2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: mariya-dimova-ilieva
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 190 народни представители, имаме кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) В петък, 14 ноември 2025 г., в първите до два чáса от пленарното заседание в парламентарния контрол по реда на чл. 105, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще участват министър-председателят на Република България Росен Желязков, заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, заместник министър-председателят Атанас Зафиров и заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Започваме с първия кръг от въпроси от групата на ГЕРБ-СДС. От ГЕРБ-СДС въпроси към вицепремиера? Към премиера, вицепремиерите ще има ли въпрос? Няма въпрос.
#2 · speech
Реплика От Възраждане
Премиерът къде е?
#3 · speech
Тук е, влиза. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“? Заповядайте, господин Богданов – да уточните към кого Ви е въпросът, ако обичате само.
#4 · speech
ПП-ДБ
Добро утро, колеги! Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери! Уважаеми колеги, моят въпрос ще бъде насочен към вицепремиера Дончев и той е свързан с приетия закон за разширените правомощия на особения търговски управител, който след обнародването на Закона, същият влиза в сила от днес. Това беше и една от основните причини, която правителството отчиташе като пречка, за да може да встъпи в изпълнение на конкретен план за обезпечаване работата на активите на „Лукойл“ в България, както и за гарантиране, че няма да имаме проблеми с доставките на петрол – горива за българския пазар ще има, и така нататък. След като Законът вече е влязъл в сила, въпросът ми към Вас, господин Вицепремиер, е: каква е готовността на правителството да назначи особен търговски управител? Има ли вече избран такъв, или екип? Има ли конкретен план за действие? И като обобщение, защото въпросът ми е в един контекст: какъв е планът Ви в следващите пет работни дни до 21 ноември, когато изтича срокът, в който имаше възможност определени доставчици или партньори на „Лукойл“, да преустановят работа с тях, или от другия петък санкциите, наложени от Съединените щати, влизат с пълна сила? Каква е готовността на правителството да реагира в следващите пет дни? Благодаря Ви.
#5 · speech
Благодаря Ви. Господин Дончев, заповядайте да отговорите.
#6 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Богданов, пряко на въпроса Ви – готовността на правителството е висока. План има и не забравяйте, че преди следващите пет работни дни има два почивни, които също от гледна точка на тематиката могат да бъдат третирани като работни и аз не изключвам в рамките на следващите два почивни дни да има събития, пряко свързани с въпроса, който ми задавате. И сте прав, освен влизането на Закона в сила след обнародването му, тук има един друг ключов фактор, който е преговорите с този, който налага санкциите. И това е критичният момент преди всичко, което има да се случи следващите няколко дни. Аз очаквам новини по тази линия буквално в следващите дни, което ще очертае ясно и конкретно какво ще се случи, както казахте Вие – в следващите пет дни. И тук основната тема – всички вълнения, свързани с темата „Лукойл“, е: в България криза с горивата, поне доколкото зависи от българското правителство, няма да има. Това е основният фокус в работата ни. Мисля, че колко правилни са били стъпките на правителството през изминалите седмици, ще се докаже от това, което има да се случи през следващите дни. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Дончев. За реплика, господин Богданов? Заповядайте.
#8 · speech
ПП-ДБ
Благодаря за краткия отговор, но ние пак – както и ние, така и българските граждани, не разбрахме в крайна сметка точно какво смята правителството да прави следващите дни. Има ли план за действие, няма ли план? Разбираме, че има такъв план, но това, което разбираме, също е, че се разчита на разговори с Щатите в последния момент. Тук въпросът е какво точно прави българската държава, а не Съединените щати, защото в крайна сметка встъпването на особения управител не зависи от решението на Съединените щати. Има такова решение, всички предпоставки са изпълнени да встъпи особен управител, така че какво ще решат Съединените щати е друг въпрос. Тук въпросът е, като встъпи особен управител утре, с какъв ресурс влиза той? Имате ли готовност да доставяте горива към българския пазар? Имате ли готовност да се снабдява петрол към рафинерията? Това всичко са въпроси, на които не получих отговор в последните седмици, въпреки нашия опит за конструктивен диалог. Пак казвам, това е тема, която е извън обичайните политически препирни. Тук става въпрос за националната ни сигурност, държавния интерес. Ние се опитваме да сме максимално конструктивни, но няма как да продължите с прикриването на какъвто и да било план, за да може както и ние, така и българските граждани да бъдат спокойни, че всичко ще е наред. Затова наистина аз се надявам такъв план да има. Наистина се надявам, че няма да имаме криза с горивата на българския пазар. И наистина се надявам, че новите правомощия, които се дадоха на особения управител да се разпродават активи на Рафинерията, ще бъдат подплатени с правни и икономически обосновки, така че България да не попадне в ситуация на арбитраж един ден и да трябва да плащаме десетки, стотици и милиони на руската държава така, както стана с „Белене“ едно време. Наистина се надявам Вие да имате план и в следващите 5 до 7 дни да си проличи всичко, за което Вие ни казвате, и в крайна сметка да нямаме криза с горивата на българския пазар. Благодаря Ви.
#9 · speech
Благодаря Ви. За дуплика – господин Дончев, заповядайте.
#10 · speech
Господин Богданов, съвсем добронамерено. Аз мога да бъда в изказа си много по-институционален или формален, но ще го кажа просто: понякога е по-добре да не казваш: „Хоп!“, преди да скочиш. Това е първо. И, второ, колко добър е един план, зависи от резултатите от изпълнението му, не от вокално манифестираните намерения, преди да бъде реализиран. И аз съм сигурен, че по резултатите от прилагането на плана съвсем скоро ще може да разберете, че планът е бил добър. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#11 · speech
Благодаря Ви, господин Дончев. Преминаваме към парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. За въпрос – заповядайте.
#12 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Моят въпрос ще бъде към господин Зафиров, но първо искам да Ви попитам: къде е премиерът? Защото все още го няма, а ние имахме въпрос към него. Искаме да дойде в залата, за да можем да му зададем въпроса. Сега се налага нашият втори въпрос в момента да го задаваме към Зафиров, защото Желязков го няма в залата. Господин Зафиров, Вие като председател на БСП влезнахте в управлението на това правителство с ясната заявка, че нямате нищо общо с ГЕРБ, но ще бъдете гарант за социалните политики в държавата и ще бъдете гарант пред всички български граждани, че това управление ще спазва социални политики, които ще защитават българските граждани. В тази връзка Вие се провалихте тотално, защото с новия проектобюджет се показва следното: най-важното – вдигат се осигуровките на българските граждани с над 10%. С над 10% – невиждан ръст от десетилетия, и Вие не защитавате българските граждани по никакъв начин в тази посока. От това по-голямо предателство за социалната политика аз не съм виждал в последните десетилетия, и Вие от БСП сте виновни за това нещо. Друго нещо много важно – 9 евро минимално обезщетение за безработица. Не Ви ли е срам, четвърта година поред? Четвърта година поред как българските граждани ще бъдат обезщетени, при положение че над 1 милион и 300 хиляди души се осигуряват на минималната работна заплата? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Как ще обясните на всеки един социалист в тази държава, на всеки един гражданин, че Вие бяхте гарант за социални политики в държавата, а реално се провалихте?
#13 · speech
Господин Зафиров, заповядайте за отговор. (Реплики на народния представител Цончо Ганев към народни представители от „БСП – Обединена левица“.) Господин Ганев, моля за тишина! И помолих и колегите от Вашата парламентарна група. (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Господин Летифов, моля за тишина! Не от място! Господин Зафиров, имате думата.
#14 · speech
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Георгиев, всъщност на Вашия въпрос няма нужда да отговарям аз. На Вашия въпрос отговориха едрите индустриалци, едрият бизнес, които определиха бюджета като най-левия за последните близо 25 години. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Това, разбира се, не е мечтаният бюджет на лява България и аз си давам ясна сметка, че голяма част от ангажиментите, които поехме пред българските избиратели, няма как да бъдат изпълнени в рамките на този бюджет. Това е реалистичен бюджет, бюджет в рамките на възможното. Бюджет в една трудна управленска формула, която включва в себе си идеологически несъвместими партии, но бюджет, който е обърнат преди всичко към основните нужди на българските граждани. И понеже спекулирате с цифрите, първо да кажа, че с два процентни пункта се увеличават социалните осигуровки. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, и в същото време обаче пропускате един много важен факт, че благодарение на съвместните усилия на партньорите в управлението бяха увеличени и максималните осигурителни прагове. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Да, да, точно така, което ще балансира пенсионната система. Пропускате да кажете, че в този бюджет са заложени много ясни, много строги и стриктни политики по повишаване на доходите и подкрепа на всички работещи и това е видимо и с просто око, защото, първо, беше защитена минималната работна заплата, която става 1213 лв. от 2026 г., и това, забележете, е ръст от 12,6% спрямо предходната година, което в пъти изпреварва процента на инфлация. По този начин се повишават доходите на близо 600 хиляди български граждани и се намалява съществено подоходното неравенство, както и се увеличава покупателната способност на вътрешното потребление, което, разбира се, че ще донесе и допълнителни приходи в бюджета. Стимулира се по този начин и бизнесът, за да се запази и разшири заетостта, намалява се и текучеството, намалява се и делът на сивата икономика. Механизмът за определяне на минималната работна заплата е ясен и предвидим, което дава устойчивост на бюджета, както за бенефициентите, така и за работодателите. Много е важно да кажем, че в този бюджет, уважаеми дами и господа от ВЪЗРАЖДАНЕ, намира място и една тема, която Вие често задавате и с право, тъй като това е проблем за страната – демографската политика. Правителството постави един много силен акцент с този бюджет върху подкрепата за родителите и децата, защото в проектобюджета и надявам се, в бюджета за 2026 г. са заложени близо 400 млн. евро, или по-точно 383,8 милиона за политики за децата и семействата, което е една много силна, ясна и категорична демографска мярка. Напомням, че увеличението на майчинството от 398,81 евро стана 460,17 евро за втората година, или близо 50% ръст (ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“), като се повишава и процентът за обезщетение при връщането на работа във втората година от 50% на 75%. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И понеже много се спекулира с тази мярка, искам да кажа, че ако само 20% от българските майки се възползват от тази опция, която сме им дали, то тогава бюджетът даже няма да бъде на минус, а бюджетът ще бъде на плюс.
#15 · speech
ПП-ДБ, от място
Това го казахме ние!
#16 · speech
Разбира се, мога дълго да изброявам мерките – социалните, които са заложени в този бюджет. Ще спомена и политиката за възрастните хора с швейцарското право за увеличение на пенсиите. Неслучайно, и с това приключвам, този бюджет наистина беше определен като един от най-социалните за последните години. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Сядай си!“) Не е повод за гордост или самодоволство. Наясно сме, че това не е достатъчно, но това са в момента рамките. И не ми подвиквайте, защото това е тежкото наследство, което заварихме от Вас, и затова сме в тези рамки в момента на този бюджет. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) А, уважаеми господине, пред всеки социалист мога да застана с открито лице и да му отговоря по същия начин. Благодаря Ви.
#17 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Преди да Ви дам реплика, господин Георгиев, само секунда изчакайте. Колеги, уведомявам Ви, че премиерът Желязков свиква спешно Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложение до Министерския съвет за избор на особен управител на „Лукойл“, предвид на което в блицконтрола ще участват само вицепремиерите. (Шум и реплики.) Заповядайте за реплика.
#18 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Зафиров, наистина можете да застанете пред всеки един социалист с открито лице, нали, и спокойно да му кажете тези неща, защото не останаха много социалисти в държавата, които да Ви подкрепят, и със сигурност заради Вашите политики. Между другото, това, което казахте, че бизнесът е казал, че е много ляв бюджетът или нещо такова издрънкахте, бизнесът е казал това, защото е раздута администрацията и защото има огромни разходи за администрацията, а не защото провеждате социални политики в бюджета. Това трябва ясно да се знае, първо. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Второ, минималната работна заплата, с която се хвалите, е законово установена. Тя се увеличава с толкова, защото в Кодекса на труда е законно установена. Между другото, да не забравяме, че това правителство искаше да я намали тази работна заплата – с около 50 лв. по-малко за хората трябваше да даде. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица.“) Така че, не е много за хвалба, че сте успели да задържите законно установения ред за минималната работна заплата. Другото нещо, което казахте – максимално осигурителният доход се увеличава, но това е в ущърб отново на работещите. Вие току-що признахте, че не правите никакви политики за хората, които работят. Отново е в ущърб на работещите това, за което се хвалите, че уж е голяма придобивка. Придобивка за кого? За това, че ще взимате повече данъци, за това, че ще взимате повече осигуровки от българските граждани, на работещите хора в тази държава – тези, които пълнят бюджета, тези, които... Вие трябва да помагате на тях! (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“: „Нищо не разбираш!“) Така че, аз не мога да разбера – безработицата, нищо не чухме да казвате за това нещо. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“: „Времето!“ ) Знаете ли колко хора отиват на бюрото по труда с 9 евро минимално обезщетение? Вие можете ли да живеете с 9 евро на ден, господин Министър? Можете ли да живеете? Знаете ли, можете ли въобще да изчислите 180 евро на месец? На месец! Можете ли да живеете с тези средства, господин Министър? Отговорете на българските граждани. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Браво!“ Ръкопляскания.)
#19 · speech
Господин Вицепремиер, заповядайте за дуплика.
#20 · speech
Уважаеми господин Георгиев, нищо не съм дрънкал, а за сметка на това Вие надрънкахте камара неверни неща. Първо, само да Ви припомня, ако сте забравили, че тази минимална работна заплата я вързахме по тази формула благодарение на БСП. Така ли беше? Така ли беше? (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#21 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не, не беше така!
#22 · speech
И недейте… Много сте се загрижили за социалистите. Гледайте си Вашата партия, не се грижете! Гледайте си Вашата партия, гледайте си резултатите в Пазарджик и тогава ми дръжте сметка на мен как да си ръководя партията! (Ръкопляскания и реплики от „БСП – Обединена левица“: „Браво!“) Казвате, че сме вдигнали праговете в ущърб на работещите. На кои работещи? Вие ли се почувствахте засегнат като депутат, че вдигнахме прага и че ще плащате по-голям процент? Затова ли тук ги приказвате тези приказки от тази трибуна? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Давате ли си сметка колко високи възнаграждения има, които плащат включително и народните представители, включително и министрите, които плащат нисък дан в социалното осигуряване. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Защо дрънкаш глупости? Лъжеш! Сядай си!“) Какви глупости? Какви глупости дрънкам? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Дрънкаш само глупости!“ Реплики от „БСП – Обединена левица“.) Напротив, казвам Ви истината. Говорите за безработицата. Знаете ли, че в момента безработицата е на исторически нисък праг – под 4%? В момента под 4% е безработицата в страната! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Лъжеш! Не е вярно!“) Говорите за доходите на администрацията. Не обиждайте българската администрация! Знаете ли, че тя работи на унизително ниски възнаграждения и е в този състав в последните 15 години и няма нищо общо с това правителство? Така че си позволихте да обидите цели категории от хора от тази трибуна в името на политическите Ви цели – не Ви прави чест! (Ръкопляскания и реплики от „БСП – Обединена левица“: „Браво! Браво!“)
#23 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За лично обяснение!
#24 · speech
Благодаря Ви. Преминаваме към въпрос… Заповядайте, господин Ганев. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и „БСП – Обединена левица“.)
#25 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Процедура по начина на водене, за да може господин Стойнев да се успокои най-после. Сега, госпожо Председател, когато има зададен въпрос, без значение дали на съответния министър или вицепремиер му харесва или не, той трябва да отговори както реши и както според него е удобно да излъже. В случая съответният вицепремиер си позволи да коментира неща, които нямат нищо общо с неговата длъжност – длъжност, която, между другото, е изпразнена от съдържание, защото той отговаря единствено за асансьора – да работи или да не работи и кога да му се направи проверка. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Оттам нататък вицепремиерът няма никакво основание да посочва позорни факти за неговата партия на избори в Пазарджик, защото стана ясно на всички, че БСП както на местните избори спечели няколко областни града и два месеца по-късно всички тези кметове се дистанцираха и напуснаха партията само защото са били схемаджии с купени гласове, така и в същия вариант в Пазарджик той казва, че са имали резултат. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“, ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие имате резултат заради купени гласове, заради схеми и заради това, че притискате хората! Вие сте част от статуквото, Вие сте изтривалки на Пеевски и на Борисов! Оставка! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво! Оставка!“ Ръкопляскания. Реплики от „БСП – Обединена левица“.)
#26 · speech
Моля Ви всички – няма да Ви давам повече процедури, искам да запазите тишина! Господин Зафиров, не съм Ви дала думата. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Искам думата!“) Искам да си седнете по местата. Изчакайте и запазете тишина! Какво искам да Ви кажа? Ако искате да се проведе…
#27 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Дайте думата на господин Зафиров! Дайте му думата!
#28 · speech
Господин Стойнев, не ми викайте от място, ще Ви накажа. Изчакайте аз първо да говоря. Ще Ви дам думата. (Скандирания от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка! Оставка! Оставка!“) Давам 15 минути почивка, за да се успокои залата. (След почивката.)
#29 · speech
Възобновявам заседанието. Първо, искам да се обърна към всички народни представители и към вицепремиерите, като Ви моля най-учтиво да се придържате към уважителния изказ и поведение, за да можем да проведем процедурата по получаване на информация по актуални въпроси от членовете на Министерския съвет и от дневния ред на българското общество. Ако има безредици и анархия, няма да можем да проведем и няма да можем да получим важна информация. Зависи от Вашето поведение. Ако отново има анархия в залата, ще се налага да давам почивки, предвид на което Ви моля да се придържате към учтивия ред, за да можем да проведем процедурата по блицконтрол.
#30 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Процедура!
#31 · speech
Господин Стойнев, заповядайте за процедура.
#32 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А кога ще четем декларация?
#33 · speech
Да четете декларация по време на блицконтрол, знаете го много добре, господин Петров… (Реплика от народния представител Петър Петров.)
#34 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Първо в тази зала анархия не е имало. Това, че има приповдигнато настроение и страсти с оглед социалната политика на държавата, аз лично смятам, че е съвсем нормално. Нали така, колеги? И е съвсем нормално. Анархия може би само Вие виждате затова, че допуснахте тези безредици. А това стана, тъй като Вие дадохте думата на господин Ганев, който въобще не беше по начина на водене, а имаше нещо да обяснява на нас как се прави социална политика от партия, която никога не е управлявала, и от партия, която в Пазарджик откри какво означават преференциите и направи всичките мошеничества. Така ли е? Така е. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Така че, госпожо Председател, моля Ви, нека да не връщаме двойните стандарти, защото имаше един период, в който нямаше двойни стандарти. Нека сега не ги връщате Вие отново, по-скоро да си продължим работата. Благодаря Ви.
#35 · speech
Господин Стойнев, тъй като имам право да Ви отговоря в процедурата по начина на водене и тъй като Вие също сте част от ръководството на Народното събрание, като такъв може първи да дадете личен пример, вместо да повишавате тон, да не кажа, да крещите от място, както и да обърнете внимание на госпожа Киселова да не удря по банката, да пазите тишина и да спазваме реда. Тогава анархия няма да има (шум, реплики и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ), нито има двойни стандарти, така че дайте първи личен пример и след това бъдете критичен. Колеги, продължаваме със следващия въпрос. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ имате ли въпрос към вицепремиерите? Не виждам. „БСП – Обединена левица“ – въпрос към вицепремиерите? И Вие нямате. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ ще има ли въпрос? От „Алианс за права и свободи“? Заповядайте, Вие сте.
#36 · speech
АПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери! 21-ви е другият петък и „Лукойл“, за да продължи да работи, има два варианта. И двата варианта са свързани с назначаването на особения управител. Ако американската ОФАК свали санкциите, тоест има дерогация, „Лукойл“ продължава да работи по нормален начин, но ако не ги свали, това не значи, че „Лукойл“ може да работи. Единственият вариант, по който може веднага да продължи да работи, е да бъде отдаден под наем. Има ли такъв план „Лукойл“ да бъде даден веднага под наем примерно на БЕХ и Български енергиен холдинг да поеме управлението? Разработван ли е такъв вариант и за бензиностанциите на „Лукойл“? И тъй като се сещам за едно решение на Народното събрание за държавна верига бензиностанции, която да регулира ниските цени на горивата в България, това може ли да бъде новата верига държавни бензиностанции? Предполагам, че господин Томислав Дончев ще е най-компетентен по този въпрос.
#37 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Господин Дончев, заповядайте да отговорите.
#38 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Найденов, ще започна с подвъпроса Ви. Исторически идеята за така наречената държавна вериги бензиностанции е малко по-различна от това, което Вие разказвате. Това не е толкова влизане на конкурентния пазар на търговията на горива на дребно, колкото създаването на достатъчно обеми и акцизни складове, които да позволят по-добра конкуренция в бранша, разбира се, създаването и на пунктове, нови бензиностанции в районите, където няма такива. Това е едно историческо уточнение. Не бих могъл да Ви отговоря по различен начин от начина, по който отговорих съвсем добронамерено на господин Богданов. Без да съм юрист, макар и да съм грамотен, ще си позволя само едно уточнение по повод въпроса Ви дали би могла да се отдава под наем. Чисто формално не виждам как актив, който не е наша собственост, тоест не е собственост на държавата, би могъл да бъде отдаден под наем чисто формално. Благодаря.
#39 · speech
Благодаря Ви. За реплика, господин Найденов? Заповядайте.
#40 · speech
АПС
Господин Томислав Дончев, след като дадохме права дори да бъдат продавани акциите на дружеството, особеният управител определено може да дава под наем всичко, което притежава „Лукойл“, защото той изпълнява ролята на управителен съвет, на надзорен съвет, на изпълнителен директор, така че той има абсолютно всичките възможности да бъде отдаден под наем – „Лукойл“. И може би това е единственото спасение, защото, ако не получим дерогацията и тръгне да бъде продавана, една процедура по продажба е с месеци. Тя подлежи на одобряване не само от българска страна – на ДАНС и на Министерския съвет, а подлежи и на американска страна, така че единственото ни спасение е да бъде отдадена под наем примерно на БЕХ, естествено, може и на някой друг.
#41 · speech
Господин Дончев, заповядайте за дуплика.
#42 · speech
Господин Найденов, само с призив за още няколко дни търпение и ще има развитие по темата. Надявам се развитието да бъде изцяло в рамките на плана, който следваме, и да бъде в полза на обществото, българските граждани и на консуматорите на горива. Благодаря.
#43 · speech
И аз Ви благодаря. Преминаваме към въпрос от парламентарната група на МЕЧ. Господин Манов, заповядайте за въпрос.
