2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: ministar-manol-genov
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, колеги! Регистрирани са 185 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, след консултации между парламентарните групи на Председателски съвет, предлагам програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание – 12 декември 2025 г., да бъде следната: „1. Проект на решение за приемане оставката на министър-председателя с вносители Деница Сачева, Рая Назарян и Костадин Ангелов от 11 декември 2025 г., точка първа за днес. 2. Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като парламентарният контрол да започне незабавно след приключване на точка първа.“ Моля, режим на гласуване. Гласували 212 народни представители: за 212, против и въздържали се няма. Предложението е прието, дневният ред е променен. Едно съобщение, колеги, да Ви направя: Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил изпращането извън територията на Република България на военнослужещи във връзка с участие в учение. Уведомлението е постъпило на 11 декември 2025 г. с входящ № 51-503-09-164 и е предоставено на Комисията по отбрана. Преминаваме към точка първа: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ ОСТАВКАТА НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ. Госпожо Сачева, заповядайте да представите Проекта на решение за приемане оставката на министър-председателя, както и да запознаете Народното събрание със заявлението, подадено от Росен Димитров Желязков.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Вчера е постъпило заявление от Росен Димитров Желязков – министър-председател, със следното съдържание: „Уважаема госпожо Председател, на основание чл. 111, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България подавам оставка като министър-председател, избран с Решение на 51-вото народно събрание на 16 януари 2025 г. В съответствие с чл. 111, ал. 3 от Конституцията ръководеният от мен Министерски съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избирането на ново правителство и ще осигури приемственост в управлението на Република България. С уважение: Росен Желязков, министър-председател“. На основание на това заявление моля за разглеждане на следния проект на решение за приемане оставката на министър-председателя: „Проект! РЕШЕНИЕ Народното събрание на основание чл. 111, ал. 1, т. 2 и ал. 3 от Конституцията на Република България
#3 · speech
Реши
Приема оставката на министър-председателя.“
#4 · speech
Благодаря Ви, госпожо Сачева. Уважаеми народни представители, откривам разискванията по така представения проект на решение. Има ли желаещи за изказвания? Господин Божанов, заповядайте. (Силен шум и реплики.)
#5 · speech
ПП-ДБ
Да, колеги, важно е да се изкажем по най-важния политически акт за настоящия политически сезон. Очевидният факт е, че това правителство падна заради гнева на десетки хиляди хора по площадите на цялата страна. Но защо те излязоха? Бюджетът беше поводът, капката, която преля чашата, заедно с арогантността на неговото силово прокарване. Но първопричината е друга и тя съвпада с причината за системната политическа криза, в която се намира България. Ще Ви цитирам няколко изречения от преамбюла на един документ, който публикувахме преди точно година и един месец: „Тежката политическа криза, в основата на която стоят нерешените проблеми с нелегитимното упражняване на власт чрез корупционни влияния; ескалиращото използване на институциите за незаконна саморазправа с политически опоненти, свързано основно с действията и влиянието на Делян Пеевски; необходимостта конструкцията около Делян Пеевски, спрямо която има обосновани съмнения за корумпирана и насилствена намеса в демократичните процеси в България, да бъде осъзнато поставена в изолация, за да се възстанови нормалният ход на българската политика.“ Декларацията за поставяне на санитарен кордон около Пеевски имаше за цел да реши системната политическа криза, като изолира нейната първопричина. Тогава в тази зала не се намери мнозинство за това. ГЕРБ ги беше страх, а някои от останалите подписани набързо се извъртяха и започнаха да назначават хора на Пеевски с Пеевски. И това обслужване ескалира много през тази есен. Всички тези неща – политическите арести и дела, комисиите за 28 секунди, превземането на службите в комбинация с липсата на смирение, доведоха до покачване на напрежението. И за това, че това беше парламент на пропилените възможности, отговорност носи мнозинството, управлявало довчера. И ще продължавате да носите тази отговорност до следващите избори. Не се опитвайте да се измъкнете (силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС) и да се правите на опозиция в парламент, който Вие сте конфигурирали около порочния модел. Отговорността за бюджета и за неговото удължаване също е на правителството. И така е по Конституция! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И така е по Конституция! Вие трябва да внесете удължителен бюджет. (Силен шум.)
#6 · speech
Колеги, моля за тишина в залата!
#7 · speech
Министерският съвет е единственият компетентен по Конституция, който може да внесе закони, свързани с бюджета. Прочетете я. (Силен шум и реплики.)
#8 · speech
Колеги, моля за тишина в залата!
#9 · speech
И виждам, че искате да се скриете от тази отговорност, но не се крийте. (Силен шум и реплики. Възгласи: „Еее!“) И не си мислете, че причините да се напълни площадът, са антиевропейски настроения, дезинформационни кампании или някаква дълбока конспирация. Не, това беше напълно органично изразяване на гнева срещу завладяната държава, която вече дори не се крие. И аз виждам, че Вие сте много ядосани от това, че завладяната държава си отива. Във властовата конструкция, при която „Пеевски като поиска нещо, аз изпълнявам“, персоналният състав на Министерския съвет не е решаващ. Затова няма и да го коментирам. Министрите ги няма тук, както виждаме. Някои от тях бяха фигуранти. Реално управляваха техни заместници, кръгове и кръгчета, които се занимаваха не с реформи, а с довеждане на схеми за кражба до съвършенство – схемите за източване на пари от здравеопазването, кражбите през продуктови такси и така нататък, и така нататък. И дори Борисов констатира това при първия му опит да хвърли кърпата след погрома в Пазарджик, когато Пеевски не му разреши. Аз разбирам сега, че Борисов иска да каже: „Аз Ви вкарах и в еврозоната, и в Шенген“, но в Шенген ни вкара кабинетът Денков и след това служебният кабинет. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) А за еврозоната факт е, че беше свършена много работа от последните кабинети. И ние не участвахме във вотове на недоверие срещу този кабинет до приемане на всички актове на Европейския съюз, така че да е сигурно, че България ще влезе в еврозоната. Но кабинетът не се справи достатъчно добре с подготовката, информационна кампания в социалните мрежи и до момента няма. Но гледайки напред, нямаме право да позволим моделът да се презареди. Нямаме право като политическа класа да оставим демокрацията в ръцете на самозабравили се държачи на компромати. Изолацията на Пеевски започна от площада. Наш дълг е да я довършим, за да прекратим политическата криза, да сложим край на този модел и България да тръгне в нов коловоз. След като формално сме влезли във всички възможни съюзи, към които се стремим, време е да влезем и по същество, да се превърнем в истинска европейска демокрация. Още следващата седмица трябва да отпадне охраната на Пеевски от НСО; да обсъдим прилагането на санкциите по „Магнитски“; да бъде уволнен Антон Славчев от бухалката КПК; да бъде изваден Пеевски от кабинет 222, който не му се полага като четвърта политическа сила; да върнем машините към тяхната оригинална функция, а Висшият съдебен съвет също да чуе хората и да приложи закона, като освободи Сарафов, защото се е превърнал в носител на беззаконието по нареждане на Пеевски. Тази оставка е закъсняла и ще бъде подкрепена от целия парламент, но трябва да ползваме този парламент, този кабинет и тази оставка като най-важния урок, че без да демонтираме модела на задкулисието, политическата криза ще продължи. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Възгласи: „Браво, браво!“)
#10 · speech
Има ли реплики към изказването? Господин Биков, за реплика? Не. Искате изказване. Не виждам реплики. Господин Костадинов, след него – господин Биков.
#11 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Аз искам само едно нещо да кажа. Честито на всички свободни българи! Честито за това, че успяхме да изпратим правителството на мутрите, на олигархията и на корупцията в историята! Честито, честито и честита победа, българи! Успяхме! Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#12 · speech
Има ли реплики? Не виждам. Господин Биков, заповядайте за изказване.
#13 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Ние от ГЕРБ-СДС винаги сме казвали, че няма как да управляваме в ситуация на обществено напрежение, което е по-голямо, отколкото трябва и отколкото е нормално в едно общество. Никога не сме искали да управляваме напук на ситуацията, на тенденциите, и това сме го показвали многократно. Когато казват почти всички политически сили: властта за нас не е самоцел, много малко от тях могат да посочат конкретни примери, в които за тях властта не е самоцел. Ние сме една от партиите, които можем да дадем няколко примера, в които много ясно сме показвали – и пред обществото, и пред нашите избиратели, с всички рискове на това, че за нас властта не е самоцел. През последните седмици ние наблюдавахме много внимателно протестите на българските граждани, които бяха по различни теми, които бяха разнородни, които не бяха на една или друга партия – в тях участваха хора с различни идеологически разбирания, с различни искания. Ние оценихме – и като парламентарна група, и като част от тази коалиция, че няма как да осъществяваме нашите програмни намерения в една такава среда и че единственото, което може да се случи, е да се нагнети още по-голямо обществено напрежение и нашето участие във властта не просто да бъде безсмислено, а да бъде вредно. Надявам се, че всички политически сили оттук нататък ще преценяват по този начин участието си във властта. Ние със сигурност ще го правим. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За последната една година оценката на нашата парламентарна група към нашите министри е положителна. Аз не чух нито едно конкретно доказателство или дори твърдение, че министър на ГЕРБ-СДС е участвал в корупционна схема, напротив – нашите министри размразиха еврофондовете, които бяха замразени през последните четири години от правителствата на Радев и на „Продължаваме Промяната“; успяхме да спасим Плана за възстановяване, който господин Асен Василев беше пратил в девета глуха с помощта на служебните правителства на Румен Радев; успяхме или поне положихме усилия да има един нормален ритъм на работа на парламента. Тук трябва да подчертая – да, допуснаха се грешки, които не трябваше да се допускат, и то от гледна точка на демонстрация на сила. (Реплика от народния представител Йордан Иванов: „Кои грешки?“) Арогантност – ще го кажа директно. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
#14 · speech
Колеги, моля за тишина в залата, не от място. Не прекъсвайте господин Биков.
#15 · speech
Това трябва да бъде урок както за нас, така и за нашите партньори. И за опозицията. В един разнороден парламент, когато управлява четирипартийна коалиция, българските граждани не са дали мандат за силово налагане на решения на никого. И това беше една от нашите грешки. Личното ми мнение е, че беше грешка и че ние не дадохме председателски места в комисиите и на опозицията. Това също беше грешка. Дали този подход ще бъде по-различен и в следващия парламент, предстои да видим. Ние сме достатъчно самокритични към себе си и от тази гледна точка бихме могли да кажем и добрите неща, които сме свършили. За съжаление, една от основните задачи, които бяхме поставили на този парламент, а именно да разреши политическата криза, очевидно не се случи и тя ще продължи. Чухме преди малко, за нас напълно учудващо, господин Божанов да твърди, че отговорността продължава да бъде наша. Вчера господин Асен Василев каза, че няма да има никакви проблеми. Ние, разбира се, ще изпълним нашия ангажимент да има удължен бюджет, но в тази ситуация няма как да има нов бюджет и това беше ясно още вчера. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И мисля, че това е нормалната политическа логика, която следва оставката на един кабинет. Оттук нататък по бюджетните въпроси легитимност да говорят имат господин Асен Василев и господин Румен Радев. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние нямаме легитимност да говорим по този въпрос, защото това сочи политическата логика. Дали те ще предложат друга структура на бюджета, кога той ще бъде приет, е въпрос, който трябва да бъде задаван на тях. Това, което ще кажа обаче, защото през последните седмици и месеци се говори много често за структурни реформи, за дълбоки реформи в различните системи на българската обществена система, които безспорно са необходими, безспорно. В този парламент обаче нито една политическа сила – нито опозиционна, нито от управляващата коалиция, имаше мандат за подобни реформи. Най-голямата политическа сила в този парламент имаше 66 народни представители. За последен път структурни реформи в България са правени в периода 1997 – 2001 г., когато първата политическа сила имаше 137 народни представители. След това има подобрения, има оптимизации, има грешки, има позитивни неща, но структурни реформи не са правени оттогава. Това е достатъчно дълъг период от време, в който българските обществени системи са се износили, част от тях са се изчерпали от съдържание. И това го виждаме всички тук. И съм сигурен, че бихме могли да постигнем консенсус по отношение на диагнозата. Проблемът е, че ние изобщо не можем да влезем в разговор за начина, по който трябва да бъдат лекувани тези системи. Българският политически диалог е разрушен. Продължаването на нападки от тази трибуна, на обиди, на лични квалификации залага единствено още по-голямо разрушаване на политическия диалог, на обществения диалог, а оттам и разпад на цялата държавност. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Възгласи: „Браво!“) И затова имаме отговорност всички. Аз обаче смея да твърдя, че от ГЕРБ-СДС сме с по-малка отговорност. Можете да излезете тук и да посочите в рамките на Петдесет и първото народно събрание кой от Вас беше наречен с обиден епитет от наш народен представител. Кой от Вас? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) От депутат на ГЕРБ-СДС, така ли? Съжалявам, било е изключение, не е наш стил. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Мога да Ви изчакам, ако искате, а можем и навън да си поговорим.
#16 · speech
Колеги, моля да запазим тишина. Нека господин Биков продължи, а може да му направите реплики след това.
#17 · speech
Аз мисля, че и Вие включително ще се съгласите с тезата, че политическият диалог е разрушен. Мисля, че тя е безспорна! Никой тук не си говори. Колеги, не е нормално управляващите и опозицията да не си говорят! Естествено, вината е и на едните, но и на другите. Да, управляващите имат ангажимент да полагат по-големи усилия за поддържане на политическия диалог, отколкото опозицията. Да, опозицията има легитимното право да се радикализира. Внимавайте обаче с идеите за революционност и за революции, защото се опасявам, че част от Вас изобщо не са наясно с понятието „революция“. Те са възприели понятието „революция“ от марксистката литература, която смята, че това е нещо хубаво. Революцията означава разпад на старата система, която не е била в състояние да се промени осмислено и осъзнато, и тя само констатира факта на нейната немощ. Революцията е край, а не е начало! И това трябва да го знаете. Революцията отменя идеологическия ред, политическия ред, геополитическата ориентация и обществения ред. Това отменя революцията. И когато се говори за революция, трябва да го знаете. Революцията не утвърждава. Революцията не утвърждава съществуващите начала в едно общество. Тя ги разрушава и тя ги променя. Ако Вие се борите за промяна на политическия ред, на икономическия ред и изобщо на обществените отношения в България, то може би тогава трябва да се наречете революционери. Всичко друго е реформи. Но реформи, колеги, за разлика от революциите, не се правят по площадите. Те се правят осмислено. Най-вероятно в следващия парламент няма да има партия със 137 депутати и най-вероятно ще трябва отново да се води диалог, а ако искаме да правим структурни реформи, това трябва да става с участието на максимално широк кръг формации. И затова в предстоящата предизборна кампания е добре да помним, че след нея животът ще продължи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Добре е да помним и че по Конституция народните представители и всеки един от тях поотделно представлява целия български народ – и тези, които са гласували за него, и онези, които не са гласували за него. Това може би е една от задачите, с които все по-трудно се справяме през последните години – да оценяваме, че представляваме целия български народ, а не само нашите избиратели, а в някои случаи и само самите себе си. Когато се говори от тази трибуна, се говори от името поне на онези, които са гласували, а не просто от свое име, за да се пуснем после в социалните мрежи и да съберем няколко лайкове. Това може и да е атрактивно за няколко часа и да ни носи удовлетворение, но със сигурност българското общество много отдавна изпитва неудовлетворение, защото ние, които сме призвани да поставяме целите пред него, не сме в състояние да ги осъществяваме. А неудовлетворението идва най-вече от неосъществените цели. Добре е през следващите месеци, защото разбрахме, че най-важното беше оставката на това правителство, а след това ще дойдат и всички планове – тя е факт и ще бъде гласувана, но сега е добре по-спокойно и без емоции да помислим какво правим оттук нататък: дали правим това, което правихме последните пет години и постигахме един и същи резултат, който според мен е негативен и за българското общество, и за доверието в българската демокрация, че изобщо може да функционира, или ще направим нещо по-различно в опит да постигнем по-различен резултат, който да бъде, дай боже, позитивен за всички български граждани? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Лично аз не съм оптимист, защото не виждам достатъчен потенциал в българската политическа система да функционира смислено, осъзнато, рационално, да поема в себе си обществената емоция и да я преработва в разумни решения. Това е функцията на една политическа система. Функцията на политическата система не е да забавлява, не е да бъде весела, не е да бъде атрактивна. Тя е да удържа обществото в обща форма. Истината е, че нашата политическа система и ние като нейни изразители не се справяме с това. И тук няма нужда от радост. Ако Петдесет и първият парламент се провали, то сме се провалили всички заедно, вкупом. Ако едни сме реагирали неправилно и емоционално, може би сме го правили и заради напрежението, и заради обидите, на които сме подложени от доста време насам, не само през последната година. Имайте предвид нещо друго, защото слушам и днес, че една от травмите на колегите от „Продължаваме Промяната“ е, че са били в коалиция с ГЕРБ и техните избиратели са се разочаровали. Вашите избиратели не се разочароваха, че бяхте в коалиция с ГЕРБ, те се разочароваха, когато излъгахте, че няма да управлявате с ГЕРБ. Затова не се заричайте! Ние нямаме никакво намерение да управляваме с Вас по принцип, но знайте, че когато говорите нещо, което Ви е дошло на ума днес, може да се окаже, че утре, по една или друга причина, трябва да взаимодействате с определена политическа сила – може да не е ГЕРБ. Пак повтарям, никой от нас няма желание да работи с Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма нужда да опровергавате изрично по студиата, че в следващото Народно събрание няма да влизате в коалиция с ГЕРБ – ГЕРБ няма да влезе с Вас в коалиция, няма да има разговори. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) За да сте спокойни го казвам, а не защото това е добре. Казвам го, за да сте спокойни. Надявам се президентът Румен Радев да поеме своята отговорност, смело да обяви най-после своя политически проект и да се яви на парламентарните избори. Очакваме го, защото така е най-честно спрямо българското общество. Очакваме да бъде представен както от него, така и от всички останали партии, позитивен дневен ред пред българското общество, който да бъде в състояние да стабилизира и обществото, и политическата система. Желаем успех на всички и се надяваме предизборната кампания да бъде толерантна и с мисъл за бъдещето, а не само с мисъл за настоящето. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#18 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Колеги, само да заявя, че докато говореше господин Биков, петима народни представители вдигнаха ръце за реплики при допустими три. Отделно, господин Василев, и Вас съм Ви записала за лично обяснение, след като изчерпим процедурата. (Реплика на народния представител Асен Василев.) За изказване – добре, ще бъде изказване. Сега първа вдигна ръка госпожа Белобрадова. Господин Стойнев ще получи втора реплика… А, отказвате се. А, за изказване, добре. Тогава, колеги, от Вашата група има четирима заявили се – след госпожа Белобрадова, господин Божидар Божанов, Мартин Димитров, господин Манол Пейков – ако желаете, се разменете с някой от колегите Ви. Всички реплики са от Вашата парламентарна група.
#19 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Биков, винаги, когато Вие излизате да се изказвате, обикновено в такива фази, започваме да чуваме автентичния глас на ГЕРБ, който се беше изгубил през последните месеци. Нека само да упомена няколко факта. Когато се сформира това правителство, Вашият лидер каза, че това правителство не е на ГЕРБ, то е само с мандата на ГЕРБ – Вие днес излизате и казвате, че сте управлявали. Второ, когато ставаше въпрос за бюджета, Вашият лидер каза, че този бюджет не е Вашият бюджет – той е един огромен компромис от Ваша страна, за да могат да бъдат удовлетворени исканията на коалиционните партньори и на тези, които подкрепят бюджета. Тоест и бюджетът не е Ваш. Властта не била Ваша, бюджетът не бил Ваш. И сега, в момента, когато правителството пада, Вие казвате, че сте сърдити. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И няма да правите повече нищо. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Не сме казали!“) И вече това всичкото е отговорност на Асен Василев. Оттук нататък аз разбрах следното: че Вие никога, в нито един момент не сте участвали активно по някакъв начин, което ме навежда всъщност на най-големия проблем, защото Вие тук казвате кой с кого ще си говори, кой с кого няма да си говори и изобщо какъв политически разговор ще се води. Големият проблем е, че през последните месеци, когато се е опитал някакъв разговор с ГЕРБ, всъщност никой не говореше с ГЕРБ – всички говореха с „ДПС – Ново начало“ през Вашите хора. И това е проблем! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е проблем – че Вие нямахте собствена позиция! Месеци наред изразявахте позицията на „ДПС – Ново начало“. И сега, в момента, излизате и казвате: „Ама ние сме сърдити!“ Аз Ви предлагам като начало да си върнете собствените позиции, а не Делян Добрев да излиза и да казва: „Ами ние всъщност тоя бюджет, ако го приемем, то всъщност ще си изгубим десния облик.“ Върнете си собствения облик на ГЕРБ, започнете да говорите като ГЕРБ и тогава всичко може и да се промени за Вас. И моят въпрос към Вас е: Вие кога ще престанете да говорите от името на „ДПС – Ново начало“ и ще започнете отново да говорите от името на ГЕРБ?
