2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: krasimir-tsvetkov-manov
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 155 народни представители. Имаме кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с постъпило предложение за включване на точка в дневния ред на пленарното заседание от председателя на Комисията по енергетика след проведен Председателски съвет предлагам в програмата за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание да се включи следната допълнителна точка, а именно: Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите като точка първа. Нали, госпожо Митова, точка първа за днес, 24 октомври 2025 г. Заповядайте, госпожо Михайлова, за обратно предложение.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, тъй като предложението идва от Вас, вчера управляващите в лицето на техния председател в Комисията по енергетика не успяха да обяснят каква е спешността на разглеждането на тази точка. Очевидно нещо са обяснили на Вас и са Ви убедили каква е спешността на разглеждането на тази точка. Тъй като не ми се иска да мисля, че Вие продължавате с порочната парламентарна практика, в която от 8,00 ч. до 9,00 ч. си измисляте някакъв дневен ред, който налагате на обществото и на нас, народните представители, моля да обясните каква е спешността на точката, която Вие като председател на Народното събрание предлагате в момента да се гледа извънредно. Каква е спешността? (Шум и реплики.)
#3 · speech
Ще ми дадете ли възможност да отговоря, или и Вие ще искате да кажете нещо – и тогава? Уважаема госпожо Михайлова, обсъждането и гласуването на горепосочения законопроект в спешен порядък е във връзка с необходимостта от повишаване на националната сигурност и гарантиране на националния интерес с оглед гарантиране на непрекъснатата работа на стратегическа за България инфраструктура. (Народният представител Даниел Проданов иска думата за процедура.) Заповядайте за процедура.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, не става съвсем ясно какъв проблем точно има, каква спешност има, вчера на Комисията не беше обяснено. Може ли да обясните поне Вие, ако не – госпожа Митова лично, дали тя работи за Слави Трифонов, Делян Пеевски или Бойко Борисов? За кого работи тази партия, какво е останало от тази партия и какво се случва? Благодаря.
#5 · speech
Отклонявате се от темата, господин Проданов. Това не е част от процедурата. Поставям на гласуване предложението за включване като точка първа, респективно точка първа ще стане точка Втора, на второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Моля, режим на гласуване. Гласували 199 народни представители: за 119, против 79, въздържали се няма. Предложението е прието.
#6 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура!
#7 · speech
Нека да е господин Йордан Иванов. След това ще е господин Рашев. Заповядайте.
#8 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, настоявам за прегласуване поради важността на точката с една елегантна проверка на кворума, защото виждаме, че пак не сте в кондиция. Благодаря Ви. (Оживление.)
#9 · speech
Уважаеми колеги, беше поискано прегласуване и проверка на кворума. Първо, проверка на кворума, след това ще има прегласуване. Благодаря. Регистрирани са 125 народни представители. Има кворум. (Оживление. Шум и реплики.) Уважаеми колеги, беше поискано прегласуване. Моля, прегласуване на промяната в програмата. Режим на прегласуване. Гласували 194 народни представители: за 115, против 78, въздържал се 1. Предложението е прието. (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ искат думата за процедура.) Уважаеми колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, господин Рашев вдигна преди Вас. Така че, господин Рашев, за процедура. Отказва се, добре. Заповядайте, господин Ганев, за процедура.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Борците срещу Пеевски – горе в мое ляво, осъзнахте ли какво направихте в момента?! Мечове, величави и фараони, осъзнахте ли как осигурихте кворум?!
#11 · speech
Каква е процедурата, господин Ганев?
#12 · speech
Процедурата е по начина на водене за това, че първо вкарвате точка, която няма никаква спешност, и това, че самообявилите се за опозиция осигуряват кворума – от мечовете и от двуличниците. Я сега двуличниците да обяснят на гостите, които са си поканили: защо обслужвате Пеевски? Я сега мечовците да станат и да кажат защо след такса водомер осигуряват в момента това, което се случва, и този цирк? (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#13 · speech
Няма такава процедура. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата! Моля за тишина в залата! (Народният представител Радостин Василев иска думата за процедура.) Заповядайте, господин Василев, за процедура.
#14 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Председател! Безмозъчна главо от ВЪЗРАЖДАНЕ, Цончо! Говоряща главо, безмозъчна!
#15 · speech
Господин Василев, моля Ви!
#16 · speech
Госпожо Председател, пултът на професор Радулов… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Чакай, не подвиквай! Пултът на професор Радулов от два месеца не работи. Сега беше Ваш служител на Народното събрание при професор Радулов, уж да му оправя пулта. Така му го оправи, че професор Радулов се регистрира на кворума. Моля Ви – за 60 милиона ГЕРБ ремонтираха тази зала, но пренесохте пултовете от старата зала – поне да купим някакви нови пултове за гласуване, защото така не може да продължава. Постоянно му рестартират пулта и на всяко рестартиране той се саморегистрира. А относно водомерите, говоряща главо, безмозъчна, Цончо, слушай сега! За водомерите 9 сме били против. Един е бил за – професор Радулов, който след малко ще излезе лично да ти отговори – отново заради пулта. Но ти излизаш в твоите изказвания, празна главо, и говориш, че МЕЧ подкрепили водомерите, такса водомер. Колкото да се напъваш, Цончо, всичко за ВЪЗРАЖДАНЕ свършва! Благодаря. (Размяна на реплики между Радостин Василев и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#17 · speech
Господин Василев, поведението Ви надмина добрите практики, които Народното събрание беше установило в последно време. Налагам Ви наказание „забележка“ заради това, че не се обръщате по фамилия към колега народен представител. (Шум и реплики.) Да, ще им дам, спокойно! Не бързайте! Не бързайте! Налагам Ви наказание „забележка“, господин Василев!
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А че обиди заместник-председател на Народното събрание? (Народният представител Николай Радулов иска думата.)
#19 · speech
Изчакайте, ще Ви дам думата, господин Радулов, само секундичка изчакайте! И след това ще дам на госпожа Катинчарова. Всеки ден поне по един народен представител иска да му бъде променено гласуването, защото пултът не е отчел коректно.
#20 · speech
ПП МЕЧ, от място
А така!
#21 · speech
Има такива случаи. Причината да бъдем с тази система е, защото беше прекратена обществената поръчка, за което съжалявам, но ще бъде обявена нова. Дотогава това са условията, в които се работи. Заповядайте, господин Радулов. След това – госпожа Катинчарова.
#22 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Председател, колеги, особено от ВЪЗРАЖДАНЕ, тъй като се упражнявате вече няколко дни на мой гръб! С този пулт всеки ден се разправяме, той дава грешни показания. Днес беше при мен сътрудникът на Народното събрание, когато, след като го помолих да го смени, каза: сега за проба няма да отчете – ето, тя е там, можете да я попитате. Аз натиснах за проба и то го отчете. Тези грешки на системата не са мои грешки, те са грешки на закупване на системи за огромно много пари. (Оживление.) Ти се смей там, обаче истината е такава – не работят пултовете. (Шум и реплики.)
#23 · speech
Моля за тишина в залата!
#24 · speech
Вие можете да злоупотребявате колкото си искате, но това няма да промени нещата. Ние знаем кой е пробитият – Вие сте пробитите! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#25 · speech
Заповядайте, госпожо Катинчарова. Надявам се да е по начина на водене. (Народният представител Костадин Костадинов иска думата.) Госпожа Катинчарова вдигна преди Вас ръка, ако обичате! Знаете, че поредността трябва да се спазва.
#26 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Госпожо Председател, колеги народни представители! Вие за пореден път, госпожо Председател – неслучайно Ви искат оставката и ние я чакаме всеки момент, надявам се да са събрани вече подписите за нея, защото Вие за пореден път връзвате Правилника на фльонга! Вие мерите кворума по 30 секунди. По 30 секунди! И за така наречената опозиция, която се чуди как да стреля в краката на съратниците си, а едните претендират да водят битката срещу правителството, Вие се занимавате с това да стреляте по партньорите си. Обяснявам за пореден път като на петокласници в тази зала, че ние се регистрираме, след като има 121 регистрирани. Защото Вие, нерегистрирайки се и имайки кворум в залата, осигурявате удобно ниско мнозинство за приемане на антибългарски закони в тази зала! Ние, които сме прости, неуки селяни, не знам какво си, всички наши съмишленици го разбраха. Вие не може да го разберете! Още нещо, каквото искам да Ви кажа – Вие сте вредни! Вие не разбирате, нашият дневен ред – включително за Вас се отнася, госпожо Киселова, е пълен с дребнотемия. Вие забравихте най-важната тема – че това управление на господин/господата от политическото мешере, които се договарят в момента как да си разделят България, как да я плячкосат и как да останат на власт, е основният проблем. Основният проблем! А не да ни викате двуличия, не да ни казвате фараони и такива неща. Вие забравихте за какво сте тук. Вие се мъчите всеки ден да сменяте дневния ред на държавата, а той е: това правителство да си ходи, защото е незаконно избрано от нелегитимен парламент! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#27 · speech
Не разбрах към мен 30 секунди или колко желаете да бъде регистрацията, защото е не по-малко 30 секунди? Аз държа на 31 секунди, но щом така... (Реплика от народния представител Красимира Нинова-Катинчарова.) Моля? Минута да оставям? Всеки път да е минута?! Само първия път мисля, че е минута, когато е първата регистрация, но няма да споря с Вас. (Шум и реплики.) Заповядайте.
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Киселова, процедурата ми е по начина на водене.
#29 · speech
Заповядайте.
#30 · speech
Защото Вие допуснахте абсолютно мълчаливо, спокойно, хладнокръвно и невъзмутимо един народен представител тук да се упражнява доста нецензурно по адрес на друг народен представител. Да, оставяме настрана факта, че това е заместник-председател на Народното събрание – възпитанието трябва да е възпитание…
#31 · speech
Господин Василев също е заместник-председател на Народното събрание.
#32 · speech
И това трябва да го извинява, така ли?
#33 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Сега прекъсвате!
#34 · speech
И това трябва да го извинява?! Между другото, интересното е, че сега Вие ме прекъснахте, за да защитите господин Василев. Аз дори не съм му споменал името. Докато в предишния момент, докато той не един път, а два пъти обиди изключително просташки Цончо Ганев, си замълчахте. И това го видя цялата зала. Сега, това, което аз искам да Ви кажа, е, че двойният стандарт не Ви прави чест. И ако Вие продължавате по този начин – всъщност мисля, че едва ли има някой тук в залата, който да не е наясно, че Вашите дни като председател на Народното събрание изтичат. Между другото, ние Ви искаме оставката вече за трети път, но в интерес на истината никой, освен нас, не се е подписал под искането за Вашата оставка. Видях сега, че ВЕЛИЧИЕ имат някакъв катарзис. Ако искате, елате се подпишете – ще Ви дадем подписката. Защото Вие казахте, че няма да се подпишете. Припомням Ви Вашето мнение. Явно сте си го променили. Що се отнася до думите, които бяха споменати от господин Радулов. Ако има толкова голям проблем с неговия пулт, елате си го сменете, ще Ви дадем някой от нашите. Да видим дали при нас ще дава такъв... Елате, господин Радулов, съвсем сериозно. Вземете моя. Те се вадят, както знаете, и сега мога да извадя това пултче тук – можем да ги сменим. Елате, вземете моя. Няма никакъв проблем. И да припомня на Вашия председател, който обяснява как пултът бил виновен и така нататък. Първо, аз не чух от Вас дали Вие сте си сменили вота. Имате право да подадете заявка за смяна на вота. Това – първо. Второ, имахте право да поискате прегласуване. Това не се е случи. Трето, Вашите представители в Комисията по регионално развитие, когато се гласува докладът на Комисията по безводието, ги нямаше. И там ли пултът беше виновен? Оп, чакайте, то на Комисията няма пултове. Това го казвам просто за протокола, за да се види политическото лицемерие. А към Вас, госпожо Киселова – за пореден, сигурен съм, че няма да е последен път, за съжаление, престанете да проявявате двоен стандарт. Като чуете нещо, което не Ви харесва, защото не отговаря на правилата на парламентарната етика, веднага се намесете. А не когато някой приказва небивалици, защото иска да изглежда интересен после някъде-си, да мълчите и в следващия момент да налагате от кумова срама някаква забележка.
#35 · speech
Да започна ли отсега? Изтече Ви времето.
#36 · speech
Не, няма да започвате отсега, защото втори път ме прекъсвате. И на другите изтича времето, но странно защо само към нас сте изключително придирчива. Хайде, сега ще спра да говоря и чакам да ми отговорите Вие. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#37 · speech
Няма такава процедура! Преминаваме към съобщенията, които трябва да бъдат представени на народните представители. Първото съобщение е на основание чл. 82, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Съобщавам на народните представители, че е постъпил Указ № 191 от 2025 г. на президента на Републиката по чл. 101 от Конституцията на Република България, с който приетият от Народното събрание на 10 октомври 2025 г. Закон за изменение на Закона за Държавна агенция „Разузнаване“ се връща за ново обсъждане. Възложено е на водещата комисия да докладва пред народните представители Указа на президента и мотивите към него.
#38 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, от място
Коя е водещата комисия?
#39 · speech
Следващото… Комисията ще бъде тази, която е била на второ гласуване, преди да бъде приет Законът.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не го решава тя бе, Атанасов!
#41 · speech
На основание чл. 82, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание съобщавам на народните представители, че е постъпил Указ № 192 от 2025 г. на Президента на Републиката по чл. 101 от Конституцията на Република България, с който приетият от Народното събрание на 10 октомври 2025 г. Закон за изменение на Закона за специалните разузнавателни средства се връща за ново обсъждане. Възложено е на водещата комисия да докладва пред народните представители Указа на държавния глава и мотивите към него. Следващото съобщение е във връзка с писмо на министъра на отбраната, който в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства, и изпращането, използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера от № 51-503-09-136 до № 51-503-09-141 и са предоставени на Комисията по отбрана. Госпожо Комитова, Вие желаете по начина на водене. И беше заявена декларация от името на парламентарна… (Реплика: „Процедура!“) Процедура, добре. Заповядайте, госпожо Комитова. След това – господин Гаджев.
#42 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Искам тук да потвърдите пред всички, че ние, участващите в Комисията – Временната комисия по безводието, аз бях там участник, бяхме изключени от тази комисия, когато разформировахте групата на МЕЧ – някъде през март месец тази година, и повече не бяхме върнати в тази комисия. Така че внушенията, които тук направи господин Костадинов, че ние не сме присъствали – ние просто бяхме изключени. А по отношение на гласуването на професор Радулов – ние поискахме прегласуване, но това не беше забелязано. Както често се случва, като вдигнем ръка в задната част на залата, никой да не ни забелязва. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#43 · speech
Господин Гаджев – за процедура.
#44 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Всъщност ще направя три процедури в едно. Първата процедура е за разместване на дневния ред, госпожо Председател, а именно точка 9 от дневния ни ред – Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели – да стане точка 2 за днес. Съответно Годишният доклад за младежта за 2020 г. и Докладът за младежта за периода 2021 – 2022 г. да стане точка 3 за днес. Това е първата процедура. Втората процедура е да удължим законодателната част на пленарния ден до изчерпването на тези три точки, след което – парламентарен контрол до 15 часа, както е по Правилник. И третата ми процедура, госпожо Председател, е проверка на кворума – да си оправят колегите пултовете.
#45 · speech
Благодаря Ви, господин Гаджев. Уважаеми колеги, първо – проверка на кворума. Благодаря Ви. Уважаеми колеги, беше направено процедурно предложение за Законопроекта за ратифициране на международния договор, който беше точка девет, да стане точка две за днес. Моля, режим на гласуване. Гласували 196 народни представители: за 120, против 50, въздържали се 26. Предложението е прието. Следващото предложение…
#46 · speech
ИТН, от място
Процедура!
#47 · speech
Заповядайте, господин Рашев.
#48 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, моля за прегласуване, а преди това проверка на кворума. Благодаря Ви.
#49 · speech
Уважаеми колеги, беше направено предложение за проверка на кворума и прегласуване. Моля, режим на регистрация – проверка на кворума. Благодаря Ви. Регистрирани са 122 народни представители. Сега преминаваме към третото предложение за удължаване на законодателната част от заседанието и след това – парламентарен контрол. Моля, режим на гласуване – да удължим законодателната част от пленарния ден до изчерпване на трите точки, а именно Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, Законопроекта за ратифициране на международния договор, Годишния доклад за младежта за 2020 г. и за 2021 – 2022 г., и след това парламентарен контрол. Гласували 202 народни представители: за 123, против 69, въздържали се 10. Предложението е прието. Господин Стоянов, Вие искахте процедура. Господин Стоянов, искахте процедура! Вече не искате. Заповядайте, госпожо Илиева, за декларация от името на група.
