Сто и Единадесето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО И ЕДИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, петък, 31 октомври 2025 г. Открито в 9,01 ч.
Дата31.10.2025
Събития172
Разпознати говорители169
Точки с гласуване23

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 31-10-2025 09:00 09:00:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 29 - 31 октомври 2025г. - предложение от Рая Назарян за нова точка в дневния ред 09:02:00 121 52 38
3 Номер (3) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 31-10-2025 09:54 09:54:00 0 0 0
4 Процедура от Христо Гаджев за удължаване на р.време 09:55:00 119 40 19
5 Номер (5) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 31-10-2025 09:57 09:57:00 0 0 0
6 Процедура от Ал.Рашев за разместване на точките 09:57:00 27 44 127
7 Номер (7) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 31-10-2025 09:59 09:59:00 0 0 0
8 Процедура от Ал.Рашев за разместване на точките - прегласуване 09:59:00 12 47 133
9 ЗИД на Закона за енергийната ефективност - първо гласуване 10:44:00 114 16 48
10 ЗИД на Закона за енергийната ефективност - първо гласуване - прегласуване 10:45:00 114 19 49
11 ЗИД на Закона за защита на потребителите – първо гласуване - процедура за допускане в залата 10:47:00 114 44 8
12 Процедура от Рая Назарян за нова точка 3 12:37:00 134 0 43
13 Процедура от Рая Назарян за нова точка 4 12:39:00 66 17 99
14 ЗИД на Закона за енергийната ефективност - първо гласуване - процедура от Красен Кръстев за съкращаване на срока за предложения на три дни 12:42:00 115 53 18
15 ЗИД на Закона за защита на потребителите – първо гласуване - процедура от Христо Гаджев за удължаване на заседанието до изчерпване на т. 3 от програмата 12:52:00 126 2 40
16 ЗИД на Закона за защита на потребителите – първо гласуване 12:53:00 124 2 45
17 Процедура от Даниел Проданов за пряко предаване по БНТ и БНР 12:56:00 55 69 50
18 Процедура от Петър Петров за отпадане на парламентарния контрол 13:06:00 132 7 13
19 Решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз - предложение от Станислав Анастасов за редакция 14:47:00 139 0 40
20 Решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз - предложение от Мартин Димитров за редакция 14:48:00 72 45 65
21 Решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз - предложение от Мартин Димитров за редакция - прегласуване 14:51:00 77 48 58
22 Решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз 14:52:00 136 5 43
23 Решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътрешнообщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз - прегласуване 14:53:00 135 4 42

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: yordanka-asenova-fandakova · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 188 народни представители – има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след проведен Председателски съвет предлагам в дневния ред на днешното пленарно заседание за 31 октомври 2025 г. да се включи следната допълнителна точка, а именно: Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност с вносители Павела Митова, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Станислав Анастасов от 30 октомври 2025 г., като точка първа за днес. И следващата точка – Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, да остане точка втора, след което да има три часа парламентарен контрол. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 121, против 52, въздържали се 38. Предложението за точка първа е прието. Колеги, има заявени декларации. Заповядайте, госпожо Фандъкова.

#2 · speech

Йорданка Фандъкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Декларация по повод 1 ноември – Деня на народните будители, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Едва ли има друг народ, който чества два празника на духовността – 24 май и 1 ноември, Деня на народните будители. В навечерието на Деня на народните будители да си припомним дейността на нашите предци, които през вековете пробуждаха и отстояваха българския дух. В дните на Българското възраждане монаси, книжовници, учители, просветители полагаха неимоверни усилия да променят робското съзнание на българите, да им припомнят отминалата слава на България, да им дадат вяра в нейното възраждане. Вазов казва: „Паисий е първият, който разпалва изтлелия пламък на народното самосъзнание.“ Българските будители поставиха в центъра на националното ни самосъзнание жаждата за свобода и просвета, като превърнаха вярата в сила срещу заблудата и духовната тъмнина. В най-голяма степен това бяха учителите. През 1922 г., време на разруха и изпитания след войните, България отново търсеше своето духовно пробуждане. По инициатива на български интелектуалци и по предложение на тогавашния министър на образованието Стоян Омарчевски празникът е честван за първи път. Почитат се личности, чието дело е допринесло за развитието на българската просвета, култура и национално самосъзнание. Неслучайно училищата и читалищата се превръщат в центрове на тържествата и поддържат жива признателността и паметта за тези изключителни българи. За съжаление, от 1945 г. до 1992 г. празникът е бил прекъснат. Вероятно тогава не е било важно поддържането на националното самосъзнание. Празникът се възстановява след 1992 г. и днес трябва отново да преоткрием силата на нашата просвета и духовност. Нужно е да отправим ясен поглед към онези добродетели, които остават непреходни. Живеем във време на твърде големи и твърде бързи промени, на духовен недостиг. Агресията и безразличието неусетно, но видимо се настаниха в обществото ни. Забравихме, че всяко общество се крепи най-вече на взаимно, споделено уважение, че духовността започва от семейството, от грижата за децата ни. Живеем във време на технологии, на изкуствени интелект, на бърз напредък и безкраен поток от информация. Изкуственият интелект е могъщ инструмент за знание, но не може да възпитава в любов към семейството, към родината, към свободата. Не може да възпитава вяра и почтеност. Затова във времена на нарастващо отчуждение имаме нужда от съвременните будители – учени, творци, учители. В свят, в който информацията е повсеместна, донякъде задушаваща, учителят трябва да поеме нова роля. Той е не само приносител на информация, а по-скоро вдъхновител. Той трябва да изисква и да провокира критична мисъл, иновативни решения, ангажирано отношение към съдбата на нацията. И ние вярваме, че много български учители днес осъзнават това и са готови да поемат тази своя роля. Но и всички ние следва да поемаме отговорност за личната си роля и пример пред обществото. Да ценим силата на всяка дума, на речта и езика си, на поведението и действията си, да общуваме с уважение, а не с омраза и презрение. Имам предвид всички ние в тази зала. Нека Денят на народните будители бъде не само спомен за миналото, но и призив към споделеното ни бъдеще. Честит Ден на народните будители!

#3 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Фандъкова. Декларация от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“? Няма да има. (Реплики.) Извинявайте, заповядайте, не Ви видях. Гледам към първия ред – ръководството на Вашата група. Извинявайте, заповядайте.

#4 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

„ Манастирът тесен за мойта душа е. Кога човек дойде тук да се покае, трябва да забрави греховния мир, да бяга съблазни и да търси мир. Мойта съвест инак днеска ми говори. Това расо черно, що нося отгоре, не ме помирява с тия небеса и когато в храма дигна си гласа химн да пея богу, да получа раят, мисля, че той слуша тия, що ридаят в тоя дол плачевни, живот нестърпим. И мойта молитва се губи кат дим, и господ сърдит си затуля ухото на светата песен и херувикото... Рече и излезе.“ (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Утре отбелязваме Деня на народните будители, онези необикновени хора, оставили траен отпечатък върху историята, културата и самия ни начин на общуване – Васил Левски, Иван Вазов, Петър Берон, Христо Ботев, Георги Раковски, Анастасия Димитрова и още много светли мъже и жени, дали сърце и душа, за да придвижат българското общество напред дори когато това е изглеждало невъзможно. Дължим им много, най-вече да продължим делото им днес в един все по-променящ се свят. Но освен за личностите, които наричаме будители, в навечерието на 1 ноември пред нас стои и друга важна тема – за будителството като действие в сегашно продължително време. За да започнем този разговор, трябва първо да отговорим на въпроса: какво означава да бъдеш будител? В епохата на Възраждането думата будител се използва, за да обозначи делото по събуждането на българския народ от робство. След пет века под чужда власт това събуждане не е лесно. Хората, които честваме всяка година на 1 ноември, ясно си дават сметка, че решението му започва от чувството за общност, а то минава през споделените история и език. С „История славянобългарска“ Паисий Хилендарски създава национален разказ, който цели да достигне до възможно най-много читатели и да ги превърне в народ. Успехът му е видим от тези, които идват след него – революционери, книжовници, публицисти и учители, често всичко наведнъж, които посвещават животите си на освобождението на българския народ и на изграждането на национално чувство и желание за свобода у всеки българин. През този период културно-просветителската дейност и военното дело са неразривно свързани не само в личните истории на Христо Ботев, Захари Стоянов и Георги Раковски, но и в причините, поради които борбата за българската независимост успява. Българите заговарят на общ език. Език, който не се е появил от само себе си, а е резултат от труда на хора като Неофит Рилски, създателя на първата българска граматика. И преди, и след Освобождението всяка стъпка напред към изграждането на българската културна и национална идентичност е резултат от съзнателните действия на будителите, поставили общността пред всичко. Наша задача е не да стоим на едно място, а да продължим по пътя, който те са ни предначертали. Да бъдем наравно с другите европейски народи, да пазим и развиваме общата ни култура и език. Всеки един от нас може да бъде будител, стига да е готов да се заеме с тези задачи сериозно и с мисъл за България. Много от хората, които срещаме в ежедневието си, вече са будители. Макар да не присъстват официално в канона, те преподават на децата ни, пишат книги и музика, режисират, занимават се с наука, помагат на тези в нужда. Утре честваме и тях. Това е и техен празник. На нас в тази зала е поверена отговорността да работим за българската независимост, култура и образование – такива, каквито онези, които са положили основите им, са си ги представяли – европейска и демократична република, развит културен сектор и образователна система, която предоставя качествено образование на всяко дете независимо от обстоятелствата му. Вярвам, че тези цели стоят над личните и партийните ни интереси. Нека преди Деня на народните будители си припомним, че будителството не е еднократен акт, а непрекъснат процес и че нашата роля е да го поддържаме живо. Да пазим идеите, които са ни завещани, но и да ги превеждаме на езика на нашето време. То е в избора да бъдем честни, ангажирани и мислещи хора – избор, който правим всеки ден. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и „БСП – Обединена левица“.)

#6 · speech

Манол Пейков

Преди да сляза от трибуната, искам да изкажа особеното си удовлетворение днес, че този текст, който прочетох, не е написан нито от мен, нито от някои от моите колеги, а от моята 20-годишна сътрудничка Анна Бодакова. Младите, които идват след нас, са по-умни от нас и чудесно знаят какво трябва да се направи. Знаят също така какво правим ние и каква е разликата между двете. Така че, колеги, ако ние самите с Вас не можем да бъдем будители, моят апел е поне да държим очите, ушите и сетивата си достатъчно отворени, така че, когато изпаднем в дълбок и непробуден сън – нещо, което, няма какво да го крием, на нас и Вас, на всички нас ни се случва твърде често, и когато никой друг не може да ни събуди, да могат да го сторят поне нашите деца. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.)

#7 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Пейков. От парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ ще има ли декларация? Няма. Парламентарната група на „ДПС – Ново начало“? Госпожо Михайлова, заповядайте.

#8 · speech

Искра Михайлова-Копарова

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, утре отбелязваме Деня на народните будители. Първи ноември е специална дата в календара на България. Първи ноември е датата, в която българският народ е решил, че ще почита тези, които в продължение на десетилетия, вече повече от сто години, посвещават живота си на делото, което облагородява нацията, дава ѝ бъдеще и съхранява нейното достойнство. Денят на народните будители е ден, в който ние отдаваме почит на тези, които в историята са дали своя принос със слово, с култура, с желание да подкрепят народа си. Изреждаме имената на писатели, поети, художници, музиканти, общественици, които са допринесли за днешна България. Времето винаги е поставяло много високи изисквания пред лидерите и будителите на българския народ. Българската история е изпъстрена с предизвикателства, с тежки моменти. И в тези моменти будителите на България са били на нивото на умовете на прогресивното човечество. Те винаги са спазвали принципите и са изповядвали вярата на достойнството, на съхранението на традициите, на просперитета, на бъдещето и на пътя на младите. Днес обаче ние празнуваме не само миналото. Утре отбелязваме и това, че будителите са част от днешния ден на България. И отново днешният ден на България поставя много високи условия. Те са близки до тези изисквания, с които са се сблъсквали будителите на България и преди 50, и преди 100, и преди 150 години – да се съхрани семейството, да се съхрани достойнството, да се съхрани вярата, да се съхрани уважението към знанието, да се съхрани културата – самобитна, европейска, достойна. Това е предизвикателство, което стои винаги пред всички будители на България. Но днешните будители на България имат още по-трудна задача – да бъдат будители в днешните времена. Във времена, когато остарели ценностни системи нямат място в живота. Във времена, когато младите хора намират своя прочит и на историята, и на съвремието. Във времена, когато на моменти агресията, неразбирането или омразата могат да поставят под риск изграденото национално достойнство, толерантност и уважение към традициите. Тези времена поставят изключително високи изисквания към съвременните будители на съвременна България. И нека на 1 ноември отдадем заслуженото и на тях – на учителите, на писателите, на творците на култура и изкуство, на библиотекарите, на преподавателите в университетите. На всички тези, които допринасят за това вярата, знанието, почитта към достойнството на България и увереността, че с тези ценности ние можем да продължим напред, те правят така, че страната ни има бъдеще. Денят на народните будители не е ден само на поклон към историята. Денят на народните будители е ден на уважение и почит към всички, които изграждат достойнството на българския народ. Дали това са хора, които ще работят в електронния свят, дигиталния паралелен свят и там ще изграждат ценности, дали това ще бъдат духовни водачи, които ще помагат в тези времена хората да разберат къде влизат ценностите на техните традиции, дали това ще бъдат учители, които проправят пътя на младите хора към бъдеще, към конкурентност в света, дали това ще бъдат университетски преподаватели, които изграждат имиджа на България, или хора на науката, които допринасят за развитието и на световната наука, но издигат името на страната ни – всички те имат празник на 1 ноември. Между нас тук има хора, които са радетели на образованието, на културата, на творчеството. Нека да поздравим и тях, но преди всичко да поздравим хората, които ежедневно се превръщат в будители и които ще допринесат за бъдещето на страната ни, за просперитета на родината ни, за достойнството на всеки български гражданин. Това е смисълът на будителството. Всеки будител работи за своята родина и допринася за нейното бъдеще. Нека отдадем почит на 1 ноември – Деня на народните будители, на днешните будители, които създават бъдещето на страната ни. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.)

#9 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Михайлова. От парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, госпожо Цанкова.

#10 · speech

Петя Цанкова

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми български граждани! В утрешния ден цяла България ще сведе глава пред паметта на своите духовни стожери. Денят на народните будители е денят, в който трябва да си припомним, че силата на нашата нация не е в оръжията, а в ума и в духа. Будителството не е просто историческа памет, а жива сила, която ни е съхранила през вековете. То е българският дух, въплътен в словото, в знанието и в свободолюбието. Първи ноември е зов към съвестта на народа ни, да не забравя, че държавата е жива, докато е жив духът ѝ, докато има хора, които събуждат, просвещават и вдъхновяват. След Освобождението през 1909 г. в Пловдив за първи път български учители и общественици честват паметта на свети Йоан Рилски като покровител на българския народ. По предложение на министъра на просвещението Стоян Омарчевски през 1922 г. Министерският съвет официално обявява 1 ноември за Ден на народните будители, ден на преклонение пред онези, които събудиха спящия дух на българина. Тогава България е изтощена от войни, но жива в своята духовна сила и народът намира посока именно в делото на своите будители. Техният пример ни напомня, че българската духовност не е наследство, което просто пазим. Тя е задължение, което всеки трябва да изпълни. Будителят е всеки, който вярва, че словото, знанието и добротата могат да променят света. Днес, обръщайки се назад, се прекланяме пред имената на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Неофит Бозвели, Петър Берон, Братя Миладинови, Неофит Рилски, Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов, Иван Вазов и други десетки знайни и незнайни достойни българи. Те служиха на народа си с перо, с книга, със слово и с вяра. Те ни дадоха най-могъщото оръжие – знанието. С тях започна истинското освобождение на България – освобождението на духа. Без него нямаше да има свободна и независима България. Събуждането не е еднократен акт. Този дух днес отново е поставен на изпитание. То започва от съзнанието на всеки един човек, когато един учител запали искрата на познанието в очите на своите ученици, когато родител възпита детето си в любов към родината, когато гражданинът откаже да приеме лъжата за истина. Днес от тази трибуна свеждаме глави пред всички, които са съхранили духа на българския народ през вековете, и поемаме отговорността да работим за България, в която учителят е уважаван, книгата е ценена, а трудът – почитан, справедливостта – закон. Да се борим за държава, в която будителството не е празник веднъж в годината, а основа на всяка политика, на всяко решение, на всеки закон. Нека този ден бъде напомняне, че сме наследници на велики хора не само по име, а по задължение. Техният подвиг ни задължава да бъдем честни, доблестни и съзидателни. Имаме дълг да не предадем вярата им, че България може да бъде духовна сила, светлина на Балканите и дом на хора с горди сърца. Няма как да постигнем това, без да се погрижим за българското училище, българската култура и наука, които днес отново имат нужда от подкрепа, не от думи, а от дела, от достойно заплащане на труда на учителите и преподавателите, от инвестиции в младите хора, в културните институции, в науката, в изкуството, от грижа за читалищата – онези храмове на българщината, които и днес пазят пламъка на просветата. Ние, народните представители от „БСП – Обединена левица“, ще продължим да работим за образование, което възпитава личности. Ще отстояваме правото на култура като обществен приоритет, а не лукс за малцина. Ще защитаваме българския език, история, идентичност. Уважаеми дами и господа, уважаеми учители, учени, културни дейци, будители на днешна България! Днес се обръщаме към Вас с огромно уважение и респект и с призив да си припомним думите на Вазов, който ни завеща: „И нека историята знае, че народът български живя и с дух, и с чест, и с ум.“ Нека тази мисия ни обединява и вдъхновява. От името на парламентарната ни група поздравявам всички, които пазят пламъка на просветата, културата и националното достойнство. Нека Вашият труд бъде оценен, а Вашият пример следван. Честит да бъде Денят на българските будители! (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“ и ГЕРБ-СДС.)

#11 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, госпожо Цанкова. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Йорданов, за декларация.

#12 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, госпожо Председател. Утре е Денят на народните будители и самият факт, че празнуваме това, е доказателство за живия български дух. В сегашните времена нихилизмът, отрицанието като че ли са мода. Те са тренд, но на такъв ден ние българите показваме, че има и по важни неща, че за нас все пак на първо място е духовността. Денят на будителите като официален празник се приема веднага след Първата световна война, когато България е териториално оглозгана и морално съсипана. В онази емоционална пустиня хората, естествено, са потърсили утеха в миналото. Първият полъх в тази посока е това, че след катастрофата през 1919 г. потресените столичани отиват за утеха и успокоение не при генералите, не при лъскавите дипломати и помпозни министри, а тихо, кротко и смирено се събират под балкончето на къщата на Дядо Вазов. През мрачната за победена България 1922 г. Министерският съвет под председателството на Александър Стамболийски обявява 1 ноември за празник. В прокламацията на деня се казва: „Нека денят на Свети Йоан Рилски да се превърне в Ден на народните будители, в празник на големите българи, за да събуди у младите здрав смисъл за съществуването и интерес към дейците на миналото ни.“ Първата грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейността и творчеството. И да, този ден се превърна в празник за почит на онези българи, които извадиха народа ни от няколковековно мрачно настояще, настояще под чуждо робство, настояще без бъдеще, настояще без надежда. Тези безименни герои бяха свещеници, учители, писари, училищни, читалищни настоятели, хора, които обикновено написваха историята на собствения си род, жития, дамаскини. И това поставя началото на националната ни общност, защото нейният растеж започва от родното място, а патриотизмът започва от бащината къща. Една идея има стойност и значение само тогава, когато вдъхновява, само тогава, когато пленява душите, а тази идея, този тих, всеобщ анонимен подвиг довежда до конкретни изразители навсякъде. Затова Денят на народните будители е ден на признателност към българското общо книжовно войнство и затова то облагородява и осмисля нашия духовен път. Паисий Хилендарски е личностният образ на този подем. Всеотдайността на Паисий, Дойно Граматик, Неофит Бозвели, Софроний Врачански и другите ни духовни водачи променя историческата реалност и България пак става земя на книгата и се завръща като такава след векове забвение. Именно това довежда до ярките патриотични дела на българските революционери Левски, Ботев, Бенковски, а тяхната саможертва разпалва порива към свобода в Априлското въстание и ни превръща отново в горд народ. Често ние се уповаваме на бойните си подвизи в миналото. Те са ни повод за гордост, но едно е да пролееш кръв, друго е да напишеш книга в някоя манастирска килия. И очевидният факт е, че от книгата произтичат по-трайни резултати, отколкото от меча. Затова възникването на този празник – Деня на будителите, показва, че ние сме един значим народ. Поклон и респект пред делото, живота и духовния подвиг на българските будители! (Ръкопляскания от ИТН.)