#44 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Въпросът ми е към господин Томислав Дончев, тъй като той в качеството си на вицепремиер отговаря и за сектор „Енергетика“. Уважаеми господин Дончев, в публичното пространство изтече информация, че едната от кандидатурите, която Министерският съвет е предложил за особен управител, е на настоящия директор на „Булгартрансгаз“ и бивш министър на енергетиката Владимир Малинов. Искам да потвърдите или да отречете тази информация, защото, ако това наистина е предложение на Министерския съвет за този човек, как по дяволите очаквате този човек да бъде одобрен от нашите партньори? Припомням Ви само, че единият от подписите под злополучния договор с „Боташ“ е на лицето Владимир Малинов. И един допълнителен въпрос. Това е документ – становище на Съвета по сигурност към Министерския съвет (показва), който преди малко председателят на Народното събрание каза, че в спешен порядък е свикан от министър-председателя. Това становище е от 25 февруари тази година. Точно преди 10 месеца аз съм го говорил това нещо от трибуната. Този съвет по сигурността към Министерския съвет Ви предлага още тогава да започнете процедура по назначаване на особен управител за „Лукойл“. Искам да ми отговорите на въпроса: защо не го направихте това нещо тогава, когато парламентарната група на МЕЧ внесе предложение за одържавяване, тоест закупуване на „Лукойл“? И пак припомням, че ако тогава бяхте решили този въпрос, сега нямаше да сме в тази ситуация. Самият факт, че се свиква Съвет по сигурността, на нас ни говори, че Вие нямате решение на въпроса. Съжалявам много, но трябва да отговорите на тези въпроси. Благодаря Ви.
#45 · speech
Заповядайте, господин Дончев, да отговорите.
#46 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Манов, аз отговарям на всякакви въпроси, стига да има възможност да го направя. Кратък отговор на първия Ви въпрос. Министерският съвет до момента не е предложил никого. Това е отговор на въпроса Ви, нито господин Малинов, нито някой друг. На втория въпрос. Не съм запознат със становището на въпросния Съвет за сигурност от края на месец февруари. Исторически всички разсъждения за особен управител се базират на различни обстоятелства от тези, в които се намираме в момента – имам предвид санкционния режим по отношение на „Лукойл“. В миналото, преди година или две, е имало тема, свързана с възможни санкции по отношение на петрол с произход Русия. Това е различна ситуация, това е различно от санкционния режим, който имаме в момента, и ако исторически е имало съображения за и против да се прави или да не се прави, ситуацията днес е различна. Благодаря.
#47 · speech
Благодаря Ви. За реплика – господин Манов, заповядайте.
#48 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Вицепремиер, Вие давате ли си сметка какво казахте току-що на Народното събрание? Има една седмица. Ние тук от колко дни вече, от две седмици се разправяме. Има една седмица до 21-ви и Вие ни казвате, че нямате никакво решение. Какво правим? Какво правим, господин Вицепремиер? Госпожо Председател, много Ви моля, извикайте министър-председателя на Република България в тази зала и да видим какво се случва. Вашият лидер – на ГЕРБ, ни уверява, или по-скоро се надява, че ще получим дерогация. А бе, надеждата е хубаво нещо, ама докога ще я караме така? Нещата са изключително сериозни. Дайте да се вземем в ръце и да видим какво ще правим. Идея си нямате какво Ви чака след 21-ви. Благодаря Ви.
#49 · speech
Благодаря Ви. Ще Ви дам възможност за дуплика, господин Дончев. Господин Манов, именно с тази цел от министър-председателя е свикан Съветът по сигурността към Министерския съвет за разглеждане, за избор на особен управител, това, което аз Ви съобщих. Господин Дончев, заповядайте.
#50 · speech
Съвсем накратко, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Манов, на Вас и на двамата народни представители, които ми зададоха сходен въпрос преди това, казах точно обратното на това, което заключихте. Благодаря.
#51 · speech
Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – заповядайте за въпрос, госпожо Илиева.
#52 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Дончев, моят въпрос е към Вас. Ние видяхме тук как се подписа договорът с „Райнметал“ за изграждане на завод за барут във ВМЗ – Сопот, в Карлово. Видяхме как това се случи във вторник, два дни преди въобще да се разгледа този случай на Общинския съвет в град Карлово. Моят въпрос е, тъй като има повдигнат референдум и преписка за референдум, в която доста хора вече са се подписали, организирана от нас на 30 октомври. Разбирам, че от ВЪЗРАЖДАНЕ има такава също. Моят въпрос е към Вас. Какво ще се случи, ако се съберат пет хиляди гласа от граждани на Карлово, които не желаят да има изграден такъв завод на територията на град Карлово? И да използвам Вашето изказване преди малко. Ако се окаже, че не е добре да казваме хоп, преди да скочим, какво ще се случи, ако хората в Карлово не желаят и чрез този референдум покажат, че не желаят такъв завод да бъде изграден на територията на града? Благодаря.
#53 · speech
Заповядайте, господин Дончев, да отговорите.
#54 · speech
Уважаема госпожо Илиева, в процедурата на блицконтрол не съм сигурен дали имам време да направя комплексен правен анализ, включително и правомощията на Общинския съвет да се произнася по отношение на подобни инвестиции. При всички случаи, местните власти имат ясни и конкретни правомощия, най-малко по Закона за устройство на територията. Предвид факта, че едно подобно съоръжение преди строителство, преди реконструкция минава през режими като устройство на урегулиране или право на строеж. В този смисъл, следвайки Закона, местната общност чрез органите, които е избрала – кмет, Общински съвет, ще има право да се произнесе. Колкото на въпроса Ви какво би се случило, ако има хиляда, две хиляди, три или пет хиляди души против, с цялото ми уважение, в последните години много рядко сме в ситуация, когато имаме тотален обществен консенсус по дадена тема. Няма тема, по отношение на която една трета от българите да са „за“, една трета да са „против“, останалите да не знаят какво искат. В този смисъл, за мен оттук нататък пътят е стриктно следване на всички процедури по закон, включително и тези, които са в правомощията на местната власт. Аз бих инвестирал и в повече информация за характера на инвестицията, защото аз чух много коментари, които не кореспондират с истината – че повишавало риска от гледна точка на статута му на цел, хипотезата на кинетичен сблъсък. Извинявайте, госпожо Илиева, България има работеща военна индустрия, включително и в района. Работеща военна индустрия. В ситуация в риск от кинетичен сблъсък тя и към момента е цел на евентуален наш противник, който и да е той, както и редица коментари, свързани с възможни неблагоприятни ефекти върху човешкото здраве. Всяко производство, включително и това, минава през всички процедури, включително и тези, свързани с опазване на околната среда, скрининг на характер на производството, възможни рискове за човешкото здраве. Аз не съм информиран такива да има. Но за да избягаме от политическото говорене, както казват някои, за мен изходът е в стриктното следване на всички процедури по закон, както е с всяка инвестиция. И в този смисъл да успокоя още веднъж местната общност – най-малкото през Общинския съвет, който е избрала, през кмета, който е избрала, ще бъде представена в процеса, защото инвестиционният процес включва редица процедури, които няма как да минат без одобрението на местната власт, както и няма как да минат без одобрението на делегираните структури на държавата, РИОСВ и други контролни служби. Благодаря Ви.
#55 · speech
Благодаря Ви, господин Дончев. За реплика – заповядайте, госпожо Илиева.
#56 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Господин Дончев, аз не визирам конкретно процедурите. Надявам се те да бъдат спазени, защото така е по правила, и наистина се надявам да бъдат спазени. Въпросът ми беше точно този. Ако хората се произнесат чрез референдума, че не желаят да има там такъв завод независимо по каква причина, доколкото разбирам, защото не са информирани, не разбират за какво става въпрос или са... По каквато и да е причина Вие, доколкото чух, няма да се съобразите с тяхното мнение, защото очевидно винаги пълен консенсус за такива въпроси няма и Вие ще продължите изграждането на завода независимо от тяхното решение. Благодаря. Това е, което разбрах аз.
#57 · speech
Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Дончев.
#58 · speech
Уважаема госпожо Илиева, казах нещо различно от това, което заключихте. Благодаря.
#59 · speech
Народните представители, нечленуващи в парламентарни групи… Само изчакайте за секунда. Заповядайте за процедура.
#60 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, много Ви моля, сега, предполагам, че Вие не сте запозната и не сте и длъжна, но много Ви моля, когато се изричат лъжи тук от тази трибуна от народни представители от ВЕЛИЧИЕ, просто да ги спирате на момента, защото по този начин, освен че се подвежда българското общество в лъжа, и се подвеждат и министрите. Като министрите по същия начин влизат в тази лъжа, и разбира се, както казах, Вие не сте длъжна да знаете, но единственият референдум, който е внесен и цялата документация в Община Карлово, беше сторено лично от мен и е иницииран само и единствено от ВЪЗРАЖДАНЕ. Какви подписки вървят, какво се случва и какво правят хората на ВЕЛИЧИЕ, въобще нямам никаква представа, но това е лъжа и не е вярно, защото, да, референдум ще има, хората ще се произнесат дали искат да има такъв завод на територията на Карлово, но той е организиран само и единствено от ВЪЗРАЖДАНЕ. Оттам нататък незаконосъобразните действия на ВЕЛИЧИЕ, които те продължават да ги правят, си е тяхна работа, но молбата ми е към Вас – просто преустановявайте на момента такива лъжи от трибуната. Благодаря.
#61 · speech
Благодаря Ви, господин Врачев, за информацията. Господин Расташки, процедура ли желаете? Заповядайте за процедура.
#62 · speech
ПП МЕЧ
Господин Врачев, това, което каза госпожа Илиева, донякъде е извинимо, защото тя като чуе за подписи, и вече се побърква, почва да се притеснява, защото нейната декларация не е подписана от нея. Тя, като разбере за събиране на подписи, нищо чудно да ги изфалшифицира всичките пет хиляди и да ги вкара, така че трябва да им прощавате. И, госпожо Назарян, не я наказвайте за това нещо, моля Ви. Благодаря.
#63 · speech
Нея няма да я накажа, но Вас ще Ви накажа със „забележка“, господин Расташки, защото издавате малко присъди за неща, за които дори няма производство. Не можем да се обръщаме към народните представители с „фалшификатори“ и така нататък, когато не ни е това ролята. Господин Рангелов, заповядайте да си зададете въпроса.
#64 · speech
Нечленуващ в ПГ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа вицепремиери, колеги! Въпросът ми е към вицепремиера Зафиров. Имаме приета Интегрирана териториална стратегия за развитие на Северозапада. Тя е с хоризонт 2021 – 2027 г. Дали е работено последните четири години, господин Вицепремиер, по тази стратегия? Според мен не. Дори само ако си направите труда, на входа на София всяка сутрин по магистрала „Хемус“, тоест идващите от Северозападна България, влизат хиляди автомобили на идващи работещи буквално за един ден, пътуващи по 300 – 400 км, тръгвайки за работа сутрин, когато съпругите им, децата им спят, и прибирайки се вечер, когато семейството им също вече е заспало, работейки за 80 – 100 лв. Затова моят въпрос, въпреки ресурса, похарчен за направата на тази стратегия – демография, културно-историческо наследство, липса на заетост и така нататък, не е работено по тази стратегия. Има ли настоящото правителство, въпреки че е минала само една година, визия за развитие на този регион? Благодаря, господин Министър.
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Рангелов. Господин Зафиров, заповядайте да отговорите.
#66 · speech
Уважаеми господин Рангелов, поставяте един много важен въпрос, който включително и аз като народен представител много пъти съм поставял, защитавал съм тезата, че регионалните дисбаланси трябва да бъдат на вниманието на всяко едно правителство. Те кореспондират и с демографската криза, и с повишаването на доходите на населението и благосъстоянието. Сега, факт е, че за последните няколко години по тази стратегия наистина нищо не е направено. Министър Караджов, използвам случая, че е тук като министър на транспорта тогава, направи опит за някакво по-диференцирано слагане на средства, строеж на пътища и жп линии. За съжаление, не съвсем успешно, просто такава беше политическата конюнктура. Този въпрос стои на вниманието на това правителство. Той е в контекста на усилията, които сме записали още в Програмата, с която го създадохме, за устойчиво развитие на регионите, за повишаване на стандарта на живот на гражданите, на инфраструктурата. Тук ще продължим реализацията на започнатите проекти по Общинската инвестиционна програма и по програма „Региони в растеж“ за 2021 – 2027 г., която е фокусирана именно върху обновяването на пътната, образователната, здравната и социалната инфраструктура. За съжаление, в момента не мога да кажа за специални мерки, които видимо да са рефлектирали върху развитието на регион Северозапад, но това стои на вниманието на правителството, а аз специално персонално отчитам важността на този приоритет. Благодаря Ви.
#67 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. За реплика, господин Рангелов? Не желаете. Колеги, с това изчерпахме първия кръг от въпроси. Преминаваме към втория. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос към вицепремиерите? Не виждам. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте, господин Иванов.
#68 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми господа вицепремиери! Въпросът ми е към ресорния вицепремиер на тема регионално развитие. Към момента в българските общини, в българските региони стотици фирми са спрели строителни дейности, тези, които трябва да се финансират по Националната програма в Закона за държавния бюджет, защото не се извършват плащания. Правителството има ангажимент в размер на милиард и половина за 2025 г. към седем милиона български граждани. Едновременно с това искам да припомня, че при приемане на Закона за държавния бюджет, тоест при приемане на тази национална програма ние предложихме текстове, които да гарантират справедливо плащане по ред на постъпване на заявленията. Те бяха отхвърлени. След това казахме, че започваме проверка на Националната програма за това как са извършвани плащанията. Поискахме от МРРБ обстоятелствена информация, за да може да оповестим в условия на пълна прозрачност какво се е случвало там. Тази информация ми бе отказана. И сега, най-интересното, господа вицепремиери. Тази седмица на Регионалната комисия попитах министъра защо на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството стои информация, че по новосключеното споразумение с Българската банка за развитие ще се извършват само авансови плащания по проекти. Тоест редно е да кажем, че правителството захвърля всички проекти, по които до момента има извършена работа, платена авансово, стоят разкопани българските общини и започват нови проекти. Министърът в отговор ми каза, освен че това е вярно, че ще бъдат платени само една десета от предвидените за тази година пари – от тези 900 милиона. Отговорът беше, че ще бъдат платени 100 милиона, което е същинската голяма новина. И понеже времето ми изтече, в духа на изложеното питам: първо, какво казвате на всичките 260 кметове, които вече са започнали работа, платили са, общините са им разкопани и не могат да си довършат проектите, защото отказвате да платите, и по-важното, в духа на този въпрос, защо ще се платят само една десета от парите, предвидени за тази година? Къде отидоха тези пари? Благодаря Ви.
#69 · speech
Благодаря Ви. Господин Зафиров, заповядайте да отговорите. (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев.)
#70 · speech
Аз ще му отговоря, ще му отговоря. Уважаеми господин Иванов, първо, да Ви поправя – не са 260, 265 кметове са в общините. Прав е колегата Стойнев, че ми задавате въпрос с конкретика, още повече че на този въпрос Ви е отговорил министърът на регионалното развитие. В момента правите политика, а не задавате конкретен въпрос по политики. И затова ще си позволя да Ви отговоря по политики, като направя само едно уточнение, ако ми позволите. В новата българска история има само двама финансови министри, които са спирали парите на фирмите. Единият се казва Асен Василев. Парите на фирмите не са спрени. Има известно забавяне за част от тях. Питате защо ще се плащат аванси – именно защото бяха забавени авансите. Много е лесен отговорът. Иначе по отношение – ако трябва да говорим сериозно и за политиките, които са залегнали в този бюджет, ще си позволя да Ви споделя няколко неща. Първо, факт е, че са увеличени, и то доста сериозно средствата по бюджетите на общините в резултат на променените показатели в сферата на делегираните от държавата дейности. Първо, ръстът спрямо 2025 г. тук е 544 млн. евро, като средствата за капиталови разходи през 2026 г. възлизат на 7,76 млрд. евро, като в това число са и тези с национално финансиране от 3,605 милиарда, и с европейско финансиране от 4,155 млрд. евро. Тук влизат и парите от НПВУ. Може да си направите сам сметката какъв е ръстът, тоест това показва и отношение. Предвижда се продължаване на Инвестиционната програма за общинските проекти, като общата максимална стойност на предвидените средства през 2026 г. по сключени споразумения за проекти по Приложение № 3 към Законопроекта за държавния бюджет, включително за проекти, които се възлагат и изпълняват от кметовете на райони в градовете с районно деление, ще бъдат в размер на 920,3 млн. евро, като, да, разплащането ще се извършва от Българската банка за развитие при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет. Още веднъж да кажа, че може да са спокойни и българските общини, и фирмите – парите не са спрени, има известно забавяне, нормално е в края на годината. Обясних Ви защо се плащат аванси сега. Да се твърди, че има спрени средства, е политическа спекулация. Благодаря. (Единични ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#71 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Реплика желаете ли, господин Иванов? Заповядайте.
#72 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, колеги! Господин Зафиров, сега да бъда честен – аз от социалист не съм очаквал искрен отговор.
#73 · speech
Господин Иванов, моля Ви се, без такива заключения!
#74 · speech
Обаче, обаче, обаче Вие не дадохте отговор за това защо няма да бъдат платени 900-те милиона, предвидени в Закона за държавния бюджет, за българските кметове! И тази гавра с българските региони, с българските общини, този фетиш на централната власт да подчинява, да мачка, да плаща избирателно само на послушните, само на верните, трябва да приключи! Моля Ви в дупликата, излезте и дайте отговор на простия въпрос: защо няма да бъдат платени 900-те милиона, предвидени в Закона за държавния бюджет? Това е въпросът, на който очаквам да получа отговор, очакват да го чуят 265 кметове, очакват да го чуят всички български граждани, чиито улици, тротоари, ВиК проекти стоят разкопани! Трябва да получим отговор на този въпрос. Няма такъв отговор. Вие казвате: за догодина има пари. Ама кой да Ви повярва, като то и за тази година има пари? Ама не ги плащате или плащате само на Вашите хора. Трябва да получим отговор: защо няма да платите тези пари? И аргументът за това, че догодина ще има пари, не е валиден, защото сте излъгали за тази година, господин Зафиров. Благодаря Ви.
#75 · speech
Господин Иванов, въздържайте се от подобни квалификации като „излъгал“. Заповядайте, господин Зафиров.
#76 · speech
Уважаема госпожо Председател, може би дължа извинение на Народното събрание за по-острата ми реакция на първия въпрос, но за втори път се получава същото. Аз съм тук да отговарям в качеството си на вицепремиер, не на социалист и не на председател на партия. Позволявате тук да се правят съвсем различни препратки, които ме провокират да отговарям по различен начин и да вземам отношение по въпроси, които не касаят темата на блицконтрола. На кого какви са му политическите убеждения няма никакво значение в момента. Няма наши и Ваши, уважаеми колеги. Аз не знам и кои са тези Вашите? Вие имате двама кметове. Или там не знам колко. Трима. Добре. Само през последните няколко дни са ми звъннали няколко наши кметове, да Ви кажа, загрижени, че има забавяне на плащанията. Така че няма наши и Ваши, има нормална бюджетна процедура. Още веднъж да кажа – всички средства ще бъдат разплатени. Правите политически внушения. Политиканстването на дребно не носи политически дивидент, повярвайте ми.
#77 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Мисля, че изчерпахме въпроса. Процедура по начина на водене ли желаете?
#78 · speech
ПП-ДБ, от място
Ще дойда да Ви кажа и тогава ще взема думата.
#79 · speech
Заповядайте.
#80 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, изказвам извинението си за това, че поставих под общ знаменател всички социалисти в предния въпрос. Благодаря Ви.
#81 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Така трябва да се отнасяме помежду си. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ за въпрос? Заповядайте, господин Петров.
#82 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз бях подготвил своя въпрос към господин Желязков, но поради неговото отсъствие и поради факта, че видях, че господин Зафиров е компетентен по много въпроси, бих желал да го отправя към него. Господин Зафиров, в Република България има 800 000 лица, на чието име има издадено валидно ТЕЛК решение. В същото време за последните четири години броят на лицата, които гледат възрастни и болни хора, които упражняват асистентни грижи, се е увеличил четири пъти – до 883 000 души. Това са данни на Социалното министерство. На фона на официалните данни на НСИ, доколкото може да им се вярва, в Република България има 3 800 000 души работоспособно население, от които 1 000 000 не упражняват никаква трудова дейност. Тоест от работоспособното население всеки един на трима души не упражнява трудова дейност и не допринася за някакъв полезен продукт и за развитието на икономическата система на страната. От другата страна е бизнесът, който би трябвало да бъде основен източник на средства за бюджета. Към бизнеса непрекъснато се създават рестрикции, нови данъци. Визирам например предвидените 5% в новия бюджет, увеличение на данък дивидент. Визирам и другите рестрикции, като СУПТО, прословутото, например, с което ще задължавате търговските вериги и други обекти да въвеждат задължително в някакви таблици някакви неща, и така нататък бюрократични тежести. На фона на това за последната година изтеглихте 19 милиарда нов дълг и се предвижда със следващата година този нов дълг да се увеличи с над 40 милиарда – всичко това за текущи разходи. Оказва се на фона на всичко това, че има един порочен кръг, в който участват много звена, като всяко за себе си отчита негативни тенденции и нито едно не допринася за развитието на всяко едно останало звено. Така държавата ни върви в един порочен кръг и затъва от ден на ден.
#83 · speech
Господин Петров, времето.
#84 · speech
Да, задавам въпроса си: какво, господин Министър, възнамерява да стори правителството, за да прекъсне тази порочна практика, тази негативна тенденция в лицето на Министерския съвет, в лицето на управляващото мнозинство? Моля да ми отговорите компетентно, експертно, а не хашлашки в стил БСП-БСП. Благодаря. (Реплика от „БСП – Обединена левица“.)
#85 · speech
Благодаря Ви, господин Петров, за въпроса. Господин Зафиров, заповядайте.
#86 · speech
Уважаеми господин Петров, благодаря Ви за конкретиката във въпроса. Всъщност току-що в разговора с вицепремиера Дончев чух, че Вие знаете и отговора на този въпрос. Знаете точната бройка на тези лица, знаете и мерките, които е предприело Министерството на труда и социалната политика за ограничаване на тези негативни явления. Да, така е. Съгласявам се с Вас, че броят на ТЕЛК-овете, броят на личните асистенти изглежда, поне на първо четене, нереално висок, нереално раздут. Ако тези ТЕЛК-ове са реалност, това означава, че ние сме една много болна нация. И ако тези асистенти представляват някаква форма на източване на бюджета, то бъдете сигурен, че тази практика ще бъде преустановена. Възложени са съответните проверки и се работи по установяване на реалния брой на лицата, които трябва да се възползват от тази услуга. Това е краткият отговор на въпроса. Иначе по другите политически внушения, които направихте, няма да отговарям. Два пъти споменахте отново моята партия, ще се въздържа този път. Но се възползвам от случая – миналия път, понеже се прекрати заседанието, пропуснах да кажа, че с 40% в следващия бюджет са увеличени парите за хората с увреждане. Което е различно от това, за което говорим в момента, и което наистина показва социалния характер на това управление. Благодаря Ви. Както, разбира се, и линията на бедността.
#87 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. За реплика – господин Петров.
#88 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз знам за тези данни от Вашия колега – министър Гуцанов. Не съм си ги измислил, не съм ги прочел в някоя статия. Той лично ги каза в интервю. И да, наистина са тревожни и стряскащи, защото ако на 3 милиона и 800 хиляди трудоспособни хора един милион не работи или е в сивия сектор, което е съвсем друг въпрос, това означава, че на всеки трима души единият не работи. И това са трудоспособните. Има още толкова деца, ученици и пенсионери, което означава, че на шест-седем души двама работят. Тоест, ако един работи, други двама не работят. Нещо подобно, както се случва и с Вашите министерства, но това е друг въпрос. Вие с отговора си ми показахте, че не разбирате от абсолютно нищо. Вие нямате абсолютно никаква информация. Защото за мен „работи се“ и за никого от народните представители, и за никого от хората, които Ви слушат, не е отговор. „Работи се“ не е отговор.
