2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: daniel-tihomirov-aleksandrov
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани са 155 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Преминаваме към точка първа от дневния ред: ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ДАНИЕЛ МИТОВ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 111 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ДЕЙСТВИЯТА И БЕЗДЕЙСТВИЯТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И СТОЛИЧНАТА ДИРЕКЦИЯ НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ПО ВРЕМЕ НА И СЛЕД МНОГОХИЛЯДНИЯ ПРОТЕСТ В СОФИЯ НА 1 ДЕКЕМВРИ 2025 Г., ВКЛЮЧИТЕЛНО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНОТО ПЛАНИРАНЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОХРАНАТА НА ПРОТЕСТА И ШЕСТВИЯТА; ДОПУСКАНЕТО И НЕУТРАЛИЗИРАНЕТО (ИЛИ ЛИПСАТА НА ТАКАВА РЕАКЦИЯ) НА ОРГАНИЗИРАНИ ГРУПИ ПРОВОКАТОРИ И ФУТБОЛНИ АГИТКИ; УПОТРЕБАТА НА СИЛА И СПЕЦИАЛНИ ПОМОЩНИ СРЕДСТВА СРЕЩУ ГРАЖДАНИ; ПРИЧИНЕНИТЕ ЩЕТИ ВЪРХУ ГРАЖДАНИ, ЧАСТНА И ПУБЛИЧНА СОБСТВЕНОСТ; СВОЕВРЕМЕННОТО И ПЪЛНО ИНФОРМИРАНЕ НА ОБЩЕСТВОТО ЗА ПРЕДПРИЕТИТЕ ДЕЙСТВИЯ ОТ СТРАНА НА МВР И РЕАЛНИТЕ МАЩАБИ НА БЕЗРЕДИЦИТЕ. За процедура – заповядайте, господин Манев.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, господин Заместник-председател, уважаеми колеги! Във връзка с изслушването на министър Даниел Митов, моля, процедура по допуск в сградата на Народното събрание на Николай Николов – директор на Главна дирекция „Жандармерия“...
#3 · speech
В залата?!
#4 · speech
Да, в залата – съжалявам. ...на Любомир Николов – главен комисар, директор на дирекция СДВР, и Иван Георгиев – началник на дирекция „Масови мероприятия“. Благодаря Ви.
#5 · speech
Благодаря Ви. Може ли да ми предоставите списъка с лицата? Благодаря Ви, господин Манев. Колеги, подлагам процедурното предложение на народния представител Манев за допускане на посочените лица. Моля, режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 157, против 48, въздържали се 2. Предложението е прието – моля да бъде осигурен допускът. Преминаваме към изложение на вносителя в рамките на пет минути. Господин Мирчев дали е в залата? (Народният представител Божидар Божанов се отправя към трибуната.) Господин Божанов, Вие не сте вносител. (Шум и реплики.) Елате при мен. Искането за изслушване е от господин Мирчев – един-единствен вносител. (Уточнения между председателя и народния представител Божидар Божанов. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Заповядайте за процедура, господин Ангелов.
#6 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, правя процедурно предложение, тъй като очевидно господин Мирчев не е в залата. (Шум и реплики.) Съгласно Правилника, който всички сме гласували, и правовата държава, която всички искаме да съществува, и правилата, които трябва да спазваме, трябва да се съобразяваме с буквата на закона. Предлагам колегите от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ да поканят господин Мирчев в залата, а дотогава да прекъснем заседанието, докато дойде господин Мирчев. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)
#7 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Божанов. Ето го, господин Мирчев влиза. Всичко е наред – господин Мирчев вече е в залата. (Силен шум и реплики.)
#8 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, вносител на това предложение, да, е господин Мирчев с неговия електронен подпис, но вносител на това предложение е парламентарната група на ПП-ДБ. Така че, моля Ви...
#9 · speech
Не е вярно това нещо, господин Божанов. Народният представител Ивайло Мирчев е вносител на предложението, не е парламентарната група. Моля Ви се, дайте да не изопачаваме. Господин Мирчев вече е тук, няма проблем.
#10 · speech
Аз ще дам възможност на господин Мирчев да направи изложението на вносител (силен шум и реплики), но не започвайте това изслушване с процедурни тактики и номера, за да го провалите.
#11 · speech
Никакви хватки и номера не правим. Спазваме Правилника, както всички трябва да го спазват. Съвсем любезно помолихме да изчакаме господин Мирчев. Заповядайте, господин Мирчев, да направите изложението по искането за изслушване.
#12 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Ние с господин Божанов, както организаторите на агитките, имахме хореография и поради тази причина исках той да започне, но ще започна аз. И в рамките на изслушването мисля, че нещата ще станат ясни. Уважаеми господин Министър, уважаеми представители на МВР, аз ходя по протести от 2012 г. (Възгласи „Еее!“ от ГЕРБ-СДС.) Дори малко по-рано може би. Протестът на 1 декември беше може би най-големият протест, на който съм бил. В същото време това беше протестът, на който имаше най-малко полиция и най-много провокатори. За първи път нямаше полиция на „Дондуков“, за първи път нямаше полиция пред Народното събрание – старата сграда, за първи път нямаше полиция, откакто „ДПС – Ново начало“ е в новата си централа, нямаше полиция и там. Нямаше полиция и около Ректората. Пред мен, малко след 21,00 ч., в шествието се вля група провокатори. Очевидно – такива с маски, с черни дрехи, с качулки, скупчващи се и гледащи инструкции на телефона. Мирно протестиращите започнаха да им викат да се махат, но те не реагираха. Божидар Божанов беше пред централата на „ДПС – Ново начало“. Звънна на министъра на вътрешните работи да му обясни какво се случва. След това започна да получава съобщения от провокатори. В този период получи обаждане от стюард, че осветлението на булевард „Васил Левски“ е изключено. И тъй като от трибуната на протеста беше обявено, че шествието ще мине по булевард „Васил Левски“, МВР имаше достатъчно информация за това. От тази публична информация явно се възползваха и тези, които почти сигурно извършиха саботаж и прекъснаха електрозахранването. Между другото, всички индикации там са точно за това. Каквото и някой да опитва да прикрива, каквото и някой да си мисли, тази подстанция и колекторът, който е в нея, не е аварирал досега. И са запалени точно кабелите в точния час, в който свършва протестът, точно кабелите, които отговарят за маршрута на протеста. Може би това прекъсване е било с цел най-големите ексцесии на провокаторите да се случат именно в тъмното. Но протестът тръгна в друга посока след централата на ДПС и това беше предотвратено. Остава въпросът: кой прекъсна електрозахранването на половината център на София, за да постигне именно тази цел? И промяната на курса на шествието обърка ли плановете за по-голяма ескалация? Планове, които МВР изглежда тихо очакваше да се случат. Когато преди 21,00 ч. Божидар Божанов беше пред централата на ДПС, там също нямаше полиция – нито един полицай. Аз мога да потвърдя – вървях с хората от БНБ през целия „Цар Освободител“, пред старата сграда на Народното събрание, после на Ректората – нямаше нито един полицай. Звънях на МВР министъра, звънях на премиера – никой не знаеше за какво става дума. Между другото, единствен премиерът имаше адекватна реакция, каза, че веднага ще изпрати полиция, а министърът хабер си нямаше какво се случва. В 21,00 ч. Божидар Божанов е пред централата на „ДПС – Ново начало“, където няма полиция, но има стотици протестиращи, които мирно изразяват гнева се срещу символа на завладяната държава. И въпреки че сградата беше абсолютно беззащитна, в продължение на дълъг период от време нямаше никаква агресия. Вашият аргумент е, че шествието не е било заявено до централата на „ДПС – Ново начало“. Много добре разбирате, че протест от 100 хиляди души не може да се планира и направлява прецизно. (Шум и реплики.) Но винаги в миналото полицията е наблюдавала хода на шествията и винаги е пазила обекти от потенциален интерес на протеста. В МВР има достатъчно опит, за да е ясно, че протестът срещу Пеевски и Борисов ще отиде до централите на ДПС и ГЕРБ. Когато протестът на инициатива „Правосъдие за всеки“ имаше шествие до „Орлов мост“, от СДВР бяха попитали организаторите дали ще ходят и до централата на „ДПС – Ново начало“. За всеки случай тя беше охранявана. Преди това имаше и други протести на „Боец“ пред централата на „ДПС – Ново начало“. Те бяха в състав между 30 и 200 души. Полицаите бяха стотици. Стотици полицаи охраняваха централата на „ДПС – Ново начало“?! Този път – нито един! Но да приемем, че полиция е имало, просто не е искала да се набива на очи. Колко време отне да се събере полицията пред централата на „ДПС – Ново начало“? Твърде много. Защо не пресякохте идването на провокаторите? Защо не ги спряхте още при стадиона, откъдето идваше част от тях? Има и видео как група провокатори се влива в протеста на фона на патрулен автомобил с включени сигнални лампи. Имаше ли съзнателно бездействие на полицията? Аз самият станах свидетел на това и лично трябваше да се занимавам с провокатори. Полицаите в много малката си част минаваха покрай тях, те просто нямаха заповед да ги профилактират по какъвто и да било начин. Просто ги оставиха да си правят каквото си искат. Участвал съм в организацията на доста протести, това досега никога не се е случвало. Никога! Защо не можехте да извадите провокаторите, посочени от мирно протестиращите, когато това се случваше в части от шествието без висока гъстота и без риск от нагнетяване на напрежение? Защо след като най-накрая полицията дойде, остави провокаторите да вандалстват и да обстрелват с бомбички и бутилки, вместо да ги разпръсне? Защо след като мирно протестиращите изолираха провокаторите и се оттеглиха, нямаше навремени действия на полицията? Защо полицията докара бус пред провокаторите, за да бъде изпотрошен? Защо решетката на офиса на ГЕРБ не беше заключена? Защо не ограничи МВР тръгването на шествието по тъмния булевард „Васил Левски“ към НДК, а това трябваше да се прави от стюардите? Ще бъдат ли внесени обвинителните актове на провокаторите, или върху тях ще бъде сложен чадър, за да са под ръка при нужда от провокации на следващ протест? Защо пред офиса на фирмата, която осигури живото видеоизлъчване, беше изпратен полицейски бус от Осмо РПУ – „Криминална“, след протеста? За да се страхуват свободните граждани, които помагат ли? Защо са арестувани хора, които нямат нищо общо с вандалските прояви? Защо отношението в ареста е било унизително? Защо са блъскани арестуваните в стените, включително чуждестранни граждани, каквато информация се появи в медиите? Много са индикациите, че ексцесиите бяха инсценирани, и то с помощта на МВР. В чия полза е било всичко това? Отговорът не закъсня.
