожо Рангелова, не Ви виждам. Колегите Ви са Ви заградили – заповядайте. След Вас, господин Цонев, на Вас ще дам думата.
#30 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Щастлива съм, че макар покрай трагични събития от последните месеци, все пак народното представителство успя да загърби политическите си различия и да се обедини около разрешаването на един наистина, за огромно съжаление на всички нас, все повече добиващ чудовищни размери проблем. Това е битка на всички нормални граждани, на всички народни представители, които отдавна виждат средата, която създадоха наистина различни неправителствени организации, създадоха благоприятните условия не само да покълнат такива престъпления, но и да бъдат направени опити да бъдат представени като нормално проявление, като обстоятелства, с които обществото трябва да свиква. Категорично от ВЪЗРАЖДАНЕ се противопоставяме на тези опити. Не само че няма да свикнем, не само че няма да приемем, че това е нормално, и няма да неглижираме съществуването на този проблем, но и няма да спрем да работим в посока на все повече и по-тежки наказания за такива престъпления, все повече информираност от страна на гражданите за хора, които са извършили подобни престъпления, така че да успеем да предпазим децата си. Това е продължение на битка, която ВЪЗРАЖДАНЕ води от 2023 г., когато Народното събрание – мисля Четиридесет и деветото, прие изменения в Закона за закрила на детето, предвиждащи създаването на тази национална информационна система за превенция и защита от педофилия и регистър за случаите на педофилия. Въпреки тежките дебати, които водихме тогава през 2023 г., и първоначалното отхвърляне на нашия законопроект, все пак успяхме да се преборим за съществуването на този регистър. Тогава, съзнавам, че за огромна част и от настоящите народни представители, тази идея беше повече от скандална. Въпреки всичко и въпреки огромното забавяне за създаването на тази информационна система, на този регистър, той започна да работи от пролетта на миналата година. Сега това, което правим, е отново поради необходимостта този регистър да бъде публичен, защото дадохме тогава възможност по настояване на определени политически сили и в тази зала, които се намират днес, този регистър тогава не се съгласиха да бъде публичен. Настояваше се само определени институции, които работят с деца, да могат безплатно да получават информация за това едно лице, когато кандидатства за работа при тях, дали е осъдено по Глава осма „Разврат“ от Наказателния кодекс или не. Смятам, че тази система донякъде беше работеща, защото пък се налагаше тези институции да подават едни заявления до Министерството на вътрешните работи, като целта беше да се запази анонимността на осъдените за такива престъпления лица. Днес продължаваме да настояваме и да вярваме, че не само не трябва да пазим анонимност на осъдените за педофилия, а нещо повече – всички трябва да знаят кои са педофилите, които се разхождат между нас. А защо е необходимо регистърът да бъде публичен? От изслушването, което проведохме миналата седмица във връзка със случая „Петрохан“, установихме, че разследването, което е нормално – аз го съзнавам като наказателен адвокат, е в своя начален стадий и е трудно да се отговори на въпроса: каква е категоричната версия за случилото се там? Едно нещо обаче установихме със сигурност, и то е, че институциите в България не работят, институциите, които са призвани да закрилят, да охраняват правата на децата, бездействат. Те са едни чиновници, които само администрират постъпилите сигнали при тях. Ето защо се налага родителите сами да пазят децата си, всеки един от нас като отговорен гражданин на това общество е длъжен да пази децата ни. Затова аз ще апелирам към всички народни представители за подкрепа на този законопроект, защото той е естествена необходимост и продължение на делото, което започнахме в тази връзка през 2023 г. Благодаря Ви.
#31 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Има ли реплики към изказването? Не виждам. За следващо изказване – заповядайте, господин Цонев, имате думата.
#32 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Моят колега Хамид Хамид каза, че ние ще подкрепим този законопроект. Някак си българският парламент в последните дни, може би подтикнат от величината на скандала „Петрохан“, като че ли започна да върви в правилната посока по отношение на законодателството за защита на децата и превенцията на педофилията като едно от най-тежките престъпления. Ако не в Наказателния кодекс, квалифицирано като едно от най-тежките престъпления, като морал това е едно от най-тежките престъпления, защото засяга децата ни. И вчерашната стъпка в Наказателния кодекс, и днешната в Закона за закрила на децата, и тези, които ще направим в бъдеще, трябва да бъдат в тази посока и да бъдат още по-категорични. Но аз искам да се спра на нещо, за което ние бяхме слепи в последните петнадесетина-двайсет години. Това, което сега става видно, както е казано в евангелията – да не цитирам точно, но мисля че е Марк 24:22, не съм абсолютно сигурен, защото по памет цитирам: „Това, което си говорите на ухо тайно, ще бъде казано от покривите – и има още един превод – и от камбанариите“, тоест за това, на което се отвори завесата със случая „Петрохан“ лекичко, ни е казано, че нищо скрито няма да остане. И слава богу! Но ние трябва наистина да видим проблема в неговата дълбочина, а той е доста дълбок. Проблемът тръгва, а аз зная, че винаги така наречената соросоидна общност реагира бурно на тези мои думи, а те не са от вчера, а от доста по-отдавна. Нека да видим какво става в българското образование в последните 15 – 20 години, нека видим държавата какви свои функции е прехвърлила на неправителствените организации да изпълняват правителствена дейност и правителствена политика. Сега го видяхме с гръмкото – какво беше: Национална агенция за защита на природата или там на защитените територии, само че в образованието това се случва от десетилетия. Нали знаете кой акредитира българските университети? „Отворено общество“, разбира се. Няма да ги акредитира някое друго. Нали знаете кой прави програмите или ги одобрява, или ги подбутва под масата? Пак неправителствени организации от същото въпросно „Отворено общество“ или от въпросната мрежа за влияние Сорос и там от десетилетие се пробутва – къде тихо, къде явно, една политика на мълчаливо одобрение на този вид морален садизъм спрямо нашите деца, даже имаше опити да бъде легализирана педофилията, имаше опити да бъде свалена възрастта на 12 години. И ние помним тези опити, но нашите усилия трябва да бъдат насочени към превенция, а превенцията изисква държавата да вземе в свои ръце и да прегледа всички програми, касаещи обучението на нашите деца. И всички неща вътре, които предполагат подобно отношение или нагласа на нашите деца, да бъдат изхвърлени моментално. Ние от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ ще направим такъв скрининг и ще внесем необходимите промени, които според нас трябва да бъдат извършени. Защото мълчахме тук и гледахме как искат да ни вменят, че семейството не е между мъж и жена, а между който му падне, че отглеждането на деца не се извършва от майка и баща, а от родител едно и родител две, че децата могат да виждат всичко у дома и могат да бъдат възпитавани в този дух, че половете могат да бъдат колкото си искат и както си искат. Гледахме и съвсем наскоро бунта на същите неправителствени организации срещу въвеждането на обучение на децата във вероучение. Положихме много усилия. Впрочем, да Ви кажа, нашите усилия – на ДПС, датират от началото на този век – от 2005 – 2006 г., още в Тройната коалиция. Аз лично по поръчение на парламентарната група имам такива предложения и по едно време правихме и работни групи, оглавявахме работни групи, които да въведат вероучение. Пак същата съпротива от същия кръг и от същите медии, за да не знаят децата ни и да не бъдат обучавани в традиционните ценности на вярата, които абсолютно изключват подобен тип посегателство. Изключват и обучението им на търпимост към подобно нещо, както и на родителите. Нашата парламентарна група винаги ще подкрепя подобни законодателни инициативи. Не само това. Ние ще бъдем инициатори на такива законодателни инициативи. И когато говорим тук, от тази трибуна, за вредата от мрежата на влияние на Сорос, това е най-голямата вреда – спрямо нашите деца, спрямо устоите на вярата ни, кой каквато я има, спрямо тъканта на българското общество, спрямо удара върху държавността – държавни функции да бъдат прехвърлени на, забележете, неправителствени организации. Правителствени функции се прехвърлят на неправителствени организации. Защото тях никой не ги избира. Тях ги финансира някой и те изпълняват поръчката на този, който ги финансира. ДПС ще бъде винаги против този тип политика и в конкретност ние ще работим докрай за разграждане на мрежата на влияние на Сорос.
#33 · speech
Благодаря Ви, господин Цонев. Има ли реплики? Не виждам. Други желаещи за изказвания? Не виждам. Колеги, закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Уважаеми народни представители, поставям на първо гласуване Законопроекта за допълнение на Закона за закрила на детето с вносители Костадин Костадинов и група народни представители, постъпил на 11 февруари 2026 г., с входящ № 51-654-01-23. Гласували 186 народни представители: за 186, против и въздържали се няма. Законопроектът е приет на първо гласуване. С това изчерпахме тази точка от днешния дневен ред. За процедура, господин Шопов, заповядайте.
#34 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. На основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народно събрание предлагаме така приетия на първо четене законопроект да бъде приет и на второ четене сега. Благодаря.
#35 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Шопов – току-що приетия законопроект на първо гласуване, да бъде разгледан и приет на второ гласуване. Гласували 178 народни представители: за 178, против и въздържали се няма. От Комисията по демографска политика заповядайте, госпожо Жекова, да изчетете за второ гласуване в цялост законопроекта.
#36 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Предлагам да разгледаме на второ гласуване: „ЗАКОН за допълнение на Закона за закрила на детето Параграф единствен. В чл. 43а се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова ал. 6: „(6) Националният регистър предоставя публичен достъп до информацията по ал. 2 в частта три имена, дата на раждане, постоянен и настоящ адрес, вид престъпление и размер на наказанието. Публичният достъп до Националния регистър е безплатен. За лицата по ал. 2, т. 7 публичният достъп включва наличната информация по изречение първо, както и данни за държавата по произход.“ 2. Досегашните алинеи 6, 7, 8, 9 и 10 стават алинеи 7, 8, 9, 10, и 11.“
#37 · speech
Благодаря Ви, госпожо Жекова. Колеги, откривам разискванията. Има ли желаещи за изказвания? Господин Шопов, заповядайте.
#38 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Да предложа една правно-техническа поправка. Просто да разменим реда на някои думи. Ще изчета: „Националният регистър предоставя публичен достъп до информацията по ал. 2 в частта три имена на извършителя, дата на раждане, постоянен и настоящ адрес, вид престъпление и размер на наказанието, а за лицата по ал. 2, т. 7 и данните за държавите по произход. Публичният достъп до Националният регистър е безплатен.“ Това е.
#39 · speech
Благодаря Ви. Както го изчетохте, така ще го подложи на гласуване. Има ли реплики към изказването на господин Шопов? Не виждам. Други желаещи за изказвания? Не виждам. Колеги, закривам разискванията. Подлагам на гласуване, първо, наименованието на законопроекта. Гласували 186 народни представители: за 186, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Подлагам на гласуване редакционното предложение на народния представител Климент Шопов. Гласували 179 народни представители: за 179, против и въздържали се няма. Подлагам на гласуване параграф единствен с току-що приетата редакция. Гласували 182 народни представители: за 182, против и въздържали се няма. Предложението е прието, с това е приет и на второ гласуване Законопроектът за допълнение на Закона за закрила на детето. Колеги, днес наши гости са жители от област Монтана. Те са в парламента по покана на народните представители Надя Петрова и Димитър Аврамов. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания.) Господин Шопов, заповядайте за процедура.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Искам да благодаря на абсолютно всички народни представители тук днес, които са гласували „за“ този законопроект. В дни, където в българската страна има изключително голямо разделение по политически партии, пристрастия, в дни, където политическият живот на страната е изключително тежък, труден, смутен, ние днес се обединихме около нещо добро за българските деца. Взехме предвид проблемите на обществото и всички заедно приехме един законопроект, който да подобри начина на живот на българските граждани. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#41 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Колеги, преминаваме към следващата точка от днешния дневен ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА ИВАН АНДРЕЕВ – ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АЕЦ „КОЗЛОДУЙ“ И ЦАНКО БАЧИЙСКИ – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА АГЕНЦИЯТА ЗА ЯДРЕНО РЕГУЛИРАНЕ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ПОТЕНЦИАЛНИ НАРУШЕНИЯ НА НОРМАТИВНАТА И ЗАКОНОВАТА УРЕДБА, СВЪРЗАНИ С ПРОМЯНА НА ПРОЕКТНО ОБОРУДВАНЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕСЕРТИФИЦИРАНИ КОМПОНЕНТИ В АЕЦ „КОЗЛОДУЙ“, ДОВЕЛИ ДО НУЖДА ОТ ТРИ ИЗВЪНРЕДНИ СПИРАНИЯ НА 6-ТИ БЛОК, СЪЗДАВАЩИ РИСК ЗА ЕНЕРГИЙНАТА И НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЗАГУБИ НА ДЕСЕТКИ МИЛИОНИ ЕВРО. Заповядайте, господин Тодоров.
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, използвам докато все още народните представители не са излезли от залата, защото не очаквам да има от тяхна страна голям интерес към това изслушване, въпреки че ситуацията е много сериозна и във връзка с големия отзвук в публичното пространство – по медиите, през последните дни и във връзка с огромните финансови щети, които търпи държавата, от два месеца насам. Те вече минават 150 млн. лв. И във връзка с това, че в национален ефир – в ефира на Българската национална телевизия, се отправиха откровени лъжи за това, че в момента има някакъв проблем с вноса на части от Русия за ядрената ни централа, че има затруднения със създаването на дерогация, правя процедурно предложение да бъдат пуснати камерите на БНТ и микрофоните на БНР. Тъй като в момента няма абсолютно никакъв проблем да бъдат внасяни, в която и да е държава – членка на Европейска съюз, части за ядрени централи. А самото даване на дерогация е една абсолютна формалност. Един лист хартия, който министърът на енергетиката трябва да внесе в Министерския съвет и да се гласува този лист хартия за две минути. Абсолютна формалност е това. Благодаря Ви.
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Ще подложа на гласуване Вашето предложение, въпреки че знаете, че всяко едно изслушване по нашия правилник се излъчва по БНТ 2 и по БНР. Така че подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Тодоров за излъчване на предстоящото изслушване и по Българската национална телевизия. Моля, режим на гласуване. Гласували 147 народни представители: за 79, против 22, въздържали се 46. Предложението не е прието. От страна на вносителите – в рамките на 5 минути, господин Тодоров. (Народният представител Станислав Балабанов иска думата за процедура.) Заповядайте, господин Балабанов, първо Вие да направите процедурата, след това ще Ви дам на Вас думата.
