Сто и Четиринадесето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И ЧЕТИРИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 7 ноември 2025 г. Открито в 9,01 ч.
Дата07.11.2025
Събития427
Разпознати говорители398
Точки с гласуване31

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-11-2025 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Процедура от Костадин Ангелов за нова точка втора (Изслушване) 09:49:00 82 97 31
3 Номер (3) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-11-2025 09:50 09:50:00 0 0 0
4 Процедура от Костадин Ангелов за нова точка втора (Изслушване) - прегласуване 09:51:00 88 104 25
5 Процедура от Костадин Ангелов за нова точка първа (ЗИД на Закона за административното регулиране...) 09:56:00 129 58 1
6 Номер (6) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-11-2025 09:57 09:57:00 0 0 0
7 Процедура от Костадин Ангелов за нова точка първа (ЗИД на Закона за административното регулиране...) - прегласуване 09:58:00 129 60 1
8 Номер (8) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 07-11-2025 10:01 10:01:00 0 0 0
9 Процедура от Христо Гаджев за удължаване на законодателната част на заседанието и след това парламентарен контрол 10:02:00 127 86 1
10 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - първо гласуване - процедура за пряко предаване по БНТ и БНР 11:18:00 54 80 30
11 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - първо гласуване 13:30:00 130 72 4
12 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - първо гласуване - прегласуване 13:33:00 130 71 2
13 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - първо гласуване - процедура от Станислав Анастасов за второ гласуване 13:38:00 128 75 0
14 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - наименование 15:08:00 126 66 0
15 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 3 - предложение от Искра Михайлова за отпадане 15:10:00 43 140 9
16 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 3 - предложение от Искра Михайлова за отпадане - прегласуване 15:13:00 65 125 0
17 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 1 - предложение от Павела Митова за редакция 15:14:00 124 69 0
18 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 1 15:16:00 126 69 1
19 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 2 - предложение от Павела Митова за редакция 15:16:00 126 70 0
20 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 2 15:18:00 123 71 0
21 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 3 - предложение от Павела Митова за редакция 15:19:00 125 67 0
22 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 3 15:20:00 127 69 0
23 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 4 - предложение от Павела Митова за отпадане 15:22:00 2 187 2
24 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 5 (става параграф 4) - предложение от Павела Митова за редакция 15:23:00 125 67 0
25 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 5 (става параграф 4) - предложение от Ст.Анастасов за редакция 15:24:00 126 69 0
26 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 5 (става параграф 4) 15:25:00 127 68 0
27 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 6 до параграф 8 - предложение от Павела Митова за отпадане 15:28:00 0 188 0
28 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - процедура от Асен Василев за включване на камерите на БНТ 15:31:00 76 101 21
29 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 9 (който става параграф 5) - предложение от Павела Митова за редакция 15:33:00 124 68 0
30 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 9 (става параграф 5) 15:34:00 126 64 0
31 ЗИД на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход - второ гласуване - параграф 6 Заключителна разпоредба - предложение от Павела Митова 15:35:00 125 68 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: lachezar-bogomilov-ivanov · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги. Моля за регистрация. Регистрирани са 203 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.)

#3 · speech

Председател Рая Назарян

Само едно съобщение, господин Анастасов, и ще Ви дам думата за процедура. Колеги, във връзка с контрола по реда на чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, включен в програмата за днешното пленарно заседание като точка първа, Ви уведомявам, че са постъпили писма от министър-председателя на Република България Росен Желязков (шум и реплики от ПП-ДБ), от заместник министър-председателя Атанас Зафиров и от заместник министър-председателя Гроздан Караджов, че поради неотложни ангажименти няма да имат възможност да участват в днешното заседание (шум, реплики и ръкопляскания от ПП-ДБ), поради което… (Шум, реплики и ръкопляскания от ПП-ДБ.) Изчакайте, изчакайте! …поради което, в изпълнение на разпоредбата на чл. 105, ал. 3 от Правилника, министър-председателят на Република България и всички заместник министър-председатели ще отговарят на актуални устни въпроси по реда на чл. 105 от Правилника на пленарното заседание на 14 ноември 2025 г., петък, като точка първа. Господин Анастасов, заповядайте за процедура.

#4 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ моля за половин час почивка. (Шум и реплики.)

#5 · speech

Председател Рая Назарян

Ще Ви дам почивка, само да чуем и процедурата на господин Мирчев, след което – 30 минути почивка.

#6 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Сега, колеги, виждам, че е невъзможно за премиера и вицепремиерите да бъдат тук, обаче имаме много сериозна тема. Преди няколко часа Министерството на финансите на Щатите нарече „руска марионетка“ компанията, която искаше да купи „Лукойл“. Това означава, че след две седмици рафинерията в Бургас спира да има възможността да извършва каквито и да са финансови транзакции. Ние пет пъти поискахме изслушване в комисии, гонихме министъра в Енергийната комисия, в залата, открито, закрито изслушване – и това не беше позволено. Ситуацията обаче става изключително опасна за страната и съм учуден с какво спокойствие това нещо се приема в парламента. Две седмици след налагането на санкциите никой от правителството не е дошъл в парламента да уведоми народните представители какво смята да прави държавата и какъв е планът на държавата за справяне с кризата с горива. Поради тази причина внесохме извънредно искане току-що с колегите да има закрито изслушване на премиера, на министъра на икономиката и на министъра на енергетиката. Госпожо Председател, ще Ви помоля да свикате Председателски съвет – спешно, в почивката, и да разгледате това искане. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#7 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Мирчев. Колеги, 30 минути почивка, след което Председателски съвет. (След почивката.)

#8 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми народни представители, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след проведен Председателски съвет предлагам в програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание да се включат следните допълнителни точки, които ще поставя отделно на гласуване по реда на тяхното постъпване в администрацията. Като точка втора за днес има искане да се проведе изслушване на министър-председателя Росен Желязков, на министъра на енергетиката Жечо Станков и на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с рисковете, свързани с наложените санкции от САЩ на „Лукойл“ с Плана на правителството за справяне с потенциален недостиг на горива и със състоянието на 90-дневните запаси на горива. Вносители са Ивайло Мирчев и група народни представители от 7 ноември 2025 г. Заповядайте, госпожо Йорданова, за процедура.

#9 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, така както коментирахме на Председателския съвет, правя предложение в изслушването да бъде включен и председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ с оглед обхвата на изслушването. Благодаря.

#10 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. В такъв случай точката ще придобие следната редакция: изслушване на министър-председателя Росен Желязков, на министъра на енергетиката Жечо Станков и на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, и на председателя на ДАНС на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с рисковете, свързани с наложените санкции от САЩ на „Лукойл“ с Плана на правителството за справяне с потенциален недостиг на горива и със състоянието на 90-дневните запаси на горива. Вносители са Ивайло Мирчев и група народни представители от 7 ноември 2025 г. – като точка втора за днес. Моля, режим на гласуване.

#12 · speech

Председател Костадин Ангелов

Гласували 210 народни представители: за 82, против 97, въздържали се 31. Господин Рашев, заповядайте за процедура. (Реплики от ПП ДБ: „Прегласуване!“) Процедура по прегласуване беше поискана.

#13 · speech

Александър Рашев

ИТН

Уважаеми господин Председател, правя процедура по прегласуване и във връзка с прегласуването, моля, проверка на кворума. Благодаря Ви.

#14 · speech

Председател Костадин Ангелов

Моля, режим на регистрация. Регистрирани са 148 народни представители. Подлагам на прегласуване предложената точка като точка втора за днешния дневен ред. Гласували 217 народни представители: за 88, против 104, въздържали се 25. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване и второто постъпило предложение по ал. 5 за включване на нова точка в дневния ред: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Вносители са Станислав Анастасов, Павела Митова, Делян Добрев, Иван Ибришимов на 7 ноември 2025 г. – като точка първа за днес.

#17 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председателстващ Народното събрание, задочно се обръщам и към председателя госпожа Рая Назарян, която стои до Вас. В момента тази точка, която предлагате за включване в дневния ред, е внесена в Деловодството на Народното събрание днес в 8 ч. и 28 мин., след което по време на заседанието се е получило съобщение, че ще се проведе извънредна Комисия по енергетика, когато господин Станислав Анастасов поиска тази 30-минутна почивка без обяснение от трибуната на Народното събрание, след което имаше обявление, което сме получили по имейлите си – членовете на Комисията по енергетика, че това заседание ще се състои в 9 ч. и 10 мин. в залата на Комисията. В 9 ч. и 10 мин. цялата опозиция, всички парламентарни групи – ВЪЗРАЖДАНЕ, „Продължаваме Промяната“, МЕЧ, ВЕЛИЧИЕ – всички, АПС, бяха в залата, но там комисия нямаше. Комисията се е провела преди обявения час за провеждане на Комисията, заседавала е една минута, в която една минута не е било изчитано или дискутирано нищо по Проекта на решение. След което, господин Председател и госпожо Председател на Народното събрание, ако Вие смятате, че това е правилно и това трябва да се случва в една демократична, между другото, парламентарна република, продължавайте да настоявате за влизането в дневния ред на тази точка. Но за да бъде ясно колко е сериозна ситуацията, документите за провеждането на Комисията бяха подменени в чата на Комисията, като беше изтрит часът за провеждане на Комисията и беше качено ново обявление, след като заседанието е приключило, в което вече нямаше час. Ако Вие смятате като управляващо мнозинство, което под давлението на Делян Пеевски си позволява да вдига телефона, да се обажда на „Има Такъв Народ“, който да скача и да прави пирует и да изпълнява всяко едно нещо, което му е казано, БСП, което с изключителна усмивка и ирония се отнесе по време на Председателския съвет – в лицето на господин Стойнев... (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев). Напротив, вярно е господин Стойнев. И този цинизъм, ако смятате да го позволявате –Вие си дайте сметка какво послание давате в българското общество и това ли е начинът, предвид че Вие всъщност имате мнозинството. Вие можете да направите каквото решите, ами направете го поне правилно – спазвайте реда и начина, по който трябва да работи това Народно събрание. Персонално към Вас, госпожо Назарян, се обръщам, защото в момента това нещо се случва персонално с Вашата подкрепа като председател на Народното събрание. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#18 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. (Реплика от народния представител Радостин Василев.) Ще Ви дам думата, нека само да изчерпим тази процедура, тъй като сме я стартирали. Госпожо Михайлова, направихте обратна процедура. Тъй като тя по същество беше и процедура по начина на водене, бих искал да Ви кажа, че има постъпило искане от председателя на Комисията по енергетика – като институция председателят на Народното събрание не би следвало да взема еднолични решения, това беше подложено на обсъждане на Председателски съвет. Всички си казахте мнението и сега го поставяме на гласуване в залата. Мисля, че това е единственото правилно решение. А във всички ситуации, в които има извънредност, която касае националния интерес и всички български граждани, мисля, че трябва да действаме с бързина и с решителност. Подлагам на гласуване включването на тази точка в дневния ред като точка първа. Гласували 188 народни представители: за 129, против 58, въздържал се 1. Процедура за прегласуване. Господин Василев, Вашата процедура за прегласуване ли е? По начина на водене, добре. Изчерпваме тази процедура и Ви давам думата. Заповядайте.

#19 · speech

Красимир Йорданов

БСП – Обединена левица

Благодаря, господин Председател. Правя процедура по прегласуване и във връзка с предстоящото прегласуване – проверка на кворума.

#20 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Моля, режим на регистрация. Регистрирани 139 народни представители – имаме кворум. Подлагам на прегласуване включването като точка първа в дневния ред на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Гласували 190 народни представители: за 129, против 60, въздържал се 1. Предложението е прието. Заповядайте, господин Василев, по начина на водене.

#21 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председателстващ, уважаема госпожо Назарян, аз поне не помня да е имало такъв случай, в който комисия да се провежда в по-ранен час от този, за който е обявена, умишлено. Така и така не давате дума на опозицията, но поне процедурно трябваше да позволите да участваме в тази комисия. Моля Павела Митова, като председател на тази комисия, да излезе и да каже какво наложи тя да се проведе от 9,05 до 9,09 ч., за да не могат в 9,10 ч. да влязат народните представители от опозицията. Защото това, което виждам в Законопроекта, е скрита, явна пиратска национализация, а вчера тук от управляващото мнозинство гласувахте против одържавяването, което е на пазарен принцип. В момента компанията бива открадната, на практика, от нейния собственик, абсолютно противоконституционно е това предложение за изменение на Закона. И искам Павела Митова да дойде и да каже какво наложи да се скрият от опозицията и от участието на опозицията в тази комисия, събирането ѝ в по-ранен час от обявения. Благодаря Ви.

#22 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. Преди да преминем към точка първа... (Реплика от народния представител Христо Гаджев.) Заповядайте, господин Гаджев.

#23 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Имам честта и удоволствието да направя процедура за удължаване на днешната законодателна част на заседанието до изчерпването на така приетата точка първа, след което четири часа парламентарен контрол. Във връзка с това мое предложение – проверка на кворума.

#24 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Моля, режим на регистрация. Регистрирани 138 – имаме кворум. Подлагам на гласуване направената процедура от народния представител Христо Гаджев. Гласували 214 народни представители: за 127, против 86, въздържал се 1. Съгласно проведеното гласуване работното време е удължено до изчерпване и гласуване на точка първа от дневния ред. Преминаваме към точка първа от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АДМИНИСТРАТИВНОТО РЕГУЛИРАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ДЕЙНОСТИ, СВЪРЗАНИ С НЕФТ И ПРОДУКТИ ОТ НЕФТЕН ПРОИЗХОД. Вносители – Станислав Анастасов, Павела Митова, Делян Добрев и Иван Ибришимов, 7 ноември 2025 г. Преди да дам думата на госпожа Павела Митова, да направя едно съобщение. Постъпило е писмо до председателя на Народното събрание госпожа Рая Назарян: „Уважаема госпожо Председател, на основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание оттегляме внесения от нас на 16 октомври 2025 г. Законопроект за изменение на Закона за Националната служба за охрана, № 51-554-01-190.“ Следват подписите на всички вносители. Госпожо Митова, давам Ви думата за представяне на доклада на водещата комисия. Заповядайте.

#25 · speech

Докладчик Павела Митова

Благодаря, господин Председател. „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, № 51-554-01-214, внесен от Станислав Анастасов, Павела Митова, Делян Добрев и Иван Ибришимов на 7 ноември 2025 г. На извънредно заседание, проведено на 7 ноември 2025 г., Комисията по енергетика разгледа посочения законопроект. Наложените санкции над активите на „Лукойл“ ОАО реално ще доведат до спиране на работата на рафинерията „Нефтохим“ в Бургас поради отказ на всички контрагенти да извършват плащания с дружествата, собственост на „Лукойл“ ОАО в България. Ситуацията обективно изисква разширяване на правомощията на особения търговски управител, предвиден в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, тъй като фактическата постановка в момента е много по-различна от хипотезите, допускани при въвеждането на тази фигура през 2023 г. Настоящият законопроект за изменение и допълнение ще позволи особеният търговски управител реално да продължи абсолютно всички операции на рафинерията и другите обекти на „Лукойл“ в България да продължат да работят и след 21 ноември 2025 г. По Законопроекта нямаше дискусии. При проведеното гласуване по Законопроекта се получиха следните резултати: „за“ 12 гласа, от които 6 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“, 1 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ и 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, без гласове „против“ и „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, № 51-554-01-214, внесен от Станислав Анастасов, Павела Митова, Делян Добрев и Иван Ибришимов на 7 ноември 2025 г.“ Благодаря, господин Председател.

#26 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Давам думата на вносителите по Законопроекта – за представяне на Законопроекта, в рамките на 10 минути. Желаят ли от вносителите да представят Законопроекта? Заповядайте, господин Анастасов.

#27 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Натоварен съм от другите трима колеги да представя Законопроекта. Мисля, че самият текст не е много дълъг и е доста изчерпателен. Всички следим новините. Виждам, че дори господин Асен Василев сутринта е направил един коментар, че ситуацията в момента е доста по-различна след произнасянето на Държавната хазна на Щатите. Мисля, че определението, което президентът Тръмп е дал на „Гънвор“, за който, между другото, „Капитал“ и „Дневник“ бяха написали много красиви статии – и как нямат нищо общо с Русия вече, и така нататък – малко таймингът не им се получи. Президентът Тръмп си каза, че „Гънвор“ е кукла на конци на Кремъл и никога няма да получат лиценз да оперират, което нас ни поставя в ситуация да действаме бързо, колеги. Имаме 14 дни да направим необходимите стъпки, така че България... така че рафинерията в Бургас да може да продължи да оперира, съответно да получи лиценз от Трежърито на Съединените щати. Затова ние предлагаме тези стъпки. И тук искам да направя едно много ясно пояснение. Всеки, който се опитва да бави този законопроект с всякакви трикове и влизането му в сила, е много ясно, че работи за това рафинерията в Бургас да спре да работи. Така че – обръщам се към всички в тази зала, включително и към президента Радев, ако пак му мине през ума да налага вето и да бави 14 дни, всяко забавяне на този законопроект ще позволи рафинерията в Бургас да спре да работи, колеги. Разбира се, има осигурени горива, има достатъчно резерв – ние сме говорили затова, доколкото знаем, работата е свършена от правителството, всичко е проверено, но ние не можем да си позволим тази рафинерия, този стратегически български актив, въпреки че е притежаван от руска фирма, в момента да спре да работи. Използвали сме в Законопроекта немския модел, който вече е одобрен от ОФАК, много ясен. И естествено, сме добавили нещо, което те получиха в съобщението си, когато взеха лиценз да продължат да оперират за следващите шест месеца, че в рамките на шест месеца те трябва да уредят въпроса със собствеността на немската рафинерия, така че тя вече да не бъде руска. Това ние сме го предвидили в Законопроекта и мисля, че правим абсолютно навремени стъпки. Тук апелираме към опозицията за разум, да не се опитва да бави влизането и гласуването на този законопроект в сила, защото това поставя цялата рафинерия в Бургас в още по-тежка ситуация. Този законопроект трябва да бъде гласуван, трябва да бъде влязъл в сила, обнародван в „Държавен вестник“ възможно най-бързо, така че да може съответно да се направят административните стъпки и ОФАК да даде лиценз на рафинерията да продължи да оперира. Това е важното, колеги.

#28 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Откривам разискванията по Законопроекта. Заповядайте за процедура, господин Иванов.

#29 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, колеги! Господин Председател, нека обобщим какво се случи тази сутрин. Проведе се едно заседание на Енергийната комисия…

#31 · speech

Йордан Иванов

Процедурата ми е към Вас и сега ще Ви кажа каква е. Моля да ме изслушате. Проведе се едно заседание на Енергийната комисия за 30 секунди – преди обявения начален час, направихте един тон гафове със свикването на заседанието в чата на Комисията – всичко това в името на национализация на „Лукойл“, тоест Вие като дясна партия така превъртяхте дясното, че отидохте отляво на БСП. Всичко това се случва извънредно тази сутрин – без информация от властта, без информация от управляващите, без премиерът да е взел позиция, без министърът на икономиката да е тук. По повод предстоящата точка, тъй като господин Анастасов помоли да не бавим, аз искам да Ви призова, първо, да дойде премиерът в пленарната зала, да дойде ресорният министър, съответно министърът на икономиката и министърът на енергетиката да дойдат тук, за да участват в тези обсъждания. И във връзка с това искам 30-минутна почивка от името на група, за да могат да се придвижат дотук. Благодаря Ви.

#33 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновяваме нашата работа. Разискванията са открити. Има ли народни представители, които желаят думата за изказване? Госпожо Михайлова, заповядайте.

#34 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Процедура, господин Председател. Моля за 30 минути почивка от името на парламентарна група.

#35 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. От името на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – 15 минути почивка. (След почивката.)

#36 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Преди да дам думата за изказвания – днес наши гости са ученици от град Гоце Делчев. Те са в българския парламент по покана на народния представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Иван Герчев. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания от всички.) Желаещи за изказвания? Господин Стефанов, заповядайте.

#37 · speech

Васил Стефанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Абсолютно безпрецедентна ситуация тази сутрин в Народното събрание и провеждането на Комисията по енергетика. Управляващото мнозинство направи нещо, което няма аналог в последните четири години, откакто аз съм народен представител, а доколкото ми е известно – и последните 35 години също така. Днес в 8,28 ч. в Деловодството на Народното събрание беше внесен Законопроект на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Този законопроект е скандален от юридическа гледна точка, но това ще бъде втората част от моето изложение. А сега по фактологията от тази сутрин. След внасянето в 8,28 ч. днес в Деловодството – без нито едно становище, мнение или дори възможност някой от останалите народни представители да се запознае с текста на Проекта, и светкавичното му разпределяне в Комисията по енергетика от страна на председателката беше насрочено заседание на Комисията по енергетика в 9,10 ч. по време на почивка на Народното събрание, която пък, от своя страна, беше поискана в 9,05 ч. Отивайки на Комисията по енергетика в 9,10 ч., цялата опозиция установи, че това заседание вече е приключило. Тоест заседанието на Комисията е започнало по време на пленарното заседание, докато всички ние слушахме тук процедурите. Нещо повече, във Вайбър чата, което не е официален канал за свикване на комисия, но все пак там също получаваме някаква информация, беше изпратено уведомление за заседание на Комисията, което е насрочено за 9,10 ч. Впоследствие беше изтрито и беше изпратено ново уведомление, само че без начален час. Лошо изпълнение, колеги, тъй като в 8,56 ч. по официалния имейл на всички членове на Комисията беше изпратено съобщение за заседание на Комисията по енергетика, насрочено за 9,10 ч., със същото това съобщение, разпределението на председателката и Законопроектът, който беше внесен 30 минути по рано. Междувременно, в 9 часа, 1 минута и 42 секунди е открито днешното пленарно заседание с кворум от 203 народни представители. После последваха едно съобщение от госпожа Рая Назарян, след това една процедура на господин Анастасов около 9,05 ч., след това една процедура на господин Ивайло Мирчев в около 9,07 ч. Едва след това се даде почивка, тоест до този момент е имало открито пленарно заседание, и ние, членовете на Комисията по енергетика, поне тези, които очаквахме заседанието да бъде в 9,10 ч., се насочихме към зала 134, където установихме, че тя е празна, защото всичко вече е приключило, всичко е закрито – за 30 секунди, може би това също е рекорд за заседание на Комисията по енергетика. Колеги, това е повече от скандално! Заседанието на Комисията е нелегитимно, а пък опитите на ръководството да прикрие тези свои действия, най-меко казано, не отговарят на стандарта и на престижа на институцията. Сега по отношение на самия законопроект, доколкото можах да се запозная за един час, откакто той съществува в пространството. Колеги, независимо дали става въпрос за „Лукойл Нефтохим Бургас“, или за друго търговско дружество, Законопроектът е абсолютно несъвместим с правовия ред в Република България, в която има разделение на властите. Този принцип е закрепен в чл. 8 от Конституцията на Република България – мисля, че няма смисъл да Ви чета какво гласи той. А когато по каквато и да било причина законодателната и изпълнителната власт изолират съдебната от правомощията ѝ да бъде техен коректив, то тогава категорично преминаваме към открита диктатура. Тук няма да Ви изненадам, но не е за Северна Корея, колеги. Тук е България и независимостта на съда и неговите правомощия, ролята на гарант на правата на гражданите са конституционно закрепени. Нещо повече, в чл. 120 от Конституцията е записано, че съдилищата осъществяват контрол за законност на актове и действия на административните органи. Тук няма изключение за „Лукойл Нефтохим Бургас“ или някое друго юридическо лице. По повод § 6, въпреки че сме на първо гласуване, не трябва да влизам по същество в параграфите, но все пак няма как да не обърна внимание, че Вие дерогирате действието на Търговския закон – всички правни положения, касаещи статута на акционерите и съдружниците в търговските дружества. Вие им забранявате не просто участието в общите събрания на техните дружества, а им забранявате да се разпореждат с тях – тяхната частна собственост, на практика. Това означава, че акционерите биват блокирани, а това ще отвори вратата към тотален произвол. Това ще доведе и до редица многомилионни дела срещу България за вреди, като, за съжаление, ако се приеме този закон, най-вероятно те ще бъдат и основателни. Да не говорим за отблъскването на всички потенциални купувачи и загубата на доверие в правната система в България от страна на международните ни партньори. Само че да се върна на изказването ми от вчера по повод „Лукойл Нефтохим Бургас“ по повод неговата собственост, по повод на Закона за насърчаване на инвестициите и измененията, които приехме вчера, тоест ветото, което отхвърлихте вчера. „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД е собственост на няколко дружества, които пък са собственост на „Лукойл Интернешънъл“. А ако „Лукойл Интернешънъл“ продаде своите акции съвсем свободно, защото няма закон в България, който да може да забрани или да блокира продажбата на акции на „Лукойл Интернешънъл“, то дружествата, собственици на „Лукойл Нефтохим Бургас“, преминават в новия собственик на „Лукойл Интернешънъл“, а оттам и самият „Лукойл Нефтохим Бургас“, без да се сменя нито един акционер тук. Тоест всички забрани за разпоредителни сделки, всички забрани за вписвания в търговския регистър са абсолютно безпредметни днес и единственото, което ще се обяви в търговския регистър, както казах и вчера, е обявяването на една декларация за промяна на действителните собственици на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД. И в заключение ще посоча, че независимо за какво дружество става въпрос, такова законодателство е опасно и порочно и ще доведе до дела срещу България, загуба на доверие в институциите и правовия ред в държавата. Без значение с какви данъци ще се облага бизнесът, с такъв политически риск и непредсказуемост на изпълнителната и на законодателната власт, никой чуждестранен инвеститор, уважаеми колеги, няма да направи стъпката да инвестира големи суми в Република България, като казвам това с огромно съжаление. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#38 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Стефанов. Има ли реплики към изказването? Господин Радулов, само да изчерпим тази процедура. Господин Анастасов – първа реплика.

#39 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Стефанов, аз ще Ви отговоря само на важните неща, на които искам да обърна внимание. Първо, ще Ви помоля от ПП-ДБ да не говорите повече за международни партньори. Направихте достатъчно. С онзи запис разбрахме за какво става дума, като цитирате международните партньори. Пък и ние филма лично сме го виждали – и от Асен, и от Кирил, и тук от някои други. Този ни каза, онзи ни каза. Ние в този филм няма да влизаме, пределно ясно ни е за какво става дума. Доверие от международни партньори, нека да оставим на тях да преценят на кого да имат доверие и на кого – не. (Реплика от народния представител Божидар Божанов: „Кого санкционират?“) При всички случаи, при всички случаи на Вас не Ви вярваме, защото Вие лъжете. Хронично, хронично лъжете. Сега, че в един момент сте успели и тях да излъжете и на това ще му дойде времето, не се притеснявайте, не бързайте много. За кои чуждестранни инвеститори говорим? За „Лукойл“. Този, на когото тук исторически Вашата партия продаде рафинерията тогава, когато Владимир Путин вече беше премиер на Русия. За този чуждестранен инвеститор ли се притесняваме в момента? Хайде да бъдем малко по-честни. Второ, тук говорим само за едно нещо, колеги. Изтъквайте каквито искате аргументи, но основата е една – имаме 14 дни като държава след новината от вчера, която дойде зад океана. Четиринайсет дни – до 21-ви, като „Лукойл“ и компаниите му вече са започнали да си ограничават операциите, особено рафинерията. Пак казвам, това не се отразява на пазара на горива, защото има достатъчно, но не е хубаво рафинерията да спира да работи. Всякакво бавене, независимо с какъв аргумент, на тези 14 дни – дали от Ваша страна, дали от страна на ВЪЗРАЖДАНЕ, дали от страна на президента, който може 14 дни да го бави, може да обяви вето, може да наложи вето – всичко това работи против интереса на българската рафинерия „Нефтохим“ и българските граждани. Изтъквайте каквито искате аргументи, но ако Вие забавите процеса, отговорността ще е изцяло Ваша политически.

#41 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Стефанов, надявам се, че забелязахте в репликата на господин Анастасов, че той директно си призна, че след 21 ноември държавата ще изпадне в много тежка криза с горивата. (Реплика от народния представител Станислав Анастасов: „Не е вярно!“) И това, което министърът обяснява, че нямало никакъв проблем, че имаме запаси за 90 дни, току-що той си призна, че не е така и отговорността ще бъде само Ваша, не на някой друг. Отговорността ще бъде само и единствено на управляващите, защото си служите само с лъжи, с манипулации. А е хубаво да обясните и къде са държавните запаси на България за деветдесет дни. Има самолетно гориво за седем дни.

#42 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли трета реплика? Няма трета реплика. Заповядайте за дуплика, господин Стефанов. Първа процедура, господин Радулов. Втора процедура, господин Анастасов. Да, трета процедура сте вие.

#43 · speech

Васил Стефанов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател! Уважаеми господин Анастасов, благодаря за репликите, но доверието, което споменах в изказването си, беше насочено по-скоро от страна на международните партньори към Република България, а не към определена политическа сила. Това имах предвид в изказването си. А добре е всички ние да действаме отговорно и всички актове, които приемаме тук, да бъдат насочени именно в тази посока. А по втората част от Вашата реплика – новината от снощи всъщност не променя ситуацията. Ние сме в изходно положение отново, както си бяхме преди две седмици. А този закон обаче, пак казвам, няма да постигне своите цели поради причините, които изтъкнах в последната част на моето изказване. Ако се продаде –третият собственик, ако ми проследихте мисълта за реда на собствеността на „Лукойл Нефтохим Бургас“, имаме собственик, който си има собственик, и тогава не се променя нищо в българския търговски регистър и този закон няма да ги ограничи по никакъв начин, за съжаление. А и последно, не виждам как цялата ни парламентарна група ПП-ДБ бави по някакъв начин този законопроект – ние дори не участвахме в заседанието на Комисията. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#45 · speech

Николай Радулов

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател, от името на парламентарната група на МЕЧ искам половин час почивка. Благодаря.

#46 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Радулов. От името на парламентарната група на МЕЧ – 15 минути почивка. (След почивката.)

#47 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието след почивката. Не желаете процедура. От ВЪЗРАЖДАНЕ искахте втора процедура, желаете ли? Заповядайте.

#48 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. С оглед на огромния обществено-икономически интерес, който представлява за цялото общество това, което ще се приеме най-вероятно скоро в залата – това, което ще дебатираме, процедурата ми е да включим камерите на БНТ и микрофоните на БНР. Благодаря.

#49 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви за направената процедура. Само ще дам знак на народните представители: моля всички да влязат в залата, за да проведем гласуването. Уважаеми колеги народни представители, беше направено процедурно предложение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – за включване на камерите на БНТ и микрофоните на Българското национално радио. Моля, режим на гласуване. Гласували 164 народни представители: за 54, против 80, въздържали се 30. Предложението не е прието. Има ли други изказвания по Законопроекта? Не виждам. Заповядайте, господин Манов.

#50 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, и особено Вие четиримата, които сте се подписали тук: Станислав Анастасов, Делян Добрев, Ибришимов и госпожа Павела Митова! Аз не знам дали сте били с всичкия си, когато сте се подписали отдолу под тоя законопроект за изменение и допълнение и така нататък. Дълбоко се съмнявам, че си давате реална сметка за какво става въпрос. Може би щяхме да Ви повярваме, господин Анастасов, ако го нямаше тоя параграф 6 в предложенията за изменение и допълнение. Това се казва корпоративно рейдърство. Нищо общо няма с немското предложение. В такова нещо Вие имате опит. Направихте го с КТБ преди 10 – 11 години. Опитвате сега да го правите с една от топ петролните компании в световен мащаб. За зла Ваша участ тя е собственост на Руската федерация. Предлагам Ви да вземете почивка, да отидете да го обмислите пак тоя въпрос, защото, дано да не съм лош пророк, но тези хора, които са собственици, и тая държава, която е собственик, по едната случайност е най-голямата ядрена държава в света и е една от петте Велики сили, които, общо взето, след Втората световна война определят политиката в световен мащаб. МЕЧ е пробългарска партия и винаги и единствено ще защитава българския интерес. Ние бяхме инициатори на предложението „Лукойл“ да стане българска собственост. Но не и по този начин! Такова нещо прилича на някакви дивашки републики да го вършат. И повярвайте ми, Вие няма да го направите това. Вие какво си мислите? Че тези в Русия ще го проспят това нещо – че ще им вземете, ей-така ще им национализирате собствеността?! Къде го има това?! Мислите ли как ще реагира Европейският съюз върху тая тема? Пак Ви казвам: сериозно помислете върху това нещо! Няма да го реализирате по начина, по който си мислите. Предупреждавахме Ви, че ще се стигне до тази ситуация по отношение на „Лукойл“ и на проблемите с горивата в България. Вие го проспахте и сега в 12 ч. без 5 мин. се опитвате по най-идиотския начин да приватизирате най-голямата компания в България, тоест да я национализирате. Много Ви моля, господа управляващи, не вкарвайте България да става мишена! Защото просто не виждам изход от тази ситуация! Ще ни вкарате в приключения и в процеси! Казах Ви го и онзи ден: Вие нямате контрол върху тези неща! Такова нещо по света се вижда много рядко, да не кажа, че не се вижда, особено пък в петролния бизнес. Тук става въпрос за сили, които Вие не можете да контролирате! България трябва да запази по всякакъв начин доброто си име, а Вие в момента правите точно обратното! Буквално ни хвърляте на кучетата. Ще има огромни последствия не само от Русия – от Европейския съюз и в световен мащаб! Премислете го това нещо! Благодаря Ви.

#52 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Манов, Вие като енергиен експерт, може ли да дадете малко повече разяснения за конкретните последици от един подобен законодателен акт, ако той бъде приет в пленарна зала днес? Благодаря.

#53 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли други реплики? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Манов. Докато идвате към трибуната, постъпили са за изказване от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ в следния ред: Даниел Проданов, Искра Михайлова и Йордан Тодоров, Цончо Ганев, Костадин Костадинов. Ако от другите парламентарни групи има желаещи за изказване, моля да бъдат заявени.

#54 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Аз се надявах да не ми бъде направена точно такава реплика. Преди малко го споменах: има сили, с които не трябва да се играе по този елементарен начин. Ситуацията е много сложна. Тя е, дето се вика, почти неразрешима, и ние затова искахме да направим всичко възможно този въпрос да бъде решен в по-дълъг период от време. Тоест да имаме време да го решим този въпрос. Вие нямате време, затова сте тръгнали с този подход. Обръщам се към Вас за пореден път. Много Ви моля, премислете го това нещо. Дано да не сме лоши… Дано да не се случват неща, които, не дай боже, трябва да се случат. Пак Ви казвам: тези хора с такива корпорации и с такива могъщи държави зад гърба си няма да си оставят каруцата в калта. Трябва Министерският съвет да предприеме мерки, да се отиде на директни разговори. Вкарайте особен управител, но го вкарайте по нормалния ред. Недейте с ботушите да влизате в бара, защото всичкото това нещо ще Ви се струпа на главите! Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#56 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Имахме време заради почивките, които се наложи да вземем, да се запознаем с текстовете. Мотивите започват с едно изключително показателно изречение за това, което се случва, и за това докъде е доведена страната от нашите партньори, или по-точно от тези, които дълги години управляващите в България наричат „наши най-големи партньори“, а именно Съединените американски щати. Защото в мотивите открито се признава, защото това си е признание, направо си е изповед, че наложените от Съединените американски щати санкции ще доведат до това на практика работата на рафинерията в Бургас да спре. Повтарям, наложените санкции от нашите партньори зад океана ще доведат до това нашата рафинерия да спре, което означава, че всеки български гражданин ще остане примерно без гориво за своя автомобил. Това е партньорството, което Вие толкова години развивате с нашите партньори. Те много добре знаеха докъде ще доведе в България това, че налагат санкции на „Лукойл“. Разбира се, че са знаели, те са изключително последователни и техните политици в никакъв случай не са глупави хора. Нали така, те знаеха много добре какво ще се случи! Но все още ли ги приемате за партньори, или пък те искат да са партньори на България, но не с това управление? Може би не им харесва това управление в България, може би има защо. Може би затова и наложиха санкции, не само – преди „Лукойл“ наложиха санкции на господин Пеевски примерно. Вероятно тези неща са свързани. Подозирам, че са свързани. Сега целият законодателен акт, който се предлага, по същество представлява заобикаляне на санкциите на Съединените щати, което противоречи пак на дългогодишната политика на нашите управляващи. Нещо повече – тук има дори един представител от СДС в залата, то представлява особен вид национализация, защото дава възможност особеният управител не само да се разпорежда с активи на „Лукойл“, но и да ги продава. Отнемаме активите на частна компания – това, ако не е национализация, уважаеми колеги от ГЕРБ, не знам кое е, но за съжаление, Вие не ги отнемате в държавна полза. Защото иначе нямаше да има заложена възможност да ги продавате. Вие искате да ги вземете от това, което наричате „руснаците“ – въпреки че тази компания е доста по-сложна като собственост, и да ги дадете на някой друг. Това достойна политическа позиция ли е? Видях, че на представителя на СДС му стана интересно какво казвам. Ами да, тук имаме елемент на национализация. И пак казвам: ние нямаме против да има особен управител, но защо той трябва да продава тази рафинерия? Много се надявам някой да обясни. Много се надявам някой да обясни дали тук с този акт, ако се приеме в зала, ще се засегне международното право, включая и правото на Европейския съюз? Доста бързо ще стане ясно това нещо, но нека да го изкоментираме. Това, което се случи тази сутрин на Комисията, е тотално недопустимо, защото госпожа Митова, която абсолютно във всяка следваща секунда продължава да е председател на тази комисия, това е абсолютен позор, тъй като на нас ни беше приложен номер. В българския парламент цялата опозиция беше измамена, за да не присъства на Комисията, тъй като ние си пазим съобщенията, включително и на хартия, че Комисията трябва да бъде в 9,10 ч., а когато няколко минути преди това опозицията се яви в залата, Комисията беше приключила. Това, което ще споделим сега с медиите и в социалните мрежи, където можем, е невероятният клип от тази комисия, който продължава минута и 50 секунди, в който госпожа Митова щеше да си заплете езика – толкова бързо говори, и 12 души вдигат ръка като на забързан кадър. Това е уникална история! Държа да кажа, че госпожа Митова няма моралното основание да продължава и една секунда повече да бъде председател на тази комисия. А във връзка с това, че особен управител може да има, но той не трябва да разпродава рафинерията, което, на практика, е кражба на частни активи, ние ще направим предложение между първо и второ четене част от текстовете да отпаднат. Благодаря.

