Сто Тридесет и второ заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО ТРИДЕСЕТ И ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 19 декември 2025 г. Открито в 9,05 ч.
Дата19.12.2025
Събития190
Разпознати говорители182
Точки с гласуване10

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 19-12-2025 09:05 09:05:00 0 0 0
2 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 09:55:00 84 37 0
3 Номер (3) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 19-12-2025 09:56 09:56:00 0 0 0
4 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 09:58:00 122 47 2
5 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 10:12:00 104 46 1
6 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 12:07:00 108 66 0
7 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 12:09:00 108 75 0
8 Номер (8) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 19-12-2025 12:12 12:12:00 0 0 0
9 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 12:14:00 111 70 1
10 Ратификация на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна” (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранцио… 12:17:00 108 57 0

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: stela-dimitrova-nikolova · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 202 народни представители, има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Едно съобщение ще Ви направя, а след това за декларация госпожа Николова е първа. Господин Костадинов, и Вие ли сте за декларация? Записвам Ви и Вас, както и Вас, господин Стойнев. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил преминаването през въздушното пространство на Република България с невоенен характер на чужди въоръжени сили и средства. Уведомлението е постъпило с входящ № 51-503-09-166 и е предоставено на Комисията по отбрана. Госпожо Николова, заповядайте за първа декларация.

#2 · speech

Стела Николова

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! На 15 декември тази година министърът на транспорта в оставка е взел спорно и явно спешно решение, вследствие на което България е на прага на това да подпише 12-годишен договор за пътнически железопътен превоз, който да произведе частен монопол, за да му гарантира огромна субсидия и да му предостави за ползване нови влакове, купени с европейски средства – и всичко това при обстоятелства, които сочат към предварително предрешен резултат от конкурс и политически чадър. Този процес се представя като следване на европейската транспортна политика и либерализация, но избраният модел е порочен по дефиниция. В него България е разделена на три региона – северен, южен и западен лот, и всеки от тях се поверява на един превозвач. Вместо да създава конкурентна среда, този подход ликвидира един монопол, като го разделя на три регионални монопола. Не е допустимо един монопол да се заменя с друг! Това е най-лошият възможен резултат, когато говорим за обществена услуга. Либерализацията, или, просто казано, допускане на частни дружества в опериране на пътнически превози в Европа, се изразява в два вида: първият е преотдаване на регионални маршрути от държавните оператори на частни такива посредством търгове, като частните оператори получават субсидии; вторият е допускане на частни превозвачи да оперират пътнически превози на напълно пазарен принцип без субсидиране, като Leo Express в Чехия, FlixTrain в Германия, Westbahn в Австрия и Italo в Италия. Предложеният от българското Министерство на транспорта модел не следва нито един от тези утвърдени модели. Нещо повече, още при подготвянето на тази процедура се появяват подозрителни признаци: през 2024 г. държавата набързо лицензира три новорегистрирани дружества за пътнически железопътен превоз – ПИМК, „РейлИмпекс“ и „Ивкони Експрес“, и нито едно от тях няма и един ден реален опит в сферата. По същество това е състезание с един кон във вреда на българските граждани. Бихме искали ясно да заявим следното: за нас е напълно неприемливо министър в оставка да предопределя бъдещето на целия железопътен сектор за 12 години напред, и то при обстоятелства, които пораждат основателни съмнения за корупция и за предварително уредена процедура с един печеливш. Също толкова неприемливо е единственият частен кандидат за процедурата да няма нито един ден опит в пътнически или железопътен превоз. Това е идеална предпоставка за хаос и бъдещи инциденти! Нередно и неотговарящо на добрите европейски стандарти е единственият кандидат в процедурата – „Ивкони експрес“, да получи едновременно монополни позиции, държавни средства чрез субсидии и право да превозва с нови влакове, закупени с европейски средства. По този начин под маската на либерализация реално се развива схема за присвояване на държавни активи и средства, при това в сектор, който може да има бъдеще само ако се създадат правилните условия за истинска конкуренция и качество. Настояваме процедурата незабавно да бъде прекратена и да се обяви нова, изработена с помощта на външни консултанти и експерти от държави като Германия или Великобритания, където либерализацията е проведена прозрачно и е довела до реално подобрение чрез конкуренция. Настояваме да бъдат създадени условия за привличане на международни европейски пътнически превозвачи с опит. Ако тази порочна процедура не бъде спряна незабавно и не бъде обявена нова, възнамеряваме да сезираме OLAF, Европейската прокуратура, еврокомисаря по транспортните политики и управляващия орган на ПВУ, за да може да бъде предотвратено увреждането на сектора от жизненоважно значение за българското общество. От ПП-ДБ настояваме за истинска конкуренция и привличане на международни участници в нея и създаване на повече възможности за потребителите. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#3 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Николова. За декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, заповядайте.

#4 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Преди по-малко от час стана ясно, че една новина, която беше дълго време отричана от българското правителство, вече е факт, а именно че българската държава ще подари незнайно каква сума, но е между милиард и милиард и двеста милиона лева, за Украйна. Това ще бъде безвъзмезден и безлихвен кредит, който, както стана ясно от протоколите на заседанието, което е приключило късно тази вечер, ще бъде възстановен при две условия: първото условие е, когато Русия плати репарации за Украйна, след като загуби войната, и второто условие е, ако това нещо не се случи, когато Европейският съюз пък конфискува незаконно замразените руски активи в момента в „Юроклиър“ в Белгия. И двете неща няма как да се случат! (Реплика от Манол Пейков от ПП-ДБ.) И двете неща няма как да случат. Първо, защото фашистка Украйна губи войната в момента, и то я губи с ужасяващи темпове! Втората причина, поради която няма да се случи, е това, че Белгия отказва и няма да спре да отказва да се пипат замразените руски активи, защото това означава финансова катастрофа не само за Белгия, но и за целия Европейски съюз и за шиткойн зоната, в която ще ни набутат насила и незаконно след първи януари. Ето защо ние от ВЪЗРАЖДАНЕ питаме: кой точно упълномощи падналото правителство, което в момента не представлява никого освен собственика си Пеевски и политическия пенсионер Борисов?

#5 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ, от място

Лично аз го упълномощих! (Шум и реплики.)

#6 · speech

Костадин Костадинов

Кой точно упълномощи падналото правителство да направи този ход? То не представлява никого освен тук един провикващ се и леко нетрезвен, както винаги, депутат! Ето това е причината, поради която ние искаме да зададем следния въпрос: кой ще плаща тези пари, защото заемът е подарък?

#7 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ, от място

Ти ще платиш! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#8 · speech

Костадин Костадинов

И тези пари, на практика, ще бъдат подарени от българския народ на фашистка Украйна, която, както знаем, е потънала изцяло в корупция. (Шум и реплики от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) И това не го казваме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, а това го казват представители на тяхната собствена антикорупционна администрация. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Между другото, каза го и президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп… (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Ти си руски шпионин!“)

#12 · speech

Костадин Костадинов

Интересното е, че когато говорим за запазването на правата на българския народ, когато говорим за финансовата дисциплина в нашата страна, когато говорим за това, че не бива да се подаряват пари, при това на корумпирани, на фашистки режими, винаги ще се намери някой депутат от ПП-ДБ да започне да недоволства! Вижте, ние сме български народни представители. Трябва да гледаме само българския национален интерес.

#14 · speech

Костадин Костадинов

Дори в проваления бюджет има записани 19 млрд. лв. нов дълг. За тези 19 милиарда нов дълг трябва да прибавим още един милиард, който ще бъде директен подарък за Украйна. Тези пари ще бъдат платени от българските пенсионери, ще бъдат платени от българските работници, ще бъдат платени от всички нас, които плащаме данъци в нашата страна, за да може една престъпна шайка (шум и реплики от ПП-ДБ), която в момента е окупирала властта, и няколко, как да кажем, алкохолизирани депутати от ПП-ДБ да направят така, че да унищожат за пореден път финансовата стабилност в нашата страна. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)

#16 · speech

Костадин Костадинов

Госпожо Назарян, крайно време е наистина да имаме дрегер в парламента. Тези алкохолни истерии трябва да бъдат прекратени.

#18 · speech

Костадин Костадинов

Тези алкохолни истерии трябва да бъдат прекратени! Това не е парламент, това е някаква кочина с алкохолици в нея!

#19 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Костадинов, моля Ви се, не влизайте и Вие в същия тон! Наистина, не влизайте в същия тон!

#20 · speech

Костадин Костадинов

Госпожо Назарян, това, което ние коментираме в момента, е изключително важно – за това, че България ще подари 1 млрд. и 200 млн. лв.! Повтарям го още веднъж: България ще подари 1 млрд. и 200 млн. лв. на корумпирания фашистки режим на Зеленски в Украйна. Ще подари! Колко пъти още да го кажа?! Кой точно упълномощи лицето Желязков да го направи това нещо? Лицето Желязков, което не представлява никого! (Шум и реплики.) Точно поради тази причина ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще внесем още днес Проект на решение, с което ще искаме Народното събрание – разбира се, след като продължи работа след Нова година, тъй като просто няма физическо време в момента, да отмени това абсолютно незаконно и нелегитимно решение. Три държави има в Европейския съюз, които са казали „не“ на този план. Три държави! Това са Чехия, Словакия, Унгария. България може да се присъедини към тази достойна група на свободни европейски народи начело със свободни европейски лидери, които няма да плащат повече за корупционните сделки на един фашист, какъвто е Зеленски. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Точно поради тази причина ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще настояваме да се предприемат такива действия...

#22 · speech

Костадин Костадинов

…и ако не се предприемат такива действия, ще понесете много сериозна и политическа, и наказателна отговорност. И тази отговорност ще бъде понесена, когато българският народ Ви я поиска, а той ще я поиска на всички, включително и на шайката от ПП-ДБ, която в момента за пореден път подкрепя ГЕРБ и ДПС – на изборите, които ще бъдат в края на март месец. Тогава е твърде вероятно българският народ да Ви измете всички и да Ви прати там, където Ви е мястото – на боклука на историята. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Шум и реплики.)

#23 · speech

Председател Рая Назарян

Следваща декларация... Господин Стойнев заяви преди Вас, записвам Ви след него. Заповядайте, госпожо Киселова.

#24 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ, от място

Долу руските подлоги! Долу!

#25 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Пейков! Господин Пейков, умолявам Ви! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Секунда, колеги. Изчакайте, госпожо Киселова. Колеги, ако не се успокоите и не запазите тишина, няма да можем да продължим работа. (Шум и реплики от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Пейков, умолявам Ви! Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, също не влизайте в същия тон! Не влизайте в същия тон и Вие! Запазете тишина! Колеги, седнете си на местата! (Шум и реплики.) Колеги, ще дам 10 минути почивка, за да се успокоите. Няма да можем да продължим така да работим. Извинявайте, госпожо Киселова. В 9,30 ч. продължаваме. (След почивката.)

#26 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновяваме нашата работа. Записани за декларация са от парламентарната група на БСП госпожа Киселова и след нея господин Явор Хайтов. В залата е господин Явор Хайтов – заповядайте.

#27 · speech

Явор Хайтов

АПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. И след като бурните страсти се поуспокоиха, ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ си позволяваме да припомним, че вероятно това е последното заседание преди Новата година на Народното събрание. Но ние сме в навечерието на светлите християнски празници на Рождество Христово и това е поводът за нашия поздрав и за нашата декларация. Уважаеми дами и господа народни представители! Всяка година в дните преди Коледа правим равносметка на случилото се и на постигнатото през годината, търсим божието благословение и празнуваме победата на светлината и справедливостта, олицетворение от Рождество. В тези светли празнични дни отправяме поглед нагоре и си пожелаваме здраве и благополучие. Тази година не е по-различна, но светлината, озарила площадите на българските градове през последните дни, придава съвсем различен оттенък на политическата равносметка на годината. Стотици хиляди български граждани излязоха по площадите и поискаха единодушно ние вкупом да освободим от присъствието си тази сграда. Суверенът категорично заяви своето основно право – правото на нов избор, и ние сме длъжни да се съобразим с това. Опитите за протакане с баналния разговор за стабилността и нейните незаменими гаранти само носят дестабилизация и ожесточеност в този всъщност съвсем нормален и очакван процес на политически разпад. Народното събрание, избрано с гласовете на една трета от българските граждани, и управлението, основаващо се на малцинство в парламента, нямаха никакъв шанс и агонията на тази власт беше очевидна. Да, на площадите имаше различни хора, четяхме различни послания, но всички бяха обединени от ясната воля, че не желаят да бъдат управлявани по този начин, че България не се е отказала от демокрацията като върховна ценност и че този самопровъзгласил се политически елит е нежелан в бъдещото управление на страната. Шансът, който партиите получиха в тези четири години след предишните протести, бе проигран от тях, доверието е окончателно загубено. И ако някой си мисли, че може отново да се окаже на върха на политическата пирамида с гласовете на едно мотивирано малцинство от български граждани, той дълбоко греши. Протестите не са за това да определят решенията на проблемите на страната, а да ги посочат, и то за онези самозабравили се политици, които са загубили способността да ги виждат далеч преди да станат осезаеми. В навечерието на 2026 г. България, Европа и светът са изправени пред сериозни предизвикателства. Преходът към еврото като разплащателна единица е важна и необходима стъпка от окончателната интеграция на страната ни в икономическия и политически организъм на обединена Европа, но противоречивото управление на страната беляза и обремени този процес със своите собствени дефекти. Огромното недоверие във властта сложи трайна сянка върху прозрачността и надеждата на всичко случващо се във връзка с еврото и ще е нужна бърза и ефективна реакция на служебното правителство, както и конструиране на солидно ново управление, което да изведе този процес до успешен край. Същевременно войната на изток от нас продължава да сее смърт и разрушение, да тегне политически и икономически върху обединена Европа, която все още се бори с последствията от предходната криза, и да води до разделение и противоречия в самия Европейски съюз. Надеждата за мирен изход вече е на хоризонта, но изисква и усилията на двете страни в конфликта, както и гаранциите и помощта на Европа и Съединените щати. Като член на Европейския съюз, а и посредством двустранните си отношения България има своята роля в търсенето на мирно решение и едно ново отговорно българско правителство трябва да допринесе за това. Времената за снимки с чужди посланици и бързи пиар посещения на фронтовата линия отминаха. Най-голямата помощ за Украйна, а и за Европа и света е постигането на мир. И това е на дневен ред в 2026 г. Накрая позволете ми в навечерието на Рождество и само дни преди Новата година от името на парламентарната ни група „Алианс за права и свободи“ да пожелая на всички в тази сграда здраве, мъдрост и търпение, за да изпълним със съдържание оставащите дни от живота на това Народно събрание, да осигурим условията за провеждане на честни и свободни избори и да опазим, доколкото можем, силно накърненото достойнство и авторитет на тази свещена институция. Искам да пожелая на всички български граждани здраве и благополучие през новата година, същата воля и енергия за защита на отечеството и този път – участие във вота. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Алианс за права и свободи“.)

#28 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Хайтов. Благодаря Ви за пожеланията. Думата има народният представител доцент Наталия Киселова – за декларация от името на парламентарна група, заповядайте.

#29 · speech

Наталия Киселова

БСП – Обединена левица

Уважаеми колеги, уважаеми господин Председател! На 20 декември 2023 г. се провежда третото гласуване на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България – две години от една погрешна конституционна промяна. Процедурата тогава се характеризираше с бързина – второто гласуване беше на 19 декември, и с липсата на усилия за търсене на квалифицирано мнозинство от три четвърти от народните представители при неспазени срокове. Това бе покушение върху българската държавност. Промените, ако сте забравили, се отнасяха както до съдебната власт, така и до двойното гражданство на народните представители и министрите; до изземване на компетентността на държавния глава да назначи служебно правителство при правителствена криза, прераснала в парламентарна. В изминалите дни слушахме за добре и за лошо проведени парламентарни избори. Защо, уважаеми колеги, при един и същ президент в различни процедури? Отговорът е: промените, които направихте, защото голяма част от Вас и тогава бяха народни представители. Те ще останат в историята като една от най-ярките илюстрации за законодателен произвол, фалшиво парламентарно единомислие на осъдената в световната теория тирания на мнозинството, като изява на болни амбиции. Промяната не бе подплатена с отговорно проучване на реалните проблеми и което е особено важно – бе заявена с пределно властническо самодоволство и бе съпроводена с арогантността на големите пари и голямата власт. Неолибералният модел на икономически преобразования, многопосочното насърчаване на алчността, а всъщност на разграбването на публичната собственост и безмълвното приемане на случващото се от органите на изпълнителната и съдебната власт създаде българската олигархия и ѝ позволи да завладее държавата. Днес, две години по-късно, сме изправени пред поредните парламентарни избори. С изтекли мандати са Висшият съдебен съвет – повече от две години, и Инспекторатът към Висшия съдебен съвет – почти шест, а има възможност нито едно висше длъжностно лице да не даде съгласие за определянето му за служебен министър-председател. Конституционните промени следва да са израз на консенсус, какъвто не се потърси през 2023 г. Трите парламентарни групи тогава – ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и ДПС, наложиха волята си и след две конституционни дела сме свидетели на призиви за смяна на модела. Кой модел, колеги? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой? Кой? Кой?“) Лицемерието в живота е нищо в сравнение с лицемерието в политиката, българската политика. И онези, които променихте Конституцията през 2023 г., днес се натрапвате като морални съдници, произнасяте присъди, налагате ни възгледи за бюджет и данъци, за изборно законодателство. Сегашното състояние на разкаляния политически терен, критиките към организирането на избори, призивите за нов модел са лицемерни опити българските граждани да забравят кой и как развали Конституцията. „БСП – Обединена левица“ е за запазване на парламентарната форма на управление, за възстановяване на правомощията на президента самостоятелно да формира служебно правителство, да няма двойни граждани в българския парламент и правителство. Една от централните задачи на задаващото се Петдесет и второ народно събрание следва да бъде нова конституционна ревизия. Нужни са нови решения и премахване на отровните промени в конституционния текст, внесени при предходното изменение. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“ и „Алианс за права и свободи“.)