#44 · speech
ИТН
Колеги, не знам дали осъзнавате какво направи днес Петдесет и първото народно събрание, после ще го констатирате, разбира се! След клетвата, положена от Гюров и служебния кабинет, следварително имаме подадена оставка от служебния министър председател Гюров в 10,22 ч. Доколкото се запозна нашата парламентарна група, оставката е постъпила след клетвата и най-вероятно председателят на парламента в даден момент от днешното заседание ще я изчете. Според Закона обаче за БНБ в чл. 13, ал. 5, в случай че управителят или подуправителят на БНБ е изразил изрично съгласие да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, същият подава оставка. Такава оставка до клетвата, уважаеми колеги, ние не видяхме – нито видяхме, че е подал оставка в БНБ, нито видяхме, че е постъпила такава оставка в Деловодството на Народното събрание. Постъпилата оставка стана, след като той става министър-председател! Тук логично е ние да си зададем въпроса: ако под някаква форма той не беше ставал министър-председател, щеше ли да остане подуправител на БНБ в такъв случай? Защото, след като такива назначения в такива независими институции стават през парламента и след като Гюров е бил избран с акт на парламента за подуправятел на БНБ, не сочи ли логиката, че същият трябваше да бъде освободен с акт на Народното събрание? Както се освобождават, между другото, всички членове на независими органи, регулатори и всички, които са избрани от Народното събрание, логично е – подават оставка пред Народното събрание. Народното събрание ги отстранява и приема оставката им, след което те си стават служебни министър-председатели. Тоест за пореден път имаме прецедент на служебен министър-председател, който става такъв с нарушение на закона според нас. Кирил Петков става министър-председател, докато беше двоен гражданин, Андрей Гюров си вика: ако пък не стана министър-председател, мога да си остана подуправител на БНБ. Защо ми е да подавам оставка?! Нека първо да е сигурно, че ще ставам министър-председател и после да подам оставка. На тази база, тъй като според нас това е нарушение на закона, от името на парламентарна група искаме 30 минути почивка.
#45 · speech
Ще Ви дам почивка. Едно съобщение в тази връзка искам да направя.
#46 · speech
И между другото, госпожо Председател, да използваме почивката за Председателски съвет, да поканим всички председатели на парламентарни групи, за да обсъдим този казус. Благодаря.
#47 · speech
Колеги, едно съобщение: Днес на 19 февруари 2026 г. …(Реплика.) Ще Ви дам почивка. Така или иначе, държах съобщението. Днес на 19 февруари 2026 г. в Деловодството на Народното събрание е постъпило писмо с вх. № 51-607-002 от Андрей Атанасов Гюров, избран с решение на Народното събрание от 26 юли 2023 г., обнародван в „Държавен вестник“, брой 65 от 2023 г., за подуправител, ръководител на управление „Емисионно“ на Българската народна банка, с което заявява, че с оглед назначаването му за служебен министър-председател на служебното правителство по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, на основание чл.13, ал. 5 от Закона за Българската народна банка подава оставка от заеманата длъжност подуправител, ръководител на управление „Емисионно“ на Българската народна банка. Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 8 от Закона за Българската народна банка и във връзка с Указ № 57 от 19 февруари 2026 г. на президента на Република България за назначаване на служебно правителство правомощията на Андрей Атанасов Гюров като подуправител, ръководител на управление „Емисионно“ на Българската народна банка, се прекратяват с назначаването му за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България. Колеги, 15 минути почивка. (След почивката.)
#48 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Преминаваме към седма точка от седмичната ни програма – Изслушване на Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, и Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране, на основания чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно потенциални нарушения на нормативната и законовата уредба, свързани с промяна на проектно оборудване и използване на несертифицирани компоненти в АЕЦ „Козлодуй“, довели до нужда от три извънредни спирания на 6 блок, създаващи риск за енергийната и националната сигурност на Република България и загуби на десетки милиони евро. Вносител – Йордан Тодоров, от 16 февруари 2026 г. Давам думата на вносителите да направят изложение в рамките на 5 минути за мотивите за провеждане на настоящето изслушване.
#49 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Над 150 млн. лв.! Толкова ще достигнат загубите от недопроизведена енергия от АЕЦ „Козлодуй“ към края на месец февруари, но за това след малко. Първо, малко хронология на събитията. След годишния планов ремонт на 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“, извършен през месец ноември миналата година, същият беше пуснат в експлоатация на 1 декември след положителна оценка на Агенцията за ядрено регулиране. На 15 декември беше извънредно спрян заради проявен дефект, а на 16 декември беше пуснат отново. На 21 декември отново беше спрян заради същия дефект, а 3 дни по-късно пуснат отново с постепенно натоварване. До настоящия момент той работи с намалена мощност. Не бяха дадени никакви обяснения за причините за тези инциденти и мерките за предотвратяване на бъдещи такива нито от ръководството на АЕЦ и на БЕХ, нито от министъра на енергетиката. На 14 февруари – тази събота, на официалния сайт на АЕЦ „Козлодуй“ обявиха, че 6 блок ще бъде спрян за трети пореден път за отстраняване на абсолютно същия дефект, нещо, което дори в световен мащаб се е случвало изключително рядко, при това за решаване на далеч по-сложни проблеми. Конкретни дата и час на спирането не са посочени, очевидно защото се изчаква да приключи провеждащата се в момента проверка на Световната асоциация на ядрените оператори. Причините за двете извънредни спирания и предстоящото трето на 6 блок и за работата му с намалена мощност след последния пуск обаче са ясни. Дължат се на дефект в защитни мембранни устройства на сепаратор паропрегревател в турбинната част на блока. До тези дефекти на защитни мембранни устройства се стига след взето решение на ръководството на Централата оригиналните руски комплекти да бъдат заменени не с проектно утвърдените и сертифицирани руски мембрани, а с такива, произведени от българската фирма „Атоменергоремонт“ АД, която, между другото, е свързана и с Христо Ковачки, по чертежи и под контрола на АЕЦ „Козлодуй“. Така изработените мембрани на практика са самоделни, за чието производство нито Централата, нито фирмата, която ги е произвела, са имали необходимия лиценз. Подобни компоненти се изработват единствено от авторизирани представители по технологии, разработвани и изпитвани с години от научни институти и подлежат на строг регулаторен контрол. Всичко това е грубо нарушение на правилата и нормативната уредба, включително въвеждане на компонент с различни материални характеристики от проектните, без предварително одобрение. Сериозно съмнение будят и действията на ръководството на Централата по отношение на следните обстоятелства: Пропускът през мембраната на 6 блок е констатиран на 11 декември, три дни по-рано – на 8 декември, е утвърдено Техническо решение № 6517 за внедряване на алтернативни мембрани. Именно тук възниква ключов въпрос: защо е изготвено и прието техническо решение за промяна на мембрана три дни преди проявения дефект? Единственото логично обяснение е, че мембраната е била сменена с алтернативна още по времето на годишния планов ремонт, но документацията за това е оформена след извършената смяна със самоделно направената. Или, ако има друго обяснение, нека представителите на АЕЦ „Козлодуй“ да го дадат. Важно е да се има предвид, че всяка промяна на проектно оборудване в атомна централа задължително се предхожда от техническо решение, а не се документира постфактум. Само по себе си това отново представлява грубо нарушение на нормативната база, включително въвеждане на компонент с различни материални характеристики от проектните без предварително одобрение. В Техническото решение № 6517, с което е направен опит да се узакони това нарушение, правят впечатление следните обстоятелства: На първа страница липсва задължителният подпис на ръководителя на управление „Безопасност“, който е непряк ръководител на ведомствения технически надзор, отговорен за изправността на предпазните клапани. В т. 4. – Оценка на изменението, са направени неправилни тенденциозни и целенасочени изводи, а именно в точка 4.1 се казва: „не противоречи на нормативните документи“. Това е в пряко противоречие с чл. 453 от Наредба № 9 от 9 юни 2004 г., която изрично забранява реконструкции и модернизации на турбинно оборудване без съгласуване със завода производител. В точка 4.4 се казва: „Изменението подобрява техническото обслужване и ремонта“ – твърдение, което е опровергано от самия проявен дефект. До решението по време на ремонта да бъдат използвани самоделни защитни мембрани, предпазни клапани, различни от сертифицираните по проекта, което представлява грубо нарушение на правилата и утвърдените добри международни практики, се стига след няколко обществени поръчки за доставка на оригинални руски мембрани, както следва: Обществена поръчка, обявена през септември 2023 г. и прекратена през месец май 2024 г. по абсолютно формалните причини, че има подадена само една валидна оферта, при това тя е в границите на прогнозната стойност. Тук е важно да уточня, че всъщност по това време, въпреки че тази обществена поръчка е била прекратена, все пак всички мембрани, които е трябвало да бъдат подменени, са били подменени. Обществена поръчка, обявена през юли 2024 г. Вследствие на нея се стига до подписване на договор за доставка на защитни мембрани през октомври 2024 г. Необходимото разрешение за дерогация от Министерския съвет е издадено през месец май 2025 г. Въпреки наличието на всичко необходимо договорът да бъде приведен в изпълнение, по инициатива на АЕЦ „Козлодуй“ той е анулиран. Обществена поръчка, която е обявена на 30 декември, тоест след двете извънредни спирания. Към днешна дата процедурата е приключила, но няма подписан договор, съответно няма искане за дерогация от Министерския съвет, от министъра на енергетиката. Вместо това АЕЦ обявява, че ще произведе за пореден път въпросните мембрани, този път от стомана, която по моя информация ще бъде внесена от Китай, отново в противоречие на нормативната база, утвърдените добри практики и всякаква здрава логика и разум. Видимо от тази хронология ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ е имало повече от достатъчно време да проведе няколко обществени поръчки, да сключи необходимите договори, да поиска и да получи необходимата дерогация от Министерския съвет на Република България и да получи нужните доставки на защитни мембрани от Русия. Всичко това, не само че не е било направено, но дори започнатите на няколко пъти процедури са били прекратени. Или дори с оглед на всичките тези обстоятелства, които ги изброих, вече има съмнение, че се саботират. Като минимум очакваме да чуем отговорите на въпросите: на какво основание АЕЦ „Козлодуй“ реализира изменения в проект, засягащи съоръжение с повишена опасност, каквото според официалната документация представлява сепаратор-паропрегревателя и с коя авторизирана държавна институция е съгласувано Техническото решение № 6517 от 8 декември 2025 г., касаещо тези изменения? Защо изобщо е било прието от ръководството това решение при наличието на изброените по-горе нарушения и направените грешни декларативни и тенденциозни изводи? Какъв контрол е упражнявал върху изброените промени държавният орган, отговарящ за контрола върху съдовете под налягане, класифицирани като съоръжения с повишена опасност? Кой е одобрил АЕЦ „Козлодуй“ или „Атоменергоремонт“ да произведат тези защитни мембранни устройства за съдове под налягане, включително промяна на материала и конструкцията на елементи, които са част от съоръжения с повишена опасност за извършване на дейности, които по нормативна уредба подлежат на предварително одобрение от Агенцията за ядрено регулиране и завода производител?
#50 · speech
Времето, господин Тодоров!
#51 · speech
Приключвам. Какви са причините за провала на обществените поръчки от 2023 г. и за анулирането на подписания договор за доставка през 2024 г. на злополучните мембранни предпазни клапани на сепаратор-паропрегревателите? Колко искания за дерогации, подадени от АЕЦ „Козлодуй“ чрез Министерството на енергетиката до Министерския съвет, за сключване на договори с руски производители или оторизирани от тях лица през последните три години – колко такива е имало? За кои от тях е дадено разрешение от Министерския съвет и в какъв времеви период от подаването им? За кои от тях все още не е издадено разрешение и какви са причините за това? Благодаря Ви.
#52 · speech
Благодаря Ви. Сега по процедура изслушваните лица могат да вземат отношение в рамките на десет минути. Давам думата на изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ – господин Иван Андреев. Заповядайте, господин Андреев.