#13 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Йорданов. От парламентарната група на МЕЧ ще има ли декларация? Не виждам. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – господин Михайлов? (Народният представител Явор Хайтов тръгва към трибуната.) Господин Хайтов, прощавайте пропуснах Ви – заповядайте.

#14 · speech

Явор Хайтов

АПС

И нашата декларация от името на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! През 1922 г. земеделското правителство на Александър Стамболийски с министър на народното просвещение Стоян Омарчевски обявява 1 ноември за Ден на народните будители. Утрешният ден е празник на духа, знанието и просветата. Ден, в който свеждаме глава пред онези, които със слово, дело и пример са запалили искрата на родния дух през вековете. Поклон пред книжовниците, просветителите, учителите и всички съвременни будители, които продължават да ни учат да мислим, да търсим истината и да вярваме в силата на знанието. Нека пазим заветите им! Да бъдем достойни наследници на техния труд. Да не спираме да учим и да разпространяваме светлината на просвещението. Да помним, че будителят живее във всеки, който с доброта, мъдрост и вдъхновение прави света по-добър. Първи ноември – Денят на народните будители, е повод да си зададем въпроси. Защо ги почитаме и достойни ли сме за делото, което те, народните будители, са започнали? Пазим ли искрата на онова, което те са искали да ни води в тъмнината, от миналото до днес и в бъдещето? Имаме ли надеждата, че знанието е онова, което може да ни спаси от морално, духовно и физическо унищожение? Знаем ли кои са народните будители и защо са дръзнали да се изправят срещу невежеството? Колко от тях можем да назовем и да разкажем на децата и внуците си за делата им? Знам, че въпросите станаха много, а отговорите – недостатъчни. Затова Ви предлагаме да се огледаме и да видим кои са днешните будители. И те са нашите учители, просветни и културни дейци, книжовници, издатели, артисти, занаятчии, журналисти – всички онези, които ни помагат да прогледнем и да съзрем малкото останала истина и да повярваме, че доброто ще победи злото. Знам, че е трудно да повярваме, но не е трудно да открием такива хора. Знам, че ще трябва време, но усилието си заслужава, защото новите Паисий, Софроний Врачански, Георги Раковски, Петър Берон, Добри Чинтулов, Сабахатин Али, Крикор Тютюнджян, Витали Таджер са сред нас и ние само трябва да им повярваме. Честит празник на обществениците, вдъхновяващи народа с пример и слово! Честит 1 ноември – Денят на народните будители! (Ръкопляскания от АПС.)

#16 · speech

Ивелин Михайлов

ВЕЛИЧИЕ

Денят на Народните будители е един прекрасен празник, който би трябвало по някакъв начин да накара хората поне в тази зала да се замислят за нещо, но аз не мога да говоря за него точно тук, защото това означава по някакъв начин да обругая имената на хората, които са дали сърце и душа, за да може да има български народ. В днешно време това, което виждаме – ние се връщаме във времената, когато книжнината е била забранена, собственото слово и собствената мисъл е забранена, обучението на хората е забранено и това го видяхме вчера в трибунката на МЕЧ. Искат да забранят книгоиздаването, искат да забранят обученията на младите хора и всичко да бъде само в един порядък, който някой човек си е създал в главата, че трябва да му е удобен на него. Но тези будители са живели във времена, в които е имало външна власт, която по някакъв начин е било нормално да репресира нашия народ, нашата култура и нашата духовност, защото просто е чуждо. В днешно време това, което се случва – да бъдеш мачкан от собствените хора, да бъдат унищожавани духовността, народността, културата, просветата, младите хора да бъдат унищожавани от собствения си елит, от хората, които са избрани да ги водят и добруват, ето това вече е едно наистина тотално престъпление. Аз съм човек, който не съм от елита в София, роден съм в малко градче, от учителско семейство и хора като цяло, които никога не са мислили, че имат силата, че имат знанието, за да поемат отговорността да водят хората в някакви светли бъднини, да ги водят и да поемат отговорността, че могат да направят нещо добро за тях. Лично аз винаги съм мислил, че хората в Народното събрание са хора по-висока класа, хора, които имат етика и морал, хора, които са по-добри от всички нас, които сме били хора навън, обикновени хора. Това, което обаче се случи, е, че в годините видях стъпка по стъпка по някакъв начин… Властта не работи дори по начин, по който да позволи на обикновените хора сами да си оправят съдбата. Не, тя ги смазва по-тежко, отколкото е в османското робство, защото врагът е вътрешен, а не външен. И тогава реших по някакъв начин да участвам в политическия живот, защото ми казаха: това е демократично, ние се намираме в страна – членка на Европейския съюз, тук имаме партии, които една от друга са по-евро-атлантически и всяка една от тези партии по някакъв начин казва как ние трябва да спазваме европейските ценности и хората трябва да бъдат свободни. Подкрепихме кандидат, член съм на партия. Какво се случи? Девети юни – избори, на 10 юни, 10 ч., в моя офис, защото аз все още бях предприемач, не политик, обикновен член на партия, който е застанал зад дадена кандидатура, и идва човек с предложение – или трябва да приема определени условия, които са финансово добри, и да подкрепям тогавашната управляваща коалиция, която се заформяше, или ще има проблеми. Отказах – последваха опити, шантажи с компромати, видяхме Комисията за Исторически парк и повечето хора казват: защо Комисията не я направиха ГЕРБ и ДПС? Ами, защото така работи Народното събрание – винаги това нещо, което го прави, го прави с опозиционните партии, за да могат хората да се объркат. Огромни проблеми, огромни трусове, стигаме до следващи избори. В деня на броенето на бюлетините – ново предложение и друг депутат свидетел има, на когото е направено това предложение: или смазани, или приемате парите и отново да сте част от управляваща коалиция. Отново отказваме. Шест часа и половина се бавят – 0,27% или 0,29% и накрая ВЕЛИЧИЕ е извън Народното събрание. Доказваме с шест хиляди прегледани записа от секционни избирателни комисии – три хиляди нарушения. Аз не видях да подскочат депутати, казват: ами, вижте, това по закон видеозаписът не е доказателство. Значи, застрелваме някого, ама видеозаписът не е доказателство. И хиляди други неща. Намираме още много други доказателства. Накрая успяваме след титанична борба да се преборим и да влезем вътре, като през това време атаките не спират. И преди два-три дни при мене идват за пореден път едни и същи хора, които идват многократно, с цел по някакъв начин да ме уплашат, да ми кажат, че нещо ще се случи, както се случва на кмета на Варна. Казват ми преди това, че ще се случи на кмета на Варна и то се случва. И идват и ми казват: „Или заемате мястото на ИТН в това управление, или ще има проблеми. (Силен шум и реплики. Смях. „Възгласи: Еее!“) Ще има Ваши офиси, които да бъдат реализирани, хора, които да бъдат прибрани.“ И аз питам: „Добре, как ще стане?“ Ами, казва: „Много просто, някой ще повдигне темата и изведнъж ще почнат органите да се сезират. Да, ние знаем, че няма основание. В крайна сметка ще мине време, но какво от това? Вие ще бъдете очернени, електоратът Ви ще спадне и има ли смисъл всичкото това да го изживявате?“ И вчера в два часа отново същата работа, подобна на Комисията за Исторически парк – повторение, само че заменени влогърът един с друг, хората, които повдигат обвинението един с друг, или ние се намираме в един законодателен орган, в който властва корупцията, мафията и ние не можем да говорим за будители, не можем да говорим за култура, за духовност, не можем да говорим за някаква извисеност. И това, което аз виждам, не мога да използвам вече думата „демокрация“, защото тя е употребена, изхвърлена, смачкана. Ясно ми е, че хората, които управляват, могат да определят смисъла на думите и че те могат да си определят законите както си ги искат. Не съм против това нещо, въпросът е хората да знаят. Ние сме се изправили в тази борба, ще се борим докрай и никога няма да се предадем. Между другото, ИТН трябва да ни черпят, че този път, за разлика от тях, където те бяха бухалка, ние ги спасихме. Но моля, с удоволствие го направихме. Нека, да сте живи и здрави, да векувате там! Това, което виждам днес, е, че свободата в България е изчезнала. Преди разчитах и на Европейския съюз, разчитах на закони без граници, на защита на човешките права без граници. За съжаление, и това е една утопия. Евро-атлантическите ценности останаха утопия. Отново ще подадем сигнал за това, което се случва. Единственото нещо, което можем да направим, е Европейската прокуратура – по някакъв начин на нея да дадем някакви информации за това, което се случва, и само оттам, ако има някакво право в Европейския съюз, може да очакваме да има някаква защита на свободата. Но да подаваме в България, първо, на нелегитимен главен прокурор, после на нелегитимна прокуратура и съдебна система, което го говорят от всички партии, но когато стане въпрос за някой неудобен, изведнъж всички почват да вярват в прокуратурата и съдебната система. Това нещо забелязваме, че е точно така. На господин Радостин Василев и партия МЕЧ им благодаря, че ни позволиха, те ни показаха пътя. Всеки ден ще показваме хора в България, които искат да се самоубиват заради управлението, заради НАП, медици – всеки ден ще ги вкарваме на трибунка в Народното събрание оттук нататък. Всеки ден ще има хора да виждаме, които трябва да се самоубиват, да излизат пред медиите и да видим дали те ще го отразяват. Цирк щом искате, ще го получите сто процента. Ние ще защитаваме това, което са направили и будителите, и борците за свобода, и няма да се поддадем на дребни шантажи и елементарни предложения от хора, които не мога да нарека хора, защото те са загубили човечността си още когато са приели предложението, което са приели. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)

#18 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Госпожо Председател, от десет месеца декларациите на Политическа партия ВЕЛИЧИЕ са свързани с личните финансови проблеми на Ивелин Михайлов. Това не е декларация по политическа тема, която е от обществено значение, а е постоянно обяснение как някой му пречи, как не може да строи къщи, които да продава за по един милион на хора, как държавата му влизала в бизнеса, което не е темата на декларациите в Народното събрание. До момента господин Михайлов многократно от различни трибуни е сезирал, споделял за хора, които идват да му предлагат пари. Той дори си позволи да каже, че са оставили 5 милиона в негов офис за Костадин Костадинов. И когато прокуратурата го пита или някой го пита кои са тези хора, те винаги са несъществуващи – в неговите сънища, така му се е сторило, което е подигравка с институциите на държавата. Ако господин Михайлов е получавал оферти да заменя политически партии в управление, каквито и да са оферти, ако на него е осъществяван политически натиск, използвам трибуната да сезирам изпълняващия функциите главен прокурор, моля да се образува такова досъдебно производство. Господин Михайлов да обясни какво му е предлагано, кой му го е предлагал, какви суми му е предлагал, защото това е невероятно престъпление спрямо политическата система в България. Но на мен ми се струва, госпожо Председател, че един финансов измамник и една пирамида използват държавния ресурс и трибуната на Народното събрание, за да прикрият своите измами. Вчера доведохме едно момиче, което е измамено от Румен Катинчаров – сина на госпожа Катинчарова от ВЕЛИЧИЕ, което разказа как е подмамено, как са му прибрани 100 хил. лв., и лидерът на ВЕЛИЧИЕ нарича това нещо „цирк“. Момичето искаше да се самоубива, заради това я поканихме. Защото аз не мога да позволя да ми тежи на съвестта, че съм получил писмено имейл, че ще се самоубива на еди-коя си дата, в еди-колко си часа, и да не направя това, което мога да направя. Това не са циркове, господин Михайлов, това не са лични драми. Това е синът на Вашия заместник-председател на групата, който е измамил едно момиче от Варна и му е прибрал 100 хил. лв., и се крие като мишка зад майка си, която е депутат. Второ, Златан Златев. Вие сте му правили презентация как ще го правите милионер, как ще печели по 500% на година, по 600%, къща сте му продали през фирма, която контролира Ваше подставено лице – нито къща, нито парцел. Човекът се разболява от епилепсия, господин Михайлов, и онзиден е излязъл от болница. Нито познавам момичето, нито познавам Златан, но те се свързаха с нас, защото той иска да се самоубива заради Вас и Вашата пирамида. Относно книгите, обучението и всичко свързано с това, което говорите. Вие сте един селяндур (смях), уличен, който е попаднал случайно в парламента, заблуждавате най-нискоинтелигентната част от българското население и ако прокуратурата не се самосезира, съвсем скоро Вие ще измамите още хора. Съжалявам, че Ви защитих. Съжалявам, че съм искал влизането на ВЕЛИЧИЕ в Народното събрание, защото смятах, че справедливостта трябва да възтържествува, но Вие сте една измама. Ваш депутат – моля Мария Илиева да напусне пленарната зала, тя е незаконен депутат, тя е нелегитимно тук шест месеца, моля да я накарате да напусне залата.

#20 · speech

Радостин Василев

Тя е фалшифицирала, и Стилиана Бобчева, документи, с които са станали народни представители. Ето това е Вашата истина, господин Ивелин Михайлов. А относно твърденията Ви за кой бил хванат, къде хванат – моята битка е ясна, ние сме срещу модела на Борисов и Пеевски, Вие сте хванат от модела за ушите и Ви държат тука на всяка цена. Преди две седмици идвали да Ви предлагат пари, нали така? Че Вие преди две седмици излязохте и почти разтурихте групата си. Явно офертата не е била достатъчно актуална.

#22 · speech

Радостин Василев

Обвинихте ги, че гласуват против волята, Вашата воля. Излезте и ми направете сега реплика на тая процедура. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) За мен Вие сте абсолютен измамник. За мен депутатите, които сте вкарали в залата, са абсолютни некадърници, които десет месеца не знаят как да напишат един закон, как да вземат едно отношение. Четете едни безсмислени декларации. Катинчарова тука от чат GPT даже цитира: „Искаш ли да ти дам още информация по казуса?“ (смях), което достатъчно много говори за Вашата партия. Какво е направил МЕЧ и какво ще направи МЕЧ, Вие ще гледате по телевизията, господин Михайлов. Книги не сте чели, то е видимо. Оперирате с много малък категориален апарат – 500 – 600 думи, правите обръщения от кръчми, маси и бензиностанции и затова нямате работа в Народното събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Възгласи: „Браво!“. Силен шум и реплики.)

#23 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Василев, правя Ви забележка за изказа, а именно за обидните квалификации, които използвахте. Колеги, продължаваме със законодателната част. Господин Гаджев – процедура, заповядайте. И господин Рашев, и Вие.

#24 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Правя процедура за удължаване на законодателната част на днешното заседание до приемането на фиксираните две точки в дневния ни ред, както и парламентарния контрол след това – три часа, както е по Правилник. И във връзка с това – проверка на кворума.

#25 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Гаджев. Колеги, във връзка с направените процедури, първо, моля режим на регистрация за проверка на кворума. Регистрирани 144 народни представители – има кворум. Сега подлагам на гласуване процедурното предложение за удължаване на работното време до приемане на двете предвидени точки от законодателната част, след което да продължим с парламентарния контрол. Моля, режим на гласуване. Гласували 178 народни представители: за 119, против 40, въздържали се 19. Предложението е прието. Господин Рашев, заповядайте и Вие за процедура.

#26 · speech

Александър Рашев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Правя процедура за разместване на точките от законодателната част на днешното заседание, като предлагам точка първа, а именно Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, да стане точка втора, а съответно точка втора да стане точка първа. И във връзка с предстоящото гласуване, моля за проверка на кворума. Благодаря Ви.

#27 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рашев. Моля, режим на регистрация. Регистрирани са 169 народни представители – има кворум. Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Рашев за разместване на точка първа и втора. Гласували 198 народни представители: за 27, против 44, въздържали се 127. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Вълков, за процедура.

#28 · speech

Габриел Вълков

БСП – Обединена левица

Уважаема госпожо Председател, искам прегласуване и във връзка с прегласуването – проверка на кворума.

#29 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Вълков. Моля, режим на регистрация. Регистрирани са 175 народни представители – има кворум. Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Вълков. Гласували 192 народни представители: за 12, против 47, въздържали се 133. Предложението не е прието. Преминаваме към първа точка: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ. Вносители: Павела Митова, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Станислав Анастасов. Господин Кръстев, заповядайте да представите доклада на народните представители от Комисията по енергетика.

#30 · speech

Докладчик Красен Кръстев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! „ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 51-554-01-204, внесен от Павела Митова, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Станислав Анастасов на 30 октомври 2025 г. На извънредно заседание, проведено на 30 октомври 2025 г., Комисията по енергетика разгледа посочения законопроект. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност е разработен за осигуряване изпълнението на Реформа C4.R1: „Създаване на Национален декарбонизационен фонд“ от Националния план за възстановяване и устойчивост и мярка 21 от Плана за намаляване на административната тежест, приет с Решение на Министерския съвет № 233 от 29 март 2024 г. Основна цел, която се поставя с приемането на Законопроекта, е регламентиране създаването на Националния фонд за декарбонизация чрез преобразуване на Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“. Националният фонд за декарбонизация ще бъде правоприемник на дейността, активите, пасивите, архива, както и на другите права и задължения на ФЕЕВИ. Предвижда се структурата на управление на Фонда да включва общо събрание на донорите, Управителен съвет и управител. Управлението на Фонда ще е двустепенно чрез Управителния съвет и управителя. Тази структура отразява направените препоръки от Европейската инвестиционна банка в доклада за предоставяне на техническа помощ за изпълнението на ключов етап 63 от Реформа C4.R1: „Създаване на Национален декарбонизационен фонд“. Предвидено е в срок до 30 април 2026 г. Управителният съвет да избере първия управител на Фонда. До неговия избор функциите на управител на Фонда ще се изпълняват от председателя на Управителния съвет. С Проекта на закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност се предлагат и изменения, с които се цели намаляване на административната тежест чрез регламентиране на служебното събиране на информация в административното производство по вписване в публичните регистри на АУЕР по чл. 44, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност и по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност, съответно на лицата по чл. 43, ал. 1 и ал. 2 от Закона за енергийната ефективност и лицата по чл. 59, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност. Също така в Проекта на закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност е предвидена и промяна в Закона за енергията от възобновяеми източници, свързана с изпълнение на задълженията на лицата, които пускат на пазара течни горива от нефтен произход в транспорта при освобождаване за потребление по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове, като предлагат горивата за дизелови и бензинови двигатели в смеси с биогорива в определено процентно съотношение. С промяната се предоставя възможност при определени условия Министерският съвет да приема решение за спиране за обоснован период изпълнението на задължението за смесване на течни горива от нефтен произход с биогорива. При проведеното гласуване по Законопроекта се получиха следните резултати: 10 гласа „за“, от които 5 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 2 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“, 1 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ и 2 от парламентарната група на ИТН; без „против“ и 6 гласа „въздържал се“, от които 2 от парламентарната група на ПП-ДБ, 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ и 3 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по енергетика предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 51-554-01-204, внесен от Павела Митова, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Станислав Анастасов на 30 октомври 2025 г.“ Благодаря.

#31 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Кръстев. За становище на вносител? Няма да има становище на вносител. Колеги, откривам разискванията по Законопроекта. Имате думата за изказвания. Господин Рибарски, заповядайте.

