Сто Тридесет и седмо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО ТРИДЕСЕТ И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 22 януари 2026 г. Открито в 9,03 ч.
Дата22.01.2026
Събития62
Разпознати говорители61
Точки с гласуване5

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-01-2026 09:02 09:02:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 21 – 23 януари 2026 г. - процедура от Костадин Ангелов за нова точка първа в програмата 09:36:00 116 107 0
3 Номер (3) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-01-2026 09:38 09:38:00 0 0 0
4 Номер (4) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-01-2026 11:18 11:18:00 0 0 0
5 Номер (5) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 22-01-2026 11:53 11:53:00 0 0 0

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Председател Костадин Ангелов

Добро утро, колеги! Регистрирани 145 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.)

#6 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Виждаме, че управляващото мнозинство все още не е чуло протеста.

#10 · speech

Божидар Божанов

Точно така. Благодаря. Виждаме, че арогантността, наглостта и прокарването на неща силово в последния момент продължават да бъдат начинът, по който това мнозинство оперира. Не се прави така! Ако няма никаква спешност в прокарването на Изборния кодекс, то защо ще го гласуваме само след малко за влизане в дневния ред? Тук въпросът е и към БСП, които многократно декларираха, че ще отложим влизането на оптичните скенери. И това е разумна позиция, обаче въпросът ми към тях е: защо след малко ще подкрепят спешното влизане на Изборния кодекс в залата? Това не съвпада с никаква логика. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) И проблемът е не само че правите нещата нагло и арогантно, проблемът е, че Вие не знаете какво правите, че нямате отговори на нито един въпрос – нямате отговор нито на експертните, нито на политическите въпроси. Вие се криете от дебати, Вие мълчите и Вие просто тихичко изпълнявате разпорежданията на Пеевски. (Реплики.) И всички подвикващи тролчета от залата знаят това много добре.

#12 · speech

Божидар Божанов

Аз уважавам всички народни представители, господин Председател. Някои от тях подвикват неуважително и за това беше моята реплика – извинявам се. Представете си, че ако някой от нас беше казал публично: ние сме говорили с едни фирми за едни машини, какво ще се стовари върху нас? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Обаче, господин Йорданов, от две седмици ИТН говори как те били говорили с фирмите, какви неща те им били предложили, без обаче те да представят никаква писмена кореспонденция, каквато ние сме поискали, и това някак си не е проблем. Ако ние бяхме казали нещо такова, тук щеше да излезе господин Йорданов и с неговия абсолютно неприличен език щеше да наговори такива неща…

#14 · speech

Божидар Божанов

…че Борисов, не на последния ред, щеше да излезе извън парламента, ако вярваме, разбира се, на неговата чувствителност към грубия език, макар че нямаме причина да го правим. Нямате никаква легитимност да правите това в момента. Вие сте свалени от власт.

#15 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Не сме свалени, подадохме си оставката. Не сме свалени!

#16 · speech

Божидар Божанов

Доверието към много от партиите в това управляващо мнозинство се разпада, колкото и да викате. Някой от Вас няма да бъдат и в парламента, така че много внимателно мислете какво правите! Вие рушите съзнателно и системно доверието в изборите. Това, което правите в момента, това, което ще направите само след 15 минути, да вкарате отново силово Изборния кодекс в последния момент и да го наложите без експертен дебат – всички експерти са срещу Вас, дори Вашите експерти, дори тия, които ходят и говорят Вашите опорки по студията за всякакви мадуровки и тъпотии, сега са против Вас, защото това, което правите, са глупости! Аз знам, че Вие го знаете, обаче не можете да кажете „не“ на тоя на първия ред, който го няма – на Пеевски. А цялото това нещо е една наказателна акция на Пеевски срещу протеста. Наказателна акция срещу това, че той осуети неговия план да си граби четири години. Защото той обещаваше четири години безвремие, а протестът каза: слагаме санитарен кордон. Пеевски няма да накаже българските граждани. Те ще излязат, ще гласуват и ще накажат Вас – всички слуги на това задкулисие! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#19 · speech

Председател Костадин Ангелов

Заповядайте за декларация. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Момент. Първо, господин Костадинов – заповядайте. След това господин Балабанов.