#50 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, уважаеми сънародници! България преживява не просто икономическа, а морална криза, криза на доверие между държавата и хората, които хранят тази земя. Случаят на бай Рибан – Георги Илиев, от община Велинград е лицето на тази криза. Един честен човек – стопанин и български животновъд – бе поставен на колене пред институции, които трябваше да го закрилят. В продължение на близо година държавата води бездушна война срещу неговия труд и достойнство с невалидни заповеди, подправени протоколи, неясни проби и страх. Бяхме свидетели на мащабна корупционна схема в животновъдния сектор, фалшифициране на документи, манипулиране на данни и кражба на европейски средства, случили се със съдействието на висши държавни служители от Министерството на земеделието, Държавен фонд „Земеделие“, БАБХ и в съучастие с председатели на животновъдни асоциации. Примерът с невалидната заповед за евтаназия на стадо във Велинград от 25 ноември 2024 г., издадена от директора на БАБХ Светлозар Патарински, е символ на това беззаконие. Проби, взети от нелицензирани лица, тестове в неакредитирана лаборатория, липса на електронен подпис. И това не е изолиран случай. Помните данните за извиращата кръв в област Пловдив през август 2025 г., където бяха изхвърлени над девет хиляди трупа на овце, оставени да се разлагат в горещина над 40 градуса, в нарушение на всякакви правила за биосигурност. Тук, от тази трибуна, прочетох декларация за безчинствата, на които бяха подложени българските животновъди и в Пловдивска област, случаите в село Татарево, над 400 овце, закопани близо до водоизточник и минерален извор без протокол, без одобрение от комисия и без съгласуване с РЗИ. В редица други населени места – насилие и произвол, като Маноле, Трилистник, Дъбов извор, село Васил Левски, животните са ефтаназирани без видими симптоми, без карантинен режим, без шанс за лечение. Семействата твърдят: животните бяха здрави, без симптоми, селективна ефтаназия, без протокол, чрез подписване на празни листове, заплашвани от полиция, която не се легитимира и отказва достъп до документи, взимането на проби без протокол, превоз в чанти над 40 градуса температура, пълна липса на проследимост. Последен случай, отпреди дни, съмнение за умишлено заразяване на животни – и от граждани, и от животновъди, след като бяха пратени екипи на БАБХ в община Карлово през юни и не бяха допуснати в нито една ферма, клинично заразяване там не се появи за три месеца. Сега, три месеца по-късно, при странни обстоятелства, в село Горни Домлян се заразява стадо, което е ефтаназирано, и няколко седмици по-късно и в съседна ферма ги сполетява същата съдба. В средата на октомври се появяват заразени овце и в село Ведраре. Интересното е, че фермерът отива на почивка за една седмица, а когато се връща, овчаря го нямало и няколко дни след това овцете получават симптоми. Многократно фермери разказват за автомобили, които обикалят по селата, наблюдават стадата, както и дронове, в голяма близост до стопанствата. Това са само част от примерите за беззаконието, което върлува в България, и масовото убийство на животни. Този процес не е спрял и до днес. Към момента са избити над десет хиляди животни. С наближаването на края на годината и наличието на едни пари, които могат да бъдат усвоени за ефтаназия, най-вероятно този брой ще продължава да расте. Същевременно разминаванията в данните за броя на животните от 4754 през януари до 9896 през март 2025 г. разкриват фантомни стада, използвани за източване на субсидии. Щетите надхвърлят три млрд. лв.! Какво се случва днес? След всичките посещения при бай Рибан на кой ли не – партии, пиар акции, адвокати, година по-късно животните на бай Рибан са здрави, но държавата продължава да мълчи и не се произнася по неговия казус. Животните се множат, малки агънца се раждат, пространството не може да побере всички животни. Храна също няма. Те не могат да реализират продукцията си поради забрана. Кошарите са пълни с боклук. Това, което се случи с бай Рибан, е символ на разрухата в системата. Там, където хартията измества истината, чиновническият подпис има повече тежест от човешкия живот. Стадото му – здраво, изпитано, без доказана зараза, бе превърнато в жертва на политически интереси и административен произвол. Вместо да бъде защитен, бай Рибан е подложен на натиск, заплахи и унижения. Вместо помощ получаваме безмълвие, вместо справедливост – страх! За Вас не знам, но аз, като народен представител, от тази трибуна искам да се извиня на тези хора за всичко, което им беше причинено – за безсилието си да получат правосъдие и грижа за тях и техните семейства. Те са тук сега сред нас, поискаха да дойдат, да Ви видят и Вие да видите тях. Поне това можах да направя за тях – да ги поканя тук, в тази зала. Вгледайте се в отрудените им ръце, в излъчвания измъчен поглед, но поглед с достойнство, защото тези хора са последните пазители на българската земя, на селото, на поминъка, на честния труд. Когато ги нараняваме, ние рушим себе си! Бизнесът на бай Рибан трябва да бъде защитен! Животът и трудът му трябва да бъдат уважавани! И държавата е длъжна да прояви грижа – не показна, а човешка, към него, към семейството му и към всички български животновъди, които днес живеят в страх от собствените си институции. Нека това, което се случи с бай Рибан, бъде последният такъв случай в България! Нека никой български фермер повече не се страхува, че утре ще загуби всичко не заради болест, а заради корупция, арогантност и бездушие! Благодаря ти, бай Рибан, че те има теб и твоите синове, и давате пример за живот, изпълнен с труд и достойнство! България няма бъдеще без своите животновъди. И ние, народните представители, няма да имаме морал, ако не ги защитим. Нека върнем справедливостта, нека върнем човечността, нека върнем България на хората, които я хранят! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#51 · speech
Благодаря. Преминаваме към точка първа: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ. Заповядайте, госпожо Митова, да представите доклада на Комисията по енергетика.
#52 · speech
Благодаря, госпожо Председател. „Проект на Доклад за второ гласуване относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, № 51-554-01-179, внесен от Делян Добрев, Станислав Анастасов, Иван Ибришимов и Павела Митова на 7 октомври 2025 г., приет на първо гласуване на 9 октомври 2025 г. „Закон за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите“.“ Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага наименованието на Закона да се измени така: „Закон за допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.“ Комисията подкрепя текста на вносителя за параграфа, като думите „§ В чл. 27 се създават нови ал. 10, ал. 11, ал. 12 и ал. 13“ се заменят с „§ 1. В чл. 27 се създават алинеи 10 – 13“, а в ал. 12 думата „могат“ се заменя с „може“. Предложение от народния представител Делян Добрев и Станислав Анастасов, направено по реда на чл. 79, ал. 7, т. 2 от ПОДНС. Комисията подкрепя предложението. Комисията предлага да се създаде подразделение с наименование „Заключителна разпоредба“ с § 2. „Заключителна разпоредба § 2. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Благодаря.
#53 · speech
Благодаря Ви, госпожо Митова. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения законопроект за второ гласуване. Имате думата. Заповядайте – господин Тодоров, господин Славчев? Господин Йордан Тодоров – за изказване.
#54 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Ще започна там, където свърших, когато беше разглеждането на първо четене, когато всъщност не дадохте думата, или беше прекратен дебатът по-скоро, с това, че всъщност този законопроект е изключително махленски написан и няма как да защитаваме обекти от национално значение, или от критично значение за националната ни сигурност, при положение че самият законопроект е лобистки. Няколко примера ще Ви дам. Повечето неща бяха казани. Затова какво аз смятам, че така, доста – да не обиждам хората, които са го написали, но е доста нелепо написано. На първо място се дават правомощия на ДАНС, които изцяло излизат от обхвата на техните правомощия. Цитира се чл. 6, ал. 6 от Закона за ДАНС, в които се визира това, че ДАНС имат правомощия да събират данни, да правят анализи, но нямат правомощия да правят предварителна оценка, да правят предварително одобрение, така да го кажа, на самия договор, на една такава търговска сделка. Казвам предварително одобрение на търговска сделка, защото това на практика си е предварително одобрена търговска сделка, защото, както е написан Законопроектът, Министерският съвет няма право да одобри сделката, дори и да иска да го направи, преди ДАНС да са одобрили тази сделка, да са написали, както е посочено в Законопроекта, да са направили положителен доклад. Какво точно означава положителен доклад, е съвсем отделна тема. Какво означава изобщо положителен доклад и отрицателен доклад? Докладът трябва да бъде такъв, какъвто е – да бъдат събрани данни, да бъдат описани в един документ, този документ реално да посочва какви са рисковете, но да посочва и какви са възможностите, защото срещу всеки риск стои и възможност, която се отваря. И това го пише на първа страница във всеки учебник по инвестиции. И на база на този доклад Министерският съвет да може да взема едно информирано решение, а не ДАНС да правят предварително одобрение на цялата сделка. Отделно стои въпросът защо точно ДАНС са натоварени с тази задача? Мисля, че е повече от ясно. Защото ДАНС е на пряко разпореждане на Пеевски. И ДАНС ще изготвят точно такъв доклад, какъвто Пеевски разпореди да бъде изготвен. И на такива примери сме ставали свидетели през последните години, не един или два, включително и отново по темата с „Лукойл“, когато беше разглеждано премахване на дерогацията за използване на руски нефт. Тогава председателят на Комисията по енергетика каза, че е получил доклад от ДАНС, който е твърдял едно, и след два часа е получил отново доклад от ДАНС, който е твърдял точно обратното, което означава, че някой се е обадил в ДАНС и е казал, че това, което пише в първия доклад, всъщност не му е харесало. Отделно стои въпросът, че Министерският съвет много лесно може да си измие ръцете по този начин с ДАНС защо не одобрява една такава сделка? Защото или няма доклад, или той не е положителен. Ако някой иска да се запознае с въпросния доклад, не може, защото всяко нещо от ДАНС, което излиза, е толкова секретно, че дори тук народните представители не могат да се запознаят с всички документи. Включително и въпросният доклад, когато разглеждахме дерогацията, беше изпратен само и единствено до председателя на Енергийната комисия и никой от членовете на Енергийната комисия нямаше достъп до него, още по-малко пък всички депутати, които са в залата, да имат достъп до един такъв доклад. На второ място бих посочил това, че се вписват конкретни имена на конкретни търговски дружества. Това е абсолютно лобистко. Ние толкова лобистки законопроект, толкова лобистки закон – след като бъде приет, ще стане закон, никога не сме имали в нашето законодателство, а не като в нашето законодателство да не е пълно с лобистки закони. Но това е най-лобисткият! Посочват се конкретни имена на конкретни търговски дружества, което е пълен абсурд. Най-нормалното нещо е да има посочени, да има описана някаква категория фирми, юридически лица, които да обхващат и тези, които са дъщерните фирми на „Лукойл“, които имат някакви активи в България, законодателството да ги третира по някакъв начин, но да има написани конкретни имена на конкретни юридически лица, е пълен абсурд. Ако утре „Лукойл“ решат да си сменят имената на юридическите лица, какво правим? Пак трябва да разглеждаме Законопроекта и да бъдат обновени в самите текстове. И това не е, между другото, това не е най-големият проблем. По-лошото е, че и на първо четене, когато го разглеждахме, се каза, че всъщност той нарушава разпоредбите на Договора за функциониране на Европейския съюз – чл. 63 и чл. 64. Отделно от това, нарушава една камара европейски директиви и европейски регламенти, което означава... (Уточнения между председателя и народния представител Йордан Тодоров.)
#55 · speech
Параграфите са – един.
#56 · speech
Да, и заглавието.
#57 · speech
Един параграф.
#58 · speech
Да, и заглавието, и предложенията. Така че... Говорех за това, че по този начин рискуваме, с този селективен начин за контрол на търговски сделки, рискуваме държавата ни да бъде санкционирана от Европейската комисия. И такива примери, това, което още не е казвано, такива примери всъщност има. От тази година има санкционирани две държави – или поне аз знам за две, може и повече да са, това са Унгария и Полша, които бяха санкционирани именно за такъв селективен... селективни методи за FDI контрол. FDI, това са преките чуждестранни инвестиции. Отделно, срещу тези санкции, какъв сигнал се дава към инвеститорите, тоест какво стои срещу този риск, който поемаме, да бъдем санкционирани? Какво казваме ние на инвеститорите, които евентуално искат да похарчат своите пари и да инвестират в България, да развиват тук бизнес? Казваме им, че по всяко едно време, ако имат печеливш бизнес, могат да – някой с прякор на чифтокопитно, може да направи едно такова законопроектче, да впише името на тяхната фирма и да сложи ръка върху техния бизнес. Говорим за човек, който няма един работен ден, няма никаква представа как се гради, само как се рекетира. И по този начин много бързо и лесно може да рекетира въпросния бизнес на въпросните чуждестранни инвеститори. И това е нещо, което аз съм го виждал на практика много пъти. Чуждестранните инвеститори са много чувствителни точно към регулаторната рамка, регулаторните промени и законодателните промени. Изключително чувствителни са. Това са едно от нещата, които се гледат на първо място. След това са размер на данъци и размер на заплати, и така нататък.
#59 · speech
Господин Тодоров, времето Ви изтече.
#60 · speech
Не е изтекло – имам параграфи, един параграф, и предложение.
#61 · speech
Нямате предложение. Предложението е направено от Делян Добрев и Станислав Анастасов.
#62 · speech
На всяко предложение мога да се изкажа – не само на тези, които ние сме направили. Прочетете го този правилник и, госпожо Председател, не ме прекъсвайте, ако обичате.
#63 · speech
Господин Тодоров, времето Ви изтече.
#64 · speech
Добре, приключвам. С това, че всъщност няма и никакви срокове, залегнали в Законопроекта, няма никакви обективни критерии, по които ще бъде взето едно решение дали да бъде одобрена тази сделка, или няма да бъде одобрена. На практика с това – всичко това са сигнали към бъдещи инвеститори, с които се нарушава изключително много инвестиционният климат в държавата. Отделно, сега се сещам също това, което беше в мотивите на вносителите, че със Законопроекта се допълва националният механизъм за така наречения скрининг на преките чуждестранни инвестиции. Това е абсолютно несъстоятелно, защото той на практика се заобикаля, защото се дава последната дума да бъде в ръцете на ДАНС и на Министерския съвет. Това се прави. Дори Междуведомственият съвет да няма някакви обструкции, да нямат възражения срещу сключването на една такава търговска сделка, Министерският съвет, ако не я одобрят, просто тя няма да бъде одобрена, не може да се случи. Друг е въпросът доколко Министерският съвет изобщо може да влияе върху сделка, която е между чуждестранни дружества, доколко българското законодателство може да влияе върху сделка, която ще се случи извън България – в Швейцария например. Това не е екстериториален закон. Няма как да влияем на сделки, които се сключват извън България. Това е абсолютно нелепо, което се случва в момента.
#65 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров.
#66 · speech
Но от всичко, което казах, най-важно е да си направим съответните изводи, госпожо Председател, и съответните…
#67 · speech
Благодаря Ви. Прекъсвам Ви. Времето Ви изтече. (Председателят изключва микрофоните.) Изтече Ви времето – пет минути за предложение. Благодаря Ви. (Народният представител продължава да говори при изключени микрофони.) Не, не го заявихте в началото на изложението. Не, не сте го заявили. (Народният представител продължава да говори при изключени микрофони.)
#68 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Не се чува.
#69 · speech
Така е – не се чува. Има ли реплики към изказването на господин Тодоров? Заповядайте, госпожо Михайлова. Моля Ви, нека репликите да са три, за да бъде по-дълго времето, в което господин Тодоров, ще може да отговаря. Господин Славчев, ще Ви запиша. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина в залата. Изчакайте, изчакайте – само не ми викайте Киселова. Обръщайте се към мен с госпожо. Ще Ви включа микрофона. Благодаря.
#70 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Не може да очаквате към Вас да има уважително обръщение, когато към Вас не се изпитва уважение. Аз не Ви уважавам. Няма как да се обърна уважително към човек, когото не уважавам. (Шум, реплики и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#71 · speech
Аз уважавам всички народни представители, уважаема госпожо Михайлова.
#72 · speech
Прекъснахте колегата ми осем пъти, докато той говореше. В момента Вие, Киселова, обслужвате финансовите интереси на Пеевски и очаквате от нас да Ви толерираме. Няма как да стане.
#73 · speech
Госпожо Михайлова, реплика – не чух да има реплика към господин Тодоров. Не, не бързайте за дуплика. Тя не се обърна към Вас да Ви възрази. Не, не сте възразили към него. Заповядайте, господин Славчев. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля Ви, придържайте се към добрите парламентарни практики.
#74 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Председател Киселова, искам да Ви уведомя, че не съм съгласен с това, което каза господин Тодоров, защото той не можа да се изкаже с цялата си тежест, тъй като беше прекъснат няколко пъти от Вас и тъй като изразявам своето несъгласие с това, че той не доуспя да се изкаже, се надявам в дупликата си той да успее да каже това, което имаше, а не да го прекъсвате. Това достатъчно ли е, председател Киселова, за да може господин Тодоров да се изкаже? Възразих. Благодаря.
#75 · speech
Има ли други реплики към изказването на господин Тодоров? Заповядайте.
#76 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, Вие казахте само заповядайте – не чух господин Проданов, поне господин. Нали искате да се обръщаме към Вас с госпожо? Вие така ли се обръщате към нас? Очаквам отговор. Нямате отговор – благодаря. Да, налагам Ви „забележка“, че не се обръщате уважително към народен представител. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ако го направите още веднъж, ще Ви призова да напуснете залата и да спрете да обслужвате Пеевски, INSAOIL и така нататък. Господин Тодоров, реплика към господин Тодоров под формата на въпрос към него. Дали той е виждал нещо по-унизително като законодателен акт, който се отнася към една конкретна държава – към Русия, това връща ли ни в някакъв тоталитарен период, адекватно ли е чисто юридически, господин Тодоров, според Вас това? Тъй като ние налагаме санкции, между другото, на държавата, която ни е освободила, и ако не беше Русия, ние тук нямаше да стоим, нямаше да има нито парламент, нямаше да има нищо. Щяхме да сме част от турската държава. Осъзнавате ли до какво изключително дребно, ниско ниво сме паднали? Какви продажници ни управляват? Тук едни приятелчета или приятелки като господин Анастасов и господин Добрев да предлагат някакви абсурдни закони. (Реплики от народния представител Станислав Анастасов.) Моля, моля? Чухте ли? Може ли да се стенографира? Моля да се стенографира уважаемият господин еничар Анастасов какво каза току-що. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не мога да го кажа поради възпитанието си. Мога да гарантирам на господин Анастасов, че времето му изтича и съдбата му няма да бъде никак радостна. Вие, продажници такива, приемате неща, които са абсурдни и са унижение за българската държава. Не може да санкционирате руската държава, защото без нея нямаше да съществувате. (Шум и реплики.) Благодаря.