#32 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Дори липсата на становище на вносител показва отношението и на вносителите към този законопроект. Той беше внесен вчера в 9,00 ч., разгледан в Комисията в 15,00 ч. и днес е извънредна точка пък в залата. Какво налага това бързане? Това бяха основните въпроси, които задавахме вчера в Комисията. Ние не се противопоставяме на Декарбонизационния фонд. Това е реформа, която трябваше да се случи през първото тримесечие на 2024 г. Многократно е обсъждано какво и как трябва да се случи с този декарбонизационен фонд, но обратна връзка нямаше и нищо не се случваше до вчера сутринта, когато получихме цял законопроект за преобразуване на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници в Национален фонд за декарбонизация. Това се случва изключително в спешен порядък, точно преди разглеждане на бюджета. Аз в Комисията не получих убедителен отговор от министъра на енергетиката за това с какви средства ще се захранва този фонд. И размишлявайки върху това, което виждам в Законопроекта, и предвид това, че сме в бюджетна процедура, освен да предположим, че това е още един фонд, в който ще се скрива част от дефицита, нищо друго не виждаме, което следва да се случи. Средства за декарбонизация са нужни. Това е основна тема в Плана за възстановяване и устойчивост. Хората очакват някакъв реален, канализиран начин, по който да подават своите проекти, те да бъдат разглеждани, след това реализирани и да има ясен хоризонт какво и кога ще бъде реконструирано, обновен сградният фонд, повишена енергийната ефективност. Всичко това отдавна трябваше да получи един по-завършен вид, а не просто от избори на избори да се хвърлят едни пари за саниране. Какво се прави с този законопроект? На първо място, най-вероятно сегашните служители и ръководството на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници ще бъдат сменени с нови. Това означава нови назначения, нови назначения обаче, които след това ще получат и един немалък ресурс, който ще трябва да управляват. Ние отново отправяме въпроса: какви ще са средствата, с които ще разполага този фонд? По какви програми? Кои ще са донорите – така са формулирани преди време структурите, които внасят средства в този фонд – и съответно пък тези донори, които в една немалка част ще са министерства, ще определят Управителния съвет и съответно управителя на този фонд, който трябва да е назначен до края на месец април 2026 г.? Една реформа от първото тримесечие на 2024 г. изведнъж от четвъртък за петък се оказа изключително спешна и трябва да се гласува. И в мотивите пък е записано, че крайната дата е 15 ноември. Какво се прави досега? Абсолютно нищо. И отново повтарям: най-вероятно това е свързано с бюджета, който предстои да разглеждаме, дефицитите, които се натрупаха през 2025 г., практиката да се скриват тези дефицити в Българската банка за развитие и Българския енергиен холдинг и най-вероятно към това съзвездие се добавя и именно този фонд за декарбонизация. Така че ние ще се въздържим да подкрепим. Такава структура е нужна, нужен е такъв процес, но между първо и второ четене ще видим какво друго ще се появи в този законопроект, защото многократно сме виждали как един законопроект с добри намерения на първо четене впоследствие се оказва ракета носител за скандални промени в други закони. Така че нашето мнение към момента е да се въздържим, а между първо и второ четене ще видим какво точно ще се случи с декарбонизационната цел на България. Благодаря.

#33 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рибарски. Има ли реплики към изказването? Господин Тодоров, първа реплика – заповядайте.

#34 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Рибарски, докато Ви слушах, се замислих за нещо. Всъщност вчера се замислих в десетте минути, които имах, за да прочета Законопроекта преди Комисията, защото той наистина беше вкаран в деветдесет и деветата минута, и просто не погледнах от тази гледна точка. И това е, че трябва да има мерки. И министърът нека да обясни защо няма такива мерки, коментирани ли са такива мерки по някакъв начин, които да бъдат ограничителни откъм такива дарители, както са наречени в самия законопроект – донори, които да не могат да участват във финансиране от самия фонд. Защото не е нормално да се получи – имаше една поговорка: „кон за кокошка“, нали, тук да стане обратното – за пет лева да кандидатстваш за един милион с някаква фирма и по този начин да имаш право и да оказваш вече влияние и върху решенията на този фонд, на начина, по който се взимат решенията за разходване на финансовите средства, и така нататък. Отделно от това може би трябва да има и проверка за свързани лица. А не е лоша идея и по начина, по който ACER го прави по европейския регламент REMIT, при търговията с електроенергията. Сега се замислям, че е хубаво да има и проверка за евентуално прехвърляне на така наречените инвестиции между свързани лица в група, което също би могло да бъде някакъв вид злоупотреба. Но това са наистина спекулации. Истината е, че каквото и да се приеме в законодателството, всичко зависи от това как се управлява Фондът и какъв контрол се упражнява от Министерството на енергетиката. Защото истината е, че ако има такава умисъл за някакъв вид злоупотреби в един или друг фонд, или изобщо от държавно дружество, истината е, че винаги може да се намери пролука в законодателството и да се направи това нещо. Така както е – знаете много добре, че през Закона за обществените поръчки истината е, че се източват страшно много милиони всяка година, и то по един съвсем законен начин. По отношение на това, което казахте, че се скрива дефицит по начина, по който се скрива в Българската банка за развитие, не съм се замислял по този въпрос. Не съм сигурен доколко това е възможно, при положение че все пак парите идват по Плана за възстановяване и устойчивост, но дали ще бъдат скрити през БЕХ, не знам. Истината е, че Асен Василев източи БЕХ, да Ви напомня, и това дружество просто трябва да бъде оставено от държавата да работи. Просто трябва да бъде оставено от политиците да работи – нито да се капитализира повече, нито да се източва безпричинно. Да се остави да работи, защото това страшно много вреди на цялата ни енергетика.

#36 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Рибарски, виждам, че ще се въздържите от подкрепа за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, и то аз ще Ви насоча вниманието относно частта за създаването на Фонда. Защо по този начин ще попречите на дългогодишното очакване на много хора за саниране, за оправяне на дограмата на еднофамилни и двуфамилни жилищни сгради и по този начин пречите за развитието на енергийната ефективност буквално? Може ли да ми отговорите на този въпрос: за хората ли работите, или опитвате да пречите в тази ситуация? Благодаря.

#37 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Има ли трета реплика? Не виждам. За дуплика – господин Рибарски, заповядайте.

#38 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Ще започна с упрека от господин Кръстев. Казах точно обратното, че многократно сме апелирали за създаване на декарбонизационен фонд и да се прекрати практиката от избори на избори да се обещават пари и да се изливат в най-различни инициативи, най-често през съмнителни програми за саниране. Това трябваше и реално е заложено в този декарбонизационен фонд, който е заложен във версията на Плана за възстановяване и устойчивост още от времето, когато беше приета по времето на кабинета Кирил Петков. Относно това, което каза господин Тодоров, мисля, че трябва да изчете по-добре докладите, които получихме от дружествата, от енергийните дружества, които са в БЕХ, да види финансовото състояние в момента на тези дружества и какво е довело до това финансово състояние. Няма как да приема, че Асен Василев бил източил БЕХ. Практиката тези дружества да се кроссубсидират, все още не може да бъде прекратена и оттам се прелива от пусто в празно. Вие чухте и апела може би трябва да го нарека от директора на БЕХ, който каза – ние повече нямаме средства, които да наливаме в отделните дружества за увеличаване на капитала. Така че там и във всички останали дружества ситуацията в момента е плачевна и доста добре е описано в тези доклади как се е стигнало дотам. Отделно пък в момента им се взима и 100% от дивидента. Относно това дали фондът ще получава само средства. Вие изхождате от това, че фондът ще получава само средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Няма ограничения за тия донори. Той може да получава средства от Министерството на финансите, както сме виждали в миналия бюджет – Министерството на финансите превежда средства на Министерството на енергетиката и те съответно ги превеждат надолу по веригата в съответния фонд. Да, и Банката за развитие, и Българският енергиен холдинг. По този начин едни средства, разписани в бюджета, не се отчитат като разход и отиват по съответното предназначение през такива структури, които уж трябва да ги инвестират, в случая с декарбонизационни цели. Така че в тази връзка ще наблюдаваме бюджета, който предстои да бъде внесен, какви средства от Министерството на финансите ще бъдат заделени за Министерството на енергетиката и съответно пак трябва да си зададем въпросите за какво отиват те – отново ли ще се попълват дупки във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, или към тези дупки ще се добави и Фонд за декарбонизация, увеличение на капитала на БЕХ и така нататък. Благодаря.

#39 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рибарски. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Тодоров.

#40 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Асен Василев не просто източи и обезкърви Българския енергиен холдинг, но искаше и да го закрие, но не това ще бъде изказването ми. Сега, аз няма да говоря, за да не преповтарям това, което господин Рибарски каза – ние също ще се въздържим да подкрепим Законопроекта, като голяма част от нещата, които той каза, се припокриват и при нас. Най-малкото, не се създава нов фонд, а се преименува съществуващ такъв, като, както беше казано от министъра и в Комисия – няма никакво значение как точно се казва фондът за това дали ще работи той ефективно, или няма да работи ефективно. Това, разбира се, зависи изцяло от контролните функции на Министерството на енергетиката, също така и на хората, които управляват този фонд в крайна сметка. Преименуването се прави с цел да бъде променен съставът на Управителния съвет, техните мандати да се увеличат от 2 на 5 години, да се въведе и да се приеме механизъм, с който дарителите – донори, както са наречени в Законопроекта, да имат пропорционален контрол върху начина, по който се управляват парите, които в крайна сметка те самите са дарили под една или друга форма, за което, от една страна, има логика, от друга страна обаче, има опасност един публичен фонд да бъде поставен под частен контрол. Защото, когато говорим за 2 милиарда и 700 милиона, които първоначално ще минат през Фонда за енергийна ефективност, винаги, когато говорим за такава огромна сума средства, може някой да реши да изкара 3 милиарда, тоест повече, отколкото държавата ще вкара във Фонда, и по този начин да сложи ръка, да има по-голям контрол върху решенията, които се взимат във Фонда, и начина, по който се отпускат тези средства. Според мен, аз го казах, би трябвало да има някакъв вид ограничения на фирмите, които могат да участват, да кандидатстват за финансиране, за да не стане така, че фирмите на дарителите са тези, които взимат такова финансиране, или поне да има някакъв праг до размера, до който са дарили някакви средства. Отделно от това да има проверка на свързани лица между дарители и бенефициенти. И отделно от това да има и проверка за това дали така наречените инвестиции не се прехвърлят между фирми в група. Но както казах, между другото, това са изцяло мои спекулации, може и да не се случи, разбира се, това зависи изцяло от начина, по който се управлява този фонд, зависи от хората, които го управляват, зависи от Министерството на енергетиката. И ако те решат да правят някакви злоупотреби, защото все пак говорим за огромни суми пари – ако решат да правят някакви злоупотреби, съм сигурен, че каквото и да запишем в законодателството, винаги може да се намери някаква пролука. Но искам да коментирам един друг въпрос и той е свързан с добрата стара практика – в преходните и заключителните разпоредби на закони, които се вкарват за разглеждане, да се вкарват текстове, които нямат абсолютно нищо общо с предмета на закона и с неговата идея. По същество за какво става въпрос? В Преходните и заключителните разпоредби – в § 20, се правят изменения в Закона за възобновяемите енергийни източници, като в чл. 47 се създава нова ал. 5, с която се дава възможност вносители и производители на горива, които не могат по обективни причини да изпълняват изискванията за добавяне на биокомпоненти към горивата, да реализират тези горива в чист вид, в който са, с решение, което се приема от Министерския съвет. Това представлява директно дерогиране на задълженията, въведени в чл. 47, ал. 1, т. 6 и 7 от Закона за ВЕИ, според които от 1 септември 2024 г. дизеловите горива трябва да съдържат минимум 6% биодизел, като 2% от него да е от биогорива от ново поколение тип „А“, а от 1 март 2025 г. бензиновите горива трябва да съдържат минимум 9% биоетанол или етери от биомаса, от които 1% задължително биогорива от ново поколение тип „А“. Така че с тези предлагани изменения се допуска Министерският съвет да разрешава изключения от тези изисквания под формулировката „при невъзможност за доставка на биогорива“, без да е ясно кой точно определя тази невъзможност, как точно се определя, кой орган решава дали има такава невъзможност и по какви критерии. Тоест тук нямаме някакви обективни критерии. По този начин се създават предпоставки определени икономически оператори да използват едно неконкурентно предимство пред останалите търговски фирми на пазара и по този начин също така и да ощетяват държавния бюджет. Какво означава това и какво имам предвид? Представете си, че Пеевски се обади на премиера и каже, че определена фирма трябва да получи дерогация – фирма, която преработва горива, трябва да получи дерогация от задължението си да влага биокомпоненти в горивата, които произвежда. И си представете как премиерът казва: ами, то няма в момента някакви обективни, как бяха, причини – невъзможност за доставка на биогорива, и отказва. Нали разбирате всички, че това няма как да се случи! А имайте предвид, че добавянето на тези биокомпоненти в горивата съставлява около 8 – 10% от разходите. Тоест, ако отпадне това задължение за една или друга фирма, това означава, че тя директно ще спести 8 – 10% от разходите, които прави. Иначе казано, на 10 милиона примерно оборот от продажба на горива или преработване 1 милион директно ги спестяват и си ги слагат в джоба. Разбирате, че най-вероятно доста фирми ще искат – такива, които имат някакъв политически гръб, ще искат да се възползват от една такава дерогация без особени причини. Сега, за да бъда обективен и коректен, ще кажа това, което обсъждахме в Комисията – че това лято, без потребителите да разберат, сме изпаднали в тежко положение точно заради тези разпоредби, които са за влагане на компоненти – биогорива, в горивата по бензиностанциите, защото заради проблеми с една от фирмите е имало прекъсване на веригата на доставки, които се внасят от Унгария. И тук министърът е прав, че българската държава в лицето на Министерството на енергетиката трябва да има законов инструмент, законов механизъм, с който при реална такава криза, каквато е имало това лято, без, слава богу, да разберем – потребителите да разберат, трябва да има такъв законов механизъм, чрез който да реагира адекватно на създалата се криза, за да не се стигне до ситуация, при която потребителите отиват да зареждат на бензиностанции и няма гориво или пък чакат на опашки по няколко часа. Но това се е случило лятото в крайна сметка. От тогава до сега минаха няколко месеца. В тези няколко месеца спокойно можеше да се направи съответната поправка в Закона за ВЕИ. Спокойно можеше да се направи един законопроект, който да бъде поставен на обществено обсъждане по каналния ред – заинтересовани страни да си дадат становищата на това обществено обсъждане, след това те да се приемат като корекции в Законопроекта, да се вкарат тук, в Народното събрание, в някакви по-нормални срокове да се разгледат от народното представителство, отново да се съберат становища на заинтересовани страни и по този начин законодателството, което ще бъде прието в Народното събрание, да бъде в един много, много по-изчистен и по-добър вид, по начин, който наистина ще бъде в услуга на обществото, ако, не дай боже, се стигне до някаква такава криза отново. А начинът, по който се прави всичко – набързо-набързо, на извънредни комисии, на извънредни заседания, видяхме до какво води, и то да не кажа стотици, но десетки пъти за последните две-три години. И повечето от тези бързи законопроекти са се предлагали именно заради парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Стигало се е неведнъж до поправка на поправката на поправката на закон! Последният такъв пример беше именно с тези текстове в Закона за ВЕИ, които задължаваха производителите да влагат биокомпоненти в горивата. Последната такава поправка беше март месец. Сега подозирам, че заради бързането отново ще има – и тогава беше, между другото, чисто техническа поправка трябваше да бъде направена, която е била от недоглеждане, от бързане. Бързото законодателство никога не е добро законодателство, а в случая сме имали предостатъчно време да се внесе законопроект, той да бъде разгледан и да бъде приет по един нормален начин.

#41 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли реплики? Не виждам. Други изказвания, колеги? Не виждам. Закривам разискванията. Прощавайте – заповядайте, господин Манов.

#42 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Другия път ще си вземем ракетен пистолет там – да гърмим отзад, да ни видите. Сега, аз не знам защо толкова много трябва да се говори, в повечето случаи – общи приказки. Вчера го казах и на Комисия. Интересното е, че ние за два дена имахме два пъти Енергийна комисия – вчерашната извънредна във връзка с така предложения законопроект. Кучето е заровено, уважаеми дами и господа народни представители, както се изказаха и преждеговорившите, в този чл. 47 и тая ал. 5, която се създава, и аз го казах и вчера на Комисия – господин Министър, това за мен си е рекет. Аз така получих информация от снощи до тая сутрин – ами те петролните фирми са били подготвени за това нещо, особено по-големите и една близка фирма в Раковски, близка до лидера на „ДПС – Ново начало“. Те вече калкулират допълнителните приходи във връзка с това, че няма да вкарват биокомпонента. Въпросът е какво ще правят тия фирми, които произвеждат биодизел – или ще се съгласят да внесат в някоя касичка, за да могат да работят, защото Вие ще им дръпнете кранчето с тоя законопроект, който вкарвате, или какво да правят – да спират да работят, да си изгонят работниците и служителите? Става въпрос за порядъка на между 200 и 400 млн. лв. Дори 10% да е комисионата, някой много добре се облагодетелства и фактът, че Вие толкова настоявате и толкова бързо го вкарвате това нещо да мине, означава, че Вие, управляващите, имате някакъв интерес от тая промяна. Вие се занимавате само с лобизъм и прокарване на лобистки закони. Какво общо има тук и ми говорят – господин Кръстев ми говори за саниране. Ние знаем, че го обичате санирането. Тук няма никаква връзка с никакви санирания. Тук става въпрос, че през един закон вкарвате промяна в друг закон, за да облагодетелствате конкретни фирми. Точно за това става въпрос и това трябва ясно да си го признаем. Между другото, всичките Ви промени са такива – лобистки, в другите закони. И вместо, господин Министър, да се занимавате с това, което законът Ви е възложил по отношение на енергетиката – завчера имахме пак комисии и изслушвахме тук различните дружества в енергийния сектор, Вашият председател на Българския енергиен холдинг, господин Николов, ами той ревеше като… И човекът си призна, че енергетиката е фалирала и че повече БЕХ не може да покрива дълговете на търговските дружества. (Шум и реплики.) За това става въпрос. Вие не обръщате внимание на това, а ни занимавате тук с поредния лобистки законопроект! „Топлофикация“, „Булгаргаз“, БЕХ – всички те са навързани, а за капак, за да ме изненадате, сте пратили на Комисията Вашия любимец господин Малинов. Вместо той отдавна да бъде на топло заради това, което е подписал в договора с „Боташ“, Вие ни го пращате там, за да ни дава отчети. Извинявайте много, много Ви моля да престанете да ги правите тия неща. И последно, една вметка. Изрично попитах за този прословут един милиард, който Владимир Малинов обеща месец юни миналата година на „Мини Марица-изток“. Там изнемогват хората – те със собствени средства покриват разходите за поддръжка на системите и на машините. Кога ще помогнете на мариците? Един милиард сте обещали! Една стотинка, казва директорът, не сте им превели, а Вие тук ни занимавате с глупости. Много Ви моля, престанете с този лобизъм, защото ние получихме информация по отношение на това, което се гласите да правите, и ще го изнесем пред медиите това нещо! Предлагам този законопроект да бъде оттеглен от управляващото мнозинство, за да се случи нещо полезно – ще затворят фирмите, които произвеждат биодизел. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#43 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Манов. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Други изказвания, колеги? Заповядайте, госпожо Катинчарова.

#44 · speech

Красимира Нинова-Катинчарова

ВЕЛИЧИЕ

Госпожо Председател, колеги народни представители! ВЕЛИЧИЕ няма да подкрепи този законопроект за изменение. Освен че той е непрозрачен, въвежда намеса в разпределението на средства, които обслужват партийно-корпоративни интереси. Няма да влизам в подробности, а ще се изкажа подробно на второ четене, за което не се съмнявам, че ще последва бързо. Искам да кажа: за каква декарбонизация говорим? Кой и кога направи анализ доколко сме се декарбонизирали и дали изпълняваме изискванията към това? Кой и кога повдигна въпроса и разкри скритите цели и бизнес игри за търговията с въглеродни квоти, тяхната нарастваща цена и дори планираните им вече високи нива, които оскъпяват всичко в енергетиката в България, планирани от Европейската комисия? Кой и кога направи анализи за това доколко е изгодно това сляпо следване на плановете, дирижирани включително отвън, по превръщането на българската енергетика в частна, подчинена на външни геополитически интереси? Ние нямаме суверенна енергийна политика, която стратегически да гарантира функционирането на българската държава за поне 50 или 100 години напред! Това имам да Ви кажа. И другото, което са дребнотемията, с които ни заливат включително и днес, целят единствено едно нещо – да се отклони вниманието от бомбата, която цъка и ще гръмне всеки момент – че ние нямаме бюджет! Имаме дефицит, който е двойно по-голям от този, с който излъгахме Европейската комисия, че сме готови да влезем в еврозоната, и че има дефицит на милиарди, за който всички се чудят какво финансово салто мортале да направят, за да го скрият, да го прекарат оттук и оттам. Пак ще дърпат данъци, ще минава през банки и всички тези финансови финтове целят да отложат една предизвестена смърт. Вместо това вниманието се отклонява от политическите клоуни, които го играят опозиция. На това фиаско наближава краят му, идват игрите на глада. Бъдете готови, предупредени сте! България никога не е имала по-вредно Народно събрание и по-престъпно управление от това! Партия „Мафия“, обратното броене започна! (Шум и реплики.)

