Сто Тридесет и пето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО ТРИДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 16 януари 2026 г. Открито в 9,03 ч.
Дата16.01.2026
Събития100
Разпознати говорители82
Точки с гласуване3

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 16-01-2026 09:02 09:02:00 0 0 0
2 Процедура от Рая Назарян за преминаване към парламентарен контрол 10:14:00 103 29 1
3 Процедура от Рая Назарян за преминаване към парламентарен контрол - прегласуване 10:18:00 91 43 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: ismail-yusmen-osman · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 201 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Господин Божанков, заявили сте процедура – заповядайте.

#2 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател! Вчера ме насочихте към следната линия на действие – да намеря доказателства за Симон Милков и да Ви ги предам. Това и направих аз, госпожо Председател – сядам и започвам да търся доказателства. И какво е първото, което намирам? Осъжданият престъпник за престъпления от общ характер Симон Милков е организирал протести в подкрепа на избора на главен прокурор. Екзотика, казвам си, главен прокурор – осъждан престъпник. Единият подкрепя другия. Но и това е възможно. Намирам това доказателство, увековечено от масмедиите в България. След това намирам и доказателства, че съответното лице Ви е помагало на Вас, госпожо Председател, в местната кампания на изборите.

#6 · speech

Явор Божанков

Извинете, госпожо Председател, не персонално на Вас – на политическата сила, която стои зад Вас, в случая ГЕРБ. Казвам си, госпожо Председател, това може би е случайно. И продължавам да търся доказателства. Освен че Ви е помагал на Вас, той е пречил на опонентите Ви, в случая на моя милост. Намирам доказателства за моя умиращ родител, сигналите, които Вие – не казвам Вие, естествено – човекът, който на Вас Ви помага, е пуснал срещу нас. Намирам доказателства и за този драматизъм – не ми е трудно, все пак става въпрос за мен, и стигам, госпожо Председател, до следващото доказателство. Вчера колегите дават през конференция. Случайно или не, най-вероятно случайно, това лице проваля пресконференцията им, като крещи върху тях. Сещам се, че аз и друго доказателство на Вас Ви дадох – видеоматериал, показах Ви какво е неговото брутално поведение, но казвам и тези доказателства – не стигат. Та се питам: има ли връзка той с Вас? Естествено, въпросът е риторичен, Вие този човек не го познавате. Та процедурата ми, госпожо Председател, е следната: държите ли да продължа да търся доказателства, госпожо Председател, защото, търсейки доказателствата, те все към Вас водят? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#7 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Божанков, трети ден подред с Вас водим един и същи спор. Вие твърдите, че имате доказателства, че нещо неправомерно се случва. Аз Ви твърдя, че за да стигнем до този извод, трябва да проведем, да назначим една вътрешна проверка. Помолих Ви да ме сигнализирате по установения ред с всичко, с което разполагате. Вие отказвате да го правите. Желаете да правите представление от трибуната, което означава, че Вие не желаете този въпрос да се разреши. Желаете да имате видеоматериал, в който говорите, че има нещо нередно. Така че последната ми молба към Вас, тъй като Вие отказвате да сигнализирате, за да назначим вътрешна проверка, тъй като редът, в който всеки влиза в тази сграда, е установен и е еднакъв за всички, аз лично не допускам, има правила, по които всеки влиза, последното ми предложение към Вас е – трети ден подред, на Председателски съвет да заповядате. Ще го направя по-рано за Вас, за да може да изложите всичко в Председателския съвет, да се обсъди с ръководствата на парламентарните групи, да вземем решение, да назначим вътрешна проверка, за да можем да постигнем някакъв резултат. Това ми беше молбата към Вас още онзиден, но Вие отказвате, искате всеки ден да правите представления от трибуната. Така че Ви каня на Председателски съвет в сряда, 21 януари, от 8,00 ч. сутринта. Заради Вас всички колеги ще бъдат поканени в 8,00 ч. сутринта, за да можем да изясним този въпрос детайлно и да започнем неговото разрешаване. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Уважаеми народни представители, преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. На 16 януари 2026 г., петък, в първите до два часа от пленарното заседание в парламентарния контрол по реда на чл. 105 от нашия правилник ще участват: изпълняващият функциите заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и изпълняващият функциите заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. На 15 януари 2026 г. е получено писмо за невъзможност за участие на изпълняващия функциите министър-председател на Република България Росен Желязков в заседанието за парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника поради неотложен ангажимент. Също на 15 януари е получено писмо за невъзможност за участие на изпълняващия функциите заместник министър-председател Атанас Зафиров в заседанието за парламентарен контрол поради заболяване. (Шум и реплики.) Колеги, имам информация, че господин Караджов влиза в залата и се придвижва. Всеки момент ще бъде тук на разположение. Така че, ако искате, ако има въпроси към него, оставете ги за втория кръг, за да можем да започнем с първия кръг. Господин Божанов, заповядайте.

#8 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Може ли да ни информирате какъв е неотложният ангажимент на премиера, защото блицконтролът се случва веднъж месечно и премиерът може да си запази този ден и час, както се казва, знае се от много, много по-напред. Благодаря.

#9 · speech

Председател Рая Назарян

Ще Ви запозная – както Вас, така и всички народни представители, с писмото, което е получено, със сигнатура № 51-602-00-5, от 15 януари 2026 г., в 17,00 ч. и 50 минути, относно неговата невъзможност: „Уважаема госпожо Председател, информирам Ви, че няма да имам възможност да участвам в парламентарния контрол по реда на чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предвиден за 16 януари, поради неотложен ангажимент“. С това разполагам в писмото, това е информацията, която има до мен, господин Божанов, не разполагам с друга информация. По отношение на заместник министър-председателя Атанас Зафиров пише, че е „поради заболяване“, като няма приложен болничен лист. Така че, колеги, започваме с първия кръг въпроси. Добре са дошли вицепремиерите Дончев и Караджов. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? Не виждам. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България? Госпожо Йорданова, заповядайте, имате думата.

#10 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Бяхме планирали въпросът да бъде зададен към премиера, но тъй като отсъства, ще насоча въпроса си към господин Томислав Дончев. Ако не е в неговия ресор, ще помоля господин Караджов да отговори. Въпросът ми е предизвикан от вчерашното заседание на Правната комисия, всъщност то обосновава и неговата актуалност. Вчера разбрахме, че работна група, съставена от представители на четворната управляваща доскоро коалиция, е формирала желание, виждане, предложение на следващите предсрочни парламентарни избори да бъде променена технологията за гласуване и да бъдат въведени оптичните устройства за сканиране на бюлетините. Твърдят, че това е възможно да стане за следващите парламентарни избори, за предсрочните парламентарни избори, и затова ударно се бърза да се приемат съответните текстове. От Централната избирателна комисия, пък и всички ние, колеги, знаем, че секциите, в които се гласува, са над 12 000, което означава да бъдат купени над 12 хиляди, значително над 12 хиляди нови устройства, да бъдат доставени, да бъдат конфигурирани и така нататък. А предсрочните парламентарни избори, както ГЕРБ предложиха при президента, да бъдат проведени на 29 март 2026 г. като подходяща дата. Та въпросът ми е: след като управляващите са убедени, че след 60 дни ние ще можем да гласуваме с новите устройства, настоящото правителство, избрано от тях, има ли заделен бюджет за закупването на тези устройства? Ако има, на каква стойност е? Как са остойностени тези устройства? Как е определена прогнозната им стойност? Има ли създадена организация за закупуването им? Проведени ли са предварителни разговори с потенциални доставчици? Как са определени съответните параметри, които се залагат в закона, и въобще каква е готовността на отиващото си правителство да подплати предложенията, които народните представители, които са ги избрали, форсират в залата? Благодаря.

#12 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Йорданова, на първо място, както е записано в Изборния кодекс, ролята на Министерския съвет е да осигурява логистична подкрепа за изборите. Господарят на изборния процес е Централната избирателна комисия. В този смисъл който и да е Министерски съвет и който и да е състав на Централната избирателна комисия трябва да изпълнят това, което пише в закона. С какъвто и да е способ за провеждане на изборите – машините, които има в момента, машини и хартия, друг тип машини, двете институции, с основната роля на Централната избирателна комисия, имат задължението да организират изборния процес. По повод подвъпроса Ви дали има заделен бюджет. Уважаема госпожо Йорданова, държавата няма бюджет. Имаме до разходните тавани от предишната година, или, както е известно – една дванадесета. В този смисъл това не е бюджет, там няма заделени инвестиционни разходи. Ако ме питате за личното ми становище – дали е възможно организацията на изборния процес по друг способ и на база закупуване на други машини, ще Ви припомня, че преди 3 или 4 години логиката на изборния процес е сменяна в последния възможен момент – в петък следобед. За мен фокусът върху изборната технология не бива да се превръща в подмяна на политическите идеи и политическото състезание преди избори. Благодаря.

