2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: pavela-vasileva-mitova
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 207 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Ще Ви запозная с програмата за работа на Народното събрание за периода от 10 до 12 декември 2025 г.: 1. Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в икономическата политика, довел до едни от най-мащабните протести в България. Вносители – 61 народни представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ и парламентарната група на Политическа партия МЕЧ, внесен на 5 декември 2025 г. Гласуването на Проекта за решение ще се проведе не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията съгласно чл. 108, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 2. Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г. Вносител – Министерският съвет, 5 ноември 2025 г. – продължение. 3. Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията. Вносител – Министерският съвет, 5 ноември 2025 г. 4. Първо гласуване на Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г. Вносител – Министерският съвет, 8 декември 2025 г. – точка първа за четвъртък, 11 декември 2025 г. 5. Първо гласуване на Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г. Вносител – Министерският съвет, 8 декември 2025 г. – точка втора за четвъртък, 11 декември 2025 г. 6. Гласуване на Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков във връзка с провала на правителството в икономическата политика, довел до едни от най-мащабните протести в България. Вносители – 61 народни представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ и парламентарната група на Политическа партия МЕЧ, внесен на 5 декември 2025 г. – точка трета за четвъртък, 11 декември 2025 г. 7. Проект на декларация във връзка с акта на насилие от омраза срещу журналист и представител на българската общност в Република Северна Македония. Вносители – Тошко Йорданов, Станислав Балабанов, Деница Сачева, Йорданка Фандъкова, Цончо Ганев и Габриел Вълков, 3 декември 2025 г. – точка четвърта за четвъртък, 11 декември 2025 г. 8. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Вносители – Деница Сачева и група народни представители, 24 септември 2025 г., приет на първо гласуване на 13 ноември 2025 г. – точка пета за четвъртък, 11 декември 2025 г. 9. Първо гласуване на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2026 г. Вносител – Министерският съвет, 8 декември 2025 г. – точка първа за петък, 12 декември 2025 г. 10. Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моля, режим на гласуване. Гласували 216 народни представители: за 182, против 33, въздържал се 1. Предложението е прието. Преминаваме към предложенията за включване в дневния ред, направени на основание чл. 47, ал. 3 от нашия правилник. Първото поред е от народния представител Петър Петров – да бъде включено като точка първа за днес на основание на чл. 111, ал. 1 и 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание изслушване в пленарната зала на госпожа Теменужка Петкова – министър на финансите на Република България, заради разпространената на 8 декември 2025 г. медийна информация, че България ще трябва да предостави парична гаранция в размер на 1 млрд. и 200 млн. евро пред Европейската комисия като част от сумата на заем, който да бъде отпуснат за подпомагане на Украйна. Моля, режим на гласуване. Гласували 214 народни представители: за 65, против 80, въздържали се 69. Предложението не е прието. Заповядайте.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Мотивировка за прегласуване. Госпожо Председател, дами и господа народни представители! Убеден съм, че една голяма част от залата натиснахте бутона „против“ и „въздържал се“, без дори да сте прочели мотивите, а още по-малко да вникнете в тяхното съдържание. Миналата седмица Европейската комисия прави законодателно предложение, забележете, за предоставяне на заем от максимум 210 млрд. евро за Украйна, като първоначалният замисъл е те да се обезпечат от замразени руски активи. Само че Белгия се противопоставя на това и иска от държавите в Европейския съюз да дадат гаранции, в случай че Украйна няма да може да изплаща този заем. И няма защо да се заблуждаваме, че тя може да изплаща този заем. Нашата гаранция в този случай е 1,2 млрд. лв. Някакви си 1,2 млрд. лв., които обаче, забележете, не са включени в бюджета. Затова ние искаме изслушване на госпожа Петкова, за да каже тя как тази гаранция ще се отрази на бюджетния дефицит, какво всъщност ще представлява тази гаранция, по какъв начин българската страна ще предостави конкретни гаранции, в случай че Украйна не може да изплаща този заем, и разбира се, как това ще повлияе върху бюджета, защото, пак натъртвам, това не е включено в сегашния бюджет. Затова мотивите са повече от основателни. Не бъдете политически лилипути, не бягайте от отговорност. Прегласуване. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#3 · speech
Благодаря Ви. Моля, режим на прегласуване. Гласували 214 народни представители: за 65, против 78, въздържали се 71. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народните представители Йордан Цонев и Станислав Анастасов – да се включи като точка първа за днес в дневния ред на Народното събрание Законопроект за закриване на Комисията за противодействие на корупцията с № 51-554-01-139, внесен от Делян Пеевски и група народни представители на 30 юли 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 39, против 56, въздържали се 116. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Йордан Цонев, който предлага да се включи като точка втора в дневния ред на Народното събрание за 10 декември Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане наказателно преследване и задържане по отношение на Ивайло Чорбов с № 51-554-02-237, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 67, против 48, въздържали се 92. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Станислав Анастасов, който предлага като точка трета за днес да бъде включен и разгледан Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане наказателно преследване и задържане по отношение на Славчо Крумов с № 51-554-02-236, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 210 народни представители: за 65, против 47, въздържали се 98. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Елван Гюркаш – като точка четвърта в днешния дневен ред да бъде включен и разгледан Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Никола Димитров с № 51-554-02-239, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 209 народни представители: за 68, против 57, въздържали се 84. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Халил Летифов – да се включи като точка пета в днешния дневен ред Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Тодоров с № 51-554-02-238, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. На 3 декември 2025 г. Народното събрание е разгледало и гласувало същия проект на решение в пленарната зала, поради което предложението се явява недопустимо и няма да го поставя на гласуване, тъй като Народното събрание вече се е произнесло. Следващото предложение и последно по своя ред е от народния представител Хамид Хамид – като точка шеста в дневния ред за днес да бъде включен и разгледан Проект на решение по искане на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България с входящ № 51-527-003 от 4 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Джейхан Хасанов Ибрямов с № 51-554-02-74, внесен от Хамид Хамид на 26 февруари 2025 г. Предложението е недопустимо. Същото предложение е отхвърлено на 26 ноември 2025 г. и не е изтекъл изискуемият едномесечен срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник. С това, колеги, изчерпахме предложенията по реда на чл. 47, ал. 3. Ще Ви направя едно съобщение, след което има заявени две декларации. Ще дам съответно думата на парламентарните групи. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства, както и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера от 51-503-09-160 до 51 503 09 163 и са представени на Комисията по отбрана. За декларация от името на парламентарна група – от „Алианс за права и свободи“. Заповядайте, имате думата.
#4 · speech
АПС
Благодаря Ви. Декларация от името на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ по повод Международния ден на правата на човека. Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Днес, 10 декември, светът отбелязва Международния ден на правата на човека – ден, в който демократичните общества си припомнят основния принцип на съвременната държавност, че всеки човек е равен пред закона, пред институциите и пред собственото си достойнство. В България този ден носи особено значение. Ние като народ сме наясно с цената на нарушените човешки права. От насилствената асимилация в миналото, до политическите експерименти през следващите десетилетия. Преди 35 години българското общество избра пътя на мирното съжителство, на взаимното уважение и на демократичния диалог. Този избор предпостави и полагането на основите на така наречения български етнически модел. Концепция, която гарантираше равноправие и включване на всички общности в политическия живот на страната и адекватно политическо представителство. Тя се утвърди като модел на толерантност и хармония, признат не само в България и на Балканите, но и в цяла Европа, и по света. За съжаление, в последно време този модел се използва от Делян Пеевски за собственото му политическо оцеляване с цел запазване задкулисното му влияние във властта, който я използва предимно за сплашване, за раздаване на протекции и за поддържане на зависимости. Днес, когато България е неразривна част от Европейския съюз и претендира да бъде модерна, демократична държава, възраждането на етническата карта като средство за политическа търговия не е просто ретроградно, то е опасно – опасно за институциите, опасно за националната сигурност, опасно за самата демокрация. Правата на човека не могат да се търгуват срещу политическа подкрепа. Те не са част от инструментариума на изборни кампании. Правата на човека са универсални, ненакърними и неподлежащи на партийно политическо присвояване. Затова в деня, в който отбелязваме правата на човека, ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ заявяваме категорично: осъждаме всяка форма на злоупотреба с етническа и религиозна идентичност за партийни цели. Отхвърляме опитите за разделение на обществото чрез страх, манипулации или фалшиви противопоставяния. Настояваме всички институции да защитават правата на всеки гражданин независимо от етнос, религия, език или политически избор. Призоваваме в България правата на човека да не са просто риторика, а реална политика, гаранция, а не обещание. България има всички сили да продължи да бъде пример за мирно съжителство и взаимно уважение, но това изисква решимост, изисква воля за разграничаване на истинската защита на правата от политическата злоупотреба с тях. На този ден трябва да помним – демокрацията се руши, когато правата на човека се превръщат във валута, с която се търгува. Тя се изгражда, когато правата на човека се утвърдят като основополагащ принцип. Длъжни сме да изберем завинаги второто. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС. Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Садъков. За декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Заповядайте, господин Костадинов.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
В края на миналата седмица войната в Украйна дойде и до българските брегове в буквалния смисъл на думата, след като един танкер, който стана жертва на терористичен акт от страна украинската държава, който, между другото, е колкото терористичен, толкова и пиратски акт, тъй като става въпрос за нарушаване на правата на суверенни държави и на неутрални кораби в международни води. След като беше извършен този пиратски терористичен акт от страна фашистка Украйна, един танкер, собственост на малка държава в Западна Африка, се оказа дрейфащ покрай бреговете на Европейска Турция, Източна Тракия. В един момент обаче, в края на миналата седмица, се оказва, че същият този танкер е провлачен от турски влекач в български държавни води, в акваторията на България, която е изключителна държавна собственост. Оказва се, че турският влекач е навлязъл на 40 км в българската държавна акватория, в продължение на три часа и половина той безпрепятствено влиза в българската държавна акватория, след което също толкова безпрепятствено, след като зарязва танкера във вече българските държавни води, се изнася на юг. Оказва се, че всичко това нещо не е минало без знанието на българските гранични служби, естествено, защото в крайна сметка имаме достатъчно добра техника, която може да засече дори рибарски лодки, а какво да говорим за 120-хиляден танкер. Само че какво се получава, уважаеми сънародници, и къде е всъщност големият скандал, който остана изключително скрит от българското обществено мнение? Оказва се, че от „Гранична полиция“ са поискали инструкция от българското правителство какво да правят в тази ситуация, макар че би трябвало да не искат инструкция. Ако всеки един полицай, било то по улиците или било „Гранична полиция“, която охранява държавната ни граница, независимо дали е на суша, или по вода, защото държавната ни граница продължава и в морето, иска инструкции за всяко едно свое действие, просто няма смисъл от такива хора. Но тъй като очевидно става въпрос за страх на българските служители в „Гранична полиция“ какво би се случило, ако предприемат някакви действия срещу конкретен турски влекач, защото те са знаели още от самото начало за какво става въпрос, те са поискали изрична инструкция как да действат. Сега, ние знаем, че инструкцията е поискана, но не знаем какъв точно отговор е даден. Можем само да предполагаме. С оглед на това, че българската държава в лицето на своите гранични служби, които са прекрасно екипирани, имат катери – между другото, това беше едно от основанията да обясняваме колко сме подготвени за влизането ни в Шенген, защото, видите ли, през нашата граница пиле не може да прехвръкне, а пък по море, ако случайно дори рибарска лодка тръгне да преминава невидимата във водата, разбира се, държавна граница, българските гранични служби веднага ще реагират. Оказва се, че всъщност това не е така. Очевидно е, че от българското правителство от коалиция „Наглите“ на ДПС, на ГЕРБ, на БСП, на „Има Такъв Народ“ са дали инструкция на „Гранична полиция“ да не реагира. Какво означава това за мен като български гражданин, като българин? Означава, че няма проблем един турски кораб да навлезе в български води, в българската държавна акватория, да вкара друг кораб, при това повече от 100-хиляден танкер, при това ударен, в който ние не знаем и досега какво точно му е състоянието, да го зареже пред българските води, в буквалния смисъл на думата на един хвърлей от брега, и след това да напусне абсолютно необезпокоявано. Българското правителство едва след като излезе информация, при това – забележете, не през българските държавни медии, излезе през сайта „Обективно“ на Диляна Гайтанджиева, едва след това, когато започна да се появява тук-там срамежливо информация, забележете, когато танкерът беше вече на по-малко от километър от брега и хората по крайбрежието започнаха да го виждат и да го снимат, едва тогава започнаха тук-таме да се появяват леки срамежливи информацийки, не беше ясно как точно се е появил, едва тогава вече започнаха да се сещат от правителство, че може би трябва да поискат информация. Беше извикан турският посланик. Турският посланик заяви следното нещо: да, турски влекач е вкарал този танкер в български води, обаче нашата държава Турция не знае нищо. Има ли някой, който да вярва на посланика? Естествено, че той така ще каже. Турция за разлика от България не е разграден двор и там това, което се случва, се случва със санкцията на държавата. Никой не може да ме убеди в обратното. На фона на това нашето наведено, нашето васално поведение е срамно, унизително, позорно, жалко, гадно. Утре-вдругиден какво ще направят? Ще почнат да си изхвърлят боклука в нашите земи? Те могат да отидат и да изхвърлят примерно по същия начин боклукчийските си камиони в България – хипотетично. Звучи абсурдно, само че допреди няколко дни и на мен ми звучеше абсурдно, че турски влекач ще изкара почти на скалите край Приморско над 100-хиляден танкер, в който ние не знаем какво точно има – има ли още нефтени продукти, има ли някакви други, които биха могли да бъдат опасни при евентуален разлив, при евентуално потъване на кораба?! Защото имахме такъв случай с един кораб, който стоя половин година покрай бреговете, на Северното Черноморие този път – „Вера Су“, преди няколко години. И там беше същата работа! Абсолютно същата работа! Когато нещо подобно се случи, трябва веднага да има реакция, на секундата. Тук в продължение на часове реакция няма. Позорното, унизителното, васалното поведение на българското правителство е нещо, което трябва да бъде моментално осъдено. Ако ние не искахме оставката на целия кабинет, по принцип сега трябваше веднага да поискаме оставката на Митов, но в конкретния случай това е излишно, защото ние искаме оставката на цялото правителство, не само на Митов. А и освен това аз съм сигурен, че Митов не е взел това решение сам. Сто процента е имало консултация със собственика на правителството Пеевски и неговия политически пенсионер Борисов. И сто процента те са казали да не се реагира по никакъв начин. Това е позор! Ако държавата ни имаше грам самоуважение, знаете ли какво трябваше да направи сега? Да Ви кажа ли? Трябваше един български влекач да извлачи обратно този танкер в турски води, след което българският посланик да каже: „Ама това е частна фирма, ние нямаме нищо общо.“ Ако аз управлявах държавата, така щях да направя. Каквото повикало, такова се обадило. В международните отношения трябва да има абсолютна равнопоставеност. Когато една държава прави всичко на друга държава, а тя си мълчи, означава, че на другата държава или ѝ харесва, или няма избор, защото е васална. На нас харесва ли ни да ни изсипват боклук в територията и в акваторията? Нека да си отговори всеки един от нас на този въпрос. На нас, от ВЪЗРАЖДАНЕ, не ни харесва, очевидно на правителството му харесва обаче. Искаме да получим максимално бърза информация за това какво точно смята да предприеме правителството в тази ситуация, защото корабът в момента е на практика без екипаж и в скоро време, ако продължи лошото време, може да му се откъсне котвата и да почне да дрейфа покрай крайбрежието. И той няма да дрейфа кой знае колко много, защото в един момент просто ще се удари в скалите на брега. Той е на по-малко от километър, за бога! След като превърнахме една голяма част от държавата си в сметище, ще превърнем крайбрежието и морето си ли в сметище? Ето въпроси, на които всеки един от нас трябва да търси отговора, но всъщност отговорът е един. Трябва да има оставка на това правителство, което всеки един ден доказва, че е вредно за националните интереси, че нито вътрешната, нито външната му политика са добри за България. Напротив, във вътрешната си политика обслужва олигархични, кланови, мафиотски интереси на ДПС и на ГЕРБ, а във външната си политика обслужва чужди държави, на първо място и най-вече Турция. На практика този кабинет превърна България в една васална държава на Турция, и то не е за първи път. На това нещо трябва да се сложи край, затова призовавам всички българи, които сега в момента гледат: довечера на пощадите – не само в София, но и в цяла България, за да кажем: „Оставка за този кабинет веднага!“ (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Благодаря Ви. Декларация от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Госпожо Катинчарова, заповядайте.
#8 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, госпожо Председател. Колеги народни представители, скъпи братя и сестри, български граждани! Ние знаем, че Вие знаете, че ние знаем. Митовете рухнаха снощи. Контрапротестите, организирани от „ДПС – Ново начало“, на места с явната подкрепа на ГЕРБ, се превърнаха в жалък панаир на бедността и страха. Ние видяхме и бяхме свидетели на една нископлатена услуга, извършена, доставена от хора, които Вие доведохте до положение да се продават, за да оцелеят. Вашата власт е купена с дърва за огрев, кметовете Ви, избрани с дърва за огрев, със социални помощи, доведоха администрации на протест „спонтанно“. Когато купиш властта с дърва, после управляваш с тояга. По площадите докарахте автобуси с хора, които не знаеха защо са там, държаха табели наобратно, говореха нечленоразделно, някои казваха, че са за лева и против правителството. Докарахте клиентела и това беше срамно. Отзоваха се зависимите и платените, но не и убедените и вдъхновените хора. Едните нямат смелостта да Ви откажат, а онези, които отказаха, вече няма какво да губят. Останало им е едно-единствено богатство, и то е достойнството, което те отказват да загубят. Няма цена, с която да купите това, и няма натиск, който да го пречупи, защото Вие прекалихте отдавна. ГЕРБ се свиха зад охрана и чиновници, БСП се обаждаха по списъци, но последните живи клетки на тази партия са по истинските протести, против правителството, а не в подкрепа на него. Партията съществува повече по спомени, отколкото в реалността. „Има Такъв Народ“ не успява да напълни със смисъл дори собствените си министерства, взети на концесия. Новото начало снощи стоеше в сърцето на контрапротеста, но като един празен декор. И се изложихте пред цяла България. С махали, кеш и страх власт не може да се крепи! Кабинетът Желязков е продукт на един втори задкулисен опит за сглобка не за да решава проблеми, а за да прокарва интереси. И това е известно на всеки и на всички, включително в тази зала и на хората отвън. Миналото агонизира, бъдещето минава вече през Вас като валяк, Вие останахте сами във властта. И нямате доверие, нямате морал, нямате и перспектива. Затова идете си с мир! Младите хора, които довечера отново ще изпълнят площадите, искат работа тук, живот тук, шанс тук, а не еднопосочен билет за чужбина. Младите лекари мечтаят да лекуват българите тук, а не да запълват дупки в чужди здравни системи. Хиляди наши сънародници желаят да се завърнат у дома. И вместо да ги приберете, да ги поканите с достойни условия, справедливост, предвидимост на живота и достойни заплати, Вие договаряте у нас да идват стотици хиляди от Пакистан, от Непал, от Виетнам, за да запълните дупки, причинени от собствената Ви политика. В тази държава винаги няма пари! За бога, къде са парите, след като Вие управлявахте последните повече от 15 години? Възрастните хора имат нужда от децата си до тях. Много българи издъхнаха на гурбет. Има деца, които не видяха родителите си живи, има възрастни родители, които си отидоха болни, в самота и бедност, докато изпращаха благословии през телефона и чакаха паричен превод вместо прегръдка. Хората са лъгани и грабени толкова дълго, че повече не могат и не желаят да търпят. Към тази картина се добавят смазването на бизнеса, овладяването на правосъдната система, създаването на наказателния екзекутор – Антикорупционната комисия, която служи точно като Вашето ЧеКа за саморазправа с неудобни политически опоненти. И всичко това на прага на еврозоната, която натресохте не просто въпреки народното недоволство, а с лъжа и измама, както натрапихте и изборите за този нелегитимен парламент и неговото правителство, за които Ви говорим от ден първи от тази трибуна. Вашата арогантност стигна дъното, професионалното и човешкото Ви поведение обаче продължава да копае под него. Тази институция не помни подобно падение. Изстрадалият ни народ не помни такова унижение. Нямате вече и грам доверие и сте последните, които имат право да произнасят думи за стабилност, за развитие. На какво? На грабежа, на корупцията, на олигархията, на упадъка, на обедняването, на унищожението? Днес тук трябва да се назове поименно голямата опасност – господин Делян Пеевски, който постави себе си над държавата, държи се като надзорник над нея, а не като неин слуга. Готов е да възпламени етническо и религиозно напрежение и да го използва като щит за собственото си оцеляване. Наши братя и сестри, българи и мюсюлмани, помаци, роми, турци, ясно заявиха, че не желаят да бъдат използвани като статисти в този циничен и егоистичен сценарий. Господин Пеевски, раната на Възродителния процес все още зараства, а Вие искате тя да потече отново, слагайки пръст директно в нея. Опитвате се да разкъсате здрава тъкан на обществото и да изнудвате родната си страна с карта, която смятате за непобедима – етническия мир. Българският народ отново показва повече мъдрост от своите управници. Никой няма да позволи омразата да бъде превърната в спасителен пояс за Вашето собствено, лично спасение, както и за олигархичните Ви интереси впрочем. Хората около Вас не представляват никого освен себе си и Вашите схеми, и това също е ясно за абсолютно всички. Господин Бойко Борисов, къде е Вашата отговорност днес? През май 2021 г. Вие поздравихте мюсюлманската общност за Рамазан байрам с думите, цитирам: „Винаги сме били гарант за опазването на етническия мир и толерантност. Това е дълг, пред който нито един управник не може да отстъпи.“ Господин Борисов, Вие сте повтаряли тези слова многократно. Днес обаче мълчите, докато Вашият партньор, който обяви държавата за негова, министрите за негови, правителството за негово, да си играе с етническия мир като с жетон на политическа рулетка. Питаме Ви: страх ли Ви е да защитите собствения си подпис под тези думи сега, когато е необходимо това да не се превръща и разгаря в проблем? От тази трибуна питам и прокуратурата: защо не се самосезира за действията и думите на господин Пеевски за насаждане на омраза, за опити да се настройват едни срещу други различни общности, за разпространяване на подвеждащи твърдения, които застрашават етническия и религиозния мир в България? Завършвам. България не принадлежи на олигарси, на схеми и на партийни каси. Родината ни принадлежи на хора, които работят, страдат, протестират, възпитават децата си тук и родителите си гледат тук. Площадът е място за единение, а не за разделение по етнос, по вяра или поколения. Който разделя българите, работи за собственото си спасение, но не и за спасението на държавата. Ние знаем, че Вие знаете, че ние знаем. Мафията губи, когато гражданите застанат един зад друг и един до друг. Нека бъдем довечера под българското знаме, но непреклонни, и поискаме държавата си обратно. Вие, които сте останали сами във властта, тръгнете си, преди историята да свали окончателно завесата и да Ви остави с едно кратко досие, в което ще пише: „Управлявали срещу собствения си народ“. Благодаря.
#9 · speech
Благодаря Ви. Господин Василев – за процедура, заповядайте.
#10 · speech
ПП МЕЧ
Процедурата ми е по начина на водене към Вас, госпожо Председател. Огромно лицемерие е представител на организирана престъпна група и на пирамида, която преди четири минути гласува с Делян Пеевски за закриването на Комисията за противодействие на корупцията, за да не ги разследва и да не ги арестува, да говори за справедливост, за схеми, затова, че не е имало такова падение в държавата. Наистина не е имало такова падение в държавата. Вашият син кога ще върне парите на Виктория Досева? Сто хиляди лева – измамено момиче от Варна от Вашия син. Вие не можете да организирате Вашия син да върне 100 хил. лв., тръгнали сте тук да обяснявате как ще спасявате държавата от Пеевски и Борисов. Кога Мария Илиева ще си признае, че не е подписвала декларация за листите на Вашата партия? Ивелин Михайлов също не е подписвал декларация за Вашата партия. Петима са в ареста с постоянна мярка за неотклонение за измами, източване на пари, пране на пари, фалшиви имотни сделки, и Вие излизате с цялата си наглост. Между другото, от всички депутати на ВЕЛИЧИЕ Вие сте най-нагла. Вие сте най-нагла! Ходили ли сте да обикаляте по инвеститори във фотоволтаици да ги рекетирате за пари, искам сега да Ви попитам?