#46 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Че нищо не разбира от енергетика тази дама, знаем. Осем месеца тероризираше Краси Манов, за да го пита кое какво е в енергетиката. Накрая му забраних безплатни съвети да ѝ дава. Моята реплика е: кога Вашият син Румен Катинчаров ще върне парите на Виктория Досева – 101 хил. лв.? Искам да ми кажете кога Вашият син ще върне парите на измаменото момиче, защото Вие в семейството си може да мамите хора, а тук да обяснявате как ще оправяте енергетиката, ама вече няма балъци да Ви вярват. Искам оттук да заявите: моят син ще върне парите на излъганото момиче, които му е превела по банков път на еди-коя си дата. Защото това момиче иска да се самоубива заради Вашия син, който не работел, нямал трудов договор, а ходи да тегли и кара момичето да намира приятелки по заведенията, за да теглят кредити от две банки и да финансират неговите нереализирани бизнеси. И Вие обяснете от тази трибуна в декларацията си пред КПК какви насрещни заеми имате Вие с Вашия съпруг и Вашия син и защо съвпадат по размер с откраднатите от момичето пари. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#47 · speech

Председател Рая Назарян

Има ли други реплики към изказването госпожа Катинчарова? Не виждам. Дуплика желаете ли? Не желаете. (Шум и реплики.) Колеги, има ли други изказвания по Законопроекта? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Господин Министър, заповядайте.

#48 · speech

Министър Жечо Станков

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Изслушах много внимателно дебата, в който бяха направени различни интерпретации. Истината е, че тук днес с Ваша помощ – или поне тези, които разбирате какво ще създадем, ще стартираме една нова възможност за всички български граждани, а именно създаване на фонд за декарбонизация, който ще даде възможност да се насочат директно средства към българските граждани за мерки за енергийна ефективност, за мерки за възобновяема енергия. Казано по друг начин, това са средства, които ще стигнат до всяко едно домакинство и ще можем да удължим програмата, която беше, че всяка една къща на покрива си ще има соларен панел и батерия и ще покрива почти 100% от своите разходи. Вече сме изградили близо 1500 такива проекта. Разходът, свалянето на сметките на домакинствата е в рамките на десетки пъти – сметки от 176 лв. вече са в рамките на от 27 до 37 лв. Оттук нататък обаче този фонд ще реши един друг много важен проблем. Знаете, че държавата е подхождала винаги много отговорно спрямо българските граждани и в тази връзка още по време на второто правителство на премиера Борисов бе създадена специална програма за саниране на многофамилните жилищни сгради. Това обаче постави в, така, по-неглижирана позиция всички живеещи в еднофамилни жилищни сгради. Този фонд е основният инструмент, с който държавата ще може да насочи средства именно за саниране и на еднофамилните жилищни сгради. И тук на въпроса откъде ще дойдат средствата, ще Ви разкажа директно, за да знаете за какво става въпрос. Когато бях заместник-министър, стартирахме специална програма за подмяна на уличното осветление в българските общини. Когато видяхме, че там има огромен потенциал, когато бяха предоставени допълнителни средства по Плана за възстановяване и устойчивост, предвидихме още стотици общини да могат да кандидатстват. Обаче, за да бъде правилен подходът, понеже икономиите са изключително големи, след като бъде подменено уличното осветление, задължихме всяка една община, която е спечелила средства по тази програма, в продължение на пет години да възстановява по 10% за всяка година в нарочен фонд и още тогава го бяхме кръстили Фонд за декарбонизация. Така че сега затваряме един кръг, който сме стартирали още преди 6 – 7 години като идея, с който средствата стигнаха до българските общини, които вече имат подменено улично осветление. Спестяват се средства и могат да възстановят част от средствата в този фонд, за да може пък тези средства отново да бъдат използвани и да бъдат насочени към българските граждани. И тук е ролята на Министерството на енергетиката впоследствие бързо да продължи да разработва мерки, за да продължи поставянето на слънчеви панели на покривите на еднофамилните сгради, за да продължи мярката, която да даде шанс българските еднофамилни сгради да бъдат санирани – без значение дали се нуждаят само от дограма, само от изолация, или от други мерки по сградата. Това ще се случва по лесен начин и с намалена административна тежест, до която хората максимално бързо могат да имат достъп. Така че това е хубавото нещо, което днес ще си проличи кой иска да го подкрепи, кой мисли за хората и кой не иска да го подкрепи. Що се отнася до частта, свързана с горивата, тук искам да благодаря на господин Тодоров, че той изказа всички хипотези, включително и най-важната, че през летния период заради затваряне на една огромна унгарска рафинерия за биогорива се предизвика ненужен смут на пазара, което доведе до това, че нямаше достатъчно биокомпоненти – биоетанол, за смесване в бензина. С общи усилия на държавата, на Европейската комисия и на съседните държави успяхме да преодолеем процеса и българските граждани да не забележат, че има недостиг на бензин на пазара, въпреки че имаше на места в страната няколко бензиностанции, които за определен срок от време останаха с празни резервоари. За да не се стига никога повече до този момент, българската държава и Министерският съвет трябва да имат инструмент, с който при нужда веднага да могат да насочват горива без необходимата биокомпонента за ограничен период от време, без това да влияе на производителите на биокомпоненти и биогорива, защото те са важна част от веригата на доставки и ние трябва също да се грижим за тях. Но тук най-важното е, че в извънредни ситуации Министерският съвет ще може със специално решение да дава възможност, за да подсигури доставките на горива в цялата страна. Благодаря Ви.

#49 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Министър. Колеги, поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност, № 51-554-01-204, внесен от Павела Митова, Драгомир Стойнев, Делян Добрев и Станислав Анастасов на 30 октомври 2025 г. Моля, режим на гласуване.

#51 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Манов, закрих разискванията, преди да вземе думата министърът. (Шум и реплики.) В момента сме в режим на гласуване, след това. Гласували 178 народни представители: за 114, против с 16, въздържали се 48. Предложението е прието. Поискано е прегласуване. Гласували 182 народни представители: за 114, против 19, въздържали се 49. Законопроектът е приет на първо гласуване. С това изчерпахме точка първа. Преминаваме към: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ. От Комисията по икономическа политика и иновации – заповядайте да представите доклада. Имате думата, господин Кънев.

#52 · speech

Докладчик Петър Кънев

Колеги, за допуск в залата – на основание чл. 43, ал. 2 от нашия правилник от Министерството на икономиката и индустрията Дончо Барбалов – заместник-министър на икономиката и индустрията, и от Комисията за защита на потребителите Александър Колячев – временно изпълняващ длъжността председател.

#53 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Кънев. Колеги, подлагам на гласуване процедурата за достъп на посочените лица. Гласували 166 народни представители: за 114, против 44, въздържали се 8. Предложението е прието. Моля квесторите до осигурят достъп.

#54 · speech

Докладчик Петър Кънев

„ДОКЛАД относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, № 51-502-01-42, внесен от Министерския съвет на 20 август 2025 г. На свое редовно заседание, проведено на 22 октомври 2025 г., Комисията по икономическа политика и иновации разгледа и проведе публично обсъждане по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите. Със Законопроекта, представен от министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, се въвеждат мерки по прилагането на Регламент ЕС 2023/988 на Европейския парламент и на Съвета от 10 май 2023 г. относно общата безопасност на продуктите, за изменение на Регламент ЕС 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета и на Директива ЕС 2020/1828 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 87/357/ЕИО на Съвета и се цели постигане на пълно съответствие на националната правна рамка с изискванията на Директива ЕС 2020/1828 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2020 г. относно представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите и за отмяна на Директива 2009/22/ЕО. Регламент ЕС 2023/988 установява общи правила за безопасност на продуктите, рисковете за безопасност на потребителите, включително и тези, свързани с новите технологии. Със Законопроекта се определят органите за надзор на пазара – Комисията за защита на потребителите и контролните органи, определени с Регламент ЕС 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти ЕО № 765/2008 и ЕС № 305/2011. Комисията за защита на потребителите се посочва като единно национално звено за контакт на Република България в европейската система за бързо предупреждение за обмен на информация за предприетите коригиращи мерки за опасни продукти. Установяват се задължителни изисквания за изземване на опасни продукти и за предоставяне на информация на потребителите в тези случаи. Предоставят се правни средства за защита на потребителите в случаи на изземване на опасни продукти – ремонт, замяна, намаляване на цената, прекратяване на договора или възстановяване на платените средства. Осигурява се ефективен процесуален механизъм за предявяване на представителни искове за установяване, преустановяване или забрана на практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите. Регламентират се средствата за правна защита при неизпълнение на законово или договорно задължение. Действащото национално законодателство съдържа уредба за колективни искове за защита на потребителите, но националният механизъм за колективна защита не съответства на механизма, предвиден в Директива ЕС 2020/1828. В тази връзка се създава специална уредба за представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите, като материалните разпоредби на директивата са въведени в Глава девета, Раздел IV – „Средства за колективна защита. Квалифицирани организации за предявяване на представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите“ от Закона за защита на потребителите, а процесуалният ред за предявяване на представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите е уреден в създадената нова Глава 33а – „Производство по представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите“, на Гражданския процесуален кодекс. Със Законопроекта се предвижда: - разширяване на материалния обхват на представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите; - разширяване на кръга на квалифицираните организации, имащи право да предявяват представителни искове за средства за правна защита; - въвеждане на единни критерии за признаване на квалифицираните организации за предявяване на национални и трансгранични представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите; - възможност съдилищата да извършват контрол за конфликт на интереси при предявяване на представителни искове за средства за правна защита; - спиране на давностните срокове за предявяване на представителен и индивидуален иск за средства за правна защита – сроковете по тези искове ще спират да текат, докато трае съдебният процес по представителен иск за установяване, преустановяване или забрана на практика в нарушение на колективните интереси на потребителите, освен за изключените лица; - регламентиране на действието на съдебните решения по представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите – влязло в сила съдебно решение, с което се установява нарушение на колективните интереси на потребителите ще бъде задължително за всички съдилища и учреждения в Република България по индивидуални и представителни искове за средства за правна защита. Законопроектът отговаря на изискванията на Закона за нормативните актове, указа за неговото прилагане и на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Писмени становища в подкрепа на Законопроекта по принцип и с конкретни предложения за изменение са постъпили от Българската национална асоциация „Активни потребители“, Сдружението за модерна търговия, Конфедерацията на труда „Подкрепа“, Българската стопанска камара, Федерацията на потребителите в България, БТПП, Сдружението за правна помощ на потребителите, Алианса на технологичната индустрия, Асоциацията за отговорно небанково кредитиране и Съвета за развитие на гражданското общество. В хода на дискусията Александър Колячев – изпълнителен директор на Комисията за защита на потребителите, също подкрепи Законопроекта, като отбеляза, че с него ще се постигне ефективна потребителска защита. След представяне и обсъждане на Законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „за“ – 11: от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – 5, от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ – 1, от парламентарната група на ИТН – 1, от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ – 1, от парламентарната група на ПП-ДБ – 2, и от парламентарната група на АПС – 1; без „против“; „въздържал се“ – 3 народни представители: от парламентарната група на ПП МЕЧ – 1, от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – 1, и от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – 1. Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и иновации предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, № 51-502-01-42, внесен от Министерския съвет на 20 август 2025 г.“ Това беше, благодаря.

#56 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС искам половин час почивка, с цел да проведем заседание на Комисията по бюджет и финанси – извънредно, на което да разгледаме забрана за износа, най-просто казано, на дизел и авиационно гориво, което го правим с превантивна цел. Повече мотиви ще дам на колегите в Бюджетната комисия и разбира се, в дебата, който ще последва в пленарната зала. Вносители на това предложение сме групата на ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП и групата на „Ново начало“. Благодаря.

#57 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви господин Добрев. Тридесет минути почивка по искане на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. (След почивката.)

#58 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги, възобновяваме заседанието, след като приключи заседанието на Комисията по бюджет и финанси. (Народният представител Станислав Анастасов иска думата за процедура.) Заповядайте за процедура, господин Анастасов.

#59 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Моля да бъде свикан Председателски съвет и да дадете почивка, за да може да отразим някои настоящи събития. Благодаря.

#61 · speech

Председател Рая Назарян

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. На основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след проведен Председателски съвет предлагам в дневния ред на днешното пленарно заседание да се включат следните две допълнителни точки – ще подложа поотделно всяка една: На първо място подлагам на гласуване Проекта на решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави – членки на Европейския съюз. Вносители са Делян Добрев, Атанас Атанасов, Станислав Анастасов и Павела Митова – като точка трета за днес, 31 октомври 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 177 народни представители: за 134, против няма, въздържали се 43. Предложението за точка трета за днес е прието. И следващото предложение като точка четвърта за днес – Изслушване на министъра на енергетиката, министъра на финансите, министъра икономиката и индустрията и изпълняващия функциите председател на ДАНС Деньо Денев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с рисковете, свързани с наложените санкции от САЩ на „Лукойл“, с плана на правителството за справяне с потенциален недостиг на горива и със състоянието на 90-дневните запаси на горива. Вносители – Ивайло Мирчев и група народни представители, 31 октомври 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 182 народни представители: за 66, против 17, въздържали се 99. Предложението не е прието. Колеги, продължаваме с точка втора от днешния дневен ред. (Народният представител Красен Кръстев иска думата за процедура.) Процедура – господин Кръстев, заповядайте.

#62 · speech

Красен Кръстев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! На основание чл. 79, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание правя предложение срокът между първо и второ четене на приетия преди малко Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност да се съкрати на три дни. Благодаря.

#63 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Кръстев за съкращаване на срока на три дни. Моля, режим на гласуване. Гласували 186 народни представители: за 115, против 53, въздържали се 18. Предложението е прието. Продължаваме с разглеждането на първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите. За становище на вносителя дали заместник-министърът господин Дончо Барбалов е тук? Имате думата, господин Заместник-министър, за становище на вносителя.

#64 · speech

Заместник-Министър Дончо Барбалов

Госпожо Председател, уважаеми народни представители! На Вашето внимание – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите. Така предложените на Вашето внимание текстове въвеждат изискванията на Директива 2020/1828 относно представителните искове за защита на колективните интереси на потребителите. Въпросната директива трябваше да бъде въведена в нашето законодателство до края на 2022 г. За съжаление, сме закъснели и в момента има стартирана наказателна процедура срещу страната. Другият европейски нормативен документ, който се въвежда с така предложените законодателни промени, касае прилагането на Регламент (ЕС) 2023/988 относно общата безопасност на продуктите. При този регламент се дават допълнителни права на Комисията за защита на потребителите с цел по-добра защита на интересите на потребителите и спиране от продажба на стоки, които съответно не отговарят на нормативните изисквания. Благодаря Ви, това е съвсем накратко.

#65 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Заместник-министър. Колеги, откривам разискванията по Законопроекта. Имате думата за изказвания. Господин Шопов, заповядайте.

#66 · speech

Климент Шопов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. От ВЪЗРАЖДАНЕ няма да подкрепим предложения от Министерския съвет законопроект, първо, защото считаме, че не е достатъчно добре написан откъм правна техника, но и защото не се изпълнява целта на Закона, а тя е именно защита на потребителите. В Указ № 883 от 1974 г. за прилагане на Закона за нормативните актове в чл. 32 ясно пише, че разпоредбите, които посочват нормативни актове на Европейския съюз, се пишат структурно в Допълнителните разпоредби. Такова нещо няма в този закон. Цитирам: „Чл. 71. (1) Производителите изпълняват задълженията по чл. 9 от Регламент (ЕС) 2023/988.“ Цитирам пак: „Чл. 72. (1) Вносителите предоставят информацията по чл. 11, § 4 и § 6 от Регламент (ЕС) 2023/988 на български език.“ Навсякъде се цитират регламенти и директиви, като се насочва към тяхното съдържание. Даже не се прави опит текстовете на нормативните актове на Европейския съюз да бъдат преписани. Съжалявам много, но това е изключително мързелив опит от страна на Министерството на икономиката да напише Законопроект. В крайна сметка не разбирам защо Законопроектът е необходим предвид, че регламентите са директно приложими в България. Пак казвам, според Указ № 883 от 1974 г. в разпоредбите се посочват нормативните актове на ЕС и се пишат структурно там. По отношение на духа на Законопроекта. Основният правен инструмент, с който потребителите могат да защитят своите интереси, е колективният иск. Той би трябвало да действа не само като механизъм за защита на обществения интерес, но и да има превантивна функция. В държави като САЩ, където този инструмент е добре развит и действа от десетилетия, колективните искове реално защитават потребителите и обществото. Те карат търговците внимателно да обмислят своите действия, преди да предложат определени продукти и услуги на пазара. За съжаление, в България не е така. Предложеният законопроект не подобрява положението на българския потребител. Напротив, той въвежда ненужни процедури и изисквания, които създават допълнителни пречки пред потребителите и техните представителни организации при воденето на ефективни производства за защита на колективните интереси. Остава неясен и въпросът с финансирането на потребителските сдружения. От една страна, Законопроектът правилно предвижда, че те не могат да получават средства от търговци, които имат интерес от воденето на колективни искове срещу свои конкуренти. Но от друга страна, ако съдът не им присъжда адекватни възнаграждения за положения труд, защото Законът не го позволява, то как ще се финансират единствено от потребители? Кои са третите лица, които ще дават средства на тези организации? Очаква ли се те да организират дарителски кампании, за да осъществят общественополезната си дейност? Създава се впечатлението, че целта е инициативата за водене на колективни искове да бъде прехвърлена към Комисията за защита на потребителите вместо към независимите граждански сдружения. Това обаче крие реален риск от корупция, тъй като КЗП може да избира срещу кои лица да завежда искове, нещо, което вече сме виждали, когато правиха проверките на офиси за бързи кредити. Точно затова е необходимо да има независими потребителски организации, които да водят дела, ръководени единствено от правния интерес, шансовете за успех и адекватното възнаграждение за положените усилия, а не от политическо или административно влияние. В последните години обаче управляващите не желаят да съществуват силни граждански структури, а предпочитат да се хвалят с акции на КЗП, която е под техен контрол. В действителност тези действия често остават само на думи, докато нелоялните търговски практики и неравноправните клаузи продължават да съществуват – от офисите за бързи кредити, където договорите, които се предлагат, изобилстват с неравноправни клаузи, до мобилните оператори, които начисляват скрити и ненужни такси. Проблемът е дълбок. От една страна, Законът позволява на гражданите да се защитават чрез потребителски сдружения, но не им дава право на самостоятелна инициатива, както е например в САЩ. От друга страна, правното положение и възможностите за действие на тези сдружения не са достатъчно добре уредени, за да могат реално да защитават потребителите. Практиката през последните 20 години го доказва. По делата за обезщетение на колективни вреди по чл. 188 всички 22 дела са загубени от сдруженията, защото не са могли да докажат вредата върху колективния интерес въпреки очевидни нарушения от страна на търговците. По делата за обезщетение на конкретни вреди по чл. 189 има едва няколко решения с възстановени суми от 100 до 200 лв. при над 100 дела за последните 15 години. По делата за преустановяване на увреждащи практики има много спечелени искове, но последиците за търговците са минимални, тъй като те заплащат единствено разноските по делото. Остава неразрешен и въпросът с малките по стойност, но масови нарушения, които засягат хиляди потребители, но не оправдават индивидуално участие поради нисък материален интерес. Вместо да се въведе механизъм на неучастие, който би бил по-ефективен, Законопроектът запазва неработещия модел на участие по избор. Може да се каже още много, но същественото е ясно – действащият закон не осигурява реална защита на потребителите, а предложеният законопроект не предлага никакво подобрение. Няма да подкрепим Законопроекта. Благодаря.

#67 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Шопов. Има ли реплики към изказването? (Реплика: „Няма.“) Не виждам. Господин Гаджев, за процедура – заповядайте.

#68 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители, правя процедура за удължаване на законодателната част на днешното заседание до изчерпване на току-що включената точка трета от дневния ред – Проекта на решение.

#69 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Гаджев. Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване процедурното предложение за удължаване на работното време с изчерпване на включената нова точка трета за днес. Гласували 168 народни представители: за 126, против 2, въздържали се 40. Предложението е прието. Продължаваме с разискванията. Други изказвания, колеги? Не виждам. Закривам разискванията. Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, № 51-502-01-42, внесен от Министерския съвет на 20 август 2025 г. Гласували 170 народни представители: за 124, против 2, въздържали се 45. Законопроектът е приет на първо гласуване. Преминаваме към точка трета от днешния дневен ред:

#70 · speech

Проект На Решение За Въвеждане На Временна Мярка За Ограничаване На Износа И Вътреобщностните Доставки На Нефтопродукти До Други Държави – Членки На Европейския Съюз. Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Процедура.