#57 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Проданов. Има ли реплики? Господин Анастасов – първа реплика, госпожа Михайлова – втора. Трета реплика има ли?

#58 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Проданов, хубаво е да прочетете санкциите, които са наложени. Те са много ясни и е много ясно каква е целта им. Целта им не е рафинерията на „Нефтохим“ в Бургас да спре, а целта е да спрат притоците на пари към Русия, които тя използва за незаконната си война. Там кратко и ясно е посочено, а и президентът Тръмп също няколко пъти много ясно го изговори. Сега – не разбирам и Вие явно не искате да четете докрай, много ясно е посочено, че рафинерията ще спре да работи, освен ако българската държава не предприеме някакви действия. И именно това са правилните действия. Сега аз искам Вие да излезете и в дупликата да ми кажете това, което току-що заявихте, че ще направите някакви предложения и целта е да се забави Законът. Това ли е целта на ВЪЗРАЖДАНЕ? Целта е да се възпрепятства българската държава в момента, рафинерията да продължи да работи, хората да получават заплати и всички контрагенти, които са много повече от тези 20 хиляди, ангажирани в рафинерията, да продължат да работят. Това ли е целта на ВЪЗРАЖДАНЕ с тези маньоври, които Вие предприемате?

#59 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. За втора реплика, госпожо Михайлова, заповядайте. (Шум и реплики.) Отказвате се. Има ли желаещи за друга реплика? Заповядайте за дуплика.

#60 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Целта на ВЪЗРАЖДАНЕ, господин Анастасов, е една и тя е много проста, и тя е България да има основни партньори – такива, които няма да доведат българите да нямат гориво в своите автомобили. България трябва да бъде партньор с държавите, които ни осигуряват на изгодна цена суровини, а не с партньори, които правят такива санкции, които ще ни оставят без горива. Затова ВЪЗРАЖДАНЕ е партньор с най-голямата партия в Германия в момента – „Алтернатива за Германия“, и затова ВЪЗРАЖДАНЕ е официален партньор с най-голямата партия в Русия – „Единна Русия“, защото това е българският национален интерес. Затова в параграф 6 ще бъдат промените, които ние ще предложим в Законопроекта – там, където се касае конкретно за възможността да се продават активите от този особен управител. Мерките, които американците създадоха срещу Русия, според нас са срещу Европа и конкретно срещу България. Да, това е нашата политическа позиция. Благодаря.

#61 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Проданов. За да редуваме парламентарните групи, давам думата на господин Радослав Рибарски. Заповядайте, господин Рибарски.

#62 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Колеги, след като новината, че „Гънвор“ се отказва от покупката на „Лукойл Интернешънъл“, Вие ни занимавате със законопроект, който се опитва да направи същото – да заобиколи американските санкции, законопроект, който трябва да предостави правата на особения управител и да избере бъдещия собственик. Абсолютно заобикаляне на американските санкции! Това не се получи на глобално ниво и Вие го опитвате на локално ниво. След като от един месец се занимавате единствено с темата кой ще придобие „Лукойл“, Вас нищо друго не Ви занимава – нито давате да се изслушат ресорните министри и министър-председателят, за да видим какви мерки ще бъдат предприети за осигуряване на доставките на горива, и абсолютно пък, от друга страна, не сме чули нито дума от изпълнителната власт как ще подсигури тези доставки след 21 ноември. Времето е изключително кратко и Вие отново предлагате законодателни промени. И единственото, с което се занимавате, е кой ще придобие „Лукойл“. Темата отдавна не е кой ще придобие „Лукойл“, а ние трябва да подсигурим доставките на горива. Това трябваше да е темата за изминалите две седмици, това трябваше да е темата и днес на блицконтрола, за който Вие удобно скрихте министър-председателя, и за пореден път изземвате функциите на изпълнителната власт. След като иззехте правата на Министерския съвет със Законопроекта, който вчера отново гласувахме след наложеното вето, днес Вие изземате и правомощията, които има Министерският съвет, за да подсигури доставките на горива. Назначавате особен управител и той най-вероятно ще предложи фирма, която ще я придобие, а преди това ще се направи щадяща оценка на активите на „Лукойл“. За нас остава да видим дали този купувач отново няма да се окаже под санкции, или с някакви наложени отвън ограничения, и ние да се окажем пък в ситуацията, в която, освен че нямаме горива, няма как тази рафинерия да бъде оперирана. Многократно Ви казахме, че Вие бавите, и днес упрекът, с който се опитвате да ни убедите, е, че нещо някой е бавил. Вие две седмици не гъкнахте, а единствено миналия петък наложихте забрани. И този петък отново ни изненадвате с цял един законопроект, който най-вероятно ще трябва да минете набързо на две четения, и другата седмица ще видим кого сте се избрали за особен управител. Тогава този дебат продължава, упреците продължават, но за мен е срамно, че Министерският съвет не е гъкнал по тази тема. Всички нас ни притеснява едно – 21 ноември наближава и нямаме абсолютно никакъв план как ще бъдат подсигурени доставките на горива! Експериментите до момента ни докараха до безводие, наводнения, пожари, бюджет, за който никой няма яснота кога ще влезе и дали въобще ще бъде приет. Работодателите пък открито се обявиха срещу този бюджет и Вие сте напът да ни оставите без горива, защото трябва да си нагласите законодателството така, че някой да придобие една рафинерия, и то на занижена цена, след като пазарната оценка е възложена от същия особен управител. Такова нещо досега не е чувано и виждано. Сочите немския модел, но немският модел е съвсем различен. И всеки един от Вас знае, че особен е управител няма право да се разпорежда. Вие знаете какви са дебатите как точно да се оперира с руските активи в Европа. Те към момента стоят замразени и под никаква форма никой не е дръзнал да се разпорежда с тях. И това е политика на Брюксел. Белгия е основната страна, която в момента се противопоставя на това разпореждане с активи. Това решение и прилагането му в действие води до арбитражни дела, които дълги години ще трябва България да изплаща сегашните Ви законодателни своеволия. Това под никаква форма не ни дава отговор какво ще правим след две седмици, и за мен лично пък въпросът въобще не стои. Вие за две седмици няма да можете въобще да обходите тази рафинерия, камо ли да намерите купувач, да назначите особен управител и тази транзакция да се извърши. Темата тук е друга – как ще се подсигурят доставките на горива, как ще се подсигури така, че тази рафинерия да остане изолирана от финансовите потоци, които захранват войната в Украйна и захранват Русия. И именно това е въпросът, който Германия решава с техния особен управител. Вие с предложеното до момента законодателство единствено решавате кой ще придобие „Лукойл“, и това не ни дава никаква сигурност, че няма да видим един нов „Гънвор“ в България. Благодаря.

#66 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Рибарски, като Ви слушам, се чудя дали въобще сте чели законопроектите, които наложихме и днес предлагаме, а вчера преодоляхме ветото на президента. И двата законопроекта подсилват правомощията на Министерския съвет много ясно. Не знам как така видяхте, че ги заобикаляме. Това пък със заобикалянето на санкциите е изцяло Ваш патент! Изцяло Вие бяхте хората, които искаха дерогации, ако си спомняте, които обслужваха „Лукойл“. И на стола на човека, на който стоите – той обикаляше с оставката в джоба си като премиер и всички ни заплашваше, че ако спрем дерогацията, ще си хвърли оставката, и заедно с другия, който удобно в такива дебати го няма в залата. Той е много така – знае кога да е тук, кога да го няма. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Като стане особено дума за него, и го няма.

#68 · speech

Станислав Анастасов

Друго нещо, което искам да Ви кажа и е хубаво да го знаете, е, че Европейската комисия преди три седмици предложи замразените над 300 милиарда евро в Белгийската централна банка да бъдат предоставени на Украйна като дългосрочен заем.

#70 · speech

Станислав Анастасов

Европейската комисия, да. Европейската комисия, точно така. Тогава Белгия възрази и това си е тяхно решение, но позицията на Комисията определено не е такава. Сега, понеже гледам, че госпожа Йорданова суфлира, искам да видите къде там пък пише, че безвъзмездно ще се отчуждава и какво точно се случва. Дали сте разбрали Закона? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Но тук искам да хвърля ръкавицата на господин Рибарски, за да разбере цялата зала за какво става дума. Искам да излезете тук, на тази трибуна – господин Председател, моля, ако трябва от времето на нашата група да дадете на господин Рибарски, за да обясни как работи немският модел и да видим дали Вие знаете какво реално се случва там. Ако реално разбирате какво се случва там, ще разберете и този закон, а ако не знаете какво се случва там, и тук няма как да Ви помогне.

#72 · speech

Васил Пандов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Рибарски, аз ще бъда кратък. Ние нямаме нито времето, нито възможността да проведем сериозен юридически дебат. Всъщност в момента нито една санкция, включително и на Съединените щати, не предвижда отнемането на имущество, нито на Европейския съюз. Европейската комисия действително предлага различни формули, като ползване на приходите, лихвите от замразените активи, възможност за предоставяне на заеми, но не и отнемане на имущество, включително и други възможности, но Европейската комисия… Затова моят въпрос към Вас в репликата ми е следният: дайте ми пример дали Съединените щати, които налагат тези санкции, или Европейската комисия, или примерно Обединеното кралство Великобритания са пристъпили към разпореждане без съгласието на собственика с активи на Русия, Северна Корея или която и да е чужда държава, или които са под контрола на собственици на чужда държава? Такъв пример няма, но аз ще оставя на Вас тази възможност, защото какво ще стане тук? Ще стане така, че България ще бъде единствената държава в света, която ще се разпореди, пак повтарям, защото тук трябва да правим много голяма разлика между замразяването, отнемането на приходи, отнемането на лихви, ползи или плодове, както се казва в правото, от едно имущество и разпореждането с него. В този смисъл този прецедент, който ние ще създадем, може да бъде основание за много сериозни последици за всички български физически и юридически лица в целия свят. И тук въпросът е дали с този законопроект всъщност не се надхвърля значително това, което е целта на санкциите както в Европа, така и в Съединените щати, и както стана дума, Вие имате възможност да обясните дали немският модел предвижда отнемане на собственост. Благодаря.

#73 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Пандов. Трета реплика има ли? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Рибарски, след това лично обяснение на академик Денков.

#74 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря. Благодаря за въпросите. Господин Пандов, във Вашата реплика се съдържаше реално и отговорът към въпроса на господин Анастасов. Никой не си е позволил, дори и в сегашната ситуация, да се разпорежда с чужда собственост. Тя бива санкционирана, замразявани активи, но под никаква форма аз не знам в света някой да е посегнал на правата на собственост на когото и да било. Господин Анастасов явно разчита грешно немския модел, но и те също управляват имуществото, без да се разпореждат, без да го разпродават, без да се възползват от ситуацията, защото в момента ние имаме един законодателен акт, който ще позволи на една група да се възползва. И това показва, че вносителите – единствено чуваме господин Анастасов да брани този законопроект, а другите му вносители до момента не са проронили и дума, това отново показва от коя страна се води тази битка, кой е заглушил Министерския съвет в сегашната ситуация, когато Министерският съвет трябва да е основният отговарящ за ситуацията, и кой чрез законодателство и решения на Народното събрание се опитва да вкара процеса за експроприация на „Лукойл“. Това е чиста експроприация. Вие, освен че отнемате правата на сегашните собственици, казвате, че и ако те дръзнат под някаква форма да се разпореждат с това имущество, докато особеният управител е там, това пък е нищожна сделка. Вие отнемате и правото им след това да потърсят съдебно решение, което за мен е абсурдно. Освен че отнемате правата им за разпореждане, Вие казвате и на съда: ти тук нямаш думата. Както казахте на Министерския съвет, че след като ДАНС се е произнесъл, те нямат думата повече, не могат да пререшават абсолютно нищо, Вие иззехте изцяло правомощията на Министерския съвет в ситуацията с „Лукойл“. Дерогацията, която Ви е толкова присърце, е единственото в момента решение, което може да търсите в следващите две седмици. Вие трябва да поискате отсрочка и тази отсрочка да е официално поискана от българска страна. Вие под никаква форма не давате индикации ще бъде ли поискана отсрочка и какво се случва след 21 ноември. И за мен всичките Ви действия до момента по тази тема единствено вкарват в ъгъла министър-председателя и няма да се учудя той наистина да подаде оставка.

#76 · speech

Радослав Рибарски

В тази ситуация не мисля, че Министерският съвет може да понесе тази отговорност. Тази отговорност се носи от Министерския съвет, на който ДАНС му нарежда какво да прави с „Лукойл“ и Вие в момента му нареждате как особеният управител да разпродаде този актив. Под никаква форма Министерският съвет в момента няма думата. Благодаря.

#78 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Не, господин Рибарски, не е да не знае какъв е немският модел господин Анастасов, но както и във всички други случаи лъже. И лъже с такава висока концентрация на лъжи, че човек не може да му хване края. Да, нека да припомним, че дерогацията стана по време на нашето правителство, господин Анастасов, да Ви припомня, че ние я направихме, и именно затова „Лукойл“ продължи да работи и да имаме цените, които имаме сега. Но ако бяхме послушали това, което Вие искахте – да спрем дерогацията за три дни, тогава щяхте да видите какви ще бъдат цените в България, какви ще бъдат последствията и всичко останало, но понеже на Вас не Ви пука за българския пазар, не Ви пука за българските граждани, това, което искате, е да създадете колкото може повече проблеми, за да можете след това да си я приватизирате. И това се вижда и от Закона, който внасяте. Кажете ми едно място в света, където рафинерия за три дни е преминала от един тип нефт на друг тип нефт! Няма такова нещо. И понеже не сте инженер-химик, разбира се, няма откъде да го знаете това нещо…

#79 · speech

Байрам Байрам

ДПС – Ново начало, от място

Хайде да правиш сапуна!

#80 · speech

Николай Денков

…но това, което направихме тогава, е това, което трябва да се направи и сега – да се направят заседания на Съвета по сигурността, защото това не са решения на Денков, не са решения на Богдан Богданов, това са решения на Съвета по сигурността, който е дал правилните указания, които правилни указания са внесени в Народното събрание. И добре, че тогава Народното събрание прояви известна доза разум, но сега не виждам дали ще я прояви. И очаквам да видя кой от Министерския съвет, който трябва да изпълни това решение, ще дойде и ще го защити тук пред Народното събрание. Вие не ги допускате да ги изслушаме, те не идват, за да кажат какво е тяхното мнение, и причината е ясна: рискът това да бъде катастрофа е огромен, но на Вас не Ви пука.

#82 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Уважаеми професор Костадинов, аз ще Ви помоля да правите забележка на лицето Денков, когато той излезе тук и каже: някой лъже. Явно той допуска, че всички като него лъжат, мажат, както направи той с дерогацията. По негово време цените на горивата бяха на същите цени, каквито са в целия район, с една малка разлика – ние купувахме руски нефт благодарение на тяхната дерогация, Мирчев знае за какво става дума много добре, на много по-ниска цена, отколкото е Brent и другите сортове в рафинерията. Тя правеше много по-голяма печалба и си я прибираше, и отиваше за войната в Украйна. А, да, чували сме, че и всеки месец отиват едни отчисления към липсващия човек тук в залата, който в неделя ходи на лични посещения в централата на „Лукойл“. Всички тези пари бяха откраднати от правителството на ПП-ДБ начело с лицето Денков и подарени на Русия срещу комисиона. Това е ясно. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#83 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Нека да се върнем към същината на обсъждането. Давам думата на госпожа Искра Михайлова за изказване.

#84 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. В най-общи линии внесеният законопроект касае, първо, национализация на „Лукойл“, след това – приватизация. Това е абсолютно изписано в целия законопроект, на който на Комисията по енергетика дори не беше изчетено името му. Господин Анастасов, в няколко изказвания, тъй като Вие сте явно единствените вносители, а другите са се разписали и нямат представа за какво става въпрос, можете ли да отговорите кое от обстоятелствата в чл. 27а налага тези спешни промени, защото там ясно е записано: „При условия, застрашаващи националната сигурност и обществения ред, или доставки на критични ресурси“? Кое от двете към момента е хипотеза в Република България, защото очевидно е, едно от двете е налично, или и двете? Вие като вносители трябва да дадете този отговор не на нас, народните представители, на българската общественост. Има нещо изключително притеснително, което е изписано в текста на Закона, и това трябва да бъде казано – и се надявам да има и някакви медии, които да го отразят, в чл. 27б, ал. 3, т. 2 и т. 3 касаят формата на особен управител. В т. 2 имаше условие, че този особен управител може да бъде със срок само от шест месеца, освен ако нещо не изисква допълнително удължаване на този срок. В момента в този проектозакон това условие отпада, тоест безсрочно ли става назначаването на този управител, или докато се изпълнят критериите на господин Пеевски, които Вие задавате там на управляващата коалиция? В т. 3 се казва, че не може да има повече от три лица, които да изпълняват условията на особен управител. Този аргумент също отпада, това условие също отпада, като в тази точка, от която отпада условието, се каза, че те трябва да вземат решение единодушно. Отпадайки тази точка, по какъв начин ще се вземе решението? Назначавате особен управител, трима особени управители, 15 човека борд – какво ще назначавате, защото с отпадането на тези две точки не става ясно? И как и под каква форма те ще взимат решение, тъй като условието за единодушие отпада, тоест какво ще стане? Пеевски ще вдига телефона на хората, които са назначени там, и ще казва как ще се взимат решенията? Това казвате Вие с този законопроект. В ал. 5 на § 6 казвате, че трябва да има пазарна оценка. Кой ще прави пазарната оценка, кой ще я възлага и колко ще бъде обективна тя, като ние знаем, че в един обикновен общински съвет не се случва адекватна такава пазарна оценка, сега за „Лукойл“ ще стане тази пазарна оценка? Никой не вярва в това. И най-накрая потресаващата хипотеза в ал. 9 на същия § 6, която казва: „Административните актове, издадени по реда на тази глава, договорите, както и вписванията, не подлежат на спиране, както и на административен и съдебен контрол.“ Давате ли си сметка, уважаеми българи, в момента какво се случва? Едно лице, което задкулисно управлява цялото правителство и мнозинството в Народното събрание, създаде Законопроект за себе си, в който еднолично първо да приватизира рафинерията в „Лукойл“, след което да я продаде вероятно на себе си през подставени лица. Това гласува днес мнозинството в Народното събрание с Комисията по енергетика от 30 секунди, на която не се изчита Законопроектът. И ако някой гласоподавател на БСП и „Има Такъв Народ“ се чуди какво са те, да си даде сметка какво са за Делян Пеевски. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#85 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Има ли реплики към изказването на госпожа Михайлова? Заповядайте за реплика.

#86 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Михайлова, вносителите толкова са бързали с тази своеобразна кражба на рафинерията в Бургас, че са забравили, тъй като в мотивите прочетохме, написали са, че назначението на особен управител ще бъде по модела на Германия. Толкова са бързали, че единствената полза за държавата е именно концесионна или управленска такса, която я има в Германия, са я забравили, не са я написали в този законопроект. И в момента единствената реална полза, която може да има от особения управител за държавата, не е намерила място в този законопроект.

#88 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Михайлова, аз едно уточнение ще направя. Може би не стана ясно на залата и на хората, които наблюдават това заседание онлайн, Вие казахте, че един човек може сам да си продаде това предприятие в крайна сметка, цялата рафинерия. И понеже подозираме, че това е господин Пеевски, аз ще назова случайно една компания, която може да се намести в Бургас. Тази хипотеза дали съществува според Вас, дали Insa Oil може да се намести в този бизнес вече като основен играч в България, а не като второстепенен фактор? Благодаря.

#90 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Ясно е, че господин Пеевски има интереси в този бизнес, въпреки че те са през подставени лица, именно по тази причина има и още нещо в Законопроекта, което се обяснява надълго и нашироко в § 4, чл. 27б, т. 3 – какви са условията за особения управител, на какви критерии той трябва да отговаря, каква връзка – роднинска или еди-каква си, да има, само че как ние можем да си гарантираме, при положение че се намираме в тази ситуация, че там не можем да опишем, че не носи никаква стойност, защото може цялото това нещо да стане подставено лице. Слагаме n на брой хора, нали, на принципа на коалиционното партньорство – единият отговаря пред един, взима заплата от друга политическа група или партия, на телефонно обаждане се отчита на Делян Пеевски. И какво като той няма роднинска връзка с някого от свързаните лица? Отделно не се знае дали точно след 3 дни няма да се окаже, че пък точно има роднинска връзка. В крайна сметка ясното, което днес трябва да знаем, е, че тук един-единствен човек, благодарение на собствените си частни интереси, променя цялото българско законодателство, така че да придобие средства – рафинерия по втория начин. Това е нещото, за което ние не можем да си затваряме очите. От друга страна, към днешна дата трябваше да е излязъл докладът за наличието на горива, който бяхме поискали миналия петък – тук народното представителство и тези от опозицията, което беше включено в точката. Къде е докладът? Защо тук днес не е министърът на енергетиката? Къде е председателят на Комисията по енергетика? Къде е господин Делян Добрев, без който председателят на Комисията по енергетика не може да каже нищо?

#92 · speech

Искра Михайлова

Не сте взели думата, господин Добрев. Вземете я. Вземете я, защото вносителите са един анонимен член на БСП, когото не разпознавам по името кое е лицето; госпожа Павела Митова, която обикновено на телефонно обаждане от ДПС свиква Комисията и прави нещо, но няма представа дори кой законопроект гледа, защото не може да му прочете заглавието в Комисията; и сте оставили на амбразурата Станислав Анастасов от ДПС, който всъщност защитава интересите на началника си, защото, както знаем, „ДПС – Ново начало“ не е нищо повече от една корпорация (шум и реплики от „ДПС – Ново начало“), организирана престъпна схема и няма нищо общо с политическите партии. Това се случва…

#93 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

Back off, back off!

#94 · speech

Искра Михайлова

Никой да не ми подвиква от „ДПС – Ново начало“, защото просто Вие нямате правото. Повечето от Вас дори нямате правото да бъдете в тази зала, защото сте тук с купени гласове и Вашият председател е санкциониран по „Магнитски“ по тази причина…

#95 · speech

Председател Костадин Ангелов

Госпожо Михайлова, госпожо Михайлова! Нека да подхождаме с уважение към народните представители и парламентарните групи.

#96 · speech

Искра Михайлова

…заради влияние в съдебната, в медийната система и за пазаруване на гласове. Кои сте Вие да подвиквате?! Нямате право да подвиквате на нито един български гражданин, каквато съм аз. Нито един от Вас! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#97 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Призовавам народните представители да подхождаме с нужното уважение към всички народни представители и парламентарни групи. Давам думата за изказване на народния представител Христо Расташки.

#98 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Колеги, ние от МЕЧ преди девет месеца още Ви предложихме Проект за решение – държавата да купи рафинерията „Лукойл“ на продажната цена. Едва преди два дни Вие решихте да го гласувате и го отхвърлихте. Какво ни предлагате вместо това? Ние знаехме още тогава, че се задава тази криза. В момента какво ни предлагате? Една национализация по съвсем болшевишки начин. Откога ГЕРБ-СДС и СДС имат такива леви идеи? Аз мога да разбера за БСП, ама тук в Закона са изцяло противоконституционни норми, ще си позволя да Ви прочета някои от тях, които засягат частната собственост – в България по Конституция тя е неприкосновена. Какво правите Вие? От датата на назначаване на особен търговски управител акционерите, съдружниците и едноличният собственик на капитала не могат да упражняват право на глас или правата си на едноличен собственик на капитала, както и да се разпореждат с акциите си в капитала. Тоест Вие налагате една възбрана, която е на никакво основание в момента, на абсолютно всички акционери, управители и така нататък, вместо да поемете пътя, който МЕЧ Ви показа и е много по-демократичен – да закупим централата, да вземем рафинерията на продажна цена. Друго, в ал. 4 от 27в Вие предлагате, че особеният търговски управител – същият, упражнява в пълен обем правото на глас на акционерите. Тоест той все едно е абсолютен собственик – този особен управител, който ще вкарвате. В ал. 8 казвате, че разпоредителните сделки след назначаване на особения търговски управител с акции, дялове от капитала са нищожни. Вие знаете ли какво е, колеги, нищожни сделки? Тук има юристи. Защо да не са относително недействителни? Защо да са нищожни тези сделки? По каква причина? Има определение в правото кога една сделка е нищожна. Дори когато има възбрана върху един имот, когато той се продаде, сделката е относително недействителна спрямо наложилия възбрана. Тук Вие въобще почвате да си измисляте някакви неща, вкарвате нови правни принципи в правото само и само да вземете и да приватизирате централата „Лукойл“ и българската рафинерия. В ал. 9 административните актове, издадени по реда на тази глава, договорите, както и вписването по партидата, не подлежат на спиране, както и на административен и съдебен контрол! Кои административни актове и защо няма да подлежат на съдебен контрол? За да не губите време и да може да приватизирате по-бързо „Лукойл“! Искам да Ви питам накрая, понеже тук „ДПС – Ново начало“ се пънат на трибуната и много го защитават, кой ще бъде този особен управител? Вече имате сигурно имена. Ако ще бъде Делян Пеевски, да не стане както стана с КТБ (смях и реплики от „ДПС – Ново начало“)? Да не стане, не се смейте, да не стане, както стана с „Булгартабак“? Неговият корем не е достатъчно голям и този път няма да може да изгълта „Лукойл“, да знаете. Благодаря Ви.

#99 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Расташки. Има ли реплики към изказването на господин Расташки? Не виждам. За следващото изказване давам думата на господин Ивайло Мирчев.

#101 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Много сме смели от задния ред обаче, но май само от задния ред сме много смели. Благодаря Ви, господин Председател. Знаете ли, коя е най-популярната шега в пленарната зала в последните 39 минути? Каква била приликата и разликата между Чък Норис и мнозинството от Българската енергийна комисия? Приликата е, че Чък Норис и мнозинството – управляващи в Енергийната комисия, могат да направят заседание за 39 секунди. Обаче Чък Норис не може да пътува в миналото. Защото Българската енергийна комисия на Народното събрание успя комисия, обявена за 9,10 ч., да я проведе в 9,05 ч. – за 39 секунди. Това е нещо, което никога в българския парламент не е правено. Подобна арогантност никога не е била прилагана. И това е стилът на Голямото момче. Трябва да си го кажем всички. То се вижда и по-друго. Тези, които защитават и са тук на амбразурата да обясняват колко е полезно това предложение, са само Новото начало. ГЕРБ мълчат, „Има Такъв Народ“ мълчат, председателката на Енергийната комисия я няма. БСП са тук само с гражданската квота. Просто няма кой да ги защитава тези идеи. Обаче дължим едно обяснение на българския народ. И това обяснение трябва да се чуе тук. Какво всъщност се случи през последните две седмици, което ни докара да стигнем до днешния ден? Първо, представители на правителството опитват да въведат особен управител по сегашното законодателство. Тук „Лукойл“ им казват: да, разбира се, няма никакъв проблем, въведете го, само че отдолу всичко ще бъде „Лукойл“, тоест всичко ще си продължи както досега, но ще имаме един фасаден особен управител. Нещо като фасаден премиер – без значение, премиер едно, премиер две или премиер три. В правителството в един момент са осъзнали, че всъщност може би – като хипотеза го допускаме, „Лукойл“ рафинерията не се управлява толкова от България, а се управлява от друга държава. В България има инженери, които могат да сменят някоя тръба, някой вентил, да направят някой и друг ремонт. Но всъщност технологично може би рафинерията се управлява от друга държава. И поради тази причина ще бъде много трудно по този начин да бъде сложен особен управител. В този момент обаче се явява купувачът на активите – руското прокси, кремълското прокси „Гънвор“. От „Гънвор“ казват: край, вземаме всички активи и всичко ще бъде наред. Обаче и българското правителство се снишава, решава, че проблемът е решен, ще има изключение и рафинерията ще продължи да работи. В този момент силен шамар от Американското министерство на финансите, които казват: тези са руски марионетки, цитирам, кремълски марионетки – отпреди няколко часа, в резултат на което тази палава идея умира бързо. И тук се намесва Голямото Д, което ни беше обещало, че прави държава с главно, голямо Д, максимално голямо Д. И казва: ей сега е моментът – взимаме тази рафинерия, тя е наша. Хваща си възможно най-неграмотните юристи, ама най-неграмотните юристи от Новото начало и те съставят този пасквил, който днес ние трябва да гласуваме. Не трябва да имаме никакви съмнения. И не е случайно, че никой от ГЕРБ не излиза да защитава. И тук сега аз, ако съм на Пеевски и ако гледам от кабинета, ще се обадя на Делян Добрев и ще му кажа: Деляне, излизай да говориш! Излизай да говориш! Излизай да защитаваш, защото не може само Станислав Анастасов да е на трибуната и да къса ризи. Щото в „ДПС – Ново начало“ е ясно – и това трябва да си го кажем честно, когато някой не слуша, ако не се раздава достатъчно, яде шамари. Дали това е в кабинета на Пеевски, дали е в хотел „Берлин“, е друга тема. Обаче, ако някой не вярва, да пита членовете на Висшия съдебен съвет след едно решение напоследък дали някой са го привиквали в хотел „Берлин“, дали са го шамарили там. И тъй като на никого в Новото начало не му се ядат шамари от Голямото момче – той няма големи ръце, но все пак от кинетичните енергии е по-така, на никого не му се ядат шамари. Тъй като на никого не му се ядат шамари, идват тука, късат ризи на трибуната, говорят всякакви глупости, знаят, че са глупости, а ГЕРБ са по-ниски от тревата – не смеят да мъцнат. „Има Такъв Народ“ и БСП ги няма, защото знаят, че това не е спасяване на българския пазар на горива, това не е спасяване на България от криза, а просто Пеевски си взема рафинерията. Големият въпрос обаче е какво правим на 22 ноември? Ето, ще го приемете това, имате си мнозинството, ние ще кажем на българските граждани аргументите, Вие си имате мнозинството, приемате го. Какво правим на 22 ноември? Това кой проблем ще реши? Имате технолози, които да управляват рафинерията? Имате някой, който да може да свърши работа? Нямате. Нищо нямате. Вие нямате хора, дето да го напишат това нещо. Тук събрахме парламентарната група и умряха от смях юристите, то не е минавало през Министерството на правосъдието. Знаете ли, че не е минало през Министерството на правосъдието? Вие сте пълен срам с това, дето сте го написали. Не само това. Пратили сте го пò на запад от България. И като сте го пратили пò на запад от България, са Ви казали да си гледате работата и с това. И с това единственото, което искате да направите, е просто да подарите рафинерията на Пеевски. Нямате план. Нямате план за 22 ноември. Нямате план и за 23 ноември. Хубаво е поне българският народ да има план за Коледа, пък знаете по Коледа какво трябва да се прави. И с гласуването на това решение днес единственото, което ще направите, ще е да осъществите мечтата на Пеевски от януари, когато той излезе и каза, че рафинерията трябва да бъде купена. Това ще направите и това ще направите всички Вие, които ще го подкрепите това предложение. Благодаря. (Ръкопляскания, възгласи: „Браво!“ от ПП-ДБ.)

#102 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Мирчев. Първа реплика, господин Делян Добрев. Има ли други желаещи за реплика? Господин Анастасов. Трета реплика. Не виждам.

#103 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Господин Мирчев, аз разбирам, че Вие сте нов лидер на ДБ – да, съпредседател на ДБ, и се опитвате да сте много активен политически и да говорите много от тази трибуна, само че някой път многото говорене е във Ваш ущърб. Както се случи току-що. Защото ми се струва, че Вие много ще се срамувате от това Ваше изказване, когато разберете, че въпросните текстове са изпратени на ОФАК. Въпросните текстове вчера енергийният министър е говорил с Крис Райт, който е говорил с Белия дом и те са казали, че тези текстове се приемат. (Силен шум и реплики.) Тоест, тоест, тоест, тоест Вие, тоест...

#105 · speech

Делян Добрев

Тоест Вие – може да не е днес, но в някои от следващите дни много ще се срамувате, защото тези текстове са нищо по-различно от това, което е прието, като така наречения немски модел, само че са допълнени с това, че може да се разпорежда със собствеността въпросният особен управител.

#106 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, от място

Точно така, ние казахме същото.

#107 · speech

Делян Добрев

И вижте... И вижте, искам да Ви кажа... (Силен шум и реплики.) Ама не подвиквайте…

#108 · speech

Председател Костадин Ангелов

Колеги, нека да не водим... Господин Добрев, за секунда! Нека да не водим дебата помежду си, между залата. Нека да се изслушваме, след това ще имате възможност за процедури или за изказване. Давайте, господин Добрев.

#109 · speech

Делян Добрев

Много се развълнувахте, като разбрахте, че тоя път настъпихте мотиката. Ама наистина настъпихте мотиката тоя път. Тъй като споменахте Пеевски, аз искам да Ви кажа, че аз съм свидетел как Вашият лидер Христо Иванов заедно с генерал Атанасов и с Кирил Петков пиеха уиски във водни чаши. Във водни чаши пиеха уиски заедно с Борисов и с Пеевски. И ако на Борисов и на Пеевски в чашите имаше по 20 грама, на Вашите лидери чашите бяха пълни. Водни чаши. Водни чаши уиски заедно с Пеевски и с Борисов.

#110 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ, от място

Хайде кажи нещо смислено. Стига глупости!

#111 · speech

Делян Добрев

Така че, когато се опитвате, когато се опитвате да правите лични нападки, помислете си дали и Вие един ден няма да пиете във водна чаша уиски в кабинета на Пеевски. Благодаря.

#113 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Мирчев, аз ще бъда кратък. Вие сте наистина много забавен, трябва да бъдете поощряван да излизате по-често. Всичко, което казахте, беше много готино, много сладко. Само за едно съжалявам – че са Ви забранили колегите да споменавате Пеевски. Няколко пъти бяхте: „А-а-а“, нали, и нещо друго. Явно, както Вие се изразихте, защото човек разсъждава, че на другите им се случва това, което и на него – играли са големи шамари. (Смее се.) От онези същите редакции, които писаха снощи само: „Каква прекрасна компания е Gunvor!“ „Капитал“ и „Дневник“ – отворете си ги, ако не са изтрили статиите – аз ще Ви ги дам, принтирах си ги на pdf, както Ви казах. Как няма нищо общо с Русия! Това са Вашите благодетели, нали така? Обаче, така, много ми е интересно – споменахте, че тези текстове не са минали през Министерството на правосъдието. Аз не знам минали ли са, не са ли минали, но ми е много интересно Вие как сте го проверили това. Госпожа Надежда Йорданова ли звънна на бившите си подчинени да види какво е минало през Министерството на правосъдието? И като излезете, да ми обясните дали по същия начин тя звъни на заместничката си, която сега е съдия по делото на Божидар Божанов, да провери какво става.