#89 · speech
Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Зафиров.
#90 · speech
Господин Петров, задавате ми конкретен въпрос, с конкретика. Излизате от рамките на блицконтрола. Задавайте ми въпроси по политики. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз Ви обясних каква е политиката. Политиката на това правителство е да не толерира подобни явления. За да няма толериране на подобни явления, трябва да бъде изяснен мащабът. Какво повече очаквате? И Вие самият казахте, че знаете отговора на въпроса, който ми задавате. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И покрай този въпрос си развивате целия политически наратив.
#91 · speech
Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, не от място.
#92 · speech
Използвате тази трибуна за елементарна политическа пропаганда. Мисля, че Ви отговорих достатъчно ясно и достатъчно конкретно. Ако искате конкретика – досега колко фалшиви ТЕЛК-а има, колко фалшиви лични асистенти, не мога да Ви отговоря в момента. И нормално, тази информация е конкретна. В рамките на един ден, ако искате, ще Ви пратим отговора писмено. (Продължаващи реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Благодаря Ви.
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Преминаваме към следващия въпрос. От „ДПС – Ново начало“ ще има ли такъв? Не виждам. От „БСП – Обединена левица“ въпрос ще има ли? Няма да има. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, моля да запазите тишина! Господин Петров! От „Има Такъв Народ“? Също няма да има въпрос. „Алианс за права и свободи“? Заповядайте, господин Адемов.
#94 · speech
АПС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Моят въпрос е към заместник министър-председателя господин Атанас Зафиров. За щастие, въпреки проблемите с работодателските организации, законопроектите за държавния бюджет, бюджета на държавното обществено осигуряване и бюджета на Националната здравноосигурителна каса вече са внесени в Народното събрание. В тези бюджети са калкулирани новите размери на минималната работна заплата. За съжаление обаче, все още няма постановление на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата. И моят въпрос е свързан с това. Понеже Кодексът на труда казва, че този размер трябва да бъде определен от Министерския съвет до първи септември, защо все още няма постановление на Министерския съвет и как така Министерството на финансите, и всички останали министерства, калкулират новия размер на минималната работна заплата, без да имат законово основание за това? Само не ми казвайте, че има законово основание в Кодекса на труда – действително това е така, но там има текст, който казва, че това постановление трябва да бъде прието до първи септември на настоящата година. И нещо друго, днес сме 14 ноември, на 14 май тази година Народното събрание прие решение за изготвяне на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Днес изтича точно шестмесечният срок, такава пътна карта все още няма. В Закона за здравето е казано, че министърът на здравеопазването три месеца преди края на годината трябва да внесе отчет, доклад за здравето на нацията. Всички тези документи са свързани с идеята те да намерят място в бюджета, да намерят съответно финансиране в рамките на бюджетната процедура. И моят въпрос е свързан с това – кое наложи забавянето на всички тези нормативни документи?
#95 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Зафиров.
#96 · speech
Уважаеми господин Адемов, може би сте пропуснали, но това мина и през тристранката, и през Министерския съвет, минималната работна заплата. Кое наложи забавянето? Знаете, не е тайна, че през последните дни имаше разногласия в Съвета за съвместно управление на базата и на напрежението, което възникна и в тристранката по отношение размера на минималната работна заплата. Сега вече е факт.
#97 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли реплика? Не желаете. Парламентарната група на МЕЧ – втори въпрос ще имате ли? Няма да имате. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте.
#98 · speech
АПС, от място
Не е минало в Министерския съвет.
#99 · speech
Мина, мина!
#100 · speech
АПС, от място
Няма публикувано постановление на Министерския съвет в „Държавен вестник“.
#101 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа заместник министър-председатели! Въпросът ми, в отсъствието на премиера Желязков, ще бъде към вицепремиера Дончев. След безобразията по време на изборите в Пазарджик господин Бойко Борисов обяви, че е щял да иска оставката на вътрешния министър, но го е спасило това, че всъщност е подал оставка директора на ОДМВР – Пазарджик. Вчера по време на заседанието на Комисията по вътрешен ред и сигурност стана ясно, че всъщност вместо да бъде понижен, директорът на ОДМВР – Пазарджик, е бил повишен в звеното за подпомагане на вътрешния министър. В тази връзка въпросът ми е: да очакваме ли оставка на вътрешния министър?
#102 · speech
Заповядайте, господин Дончев.
#103 · speech
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожа Матеева! Не. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.)
#104 · speech
Заповядайте за реплика, госпожо Матеева.
#105 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Много Ви благодаря за този отговор, господин Вицепремиер. Да разбирам тогава, че всъщност политиката на правителството е вместо санкциониране на нарушенията да се предлагат повишения на нарушителите.
#106 · speech
Заповядайте за дуплика, господин Дончев.
#107 · speech
Уважаема госпожо Матеева, не. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.)
#108 · speech
Колегите народни представители, нечленуващи в парламентарни групи, има ли желаещи за въпрос? Заповядайте.
#109 · speech
Нечленуващ в ПГ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Зафиров, в качеството си всъщност и на председател на Националния борд по водите искам да ни запознаете по следния въпрос: каква е визията и стратегията на изпълнителната власт относно водите, и по-скоро напояването в Северозападната част на България, тъй като имаме голям ресурс – това е река Дунав, откъдето може наистина да се напояват земеделските земи, и което към настоящия момент обстоятелство изобщо не се използва? Какво мисли изпълнителната власт да предприеме в тази насока, тъй като Северозападната част, Дунавската равнина, е една плодородна територия, особено тази част, която е регион Видин. Предполагам се знае, че всъщност завоят, който образува един рог, се е казвал в миналото Златен рог, и неслучайно, защото е една от най-плодородните части на България. И към днешна дата дори миналата земеделска година приключи с най-добри добиви на пшеница, въпреки че няма напояване нито за един квадратен метър. А там има и стари такива помпени станции, които могат да бъдат реновирани, които имат капацитет и да напояват по минимум 35 хил. дка земеделски земи.
#110 · speech
Благодаря Ви, госпожо Василева. (Реплики от народния представител Даниел Петров.)
#111 · speech
Господин Петров, за четвърти път днес Ви правя забележка!
#112 · speech
Уважаема госпожо Василева, благодаря Ви за този въпрос. Аз само да попитам Вие дали успяхте да се запознаете с двата доклада, които Бордът по водите…
#113 · speech
Нечленуващ в ПГ, от място
Само с единия.
#114 · speech
Моля? Не сте се запознали. Само с един. Добре. Сега, ще ми позволите тогава, като не сте се запознали с втория, няма да го пресъздавам, но да кажа все пак, че всички десет точки, които бяха възложени по отношение на работата и създаването на Борда, свършената до момента работа по изпълнението на възложените от Народното събрание задачи, са отразени в Доклад № 2 точка по точка, в това число – в него има и елементи от въпроса, които ми задавате. Една от политиките, една от целите, разбира се, е създаването на нови водоизточници. Фактически два са основните проблеми, които в момента са предпоставка за така наречената водна криза, въпреки че аз този термин не искам да го използвам, защото водна криза в България на практика няма. В момента има около 30 хиляди души, останаха, които нямат достъп до питейна вода, и два български града, като броят на засегнатите е паднал близо четири пъти за периода на действие на Борда. Разбира се, това се дължи на комплексни фактори, в това число е климатични, но така или иначе, по тези въпроси се работи. Въпросът обаче, който поставяте, е много важен, тъй като река Дунав е един потенциален източник на питейна вода, и най-вече вода за напояване. Така че правителството има и програма, има и стратегия за използването на водата, включително и региона, който посочвате, това има връзка и с отговора, който преди малко дадох за стратегията за развитие на регионите, касае по-скоро системата за напояване, но тъй като, колкото и Министерството на земеделието и „Напоителни системи“ са част от Водния борд, искам да Ви уверя, че по въпроса се работи, работи се и по специална програма, която в най-скоро време ще бъде огласена в детайли. Благодаря Ви.
#115 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Реплика желаете ли, госпожо Василева? Не желаете. С това, колеги, изчерпахме и втория кръг от въпроси към вицепремиерите. Благодарим Ви за участието в днешното заседание. Колеги, давам почивка до 11,00 ч., когато ще продължим с парламентарен контрол. (След почивката.)
#116 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Продължаваме заседанието със: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Преди да започна ще направя едно съобщение: „Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от военновъздушните сили за изпълнение на мисия за осигуряване на въздушен транспорт. Уведомлението е постъпило на 13 ноември 2025 г. с входящ номер 51-503-09-147 и е предоставено на Комисията по отбрана.“ В днешния парламентарен контрол са получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 7 ноември 2025 г. до 13 ноември 2025 г. от: - министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев, на 2 въпроса от народния представител Атанас Славов, на въпрос от народния представител Христо Гаджев; - заместник министър-председателя Зафиров на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Деница Симеонова, на въпрос от народния представител Ивайло Папов, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Атанас Атанасов, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Златан Златанов; - министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Иван Иванов; - заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Любен Иванов, на въпрос от народния представител Стела Николова; - министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на 2 въпроса от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Йордан Иванов, на въпрос от народния представител Климент Шопов, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на 2 въпроса от народния представител Виолета Кърпачева, на 2 въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова, на 3 въпроса от народния представител Иван Белчев, на 2 въпроса от народния представител Константина Петрова, на въпрос от народния представител Любен Иванов, на въпрос от народния представител Петър Петров, на въпрос от народния представител Радослав Рибарски, на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; - министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Димо Дренчев, на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Манол Пейков; - министър Манол Генов на въпрос от народния представител Деница Симеонова, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Климент Шопов; - министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Димитър Николов, на въпрос от народния представител Стою Стоев и Манол Пейков; - министър-председателя Росен Желязков на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Ангел Янчев, на въпрос от народния представител Димитър Гюрев, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Радослав Рибарски, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков и Климент Шопов; - заместник министър-председателя и министър Томислав Дончев на въпрос от народния представител Джипо Джипов; Сега преминаваме към парламентарния контрол с устни въпроси. Първо, въпрос от народния представител Явор Илиев Хайтов относно предприети действия за намаляване броя на противообществените прояви, извършени от малолетни и непълнолетни лица, към Атанас Зафиров, заместник министър-председател. Заповядайте, господин Хайтов. Преди да започнете – едно съобщение ще направя. Днес наши гости са ученици от Търговската гимназия, град Бургас. Те са в парламента по покана на народния представител Станислав Губеров. Добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания.)
#117 · speech
АПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Заместник министър-председател, в качеството Ви на заместник министър-председател и със съответната заповед на министър-председателя на Вас са Ви възложени определени служебни ангажименти и ресори, за които да отговаряте. Една от административните структури, за които Вие имате ангажимент по отношение на ръководството и управлението, това е Централната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. Тази комисия е изключително важна и го казвам с оглед на зачестилите случаи, в които в столичния град, а за съжаление, не само и в София групи от малолетни и непълнолетни лица, именувани локали, извършват хулигански действия и друг тип престъпления и посегателства. Аз съм изготвил моя въпрос и той е следният: Централната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни участва в разработването и предлага на Министерския съвет, на министерствата и на други ведомства, и на юридически лица с нестопанска цел програми и дейности за предотвратяване и ограничаване на криминогенните фактори. Господин Заместник министър-председател, какви действия е предприела Централната комисия за борба срещу противообществени прояви на малолетни и непълнолетни през първите девет месеца на годината, за да се намали броят на противообществените прояви, извършени от непълнолетни и малолетни български граждани?
#118 · speech
Благодаря Ви, господин Хайтов. Господин Заместник министър-председател, имате думата за отговор – заповядайте.
#119 · speech
Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Хайтов, благодаря Ви за въпроса. Темата е изключително актуална и се радвам, че изнесената информация може да даде повече и по отношение на генезиса на проблема, и по отношение на мерките за неговото овладяване. И прав сте, че зачестиха случаите за насилие от деца върху деца. Това скандализира обществото. За съжаление, имахме и случай, който е свързан с посегателство върху най-ценното, най-голямата ценност, човешкия живот. Едно дете беше убито от свой връстник. Ежедневно сме свидетели на клипове и в социалните мрежи, в които деца бият деца. Това са безкрайно брутални и цинични в изказа си и малолетни, и непълнолетни деца. За съжаление, трябва да отбележим, че увеличението на агресията не е само национален проблем. Господин Председател, ще бъда малко по-дълъг, но въпросът е много важен, и знам, че има много голям интерес в обществото.
#120 · speech
Заповядайте, господин Вицепремиер.
#121 · speech
Наблюдават се такива тенденции и в редица европейски държави – Чехия, Словакия, Австрия, Дания. Скоро се проведе Залцбургски форум с участието на заместник-министър Попов, където бяха направени същите конституции. За съжаление, агресията е навсякъде около нас, в парка, в мола, в телевизионните риалити предавания, видеоигрите, във филмите, а децата всъщност са отражение на нашето общество, защото те копират поведението на възрастните, стремейки си да се докажат като доминантни, да демонстрират сила и превъзходство над другия. За днешните младежи, за съжаление, за част от днешните младежи, като че ли е модерно да си хулиган, да не спазваш правила, норми на поведение, да не зачиташ авторитети. И затова е изключително важно, и с това започвам какъв пример, включително и в тази зала бих, изкушавам се да добавя, даваме и ние възрастните на децата си, как се държим помежду си, какъв тон, какъв език използваме в нашите комуникации, защото това неограничено ползване на социалните мрежи от страна на нашите деца и от подрастващите оказва изключително негативно влияние върху тяхната психика и поведение. Разбира се, за да се справим с тази нарастваща агресия, е необходимо да се осъществява ефективна политика за превенция на асоциалното поведение сред подрастващите и тази превенция, както правилно отбелязахте, е един от приоритетите в дейността на Централната и на местните комисии. В тази връзка Централната комисия в качеството на ръководен и контролен орган е изпратила указания до всички местни комисии относно разработването и реализацията на общински програми и планове за действие, насочени към превенция на насилието. И още тук искам да кажа, че Централната комисия, която е много ограничена като щат и като състав, фактически изпълнява ръководен и координиращ орган на местните комисии, където се върши на терен основната работа, и те са много на брой, и почти във всяка община по отношение на превенцията и борбата с тези негативни явления. От началото на годината досега са организирани две национални и четири областни срещи с председатели, секретари на местните комисии, социални работници, обществени възпитатели с фокус на теми, свързани с въвеждането на иновативни и превантивни методи на работа за противодействие на детското асоциално и рисково поведение сред децата. Обсъдени са ефективни начини за осъществяване на индикативна, универсална, индивидуална и групова превенция. Обменят се добри практики и опит от работата на водещи местни комисии. Аз присъствах на една такава в Смолян и мога да го потвърдя. Смолянската местна комисия е една от водещите в това направление и провежда ефективна превенция за постигане на намаляване противообществените прояви, извършени от малолетни и непълнолетни, съответно за броя на проведените възпитателни дела на деца правонарушители. И тук примерите са Смолян, Стара Загора, Благоевград и Габрово. За лектори на тези срещи се канят водещи специалисти в областта, университетски преподаватели и хора от практиката. В национален план се провеждат различни превантивни програми, кампании и проекти по тематиката. Ще Ви дам данни за 2024 г., тъй като 2025 г. не е приключила и се обобщават в момента. Разбира се, ще кажа какво е свършено за тези девет месеца, но само да кажа, че през 2024 г. местните комисии са провели общо 784 общински програми, реализирани кампании и проекти по превенция на насилието между и срещу деца. Тези данни отбелязват ръст на увеличение, както и на по-висок брой на проведени кампании за периода 2022 – 2024 г. За 2025 г. суровите данни са също за ръст на увеличение. Отнася се и за броя на обхванатите деца и на техните родители – 122 108, от които 5237 родители и 116 871 деца, като най-много са обхванатите лица в София по тези програми – 15 500, от които 9283 малолетни и 6166 непълнолетни. Тук е важно да се каже, че е много важно по тези програми и дейности да се ангажират децата с различни дейности – спорт, изкуство, музика, организират се детски спортни лагери – лятото и зимата, където приоритетно се включват деца от най-слабите семейства, които се считат за уязвими такива. Като много успешна практика на местните комисии се отчита и привличането на доброволци за работа с децата, както и програмата „Връстници обучават връстници“. Друга голяма тема е тормозът в училище, което също изисква много адекватни мерки – 2024 г. секретарите на местните комисии са реализирали 2520 работни срещи с педагогическите ръководства за организиране и координиране на съвместни координационни и превантивни дейности. Най-много работни срещи са проведени пак в столицата, следват Бургас, Враца, Варна и така нататък. Няма да давам конкретни данни, но вървят тези срещи, като в плътна координация се работи със социалните работници от отдел „Закрила на детето“ към дирекция „Социално подпомагане“. Какво е направила конкретно комисията – Централната, за тези девет месеца, откакто аз съм неин председател? Както правилно отбелязахте, ние работим по стратегически документи, които са насочени към подкрепата на децата в риск. Като член на Националния съвет за закрила на детето Централната комисия участва и в разработването на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребите с деца, която е с хоризонт 2023 – 2026 г. и предстои в момента да бъде отчетен резултатът от тази програма. Местните комисии са основните изпълнители на тези дейности по плана за изпълнение на Националната програма. Комисията също така е член и на Националния съвет по наркотични вещества и участва в разработването на Националната стратегия за борба с наркотиците от 2025 – 2029 г. с период на изпълнение 2026 – 2030 г., като местните комисии работят съвместно с превантивните информационни центрове по проблемите на наркоманиите при изпълнение на плана за дейности по Националната стратегия. Централната комисия е член и на Съвета по криминологични изследвания към Министерството на правосъдието. Участвала е във всички годишни заседания на Съвета. Към месец април 2025 г. се прие Годишният доклад за дейността на този съвет и се приеха три от проведените криминологични изследвания. Централната комисия е включена и в Междуведомствената работна група към Министерството на правосъдието за реформа в областта на детското правосъдие. Участва като партньор при провеждането на Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето срещу насилието от и над деца „Бъди смел, бъди добър“. Като председател и на тази агенция мога да кажа, че кампанията върви изключително успешно и среща радушен прием в българските училища. Подпомага и провеждането на национално изследване на децата с противоправно поведение и в конфликт със закона, провеждано от УНИЦЕФ – България – един от нашите партньори. Разбира се, в тази си работа Централната комисия не може да се справи сама. Както споменах и в началото, тя е доста ограничена и като финансов ресурс, и като експертен състав и затова търси съдействие и подкрепа в работата си от образователните институции, най-вече от училищата, инспекторите от детска педагогическа стая, социалните служби и отделите „Закрила на детето“. Провеждат се съвместни кампании и мероприятия с неправителствени организации, доброволчески формирования, Българския червен кръст, регионалните здравни инспекции и други. Централната комисия е ангажирана и с проблема за киберсигурността при младите хора. През последната година се включват в програмите провеждане на конференции, форуми, мероприятия, обучения, специалисти в областта на киберпрестъпността и киберсигурността. От началото на годината работи съвместно със застрахователната компания „Лев Инс“ за разпространение на кампанията им „Пази детето в интернет“, като в тази инициатива в момента са обхванати повече от 130 хиляди ученици, които преминават различни обучения за онлайн заплахи. В заключение да кажа, че от началото на годината се отчете ръст на фалшивите сигнали към телефон 112, подадени от непълнолетни лица. В тази връзка от МВР потърсиха съдействието на Централната комисия за сътрудничество по отношение на налагането на възпитателни мерки съгласно Закона спрямо нарушителите. До този момент от националната линия 112 към местните комисии са подадени 27 ученици, които са се шегували или са подали неверни сигнали на спешния телефон. Във връзка със зачестили случаи на противообществени прояви и престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни лица от началото на годината и предприемане на конкретни мерки и действия за ограничението им, Централната комисия под мое ръководство проведе междуинституционална работна среща с представители на МВР, включително и по темата, която поставихте за локалите, Държавната агенция за закрила на детето, районна прокуратура, районен съд и местните комисии, на които срещи бяха – те бяха две срещи, бяха обсъдени отговорностите на институциите по отношение на работата с малолетни и непълнолетни лица, извършители на противообществени прояви и престъпления, както и възможностите за подобряване на междуинституционалното взаимодействие. В резултат на тези срещи се повиши полицейското присъствие по улиците, проведоха се активни проверки от органите на реда за спазване на вечерните часове от малолетни и непълнолетни лица, в това число концентрирано и в моловете, и задължителното им придружаване от възрастен след законоустановения час, както и проверка за притежаване на хладни оръжия, ножове, боксове, наркотични вещества и други опасни предмети. Увеличиха се и проверките в нощните заведения през летния сезон за присъствие на малолетни и непълнолетни лица без придружител. Има и множество статистика по отношение на възпитателните дела, престъпленията срещу имуществото. Това са данни, които мога да изпратя и в писмен вид. Те са много подробни, статистически. Много е важно да се каже, че в случаите на насилие между деца и от деца е много важно да се открият индикаторите и причините, които са провокирали подобен тип поведение и реакцията от подрастващите. За съжаление, много голяма част от децата насилници в по-ранен период от живота си са били жертви или свидетели на насилие. Това е извод, до който стигаме. Също така неглижирането от страна на родителите също поставя децата в ситуация на висок криминогенен и виктимен риск, защото извършват противообществени прояви и престъпления, на които те са били свидетели в своето детство – кражби, употребяване на наркотични вещества, в много случаи проява на агресия и насилие и по този начин също нарушават правата на деца и възрастни. Ще спра дотук, може би в репликата ще мога да дам още данни, но използвам случая от трибуната на Народното събрание да се обърна и към българските родители да не неглижират децата си, да не отсъстват изцяло от техния живот. Това се отнася особено за родители, които са мигрирали, работят в чужбина, децата са оставени изцяло за отглеждане от възрастни роднини, които трудно осъществяват каквато и да е връзка или контрол върху поведението и възпитаването на детето, или пък се настаняват в институции, което вместо понякога да решава проблема, допълнително го задълбочава. И тук особено е тежък проблемът, и с това приключвам, и с малолетните безпризорни деца, които, живеейки на улицата, усвояват модели на поведение без социални правила и формират негативни ценности и морал. Трудно е Комисията да превъзпита децата, ако те като цяло и въобще не са обхванати от цялата система, която започва от семейството, минава през училището и едва тогава стига вече до правозащитните и правоохранителните органи. Благодаря Ви. (Ръкопляскане и реплики от народния представител Даниел Петров.)
#122 · speech
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Желаете ли реплика, господин Хайтов? Заповядайте.