#77 · speech
Господин Проданов, времето за репликата Ви изтече. Налагам Ви наказание „забележка“ за обидни думи към колега народен представител. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина в залата. Моля за тишина в залата. Моля за тишина в залата. (Народните представители от „ДПС – Ново начало“ се отправят към местата на народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ – разменят си реплики.) Уважаеми колеги, седнете си по местата. Уважаеми колеги, уважаеми колеги, денят ще е дълъг, не бързайте в момента всички да получите наказания. (Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и „ДПС – Ново начало“ – реплики и сблъсъци.) Моля, седнете си по местата. Петнадесет минути почивка, за да се успокоят страстите. След като се създават безредици – 15 минути почивка. (След почивката.)
#78 · speech
Уважаеми колеги народни представители, времето на почивката изтече. Продължаваме работа. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Дуплика? Господин Тодоров, Вие ли имате дуплика? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Е, някой трябва да Ви направи реплика, за да има дуплика.
#79 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Стойнев. Между другото, е много жалко, че Киселова в последните си пъти, в които е председател на Народното събрание, не се отнася малко по-професионално към този пост, за да могат поне хората да я запомнят в последните ѝ минути като председател на Народното събрание...
#80 · speech
Господин Тодоров, молбата ми е да отговорите.
#81 · speech
...да я запомнят като професионалист, който води и лекции на тази тема. Но да, прав сте, ще се върнем към дебата. Честно казано, каквото и да кажем, имам предвид по същество на Законопроекта, явно е без особено значение. И на първо четене се казаха достатъчно много неща, но едно е видимо. Видимо е, че живеем в една много, много, много болна държава – болна политически, болна финансово, икономически, по всякакъв начин. Видимо е, че задкулисието изцяло владее държавата, задкулисието я управлява. Видимо е, че корупцията е узаконена, че е институционализирана, че хората нямат абсолютно никакво доверие нито в държавните институции, нито в държавата, нито в държавността. На практика общественият договор между овластените хора и хората е просто смачкан. Той е смачкан, скъсан, изгорен. Няма обществен договор. И точно затова казваме, че е толкова важно държавата да бъде преоснована. Това е единственият лек за тази болна държава. Да бъде преоснована, да се свика Велико народно събрание, да се приеме нова Конституция, съвсем нова, не промяна на тази, от бял лист хартия да се промени държавният модел на управление към полупрезидентска република, за да може, в крайна сметка, властта да бъде пропорционално разделена между парламента и между президента, а не това, което в момента се случва – че дори отнемате малкото правомощия на президента да назначава председатели на държавните служби. Стигна се дотам, че му взехте колите. Извинявайте, ходи на срещи с международни делегати с някаква шкода?! Представете си това как изглежда в очите на чужденците. И тук говорим за инвестиции, за милиарди, за не знам какво. Това ли е проблемът на държавата, господин Хамид? Това ли беше проблемът на държавата?
#82 · speech
Господин Тодоров, не влизайте в диалог със залата!
#83 · speech
Това ли беше проблемът на държавата – колата и ескорта на президента? Че за неговия ескорт плащаме много по-малко, отколкото за ескорта на Пеевски?! Само колата му е най-добре бронираната в държавата. От какво се пази? Аз идвам с трамвай на работа, той идва с кола за два милиона.
#84 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Лъжеш!
#85 · speech
Господин Тодоров, моля, не влизайте в диалог със залата!
#86 · speech
От какво точно се пази този човек? Това ли беше проблемът в държавата, питам? Това ли беше: ескортът на президента? (Председателят изключва микрофоните. Ораторът продължава да говори при изключени микрофони. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#87 · speech
Колеги, многократно съм Ви молил да не влизате в диалог със залата, още повече да отговаряте конкретно на репликите, които Ви се правят, а на дупликата да се говори нещо друго, което няма абсолютно нищо общо с темата и с днешния законопроект. Господин Проданов, по начина на водене – заповядайте.
#88 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Стойнев, по начина на водене, първо, тук имаше отвод на един от стенографите, доколкото виждам, и тримата, които стоят под мен, не бяха чули репликата на господин Анастасов. Той се покри, защото знае, че се издъни много сериозно. Не мога да кажа думата, защото възпитанието ми не го позволява, но все пак към Вас: стенографирано ли е какво каза към мен господин Анастасов? И още една молба към Вас, господин Стойнев, тъй като и Анастасов, и Пеевски, и разни други тука национални предатели ги няма, но господин Хамид е останал. Помолете го да излезе господин Хамид, за да няма никой от тяхната група в залата. Благодаря.
#89 · speech
Други желаещи за изказване? Заповядайте. Господин Манов? (Реплики.) Добре. Господин Рибарски. (Шум и реплики.) Господин Рибарски, заповядайте. (Реплики между народните представители Даниел Проданов и Хамид Хамид.) Много Ви моля, не влизайте в диалог със залата! Стига вече, видяхме Ви, стига! Нека да продължим работа. Господин Рибарски, имате думата. След Вас е господин Манов.
#90 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Залата сякаш се успокои. Госпожа Киселова за пореден път изтърва залата, но благодаря Ви, че сте на нейно място и този дебат ще може да се проведе, в крайна сметка. (Реплики от народния представител Петър Петров.) Да си дойдем на думата. Днес обсъждането не трябваше да е на този порочен законопроект, който мнозинството се опитва да прокара от три седмици. Днес трябваше основната тема да е санкциите, които САЩ наложи на „Лукойл“ и „Роснефт“. Тези санкции бяха обсъждани в цял свят, в Европа, но в България вчера, когато ги предложихме в Комисията, мнозинството реши, че няма нужда да обсъждаме тези санкции, няма нужда да обсъдим как това засяга България, как засяга енергийната ни сигурност, как засяга най-голямата рафинерия в региона и какво смята да прави правителството. Бяхме поканили министъра на енергетиката, министъра на финансите, БНБ, министъра на икономиката – нито един от тях не се отзова, а в Комисията набързо бяха гласувани именно тези разпоредби, които днес ще бъдат приети. Най-вероятно ще ги гледаме и след наложено вето, защото те са абсурдни. Предложение към колегите от ГЕРБ – само ЕИК на „Лукойл“ не сте споменали, може да го добавите, да сте сигурни, че няма да има заобикаляне на тези наименования. Аз не го знам, предполагам, че Вие го знаете наизуст. Този абсурден законопроект, който назовава едно конкретно дружество, има една основна цел – законодателно да възпира една бъдеща сделка. Това по никакъв начин не защитава интереса на държавата или интереса на потребителите на горива в България. Законодателно вече се слага една ясна пречка пред едно бъдещо придобиване на тази рафинерия. Многократно тук е обсъждана темата: кога, кой и колко кандидати са се появили. Изслушвания правихме винаги с очакване, че в крайна сметка тази рафинерия ще намери западен инвеститор, който да поеме контрола. Сега вече сме в окончателния етап на това, което всички предполагахме, че ще се случи – наложени са санкции на „Лукойл“, обсъждат се транзакционните проблеми, които се очаква да има след наложените санкции. Всички сякаш проспиват момента, в който трябва ние да действаме и днес се занимаваме със Закона за насърчаване на инвестициите. Както казахме в предишното обсъждане, на първо четене, има скрининг, има вече разширени правомощия на КЗК, ДАНС нищо не го спира да представи доклад, ако вижда нещо нередно в една потенциална сделка, но въпреки това днес ни се предлага този законопроект. Та, ДАНС се поставя над Министерския съвет с два параграфа. ДАНС реално е органът, който ще реши дали може, или не може – без никакви критерии, без никакви мотиви, които трябва да бъдат обобщени в бъдещ някакъв доклад. Или е положителен, или е отрицателен – това пише в този законопроект. Какво значи положителен, какво значи отрицателен доклад, няма яснота. Така че Министерският съвет след този законопроект е изцяло подчинен на решенията на ДАНС. „Лукойл“ през това време не спят. Те от вчера са със сменени банкови сметки и вече се подготвят за това, което ги очаква. Надяваме се и ще призовем отново за изслушване на министър-председателя, министъра на икономиката, министъра на енергетиката, БНБ, да видим как това точно ще рефлектира, защото положението, до което стигна Сърбия, е плашещо. Рафинерията е под санкции, а на потребителите на горива вече се налага да плащат пари в брой горивото. Ние не трябва да стигаме дотам. Трябва ясно да кажат какви ще са мерките. Едно време имаше план. Спомняте си какви дебати предизвикваше и дерогацията, но винаги е имало план за действие и винаги пък стигаме в тези обсъждания до въпросните резерви. Много хора тия дни ме питат за колко дни имаме резерв от горива. Резервите по предложение на същите вносители, които внасят този законопроект, бяха намалени до 50% в държавата. Ние бяхме изгласували един текст, който задължаваше 100% резервите, бяхме склонни 70% да са в държавата. Сега ще разчитаме, че някой е предвидил достатъчно резерви и тези 50%, не дай си боже да се наложи, ще трябва да стигнат. И аз не знам за колко точно време ще стигнат, никой не прави проверки според мен какви са резервите в момента. Останалите 50% са в чужбина. Доставката на тези резерви в чужбина, ако се наложи, изискват и време, а и не е ясно дали въобще ще могат да бъдат достъпни при една по-мащабна криза с горивата. Така че днешният законопроект отклонява темата, завоалира намеренията на мнозинството, а именно да се възпрепятства една бъдеща сделка с рафинерията и отлага проблема за момент, в който всички отново ще се питаме какво не е направено, кой ни го е направил и какво е можело да се направи през тези месеца, в които се разправяме тук кой ще купува и ще продава „Лукойл“, и всички отново ще трябва да действаме след събитията. Благодаря Ви.
#91 · speech
Благодаря Ви, господин Рибарски. Има ли реплики към изказването на господин Рибарски? Господин Тодоров, заповядайте за първа реплика.
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Рибарски, както винаги, доста добър, професионален, бих казал дори, разбор на Законопроекта и на целите, които са заложени в него – задкулисните цели, разбира се. Не знам за това, което казахте, доколко може такъв законопроект, който е приет тук, в България, да окаже влияние на сделка, която най-вероятно ще бъде сключена извън България, защото говорим за сделки между чуждестранни дружества, които нямат никакъв ангажимент към нашата страна. Не си представям как един закон, български закон, ще окаже някакво влияние на сделка, която се случва в Швейцария примерно или на някакво друго място. Може би хората, които са санкционирани по „Магнитски“, си мислят, че щом има един глобален закон, що пък България да няма друг такъв глобален закон – това няма как да стане, разбира се. Едно нещо не казахте, аз бих го казал, ако госпожа Киселова, обслужвайки „Магнитски“, не ми беше спряла микрофона и това е, че всъщност по този начин, освен че се гарантира това, че Министерският съвет ще изпълни сделката, която е била предварително задкулисно договорена и ще гарантира, че фирмата, която ще купи активите на „Лукойл“ евентуално, е само една и тя е точно тази, която е била договорена. Не смятате ли, че всъщност по този начин и активите на „Лукойл“ се обезценяват, защото те така или иначе в световен мащаб не са толкова много фирмите, които могат да си позволят да изкарат няколко милиарда и да купят такива активи, а още по-малко са фирмите, които могат да ги управляват, защото и това е много важно? Всъщност, свеждайки избора на „Лукойл“ до една-единствена фирма, която е била задкулисно договорена, те нямат избор, няма някакъв пазарен принцип, на който да определят кой да бъде купувачът за техните активи, и трябва или да приемат офертата, която ще бъде предложена от тази една фирми, или просто да не я приемат и да продължават да си стопанисват активите. Така че по този начин според мен поне се обезценяват активите на „Лукойл“ и това е една от причините този лобистки законопроект в момента да бъде разглеждан в залата.
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли втора реплика? Не виждам. Господин Рибарски, дуплика желаете ли? Заповядайте.
#94 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Точно това, господин Тодоров, беше изказването ми на първо четене – как един текст в Закона за насърчаване на инвестициите ще спре точно сделка в Швейцария. Колегите дори са стигнали по-далеч, казали са, че една такава сделка ще е нищожна – забранявате на някого да си продаде дружеството в Швейцария. Не ми се мисли, ако тези текстове бъдат приложени, какви арбитражни дела ще трябва да води България. Ние сме в тази ситуация постоянно. От онези реактори, които се опитваме сега да продадем, и вероятно и за рафинерията ще се окажем в някакви арбитражни дела, които ще трябва някой да обяснява какво точно е написал, как е прието от Народното събрание, и отново всички депутати ще са приели нещо. Ние категорично сме против тези законодателни текстове. Те ще са проблемни, ако бъдат приложени. И нещо допълнително. Една трансакция, при сега наложените санкции, става все по-сложна. Допълнително към това се добавят и законодателни пречки към един бъдещ инвеститор. Аз вече не виждам как тая рафинерия ще намери нормален западен инвеститор, който ще иска да влезе в тая цялата история. Проверки от ДАНС, решение на Министерския съвет, наложени санкции, за мен този актив става непродаваем. И наблюдавайки какво се случва с рафинерии, преработващи руски нефт в Унгария и в Румъния, дано не стигаме дотам. Остана ни единствено да се надяваме с това законодателство и с тези законодателни практики, които се наложиха последните месеци. Благодаря.
#95 · speech
Благодаря Ви, господин Рибарски. За изказване – господин Манов, заповядайте.
#96 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Министър-председателят на Република България заяви, че има един месец да вземем като държава генерално решение по отношение на това какво ще правим с „Лукойл Нефтохим България“ и прилежащите му там дъщерни дружества. Преди девет месеца парламентарната група на МЕЧ в лицето на Радостин Василев – лидер на партия МЕЧ, Кирил Веселински – председател на парламентарната група, и колегата Христо Расташки внесоха в Деловодството и направихме единственото вярно и обосновано предложение какво да правим с „Лукойл България“ – да се предвиди инвестиционен разход от Министерския съвет за закупването на това търговско дружество и дъщерните му фирми. Това беше преди девет месеца, а сега министър-председателят заявява, че имаме един месец. А бе, хора, когато Ви ги говорехме тия неща, Вие къде бяхте?! Къде бяхте бе, господа управляващи?! Предупреждавахме Ви, говорехме по медии и Ви казвахме, че ще се стигне до този момент. Какво ще направите Вие за един месец? Това да не е да купувате ябълкова градина. Нищо не може да направите. Вие сте в тотална забава. Да не използвам думи тук, че тотално сте се, нали, хайде ще я кажа, тотално сте се просрали. Нямате решение по този казус. И нещо по-важно. Това е становище на Министерския съвет по това предложение, което МЕЧ внесе преди девет месеца. Знаете ли какво пише тук? Аз ще Ви го прочета: „Съветът по сигурността на Министерския съвет съгласно чл. 27, ал. 3 от Закона за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход относно дружествата „Лукойл“, предлага започване на процедура за назначаване на особен управител при установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност, обществения ред, доставките на критични ресурси“ и така нататък, и така нататък, и така нататък. Същото тогава Ви го предложихме и ние преди девет месеца. Вие не направихте нищо. Аз ще Ви кажа какво ще стане сега. То вече стана. Цените на петрола започнаха да се вдигат. Ще се вдигат още, защото това е сериозен геополитически международен проблем и Вие нямате контрол върху тези процеси. Нищо не може да направите. И какво ни предлагате тук? Някакъв законопроект, с който Делян Славчев Пеевски потвърждава и показва пред цялата държава контрола си върху Бойко Методиев Борисов. Е това ни предлагате Вие. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Но дори и това няма да Ви помогне. Вие сте аут, Вие сте извън играта. Тези процеси и тези решения се взимат на друго място. Лошото е, че щетите ще бъдат за всички български гражданин. Още снощи отидох да си заредя и цените вече бяха с 4 стотинки нагоре. А какво ще стане след половин месец, след един месец?! А декември месец какво ще стане?! Вие не слушате собствения си Съвет за сигурност към Министерския съвет. И днес премиерът в спешен порядък свиква работно съвещание да търси решение, и всичките Ви министри се отказват от участието в парламентарен контрол. И какво ще решите в последния момент? А помислете малко с главите си. Преди девет месеца Ви го говорехме това нещо. Ние не сме го изсмукали от пръстите си. Казвахме, че ще се стигне дотук. (Реплика: „Едно и също.“) Едно и също, ама трябваше да го решите. Вие сте управляващи. Що не го решихте? А започнете да слушате разумните предложения на опозицията. Съжалявам много, но трябваше да си ги кажем тия неща. Няма изход от тази ситуация. Аз знам, че увеличените цени са в подкрепа на приходната част на бюджета, който Вие и без това сте издънили с минус 10 милиарда, но няма да са в такъв порядък, че да Ви решат бюджетния дефицит. И тук ще се издъните. И тук провал. Да не говорим, че днес трябва да представите бюджета пред Европейската комисия. Пак министър-председателят го казва, Вие не сте готови. Никой не знае какъв бюджет се предлага. И там ще търпим санкции. Съжалявам много, господа управляващи, но Вие сте абсолютен провал. Абсолютен провал сте! Обръщам се към ГЕРБ: престанете да слушате Новото начало, тия ще Ви завлекат на дъното. И това Ви предупредихме, че ще се случи. Това е от нас. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Манов. Има ли реплики към изказването на господин Манов? Господин Тодоров.