#53 · speech
Иван Андреев
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Тодоров! Мембранните предпазни устройства тип разкъсваща се ос/стержен (МПУРС) са предназначени за предпазване на корпусите на сепаратори и паропрегреватели и за предотвратяване повишаването на налягането над допустимите граници след цилиндър високо налягане на турбината. СПП е категоризиран като съоръжение с повишена опасност, тъй като се явява съд за флуиди под налягане. Съоръженията не изпълняват функции, свързани с ядрената безопасност, и са разположени в конвенционалната, неядрена част на блока. Повреда (разкъсване на мембраните) не води до аварийна ситуация. Разрушаващите се елементи – мембрана и стержен разрушаващ се (разкъсваща се ос), е необходимо да се подменят на четири години при основен ремонт, като броят на циклите за повишаване на налягането до 13,5 кг. сила на сантиметър квадратен не трябва да бъде повече от 20 за периода. Това е регламентирано в техническите изисквания за ремонт на мембранни предпазни устройства тип МПУРС и е в съответствие с „Инструкция за техническото обслужване и ремонт на мембранно предохранително устройство с разкъсваща се ос“. И аз ще дам малко хронология. През 2004 г. по Договор № 142016, сключен със ЗАО СОЮЗ-01, Русия, са доставени 16 броя стержень разрывной по чертеж и 16 броя мембрани по чертеж за мембранно устройство на МПСУРС на СПП с производител ЗАО СОЮЗ-01, Русия. През 2007 г. по Договор № 172014, сключен със ЗАО СОЮЗ-01, Русия, са доставени 16 броя мембрани по съответните чертежи. От представените документи, съпровождащи доставката, е видно, че производител на мембраните и стержените е ЗАО Съюз-01. През 2009 г. по Договор № 199000015, сключен с ЗАО СОЮЗ-01, Русия, са доставени 16 броя мембрани по чертеж и също от представените документи става ясно, че производител е ЗАО СОЮЗ. Последните доставки на оригинални предпазни мембранни устройства са извършени през 2016 г. Тогава по сключен след проведена публична покана Договор № 162000019 с предмет доставка на резервни части за мембранни предпазни устройства тип МПУРС на СПП от фирма ГК ЛЕННИИХИММАШ с изпълнител СЕ СПЕЦИАЛНА ЕНЕРГОТЕХНИКА ООД са доставени 24 броя мембрани. От представените документи, съпровождащи доставката, е видно, че производител на мембраните е ООО „НПФ „Защитные системы“, Русия. Видно от представените документи, съпровождащи доставките през периода 2004 – 2016 г., се установява наличието на повече от един производител на резервните части за мембранни устройства МПУРС 250-16, монтирани на СПП. През 2023 г. е проведена пазарна консултация на тема доставка на резервни части на фирма ЛЕННИИХИММАШ, получена е Индикативна оферта от СПЕЦИАЛНА ЕНЕРГОТЕХНИКА. Офертата е за 16 броя комплект мембрани и стержени по чертеж, производител е „НПФ „Защитные системы“, Русия. Последните основни ремонти на мембраните и устройствата на 6 блок са извършени през 2020 г., когато е използван последният комплект, доставен по Договора за 2016 г. Отчитайки периодичността и сроковете за монтаж, през 2023 г. е стартирано публично състезание с предмет „Доставка на специфични резервни части за мембранни устройства“ за 32 броя комплекти. Подадени са две оферти – от СЕ СПЕЦИАЛНА ЕНЕРГОТЕХНИКА ООД и „Ванца Партнерс“ ООД, които са с производител Невски Инструментален завод в Русия. Офертата на „Ванца Партнерс“ ООД е отстранена. Процедурата е прекратена на основание чл. 110, ал. 2, т. 2 от ЗОП поради наличие само на една подходяща оферта. През 2024 г. е стартирано публично състезание с предмет „Доставка на специфични резервни части за мембранни предпазни устройства тип МПУРС“. Сключен е Договор № 142000180 от 29 октомври 2024 г. с изпълнител „Енергетическа техника“ ООД. Договорът е със срок на доставка девет месеца, считано от датата на получаване на уведомление от възложителя за получено разрешение от компетентните органи на Република България за изпълнение на договора, съгласно Регламент ЕС № 833/2014 относно ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Предмет на Договора са 32 броя комплекти за мембранни предпазни устройства. С оглед ключовата необходимост от осигуряване на своевременните доставки от страна на АЕЦ „Козлодуй“ с писмо с регистрационен № 3610 от 1 ноември 2024 г. до Министерството на енергетиката е отправено искане за предоставяне на дерогация по чл. 3ж, § 1 и чл. 3и, § 1 на Регламент ЕС, който цитирах по-горе. Дерогацията за изпълнението на Договора е предоставена следващата година, в края на месец май, с Решение № 332 от 23 май 2025 г. на Министерския съвет и с валидност до изтичане срока на Договора, тоест 2 март 2026 г. На 27 май 2025 г. изпълнителят е уведомен за предоставената дерогация и валидността ѝ. На 11 юли 2025 г. от изпълнителя постъпва искане за удължаване на срока на доставка на Договора със седем месеца и увеличаване на цената му с 14%. Като причини, наложили искането, от страна на изпълнителя са посочени следните обстоятелства: - изтичане на валидността на офертата на производителя към изпълнителя. Към датата на разрешението за дерогация са изминали единадесет месеца от датата на офертата на производителя към изпълнителя. При изискването на актуална оферта на производителя поради голямата си натовареност, той иска удължаване срока на производството. - Наложените от ЕС санкции към Русия води до удължаване времето за логистика, плащане и транспортиране на готовата продукция и последващото неизбежно удължаване на крайните срокове за изпълнение. - Наличието на значителна инфлация в Русия променя цената на производителя – увеличението надхвърля 14% и е формирано от размера на инфлацията, увеличението на банковите разходи при конвертиране на валутата в рубли. - Поради действащите санкции транспортирането на конкретните елементи не може да се реализира с групажен товар, а индивидуално, което значително увеличава и цената на транспорта. Отчитайки законовите условия и срока на предоставяната от Министерския съвет дерогация, изпълнителят е уведомен, че изменение на Договора не се приема. В отговор изпълнителят предлага прекратяване на Договора по взаимно съгласие без претенции между страните или удължаване на срока му с четири месеца. Договорът е прекратен по взаимно съгласие с двустранно подписан протокол от 28 август 2025 г. на основание т. 19.1 от Общите им условия поради невъзможност за изпълнение в установените в дерогацията срокове и искане за промяната на цената от страна на изпълнителя. Последните основни ремонти на предпазните устройства на 6 блок са извършени през 2020 г., когато е ползван последният комплект, доставен по Договора от 2016 г. Поради тази причина при плановия годишен ремонт на 6 блок през 2024 г., поради неосъществена доставка, на база експлоатационен опит и оценка на риска е взето решение за отлагане на основния ремонт на устройството за 2025 г. С оглед осигуряване работата на блока и необходимите доставки на електроенергия след ПГР 2025 г., както и поради затрудненията за доставка на резервни части, консумативи и стомани от Руската федерация, от страна на АЕЦ „Козлодуй“ са предприети мерки за диверсификация на доставките на консумативите МПУРС с европейския налог. Доставяна е ламарина 1.4310 по европейски аналог на 12Х18Н10T с дебелина 0,2 мм. Съгласно действащите правила в АЕЦ „Козлодуй“ изменения в проекта на приети в експлоатация конструкции, системи и компоненти се извършват с техническо решение. Внедряването на алтернативни мембрани поради забавяне на доставките на резервни части и консумативи е оценено като изменение в проекта и затова е изготвено техническо решение. То е в пълно съответствие с действащите в АЕЦ „Козлодуй“ правила и документи. Разработеното техническо решение е оценено с IV категория – изменения, нямащи отношение към безопасността. Техническото решение не води до изменения в ОАБ и документи, включени в приложение № 2 на лицензията. Методиката за категоризация за изменение в проекта по отношение на влиянието му върху безопасността е утвърдена в АЕЦ „Козлодуй“. Техническото решение за внедряване на алтернативни мембрани от СПП е оценено съгласно точка XII от тази методика, според която замяната или промяната на оборудване и тръбопроводи от системи за нормална експлоатация – помпи, арматура, електродвигатели, резервоари и друго свързано оборудване, както и въвеждането нови елементи по основния проект, се категоризират като категория IV. Изготвен e отчет за оценка на влиянието на изменението по проекта по техническото решение върху безопасността с № ЕП-2.ТР.3387.ОТЧ. Съгласно изискването на техническото решение за доказване, че МПУРС могат да изпълняват проектните си функции, са извършени изпитания преди монтажа, отразени в констативен протокол. През месец юни 2025 г. са направени изпитания на якост/плътност при налягане 20 кг. сила на сантиметър квадратен на изработена алтернативна мембрана от стомана 1.4310. Изпитанията са успешни в студено и горещо състояние. Мембраната е изработена от „Атоменергоремонт“ АД по искани чертежи, предоставени от АЕЦ „Козлодуй“. Изпитанията показват, че мембраната е използвана в МПУРС-250-16, може да бъде заменена с аналог. АЕЦ „Козлодуй“ разполага със сертификатите, доказващи качеството по стандарт, химическия състав, якостните характеристики на материалите, използвани за изработка на алтернативите консумативи – мембрана и разкъсваща се ос. Няма конструктивни изменения с изключение на използване на алтернативна стомана по европейски стандарти. На 2 ноември 2025 г. в „Атоменергоремонт“ АД са произведени разширени изпитания на стенд, разработен по размери за мембраните. Изпитанията обхващат система от мембрана и разрушаващ се стержен, изработени от алтернативни стомани 1,4310 и 1,4541 и стержен, изпълнени чрез възлагане на „Атоменергоремонт“ по чертежи на АЕЦ „Козлодуй“. Изпитанията са успешни в студено състояние, доказващи удовлетворяване на изискванията по паспорт на оригиналните. Резултатите са представени в протокол. Устройствата са комплектовани и монтирани от персонала на АЕЦ „Козлодуй“ съгласно инструкцията за обслужване и ремонт. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) След регистриране на спукана мембрана на 19 декември 2025 г. е потърсено съдействие на български научни организации, разполагащи с лаборатории за измерване на механическите характеристики на стоманата. На 22 декември 2025 г. са изпитани образци от тези стомани на две места – в Техническия университет в София (лаборатория по тензометрия) и Изпитвателен център по строителството при „Научноизследователски институт – НИСИ“ ЕООД.
#54 · speech
Времето, господин Андреев.
#55 · speech
Иван Андреев
Завършвам. Резултатите са аналогични на получените при изпитанията. Няма нормативно изискване, което да регламентира съгласуване на техническите решения по отношение на подмяната на мембранните предпазни устройства със завода производител. Предпазните устройства отговарят на техническите условия, определящи съответния тип и параметри. По отношение на основанията за реализиране на изменението в проекта. Съгласно действащите правила в АЕЦ „Козлодуй“ изменения в проекта на приети в експлоатация конструкции, системи и компоненти се извършват с техническо решение. При периодична подмяна на оборудване с резервни аналогични части не се изисква такова. В случая изменението се явява внедряване на алтернативни мембрани поради забавяне на доставката. Тъй като имаме промяна на стоманата, затова е направено това техническо решение, което, както казах, е IV категория. Няма отношение към безопасността. Тези изменения са направени съгласно инструкции по качество с протокол, който е проведен на Технически съвет на 10 септември 2025 г., и е взето решение за изготвяне на изменения в проекта. Техническото решение е създадено от 17 септември 2025 г. То е съгласувано със сектор „Ведомствен технически надзор“ в АЕЦ „Козлодуй“, който е лицензиран орган с Лицензия № 678 на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. Направена е оценка на съответствието по всичките отношения на ядрената безопасност – радиационна защита, техническа безопасност, пожарна безопасност, технически надзор, техническа експлоатация, метрологичен контрол, опазване на околната среда, енергийна ефективност. Техническите решения от IV категория не изискват разрешение или уведомяване на АЯР. Няма нормативно изискване, което да изисква съгласуване на техническите решения с проектанта. По отношение на финансовите загуби. В момента пропуснатите ползи за дружеството са до размера на тавана за приходите за АЕЦ „Козлодуй“ от 120 лв. на мегаватчас за определяне на целевите вноски във фонд СЕС и са 18 млн. лв. за двете спирания през декември 2025 г. Реално не може да се говори за пропуснати ползи, тъй като всички приходи от пазарните продажби на нова енергия над този таван се внасят във фонд СЕС. Предвид особеностите на неутронно-физичните процеси в активната зона на ядрена мощност работата на понижена мощност или спирането на блока за определен период измества датата за начало на планов годишен ремонт за презареждане към по-късен етап и дава възможност за удължена работа на блока до края на проектната разчетна продължителност на кампанията. Предстоящото удължаване на работата на блока компенсира недопроизводството от спиранията през месец декември. Това ще доведе до финансови постъпления за Централата от реализацията на тази ел. енергия, която в момента е недопроизведена, и ще сведе до минимум пропуснатите ползи. От изключителна важност е да се отбележи, че в АЕЦ „Козлодуй“, което е основният стълб на енергийната система на България и ключов фактор за националната енергийна сигурност, водещ приоритет при експлоатация на ядрените блокове са изискванията за безопасност. Благодаря Ви.
#56 · speech
Благодаря Ви, господин Андреев. Преди да дам думата на второто изслушвано лице… (Народният представител Йордан Тодоров иска думата.) Само да направя едно съобщение: Уважаеми колеги, на 19 февруари 2026 г. е постъпил общ проект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за здравето, приети на първо гласуване на 18 февруари 2026 г. Проектът е изготвен от Комисията по здравеопазването на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС. Съобщението се прави с оглед срока за писмени предложения за второ гласуване. (Народният представител Васил Пандов иска думата.) Ще Ви дам думата за процедура, доцент Пандов. Заповядайте, господин Тодоров.
#57 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, не знам дали има такава техническа възможност, но дали има възможност това, което изчете господин Андреев, да бъде размножено и да бъде дадено тук на групите? Ние ще си го прочетем сами, защото аз стоя там до колоната и почти нищо не разбрах – 50% от нещата, които каза шефът на „АЕЦ – Козлодуй“ не успях да ги разбера, просто не ги чух. Ние сами ще си ги прочетем, просто, ако може, да ги размножите в няколко копия и да ги раздадете на групите.
#58 · speech
Разбира се, ако господин Андреев прецени, че материалът, с който разполага, може да бъде размножен.
#59 · speech
встрани от микрофоните
Той така или иначе го прочете публично.
#60 · speech
Господин Андреев, имате ли такава възможност или... Ако имате, моля да предадете на квесторите, те ще изготвят копия на всички народни представители. Заповядайте за процедура, доцент Пандов.
#61 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На основание чл. 79, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам за току-що изчетеният от Вас Общ законопроект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за здравето, приети на първо гласуване на 18 февруари 2026 г., срокът за писмени предложения за изменение и допълнение да бъде намален на три дни. Благодаря.
#62 · speech
Благодаря Ви, доцент Пандов. Уважаеми колеги, направена е процедура за намаляване на срока за писмени предложения между първо и второ четене на Общия проект на Законопроект. Моля, режим на гласуване. (Народни представители от всички парламентарни групи влизат в пленарната зала.) Колеги, моля, упражнете правото си на глас и заемете местата си – ще Ви изчакам. Гласували 116 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 3. Предложението е прието с това срокът за писмени предложения между първо и второ гласуване на Общия проект, изготвен въз основа на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за здравето, приети на първо гласуване на 18 февруари 2026 г., да е намален на три дни. Давам думата на второто изслушвано лице – председателят на Агенцията за ядрено регулиране, господин Цанко Бачийски – заповядайте да изразите становище по темата на изслушването в рамките на десет минути.
#63 · speech
Цанко Бачийски
Уважаеми господин заместник председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря за възможността да изкажа становището на Агенцията за ядрено регулиране по повдигнатия проблем. Ще започна с изискването на чл. 3, ал. 2 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия, в който е казано, че при използване на ядрената енергия и източниците на йонизиращо лъчение приоритет има осигуряването на ядрената безопасност. И въобще цялата нормативна уредба е подчинена на това изискване, пред всички други дейности – при използване на ядрената енергия приоритет да има ядрената безопасност. В тази връзка в Наредбата за осигуряване на безопасността на ядрените централи – в чл. 52, ал. 1, е казано, че всички конструкции, системи и компоненти, важни за безопасността, се определят и класифицират по класове на безопасност на основата на тяхната функция и тяхното отношение към безопасността, а съгласно чл. 15, ал. 4, т. 5а от Закона за безопасно използване на ядрената енергия разрешение от Агенцията се издава за извършване на промени, водещи до конструкции, системи и компоненти, важни за безопасността на ядреното съоръжение. На практика това изисква, ние да го прилагаме, разпределяйки измененията в групи, така наречените категории на изменения, които показват дали едно изменение се нуждае от разрешение, или не. Така например в първа категория разрешение – изменение на конструкции, попадат конструкциите, системите и компонентите от първи и втори клас на безопасност и за издаване на такова разрешение се изисква задълбочена обосновка на безопасността, анализи… Във втората категория, или втората група изменения, се включват промени в конструкции, системи и компоненти от втори и трети клас на безопасност. В третата категория изменения се включват промени във втори, трети и четвърти клас на безопасност, но които са несъществени и не променят функциите на самите системи. И последната четвърта категория – това са изменения, които нямат никакво отношение към ядрената безопасност, не изпълняват функции на безопасност – с тяхното изменение не се променят лицензионните документи. За тази категория на изменение не се изисква разрешение и уведомяване на Агенцията за ядрено регулиране. На практика, преди всеки планов годишен ремонт съгласно добрите практики Централата предоставя в Агенцията за ядрено регулиране списък на всички изменения, които има намерение да реализира през съответния планов годишен ремонт. Това ни дава възможност да преценим дали правилно са определени категориите и дали за някои от измененията не се изисква разрешение. В случая със сепаратор-паропрегревателите и тези мембрани, които са елемент от тези съоръжения, а те са определени и са класифицирани като четвърти клас по безопасност – съоръжение за нормална експлоатация, тяхното предназначение е да осигуряват и обезпечават производството на електроенергия, а не безопасността. Всичко това е доказано в проекта чрез детерминистични и вероятностни анализи, в които ясно е посочено, че не може и да става дума при повреда на СПП за възникване на ядрена авария. Що се отнася до промишлена авария, каквито твърдения има напоследък, сепараторите-паропрегреватели се намират в участък от втори контур или паротурбинната установка, защитен от повишаване на налягането с три независими защити. Тези защити са не само от повишаване на налягането, а от създаване на предпоставки за повишаване на налягането. Тоест независимо от това дали мембраните ще сработят, или не, имат три защити, които ще предотвратят разрушаване на съоръжението в този участък. Казвам това, защото отново прозвучаха в много изказвания на коментиращи темата, че да, ядрена авария няма да има, но ще има промишлена авария, ако тези мембранни устройства не сработят. В тази връзка на 16 януари ние публикувахме на сайта на Агенцията една информация какво представляват сепаратор паропрегревателите и какви защити има към тях, които ще предотвратят тяхното разрушаване. По отношение на контрола бих искал да обобщя това, което Агенцията прави. Първата бариера, както виждате, представянето на тези списъци, които ние оценяваме по отношение на това в коя категория попада планираното изменение. Следващият контрол е, когато получим искане за извършване на промени в конструкции, системи и компоненти, важни за безопасността, ние проверяваме дали е обосновано и дали няма да бъде засегната безопасността на ядрената централа. След реализация на техническото решение получаваме акт за неговата реализация и съответно контролираме дали са изпълнени условията, заложени в разрешението. Един, бих казал, съществен етап от такъв контрол е проверката на нашите инспектори за готовността на съответния блок да бъде въведен в експлоатация след плановия годишен ремонт. Там ние оценяваме дали всички планирани технически решения са изпълнени в съответствие с разрешенията, които сме дали, дали експлоатационният персонал, било то оперативен или ремонтен, е запознат с това изменение и дали има инструкции как да работи с изменените вече системи и компоненти. Така че по отношение на контрола на съоръженията по СПП и съответно на мембраните попадат до четвърта категория, за която не е необходимо издаване на разрешение от страна на Агенцията за ядрено регулиране. И като заключение мога да кажа, че специално за случая, няма нарушения на Закона за безопасно използване на ядрената енергия, няма нарушения на изискванията на Наредбата за осигуряване на безопасността на ядрените централи, няма нарушения и на изискванията на Наредбата за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия. Благодаря Ви, това мога да кажа.