#116 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председателстващ. Господин Мирчев, моята реплика е към Вас. Вие споменахте, но не обяснихте достатъчно добре защо това законодателство е напълно излишно. Господин Добрев всъщност почти го обясни. Към момента има Закон, приет 23-а година, за който и господин Добрев е гласувал, който закон дава право на Министерския съвет да въведе особен управител в „Лукойл“. Нещо, което ние казахме, че трябва да се случи още в момента, в който бяха изпълнени условията, а това беше налагането на санкциите. Защо и до ден днешен няма особен управител, никой от правителството не се явява да обясни, нито какъв им е планът. Това законодателство е допълнението към немския модел, който в България беше приет 23-а година, а именно този особен управител, като влезе вътре, да може да разпродаде всичко – без съдебен контрол, на когото си иска, на каквато си цена иска! Господин Добрев, току-що отменихте частната собственост. Честито! Та, господин Мирчев, бихте ли обяснили на господин Добрев, че аз лично силно се съмнявам някой уважаващ себе си юрист, да не говорим за международна организация или друга държава, по някакъв начин да се е съгласил на нещо такова? И да не се окаже, че ще получим опровержение от ново посолство, както получихме по повод срещата с господин Камерън.

#117 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. За дуплика – господин Мирчев, заповядайте. Следващо изказване – господин Йордан Тодоров от ВЪЗРАЖДАНЕ. (Реплика.) Има, той е записан.

#118 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Благодаря за репликите, колеги. Господин Добрев, много бързо Ви се обади Пеевски да излезете. Иначе по отношение на това, че било одобрено в Щатите, в OFAC, ами да дойде министърът да го каже. Ние искаме от доста време министрите, премиерът да дойдат да обяснят и да разкажат на Народното събрание. Ние не искаме да ходят на „Илиянци“ да разказват – искаме да дойдат в Народното събрание, така както е редно. Само че никой не идва. Никой не идва и не казва. Ние сме го изпратили в Щатите – в Щатите казаха: това нещо е окей. И се притеснявам, господин Добрев, да не стане малко като с Дейвид Камерън. Защото един известен бивш премиер онзиден каза: аз ходих, говорих, преговарях с Дейвид Камерън, за да махнем „Магнитски“ на Пеевски. После се оказа, че не е говорил. Беше бързо опроверган от посолството. Да не е такъв разговорът? Да не е някой на чашка, както Вие бяхте казали, да са пили, да са говорили и да са стигнали до този извод? По отношение на текстовете. Ние сме на същото мнение. Искаме германския модел. Обаче текстовете за собствеността, само дето не пише: трябва да я продадем на Пеевски или Жоро Инсата. Само това не пише в тези текстове! Всичко друго го пише, само това не е уточнено! По отношение на Вашето подмятане, че може да дойде ден, в който аз да пия уиски в кабинета на Пеевски във водни чаши. Единственият ден, който може да дойде, е Пеевски да дойде в моя кабинет да пие една студена вода по начин, по който ще го запомни. Аз уиски и не пия, и алкохол не пия. Изводът, господин Анастасов, между другото, не е за коментиране, тъй като мисля, че той днес с тези излизания, с това активно участие ще си спечели благоволението на Делян Пеевски. И ще бъде спокойно, защото няма да бъде ошамарен. Обаче големият извод е следният: нямате план. И това е лошото за страната. Извън всички смешки, извън всякакви заигравки – нямате план. Нямате план от първия ден. Част от Вас, гледам, са върнати от екскурзия и са тук с моряшки тениски. Просто не знаете какво правите. В паника сте! Трябваше тук да са министрите, трябваше тук да е премиерът. Трябваше те да рапортуват на народните представители кой какво е свършил, какво е говорил с отделни правителства, с отделни посолства, така че в България да няма криза. И нямат никакво значение всякакви юридически аргументи, когато на 22 ноември, защото Вие нямате план за 22 ноември, цената на горивото е различна. И това е големият риск. Защото си играете с огъня в момента. Да изпълните мечтата на Голямото момче, без да имате план, без да имате идея въобще какво правите. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#120 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Аз, честно казано, не знам кое е по-лошо – това, че идва криза с горивата, или това, че вече политиците директно си признават, без да се крият, че марионетното ни правителство е на пряко разпореждане на Щатите. Не знам наистина кое е по-лошото от двете. То не че е само за България. Това вече се случва и на ниво Европейски съюз. И е много срамно, че сме допуснали като континент, като най-стария континент, да сме в това незавидно положение, при което Щатите директно ни казват каква политика да провеждаме тук, в Европа. То не че не се случваше и преди това, но просто беше прикрито поне зад някакъв смокинов лист, зад кухи фрази като „евроатлантизъм“ или „партньорски задължения“. Сега, връщам се към това, което пише в мотивите, че всъщност със Законопроекта се прилага немският модел, който реално е получил вече така наречената дерогация, или изключение от тези санкции. Искам да Ви кажа, че Германия успя да получи изключение от санкциите просто защото си поиска изключение от санкциите, а не защото има назначен особен управител.

#122 · speech

Йордан Тодоров

Защото това, което българското правителство направи – между другото, ние от ден първи, може би няколко минути – няма и час, след като бяха наложени тези санкции, веднага поискахме от правителството да поиска изключение и за България, и за българската рафинерия. Това, което българското правителство направи цяла седмица по-късно, беше да попита дали може да попита дали можем да получим изобщо такова изключение за нашата рафинерия! Попита дали може да попита! Аз толкова срамна позиция на българско правителство, честно казано, то наспорил Господ де, но… Сега, не е вярно и че това е немският механизъм, който се прилага с този законопроект, защото, да, немският механизъм е с особен управител, такъв, при който на компанията „Роснефт“, която е в Германия, се гарантира нейната работа, гарантира се това, че финансовите потоци няма да стигат до санкционираната държава, но тя продължава да работи по нормален начин. И всички приходи, които надвишават всъщност оперативните разходи, се прехвърлят в ескроу, или блокирани сметки, които се управляват директно от държавата, от Министерството на финансите се управляват. И съответно собственикът не може да разполага с тях – може да разполага едва тогава, когато тези санкции бъдат премахнати и когато вече се върне собствеността обратно, не с особен управител, а със собственика на капитала. В Германия особеният управител може да оперира само и единствено – да се разпорежда, с оперативни разходи за заплати, за доставки, за поддръжка например, но не може да извършва разпоредителни сделки с акции или с дялове на капитала. Такова нещо там няма. А тук с това, което се предлага в § 6, ал. 4, 5, 6, 7, на практика се връщаме в едни отминали времена, в комунизма, което не е учудващо с оглед на това, че държавата ни се управлява от човек, който разбира управлението като това да стои на дивана в кабинета си и да я управлява по телефона. Благодаря.

#123 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли реплики към изказването на господин Тодоров? Изказване? Реплика – заповядайте, госпожо Рангелова.

#124 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Тодоров, миналия месец Министерството на финансите на Съединените американски щати наложи санкции срещу „Лукойл“ в опит да намали приходите на Русия от енергийния сектор. Бихте ли казали обаче кой е големият губещ от тези санкции – Русия, „Лукойл“, България или Европейският съюз? Благодаря.

#126 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Рангелова, на практика ставаме свидетели на пренареждане на геополитическата енергийна карта в целия свят. Това, което се случва, е, че в момента Русия си изтегля активите от Европа към Китай, най-вече към Хонконг, където са далече от санкционния режим. Китай също печели, защото и Русия не са губещи в никакъв случай, защото те, на практика, си запазват своите парични потоци, запазват си и стратегическото влияние. Китай също са печеливши от цялото това пренареждане, защото получават допълнителен достъп до евтини руски енергийни ресурси. САЩ най-малко пък са губещи, защото те си запазват геополитическото влияние и влиянието, контрола върху световните парични потоци чрез нефтодолара, чрез посредници. Големият губещ безспорно е Европа, защото Европа губи достъп до евтините руски ресурси. В същото време виждаме, че икономиката, индустрията на Европа рухват, виждаме, че Европа се управлява от фашизирани лидери, които са готови да жертват народите си, само и само да изпълнят разпорежданията на Щатите, на своя господар. Така че големият губещ със сигурност е Европа. Имайте предвид, когато говорим за тези санкции, че „Лукойл“ управлява активи в Европа само в размер на 5%. 5% от активите на „Лукойл“ са в Европа. Тоест, дори да бъдат ударени по някакъв начин от тези санкции тези активи, 5% – тях бълха ги ухапала, това е едно голямо нищо за тях. Така че големият губещ са Щатите. И тук трябва да помислим дали САЩ наказва по този начин с тези санкции Русия и наистина това им е целта, или не искат всъщност да накажат Европа, защото на тях им е ясно какво ще последва за икономиката на Европа, до каква криза с горивата ще доведе това, напълно им е ясно; и дали по този начин всъщност не искат да ударят Европа точно защото войнолюбивите европейски лидери продължават една безсмислена война. И президентът Тръмп неведнъж го е казвал, че той е против и иска да приключи по-бързо. Но войнолюбивите европейски лидери продължават да упорстват в тази посока, продължават да си мислят, че ще спечелят войната, или там всички мантри, с които непрекъснато ни облъчват по медиите. Според мен това е по-скоро целта на тези санкции – да се натисне икономиката на Европа и да се притиснат европейските лидери, отколкото по този начин да се повлияе на Русия.

#128 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря, професор Ангелов. Колеги, едно текстче само ще Ви изчета. Няма да Ви досаждам, виждам, че не Ви е приятно. Искате да развиете геополитически тези, докато ние се занимаваме с България. Ще Ви изчета чл. 17б, той е за ПП-ДБ, от немския закон за сигурността на енергийните доставки, защото казвате, че там няма прехвърляне на активи. „Член 17б – Прехвърляне на активи. Алинея 1 – В случай на предприятие, което е поставено под попечителско управление със заповед съгласно параграф 17, алинея 3, изречение 1, Агенцията на федералното правителство посочва в параграф 17, алинея 4, номер 2 и може да разпореди прехвърляне на активи извън параграф 17, алинея 5, изречение 2, ако: 1. Прехвърлянето е необходимо за осигуряване на функционирането на общността в енергийния сектор, както и за поддържане на сигурността на доставките. 2. Съществуващо попечителско управление съгласно параграф 17, каквото е в момента вече в Германия, не е достатъчно подходящо за изпълнение на тази цел. Прехвърлянето на собствеността върху активите, съгласно изречение 1, изисква съгласието на Федералното министерство на икономиката и защита на климата за неговата валидност. Съгласието на Федералното министерство на икономиката и защита на климата се дава с административен акт и в съгласие с Федералното министерство на финансите. Параграф 17, алинея 3, изречение 2 и 4 се прилагат съответно. Алинея 2 – Бенефициенти на прехвърлянето по смисъла на алинея 1 могат да бъдат федералното правителство и частни или публични предприятия. Прехвърляният актив може да се използва само за целта, посочена в алинея 1, изречение първо, номер 1. Ако прехвърлянето се извършва към федералното правителство или към предприятие под попечителство на мажоритарна собственост на федералното правителство или към дъщерно дружество на такова предприятие, което в крайна сметка е под контрола на федералното правителство, параграф 20, алинея 30 се прилага съответно. Алинея 3 – Федералното правителство на икономиката и защита на климата изслушва собственика или собствениците на предприятието, което е поставено под попечителско управление със заповед съгласно параграф 17, алинея 3, изречение 1, и дава възможност да се коментира в подходяща форма. Федералното министерство на икономиката и защита на климата, колеги, може да се откаже от изслушване, доколкото това би било свързано с несъразмерни усилия или би застрашило целта на прехвърлянето на актива.“ Край на юридическия дебат.

#129 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Има ли реплики към изказването на господин Анастасов? Господин Василев, заповядайте за първа реплика. Други реплики има ли към изказването? Няма.

#130 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Анастасов, много хубаво изчетохте. Може ли да продължите да четете и текста, където според Вас в немския закон пише, че всички тези действия на немското правителство не подлежат на административен и съдебен контрол?

#133 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Василев. Дуплика желаете ли, господин Анастасов? Дуплика желаете ли? Не. Следващо изказване – госпожа Павела Митова, заповядайте.

#134 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, внимателно слушам Вашите аргументи. От приблизително седмица и половина в българското медийно пространство всякакви хора от опозицията се упражняват върху това какви решения трябва да вземе или да не вземе управляващото малцинство. Големите упреци към нас бяха, че ние не сме реагирали навреме, че имаме твърде кратък срок от време, за да можем да вземем някакво решение. Аз днес наблюдавам как ни упреквате в това, че бързаме. Оксиморонно ни упреквате, че бързаме, след като една седмица ни упреквахте за това, че се бавим. Смятам, че решението, което взимаме в момента, е своевременно. Другият упрек, който чувам от опозиционните партии, е, че това решение не е било съгласувано. Съгласувано с кого? С Вас ли, уважаеми колеги, трябва да бъде съгласувано… (реплики от народния представител Искра Михайлова), или с единна Русия, госпожо Михайлова? С кого точно да го съгласуваме това решение? Съгласували сме решението с американските власти и с европейските ни партньори, така както трябва да бъде, защото ние сме европейска държава, която е част и от НАТО. Радвам се, че голяма част от българското мнозинство възприема тези решения. Това, което днес чуваме, е, че не било съгласувано с Министерството на правосъдието. Онзиден аз бях на среща в Министерството на енергетиката, на която присъстваха представители от управляващата коалиция, министър Жечо Станков и министъра на правосъдието. Това, че не е съгласувано с някакви назначения на госпожа Йорданова в Министерството на правосъдието, не означава, че не е съгласувано с Министерството на правосъдието. Дали аз съм на някакво обаждане, на когото и да било, не е Ваша работа, защото Вие сте на обаждане от единна Русия. И ние няма да допуснем хора, които са на такова обаждане, да взимат важните решения за българските граждани. Имаме време до 21-ви, за да вземем някакво решение, което да защити българските граждани, и това е решението, което е одобрено от американските ни партньори. Дали Ви харесва, или не, в случая няма да има абсолютно никакво значение, защото само до няколко дни всичките Ви аргументи по казуса ще бъдат абсолютно безпредметни. И най-вероятно Вие ще се срамувате от себе си. Аз преди няколко дни Ви благодарих за подкрепата, която ни оказахте под друг законопроект, свързан с „Лукойл“. Надявам се и днес да подкрепите това решение, защото това е държавническото поведение. Благодаря Ви.

#135 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Първа реплика – госпожа Михайлова. Заповядайте. Втора реплика – господин Йордан Иванов. Трета реплика – господин Манов.

#136 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Митова пита дали някой тук не се е срамувал. Митова се срамува, защото, както виждате, тя не беше тук през цялото време на дебата и в момента отново не е тук – гузен човек, човек, който потъпка правото днес в Комисията, човек, който е на едно телефонно обаждане, който, не знам с какви очи, застава на тази трибуна и говори за някакви други телефонни обаждания. Тази дама е на телефонно обаждане. За съжаление, тя през цялото време не разбира какво прави, и се налага Делян Добрев да говори вместо нея, стоейки до нея на Комисията. Това всички членове на Комисията по енергетика го знаем. Това е дама без мнение, която през половината време, да не кажа през цялото, не разбира какво работи. Днес тя дори не успя да прочете името на Законопроекта, дами и господа народни представители, уважаеми български граждани. Тя не може да прочете името на Законопроекта, но днес излиза тук да чете морал. Нещо, написано там, в задната стая, което ѝ е дадено тук да прочете. Това са БСП и „Има Такъв Народ“, които взимат листчетата от Делян Пеевски и от време на време от Бойко Борисов, когато успее да изпече там, около новия си началник. Тук говорителите – Станислав Анастасов на „ДПС – Ново начало“, ясно показват какво и кой управлява в момента държавата, и другият човек, който излиза от време на време, там по-слабият коалиционен партньор ГЕРБ, в лицето на Делян Добрев. Къде са БСП в безименния си човек? Какво отношение взимат те по този дебат – Българската социалистическа партия? Добър ден! Тук ли сте?

#138 · speech

Искра Михайлова

Някакво мнение по въпроса имате ли? Имате ли някакво мнение по въпроса? За ИТН е ясно. Там е куче на каишка. Свиркаш, хвърляш нещо дребно и той изпълнява – скача, ляга, каквото му се каже. Това е положението в момента. Митова да излезе да каже какво мисли по това. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#139 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Ще призова народните представители да се съсредоточим върху същността на дебата. Заповядайте, господин Иванов.

#140 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Господин Председател, колеги! Господин Ангелов, добре е да призовете госпожа Митова да се върне в залата, защото това са добрите парламентарни практики, тъй като тя направи изказване, което беше шест пъти по-дълго от заседанието на Енергийната комисия. Нищо, че беше три минути. То беше шест пъти по-дълго от самото заседание, в което участваха 12 човека. И винаги, разбира се, когато няма какво да кажете по същество по абсурдните Ви законопроекти, тръгвате към персонификация на дебата, към Надежда Йорданова, някакви назначения, към Ивайло Мирчев и други колеги. Сега нека да обясним защо някакви хора говорят в рамките на две седмици по повод „Лукойл“, и причината, колеги, е това, че управляващите не казват какво планират да правят. Всъщност в рамките на дупликата, която видимо няма да направи госпожа Митова, трябва да чуем отговора на два въпроса, които са важни, които са ключови. Първият въпрос е: какво точно сте съгласували с партньорите, по Ваши думи, цитирам? Тези текстове ли съгласувахте? Какво сте съгласували?

#142 · speech

Йордан Иванов

Господин Добрев, казвате точно така. Ами ако днес излезе опровержение, че това не е вярно, какво правим? Тези текстове ли съгласувахте, първо? И второ, второ, кажете: какъв Ви е планът? Добре, тези текстове сте съгласували, Вие имате мнозинство и арогантно ще ги прокарате днес. Искам да питам: какъв Ви е планът? Ще се продадат активите на „Лукойл“ ли? Няма ли да правите това? Ще се вземе изключение и „Лукойл“ ще функционира и няма да има криза ли? Какъв Ви е планът? Кажете! Защото в този дебат Вие предлагате тези текстове и излизате – правите някаква квази защита на текстовете, без по никакъв начин да аргументирате какъв Ви е Вашият план, за да няма криза, парализа на движение на стоки в България. Какъв е Вашият план, колеги?

#144 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Ще си позволя да се обърна към госпожа Павела Митова в стихотворна форма. Аз знам, че тя ме гледа в момента. Това е един много хубав, бих казал, прекрасен стих от един голям български поет, който преди много години беше използван за една друга млада дама, която тепърва навлизаше в политиката. Стихът е следният: От формите на Вашето съвършенство, госпожо Митова, с наслада пият нашите очи. Не нарушавай чудното блаженство, о, моля те, мълчи, мълчи, мълчи! Благодаря Ви.

#145 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Манов, отново ще направя... и ще призова народните представители да запазваме що-годе нормалния тон.

#146 · speech

Красимир Манов

Кой е възпявал председател на комисия със стихове?

#147 · speech

Председател Костадин Ангелов

Разбирам Ви, разбирам Ви, но аз също, освен че разбирам буквалния смисъл, разбирам и метафоричния смисъл. Така че призовавам Ви, призовавам Ви да бъдем по-обрани в изказванията си. Дуплика? Няма дуплика. Следващо изказване – господин Цончо Ганев. Колко време има групата? Колко време има групата? Общо – с удължение – седем минути.

#148 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Срамен етап от така наречения демократичен преход. След толкова години уж демокрация, уж проспериращ клуб, в който влизаме от 1 януари, и накрая стигаме до брутална национализация. Нещо повече – никой да не може след това да обжалва каквито и да било актове пред съдебната система. Нещо повече – това нещо идва от хора, които се бият в гърдите, че са първи и предани евроатлантици. Не знам дали си давате сметка, че аршинът, с който съдите, също ще бъде съден и спрямо Вас. Не знам дали си давате сметка, че така, както и национализирате днес, утре ще дойде и на Вашите глави. Не знам дали си давате сметка, че когато национализирате международна компания по такъв брутален начин, няма да си облекчите положението. Но иначе Ви разбирам, Вие нямате избор – на 21-ви оставате държавата без горива, без държавен резерв. Нещо повече – опоскали сте го, окрали сте го и най-вероятно цялото това нещо го криете документално. И то ще стане ясно. Оттук нататък какво предстои за Вас? Оттук нататък не само за Вас – Вие ще се скриете и най-вероятно на някой остров ще отидете. Но за България предстоят международни арбитражи да бъдем осъдени за милиарди, за това, че си позволявате да откраднете, да влезете в компания, която е международна и е регистрирана фирмата майка в Австрия. Оттук нататък ще трябва да дадете много отговори на българския народ защо точно и какво точно направихте. А иначе обслужвате корпулентния на първия ред. Превърнали сте се всички в негов придатък. Каквото Ви каже, това правите. Днес Ви казва да продадете дадена компания – ще я продадете. Утре Ви казва да я национализирате – ще я национализирате. Но имената Ви седят и всеки един от Вас ще си носи персоналната отговорност за това безочливо мероприятие, което спретвате днес. Безочливо мероприятие, което в дългосрочен план България ще изплаща с милиарди, за които ще бъдем осъдени.

#149 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Проданов. Други реплики? Не виждам.

#150 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ганев, може ли да бъдете малко по-конкретен в това какви дългосрочни последици може да има за България от една подобна сделка? Благодаря.

#152 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Тридесет и шест години евро-атлантически либерализъм доведоха дотам, че България да бъде изправена пред реална криза с горивата. Реална криза, в която липсата на горива може би ще е една от малкото последици за всеки един потребител в лично качество, защото България ще остане в ситуация, в която няма да може да обслужва дори и международните полети и самолетите, тъй като няма да има и керосин. Цялото това нещо е облечено под евроатлантизъм, обяснявайки години наред какво брутално зло е „Лукойл Нефтохим“. Не коментираме и хилядите хора, които са застрашени да останат без работа. В тази връзка, господин Председател, пак да припомним и да запишете, че ще направим между първо и второ четене предложения за промени. По-конкретно, за да стане ясно, ще искаме да отпадне § 6 и да остане чл. 27б, ал. 3, т. 2 и т. 3. Сега, това, което предстои заради грабежа, който подготвяте. Не знам дали си давате сметка, че в момента подготвяте нов 9 септември за конкретна компания, която искате да заграбите, да я продадете след това. И това е безпрецедентно, което искате да се случи. Защото ясен е най-вероятно вече и купувачът – международна компания, която ще заграбите. Респективно в същия ден България ще бъде наказана и ще бъде санкционирана от Русия. Това не Ви интересува, нали? Добре. Тогава обаче, когато същата тази държава заведе международните искове и арбитражи, по които България да бъде осъдена за стотици милиони, а не се знае дали ще има таван на тези обезщетения, за които ще бъде осъдена страната ни, в такъв момент, при нов парламент, когато от нас зависи, ще носите вече персонална отговорност – всеки един от Вас. Всеки един от Вас! И няма да има само глоби, ще има и други наказания, за които ще бъдете съдени от честен и справедлив български съд.

#154 · speech

Цончо Ганев

Защото това, което наблюдаваме в момента, наистина минава всякакви граници, всякакви граници, само и само Вие да угодите на един конкретен играч. И когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме, че трябва да има преосноваване на българската държава, Вие го потвърждавате с действията си. Когато ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казваме, че трябва да имаме изцяло нова Конституция, за да не може да деребействате по този брутален начин, Вие го потвърждавате и нуждата от това нещо се потвърждава с Вашите безумни предложения. Когато ние казваме, че трябва да има тотално преосноваване на българската държава и на българската съдебна система, защото тя е завладяна от конкретен играч, който владее огромната част, но една пък друга част се владее от други бивши управляващи, това се потвърждава. Трябва да има преосноваване на българската държава, да изчезнат всички такива като Вас, които се продавате за жълти стотинки. Вас просто историята ще Ви затрие, ще изчезнете, но ще носите персонална отговорност – всеки един от Вас в тази зала.

#156 · speech

Александър Рашев

ИТН

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Виждам, че господин Манов го няма в залата, но тъй като бях провокиран от неговото желание да цитира поезия, в моето изказване, или по-скоро процедура, тъй като не е по съществото на дебата, аз искам да цитирам любимо мое стихотворение, или по-скоро края му – „В механата“ на Христо Ботев, а там се казва: „а вий… вий сте идиоти!“ Благодаря.

#157 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Рашев. Пак ще призова народните представители да запазим разумния тон. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Има ли реплики към изказването на господин Рашев? Не виждам. За следващо изказване е записан народният представител Костадин Костадинов. Заповядайте, господин Костадинов.

#158 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Три варианта имаше България, които можеше да използва, за да реши този проблем. И трите варианта не се осъществиха и заради това сега стигаме до ситуация, в която управляващите от ДПС и ГЕРБ ще откраднат една милиардна транснационална компания. Първият вариант беше още в първия ден, в който стана ясно, че са обявени тези санкции, да се потърси контакт с администрацията на президента Тръмп и да се търси изключение. Очевидно е, че такова изключение може да бъде дадено, защото такова беше дадено на Германия. Само че българската държава проспа една седмица, след което зададе въпрос как да зададе въпрос. Тоест пита дали да пита и как да пита. Безкрайно унизително! Второто нещо, което можеше да бъде направено и което също не се направи, е България да каже, че няма да спазва тези санкции. Защо? Ами по същия начин, както не спазва санкциите по отношение на физическото, доста мащабното физическо лице Делян Пеевски. След като може да не се спазват санкциите за едно физическо лице, би следвало да не могат да се спазват санкциите за едно юридическо лице. Това нещо обаче също не се прави. Третото нещо, което може да направи правителството в тази ситуация, което, между другото, се е случвало назад във времето в историята на България няколко пъти, е когато правителството види, че се изправя пред криза, в която няма вътрешна подкрепа, няма външна подкрепа, просто да подаде оставка. И тогава други политически сили или друга политическа сила, която разполага с вътрешна и външна подкрепа, да реши този проблем. Това се е случвало в историята на България няколко пъти. Този случай обаче също няма да го видим осъществен поради простата причина, че правителството предпочита да открадне активите на „Лукойл“. Беше казано от моите съмишленици от ВЪЗРАЖДАНЕ, ще го повторя пак: „Лукойл“ не е руска компания, „Лукойл“ е една транснационална компания, която контролира 6% от световния оборот на нефт, нефтопродукти, горива, смазочни материали и всичко останало. Шест процента! Прекалено едра хапка дори и за нашите нагли, оядени, охранени, самодоволни и самозабравили се крадци. Точно поради тази причина ще ядат хурката след това, защото не само руските, но и представителите на собствениците от ING, от конфигурацията и конгломерата на Ротшилд, няма да оставят по никакъв начин това посегателство върху техните активи. Как си представяте в момента тук някой...? Вие разбирате ли, че правите прецедент – създавате особен представител, който влиза в една частна фирма и решава да я продаде?! Ами утре, вдругиден може да го направите с всяка една друга частна фирма. Може да го направите и с всеки един гражданин. Защото нашето законодателство не прави разлика между юридически и физически лица – всички са еднакви пред закона. Утре, вдругиден някой може да реши да продаде примерно, да кажем, имотите на граждани, физически лица – няма проблем. Ние, разбира се, ще пуснем искане до Конституционния съд. Наясно сме, че Конституционният съд, бидейки политически орган, е подчинен в момента на управляващите, няма да вземе това решение, но сме длъжни все пак. Макар че и Конституционният съд показа, че е една марионетъчна структура, която, общо взето, действа в съзвучие с управляваща престъпна шайка. Само че в крайна сметка сме длъжни да използваме тези средства, с които разполагаме. Другото нещо, което ще направим и което както днес, между другото, вече сезирахме Европейската комисия заради това, че управляващото мнозинство взе решение да забрани, абсолютно противоречащо на всички основни правила и договори за функциониране на Европейския съюз, износа на нефт, нефтопродукти, горива и смазочни материали за страните от Европейския съюз, така ще направим другата седмица и с това решение. Защото беше казано, пак от моите съмишленици от ВЪЗРАЖДАНЕ, че тук се касаят интересите на държави – членки на Европейския съюз, и на други европейски държави, като Швейцария примерно, където са разположени една част от фирмите, участващи в международния транснационален консорциум „Лукойл“. Така че престъпниците, които в момента управляват нашата страна, наистина ще се наложи да понесат много сериозна наказателна отговорност както от българското правосъдие, така и от представители на други страни. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#159 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Има ли реплики към изказването? Господин Анастасов, заповядайте за първа реплика. Има ли втора реплика към изказването?

#160 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Костадинов, хубава пледоария в защита на „Лукойл“ и руските интереси в България. Разбираме, че Вие всъщност целите това, което иска и Асен Василев – да има съдебен контрол над актовете, така че да може в момента управителят на „Лукойл“, когото той добре познава, с когото си пътуват в неделя, ходят до централата на „Лукойл“, да може да пусне една жалба срещу решението и после някой член на Съюза на съдиите, така, от обкръжението на госпожа Йорданова, удобно да потвърди тази жалба и да уважи правните претенции на „Лукойл“. А целта на санкциите е съвсем различна. Целта на санкциите – и Вие го знаете много добре, друга тема е защо се правите и ги говорите тук тези неща, е да се ограничи руската собственост и приток на капитал към Руската федерация. И този законопроект прави точно това. Ако има обжалваемост, господин Василев, Вие много добре знаете, че пръв Александър Величков ще хукне да пусне жалба, защото той има правен интерес, защото особеният управител ще отстрани него. И как работи механизмът нататък, можете да ни разкажете, но Вие не искате. Трябва само на службите да разчитаме да дават информация за Вашите движения. Господин Костадинов, за последен път ще попитам Вас. Цончо Ганев каза, че е много загрижен за хората, които работят в „Лукойл“. Те са над 20 хиляди души. Има доста други работещи в свързани бизнеси с „Лукойл“ . Въпросът ми е следният: днес Вие ще забавите ли приемането на този закон на две четения – нещо, което ние искаме да направим, така че да спре да работи рафинерията до 21-ви? Вие ще поемете ли тази отговорност, обслужвайки руския интерес на „Лукойл“ – да ударите българските работещи там, българските граждани и българския бизнес, който е свързан с тази рафинерия? Или ще ни дадете възможност с този закон – по модела на Германия, след като направим стъпките като тях, ние да получим лиценз да оперираме, докато уредим собствеността на рафинерията? Вие на чия страна сте: на интереса на „Лукойл“ или на интереса на 20 хиляди работещи и бизнеса? Давам Ви възможност, ако наистина сте заинтересовани от тях, излезте и обявете: оттегляме тези. Вие дори не знаете, сега ги прецизирахте какво да ударите като предложение между първо и второ четене, така че днес да може да приемем този закон и да защитим българския интерес, българските работещи там и най-вече рафинерията да продължи да работи, така че да не разчитаме само на тези запаси, които има.

#161 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. Има ли други реплики? Не виждам. Имате възможност за дуплика, господин Костадинов. Заповядайте.

#162 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Аз искам да благодаря на Анастасов за това изключително рядко срещано самопризнание, което направи от тази трибуна. Човекът си каза: първо, службите казват къде кой ходи, което означава, Анастасов, че Вие очевидно през Вашия човек Деньо Денев, който трябва да лежи в затвора заради това, че върна 10 експулсирани от България украински престъпници, мафиоти, Вашият човек Деньо Денев очевидно следи Асен Василев. Това беше първото самопризнание и само заради това нещо Деньо Денев трябва да бъде съден. А Вие, между другото, също трябва да отговорите как точно разполагате с информация от службите. Ние защо нямаме информация от службите, Анастасов? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Вие контролирате службите ли? Нали знаете, че това, което казахте сега, е престъпление, Анастасов? Престъпление, второ престъпление. (Реплики от народния представител Станислав Анастасов.) Може да ми вземете лично обяснение, даже Ви давам възможност, ето. Така, второто нещо, което направихте като самопризнание, Анастасов: Вие казахте какво ще направи Вашият човек, когото ще назначите, защото Вие вече знаете кой ще бъде назначен – този, който всъщност ще бъде крадецът, официалният крадец на „Лукойл“, представителят на официалната крадлива организация в лицето на Вашето правителство. Вие казахте какво ще направи той – второ самопризнание. Аз силно се надявам, че това сега, което в момента казахте, ние ще се постараем да го разпространим максимално, защото медиите няма да го отразят, разбира се. Но ние ще направим всичко необходимо това да се отрази, защото всъщност какво казахте Вие? Една партия в лицето на Вашата престъпна политическа формация, шайката „ДПС – Ново начало“, контролира службите...

#164 · speech

Костадин Костадинов

Господин Ангелов, наложете ми забележка. ...контролира службите. Освен всичко друго, предварително е определила кой човек ще бъде начело на „Лукойл“ и кой човек ще се разпорежда. На следващо място, Анастасов, Вие трябва да кажете ще поемете ли отговорност да платите милиардите, които България ще трябва да плаща обезщетение. Не си ровете в телефона, когато Ви говоря, и слушайте внимателно, защото накрая в един момент… И не ми показвай среден пръст, момченце, защото, ако дойда, ще ти го навра да не казвам къде! Ясен ли съм? (Силен шум и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#166 · speech

Костадин Костадинов

Ясен ли съм? Ясен ли съм? Така че това, което Вие трябва да поемете като отговорност сега, в момента, е да кажете готови ли сте да платите тези милиарди, защото, много пъти казваме и пак ще го повторим, „Лукойл“ не е руска компания. „Лукойл“ е транснационална компания, в която собственост имат толкова много конгломерати от западноевропейски фирми, че е дори трудно да бъдат изброени. И ако някой от Вас има смелостта да излезе и да каже, че е готов да плати тези милиарди, добре, защото ние искаме „Лукойл“ да продължи да работи, искаме българският „Нефтохим“ да продължи да работи. И затова подкрепихме предложение, срещу което Вие бяхте против – да се изкупи този актив от „Лукойл“ и да стане отново българска собственост. Но да се изкупи, не да се открадне, разбирате ли? Тогава вече ние ще сме сигурни, че тази наша рафинерия, този наш национален актив, капитал, който някога беше продаден от правителството на Иван Костов, ще бъде действително осигурен занапред и за нашите деца. Така че ето на тези въпроси трябва тепърва Вие да отговаряте пред тях, защото ние знаем. Да, ние ще внесем нашите предложения и ще искаме отпадане на текстове. Най-важното нещо, което ще искаме, е отпадането, господин Ангелов, казвам и аз за пореден път, отпадането на възможността да се продава активът от страна на особения представител, но това, което ние най-много искаме, е тази компания да продължи да работи. А за да стане това нещо, решението, което Вие в момента искате да предложите и което ще бъде прието, не трябва да се приема, защото в противен случай има много начини тази компания да спре да работи. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще направим всичко необходимо, за да не се случи това. Ще влезем и в контакти включително и с основните президентски администрации, включително и с държавите – членки на Европейския съюз, както казах и в основното си изказване, ще сезираме Европейската комисия заради това престъпление, което Вие в момента правите. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#167 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Налагам Ви дисциплинарната мярка „забележка“ във връзка с използваните обидни думи и квалификации.

#168 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, встрани от микрофоните

А на него, че ми показа среден пръст, ще му наложите ли? (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#169 · speech

Председател Костадин Ангелов

Аз казвам за това, което казахте от трибуната. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) За процедура ли? (Реплика от народния представител Станислав Анастасов: „Лично обяснение.“) Давам Ви думата за процедура. Заповядайте.