#13 · speech
Господин Мирчев, времето! Ориентирайте се.
#14 · speech
Завършвам, госпожо Председател. Много скоро след като провокаторите се развихриха, Делян Пеевски излезе с позиция, осъждаща протеста заради провокациите, и хвърли вината върху своите опоненти. Такива провокации бяха единственият начин да се заглуши основното послание на протеста – че 100 хиляди души викаха: „Оставка на правителството!“, правителството, държавата с главно Д, на което Вие служите, на което Вие сте си продали душите. Провокациите не успяха да постигнат политическата цел...
#15 · speech
Това в отношението може да го направите – за душите.
#16 · speech
Завършвам, госпожо Председател. Провокациите не успяха да постигнат политическата цел на техните поръчители, но това не оправдава грешките и дори съучастието на МВР. Затова сте днес тук, господин Министър, за да поемете своята отговорност пред българските граждани. Това изслушване цели да изясни дали МВР е изпълнил своето задължение да защитава гражданите, собствените си служители и обществения ред, без да допуска провокации и безнаказано хулиганство. Само пълната прозрачност на действията на 1 декември може да възстанови доверието в институциите и да гарантира, че следващите масови протести ще бъдат охранявани професионално без усещане за организиране на ескалация и бездействие. Отговорите, които са дадени до момента, са неубедителни. Съучастието на МВР в опита да бъде опорочен протестът изглежда като най-вероятното обяснение и отговорен за това сте Вие, господин Министър. Благодаря Ви. (Реплики.)
#17 · speech
Дадох Ви три минути, за да си направите изложението. Господин Министър, заповядайте – имате думата да представите информация по предмета на изслушването.
#18 · speech
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Столична община е съгласувала провеждане на протест на 1 декември от 18,00 до 22,00 ч. в района на стъклените куполи при Министерския съвет и на тротоарните пространства в района на Народно събрание № 2, сградата на булевард „Княз Александър Дондуков“, площад „Независимост“, булевард „Цар Освободител“, площад „Желю Желев“, градинката от страната на Националната художествена галерия, извън зоната за сигурност на институциите. Съгласуването включва да не се спира или да се затруднява движението на превозните средства в посочения район по време на мероприятието. Разрешен е престой и паркиране на автобусите, превозващи участниците в проявата в крайна дясна лента на пътното платно на булевард „Тодор Александров“ между булевард „Христо Ботев“ и булевард „Княгиня Мария Луиза“ от 17,00 ч. до приключване на мероприятието. Столична община не е съгласувала провеждане на шествия. Организатор на мероприятието е Тодор Петров. На основание Инструкция за осигуряване на обществения ред по време на мероприятия, предварително получена информация и след анализ е направен извод, че вероятността да възникнат групови нарушения на обществения ред е голяма. От СДВР е изготвена план-разстановка за осигуряване на безопасността на движението на обществения ред в централната градска част. Във връзка с появили се призиви за хулигански действия в социалните мрежи и с цел информиране на обществото за създадената организация по осигуряване на обществения ред по време на протеста от директора на СДВР – главен комисар Любомир Николов, е даден брифинг в 12,00 ч. в деня на мероприятията. Присъствалите медии са информирани, че с цел мирно протичане на протеста, в периметъра на заявеното и съгласувано мероприятие са изградени 21 контролно-пропускателни пункта, на които ще се проверяват всички лица с профил на агресивни граждани, както и лица, познати от предишни протести. Основният акцент и призив на органите на реда към гражданите е мирното протичане на мероприятието и изразяване на гражданската им позиция чрез мирни действия. На медиите е предоставена информация за местата, на които ще се изградят КПП тата, като на същите ще се проверява за забранени предмети и вещи. Преди събитието са проведени две срещи с организаторите. Първата се е състояла в СДВР и на срещата са уточнени параметрите за провеждане на масовата проява. Втората среща е била с господин Тодор Петров на площад „Независимост“ непосредствено преди стартиране на мероприятието. Той е заявил, че не е предвидено шествие. Протестът ще се проведе единствено на заявените и съгласувани от Столична община места и ще приключи до 22,00 ч. Съгласно утвърдения план-разстановка охраната е била разположена в 16,00 ч. Извършена е проверка на прилежащата територия, като е установено, че контейнерите за смет са непочистени на следните места: улица „Леге“, улица „Съборна“, площад „Николай Гяуров“, булевард „Дондуков“, улица „Веслец“, „Позитано“, „Алабин“, „Аксаков“ и Банската градина. Придадени са 300 служители от дирекция „Жандармерия“ и техника за съвместна дейност със СДВР по охрана на мероприятия. Отделно от тази бройка са определени 125 служители в резерв, които да се използват за допълнително възникнали задачи при промяна на оперативната обстановка в хода на мероприятието. В 17,30 ч. на филтровъчен пункт 14 е проверено лице, в което са намерени шест димки. В 17,40 ч. е било установено присъствието на около 400 души и обстановката към онзи момент е била спокойна. В 18,10 присъствието на площада е над 5000 души и е продължило да нараства. В 19,10 ч. на филтровъчен пункт е било задържано пълнолетно лице с газов пистолет и патрон в цевта. Малко по-късно в Царската градина на централната алея е установено лице с пистолет, което е притежавало документ за него, и е поискало да го предаде доброволно. Около 20,00 ч. при проверка на група хора в две от тях, на 15 и 17 години, са били намерени бомбички и маски. Проведени са разговори с родителите им, които да приберат младежите по домовете им. Още едно лице на 17 години с бомбички и бокс е установено пред хотел в периметър на протеста. Потърсени са и неговите родители с цел предаването. Около 20,20 ч. господин Кирил Петков призовава протестиращите за шествие до централата на „ДПС – Ново начало“ и централата на ГЕРБ. При този призив на място е проведена нова среща с организатора, който е предупреден, че ако това се осъществи, може да се достигне до ескалация на напрежението. Повтарям, такова шествие не е съгласувано от Столична община. Към 20,30 ч. Кирил Петков и Николай Денков повеждат част от протестиращите по булевард „Дондуков“. Обръщам Ви внимание, че от този момент нататък шествието е нерегламентирано и същото не е съгласувано от Столична община. Хората преминават през райони, напускайки периметъра на съгласуваното мероприятие, където се включват граждани през улици, на които няма обособени пунктове за проверка. Сред мирно протестиращите се включват агресивни лица, които в последствие взимат активно участие в безредиците. Очевидно е и практически невъзможно обезпечаването на охраната на множество, което се движи по нерегламентиран маршрут извън план разстановката на СДВР и одобрения протест от Столична община. Това налага да се спре движението, което е създало допълнителни затруднения по булевард „Васил Левски“ в посока НДК. Към 21,00 ч. се получава първата информация, че в района на Софийския университет и Паметника на летеца няма осветление. По същото време спира осветлението и на улица „Славянска“ и метростанция „Сердика“ откъм Булбанк. В 21,06 ч. уличното осветление в тази част на града не е работило и е започнало хвърляне на пиротехнически средства. От този момент групи лица са започнали да нарушават обществения ред, чупейки автомобили пред Министерството на отбраната, хвърляйки бутилки и твърди предмети, включително камъни на различни места. Повредена е била полицейска техника. Замеряни са полицейските служители, съпровождащи шествието. Около 21,16 ч. в Оперативен център на Столичната пожарна е получено съобщение за пожар в трафопост на улица „Митрополит Кирил Видински“. Към мястото на инцидента са изпратени два пожарни автомобила, които установяват пламъци, излизащи от шахти на кабелния тунел на подстанция „Рила“. Извършени са действия по разузнаване, като след получаване на нормативно изискващото се потвърждение за изключено електрозахранване от служители на „Електрохолд България“ са предприети гасителни действия на горящи кабели. Дейностите са приключили около 06,00 ч. на следващия ден – на 2 декември. Около 21,30 ч. действията на агресивните лица ескалират. Започнало е чупене на дървета, изтръгване на колчета и замерване с тежки опасни предмети по полицейските служители. По най-вандалски начин е изпотрошен полицейски микробус. Три служебни автомобила са нарисувани със спрей от 15-годишно лице, отведено впоследствие в Първо районно управление. Шествието спира и пред офиса на ГЕРБ в район „Оборище“, където група лица са изпочупили витрини, щори, вадили са техника и мебели, които са запалили на пътното платно. Движението е спряно. Паралелно с това маскирани лица започват да хвърлят всякакви предмети по партийната централа на улица „Врабча“. В 21,52 ч. пред входа на датското посолство е излята запалителна течност и е направен опит за запалване, който е предотвратен. Започва поетапно задържане на лица, установени като причинители и агитатори на безредиците. Следва да внесем яснота и по отношение на множеството проведени разговори, които никой не споменава, с организаторите на протеста. Оценявайки сложната ситуация и с цел неутрализиране на провокаторите, полицейските служители са поискали съдействие от тях, за да призоват мирните протестиращи да се разграничат от агресивните лица. Това е възможният начин да се осъществи задържането им, запазвайки живота и здравето на останалите хора. По време на събитията са запалени множество контейнери за боклук в по-голямата си част по булевард „Дондуков“, улица „Кракра“, булевард „Васил Левски“ и други улици. Общо екипите на пожарната са изгасили над 40. Вандалските прояви включват и разбити входове на жилищни сгради и витрини на магазини. В рамките на извършеното оперативно селектиране са установени множество лица със забранени предмети, задържан е също и мъж, в който при личен обиск са намерени и иззети 31 хил. лв., разделени в различни купюри с бележки на столични улици. Между мирно протестиращите са забелязани хора с агресивно поведение, които са били наблюдавани от оперативни служители. Поради липса на възможност враждебно протестиращите да бъдат изведени от мирния протест и за да не се предизвикат масови безредици, прилагайки оперативни способи, са заснети действията им, като са и проследени. Преди, по време и след масовото мероприятие от служителите, взели участие в охраната, не е използвана физическа сила спрямо протестиращи граждани. С цел предотвратяване на груби нарушения на обществения ред от страна на агресивните протестиращи, които хвърлят различни твърди предмети, пиратки, факли и запалителни течности, от полицейските служители на място единствено е използван лютив спрей, за да се разпръснат тези лица. При изпълнение на служебните си задължения полицейските служители са използвали помощно средство аерозолен спрей Sabre Red Mark MK3 в условията на абсолютна необходимост в случаите на чл. 85, ал. 1, т. 5, т. 7, т. 8 от Закона за МВР и в изпълнение на чл. 86, ал. 1 от Закона за МВР при спазване на разпоредбите на Наредбата за реда за употреба на физическа сила и помощни средства от органите на МВР. И най-важното е, че след всички събития от вечерта няма нито едно тежко пострадало лице от участниците в протеста вследствие на полицейските действия по възстановяване на обществения ред. Пострадали са трима служители на СДВР, като един е приет в Пирогов. Преди, по време и след мероприятието са задържани общо 75 лица – 23 от тях са известни на МВР за съпричастност към безредици по време на протести и по Указа за борба с дребното хулиганство за престъпление по чл. 325 от Наказателния кодекс и за други криминални прояви. Девет от лицата са малолетни и непълнолетни. Иззети са газов пистолет, боксове, маски, ножове, пиратки, димки, бомбички с поставени в тях пирони и други предмети. Продължава процесът по преглеждане на видеозаписи, установяване на извършители на противоправни деяния и докладване на материалите в компетентната прокуратура. Образувани са общо 16 досъдебни производства за извършено престъпление по чл. 325, ал. 1 от Наказателния кодекс, като на 14 от лицата е повдигнато обвинение за хулиганство. До момента на 10 от обвиняемите е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“ за срок до 72 часа. Съставени са 39 акта за установяване на административно нарушение, от които 33 по Закона за събранията, митингите, манифестациите, три са по Наредбата за реда и условията за провеждане на масови мероприятия, опазване на общински имоти, вещи, и три по Закона за защита на детето. Образувани са четири преписки по Указа за борба с дребното хулиганство. И, господин Мирчев, да Ви припомня какво е написано и какви са задълженията на организаторите, изписани ясно в съгласувателното писмо на Столична община. „Организаторът да предприеме мерки за недопускане на лица, които носят оръжие или други специално предназначени или приспособени предмети, които може да се използват против живота и здравето на хората, или за причиняване на материални щети.“ И следваща точка. „Организаторът да предприеме мерки за недопускане по време на мероприятието на лица в очевидно пияно състояние и/или маскирани.“ Благодаря Ви. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#19 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за процедура, господин Божанков.