#14 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Господин Дончев, първо, ще започна със съгласието си с Вас, че изборната технология не трябва да подменя политическия дебат и политическото състезание в едни избори. Но това, което чухме от Вас, е, че първо, няма осигурени средства за закупване на нови машини. Тоест всичко това, което виждаме в момента и ни се говори в залата, че след 60 или 70 дни на предсрочните парламентарни избори ще се гласува и ще се отчитат резултатите с нови устройства, е прах в очите на всички ни – и на българските граждани, да не използвам по-тежки думи. Всъщност не мога да се съглася с Вашия аргумент, че преди 3 или 4 години в последния момент е въведена промяна в технологията. Не, ние просто приложихме в по-голям обем съществуващите вече и избрани от Вас машини за гласуване. И също така не съм съгласна с Вас, че технологията на гласуване не е важна. Това, което се случи на първия тур на местните избори, абсолютният саботаж на машинното гласуване, сериозно промени гласуването – 100% на хартия, изцяло ръчно отчитане, промени съществено състава на общинските съвети в страната. И Вие много добре го знаете. Така че, колеги, нека да сме ясни още отсега и да предупреждаваме българските граждани – това, което се готви, не е защита на техните изборни права, а един пълен саботаж на изборния процес. Благодаря.

#16 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаема госпожо Йорданова, навремето имаше леви и десни партии, либерални, консервативни. Считам за деградация на политическите нрави, когато партиите се делят на такива, които искат гласуване на хартия, гласуване с машина или гласуване с друг тип машина. Това е деградация на политическите нрави. Колкото до коментарите, свързани с бюджета, когато няма бюджет, всъщност „има“ и „няма“ се събират в точката на сингулярността. Благодаря Ви.

#18 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Госпожо Председател, във връзка с предната ми процедура. Министър-председателят не е посочил в писмото до Вас какъв е поводът, но пресслужбата на Министерския съвет е информирала обществеността и сега ще Ви прочета: „Премиерът Росен Желязков ще провери напредъка по програмата за саниране на многофамилни жилищни сгради във Велико Търново“. Значи спешният ангажимент на министър-председателя е да се прави на ДНСК в Търново! Това сериозно отношение ли е към парламента?! Премиерът вчера решил днес да отиде и да огледа една сграда в Търново! Надявам се сградата в Търново да е в добро състояние и програмата да напредва, обаче това е абсолютно несериозно – да се подигравате с парламента, като неотложният ангажимент е да се прави на ДНСК! (Шум и реплики.) Благодаря.

#19 · speech

Председател Рая Назарян

Кои сме ние, господин Божанков? Вие изяснихте поне каква е причината – важна програма. Това е писмото, което съм получила. Преминаваме към следващия въпрос – от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Колеги, кой ще задава въпроса? Господин Дренчев, заповядайте.

#20 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Може би вицепремиерът Дончев ще е по-подготвен да отговори на моя въпрос. Естествено, тема едно – това е унищожаването на българския лев и събарянето на валутния борд от 1 януари. Въпреки че по медиите се самохвалят тези, които правиха организацията, очевидно е, че тя беше изключително неуспешна. БНБ са длъжници на цялото българско общество, защото фалстартът започна още от 1 януари: нямаше достатъчно еврови банкноти в търговската мрежа; търговските банки, които трябваше да обменят левовете на гражданите, започнаха да правят всякакви обструкции, само и само да не се случи това. Аз ще дам пример с банка ДСК, която искаше тези, които не са клиенти на банката, да отиват там с предварително разпечатани три листа с попълнени декларации, за да могат да им се сменят без такси левовете. Отделно, масово всички банки въведоха такси за броене за гражданите – нещо, което беше обещавано, че няма да бъде. Така или иначе, до втората седмица никъде не успях да получа ресто в евро. Навсякъде – и към момента, вече сме 16 януари, масово хората взимат и връщат само левове. (Шум и реплики.) В тази връзка въпросът ми е такъв: тъй като, така или иначе, Законът за въвеждане на еврото в България не се спазва към момента, той беше лошо написан и практически невъзможно да бъде спазван от гражданите, след 1 февруари ще има ли санкции за тези търговци, които продължават да приемат и да връщат в левове? Благодаря.

#22 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Мисля, че тук, от тази трибуна, е мястото да кажа, че редица от твърденията, които изтъкнахте тук, уважаеми господин Народен представител, не отговарят на истината. Например, че се събират такси от банките. На практика, в самото начало имаше такъв опит – един-единствен, в една-единствена банка, и той беше пресечен още в същия ден. Няма такава масова практика, както Вие се изразихте. Наличностите – и в БНБ, и като възможности да бъдат раздадени като стартови пакети на търговците, съществуват. Съществуваха и към датата 5 януари. За съжаление, както винаги, не всички търговци се запасиха с достатъчно налични евромонети и евробанкноти, така че наистина имаше леки затруднения, бих казал, с връщането на ресто. Но аз от своя опит мога да Ви кажа, че дори в най-малките квартални магазинчета, в които пазарувам в събота и неделя, ми връщат до последния евроцент в евро. Така че ако имате конкретни сигнали по отношение на това, че някой търговец не спазва Закона, то Вие трябва да подадете сигнал. По всички сигнали компетентните институции – Комисията за защита на потребителите, НАП включително, извършват веднага проверка и налагат съответните наказания. Един-единствен проблем виждам аз и той е, че… Не твърдя нещо конкретно, казвам, че имаше редица твърдения за апокалипсис, за някакви страшни кризи, които ще настъпят след 1 януари – това не се случи. И всъщност това е проблемът на част от българските политици, които, като не се сбъднаха тези страхове, които те всяваха, сега започва малко едно търсене под вола на теле. Няма да се намери там теле. В рамките на Български пощи (реплики от народния представител Цончо Ганев) нямаше абсолютно никакви проблеми. Към момента дори се налага интересът, особено на възрастните хора, към еврото, към обмяната на спестяванията им в евро. Особено в Български пощи е много голям, там процесът става много по-лесно, дори и от банките. Имаме толкова повишен интерес, че се наложи преди няколко дни да увеличим кредита, оборотния кредит на Български пощи, с още 25 млн. евро, тъй като заявките само за следващите 5 дни, които са направени, са на сума 48 млн. лв.! Българските граждани се интересуват от еврото, те искат да си обменят евро и са много щастливи от факта, че могат да го направят в Български пощи. Благодаря.

#24 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Процедура по начина на водене!

#26 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, конкретно към Вас – нашият въпрос беше изрично посочено да е към господин Дончев. Изрично! Както и да е. Той може би е преценил, че господин Караджов е по-компетентен. Но господин Караджов, освен да излъже най-нагло, че нищо не се е променило от 1 януари, а истината е, че всичко поскъпна сигурно двойно, но дори и това няма да го коментираме – неговата нагла лъжа, той не отговори на въпроса! Той дори не го засегна! Дори не излъга на въпроса! Въпросът беше ясен и точен: какво ще се случи от 1 февруари с тези търговци, които нямат монети, нямат банкноти, защото няма достатъчно в оборот? Ще ги наказвате ли? Ще ги глобявате ли? Ще ги предупреждавате ли? Ще ги извиквате за разпит? Ще ги арестувате ли? Какво точно ще направите? Това е въпросът, господин Караджов. Отговорете и не ми обяснявайте какво било в пощите, с нагласените Ви интервюта – да отидете случайно в една поща и там да Ви върнат всичко и да обмените! Без тези постановки! Отговорете: какво се случва от 1 февруари?

#27 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Понеже процедурата е направена към мен, единственото, което бих могъл да кажа, е, че вероятно отговорите на всички въпроси, които поставихте, се намират в Закона, който касае приемането и въвеждането на еврото като официална валута. Допускам, че Народното събрание добросъвестно си е изпълнило задълженията, като е обхванало всички възможни хипотези в приетия законопроект. Следващият... Желаете ли? Заповядайте за реплика. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не, има уточняващ въпрос.“) Уточняващ въпрос или реплика – възприемаме го като синоним в тази ситуация.