#20 · speech
Втора реплика – господин Божидар Божанов.
#21 · speech
ПП-ДБ
Господин Биков, ясно е, че Вие обичате да подменяте историята. 2020 г. управлявахте напук една година. Хората бяха на площада лятото и Вие отказахте да си подадете оставката, измислихте някакви истории с Конституцията, само и само да останете на власт напук. Сега поне е добре, че сте си взели поука и не го направихте този път. Никой не говори за революции. Вие отделихте много време за революциите. Никой не иска революция. В нашия политически генетичен код е заложена еволюцията чрез реформи. Площадът поиска оставка и избори, а не революция. Ако смятате, че изборите са революция, това е проблем. Една забележка. По Плана за възстановяване и устойчивост второто плащане беше блокирано заради неприемането на няколко закона, за които ние настоявахме две години да бъдат приети и Вие отказвахте. Приехте ги чак когато взехте да управлявате, за да кажете: ами ето, те блокираха Плана. Не, Вие блокирахте Плана! Отговорността за удължаването на бюджета. Аз това казах: отговорността е на Министерския съвет, който и да е той, дори да е в оставка, да внесе удължаване на бюджета. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Не, не казахме това!“) Тоест тук сме на едно мнение. Но казах и друго. Казах: за неговото удължаване също е на правителството. Ето, цитирам това, което съм си написал. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Но другото, което казах: не се опитвайте да се измъкнете и да се правите на опозиция в парламент, който Вие сте конфигурирали около порочния модел. Това също го казах и го запомнете. И по отношение на разговора, на диалога. Ние влязохме в диалог, влязохме в разговор преди една година, при всички рискове и проблеми от това. Качвахме снимки от преговори и хората ни критикуваха. Ние поехме този риск, защото разговорът беше важен. И знаете ли кой прекрати този разговор? Вие го прекратихте! С прессъобщение. И това си го припомнете също. Защото тази безотговорност, в която Вие, за да обслужите за пореден път Пеевски, конфигурирахте този парламент по този начин, е изцяло Ваша. И поне си признахте Вие, благодаря за което, че това е било четворна коалиция с Пеевски. Защото всички други се свенят, крият се, обясняват, че тя била тройна, а той само подкрепял. Правилно – четворна коалиция беше. И накрая – държавността се руши. Обаче държавността се руши, защото държавата се управлява от кабинет 222а с телефонни обаждания. Не се руши, защото ние си говорим от трибуната, не се руши, защото някой е малко по-остър в политическите си изказвания. Държавността се руши, защото държавата не се управлява по легитимен начин. Не може един човек от един кабинет с един телефон да управлява държавата на ръчно управление, държейки хората с компромати, с папки и така нататък. (Реплика: „Времето!“) Не може Пеевски да разпорежда на всички...
#22 · speech
Времето, господин Божанов. БОЖИДАР БОЖАНОВ …и после Вие да излизате тук и да обяснявате: ама държавността се руши! Естествено, че се руши – с Ваша помощ! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#23 · speech
Третата реплика – господин Димитров, Вие или господин Пейков? Господин Пейков, заповядайте.
#24 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Биков, уважавам Ви като колега от Комисията по култура – знаете, че там почти винаги сме на едни и същи мнения и си говорим, нали така? Но ми се струва, че нямате право да менторствате от амвона на тази трибуна. Не сте в тази позиция, защото Вие сте хората, които се бутнахте сами. Ние не сме Ви бутали, ние нямахме тази мощ. Мощта идва от улицата. И тези хора се изправиха срещу Вашето управление. И доказателство за това е фактът, че когато ние слезем при хората, ние се вливаме в тях, те започват да ни стискат ръцете, а Вие стоите тук, в тази крепост, и чакате хората да се разсеят и да си тръгнат. Това е много важен урок, защото… Ще Ви кажа едно само нещо. Аз мога много неща да кажа, но онези 28 секунди на Енергийната комисия бяха метафора за Вашето цяло управление. Защо? Защото Вие имате мнозинство. Вие можехте спокойно и човешки да я проведете тая комисия, тя да си продължи колкото… час и половина, два, да изслушате опозицията с всичките ѝ… с целия ѝ гняв, всичките ѝ плюнки, всичките обвинения и пак да си гласувате нещото, което бяхте решили. Но не! Това, което Вие направихте по същество, е много... Значи, Вие излязохте тук и казахте: „Някой от нашата група да е обиждал някого?“ Ами това е като вид много изтънчено и грозно мъчение на човек, който не го заслужава и няма причина за това. Не разбирам и защо завършихте изказването си с гневното: „Ние с Вас не щем да преговаряме и няма да преговаряме!“ Господин Биков, единственото революционно нещо, което ние се опитваме да постигнем, то е само едно – да освободим държавата от всепомитащата корупция. Желателно е да го постигнем по еволюционен път, защото това е нашето ДНК – еволюцията. Ние вярваме в опитомяването на собствената ни държава. Това, което не се случва, е разговор с Вас. Защото в момента, в който Вие бъдете издигнати от народа… Сега, може да се спори кой народ и къде, защото има много купени гласове, и се избирате и благодарение на това…
#25 · speech
Времето, господин Пейков – напомням Ви.
#26 · speech
Но, да кажем, Вие сте начело – в момента, в който бъдете избрани, Вашата наглост става всепомитаща. Аз лично, като човек и гражданин, защото аз съм първо общественик и гражданин, преди да съм политик, това не го разбирам и никога не съм го разбирал. Не трябва да се върви натам. И не трябва в момента – не е редно, Вие сте зрял политик – да отрязвате пътя на бъдещето, без значение какъв е той, защото не знаем какво ни очаква, не знаем каква геополитическа обстановка ни очаква. Така че, моля Ви за повече зрелост, повече разум и по-малко менторство. Благодаря Ви.
#27 · speech
Минута и двайсет Ви дадох повече, господин Пейков. Господин Биков, заповядайте за дуплика. (Реплики на народния представител Цончо Ганев.)
#28 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Благодаря за репликите. На първо място, да отхвърля изобщо възможността някой от нас да е сърдит и да е обиден или изобщо да се води от подобни емоции. Аз в началото още Ви казах, че ние оценяваме ситуацията много трезво и много рационално – нито сме изпаднали в някакви емоционални състояния, в които взимаме решение от днес за утре, нито пък сме обидени или, не дай си боже, разочаровани. И то от българските граждани, които са излезли – част от тях, и то немалка, да изразят своята гражданска позиция по площадите на страната. Отзад напред. Казах, че няма да преговаряме, в отговор на изявленията на Вашия лидер господин Асен Василев и господин Денков, мисля, които от сутрин до вечер обясняват, че няма да преговарят с нас, и ние казваме: добре, няма да преговаряме! Какво съм казал, извън това! Беше казано от госпожа Белобрадова, беше припомнено за преговорите, които се водиха в началото на тази година и в края на миналата… Или господин Божанов е бил. Но ние, ще Ви припомня, водихме преговори само с „Демократична България“. Вие дори не бяхте в състояние да доведете „Продължаваме Промяната“ за разговор. Как точно очаквахте да се случи коалиция само с Вас? (Ръкопляскания и реплики от ГЕРБ-СДС: „Браво! Браво!“) Самите Вие го знаехте, че това няма да се случи. И в интерес на истината, е похвално, че протегнахте ръка изобщо да се води разговор. И това, разбира се, трябва да бъде оценено – с всички рискове на това. Но Вашата парламентарна група изобщо нямаше единство по този въпрос. Госпожа Белобрадова не знам защо интерпретира по този начин думите ми. Ние не бягаме от отговорността за нито едно свое действие в това Народно събрание. И не само в това. Но държим да подчертаем: носим отговорност само за нашите действия. Взимаме решенията си по лична воля и мисля, че от вчера всички сте наясно с това. Ако преди това сте вярвали на собствената си пропаганда, е добре оттук нататък да се вглеждате и във фактите на действителността, защото ще Ви бъде полезно, не за друго. Говори се за порочен модел. Аз очаквам да зададете формулата за непорочния модел. Но искаме да я видим в конкретика. Кои ще бъдат? Предстои да се види. Всичко е във Вашите ръце. Съжалявам, ако някой е усетил, както каза господин Пейков – може би той го е усетил по този начин, че менторствам или се опитвам да давам някакви напътствия. Съжалявам, ако така е прозвучало. Моята цел е да изразя позицията на колегите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Ако сме сбъркали някъде, разбира се, и хората са го видели – със сигурност сме сбъркали, къде повече, къде по-малко – ние ще си понесем отговорността за това и разбира се, българските граждани ще имат правото да ни оценят и на изборите. Същото важи и за Вас. Това, в което съм сигурен обаче, е, че ние ще продължим да полагаме усилия да бъркаме по-малко и да виждаме преди всичко гредата в собственото си око, а не сламката в окото на другия. Благодарение на това ГЕРБ ще го има. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#29 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Следващо изказване – господин Василев, заповядайте.
#30 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Назарян. Колеги, това са дебатите по гласуването на оставката на едно правителство, което беше вредно за България, и мисля, че не само аз, а и всички български граждани с облекчение ще го изпратим в историята. И тъй като господин Биков започна да говори за революции и за история, ще си позволя и аз едно малко отклонение. Господин Биков, след революциите идва промяната. Революциите много често са необходими, когато една система се е самозабравила и е станала вредна за обществото. И аз мисля, че това, което българските граждани излязоха да изразят на площада, не беше подкрепа към „Продължаваме Промяната – Демократична България“, то беше отхвърляне на модел на управление, който е вреден за обществото, независимо коя политическа партия те подкрепят. Те ясно заявиха, че текущият модел на управление, който Вие доразвихте заедно с Новото начало, е вреден за България. В какво се изразява този модел? Този модел се изразява във факта, че двамата лидери на двете партии в основата на това правителство не са тук в момента в залата, а от кабинети се опитват да раздават задачи по непрозрачен начин. Този модел се изразява в това, че двама депутати – обикновени депутати, се ползват с охрана от НСО, охрана от МВР и харчат по над 2 млн. лв. на българските граждани всяка година, всеки един от тях. Ползват се с привилегии и се считат за по-равни даже и от другите хора във Вашата парламентарна група. Няма проблем, ако имат тази психологическа нужда, проблемът е да не ползват ресурсите на българската държава за това и данъците на българските граждани. Порочният модел, срещу който хората бяха на площада и ясно заявиха, че не искат да продължава, се свежда до това ние да имаме нелегитимен главен прокурор от месец юли насам и Висш съдебен съвет, забележете, който трябва да спазва законността, който трябва да е кадровият орган на цялата съдебна система, та този Висш съдебен съвет отказва да изпълни разпоредбите на закона и да спази решенията на едно от висшите съдилища в страната. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Вие спазвате ли законите?“) Този порочен модел се изразява в това да се завземат фирми, като им се пращат проверки от 20 различни институции едновременно, като им се задържа ДДС-то, за да се поставят на колене, като започнат срещу тях медийни атаки, за да може тези фирми да бъдат откраднати. Този порочен модел се изразява в това, ако някое село си позволи да не гласува за Новото начало, да не му се чисти пътят през зимата, за да не може да стигне линейка или хляб. Този порочен модел се изразява в това, ако някой си позволи свободно да каже какво мисли, той да бъде уволнен от работа или да няма дърва за огрев през зимата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Срещу това въстанаха българските граждани! И, господин Биков, може би две неща е добре да чуете. Първо, Вие сте в основата на този порочен модел и затова с Вас няма как да взаимодействаме, докато не се отречете от тази основа, което означава в общи линии никога, защото това Ви е в ДНК-то. Второто нещо, което е добре да чуете, е, че този модел най-накрая ще бъде сменен, но за да бъде сменен, трябва да има истинско мнозинство за промяна. И Вие правилно казахте, че това означава над 121 човека, а не коалиции, които могат да компрометират. Това, господин Биков, ще го решат българските граждани, надяваме се, в честни и свободни избори.
#31 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Да, българските граждани ще го решат!
#32 · speech
Докато българските граждани не се произнесат и не дадат властта, властта по Конституция се упражнява от правителството, а след това и от служебния кабинет. Никой няма право да си я присвоява, най-малкото ние. Аз разбирам, че за Вас е много удобно в момента, хвърляйки кърпата, да кажете: от нас нищо повече не зависи, Асен Василев е виновен. Чух го достатъчно пъти в последните няколко месеца. Господин Биков, Асен Василев ще стане виновен, когато ние станем първи, направим правителство и започнем да управляваме – дотогава виновни сте Вие! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Ооо! Виновен сте! Вие вече се провалихте!“ Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#33 · speech
Първа реплика – господин Биков. Други реплики, колеги, към изказването на Асен Василев ще има ли?
#34 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Василев, никой не казва, че сте виновен, казваме, че сте отговорен, защото не бива да предпоставяме, че ще се случи нещо, за което трябва да се носи вина. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Виновен е! Виновен е!“) Вие самият уверявате, че няма никакъв проблем в това, което се случва, от гледна точка и на еврото, и на движението на държавата, и на обществото. Хората Ви повярваха и ние оценихме, че ако действително ние продължим да управляваме в една такава среда, по-скоро ще започнат да се понасят щети от обществото и че ние няма как да управляваме процесите при подобен отговор от страна на протестиращите. Но и преди да подадем оставката, Вие уверявахте, че това не е проблем, а сега казвате: кой ще е виновен, кой няма да е виновен. Защо да е виновен? Нали отиваме към по-добро? Ами защо тогава да е виновен някой? Значи всички сме невинни – и ние, и Вие. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Браво!“ Ръкопляскания.) Но ние достатъчно дълго сме носили отговорност за Вашите действия – девет месец! Една бременност сме изкарали тук с Вашите бюджети – къде и с наше участие, къде и с Ваше. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние сме в дългова спирала и ние също имаме вина за това, като говорим за виновност. Но и Вие не сте невинни, защото Вие предлагахте, а ние подкрепяхме, и я докарахме дотук дори Вие самият да излизате и да викате, че сме в дългова криза. Да, така е, но нека да не бягаме от отговорност. Дали ще има виновни, ще го решат други. Ние просто казваме, че да, естествено, правителството в оставка ще изпълни своя ангажимент да внесе удължителен бюджет, за да могат хората да си вземат пенсиите на 7 януари, които ще бъдат в размер за 2025 г., а не 2026 г. … (Шум и реплики от ПП-ДБ: „И всички други разходи!“) Добре, и всички останали разходи, да, а Вие ще имате възможност от 1 юли да направите бюджет или от 1 януари, както решите, но ние вкарваме удължителен бюджет и затова няма виновни, най-малко пък ние сме виновни. Единствената претенция, която имаме към Вас, е да държите на думата, която сте дали вчера и сте казали – Вашия анализ от вчера и от този ден, при който казвате, че няма да има проблеми. Господин Радев го каза същото, така че, ако някой има въпроси, аз съм убеден, че и Вие, и господин Радев можете да му отговорите достатъчно ясно и компетентно какво се случва (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС). А ние, както знаете, винаги сме готови да подкрепяме. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Браво!“ Смях.)
#35 · speech
Втора реплика? Господин Денков, заповядайте.
#36 · speech
ПП-ДБ
Господин Василев, може ли да припомните на господата от ГЕРБ, че въпросът за вината и отговорността се появи вчера в едно 40-минутно логорейно изказване на техния партиен лидер? Той не идва от днеска, той беше поставен вчера. И това беше очеваден, пореден опит да се измъкне по най-безотговорния начин по отношение на всички важни решения, които има да се вземат оттук нататък. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Изтеглете си записа!“) Второто, което ще Ви помоля – Вие сте били два пъти ръководител на Финансовото министерство и даже вицепремиер на правителство в оставка, може ли да обясните как работи едно правителство в оставка, защото ние знаем, надявам се и колегите, които в момента са в оставка, да си свършат работата, както ние успяхме тогава.
#37 · speech
Трета реплика ще има ли? Не виждам. Господин Василев, заповядайте за дуплика.
#38 · speech
ПП-ДБ
Господин Биков, с удоволствие бих поел отговорността още от този момент, но Конституцията не ми дава това право. (Шум и реплики.) Конституцията ясно казва кой носи отговорността в държавата – това са хората, които са дали клетва да служат на българския народ, всички ние тук в парламента като депутати и правителството като министър-председател и министри. Конституцията също така казва, че единствените, които имат възможност да внесат удължителен закон, са правителството, така че и да искаме, няма как ние да го внесем. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Вече е внесен удължителният закон!“) Ако говорите за това дали ще има проблеми с влизането в еврозоната, няма да ги има тези проблеми, спокойно, ще го обясним на всички. Ако говорим кога едно правителство поема отговорността, то поема отговорността в момента, в който положи клетва, до момента, до който следващото правителство положи клетва. И искам да Ви кажа, че след като Вие гласувахте оставката на кабинета Петков през юни месец, отговорността, която ние поехме, беше да внесем актуализация на държавния бюджет – достатъчно мащабна, за да защитим доходите на всички български граждани през 2022 г., в пика на инфлацията вследствие на войната в Украйна и на енергийната криза. Този бюджет също така даде енергийни компенсации на целия български бизнес и доведе до това ние да имаме най-високия ръст на износа в целия Европейски съюз (шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Не е вярно!“). И това го направихме като правителство в оставка, и аз го направих като финансов министър в оставка, защото имахме това право по Конституция. И не само право, а и задължение да го направим. В момента мнозинството депутати са при Вас. Вие искате от утре да ни вмените отговорност за глупостите, които Вие ще гласувате в този парламент с Вашето мнозинство. Е, няма да стане по този начин! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#39 · speech
Господин Стойнев, заповядайте за изказване.