#20 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател! Процедурата по изслушване прикова вниманието на народните представители и щяхме да слушаме с най-голямо внимание анализа на министъра, ако първо не го бяхме прочели в ПИК. Та, молбата ми към Вас, госпожо Председател, защото това обезсмисля изслушването. Ако министърът има да ни каже нещо, той първо да го каже, пък после да излязат статиите, а не обратното, защото или едното, или другото, разбирате ли, ако ще го пуснете в ПИК, да си го прочетем в ПИК, да не правим изслушване. Защото и двете едновременно – в крайна сметка си губим времето в тази зала. Благодаря Ви.
#21 · speech
Колеги, преминаваме към първи кръг от въпросите. Първи въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Терзиев.
#22 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги народни представители, всички много ясно видяхме какво се случи на протеста само преди няколко дни. И в този ред на мисли, господин Министър, въпросът ми към Вас. По време на провеждане на протеста служители на СДВР на терен установили ли са повишаване на напрежението и в този ред предупредили ли са организаторите на протеста за риск и опасност от ескалация и от безредици? И, госпожо Председател, тъй като интересът към изслушването мисля, че е достатъчно голям и аз като млад човек с риск да наруша леко Правилника, моля да бъда извинен от Вас и от колегите народни представители, но искам да задам и втори въпрос – по-скоро към главен комисар Николов. Защо бусовете на жандармерията не са били обезопасени с решетки, които да предотвратят безредиците и тяхното чупене? Благодаря.
#23 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на въпроса, или направо комисар Николов. (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Министъра изслушваме. Да, има информация и затова е целият екип на Министерството на вътрешните работи. (Реплики от народния представител Ивайло Мирчев.) Не от място, господин Мирчев, вземете процедура, ако не сте съгласни. Нали искаме информация – публична информация да придобием. Има лица, които са дошли да отговарят. Министърът може да отговори на двата въпроса. Заповядайте за процедура.
#24 · speech
ПП-ДБ
Сега, госпожо Председател, първо, аз съм искал изслушване. Нали Вие казахте, че само аз съм го искал, въпреки че то е от цялата парламентарна група.
#25 · speech
Точно така е. Това е публикувано и е ясно, тук няма спор.
#26 · speech
Така. Формално аз съм го поискал. Аз съм поискал изслушване на министъра. Искам министърът да отговаря на тези въпроси.
#27 · speech
Добре.
#28 · speech
Нали той е министър. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) А иначе, като сме докарали половината МВР, защо го няма главния секретар? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защо го няма проксито на Калин Стоянов и на Пеевски? Що не е тука главният секретар?
#29 · speech
Не сте го поискали.
#30 · speech
Благодаря.
#31 · speech
За процедура, господин Манев, заповядайте. И господин Гаджев след него. (Шум и реплики.)
#32 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Нека да се успокоим сега. Това, че е политическо шоу, е политическо шоу, но господин Мирчев е поискал изслушване да се запознае с всички факти, обстоятелства и така нататък, и така нататък. Единственият начин, който ще доведе до това всички факти и обстоятелства да станат ясни, е всички ония хора, които са участвали вечерта в планирането, от деня на планирането до осъществяването на всички мероприятия, да могат да отговорят от тая трибуна. Ако не желаете да получавате отговори за това какво се е случвало и така нататък, госпожо Председател, съобразете се пък в крайна сметка с искането на господин Мирчев и да отговаря само министърът на политическите въпроси, които ще му се зададат в тая зала. Що се отнася до главния секретар, мисля, че и на брифинга още на директора на СДВР беше обяснено. Има щаб, има планиране, има хора, които носят пряката отговорност. Аз разбирам, че господин Атанасов не иска да научи неговите хора, нали, на това какво се случва в МВР, ама поне намерете някого.
#33 · speech
Благодаря Ви, господин Манев.
#34 · speech
Да отиде и при господин Радулов примерно, той ще Ви разкаже. Благодаря.
#35 · speech
Сега, господин Гаджев, ще Ви дам и на Вас. Колеги, нека да Ви припомня, че преди малко гласувахме процедура по допуск. Тоест залата на Народното събрание е взела решение тези лица да участват в изслушването, предвид на което те имат право да взимат думата от трибуната, когато от тях се иска информация, с която те разполагат, така че нека да спазваме тези правила. Залата гласува „за“. Тези лица присъстват тук, защото са участвали в мероприятието, за което се иска изслушването. Господин Гаджев, имате думата.
#36 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, дами и господа народни представители! Сега нека се върнем на чл. 111 от Правилника, който изрично обяснява какво точно представлява това изслушване. А вносителят още в самото си експозе каза, че са си предвидили хореография, тяхно право. Но всяка една от парламентарните групи и народните представители, които задават въпрос, имат правото на своята преценка към кого да зададат въпрос. Моля, нека вносителите да не предопределят на кого народните представители и представителите на различните групи искат да задават въпроси. Господин Терзиев ясно каза в своя въпрос кой иска да му отговори, и това е негово право по Правилник, моля, не му го отнемайте. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#37 · speech
Благодаря Ви. Да преминем вече към отговорите по първия зададен въпрос. Главен комисар Николов, желаете ли да вземете думата? Заповядайте.
#38 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По така зададените въпроси отговорът ми е следният: още в началото на подготовката на самото масово мероприятие колегите ясно бяха инструктирани да съблюдават всяко едно действие на лица провокатори, агресори, които ще се опитат чрез техните действия да предизвикат органите на полицията да влязат в конфронтация с тях. Именно заради това на самия инструктаж бях разпоредил на около 170 оперативни работници да съблюдават изкъсо действията на лицата, които предварително изведохме като евентуални провокатори. На контролно-пропускателните пунктове, които бяха изградени предварително, изведохме такива лица. Същите бяха наблюдавани постоянно от наши служители и впоследствие, след започване на нерегламентираното шествие, същите бяха проследени до мястото, където започна ескалацията на напрежението. В тази връзка искам да отговоря на въпроса на преждеговорившия народен представител, че ескалацията на напрежението започна пред централата на улица „Врабча“, след многократно предупреждение от нашия ръководител на терен господин Георгиев, който е тук с мен, към организаторите, че подобно шествие ще предизвика грубо нарушение на обществения ред в даден момент, в който обстановката позволява на съответните провокатори да започнат вандалски действия спрямо нас и обществени сгради. В тази връзка, естествено, не отговарят на истината твърденията, че полицейските служители не са били на място и не са били необходимият брой, който да отвърне на евентуална агресия.
#39 · speech
ПП-ДБ, от място
Как не те е срам?! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#40 · speech
Може ли за тишина в залата? (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев.) Не от място, господин Мирчев. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата!