#20 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Всички знаем какво ще се случи наистина след малко, но! Декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ не е във връзка с това, което и преди малко изслушахме от господин Божанов. Декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ е във връзка с един също толкова належащ и изключително сериозен проблем, който е свързан с това, че само след малко повече от седмица ще бъде изхвърлена окончателно от обращение българската национална валута. България ще остане без валута. Същевременно обаче, заради изключително насилствения начин, по който се случва въвеждането на шиткойна в България, българският народ оказва пасивна съпротива и отказва да пазарува с шиткойни, в резултат на което към настоящия момент между 70% и 80% от паричния поток, особено в малките магазини, не в големите вериги, се осъществява основно в левове. Има проблем с въвеждането на шиткойните в паричната верига в страната поради простата причина, че просто българите не ги искат – никой не иска да пазарува с чужда валута. Българите искат българския лев. Какво ще се случи обаче след малко повече от седмица, когато все още шиткойните няма да са достатъчно, за да могат да се покрият абсолютно всички нужди на българите? (Реплика.) Ще се случи недостиг. Точно поради тази причина и защото предвидихме всичко това, което се случва с насилственото и незаконно вкарване на България в еврозоната, ние предложихме в първата седмица на декември – на 14 декември внесохме в Деловодството на Народното събрание поправка в Закона, с която даваме възможност да се удължи, както е според Закона, максимум срокът за използване паралелно на българската национална валута – българският лев, и шиткойна, до края на юни месец. Този законопроект вече повече от месец обаче, отказва да бъде разгледан в комисия, което е показателно за начина, по който се действа спрямо българските национални интереси и интересите на българските граждани. Същевременно Законопроектът, който ще бъде внесен като извънредна точка за промените в Изборния кодекс, след едни абсурдни гледания, почти по 24 часа, в Правната комисия, приет от спящи и дремещи депутати, незнаещи често какво гласуват, ще бъде внесен сега – екстремно! Точно поради тази причина ние от ВЪЗРАЖДАНЕ настояваме, ако тук в залата има все пак някакво мнозинство, което мисли за българските граждани, за българския народ, Законопроектът, който ние сме внесли и който отлежава вече повече от месец, да бъде разгледан, защото технически все още има време, може да се случи дори и другата седмица. В крайна сметка идват избори, на които не е ясно какво ще бъде статуквото след това. Самият Европейски съюз в момента е в много тежка криза. Вчера, включително и с усилията на ВЪЗРАЖДАНЕ, беше спряно вредното за всички европейски земеделци, но разбира се, нас най-вече ни интересуват българските земеделци, споразумение с МЕРКОСУР, което показва, че Европейският съюз отдавна вече не е този монолитен блок, в който се налага неолибералният глобалистки дневен ред. Виждаме какво се случва включително и на Конференцията в Давос, на която все по-сериозни стават разломите не само между отделните страни в общия западен геополитически блок, но и вътре в самия Европейски съюз. Виждаме все по-тясното сътрудничество и разбирателство между доскоро непримиримите