#170 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Председател, аз първо държа да се извиня на залата, че слязох на нивото на господин Костадинов, така емоционално реагирайки на простотиите му. Сега, първо да му отговоря на някои работи, защото той лъже нагло като дърт… възрожденец, хайде, така ще го кажа. Господин Костадинов, тази информация от службите беше публична и беше изнесена в Комисията за „Лукойл“. Така че си хванете хората в Комисията по енергетика и им приберете двете трети сега, че не са Ви докладвали какво се говори там. Има го дори в стенограма. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Публично. Всичко друго е Вашата параноя, която в момента изпляскахте, докато се правите, че говорите по телефона, само за да се… Така защитна реакция, аз го разбирам това нещо. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Така. Аз имам един друг въпрос: кога ВЪЗРАЖДАНЕ стана партия, която защитава транснационалните компании и сезира Европейската комисия, разчита на Европейската комисия, разчита на Европейския съюз? Аз мисля, че тук в паниката си, че не може да обслужите „Лукойл“, и Вие не се чувате какво говорите. Но Вие казахте това: ние ще защитим една транснационална компания. Хубаво, окей, Ваша воля. Ние ще защитим работещите там, за които Вие не ми дадохте отговор. Явно Вие предпочитате руските интереси, предпочитате интересите на транснационалните компании пред тези на българските работещи и българския бизнес в „Лукойл“. Това е ВЪЗРАЖДАНЕ.

#171 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. (Народният представител Асен Василев иска думата за процедура.) Заповядайте, господин Василев, за процедура.

#172 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Ангелов. Нямам намерение да влизам в спора между господин Костадинов и господин Анастасов, но ще Ви помоля, когато господин Анастасов се заканва към българските работници, че ще ги защити така, както защитиха работниците на „Булгартабак“, да му направите забележка „не е добре“. (Смях и ръкопляскания от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#173 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. Ще се съобразя с този даден от Вас съвет. Има ли други желаещи за изказване? Просто за списъка питам, да актуализирам. Господин Цонев, записвам Ви. Други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Цонев. Записвам Ви, господин Добрев.

#174 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Дебатът по внесения законопроект, който има изключително значение за решаване на евентуално възникнала кризисна ситуация по повод санкциите, не направи изключение от тенденциите в последните години дебатите по определени законопроекти и много малък процент от тях да бъдат по същината на законопроектите. Занимаваха се тук колегите с всякакви други теми, но не и с темата за санкциите. Затова аз ще се опитам пак, както винаги, да се върнем към Законопроекта, към това какво налага такова законодателство и какви проблеми можем да решим с него. Да почнем отначало. Цялата тази криза е вследствие санкциите, които американското правителство наложи на две руски компании. Санкциите не са приятно нещо. Тук питат разни колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ кой губел. Ами губят всички. Санкциите не са нещо, което някой иска. Обаче пък войната е нещо, което никой не иска. И тук да се обърна към по-голямата част от залата, която твърди, че изповядва християнската вяра, и да Ви кажа, че според нашата религия войната е пределно зло, триумф на дявола над Бога и над човека. А харесва ли Ви на 300 – 400 мили от нашата граница да има война? Харесва ли Ви да има санкции? Защо тази война не спира? Защо, когато някоя страна смята себе си или хората със съответна националност застрашени, защо трябва да започне война? И ще Ви дам един пример, който искам да бъде правилно разбран. Ако ние смятаме – тук от тази трибуна много пъти сме говорили – че съседна Македония по някакъв начин не иска да зачете правата на българите, трябва ли да атакуваме Македония и да започнем война срещу нея? Не, разбира се, нека да го кажа ясно и точно, за да няма спекулации. Това, първо, е много враждебно, много глупаво и никога не трябва да се прави. Сходен е случаят и с тази война – някой застрашавал рускоезичното население. Е, война ли трябва да започне, агресия?! Та санкциите и онова, което се прави в последните три години, имат за задача да спрат тази агресия и тази война. Дали постигат целите си, е друг въпрос. Очевидно до този момент, щом продължава тази война, не. Но това не означава, че демократичните държави, които искат мир и зачитане на правата, и правила, по които да се развиват международните отношения, не бива да продължават да правят усилия това да се случи. Ако не сте разбрали, да Ви кажа: България е направила своя геополитически избор и е избрала да бъде част от западния демократичен свят, бидейки член на най-големия военен съюз НАТО и на най-големия икономически съюз от държави – Европейския съюз. Бидейки член на тези два съюза, ние следваме общата политика, която водят тези два съюза. За съжаление, от първия ден на войната ние имаме проблем с тази руска компания и се мъчим по някакви начини да го решим, и предизвикваме непрекъснато спорове и конфликти в тази зала. А истината е, че ако „Нефтохим“ беше продаден по-далновидно, да, тогава имаше аргументи, че не може да работи с друг петрол, че през Босфора не могат да минават танкери и така нататък. Окей, обаче ние знаехме към онзи момент към кой съюз ще принадлежим след няколко години, тъй като бяхме подали искания за членство и в НАТО, и в Европейския съюз и бяхме получили положителни отговори, когато изпълним определени условия, това да се случи. И знаехме, че това няма да се случи с Руската федерация. И знаехме, че в един момент ние ще бъдем два противостоящи лагера. И когато имаш едно предприятие, което е абсолютен монополист на стратегически важен за националната сигурност отрасъл, това, разбира се, не трябваше да се случва. Трябваше да се търсят други пътища. Така или иначе, случило се е, така или иначе, ние трябва сега да търсим решение на този въпрос. Санкциите според Вас нормално законодателство ли са? Защото според мен не са, те са извънредно законодателство. Въвеждането на особени управители в неприкосновена частна собственост според Вас нормално законодателство ли са? Според мен не са, и в цяла Европа не са. Защо тогава се прави такова извънредно законодателство? Защото има извънредни ситуации, колеги, когато трябва да се защити националната сигурност по особени способи, които нарушават и правото на собственост, и управлението на предприятия, и търговски закони, и всякакви други закони. Това правим ние – впрочем не го правим за първи път, и от това да се вадят политически дивиденти… Сега, за ВЪЗРАЖДАНЕ – окей, те са ясни, те са си го казали. Само едно Ви моля – да не бъркаме, да не наричате ВЪЗРАЖДАНЕ проруска партия. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Русия е съвсем друго нещо. И руският народ, и руската култура са друго нещо. Това е просто прокремълска партия на сегашния режим. За да бъдем конкретно точни и ясни, нали, да няма някакви… Да стават симпатични на хора, които обичат руската култура и руския народ. Така. Оттук нататък, ако ние правим извънредно законодателство, което ползва извънредни способи, очевидно е, че тези крачки трябва да ги направим. Аз тук искам да направя едно 30-секундно отклонение към ПП-ДБ. Много настоявахте от първия момент какъв е планът на държавата, резервите попълнени ли са докрай, да изслушваме министри, министър-председателя и така нататък. Не Ви ли се струва, че в тази ситуация, при този състав на парламента беше по-добре да вършим всичко тихо? Така както, когато има криза в банковата система, не се говори за мерките, защото това може да повлияе на хората и на самата система. Както се казва, някои неща обичат тишината. Тези мерки трябваше да се проведат по този начин. Правителството да действа. (Реплика.) Да, аз Ви уверявам, че има план. Има много ясен и точен план. Днешният законопроект е част от този план. Има ясен план. Също така мога да Ви кажа, че е извършена проверка на всички резерви от нефт и нефтопродукти. Също така мога да Ви кажа, че има извършена такава и в държавите, в които се съхранява. Получени са писма, с изключение на две държави – Гърция и Нидерландия, които ще отговорят тези дни. Трябва ли това да бъде предмет на дебата? Ние се обърнахме няколко пъти към българските граждани, че има резерви, че няма да допусне правителството срив и че ще осигурим работата на рафинерията. И накрая, моето мнение е, че трябваше това да си остане, да се върши по един малко по-тих начин. Предвид състава на тази зала. (Реплика от народния представител Цончо Ганев: „Времето!“) Вие говорихте тук, всеки път прескачате времето. Неудобно ли Ви е да говоря, че искате да ми вземете думата? (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Мога да си говоря, нали? Добре. Много великодушно, господин Костадинов, благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) А трябваше да бъде направено по този начин, за да избегнем излишно нагнетяване на напрежение. Още повече че отговорността за това дали ще има горива, не е на опозицията, дали ще има криза на горивата, не е на опозицията. На правителството и управляващото мнозинство е. И то прекрасно знае, че криза с горивата помита правителството. Повярвайте ми, тук има политици с голям опит и знаят, че това е фактор, от който няма спасение. Значи, щом правителството и управляващото мнозинство знае това, предприема мерките, носи отговорността, аз смятам, че нещата трябва да се случват по един малко по-възпитан и малко по-тих начин, и да видим дали ще се случат. Друга тема е за това какво трябва да направим.

#176 · speech

Йордан Цонев

Приключвам, господин Председател – няма да злоупотребявам толкова, колкото другите. Ако се наложи при определени обстоятелства, трябва да имаме записани тези текстове, защото си представете, че принципалът, който и да е той, трети, пети или както казва господин Стефанов, реши да затвори рафинерията, реши да упражни по някакъв… Трябва да имаме всички опции да осигурим производството и пазара с горива. Благодаря Ви.

#177 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Цонев. Има ли реплики към изказването на господин Цонев? Господин Василев – първа реплика. Други реплики има ли?

#178 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Цонев, моята реплика ще бъде първо по същество. В Закона от 2023 г. са дадени достатъчни права на особения управител, така че той да може да позволи и да гарантира, че няма да има прекъсване на подаването на горива към страната. Втората част на репликата ми обаче се отнася по формата. Това, което Вие казахте, че има достатъчно горива в резерва, че има план и правителството го изпълнява, щеше да е много добре да го чуем от министър-председателя, защото това пък, което ние чуваме, е, че министър-председателят въобще не е съгласен с това законодателство, което Вие днес сте внесли, и това е причината защо той не идва в залата, за да го защити – първо. Второто, което за мен е по-интересно, е защо Вие, които даже не сте в управляващото малцинство, както казват „Има Такъв Народ“, имате информация какво ще прави правителството, а тук изглежда като че ли другите колеги – от БСП и от „Има Такъв Народ“, да нямат въобще такава информация, да седят отстрани и да играят ролята на полезни идиоти.

#180 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Казах: да играят ролята…

#181 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Василев, много моля… Много моля да проявяваме необходимото уважение към всеки народен представител и парламентарна група. Последният записан в... (Реплики от „ДПС – Ново начало“: „Дуплика, дуплика.“) Да – дуплика. Дуплика, господин Цонев. Има ли друга реплика? Няма. Заповядайте.

#182 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Господин Василев, благодаря Ви за репликата. По същество на това, което смятам, че е сериозно и ме питахте – ние смятаме, че правата на особения управител към онзи момент са били достатъчни, но при новата ситуация не са. Достатъчно ясно ли се изразих? Вие смятате, че са, ние от управляващото мнозинство (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и ние, които подкрепяме, смятаме, че не са. Простичко и ясно – въпрос на гледна точка. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Както и за бюджета имаме различни гледни точки. Аз не оспорвам Вашата, Вие не оспорвате моята – това е демокрацията. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колкото до закачките откъде знам и какво (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) иска да направи министър-председателят. Министър-председателят е достатъчно опитен политик, ако иска да прави нещо и е несъгласен с нещо, да го направи както трябва. Аз откъде знам? Аз съм много интересуващ се човек и успявам да науча… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#184 · speech

Йордан Цонев

…с четене, с косвени данни и така нататък. Когато човек иска да знае, знае. Например господин Мирчев, с когото тази сутрин спорихме, той твърди, че в оперативния резерв няма за 90 дни. Аз също мога да го запитам откъде знае, като няма никакъв достъп до информация, обаче той искаше на бас да се хваща с мен, че няма за 90 дни, и Вие бяхте на 50 см от него, така че този въпрос му го задайте на него – той откъде знае. Като Ви отговори той откъде знае, аз ще Ви кажа откъде знам. А колкото до последната част от изказването Ви – кой каква роля иска да играе – всеки сам избира ролите.

#186 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз очаквах този дебат от колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ. Те излязоха тук и казаха, че те са сестринска партия с „Алтернатива за Германия“ и…

#187 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

„Единна Русия“.

#188 · speech

Делян Добрев

…с „Единна Русия“. В това няма нищо лошо – те са решили да са сестрински партии и с тях. Тоест това да се защитава „Лукойл“, която е компания на Кремъл, съответно на „Единна Русия“, е съвсем разбираемо от тях. Това, което аз не успях да разбера, е защо „Демократична България“ в името на… в лицето на Иво Мирчев си къса ризите тук от тази трибуна да прави същото. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Тоест аз не можах да разбера защо „Демократична България“ защитава „Единна Русия“ и Кремъл, и то до степен, в която колегата Иво Мирчев, с когото винаги сме имали прекрасни отношения, да изпадне в лични нападки към мен.

#190 · speech

Делян Добрев

Господин Мирчев, съвсем лични бяха. Оттук нататък Вие изгорихте един мост, нямате го вече този мост към нашата парламентарна група. Като ми звъните, няма да Ви вдигам, така че не опитвайте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#192 · speech

Делян Добрев

Така че не опитвайте. Просто не опитвайте. И аз наистина не мога да разбера... Разбирам колегите от „Продължаваме Промяната“ – те в продължение на години пазеха дерогацията и пазеха свръхпечалбите на „Лукойл“. Пазеха дерогацията, пазеха руския петрол. Благодарение на „Продължаваме Промяната“ платихме на Кремъл шест милиарда долара. България плати шест милиарда долара – шест милиарда и 300 милиона, да бъдем точни, благодарение на партньорите на господин Ивайло Мирчев…

#194 · speech

Делян Добрев

…„Продължаваме Промяната“ на Русия. Това го разбирам. Те излизат и отново защитават „Лукойл“. Те са вероятно тайна сестринска партия на „Единна Русия“ и на Кремъл. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Защото такива са им действията през всичките тези години. Но не разбирам господин Мирчев, който, доколкото знам, е икономист или софтуерен специалист, най-малкото смята себе си за интелигентен човек. Ако беше интелигентен човек, щеше да провери, че санкциите на Русия удрят бюджета на Кремъл по много жесток начин. Ако си беше направил труда и се беше поровил, щеше да види, че санкциите върху „Лукойл“ и върху „Роснефт“ лишават бюджета на Кремъл, бюджета на Путин от повече от 20% от приходите. Повече от 20% от приходите! Това, по моя прогноза, вероятно ще доведе наистина до спиране на войната, защото нито една държава не може да си позволи да загуби 20 – 25% от приходите си в бюджета. Нито една държава! И излиза господин Мирчев тук от „Демократична България“ и вади какви ли не аргументи в защита на „Лукойл“, на „Роснефт“, на Кремъл и на „Единна Русия“! Господин Мирчев, честито! Първо, изгорихте един мост към групата на ГЕРБ и второ, защитихте по перфектен начин интересите на Русия. Господин Иванов пита какъв е планът и не само той – много хора питаха какъв е планът, и имат право да питат. Народното събрание трябва да знае оттук нататък какво. Добре, приемаме го този закон, засилваме ролята на особения управител, даваме му повече правомощия – такива, каквито той не е имал преди, защото сегашните текстове казват, че този особен управител трябва да се увери, че няма да има парични потоци към Кремъл или към свързани фирми с Кремъл и така нататък – нещо, което го нямаше преди това в законодателството, господин Иванов. Но сте прав за това да питате какъв е планът. Аз искам да Ви кажа какъв щеше да бъде моят план, ако зависеше всичко от мен. Моят план щеше да бъде в това да направя една прозрачна процедура и да избера международен оператор на „Лукойл“. Международен оператор – компания, не физическо лице. Не физическото лице Георги Георгиев или някое друго българско юридическо лице, а юридическо лице с опит – оператор на такива рафинерии. Не искам да им правя реклама, но топ фирмите, петролни фирми, в света проявяват интерес към това. И включително срещу заплащане аз бих ги наел, за да управляват тази рафинерия, защото те знаят как. Бих наел или BP, или Shell, или Exxon Mobil, или който искате, ако искате включително някоя компания, която търгува с петролни продукти – голяма компания като Trafigura, като Glencore или който и да е друг, който има опит и който ще докаже, че от една страна, тази рафинерия няма да спре да работи и от втора страна, няма да има претенции към България за начина, по който се управлява тази рафинерия. Защото и Вие, и аз знаем каква е опасността – опасността от особения управител. И аз винаги съм бил против този особен управител, освен ако не е крайно наложително. Опасността е един ден собственикът на актива, защото той продължава да бъде собственик на актива – въпросната компания „Лукойл“, собственикът на актива може да предяви претенции към този управител, който е назначен от държавата, съответно към държавата, за някакви пропуснати ползи и да заведе арбитражно дело. Тоест, за да не стигнем до такава ситуация, аз бих наел някоя компания от сектора с репутация, която компания от сектора с репутация да се увери, че първо, ние ще имаме горива, второ, че няма да стигне един лев или една рубла няма да стигне до Кремъл, с което ние ще изпълним целта на санкциите, наложени от ОФАК. И няма нищо лошо в това, че ние се опитваме да съгласуваме текстовете с дирекцията, която е наложила тези санкции, защото ние трябва да сме сигурни, че това, което правим, ще реши проблема, а няма да са някакви палиативни мерки, или няма да го задълбочи, не дай си боже. Така че това е, което сме направили. Моят план щеше да е да наема някоя от тези компании да управлява „Лукойл“, а текстовете са необходими, защото в приетите текстове за особения управител още в 2023 г. те не са актуални към днешната ситуация. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#195 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Добрев. Има ли реплики към изказването на господин Добрев? Господин Пейков, заповядайте. (Шум и реплики: „Нямат време!“) А, да, нямате – съжалявам, господин Пейков – нямате време, да, съжалявам. Лично обяснение.

#196 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Делян Добрев, личното ми обяснение е насочено към Вас. Първо, не съм искал, наистина, по никакъв начин да Ви обидя, и не съм искал това да прозвучи по някакъв лош начин. Ако това Ви е прозвучало така, съжалявам. Ще Ви кажа обаче, че не е добра практика човек да разкрива лична кореспонденция. Бойко Борисов веднъж го направи, не са хубави тези неща – не е правилно. А ако някой на някого се е обадил, казал, пратил есемес – не е добре.

#197 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС, от място

Ти стига си си контактувал тайно с нас.

#198 · speech

Ивайло Мирчев

Обаче, тъй като Вие го направихте, си погледнах телефона и какво виждам там? Никога не съм Ви звънял. За сметка на това обаче Вие сте ми звънели шест пъти в последните две години. И аз си спомням, че единия път, като ми звъннахте, от другата линия беше не някой друг, ами Бойко Борисов. И такива са ми спомените.

#200 · speech

Ивайло Мирчев

Готов съм да си предоставя трафичните данни, ако това е много важно за някого. Обаче искам да Ви кажа следното: това не са добри практики. Между партиите трябва да има комуникация, а това, което Вие направихте – излъгахте, че аз съм Ви звънял. И трафичните данни тези неща много лесно могат да ги докажат. Не злоупотребявайте по този начин с комуникацията с хората. Вие сте звънели, шест пъти сте звънели и излязохте да излъжете, както излъгахте преди години, когато ни обяснихте, че ние газа трябва да го купуваме с рубли. Помните ли го това нещо? Когато в Русия „Газпром“ спря газа към България, Вие излязохте и казахте, че трябва в рубли да плащаме на руснаците. Добре, че тогава имаше хора с топки, които не го направиха това нещо и преодоляваха тая криза. Малко е като работата с левчето. Затова винаги трябва да се казва истината (реплика от народния представител Маноил Манев) и дори когато човек е направил някакви нередни неща, поне да си замълчи, поне да не обвинява някой друг, че ги е направил. (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#202 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Господин Мирчев пак нищо не е разбрал, господин Председател. Взема лично обяснение, без да съм го обидил. Аз просто му казах повече да не ме търси и да не разчита на това да говори с нашата парламентарна група през мен. В същото време не обясни нищо за това: защо си къса ризата тук за Кремъл и за 20% от приходите в бюджета на Кремъл и „Единна Русия“? Нищо не каза по тази тема. Ето това трябваше да обясните, господин Мирчев. Не да си ровите в телефона колко пъти кой на кого е звънял. Аз имам цялата кореспонденция – и аз я пазя, и мога да чета част от нея, ама не искам. (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев.) Личната кореспонденция е лична кореспонденция. Това, което аз Ви казах, е, че Вие се държите прокремълски, Вие защитавате кремълските интереси днес цял ден. Срам, господин Мирчев! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#203 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Добрев. Закривам разискванията и преминаваме към режим на гласуване. Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, № 51-554-01-214, внесен от Станислав Анастасов, Павела Митова, Делян Добрев и Иван Ибришимов на 7 ноември 2025 г. Гласували 206 народни представители: за 130, против 72, въздържали се 4. Процедура по прегласуване – заповядайте.

#204 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Колеги, в момента се краде „Лукойл“. Искам да попитам пак: къде е групата на измамниците, на ВЕЛИЧИЕ? (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Те защитават „Лукойл“ от сутрин до вечер по социалните медии. Няма ги тук да гласуват в момента, когато се опитва да се направи национализацията. Къде са египетските туристи, които само за пирамиди говорят тук и само това могат да защитават? (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#205 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Расташки. Моля, режим на прегласуване. Гласували 203 народни представители: за 130, против 71, въздържали се 2. Заповядайте за процедура, господин Анастасов.

#206 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. На основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам току-що приетият Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, № 51-554-01-214, да бъде разгледан и на второ четене. (Силен шум. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ние имаме предложения.“)

#207 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Анастасов. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Секунда. Уважаеми дами и господа народни представители, слушах много внимателно целия дебат. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ бяха направени предложения за отпадане на § 6. В тази връзка в изпълнение на чл. 76, ал. 2 Народното събрание може да реши по изключение двете гласувания да се проведат в едно заседание. Тази разпоредба се прилага само ако по време на обсъждането не са направени предложения за изменение или допълнение на Законопроекта. В тази връзка подлагам направената процедура на гласуване. (Силен шум. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Имаме процедура.“) Моля, режим на гласуване. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля, режим на гласуване!

#208 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Имаме процедура.

#209 · speech

Председател Костадин Ангелов

Мисля, че бях ясен по отношение на направените процедури. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще Ви дам думата за процедура след провеждането на процедурата по гласуване. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов. Силен шум.) Нека да запазим добрия тон в залата, господин Костадинов. Разбира се, ще Ви дам думата за процедура.

#211 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Костадинов, чух Ви. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Отменете гласуването. Заповядайте за обратно предложение. Няма нужда да викаме от място, чувам Ви много ясно. Отменете гласуването, заповядайте за обратно предложение.

#212 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, беше ясно, че по стар начин, както Росен Желязков като председател на Народното събрание си измиваше ръцете с госпожа Кирова и се криеше, сегашният председател на Народното събрание госпожа Назарян се скри, за да оберете Вие парсата за това, което предстои, да влезете с калните си обувки в стаята и да накаляте парламентаризма. Лично аз изчетох, че освен отпадане на § 6, искаме да остане чл. 27б, ал. 3, т. 2 и т. 3. Това е стенографирано. Защо влизате с калните си обувки да изпълните искането на Пеевски?! Защо в момента си позволявате да тъпчете парламентаризма?! Всичко това, което правите, е просто уникално. В предишния парламент, когато беше ситуацията на Анастасов, стана Хамид Хамид. Той влезна с наглите си постъпки и поиска това, което в момента поиска Анастасов. Нямате право по никакъв правилник и по никакви правила да допускате и да правите това нещо. Нямате право! Аз съм поискал да остане чл. 27б, ал. 3, т. 2 и т. 3. Това е стенографирано. Защо го правите по такъв брутален начин и на кого се доказвате в момента? Това противоречи на всичко, което подлагате на гласуване.

#213 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Това беше обратно предложение. Беше направено процедурно предложение от господин Анастасов. Поставям на гласуване поставеното процедурно предложение. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Разбрах всичко, режим на гласуване. Гласували 203 народни представители: за 128, против 75, въздържали се няма. Предложението е прието. Господин Костадинов, желаехте процедура. Заповядайте.

#214 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ангелов, както знаете, освен че се води стенографски запис, който все пак досега не сме попадали на случай да бъде фалшифициран, се излъчва и съответно на много места в интернет. Ние казахме няколко пъти много ясно и категорично, че искаме отпадане на конкретни параграфи, и госпожа Искра Михайлова каза, че иска да се добавят текстове, съответно и господин Ганев каза същото нещо. Тоест това, което Вие направихте сега в момента, защото Вие седите и много внимателно слушате през цялото време, макар че, разбира се, виждате как преди малко някакви там от ДПС показват средни пръсти – тях не ги наказвате, защото са от ДПС, Вашите началници, но не Ви прави чест наистина, защото в крайна сметка ние ще извадим стенографския запис. Отделно от това, буквално в рамките на половин час, в момента вече го търсим и ще намерим точно момента, където казваме всичките тези неща. Вие фалшифицирахте в момента решение на Народното събрание. Дори само това в момента е основание това решение, което се взема в момента, да бъде обявено за нищожно. Не сте юрист, не ги знаете тези неща. Госпожа Назарян е по-добре запозната от Вас. Не знам защо допускате да се гаврят в момента с Вашата професионална биография. Имате име, господин Ангелов, и това име не сте го правили в продължение на години, за да може накрая да бъде хвърлено в калта. Така че това, което в момента правите, на нас ни дава юридическите основания. Смятам, че дава и основание, включително и на президента, ако реши, в момента да наложи вето на това, което правите, защото нарушението е очеизвадно, нагло, брутално. Така или иначе, Вие можете да си го наложите и ще можете в рамките на следващите три дни, когато е минималният срок. Не знам защо толкова много Ви натиска Пеевски, но наистина жалко е да Ви гледаме по начина, по който се огъвате и по който пълзите в калта. Унизително е за Вас, разберете го. Защото това решение – то, така или иначе, рано или късно, ще бъде отменено. И защото в крайна сметка ще се наложи да се плаща за тези престъпления сега. Но повярвайте ми, няма да се плаща само от българските граждани, както досега се е случвало, ще се плаща от тези, които вземат тези решения. Назад в историята се е случвало и Вие ще си платите – мнозинството имам предвид, не Вие персонално. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#215 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Понеже направихте процедура по начина на водене, ще се възползвам от даденото ми право в Правилника да Ви отговоря. Водя заседанието стриктно по начина, по който е разписан в Правилника. Беше направено процедурно предложение. Председателят на Народното събрание няма възможност да отклонява или да отхвърля направено процедурно предложение, а е длъжен, спазвайки Правилника, да го постави на гласуване в пленарната зала. В тази връзка същото направих и аз. Пленарната зала се произнесе. Дали на мен, или на някого другиго му харесва начинът, по който гласуват народните представители, това няма никакво значение. Разписаните норми в Правилника са спазени буква по буква и те са факт. Давам думата на председателя на Комисията по енергетика да представи доклада за второ гласуване. Заповядайте, госпожо Митова.

#216 · speech

Докладчик Павела Митова

„ЗАКОН за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход § 1. Чл. 4, ал. 3 придобива следната нова редакция: „Индивидуалните административни актове на министъра на икономиката и индустрията, издавани по реда на този закон, подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, с изключение на тези по Глава четвърта „а“. § 2. В чл. 27а, ал. 3, изречение първо, се поставя запетая и се добавя изразът „както и в лице, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход“. § 3. Ал. 2 и ал. 4 на чл. 27б се отменят. § 4. Чл. 27б, ал. 3, т. 2 и т. 3 придобиват следната нова редакция: „2. не е съпруг на лице, участващо в управлението или в надзорен орган на лице, опериращо критична инфраструктура, както и на лице, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход и да няма родство с тях по права линия, по съребрена линия – до шеста, а по сватовство – до трета степен; 3. не се намира с лицето, опериращо критична инфраструктура, както и с лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход в отношения, които пораждат основателно съмнение за неговото безпристрастие;“. § 5. В чл. 27в, ал. 1, т. 1 се поставя запетая и се добавя изразът „или на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход“. §. 6. В чл. 27в се създават нови ал. 3, ал. 4, ал. 5, ал. 6, ал. 7, ал. 8 и ал. 9 със следното съдържание: „(3) От датата на назначаване на особения търговски управител от Министерския съвет акционерите, съдружниците и едноличният собственик на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, не могат да упражняват правото на глас или правата си на едноличен собственик на капитала, както и да се разпореждат с акциите или дяловете си в капитала. (4) От датата на вписване на особения търговски управител в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел същият упражнява в пълен обем правото на глас на акционерите, съдружниците и едноличния собственик на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, както и правото им да се разпореждат с акциите или дяловете си в капитала при условията на този закон. (5) Разпоредителни сделки с акциите или дяловете в капитала се извършват след изготвяне на пазарна оценка и при спазване на разпоредбите на глава шеста от Закона за насърчаване на инвестициите. Прехвърлянето се счита за извършено с акта на Министерски съвет за одобряване на купувача и съществените условия на сделката и сключения въз основа на този акт писмен договор между особения търговски управител и приобретателя на акциите или дяловете в капитала. (6) В случай че особеният търговски управител извърши разпоредителна сделка с акциите или дяловете в капитала, получената вследствие на тази сделка цена се депозира в специална сметка на разпореждане на министъра на финансите в Българската банка за развитие. Министърът на финансите, ако не е налице нормативна пречка за това и след одобрение от Министерски съвет, разпределя получената цена съобразно вида и размера на прехвърлените права в срок от шест месеца от постъпване на цената в специалната сметка. (7) Особеният търговски управител заявява за вписване в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел обстоятелствата, свързани с промяната на съдружниците или едноличния собственик на капитала и/или в управлението на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход. Особеният търговски управител предприема всички необходими действия за вписване на промяната на акционерите съобразно вида на притежаваните от тях акции, като вписването се извършва въз основа на прехвърлянето, извършено по ал. 5. (8) Разпоредителни сделки след назначаване на особения търговски управител от Министерския съвет, извършени от собствениците на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, са нищожни. (9) Административните актове, издадени по реда на тази глава, договорите, както и вписванията по партидата на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по реда на тази глава, не подлежат на спиране, както и на административен и съдебен контрол.“ § 7. Досегашната ал. 3 от чл. 27в става ал. 10, като се допълва със следната редакция: (10) „Особеният търговски управител няма право да се разпорежда или да отчуждава имущество на дружеството, по отношение на което осъществява оперативен контрол, освен в рамките на дейността по обикновено управление, или да поема финансови задължения от името на лицето, опериращо критична инфраструктура и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, освен в рамките на обикновеното управление и обичайната търговска дейност. Разпореждане или отчуждаване на имущество, или поемане на финансови задължения извън рамките на обикновеното управление и обичайна търговска дейност се извършват след предварително одобрение от Министерски съвет. Сделките, сключени в нарушение на тази разпоредба, са нищожни“. § 8. Досегашната ал. 4 от чл. 27в се отменя. § 9. В § 1 се създава нова т. 18: „18. Обикновено управление е съвкупността от действия и сделки, извършвани в рамките на предмета на дейност и съобразно обичайната търговска практика“.“ Благодаря, господин Председател.

#217 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Господин Костадинов, предвид направената процедура от трибуната, желаете ли време, в което да подготвите предложения?

#223 · speech

Председател Костадин Ангелов

Не мога да дам два часа. За 15 минути прекъсваме заседанието, за да предадете Вашите предложения. (След прекъсването на заседанието.)

#225 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, моля 15 минути почивка от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

#226 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Иванов. Петнадесет минути почивка по искане на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. (След почивката.)

#227 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Ще направя едно съобщение. От 6 до 8 ноември 2025 г. на работно посещение в София е делегация на групата за приятелство с България в Британския парламент, водена от председателя ѝ господин Джеймс Асер, по покана на председателя на групата за приятелство България – Великобритания в Петдесет и първото народно събрание и председател на Комисията по труда и социалната политика госпожа Деница Сачева. Нека да поздравим гостите с добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания от всички.) Уважаеми колеги, прекъсването на заседанието на Народното събрание направих по искане на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, разбира се, и по искане на другите парламентарни групи в изпълнение на Решение № 7 от 16 май 2024 г. по конституционно дело № 14 от 2023 г. на Конституционния съд, съгласно което е казано, че: „При осъществяване на процедурата за приемане на законопроект на две гласувания в едно заседание при всички случаи следва да се даде възможност на народните представители да формулират предложения по текстовете на законопроекта, когато изразят желание за това.“ Предвид това откривам разискванията по второто гласуване на Законопроекта. Моля, ако има предложения, приготвени от народните представители, да бъдат предоставени в писмен вид. Имате думата, колеги, за изказвания. Заповядайте, госпожо Михайлова.

#228 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, първото предложение, което ще направим от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, е за отпадане на § 3, който касае чл. 25б, в който се отменят ал. 2 и 4. Мотивите да направим това предложение са – аз първо ще си позволя да изчета какво касаят тези две алинеи, които се цели да бъдат отпаднати в настоящия текст: Алинея 2 казва, че особеният търговски управител се назначава за срок от 6 месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно за същия срок, което означава максимум една година. В момента в настоящото предложение, което приехме на първо четене, всъщност Вие си приехте, отпада и периодът, за който може да бъде назначен особеният управител, може да бъде с неограничена продължителност, което ние не смятаме за адекватно. Другата алинея, която отпада в текста, който беше приет на първо четене, а ние смятаме, че трябва да бъде възстановен този текст, е: „Правомощията на особения търговски управител могат да се осъществяват от няколко лица, но не повече от трима. В този случай решенията се взимат с единодушие, за което се съставя протокол, а действията се извършват съвместно.“ Този текст, спирайки да съществува, казва, че първо лицата, които могат да заемат съответната функция, стават неограничен брой. След това кое и как ще бъде управляващото лице от тези n на брой лица, които могат да бъдат назначени, и то по какъв начин ще взима решенията, защото към момента текстът е ясен, всъщност преди да бъде променен сега с гласуването на първо четене, че трябва да има единодушие и те съвместно изпълняват всяко едно взето решение. Сега, в момента, с отпадането на този текст се отваря една огромна неяснота как и по какъв начин ще се случва това нещо. Тоест Вие може да назначите управляващото мнозинство и 15 човека, като всеки има квота от четирите управляващи партии, за да се взима определен вид заплата, а всъщност лицето, което да взима решението, да е едно-единствено и то да бъде на отчет на примерно Делян Пеевски, който очевидно в момента е с изключително лично и персонално отношение към рафинерията в Бургас. Във връзка с тези аргументи, които изложих, правя предложение за отпадане на § 3 от приетия на първо четене законопроект. Благодаря.

#229 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Вашето предложение по смисъла на Правилника чл. 63, ал. 1, т. 1 е предложение за отхвърляне на § 3. Нали така? Да. Има ли реплики към изказването на госпожа Михайлова? Няма реплики. Заповядайте за изказване, господин Анастасов.

#230 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Аз имам две правно-технически редакции. Едната е в член 27в, ал. 4 след думите „при условията на този закон“ да се добавят думите „особеният търговски управител може да прави промени в органите на управление на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхранение, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, както и да назначава прокурист, в скоби прокуристи, в неговите дъщерни дружества“.

#232 · speech

Станислав Анастасов

И още едно. Създава се подразделение „Заключителни разпоредби“. Създава се § 10. Параграф 10: „Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“. Благодаря Ви, господин Председател.

#238 · speech

Станислав Анастасов

Ал. 4, както е предложена редакцията, се добавя накрая на ал. 4. В ал. 4 този текст добавяме.

#242 · speech

Станислав Анастасов

Параграф 6, както е по предложение, господин Председател, в член 27в, правилно съм го посочил, се създават нови ал. 3 и 4. Това е в новосъздадените алинеи, а не в старите. Там в ал. 4, в края, след думите „при условията на този закон“ се добавя текстът. Тоест съвсем коректно е.

#243 · speech

Председател Костадин Ангелов

Да, 27в, разбрах Ви. В § 6 по вносител се добавят думите след края на текста „на този закон“ се добавят думите, които Вие предлагате.

#244 · speech

Станислав Анастасов

Точно така, господин Председател. Господин Председател, като изречение второ, ми подсказват референтите, че трябва да бъде издържано. Благодаря.

#246 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, това по никакъв начин не изглежда точно като редакционна поправка някаква, така че Ви моля от Ваше име да дадете 15 минути почивка, да се раздаде това предложение на всички парламентарни групи, за да може да се запознаем с него, защото така накрак ние дори не разбрахме господин Анастасов какво точно предложи.