#11 · speech
Господин Василев, към мен процедурата.
#12 · speech
Защото в прокуратурата и такъв сигнал има отскоро. Вие и още една дама обикаляте и казвате: толкова, иначе така. Госпожо Катинчарова, всичко за Вас приключи. Вие сте една мошеничка, част от една измамническа група и нямате право да излизате от тази трибуна да говорите за морал. Вие сте същите като Пеевски и Борисов. Мария Илиева преди четири години благодари на Бойко Борисов в кабинета му – извадихме видеото, и казва, че правителството е уникално – третото правителство на Бойко Борисов , най-злокобното правителство на България. Сега ме гледате, излезте! Кога ще върне парите Вашият син, част от организираната група на „Тогедър“, ВЕЛИЧИЕ, Исторически парк, на едно момиче, което ги е изтеглило под негово давление от банка? Това обяснете! Тия 100 хил. лв., ако върнете, имате моралното право да говорите за всичко останало.
#13 · speech
Времето, господин Василев.
#14 · speech
Сега говорите за разруха, за Пеевски, за това, и гласувате преди три минути с Пеевски. Защо искате да закриете Комисията, която Ви разследва? Заради това ли сте в парламента? Заради това ли влезе групата на ВЕЛИЧИЕ – да си пази фалиралия бизнес, или да се пазите от наказателна отговорност?
#15 · speech
Господин Василев, изтече Ви времето за процедура.
#16 · speech
Че Исторически парк е фалирал, преди Вие да влезете в парламента. Какво говорите, че държавата Ви е натискала? С какво Ви е натискала държавата? Измамените хора Ви натискат. Другата седмица десет нови сигнала срещу Вас подаваме, да знаете. Десет нови измамени човека. Разширяваме кръга на обвиняемите лица, защото сте абсолютни мошеници и Вие сте най-наглият мошеник от тази група. Благодаря.
#17 · speech
Господин Василев, предупреждавам Ви за оскърбителните думи, които използвате срещу народни представители, да се въздържате. За процедура – Йордан Иванов. След това Вие, госпожо Катинчарова. Той поиска преди Вас. След това ще Ви дам лично обяснение, госпожо Катинчарова.
#18 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, искам да направя една процедура, която е, бих казал, важна. Тя е във връзка с прозрачността, във връзка с това, че българските граждани имат право да слушат този дебат – дебатите по точката за вота на недоверие. Това е необходимо, защото, от една страна, госпожо Председател и колеги, това правителство е изгубило политическа легитимност и това го виждат всички. От друга страна, необходимо е българските граждани да чуят отговор от БСП, които казаха, че ако бюджетът се изтегли, ще напуснат това управление. Това означава ли, че БСП ще подкрепят вота на недоверие, когато дойде време за гласуване утре? От друга страна, важно е да чуем от господин Балабанов дали усеща в това управление влияние на „ДПС – Ново начало“, или не усеща, защото не ми е ясно. Господин Балабанов, сложили сме един жълт диван отвън на площада да дойдете довечера да обясните усещате ли влияние на „ДПС – Ново начало“, или не усещате? В духа на всичко това, госпожо Председател, правя процедура за излъчване на дебатите по националната телевизия и националното радио. Благодаря Ви.
#19 · speech
Колеги, направено е процедурно предложение от народния представител Йордан Иванов за излъчване на точка първа от днешния дневен ред по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Моля, режим на гласуване. Гласували 197 народни представители: за 86, против 8, въздържали се 103. Предложението не е прието. Госпожо Катинчарова, заповядайте, имате думата.
#20 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви. Процедура по начина на водене. Няма да поискам лично обяснение, а само ще напомня, че в декларацията си напомних, че тази институция, защото тя е била и в друга сграда, никога не е помнила такова падение. Госпожо Назарян, между другото, поздравявам Ви, че сте малко по-строга от предишния председател на Народното събрание, но недостатъчно. Защото това, което допускате да се говори от трибуната от хора, които би трябвало да си изядат юридическите дипломи, ако искат, да ги направят на по-малки парченца преди това, които трябва да минат през детоксикиращи програми, защото здравеопазването в държавата все още е достъпно, след 1 януари не знам как ще бъде за обикновените хора, но сега все още това е възможно, хора, които се правят на политически гамени и палячовци, раздавайки обвинения от последна инстанция тук, Вие не трябва да допускате такова говорене и не след като се избълва цялата мръсотия, да казвате, че не е редно да се говори така. Това трябва да се спира навреме, защото подрива включително Вашия авторитет, а бездействието Ви Ви прави съучастник. За мен, както и за всички хора, които слушат това самопрострелване в крака на преди малко говорещия по наш адрес, е, как да кажа, повече от ясно, че Вие имате други проблеми. Не морални, не професионални. Вие имате здравословни проблеми. Благодаря.
#21 · speech
Благодаря Ви. И на Вас ще напомня да се въздържате от оскърбителни думи и изрази към народни представители, както и към всеки друг извън тази зала. Господин Расташки, за процедура ли сте? Заповядайте.
#22 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Катинчарова, доста глупости наговорихте от тази трибуна. Виждам, че всички партии тук – отдясно, отляво, от средата, отзад – всеки Ви пита един въпрос, който явно интересува целия парламент: кога Вашият син ще върне парите на Виктория Досева? Кога ще върнете парите на всичките измамени от Вас? Групата Ви вече я няма. Останахте сам-самичка. Всички тръгнаха към съда; всички тръгнаха към съда да се защитават. Останахте сама. Кажете кога ще върнете парите.
#23 · speech
Колеги, да преминем към първа точка от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ ВЪВ ВРЪЗКА С ПРОВАЛА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО В ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА, ДОВЕЛ ДО ЕДНИ ОТ НАЙ-МАЩАБНИТЕ ПРОТЕСТИ В БЪЛГАРИЯ. Вносители: шестдесет и един народни представители от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ и парламентарната група на ПП МЕЧ, 5 декември 2025 г. От страна на вносителите? Заповядайте за процедура, господин Василев.
#24 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Назарян. Процедурата ми е да помолим да дойде министър-председателят в залата, все пак вотът е срещу неговото правителство, и да изчакаме, докато той дойде.
#25 · speech
Всички министри са тук, както и министър-председателят и всеки момент ще влязат.
#26 · speech
Разбрах Ви. Благодаря.
#27 · speech
Изчакваха да обявят точката, така че всеки момент ще бъдат тук. Ще изчакаме 30 секунди, за да могат да заемат местата си, след което ще дам думата на вносителите. Господин Божанов, Вие ли ще представяте от името на вносителите? Ако искате, заповядайте, когато сте готов. Когато считате, че вече е подходящо да представите мотивите, имате думата.
#28 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Този вот на недоверие е внесен заради факта, че под командването на Пеевски управляващите бутат страната към икономическата пропаст. Бюджетът и арогантното поведение на управляващите бяха последните капки, които преляха чашата на търпението на широки обществени групи, които излязоха по площадите в цялата страна и извикаха „Оставка“, в това число много млади хора. Днес управляващите вероятно ще извадят няколко числа от торбата със статистиката и ще кажат: Какво ни говорите, всичко е наред. От опозицията ще извадим други числа, с които да аргументираме, че нещата вървят надолу. Че индустриалното производство намалява, че износът се свива, че държавната политика стимулира инфлацията, че административната тежест върху малките и средните предприятия расте, и така нататък, и така нататък. Но извън числата хората на площада усещат, че нищо не е наред. И това не е заради еврозоната, която много от тях очакват. Това правилно усещане е заради нелегитимния начин, по който функционира това управление, заради политическия паразит Делян Пеевски, който изсмуква легитимността от всяка власт и изважда десетки хиляди хора по улиците. А какво общо има това с икономиката, сигурно ще попитате? Икономиката страда от прекомерната държавна намеса с корупционен корен. Икономиката страда от липсата на справедливо правосъдие. Икономиката страда от рейдърството чрез репресивните органи под контрола на Пеевски. Икономиката страда от това, че в регулаторите са сложени зависими и в много случаи тежко некомпетентни хора, които са там, за да „удрят“ организирано по команда едни и да слагат чадър на други. Икономиката страда от това, че докато изпълняват спуснатите задачи от Пеевски по телефона, модернизацията на страната се отлага за пореден път. Икономиката изисква инвестиция в човешки капитал, а не държане на хора в зависимост в държавни дружества – единствен работодател в даден район. Изисква инвестиция в млади лекари, а не наливане на пари в още схеми с лекарства и фиктивни хоспитализации вместо това. Икономиката не може да издържи дълго тежестта на Голямото Д, което фалира и проваля всеки бизнес, до който се докосне. Оставката е необходима, защото не може икономиката на страната да бъде жертва на безграничния властови апетит на Пеевски и безграничния страх на Борисов заради собствените му грехове. А партиите, които уж формират коалиционното управление, нямат думата, защото ги е страх, защото са зависими. А ако погледнат политически на настоящата криза, всички трябва с двете ръце да гласуват „за“ този вот на недоверие, защото съм сигурен, че и ГЕРБ, и „Има Такъв Народ“, и дори БСП виждат и разбират какво причиняват и на страната, и на собствените си партии. Вижте довечера колко хора има по площадите, които за пореден път ще викат срещу Пеевски и Борисов. Вижте гнева на тези хора за това, че искате да им бръкнете в джобовете и да ги осъдите да плащат дълговете, които теглите, за да угодите на един самозабравил се олигарх. Някои от тях са Ваши бивши избиратели. И колкото по-дълго отказвате да признаете пред себе си, толкова повече този протестен заряд ще ескалира. И не се надявайте, че като дойдат празниците, сте запазили властта. Вие властта вече сте я загубили, остава само това да бъде обективирано във формален акт. Българите са свободни хора по душа. И като видят тази несвобода, която Пеевски и неговите парламентарни прислужници създават, се разгневяват. Тревожат се за икономиката, за страната си, за бъдещето. Като контрапункт на всички тези аргументи ще чуваме напоително мантрата за стабилността, която чуваме всеки път, когато властта на Пеевски се разклати. Не това чувахме от партиите, които свалихте последните два редовни кабинета обаче. Имаше ли нужда от стабилност през 2021 г., когато ГЕРБ, ДПС, ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ свалиха редовния кабинет? Имаше ли нужда от стабилност, когато при ротацията ГЕРБ през ден прекратяваха преговорите и после се връщаха, докато накрая не се направиха на обидени, само и само Пеевски да си получи квотата във Висшия съдебен съвет, която ние отказахме да му дадем. Превърнахте думата „стабилност“ в евфемизъм за „още крадене“. Ще чуваме и за еврозоната. Изключително важен стратегически приоритет за страната, за който работиха последните редовни правителства. Но еврозоната, за щастие, вече е факт. И колкото и да не Ви се иска, този успех ще трябва да го споделите и с част от опозицията, които в моменти на колебание Ви подтиквахме към искането на конвергентен доклад и които се подписахме под декларацията на гуверньора и премиера, за да бъде ясен политическият консенсус в българския парламент пред европейските ни партньори. Но ако искаме еврозоната да бъде успех за България, трябва властта да бъде легитимна и да има поне капка остатъчно доверие, чрез което да може да омекоти първоначалния скептицизъм. Тази власт вече не е такава. И с оставането си създава повече рискове за еврозоната. Това е вотът на недоверие на протеста. Над 100 хиляди души миналата седмица извикаха „Оставка!“ и вероятно още толкова довечера ще извикат същото. И ще очакват избори веднага. И то честни и прозрачни избори, без измами и с възстановяване на машинното гласуване и отчитане. А след изборите ще очакват от нас да решим системната политическа криза, като изолираме причините за нея. Санитарният кордон около Голямото Д от началото на този парламент беше такъв опит, който Вие, мнозинството в тази зала, отхвърлихте. Предпочетохте да бъдете мнозинство на страха и създадохте едно марионетно правителство – слабо и напълно подчинено на ненаситното Ново начало. Без воля за реформи, напомнящо свлачище, което започна да поглъща бъдещето, и хората излязоха на улиците, за да защитят доходите, за да защитят бизнеса си от разрушителния Ви нагон. Да, политическа стабилност ще има позитивен ефект върху икономиката, но такава стабилност не може да има, докато не решим фундаменталния проблем за упражняването на властта по демократични правила и че не може властта да се упражнява чрез компромати, бухалки, чадъри и заплахи за наказателна репресия. Това не е стабилност. Още при вота на недоверие за завладяната държава Ви казахме – превзетите институции водят до влошаване на благосъстоянието, до обедняване. Връзката е правопропорционална. Икономиката пряко се влияе от качеството на институциите, а Вие правите точно обратното – подчинявате институциите на Голямото Д. Това тогава не го чухте от нас и затова сега Ви го казаха хората на площадите. Оставка! (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплики от народния представител Костадин Костадинов към Божидар Божанов.)
#29 · speech
Благодаря Ви. Колеги, откривам разискванията. Господин Ганев, заповядайте.
#30 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Изключително позорно и обидно е да имаме правителство, в което целият Министерски съвет да е известен с това, че е на директно разпореждане от Делян Пеевски. Това за мен е показателно – че и цялото мнозинство е, меко казано, опозорено от това, че изпълнява поръчките само на един човек. Но с какво ще бъде запомнено правителството, което трябва да си отиде още днес? С няколко неща. И за съжаление, тези неща ще дадат трайни последици в следващите години, най-вероятно и десетилетия. Основното, което се случи за миналата година и за тази, която предстои да настъпи, са заемите, в които ни загроби това правителство – безпрецедентно, само за тази година имаме изтеглени 19 милиарда, за следващата година планирани да бъдат изтеглени 21 милиарда. Това не се е случвало абсолютно никога и такова дългово загробване само за да се покриват текущи разходи, без нищо, което да се вложи в бъдещето; нищо, което да доведе добавена стойност; нищо, което да даде работни места или да даде път за развитие, не се е случвало никога. Но това правителство го прави. Това правителство освен с дълговата криза ще бъде запомнено с това, че направи това, което предстои да правят и следващите евролиберални правителства, а именно да вдигат данъците. Защото влизането в еврозоната неминуемо води до две неща: вдигане на данъци и обедняване, потъване в дългова криза и така до безкрай. Няма държава в еврозоната с такива равнища на данъците, каквито има България. И точно заради това обедняване, което предстои да се случи в още по-ускорени темпове, правителството пристъпи към вдигане на данъци. Посочването на примери с Прибалтийските държави е, меко казвано, обидно, защото там дълговете им са 90% от брутния вътрешен продукт само за няколко години членство в така наречения Клуб на богатите. И ние вървим точно по този сценарий. Нищо ново не се случва с България и нищо непредвидимо. Потъване в дългове, започване на вдигане на данъци, вдигане на осигуровки, последващо отваряне на вратата за това, което се случи, което ние от тази трибуна сме обяснявали години наред, а именно, че ние губим всякакъв вид суверенитет. Защото от следващата година тук няма да обсъждаме бюджети, тук ще се приемат бюджети, които са одобрени с ясно посочени параметри от Европейската централна банка и от Европейската комисия. Тогава Вие като мнозинство, ако въобще Ви има като евролиберално мнозинство, няма да можете да изпълнявате нищо от това, което смятате за нормално. И нищо няма да можете да направите по отношение на това, че ще искате да актуализирате пенсиите по швейцарското правило. Ами не, ще Ви кажат: „Не! Нямате пари, няма да го правите.“ Ще искате да вдигнете минималната заплата – ми, не, няма да се случи. Това е плод на Вашия фетиш, наречен еврозона. И тук това правителство носи огромната си... да не казвам, айде, няма смисъл да използвам остри думи – срама, защото от тази трибуна, когато беше избрано това правителство, Теменужка Петкова, финансовият министър, на два пъти беше викана на изслушване и тя на два пъти обясни какво е финансовото състояние, наследено от тяхното правителство заедно с ПП и ДБ, подкрепено от Пеевски. И тя на два пъти обясни, че управлявайки с ПП-ДБ и Пеевски, държавата е в окаяно състояние, финансите са в окаяно състояние и нашият скрит дефицит е над 8%. Само че в един момент тя и министър-председателят бяха извикани в Брюксел, върнаха се и бодряшки заявиха, че това, което са казвали досега, го забравяме и влизаме в еврозоната. Това се случи. И това е срамът, който ще си носите Вие като мнозинство и тези, които Ви подкрепят скрито като мнозинство точно в тази насока. Продължи това правителство да изпълнява и позорните си ангажименти спрямо една терористична държава, каквато е в момента Украйна. Защото тя се управлява от една фашистка хунта и води война, която унищожава собственото си население. (Реплики от ПП-ДБ.) Стигна се до ситуация, в която… (Реплики на народния представител Манол Пейков.)
#31 · speech
Господин Пейков, не се обаждайте от място!
#32 · speech
…само преди дни от Европейската комисия поискаха официално България да бъде гарант за 2 млрд. и 400 млн. лв. А пътят между гарант и да почнеш да изпълняваш и да изплащаш задълженията на Украйна е в рамките най-вероятно на седмици или на месеци, защото това е една фалирала държава, която е с неясно бъдеще. И ние ще станем гарант за тези милиарди. И ние ще станем тези, които впоследствие ще трябва да ги изплащаме. И това е поредният позор на това правителство. Всичкото това нещо, облечено с обясненията, че евролибералното бъдеще е пред нас и еврозоната е пред нас. Само че се получава така, че светът се пренастройва, пластовете в световната политика се разместват и Европа става нещо, което е, меко казано, позорно. Сами видяхте всички какво се случи вече в новата доктрина на Съединените американски щати. Сами видяхте къде беше посочено мястото на Европейския съюз и в частност на всички държави от еврозоната – в килера, и бяхте посочени с пръст, че сте най-върховните цензори и че няма такава цензурна политика, която водите всички Вие със собствените си медии и с налагането на мнението си. Точно заради това – само заради тези неща да са, а те са и много други позорни неща – дори няма да коментирам позорния факт, че министърът на отбраната заяви само преди седмици за купените самолети, за разговорите, които той е водил, преговорите, които той е водил за F-16, ще бъдат на бойно дежурство в 2028 г. 2028 г.! В тази сметка, която има за вкарване в бюджета, има заложени отново десетки милиони само за обучение. Дори няма да коментираме разходите за развалените самолети, които пристигнаха. Когато и да си тръгнете, ще е късно, нека да е днес! Оставка! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#33 · speech
Има ли реплики към изказването? Не виждам реплики. Други желаещи за изказвания? Колеги, имате думата. Не виждам. Господин Божанков, заповядайте.
#34 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, госпожо и господа управляващи! Вашето правителство започна в условия на апатия, на умора от предсрочни избори. Започна с ниско доверие, а Вие упражнявате държавната власт сякаш сте спечелили 5 милиона гласа. Истината е, че управлявате дотук и в условия на разделена опозиция. Защото в този парламент има проруски партии, има обаче и демократична опозиция, европейска опозиция и най-важното – конструктивна опозиция. Защото ние направихме една заявка и удържахме на думата си. Казахме Ви, че няма да предприемаме действия, докато правителството не направи членството в еврозоната необратимо, докато нямаме заветното „Да!“ от конвергентния доклад, докато България не бъде интегрирана в еврозоната. Спазихме този ангажимент, но Вие тази отговорност не я разбрахте. Вие не оценихте, че това означава за Вас висша отговорност. Вие го приехте като покана да се самозабравите. И се самозабравихте! Комисия – за 27 секунди; арести на политически опоненти; кмет, който е задържан без право на справедлив процес! Логично продължихте в тази посока. Вие си върнахте просто заводските настройки и започнахте да правите това, което винаги сте правили. И всъщност за протеста бюджетът беше само повод. Истинската причина Вие я знаете много добре и до момента не сте казали една дума по истинските причини за това недоволство. Причината е в икономиката. Българският бизнес е притиснат. Цените на енергията растат, цените на труда растат, реформи в бюджета липсват. Няма нито една мярка за икономиката на България. Нито една мярка в подкрепа на българския бизнес. Напротив, имаше заявка, че пак работещите ще платят сметката. Брашненият чувал ще го доизтупате и толкова! Има обаче и друго. Българският бизнес е свикнал на рекета в 90-те години, преживял го е. Следващите години икономически оператори, близки до властта, бяха фаворизирани. Но през 2025 г. икономиката трябваше да става по-европейска, а не евразийска. Сега имаме наличие на силови групировки с държавна протекция. Те не идват за процент, не идват за рекет, не идват за парче от баницата, те идват за цялата пекарна. И бизнесът в България го осъзна, а Вие знаете много добре за какво говоря в момента. На този фон в България обаче има новина: има вече средна класа, има едно ново младо поколение. Има хора, които не се страхуват, има хора, които са свободни, има хора, които се борят за своето европейско бъдеще, за бъдеще без страх. И те го заявиха на площада. Вашият отговор, колеги, е повече от притеснителен. Вие започнахте правителството и с подмяна на вота, защото един от Вашите партньори уж трябваше да гарантира, че друг нямало да упражнява влияние. Така създадохте правителството, така го обявихте пред Вашите избиратели. Само че стана нещо друго – пътьом единият партньор беше подменен с друг и този друг упражнява повече влияние, отколкото е получил на избори. Сами разбирате какъв проблем е това за самата демокрация! Гражданите Ви го казват, улицата Ви го казва, опозицията Ви го казва, но Вие оставате глухи за всичко дотук! Започнахте този кабинет с въпроса кой е премиер, преминахте през въпроса чий е този бюджет и стигнахте до най-масовите протести от десетилетия. И нито за миг не дискутирахте основните причини за гражданско недоволство. Вие се въртите около повода, а не около причините. Това означава, че не осъзнавате фундаменталните грешки, които допускате, или ги осъзнавате, но нямате никакво намерение да предлагате решения. Вашата цел е да успите протестиращите, да приспите гражданската енергия и да продължите постарому. Това е изводът, който трябва да се направи днес. Затова и този вот на недоверие е възможност да си подадете оставката навреме, а не когато е твърде късно. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#35 · speech
Благодаря Ви. За първа реплика – господин Йордан Иванов. Искате изказване ли? Ами заповядайте, имате първа реплика.
#36 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, колеги! Господин Божанков, според мен в дуплика трябва да отговорите на три прости въпроса. Първо, господин Зафиров, след като каза, че като се изтегли бюджетът, ще напусне управлението, сега ще подкрепят ли този вот на недоверие? Това е на първо място. На второ място, ще дойде ли моментът, в който господин Балабанов ще усети влиянието на „ДПС – Ново начало“, или никога няма да се случи? И най-вече, на трето място, колегите от ГЕРБ ще вземат ли участие в тоя вот на недоверие, или както предния път ще мълчат виновно? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#37 · speech
Има ли други реплики? Не виждам. За дуплика – заповядайте, господин Божанков.
#38 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми колега, аз в своето изказване се фокусирах основно върху мандатоносителя, защото е негова отговорността. Неприемлива е заявката: „Аз нося отговорност.“ Аз казвам: аз гарантирам от трета или четвърта политическа сила, защото отговорността – царската корона е тежка, ГЕРБ я носят в момента, цялата отговорност е тяхна. Неслучайно споменах и „ДПС – Ново начало“, защото очевидно те са другият двигател на това правителство. И съвсем неслучайно не споменах другите две партии – „Има Такъв Народ“ и БСП. Защото виждате – протестите са пред две централи, пред другите две няма. И това, колеги, не трябва да Ви успокоява, говоря за по-малките партньори в това правителство. Това е най-тревожният сигнал. Ако имаше гняв, ако имаше недоволство срещу Вас, щеше да е по-добре, но това мълчание трябва да е много, много тревожен сигнал към Вас, защото то и недоволство няма вече. Представете си докъде са стигнали нещата. Благодаря Ви.