#30 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Киселова. Няма други заявени декларации. Преминаваме към точка девет от седмичната ни програма, точка първа за петък: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПРИНОС МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ПО ОТНОШЕНИЕ НА ФОНД „ЕС ЗА УКРАЙНА“ (ПОДРАЗДЕЛЕНИЕ ЗА НЕПАРИЧНИ ВНОСКИ) И НА ИЗВЕСТИЕТО ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ГАРАНЦИОННОТО СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ПЪРВОНАЧАЛНИТЕ ГАРАНТИ И ПРИСЪЕДИНЯВАЩИТЕ СЕ ПЕРИОДИЧНО ГАРАНТИ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА – ФОНД „ЕС ЗА УКРАЙНА“, ПОДПИСАНИ ОТ БЪЛГАРСКА СТРАНА НА 27 ЮНИ 2024 Г. В СОФИЯ И ОТ СТРАНА НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА НА 10 ЮЛИ 2024 Г. В ЛЮКСЕМБУРГ. Внесен от Министерския съвет на 9 юли 2025 г. Давам думата на председателя или на представител на Комисията по бюджет и финанси да представи доклада – заповядайте, госпожо Николова.

#31 · speech

Докладчик Деница Николова

Благодаря Ви, господин Председател. Преди да започна с представянето на доклада, правя процедура за допуск на колеги от Министерството на финансите: Методи Методиев – заместник-министър, и Гергана Беремска – директор на дирекция „Международни финансови институции“, на основание на чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

#32 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Николова. Гласуваме процедура за допуск. Гласували 121 народни представители: за 84, против 37, въздържали се няма. Предложението не е прието. Прегласуване и във връзка с предстоящото гласуване – проверка на кворума по искане на председателя. Моля, режим на регистрация. Регистрирани са 122 народни представители. Има кворум. Поставям на прегласуване процедурата за допуск. Гласували 171 народни представители: за 122, против 47, въздържали се 2. Предложението е прието. Заповядайте да представите доклада, госпожо Николова, и моля квесторите да допуснат в залата допуснатите с гласуване лица.

#33 · speech

Докладчик Деница Николова

Благодаря Ви, господин Председател. „ДОКЛАД на Комисията по бюджет и финанси относно Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „Европейски съюз за Украйна“ – подразделение за непарични вноски, и на Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „Европейски съюз за Украйна“, подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург, № 51-502-02-19, внесен от Министерския съвет на 9 юли 2025 г. На заседание, проведено на 16 септември 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха: от Министерството на финансите: Методи Методиев – заместник-министър, и Гергана Беремска – директор на дирекция „Международни финансови институции“. В своето изложение господин Методиев заяви, че Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „Европейски съюз за Украйна“ – подразделение за непарични вноски, и Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „Европейски съюз за Украйна“ – Фондът, Споразумението за принос, са подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург. Участието на България във Фонд „Европейски съюз за Украйна“ с принос под формата на гаранция в размер на 10 млн. евро е одобрено от Министерския съвет с решение по т. 7 от Протокол № 46 от заседанието на Министерския съвет на 11 октомври 2023 г. С решение по т. 4 от Протокол № 23 от заседанието на Министерския съвет на 22 май 2024 г. Министерският съвет е одобрил Споразумението за принос и Гаранционното споразумение и е упълномощил министъра на финансите да ги подпише. Издаването на държавната гаранция във връзка с участието на България във Фонда посредством сключване на двете споразумения с Европейската инвестиционна банка е предвидено в чл. 73, т. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. Фондът е част от инициативата на Европейската инвестиционна банка „Европейски съюз за Украйна“, създадена в отговор на заключенията от заседанието на Европейския съвет от 15 декември 2022 г., и има за цел да даде възможност на държавите – членки на Европейския съюз, Европейската комисия и други държави и донори да подкрепят чрез приноса си възстановяването на Украйна. Създаден е в рамките на Европейската инвестиционна банка като част от Партньорската платформа на Банката за фондове и се ползва от съществуващата правна рамка и стандартизирани процедури. Той служи като временно мостово решение и допълва съществуващите финансови инструменти на Европейския съюз и други глобални инициативи в подкрепа на Украйна. Фондът се финансира от държавите – членки на Европейския съюз, като донори могат да бъдат също и Европейската комисия, държави извън Европейския съюз, както и страните от Европейската асоциация за свободна търговия и частни лица. Приносът е доброволен и може да бъде под формата на парична вноска, гаранция или комбинация от двете. Европейската инвестиционна банка администрира Фонда и разпределя и управлява вноските в съответствие с решенията на Комитета на вносителите, който е управляващият орган на Фонда и е съставен от представители на донорите във Фонда. Средствата от Фонда се използват за гарантиране на операциите на Европейската инвестиционна банка със собствени ресурси в Украйна, както и за предоставяне на инвестиционни грантове и лихвени субсидии. В рамките на Фонда се финансират както проекти в публичния, така и в частния сектор с основен фокус върху общинската инфраструктура. Приносът на донорите във Фонда се урежда със Споразумение за принос, сключено между съответната държава и Европейската инвестиционна банка. В него се определя размерът на приноса, видът му – парична вноска или гаранция, допустимите операции, принципите на отпускане на средствата, начисляваните такси и лихви във връзка с управлението на Фонда и други. Във връзка с вноските под формата на гаранция заедно със Споразуменията за принос се сключва и Гаранционно споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка, в което се уреждат въпросите, свързани с обхвата на предоставената от участващите държави гаранция и процедурата по плащане в случай на активиране на гаранция. При активиране на гаранция всички загуби по операциите на Европейската инвестиционна банка се покриват колективно от всички участващи държави гаранти пропорционално на дела им във Фонда. До момента споразумения за принос са подписани от 16 държави от Европейския съюз: Белгия, Италия, Кипър, Дания, Естония, Франция, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Финландия, Хърватия, Испания, Полша, Словакия и Ирландия, като четири от тях са подписали Гаранционни споразумения, тъй като приносът им във Фонда е под формата на гаранция. Общият размер на участието на всички държави във Фонда е 410,3 млн. евро. Към началото на 2025 г. в рамките на Фонда са одобрени заеми и гаранции на обща стойност 215 млн. евро за четири операции за изграждане на линия за спешни повиквания 112 в Украйна, подобряване на подземния транспорт в град Киев, кредитна линия за малките и средните предприятия в страната, както и за инвестиционен фонд, насочен към технологични компании. С ратифицирането на Споразумението за принос и Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение се осигурява участието на България във Фонд „Европейски съюз за Украйна“, което ще позволи на страната ни чрез солидарно гарантиране заедно с останалите държави – членки на Европейския съюз, да подпомогне индиректно възстановяването на Украйна и да допринесе за разгръщането на проекти от публичния и частния сектор за реконструкция на критична общинска инфраструктура и за подобряването на достъпа до финансиране за предприемачите. Участието на България във Фонда ще бъде потвърждение за силната ангажираност на страната ни към подпомагане възстановяването и икономическото развитие на Украйна. Споразумението за принос и Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение подлежат на ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България. В дебатите взе участие народният представител Димо Дренчев. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 15 гласа „за“, от които 5 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“, 2 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и 1 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“; 3 гласа „против“, от които 2 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ и 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ; и 0 гласа „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „Европейски съюз за Украйна“ – подразделение за непарични вноски, и на Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „Европейски съюз за Украйна“, подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург, № 51-502-02-19, внесен от Министерския съвет на 09.07.2025 г.“ Благодаря Ви.

#34 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Николова. Има заявени две процедури: първата е на народния представител Петър Петров, след нея е на народния представител Христо Гаджев. (Реплики.) Все пак е петък – господин Гаджев да направи традиционната процедура.

#35 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Гаджев. (Оживление.) Извинявам се! Благодаря Ви, господин Председател. Преди народният представител Гаджев да направи поредната процедура за проверка на кворума с явен резултат, се обръщам към Вас по начина на водене в две отношения. На първо място, следваше да направите забележка към четящия доклада народен представител, защото само бе упоменато, че в дискусията е участвал само един народен представител, а именно Димо Дренчев от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, но не беше посочено какво е изразил той като становище. Ние, народните представители, не можахме да чуем какво е казал в Комисията господин Дренчев. Не е случайно за Вас, че криете изказването на народния представител от ВЪЗРАЖДАНЕ, защото всички български граждани знаят, че той се е изказал против сключването на това споразумение – Фонд „ЕС за Украйна“. Така че молбата ми е, господин Председател, да вземете мерки и да бъде ясно посочено на българските граждани, които ни гледат и ни слушат в момента, какво е било изказването всъщност на единствения народен представител, взел участие в дебата по тази точка в Бюджетната комисия. Второто нещо, господин Председател, е въпросът ми към Вас: защо поискахте проверка на кворума преди малко? Позицията на ГЕРБ е ясна. Вие искате да бъдат дадени пари от България, България да участва солидарно, както бе изчетено, във финансирането на тъй наречения Фонд „ЕС за Украйна“. Вашата позиция е ясна, но с поисканата проверка на кворума Вие направихте така, че от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ да се регистрират 22 народни представители и да осигурят необходимия кворум, който се оказва, че е 122 души. И аз Ви питам, господин Председател, Вие реанимирате ли сглобката между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС? Затова ли го направихте? Затова ли поискахте проверка на кворума? И защо позволихте на парламентарната група на ПП-ДБ със своите регистрирани 22 народни представители да осигури този кворум от 122 души, тъй като без тях нямаше да има кворум и нямаше да се разглежда тази поредна унизителна за Република България точка за даване на още пари като заем на Украйна? Още повече че тази сутрин стана ясно, че Република България чрез своя министър-председател в оставка най-вероятно е изразила участие да подкрепи останалите държави в Европейския съюз – без Унгария, Чехия и Словакия, които да дадат общо 90 млрд. евро заем за Украйна. Така че, ако може, да ми обясните, господин Председател, защо поискахте проверка на кворума, за да позволите на ПП-ДБ да осигурят разглеждането на тази точка, тъй като без тях нямаше да има кворум? Благодаря Ви.

#36 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Петров. Ще се постарая да Ви го обясня по най-академичния начин, който е възможен. И двата Ви въпроса, които са насочени към мен, са резултат в изпълнение на разписаните норми в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. По отношение на съставянето на доклада на Комисията по бюджет и финанси – председателят на Народното събрание няма възможността да участва в писането или съставянето на доклада. По отношение на конкретното изказване на народния представител Димо Дренчев – то по никакъв начин не е скрито от българските граждани. То се намира на сайта на Народното събрание – в стенограмата от проведената Комисия по бюджет и финанси. Така че това е гаранция за публичност и спазване на разпоредбите в Правилника. По отношение на втората Ви част от процедурата – защо съм направил проверка на кворума, тя е отново в изпълнение на разпореждането на Правилника, че председателят във връзка с предстоящо гласуване има възможност да извърши проверка на кворума по негова преценка и по негово искане. А защо съм позволил на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ да се регистрира – като председател на Народното събрание съм длъжен да проявявам равно и еднакво отношение към всеки един народен представител, независимо към коя група принадлежи. Така че считам, че това е форма, която се изисква от мен да спазвам, да следвам разпоредбите на Правилника. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Втора процедура – господин Христо Гаджев, заповядайте.

#37 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Радвам се, че се виждаме днес отново. Сега, аз имам една процедура – не е тази, която господин Петров предположи, а е за удължаване на работното време на заседанието, но не до изчерпването на целия дневен ред, а до изчерпването на тази точка.

#38 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Във връзка с направената процедура за удължаване на законодателната дейност на Народното събрание до изчерпването на точка девет от седмичната ни програма, или точка първа за петък, моля, режим на гласуване. Гласували 151 народни представители: за 104, против 46, въздържал се 1. Предложението е прието, с което законодателната дейност е удължена до изчерпването на тази точка от дневния ни ред. От вносителите на Законопроекта, присъстващи в залата, има ли желаещи да представят Законопроекта? Не виждам. Откривам разискванията по Законопроекта. Има ли народни представители, които желаят да вземат отношение по Законопроекта? Господин Дренчев, Вие ли? Заповядайте.

#39 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Достоен завършек на годината на това Народно събрание, което през ден, през два отпуска някакви средства, за да финансира войната в Украйна, нещо, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ категорично считаме, че е срещу интересите не просто на българския народ, а е срещу интересите изобщо на Европа – да продължава тази война. Малко, сякаш пари за семки, изглеждат тези 10 млн. евро, които ще даде България като гаранции за Украйна, на фона на това, което тази нощ се е гласувало – нови 90 млрд. евро безвъзмездни средства ще отпусне Европейският съюз. Ако мога да екстраполирам малко, на фона на парите, които искаше да открадне Европейският съюз от руските активи от Euroclear, които бяха около 185 млрд. евро – тогава българската част от вноската беше около милиард и двеста милиона, значи за тези 90 млрд. евро, които сега ще се дадат, вероятно делът, който България трябва да отпусне, е 560 млн. евро. Дали е така, или не, няма никой от Министерския съвет – няма финансов министър, определено вече в самолета няма пилот. Но така или иначе, позицията на ВЪЗРАЖДАНЕ е принципна. Само да Ви кажа какво се готвите да подкрепите след малко. Тези 10 млн. евро гаранции, които ще одобрим за Украйна, всъщност отиват за финансиране на общините на Украйна, за частни общински проекти – специално за финансиране на болници и конкретно за метрото в Киев. Струва ми се, че България има доста големи нужди. Аз ще Ви кажа, че има неразплатени средства в община Радомир, има неразплатени средства във връзка с водната криза в община Брезник. И това да даваме пари за общините на Украйна, е абсолютно… То не е лицемерие, това е буквално предателство. Нека първо да си оправим нашите общини и тогава да мислим за Киевското метро. Освен това при всички положения никой не ни задължава, ние сами се хвърляме, тъй като тази инициатива – Фонд „ЕС за Украйна“, всъщност в нея участват едва 16 от 27 държави. Тоест около половината от държавите в Европейския съюз са се съгласили да финансират общините на Украйна, а другите не са. При това нашата вноска от 10 млн. евро е несъразмерно голяма на фона на това, че Белгия ще даде 6 милиона, Финландия ще даде 5 милиона, Ирландия ще даде 7 милиона. Ако съпоставим брутния вътрешен продукт на тези държави спрямо българския, ние всъщност поемаме несъразмерно голям дял. И не разбирам защо го правим, но явно такива са указанията. И това правителство, което, за щастие, си отива вече, докрай ще предава българските интереси, и то просто за да финансираме една братоубийствена война, от която, повтарям, нито България, нито Европа като цяло има интерес. Твърдо против!

#40 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли реплики към изказването на народния представител Димо Дренчев? Не виждам. Реплика ли имате? Заповядайте, господин Гаджев. Господин Петров, току-що се информирах и лично. Стенограмата е качена на сайта на Комисията и там е отразено изказването в пълнота на народния представител Димо Дренчев.

#41 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дренчев, за пореден път омешвате различните процедури и се опитвате да вкарате решението на Съвета на Европейския съюз от вчера в тази тема, което всъщност няма нищо общо. И само да отбележа, че всеки финансов ангажимент на Република България по Конституция трябва да бъде разгледан в Народното събрание и трябва да бъде взето решение в Народното събрание. Така че не трябва да предопределяте, че едва ли не нещо е взето на тъмно, след като ще бъде разглеждано в Народното събрание. И всъщност трябва да бъдем точни и пунктуални с датите, които в доклада на Комисията по бюджет и финанси стават ясни. Въпросното споразумение е подписано с Решение по протокол № 46 от заседание на Министерския съвет на 11 октомври 2023 г., а не 2025 г., а самото споразумение от Република България е подписано на базата на този протокол на 27 юни 2024 г. Защо наистина влиза година и половина по-късно, е проблем, но нека да бъдем коректни с хронологията.

#42 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Гаджев. Има ли други реплики, колеги? Не виждам. Желаете ли дуплика, господин Дренчев? Заповядайте.

#43 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Гаджев. Предполагам, че са коректни датите, които казвате, въпреки че за мен това няма значение. Може би от Ваша гледна точка има значение, ако евентуално това е било правителството на Денков, което е ратифицирало, а не е било някое Ваше правителство. Така или иначе, от наша гледна точка нито правителството на предишната сглобка, нито отиващото си вече правителство са направили нещо полезно за българската държава, изпращайки пари в Украйна. Това може би е полезно за частните фирми, които ще бъдат финансирани там. Всички сме виждали снимките на ултраскъпи автомобили в Монако с украински номера, включително и в България – по нашето Черноморие и в София. Виждали сме снимките на златните тоалетни в украинските замъци. Знаем какви страхотни скандали за корупция тресат украинското общество. Това, че ние изпращаме пари да финансираме украинските общини, вместо да си финансираме собствените, отново ще кажа – от моя гледна точка си е чисто предателство.

#44 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Дренчев. Едно съобщение да направя, колеги. Днес в Народното събрание са ученици от Чирпан, които са отличени в конкурса за рисунка на тема „Коледа през моите очи“, организиран от народния представител Десита Петкова. Добре дошли в Народното събрание! (Ръкопляскания.) Колеги, ще Ви призова да съобразяваме поведението си и говоренето си, предвид че в залата има непълнолетни български граждани. Има ли други желаещи народни представители? Заповядайте, господин Петров, за изказване.