#123 · speech
АПС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Зафиров, нормално е един опозиционен депутат да каже: „да, не съм доволен от отговора“, да изтъкне защо, но аз съм доволен за това, че започва една такава дискусия, защото Вие имахте куража и смелостта да споменете, че непълнолетни български граждани, нашите деца, носят в чантите си, в джобовете си, боксове, ножове и други застрашаващи живота и здравето на хората оръжия. Има и още един много по-сериозен въпрос, и той е разпространението и употребата на наркотични вещества. На пръв поглед Централната комисия за борба с противообществени прояви на непълнолетни и малолетни лица е доста ограничен орган, който няма кой знае какви възможности, но Вие като лидер на Социалистическата партия, част от управлението, сте много по-сериозно ангажиран в управлението на страната и в частност с борбата с престъпността. Искам само да обърна внимание и да Ви кажа, че Вашият съпартиец Габриел Вълков – не го виждам в залата, наскоро организира една дискусия в качеството му на председател на Комисията по младежта и спорта, където лекторите като лайтмотив изведоха, че 13, дори 12-годишни деца посягат на наркотици. И това е изключително сериозен проблем и въпрос. Аз държа в ръцете си една книжка и тя е Програма за управление на Република България за периода 2025 –2029 г. Допускам, че това е настолна книга както на всички министри, така и на министър-председателя, а и на Вас и там е отделено изключително малко внимание, почти нищожно внимание за борбата с разпространението и употребата на наркотици. Аз съм избран за народен представител от 25 Многомандатен район София – Люлин, Надежда, Обеля, Овча купел. Мога много дълго да Ви говоря за дейността на служителите на Трето районно управление, на люлинското Девето районно управление или на Второ РПУ в София, но като цяло тази тема не е добре застъпена във Вашата управленска програма и действията, които прави правителството срещу разпространението и употребата на наркотици, е крайно недостатъчно. И аз наистина Ви моля, виждам, че в залата са дамите от Вашата парламентарна група и колегата от Сливен, но обърнете внимание, започнете наистина да работите по-сериозно, защото това е бъдещето на нашите деца. Иначе фактите по отношение на дейността на Комисията, да, те са сериозни. Видимо е, че хората там работят, търсят взаимодействие с останалите ведомства, но поставям пред скоби като изключително важен въпрос въпроса с борбата с употребата, разпространението и трафика в това число на наркотици. Извинете, господин Председател, за това, че продължих, но и Вие като професор медик сте наясно, че това е един изключително сериозен проблем. Благодаря Ви.
#124 · speech
Благодаря Ви, господин Хайтов. Ще си позволя и аз да взема отношение, тъй като се обърнахте към мен. Със сигурност въпросът, който поставяте, е много сериозен и той е обсъждан неколкократно в Съвета за съвместно управление с всички министри и се разглежда като една политика, която иска надинституционални решения. Именно затова вицепремиерът Зафиров Ви обясни като координатор за провеждането на тази политика по отношение на децата. Също така искам да напомня и да помоля народните представители и министрите да се съобразяваме с времето, тъй като, ако злоупотребяваме, ще останат народни представители, които няма да могат да си зададат въпросите, които са в днешния парламентарен контрол. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#125 · speech
Едно изречение, извинявам се, бях по-обстоятелствен, но исках все пак да се чуят тези неща, защото това е проблем, който касае цялото общество и най-важното, което, надявам се, стана ясно от моето изказване, е, че този проблем е междуинституционален. Той трябва да започне от семейството, през училището и до съответните институции. Има в момента кампания срещу употребата на вейповете. Много успешно върви в българските училища. Някои от училищата започват да слагат и такива металдетектори – има интерес, за да не допускат вътре ученици с боксове, с ножове, с хладно оръжие. Но ако тази междуинституционална политика не я въведем, трудно ще постигнем какъвто и да е резултат. Благодаря Ви, че поставихте този въпрос. Изключително е важен. И само в заключение да кажа наистина, оказа се, че и възнагражденията на обществените възпитатели например не са актуализирани от 20 години. Те са в размер на, мисля, че 300 лв., или нещо такова, както и възнагражденията на служителите в местните комисии. Много трудно ще мотивираме хора да работят ефективно с подобни възнаграждения. Предстои промяна на Наредбата за актуализиране на тези възнаграждения. Разбира се, ще очакваме адекватни резултати. Благодаря Ви.
#126 · speech
Благодаря Ви. Преминаваме към следващия кръг въпроси – към заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията господин Гроздан Караджов. Първият въпрос ще зададе народният представител Христо Цветанов Расташки относно продажба на имоти от „Холдинг БДЖ“ ЕАД. Заповядайте, господин Расташки.
#127 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря. Уважаеми господин Вицепремиер, Министерският съвет е дал съгласие на „Холдинг БДЖ“ ЕАД да продаде недвижими имоти в град София. Те се намират в местността „НЗП Илиянци – Запад“, район Надежда. Продажбата се планира да се извърши чрез пряко договаряне на цена, тоест без търг и тръжна процедура, като цената не може да е по-ниска от определената от независим оценител. По каква причина се продават тези имоти, собственост на „Холдинг БДЖ“ ЕАД? И част ли са те от плана на Министерския съвет за продажба на 4400 броя държавни имоти с отпаднала необходимост? И ако може, един допълнителен въпрос: защо без търг, а на пряко договаряне ще се продават имотите? Благодаря.
#128 · speech
Заповядайте, господин Караджов. Имате право да се придържате само към поставения писмен въпрос, който Ви е изпратен.
#129 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Расташки, най-бързият отговор на Вашия въпрос е: защото тези имоти, за които става дума, са новообразувани, за да мине отгоре, върху тях, пътят, който свързва със северната тангента. Защо на пряко договаряне? Защото е на Столична община. Това е в едно изречение. Ако искате, сега ще Ви прочета цялата юридическа процедура, за да разберете как се е стигнало дотам. Посочените имоти се намират в София и са засегнати от строителството на северната скоростна тангента, като в тях е изградена временна пътна връзка, която на по-късен етап е станала част от транспортната инфраструктура на квартал „Илиянци“. За запазването на връзката със заповед на главния архитект на Столична община е разрешено изменение на действащия план за регулация. Новата улица попада в поземлените имоти, собственост на холдинга, като същата е засегнала имотите, собственост на холдинга. От дружеството са предприети всички необходими възможни действия, свързани с процедурата по обезщетяване или изкупуване на частта от имотите, в които е изградена пътната връзка, осигуряваща транспортен достъп до квартал седем от местността „Научно-производствена зона Илиянци – Запад“. Пътната връзка е изградена под съоръжението на северната скоростна тангента, където последната преминава над железопътната линия София – Мездра. В тази връзка Столичният общински съвет е взел Решение № 139 по Протокол № 31 от 27 февруари за изкупуване на имотите, които се намират на това място. С оглед на прилагане на действащата регулация от страна на район „Надежда“ е проведена и съответната процедура за имотите, собственост на холдинга. Те са обособени недвижими имоти, в които е изградена пътната връзка. Новообособените имоти са предмет на продажбата. „Холдинг Български държавни железници“ ЕАД е публично предприятие и в този смисъл се подчинява на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и в тази връзка, съгласно чл. 28, ал. 9 от същия закон след решение на Министерския съвет, което решение на Министерския съвет е вече взето, чрез пряко договаряне между „Холдинг Български държавни железници“ ЕАД – град София, и Столична община по реда и условията на Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия и по цена, не по-ниска от определената от независим оценител. Имотите, предмет на продажбата, не са част от никаква програма за упражняване на правата върху имоти държавна собственост, върху имоти собственост на държавни публични предприятия, одобрена с Решение № 289 на Министерския съвет от 28 май 2025 г. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Имате ли реплика? Нямате реплика. Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Петър Николаев Петров относно саморазрушаваща се фасада на жп гарата в Монтана, с падащи отломки, опасни за преминаващите граждани. Заповядайте, господин Петров.
#131 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, господин Министър! Като народен представител от Монтана съм Ви задавал доста въпроси, свързани с БДЖ. Важни са не само превозите на БДЖ, но са важни и съпътстващите елементи на инфраструктурата. В тази връзка сградата на жп гарата в Монтана, намираща се на булевард „Христо Ботев“ № 50 с обособен кадастрален идентификатор, който съм посочил, и данни за собственост, е построена през 1973 г. и никога не е реновирана нито отвън, нито отвътре по подобие на много други сгради на жп гари, за съжаление, а пък особено в Северозападна България. Вследствие липсата на каквато и да е десетилетна поддръжка на тази сграда, преди няколко дни, преди внасянето на въпроса, който съм внесъл на 6 октомври, държа да посоча за коректност, се отчупиха отломки от мраморната облицовка на фасадата. Тези мраморни парчета са посипани и до днешен ден до стената на сградата на жп гарата, а мястото е оградено с предупредителна лента. Приложил съм и актуални снимки, които смея да твърдя, че все още са актуални, тъй като звъннах един телефон и до момента нищо не е поправено от фасадата на тази жп гара. Къде е проблемът? Проблемът е в безопасността на преминаващите, тъй като в Монтана автогарата и жп гарата са близко една до друга. Има голям пътникопоток точно на това място от тази част на сградата, от която са се отчупили парчета от мраморната фасада, и именно затова съм внесъл въпроса към Вас. Дали може Министерството да направи нещо спешно поне за обезопасяването, а разбира се, и за ремонт на фасадата? Пак ще повторя, че никога досега не е бил извършван ремонт на тази сграда, построена в далечната вече 1973 г.
#132 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговора, господин Караджов.
#133 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Петров, сградата на приемното здание на железопътната гара в Монтана е в експлоатация и се поддържа периодично със собствени сили на служителите на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. През настоящата година вследствие на обилните валежи и възникнали течове са зачестили случаи на отчупване и падане на част от мраморната облицовка на фасадата. Районът около компрометираните участъци е ограден с предупредителна лента, падналите части се почистват своевременно при първа възможност. В изготвения в края на 2024 г. график за строително-ремонтни работи, които е предвидено да се извършат през 2025 г. от Националната компания „Железопътна инфраструктура“, няма и не са били предвидени подобни ремонтни дейности по сградата на гара Монтана. Към момента ние подготвяме прогнозния график за 2026 г., в който с приоритет са включени точно такива обекти в експлоатация, при които са налице вече установени проблеми или с покривната конструкция, или с фасадата. В този списък с приоритетни обекти е включена и гарата в Монтана, а след одобрение на този график, и най-вече като мине Законът за бюджета, ще бъде изготвена и проектно-сметната документация, която да предвиди ремонт на компрометираните части на покрива и фасадата. До приключване на процедурите по Закона за обществените поръчки е определен изпълнител. Поделението на НКЖИ ще продължи със собствени сили и средства да извършва почистване на падналите части, обезопасяване на района изцяло от компрометираните фасадни участъци, както и да контролира достъпа на граждани с цел предотвратяване на инциденти. Предприети са и спешни действия за закупуване на материали по действащи договори с цел някакво временно укрепване на облицовката и обезопасяване на фасадата. Благодаря.
#134 · speech
Реплика желаете ли? Заповядайте.
#135 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Разбирам, че ремонтът на тази фасада е включен в графика и списъка, който сте изготвили. Един призив имам в репликата си, както посочих и в изказването си, не е единствена тази сграда, нито в област Монтана, нито в Северозападна България, която е в такова окаяно и неподдържано с десетилетия състояние. Разбирам, че се полагат усилия от служителите на НКЖИ, но те не са достатъчни. Призивът ми към Вас е да разпоредите останалите жп гари и жп спирки на територията на областите Монтана, Враца и Видин, поне да бъдат обследвани превантивно, за да избегнем някой инцидент, и за да могат евентуално и други такива сгради да бъдат включени в този списък, преди съответно да бъдат и те ограничени, и да бъдете ограничени и Вие изпълнителната власт, от рамките на бюджета. Направете поне проверка и на състоянието на останалите сгради, защото моето лично наблюдение е, че има, за съжаление, доста сгради на жп гари на територията и на Монтана, и на Враца, и на Видин, които са в лошо състояние и не са поддържани, откакто са построени. Благодаря Ви.
#136 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Не. Преди да преминем към следващия въпрос – едно съобщение. Уважаеми колеги, днес в Народното събрание са гости от село Елешница, община Разлог. Те са в парламента по покана на народния представител Иван Герчев. Добре дошли! (Ръкопляскания.) Следващият въпрос е от народните представители Стоян Николов Таслаков и Емил Янков Янков относно нагласени конкурси в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Заповядайте, господин Таслаков.
#137 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, във връзка с появилите се снимки на тестове, предварително дадени на кандидати за инспектори в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“, Вие отговорихте на наш въпрос на парламентарен контрол. В отговора твърдите, че е извършена вътрешна проверка от 1 януари до 30 юли, назначена от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция. От проверката няма констатирани нарушения. След получаване на Вашия отговор проверихме и констатирахме, че лицето, което е публикувало публично тестовете в социалните мрежи, изобщо не е било привикано на разпит, за да даде обяснения от кой служител на Агенцията е получило предварително тестовете. В тази връзка, моля да ни отговорите как е възможно да се извърши проверка, без да свидетелстват замесените в скандалния случай лица? Какви резултати очаквате от вътрешна проверка, когато служителите проверяват сами себе си? Благодаря.
#138 · speech
Благодаря Ви. Имате думата за отговор, господин Заместник министър- председател.
#139 · speech
Уважаеми господин Председател! Уважаеми народни представители! Уважаеми господа Таслаков и Янков, темата, която поставяте, засяга един от най-чувствителните въпроси – доверието на гражданите в държавните конкурси и почтеността на администрацията. Затова ще бъда пределно ясен. В Министерството на транспорта и съобщенията няма и няма да има място за нагласени конкурси, за прикриване на корупционни практики или за формални проверки. Да Ви припомня как започна всичко. През месец април се появиха в социалните мрежи публикации и снимки, за които се твърдеше, че представляват евентуално предварително раздадени тестове на кандидати за инспектори в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Още тогава Агенцията извърши своя вътрешна проверка, която е приключила през юли месец и която не е установила доказателства за подобни предоставени тестове или платени отговори. Тази проверка нито като сигнал, нито като самата проверка е минавала през мен като министър, но вече през началото на месец октомври, когато постъпи нов сигнал, в който вече официално се твърдеше с конкретни имена, с дати и документи, подписан от едно лице, което е известно при нас като Краси Испанеца, предприехме пълна и независима проверка, вече извън рамките на Агенцията. Какви са точните действия? Само в рамките на 24 часа от постъпването на сигнала, който дойде на 8 октомври, заведен в Министерството, той бе препратен до Прокуратурата на Република България с мое писмо, изходящ № 09-00-321/9 октомври 2025 г. Паралелно с това с моя заповед, № РД-08-521/17 октомври 2025 г., разпоредих собствена и независима проверка чрез Инспектората на Министерството на транспорта и съобщенията. Срокът за изготвяне на този доклад е 8 декември тази година, като резултатите ще бъдат публично достъпни и представени пред Народното събрание. По отношение отговорността и отчетността по мое настояване всички служители, които са споменати в сигнала, са отстранени от участие, в каквито и да е конкурсни и контролни дейности до приключване на тази проверка. „Автомобилна администрация“ е задължена да предостави на прокуратурата и на Инспектората всички оригинални документи и копия от тестове, протоколи и заповеди. Това вече не е вътрешна проверка на самите себе си, както подчертавате, това си е междуинституционален процес, в който участват Министерството, Инспектората и прокуратурата. В допълнение мога да кажа, че снощи на бюрото ми се намира и договорът ни с неправителствената организация „Прозрачност без граници“, който ще подпиша днес, веднага след като свърша това изслушване пред Вас. И те също като външен независим проверител ще проверяват подобни сигнали. Случаят, който обсъждаме днес, не стои изолиран. През последните месеци Министерството води много последователна политика за изкореняване на корупционните практики в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Неслучайно зачестиха и атаките срещу ръководството и лично срещу мен. Мога спокойно да кажа, че корумпираните викат дръжте корумпираните. Благодаря Ви.
#140 · speech
Благодаря Ви, господин Караджов. Желаете ли реплика? Заповядайте, господин Таслаков.
#141 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Аз най-добронамерено и честно искам да Ви споделя информация, с която ние разполагаме, за да може Вие да си прецените как точно да проверите, и надявам се да изкорените корупцията. Има съмнение, че тази изпълнителна агенция се е превърнала в семейна фирма. Може да проверите дали снахата на директора отговаря за назначенията по някакъв начин за човешките ресурси. Това може да го проверите. Може да проверите дали на всеки четири години примерно сменят дограма на административната сграда, защото имаме такива съмнения и такава информация. Може да проверите дали се махат дългогодишни инспектори в системата и на тяхно място се назначават хора, които нямат необходимото образование и опит. Също така може да проверите дали колите, които са зачислени в Областната дирекция в Смолян се обслужват в Пловдив и защо се обслужват. Примерно им се сменя маслото в Пловдив на два часа път, все едно няма сервизи за обслужване в Смолян, защото това са държавни разходи, разходи на Агенцията. Аз Ви ги казвам най-честно и най-добронамерено тези неща, за да може да направите своите проверки и наистина да се приборите с някакви порочни практики в Агенцията. Благодаря.
#142 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Преди следващия въпрос – едно съобщение. Имаме писмо от министъра на икономиката и индустрията до председателя на Народното събрание госпожа Назарян: „Уважаема госпожо Председател, моля на основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да отложите участието на министър Петър Дилов в парламентарния контрол на 14 ноември 2025 г. поради неотложен случай, който е заседанието на Съвета по сигурност към министър-председателя.“ Следващият въпрос е от народния представител Златанов Стоянов Златанов относно безплатно пътуване по вътрешноградския транспорт с превозен документ – карта за безплатно пътуване, на деца до 16 навършени години и с 50 на сто намаление от цените на билетите за пътуване по междуселищния автомобилен транспорт на децата от 7 до 16 навършени години. Заповядайте, господин Златанов.
#143 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател! Господин Министър, съгласно чл. 53, ал. 1 от Конституцията на Република България всеки има право на образование, а според ал. 2 на същия този член училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително. В чл. 23 от Конституцията се регламентира задължението на държавата да създава условия за свободно развитие на образованието и да го подпомага. Образованието като процес включва обучение, възпитание и социализация на децата. То е национален приоритет и се реализира в съответствие с принципите на равен достъп до качествено образование и приобщаване на всяко дете и на всеки ученик, както и равнопоставеност и недопускане на дискриминация при провеждане на училищното образование. Цел на образованието е, както знаете, интелектуално, емоционално, духовно-нравствено и физическо развитие на всяко дете и ученик в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му. За да се създават по-благоприятни условия за пътувания по вътрешноградския транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт за учащите деца, в чл. 1, ал. 2 от Постановление № 66 на Министерския съвет от 1991 г. за определяне минимални размери на намаленията на превозните цени по автомобилния транспорт на някои групи граждани и в чл. 19, т. 3 и 4 от Наредбата за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози по автомобилния транспорт, предвидени в нормативните актове за определени категории пътници, е предвидено безплатното пътуване по вътрешноградския транспорт с превозен документ – карта за безплатно пътуване, на деца до 14 навършени години и с 50 на сто намаление от цените на билетите за пътуване по междуселищния автомобилен транспорт на децата от 7 до 14 навършени години. Предвид конституционно гарантираното право на образование и задължение за училищно обучение до 16-годишна възраст считам, че в посочените по-горе три правни норми горната граница на възрастта на учащите деца трябва да се промени от 14 на 16 години. Моля да ми отговорите: Министерството на транспорта и съобщенията и Вие лично готови ли сте да внесете в Министерския съвет предложения за изменения в двата нормативни документа и да осигурите средства в бюджет 2026 г. за безплатно пътуване или съответно пътуване с 50 на сто намаление и на учащите деца от 14 до 16 навършени години, за да се избегне колизията между задължението им по Конституция и правото им на намаление, водещо всъщност до дискриминация на тази група учащи деца?
#144 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#145 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, с Постановление № 353 на Министерския съвет от 2023 г. за изменение и допълнение на нормативните актове на Министерския съвет са извършени промени в Наредбата за определяне на минималните размери на намаленията на превозните цени по автомобилния транспорт на някои групи граждани. Това е известното ПМС № 66, като е увеличена възрастовата граница на децата от 7 до 10 навършени години на от 7 до 14 навършени години за правото на безплатно пътуване по вътрешноградския транспорт и с 50 на 100 намаление по междуселищния автомобилен транспорт. Така, считано от 1 февруари 2024 г., всички деца до 14 навършени години пътуват безплатно по вътрешноградския транспорт с превозен документ – карта за безплатно пътуване, децата до навършване на 7 години пътуват безплатно по междуселищния автомобилен транспорт с билет с нулева стойност, а децата от 7 до 14 навършени години – с билет с 50 на 100 намаление по междуселищния автомобилен транспорт. При извършената промяна на горепосочените нормативни актове е увеличено и предвиденото до този момент намаление на превозните документи на учащите се, където попада и посочената от Вас група на учащите се деца на възраст от 14 до 16 навършени години, от 30 на 100 на абонаментните карти във вътрешноградския транспорт и 20 на 100 на същите по междуселищния автомобилен транспорт на 50 на 100 и по двата вида превози. Преди промяната е проучена практиката в страни като Чехия и Австрия, като същата показва, че размерите на компенсациите за карти за учащите се са в размер на около 50 на 100 от редовната цена на абонаментната карта, като този процент може да варира както нагоре, така и надолу, в зависимост от политиките на съответните региони, различни области и провинции, каквито ние нямаме. Имаме области, които обаче не разполагат със собствен бюджет. Промените са въведени с цел създаване на навик и стимулиране на използването на обществен транспорт от децата, което е ключово за предпочитането му впоследствие, като също би имало и екологичен ефект. Видно е, че понастоящем децата на възраст между 14 и 16 навършени години, които са ученици в редовна форма на обучение, имат следните права за пътуване: първо, пътуват с минимално намаление на цената на абонаментната карта по основни градски линии и по междуселищни автобусни линии от общинските и областните транспортни схеми, 50 на 100 спрямо определената редовна цена по действащата тарифа на съответния превозвач. В случай че детето живее в населено място, в което няма учебно заведение, то може да се осигури безплатен транспорт до най-близкото населено място във връзка с чл. 283, ал. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование. Предвид гореизложеното считам, че разпоредбите на посочените от Вас нормативни актове дават достатъчно възможности за достъп на децата до транспортни услуги и по никакъв начин не създават условия за дискриминация, също така следват и най-добрия европейски опит. Благодаря.
#146 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, господин Златанов.
#147 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, тъжно е в 21 век да си говорим за политики за намаление и така нататък, при условие че в държава като България, която е на челните места по смъртност не само в Европа, но и в света, и по намаляване на населението, демографски срив, да борим демографската криза с някакви палиативни средства, а би следвало в дългосрочен план да бъдат освободени изцяло на 100% от такси за пътувания в междуградски и вътрешноградски транспорт не само учениците, а и студентите. И това е предвид факта, че много училища са пред закриване, защото няма ученици, а да не говорим, че голяма част от младите хора просто емигрират и не остават да учат в наши университети. Това би било една съществена мярка, която да задържи младото население. А да не говоря, че може да има и екологичен ефект, както примерно в град Талин в Естония, където изцяло е освободено градското население от такси за пътуване в градския транспорт. По този начин ще се избегне натоварването примерно с ползването на собствен автотранспорт и няма да има и екологично замърсяване. Така че аз Ви давам една идея в дългосрочен план да работите в това направление на ползу роду.
#148 · speech
Желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Димитър Валентинов Гюрев относно жп прелез с бариери с ръчно управление в град Асеновград. Заповядайте.