#98 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Манов, Вие уж сте разумен човек, а говорите тук за някакви, все едно виждате насреща си в управляващите някакви държавници, които имат държавническа мисъл и мислят за държавата. Ама няма такова нещо. След като Пеевски изяде и изплю или храносмели, или там каквото направи ГЕРБ, след като им овладя целия купен вот, след като предстои да им овладее и целия корпоративен вот, иска, и той си го каза в прав текст, иска да стане премиер. И как си представяте, че премиер на една съюзническа държава на НАТО и на Европейския съюз може да бъде санкциониран по „Магнитски“? Не за друго, а просто защото това не говори добре за престижа на тези организации и съюзи. И всъщност виждаме това, че тук няма никаква държавническа мисъл. На практика, рафинерията, а най-вероятно и българската част на „Турски поток“ са просто заложник на такива интереси, при които трябва да бъдат свалени едни санкции по „Магнитски“. И срещу това стои целият български интерес. Той е заложен и ще бъде продаден в първия удобен момент, и то няма да се случи за първи път. А другото, за което не съм съгласен, е, че само Вие сте внесли такова предложение, което да защитава стратегическите национални обекти, каквато безспорно е рафинерията ни в Бургас. Всъщност не е така. Оше в началото на годината, януари месец, в Комисията беше разгледан и нашият законопроект, който имаше точно за цел да защитава такива стратегически обекти, които са критично важни за протичането на нормалния обществен и икономически живот в страната ни, включително тецове, ЕРП-та, енергийни обекти, рафинерията в Бургас и така нататък. Този законопроект също девет месеца вече не е вкарван за разглеждане в пленарната зала, въпреки че беше разгледан в Комисията. Разбира се, госпожата, която изключва микрофони, от нея зависи дневният ред на Народното събрание и тя няма да го включи. Защо? Ами, много просто – защото идеята на управляващите никога не е била да защитават държавния интерес.
#99 · speech
Благодаря Ви. Втора реплика? Не виждам. Дуплика, господин Манов? Да, заповядайте. Желаещи за изказване след господин Манов?
#100 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Разбира се, господин Тодоров, аз съм напълно съгласен с Вас. От управляващите няма какво да се очаква, те тотално са се провалили във всички области. Но при мен има едно леко разочарование, защото и Вие като опозиция вместо да нападате нас, трябва да обърнем погледа по отношение на управлението на държавата, което, за съжаление, от ГЕРБ и Новото начало се доминира, и мисля, че такова обединение може да стане по отношение на един вот на недоверие за тема енергетика. Мисля, че сега му е дошло времето. Защото тук ще обърнем внимание и на този случай с „Лукойл“, и на провала, който се случи от 11 септември на строителството на 7 и 8 блок на „АЕЦ Нови мощности“, и на ПАВЕЦ „Чаира“, и на „Чирен“, и на всичките тези глупости, които направиха Министерският съвет и управляващите, и в частност министърът на енергетиката Жечо Станков, който си отложи днес участието в парламентарния контрол сигурно защото го е страх тук да не му задават и някой неудобен въпрос. Така че предстои темата енергетика, а още не сме влезнали в зимата. Помислете върху тези въпроси и мисля, че е крайно време да сложим край на това правителство с един истински вот на недоверие по тема енергетика, което всъщност е основата на националната сигурност на Република България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#101 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Михайлова, заповядайте. След Вас – госпожа Надежда Йорданова, след господин Мирчев. Други желаещи няма.
#102 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Законопроектът, който разглеждаме, за съжаление, показва и ситуацията, в която се намира държавата. На първо място, начинът, по който се придвижва по Процедурните правила, или по-скоро в абсолютен разрез с тях, с натиска на господин Делян Пеевски и неговата парламентарна група върху управляващото официално мнозинство и с куп нарушения. Всичко, което трябваше да бъде казано по несъстоятелността на текстовете, беше казано. Аз искам да кажа чисто политическата част, която налага днес да гледаме този законопроект по спешност, защото така беше изкомандвана председателката на Комисията по енергетика. Тъй като знаете, че Комисията по принцип заседава в сряда, нямаше редовно заседание, няма интересни теми според председателката на Комисията по енергетика, които да бъдат разглеждани, съответно тя не свиква заседание, освен ако не се обади някой по телефон и не ѝ нареди какъв да е дневният ред. И дневният ред е това, което гледаме днес, съответно подкрепен е и от председателката на Народното събрание Киселова. Единственият човек, който всъщност има икономическа полза от това, което разглеждаме днес, е Делян Пеевски. И за да не бъда упреквана от неговата парламентарна група за голословия, смятам, че има достатъчно публични материали и в медиите, и в журналистически разследвания, които говорят за неговата обвързаност не само с „Инса Ойл“, но и с други дружества, които се занимават с този вид бизнес. Особено интересен стана този вид бизнес за господин Пеевски, който винаги е имал афинитет към енергетиката, в нейната финансова част обаче, и нищо общо с държавни политики – стана, когато започна войната в Украйна. И както преди години назад, във времето си спомняме – някои от нас като исторически факти, други са го и преживели, когато имаше ембарго, започна вихърът на мутренските сделки, на сделките под масата, на едни милиони, които се източваха по всякакви начини благодарение на рестрикции към дадени държави. В момента това нещо продължава да бъде удобно на тези, които правят пари от това да съсипват международните взаимоотношения на България с нейни потенциални партньори, каквато е и Руската федерация, каквито са и нашите европейски партньори и всички останали, по начина, по който се прави политика в нашата държава, за огромно наше съжаление. Тези негови икономически обвързаности с този законопроект са факт, но и условията, които се поставят в Законопроекта за това двуинстанционно одобрение на дадени разпоредителни сделки с активите на „Лукойл“, и сделки, които беше казано, че едва ли не тези условия, които в момента се слагат в Закона, ще възпират, по скоро на мен ми се струва, че се проявява желание да се управлява. Защото, ако, от едната страна, в момента „ДПС – Ново начало“ през неговия лидер Пеевски управлява мнозинството и Министерския съвет, то от другата страна, както видяхме и през промяната на законодателството, което управляващите си направиха за ДАНС, то управлява и ДАНС и тук той се подсигурява. Тъй като миналата седмица видяхме някакви трусове в правителството, ако в един момент Министерският съвет не се подчинява, не изпълнява, то в този случай тези сделки ще бъдат контролирани през неговото влияние в ДАНС. Ако това не е една огромна червена лампа не само за опозицията в тази зала, но и за всички български граждани, и не показва ясно и точно в каква унизителна ситуация се е поставило управляващото мнозинство, не знам какво друго би могло да се случи. Може би това е единственият положителен факт от внасянето на този законопроект по този начин, защото, когато има такова брутално отношение, би следвало да има и реакция. Имаше такава реакция преди малко в залата и тя е обоснована. Надявам се това да бъде достатъчно добре отчетено и от българското общество, от нас със сигурност е. В момента всички, които ще гласуват, дават ясен знак – ГЕРБ, БСП, които се снишават, между другото, и не са казали една дума по този законопроект, и ИТН, които са буквално на ръчно управление, са собственост на „ДПС – Ново начало“ и Делян Пеевски. Това е ситуацията в държавата.
#103 · speech
Има ли реплики към изказването на госпожа Михайлова? Не виждам. Заповядайте за изказване, госпожо Йорданова.
#104 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, моето изказване ще засегне изцяло съществото на Законопроекта, който разглеждаме на второ гласуване. Систематичното тълкуване на новите разпоредби, които предлагат управляващите, а именно новите алинеи 10, 12 и 13, казват следното, всъщност въвеждат следното правило: че разпоредителни сделки с дружествени права, дялове или акции в други юридически лица в структурата на собствеността на „Лукойл – България“ и другите изредени дружества, регистрирани включително и на територията на трета държава, собственост или контролирани пряко или непряко от „Лукойл – Русия“, могат да се извършват след положително становище на ДАНС и решение от Министерския съвет. Разпоредителните сделки без тези два акта посочват, че са нищожни. Тогава, когато имаме действия на юридическо лице, което е регистрирано в трета държава, нека да видим какво казва Кодексът на международното частно право, който действа в България. Между другото, това е принцип, който е възприет във всички цивилизовани държави, при които се прилагат сделки с международно-правен елемент. „Чл. 56 (1) Юридическите лица се уреждат от правото на държавата, в която са регистрирани.“ Тоест, ако имаме търговско дружество в Лихтенщайн, то ще бъде уредено от действащото право в Лихтенщайн. Ако имаме дружество, регистрирано в Андора, спрямо него ще се прилага действащото право в Андора. Това приложимо право кои въпроси ще урежда, свързани със съответното юридическо лице? Обхватът е посочен в чл. 58 от Кодекса на международното частно право – учредяване, име, фирмено наименование и така нататък. И в т. 6 изрично се казва, че „придобиването и загубването на членство, както и свързаните с това права и задължения, също се урежда от приложимото право, което е по правото на държавата, в което съответното юридическо лице е регистрирано“. Така че, колеги от управляващите, с този законопроект Вие определено ще нарушите Конституцията от гледна точка на върховенството на правото и правната сигурност. Считам, че това, което правите, на практика, няма да породи никакъв правен ефект спрямо дружествата, които са регистрирани в трети държави, но за сметка на това ще създадете условия за извиване на ръце на инвеститори и ще прогоните инвеститори. Защо казвам това? Бих приела тезата, че държавата България е свободна да уреди хипотезите, условията, при които българското юридическо лице да взема решение как да се разпорежда със свои активи. Тази теза бих я приела, дебатирала, доколко е пропорционална с оглед защитата на правото на собственост в България, гарантирана от Конституцията, но Вие, колеги, с тази правна недомислица далеч надхвърляте подобна цел. Завършвам своето изказване отново с твърдението, че това, което Вие правите, не е защита на националния интерес, а създаване на предпоставки за извиване на ръце на инвеститори в полза на друг частен интерес. Благодаря.
#105 · speech
Има ли реплики към изказването на госпожа Йорданова? Заповядайте, господин Божанов – първа реплика. (Реплики от „ДПС – Ново начало“.)
#106 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Йорданова, казахте „извиване на ръце на инвеститори“, но не обяснихте какво най вероятно ще се случи и каква е целта чисто оперативно на тези промени. Целите най-вероятно са една от двете и може би и двете. Едната е, чрез това извиване на ръце, с това, че Пеевски държи ДАНС и през ДАНС държи печата върху всяка една сделка, той да се опита да се извади от „Магнитски“ и да каже: или няма да се продава „Лукойл“, или аз трябва да изляза от „Магнитски“. Тези неща той обича да ги прави. Другият вариант е да се поиска миноритарен дял. Може дори да даде миноритарен дял и на Борисов, както беше случаят с „Булгартабак“. Той да отиде при съответния инвеститор, който вече е проявил интерес в тази критична ситуация и да каже: вижте сега, ако искате да купите, трябва аз през офшорка, през някой фонд, където да се размаже собствеността, да си придобия едни 15 – 20%. Тук за моя подчинен господин Борисов може също 7 – 8%.“ И така със скрита собственост той да придобие част от дяловете на бъдещия собственик на „Лукойл“. Така че най вероятно нещата, които се правят в момента, които противоречат на това, което казахте – на Кодекса за международното частно право, противоречат на Конституцията, имат за цел това през контрола на Пеевски върху ДАНС, той да си гарантира или излизане от „Магнитски“, или дял в „Лукойл“, или и двете. Благодаря.
#107 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Има ли други реплики към изказването на госпожа Йорданова? Не виждам. Заповядайте за дуплика, госпожо Йорданова.
#108 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо председател. Уважаеми колега Божанов, аз не мога да се съглася с Вашата реплика, защото всъщност има много ясно обяснение защо управляващите мълчат по поставените от Вас въпроси и развитите от Вас хипотези. Защото се оказва леко неудобно – години наред ние твърдим, че спрямо Пеевски на територията на България санкциите по глобалния закон „Магнитски“ не важат. Няма такова нещо. И същевременно обаче се оказва, че от вчера ние трябва да обсъждаме как санкциите по глобалния закон „Магнитски“ се прилагат и се отнасят за българско дружество. И не само, че се отнасят и се прилагат, а това сериозно застрашава националната сигурност и съответно благополучието на всеки български гражданин. Благодаря.
#109 · speech
Процедура – госпожа Гюркаш. След процедурата – господин Мирчев за изказване.
#110 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! С оглед това, че чухме изчерпателно аргументите от всички парламентарни групи и вече считам, че има яснота за взимането на решения, предлагам прекратяване на дебатите. Благодаря.
#111 · speech
Господин Божанов, обратно предложение – заповядайте. (Реплики от „ДПС – Ново начало“: „Кажи за Северна Македония. Извини се…“)
#112 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Госпожо Гюркаш, аз не съм чул защита от парламентарната група на ГЕРБ, от Вашата група, от БСП, от „Има Такъв Народ“. Нито един от управляващите не се е изказал в защита на този законопроект. Тоест това, което Вие казвате, и начина, по който мотивирате прекратяването на дебата, всъщност не е вярно, тъй като управляващите не са се изказали. (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Така че нека да се изкажат, да кажат защо искат да дадат на Пеевски този инструмент и тогава да прекратим дебата. Благодаря. (Реплики от „ДПС – Ново начало“: „Нищо не каза за Северна Македония.“)
#113 · speech
Уважаеми колеги, беше направено процедурно предложение за прекратяване на разискванията по второ гласуване на Законопроекта. Чухте мотивите и за обратното предложение. Моля, режим на гласуване за прекратяване на разискванията по Законопроекта. Правя уточнението, че господин Мирчев беше заявил изказване, преди да постъпи предложението. Гласували 173 народни представители: за 117, против 53, въздържали се 3. (Реплика от ВЕЛИЧИЕ: „Прегласуване!“) По искане на колегите от ВЕЛИЧИЕ – прегласуване на предложението за прекратяване на разискванията по Законопроекта. Моля, режим на прегласуване. Гласували 184 народни представители: за 119, против 61, въздържали се 4. След изказването на господин Мирчев преминаваме към гласуване. Заповядайте за изказване, господин Мирчев.
#114 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Безспорно „Лукойл“ няма място в България, както нямат място и всички руски компании, които са част от опитите за зловредно руско влияние в страната. „Лукойл“ е една от тези компании и това, което тя прави, е да подпомага и да подпомага освен руската пропаганда, освен кремълските путинови опорки да подпомага и руските проксита в България. Част от тези руски проксита са и в момента в парламента. Как обаче най-бързо „Лукойл“ да си тръгне? Ето САЩ въведоха санкции, тези санкции са много навременни. Българският премиер каза, че важат за „Лукойл“, и това, което трябва да се случи много бързо, държавата да съдейства „Лукойл“ да си тръгне. Обаче Голямото Д, което строи държавата с Главното Д, е решило да си вземе своя пай. А вчера на трибунка, лично вече пенсионираният о.з. генерал Борисов потвърди, че бил я предвидил тая работа и трябва да се приеме това законодателство. И сега, за да си вземе част от целия пай Главното Д, се приема извънредно законодателство, с което извънредно законодателство да е сигурно, че последният печат за това „Лукойл“ на кого ще продаде, как ще продаде и за колко ще продаде, ще бъде в този, който контролира ДАНС. Кой контролира ДАНС? Главното Д в държавата и неговият пророк Хамид Хамид. (Смях. Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“. Възгласи: „Еее!“) Те контролират ДАНС. И те това искат да стане, за да са спокойни, че или някой комисион, или някоя фирма ще бъде сложена на входа и на изхода. Нали помните какво правеше „Мултигруп“ 90-те години? Стоеше на входа и на изхода на държавните предприятия, продаваше суровината на каквато цена реши и после готовата продукция я купуваше пак на каквато цена реши, в резултат на което фалираха голяма част от държавните фирми. Това иска да направи и Пеевски. Тъй като Пеевски няма нито един успешен бизнес, поне ние не знаем за такъв, той иска просто да си вземе съответния комисион, да има влияние над цялата тая работа и удобно, през мнозинството, което си има в Народното събрание, вкарва тази законодателна промяна. Имаме обаче проблем. И проблемът е в това, че вчера поискахме изслушване на министъра на икономиката, на министъра на финансите, на министъра на енергетиката и на представители на Българската народна банка, защото санкциите, които САЩ наложиха, са изключително притеснителни. Те са притеснителни, тъй като има много кратък срок, в който трябва да приключи сделката за „Лукойл“ или „Лукойл“ да се изтегли, в противен случай има огромен риск за пазара на горива в България. Беше ни отказано такова изслушване. Мнозинството в Комисията по енергетика отказа такова изслушване. И се замита под килима основният проблем: България за колко дни има запаси от горива? Нашето твърдение е, че това е под риск, тъй като част от запасите са в чужбина, част от тях се съхраняват в „Лукойл“, а част от запасите всъщност ги няма, тъй като са на петролни фирми, свързани с Главното Д, което ще строи държавата. И това е проблем, който ние сме повдигали многократно, проблем, който не е бил решаван по никакъв начин. И ще завърша с признанието на премиера от вчера. Премиерът каза, че след като САЩ са наложили санкции на „Лукойл“, значи тези санкции важат и за българския „Лукойл“. Когато обаче САЩ наложиха санкции на Главното Д – Делян Пеевски, по никакъв начин тези санкции не важат за него в България. Трябва сега и премиерът, и господин Борисов да обяснят как едните санкции важат, а другите санкции не важат. Благодаря Ви.