#39 · speech
Благодаря Ви. Други изказвания? Заповядайте, господин Дренчев.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Вяли ще са дебатите на последния вот за недоверие. Малко като на умряло куче нож да вадиш, доколкото Борисов сякаш подаде оставката вече на кабинета. Каза, че срокът му на живот ще бъде до 1 януари, тоест остават му 20-ина дни, преди да бъде обявена дата за следващите избори. Защо е важно да не докарат дори и дотам? Защото, освен че се отказаха да правят бюджет, реално бюджетът, който ще бъде приет от това Народно събрание, е същият като бюджета за 2025 г., тоест без никакви промени, което, слава богу, е добре, защото това, което ни предлагаха, не беше приемливо за никого, особено за българските граждани, които – като в поговорката, се изправиха, и те паднаха. Наистина още при първия протест ГЕРБ хвърлиха кърпата. Очаквам, че изборите ще са още напролет, затова няма и какво толкова да се дебатира. Това, което е важно, е свързано и с тази точка, която отхвърлихте по-рано сутринта. Всъщност не трябва да оставим България да стане гарант по поредните пари, които ще отидат за Украйна – този път милиард и 200 милиона евро, защото това е голяма сума. На дебатите вчера в Бюджетната комисия много се говореше – искаха се 50 милиона за градския транспорт на София, осем милиона за служители в НОИ и така нататък. Дребни суми на фона на това, което правителството хвърля за въоръжение. Цената на прословутия завод за барут, тоест за 49% от него, в момента е достигнала до 1 млрд. и 300 млн. лв. За 49%! Огромен ресурс, който ще бъде изхвърлен, и то в месеца, в който войната ще приключи. Погледнете какво става с акциите на „Райнметал“. Очевидно никой не очаква, че ще има нужда да се произвежда барут в следващите десетилетия в такова количество, затова оставка, преди да успеете да направите достатъчно вреди.
#41 · speech
Има ли реплики към изказването? Не виждам. Следващо изказване – господин Вранчев, заповядайте.
#42 · speech
АПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Днес говорим за провал на икономическата политика на действащото правителство с премиер Росен Желязков. В моето изказване няма да се разпростирам върху множеството причини за релевантността на вота на недоверие, чийто съвносител е моята парламентарна група „Алианс за права и свободи“. Тези причини пунктуално са описани в мотивите ни за вота – и в примери, и в числа. Аз ще сложа акцент върху мястото, откъдето произтича предопределеният икономически провал на това правителство, от превръщането на България в държава с главно Д. Държава, в която икономическите процеси не се управляват от Министерския съвет, не се определят от закони, не се водят от прозрачни правила, а от едно задкулисие, от един парламентарен кабинет, от една корпулентна фигура. В тази държава с главно Д икономиката няма общи правила, има избирателни правила. Инвестициите нямат критерии, имат разрешение или забрана. Ресурсите не се разпределят чрез политики, разпределят се чрез лоялност. И най-опасната проява на този модел е натискът над местната власт. Уважаеми колеги, днес кметовете на общини в България не се борят за европейски средства, не спорят за приоритети, не търсят публични инвестиции. Днес много от тях се борят да оцелеят политически. Който влезе за снимка в правилния кабинет, който позира под герба в кабинета на Делян Пеевски, който демонстрира лоялност към държавата с главно Д, получава по-бързо одобрени проекти, ускорено финансиране, зелена светлина от контролните институции, топъл гръб от администрацията. Който не влезе, получава проверки, забавяния, блокирани проекти, административен тормоз, риск от финансово задушаване. Това не е политика. Това е система на подчинение. И тази система определя коя община да се развива и коя да бъде наказана не според нуждите, не според проектите, не според интереса на местната общност, а според това кой кмет на коя снимка се е подредил. Нека бъдем ясни. Когато общината зависи от милостта на един човек, няма местно самоуправление. И когато местното самоуправление е подчинено, икономиката е подчинена. Говорим за цели региони, които днес са лишени от достъп до средства, защото кметовете им не са се наредили в правилната колона, пред правилния кабинет. Говорим за проекти, които се бавят не заради тромава администрация, а защото държавата с главно Д трябва да даде знак. Говорим за общини, които разбират, че не е важно да работиш добре, важно е да се подчиняваш правилно. Каква икономика е това? Какъв растеж очаквате в държава, в която инвестиционният климат се определя и от това кой кмет с кого се е снимал? Уважаеми народни представители, в нормална държава бизнесът се съобразява с пазара, с данъчната среда, с регулаторната рамка. В държавата с главното Д бизнесът гледа към кмета, а кметът гледа към Делян Пеевски. И само който е в правилната орбита, получава лицензии, разрешителни, инфраструктурна подкрепа, достъп до държавни компании, административна тишина. Останалите получават шум от проверки, от натиск, от институционално задушаване. Това убива конкуренцията, убива предприемачеството, убива местното развитие, убива и доверието в държавата, защото държава няма. Има модел, който си присвоява държавата, затова в България няма растеж, затова инвеститорите бягат, затова местната власт е в парализа, затова проектите се бавят, затова бизнесът протестира, затова хората излязоха по улиците, защото знаят, че икономика, която се управлява от задкулисието, е обречена икономика. Уважаеми колеги, никакъв бюджет, никакви числа, никакви корекции не могат да скрият факта, че проблемът не е в параметрите. Проблемът е в модела на управление, в това, което се случва зад кадър при герба в кабинета на Пеевски, под който кметовете се снимат, за да получат благоволение. Вотът на недоверие е не просто реакция на опозицията. Той е естественият политически отговор на държава, в която икономиката е сфера на инструмент за политическо влияние. Той е реакция и срещу превземането на местната власт, срещу унижението и натиска, срещу това България да не се управлява от институциите си, а от един център, който няма конституционно основание да управлява нищо. Затова вотът е необходим, затова е навременен, затова е морално задължителен, за да върнем държавата на гражданите, икономиката на правилата, а местната власт на хората, които са я избрали. Благодаря. (Ръкопляскания от „Алианс за права и свободи“.)
#43 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на господин Вранчев? Заповядайте за първа реплика, господин Терзиев.
#44 · speech
Георги Терзиев
ГЕРБ-СДС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Вранчев, уважаема конструктивна опозиция в кавички! Гледайки Вашите мотиви по вота на недоверие, който сте входирали, близо 10 страници, аз не виждам числа, а Вие от половин час близо вече говорите за числа и за конкретика. Ще Ви бъда изключително благодарен, господин Вранчев, ако излезете и конкретно визирате числата, за които всички Вие говорите днес. Аз във Вашето изказване, спирайки се на думичката „числа“, чух около 10 пъти името на Делян Пеевски, около 20 пъти буквичката „Д“, и всички тези популистки опорки, на които всички тези популистки опорки,… Господин Василев, върнете се в залата, върнете се в залата! …на които се крепи както Вашият вот, така и Вашето конструктиране на опозицията от самото начало на този кабинет. Политиката, за жалост, уважаеми колеги народни представители, в последните пет години залитна в пълен популизъм. И това нещо, и за това нещо сте виновни само и единствено Вие. Благодаря. (Ръкопляскания от народни представители на ГЕРБ-СДС.)
#45 · speech
Има ли други реплики? Не виждам. Господин Вранчев, заповядайте за дуплика.
#46 · speech
АПС
Благодаря, господин Терзиев, за Вашата реплика, но аз никъде не виждам в моето изказване да съм излагал статистически данни, цифри, факти. Моето… (Реплики от народните представители на ГЕРБ-СДС Александър Иванов, Маноил Манев, Лъчезар Иванов.) Моето изказване беше изцяло политическо и също така ми е много интересно Вие къде точно се намерихте в това нещо, защото аз говорех за завладяването на българските общини под натиск, под репресии. Вие съгласни ли сте да живеете в такава държава, искам да Ви попитам? Защото началникът на КПК откара всичките кметове да се снимат под герба. Къде казах аз нещо за твоята политическа партия, че не мога да разбера, и излязохте да защитавате държавата с главно Д? (Ръкопляскания от „Алианс за права и свободи“.)
#47 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Еее!
#48 · speech
Следващо изказване – госпожа Мария Илиева, заповядайте, след това господин Богданов.
#49 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Днес в тази зала ние ще подкрепим вота на недоверие към правителството на основание на неговия провал в управлението на икономиката и излагам следните мотиви за това. Това правителство няма дългосрочна икономическа стратегия. България няма визия за развитието за икономиката и управлението, действа от криза в криза…
#50 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Марче, сядай си, че ще ме разубедиш. Смях!
#51 · speech
…без някакъв ясен хоризонт, без ясни реформи и без посока. Няма план за индустриализация, няма политика за иновации, няма ключови реформи и в условия на регионална конкуренция и глобална трансформация това е рецептата за изоставане. Ръстът на брутния вътрешен продукт се основава на потребление, а не на реално производство. Последните данни на Националния статистически институт показват, че икономическият растеж изглежда така: юни 2025-а – минус 8,2%, юли 2025-а – минус 8,3%, август – минус 8,7%, септември – минус 5,5%. Това означава, че растежът е повърхностен, той не създава работни места, не разширява капацитет, не развива индустрии. Трето, ниски инвестиции и отлив на чуждестранен капитал. Тук ще изредя само няколко компании, международни, които са напуснали България…
#52 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За това не чети. Недей да четеш. Говори!
#53 · speech
Говоря с факти, господин Костадинов, затова чета. И Вие слушайте какво казвам.
#54 · speech
Моля да не влизате… Колеги, моля да не влизате в комуникация помежду си.
#55 · speech
Излезли са: „Делта Текстайл“, „Юниливър“ – Дебелец, „Монди Стамболийски“, „Сийборд“ и се закрива заводът в Мездра, „Леони България“ – закрит завод в Плевен, „БТБ – България“ – шивашко предприятие в Русе, прекратява дейността си. Това са все предприятия, чуждестранни, които са напуснали България, и това означава, че това са загубени работни места, затворени доходи. Четвърто, липса на стимули за бизнеса и облекчения за него. Бизнесът продължава да функционира под натиск – регулаторен, административен, данъчен. Няма никакви облекчения за инвестиции, няма стимули за автоматизация, дигитализация, иновации. Нищо от това, което обикновено стимулира чуждите и местните инвеститори да развиват бизнеси. Вместо това има хаос в правилата, скъпа енергия и непредвидими политики. Предприемачите от малкия и средния бизнес, които са гръбнакът на българската икономика, се справят не благодарение на, а въпреки държавата. Неразвит капиталов пазар. Отдавна се говори за капиталов пазар, който би следвало да предостави финансиране за развитие на малкия и средния бизнес, но България в Европа е последна по пазарна капитализация спрямо брутен вътрешен продукт. Няма стратегия за развитие на капиталовия пазар, няма стимули за IPO-та, няма фондове за растеж. И това блокира достъпа на българските компании до финансиране, дори български такива се финансират от международни капиталови пазари и всички средства изтичат натам. Провалена политика по отношение на регионалното развитие на инфраструктурата. Разликата на регионите в България се увеличава драматично. Северозападът продължава да е най-бедният регион в Европейския съюз – няма инвестиции в индустриални зони и инфраструктурни проекти. Неефективно управление на енергийни средства. България губи средства по Плана за възстановяване и развитие. Ако има такива, те отиват отново в големи фирми, а не в развитие на малки и средни фирми. И вследствие на всичко това имаме оценки на международни анализатори, които мога да ги цитирам, ако трябва да ги прочета –конкретно кои и с колко е спаднала оценката за България. Но още няколко цифри, защото тук искаха да чуят цифри. Системен проблем в инвестиционната активност – имаме намаление, показателят е под 20% от брутния вътрешен продукт – едно от най-ниските нива в Европейския съюз. Нетен приток на чуждестранни инвестиции за 2024 г., намалял с над 65% спрямо 2023 г. – 1,24 милиарда в сравнение с 3,56 милиарда евро. Намаляване на реинвестиционните печалби от чуждестранни компании от 2,88 милиарда през 2023 г. до 1,17 милиарда през първите 9 месеца на 2024 г. Мога да чета още доста цифри, но засега казвам това, защото има и други изказвания. Ние ще подкрепим този вот. Благодаря.
#56 · speech
Благодаря Ви, госпожо Илиева. Има ли реплики към изказването на госпожа Илиева? Господин Василев, заповядайте.
#57 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Илиева, позволявам си да се противопоставя на данните, които предоставихте. Те не са верни. Искам да дойдете в дуплика и да кажете откъде разполагате с такива данни, защото има официални източници на статистически данни във връзка с макроикономическата ситуация в България и те са много различни. Има и платена версия на ChatGPT, която дава по-добри данни. Срамота е във вот на недоверие да излизате и да говорите абсолютно несвързани глупости на безплатната версия на ChatGPT, да излагате така наречената опозиция в залата. Казах Ви, Вие и цялата Ви група и освен това Вие сте незаконен народен представител. В дуплика само два въпроса: откъде имате тези данни? Просто кажете: тези данни за брутния вътрешен продукт и процентното му съотношение имам от Националния статистически институт, другите имам от Евростат, третите имам... Да ми кажете откъде ги имате. Нито едни от данните Ви не са верни. Позорно е това, което говорите – глупости от трибуната. И вторият въпрос: само Вие или Вие и „Ивилин“ Михайлов – двамата, не сте си попълнили документа, за да станете народни представители? Благодаря.
#58 · speech
Благодаря, господин Василев. (Реплики.) Ще изчакате, господин Пейков, да свърши процедурата по изказвания с реплика и дуплика и ще Ви дам думата за процедура. Има ли други реплики към изказването на народния представител Мария Илиева? Не виждам. Искате ли дуплика, госпожо Илиева? Не желаете. Господин Пейков, имате думата за процедура.
#59 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, колеги, човекът, който крепи това правителство, единственият му поддръжник е господин Делян Пеевски. Той организира и контрапротести вчера в цялата страна в защита на правителството, а отсъства. Няма го в момента. Моля Ви да го призовете да се появи в цял ръст в залата, защото в негово отсъствие тази дискусия губи своя дълбок смисъл. Искам да обърна внимание, че вчера по време на контрапротестите той никъде не се появи телом. Появи се като холограма на много места, така че, ако не можете да осигурите физическото му присъствие, осигурете с мултимедия холограмното му присъствие, ако е нужно. Няма нужда да е 3D, едно Голямо Д стига. Искаме да го видим тук в цял ръст. Моля Ви, заемете се с това. Благодаря.
#60 · speech
Благодаря, господин Пейков, за направената процедура. Като председателстващ това заседание единственото, което мога да помоля, е всички народни представители, които имат интерес към дебата, да заповядат в залата. Това важи и за представителите от Вашата парламентарна група, и за всички онези, които не са в залата. Мога да осигуря да присъстват само телом и физически, но духом – не мога да поема такъв ангажимент. Следващият записан за изказване е народният представител господин Богданов, заповядайте.
#61 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин Министър-председател! Днес обсъждаме вот на недоверие, поредния за това правителство вот на недоверие, който на прима виста изглежда, че е изцяло политически и зад него не стоят конкретни аргументи, насочени към икономическото развитие на страната. Както преждеговорившите вече споменаха, това далеч не е така. Знам, че управляващите в момента искат да влезем в дискусията за това дали сме на 2,3%, дали сме на 2,5% от определен показател, но същината е следната и тя е факт от началото на годината. Бизнес климатът в страната се влошава. Не само че се влошава бизнес климатът в страната, всички данни от последните месеци за експорта – както вътрешнообщностните доставки, така и към трети страни, са, че експортът намалява и това засяга голяма част от секторите на българската икономика. Българската икономика, българският бизнес, работещите стават заложници на едно арогантно управление, което дори им тръшна вратата под носа за едно от най-важните обсъждания, а именно обсъждането на Закона за държавния бюджет. Тогава, когато българската държава завършва своята европейска интеграция, присъединяваме се към Шенген, присъединихме се към Шенген, присъединяваме се към еврозоната – обстоятелства, които показват навсякъде, че се стига до ръст на икономиката, ръст на брутния вътрешен продукт, в България нещата се случват наобратно. (Народният представител Елисавета Белобрадова поставя на мястото, на което седи народният представител Делян Пеевски, макет с негова снимка.) И основният фактор, за да сме в тази ситуация, и то е отчетено от Националния статистически институт – от данните от октомври, от ноември, че всъщност основният проблем за българския бизнес е именно влошаване на икономическия климат в страната. Четирите основни области, в които ние наблюдаваме състоянието на бизнес климата, а именно строителството, промишлеността, търговията на дребно, всички те се влошават през октомври месец, и то значително. Причината е само една – че икономическата политика на това правителство не е насочена към повишаване на конкурентоспособността на българския бизнес. Не е насочена към максимално усвояване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост – европейските средства, които да влязат, свеж ресурс да влезе в българската икономика, а е насочена към запълването на едни конкретни касички, към едно неефективно разходване, към връщането на едни корупционни крадливи практики, които ни бяха познати до 2020 г. През последните месеци се наблюдават и редица фалити в различни региони на България – Русе, Велико Търново, Източна България, на компании, които са на българския пазар от 30 години. В Пловдив един от големите производители на велосипеди затваря също врати, обявява фалит. Компании обявяват, че напускат България. Преките чуждестранни инвестиции намаляват с 11% тази година, а какво виждаме като политики от страна на Министерството на икономиката и индустрията? Виждаме, че всъщност ще се прокарват едни закони на крак, в последния момент се смени Законът за въвеждане на еврото – допълнителна административна тежест за бизнеса. Всичко това се прави с ясната представа, че ще влоши бизнес климата, но въпреки това се гледа днес да се усвоят ресурсите и да се сложат в касичките на онези облагодетелстващи се, които единствено мислят за собствения си джоб. И когато говорим за това, че българската икономика влошава свои ключови показатели и единствено се крепи на потреблението, точно тогава управляващите решиха да бръкнат в джоба на всички работещи. И не, втората версия на единствения възможен бюджет няма да промени това. Втората версия ще затвърди, че единственият приоритет на това управление е да пълнят касичките на едни олигарси. Благодаря Ви.
#62 · speech
Благодаря Ви. Първа реплика – Красимир Терзиев. Процедурата – след като изчерпим процедурата по изказване, реплики и дуплики, господин Расташки, ще имате думата.
#63 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, през тази година се констатира фактът, че преките чуждестранни инвестиции възлизат на стойност 2,53 милиарда евро за месец септември. Тоест нарастват с 437 милиона евро спрямо същия период за миналата година по данни на БНБ. Благодаря Ви.
#64 · speech
Други реплики? Други желаещи за реплики? Заповядайте, господин Кръстев, втора реплика.
#65 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вице министър-председатели, колеги, господин Богданов! Понеже засегнахте темата с Националния план за възстановяване и устойчивост, аз със сигурност не мога да се съглася с Вас поради следните причини – тук ще се старая да говоря с факти, а не с емоции и политически послания. На първо място, на 11 ноември тази година България получи транш по второ плащане от НПУ на стойност близо 440 милиона евро. Това беше направено, въпреки, да припомня, че второто плащане беше изпратено октомври 2023 г. и стоя почти година замразено. Това заради... Не искам да обръщам внимание, тъй като в последните 10 месеца това правителство свърши много работа по отношение и на законодателни реформи, и по отношение на работа на правителствено ниво за получаване на тези пари. Подадено е и искане за ново плащане в размер на милиард и половина милиона евро. За целия период преди това получихме само едно плащане до този момент. Инвестиции, предоговаряне и „Ри Пауър Ю“ бяха блокирани от 2023 г. насам. По отношение на реформите, които направихме с Министерството на правосъдието и Народното събрание по отношение на правосъдната реформа, която беше изложена в Националния план: Закон за защита на сигналоподателите, който не беше приеман дълго време, пакет за несъстоятелност, създаване и функциониране на Антикорупционната комисия и мярка, където приехме правилата за Номинационната комисия, Кодекса за етично поведение на публичните предприятия, задължителната съдебна медиация, която въведохме с промените в ГПК, Закона за личния фалит, който също приехме, изменения в Административнопроцесуалния кодекс. Това са мерки, мерки мога да изброявам до утре, които това правителство с този парламент направи въпреки Вашите опити за, не искам да наричам саботаж, но със сигурност за зловредни действия, които правите, с цел да саботирате това Народно събрание.
#66 · speech
Има ли трета реплика към изказването на господин Богданов? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Колеги, моля Ви, не от място! Ако някой желае да вземе думата, да заповяда на трибуната. Всеки може да се възмущава на другото мнение, изразява се от трибуната като дуплика. Заповядайте, господин Богданов.
#67 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми репликиращи! Първо, ако отворите данните, като говорим за преки чуждестранни инвестиции, като отворите данните и на Агенцията за инвестиции, ако изслушате и обсъждането в Икономическата комисия, на което господин Иванов присъстваше, тогава ясно беше заявено от Министерството на иновациите и растежа, че очакванията не са много високи и ние нямаме нито един приоритетен проект тази година – 16 сертифицирани проекта от Българската агенция за инвестиции, наполовина на сертифицираните от 2023 г. като общ обем, около 400 милиона сертифицирани тази година, 700 милиона близо 2023 г., ако видите, и броят на работните места е същият. Така че данните, които изнасяте, са несъстоятелни. Ние виждаме, че компании напускат България, а не идват нови такива по една проста причина – икономическата обстановка не е добра, бизнес климатът не е добър, няма доверие на това правителство. И хората, и бизнесът в момента са ограбвани. Това е истината! От гледна точка на усвояването на европейските средства и инвестирането им в българската икономика. Ами нека да напомня, че всъщност голяма част от тези реформи бяха блокирани точно от Вас, колеги. Те седяха на бюрата на председателите на комисиите на ГЕРБ в продължение на два парламента. Нека да припомня, ако има някаква амнезия, че всъщност проблемът, за да не усвоим тези пари и да не влязат в българския бизнес още 2023 г. и 2024 г., беше, защото точно Вие ги блокирахте. И ако ние говорим просто за едни конкретни действия, когато става въпрос за тази най-висока трибуна, всичко е написано и може да се види защо тези закони не бяха приети. И сега е лицемерно да излизате тук и да казвате как всичко сега било решено. Можеше да бъде решено преди две години, но Вие държахте българския бизнес и българските граждани на сухо с тези средства по една проста причина – да може да излезе Вашият лидер да се хвали колко бил добър в усвояването на средства, вкарал България в еврозоната. Ако целта му е от 1 януари да се похвали и това да му е пенсионният билет – че е вкарал България в еврозоната, ние ще Ви изтърпим още две седмици. Българският народ не знам обаче колко време ще Ви изтърпи, но едно е ясно: както парите по Плана за възстановяване и устойчивост, така и другите европейски програми, които бяха удържани на България – 400 млн. евро не влязоха в българската икономика по една проста причина – да обслужите Делян Славчев Пеевски, да нямаме реформа в Комисията за противодействие на корупцията, за да задържите тези бухалки, но тези бухалки скоро няма да действат по начина, по който искате Вие. А обществото – обществото ще вземе контрол и ще си върне завладяната държава. Нещо, от което всички Вас в тази зала Ви е страх. Къде са ИТН? Къде са БСП? Няма Ви! Но ще отговаряте всички на тези въпроси. Благодаря Ви.
#68 · speech
Благодаря Ви. За процедура, господин Расташки, желаете ли все още? Отказвате се. Следващо изказване – Александър Иванов. Записвам и господин Мартин Димитров.