#149 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, на железопътен километър 8+830 в междугарието Крумово – Асеновград е изграден жп прелез, през който преминава движението към и от околовръстния път на Асеновград. Прелезът е охраняем с бариери с ръчно управление. Съгласно чл. 76, т. 2 от Наредба № 4 от 27 март 1997 г. за железопътните прелези дежурният прелезопазач е длъжен да спира движението на пътни превозни средства през прелеза и спуска бариерите пет минути преди преминаването на жп возило. Този времеви толеранс създава дълги колони от автомобили и от двете страни на прелеза, най-вече в пиковите часове с натоварен трафик. Последният инцидент на този прелез е от 12 ноември 2019 г., когато при вдигната бариера през прелеза преминава автомобил, той е пометен от идващия влак. При инцидента са ранени трима души, а причината за него е невнимание на прелезопазача. На много прелези в страната бариерите с ръчно управление се заменят с автоматични прелезни устройства. Член 59, ал. 1 от горецитираната наредба гласи: „Влакът задейства автоматично прелезно устройство най-малко 30 секунди, преди то да настъпи прелеза“, което увеличава многократно пропускателната способност, като съответно се осигурява и спокойното движение на влаковете в междугарията. На 16 юли тази година Национална компания „Железопътна инфраструктура“ обявява Инвестиционно предложение: „Изграждане на 20 броя автоматични прелезни устройства“. Те се отнасят за общините Ловеч, Гулянци, Генерал Тошево, Симеоновград, Хисаря, Струмяни, Брусарци, Трявна, Червен бряг, Радомир, Бойчиновци, Ковачевци и Кюстендил. Горецитираният прелез не е намерил място сред тях очевидно. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите: предвижда ли се и кога подмяна на сигнализацията и начина на функциониране на изградения жп прелез при железопътен километър 8+830 в междугарието Крумово – Асеновград, като ръчно управляемата бариера бива заменена с автоматична? Благодаря.
#150 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#151 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Гюрев, железопътният прелез се намира в междугарието Крумово – Асеновград по единичната електрифицирана жп линия № 19, която се пресича от автомобилен път, свързващ околовръстния път на град Асеновград с път II-86 от републиканската пътна мрежа. Гара Крумово е съоръжена с компютърна централизация тип МКЦ „Електра-2“. Гара Асеновград е съоръжена с релейна уредба с ключови зависимости. Междугаровата блокировка между гарите Крумово и Асеновград е тип автоблокировка с броячи на оси без проходни сигнали. Железопътният прелез на км 8+830 е съоръжен с четири ръчни бариери, задвижвани механично от прелезопазач, а на 60 м от описания железопътен прелез се намира втори железопътен прелез, пресичащ железопътната линия на Индустриален клон „Калцит“, който отново е съоръжен с четири ръчни бариери, обслужвани от същия прелезопазач. Железопътният прелез на км 8+830 е първа категория с интензивно движение на пътници и моторни превозни средства, както и железопътни возила. Предвид близкото му местонахождение – железопътният прелез пресича железопътната линия на Индустриален клон „Калцит“, управлението му е необходимо да се синхронизира и с управлението на прелеза на Индустриалния клон. В Национална компания „Железопътна инфраструктура“ е започнала поетапна модернизация на прелезите на територията на цялата страна, като приоритетно се модернизират онези прелези, които са на магистралните железопътни линии и линиите, по които се движат влакове с високи скорости. Интензивно се работи и за намиране на техническо решение за пресъоръжаването на прелеза км 8+830 с апаратура за автоматично управление. При пресъоръжаването на прелеза на км 8+830 с апаратура за автоматично управление е необходимо да се реализира специфично техническо решение и за обвръзка на действието на ръчната бариера на Индустриалния клон „Калцит“, което изисква по-сложни процедури за съгласуване и определяне на рисковете от блокиране на железния път при задръстване. Затова ще отнеме малко по-дълго време, преди този прелез да бъде внесен в списъка на прелези за подмяна с автоматично управление. Благодаря Ви.
#152 · speech
Благодаря Ви. Реплика желаете ли?
#153 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Моите уважения господин Министър, но Вие в момента не казахте нищо. Ще отнеме малко по-дълго време, може да означава – ще отнеме една година, ще отнеме десет години, ще отнеме сто години. Аз, честно казано, очаквах от Вас да чуя някакъв конкретен срок. Обвързването на подмяната – да, най-вероятно е така технически, трябва да се обвърже с модернизация на другия прелез, който Вие споменахте за завода, който се намира наблизо, но обръщам Ви внимание, че този списък с общини, в които се подменят автоматични прелезни устройства, заменят такива с ръчно управление, в тях видях, че има пътища, които са доста по-ненатоварени, отколкото този, за който аз Ви говоря. (Реплика от заместник министър-председателя Гроздан Караджов.) Ами да, аз също ги погледнах... Защото трябва да Ви кажа, че колоната от автомобили, която се натрупва, докато се изчаква вдигането на прелеза, стига понякога и до няколкостотин метра и това се случва не няколко, а 17 пъти на ден, защото влакът Пловдив – Асеновград се движи 17 пъти на ден в денонощието. Има пикови часове, в които наистина колоната от автомобили става огромна. Затова призивът ми към Вас е по-скоро да се предприемат някакви действия за замяната на този прелез с автоматичен. Благодаря.
#154 · speech
Благодаря Ви. Дуплика желаете ли? Не. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Василев Янчев относно функциониране на системата за ранно предупреждение BG-ALERT и комуникационна свързаност на мобилните оператори на територията на село Eмен, община Велико Търново. Заповядайте, господин Янчев.
#155 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, при настъпване на редица природни бедствия през настоящата година стана ясно, че все още не се осигурява пълна функционалност на въведената система за ранно предупреждение – Българска система за предупреждение или както я наричат BG-ALERT, която предвижда изпращане на есемес и звуков сигнал до телефона и трябва да известява при наводнение, пожари, ураганен вятър, снегонавяване, също и при биологична, химическа, ядрена или радиационна авария, тежки транспортни, индустриални инциденти, терористичен акт. При посещение в село Емен, община Велико Търново, бях запознат с дългогодишен проблем за липса на действащ мобилен оператор, който да осигурява покритие и комуникационна свързаност в това населено място, поради което в местните жители има притеснения относно изправното функциониране на системата за ранно предупреждение BG-ALERT, която предвижда изпращане на есемес и звуков сигнал при настъпване на бедствие. Предвид изложеното бих искал да Ви задам следния въпрос: как държавата чрез Министерството на транспорта и съобщенията осигурява минимални условия за комуникационна свързаност и функциониране на системата за ранно предупреждение BG-ALERT, или Българска система за предупреждение, на територията на село Емен, община Велико Търново, която има жизненоважно действие при уведомяване на населението за настъпване на бедствия и извънредни ситуации?
#156 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#157 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янчев, системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението в случай на опасни събития чрез мрежите на мобилните оператори до крайните устройства на гражданите – мобилни телефони, таблети, някои смартчасовници, които поддържат тази технология Sell Broadcast Service, се поддържа и е допълнение към съществуващата Национална система за ранно предупреждение и оповестяване, която е функция на Министерството на вътрешните работи. Съобщенията се изпращат само от компетентните държавни органи или институции. По отношение на Министерството на транспорта и съобщенията ние нямаме отговорности по тази система и честно казано, аз не знам покритието на мобилния оператор… дали Вашето твърдение отговаря на истината, какво е покритието на мобилния оператор в самото село Емен? Знаете, ние имаме една-единствена инвестиция по Плана за възстановяване и устойчивост, която е широкомащабното разгръщане на цифровата инфраструктура на територията на България, и то е обаче точно за по-отдалечени населени места. В тази връзка проверих, че село Емен не попада и в прекия обхват на тази инвестиция предвид твърде ниския брой на жителите – 58 по данни към месец декември 2024 г., когато е била планирана тази инвестиция, но се надявам, че с разгръщането на тези нови мрежи, тъй като в съседните села Дебелец, Драганово, Златарица, Килифарево, Климентово, Росен, Стражица, Сухиндол и така нататък, ще бъде обхванато от нова цифрова среда и 5G покритие, надявам се, че това ще даде възможност да се пусне и нова мрежа в село Емен от някой от мобилните оператори. Използвам възможността да Ви уверя, че Министерството работи в непрекъснат контакт с представителите на телекомуникационните оператори по нашия проект за широкомащабно разгръщане, но нямаме функции по BG-ALERT. Благодаря.
#158 · speech
Заповядайте за реплика.
#159 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Първо, най-важното е да уточня, че Дебелец и Златарица са градове, не са села. Тук с господин Ангелов сме избрани от Велико Търновско, докачливи са там хората, но това не е най-важното. Аз наистина се колебах към кой министър да насоча въпроса – дали към вътрешните работи, или към Вас. Не за пръв път питам за тази българска система за ранно предупреждение и всъщност го насочих към Вас най-вече, защото там нито един от трите мобилни оператора няма покритие в това иначе много красиво българско село Емен, в което, както посочихте, няма много жители, но по постоянен адрес има 79 регистрирани, а преди век са били 880. Представяте ли си българско село, в което, между другото, кметът е от ГЕРБ и се срещах с него, и така нататък… Никакво покритие, само в горната махала мъничко от най-малкия оператор и всъщност по състоятелните хора в селото се свързват чрез спътник – тези на Илън Мъск системите имам предвид, но те са и доста скъпи, да не соча тук цени, ама нещо близо като 100 лв. сочиха тези, които могат да си го позволят в селото. В този смисъл, не само заради ранното предупреждение, а и за всякаква нормална работа и връзка на хората, както и на местната власт в село Емен, Великотърновско, е необходимо да се осъществи контрол върху операторите и да бъдат задължени да имат покритие и там, както и в съседните населени места, където също е много, много слабо. Съжалявам, че не попада в обхвата, планиран от Министерството на транспорта и съобщенията този проект, но е необходимо. Мисля, че са длъжни да имат покритие. Това, което споделят също така местните хора, с които се срещах съвсем наскоро в присъствието, пак да кажа, на кметския наместник от ГЕРБ, е, че дори когато този оператор – най-малкият, който има някакво частично покритие в покрайнините на селото, когато електрическото захранване спре, след една минута няма покритие и този оператор, което пак по отношение на батериите е задължение на Yettel в случая, които не са виновни, те поне имат някакво покритие. Благодаря Ви.
#160 · speech
Желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Константина Венциславова Петрова относно ремонт на жп спирка „Алфатар“. Заповядайте.
#161 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, сградата на спирка „Алфатар“, превърната от гара в спирка преди години, е оставена без поддръжка и без условия за изчакване на пътниците. Сградата е абсолютно занемарена, прозорците и витрините са потрошени, стените се рушат, врати и прозорци няма. В отговори на предишни министри на транспорта и съобщенията бе заявено, че до септември 2024 г. ще бъде извършено обследване на сградата, до края на годината ще бъде подготвен заявителски материал за обществена поръчка, а ремонтът ще се предвиди за 2025 г. Вече сме в края на 2025 г., зимата чука на вратата, а на спирката няма и следи от ремонт. Очевидно е, че няма никакъв напредък по ремонта и за поредна година пътниците ще мръзнат отвън. Предвид горното, моля да ми отговорите на следния въпрос: какво конкретно е предприето до момента по изпълнение на обещания ремонт на спирка „Алфатар“ и кога реално ще започне той, така че пътниците да не продължават да чакат влака сред разруха и опасност за живота си?
#162 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#163 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Петрова, от Поделението „Управление на движението на влаковете и гаровата дейност – Горна Оряховица“ към НКЖИ е извършен оглед на състоянието на железопътната спирка „Алфатар“ още през ноември 2024 г. При огледа е констатирано лошото техническо състояние на спирката. В обхвата на изключително належащата реконструкция са включени ремонтът на покрива и подмяната на хидроизолацията, ремонтът на фасадите с частична подмяна на дограмата, вътрешен ремонт на чакалнята, възстановяване на електрозахранването и монтаж на ново електрическо табло, също така монтаж на видеонаблюдение, изграждане на подход за лица с намалена подвижност, каквито липсват в момента, ремонт на първия перон с подмяна на тротоарните плочки и така нататък. Още тогава обектът е включен в така наречения график за планираните обществени поръчки на НКЖИ за 2025 г., но за съжаление, такова строителство не е започнало през тази година. Няма и уважителна причина, която да мога да Ви съобщя, поради която е забавено стартирането на тези така належащи ремонтни работи на железопътната спирка „Алфатар“. Сега, при отчитане на абсолютната необходимост от подобряването на тази спирка е подготвена проектната документация и е предложена повторно за включване в графика на планираните обществени поръчки за 2026 г., която ще влезе и е влязла в този списък, но той ще стане актуален едва след приемането на бюджета за следващата година. Така че обществената поръчка ще може да бъде проведена веднага след приемането на бюджета и се надявам, че предстоящият ремонт ще отговори изцяло на онези нужди и очаквания на хората, които я използват. Много Ви благодаря за вниманието.
#164 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#165 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, благодаря за отговора. Наистина очаквам с нетърпение този ремонт да бъде включен в бюджета за следващата година и да видим реални действия, тъй като надявам се в момента това да е последната зима, в която пътниците чакат отвън. В тези последни две години, през които са задавани въпроси от нашата парламентарна група, прозорците са се дочупили. Въпреки всичко има възрастни хора и други пътници, които особено през зимата, намират подслон в сградата на спирката и това вече е доста опасно за тяхното здраве, тъй като има сериозна опасност от срутване. В момента прави доста интересен контраст между дейностите на Община Алфатар и Министерството на транспорта, тъй като в община Алфатар има спирка на градския транспорт в непосредствена близост до спирката. Тя изглежда прекрасно, но за съжаление пък, там проблемът е, че от години не пътуват автобуси. Така че се надявам скоро спирка „Алфатар“ да има подходящия облик. Благодаря.
#166 · speech
Дуплика? Не желаете дуплика, господин Министър. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към следващия кръг въпроси към министъра на околната среда и водите Манол Генов. Първият въпрос е от народния представител Станислав Георгиев Иванов относно строителни отпадъци след разрушаването на бившия военен завод „Черно море“ в град Варна. Заповядайте.
#167 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Генов, в град Варна според публична информация и документи, издадени от компетентните органи, а именно РИОСВ и община Варна, се извършват дейности по премахване на бившия военен завод „Черно море“ за имоти, които са посочени като идентификатори. В документите и публичната информация ясно се посочва, че е констатиран риск за живота и здравето на жителите на квартал „Младост“ във Варна, предоставен като отговор от Община Варна, за който от обектите има одобрен план за безопасност на здравето и план за управление на строителните отпадъци, за събаряне на сгради, но въпросът е къде се депонират, господин Министър, тези отпадъци. По официални отговори и документи от РИОСВ – Варна, има извършена проверка за съответните имоти, където се твърди, че се извозват отпадъци. В публичното пространство има снимков и видеоматериал. В официалния отговор на РИОСВ – Варна, пише следното: „Установено е навлизане и изсипване на почва и камъни на два камиона и не е установен регистрационен номер, тъй като същите са напуснали бързо.“ Господин Министър, много удобен отговор от страна на РИОСВ – нямаме нарушител, нямаме и санкции. В същото време самият обект е свързан с народния представител от партия ВЕЛИЧИЕ – господин Михайлов, който публично твърди, че обектът е негов. В същото време всички отговорни институции не могат да кажат къде изчезна един завод, колко количества строителни отпадъци са депонирани – тези и други въпроси, които стоят на дневен ред, свързани с депонирането. Господин Министър, аз присъствах предната седмица на въпросния обект. Става въпрос за имот, който е над 50 дка. По непотвърдени данни на съгражданите ми от квартал „Младост“ става въпрос за 100 камиона на ден. 100 камиона на ден! Толкова отпадъци са и продължават към момента. Това притеснява не само жителите, имаме официален отговор от Община Варна, че замърсяват по чл. 224а от Закона за устройство на територията. Като допълнение към моя въпрос, който сте получили, искам да знам защо Община Варна лъжливо твърди, че въпреки че има План за безопасност и здраве и План за управление на строителни отпадъци, не е нужно да има насочване на тези отпадъци? Това категорично не отговаря на истината. В Закона за управление на отпадъците – чл. 19, ал. 5, ясно е казано, че кметът на община Варна отговаря за депонирането им. Това е грубо нарушение и в Наказателния кодекс е описано как може да се накажат извършителите, както и длъжностите лица. В случая говорим за нарушение на Закона за управление на отпадъците и искаме да знаем, защото има застрашеност за живота и здравето на моите съграждани от град Варна, искаме да знаем какви мерки ще бъдат предприети както за нарушителите, под формата на господин Михайлов и неговата фирма „Берия – 1“, „Берия – 2“ и другите производни, както и за гражданите, които се оплакват, че наистина става непоносимо в квартала да се живее поради замърсяването на въздуха. Благодаря.
#168 · speech
Благодаря Ви. Имате думата за отговор, господин Министър.
#169 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, в отговор на поставения от Вас въпрос Ви информирам следното: съгласно разпоредбите на Закона за управление на отпадъците компетентният орган за осъществяване на контрол за законосъобразното предаване на строителни отпадъци, образувани от премахването на сградния фонд от територията на бившия военен завод „Черно море“ – град Варна, е кметът на община Варна. Възложителите за премахване на строежи отговарят за изготвяне на План за управление на строителните отпадъци, който се одобрява от кмета на съответната община или от оправомощено от него длъжностно лице, по искане на възложителя, след влизане в сила на разрешението за строеж и преди започване на дейностите по премахване на обекта. Изпълнението на Плана за управление на строителните отпадъци на строежите, за които не се упражнява строителен надзор, какъвто е случаят, се установява с отчет от кмета на общината. В Община Варна са одобрени инвестиционните проекти за посочените във Вашия въпрос имоти, част от които са плановете за управление на строителните отпадъци. Посоченият от Вас имот с идентификатор 10135.3514.752 не е част на бившия военен завод „Черно море“ – град Варна. На 21 август във връзка с постъпил сигнал от РИОСВ – Варна, е извършена проверка на място. Само в един от трите имота е констатирано наличие на строителни отпадъци, съхранявани на мястото на образуване, в близост до частично разрушената сграда на същия имот. На собствениците на имотите „Берия“ ООД и „Берия – 1“ ООД са дадени предписания за представяне на документи, удостоверяващи предаването на строителните отпадъци, образувани от разрушаването на сградния фонд в имотите. Предписанието не е изпълнено, за което от РИОСВ – Варна, са изпратени покани на собствениците на имотите за съставяне на актове за административно нарушение. С цел изясняване на всички факти и обстоятелства от РИОСВ – Варна, са дадени предписания на Община Варна за предоставяне на всички документи относно издадените разрешения за извършеното премахване на сгради от територията на радиозавода, както и документи, удостоверяващи осъществения от тях последващ контрол, регламентиран, както споменахте, в Закона за управление на отпадъците и Наредбата за управление на строителните отпадъци. Предписанията не са изпълнени, за което ще бъдат предприети съответните административни мерки срещу Община Варна. По отношение на посочените от Вас два имота, находящи се в землището на село Тополи, община Варна, на 22 юли е извършена проверка, при която е установено наличие на земни маси и камъни с неустановен произход, както и подравняване на терените. Единият имот е собственост на юридическо лице, а другият – на физическо лице. От РИОСВ – Варна, са изискани от собствениците на имотите документи, удостоверяващи произхода на констатираните земни маси и камъни. Същите не са предоставени в РИОСВ – Варна, и към настоящия момент. На физическо лице е съставен акт за административно нарушение, за неоказване на съдействие и предстои да бъдат предприети административнонаказателни действия срещу юридическото лице.
#170 · speech
Благодаря Ви. Реплика желаете ли?
#171 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаем господин Председател, уважаеми колеги, господин Министър! Използвам правото си на реплика във връзка с това, че: нали разбирате какво дразни всички варненци? Не може едно лице да обикаля из цялата държава, да тормози местната власт, че има на територията им нерегламентирани сметища, а същото лице с неговите фирми да депонира стотици тонове отпадъци. Това е тежка форма на лицемерие. Именно затова задавам този въпрос. Може да се определи колко са кубиците, които са били на бившия радиозавод, и ако няма насочване, ако няма ясни доказателства къде са депонирани и какви суми са платени за тях, да бъде глобено със съответните кубици, за които няма налични документи. Значи, ощетяваме държавата и общината с милиони левове. Тези средства се събират от РИОСВ и съответно по планове от общините да се организират точно такива парцели, където да могат да се депонират такъв тип отпадъци. Значи, ние лишаваме обществото от тези средства, за да могат такива хора като него да правят – да не казвам какво, финансови нарушения и да крадат на хората апартаментите. Това е.
#172 · speech
Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#173 · speech
Уважаеми господин Иванов, Вие, както виждате, усилията на РИОСВ – Варна, са положени в тази посока. Най-интересното е, че юридическите лица още са издирвани, изпратени са покани за съставен акт за административно нарушение, но и до момента тези действия не са довършени докрай по административнонаказателната дейност. Прави се съпоставка и информация от депото за количествата отпадъци от физическите лица, които са предадени там. Добре е след време пак да актуализирате въпроса, за да Ви отговоря по-подробно, но имам един призив. Тъй като тук много от колегите, може би две трети от парламентарния контрол е за нерегламентираните сметища, за нерегламентирано извозване на отпадъци – хайде да криминализираме този процес. Аз мисля, че ще имаме подкрепа от всички политически групи, с правосъдния министър сме направили съответните предложения и поправки и очаквам Вашата подкрепа като народни представители наистина да решим кардинално, с отговорностите на институциите и на лицата, които извършват такъв тип действия.
#174 · speech
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев Белчев относно резултатите от проверка в западна промишлена зона в град Русе след сигнали от граждани за силни химически миризми през октомври 2025 г. Заповядайте, господин Белчев.
#175 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с извършената извънредна проверка от експертите на РИОСВ – Русе, на производствената площадка на „Оргахим Резинс“ ЕАД в началото на октомври 2025 г. заради множество сигнали от граждани за силни химически миризми е установено неправомерно използване на смукателната вентилация в цех „Смоли“. Системата е работела въпреки наложената забрана за ползване извън аварийни ситуации. По време на проверката експертите са извършили оглед на таблото за ръчно управление на вентилационната система, при който не е било установено наличие на ключ в ключалката за пускане и спиране на вентилаторите, нито нарушена пломба на кутията, в която се съхранява този ключ. Това поражда допълнителни въпроси относно начина, по който е задействана системата, което би могло да заобикаля наложената от контролните органи забрана. Уважаеми господин Министър, с оглед на високата обществена чувствителност по темата за качеството на атмосферния въздух в град Русе и честите сигнали на гражданите за неприятни и потенциално вредни миризми, моля да ми отговорите на следния въпрос: установено ли е по какъв начин е била включена вентилационната система, както и кога ще бъдат изпълнени препоръките към предприятието на предходни проверки на РИОСВ – Русе, така че нарушенията, свързани с разпространение на миризми извън производствената площадка, да спрат? Благодаря Ви.