#41 · speech
Любомир Николов
Сградата на централата (шум и реплики), сградата на централата на Политическа партия „ДПС – Ново начало“ беше охранявана с един взвод високооборудвани полицейски служители от специализирани полицейски сили. (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев.) Шествието, съпроводено от наши полицейски служители, беше неотлъчно следено както от охранителни работници, така и от оперативни такива, които филмираха, заснемаха всяко едно действие, което представлява грубо нарушение на обществения ред. При ескалация на напрежението бусовете на специализирани полицейски сили, които Вие твърдите, че не са били оборудвани със съответните решетки, за да предпазят стъклата им, бяха разположени на булевард „Дондуков“ и не бяха включени в самата охрана на агресиралото шествие, поради което не бяха сложени предпазните средства, така наречени решетки, тъй като те не участваха в самото отблъскване на противообществените прояви. Отделно от това, агресията на групата лица предизвика нарушаване не само на стъклата, които запазват решетките, ами агресията беше в цялата площ на съответните технически средства, които използваме, така че поставянето на решетките и агресията срещу тях нямаше да доведе до запазване на щетите, които установихме след това. Така че в общи линии това е отговорът на въпросите, които поставихте Вие, и съм готов да отговоря и на следващите Ви въпроси. Благодаря.
#42 · speech
Благодаря, господин Николов. Господин Министър, желаете ли думата по първия въпрос, или това беше достатъчно? Втори въпрос – от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Божанов.
#43 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. В изложението на министъра нямаше отговор на много от въпросите, които бяха поставени. Надявам се поне да ги видим в ПИК след изслушването. Но това, което казаха от СДВР, е лъжа. В 21,10 пред централата на „ДПС – Ново начало“ нямаше полиция. Нямаше полиция, а провокаторите вече отиваха натам. И единственото оправдание на управляващите и на МВР изглежда е, че протестът не е бил съгласуван. Ама, кой от МВР…
#44 · speech
А въпросът Ви какъв е?
#45 · speech
Това е въведението към въпроса ми, госпожо Председател. Колеги от МВР…
#46 · speech
ПП-ДБ, от място
Не го прекъсвайте!
#47 · speech
Не от място, господин Мирчев. Вие говорите от място постоянно.
#48 · speech
ПП-ДБ, от място
А Вие не го прекъсвайте! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#49 · speech
Който и да говори оттук, аз му напомням към процедурата. Това е мое задължение – към процедурата по задаване на въпрос. (Шум и реплики.) Заповядайте, продължете, господин Божанов. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата, за да чуем какво говори изказващият се.
#50 · speech
Когато протестът е от 100 хиляди души, нали не очаквате (шум и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“), нали не очаквате те да стоят четири часа на един площад? И МВР има достатъчно опит, каза го и господин Мирчев, да прецени, че те ще тръгнат в някаква посока и това беше предварително анонсирано. И не наричайте протеста агресиращо шествие. Агресорите ги пуснахте Вие. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Та въпросът ми: кой от ръководния състав на МВР на терен носи пряка отговорност за това групи маскирани мъже да бъдат допуснати да се имплантират сред протестиращите още на площад „Независимост“ преди 20 ч.? Има ли изискан и анализиран доклад от тези ръководители? При положение че на място е имало значителен полицейски ресурс, защо тези групички не бяха своевременно извеждани или блокирани в периферията, за да не могат да провокират останалите граждани? Коя тактическа доктрина оправдава оставането им вътре в тълпата? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Влизаше ли профилът на тези маскирани младежи в категориите лица… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Госпожо Председател, кажете и на Вашите колеги от ГЕРБ да спра да викат, защото на Мирчев може да казвате.
#51 · speech
На всички съм казвала, господин Божанов. Просто на колегите им прави впечатление, че въпросите Ви са няколко. Искам да уточните и към кого да бъдат съответно.
#52 · speech
Към министъра.
#53 · speech
Към министъра само.
#54 · speech
Защото само той е изслушвано лице. Останалите могат да го съветват, да му дават информация, ако на него не му достига.
#55 · speech
Колко въпроса имате? (Шум и реплики.)
#56 · speech
Това е на практика един въпрос.
#57 · speech
С подвъпрос.
#58 · speech
Уточнявам просто пълнотата, в която искам да получа отговор, защото обикновено министрите се скатават, като не е достатъчно пълен въпросът. Влизаше ли профилът на тези маскирани мъже в категориите лица за проверка и наблюдение, заложени в оперативния план на МВР? Ако не, защо и ако да, как това е приложено на практика? На практика носи ли се отговорност за това, че бяха допуснати всички тези хора на протеста, въпреки че беше сигнализирано, въпреки че то беше очевидно, или МВР се ограничи само в това да звънне три пъти на организатора на протеста и да каже: „Призовете към неескалация.“ Естествено, че през целия протест призовахме към липса на ескалация, но Вие с липсата Ви на място и с неадекватните си действия допуснахте това. Отговорете кой носи отговорност там в оперативното ръководство? Благодаря.
#59 · speech
Да, малко отношение. Господин Министър, заповядайте. Господин Божанов, дайте списъка с въпросите, за да може министърът да поглежда, за да не пропусне някой от въпросите.
#60 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Той си записва. (Смях.)
#61 · speech
Заповядайте, господин Министър.
#62 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На всички тия въпроси беше отговорено. (Реплика от ПП-ДБ: „Не беше, не беше.“) Очевидно е (шум), очевидно е… Аз ще дам думата след малко и на главен комисар Николов да каже…
#63 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, от място
Не може ти да дадеш думата. Думата я дават.
#64 · speech
…да каже какво е правено на терен. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
#65 · speech
Моля за тишина, за да чуем отговора!
#66 · speech
Ще помоля председателят на Народното събрание тогава да даде думата на главен комисар Николов да каже точно какво е правено на терен и как е действано, къде е имало полицейски служители, къде не е имало, защото Вие обикновено, когато фактите не Ви изнасят, толкова по-зле за фактите, нали така? Полицейски служители пред централата на улица „Врабча“ е имало. (Шум и реплики от ПП-ДБ.)
#67 · speech
ПП-ДБ, от място
Нямаше, лъжец. Нямаше.
#68 · speech
Те дойдоха моментално, след като започнаха (реплики от народния представител Ивайло Мирчев), след като започнаха (реплики от народния представител Ивайло Мирчев)…
#69 · speech
Господин Мирчев, нарушавате системно реда в залата.
#70 · speech
…след като започнаха безредиците, моментално, моментално се включиха и специалните полицейски сили, така че тези факти са налице. Винаги, когато не Ви изнасят фактите, Вие се борите срещу реалността. Винаги толкова по-зле за фактите по стария болшевишки принцип. А лъжите Ви, че някой бил от МВР, или не знам от кой си бил, организирал агресивни действия, е слабоумие. Тоест ние сме организирали нещо, организирали сме хора, за да си ги арестуваме след това. Това ли е? Това ли Ви е логиката на Вас? Вие срам имате ли, малко от малко?
#71 · speech
ПП-ДБ, от място
Забележка. Забележка. (Шум и реплики.)
#72 · speech
Прочетох Ви вече какви са задълженията на организаторите, ще Ви ги прочета пак: „Организаторът да предприеме мерки за недопускане на лица, които носят оръжие или други специално предназначени или приспособени предмети, които може да се използват против живота и здравето на хората или за причиняване на материални щети.“
#73 · speech
ПП-ДБ, от място
Тези хора Вие ги доведохте.
#74 · speech
Какви такива действия (шум и реплики от ПП-ДБ), какви действия предприехте Вие в това отношение? „Организаторът да предприеме мерки за недопускане по време на мероприятието на лица в очевидно пияно състояние и/или маскирани.“ Какви действия сте предприели организаторите за това? Всичко хвърляте на полицията. Колко пъти е трябвало да се свържат с Вас, с организаторите, заради тази работа? (Реплика от народния представител Манол Пейков.) Така. Иначе, по отношение на детайлите за разстановка и за това какви тактически действия са предприемани по време на самия протест и по време на безредиците, министърът не може да дава указания или да се меси в работата на професионалното ръководство по въпроса. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#75 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, от място
То го няма професионалното ръководство.
#76 · speech
Това го разберете. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ето Ви, ето Ви… Да. Ето Ви професионалното ръководство. Ако искате информация, наистина…
#77 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, от място
Професионалното ръководство е главният секретар.
#78 · speech
…професионалното ръководство и хората, които ръководят на терен… Господин Атанасов, професионалното ръководство може да е главният секретар, но когато се провеждат протести на територията на определена областна дирекция, в случая на Столична дирекция, човекът, който отговаря пряко за това, е директорът на СДВР. Така. Сега ще помоля председателя, ако може, естествено, да даде думата и на господин Николов, така че да може да разясни част от фактите, които интересуват господин Божанов.
#79 · speech
Господин Божанов първо или господин Атанасов, кой от двама Ви? (Реплика: „И двамата.“) Заповядайте, господин Божанов.
#80 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, аз разбирам, че министърът е нервен, защото няма какво да отговори, обаче нека да му направите забележка и да не използва обидни думи към народните представители. Това, че временно е министър, не му дава право да си повярва. Благодаря.
#81 · speech
Така е – прав сте, господин Божанов. В тази връзка, помолете първо и народния представител Ивайло Мирчев да не крещи с лъжи.
#82 · speech
ПП-ДБ, от място
Вие откъде знаете, че са лъжи?
#83 · speech
Господин Министър, моля Ви да се отнасяте уважително към народните представители, да премервате изказа си и никакви оскърбителни думи нито от народните представители към изслушваните лица, нито от изслушваните лица към народните представители. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Господин Атанасов, заповядайте.
#84 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Първо, съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи професионалното ръководство се олицетворява от главния секретар на Министерството. И за кой път трябва да питаме, защо тук има други служители, единият с униформа на всичкото отгоре… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#85 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Що си с шапка, що си без шапка…
#86 · speech
Атанас Атанасов
…къде е главният секретар? Второ…
#87 · speech
Моля за тишина! Колеги, нека да чуем господин Атанасов! Ще Ви дам и на Вас думата. Тишина!
#88 · speech
Атанас Атанасов
Съгласно чл. 43, ал. 2 от нашия правилник: „Лица, които не са народни представители или членове на Министерския съвет, могат да присъстват по решение на Народното събрание и по ред, определен от председателя, като заемат специално определените от тях места.“ Винаги поканените лица са някъде отзад, защо ги сложихте тук на местата на министрите? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#89 · speech
Господин Атанасов, по отношение на това къде е главният секретар. Никой не е направил процедура за допуск на главния секретар, не е поискан в самото изслушване, затова той не е тук.
#90 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура по начина на водене.