#72 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Тъй като в петък следобед се вкарва по спешност тази точка, тъй като няколко дни слушаме, че България има запаси за три месеца от горива, а в момента имаме усещането, че това не е така, процедурата ми е за включване на камерите на Българската национална телевизия и микрофоните на Българското национално радио за тази точка от дневния ред. Благодаря.

#73 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Проданов. Колеги, подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Проданов, а именно за включване на камерите на Българската национална телевизия и за радиоизлъчване по Българското национално радио. Гласували 174 народни представители: за 55, против 69, въздържали се 50. Предложението не е прието. От Комисията по бюджет и финанси – заповядайте, господин Добрев, да представите доклада и Проекта на решение да изчетете накрая. Благодаря Ви.

#74 · speech

Докладчик Делян Добрев

И двете ще изчета, госпожо Председател. Уважаеми колеги, „ДОКЛАД относно Проект на решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави – членки на Европейския съюз, № 51-554-02-278, внесен от Делян Добрев, Атанас Атанасов, Станислав Анастасов и Павела Митова на 31 октомври 2025 г. На извънредно заседание, проведено на 31 октомври 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения проект на решение. Решението беше представено от господин Добрев, който посочи, че през последните месеци международните енергийни пазари се характеризират с висока нестабилност, предизвикана от военните действия на Руската федерация в Украйна и влиянието на наложените от САЩ санкции срещу руските енергийни компании. В тази ситуация Република България трябва да предприеме временни мерки за защита на обществения интерес и гарантиране на енергийната сигурност на страната. Настоящият проект на решение има за цел да въведе временна мярка за ограничаване на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави членки на Европейския съюз, попадащи в обхвата на конкретни кодове по Комбинираната номенклатура – Приложение I от Регламент № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа, с оглед нормалното снабдяване на вътрешния пазар с горива. Проектът предвижда изключения при прилагането на мярката с оглед общата политика за сигурност и отбрана на Съюза и зачитане на произтичащите от Северноатлантическия договор задължения на държавите членки и обезпечаване на необходимите количества горива за транспортиране на стоки и пътници с въздушен и морски транспорт. Делегирани са и правомощия на директора на Агенция „Митници“ да може да разрешава конкретен износ/вътреобщностна доставка на нефтопродукти, в случаите, свързани с обществен интерес; изпълнение на международен договор, по който страна е Република България; при необходимост от предотвратяване на значителни вреди за български икономически оператор или за поддържане непрекъснатостта на производствен процес; при хуманитарна помощ, операции по гражданска защита, международни ангажименти на Република България. Мярката е мотивирана от необходимостта за гарантиране на енергийната сигурност на страната и стабилността на вътрешния пазар на горива и от наложените санкции от САЩ срещу руски енергийни компании, включително свързани с групата „Лукойл“. С оглед на тези обстоятелства и в контекста на намалена предсказуемост на доставките временната забрана за износ и вътреобщностни доставки се налага като пропорционална и наложителна мярка за защита на обществения интерес. С приемането на решението от Народното събрание се цели осигуряване на енергийна и икономическа сигурност на страната в условията на нестабилна международна среда. Очаква се повишаване на сигурността на веригата за доставки на горива за потребление на територията на страната и ограничаване на възможностите за възникване на дефицити, застрашаващи националната сигурност. Въз основа на проведеното обсъждане и гласуване Комисията по бюджет и финанси с 16 гласа „за“, без „против“ и 5 „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме следния проект на решение с приетите в хода на обсъждането редакционни поправки: „Проект! РЕШЕНИЕ за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави – членки на Европейския съюз Народното събрание на основание чл. 86 от Конституцията на Република България и чл. 36 от Договора за функционирането на Европейския съюз и чл. 10 от Регламент на Европейския съюз 2015/479 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 г. относно общите правила за износ

#75 · speech

Реши

1. Забранява износа и вътреобщностните доставки до държави – членки на Европейския съюз, на нефтопродукти с код по КН 2710 19 11, 2710 19 15, 2710 19 21, 2710 19 25, 2710 19 29, 2710 19 31, 2710 19 35, 2710 19 42, 2710 19 44, 2710 19 46, 2710 19 47, 2710 19 48, 2710 19 51, 2710 19 55, 2710 19 62, 2710 19 66, 2710 19 67, 2710 20 11, 2710 20 16, 2710 20 19, 2710 20 32 и 2710 20 38. 2. Забраната не се прилага при: а) зареждане и презареждане на местни и чуждестранни плавателни и въздухоплавателни средства; б) вътреобщностни доставки до държави – членки на Европейския съюз: - за въоръжените сили на всяка друга държава, която е страна по Организацията на Северноатлантическия договор, за ползване от тези въоръжени сили, за нуждите на цивилния персонал, който ги придружава, или за снабдяване на техните трапезарии или столови; - за въоръжените сили на всяка държава членка, различна от държавата членка, в която се дължи акцизът, за ползване от тези сили, за нуждите на цивилния персонал, който ги придружава, или за снабдяването на техните трапезарии или столови, когато тези сили взимат участие в отбранителни дейности, имащи за цел изпълнение на дейност на Съюза в рамките на общата политика за сигурност и отбрана. 3. Възлага на директора на Агенция „Митници“ да осъществява контрол по забраната за износ по т. 1 и на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите да осъществява контрол по забраната за вътреобщностните доставки по т. 1. 4. По изключение директорът на Агенция „Митници“ може да разреши конкретен износ/вътреобщностна доставка на изброените в т. 1 нефтопродукти, когато износът или вътреобщностната доставка са: а) в изпълнение на международен договор, по който страна е Република България; б) необходими за предотвратяване на значителни вреди за български икономически оператор или за поддържане непрекъснатостта на производствен процес; в) свързани с хуманитарна помощ, операции по гражданска защита или международни ангажименти на Република България; г) при обоснована необходимост, свързана с обществен интерес. 5. В същия ден от издаването на разрешение по т. 4 директорът на Агенция „Митници“ чрез министъра на финансите уведомява Народното събрание. Разрешението по т. 4 влиза в сила в 7-дневен срок от уведомлението по изречение първо. 6. Народното събрание може по всяко време да измени или отмени издаденото разрешение по т. 4 с цел защита на държавната и обществената сигурност. 7. Решението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ И ако ми позволите, госпожо Председател, да направя едно редакционно предложение – в т. 6 думите „по всяко време“ да се заменят със „срока по т. 5, изречение второ“.

#76 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Добрев. Записах си – в т. 6 думите „по всяко време“ да се заменят със „срока по т. 5, изречение второ“.

#79 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаема госпожо Председател, с оглед на предстоящите дебати по настоящата точка и парламентарния контрол, който е предвиден след това, искам да направя процедурно предложение, а именно парламентарният контрол, предвиден за днес, да отпадне от програмата, тъй като времето ще напредне, но с оглед на това народните представители да бъдат подготвени, че следващия петък ще направим предложение парламентарният контрол да бъде увеличен над стандартните три часа, за да може да бъде компенсирано това, което няма да бъде разгледано като зададени въпроси днес към министрите, да може да бъде направено следващия петък при тогавашния парламентарен контрол. Така че с оглед на това правя процедура днешният парламентарен контрол да отпадне от програмата на пленарната зала.

#80 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Петров, за разумното процедурно предложение. Колеги, подлагам го на гласуване, а именно парламентарният контрол да отпадне от днешната програма, но следващата седмица в петък да компенсираме, като удължим времето. Моля, режим на гласуване. Гласували 152 народни представители: за 132, против 7, въздържали се 13. Предложението е прието. Колеги, откривам разискванията по така представения проект на решение. Имате думата за изказвания. Господин Анастасов, заповядайте.

#81 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, за да бъде още по-ясно решението, предлагам да се създаде нова т. 8 в края на решението. Не, нова т. 7, извинявайте, като т. 7 ще стане т. 8, а именно „Народното събрание възлага на председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ в срок до 7 ноември 2025 г., тоест в едноседмичен срок, да извърши проверка на съхраняваните по Закона за запасите от нефт и нефтопродукти количества.“ Сега ще Ви ги предоставя и писмено.

#82 · speech

Председател Рая Назарян

Да. Реплики има ли към изказването господин Анастасов? Заповядайте, господин Димитров, за реплика.

#83 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа, редакционна добавка към предложението на колегата Анастасов: накрая да се добави „и да обяви резултатите от проверката пред Народното събрание“.

#84 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Ако може, и Вашето предложение писмено да ми го дадете, за да мога, като го подлагам на гласуване, да е ясно какво гласуват народните представители. Други реплики има ли към изказването на господин Анастасов? Добре, заповядайте за дуплика, господин Анастасов. Желаете ли? Не желаете. Следващо изказване – господин Богданов, имате думата.

#85 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ставаме свидетели на една извънредна паническа реакция в момента на нещо, което ние говорим не отсега, говорим от последните месеци, че е много вероятно на фона на това, което се случва в световен мащаб, ние да сме днес в една ситуация, в която държавата ни трябва да реагира, за да си защити националната сигурност и националния интерес. На първо място, разбира се, ние трябва да сме държавници в тази зала, а не хора, обвиняващи се един друг: защо не направихте това, защо не направихте онова, защото в момента на масата е един от най-значителните индустриални активи на България. И не, не е само рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“, а и съпътстващата инфраструктура. След наложените санкции явно се стига до ситуация, в която тези активи са подложени на риск. Дали рискът е от това да бъде намерен адекватен купувач, дали рискът е към това тези активи да спрат да функционират поради обективната невъзможност да се осигурят суровини, да се осигури финансиране – това са въпроси, решаването на които обаче ще отнеме време. Но държавата ни трябваше да е готова към днешна дата да реагира. В момента има една паническа реакция, за да се ограничи износът на горива от България, базирайки се и на разпоредба, която формално обявява вид извънредно положение в страната. Да, не е момент да всяваме паника. Да, трябва да се реагира. Но какъв Ви е планът, управляващи? Два пъти тази седмица ние искаме тук, от тази трибуна, да чуем министър-председателя, ресорните министри – министъра на икономиката, изпълняващия функциите председател на ДАНС: какъв е планът за действие на България тогава, когато виждаме, че в световен мащаб всички действат експресно, за да си защитят националната сигурност? Чувах тук коментари по коридорите: ама ние чакаме американците да кажат или британското правителство, или едни, или други партньори. Как ще защитим ние нашия си национален интерес тук, е въпросът. И това, което аз ще направя като предложение в момента, е да се даде 30-минутна почивка, да се извика тук министър-председателят (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), да се извикат тук министърът на икономиката и индустрията и председателят на ДАНС. Ако е необходимо, да се закрие заседанието и да ни се представи цялата картина в момента какво прави правителството, за да гарантираме, че ще има горива на българския пазар, че ще работи рафинерията „Лукойл“, че няма да се стигне до извънредна ситуация, в която да се спрат полетите, защото нямаме авиационно гориво. И всичко това са въпроси, на които ние нямаме отговор в последните две седмици. Само тази седмица два пъти беше отказано изслушване на Министерския съвет тук, в Народното събрание. И сега искате в последния момент, в петък, на крак взето едно решение, което може би е правилно, да, може би и да се налага вече да се ограничи износът, защото нищо друго не е направено. Но ние като народни представители в момента нямаме абсолютно никаква информация какво прави правителството реално, за да разреши този проблем. Затова ние предлагаме 30-минутна почивка и да бъдат извикани тук министърът на икономиката, министър-председателят и председателят на ДАНС, за да отговорят на въпроси на народните представители и да разберем каква е реалната ситуация днес и сега, преди да се гласува това решение. Благодаря Ви.

#86 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Богданов. Във връзка с Вашето искане Народното събрание преди малко се произнесе с решение, тъй като Вие реално преповтаряте искането за изслушване на изслушани лица със същия предмет и вече имаме взето решение по тази тема. Ако желаете почивка от името на парламентарна група, това е друго. Реплики има ли към изказването на господин Богданов? Няма. Други изказвания, колеги? Господин Цончо Ганев, заповядайте.

#87 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Управляващата ни, щях да кажа шайка, клика на Пеевски и на Борисов дава ли си сметка какво предизвикахте днес? Реално най-после стана ясно, че вкарвате и по-точно вече е вкарана България в криза с горивата. Това, което вкарвате в момента като решение, просто слага гумения печат на всичко това, което има в страната. Нека да кажем, че това, което се говори из коридорите, а и не само, реалните запаси на страната от горива са 7% за седем дни. Не 7%, а за седем дни. По закон трябва да имате и да поддържате поне за три месеца. Нямате ги тези запаси. Сега големите въпроси са: защо криете и защо не искате да дойде ДАНС и да каже кой седи и кои фирми изнасят? Защо тази рафинерия извън „Лукойл“, другата рафинерия, за която също е обществена тайна, че е близка до фирми, свързани с единия от шефовете в „ДПС – Ново начало“, не поддържа дадените ѝ запаси от държавния резерв? Периодично са констатирани тези нарушения на Закона – някакви мижави актове и оттам нататък запаси няма. Защо, скъпи на българския народ евролиберали, продължавате години наред да не правите това, което Ви казахме още в 2021 г. – че не е нормално държава като България да държи запасите си от държавния резерв на горива над половината в други държави. И отказвате бюджет след бюджет да започне финансирането и изграждането на инфраструктура, в която тези запаси да са на нашата територия и да са постоянно налични. Всичкото това нещо заедно, вкарано в 12 ч. днес, в петък, спешно решение, в което да забраните износа на дизел и на гориво за самолети, говори само едно: панически се опитвате да предотвратите това, което предстои да стане. Защото миналата седмица в сряда дадохме пресконференция и призовахме изпълнителната власт в лицето на Министерския съвет да вземе същото решение, което взе правителството в Германия, а именно да поиска изключение от санкциите, наложени от САЩ спрямо „Роснефт“. Защото „Роснефт“ в Германия е пряко зависима от това, което е зависимо като дружество, опериращо рафинерията в страната ни. Отказвате това да го направите и не го направихте. Сега сте изправени пред два варианта, няма трети: или има сделка за купуването на рафинерията, или след 20-и изпадаме в състояние, в което за седем дни ще осигурите горива, или сега с тези мерки от днес ще има за няколко дни повече, оттам нататък и Вие не знаете какво ще правите и цената ще е нещо малко, или просто си подавате оставката още в понеделник, не, още в събота. Сега, лъжата, която разпространявате абсолютно всички Вие от управляващите заедно с ПП и ДБ години наред, е как по най-бързия начин ще продадете, ще влезете, ще национализирате, включително с предложения на ПП-ДБ преди години, рафинерията. Реалността е съвсем различна. Реалността е, че рафинерията е собственост на швейцарска компания, която швейцарска компания е собственост на компания, регистрирана в Австрия – „Лукойл Интернешънъл“. Реално преговорите за сделката в момента не се водят за закупуването на „Лукойл“, водят се за закупуването на „Лукойл Интернешънъл“. И всички тези промени – ДАНС да съгласувала, да одобрявала, че Пеевски в лицето на министър-председателя, който си избра – Желязков, да одобрява сделки, това е лъжа, измама и вратички за крадене. Нищо не зависи от Вас, евролиберали, абсолютно нищо! И никой в Европа не Ви има за нищо. Вие сте изпълнители на чужди решения. Те ще решат дали „Лукойл Интернешънъл“, регистрирана в Австрия, ще стане собственост на, както видяхте вчера, компания, част от бизнес, свързан с Русия. Тогава доволни ли сте, като сменят собствеността? Доволни ли ще са съпредседателите на ПП-ДБ, Пеевски, Борисов? Доволни ли ще сте тогава, като имате смяната на тази собственост? До 20-и как точно ще стане тази собственост друга и ще продължи да работи рафинерията? Дори и да не я спрат сделката в Австрия или Европейската комисия, чисто нормативно наистина трябва да е много форсмажорно прехвърлянето на собствеността, за да не попадне под санкциите на САЩ. И Вие това много добре го знаете. И тук е големият страх, защото 20 ноември наближава. Защото тогава рафинерията в Бургас ще затвори, защото никой няма да има право да купува от нея и да търгува с нея. Но ще затвори и рафинерията на „Лукойл“ в Румъния. Откъде точно ще купувате горива? Откъде?! Турция, която си осигурява собствените нужди и от която всички ще се запътят за там да купуват горива. Гърция, която прави абсолютно същото, включително и тя е частично вносител. Румъния, която няма да може да си осигурява собствения пазар. Сърбия, която в момента вече е изпаднала в криза с горивата, или Македония, която купува само и единствено от нас. И е разбираемо – Македония е втората българска държава. Реално това, което в момента Вие ни вкарахте за години наред, години наред ни загробихте, стига до своя логичен край. Вие години наред искате да унищожите структуроопределящото предприятие в страната – „Лукойл“. Всички се упражнявахте върху една частна компания. Всички се упражнявахте да се доказвате какви евроатлантици сте и накрая се оказа, че имаме горива за седем дни, разрешени и неконтролирани от сегашното правителство, и тези хора трябва да бъдат съдени и всеки да си понесе отговорността. И най-малкото, което ще се случи, да имаме високи цени на горивата. Вкарвайки решение в 12,00 ч. в петък, отказвайки включително да бъде излъчено това в национален ефир, да Ви видят всички какво предизвиквате, показва едно – страх и констатация на всичко това, което предстои да се случи. Решенията. Още януари месец, средата на януари, ВЪЗРАЖДАНЕ внесе законопроект, в който държавата не да национализира, а да отиде и да купи това структуроопределящо предприятие. След нас и една друга парламентарна група внесе аналогично предложение. Но ние бяхме тези, които Ви казахме да отидем и да купим компанията. Заслужава си инвестицията, а не да теглите 19 милиарда нови кредити, за да покривате текущи разходи. Защото, ако компанията е българска, можеше да правим всичко това, което решим, и нямаше да има санкции. Вие не го искате. Не, Вие искахте да го заграбите този бизнес. Забравяте, че от Вас нищо не зависи и че в международен план Ви приемат само и единствено като изпълнители и обслужващ персонал. Това е грубата реалност. За тежките нарушения на това какво имаме като държавен резерв трябва тези хора да бъдат съдени. Това е перманентно и постоянно, и в момента това изкристализира. България трябва да си купи рафинерията, тя трябва да бъде българска. Да отидем и да водим разговори за закупуването ѝ. Ясно е, че Вие няма да го направите, защото не Ви се разрешава. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#88 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Ганев. Има ли реплики към изказването? За реплика – госпожо Михайлова, заповядайте.

#89 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Уважаеми господин Ганев, репликата ми е към Вас, тъй като във Вашето изказване Вие засегнахте внесения от ВЪЗРАЖДАНЕ законопроект в началото на януари тази година. Но този законопроект касае всички енергийни дружества и той всъщност е за защита на стратегическите енергийни дружества в Република България. Още тогава ние от ВЪЗРАЖДАНЕ казахме, че в България трябва да има такъв вид законодателство, което не коментира по никакъв начин насилствено придобиване на каквато и да било частна компания, а по-скоро при форсмажорни обстоятелства, при критични ситуации, както в момента се намираме, да има възможността за придобиване на тези дружества. Тогава ние се обърнахме към всички представители в Народното събрание да разгледаме такъв вид законопроект, който да дава възможност за това на българската държава. И това десет месеца по-късно не е факт. Може би това, което в момента се случва на държавата, трябва да накара управляващите да се замислят и да преразгледат своето решение и този наш законопроект най-сетне да намери място в пленарната зала, за да можем ние като българска държава да защитаваме собственото си население при критична ситуация, каквато в момента е настъпила, за съжаление, и очевидно днес чрез поведението на управляващите това се доказва.

#91 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Сега, вярно, че беше отказано от мнозинството да включим камерите на БНТ и микрофоните на Националното радио. Но все пак, господин Ганев, дали можем да се доверим на твърдението, че управляващото мнозинство не е наясно за колко дни или за колко седмици имаме запаси в момента дали от дизел, дали от самолетно гориво? Защото господин Анастасов предложи тук едно доста византийско решение – да се направи доклад от Държавния резерв в рамките на седем дни. (Реплика от народния представител Станислав Анастасов: „Не съм казвал такова нещо.“) Но ние имаме ли доверие, че управляващите наистина не знаят за колко дни или за колко седмици имаме запас според Вас? Благодаря.