#69 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, членове на Министерския съвет, колеги народни представители! Девет месеца от формирането на кабинета Желязков – кабинет на малцинството, сложна коалиция, и шести вот на недоверие от някои, обосновавайки своето политическо представяне и пърформанси като градивна опозиция, според някои разединена, но сме в хода на шести дебат по вот на недоверие. Интересна е темата, колеги. Темата е икономическата политика. И доколкото мотивите по вота в голямата си част вече са с изтекъл период, така да кажем, защото от миналия петък и от внасянето на преработения бюджет този понеделник 80% от вота и мотивите Ви към него са несъстоятелни, когато говорим за административната тежест по отношение на СУПТО, и плановете за увеличение на данъците се отмениха. Така че в голямата си част Вашите мотиви са несъстоятелни. Два дни преди да бъде внесен вотът на недоверие обаче по икономическата политика на кабинета, дойде една новина, а именно данните, които Евростат изнесе, че България се нарежда сред водещите държави в Европейския съюз по ръст на икономиката си. Това не е невероятно добра новина по линия на това, че Европа е с забавени темпове на икономически растеж и това не е по вина на кабинета в България, ами по много по-сложни политически, икономически процеси в световен мащаб. И Вие всички, които мислите трезво, трябва да го осъзнавате. Но все пак новината е, че България е пета по ръст на икономиката си в Европа. Неоспорим факт – данни на Евростат, и не смятам, че някой от Вас ще излезе да ги обори. Значително подобрение, което отрежда на страната ни пето място по годишен ръст на брутния вътрешния продукт и заетостта, включително в тези данни. Така че България е на рекордно ниски нива по безработица. И сега, шести вот на недоверие, което цели дестабилизация на правителството, съответно и на държавата. И никой от вносителите на вота няма да излезе обаче днес, колеги народни представители и български граждани, които гледате и следите дебата, да Ви каже какво следва после. Ето, господин Денков наведе глава надолу, защото той няма отговор какво ще стане после. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Няма после. Това е основният въпрос на една градивна опозиция, която трябва да отговори, когато търси вот на недоверие и сваляне на правителството: каква сигурност ще даде в икономиката? Каква сигурност ще даде на българските граждани по техните доходи? Защото правителството на Желязков дойде с една ясна отговорност – да се справи с повишаващите се цени, а Вие сега говорите за икономически растеж. Значи сме се справили с ценовата стабилност. Абсолютно! Аз смея да твърдя, че опасенията на българските граждани, които всички изследвания показваха, че след едно предишно управление, предишни управления – четири години политическа несигурност и икономическа такава, бяха застрашени доходите и спестяванията на българските граждани. И тук и българската статистика, и Евростат са достатъчно красноречиви. Данните за инфлацията за 2022 г., колеги, са 16,8%. Данните за инфлацията за 2023 г. са 9,8%. Тост за две години от предишни управления и политическа нестабилност българските граждани обедняха, загубиха своите спестявания и доходи с почти 30%, една трета. И това беше основната задача на кабинета, формиран толкова сложно и с толкова компромиси. И пак подчертавам, че няма отговор какво следва, дори вотът да бъде успешен. В мотивите на вота, колеги, няма числа и данни, колкото и да се артикулира от тази трибуна, че съдържа. Аз ще Ви изкарам обаче малко реални числа и данни: Спасяване на финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост е факт. За девет месеца от формирането на кабинета има подадени искания и получени средства. За колко? За две плащания, които са почти близо 2 млрд. евро – ще влязат в българската икономика и бизнес. (Реплика от народния представител Асен Василев.) Колкото първото – чувам, господин Василев, от залата, което беше преди три или четири години, и след това нула, господин Василев, нула. Така че не може да се похвалите с това и това е факт. Като имате предвид промените, които това правителство и това мнозинство прие в този мандат, 2025 г. приключваме, колеги, с промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Приключваме годината с приет Закон за защита на конкуренцията. И тук, понеже и в мотивите Ви имаше Комисията за защита на конкуренцията, на която една от основните ѝ задачи заедно с Комисията за защита на потребителите беше да овладее повишаването на цените и инфлацията. Вие атакувате позицията на Организацията. Сега ще Ви кажа следното: на 4 декември 2025 г. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие приключи прегледа по присъединителния процес на България в областта на конкуренцията. Нали така? Тоест какво следва? ОИСР, с които и Вие сте водили разговори, казваме, че имаме приоритети и стратегическа цел да влезем в ОИСР. ОИСР каза: българският закон, българската институция – Комисията защита на конкуренцията, е best practice – най-добра практика, и ние я приемаме и затваряме прегледа по тази глава. Тоест и тук този аргумент не е основателен. Законопроектът, който сме внесли от мнозинството и сме приели в тази зала, е в най-добрите световни практики. Същото може да се каже, колеги, по отношение на преките чуждестранни инвестиции. Тук бившият министър на икономиката сподели едни данни, колеги му направиха реплика, ами аз ще Ви ги кажа: към юни 2025 г. преките чуждестранни инвестиции в страната са 64,7 млрд. евро. През юни 2024 г. са 62,4 милиарда, което е по-малко. В 2023 г. са 58,6 милиарда и през юни 2022 г. са 54,6 милиарда. Това са официалните данни от БНБ. Реинвестираната печалба от чуждестранни инвеститори в България е в размер на 3,1 млрд. евро за периода януари – септември 2025 г. при 2 млрд. евро за същия период на предходната година. Тоест това, което казвате Вие, че инвеститорите в страната чувстват несигурност, е леснооспоримо по тези данни. За същия период – 2 милиарда тази година, в този период, януари – септември 2025 г., е с милиард и 100 милиона повече и е на стойност 3,1 млрд. евро. Данните за инвестициите в структурата на брутния вътрешен продукт сочат ранен растеж от 12,1% през третото тримесечие на 2025 г. при база същото тримесечие в предходния период – 2024 г. По отношение на Българската агенция за инвестиции. Предвижданията за 2025 г. са за сертифицирани 20 проекта с инвестиции в общ размер 702 млн. лв. и от разкриването на 1145 работни места. И пак, господин Богданов, при положение че европейската икономика се свива и е изправена пред трудности. В процес на сертифициране са три приоритетни инвестиционни проекта с прогнозен размер на инвестициите 272 млн. лв. и очаквам брой на нови работни места от 385 души. Огромният минус, който трябва да отчетем, и факт, е, че предишните управления в последните четири години, а може би породени от политическата нестабилност и несигурност, която България даваше пред инвеститорите, включително и българските инвеститори, честите политически избори какво са? Именно това! Най-големите опасения са от политическа нестабилност на всеки инвеститор, включително и на българския такъв, включително и на средната класа в България. Никой не може да направи предвидими планове, когато не знае съответно какво правителство ще дойде. И затова, пак подчертавам, най-важният въпрос към опозицията – ВЪЗРАЖДАНЕ, ПП-ДБ, АПС: какво предлагате Вие и конкретно за икономиката? Защото, ако има критики – къде основателни, къде не, трябва да кажете какво бихте подобрили Вие, при положение че 4 години основните вносители управляваха. В голямата си част икономическата фискална политика на страната беше под техен аранжимент. Колеги, европейските програми бяха спрени за България последните четири години. ПВУ – видяхме, господин Василев се хвалеше с едно плащане отпреди три години, беше предоговорен с всички блокиращи политики, които колегите, за съжаление, бяха заложили пред българската икономика и държава. И пак споменавам, за девет месеца две плащания в размер на 2 млрд. евро ще бъдат осъществени в рамките на 2025 г., които пряко са средства за развитие на инфраструктура, на региони и икономика. И ще подчертая за финал – ресурсът, който се насочва към фирмите в страната, е повече от 1,5 млрд. лв. европрограми за бизнеса. Повече от 5000 български компании кандидатстваха по мерки за дигитализация и енергийна ефективност. Или са приключили процедурите, или са в ход и ще приключат успешно. Това са свежи капитали за модернизация и за реинвестиции, и за повишаване на българската конкурентоспособност и брутен вътрешен продукт. За първи път през 2025 г., колеги, реализирахме специализирана подкрепа за семейни предприятия и занаяти в размер на почти 200 млн. лв., от които успяха да се възползват 2000 фирми. Така че, колеги, не казвайте какво не сте направили Вие. Кажете как може да се работи конструктивно за българската държава, защото продължава да седи въпросът пред мен и като гражданин, и като народен представител: ако правителството падне на прага на еврозоната, какво после, какво предлагате Вие? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#70 · speech
И аз Ви благодаря, господин Иванов. За реплики? Първа реплика – господин Пейков. Втора реплика – господин Хрисимиров, и трета – господин Ганев.
#71 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Иванов! Предлагаме Енергийната комисия да не трае 28 секунди и да не е в 9,10 сутринта. Предлагаме, когато има Финансова комисия, тя да не се прави в почивките на Народното събрание. Предлагаме да махнете антуража на Пеевски, да отстраните охраната му и да му вземете мерцедесите за 1 милион, защото тия пари от охраната, ако се разпределят на българските лекари или пенсионери, сигурно ще са по 10 лева на човек. Предлагаме да сте по-малко арогантни. Това, което се опитваме да направим, е да опитомим държавата си и ние няма да спрем – ние ще продължаваме. А ако правителството падне, това ще е изцяло Ваша заслуга. Няма да е наша, защото – да, хората протестират срещу безумния Ви бюджет, но хората най-вече протестират срещу Вашата нестихваща арогантност и Вашето самозабравяне. За това става дума накратко. Благодаря Ви.
#72 · speech
Благодаря Ви. Господин Хрисимиров, заповядайте за втора реплика.
#73 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Иванов, трудно е да обхвана цялото Ви изказване, което продължи 12 минути. Да продължа първо оттам, където господин Пейков свърши. Предлагаме първо да си ходите. Оставка! И повече да не Ви виждаме тук. Нашите предложения Вие ги видяхте ... Видяхте нашите предложения в бюджета между първо и второ четене, където Вие отхвърлихте всички предложения на опозицията. След това позорно изтеглихте бюджета, внесохте го наново и някои от предложенията на опозицията ги виждаме в бюджета. Уважили сте ги. Що не ги уважихте между първо и второ четене, да кажем, на бюджета за държавното обществено осигуряване? Но защо излязох да Ви направя тази реплика? За втори път представител на Вашата парламентарна група говори за Плана за възстановяване и устойчивост. Ама като кажете А, кажете и Б. Кажете, че 420 млн. лв. от втория транш бяха замразени, защото не сме изпълнили едно от условията на европейския шантаж, който представлява Планът за възстановяване и устойчивост, и то е свързано с Комисията за противодействие на корупцията. Тръгнахте в насока уж да бъде независим изборът на членове на Комисията за противодействие на корупцията, но Вашият собственик Делян Пеевски изведнъж реши, че тази процедура трябва да се спре и да се внесе законопроект за закриване на Комисията. И точно поради тази причина тези 420 млн. лв. в момента са паузирани. Ние имаме шест месеца, за да изпълним това условие, този шантаж на Европейския съюз, за да получим тези пари! Защо не кажете, че и третият транш от 1,6 милиарда е под угрозата да не ги получим точно отново заради тази причина? И ако на „ДПС – Ново начало“ им е толкова важно закриването на Комисията за противодействие на корупцията, вместо всяка седмица да ни го предлагат да го гласуваме дали да влезе в дневния ред за работата на Народното събрание, другия месец са първи поред по задължителни точки, да го вкарат, а не да вкарват имунитетите на депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ, защото виждаме кое е важно за тях!
#74 · speech
За трета реплика, господин Ганев, заповядайте.
#75 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
От ГЕРБ питате: какво точно предлагаме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ като икономически мерки? Ще Ви кажа веднага неща, които могат да станат – първото в рамките на едно заседание на Народното събрание, другото в рамките на няколко месеца. Като начало веднага да се даде ясно и точно оттегляне и неприемане на Закона за киберсигурност, в който Вие като мнозинство заложихте това високотехнологични компании от Китай да не могат не само да продават каквото и да било в България и на частни компании, и на държавната структура, която има касателство с това, а и възможността да инвестират. От няколко години една от най-големите световни компании във високотехнологичните производства е спирана да инвестира в страната. Другото, което ще Ви кажа, което веднага може да се направи, в рамките на няколко месеца. България е един от флагманите на това да направи всичко възможно да спре китайските инвестиции в страната. България прави всичко възможностите за милиардни инвестиции да не бъдат приемани. България прави всичко възможно да се покаже колко велика държава е, като унижава Китай, и то на тяхна територия. България в лицето на правителството и в лицето на нейния заместник министър-председател решихте заедно – цялото мнозинство, да докажете, че ще унижите втория човек в китайската държава – един от вицепремиерите ѝ, като не отидете на място, по лична покана, да присъствате на форум, свързан с железопътния транспорт! Нещо повече, България отказва всякакви инвестиции, свързани с жп инфраструктурата, по която да минават цели потоци с транспортни влакове, които да транспортират стоки, за които България да взема такси! Целенасочено, умишлено! Две седмици след като България не изпрати вицепремиера си там и показахте колко сте велики и предани, на посещение в Китай отиде френският президент. И той показа нещо друго – че иска инвестиции. Вие не искате инвестиции! В бюджета, който залагате, по отношение на икономиката е записано: България ще разчита на инвеститори от нашите европейски партньори. Само че инвестиции от нашите европейски партньори няма, защото техните инвестиции напускат Европа, отиват в Китай или в САЩ. Респективно няма как да очаквате инвестиции. Респективно това нещо, което правите, е съвсем целенасочено, умишлено. И ние трябва да се отворим за инвестиции от китайската инфраструктура, която може да се изгради. И всичко това, което може да имаме като такси, които да събираме включително, Вие не го искате. Ето Ви първи стъпки за това какво предлагаме ние! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#76 · speech
За дуплика, господин Иванов, заповядайте.
#77 · speech
ГЕРБ-СДС
Колеги, благодаря Ви за репликите. Господин Пейков, репликата, направена от Вас, не съвпада много с мотивите и обсъждането на днешния дебат по вот на недоверие именно по икономическата политика, но съм склонен да Ви отговоря във връзка със следното. Аз не съм член на Енергийната комисия, член съм на Бюджетната – Вие присъствахте и на пърформанса, който се получи преди изтеглянето на бюджета. И да Ви кажа моето лично мнение – смятам, че правилно бюджетът беше изтеглен и преразгледан. Диалогът със социалните партньори, с работодателите, със синдикатите е възобновен и смятам, че в рамките на годината предлагаме един добър и устойчив бюджет, който реално да отговори на очакванията на държавата, икономиката и обществото. Господин Хрисимиров, Вие казвате – рекет, шантаж, Вашата политическа партия е против Европейския съюз, участието на България в такива съюзи – имате евродепутати съответно, които пък са в Европейския парламент. Вие казвате – шантаж, но най-смисленото, което казахте, е, че средствата са временно замразени, не са безвъзвратно загубени. И аз ще подчертая, че за период от четири години ние получихме едно плащане. В рамките на това правителство за 9 месеца получихме две плащания в размер на 4 млрд. лв. Господин Ганев, колегите тук, понеже аз не съм в Комисията, която Вие акцентирахте – за предложените промени може да се обърнете към вносителя на предложението. Колегите ми казаха, че бил от страна на вносителите на вота на недоверие – господин Божанов, ако не ги лъже паметта, не съм сигурен. В Закона за киберсигурност това предложение е на господин Божидар Божанов или поне от парламентарната група на ПП-ДБ, така че този въпрос по-скоро към него. Благодаря Ви.
#78 · speech
Благодаря Ви. Следващото изказване – господин Мартин Димитров. Заповядайте, имате думата.
#79 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, уважаеми дами и господа, господин Министър-председател, уважаеми господа и дами министри! Поискахте конкретни числа и сега ще Ви дам. Какво показва индексът на НСИ за бизнес климат? Показва тежко влошаване октомври – ноември. От 20,8% общият показател на бизнес климата октомври и ноември спада на 16. Сериозен спад, невиждан в последните години, което означава тежко влошаване на бизнес климата, показвано от Вашата статистика на НСИ. Но понеже при Вас има сериозно… Да, от националната статистика, колеги, тоест това не е мнение на опозицията – това е мнение на статистиката. Второ, тежък спад в индустрията 2025 г., и то на фона на средноевропейските данни. България достига индекс 95 при равен на 100 през 2021-а , докато средният за Европейския съюз е 101. Тоест индустрията на България спада повече от средното за Европейския съюз. На трето място, уникален антирекорд по отношение на износа. Не може да влезеш в сухопътния Шенген, да имаш тая огромна възможност и износът към Европейския съюз в първите девет месеца да ти спада от 42 млрд. лв. 2024-а на 39,5 милиарда 2025 г.! Това показва, че тормозът, който осъществявате на средната класа и бизнеса, започва да убива българската икономика. За това става дума. И ние не се възползваме от тези огромни възможности, които са ни дадени! Защото Шенген и еврозоната са като Шампионската лига. Пускат те да играеш там, но като имаш слабо правителство, нищо не постигаш. Имаш възможности – не ги използваш. Вашето правителство, уважаеми колеги, ще бъде носител на два уникални рекорда за последните 25 години – негативни, уникални негативни рекорди! Първият уникален негативен рекорд на Вашето правителство ще бъдат взетите дългове 2025-а и 2026 г. – 52 млн. лв. на ден средно дългове 2025 г. и 53,5 млн. лв. на ден средно дългове 2026 г. Това са Вашите бюджети. Уникален негативен рекорд, невиждан в новата история на България! Другият уникален негативен рекорд на Вашето правителство са разходите към брутния вътрешен продукт – 45% преразпределение или разходи към брутния вътрешен продукт е нечувано и невиждано нещо в България повече от 25 години. Всякакви правителства идваха и си отиваха, такова нещо не се е случвало. Всичко това какво означава? Хората разбраха и затова е протестът, че освен че сте се самозабравили, искате дълбоко да бъркате в джоба на българина. Това е проблемът и затова хората са недоволни, защото разбраха, че заемите са бъдещи данъци, че всичко това, което правите като разходи и заеми, е омагьосан кръг, който влошава тяхното бъдеще. Те плащат със своето бъдеще. Затова е протестът и затова, колеги, е време да си подадете оставката. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#80 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики? Заповядайте, господин Симидчиев, за първа реплика. Господин Богданов, желаете ли втора реплика? Добре, втора реплика. След това, госпожо Министър, ще Ви дам думата и на Вас.
#81 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Господин Димитров, не разбирам как хем расте брутният вътрешен продукт, хем икономиката спада?! Нещо, което не ми стана ясно. И второ, кажете няколко думи за стратегическата цел – здравеопазването, в каква ситуация е икономически. Благодаря.
#82 · speech
Господин Богданов, втора реплика? Отказвате се. Господин Димо Дренчев, заповядайте Вие за втора реплика.
#83 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Димитров, репликата ми е конкретно към Вас. Последният човек съм, който ще адвокатства на кабинета Желязков, но спадът в индустрията всъщност е от 1 януари 2023 г. и мисля, че правителството на Денков заедно с ГЕРБ и с ДПС (възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) също има голям дял в това нещо. Повече от 30 месеца продължава спадът в индустрията.
#84 · speech
ПП-ДБ, от място
Кажи за лекарствата, бе, кой гласува „против“?! Кой гласува с ГЕРБ за лекарствата?! (Шум и реплики.)
#85 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Хайде де, давайте, разгръщайте се, и ние имаме време!
#86 · speech
ПП-ДБ, от място
Сега ще обърнем набързо дебата.
#87 · speech
Има ли трета реплика? Не виждам. Господин Димитров, желаете ли дуплика? (Шум, реплики между народните представители Венко Сабрутев и Димо Дренчев.) Колеги, моля за тишина в залата, за да можем да чуем изказващите се! (Шум и реплики.) Колеги, Моля Ви за тишина! Ако желаете думата, просто я вземете по установения ред. (Шум, реплики между народните представители Венко Сабрутев и Димо Дренчев.)
#88 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми дами и господа! Господин Дренчев, не знам дали се вижда (показва данни на лаптоп), ама трябва ВЪЗРАЖДАНЕ да почнете да се готвите по-сериозно. Защото индустрията – това, оранжевото, е българската индустрия, това са данни на Евростат, при индекс 2021 г., равен на 100, оранжевото е над синьото, което е средноевропейското в много дълъг период от време до началото на 2025 г.
#89 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Не го виждаме добре!
#90 · speech
Тоест това, което казвате, не е вярно. И спрете да говорите неверни неща във ВЪЗРАЖДАНЕ!
#91 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Първи януари 2025 г.!
#92 · speech
Трябва да се готвите сериозно. Никога няма да управлявате България, докато не научите статистиката. Първо статистиката, после управлението! (Смях, възгласи: „Ааа!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега, към колегите от ГЕРБ – да продължа това, което разказвах. Уважаеми колеги! Истината е, че Вашето управление зави в крайно левичарска посока, за което никой не Ви е давал мандат! И затова са и въпросите, които се задават. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Да, крайно левичарска посока, за която никой не Ви е давал мандат! На такива невиждани разходи, невиждано разхищение са Вашите бюджети и всичко, което правите. Затова и хората са толкова недоволни, те са вече уплашени от Вас, всички сме уплашени от Вас, защото Вие харчите като луд с картечница и нямате мярка. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Точно така. Цяла България в момента е уплашена от Вашите разходи, от Вашите бъдещи данъци, от Вашите заеми, от всичко, което правите. Вие възкресихте спомените за Жан Виденов. За Жан Виденов не се говореше от много време. Ама тогава се харчеха, както ме пита доктор Симидчиев, харчеха се милиарди към държавни фирми и Вие сега през държавни фирми харчите милиарди. Той така правеше, неговото правителството имаше такива практики, сега това се възроди. Правите същото, и то в условията на тежка непрозрачност и тежка безпринципност! Няма правила, няма ред! И хората разбраха едно – всичко това, което правите, то ще се обърне в огромни бъдещи данъци. Това разбраха хората. И затова са толкова недоволни и толкова уплашени за своето бъдеще, като Ви гледат какво правите всеки един ден. Така че, колеги, не си мислете, че си купувате време. Не си мислете, че ще се скриете. Не си мислете, че ще го отложите. Идва неминуемото! Вие просто не се справихте. Имахте тази възможност, беше Ви даден шанс, не се справихте, защото оставихте „Ново начало“ на Пеевски да Ви води, и то Ви доведе до под кривата круша. От под кривата круша до бъдещата катастрофа разликата вече е минимална. Така че единственият Ви ход вече е да си подадете оставката и да кажете: опитахме, но не успяхме. Да, опитахте и не успяхте. Това е реалността! А икономическият Ви провал бих казал, че е най-сериозният от всичките Ви провали. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Госпожо Министър, заповядайте, имате думата.