#28 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, мисля, че уточняващия въпрос го чухме в процедурата. Аз ще направя такава реплика. Всъщност наистина въпросът е точно такъв, тъй като БНБ според мен абсолютно не се справи с това да зареди търговците с достатъчно евро. Няма нужда да си говорим глупости, господин Вицепремиер. Факт е. Ако трябва да Ви подам сигнали, веднага Ви подавам сигнали за BILLA, „Фантастико“, SOpharmacy. Това са вериги, които връщат към момента в левове, въпреки че по закон от 1 януари трябва да връщат само в евро. А те го правят, защото не са заредени с достатъчно монети. Въпросът беше дали ще се налагат санкции на тези, които продължават да нямат достатъчно шиткойн от 1 февруари, или не. Ако искате да Ви дам и други примери за нарушения, ще Ви дам – примерно издаването на лични карти поскъпна с 60%. Това е незаконно според Закона за въвеждане на еврото в България. Или водата в София поскъпна с 12%. Или таксиметровите… (Реплика от заместник министър-председателя Томислав Дончев.) Синята и зелената зона, да, двойно. Между другото, всички паркинги в София от 2 лева са на 2 евро. Дори елементарният вход за тоалетната от 1 левче стана 1 евро. Ето Ви нарушение на Закона за въвеждане на еврото. И между другото, инфлацията, която НСИ е оповестил – от 5%, просто не знам как се връзва с цената на хляба, която е 33% нагоре. Или дори една елементарна кренвиршка, която купих вчера на детето си и която между декември и януари е с 16% нагоре. Направете нещо за инфлацията, защото направо хората няма да издържат и това ще се види на изборите много ясно. Благодаря.

#29 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Желаете ли дуплика, господин Вицепремиер? Не. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Преминаваме към следващия кръг въпроси. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ кой ще зададе въпроса? Заповядайте, господин Анастасов.

#30 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми вицепремиери, уважаеми дами и господа народни представители! Моя въпрос ще го отправя към вицепремиера Томислав Дончев поради отсъствие на премиера. Господин Дончев, Министерският съвет или ресорните министерства направили ли са оценка на риска от задълбочаващата се криза със сметосъбирането в София, предизвикана от кмета Терзиев? И във връзка с това търсена ли е помощ или съдействие от страна на кмета Терзиев? Имате ли евентуално и разработени сценарии за възстановяване на чистотата на околната среда в София и опазване на общественото здраве, в случай че кметът на Столичната община продължава да бездейства, да ни рисува розови картинки по медиите и да организира незаконни сметища в жилищните квартали в близост до хранителни и логистични центрове? Благодаря Ви предварително за отговора.

#32 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Анастасов, дейностите, свързани с третирането на твърди битови отпадъци, с транспортиране, депониране, са ексклузивен ангажимент на местните власти, които за целта събират целеви приход, така наречената такса смет, популярна сред хората. По принцип от опита ми, когато една власт се опитва да се намесва, ерозирайки или отнемайки правомощията на друга власт, това не води до нищо добро. Имаме, включително и в София, включително и свързани с дейността събиране на отпадъци, негативни примери в миналото, преди повече от 10 години. Пряко на въпроса Ви. Когато започна кризата преди няколко месеца, господин Желязков беше поканил в Министерския съвет кмета на Столичната община и беше предложил помощ. Господин кметът изрази увереност, че ще се справи с кризата сам и благодари за подкрепата. Аз не знам за друга институционална или персонална комуникация по темата. Ако позволите да реферирам към собствения си опит, защото навремето, когато бях малък, имам възможността да се похваля с около две години кметски опит, за мен добрият модел е дори да се разчита на публично-частно партньорство, всяка община да има общинско дружество или предприятие – силно, добре институционализирано, с техника, което не само да ѝ позволява да реагира в кризисни ситуации, но фактически да не ѝ позволява да бъде изнудвана. Това е режим за независимост, самостоятелност и вид суверенитет, особено в сферата на снегопочистването и управлението на отпадъците. Благодаря.

#34 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Дончев, благодаря Ви за отговора. Отговорихте на всичките ми въпроси, в интерес на истината. Всичко стана ясно, само едно не е ясно: докога София ще продължава да тъне в боклуци? За съжаление, гражданите на София не получиха отговор на този въпрос. Още повече, доколкото разбирам, кметът Терзиев явно отказва помощ, въпреки че очевидно е затънал – и буквално, и преносно, и не може да се справи. Бяхте достатъчно честен. За съжаление, новините за столичани не са добри. Благодаря Ви.

#36 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Анастасов, понеже е в моя ресор здравеопазването, няколко факти и цифри искам да Ви дам. Над 30 сигнала от граждани са получени в Регионалната здравна инспекция – София, от 1 октомври, откакто възникна тази криза. Кризата съдържа изключително висок риск, защото създава риск за здравето на хората и за опазването на околната среда. В тази връзка, за да не останем с впечатление, че централната власт не действа, опитваме се, макар и много деликатно. Още на 10 декември са направени няколко официални писма до кмета Васил Терзиев, които писма касаят така наречените Зона 4, Зона 3, на 12 декември е за Зона 7 и за Зона 1. Към това мога да кажа, че в Столичната регионална здравна инспекция са издадени и четири предписания, съответстващи на тези писма. Тъй като нищо не се направи след тези писма, те издадоха и предписанията, които трябваше да доведат до отстраняване на нарушенията, които са извършени от кметската управа. За съжаление, и те не бяха отстранени, като районите „Люлин“, „Красно село“, „Подуяне“, „Слатина“, „Изгрев“, „Илинден“, „Сердика“, „Красна поляна“, „Триадица“ и други останаха без сметоизвозване и сметосъбиране. На 14 януари, съответно на Закона, беше съставен и първият акт за установяване на административно нарушение на кмета Васил Терзиев и е направено ново предписание, касаещо редовното сметосъбиране. На 20 януари изтича и второто предписание, като след това ще бъде насрочен нов здравен контрол, касаещ сметосъбирането за „Подуяне“, „Слатина“, „Изгрев“, „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Сердика“, „Красна поляна“ и „Триадица“. За съжаление, това е лимитът, до който може да се разпростре централната власт и Регионалната инспекция по отношение на действията на кмета. Благодаря.

#37 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Вицепремиер. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ има ли въпрос? Не виждам. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“ има ли въпрос? Няма. Парламентарната група на АПС има ли въпрос? Не виждам. Парламентарната група на МЕЧ има ли въпрос? Заповядайте.

#38 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господа вицепремиери, въпросът ми е следният – който може да отговори от Вас, разбира се: може ли да ни обясните с думи прости защо България плаща най-скъпата електрическа енергия не в Европейския съюз, а в цяла Европа? Някъде от порядъка на 19 евроцента. Гледам ги от ноември, декември месец, всеки ден излизат данните. Искам на този простичък въпрос да ми отговорите. И в скоби един допълнителен въпрос: защо, като падне температурата под нула градуса, при инсталирани мощности в Република България близо дванадесет хиляди мегавата, ние не можем да покрием товар от шест и половина, седем хиляди мегавата и вечно сме на внос от хиляда до две хиляди мегавата? Да се молим на Господ Бог да не пада температурата под 10 градуса под нулата, защото не знам какво ще правите тогава! Сигурно ще приключи, няма да имаме ток в тази държава. И един допълнителен въпрос. Да ни обясните: това Вашето правителство в оставка ще купува ли тая ливада, прословута, в землището на Козлодуй за сто милиона евро, уж, нали, на която ще се строят 7 и 8 блок, или няма да го купувате? Благодаря Ви.

#40 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Манов! Както добре знаете, ние имаме либерализиран пазар в енергийния сектор. В този смисъл цената се определя от пазарни фактори. И макар че като структурни предпоставки, обичайно – не само в България, но и на Балканския полуостров, в Източна Европа, ние имаме предпоставки цената на електроенергията да е по-ниска, често, прав сте, особено в студените месеци от годината, цената е по-висока, сравнено с други държави – членки на Европейския съюз. На Вашия въпрос каква е причината – много от експертите твърдят, че основната причина е по-слабата свързаност – по-малък интензитет на свързаност на мрежите, което не е въпрос на действия от една отделна държава членка, въпрос е включително на междусистемна свързаност между отделните държави. Надявам се и на Балканите, и в Източна Европа това да бъде идентифицирано като приоритет и да се вземат мерки. Колкото до подвъпроса Ви, България е нетен износител на електроенергия. Нетен износител. Тя изнася повече, отколкото внася. Това, че в определени моменти се е наложило да внася, не означава, че в други моменти не е изнасяла два пъти повече. Колкото до последния Ви подвъпрос, аз нямам никакви лични амбиции да купувам ливада, мера или какъвто и да е терен. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#42 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Абе знаех си аз, че не трябва да Ви питам! Вие не можете да ми отговорите на тези въпроси. Ама то във Вашето правителство кой ли може да отговори?! Ние питахме и министъра на енергетиката – и той не ги разбира тия неща. Ама как, как е възможно да го кажете това нещо, господин Дончев?! Как ще обясните например, че в Мариците имаме 3500 –3600 мегавата инсталирани мощности и работят половината само? Работят, защото Вие сте част от тая зелена сделка и упорито отказвате да отидете и да го оттеглите това нещо в Европейската комисия. Оня ден си правя труда да им чета глупостите там – новата програма на Европейската комисия, точка първа е грижата за климата! Няма Гренландия, няма тук войната Украйна – Русия, няма Близък изток, няма Иран – ние се грижим за климата! Затова не работят Мариците и затова е скъпа енергия. Ако Маришкият басейн работи и не плащаме тия въглеродни квоти, цената ще е колкото във Финландия – четири евроцента. Ето това е истинската причина! А Вие ми говорите тук някакви алабализми! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#43 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Манов. Желаете ли дуплика, господин Вицепремиер? Не желаете. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Заповядайте да зададете Вашия въпрос.