#248 · speech

Докладчик Павела Митова

Благодаря, господин Председател. Преди да дадете почивка, за да раздадете така направеното предложение от господин Анастасов, след консултация с референтите, аз също имам правно-технически корекции. Ще изчета в цялост текстовете, за да може да бъде ясно на залата. „Параграф 1 се изменя така: § 1. В чл. 4 ал. 3 се изменя така: „(3) Индивидуалните административни актове на министъра на икономиката и индустрията, издавани по реда на този закон, подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс, с изключение на тези по Глава четвърта „а“.“ „Параграф 2 се изменя така: „§ 2. В чл. 27а, ал. 3, изречение първо, накрая се поставя запетая и се добавя „както и в лице, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход“.“ Параграф 3 се изменя така: „§ 3. В чл. 27б се правят следните изменения: 1. Алинея 2 се отменя. 2. В ал. 3 т. 2 и 3 се изменят така: „2. не е съпруг на лице, участващо в управлението или в надзорен орган на лице, опериращо критична инфраструктура, както и на лице, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход и да няма родство с тях по права линия, по съребрена линия – до шеста, а по сватовство – до трета степен;“ „3. не се намира с лицето, опериращо критична инфраструктура, както и с лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход в отношения, които пораждат основателно съмнение за неговото безпристрастие;“ 3. Алинея 4 се отменя.“ Параграф 4 да се отхвърли, тъй като е отразен на систематичното му място в § 3. Параграф 5, който става § 4, се изменя така: „§ 4. В чл. 27в се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 т. 1 накрая се добавя „или на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход“.“ 2. Създават се нови ал. 3, 4 и ал. 5 – 9: „(3) От датата на назначаване на особения търговски управител в Министерския съвет акционерите, сътрудниците и едноличният собственик на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, не може да упражняват правото на глас или правата си на едноличен собственик на капитала, както и да се разпореждат с акциите или дяловете си в капитала. (4) От датата на вписване на особения търговски управител в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел същият упражнява в пълен обем правото на глас на акционерите, съдружниците и едноличния собственик на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, както и правото им да се разпореждат с акциите или дяловете си в капитала при условията на този закон. (5) Разпоредителни сделки с акциите или дяловете в капитала се извършват след изготвяне на пазарна оценка и при спазване на разпоредбите на Глава шеста от Закона за насърчаване на инвестициите. Прехвърлянето се счита за извършено с акта на Министерския съвет за одобряване на купувача и съществените условия на сделката и сключения въз основа на този акт писмен договор между особения търговски управител и приобретателя на акциите или дяловете в капитала. (6) В случай че особеният търговски управител извърши разпоредителна сделка с акциите или дяловете в капитала получената вследствие на тази сделка цена се депозира в специална сметка на разпореждане на министъра на финансите в Българската банка за развитие. Министърът на финансите, ако не е налице нормативна пречка за това и след одобрение от Министерския съвет, разпределя получената цена съобразно вида и размера на прехвърлените права в срок от шест месеца от постъпване на цената в специалната сметка. (7) Особеният търговски управител заявява за вписване в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел обстоятелствата, свързани с промяната на съдружниците или едноличния собственик на капитала и/или в управлението на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход. Особеният търговски управител предприема всички необходими действия за вписване на промяната на акционерите съобразно вида на притежаваните от тях акции, като вписването се извършва въз основа на прехвърлянето, извършено по ал. 5. (8) Разпоредителни сделки след назначаване на особения търговски управител от Министерския съвет, извършени от собствениците на капитала на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, са нищожни. (9) Административните актове, издадени по реда на тази глава, договорите, както и вписванията по партидата на лицето, опериращо критичната инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по реда на тази глава, не подлежат на спиране, както и на административен и съдебен контрол.“ 3. Досегашната ал. 3 става ал. 10 и се изменя така: „(10) Особеният търговски управител няма право да се разпорежда или да отчуждава имущество на дружеството, по отношение на което осъществява оперативен контрол, освен в рамките на дейността по обикновено управление, или да поема финансови задължения от името на лицето, опериращо критична инфраструктура, и на лицето, извършващо съхраняване, транспорт или търговия на едро и дребно с нефт и продукти от нефтен произход, освен в рамките на обикновеното управление и обичайната търговска дейност. Разпореждане или отчуждаване на имущество, или поемане на финансови задължения извън рамките на обикновеното управление и обичайната търговска дейност се извършват след предварително одобрение от Министерския съвет. Сделките, сключени в нарушение на тази разпоредба, са нищожни.“ 4. Досегашната ал. 4 се отменя. Параграфи от 5 до 8 да се отхвърлят, тъй като са отразени систематично в § 4. Параграф 9, който става § 5, се изменя така: „§ 5. В § 1 от Допълнителните разпоредби се създава т. 18: „18. „Обикновено управление“ е съвкупността от действия и сделки, извършвани в рамките на предмета на дейност и съобразно обичайната търговска практика.“ Да се създаде подразделение с наименованието „Заключителна разпоредба“ с § 6: „§ 6. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“. Благодаря, господин Председател.

#249 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Направените предложения – и от госпожа Митова, и от господин Анастасов, ще бъдат разпечатани и раздадени на всяка от парламентарните групи. За реплики са се заявили господин Василев и господин Божанов. Господин Василев, заповядайте.

#250 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Госпожо Митова, бих Ви помолил това редакционно предложение, което отне 7 минути – 14 пъти повече от Комисията, на която се гледа Законът на първо четене, да го направите без листче в ръката. Защото иначе това е абсолютен правен чобанизъм. Затова се дава срок за предложения между първо и второ четене, за да може това да бъде внесено писмено – не да се разпечатва по спешност на залата, за да може да бъде обсъдено, за да може да получим експертни мнения по него и за да може след това Народното събрание първо на Комисия, после в зала да прецени дали тези корекции, които са де факто пренаписване на целия закон, дали има някакъв смисъл в тях и какви са проблемите. Ако има такива. Така че, моля Ви, излезте сега на реплика и без листче в ръката кажете каква точно Ви е редакционната поправка.

#252 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Както и на първо четене, госпожа Митова прави изказване и си тръгва от залата, но да кажем, че това няма значение. Това, което се случи сега – че на практика, Законът беше пренаписан тук, от трибуната, е поредното доказателство, че план нямахте и продължавате да нямате. Ако това беше част от някакъв план, този закон щеше да е добре подготвен, добре обмислен – както казахме и в дебата на първо четене, щеше да е минал през някоя институция, то се виждаше, че е писан на коляно. И сега продължавате! И сега продължавате да го пишете на коляно. И като казахте на първо четене, че било одобрено от не знам си кой в Щатите и от не знам си кой някъде другаде, а това, което сега изчетохте тук, някой гледал ли го е, или не – тепърва чакаме да се събуди някой. И например можеше поне да използвате възможността, че така и така ще го пренаписвате, да махнете някои противоконституционни неща от него. Примерно можеше вместо административните – вместо да не подлежат на обжалване изобщо, можеше просто да не може обжалването да спира изпълнението. Тогава щеше да е конституционно съобразно и пак щяхте да постигнете целта. Можеше да се прецизира и обхватът – да не може да се отнася конкретно за „Лукойл“ и конкретно например за санкционирани лица или лица с действителен собственик в Руската федерация и да не се прилага за други. Защото в момента може с този инструмент да се удари който си реши Пеевски. Всичко това може да го направите, но пак казвам, нямахте план, творите на коляно и за съжаление, очакваме, че ефектът няма да е съвсем позитивен. Благодаря.

#253 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Божанов. Господин Стефанов, реплика или изказване? (Реплики.) Заповядайте, госпожо Михайлова, за трета реплика. Господин Стефанов, реплика или изказване искате?

#256 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Много е трудно, господин Председател, да правим реплики на човек, който не е в залата през целия ден и при цялото разглеждане на точката, въпреки че точката е от Енергийната комисия и госпожа Митова е председател на Енергийната комисия. Тя е стояла всичко на всичко 5 минути в залата – идва, изчита нещо, което ѝ дават отзад от кабинета, което тя не разбира. Защото, ако разбираше, на това нейно изказване, в което каза, че направи редакционни поправки, то всъщност имаше няколко редакционни поправки, тъй като тя не знаеше къде са и какви са – не каза какви са редакционните поправки, да ги аргументира защо и как те са стигнали до този извод за трите минути, в които между първо и второ четене трябваше да гледаме закон, който те са писали, а не са в ситуацията, на която е цялата опозиция – да трябва да реагираме форсмажорно, но те въпреки всичко правят това. Сега госпожа Павела Митова с претенцията си на председател на Енергийната комисия и като един от вносителите на Законопроекта, ако може в дупликата – ако ѝ е възможно и ако е разбрала вече какво ѝ бутат в ръцете да чете и да прави, да дойде и да каже: променяме, първо, това – с тези аргументи; променяме, второ, това – с тези аргументи; променяме, трето, това – с тези аргументи. И защо прави това между първо и второ четене, което е в рамките на около 3 минути? Ако може в дупликата! Ако е възможно, но всички знаем, че не е.

#258 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, чисто конструктивно Ви моля да организирате чрез администрацията да съберете всички тези предложения, които видяхме, че не са малко и са обемисти, включително от председателя на Енергийната комисия, да бъдат раздадени на парламентарните групи и да дадете почивка, в която всеки един от нас да се запознае, и да възстановите след което парламентарното заседание, за да извършите безумието на второ четене в цялата тая ситуация, в която изпаднахме. Но дайте почивка и раздайте всички предложения, иначе няма как да има дебат по тях.

#259 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Квесторите току-що раздават всички предложения на всички парламентарни групи. Заповядайте за изказване.

#260 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Аз имам едно по-практично предложение с цел по-голяма прозрачност на управлението на държавата и по-голяма прозрачност на управлението на рафинерията ни в Бургас, пък и с цел по-ясно да се знае кой носи отговорност и кой ще носи отговорност тогава, когато Русия осъди България за тази откровена кражба на частни активи и кой съответно ще плаща глобите тогава. Предлагам следната редакционно-техническа поправка: навсякъде в Законопроекта думите „особен търговски управител“ да бъдат заменени с „Делян Славчев Пеевски“. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“) Мисля, че така е най-разумно. Така или иначе, на практика това се случва в момента в държавата – Пеевски се разпорежда с управляващото мнозинство, с правителството, той взима решенията от името на Министерския съвет, превърнал е управляващото мнозинство в секретарки и изпълнители. Така че мисля, че така е най-редно, най-нелицемерно и най-евро-атлантическо. Освен това предлагам § 1 да се промени и да придобие следния вид: „§ 1. Актовете на министъра на икономиката и индустрията да бъдат с тежест на закони“. Така, по този начин, те просто няма да подлежат на обжалване.

#261 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Тодоров. И двете, направени от Вас предложения, са недопустими, тъй че няма да бъдат подложени на гласуване. Има ли реплики към изказването на господин Тодоров? Не виждам. Има ли други изказвания? Има ли други изказвания? Няма други изказвания. Прекратявам разискванията и преминаваме към гласуване. (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Какво да гласувам? Не съм получил копие на Законопроекта.“) Подлагам на гласуване наименованието на Законопроекта – Закон за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Моля, режим на гласуване. Гласували 192 народни представители: за 126, против 66, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега, беше направено предложение от госпожа Михайлова за отхвърляне на § 3. Съгласно чл. 63, ал. 1 от нашия правилник подлагам направеното предложение за отпадане на § 3 по вносител. Моля, който е съгласен, да гласува.

#262 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица, от място

Колегите се объркват за какво да гласуват.

#263 · speech

Председател Костадин Ангелов

Никой не се обърква, господин Стойнев. Следваме стриктно Правилника. Гласували 192 народни представители: за 43, против 140, въздържали се 9. Предложението не е прието. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване!“) Моля, режим на прегласуване. (Шум и реплики.) Моля, отменете гласуването. Заповядайте, госпожо Михайлова, за мотивиране.

#264 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, благодаря, че ми давате думата да мотивирам прегласуването. Ясно е, че няма да бъде прието предложението ми, но аз няколко пъти се аргументирах защо го правя, и се изненадвам, че от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, с които в консенсус смятаме, че това, което в момента се прави, е погазване на абсолютно всякакъв правов ред в нашата държава и буквално бламиране на представителството на Народното събрание в парламентарна република, а от тяхна страна гласуват само 13 човека. Не го разбирам. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Призовавам Ви в момента чисто като опозиционна група да демонстрираме, че в крайна сметка има някакво опониране на това погазване на правовия ред и сега е моментът да се забравят всички различия и да се покаже на тези хора, че няма да стъпчат правото в България! Не знам кое Вие не разбирате, но ние така го разбираме! Независимо кой какъв е и с каква посока – тук е ясно, всичко е ясно какво правят тези хора.

#265 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Режим на прегласуване. Гласували 190 народни представители: за 65, против 125, въздържали се няма. Сега подлагам на гласуване предложението на госпожа Павела Митова за изменение на § 1. Моля, режим на гласуване. Гласували 193 народни представители: за 124, против 69, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване § 1 по вносител, заедно с приетата редакция. Моля, режим на гласуване. Гласували 196 народни представители: за 126, против 69, въздържал се 1. Предложението е прието. Подлагам на гласуване направената правно-техническа поправка на госпожа Павела Митова за § 2. Моля, режим на гласуване. Гласували 196 народни представители: за 126, против 70, въздържали се няма. Предложението е прието. Подлагам на гласуване § 2 с приетата редакционно- техническа поправка на госпожа Павела Митова. Моля, режим на гласуване. Гласували 194 народни представители: за 123, против 71, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега, подлагам на гласуване редакционно-техническата поправка на госпожа Павела Митова за § 3. Моля, режим на гласуване. Гласували 192 народни представители: за 125, против 67, въздържали се няма. Предложението е прието. Подлагам на гласуване приетата редакционно-техническа поправка за § 3 с § 3 по вносител. Гласували 196 народни представители: за 127, против 69, въздържали се няма. Сега предлагам редакционно-техническото предложение на госпожа Павела Митова § 4 да се отхвърли, тъй като е отразено на систематичното му място в § 3. Моля, режим на гласуване. Гласували 191 народни представители: за 2, против 187, въздържали се 2. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване редакцията на Павела Митова за § 5 по вносител, който става § 4. Гласували 192 народни представители: за 125, против 67, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега подлагам на гласуване редакцията, направена от народния представител Станислав Анастасов, по новата номерация на § 4. Гласували 195 народни представители: за 126, против 69, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега подлагам § 5 по вносител, който става § 4 заедно с приетите редакции. Гласували 195 народни представители: за 127, против 68, въздържали се няма. Предложението е прието. Уважаеми колеги, подлагам на гласуване направеното редакционно-техническо предложение на госпожа Павела Митова параграфи 6 – 8 да се отхвърлят, тъй като са отразени систематично в § 4. Гласували 188 народни представители: за няма, 188 против, въздържали се няма. Предложението не е прието. Заповядайте за процедура господин Василев.

#266 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Ангелов, аз имам следната процедура към Вас: преди около час господин Делян Добрев от тази трибуна ни каза, че Проектът бил съгласуван със, какво беше, Министерството на правосъдието, международните партньори, междугалактическия съвет и Марс, но сега виждаме доста сериозни корекции по него. Може ли да Ви помоля да го извикате в залата да ни обясни дали корекциите също са съгласувани, за да знаем как да гласуваме? И междувременно да пуснем и камерите на БНТ, за да се види този резил от целия български народ.

#267 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми господин Василев, по отношение на направеното Ви процедурно предложение за камерите залата вече се произнесе по този въпрос, така че…

#268 · speech

Реплики От Възраждане

Той не беше в залата!

#269 · speech

Председател Костадин Ангелов

Правите процедурно предложение за включване на камерите на БНТ? Добре. Поставям процедурното предложение на гласуване. Гласували 198 народни представители: за 76, против 101, въздържали се 21. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване направеното редакционно-техническо предложение на Павела Митова за § 9, който става § 5. Гласували 192 народни представители: за 124, против 68, въздържали се няма. Предложението е прието. Сега подлагам текста на вносителя за § 9 заедно с приетото току-що редакционно-техническо предложение за § 9, който става § 5. Гласували 190 народни представители: за 126, против 64, въздържали се няма. Подлагам на гласуване редакционно-техническото предложение на госпожа Павела Митова да се създаде подразделение с наименование „Заключителна разпоредба“ с нов § 6. Гласували 193 народни представители: за 125, против 68, въздържали се няма. Предложението е прието. Уважаеми колеги, с това и Законопроектът е приет. Искам само да направя едно питане по отношение на парламентарния контрол. Желаете ли парламентарният контрол да стартира? Имаме готовност той да бъде проведен съгласно решението с продължителност четири часа. (Реплики: „Да.“, „Не.“) Въпросът ми е към опозицията. Обявявам 15 минути почивка, след което парламентарен контрол четири часа. (След почивката.)

#270 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, започваме с: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 24 октомври 2025 г. до 6 ноември 2025 г. от: - министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Борислав Гуцанов на три въпроса от народния представител Петър Петров; - министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Иван Червенков; на въпрос от народния представител Любен Иванов; - министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Васил Стефанов; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на три въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; на 19 въпроса от народния представител Христинка Иванова; на въпрос от народния представител Людмила Илиева; на въпрос от народния представител Гюнай Далоолу; на два въпроса от народния представител Иван Белчев; - заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народните представители Емил Янков и Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Ивайло Папов; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Николай Радулов; - министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Сейфи Мехмедали; на въпрос от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народния представител Венко Сабрутев; на три въпроса от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Димо Дренчев; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Людмила Илиева; на въпрос от народния представител Мария Илиева; на три въпроса от народния представител Мартин Димитров; на два въпроса от народния представител Росица Кирова; на седем въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Татяна Султанова-Сивева; - министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Ивайло Папов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; на въпрос от народния представител Стою Стоев; - министър Манол Генов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на четири въпроса от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на три въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Цвета Рангелова; - министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Красимир Йорданов; - министър Мирослав Боршош на въпрос от народния представител Ивайло Костадинов; - министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър-председателя Росен Желязков на въпрос от народния представител Любен Иванов; - министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; - министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Христо Расташки. Преминаваме към устните въпроси. Заповядайте, господин Янчев, за процедура.

#271 · speech

Ангел Янчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Моля да обърнете внимание на министъра на финансите Теменужка Петкова, която не отговаря на въпрос за писмен отговор. Срокът там е 10 дни, тоест 29 септември. Срокът мина преди един месец – в неделя ще стане. Въпросът всъщност е съвършено прост. Трябва да вземе отношение към поведението на териториален директор на НАП – Велико Търново. Може да отговори с „да“ или „не“, дали се солидаризира с нейните действия, или пък не. Няма да припомням сега случая. Благодаря.

#272 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Янчев. Ще бъде обърнато внимание на министъра Теменужка Петкова. Преминаваме към първият въпрос към министъра на земеделието и храните господин Георги Тахов от народния представител Хюсни Осман Адем относно изграждане на ветрогенераторен парк върху защитена територия. Заповядайте.

#273 · speech

Хюсни Адем

АПС

Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, обръщам се към Вас с тревога и недоумение относно издадено становище от страна на Североизточното държавно горско стопанство във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на ветрогенераторен парк от 38 вятърни турбини върху територия от 250 дка държавен горски фонд. Според предоставената информация девет от предвидените за изграждане вятърни турбини попадат в защитени територии от екологичната мрежа „Натура 2000“, което буди сериозни съмнения относно законосъобразността и целесъобразността на това становище. Остава неясно как такова становище е било издадено без необходимата проверка и оценка на съвместимостта с европейските екологични норми. Проектът, внесен от инвеститора „HOOP Булиън“, наскоро се трансформира в новоучредено дружество „Аврен Уинд Енерджи“ ЕООД, регистрирано едва през месец юли 2024 г. с капитал от 100 лв. Уважаеми господин Министър, този проект среща основателно недоволство и притеснение от жителите на община Аврен и близките населени места. Убеден съм, че Вашата институция като отговорна за опазването на горските територии и спазването на екологичното законодателство ще предприеме необходимите действия за проверка на случая и ще защити обществения интерес. В тази връзка се обръщам към Вас със следния въпрос: ще допуснете ли като министър изграждането на подобен ветрогенераторен парк върху териториите на селата Приселци, Бенковски, Садово, Добри дол, Болярци и Круша, въпреки че част от проекта попада в „Натура 2000“ и се реализира при явно неодобрение на местното население. Благодаря Ви.

#275 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Адем, инвестиционното намерение за изграждане на ветрогенераторен парк за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници може да се осъществи след провеждане на процедура за промяна на предназначението и за придобиване на собствеността на имотите по реда на глава от Закона за горите. В Изпълнителната агенция по горите са постъпили искания за предварително съгласуване от юридическо лице за промяна на предназначението на поземлени имоти в горска територия във връзка с инвестиционно намерение „Вятърен парк Аврен“. Към настоящия момент няма произнасяне от компетентния орган, който е комисията по чл. 74, ал. 2 от Закона за горите, по искането за предварително съгласуване за промяна на предназначението. От същото юридическо лице е постъпило искане в Изпълнителната агенция по горите за предварително съгласуване за учредяване на сервитут за обхвата на съоръжението от ветрогенераторния парк. На основание чл. 61, ал. 1, т. 4 от Закона за горите за обхвата на съоръжението от ветрогенераторния парк се изисква да се учреди сервитут върху засегнатите горски територии, които са държавна собственост. Към момента по искането няма произнасяне за предварително съгласуване за учредяване на сервитут от компетентния орган по чл. 63 от Закона за горите, тъй като същото все още не е окомплектовано съгласно законовите изисквания. Тук следва да отбележа, че промяната на предназначението по реда на Закона за горите се извършва в условията на обвързана компетентност въз основа на представени всички изискуеми по закон документи. Част от тях са: влязъл в сила административен акт от компетентния орган по околната среда по реда на Закона за опазване на околната среда, както и по реда на Закона за биологичното разнообразие; влязъл в сила подробен устройствен план, изготвен и одобрен по реда на Закона за устройство на територията; доклад за оценка на поземлени имоти в горски територии, който е изготвен от правоспособен независим оценител. Описаните по-горе процедури се извършват въз основа на влезли в сила подробни устройствени планове, одобрени от съответната община по местонахождение на имотите. При наличие на влязъл в сила общ устройствен план на общината изработването на съответните подробни устройствени планове следва да е в съответствие с предвижданията на плана. В случай че инвестиционното намерение не е предвидено в общия устройствен план на общината, то преди изработването на подробни устройствени планове се прави изменение на общия устройствен план, като това са процедури по Закона за устройство на територията и са изцяло от компетентността на съответната община. Всички тези процедури по Закона за устройство на територията се съобщават на заинтересованите лица, както и всички те подлежат на обжалване. Освен наличието на влязъл в сила подробен устройствен план, който да съответства на предвижданията на общия устройствен план, към изискуемите документи за провеждане на процедурите по Закона за горите задължително се прилагат влезли в сила административни актове, които са издадени по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда или по реда на Закона за биологичното разнообразие, или становище на компетентния орган по околна среда по двата закона. Административните актове по Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие също се съобщават и също подлежат на обжалване. При постъпване на искане или заявление съответните компетентни органи по Закона за горите извършват проверка за наличие на предпоставки за допустимостта на искането или заявлението съгласно действащото ни законодателство. Едва при наличие на влезли в сила подробни устройствени планове и административни актове по Закона за опазване на околната среда, както и Закона за биологичното разнообразие, както и в случай че са изпълнени всички законови изисквания, може да се пристъпи към провеждане на процедури по Закона за горите – едва тогава. Административните производства приключват с административни актове на компетентните органи, които се съобщават и които също подлежат на обжалване.

#277 · speech

Министър Георги Тахов

Да, разбира се. Благодаря.

#279 · speech

Хюсни Адем

АПС

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Министър, аз Ви благодаря за отговора. Знаете, че въпросът беше входиран от мен още в края на април месец и все още е актуален. Искам да Ви припомня, че над 2500 жители на общината са подписали декларация срещу проекта. Да припомня, че над 10 000 души подкрепиха петицията, входирана в Европейската комисия и Народното събрание, а всички съветници през май месец, говоря за общинските съветници от община Аврен, заявиха публично, че няма да допуснат този проект за реализация. Искам от името на жителите на община Аврен да се обърна към Вас, че ще следим инвестицията – както те, така и аз, как е изпълнена. И Ви призовавам да спазвате Конституцията и законите на страната и във всички Ваши действия да се ръководите от интересите на народа, както е написано в клетвата Ви, която сте дали. Общността и аз ще продължим да следим ситуацията отблизо. Благодаря Ви.

#280 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Адем. Господин Министър, имате възможност за дуплика. Заповядайте в рамките на две минути.

#281 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Адем, искам да стане категорично ясно, че към настоящия момент няма издадени никакви административни актове за предварително съгласуване за промяна на предназначението, както и за предварително съгласуване за учредяване на сервитут на всички засегнати горски територии, които са държавна собственост, и това да произтича от инвестиционно намерение на юридическото лице, което е за изграждането на ветрогенераторен парк Аврен. Тук съм категоричен.

#282 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, министър Тахов. Следващият въпрос е от народния представител Димитър Валентинов Гюрев относно инвестиционно намерение за изграждане на кариера за добив на подземни изкопаеми в земя – публична държавна собственост, в землището на село Добростан, община Асеновград. Заповядайте.

#283 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, в края на месец ноември 2022 г. местното население на село Добростан случайно разбира за инвестиционното намерение на фирма „Запрянови 03“ ООД, а именно „Кариера за добив на мрамори и мраморна баластра от находище „Вратицата“, разположена в землището на село Добростан“. Искам само да поясня, че става дума за почти 220 дка площ. Землището на селото се намира в „Натура 2000“ – защитена зона „Добростан“ и „Родопи – Средни“, и биосферен парк „Червената стена“. Относно инвестиционното намерение за кариера „Вратицата“ на 20 септември 2022 г. Община Асеновград изпраща писмо до фирмата с изходящ № 14-00-4385(2) от 20 септември 2022 г., че няма възражения против концесията, което противоречи на истината, тъй като жителите на селото не са били уведомени надлежно за това инвестиционно намерение, а в същото време има подадени множество сигнали. На 31 март тази година е внесено заданието за обхват на ОВОС за инвестиционното намерение, което също се случва тихомълком и почти скрито от местната общност. Бъдещата кариера освен върху множество частни земи ще бъде разположена и върху публични държавни гори със следните идентификатори – няма да ги чета сега, Вие ги имате във въпроса. Същият инвеститор плануваше да изгради кариера за добив на полезни изкопаеми в землището и на село Горнослав в местността „Делчевото-2“. Казвам – плануваше, защото Върховният административен съд потвърди решението на РИОСВ – Пловдив, междувременно, след внасянето на моя въпрос и прекрати действието на издадената ОВОС поради изтекла давност. За тази кариера със Заповед № РД 05-243 от 15 август 2023 г. на директора на Регионална дирекция по горите – Пловдив, е сформирана комисия, която изведнъж установява, че горските територии, в които се планира да се изгради обектът, не отговарят на критериите за публични държавни гори, съответно собствеността им е неправилно отразена в картата на „възстановена собственост“ и е променена от „публична държавна“ на „частна държавна собственост“, което позволява изграждането на кариерата. Въпросът ми към Вас е: да очакваме ли и в този случай да бъде повторена същата процедура, много приличаща на добре отработена схема, без да твърдя, разбира се, това, за промяна собствеността на горските територии от публични държавни на частни държавни, а без такава промяна кариерата няма как да бъде изградена? Благодаря Ви.

#285 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гюрев, съгласно изискванията на Закона за горите добив на подземни богатства в горски територии – държавна собственост, може да се извършва едва след промяна на предназначението на територията, след това придобиване на собствеността, което е регламентирано съответно в чл. 73 и чл. 79 от Закона за горите. Изискано е от Регионална дирекция по горите – Пловдив, да бъде предоставена информация за всички постъпили искания, заявления, както и цялата осъществена кореспонденция, относима към цитираните поземлени имоти в горска територия, засегнати от инвестиционното намерение за добив на мрамори и мраморна баластра от находище „Вратицата“. От Регионална дирекция по горите – Пловдив, предоставят копия на цялата налична документация по случая в Изпълнителната агенция по горите, като е предоставено становище на Териториално поделение „Държавно горско стопанство – Асеновград“ до концесионера, дадено във връзка с провеждане на консултации по задания за обхват и съдържание на доклад за ОВОС на инвестиционното предложение за добив на мрамори и мраморна баластра. Съгласно предоставеното становище на директора на Териториално поделение „Държавно горско стопанство – Асеновград“ територията на концесионната площ е определена и нанесена на ситуационен план, от който е видно, че попада в защитени зони по „Натура 2000“. Кариерата попада изцяло в буферна зона на биосферен парк „Червената стена“, който от 2017 г. е одобрен от ЮНЕСКО като един от първите български пост-Севилски биосферни паркове. Посочено е, че в доклада за ОВОС не са предвидени мерки за опазване на защитени природни територии, а именно защитените местности „Лале баир“, както и „Анатема“, които са в близост до концесията. Концесионерът е уведомен от Държавно горско стопанство – Асеновград, че има утвърден план за опазване на планинския кеклик, който попада в отдел 168 в землището на село Червен, община Асеновград. Същият отдел е съседен на отдел 166, в който попада и кариерата, и не е отразен в заданието за обхвата и съдържанието на доклада за ОВОС. Представено е становище на Регионална дирекция по горите – Пловдив, която е уведомила концесионера, че видно от регистъра на засегнатите имоти, концесионната площ е 207.448 дка, която включва участък „Вратицата юг“, от която 180.976 дка са горска територия, които са държавна публична собственост. Съгласно чл. 73, ал. 1 от Закона за горите се допуска промяна на предназначение на поземлени имоти в горска територия за добив на подземни богатства, но според разпоредбите на чл. 74, ал. 1 от същия закон промяната на предназначението на горски територии – публична държавна собственост, се извършва само за строителство на обекти, които са държавна или общинска собственост. В конкретния случай обаче всички имоти, представляващи горска територия, включени в концесионната поща, са публична държавна собственост. Концесионерът е уведомен, че имотите са публична държавна собственост, както и че съгласно Закона за горите промяната на предназначение се допуска само за строителство на държавни и общински обекти. В случаите, когато решенията на компетентния орган по околната среда и водите по реда на Закона за опазване на околната среда и водите... (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) ...завършвам, както и на Закона за биологичното разнообразие е отрицателно и не е съгласувано инвестиционно намерение, тоест ще окаже отрицателно въздействие върху околната среда, то същото не може да бъде осъществено независимо от вида на държавната собственост – в смисъл дали е публична, или частна. Благодаря.

#287 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви за отговора. Вие сам споменахте всъщност, че тук има доста, да ги нарека, нередности, които са открити в процес на установяване на фактите. Също Вие сам заявихте и че все пак в имоти публична държавна собственост не могат да се изграждат обекти като този, който се планира да се изгради. Аз неслучайно акцентирах на начина, по който се уведомява местното население, защото и досега – и се надявам оттук-нататък да не е така, то ставаше изключително под сурдинка – без хората да разбират, може би с една-единствена цел – защото се знае, че хората в този район искат да запазят своите местообитания чисти и незасегнати от подобен вид дейности, с което инвеститорите много добре са наясно, че ще се срещнат с техния отпор. Всъщност този инвеститор се срещна с отпора на хората от Горнослав, за което ние изключително много помогнахме. Разбира се, заслугата си е основно тяхна – на хората от Горнослав, там да не се изгради кариера за добив на подобни полезни изкопаеми. Тук също няма да позволим. Благодаря.

#288 · speech

Председател Костадин Ангелов

Въпроси от народния представител Ивайло Георгиев Чорбов относно стратегия за развитие на етеричномасления бранш. Заповядайте.

#289 · speech

Ивайло Чорбов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Министър, с Вас исках да се срещнем преди няколко месеца, но така или иначе, времето изтече, нещата се промениха. Моят въпрос продължава да бъде актуален. Той се отнася за стратегията и намерението за такава и как конкретно се прилага спрямо подпомагането на специфичните за България насаждения с рози, лавандула, маточина и други подобни култури. Споменатите култури и дейност, тоест отглеждането на рози, лавандула и подобни култури, са характерни за България. За съжаление, поради настъпили и продължаващи световни промени на пазара в търсенето, купуването и употребата на етерични масла, нашите производители са на ръба на оцеляването. Отнася се и за земеделците с посеви, но и за дестиларните, които добиват масла. В България нямаме специфична и адаптирана за нуждите на този бранш политика. Надеждите, че пазарната икономика ще регулира всяка стопанска дейност, и то успешно, всъщност опустошиха традиционния за България етеричномаслен бранш. Ето защо мисля, че е крайно време да се помисли в тази насока, докато не са изчезнали съвсем рязко намаляващите розопроизводители. И намирам въпроса ми за основателен: тоест имаме ли стратегии и ако нямаме, какво се предвижда за бранша?

#291 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбов, секторът на етеричномаслените култури е сред приоритетните сектори в Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., като е предвидена целенасочена инвестиционна подкрепа за сектора за преодоляване на основните предизвикателства, което да доведе до увеличение на тяхната конкурентоспособност. В рамките на Програмата за развитие на селските райони беше осигурено подпомагане по подмерки 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, както и по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка маркетинг на селскостопански продукти“, които са насочени към инвестиционна подкрепа за производство и преработка на селскостопански продукти. По двете подмерки е предвидено финансиране освен за отделни земеделски стопани, но и за групи организации на производители, като по този начин ще се реализират общи колективни инвестиции, достигащи до по-голям брой стопанства. При стопанствата, които се занимават с отглеждане на етеричномаслени култури, е необходимо да се инвестира най-вече в машини за обработка и прибиране на реколтата, които са насочени към автоматизация на работните процеси. Това се налага поради трудното намиране на работна ръка в земеделските райони. Подкрепата, насочена към дейности по преработка на селскостопански продукти, ще предостави възможност за инвестиции в нови и съвременни машини, технология и оборудване, което ще осигури повишаване на ефективността и добавянето на стойност от производството. По двете подмерки приоритетът е представен както на земеделските стопани, отглеждащи и етеричномаслени култури, така и на предприятията, преработващи селскостопански продукти от първично селскостопанско производство. Сред подпомаганите култури попадат анасон, валериана, маслодайна роза, лавандула, мента, маточина и много други. При стартиране на приеми част от приложението към насоките за кандидатстване е и списъкът с култури, попадащи в чувствителни сектори, за които кандидатите – земеделски стопани или преработватели, получават приоритет по критериите за оценка. През 2023 г. подпомагането на предприятията в сектор „Производство на етерични масла“ е осигурено по подмярка 22.2, именно извънредно временно подпомагане на малки и средни предприятия, които са засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна. И това е по Програмата за развитие на селските райони, като е предоставена подкрепа под формата на еднократно платима сума за микро-, малки и средни предприятия. Помощта на подалите заявления за подпомагане, както и на одобрените кандидати е изплатена още към 15 октомври. Крайният срок за приключване на Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. е 31 декември 2025 г. В рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. беше разработен подход, който позволява целево насочване на финансирането в рамките на определени финансови условия. Кандидатите – земеделски стопани, могат да подават заявления за подпомагане по следните инвестиционни интервенции: (председателят дава сигнал, че времето е изтекло)… приключвам, инвестиции в земеделски стопанства, инвестиции в земеделски стопанства, насочени към опазване на компоненти на околната среда, инвестиции за преработка на селскостопански продукти, както инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда. И тук типично е, че всички тези интервенции имат заделен, гарантират бюджет, който е за приоритетни сектори, в които попадат и етеричномаслените култури. Благодаря.

#293 · speech

Ивайло Чорбов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър, благодаря Ви за отговора. Той е строго бланкетен. Считам, че се нуждаем от много по-задълбочен подход към управлението на нашите ресурси в този сектор. И тепърва смятам, че трябва да се срещнем и да обмислим как ще бъдат нещата занапред, защото е видимо, че въпреки тези финансови помощи, определено секторът се сгромолясва – на терен конкретно. То, за съжаление, това важи и за всички останали икономически области на дейности в България. ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТАДИН АНГЕЛОВ Благодаря Ви, господин Чорбов. Желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народните представители Христо Цветанов Расташки и Красимир Цветков Манов относно изисквания към участници в търгове, открити със заповед № 3-01-183 от 28 февруари 2025 г. и заповед № 3-01-184 от 28 февруари 2025 г. Заповядайте, господин Расташки.