#91 · speech
За тези лица беше направена процедура и залата взе решение те да се изказват и в тази връзка могат да взимат думата и да им я давам, когато има въпроси и към тях, за да представят важна информация по предмета на изслушването. Господин Манев, заповядайте.
#92 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, уважаеми колеги! Аз от господин Атанасов не го очаквах това, но да кажа на Вас. Първо, не виждам какъв е проблемът, че е с униформа колегата. Българската униформа на полицаите е задължителна при изпълнение на техните служебни задължения, а той е на работа, но както и да е. Второто, което обаче е много важно – госпожо Председател, към Вас. Господин Атанасов преди месеци, не помня, може и година да е било, ни обясни и ние възприехме това, което той ни обясни, че когато беше ситуацията пред БФС, главният секретар може да си стои в къщи по пантофи и че отговорността се носи от тези, които слагат подписа си – имаше цяла извънредна комисия по темата, те трябва да отговарят на въпросите. Ама тогава главният секретар се казваше Живко Коцев (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) и това е цялата енигма в това кой да идва тук. Другият проблем, госпожо Председател, е да обърнете внимание на господин Атанасов и на тези, които говорят. Аз разбирам, че никак не е удобно да излиза истината от тая трибуна в това изслушване, а трябва да се говорят само политически неща, само че изслушването има за цел точно това, с цел и превенция на следващи такива случаи. И, госпожо Председател, последно към Вас. Ами, нека все пак някакъв ред да има. Другите групи чакат, предполагам, да си зададат въпросите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Господин комисар Николов, желаете ли да допълните още нещо?
#94 · speech
ПП-ДБ, от място
Ако ще лъже и другите, няма смисъл да задават… (Шум и реплики.)
#95 · speech
Господин Пейков, господин Пейков, много Ви моля да запазите тишина. Ако не желаете, или излезте вземете процедура, излезте на трибуната, или напуснете залата. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Напуснете залата или вземете процедура, не от място! Заповядайте, комисар Николов.
#96 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители. На първия въпрос – защо групата не е изведена, след като е станало ясно, че се присъединяват към мирния протест и ескалират към органите на МВР и към сгради, охранявани от МВР. Задълженията на организатора, задълженията на Столична община и на полицията трябва да се разглеждат като едно общо цяло в охраната, осигуряване, обезпечаване на обществения ред при провеждане на масови мероприятия. Етапите на подготовка на извеждане на протестираща група от хора, от мирно протестиращи граждани, са няколко. На първо време, организаторът предупреждава МВР за ескалация на напрежението. На второ място, МВР установява лица, които с действията си нарушават обществения ред и застрашават здравето и живота на мирно протестиращите граждани. На трето място, кметът на Столична община прави преценка дали съответното разрешено или съгласувано събитие не следва да бъде прекратено, ако то би довело до нарушаване на обществения ред или застрашаване на здравето на мирно протестиращите граждани. Така че, още изначално, когато бяха изградени пунктовете, следваше да има стюарди на организаторите на протеста, които евентуално с тяхно съдействие да посочват на нашите органи лица, които евентуално не следва да бъдат допускани на протеста, тъй като МВР в своите функции няма право да ограничава правото на свободно изразяване на своя глас на мирния протест и не може да прави преценка вместо организаторите кое лице е опасно, кое би застрашило обществения ред и така нататък. Така че по време на нашата селекция такива призиви от страна на организаторите не са дадени. Впоследствие, когато ескалира напрежението, първоначално пред централата на ДПС, МВР не можеше по никакъв начин да предприеме действия на извеждане на агресивни лица от мирната тълпа, тъй като на няколко пъти вече споменах, че това би довело до ескалация на напрежението и това, което сочи практиката назад, е невъзможно да се направи, без да пострадат мирно протестиращи граждани, поради което считам, че следваше да се спази процедурата, която посочих по-рано. Това е процес на няколко стъпки, в които, при положение че кметът на Столична община взима решение мирното мероприятие да бъде преустановено, мирните граждани се оттеглят, за да не пострадат, и МВР предприема действие по задържане и възпиране на агресивните участници в протеста. На втория въпрос – кой носи отговорност, мисля, че в изложението си по първия въпрос отговорих. Отговорността е обща и в тази връзка отправям, ако мога, от тази висока трибуна един призив да се обединим всички в това не да нападаме постоянно българските полицаи, както казахте Вие: що си без каска, що си с каска, ами да застанем (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) зад тях, да ги защитим в собствените им действия, тъй като всички тези нападки действат демотивиращо на тях и в последствие е доста трудно на ръководители като нас да правят мотивиращи инструктажи, с които нашето общество да се чувства по-сигурно и по-защитено. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#97 · speech
И аз Ви благодаря. Преминаваме към следващ въпрос. Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Заповядайте, госпожо Рангелова.
#98 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Министър, уважаеми служители на Министерството на вътрешните работи! Слушах внимателно изложението на министъра, както и възможността на останалите официални лица да отговорят на зададените до момента въпроси и ми се струва, че някак си се премълчава, пропуска или не се отговаря на един много важен въпрос. Наистина паралелът, който се направи вече в залата с един протест точно преди две години, през декември 2023 г., именно протестът срещу централата на БФС, изключително много напомня не само като развой и като апокалиптични картини в центъра на София със случилото се онази нощ, след приключването на така наречения мирен протест, но аналогиите не спират дотук между този протест и онзи преди две години. Същите въпроси изникват у народните представители, които бяха разгледани тогава. Беше изслушан тогавашният министър на вътрешните работи Калин Стоянов, изслушан беше и кметът Терзиев. Всъщност сега искам да Ви попитам – може би въпросът ми е към старши комисар Любомир Николов, ако той прецени, че трябва да бъде отговорено от Иван Георгиев – преценете кой от двама Ви да даде отговор. Ясно е, че според Закона за събранията, митингите и манифестациите основните три звена, които обезпечават провеждането на един такъв протест, са, от една страна, СДВР, от друга страна, организаторът и от трета страна, Столична община. Ясно е, че се правят инструктажи в тази връзка и всеки поема ангажимента да изпълни своите задължения по обезпечаване на мирния протест. Ясно е, че за целта се създава и така нареченият щаб. Вие, господин старши комисар Николов, още през деня на миналата сряда дадохте брифинг, в който действително дадохте заявки пред обществото, че имате данни, информация, че се очаква ескалация, хулигански прояви. Вие ги наричате вандализъм, но това е далеч по-тежко отколкото вандализъм, защото вандализъм е да се обърне едно кошче за боклук – случиха се палежи, чупения и така нататък – имаше доста уплашени граждани. Стана ясно, че маршрутът не е бил предвиден в предварителната заявка, за която е уведомена Столична община. Конкретният ми въпрос в тази връзка е следният: какви действия – беше ли уведомен кметът на Столична община Васил Терзиев за създалата се ескалация, за промяната в маршрута, за случващото се по софийските улици, от кого беше уведомен и беше ли взето решение от кмета Терзиев този протест да бъде прекратен? Благодаря.
#99 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Старши комисар Николов, Вие ли ще отговорите, или господин министърът? Заповядайте, имате думата.
#100 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Както пише и в план-разстановката, човек от щаба на кмета на Столична община е неотлъчно с нас в охраната и организацията на това масово мероприятие. Той следи динамичната оперативна обстановка и взима решения от името на кмета на място, съвместно и съгласувано с нашите служители. Поради тази причина, във всеки един момент, той е бил наясно и предполагаме е уведомявал кмета за създалата се ситуация и обстановка и считам, че официално уведомление до настоящия момент по време на протестните действия не е необходимо да се пуска до него, тъй като той е имал съответно представител в щаба, който ние изградихме преди охраната на масовото мероприятие. Благодаря Ви.
#101 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за процедура.
#102 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, предвид предмета на изслушването, моля да напомните на народните представители от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, че не е задължително всеки път, когато ГЕРБ са в тежко положение, управляващата коалиция е в някакъв проблем, те да ги спасяват, атакувайки кмета на София, ПП-ДБ или някой друг от опозицията. Благодаря Ви. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#103 · speech
Следващ въпрос – парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Ще има ли въпрос? Заповядайте, господин Стоянов. (Реплика от народния представител Цончо Ганев.) Господин Ганев, заповядайте за процедура. Изчакайте само, господин Стоянов.
#104 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Божанков, съжалявам, че вносителите на това изслушване не са в залата, явно не им е интересно, но и Вие явно не обърнахте внимание на въпроса. Той беше и доказа, че МВР не са изпълнили нещо основно в своите задължения – да уведомят кмета. Кое не Ви е ясно? Вие не слушате, ровите си в телефона и накрая единствената Ви цел е да станете и да се изхрачите по ВЪЗРАЖДАНЕ. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Кое не разбрахте? Попитахме МВР информирало ли е кмета, за да може кметът да си влезе в правомощията и да вземе евентуално решение за прекратяване. Стават от МВР и казват: „Не, не сме го информирали и никой от нас не го е информирал.“ Вие чувате ли се какво говорите? Не сте адекватен, не сте адекватен! Просто за да сте адекватен, слушайте с разбиране. Нищо повече и нищо по-малко. Просто бъдете адекватен. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Показахме, че МВР не е уведомило кмета, каквото им е задължението. И Вие ставате и говорите несвързани неща. Не сте адекватен.
#105 · speech
Господин Стоянов, заповядайте да си зададете въпроса.