#44 · speech

Лариса Савова

ВЕЛИЧИЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Караджов, въпросът ми е към Вас – във връзка с летище Пловдив. Току-що получих данни за зимния туристически сезон 2024 – 2025 г. за общините Банско, Смолян и Чепеларе, съответно сравняват туристите, чуждестранните туристи, които са посетили Банско, и тези, които са посетили Пампорово, и данните са доста, така, стряскащи. Ще Ви дам няколко примера: Турция два пъти повече, Румъния пет пъти повече, Великобритания девет пъти повече, Израел деветдесет и два пъти повече… (Реплики.) Деветдесет и два пъти повече, да, Израел, деветнадесет хиляди осемстотин и девет в Банско, а в Пампорово – двеста и петнадесет. Моят въпрос е свързан с конкретните мерки, които предприема Министерството на туризма за пълноценното ползване на потенциала на пловдивското летище и за осигуряването на устойчива въздушна свързаност: има ли разработена стратегия за привличане на авиокомпании, редовни международни полети и сезонни туристически полети и в какви срокове? Благодаря.

#45 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Савова. Тъй като министърът на туризма не е тук, някой от вицепремиерите, който би могъл да...

#48 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Гроздан Караджов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Трудно мога да говоря наистина за мерките, които Министерството на туризма предприема не само за конкретните курорти, които Вие цитирате – Банско и Пампорово, но изцяло за туризма в България. Този въпрос спокойно можете да зададете към моя колега. По отношение на това какви мерки предприема Министерството на транспорта, за да се увеличи транспортният трафик на летище Пловдив. Първо, знаете, че държавата не организира и няма свой собствен летателен оператор, който да извършва търговски полети. Такава е политиката ни от много години и всичко в този сектор е оставено на възможностите, които дава конкуренцията. Там, където има икономически интерес, се пораждат от само себе си такива полети. Неслучайно от тази година още две авиокомпании летят до Пловдив и увеличават своите полети. Но това е изцяло политика на тези авиокомпании и се надяваме, че пловдивското летище, особено след като завърши процедурата по неговото концесиониране, ще отбележи ръст, така както се случи, между другото, със софийското летище, така както се случи с Бургас и с Варна. Инструментът на концесията дава изключителна възможност да се привлече опитен чуждестранен мениджмънт, който да развива летището в различни посоки – както като място, през което влиза най-големият дял от туризма, така и като възможности за каргополети, за развитие на база от хангари за ремонти и поддръжка на летателни средства. Това е от моя страна. Благодаря.

#49 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Караджов. Госпожо Савова, за реплика? Не желаете. Народните представители, нечленуващи в парламентарни групи, има ли желаещи сред тях да зададат въпрос към двамата вицепремиери? Не виждам. Преминаваме към втория кръг въпроси по блицконтрола. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще има ли въпрос? Не виждам. Парламентарната група на „Продължаваме Промяната –Демократична България“? Заповядайте, господин Сабрутев, имате думата.

#50 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми представители на изпълнителната власт в оставка! Моят въпрос ще бъде към господин Дончев. Господин Дончев, по време на бюджетната процедура, когато разглеждахме удължителния закон за държавния бюджет, ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ направихме предложение, което беше единодушно подкрепено, а именно за индексация на заплатите на хората, които са в държавната администрация, с размера на натрупаната към 31 декември инфлация. Вчера излязоха данните на НСИ за инфлацията – тя е 5%. И тук идва моят въпрос към Вас, господин Дончев: Министерският съвет ще изпълнили удължителния закон и приетото предложение на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за осъвременяване на заплатите на заетите в публичния сектор с 5% и откога? Благодаря.

#52 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Сабрутев, имам респект към парламентарното време, затова ще Ви предоставя кратък отговор – да, веднага. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#53 · speech

Председател Рая Назарян

Желаете ли реплика, господин Сабрутев? Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, кой ще зададе въпроса? Господин Хрисимиров, заповядайте.

#54 · speech

Георги Хрисимиров Иванов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Моят въпрос беше подготвен към министър-председателя Росен Желязков, но него го няма, така че най-вероятно министър Дончев ще трябва да отговаря на него. Според разпоредбите в новия Пакт за миграцията и убежището на Европейския съюз до края на 2026-а и началото на 2027 г. България ще изгради два нови бежански центъра. Това обяви председателят на Агенцията за бежанците Иван Иванов. За изминалата година рекорден брой отказани молби за международна закрила на чужденци – над три хиляди и седемстотин души са с отказ, като основно причината е била, че те са икономически мигранти, най-често от Северна Африка. И докато поради тази причина за момента такива хора получават отказ, то Вашето правителство в оставка внесе на 8 януари за обществено обсъждане промяна в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, с която се повишава процентът на работници от трети страни в микро-, малки и средни предприятия. Нещо, което навсякъде в Европа е показало колко неефективно е за държавата и нейната икономика, да не кажа вредно. И черешката на тортата е Решение № 736 на Министерския съвет от 31 октомври 2025 г., в което Министерският съвет назначава авиокомпания GullivAir да оперира по международни въздушни линии от Ислямска република Пакистан: София – Карачи – София и София – Лахор – София. Единият е с честота четири пъти седмично, другият е с честота три пъти седмично. С оглед на изложеното от мен и предвид предстоящите предсрочни парламентарни избори е важно за българските граждани да знаят това ли е политиката, която ще води управляващото мнозинство и най-вече ГЕРБ, това ли ще е бъдещето на българската икономика – с вкарването на икономически мигранти, нямащи нищо общо с българския фенотип? Благодаря.

#56 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, получи се някакъв много странен дайджест.

#58 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Смесица. Смесица.

#60 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Едно са бежанците, друго са икономическите мигранти, трето е временният внос на работна ръка. И трябва да ги разделим. Колкото до бежанците, аз мисля, че като общество и като държава на всеки, който бяга от война, ние му дължим временна подкрепа. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не дължим на никого нищо!“) Не е така с икономическите мигранти и като държава членка, и като Европейски съюз. Аз мисля, че голямата пропусната възможност за нова европейска политика преди десет години не трябваше да бъде зелената сделка, а трябваше да бъде обща охрана на външните граници и обща мигрантска политика, не всяка държава да има отделна. И това е пропусната възможност. Особено общата охрана на външните граници. Ако беше идентифициран такъв приоритет на ниво Европейски съюз, това щеше да означава, че щяхме да имаме един много по-силен Европейски съюз, обществата ни щяха да бъдат много по-обединени, защото това е безспорен приоритет. Бързам да уточня, че броят на нелегалните мигранти е паднал в пъти. Това е благодарение на ефективната работа на „Гранична полиция“. Колкото до дискусионната тема внос на работна ръка, българският пазар на труда е в криза. Ние сме във фактически недостиг на работна ръка и всички знаем какви са причините за това. Над един милион български граждани, които са избрали за свой дом – или поне за месторабота, други държави членки или някъде отвъд океана. Секторът на услугите, туризмът, особено българската индустрия и всички работодателски организации и работодатели настояват ако не за увеличаване на обема, поне за либерализиране на процедурата за временния внос на работна ръка. Дали това е бъдещето на българската икономика? Категорично не. Категорично не. Това според мен е временна буферна мярка. Ако говорим за събуждането на пазара на труда, според мен йерархията на приоритетите трябва да бъде друга. България има огромен брой лица, които нито учат, нито работят. Трябват адекватни мерки те да бъдат ориентирани към пазара на труда, а не към системи за социално подпомагане. Осен това, ако погледнете данните, България влиза в Европейския съюз с брутен вътрешен продукт на глава от населението, отнесен към средноевропейския, от 31 – 32%, в момента числото е 67%. Във всички държави членки колеги, с които съм говорил, твърдят, че ако това число мине 70%, тоест брутният вътрешен продукт на глава от населението, отнесен към средноевропейския, над 70% започват значими процеси на реимиграция, тоест на прибиране на българи, емигрирали в други европейски държави. И за мен, когато говорим за бъдещето на пазара на труда, това трябва да е основният приоритет. Благодаря Ви.