#45 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, скъпи гости, които сте тук на терасата! Аз съм български гражданин и като народен представител на българските граждани – те за мен са на първо място, ще гласувам против това споразумение и неговата ратификация в настоящата точка. Така както беше изложено от преждеговорившия Димо Дренчев, се оказва, че България ще заплати едни 10 млн. евро, за да участва в даването на пари на украинските общини. Разбира се, че за мен като народен представител на българските граждани, респективно представляващ българските общини и една българска област – Монтана, за мен, на първо място, са важни техните интереси. Казвам го, защото възрастните хора в България не получават достатъчно подкрепа от българската държава, от изпълнителната власт. Казвам го, защото българските деца, особено тежко болните, не получават подкрепа от българската власт. Дори в проектобюджета за 2026 г. не бяха увеличени с една стотинка повече парите за скъпоструващо лечение на тежко болните деца – при увеличен бюджет на Здравната каса от милиард и четиристотин. Но този бюджет вече е история, този проектобюджет е вече история. Освен това не бяха увеличени и парите за ремонт на пътищата в областта, която аз представлявам. Само 20% от републиканските пътища са годни за безопасно шофиране, но въпреки това българските граждани, които ги използват и пътуват по тях, плащат винетка за републиканските пътища. Имаме огромни проблеми и с инфраструктурата по отношение на водоснабдяването в областта, която представлявам към момента. И въпреки това днес с ратифицираното споразумение, което бе посочено, че е било предмет на приемане и разглеждане както от правителството на сглобката с министър-председател Николай Денков, така и впоследствие от служебното правителство на ГЕРБ и ДПС и тогавашния служебен министър-председател Главчев, се оказва, че изпълнителната власт отново взема нелегитимни решения от името на българското общество, за да дава пари на чужда държава, без значение коя е тя, вместо да насочи парите към българските граждани, към изграждането на детска болница, към изграждането на нормална инфраструктура, която да бъде използвана от българските граждани да подобри начина им на живот, дори, ако щете, за даване на помощи и социални плащания на нуждаещите се български граждани, тъй като те не са един или двама. Но вместо това в момента мнозинството от тъй наречената сглобка – нова сглобка, която е старата сглобка, но ще бъде обединена днес в това проекторешение, и тя ни се сервира за първи път в днешния ден – между ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, та същата тази стара-нова сглобка в момента ще вземе това решение в ущърб на всички български граждани, тъй като, вместо да бъдат дадени пари за българските граждани, те ще бъдат дадени за общините в чужда държава. Това е един огромен проблем за нас като народно представителство. Както бе посочено, това е едно предателство към българския народ. Аз лично ще гласувам против едно такова решение. Разбира се, бе гласуван достъп на представител на Министерския съвет. Аз представител на Министерския съвет в залата не виждам. Очевидно и този представител на Министерския съвет го е срам да дойде на трибуната и да обясни защо се ратифицира това споразумение, което е против интересите на българските граждани. Ако има смелост, нека да дойде тук на трибуната и да обясни. Аз го питам този представител на Министерския съвет, който не е в залата и чийто допуск беше гласуван със 133 гласа, нека да дойде на трибуната и да обясни защо българската държава, българската изпълнителна власт, вместо да дава пари на българските граждани, всъщност дава пари на чужда държава. Нямаме такъв отговор. Няма да получим. Ето затова падна това порочно и престъпно правителство. Като се надявам на предстоящите предсрочни парламентарни избори българските граждани наистина да излязат и да гласуват масово, защото, когато не проявяват своята ангажираност към изборния процес, се налага впоследствие да ставаме свидетели на подобни унизителни споразумения против интересите на България.

#47 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател! Господин Петров, това се нарича whataboutism в най-чистия му вид.

#50 · speech

Манол Пейков

Това, за което... Това не е розов термин. Това е абсолютно обективен термин и обективно определение на изказването на господин Петров. Парите за пътища, парите за медицина нямат нищо общо с тези пари, които даваме там. Но дори и да имаха, господин Петров, аз искам да Ви кажа, че това са много добре инвестирани пари, защото Украйна в момента е нашият цивилизационен щит. И ако Украйна падне, ние ще сме следващите. Това го знаят всички. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че подкрепата за Украйна е подкрепа за бъдещето на България. И тя, тази подкрепа – финансова подкрепа, ще ни спести много, много по-големи инвестиции във въоръжение и в отбрана в бъдеще. Това е в интерес на българските граждани, дами и господа. Казвам Ви го директно в очите, господин Петров. Можете да ме погледнете и Вие, вместо да си гледате телефона. Благодаря Ви.

#51 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Пейков, че запазихме добрия тон. Има ли други реплики към народния представител Петър Петров? Не виждам. Заповядайте за дуплика.

#52 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Изненадан съм от репликата Ви, господин Пейков, защото очевидно не знаете какво означава инвестиция, докато си говорите с госпожа Йорданова. Инвестиция е, когато даваш нещо, което ще ти бъде върнато. За съжаление, тези пари няма да бъдат върнати, така както няма да бъдат върнати и тези 600 млн. евро, които ще бъдат дадени от България като част от заема от 90 млрд. евро, за който беше взето решение тази сутрин в Брюксел и на който се възпротивиха други държави, като Унгария, Чехия и Словакия. И макар че до онзиден България да завяваше чрез своя министър-председател в оставка, че тя не е съгласна на подобно нещо, и беше подписала декларация заедно с Белгия, Малта и Италия, оказа се, че всъщност позицията на България незнайно как, без решение на Министерския съвет или поне без публично решение на Министерския съвет, е променена – изведнъж ние ще участваме, тоест българските граждани очевидно ще трябва да платят едни 600 млн. евро – заем, който никога няма да бъде върнат. Никога няма да бъде върнат, защото условието за този заем е, че ще бъде евентуално върнат, ако Русия заплати репарации на Украйна, което сами си правете сметка някога дали ще се случи. Всъщност с тези 600 млн. евро, както и с тези 10 млн. евро, които и в момента България ще трябва да даде по това ратифицирано споразумение, ще се случи същото, както с милиардите долари, които в средата и края на 80-те години бяха давани на държави от Близкия изток. И именно затова, господин Пейков, ние ще гласуваме „против“. Аз не разбирам защо наричате тези пари инвестиция, когато те са загубени. И не е ли по-добре да инвестираме в собствения си народ, господин Пейков? Не е ли по-добре да се занимаваме със собствения си народ, господин Пейков, вместо да гледаме чуждите народи? Това не мога да разбера. Казвате, че си гледах телефона. Това, което гледах, е колко въпроси по парламентарния контрол сте внесли, откакто сте народен представител в това Народно събрание. Преброих – 10 въпроса сте задали по отношение проблеми на… да кажем, на българския народ. Надявам се, надявам се, надявам се да са за проблеми на българския народ. Само да Ви кажа, понеже коментирате мен, че аз съм задал до момента 150. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, когато излизате да правите реплика, моля все пак да имате предвид срещу кои хора говорите, какво се опитвате да им кажете. И по начина, по който представлявате интересите на българския народ, така се изказвайте и от трибуната. Не оставяйте чужди интереси да ръководят Вашите изказвания, евентуално, засега и за в бъдеще. Водете се от интересите на българските граждани и гласувайте спрямо интересите на българските граждани. И за финал – замислете се за последната една година, откакто сте народен представител, господин Пейков, какъв е коефициентът на полезно действие, което сте допринесли в този парламент. Този въпрос трябва Вие сам да си го зададете. Аз не Ви го задавам. Сам си го задайте и си отговорете на него. Не е нужно да отговаряте от трибуната. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#53 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Петров. Има ли други... Сега, господин Койчев, искахте думата за изказване ли? Добре. Александър Койчев за изказване. След него Явор Божанков – за изказване ли, господин Божанков?

#54 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Аз ще пробвам малко да успокоя страстите в залата. Всъщност това споразумение между България и Европейската инвестиционна банка е подписано от госпожа Людмила Петкова още когато служебен премиер е Димитър Главчев. И странно защо чак сега се пуска за ратификация в Народното събрание. България, както беше казано, участва с 10 млн. евро гаранции в този фонд, така наречения фонд „ЕС за Украйна“, който е на обща стойност 410 млн. евро. Аз тук мога да питам: ние с какво сме длъжни на Украйна, при положение че, както бе споменато, нашите общини тънат в мизерия и разруха? Ние ли трябва да сме добрите самаряни да даваме на Украйна, на Ивицата Газа, в Африка и навсякъде по света, което е доста трудно с оглед на състоянието на публичните финанси в България, или трябва да гледаме собствения си интерес, като с нищо не сме длъжни, както казах, на Украйна? Това е държава, която е една от малкото, за която можем да кажем, че политиците и цялата им държава са доста по-корумпирани от нашите. Видно е от снимките, които излизат в медиите, за какво отива всеки лев, всяко евро и всеки долар, който отива в Украйна – отива за всичко друго, но не и за самата Украйна. Например аз тук ще кажа, че за Кръвния център в Бургас трябват 11 млн. лв. И това беше по настояване на областния управител, който е от ГЕРБ. Ние пуснахме това предложение, но както виждате, в бюджета тези 11 млн. лв. за довършване на Кръвния център в Бургас ги няма. Така че ние твърдо ще гласуваме против този законопроект. Само накрая да отбележа, че е много интересно самото гласуване в Комисията – кой как е гласувал. Докато евроатлантиците е нормално да гласуват за това нещо, странно е поведението на другарите от БСП, които също го подкрепят – не знам дали останалите ѝ малобройни симпатизанти ще одобрят това нещо. И за ВЕЛИЧИЕ също няма никакви изненада – тях още ги нямаше в Комисията, не гласуваха. Така че още веднъж, с оглед на всичко гореизложено – ние няма да подкрепим този законопроект. Благодаря.

#55 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Койчев. Има ли реплики към изказването на народния представител Александър Койчев? Не виждам. За изказване – народният представител Явор Божанков. Заповядайте, господин Божанков.

#56 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моля проруският сектор в този парламент да не прави такива внушения – че някой дава. Гаранцията не означава, че някой вади пари и ги дава на някой. Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, вижте как сами противоречите на себе си. Казвате, че не трябва да се дава, а в същото време Вие сте против да се обезпечи с руските активи. Защото е логично агресорът – този, който е нападнал, този, който е разрушил една цяла страна, този, който е погубил живота на толкова много хора, да плати за възстановяването. Но Вие сте против това. Нали така? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И когато говорите за национални интереси, нека да припомним какви са националните интереси на България. България има огромен интерес – бесарабските българи са близо 400 000 души, ние имаме отговорност и грижа за тези хора. Бесарабските българчета учат в бомбоубежища. Живеят под звука на ракети. Техните близки са на фронта.

#58 · speech

Явор Божанков

Русия, колеги, ги вкара в тази война. Те са си в домовете. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тези деца са си в къщите. Те са на тяхната си земя. Ако някой няма работа там, това е руската армия – на Вашия въпрос. Та, какъв е интересът на България? Интересът на България е тази война да спре дотам, защото, ако Украйна падне, ние сме следващите. Неслучайно страни като Полша и прибалтийските страни се подготвят за най-лошото, за да го избегнат. Това е нашият национален интерес. Инвестициите в сигурността на Европа, включително в Украйна, са инвестиции в нашата сигурност. Но нещо повече от това, колеги. Вие премълчавате, че България е – за съжаление, войната не е нещо хубаво, но България е един от най-големите производители на боеприпаси. Ние не ги подаряваме – ние ги продаваме. България има рекорден износ – над 7 милиарда. Приходите са в нашата хазна. Данъците са в нашата хазна. Това са български заводи, в които работят български семейства, които получават заплати в България. И Вие трябва да се засрамите, защото Вашата парламентарна група отиде да затвори български завод, защото произвеждал продукция, която забележете кои интереси нарушава – руските, не българските. Защото Вашият протест пред „Арсенал“ беше пред български завод. Що за политик български, в кавички, би отишъл да затвори българско производство?! И когато говорите за национален интерес, не се ли срамувате да бъдете приятели на неприятелска държава? Когато някой е обявил родината ни за враг, за неприятел, Вие да се снимате под неговото знаме, Вие да декларирате, че неприятелите на България са Ваши приятели? Какви сте Вие тогава? От една страна, Вие внушавате нещо съвършено невярно. От друга страна, къде остана справедливостта, къде остана доброто, къде остана истината? Нападнатата страна е Украйна. Русия е агресор. Точка по въпроса. Това е азбучна истина. За Вас истината има ли значение? Справедливостта има ли значение? Идете и вижте с очите си, аз го направих – посетих бесарабските българи, срещнах се с тях. Отидох в българските училища, видях българчетата там – как учат български език, как страдат, как преживяват войната. Днес те идват в България на детски лагери и нашата държава им осигурява подкрепа. А Вие сте против това. Вие сте против България да помага дори на нашата общност. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „А бе ти нормален ли си, бе?!“) Не Ви ли е срам?! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#59 · speech

Председател Костадин Ангелов

Колеги, колеги, моля да… Благодаря Ви, господин Божанков. (Шум и реплики.) Моля да запазим спокойствие в залата! Реплика ли, господин Хрисимиров? Заповядайте.

#60 · speech

Георги Хрисимиров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Три въпроса имам към господин Явор Божанков. Вие в продължение на няколко години ставате и лягате и се кълнете, че Украйна ще победи в тази война, нали така? В същото време обяснявате, че като Украйна падне, България е следващата. Кое е вярно? Че Украйна ще победи в тази война, или България е следващата? На второ място, вкарвате паника в населението, като казвате, че Русия ще ни нападне. Заставате ли зад тези думи? И трето, казвате, че ние сме давали гаранция – не сме давали пари, давали сме гаранция. Като е така, по тази логика има едни народни представители отзад, които обичат да им дават пари, и те – гаранция. Вие ще теглите ли заем и ще им дадете ли пари на тях, за да инвестирате в една пирамида? Защото Украйна е пирамида. Зеленски е човекът, който краде тези пари. Видяхме какво се случи в Украйна – краде се. Той затова Доналд Тръмп ще им спре парите и ей такива балъци като Вас ще им плащат. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#61 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Хрисимиров, моля да запазим добрия тон и да подхождаме уважително към всеки народен представител. Има ли други реплики към изказването на народния представител Явор Божанков? Не виждам. Заповядайте за дуплика. (Шум и реплики.) Колеги, отново Ви напомням, че в залата присъстват деца.

#62 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колега репликиращ! Знаете ли какво означава за Украйна, ако въобще можем да употребим това, лично аз не съм го употребявал, да спечели войната? Украйна не е нападала никого. Украйна не е на чужда територия. Украйна не е нападнала Русия. Да спечели войната – в този смисъл, ако щете, употребете този израз – означава Украйна да се запази като независима държава. А нашият народ почита свободата и независимостта. Нашите национални празници са свързани именно с независимостта. И когато един народ се бори за своята независимост и своята свобода, ние не трябва ли да бъдем съпричастни? Точно ние! Защото, колеги, това означава, ако не го разбирате наистина, ако автентично не го разбирате, да спечели Украйна войната, означава просто Украйна да остане свободна и независима държава. Нищо повече, нищо по-малко. Това е нейната борба. Тя е цивилизационна битка, тя е класическа битка между доброто и злото. Толкова е просто. Защо не го разбирате? По отношение на последните реплики, които касаят… Наистина, господин Председател, правилно забелязахте – има деца в залата. Обидно е, всички се съгласихме, че този език не трябва да се използва. Партия ВЪЗРАЖДАНЕ очевидно не може да борави с друго освен с омраза – дали по модела на Москва, дали това е някакъв кремълски манталитет, който те мултиплицират в България, не зная. Но омразата е тяхното верую. Това е! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#63 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Божанков. Има ли други желаещи за изказване? Господин Костадинов, заповядайте за изказване.

#64 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Това, което трябва да гласуваме сега, е Законопроект за ратифициране на Споразумение за принос към Фонда „ЕС за Украйна“. Всъщност преди малко беше казано, че става въпрос за едва ли не цивилизационен избор, и то наистина е така. Става въпрос за цивилизационен избор. От едната страна е човешката цивилизация, от другата страна е цивилизацията на корупцията, на фашизма, на нихилизма – цивилизацията, която отрича човешките права, цивилизацията, която смята, че е нормално да се избиват деца, защото говорят на руски. Тук ще цитирам бившия украински президент Порошенко, който казваше… Между другото, по стечение на обстоятелствата е роден в стария български град Болград, който все още, за съжаление, се намира в Украйна. Та Порошенко казва така: техните деца – имайки предвид на собствените си граждани в Източна Украйна, които се разбунтуваха срещу фашисткото правителство в Украйна, та той казва така: техните деца няма да учат в училища, те ще учат в бункери; нашите ще бъдат на топло, техните няма да са на топло; нашите ще имат храна и вода, техните няма да имат храна и вода; нашите ще имат спокойствие, техните няма да имат спокойствие. Този клип го има в интернет, показван е милиони пъти. И да, тъй като става въпрос за деца, нека да кажем… И хубаво е, че тук има и млади българи, които един ден ще наследят държавата от нас, ако, разбира се, им оставим държава след това, че като гледам как са я подкарали тук някои слабоукраинстващи елементи, те са готови още утре, в буквалния смисъл на думата, даже днес, да погребат държавата, само и само да дадат нови, поредни, кървави български милиони на Украйна. Между другото, отварям скоба: защо кървави? Това са пари, отскубнати от българските пенсионери, отскубнати от българските деца. В момента България продава бъдещето на България, на българските деца, за да купи настояще, още малко настояще да откупи за кървавия фашистки режим в Украйна, който избива собствените си граждани. Беше казано, че Украйна никого не била нападала. Аз не виждам никакъв проблем тогава в момента, след като Украйна никого не е нападала, една държава да почне да избива собственото си население. Няма никакъв проблем! Представете си следната ситуация… Между другото, тук има деца сега, в момента на последните протести имаше страшно много млади хора. Представете си сега следната ситуация: правителството на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Има Такъв Народ“ решава, както реши правителството на Порошенко, да изпрати войската срещу протестиращите българи и да почне да ги избива, и да казва: ами това е мое право, аз управлявам държавата! И след което да каже на тези хора: всъщност бунтуващите се руснаците ги накараха да се бунтуват, дайте ми пари, за да ги доизбия до крак! Ето това прави фашистка Украйна. Ето това прави фашизираният и все по-фашизиращ се Европейски, всъщност антиевропейски, съюз – с нашите пари иска да подклажда фашизма в тази държава. Само че това няма да стане. И ние ще потърсим отговорност от тези, които в момента прилагат тези политики. Защото, извинявайте, обаче историята върви напред, не назад. И ако някой си мисли, че това, което е днес, ще бъде винаги, нека да му припомня, че само преди две седмици – не, миналата седмица, никой не можеше да предположи, че правителството ще бъде принудено да подаде оставка. Но то за голяма изненада, включително на тук присъстващите, подаде оставка. И така ще се случат нещата следващата година, защото годината ще бъде повратна и превратна, в добрия смисъл на думата, за хода на историята – и в Европа, и в света. Защото нормализацията се завръща. И защото, между другото, съвсем случайно току-виж се оказало така, че по исторически причини и обстоятелства старата българска област Южна Бесарабия отново да се върне в майката Отечество, където ѝ е мястото. Защото мястото на бесарабските българи е в България, но заедно с Южна Бесарабия, която е част от България и е била част от България в продължение на повече от 700 години. Докато така наречената Украйна, която представлява, между другото, един болшевишки проект, защото тя е създадена от Ленин като такава, така наречената болшевишка проекция Украйна (ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ) съществува от 1991 г., а първият период на нейната независимост е траял точно три години – от 1917-а до 1920 г. Ето това е историческата истина. И винаги, когато говорят фактите в тази зала, би следвало нормалните хора да замълчат. Тук е моментът да отбележа обаче – нормалните хора. И се вижда кой е нормален и кой не е нормален, когато започне да отрича очевидното, да не кажа очеизвадното. ВЪЗРАЖДАНЕ ще гласува против поредните подаръци за Украйна. Защото тук формално ние пари не даваме, но гарантираме едни пари, които никога няма да бъдат върнати, следователно ще ги връщаме ние. Но ще Ви кажа и нещо друго. В правото, в международното право, има залегнал легален термин, който се казва „омразен дълг“. Омразен дълг е този, който е взет срещу интересите на народа, този, който е взет за финансиране на най-различни корупционни практики, мошенически схеми, взятки и каквито още други неща се сетите. Този омразен дълг след това се изплаща от тези, които са го теглили, а не от тези, които са данъкоплатци. Има такава практика назад във времето, основно в Южна Америка. Ние ще настояваме за това всички тези задължения българското правителство в оставка, включително и мнозинството в момента – на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, новата сглобка, която се подготвя, да направи необходимото, за да плати от собствените си джобове всички тези финансови вземания. България няма да плати една стотинка, когато ВЪЗРАЖДАНЕ започне да управлява. Една стотинка няма да платим! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#65 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Костадинов. Има ли реплики към изказването на народния представител Костадин Костадинов? Не виждам. Има ли други желаещи за изказване? (Реплики.) Процедура? Заповядайте, господин Божанов.