#176 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#177 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, при извършени проверки от РИОСВ – Русе, и във връзка с постъпили сигнали за миризми е установено, че един от вероятните източници на миризми от дейността на „Оргахим Резинс“ ЕАД е изградената на различни коти, на различни етажи, комбинирана общообменна и аварийна вентилационна система в цех „Смоли“ към цитираното дружество. Аварийната вентилация се включва автоматично при подаване на сигнал от сензор при повишение на концентрация за опасни запалими вещества в цеха. Контролът се осъществява от служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. Общообменната вентилация използва смукателните вентилатори на аварийната, като има изградена и отделена нагнетателна вентилация на всяка кота в цеха. Същата се включва ръчно чрез монтирани под всеки смукателен вентилатор бутони. При работа на общообменната вентилация в атмосферния въздух се отделят емисии на органични вещества от работните помещения на цеха. При извършена проверка през месец юни РИОСВ – Русе, дава предписание за изграждане на общообменна смукателна вентилация с пречистване, отделно от аварийната, на кота 15.60 в цех „Смоли“. Същото е обжалвано от дружеството и към настоящия момент е в съдебна процедура. По предписание на РИОСВ – Русе, дружеството е възложило извършване на измерване на концентрациите на миризми на работната площадка и допълнително моделиране на тяхното разсейване извън производствената площадка. Резултатите от измерването и докладът от обследването са представени в РИОСВ – Русе. След анализ на резултатите, които са предоставени от Инспекцията, ще бъде дадено допълнително предписание на оператора за предприемане на конкретни мерки за намаляване на нивата на миризми от работните процеси. Последната проверка е извършена на 9 октомври 2025 г. във връзка с отново получени сигнали. При извършения обход на районите, посочени в сигналите, органолептично е потвърдено наличие на миризма, характерна за дейността на „Оргахим Резинс“ ЕАД. Същата миризма е установена и на производствената площадка от проверяващия екип на инспекцията. На площадката е установено, че в цех „Смоли“ на най-горната кота всички смукателни вентилатори на комбинираната общообменна и аварийна вентилация работят, въпреки че при предходната проверка е поставена пломба на ключа пуск/стоп на системата. Не е констатирано пломбата да е нарушена в цялост. В тази връзка с писмо на РИОСВ – Русе, документацията от извършената проверка е предоставена на Окръжна прокуратура – Русе. С постановление от 28 октомври 2025 г. същата е изпратена по компетентност на Районна прокуратура – Русе. За констатираното нарушение от РИОСВ – Русе, са предприети административно-наказателни мерки. На 20 октомври 2025 г. е съставен и връчен акт за установяване на административно нарушение на оператора за нарушение на условията за работа по комплексното разрешително. В деня на проверката – 9 октомври 2025 г., съгласно данните от автоматичните измервателни станции в град Русе – „Възраждане“, общинската станция до Петър Берон и новоизградената общинска система, няма отчетени превишения на следените органични замърсители, включително от толуен и ксилен, характерни за дейността на дружеството.
#178 · speech
Благодаря Ви. Реплика искате ли? Заповядайте.
#179 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за отговора, господин Министър. Това показва, че наистина сигналите, които гражданите подават, са адекватни, защото и експертите са установили същата миризма, която се усеща в кварталите на Русе, близки до предприятието и в самия цех „Смоли“. Това, което трябва да се направи, е допълнителен засилен контрол, защото сигналите за неприятни миризми продължават. Да, те са намалели през годините, за което искам да благодаря от тази висока трибуна на служителите в РИОСВ, че все пак, въпреки всичко, си вършат работата и ние разчитаме на тях, защото това е единственият начин, по който може да се спазва екологичното законодателство в България, и тези предписания на фирмите не трябва да се подценяват. Те ги обжалват, което, за жалост, ще забави процеса по възстановяване на работата на тези предприятия, спазвайки екологичното законодателство. Така че насърчавам и Вас, и служителите на РИОСВ да продължават, а гражданите да сигнализират. Виждаме, че има резултати и точно тази съвместна дейност – граждани, екоактивисти, НПО сектора и служители на Вашето министерство – показва, че има резултати. Оттук нататък и фирмите, не само в Русе, а и в цялата страна, трябва да разберат, че това вече няма да се допуска и екологията и здравето на хората са винаги приоритет. Ще продължаваме да се борим за това.
#180 · speech
Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#181 · speech
Господин Белчев, от изнесената дотук информация се вижда, че РИОСВ – Русе, си върши перфектно своята работа, реагира на всеки сигнал, но в крайна сметка виждаме какви са пълномощията – стига се донякъде. Тук се предполага, че е нарушен режимът на включване на тази вентилация. Предполага се, че има дистанционно устройство, което в един момент включва тази инсталация, но за съжаление, служителите в Регионалната инспекция нямат разследващи действия и не могат да продължат по-нататък, установявайки несъответствие в автоматиката и в механизацията. Аз искам да уверя и Вас, и гражданите на Русе, и всички граждани в Република България, че Министерството на околната среда и водите чрез своите регионални инспекции реагира на всеки един сигнал, който е постъпил. Само ще Ви кажа специално за Русе, вече не си спомням за какво предписание или нарушение беше наложена имуществена санкция от 500 хил. лв. Друг път съдът ги намаляваше по-драстично. Последната, която е намалена от съда, е 450 хил. лв., но явно операторите си ги планират тези санкции вече и в бюджетите, и някак си не виждам това да ги притеснява. Подобни ситуации имаме и в „Кроношпан“ – Велико Търново, имаме и на други места в страната, но трябва да бъдете уверени, че ние ще си свършим работата, а пък за повече правомощия, Вие сте законодатели, законодателната инициатива е във Вашите ръце и във Вашите гласове.
#182 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Коста Георгиев Стоянов относно нерегламентирано сметище от строителни отпадъци на територията на местност Каратепе, район Приморски, община Варна. Заповядайте.
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, местност Каратепе се намира северно от град Варна, след квартал „Виница“, точно преди селищно образувание „Лозите“, на границата между община Варна и община Аксаково. В района преди няколко години, по време на предишния строителен бум до 2008 г., е имало нерегламентирано строително сметище, което вече е обрасло с ниски храсти и може да се види само през есенно-зимния период. От няколко дни в поземлен имот с кадастрален идентификатор 10153.2030.23, представляващ терен с денивелация, се извозва голямо количество земна маса от тежкотоварни автомобили, които разбиват пътя през цялото селищно образувание. По данни от кадастралната карта имотът с площ почти 10 дка, вид „земеделска територия“, стопанисван e от Община Варна и е с начин на трайно ползване „Гори и храсти в земеделска земя“. Сметището включва множество купчини, натрупани със строителни отпадъци – предимно пръст, скална маса и камъни. Прилагам актуални снимки, които може да видите и в момента в залата. (Показва.) На една от снимките дори се вижда камион, който току-що е изхвърлил поредния курс строителен отпадък на това нерегламентирано сметище, както и булдозер, който е подготвен да заравнява изхвърления строителен отпадък в поземления имот. При подаден сигнал от местни жители до Община Варна им е обяснено, че няма издадено разрешение за изхвърляне на строителните отпадъци в района и строителните машини ще спрат да работят, но в момента строителната техника продължава да изхвърля отпадъци в този поземлен имот. Уважаеми господин Министър, допускането на замърсяване на имоти, общинска собственост, показва бездействие на местната власт, която е натоварена по Закона за управление на отпадъците със задължението да не допуска образуването на такива. Във връзка с образуваното нерегламентирано сметище в района на местност Каратепе, район Приморски, община Варна, отправям към Вас следния въпрос: какви мерки може да предприеме МОСВ за установяването и за премахването на образувалото се сметище от строителни отпадъци в поземлен имот с кадастрален идентификатор 10153.2030.23, общинска собственост, начин на трайно ползване „Гори и храсти в земеделска земя“? Благодаря.
#184 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#185 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоянов, в отговор на Вашия въпрос ще Ви дам следната информация: в РИОСВ – Варна, за периода септември-октомври 2025 г. са постъпили три сигнала, касаещи визираното във Вашия парламентарен въпрос замърсяване със строителни отпадъци в град Варна, местност Каратепе с посочените географски координати. Съгласно извършената справка в кадастъра замърсяването попада в имот общинска частна собственост, вид „земеделска територия“, категория 10, начин на трайно ползване „Пасище“, с площ около 35 000 кв. м. Извършени са проверки на място от експертите на РИОСВ – Варна, при които е установено наличие на строителни отпадъци, представляващи почва и камъни, част от които са подравнени, а друга част са накупчени в площ на около 5 дка, а също и на растителни отпадъци на площ от 5 кв. м. В момента на проверките не е установено наличие на техника на този терен, превозни средства или лица, извършващи обслужваща дейност около тях. На основание чл. 14, ал. 4 от Закона за опазване на околната среда и във връзка с чл. 19 на кмета на община Варна е дадено предписание за почистване на допуснатото замърсяване с отпадъци със срок на изпълнение 20 ноември 2025 г. За изпълнението на даденото предписание на кмета на община Варна е вменено от екоинспекцията писмено да уведоми и да представи снимков материал, който удостоверява почистване на допуснатото замърсяване, със срок до 25 ноември 2025 г. При осъществяване на контролната дейност на РИОСВ – Варна, в случай че това предписание не бъде изпълнено, на кмета на община Варна ще бъде съставен акт за административно нарушение съобразно изискванията на закона.
#186 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#187 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, аз се обърнах към Вас, тъй като Община Варна не може да се справи със сметища на територията на Варна и към момента актуалната ситуация е следната: абсолютно нищо не е пипнато по това сметище, няма никакви предприети действия от страна на Община Варна. И с оглед на факта, че днес сме 14 ноември, а срокът Ви е до 20 ноември, е ясно и категорично, че Община Варна няма да предприеме никакви действия или поне дори да предприеме, няма да изпълни задълженията си по Закона за управление на отпадъците и по Вашите предписания в срок. И аз се надявам наистина да предприемете съответните действия – това, което Вие обещахте, да пристъпите към акт по ЗАНН на кмета и на общинските служители. Много тревожен е фактът, че трябваше народен представител да се намесва, за да се задвижи въобще нещо по това сметище, тъй като местни жители първо подадоха сигнал до Община Варна, от администрацията им казаха, че там всичко е незаконно и ще ги спрат, но не ги спряха. Към днешна дата все още нищо не е предприето. Явно е, че това е сметище от някой строителен обект, който е наблизо, и явно строителните фирми, или пък инвеститорите специално в община Варна предпочитат да си плащат глобите, отколкото да извозват строителните си отпадъци на лицензирани депа, което е порочна практика не само във Варна, а по всяка вероятност с оглед и на въпросите, които се поставят тук към Вас на парламентарен контрол, и в цялата страна. Само да Ви кажа, че ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме приготвили промени в Закона за управление на отпадъците, с които искаме да дадем повече правомощия и на районните кметове, и на кметовете на населени места, те да не чакат изрично пълномощно от кмета да изпълняват задълженията си, а да могат директно, да бъдат отговорни и да ходят да осъществяват контрол именно върху такива незаконни сметища в отдалечените райони от центъра на Варна, за които би следвало да отговарят районните кметове или кметовете по населените места. А що се отнася до Вашето предложение, което казахте, че Вие сте подготвили съвместно с министъра на правосъдието за по-големи наказания, когато бъде внесено в залата, ние ще го разгледаме и по всяка вероятност, ако е добро, ще го подкрепим. Благодаря.
#188 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#189 · speech
Господин Стоянов, аз не коментирам в случая Варна – това е обичайна практика в цялата страна. Даже и някои хора са го превърнали в бизнес. Купува един имот, взима го под наем, копае един голям ров, понякога в продължение на стотици метри, всички строителни отпадъци от съпътстващите строежи в района се насочват натам, а депата за строителни отпадъци биват ощетявани, тъй като там не постъпват никакви такси. Някой си прибира тези парички в джоба. Имаме два такива случая, три даже, в момента на територията на страната, не искам да ги цитирам публично. Там сме сезирали прокуратурата, очакваме развитие на бъдещи действия в тази посока от тяхна страна. Но както и преди малко казах, докато това не бъде написано в Наказателния кодекс и сериозните нарушения по него, ние заедно с органите на МВР – провели сме съответно такива разговори за съдействие от тяхна страна, за разследване, но всичко, когато стигне до прокуратурата, трябва да има окончателен ефект за нарушителите и престъпленията, които са извършени срещу околната среда. Благодаря Ви.
#190 · speech
Следващият въпрос е от народните представители Неждет Джевдет Шабан, Джем Ямен Яменов относно режим на водоснабдяване и необходимите стъпки за въвеждане в експлоатация на дълбоки сондажи в село Голямо Соколово, както и възможностите за използване на съществуващ сондаж като алтернативен водоизточник за селата Буйново и Пресяк, община Търговище. Заповядайте.
#191 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър! Село Голямо Соколово е в тежък воден режим поради значително намален дебит на основния водоизточник, изграден преди 1988 г. в землището на село Кръшно. Според експерти от ВиК – Търговище, дори при добра поддръжка и възможна рехабилитация не се очаква устойчиво повишаване на дебита му поради климатичните промени и трайното засушаване. Предложено решение е въвеждането в експлоатация на един от дълбоките сондажи, изградени в края на 80-те години в района на село Голямо Соколово, предвидени за незавършен проект за водоснабдяване на град Омуртаг. Съоръженията не са довършени и не функционират, като за пускането им в експлоатация са необходими електрозахранване, оборудване, изграждане на водопроводна връзка и други съпътстващи дейности. По информация от Лабораторията за изпитване на води при ВиК – Търговище, водата от този сондаж отговаря на стандартите за питейна вода. Сериозен воден дефицит съществува и в селата Буйново и Пресяк, които споделят общ водоизточник с намален дебит и чести пресъхвания през летните месеци. В близост до село Буйново съществува дълбок сондаж, който никога не е използван, но е известно, че съдържа вода. Необходимо е провеждане на пълно техническо и хидрогеоложко обследване и последващо издаване на разрешителни за ползване. Във връзка с горното, отправям към Вас следния въпрос: какви конкретни действия ще предприеме Министерството на околната среда и водите, за да се осигурят необходимите процедури, разрешителни и финансови средства за въвеждане в експлоатация на дълбокия сондаж в село Голямо Соколово и за обследване и евентуално използване на съществуващия сондаж в близост до село Буйново с цел трайно решаване на водната криза в селата Голямо Соколово, Буйново и Пресяк?
#192 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#193 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шабан, уважаеми господин Яменов, във връзка с поставения от Вас въпрос предоставям на Вашето внимание следната информация: Процедура по издаване на разрешително за водовземане не се инициира служебно от административния орган, а по волята на ползвателя, който подава образец, одобрен от министъра на околната среда и водите, пред компетентния орган по чл. 52, ал. 1 от Закона за водите с приложени посочени документи съгласно чл. 60 от Закона за водите. При извършената справка в архивната информация на МОСВ се установи следното: на територията на село Голямо Соколово през 1988 г. са изградени два броя дълбоки сондажи: сондаж с № R-131Х с дълбочина 925 м в западната част на село Голямо Соколово, и сондаж № R-132Х на 1500 м, източно от Голямо Соколово, разкриващи води с температура между 24 и 22 градуса с характер на минерални води. Към момента на територията на село Голямо Соколово няма извършени хидрогеоложки проучвания за обособяване на находище на минерална вода. В случай на установяване наличието на минерална вода от сондажите на село Голямо Соколово ползването на същите следва да се извърши чрез издадено по реда на Закона за водите разрешително за водовземане от находище на минерални води от кмета на община Търговище след обособяване на находище – публична общинска собственост. По отношение на посочения във Вашия въпрос съществуващ сондаж, близо до село Буйново, при предоставяне на по-конкретна информация ние ще извършим проверка за установяване на статута на съоръжението и типа вода, която разкрива, като оставаме в готовност за предоставяне на допълнителни пояснения относно процедурите и необходимите документи по Закона за водите и Наредба № 1 от 2007 г. по издаване на разрешения за водовземане от подземни и минерални води. В допълнение искам да отбележа, че в изпълнение на Решение на Народното събрание относно предприемане на спешни действия за преодоляване на водната криза в Република България, прието на 3 септември 2025 г., с писмо от месец октомври 2025 г. директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ е представил на Асоциацията по ВиК и ВиК дружествата, в това число ВиК – Търговище, информация за алтернативни водоизточници за питейно-битово водоснабдяване по населени места по издадени на ВиК операторите разрешителни. С писмото е обърнато специално внимание, че с оглед високия приоритет на питейно-битовото водоснабдяване е необходимо предприемане на съответните действия за осигуряване на алтернативни източници или рехабилитация и реновиране на съществуващите съоръжения, които са били изградени, но в момента са неизползвани.
#194 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#195 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Господин Министър, ние знаем, че проблемът с водоснабдяването на село Голямо Соколово, Буйново и Пресяк няма как с една вълшебна пръчка да се реши. Но ние не искаме празни обещания и празни приказки от рода на „ще“, „зависи“ и така нататък, а реални действия с цел да се реши проблемът на тези хора с безводието, защото това, което посочва във въпроса си моят колега Джем Яменов, е един вид алтернатива за тези хора от тези населени места. Молбата ни е сериозно да се ангажирате с проблема и да няма прехвърляне на отговорност от една институция към друга и в крайна сметка проблемът да виси или да се бездейства по него. Ако е необходимо, и ние двамата като народни представители да се намесим и да окажем съдействие. Ние всички, смятам – ние всички, сме тези от законодателната и изпълнителната власт, които трябва да кажем и покажем на хората, че когато се нуждаят или ако някога се нуждаят от ръка за помощ, това трябва да бъде ръката на държавата. Защото всички ние сме граждани на тази държава, а не да се мисли или казва, че ако някога се нуждаете от ръка за помощ, ще я намерите закачена на собственото си рамо. Казаното от моя колега Джем Яменов е една алтернатива, както почертах, за тези села в област Търговище с по-малко средства да се реши проблемът с водоснабдяването. И при това тежко положение институциите не трябва да си прехвърлят топката – ВиК, МОСВ, Общината и така нататък, а да се направи така, че да има синхрон помежду Ви за решаването на проблема или проблемите с конкретен план, задачи и срокове. Ние от „ДПС – Ново начало“ ще следим развитието на въпроса и както винаги казваме и ще продължаваме да го казваме – и в малките общини, и в малките населени места живеят хора, и те искат достоен начин на живота. Ние от „ДПС – Ново начало“ ще настояваме да се чуят техните проблеми, да се търси начин за решаване на проблемите и винаги ще бъдем техният глас тук в парламента. И, господин Министър, един проблем се решава само тогава, когато се търси начин как може да се реши. И накрая какво искам да Ви кажа? Искаме реални действия и ефективен резултат. Реални действия и ефективен резултат! Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#196 · speech
Благодаря Ви, господин Шабан. Желаете ли дуплика, господин Генов? Заповядайте!
#197 · speech
Уважаеми господин Ясменов, уважаеми господин Шабан! Аз тук в своя отговор не чух или не разбрах някъде да съм прехвърлил отговорности. Аз Ви описах законодателния режим, по който се извършват тези неща, и Вие като народни представители – двамата, след като сте така добре загрижени с наше съдействие, но идете, как беше там, при управителя на ВиК – Търговище, идете пред него, опишете му, вземете моя отговор какво съм отговорил. Трябва да имат писмо от Басейновата дирекция за алтернативните водоизточници. Аз не по-малко от Вас съм заинтересован всички населени места в България да имат достъп до питейно-битово водоснабдяване. Но не знам защо разбрахте за прехвърляне на отговорности. Нека ВиК –Търговище, или кметът на община Търговище – той е собственик на сондажа, да отиде и да заяви в Басейнова дирекция, че иска разрешение за водовземане. Ние ще съдействаме, ще обясним как, какво, що. Създали сме процедури, които са изключително облекчени точно в този момент. Ще има и тук внесени предложения в Народното събрание за гласуване за изменения в наредби, за да може тези алтернативни водоизточници, които съществуват и ги е имало във времето, но по ред причини – понякога са повече икономически, защото чухте на каква дълбочина са сондажите – около един километър, да извадим някакво количество вода от един километър не е много евтино мероприятие и може би винаги в годините управляващите на тези дружества са се съобразявали с разходите, които би трябвало да бъдат извършени по отношение на снабдяването с питейна вода на такива населени места. Искам да кажа и още нещо, че по моя лична инициатива – искам да го кажа, променяме Наредбата за санитарно-охранителните зони. Там, до тези сондажи, управителите, ръководителите на ВиК дружествата ще имат вече право да монтират фотоволтаични, възобновяеми енергийни източници, както и батерии, да могат в бъдеще, когато ползват такива алтернативни водоснабдявания с изключително големи разходи за ел. енергия, която се харчи за добива на питейна вода, да може в бъдеще тези разходи да бъдат намалени и наистина да се осигури едно качествено водоснабдяване на такъв вид населени места.
#198 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Петър Николаев Петров относно нерегламентирано сметище от строителни и битови отпадъци в имот – общинска публична собственост, в село Долно Линево, община Лом. Заповядайте.
#199 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, господин Министър! Днес се навършва точно една година, след като Вашият предшественик реши да направи на 14 ноември 2024 г. едно планирано посещение на територията на община Лом за установяване на незаконни сметища и въпреки че го предупреждавах, направи генералната грешка да уведоми и предупреди местния контролен орган за това. И когато отидохме с него в едно ломско село Трайково, какво да видим? Някой, незнайно кой, запали огромното, намиращо се там, незаконно сметище. И нищо друго не ни остана – на нас с министъра, освен да извикаме пожарникарите. Цял ден го гасиха. Даже сега съм Ви изпратил на телефона да видите и снимки как пожарникари гасят това сметище, за да видите колко сериозно внимание се отделя на територията на община Лом за незаконните сметища. Там поредно такова е в територията на село Долно Линево, община Лом – е това, което проектирам, и в момента то е разположено в имот, който, забележете, е публична общинска собственост и се състои от множество различни купчини с най-разнообразни строителни и битови отпадъци: части от изолация на фасади, стари гуми, обзавеждане, пластмасови бидони и друг вид боклуци, които, разбира се, приложил съм и актуални снимки към въпроса, са натрупани в този имот, който е публична общинска собственост. Разбира се, ние няма как да празнуваме годишнина от деня, в който някой запали сметището в съседното село, когато разбра, че идва министър на проверка, но все пак се надявам, господин Министър, с този внесен въпрос към Вас да чуя отговор: може ли Министерството да вземе някакви мерки – не и в това село сметището да бъде подпалено, а напротив, да бъде изчистено, защото не трябва да се допуска замърсяване на имоти, които са публична общинска собственост? Благодаря Ви.
#200 · speech
И аз Ви благодаря. Заповядайте за отговор, господин Министър.
#201 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! На 20 октомври 2025 г. от експерти на РИОСВ – Монтана, е извършена проверка на посочения терен в село Долно Линево в община Лом в присъствието на временно изпълняващия длъжността директор на общинско предприятие „Чистота“ в град Лом. При огледа на място са установени купчини със смесени битови отпадъци, строителни, текстилни и други. На терена са установени следи от машинна обработка – обичайна практика, както коментирахме преди малко. При огледа на терена е установено, че в съседния имот има също разпилени единични отпадъци от опаковки. Почистването на нерегламентирано замърсените терени с отпадъци, както и предприемането на мерки за предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаването на законни сметища е от компетентността на кметовете на общините. В тази връзка от РИОСВ – Монтана, са дали предписание на кмета на община Лом за почистване на замърсените терени със срок на изпълнение 15 ноември, демек утре – събота, 25 ноември. След изтичането на указания срок за изпълнение на предписанието ще бъде извършен последващ контрол, като при констатиране на изпълнението ще бъдат приложени съответните административни мерки. Аз лично ще проверя дали РИОСВ – Монтана, в понеделник или вторник са осъществили своя последващ контрол, който ми е вменял със закон и като задължение, и мисля, че те ще вземат абсолютно адекватни мерки по отношение на нарушителите в случая.