#294 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър на зeмеделието, със заповед №173 от 28 февруари 2025 г. и заповед №174 от същата дата са открити процедури за търгове с тайно наддаване за срок от 10 години за отдаване под наем на имоти частна държавна собственост общо 2760 дка. В точка 1.9, 1.10 и 1.11 от заповедите като задължителни изисквания към участниците в търга са изброени следните подозрителни условия: „До участие в търга се допускат както физически, така и юридически лица, които трябва да отговарят на следните изисквания: В точка 1.9 – притежават минимум 190 броя животинска единица по смисъла на § 2. В точка 1.10 – притежават минимум един брой собствен телескопичен товарач, произведен след 2020 г., и отговарящ на съвременните екологични стандарти като минимум стандарт за емисии AdBlue или еквивалент, който да бъде използван за целите на товарене и разтоварване на земеделска продукция, почистване на пасища, площи, от паднали клони и дървета, с подходящи приставки за ползване на различни земеделски нужди. А в точка 1.11 се посочва, че трябва да притежават минимум един брой собствен колесен товарач, произведен след 2020 г., и да отговаря също на съвременните екологични изисквания AdBlue, или еквивалент, който да бъде използван за целите на превозване на фураж, вода, други материали. При така формулираните изисквания към участниците в търга възникват въпроси защо цифрата е 190 броя животинска единица и защо производство на телескопичния товарач и трактор трябва да е след 2020 г. В областта е известно, че само едно дружество отговаря на посочените в търга изисквания, което навява съмнение за предварително нагласени условия за участниците в търга, така че да не могат да се класират други участници. С оглед на това въпросът ми е: какво налага конкретно посочените изисквания в тези заповеди? Защо точно 190 броя животинска единица и за двете заповеди, като в едната има 2204 дка посочена земя за пасища, а в другата са само 556 дка? Защо телескопичният товарач и тракторът са точно определени с година на производство след 2020 г., след като произведените преди това – 2020-a, 2019-a, 2018-a, 2017-a, биха вършили същата изисквана дейност? Има ли практика в Министерството на земеделието и храните да се откриват търгове с предварително нагласени изисквания, така че само едно дружество да отговаря на тях?

#296 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Расташки, господин Манов – въпросите са от двамата, две тръжни процедури са обявени в Южноцентрално държавно предприятие – град Смолян, и те са за отдаване под наем на поземлени имоти, които са находящи в района на дейност на териториалните поделения Държавно горско стопанство „Родопи“, както и Държавно ловно стопанство „Широка поляна“. Едно от въведените тръжни условия е изискването за притежаване на минимум 190 животински единици по смисъла на § 2з от Допълнителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи с цел осигуряване на рационалното използване на пасищата. С поставяне на горното изискване се гарантира, че лицето, спечелило търга, ще ползва поземлените имоти, предмет на търгове по предназначение, в цялост, като в същото време ще се избегнат злоупотреби по отношение на субсидии с европейски средства. Отчитайки факта, че се касае за имоти в едно и също землище, но на територията на две различни териториални поделения на Южноцентрално държавно предприятие, броят на животите е изчислен съгласно чл. 37 и ал. 4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Що се отнася до заложените изисквания за притежаване на техника – има следните цели: Първо, пожаробезопасност. Горската територия, която е предмет на търговете, заобиколена от иглолистни гори, е определена като първи клас за пожароопасност. Статистиката показва, че голяма част от горските пожари възникват в пасища и ливади в съседство на горите. Сред причините за възникване на горски пожари е именно неизправна или амортизирана техника, използвана за обработка на площите. Съответно употребата на по-нова техника, отговаряща на по-нови стандарти, намалява тези рискове от пожари. Съгласно писмо на Националната агенция по приходите под № 24-30-28 от 18 август 2012 г., ако тракторът се използва за селскостопанска дейност, той попада във втора категория, именно машини, производство на оборудване и апаратура, за които се прилага годишна амортизационна норма в размер на 30%. От тази гледна точка определянето на срок 5 години от годината на производството дори предполага използване на вече твърде амортизирана техника за земеделски нужди. Съблюдаване на сертификацията. Сертификация по IFS е важен елемент за гарантиране на устойчивото управление на горските ресурси. Тя е международно признат стандарт, който гарантира, че дърводобивът и другите ползвания в горите се извършат по начин, който опазва биологичното разнообразие и поддържа здравето на горите. Цялата територия на Южноцентрално държавно предприятие е сертифицирана именно по FSC, като съгласно сертификата следва да се спазват основно екосъобразни принципи при извършването на каквито и да било дейности в горска територия. Срещу заповедите за определение на наемател в процедурите, проведени по реда на член 43а от Закона за горите, бяха образувани две административни дела в Административен съд – Пазарджик, и след проведените съдебни заседания с постановено решение № 4769 от 23 октомври 2025 г. и с постановено решение № 4985 от 5 ноември 2025 г. Административният съд – Пазарджик, отхвърля жалбите срещу заповед № 3-01-345 от 28 април 2025 г. и срещу заповед № 3-01-344 от 28 април 202 г., издадени от директора на Южноцентрално държавно предприятие – град Смолян. Благодаря.

#298 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Господин Министър, Вие не отговорихте на най-важния ми въпрос, а именно нагласяват ли се тези търгове, има ли такава практика в Министерството на земеделието и храните. Виждам, че хубаво сте посочили на трактора годината, само където не сте посочили номерата на регистрационните табели на фирмите на братя Коцеви. Много добре знаем, че там само една фирма може да покрие Вашите изисквания. Въпросът ми е: докога ще го карате така? И другият ми въпрос е: Вие какво друго свършихте за една година в това министерство, освен да правите магазините на Делян Пеевски и да му избирате лого, както слушаме от Вас по комисиите? Няма ли да прекратите тая практика – да раздавате само на големите земеделски производители пасищата, а за другите да няма? Благодаря.

#299 · speech

Председател Костадин Ангелов

Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Следващият въпрос е от народния представител Димитър Валентинов Гюрев относно нефункциониране на долен изравнител на ВЕЦ „Асеница“ в Асеновград.

#300 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, състоянието на долния изравнител на ВЕЦ „Асеница“ в Асеноград е компрометирано до такава степен, че съоръжението на практика не функционира пълноценно и водата преминава свободно през него, без да се акумулира никакъв воден обем. Водният басейн е с максимален обем от 70 хил. куб. м и дълбочина 4,80, но сега прилича повече на гориста местност със собствена екосистема. Може да се види от кадрите, които съм донесъл тук, за да се пуснат зад Вас. (Мултимедийна презентация.) Поради системното непочистване на съоръжението са налице сериозно количество наносни отложения, което говори и за престъпна безстопанственост. От Ваши отговори на мои въпроси по темата се разбра, че изравнителят е поетапно източван в периода 2015 – 2019 г. поради жалби и сигнали на живущи в района за високи подпочвени води, отразяващи се на сградите в съседство. Поисках от „Напоителни системи“, които стопанисват съоръжението, да ми предоставят всички постъпили пред тях жалби и сигнали. Така и не получих отговор – в разрез с разпоредбите на чл. 139 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Затова се обърнах към Вас и Вие в своя отговор от 29 април тази година ме уведомихте, че постъпвалите сигнали и жалби от гражданите са отправени устно, натъртвам отново, устно, към експлоатационния персонал, обслужващ съоръжението. Факт, който е, меко казано, смехотворен, защото тези устни сигнали се оказва, че са причина да се вземе решение за поетапно намаляване на обема на водата в този воден басейн, докато заприлича на рекичка. Имам писмен отговор от Вас, мога да Ви го покажа. В същия отговор ме информирате, че всички заявени от водоползвателите площи през годините са обезпечени с необходимото количество вода. Това също не е така, защото аз постоянно получавам оплаквания от земеделци в района, които няма как да поливат своите земеделски земи. Отделно от това, в отговорите се посочва, че вследствие на течове от водния басейн се е повишило нивото на подпочвените води в района. Безспорен факт е, че поради недалновидността на редица управления в Асеновград се допусна районът около водосъдържателя да бъде застроен с жилищни сгради, които са на метри от стената му. Дъното на изравнителя е върху валуните и чакълите в коритото на река Чая, които осигуряват почти вертикално инфилтриране на подпочвените води в посока реката. В края на отговора, който сте ми изпратили на 29 април тази година, е записано, че по данни на „Напоителни системи“ долният изравнител на ВЕЦ „Асеница“ е един от обектите, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 – 2027 г. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, господин Председател. И предстои да бъде извършена рехабилитация на съоръжението. В тази връзка моля да ми отговорите: одобрено ли е финансирането на този проект и кога се очаква да започнат дейности по възстановяване? И също така моля да ми уточните: практика ли е в структурата на „Напоителни системи“ постъпването на устни жалби и сигнали да е причина за вземане на важни решения и кой е служителят, ако има такъв, който е издал такава заповед за източване на водосъдържателя? Благодаря Ви.

#302 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гюрев, от страна на Управляващия орган, както споменахте, на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., в периода от 14 февруари до 17 април тази година бе отворен прием на заявления по интервенция инвестиции в инфраструктура за напояване, което е включено в Стратегическия план с допустим кандидат по приема на „Напоителни системи“ ЕАД. В така обявения срок дружеството е внесло над 30 заявления за подпомагане на проектни предложения, между които и това за извършване на основния ремонт на дневен изравнител „Асеница“. За обекта има изготвен инвестиционен проект след сключен договор с изпълнител, избран по реда на Закона за обществените поръчки, като въз основа на изготвения проект е издадено и разрешение за строеж от главен архитект на община Асеновград. В процедиране на последващите действия от страна на „Напоителни системи“ ЕАД, включително обявяване за обществена поръчка за избор на изпълнител на строително-монтажни работи по реда на Закона за обществените поръчки както за конкретния обект, а именно долен изравнител „Асеница“, така и за всички останали обекти, заявени пред Управляващия орган на Стратегическия план, следва да бъде извършена проверка на място от служители на Държавен фонд „Земеделие“. Това се отнася за всяко подадено и одобрено за финансиране заявление. По отношение на начина на вземане на решения в структурата на „Напоителни системи“ ЕАД следва да се има предвид, че като инженерно-експлоатационно дружество „Напоителни системи“ ЕАД разполага с необходимия специализиран и квалифициран персонал, чрез който да следи за изпълнение на необходимите действия, включително вземане на решения за осигуряване безопасната експлоатация на стопанисваните от дружеството съоръжения. В конкретния случай – по отношение решение за източване на изравнителя, е извършена проверка и категорично не е установено вземане на решение, базирано на устни жалби или устни сигнали. Съоръжението работи сезонно, запълва се през периода на полевия сезон, а в периода извън него се изпразва. От въвеждането му в експлоатация до момента на съоръжението не е извършван основен ремонт. Не е извършвано и почистване от наноси. В зависимост от постъпилите заявки за доставка на вода за напояване, изравнителят е бил заверяван до съответното ниво според натоварването му. Запълването му с наноси е станало постепенно, съответно в периода 2016 – 2017 г. Обслужващият персонал е установил влошаване на техническите му параметри и е направил предложение за почистване, във връзка с което периодично е изготвяна техническа документация за това. Поради високия размер обаче на необходимите финансови средства за възстановяване на съоръжението ремонт и почистване на наносни отложения до момента не е извършван.

#304 · speech

Димитър Гюрев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, не знам на какво се дължи, но Вие току-що ми отговорихте по доста различен начин спрямо април 2025 г., който отговор сте ми дали по реда на писмения отговор. Мога да Ви го покажа наистина, защото там действително пише, че вследствие на устни сигнали през периода 2015 – 2019 г. този воден басейн е източен. Относно твърдението, че той работи сезонно и се пълни – в момента не се пълни. От 2019 г. този воден басейн изглежда по този начин. (Показва мултимедийната презентация.) Не знам кой Ви е дал тази информация, но аз Ви казвам, че тя не е вярна. Относно това, че ще бъде извършена рехабилитация, това е чудесно и дано да се случи час по-скоро, защото заради тази безстопанственост, която е допусната, десетки декари са оставени необработваеми заради това, че земеделците не могат да поливат земеделските си култури в района. Дали по този начин ще развиваме земеделието – аз смятам, че това е изключително грешен подход. Благодаря.

#305 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Следващият въпрос е народния представител Ивайло Георгиев Чорбов относно европейски политики за безопасност в животновъдството. Господин Чорбов, заповядайте.

#306 · speech

Ивайло Чорбов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, господин Министър, моят въпрос беше и продължава да бъде актуален, зададен е още през лятото на 2025 г. Отнася се... Конкретният повод са овцете във Велинград, но искам да получа малко по-глобален отговор. Така, от средата на декември 2024 г., след проведени лабораторни изследвания в Монпелие, овцефермите в област Пазарджик бяха поставени под карантина заради доказани положителни проби за наличие на вируси на чума по овце във Велинград. Максималният срок на карантината за стадото с огнището беше до април 2025 г. и след това се предвиждаше да се вземат мерки в една или друга посока. Европейските директиви по въпроса са ясни. Животните, засечени с вирус, се умъртвяват или цялата страна рискува да попадне под ембарго за износ на млечни и местни продукти от овце. И двата варианта са трудноприемливи за България. От една страна, не се забелязва масов мор по овцете и видимо те са клинично здрави. Това опровергава презумпцията на европейските разпоредби, заради които животните продължават да бъдат затворени в двора на фермата, продължават и към датата на задаване на въпроса през лятото. Животните продължават да бъдат затворени в двора на фермата, без физически да могат да излизат. Само по себе си да затвориш животни в такива условия, е пагубно за всяко стадо и фермер. От друга страна, европейските директиви също стъпват на утвърдени световни практики и следва да се спазват. Какво ще предприеме Министерството на земеделието и храните в тази ситуация? Моля Ви, за разлика от предния път, когато отговорът беше бланкетен, искам да чуя нещо по-реалистично и по-приемливо – реалността такава, каквато е по-практично като отговор: каква е позицията на България в лицето на Вашето министерство по отношение на ваксинацията на едри преживни животни? Защото това е част от цялостната концепция каква политика ще се води към животновъдството. Знаем, че преди девет години пламна епидемия от нодуларен дерматит, и докато държавата реагира, дадохме доста хиляди глави жертви от едър рогат добитък. Какво смятате Вие, че трябва да се направи, но реалистично, а не бланкетно, моля Ви, като отговор? Зная, че Вие персонално и Вашето министерство като състав не сте отговорни за тази ситуация, но трябва да предложите решения.

#308 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чорбов, клиничната изява и смъртността от дадено заболяване по животните се проявява в различна степен в зависимост от вероятността на причинителя, здравния, физиологичния и имунния статус на животното, породата, провежданото лечение и други. Заболеваемостта и смъртността може да са много по-ниски при инфекция с нископатогенен вирус и огнищата на болестта може да бъдат пренебрегнати и подценени, което представлява сериозен риск за мащабното разпространение на заболяването. При анализ на случаите на чума по дребни преживни животни в Румъния, Унгария, Гърция е установено, че циркулиращият щам на вируса се характеризира с проява с много по-лека клинична картина и не води до висока смъртност сред засегнатите животни. Заболяването протича с бавна прогресия и не се проявява по оня комплекс от клинични признаци, който е типичен за чумата по дребни преживни животни. Докладите на ветеринарния екип за спешни ситуации в Европейския съюз, а именно EOVET за болестта, от проведените експертни мисии за подпомагане на засегнатите държави от чума по дребни преживни животни е посочено ясно, че е налице забавяне в първоначалното констатиране на болестта поради нетипични симптоми или предположения за друго заболяване, имайки предвид синия език, бактериални инфекции и други. Въпреки това заболяването представлява сериозен риск за животновъдния сектор съгласно европейското и националното законодателство при установяване дори на единичен положителен случай за наличие на вирус или антитела в едно отделно животно. Засегнатото стадо би трябвало да подлежи на незабавна депопулация. Тази мярка е наложителна за ограничаване на разпространението на заболяването и защита на останалите животновъдни обекти в страните на Европейския съюз. Мерките за контрол са определени със заповед от 25 ноември 2024 г. и тя е именно на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните и е в съответствие с делегиран регламент ЕС 2020/687 на Комисията от 17 декември 2019 г. за допълнение на Регламент 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на правилата за профилактика и контрол на някои болести от списъка и приложимото национално законодателство. Област Пазарджик не е обявявана за свободна от ограничение след констатираното огнище на 25 ноември 2024 г. и съгласно последното решение за изпълнение ЕС 2025/1921 на Комисията от 19 септември 2021 г. за изменение на Решение за изпълнение ЕС 2024/3238 относно някои спешни мерки във връзка с инфекции с вируса на чумата по дребни преживни животни в България зоните на ограничение са удължени до 31 декември 2025 г. Разрешено е само излизането на паша на животни от незасегнати от чума по дребни преживни животни и обекти в област Пазарджик, което не е обявяване на свободна от ограничение област. Това е мярка за стопаните, които не са засегнати от болестта, да пашуват животните, а не да ги отглеждат при изцяло оборотен режим. Благодаря.

#310 · speech

Ивайло Чорбов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, както очаквах, отговорът беше почти бланкетен, но накрая все пак се разбра поне един елемент, че до декември 2025 г. на животните им е разрешено да пашуват. Така или иначе, въпросът ми не трябва да се разглежда само коридорно на хартия и документно, а трябва сериозно да седнем и да помислим как се процедира в тази ситуация. Когато в бъдеще се появят подобни казуси, е видно, че поради разни причини, българските животни оцеляват, ако е така, защо ние трябва да ги избиваме? Ако трябва да следваме европейските директиви, защо те не се приложат? Защото в момента де факто ние или казваме в Брюксел: гледайте си работата и няма да спазваме Вашите препоръки и на практика, норми, а от друга страна, ако следваме Брюксел, трябва да ги избием, но те пък животните са здрави. Тоест тук има нещо, което остава крайно мъгляво, и със сигурност по-лошото е, че в бъдеще нито един стопанин, реалистично мислещ, няма да иска да следва брюкселските, бих ги нарекъл, глупости. Ама, ако не са глупости, тогава пък Вие правите глупост, като не ги следвате. Нещо на мен лично ми убягва. Трябва това да се разреши не само персонално от Вас, но да седнем и реално да си зададем въпросите: кой греши, защо греши, защо избягва по същество отговори на място? В тази връзка искам да припомня, че ВЪЗРАЖДАНЕ беше единствената и продължава да е единствената партия, която настоява за предоговаряне на условията за членство на България в Европейския съюз, и категорично по темата за селското стопанство мисля, че това е крайно наложително. Благодаря.

#312 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Чорбов, искам да Ви уверя, че всички действия на Министерството на земеделието и храните, както и на Българската агенция по безопасност на храните са насочени именно към защита здравето на животните, както и към ограничаване на заболяванията, както и към защита на обществения интерес, който обаче е съобразен с приложимото национално и европейско законодателство. Благодаря.

#313 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Даниел Петров Петров относно ремонт и реконструкция на язовир „Враниловци“. Заповядайте, господин Петров.

#314 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, язовир „Лопушница“ е известен още и като язовир „Враниловци“ и е изграден на река Лопушница в басейна на река Росица, в землището на село Драгановци. Собствеността му е частна държавна с предназначение за напояване, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД. До месец март 2016 г. е отдаван под наем на дружество с ограничена отговорност въз основа на сключен договор. След месец март 2016 г. наемодателят е прекратил договора, сключен с „Напоителни системи“ ЕАД – клон Среден Дунав, град Плевен, и е извадил рибата от язовира при прекратяването му. През 2017 г. възниква неизправност на спирателния кран на основния изпускател и впоследствие е монтиран сифонен изпускател. От 2018 г. язовирът е в предаварийно състояние поради поява на теч в петата на стената. През 2018 г. са извършени инженерно-геоложки проучвателни дейности и е установен пробив в тръбата на основния изпускател, в резултат на което е появилият се теч в петата на стената. Тогава за извършване на ремонтните работи на основния изпускател се налага цялостно източване на язовира. През 2019 г. са монтирани допълнително два сифонни изпускателя, които да спомагат и за по-бързото източване на язовира. От 2016 г. досега язовир „Лопушница“ е източван шест пъти до кота нула. Към настоящия момент язовир „Лопушница“ е затлачен от наноси, а през него буквално преминава едно дере и е напълно празен. С оглед на очакванията и убедителните заявки от Ваша страна да бъдат предвидени 1,5 млрд. лв. за напояване в бюджета до 2028 г. и да бъдат увеличени поливните площи в страната с 2,5 млн. дка, предвижда ли се ремонт и реконструкция на язовир „Враниловци“ в най-спешен порядък?

#316 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаеми господин Председател! Дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров! Язовир „Лопушница“ е известен още като язовир „Враниловци“ и се намира на около един километър над село Драгановци, което е в община Габрово, област Габрово. Изграден е като многогодишен изравнител на река Лопушница, която е десен приток на река Росица, с цел напояване на 3500 дка земеделски земи. От 2012 г. язовирът се стопанисва от „Напоителни системи“ ЕАД. В констативен протокол от 13 февруари 2025 г. от извършена проверка на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор са обективирани резултати за състоянието на язовира, включително е описана информация за извършена проверка на 25 октомври 2024 г. от експертен технически съвет на дружеството. Установено е, че язовирът е в неизправност, в неработоспособно състояние поради запушване от наноси около пет метра пред входната шахта, както отбелязахте, с което значително е намалял полезният обем на язовира. При капитализацията на „Напоителни системи“ до края на 2025 г. ще бъде възложено проектиране за извършване на ремонтни дейности и изземване именно на тези наноси и отложения, на прецизиране от „Напоителни системи“ ЕАД на около 50 язовира, включително и на язовир „Лопушница“. В момента от дружеството се изготвят задания и технически спецификации, които са необходими за възлагане на тази обществена поръчка за проектиране. Благодаря.

#318 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, удовлетворен съм от Вашия отговор. Изключително се надявам това да стане в най-спешен, най-бърз порядък, защото язовирът е на изключително добро, не го казвам в качеството си на експерт или на специалист, самото съоръжение се намира на много добро и стратегическо място, то е буквално 20 – 30 м от главния път между Севлиево и Габрово. От повече от 50 години жителите на околните села, включително и на цялата община, го използват за риболов. Той е много красив язовир. Всички си го спомняме като изключително почистено съоръжение и гледката в момента е много тъжна – вътре има върби по 4 – 5 м, аз съвсем скоро ходих там. От друга страна, Вие знаете отлично, че нашият регион, говоря за Габровска община, не за Севлиевска, там зърнопроизводството не е много развито като култура, въпреки че от другата страна на витите скали, които са в непосредствена близост до язовира, има доста царевица, но предвид това, че вече имаме ротация, не се знае догодина какво ще е, но в съседство там има един огромен масив до село Прахали, от другата страна са селата Стоевци. Там също има огромни масиви с овощни градини, половината от тях са занемарени именно поради липса на напояване, поради липса на вода, защото знаете сам, че е изключително икономически нецелесъобразно да се поливат тези площи с водоноски и така нататък. Така че, ако този язовир бъде възстановен, и аз вярвам и се надявам искрено, че това ще стане, ще могат да се възстановят и евентуално да се увеличат поливните площи, каквато е и стратегията – да се достигне до осем милиона декара поливни площи, дай боже, в страната ни. Надявам се искрено и от сърце и бих се радвал този язовир отново да го видим пълен с вода.

#319 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Петров. Желаете ли? Не желаете? Следващият въпрос е от народния представител Хюсеин Хасан Хафъзов относно предприети действия след масовото хранително натравяне в село Филаретово и мерките за недопускане на подобни инциденти в бъдеще. Заповядайте, господин Хафъзов.

#320 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На 17 август 2025 г. в село Филаретово, община Котел, област Сливен, се провежда сватбено тържество с участието на повече от 700 гости. Известно е, че значителна част от сватбените тържества у нас традиционно се провеждат на открито и събират голям брой гости, какъвто е и настоящият случай. По информация от местни източници и потърпевши над 500 души са получили остри симптоми на хранително отравяне след консумация на предоставената храна, осигурена от местна кетъринг фирма. Около 300 от засегнатите лица са преминали през болнични прегледи, а близо 100 са били хоспитализирани в лечебни заведения в региона. Инфекциозните отделения в болниците в Котел, Сливен, Ямбол, Омуртаг, Велико Търново, Шумен, Варна и други населени места са се оказали недостатъчни за поемане на всички нуждаещи се, поради което част от пациентите са били настанени и в съседни болници. Случаят поражда сериозно обществено безпокойство както поради броя и степента на засегнатите граждани, така и поради съмненията, че резултатът от разследването по случая, довел до застрашаващо здравето и живота на български граждани обстоятелство, към днешна дата не е известен, и това буди съмнение, че се правят опити за неговото неглижиране и потулване. Във връзка с гореизложеното в качеството си на народен представител, загрижен за здравето и живота на всеки български гражданин, поставям на Вашето внимание следния въпрос: сезирано ли е Министерството на земеделието и храните или подчинените му структури относно случая с хранително натравяне при масовото събитие на 17 август 2025 г. в село Филаретово в община Котел и ако да, какви действия са предприети? Извършено ли е вземане на проби от храната, какви са резултатите от лабораторните анализи и предприети ли са последващи административни или други мерки във връзка с установените факти? Благодаря Ви.

#322 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хафъзов, на 19 август 2025 г. в 8 часа и 25 минути в Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, е получен сигнал по телефона от Регионална здравна инспекция – Сливен, за взрив с вероятен хранителен произход при проведено сватбено тържество, а именно в село Филаретово, община Котел, област Сливен. Установено е, че на него са присъствали около 750 гости от различни области в страната и чужбина, работещи в Турция, Германия, Австрия. Със Заповед № РД-19-132 от 19 август 2025 г. на директора на РЗИ – Сливен, е сформиран съвместен екип с представители на РЗИ – Сливен, и Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, който да извърши епидемиологично проучване на взрив с вероятен хранителен произход. Проведена е среща с кмета на село Филаретово, на която е изяснено, че сватбата се е състояла в двора на кметството и поднесената на гостите храна е домашно приготвена. Менюто е включвало приготвени в домашни условия пилешки пържоли, телешки кюфтета, салата от зеле и моркови, варени картофи, варен ориз, както лютеница, кетчуп, ядки, фъстъци. Напитките са били минерална вода в малки потребителски опаковки и кенчета безалкохолни напитки. Сладкарски изделия не са предлагани. Имало е само една сватбена торта, която е произведена в регистриран обект по Закона за храните, но същата не е предлагана на гостите, а само на ограничен брой хора. С цел изясняване произхода на храните, които са консумирани на сватбата, е направена среща с родителите на младоженеца, в дома на които са били налични останалите количества печени пилешки пържоли и телешки кюфтета от сватбеното меню. Цялото количество, около 1 кг печени пилешки пържоли и 1 кг печени телешки кюфтета, са изпратени за установяване наличието на патогенни микроорганизми. От суровата телешка кайма към момента на проучването е установено налично количество от 21 кг в дома на сестрата на кмета на село Ябланово, от която са взети проби за микробиологично изпитване по показателите салмонела, листерия и ешерихия коли. На 25 август 2025 г. са получени резултати от микробиологични изпитвания на пробите, като съгласно получените протоколи не се установяват отклонения в пробите. Единствено в суровата телешка кайма е установено доста повишено съдържание на хигиенния показател ешерихия коли. Информацията от проучването сочи, че село Филаретово е с режим на водоснабдяването и за периода от 17 до 20 август 2025 г. включително в селото не е имало никаква течаща вода, което е допълнително условие за възникване на този инцидент. Заключението по отношение на заболелите лица и получените резултати от лабораторните анализи е изцяло в компетентността на Министерството на здравеопазването. Във връзка със случая от страна на Българската агенция по безопасност на храните няма предприети последващи административни мерки. Събитието е проведено на открито, то не е проведено в регистриран обект по реда на Закона за храните. Сервираните храни, както казах, печени пилешки пържоли, печени телешки кюфтета и салати, с изключение на сватбената торта, са приготвени в помещение при домашни условия за лична консумация. За предотвратяване на подобни хранителни инцидентни Българската агенция по безопасност на храните апелира всички организирани мероприятия, като сватби, рождени дни и други, да се провеждат само в регистрирани обекти по реда и условията на Закона за храните, в които се осъществява официален контрол и произходът на суровините и приготвянето на готовите храни да гарантира тяхната безопасност. Благодаря.

#324 · speech

Хюсеин Хафъзов

ДПС – Ново начало

Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора. Не знам дали жителите на това село и всички потърпевши ще бъдат доволни от точно по този начин представения отговор, защото все още неяснотата защо се случи това събитие на това сватбено тържество, кой е виновен за това хранително натравяне, виси и няма пълна яснота. Аз лично посетих някои от потърпевшите, разговарях с тях. Те са единодушни, че всичко случило се в тези дни е в резултат единствено и само на хранително натравяне. Това са и симптомите, които съответно са описани в епикризите им. Това е битуващото все още мнение – че този случай се опитва по някакъв начин да бъде потулен, и за голямо съжаление, хората, ми се струва, че не биха били доволни от всичко това, което се случва. Аз Ви благодаря все пак за този отговор, но ако може, да ми кажете с едно изречение: според Вас става ли дума за класическа форма на хранително натравяне? Това беше ли установено? Има ли хранително натравяне и в резултат на това хранително натравяне ли тези хора са постъпили в лечебни заведения? Благодаря Ви.

#326 · speech

Министър Георги Тахов

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Хафъзов, искам да наблегна – заключение по отношение на заболеваемост, заключение по отношение на заболели лица, които са вследствие от хранително натравяне на база лабораторни изследвания, може единствено да даде Министерството на здравеопазването. Аз Ви казах какви са резултатите от нашите микробиологични изпитвания на проби. Просто правим разлика между лабораторни анализи и микробиологичните изследвания, които са.

#327 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос – от народния представител Петър Петров, е отложен с писмо на народния представител. Преминаваме към въпрос от народния представител Николай Георгиев Златарски относно състоянието и развитието на поливното земеделие в област Кюстендил. Заповядайте, господин Златарски.

#328 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Министър Тахов, дами и господа народни представители! Още в началото на тази година ние от „ДПС – Ново начало“ идентифицирахме, че един от най-големите проблеми в България ще бъде липсата на вода и нейното управление. Във връзка с това аз направих срещи с кметовете на общини, както и с управителя на „Напоителни системи“, клон Струма-Места. Но тъй като имам нужда от по-обстойна информация относно поливното земеделие в област Кюстендил, имам нужда от Вашето съдействие. Колко хектара земеделски земи в област Кюстендил са действително напоявани в стопанската 2024 – 2025 г. по общини – Кюстендил, Дупница, Бобов дол, Невестино, Сапарева баня, Кочериново, Рила, Бобошево и Трекляно, както и по основни видове култури – трайни насаждения, овощни и лозови? Кюстендил е известен като овощната градина на България, зеленчуци, зърнени и маслодайни култури. Какъв е делът на обработваемата земеделска площ в област Кюстендил, която е с достъп до напоителна инфраструктура – канали, деривации, хидромелиоративни съоръжения? Към настоящия момент има ли информация за степента на използване на наличната система за поливане от обработваеми площи с достъп, които реално се поливат? Регионът се характеризира с развитието на различни селскостопански отрасли на производство. Много от напоителната инфраструктура в област Кюстендил е стара и с високи загуби и нужда от реконструкция, което е част и от решенията в борбата с проблема с безводието. Липсата на възможност за поливане на земеделски култури от земеделските производители ги лишава от приходи както от първичните земеделски продукти за директна консумация, така и за вторична преработка в хранително-вкусовата промишленост. Предния месец Вие заявихте, че до 2028 г. ще бъдат вложени един милиард и половина в хидромелиоративни съоръжения в страната с цел напояване на по-големи площи. В това отношение каква част от тези средства е определена или реализирана специално за област Кюстендил? Въпросът ми е: какво е състоянието на поливното земеделие в област Кюстендил по общини и видове култури и планира ли повереното Ви министерство конкретни инвестиции или пилотни програми в област Кюстендил, целящи реконструкция на напоителната система – канали, деривации, хидромелиоративни съоръжения? Благодаря.

#330 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златарски, съгласно последно утвърдения баланс на поливните площи в България, който е утвърден с Постановление № 512 от 2000 г. на Министерския съвет, годните поливни площи в област Кюстендил възлизат общо на 132 160 дка. На територията на област Кюстендил „Напоителни системи“ ЕАД, клон Струма-Места, има обособени два хидротехнически района – Кюстендил и Дупница. През поливния сезон 2025 г. търговското дружество е доставило вода до 3795 дка в областта. Водните маси за напояване се доставят гравитачно, напояването се извършва гравитачно по бразди или с поливна техника, което е собственост на водоползвателите. През 2025 г. бяха извършени основни ремонти на две от съоръженията за доставка на вода в района, а именно участък от дюкер № 4. Това е в землището на село Големо село, община Бобов дол, област Кюстендил, и реконструкция на главен водопровод № 6 в землището на село Блатино и село Пиперево, община Дупница, област Кюстендил. И това се случи през осигурено финансиране по подмярка 4.3 „Инвестиции за развитие, модернизация или адаптиране на земеделска и горска инфраструктура“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Както и Вие споменахте, в капиталовата програма на „Напоителни системи“ ЕАД, която предвижда в период от четири години цялостна модернизация и рехабилитация на напоителни системи, са включени обекти, попадащи в територията на област Кюстендил. След осигуряване обаче на необходимите финансови средства обектите ще бъдат приоритизирани въз основа на заявения интерес от водоползватели за доставка на вода за напояване. Ежегодно се извършва почистване на използваните съоръжения за доставка на вода за напояване, както извършване на неотложни ремонтно-възстановителни работи по тръбната мрежа на област Кюстендил. Благодаря.

#332 · speech

Николай Златарски

ДПС – Ново начало

Господин Председател! Благодаря за отговора Ви, министър Тахов. Знам, че проблемите в земеделието са трупани от години и не може с магическа пръчка да бъдат решени, но надеждите са във Вас. Аз знам, че Вие с Вашата последователна и адекватна политика сте готов да отговорите на предизвикателствата. За нас е важно обаче обезпечаването на поливния сезон 2026 г. и продължаване на държавната помощ за компенсиране цената на водата за напояване. Ако по някакъв начин мога да отбележа, преди десет дни в област Кюстендил имахме регистриран животновъден обект с шарка по дребните преживни животни. Благодаря Ви за адекватната и бърза реакция. Направихме среща в рамките на 24 часа в Община Рила, където събрахме животновъдите. От Ваша страна имаше представител – доцент Костов, както и от Българската агенция по безопасност на храните. Успокоихме животновъдите и казахме начина и планирането оттук нататък, за да може да няма рискове за техните животновъдни обекти. Така че това е пътят – да има информираност, да продължаваме. Знам, че е нужно време, за да извършите Вашите политики. Мисля, че правителството има добър хоризонт, и мисля, че нещата ще се случват. Благодаря.

#333 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Златарски. Желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Климент Пламенов Шопов относно нерегламентирано клане на едри и дребни преживни животни, търговия с месо и последващо изхвърляне на животински отпадъци в землището на село Коньово, община Нова Загора, област Сливен. Заповядайте, господин Шопов.

#334 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. До мен постъпиха сигнали от жители на село Коньово, община Нова Загора, относно нерегламентирано клане на едри и дребни преживни животни, търговия с месо и изхвърляне на животински отпадъци в землището на селото. По данни от подадените сигнали на територията на селото от стопански постройки, северно от жп гара Коньово, се извършва незаконна дейност по клане и разфасоване на животни, без необходимата регистрация по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за храните. От останките, генерирани при тази дейност, част се изхвърлят нерегламентирано в околната среда, което създава сериозен риск от замърсяване на почвата и водите, както и от разпространение на зарази и патогени чрез диви животни. Съгласно нормативната уредба дейностите по клане на животни и добив на месо могат да се извършват само в регистрирани обекти, отговарящи на ветеринарно-санитарните изисквания, а производството и търговията с храни от животински произход се допуска единствено след регистрация на обекта в компетентния орган – БАБХ. С оглед на гореизложеното Ви отправям следния въпрос: какви конкретни действия ще предприеме Министерството на земеделието и храните за установяване на нерегламентираната дейност по клане и търговия с месо в село Коньово, идентифициране на отговорните лица и налагане на санкции по реда на ЗВД и ЗХ, трайното преустановяване на незаконната дейност и премахване на натрупаните животински отпадъци, координиране на съвместна проверка с БАБХ, РИОСВ и МВР за пълно установяване на обстоятелствата и предотвратяване на повторни нарушения? Благодаря.