#66 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Стана ясно, че вчерашният консенсус в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред за свалянето на охраната на Пеевски и на всички депутати е бил измамен, тъй като днеска виждаме един отказ да се включи тази точка в дневния ред, както беше обсъдено на Председателския съвет. Моята процедура е към господин Манев, който е председател на Вътрешната комисия. Той не е в залата, но вярвам, че ще му предадете да подпише доклада от вчерашното заседание, да не използвате процедурни хватки, за да забавите това, което не искате да се случи. Ако не искате да свалим охраната на господин Пеевски и на всички останали депутати, вкарайте го в залата и си гласувайте „против“. Така че нека господин Манев да разпише доклада, да го вкара, за да може ние в рамките на това заседание да го гласуваме, а ако не, ще се наложи да свикваме извънредно заседание и да обяснявате на българските граждани защо пък там правите някакви обструкции. Благодаря.

#67 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Божанов. Тъй като процедурата формално е насочена към мен, искам да стане ясно, за да не остават в заблуждение народните представители, на Председателския съвет се уточнихме нещо съвсем различно, а то е, че – академик Денков тогава каза, че темата е изключително важна и трябва да подхождаме сериозно към нея и да спазваме всички процедури. Формално дори и днес господин Манев да входира доклада, спазвайки разписаните правила в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, не бихме могли да разгледаме този доклад формално, защото ще нарушим процедурата, която е разписана в Правилника на Народното събрание. Първо, това, че някой е правил някакво нарушение, не означава, че нарушението трябва да продължи да се прави. Второ, този консенсус, за който говорите Вие, не беше постигнат. Дори и да бъде приет днес докладът на първо гласуване в пленарната зала, по време на ваканцията, която предстои, сроковете спират да текат и нищо не се случва. Абсолютно това, което беше постигнато, беше това да се случи след Нова година. И това бяха думи на академик Денков.

#68 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ, от място

Не ми изкривявайте думите! И други неща казах, ама тях ги премълчавате.

#69 · speech

Председател Костадин Ангелов

Ама не Ви изкривявам думите, академик Денков! Те са част от протокола, те са част... (Реплики от ПП-ДБ.) Не е безобразие, тази дума вече я използваме навсякъде. Напротив, академик Денков, протоколът от Председателския съвет е факт и тези думи могат да бъдат чути от Вас. Процедура за какво, господин Божанов?

#70 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Процедура. Господин Председател, вкарването на точката днес в дневния ред, ако има подписан доклад, не е нарушение на нито една точка в Правилника, тъй като това е единственият законопроект, който е минал през комисия и може да бъде вкаран в дневния ред. Няма никакъв проблем по предложение на председателя. Ако, разбира се, Вие откажете да го направите, което е Ваше право, ние ще свикаме извънредно заседание, което също е по реда на Правилника. Аз не виждам какво от Правилника се нарушава с това. Нарушава се единствено Вашият комфорт, Вашето нежелание преди празниците да разсърдите господин Пеевски.

#71 · speech

Председател Костадин Ангелов

Разбирам Ви, господин Божанов, какво искате да постигнете. Аз отново ще Ви отговоря в чисто институционален тон, без да влизаме в политически дебат преди празниците. Разбирам, че искате да постигнете политически дебат, но по тази тема вчера в Комисията беше ясно демонстриран консенсус. При наличието на такъв консенсус ние с Вас нямаме различия по темата. Има единствено и само разбиране по отношение на спазването на правилата. Дори и този... (Реплики от ПП-ДБ.) Сега ще Ви обясня. И вчера казах: Правилникът трябва, освен да се чете, да се чете и с разбиране. Тогава, когато един доклад се входира в Народното събрание, за различните видове процедури съществуват различни срокове, в които той може да бъде включен в програмата, необходими на народните представители да се запознаят. За конкретното нещо, за което говорите – законопроект, сроковете са 24 часа. Ако е процедура по избор, съгласно правилата на Народното събрание тя трябва да бъде: 7 дни преди провеждането на избора народните представители да разполагат с доклада за процедурата по избор. И аз съм длъжен да спазвам това, което е гласувано от тази зала. Такива са процедурите, такива са правилата. Няма как да искаме да постигаме законност, нарушавайки разписани правила и норми. Има ли други желаещи, които да вземат отношение по гласувания законопроект? Заповядайте за процедура, господин Мирчев. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Господин Иванов, какво значи „Като ще е така?“ (Реплики.) Заповядайте да вземете думата. (Народният представител Йордан Иванов тръгва към трибуната. Народният представител Ивайло Мирчев го спира и излиза на трибуната.) Заповядайте, господин Мирчев.

#72 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Сега, господин Председател, да Ви обясня. Защото Вие говорихте за това какви думи са използвани, какви думи не са използвани. Вие дотам се докарахте! Дотам се докарахте – в момента на Борисов да му треперят мартинките да не му махнат охраната. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Народният представител Маноил Манев иска думата.) Дотам се докарахте... Ами като е „Еее!“, да влезе сега тук в залата Борисов, ама не тоя (посочва народния представител Маноил Манев), да влезе Борисов и да обясни защо го е страх да му махнат охраната, защо слуша Пеевски, на който му трябва НСО-то, защото е държавният статут! И тъй като вчера имаше 18 човека, които в залата, в Комисията, бяха много убедени, ама по-ниски от тревата, тука старозагорският Манев беше, завалията: ама да не мъцне някой, да не се ядоса протестът! То пък взеха пак се събраха много хора. Ще Ви кажа следното: гласувате го това веднага – тази охрана ще падне! (Шум и реплики.)

#73 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС, от място

Ти кой си, че да казваш?!

#74 · speech

Ивайло Мирчев

Каквито и номера да стават! И НСО-то, генерал Тонев вчера – събират се тримата, после на Комисията обяснява, че нямало събиране. На кой ще ги говорите тези глупости?! Нали знаем много добре какво става в НСО! Нали Ви знаем много добре какво смятате да правите в момента и как да спасите и Пеевски, и Борисов да не им се маха охраната! Ще се махне! Ще се махне, защото в противен случай всички тука ще ни махнат хората отвън. И Вие ще го махнете така, както преди не гласувахте махането на тази охрана. Лично Вие! Сега, както вчера Вие го гласувахте, сега пак ще го гласувате. Гледайте какво става! Благодаря. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#75 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми господин Мирчев, тъй като тази процедура е по начина... (Шум и реплики.) Моля, колеги, да запазите тишина в залата и моля народните представители да си заемат местата в залата! Господин Манев, седнете на мястото на стола, който е Ваш! Господин Иванов, моля да заемете местата си в залата! Аз по Правилник съм длъжен да отговоря на процедурата на господин Мирчев. Уважаеми господин Мирчев!

#77 · speech

Председател Костадин Ангелов

От тази трибуна държането на тон на Народното събрание и на народните представители не е проява на добро възпитание. Аз разбирам, отново Ви казвам, разбирам политическата риторика, разбирам, че предизборната кампания приближава. Но искам да кажа и моето лично разбиране за демокрацията като ценност, господин Мирчев. Тогава, когато насочваме цялата си емоция в една-единствена личност, това не е белег, господин Мирчев, за демокрация. Това е белег за едни отминали режими, за които принципът е бил: когато има човек, има проблем, когато няма човек, няма проблем. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ако в тази зала всички народни представители разбираме демокрацията по начина, по който са я разбирали нашите предци, които през 1989 г. се бореха за тази демокрация, те се бореха, за да може всеки български гражданин – независимо от неговата позиция, независимо от неговото образование, независимо от неговите различия, той да има равни права, да не бъде сочен и заклеймяван по никакъв начин. Така че поведението Ви и тонът, който държите, и заплашителните жестове, които отправяте – сочите и с пръст, не подхождат за един народен представител, който трябва да представлява всички български граждани. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте за процедура. Преди Вас беше господин Манев. Искате ли процедура, господин Манев?

#80 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Моята процедура е по начина на водене конкретно към Вас – по повод на това, което казахте за демокрацията. Аз съм напълно съгласен с Вас, че демокрацията трябва да се води с парламентарни средства, и ние това и искаме – да е готов докладът, по реда на Правилника да се свика извънредно заседание, тъй като по другата част от реда на Правилника очевидно председателят няма желание да внесе точката за разглеждане сега. По-проблемно, колеги, е, че за Вас Правилникът е малко като врата в полето. Всички си спомняме, аз казвах: двадесет и девет секундната, но тя се оказа двадесет и седем секундна… (Реплика от ПП-ДБ: „Двадесет и шест секундна.“) Да, двадесет и шест секундна комисия. Всички си спомняме безброй нарушения на Правилника, няма да влизам в това. Сега, ако говорим за демокрацията – в демокрацията няма запазени места и в демокрацията няма хора, охранявани от преторианска гвардия. В нашата демокрация има двама такива човека в момента – двама народни представители, които се ползват с охрана от НСО, с охрана от баретите, от антитерористичния отдел. А имаме други народни представители, като академик Денков, който е бивш министър-председател и на който по закон му се полага такава охрана, но той не я ползва. Борисов е три пъти министър-председател и четирите години охрана, за това, че е бил министър-председател, които му се полагаха по закон, изтекоха в началото на тази година. Оттук нататък по закон той е един нормален народен представител и охрана не му се полага. И ако искаме да живеем в истинска демокрация, както Вие твърдите, не трябва да има хора, които са над закона и се охраняват от преторианска гвардия. Другото нещо, което може би не е станало ясно и затова искам да го кажа на цялата зала, в това число и на господин Манев, който ще вземе след мен процедура, е, че с мотане и процедурни хватки да се отложи това решение и то да не се случи в рамките на този парламент, няма да стане. И затова ние предлагаме по най-бързия начин да се случат тези промени в Закона. Вие, разбира се, имате право да искате да мотаете и след това да го обяснявате на Вашите избиратели по Коледа и Нова година. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#81 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Манев, ако е процедура по тази точка, която е в дневния ред, ще Ви дам думата, ако е друга процедура, смятам този въпрос да го приключим.

#83 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Манев, момент, момент! Подхождам чисто формално, спазвайки Правилника за всички. Лично обяснение имате право само когато има изказване. В случая беше процедура по начина на водене. (Реплики от ПП-ДБ: „Дайте му думата!“) Уважаеми колеги, има ли други изказвания, свързани с тази точка по дневния ред? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. (Шум и реплики.) Ще Ви дам процедура. Разискванията са закрити. Заповядайте за процедура по начина на водене.

#84 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, докато слушаме процедурите и дебатите, с госпожа Цвета Рангелова се замислихме дали най-важният дебат в момента в България е охраната на Пеевски и на Борисов. (Реплика от ПП-ДБ: „Най-важният е!“) Не, не е това най-важният. Не е малко важен, обаче по-важно е какво се случва от 1 януари. Още миналата седмица ние от ВЪЗРАЖДАНЕ внесохме Проект на решение, с което искаме от министър-председателя да поиска от Съвета на Европейския съюз отлагане на влизането ни в еврозоната – от 1 януари да се премести за 1 януари 2027 г. И това е въпросът, който касае цяла България, а не да се заяждате за глупости! (Шум и реплики.) Когато на 1 януари, когато на 2 януари, когато в следващите месеци хората нямат пари какво да ядат, няма да ги интересува охраната на този или на онзи дебил! (Шум, реплики и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще ги интересува какво ще сложат в хладилника и какво ще ядат. И се засрамете, защото не може да обръщаме Народното събрание на цирк! Защото най-важният въпрос в момента е именно този: какво се случва от 1 януари, когато няма редовно правителство, няма редовен бюджет и когато влизаме в една финансова зона, която българите не я искат – 80% от българите не я искат, за която именно Вие тук, управляващите, не пожелахте да има референдум. Това е важният въпрос! Това е въпросът, който интересува българите! Не да се занимавате с Вашите глупости – дали искате охрана на този или на онзи. Всички сте за затвора, за никой не трябва да има охрана, оправяйте се! Но най-важният въпрос в момента е еврозоната. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#86 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Славчев. Процедура – господин Иванов. След него – господин Расташки. Честит рожден ден, господин Нанков, да сте жив и здрав! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#87 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Господин Председател, страхувам се, че Вие откровено не си давате сметка къде се намирате. Пет пъти сътворихте чудовищни пакости – първи бюджет, втори бюджет, трети път бюджета го вкарваме, след тридесет минути го изтегляме, след това изведнъж вчера 18 човека подкрепят този закон и Вие сега казвате, че не може да влезе в дневния ред, защото не са минали 24 часа! Но това не пречи във вторник да бъде приет удължителен закон, който урежда плащания за десетки милиарди, и сряда да мине на две четения! Това сега двоен аршин ли е, или не е двоен аршин? Моля Ви, пощадете българските граждани! Те, ако трябва, още 15 пъти ще излязат на улицата, но не може на Коледа да се занимават с Вас на извънредно заседание! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не може да ангажирате българските граждани със себе си!

#89 · speech

Йордан Иванов

Вкарайте днес тази точка и да се приключи. Във връзка с това и с надежда господин Манев да си подпише доклада, искаме един час почивка. Благодаря. (Шум и реплики.)

#90 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, пак да Ви напомня – почивка се иска и се дава веднага – изхождайки от Правилника, един час почивка не може да искате, може да искате 30 минути. Аз Ви давам 15 минути почивка – до 11,20 ч. (След почивката.)

#91 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието след почивката. Заповядайте за процедура, господин Манов. (Реплика от народния представител Маноил Манев.) Манев, Манев. Ще се реванширам и съобразно българската традиция ще закупя риза, да. (Реплика от народния представител Маноил Манев: „Благодаря.“)

#92 · speech

Маноил Манев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Да започнем оттам, където свършихме преди почивката. На всички в тази зала и на много хора отвън им е абсолютно ясно, че новата екстремистка групировка в парламента не може да работи в разбирателство по никакъв начин. То не ѝ върши работа. То е онова бонбонче, което, ако не го дадеш на малкото дете, то плаче. Ние се опитахме да работим в разбирателство. Опитахме се на Комисия да пуснем един закон, който е абсолютно безумен. Ще Ви обясня защо: за да могат наистина българските граждани, така както заявих в моето изявление в Комисията, ясно да видят, че отново ги лъжат. Защо е безумен Законът? Уважаеми български граждани, уважаеми колеги, в този закон (реплика от ПП-ДБ: „Това е процедура!“), в този закон Вие не сваляте никаква охрана на никого. Във Вашия закон Вие прехвърляте охраната на господин Борисов и господин Пеевски от Националната служба за охрана в М-В-Р. Точката, която сте посочили във Вашия закон, е Наредбата за охрана на лица, изготвена от министъра на вътрешните работи, да бъде приведена в съответствие със Закона, което означава охраната да бъде поета там. Но това ще го обсъждаме по време на законодателното движение на Закона по неговите институционални принципи – първо четене в залата, комисия за второ четене, второ четене в залата. Което обаче ще се случи по Правилник, защото Правилникът, колеги, трябва да се чете и трябва да се знае. И когато някой прави компромиси, те винаги са лоши и са грешни. Правилникът на нашето Народно събрание казва: седем дни за изготвяне на доклада. Вие можеше да имате вчера доклад… (Реплика от ПП-ДБ.) Изслушайте ме бе, не съм стигнал до най-сладката част от тортата. Вие вчера… (Реплика от ПП-ДБ.) Ами, ако искате, ме слушайте тогава. Не искате ли да ме чуете? Нали досега апелирахте, че искате да ме чуете? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Сега, вчера можеше да имате доклад. (Реплика от ПП-ДБ: „Сядай и подписвай доклада!“) Няма как да ми го казваш това. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Но нямате доклад заради Вашето безумие. Защото няма… Може би има в тази зала от Вас някой, който би го направил. Но аз като председател на Комисията никога няма да рискувам сигурността на служителите в Комисията и да ги задължа да работят тогава, когато отвън се провежда протест срещу нас, депутатите (възгласи: „Ахааа!“ от ПП-ДБ), а не срещу служителите на Комисията. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И аз не оставих и няма да оставя служителите на Народното събрание под риск. И затова Вие нямате доклад. А пък оттук насетне доклад ще получите тогава, когато Правилникът разрешава. Иво Мирчев няма да използва по отношение на мен заповедна форма, защото няма това право. Не ме е страх от нищо Ваше, господин Мирчев. Очаквах днес с торта или с баница да дойдете при мен. Вие искате да идвате с юмруци. Не Ви го препоръчвам. Довиждане. (Продължителни ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)

#94 · speech

Христо Расташки

ПП МЕЧ

Уважаеми господин Председател, от името на парламентарната група на ПП МЕЧ, във връзка с предстоящото гласуване, искаме проверка на кворума чрез поименно прочитане на имената на народните представители – по чл. 46, ал. 3 от нашия правилник, което, напомням, че не може да подлагате на гласуване, защото е от името на нашата парламентарна група. Благодаря Ви.