#202 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, господин Петров.
#203 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Причината да продължавам да пускам десетки сигнали при Вашето управление на Министерството е, защото – ще дам пример на 16и съм внесъл въпроса под формата на сигнал до Вас, а само четири дена по-късно е направена вече проверка и са установени посочените обстоятелства. Да, разбира се, предписанията следва да бъдат изпълнени. Утре аз също смятам да бъда в региона и да проверя дали са изпълнени предписанията и местната власт е изчистила замърсяването на имота, който е публична общинска собственост, пак натъртвам на това нещо. Изключително важно е това да не се допуска. За съжаление, това се е случило и на други места на територията на Лом, за което, както съм искал от Вас справка и съм я получавал, са наложени съответните санкции досега. Едно нещо да вметна само, тъй като чух при дупликата на предния Ви въпрос, че подканвате народните представители, разбира се, да се обръщат и към ВиК дружествата, и към басейнови дирекции. Аз съм пуснал едно искане до Басейнова дирекция за едни последващи проверки и поисках да бъда включен в извършването на последващите проверки, тъй като това ще позволи наистина един обективен обществен и граждански контрол от страна на народния представител в тези проверки. За съжаление, някой от Вашия политически кабинет се е обадил в Басейнова дирекция и е забранил аз да присъствам на тези проверки. Казвам Ви го, защото ние народните представители имаме желание да присъстваме и разбира се, от трибуната да посочим случаите като този, когато наистина Министерството на околната среда си върши работата и не можем да кажем нищо различно. Аз наистина ще направя такъв контрол дали е изчистено това сметище, но в някои случаи считаме, че има процеси, които не стигат до Вашето знание, господин Министър, а пък е редно Вие като ръководител на ведомството да може да вземете мерки, защото все пак, както са посочвали други Ваши колеги преди от тази трибуна, особено един настоящ министър-председател – всички се возим в една лодка. Природата ни е една за всички и мисля, че трябва всички да правим действията, които са ни вменени по правомощие, по Конституция и по Правилник – в случая на народните представители, да можем да живеем в една по-чиста среда. Надявам се съответно и Министерството да свърши своето. Благодаря Ви.
#204 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#205 · speech
Дължа я даже. Уважаеми господин Петров, аз не знам кой Ви е отговорил, но не смятам, че е работа на народния представител да участва в инспекции и в проверки на органи на изпълнителната власт. Мисля, че даже трябва да го проверя – не съм сигурен, дали е допустимо, или не. Сега, доброволчески проверки, доброволчески акции – всеки има право, неправителствени организации и така нататък да го правят. Но аз искам да Ви обърна внимание, защото чух във Вашия въпрос и една реплика за изгарянето. Имайте предвид, че в това предложение, което е внесено от Правосъдното министерство, ние от Министерството на околната среда и водите сме внесли предложение да бъде криминализирано и изгарянето. Това е, което Вие казвате в момента, така че още веднъж очаквам Вашата подкрепа за изменението на този закон.
#206 · speech
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Петър Николаев Петров относно седем броя нерегламентирани сметища в държавни общински имоти в село Мартиново, община Чипровци. Заповядайте, господин Петров.
#207 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители! Господин Министър, дейността, която Вие посочихте чрез използване на машини за зариване и загробване на сметища с отпадъци, е и част от сигнала, който съм Ви подал. Иницииран е от местните жители на село Мартиново, община Чипровци, които ме потърсиха и ме заведоха на седем броя държавни общински имоти, в които лично установих, че има огромен брой строителни отпадъци, части от асфалт при ремонт на улици, битови отпадъци и всичко това е натрупано на едни огромни купчини. Това са стотици тонове отпадъци, а за част от тях е правен опит да бъдат заровени, загробени чрез използване на механизирана техника – от багери личаха следите след това. Забележете, че склонът, отсрещният хълм е бил изкопан и пръстта от него е била използвана, за да бъдат зарити тези сметища. Това се е случило, след като внесох до Вас един предходен сигнал за сметището в село Горна Ковачица. Тук е моментът да кажа, че вече е изчислено, господин Министър, и наистина Министерството си е свършило контролната функция. Миналата седмица е било изчислено това сметище, но за съжаление, огромни сметища в седем други точки в село Мартиново, повтарям, имоти, които са държавна публична и общинска публична собственост, и не само че не са почистени, а е направен опит да бъдат загробени, за което съм подал и надлежен сигнал до изпълняващия функциите – поне според прокурорската колегия главен прокурор, с приложен снимков материал и съм готов съответно, когато бъда извикан от прокуратурата, да дам и последваща информация. Разбира се, това е огромно престъпление, но нека все пак да помолим за съдействие Министерството на околната среда и водите. Затова въпросът ми към Вас е: какви мерки може да вземе Министерството за премахването на сметищата в тези седем броя имоти? Благодаря Ви.
#208 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#209 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! На 31 октомври 2025 г. от експерти на РИОСВ – Монтана, в присъствието на кмета на село Мартиново е извършена проверка на място на всички описани поземлени имоти около село Мартиново, община Чипровци. Местоположението е установено, както е практиката по време на проверката със справка в КАИС с приложение в Google Map. Установени са замърсени терени основно със строителни и биоразградими отпадъци, тухли, керемиди, парчета асфалт и клони. Разположени са на места, отдалечени от населените места, по граничен район след село Мартиново. Пътищата, водещи до терените, са обслужвали бивше миннодобивно предприятие и към момента са неподдържани. Почистването на нерегламентирано замърсените терени с отпадъци, както и предприемане на мерки за предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци на неразрешените за това места и създаването на незаконни сметища е от компетентността на кметовете на общини. В тази връзка от РИОСВ – Монтана, е издадено предписание на кмета на община Чипровци за почистване на установените замърсявания със срок до 22 декември 2025 г. След изтичането на указания срок стандартната процедура е проверка, контрол на даденото предписание и съответно прилагане на законно установените административнонаказателни мерки при такива случаи.
#210 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, господин Петров.
#211 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, благодаря за бързата реакция. Само три дена, след като съм внесъл сигнала, сте разпоредили и е извършена проверка на място, която е установила отпадъците в тези седем имота. Само да посоча, че те са много, десетки тонове, да не кажа стотици тонове. В тази връзка, тъй като съм внесъл и сигнал до прокуратурата, молбата ми е – да се надяваме, че ще бъдат премахнати в срока на предписанието до 22 декември и да не се налага кметът да получи един коледен подарък от Министерството на околната среда и водите, образно казано, моля Ви да ми предоставите копия от документи, доказващи къде са извозени тези отпадъци, за да ги предоставя на прокуратурата, тъй като считам, че умишленото замърсяване и загробване на строителни и битови отпадъци на държавни и общински имоти наистина е престъпление. То и в момента е вменено като такова в Наказателния кодекс, и ми се ще да подпомогна разследването. В тази връзка искам да Ви напомня, че самият Вие ми отговорихте, че в град Чипровци не е запълнен капацитетът на тъй наречената временна площадка за съхраняване на строителни отпадъци от страна на населението. Тогава възникна въпросът: ако няма препятствия за използването на тази времена площадка за строителни отпадъци, защо има толкова много строителни отпадъци, натрупани в тези имоти в съседното село Мартиново, само на 2 – 3 км от центъра на град Чипровци, и ако няма пречка тя да бъде използвана и не е запълнен нейният капацитет, а тя е общо 11 дка близо, защо тогава някой ще си прави труда да ги крие по сокаците? Вие казахте, че пътищата не се използват така и наистина асфалт, части от асфалт, различни бетони и така нататък, и тухли, и керемиди, които се прожектират отзад на трибуната, затова апелирам просто да проверявате и да разпоредите проверки дали наистина се използват тези временни площадки, не се ли използват, тъй като има някаква причина да има толкова много в района изхвърлени строителни отпадъци и да се налага да ангажираме ресурси на разследващи органи, на Министерството и съответно на Народното събрание. Благодаря Ви.
#212 · speech
Благодаря Ви. Дуплика желаете ли, господин Министър? Не. Следващият въпрос е от народния представител Николай Нанков относно постъпили сигнали за предаварийно състояние и потенциален екологичен риск на регионалното депо за неопасни отпадъци край град Ловеч. Заповядайте, господин Нанков.
#213 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми дами и господа народни представители! В продължение, господин Министър, на темата от вчера на парламентарния контрол в Комисията по околната среда и водите – там доразвихме или там по-скоро развихме темата за управление на регионалните системи за управление на отпадъците и проблемите пред тях, тук ще задам конкретен въпрос за депото в Ловеч, част от регионалната система за управление на отпадъците в Ловеч, Летница и Угърчин. През последните месеци, господин Министър, до мен постъпват многобройни сигнали от граждани, общински съветници, експерти от област Ловеч, а и медийни публикации в местни регионални медии, в които се изразява сериозна тревога относно състоянието на регионалното депо за неопасни отпадъци, което обслужва трите общини – Ловеч, Летница и Угърчин. По данни от място и от визуални наблюдения депото се намира в крайно натоварено и предаварийно състояние с признаци на изчерпан капацитет, деформации на тялото на клетките и вероятни технически неизправности по отводнителната и по изолационната система, нарушена мембрана и така нататък. Съществуват реални опасения, че при липса на навременна намеса може да се стигне до замърсяване на подпочвените води, на течове на инфилтрат и риск за околната среда, и разбира се, за съжаление, за здравето на хората, което, убеден съм, не трябва да се допуска. Особено тревожно е, че Община Ловеч като собственик и стопанин на депото очевидно не предприема необходимите действия за техническо укрепване, удължаване на експлоатационния срок и подготовка на следващата клетка. Вместо своевременна поддръжка и планиране, се наблюдава бездействие и управленска немощ, което застрашава нормалното функциониране на целия регионален отпадъчен комплекс. В тази връзка, господин Министър, ще задам следния въпрос: извършена ли е проверка от компетентните структури на подопечното Ви министерство и по-специално от Регионална инспекция по околната среда и водите – Плевен, относно техническото и екологичното състояние на Регионално депо — Ловеч? Ако е осъществена, разбира се, такава проверка, какви са направените констатации и препоръки? Благодаря Ви.
#214 · speech
Благодаря Ви, господин Нанков. Господин Министър, имате думата за отговор – заповядайте.
#215 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Нанков, Община Ловеч е оператор на Регионално депо за неопасни отпадъци на общините Ловеч, Летница и Угърчин. Издадено е комплексно разрешително, с което депото работи. Към настоящия момент… (Шум и реплики.)
#216 · speech
Момент, господин Министър, секунда. Колеги, моля за тишина в залата, тъй като народните представители не могат да чуят отговора на министъра. Благодаря Ви.
#217 · speech
Към настоящия момент в експлоатация е само клетка № 3 от общо три проектни на депото. Клетка № 3 е с капацитет според комплексно разрешително 323 хил. 414 т. Клетки № 1 и 2 не са изградени към момента. Във връзка с постъпил сигнал в РИОСВ – Плевен, за превишаване капацитета на клетка № 3 на 6 ноември тази година е извършена съвместна проверка от експерти на РИОСВ – Плевен, и РИОСВ – Велико Търново. Целта на тази комплексна смесена проверка е, как да кажа, за по-голяма независимост на резултатите, които ще бъдат постановени при тази проверка. Често правим такива съвместни проверки от съседни регионални инспекции по определени места. По време на проверката е установено следното: превишаване на разрешения капацитет на клетка № 3, като общото количество депонирани отпадъци достига близо 390 хил. тона, излив на инфилтрат от тялото за депонираните отпадъци към земно-насипни канавки около клетка № 3, неефективно функционираща система за оросяване, довела до липса на свободен обем в ретензионния басейн за инфилтрат. Цялостното състояние на депото насочва към евентуално аварийно състояние на съоръжението и необходимост от преустановяване на работа на същото. От РИОСВ – Плевен, е дадено предписание на кмета на община Ловеч за предприемане на действия и мерки за преодоляване на това предаварийно състояние на депото в срок до 17 ноември 2025 г., за което кметът е длъжен да информира РИОСВ – Плевен. С писмо на РИОСВ – Плевен, от 28 октомври към членуващите общини в Регионалното сдружение е оправено предупреждение, че при невъзможност за справяне с предаварийното състояние на Регионалното сдружение ще бъде приложена административна мярка за преустановяване на експлоатацията на клетка № 3 с цел предотвратяване и недопускане на административни нарушения, свързани изключително с опазване компонентите на околната среда. В допълнение мога да Ви информирам следното: че за периода от 2023 г. до настоящия момент от РИОСВ – Плевен, са извършени 13 проверки на същото Регионално депо по отношение на спазването правилата и условията в комплексното разрешително, при които са констатирани идентични с горепосочените проблеми. В резултат на осъществената контролна дейност за същия период на оператора са дадени 25 броя предписания и съставени три броя актове за установяване на административно нарушение. Във връзка с направените констатации по време на проверките до настоящия момент от РИОСВ – Плевен, са проведени множество работни срещи с ръководството на община Ловеч относно необходимостта от предприемане на спешни мерки по отношение на влошеното състояние на депото, както и необходимостта от клетка № 2, сепарираща и компостираща също така инсталация на депото. Към настоящия момент от страна на Община Ловеч, по-точно и Регионалното сдружение, не са предприети действия за изграждане на клетка № 2, както и проектиране, изграждане и експлоатация на инсталация за сепариране и компостираща инсталация също за смесени битови отпадъци. Мога да дам повече и подробности, но в дупликата, господин Председател.
#218 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика? Заповядайте, господин Нанков.
#219 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Министър, за изчерпателния отговор, но той въобще не ни успокоява. Адмирации към подопечните Ви структури и към Вас за това, че извършвате проверки. За съжаление обаче, резултат от тях към момента не виждаме, резултат по отношение на това Община Ловеч да си изпълни задълженията и да гарантира безопасната експлоатация на Регионалното депо и това да не застрашава живота и здравето на жителите на община Ловеч, а и на съседните две общини – Летница и Угърчин. Това, което чух от Вас, е стресиращо. В последните две години – 13 проверки, многобройни предписания, административни актове и никакви действия. За съжаление, никакви действия! Споменахте, че последното предписание след извършената комплексна проверка от двете регионални инспекции по околна среда и водите – Велико Търново и Плевен, е мерките да бъдат изпълнени до 17 ноември. 17 ноември, уважаеми господин Министър, уважаеми жители на Ловешка община, е понеделник. Какво правим, господин Министър, след това? Не че зависи от Вас, но препоръчайте адекватни мерки, помогнете на местната администрация, която не си върши работата в продължение на повече от две години, защото констатациите, които изложихте за предаварийно състояние, за съжаление, обективират един огромен проблем и аз съм убеден, че с това бездействие Ловеч ще стане следващата София по отношение на неадекватното управление на битовите отпадъци. За съжаление, единственото, което се прави в момента – по моя информация, господин Министър, е да се провеждат обществени обсъждания за взимане на общински дълг от 7 млн. лв. тепърва да се възлагат процедури за изграждане на сепарираща и компостираща инсталация, разширяване на капацитета на депото, което, господин Министър, аз съм убеден, че освен закъсняло като мерки, е признак на управленска немощ. С молба да ангажирате още по-голям ресурс на Министерството, колкото и това да е извън Вашата компетентност и правомощия, за съжаление. Отчитаме факта, че компетенциите по този въпрос са изцяло в прерогативите и в правомощията на местната администрация на Община Ловеч, но молбата ми, молбата на жителите на община Ловеч, е настина да помогнете, за да преодолеем тази криза, защото местната администрация, потретвам се, не само че не се справя, а поставя града ни пред наистина една екологична катастрофа. Благодаря Ви.
#220 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Министър.
#221 · speech
Ще обявя само няколко по-подробни констатации, които са констатирани. Има технически неизправности, които затрудняват експлоатацията на клетка № 3. Освен това, че от месеци не работи компакторът в депото, прочетох в медиите някъде призив от кмета, дали сериозно прозвуча, да иде МОСВ да му го ремонтира. Аз не можах да разбера. Сигурно са сгрешили медиите на призива да иде РИОСВ да ремонтира компактора. Всички знаем каква е ролята на компактора. Той е длъжен да намали обема на отпадъците, които се депонират в съответната клетка. А и на Вашия призив, господин Нанков, аз бих посъветвал кмета за две неща как да си намалим отпадъците, които депонираме? Даже и да бъде измолено разрешение за увеличаване на билото на депото, защото чухте в моя отговор, че всички общини, които влизат в Регионалното сдружение, са предупредени за опасността от ПАМ – принудителна административна мярка, но тук общинските власти, и Регионалното сдружение, и трите общини, трябва да си помислят сериозно за две неща – изграждане на сепарираща инсталация и незабавни действия по отношение на клетка № 2 ли ще бъде, № 1 ли ще бъде от тези, които са предвидени за изграждане в това депо, иначе наистина ще се стигне до екологична катастрофа със сторените битови отпадъци. Не вярвам в Ловеч да има толкова много доброволци, които да се пуснат и в разделното събиране, и в събирането на сторените битови отпадъци, и няма да бъде лесно. Ние със своя капацитет и своята експертиза сме насреща винаги за нормални и добри съвети за недопускане на такива екологични катастрофи, които, за съжаление, назряват на много места в България.
#222 · speech
Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Георги Хрисимиров Иванов относно нерегламентирано сметище на територията на местност Лъката, квартал „Ботунец“, Столична община, район „Кремиковци“. Заповядайте, господин Хрисимиров.
#223 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, жители на квартал „Ботунец“ ми сигнализираха за нерегламентирано сметище в имоти над гробищния парк на квартал „Ботунец“. Замърсяването е в територията на няколко имота, като в имот с идентификатор № 68134.8378.41 е част от водното течение на река, което също е насипано с отпадъци. Вследствие на това нивото на реката се е покачило драстично, има измрели дребни животни и никакъв достъп до един от обработваемите парцели. Напомням Ви, че това е поредното сметище в Район „Кремиковци“, за което се обръщаме към Вас. Това си е тенденция за този район и жителите затова се оплакват постоянно, защото в своята лека отдалеченост от сърцевината на Столична община, различни фирми го използват за това да си изхвърлят отпадъците от строежи и от каквото там се сетите. Затова въпросът ми към Вас е: какви мерки може да предприеме Министерството на околната среда и водите за премахването на незаконното сметище на територията на квартал „Ботунец“, Столична община, район „Кремиковци“? Ще бъдат ли наложени санкции за нерегламентираното замърсяване на имоти? Благодаря.
#224 · speech
Заповядайте за отговор, господин Министър.
#225 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хрисимиров, на 12 ноември 2025 г. от експертите на РИОСВ – София, и Басейнова дирекция „Дунавски район“, в присъствието на представител на район „Кремиковци“, Столична община и кметския наместник на квартал „Ботунец“ е извършена проверка намясто на терена, който е посочен от Вас. При извършения обход е констатирано: нерегламентирано изхвърлени битови и строителни отпадъци, както и земни маси по цялото протежение на цитирания имот. Същият е неограден със свободен достъп на външни лица. Имотът представлява дере, през което преминава река Ботунецка, приток на река Лесновска. В резултат на натрупаните наноси, саморасла растителност, свличане на земни маси и нерегламентирано изхвърлени отпадъци е затруднен нормалният отток на водите, за което Районна администрация – Кремиковци, е уведомила областния управител на София-град. Констатирано е, че дерето преминава под пътя през тръба, която е запушена и не позволява нормалното оттичане на дерето, което намалява проводимостта на реката в този район. От Басейнова дирекция „Дунавски район“ са дадени предписания на кмета на Столична община за предприемане на незабавни действия за осигуряване на нормалната проводимост на река Ботунешка, като се отпуши тръбата под ведомствения общински път, за което да бъде уведомен в срок до 28 ноември 2025 г. Това е предписанието от Басейнова дирекция. От РИОСВ – София, е изпратено писмо от областния управител на София-град за предприемане на действия по компетентност по отношение на почистване на имота. Провереният имот, находящ се вляво, на черен път, посока Барит Майнинг, квартал „Ботунец“, район „Кремиковци“, върху който, при предходна проверка на 2 септември, са установени нерегламентирано изхвърлени строителни и смесени отпадъци и е дадено предписание от РИОСВ за почистването. Констатирано е, че отпадъците не са почистени. Тяхното количество даже се е увеличило и предписанието, което е със срок от 3 октомври, не е изпълнено. В тази връзка от РИОСВ – София, са предприети действия по образуване на административнонаказателно производство, като е изпратена покана до кмета на Столична община за съставен акт за установено административно нарушение и е дадено компромисно – отново, предписание за почистването на терена от отпадъци със срок на изпълнение 12 декември 2025 г. След изтичане на указаните срокове за изпълнение на предписанията ще бъде извършен последващ контрол, като при констатиране на неизпълнение ще бъдат приложени административнонаказателни мерки. Благодаря Ви.
#226 · speech
Благодаря Ви, министър Генов. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#227 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, благодаря за проверката, която бързо сте задействали, защото аз този въпрос го входирах във вторник сутринта, което е бърза реакция от Ваша страна. Надявам се и сроковете, които сте издали, да бъдат спазени. Сега, жителите на квартал „Ботунец“, които се свързаха с мен, споделиха за това, че това сметище там все повече се използва със знанието на районния кмет, с неговото покровителстване. Сега, аз не мога да твърдя това дали е вярно, но Ви споделям това, което ми изказват жителите на района, а пък кметският наместник, който Вие споделихте, че е бил на проверката, е споделил на жителите на квартала, че парцелът е частен имот и не може като кметски наместник или кметът да се разпорежда на частника да прави каквото иска с имота, което е пълен абсурд, ако наистина това е казано, защото всички знаем, че частните имоти не могат да се използват за нерегламентирани сметища, особено пък ако е в течението на реката и това запушва цяла тръба, която е отточването на самата река. Благодаря Ви за намесата. Надявам се сроковете да бъдат спазени и кметовете да се задействат за това, което им е възложено и вменено като задължение от страна на законодателството в България. Благодаря.
#228 · speech
Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#229 · speech
Аз не знам, господин Хрисимиров, какво е казал кметът, но явно, за да го каже, не си познава задълженията. Той може да предпише на собствениците на имота да извършат това, може да стигне и по-далече – да бъдат извършени такива действия, после да бъде предоставена сметката на съответното лице, което би трябвало да извърши тези действия, и така в крайна сметка да си реши проблема. Съжалявам, че в „Ботунец“ няма доброволци да подпомагат почистването на квартала, както стана в някои квартали и райони на София, но Вие, ако сте оттам, призовете ги да помогнат на местната власт. Благодаря.
#230 · speech
Благодаря Ви. Това беше последният въпрос към министъра на околната среда и водите. Благодаря Ви, господин Министър, за участието в днешния парламентарен контрол. Следващият кръг въпроси е към министъра на здравеопазването Силви Кирилов. Първият въпрос ще зададе народният представител Петър Николаев Петров относно това какво е становището на Министерството на здравеопазването по отношение на дейността на Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Стамен Илиев“, град Монтана. Заповядайте, господин Петров.