#40 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Слушайки внимателно сблъсъка между ГЕРБ и ПП-ДБ, наистина някои анализатори в момента ще се окажат прави, че може би предстои непредсказуемото и че хаосът в края на 2025 г. ще бъде голям. Нормално е в момента под влияние на емоцията едните да се чувстват засегнати за това, че правителството подаде оставка. Да, в името на стабилността БСП бе част от това управление, защото на този политически хаос, който го преживяхме преди една година, трябваше да му се сложи край. Сега обаче, уважаеми дами и господа, усещането е, че ние отново се връщаме, и то с високо вдигнати глави, към този политически хаос. Казвам го, защото нашето лично мнение е, че бюджет трябва да има. Бюджет трябва да има не толкова за успокоение на правителството „Желязков“, което си отива, а по-скоро за българските граждани и за всички тези социално слаби хора, които разчитат именно на бюджетните разходи и на социалните помощи. 1/12, колеги, не е решение. 1/12 – преминавали сме през подобен етап, но в крайна сметка трябва да има приходи, за да можеш да харчиш 1/12. Първите един-два месеца ще бъде изключително трудно, но може би сега под емоциите – виждаме и самодоволните лица на колегите от ПП-ДБ, които се виждат победители в това обществено недоволство, няма да ги принуди да седнат на масата за някакъв разговор, защото разговори, колеги, трябва да има. Трябва да има, защото в крайна сметка ние трябва да сме отговорни към българските граждани. И най-вече считам, че политиците са преди всичко и държавници, защото в политиката няма място за обида. В крайна сметка това правителство бе необходимо в точния момент и министрите на БСП могат да гледат хората с високо вдигнати глави, защото това, което свършиха, и работата, която беше, бе в името на хората, в името на стабилността, България да върви по европейския път, да не се отклоняваме. И затова беше необходимо да има това правителство, защото, колеги, всеобща тайна е, че малко, леко разклащане може изцяло да промени траекторията на нашата скъпа родина. Жалко е, жалко е, но в същото време и разбираемо, че това противопоставяне продължава, защото в крайна сметка да не мислите, че хората от протестите харесват много опозицията и че Вие сте някакви любимци? Те просто имат тази политическа апатия – било то към управляващите, било то към опозицията. Следователно ние сме тези, които трябва да… В тези времена трябва да се взимат решения, но да се взимат консенсусно. Да, виждам, че сте доволни. Да, пожелавам Ви да имате и 130 депутати. Да, ако е променен този модел, но в крайна сметка, господин Василев, Вие с този модел, против който говорите, Вие променихте Конституцията. И Вие бяхте горди, Вие си сипахте шампанско, уискита, радвахте се. И сега какво се получава? Може би тези хора на площада отново ще бъдат излъгани, защото тази промяна, която Вие искате, де факто Вие можете ли да я направите? Вие ли сте тези носители на тази промяна? Добре, пожелавам Ви го, защото наистина хората тръгнаха с огромната амбиция, с желанието тази страна да тръгне по някакъв нов път. Аз освен европейския път друг път не виждам за България, но явно за Вас има друг път, който трябва да изпълните. Уважаеми дами и господа, народни представители! Отговорността оттук нататък е в тази зала, но и на всички хора, които са в Триъгълника на властта. Този триъгълник на властта може да се превърне и в Бермудски триъгълник за всяка една политическа сила, за всяка една политическа личност, която не се съобразява с мнението на хората. Да, ние сме част от това управление, вчера бяхме и част от решението на правителството да подаде оставка заради отговорността ни пред стабилността на държавата и обществения мир. За БСП Ви уверявам, че в нашата история никога не е било някакъв проблем да се разделим с властта в името на най-голямата ценност в тази държава, а именно това е народът ѝ. Но начинът и високомерието, което лъха от тези, които смятат, че са победителите, или пък други, които се считат за обидени, показва, че ние по пътя, по който вървим, няма да има разбирателство. И това ще бъде лошо. И тогава вече се появяват едни нови сили, едни сили, които не желаят да носят отговорност. Сили, които искат да дойдат само един път, два пъти и след това да изчезнат от картата. Или сили, които изцяло искат да променят пътя на страната. И този момент, дали ни се иска, или не, може да бъде съдбовен за страната ни, но в крайна сметка зависи и от политическото ни късогледство или от тези, които могат да се нарекат държавници, които да преглътнат собственото си его, които в името на политиката и на българските граждани, в името на това младо поколение, което излезе да протестира, могат да си подадат ръка. Дали сме способни, или не, зависи от всички нас. Но считам, че спиралата от избори, която предстои, ще ни покаже, че страната има нужда от бюджет – хубав, лош, ние трябва да имаме, за да гарантираме на тези български граждани, на тези социално слаби хора, на хората на труда, че те няма да бъдат забравени. Защото след март месец, може да има и май месец, може да има и август месец, може да има избори след избори, което ще бъде наистина лошо за нашата държава. Но в крайна сметка ние сме изпратени тук да взимаме мъдрите решения. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#41 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. Има ли реплики към изказването на господин Стойнев? Не виждам. Следващо изказване – господин Мартин Димитров. Заповядайте. Има ли други желаещи за изказвания? Виждам господин…
#42 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, дами и господа! Вчера Бойко Борисов каза, че вече е опозиция, днес Тома Биков каза, че те вече не носили едва ли не отговорност. Всъщност става въпрос за следното: Колеги от управляващото мнозинство, Вие в последните 10 месеца избрахте всички регулатори, огромната част от регулаторите – КЗК, КФН. Това е истинската дългосрочна власт в България. Вие ги избрахте и не ни послушахте за нито едно предложение за граждански експертни кандидатури. Така че, ако има проблеми с цените, сте Вие. Ако има проблеми с финансовите пазари, пак сте Вие. Ако има проблеми с конкуренцията, пак сте Вие. Защото не се прави така. Регулатори се избират както националния отбор на България и трябваше да бъдат допуснати граждански експертни кандидати без всякакви политически пристрастия. Защото от днешна гледна точка регулаторите, които Вие избрахте, където истинската власт не изглежда добре, не изглежда като да си вършат работата. И от тази отговорност нито можете да избягате, нито можете да се скриете. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#43 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Има ли реплики? Реплика ли, господин Иванов? Заповядайте.
#44 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, колеги! Господин Димитров, моля в дупликата, ако правите такава, да се ангажирате по-сериозно с въпроса за отговорността на регулаторите по отношение на цените, по отношение на инфлацията, по отношение на картелите. Пропуснахте нещо много важно и аз затова тежко Ви критикувам. Искам за господин Балабанов и за господин Тошко Йорданов, за господин Драго Стойнев, за госпожа Киселова, за защитниците на санитарния кордон да кажете: с кой избраха тези регулатори? Това е много важен въпрос! Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Заповядайте, господин Иванов, за реплика. Има ли трета реплика?
#46 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Димитров, онзиден, по време на дебатите за шестия вот на недоверие към правителството на Желязков, който беше неуспешен, аз съвсем колегиално зададох един въпрос от тази трибуна към вносителите на вота и той е: какво следва после, какво предлагате? И аз не виждам отговор дори и в днешния ден, когато Вие вече постигнахте своята цел отчасти, защото, пак подчертавам, вотът не беше успешен, но правителството се вслуша в гражданите, вслуша се в здравия разум и реши да подаде оставка. Но Вие пак нямате и не давате отговор: какво после? Този отговор трябва да го дадете Вие на гражданите, може би и на самите Вас: какво предлагате оттук нататък? Вижда се, че сте неподготвени и пак търсите ГЕРБ като индикатор да решава проблеми. Проблемите, които стоят пред Вас, според мен са повече и Вие трябва да си отговорите на тях, първо, като коалиция може би, защото многократно сме виждали по различни теми как самата Ваша коалиция гласува по различен начин. Но Вие не давате отговор: какво после?
#47 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за трета реплика. Господин Садъков, след това сте Вие за изказване.
#48 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Съвсем накратко, в продължение изцяло на казаното от господин Иванов аз искам да припомня следното: В последните – реплика, разбира се, на господин Димитров – десетина дни на площадите хората Ви питаха следното: каква алтернатива предлагате Вие на обществото и ще има ли проблем, ако България влезе в еврозоната, без да има приет бюджет? Отговорите бяха следните: „Ще му мислим, след като свършат протестите.“ Това бяха отговорите. Вие казахте, че ще го мислите, след като свършат протестите. Разбира се, от ГЕРБ Ви помолиха за 20 дни отсрочка, за да може да бъде приет бюджетът на държавата и да може България да влезе в еврозоната с един стабилен бюджет. Това не се случи. Вие казахте: „Ние ще имаме решение, ще го мислим, когато минат протестите.“ Е, протестите минаха, правителството съвсем отговорно постъпи и подаде своята оставка, а Вие, разбира се, трябва да го мислите. И не само това, трябва да отговорите на всички тези хора, които сутринта питаха: „Къде са нашите заплати? Къде е увеличението на заплатите в сектор „Образование“? Къде е увеличението на пенсиите?“ Вие трябва да отговаряте на тези въпроси. За съжаление обаче, точно 24 часа по-късно Вие показахте истинското си лице – това лице, което показахте и 2020-а, и 2021 г., когато излъгахте хиляди хора, хиляди хора от моето поколение, хиляди млади хора, които излъгахте отново (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), когато обещавахте (шум и реплики) промяна, когато обещавахте мостове, когато обещавахте тунели, когато обещавахте магистрали! Тогава Вие ги излъгахте! Излъгахте ги отново! Всички тези хора, които се опитахте да присвоите на площадите, всички тези хора Вие ги излъгахте. Това са хората, които представляват моето поколение. И когато говорим за промяна, промяната се случва отвътре. И трябва да се замислите… (Реплики от народния представител Манол Пейков.)
#49 · speech
Колеги, моля за тишина в залата! Продължете, господин Митов.
#50 · speech
…и трябва да се замислите кой представлява интересите на тези млади хора. Погледнете редиците си! Политическите партии трябва да се отворят към младите хора, за да представляват техните интереси. А Вие точно за 24 часа показахте как отново излъгахте всички онези млади хора, които бяхте заблудили. Благодаря Ви. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#51 · speech
Благодаря Ви. За дуплика – господин Мартин Димитров. Следващият народен представител за изказване – господин Хайри Садъков. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков, обръщам се към Вас, моля да запазим спокойствие в залата! Запазете емоцията за предстоящата предизборна кампания. Нека тук да бъдем спокойни и да даваме пример на българските граждани за автентично поведение на народни представители. Заповядайте, господин Димитров.
#52 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Започвам с колегата Митов от ГЕРБ, с който днес имам честта да се запозная. Колега Митов, Вие, ако не разбрахте, Вашият модел на управление – моделът на ново левичарско начало, тотално се провали! Ако не сте разбрали, това са рекордни протести! За последните двадесет и повече години такова нещо не се е случвало! Хората въстанаха срещу Вас, защото видяха, че крадете бъдещето им. Но този опит, който правите от вчера до днес – да се скриете и да кажете: „Нас вече ни няма, другите са виновни!“, отново искам да Ви припомня следните неща: Без да слушате гражданското общество, без да приемете алтернативни кандидатури, Вие избрахте всички регулатори! И тези регулатори в момента не изглеждат добре, изглеждат доста зле, което е огромната Ви отговорност за следващите 5 – 7 години! Не се прави така! Трябваше да търсите националния отбор на България тук, а не да слагате хора, които Вие харесвате и които са от Вашите кръгове, кръгчета или както беше казал там Борисов. Това Ви е огромната грешка и тя Ви натоварва със зверска отговорност в следващите 5 – 7 години. Защото КЗК е толкова важна, колкото и правителството. Толкова важна е КЗК в България! Само тя има право да взема мерки срещу изкривяванията на конкуренцията. И Вие избрахте състав, който изглежда крайно, крайно неубедително! И Ви напомням, стигнахте дотам, толкова се бяхте самозабравили, че дори когато по отношение на избора на Сметната палата имаше кандидатура, която е по закон от професионална организация, без да вземете думата, без да кажете едно изречение, не избрахте кандидата, който професионалната организация Ви беше дала. И това дори провалихте! Така че, уважаеми колеги от управляващото мнозинство, не се крийте! Вие поехте огромна отговорност, Вие се провалихте! (Реплики от народния представител Цвета Караянчева.) И сега трябва да има повече смирение от Ваша страна. Трябва да има повече смирение! Защото, ако след провала продължавате да се държите толкова арогантно и нахално, извинявайте, колеги, на кого какво предлагате? Това ли Ви е лицето? И съм съгласен с едно нещо, което каза колегата Тома Биков, може би беше лапсус, но той каза така: „ От вчера се видя, че има ГЕРБ.“ Да, от вчера, защото 11 месеца имаше само „Ново начало“. Вас никъде Ви нямаше! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#53 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Следващият народен представител – господин Хайри Садъков. (Народният представител Тошко Йорданов иска думата за лично обяснение.) Изчакайте, господин Садъков. Заповядайте за лично обяснение, господин Йорданов.
#54 · speech
ИТН
Този, бившият областен на Пловдив – съжалявам в момента, просто само прякорът, който ти лепнаха ВЪЗРАЖДАНЕ, ми е в главата – който ме спомена. Тая декларация с кордона – вътре пише, че „Ново начало“ се съгласяваме да нямат председател на Народното събрание, да нямат зам.-председатели, да нямат председатели на комисии, да нямат в парламента и да нямат техни хора в регулаторите. Нито едно от тия неща не се случи. Те нямат председател (реплики), ще стигна и до там, нямат зам.-председател, нямат председатели на комисии, нямаха министри, нямаха и издигнати кандидатури за регулатори, които да бъдат приети. Само да припомня нещо, за което упорито се опитвате да изпаднете в амнезия и да си блъскате главата в стената, за да забравите. Когато бяхте в сглобка с тях, така наречената сглобка, която я роди Ваш депутат като термин, те имаха зам.-председател на Народното събрание – „Ново начало“. Имаха председатели на комисии. Ако не се лъжа, Йордан Цонев беше на Бюджетната комисия. Или Байрам Байрам. Мисля, че беше Цонев точно по време на сглобката, Байрам беше след това. Вие правихте бюджета заедно с тях. Всичките тези бюджети, които докараха страната до това положение. Приехте закони за увеличаване на доходи заедно с тях. Променихте Конституцията заедно с тях и там стоят подписите на Делян Пеевски и Вашите лидери, той Ви ги показа и на други закони, на които сте се подписвали заедно – лично Вие с Делян Пеевски. Тук ми е много забавно как му знаете кабинета, защото сте ходили често там. Затова го и знаят. Вие избрахте конституционни съдии заедно с ДПС, издигнати заедно с ДПС и с ГЕРБ. Така че лицемерието, което Ви е вродено, наистина е достойно за уважение, защото аз рядко съм виждал толкова нагли лъжци, които да забравят какво са правили, и да твърдят, че не са участвали в нещо, и след това да скачат срещу този, когото сами поканиха, за да работят заедно с него. Така че сега бюджет няма заради Вас. Социални повишения няма да има заради Вас. Синдикатите долу…
#55 · speech
Времето, господин Йорданов.
#56 · speech
…ще дойдат да питат Вас за всички неща, които трябва да се случат, защото Вие провалихте бюджета. И в момента сте като пияндурник, който се е събудил на другата сутрин и го цепи главата с тежък махмурлук, и усещате, че последствията, които ще се стоварят, ще се стоварят върху Вас. (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ-СДС.)
#57 · speech
Колеги, обръщам се и към господин Йорданов, и към останалите колеги – нека да подхождаме с максимално уважение един към друг и да не използваме обидни епитети. Процедура ли, господин Божанков? Заповядайте за процедура.
#58 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, прав сте – ние освен политици сме и хора. И тази ситуация има чисто човешки аспект. Ние трябва да погледнем и от тази гледна точка. Вижте например колегите от „Има Такъв Народ“ как изглеждат – сякаш са излезли от колоноскопия, направена във ветеринарномедицинска клиника от лекар-пакистанец на 500 лв. заплата!
#59 · speech
Господин Божанков! Господин Божанков, моля за уважение.
#60 · speech
Само тази гледка си заслужаваше всички усилия. Само този Тошко, който видяхме току-що, си заслужаваше всичко, което се случи до момента. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#61 · speech
Господин Божанков, понеже процедурата по начина на водене е насочена към председателя, ще се възползвам от възможността да Ви отговоря, тъй като боравите неправилно с термините. Като професор по хирургия съм присъствал на много колоноскопии и съм участвал в тяхното извършване. И Ви съветвам да не използвате нещо, което доказва изключително тежки диагнози на хората, а именно ракови заболявания, за шега. Понякога не всички шеги са уместни. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте, господин Йорданов.
#62 · speech
ИТН
По начина на водене или лично обяснение – кое искате?
#63 · speech
Заповядайте, господин Йорданов. Толерантни сме към всички прояви на емоция днес. Заповядайте.
#64 · speech
Да, забавно е... Как, за да не ме накажете… Политическа п-перудка, която е обиколила – колко партии? – включително беше изгонена от последната си, да коментира „Има Такъв Народ“. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Ние, за разлика от Вас, моето момче, сме се отказвали два пъти от властта. Единия път, когато свалихме жалкото правителство, в което участвахме заедно с Вас, заради Асен Василев и заради Македония. (Смях от ПП-ДБ.) И втория път, и втория път… Какво смешно казах за Македония, че нещо явно дават накъсо мозъците Ви? Така че… Да, ще го повторя. Правителството на ПП-ДБ, в което участвахме ние заедно с БСП, беше свалено от нас заради Македония, тъй като Вие погазихте коалиционното ни споразумение, и заради безумната финансова политика на Асен Василев, на която сега ѝ берем плодовете всички ние. След това ГЕРБ в сглобката, за съжаление, оставиха Асен Василев да се вихри, и сме на това дередже в момента. Това е истината. И да се върна на мисълта си. Ние два пъти се отказваме сами от властта: първия път, когато свалихме, ще повторя, онова недобро правителство, в което участвахме (реплика от народния представител Явор Божанков), и този път – в момента, когато имаше протести на улицата и ние се отказахме реално от властта. Щото Вие не можете да ни свалите и Вие го знаете много добре. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Така че ние сами се отказахме. И можем да го говорим спокойно това, за разлика от Вас, които се вкопчвате във властта и страдате жестоко, когато не сте в нея. Иначе, когато сте във власт, няма значение с кого сте – с Пеевски, с Борисов, с баба му, леля му, с Радев… Няма никакво значение за Вас с кого ще бъдете във властта, важното е да сте вътре. Това е истината. Спомням си, когато падна кабинетът на Кирил Петков, колко време той не депозира оставката на правителството към президента. И даже май накрая я прати по някаква куриерска фирма. Когато Вие, не дай си боже, сте в Министерския съвет, там Ви влачат за краката НСО, а Вие забивате нокти. Още има черти по паркета в Министерския съвет от маникюра на Кирил Петков. (Ръкопляскания и смях от ИТН.)
#65 · speech
Господин Хайри Садъков. Колеги, моля за спокойствие в залата и да демонстрираме това, което очакват българските граждани от нас. Заповядайте, господин Садъков.
#66 · speech
АПС
Благодаря Ви. Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Сега е времето, може би точно тук е моментът, да си направим изводите, но след много задълбочен, тежък анализ на всичко, което се случва, за да можем да дадем оценка и да търсим отговорите и за миналото, и за настоящето, но много е важно – и за бъдещото развитие на страната ни, защото някои грешки се оказват много тежки и фатални и те се отразяват на цялото общество. Аз мога спокойно да заявя пред Вас от името на колегите от „Алианс за права и свободи“, че още преди време, когато трябваше да дадем своя глас за предходен кабинет „Желязков“, ние направихме своя избор. И го направихме осъзнато, защото разбрахме, че се заражда моделът Пеевски. Впоследствие ние най-тежко изживяхме ударите на този модел. Бяхме на улиците, заявявахме открито, че това не е вътрешен проблем, че това е национален проблем, че това е проблем на целия български народ. Да, сигурно не бяхме разбрани правилно, не бяха много фактите, които бяха в полето, за да можем да бъдем разбрани от всички. Но ние продължихме да носим своята отговорност. Дойде моментът да минат едни избори и да бъдат произведени тези парламентарни групи, и трябваше да се съставя кабинет. Тогава се заговори за този санитарен кордон. Ние участвахме активно в опита да бъде изграден. Застанахме с ясна позиция. И да не забравяме: когато се водеха преговори за съставяне на кабинет, имаше ясна позиция от модела Пеевски за нови избори. Ние трябваше да изберем всички дали да влезем отново в избори, в ситуация, която произведе тогава тези резултати, или да търсим ясна реализация на санитарен кордон, който да опита да изолира този модел. И взехме трудно, тежко решение, което трябваше да даде възможност поне да направим опит да се реализира този модел. От тези, които подкрепяха тогава правителството, имаше подписали се в санитарния кордон. Ние не знаехме как мислят този кордон и как го възприемат, но те бяха положили подписи. Тогава ГЕРБ даваше сигнали, че може, но не е ясно дали и кога ще реализира кордона. И трябваше да се включи някой, за да се намери мнозинство, което да подкрепи правителството. Ние дадохме своето съгласие с идеята, че този кордон ще сработи. След немного дълго време разбрахме, че това няма да се случи. И взехме своето трудно, тежко решение, защото бяхме стояли на улицата, за да опитаме в зародиш, когато беше възможно и по-лесно, преди да се е легитимирал с обеми този модел – от подкрепа от местни власти и така нататък, да го спрем навреме. Но когато разбрахме, че това няма да се случи, ние напуснахме правителството. Пак тежко и трудно решение от наша страна. Но, уважаеми колеги, това не касае само нас тук в този парламент, защото въпреки всичко парламентът е институцията в България, която трябва да работи активно, за да гарантира и икономическото развитие, и развитието на демокрацията в нашата родина. Оттук трябва да опитаме всичко. Затова, след като напуснахме правителството, и ние самите се опитвахме всячески, доколкото е възможно, да развиваме темата за изолация на този модел от страната ни, за да не стигнем до тази кулминация, която се случи на 1 декември и на 10 декември, когато – няма да кажа целият български народ, но импулсът беше от целия български народ, от всички хора, да се напълнят площадите. И те дадоха своя ясен сигнал към всички нас. Това не трябва да продължи, но това не трябва и да се допуска занапред. Оттук нататък трябва да си направим своите ясни изводи – какво поведение трябва да имаме в политиката оттук насетне всички, които сме на политическия терен, за да не позволяваме подобно нещо за в бъдеще. Ние поемаме своята отговорност да мислим трезво, да работим активно, за да не допускаме подобни неща за в бъдеще. Нека всеки да поеме своята отговорност, защото хората от площадите не са били там само тези няколко дни – те ще ни наблюдават постоянно. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС.)
#67 · speech
Благодаря Ви, господин Садъков. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Други изказвания, колеги? Госпожо Сачева, заповядайте – имате думата.