#64 · speech
Благодаря Ви, господин Бачийски. Преди да преминем към групите и въпросите – уважаеми колеги, наши гости са ученици и ръководители от Професионалната гимназия по транспорт в град Разлог. Те са в българския парламент по покана на народния представител Иван Герчев. Добре дошли в Народното събрание! (Ръкопляскания.) Преминаваме към първи кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли въпрос? Няма въпрос. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната –Демократична България“? Заповядайте, господин Рибарски.
#65 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Поредно изслушване по темата АЕЦ „Козлодуй“, шести блок. Многократно в миналото изслушвахме и господин Андреев, и господин Бачийски във връзка с парогенератор в шести блок. Този проблем също изискваше евентуална подмяна, която изискваше дълъг период на планиране, затруднена доставка, евентуално също от Русия. Тези мембрани реално са консуматив, който, според изложеното от господин Андреев, на четири години се подменя при основен ремонт. През 2020 г., по негово изявление, е използван последният комплект с такива мембрани, които са вложени в 6 блок. И от 2020 г. виждаме едва в 2025 г. – май месец, Министерският съвет да взема решение за тази дерогация. И основният въпрос тук е: кой се е забавил, планирането ли е грешно в този период? Това са изключително съществени, макар и да са извън обсега на Агенцията за ядрено регулиране, за работата на АЕЦ „Козлодуй“ предпазни мембрани в сепаратор-паропрегревател. Те са надзорни съдове под налягане и там контролът също е изключително затегнат, независимо че те не попадат в тези класове, които изреди господин Бачийски. Въпросът ми е: след като са изчерпани всички комплекти, виждаме, че при пазарните консултации само фирми от Русия се явяват и проявяват интерес към производството и доставката на това оборудване, как за в бъдеще, след като тези опити в момента се оказват неуспешни, как за в бъдеще този проблем ще бъде решен? Търсени ли са алтернативни производители в Европейския съюз със съответните срокове за доставка, които да могат да реагират в сегашната ситуация с наложени санкции, затруднен транспорт? Как се справят другите оператори на ВВЕР реактори в Европа? Какъв е техният подход и какво да очакваме в следващите месеци да се случи, така че да няма поредното спиране за подмяна на разкъсана мембрана в сепаратор-паропрегревател? Благодаря.
#66 · speech
Благодаря Ви. Моля да вземете отношение по поставения въпрос.
#67 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Рибарски, ако обърнахте внимание на изложението ми, тези мембрани са сменени. В 1994 г. са сменени предпазните клапани, които са на СПП. Дотогава са били с предпазни клапани, оттогава са с мембранни устройства, които имат различни изисквания в Република България. В Русия това нещо е променено. При тях ги приравняват към предпазни клапани и се сменят всяка година. Също така при нас оригинални мембрани са доставени само в 1994 г. През следващите години са доставени мембрани от различни производители, които са руски. Съответно ние сме търсили различни начини за диверсификация. По наша инструкция, вътрешна, която касае складови наличности, след изписване от склада, както са изписани през 2020 г., е необходимо да се стартира процедура, която да възстанови складовата наличност на дадения консуматив. Това нещо е стартирано през 2023 г. и е прекратена по члена от ЗОП, който казахме, както господин Тодоров отбеляза – по една-единствена оферта. Сега ние, установявайки този дефект, сме приели направление на няколко действия по отношение на диверсификацията. Първо, както беше отбелязано, спешно се опитахме да доставим стомана, която е аналогична на оригиналната. Стоманата ни е доставена от българска фирма, сертифицирана е, направен е анализ на химичния състав. Направен е анализ в Техническия университет и още един институт и получихме всички сигми – това са напреженията за разкъсване. След което, в момента имаме математически анализ също от българска фирма, който е по модел за проектиране и ни е дал всичките напрежения, които са възможни, съответно диаметъра на шийката, която се скъсва. В момента в АЕЦ „Козлодуй“ текат изпитания на комплекта стержен мембрана при 20 градуса, след което ще се направят на работна температура 220 – 240 градуса. Съответно е стартирана процедура за доставка, за която е сключен договор със специална енерготехника. Мисля, че го подписах във вторник и е направено искане за дерогация. По отношение на дерогациите, да, тогава се забави дерогацията, но ако обърнахте внимание, договорът, който е сключен през 2024 г., на практика изтича през март 2026 г. Тоест реално погледнато нямаше как да ги доставят тези мембрани за 6 блок. Освен това трябва да се има предвид, че мембраните са с четиригодишен срок. Те трябваше да се сменят през 2024 г. и реално погледнато те имат две изисквания. Едното е четири години, другото е 20 цикъла на натоварване. Те бяха на 12 цикъла и ако не се беше наложило хидроизпитание на СПП в този период, много вероятно беше да можем да удължим с още една година тяхната експлоатация. Освен това искам да отбележа, че по време на хидроизпитания на СПП, за да може да се извърши това хидроизпитание, се правят някои манипулации по отношение на опорно-подвесната система, което в момента изследваме. Защо го изследваме? Защото при нас от пет случая четири са на второ СПП, което ни навежда на мисълта, че има и друга причина, която не е само в това. Сега тази стомана, която е в момента, тя е по-устойчива, което обаче установихме, че товари съответно стержена. Затова при монтажа, който беше направен при второто скъсване, той беше изключително прецизиран и там беше отделено внимание на технологичните допуски. Тоест има един много важен елемент при тези мембрани – това е разстоянието от мембраната до буталото и то трябва да е не по-малко от 1 мм. Ако е по-малко от 1 мм, тогава тази мембрана товари допълнително стержена и той ще се скъса на по-ниско налягане. Но самата мембрана е направена за това – за да се къса. Тоест тя трябва да се скъса в един момент. И тя на практика, скъсвайки се, изпълнява своето предназначение. Ако има нещо допълнително...
#68 · speech
Благодаря Ви, господин Андреев. Давам думата на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за първия въпрос. Колеги, имате ли въпрос? Заповядайте.
#69 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. През 1994 г., и по-конкретно на 21 март 1994 г., в АЕЦ „Козлодуй“ е получено писмо от руската фирма „Интерарм“, в което се дават извънредни технически указания към персонала на ремонтната организация при подмяна на проблемните мембранни предпазни устройства и стержените към тях. Тези допълнителни указания са именно с цел да не се стига до преждевременно сработване на мембраните при налягания под проектните, до деформации на стержените при цикли налягане-вакуум, до компрометиране на защитната функция на сепараторите и така нататък. Въпросното писмо ще Ви го предоставя сега, защото е доста старо все пак. По данни от документи, с които разполагаме, до 2020 г. тези указания са били стриктно спазвани и прилагани в ремонтната практика. Отново по данни от документи, с които разполагаме, по това време ремонтът на шести блок – през есента на 2025 г., тези изисквания не са изпълнени, а резултатите са налице в момента. Указанията не са били спазвани и при ремонта на 5 блок по-рано – през 2024 г., но тъй като там са били монтирани оригинални резервни комплекти, проблемът към момента не се е появил. Знаем това, тъй като липсва отразяване на изпълнението на конкретните параметри в протоколите за ремонт и в актовете за готовност за пуск. Предполагаме, че неизпълнението на всички тези указания е следствие от непрекъснати назначения на нов персонал или поне е доста пряко свързано с него, тъй като щатът през последните няколко години е нараснал с над 300 души. Говорим за назначени нови хора в АЕЦ „Козлодуй“. Отговорността за подобен пропуск не бива да се прехвърля на техническия персонал по принцип, тъй като тя се носи, на първо място, от самото ръководство на Централата, което е длъжно да осигури адекватно обучение, контрол, приемственост на новите кадри, разбира се, особено когато става дума за системи, свързани с безопасността. И в крайна сметка това, което сега казах накратко, Вие потвърждавате ли го? И след поредното извънредно спиране на 6 блок в случая обмисляте ли да подадете своята оставка, господин Андреев? Благодаря.
#70 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Господин Андреев, заповядате да отговорите на поставените въпроси.
#71 · speech
Иван Андреев
По отношение на изпълнението на инструкциите за ремонт на тези комплекти има създадени документи при всеки планов годишен ремонт, които са констативни протоколи, протоколи от ремонта, протоколи от материалите, в които всъщност са описани всички действия на ремонтния персонал. Съответно и всичките параметри, които трябва да се спазват по време на демонтаж и монтаж на същите съоръжения. По отношение на персонала специално човекът, който е бил от 90-те години ръководител на групата, която е отговорна за тия мембрани, и в момента е на работа в учебния център и обучава колегите на тези дейности и досега, въпреки че е пенсионер. Ние по никакъв начин не се опитваме да губим опита на хората и по този начин се опитваме даже да им създадем... Мога да Ви кажа повече. Аз в момента на подмените на мембраните през 1994 г. бях старши турбинист и съм участвал в този процес. Така че нашите колеги не могат да бъдат обвинени в нехайство или в немарливост по принцип. Освен това имайте предвид, че с кадрите в момента е много сложно. Не само с кадрите, които ремонтират блоковете, но и с ръководните кадри също е голям проблем. Така че ние винаги гледаме да имаме достатъчно кадри, които да заемат съответните позиции, защото голяма част от нашия персонал е лицензиран, тоест той трябва да ходи на изпит или в нашия учебен център, или в Агенцията по ядрено регулиране на всеки пет години. Тия хора отделно минават и психологични обследвания. Така че нещата са дадени в такъв аспект, че всичко е под контрол. Сега по отношение на тези мембрани аз вече Ви казах какви действия са предприети. Надявам се с новото министерство да уточним и другите неща, които поставихте. Благодаря.
#72 · speech
Благодаря, господин Андреев. Заповядайте за процедура по начина на водене.
#73 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Обръщам се към Вас. Ще дам пример от миналата седмица, мисля, че Вие отново водихте заседанието, когато господин Костадинов попита представителите на службите дали в онази хижа, печално известната, са ходили високопоставени лица от политиката. Никой тогава не отговори по същество. Така си мина изслушването. Нека да правим разлика, когато някой излиза тук и казва нещо и когато той наистина отговаря на въпроса. Би трябвало председателят или този, който води заседанието, да следи има ли отговор на въпроса, или просто някой е излязъл да каже нещо, тъй като основната част от въпроса беше дали господин Андреев е обмислял да поддаде оставка. Благодаря.
#74 · speech
Благодаря Ви, господин Проданов. Изхождайки от разпоредбите на Правилника, по никакъв начин не мога да влияя на отговарящите в пълнотата или непълнотата на техните отговори. Мога само да ги приканя и ще го направя. Уважаеми изслушвани лица, моля да отговаряте на поставените въпроси. Благодаря Ви за направената процедура. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ има ли въпрос? Нямате. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Вълков.
#75 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моят въпрос е за това как спирането на 6 блок поради скъсването на защитните мембрани се отразява на финансовото състояние на АЕЦ „Козлодуй“. Благодаря.
#76 · speech
Благодаря Ви, господин Вълков. Заповядайте да отговорите на въпроса, господин Андреев.
#77 · speech
Иван Андреев
Уважаеми, господин Председател, уважаеми народни представители! Реално спирането няма значително отражение върху финансовия резултат. Когато се отчитат загубите от енергопроизводство следва да се има предвид, че с решение на Министерския съвет се определя таван на приходите за компенсиране на битовите потребители, който от миналата година е 120 лв. на мегаватчас. Над тази сума приходите се внасят във Фонд „Сигурност на енергийната система“. Допълнително върху целия размер на тези вноски се правят отчисления в размер на 15,5% във фондове „Сигурност на енергийната система“, „Радиоактивни отпадъци“ и „Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения“. Например при средна борсова цена от 240 лв. на мегаватчас на пазарния сегмент „Ден напред“ се формира себестойността на електроенергията, която се увеличава с 19 лв. на мегаватчас, и то реално за АЕЦ остават 101 лв. на мегаватчас при таван от 120 лв. Така че отделно аз Ви казах, че при работата на блока в удължена кампания, тази разлика ще бъде компенсирана, но това престои в бъдеще. Финансово някъде са около 18 млн. лв., както споменах, и отделно мога да кажа, че само за този месец януари сме превели във Фонд СЕС 67 млн. евро. Благодаря.
#78 · speech
Благодаря Ви, господин Андреев. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“, имате ли въпрос? Не. Парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Заповядайте, господин Найденов.
#79 · speech
АПС
Уважаеми, господин Председател, уважаеми колеги! АЕЦ „Козлодуй“ е спиран на три пъти извънредно след направен ремонт на 1 декември и предаден обект „Основен ремонт“. Това са най-студените и най-тежките месеци, когато е трябвало да се произвежда по-голямо количество електроенергия, и прословутият клапан се е пукал три пъти. Как рефлектира това на бизнеса, тъй като оплакванията са на безброй много фирми, които ме потърсиха по тази тема. Цената, която вчера „Електрохолд“ е давала за фирмите е 450 лв. на фактура. Това е с ДДС, без компенсации, без нищо вътре във фактурата, това е крайна цена – 450 лв. Това е, защото АЕЦ „Козлодуй“ – 6 блок, не е работил. Естествено, януари месец соларите произвеждат най-малко ток и цената на борсата е скочила главоломно до тези прословути 450 лв. с ДДС и всички компоненти. Откъде идва цялата работа? Професор Касчиев по bTV обясни в „Лице в лице“, че през 2024 г. е била обявена обществена поръчка за доставка на оригинални компоненти. Договор е бил сключен, получена е дори дерогация, но за едни 300 хил. лв. след това никой не е отишъл да купи тези оригинални части, а се е наложило да се импровизира и да се направят собствени части. Въпросът ми е: кой по неизвестни причини отказа да подпише този договор и да закупи частите? Благодаря Ви.
#80 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#81 · speech
Иван Андреев
Мисля, че това беше коментирано при изложението. Договорът беше готов за подпис в края на месец май 2025 г. със срок до началото на март тази година. Тоест, реално погледнато, договорът нямаше да може да достави тези части, даже ако се беше изпълнил в рамките на дерогацията. Извън рамките на дерогацията ние нямаме право съгласно Европейския регламент да изпълняваме доставки от Русия. И от тази гледна точка, понеже изпълнителят не може да достави в рамките на договора – тоест до март месец тази година, това ще бъде бъдеща доставка. Той поиска удължаване на срока, което нямаше как да се случи по решението за дерогация. Това е. Благодаря.