#231 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за разбирането, господин Председател. Дами и господа народни представители, господа министри, господин Кирилов! Като народен представител от област Монтана съм пряко ангажиран с проблемите на здравеопазването и предизвикателствата при предоставянето на здравни услуги на територията на област Монтана. Неведнъж съм внасял въпроси до Вас и искания в тази насока. Получавал съм и съответното съдействие. Това, което ни свързва нас двамата, господин Министър, с държавната болница „Д-р Стамен Илиев“, е, че от нея сте започнали своя професионален път, аз пък съм започнал своя житейски път. С други думи, роден съм там. Публикуваното в края на август решение на Комисията за противодействие на корупцията, което съм описал, макар и да не е окончателно и да е понастоящем предмет за съдебно обжалване – в една негова част, установи различни практики в това болнично заведение и повдигна много интересни за обществеността въпроси относно начина, по който се разходват средствата в тази болница. По-подробно темата с разходите в болница „Д-р Стамен Илиев“ ще бъде дискутирана при обсъждането на бюджета, но обстоятелствата, установени от Комисията за противодействие на корупцията, като назначение на роднини като ръководни кадри, определяне на роднини да са членове на комисии, които разпределят тъй наречените бонуси за същите тези длъжности, изплащане на ежемесечни допълнителни възнаграждения, тъй наречените ДМС-та. На ръководна длъжност за три години, сумарно в общ размер над 91 964 лв. при средна месечна заплата от 7000 лв., разпределение на ДМС-та в различни отделения – за 2024 г. като 375 хил. лв. и 541 хил. лв., определяне на съдружници в общи фирми да са и членове на конкурсни комисии за назначаване на ръководни кадри. Това са все неща, които предизвикват обществения интерес относно начина на разходването на финансовите средства. Затова считам, че Вие като министър на здравеопазването би следвало да изразите и от парламентарната трибуна какво е Вашето отношение към такива практики, особено и с оглед изтичащия мандат на Съвета на директорите на болницата на 28 февруари 2026 г. Благодаря Ви.
#232 · speech
Благодаря Ви. Имате думата за отговор, министър Кирилов.
#233 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Петров, уважаеми дами и господа народни представители! Като орган на изпълнителната власт, провеждащ държавната политика в сектор „Здравеопазване“, изразявам принципна нетърпимост към практики при разходването на финансови средства в разрез със законоустановените. Особено категорична е тази ми позиция относно разходването на публичен ресурс. Управлението на публичните предприятия от системата на Министерството на здравеопазването се осъществява в съответствие с разпоредбите на чл. 18 от Закона за публичните предприятия, съгласно който органът, упражняващ правата на държавата, не се намесва в управлението или в текущата оперативна дейност на публичното предприятие. Търговските дружества и публичните предприятия са самостоятелни юридически лица и се управляват от избраните им ръководни органи, които са длъжни с грижата на добър стопанин да управляват повереното им дружество. И във всички свои действия да се ръководят в най-голяма степен от защита на неговите интереси и при стриктно съблюдаване на действащото законодателство. Оперативното управление се осъществява от Съвет на директорите, избран от общото събрание на акционери. В тази връзка считам, че спазването на предвидения в закона ред и процедури за управление, при закононарушения и при констатиране на такива, установяването на нарушения и налагането на съответстващи инстанции от оправомощените органи създава гаранция за спазването на законността и обществения ред. При наличие на висящо производство чрез оправомощените органи, в случая Комисията за противодействие на корупцията и съда, всяка предварително изразена позиция по случая е ирелевантна. Срещу изпълнителния директор на МБАЛ, „Д-р Стамен Илиев“ – град Монтана, е образувано производство чрез Комисията за противодействие на корупцията в резултат на постъпил сигнал, по който е постановено решение № RS-916-24-086 от 25 август 2025 г. С решението се установява конфликт на интереси по две от извършените действия – при сключване на договор със свързаното лице – неговата съпруга, както и при упражняване на контролни функции чрез потвърждаване с подписа си на протоколи за допълнително ДМС на лекари, като са наложени съответните административнонаказателни санкции. За останалите обстоятелства, предмет на производството пред КПК, не са установени нарушения. Решението на КПК не е влязло в сила и е обжалвано пред Административния съд, град Монтана, като е образувано дело № 295/2025 г., което към момента е висящо. Съдът не се е произнесъл с решение и е насрочено заседание на 8 януари 2026 г. След приключване на съдебното производство, с влязло в сила съдебно решение, ситуацията ще бъде окончателно изяснена. До окончателното приключване на съдебното производство във всички инстанции не е състоятелно да бъде изразявана категорична позиция по случая. Благодаря.
#234 · speech
Благодаря, господин Министър. Имате думата за реплика, господин Петров.
#235 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, моят въпрос беше в малко по-различна насока, без да засягам индивидуалния случай на обжалване на решения или да персонифицирам нещо. Това, което Ви попитах, беше: одобрявате ли практиките на изплащане както на огромни бонуси – ДМС-та, по отделенията и на длъжности, и разходването на подобни суми и подобни практики? Защото въпросът е принципен. С други думи Ви питах: Вие ли ще подадете сигнал до АДФИ, или аз да го подам за проверка и ревизия на публични предприятия, каквото в случая е въпросното? Тъй като считаме, че разходването на такива средства, за съжаление, удря по джоба на обикновения човек, който търси едни качествени здравни услуги. И начинът на управление именно на тези дружества, на които, нека да уточним, че Министерството на здравеопазването чрез министъра е принсипал, е изключително важно и да не подценяваме ръководната роля на министъра. В ни най-малък случай не съм подценявал ролята на министъра и Вие, и аз знаем, че дори когато въпросното индивидуално дело приключи, то не е и предмет на въпроса ми. Разбира се, отново ще има въпрос към Вас, но той отново ще бъде по отношение на разходването на финансовите средства. Това дали има, или няма конфликт на интереси, все пак е друга тема на разговор, въобще не съм я засегнал в настоящия въпрос. Но начинът, по който се разходват парите, които се събират от българските граждани, пък и се предоставят от бюджета, чрез гласуването и на акционерите, и чрез издаваните съответно вътрешни инструкции. Вие знаете много по-добре от мен, мисля, че имате много по-голям ръководен стаж от мен. Казвам го с почит и уважение към Вас, но молбата ми е в тази реплика да вземете все пак някакви мерки, защото рано или късно ще стигнем до момент, в който наистина ще се покаже, че има някакви нередни неща. Когато Ви подадох сигнал за Спешното отделение, тогава ми отговорихте, че всичко е точно. Имало четири жалби срещу лекарка в Спешното отделение, но това не било проблем. Когато Ви подадох сигнал, че държавата е платила 166 хил. лв., за да бъде измазан един паркинг и да се нарече хеликоптерна площадка, тогава пак ми отговорихте, че всичко е наред. Нека сега все пак да заострим Вашето внимание към това, което се случва като цяло в здравеопазването. Хайде да не е само тази болница – с мед да я намажеш, но нека да обърнем Вашето внимание върху това, което се случва в здравеопазването в област Монтана, защото наистина жителите и на града, и на областта, и Вие го знаете по-добре от мен, имат нужда от наистина качествено и достъпно здравеопазване.
#236 · speech
Заповядайте, господин Министър.
#237 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Петров, уважаеми дами и господа народни представители! Аз от хеликоптерни площадки не разбирам, но има фирма, която е сключена за надзор, и тя има протокол, който е направен, с който е следила изпълнението на проекта. Аз все пак не мога да нямам доверие на тези, на които това им е професионалната дейност. Тук в случая ние като Министерство сме предприели действия, изпратен е одит на проверка. Очаквам доклада, ще изчакам и решението на съда и ще предприемем мерки, разбира се.
#238 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
И ще ми предоставите доклада, нали?
#239 · speech
Да, с удоволствие. Благодаря.
#240 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Златан Стоянов Златанов, относно „безплатните“ тотални горни или долни цели плакови зъбни протези. Заповядайте, господин Златанов.
#241 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател! Господин Министър, Националният рамков договор 2023 – 2025 г. за дентална дейност и анексът към него предвиждат за тотални горни или долни цели плакови зъбни протези Националната здравноосигурителна каса да заплаща 287,28 лв. за труда на лекаря по дентална медицина и 60,75 лв. за изработката на протезата при договорена цена на протезата от 250 лв., като разликата от 190 лв. се доплаща от пациента. Здравето на хората и грижата за него е социално право на всеки човек в страната. Трябва да бъде защитена най-уязвимата част от населението – пенсионерите, като държавата финансира изцяло изработването на медицинското изделие „тотална зъбна протеза“. За изработването на протезите трябва да се осигури релевантен бюджет от Националната здравноосигурителна каса. Сега Касата плаща 60 лв. за изработката, а останалите 250 – 300 лв. трябва да се заплатят от пациента. Къде е обещаното безплатно възстановяване на функциите на дъвкателния апарат при цялостно обезкостени зъбни челюсти, господин Министър? С протезите ще се подобри физическото и психическото здраве на хората над 65 години. Невъзможността те да се хранят нормално допълнително натоварва Националната здравноосигурителна каса със средства, необходими за лечението на други заболявания, предизвикани от нарушената функция на дъвкателния апарат. Ето защо, моля да ми отговорите: Министерството на здравеопазването и Вие лично готови ли сте да поискате от финансовия министър и да осигурите средства в бюджет 2026 г. на НЗОК за изработката и поставянето на действително безплатни тотални горни или долни цели плакови зъбни протези за хората над 65 години?
#242 · speech
Благодаря Ви, господин Златанов. Господин Министър, имате думата за отговор – заповядайте.
#243 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, във връзка с въпроса Ви относно осигуряването на средства в бюджета на НЗОК за 2026 г. за изработка и поставяне на безплатни горни и долни цели плакови протези на хора над 65 години бих желал да Ви информирам за следното: В личен план, в качеството ми на министър на здравеопазването винаги съм готов на разговори с министъра на финансите за осигуряване на повече средства за заплащането на медицински дейности за здравноосигурени лица, включително за дентални дейности. Договорените дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени лица в Националния рамков договор за дентални дейности 2023 – 2025 г., подписан между Националната здравноосигурителна каса и Българския зъболекарски съюз, няма възрастово ограничение за получаване на помощта. Към настоящия момент НЗОК заплаща на изпълнителите на дентална помощ, сключили договор с НЗОК, следните дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени лица, в това число контролни прегледи: - дейности по възстановяване дейността на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбена горна челюст с горна цяла плакова зъбна протеза за период от четири години, в това число и контролни прегледи до два месеца след поставяне на протеза; - дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбена долна челюст с долна цяла плакова зъбна протеза за период от четири години, в това число и контролни прегледи до два месеца след поставяне на протеза; - изработка на медицинско изделие „тотална горна цяла плакова зъбна протеза“; - изработка на медицинско изделие „тотална долна цяла плакова зъбна протеза“. Съгласно чл. 54, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване изготвянето на Националния рамков договор за дентални дейности се осъществява от девет представители на НЗОК и девет представители на Българския зъболекарски съюз в сроковете по приемане на средносрочна бюджетна прогноза съгласно Закона за публичните финанси. В Проекта на закон за бюджета на НЗОК за 2026 г. са предвидени здравноосигурителни плащания за дентална помощ, включително за заплащане и изработка на медицинско изделие „тотална зъбна протеза“ в размер на 233,5 млн. евро, което е с 20,6 млн. евро повече от 2025 г., или ръст с 9,7%. По време на преговорния процес за НРД за дентални дейности за 2026 – 2028 г. в рамките на заложените средства трябва да бъде договорено увеличаване на цени и обеми на дентални дейности за 2026 г., включително и за дейностите по изработка на медицинско изделие „тотална горна цяла плакова зъбна протеза“ и изработка на медицинско изделие „тотална долна цяла плакова зъбна протеза“. Постигането на такава договореност, уважаеми господин Златанов, ще даде възможност да бъде намалено доплащането от страна на здравноосигурените лица.
#244 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Имате думата за реплика, господин Златанов – заповядайте.
#245 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, колониална територия, колониален бюджет и съответно това рефлектира върху качеството на здравеопазването и качеството на живот, но не само хората над 65 години имат проблеми със зъбния статус. Налице е низходяща тенденция и към по-млади хора. Мислете в дългосрочен план, защото здравето на нацията е един от ключовите елементи на националната сигурност. И би било редно, може би в дългосрочен план, даже бих казал – краткосрочен, да се направи така, защото да бъде абсолютно безплатно това лечение за всички български граждани над – не 65, а над 45 години с оглед демографската криза, с оглед високата смъртност, която имаме, и заниженото качество на живот.
#246 · speech
Благодаря Ви за репликата. Имате право на дуплика, господин Министър – заповядайте.
#247 · speech
Уважаеми господин Златанов, изцяло се присъединявам към Вашата оценка за здравето като статус на всяка личност, на всяко биологично същество. Но трябва да имаме предвид, че цифрите са една изключително точна метрична система и планирането, и дейността трябва да бъдат строго прецизирани, за да се постигнат добри резултати. Но като задължение аз съм изцяло отговорен за моето собствено здраве. Трябва да се има предвид, че всяко едно здравно неблагополучие, без значение в коя възраст е, след това води до своите последствия, особено когато не са коригирани в правилното време и по начина, който да има устойчив ефект по-нататък във времето върху здравето. Благодаря.
#248 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това изчерпахме въпросите към министъра на здравеопазването Силви Кирилов. Благодаря за участието в днешния парламентарен контрол, господин Министър. Преди да преминем към следващия кръг въпроси, ще направя едно съобщение. Има постъпило писмо от министъра на енергетиката господин Жечо Станков до председателя на Народното събрание госпожа Рая Назарян, с което уведомява председателя на Народното събрание: „На основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание моля да отложите участието ми в парламентарния контрол на 14 ноември 2025 г. поради неотложен ангажимент.“ Министър Жечо Станков участва в Съвета по сигурност, който се провежда в Министерския съвет. Сега преминаваме към следващия кръг въпроси към министъра на младежта и спорта Иван Пешев. Първият въпрос ще бъде зададен от народния представител Любен Иванов Иванов относно Национална програма за изграждане на спортна инфраструктура в малките населени места, който ще бъде и последният въпрос от днешния парламентарен контрол. Заповядайте, господин Иванов.
#249 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председателстващ. Господин Министър, уважаеми колеги! През последните десетина години в доста населени места в България се изградиха огромни спортни комплекси – футболни, баскетболни, тенис на корт, които не отговарят на демографското положение в тези населени места. В повечето случаи те понастоящем не се използват поради липса на спортни клубове, поради липса на достатъчно деца и тънат в разруха или просто поради неизползване наистина са в лошо състояние. Същевременно има много други населени места, в които, въпреки че има деца, има спортни клубове, не са отделяни пари за спортни площадки, футболни терени, а старите футболни терени са напълно деморализирани, не се използват по никакъв начин и не могат да се използват. Това, което прави впечатление, е, че държавата няма единен и целенасочен план за развитие на спортната инфраструктура не само в големите градове, но и в по-малките, защото това е от значение въобще за здравето на децата и за тяхната физическа култура, която е много важна с оглед бъдещото им развитие. За мен е от особена важност да се изгради такава програма и постепенно да бъдат обхванати всички населени места, включително и по-малките, примерно над 1000 души, със спортни площадки, подходящи за подрастващите. В тази връзка въпросът ми към Вас е: какво предвижда и какво ще направи Министерството на спорта за гарантиране, че в малките населени места ще има базова спортна инфраструктура и предвиждате ли национална програма, която да стимулира изграждането на такава?
#250 · speech
Господин Министър, заповядайте.
#251 · speech
Министър Иван Пешев
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, във връзка с поставения от Вас въпрос за наличието на Национална програма за изграждането на спортна инфраструктура в малките населени места искам да Ви информирам за следното: Към настоящия момент финансовото подпомагане от Министерството на младежта и спорта за изграждането и обновяването на спортни обекти се осъществява чрез процедури, открити от министъра на младежта и спорта или упълномощено от него лице съгласно Наредба 1 от 6 октомври 2023 г. за финансово подпомагане на изграждането и обновяването на спортни обекти, държавна и общинска собственост. Предоставянето на средства за изпълнението, изграждането и обновяването на спортни обекти, държавна и общинска собственост, както и поддръжката на материално-техническата база на държавните спортни училища, които включват строителство, преустройство, реконструкция и всички видове ремонти на държавните спортни учебни заведения и ползваните от тях спортни обекти и съоръжения, държавна и общинска собственост, се извършва въз основа на одобрени проектни предложения. На 3 октомври 2025 г. беше открита процедура по реда и условията на Наредбата за набиране на проектни предложения за финансово подпомагане по Националната програма за споделено финансиране на инвестициите в спортните проекти за 2025 г. със срок за кандидатстване по същата до 3 ноември включително. В периода за кандидатстване в Министерството на младежта и спорта са постъпили 125 броя проектни предложения на обща стойност 159 млн. 644 хил. 681 лв. с ДДС, от които исканата финансова помощ от Министерството на младежта и спорта е в размер на 130 млн. 778 хил. 232 лв. с ДДС. Към настоящия момент комисията разглежда и оценява всички постъпили предложения в срок. След приключване на работа комисията ще предостави списъци с класиране, резервни кандидати и некласирани проекти, като след тяхното утвърждаване от министъра на младежта и спорта ще бъдат оповестени на интернет страницата на Министерството на младежта и спорта в раздел „Програми“.
#252 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика.
#253 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, аз Ви благодаря за изчерпателния отговор. Вие ми предоставихте по-рано и подробна информация за това какви обекти Министерството на спорта през годините е финансирало. Аз съм запознат, че финансирането на спортна инфраструктура може да мине през Министерството на земеделието, също така през Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Въпросът ми към Вас е да провокирам Министерството на спорта да инициира една програма, която да обедини усилията на трите министерства наистина целенасочено да развиват спортната инфраструктура, защото Министерството на спорта – това му е работата. И всъщност може наистина да се изгради една, както се казва, програмна стратегия в бъдеще да можем да се похвалим с една добра инфраструктура, защото не само децата в големите населени места имат право да тренират в добри условия, но и в по-малките населени места. В тази връзка само ще Ви кажа, че в моя избирателен район – Видин, децата се налага да играят върху тревни покрития от 1960 г. и в тази връзка от това получават травми. Смятам, че Министерството на спорта с правомощията, които му е дал законът, и потенциала, който има, може да оглави една такава инициатива и наистина да обедини трите министерства, и да работят към постигане на добра обща цел за в бъдеще.
#254 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#255 · speech
Министър Иван Пешев
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, благодаря за направената реплика. В тази връзка искам да Ви запозная, че през последните няколко месеца се проведоха редица срещи с Асоциацията на спортните федерации именно в тази връзка да приоритизираме кое населено място от какъв тип съоръжения има нужда. Работи се активно с Асоциацията на спортните федерации, както и с Националното сдружение на общините, именно за да приоритизираме нуждите на всяко едно населено място. Ще дам само добър пример. Миналия петък имах възможност – община Пещера, село Радилово, което е на 5 минути от град Пещера, на 10 минути от град Пазарджик, с две хиляди човека население, по инициатива на кмета, по стара програма за 2024 г. – споделено финансиране, се изграждат съоръжения за футбол, баскетбол, волейбол, тенис на корт и открит фитнес. Благодаря Ви.
#256 · speech
Благодаря Ви. Ще допусна и втория въпрос, който е последният от този кръг въпроси към министъра на младежта и спорта, от народния представител Златан Стоянов Златанов относно отмяна на Световното първенство по драконови лодки за клубни екипи, което трябваше да се проведе от 18 до 21 септември 2025 г. в град Русе на езерото в Лесопарк „Липник“. Заповядайте, господин Златанов.
#257 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми, господин Министър! Повече от 1500 елитни състезатели от пет континента и още толкова гости очакваха русенци за Световното първенство по драконови лодки за клубни екипи, което трябваше да се проведе от 18 до 21 септември тази година в Русе, на езерото в Лесопарк „Липник“. На 24 април тази година в Русе се проведе среща между кмета Пенчо Милков и делегата на Международната федерация по кану Улрике Шрек, която посети град Русе, за да инспектира подготовката за предстоящо спортно събитие от световен мащаб. Според нея Международната федерация по кану-каяк отчита засилен интерес към предстоящото тогава световно първенство. На 4 август 2025 г. стана ясно от официално писмо на Международната федерация по кану-каяк, подписано от президента ѝ Томас Кониецко, адресирано до кмета Пенчо Милков и до президента на Българската федерация по кану-каяк, че това първенство се отменя, без за това да бъдат упоменати конкретни причини. Моля Ви като ресорен министър да ми отговорите устно на следния въпрос: Министерството на младежта и спорта първични средства в какъв размер е предоставило на Българската федерация по кану-каяк за организирането на Световното първенство по драконови лодки за клубни екипи, което трябваше да се проведе от 18 до 21 септември 2025 г. в Русе на езерото в Лесопарк „Липник“, и какви са причините за отмяната на това първенство от Международната федерация по кану-каяк, което предизвика и много голямо разочарование в жителите на град Русе, че е отменено?
#258 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, имате думата за отговор.
#259 · speech
Министър Иван Пешев
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златанов, във връзка с поставения от Вас въпрос относно отмяната на Световното първенство по драконови лодки 18 – 21 септември 2025 г. в Русе, искам да Ви информирам за следното: Сдружението „Българска федерация по кану-каяк“ е кандидатствало с проект по програмата за финансово подпомагане на дейностите по провеждане на домакинства на международни спортни състезания на териториите на Република България. С договор са предоставени средства в размер на 508 хил. и 700 лв. за организиране и провеждане на световното първенство по драконови лодки. На 27 юли 2025 г. Българската федерация по кану-каяк ни уведомява, че след среща с ръководството на Международната федерация се е взело решение да не се провежда Световното първенство по драконови лодки на територията на Република България поради независещи от Българската федерация по кану-каяк причини. Факторите са недостатъчен брой заявени участници, а според правилата на Международната федерация е необходимо участие да заявят отбори от най-малко три континента и минимум дванадесет отбора във всяка възрастова група. Поради същата причина същата година е отменено и Европейското първенство по драконови лодки в Италия. В тази връзка договорът между Федерацията по кану-каяк и Министерството на младежта и спорта е прекратен и средствата са възстановени на Министерството на младежта и спорта.
#260 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли реплика? Заповядайте.
#261 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, аз няма да отправям персонален упрек към Вас, защото тази инициатива не е от вчера, тя е от поне пет години, но би било добре Министерството на спорта да има малко по-дългосрочна визия и да прецизира добре участието си в подобни инициативи. И все пак в русенци остана така една горчивина от непровеждането на това мероприятие, така че ще е добре този град, този първи най-европейски град в новоосвободена България, да бъде компенсиран по някакъв начин, защото Русе е град с традиции в спорта. Освен това базата в Лесопарк „Липник“ е легендарна база и там има прекрасни условия в бъдеще да се развива именно точно този вид спорт. Така че апелирам за по-голямо внимание точно по тази тема от Ваша страна.
#262 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. С това приключихме днешния парламентарен контрол. Поради изчерпване на дневния ред закривам днешното заседание. Следващото пленарно заседание е на 19 ноември 2025 г., сряда, от 9,00 ч. Благодаря на всички за участието в днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 14,08 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Георги Кръстев Ахмед Вранчев