опоненти Съединените американски щати и Руската федерация. На фона на цялото това нещо незаконното и насилствено вкарване на България в еврозоната, упоритият напън да се покажем най-верни от верните на умиращата и отиваща си агонизираща Европейска комисия не носят нищо добро за България. Защото светът се променя, колкото и тук късогледите – няма да ги нарека даже и политици, защото тук в залата почти няма политици –занимаващите се с политика хора да не го виждат и да не го осъзнават. Затова за пореден път призоваваме за малко повече държавническа мъдрост, за малко повече отговорност и поне веднъж, за бога, опитайте се да бъдете категорични в едно решение, защото всички ние знаем, че вкарването на България в еврозоната беше направено под натиск. И това се знае от всеки един български гражданин. И тук няма нормални хора – подчертавам, нормални хора, които да могат да защитят икономическите или финансовите предимства от влизането на България в еврозоната. За финансовите проблеми, за икономическите проблеми, които това нещо вече води на нашата страна, за проблемите с инфлацията, цените на стоките и заплатите и всичко останало, свързано с последиците от вкарването на България в еврозоната, тепърва ще има още да се говори. Лошото е, че времето за говорене свършва – идва време за действия и за дела. За някои от присъстващите в тази зала делата ще бъдат и съдебни, защото ще отговарят пред българския народ за престъпленията, които са извършили и продължават да извършват. Затова за последен път призоваваме за удължаване на нашият законопроект за паралелното ползване на българската национална валута – българския лев, и чуждата валута – шиткойна, която беше наложена насилствено на българите – да бъде разгледан максимално бързо, за да се даде в крайна сметка възможност и глътка въздух на българите! Още повече че – пак повтарям за последен път, не се знае каква ще бъде ситуацията само след няколко сед-ми-ци! Да не се налага всички тук, или по-голямата част от Вас, да се преобувате във въздуха. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#22 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми български граждани, в тази зала има хора, които обичат лъжата. Тя ги възбужда, кара ги да се чувстват важни, кара ги да си мислят, че могат да употребят енергията Ви на площада само и единствено с политическа цел. А всъщност онази грозна и отвратителна истина, когато ги застигне, разкрива нелепите им лица – лица на лицемерие, лица на едни обикновени лъжци. Това са ПП ДБ. И сега да не кажете, че тук постоянно толкова време водим някаква война помежду си – отдавна ми е писнало от тях. Но когато има факти, наистина е хубаво Вие, уважаеми зрители, уважаеми български граждани, които гледате, да си правите изводите, защото е ясно, че отиваме на избори, ясно е, че всички в тази зала вече са в предизборна кампания, но е ясно и да видим фактите такива, каквито бяха. Защото една от последните фалшиви опорки на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в момента е свързана с промените в Изборния кодекс. Промени, които са важни да се случат, защото още преди време Радостин Василев ги показа какви са – през записите, които изкара, и всъщност показа, че това са хора, които искаха да правят ала-бала през президента с изборите. Това са „Продължаваме Промяната – Демократична България“!