#95 · speech

Председател Костадин Ангелов

Абсолютно сте прав, господин Расташки, но все още не сме в процедура преди гласуване, така че, когато дойде тази процедура преди гласуване, ще Ви дам отново думата да направите Вашата процедура, за да бъде извършена такава проверка. Думата за процедура по начина на водене има народният представител Тома Биков.

#96 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Аз се обръщам към Вас с призив да спазвате Правилника. Ще кажа защо. Ние миналата и по-миналата седмица констатирахме – и от ГЕРБ-СДС, че една от причините за проблемите, а след това и за оставката на правителството – говорихме тук за арогантност и така нататък, ние признахме своите грешки – личното ми мнение е, че една от най-големите ни грешки беше неправилна интерпретация на Правилника на Народното събрание. И мисля, че тук ще се съгласят и колегите от опозицията. Какъв е проблемът в момента? Те искат да направят същата интерпретация, която ние отчетохме като наша грешка. Абсолютно същата! Вчера беше прието с консенсус тяхното предложение, разбира се, с всички забележки от страна на хората, които са засегнати от този въпрос в лицето на НСО, включително и от Вашите представители, които казаха дори, че между първо и второ четене все пак трябва да се направят някакви промени, нали? А какво лъжете в момента собствените си избиратели? Че ако ние гласуваме сега надве-натри да се напише доклад за един час в почивката, да се гласува на първо четене, кога ще го приемем на второ четене? Преди Коледа ли? Ами защо тогава… (Реплика: „Не!“) Ами добре, ще го приемем след празниците на първо четене. Какъв е проблемът в това? Защо искате същото да направите? Тук, ако трябва да отворим въпроса изобщо пък за Вашата законодателна инициатива, тя е типична за Вас. Тя е типична! Аз съм убеден, че както сега предлагате от НСО да мине към МВР, следващия път каузата Ви ще бъде от МВР да мине към НСО, защото това правите през целия си политически път. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Вие правите празни ходове непрестанно! Непрестанно! Да, от време на време един празен ход може да се окаже по-добре, отколкото да е пълен, но всеки път да е празен ход, ми се струва малко нелепо. Но това е сериозен въпрос. Ние най-вероятно и януари да го гледаме, ще се проведе същата дискусия от некомпетентни в повечето случаи хора по темата. В това число и аз, защото аз не разбирам нито от сигурност, нито от охрана, но аз ще трябва да решавам кой да бъде охраняван и как да бъде охраняван. Това предлагате Вие. Говорите за охраната на Борисов. Едно уточнение. Имайте предвид, че когато беше нашето общо управление, охраняваните от НСО хора бяха доста повече. (Реплики.) Ами Кирил Петков, господин Атанасов… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но да Ви кажа, от техните... (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ами нали на „Шишман“ стоеше полицейската кола една година – аз минавам всеки ден оттам. Господин Петков беше охраняван, то не е тайна. И не казвам, че е лошо. Имайте предвид, че решенията, които взима един политик, и решенията, които взима друг политик, са различни по начина, по който се взимат. Ще Ви кажа какво имам предвид. Едно е Борисов да вземе решение за нещо, друго е Кирил Петков да вземе решение за нещо. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Рискът при Борисов е много по-сериозен, защото е по-сериозен човек и неговите решения са много по-важни от решенията на Кирил Петков, казвам Ви го. И това – в очите на външни фактори, когато говорите кой е заплашен и кой не е заплашен. Защото аз виждам даже, виждах, за съжаление, злорадство: „Пуснаха Сретен Йосич! А да видим сега!“ Това ли? (Реплика от народния представител Асен Василев.) Това не от трибуната, не от Вас, господин Василев. Нямам никой от Вас предвид, надявам се. По социалните мрежи от Ваши симпатизанти… Но това ли, това ли? Вие знаете ли какви проблеми са имали? (Реплика от ПП-ДБ: „Какъв проблем е Сретен Йосич?“) Проблемът е, че благодарение на Бойко Борисов Сретен Йосич беше в затвора, нали го знаете? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това може да питате господин Атанасов. Защото, за разлика от Вас, господин Борисов не само може да говори, но може и да действа. И когато говорим за такива неща, е абсолютно безпредметен разговорът, аз не искам да влизам изобщо в него. Аз не разбирам от това, както и Вие не разбирате, повечето от Вас. Кой разбира от Вас от това нещо? За това има някакъв механизъм, който изисква професионална оценка. Нека да бъде контролиран този механизъм, но по начини, които са добри, които са успешни и ефективни. Да има някакъв баланс. Ако предложението Ви е: парламентът, юруш на маслините, днес на първо четене да приеме – на всичкото отгоре това, че е прието на първо четене, изобщо не означава, че е прието нещо – и да си създадете един повод да кажете колко сме лоши ние, нямате проблем да го направите. Вие може да го направите и по друг повод, все тая. Господин Председател, съжалявам, че наруших времето, и благодаря за търпението на всички. Призовавам Ви поне ние от ГЕРБ-СДС да се придържаме стриктно оттук нататък, не само в този парламент, към Правилника на Народното събрание и да го интерпретираме по начина, по който се е интерпретирал традиционно, а да не вкарваме иновации в него. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#97 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Биков. С нашето поведение днес обезценяваме както времето, така и всичко онова, което влиза в разбирането за една институция като Народното събрание. Така че давам думата на всички в знак на съпричастност към предстоящата предизборна кампания и нейното начало днес. Заповядайте, господин Василев. (Реплика от народния представител Драгомир Стойнев.) Длъжен съм да дам всички процедури по начина на водене. Това е спазване на Правилника и злоупотреба, разбира се, от народните представители с Правилника. Заповядайте, господин Василев, думата е Ваша.

#98 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Моята процедура е към Вас. Може би господин Биков не е разбрал, но искането за извънредно заседание, което внесохме, е точно по Правилника, който казва, че до 14,00 ч. в пленарен ден, какъвто е днешният, не може да има извънредно заседание, но след 14,00 ч. може. И ние сме го свикали точно за 14,00 ч. днес, така че няма нарушение на Правилника. Нито има нарушение на Правилника, тъй като имаше възражение от страна на част от колегите, че не може да се свиква по време на ваканцията. Ваканцията днес няма да е започнала. Това е точно по Правилник, господин Биков. Сега, събрали сме 48 подписа, малко над тях (смях) – точно както Правилникът изисква, и сме внесли искането за извънредно заседание за 14,00 ч. днес, точно както е по Правилника. (Реплика от народния представител Лъчезар Иванов: „А работната група кога?“) Работната група се прави след приемането на първо четене, защото иначе няма смисъл от нея. Ако не се приеме на първо четене законът, когато се обсъжда неговата философия, а не някакви детайли, няма как да се направи работна група, защото законът не е приет на първо четене и няма смисъл да се прави. Ако се приеме на първо четене, се прави работна група, обсъждат се нещата и след това има второ четене и комисия за второ четене, и след това приемане за второ четене в залата. Що се отнася до това, което Вие казахте за господин Петков и за господин Борисов – пак ще помоля да му направите забележка, господин Ангелов, защото, за разлика от господин Борисов, който провеждаше политика на снишаване, господин Петков изгони 70 руски шпиони от страната. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) А когато стана случаят „Скрипал“ и всички европейски държави изгониха, господин Борисов се сниши и каза, че отровен български гражданин бил ял – какво беше? – рукола от грешния вид. Именно затова в текущия закон на НСО е предвидено бивш министър председател да се охранява четири години. Ние тази клауза не я пипаме. Четирите години на господин Борисов охрана изтекоха малко по-рано тази година. Последните четири години той не е бил министър-председател, бил е депутат като всички други в тази зала. И всеки един депутат ако кажете, че трябва да има 24-часова охрана от НСО заради това, което гласува или казва в тази зала, мисля, че ние няма да се съгласим с Вас. И голямата част от българския народ също. Благодаря Ви.

#99 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. (Народният представител Божидар Божанов тръгва към трибуната.) Момент, господин Божанов, ще Ви дам думата, преди Вас е Христо Гаджев. Тъй като процедурата е насочена към мен – по отношение на свикването на извънредно заседание, за пореден път ще кажа нещо: когато Правилникът се чете, трябва да се чете в цялост, в пълнота и с разбиране. И сега ще прочета чл. 42 от Правилника, който казва: „Чл. 42. (1) Редовните пленарни заседания на Народното събрание се провеждат в сряда, четвъртък и петък от 9,00 до 14,00 ч. По решение на Народното събрание заседанията могат да бъдат удължавани. (2) Народното събрание може да промени времето за редовни заседания. (3) Народното събрание може да реши да проведе извънредни заседания по предварително обявен дневен ред по време на сесия, но извън дните…“ – не пише часовете – „…извън дните по алинея първа. Извънредни заседания могат да се проведат по всяко време при наличие на извънредни обстоятелства.“ Сега, уважаеми господин Василев, понятията „ден“, „нощ“ и „час“ са астрономически понятия, които се учат в часовете по физика в седми клас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#100 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Четете го тоя Правилник, бе! (Обръща се към народните представители от ПП–ДБ.)

#101 · speech

Председател Костадин Ангелов

Много моля (продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), много моля, много моля, когато се чете Правилникът, да се спазва. Разбирам (продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), разбирам, че искате с процедури да продължим... Продължаваме с процедури в израз на разбирането ни за предстоящата предизборна кампания. Думата има народният представител Христо Гаджев. Заповядайте, господин Гаджев. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#102 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Аз няма да коментирам по същество Законопроекта, защото това не е частта на процедурата и не би трябвало никой от народните представители да злоупотребява с това. Вие хубаво цитирахте чл. 42, ал. 1 до 3, но… Наистина, да, хубаво е да се чете с разбиране, но хубаво е да имаме малко и спомен за предисторията. Този текст на ал. 3, на чл. 42 беше въведен в Петдесетото народно събрание по желание на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Изрично по тяхно желание – да не може да се провежда извънредно заседание в ден, когато има редовно пленарно заседание, заради едни други скандали от Четиридесет и деветото народно събрание. И тогава това беше прието от всички народни представители. (Шум и реплики от ПП-ДБ. Ръкопляскания и реплики от ГЕРБ-СДС.) Дори тогава в Петдесетото народно събрание колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ имаха предложение за още по-рестриктивна мярка – свикване на такова заседание да става изрично след решение на Председателски съвет. Не на съгласуване в Председателски, а изрично след решение. Но тогава това не беше прието. Така че, извинявайте, Вие бяхте категорично против да се правят извънредни заседания в ден на редовно заседание, сега ми обяснявате, че всъщност тази практика била хубава практика. Кога сте прави? (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#104 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Сега, ние можем да спорим по Правилника сигурно два часа, но това, което виждат българските граждани, е, че Вие нямате воля да свалите охраната на Пеевски и Борисов. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „А бе я слизай…“) Това е очевидно. Иначе досега да беше влязло, да имаше 26-секундно заседание и така нататък... (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Към господин Манев, който не е чел внимателно Законопроекта.

#106 · speech

Божидар Божанов

Добре, предайте му, че не е прочел внимателно Законопроекта, тъй като разпоредбата, която цитира, предвижда обновяване на наредбата във връзка с отпадането на основанията за охрана. Нищо повече. Тоест ние не прехвърляме охраната към МВР, а казваме МВР да си обнови наредбата, така че да не може да пази на вече отстранени, премахнати законови основания. И в заключение, продължавайте с процедурните аргументи. Това, което хората чуват, е, че просто Вие не искате. Вчерашната комисия беше явно едно предколедно лъжливо обещание пред хората: ето, ние нямаме никакъв проблем. Спокойствие, радост… Обаче, когато имате реална възможност да го гласувате в залата, Вие отказвате. По какви причини, с какви аргументи – няма никакво значение. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Подвиквайте, викайте, обиждайте и така нататък, хората това виждат – че Вие не искате днес да влезе в пленарната зала отпадането на първо четене на охраната на народните представители. Нещо, което те по никакъв начин не се заслужили. А това, че някой трябвало да бъде пазен, защото в миналото е правил неща, които са довели до ареста на някой, или някакви други неща, които го застрашават – има много хора извън народните представители, които също заслужават такава охрана. Сигурно при ареста на Сретен Йосич са участвали много хора, от ГДБОП са участвали много други хора. Те имат ли охрана в момента? Така че нека да не извисяваме народните представители, че те могат до живот да имат охрана, защото преди 20 години са направили нещо. Благодаря.

#107 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Божанов. Аз разбирам какво се стремите да постигнете, насочвайки всички процедури към мен. Разбирам, че търсите повод за повишаване градуса на напрежението, и съответно вероятно ще отправите и призиви за поведението на българските граждани, но малко се смилете, поне над тях – идват светли празници. След тези празници можете да направите тези призиви отново – хората да си изразят емоциите, но поне ги оставете спокойно да празнуват по празниците. Господин Гаджев, Вие ли искахте процедура? Не. Заповядайте, господин Дилов. (Народният представител Тома Биков и той тръгва към трибуната.) Заедно ли искате? (Смях.)

#108 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС, от място

Погледнахте към мен… Поотделно.

#110 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Трябва да пипнем Правилника, да осигурим и такава процедура.

#112 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Господин Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Искам да Ви попитам, когато господин Божанов обсъжда кой има защита и кой не, дали не трябва да декларира конфликт на интереси, защото има министър, който е под защита благодарение на заплахи, отправени от него и от министър-председателя Петков? (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Тоест той трябва ли да дискутира тази тема, или не?

#114 · speech

Любен Дилов

Той пряко засегнат ли е, или не? Благодаря.

#115 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. (Народният представител Ивайло Мирчев иска думата.) За процедура ли искате думата, господин Мирчев? За процедура ли искате?

#118 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Преди малко Ви казах, че не сте адекватни на това, което се случва навън – не чувате хората, които са на площада, не чувате българските граждани, не чувате това, което се казва. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И в резултат от това нечуване, в резултат на това, че този модел все още продължава да работи по един безпардонен, изключително гнусен начин, преди малко от bTV е уволнена Мария Цънцарова. (Възгласи: „Ааа!“) И тъй като виждам усмивките Ви и доволните физиономии в ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“, да Ви кажа защо се получава така.

#120 · speech

Ивайло Мирчев

Получава се, защото в телевизиите собственост имат и мобилните оператори. Мобилните оператори получават едни ваучери от държавата за стотици милиони. Собствениците на тези компании продават на държавата и други неща, като например мотриси. Става дума за милиарди. И когато става дума за милиарди, на собствениците на телевизия им се казва: или ще мълчиш…

#122 · speech

Ивайло Мирчев

…и новините ще изглеждат, както ти кажа, или тези милиарди няма да потекат към тебе. Назначават се за шефовете на публицистика в телевизиите едни кебапчии, известни със своята повратливост…

#124 · speech

Ивайло Мирчев

…които са срам за журналистиката. В резултат на което Вие искате всички журналисти да се превърнат в обикновени държачи на микрофони. Това е Вашият модел.

#125 · speech

Цвета Караянчева

ГЕРБ-СДС, от място

Каква е забележката по начина на водене?

#126 · speech

Ивайло Мирчев

Тези хора навън протестираха и затова, защото в България няма свобода, институциите са пленени, медиите са пленени, а Вие с арогантното си отношение, докато ми се хилите тук, продължавате да задълбочавате тази криза. В момента един истински независим…

#128 · speech

Ивайло Мирчев

…български журналист е уволнен от частна медия, която е под контрола на Делян Пеевски (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), през мобилния оператор и през интереси за милиарди в железопътния бизнес. Дотам се докарахте! Нашата работа обаче и работата на хората, които протестират навън, е това да го спрем, да изметем този, който звъни на шефката в Yettel да ѝ обяснява: тоя ще присъства, тоя няма да присъства и това ще има в Новините, това не. Или тоя дето вика: Асен Иванов ще го направиш шеф на Новините, за да може в Новините да представяме една конкретна картинка в bTV. Ние ще се борим докрай с този модел – до момента, в който Пеевски не бъде изметен от българската политика и докато Борисов не получи това, което заслужава. Запомнете го много добре това! За да може България да бъде наистина свободна и наистина европейска! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Благодаря.

#129 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Мирчев, не знам каква е ролята на Народното събрание. Колеги, моля да запазите тишина в залата. Не знам каква е ролята на Народното събрание по отношение на частните телевизии, но аз ще си позволя да поднеса извинение от Ваше име и от името Народното събрание към всички български журналисти, към които беше използван нецензурен епитет от Ваше име. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“) Следващата процедура беше поискана от народния представител Тома Биков. Заповядайте, господин Биков.