#82 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте.
#83 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Господин Андреев, от казаното от Вас дотук и от цялостната информация, която имаме по казуса, мисля, че в тази държава вече всички знаят какво е сепаратор-паропрегревател. Но от казаното дотук не се отговори на един въпрос и той е съществен, а за мен по-скоро отговорът клони в политическата сфера. Защото аз Ви познавам добре – Вие сте машинен инженер, знам, че цялата Ви кариера е минала през атомната централа и че разбирате. Определено Вие сте професионалист в тази област, това не може да се отрече. Но основателният въпрос, който възниква при нас е, че, когато се натрупат едни и същи събития от еднакъв порядък, определено някой трябва да понесе някаква отговорност. Ние разбрахме, че това е извън Вашите възможности, и неслучайно изслушването беше формулирано така, че тук трябваше да присъства и министърът на енергетиката, който вече не е министър на енергетиката. Защо по дяволите, след като атомната централа е елемент от критичната инфраструктура на държавата, са възможни такива забрани? Там явно в Министерския съвет и специално в Министерството на енергетиката, и специално Жечо Станков – който, слава богу, вече не е министър и дано повече никога не бъде, някой е осуетил закупуването на тези критично важни елементи, резервни части, за да не се случват тези инциденти и промишлени аварии. Защото виждаме: да, уверяват Ви, изпитания има, всичко е направено, както следва да бъде направено, но въпросният сепаратор не издържа явно на последните мегавати, на тези върхови натоварвания, и се налага няколко пъти този реактор да бъде извеждан от работа, за да бъде извършен необходимият ремонт. Конкретният въпрос ми е, ако, разбира се, искате да отговорите на него: не смятате ли, че по-настоятелно е трябвало да направите тези свои искания, макар че Вие сте били и шеф на БЕХ – тук всички го помним това нещо. Не би ли следвало, както се казва, да тропнете по масата и да настоявате тези части да бъдат доставени, защото ние знаем, че Министерският съвет може да взима такива решения? Вие не можете като изпълнителен директор на атомната централа, дори и БЕХ не може, но Министерският съвет може. Така че, ако може да ми отговорите, ми отговорете на този въпрос. Ако не можете, ще Ви разбера. Благодаря.
#84 · speech
Благодаря, господин Манов. Господин Андреев, заповядайте да изложите Вашия отговор.
#85 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател! Уважаеми народни представители, уважаеми господин Манов! По отношение на внесените дерогации от Министерството в Министерския съвет ние може да влияем на процеса единствено, когато изискаме спешността на тези дерогации, което го правим съответно с писма по време на оперативките, по време на срещите в Министерството с министрите, заместник-министрите и директорите. Доста е сложно, тъй като трябва да докажем, че тези части трябва да се доставят действително от Руската федерация. Понякога се бавят и последното критично беше доставката на датчици за системи за вътрешнореакторно и детектори, което за нас също малко се забави. Но така или иначе успяха преди две седмици да го дадат това разрешение, което е критично за пуска на 5 блок след ПГР, и се надяваме тези части да бъдат доставени. Борим се и е много сложно по отношение на различни системи, които също ни трябват, и са необходими. Мога да цитирам, но те са много. Разберете, че централите са произведени по проект още от Съветския съюз. Тези централи зависят много от доставките. Управлението на доставките става много сложно при тази война, която е в момента, и ние се мъчим по всякакъв начин да намерим алтернативи. Но имайте предвид, че не за всичко може да се намерят алтернативи, а освен това блоковете са вече над проектен ресурс, и то доста години. Всяко едно съоръжение тук трябва да се гледа повече като рохко яйце, да се следят всички процеси и подмяната на елементите да е навременна, което наистина е сложно при тези дерогации. Надявам се за в бъдеще този процес да бъде доста по-гладък. Благодаря.
#86 · speech
Благодаря Ви, господин Андреев. От парламентарната група ВЕЛИЧИЕ? Госпожо Матеева, заповядайте.
#87 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми гости, уважаеми госпожи и господа народни представители! Предварително се извинявам, че задавам въпрос от сфера, в която съм абсолютен лаик, но този въпрос си задават българските граждани и бихме искали да чуем отговора от господин Андреев. Въпросът ми е във връзка със следното: тъй като допускам, че да се включи и извънредно да се спре един блок, какъвто е 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“, не е като да се приведе в действие и да се спре един лек автомобил. Какво означава това като амортизация на този блок? Тоест с колко е съкратен животът на 6 блок от тези три извънредни спирания? Благодаря Ви.
#88 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на въпроса.
#89 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожа Матеева! Един ядрен блок има различни режими на работа. В случая, който е с тези спирания, първи контур и реакторната установка остават в работа на мощност. Тоест те са в работа от 1 до 3%. При тях няма изменения и натрупване на цикли. По отношение на турбината това е спиране, което обаче не е привеждане на турбината в студено състояние, което също е щадящ режим. При пускане на турбината, както колегите знаят, включително господин Бачийски, ние правим винаги изпитания и има и едно спиране за изпитание на автомата на безопасност. Тоест не очакваме тези спирания да повлияят по какъвто и да е начин на ресурса на блока. По отношение на реактора е ясно. По отношение на турбината, мисля, че обясних, но въпросът е чисто технически. Ако трябват допълнително аргументи, то е доста по-дълго, за да Ви разкажа за температурните режими и други съпътстващи фактори. Благодаря.
#90 · speech
Благодаря Ви. От нечленуващите в парламентарните групи има ли колеги, които желаят да зададат въпрос? Няма. Преминаваме към втория кръг въпроси. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС има ли въпроси? Няма. От парламентарната група на ПП-ДБ? Заповядайте, господин Рибарски.
#91 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председателстващ. Господин Андреев, аз искам да доразширя първия си въпрос и да получа конкретен отговор. Ако две седмици след годишния планов ремонт се налага спиране заради мембрана, подменена с производител, различен от тези, които сте използвали до момента, се налага второ спиране, трето спиране. Ако след това спиране отново тези мембрани не издържат – Вие казахте колко прецизни са и колко малки са допуските, явно има период, в който „Атоменергоремонт“ трябва да усвои производството на това изделие. В миналото имало ли е доставки на мембрани за паропрегревателя, извършвани от „Атоменергоремонт“? И ако тези проби и грешки не дадат нужния ефект, Вие какво ще предприемете като директор на АЕЦ „Козлодуй“, за да гарантирате непрекъсваемостта на работа? И сам казахте, че по този начин пък се измества и датата за годишния планов ремонт. Вече няколко спирания през ноември, можем да си представим дали в някакъв момент няма да съвпаднат двете дати на двата блока. Това ми е въпросът: имате ли друг вариант, освен да прецизирате производството, да напасвате изделието, за да постигнете дълготраен ефект, така че да не се налага спиране толкова често на 6 блок? Благодаря.
#92 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Андреев, да отговорите на въпросите.
#93 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Рибарски, в годините е имало мембрани, които са произведени от „Атоменергоремонт“, поради факта, че част от оригиналните доставки са се забавили или е имало дефектни части в доставените комплекти. Тези мембрани са работили 4 години. Тук стоманата, която е била доставена за тези мембрани, е била пълен аналог на стоманата, от която са изработени първите оригинални комплекти. А в случая стоманата, която е доставена, е аналог, но тя се оказва с малко по-други свойства. При нашите анализи тя е доста по-здрава. Тоест чрез свойствата на самата стомана мембраната издържа на по-големи налягания, и това е отбелязано и от научните организации, които са я изследвали. Но това е изменение и естествено, ние сме научени, още когато сме започнали да работим в АЕЦ-а, че винаги трябва да се върнеш към това, което си направил, за да видиш дали е правилно. Съответно сега доставката на стоманата е пълен аналог на стоманата, която е била преди това. Но, както Ви казах, тук има и едно друго смущение, което сме внесли при плановия годишен ремонт. Това са хидроизпитанията на СПП, които са направени тази година и не бяха отложени. При тези изпитания се правят определени действия – заваряват се отвори на опоро-подвесната система, което сега в момента го изследваме, замерихме вибрации на всички тези тръбопроводи. Тоест пълният кръг мерки, които можем да предприемем, е направен. А договорът за доставка на мембрани, както казах, е подписан, съответно сме направили запитвания до различни производители, включително в Украйна и в Германия. Засега нямаме положителни отговори оттам, но за в бъдеще смятам, че ще имаме. Също така, работейки с „Атоменергоремонт“, виждаме, че те също търсят вариант за подобряване на устройствата. В момента поддържаме връзка и правим допълнителни анализи с различни други български организации, които са производствени и научни. И Блокът не е спрян заради WANO. Напротив – колегите от WANO ни помагат много в търсенето на решение. Те ни дадоха пълна информация по отношение на руските централи и по отношение на украинските. Така че там имаме пълна кооперация с тях и с тях също съвместно търсим решения. Но за момента, преди да спрем блока, ние трябва да направим така, че да сме сигурни, че всички изпитания, които сме направили, няма да доведат до ново спиране. Това е свързано с нашата култура на безопасност и с това, че хората работят винаги с мисъл за безопасността. Безопасността при нас е преди всичко. И съответно, ако успеем да доставим тези нови мембрани по един или друг начин, ние трябва да помислим за в бъдеще как този възел, който, на практика, се оказва, че не е ремонтно пригоден и този възел не дава възможност да работиш по някакъв начин. Защото ако е предпазен клапан, наредбата позволява при отваряне на един предпазен клапан той да бъде затворен принудително и да останеш на един, а тук в случая се налага спиране на турбината за подмяна. Тоест в момента вървят предложения за технически решения и в тази насока. Така че ние в момента се опитваме блокът да си изработи нормално кампанията в щадящи режими. Ако сте забелязали – товарим с малки скорости, следим всичко, темперира се и тогава се тръгва нагоре, за да сме сигурни, че всичко е наред. Но, както казах, в случая 4 от 5 са на второ СПП, което определено ни указва, че има някакъв друг проблем. Благодаря.
#94 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте.
#95 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Андреев, аз исках да питам други неща, но една препоръка към Вас: Вие, освен че отговаряте изключително софистично и никой нищо не разбира и не чува, и не слушате, защото когато Даниел Проданов излезе, той не хвърли вината върху работниците. Напротив – ние не казахме това, а казахме, че ръководството винаги трябва да носи отговорност. АЕЦ „Козлодуй“, освен че е сърцето на българската енергетика, е изключително важна за оцеляването на моята родна област Враца, защото там работят хиляди хора. С работещите в Централата и фирмите покрай нея нашият край не е западнал, нашият край не е загинал, нашият край все още го има. С изчезването на всички други предприятия и работодатели, на практика, това се оказва, което спира... Но! Години наред там се назначават хора, без да е ясно дали има нужда от тях. Публична тайна във Враца е, че се създаде отдел за един бивш министър. Просто, за да има какво да работи, ние трудоустроихме поредния пенсиониран министър. Прави впечатление, че в последните 4 – 5 години, с изключение на 2022 г., когато броят е намалял, броят на работниците расте. Всички се назначават без конкурс, каквато си е обичайната практика при Вас. Масово е мнението, че старите, истинските специалисти бяха, използвам по-меката дума – подменени, от хора, които са откровено партийни калинки и са основно от ГЕРБ и от ДПС. А щатът се раздува, за да се назначат избиратели, а не служители, които да вършат работа. Но искам да Ви попитам, тъй като в момента тече проверка. Тази проверка на Световната асоциация на ядрените оператори е в ход. Предмет на проверката са всички събития и инциденти от тези аварии, които се случиха. Какво ще отговорите на тези експерти, защо този конкретен проблем се появява за трети пореден път в рамките на два месеца? И моето лично мнение е, че след тази проверка реномето на АЕЦ „Козлодуй“ пред целия свят и възможната бъдеща експлоатация ще бъдат много накърнени. Благодаря.
#96 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#97 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! Проверката от WANO в момента разглежда този проблем. Експертите преглеждат цялата документация, всички извършени действия, които сме направили, и както казах преди малко, те ни дадоха препоръки още по време на разговорите с тях къде и какви действия са предприети в техните централи. Говорейки за реномето на АЕЦ „Козлодуй“, тази партньорска проверка цели именно да установи дали има някои неща, които могат да бъдат подобрени – в случая е повторяемост с късането на мембраните. Но тук, по отношение на самите мембрани, въпросът е чисто технически. Той се обсъжда на всекидневните оперативки с тях – и сутрин, и следобед, и в момента даже имаме експерти от руски централи, които са ни дали необходимите данни, които ние ще ползваме в нашата работа. Такива неща се случват в много централи – има повторяемост на събития. Въпросът е да се намери коренната причина, която я и търсим в момента. Това е най-важното за нас и мисля, че колегите от WANO точно това правят в момента, за да могат и те да ни окажат в техните заключения и препоръки какво бихме могли да направим, за да няма такава повторяемост. Благодаря Ви.
#98 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Няма въпрос. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Нямате въпрос. Парламентарната група на ИТН? Няма въпрос. Парламентарната група на АПС? Заповядайте, господин Найденов.
#99 · speech
АПС
Моят въпрос е: как ще я караме оттук нататък? Имаме проектна документация, имаме оригинални части, но ние нито спазваме проектната документация, нито ползваме оригиналните части. И сега е малкото зло – слагаме клапан, който не е оригинален, който се пука, а какво ще стане, ако от новата ламарина сложим клапан, който не се спука, и почнат да гърмят другите части на пароцентралата? Това е моят въпрос. Благодаря Ви.
#100 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте да отговорите, господин Андреев.
#101 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, поради факта, че още при проекта се отчита възможността за човешка грешка и небрежност, са внесени, както каза и господин Бачийски, допълнителни средства, които да не позволят това да се случи. В случая това са три допълнителни защити на турбината. А освен това тези клапани са изпитани на стенд, който доказва, че при определено налягане, надвишаващо работното, те ще се скъсат или ще сработят. И както виждате – те сработват. А доставените клапани, които са изпробвани, както и отбелязах – такива са правени в годините, са по същия начин и са си вършили работата. Тоест нямаме съмнение, че клапанът няма да отвори. Проблемът в момента е с отварянето му на по-ниски налягания, а не говорим за по-високи. И мисля, че доста по-рано турбината ще спре, преди да се стигне до тези налягания. Такава е и логиката на защитите и резервността им. Благодаря Ви.
#102 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на МЕЧ имате ли въпрос? Не. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте, госпожо Катинчарова.
#103 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Господин Председател, колеги народни представители, уважаеми гости, имам по един въпрос към двамата. Господин Андреев, във Вашата кариера от 1990 г. насам в АЕЦ „Козлодуй“, по времето когато горивото е било руско и са били използвани оригиналните части, препоръчани от производителя, колко аварийни спирания е имало и ремонти, колкото и незначителни да са били за безопасността? Веднага искам да направя уточнението, че не сме русофили или русофоби или някакви други. Говорим, че когато се отнася за ядрена безопасност, не може да има никаква политическа коректност. А към Вас, господин Бачийски, въпросът ми е: в качеството си на председател на АЯР давали ли сте препоръка, одобрявали ли сте по някакъв начин, давали ли сте мнение – експертно, отговорно – за това доколко е безопасно да се работи с резервни части, критични за сигурността, местно производство? Благодаря Ви.