#336 · speech

Министър Георги Тахов

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, на 27 октомври 2025 г. в Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, е постъпила информация за установено нерегламентирано изхвърляне на животински останки в землището на село Коньово, община Нова Загора. На 28 октомври 2025 г. – на следващия ден, е извършена съвместна проверка на място от инспектора на Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, и служители на Районно управление „Полиция“ – Нова Загора. В хода на проверката е извършен обход на местността Казанджи баир, разположена на около два километра югозападно от село Коньово. При направения оглед е установено наличие на разпръснати стари тръбни кости, прешлени, ребра и черепи от едри преживни животни, както и купчини от кости, примесени с пръст, камъни и клони. Констатираните животински останки са видимо стари, без наличие на меки тъкани и без хрущялна тъкан по тях. Не са установени пресни кости от животни. По време на огледа е установено, че се касае за нерегламентирано сметище, в което животински кости от едри преживни животни са смесени със земна маса и с битов отпадък. С писма от 29 октомври 2025 г. директорът на Областна дирекция по безопасност на храните – Сливен, е информирал Районната прокуратура, както и Районно управление „Полиция“ – Нова Загора, за констатираните обстоятелства. На основание разпоредбите на Наредба № 3 от 2021 г. за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, извън обектите, регистрирани в Областната дирекция по безопасност на храните, директорът на ОДБХ – Сливен, съвместно с кмета и заместник-кмета на община Нова Загора, организира извозването и загробването на животинските кости. На 31 октомври 2025 г. след приключване на загробването е извършено цялостно почистване и дезинфекциране на терена на струпването, както и на мястото на загробване. Физически е ограничен достъпът до нерегламентираното сметище чрез насипване на значителен обем земни маси, преграждащи подстъпите към него. Във връзка с изложената във Вашия въпрос информация за нерегламентирано клане на преживни животни в село Коньово, на 31 октомври 2025 г. служители на Областната дирекция по безопасност на храните – Сливен, извършват проверка на адреса с посочени от Вас координати. Установена е каменна сграда, обхваната от плътна непроницаема ограда и заключен портал. През процепите му се виждат регистрационни табели на превозни средства, като последваща проверка в Интегрираната информационна система – Регистър, на Българската агенция по безопасност на храните, показва, че за тях има издадена лицензия за транспорт на живи животни. Това създава оправдано съмнение за наличие на нерегламентирана дейност в обекта. Поради заключеното помещение и липсата на достъп до вътрешността физическа проверка в обекта не е била извършена, обаче е установено, че на адреса няма вписан обект за месодобив в Публичния регистър по чл. 24 от Закона за храните. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, господин Председател. Извършените в него дейности, с изключение на евентуално клане на животни за лична консумация, са в нарушение на действащото законодателство, като с писмо с входящ № 6351 от 31 октомври по описа на Районна прокуратура – Сливен, Отделение – Нова Загора, директорът на ОДБХ – Сливен, е поискал съдействие и осигуряване на достъп до обекта, в който се предполага извършване на нерегламентирано клане на селскостопански животни. Същото е доведено и до знанието на началника на Районно управление „Полиция“ – Нова Загора, с цел бърза реакция за установяване и санкциониране на отговорните лица за изхвърлянето именно на животинските кости, както и за клането на животни в места без регистрация съгласно Закона за храните. Благодаря.

#338 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, Вие сам отбелязахте, че костите там са стари. Може би няма такава тъкан от тези животни – мека тъкан, защото септември месец е имало пожар – тази тъкан е била изгорена, пожарната се е отзовала, гасила е пожара. Много ми е интересно как Областната дирекция за безопасност на храните – Сливен, е разбрала само, след като аз лично публикувах видео с това сметище? Нима не са знаели за наличието на това сметище още преди? Тези кости са в огромно количество – буквално тонове, няма как Областната дирекция изобщо да не знае за този проблем. Ако наистина обаче след Ваша проверка се установи, че директорът на Областната дирекция не е знаел, тогава той следва да бъде уволнен, защото не се е интересувал достатъчно, за да знае какво се случва на територията на Областната дирекция по отношение на незаконното разфасоване на животни и търговията с месо. Ако е знаел, следва да се вземат други мерки, защото е покровителствал, пак казвам, незаконната търговия с месо. Проблемът е много, много сериозен, защото, доколкото аз разбирам, са изкупували животни от различни ферми – болни животни, заразени животни с каквито и да е зарази. Чухме един въпрос малко по-рано за заразно месо, което се е предлагало на гости на сватба в село Филаретово в община Котел. Знаем ли докъде е стигнало това месо, което е било разпродавано от тази кланица, дали не е в цяла България? Наличието на толкова много кости предразполага, че стотици животни са били изколени там. Това е нещо, което е изключително сериозно. Кметът на населеното място знае ли за това? Много въпроси се задават тук, защото българското общество е едно (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) от най-болните в цяла Европа. Средната продължителност на живота в България е една от най-ниските в цяла Европа и е редно да вземем сериозни мерки. И този човек, който е директор на Областната дирекция, нека да си подаде оставката, защото неговото поведение показва, че той абсолютно нехае за това, което се случва в областта. Благодаря.

#339 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Шопов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Това беше последният въпрос към министъра на земеделието Георги Тахов. Благодаря Ви, господин Министър, за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпроси към министъра на околната среда и водите Манол Генов. Първият въпрос е от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно изграждане на пречиствателна станция и бетонов шахтов преливник в хвостохранилище „Ерма река“. Заповядайте, господин Георгиев.

#340 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, в община Златоград, район „Източнобеломорски“, се намира най-голямото в околността хвостохранилище „Ерма река“, което съществува от повече от 60 години. Утаени са над 20 тона отпадъци и хвостов пясък, който е пълен с тежки метали – арсенопроизводни фосфати и други вещества, като някои от тях, разбира се, са доста вредни. Гледката е пъстроцветна тиня по реката, която поглъща вече ниви край брега в Крушкова махала в село Ерма река. Ежедневно жителите вдишват пара с тежка миризма и постоянно се оплакват от това. След пролетта, когато тинята изсъхва и става на фин прах, вятърът я разнася и съответно това се вдишва от местното население. Обявени са няколко проверки през три, четири и повече години след подадени сигнали, като често те са извършени след обилни валежи, когато реките стават бели или сиви. През декември 2017 г. излизат резултати от проверки от шест пункта, извършени от Басейнова дирекция, район „Източнобеломорски“, и РИОСВ – Смолян. Анализите показват завишаване при пробите от седем пункта, като няма да цитирам всичките пунктове, защото те са Ви известни, разбира се. Януари 2018 г. са взети проби след сигнал за мъртва риба, като тогава имаме повишена стойност на цинк. Март 2020 г. при анализ на проби от повърхностни води преди хвостохранилището, от изтичащи руднични води, които не се експлоатират, са установени значителни превишения на стандартните норми според качествата на околната среда. Предназначението на хвостохранилището е да служи за депониране на отпадъчния хвост от обогатителната фабрика. Обявени са още няколко проби с норми над допустимите на тежки метали. Местното население често пуска сигнали на номер 112, от които, както виждаме, няма никакъв резултат, и съответно проби не се вземат. Предвид изложеното, моля да ми отговорите (председателят дава сигнал, че времето е изтекло): има ли времева норма за вземане на проби от цитираните точки и защо в сравнение с останалите хвостохранилища в Ерма река се вземат проби изключително рядко и къде населението на общините Златоград и Кирково може да следи резултатите от тези проби? Също така очакваме да извършите такава проба и да оповестите на населението какво се случва, какви са нормите и хората трябва ли да се притесняват, защото постоянно получавам сигнали за това, и смятам, че е редно да оповестите на населението дали има основание да се притеснява за своето здраве. Благодаря.

#341 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Георгиев. Господин Министър, заповядайте за отговор – моля да е в рамките на три минути.

#342 · speech

Министър Манол Генов

Уважаеми господин Председател! Уважаеми господин Георгиев, в отговор на поставения от Вас въпрос Ви информирам следното: В горното течение на река Върбица от извора и до град Златоград са разположени пет пункта за мониторинг на повърхностни води, които са част от Националната система за мониторинг на околната среда. В четири от тях се извършва мониторинг по основни физикохимически елементи, специфични замърсители и приоритетни вещества. Ежегодно със заповед на министъра на околната среда и водите се одобряват програми за мониторинг на повърхностните води. С одобрените програми се определят пунктовете, в които ще се извърши мониторинг на повърхностните води в годишен аспект, и показателите, по които ще се анализират водните проби и честотата на извършване на този мониторинг. Регламентираната честота за извършване на мониторинга в програмите е съобразена с изискванията на националното европейско законодателство – по точно Закона за водите, Рамковата директива за водите, Наредбата за стандартите на качеството на околната среда за приоритетни вещества и някои други замърсители, и е четири пъти годишно за основните физикохимически показатели. От 4 до 12 пъти годишно за специфичните вещества – желязо, манган, цинк, мед, арсен, цианиди – свободно, и 12 пъти годишно – за приоритетни вещества – кадмий, олово, никел и живак. Ежемесечно на интернет страницата на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ се публикува информация за установените превишения на пределно допустимите стойности за изследваните показатели, регистрирани от извършения мониторинг на повърхностни и подземни води. Хвостохранилище „Ерма река“ има издадено разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води. От РИОСВ – Смолян, се осъществява контрол за качеството и количеството на отпадъчните води преди заустването им в река Голяма река съгласно издаденото разрешително за заустване. Минималната честота на контролния мониторинг е два пъти годишно. Отделно от контролния мониторинг операторът на хвостохранилището има задължение на 3-месечен период да извършва собствен мониторинг на отпадъчните води в четири пункта, като резултатите се представят съответно в Регионалната инспекция по околна среда и водите – Смолян, и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“. Всички резултати от извършвания контролен и собствен мониторинг се анализират, като ежегодно на интернет страницата на Басейнова дирекция се публикуват годишните доклади за състоянието на повърхностните и подземните води на територията на целия „Източнобеломорски район“. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)

#344 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, използвайки тази висока трибуна, искам да Ви помоля да информирате населението какво показват последните проверки, кои стойности са завишени, съответно с колко и има ли основание да се притесняват гражданите? И ако са наблюдавани такива повишени стойности, какви мерки сте взели това да не се повтаря, и какви глоби сте наложили? Защото местното население, отново Ви подчертавам, хората се оплакват ежедневно. До мен достигат изключително много сигнали и те твърдят, че с просто око е видимо, че буквално има екокатастрофа в Ерма река. Така че, след като те го виждат с невъоръжено око, следва Вие да кажете: какви точно са стойностите, колко са превишени и има ли основание хората да се притесняват? Защото, съгласете се, най-лесното нещо е на някой сайт – някъде, в двадесетото подменю, на най-долния ред, някакъв бутон, или въобще на място, което е труднодостъпно за широката част от гражданите, да бъде обявено нещо. Въпросът е обаче, че дори и в медиите информацията е много, много оскъдна. Отново повтарям въпроса: кажете кои стойности са превишени за последните проверки, с колко, има ли основание хората да се притесняват, и какви мерки ще вземете, за да не се повтаря това? Благодаря.

#346 · speech

Министър Манол Генов

Уважаеми господин Георгиев, това – къде се публикуват, в кое подменю и къде се намира, не знам. След като има и оскъдна информация в медиите, значи този въпрос не е от толкова голям обществен интерес, но ще Ви кажа следното: Само през 2025 г. е извършена една проверка на обекта съобразно тези планове, за които говорих. От 2017 г., за която говорихме – за експлоатацията и разрешението за заустване на хвостохранилището, до момента са извършени 61 проверки – планови 34 броя и извънредни 27. За установени нарушения на оператора на обекта са съставени шест акта, издадени са шест наказателни постановления и са наложени четири текущи месечни санкции по реда на чл. 69 по Закона за опазване на околната среда. Но аз Ви уверявам, че ще взема мерки тази информация – съответните превишения, ако такива бъдат констатирани при вземаните проби, ще бъдат изнасяни на видно място в кметството на това село. Не всеки, разбира се, може да работи с компютър, не всеки може да работи с интернет, така че, имайте ми думата, че след като съм Ви обещал от тази трибуна, всяка една проверка ще бъде огласявана писмено на подходящо място в кметството на това населено място.

#347 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Министър. Следващите въпроси към министър Генов от народния представител Иван Белчев, народния представител Коста Стоянов, народните представители Неждет Шабан и Джем Яменов, народния представител Петър Петров, и вторият въпрос от народния представител Петър Петров са отложени с писма на същите народни представители. Остава последният въпрос към министъра на околната среда и водите – от народния представител Ангел Николаев Славчев относно нерегламентирано сметище по републикански скоростен път I-1 Монтана – Ботевград.

#348 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Като народен представител, избран от 26 МИР – София-област, провеждам непрекъснато срещи с жителите на областта, от която съм избран. Преди две седмици се срещнах с жителите на община Ботевград и ми се наложи да пътувам през републиканския скоростен път I-1 Монтана – Ботевград, който е с дължина 97,8 км и е част от международния път Е-79. В района, преминаващ около град Ботевград, и по-конкретно на пътен участък с еднопосочно движение с две платна, с по две ленти – всяко в посока, между които има ограничителни системи на пътя – мантинели, в района на бензиностанциите „Шел“ и „Лукойл“, дължината на тези отсечки е около два километра във всяка посока. В края на пътното платно във всяка посока има асфалтиран участък, използван за паркиране. През около 200 м по дължината от тези два километра, в края на този асфалтиран участък, са поставени кръгли бетонни контейнери за отпадъци. При преминаването ми оттам на 27 октомври 2025 г. установих, че всички бетонни контейнери са препълнени и в двете посоки на движение, а по протежение на цялото разстояние от около два километра във всяка посока, отстрани на пътя са изхвърлени и разпръснати тонове битови отпадъци. Преброих над 10 препълнени контейнера, отпадъците в които не са били събирани в продължение на много време. Пространството около всеки един от тях също бе заринато с битови отпадъци. Очевидно това е продължавало в продължение на месеци, а стопанинът на този републикански път – Агенция „Пътна инфраструктура“, или организацията, отговорна за сметосъбирането и сметоизвозването, не е извършвала тези дейности регулярно. Не е извършвано и почистване на прилежащите площи от тоновете битови отпадъци. Прилагам към съответния въпрос и снимки от това екологично бедствие. И с оглед на гореизложеното до момента, въпросът ми е следният: ще вземе ли Министерството на околната среда и водите мерки за установяване на причиненото продължително замърсяване на републикански скоростен път Монтана – Ботевград в района, преминаващ около Ботевград, за санкциониране на отговорните за липсата на всякакъв контрол от страна на длъжностните лица, ще съдейства ли за премахването на тези огромни две сметища, от по два километра дължина всяко, отстрани на пътя в двете му посоки? Така че моля, господин Министър, да ми отговорите.

#350 · speech

Министър Манол Генов

Уважаеми господин Председателстващ! Уважаеми господин Славчев, този въпрос колкото е към мен, е и към седящия до мен на парламентарния контрол министър Иванов, така че би било редно и на него да му зададете част от този въпрос. Аз ще Ви отговаря следното в отговор на поставения от Вас въпрос: на 10 септември тази година от експерти на РИОСВ – София, е извършена проверка на републикански път Ботевград – Монтана, в района на град Ботевград, при която е констатирано следното: че в пътен участък, част от републикански път Ботевград – Монтана, е налично нерегламентирано замърсяване от битови отпадъци и опаковки от двете страни на пътя. От двете страни на пътното платно са налични асфалтирани банкети, които се използват за аварийно спиране. По продължение на участъка са поставени 19 броя бетонови пръстени, предназначени за изхвърляне на битови отпадъци, които са препълнени. При предходно извършена проверка на същия участък е дадено предписание на Агенция „Пътна инфраструктура“ за предприемане на мерки и действия по предотвратяване на нерегламентираните замърсявания с отпадъци, както и своевременното им почистване, като при проверката, извършена на 10 септември, е установено, че даденото предписание не е изпълнено. За установеното неизпълнение е съставен акт за установено административно нарушение на Агенция „Пътна инфраструктура“ и е дадено ново предписание за почистване със срок 10 октомври. За изпълнение на даденото предписание на 6 октомври в РИОСВ – София, е постъпило писмо с приложен снимков материал от Агенция „Пътна инфраструктура“, с което Агенцията информира за извършеното почистване на замърсения участък. На 22 октомври при извършена нова проверка на място от експерти на РИОСВ – София, при която е констатирано, че на същия участък – отляво и отдясно на пътните платна, има наличие на прясно изхвърлени битови отпадъци и отпадъци от опаковки. Бетоновите пръстени, предназначени за изхвърляне на битови отпадъци, са препълнени. От РИОСВ – София, е дадено предписание на Агенция „Пътна инфраструктура“ за извършване на почистване на констатираните новоизхвърлени отпадъци със срок 21 ноември 2025 г. РИОСВ – София, Ви уверявам, че ще извърши последващ контрол по изпълнение на даденото предписание и при констатирано неизпълнение ще приложи съответните административнонаказателни мерки.

#352 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател, и благодаря Ви, господин Министър, за отговора. Виждате ли, господин Министър, колко е парадоксално, че трябва народни представители да пускат всеки месец сигнал до Вас, Вие да сезирате съответно РИОСВ – София-област, която да извърши проверка, защото другата държавна агенция – „Пътна инфраструктура“, не си върши работата. То е трагично. Аз се радвам, че РИОСВ си е свършила работата, Вие сте си свършили работата, но е трагичен фактът, че държавата не си върши работата като цяло. И е странно Агенция „Пътна инфраструктура“ да не минава да събира боклуците, за които явно е отговорна. Тук няма да говоря за културата на хората, които си изхвърлят боклуците нерегламентирано. Това е друга тема, по която ние трябва да работим дългосрочно в годините напред, за да можем да накараме хората да се замислят, когато си изхвърлят боклуците просто така, защото там някой си е хвърлил нещо. Но за мен най-големият проблем остава това, че самите институции трябва да си говорят по този начин. След като Вие веднъж сте направили, тоест РИОСВ е извършила проверка и е издала констативен протокол на Агенция „Пътна инфраструктура“, тя е почистила, се налага след няколко седмици по-късно отново народен представител да Ви сезира, а Вие отново да сезирате РИОСВ съответно, те отново да извършат тази проверка и пак да напишат протокол на Агенция „Пътна инфраструктура“, тоест тук имаме последователност в това Агенция „Пътна инфраструктура“ по един или друг начин да не си върши работата. Така че ще Ви помоля Вие, тъй като си говорите по-добре с министъра, седящ до Вас, отколкото аз, поговорете с него. Той, ако трябва, да помоли официално Агенция „Пътна инфраструктура“ да има грижата поне веднъж седмично оттам някой да минава и да събира боклуците в този участък на Ботевград, тъй като това е международен път, оттам минава огромен трафик от автомобили и е изключително грозно да се вижда това от двете страни на пътя.

#354 · speech

Министър Манол Генов

Господин Славчев, Вие казахте, че е парадоксално и трагично, което се случва. Виждате, че контролните органи на РИОСВ винаги при подаден сигнал си вършат работата. Но в случая по-парадоксално и по-трагично е, че има хора, които, след като е почистено, продължават да си изхвърлят по нерегламентиран начин отпадъците, и съответните замърсявания отново биват допускани. След като за това, както Вие казахте – сега, дали институциите помежду си си говорят, или не си говорят по този въпрос, искам да Ви кажа, че ако не си говорят, чл. 156, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците казва така: „За неизпълнение на предписание на физическите лица се налага глоба от 2000 лв. до 10 000 лв., а на юридическите лица – в случая, както е Агенция „Пътна инфраструктура“, глобата е от 5000 до 20 000 лв.“ Така че имайте уверението ми, че Регионалната инспекция по околна среда, ако тези предписания не бъдат изпълнени, както чухте, един път има съставен акт, ще бъде съставен и втори. Но аз мисля, че не е идеята Пътната агенция да върви след седмица, след две, въпросът е да се обезпечи предотвратяване и превантивен контрол, за да не бъдат допускани такива нерегламентирани сметища. Това за мен е по-парадоксално и по-трагично от това, което Вие констатирахте преди малко.

#355 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, министър Генов. Това беше последният въпрос към министъра на околната среда и водите. Благодаря Ви за участието, господин Министър. И двата въпроса към министъра на икономиката и индустрията от народния представител Иван Белчев са отложени с писмо от народния представител. Преминаваме към следващия кръг въпроси към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Първият въпрос ще зададе народният представител Ангел Жеков Георгиев – относно финансирането на изграждането на нов мост над река Марица в град Пловдив. Заповядайте, господин Георгиев.

#356 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, град Пловдив се нарежда на шесто място в световната класация по увеличаване на времето за пътуване. В града под тепетата времето за пътуване се увеличава с цели, забележете, 48% – при задръствания говорим, в сравнение с периоди на свободен трафик. Това поставя Пловдив само на няколко процента зад световния лидер, който е град Мексико Сити, където имаме увеличение от 52%, тоест разликата е само 4%. Новият мост над река Марица е проект, който пловдивчани чакат от десетилетия. Новата пътна връзка, която трябва да свърже районите „Западен“ и „Северен“, ще реши изключително много проблеми с трафика, а и е част от вътрешния ринг на града, който трябва да бъде завършен, за да може да се подобри ситуацията с трафика в Пловдив. В Закона за държавния бюджет за 2025 г. са заложени 1,500 млн. лв. за община Пловдив за „Изготвяне на проектна документация за нов мост над река Марица и изграждане на пътни връзки от и към булевард „Марица – север“, включително „булевард „Марица – север“ от Лекси до съоръжението“, като тук съм цитирал съответно и номера на проекта. И в тази връзка въпросът ми към Вас е: отпуснати ли са предвидените средства към Община Пловдив за изготвяне на проекта и провеждани ли са разговори за финансиране на неговото изпълнение? Защото, съгласете се, че това е проект, който е изключително важен, доста време е отлаган, прекалено много време е отлаган, и сега е крайно време да се пристъпи към неговата реализация. Благодаря.

#358 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, в Инвестиционната програма за общински проекти с прогнозен размер и обхват съгласно Приложение № 3 към чл. 113, ал. 11 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. за община Пловдив е включен приоритетен проект „Изготвяне на проектна документация за нов мост над река Марица и изграждане на пътни връзки от и към булевард „Марица – север“, включително булевард „Марица – север“ от Лекси до съоръжението“. Съгласно разпоредбите на чл. 113, ал. 1, т. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., допустими за финансиране дейности са проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръженията и принадлежностите към тях. Министърът на регионалното развитие и благоустройството пристъпва към сключване на споразумения с общините за предоставяне на финансова подкрепа, в случай че са изпълнени условията на чл. 113, ал. 2 от Закона. За посочения приоритетен проект Община Пловдив все още не е внесла в МРРБ заявление за проектно финансиране, придружено от необходимите документи съгласно изискванията на чл. 113, ал. 2, т. 1 от Закона. Обръщам внимание, че в Приложение № 3 за община Пловдив са включени 34 приоритетни проекта на обща стойност 348 608 900 лв. Инвестиционната програма за общински проекти определя срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация на изпълняваните проекти до 30 юни 2027 г., като в чл. 113, ал. 12 е определено, че общата максимална стойност на разходите по всички сключени споразумения за всяка община за 2025 г. е според категорията на общината. В конкретния случай на община Пловдив това са до 100 млн. лв. Във връзка с това – с изменението и допълнението на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. от месец юли, Община Пловдив е определила за кои обекти през 2025 г. ще разходва този финансов ресурс. Посоченият приоритетен проект „Изготвяне на проектна документация за нов мост над река Марица и изграждане на пътни връзки от и към булевард „Марица – север“, включително булевард „Марица – север“ от Лекси до съоръжението“ не фигурира сред тях. Благодаря Ви.

#360 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, да разбираме ли, че след като посоченият проект не е подаден от Община Пловдив, местната власт не се интересува от него и ще останем в ситуацията следващата година отново да не е подаден, по-следващата отново да не е подаден, и така изграждането на нов мост над река Марица да остане само един блян за пловдивчани, само една тема, която да се коментира, но да няма абсолютно никакви действия? Неразбираемо е за мен как така включвате определени проекти в държавния бюджет и след това местната власт не ги подава. Тоест тук има един много сериозно хвърлен прах в очите на хората. Казва се нещо, че ще се започне, че ще се дадат средства от държавния бюджет, след което обаче местната власт просто не го включва. Както казахте, тя има и ограничения и оттам нататък се стига до това, че темата единствено остава в местните медии години наред и нищо не се случва. Но това е един порочен цикъл, един порочен кръг, който се върти в Пловдив от десетилетия. И тази тема, която сега поставям на Вашето внимание, е само една от многото теми, които са в такъв порочен кръг. Същата работа е с многоетажните паркинги, с градската железница, с буферните паркинги. Въобще с транспорта положението е отчайващо, мога да кажа. Проблемите са толкова много, че дори е трудно да ги изброим, особено предвид ограниченото време, което имаме, но какво да очакват жителите на Пловдив? Просто никога да няма нов мост? Или въобще във Вашия мандат ще се стигне ли до това нещо да се направи, да се даде този милион и половина, поне начало да имаме на дейностите? Или във Вашия мандат няма да стане нищо? Благодаря.

#361 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Георгиев. Желаете ли реплика? Не желаете. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно осветлението на Пазарджишко шосе. Заповядайте, господин Георгиев.

#362 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Може би така ще караме – ще задавам въпрос, ще получа някакъв шаблонен отговор, колкото да се отчете в системата на Народното събрание, че въпросът е зададен и отговор е получен, а съответно гражданите няма да разберат абсолютно нищо. Надявам се поне на следващата ми реплика да има отговор. Въпросът ми е за това, че на 31 януари и 29 април тази година поставих на Вашето внимание следния въпрос и чакам решението му вече над половин година, а съм започнал да се боря за това още от декември миналата година. Тоест скоро ще имаме една година, откакто Вие не можете да решите проблема с осветлението на Пазарджишко шосе, а именно: на международен път Е-80, като се придвижваме от Пловдив по посока към Пазарджик, има поставени осветителни тела до кръговото движение на Пазарджишко шосе с пловдивския околовръстен път, което е една от най-натоварените входно-изходни артерии на Пловдив. За да се улесни придвижването по тази артерия и да се намали рискът от произшествия, особено в зимните месеци, които скоро предстоят, и когато тъмната част от денонощието е по-дълга, е монтирано въпросното осветление, което обаче аз установих, че не работи в продължение на месеци. Въпреки многократно зададените от мен въпроси и Вашите обещания, че осветлението ще заработи, до ден днешен това отново не се случва или се случва поне частично – имаме работещо осветление на самото кръгово движение на околовръстното шосе и Пазарджишко шосе, но това се случи преди няколко месеца. Както и на отсечката от кръговото движение, движейки се по Пазарджишко шосе по посока към първата отбивка за близкото село Костиево, там имаме осветление, което също работи, макар че вече някои от лампите са изгорели, но все пак видимост има. Но след това, като тръгнем по посока към Пазарджик, именно на отбивката за село Костиево имаме десетки осветителни тела, от което нито едно не работи. Пълен мрак. Нищо не се вижда, нито една лампа не функционира, като преди няколко месеца, когато задавах този въпрос, част от лампите работеха все пак. И въпросът ми е: кога ще направите така, че осветлението по цялата отсечка да бъде възстановено? Самите стълбове са нови. Те са изградени с рехабилитацията на Пазарджишко шосе преди няколко години, така че просто трябва да ги свържете и да подмените самите осветителни тела, ако това е нужно. Не изисква някаква голяма работа. Защо вече близо една година не можете да го свършите? Благодаря.

#364 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, по информация на Агенция „Пътна инфраструктура“ в края на май 2025 г. дружеството, поддържащо републиканската пътна мрежа в област Пловдив, е възстановило осветлението на кръговото кръстовище при км 219+000 на първокласния път I-8 Пазарджик – Пловдив с път II-86 Асеновград и при км 215+000 на път I-8 в района на отбивката за село Костиево на път I-8. През юни 2025 г. при монтирането на еластичните ограничителни системи за пътища на и около пътния възел е засегнат захранващият кабел, при което осветлението е нарушено. Към днешния момент 95% от осветлението на път I-8 Пазарджик – Пловдив е възстановено според Агенция „Пътна инфраструктура“. Единствената точка с нарушено осветление е около кръстовището за село Костиево, където има проблем с единия токов кръг и осветителните тела светят през няколко. Областно пътно управление – Пловдив, работи съвместно с поддържащата фирма и ЕВН за пълното му възстановяване. Ако до края на месеца Агенция „Пътна инфраструктура“ и нейните подизпълнители не успеят да отстранят тези аварии, аз ще помоля лично ръководството ѝ да дойде там да ги отстранява лично и ще поканя и Вас да ги наблюдавате и надзиравате как си вършат работата. Благодаря.

#366 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, това, което разбирам, е, че Вие, така, много благородно сте им поставили срок от 6 месеца. Въпросът ми е внесен на 27 юни. Тоест половин година почти чакате да вържат едно осветление. Нека да Ви покажа за какво става въпрос. Ето това е въпросният участък. (Показва снимка на участъка.) Вижте го, господин Министър. Това е въпросният участък. Няма нито едно работещо осветително тяло. А самото кръстовище, може да видите, е изключително натоварено. Нека да го покажа, да го видят всички. Пълна тъмница! Шест месеца не може да се оправи нещо такова, при положение че, както Вие казахте, трябва да се свърже просто електрическата система. С удоволствие ще дойда да наблюдавам колко време ще отнеме. Според мен това е работа, която се върши изключително бързо. И тук, ако Вие не можете да накарате Вашите служители от АПИ, които са Ви подчинени, да свършат нещо такова половин година, защо не искате оставки в АПИ? Нормално ли е гражданите да чакат половин година за едно осветление? Нормално ли е това нещо? Считате ли, че това е нещо, което е търпимо, и считате ли, че това е добра работа от страна на АПИ? При положение, отново подчертавам, че имаме стълбове, които са нови, единствено трябва да бъде вързано осветлението, ако някъде има прекъснат кабел или нещо такова, при положение че част от това осветление доскоро е светило. Кога да очакваме това осветление да бъде реабилитирано и да свети изцяло, и кога да очакваме предишният участък, който е от кръговото на Пазарджишко шосе и околовръстното по посока към Пазарджик, да бъдат също така възстановени? Има няколко стълба, които не светят в момента. Кога да очакваме това да бъде свършено? Благодаря.

#367 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Желаете ли да дуплика, господин Министър? Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно опасно състояние на дълбоки шахти без предпазни капаци на булевард „България“, град Пловдив. Заповядайте, господин Георгиев.

#368 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, както всички знаем, значението на булевард „България“ като една от основните пътни артерии в Пловдив е голямо, особено като имаме предвид факта, че същият е част от републиканската пътна мрежа и съвпада с европейски път Е-80. Въпреки това стратегическо местоположение основната пътна артерия е, бих казал, в лошо състояние. На няколко места има изрязани напречни участъци, които образуват „канали“, защото са по-ниски от останалата част на пътя и са доста неприятни при преминаване и съответно амортизират много ходовата част на автомобилите, които преминават там. Освен това неудобство и повишеното амортизиране има и участъци с дупки в самите кръстовища. Всичко това обаче се счита едва ли не за обичайно предвид силно амортизираната и недобре поддържана пътна мрежа на страната. Тоест не е нещо, което заслужава едва ли не толкова голямо внимание, просто защото гражданите са свикнали с лошото състояние на пътищата. Но съществуват и няколко участъка, в които са налице дълбоки шахти без предпазни капаци, като най-фрапиращите са в платното, което е в непосредствена близост до хотел „Санкт Петербург“. Това е на булевард „България“ № 79-73. В този ред на мисли въпросът ми е: кой е отговорен за поддръжката на посочените шахти и кога ще бъдат оправени те? Тоест може ли да получим един нормален, разумен срок – да кажем, две седмици, една седмица? Тук става въпрос за няколко шахти, примерно пет, шест, седем, които следва да бъдат оправени. Въобще не са толкова много, като всъщност не са всички – само до хотел „Санкт Петербург“, има и на други участъци на булевард „България“, но надявам се, Вие да направите проверка и да я направите така, че наистина в разумен срок тези шахти да бъдат възстановени в състояние, което да позволява преминаването на автомобили през тях и се надявам да посочите конкретен срок, когато това да стане. Благодаря.

#370 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Георгиев! Във връзка с поставените въпроси Ви информирам, че съгласно сключен „Споразумителен протокол за съвместно финансиране на поддържането на републиканските пътища в чертите на община Пловдив“ между Агенция „Пътна инфраструктура“ и Общината републикански път I-8, съвпадащ с булевард „България“ в град Пловдив – от км 221+140 до км 230+900, се поддържа от Общинската администрация, а Агенция „Пътна инфраструктура“ участва дялово във финансирането. С оглед на това отговорната институция, която следва да обезопаси шахтите в участъка от булевард „България“ – обект на запитването, е Община Пловдив. На 16 юли 2025 г. Областно пътно управление – Пловдив, е сигнализирало с писмо местната власт за необходимостта от предприемане на действия по компетентност с цел предотвратяване на пътни инциденти. Ако имате представители в местната власт – общински съветници, може да зададете този въпрос на сесия като общински съветник от Вашата партия, или като гражданин да зададете същия въпрос към Общинска администрация – Пловдив. Благодаря.

#372 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Става ясно, че за пореден път местната власт в Пловдив от ГЕРБ не си върши работата, но след като Вие сте в една коалиция, в едно управление, не им ли сигнализирахте за толкова много време да оправят положението? Искам да Ви покажа за какво става въпрос! Ето това са шахти (показва цветни снимки), през които ежедневно преминават автомобили. (Реплика на министър Иван Иванов.) Да, точно така. Продължавам да Ви показвам. Имам десетки такива снимки, изпратени от недоволни граждани. Искам да Ви покажа една, особено фрапираща. Погледнете за какво става въпрос! Ето, ще го покажа и на камерата. Това е основна пътна артерия в Пловдив. Виждате много ясно за какво говорим. Оттук всекидневно преминават изключително много автомобили, много тежък трафик. И голяма част от тези автомобили не са хора от Пловдив, които да знаят, че там има такива дълбоки шахти, и да се пазят съответно от тях. Така че би било нормално с Вашите коалиционни партньори от ГЕРБ поне да си говорите и този проблем да е решен, а не сега да ми казвате: поставете го на вниманието на местната власт. Вие, като сте видели, че е от компетентността на местната власт, защо не им го препратихте? Препратихте ли им го всъщност? Ако сте им го препратили и досега не са направили нищо, защо ни е тази местна власт, която не може да сложи три капака на шахти? Тук е редно да се поеме отговорност и да има оставки, след като някой в Пловдив не може да сложи три капака на шахти. Определено ние нямаме нужда от такива управляващи. И да, ние ще поставим въпроса и на местно ниво, за да може още няколко месеца никой да не направи нищо. Това е потресаващо безхаберие! И аз съм впечатлен, че след като аз поставям такива въпроси на парламентарен контрол, няма реакция с месеци! Едно осветление не може да се пусне с месеци! С месеци не могат да се сложат и три капака на шахти! Това е наистина феноменално безхаберие, което Вашата коалиция демонстрира – от ГЕРБ, БСП, „ДПС – Ново начало“ и ИТН. И аз се надявам тази коалиция да отиде в историята възможно по-скоро, и ние ще работим за това. Благодаря.

#374 · speech

Министър Иван Иванов

Не.

#375 · speech

Председател Костадин Ангелов

Не. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев – относно разширяване на Пазарджишко шосе, град Пловдив. Заповядайте, господин Георгиев.

#376 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, както вече коментирахме, Пазарджишко шосе е една от основните пътни артерии в Южния централен район. Тя е алтернатива на магистрала „Тракия“ и същевременно свързва някои от най-големите села в региона и въобще някои от най-големите села в България с областните центрове Пазарджик и Пловдив – втория по големина град в страната и икономическо ядро въобще на Южна България. И разбира се, предпочитана артерия за транспорт между Пловдив и Пазарджик. Натовареността на тази пътна връзка и интензивността на трафика по нея е толкова голяма, че на практика капацитетът ѝ е изчерпан, като това е мнение, което многократно и граждани в своите разговори с мен са споделяли. В резултат на тежкия трафик и широките пътни ленти много шофьори предприемат рискови изпреварвания, като по този начин застрашават себе си и останалите участници в движението. Смятам, че е крайно наложително да се предприемат мерки за разширяването на Пазарджишко шосе, така че да има две ленти за движение във всяко платно. В този ред на мисли въпросът ми е: обсъждана ли е стратегия за разширението на Пазарджишко шосе, каква е Вашата визия за нейното реализиране и съответно времевата рамка за изпълнението на тази стратегия? Изключително много акцентирам на времева рамка за изпълнението на тази стратегия, защото смятам, че не бива нещата да се бавят до безкрай, както очевидно институциите в България имат този навик. Благодаря.