#106 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Министър, уважаема част от професионалното ръководство на Министерството на вътрешните работи! Господин Министър, въпросът ми е конкретно към Вас. Директорът на Столичния инспекторат обяви, че шествието, което Кирил Петков и Николай Денков поведоха към централите на ДПС и ГЕРБ, където се стигна до вандалщини и атаки срещу полицията, е било разрешено. От кого е разрешено и получило ли е СДВР съответното съгласувателно писмо за това от Столична община? Още повече че господин Наско Атанасов, уважаващият вероятно себе си бивш ръководител на контраразузнавателната служба на България, снощи в национален ефир публично излъга, че имало карта на шествието – откъде и как щяло да мине то, която била предоставена лично на МВР. Излъга ли господин Атанасов, или не? (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#107 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#108 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще започна с извинение за думата, която употребих при предишното си изказване, с това уточнение, че понятието не беше насочено към народните представители, които и да било, а към логиката, която се ползва по отношение на обвинения към МВР в момента. Това за начало. Второ, пред мен е съгласувателното писмо на Столична община, в което думата „шествие“ не присъства. Столична община е съгласувала протест на 1 декември от 18,00 до 22,00 ч. в района на Стъклените куполи при Министерския съвет и на тротоарните пространства в района на „Народно събрание“ № 2, булевард „Александър Дондуков“, площад „Независимост“, пред сградата на „Народно събрание“ № 2, „Цар Освободител“ и площад „Желю Желев“ – да не го изчитам цялото, но тук думата „шествие“ не присъства. Така че отговорът на въпроса е ясен. Няма санкционирано, разрешено шествие от Столична община. СДВР се води по това какво е съгласувала Общината. Плюс това, доколкото разбирам, пресцентърът на Столична община тази сутрин е потвърдил това, че не е съгласувал подобно шествие. За господин Божанков, колкото виждам, Вие се интересувате от ПИК повече от мен очевидно, защото аз не знаех какво има в ПИК, сега погледнах. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Публикацията в ПИК се базира на това съобщение на Столична община. Аз не мога да разбера какво общо има с моето изказване тук. Така че това е накратко отговорът. Благодаря.
#109 · speech
Благодаря Ви. Процедура – господин Балабанов, заповядайте.
#110 · speech
ИТН
Благодаря Ви, госпожо Председател. Знам, че чисто формално парламентът няма такава процедура, но тъй като дебатът е важен за цялото българско общество, става все по-интересен, а видимо организаторите на всичко това, което се случва по площадите, като че ли в момента, на база фактите, почват да потъват в дълбок капан. От името на „Има Такъв Народ“ ще поискаме 30 минути почивка и искаме да направите всичко възможно от aдминистрацията на Народното събрание да поканим кмета на София Васил Терзиев, защото и той е български гражданин. Искаме да чуем неговите тези по отношение на протестите, които се случиха в София, защото изпадам тука в някакви въпросителни: кой какво му е казал, кой какво му нарежда, може ли въобще сам да вземе решение? В крайна сметка е кмет на София. Това ще е полезно и за цялото българско общество. Така че 30 минути почивка – да поканим кмета на София в залата, ако има смелостта да дойде и да отговаря на фактите. (Реплика от народния представител Радостин Василев: „Процедура.“)
#111 · speech
Нека да отговоря първо аз. Господин Балабанов, искането Ви за почивка няма нищо общо с искането за изслушване и допускане с друга процедура на още едно лице за изслушване. Едното съм задължена да Ви го уважа, но по отношение на искането за изслушване на кмета Терзиев, трябва да се направи по установения ред и залата да вземе решение, а опит с простото поканване няма да доведе до нищо. (Реплика от народния представител Станислав Балабанов встрани от микрофоните.) Трябва да има процедура, която да се гласува, да се вземе решение, или да се поиска отделно изслушване на кмета Терзиев.
#112 · speech
Тогава искам да направя процедура по гласуване в залата – залата да реши дали да поканим кмета на София Васил Терзиев.
#113 · speech
Добре, благодаря Ви. Господин Радостин Василев, заповядайте и Вие за процедура. И ако са различни, тогава да знам как да ги подлагам на гласуване.
#114 · speech
ПП МЕЧ
Моята процедура е да гласуваме да поканим Слави Трифонов в залата, да го попитаме лично дали усеща дългата ръка на Пеевски, или нещо друго на Пеевски. Човекът, който протестираше сам на едно столче пред парламента, сега обяснява колко страшно било и колко е лошо да се протестира срещу мутрите в България. И да го подложите на гласуване. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#115 · speech
Заповядайте, господин Божанов, и Вие.
#116 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, разбира се, няма проблем кметът да отговори, обаче предметът на изслушването е свързан с МВР. Последно, като проверих, кметът не беше министър на вътрешните работи, не работеше в СДВР, Общинска полиция, между другото, беше там. И аз разбирам желанието на управляващите да хвърлят всичко на организаторите, на Общината, само не и на МВР, които са допуснали това нещо, но нека да не променяме изобщо обхвата на изслушването по средата на изслушването. Това ще бъде доста странно процедурно нарушение с очевидната политическа цел – да хвърлите някъде другаде отговорността, която е точно при Вас. Благодаря.
#117 · speech
Благодаря Ви. Сега, колеги, ще дам 15 минути почивка. Нито една от процедурите няма да подложа на гласуване, защото те са недопустими, извън предмета са, ненавременно и ненадлежно направени. Процедурите за допуск се правят в началото на точката, а не по средата, предвид на което считам, че това би било нарушение. Петнадесет минути почивка, след което продължаваме с изслушването. (След почивката.)
#118 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. Следващият въпрос е от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Заповядайте, господин Дурев.
#119 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, господин Министър, госпожи и господа народни представители, уважаеми служители на Министерството на вътрешните работи! Господин Министър, веднага след протеста в средствата за масова информация бе публикувано, че е задържан синът на Атанас Бобоков. Можете ли да ни запознаете с фактите и обстоятелствата около това задържане, защото вчера пък станахме свидетели на друга версия? И за да не се спекулира с тази тема, бихме желали да чуем реалността по задържането на въпросното лице. И към главен комисар Николов имам въпрос. Извършват ли се някакви действия за установяване на реалните организатори на провокациите, а не само на физическите извършители? Благодаря.
#120 · speech
Благодаря Ви, господин Дурев. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#121 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз няма как да коментирам самите обстоятелства около задържането, защото не съм бил на площада, когато е задържано въпросното лице, нито мога да отделям точно това лице от всички останали задържани. Към него не е проявявано никакво особено отношение, нито пък отличаващо се от отношението към останалите. Всички задържани лица са участвали в масовите безредици и са имали агресивно отношение към полицията. А ако главен комисар Николов има някакви детайли точно по този случай, той ще ги сподели. Това, което единствено мога да добавя, е, че самият факт, че са задържани лица с подобен профил, работи също срещу налагащата се конспиративна теория, която някои политически партии се опитват да наложат, че едва ли не МВР си е организирало нещо такова. Сега, нали не си представяте, че аз съм се обадил на господин Бобоков да кажа синът му да прави едно, второ или трето? А в случая искам да поздравя колегите от МВР още веднъж за това, че са действали професионално и са идентифицирали лица, които се държат агресивно и нарушават обществения ред, унищожават публична и частна собственост и са ги задържали професионално, без оглед на техния статус в обществото или как се казват, за което им благодаря още веднъж.
#122 · speech
Благодаря Ви. Главен комисар Николов, заповядайте.
#123 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На въпроса относно нашата оперативна дейност, свързана с установяване на евентуалните организатори на лицата, които извършиха противообществени прояви, смея да твърдя, че не само след събитията, но много преди това всички оперативни структури на Министерството, не само на Столична дирекция, бяха ангажирани с оперативна дейност, която цели да установи евентуалните организатори на подобни действия. Към настоящия момент, след перфектно, още веднъж смея да твърдя, свършена работа на терен от полицейските служители, обезпечили обществения ред, и задържани 71 извършители на подобни прояви, всички те са беседвани с цел установяване на така наречената организираност, за която поставяте въпрос. Информацията се анализира и считам, че в скоро време следва да постъпят материали в Софийска районна и Софийска градска прокуратура за подобна организирана дейност. Благодаря Ви.
#124 · speech
И аз Ви благодаря. Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“. Заповядайте, госпожо Митова.
#125 · speech
ИТН
Много благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър, сред организаторите на групите от агресивно протестиращи имаше ли тартори, които са тясно свързани с определени политически партии и са известни на полицията от предходни подобни прояви и ако е имало такива, то кои са партиите, с които са свързани тези лица? В краен случай всички гледаме клипове в интернет за комуникацията между Ивайло Мирчев и такива лица. Виждаме как Кирил Петков се разхожда редом с един от тези тартори, след като именно Кирил Петков подстрека всички да тръгнат на шествие с определен лично от него маршрут. Помним също как Христо Иванов беше човекът, който редовно посещаваше джипа на братя Бобокови. И също така: организаторите на протеста имаха ли ангажимент да не бъдат допускани хора с маски и шалове, които да крият лицата им, и ако са имали такъв ангажимент, колко са подадените от организаторите на протеста сигнали за присъствието на такива лица? Благодаря Ви.
#126 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#127 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура.
#128 · speech
Изчакайте, господин Митов. Господин Мирчев, заповядайте. Добре, след министъра. Заповядайте тогава, господин Министър.
#129 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По първия въпрос. На площада сред тарторите на агресивни групи от по 30 – 40 души, доколкото знам, доколкото ми е докладвано, са установени лица, познати на полицията от предишни протести, свързани с определени политически формации. От информацията, която съм изискал, това са лица: първият е с инициали Й.М. – на последните избори водач на листата на партия ВЕЛИЧИЕ в Пазарджик, и същият организира блокадата на двата автомобила в село Огняново по време на извънредните местни избори в Пазарджик преди няколко месеца, а другият е лице с инициали Й.С., познат на полицията от протестни прояви на партия МЕЧ. И двамата са водили тези групи в районите, където се съсредоточи най-голямата ескалация на напрежение – това са булевардите „Васил Левски“ и „Дондуков“. Задълженията на организаторите на мероприятието изчетох няколко пъти, те са описани подробно в съгласувателното писмо на Столична община. Естествено, че те имат задължението да не допускат на площада лица с маски, пияни или с предмети, които могат да представляват опасност за живота и здравето на останалите протестиращи. Колко сигнали са подали до нас? Ако изобщо са подали сигнали. Аз в изложението си казах, че сме ги търсили на няколко пъти и не сме имали някакви сигнали от тях, които да посочват конкретни лица, които полицията да трябва да изведе, да се намеси и така нататък, но тук може и да бъркам. Хубаво е, така да се каже, и главен комисар Николов да вземе отношение по въпроса. А ако в момента нямаме подробна информация по въпроса, ще я дадем, разбира се, впоследствие, за да имате пълната информация. Благодаря.
#130 · speech
Благодаря Ви. Господин Мирчев, заповядайте за процедура.