#68 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Първо, нека да припомним защо беше създадено това правителство с мандата на ГЕРБ – защото трябваше да сложи край на една поредица от седем избора. Седем избора, които струваха на България един милиард лева – точно толкова, колкото търсим в момента за доходи. Трябваше да направим така, че България да може да получи членство в еврозоната и да използваме този политически момент, който имахме и който беше изключително важен за бъдещето на страната. Трябваше да направим така, че Планът за възстановяване и устойчивост, който, знаете добре, че завършва догодина, да има своя шанс да бъда реализиран, и съответно да получим плащания, с които да можем да направим възможни множество проекти както по отношение на инфраструктурата, така и по отношение на много важни теми, като образование, пазар на труда, социална политика. Защото в държава като нашата, в която през последните четири години имаше изключителна нестабилност, инвеститори не идват. Основните средства, на които можехме да разчитаме, бяха именно тези, които са по линия на европейските фондове и програми. Това беше нашата отговорност. И за пореден път ГЕРБ прояви разум и държавническо отношение да бъде мост, а не спирачка, да бъде партия, която може да пренебрегне своето партийно его в името на това да се случват в страната събития, които да дават възможност не просто за това как да спечелим някой и друг глас на следващите избори, а как да дадем все пак перспектива на следващите поколения. Защо подаваме оставка? Подаваме оставка, защото чухме критиките, чухме автентичните критики – тези критики, които дават храна за размисъл. Уважаеми колеги от ПП-ДБ, ние не чуваме Вашата пропаганда, Вашите обиди за нас, за това как изглеждаме, какви сме, на кого се кланяме, на кого се навеждаме или какво правим – ние тези неща не ги чуваме, те не се отнасят за нас. Ние знаем кои сме, защо сме, знаем защо се занимаваме с политика, знаем защо сме партия на 19 години и знаем какво е нашето място и каква е нашата отговорност в тази зала. Подаваме оставка и защото войната може да прекрати само този, който може да организира мира. И аз знам добре, че именно моите колеги в парламентарната група на ГЕРБ-СДС са тези, които имат експертизата, знанията, уменията, възможностите, характера, мъдростта да направят това. Ние няма да застрашим бъдещето на българските граждани, няма да оставим държавата в хаос, но това, което ясно Ви казахме, господин Василев, беше следното – че няма да носим повече отговорност за реализацията на Вашите мечти. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Защото, господин Василев, Вие често говорите за дългове, говорите често за дълговете на държавата. Но аз бих искала да насоча вниманието на моите колеги и на българските граждани към Вашите собствени дългове, към Вашите дългове за това с чии гласове Вие бяхте финансов министър, с чии гласове се приемаха Вашите бюджети, с чии гласове се реализираха Вашите политики, с чии гласове Вие днес се кичите с Шенген, с еврозоната, с всички тези постижения на Вашето правителство, с чии гласове Вашето правителство имаше премиер. Кажете! И кога Вие ще платите Вашите дългове? Защото Вие фалирате! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Вие имате задължение към „Има Такъв Народ“ за това, че Ви подкрепиха в първото правителство. Вие дължите на Българската социалистическа партия Вашите леви политики. Вие дължите на ГЕРБ гласовете, с които реализирахте Вашите политики. Между другото, Вие дължите и на „Ново начало“, и на ДПС немалко и много добре знаете какво. И затова въпросът ми към Вас е: Вие не чувствате ли, че не сте победили, не чувствате ли, че Вие фалирахте под натиска на Вашите политически дългове и че в следващ парламент бърз кредит няма кой да Ви даде? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Няма да Ви даде кредит и Радев, защото именно той беше този, който Ви нарече шарлатани, независимо че сега Вие се уповавате на това, че Ви чака светло бъдеще след евентуалните избори. Това, което аз искам да кажа днес, е, първо, да благодаря на Росен Желязков (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), защото, когато го представях пред Вас – неговата кандидатура за министър-председател, аз Ви казах, че той е изключително земен човек. Той е минал през цялата стълбица на държавната администрация, той не е скочил отнякъде в държавната администрация, а е минал през всички нива, за да бъде министър-председател и за да познава държавата на длан. И той остана такъв, остана земен човек, остана човек, който не се опияни от властта, но най-важното – той не стана гневен човек, той не стана отмъстителен, той не позволи омразата да го завладее. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Искам специално да благодаря на колегите от Българската социалистическа партия, които пренебрегнаха своите идеологически различия, за които тази коалиция беше изключително трудна, невероятно предизвикателна, но които въпреки това изпълняваха нашата обща програма и политика, която заедно създадохме в споразумението за съвместно управление. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Искам да благодаря на колегите от „Има Такъв Народ“, с които често сме имали сблъсък на позиции, но все пак следвахме общи решения. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И не на последно място, аз искам да благодаря и на народните представители от „ДПС – Ново начало“, които дадоха своите гласове за това да бъдем член на еврозоната, които подкрепяха законодателството, благодарение на което получихме четири милиарда лева по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. И това са хората, които седят до Вас, до Вашите места. За Вас, колеги от ПП-ДБ, проблемите обикновено имат име на човек. Те се казват някак си и ние непрекъснато се борим с някого – дали в съдебната система, дали в политиката, винаги има един-единствен човек, който е нашият проблем. Нямаме проблеми с това как да вземем и да направим общи решения, но имаме проблеми как да намерим един виновник и да решим, че това е решението на всички проблеми. Желаем Ви успех по този път, но знаем, че той води наникъде, и мисля, че последното десетилетие го доказа. Така че ние благодарим, от ГЕРБ-СДС, най-вече обаче на нашите избиратели, на нашите симпатизанти, на хората, благодарение на които сме тук, в тази зала, и им обещаваме, че и за в бъдеще ние ще бъдем партията на разума, партията, която ще гради мостове, и партията, която ще мисли за следващите поколения, а не за следващите избори. (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.)
#69 · speech
Господин Радостин Василев, Вие за реплика ли?
#70 · speech
ПП МЕЧ, от място
Да.
#71 · speech
Само да приключим процедурата по реплики. За реплики към изказването на госпожа Сачева има ли желаещи? Не виждам. Господин Радостин Василев… А Вие, господин Асен Василев?
#72 · speech
ПП-ДБ, от място
За лично обяснение.
#73 · speech
За лично обяснение. Заповядайте, първо Вие за лично обяснение, след това господин Радостин Василев за изказване.
#74 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Сачева, благодаря Ви, че по такъв точен и ясен начин потвърдихте моите опасения, че няма как да работим с Вас. Защото идваме от различни вселени и разбирания за това какво е добро за България и как тя трябва да се управлява. Искам да Ви обърна голямо внимание върху това, което Вие казахте. Вие разглеждате управлението на държавата, гласуванията в тази зала като някакви дългове – ние сме предложили нещо, Вие сте го подкрепили и затова ние сме имали дълг към Вас! Не, госпожо Сачева! Ние предлагаме нещо, което смятаме, че е добро за България. Вие го подкрепяте, ако смятате, че то е добро за България, или не го подкрепяте, ако смятате, че то не е добро за България. Това не е алъш-вериш между партии и хора. И това е фундаменталната промяна, която трябва да се случи в България, ако искаме да станем нормална европейска държава. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#75 · speech
Господин Радостин Василев, заповядайте за изказване.
#76 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател! Не мога да скрия личната си удовлетвореност и тази на МЕЧ от това, че днес сме тук, за да обсъждаме оставката на правителство на ГЕРБ и на „Ново начало“. Само по себе си това е успех за България! Днес тук бяха казани изключително много истини. Странно за тази зала – винаги, когато сме на кръстопът или пред избори, и от ГЕРБ, и от „Продължаваме Промяната“, и от останалите политически сили започват да говорят истината. От тази истина разбрахме едно, общият извод е: който, когато, по какъвто и да било начин се докосне до ГЕРБ и до „Ново начало“, изчезва от политическата сцена. И днес госпожа Сачева изпрати БСП и ИТН в последния им път с нейното изказване. (Шум и реплики.) Така звучеше. Не мога да разбера част от изказванията ухажване ли са между „Продължаваме Промяната“ и ГЕРБ, скрито съжаление за несбъднати минали събития ли са, заявка за „никога повече заедно“ – чух сега от Асен Василев, което е изключително успокоително, защото в бъдещи парламенти ще се търси мнозинство срещу този модел. Този модел, господин Мирчев, господин Божанов и господин Василев, не беше свален от Вас, от опозицията като цяло, той беше свален от емоцията на гражданите, от тяхното недоволство, което казахте и днес. Това е истината! Ние протестирахме от първия ден срещу това правителство, не срещу бюджета. Хубаво е, че в ситуацията всеки се ориентира поетапно. Не очаквам честни избори с тези хора. Очаквам обаче тези, които са в тази зала, след изборите да намерят в себе си сила да се противопоставят истински, веднъж завинаги, на модела! Защото нито една политика не може да бъде извършена, нищо не може да бъде направено за хората, никаква промяна на модела не може да се свърши, когато в него участват ГЕРБ и „Ново начало“! Тази линия трябва да е непреодолима граница за бъдещите политически проекти – дали на Радев, или на някой друг, и за участниците в това Народно събрание. В някаква степен една година по-късно съм и неудовлетворен, защото видях от тези, които уж подкрепяли всичко, че каквото и да бяхме предложили от МЕЧ, каквито и решения, закони, промени, идеи – всичко беше отхвърляно без дебат. Надявам се тези, които ще управляват България оттук нататък, да дават възможност и на тези, които не управляват и нямат глас, и не участват, да имат възможността да предлагат добри идеи. Защото словата на госпожа Сачева и на господин Биков са само слова, но на практика се получава съвсем различно нещо. Положителното от тези протести, които видяхме и които дори ГЕРБ не могат да отрекат, които дори Данчо Цонев, който каза, че площадът повече никога няма да ги свали – преди месец го каза тук като заплаха, и точно площадът ги свали, дават един хоризонт. Един дългосрочен хоризонт! И този хоризонт е следният – рано или късно, сега или след известно време, ГЕРБ си заминава. Това е факт! Това е неразпознаваем политически субект сред младите хора на хиляда и сто процента! Второ. Делян Пеевски е катализатор, който може да предизвика гражданска война в България. Той не трябва да бъде допускан под никаква форма, дори от ГЕРБ, да се докосва до тях, защото съдбата на БСП и на ИТН, тяхното унищожение, което ГЕРБ им наложи, следва ГЕРБ – това, което Делян Пеевски ще им наложи, ако още един път се докоснат до него. И ако те заявяват категорично, че с Вас не искат; с нас, естествено, никога няма как; с Радев дано не са се разбрали; с трети, четвърти или пети, ГЕРБ оттук нататък ги очаква една опозиционна, мимикрираща линия на изчезване. И единственото, което може да се случи и да е в тяхна полза, е, ако могат така да задържат овладените институции, че да не им се потърси скоро сметка. Тук идва и въпросът: къде е МЕЧ? Ако не се потърси отговорност, ако хората от обществото не видят от най-високо ниво, че се търси наказателна отговорност, справедливост, никой няма да подкрепи нито опозиция, нито управляващи и всички са в общия кюп на измамниците. На нас не се налага да обясняваме, господин Василев, за бюджети, не се налага да казваме, че сме получавали подкрепа от ГЕРБ, не се налага да обясняваме, че подписът ни не стои до този на Делян Пеевски просто защото ние сме били откровени от първия до последния момент. Действията ми и тези на МЕЧ от началото на тяхното съществуване са за възпиране на този модел! И разкриването на „Има Такъв Народ“, които вече не съществуват, и записите, в които Вие говорихте за някаква форма на колаборация, разкриват това. Затова сме най-чисти пред съвестта си днес. Затова и на протестите бяхме най-спокойни, защото никога, под никаква форма и на никаква цена ние няма да колаборираме с ГЕРБ и Делян Пеевски! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#77 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на господин Радостин Василев? Не виждам. Други желаещи за изказвания по Проекта на решение? Не виждам, колеги. Закривам… (Народният представител Ивайло Мирчев от място иска думата.) Господин Мирчев, сигурен ли сте, дали имате време на групата? Само секунда да проверим, да Ви уведомя колко има. Две минути имате. Заповядайте, господин Мирчев.
#78 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Госпожо Сачева, казахте, че всичко за нас се свеждало до човека. Не е вярно. Свежда се до модела. И Вие знаете кой е моделът. Моделът в момента се олицетворява от един човек. Около него има обаче и други хора.
#79 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие излязохте.
#80 · speech
Господин Биков, не взимайте реплика, защото Вашата реплика е карикатура на диктатор и ще си останете с нея, така че не ме репликирайте, ако може. Това, което и господин Биков обаче не спомена, е името на Делян Пеевски. Страх Ви е да го кажете. Страх Ви е да го споменете – по същия начин, както Ви е страх да се подпишете в папката с подписите за оставката на Антон Славчев.
#81 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Вие нямахте подписи от цялата група!
#82 · speech
Всичките са дадени и сега ще Ви я предоставя, госпожо Сачева, барем се подпишете в нея. Страх Ви е да ги направите тези неща. Страх Ви е да се противопоставите на Пеевски. Страх Ви е, защото знаете, че той Ви владее. Страх Ви е да ни подкрепите за махането на охраната на НСО Пеевски, защото не трябва да има привилегии за никого. Не може държавата да го охранява този човек и той да е символ на корупционния модел в страната ни. Страх Ви е дори да го изкараме от кабинет 222а и да го направим от фотостудио част от библиотеката на Народното събрание. Просто Ви е страх. И трябва да си го кажете това нещо. Страх Ви беше, когато миналата Коледа ние от „Демократична България“ разговаряхме, защото сме разумни хора и знаем, че тази страна трябва да се управлява. И когато Ви представихме коалиционното споразумение и Ви казахме: колеги, това, което трябва да стане, е да изолираме Пеевски от политическия живот страната, Вие казахте: няма да стане, ние си управляваме с него. Тогава, между другото, публично дори отричахте. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) След което вече започнахте да се снимате заедно под герба. Дотам се докарахте за тази една година. И за това не сме виновни ние – за ситуацията, в която се намира ГЕРБ днес, с хора, които се притесняват да не би сега Пеевски да ги метне през прокуратура, през КПК, през всичко, което може да им се случи.
#83 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защо се грижите за нас? Гледайте си Вас!
#84 · speech
За това нямаме вина ние. Вината е изцяло Ваша. Вие можехте да имате друг поглед. Можехте да седнете и да променим истински страната. Не го направихте. Просто си избрахте Пеевски и това сега е резултатът от Вашето управление. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#85 · speech
Има ли реплики? Господин Тошко Йорданов – първа реплика. Други реплики, колеги?
#86 · speech
ИТН
Господин Мирчев, тъй като Вие сте напоследък… Пеевски Ви е в устата всеки път и сте страшен борец, интернет бабаит пред кабинета му и други такива неща. Имам два въпроса към Вас. Първият въпрос: имате ли законодателни инициативи, на които стои подписът на Делян Пеевски до Вашия или Вашият до него? Вторият въпрос: можете ли да намерите законодателна инициатива с подписа на Пеевски, до която стои моят подпис? И третият въпрос: когато Кирил Петков катастрофира и уби човек до Варна, беше ли с охрана на НСО? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Беше ли с охрана на НСО?
#87 · speech
За втора реплика, господин Хрисимиров.
#88 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Мирчев, ясно е, че ГЕРБ няма да Ви дадат подписите за искането на оставка на Антон Славчев – Пеевски не им дава. Ако на Вас Ви е толкова важно – оставката на Антон Славчев и да внесем тези подписи, знаете къде е нашата стая. Ние на драго сърце ще Ви дадем тези подписи. (Шум, реплики и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Веднъж сме го правили, внасяли сме заедно такова искане, така че заповядайте – ще Ви се подпишем. (Шум и реплики.)
#89 · speech
Има ли желаещ за трета реплика? Не виждам. Господин Мирчев, за дуплика желаете ли? Заповядайте.
#90 · speech
ПП-ДБ
Мислех да не взимам дуплика, защото на политически покойници не се отговаря. Обаче ще Ви отговоря. Надявам се вече да сте усетили влиянието на Пеевски в правителството, господин Йорданов. (Шум и реплики.) Ако не сте трябва да Ви кажа – много сериозен човек. (Шум и реплики.) Но подобно лицемерие… Знаете ли, ще бъда много искрен, беше преди много години и си говоря с Божо Божанов. И Божидар ми казва, много интересно: „В „Има Такъв Народ“ – още преди да се явите на избори – „може би има в тези хора истинско желание да променят България.“ И аз тогава си спомням как го казах: „Божо, Тошко е пълен измамник!“ (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#91 · speech
Забележка ще получите, господин Мирчев.
#92 · speech
Божо може да потвърди. Това беше преди повече от 5 години. Преди малко го погледнах, когато Вие говорехте, господин Йорданов, и му казах: „Божо, помниш ли, като ти казах, че Тошко Йорданов е пълен измамник?“ И Божо кимна с глава. На политически покойници не се отговаря. На хора, които измамиха цялата страна да обясняват, че в момента, в който почувстват Пеевски, ще се оттеглят от управлението, дори не се отговаря просто, защото става дума за политически покойници. Аз очаквах отговор от ГЕРБ обаче. И няма такъв, което означава, че или страхът да се говори за Пеевски, продължава, или просто сте съгласни с това, което казах. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И това е жалко за самата партия ГЕРБ. Сега ще Ви връча пак папката с КПК. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И се надявам този път, този път (шум и реплики) – не, на ГЕРБ, на ГЕРБ! – след като Вашият лидер Бойко Борисов подписа, и Вие да подпишете, за да си изпълните ангажимента към българските граждани.
#93 · speech
Господин Мирчев, налагам Ви „забележка“ за отправеното двукратно оскърбително отношение към господин Тошко Йорданов. (Шум, реплики и ръкопляскания.)
#94 · speech
ИТН, от място
Лично обяснение!
#95 · speech
Лично обяснение. Само да изчерпим… (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата! (Народният представител Ивайло Мирчев поднася папка за подпис към народния представител Деница Сачева.) Господин Йорданов, нека да изчакаме за трика с папката, който не се е случва за първи път, но все пак още буди положителни емоции. Заповядайте за лично обяснение.
#96 · speech
ИТН
Ами преди малко – след като почнахме така – от трибуната говори един обикновен лъжец. Мирчев е лъжец, защото аз имам спомени – още когато тръгнахме да правим първите референдуми, имах среща с някакви НПО-та, после той лъга, че е присъствал на някакви срещи – кой какво е казал. Пеевски имаше ли охрана от НСО, когато бяхте заедно в сглобка? (Реплики от ПП-ДБ: „Да.“) Вие свалихте ли я? Ти имаш ли подпис до Пеевски лично? И за пророците – политическите, много пъти съм казвал: врачоци, по-внимателно, изпадали сте в тъпата ситуация да правите грешни врачувания. Пак ще изпаднете – по същия начин. Имаше ли охрана Пеевски от НСО, когато беше с Вас? Имахте ли подписи? Аз не съм те обидил. А, казах, че си лъжец, да, затова можеш.
#97 · speech
Господин Йорданов, „забележка“ и за Вас. Има други изразни средства. Това е оскърбително.
#98 · speech
Няма проблем, добре. Мирчев е човек, който не лъже, но за сметка на това забравя какво се е случило, и си създава алтернативна реалност, за която говори. Така по-добре ли е? (Смях и шум от ИТН и ГЕРБ-СДС.) Имаше ли охрана господин Пеевски, когато бяхте заедно с него в сглобка? Променихте ли заедно Конституцията с господин Пеевски? Ходихте ли в кабинета му да го молите за гласове за промяна на Конституцията? Каза ли Лорер, че той се е променил към добро? Имахте ли общи брифинги заедно с ДПС? (Шум и реплики.) Йордан Цонев беше ли председател на Бюджетната комисия? Правихте ли видеомост със Зеленски, или нещо в Украйна, на който присъстваха най-вече Христо Иванов – а, или Кирил Петков – някой от Вас, заедно с Пеевски и Борисов? (Народният представител Лена Бориславова маха с ръка за довиждане.) Случи ли се това, или това е алтернативна реалност, която Вие сте забравили, защото мозъкът Ви работи на няколко нива, но не и в реалността? (Ръкопляскания от ИТН.)
#99 · speech
ПП-ДБ, от място
За лично обяснение.
#100 · speech
Господин Мирчев, за лично обяснение. След него за изказване – госпожа Мария Илиева. (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата! Вървят разискванията по Проекта на решение.