#378 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Георгиев! На този етап в Агенция „Пътна инфраструктура“ не е разглеждана идеята за разширяването на първокласния път I-8, или Е-80, Пазарджик – Пловдив в 27-километровия участък от Пловдив до Пазарджик, км 192+000 до км 219+000, и съответно не е планиран за реализация на такъв проект. Във връзка с поставения въпрос ще бъде изискана допълнителна информация за интензивността на трафика и за вида и характера на настъпили пътнотранспортни произшествия в отсечката. На база на данните ще бъде направен анализ за необходимостта от предприемане на последващи действия от страна на Агенцията. В допълнение, по информация на Агенция „Пътна инфраструктура“, Ви информирам, че през 2020 г. беше извършено превантивно поддържане на републикански път I-8 между Пловдив и Пазарджик с дължина 27 км. При него са били подменени износващият и долният пласт асфалтобетон. Монтирани са били нови пътни принадлежности – еластични огради и пътни знаци, и положена хоризонтална маркировка. В момента отсечката от първокласния път според Агенция „Пътна инфраструктура“ е в отлично експлоатационно състояние. Благодаря.

#380 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, сега, на момента, ще Ви предоставя такава допълнителна информация. Става въпрос за една от основните пътни артерии, както споменах, между Пловдив и Пазарджик, в две ленти за движение. Местният манталитет е такъв, че колите се движат крайно вдясно и по средата се предприемат изпреварвания, които често са рискови и с висока скорост. И когато на такъв път с две ленти за движение се случват изпреварвания и от едната посока, и от другата посока, в един и същи участък се озовават едновременно четири автомобила. Това е изключително опасно – те се разминават много трудно, и въобще целият трафик там е изключително натоварен и много опасен. На практика, капацитетът на този път отдавна е изчерпан, като при много от шофьорите съответно имаме два вида проблеми: едните карат с много ниска скорост, буквално може би с 50 км в час, без значение какво е ограничението, а другата част от шофьорите карат пък с много висока скорост, далеч над ограничението. И се получава така, че тази пътна отсечка е изключително опасна. Да, извършена е рехабилитация, както Вие казахте, но тук ролята на институциите би трябвало да го е направила вече този анализ – не аз да Ви го предоставям, и съответно да сте набелязали действия. Понеже предните пъти не отговорихте на другите въпроси, на реплика просто Ви моля сега – излезте и кажете кога ще ни предоставите този анализ и Вашия план за действия: след месец, два, три, пет, в края на мандата? Просто да информирате обществеността, защото изключително много хора чакат точно това разширение на Пазарджишко шосе. То е крайно необходимо, много закъсняло и участъкът вече е високорисков. Така че просто кажете кога ще сте готов с анализа и кога ще изнесете тези данни, и съответно да знаем от Вас кога ще обявите последващите действия от Ваша страна. Благодаря.

#382 · speech

Министър Иван Иванов

Не.

#383 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Стоян Николов Таслаков относно ремонта на пътя Овчеполци – Блатница – Дюлево. Заповядайте, господин Таслаков.

#384 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, през пролетта започна ремонт на главния път за град Стрелча между селата Овчеполци и Дюлево. Повече от половин година ремонтни дейности не се извършват, а пътят е разкопан и насипан с груба настилка. Автомобилите преминават с изключителна трудност. Аз самият едва не разбих колата си, докато минавах да направя инспекция. С Вас разговаряхме няколко пъти и Вие поехте ангажимент поне да върнете фирмата да асфалтира разораните участъци. В предишен отговор Вие заявихте, че срокът на обекта е още две години, но тъй като това е единственият достъп на тези села с външния свят, не може да бъде изоставен. Заради изкопаването на здравия асфалт в момента автобусът за Панагюрище от Пазарджик е спрян, и с право. Учениците в тези села вече не могат да ходят на училище с този автобус. Във връзка с изложеното моля да отговорите: какви действия сте предприели проблемът да се реши в най-кратки срокове? Кога жителите на селата да очакват полагането на асфалт? Защо фирмата остави разоран пътя повече от половин година, при положение че няма намерение да работи на този участък? Благодаря.

#386 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! В Инвестиционната програма на Агенция „Пътна инфраструктура“ е заложено превантивно поддържане на близо 9 км от път III-8003 Пазарджик – Пловдив, Мало Конаре – Пищигово – Черногорово – Овчеполци – Блатница – Смилец – Дюлево, Стрелча – Кръстевич, между селата Овчеполци и Смилец, от км 19+822 до км 28+744. Ремонтните дейности стартираха през март 2025 г., по възложеното задание трябва да приключат до 26 април 2027 г. Изпълнител е дружеството, поддържащо републиканската инфраструктура в област Пазарджик, с което Агенция „Пътна инфраструктура“ има договор по Закона за обществените поръчки. Съгласно конкретното задание за път III-8003 и клаузите в договора превантивното поддържане на третокласния път следва да завърши в заложения срок. В добавка – настъпилото разногласие, което е причината за забавянето на този проект, между изпълнителя на ремонта и директора на Областно пътно управление – Пазарджик, ще бъде разрешено в най-кратък срок другата седмица. Благодаря.

#388 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, крайно време е да се реши. Аз виждам някакъв оптимизъм. Другата седмица дано се случи нещо, така че да започне ремонтът. Но изключително наглото поведение на тази фирма, на която ѝ виждам машините да са изместени на отсечките по магистрала „Тракия“, означава, че те с приоритет правят отсечки, където взимат повече пари, за сметка на такива, като селата Дюлево и Блатница, където няма голям трафик и няма да има никакво противопоставяне. Но според мен с тази фирма, господин Министър, трябва да проведете разговори с нея и трябва да ги дисциплинирате. Не може по такъв начин да изоставят повече от половин година изоран пътя, след като нямат намерение да минат да положат асфалт. Надявам се, че разбирате на какво са подложени жителите на тези села. Въпреки че на местните избори виждам, че гласуваха за тези, които им създадоха всички проблеми. Донякъде и те самите са си виновни, щом си избират такива хора. Насила можеш да вземеш, насила не можеш да им дадеш. Благодаря.

#389 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли реплика, господин Министър? Не. Следващите два въпроса от народния представител Людмила Николаева Илиева са отложени с нейно писмо. Следващият въпрос – от народния представител Елисавета Димитрова Белобрадова – с писмо от госпожа Белобрадова е трансформиран от устен в писмен. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Веселин Миленов Вешев относно несъществуващ ремонт на участък от автомагистрала „Хемус“.

#390 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, автомагистрала „Хемус“ е един инфраструктурен проект, който ще влезе в историята на няколко социални периода от новата история на България. Той трябва да осигури бързо и безпрепятствено придвижване от Варна и София до някои от големите градове, а при едно бъдещо отговорно управление от ВЪЗРАЖДАНЕ ще свърже Варна със София. В района на км 390 и км 389 на автомагистрала „Хемус“ в посока София от месеци има поставени пътни знаци А23 "Участък от пътя в ремонт". Също така скоростта е ограничена с пътни знаци Б26 последователно от 120 км в час до 70 км в час. В една част от автомагистралата има поставени ограничителни табели C4, с които се ограничава движението в аварийната лента. Във въпросния участък въпреки поставените пътни знаци и ограничителни табели ремонтни дейности не се осъществяват. В участъка от аварийната лента, където е ограничено движението, вече има израснала трева. Ако целта на ограничаването на движението е било озеленяване на аварийната лента, то тя е постигната, а ако в участъка има нужда от ремонтни дейности заради опасност за движението, то би трябвало те да бъдат извършени незабавно, за да отпадне тази опасност за движението. В тази връзка въпросът ми към Вас е следният: ще бъдат ли предприети ремонтни дейности във въпросния участък от автомагистрала „Хемус“ и ако има такива, в какъв срок? А ако няма ремонтни дейности, кога ще бъде възстановено нормалното движение във въпросния участък? Благодаря.

#392 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Вешев! За движението в близо 3-километровия участък от автомагистрала „Хемус“ между км 388+660 и км 391+290 на територията на област Варна в момента действа въведената на 8 ноември 2023 г. временна организация на движението, сигнализирана с пътни знаци А23 „Участък на пътя в ремонт“ и последователно Б26 „Забранено е движението със скорост, по-висока от означената“, които изискат намаляване на скоростта до 120 км в час, а след това и до 70 км в час. Знаците са монтирани поради установена неравност на платното за движение и да се осигури безопасността на движението заради неравност. Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда основен ремонт на участъка на автомагистралата. За целта е необходимо да се проведе процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител за изготвянето на технически проект и за извършването на строително-монтажните работи, или така наречените инженерни. Изработването на техническия проект е първата и задължителната стъпка за предприемането на качествени строителни работи. В него ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат за трайното подобряване на експлоатационното състояние на платното за движение. Въведената временна организация на движението и ограниченията в участъка ще останат до започването на основния ремонт, за да се гарантира безопасността на движението по автомагистралата. Допускам, че Агенция „Пътна инфраструктура“, понеже в момента обръща внимание на автомагистралите, скоро ще се обърне внимание на този участък. Благодаря.

#394 · speech

Веселин Вешев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Господин Министър, от отговора Ви разбрах, че скоро ще се навършат две години, откакто този участък е в това състояние. Тъй като минавам редовно оттам, виждам, че са ремонтирани съседни участъци пред въпросния след него. По този начин в мен се създава впечатлението, че се ремонтират по-лесните участъци, евентуално с цел усвояване на средства, а не реални ремонти на участъци, които са опасни и имат нужда от ремонт. Наясно съм, че Вие нямате капацитета да построите магистрала „Хемус“, но поне старайте се да поддържате това, което е построено, и то поне да бъде в годност, в състояние, в което да може нормално да се движат хората по построените участъци. Благодаря.

#395 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Следващият въпрос е от народния представител Деница Димитрова Симеонова. Не я виждам в залата. Преминаваме към следващия въпрос – от народните представители Севим Исмаил Али и Хюсни Осман Адем. Също не ги виждам в залата. Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев Белчев. И него го няма в залата. Следващите два въпроса – от народния представител Петър Николаев Петров, са отложени с писмо на народния представител. Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Явор Хайтов. Също отсъства. Следващият въпрос – от народния представител Ивелин Първанов Първанов, е относно състоянието на републикански път III-137. Заповядайте, господин Първанов.

#396 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Рушащата се „Пътна инфраструктура“ в страната ни не учудва никого от години и особено хората, живеещи в Северна България, а какво е безобразно крещящото състояние на републикански път III-137, показват фотографиите, направени преди броене дни. Тази фотосесия ни беше представена от местните жители на околните села – може да я видите отзад за какво става дума. Наистина, доста интересни кадри. Най-фрапиращ е участъкът от село Ставерци до град Кнежа. Автомобилите, пътуващи между селата Ставерци и Гостиля все едно участват в офроуд рали. Както виждате от заснетото, между общинския център в Кнежа и село Гостиля, освен кратерите по асфалта, или по-скоро остатъците от асфалт между дупките, наподобяващи фронта в Донбас, допълнителна заплаха за транспортните средства представляват големите изсъхнали дървета, които дебнат в засада пътуващите, изчаквайки поредния силен вятър, който сезонното намаление съвсем скоро ще ни осигури. По пътя преди Кнежа нерядко се движи и селскостопанска техника, което е забранено, но явно нейните водачи не могат да различат републиканския път III-137 от околните черни пътища през нивите. Тази заплаха за автотранспорта, наречена републикански път, съществува от години и се вихри с нарастваща унищожителност, подкопавайки разбирането на местните жители за държавност и държавно управление. Изхождайки от гореизложеното, се вижда, че републиканският път III-137 е забравен от бога и се е устремил към ада, но хората плащат за него данъци и винетки, за които очакват да получат някакъв ремонт. Въпросът е: ще се случи ли този ремонт и кога? Благодаря.

#398 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Първанов! Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда превантивен ремонт на над 33 км от път III-137 км Кнежа – Гостиля – Ставерци – Крушовене, от град Кнежа до село Крушовене, от км 0+000 до км 33+379. Това е цялото трасе на третокласния път. За извършването на превантивния ремонт предстои изработването на технологичен проект. Изпълнител ще е Консорциум „Сторгозия 2023“, с който Агенция „Пътна инфраструктура“ има договор по Закона за обществените поръчки за поддържане на републиканската пътна мрежа на територията на област Плевен. По него ще бъде възложено изготвянето на технологичния проект и последващото изпълнение на предвидените ремонтни дейности за подобряване на експлоатационното състояние на участъка. Предвижда се цялостна подмяна на асфалтовата настилка, подобряване на водоснабдяването, ландшафтни работи, полагането на маркировка и монтирането на знаци от ограничената система за пътищата. С изпълнението на дейностите ще бъде подобрено експлоатационното състояние на третокласния път и ще се повиши безопасността на движението. До започването на превантивния ремонт Областно пътно управление – Плевен, ще продължи да извършва текущото поддържане на път III-137 за осигуряване на безопасността на движението. Според Агенция „Пътна инфраструктура“ през април – май летните месец на 2025 г. поетапно е било извършено ландшафтно оформяне на крайпътна растителност по третокласния път, с което е подобрена видимостта на шофьорите. Благодаря.

#400 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Може би част от ландшафта наистина е бил почистен, но не е бил почистен напълно. Както виждате – мерки за безопасност, това ние не можем да го наречем. Относно ремонта, наистина за нас е важно да разберем кога точно ще се случи това, тъй като вече започват зимните месеци, е малко трудно да се поставя какъвто и да било асфалт. Тук искам да отбележа, както казаха и преждеговорившите, че тази община отдавна е контролирана от управляващото мнозинство. Кметът на Кнежа все пак има свой брат народен представител, който е тук, също от управляващата коалиция, но виждаме, че те дори за собствения си регион не се грижат, поне за пътната инфраструктура. Знам, че за община Кнежа са заделени 50 милиона за водния цикъл, който ще бъде разработен, но за „Пътна инфраструктура“ Вие конкретни цифри не казахте. Споменахте за тая фирма „Сторгозия“ от Плевен, но хората все пак искат да знаят ще започне ли някога този ремонт, защото тепърва предстоят най-тежките месеци за пътуване. Денонощието намаля, виждате за какво става дума – осветената част от денонощието е все по-кратка и все по-кратка, започват влажните, мъгливите месеци, започва заледяването, тоест да разбираме, че и тази зима хората, които живеят в региона – от Гостилия, от Ставерци, ще бъдат подложени на изпитания. Доколкото виждам от това, което Вие казвате, всъщност ние трябва да сме търпеливи и да чакаме и да чакаме следващия бюджет. Надяваме се, че в този бюджет ще се намери някой, който ще извърши ремонта.

#401 · speech

Председател Костадин Ангелов

Желаете ли дуплика, господин Министър? Следващият въпрос е от народния представител Николай Златарски. Не го виждам в зала там. Следващият въпрос е от народния представител Ангел Граничен контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти – Царево". Заповядайте, господин Георгиев.

#402 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, въпросът ми, подчертавам, е за конкретна дата за отваряне на ГКПП „Рудозем – Ксанти“, или, иначе, с българското име Царево. На фона на евро-атлантическата радост от влизането на България в Шенген, която, разбира се, ние не споделяме, сухопътната граница с Гърция остава частично затворена. Направихме инспекция на място – аз и народният представител от ВЪЗРАЖДАНЕ Емил Янков, и видяхме масивна ограда от бетонови блокове, поставена едностранно от гръцка страна, подчертавам, абсолютно незаконно, която ограда от бетонови блокове възпрепятства не само преминаването на автомобили, но и на хора, стоки и капитали, което е основна ценност и основна идея на Европейския съюз. Това не е шенгенска граница, а това е една своеобразна бетонна стена. ГКПП „Рудозем“ е изграден изцяло с финансиране по управляваната от МРРБ програма за трансгранично сътрудничество „Гърция – България 2014 – 2020“ и съответно от държавния бюджет. Срокът за изпълнението на проекта беше 31 декември 2021 г. Гръцката пътна отсечка от село Демерджик, или на гръцки Димарио, до Граничния контролно-пропускателен пункт „Рудозем“ вече е официално въведена в експлоатация с решение на Министерството на инфраструктурата и икономиката на Гърция. И в този ред на мисли, искам да Ви питам любимия Ви въпрос, на който Вие не отговаряте, и особено видно днес, е: на коя дата реално ще бъде отворен пунктът за преминаване между двете държави? На коя дата или поне кой месец, коя година може също да кажете, защото, след като имаме над 20 години забавяне по отварянето на ГКПП „Рудозем – Ксанти“, предполагам, че може да има още години забавяне, та поне да кажете: коя година и кой месец ще се случи това? Благодаря.

#404 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Георгиев, изграждането на ГКПП „Рудозем – Ксанти“ се осъществи в рамките на стратегически проект „CrossBo“, финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество – ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България, 2024 – 2020. Проектът се изпълнява с водещ партньор от гръцка страна „Егнатия Одос“ АД и българските партньори – Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областна администрация – Смолян. В рамките на проекта се реализират следните основни подобекти: На българска територия: изграждане на нов трансграничен Пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“: реконструкция на три участъка от републиканската пътна мрежа. На гръцка територия: изграждане на пътен участък от Димарио до българо-гръцката граница. С въвеждането в експлоатация на Граничен контролно-пропускателен пункт „Рудозем – Ксанти“ и подходен път с Разрешение за ползване № СТ-05-625 от 13 декември 2023 г. дейностите по проекта от българска страна са изпълнени. Агенция „Пътна инфраструктура“ също е изпълнила всички ангажименти, включващи изграждането на довеждащата пътна инфраструктура. Изграждането на пътния участък на гръцка територия по данни на гръцката страна се е сблъскало с форсмажорни обстоятелства, които са забавили навременното изпълнение на подобекта. В тази връзка продължителността на обекта е била удължавана неколкократно, като в крайна сметка завършването на строителните дейности по пътния участък на гръцка територия са били завършени със средства от републиканския бюджет на Гърция. В заключение, предвид че организацията, дейността и управлението на граничните контролно-пропускателни пунктове са дейности извън правомощията на МРРБ, дебело искам да подчертая – и Агенция „Пътна инфраструктура“, въпросът за отваряне на граничния преход, респективно пускането в експлоатация на пътните отсечки на гръцка територия, излиза извън компетентността на Министерството и следва да се адресира до Министерството на външните работи, тъй като то касае вътрешни действия на чужда държава. Дали тези препятствия са сложени законно, аз не мога да коментирам законодателството на съседната държава. Може би трябва да се обърнете към техния строителен контрол дали са незаконни. Благодаря.

#406 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, аз ще поставя, разбира се, въпроса и на външния министър, поставил съм го вече и на министър-председателя, който не отрече, че поставената бетонна ограда е абсолютно незаконна. И това е така, защото никоя държава по силата на шенгенското законодателство няма право да прегражда без значение какъв път – може да е нива, може да е горски път. Включително от гръцка страна наблюдаваме и това, че и горски пътища се засипват с пръст, за да не бъдат проходими – нещо, което е абсолютно незаконно. Тази бетонна ограда е тотално незаконна, както вече споменах. В този ред на мисли, какви действия Вие сте предприели с Вашите гръцки колеги, за да им обясните, че оградата е незаконна и тя трябва да бъде премахната? Аз виждам, че явно комуникацията Ви с тях е слаба, защото никакъв срок не предоставихте, но понеже това е съвместен проект, Вие би трябвало да знаете кога ще го завършат, защото форсмажорните обстоятелства, които гръцката държава поставя на нашето внимание, са две свлачища, които са укрепени, единствено не е поставен асфалт. Едното свлачище е около 10 м, другото свлачище е около 8 м. И под двете свлачища е прокаран път с временна маркировка – красив, хубав, чисто нов, черен път. Оттам се преминава всекидневно от гръцките граждани, които живеят наблизо, и това не представлява никакъв проблем, но забележете, бетонната ограда е абсолютно незаконна. Тя противоречи на шенгенското законодателство изцяло. Това е една транспортна блокада от страна на Гърция. И тук Вие би следвало като министър да имате контакт с Вашите гръцки колеги и наши приятели от Гърция и да знаете какво точно предстои те да правят или да не правят, и да можете конкретно да отговорите на моя въпрос, както казах, ако не с конкретна дата, поне с месец и с година – нещо, което Вие очевидно не правите. И тук аз се запитвам въобще каква е Вашата роля като министър? Вие до момента не отговорихте реално по същество на нито един от поставените въпроси, Вие не дадохте нито една конкретна дата, нито един ориентировъчен срок и накрая – ние поставяме толкова много въпроси и Вие не отговаряте на нито един от тях, дори не се възползвате от правото си на дуплика. Аз мисля, че това е абсолютен срам и позор за Вас, и смятам, че е редно наистина да си подадете оставката, както и цялото правителство, и да спре тази Ваша некомпетентност да тормози българските граждани. Благодаря.

#408 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Дами няма, а може би да има, не зная. Господин Георгиев, на въпроси, на които не може да се отговори, няма как да отговоря, защото ще звуча по същия начин, както ги задавате. Аз съм интелигентен човек и избягвам подобна риторика. Във връзка с въпроса, който ми зададохте сега под формата на реплика, бих казал следното: каквото е било необходимо от страна на МРРБ в рамките на неговите компетенции и съответно служителите, са проведени необходимите разговори с гръцката страна относно завършването на този проект, включително на последното заседание на Управляващия орган, който е от гръцка страна, дебело искам да подчертая. Пак казвам, непознаването на българското законодателство не Ви оправдава да задавате въпроси. Може би трябва да се запознаете, че отварянето на ГКПП-та, както казах преди малко, е от компетенцията на Външно министерство. Дали има незаконно строителство на гръцка страна и дали то е такова, аз не мога да Ви отговоря, защото ние не сме компетентни като институция да отговаряме и за там. Изразявам моето дълбоко възмущение – и моите служители, служителите на Министерството, го изразиха също на заседанието на Управляващия орган – за продължаващите действия или бездействия от страна на гръцката страна. Това Ви го гарантирам, включително съм одобрил доклад от наша страна на съответната дирекция, която да изрази своята позиция пред Европейската комисия, защото това не е единственият обект, който се забавя по този проект за трансгранично сътрудничество, така че каквито действия са необходими от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, са предприети. Това Ви уверявам. В крайна сметка решение на една суверенна държава като Гърция е как ще постъпи оттук нататък. Нотите, които и Външно министерство прави, и ние сме направили, са в рамките на правомощията, които имаме. Това Ви го гарантирам. Благодаря.

#409 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос – от народния представител Петър Николаев Петров, е отложен. Давам думата на народния представител Ивелин Първанов Първанов относно перспективите пред републикански път III-3701. Заповядайте, господин Първанов.

#410 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. От години една от транспортните връзки между Северна и Южна България остава прекъсната и блокирана. Републикански път III-3701 от Етрополе за Тетевен е прекъснат в трикилометров участък преди село Черни Вит. Причината са три свлачища, които в най-голямата си част, най-дългата си част, не превишават 8 – 10 м. От видеоматериала, който отзад се излъчва (показва на видеостената), се вижда, че основната част от свлачищата е към речното корито. С годините е падала на няколко кратки участъка и скална маса от противоположната страна на пътя. Никакви разчистващи действия по този път не са правени, нито е укрепван брегът откъм страната на реката. Това бездействие е една от причините, поради които допълнително се натоварва и без това задъхващата се автомагистрала „Хемус“. Пътуващите от Златица, Пирдоп и Етрополе, вместо да се придвижват до квартал „Полатен“ на град Тетевен, са принудени да заобикалят през магистралата. В същото положение се оказват и пътуващите от Тетевен за Южна България. Местните хора разказват, че по асфалтовия път сега минават само незаконните дървосекачи и бракониерстващите ловци и рибари. Официално пътят не е затворен, но никакви дейности по ремонта му за изминалите години не са предприемани. Изхождайки от гореизложеното, въпросът ми е: след като от години имаме проблем с пропускателната способност на автомагистрала „Хемус“ заради ремонтите в различни нейни участъци, виадуктите и тунелите, защо сравнително нескъпият и нетрудоемък ремонт на републикански път III-3701 все още не е започнат? Благодаря.

#412 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда превантивен ремонт на 22,3 км от път III-3701 Етрополе – Рибарица – Ямна – Черни Вит – Тетевен – Гложене, от град Етрополе до разклона за село Дивчовото – от км 0+000 до км 22+300. В момента се изработва технологичен проект, като срокът за завършването му е до 30 декември 2025 г. Наличието на проектната документация е първата и задължителна стъпка за предприемането на качествени строителни работи. В нея ще се определят конкретните дейности, които е необходимо да се извършат за подобряване на експлоатационното състояние на третокласния път, и срокът им за изпълнение. След одобряване на проектната документация и при осигурено финансиране през 2026 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ ще възложи на дружеството, поддържащо републиканската пътна инфраструктура на територията на Софийска област, да започне предвидените ремонтни работи. С изпълнението на превантивното поддържане ще се подобрят транспортно-експлоатационните качества на третокласния път и ще се осигури безопасността на движението. Аз така също изразявам Вашето безпокойство не само за този, но и за всички третокласни пътища в страната, за които не се събират винетки, разбира се, но и са забравени през годините да се ремонтират, затова изразявам тази солидарност. Надявам се бюджет 2026 г. да донесе възможностите да се ремонтират тези пътища. Благодаря.

#414 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Виждам, че отново целият оптимизъм по нашата инфраструктура е заложен за 2026 г., но дотогава ще продължим явно със задръстванията и с тая тежка зима, която ни очаква откъм инфраструктурна и транспортна гледна точка. Преди малко имаше един въпрос, който касаеше гранично КПП, където казахме, че не зависи от нас, че е от някаква съседна държава. Тук пак имаме път, който минава през планината, но тук всичко зависи от нас. Свързва Южна и Северна България. От това, което се вижда отзад на видеото, пътят почти изглежда като коларски. Но Ви уверявам, че под близо половин педята пръст, която се вижда отляво и отдясно, има асфалт, тоест той даже не е бил почистван. Поне да го бяха затворили. Защото от гледна точка на безопасността това нещо, което там съществува, което минава от единия край на Балкана до другия, изглежда като просто предизвикателство някой да загине. Аз Ви казах, че хората пътуват оттам. Оглеждайки се внимателно, но все пак пътуват. И отново залагаме на този бюджет 2026 г. И сега какво? Като изгърмим в еврозоната и после ще кажем, че нямаме пари за инфраструктура, така ли? Защо досега толкова години тоя път не беше пипан? И в края на краищата най-хубавите, най-благоприятните месеци за работа не бяха използвани.

#415 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. Следващият въпрос е от народния представител Иван Белчев. Отложен е въпросът. Въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно опасен участък на главен път Пазарджик – Панагюрище. Заповядайте, господин Таслаков.

#416 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на главния път Пазарджик – Панагюрище, малко преди село Попинци в посока за Панагюрище се е образувал опасен за водачите на моторни превозни средства участък. В поредица от няколко завои пътната настилка е с огромни вълни и крие опасност от пътнотранспортни произшествия. Кметът на село Попинци инженер доктор Гено Галчев е информирал началника на районното управление на МВР в град Панагюрище за състоянието на наречения от местните хора мармаладен завой. Към момента няма поставени дори знаци за предстояща опасност, което е риск за всички преминаващи, особено за тези, които минават за първи път и не са наясно за състоянието му. При зимни условия с малко по-висока скорост автомобилите лесно биха изхвърчали от пътя. Предвид всичко изложено и с оглед безопасността на пътуващите, моля да отговорите: кога ще предприемете мерки по обезопасяването и ремонта на отсечката? Предприето ли е нещо в тази посока и какво? Благодаря.

#418 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! По данни и информация на Агенция „Пътна инфраструктура“ на 3 ноември 2025 г. е извършен оглед на участъка от път II-37 Панагюрище – Пазарджик след село Попинци при км 99+409. В него са участвали експерти на Областно пътно управление – Пазарджик, Община Пазарджик и Областна дирекция на МВР – Пазарджик, които са излъчили членове за тази комисия. Отсечката е с последователни криви и голям надлъжен наклон и е сигнализирана с пътни знаци A3 „Последователни опасни завои, първият от които е надясно“ и В26 „Забранено е движение със скорост, по-висока от означената“ – в случая до 40 км/ч. За повишаване на пътната безопасност е взето решение за попълване на сигнализацията с пътен знак А12 „Неравности по платното за движение“, който е монтиран още същия ден. Констатирано е, че неравностите по пътната настилка в лентата за движение от град Пазарджик към село Попинци според комисията не представляват опасност за движението и към момента не се налага извършването на асфалтови работи. Участъкът не е определен също така от ОД на МВР – Пазарджик, като участък с концентрация на пътнотранспортни произшествия и с оглед на това не е установена необходимост от предприемане на допълнителни мерки за обезопасяването му според данните от Агенция „Пътна инфраструктура“ и МВР. Благодаря.

#420 · speech

Стоян Таслаков

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, видях, че съм входирал въпроса на 30 октомври, и радвам се, че все пак е взето нещо предвид и на трети са отишли да инспектират. Сега, поставеният път за неравенство все пак е някакъв напредък, защото ще предупреждава хората, че има опасност, но съм недоволен като цяло от отговора Ви, че няма да бъдат предприети ремонтни дейности, тъй като настилката наистина има нужда да бъде обновена. Дори с 40 км/час, както е там обозначено да се минава отсечката, дори с ниска скорост, все пак е опасно и има предпоставка да се счупи автомобилът, който управлявате. Аз бих препоръчал на Министерството да отправите искане, да отпуснете бюджет, разбира се, на АПИ – Пазарджик, да се справят с тази отсечка. Сега, чувал съм мнение, че нямало друг път, който да бъде обходен и това е една от причините да бавят ремонта. Това не е съвсем така, защото има отсечка в съседните села, знае се за това. И освен това има начини половината платно да се затвори с пропускателен пункт, с временен светофар. Има начини, по които тази отсечка, тя не е толкова дълга, да започне някакъв ремонт. Така че това е моята препоръка и желанието на всички местни хора от Панагюрище и Попинци. Благодаря.

#421 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Таслаков. Господин Министър, желаете ли дуплика? Не желаете. Следващият въпрос е от народния представител Димитър Гюрев. Не го виждам в залата. Следващият въпрос е от народния представител Лариса Борисова Савова. Отсъства от залата. И последният въпрос е от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно опасна мантинела до Паметника на Освобождението на Пловдив от турско робство. Заповядайте, господин Георгиев.

#422 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря. Господин Министър, в памет на битката при Пловдив е изграден паметник на Освобождението на града от турско робство. Мемориалът се намира на така наречения девети километър по пътя за Пазарджик на Пазарджишко шосе, което многократно вече коментирахме с Вас, и въпросният мемориал е обновен през 2009 г. Цитирам текста, изписан на паметната плоча на самия паметник: „За освобождението на град Пловдив от турско робство, на 15 януари 1878 г., по заповед на генерал Гурко, на това място бе форсирана река Марица от ескадрона на 63-та гвардейска дружина, командвана от смелия капитан Александър Петрович Бураго.“ На въпросното място от няколко месеца, точно от страната на паметника, на паметната плоча, чийто текст сега Ви цитирах, мантинелата е сериозно деформирана от пътнотранспортно произшествие. Трафикът на въпросната отсечка е изключително интензивен, защото свързва град Пловдив с град Пазарджик. От повредената мантинела стърчат деформирани железа, които застрашават всички преминаващи. Считам, че такива проблемни зони следва да бъдат оправяни с приоритет, защото представляват непосредствена опасност за сигурността и здравето на участниците в движението. Въпреки това от няколко месеца, подчертавам, проблемът е налице. Тоест това е поредният въпрос, който аз задавам, за проблем, който е, смело мога да кажа, забатачен с месеци. В този ред на мисли, моля да ми отговорите на следния въпрос: кога МРРБ ще осъществи контрол над подчинените си структури, за да се смени опасната мантинела, и кой ще поеме отговорност за забавянето на ремонта? Кой ще поеме отговорност за забавянето на ремонта? Кой точно ще поеме отговорност? Или кой орган ще бъде сменен? Какво ще направите, за да не се повтарят такива случаи в бъдеще, и съответно кога ще се смени тази опасна мантинела, която виждате на видеостената зад нас? Предоставил съм и снимки, предоставил съм и видео, много ясно можете да направите сметка, че това е нещо, което е безобразно да се търпи месеци наред. Благодаря.

#424 · speech

Министър Иван Иванов

Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Георгиев! Отговорните институции са Агенция „Пътна инфраструктура“ и Областното пътно управление – Пловдив, а не е МРРБ в частност. Най-лесно е да смениш някого, по-добре е да го накараш да си свърши работата. Така мисля. Областно пътно управление – Пловдив, е предвидило да бъдат подменени увредените при пътнотранспортно произшествие двоен терминал и двустранна тривълнова ограничителна система за пътища в 14-метровата отсечка от път 1-8 Пазарджик – Пловдив, в района на село Оризари, от км 214+186 до км 214+200. Дейностите по възстановяване на доброто експлоатационно състояние на пътните елементи ще бъде изпълнено във възможно най-кратък срок. Аз лично в понеделник ще потърся данни от Агенция „Пътна инфраструктура“ – какво означава за тях най-кратък срок в случая. С подмяната на ограничителната система за пътища ще се подобри безопасността на преминаващите пешеходци и автомобили в участъка около Паметника на освобождението на град Пловдив. Благодаря.

#426 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, използвам репликата, за да Ви обърна внимание, че Агенция „Пътна инфраструктура“ е специализирана агенция към, забележете, МРРБ. Така, а Вие сте министър на МРРБ. Следователно тази специализирана агенция е подчинена на Вашето министерство. Правилно, да, обаче Вие се оправдавате вече десетки пъти с АПИ, а не предприемате никакви мерки. Предприемете някакви мерки – дали на областно ниво, дали на национално ниво, направете нещо по отношение на това, че АПИ бездейства. Потърсете персонална отговорност на някого в АПИ. И сега с репликата искам да Ви попитам: кой ще поеме персонална отговорност? В Пловдив кой ще поеме персонална отговорност? В Пазарджик, където имахме въпроси? В Северна България, всичките проблеми, които сега ние поставихме – от ВЪЗРАЖДАНЕ. Какви действия ще предприемете? Кои ще бъдат лицата, които ще бъдат отговорни? Въобще ще предприемете ли някакви действия? Кога ще ги предприемете тези действия? Какво чакате повече? Показваме Ви такива безобразни неща, които седят с месеци. Какво чакате? Някой да загине при ПТП, за да се сетите, че е можело да вземете мерки. Това ли чакате? Абсолютно безобразие е това, което виждаме! И следва отново да Ви напомня, че след като АПИ е подчинено на Вашето министерство, а Вие сте министър, ние искаме от Вас да направите нещо. Така че очаквам отговор какво точно ще направите. Съжалявам, че се повтарям толкова много пъти, но Вие упорите отказвате – и на днешния парламентарен контрол, да отговаряте ясно и недвусмислено на въпросите и въобще да отговаряте, защото повечето пъти въобще не се възползвате от правото си на дуплика. Моля, направете го сега. Благодаря.

#427 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Георгиев. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не. С това въпросите към министъра на регионалното развитие и благоустройството господин Иван Иванов се изчерпаха. Благодаря Ви за участието, господин Министър. Следващият кръг въпроси е към министъра на образованието и науката. Първият въпрос е на народния представител Ангел Янчев. Не го виждам в залата. Вторият въпрос е от народния представител Константина Венциславова Петрова, също не я виждам залата. И третият въпрос е от Николай Златарски, също отсъства от залата. Имаме постъпило официално писмо от министъра на здравеопазването, че няма да участва в днешния парламентарен контрол поради служебни ангажименти. С това, уважаеми колеги, поради изчерпване на днешния дневен ред закривам пленарното заседание. Следващото редовно пленарно заседание е в сряда, 12 ноември 2025 г., от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 19,00 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Цвета Рангелова Петя Димитрова