#24 · speech

Станислав Балабанов

От друга страна, вече политикът господин Радев сам ги нарече шарлатани. Аз не виждам какво правят сега едни шарлатани, които се слагат в телевизионните студия за бъдещи колаборации с още неродени политически формации, само и само да докопат властта?! Може би един шарлатанин, който беше финансов министър, ще иска пак да е финансов министър с подкрепата на една друга партия, която се задава към парламента. Това, разбира се, ще е катастрофално, но ще го видим, когато рано или късно то ще се случи. Сега, да се върна на Изборния кодекс и така нареченото пищене от страна на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ по отношение на предложените от нас промени, а именно махането на така наречените мадуровки в момента – машините, с които гласуват българските граждани, машини, вкарани от Венецуела, с идеята да бъдат заменени от сканиращи устройства. И за да не бъда многословен, искам специално редакторите на „Дневник“, OFFNews, „Клуб Z“ и „Капитал“…

#26 · speech

Станислав Балабанов

…„Медиапул“ – точно така, да гледат в момента и да записват това, което ще им прочета….

#28 · speech

Станислав Балабанов

…и „Свободна Европа“ – правилно, колеги, е хубаво да гледат и да чуят това, което ще им прочета, да го публикуват, тъй като те искат по принцип да спазват демократичните принципи в българската журналистика и да отчитат всички гледни точки. Така че, уважаеми колеги журналисти, специално за Вас – не за тия, които са на първия ред и Ви плащат заплатите в тия медии през грантаджийски схеми и НПО организации, за Вас е специално това, което ще Ви прочета, за да видите, че има време за всичко, и да видите, че българският парламент може да постигне всичко, когато сме заедно в тази битка. „На 7 януари 2025 г. в Деловодството на Народното събрание се внася Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс с мотиви към него и предварителна оценка на въздействието съгласно методологията, приложена към Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители на идеята за промяна в Изборния кодекс са: Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Стою Стоев, Лена Бориславова, Венко Сабрутев и други.“ (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Закон за изменение и допълнение на Изборния кодекс, внесен от тези същите на 7 януари 2025 г., внесен навреме – на 7 януари. Какво предлагат колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“? „§ 3. В чл. 57, ал. 1 се правят следните изменения.“ Създава се така наречената точка 29а със следния текст: „29а. Определя условията и реда за гласуване чрез използване на оптични устройства за сканиране.“ (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Ааа!“) В т. 34 думите „с подвижна избирателна кутия“ се заличават. „Създава се в § 4 нов чл. 208а…“ „Дневник“, „Капитал“ и OFFNews да записват. „Чл. 208а: Избирателят може да гласува в избирателната секция с хартиена бюлетина.“ „т. 2. След произвеждане на гласуването с хартиена бюлетина избирателят я пуска през оптично устройство за сканиране в избирателната кутия.“ „§ 7: Чл. 211 се изменя така:“, Денков! „Оптичното устройство за сканиране по чл. 210 се състои от сканиращо устройство и печатащо устройство.“ Денков! Къде е Божидар Божанов, дали слуша? Че беше много патетичен преди малко. Продължаваме: „При неправилно попълнена бюлетина оптичното устройство издава звуков сигнал“, Божанов, „с който уведомява за неправилното попълване и връща бюлетината. Избирателят сгъва бюлетината и я предава на секционната избирателна комисия, която извършва действията по чл. 267, ал. 2 от този кодекс и дава на избирателя нова бюлетина, подпечатана с един печат. След гласуването се извършват действията по ал. 6, а в графата „Забележки“ на избирателния списък се отбелязва, че избирателят е гласувал повторно.“ Уважаеми български граждани, това е внесеният от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ законопроект за изменение на Изборния кодекс преди една година, с малката подробност обаче, че ние внесохме такъв преди тях – още в първия ден на конструирания Петдесет и първи парламент. Те не само че изкопираха идеята на „Има Такъв Народ“, която още в първия ден на парламента подкрепиха, подписвайки идеята за изчистване на мъртвите души от избирателните списъци и за промени в Изборния кодекс, но тъй като са тотални лицемери, решиха да си го пришият тогава на себе си, предлагайки промяна в Изборния кодекс, а именно припознавайки идеята на „Има Такъв Народ“. Разбира се, мина една година, правителството падна, отиваме на нови избори и сега същите тези вчера ще ми говорят, че юмрукът на протеста щял да се изправи срещу тия, които искали да убият изборите, сиреч, примерно нашата политическа формация, която предлага такива промени. Ами, уважаеми български граждани, аз това, което Ви изчетох, е едно към едно внесено от Николай Денков, Асен Василев и ония останалите, които искат да употребят енергията Ви, и се опитаха три пъти, на четвъртия път вече почнаха да я употребяват, на петия път, аз днес ги съветвам да събират тонколоните и сцената, за която плащат пари, и да се прибират вкъщи. А Вие, уважаеми български граждани, да мислите с главите си, защото политическото лицемерие в момента взима връх, взима превес, гледат Ви в очите и Ви лъжат хора, които отдавна не трябва да са в българския парламент. Това, че пищят на умряло в момента, е нещо положително, защото с промяната в Изборния кодекс Радостин Василев няма нужда повече да ги записва на тема избори, тъй като ала-балата ще приключи със същите тия машини. И когато идем на избори, уважаеми, този, Божанов, наистина ще видим реакцията на българските граждани и какво беше – „ръката му отдава всекиму дължимото“, това е един пример от един велик филм, който се съмнявам, че сте гледали. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.)