#101 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, преди личното обяснение, една лична молба имам към Вас. Моля Ви да не наказвате господин Тошко Йорданов, защото избирателите вече го наказаха. (Смях и реплики от ПП-ДБ.) Но по отношение на това дали сме знаели по време на сглобката, че Пеевски има НСО – знаехме, че има НСО, защото всички виждахме как влиза. Дали сме знаели как му е сложено НСО-то? Най-вероятно не сме знаели (шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ), защото – сега ще Ви обясня, фалшивият сигнал, информацията, че става дума за фалшив сигнал, който е изключително забавен, че ГРУ влязло с отряд тук да го търси Пеевски, да го убива, защото бил национално съкровище, я разбрахме след това. Така че в момента, между другото, в който сме разбрали, ние това го изкарахме. Никой от Вас нямаше куража да го направи – нито от ГЕРБ… Защото тая работа се знае. В момента Пеевски ползва НСО и барети заради фалшив сигнал до ДАНС. И никой не смее да го коментира това нещо! Гледате ги българските граждани лицемерно и не смеете да кажете: дайте да махнем охраната на Пеевски!
#102 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Защо ти не го махна?
#103 · speech
Ето, ние сега внесохме Законопроект. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС, ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всички, които ми викате в залата, хайде да Ви видя как ще гласувате за този законопроект! Достатъчно смели ли сте? Страхът вътре във Вас ли е? Можете ли да застанете срещу Пеевски и да гласувате срещу неговата охрана? (Шум и реплики.)
#104 · speech
Моля за тишина в залата!
#105 · speech
Не можете, защото Ви е страх. (Шум и реплики.) Защото Ви е страх от него! Страх Ви е за компроматите, които има! Страх Ви е заради институциите, които притежава! И докато Ви е страх, България ще бъде пленница на Пеевски, а Вие негови пленници. И това ние ще го променим. Благодаря. (Шум, реплики и ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#106 · speech
Госпожо Илиева, заповядайте за изказване. Колеги, само да Ви уведомя, че подложих точките за промяна в днешния дневен ред – парламентарният контрол да започне незабавно след като приключи точка първа. Да не се притеснявате, че наближава 11,00 ч. и че трябва да започне контролът, тоест времето е удължено по точка първа до приключването ѝ. Заповядайте, госпожо Илиева.
#107 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Няма да правя изказване във връзка с оставката на това правителство. (Шум и реплики.) Това, което ще направя обаче, тъй като изслушах много внимателно изказването на господин Тома Биков – той каза, че те са доволни да дадат тази оставка, защото много от решенията, които са взети, са се случили под натиск… И след всички тук изказвания, които се прочетоха, и всичките дискусии аз искам да помоля ГЕРБ – някои от тях, тъй като тази тема беше поставена тук в Народното събрание, беше поставена в Комисията по земеделието, много Ви моля, господин Биков, направете една практична стъпка, за да докажете на всички нас, че Вие наистина сте си взели поука от грешките, които са Ви се случили, и освободете стадото на бай Рибан от незаконното блокиране, което му беше наложено! (Шум и реплики.) Те бедстват повече от една година от едно решение, което е абсолютно незаконно, което… Нямат субсидии, нямат храна. Направете една практична стъпка и поправете грешката, която сте направили, за да види целият български народ, че наистина сте си извадили поука и наистина сте в състояние да докажете с една практична стъпка, че можете да отстраните една грешка, която сте направили. Иначе подобни изказвания са само приказки, а практическите Ви действия показват нещо друго. Тема, обсъждана от една година на всички възможни инстанции. Знаем, че Вие като управляващо мнозинство можете много лесно с една много лесна стъпка да освободите това стадо и да се свърши с агонията, която е там от доста време.
#108 · speech
Има ли реплики към изказването на госпожа Илиева? Реплики питам дали има? Не виждам за реплики. Няма. Други изказвания, колеги, има ли? Госпожо Илиева, като няма реплики, няма как да Ви дам и дуплика. Не виждам изказвания. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Шум и реплики.) Моля да запазите тишина в залата, колеги! Подлагам на гласуване Проект на решение за приемане оставката на министър-председателя със сигнатура № 51-554-02-286, внесен от народните представители Деница Сачева, Рая Назарян и Костадин Ангелов на 11 декември 2025 г. Гласували 227 народни представители: за 227, против и въздържали се няма. Предложението е прието. С това изчерпахме и точка първа. Давам 10 минути почивка, след което ще започне парламентарният контрол. (След почивката.)
#109 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме със следващата точка от нашия дневен ред за днес: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода от 5 декември до 11 декември 2025 г. Писмени отговори: - от министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народните представители Нина Димитрова и Явор Хайтов; - от министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Божидар Божанов; - от министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Галин Дурев, на въпрос от народния представител Джипо Джипов, на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - от министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - от заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на въпрос от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Галин Дурев, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - от министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Андрей Цеков, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на два въпроса от народния представител Мария Илиева; - от министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Златан Златанов, на въпрос от народния представител Климент Шопов; - от министър Иван Иванов на въпрос от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев, на въпрос от народния представител Ивайло Папов, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Людмила Илиева, на въпрос от народния представител Радослав Рибарски, на въпрос от народния представител Свилен Трифонов, на въпрос от народния представител Стела Николова, на въпрос от народните представители Халил Летифов и Шендоан Халит; - от министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Стела Николова; - от министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Любен Иванов; - от министър Манол Генов на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - от министър Силви Кирилов на въпрос от народния представител Кирил Веселински, на въпрос от народния представител Лена Бориславова, на въпрос от народния представител Юлиана Матеева. Получено е писмо от заместник министър-председателя и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов за отлагане на отговора на въпроса от народния представител Димо Георгиев Дренчев относно продажбата на правителствения самолет „Фалкон“, използван за облитане и калибриране на аеронавигационно оборудване, поради което пристъпваме към въпросите към Красимир Вълчев – министър на образованието и науката. Добре дошли, министър Вълчев! На първия въпрос от народния представител Ангел Василев Янчев относно политиката на Министерството на образованието и науката за упражняване на контрол върху законосъобразното провеждане на практическата подготовка на студентите по дентална медицина. Заповядайте, господин Янчев, за представянето на въпроса.
#110 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. В залата в момента останахме само от ВЪЗРАЖДАНЕ за парламентарния контрол, но това е жалко за всички останали политически партии, представени тук. Уважаеми господин Министър, в единните държавни изисквания за специалността „Дентална медицина“, които са в изпълнение на Европейска директива, се изисква практическата подготовка на студентите да се провежда под ръководството на преподаватели и да гарантира придобиването на достатъчен клиничен опит при подходящ надзор. В Медицинския университет в София преддипломният стаж, който представлява близо 40% от цялостната клинична подготовка, не се осъществява под ръководството на преподаватели. Практическите занятия се водят от лекари по дентална медицина, назначени като ординатори, които не заемат преподавателски длъжности, предвидени в Закона за висшето образование. Това противоречи на чл. 11, ал. 2 от единните държавни изисквания. Допълнително, с решение на Академичния съвет на Медицинския университет в София, са отпаднали разпоредби от предходния правилник, които предвиждат конкретна аудиторна заетост и консултации от преподаватели по време на стажа. Така ръководството на обучението е прехвърлено върху лица, които не притежават нормативно изискуемия статут за преподаване. В резултат на това обучението не съответства на изискванията, предвидени в нормативните документи; студентите не получават клинична подготовка под ръководството на преподаватели; ординаторите, които реално провеждат обучението, не получават призната учебна натовареност, което ограничава тяхното възнаграждение и кариерно развитие. Това представлява системно нарушение на единните държавни изисквания, наблюдавано единствено в Медицинския университет в София. В Медицински университет – Варна, както и в Медицински университет – Пловдив, практическата подготовка се провежда законосъобразно, под ръководството на преподаватели. С оглед на това отправям следния въпрос: какви конкретни действия ще предприеме Министерството на образованието и науката, за да осигури спазването на единните държавни изисквания от страна на Медицински университет – София, така че практическата подготовка на студентите по дентална медицина в преддипломния им стаж да се провежда под ръководството на преподаватели, както изисква Законът и Европейската директива?
#111 · speech
Благодаря, господин Янчев. Заповядайте, министър Вълчев, за отговор.
#112 · speech
Министър В Оставка Красимир Вълчев
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Янчев! Съгласно Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент, която Вие визирахте, относно признаването на професионалните квалификации базовото обучение по дентална медицина включва курс на теоретично и практическо обучение с минимална продължителност от пет години, което обхваща като минимум програмата, описана в приложение, проведено в университет, висше училище, предоставящо обучение и признато за равностойно, или провеждано под контрола на университет. Базовото обучение по дентална медицина гарантира, че заинтересованото лице е придобило достатъчно клиничен опит, придобит под подходящ надзор. В изпълнение на чл. 9, ал. 3, т. 5 от Закона за висшето образование Министерският съвет утвърждава държавните изисквания за придобиване на висше образование по образователно-квалификационни степени и по специалности от регулираните професии. Съгласно чл. 177 от Закона за здравето Министерският съвет приема единни държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност от регулирани професии от професионални направления „Медицина“, „Дентална медицина“, „Фармация“, „Обществено здраве“ и „Здравни грижи“ по предложение на министъра на образованието. С Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“ са определени изисквания за приемане на студентите в сроковете за обучение, учебните дисциплини, които се изучават, и изискванията за завършване на обучението по специалности от регулирана професия „Дентална медицина“. Съгласно разпоредбите на чл. 11, ал. 2 от тази наредба практическата подготовка на студентите се организира от висшите медицински училища, като включва определен обем практическа лечебна дейност, която се осъществява под ръководството на преподаватели и се провежда във факултетите по дентална медицина и в лечебните заведения, получили одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти по реда на Закона за лечебните заведения. В чл. 190 от Правилника за подготовката и провеждането на учебната 2025/2026 г. на Медицинския университет в София заместник-деканите по учебната дейност контролират цялостната работа по организацията и провеждането на преддипломния стаж по дисциплини и бази. Професионалната учебна дейност на студентите се ръководи от хабилитирани лица, определени от ръководител на катедра след съгласуване със заместник-декана по учебната дейност на факултета. По изключение професионалната специализация на студентите може да се ръководи от преподаватели с образователна и научна степен „доктор на науките“ или от преподаватели с образователна научна степен „доктор“ с дългогодишна практика. В чл. 203 на същия правилник е регламентирано, че стажантското обучение се провежда интегрирано с аудиторната заетост на катедрите, провеждащи държавни изпити. Практическото обучение на стажантите се извършва под наблюдението на ординатори за всеки от двата блока в рамките на осемчасов работен ден. Разглеждането, обсъждането, приемането и оценяването на учебните планове на комплексно лекуваните от стажантите пациенти се извършва от хабилитиран преподавател или нехабилитиран преподавател със степен „доктор“. Във връзка с гореизложеното и предвид § 3 от Наредбата, съгласно която тя е приета на основание чл. 77 от Закона за здравето и чл. 9 от Закона за висшето образование, ще бъде извършена допълнителна проверка по поставения въпрос, като Министерството на образованието ще уведоми Министерството на здравеопазването като компетентна институция. Благодаря.
#113 · speech
Благодаря, министър Вълчев. Заповядайте, господин Янчев, за реплика.
#114 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Наистина е необходима допълнителна проверка как се провеждат тези асистентски конкурси в Медицинския университет – София, конкретно във Факултета по дентална медицина, тъй като всъщност, преди да отправя този въпрос, аз се опитах по чл. 139 и неговата разпоредба от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да поискам информация и документи от ректора на Медицинския университет, но той отговори, тълкувайки Правилника, което със сигурност не е негово автономно право, че касаело частен случай. Аз знам, че не става дума само за един случай, и в този смисъл наистина благодаря. Необходима е допълнителна проверка там, а не прикриване зад академичната автономия.
#115 · speech
Благодаря, господин Янчев. Желаете ли дуплика, министър Вълчев? Не желаете. Господин Янчев, заповядайте за представянето на втория въпрос относно контрол от страна на Министерството на образованието и науката върху отговорността на членовете на комисиите по допускане на кандидати и на научните журита при процедури за заемане на академични длъжности по реда на Закона за развитието на академичния състав в Република България.
#116 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, и вторият въпрос е свързан с уважавано държавно висше училище тук, в София. Уважаеми господин Министър, процедурите за научното израстване и заемане на академични длъжности изискват строго спазване на закона и представляват значим обществен интерес. В практиката обаче съществуват случаи, при които съдът установява незаконосъобразни действия на комисии по допуска или на научните журита без последващо търсене на отговорност. Повод за моя въпрос е процедура за заемане на длъжността „главен асистент“ в Университета за архитектура, строителство и геодезия, катедра „История и теория на архитектурата“, проведена през 2018 г. Комисията по академична етика към Министерството на образованието и науката и последващите съдебни решения установяват, че до конкурса са допуснати кандидати, които не отговарят на изискванията на чл. 18, ал. 1 от Закона за развитие на академичния състав в Република България и чл. 45 от неговия правилник. Въпреки това към момента няма данни за реализирана дисциплинарна или друга отговорност за лицата, участвали в организацията на конкурса, както и на научното жури. Паралелно с това преподавател, подал сигнал до Министерството на образованието и науката, е потърсил защита пред Комисията за защита от дискриминация, което поставя въпрос и за ефективността на механизма за защита на лицата, които сигнализират за нарушения, както и за поддържането на академичната среда, основана на законност и етика. Предвид изложеното поставям следния въпрос: как Министерството на образованието и науката осъществява контрол и гарантира търсенето на отговорност при доказани незаконосъобразни действия на членове на комисии по допуска на кандидати и на научните журита в процедури за заемане на академични длъжности по реда на Закона за развитие на академичния състав и какви действия предвиждате в конкретния случай, окончателно установен със съдебно решение от 2023 г.?
#117 · speech
Благодаря, господин Янчев. Заповядайте, министър Вълчев, за отговора.
#118 · speech
Министър В Оставка Красимир Вълчев
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янчев, на основание чл. 30 от Закона за развитието на академичния състав в Република България министърът на образованието и науката осъществява контрол върху откритите и неприключили процедури за заемане на академични длъжности относно съответствието им с изискванията на този закон, Правилника за прилагането му и правилниците на висшите училища, съответно на научните организации. Когато процедурите са приключили съгласно чл. 32 от същия закон, актовете на органите за управление на висшите училища, съответно на научната организация, за заемане на академични длъжности подлежат на оспорване по административен ред пред министъра. За осъществяването на тези свои контролни правомощия министърът на образованието и науката се подпомага от Комисия по академична етика, доколкото в рамките на тези производства се проверяват нарушения при проведените процедури, предмета на упражнявания контрол и дейността, свързана с допускането на кандидатите на съответните комисии, както и дейността на членовете на научните журита. В случай на констатирано нарушение от Комисията по академична етика министърът на образованието и науката има право да спре защитата на дисертацията, съответно на конкурса или избора на главен асистент, доцент или професор. В заповедта за спирането се определя срок за отстраняване на нарушението и се съобщава на висшето училище и на научната организация. При неотстраняване на нарушенията, непредставяне на съответните доказателства в срок, както и при наличие на плагиатство в дисертационните трудове и представените за оценяване публикации или недостоверност на представените научни данни министърът на образованието и науката издава заповед за прекратяване на съответната процедура. Като краен резултат министърът на образованието и науката може да прекрати неприключила процедура или да отмени крайния акт за заемане на академичната длъжност. Той не може обаче да инициира или реализира отговорност спрямо членовете на комисиите по допускане на кандидатите или членовете на научното жури, тъй като законът не му възлага подобни правомощия. Дисциплинарна отговорност спрямо преподавателите във висшите училища се осъществява от ректора на съответното висше училище по реда на чл. 58 и чл. 59 от Закона за висшето образование и от чл. 186 до чл. 189 от Кодекса на труда. Административнонаказателна отговорност не е предвидена в Закона за развитие на академичния състав за нарушения по същия закон или Правилника за прилагането му. Единствената санкция в този закон за членовете на научните журита е предвидената в чл. 33 забрана за участие в научни журита в продължение на три години след установяване на конфликт на интереси. В светлината на казаното дотук, в качеството на министър на образованието не разполагам със законови правомощия да търся какъвто и да е вид юридическа отговорност на лицата, участващи в съставите на научните журита и комисиите по допустимост на кандидатите в конкурсните процедури за заемането на академичните длъжности. Благодаря.
#119 · speech
Благодаря, министър Вълчев. Заповядайте за реплика, господин Янчев.
#120 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Да, господин Министър, прав сте по отношение на журитата, които са в крайна сметка назначавани със заповедите на органа, който управлява университетите. Това винаги са ректорите, така е. Но спрямо ректорите и техните действия Министерството на образованието, знаете по-добре и от мен, може да бъде много активно, когато те нарушават принципи – и в този смисъл и академичната автономия е нарушена, и свободата вътре в академичните общности, която свобода се изразява изключително и най-вече в това да бъде справедлив всеки един конкурс, всяка една процедура, която държавните висши училища осъществяват. Очевидно и от двата въпроса, както и от това, което Вие открихте в УНСС, които бяха си позаписали, така, 1500 студенти, очевидно е, че трябва по-активна намеса на Министерството на образованието, за да се преустановят такива случаи, както казах и на предходния въпрос, прикрити зад академичната автономия, която не ги прави суверенни или самостоятелни. Те са все пак държавни висши училища. Благодаря.
#121 · speech
Благодаря, господин Янчев. Желаете дуплика, министър Вълчев, заповядайте.
#122 · speech
Министър В Оставка Красимир Вълчев
Кратка дуплика само. Господин Янчев, в случая са упражнени правомощията по Закона за развитие на академичния състав и по Закона за висшето образование и са установени съответните нарушения. Но оттам нататък въпросът, който визирате, е въпрос на взаимоотношения между ректора и съответния преподавател, между работодател и зает, което е изцяло в прерогативите на академичната автономия, изцяло в прерогативите на Кодекса на труда. Министърът на образованието, знаете, не е дори работодател на ректорите. Въпреки че има договор за управление, той има един друг смисъл този договор за управление. Така че, когато говорим за упражнени контролни правомощия по тези два закона, те са се случили. Оттам нататък става въпрос за упражняването на правомощия на работодател по реда на Закона за висшето образование и Кодекса на труда, които, ако ние се намесим, би било намеса в академичната автономия или нормативен произвол. Благодаря.
#123 · speech
Благодаря Ви, министър Вълчев. Благодаря и за участието Ви в днешния парламентарен контрол. Преди да пристъпим към въпросите към министър Кирилов, да направя още едно съобщение – че е получено писмо от министъра на финансите Теменужка Петкова за отлагане на отговора на въпрос от народния представител Лариса Борисова Савова относно възнагражденията, материалните стимули и кадровата политика в Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите, както и писмо от министър Георг Георгиев за отлагане на отговора на въпрос от народния представител Николай Денков Денков относно изясняване на изявление за готовността на България да осигури въздушен коридор за президента на Руската федерация Владимир Путин. Пристъпваме към въпросите към министър Кирилов. Въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно високата концентрация на бактерии в топлата питейна вода. Заповядайте, господин Георгиев.
#124 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, по оповестена в медиите информация изследване на Софийския университет и „Активни потребители“ е установило висока концентрация на бактерии в топлата питейна вода. „Има ли опасни бактерии и вируси и в каква концентрация, това ще стане ясно до края на годината“ – това се казва в информацията. Може би вече е ясно. Ако имате такива данни, ще се радвам да ги оповестите. Според „Активни потребители“ липсват нормативни изисквания и контрол към топлоснабдяването за питейно-битови нужди. Направени са четири проби с топла вода и три със студена вода от три града – София, Пловдив и Плевен, които са взети през юни. Изследването сравнява микробиологичната чистота на топлата и на студената вода. Какви са плановете на Министерството да провежда повече такива изследвания и да оповестява резултатите и съответните мерки, които ще вземете, така че гражданите да са информирани и да не са застрашени? Като тук искам да кажа, че съответно това, което е установено при тези изследвания, е висока концентрация на бактерии, особено в топлата питейна вода. И пак подчертавам, става въпрос за София, Пловдив и Плевен – само по тези изследвания, които са правени. Тоест тук потенциално застрашени са изключително голям брой граждани. И моля за отговор. Благодаря.
#125 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Министър Кирилов, заповядайте за отговора.