#62 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Дончев, това за мигрантските центрове беше прелюдие към всичко това, което казах, наистина. Най-големият проблем е вносът на работна ръка от граждани от трети страни. За изминалата 2025 г. около 50 хиляди работници от трети страни са дошли в България да търсят своето препитание и само хиляда от тях са с висше образование – само 2%. Наистина, Вие казахте, че проблемът са всички българи, които са търсили и търсят своето препитание в чужбина, но Вие направихте твърде малко за Вашето управление за това да ги върнете. Единственото беше една програма на Министерството на труда и социалната политика за връщане на нашите сънародници от чужбина, която е доста… аз бих я нарекъл вяла. Най-големият проблем е, че Вие се поддавате на натиска на бизнеса за внос на работна ръка, за увеличаване на процентите, а това просто не помага нито на българската икономика, нито ще разреши проблема, напротив – ще го задълбочи. Вие също казахте, че има един милион неизползваем вътрешен резерв. Това са икономически неактивни лица. Българското правителство трябва да намери начин тези български граждани да намерят начина към това да работят, да допринасят за брутния вътрешен продукт на страната, но това отново не се случва. Аз съм се сблъсквал с хора… Така са се завъртели нещата, че при мен дойде човек, който трябва да обучава хора, за да са готови, да са конкурентни на пазара на труда в България, и този човек нямаше базови познания, конкретика по Excel, камо ли пък, за да обучава. Това е също проблем. Но обръщам Ви внимание, че оттам, откъдето тръгваме да внасяме работна ръка – от Пакистан, от Северна Африка, ще си създадем големи проблеми. В Западна Европа това вече е доказано. Мога да Ви покажа графика за хората – от какъв произход са, произвели от 2010-а до 2021 г. престъпления в Дания. (Показва.) В червено са държави от MENAPT. Това са Близкият изток, Северна Африка, Пакистан и Турция. Виждате, в червено всичко е най-отгоре. Тези хора се събират на групи, създават проблеми и ще създадат проблеми и в България. Трябва това да не се допуска, за да може българските граждани да са спокойни. Отделно икономическите показатели показват, че има спиране на естествения прираст на увеличение на работната заплата с вкарване на такива мигранти. И всичко това не е добре за нашата страна. Силно се надявам, след като сте вкарали този законопроект за обществено обсъждане, той да не стигне до залата и да не бъде приет по най-бързия начин, защото това ще бъде пагубно за българската държава. Благодаря.

#64 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

България исторически – тук няма да говоря за конкретно правителство – България исторически не допусна масов прием на мигранти, за разлика от други държави членки. В този смисъл в България подобен тип предизвикателства няма. Исторически това го отчитаме като добро решение. И понеже темата, която повдигате, има изключително важно измерение, основният фактор за конкурентоспособността на българската икономика ще бъде качеството на човешкия капитал, тоест уменията, квалификацията, способността да се преквалифицира, да се доквалифицира работната сила. И да повторя – отговорът на този въпрос не е вносът на работна ръка. Това е българските работници, които имаме, да бъдат по-квалифицирани, да бъдат по-производителни. И големият резервоар, големият резерв, който има България, е възможността за реимиграция. Конюнктурата от гледна точка на възнаграждение, условия на труд, данъци вече предполага една голяма част от хората, които са емигрирали в други държави членки или в други точки на света, да се върнат обратно към родината, което би имало много благотворно въздействие върху развитието на българската икономика. Но темата е изключително сериозна. Професионалното образование, професионалното обучение във всичките му измерения като част от образователната система, като допълнително учене, като учене през целия живот – това са сериозните въпроси. Временният внос на работна ръка е минорен проблем, който не променя по никакъв начин общата картина.

#65 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Втори въпрос – от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Заповядайте.

#66 · speech

Исмаил Осман

ДПС – Ново начало

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми вицепремиери! Въпросът ми е към Гроздан Караджов като ресорен вицепремиер на Министерството на здравеопазването. Уважаеми господин Караджов, Министерството на здравеопазването направило ли е оценка на риска за общественото здраве в Столичната община, до което предизвиканата от кмета Терзиев криза със сметосъбирането неминуемо ще доведе? Вторият ми въпрос, като подвъпрос го приемете: направени ли са необходимите епидемиологични проверки към Столичната община? Имате ли готовност с мерки за ограничаване на заразите и болестите и необходимите дезинфекция, дезинсекция и дератизация при затопляне на времето? Благодаря Ви.

#68 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Наистина, съгласно чл. 19 от Закона за управление на отпадъците именно кметовете са тези, които организират управлението на битовите отпадъци на територията на която и да е община, включително и на Столична община. В това число са и дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване с цел да не се допуска риск за здравето на населението и за опазването на околната среда. По повод на възникналата още през октомври месец криза с натрупването на битови отпадъци на територията на град София в Регионалната здравна инспекция постъпиха вече над 30 сигнала от граждани, които сигнали бяха обработени и за всеки един от тях бе организиран насочен контрол в съответствие с компетентността на тази инспекция. Така например Столичната регионална здравна инспекция е изразила своето становище в няколко официални писма до кмета на Столичната община. Такива са изпратени за Зона 4 на 10 декември, на същата дата и за Зона 3, а на 12 декември са изпратени за Зона 7 и за Зона 1. В тези писма е изразена ясната позиция, че дори едно краткотрайно прекъсване на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване ще доведе до натрупване на битови отпадъци, което е вече предпоставка за риск от влошаване на хигиенно-епидемиологичната обстановка и засягане здравето на населението. В изпълнение на тези свои задължения по закон за всички постъпили сигнали в Регионалната здравна инспекция са уведомени Столичната община, Столичният инспекторат, районните кметове – с цел именно да се предприемат конкретни действия. В резултат на тези контролни и координационни функции и задължения от страна на Столичната РЗИ са издадени четири предписания до Общината, а на 14 януари тази година е съставен и първият акт за установяване на административно нарушение на кмета на Столичната община за неизпълненото преди това предписание, връчено му от Столичната регионална здравна инспекция, което касае редовното сметосъбиране, сметоизвозване и отстраняване на натрупаните отпадъци на територията на район „Люлин“. Проверките са правени през месеците октомври, ноември, декември и януари, а на 20 януари ще изтече и следващото предписание и ще бъде отново направен един насочен здравен контрол, касаещ сметосъбирането, сметоизвозването и отстраняването на отпадъците на територията на районите „Подуяне“, „Слатина“, „Изгрев“, „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Сердика“, „Красна Поляна“ и „Триадица“. При неизпълнение отново ще бъде съставен акт за установяване на административно нарушение на кмета, като е същата процедурата и за двете предписания, касаеща и дератизацията и дезинфекцията на сметосъбирането. Благодаря Ви.

#69 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Господин Осман, желаете ли реплика? Не желаете. Преминаваме към следващия въпрос. Парламентарната група на „БСП – Обединена левица?“ Няма да имате.

#71 · speech

Председател Рая Назарян

Имат представител, господин Костадинов. „Има Такъв Народ“? От „Има Такъв Народ“ също няма да има въпрос. Парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Няма. От парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Манов – имате думата.

#72 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Един такъв въпрос към господата вицепремиери, който може – да отговори. Едно писмо, господа вицепремиери, от Вашия особен търговски управител в „Лукойл“ господин Спецов, от 22 декември още, в което той – предполагам, че сте запознати, няма как да не сте запознати с това нещо – той иска тук, мотивирано, разбира се, да отпадне този мораториум, който гласува Народното събрание. Да, Народното събрание го гласува, но писмото е до Вас като правителство и тъй като Вие носите основната отговорност като изпълнителна власт, искам да ми отговорите: ще внесете ли предложения в Народното събрание за отпадане на този мораториум, тъй като държавата губи пари, най-общо казано? Говорим за джета, за дизела и за газьола. Това е описано в писмото. Искам да ми отговорите на този въпрос, защото аз питах и Теменужка Петкова, тя нищо не ми отговори по въпроса, така че моля Ви да ми отговорите. Благодаря.

#74 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаеми господин Манов, в настоящата ситуация пазарът на горива е нормализиран и пред него няма нито краткосрочни, нито средносрочни рискове. В този смисъл аз считам, че не бива да се ограничава възможността български производители и търговци не само да продават на българския пазар, а и да изнасят в съседни или други страни. Благодаря.

#75 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. За реплика, господин Манов? Няма да има. Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – заповядайте, госпожо Илиева, имате думата.

#76 · speech

Мария Илиева

ВЕЛИЧИЕ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Дончев, то беше по-добре да се зададе въпросът на министъра на околната среда и водите, но тъй като него го няма, се обръщам към Вас. В град Асеновград четири дни няма вода. Централният водопровод не работи, целият град няма вода. Оказва се, че документите на този водопровод, който е държавна собственост и е прехвърлен към Общината, не са предадени. Местното ВиК няма никаква компетенция по въпроса, не знаят къде са тръбите, какво се случва и нямат никаква документация – нито кадастрален, нито никакъв такъв подобен план. Проблемът възниква от това, че водопроводът се спуква под къща, което означава, че е издадено разрешително за строеж, без да се знае отдолу какви тръби минават, и четири дена цял Асеновград е без вода.