#131 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Във връзка с това, което госпожа Митова каза. Да, аз бях на протестите и това, което правех, както и всички стюарди и организатори на протестите, беше да идентифицираме хората с качулки, с маски и да искаме те да ги свалят и да ги махнем от протеста. Това не бяха нормални протестиращи, това бяха провокатори. За съжаление, не намирахме полиция и има видеодоказателства за това. Аз много благодаря на госпожа Митова, че повдигна тази тема. В тази връзка, госпожо Председател, процедурата ми е да вкараме, да поставим мултимедия, на която да излъчим въпросните видеа, в които много ясно се вижда какви са нашите действия, как ние призоваваме провокаторите, как липсва полиция и търсим полицията, за да може госпожа Митова лично да се увери. Ако нямате готовност веднага, 15 минути почивка, за да може мултимедията да бъде поставена. Благодаря Ви.
#132 · speech
Да. Господин Мирчев, знаете по принцип, че когато ползваме такава техника и при парламентарен контрол, и при изслушване, се заявява един ден предварително, за да може да се подготви. Трябва да дадем много дълга почивка, за да можем да пуснем материалите. Трябва да ги предадете предварително. Знаете, че на дирекцията...
#133 · speech
Ако искате, аз ще Ви осигуря мултимедията и ще я включа лично.
#134 · speech
Само секунда да проверя колко време ще отнеме. Казвам Ви какъв е по Правилник редът. Не споря с Вас. Трябва да проверим колко време ще отнеме. Ще трябва предварително да ми предоставите, господин Мирчев, видеофайла, за да можем да го предадем на служителите на Събранието, които ще осигурят техниката, да го прегледат. Така че ще го предвидим и това. Господин Василев, заповядайте.
#135 · speech
ПП МЕЧ
Процедура имам аз, друг ще задава въпроса. Моята процедура. Моля, госпожо Председател, господин министърът, когато излиза и казва, че Й.С. бил някакъв, свързан с МЕЧ, протестиращ, който е задържан, а аз казвам, че това е лъжа, аз казвам, че такъв симпатизант, член или човек Й.С., който да е участвал в протести, организирани от МЕЧ, ние нямаме, и цялата група на МЕЧ бяхме пред БНБ и сме протестирали мирно – и затова искам той да обясни какъв е начинът, по който установява, че някакво лице е свързано с някаква партия и да го покаже пред цяла България, пред парламента. Да го публикува, да покаже снимките на това лице, че е част от някаква структура, защото това, което направи министърът в момента, е внушение. Ние не знаем въобще това лице Й.С. какъв е и по какъв начин някой го пришива към МЕЧ. За другия от ВЕЛИЧИЕ е ясно – Йордан Мицекулев се казва човекът. Ама за такъв човек ние от два дена се чудим какъв е този човек, който го обявяват? Това са абсолютно недопустими неща – министър да излиза и да прави внушения. Чака си най-вероятно доклада, но като му дойде докладът, да дойде в парламента и да покаже това лице по какъв начин го пришива към МЕЧ. Благодаря.
#136 · speech
Благодаря Ви. Следващ въпрос от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“. Заповядайте, господин Джейхан Ибрямов.
#137 · speech
АПС
Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители, господин Министър! Ще си позволя да върна изслушването в полето на политическото. В началото, господин Министър, днес имате рожден ден. Бъдете здрав! (Ръкопляскания.) Колеги, протестите от 1 декември 2025 г. може би представляваха една критична точка в българския политически живот. Формалният повод беше една бюджетна политика, но в дълбочина демонстрациите разкриха структурен разрив между политиците и широки социални групи, особено младите и градските слоеве. Самата масовост и спонтанност на протеста показаха, че самите политически партии, които се явяват посредници, както и синдикати и медии, вече не контролират обществената динамика. Разбира се, тази млада и енергична част се движи чрез хоризонтални мрежи и цифрови мобилизации. Самите протести поставиха един въпрос – какво управление е необходимо в условия на нова социална чувствителност, при която икономическите решения се възприемат през призмата на справедливостта и представителността, а не само чрез фискални инструменти. Но разбира се... (Реплики.) Не, не чета декларация, бъдете спокоен. Свързано е с изслушването. В по-широк контекст самите събития се вписват и в европейските тенденции на обществена поляризация и България не е изолиран случай. Но протестите от 1 декември могат да се разглеждат като сигнал, може би за една предстояща преконфигурация на политическия пейзаж като цяло, може би нови теми, разбира се, които ще се структурират като обществен дебат през 2026 г. Господин Министър, всичките събития, които проследихме, видеата, които изгледахме и станахме свидетели, лайфовете, които се демонстрираха и излъчваха в пространството, поставят сериозни въпроси, но моят въпрос специално е към Вас: може ли ясно и конкретно да обясните по чие разпореждане, ако има такова, са действали задържаните провокатори по време на протеста и кога ще бъде предоставен пред българското общество пълен и независим анализ за всички събития от вечерта на 1 декември, за да се избегнат съмнения в манипулация на общественото напрежение? Благодаря.
#138 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, господин Министър, да отговорите.
#139 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Протестите безспорно имат своето основание. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма как да не се вслушаме като управляващо мнозинство и в гласа на тези, които излязоха да протестират. Затова и вчера беше изтеглян бюджетът, затова ще започне наново процедурата и така нататък. Ние това го разбираме. Истината е, че когато обаче се събира многолюден протест, задачата на органите на МВР е да осигури безопасността и да направи максималното, за да осигури здравето и живота на тези, които искат да протестират мирно, както е по закон, както е по ред. Демокрациите са конструирани така, че да сменят властта безкръвно с избори и всеки един революционен подем противоречи на духа на демокрацията. Революциите са друго животно. А протестите са нещо нормално. Всеки има право да протестира. И аз съм протестирал, за разлика от господин Мирчев – много по-отдавна и на много по-многолюдни протести, апропо. (Реплики на народния представител Ивайло Мирчев.) Да. Така. (Реплики на народния представител Ивайло Мирчев.) Господин Мирчев, такива като Вас, Gen Z ги наричат Бета, която се прави на Сигма. (Смях от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания. Реплики на народния представител Ивайло Мирчев.) Преведете си го. Така. А иначе по отношение на това какво ще се направи и какви са действията с тези, които вече са задържани, аз в изложението си дадох и числа. Дадох и броя на задържаните – 75 човека. Ние продължаваме работа по установяването на тези, които са на видеозаписите, които са били наблюдавани оперативно. Част от тях ще бъдат задържани и впоследствие всеки един от тях ще си носи последствията, като, казах Ви, колко човека са с мярка за 72 часа задържане, на някои от тях вече са повдигнати обвинения и тепърва ще се разследват действията на всеки един от тях и ако успеем да стигнем до организаторите, бъдете сигурни, че ще Ви уведомим. При всички положения нашата цел е тази. Очевидно е, че бяха организирани малки групи от по 30 – 40 човека – това го казах, и тези, които ръководеха тези групи, са ни известни. Въпросът е оттук нататък самото следствие и процесът по разследване какво ще покажат. И ще Ви уведомим, когато имаме резултати. Благодаря.
#140 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, госпожо Белобрадова.
#141 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми е по начина на водене. Много Ви моля да се върнем обратно на темата, за която сме се събрали тук, а именно как така се случи, че Министерството на вътрешните работи абсолютно не успяха да се справят с това, което трябваше да се справят. Вместо министър Митов да цитира, тоест да казва, какво Gen Z щели да кажат за Gen X, как ги наричали – Бета/Сигма. Много Ви се моля, това тук не е театър. (Оживление в ГЕРБ-СДС.) И сега…
#142 · speech
Реплики От Итн
И сега ще престане. Сега ще престане!
#143 · speech
…като започваме...
#144 · speech
Моля Ви за тишина в залата!
#145 · speech
И сега, като започваме по същество... Защото тук чухме безкрайно много обяснения кой носел отговорност за това как трябвало да бъде проведен протестът. Аз бях през цялото време, цяла нощ да предавам точно координацията между полицията и групичките, които атакуваха полицията, докато целият протест нямаше абсолютно нищо общо с тези групички за атака. И Вие всички го знаете! И има видеозаписи за това. И сега тук въпросът ми е: госпожо Председател, кажете на господин министъра всъщност да обърне внимание на важното, а именно на тези момчета и момичета, които са задържани в РПУ тата. Защото Вие твърдите, че те всъщност са виновни и ще си получат заслуженото. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Само че нека да видим какво казва... Извинявайте, госпожо Председател, дайте възможност за една майка на пет деца – не сам аз, на която синът ѝ в момента е в районното – с ударена глава и който всъщност няма нищо общо с протестите, да видите какво казва, а именно… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#146 · speech
Госпожо Белобрадова!
#147 · speech
Ники е на 21 години...
#148 · speech
Госпожо Белобрадова, това е вече… Процедурата Ви е към мене. (Председателят Рая Назарян изключва микрофоните на народния представител.) Моля да спрете за секунда, госпожо Белобрадова! (Народният представител Елисавета Белобрадова продължава да говори на изключени микрофони.) Ще Ви дам възможност! Процедурата Ви е по начина да водене към мен – да указвам да се следва предмета по изслушването. Това е. Вие правите в момента отношение, нямате право на това. Ще имате възможност след това и втори въпрос да зададете, и отношение да направите. По начина на водене се задават към мене и единственото, което трябва да следя, е задаването на въпросите и отговорите, които дават изслушваните лица. Имате възможност, след малко ще дойде отново ред на Вашата парламентарна група – задайте въпрос, за да получите отговора, който искате. Направете преди това изложението, което държите, и го задайте като въпрос.
#149 · speech
Добре, ясно. Разбрах.
#150 · speech
Много Ви благодаря. От парламентарната група на ПП МЕЧ? Заповядайте, господина Расташки, да зададете въпрос.
#151 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми български граждани, вече два часа сме на изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, а той нищо не знае, нищо не може да каже и изпраща постоянно някакъв комисар Николов тук да говори вместо него. (Смях от ПП МЕЧ.) Господин Митов, когато има въпрос към Вас и когато има изслушване към Вас, ще отговаряте Вие. Комисар Николов няма да го водите тук да отговаря вместо Вас. Комисар Николов може да си го водите на обяд, на вечеря, на масаж, където искате си го водете, но не тук да отговаря вместо Вас.