#115 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Мирчев? Заповядайте, господин Атанасов. И господин Анастасов, и господин Коста Стоянов.
#116 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Мирчев, много важни неща казахте, но аз искам да Ви обърна внимание на следния важен факт, защото се занимаваме с конкретен законопроект и този законопроект е противоконституционен. Не за друго, а защото съгласно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет е органът, който осигурява сигурността и обществения ред. А в един момент органът – ДАНС, който по закон е към Министерския съвет, става решаващ, тоест ДАНС иззема функциите или част от функциите на Министерския съвет. Благодаря.
#117 · speech
Втора реплика – господин Анастасов, заповядайте.
#118 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Мирчев, опитвате се пак да лъжете и да всявате паника. Първо, променихме Закона за нефт и нефтени запаси, така че всички работи да бъдат в България, ако си спомняте, много добре. Има и електронен регистър, където всичко се отразява. Това го променихме преди по-малко от месец. Уж сте член на Енергийната комисия, а нищо не помните. Опитвате се заедно с ВЪЗРАЖДАНЕ, ВЕЛИЧИЕ и ПП МЕЧ да всявате паника в българското общество и да си обслужвате „Лукойл“, както винаги сте го правили. Няма проблем с горивата, няма и да допуснем да има, независимо от това, което Вие правите. Горива ще има за хората. Ако искате, ходете на бензиностанцията и си заредете – напълнете си туби, напълнете си бидони, но гориво има и ще има. (Смях.) Съжалявам, но не мога да не се разсмея. И за да приключа с нещо – има една снимка, която съм си извадил, между другото, от вестник „Сега“ (показва) – Вие няма как да я видите, но тук има едни трима усмихнати хора, с наздравица, на фона на знамето на „Лукойл“. Редакторският коментар от вестник „Сега“ тогава: „Премиерът Иван Костов, президентът на „Лукойл“ Вагит Алекперов и руският посланик Леонид Керестеджиянц вдигат наздравица с шампанско за успешната сделка. Лицата им казват всичко.“ Сега, тук ми липсва само генерал Атанасов, но предполагам, че той е правил снимката, затова го няма. (Смях.) Всичко за Вас е ясно. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#119 · speech
Трета реплика – господин Коста Стоянов.
#120 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Киселова. Господин Мирчев, говорите за руски проксита в Народното събрание, но не казвате кои са те, обаче всички знаят кои са финансирали ПП-ДБ – „Америка за България“. И Ваши народни представители, включително и такива, които вече не са, като господин Иванов, лично са получавали средства от фондациите на Сорос. И в тази връзка, като говорите за руски проксита, вземете да подпишете и да се съгласите с нашия закон за чуждестранните агенти, за да видим наистина кой кого финансира. А що се отнася до „Лукойл“, да не забравяме, че Вашият гуру Иван Костов позволи приватизацията на „Лукойл“ и доведе руснаците в България. И сега, това Ваше изказване срещу Иван Костов ли е, или за него? В тая връзка, кажете, моля, във Вашата реплика: каква е тая вечна дружба между народите, вечна дружба на Иван Костов с руснаците? И спрете да говорите за руските проксита, защото Вие получавате пари и финансиране. Добре, че Сорос организациите вече ще бъдат закрити от новата администрация на Тръмп и повече няма да получавате такива средства.
#121 · speech
Заповядайте, господин Мирчев, за дуплика. Уважаеми колеги, днес наши гости са ученици от Първо частно училище „Леонардо да Винчи“ в град Русе. Те са в Народното събрание по покана на народния представител от Русе – госпожа Биляна Иванова. Добре дошли, уважаеми ученици, в Народното събрание! (Ръкопляскания.) Заповядайте, господин Мирчев.
#122 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Добре дошли на учениците! Видяхте как в репликите колегите ме караха да отговарям на неща, които са се случили, когато и аз горе-долу съм бил на тяхната възраст. Доживях дотам, от трибуната на Народното събрание – „Да, България“, която е учредена и съществува от 2017 г., да отговарям на това защо Костов преди 25 – 26 години бил продал „Лукойл“, на кой го бил продал и как го бил продал. Такава е била ситуацията. Поканете Костов – аз съм сигурен, че не само добре ще се аргументира, ами по такъв начин Костов специално ще го направи, че после няма да имате какво да му кажете. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По отношение на чуждестранните агенти, ако точно Вие от ВЪЗРАЖДАНЕ искате да подпишем нещо такова, няма проблем, обаче Вие първи трябва да напуснете парламента, защото по-големи чуждестранни агенти от Вас няма. Питахте кои били руските проксита? Веднага Ви ги казвам – основно Вие и ВЕЛИЧИЕ. И Вие си го знаете много добре, и това не е някаква тайна, Вие се гордеете с това. Вие с партията на Путин си имате подписани споразумения, Вие си ходите на гости. Сега, скоро ще Ви е трудно, ама това е друга тема. По отношение на господин Анастасов. Господин Анастасов, колкото и пъти… Госпожо Председател, щях да искам процедура. Възможно ли е – да не казвам пред учениците думата, когато един народен представител отправи подобна обида към друг народен представител, той все още да продължава да стои в залата? Аз въпреки това ще му отговоря, но не Ви се получи и на Вас днес. Вие искахте в новините да влезе Вашата обида към друг народен представител, която беше, между другото, изключително вулгарна, за да може никой да не разбере какво всъщност правите. Обслужвате с това законово предложение Вашия шеф – Делян Пеевски. И го правите, и това е корпоративен интерес, това по никакъв начин не обслужва националния интерес на страната. Рафинерията „Лукойл“ трябва да бъде продадена бързо, на западен инвеститор, по възможно най-бързия начин, но не Пеевски и Борисов да си взимат процент от комисиона. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Мирчев. Ако има тишина в залата, ще се чува, ако един народен представител обиди друг. Шумът беше доста голям. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не, не се оправдавам. Уважаеми колеги, преминаваме към гласуване. Поставям на второ гласуване наименованието на Закона в редакция на Комисията, а именно „Закон за допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите“, и § 1 по вносител заедно с редакцията на Комисията. Гласували 192 народни представители: за 121, против 69, въздържали се 2. Наименованието и § 1 са приети. Поставям на гласуване наименованието на подразделението „Заключителна разпоредба“ заедно с текста на § 2 в редакция на Комисията. Гласували 191 народни представители: за 119, против 70, въздържали се 2. Подразделението и § 2 са приети, а с това и Законът на второ гласуване. Желае ли някой да направи изявление по различен вот? Не виждам. Преминаваме към следващата точка: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (LETTER OF OFFER AND ACCEPTANCE – LOA) BU-P-LBL „МОДУЛ ЗА GPS, ОСИГУРЯВАЩ ПОДДРЪЖКА НА „M-CODE“ ЗА ВОЕННИ ЦЕЛИ“. Заповядайте, господин Гаджев, да представите доклада на Комисията по отбрана. (Реплика от народния представител Георги Кръстев.) Заповядайте за процедура. Извинявайте, господин Гаджев.
#124 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Моля на основание чл. 79, ал. 1 от нашия правилник срокът за предложения между първо и второ гласуване на Общия законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, № 51-553-37-62, да бъде удължен с три седмици, до максималния за това – 28 дни. Благодаря.
#125 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Беше направено процедурно предложение за максималния срок за внасяне на предложения за второ гласуване по обединения Общ законопроект на Закона за адвокатурата. Моля, режим на гласуване. Гласували 167 народни представители: за 129, против 38, въздържали се няма. Удължаването на срока е прието. Заповядайте, господин Гаджев, да представите доклада.
#126 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, преди да представя доклада, ще направя една процедура за допуск до пленарната зала на господин Радостин Илиев – заместник-министър на отбраната.
#127 · speech
Уважаеми колеги, моля да гласуваме допуск в залата на заместник-министъра на отбраната. Гласували 159 народни представители: за 114, против 44, въздържал се 1. Моля квесторите да поканят заместник-министъра. Заповядайте, господин Гаджев, да представите доклада на Комисията по отбрана.
#128 · speech
„ДОКЛАД относно Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, № 51-502-02-26, внесен от Министерския съвет на 2 септември 2025 г. На свое редовно заседание, проведено на 10 септември 2025 г., Комисията по отбрана разгледа посочения законопроект. От Министерството на отбраната участие в заседанието взеха: Атанас Запрянов – министър; адмирал Емил Ефтимов – началник на отбраната, Аделина Николова – заместник-министър; Петко Александров – заместник-директор на дирекция „Политика по въоръжението“, и Антон Ластърджиев – постоянен секретар. Законопроектът и мотивите към него бяха представени от министър Атанас Запрянов, който обясни, че Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“ ще подпомогне изпълнението на договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“ в частта „оборудване предоставяно от Възложителя“. С реализирането на Международен договор BU-P-LBL новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби за Военноморските сили ще придобият способности за осигуряване на надеждна и устойчива на преднамерени смущения сателитна навигация посредством инсталираните на борда им „GPS модули с поддръжка на М-код за военни цели“. Предвид необходимостта Военноморските сили да придобият „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, като единствен вариант се явява употребата на системата GPS, работеща в режим M-code. Този режим е разработен от САЩ единствено за военно използване и достъпът до информация е строго контролиран и управляван от правителството на САЩ. Само военни структури на САЩ или военни съюзници (чрез програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ (Foreign Military Sales – FMS), могат да придобият специализирани модули „GPS M-code карта“, които след вграждане в съвместими устройства за глобална сателитна навигация да им позволят да поддържат режим M-code. Международният договор е на обща стойност 2 499 936 лв. ($1 453 451) без ДДС и мита. Дължимото ДДС ще е в размер на 177 090 лв. По искане на Министерството на отбраната срокът на неговата валидност е удължен до 31 октомври 2025 г. с цел изпълняване на всички национални процедури за подписване и влизане в сила на същия. Съгласно клаузите на Международния договор е предвидено доставката на оборудването да се извърши до края на второто тримесечие на 2026 г. Необходимите финансови средства за реализирането на Международния договор са в рамките на разходите за отбрана за съответната година, в това число получени финансови средства по споразумения на Министерството на отбраната с Кралство Дания, както и други помощи и дарения от съвместно сътрудничество в областта на отбраната, като за 2025 г. са в рамките на предвидените капиталови разходи по бюджета на Министерството на отбраната. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което с 13 гласа „за“, от които 4 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 2 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“, 1 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, 1 от парламентарната група на АПС, 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ и 1 от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ; без гласове „против“ и без гласове „въздържал се“, Комисията по отбрана предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, № 51-502-02-26, внесен от Министерския съвет на 2 септември 2025 г.“ Благодаря, госпожо Председател.
#129 · speech
Благодаря, господин Гаджев. Кой народен представител ще представи доклада на Комисията по бюджет и финанси? Заповядайте, госпожо Николова.
#130 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. „ДОКЛАД относно Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, № 51-502-02-26, внесен от Министерския съвет на 2 септември 2025 г. На свое заседание, проведено на 16 септември 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха от Министерството на отбраната Радостин Илиев, заместник-министър, и Владислав Шекеров и Петко Александров, директор и съответно заместник-директор на дирекция „Политика по въоръжението“. В своето изложение господин Илиев заяви, че Международният договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“ (Договорът), е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната Проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили“. С реализирането на проекта на международен договор новостроящите се многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) за Военноморските сили на Република България ще придобият способности за осигуряване на надеждна и устойчива на преднамерени смущения сателитна навигация посредством инсталираните на борда им „GPS модули с поддръжка на М-код за военни цели“. На 22 юли 2025 г. министърът на отбраната е подписал от българска страна Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, при условия за последваща ратификация, въз основа на Решение на Министерския съвет от 10 юни 2025 г. Договорът е изготвен съобразно изискванията на Програмата на Съединените американски щати за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales – FMS). От американска страна договорът е подписан на 19 март 2025 г. Системата на САЩ за предоставяне на американски отбранителни продукти, услуги и обучение за партньорски държави е процес, чийто гарант по изпълнението на договора от американска страна се явява правителството на САЩ. Договорът е съставен съгласно законодателството на САЩ. В него има редица особености, които произтичат от задължителните американски документи, като най-характерните са, че посочените цени са в щатски долари, без включени данъци и такси, и отразяват максимално точна прогноза за необходимите средства за плащане към момента на извършване на доставката. Правителството на САЩ поема ангажимент да направи всичко възможно за осигуряване на продуктите на посочените цени и в рамките на посочената наличност; при извънредни и непреодолими обстоятелства, когато националният интерес на САЩ го изисква, правителството на САЩ си запазва правото да прекрати прилагането изцяло или частично на договора във всеки един момент преди доставката на отбранителните продукти или изпълнението на услугите за отбрана. От своя страна, купувачът може да отмени изпълнението на договора изцяло или да заличи отделни точки във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия или извършването на услугите за отбрана, като носи отговорност за всички разходи вследствие от отмяната; за американската страна договорът влиза в сила след превеждането на първоначалната вноска по него, в рамките на срока на валидност на офертата. Департаментът по отбрана на САЩ счита съдържанието на всички международни договори по Програма FMS за чувствителна информация. Съдържащата се в тези договори информация представлява интерес за стратегически конкуренти на САЩ в областта на отбраната и търговията, което налага и предприемане на необходимите мерки за ограничаване на нейното разпространение. Поради това Договор BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-код“ следва да се третира като съдържащ контролирана некласифицирана информация (Controlled Unclassified Information-CUI), която не би следвало да става публично достояние. В тази връзка се предлага съдържанието на договора да не се обнародва в „Държавен вестник“. Поради съдържащите се в договора финансови задължения за Република България и препратките към чуждестранно приложимо право на американското законодателство той следва да бъде ратифициран със закон на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 7 от Конституцията на Република България. В дебатите взеха участие народните представители Димо Дренчев и Асен Василев. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 16 гласа „за“, от които 5 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, 2 от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“, 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“, 1 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ и 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ; 2 гласа „против“ от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; и без гласове „въздържал се“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, № 51-502-02-26, внесен от Министерския съвет на 2 септември 2025 г.“ Благодаря.
#131 · speech
Благодаря, госпожо Николова. Уважаеми колеги, откривам разискванията по така представения законопроект за ратификация. Заповядайте.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо председател, уважаемо Народно събрание! Превъоръжаването на нашите въоръжени сили е злободневен проблем, който вече от десетилетия ни притиска. Задачите, които стоят пред нас – и в небето, и на земята, и в морето, са неотложни. Тази програма, при която български фирми успяха да проектират и да конструират кораб за нашите военноморски сили, който е произведен от наша корабостроителница, ние напълно приветствахме, защото нашите въоръжени сили е най-добре да бъдат осигурявани от нашия бизнес. Но кое тук нас ни поставя нащрек? България е черноморска страна. Наистина имахме нужда от обновяване на нашите военноморски сили и от съдовете, които служат, но виждаме, че сме поставени в някои зависимости от държави, които дори не са в Черноморския басейн. Говоря точно за това споразумение, за този договор със Съединените американски щати. Това е поредният договор, при който България е поставена в неравностойно положение. Ние отново сме в подчинено положение, не сме равностоен партньор. Ние просто трябва да се съгласяваме. Каквито и условия да ни бъдат поставени, ние трябва да се съобразяваме точно с американския интерес. И сега може даже да Ви прозвучи малко скучно, защото ще се спирам на доклада, който току-що беше прочетен, но кое ми дава основание за това? Системата на САЩ за предоставяне на американски отбранителни продукти, услуги и обучение на партньорски държави е процес, чийто гарант по изпълнение на договора се явява правителството на САЩ. Договорът е съставен съгласно законодателството на Съединените американски щати. В него има редица особености, които произтичат от задължителните американски документи, като най-характерните са: посочените цени са в щатски долари, без включени данъци и такси, и отразяват максимално точно прогноза за необходимите средства, заплащани към момента на извършване на доставката. Да приемем, че финансистите са си свършили работата и че прогнозата е точна. Правителството на САЩ поема ангажимент да направи всичко възможно за осигуряване на продукция на посочените цени и в рамките на посочената наличност. Тук нищо не се споменава за контрол от българска страна, как ние ще проконтролираме това изпълнение, какви правомощия ние имаме. Правителството на САЩ решава всичко. При извънредни и непреодолими обстоятелства. Не са посочени какви са тези извънредни и непреодолими за всемогъщата сила, доминатор на глобално ниво. Когато националният интерес на Съединените американски щати го изисква, правителството на САЩ си запазва правото да прекрати прилагането изцяло или частично на договора във всеки един момент преди доставки на отбранителните продукти или изпълнение на услугата за отбрана. Тоест Съединените американски щати ни поставят изцяло в зависимост от тяхната политическа ситуация, от техния интерес. Отново нищо не се споменава за българския национален интерес. От своя страна, купувачът има право да отмени доставката, като постфактум, изцяло или да заличи отделени точки във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия, или извършването на услугата за отбрана, като носи отговорност за всички разходи вследствие на отмяната. Тоест всички негативи остават за българската страна. Как ще ги изчислят нашите партньори, какво ще решат, че е неустойка, каква щета имаме, трябва да я покрием ние. Те решават, поставят ни в безизходица и в края на краищата ние трябва да платим за всичко. За американската страна договорът влиза в сила от превеждането на първоначалната вноска. Това, което ми прави допълнително впечатление: Департаментът по отбраната на Съединените американски щати счита съдържанието по всички международни договори по Програмата FMS за чувствителна информация. Нормално е, всяка страна може да чувства определена информация за чувствителна, но съдържащата се в тези договори информация представлява интерес за стратегическите конкуренти на САЩ. Кои са стратегическите конкуренти на САЩ? Стратегически! Не оперативни, не тактически! Стратегическите са само Китай и Русия. Тъй като България членува в НАТО, аз много бих се учудил коя наша компания, кое наше министерство би сключило някакъв договор за доставка на някаква военна апаратура, на някакви военни средства от Китай или от Русия? Защо тази информация трябва да бъде запазена? Едва ли не индустриален шпионаж! Което налага и предприемане на необходимите мерки за ограничаване на нейното разпространение. Поради това договорът следва да се третира като съдържащ контролирана некласифицирана информация. Забележете, думата не е „класифицирана“, а „некласифицирана“ информация. И трябва да се ограничи нейното разпространяване, която не би следвало да става публично достояние. В тази връзка се предлага съдържанието на договора да не се обнародва в „Държавен вестник“. Дори българските избиратели, българските данъкоплатци, българските служещи не могат да разберат какви са условията на този договор. България трябва да плати нещо, трябва да се съгласи на някакви условия, но българските граждани нямат право да знаят какви са тези условия. Не можем да ги обнародваме. А при положение, тъй като договорът касае и чуждо законодателство, то според Конституцията трябва да бъде ратифициран от парламента. Тоест какво ратифицира парламентът, българските граждани не трябва да знаят, не трябва да знаят и българските военнослужещи, които ги касае това. Някаква дълбока мъгла! Вече е установена традиция България да подписва договори, които я поставят в подчинено и неравноправно положение. Нашите ужким партньори се научиха да се отнасят към държавата ни като към техен придатък, лишен от самостоятелност и суверенитет. За тях няма неустойки и санкции по договорите, които сключваме – всички загуби и щети са за наша сметка, за сметката на България. Нашата държава на международното поле се превръща в една източноевропейска бананова република, където подобни сделки се сключват през историята на цялото ѝ съществуване. Подобни сделки са най-сигурният индикатор за корупционна дейност във всички развиващи се държави, които са пред разпад. Там държавата и народът плащат печалбите на колонизатора в ущърб на собствения си интерес. Ето че след като сме навършили по-малко от 150 години от възстановяването на българската държавност, ние сме изправени пред държавна криза. Криза, която води до дисбаланс на властите. Крайно време е, за да оцелее нашето отечество, за да оцелее нашата държава, ние да прегледаме и да преформатираме нейните основи. Време е българската държава да бъде наново преформатирана. Сегашното състояние води до пълен колапс на държавността!