#29 · speech

Стою Стоев

ПП-ДБ, от място

Лично обяснение! Искам Лично обяснение!

#30 · speech

Председател Костадин Ангелов

Лично обяснение? (Шум и реплики.) Лично обяснение – момент! (Шум и реплики.) Господин Стоев! (Шум и реплики.) Господин Стоев! (Шум и реплики.) Господин Стоев! (Шум и реплики.)

#31 · speech

Стою Стоев

ПП-ДБ, от място

Това е декларация…(Шум и реплики.)

#32 · speech

Председател Костадин Ангелов

Колеги, моля! Господин Стоев! Само секунда! Господин Стоев, лично обяснение на декларация не мога да Ви дам. Мога да Ви дам думата по процедура по начина на водене – обърнете се към мен. Заповядайте.

#33 · speech

Стою Стоев

ПП-ДБ

Господин Председател, явно ще трябва да дописваме Правилника, защото някои хора не могат да го тълкуват, но това няма значение. Нови избори и нов парламент ще има скоро, ще се обсъжда този въпрос. (Възгласи от ИТН: „Еее!“) Та, господин Председател, не е лошо да напомните на представителите на отиващата си парламентарна група, която, за щастие на всички българи, няма да видим повече в българския парламент (ръкопляскания от ПП-ДБ), те го казаха всъщност – Законопроектът е внесен преди една година. Внесен е и има предложение за отлагателно действие с една година на този законопроект. Когато внесохме този законопроект, първите предстоящи избори бяха две години, след като бе внесен. След тази дата се проведе много широко обществено обсъждане, на което се казаха всички дефекти в този вид гласуване. И ние изоставихме идеята. (Реплики от ИТН: „Браво на Вас!“) А Вие какво искате в момента?! Два месеца преди избори да въвеждате нова изборна технология? (Шум и реплики.) Господин Председател, моля Ви да им обърнете внимание, че дори тези машини, които те толкова много критикуват, бяха въведени през 2014 г. От 2016 г. бяха в тестови период. Влязоха в сила и за първи път гласувахме хибридно 2021 г. – пет години след това!

#35 · speech

Стою Стоев

Отделно от това, след това се въведоха… Едва след като мина хибридното гласуване, се въведе изцяло машинният вот. И искат да ни убедят, че с техните аргументи, които са изцяло лишени от логика – имало флашки, имало код, затова не можем да се доверим на тези машини, затова ще предложим машини с флашки и с код?! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Абсолютно лишена от логика мисъл, за която в крайна сметка е ясно, че изпълнява една политическа воля – да се накажат българските избиратели за това, че им казаха: „Вие отивате в кошчето за боклук“, и ние сега ще Ви накажем, няма да гласувате по начина, по който искате, и ще дадем възможност на останалите партии да откраднат Вашия вот, защото ние, така или иначе, сме в кошчето за боклук. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#36 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Стоев, понеже имаше в началото на Вашата процедура по начина на водене коментар, че Правилникът не може да бъде тълкуван правилно или че не е спазен... В чл. 54, ал. 1 е записано следното изречение и текст: „Народният представител има право на лично обяснение до две минути, след като в изказване…“ – повтарям, „…в изказване на пленарно заседание е засегнат лично и поименно“. В същия правилник е дадена и дефиницията какво е изказване. Благодаря Ви.

#38 · speech

Председател Костадин Ангелов

Сега, уважаеми колеги… Процедура към мен ли? Искам да Ви кажа, че аз много малко водих, но… Заповядайте за процедура.