#130 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От изказванията – последните две изказвания, на господин Божанов и на господин Мирчев аз усещам, че те са изпаднали в заблуждение. Има моменти, в които ние заедно с ПП и ДБ гласуваме по един и същи начин. Това обаче не означава, че сте ни началници и не означава, че гласуваме, защото Вие сте ни казали. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние преценяваме как ще гласуваме. Това право ни е дадено от нашите избиратели и от изборния резултат, който имаме. Разполагаме с 66 депутати, които са поели ангажимент към избирателите на ГЕРБ-СДС, не към Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че каквото и да предлагате, решенията дали да го подкрепим, или да не го подкрепим, зависят от нас, а не от Вас. Изобщо не ни интересува какво мислите Вие по принцип, още повече, когато тук се говори как ще ни изметете и какво ще ни правите. Нас не ни интересуват Вашите мокри сънища. (Смях.) Извинявайте! Изобщо не ни интересуват. В този смисъл и днешният минидебат, който провеждаме извън правилата, е безпредметен и излишен. Ако сте събрали 48 подписа, внасяйте ги, правете каквото искате. Нас това не ни интересува. Ние не сме длъжни нито да осигуряваме кворум (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), нито да подкрепяме, нито да правим нещо по волята на някой друг – на когото и да било, не само на Вас. Можем да правим нещо само по волята на нашите избиратели. И това го знайте. Казвам го на всички партии в тази сграда (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), ако някой си мисли, че тук стоят 66 души, които са длъжни на някого освен на своите собствени избиратели. Това го запомнете! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И ако ние изчерпим от съдържание нашата работа с обслужване на един или друг каприз, то няма да има смисъл от нас и ние много добре го знаем. Нашите избиратели също го знаят. Честито откриване на предизборната кампания! То ще продължи и в следващите часове, в следващите дни, докогато бъдат насрочени и проведени парламентарните избори. За съжаление, аз не виждам перспектива да се случи нещо добро и след тези избори. Защото началото на тази предизборна кампания показва, че нищо не се е променило в мисленето на голяма част от партиите, включително на Вас. Вие пак почвате с реформите. Вие не предлагате да падне – само това ще Ви уточня, да падне охраната на Борисов и Пеевски във Вашия закон. Вие не предлагате това. Не! Вие предлагате на всички депутати да падне. И никога повече депутат, който е застрашен, защото в перспектива може да има най-различни депутати, включително някой от Вас би могъл да бъде с реална опасност, Вие по закон забранявате той да бъде охраняван само защото е депутат. По никакъв друг повод. Извинявайте, но това е пълна глупост! Това е елементарно, както всичко, което правите, начело с глупавата Ви конституционна реформа, която в момента пък ни вкарва в друга безизходица. И е въпрос на време Вие да протестирате срещу собствените си промени там. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Въпрос на време е да протестирате и да ги отменяте, даже може би с нас заедно. (Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)

#132 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Господин Биков, първо, за охраната. Не е добре да ги говорим тези неща…

#134 · speech

Ивайло Мирчев

А, предайте му, да. Господин Председател, да предадете на господин Биков – за охраната на обикновените депутати и НСО – не е добре да ги говорим тези неща, не е възпитано. Депутатите трябва да са свободни хора, да не се притесняват от нищо. Ако са много притеснени, да намерят начин да си решат проблема. По отношение на това, което казахте – че никой няма да Ви казва как да гласувате. Естествено, Вие гласувайте, както пожелаете, това е Ваша воля. Ние искаме да можете да гласувате. Ние в момента се борим за Вашето право Вие да гласувате. Обаче ще Ви кажа нещо за глупавата конституционна реформа – Вашият цитат. Вие имахте страхотна възможност да работите с Христо Иванов – много диалогичен човек. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Смях. Възгласи: „Еее!“) Много диалогичен човек! По отношение на Конституцията – той искаше да промени страната, двадесет години това му беше темата, той искаше страната да я промени през Конституцията. И можехте да работите по този начин. Знаете ли какво направихте? Вие просто брутално го излъгахте и брутално излъгахте желанието за промяна в тази страна. Казах го преди малко, между другото, на госпожа Сачева. И това са фактите. И затова сега получавате обратното, получавате точно другата страна – битка, бой до дупка, докато справедливостта в тази държава възтържествува. И това ще получите, защото всичко друго извън това, господин Биков, е карикатура на диктатор. Благодаря.

#135 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Мирчев. Колеги, има ли други процедури? Не виждам. Процедура ли, госпожо Сачева? Заповядайте за процедура.

#136 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Дотолкова, доколкото днес нарушихме вече правилата и използваме процедурите за най-различни тези и изказвания, искам много ясно да заявя няколко неща по отношение на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Да, ние нямаме воля да участваме в повече зрителни измами, които ни се предлагат от ПП-ДБ; нямаме воля повече да не спазваме Закона и нямаме воля повече да нарушаваме Правилника; нямаме воля да изпълняваме желанията или прищевките на който и да е друг, различен от нашите избиратели, както заяви ясно Тома Биков; нямаме воля да участваме в ала-бала нито с президента, нито с който и да било (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), в това число и с Вас, господин Василев, с Вас, господин Мирчев. Нямаме такава воля и ясно го заявяваме! Така че оттук нататък… (Реплики от ПП-ДБ.) И с Пеевски нямаме воля да участваме в ала-бала, защото всичко, което се е случвало, е ясно. И в културни инициативи с господин Пеевски също нямаме намерение да участваме, както участвате Вие. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Смях.) Така че единственото, което аз искам да кажа много ясно, е, че ГЕРБ е най-голямата политическа сила само защото слуша своите избиратели и защото до този момент всичко, което сме правили, е било, за да търсим наистина баланс, да търсим спокойствие и да търсим разум. Всеки, който иска да предлага единствено и само зрителни илюзии, е крайно време да бъде разкрит пред собствените си избиратели. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#138 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Нямах намерение да излизам на процедура, но госпожа Сачева спомена за зрителни илюзии. Може би трябва да си сложите очила, защото зрителните илюзии са Вашата специалност. С процедурни хватки Вие се опитвате и доскоро успешно лъжехте немалка част от обществото: ще има бюджет – няма да има бюджет; оттегляме го – не го оттегляме; пак го вкарваме в зала – ама не, ние само се шегуваме – със 100 млрд. лв. на българските данъкоплатци само се шегувате; да, ще решим проблема с младите лекари май месец – не, ще го решим юли месец, не, ще го решим септември, ще го решим, преди да влязат бюджетите, ще го решим с бюджета, ама ние сме го решили с бюджета – дали сме пари, само че на частните болници през клинични пътеки, а не за младите лекари; след това – всъщност може би ще ги дадем тия пари по правилния начин, защото Вие много настоявате; след това – вкарваме втора версия на бюджета, където 200 от 260-те милиона са изчезнали. Това са илюзиите, които Вие предлагате. И те, за съжаление, не са илюзии, те губят времето на всички български граждани и изяждат бъдещето на всички български граждани. И ако си мислите, че в момента с хватки и отлагания няма да се случат тези промени и ще се запази специалният статут за Пеевски и Борисов – двама обикновени депутати да ползват охрана било от МВР, било от НСО – няма да стане! Наистина няма да стане! И затова, за да докажете, че не се опитвате пак с процедурни хватки да отложите истинско решение, Ви съветвам в два часа́ днес да сте тук и да гласуваме на първо четене този закон. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#139 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми господин Василев, тъй като процедурата е насочена към мен – Вашето искане, което сте пуснали за извънредно заседание, ще бъде разгледано от председателя на Народното събрание и Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание ще бъде спазен. Заповядайте, господин Иванов, за процедура.

#140 · speech

Александър Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Обръщам се със следната молба – когато излиза най-големият илюзионист в държавата да се обръща към Вас и да разкрива илюзии, моля да го помолите следното, да разкрие следната илюзия: как изчезнаха 9 милиарда за 9 дни, когато той беше финансов министър? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“) Как изчезнаха над 500 млн. лв. за магистралите, които бяха заделени по сметка, пак за няколко дни, под негово управление? Как изчезнаха милиарди левове от българската енергетика – пак под негово управление? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“) Ето, това е илюзионист № 1 на държавата – Асен Василев се казва! Господин Председател, обърнете внимание! (Силен шум. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“)

#141 · speech

Председател Костадин Ангелов

Обръщам внимание на всички колеги и предлагам да спрем с тези процедури. (Реплики от ПП-ДБ: „Не, не, не!“ Силен шум.) Господин Мирчев, казвате: „Няма да спрем!“ Какво предлагате да правим? (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев.) Добре де, ама какво предлагате да правим? (Реплики от ПП-ДБ: „Процедури.“) А, процедури. Кой иска процедура? (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Вие искате лично обяснение? Заповядайте за лично обяснение. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.) Нека да изчерпим личното обяснение и ще Ви дам думата за процедура. Процедура ли искате, или лично обяснение? (Силен шум и реплики.) Господин Василев, процедура ли? (Реплика от народния представител Асен Василев.) Ако искате процедура, преди Вас беше поискана друга процедура, затова питам: лично обяснение или процедура? Заповядайте за лично обяснение.

#142 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря. Господин Иванов, илюзия няма. СЕБРА е отворена по мое време, с мой подпис. Всяко едно плащане на държавата, всеки един банков превод, който държавата е направила, е видим. Видим! И можете да ги видите точно къде са отишли. Ако случайно не знаете, да Ви кажа: 6 милиарда са разплащанията за заплати в бюджетния сектор, милиард и двеста милиона са заделени и са останали в БНБ с решение на парламента (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), има решение на парламента за петдесетте лева добавки за пенсиите, плюс енергийни помощи за предприятията – там са отишли. Сега, продължаваме нататък с това, което Вие казахте – че в енергетиката били изчезнали пари. Ами вчера разкрихме къде изчезват парите в енергетиката – едни 200 млн. лв. искате да похарчите за една ливада, дето е оценена на 100 хиляди. А що се отнася до средствата, които бяха внесени от енергетиката, забележете, не в републиканския бюджет, а във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, който се управлява от кадър, който Вие сте назначили и не е сменян този кадър – Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ даде тези средства на всички български предприятия, за да може да се компенсират за високата цена на електроенергията. Така че спрете с тези опорки, не хващат дикиш, абсолютно, от самото начало. Благодаря Ви.

#143 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Василев. Господин Иванов, сигурен ли сте, че искате да продължим? Убеден сте. Заповядайте, с пълната убеденост, на трибуната.

#144 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Господин Председател, една процедура. Признавам уважението ми към господин Иванов – Вашия колега, от Вашата парламентарна група. Аз не мога да повярвам, че такава форма на гьонсуратлък – човек от ГЕРБ да пита къде са отишли парите за „Хемус“! Човек от ГЕРБ да пита – след всички неща, които чухме за чували, след всичките Ви незаконни участъци! До ден днешен не могат да се узаконят тези участъци! Вие да питате нас! Ами питайте господин Нанков! Питайте господин Нанков колко участъка от магистрала „Тракия“ не са законни, питайте го колко незаконни обекта има в държавата заради Вашето строителство! И Вие да питате нас къде са парите за „Хемус“! Вие – нас! Това трябва да има някъде граница! Това трябва да има някъде граница, господин Иванов! (Реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#145 · speech

Председател Костадин Ангелов

Искате процедура ли, господин Иванов? Заповядайте за процедура. (Силен шум и реплики. Реплика от народния представител Атанас Атанасов: „Лъчо, какво ще кажеш?“)

#146 · speech

Лъчезар Иванов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател! Господин Атанасов, мога да кажа много неща, но мисля, че тук пред Вас заставам, за да Ви помоля да спрем да се излагаме пред българските граждани. Искам да Ви помоля да запазите достойнство, доколкото имате. Искам да Ви помоля да не призовавате пред светлите християнски празници за юмруци и разправи и измитания. Просто езикът тук трябва да бъде друг. Искам да Ви помоля като християни и всички останали от други религии, че никоя религия не учи на насилие, никоя религия не учи на бунтове. И искам да Ви помоля за още нещо. Знам, че всички в този момент искат да се изявят, всички в този момент искат да бъдат харесани от своите избиратели, от гражданите, да могат да призовават. Това е прекрасно. Има място, време на предизборната кампания, където да изложите Вашите възгледи. Тук ние не сме се събрали да водим юмручни битки. Превърнахме този парламент в място, което нашите предци, ако можеха да видят какво правим тук, не биха се обърнали в гроба – биха зачеркнали този парламент и участниците в него. Не забравяйте, че Вашето поведение тук, в този парламент, е именно олицетворение на хората, които са Ви пратили тук. И начинът, по който се държите, утре на улицата ще бъде повторен. Мислете за всяка дума, която тук Вие излизате и говорите. Не може, господин Председател, към Вас се обръщам, не може – говорим за език на омразата, а аз тук слушам вече около 40 минути език на омразата – не може тук с всякакви обиди да се наричат депутати. Да бъдат хората уважавани, излизайки от тази зала. Обръщам се за последно и Ви моля: идват християнски празници, смирете се! Ние от ГЕРБ вероятно имаме своите грешки, своите грехове, затова ние ще поднесем извинения към хората, които са ни пратили тук. Но тук от тази трибуна да има диктат! Затова демокрацията е създала парламентите – за да може всеки свободно да изказва своите възгледи, своите принципи, но не и да призовава към насилие, бой и всичко останало. Помислете малко! Да, емоцията е силна, адреналинът в някои хора е много голям, но все пак ние сме тук, за да създаваме закони, да даваме порядък на обществото. Така че, пак казвам, смирете се! Всеки да понесе отговорността, която има към хората, които са ни пратили тук. Благодаря Ви.

#147 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Иванов. Като колега лекар ще Ви кажа, че в медицината в някои специалности се наблюдава така наречената адреналинова зависимост. Така че характерно е особено за специалности, които работят при критични ситуации, и особено хирурзи, анестезиолози, спешни медици и така нататък. Колеги, има ли други процедури? Няма. И слава богу. Преминаваме към гласуване. Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна“ (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „ЕС за Украйна“, подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург, внесен от Министерския съвет на 9 юли 2025 г. с входящ № 51-502-02-19. Гласували 174 народни представители: за 108, против 66, въздържали се няма. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Прегласуване с мотивировка!“) Кой от двамата? Заповядайте, господин Ганев.

#148 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Парадът на лицемерието продължава. Един час безсмислени процедури и един час ПП и ДБ се доказват колко са против ГЕРБ. Бих им препоръчал след това гласуване на прегласуване, което искам в момента, да отидат и да разгледат хубаво музея, който е направен за тях, в който се виждат сглобкаджийските им политики, защото един час се плюхте, а сега гласувате заедно с ГЕРБ, плътно зад ГЕРБ, и седите винаги, когато трябва, с тях. Искам прегласуване и да има възможност това нещо да бъде прекратено, защото не е нормално един час да си късате ризите от тази трибуна и в следващия момент да отидете да гласувате заедно с ГЕРБ в ущърб на това, което представлява бюджетът на България. Затова – прегласуване и да се прекрати този цирк.

#149 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря. (Реплика от народния представител Явор Божанков: „Процедура!“) Господин Божанков, да направим прегласуването, да приемем Законопроекта и ще Ви дам думата за процедура. Процедура по гласуване по искане на ВЪЗРАЖДАНЕ – прегласуване. Гласували 183 народни представители: за 108, против 75, въздържали се няма. Предложението е прието. (Шум и реплики.) Момент, колеги, поискани са две процедури. Моля, запазете търпение в залата! Първата е от народния представител Явор Божанков, след него – господин Христо Гаджев.

#150 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Колегите от проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ все до четири могат да броят. Затова да преброят колко имунитета им пазят ГЕРБ – един, два, три, четири – колко са? Вече е доста по-голямо числото на гласуванията, в които ГЕРБ им пазят имунитетите, пазят ВЪЗРАЖДАНЕ от наказателно преследване. Не са 4, не са 10, сигурно са 40 пъти дотук. И като ни пращат нас към ГЕРБ, все пак аз съжалявам, че днес Десислава Атанасова я няма да им размаха пръст нагоре или надолу, според което те да си обърнат гласуването „за“ или „против“. Явно няма кой да ги командва и те в момента са се разхайтили, но все пак трябва да им напомним за десетките пъти, в които Бойко Борисов и партия ГЕРБ им пазят имунитетите. И да им благодарят за това.

#152 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, още една процедура. Сега, малко трудно се говори след уважаемия народен представител господин Божанков, който беше изключен от „Продължаваме Промяната“, защото отказа да прави ала-бала с ВЪЗРАЖДАНЕ. Но за да продължим този конструктивен дебат, предколеден, правя процедура току-що приетият Законопроект за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна“ да бъде разгледан и на второ четене в днешното заседание.

#154 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

От името на парламентарна група, във връзка с предстоящото гласуване – проверка на кворума.

#155 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, по искане на парламентарна група, моля, проверка на кворума. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) Уважаеми колеги, не ми подвиквайте, познавам Правилника, проверката на кворума може да продължи и 10 минути. Прекратете регистрацията. Регистрирани 126 народни представители. Има кворум. Моля, направена е процедура за второ гласуване в едно заседание от народния представител Христо Гаджев. Гласували 182 народни представители: за 111, против 70, въздържал се 1. Предложението е прието. Кой ще представи доклада? Заповядайте, госпожо Николова.

#156 · speech

Докладчик Деница Николова

Благодаря Ви, господин Председател. „ЗАКОН за ратифициране на Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна“ (подразделение за непарични вноски) и на Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „ЕС за Украйна“, подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург Член единствен. Ратифицира Споразумението за принос между Република България и Европейската инвестиционна банка по отношение на Фонд „ЕС за Украйна“ (подразделение за непарични вноски) и Известието за присъединяване към Гаранционното споразумение между Първоначалните гаранти и Присъединяващите се периодично гаранти и Европейската инвестиционна банка – Фонд „ЕС за Украйна“, подписани от българска страна на 27 юни 2024 г. в София и от страна на Европейската инвестиционна банка на 10 юли 2024 г. в Люксембург. Заключителна разпоредба Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Благодаря.

#157 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Николова. Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Подлагам на второ гласуване докладвания законопроект; наименованието на Законопроекта; член единствен; наименованието „Заключителна разпоредба“, и параграф единствен. Гласували 165 народни представители: за 108, против 57, въздържали се няма. Предложението е прието, а с това и Законопроектът е приет на второ гласуване. След решение на Народното събрание приключихме със законодателната дейност. Ще прекъсна заседанието за 15 минути и продължаваме с парламентарен контрол. Пожелавам на всички здраве и весели празници на Вашите семейства! Продължаваме в 12,35 ч. с парламентарен контрол. (След почивката.)