#133 · speech
Благодаря, господин Първанов. Уважаеми колеги, има ли реплики към изказването на господин Първанов? Не виждам. Има ли други народни представители? Заповядайте.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Поредна ратификация, пореден законопроект, в който влизаме уж като пълноправен член и партньор, но в който, ако погледнем по-детайлно, фактите говорят сами за себе си. От ВЪЗРАЖДАНЕ не оспорваме това, че армията ни и Военноморските ни сили имат нужда от модернизиране. Хубаво е наистина да имаме модерни кораби. Многофункционалните патрулни кораби са едни от тях. Въпросът е, че когато ние ги придобиваме, влизаме в една отново бюджетна рамка, в която трябва да влезем в рамките на 1 милиард. Затова ги придобиваме без въоръжение, без оборудване и после започва вече мъката. Мъката, защото трябва след това да придобиваме цялото това оборудване и въоръжение на парче. А това прави цената вече доста по-раздута. Точно поради ей такива неуредици ВЪЗРАЖДАНЕ сме против. Против сме това да подписваме договори, с която и да е чужда държава, която не се държи с нас като с пълноправен член. Тук господин Първанов в предишното си изказване засегна някои точки. Аз искам също да попитам и нещо друго. В мотивите се казва: „Правителството на САЩ ще направят всичко възможно – забележете, всичко възможно – за осигуряването на продуктите на посочените цени и в рамките на посочената наличност.“ Това „всичко възможно“ те го правиха и със самолетите ни F-16, които доста години обаче се забавиха. И се забавиха точно заради едно друго условие, което ние, уж като пълноправен член, трябва да подпишем, а то е, че когато САЩ сметнат за необходимо и че има някаква угроза за тяхната национална сигурност, те могат просто да се оттеглят от изпълнението на такъв договор, и то, забележете, не при демонстрирани аргументи или факти, а само когато предявят съмнение от нечия страна, в този случай нашата. И точно тогава, ако си спомняте преди, две години САЩ изразиха съмнение, че едва ли не ако ни доставят F-16, то ние може да издадем тайна на руснаците, след което решиха да забавят доставката на самолета. Да, но сега има забавяне и на ракетите за F-16. Тоест правят всичко възможно, но някак си явно много искат, но нямат желание?! Ще се спра и на още нещо. Значи модернизираната NavStar Security алгоритъм или M-code система за 2,5 милиона, наскоро също правихме една друга покупка, ако не се лъжа на система Link 22 за 1,44 млн. долара без ДДС. Ако започнем да наслагваме въоръжението, то тази цена на придобиване на бойните ни патрулни кораби нараства вече на 1 милиард и 300 милиона. Сума, която не е никак малка. И точно заради това, че нашите въоръжени сили, в момента нашето – всъщност Вашата управляваща коалиция, но която действа от името на България, влиза в изпълнение на договори, които, меко казано, са неравностойни. Точно поради това ВЪЗРАЖДАНЕ няма как да подкрепи тази ратификация. Между другото, искам да се обърна и към така наречената опозиция от МЕЧ, защото аз много внимателно слушах докладите и там гласовете на МЕЧ бяха „за“ тази ратификация както в Комисията по бюджет и финанси, така и Комисията по отбрана. И искам да бъда разбран правилно. Ако Вие искате да се държите и да бъдете приемани като опозиция, трябва да се държите като опозиция, а не да приемате всяко едно нещо на управляващата коалиция, без да го поставяте под съмнение. Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#135 · speech
Благодаря, господин Димчев. Има ли реплики към изказването на господин Димчев? Не виждам. Има ли други народни представители, които желаят да вземат отношение по Законопроекта за ратификация? Не виждам. Закривам разискванията. Уважаеми колеги, пристъпваме към гласуване. Подлагам на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Международен договор, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“ с вносител Министерския съвет на 2 септември 2024 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 140 народни представители: за 105, против 21, въздържали се 14. Законопроектът е приет на първо гласуване. Заповядайте, господин Гаджев, за процедурното предложение.
#136 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! На основание на чл. 76, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание ще направя процедура да разгледаме току-що приетия законопроект и на второ четене. И както винаги е ставало напоследък в дискусиите, предложения по закон за ратификация, по които могат да се правят корекции, са редакционни, така че който има да прави такива, може да ги направи преспокойно и в зала.
#137 · speech
Благодаря, господин Гаджев. Направено е процедурно предложение Законопроектът да бъде разгледан и на второ гласуване в рамките на днешното пленарно заседание. Уважаеми колеги, моля, режим на гласуване по това процедурно предложение. Гласували 134 народни представители: за 105, против 28, въздържал се 1. Предложението е прието. Заповядайте, господин Гаджев, за представяне на Законопроекта за второ гласуване.
#138 · speech
Благодаря, госпожо Председател. „ЗАКОН за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“ Чл. 1. Ратифицира Международен договор (Letter of Offer and Acceptance – LOA) BU-P-LBL „Модул за GPS, осигуряващ поддръжка на „M-code“ за военни цели“, подписан на 19 март 2025 г. в Съединените американски щати, и на 22 юли 2025 г. в град София. Чл. 2. Договорът по чл. 1 да не се обнародва в „Държавен вестник“. Заключителна разпоредба Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“ Благодаря.
#139 · speech
Благодаря, господин Гаджев. Уважаеми колеги, откривам разискванията по второто гласуване на Законопроекта. Има ли народни представители, които желаят да вземат отношение по съдържанието на Законопроекта за ратификация? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към второто гласуване на Законопроекта. Уважаеми колеги, подлагам на гласуване: наименованието на Закона за ратификация по вносител; чл. 1 по вносител; чл. 2 по вносител; наименованието на подразделението „Заключителна разпоредба“ по вносител; и параграф единствен по вносител. Гласували 145 народни представители: за 107, против 25, въздържали се 13. Законопроектът е приет и на второ гласуване. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА МЛАДЕЖТА ЗА 2020 Г. И ДОКЛАД ЗА МЛАДЕЖТА ЗА ПЕРИОДА 2021 – 2022 Г. – продължение. Вносител – Министерският съвет. Тази точка е всъщност продължение, тъй като до момента е представен докладът на Комисията на младежта и спорта, представени са от вносителя съответните годишни доклади. Разискванията са открити. Изказал се е народният представител господин Димо Дренчев, на когото са направени реплики от народния представител Росица Кирова и от народния представител Михаил Митов, така че, уважаеми колеги, по тази точка от дневния ред продължаваме с разискванията. Има ли народни представители, които желаят да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията и пристъпваме към гласуване. Уважаеми колеги, преди да пристъпим към гласуване едно съобщение. Днес наши гости са ученици от град Добрич. Те са в българския парламент по покана на народния представител от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания.) Пристъпваме към гласуване по третата точка от дневния ред на законодателната ни програма за днес. Подлагам на гласуване Проект на решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2020 г. със сигнатура № 51-502-00-19, внесен от Министерския съвет на 27 февруари 2025 г. Гласували 135 народни представители: за 99, против 24, въздържали се 12. Предложението е прието. Моля да бъда извинена. Допуснах една грешка. Трябваше да прочета Проекта на решение, преди да пристъпим към гласуване. Ще я коригирам сега. „РЕШЕНИЕ за приемане на Годишен доклад за младежта за 2020 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 5, ал. 1 от Закона за младежта
#140 · speech
Реши
Приема Годишен доклад за младежка за 2020 г.“ Подлагам на гласуване Решение за приемане на Доклад за младежка за периода 2021 – 2022 г. „Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 5, ал. 1 от Закона за младежта
#141 · speech
Реши
Приема Доклад за младежта за периода 2021 – 2022 г.“ Гласували 136 народни представители: за 101, против 23, въздържали се 12. Проектът на решение е приет, а с това изчерпахме и законодателната програма за днешния ден. Продължаваме с: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Получени писмени отговори на въпроси и питания за периода 10 – 23 октомври 2025 г. от: - министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Ивайло Лазаров; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - министър Борислав Гуцанов на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Иван Червенков; на въпрос от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; - министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; - министър Георг Георгиев на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Явор Божанков; - министър Георги Георгиев на въпрос от народния представител Лена Бориславова; на въпрос от народния представител Николай Златарски; - министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Айлин Пехливанова; на два въпроса от народния представител Иван Иванов; на пет въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Христинка Иванова; на въпрос от народния представител Александър Койчев; на въпрос от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев; - заместник министър-председателя и министър Гроздан Караджов на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; - министър Даниел Митов на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на два въпроса от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народните представители Деница Симеонова и Богдан Богданов; на два въпроса от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на шест въпроса от народния представител Николай Радулов; на два въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; на въпрос от народния представител Атанас Атанасов; - министър Жечо Станков на въпрос от народния представител Мартин Димитров; - министър Иван Иванов на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на два въпроса от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Деница Симеонова и Богдан Богданов; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Ивайло Папов; на въпрос от народните представители Иван Белчев и Джипо Джипов; на въпрос от народния представител Красимира Нинова-Катинчарова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Мария Илиева; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на два въпроса от народния представител Петър Петров; на два въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Сейфи Мехмедали; на въпрос от народните представители Хасан Адемов и Мехмед Салим; на въпрос от народния представител Христинка Иванова; на въпрос от народния представител Явор Божанков; - министър Иван Пешев на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на въпрос от народните представители Десислав Тасков и Кристиан Ганчев; на въпрос от народните представители Константина Петрова и Коста Стоянов; на въпрос от народния представител Коста Стоянов; - министър Красимир Вълчев на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева; на два въпроса от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Коста Стоянов; - министър Maнoл Генов на въпрос от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Климент Шопов; на въпрос от народния представител Константина Петрова; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Славчо Крумов; на въпрос от народния представител Татяна Султанова- Сивева; на два въпроса от народния представител Цвета Рангелова; - министър Мариан Бачев на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; - министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; - министър-председателя Росен Желязков на въпрос от народния представител Златан Златанов; на въпрос от народния представител Лена Бориславова; - министър Силви Кирилов – добре дошъл, министър Кирилов, на днешния контрол – на две въпроса от народния представител Александър Симидчиев; на три въпроса от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народните представители Иван Белчев, Любен Иванов и Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Красимира Катинчарова; - министър Теменужка Петкова на въпрос от народния представител Виолета Кърпачева. Съобразно поредността на днешния парламентарен контрол преминаваме към първия въпрос – към министъра на здравеопазването Силви Кирилов, от народния представител Николай Георгиев Златарски относно качеството на водата за питейно-битови цели в област Кюстендил. Заповядайте, господин Златарски, да представите въпроса.
#142 · speech
ДПС – Ново начало
Госпожо Председател, господин Министър, дами и господа! Първо, преди да задам въпроса си, искам, господин Министър, да Ви благодаря за последната ни среща. Имахме проблем с Центъра за спешна медицинска помощ – за осигуряване на линейка и вчера тя пристигна. Тя е високопроходима, категория „Б“, и наистина имаше нужда, така че благодаря за бързата реакция. Въпросът ми днес е относно качеството на водата за питейно-битовите цели в Кюстендил. Регионалната здравна инспекция – Кюстендил, обслужва две водоснабдителни организации: „Кюстендилска вода“ ЕООД, която извършва мониторинг върху качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели в 84 зони на водоснабдяване, и „ВиК – Паничище“ ЕООД, която е в 5 обособени водоснабдителни зони. На територията на област Кюстендил водоснабдяването се извършва в 238 водоизточника, от които 193 централни и 45 броя ведомствени водоизточници. Изградени са и функционират един брой пречиствателна станция в село Жиленци, община Кюстендил. Водоснабдителните дружества ежегодно изготвят програми за мониторинг за качествата на питейната вода, подавана за задоволяване на питейно-битовите нужди на населението, които се съгласуват с Регионалната здравна инспекция. Честотата и обхватът на мониторинга се определят в съответствие с изискванията на Наредба №9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, съобразно количеството обем вода, която се разпределя или добива ежедневно в конкретната зона за водоснабдяване. ВиК операторите прилагат като основна мярка за отстраняване на установените отклонения по микробиологични показатели в качеството на питейната вода основното механично почистване на водовземните съоръжения и водопроводната мрежа и осигуряване на непрекъснато и ефективно обеззаразяване на водата. Във връзка с горното отправям към Вас следния въпрос: извършва ли се и в какъв период мониторинг, в това число и радиологичен контрол от Регионалната здравна инспекция – Кюстендил, за качеството на водата за питейно-битови цели? И при установени несъответствия информира ли се местното население? Благодаря.
#143 · speech
Благодаря, господин Златарски. Заповядайте, министър Кирилов, за отговор.
#144 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Златарски, уважаеми дами и господа народни представители! Изискванията, свързани с качеството на питейните води на ниво Европейски съюз, са транспонирани в националното законодателство чрез Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Съгласно действащото законодателство ВиК операторите носят пълна отговорност за качеството на водата, подавана за питейно-битови цели, като тяхно задължение е извършването на постоянен и периодичен мониторинг чрез пробонабиране и изследване на питейната вода от пунктове в населените места на крана на консуматора. За целта водоснабдителните организации ежегодно разработват програми за мониторинг на питейната вода. Програмите се съгласуват със съответните регионални здравни инспекции. Контролен мониторинг чрез пробонабиране и изследване на питейна вода от пунктовете в населените места на крана при консуматора се провежда и от страна на Регионалната здравна инспекция. Данните за проведения от РЗИ – Кюстендил, контролен мониторинг на водата, използвана за питейно-битово водоснабдяване на населените места в област Кюстендил, в периода 2023 – 2025 г. показват, че най-често установените нарушения на изискванията са несъответствия по микробиологични показатели, ешерихия коли, групата коли и по физикохимичните – това е активна реакция, PH, мътност, цвят и вкус, органолептични. За констатираните несъответствия по показателите, които се наблюдават на водоснабдителните дружества, през 2023 г. са издадени 47 предписания, през 2024 – 53, а до 30.09.2025 г. – 54 предписания. Основните мерки, предприемани от страна на ВиК операторите за отстраняване на установените отклонения по микробиологични показатели в качеството на питейната вода, са: механично почистване на водовземания и съоръжение, и водопроводната мрежа, и осигуряване на непрекъснато и ефективно обеззаразяване на водата. Резултатите от извършения радиологичен контрол на питейната вода в област Кюстендил показват, че здравно значимия и радиологичен периметър, индикативна доза за поглъщане на радионуклоиди с питейната вода, съответства на нормативните изисквания. РЗИ – Кюстендил, чрез интернет страницата си своевременно информира обществеността и заинтересованите лица за резултатите от проведения контролен мониторинг. Информацията включва и препоръки при установяване на несъответствия, които трябва да спазват до възстановяване качеството на водата. В това число наложените забрани и ограничения за ползване на питейна вода с цел опазване здравето на гражданите. Трайни несъответствия през последните години са установени в качеството на водата на каптаж „Царичина“, село Голямо село, община Бобов дол, който водоснабдява самостоятелно с питейна вода жителите на село Баланово, община Дупница. Резултатите от анализите на питейната вода в село Баланово показват завишени стойности на контролираните параметри: сулфат и обща твърдост, калций и електропроводимост, като през 2024 г. несъответствие се установява и по параметър желязо. С цел опазване здравето на населението РЗИ – Кюстендил, уведомило местното население за наличието на възможно преходно лаксативно действие при употребата на питейна вода от каптажа и е препоръчало на семействата с бебета и малки деца до тригодишна възраст при приготвянето на храната им да ползват бутилирана вода, отговаряща на нормативните изискани. Завърших.