#78 · speech

Мария Илиева

Четири дни, да. Можете ли да съдействате да се намери тази документация, да се реши този въпрос? Защото институциите са, за да работят в полза на гражданите, и тази липса на информация между институциите води до това населението в този град да търпи неудобства толкова много дни. Ако може, да ми кажете нещо по въпроса или поне да обещаете съдействие в тази посока.

#80 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Томислав Дончев

Уважаема госпожо Илиева, ако искате да бъда откровен, ако кмет и управител на ВиК дружеството не знаят къде минават тръбите в Асеновград, много по-малка е вероятността някой в Министерския съвет да го знае. (Реплики.) Колкото до помощ, всяко ВиК дружество, всяка българска община може да разчита на помощ от българското правителство. Но това, което казахте, и това, което слушам по телевизията, извинете, това е безобразие – построен имот върху тръба?! Построен имот с разрешително за строеж, с надлежни строителни книжа – върху тръба?! Аз подозирам, че това не се дължи обезателно на злонамереност на някой главен архитект, а просто на големия исторически бич на подземната инфраструктура, особено тази, полагана 60-те и 70-те години, където имаме тръби, имаме кабели и никой не знае къде са под земята – темата, голямата тема за подземния кадастър. Български общини с активни кметове в годините назад успяха не само да подменят голяма част от ВиК инфраструктурата, но и да си направят адекватен подземен кадастър, да е ясно какви тръби или какви кабели минават под земята и да не се случват подобни инциденти. Дай боже, надявам се скоро във всички български общини да бъде така и да имаме адекватен подземен кадастър, и да не се случват подобни неща. Иначе, пряко на въпроса Ви – всяка помощ, която могат да окажат министерствата, част от структурата на Министерския съвет, ще бъде оказана.

#81 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Реплика желаете ли, госпожо Илиева? (Реплики между народния представител Мария Илиева и заместник министър-председателя в оставка Томислав Дончев.) Благодаря Ви. Колеги от народните представители нечленуващи? Заповядайте, господин Чорбанов, имате думата да зададете последния въпрос в днешния блицконтрол.

#82 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Няма такъв народ, има такъв Чорбанов! (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#83 · speech

Андрей Чорбанов

Нечленуващ в ПГ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Оценявам чувството за хумор на колегите в залата. Господин Караджов, от една година се каня да Ви питам този въпрос, ама, така, по конюнктурни обстоятелства сега ще го направя. Става дума за летище София и за концесионния договор, с който то се управлява. Разбира се, това е частна инициатива, но въпросът е доколко може държавата да управлява визията на летище София, което е входният портал към страната. Когато човек пътува в различни държави, може да види, че кацайки, особено в столицата на тези държави, визията за държавата, за столицата, за природните обекти, за културните ценности, които могат да се видят в тази държава, са на преден план. Това, което може да се види от години, кацайки на летище София, е, че една верига луксозни закусвални е номер едно в България. И навсякъде в летището могат да се видят основно реклами, които са комерсиални, но по никакъв начин пристигащият от чужбина пътник не може да добие представа в каква страна каца, какви са културните ценности и изобщо кое е нещото, което би го впечатлило в тази страна. Има ли в концесионния договор, изобщо има ли възможност по някакъв начин да се регулира визията на летището, доколкото то представлява една реклама и на страната? Благодаря.

#85 · speech

Заместник Министър-Председател В Оставка Гроздан Караджов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбанов, концесионният договор урежда преди всичко въпросите от икономически характер, тоест как летището да функционира най-добре, така че да осигурява най-много възвръщаемост към собственика, а именно държавата. По отношение на неговата външна визия, например новият терминал, който се планира, той е съгласуван, неговата визия е съгласувана. Но специално като експонати вътре в летището поне на мене не ми е известно до момента да е предлагано от страна на държавата да има кътове, в които да се публикуват или да се изложат определени експонати. Това би било добра идея и доколкото държавата си е собственик на това летище, ние винаги можем да го поставим като въпрос, стига да има конкретна идея. Имаше такива конкретни инициативи в началото на годината от страна на БАН, които произведоха своя брошура за България, за нашето културно наследство, и тази брошура продължава да се допечатва и да се раздава на летището, естествено, за този, който иска да си я вземе. Доколко, пак казвам, би имало инициатива от страна на Министерството на културата, Ваша лична като народен представител, смятам, че могат да намерят тези експозиции място на летище „Васил Левски“ в София. Благодаря Ви.

#86 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Желаете ли реплика, господин Чорбанов? Не желаете? Колеги, с това изчерпахме блицконтрола по реда на чл. 105 от нашия правилник. Пуснах звънеца, поканих народните представители да влязат в залата, за да гласуваме процедура да се премине директно към парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104. Така че изчаквам една минута, колеги, и ще подложа на гласуване дали да започнем веднага с парламентарния контрол, или той да си остане от 11,00 ч. Залата ще реши след малко. Уважаеми народни представители, на основание чл. 103, ал. 1 от нашия правилник подлагам на гласуване да преминем веднага към парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104. Моля, режим на гласуване. Гласували 133 народни представители: за 103, против 29, въздържал се 1. Предложението е прието. Заповядайте, господин Петров, да направите Вашата процедура.

#87 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, в нашия правилник изрично е записано времетраенето на така наречения блицконтрол по реда на чл. 104 и чл. 105 от същия, а именно от 9,00 до 11,00 ч. Тази процедура, която Ви бе предложена току-що, има съвсем друга цел – има за цел да обезпечи провеждането на заседанието на Правната комисия днес, в което са включени както предложенията на ГЕРБ и на „Ново начало“ за закриване на Антикорупционната комисия, така и продължение на доклада по Изборния кодекс, който да обезпечи служебната победа на ГЕРБ и на ДПС чрез вкарването на оптичното устройство за сканиране на хартиени бюлетини и чрез въвеждането на активната гражданска регистрация, което да направи така, че само българските граждани, които са заявили писмено, че желаят да гласуват, само те да бъдат включени в избирателните списъци и по този начин да бъде направено възможно да влязат в Петдесет и второто народно събрание парламентарните групи на БСП и на „Има Такъв Народ“. Считаме, че изнасилването на Изборния кодекс и провеждането на заседание на Правната комисия, в което по спешност да бъдат разгледани законопроекти за закриване на Антикорупционната комисия, не следва да бъде извършено по този начин, а именно чрез подобно едно гласуване, което да направи така, че видите ли, да имаме заседание извънредно, пак ще потретя, на Правна комисия, още повече че се готви извънредно заседание на Правна комисия в понеделник от 2,00 ч. и във вторник от 9,00 ч. Българските граждани трябва да знаят, че това, което правят от тази коалиция – ГЕРБ, БСП, „Има Такъв Народ“ и ДПС, е именно да променят така законодателството, че да си осигурят служебна победа на изборите. Не го допускайте, народни представители! Именно затова, госпожо Председател, моля Ви за прегласуване. И гласувайте по съвест.

#88 · speech

Председател Рая Назарян

Ще подложа процедурата на прегласуване, само да Ви напомня, господин Петров, че аз подложих процедурата на основание чл. 103, ал. 1, в която пише, че Народното събрание изслушва въпросите, питанията и отговорите по тях в последните три часа на заседанието всеки петък, освен ако реши друго. Тоест чрез гласуването Народното събрание решава. Моля, режим на прегласуване дали парламентарният контрол да започне веднага, или в 11,00 ч. Гласували 134 народни представители: за 91, против 43, въздържали се няма. Предложението не е прието. Колеги, в 11,00 ч. ще започне парламентарният контрол. Почивка до 11,00 ч. (След почивката.)