#93 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми колеги! Уважаеми господин Ганев, аз подкрепям колко активна е Вашата група и се изказва по всяка една тема, но в същото време разбирам, че Вие никога не сте управлявали и затова трябва да се държим малко по-снизходително към Вас. Защото, ако бяхте управлявали някога изобщо в тази държава, щяхте да знаете, че горивата се държат в данъчни складове. Не само че се държат в данъчни складове, а тези данъчни складове в реално време имат камери, имат нивомери, имат всичко, каквото последните 15 години държавата е изградила, и са най-добре контролираните данъчни складове в цяла Европа. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И във всяка една секунда ние знаем колко горива има в тази държава, освободени, освободени в търговската мрежа за търговия. И ако си направите труда да попитате или поискате една справка от Агенция „Митници“, тази информация по принцип е търговска тайна, но може да се казва със закръгляне, ще видите, че освободените горива, тези, които са в търговската мрежа, в данъчните складове на производителя, в данъчните складове на търговците, бензин и дизел са за около три месеца. Това не е държавният резерв. Това е само горивото, което е в данъчните складове в момента, в тази секунда. И това го имаме ние като данни от нивомерите, данни от камерите, данни от измервателните уреди. Знаем го в реално време. Отделно в държавния резерв трябва да има за още три месеца. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колко има, ще покаже проверката. Не вярвам да няма три месеца. Тоест имаме горива за шест месеца. Вие излизате тук като никога неуправлявали тази държава и казвате: седем дена. Как ги измисляте?! Според мене Костадин Костадинов Ви го казва, защото аз не знам как иначе може да измислите това. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#95 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Добрев, кое точно не чухте? През цялото време говоря за държавния резерв. И за държавния резерв, в който има седем дни да може да поемете разходите и нуждите на страната. (Реплика от народния представител Делян Добрев: „Не е вярно!“) Кое точно не е вярно? От място, като го казвате, е едно. Друго е, когато отказвате да бъдат изслушани службите; друго е, когато отказвате да бъдат изслушани двамата ресорни министри; друго е, когато отказвате да чуем и да прочетем, между другото, анализа, който Йордан Цонев каза на Комисията по финанси, че е чел и са анализирали. Значи този, който е представител на Пеевски, който не е от управляващата коалиция, който включително и това, че ходи коалиционни решения да взимат, чете докладите, но същите тези доклади, които са направени, на база на които Вие искате извънредно точка да се вкара, в която извънредно да се вземе в петък в 12 ч. решение да се забрани износът, този доклад няма да го дадете. Ясно е всичко! И това, което в момента се опитвате да скриете, е кризата, в която ни вкарвате. Ние сме вкарани в тази криза. Истината е, че правителствата преди Вас са направили абсолютно същото. Защото ние от 2021 г. говорим, че държавният резерв в Австрия, в Холандия, в Унгария, който уж се води български, трябва да е в страната. Години наред говорим и обясняваме, че държавата ни трябва да почне да инвестира, за да изгражда нужната инфраструктура и това да се намира на наша територия. На наша територия! Какво точно ще се случи, когато в момента забранявате износа, включително за държави – членки на Европейския съюз, и Унгария утре реши, където имаше саботаж спрямо нейната рафинерия, и тя в лицето на своя министър-председател вчера заяви, че най-вероятно това е външна намеса и че някой умишлено го е направил, реши, че ако ние си поискаме резерва, тя каже: няма как да стане. Това е реципрочна мярка спрямо всичко това, което Вие налагате като износ на горива от страната за Унгария. Това са хипотези, но са напълно реални като възможности. Вие криете нужната информация, която всички ние като народни представители трябва да прочетем, отказвате да бъдат изслушани службите и ресорните министри, вкарвате решения, които показват панически страх и констатират това, което всички знаем. Предстои най-вероятно затваряне на рафинерията заради санкциите и предстои ситуация, в която ще видим как ще реагира българският пазар. И ще Ви питам тогава, ако се случи, разбира се, господин Добрев, как точно след 20-и, и като изкараме десетина дни с всичко това, което демонстрирате… Ама те частните компании имали за три месеца запаси и отделно държавата имала, не казвате колко, не казвате. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Три.“) По документи – три, реално – за седем дни. Ще Ви питам тогава какви обяснения точно ще давате и откъде точно ще купите горива, защото проблемът тогава с цената ще е най-малкият. Защото няма да го има това нещо и за да стигнем дотук, Вие в момента отказвате да кажете истината, или най-малкото отказвате да кажете: нека да извикаме службите, нека да извикаме министрите да обяснят с цифри конкретно, да посочите какво е реалното състояние, какъв е износът, какво е потреблението и какво се случва, и какво ще се случи след 20-и. Защо криете това? От какво Ви е страх – че ще стане истина това, което си говорим в момента?! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#96 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Ганев. Давам думата за изказване на господин Рибарски. (Реплика от народния представител Йордан Цонев.) Секунда, господин Рибарски. Господин Цонев – за лично обяснение. А, господин Цонев, за изказване искате ли думата, защото съм записал и за изказване? (Реплика от народния представител Йордан Цонев: „Исках да ги направя две в едно, за да спестя време, но понеже господин Рибарски…“) Добре, след господин Рибарски ще имате думата за изказване.

#97 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Да не губим време. Добре, нека да е изказване. Благодаря, господин Рибарски. Заради личното обяснение, да не правя две изказвания. Господин Ганев, излъгахте, разбира се. Не казах това, не съм чел никакви доклади. Казах, че следим пазарите, следим случващото се във връзка със санкциите в Европа, следим тенденциите за износ и покачване на цените. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Ще ги видим стенограмите и ще ги прочетем тук от трибуната. Така че никакви доклади не съм чел, нямам достъп до доклади. Но за сметка на това мога да чета публичната информация за пазари и така нататък, и така нататък. Мога и да я анализирам, между другото. По темата. След наложените санкции на двете руски компании има сериозна опасност не само в България, а и в някои от европейските страни, където тези компании имат активи, и то сериозни активи, има сериозна опасност от прекъсване на веригите за доставка и от проблем с пазара на горива. И това никой не го крие, никой не го е отрекъл. Многократно по тази тема сме говорили. Знаем, че правителството работи, казвало го е и тук, и в други изказвания. В случая става въпрос за следното. Длъжни сме да вземем такива мерки, когато видим, че има опасни тенденции. Длъжни сме да вземем превантивни мерки, каквато е тази превантивна мярка. Защо я вземаме в петък следобед? Защото анализът на публичните данни, господин Ганев, показва тенденция за сериозно увеличаване на износа към пазари, в които вече има недостиг, за разлика от България, като Сърбия например, и сериозно покачване на цените във връзка с този пазарен недостиг. Знаете, че пазарната икономика има своите закони и там, където има по-добра цена, натам тръгват съответните стоки, каквито са и горивата. Този анализ ни накара заедно с колегите от ГЕРБ, от ИТН и от „БСП – Обединена левица“ да направим тази стъпка днес. Смятаме, че е по-правилно днес и извънредно в следобеда, отколкото, да кажем, в сряда. Няма никаква паника на пазара за горива в България. Няма никакви данни за това, че имаме за по-малко от шест месеца запаси. Делян Добрев Ви го обясни прекрасно – три месеца в мрежата и три месеца в... За да сме сигурни в тази информация, моят колега Станислав Анастасов предложи нова точка седма – да се възложи на Държавната агенция да извърши такава проверка. За да сме сигурни, казвам, макар че по закон точно за три месеца трябва да са тези запаси – да видим дали не е нарушен законът. Според нас не е, но за да са сигурни и българските граждани. Разбира се, има и други мерки, които трябва да се вземат, и те вероятно ще бъдат взети в следващите дни. Целият въпрос е, че тази материя е нова за всички ни и за Европа. Тази материя не може да бъде предвидена и да се вземат съответните мерки, защото тук има множество закони, които трябва да бъдат спазвани – пазарни закони, законодателство на съответните държави, на Европейския съюз и така нататък, и така нататък, свързани със собствеността и много други неща. Да, „Лукойл – България“ притежава много сериозни активи не само като единственият производител, но и като петролопреносната мрежа е тяхна, складове и така нататък. И от тази гледна точка България е доста уязвима и ние ще вземем всички необходими мерки да не се случи да има криза на горивата в България. Предполагам, че в следващата седмица ще има и други мерки, които ще бъдат в тази посока. Освен това всички ще продължим да следим развитието на ситуацията и в Германия, и в Австрия, и в Румъния, и в цяла Европа и съм абсолютно убеден, че няма да допуснем такава криза. Казах в Бюджетната комисия, повтарям го и сега – нищо конкретно не се е случило освен този анализ на тенденциите на пазара, на износа, на производството, което е на база публични данни, и тези тенденции ни казват да предприемем тази мярка. Друг е въпросът, че Вие не се спирате пред нищо да създадете предварително паника. Защото това не само Ви е политически изгодно, а вероятно и страшно много искате да видите опашки пред бензиностанциите и криза на горивата в България. Не знам дали знаете, но има и текст в Наказателния кодекс – там адвокат Петров да Ви го прочете, но Вие се уповавате на това, че колегите от ГЕРБ Ви пазят имунитетите и може да правите каквото си искате от трибуната, но това е друг въпрос. Нашата задача е да предпазим българските граждани, да съхраним националния интерес и ние го правим. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#99 · speech

Даниел Проданов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Цонев, това, което беше край на Вашето изказване, беше изключително некоректно. Не познавате вероятно или сте забравили някои текстове от нашата Конституция – за изказаните мнения и позиции от тази трибуна народният представител не подлежи на наказателна отговорност, и това не зависи нито от ГЕРБ, нито от някой друг. Това е прост факт. По-интересен обаче е въпросът дали договорите, които Държавният резерв, който споменахте, има с „Инса Ойл“ например, са коректни, дали тази компания има капацитета да изпълнява тези договори и дали точно там, в тази компания, до Белозем, има достатъчно гориво. Защото Вие казахте, от една страна, да, три месеца имаме, за още три месеци имаме на склад, обаче ще трябва да го проверим. Не звучите много сигурни, че имаме за шест месеца, очевидно. Никак не звучите сигурни. Така че може би просто можете да се обадите на един човек –знаете му името, той ще Ви каже, ако не Ви е казал все още. Благодаря.

#101 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Господин Цонев, много е забавно, когато и Вие, и господин Добрев – финансисти, говорят за петрол. Ама е наистина забавна ситуация. Самото споменаване на думата паника вече е предизвикало паника. На мен вече ми се обадиха няколко човека да ме питат да ходят ли да пълнят варелите с нафта. (Смях. Шум и реплики.) Съвсем сериозно Ви го казвам това нещо. Миналата седмица... (Реплика.) Не се обаждайте там с цинковите кофи, моля ти се. Миналата седмица Ви говорех, че Вие нямате контрол върху тези процеси. Някои хора се учудват как е възможно едно писмо на Финансовото министерство на Съединените щати да предизвика такова сътресение – в частност сега ни засяга и нас. Но ние Ви предупреждавахме за това нещо. Преди девет месеца Ви предупреждавахме и още тогава трябваше да вземете правилното решение. Сега сте се набутали сами в тази ситуация и няма измъкване. Казах Ви го и миналата седмица, казахме Ви го преди девет месеца, казваме Ви го и сега – нямате контрол върху тези процеси. Съжалявам, господин Добрев, за Вашето изказване, което направихте, но това беше уникална глупост. Аз съм управлявал рафинерия. Вие ми говорите за данъчни акцизни складове. Виждали ли сте такова нещо какво представлява – данъчен акцизен склад? Вие си мислите… Особена стока са горивата. Те се движат по тръби, на тях се слагат разходомери, но може и да не се сложат разходомери. Когато аз поех въпросната фирма, която управлявах, полосата около нея изрових на един метър дълбочина и намерихме седем тръбопровода, на които нямаше разходомери. Така че недейте да си правите грешните сметки какви запаси има, защото Вие ги гледате на хартия, нещо, което е типично за финансистите, но горивата не се случват на хартия. И последно, което ще Ви кажа. Това съм го споменавал от тая трибуна във връзка с едно предишно мое изказване, един наш спор за цени и ценообразуване на някои определени видове стоки, а петролът е една от тези стоки – те се определят по политически причини. Нищо общо няма с пазара! Нали виждате писъмцето какво предизвика? Така че или продължавайте да се забавлявате, или вземете единствено правилното решение. Не само МЕЧ, и други колеги от опозицията отдавна Ви го казаха това нещо и първата точка в това е да назначите особен управител. Да вкарате тотален контрол върху рафинерията, защото горивата се източват…

#103 · speech

Красимир Манов

…от същата тази рафинерия. Просто никой няма да продаде рафинерия, без да изпразни резервоарите, защото ценното в една рафинерия това са горивата. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#105 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Господин Цонев, позволявам си да взема реплика към Вас, въпреки че се припокрива с изказаното от преждеговорившите. Ние отделихме дълго време да говорим за резервите, които имаме в момента, което по същество е притеснително. Щом сме стигнали дотам само да гледаме резервите, а не какво правим, за да не стигаме до тях, нека подчертаем, че резервите са за критични ситуации. Тогава, когато имаме недостиг на горива, тогава, когато имаме сериозни притеснения, че може да спре производството, проблем с вноса, тогава трябва да опрем до резервите, за да може да стабилизираме ситуацията, да издържим определен период от време, докато можем пак да произвеждаме или да внасяме. Същественият проблем, който обсъждаме тук обаче, е как правим така, че да не стигаме до резервите. За съжаление, този дебат липсва днес. Той липсва в последните седмици и месеци. Какво да направим ние като държавници, за да не стигаме до резервите? И нека направим нещо много ясно. Има два типа резерви. Единият резерв е държавният резерв, който нашироко се обсъжда. Ако днес председателят на Народното събрание, министър-председателят и който и да е вдигне телефона на директора на Резерва, след пет минути той ще има информация какви са наличните количества в складовете. Няма нужда да чакаме една седмица. От друга страна обаче, по-големият казус е с 90-дневните запаси на операторите, които са длъжни по закон да ги държат, но както всички знаем, не изцяло в България – 50% тук, 50% се държат извън страната. Нека си припомним, че в Четиридесет и деветото Народно събрание искахме 100% да се държат в България. Това не беше прието. Ние го предложихме, коментирали сме го с Вас, коментирали сме го и с колегите от ГЕРБ – не се прие. Засега обаче казусът е: как тези запаси, които не са в България, да стигнат, ако се наложи? Но нека същинският дебат да не е, че ще опрем до запасите и ще изкараме три месеца, а пък ще мислим след тия три месеца какво ще правим. Нека същественият дебат е как да не стигаме до запасите, как рафинерията да продължи да работи, да имаме внос на горива и как да обезпечим дори цените на пазара да не стигнат цените в региона, които са с един лев – ето го левчето (показва), по-високи от това, което е в момента в България. Защото въпреки всички спекулации цените, които успяхме да запазим тогава, бяха най-ниските в региона и все още са. Затова нека да минем дебата по същество. Благодаря.

#107 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Благодаря за репликите на колегите. За да пестя време, ще отговоря общо. Точно за това е дебатът, господин Богданов. Дебатът е за това как да не стигаме до резервите и какви мерки предприемаме относно тази криза, която… така или иначе санкциите водят до такъв тип кризи. И аз мисля, че тази мярка е навременна, точна и ясна. Какво друго можеш да направиш първо, освен да спреш износа? Най-логичното нещо е това. Правим го днес това. Какво ще направим утре? Ще видим. Ясни са резервите по закон. Сега ще ги проверим още веднъж, за да сме сигурни и да са сигурни българските граждани, така че аз не виждам защо, освен по политически причини, се развива този дебат в тази посока и вече го казах в изказването си. И на господин Манов ще отговоря така: чудя се как е управлявал българският парламент всички процеси без неговото присъствие. А колкото до това как едно писмо във Вашингтон е предизвикало тая криза, позволете ми да Ви припомня ефекта на пеперудата, който гласи, че когато на Уолстрийт една пеперуда размаха криле, на другия край на света това се превръща в ураган.

#108 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Цонев. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.) За изказване – господин Рибарски, заповядайте.

#109 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, господин Ангелов. Колеги, така не са прави. В началото на седмицата започнахме със същата тема. Тогава Ви казах, че се снишавате, снишавате, но тази буря няма да Ви подмине. Тогава напълно добронамерено поискахме изслушване на изпълнителната власт, Вие го отхвърлихте и ето сега Вие сте на пангара. Вие сте тези, които трябва да вкарате в петък следобед решение, което хвърля в паника и изправя на нокти оператори, търговци, транспортни фирми, потребители на горива. Две седмици обяснявате колко много запаси, колко много резерв има. Две седмици министърът също обяснява, че до 31 декември няма проблем и изведнъж – петък следобед мораториум върху горивата. Това е.

#111 · speech

Радослав Рибарски

Върху износа на горива – добре. Мораториум върху износа на горива. Кой го е очаквал това нещо? Кой въобще даде индикации, че имаме проблеми с този износ на дизел и авиационно гориво? Защо не направихме изслушванията? Защо не дойдоха с реалните цифри министрите на енергетиката, на икономиката? Тези две седмици Вие ги проспахте. И в момента, в петък, ни обяснявате, че се правели някакви анализи. За всички беше ясно какво се случва в Сърбия, колко месеца те са под санкции, как се развива при тях тази ситуация. Вие трябваше да правите анализи и тези анализи пък щели да продължават, и тази мярка пък няма да е последна, и ще има следващата седмица нова мярка. Това отново изправя целия сектор в една безизходица, в една неизвестност какво да очакват, как да планират. Именно това вкарва паника в сектора с горивата. Всичко, което до момента Вие направихте с това решение, е именно Вие да внесете паниката. Ние поискахме и закрито заседание днес с ясното разбиране, че темата трябва да бъде обсъдена в Народното събрание, и за пореден път горещият картоф се прехвърля от Министерския съвет в Народното събрание – Народното събрание да реши да забрани износа на дизел и на авиационно гориво. Относно решението, което сте предложили. Този мораториум, освен че влиза в сила с обнародването си, той трябва да има и край. Не може да е безсрочен, както сте го заложили в момента. Сложили сте си един параграф, че Народното събрание евентуално ще го отмени. Всяко решение се отменя с решение на Народното събрание, но Вие трябва да дадете ясен срок на този мораториум за износ на горива. Няма абсолютно никаква яснота в момента всички заети в този сектор какво да очакват, колко време ще продължи това. Вие безсрочно замразявате износа на дизел и авиационно гориво. Това допълнително показва, че Вие нямате никаква представа какво Ви очаква следващите месеци и какви мерки ще бъдат предприети, за да се минимизира този риск. Благодаря.

#112 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Рибарски. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Богданов. Господин Анастасов, трета реплика – не виждам.

#113 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Господин Рибарски, взимам реплика към Вас, тъй като няколко пъти споменахте план – няма план, няма план за действие, как да се действа, какво да се направи. Колегите помнят, че през 2023 г. още ние знаехме, че ще имаме такава ситуация, и тогава трябваше да има изработен план. Затова беше свикан Съветът за сигурност към Министерския съвет, към министър-председателя, присъстваха и народни представители, всички служби, ресорни министерства и така нататък. (Реплики.) Да, колеги, има план. Имаше план по-скоро, защото той беше написан, беше даден, беше оставен. Казвам „беше“, защото два служебни кабинета вече – един редовен една година, нищо не е направено. И аз днес разбрах, направих си труда да проверя и тук в Деловодството, тъй като, преди да изляза от Министерството на икономиката, на мен като министър беше възложено този план да бъде направен, да бъде финализиран. Аз тогава го изпратих и към министър-председателя, и към председателя на Народното събрание, и към президента включително – към всички институции, които трябва да имат възможност да реагират, ако се стигне в ситуация, в която стигаме днес. Оказа се обаче, че този план, така, остава на едни трупчета. Тук въпросът ми, господин Рибарски, е по-скоро: как ние към днешна дата наистина да бъдем държавници, да се види какво е направено; какво мислите и Вие като експерт в енергийната сфера, как трябва да се действа в ситуация, в която се намираме в момента? И имаме ли ние възможност да стъпим на нещо, което вече е направено, да го актуализираме и да се минава напред? Благодаря.