#158 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, продължаваме с: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Получени са писмени отговори на въпроси и питания за периода 12 – 18 декември 2025 г. от: - и. ф. министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова. - и. ф. министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Божидар Божанов. - и. ф. министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Лариса Савова. - и. ф. министър Георги Тахов на: два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; въпрос от народния представител Лариса Савова; и на въпрос от народния представител Стела Николова и Джипо Джипов. - и. ф. заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов на: въпрос от народния представител Деница Симеонова; въпрос от народния представител Радослав Рибарски; въпрос от народния представител Стела Николова. - и. ф. министър Даниел Митов на: въпрос от народния представител Божидар Божанов; въпрос от народния представител Лариса Савова; въпрос от народния представител Лена Бориславова; въпрос от народния представител Любен Иванов. - и. ф. министър Иван Иванов на: въпрос от народния представител Любен Иванов; въпрос от народния представител Мариана Бояджиева; два въпроса от народния представител Мартин Димитров. - и. ф. министър Красимир Вълчев на: три въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; въпрос от народния представител Николай Денков; въпрос от народния представител Стела Николова; въпрос от народния представител Кристина Петкова. - и. ф. министър Манол Генов на въпрос от народния представител Иван Белчев. - и. ф. министър Мариан Бачев на: два въпроса от народния представител Галин Дурев; въпрос от народния представител Манол Пейков. - и. ф. министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Явор Божанков. Сега преминаваме към устните въпроси. Първият кръг от въпроси е към и. ф. министър на отбраната Атанас Запрянов. Тук ли е министър Запрянов? Да. Първият въпрос ще зададе народният представител Ивелин Първанов Първанов относно Съюза на възпитаниците на Военните на Негово Величество училища, Школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство. Заповядайте да развиете въпроса, господин Първанов.

#159 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, уважаеми господин Министър! На 21 юли 2024 г. почина последният офицер на царство България – почетният председател на Съюза на възпитаниците на Военните на Негово величество училища, Школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство мичман I ранг от флота, к.д.п. Атанас Илев, кавалер на ордена „За храброст“ и на съветския военен орден „Красная звезда“. Широко скроен, достоен и благороден човек. Бог да го прости! Вече втора година този съюз нито се саморазпуска, нито променя наименованието си, което по никакъв начин не отговаря на характера и съдържанието на членската му маса, защото не е останал нито един жив възпитаник на Военните училища или на Школата за запасни офицери на царство България! Министерството на отбраната е финансирало тази политическа организация, но в Регистъра на предоставената финансова помощ на военно-патриотичните съюзи в интернет сайта на Министерството на отбраната липсва информация за финансирането ѝ, а за 2021-а, 2022-а и 2023 г. не е публикувана информация за нито един съюз! Тази организация издава монархически календар и списание „Един завет“ през последните десетина години. Нещо повече, председателят на този съюз господин Борис Станимиров е ярка политическа фигура, тъй като е един от основателите на ДСБ и депутат от Реформаторския блок в 43-тото народно събрание. Това е нечуван и драстичен конфликт на интереси и недопустима политизация на един военно-патриотичен съюз, представляващ непартийна и неправителствена обществена организация с нестопанска цел. В тази връзка моят въпрос е: докога ще предоставяте на тази политическа организация покани за всички мероприятия на Министерството на отбраната за сметка на лимитиране и ограничаване на поканите за всички останали военно-патриотични съюзи? Моля за Вашия подробен отговор, а също и да обясните на народните представители докога възнамерявате да нарушавате разпоредбите и изискванията на чл. 226 от Закона за въоръжените сили на Република България за работа с военно-патриотичните съюзи и организации. В тази връзка Ви питаме: докога Министерството на отбраната ще поддържа контакти с тази нелегитимна и политизирана организация и докога ще предоставяте офис на този политически съюз в центъра на София на бул. „Цар Освободител“ № 9 в Централния военен клуб? Благодаря.

#161 · speech

Министър В Оставка Атанас Запрянов

Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, благодаря за въпроса относно Съюза на възпитаниците на Военните на Негово величество училища, Школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство. Възпитанието в патриотизъм и родолюбие е изключително важно и заслужава внимание и задружни усилия от представителите на изпълнителната и на законодателната власт. В отговор на поставения въпрос Ви предоставям следната обща информация: В изпълнение на чл. 226м от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е издаден акт на министъра на отбраната Наредба № Н-12 от 2014 г. С нея се уреждат условията и редът за предоставяне на финансова или материална помощ и на помещения във военни клубове или в сгради в управление на Министерството на отбраната или структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната. В Глава втора на Наредбата са определени условията и редът за предоставяне на финансова помощ за осъществяване на общественополезна дейност, военно-патриотична насоченост или в областта на сигурността и отбраната на правоимащите по чл. 2 от Наредбата. Финансовата помощ се предоставя на пряко и непосредствено осъществяване на общественополезната дейност, вписана в устава или учредителния акт на неправителствената организация със сфера на дейност: сигурността и отбраната, сдружения на военнослужещи, резервисти, запаснѝ, ветерани от войните, военноинвалиди и военнопострадали, създадени като юридически лица за осъществяване на общественополезна дейност. Финансовата помощ се предоставя в съответствие с приоритети на Министерството на отбраната в областта на военно-патриотическото възпитание и сигурността на отбраната за всяка календарна година. Прилагат се и правила за сътрудничеството с неправителствените организации със сфера на дейност: сигурността и отбраната, сдружения на военнослужещи, запаснѝ, резервисти, ветерани от войните, военноинвалиди и военнопострадали, създадени като, отново подчертавам, юридически лица за осъществяване на общественополезна дейност. На конкретните въпроси. Съгласно чл. 226м, ал. 4 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България министърът на отбраната създава и поддържа публичен регистър, който съдържа информация за предоставената финансова или материална помощ и предоставените помещения. Същевременно на 19 септември 2023 г. влязоха в сила приетите от Народното събрание на Република България изменения и допълнения на Закона за електронното управление, с които се въвежда изискване административните органи да водят регистри, и базите данни, възложени със закон, да са в електронна форма. Предприети са необходимите действия по създаването на цялостен електронен регистър. Разработен е електронен публичен регистър, който съдържа информация за финансовата подкрепа, материалната помощ и предоставените помещения на неправителствените организации. Регистърът периодично е актуализиран с информация от определените длъжности лица. Ежегодно информацията за предоставената финансова помощ е достъпна на официалната интернет страница на Министерството на отбраната в Раздел „Документи“, рубрика „Планове, програми и стратегии“, както и на портала за отворени данни на информационните масивни ресурси, поддържани от Министерството на електронното управление. За периода 2021 – 2025 г. на Съюза на възпитаници на Военните на Негово величество училища, Школата за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство не е предоставена финансова помощ за общественополезна дейност с военно-патриотична насоченост или в областта на сигурността и отбраната. Министерството на отбраната няма отношение към регистриране или закриване на сдружения, както и към състава на членската маса на съответните неправителствени организации. По отношение на тържествените чествания на Министерството на отбраната поканите, разпределени за неправителствените организации, са съобразени със съответното мероприятие и възможностите за брой присъстващи гости. В заключение, Министерството на отбраната сътрудничи с неправителствени организации със сфера на дейност в областта на сигурността и отбраната, сдружения и военнослужещи, резервисти, запаснѝ, ветерани от войните, военноинвалиди и военнопострадали, създадени като юридически лица за осъществяване на общественополезна дейност, при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и свързаната подзаконова нормативна уредба. Министерството на отбраната по никакъв начин не може да се бърка във вътрешната дейност на тези организации. Благодаря.

#163 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, Вие не можете да се бъркате във вътрешната дейност на организациите, но тази организация в случая дори не можем да я наречем военно-патриотична поради простата причина, че последният неин член, който удовлетворява нейния устав, вече е починал преди повече от година и половина, което означава, че всъщност тази организация по своята същност си е най-обикновена гражданска организация. Няма как Министерството да предоставя помощ и помещения на някаква организация на хора, които се явяват деца, наследници, внучета, правнучета, племенници на хора, които някога са служили някъде. И най-вече в случая това, на което искам да наблегна – издаването на списанието „Един завет“. Всъщност това е монархическа идея. Монархическа идея, представена от тази организация. По Конституция България е република, тоест в този случай дори имаме пропагандиране на антиконституционни идеи. Можем да кажем, че по този начин косвено, донякъде и пряко, Министерството на отбраната е съпричастно към дейност на организация, която нарушава конституционния ред. Най-елементарното! Тоест заплаха е за конституционния ред в страната. Ако ние сега говорим за монархия или за някаква друга форма на управление, ние директно нарушаваме Конституцията. Как може да получават свой клуб, офис, в Централния военен клуб на центъра на столицата?! Още повече че същите тия хора са получавали покани за официални мероприятия! Тоест Министерството на отбраната в случая като какво се явява – като промонархическа организация ли? Да, имало е такъв период в нашата история, но сега, в случая, това е срещу нашата Конституция. Как може Министерството изобщо да поддържа някакви отношения с такава организация?! Ами утре, вдругиден може да искате с някакви анархисти да поддържате!

#165 · speech

Министър В Оставка Атанас Запрянов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Първанов, ние се водим от съдебната регистрация и работа на съда е да преценява това, за което Вие говорите. Щом има легитимна съдебна регистрация на която и да е организация, която е регистрирана в общественополезна дейност, ние не можем да игнорираме нейното съществуване като такава. И на тази основа, а именно на базата на съдебната регистрация, изграждаме нашите отношения не само с този съюз, но и с всички останали. Благодаря.

#166 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов Първанов относно превъоръжаването на сухопътните войски с пистолет 9 по 19 mm Springfield Аrmory Echelon 4.5. Заповядайте, господин Първанов.

#167 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, уважаеми господин Министър! На 14 ноември 2025 г. издаваният от Министерството на отбраната вестник „Българска армия“ отпечата пространно интервю на две страници с командващия Сухопътните войски генерал-майор Дешков. В това си интервю на въпрос от редакцията: „Определен ли е вече новият модел пистолет 9 по 19 mm, който Сухопътните войски ще придобият?“ генерал Дешков отговаря: „Определен е от гледна точка на потребителя, защото цялата процедура се провежда от дирекция „Обществени поръчки на отбраната“ на Министерството на отбраната. Това, което знаем, е, че пистолетът, който е спечелил конкурса, е Springfield Armory Echelon 4.5 и има рамково споразумение. Следващата стъпка е подписването на договор за непосредствена доставка и плащането на същата, което се надяваме да стане в кратки срокове. Но кога точно, то този въпрос е към Министерството на отбраната.“ Това интервю в официоза на Министерството на отбраната по безспорен начин показва, че Българската армия и конкретно Сухопътните войски ще получат нов пистолет 9 по 19 mm и това е моделът Springfield Armory Echelon 4.5. Във връзка с гореизложеното, моят въпрос е: коя е фирмата, която ще произвежда този пистолет – хърватска ли е, или е американска? Каква част от комплектуващите ще се произвеждат в България и ще се произвеждат ли изобщо? Кой ще произвежда боеприпасите и как ще бъдат доставени на Сухопътните войски? И какво количество ще бъде доставено на Сухопътните войски? Благодаря.

#169 · speech

Министър В Оставка Атанас Запрянов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Първанов. Във връзка с Вашето запитване, изпратено чрез председателя на Народното събрание на 1 декември 2025 г., относно превъоръжаването на Сухопътните войски с пистолет 9 по 19 mm Springfield Armory Echelon 4.5 в отговор на поставения от Вас въпрос Ви предоставям следната информация: В портфолиото на проекта в Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия не фигурира проект за придобиване на 9 по 19 mm многозаряден пистолет, касаещ превъоръжаване на Сухопътните войски или Българската армия като цяло, и няма взето решение за нов образец пистолети за Българската армия и въоръжените сили. По заявка на командването на Сухопътните войски Министерството на отбраната през 2024 г. е провело процедура с обществена поръчка с предмет „Придобиване на стрелково оръжие“ чрез включване на рамкови споразумения по 6 самостоятелни обособени позиции. Една от обособените позиции под № 6 от проведената обществена поръчка е именно „Придобиване на 9 по 19 mm многозаряден пистолет комплект“. За изпълнител на обществената поръчка по Особена позиция № 6 „Придобиване на 9 по 19 mm многозаряден пистолет комплект“ е определен в класирането на първо място участник „АйЕсДи – БГ“ ЕОOД. Същият е избран по критерия за най-ниска цена. Съгласно техническото предложение на „АйЕсДи – БГ“ ЕООД фирмата ще достави изделие със следните характеристики: 9 по 19 mm многозаряден пистолет, производител „ХС Продукт“, държава Хърватия, марка Springfield Armory, модел Echelon 4.5, калибър 9 по 19 mm. Изделието съответства на приетата техническа спецификация, която е разработена по заявка именно на командването на Сухопътните войски. В офертата няма информация дали комплектоващи елементи ще бъдат произведени в България. Решението за определяне на изпълнител не е обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията и след влизането в сила на същото между Министерството на отбраната и фирмата „АйЕсДи – БГ“ ЕООД е сключено Рамково споразумение от 29 септември тази година за доставка на 4327 броя 9 по 19 mm многозаряден пистолет комплект. Рамковото споразумение е със срок на действие от 48 месеца от датата на влизането му в сила. Общата стойност на Рамковото споразумение е 3 млн. 240 хил. и 923 лв. без включен ДДС. В Рамковото споразумение съществува текст, че възложителят си запазва правото да не сключи конкретен договор към Рамковото споразумение, за което изпълнителят няма право на обезщетение. В зависимост от финансовите средства, както и по преценка на възложителя, ще се вземе решение за сключване на конкретен договор. В съответствие с принципите за прозрачност и публичност, установени в Закона за обществените поръчки, Министерството на отбраната публикува цялата информация относно провеждане на процедури по обществените поръчки в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществените поръчки“. Това позволява на всички заинтересовани страни – както институции, така и граждани, да проследят развитието на процедурите, взетите решения, договорните параметри и изпълнението на поетите ангажименти. Благодаря.

#171 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Министър, пред мен е Рамковото споразумение и датата, на която е постигнато – е 29 септември 2025 г. На блицконтрола, който беше проведен на 14 ноември, тук, пред Комисията по отбрана Вие казахте, че не знаете за такова нещо и че изобщо няма да има никакво превъоръжаване, а може би някакво отделно формирование си прави нещо там. Как можете да кажете такова нещо, след като от почти два месеца се оказа, че е било сключено такова рамково споразумение, и Вие явно тогава нямахте никаква информация? Попитахме Ви дали фирмата ще бъде американска – такъв ми беше въпросът, или ще бъде хърватска и какво точно ще произвеждаме в България. Вие казахте, че нямате никаква информация за това. Казвам още веднъж – на 14 ноември на Комисията по отбрана в парламента, в Народното събрание, Рамковото споразумение от 29 септември 2025 г. Някой не Ви е уведомил ли, или Вие скрихте тази информация? Тоест можем да очакваме, че има нещо нередно при сключването на това рамково споразумение и то се ползва с някакви протекции и лобиране от страна на служители на Министерството. Оставаме с такова впечатление, тъй като няма как почти два месеца след това Вие да не знаете за него. Тоест има нещо гнило, както се казва, но това гнило не е първото, което е в Министерството на отбраната и от което, за съжаление, ще страдат нашите въоръжени сили и нашите военнослужещи. Предполагам, че причината е самият образец на този пистолет, но по-нататък изпитанията ще покажат дали е така.

#172 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Дуплика желаете ли, господин Министър? Не желаете. Следващият въпрос е от народния представител Ивелин Първанов Първанов относно закриване на Военния клуб в град Ловеч. Преди да Ви дам думата да развиете въпроса, едно съобщение на вниманието на народния представител Петър Петров. Постъпило е писмо от министъра на енергетиката до председателя на Народното събрание, с което писмо той моли на основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: „Моля да отложите участието ми в парламентарния контрол на 19 декември 2025 г. поради неотложен ангажимент.“ Така че министър Жечо Станков отпада от днешния парламентарен контрол като възможност за задаване на устен въпрос. Заповядайте, господин Първанов, да развиете Вашия въпрос.

#173 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател, уважаеми господин Министър! Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ е направил предложение до Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ да предприеме действия по отнемане правото на управление на Агенцията на военните клубове, находящи се в градовете Видин, Дупница, Кърджали, Ловеч, Лом, Пазарджик, Свищов, Търговище, Харманли и Чирпан. В предложението си госпожа Александрова е посочила, че липсва реална целева аудитория за осъществяване на основните функции на клубовете, което обезсмисля управлението им от страна на Агенцията. Военният клуб в град Ловеч има акт за публична държавна собственост АПДС № 2547 от 29 март 2011 г. Посочените мотиви от госпожа Александрова за град Ловеч са несъстоятелни. В Ловеч има действащи военни формирования, което автоматично опровергава твърдението, че липсва целева аудитория за Военния клуб в града. Във връзка с гореизложеното, моят въпрос е: какви мерки ще предприемете за опазването на Военния клуб в град Ловеч и не е ли време да се осъществи някакъв по-надежден контрол на дейността на подчинените Ви агенции и дирекции? Благодаря.

#175 · speech

Министър В Оставка Атанас Запрянов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, благодаря Ви за поставения въпрос относно бъдещето на Военния клуб в град Ловеч. В началото бих желал да Ви информирам, че военните клубове представляват важна част от инфраструктурата на Министерството на отбраната и изпълняват значима роля в културно-възпитателната, военно-патриотичната и информационната дейност сред военнослужещите, техните семейства и гражданското общество. Те функционират като средища за провеждането на разнообразни събития, образователни инициативи и срещи, които допринасят за популяризирането на военната служба и укрепването на връзката между въоръжените ни сили и обществото. В отговор на поставения въпрос Ви предоставям следната обща информация: В Министерството на отбраната действително постъпи докладна записка от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ госпожа Татяна Александрова с регистрационен номер № 22-25-157 от 3 ноември 2025 г. с предложение за преоценка на управлението на военните клубове в няколко населени места, за които Вие споменахте, в това число и в град Ловеч, и евентуалното прехвърляне на тяхното управление към Министерството на отбраната. Казвам, че тя предлага прехвърляне към Министерството на отбраната. В рамките на вътрешната процедура в МО беше извършен предварителен експертен анализ, който показва, че военните клубове продължават да изпълняват своите функции като центрове именно за военно-патриотично възпитание на младото поколение, и беше отчетно, че в условията на динамично променящата се среда за сигурност и съвременните предизвикателства пред националната отбрана популяризирането на военната професия и възпитанието в дух на патриотизъм и гражданска отговорност на младото поколение придобива даже още по-голямо значение. Допълнително беше взето под внимание и обстоятелството, че конкретно в град Ловеч са дислоцирани структури и формирования от Българската армия, което създава обективна необходимост от наличието на подходяща инфраструктура за осигуряване на техните действия. По отношение на поставения от Вас въпрос Ви информирам, че позицията на Министерството на отбраната към момента е да не се предприемат действия за прехвърляне на управлението на военните клубове, в това число и на военния клуб в Ловеч, преди да бъдат извършени анализ и цялостна задълбочена оценка на тяхната дейност и значимост. По принцип Министерството на отбраната не разрешава прехвърляне на военни клубове в населени места и градове, където има гарнизони и дислокация на войски. Предварителният преглед показва, че голяма част от тези клубове продължават да изпълняват активна обществена и информационна функция. Те подпомагат именно нашите усилия за популяризиране на военната професия и поддържане на връзката с гражданското общество. С оглед на всичко това беше взето решение да бъде сформирана специална работна група с участието на компетентни структури в Министерството на отбраната, Щаба на отбраната и Централното военно окръжие със задачата да бъде извършен детайлен анализ на състоянието на натовареността, възможностите за развитие и реалната необходимост от функциониране на всеки от посочените военни клубове като средище за културно-възпитателна, военно-патриотична и информационна дейност сред военнослужещите, техните семейства и членовете на военно-патриотичните съюзи. Едва след приключването на тази дейност ще бъде изготвена и окончателна позиция по въпроса, като дотогава не се предвижда извършване на промени в управлението на статута на военните клубове. В заключение, Министерството на отбраната оценява ролята на военните клубове като важен елемент от нашата дейност по военно-патриотичното възпитание. И както Ви казах, ние не разрешаваме да се прехвърлят военни клубове в населени места, в които имаме гарнизони към Министерството на отбраната или към други структури – имаме предвид общините. Вярно е, че в миналото някои военни клубове са прехвърлени в места, в които няма гарнизони, мога да Ви дам примери: в Самоков, в Сливница – на общините обаче, и те продължават да действат като средища за културна дейност. Благодаря.