#89 · speech

Председател Юлиана Матеева

Продължаваме с: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 19 декември 2025 г. до 15 януари 2026 г. от: - изпълняващия функциите министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Любен Иванов; - изпълняващия функциите министър Борислав Гуцанов на два въпроса от народния представител Деница Сачева; на въпрос от народния представител Димо Дренчев и Георги Георгиев; на въпрос от народния представител Николай Златарски; - изпълняващия функциите министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Надежда Йорданова; - изпълняващия функциите министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - изпълняващия функциите министър Георги Тахов на три въпроса от народния представител Ангел Янчев; на въпрос от народния представител Деница Сачева; на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Стоян Таслаков; - изпълняващия функциите заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Любен Иванов, на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - изпълняващия функциите министър Даниел Митов на два въпроса от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Петър Петров, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - изпълняващия функциите министър Жечо Станков на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - изпълняващия функциите министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Ангел Георгиев, на въпрос от народните представители Ангел Георгиев и Емил Янков; на въпрос от народния представител Атанас Славов, на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Веселин Вешев; на три въпроса от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Иван Петков; на въпрос от народния представител Коста Стоянов; на въпрос от народния представител Лариса Савова; на два въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Севим Али и Хюсни Адем; на четири въпроса от народния представител Стоян Таслаков; - изпълняващия функциите министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Деница Сачева; - изпълняващия функциите министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Деница Сачева; на три въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Манол Пейков; - изпълняващия функциите министър Манол Генов на въпрос от народния представител Деница Сачева; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Стела Николова; на пет въпроса от народния представител Стоян Таслаков; - изпълняващия функциите министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Деница Сачева; на въпрос от народния представител Иван Петков; на въпрос от народния представител Николай Златарски; - изпълняващия функциите министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Иван Белчев; - изпълняващия функциите министър-председател Росен Желязков на шест въпроса от народния представител Ангел Георгиев; - изпълняващия функциите министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; - изпълняващия функциите министър Теменужка Петкова на два въпроса от народния представител Ангел Георгиев; на въпрос от народния представител Златан Златанов. Заповядайте за декларация от името на парламентарна група.

#90 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Точно преди един час, в 10,00 ч., Министерството на околната среда и водите съобщи на официалната си страница новина, която аз, както и ВЪЗРАЖДАНЕ, както и всички живеещи във Велико Търново и в областта на Велико Търново считаме за изключително важна: Министерството на околната среда и водите чрез Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Велико Търново наложи принудителна административна мярка пломбиране на дървопреработвателното предприятие „Кроношпан“ в покрайнините на Велико Търново. Това е най-тежката административна санкция, която законодателството в областта на екологията и здравеопазването предвижда, и до нея се стигна по един дълъг път. Ще си позволя накратко историята на това предприятие. „Кроношпан“ е голям международен концерн, има 40 предприятия сигурно, а в България освен във Велико Търново има предприятия и в Бургас. Там обаче, в Бургас, гражданското общество още преди години направи така, че то да не представлява проблем, поне не съществен, за чистотата на атмосферния въздух, за шума, за здравето на хората. И всъщност от десетина години насам проблемът, който „Кроношпан“ създава със замърсяването на атмосферния въздух, се прехвърли във Велико Търново. Независимо че преди 10 години Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите беше против, независимо че тогава, преди 10 години, и Великотърновският общински съвет беше против, с комплексно разрешително от Изпълнителна агенция „Околна среда“ по времето на управлението на Бойко Борисов и така наречените патриоти беше дадено разрешение това предприятие, и то с клас А на инвеститор, да започне през 2018 г. своята работа във Велико Търново. От тогава до ден днешен не са преставали сигналите, не са преставали жалбите, които жителите на Велико Търново, особено в квартала, в който е предприятието, квартал „Чолаковци“, както и в съседния най-голям квартал „Бузлуджа“, но и в целия град подават срещу това предприятие. Всички здравни… извинявам се, не толкова здравни, колкото екологични власти до момента, всички директори на РИОСВ до ден днешен, както и министрите на околната среда и водите от 2018 г. до ден днешен не смееха да направят това, което чудесно знаеха, че трябва да се направи в този случай, а именно да се наложи ПАМ на „Кроношпан“. Направи го министър Манол Генов и поздравления на министър Генов за това, че имаше мъжество, което нито един министър на околната среда и водите досега нямаше по отношение на този огромен замърсител във Велико Търново. Направи го формално и директорът на РИОСВ във Велико Търново – господин Станчев, за което също поздравления. Но къде сме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ? Освен че „Кроношпан“ е посочен като проблем номер едно в нашата програма още от 2022 г. насам, за област Велико Търново имам предвид, от точно една година тук, от тази трибуна, чрез средствата на парламентарния контрол, чрез редица въпроси, питания – и към министъра на околната среда и водите, и към министъра на здравеопазването в отиващото си правителство… (реплики от народния представител Цончо Ганев)

#92 · speech

Ангел Янчев

…поставях въпроса с факти и освен с факти – не само проблема като проблем, а и възможно решение, след като се консултирах с експерти. Точно една година продължи нашата парламентарна битка за това справедливостта да възтържествува, законодателството да бъде изпълнено, институциите да бъдат задействани, така както се случи днес, което е един паметен ден, наистина, за Велико Търново. В края на месец август 2025 г. – миналата, Великотърновският общински съвет за втори път след 2022 г. отправи към институциите чрез декларация искане за намеса по отношение на системното неспазване на екологичните и здравните норми от страна на „Кроношпан“, но и това искане от края на месец август остана глас в пустиня. Поне институциите по никакъв начин не показаха, че най-висшият политическия орган във Велико Търново, а именно Общинският му съвет, по някакъв начин ги е трогнал. Само че два дни по-късно след това решение на Общинския съвет „Кроношпан“ се взриви, за което тогава Ви информирах и тук, от тази трибуна. Имаше производствена авария – поредна производствена авария, и този път, за щастие, без човешки жертви. Само че отново имаше неадекватност от страна на екологичните власти тогава, имам предвид през месец август и в първите дни на месец септември 2025 г. Тогава от ВЪЗРАЖДАНЕ писмено поискахме министърът на околната среда да наложи принудителна административна мярка. Това, което всъщност се случи, са една-две проверки, в това число и от екологични инспекции извън Велико Търново, констативни протоколи и така нататък, тоест документация, която, от една страна, е задължителна, от друга страна, отново не доведе до очаквания от обществеността на Велико Търново резултат. Като народен представител се обърнах от трибуната на Великотърновския общински съвет към всички представени, а и непредставени в него политически сили – да направим заедно протест пред предприятието „Кроношпан“, защото очевидно чрез декларации не става, за да покажем на правителството, пак да напомня, това предприятие функционира с комплексно разрешително от Изпълнителна агенция „Околна среда“ по време на министър-председателстването на Бойко Борисов през 2018 г., когато пък директор на Изпълнителната агенция е човек – кандидат за кмет на ВМРО година преди това. Та, отправих това искане, но тогава нито една, представена във Великотърновския общински съвет – предложение, имам предвид, им направих, не се отзоваха. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ обаче направихме единствения граждански протест срещу „Кроношпан“ и го направихме на 11 октомври пред вратите на предприятието – там, където в момента управата, която многократно призовавахме да спазва екологичните норми, дава пресконференция. Получи се, разбира се, протестът, отзвукът беше огромен, в това число и недоверието по-скоро, че ще има някакви резултати от това наше действие, но няколко дни по-късно, тогава представено от управата на „Кроношпан“ като планов ремонт, предприятието спря да работи. Спря да работи за няколко дни и великотърновци веднага усетиха разликата. Усетиха разликата и в шума в съседния квартал „Чолаковци“, и в атмосферния въздух, който всички дишаме. Съмненията, че всъщност „Кроношпан“ предизвикват не само замърсяване на атмосферния въздух, а и многобройни заболявания на населението, донякъде се потвърдиха и от отговора на министъра на здравеопазването доцент Силви Кирилов, и на уволнената вече шефка на РЗИ – Велико Търново, които чистосърдечно си признаха, че всъщност по никакъв начин не е правен контрол за това дали дейността на предприятието причинява заболявания. А то работи с лепила, в който има съединения, които са опасни, които предизвикат болести, които водят до летален край. По един или друг начин, всъщност с продължение на есента, очевидно отчитайки, а може би имайки и сондаж от други политически организации, народни представители се включиха със срещи, които направиха във Велико Търново, с министри, кметове и така нататък. В някакъв смисъл дори се радикализираха и в по-голяма степен от това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ чертаехме като план и което днес, четейки на страницата на Министерството на околната среда и водите, е изпълнено на 100%. Всъщност това, което РИОСВ и МОСВ направиха, е да запечатат единствената работеща в момента производствена линия – тази за ПДЧ. Една друга беше запечатана през есента, но тя беше и в тежко нарушение на комплексното разрешително, тоест въобще не беше разрешена, а беше построена от това предприятие. Затова и съм казвал тук, от трибуната, че то като голям конгломерат, консорциум сякаш действа, като база на НАТО в Велико Търново и има претенции за екстериториалност на територията на община Велико Търново. Но това пломбиране, което е без срок, ще бъде вдигнато единствено и само след като от предприятието – това ги призовахме, направят план за подобряване, тоест за премахване на замърсяванията, и този план бъде одобрен не само от Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите, а и от Регионалната здравна инспекция. Ето това наистина е победа за великотърновци. Затова от ВЪЗРАЖДАНЕ ги поздравяваме и всички тези, немного, които заедно с нас протестираха на 11 октомври 2025 г. пред вратите на предприятието и дадоха по този начин своя граждански принос за това справедливостта да възтържествува и на „Кроношпан“ да бъде наложен ПАМ. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#93 · speech

Председател Юлиана Матеева

Благодаря Ви, господин Янчев. Добре дошли в залата на заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията в оставка господин Гроздан Караджов и на министъра на регионалното развитие и благоустройството в оставка господин Иван Иванов. Преди да преминем към следващия въпрос, ще направя едно съобщение. Уважаеми колеги, днес наши гости са жители от Софийска област. Те са в българския парламент по покана на народния представител от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ Димитър Григоров. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. И още едно съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил преминаването през въздушното пространство на Република България с невоенен характер на чужди въоръжени сили и средства. Уведомлението е с входящ № 51-603-09-4 и е предоставено на Комисията по отбрана. Заповядайте за процедура.