#104 · speech
Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. Първо ще дам думата на господин Андреев. Заповядайте.
#105 · speech
Иван Андреев
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! В тези години спиранията бяха в пъти повече поради причината, че трябваше да се направят доста изменения в проекта. Има една книга, издадена от Международната агенция, и тя се казва „Проблеми на реактори ВВЕР-1000“, които в годините бяха модернизирани и отстранени. По отношение на този тип устройства – те бяха монтирани именно защото предпазните клапани, които бяха преди тях, имаха многократни сработвания и затова те бяха спирани. По отношение на горивото мога да кажа, че в годините с колегите от „ТВЕЛ“ сме работили за подобряване на това гориво, тъй като повишаването на мощността и преминаването на различни цикли при кампаниите води до това, че горивото трябва да се модернизира и трябва да бъде по-качествено и по-различно. Мога да Ви кажа, че направихме един преход на 6 блок, който беше от ТВСА на ТВСА-12, което гориво даже при определен тип дефекти се държи така, че блокът може да работи в продължение на цялата кампания. Това го давам само като пример. Благодаря Ви.
#106 · speech
Благодаря Ви. Господин Бачийски, заповядайте да отговорите.
#107 · speech
Цанко Бачийски
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ако правилно разбрах въпроса, ще се опитам да отговоря малко по-подробно. Първо, когато се отнасят до технологични препоръки, има един документ на Агенцията GSG-13, който изрично препоръчва на регулатора да не си позволява, или по-точно да се въздържа, от даване на технологични предложения, касаещи технологията. Когато обаче се касае за оценка на изменението, което може да повлияе на безопасността, не само се дава предписание – или не се разрешава това изменение, или се поставят условия, които да докажат, че то е безопасно и няма да засегне по никакъв начин ядрената безопасност. Ако трябва да се върна към случая, тези съоръжения, за които става въпрос, не попадат в този обхват. В интерес на истината неформално с колегите обсъждаме възможните решения какво е допустимо и какво не е допустимо за решаването на проблема и от тази гледна точка – да, имаме комуникация, но отново казвам, без да давам предписания. Специално за случая, първо, те не са допустими и второ, не са необходими. На площадката ние имаме един отдел, който се нарича „Оперативен контрол на площадката“. Те ежедневно контролират работата, дори и тази, която не е свързана с безопасността, с работата на отделните звена в АЕЦ „Козлодуй“. Получавам информация какво правят и какво предприемат колегите за решаване на наболелия проблем. Лично аз в януари месец направих едно посещение в АЕЦ „Козлодуй“ точно за да обсъдим какво се случва, какъв е подходът, какво трябва да се направи и това, което видях, ме кара да мисля, че наистина е подходено систематично. Нещата са обмислени от всяка една гледна точка. Стендът, на който първоначално са извършвани изпитанията, за да се види дали въобще е допустимо да бъдат слагани тези елементи, е изцяло преработен и по мое мнение отговаря на всички изисквания за изпитания на елементите, които ще бъдат влагани в този клапан. Изключително грамотно е анализирана цялата ситуация по отношение на състава на материала и подхода. Тук прозвучава и въпросът: да не би колегите, които монтират, да нямат необходимата квалификация – и това е проверено. Тоест, ако трябва отново да отговоря кратко, като регулатори – и въобще не само аз, а и моите колеги, избягваме да даваме предложения по технологията и промяната, но винаги, когато се налага да се оцени безопасността, даваме необходимите предписания. Неформалната комуникация също е в ход и тя е необходима, защото е елемент от културата на безопасност и подхода на Агенцията въобще към нашите лицензианти. Ако смятате, че съм отговорил, можете да зададете друг въпрос. Благодаря Ви.
#108 · speech
Благодаря Ви, господин Бачийски. Преминаваме към отношенията. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли отношение? Няма. От парламентарната група на ПП-ДБ? Заповядайте, господин Рибарски.
#109 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председателстващ. Едно изслушване, което ни заля с техническа информация и може би отегчи голяма част от залата, но това, което аз мога ясно да направя като заключение, е, че до 2023 – 2024 г. процесът по набавяне, а преди това пазарни консултации за осигуряване на тези мембрани, са текли по план. И господин Андреев ясно каза, че след като са изчерпани през 2020-а последните комплекти, веднага започва процедурата по тяхното подновяване в склада. В края на 2024 г. от АЕЦ „Козлодуй“ правят искане за дерогация от Министерския съвет, но тази дерогация идва чак през май месец 2025 г. Това изключително много нарушава плановете. Това решение, което изпълнителната власт – Министерският съвет в лицето на министър-председателя Росен Желязков забавя с пет месеца, се оказва критично и фатално за моментното състояние на 6 блок в АЕЦ „Козлодуй“. След това пък идват и неблагоприятните новини от доставчика, който иска удължаване на срока, допълнително средства да му бъдат заплатени поради инфлационните разходи и проблемите с транспорта. Цялото това забавяне, което е в порядъка на 5 – 6 месеца, нарушава целия процес по подмяна на тези мембрани. В момента аз наистина се надявам служителите в АЕЦ „Козлодуй“ и всички, заети в този процес, да намерят решение. Дано наистина материалът, за който се съмнявате, и долавям в изложенията Ви, че може би предполагате, че е причина за възникващите периодично проблеми, дано това наистина да е проблемът. Дано да стигнете до дългосрочно решение, защото тези спирания точно в този период изправят цялата електроенергийна система пред риск. Този риск пък веднага рефлектира върху цените на небитовите потребители, които вече са изправени пред отново рекордни цени, които нарушават тяхната конкурентоспособност. Многократно това сме го обсъждали. Компенсации няма, компенсациите също не бяха подновявани и не са резултат от някакви гласувания в Народното събрание, както често в момента се злоупотребява, а е решение, което не беше подновено след 31 март 2025 г. Така че това е една верижна реакция, която тръгва от Министерския съвет, и отново рефлектира върху решенията, които са вземани там. Отново казвам, дано да се справите! Вярвам, че ще намерите решения, защото в противен случай имаме доста лоши примери. Както се направиха сравнения с ПАВЕЦ „Чаира“, така и с други общности, които в една или друга степен се оказват изложени на немарливо отношение, експлоатация, и в крайна сметка лишават електроенергийната ни система най-често от тези базови мощности, които пък в сегашното нарастване на ВЕИ електроенергията са изключително нужни – и въртящият момент, който дават, поддържане на честоти. От всичко това ние няма как в момента да се откажем точно от такива мощности, така че дано не станем свидетели на още спирания след това поредното трето и ситуацията да влезе в нормален режим на работа. Благодаря.
#110 · speech
Благодаря Ви, господин Рибарски. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ заповядайте да изразите Вашето становище.
#111 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Аз докато го слушах това цялото изслушване, не знам защо се сетих за едни думи, които ще Ви кажа с извинение – че всяко идиотско деяние има своето философско оправдание. Истината е, че няма абсолютно никаква причина да се стига до ситуацията, до която се стига не за първи, не за втори, а за трети пореден път само в рамките на само два месеца. На два месеца! Веднъж е добре, втори път е под въпрос, но трети път – това е абсолютно безпрецедентно в световен план. Случвало се е, вярно е, но за много по-сериозни неща, защото подмяната на тези мембрани е абсолютна рутина за хората, които работят в АЕЦ „Козлодуй“, и те са го правили десетки, да не кажа, дори стотици пъти в годините назад. Абсолютна лъжа е, още веднъж ще го кажа, че дерогацията – нужната дерогация от Министерския съвет, по някакъв начин забавя доставките или пък, че има проблем с доставките от Русия във връзка с наложените санкции – санкции за доставки за ядрени централи няма! Някои хора трябва да го запомнят, да си го запишат, да си го татуират на челото. Такива забрани за внос на части за ядрени централи просто няма и не съществуват. Ще Ви дам пример за такива дерогации, които са дадени. Въпросната дерогация, между другото, е един хвърчащ лист хартия, който министърът трябва да го внесе в Министерския съвет, а преди това директорът на Централата трябва да напише доклад, да го входира в Министерството на енергетиката и министърът на енергетиката да внесе на заседание в Министерския съвет на заседание един лист хартия – и гласуване за две минути! Нищо повече и това е цялата дерогация. Ще Ви дам примера с дерогацията за йодните филтри, която беше гласувана миналата година. Тези йодни филтри бяха, първо, че има достатъчно на склад, но, да речем, че е имало нужда от тях. С тях или с тази процедура, която беше за йодните филтри, бяха източени от Централата 12 млн. лв. Искането за дерогация, след сключването на договор, беше вкарано в Министерския съвет още същия месец. В месеца, в който беше сключен договорът, искането вече беше в Министерския съвет и чак след като вдигнахме все пак публичен шум, беше оттеглена точката от Министерския съвет и беше вкарана отново след 2 – 3 месеца, когато нещата се потулиха, тихомълком я вкараха и си я гласуваха, и тези 12 млн. бяха източени! Между другото, по тази поръчка бяха отстранени осем фирми от обществената поръчка по абсолютно формални причини –технически, за да спечели фирмата, която имаше най-висока оферта – 22 млн. лв., която купи йодните филтри за 9 млн. и 800 хил. лв., и бяха източени по този начин 12 млн. лева от Централата. И като Ви казвам всичко това – може би затова, а може би и за други неща, в публичното пространство все повече започва да се спекулира, че всъщност всичко това се прави целенасочено, просто защото няма логично обяснение защо се случва. Защото е възможно, а и така се спекулира, че зелената мафия си плаща тази централа да не работи. Кой има интерес тя да не работи? На кого ще му се увеличат печалбите? Няма ли да бъде на тези, които държат фотоволтаиците, които ги настроиха в нивите? Освен това по този начин централите се утвърждават и като безалтернативен вариант за ниско емисионно производство на електрическа енергия. Аз лично отказвах да повярвам в такива теории, защото за мен са твърде конспиративни. Аз обичам да гледам факти, обичам да гледам документи, но нямам друго обяснение логично. Освен това като добавим към всичко това и факта, че тези пускания и спирания – и господин Андреев каза, че Централата не е била спирала, няма никакво значение – мощността се намалява. От това намалява експлоатационният живот на ядреното оборудване и най-вече тези цикли на натоварване – на увеличаване на мощността и на намаляване, и от това се раздува металът и се свива, а от това най-вече се уврежда ядреното оборудване, тоест корпусът, парогенераторите, главните тръбопроводи и най-вероятно циркулационните помпи и двигателите към тях – това е ядреното оборудване в сърцето на ядрения реактор, което стои. По този начин лесно можем да стигнем до извода, че някой може да се е сетил, че по този начин – като се прави това нещо периодично, трети парогенератор, който през годините имаше хронични проблеми и 6 блок беше спиран за отстраняване на течове от този парогенератор няколко пъти – 3 или 4 пъти през последните 4 – 5 години, някой може да се е досетил, че по този начин може да бъде компрометиран, и Централата, тоест 6 блок да бъде спрян за по-дълъг период. Един парогенератор се сменя за между година и две, ако изобщо може да бъде сменен, между другото, защото не е много ясно дали може да бъде сменен изобщо. Пак казвам, аз много не вярвам в конспиративни теории, но защо иначе – как можем да обясним, че министърът не е дал дерогация седем месеца? Как можем да обясним, че след като пък дава дерогация след седем месеца, след като пък благоволи да даде въпросната дерогация, вместо когато вече има всички налични неща, които могат да приведат договора в изпълнение, той се анулира. Просто го анулират. Защо е анулирана, тоест прекратена, друга обществена поръчка през 2023 г., за която също стана въпрос, по която също формална причина е била, че е останал един възможен доставчик? И какво от това? Цената на тази мембрана е 6 хил. лв. – да Ви кажа, ако не знаете. За целия комплект е 6 хил. лв.! Това са жълти стотинки за тази централа на фона на многомилионните договори, които се сключват. Освен това в публичното пространство, знаете вече, всички депутати знаят, че излязоха данни, че има ръководни лица, които са от Централата, които са ходили в хижата в „Петрохан“. Какво са правили там? Ако са медитирали, добре, нямам нищо против. Знаем как се е медитирало, но каквото, такова…
#112 · speech
Времето, господин Тодоров!
#113 · speech
…но ако са се срещали… Приключвам. …ако са се срещали със зелени организации, движения, ако са поемали някакви ангажименти, ние няма как да знаем. Аз и не очаквам някой да си признае, разбира се, но това трябва да бъде проверено. Затова настояваме, затова и внесохме сигнал в прокуратурата и ДАНС да бъде извършена обстойна проверка – вече имаме и нов министър на енергетиката, от Министерството, от БЕХ, от държавните институции, от ДАНС и разбира се, настояваме ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ да си подаде своята оставка. И Иван Андреев, който трябва да понесе отговорността, защото е изпълнителен директор, и той носи отговорността по принцип за всичко, което се случва там, но и още по-важно – заместник-изпълнителният директор Андрей Красночаров, за който спокойно мога да кажа, че този човек е опасен за безопасността. Дори нямам просто време да Ви изброя през годините колко неща е направил и как ги е правил, но този човек съм абсолютно убеден, че е опасен за тази централа и трябва да му се иска оставката, и трябва да бъде уволнен дисциплинарно, ако питате мен…
#114 · speech
Времето, господин Тодоров!
#115 · speech
…защото има хора, които се самозабравиха. Тази централа няма нужда да обяснявам колко е важна за българската икономика и за българската енергетика…
#116 · speech
Времето, господин Тодоров!
#117 · speech
…но тази централа започва да се превръща в държава в държавата, в един тумор…
#118 · speech
Времето, господин Тодоров!
#119 · speech
…и лесно може на всичко това да бъде сложен край, просто като се смени ръководството. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#120 · speech
Благодаря Ви. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Нямате въпрос, нямате отношение. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Госпожо Киселова, заповядайте за отношение.
#121 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Андреев, уважаеми господин Бачийски! Преди повече от 10 години БСП поиска референдум – национален референдум за развитието на ядрената енергетика в България. Оттогава насам експериментите с АЕЦ „Козлодуй“ не са спрели…
#122 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Вие нали не искате референдум от БСП, бе?
#123 · speech
…и това, което можем да кажем днес, е, че експертите в АЕЦ „Козлодуй“ при тези обстоятелства продължават да работят, и Централата функционира. Преди една година – сигурно аз съм единственият народен представител, който влезе в 6 блок, и това, което видях, и мисля, че виждаме и днес, са експерти, които работят. Това, че министърът на енергетиката се смени днес, няма да свали отговорността от господин Станков. И занапред мисля, че ще има доста въпроси, на които бившият министър на енергетиката да отговаря. В този смисъл изслушването имаше за цел да покаже, че експертите продължават да работят и ще продължават да работят, докато заемат длъжностите. Благодаря Ви.
#124 · speech
Благодаря Ви, госпожо Киселова. Парламентарната група на ИТН? Няма отношение. Парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Заповядайте за отношение, господин Найденов.