#177 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Министър. Надявам се, че тази комисия ще свърши някаква работа, а няма пак да замита всичко под килима, защото през последните години наистина станахме свидетели как държавно имущество, собственост на Министерството на отбраната, е, меко казано, прахосвано в полза на частни интереси. Наистина се радвам, че в град Ловеч клубът все пак ще остане. Мога да Ви дам за пример там, където няма гарнизон, примерно в град Свищов, че клубът работи изключително добре, мога да кажа дори за последните десет години, не за последната една или две години. И след като мислим след време да възстановяваме нашите въоръжени сили, тоест да не са в това стагниращо в момента положение, трябва да мислим за това, че някои от гарнизоните, които в момента не съществуват, ще бъдат възстановени. Тоест именно с перспективата, че част от гарнизоните ще бъдат възстановени, ние не трябва да губим нашите имоти и нашето имущество, защото бъдещето на България може да бъде гарантирано само от българските въоръжени сили, от Българската армия. Благодаря.

#178 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Първанов. Желаете ли дуплика, господин Министър? Не желаете. Следващият въпрос, последен от този кръг, е от народния представител Ивелин Първанов Първанов относно юбилеен медал, посветен на 140-годишнината от Сръбско-българската война. Заповядайте, господин Първанов. (Реплика и смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) С удоволствие ще редувам групите. Просто в тази процедура не ми се дава възможност.

#179 · speech

Ивелин Първанов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Председател! Уважаеми господин Министър, по инициатива на началника на служба „Протокол“ на Министерството на отбраната полковник Петко Петков са изготвени 200 броя юбилейни медали на Министерството, посветени на 140 години от Сръбско-българската война. Според началника на служба „Протокол“ по Ваше лично разпореждане се провежда рестриктивна политика от страна на Министерството. Дори при предложения на командирите, началниците и директорите за награждаването на военнослужещи, цивилни служители и български граждани с наградни знаци за юбилеи, кръгли годишнини и заслуги те се заменят с предметни награди. Според служба „Протокол“ Вие сте се разпоредили да няма награждавания с наградни знаци и медали от наградната система на Министерството на отбраната. Тъй като празниците, посветени на 140-годишнина от Сръбско-българската война, вече отминаха, разяснете и отговорете на следния въпрос: кои лица и за какви заслуги са наградени и ще бъдат награждавани с юбилейния медал? Той за военнослужещите, цивилните служители в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите на постоянно подчинение на министъра ли е предназначен, или с него ще могат да се награждават и български граждани със заслуги за националната сигурност и отбраната на страната? Ще бъдат ли награждавани с него ръководствата и активните членове на военно-патриотичните съюзи и организации? За времето на тази и изминалата година колко военнослужещи, цивилни служители и български граждани са били наградени с наградни знаци и медали и колко предложения са били заменени с други награди, като плакети, грамоти, пластики и икони? Благодаря.

#181 · speech

Министър В Оставка Атанас Запрянов

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Първанов, благодаря за въпроса относно възпоменателния медал „140 години от Сръбско-българската война“. В отговор на поставения въпрос Ви предоставям следната обща информация: Участието на България в Сръбско-българската война през 1885 г. е една от най-славните страници в героичния ни военен летопис, ярък израз на стремежа на народа към обединение на Княжеска България и Източна Румелия. Защитата на Съединението е с кръвта на младата Българска армия, достоен пример за поколения военнослужещи и ярък знак пред международната общественост за героизма на българския народ. Изучаването и популяризирането на величавите събития от 1885 г. е от първостепенно значение за формирането на съвременния български гражданин като личност с ясно историческо съзнание, чувство за отговорност към обществото и уважение към героите и предците ни. Основна роля в подпомагането на усилията на МО за военно-патриотичното възпитание на гражданите в условията на динамично променящата се среда за сигурност се осъществяват от военно-патриотичните съюзи и неправителствените организации в сферата на сигурността и отбраната. В контекста на активното взаимодействие на ръководството, професионалната и военната експертиза от състава на Министерството на отбраната и активния принос на посочените по-горе организации все по-осезаемо българското общество ще изисква да се изграждат допълнителни възможности и очаквания към ангажиращ военно-исторически възпоменателен процес у младото поколение с чувство на принадлежност, отговорност и патриотизъм. На конкретния Ваш въпрос. Именно по повод годишнината от отбелязването на славните победи на Българската армия в Сръбско-българската война е произведен и възпоменателният медал „140 години от Сръбско-българската война“, разбира се, в ограничена серия. В Българската армия имаше практика, когато възпоменателни медали се раздаваха на всички военнослужещи, но в този случай ние имаме ограничена серия на този медал. С този медал вече са наградени четиридесет и двама представители на военно-патриотични организации на състоялата се предколедна среща с министъра на отбраната в Централния военен клуб на 9 декември тази година. За активна военно-патриотична дейност, за принос към отбраната на страната и по повод 140 години от отбелязването на славните победи на Българската армия в Сръбско-българската война наградени са и 59 военнослужещи и цивилни служители от структурите на пряко подчинение на Министерството на отбраната. Изготвена е и е подписана заповед на министъра на отбраната, с която ще бъдат предоставени наградите – те вече са отдадени в заповед, за награждаване на 36-те останали живи ветерани от Втората световна война, както и на военнослужещи, цивилни служители на Министерството на отбраната и български граждани за принос към отбраната на страната. Благодаря.

#182 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Министър. Желаете ли реплика? Не желаете. С това кръгът от въпроси към министъра на отбраната приключи. Благодаря Ви, господин Министър и колеги народни представители, за участието в този кръг въпроси. Въпросите към министъра на енергетиката отпадат, тъй като има неотложен ангажимент. Преминаваме към министъра на правосъдието Георги Георгиев. Има един въпрос от народния представител Явор Илиев Хайтов относно дейности на Министерството на правосъдието във връзка с Националния план за възстановяване и устойчивост. Заповядайте, господин Хайтов, да развиете въпроса си.

#183 · speech

Явор Хайтов

АПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Моля като увод да приемете следващите ми две-три изречения, но Вие имате натрупан вече завиден политически стаж като министър и като депутат. Моля да обърнете внимание на министрите, че те до последно са длъжни да изпълняват ролята си и функциите си на министри, да се явяват на парламентарен контрол, защото това е тяхно конституционно задължение. Изведнъж се оказва, че те са много ангажирани, отлагат явяването си пред депутатите, а това е основно ден и час на опозицията. Не може българската опозиция да бъде лишена от възможността дейността на министрите да бъде публично показвана, да се знае кой и какво е свършил и кой какво не е свършил. Но по същество моят въпрос, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, защото не виждам от други парламентарни групи… Всъщност трябва да призная, че министърът на правосъдието е изключение от правилото министрите да се крият от парламентарен контрол. Той и в Комисията по конституционни и правни въпроси винаги се е явявал и е отговарял на поставените от нас въпроси. Но по същество. Наскоро стана ясно, уважаеми господин Министър, че Европейската комисия е спряла плащане към България в размер на 215 млн. евро, като това плащане беше предвидено по Плана за възстановяване и устойчивост. Причината за това е липсата на реформи в борбата с корупцията и особено по така наречените високи етажи на властта. Конкретната причина е незавършената реформа в Комисията за противодействие на корупцията и по-точно нейната политическа независимост. В качеството Ви на министър на правосъдието се обръщам към Вас с молба за отговор на следния въпрос, свързан с дейността на ръководеното от Вас ведомство: какви мерки във връзка с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост са били предприети от предходни министри на правосъдието и по кои от тях сте постигнали реален напредък?

#185 · speech

Министър В Оставка Георги Георгиев

Благодаря, уважаеми господин Председател, уважаеми господин Хайтов, уважаеми народни представители! По същество. Постарали сме се да предоставим достатъчно информация с оглед на необходимостта и слава богу, на наличието на такава предвид прогреса, който сме постигнали през изминалите 11 месеца. В общи линии към януари тази година, когато встъпи кабинетът „Желязков“, имахме неизпълнени общо 10 реформи в сектор „Правосъдие“. Десет реформи, за които бяха изтекли сроковете за тяхното приемане, с изключение на реформата по шестото плащане за Административнопроцесуалния кодекс, за която не бе изтекъл срокът. В резултат основно на работата на екипа на Министерството и разбира се, нямаше как да се случи без стегнатата и дисциплинирана работа на Вас, народните представители, успяхме да отчетем изпълнение и в крайна сметка да проведем необходимите реформи, така че бяха отключени спрените до този момент плащания – второ и трето, в които огромна част от реформите всъщност са ангажименти по отношение именно на сектор „Правосъдие“. Така че и над 440 млн. евро по второто плащане, които са вече получени от страна на Република България, както и одобрените вече 1,4 млрд. евро по третото плащане са в резултат на изпълнение на следните ангажименти: На първо място, приемането на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали. Него го заварихме депозиран в Народното събрание към 30 декември. Прецизирахме обаче уредбата с оглед на възражение и от страна на бизнеса, и на различни експерти по отношение на кръга на защита. Придадохме и допълнителна такава, разширихме обхвата и по отношение на общинските съвети. На второ място, като част от забавеното второ плащане, на Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс в частта за обида и клевета във връзка с осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека и конкретно – поет ангажимент по компонент 217. Те също са част от действащото право, считано от 18 юли тази година. На трето място, Закон за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс. Заварихме един формат на така наречената задължителна медиация, който след решение на Конституционния съд в голямата му степен се оказа противоконституционен, в резултат на което стъпихме на труда на колегите до момента. Проведохме изключително ангажирано дебати с представители на Висшия съдебен съвет, на българските магистрати и прочее, разширихме предметния обхват, обхванахме над 14 категории дела, така че вече да имаме действащо право – задължителна медиационна, информационна среща в рамките на процедурата по медиация, с оглед на улесняване на процедурите по начин, по който гражданите да могат да получат над 75% от платената от тях държавна такса в резултат на медиация. Това бе отчетено като изпълнен ангажимент и във връзка с полученото вече второ плащане. В тази връзка бяха приети и няколко наредби. На следващото място, Закон за несъстоятелността на физическите лица, част от етап 254 – пак второ плащане. Имаше един такъв преработен из основи по отношение както на родовата подсъдност, така и по отношение на концепцията на закона. Заварихме един, който бе базиран на корпоративната несъстоятелност. Това е впрочем материя, в която тясно съм се специализирал. Възприехме друг подход. Работихме активно със съдии, с представители на академичните среди и освен че имаме действащо право вече тук, което предстои идната година да влезе в сила – напролет, от април месец, в ход са и подготвителните дейности, приети и изготвени от наша страна във всички наредби, подзаконови нормативни актове и възлагане на работа по отношение на един регистър на длъжниците, който трябва да бъде проведен. Съществува, знаем, рискът за румънския сценарий, в който при няколко стотици хиляди дела беше задръстена съдебната система. И това е предизвикателство, което трябва да имаме предвид. В тази връзка са приети и няколко промени в Търговския закон, одобрени с второто плащане. Шестият закон е Законът за лобизма. Имаме одобрена концепция, която бе обект на обществено обсъждане – следващият министър на правосъдието на бюрото си ще намери готов, комуникиран с Европейската комисия и с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие текст, финален текст на Закона за лобизма. Счетох за неудачно да го обявяваме за обществени консултации сега предвид факта, че следващото ръководство следва да ги проведе. Наред с това, макар да беше шестото плащане, изискването в тази връзка за промени в АПК е факт, приетите от Събранието правила за Номинационната комисия, промените отпреди няколко седмици в Закона за публичните предприятия, които са антикорупционна мярка по етап 226, съвместно с Министерството на енергетиката. На десето място, Наредбата за достъп до Регистъра по несъстоятелността. На единадесето място, Наредбата, която касае етап 254, а именно отново Търговския регистър в частта за бърза ликвидация. И промените в НПК, по които има още да се изпълнява с оглед на новата визия и концепция, която следва да бъде съгласувана и договорена с Европейската комисия предвид Решението на Конституционния съд за отпадане на квалифицираното мнозинство за избор на членове на КПК, в резултат на което знаете, че имаше задържане на средства по това направление. Но по останалите промени по НПК – те вече са факт, те бяха видоизменени – част от тях, в залата от народните представители, от вида, който бе представен от Министерството на правосъдието. Въведени бяха основания за възможността на главния прокурор за отмяна на постановление за прекратяване на наказателно производство, което впрочем е и най-голямата реформа в тази област, възможността за разделяне на делата срещу няколко обвиняеми и искът за ускоряване на наказателното производство. По същество, от всички мерки във второ и трето плащане, от десетте препоръки десетата по отношение на Закона за лобизма е тази, която трябва да бъде финализирана. И разбира се, довършване на антикорупционната реформа. Благодаря Ви.

#186 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Министър. Дадох много повече време предвид важността на излаганите факти. Заповядайте за реплика, господин Хайтов.

#187 · speech

Явор Хайтов

АПС

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Аз не мислех да правя реплика на министъра. Давам си сметка, че на зададения от мен въпрос в никакъв случай не може да се отговори в рамките на предвидения в Правилника времеви период от време, тъй като говорим за една сериозна работа, която се върши от множество служители. Министърът логично и правилно посочи ползите от труда на тези служители и на ведомството като цяло по отношение на поставения въпрос. Но аз Ви моля още един път, защото ми се струва, че не стана съвсем ясно: каква беше причината за спиране на тези 215 млн. евро, за които стана въпрос, поради твърдението, което казах в увода си, че са нарушени правилата за законодателство – за липсата на промени в правилата за борба с корупцията, особено по високите етажи на властта?

#189 · speech

Министър В Оставка Георги Георгиев

Благодаря Ви. Нека да припомним къде се намирахме и къде се намираме – на плюс 4 млрд. лв. дължими, полагащи се на българските граждани, които бяха блокирани. Това е резултатът от извършените реформи. По отношение на реформата в дейността на Комисията за противодействие на корупцията – при договарянето на Плана от кабинета на господин Петков са заложени конкретни параметри. Тези параметри впоследствие от колегите предходни министри и народни представители са облечени в законодателни решения – както гаранции за независимостта на Комисията, така и отношение по правомощията на членовете на Комисията и на Комисията като орган изобщо. След което обаче с решение на Конституционния съд от миналата година се обяви за противоконституционно въвеждането на квалифицирано мнозинство от Народното събрание, доколкото такава възможност според Конституционния съд е дадена да бъде въведена само чрез промяна в Конституцията. В тази връзка от Комисията считат за недаващо достатъчно гаранции обикновеното мнозинство за избор на членове на Комисията, поради което през последните два месеца ние сме в интензивна комуникация за договаряне на модела, по който следва да се продължи, предвид обстоятелството, че решенията на Конституционния съд са задължителни – и това нееднократно бе представено на Европейската комисия, поради което, казах го още и през лятото при обсъждането на промените и гласуването на номинационните правила, всякакви идеи в тази посока са добре дошли. И това е основен ангажимент, който остава да бъде изработен, за да могат тези допълнителни средства да бъдат получени от страна на Република България. Това е и една от първите задачи на следващия министър наред с обявяването на обществени консултации на Закона за лобизма, който, както споменах, е готов. Резултатът от работата е този – над 50 нормативни акта за 11 месеца в абсолютно безпрецедентно натоварване е заработило Министерството на правосъдието. Половината от тях са закони, другата половина – наредби. Предстои да дадем подробен отчет в тази връзка. Още веднъж благодаря на народните представители от всички парламентарни сили, защото ние направихме една справка – над 80% от нашите предложения са подкрепени от всички политически групи. Само така можеше да бъдат разблокирани тези 4 млрд. лв. Благодаря.

#190 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Министър. С това приключихме с парламентарния контрол. Ще направя едно съобщение: Уважаеми колеги, във връзка с постъпило заявление от народния представител Андрей Иванов Чорбанов на 19 декември 2025 г. за напускане на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ Ви информирам, че съгласно чл. 19, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание председателят и членовете на постоянните комисии се освобождават предсрочно при прекратяване на членството си в парламентарна група, от чиято квота са избрани. Във връзка с цитираната разпоредба и на основание чл. 19, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание обявявам освобождаването на народния представител Андрей Иванов Чорбанов като председател и член на Комисията по образованието и науката и като член на Комисията по здравеопазване. Освобождаването се обявява, без да се обсъжда и гласува. Уважаваме колеги, съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание от 22 декември 2025 г. до 10 януари 2026 г. Народното събрание е във ваканция. Следващото редовно пленарно заседание ще е на 14 януари 2026 г. от 9,00 ч. Пожелавам на всички весели празници! Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 13,27 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Владимир Георгиев Иван Белчев