#126 · speech
Министър В Оставка Силви Кирилов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Георгиев, уважаеми дами и господа народни представители! В Министерството на здравеопазването не е постъпвала информация, съдържаща резултати от проведено от Софийския университет проучване, поради което не бихме могли да изразим становище по същество. В тази връзка Ви предоставяме следната информация: Европейските изисквания за топла вода се фокусират основно върху енергийната ефективност на уредите и системите, както и върху предотвратяването на поява на легионела във водопроводните системи чрез контрол на температурата. Няма единна задължителна температура за всички сгради в Европейския съюз, но има препоръки. Основната цел на хигиенните препоръки е да се предотврати размножаването на бактериите от род легионела, които виреят в топла вода с температура между 20 и 45 градуса. В тази връзка и с цел превенция разпространяването на заразни заболявания Министерството на здравеопазването е издало Методично указание № 3 за борба с легионелозите, утвърдено със Заповед № РД-09-494 от 25 ноември 2003 г. на министъра на здравеопазването, в което освен всичко друго са регламентирани мерките, които следва да бъдат предприемани за профилактика на легионелоза. В унисон с горните препоръки в Наредба № 15 от 2005 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на енергетиката и енергийните ресурси, са имплементирани горепосочените препоръки, като е регламентирано, че температурата на водата, постъпваща в сградните инсталации за разпределение на топлинната енергия за гореща вода за битови нужди, не трябва да надвишава 65 градуса и да не е по-ниска от 55 градуса, като същата следва да се поддържа автоматично. Системите трябва да са изпълнени така, че топлообменниците на сградните инсталации за разпределение на топлинната енергия за гореща вода за битови нужди в абонатните станции и свързаните с тях съоръжения се проектират и изграждат така, че да не се създава възможност за контакт между топлоносителя и водата в инсталацията за гореща вода за битови нужди. Изискванията за качеството и безопасността на водата за питейно-битови нужди са регламентирани в Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди, в които са транспонирани разпоредбите на Директива № 2020/2184 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 г. относно качеството на водата, предназначена за консумация от човека. Водата за питейни битови цели, доставена чрез водоснабдителната мрежа, трябва да отговаря на изискванията на законодателството на мястото на изтичането ѝ от крана на потребителя. Качеството и безопасността на водата за питейно-битови цели зависи от много фактори, един от които е състоянието на вътрешната разпределителна система, част от която е вътресградната инсталация за топла и студена вода, смесителните кранове, душбатериите и така нататък. Отговорността за поддържането на вътресградната инсталация, включително на уредите за подгряване и подаване за питейно-битови цели на вода, е на собствениците на съответните жилищни и обществени обекти. Във връзка с всичко гореизложено Ви уверявам, че здравните власти ще продължат да изпълняват своите ангажименти по отношение превенцията на здравето и профилактика на болестите, както и да си сътрудничат с всички органи, институции, научни организации, неправителствени организации в името на опазване на общественото здраве. Благодаря за вниманието.
#127 · speech
Благодаря, министър Кирилов. Заповядайте за реплика, господин Георгиев.
#128 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, много говорихте като време, но нищо не казахте. На практика, нищо не казахте. Защо? Защото това проучване е направено преди два месеца. За два месеца Вие, при положение че аз съм Ви сезирал с въпрос, не сте успели да се запознаете с резултата от проучването или поне с първоначалните резултати, ако още цялата информация не е налична. Защото дори в медиите какво четем: че при две от изследваните проби има почти 70 пъти разлика. 70 пъти! Едната е в столичния квартал „Гео Милев“, а другата е на улица „Гургулят“ в Плевен, като, цитирам: основен проблем според учените е, че температурата на топлата вода – средно тя е 52 градуса, е по-ниска от препоръчителната стойност от 55 градуса, както Вие посочихте, а в над 20% от пробите температурата е дори под 50 градуса. При недостатъчно топла вода бактериите се чувстват комфортно. И сега, моят въпрос е: какво ще направите Вие, така че, първо, да има такива проучвания, гражданите да знаят къде какво е състоянието и съответно, ако топлата вода не е годна за пиене, просто да ги уведомите да не я пият? Редно е тук да се мисли съответно и за някакви ценови компенсации към потребителите, защото услугата, която получават, не е на нивото, което те заплащат. И какво ще направите Вие като министър на здравеопазването, освен да следите проблема и евентуално да чакате някога някакво изследване? Какви конкретни действия ще предприемете? Защото Ви чухме да цитирате нормативната уредба и нищо повече. Благодаря.
#129 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Заповядайте, министър Кирилов.
#130 · speech
Министър В Оставка Силви Кирилов
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Георгиев, първо, няма понятие „бактериално замърсяване“ – има, но в случая говорим за конкретни бактерии, първо. Второто, което е, температурата, както в първоначалното Ви изказване беше – че не е регламентирана нормативно тази дейност, затова аз Ви развих подробно, че тази дейност е регламентирана, включително с наредби, които са извън Министерството на здравеопазването. Ако следяхте по-внимателно – Вие правите много квалификации, явно сте развит в много отношения и имате познания, аз имам познания само по медицина – сградната инсталация няма директен контакт с топлата вода, тоест има топлообмен. Беше Ви подсказано, че поддържането на сградната инсталация е дело на етажната собственост. И сега да си правим упражнения по микробиология, по топлообмен, по температура и прочее… Органите, институциите на здравната система в лицето на РЗИ контролират контролно, тоест те контролират дейността на ВиК операторите на крана, на чешмите и тази своя дейност я извършват регулярно и я отчитат всички РЗИ-та. Така че аз не мога да отговарям за жк „Младост“, блок еди-кой си, че неправителствена организация правила изследване. Ако това може, нормално е да се прави, приемаме го, но ако има някакви резултати, които са притеснителни, те трябва да бъдат споделени с нас и с Министерството на регионалното развитие. Ние не сме получили такива данни, още повече че те са конкретни. Не е бактериален растеж – микробиологията има доста бактерии.
#131 · speech
Благодаря, министър Кирилов. Благодаря и за участието Ви в днешния парламентарен контрол. (Народният представител Ангел Георгиев иска думата.) Господин Георгиев, знаете, че нямам в рамките на каква процедура да Ви дам възможност да отговаряте или да водите диалог с министър Кирилов – приключи.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Няма да отговарям. По начина на водене.
#133 · speech
Заповядайте, щом е към мен – по начина на водене, очаквам да чуя къде сбърках.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, сбъркахте там, че не напомнихте на министъра конкретно да ми отговори на поставения въпрос. Той се измъква с това какви били общите части, едва ли не се опитва да обоснове, че всички загуби са от общите части. Аз питам за самата вода, която се доставя, която е под нормативно установения праг от 55 градуса, тоест потребителите плащат за нещо, което реално не получават. И тук отговорността е на министъра – и на Вас като председател, да отговори конкретно на въпроса. Аз поставих въпрос конкретно какво ще направи Министерството на здравеопазването да вземе проби, а министърът казва: ами ние не сме взели проби. Ние знаем, че не сте взели проби, но кажете кога ще вземете, какво ще направите и как ще информирате българските граждани, така че да са защитени и да не се случва така например, че да пият негодна вода. Това е въпросът. Госпожо Председател, затова процедурата ми е към Вас – Вие трябваше да обърнете внимание на министъра да не се измъква така, а да отговори конкретно на поставения въпрос, а не нещо друго, което аз не го питам. Защото аз не питам какви са загубите в общите части например на помещенията. Моят въпрос беше абсолютно конкретен. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#135 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Доколкото направихте процедура по начина на водене, възползвам се от възможността, предоставена ми от Правилника, за да Ви отговоря. Вашият въпрос към министър Кирилов е относно високата концентрация на бактерии в топлата питейна вода, на който той Ви представи съответен отговор. В рамките на репликата си към него по така поставения от Вас първоначално въпрос Вие си позволихте да зададете допълнителни въпроси, които не фигурират в първоначално отправените към министър Кирилов, поради което абсолютно имах възможността да напътя министър Кирилов дали да Ви отговори, или не. Той сам реши, че иска да Ви отговори, така че не приемам отправената към мен бележка. Благодаря за участието в днешния контрол, министър Кирилов. Преминаваме към въпросите към министър Генов. Първи въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно непочистени боклуци след рехабилитация на път от село Цалапица до пътен възел „Орта хан“. Здравейте, министър Генов. Заповядайте господин Георгиев, за да представите въпроса си.
#136 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, преди няколко месеца бе извършена рехабилитация на пътя от село Цалапица до пътен възел „Орта хан“. При почистването на растителността около самото пътно платно се разкриха множество боклуци. На практика, целият визиран път е едно дълго сметище, както можете да видите зад Вас на снимковия материал, който съм предоставил. (Показва снимки на видеостената.) Въпреки извършената рехабилитация и успешното обновяване на асфалтовата настилка, боклуците не са почистени в течение на месеци. Какви действия ще предприемете, така че не само въпросните боклуци да бъдат почистени от пътния банкет на конкретното място, но и да подобрите координацията и комуникацията с другите ведомства и аналогични случаи да не се повтарят за в бъдеще? Благодаря.
#137 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Министър Генов, заповядайте за отговор.
#138 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В отговор на поставения от Вас въпрос предоставям следната информация: На 12 ноември 2025 г. от експерти на РИОСВ – Пловдив, с участието на представител на община Родопи е извършена проверка и обход на посочения във Вашия въпрос участък от пътя от село Цалапица до пътен възел „Орта хан“. При обхода е констатирано наличие на отрязани изгнили дървета и клони, образувани при работни дейности във връзка с рехабилитацията на пътния участък. От двете страни на пътния банкет е установено наличие на отпадъци от опаковки, около десет броя излезли от употреба гуми и минимално количество смесен строителен отпадък – тухли, кирпич и земни маси. Съгласно Закона за управление на отпадъците почистването на нерегламентираното сметище с отпадъци, както и предприемането на мерки за предотвратяване на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаването на незаконни сметища е от компетентността на кмета на общината. В тази връзка от РИОСВ – Пловдив, е дадено предписание на кмета на община Родопи за почистване на нерегламентираното замърсяване със срок на изпълнение до 21 ноември 2025 г. На 24 ноември 2025 г. е извършен последващ контрол от РИОСВ – Пловдив, на замърсения участък с представител на Община Родопи, при който е констатирано, че отпадъците са почистени. От Община Родопи е изпратено писмо до Директора на Агенция „Пътна инфраструктура“ за предприемане на действия по извозване на останалата добита дървесина след реконструкцията на републикански път, в участъка от село Цалапица до Орта хан.
#139 · speech
Благодаря, министър Генов. Заповядайте, господин Георгиев, за реплика.
#140 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, това, което казахте, не е вярно. Не знам къде и какво е почистено, явно е само частично, но не са почистени всички боклуци. Вие казахте, че още ноември месец са почистени – двадесет и някой ноември…
#141 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Двадесет и четвърти.
#142 · speech
Двадесет и четвърти. Преди няколко дни минах оттам – боклуците още стояха. Предполагам, Вие самият също често минавате оттам, можете да ги видите с очите си, но щом има нужда, ще Ви изпратя допълнително снимков и видеоматериал, за да видите, че боклуците не са почистени. И ако това е работа, то тя е, меко казано, дори не и половинчата. Така че моля да вземете необходимите мерки наистина да бъдат почистени, защото… Просто не знам каква е координацията между институциите, но тя е, меко казано, слаба. Не може Вие да ми отговаряте, че боклуците са почистени, а те да си седят на мястото, при положение че съм предоставил подробна информация къде е, дори със снимки. Тоест нищо не е свършено, само е отчетена дейност. И ако не почистите скоро съответните боклуци, ако трябва, ще Ви сезирам отново и отново, както го правих 11 месеца за едно осветление на Пазарджишко шосе, и след 11 месеца най-накрая просто беше вързано осветлението, за да може да заработи. Стълбовете бяха нови, просто имаше нужда от минимална рехабилитация – отне два дни на екипите на АПИ. Така и тук има нужда просто работата да се свърши. И аз съм изключително недоволен, че Вие казвате, че нещо, което е свършено, реално не е свършено. Боклуците си седят. Отново Ви подчертавам, че ще Ви предоставя и снимков материал. Но не отговорихте и на въпроса, който поставих: какво ще направите да подобрите координацията между институциите? Това е много важно, защото в България е пословично и българските граждани знаят, че винаги има прехвърляне на топката между институциите, всеки казва, че не е той виновен, някой друг е отговорен и така нататък. Та, какво ще направите да подобрите координацията между институциите и тези случаи да не се повтарят в бъдеще? Благодаря.
#143 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Министър Генов? Не желаете дуплика. Преминаваме към следващия въпрос от народния представител Ангел Жеков Георгиев относно сметище в старото корито на река Въча в близост до село Кадиево. Заповядайте, господин Георгиев.
#144 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, бях сезиран от жители на село Кадиево, че извън селото, по продължението на улица 13-а, посока север, между намиращата се там ферма за моркови, която се пада на изток, и река Въча, в старото корито на реката, е образувано голямо сметище, което е незаконно – също можете да го видите зад Вас. (Показва снимки на видеостената.) При проверка на място установих, че действително на локацията има много отпадъци, които са както битови, така и хранителни, автомобилни гуми, гуми за трактори, кашони, бутилки и още много други. Образувалото се сметище е внушително по размери и въпреки усилията на местната власт редовно биват изхвърляни още отпадъци там. Какво ще направите, така че сметището да бъде почистено и повече да не се изхвърлят боклуци на посоченото място? Ще монтирате ли видеонаблюдение, или ще използвате някакъв друг метод за превенция? Благодаря.
#145 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Заповядайте, министър Генов.
#146 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Георгиев, уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На 13 ноември 2025 г. е извършена проверка от експерти на РИОСВ с участието отново – както в предния въпрос, на представител на община Родопи и кмета на село Кадиево. Извършен е обход. Констатирано е наличие на разнородни по своята същност и характер отпадъци – смесени битови, едрогабаритни, текстилни, строителни, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, автомобилни гуми, биг бегове, пълни с найлонови опаковки, стъклени, хартиени и пластмасови опаковки, както и растителни отпадъци. Те са струпани отстрани на пътя на купчини с различен размер и височина – от двете страни на пътя. От кмета на село Кадиево по време на проверката е представена докладна записка до кмета на община Родопи за спешно осигуряване на видеонаблюдение на гореописаното нерегламентирано сметище. От РИОСВ – Пловдив, е дадено предписание на кмета на община Родопи за почистване със срок за изпълнение 28 ноември 2025 г. и предприемане на мерки за недопускане на повторни такива. На 1 декември е извършен последващ контрол съвместно с представител на община Родопи, при който е установено, че отпадъците от двете страни на пътя са почистени. Предприети са действия от страна на Община Родопи за недопускане на повторно изхвърляне на отпадъците, като физически е ограничен достъпът до местата на замърсяване посредством изкопи. Имаме уверение, че предстои монтиране на камери с цел идентифициране на нарушители и предприемане на административнонаказателни действия. Сега, понеже на предния въпрос пропуснах, ще Ви кажа, че координацията трябва да се осъществява от собствениците. Не е работа на министъра да координира Пътната агенция с Община Родопи – кой трябва да си изчисти нерегламентираното сметище. По отношение на видеонаблюдението. Също не е работа на министъра на околната среда и водите да поставя камери. Това си е ангажимент – да не Ви цитирам членовете, достатъчно време сте народен представител, трябва вече да знаете, че съгласно чл. 112 от Закона за управление на отпадъците, това са ангажименти на кмета на съответната община, а както стана въпрос преди малко, и на собственика на банкета на пътя, в случая Агенция „Пътища“.
#147 · speech
Благодаря, министър Генов. Заповядайте, господин Георгиев, за реплика.
#148 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, що се касае до Агенция „Пътна инфраструктура“ – наистина там има редица забележки, включително и гражданите са изключително недоволни, много пропуски. Но иначе това, което казвате, е потвърждение на моите думи по-рано – че наистина в България всяка институция се оправдава с другата. Координацията е на много ниско ниво. Реално, да, местната власт също има ангажименти. Вие не посочихте срок кога ще бъде монтирано това видеонаблюдение. Аз се надявам да посочите, или поне да са Ви предоставили конкретен срок, кога местната власт ще монтира видеонаблюдение, за да може наистина да се спре с тази порочна практика, защото иначе ситуацията е следната: чисти се това сметище и след месец-два все едно нищо не е било почистено – отново ще е пълно с боклуци. И това е една порочна практика, която е от десетилетия в България. Тук смятам, че отговорността е въобще на целия Министерски съвет. И като цяло властта трябва да предприеме действия, когато местната власт например не работи задоволително, също да има контрол от страна на централната власт, да има наистина добра координация между институциите. Защото това, което чухме от Вас, е буквално, че едва ли не това Вас много не Ви интересува, защото не е конкретно Ваша отговорност, а не би трябвало да е така. Аз смятам, че би трябвало наистина централната власт много по-стриктно да следи за работата на местната власт и да се предприемат мерки въобще на държавно равнище. Има изключително много такива места и буквално цялата страна е зарината с боклуци, за огромно мое съжаление го казвам, и наистина трябва да се предприемат много по-мащабни мерки. Благодаря.
#149 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Министър Генов, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#150 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Господин Георгиев, Вие сте голяма партия, предполагам, че имате общински съветници в тази община. Поставете им на тях партийна задача да питат кмета за срока, да гласуват, ако трябва, в Инвестиционната програма има камери за видеонаблюдение, да има срок кога ще бъде изпълнена поръчката. И много силно се надявам следващият министър на околната среда да бъде от Вашата партия. От все сърце Ви го желая! Ще му помагам с цялото си сърце, усилия и знания да почистим цяла България!
#151 · speech
Благодаря, министър Генов. Преминаваме към следващия въпрос – от народния представител Коста Георгиев Стоянов, относно строително сметище на територията на местност Бялото, район „Владислав Варненчик“, община Варна. Заповядайте, господин Стоянов.
#152 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Генов! Жители на квартал „Владислав Варненчик“ в град Варна ни сигнализираха, че от няколко години в местността Бялото, находяща се над квартала, по пътя за бившето поделение, се изхвърлят огромни количества строителни отпадъци. При направена проверка на място и в кадастралната карта установихме, че теренът е с площ над 27 дка държавна собственост, вид територия „горска“, начин на трайно ползване „за кариера за пясък, чакъл и глини за строителна керамика“, разположен в местността Бялото над квартала. На място забелязахме три камиона, които изхвърлят строителни отпадъци, багер, който подравнява терена и видимо отнема от ската на имота с цел разширяване на територията на сметището, като по този начин събаря дърветата над самия скат. Срещнахме и работник, който се представи за охранител, според когото сметището разполага с необходимите документи за извършване на тази дейност. За това сметище сме уведомявали общинската администрация във Варна преди 2 години, но оттам не последва никаква реакция, нито представяне на документация, доказваща законността на строителното сметище. В момента сметището е терасирано, включва множество купчини, натрупани със строителни отпадъци – пръст, скална маса, камъни, бетонови и строителни отпадъци от строителни обекти, в това число тръби, мазилки, изолационни материали, гуми от автомобили и други. Прилагам актуални снимки и видеоматериал. На снимките се виждат камионите, които изхвърлят поредните курсове строителни отпадъци, както и багерът, който подравнява терена и отнема от ската. Също така по съществуващия асфалтов път към бившето поделение, който минава покрай строителното сметище, са образувани микросметища от всякакъв вид изхвърлени отпадъци и боклуци. Уважаеми господин Министър, допускането на замърсяване на имоти – държавна и общинска собственост, още повече в горска територия, показва бездействие на държавната и местната власт, които са натоварени по Закона за управление на отпадъците със задължение да не допускат образуването на такива. Във връзка с продължаващото изхвърляне на строителни отпадъци в сметището в района на местност Бялото отправям към Вас следния въпрос: има ли издадени разрешителни за изхвърляне на строителни отпадъци в имота, който е горска територия, в какъв обхват и ако не разполагат с необходимите разрешителни, какви мерки може да предприеме Вашето министерство за установяването и за премахването на образувалото се сметище в този район? Благодаря.