#115 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Рибарски, аз първо искам да благодаря на господин Богданов, който винаги ни забавлява с рубриката „Когато аз бях министър“ – това е много важно. Нали, спокойно, господин Богданов, скоро ще Ви мине, няма страшно. Господин Рибарски, във Вашите изказвания обаче Вие изглеждате по-притеснен за търговците на горива, отколкото за хората и бизнеса в България. Сега, ако имате тук някакъв конфликт на интереси, излезте, кажете си, няма проблем, предвиден е законов ред, може да се изказвате, защитавайки и техния интерес. Обаче това, което тук се опитвате пак да правите като обединена опозиция, която иначе се плюете какви сте, това Ви е максимумът на възможностите – да се опитате да направите някаква истерия, с която евентуално да навредите на хората и на бизнеса и така да ударите управлението. Съжалявам, господин Рибарски, но и това не можете и няма да стане. Защото, пак повтарям тук, няма да се уморя, горива има в България. Ние сме направили необходимото за защита на националния интерес, но това, което ние правим, а Вас не Ви вълнува, е, че трябва да бъдат защитени и цените на тези горива, така че те да останат същите. Защото каквото и да говори господин Манов, и Вие му се връзвате явно на акъла, всички продукти, свързани с нефт, са с борсови цени, на практика, и се търгуват на свободен пазар. Единственият вариант ние да защитим тук цените на българските граждани и на българския бизнес е да затворим този износ като страна, която произвежда. Простичко е, ясничко е. Всякакви други опити са обречени на неуспех от Ваша страна. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#117 · speech

Красимир Манов

ПП МЕЧ

Благодаря, господин Председател. Репликата ми е следната – и по-скоро, обръщам се към Вас, господин Председател. Ами тук се спомена за потребители – съвсем коректно беше споменато, че става въпрос за потребители, а Вие тук злоупотребявате с правото на реплики и казвате, че не става въпрос за тях. И въвеждате в заблуждение народните представители за някакъв конфликт на интереси. Моля Ви се, господин Анастасов, бъдете по-коректен. Благодаря Ви.

#119 · speech

Радослав Рибарски

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Анастасов, явно въобще не сте ме слушали внимателно. Аз критикувах решението в частта, в която Вие го правите безсрочно. Това вкарва доста по-голяма паника сред всички, защото те не знаят какво да очакват, колко дълго, как да планират. Знаете, че за бизнеса трябва да има предвидимост, да могат да се планират доставките особено в сегашната ситуация. Ситуацията е достатъчно несигурна от наложените санкции и Вие днес, в петък следобед, изненадвате абсолютно целия сектор с една забрана за износ на дизел и авиационно гориво. Липсата на аргументи и изтъкването на конфликта на интереси показват именно това, че Вие няма как по друг начин да защитите тази мярка, която вкарва целия сектор в едно чудене днес какво точно трябва да правят от сега нататък и колко ще е. И в предходните изказвания пък казахте, че следващата седмица ще има нови мерки, ще правим анализи и ще предприемем нови мерки. Така че в останалите реплики и това, което ясно трябва да отчетем, е, че план имаше 2023 г. Той беше направен в ситуацията, когато пазарът, доставката на руски нефт, беше под санкции. Това бяха мерки, касаещи логистиката на доставките. Сега трябва да надградите този план, тези мерки, съобразно новите наложени санкции, които касаят трансакциите, финансовите потоци на търговията с горива. Това касае и бъдещите – след 21 ноември, покупки на нефт, както и продажбата на самите горива. Това е основният проблем, който Вие трябва да отчетете, и ние очаквахме да чуем някакви реални решения, а не всяка седмица в петък следобед да получаваме нова доза решения на парче. В днешния дебат мисля, че трябваше тук да присъстват и министрите, и министърът на енергетиката, така че в момента Вие отнасяте целия негативизъм на това, че не можете да планирате и нямате абсолютно никакъв план. Благодаря.

#120 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Рибарски. За следващото изказване е записан господин Делян Добрев. Заповядайте, имате думата. Колеги, други желаещи, които желаят да се запишат за изказване? (Реплика от народния представител Делян Добрев.) Не, заповядайте, господин Добрев.

#121 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, първо ми позволете да си оттегля редакционната поправка, която помолих да подложите на гласуване в залата. Оттеглям си редакционната поправка. Второ, искам отново да обърна внимание на колегите, че данъчните складове, в които се съхраняват горива в България, са повече от сто – повече от сто, господин Ганев, и в тях има достатъчно гориво. Тук ние не говорим за липса на горива в страната. Говорим за това, че пазарът е динамичен, че в някои съседни на нас държави, например Сърбия, бензинът стана толкова, колкото беше по времето на „Продължаваме Промяната“ – между 3,50 и 4,00 лв. И за да не стане така и в България – горивата отново да станат 4,00 лв., колкото бяха по времето, когато господин Василев беше финансов министър, затова предлагаме днес да се изгласува това решение. И забележете, тогава ни обясняваха – при горива 4,00 лв. ни обясняваха, че като спрем руския петрол, ще станат осем. Те станаха два, тоест стана обратното. Като спряхме руския петрол, за който господин Василев толкова много настояваше, горивата изведнъж станаха с едно левче по-евтини (реплики от ПП-ДБ) – повече от едно левче по-евтини. (Реплики от ПП-ДБ.) И Богданов настояваше, и Василев настояваше. Тук всички аргументи, които чуваме от „Продължаваме Промяната“, че и от ВЪЗРАЖДАНЕ – хайде, колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, аз вече го казах, те не познават тази система, не знаят, че могат във всеки един момент да проверят какви са количествата горива в България както в резерва, така и в мрежата, така и в данъчните складове, особено пък в данъчните складове. До последния литър може да видите във всяка една секунда колко гориво има в България. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Тук не става въпрос за това има ли, или няма гориво в страната, тук става въпрос за това, че в тази ситуация на пазара могат да се появят недоброжелатели, които, от една страна, да изнасят гориво, защото в Сърбия е три и петдесет и е много по-изгодно да се изнася горивото нататък, от друга страна, злоупотребяват и с пазара в страната. Така че това е истинската причина за това наше решение. Не става въпрос за количества, става въпрос за това да защитим, както каза господин Анастасов, потребителите. И ни е чудно, господин Анастасов, защо те защитават търговците – по-скоро не защитават търговците, а както винаги, когато става въпрос за „Лукойл“, те изскачат на трибуната и защитават „Лукойл“, тоест да е ясно – те защитават „Лукойл“, не нещо друго. Благодаря.

#122 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря, господин Добрев. Има ли реплики към изказването? Господин Тодоров – първа реплика, господин Дренчев – втора реплика, трета реплика – господин Богданов.

#123 · speech

Йордан Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Добрев, сега ще Ви прочета едно съобщение от Агенция „Митници“: „С решение на директора на Агенция „Митници“ от 22 април 2013 г. е отнет лицензът, издаден на лицензирания складодържател „Лукойл България“ за управление на данъчен склад. Решението е на база извършените проверки за съответствие на средствата за измерване и контрол в данъчния склад на изискванията на Наредба № 3 – някаква наредба. На 31 март 2013 г. изтече срокът, в който „Лукойл България“ трябваше да приведе дейността си в съответствие с изискванията на въпросната Наредба № 3. До тази дата е трябвало да бъдат монтирани средствата за измерване и контрол на местата за въвеждане и извеждане на енергийни продукти в и от нефтопровода към или от прилежащите му складови бази, част от данъчния склад. Според Агенция „Митници“ поставените уреди не предават данни към информационната система на Агенцията и е установено несъответствие между данните и регистъра на данъчния склад.“ Господин Добрев, това става на 31 март 2013 г. Помните ли кой беше министър на енергетиката, икономиката и индустрията до март месец 2013 г.? Делян Добрев. (Реплика от народния представител Делян Добрев.) Точно така, Вие бяхте министър на енергетиката, икономиката и индустрията. Такъв опит имате, ето, това е Ваш опит – затворили са данъчни складове заради Вашето бездействие, защото тогава стояхте и си играехте карти с Валентин Златев и прибирахте Вие левчето. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплики от ГЕРБ-СДС.) Сега се оплаквате, че Асен Василев го бил прибирал. А Вие десет години като го прибирахте това левче, „Лукойл“ бяха много хубави, нали? Нали бяха много хубави „Лукойл“ по него време? Истината е, че като излезете да говорите тук, от тази трибуна, винаги се сещам за израза: „Пътят към ада е осеян с добри намерения.“ Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#125 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Добрев, не се сдържах, приемете го като лично заяждане. На 23 декември 2022 г. Вие изнесохте тук едно представление за прословутото левче за цените на горивата. Аз обаче съм си записал в телефона, сега направих справка – на 23 март 2023 г. според Вас трябваше цената на бензина да бъде 1,80 от 2,80, а тя е била 2,57. Тоест това левче така и не се появи. Дали го е взимал Асен Василев и кой го е взимал след това, то не се появи по никакъв начин. А което казвате, че всъщност ситуацията на пазара на горива е динамична и затова се налагат тези извънредни мерки, прощавайте ме, но аз мисля, че тя е динамична, откакто Русия си върна Крим, и оттогава не е била в нито един момент спокойна. Не разбирам защо трябваше в петък на обед да правим нещо такова извънредно. Ако искате, консултирайте се с пиарите на всичките партии от управляващата коалиция, но просто ако целта Ви е била да успокоите хората, настъпихте жестоко мотиката, защото нищо освен паника няма да се случи. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#127 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Господин Добрев, тъй като за пореден път, когато говорим за цени на горивата, Вие изрекохте лъжа от тази трибуна, аз съм длъжен да я опровергая. Преждеговорившият също отчете каква е била цената през 2023 г. по времето на нашето управление – тогава, когато аз бях министър и господин Василев беше министър на финансите – 2,57. Нито е била 3,50, нито е била 4,00 лв. Това е била средната цена за периода от януари до март-април месец 2024 г. Така че това е лъжа, първо. Второ обаче, нека припомним един много важен факт, защото той удобно се пропуска. Нека припомним, че както по Вашето време като министър на икономиката, енергетиката и туризма тогава, така и през трите кабинета на Борисов данъци „Лукойл“ не са плащали в България. Нека припомним, че в нашия кабинет „Лукойл“ платиха над един милиард данъци. Аз мисля, че това е достатъчно като аргумент. Благодаря Ви.

#129 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Аз искам първо да благодаря на господин Тодоров, защото благодарение на дебата днес в залата той разбра, че има нивомери. И разбра, че има измервателни уреди, и разбра, че те следят дистанционно в реално време, защото прочете в интернет, че през 2013 г., към края на месец март, сме отнели лиценз на данъчен склад или на самия „Лукойл“ – не разбрах – заради това, че не са му работили уредите. Тоест тези уреди ги има от 12 – 13 години, господин Тодоров. И Ви благодаря, защото Вие така потвърдихте – искахте да ме репликирате, но реално потвърдихте всичко, което аз казах. Господин Дренчев, аз не можах да разбера Вие как се заядохте с мен. Вие винаги се държите много коректно и аз тук не смятам да се заяждам с Вас. Професионално си гледате работата. А за господин Богданов. Господин Богданов, Вие бяхте министърът, който в продължение на месеци не изпрати нотификацията, за да се получават компенсации за горивата, и за това нещо се надявам срещу Вас някой ден да има досъдебно производство, дори и внесено обвинение от компетентните органи, защото така България пропусна да събере стотици милиони. Имаме точната калкулация – заради Вас и министъра преди Вас България загуби да събере около осемстотин милиона. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И това нещо го имаме ние и сме го подали към компетентните органи, само че, за съжаление, те ми се струва, че не работят, защото, ако работеха, минаха вече толкова години, трябваше да са Ви потърсили сметка за това. Трябваше да са Ви потърсили сметка за това, защото Вие изпратихте писмото на нотификацията към Европейската комисия седмици след като аз Ви попитах направили ли сте го. След като аз Ви попитах, а вече три-четири месеца бяхте министър. Така че точно Вие да ми говорите тук за левчета, а Вие сте един от основните отговорници за това, че държавата нищо не събра по този закон. Едва след като оправихме Закона и казахме: Богданов няма да пита Комисията, защото той очевидно не може шест месеца да я свърши тази работа, и ще ги събираме, без да сме питали Комисията – тогава заработи Законът, защото Вие чисто некадърно шест месеца не можахте да придвижите процедурата. А по отношение на цените на горивата – колкото и да обяснявате, че цената по време на Промяната е била 2,80, хората помнят, че беше 3,50 до 4,00. Не са толкова късопаметни.

#131 · speech

Богдан Богданов

ПП-ДБ

Най-хубавото, когато се говори от тази трибуна, е, че остава стенограма, така че може да се види и назад във времето кой какво е казал, направил, така че трудно може да се скриете така, както обикновено обичате да правите. Та личното ми обяснение към вас е следното. Първо, много добре знаете – и ние това сме го коментирали и тук, от тази трибуна – че проблемът да не се получат въпросните плащания беше в закона. И ние го искахме много пъти. (Реплика от народния представител Делян Добрев: „Не пусна писмото.“) Не само че пуснахме писмо, не само че Европейската комисия не отговори на това писмо, и много добре го знаете. А нещо по-важно да Ви припомня, защото, когато се прави законодателство така, на крак, така става – не само не могат да се съберат пари, ами имаме и проблеми после с Европейската комисия. Точно този начин, по който законът се промени, господин Добрев, беше даден като пример от Европейската комисия, че няма как ние да искаме от Европейската комисия нотификация на нещо, което вече ние сме приели, и се направи официална забележка за това – и тук колегите в тази зала го знаят. Така че няма как да Ви мине тук коментарът, че заради нас, заради мен, нещо не е било направено. Напротив – данъците започнаха да ги плащат „Лукойл“, след като ние успяхме да ремонтираме Вашия закон, точно Вашия закон, който месеци наред седеше на едни трупчета, и държавата не можа да си получи парите. И нека се види – след като го ремонтирахме, разбира се, парите почнаха да влизат в държавата. Трябваше да ни чуете обаче малко по-рано, за да се случи. Благодаря Ви.

#132 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Заповядайте, господин Добрев, за процедура по начина на водене. След това господин Ивайло Мирчев за изказване. Господин Анастасов, Вие вече се изказвахте. Вие бяхте първо изказване.

#133 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Госпожо Председател, Вие трябва да следите за истината в тази зала, защото, първо, този закон не го ремонтира Богданов, а си го ремонтирахме ние, защото той не си вършеше работата. И второ, трябваше да му напомните, че той става министър юни месец, а писмото го изпрати в края на септември. Някой може ли да брои? Колко месеца е бездействал Богданов от юни до края на септември? Благодаря.

#135 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Да, госпожо Председател, благодаря Ви. Моята процедура също е по начина на водене. Господин Богданов излъга и не му направихте забележка. Потвърждавам – лично проверявах нещата тогава. От май до 22 септември, след като вдигнахме шум през септември след ваканцията, той на 22 септември изпрати това писмо за нотификация. Лично проверих през всички възможни източници и видях, че е изпратено на 22 септември, и това забавяне беше във връзка с това да си продължи там тази дерогация на петрола, за която говорехме от началото на годината и за която съвсем явно не беше нужно една година „Лукойл“ да работи с руски петрол. И впрочем, тъй като тук непрекъснато се слагат какви проблеми е имало, дали е имало горива, дали през 2013 г. е отнет лицензът, дали е имало констатирано от българските органи, че не са били в изправност уредите и така нататък – много пъти сме казвали от тази трибуна и пак ще го кажем: докато рафинерията е собственост на тази компания, ние сме имали, имаме и ще имаме проблеми. Това е истината! И трябва да вървим към радикално решаване на проблема.

#137 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. 24 февруари 2022 г. – начало на руската агресия срещу Украйна. Вечерта – извънредно заседание, изслушване на Народното събрание е закрито. На въпрос какво е състоянието на 90-дневните запаси, тогавашният премиер Стефан Янев помните ли какво отговори? Заради закритостта на заседанието не мога да Ви кажа, но тези, които бяха народни представители тогава, си спомнят шокиращото число на 90-дневните запаси, които тогавашният премиер, изключително притеснен, обяви. Няма никаква гаранция, че сегашната ситуация е различна. И го казваме не за да всяваме паника, а защото в такива случаи се прави нещо елементарно. Поискахме в Енергийната комисия изслушване. Такова изслушване не беше разрешено. След това поискахме в Народното събрание в пленарната зала изслушване – пак не беше. Днес искахме закрито изслушване, за да разберем какво се случва. Очевидно Вие нямате план, а притеснението за деветдесетдневните запаси е съвсем резонно. Има фирми, които не внасят горива във въпросните 90-дневни запаси. Това го знаем. Знаем и схемата, по която тези фирми го правят. Всяка година те Ви изпращат едни писма до складовете и питат: „Имате ли място при Вас да приберете нашето гориво?“ Складовете отговарят: „Нямаме.“ И фирмите отговарят до Резерва: „Ами ето официални писма – нямат. И тъй като няма място, ние няма да внасяме.“ Започват дела. Всичкото това е публично. Започват дела срещу тези фирми. Делата започват, само че календарната година свършва. Започва новата година, новите запаси и това нещо се върти постоянно. Кога е възможно това да се случи? Тогава, когато някой има прокурорски чадър. Тогава, когато институциите могат да си позволят да обслужват една конкретна компания – в случая компаниите са няколко и ние ще ги обявим. Но едновременно с това сме и доста отговорни и затова ще подкрепим днес това предложение. В него обаче има една притеснителна точка 4. В тази точка 4 се дава право на шефа на Агенция „Митници“ да разрешава на една конкретна фирма например да направи износа за Сърбия. И се притесняваме да не стане така. Точно поради тази причина ще направим публични всички данни по отношение на износа за конкретни страни, защото беше даден и примерът 3,40 лв. цена на горивата там, за да сме сигурни, че не става в крайна сметка дума за една голяма уйдурма. Иначе, едно е ясно – план нямате. Ако имахте, щяхме да направим едно закрито заседание, да чуем какъв е планът, ние да бъдем конструктивни, да проявим държавническо отношение по начина, по който го правим днес. Вместо това в петък в последния момент се вкарва извънредно тази промяна и се казва: спокойно, всичко е наред. Ами не е наред и план Вие нямате.

#138 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Мирчев. Има ли реплики? Първа реплика – господин Анастасов, втора – господин Димитров.

#139 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Мирчев, не знам дали си давате сметка, че с говоренето си Вашата група, защото Вие се изживявате като евроатлантик, аз в това съм сигурен, друга тема е какво постигате като резултати, с Вашето говорене Вие в момента изцяло обслужвате тезите на ВЪЗРАЖДАНЕ и тезите на Руската федерация, която иска да види паника в България, иска да види опашки пред бензиностанциите. Вие започнахте още преди две седмици, не Ви се получи и сега в момента се чудите как от всеки повод да направите измислен проблем. Да, отказахме Ви закрито заседание именно поради този повод. Защото, когато не е пред очите на хората и не е публична информацията, Вие след това – цялата Ви групичка, излизате и лъжете най-безобразно. Имаме прекалено много опит с Вас, включително с това да цитирате западни партньори. Там имаме не едно, а десет наум, защото знаем, че обикновено се оказва точно обратното, нали. Има и публични записи за това, има и достатъчно информация. Така че дотук с тези работи. Сега, аз наистина не разбирам, господин Мирчев, Вие какво правите като дебат заедно с ВЪЗРАЖДАНЕ? Те си обичат „Лукойл“, обичат си Руската федерация, защитават си я. Те поне, поне го правят, нали, с някаква убеденост. Имат любов идеологическа, не може да им се сърдим за това. Те са се обявили за проруска партия, много не ги и вълнува толкова – вторично е – какво става в България. Тяхна си история. Вие обаче какво правите? Наливате вода в тяхната мелница с измислени истерии, грижите се повече за търговците и за производителите, а не за това дали българските граждани и българският бизнес ще имат – забележете, не дали ще имат, а дали ще имат нефтопродукти на цените, които са в момента и които са им гарантирани. За това става дума, не за нещо друго. Иначе знаем много добре, когато системата беше под Вашия контрол – и с Асен Василев, и с Богдан Богданов, какво направихте Вие, как се купуваше много по-евтин руски петрол, оттам идва разликата от левчето, защото сега рафинерията не работи с руски петрол, и печалбите отиваха някъде, а Вие правехте всичко възможно да има дерогация, Вие да не правите нотификации. Може и Вие да сте го правили по любов за Русия, не знам! Обаче, като Ви познаваме и като знам публичния Ви профил от всички данни, които излязоха за Вашата групичка, малко се съмнявам да е по любов, по-скоро ще е за пари. Това е. И в момента пак се напъвате да правите някаква истерия. Ама не се получава, разберете. Дори и да идете Вие да правите – тук Вашата група, опашки на бензиностанциите, в които си спомням пък, че бяхте обвинили ГЕРБ едно време, и създадохте една абсолютно излишна истерия абсолютно сами тогава като управляващи. Само един приятелски съвет ще Ви дам. Ако ще си пълните бутилки, така и бидони с гориво, за да се презапасите, после не пийте вода от тях. Това е. Благодаря Ви.