#94 · speech
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Премиер, уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм провокирана от това, което господин Мартин Димитров каза, но ще взема отношение и по други теми, които бяха поставени в хода на дебата до настоящия момент. Първо, в рамките на тези единадесет месеца, в които правителството с министър-председател Росен Желязков управлява, свърши доста важни, смятам, за страната ни задачи. На първо място, беше приет Законът за държавния бюджет за 2025 г. Той беше приет по-късно от нормативно установения срок по обясними причини. Но този проект на закон за държавния бюджет за 2025 г., който впоследствие беше приет от българския парламент, даде възможност страната ни да се стабилизира и да имаме една устойчивост по отношение на публичните финанси, за да вървим напред и да постигнем в крайна сметка един от основните си приоритети, именно членството на България в еврозоната. Предоговорихме за тези единадесет месеца Плана за възстановяване и устойчивост. Един провален план! Провален през последните четири години. Когато правителството на премиера Борисов през 2021 г., след като приключи мандатът му, остави Плана за възстановяване и устойчивост, след нас колегите решиха, че този план не е добър, и се заеха със задачата той да бъде преработен. Така го преработиха, че го подадохме една година след като другите държави вече бяха усвоили средствата, част, голяма част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Освен че го подадоха по-късно, те и промениха много от целите, задачите, проектите, които впоследствие се оказаха сериозна грешка. Така че ние за единадесет месеца трябваше да поправим грешката, която беше допусната през последните четири години. И за радост, успяхме – предоговорихме Плана за възстановяване и устойчивост. И благодарение на усилията на правителството и разбира се, на българския парламент, който прие изключително важни закони, ние ще получим до края на тази година средствата по второ и по трето плащане, които са близо 4 млрд. лв., уважаеми дами и господа народни представители! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Понеже сме на темата за Плана за възстановяване и устойчивост и тук много се говори, аз ще се опитам да дам малко повече информация по отношение на това какво въздействие оказва Планът за възстановяване и устойчивост. Първо да кажем за негативите, които биха настъпили при определени обстоятелства, защото, уважаеми дами и господа народни представители, второто искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост е подадено на 7 октомври 2023 г. и то е на стойност 724 млн. 39 хил. 480 евро. На 29 ноември 2024 г. Европейската комисия ни отговаря и казва, че изпълнението на Плана е незадоволително. Изпълнени са определени девет етапа и цели, като общата сума на санкцията, която Европейската комисия ни налага за неизпълнените с това искане от октомври 2023 г. цели, е за 813 млн. 442 хил. евро. Комисията ни санкционира, уважаеми дами и господа народни представители! Вие представете ли си откъде тръгваме? Не тръгваме от нула, тръгваме от минус! И точно това правителство, на премиера Желязков, успя да предоговори, да поправи Вашите грешки. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че имайте предвид всички тези неща. Когато господин Димитров говори за преразпределението и за това, че разходите са 45% от брутния вътрешен продукт на страната – ами, господин Димитров, ако следвате правилото съгласно Закона за публичните финанси, ще видите, че като бъдат елиминирани средствата от Европейския съюз и по договорите, по които България е страна, международните договори, това, което се получава, е 40,1% спрямо брутния вътрешен продукт на страната. А сега да поясним защо са тези 45%. Ами сметката е много лесна, колеги. Вие смятате добре. Сметката показва следното: и за 2025 г., и за 2026 г., тъй като Планът за възстановяване приключва август 2026 г., са включени всички инвестиции, които ние, за радост, успяхме да предоговорим, и сега България ще получи всички тези средства. Ами те влизат в това преразпределение на разходите. Ако Вие предлагате да се откажем от ПВУ, хубаво е да го знаем. Но ние сме твърдо решени, че България няма да се лиши от нито едно евро и всички тези инвестиции трябва да бъдат реализирани. И пак, въпреки всичко това, сме спазили националното правило съгласно Закона за публичните финанси. Така че, колеги, нека да бъдем обективни и да гледаме нещата такива, каквито са. Какво друго направи това правителство за тези единадесет месеца? Изпълни стратегическата цел на България да влезе в еврозоната. България влезе в еврозоната, след като изпълнихме всички критерии, и честно и почтено от 1 януари 2026 г. ще заемем своето достойно място в еврозоната! Това се случи на база на усилията, които бяха положени и от правителството, и от парламента, и от цялото ни общество, за една голяма част от което това наистина е една мечта, която, за радост, ние успяхме да постигнем. Непосредствено след това, пак само за единадесет месеца, рейтинговите агенции повишиха кредитния рейтинг на България, колеги. А Вие смятате, че нещо се е случило и икономиката загива, ние сме – някакъв апокалипсис чертаете. Не е хубаво да се нагнетява такова напрежение. Нека, когато има нещо хубаво и положително, което се случва за България, нека имаме доблестта да кажем: това е добро за България, това ще донесе ползи за българските граждани, за българския бизнес. Нека да успеем да се зарадваме на тези добри неща за България, а не да се опитваме да ги опорочаваме. (Шум и реплики.) След това – по отношение на дълга. По отношение на дълга ситуацията също има своето обяснение. Когато в продължение на години се създава практика и се налага говоренето, че да поддържаш 3% дефицит не е нещо фатално, ами оказва се, че е фатално. Защото, когато дефицитът трайно е 3% от брутния вътрешен продукт на страната, ами неизбежно е да расте и дългът, защото този дефицит се финансира с дълг, уважаеми колеги. Нека само да Ви кажа какво включва проектът за бюджет за 2026 г., който стана, така, широко обсъждан, стана обект на много критики. Ние, разбира се, се съобразихме с една част от всички тези неща, които българските граждани казаха, ние чухме това, което те ни казват, но нека да кажем следното: лимитът на дълга за 2026 г. е 9 млрд. 940 млн. евро и отделно 60 млн. евро за закупуване на вертолети, свързани с гасене на пожари и с други неблагоприятни ситуации, бедствия, аварии. Какво включва лимитът за дълга за 2026 г.? На първо място, включва финансиране по механизма SAFЕ – това са разходите за отбрана – 3 млрд. и 200 млн. евро; 3 млрд. и 700 млн. евро са предназначени за финансиране на дефицита; 1 млрд. и 400 млн. евро са предназначени за финансиране за падежиращия дълг от предишни и предходни периоди; 1 млрд. и 200 млн. евро са предназначени за увеличаване на капитала на определени държавни дружества, в това число съвместното дружество с „Райнметал“ – 407 млн. евро; Националната детска болница; ВиК холдинга, за който всички толкова много коментирахме през тази година, защото станахме свидетели на проблемите във ВиК инфраструктурата, които доведоха до проблеми във водоснабдяването на много български градове; Българския енергия холдинг, „София Тех Парк“, това е гигафабриката. Така че всички тези средства са много ясно начертани и 500 млн. са свързани с финансиране, други финансирания по отношение на Европейската инвестиционна банка. Няма нищо по отношение на лимита на дълга за 2026 г., което да е излишно. Така че, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги, наистина ситуацията и с преразпределението на разходите, и с дълга, и с дефицита може да бъде много лесно обяснена, защото тя почива на реални числа, които се съдържат в Закона за държавния бюджет за 2025 г., в проекта за 2026 г. и в приетите бюджети в предходните години, които са публични, и те могат да бъдат видени от всички. Надявам се, че никой не си мисли, че правителството, това правителство, за единадесет месеца е натрупало подобни разходи. И когато господин Димитров казва, че то харчи като луд с картечница, хубаво е все пак да знаем какво се е харчило преди това. Аз и в рамките на Бюджетната комисия споменах – само по две пера за периода 2022 – 2025 г. ръстът в разходите за персонал, социални плащания и пенсии е 33 млрд. лв., уважаеми колеги! (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Еее!“) Така че имало е картечница, тя е била използвана, но не от нас. Така. По отношение на това дали си купуваме време – не си купуваме време! Времето го дават хората на избори. Така че, когато българските граждани отидат до урните и гласуват, те дават времето на този, който е първи. Пожелавам на всяко едно правителство за първите единадесет месеца от своя мандат да постигне това и да направи това за България, което ние с нашите скромни усилия успяхме да направим в рамките на нашия мандат до настоящия момент. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#95 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващото изказване? Господин Христо Расташки, заповядайте. След него Асен Василев.
#96 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господа министри, уважаеми български граждани! Това правителство започна своя живот с изкривяване на българската демокрация. Беше манипулиран целият вот, защото 6% от българското население гласуваха за „Има Такъв Народ“, 7% гласуваха за БСП. Те не гласуваха за това да гледат как Тошко Йорданов поздравява Бойко Борисов и му се радва всеки ден и взима наставления от него. И със сигурност не гласуваха за това да гледат как Зафиров се блъска с Алгафари пред вратата на Пеевски кой пръв да влезе и да получи инструкции. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Това е изкривяване на представителната демокрация, от това всички ние и българският народ страдаме вече 15 години. Какво предложихме ние от МЕЧ на това правителство, за да напълни държавната хазна и да не се стига до икономическия провал, за който в момента се гласува този вот на недоверие? Ние предложихме одържавяване на ЕРП-тата, което щеше да донесе допълнителни финанси в бюджета. Вие го отхвърлихте. Предложихме Ви повишаване на концесионните такси, концесията на българското злато, на плажовете. Вие го отхвърлихте, защото сте зависими, не за друго. Това щеше да донесе достатъчно средства за българските млади лекари, за медицинските сестри. Къде са сега парите в бюджета Ви питам за медицинските сестри, къде са парите в бюджета за младите лекари? Защо липсват 260-те милиона евро? Също така ние от МЕЧ Ви предложихме да се закупи рафинерията „Лукойл“, да може да работи за България, да докарва средства. Какво направихте Вие? Рейдърство – за 29 секунди откраднахте рафинерията. Ние Ви предложихме хазартът да влезе изцяло в Българския спортен тотализатор и да генерира огромни печалби за държавата. Вие направихте обратното предложение – да се открадне хазартът, да се даде на частниците. Българският спортен тотализатор да отиде за 15 години на концесия в частни ръце, подкрепено от гениалния министър на спорта, който сега, ако беше тук, да го питам как се чувства, като му отхвърлиха предложението, защото това предложение беше чиста кражба на Тото-то. Вие обаче не сте без заслуги. Това правителство какво направи? Това правителство успя да приеме една купчина законопроекти, които са напълно безсмислени, само с цел да усвои средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Средства, които са в размер на милиарди, които нито един български гражданин, аз мога да Ви кажа отсега, няма да ги усети в джоба си, няма да ги усети по никакъв начин. Тези средства вече са предвидени в различни фирми тук на свързани с Пеевски, от БСП на Кирил Добрев – разни свързани фирми, на разни други хора от това правителство, така че ние от тези средства и българските граждани най-вече няма да усетят разлика. Това прави правителството. Изтеглихте десетки милиарди кредити, за да покривате някакъв дефицит, като този дефицит не следва да се покрива с кредити. Това е много грешно. Ако бяхте приели някои от нашите политики, нямаше да се налага да теглите такива огромни кредити, които българските граждани ще трябва да връщат десетки години след това. Също така похарчихте милиарди за мантинели и най-важното, това правителство успя да вдигне заплатите на Висшия съдебен съвет и на Боян Магдалинчев, защото той не знам как изкарваше с тая ниска заплата от 20 000 лв. Сега, като сте предвидили за него 30 000 лв., сигурно ще Ви пази гърба, главният прокурор няма да Ви предявява обвинение, но в един момент всичко това ще рухне, защото хората вече са по площадите. Това, което е Вашата сглобка в момента между Пеевски и Борисов, няма как да я издържи. Предстои много тежка зима – не искам да съм лош пророк, но това, което виждате в момента на площада, е само началото. Предстоят много лоши дни за Вас, така че премислете, подавайте оставка сега, защото после може и да е твърде късно. Дори стигнахте дотам, че да пълните бюджета с опит да продадете 4400 държавни имота по инициатива на Вас, господин Премиер, затова искам Вас лично да Ви питам дали смятате да включите и хотел „Хаяши“ в продажбата, да напълните бюджета? Виждам, че си цъкате на таблета, ако сте отворили сайта на Booking, направете тук по една резервация на всички в хотел „Хаяши“, да имаме къде да изкараме Нова година. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#97 · speech
Има ли реплики към изказването? Не виждам. Следващото изказване – Асен Василев.
#98 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Назарян. Господин Желязков, призовавам Ви да подадете оставка, да не карате площада да стигне до ексцесии, за да я получи, съвсем мирно и съвсем честно. А сега, колеги, да стигнем до това защо тази оставка е необходима. Защото това правителство краде бъдещето на българския народ, в това число от гледна точка на икономиката. И тук, тъй като колегите, които искаха числа, ги няма, надявам се да гледат може би от кабинет 222, да Ви дам няколко числа как изглежда тази кражба на бъдеще от собствения преработен бюджет, който с Вашия подпис влезе в Народното събрание. Парите за наука за 2027 г. са предвидени да бъдат 509 милиона при предвидени за 2026 г. 562. Това, което Вие казвате, е, че 2027 г. парите за наука ще паднат с 40 милиона плюс… Парите за образование за 2027 г. са предвидени да бъдат 5 млрд. и 500 млн. при предвидени за 2026 г. 5 млрд. и 700. Парите за образование 2027 г. ще паднат с 200 милиона. Парите за спорт и култура, тук е министърът на културата, за 2027 г. са предвидени да бъдат 808 милиона при предвидени за 2026 г. 868 милиона. Парите за спорт и култура ще паднат с 60 милиона. Можем да продължим списъка. Това е при увеличаващи се данъчни постъпления за 2027 г. и при увеличаващ се брутен вътрешен продукт за 2027 г. по Вашите прогнози. Това, господин Желязков, показва ясно приоритетите на това правителство. Няма да има пари за образование. Парите за здравеопазване са замразени. Парите за образование падат, за наука падат, за култура падат, за спорт падат 2027 г. Но знаете ли какво се вдига 2027 г.? Данъците и осигуровките, които българските граждани и фирми плащат. Тоест 2027 г. Вашите намерения са да вдигнете данъците и осигуровките на българските граждани, да замразите парите за здравеопазване и да намалите парите за образование, за култура, за наука, за спорт и за изкуство.
#99 · speech
Само Ви напомням, господин Василев, че се отклонявате от Проекта на решение, от предмета. Това е бюджет – да, което говорите Вие за икономика...
#100 · speech
А според Вас икономическата политика няма нищо общо с бюджета на държавата?
#101 · speech
Говорите за конкретни неща, които тепърва предстоят да се обсъждат.
#102 · speech
Точно така.
#103 · speech
В следващите дни ще имате възможност – не е по точката, която е в момента. Само Ви напомням да не се отклонявате.
#104 · speech
Госпожо Назарян, ще Ви помоля да не ме прекъсвате. Няма нужда. Няма да Ви помогне наистина.
#105 · speech
Да Ви напомня, аз съм длъжна да Ви напомня, когато се отклонявате от предмета на разискваната точка.
#106 · speech
Това е предметът на разискваната точка, госпожо Назарян. И ще Ви кажа защо това е предметът на разискваната точка. Защото основата на икономиката зависи от инвестициите в образование, инвестициите в наука, инвестициите в здравеопазване и инвестициите в спорт и изкуство отчасти. Нещо друго, господин Желязков, Вие тук от тази трибуна казахте, че до края на месец септември ще се реши проблемът със заплатите на младите лекари и медицинските сестри, за да може това да бъде взето предвид, когато се формира бюджетът. Е, не е решен проблемът. Днес медицинските сестри протестират. И тях извадихте на площада. И аз съм сигурен, че Вие това го знаете. И аз съм сигурен, че Вие това не го искате. И съм сигурен, че не е Ваше решението 200 милиона да бъдат спестени точно от медицинските сестри, за да вържете новия бюджет – версия 2 на бюджета. И тук е същественият проблем на това правителство – че Вие не можете да вземете самостоятелно решение, със собствената си воля. Имате министър на икономиката, който не може да си направи среща сам, без да пита. Имате министър на енергетиката, който е позволил току-що да се купи земя до Козлодуй за 2500 лв. квадратния метър – нива. И най-вероятно не го и знае, че се е случило. Имаме тук един заместник министър-председател в лицето на господин Зафиров, който до края на месец юли щеше да е решил проблема за медицинските работници, обаче отиде в кабинет 222 и не му позволиха. Колегите от БСП в Бюджетната комисия, когато се обсъждаше предложението на АПС и ВЪЗРАЖДАНЕ да стане майчинството втората година равно на минималната работна заплата, казаха: пари няма, какъв Ви е източникът. И аз им дадох източник. Знаете ли кой е източникът? Да не се вдигнат на Висшия съдебен съвет заплатите от 24 000 лв. на месец на 30 000 лв. на месец – 11 млн. евро само там. И те гледаха гузно. В този проект на бюджет, преработения, по-добрия, пак се вдигат заплатите на 30 000 лв. на месец на Висшия съдебен съвет. Сигурен съм, че това не е политика на БСП, само че не Ви позволяват – ето тук от картонената фигура, дето е няма, появява се за 30 секунди и след това Ви привиква в кабинетите да Ви дава инструкции, не Ви позволяват да вземете решения, които са добри за българските граждани. Затова трябва това правителство да си ходи, защото даже и да искате, Вие не можете да вземете решения, които са добри за българските граждани. Едни 400 млн. евро по ПВУ ще загубим, защото не може да се назначи от Вас независимо ръководство на Комисията за противодействие на корупцията. И в същото време на тази комисия, чийто председател е уличен в това, че е оказвал натиск за лъжесвидетелстване, в преработения бюджет им вдигате с 42% заплатите и казвате: няма пари за медицинските сестри. Затова трябва да си ходите, господин Желязков, и да си подадете оставката, защото нямате свободната воля да работите за доброто на българските граждани и българските фирми. Ако имате свободна воля – станете и го заявете. Кажете: няма да вдигнем заплатите в КОНПИ; кажете тук от тази трибуна, че ще инструктирате главния секретар на МВР, който е на подчинение към Вас, заедно с шефа на НСО да свалят охраната на Пеевски и да спестим един и два милиона лева на българските данъкоплатци. Кажете го от тази трибуна и ще Ви повярвам, че имате свободна воля – ако не, оставка. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#107 · speech
Има ли реплики към изказването? Не виждам. Министър Вълчев, заповядайте. След това министър Петкова. Добре, министър Петкова, заповядайте първо Вие.
#108 · speech
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Аз си мислех, че дебатът по бюджет 2026 ще го водим в петък, но някои основни акценти ще обсъдим и сега, господин Василев, разбира се, разбира се (народният представител Асен Василев, репликира и показва от място лист с данни по основните акценти). Малко не виждам, но да, ще ми го дадете, след това ще го взема. (Народният представител Асен Василев подава на министъра лист с данни.) Благодаря Ви много, много сте любезен. Благодаря Ви!
#109 · speech
Господин Василев, в момента прекъсвате изказващия се министър. Моля Ви да си седнете на мястото.
#110 · speech
Хайде първо да започнем оттам. (Реплики от място от народния представител Асен Василев.) Господин Василев, ако не ме лъже паметта, Вие до преди няколко дни обяснявахте, че не искате оставката на правителството – искате само нов бюджет, или ме лъже паметта? Какво Ви накара, кой Ви накара да си промените мнението? Кой Ви накара, господин Василев? (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#111 · speech
ПП-ДБ, от място
Ще Ви кажа после.
#112 · speech
Ще ми кажете после. Добре, това е добре. По отношение на Вашите сметки, свързани със спорт, култура, образование и наука. Ами, господин Василев, Планът за възстановяване и устойчивост, отново той е в основата. Той приключва август 2026 г. Вие сте писали последния план. Ние коригирахме това, което можахме. Но сигурно си спомняте, че вътре една основна част от проектите и инвестициите са в секторите „Образование“, „Култура“, „Спорт“, „Здравеопазване“. Имате ли спомен за това?
#113 · speech
ПП-ДБ, от място
Имаме, да.
#114 · speech
Имате спомен. Ами тогава защо манипулирате общественото мнение? Защо манипулирате общественото мнение и защо лъжете, господин Василев? Недейте да лъжете. Не е хубаво да се лъже. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Младите лекари. Младите лекари, господин Василев, много добре знаете и виждате сега в проекта на бюджет за 2026 г., че са изведени на отделен ред. Предвидили сме 30 млн. евро единствено и само за младите лекари, защото те са ни важни. Те не са младите лекари, те са лекарите специализанти. Всички са ни важни. И понеже са ни важни абсолютно всички, сме намерили решение и за медицинските сестри, за които Вие обяснявате, че ще протестират. Ама май и Вие искате да протестирате затова, че сме намерили решение. Но то на Вас не можем, не можем да Ви угодим, както казва българският народ. Какво точно искате? (Реплика: „Оставка!“) 100 млн. евро, 100 млн. евро по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ сме намерили за медицинските сестри. Всичко сме проверили. (Реплика от народния представител Асен Василев: „Не можете!“) Абсолютно може. Така че въпросът с младите лекари, въпросът с медицинските сестри е решен. И протестира Ви се на Вас, а не на тях. Недейте да всявате разкол сред българските граждани. Нищо в този живот не е на всяка цена, господин Василев. Помислете малко. Не сте съгласни с бюджета на Висшия съдебен съвет. Предлагате някакво намаление да се направи. Знаете ли, аз си направих труда да видя колко пъти Вие намалихте бюджета на Висшия съдебен съвет.
#115 · speech
ПП-ДБ, от място
Двадесет и втора го намалихме.
#116 · speech
Колко пъти Вие сте коригирали възнагражденията? Нито веднъж, господин Василев, да Ви опресним паметта. Ще Ви покажа в петък. Приготвила съм ги таблиците и справките. Ще Ви покажа ръстовете на възнагражденията и ще видите за какво става дума. Така че, господин Василев, по темата с Висшия съдебен съвет така стоят нещата. Благодарим Ви за предложенията. Вие самият никога не сте се възползвали от тези Ваши добри идеи. За 400 милиона, които ние ще загубим по Плана за възстановяване и устойчивост според Вас. Тук също трябва да бъдем коректни и да кажем, че тези средства не са загубени. Те са задържани и в момента са в ход преговори с Европейската комисия. Срокът е 6-месечен, за да достигнем до споразумения с Европейската комисия. Но щяхме да загубим безвъзвратно 813 млн. евро, за които Европейската комисия ни е наложила санкции по второто искане за плащане, което Вие сте подали и за което Комисията казва, че е налице незадоволително, лошо изпълнение по девет от целите. 813 млн. евро при 740 млн. евро второ плащане. Тоест те ще ни удържат всичко, на минус сме, господин Василев, от Вашите действия. И по отношение на КПК само да кажем, че тя не се назначава, а се избира от българския парламент. Благодаря Ви. Оставям Ви табличката да си я гледате. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#117 · speech
Благодаря Ви. Министър Вълчев, заповядайте.
#118 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Василев, няколко пъти чувам Вие и членовете на Вашата парламентарна група да казват, че разходите за образование и наука намаляват. (Реплики от ПП-ДБ.) Не, не намаляват на номинална стойност. Явно… (Реплики от ПП-ДБ.) Моля Ви се, не ме прекъсвайте! Явно съпоставяте двата бюджета. Действително има намаление спрямо оттегления бюджет, чуйте, но това намаление не е реално. Намалението се дължи на това, че осигуровките в размер на 2%... (Реплики от ПП-ДБ.) Осигуровките в размер на 2%, средствата за образование и наука се увеличават спрямо бюджета за 2025г. Спрямо оттегления проектобюджет средствата за образование и наука намаляват с малко поради две причини. Едната е, че осигуровките, които така или иначе нямаше да се получат в сектора, а щяха да отидат в бюджета на държавното обществено осигуряване, са свалени – увеличението на осигурителната вноска с 2%. Втората причина е, че в Министерството на финансите са прецизирали условно разчетените разходи, заложени за сметка на Плана за възстановяване и устойчивост. Тоест ние нямаме реално намаление на разходите. Напротив, имаме две увеличения. Едното е за Българската академия на науките. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Чуйте, следобед това ще го представим в Комисията по образованието и науката. Имаме две увеличения. Едното е на Българската академия на науките, другото е на държавните висши училища. Вижте трансферите и ще се убедите в това. Това увеличение е заради общото увеличение на възнагражденията с 10% на всички, включително и на неакадемичния персонал, за който в първоначалния вариант на бюджета не беше заложено такова увеличение. Оттам нататък няма нито едно реално намаление на средствата за образование. Напротив, тази година имаме значително номинално увеличение спрямо следващата година. Аз обаче ще си позволя няколко думи повече, понеже през тези години бях и член на Комисията по образованието и науката. Днес Вие казахте, че крадем от бъдещето. Всъщност, ако погледнем бюджета и неговата структура на разходите, ние можем, общо взето, да ги обособим в две групи. Едната е, с която се финансират текущите разходи, с която се финансират социални разходи, преразпределителната роля на държавата. И другата група разходи са разходи за развитие. Вие тук правилно казахте, тук са разходите за образование и наука, но тук са и разходите за инфраструктура, тук са и разходите за привличане на инвестиции. България през 1997 г. и малко след това направи бюджетен избор да води благоразумна бюджетна политика. Малко след това направи и бюджетния избор да имаме ниско данъчно-осигурително преразпределение. Вие много добре знаете, че нашето данъчно-осигурително преразпределение е по-ниско, отколкото в останалите страни. Тази бюджетна политика се следваше 25 години от всички финансови министри – независимо какви кусури имаха, те вярваха в тази политика и я следваха последователно. Тази политика беше отречена през 2021 г. Аз си спомням, бяхме на Комисията по бюджет и финанси на 4 февруари 2022 г. Вие дойдохте като финансов министър тогава. Защо си спомням датата? Защото това е точно 25 години, точно четвърт век след 4 февруари 1997 г. 4 февруари, когато изживяхме много уроци тогава, включително научихме и урока, че трябва да водим благоразумна бюджетна политика. Вие тогава обаче символично отрекохте тази благоразумна бюджетна политика. Казвахте, че всички преди Вас са били грешници, че са водили грешна политика, че ние можем да харчим повече, че можем да купуваме избиратели чрез увеличаване на социалните разходи. И вижте, след като давате тези неща, извадете следното: колко са социалните разходи като процент от брутния вътрешен продукт през 2024 г. и колко са 2020 г.? 2020 г. беше последната, в която се водеше благоразумна бюджетна политика. Вижте колко са, и много ясно се виждат: 3,5% повече от БВП са сега. 3,5% са близо 8 милиарда. Тоест ние тръгваме от 8 милиарда минус само оттам. Добавете и разходите за отбрана, които са увеличени. Знаете защо са увеличени. Защото вече го няма така наречения мирен дивидент. Добавете и увеличените разходи за възнаграждение. Ние тръгваме от 7 – 8% траен бюджетен дисбаланс. Тази благоразумна бюджетна политика, съчетана с данъчния избор да имаме ниско данъчно-осигурително преразпределение, предполагаше ние да сме сдържани с разходите. Вие сте идеологът на разгулната бюджетна политика. Вие сте този, който я проповядваше. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Вие разказахте разказа, че можем да харчим повече, без да увеличаваме данъците. Всъщност това беше голямата лъжа. Вие скрихте реалната сметка. Две неща Ви помогнаха да я скриете. През 2022 г. я скрихте с инфлацията, инфлацията, инфлационния данък, чрез който Вие преразпределихте богатство и стимулирахте тази инфлация. Да, имаше и вносна инфлация, но и Вие я стимулирахте. През 2022 г. този инфлационен данък Ви помогна да скриете реалния бюджетен дефицит. Още тогава ние бяхме на 5 – 6% реален бюджетен дефицит. След това през 2023-а и 2024 г. източихте каквито имаше държавни предприятия, взехте парите от „Хемус“, само и само за да скриете реалната картина. Днес това, което се случва, е един бюджет, който не е много по-различен от предишните, но няма този целия набор от шмекерии, които бяха приложени тогава. Реалната ситуация е вследствие на бюджетната политика и на разказа, който Вие разказахте. Вие, пак казвам, сте идеологът на тази политика, не е Теменужка Петкова или някой друг министър. Всички министри преди Вас водиха благоразумна политика и благодарение на това през 2020 г. ни поканиха в чакалнята на еврозоната. Вие си променихте риториката едва когато Иван Костов Ви каза, че няма да гласува за ПП-ДБ, ако няма 3% дефицит, едва когато „Демократична България“ Ви натиснаха и казаха, че лявопопулистката Ви политика не кореспондира с Вашата обща идентичност. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#119 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Колеги, само да напомня, че разискванията по бюджетните закони ще се проведат следващите два дни. Има ли други желаещи за изказвания? Лично обяснение – заповядайте, господин Василев.