#39 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Разбирам Ви, господин Председател, но в крайна сметка процедурата ми наистина е към Вас, защото позволявате използването на парламентарната трибуна от хора, които искат чрез друг опит, нарушавайки Правилника, всъщност да минат в лично обяснение към дадени народни представители, използвайки процедурите по начина на водене, които са към Вас. Това е забележката ми към Вас. И тъй като, така или иначе, процедурата ми е по начина на водене, да уточним нещо за лъжата, свързана с народни представители от тази трибуна. Скъпи мой Стою, по отношение на това, че Вие преди една година предлагате Законът да е с отлагателно действие една година, ами то му е точно времето, то мина една година в крайна сметка! (Шум и смях от ИТН.) Така че, ако върнем лентата назад към едни предишни парламенти, свързани с промяната на Изборния кодекс и с въвеждането на машини – стопроцентово машинно гласуване, ако си спомняте тогава, в рамките на месец държавата, когато иска да направи промяна, може да я направи – вкараха и машините, проведоха всичките необходими тестове и отидохме да гласуваме с машини. Така че бъдещата воля на служебния кабинет ще покаже дали служебният кабинет иска България да има честни избори с нови машини, или не. Това ще е задължение на служебния кабинет, а не на парламента. И още един път да повторя: благодаря Ви, че Вие преди една година узряхте за идеята на „Има Такъв Народ“ и бяхте вносители на същото нещо като Ваш законопроект, а именно заедно с Вас да наложим сканиращите устройства. И съм сигурен, че днес заедно с Вас ще намерим волята да свършим нещо полезно, а не да се опитвате да излизате и да говорите на българските граждани, че сте бъдещето. Вие отдавна сте минало, този, Стою!

#40 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми господин Балабанов, вземам си бележка от Вашите думи и напомням на народните представители, че започвате дебат по същество по точка, която все още не е в дневния ред, и обсъждаме нещо, което не е предмет на обсъждане на пленарната зала към момента. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Народният представител Надежда Йорданова иска думата.) Искате процедура? Първо господин Стоев вдигна ръка, след това госпожа Йорданова. Заповядайте, господин Стоев.

#41 · speech

Стою Стоев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е към Вас. Първо ще Ви отговоря на това, което Вие ми отговорихте на моята процедура. Господин Председател, значи Вие тълкувате така Правилника, че в реплики и дуплики ние можем да изсипваме жупел срещу народни представители и след това народният представител не може да се защити. Ваша воля... Няма значение! И моля Ви, господин Председател, все пак народните представители, които ще правят процедура към Вас, да се обръщат към Вас и да обяснят нещо: за да влезе в сила едно отлагателно действие, трябва да имаме закон, който е влязъл в „Държавен вестник“. И отделно трябва да напомните на народните представители, че не е лошо да слушат, преди да говорят от трибуната, и да чуят в крайна сметка, че тези машини, които бяха въведени от едно кратко Народно събрание, за да се гласува 100% с тях, вече, първо, бяхме гласували с тях хибридно – веднъж, отделно от това са от 2016 г. в България с двегодишен тестов период. В момента същите тези народни представители искат те да влязат в сила отсега за след два месеца, като ще пристигнат в България един месец преди изборите?! То по-голям скандал, което не отговаря въобще на никакви международни стандарти, и ще ми говорят, че по този начин ще станат честни избори?! Ама как ще се сертифицират тези машини? Това е нещо, което ще обсъждам по същество, господин Председател, ако влезе точката. Надявам се в крайна сметка на малко разум и да не променяме изборното законодателство като въвеждаме нов метод, непознат за българските граждани и за изборната администрация – метод на гласуване един месец преди изборите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#42 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви господин Стоев. По отношение на забележката към мен, аз не си позволявам да тълкувам Правилника, старая се да го спазвам. А по отношение на това дали народни представители могат в реплики да сеят огън и жупел, личното ми разбиране е, че в реплики и в дуплики, и във всяко едно изказване трябва да подхождаме с уважение към всеки един народен представител. Госпожа Йорданова искаше думата за процедура по начина на водене. Заповядайте.