#125 · speech
АПС
Политически интриги, които касаят персонала, назначенията, доставките на части, ремонта на Централата, престъпна небрежност и некомпетентност. До този извод стигаме от начина, по който се управлява най-важният енергиен център на България. АЕЦ „Козлодуй“ има два блока. Единият блок е достатъчен да компенсира регулирания пазар. Вторият блок е достатъчен да поддържа ниските цени на борсите. Когато не работи единият от двата блока, регулаторният пазар остава и цените на борсите хвръкват. Тогава се оказва, че България плаща най-скъпия ток в Европа, българският бизнес страда и оттам нататък всичко останало по веригата. После се чудим защо цените са литнали нагоре, защо има инфлация и защо сме неконкурентноспособни на западните стоки. Трябва спешно да се самосезират органите и тези хора, които са виновни за това нещо, да бъдат наказани, и към тях, ако трябва да се предявят и дела, и затвор, ако трябва.
#126 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Парламентарната група на МЕЧ има ли отношение? Заповядайте, господин Манов.
#127 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. За съжаление, няма как да няма проблеми в АЕЦ „Козлодуй“, да няма проблеми в Маришкия басейн, да няма проблеми с ПАВЕЦ „Чаира“, да няма проблеми с „Лукойл“, с електроразпределителните дружества. В частност АЕЦ-а е един проблем, който е част от един голям проблем, който се казва енергетиката на Република България. За съжаление, поредица министри на енергетиката и екипите им нищо не разбират от енергетика. Да се надяваме, че тоя, който сега се появява, който също нищо не разбира от енергетика, ще ни опровергае и ще направи нещо смислено, щото ние вече веднъж сме им гледали сеира какви ги вършеха. Проблемът е, че ние не сме поставили на масата и в тази зала едно решение, което се казва стратегия за развитие на енергетиката на Република България. Такава стратегия няма. Идваха и си отиваха различни визионери – кой от кой с по-голяма глупост, нали, казана или в тази зала, или в публичното пространство, и трябва да си признаем, дами и господа, че когато през енергетиката се разпределят 38 – 40% от бюджета на държавата, няма как там да няма нечисти интереси. И за съжаление, тук изниква и въпросната фирма на Чичко Тревичко – Ковачки, и редица други фирми, които оскъпяват поръчките в атомната централа. Това са факти, те са известни в публичното пространство, няма как директорите да не се огъват пред шефовете си в БЕХ и особено пред министъра на енергетиката и неговите заместници, и тези проблеми няма да бъдат решени на парче. Те трябва да се решат генерално. Дай боже, това нещо да се гледа от българския народ. Предстоят избори и на тези избори всеки трябва да си направи сметката за кого да гласува и да гласува за такива хора, които са в състояние да решават тези проблеми. Съжалявам, че ще го кажа това нещо, господин Андреев, но Вие също имате вина за това, което се случва там и няма как да е по-различно, защото Вие сте изпълнителен директор. Аз неслучайно в първия въпрос, който зададох, казах, че Вие е трябвало да бъдете по-настоятелен и да тропате по масата, защото очевидно политическите решения, които се взимат, особено в енергетиката, водят до доста сериозни щети. Вие сам споменахте за над 120 млн. лв. щети, но най-вероятно те са много по-големи, защото пропуснатите ползи също са щета, господин Андреев. Завършвам с това, с надежда: дано служебният министър да предприеме някакви действия, дори и за краткия период, в който ще бъде служебен министър, и да се получи цялостно подобрение на състоянието не само в атомната централа, но и в енергетиката като цяло, защото там проблемите са дори още по-големи. Благодаря Ви.
#128 · speech
Благодаря Ви, господин Манов. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте, госпожо Катинчарова, да изразите Вашето отношение. (Председателите се сменят.)
#129 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Госпожо Председател, колеги народни представители, уважаеми гости! Споделям Вашето неудобство да присъствате тук и да давате отговори, които не дължите, заради факта, че изпълнявате нарежданията и инструкциите на Вашите ръководители. Всъщност те днес трябваше да бъдат тук, защото проблемите с АЕЦ „Козлодуй“, независимо от какво естество са, са плод на политически решения, на политическа недалновидност, на излишна политическа коректност, които ощетяват българския държавен интерес. Енергийният суверенитет на страната ни е сериозно накърнен и днес в продължение на месеци България плаща най-скъпия ток в Европа. Нашите плодородни земи бяха завзети от частни и огромни ВЕИ проекти, които се присламчиха по силата на някаква безплатна концесия към електроразпределителните ни мрежи, построени от нашите бащи и деди. В същото време един проект, който Партия ВЕЛИЧИЕ се опитва да прокара от миналото Народно събрание насам, а именно изграждането на АЕЦ „Белене“, за който имаме готови и платени реактори и можем да придвижим напред, но три пъти вече към него се връщаше властта и отново го изоставяше, и всеки път по едни три-четири милиарда бяха крадени буквално, отклонявани. АЕЦ „Белене“ все още е на масата като възможност да подсигурим с безвъглеродна базова енергийна мощност нуждите на българската държава. Никой от колегите в тази зала и от предишните колеги от предишното Народно събрание не прояви интерес към това. АЕЦ „Белене“ е един добър проект за българския държавен енергиен интерес и той все още при добра воля може да бъде съживен и реализиран, тъй като е един европейски проект, без значение как политическите ни противници го коментират. Съчувствам Ви за неудобството, което изпитвате днес. Този разговор не трябваше да става технически и експертен, тъй като се намираме в най-политическата сграда, в най-политическия орган на държавата. Тук трябва да се говори за политики и отговорност. Отговорност за недалновидните политически решения в областта на енергетиката носят не само бившият министър Жечо Станков, а и Владимир Малинов и всички енергийни министри, независимо дали от служебни или редовни правителства, от последните 10 – 15 години. В този смисъл отговорните лица си имат имена и те са известни на всички. Съжалявам, че днес погубихме парламентарно време в едни разговори, които не водят до нищо. Тези хора тук са професионалисти, които не носят отговорност за политическите решения, малоумните, бих казала, в ущърб на българската държава, които ги наложиха през последните години. Напомням отново, че ако има съвсем малко политически разум и любов към България, отговорност към енергийните интереси на държавата, част от тези колеги, които са тук, най-вероятно ще бъдат, ще бъдем или ще бъдат в следващия парламент, тази задача е неотложна. И Ви моля, които и да сте в следващия парламент тук, да бъдете отговорни към нуждите на държавата, да мислите 50 години напред, 100 години напред и да помогнете да се реализира АЕЦ „Белене“, който е осъществим много по-рано и на много по-ниска цена, отколкото 7 и 8 блок на „Уестингхаус“. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. Колеги, с това изчерпахме процедурата по изслушване. Благодаря на господин Андреев и на господин Бачийски за участието им в днешното заседание. Ние преминаваме към четвърта точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА НА ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯТА. Вносител е Министерският съвет от 5 януари 2021 г. От Комисията по правата на човека и вероизповеданията заповядате, господин Събев, да представите доклада.
#131 · speech
Уважаема госпожо Председател, колеги, преди да изчета доклада на Комисията по правата на човека и вероизповеданията, ще направя една процедура за допуск в залата. Въз основа на нашия правилник за вътрешен ред и дейността на Народното събрание – чл. 43, ал. 2, моля да допуснем госпожа Румяна Петкова – заместник-министър на труда и социалната политика.
#132 · speech
Благодаря Ви, господин Събев. Колеги, подлагам на гласуване процедурата по допуск за госпожа Румяна Петкова – заместник-министър на Министерството на труда и социалната политика. Гласували 111 народни представители: за 79, против 31, въздържал се 1. Предложението не е прието. При това положение, колеги, няма да има представяне от страна на Министерския съвет. Заповядайте за доклада, господин Събев.
#133 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. „ДОКЛАД за първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминацията, с № 51-602-01-3, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г. На извънредно заседание, проведено на 11 февруари 2026 г., Комисията по правата на човека и вероизповеданията обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 51-602-01-3, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г. На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика: госпожа Румяна Петкова – заместник-министър и госпожа Ирина Иванова – началник-отдел „Равни възможности, антидискриминация и социални помощи“, дирекция „Политика за хората с увреждания, равни възможности и социални помощи“; от Комисията за защита от дискриминация госпожа Елка Божова – председател, госпожа Елена Чернева-Маркова – заместник-председател на КЗД и госпожа Александра Александрова от „Амнести Интернешънъл България“. В изпълнение на разпоредбата на чл. 72, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по правата на човека и вероизповеданията, преди да обсъди Законопроекта по същество, извърши проверка и установи, че той отговаря на изискванията на Закона за нормативните актове, указа за неговото прилагане и на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. От името на вносителя, Законопроектът беше представен от заместник-министър Румяна Петкова. Основната цел на Законопроекта е да се транспонират в българското законодателство две европейски директиви: Директива 2024/1499 и Директива на Европейския съюз 2024/1500, които установяват минимални стандарти за органите по въпросите на равенството в Европейския съюз. България е задължена да въведе тези разпоредби до 19 юни 2026 г. и да избегне риска от налагане на финансови санкции. Предложените промени ще допринесат за укрепване на българския орган по равенството по отношение на неговата независимост, ресурси и правомощия. С предлаганото допълнение в чл. 40 на Закона за защита от дискриминация, съгласно което членовете на КЗД не носят наказателна или гражданска отговорност за служебните си действия и актове, освен при умишлено престъпление от общ характер, се цели независимостта и свободата от външно влияние на членовете на КЗД. Към настоящия момент в националното ни законодателство не е предвидена изрична разпоредба за независимост на членовете на КЗД при изпълнението на служебните им задължения. Това дава възможност за атакуване на независимостта на самия орган и на членовете на КЗД персонално. Образуваните наказателни дела от частен характер срещу членове на КЗД във връзка с произнесени от тях решения, с които страната в производството не е съгласна, водят до невъзможност за формиране на заседателен състав в случаите на оплаквания за множествена дискриминация и са пречка за упражняване правомощията на комисията. Въвеждането на предварително получено съгласие на лицето за участието от негово име на КЗД в съдебни производства е пряко изискване, постановено в директивите, и гарантира, че органът участва в съдебни производства от името на жертвата само с нейното одобрение. Прилагането на новите разпоредби не изисква допълнителни бюджетни средства или увеличаване на административната тежест. В Комисията са постъпили писмени становища по Законопроекта от Комисията за защита от дискриминация и „Амнести Интернешънъл България“. Комисията за защита от дискриминация подкрепя внесения законопроект и счита, че предложените промени са от изключително значение за ефективното функциониране на институцията и за осигуряването на защитата от дискриминация. Въвеждането на функционален имунитет за членовете на КЗД гарантира, че те могат да формират вътрешното си убеждение и да постановяват решения без риск от външен натиск или неоснователни съдебни преследвания. В становището на „Амнести Интернешънъл България“ се сочи, че за транспонирането на директивите не е необходимо въвеждането на общ имунитет на членовете на КЗД. Независимостта следва да се гарантира чрез институционални и процедурни механизми, а не чрез изключване от отговорност. В изпълнение на разпоредбата на чл. 73, ал. 11 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по време на обсъждането на Законопроекта на първо гласуване се проведе и публичното му обсъждане. Председателят на комисията господин Красимир Събев изрази своята подкрепа за предложения законопроект и подчерта необходимостта от осигуряване на независимост на членовете на КЗД при изпълнението на техните служебни задължения. След проведеното гласуване Комисията по правата на човека и вероизповеданията с 6 гласа „за”, от които 4 гласа от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 1 глас от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ и 1 глас от парламентарната група на ИТН; 0 гласа „против” и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация, № 51-602-01-3, внесен от Министерски съвет на 5 януари 2026 г.“ Благодаря Ви.
#134 · speech
Благодаря Ви, господин Събев. Колеги, откривам разискванията. Имате думата за изказвания. Заповядайте, господин Дренчев, първо изказване.
#135 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Първо, вероятно и единствено изказване. Напълно безсмислена комисия, няма никаква нужда от нея. Самото ѝ съществуване показва, че обществото няма доверие на съдебната система, защото ако съдебната система работи както трябва, съществуването на тази комисия се обезсмисля. Какво е скандалното тук? В чл. 40, където се създава една шеста алинея: „При осъществяване на служебните си задължения членовете на Комисията не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление.“ По същество се предлага функционален имунитет за членовете на тази комисия, по-висок дори от на съдии, по-висок от този на народните представители. Защо те имат нужда от това? Очевидно, защото са некомпетентни. Актовете, които предписват на фирмите, нарушават грубо закона, много често те се отменят като незаконосъобразни. Засегнатите от техните решения понасят имуществени щети, които после претендират срещу тази комисия и заради това някой е решил, че трябва да им даде имунитет срещу съдебно преследване. От ВЪЗРАЖДАНЕ сме не просто против това те да бъдат безотговорни – защитени от закона, а сме против въобще да съществува тази комисия. В предложенията, които давахме по бюджета, който така или иначе не се прие, щяхме да спестим наистина стотици милиони на данъкоплатците, закривайки не само тази, но и много други такива синекурни комисиики, агенциики, които са направени просто за политически пенсионери и за хора, които не могат да работят друго. Естествено, че ще бъдем против, предлагам направо да минем нататък и да закрием самата комисия.
#136 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Други желаещи за изказвания по Законопроекта? Не виждам. Закривам разискванията и ще преминем към гласуване. Колеги, поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита от дискриминация със сигнатура № 51-602-01-3, внесен от Министерския съвет на 5 януари 2026 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 136 народни представители: за 100, против 27, въздържали се 9. Предложението е прието. Господин Събев, заповядайте за процедура.
#137 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, колеги! Правя процедурно предложение по чл. 79, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание срокът за предложения на приетия на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона да бъде три дни.
#138 · speech
Благодаря Ви, господин Събев. Колеги, ще подложа на гласуване процедурното предложение срокът за предложения между първо и второ гласуване на току-що приетия законопроект да бъде съкратен на три дни. Моля, режим на гласуване. Гласували 135 народни представители: за 97, против 29, въздържали се 9. Предложението е прието. С това изчерпахме и точка четвърта от днешния дневен ред. Преминаваме към следващата точка пета: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ. Вносители – Маноил Манев и група народни представители, от 30 януари 2026 г. За представяне на доклада на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред – господин Манев, заповядайте.
#139 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! „ДОКЛАД за първо гласуване относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона з Министерството на вътрешните работи, № 51-654-01-16, внесен от Маноил Манев, Христо Терзийски и Младен Маринов на 30 януари 2026 г. На редовно заседание, проведено на 12 февруари 2026 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 51-654-01-16, внесен от Маноил Манев, Христо Терзийски и Младен Маринов на 30 януари 2026 г. Законопроектът и мотивите към него бяха представени от народния представител Маноил Манев. Спешността за разглеждане на предложения законопроект произлиза от факта, че за неизпълнение на задълженията по Регламента, Европейската комисия е стартирала наказателна процедура срещу България INFR (2022)2113), в резултат на която на 18 юни 2025 г. е предявила иск пред Съда на Европейския съюз, което може да доведе до значителни неблагоприятни последици – имуществени санкции за страната ни в големи размери. Предложена е заключителна разпоредба, с която ще се обезпечи необходимостта да се изпълнят възложените със Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража функции на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към министъра на правосъдието. Във връзка с изпълнението на проект „Повишаване на капацитета на персонала, изграждане на пилотен затвор, свързан с учебен център и подобряване на рехабилитацията на лишените от свобода“ и постигане на заложените индикатори относно създаването на работни позиции за пилотния затвор, преходното отделение (halfway house) и учебен център е заложен индикатор с наименование „Брой създадени нови работни позиции“. Въз основа на извършеното гласуване с 13 гласа „за“ – 6 гласа от парламентарната група на ГЕРБ-СДС; 2 гласа от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“; 1 глас от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, 1 глас от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“; 1 глас от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“; 1 глас от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, и 1 глас от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ, без „против" и 1 глас „въздържал се“ – от парламентарната група на ПП МЕЧ, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 51-654-01-16, внесен от Маноил Манев, Христо Терзийски и Младен Маринов на 30 януари 2026 г.“
#140 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Вие ли ще направите становището на вносител? Заповядайте.