#120 · speech
ПП-ДБ
Благодаря. Ще започна с изказването на господин Вълчев. Господин Вълчев, числата, които аз чета, са от втория бюджет от тригодишната прогноза. Ще Ви дам моето копие, явно нямате Ваше или не са Ви разпечатали, за да ги видите. Специално за сектор „Образование“ 2027 г. – тригодишната прогноза казва, че ще бъдат пет милиарда и петстотин милиона спрямо пет милиарда и седемстотин милиона за 2026 г. Сега, що се отнася до – как я нарекохте Вие – разгулната икономическа политика – бюджетна, извинявам се. Вижте как изглежда дългът към БВП. Госпожа Петкова го остави тук. Виждате ли (показва лист) 2021-а, 2022-а, 2023-а, 2024 г.? Няма промяна в съотношението на дълг към БВП. Знаете ли защо? Има две причини. Първата е, че за всеки лев дълг, който сме изтеглили, сме получили четири лева икономически растеж. Така са използвани парите от тези дългове, че те са донесли четири лева ръст на брутния вътрешен продукт за всеки лев взет дълг, затова и съотношението не се е променило. И това искам да кажа, че се е случило, когато имахме войната в Украйна, края на ковид кризата и енергийната криза. Втората причина е, че за разлика от това, което Вие направихте 2025 г. и сте заложили 2026 г., ние взимахме точно толкова дълг, колкото е необходимо. 2025 г. беше взет двойно повече дълг, отколкото е необходимо. Дългът, който трябваше да бъде взет 2025 г., беше малко над девет милиарда лева, за да се покрие дефицитът плюс да се направят плащанията по стария дълг, а Вие изтеглихте 19 – два пъти повече. И другите 9 милиарда ги наляхте по държавни предприятия, Банка за развитие, господ знае къде, за да бъдат откраднати – буквално. И не на последно място, когато си говорим за дълга – 2025 г. Вие изтеглихте повече дълг в рамките на тези девет месеца до момента, отколкото бяха взети 2022-а, 2023-а и 2024 г. – трите години заедно. За трите години заедно изтеглихме по-малко дълг, отколкото Вие сега изтеглихте за девет месеца. Затова трябва да си ходите, защото очевидно не можете да управлявате нито бюджета, нито икономиката.
#121 · speech
Госпожо Министър, сега ли желаете думата? Заповядайте. След това, господин Адем, Вие сте записан за изказване.
#122 · speech
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Аз ще бъда съвсем кратка, но просто... Искам само да внеса малко пояснения. Всъщност, господин Василев, това, което Вие направихте, е – изсмукахте от икономиката всички буфери, които ние Ви бяхме оставили. Пет милиарда взехте от държавната енергетика. (По време на изказването народният представител Асен Василев показва лист, на който е отбелязан държавният дълг.) Милиард и деветстотин милиона лева взехте от Българския енергиен холдинг под формата на всякакви видове дивиденти – междинни, извънредни, редовни. Милиард и деветстотин за две години! 490 млн. лв. взехте от автомагистрала „Хемус“ и отидоха за това да бъдат финансирани постоянни разходи. С еднократни приходи Вие финансирахте постоянни разходи и така създавахте дефицит в системата. Милиард сто седемдесет и шест милиона взехте от Националната електрическа компания. Вие направихте това, господин Василев, Вие оставихте едни мини след себе си, едни скрити дефицити.
#123 · speech
ПП-ДБ, от място
Вижте, вижте!
#124 · speech
И сега, и сега… Не ми ги показвайте тези картинки. (Народният представител Венко Сабрутев показва лист с графики.) Господин Сабрутев, не е необходимо.
#125 · speech
ПП-ДБ, от място
Виждаш ли дълга – червеното е Вашето. (Народни представители от ГЕРБ-СДС и от ПП-ДБ разменят реплики помежду си.)
#126 · speech
ПП-ДБ, от място
Това е истината, колеги!
#127 · speech
Погледнете какво направихте – съсипахте публичните финанси! А, господин Сабрутев, не ми показвайте тези неща. Концентрирайте се върху енергетиката, бюджетът не Ви е силна страна. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)
#128 · speech
Заповядайте за процедура, господин Божанов.
#129 · speech
ПП-ДБ
Благодаря госпожо Председател. Да използвам, докато премиерът е тук. Господин премиер, нашите екипи установиха аномалии и смущения в мобилния сигнал около Народното събрание. Службите са на Ваше разпореждане. Кажете на службите, ако са изкарали вече техниката за заглушаване, да я приберат. Моля Ви, по този начин няма да спрете излъчването от протеста, ще го затрудните.
#130 · speech
Глупости!
#131 · speech
Господин заместник-председател, не са глупости това. Искате ли да Ви покажа измерванията, като много разбирате? Благодаря.
#132 · speech
Благодаря Ви. Господин Адем, заповядайте за изказване.
#133 · speech
ПП-ДБ, от място
Кой каза, че са глупости? Кой каза, че са глупости?
#134 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Ангелов. (Народният представител Ивайло Мирчев иска думата.)
#135 · speech
Дадох вече думата.
#136 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура!
#137 · speech
Заповядайте за процедура.
#138 · speech
ПП-ДБ
Вие ли казахте, че са глупости? (Обръща се към заместник-председателя Костадин Ангелов.) Сега, тъй като чувам, че някой казва, че това са глупости, да Ви кажа, че не са. Първия път това се случи. Втория път, господин Премиер, това се случи, третия път само че сме подготвени и два екипа от сутринта тестват състоянието на мобилните клетки и какво се случва навън. И да Ви кажа – в момента сигналът, който е – сега това е много интересно, вътре в Народното събрание, е по-силен, отколкото отвън. И няма да го оставим това по този начин. Искам да Ви кажа и друго. Тая работа ще се смени. Ще дойде някой друг. Колкото и да го прикривате това през службите в момента, ще дойдем, ще го изкараме, ще го покажем на хората и хората са бесни, и после те ще се занимават с Вас. Това, което правите, без значение господин Премиер, дали Вие знаете за това нещо, без значение дали някой друг го прави, да заглушавате сигнала вечер на протеста, за да не могат хората да си качват снимките, е пълно безобразие, ама пълно безобразие и моля веднага, който не е толкова зависим от Пеевски, да стане, да си вдигне задника и да го реши този проблем. Благодаря. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И няма да ми казваш, че това са глупости. (Обръща се към заместник-председателя Костадин Ангелов.)
#139 · speech
Господин Мирчев, аз искам само да Ви помоля да си овладеете емоциите и да не тръгвате с такава агресия към трибуната и да ми задавате въпроси дали аз се обаждам, докато говоря. Аз не прекъсвам никого. След като си завършите изказванията, взимам отношение. Моля Ви да поддържате нормалната атмосфера и общуване. Всичко, което желаете да бъде споделено от Вас, ще Ви бъде дадена думата. Няма нужда да подскачате с тази агресия към мен. Не съм Ви отказала нито една процедура от какъвто и вид и характер да е. Господин Адем, заповядайте, имате думата за изказване.
#140 · speech
АПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Днес обсъждаме шестия вот на недоверие към кабинета Желязков. Досега петте вота на недоверие бяха за външна политика, корупция, фискална политика, екология, вътрешна сигурност и правосъдие, но днешният вот е различен, защото не е единствено и само за определен сектор. Говорим за провал на държавата в икономическата политика. Вотът на недоверие е на тема „Провал в икономическата политика“ и е с характер на управленска присъда. Вече въпросът не е дали, а кога. Да оцелееш пет пъти с гласовете на мнозинството не е равнозначно на това да получиш одобрението от уличния гняв. Никой кабинет, изправен шест пъти пред вота на недоверие, няма морално право и политическа легитимност да продължава да е на власт. Никой кабинет, заради който хората обедняват, държавата задлъжнява, инвеститорите напускат страната, няма необходимото доверие да продължи да управлява. Колеги, време е да сложим край на тази агония, да спрем управлението, което оцелява само със сметки, но не и с доверие. Това така наречено мнозинство от ГЕРБ, БСП и „Има Такъв Народ“ и голямата патерица, наречена Делян Славчев Пеевски, е изначално създадено безпринципно и без политическа логика. Икономическата му политика доведе страната до най-тежката комбинация от дефицит, инфлационен натиск и инвестиционен застой за последните години. Първо – бюджетният дефицит надхвърля 3% от брутния вътрешен продукт. Второ – държавен дълг. При поет ангажимент за стабилизиране правителството допуска ускорено нарастване на дълга. Трето – инфлацията. Това управление не успя да овладее ценовия натиск. Българските домакинства продължават да обедняват заради грешни решения. Четвърто – инвестициите. Тук провалът е категоричен. Преките чуждестранни инвестиции остават по-ниски от нивата преди две години, а значителна част от капиталовите проекти са блокирани поради административен хаос, но организиран натиск от подкрепящите, които уж не искат нищо, и непрозрачни регулации, но изискват лоялност към господин Магнитски. България днес е страна, в която несигурността се превърна в основна икономическа категория. Пето – европейски средства. Проекти се обявяват, проекти се бавят, ако не си с момчето. Процедури се връщат, ако не си с Голямото Д. Срокове се изпускат, ако не си с Делян Славчев Пеевски. Пресен пример е Община Минерални бани. Това не е техническа грешка. Това е системен управленски стил и демонстрация на диктатура. Уважаеми колеги, икономиката не може да бъде заложник на управленска импровизация, затова вотът на недоверие е конституционно допустим инструмент и адекватен отговор на управленската немощ. Той е единственият отговор, когато правителството не може да осигури стабилност, растеж и бъдеще. Ние от парламентарната група на Алианса за права и свободи призоваваме всички народни представители да подкрепят вота на недоверие. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС. Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#141 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на господин Адем? Не виждам. Следващото изказване е на господин Красимир Манов – заповядайте, имате думата.
#142 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа от правителството на Република България! Смисълът на всяка една икономика е в общоприетото ѝ понятие икономическа политика. Много е просто – трябва да се похарчат едни пари и в обозрим период от време трябва да се получат повече пари. Трябва да се получат достатъчно приходи, за да може да се нарече тази инвестиция оправдана. Бюджетът е само функция на икономическата политика. По принцип всички, които някога сме учили тая наука, наречена икономика, сега ѝ казват икономикс, някакво ново измислено понятие, знаем много добре за какво става въпрос, но истинското понятие е политикономия. Така че, дами и господа от правителството, Вие чрез бюджета и през бюджета харчите едни пари и се очаква в течение на времето да изкарате повече пари. Какво правите обаче Вие? Понеже тук колегите се спряха на цифрите, аз ще се спра на няколко конкретни проекта, от които е видно, че Вие не се справяте. Вие не можете да харчите разумно парите, говорим за общите пари на данъкоплатците, които да донесат в обозрим период от време някаква печалба. В частта на енергетиката специално, която е част от икономиката, и през бюджета там се разпределят почти 40% от бюджета. Няколко проекта, които са абсолютно безсмислени, без никакви обосновки – нито икономически, нито инженерни, никакви – наливат се огромни средства, като например вертикалният газов коридор. Един проект, който Вие правите под натиск отвън, и утре, когато войната Русия – Украйна завърши, а това ще е много скоро, той ще бъде абсолютно безсмислен. Да не говорим, че той не е съгласуван. Вие подписвате тук – ходите в Гърция, подписвате някакви меморандуми и така нататък, но истината е, че да кажем, Румъния не прави никакви инвестиции в тази посока и няма как да прекарате тези 10 милиарда, които ще минат евентуално през България и ще стигнат до Украйна. Ето Ви едни неправилно похарчени пари, които ще бъдат загробени и никаква възвръщаемост няма да има от тях. Чирен – два пъти тотален провал с обществената поръчка и сега наливате нови 400 милиона там. И как ще стане, бе, господа? Два пъти се провалихте! Какво ще постигнете там? Никакви обосновки! Похарчихте едни 700 – 800 милиона, сега ще инвестирате в най-важната част, с която трябваше да започнете – сондажната част. Няма да се случи това нещо. Избягахте от парите в частта „Европейско финансиране“, да си харчите само от републиканския бюджет, за да не Ви разследва Европрокуратурата. На кого ги продавате тия евтини номера? Пак едни пари, които са похарчени безсмислено. Никаква възвръщаемост няма да има оттам. Стигаме до черешката на тортата – „АЕЦ – Нови мощности“. Колко пъти Ви го казахме това нещо? Успяхте да загробите един проект – каза Ви го Европейският съд на 11 септември тая година, и Вие продължавате да наливате още три милиарда тая година. Да не говорим – аз тук вчера питах министъра на финансите за тия прословути 32 милиарда. Откровено ще го кажа, смятам, че ме лъжете, госпожо Петкова. Аз мисля, че тия пари сте ги приготвили да ги теглите от международните финансови пазари, за да купувате двата нови реактора, защото, след като се разбра, че Полша е заложила 50 милиарда евро, тоест по 16 милиарда на реактор, Вие как така точно ги сметнахте да са 32 милиарда евро? Според мен точно затова ги предвиждате в следващия средносрочен период по бюджетната програма за 2 – 3 години. Мисля, че затова ще ги харчите. Отсега Ви казвам, че това няма да стане. Не може да харчите пари за проект, който няма лиценз, който, проект го казвам в кавички, защото то няма проект. Вие се занимавате с тази тъпотия, наречена инженеринг. Там нищо не сте предвидили като разход – точно, да го знаем, да го сложите на масата, да го види опозицията това нещо. Няма да стане тоя номер, казваме Ви го отсега. Един друг от провалените Ви проекти, от провалените Ви икономически решения – „Лукойл“. Единственото нещо, което Вие правилно заложихте в бюджета за придобиване на „Лукойл“, което, припомням, беше по наше предложение – на партия МЕЧ, и тези пари щяха да бъдат похарчени правилно, защото те ще донесат огромна печалба в бюджета на държавата. Вие го оттеглихте и за капак на всичко вкарахте мораториум за износ на горива и преработката от 20 хил. тона на рафинерията падна на 10 хил. тона. В съседната нам държава – Сърбия, рафинерията спря работа и вместо Вие да увеличите преработката на 30 хил. тона, колкото е капацитетът, и парите да влизат в нашия бюджет, Вие вчера ни се оплаквате, че намаляват приходите от ДДС от горивата. То е елементарно това нещо, бе, госпожо Петкова. Само за това нещо Вие трябва да си подадете оставката. Вместо да вкарвате пари в бюджета, Вие съсипвате рафинерията. Да не говорим, че това е съвсем логично, след като слагате човек, който се занимава с измами – въпросният Спецов, и е прехвърлил фирмата си на клошар. И сега за едно друго нещо, което ни предлагате – поредната глупост, да харчите държавните пари. Искате да правите инвестиция в проучвателната част, забележете, на този консорциум, който ще прави предварителни сондажни проучвания в блок „Хан Аспарух“. Като човек, който се занимава цял живот с това, Ви казвам – никъде по света не се правят инвестиции във фазата на проучване, защото Вие не знаете дали там ще има нещо, или няма да има. Аз отсега Ви казвам, че няма да има. Правят се във фазата на до-бив, когато се открие, когато има търговско откритие. Ето тогава вече трябва да се преговаря. Този, който Ви е съветвал по това нещо, или тези, които са Ви съветвали, са абсолютни некадърници. Дадох Ви няколко примера, от които Вие, дами и господа – ясно е за всички, че Вие нямате акъл да харчите парите на държавата. Всичкото това нещо е провал и то струва много милиарди. И отсега Ви казвам, казвах Ви го и преди, и сега Ви го повтарям – преди между Вас и между народа стояхме ние, вече не стоим ние между Вас и между народа. Отвън тия хора искат пряко да си говорят. И не забравяйте, не забравяйте какво пише в Конституцията на Република България, че цялата власт произтича от народа и тя може да се упражнява от него не-по-сред-стве-но. Непосредствено! Мислете за това нещо, дами и господа управляващи. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#143 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на господин Манов? Не виждам. Следващо изказване – госпожа Павела Митова, след това – Танер Али.
#144 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, днес обсъждаме вот на недоверие за икономическата политика, която според вносителите е катастрофална. Катастрофална за кого? За икономиката? Едва ли! За опозицията със сигурност, защото опозицията има един основен проблем – добрите резултати на държавата са лоши резултати за тяхната TikTok пропаганда. Данните казват нещо съвсем друго. България е на пето място в Европейския съюз по ръст на БВП: 3,6%, 3,5% и 3,2% – ръст по тримесечия през 2025 г., а средният ръст в Европейския съюз е два пъти по-нисък. Настигаме Европа и това се нарича провал. Това не е провал, това е моделът: работа вместо приказки. По отношение на заплатите. Най-голям ръст в Европейския съюз – ръст от 13,4%, минималната заплата – 38% нагоре за две години. Лоша икономическа политика значи ли, че хората получават повече? За Вас очевидно да. Хората работят, не бедстват: безработица 3,4% – едно от най-ниските нива в Европейския съюз, производството расте и това, колеги, Ви изнервя. България е четвърта в Европейския съюз по ръст на производството – 2,3% срещу 0,4% средно за Европейския съюз. Фабриките работят, правим реална икономика, не само презентации и ала-бала, мурмурандум по Кирчовски. Финансова стабилност – най-голямото Ви разочарование. Държавният дълг е на ниво, което в Европейския съюз е направо космически успех – 24% от БВП при 82% средно за Европейския съюз и три кредитни агенции потвърждават стабилност. И знаете ли кое е най-голямото Ви политическо наказание? Стабилността, именно стабилността, защото паниката е Вашият кислород. Инвестиции. Капиталът гласува доверие. Преките чуждестранни инвестиции растат, не падат. Ръст от 20,9% за първите 9 месеца на 2025 г. Инвестициите не слушат парламентарните Ви лозунги, те гласуват с парите си и дават вот на доверие на България. Малките и средните компании. След години празни думи най-сетне реална подкрепа – 30 000 малки и средни предприятия ще получат подкрепа по Националната стратегия. Подкрепа за дигитализация, модернизация, ВЕИ, нов бизнес наръчник, облекчаване на над 120 режима. „Продължаваме Промяната“ се сещаха за малкия бизнес само за снимки и хартиени обещания. Сега тези хора получават реални инструменти да растат и това Ви бърка в спокойствието. Пазарът трябва да е свободен, но българите да не бъдат обирани от някакви хора, които нонстоп говорят: гузен негонен бяга, за нулева толерантност към корупцията, докато бленуват за пудели и пачки, които им осигуряват бъдеще на някакви острови. И сега няма как да не цитирам класика: „Кой разпореди това безобразие?“ Та, да питам: кой разпореди да сме пети в Европейския съюз по растеж, да сме първи по ръст на заплатите, дългът да е най-нисък, производството да се качва в европейския тип, инвеститорите да се връщат? Знам, че Ви липсва контролът, липсват Ви правилните в кавички анализи, липсва Ви всички да са в криза, която сами създавате, за да се правите, че после ще я поправите. Истината е ясна. Вотът Ви не е вот срещу икономическата политика, това е вот срещу политическото Ви безсилие. Зов за стани, за да седна. Просто не Ви харесва, че България върви напред, върви напред без Вас! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)
#145 · speech
Благодаря Ви. Има ли желаещи за реплики? Господин Василев – първа реплика.
#146 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Митова, явно има такава наглост – да проведете комисия за 29 секунди и да получите часовник за 29 000 евро (реплика от народния представител Павела Митова), след което да започнете да обяснявате от тази трибуна, че всичко е наред. Елате го обяснете от диванчето до прасето на целия протест довечера, като сте толкова сигурни, че всичко е наред.
#147 · speech
Други реплики? Не виждам. Госпожо Митова, заповядайте за дуплика.
#148 · speech
ИТН
Уважаеми господин Василев, подценявате ме – не са 29 секунди, а са 27 секунди. (Реплика от народния представител Асен Василев.) Наглостта без граници е Вашата наглост. Вие искахте да продадете една пета от българските земеделски земи по време на Вашето управление. Наглостта е Ваша. Вие сте тези, които ни вкараха в дълговата спирала с Вашите бюджети. Наглостта е Ваша! Единственият случай, в който аз ще дойда на някакъв диван, който Вие сте поставили пред някакво прасе, което Ви оприличава, е, за да мога да кажа на българските граждани, че Вие никога, ама никога повече няма да бъдете финансов министър! Набийте си го в главата, седнете си на дивана Вие и чакайте.
#149 · speech
Следващо изказване – господин Танер Али, заповядайте.
#150 · speech
АПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Денят, когато обсъждаме поредния вот на недоверие на действащото правителство на страната на тема провал в икономическата политика, съвпада с Международния ден за правата на човека. По този повод е важно да подчертаем, че правото на свободно изразяване на мнение и участие в мирни протести е не само основополагащо за всяка демократична държава, но и неотменимо човешко право. Всеки гражданин трябва да има свободата да изразява своето мнение, да участва в обществени изрази на воля и да прави избори без страх от репресии или манипулации. В този контекст ние от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ изразяваме своето категорично осъждане на действията, предприети от групи и лица, свързани с политическия кръг на Делян Пеевски и Новото начало, които активно манипулираха и принуждаваха цели администрации в различни региони на България да се включат във вчерашните така наречени контрапротести. Това е поредното доказателство за нарастващото използване на институциите и местните власти за политическо влияние и манипулации. Тези общини въпреки проблемите си в икономическата част, проектите, които изпълняват по приложение № 3 от бюджета на Република България, тези проблеми, които имат с разплащанията по авансови, междинни и окончателни плащания, дори, забележете, бизнесът, който, за да може да изпълни проекти навреме, въпреки че не са взети пари от страна на общините спрямо договореностите, които имат, защото държавата дължи на общините пари и средства, теглят кредити, за да не изтърват сроковете и да не се окаже, че накрая и това не могат да вземат, е голям проблем за страната, държавата, икономиката и бюджета на страната. И си спомням в тази връзка един президент на Република България, който беше казал в едно свое изявление: „Иване, кажи си!“ И аз питам сега: „Иване, кажи си, Иване!“ Ама го няма министърът на регионалното развитие, за съжаление. Така че, колеги, важно е тези неща да имат също своята отчетност и да се знае, че правителството в тази насока не си свърши работата и поетите ангажименти по приложение № 3 и всички проекти в България, въпреки, пак казвам, изпълнението дори и сто процента и неразплатените разходи към общините. Щом няма пари в касата, щом няма пари в бюджета, по-добре е да не бяхте подписали договорите, уважаеми министри! От Търговищко, от Шуменско до Благоевградско, Хасковско и Кърджалийско, Бургаско, както и в редица други общини и кметства много служители на държавната и местната администрация бяха подложени на натиск да участват в контрапротести, често под заплаха от персонални санкции и лишаване от работни места. Въпреки проблемите на кметовете, които вътрешно и те не са съгласни с политиката на кабинета, те бяха принудени да отидат на контрапротест във вчерашния ден. Това не само че е сериозно нарушение на правото на свободен избор, но и унижаващо демократичните ценности, върху които е изградена България след 1989 г. Граждани с ТЕЛК, социални асистенти, дори и готвачките от стола на определени общини, още какви ли не патронажи, които им дават топъл обяд, бяха насилствено закарани на протест, и това във всички тези общини и области, които аз Ви изброих. И за това имаме факти и доказателства и в най-скоро време тези, които нарушават правото и закона в страната, ще си получат заслуженото, защото ще има жалби и ще има дела по тези насилствени проблеми, които бяха наложени върху нашето гражданство. Уважаеми колеги, уважаема госпожо Председател! Тези действия не само подкопават основните демократични принципи, но и създават атмосфера на страх и зависимости. Когато властите злоупотребяват с държавен ресурс, за да подкрепят политическа агитация на едни и да репресират участието на други, те не само че изкривяват свободната воля на народа, но и разрушават доверието в институциите. Ние от „Алианс за права и свободи“ категорично заявяваме, че осъждаме всяка форма на насилствено мобилизиране на участници в протестни действия и манипулации с административен ресурс за политически цели. Призоваваме за незабавно прекратяване на всякакви практики за натиск върху служители на местната и държавната администрация с цел участие в контрапротести, организирани от политически партии! Настояваме всички институции да изпълняват своите функции в съответствие с принципите на демокрацията, да служат на обществото, а не на партийните интереси! Изразяваме категоричната си подкрепа за правото на всеки български гражданин да участва в мирни протести и да изразява мнението си свободно! България има нужда от политическа стабилност, но тя не може да бъде постигната чрез манипулации и насилствени действия. Истинската стабилност идва, когато уважаваме правото на гражданите да правят свои избори без страх и принуда. Нека заедно да се обединим около принципите на правото и справедливостта, за да гарантираме, че демокрацията в България не се възприема като играчка в ръцете на тези, които търсят изкуствено политическо влияние. Благодаря Ви.