#43 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е към Вас. Колеги, очертава се тежък дебат. Господин Председател, вероятно Вие ще ръководите по голямата част от него, затова настоявам да се придържате към Правилника и да насочвате народните представители да се придържат към фактите – такива, каквито са, а не да ги изкривяват. Трябваше да припомните на колегата Балабанов, че твърдението му, че действащите машини били въведени за два месеца, не е вярно. Вие бяхте в този дебат. Да, бяхме опоненти тогава в Четиридесет и петото народно събрание – имам предвид с колегите от ГЕРБ, така че Вие имате спомен за това. Колегата Балабанов, ако няма, може да си прочете стенограмите. Всъщност тогава ние водихме дебат да се разшири употребата на съществуващите, тестваните, сертифицирани и проверени машини. Това да говорим, че дебатът в Четиридесет и петото народно събрание е същият като този, който ще ни предстои за въвеждане на изцяло нова технология в рамките даже не на два месеца, ами на един месец, е все едно да твърдим, че луната и слънцето са едно и също нещо, само защото ги виждаме на небето. Това е абсурд! Господин Председател, за да има дисциплина в пленарната зала, за да водим дебат по същество, моля, настоявайте народните представители да се придържат към фактите, такива, каквито са, и ако е необходимо, да си припомнят стенограмите от предходни легислатури. Благодаря.

#44 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, след проведен Председателски съвет, предлагам в програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание, 22 януари 2026 г., да се включи следната допълнителна точка, а именно Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Общият законопроект, изготвен от Комисията по конституционни и правни въпроси въз основа на приетите на първо гласуване на 8 януари 2025 г. законопроекти с вносител Костадин Костадинов и група народни представители на 21 ноември 2024 г., Тошко Йорданов и група народни представители на 6 декември 2024 г., Атанас Зафиров и група народни представители на 3 януари 2025 г., Надежда Йорданова и група народни представители на 6 януари 2025 г., Кирил Петков и група народни представители на 7 януари 2025 г. да бъде като първа точка за днес.

#45 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Обратно предложение!

#47 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните

Вие го предлагате, не го налагате! Иначе нямаше да има гласуване. (Обръща се към председателя Костадин Ангелов. Народният представител Йордан Иванов иска думата.)

#49 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ, от място

По повод гласуването – за процедура!

#53 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Това, което предлагате по реда на чл. 47, ал. 5, разбира се, не отговаря на тази разпоредба на Правилника. Общият законопроект, който Вие изчетохте, съдържащ отделни законопроекти – Общият доклад е публикуван на 15 януари 2025 г. и едва след като правителството на ГЕРБ и ДПС падна от власт, едва тогава те се сетиха, че трябва да променят Изборния кодекс при условията на спешност. Това, което Вие предлагате, аз съм го кръстил (показва), Изборен кодекс на ГЕРБ и ДПС чрез помагачите БСП и ИТН, което желаете в момента да подложите на гласуване. На четири извънредни заседания на Правната комисия бе разгледан този законопроект – следобедни, вечерни, среднощни, ранно сутрешни заседания и гласувания, и най-накрая сами си го изгласувахте. Така ще направите и в залата. Моето обратно предложение е към Вас, господин Председател – да не предлагате на гласуване този законопроект. То всъщност самият факт, че Рая Назарян я няма, и не го предлага тя това като извънредна точка, трябва да е красноречиво и да отговори на цялата зала по отношение на законосъобразността на това, което се случва. Но все пак не бива да допускаме тази поредна гавра с изборното законодателство, така както и в края на Четиридесет и осмото народно събрание това се случи. Тогава всички видяхме, че ГЕРБ, ДПС и БСП върнаха хартиената бюлетина и нищо добро не произлезе за изборния процес и за демократичността на изборите. От това нищо добро няма да произлезе и сега. Поставянето на ЦИК в невъзможно положение и в принуждаването на ЦИК да вземе единственото решение – да се гласува отново и само и единствено на хартия, за съжаление, това очаква всички български граждани, ако Вие, господин Председател, подложите на гласуване това предложение. Призовавам Ви за пореден път: не го правете. До нищо добро няма да доведе това.