#141 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Мирчев, репликата ми е към Вас. В такава ситуация, която е извънредна, се постига успокояване на българските граждани, когато има държава с план, а не извънредно решение в петък следобед, което се появява отнякъде, което не почива на необходимата информация и зад което няма база данни, която да го доказва. Тоест проблемът на управляващите, господин Мирчев, е, че те не излязоха с план, макар че ние от 10 дена искаме тези изслушвания, а те щяха да помогнат държавата да успокои обществото, излизайки с конкретен план. Това липсва. И Вие не можете да го компенсирате с подобни решения, уважаеми дами и господа. И също, господин Мирчев, искам да Ви напомня, че ние с Вас двамата частично решихме проблема, защото накарахме всички складодържатели да обявяват свободните капацитети всеки ден. И това беше максималното усилие, което законодателно можеше да се положи, за да има повече контрол над системата. Това функционира в момента. Необходима е проверка на задължителните 90-дневни запаси. Така прави всяка една държава, когато е в процес на изпитание. И това трябваше да се случи, още преди 9 дена трябваше да стане, а не да става тук колегата Анастасов и да предлага допълнителна точка в петък следобед. Трябваше да започне преди 9 дена – ако има проблем, те да бъдат запълнени и да е ясно, че държавата има план, на мястото си е и веднага е взела мерки. А вижте какво правят управляващите? Чакат проблемите да станат все по-големи и взимат на парче спешни решения. И на всички вече е ясно, че тези хора план нямат. И те сега са толкова изнервени, защото си дават сметка, господин Мирчев, че те предизвикват напрежение в обществото от това, че през цялото време за тази ситуация нямат подредени решения. Благодаря Ви.

#143 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Няма да коментирам недостойните внушения на господин Анастасов, обаче ще се спра само на една негова реплика за това кой всъщност внася паника. Единствените, които днес внасят паника, са тези, които в последния момент поискаха тази промяна, паникьосани от данните за износа за Сърбия в последните часове. Включително на Комисия вносителите дори не бяха чели текстовете, които внасяха и си го бяха казали сами. Имаше само едно копие от предложението и тепърва се копираше всичко. Това означава само едно – Вие наистина нямате план. Ние винаги сме имали адекватно и държавническо отношение към всички проблеми в страната. Никога не сме обслужвали конкретни фирми, никога не сме обслужвали различни държави. Не правим това, което Вие правите с част от фирмите, които трябва да внасят 90-дневните запаси. Скоро ще Ви разкажем и кои са тези фирми, какви са техните схемии тогава всеки български гражданин ще може да види, ще разбере кой кого обслужва и кой по какъв начин се грижи за страната си или не. Нямате план, защото на 21 ноември, ако България остане без възможност да се произвеждат горива, ние сме пред огромен риск. Точно затова искахме да Ви чуем в Народното събрание. Точно затова искахме правителството да дойде, да разкаже и ако трябва, ние да имаме изключително конструктивно поведение с това да съдействаме, защото това е криза за страната. Когато в страната има криза, политическите сили и народът се обединяват, за да може да се премине през тази криза. Вместо това Вие в паниката си в петък, в последния момент – дори част от Вашите депутати са си тръгнали вече, внасяте извънредни решения. Дори не можете да ги аргументирате по подобен начин. Затова Ви казваме, че нямате план и това не е внасяне на паника. Паниката я внасяте Вие.

#145 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Няма – по начина на водене, няма какво да каже.

#147 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, аз Ви моля да направите забележка на господин Мирчев, защото той наистина се увлича в лъжите, откакто тук го провъзгласиха за полупредседател на „Демократична България“. Където има 70 души, стават 200, където има 2, стават 5. Наистина прекалявате с тъпотиите. Ние, когато гласуваме – нашата група цялата е тук, господин Мирчев. Вашата група, на която Вие сте съпредседател, я няма почти цялата през 90% от времето. Така че, айде, моля да си гледате собствените проблемчета и да не се съсредоточавате върху другите. Ние сме си решили нашите. И пак Ви призовавам: прекарвате прекалено много време с телефона си и прекалено малко време с хората. Във Фейсбук изрязаните Ви изказвания не са дебатът в тази зала, не са светът. Изрязвайте си ги, поствайте си ги, но това, което се случва в тази зала и извън нея, което е много по-важно, е много различно от това, което Вие говорите. А Вие в последните два седмици се опитвахте да всявате паника, но и Вие като ВЪЗРАЖДАНЕ лежите на имунитета, че Ви пази. (Единични ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)

#148 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Божанов, заповядайте за изказване. (Реплики между народните представители Станислав Анастасов и Надежда Йорданова.)

#149 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Ние винаги сме имали отговорно поведение. И в момента продължаваме да проявяваме държавническо отношение към този проблем, защото в трудните моменти наистина не трябва да се създава паника в обществото. Не трябва да се преекспонират проблеми, не трябва да се изричат лъжи. За съжаление, управляващите са тези, които допринасят значително за създаването на несигурност – няма да го нарека паника, с третия Ви отказ да изслушаме ресорните министри с единствената цел да разберем има ли план и в общи щрихи какъв е той. Това е единствената цел на тези три изслушвания, които сме искали, и Вие ги отхвърляте. Така с тези си действия давате сигнал към обществото, че може би план няма. И положението е „Вервайте ми“ или, както каза преди малко господин, Цонев: „Какво ще направим утре, ще видим.“ Това не издава увереност, не издава, че има план, и това създава притеснения в обществото, но най-вече допринасяте за тази паника с това, че внесохте това решение, защото това решение няма нужда да бъде взето от Народното събрание. Това решение може да бъде взето от Министерския съвет, на подпис, днес, без тук всички да се упражняваме кой виждал данъчен склад, кой не виждал данъчен склад. Можеше съвсем спокойно това да бъде взето в Министерския съвет, на подпис, и да не занимавате парламента, да не създавате елемент на спешност, на драма и така нататък. Защо – и отговорете ми тук всички вносители, много ми е любопитно, защо вкарахте решение на Народното събрание, при положение че в предишни случаи, когато се е налагало да се прилага същият регламент на Европейския съюз, това е било взето като акт на Министерския съвет? Не разбираме наистина каква е логиката на такива действия! Освен ако логиката не е всъщност Вие да предизвикате паника. Аз не искам да правя такива твърдения, но за съжаление, не ни оставяте друга опция. Пак казвам, ние подхождаме отговорно, ще подкрепим все пак това решение, защото то е правилно, но то можеше да бъде взето, пак казвам, от Министерския съвет и да не занимаваме цялата зала и цялото българско общество с това, че нямате план. Благодаря.

#150 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Божанов. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Следващо изказване – господин Асен Василев, заповядайте.

#151 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Аз ще говоря по същество, а не тук с нападките, които някои хора си позволяват. Зададох един въпрос към вносителите. Ограничавайки вътрешнообщностните доставки, или, казано простонародно, износа към другите държави от Европейския съюз, направен ли е сондаж от Министерския съвет, че няма да бъдат ограничени обратно доставките към България? Причината да питам този въпрос се корени в едно действие на господин Делян Добрев. Ако си спомняте, в Народното събрание приехме 100% от запасите да се държат в България, в български складове. След което, в паника, господин Добрев изведнъж каза, че не трябва да са 100, а трябва да са 30, тъй като по регламент минимумът е 50, в момента са 50, което означава, че 50% от запасите на страната не са в България. Ако ние ограничим нашия износ към Унгария, към Холандия, към всички държави от Европейския съюз, сигурни ли сме, че когато ни потрябват тези запаси, ако ни потрябват, те няма да ограничат износа на тези запаси към България като реципрочна мярка? И ако не сме сигурни, де факто поставяме под риск половината запаси, които имаме поне на хартия. Второто нещо, що се отнася до паниката. Колеги, абсолютно несериозно е да обвинявате нас, че внасяме паника. Изведнъж се прекъсва заседанието, внася се на пожар проекторешение, което самите вносители не са чели. Свиква се Бюджетната комисия, на която, на самата комисия, тръгва да се раздава решението, хората имат около две минути да го прочетат. Решението е на основание въвеждане на извънредно положение. Това е основанието от Регламента, което Вие ползвате: въвеждане на извънредно положение на пазара за горива. След което по спешност се вкарва точка в Народното събрание и тази точка дискутираме в момента. Още нещо. Решението е толкова бързо написано, че се правят корекции на коляно в Бюджетната комисия и сега ще се правят корекции на коляно в залата от самите вносители. Ами, ако това не създаде паника – Вашето поведение?! Вашето поведение създава паника! То издава паника, което е по-лошото, защото това потвърждава думите на господин Мирчев и на господин Божанов, че Вие най-вероятно нямате план и се чудите какво да правите. Така че, колеги, много бих се радвал вносителите да ми отговорят на въпроса – трябва министър-председателят да ми отговори: дали е изговорено с другите европейски държави и Европейската комисия, че няма да има реципрочни мерки на ограничение на износа от Европа към България и по този начин да се поставят половината запаси, които имаме, под риск? Благодаря.

#152 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Реплики към изказването? Господин Анастасов – първа реплика. Други реплики? Заповядайте, господин Анастасов.

#153 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Василев, Вие бяхте министър на финансите. Колко – два мандата? Преди това бяхте и служебен министър на икономика, на енергетика – голямото министерство, нали така? Не греша. Зад Вас е господин Богданов, който беше министър на икономиката немалко време също. Имате доста представители и на Министерския съвет около Вас. Сега, аз няма да Ви обяснявам каква е разликата между това да има решение на Министерския съвет и решение на Народното събрание. Тук може да промените цялата Конституция и мисля, че може да си обясните това и сами. Аз обаче искам да Ви питам, и пак чертаете някакви черни сценарии, и ако има реципрочни мерки – тези ни плашиха с Москва, а Вие ни плашите с другите европейски страни. Сега, плашили сте ни и с партньорите. Мен лично Кирил Петков ме е заплашвал персонално с щатски санкции, и то публично, така че няма с какво да ни впечатлите. Аз обаче искам да Ви задам...

#155 · speech

Станислав Анастасов

Да, и доноси писахте тук, напомня колегата Добрев. Това не е нищо ново, а пък и послъгвахте с разни други работи, да не продължавам, а с това нищо ново няма да кажа на залата и няма да допринесе за дебата. Аз имам един въпрос към Вас като министър на финансите, който все пак е трябвало да има поглед над тези неща през Митниците, а и на други неща сте имали поглед през Митниците, това също го знаем от новините, но това го оставям настрана, та въпросът ми е: къде има повече горива според Вас – в държавния резерв с тези 50%, които са извън България, или останалата част от горивата, която е под формата на нефт, която е в „Лукойл“, която е в търговците и която е в бензиностанциите? Ако ми отговорите на този въпрос, ще отговорите и на себе си.

#157 · speech

Йордан Цонев

ДПС – Ново начало

Госпожо Председател, господин Василев! Под формата на реплика, тъй като и в Комисията питахте два пъти дали Министерският съвет е проверил и ако ние спрем износа към дадена страна, а там имаме резерви, дали и тази страна няма да спре – не може да спре, няма нужда да проверявате. Ако това са резерви, те са резерви на търговска фирма по българското законодателство. Няма как страна от Европейския съюз да спре резерва на друга страна от Европейския съюз да бъде върнат в страната, когато този резерв е формиран по законодателството на съответната страна. Това не са търговски взаимоотношения, за да ги спре, както износът е търговски взаимоотношения, така че това няма смисъл да се проверява. Всяка капка, която имаме на склад в друга европейска държава, се връща, когато нашата държава пожелае.

#159 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ

Господин Василев, тъй като виждам, че и на Вас, и на господин Мирчев репликите са основно от колегите от „ДПС – Ново начало“, си отговорих на въпроса защо решението е на Народното събрание, а не е на Министерския съвет. Защото иначе няма да могат да излязат и да кажат – ние работим за хората, защото този акт можеше да бъде на Министерския съвет. Няма никакво конституционно ограничение, дори напротив. Така че, струва ми се, че всички тия реплики, които правят и на Вас, и на нас, са именно затова да покажат колко много се грижат за хората, но всъщност постигат обратния ефект – всяват паника. Благодаря.

#161 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Анастасов, аз съм втрещен от липсата на компетентност, която проявихте, и силно притеснен, че сте един от вносителите на това решение. Петдесет процента се отнасят за резервите, които фирмите поддържат, за които говорим! Те не се отнасят за държавния резерв, така че абсолютно сте се объркали, и то по начин, който показва тоталното непознаване на материята, и това, че Вие внасяте това решение като един от вносителите, ме кара още повече да се притеснявам дали въобще някой го е мислил това нещо, освен ако просто не сте се подписали под чужд текст, разбира се. Това често го правите – да преписвате домашни. Що се отнася до репликата на господин Цонев. Господин Цонев, ако една фирма държи част от резервите си в чужбина, които е декларирала пред българското правителство, и за да докара това гориво в страната, това се води износ. И с решението, което ние сега приемаме, ако чужда фирма държи в България, тя ще трябва най-малкото да получи разрешение от българските Митници, за да го изнесе. Ако е вътрешнообщностна доставка, също е ограничено. За да ползваме конкретния термин, износът е за трети страни и е вътрешнообщностна доставка, която също забраняваме. Знаете, че точно на базата на чл. 10 от Регламента, който е цитиран в това решение, всяка една държава има право да ограничи движението на горива в Европейския съюз на база на националната си сигурност. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.) Това е, което ние правим в момента по Ваше предложение, така че няма проблем и някоя държава реципрочно да го наложи на нас. И аз не се опитвам да плаша някого, че това ще се случи, а да питам дали този въпрос е обследван и дали е изговорено с държавите, където знаем, че имаме концентрация на резерви на български фирми. Отговор не получих, за съжаление.

#163 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Предложението на Асен Василев да съхраня 100% от резерва на фирмите в страната беше лобистко и в полза на „Лукойл“. Всъщност неговата цяла кариера е само това – дерогация за руския петрол, за „Лукойл“, 100% съхранение на горивата, защото „Лукойл“ са притежателите на базите в България, за да може от „Лукойл“ да лапат повече. Ето това е! Защо господин Василев не предложи например златото, българският златен резерв, да седи в България? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) А златото по-малко ценно ли е, отколкото горивата? Само че там няма лапане, защото златото ще отиде в БНБ, а пък горивата отиват в складовете на „Лукойл“, от които „Лукойл“ лапат, така че ето това не позволихме да направи господин Василев. Поне това! И нещо друго – махнахме дерогацията, от която тяхната партия лапаше в продължение на повече от две години, почти две години. Защо лапаше и как лапаше? Той с Александър Величков се вози в неговата кола до паркинга и това го има в стенограма на Народното събрание в Комисията по енергетика – в събота или в неделя, а и Величков не си спомни точно кой ден, говориха по сателитния телефон и след две седмици излетя за Брюксел, за да вземе дерогация за „Лукойл“. Ето това е. През цялото време ни плашеха с „Лукойл“, подаваха оставки, когато ставаше въпрос за „Лукойл“, а всъщност за мен партията „Продължаваме Промяната“ е партия, която е финансирана от „Лукойл“. Съвсем откровено е финансирана от „Лукойл“ и днешните им изказвания, включително това последното на Асен Василев, отново го доказват. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#164 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Анастасов, и Вие ли за лично обяснение? Чувствате ли се засегнат като вносител на Проекта на решение?

#167 · speech

Станислав Анастасов

ДПС – Ново начало

Господин Василев, много от Вашите язвителни коментари насочват към ученическия период и не знам защо. Вие може да си отговорите със специалист – явно там има нещо заровено, което много Ви тежи, Ваша си работа. Това са лични работи, естествено, не е нужно цялото Събрание да се занимава с тях, но начинът, по който Вие продължавате да лъжете тази зала – по най-бруталния начин, както лъжехте като министър, показва Вашата откровена недобронамереност. Вие много добре знаете, че има много повече горива в търговците, в складовите бази, в бензиностанциите. (Шум и реплики оп ПП-ДБ: „Недей да лъжеш!“) Напротив, излъгахте брутално тук, за да се опитвате пак да всявате паника. Това е Вашата група – пудели, пачки, крадене, лъгане, мазане и опит за всяване на паника като единствения шанс, единствената надежда някой нещо да Ви оцени. Съжалявам, няма да се получи, но и лъжите Ви няма да останат ей така.

#169 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Първо, към господин Добрев. Господин Добрев, за тези лъжи Ви съдя, така че в съда ще се уточним. Следващия път, когато отидете на бензиностанция, заредете си със злато. Това е разликата! Ако не знаете каква е, да Ви кажа: едното е стока, която потребява целият български народ всеки ден, а другото седи в БНБ и никой не го потребява. Така че, ако тази разлика не може да я направите, разговорът е абсолютно безпредметен. Що се отнася до пудела, господин Анастасов, пачките са при Вас, господин Анастасов, при нас пачки няма! (Шум и реплики.) И ако имаше, Вашият шеф, цялата прокуратура и целият ДАНС, които гледат всеки подпис, който сме положили, и всичко, което сме направили, а и външно проследяване са ни пуснали, и телефоните ни подслушват, щяха вече да са намерили нещо, а не да притискат хората да лъжат. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#170 · speech

Председател Рая Назарян

Колеги, има ли други изказвания по Проекта на решение? Не виждам. Закривам разискванията и ще преминем към гласуване. Колеги, в хода на дебатите бяха направени две редакционни предложения и ще ги подложа двете поотделно. Първото е направено от народния представител Станислав Анастасов, а именно: „Създава се нова т. 7: „7. Възлага на председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ в срок до 7 ноември 2025 г. да извърши проверка на съхраняваните по Закона за запасите от нефт и нефтопродукти количества“, и съответно сегашната т. 7 да стане т. 8. Моля, режим на гласуване. Гласували 179 народни представители: за 139, против няма, въздържали се 40. Предложението е прието. Второто процедурно предложение е на народния представител Мартин Димитров, а именно в новосъздадената и току-що приета т. 7 накрая да се добави „и да обяви резултатите пред Народното събрание“. Моля, режим на гласуване. Гласували 182 народни представители: за 72, против 45, въздържали се 65. Предложението не е прието. За прегласуване с мотивировка? Заповядайте, господин Димитров.

#171 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, дами и господа! От 10 дена искаме да има държавата план, което да внесе спокойствие в българските граждани. От 10 дена искаме да има изслушване на министрите. От 10 дена искаме да има проверка на запасите – на задължителните запаси, от горива и ако има някъде отклонение, да се вземат мерки – най-нормалното след тази проверка, която ние подкрепихме. След този проект на решение, който ние подкрепяме, и забележете, управляващите спорят с хората, които подкрепят Проекта на решение?! Това е изключително интересно и показва за какво става дума. Вие сега предлагате резултатите от проверката да не бъдат обявени пред Народното събрание, тоест ние да не бъдем информирани. Колеги, няма логика в това. Няма нищо за криене. Тази процедура трябва да е публична, трябва да е прозрачна, да се носи отговорност. Ако има някакво несъответствие, трябва да се даде срок за попълване на тези резерви. Народното събрание е висшият орган в България и, колеги, нищо за криене няма, не се страхувайте. Народното събрание винаги трябва да бъде информирано.

#172 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Прегласуване. Гласували 183 народни представители: за 77, против 48, въздържали се 58. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване Проекта на решение за въвеждане на временна мярка за ограничаване на износа и вътреобщностните доставки на нефтопродукти до други държави – членки на Европейския съюз. Вносители са Делян Добрев, Атанас Атанасов, Станислав Анастасов и Павела Митова, вх. № 51-554-02-278, в редакция на Комисията, заедно с приетите редакционни корекции. Гласували 184 народни представители: за 136, против 5, въздържали се 43. Проектът на решение е приет. Прегласуване. Гласували 181 народни представители: за 135, против 4, въздържали се 42. Решението е прието. Поради изчерпване на днешния дневен ред закривам днешното заседание. Следващото редовно пленарно заседание е в сряда, 5 ноември 2025 г., от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,55 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Георги Кръстев Лариса Савова