#151 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики? Не виждам. Времето на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ изтече – да знаете, колеги. Следващо изказване – господин Балабанов, заповядайте.
#152 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми български граждани, ще си позволя да се обърна към всички Вас, които заслужавате уважение, че изразявате по демократичен начин волята си на българския площад, ще го направите и тази вечер. И тук не можем да се делим на млади и на стари. Всички, на първо място, сме българи и е прекрасно в една развита демокрация всеки един да има правото да отстоява позициите си долу на площада и да е коректив на тези, които трябва да изпълняват волята му в институциите, които представляваме. Така че заслужавате безапелационно уважение и респект към това, което правите. Но в моето изказване искам да Ви предупредя за едно нещо. Аз и предния път го казах от тази трибуна: не трябва да позволявате енергията Ви да бъде употребена от фалшиви политици. Защото, уважаеми българи, има такъв нагъл бивш финансов министър, който довечера ще държи реч, ще демонстрира пред Вас, че е алтернатива, а всъщност той е страшното минало, което в момента всички ние се опитваме да поправим. Затова само факти по темата, изводите са за Вас. И помнете, че енергията Ви е стойностна тогава, когато я отстоявате, а не когато я давате в ръцете на измамници, защото на 2 декември 2021 г. Асен Василев защити идеята прагът за осигуровките да се вдигне: „Както казахме, няма да вдигаме данъците, но ще ги събираме. Без изключения.“ – написа във Фейсбук съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев. Защити идеята максималният осигурителен доход у нас да се изчислява всяка година по формулата два-три пъти върху средната работна заплата за предходната година. На 27 септември 2023 г. Асен Василев поиска по-високи данъци и осигуровки за гражданските договори. Въпреки заявките за запазване на данъчно-осигурителната тежест, финансовият министър Асен Василев предлага сериозно увеличение на данъците и осигуровките върху гражданските договори от 2024 г. На 15 декември 2021 г., цитат на Асен Василев: „Аз, ако бях от един стартъп, щях да се радвам, че минималният осигурителен доход се вдига.“ Новият тогава финансов министър Асен Василев отново подкрепи теорията си за вдигане на максималния осигурителен доход. Сега същият излезе на площада с идеята да не се вдигат осигуровки, да не се вдигат данъци, а цялата му политика във времето, в което е бил финансов министър, и стремежите му водят точно до обратното. Неговият партньор, с когото пее химна вечер на площада, Ивайло Мирчев, на 8 октомври 2023 г. каза, че без ГЕРБ и ДПС нямаше да имаме енергийна диверсификация. В допълнение, Ивайло Мирчев каза, че и ДПС е част от евро-атлантическото мнозинство, а предния път Ви припомних какво казваха и такива като Лорер и останалите производни, които ще се опитат тази вечер да замаскират миналото си, само че те го доставиха по такъв начин, че е трудно да го замаскират с два-три протеста, чиято енергия искат да употребят. Сега, гледам вота на недоверие и хората, които са се подписали под него. Общо взето, чисто по Правилник в администрацията подписите са си ги вкарали представители на АПС, МЕЧ и ПП-ДБ. Лидерът на МЕЧ показа как изглежда дълбоката и превзета държава преди време със записите, които изнесе в публичното пространство. Лидерът на МЕЧ показа как Асен Василев иска да прави избори с „наше МВР и с хора, одобрени от посолството“. Защото имаше вотове на недоверие и за завладяната държава, тоест лидерът на МЕЧ показа как изглежда завладяната държава. Сега заедно с представителите на завладяната държава вкараха вот на недоверие. Лидерът на МЕЧ, госпожо Председател, извинете ме, това не са мои думи. За протокола и за стенограмата да кажа, че това, което ще кажа от трибуната, не са мои думи, а е публично изказване на лидера на МЕЧ в някакво интервю преди години, в което нарече Асен Василев „абсолютен педераст“. Това не са мои думи – за протокола. Да го припомним, нали. С абсолютен, какъвто и да е било, каква промяна ще правиш в България – според неговите думи. Това са абсолютни цитати на лидери на политически партии. Интересното е да видим подписите и на една друга парламентарна група, които стоят до тези на Ивайло Мирчев. Ивайло Мирчев го влачиха пред „Росенец“, искайки оставката на лидера на предишното ДПС, който по едно време в разгара на протестите го беше почерпил и със сладолед. Сега гледам Ивайло Мирчев разбира, че тази част от ДПС е по-добра. Всичките гласуват имунитета на Джейхан Ибрямов, който представлява според тях по-доброто ДПС, с идеята, че са убедени, че този човек е престъпник. И всичките тези довечера ще ходят да говорят на младите хора на площада, че те са алтернативата. Уважаеми млади българи, мислете – нищо повече. Изразявайте свободно позициите си, отстоявайте ги и имате абсолютната подкрепа на всички. Но не позволявайте да бъдете употребявани от лъжци, защото Асен Василев излизаше да говори, че проблемът, свързан със сегашния бюджет, е вдигането на данъци и осигуровки. Ами това е личната ти политика в последните пет години. Това е личният ти мотив последните пет години – да го предлагаш и да го говориш. Сега е удобно в другата позиция да се правиш на реформатор и на десен, ама ти си прекалено ляв. То и Радостин Василев те определи като прекалено ляв, не аз. Така че заедно довечера на площада Вие не можете да произведете алтернатива. Вие ще се опитате да употребите младите българи. Те не Ви заслужават. Те заслужават нещо по-добро. И когато това по-добро се появи като алтернатива, тогава всички като общество можем да мислим по какъв начин тази алтернатива може да промени нещата. Нито си ти, нито е Лена, нито е Радостин, нито е Джейхан, нито е цялата Ви клика, която долу ще ходи между хората да обещава каквото и да било. Вие сте провалени политици. (Реплики от ПП-ДБ.) Твоята финансова политика е тотално абсурдна и благодарение на нея в момента едно мнозинство, което се събра поради причини, които касаеха цялото българско общество, за да не изпаднем в тотална криза – отново твои цитати – прави и невъзможното, за да се опитаме да излезем от нещата, които ти забърка. Така че един съвет от мен. Довечера на площада поискай прошка и извинение, защото още малко ще те изчакат и теб. Благодаря. (Ръкопляскания от „Има Такъв Народ“.)
#153 · speech
Господин Балабанов, налагам Ви „забележка“. (Реплики от ПП-ДБ.) Изчакайте, колеги, изчакайте, дайте ми възможност. Когато Вие говорите, не желаете да Ви прекъсвам; когато говорят другите, желаете веднага да ги прекъсна. Нека да бъдем обективни и равни. Господин Балабанов, налагам Ви „забележка“ за цитата, който използвахте, защото същият е нецензурен и като такъв нямате право и е недопустимо да го използвате от трибуната на Народното събрание. Заповядайте първо за реплика. Господин Василев, Вие искахте лично обяснение. След това, когато приключим процедурата.
#154 · speech
ПП-ДБ
Балабанов, говорихте много за протест, на който не сте били и на който не може да бъдете. Аз обаче имам само един въпрос към Вас и към колегите от „Има Такъв Народ“, свързан с протеста, понеже бях там. Вярно ли е, че Вашият министър на икономиката, когато сградата беше блокирана и никой не можеше да излезе оттук, е излязъл от сградата, минал е през протестиращите и си е тръгнал и никой не го е познал? Само това искам да разбера от Вас. Благодаря Ви.
#155 · speech
Други реплики? Не виждам. За дуплика очевидно няма желание – господин Балабанов го няма в залата. За изказване първо Асен Василев. След господин Василев сте Вие, господин Радостин Василев, за изказване. Господин Радостин Василев, само да знаете, че имате 38 секунди, които остават на групата Ви, да си разпределите времето в тях.
#156 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Назарян, за възможността за лично обяснение. Виждам, че господин Балабанов избяга от залата. (Реплика от народния представител Костадин Ангелов.) Всъщност – да, излезе, не е бягал. Правилно, господин Ангелов. Но аз имам един-единствен въпрос към господин Балабанов, след всички лъжи, които изговори оттук. Господин Балабанов, усещате ли господин Пеевски в управлението? Защото той Ви организира протестите в защита на правителството. Защо не отидохте на тези протести да го усетите, че е в управлението, и да си тръгнете, както бяхте обещали, или да кажете, че Ви харесва, че е в управлението? Кое от двете е? И ако Вие не можете да го кажете, малко по-дългата холограма от дивана, дето се опитва да говори, извинявам се за това, но не сме виждали този човек на живо последните няколко години – той да излезе и да обясни. Той да излезе и да обясни усеща ли Пеевски в управлението? Харесва ли му това управление? И ако не го усеща, може би да излезе на контрапротестите, които бяха вчера, да види кой ги организира. А ако го усеща, да си спомни, че положи подписа си под един санитарен кордон, който казваше, че няма да се допусне Пеевски в управлението. И явно подписът му не струва даже и мастилото, и хартията, върху която е положен.
#157 · speech
Следващо изказване, господин Койчев, Вие сте наред.
#158 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз ще се спра на някои от основните макроикономически показатели, понеже напоследък дебатът доста се политизира и се сля с дебата за бюджета, който предстои утре и вдругиден. Инфлацията, която към момента е в България, е 5,3% и е доста над годишната инфлация – за октомври имам предвид – и е доста над целевите 2%, които се смятат като здравословни. Това влошава бизнес средата, помага за декапитализация на компаниите съответно и обедняване на гражданите. Всички знаем, че инфлацията е просто един скрит данък. Така че откъм инфлация самата среда не е много благоприятна за правене на бизнес и аз не виждам как догодина с оглед на предстоящото влизане в еврозоната ще може да се свали този процент с оглед на това, че единствената институция, която водеше борба с инфлацията – БНБ – с нейните рестриктивни 12% минимални валутни резерви вече няма да има този инструмент и съответно мисля, че бяха 16 милиарда – ще бъдат влени в икономиката, без срещу тях да има стоки и услуги, което още повече ще ускори темпа на инфлация. Сега относно ръста на БВП, който се коментира неколкократно. Да, България наистина е на пето място в Европа по ръст на БВП, но самият ръст е съвсем стандартен – между 2 и 3%. Тук мога да отбележа само, че водещи икономики – на Италия, Германия и Франция – бележат ръстове между 0 и 0,5%. Тоест те са на ръба на рецесията и затова и самите средноевропейски нива на ръст на БВП са около 2%. Тук мога да призова министъра на икономиката да отиде да посети Ирландия и да види как пък хората правят ръст на БВП от 10% и нагоре, при положение че това е една икономика, която е доста по-развита от нашата. (Реплика от министър Петър Дилов: „От американски компании.“) Няма значение. Правят ли ги? Правят ги. Имайте смелостта и уменията да ги докарате тук тези американски компании. Сега, другото, което пречи на самото развитие на икономиката, е законодателният тормоз над бизнеса. Тук визирам гласуваните промени в Закона за въвеждане на еврото, правомощията на особения управител на „Лукойл“, оттегленото вече СУПТО, увеличението на осигуровките, свалянето на прага на регистрация на ДДС от 166 на 11 хил. лв. и други подобни неща. Относно преките чуждестранни инвестиции. До месец август са намалели със 185 млн. лв. спрямо периода за миналата година, което е 10,9% спад. Аз тук ще дам пример. Освен че ние нямаме нови инвеститори и не горят да инвестират в България, ще дам пример с това, че много от настоящите се оттеглят, като един завод за кабелни инсталации за автомобили в град Карнобат, който затваря, и там 800 човека остават на улицата. Тези хора или трябва да отидат да работят в Румъния, където се мести производителят, или да си търсят някъде друго поприще, а в региони примерно като Карнобат е изключително трудно човек да намери работа, особено с някакви нормални доходи. Друг, който беше заявил намерение да се изтегли от България, е един световен български производител на стени за катерене. Няма да коментирам фирмата; всички знаем коя е. Друг проблем е, че в българската икономика липсват производства с висока добавена стойност. Така например вместо завод за барут можеше да се спомогне да се направи завод за производство на дронове. Всички знаем – има един български производител, който е доста иновативен, на товарни дронове, и те могат да се префасонират във военни, ако трябва, само и само да може този човек да произвежда в България, а не да отиде някъде в чужбина. Ще коментирам също така и дълга, който ще създава проблеми в бъдеще. От 2024 до 2028 г. дългът расте доста експоненциално както като абсолютна сума, така и като процент от БВП. И особено притеснително е, че лихвените разходи се увеличават с 1,25 млрд. евро, или ще станат 1,3% от БВП. Това в бъдеще неминуемо ще наложи вдигане на данъци, както косвени, така и преки. Те вече даже мисля, че от БСП говорят, че минаваме към прогресивно подоходно облагане за бизнеса и за гражданите, както и за повишаване на ставката на ДДС. И на последно място, но не по важност, е дефицитът по текущата сметка, както и по търговското салдо като абсолютна стойност, така и като процент от БВП, което е доста обезпокоително като тенденция. Вносът расте, износът намалява за първите девет месеца на тази година спрямо миналата – ясен показател за липса на индустриално производство и ниска конкурентоспособност на нашата икономика е това. Така че с оглед на всичко гореизложено ние ще подкрепим вота на недоверие. Благодаря.
#159 · speech
Благодаря Ви, господин Койчев. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Следващо изказване – господин Атанас Атанасов от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Заповядайте, господина Атанасов – имате думата.
#160 · speech
Атанас Атанасов
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа и дами министри, уважаеми колеги! Днес обсъждаме вот на недоверие на тема икономика, като че ли обаче най-малко се говори за икономика. А можеше да говорим за икономическия ръст, който бележи България – малко над 3%, което е двойно над средното за Европа и ни нарежда на челните места в Европейския съюз. Можеше да говорим и за това, че приходните агенции тази година ще съберат над 9 млрд. лв. повече от предходната година, което е ясен знак за изсветляване на сивата икономика. Можеше да говорим, разбира се, и за повишения кредитен рейтинг на България или за милиардите, усвоени по Плана за възстановяване и устойчивост, който само допреди една година мислихме, че е безвъзвратно загубен. На мен ми си иска да водим и друг дебат от тая трибуна, а именно за това накъде искаме да развием нашата икономика. Защото, колеги, след по-малко от месец държавата ни влиза в еврозоната – финалната крачка от дългия процес по европейска интеграция на България. Процес, започнал преди повече от 30 години, и то започнал именно от нас, от БСП. И в момента финалната крачка, която трябва да направи България, отново БСП участва в правителството, което вкарва държавата и в еврозоната. Но многократно от тази трибуна сме дебатирали, говорили и сме постигнали, бих казал, и съгласие, че само по себе си членството в еврозоната няма да ни направи по-богати и няма автоматично да ни доведе нови блага. България трябва да бъде проактивна в търсенето на нови инвестиции. Трябва да подсигурим такава икономическа среда, такъв бизнес климат, който да е привлекателен за инвеститорите. Можем да сложим България и на картата на високите технологии, тук да идват инвеститори като Microsoft, като Google, като Meta. В България да се строят дейтацентрове, фабрики за изкуствен интелект, да предизвикаме интерес от инвестиционните фондове в САЩ, в Близкия изток, в Европа и в целия свят. Но за съжаление, колеги, днес дебатът не е в тази посока. Днешният дебат има само една-единствена цел и тя е да дестабилизира държавата в изключително важен момент. Затова ще бъда кратък и се обръщам директно към вносителите на този вот – колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Колеги, аз не съм от поколението Z или Gen Z. Аз съм предишното поколение – онова поколение, което Вие излъгахте 2020 г. на площада. Онова поколение, на което Вие обещахте, че ще караме електромобили, произведени в Ловеч, че ще караме през трите тунела под Шипка, че в Стара Загора вместо мини ще имат най-модерните фабрики за батерии и че ще излизаме от България през пет моста на Дунава. Но какво реално получи обществото? Получи опорочена Конституция, корупционни афери, шуробаджанашки назначения, парапети, лобизъм и безпринципни коалиции. (Реплики от ПП-ДБ.) Затова в момента единствената Ви цел е да дестабилизирате държавата и да продължите да консумирате власт. Но по-страшното от всичко тогава не са нито назначенията, дори корупционните афери, а това, че ограбихте надеждите на цяло едно поколение. (Реплики от ПП-ДБ.) Ние от „БСП – Обединена левица“ няма да подкрепим този вот на недоверие, защото той цели само и единствено дестабилизиране на държавата и консумиране на власт! Ние няма да подкрепим този вот на недоверие, защото няма да Ви позволим да излъжете и това поколение! Благодаря Ви.
#161 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики? Не виждам. Господин Сабрутев – за процедура, след него за изказване господин Хрисимиров.
#162 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Видимо това управляващо мнозинство има необходимост от още малко време да си проведе вътрешния дебат, за да си хвърли оставката, затова – 30 минути почивка от името на парламентарна група.
#163 · speech
20 минути, господин Сабрутев.
#164 · speech
Благодаря.
#165 · speech
Колеги, след 20 минути продължаваме – в 13,10 ч. (След почивката.)
#166 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. За следващо изказване – господин Хрисимиров, заповядайте.
#167 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Преди исканата почивка се зададе въпросът: в каква България, с каква икономика искаме да живеем? Виждаме в предложения бюджет в каква икономика ни предлагат управляващите да живеем, а тя е икономика, която вдига данъци, вдига осигуровки, репресира бизнеса с ненужни мерки като така нареченото СУПТО, което впоследствие беше изтеглено, вдигане на данък дивидент и още много проблеми в бюджета. Предлага ни се икономика и бюджет, в който 70% от него са текущи разходи. В тези оставащи 30%, ако има място за инвестиция – малко скептичен съм в това отношение, повечето е за клептокрация, каквото олицетворява това управление. Когато има интерес от държава като Китай какво може да се направи в България като инвестиции, е редно правителството или представител на Министерския съвет поне да отиде на срещите, които са обявени за това. Преждеговорящият говори и за инвестиции на изкуствен интелект, говори за инвестиции от Близкия изток. Аз не знам някоя държава от Близкия изток да е толкова развита в насока на изкуствения интелект, че да инвестира в България, но да кажем, хайде, поне един китайски гигант, който иска да направи центъра си тук, на Балканите, в България да му се даде тази възможност, но някак си пак представителите на Министерския съвет не откликват на това искане. В този бюджет не виждаме нищо, с което може да се развие икономиката на страната. Не виждаме инвестиции в пътища, които да са с разумни размери на парите, които са предвидени, а не за 8 километра да виждаме 2 милиарда. Не виждаме инвестиции в това да се възползваме от геополитическото положение на България. Ние сме транспортен коридор, който свързва Европа и Азия. Защо няма инвестиции в удълбочаване на пристанищата, които имаме, в подобряване на жп линиите, за да може да свържем Азия и Европа по този начин? На нас ни се предлага концесия на жп линиите, концесия на пътища, концесия на Спортния тотализатор, където в мотивите беше записано, че има добри примери от Западна Европа, където са си дали Спортния тотализатор на концесия, като се обясняваше, че в Гърция се дава за 12 години, къде беше – в Италия ли, за 15 години. И на фона на всичко това предложението, което беше изтеглено, беше, че България ще си даде Спортния тотализатор за минимум 15 години. На фона на всичко друго! Това, което ни се представя като бъдеще за икономиката на България, явно е хазартният бизнес – той да разцъфтява, а българското общество да става все по-болно с хазартна зависимост. Защото аз по никакъв друг начин не си обяснявам как между версия 1 и версия 2 на бюджета – от вдигнатата такса за хазарт, така наречена, от 20% на 25%, тя се смъква на 22%? Необяснимо е! Кой се отказва от такива приходи, което е едно от малкото неща, което беше хубаво в бюджета, версия 1. Но Вие и от това се отказвате. Така че няма как да се подкрепи такова бъдеще за икономиката на България и с чисто сърце ще гласувам „за“ този вот на недоверие и оставката на кабинета!
#168 · speech
Реплики има ли към изказването? Заповядайте, господин Дренчев, за реплика.
#169 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Хрисимиров, да Ви покажа тази графика (показва графика, формат А3), която показва, че всъщност използването на поколението Gen Z за протестите в момента е малко неоснователно, защото те може би са били 16- или 15-годишни, когато се случва това. Но всъщност спадовете на промишленото производство в България започват от самото начало на 2023 г., тоест те обхващат целия мандат на правителството Денков, което сегашните протестиращи имаха заедно с ГЕРБ, и между другото, с подкрепата на двама много ценни кадри на ДПС – на изчезналия безследно Карадайъ и на Делян Пеевски, когато те управляваха. Така че много е важно – правителството така или иначе, както казах и в изказването си, вече си отива, остава му месец живот, но следващото правителство да не подведе българските граждани и да не продължим по същия начин.
#170 · speech
Благодаря Ви. Само уведомявам колегите от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, че времето на групата Ви изтече. Други реплики към изказването на господин Хрисимиров? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#171 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Дренчев, показаната от Вас графика просто показва и доказва тежкото състояние на икономиката на българската държава. За съжаление, над 30 месеца спад в индустриалното производство – какви чуждестранни инвестиции ще привличаме, какви нови инвеститори, че ние старите ще изгоним с мерките, които ни се предлагат в бюджета, при положение че, когато едно правителство идва със заявка за цял мандат, първият му бюджет трябва да покаже в средносрочната прогноза какви намерения има за цялото си управление. И ние виждаме, че още на първата година има нарушения на това, което е заявено в средносрочната прогноза, и то е насочено към бизнеса. Насочено е към това, че максималният осигурителен доход се вдига с повече от предвиденото, с това, че осигуровките се вдигат, данък дивидент, пак да кажем за СУПТО. При положение че се говори за сивата икономика и министърът на труда и социалната политика говореше през цялата година, че ще се бори със сивата икономика, мерките, които бяха предложени в бюджета, версия 1 беше свързана точно с това да се стимулира и българският бизнес, и българските работещи да отиват в сивата икономика. Затова излязоха и хората на площада, защото си казаха, че вече е крайно време нещата да се променят в България, да се спре със спада в икономиката, провалът на българската държава в регулирането на така важен отрасъл за развитието на България. Защото това, което ни се обяснява тук, че ей-сега влизаме в еврозоната и нещата ще започнат да цъфтят, май започва да се дава на заден и ако съм разбрал правилно, и министър-председателят Желязков в едно негово интервю в последните дни каза, че се очакват следващите тежки месеци за България. Така че нещата не вървят на добре. Не знам как ще се справяте с все по-задълбочаващия се проблем с управлението на държавата. И вече започва да се чува от първия ред, който винаги така липсва в тази част на залата, че след първи януари ще се мисли за оставка. Няма какво да го мислите до първи януари, след първи януари – подавайте я тази оставка още сега, да може да си отдъхнат българските граждани и да спрете да погубвате бъдещето на едно цяло поколение! (Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#172 · speech
Заповядайте за процедура, господин Дилов. След това за изказване – господин Ивелин Михайлов.
#173 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. По начин на водене е моята реплика. Бихте ли натиснали звънеца? Явно дебатът се радва на нестихващ интерес и нарастващ, но поне от вносителите на вота да са в залата. Малко неудобно – министрите да са повече от депутатите. Благодаря Ви.
#174 · speech
Благодаря Ви, господин Дилов. Звънецът беше пуснат две минути преди да възобновя заседанието, тоест всички народни представители са го чули. Въпрос на лична воля е дали да присъстват в залата. (Шум и реплики.) Заповядайте за изказване, господин Михайлов – имате думата.