#54 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Петров. Уважаеми колеги, има направена обратна процедура. Моля, режим на гласуване. Гласували 223 народни представители: за 116, против 107, въздържали се няма. Предложението е прието като първа точка от дневния ред.

#56 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Иванов, разбира се, че ще Ви дам думата – само да обявя за предложението и за протокола. Заповядайте за процедура.

#57 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Извинявайте, господин Председател, просто в известен смисъл не Ви вярвам много. (Смях от ПП-ДБ.) Благодаря Ви, че ми дадохте тази процедура. Вижте, колеги, напът сте да направите чудовищна пакост. Поради това предлагам процедура по прегласуване с проверка на кворума, господин Председател. Колеги от БСП, сега е моментът да заемете позиция, за да не Ви показват пак палец. (Показва.) Благодаря Ви.

#58 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Иванов. Уважаеми колеги, във връзка с предстоящото гласуване е поискана проверка на кворума по искане на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Моля, режим на регистрация. (Възгласи: „Времето! Времето!) Уважаеми колеги, напомням Ви, че в Правилника е записано, че регистрацията не може да бъде по-малко от една минута. Горна граница за времето няма. Ще изчакаме народните представители, които са в залата, да заемат местата си. (Възгласи: „Времето! Времето! Времето!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ, АПС и ПП МЕЧ.) Уважаеми колеги, благодаря Ви, че ми напомняте за времето. Ще изчакам да влязат народни представители. Ще изчакам, колеги. Виждам вдигнати ръце. Спокойно! (Тропане по банките и възгласи: „Оставка! Оставка! ) Десет минути почивка. (След почивката.)

#59 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, искам да Ви кажа, че си гледам телефона. Всички парламентарни групи ми изпращате различни съобщения. Нали не мога да действам по сто различни начина? Има описан ред в Правилника, който се опитвам да спазвам, опитвам се да балансирам по някакъв начин желанията на всички в тази зала. Няма как да намерим сечението, което да е угодно на всички, затова ще следвам стриктно това, което е написано. Критиките, разбира се, оставям на Вас. Всеки има право на мнение. Ще изчакам колегите да влязат в залата, ще направим проверка на кворума и в зависимост от резултата, който е… (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Господин Мирчев, и да ми подвиквате от място, и да не ми подвиквате, ще Ви дам думата за процедура. Имате право да говорите колкото искате. Никой не съм спрял да говори. Ще действам по начина, който е описан в Правилника. Оттук нататък решенията ще вземат хората, които са в залата, а не председателят еднолично. За да има процедура, трябва да направим тази процедура, която не сме завършили.

#60 · speech

Реплики От Пп-Дб

Няма заседание вече!

#61 · speech

Председател Костадин Ангелов

Ако няма заседание, както казвате Вие, как да Ви дам думата за процедура? (Шум и реплики.) Няма нужда да си говорим от място. Уважаеми колеги, възобновихме заседанието. Моля, режим на регистрация. Ще Ви дам думата след режима на регистрация. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Народният представител Стою Стоев се приближава към трибуната и иска процедура.) Господин Стоев, ще Ви дам думата, след като мине регистрацията. Може да няма кворум и да няма заседание. (Народният представител Стою Стоев настоява да му бъде дадена думата за процедура.) Да, ще Ви дам думата за процедура. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Уважаеми колеги, 30 минути почивка. (След почивката.)

#62 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам днешното заседание. Ще направим трета проверка на кворума и в зависимост от резултатите ще обявя как продължаваме или не продължаваме заседанието. Моля, режим на регистрация. Регистрирани 116 народни представители. Няма кворум. Следващо пленарно заседание – утре, 23 януари 2026 г., от 9,00 ч. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 11,55 ч.) Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Искра Михайлова Петя Димитрова