#153 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#154 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Стоянов! За цитирания имот има издадено от РИОСВ – Варна, разрешение за дейности по третиране на отпадъци от 2023 г. Площадката представлява нарушен терен, за който има одобрен проект за рекултивация съгласно изискванията на Наредба № 26 за рекултивация на нарушени терени. В издаденото разрешение теренът е посочен като Площадка № 3, с площ 27 283 кв. м, на която са разрешени дейности по предварително третиране – раздробяване, на строителни отпадъци и по обработване на земната повърхност, водещо до подобрения за земеделието или околната среда. На 17 ноември 2025 г. от РИОСВ – Варна, е извършена проверка на място. В момента на проверката площадката е с обособена контролно-пропускателна зона. Има поставен фургон за персонала, зона за раздробяване на отпадъци, изградени вътрешни технологични пътища, както и технологични участъци за рекултивация. По данни на оператора обектът се охранява денонощно с жива охрана. В момента на проверката не се извършват дейности по предварително третиране на отпадъци, както и дейност по обработване на земната повърхност. От извършения оглед на терена не може по безспорен начин да се да заключи, че е извършвано отнемане от ската на имота, и в тази връзка е дадено предписание на оператора „Инжстройинженеринг“ ЕООД да представи в РИОСВ – Варна, геодезично заснемане на терена, удостоверяващо състоянието на ската. На терена не е установено наличие на съборени от ската дървета. Установено е наличие на струпани на купчина предварително третирани – раздробени, строителни отпадъци, както и почва и камъни, подготвени за последващо оползотворяване на обекта. На терена има купчина трошена каменна настилка, предназначена за поддръжка на вътрешни пътища. На рекултивираната част от терена, която е подравнена, е установено наличие на разпръснати на голяма площ единични бройки битови отпадъци. За установеното наличие на битови отпадъци на оператора е дадено предписание за премахването им. По време на проверката е установено, че част от маркировката на граничните точки на терена липсва, като е дадено предписание на дружеството да маркира терена с видими знаци със съответните координатни гранични точки. От страна на РИОСВ – Варна, ще бъде осъществен последващ контрол за изпълнение на дадените предписания след изтичане на поставените от РИОСВ срокове.
#155 · speech
Господин Стоянов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#156 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Благодаря, господин Генов, за навременната реакция и за предписанията, които казвате, че сте дали. Разбирам, че теренът е предвиден за рекултивация с цел подобряване на околната среда. Само че това, което аз забелязах на място, а и видно от кадрите, които и в момента излъчваме, е ясно, че рекултивация не се прави, а там се изхвърлят строителни отпадъци от строителни обекти на територията на община Варна – не знам точно от кой район, но по всяка вероятност от всички райони, може би от всички строителни обекти, защото там видяхме тръби, бетонови отпадъци, изолация и така нататък, всякакви такива строителни. Хубаво е, че сте дали предписание за геодезическо заснемане, защото от оглед на място е очевидно, че теренът се свлича, а пък имаме информация, че това е направено от строителната техника, от багерите, а пък това, което се свлича отгоре, е една гора, и няма как това да не предизвика бъдеща екологична катастрофа. Затова аз се надявам наистина – и по-нататък, без значение кой е министър, ще продължа да следя какво се случва с това сметище – да имаме отговор и да видим какво се случва наистина с предписанието. Геодезическото заснемане ще покаже дали в рамките на тези 27,283 кв. м е разположено това сметище, което е предвидено за рекултивация. Все пак, щом като е предвидено за рекултивация, аз смятам, че трябва да има някакъв срок, в който да се рекултивира това сметище. И се надявам сега Вие да ми кажете дали има някакъв срок за рекултивация на сметището. И само да Ви върна един месец назад – за другия сигнал, който бях подал, за едно друго сметище в местността Каратепе, в близост до Добрева чешма. Там си спомням, че бяхте дали срок на общинската администрация до 20 ноември да почисти сметището. Към днешна дата все още не са предприети никакви действия. Явно, че общинската администрация продължава да не си върши работата, без значение дали тя има кмет, или няма, едно и също е. И затова ще Ви помоля – това, което Вие бяхте обещали, да наложите санкция, наказание на общинската администрация. Благодаря.
#157 · speech
Господин Министър, заповядайте за дуплика. Нямате желание. Следващият въпрос е от народния представител Красимир Дончев относно въпрос във връзка с проект за изграждане на завод за барут и боеприпаси на територията на община Карлово, между селата Иганово и Кърнаре. (Реплики.) Няма го народния представител Дончев. Следва въпрос от народния представител Иван Белчев относно ускоряване на процеса по създаване на депозитна система. Заповядайте.
#158 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Министър, темата за въвеждането на депозитна система за събиране и рециклиране на пластмасови бутилки, метални кенчета и стъклени бутилки е във фокуса на обществения дебат. Според директивата на Европейския съюз до 2029 г. България е задължена да осигури събиране на най-малко 90% от пластмасовите бутилки, а до 2030 г. една трета от материала за нови опаковки трябва да бъде рециклирана. Създаването на депозитна система, основана на финансов стимул за потребителите, е основен инструмент за изпълнение на тези цели. Представители на бизнеса, в това число на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и Съюза на пивоварите в България, алармират, че процесът по изготвяне на законодателна рамка за депозитната система е в застой. Според тях забавянето от страна на Министерството на околната среда и водите поставя под риск навременното въвеждане на системата и изпълнението на европейските изисквания. Работната група, в която участват индустрията, екологични организации и други заинтересовани страни, вече е предложила конкретен модел за депозитна система, но липсва яснота кога Министерството ще предприеме следващите стъпки: обявяването на проектозакон за обществено обсъждане и лицензирането на оператор на системата. Бизнесът настоява операторът на депозитната система да бъде независим и управляван от индустрията по примера на успешните европейски практики. Според тях, ако операторът бъде държавен, това би довело до липса на прозрачност, административни затруднения и намалена ефективност. Паралелно с това предложеният модел включва механизъм за идентифициране и проследяване на опаковките чрез баркодове, както и внедряване на машини, които да приемат, сортират и подготвят опаковките за рециклиране. Производителите са готови да реинвестират получените материали обратно в производствения процес, което ще затвори цикъла от бутилка до бутилка. За да се постигне целта от 90% събираемост, индустрията предлага депозит в размер на 20 ст. за всяка опаковка, който да се възстановява при връщането ѝ. Така потребителят ще плаща само за съдържанието, а опаковката ще бъде временно наета и ще се върне в системата. Този модел има потенциал да намали значително замърсяването и нерегламентираните отпадъци, като същевременно създава устойчива среда за рециклиране и икономически стимули. Към момента липсата на конкретни действия и ясна времева рамка поражда опасения, че България няма да успее да въведе депозитната система навреме, което би довело до санкции и негативни последици както за индустрията, така и за околната среда. Дори и при ускоряване на процеса най-ранната възможна дата за въвеждане на системата е 2028 г., което поставя минимален времеви прозорец за постигане на заложените цели. Уважаеми господин Министър, моля да отговорите на следния въпрос: какви конкретни действия са предприети от МОСВ през последните месеци за ускоряване на процеса по създаване на депозитна система? Ще бъде ли чут гласът на бизнеса операторът на депозитната система да бъде независим и управляван от индустрията – по примера на успешните европейски практики? Благодаря Ви.
#159 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#160 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Белчев, виждам, че тук с Вашия въпрос Вие се явявате като открит лобист за определен начин за организиране на депозитната система в България, което не е лошо, но е много прозрачно. Второ, депозитната система ще бъде въведена от 1 януари 2029 г. В заповедта, с която е сформирана работната група, за която говорите, никъде не е написано, че тя трябва да изготви законопроект. Знаете законопроектите в България по какъв начин се изготвят. Мога да Ви кажа, че в момента Министерството на околната среда и водите има готов вариант за промяна на Закона за управление на отпадъците във връзка с депозитната система. Това, което цитирате, е добре – 90% събираемост. Да, това са целите, които поставя една депозитна система, и целите на регламента. Няма депозитна система в Европа, която в първата година да е направила този успех, да е изпълнила тази цел. Обикновено при различните депозитни системи в първата година се събират между 50 и 55% от пуснатите на пазара опаковки. Ако Вие така открито настоявате, ще Ви поканя на друг разговор, да ми отговорите. България има 3 млрд. и 400 млн. опаковки годишно, говорим полиетилентерефталат от 0 до 3 литра и кенове от алуминий. Общо те са около 40 хил. тона годишно. А при 53% сметката е проста, за втори клас. От 3,5 милиарда опаковки 60%, да кажем, че са събрани – ще останат около милиард и осемстотин. По 10 цента, казахте 20 ст., са 180 млн. евро. Трябва да ми отговорите на въпроса: какво ще се случи с тези невърнати опаковки и доколко тази система, която се изгражда, ще бъде широкообхватна – да може тази система да стигне до всеки български гражданин, така че той да има възможност, всеки български потребител, да си върне опаковката и да си получи десетте цента за нея? А корпоративните интереси на модерната търговия, на другата промишленост, на останалите, които имат желание да управляват тази система, ще бъдат ли в състояние да стигнат до всеки български гражданин? Ще има ли възможност той в селския магазин да изпие минералната вода и да си вземе обратно десетте стотинки? Възникват и много въпроси: дали тези стоки, които се продават в тези магазини и в тези опаковки, ще могат да бъдат върнати от хората, ще имат ли те икономически интерес да го направят и ще има ли осигурени условия за това? Има системи в Европа, които имат мобилни вендинг автомати, които отиват до човека и осигуряват връщане на депозита на търговския обект в рамките между 7 и 10 дни. Имайте предвид, че в момента Министерството на околната среда и водите не спи. Това, че не бием барабана какво правим… И Вие това казахте преди малко… Да, работим, изучаваме чужди системи и ще предложим най-добрия вариант, който отговаря на профила на българския потребител и на българската търговия. Така че заповядайте на среща, когато имате възможност. Ще Ви обясня с много цифри, с много подробности с различните потоци какво се случва, и Вие сам ще ми кажете кой е най-добрият модел за организиране на такава депозитна система.
#161 · speech
Господин Белчев, заповядайте за реплика.
#162 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Благодаря Ви за въпросите, господин Министър. Благодаря Ви и за поканата, господин Министър, и за яснотата, която дадохте. Аз смятам, че Вие заявихте една конкретна дата, която е доста по-различна от това, което сме говорили в Комисията по околната среда и водите, където съм член. Вие казахте: 1 януари 2029 г.
#163 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Това е планът.
#164 · speech
Добре, щом такъв е планът… Той далеч се различава от срока, който дадохте в Комисията преди няколко месеца – за средата или края на 2026 г. Но нека да кажа нещо. Не може да наричате депутат лобист, когато той отива на срещи, на които и Вие присъствате, с представители на бизнеса. Бизнесът е поканил оператори на депозитни системи от цяла Европа, които дават успешни примери и дават най-добрата система, която работи в различните държави, добрите и лошите примери как в годините този процент по събираемост, разбира се, расте. Както си спомняте, в началото на тази година и началото на Вашия мандат като министър в Комисията по околната среда и водите разговаряхме на тази тема и примерът с Румъния, която беше въвела тогава съвсем отскоро депозитната система, Вие споменахте, че той не е добър. Но преди няколко седмици излезе новина, че те вече успяват 93% да събират своите опаковки. Една държава, която е пет-шест пъти по-голяма от България и със сигурност консумацията ѝ е също толкова голяма. Затова ние трябва да се огледаме какво става дори и около нас. Една съседна Румъния може да даде добър пример. И аз вярвам, че хората ще бъдат отговорни и че на тези, които си хвърлят опаковките, ще се намери кой да им ги върне – така както става например, знаят много хора, виждали са, в Германия това се случва чрез хора, които са социално слаби и дори с това могат да изкарат допълнителни средства. Примери има много, от много години, и ние трябва да се придържаме към тях. Една система, която да стане държавна, която да бъде превзета, няма да бъде успешна, защото примерите, които имаме досега за държавни институции, е, че не работят ефективно. Бизнесът е този, който пуска едно изделие, той трябва да има отговорност да го прибере и той трябва да има и стимул да го рециклира, за да можем да направим тази така желана кръгова икономика. Моля да ми отговорите кратко на следния въпрос: какво наложи и какво забави процеса, за да кажете в момента един срок, който е с две години по-дълъг от този, който първоначално казахте – за 2026 г.? Благодаря Ви.
#165 · speech
Заповядайте, господин Министър, за дуплика.
#166 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Ами тогава, господин Белчев, съм Ви отговарял като действащ министър.
#167 · speech
ПП-ДБ, от място
Вчера стана ясно.
#168 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Да, ами отговорът днес е вече друг. И нали правите разлика между 31 декември 2028 г. и 1 януари 2029 г.? Не знам кое число запомнихте. А и това, че работите по слухове, че системата щяла да бъде държавна, също не Ви прави чест, защото аз не казах, че системата е държавна. Аз казах, че системата трябва да стигне до всеки български гражданин. А това, което Ви го втълпяват – че Румъния е събрала 93%, е за големите магазини. И нека Вашите ментори, които Ви шепнат в ухото тези цифри, да направят справка в сайта на румънската депозитна система и да видят в малките магазини, че са събрани между 10, 12, и 16%. Така че нека да работим за всички търговски обекти в България, за всички граждани на България, а не само тези, които имат възможност да посещават големите вериги.
#169 · speech
Следващият въпрос е от народния представител Галин Дурев относно предприети действия от Министерството на околната среда и водите във връзка с превенцията и управлението на риска от наводнения на територията на страната.
#170 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми господин Министър, госпожи и господа народни представители! През последните години България стана свидетел на все по-чести и интензивни неблагоприятни климатични явления, които водят до сериозни последствия в различни райони на страната. Наводненията вследствие на тези явления оказват неблагоприятно влияние не само върху инфраструктурата, но и сериозно застрашават живота и здравето на гражданите. Във връзка с това и със събитията през последните няколко месеца, в контекста на повишения риск от наводнения в редица региони на страната, моля да ми предоставите информация за това какви действия е предприело Министерството във връзка с превенцията и управлението на риска от наводнения. Моля да ми посочите и стратегическите и практическите мерки, реализирани от МОСВ и подчинените му структури. Благодаря.
#171 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#172 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дурев, в отговор на поставения от Вас въпрос бих искал да Ви информирам следното: Плановете за управление на риска от наводнения, така нареченият ПУРН, са стратегически документи, които се разработват в съответствие с изискванията на Директива 2007/60/ЕО относно оценката и управление на риска от наводнения и се актуализират на всеки шест години. През 2025 г. в рамките на процедура по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 бяха издадени заповеди за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на четирите басейнови дирекции за актуализация на плановете за управление на риска от наводнения за периода 2028 – 2033 г. Очаква се през следващата година да завърши преразглеждането и актуализацията на предварителната оценка на риска от наводнение при определяне на районите със значителен потенциален риск от наводнения, което по същество представлява първият етап от това прилагане. Във връзка с намаляване на вредното въздействие на водите и предотвратяване на риска от наводнения е изградена „Система за управление на водите в басейна на река Искър“ като пилотен проект на първа фаза на Националната система за управление на водите в реално време. В рамките на настоящия планов период предстои доизграждането на останалите дванадесет поречия в страната. Искам да Ви кажа, че и тази система беше умряла. Беше създадена, не беше приета от Националния институт по хидрология и метеорология. И с мое настояване и силен контрол над дирекция „Води“ тази система за река Искър вече работи и дава информация онлайн. Министерството на околната среда и водите възложи разработване на методически документ, свързан с прилагането на възможни технически решения за зелени мерки за укрепване на речните корита с цел защита от вредното въздействие на водите, които да се ползват от общините, областните администрации при реализация на инвестиционни намерения. Басейновите дирекции съдействат на местните власти при избора на подходящи места за реализиране на зелени мерки. МОСВ следи състоянието на 52 броя комплексни и значими язовири по приложение № 1 на Закона за водите на базата на ежедневна информация, постъпваща от дружествата – собственици на язовирните съоръжения и язовирните стени. В периоди на пълноводие при преминаване на високи води чрез месечен график за управление на водите в комплексните и значими язовири се определят свободни обеми за поемане на притока. Определените обеми се поддържат чрез работата на водно-електрическите централи или през основен изпускател за енергийните язовири. Информация за нивата на реките и състоянието на комплексните язовири, както и метеорологичната и хидроложка прогноза за следващите 2 – 3 дни се публикува ежедневно на интернет страницата на Министерството на околната сила и водите. При прогнозиране на неблагоприятни хидрометеороложки условия, в това число и заплаха от наводнение, Националният институт по метеорология и хидрология издава предупреждение. При получена информация от Националния институт по метеорология и хидрология за значителни валежи в трансграничните водни течения на реките Арда, Марица, Тунджа, Доспат, Места, Струма незабавно се уведомява съответната страна чрез Министерството на външните работи. Представители на Басейнова дирекция и РИОСВ участват в междуведомствените комисии по чл. 140, ал. 4 и чл. 140, ал. 5 от Закона за водите за установяване на участъци с нарушена проводимост. От страна на басейновите дирекции са изготвени и комбинирани карти за риска от наводнения, които обединяват данни от кадастралната карта, сателитни изображения и извадки от специализирани карти с цел да се осигури по-добра визуализация и анализ на уязвимите територии.
#173 · speech
Реплика, желаете ли? Не. Следващият въпрос е от народния представител Биляна Иванова относно актуалното състояние на комплексните и значимите язовири в Република България, тяхното управление, мониторинг и координация на отговорните институции. Заповядайте, госпожо Иванова.
#174 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги! Темата за състоянието на язовирите в Република България в последните месеци стои постоянно на дневен ред не само на обществото, но и на Народното събрание. И като се има предвид значението на комплексните и значими язовири за управлението на водните ресурси в страната ни, моля Ви, господин Министър, да отговорите: какво е актуалното им състояние, както и какви действия предприема Министерството на околната среда и водите във връзка с тяхното управление, мониторинг и координация с отговорните институции? Благодаря.
#175 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#176 · speech
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми дами и господа, народни представители, уважаема госпожо Иванова! Министерството на околната среда и водите управлява използването на водите в 52 броя комплексни и значими язовири, включени в приложение № 1 на Закона за водите, като следи ежедневно за състоянието им на базата на ежедневната информация, която постъпва от дружествата, които експлоатират язовирните стени и съоръженията към тях. Разпределението на водите от тези язовири се осъществява в съответствие с издадените разрешителни за водовземане и утвърдените годишен и месечни режимни графици. При необходимост с месечните графици се прехвърлят води, определят се свободни обеми за поемане на очакван приток и се определят специфични условия към титулярите на разрешителни. Басейновите дирекции контролират режимните графици и при констатиране на нарушения налагат административни наказания. Ще Ви дам един пример. Последните валежи, които бяха в югозападната част на България, когато имаше силно покачване на водите в река Места и река Струма и имаше критични моменти за тяхното преливане, в същото време язовир „Студена“, който изпуска в река Места, имаше съвсем малък ретензионен и свободен обем. Разпоредихме на ВиК – Перник, да спрат източването на язовира само в рамките на минимален оток, да може да изчакаме да премине дъждовното време и интензивният дъжд, който беше там, да може язовирът да поеме тези води и да не изпуска, за да не се стигне до повдигане на нивото на река Струма. Това можеше да доведе до наводнение не само на територията на България, но да се получи трансгранична заплаха от наводнение в съседна Гърция. До момента 2025 г. се очертава като поредна суха година, която отчита сериозно намаление на постъпващия приток за почти всички комплексни и значими язовири. Сумата от наличните в комплексните язовири завирени обеми към 10 декември 2025 г. е около 4 млрд. куб. м и представлява 60% от сумата на общите обеми. Да, тези данни показват, че имаме малко по-голям обем в сравнение със същата дата на миналата година. Вследствие на падналите валежи, както казах, има покачване на нивата на част от язовирите, като наличният полезен обем на язовирите в края на месец ноември се е увеличил със 130 млн. кубика и спрямо предходния месец октомври. Със запълняемост вече над 90% са язовирите „Среченска бара“, „Христо Смирненски“, „Боровица“, „Студена“, „Пчелина“, „Въча“, „Кричим“ и „Кърджали“. Постъпилият до момента приток не може да компенсира недостига на годишна база и все още по-голяма част от комплексните и значими язовири са с доста по-ниски нива, сравнено с предходни години. Сумарният завирен обем към днешна дата, както казах, е 60%, като е съпоставим със сухата 2024 г. Тогава данните показват по това време 50%. Запазването на относителното добро състояние на язовирите е свързано с въведения през тази година, 2025 г., подход за координиране на режима при утвърждаване на месечните графици чрез провеждане на координационни срещи с представители на компетентните ведомства. Този подход допринесе за балансирано разпределение на ресурса и реализиране на икономия от язовирите. С цел недостигане на нива, застрашаващи дългосрочното обезпечаване на питейно-битовото водоснабдяване и напояването, МОСВ планира годишна стратегия за 2026 г., която да бъде насочена към режим, осигуряващ постепенно запълване на язовирите, като през 2026 г. ще бъдат прилагани ограничения чрез режимните графици за използване на язовирите по подобие на предприетите мерки през 2025 г.
#177 · speech
Реплика желаете? Не. Следващият въпрос е от народния представител Климент Шопов относно действията на Регионална инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, във връзка с образувана полицейска преписка за разследване на престъпления против общественото здраве и околната среда.