#141 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги! С няколко много кратки изречения. В Законопроекта, който предлагаме пред Вас и който мина в Комисията при пълно одобрение от всички, става въпрос за следното: Прилагаме директивата, която определя контактна точка в България за всички интернет новини и проследявания на интернет публикации, свързани с антитероризъм. И втората точка е да осигурим възможността в новопостроения затвор и учебен център да се назначат служители. Това са двата текста, които в този законопроект са визирани. Предлагам да приемем Законопроекта, за да не носим негативи по едната точка и за да може да стартира работата на едно от местата за лишаване от свобода. Благодаря Ви.
#142 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Колеги, откривам разискванията. За процедура – първо, господин Хайтов, заповядайте.
#143 · speech
АПС
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Когато приемаме толкова важен закон за изключително важното ведомство МВР, е редно тук да присъства и ръководителят на ведомството. Да, истина е, че днес е ден, в който става смяна на министрите, но е редно поне ръководителят на структурата, за която се отнася и ръководи Дирекцията, за която е този закон, а именно ГДБОП, тук да присъства главният секретар на МВР, и без това не го видяхме доста дълго време. И аз правя процедура да бъде поканен, за да присъства по време на приемането на този законопроект, защото всъщност той е човекът, който, по един или друг начин, трябва да отговаря за реализацията на този закон и за нас е важно да го видим и да го чуем. Така че това е моята процедура.
#144 · speech
Благодаря Ви, господин Хайтов. Знаете, че по нашия правилник, когато вносители са народни представители и инициативата е тяхна, не е задължително да присъстват нито членове на Министерския съвет, нито на ведомства, ръководители на ведомства. Така че в момента и да я подложа… Ще я подложа на гласуване, разбира се, Вашата процедура, но не мога да Ви гарантирам, че ще бъде осигурено неговото присъствие в момента, в който започваме да гледаме Законопроекта. Обратно предложение? Заповядайте, господин Манев.
#145 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми колеги, с най-голямото ми уважение, но новият министър е по-добре да не идва, защото не знае на кой свят се намира в това министерство. (Шум и реплики.)
#146 · speech
Колеги, моля по същество по процедурата!
#147 · speech
А що се отнася до важността на Закона, не знам какво толкова страшно и спешно е обявяването на контактна точка, пък и какво ще вършат по тази точка, но всеки народен представител има право да изказва своето мнение. Само че, когато наистина е внесен от народни представители, няма такова задължение и поставянето на гласуване на такава процедура, мисля, че ще е прецедент. Благодаря Ви.
#148 · speech
Няма да е прецедент, процедурите са за това. Моля, режим на гласуване по предложението на господин Хайтов. Гласували 124 народни представители. за 40, против 60, въздържали се 24. Предложението не е прието. Заповядайте за процедура, господин Димитров.
#149 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, дами и господа! Правя процедурно предложение за удължаване на работата на днешното заседание до приемането на тази и следващата точка – следващата е десета, тоест до приемане на десета точка или точка шеста за днес, госпожо Председател. Така че се надявам, колеги, да подкрепите това предложение. Благодаря Ви.
#150 · speech
Благодаря Ви. Господин Иванов, Вие искате обратно предложение? Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на колегата Мартин Димитров за удължаване на работното време на днешното пленарно заседание до разглеждане и приемане на точка шеста за днес. Моля, режим на гласуване. Гласували 135 народни представители: за 39, против 68, въздържали се 28. Предложението не е прието. Колеги, продължаваме с разискванията по Законопроекта. Има ли желаещи за изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Поставям… (Реплики.) Работното време днес е до 14,15 ч., имаше почивка от името на парламентарна група. Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 51-654-01-16, внесен от Маноил Манев, Христо Терзийски и Младен Маринов на 30 януари 2026 г. Гласували 148 народни представители: за 134, против няма, въздържали се 14. Предложението е прието. Господин Манев, заповядайте за процедура. Секунда. За различен вот – господин Радулов, заповядайте. Имате думата.
#151 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Председател, тук присъстващи колеги! Аз ще обясня защо гласувахме „въздържал се“ нашата група. Нека да научите. През месец февруари миналата година зададох въпрос на министъра на вътрешните работи Митов по отношение на точката за достъп, тъй като бяхме влезли в наказателна процедура. Тогава министърът ми отговори, че точката си работи, всичко се възприема от нашите колеги на Запад и даже сутринта е вкарано предложение това да се официализира. Само че докато точката не е минала през ей тая процедура, тя не е законна. Една година трябваше, за да се стигне до узаконяването. Това е показател за качеството на работа в Министерството на вътрешните работи под ръководството на господин Митов и обяснява защо ние инициирахме два вота на недоверие спрямо правителството, и то именно заради министъра на вътрешните работи. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#152 · speech
Благодаря Ви, господин Радулов. Господин Манев, заповядайте.
#153 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Само с едно изречение към преждеговорившия колега. Не е виновен Министерският съвет. Виновни сме ние в Народното събрание, защото Законът, в който беше включена тази точка за МВР, има над 60 глупави предложения в него. И това е факт. А що се отнася до процедурата, моля на основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да преминем към второ гласуване. Благодаря Ви.
#154 · speech
Благодаря Ви. Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение да бъде разгледан и приет и на второ гласуване току-що приетият Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи. Гласували 146 народни представители: за 132, против няма, въздържали се 14. Предложението е прието. Преминаваме към гласуване на второ четене. Господин Манев, заповядайте да представите Законопроекта за второ гласуване, като го изчетете в цялост.
#155 · speech
Доклад по Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 51-654-01-16, внесен от Маноил Манев, Христо Терзийски и Младен Маринов на 30 януари 2026 г. „ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. …) § 1. В чл. 39 се създават ал. 10 и 11: „(10) Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ упражнява правомощията на компетентен орган по чл. 12, параграф 1, букви „а“ – „г“ от Регламент (ЕС) 2021/784 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 година относно справянето с разпространението на терористично съдържание онлайн (ОВ, L 172/79 от 17 май 2021 г.), наричан по-нататък „Регламент (ЕС) 2021/784“, и е националната точка за контакт съгласно чл. 12, параграф 2 от същия Регламент. (11) Във връзка с правомощията си по ал. 10 ГДБОП ежегодно изготвя доклад съгласно чл. 8 от Регламент (ЕС) 2021/784, който публикува на интернет страницата на МВР, и доклад съгласно чл. 21 от Регламент (ЕС) 2021/784, който изпраща до Европейската комисия в срок до 31 март всяка година.“ § 2. В част четвърта, глава четиринадесета се създава чл. 256а: „Чл. 256а. Директорът на ГДБОП или оправомощени от него длъжностни лица издават заповеди по чл. 3, параграф 1 и решения по чл. 4, параграф 4, изречение второ, чл. 5, параграф 4 и параграф 6, изречение първо и параграф 7, изречение второ от Регламент (ЕС) 2021/784, които подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок от получаването им от заинтересованите лица. Обжалването не спира изпълнението.“ § 3. Създава се чл. 266а: „Чл. 266а. (1) За неизпълнение на задълженията по Регламент (ЕС) 2021/784 на доставчик на хостинг услуги се налага имуществена санкция в размер, както следва: 1. за неизпълнение на задължението по член 3, параграф 3 – от 1000 до 6000 евро; 2. за неизпълнение на задължението по член 3, параграф 6 – от 200 до 1000 евро; 3. за неизпълнение на задължението по член 4, параграф 2 – от 500 до 3000 евро; 4. за неизпълнение на задължението по член 4, параграф 7 – от 500 до 3000 евро; 5. за неизпълнение на задължението по член 5, параграфи 1 – 3 – от 1000 до 6000 евро; 6. за неизпълнение на задължението по член 5, параграф 5 – от 500 до 3000 евро; 7. за неизпълнение на задължението по член 5, параграф 6 – от 500 до 3000 евро; 8. за неизпълнение на задължението по член 6 – от 1000 до 6000 евро; 9. за неизпълнение на задължението по член 7, параграф 1 – от 200 до 1000 евро; 10. за неизпълнение на задължението по член 7, параграф 2 или при изпълнението му в нарушение на изискванията, посочени в чл. 7, параграф 3 – от 200 до 1000 евро; 11. за неизпълнение на задължението по член 10 – от 200 до 1000 евро; 12. за неизпълнение на задължението по член 11, параграфи 1 и 2 – от 200 до 1000 евро; 13. за неизпълнение на задължението по член 11, параграф 3 – от 200 до 1000 евро; 14. за неизпълнение на задължението по член 14, параграф 5 – от 1000 до 6000 евро; 15. за неизпълнение на задължението по член 15, параграф 1 – от 200 до 1000 евро; 16. за неизпълнение на задължението по член 17 – от 200 до 1000 евро. (2) На доставчик на хостинг услуги, който извърши или допусне извършването на повече от две нарушения по ал. 1, т. 1, се налага имуществена санкция в размерите по чл. 18, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2021/784.“ § 4. Създава се чл. 267а: „Чл. 267а. (1) Актовете за установяване на нарушенията по чл. 266а се съставят от длъжностни лица, оправомощени от директора на ГДБОП. (2) Наказателните постановления се издават от директора на ГДБОП или от оправомощени от него длъжностни лица. (3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.“ Допълнителна разпоредба § 5. Този закон предвижда мерки по прилагането на Регламент (ЕС) 2021/784 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 година относно справянето с разпространението на терористично съдържание онлайн (ОВ, L 172/79 от 17 май 2021 г.). Заключителна разпоредба § 6. В Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията (ДВ, бр. …) в § 16 от Преходните и заключителните разпоредби се създава ал. 12: „(12) Алинеи 1 и 2 не се прилагат при увеличаване числеността на персонала на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към министъра на правосъдието, когато увеличаването е свързано с числеността на държавните служители, които пряко осъществяват дейности по изпълнение на наказанията или на мярката за неотклонение задържане под стража, при откриване на нови или разширяване на съществуващи места за изтърпяване на наказание лишаване от свобода.“ И едно предложение…
#156 · speech
Благодаря Ви. Откривам разискванията. Сега Ви давам думата за процедура.
#157 · speech
Едно редакционно предложение. Предложение за редакция в наименованието на Закона – думите „изменение и“ да отпаднат. В Заключителните разпоредби се създава § 7: „§ 7. В Закона за противодействие на тероризма чл. 32 се изменя така: „Чл. 32. При установяване на терористично съдържание онлайн същото се премахва или достъпът до него се блокира по реда на Регламент ЕС 2021/784 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 година относно справянето с разпространението на терористично съдържание онлайн (ОВ, L 172/79 от 17 май 2021 г.) и Закона за Министерството на вътрешните работи.“
#158 · speech
Благодаря Ви.
#159 · speech
Благодаря и аз.
#160 · speech
Колеги, други желаещи за изказвания? Господин Божанов, заповядайте.
#161 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Тъй като Вие си позволихте в нарушение на Правилника да не разпределите Закона за Националната служба за охрана, внесен от нашата парламентарна група, с който най-накрая да се случи това, което трябва да се случи, а именно охраната на лица като господин Пеевски да бъде свалена, си позволявам да направя редакционно предложение: „В Заключителните разпоредби се създават нови параграфи от 8 до 10: „§ 8. В Закона за Националната служба за охрана се правят следните изменения: чл. 22, ал. 1, т. 2 и 4 се отменят. § 9. Охраната на лица по отменените чл. 22, ал. 1, т. 1 и т. 4 се преустановява от датата на влизане на Закона в сила.“ И последен параграф: „§ 10. Подзаконовите нормативни актове по прилагане на този закон се привеждат в съответствие с неговите изменения в двумесечен срок от влизането му в сила.“ И във връзка с това нека за всеки случай, тъй като остават две минути, да удължим работното време до приемане на настоящата точка – процедура. Благодаря.
#162 · speech
Благодаря Ви. Първо ще подложа процедурата Ви за удължаване на времето.
#163 · speech
Обратна процедура за удължаване!
#164 · speech
Ще Ви дам и на Вас. Искам само да Ви помоля да не правите внушения, че аз разпределям в нарушение на Закона. Това го обсъждахме и на Председателския съвет. Изпратила съм на всички становищата защо е това. Вие може да смятате, че не съм права, но всички останали смятат, че съм. Пуснали сте допълнително възражение – ще продължим да разискваме въпроса, но Ви моля тук да не правите такива внушения, че някой в нарушение на Закона е ощетил Вас – Вас, Вас. Първо времето да удължим. Обратно, добре – заповядайте, господин Манев.
#165 · speech
Сега, всички тези предизборни упражнения са ми ясни. Само че блокирате Закона, за да вкарате нещо, което е незаконно да го вкарвате. Три месеца не са изтекли, знаете го всички, говорим си тук едни неща, само и само да ни покажат по телевизора. И блокирате Закона, който мисля, че се разбрахме, че е важен за България, защото ще плаща България. Правете си експериментите. Сигурен съм, че не Ви пука за парите, които ще платим като наказателна процедура, но това е Ваш проблем. Благодаря.
#166 · speech
Първо, подлагам на гласуване процедурата за удължаване на работното време до приемане на точка пета за днес, след това ще дам и други процедури. Гласували 157 народни представители: за 51, против 94, въздържали се 12. Предложението не е прието. И времето ни изтече – 14 часа, 15 минути и 42 секунди. (Шум и реплики.) Заповядайте.
#167 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Искам прегласуване, защото явно Ви е по-важна охраната на Пеевски и Борисов, отколкото този закон. Вие блокирате закона в момента! (Шум и реплики.) Можеше да удължим работното времето, да приемем Закона и всичко да бъде наред. Сега българските граждани ще плащат не само за охраната на Пеевски и Борисов, а и заради наказателната процедура заради Вас. Прегласуване! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#168 · speech
Моля, прегласуване.
#169 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Прати някой лев на „Петрохан“!
#170 · speech
ПП-ДБ, от място
Какъв лев, бе?
#171 · speech
ПП-ДБ, от място
Заради ГЕРБ – наказателна процедура!
#172 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие имате достатъчно пари, ще дадете.
#173 · speech
ПП-ДБ, от място
За моторчета, да се возят.
#174 · speech
Преустановете гласуването. Гласували 155 народни представители: за 48, против 98, въздържали се 9. Предложението не е прието. Работното ни време изтече. Господин Божанов, може ли само Вашето предложение да ми го дадете писмено, за да го оставя към Законопроекта за продължението? Благодаря Ви. Колеги, поради изчерпване на работното време закривам днешното пленарно заседание. Следващото редовно заседание е утре – 20 февруари 2026 г., от 9,00 часа. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,17 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Иван Белчев Петя Димитрова