#145 · speech
Благодаря, министър Кирилов. Заповядайте, господин Златарски, за реплика.
#146 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Министър, дами и господа народни представители! Благодаря за отговора Ви, господин Министър. Този въпрос се наложи, тъй като има много спекулации за качеството на водата в област Кюстендил. Има множество сигнали в този момент, в който знаете, че основният и най-големият проблем в момента е безводието. И ние трябва най-малкото да сложим някакви нормални параметри и хората да имат успокоение, че водата, която употребяват, е годна както за питейни, така и за битови цели. „ДПС – Ново начало“, като парламентарна група, обяви, че основният проблем в България е безводието и ние трябва да работим в тази насока. Проблемът в Баланово, който споменахте, за качеството на водата е от много отдавна. Аз лично съм задал въпроси на министъра на регионалното развитие и благоустройство за нов водопровод дотам, но тъй като трасето е доста дълго и доста скъпо, трябва да търсим някакъв алтернативен вариант. Радвам се, че така успяхме с този въпрос да сложим наистина някакво успокоение в хората, че това, което им се предлага, съответства на нормите и изискванията, и от тук нататък наистина трябва да работим за подобряване на водоснабдителната мрежа и разбира се, за качеството на водата. Благодаря.
#147 · speech
Благодаря, господин Златарски. Министър Кирилов, желайте ли дуплика? Заповядайте.
#148 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Бих казал, че водата е един изключително ценен ресурс, който тепърва ще го оценяваме и по качество и по количество, и трябва да се отнасяме с него много отговорно. Нали ние все пак като страна имаме водни ресурси, но трябва да се грижим за тях както по количество, така и по качество. Но чрез така създадения борд към Министерския свет имах възможност да се запозная по-обстойно с проблема – и не е еднопосочен. Той е изключително многофакторен. И смятам, че с общи усилия, само с общи усилия, ще постигнем един добър резултат. Благодаря.
#149 · speech
Благодаря, министър Кирилов. Преминаваме към втория въпрос. Заповядайте, господин Димчев. Предполагам някаква процедура ще искате?
#150 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Между другото, за две години и половина, това е първият път, в който правя процедура, а тя е по начин на водене към Вас. Тъй като чух отговора на министъра и просто искам да кажа, че тук явно някой го е подвел. Аз този въпрос съм го задал преди две години и това, което той спомена в Царичина и съответно това, че РЗИ си е свършило работата и е предупредило хората в село Баланово. Не, не е така, господин Министър. Моля Ви, обърнете се отново към Вашата администрация или тези, които са Ви дали този отговор. Лично съм говорил с РЗИ – подали са информация на местния кмет, който пък от своя страна е трябвало да предупреди хората в селото. Ние сме минавали през селата, говорили сме с тях. Оказва се, че никой не ги е предупредил, че тази вода не трябва да се пие. Не, че не го знаят, но никой не ги е предупредил от институциите. Моля Ви да гледате тези неща по-детайлно, защото, ако наистина искате да вникнете в същността на проблема, трябва да сте там на място, за да го видите, да говорите с хората и едва след това да излезете с тази позиция. А иначе тя е една – Законът за водите го указва – замърсителят трябва да плати, а това е Ковачки и ТЕЦ „Бобов дол“. Благодаря.
#151 · speech
Господин Димчев, при процедура по начина на водене би следвало да отправите забележка към моя начин на водене, а не да вземате отношение по същество. Защото сега напълно логично министър Кирилов най-вероятно иска да вземе отношение, а аз нямам никаква възможност по действащия ни правилник да му предоставя възможността да отговори на Вашата реплика. Това мое изказване се основава на правото, което Правилникът ми предоставя – да взема отношение в случаите на процедура по начина на водене. Благодаря Ви, че ме изслушахте. Преминаваме към следващия въпрос към министър Кирилов от народния представител господин Стоян Николов Таслаков относно съмнение за корупция и нередности в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Свети Георги“ в Пловдив. Заповядайте, господин Таслаков.
#152 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, на 21 май 2025 г. дете на пет години на име Валентина Пенчева, си чупи предлакътна кост на ръката в детската си градина в Пловдив. Тъй като е здравноосигурена, е заведена в спешното отделение в УМБАЛ „Свети Георги“ от родител. След първичния преглед детето отива на рентген, за да се установи степента и мястото на фрактурата. Малко след това детето, агонизирайки, е изпратено в различен филиал на болницата в друга част на града. За да не се чака линейка, е заведено с личен автомобил на майката. На майката са дадени документи за разписване, в които лекарите са освободени от отговорност, ако се получи усложнение. В края на деня неизвестен медицински специалист предлага на майката да се извърши дълга скъпа операция за поставяне на пирон в ръката на 5-годишната Валентина. След консултация на майката за второ мнение тя отказва. Това изнервя лекарите в УМБАЛ „Свети Георги“, които стават агресивни и отказват да дадат документите до следващата сутрин. С изненада на следващия ден 5-годишното дете получава сметка от 993 лв. за един ден престой – наместване на ръката и едно болкоуспокояващо. Предвид изложеното, господин Министър, моля да ми отговорите: как се процедира със здравноосигурени деца и семейства, които не могат да си позволят да заплатят подобни сметки за здравеопазване? Благодаря.
#153 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Заповядайте, министър Кирилов. Министър Бачев, добре дошъл на днешния парламентарен контрол!
#154 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, съгласно разпоредбите на Закона за здравното осигуряване всички лица до 18-годишна възраст се осигуряват за сметка на държавния бюджет. Това гарантира правото на всяко дете да получава медицинска помощ по клинични пътеки, клинични амбулаторни процедури в обхвата на пакета на здравните дейности, заплащани от бюджета на НЗОК. Министерството на здравеопазването изиска обяснение от изпълнителния директор на УМБАЛ „Свети Георги“ – град Пловдив, по поставения от Вас, господин Таслаков, случай, както и информация от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която предоставям на вниманието Ви: На 21 май 2025 г. детето Валентина Пенчева – на 5 години и 11 месеца от град Пловдив, заедно с майка си е посетило Спешното отделение на лечебното заведение. Направени са изследвания и рентгенография, която установява съчетано счупване с разместване на лакътната и лъчевата кост на предмишницата. Детето е хоспитализирано в спешен порядък в Клиниката по ортопедия и травматология. След извършена консултация с педиатър и анестезиолог под пълна анестезия е извършена закрита репозиция на двете кости на предмишницата. Очакваният от медицинските специалисти терапевтичен ефект не е постигнат и на майката е предложено извършване на оперативна интервенция и поставяне на интрамедуларен фиксатор. Майката категорично отказва предложеното оперативно лечение. На 22-ри майката напуска предварително и самоволно клиниката, след което ѝ е връчена фактура в размер на 993 лв. за заплащане на оказаната медицинска помощ, която тя отказва да заплати. От предоставената информация от ИАМН става ясно, че съгласно Националния рамков договор 2023 – 2025 г. по клинични пътеки, амбулаторни процедури и клинични процедури, които не са завършени, индикациите за хоспитализация, диагностично-лечебният алгоритъм или критериите за дехоспитализация не са спазени, дейността не се заплаща. Не се заплащат и вложените медицински изделия и приложените лекарствени продукти, чиято стойност не се включва в цената на клиничната пътека. Изключения се допускат в случаите на самоволно напускане на пациента от клиниката и отделението, в което не е спазен минималният болничен престой и са извършени всички основни диагностични и терапевтични оперативни процедури съгласно диагностично-лечебния алгоритъм. В тези случаи лечебното заведение уведомява писмено съответната РЗОК, която заплаща отчетената дейност по амбулаторна процедура „Предсрочно изпълнение на действието на Клинична пътека №…“ В случай че такава не е договорена, на лечебното заведение се заплаща 80% от цената на съответната клинична пътека. В заключение: детето е лекувано по Клинична пътека № 222 – Средни оперативни процедури, в областта на раменния пояс и горния крайник. Извършена е репозиция, която попада в алгоритъма на цитираната клинична пътека. Същата е изпълнена в частта една основна и три диагностични процедури. Майката самоволно е напуснала лечебното заведение, с което не е спазен минималният болничен престой от два дни. НРД предвижда при самоволно напускане, а именно дехоспитализация по амбулаторна процедура, престоят да бъде заплатен от НЗОК. Предвид обстоятелството, че на майката е предоставена фактура, въпреки че детето е прието по Клинична пътека № 222, нарушението е препратено по компетентност на НЗОК. Докладвах.
#155 · speech
Благодаря, министър Кирилов. Господин Таслаков, желаете ли реплика? Заповядайте.
#156 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Трябва да отбележим, че чак, след като внесох този въпрос към Вас във Вашето министерство на парламентарен контрол, чак тогава беше извършена проверката на тази болница. Това трябва да го отбележим, защото майката е подала сигнала още, доколкото знам, месец май. Много месеци наред този случай е бил потулен. Сега от Вашия отговор не става точно ясно дали майката ще бъде преследвана да заплати тези средства. Има ли нарушения според Вас в тази болница, тъй като при второто мнение, което е потърсила жената, са я посъветвали, че на 5-годишно дете няма нужда да бъде поставен пирон, тъй като това дете расте, а пък тази част няма да расте, така че това е излишно. Детето е малко, има тепърва да се възстановява и това е била причината тя да напусне болницата. Така че има ли нарушения и ще бъде ли потърсена някаква наказателна отговорност на лицата от болницата? Благодаря.
#157 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Заповядайте за дуплика, министър Кирилов.
#158 · speech
Първо, от моето експозе е ясно, че дейността трябва да бъде заплатена от Националната здравна каса. Второ, понеже е в юрисдикцията на Националната, нарушението е препратено в Националната каса. Колкото до медицинския казус, тук може да спорим, но мисля, че е нито мястото за тази дейност… Още повече че растежът на костите става от епифизите понеже влагаме емоции, а в случая дали да се слага интрамедуларен, плака или нещо друго, не се засягат епифизите. Но в този случай аз благодаря, защото Вие зададохте въпроса по чл. 139 и Ви отговорихме и на следващия ден се получи. Бяхме готови веднага за отговор, но по различни обстоятелства днес е времето и мястото, когато отговаряме. Още веднъж благодаря. А какво ще бъде и как ще се процедира административно… След като приключи с действията си Касата, тогава те ще ни информират и ние ще предприемем съответните действия. Благодаря.
#159 · speech
Благодаря, министър Кирилов, за участието Ви в днешния парламентарен контрол. Пристъпваме към въпросите към министъра на културата Мариан Бачев. Първият въпрос е от народния представител Никола Ангелов Димитров относно липсата на финансиране на археологическите разкопки на територията на Националния археологически резерват „Кабиле“ за 2025 г. от Регионалния исторически музей – Ямбол. Заповядайте, господин Димитров, да представите въпроса.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Само на 7 км от град Ямбол се намира единственият изцяло запазен тракийски античен град в България – Кабиле, който няма аналог сред другите тракийски селища, като Севтополис, потопен под язовир „Копринка“, или Филипополис, върху който е разположен съвременният Пловдив. Изключителната историческа и културна стойност на Кабиле се състои в това, че на негова територия може да се проследят няколко културно-исторически епохи: от праистория до Ранно средновековие. Неслучайно обектът е: обявен за народна старина; от 1969 г. – паметник на културата от национално значение и Национален археологически резерват; от 1979 г. – природозащитено място; от 1972 г. насам – обект на ежегодни археологически проучвания без прекъсвания. През 2025 г. за първи път държавата спира финансирането си за археологически разкопки в Кабиле. Регионалният исторически музей – Ямбол, не е включен сред институциите, получавали средства за теренни проучвания. Моят въпрос е: защо Министерството на културата не е отпуснало финансиране на РИМ – Ямбол, за археологическите проучвания в Кабиле през 2025 г. въпреки значимостта на обекта и дългогодишната научна дейност на музея? Предвиждате ли компенсаторни мерки? Очаквам ясен, конкретен и отговорен отговор на моя въпрос, отнасящ се както до текущата културна политика на Министерството, така и до бъдещите ангажименти към културно-историческото наследство на Югоизточна България.
#161 · speech
Благодаря, господин Димитров. Заповядайте, министър Бачев, за отговор.
#162 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Димитров, в отговор на постъпилия от Вас въпрос Ви информирам за следното: Министерството на културата чрез бюджетната програма „Опазване на недвижимото културно наследство“ ежегодно след приемане на държавния бюджет предоставя целева финансова подкрепа на проектен принцип за провеждане на теренни археологически проучвания и теренна консервация на територията на страната. Редът и условията за кандидатстване по Програмата са определени с правила за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация, които са публикувани на официалната интернет страница на Министерството на културата. Право на финансова подкрепа имат културни, научни или университетски институции, дейността на които е свързана с издирване и изучаване на археологически обекти. Всяка календарна година се обявява сесия за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация на интернет страницата на Министерството на културата. Оценяването и класирането на проекти се извършва от Междуведомствена комисия по реда на действащите правила. В състава ѝ се включват представители на научни, културни и университетски институции. Всеки член на комисията попълва оценъчна карта в табличен вид с включени всички одобрени от Комисията по административна допустимост проекти. Оценяването на проектите се извършва въз основа на посочените критерии в оценъчната карта. Комисията класира проектите въз основа на финалната оценка, която всеки от тях получава като средноаритметична стойност от оценките на всеки член, подал оценъчна карта. Обявената през 2025 г. сесия за целева финансова подкрепа на теренни археологически проучвания и дейности по теренна консервация приключи. Сред одобрените за финансиране проекти е и предложението от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за дейности на територията на Археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле“. Подаденият проект Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“ – „Сектор V“, за провеждане на теренни археологически проучвания и теренна консервация, е подкрепен с финансиране в размер на 89 914 лв. Внесените от Регионалния исторически музей – Ямбол, проекти „Сектор XII“ – Археологически резерват „Тракийски античен град Кабиле“ и „Сектор X“ – Археологически резерват „Тракийски античен град Кабиле“, по сесията за 2025 г. са получили финална оценка 50.8824 и съответно 48.7647 при оценяването от страна на комисията. Посочените резултати не са достатъчни за класиране в съответствие с приетата от комисията въз основа на качествата на разработения проект долна граница от 52.0000 точки за финалната оценка. Министерството на културата се стреми да насърчава конкурсния принцип като инструмент за повишаване на качеството и подкрепя реализирането на проекти, които демонстрират високо ниво на разработка и съдържание. Същевременно от години предоставя финансова подкрепа за археологическото проучване на Резервата без прекъсване, включително е подкрепяло и проекти на Регионалния исторически музей – Ямбол. Различните научни екипи, работещи на територията на Резервата, се допълват в своята дейност, което допринася за устойчивото развитие на археологическите проучвания. Благодаря.
#163 · speech
Благодаря, министър Бачев. Господин Димитров, заповядайте за реплика.
#164 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, няколко подвъпроса, на които ще желая отговор от Вас. Първият е: Вие ли назначавате тази комисия, която определя кои обекти да бъдат финансирани, и доколко Вие одобрявате изобщо подхода членове на тази комисия да са ръководители на разкопки? Защото за нас от ВЪЗРАЖДАНЕ, за мен лично и за хората, които са от музея в Ямбол, това не е добър подход. Ние, разбира се, не искаме да спираме нито едни разкопки в България – ние желаем държавата във Ваше лице, тъй като сега идва и следващият бюджет за 2026 г.; и като критика към Вас това, което Вие сте направили към момента, може би защото по-късно се прие бюджетът, но забързайте тази процедура, да започнат и по-рано да се дават финансите към самите ръководители, тъй като този обект, който казахте, че е одобрен от студентите на Софийския университет, може и изобщо да не се осъществи, тъй като в момента и Вие знаете какво е времето. Всъщност аз не знам Вие доколко сте били на археологически разкопки, но това не са едни диви глигани, които да ровят в калта. На тях им трябва подходящо време, в което да изкарат нужната археология, за да може след това тя да краси витрините на нашите музеи, на Националния музей и на музея в Кабиле. Това не са диви прасета. Също така вижте средствата, които не са достигнали тази година. Те са около 1 милион. Ако имаше 1 милион повече за археологически разкопки, изобщо нямаше да говорим за обекти, които да са били отпаднали. Всички обекти щяха да бъдат финансирани. Ако Вие не може да осигурите тази сума към самите ръководители, да започнем да копаем самите си обекти, то тогава за мен лично започват едни съмнения: Вие ръководител на Министерството на културата ли сте, или сте покровител на иманярската мафия? Защото, когато държавата не копае, то тогава копаят иманярите, господин Министър, и Вие, предполагам, го знаете. Може да разговаряте с всички археолози в България, да Ви го кажат – когато няма средства, отделени от държавата към тях да разкриват нашето културно-историческо минало и находки, то тогава иманярите работят много активно в това и те се радват на липсата на финансиране, господин Министър.