#178 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, във връзка с нерегламентираното сметище с животински отпадъци в землището на село Коньово, община Нова Загора, през месец октомври от Районно управление – Нова Загора, беше образувана полицейска преписка за разследване на престъпления против общественото здраве и околната среда. В тази ситуация РИОСВ – Стара Загора, следва и да изпълни своите законови задължения като компетентен орган по Закона за опазване на околната среда и да съдейства на разследването. С оглед на това моля да ми отговорите на следния въпрос: какви конкретни действия и проверки са извършени от РИОСВ – Стара Загора, във връзка с образуваната полицейска преписка, включително за установяване на евентуално трайни замърсявания на почвата на мястото на нерегламентираното сметище с животински отпадъци? Благодаря.
#179 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#180 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, в отговор на поставения от Вас въпрос мога да Ви информирам следното: Във връзка с образуваната полицейска проверка за изхвърляне на биологични отпадъци в землището на село Коньово в община Нова Загора на 5 ноември 2025 г. от експерти на РИОСВ – Стара Загора, и Дирекция за безопасност на храните – Сливен, и кмета на село Коньово е извършена проверка на място в поземлен имот в местността Казанджи баир, общинска частна собственост. Проверката е инициирана от Районно управление – Нова Загора. При проверката не са установени животински кости или трупове на умрели животни. По информация на присъстващите представители на Дирекцията по безопасност на храните – Сливен, на 28 октомври е била извършена проверка на място, при която са установени стари кости от животни без наличие на тъкани и вътрешни органи от животински трупове. Във връзка с тези констатации на 30 октомври от Община Нова Загора е организирано и извършено загробване в регламентирано място, намиращо се в село Каменово, община Нова Загора, извършена е дезинфекция и на двата терена – село Каменово и село Коньово. Относно предполагаеми замърсявания на почвите на място на нерегламентираното изхвърляне на биологични отпадъци следва да се отбележи, че изпитване на проби за замърсяване с патогенни микроорганизми се извършва в специализирани лаборатории към съответните ветеринарномедицински и здравни институции. Изпълнителна агенция „Околна среда“ към Министерството на околната среда и водите не извършва изпитване на физико-химични показатели за характеризиране на почвите съгласно екологичното законодателство. Пробонабиране за определяне на съдържанието на азот и фосфор в почвите може да се извърши в съответното териториално звено на Изпълнителната агенция по околна среда след доказано отсъствие на патогенни микроорганизми. Пояснявам, че съгласно Наредба № 3 от 2008 г. за нормите на допустимо съдържание на вредни вещества в почвите показателите азот и фосфор не се нормират и резултатите от тяхното изпитване не биха спомогнали за доказване или отхвърляне на хипотезата за замърсяване.
#181 · speech
Господин Шопов, желаете ли реплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Климент Шопов относно нерегламентирано изгаряне на отпадъци на регистриран пункт за вторични суровини в град Сливен.
#182 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, до мен постъпиха сигнали от жители на град Сливен относно нерегламентирано изгаряне на отпадъци на регистриран пункт за вторични суровини, управляван от дружество „ДС-Комерс“ ЕООД, находящ се в град Сливен. Тази дейност представлява нарушение на Закона за управление на отпадъците, като при две установени нарушения се прилага разпоредбата на чл. 80, ал. 2 от същия закон и се прекратява регистрацията на дружеството. Сигналоподателите посочват, че изгарянето на отпадъци не е изолиран случай, а се извършва регулярно, включително ежедневно. Прилагам снимков материал към сигнала. Снимките са няколко, мисля, че шест или седем на брой, от различни дни. Аз съм Ви го подал в сигнала, няма го тук, на таблото. При предходни сигнали и извършени проверки от РИОСВ – Стара Загора, не са установени нарушения, като сред гражданите съществува съмнение, че дружеството се уведомява предварително преди проверките на място. С оглед на това Ви отправям следния въпрос: кога РИОСВ – Стара Загора, ще изпълни своите задължения по закон и ще осъществи ефективен контрол върху дейността на този пункт за събиране на вторични суровини? И ако те нямат възможност да изпълнят служебните си задължения, възможно ли е да се изпрати екип от други регионални инспекции? Благодаря.
#183 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#184 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, дружеството „ДС- Комерс“ ЕООД има площадка за третиране на отпадъци, находящо се в производствената зона на град Сливен. Фирмата притежава разрешение за дейности с отпадъци и регистрационен документ за транспортиране на отпадъци. Съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците контролният орган РИОСВ – Стара Загора, ежегодно извършва планови проверки на дружеството, включително и по подадени и получени сигнали. При осъществявания контрол не са установени случаи на нерегламентирано изгаряне на отпадъци. Последният получен сигнал е от телефон 112 на 6 ноември 2025 г. и е за нерегламентирано изгаряне на отпадъци на площадката на „ДС-Комерс.“ Сигналът е изпратен незабавно на Община Сливен за извършването на спешна проверка. При проверката не е констатирано нерегламентирано изгаряне на отпадъци. РИОСВ ще продължи да осъществява контрол върху дейността на „ДС-Комерс“ за спазване на изискванията на екологичното законодателство и условията в издадените разрешителни документи по ЗУО. Господин Шопов, много често получаваме такива сигнали, но инспекторите на регионалните инспекции по околната среда и водите нямат право на разследващи функции. Той отива – подаден е сигналът, че има изгаряне, а няма констатирано такова изгаряне, няма го в протокола. Според мен тук вече би трябвало и в Наказателния кодекс да се вмени наказателна отговорност, когато се извършват такъв тип дейности. Имахме подготвено такова предложение съвместно с министъра на правосъдието и те трябваше да го внесат в Народното събрание. За съжаление, виждам, че на това Народно събрание няма да му стигне времето, но нека следващите народни представители наистина да имат волята да гласуват подобни текстове, защото това, как да кажа, ще доведе до много по-голям ефект от прилагания контрол. Както Ви казах, ние отиваме, виждаме, констатираме. Това е. Сега, дали някой е предупредил, дали се е обадил, аз не мога да гадая и не мога да кажа. Аз казвам това, което е констатирала съответната регионална инспекция по околната среда в протоколите, които съставя. Добре би било по-активно включване на правоохранителните органи в този тип дейност, защото те имат право и на разследващи функции и могат впоследствие да докажат дали е извършено такова нерегламентирано изгаряне, защото, освен се замърсяват почвите, замърсява се и съответният терен, замърсява се и атмосферният въздух с определени вещества точно в този район, където се извършват такъв тип дейности.
#185 · speech
Заповядайте за реплика.
#186 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, съгласен съм с Вас, че трябва да има промени в Наказателния кодекс, тъй като има членове в него, които не са били актуализирани след приемането на новия Закон за управление на отпадъците през 2012 г. В момента те са кухи разпоредби и правоохранителните органи не могат да ги прилагат и не могат да преследват по тях, така че и ние ги знаем тези неща и сме започнали работа по промяната на тези текстове. Надявам се в следващото Народно събрание да ги внесем. Сега, по отношение на този пункт за събиране на вторични суровини. Аз Ви пратих в сигнала 6 или 7 снимки от различни дни, където се вижда ясно, че пушек излиза от този пункт. Много е странно, че когато отидат инспекторите от РИОСВ, не констатират изгаряне на отпадъци, тъй като граждани, които са запознати с дейността на този пункт, са ми съобщавали, че ежедневно се горят отпадъци там. Въпросът ми беше… Явно РИОСВ не може да осъществи ефективен контрол и затова може би трябва да се изпрати друга регионална инспекция, която може би няма връзка със съответния пункт. Пак казвам, че редовно се горят отпадъци там. РИОСВ не си върши работата в този случай, а трябва!
#187 · speech
Желаете ли дуплика, господин Министър? Следващият въпрос е от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев относно нерегламентирано депо за отпадъци на входа на град Царево. Това е въпрос № 12, вижте си там във Вашата папка.
#188 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, на 6 декември 2025 г. с нас се свързаха разтревожени жители от района на Южното Черноморие и по-конкретно на община Царево. Причината за притеснението им е изграденото нерегламентирано депо за отпадъци, намиращо се на входа на град Царево, в непосредствена близост до коритото на река Черна. На място и след извършен оглед установихме, че в имот – частна собственост, с кадастрален идентификатор – няма да Ви го цитирам, има струпани огромно количество дървени отпадъци и боклуци, които са натрупани в резултат на псевдопочистване на речното корито и видно в рамките на разливния ръкав на река Черна. За посочения имот няма данни да има издадена заповед за изграждане на временна площадка за депониране на отпадъци и не е съгласувано с РИОСВ – Бургас. Уважаеми господин Министър, в рамките само на две години в периода 2023 – 2025 г. община Царево преживя две тежки наводнения, които отнеха човешки животи и нанесоха големи материални щети, показвайки колко уязвим е районът при екстремни валежи. Очевидно според отговорните институции обаче наличието на купища отпадъци, депонирани повече от два месеца в рамките на разливния ръкав на реката, и обилните валежи от дъжд, паднали през последната седмица, не представляват заплаха за живота и здравето на жителите на град Царево. Във връзка с гореизложеното Ви молим да получим отговор на следния въпрос: какви мерки ще предприеме Министерството на околната среда и водите за установяването и премахването на изграденото нерегламентирано депо за разнородни отпадъци в поземлен имот – частна собственост, в землището на община Царево? Благодаря.
#189 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#190 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Аладжов, уважаеми господин Койчев, в отговор на поставения от Вас въпрос Ви давам следната информация: На 10 декември 2025 г. от експерти на РИОСВ – Бургас, заедно с представител на Община Царево е извършена проверка на мястото. При огледа на посочения от Вас терен са констатирани струпани на купчини стволове на дървета, клони, дъски и други материали. По данни на представители на Общината ситуацията е свързана с обявеното през месец октомври бедствено положение на територията на община Царево и продължаващите мероприятия по почистване. Терените около поречието на река Черна, които позволяват достъп на тежка техника, се ползват за временно струпване на извадените от реката дървета и клони, за да бъде осигурена проводимостта на реката. Един от използваните терени е описаният в питането имот – частна собственост, в урбанизирана територия с начин на трайно ползване и друг вид застрояване. Струпаните на терена отпадъци ще бъдат почистени от Общината, за което е извършено съответното предписание. В установения срок на това предписание ще бъде извършена контролна проверка, а при неизпълнение на предписанието, както е обичайната практика, ще бъде съставен акт за административно нарушение. Искам да Ви съобщя, че междувременно от Общината Царево е подадено заявление до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за отпускане на средства за реализиране на проект „Корекция на коритото на река Черна, град Царево, за осигуряване на нормална ѝ проводимост и предотвратяване на бъдещо вредно въздействие на водите върху прилежащата инфраструктура.“
#191 · speech
Желаете ли реплика? Заповядайте.
#192 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър, от Вашия отговор стана ясно, че такова депо съществува. Тук стои въпросът обаче как без заповед на кмета и без съгласуване с РИОСВ е създадено такова депо, но това е друг въпрос. Благодаря, разбира се, и за действията, които сте предприели, но както Вие, така и аз знаем, че реалните действия за предотвратяване на наводненията трябва да бъдат насочени към превенцията и поддръжката на речни корита и сухи дерета извън урбанизираните територии. Всъщност основните проблеми идват оттам. Това, разбира се, е ангажимент на областните управители, за който ангажимент обаче през последните години няма осигурени никакви финансови средства. Ще Ви напомня, че със заповед № Р-173 от 8 септември 2023 г. на тогавашния министър-председател Николай Денков е създадена Временна междуведомствена експертна комисия, която да извърши проверка на състоянието на инфраструктурата и на причините за бедственото положение по Южното Черноморие, обявено след наводнението от 5 септември 2023 г., като трябва да предложи коригиращи действия. До 21 септември 2023 г. членовете на Комисията, съгласно разделените задачи, са извършили проверка и са представили доклад и информация за бедствието по Южното Черноморие вследствие на събитието, случило се на 5 септември 2023 г. Знаете, че тогава освен значителни материални щети наводнението отне и човешки животи. В тази връзка е предложен план от 19 коригиращи мерки, които трябва да се приложат за недопускане на подобна трагедия в бъдеще. Този доклад е бил предоставен и на служебния премиер Главчев, а през месец февруари тази година с Ваше уведомително писмо е уведомен и сегашният министър-председател Росен Желязков. За съжаление обаче, от тези 19 коригиращи мерки са изпълнени четири. Аз силно се съмнявам, че това е станало в периода на изпълнение на Росен Желязков... (Реплика от министъра в оставка Манол Генов: „Точно тогава е станало!“) Добре, и тогава да е станало – от 19 са изпълнени 4 мерки. Въпреки това обаче, господин Министър, октомври месец тази година отново наводнение сполетя град Царево и този път само късметът предотврати отнемането на човешки жертви. Отново бяха нанесени значителни материални щети. И въпреки, господин Министър, че по тези 19 мерки Вие не сте отговорна институция – за няколко от тях сте отговорна институция, които вече са изпълнени, ще Ви помоля да предадете на господин Желязков, в случай че е изгубил тези 19 коригиращи мерки, като за начало и при добро желание да започне да ги изпълнява, за да видим наистина, че се предприемат някакви реални действия за предотвратяване на наводнения в бъдеще. Благодаря.
#193 · speech
Желаете ли дуплика, господин Министър? Заповядайте.
#194 · speech
Министър В Оставка Манол Генов
Уважаеми господин Председател, аз не знам кой ги е изгубил, но трябва да кажа, че именно в мандата на Росен Желязков бяха изпълнени тези три мерки, за които говорите, и още четири мерки. Даже има и допълнителна мярка. Наложихме плановете за управление на риска от наводнения върху кадастралната карта. Предоставили сме тази информация на Регионалното министерство, на Дирекция „Строителен контрол“, за да вземе съответните мерки. И тук сега какво става? Имало струпани дървесни отпадъци от наводнението, явно реката ги е довлякла по време на приливната вълна. Аз не знам дали в това време е имало обявено, или не бедствено положение. Предполагам, че е имало обявено бедствено положение, и по време на бедственото положение можеш да струпваш колони, отпадъци и всичко при почистването по най-бързия начин, за да предотвратиш друго нещастие, което може да се случи, ако тези корита не са почистени. Така че колегата, който ми зададе въпроса, искам да ме чуе добре. Тук малко се получава: отпред гледаме змията, а пък отзад – магаре, и трябва да изберем правилния ход и правилния избор.
#195 · speech
Това беше последният въпрос към Вас, господин Министър. Пристъпваме към въпрос към министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов. Въпросът е на народния представител Мария Илиева относно кадровата политика в Министерството на икономиката и индустрията по отношение на службите по търговско-икономически въпроси в чужбина. Заповядайте.
#196 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, при нас постъпи информация от служители на Министерството на икономиката и индустрията, която сочи системен проблем в кадровата политика по отношение на търговските представители в чужбина, изразяващ се в дългогодишно пребиваване на едни и същи лица на определени постове, безпринципно удължаване на мандати, повторни назначения на вече пенсионирани служители и съмнение за институционален натиск при взимането на кадрови решения. По-конкретно се сочи, че Румен Бонев е търговски представител във Франкфурт почти без прекъсване от 2009 г. до момента, без да се е завръщал да работи в България за отчетен период, като съществуват и твърдения, че притежава и германско гражданство – обстоятелство, което поставя въпроса за допустимостта и законността на продължаващото му назначение като служител на българско министерство. Аналогична практика се сочи и при Янчева, която изпълнява длъжността в Мадрид без прекъсване от 2015 г. насам чрез поредица от удължавания на мандата, без публична информация за конкурсно начало, ротация или обективна оценка на постигнатите резултати. Особено смущаващ е и случай във Виена, при който пенсиониран служител от 1 септември 2025 г. е върнат обратно на длъжност от 1 декември 2025 г. за нов 4-годишен мандат, при положение че на мястото вече има действащ такъв. За това решение има твърдения за оказан институционален натиск върху политическото ръководство. Паралелно с това позицията в Берн стои непопълнена повече от две години, въпреки че има кандидат, спечелил конкурс и подкрепен от Българо-швейцарската търговска камара, което създава основателни съмнения за умишлено блокиране на назначението. Подобни сигнали за безпринципни удължавания на мандати има и в Гърция. Всичко това поставя въпроса не само за кадровите практики на търговските аташета, но и за реалната ефективност на мрежата – дали тя работи в интерес на българската икономика и бизнеса, или се е превърнала в система за дългогодишно самовъзпроизвеждащо се задгранично чиновничество без отчетност и контрол. Конкретният ми въпрос към Вас е: каква е официалната политика на Министерството на икономиката и индустрията по отношение на мандатностите, ротацията, конкурсното начало и контрола върху ефективността на търговските аташета в чужбина? И какви конкретни действия ще бъдат предприети по установените случаи на дългогодишни безпринципни удължавания, повторни назначавания на пенсионирани лица и съмнения за институционален натиск? Благодаря.
#197 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#198 · speech
Министър В Оставка Петър Дилов
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Илиева, не съществува нормативен акт, който да задължава обявяването на конкурс или друга процедура преди дългосрочно командироване на служители в службите по търговско-икономически въпроси. От 2010 г. с вътрешен акт на министъра се въвеждат условия, изисквания и критерии за подбор на служителите към задграничните представителства на Република България. Към настоящия момент в Министерството на икономиката и индустрията действат вътрешни правила за подбора и дейността на служителите в службите по търговско-икономически въпроси към задграничните представителства на Република България. С тези правила са въведени общи изисквания към служителите и кандидатите за задгранична работа, а именно българско гражданство, без друго гражданство освен на държава – членка на Европейския съюз; висше образование; владеене и/или ползване на общоприетия език на държавата, за която кандидатства, или английски език; трудов и служебен и/или осигурителен стаж от минимум шест години, от които не по-малко от три години опит в областта на външноикономическите и търговските отношения. Служителите се командироват дългосрочно, съгласно чл. 62 от Закона за дипломатическата служба, за срок от четири години. Удължаването на задграничния мандат с една година е нормативно регламентирано с чл. 62, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба и чл. 4, ал. 2 от Постановление № 105 на Министерския съвет от 31 май 2012 г. за реда на дългосрочно командироване на служители от държавната администрация в задграничните представителства на Република България. При липса на конкурентни кандидати след петата година задграничният мандат може да се удължава и за последващи срокове, не по-дълги от една година, след обявяването на длъжността в рамките на изпращащата администрация, подлежаща за заемане, и след проведена процедура за подбор на основание чл. 62, ал. 3 от Закона за дипломатическата служба и чл. 4, ал. 3 от Постановление № 105 на Министерския съвет. Министерството на икономиката и индустрията влага усилия в изграждане на административен капацитет и осигуряване на възможност за ротации и приемственост сред дългосрочно командированите служители. За разлика от Министерството на външните работи, останалите министерства, в това число Министерството на икономиката и индустрията, не разполагат със задграничен щат съгласно чл. 13, ал. 3 от Устройствения правилник на Министерството на външните работи. Тази особеност допълнително препятства ротацията на служители от другите ведомства, включително и тези от Министерството на икономиката и индустрията, в задграничните представителства на страната ни. Благодаря Ви.
#199 · speech
Заповядайте за реплика.
#200 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаеми господин Министър, благодаря, че изчетохте подробно нормативната уредба. Моят въпрос беше, при положение че имаме тук посочени имена, държави и постове, тези хора отговарят ли на всички тези изисквания? Нормално ли е пенсионирани хора да се връщат обратно при назначени млади такива, спечелили позиция с конкурс? И моят простичък въпрос е: Вие имате ли конкретна политика, извън нормативните документи, които изчетохте, която да отговаря на условията наистина там да има млади, знаещи, можещи, сменяеми, различни хора от тези, които са от 2009 г. досега, които определено са... това ли са единствените възможности, които можете да използвате, и по този начин ли Вие използвате младите, кадърните, можещите кадри в България, или винаги са едни и същи хора, които според мене дори не отговарят на всичко това, което Вие изчетохте тук?
#201 · speech
Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#202 · speech
Министър В Оставка Петър Дилов
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Илиева! Всички служители отговарят на условията, така че в това направление няма нужда да имате притеснения. Колкото до конкретните случаи, някои от тях трябва да довършат инвестиционни проекти. Колкото до тяхната ефективност, Службата по търговско-икономически въпроси е помогнала на над 1200 малки и средни предприятия и са осъществили над 100 инвестиционни проекта. Така че тяхната ефективност е извън въпроса на днешното питане. Тя е очевидна и се знае много добре. Благодаря Ви.
#203 · speech
Благодаря Ви. Това беше последният въпрос към Вас по време на парламентарния ни контрол. Поради изтичане на дневния ред закривам това заседание. Следващото редовно заседание е на 17 декември, сряда, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 13,05 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председатели: Костадин Ангелов Цончо Ганев Николета Кузманова Секретари: Стою Стоев Александър Вълчев