#94 · speech

Емил Янков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Половин час почивка от името на парламентарна група. Благодаря.

#95 · speech

Председател Юлиана Матеева

Обявявам половин час почивка по искане на парламентарна група. (Реплики: „Как има почивка по време на парламентарен контрол? Правилникът не позволява почивка по време на парламентарен контрол!“) (След почивката.)

#96 · speech

Председател Николета Кузманова

Уважаеми колеги, продължаваме с парламентарния контрол. Преди да пристъпим към въпроса към министър Иванов, да Ви прочета съобщение. Постъпило е писмо на основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание от заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията господин Гроздан Караджов за отлагане на днешния му въпрос поради възникнал неотложен служебен ангажимент. Пристъпваме към следващия въпрос към министъра на регионалното развитие и благоустройството господин Иван Иванов – добре дошли, министър Иванов – от народния представител Явор Илиев Хайтов относно реконструкция на разбита пътна настилка в село Долна Кремена, община Мездра. Господин Хайтов, заповядайте за представянето на въпроса.

#97 · speech

Явор Хайтов

АПС

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Преди този въпрос аз имах питане към министър-председателя, на което той писмено беше заявил, че ще се яви и ще отговори. И не зная какви са толкова важните му служебни ангажименти, които му попречиха той да се яви на днешния парламентарен контрол, където имах питане по отношение на трафика, употребата и разпространението на наркотични вещества, особено сред подрастващото поколение в Република България. И това много ме огорчи и ме разочарова, защото това е въпрос, бих казал, изключително важен, защото статистиката сочи, че само за изминалата 2025 г. над сто са жертвите, които са починали вследствие на злоупотреба с наркотици. Надявам се, че до края на мандата му ще намери сили, време, а бих казал, и мъжество да се яви и да даде отговор какво е сторило неговото правителство, макар и в оставка, в борбата с това обществено зло, с този бич. И аз искам да благодаря на министър Иванов, който единствен от министрите остана, за да отговори на един мой въпрос, който на пръв поглед е може би несъществен – несъществен за някои, но за хората от община Мездра и от едно китно мездренско село – Долна Кремена, той е изключително важен. И като представители, избрани преобладаващо от по-селските райони, за нас развитието на селата, на малките общини е жизненоважно. И с труда си правим така, че хората там да могат да живеят по-добре, по-комфортно и по-удобно. Но разбира се, големият ангажимент за това е на изпълнителната власт. И така, по същество. Уважаеми господин Министър, в качеството Ви на министър на Регионалното министерство Ви моля да изясните обстоятелствата относно казус в община Мездра, село Долна Кремена, който датира още от 2023 г. и за който нееднократно сте информиран. И ще си позволя накратко да Ви запозная с фактическата обстановка, а тя е следната: След пропадане на мост в село Горна Кремена в началото на 2023 г. целият трафик по републикански път III-103 Мездра – Роман беше пренасочен през село Долна Кремена по улица „Гаврил Генов“ – част от общинската пътна инфраструктура. Въпросната улица беше ремонтирана основно преди това по Програма САПАРД в по-ранни години. Вследствие на този огромен трафик улицата беше буквално разбита и разкопана. Според данни на живущите в селото през нея само за едно денонощие преминават над 500 тира. През този период са провеждани периодични срещи и разговори с Агенция „Пътна инфраструктура“, с Вашето ведомство, което Вие управлявате, с Областната управа и разбира се, с общинското ръководство, придружени, за съжаление, с гражданско неподчинение, като блокиране на пътя, и за съжаление, не се е стигнало до адекватно решаване на проблема. В крайна сметка, уважаеми господин Министър, през месец септември 2023 г. след огромен обществен натиск, след поредица опити на жителите на двете села – това са Горна и Долна Кремена, знакови села, господин Министър, за Вашата партия, защото оттам е родом Горуня – Иван Тодоров – Горуня, пръв въстанал срещу Живковата диктатура, трафикът тръгва по новопостроения мост, а разбитата улица, която цяла година изтърпя своята разруха, остава все така неремонтирана. Оттогава са изминали цели две години без взети мерки за реконструкция на улицата, а именно улица „Гаврил Генов“, село Долна Кремена, община Мездра, която, всички разбираме, че е част от общинската пътна инфраструктура, но е разбита заради трафика от пренасочения републикански път, както казах, III-103. Всички знаем, че общините не разполагат с достатъчно средства, за да ремонтират своите пътища, а в случая е и за сметка на републиканската пътна мрежа. През текущата, вече изминала, 2025 г. Вие лично сте обнадеждили живущите там, че предстои ремонт. В тази връзка Ви моля да изясните: какви конкретни действия предприема Министерството на регионалното развитие за решаване на казуса в село Долна Кремена, община Мездра? Предвидено ли е финансиране в бюджета за ремонт на увредения участък, кога местните жители могат да очакват реални строителни дейности и как ще бъде обезщетена общинската пътна мрежа заради пренасочения трафик? Благодаря Ви.

#99 · speech

Министър В Оставка Иван Иванов

Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хайтов, първо, мисля, че със своето поведение през изминалата година това правителство е показало, че няма незначителен въпрос, няма маловажен въпрос. Всички казуси, които са свързани с благоденствието на българските граждани, са важни, включително и този, разбира се, който е от компетенциите на съответното ведомство. Това, което мога да Ви отговоря на зададения от Вас въпрос, е, че наистина мисля, че в района на Мездра се направи изключително много с отварянето на обновения участък две и участък едно от пътя между Ботевград и Мездра, където се облекчи трафикът и тези третокласни пътища вече не са така натоварени, както бяха поради грешни управленски решения в миналото. Хората може би се чувстват по-спокойни. Но за казуса. По информация на Агенция „Пътна инфраструктура“ Агенцията няма правомощия, съгласно Закона за пътищата, да предприеме действия за подобряването на улица „Гаврил Генов“ в село Горна Кремена, тъй като тя е част от общинската пътна мрежа. Улица „Гаврил Генов“ не е посочвана като обходен маршрут при изграждането на нов мост в село Горна Кремена при км 7+361 на път III-103 Мездра – Горна Кремена и при модернизацията на път I-1 Мездра – Ботевград. При изпълнението на строително-монтажните работи на мостовото съоръжение в село Горна Кремена съгласно въведената временна организация и безопасност на движението трафикът е превеждан през общински път VRC 2083 Долна Кремена – Горна Кремена, като в село Долна Кремена движението е насочвано по улица „В. И. Ленин“ и е продължавало по улица „Св. св. Кирил и Методий“ до път III-103. При издаването на заповеди за въвеждане на временна организация и безопасност на движението във връзка със строителството на път I-1 Мездра – Ботевград като възможен обходен маршрут за моторни превозни средства над 3.5 т, само в посока София – Монтана, е посочен републикански път III-103 Роман – Долна Бешовица – Горна Бешовица – Кален – Горна Кремена – Долна Кремена – Мездра – пътен възел Моравица. Агенция „Пътна инфраструктура“ уверява, че винаги се ръководи от принципите на уважение и партньорство в работата си с отделните институции в интерес на гражданите. В тази връзка Агенция „Пътна инфраструктура“ изразява готовността си за оказване на съдействие на община Мездра, в съответствие със законовите ѝ правомощия, за намирането на конкретно решение, свързано с подобряване състоянието на улица „Гаврил Генов“. Благодаря.

#100 · speech

Председател Николета Кузманова

Благодаря, министър Иванов. Желаете ли реплика, господин Хайтов? Не желаете. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол, министър Иванов. Уважаеми колеги, с това изчерпахме всички въпроси за днешния контрол. Следващото редовно пленарно заседание ще се проведе на 21 януари 2026 г., сряда, от 9,00 ч. Пожелавам Ви хубава събота и неделя и закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 12,00 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председатели: Костадин Ангелов Николета Кузманова Юлиана Матеева Секретари: Георги Кръстев Иван Иванов