#165 · speech
Желаете ли дуплика, министър Бачев? Желаете, заповядайте.
#166 · speech
Министър Мариaн Бачев
Във връзка с изнесените квалификации – ще си ги спестя, защото не е мястото за това тук, само ще обърна внимание, че членовете на комисията не гласуват за свои проекти. Ако има такъв случай, те биват отстранявани – не проектите, хората, които са в тези комисии. Има си ресорни дирекции, които ги предлагат, и аз, разбира се, ги разписвам. По отношение на това какви членове влизат в тази комисия – всяка институция излъчва своите представители. Обръщам внимание, че ограниченият ресурс по Програмата за 2025 г. е вследствие включването на теренни археологически проучвания през 2024 г. в рамките на общия лимит на капиталовите разходи. В изпълнение на указанията за изпълнението на държавния бюджет на министъра на финансите Министерството ежемесечно подава списък на предложения за финансиране на капиталови разходи. Трябва да знаете, че заявените капиталови разходи във връзка със сключени договори за теренни археологически проучвания след месец септември 2024 г. не са процедирани от Министерството на финансите за разглеждане, в резултат на което редица поети финансови ангажименти от страна на Министерството не са разплатени. Затова въз основа на Решение № 51 и както Вие справедливо отбелязахте – късното приемане на бюджета, на 5 февруари 2025 г. на Министерски съвет за финансиране на неразплатени текущи капиталови разходи на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства, което си спомняте, и разплащането на сключени договори за консервация и реставрация на недвижими културни ценности и теренни археологически проучвания и теренна консервация са изплатени неразплатените през 2024 г. договори за теренни археологически проучвания, но в рамките на бюджета на Министерството на културата за 2025-а, което доведе всъщност и до драстичното намаляване на средствата. Просто около 7 млн. лв. не достигат. Смятам, че и общините могат да поемат своя ангажимент в това да подпомагат този тип дейности. Така че, да, съгласен съм с Вас, че на терен трябва да се работи във време, когато това е възможно, имайки предвид времето, но и не можем да скрием огорчението си от факта, че средствата не са достигнали. И ние не можем да направим нищо към този момент, освен да се постараем във времето това да се случва – когато това е възможно, когато бюджетът например бъде... (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз не Ви чувам, ако нещо ми подхвърляте от залата, и Ви предлагам този диалог да…
#167 · speech
Само ще моля – без диалог между министъра и присъстващите в залата колеги народни представители.
#168 · speech
Министър Мариaн Бачев
Ще Ви отговоря след това.
#169 · speech
Знаете, че има процедура. Извинявайте, министър Бачев.
#170 · speech
Министър Мариaн Бачев
Извинявайте Вие. Тъй като, първо, не Ви чувам и няма да бъде конструктивен този разговор, съм готов да го продължа след парламентарния контрол с Вас. Благодаря Ви.
#171 · speech
Благодаря, министър Бачев. Пристъпваме към следващия въпрос към Вас – от народния представител Веселин Миленов Вешев относно липса на финансиране на археологически разкопки на територията на Национален историко-археологически резерват „Велики Преслав“. Заповядайте, господин Вешев, да представите въпроса.
#172 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, Велики Преслав е свидетел на едни от най-великите моменти в българската история. По време на управлението на цар Симеон Велики градът е провъзгласен за столица на България, която е преместена от досегашната Плиска. Според проучвания селището е проектирано по такъв изящен начин, че може да се мери дори с величествения Константинопол. По време на управлението на цар Симеон България преживява най-големия си разцвет в историята. Държавните граници се простират на три морета – Черно на изток, Бяло нa юг и Адриатическо на запад, а на север достигат до Карпатите. Освен военна мощ и териториално разширение в страната се извършва ненадмината досега църковна и просветна дейност. Именно това е причината периодът да бъде наречен Златен век на българската книжнина и култура. Като част от този подем Велики Преслав се разраства неимоверно и добива блясъка на могъща имперска столица. Основан е малко преди това – по време на управлението на княз Борис I, за да се превърне след няколко десетилетия в един от най-красивите градове в Югоизточна Европа. Обособен е като град-крепост и в средата му се издига вътрешният град с Г-образна форма, заобиколен от дебели каменни стени и кули по тяхното протежение. Отвъд зидовете се намира и външният град, който е обгърнат от нов ред укрепителна система. В брой 29 на „Държавен вестник“ от 1927 г. са обявени за народни старини всички разкрити и неразкрити църкви на територията на комплекса. В брой 221 от същата година в тази категория влизат царският дворец и прилежащите му крепости, а далеч по-късно, в брой 46 от 1970 г., за такива са обявени и двете крепостни стени, кръглата църква и други. Днес Националният историко-археологически резерват „Велики Преслав“ е един от 100-те национални туристически обекта. Той е един от най-посещаваните туристически обекти на територията на област Шумен. Затова в тази връзка въпросът ми към Вас, господин Министър, е: защо Министерството на културата не е отпуснало финансиране за Археологическия музей „Велики Преслав“ и за Националния археологически институт с музей при БАН за разкопки на територията на НИАР „Велики Преслав“ през 2025 г., въпреки значимостта на обекта и предвиждате ли компенсаторни мерки за това? Благодаря Ви.
#173 · speech
Благодаря, господин Вешев. Заповядайте, министър Бачев, за отговора.
#174 · speech
Министър Мариaн Бачев
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Вешев, Министерството на културата чрез бюджетна програма „Опазване на недвижимото културно наследство“, както споменах и при въпроса на Вашия колега преди Вас, ежегодно след приемане на държавния бюджет предоставя целева финансова подкрепа на проектен принцип за провеждане на теренни археологически проучвания и теренна консервация на територията на страната. Както споменах и сега ще го повторя, редът и условията за кандидатстване по Програмата са определени с Правила за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация, които са публикувани на официалната интернет страница на Министерството на културата. Всяка календарна година се обявява сесия за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация на интернет страницата на Министерството на културата. Оценяването и класирането на проектите се извършва от междуведомствена комисия по реда на действащите Правила. В състава ѝ се включват представители на научни, културни и университетски институции. Всеки член на комисията попълва оценъчна карта в табличен вид с включени всички одобрени от Комисията по административна допустимост проекти. Оценяването на тези проекти се извършва въз основа на посочените критерии в оценъчната карта. Комисията класира проектите въз основа на финалната оценка, която всеки от тях получава като средноаритметична стойност от оценките на всеки член, подал оценъчната карта. Обявената през 2025 г. сесия за целева финансова подкрепа на теренни археологически проучвания и дейности по теренна консервация приключи. За територията на археологически резерват „Ранносредновековен град Преслав, община Преслав, област Шумен“ са подадени пет проекта, както следва: - Проект „Архитектурен комплекс в югозападната част на Дворцовия център във Велики Преслав. Производствено-занаятчийски квартал, II половина на XI – XIV в., подаден от Археологическия музей „Велики Преслав“, говорим за втората половина на века. Проектът е получил финална оценка 49.2353 при оценяването от страна на комисията. Посочените резултати не са достатъчни за класиране в съответствие с приетата от комисията въз основа на качествата на разработените проекти долна граница от 52.0000 точки за финална оценка. След десетичната точка има четири знака, затова казвам четири пъти – нула, нула. - Проект „Манастир на чъргубиля Мостич, местност „Селище“, Външен град, Преслав“, подаден от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Проектът е получил финална оценка 54.4706 при оценяването от страна на комисията и е предложен за финансиране при осигуряване на допълнителни средства. Съгласно решение на комисията, взето в резултат на проведена дискусия и въз основа на качествата на разработените проекти, е предложено при осигуряване на допълнителни средства да се финансират тези проекти от група IА, които са получили финална оценка над 52.0000 точки. Предложението е направено във връзка с обстоятелството, че средствата по бюджета, както споменах, и на програмата, са изключително недостатъчни и не позволяват финансиране на всички класирани проекти. - Проект „Дворцова сграда, № IV, във владетелския комплекс на Велики Преслав“, подаден от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките – НАИМ при БАН, което Вие споменахте. Проектът е получил финална оценка 55.7647 при оценяването от страна на комисията и е предложен за финансиране при осигуряване на допълнителни средства. - Проект „Дворцов център – сектор Север“ в НИАР – Националния историко-археологически резерват „Велики Преслав“, подаден от Националния археологически институт с музей при БАН. Проектът е получил финална оценка 55.8824 при оценяването от страна на комисията и е предложен за финансиране при осигуряване на допълнителни средства. - Проект „НИАР „Велики Преслав“ – Сектор „Изток“ във Вътрешния град“, подаден от Националния археологически институт с музей при БАН, е получил финална оценка 44.8235 при оценяването от страна на комисията. Посочените резултати не са достатъчни за класиране в съответствие с приетата от комисията въз основа на качествата на разработените проекти долна граница от 52.0000 точки за финална оценка. Заявленията за финансова подкрепа за проекти по програмата се подават в три различни групи, като крайното класиране на одобрените проекти е в рамките на съответната група. Всички подадени проекти за територията на археологически резерват „Ранносредновековен град Преслав, община Преслав, област Шумен“ попадат в една и съща група – IА група, за която са преминали административна допустимост и са допуснати до оценяване 28 проекта. От тях са класирани 18, но средствата по бюджета на програмата позволяват да се финансират само 4. Наличните средства по Програмата за предоставяне на проектен принцип на финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация през 2025-а възлизат на 1 млн. 113 хил. 442 лв., като постъпилите проекти по обявената сесия са на обща стойност, както споменах и преди малко, 7 млн. 900 хил. 791,67 лв. Министерството на културата разглежда възможностите за осигуряване на финансиране за проектите, показали високо качество на разработка, но за които не достигат определените в държавния бюджет за 2025 г. средства. Благодаря.
#175 · speech
Благодаря, министър Бачев. Заповядайте за реплика, господин Вешев.
#176 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, за мое щастие областта, от която съм народен представител – Шумен, е извънредно богата на културно-историческо наследство. За мен като неин представител един от приоритетите е да помагам за развитието на културно-историческия туризъм и на археологическите разкопки и открития в областта. Наясно съм, че това не е приоритет на правителството, част от което сте министър. За него приоритет е еврозоната, приоритет е да се отделят пари за Украйна, приоритет е да се доизкара още някой ден преди едната глава на ламята да изяде някоя част от нейното тяло, но все пак за Вас като министър е добре поне малко да се погрижите за това национално богатство, което ни е завещано от дедите. В тази връзка да ни кажете поне с колко пари се надявате Вие да бъде увеличението на тези средства в бюджета за догодина, за да има средства за повече архитектурни обекти, които да бъдат разкрити не само в моята област Шумен, но и в цяла България. Благодаря Ви.
#177 · speech
Благодаря, господин Вешев. Министър Бачев, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#178 · speech
Благодаря. В момента сме в процес на подготовка, господин Вешев, на бюджета. Престои да се разберат детайли по отношение на всяка една програма, в която работим, но смятам, че с културното наследство не следва да се прави популизъм, с което смятам темата сега за приключена. Благодаря.
#179 · speech
Благодаря, министър Бачев. Преминаваме към третия въпрос към Вас от народния представител Стоян Николов Таслаков относно читалище в село Славовица. Заповядайте, господин Таслаков.
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми, господин министър Бачев! Село Славовица в община Септември е родното място на министър-председателя Александър Стамболийски. В него се намират културни и исторически паметници с голямо значение. Такива са читалището и часовниковата кула в центъра на селото. Те са с уникална за времето си архитектура. Читалището е предвидено и построено с по-голям капацитет и размери в сравнение с другите в района. Има зала с балкон с капацитет над 500 седящи места. За съжаление, читалище „Александър Стамболийски – 1923“ от години е оставено да се руши. Поставих въпроси на парламентарен контрол на двама Ваши предшественици относно признаване на статута на читалището като културно-историческа ценност. Идеята беше сградата да се консервира и ремонтира, тъй като покривът е паднал и се руши. Отговорите на министрите преди Вас бяха, че се очакват документи от страна на Община Септември и процедурата ще бъде завършена. Две години по-късно, днес, една част от сградата падна при поройните дъждове, както бях предупредил, заради липсата на покрив читалището е в опасност. За съжаление, не дочака процедурата между Общината и Министерството на културата да завърши. Предвид изложеното моля да отговорите какво се случва с процедурата по получаване на статут на паметник на културата, каква е причината толкова много години Община Септември и Вашето министерство да не успяват да я завършат? Някаква част от сградата въобще предвижда ли се да бъде спасена и ремонтирана? Благодаря.
#181 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Заповядайте, министър Бачев, за отговор.
#182 · speech
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Таслаков! С писмо с изходящ № 33-00-13-36 от 22 октомври тази година е изискана справка по поставените въпроси от директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Съгласно полученото становище в качеството си на собственик Община Септември е подала искане сградата на читалището да бъде обявена за недвижима културна ценност с писмо с вх. № 0401-5089 от 23 август 2019 г. на Националния институт за недвижимо културно наследство. По всяко внесено заявление с искане за деклариране, предоставяне на статут или промяна на статута на обект като недвижима културна ценност, НИНКН е длъжен да проведе процедура по реда на Глава пета от Закона за културното наследство. Производството по предоставянето на статут се развива по експертна преценка на ангажирани с опазване на културното наследство специализирани институции, преминава през различни стадии и съставлява поредица от проучвания, действия и оценки, предвидени в Закона за културното наследство и Наредба № 3 от 10 юли 2019 г. за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности за достъпа и подлежащите на вписване обстоятелства в Националния публичен регистър за недвижимите културни ценности, извършвани от специалисти и експертни съвети. Въз основа на техните становища, заключения, оценки и предложения министърът на културата е овластен да издаде заповедта по чл. 65 от Закона за културното наследство за предоставяне на статут. Изготвянето на заключителната оценка е започнало в момента на постъпване на внесеното заявление с писма до институции, организации и заинтересовани страни в хода на производството с цел събиране на пълна, актуална и архивна документация за обекта, извършване на огледи на място, проучване и установяване на наличие на ценност на обекта и попълване на фиш за заключителна оценка по наредбата. С писма с изх. № 0401-5089 от 9 октомври 2024 г., 30 април 2025 г. и 13 октомври 2025 г. Националният институт за недвижимо културно наследство информира кмета на община Септември какви са необходимите допълнителни документи за провеждане на процедура по предоставяне на статут на недвижима културна ценност на Народно читалище „Александър Стамболийски“. На 22 май 2025 г. Община Септември предоставя Скица № 7, но не е внесена нито една от поисканите описани извадки, както и не е коментирано наличието на проектна документация. На 3 юни 2025 г. служителите на НИНКН са извършили оглед на читалището и са провели разговор, на който допълнително е пояснено какъв вид документация и информация е необходима за установяване на протеклите промени в сградата и нейния имот през годините, и установяване на тяхното въздействие върху стойността ѝ. Без наличие на тези данни Институтът не може да продължи работата си по изготвяне на заключителната оценка на сградата като недвижима културна ценност. Попълненото приложение ще бъде изпратено за разглеждане по реда на чл. 64, ал. 1 от Закона за културното наследство от СЕСОНКЦ, така нареченият Специализиран експертен съвет за опазване на недвижими културни ценности към Министерството на културата. Относно аварийното състояние на покрива на част от сградата до придобиване на статут са в сила разпоредбите на Закона за устройство на територията и по реда на чл. 195 – 196 Община Септември има възможност да даде предписание за аварийна намеса, съобразена с качествата на обекта и процедурата по реда на Глава пета от Закона за културното наследство. Отговорността за поддържането на даден обект е на неговия собственик, както и запазването и реставрацията му, разбира се. Обектът притежава безспорни качества да придобие статут на недвижима културна ценност и НИНКН ще предложи, като част от предписанията за опазване, да бъде извършена реставрация, консервация и социализация на сградата с цел запазването в нейната цялост. Благодаря Ви.
#183 · speech
Благодаря, министър Бачев. Ако позволите, господин Таслаков, преди Вашата реплика да направя едно съобщение. Уважаеми колеги, днес наши гости са ученици от Българското неделно училище „Доктор Петър Берон“ в Ларнака, Кипър. Нека да ги поздравим с добре дошли в Народното събрание. (Ръкопляскания.) Заповядайте за реплика, господин Таслаков.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър, за отговора и за действията, които Вашето министерство е предприело, и НИНКН, в последните няколко години. От това, което Вие ми отговорехте, аз разбирам, че Община Септември не е представила необходимите документи, за да бъде завършена процедурата. Също така разбирам и че Общината като собственик е задължена да направи спешни действия по укрепване на покрива и консервиране на сградата, което също не е направено. Още веднъж Ви благодаря! Кметът на село Славовица от няколко години се опитва човекът да спаси тази сграда, защото безспорно има големи качества като паметник на културата, но когато Общината не си върши работата, той е безсилен, защото няма нито бюджет, нито възможност да направи нещо. Благодаря.
#185 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Министър Бачев? Не желаете дуплика. Благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. От третия министър, включен в програмата за днес, а именно министърът на енергетиката Жечо Станков, е постъпило писмо за отлагане на участието в парламентарния контрол на 24 октомври 2025 г. поради неотложен ангажимент. Поради което, уважаеми колеги, изчерпахме дневния ред за днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание ще се проведе на 29 октомври, сряда, от 9,00 ч. Желая Ви приятна почивка! Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 12,51 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Драгомир Стойнев Николета Кузманова Секретари: Владимир Георгиев Стилиана Бобчева