#175 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Ние от партия ВЕЛИЧИЕ 100% ще подкрепим този вот на недоверие, защото смятаме, че България в 21 век се е върнала всъщност във феодализма. Много обсъждаме бюджети и всякакви други различни мерки, които всъщност са несъществени, а най-важното нещо е системата на икономическо развитие и икономическо управление в България, която по Конституция е зададена, че трябва да бъде свободно предприемачество и пазарна икономика, която е най-прогресивната система в 21 век. За съжаление, България се управлява по феодален начин и ние се връщаме може би три или четири икономически системи назад. Не знам защо това се получава – дали заради невежество, или заради самозабрава, но е неоспорим факт. Всичко това се показва от протестите вчера. Водя някаква комуникация с кмета на Гълъбово, който ми писа, че 400 човека е осигурил в Стара Загора за протеста на ДПС. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защо е осигурил 400 човека? Вие може да кажете кметът от каква позиция може да го направи – единствено от позицията на феодал, който разпределя как да се работи в една община. Говорим за пари, говорим за приход – как да се разпределя, къде да има заплати за медицински работници, за различни държавни служители, различни от служителите на КОНПИ, ДАНС, полицията, ДАТО и други, и казваме откъде да ги вземем тези пари. Определено не трябва да се вземат от нови 20-милиардни заеми, защото, когато вземеш 20 милиарда заеми, тук хората говорят много за пирамиди, и след това няма нищо, нищо, нищо. (Шум и реплики ГЕРБ-СДС: „Е, ти разбираш от пирамиди!“) Значи, след 20 милиарда няма нищо! Ние не можем да видим едно нещо, което е направено в България. Дори може да отидете и да видите, че Военният клуб се руши. Вие дори не сте поддържали сградите, които имате, след 20 милиарда заем и някой да каже, че оттам има ръст на икономиката. Когато вземеш заем, ще си купиш нови коли, нови дрехи, ще отидеш на почивка, но след това няма да имаш средства за производство. Или всичко, което беше направило това правителство до момента, се основава на заем, който няма от какво да се изплаща, защото населението намалява, българското население рязко намалява и още повече намаляват продуктивните хора. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защо намаляват продуктивните хора? Защото във феодалната икономика законовата рамка е различна. Там феодалът казва кой трябва да работи и кой не. Ще дам един пример. Ако правителството беше пуснало вода на земеделците тази година, щяха да влязат може би 2 милиарда повече като данъци, като допълнителна работна ръка, цените на основни хранителни продукти щяха да паднат, което щеше да регулира по някакъв начин покачването на цените, а не овладяването на нови и нови служби, с които да кажем, че ще контролираме ръста на цените, а в същия момент това, което правим, е само да смачкваме неудобните. Когато искаме да има икономика, ние трябва да защитаваме инвеститора. Какво се случва? Във Варна един чужденец отива и си купува парцел с идеята да строи някога в бъдеще. Идва след две години и вижда, че на парцела му е построена кооперация. Парцелът вече не е негов, всичко е откраднато и той започва да се блъска в дебрите на непреодолимата съдебна система в България и никой няма да му обърне внимание. Този инвеститор повече няма да дойде! Ние този урок го научихме 2007 г., 2008 г., когато решиха англичаните да дойдат да инвестират и си заминаха. Същият пример го има с един англичанин, който инвестира в завод за боклук – съответно вземат му го. Англичанинът напуска страната и казва: мога да доведа много инвеститори, но в Африка има по-голямо законодателство, по-добра защита на инвеститора, отколкото в България. Кипърска фирма идва, инвестира в България, а варненската мафия отива и ограбва отново имотите. Това нещо се каза включително и в Народното събрание, и навсякъде, и никой не мърда по никакъв начин. Защо? Защото това са наши хора! В тази икономика няма как да дойде инвеститор и по някакъв начин да иска да инвестира и да произвежда пари за българската икономика, а със заеми няма да стане много дълго време. „Лукойл“! „Лукойл“ в един момент става неудобен – ДАНС, НАП и всички органи са вътре, смазва се и се взема една огромна чужда инвестиция, която някой човек или група инвеститори са решили да я направят, включително и международни, а на българската мафия въобще не ѝ пука. Малкият и средният бизнес, за който уж е щяло да има стимули – хора, Вие ходили ли сте да питате хората от малкия и средния бизнес как от НАП ги щавят по начин, по който не са ги щавили във всяко едно робство, което е било, ако говорим да има някаква класа, която да е второ качество или втора категория, така щавена, както НАП щави в момента българските предприемачи, никога не е имало в България. Никога! Туризмът. Какво да говорим за туризма? С министър Манол Генов говорихме за сметищата и той каза как юли месец ще бъдат готови машините, в които ще се връщат бутилки и други неща. Какво се случва? Ще отидете на Елените и на Свети Влас и ще видите как екскрементите отново си бълват като гейзерче (шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Сядай си! Времето!“), вместо по някакъв начин да се оправи българската природа, за да могат да идват туристи. В целия свят – където има чиста природа, а българският туризъм е убит. Какви приходи да има? Днеска имаше дело на хората, на които са им откраднати къщите за гости. Как ще накарате тези хора да отидат, да инвестират отново и по някакъв начин да произвеждат за българската икономика? Липсва стратегия за развитието на регионите. Питам министъра на регионалното развитие каква е тази стратегия, а той ме праща да чета неща и той въобще не ми разбира въпроса. Всеки един район трябва да има някаква стратегия, за да може един инвеститор, когато дойде, да знае, че може дългосрочно да инвестира в проект за 10, 15, 20, 30 години, без да дойде соларен парк или ветрогенератор и да му приключат целия бизнес. Едрият бизнес, който генерира много печалба, веднага се приватизира. Идва един човек и му казва: първо 25%, после 50%, а накрая човекът, ако не се съгласи на 100% да го даде, може да умре или нещо друго да стане и да бъде веднага вкаран в организирана престъпна група. Темата за икономиката – точно това е темата, че не може да се произвеждат пари. Хората, които са се научили да бъдат на хранилка цял живот, не разбират как се произвеждат пари. Предприемачът не е овца, не е коза или не е крава и някъде да отидете, за да го чешете и да го доите! Предприемачът е свободен индивид. Ако нашето управление беше в Съединените щати, сега в затворите щеше да е Илон Мъск, щеше да е Стив Джобс – лека му пръст, преди да почине, в затвора, всичките тези – Бил Гейтс, или всеки един предприемач щеше да е в затвора, защото по някакъв начин разбива феодалната икономика. С това правителство България е обречена на забвение и приключване, така че ние гласуваме за вота на недоверие и най-накрая малко свобода и въздух за българските граждани. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#176 · speech
Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ също изчерпа своето време по тази точка. Колеги, има ли други желаещи за изказване по Проекта на решение? Не виждам. Закривам разискванията, колеги. Гласуването на Проекта на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България ще се проведе утре, 11 декември 2025 г., в 13,30 ч. С това изчерпахме точка първа от днешния дневен ред и преминаваме към следващата точка. Продължаваме със: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ И ВЗАИМНА ЗАЩИТА НА ИНВЕСТИЦИИТЕ, ПОДПИСАН В ЛОНДОН НА 11 ДЕКЕМВРИ 1995 Г. Вносител е Министерският съвет. Колеги, тази точка сме започнали на 26 ноември. Тогава е бил гласуван допуск. За днес ще трябва да гласуваме друг допуск, защото лицата, които сме гласували да бъдат в зала и да го представят, днес няма да бъдат тук. Така че, моля от Комисията по бюджет и финанси да заповядат да представят доклада и съответно да направят процедура за допуск.
#177 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Моля на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за дейността и организацията на Народното събрание да подложите на гласуване процедура за допуск на представителите от Министерството на финансите: Галя Димитрова – заместник-министър, и Деница Кръстева – главен юрисконсулт в дирекция „Съдебна защита“.
#178 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Направена е процедура за допуск. Моля, режим на гласуване за допускане на така изчетените лица от госпожа Деница Николова. Гласували 143 народни представители: за 102, против 41, въздържали се няма. Предложението не е прието. (Шум и реплики: „Прегласуване!“)
#179 · speech
Прегласуване, господин Председател.
#180 · speech
Прегласуване и във връзка с предстоящо прегласуване – проверка на кворума. Има кворум – регистрирани са 135 народни представители. Режим на прегласуване на процедурата по допуск. Гласували са 149 народни представители: за 109, против 39, въздържал се 1. Предложението е прието. Моля да поканите в залата допуснатите лица. Продължете с доклада, госпожо Николова.
#181 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. „ДОКЛАД на Комисията по бюджет и финанси относно Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г., № 51-502-02-31, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. На заседание, проведено на 13 ноември 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха представителите на Министерството на финансите: Галя Димитрова – заместник-министър, и Деница Кръстева – главен юрисконсулт в дирекция „Съдебна защита“. Законопроектът беше представен от госпожа Димитрова, която посочи, че той е в изпълнение на задължението на България да прекрати сключените двустранни инвестиционни договори с държавите – членки на Европейския съюз, и с Обединеното кралство. Към днешна дата Европейската комисия е образувала наказателна процедура срещу Обединеното кралство заради неизпълнението на задължението за прекратяване на тези договори. С предприетите действия се цели да се избегне образуването на наказателна процедура и срещу българската държава. След влизането в сила на Договора от Лисабон на 1 декември 2009 г. и постановяването на решението на Съда на Европейския съюз по знаковото дело № С-284/16, Ахмеа, са предприети интензивни действия за прекратяването на договорите за взаимно насърчаване и защита на инвестициите, сключени между държавите – членки на Европейския съюз. В посоченото решение Съдът на Европейския съюз е постановил, че арбитражните клаузи в тези договори противоречат на правото на Европейския съюз, поради което са неприложими и не могат да служат като основание за арбитраж между инвеститор от държава членка и друга държава – членка на Европейския съюз. На 15 и 16 януари 2019 г. държавите членки подписват декларации, с които поемат ангажимент да прекратят сключените помежду им двустранни инвестиционни договори чрез многостранен договор или на двустранна основа, когато считат, че това е по-целесъобразно. България и Обединеното кралство са подписали декларацията от 15 януари 2019 г. На 5 май 2020 г. двадесет и три държави членки, сред които и България, подписват споразумение за прекратяването на сключените помежду им двустранни инвестиционни договори, включително и съдържащите се в тези договори клаузи за удължаване на защитата на инвестициите за допълнителен период от време. Обединеното кралство не е страна по Споразумението от 5 май 2020 г. Поради това и с оглед на ангажиментите, поети с декларациите от 2019 г., двустранният инвестиционен договор, сключен между България и Обединеното кралство, подлежи на прекратяване на двустранна основа. Със свое решение от 3 септември 2025 г. Министерският съвет одобри Проект на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г., като основа за водене на преговори и упълномощава министъра на финансите да проведе преговорите, а извънредният и пълномощен посланик на Република България в Обединеното кралство да подпише споразумението от името на правителството на Република България при условие за последваща ратификация. Споразумението за прекратяване е подписано на 16 септември 2025 г. в Лондон. Със Споразумението двете страни се съгласяват да прекратят сключения помежду им двустранен инвестиционен договор. В Споразумението изрично е предвидено, че след влизането му в сила разпоредбите на Договора няма да пораждат правно действие по отношение на инвестициите, за които същият се е прилагал, независимо от уговорената в него клауза за удължаване на защитата на инвестициите за допълнителен период от време. Споразумението ще влезе в сила на първия ден на месеца, следващ този месец, в който е получено по-късното от уведомленията между страните, че са изпълнили вътрешните си процедури за неговото влизане в сила. Споразумението подлежи на ратифициране на основание чл. 85, ал. 3 във връзка с чл. 85, ал. 1, т. 5 и т. 8 от Конституцията на Република България с оглед на това, че с него се прекратява международен договор, който предвижда ратифициране, както и участие на държавата в арбитражно уреждане на международни спорове. Към настоящия момент българската държава не е страна по висящи международни арбитражни дела, образувани въз основа на двустранен инвестиционен договор между България и Обединеното кралство. При проведеното гласуване се получиха следните резултати: 14 гласа „за“, от които 6 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС; 3 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“; 2 от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“; 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“; 1 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, без „против“ и 5 гласа „въздържал се“, от които 3 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ; 1 от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Въз основа на гореизложеното Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г., № 51-502-02-31, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г.“ Благодаря Ви, господин Председател.
#182 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Госпожо Заместник-министър, желаете ли да представите Законопроекта? Не желаете. Благодаря Ви. Откривам разискванията по Законопроекта. Заповядайте, господин Дренчев.
#183 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Съвсем кратко изказване. Няма и нужда от кой знае какво обсъждане. Естествено, че това споразумение ще бъде прекратено. Няма как страна – членка на Европейския съюз, да има двустранни споразумения с друга държава. Това, за което апелираме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, е, че всъщност връзките с Великобритания са силно подценени. Там има между 150 и 200 хиляди българи. Знаем, че Лондонското сити е финансов център, който е много по-развит от Франкфурт, и политиката на Европейския съюз след Брекзит е така, малко обидено се държи Европейският съюз спрямо Британия. Налагат се всякакъв вид рестрикции на техния бизнес към Европа. Това се вижда и в стокооборота между България и Великобритания. Има и спад даже. За 2024 г. е спаднал с 19,3%, затова очакваме след прекратяването на това споразумение – жалко, че си тръгна и анонимният министър на икономиката, просто да се направи всичко възможно стокооборотът и връзките със страни извън Европейския съюз, като Великобритания, да бъдат разширени дори и да не е на базата на такива двустранни споразумения, но не можем да подценяваме нито един пазар, още повече че Европейският съюз върви в последните четири-пет години, от ковид насам, в стабилна липса на растеж, да не кажа рецесия, така че трябва да се търсят други пазари. Затова апелирам и представителите на правителството, колкото и кратко да останат те на власт все още, да направят нещо по този въпрос. Благодаря.
#184 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли реплики към изказването на господин Дренчев? Не виждам. Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Подлагам на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г. Гласували 160 народни представители: за 116, против 29, въздържали се 15. Предложението е прието. Заповядайте за процедура, госпожо Николова.
#185 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Предвид липсата на предложения преди гласуването на настоящия законопроект на основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам в хода на заседанието и на второ гласуване да гласуваме Законопроекта. Благодаря.
#186 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Направена е процедура за второ гласуване на Законопроекта в днешното пленарно заседание. Моля, режим на гласуване. Гласували 162 народни представители: за 118, против 35, въздържали се 9. Предложението е прието. Представете доклада за второто гласуване, госпожо Николова.
#187 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. „ЗАКОН за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г. Член единствен. Ратифицира подписаното на 16 септември 2025 г. в Лондон Споразумение между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г. Заключителна разпоредба Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Благодаря.
#188 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Откривам разискванията по второто гласуване на Законопроекта. Има ли желаещи? Не виждам. Закривам разискванията и подлагам на второ гласуване докладвания законопроект: наименование на Законопроекта, член единствен, наименование „Заключителна разпоредба“, и параграф единствен. Гласували 169 народни представители: за 125, против 30, въздържали се 14. Предложението е прието, а с това и Законопроектът е приет на второ гласуване. С това изчерпахме втора точка от днешния дневен ред. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАЗВИТИЕ ОТНОСНО ПРИВИЛЕГИИТЕ, ИМУНИТЕТИТЕ И УЛЕСНЕНИЯТА, ПРЕДОСТАВЕНИ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА. Комисията по външна политика да представи доклада. Заповядайте, госпожо Фандъкова.
#189 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Моля, преди да представя доклада, на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с разглеждания законопроект в пленарната зала да бъде допуснат заместник-министърът на външните работи господин Николай Павлов. Благодаря Ви.
#190 · speech
Направена е процедура за допуск. Моля режим на гласуване. Гласували 160 народни представители: за 121, против 38, въздържал се 1. Предложението е прието. Моля квесторите да допуснат заместник-министър Павлов в залата. Заповядайте с доклада, госпожо Фандъкова.
#191 · speech
Благодаря, господин Председател. „ДОКЛАД относно Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, № 51-502-02-30, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. На редовно заседание, проведено на 27 ноември 2025 г., Комисията по външна политика разгледа Законопроект № 51-502-02 30, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. Мотивите към Законопроекта бяха представени от заместник-министъра на външните работи господин Николай Павлов. Присъединяването на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е стратегически външнополитически приоритет за страната ни. От началото на процеса през 2022 г. отговорните български институции работят за устойчив и последователен напредък по подготовката и изпълнението на отправените препоръки на ОИСР в отделните направления. Основа цел е завършването на техническата част от процеса, за да бъде постигнато пълноправното членство на България в Организацията през 2026 г. Сключването и влизането в сила на настоящото споразумение е сред необходимите условия за приключването на присъединителния процес. Споразумението е неразделна част от общите задължения, поемани от страните кандидати. Същото заменя и надгражда Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, подписано на 11 октомври 1996 г., в сила за Република България от 19 декември 1996 г. Споразумението подлежи на ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 2, 5 и 7 от Конституцията на Република България. В Комисията се проведе обсъждане, в което участие взеха народните представители Йорданка Фандъкова и Искра Михайлова. Въз основа на последвалото гласуване Комисията по външна политика с 10 гласа „за“, от които 5 гласа от ГЕРБ-СДС; 2 гласа от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 1 глас от „Движение за права и свободи – Ново начало“, 1 глас от „Има Такъв Народ“ и 1 глас от „Алианс за права и свободи“; 3 гласа „против“ от ВЪЗРАЖДАНЕ; 1 глас „въздържал се“ от ПП МЕЧ, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, № 51-502-02-30, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г.“
#192 · speech
Благодаря Ви, госпожо Фандъкова. Комисията по бюджет и финанси. Заповядайте, госпожо Николова, да представите доклада в резюме – с въведението и проведеното гласуване накрая, заповядайте.
#193 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. „ДОКЛАД на Комисията по бюджет и финанси относно Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, № 51-502-02-30, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. На заседание, проведено на 13 ноември 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха: от Министерството на външните работи Николай Павлов – заместник-министър, и Иванка Ташева –директор на дирекция „Външноикономически отношения и сътрудничество за развитие“. В своето изложение господин Павлов заяви, че присъединяването на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е стратегически външнополитически приоритет за страната ни, включен в Управленската програма на правителството. Проведена беше дискусия след представянето на Законопроекта, като след нея се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 12 гласа „за“, от които 6 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 1 от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 3 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ и 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“; 3 гласа „против“ от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; и 1 глас „въздържал се“ от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, № 51-502-02-30, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г.“ Благодаря.
#194 · speech
Благодаря Ви, госпожо Николова. Господин Заместник-министър, желаете ли да представите Законопроекта? Не желаете. Благодаря Ви. Откривам разискванията по Законопроекта. Заповядайте за изказване, господин Георгиев.
#195 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Това е поредният законопроект, с който България доброволно се отказва от част от своя суверенитет, и поредният угоднически законопроект с една-единствена цел – да се изкара от управляващите, че едва ли не при нашето приемане в ОИСР България ще стане част от така наречения Клуб на богатите. Нищо такова няма, защото многократно тази дискусия сме провеждали тук, в пленарната зала, съответно и в Комисията по външна политика, нито един път от управляващата коалиция ГЕРБ, ДПС, БСП и съответно ИТН, които доскоро управляваха с ДПС и с ГЕРБ и които са на същото мнение като тях, никога тези формации не са успели да отговорят на въпроса какво ще се подобри в живота на българските граждани при евентуално членство в ОИСР – Организацията за икономическо сътрудничество и развитие? Те просто не могат да отговорят на този въпрос. Реално ползи няма да има никакви. Ще има поредни задължения за българската държава и поредната пробойна с членски внос. Пробойна, казвам, от българския бюджет, където ще изтичат средства, а знаем, че до момента има много такива пробойни. Какво ни се предлага в момента? Предлага ни се отново да отдадем част от нашия суверенитет. Предлагат ни се привилегии, изключения и имунитети, които са предвидени в настоящото споразумение, които са в изгода на ОИСР, а именно имунитет срещу съдебни процеси, като Организацията и нейното имущество ще се ползват с имунитет срещу всяка форма на съдебен процес. Предлага ни се имуществото на Организацията да има имунитет срещу претърсване, изземване, конфискация, отчуждаване и всякакви други форми на вмешателство по разпореждане на орган от изпълнителната, административната, съдебната или законодателната власт. Или, иначе казано, българската държава отново доброволно ще се откаже от част от своя суверенитет. Предлага се помещенията на ОИСР да са неприкосновени и да са под изключителния контрол и правомощия на Организацията. Предлага се представители на властите в Република България да не могат да влизат в помещенията на ОИСР, освен с разрешение на генералния секретар на Организацията или друг упълномощен служител. Също така и архивите на ОИСР ще са неприкосновени, ще бъдат освободени от данъци, от мита, като ще има имунитет на служителите на ОИСР и съответно привилегии и имунитети на генералния секретар, на заместник генералния секретар и на помощник генералния секретар. Всичко това, което изброих, за наше огромно съжаление, няма да доведе до никакво подобрение на живота на българските граждани. И тук виждаме едни абсолютно фалшиви приоритети във външната политика на нашата страна, която си поставя членството в ОИСР като някакъв огромен приоритет, естествено, с цел да го използва като някакво постижение и да го развява като евентуален успех, докато реалните приоритети на България в сферата на външната политика са съвсем различни. Реалните приоритети са защита на българите навсякъде извън България, когато говорим за външна политика, извън рамките на днешната Република България, защита на българите най-вече в Македония, в Западните покрайнини – в нашата диаспора, защита на българите, които по неволя са избягали от България по всички краища на света. Нещо, което, за наше огромно съжаление, в момента не се върши. Така че това е поредното кухо споразумение, което ни се предлага. И вместо да имаме работещо Външно министерство, което наистина да защитава българите навсякъде по света, да поставя и да решава проблеми например като ГКПП „Рудозем – Ксанти“, който гръцката страна едностранно и незаконно блокира. Вместо Външно министерство да се занимава с такива съществени въпроси, Външно министерство мълчи. Външното министерство мълчи и когато Турция буквално ни докара един танкер, който е екологична бомба. Външното министерство нехае за тези проблеми. Когато обаче имаме някаква организация като ОИСР, която се рекламира като нещо кой знае какво, като някакво голямо достижение на българската външна политика, следва много шумна реклама по медиите, следва едно голямо говорене, следва едно надпреварване от евро-атлантическите формации коя от тях ще се изкаже по-ласкаво за ОИСР. Реалността обаче е такава, че българските граждани, с които ние говорим и на протестите включително, никой от тях не се интересува от членството на България в организацията ОИСР. Никой! Просто аз съм говорил с изключително много хора и те дори нямат представа какво е ОИСР. Както казахме, нямат представа и какви ще са плюсовете от евентуално членство на България просто защото никой от управляващите не може да обясни каквито и да е плюсове. Хората имат съвсем, съвсем различни приоритети и тези приоритети са оставка на това продажно правителство и замяната му с едно ново, наистина българско правителство. Оставка!
#196 · speech
Благодаря, господин Георгиев. Има ли реплики към изказването на народния представител Ангел Георгиев? Не виждам. Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към първо гласуване. Колеги, работното време е удължено с почивката по искане на парламентарна група до 14,20 ч. Подлагам на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г., с входящ № 51-502-02-30. Гласували 165 народни представители: за 125, против 30, въздържали се 10. Предложението е прието. Заповядайте за процедура госпожо, Фандъкова.
#197 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, господин Председател. Предлагам на основание чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание току-що приетият на първо гласуване Законопроект да бъде разгледан и на второ гласуване в днешното пленарно заседание.
#198 · speech
Направена е процедура за второ гласуване на така приетия законопроект на първо гласуване в едно заседание днес. Гласували 163 народни представители: за 123, против 30, въздържали се 10. Предложението е прието. Представете доклада за второ гласуване, госпожо Фандъкова.
#199 · speech
Благодаря, господин Председател. „Закон за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията. Член единствен: Ратифицира Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията, подписано на 3 юни 2025 г. в Париж.“
#200 · speech
Благодаря Ви, госпожо Фандъкова. Откривам разискванията. Има ли желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията и подлагам на второ гласуване докладвания Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията, наименованието на Законопроекта и член единствен. Гласували 162 народни представители: за 121, против 30, въздържали се 11. Предложението е прието, с това Законопроектът е приет и на второ гласуване. С това изчерпахме и последната точка от дневния ред за днес. Поради изчерпване на дневния ред закривам днешното пленарно заседание. Следващото пленарно заседание е утре – 11 декември, четвъртък, от 9 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,06 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Владимир Георгиев Лариса Савова