#152 · speech
Към въпроса пристъпете, господин Расташки! Към въпроса!
#153 · speech
Господин Митов, стотици хиляди... (Реплика на министър Даниел Митов.) Какво казахте, не Ви чух?
#154 · speech
Продължете, господин Расташки.
#155 · speech
Стотици хиляди граждани протестираха срещу Вас, господин Митов, не само срещу бюджета! Срещу Вас и Вашите началници Борисов и Пеевски! (Единичен възглас: „Оставка!“) Протестираха за Вашата оставка и Вие така се уплашихте, че Ви се накъдриха косите на всичките в МВР. Така че, господин Митов, искам да ми отговорите на два въпроса, които са срещу Вас! За Вас са тези въпроси, не за комисар Николов. Единият въпрос е: знаете ли къде стои Калин Стоянов и дали ще стоите до него на следващите избори – предсрочни, като депутат от „Ново начало“, както направи той? Ей там стои! Ако не знаете, там е неговото място…
#156 · speech
Това не е по предмета на изслушването, този въпрос.
#157 · speech
Там ще бъде и Вашето място. Другият ми въпрос е: ще подавате ли оставка, или ще изчакате тия 100 хиляди човека да нахлуят във Вашия кабинет и да Ви изритат оттам?
#158 · speech
И вторият въпрос не е по предмета на изслушване. (Възгласи от ПП МЕЧ: „Оставка! Оставка! Оставка!“) Колеги, моля за тишина в зала! (Възгласи от ПП МЕЧ: „Оставка! Оставка! Оставка!“) Господин Расташки, нито единият, нито вторият Ви въпрос имат връзка с предмета на изслушване. Преценката е на министъра дали желае да Ви отговори. Единствената ми молба, господин Министър, е да не влизате в този тон и да запазите доброто отношение към народните представители. Благодаря Ви.
#159 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, наистина в този тон не бива да се влиза. Тя, реториката, на въпросната партия, която задава въпроса, е точно тази – призиви към насилие, сега в момента пак някой трябва да нахлува някъде. И така да се каже, ясно е откъде идват и част от провокациите. Това тепърва ще се установява, но те не се и крият, те са съвсем откровени в призивите си. Така че нямаме никакви съмнения част от провокаторите къде са и къде седи този, който евентуално един ден се стреми към това да капитализира политически въпросните провокации и резултатите от протестите. Опитах се да го кажа възможно най-завоалирано, но Вие се сещате. Основания за оставка може да има тогава, когато се е случило нещо, което да е предизвикало масово пострадали хора, които да имат... (Реплики от народния представител Манол Пейков.)
#160 · speech
Господин Пейков!
#161 · speech
…да имат здравословни проблеми или да има дебат около това дали полицията е употребила прекомерна сила, или има полицейско насилие. В случая такива обвинения не само че няма, а непрекъснато се занимаваме с това защо не били полицаите толкова и където на господин Мирчев му е хрумнало, че трябва да бъдат. Това е друг разговор. Аз ще завърша дебата с изказване точно по тази тема. Сега няма да отговарям тук кой къде седи и така нататък, това са щуротии. Но искам още веднъж да поздравя колегите от МВР и съм довел тук тия достойни полицаи, защото презумпцията на подобен тип изслушвания е народните представители да получат информация – информация достоверна, включително и информация от терен, която министърът няма как да знае в детайли. Затова съм ги довел – за да може, когато има такива въпроси, те да могат да дадат подробна информация по въпроса. Така че, да, нормално е да бъдат колегите тук, редно е да бъдат тук и да информират народните представители за случилото се и за това как е действала полицията в случай. Но най-важното е, че въпросният протест не завърши с насилие и с окървавяване, което беше целта на въпросните провокатори. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#162 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Госпожо Катинчарова, заповядайте да зададете Вашия въпрос. (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата!
#163 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Госпожо Председател, уважаеми гости, колеги народни представители! (Реплика на народния представител Цончо Ганев.)
#164 · speech
Господин Ганев, моля Ви!
#165 · speech
…господин Цонев е тук. Следния въпрос имам към господин министъра Даниел Митов и ще обоснова въпроса си с няколко изречения преди това. Протестите в понеделник бяха – имаше сериозен опит да бъдат манипулирани в смисъл такъв да се раздвои, да се намали тягата на общественото недоволство и част от него да бъде разделено в няколко канала. В България никога не е имало протести срещу бюджет, но много усилено се твърди от ПП-ДБ, че това било протести срещу бюджета. Не, това са протести срещу правителството. Вчера беше вкаран вотът на недоверие на президента за запазване на лева от 1 януари. (Реплики: „Референдум! Референдум!“) Референдум, прощавайте! Референдума на президента – това също е опит за разделение на хората, защото протестиращите ще протестират за запазването на лева, срещу приемането на еврото. Това са следствията, причината е в правителството. Защото това правителство ще донесе друг бюджет или ще вкара друг въпрос, който ще раздели хората. И сега аз Ви питам: докога ще търпим политически гамени в тази зала? Господин Министър, ще Ви попитам: дали МВР, което в деня на протеста – в понеделник вечер, след 21,30 ч., безучастно гледаше как се потроши един офис на ГЕРБ? ГЕРБ, между другото, подкрепи този протест с едни хора, които държат от години на къс повод и които биват викани, за да нагнетят напрежение, да се окървави нещо или да се осигури провокация. Защо Вашите служители стояха безучастно, наблюдавайки как се осигурява клапан на тези провокатори да потрошат един офис на ГЕРБ, който не е никакъв проблем да бъде, хайде да кажем, възстановен веднага след това, но изтече оттам обществена енергия? И Вие – дали, ако имахме служби, които да не се занимават с унищожаване на политически противници – защо не следите мрежите, не знаете ли, не можехте ли да предвидите, че се подготвя такава провокация? Защото това прилича на политически спектакъл, чиято цел е политическото Ви оцеляване. Благодаря.
#166 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#167 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз вече изразих отношение по конспиративната теория. Ясно е, че много хора искат да измият отговорността от себе си и да я хвърлят пак на МВР. Разбира се, така им е най-удобно. Нелепо е да се предполага, че някой си е организирал да му потрошат офиса, защото нещо си… Трудно е, трудно е изобщо тази странна логика да се обяснява, още повече че профилът на задържаните лица аз вече го обясних. Той е свързан по-скоро с други политически партии, призоваващи към насилие и към революции. Това е от една страна. Второ, Вие трябва да знаете, понеже много следите социалните мрежи, трябва да знаете, че голяма част от тези събития се развиват паралелно. Полицията има протокол и процедури, по които работи. Полицаите не могат на своя глава и без указания да преследват, да се разделят или да преследват хора, за които им е хрумнало, че трябва да преследват. Това е едно. Второ, всичките тези лица, изпотрошили голяма част не само от офиса на ГЕРБ, а потрошили общинска и частна собственост, са заснети, задържани и предадени на прокуратурата. Това са последствията. На нас ни е по-важно да запазим живота и здравето на протестиращите, отколкото две счупени витрини. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#168 · speech
Благодаря Ви. Господин Мирчев, поискахте процедура. (Шум и реплики от ВЕЛИЧИЕ.) Госпожо Катинчарова, не може да го репликирате в тази процедура. Заповядайте, господин Мирчев.
#169 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Бяхме помолили за включването на мултимедия. Вие поискахте файловете и Ви връчвам флашката с видеата, от които ясно се вижда, че полицията я няма, и какво правят организаторите всъщност, за да се справят сами без помощта на полицията с явните провокатори, които бяха на протеста. Заповядайте флашката. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#170 · speech
Господин Мирчев, за Вас и за залата да поясня, че има правила за вътрешен ред на Народното събрание, утвърдени на 22 януари тази година. Както преди малко Ви посочих какъв е редът и за парламентарен контрол, и за изслушване – той е един и същи. Всеки си пуска молбата и съобразно този ред, а именно: „Чл. 20. (1) При провеждане на парламентарен контрол и на изслушване по реда на глава 9 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание народните представители могат да използват в пленарна зала технически средства за аудиовизуално представяне на материали след предварително писмено уведомление, отправено до председателя на Народното събрание. Уведомлението по ал. 1 се регистрира в дирекция „Парламентарна канцелария“ в отдел „Административно обслужване и деловодство“ най-късно един ден преди провеждане на презентацията, като към него се прилага съдържанието на презентацията на дигитален носител, който се предоставя на дирекция „Информационни и комуникационни системи“. В уведомлението се посочва лицето, което ще подпомага техническата презентация. Когато лицето не е народен представител, председателят на Народното събрание с резолюция определя кой ще управлява презентацията. Презентацията се прави при спазването на изискванията на Закона за защита на личните данни, Закона за защита на класифицираната информация и друга, защитена със закона информация“, предвид на което господин Мирчев трябваше вчера да го направи, за да може да обезпечим това излъчване да бъде по съобразния ред. Заповядайте, господин Славов, за процедура.
#171 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, представители на МВР! Госпожо Председател, моля да кажете на ръководството на МВР, че съобразно чл. 105, ал. 2 от Конституцията на Република България Министерският съвет носи отговорност за опазването на обществения ред не само в триъгълника на властта – парламента, Президентството, Министерския съвет, БНБ, а в цялата страна и на територията на целия град София. От изслушването до този момент, както вече отразяват водещите медии, стана ясно, че едва ли не отговорността за това да не се допускат провокации е била на организаторите и на кмета на Столична община. Аз съм свидетел как в 9 часа и 10 минути пред Ректората нахлу една група от 15 души, облечени като провокатори, облечени като хулигани, се внедри в протеста и малко по-нагоре почнаха бомбичките и димките. На 50 м имаше служители на МВР, които останаха безучастни! Щом като стотици хора са видели подобни ситуации, няма как да бъдем убедени, че са били взети всички превантивни действия за профилактиране на подобни лица и подобни групи. Така че, моля, нека МВР не бяга от основната си отговорност да опазва обществения ред, и то към момента на извършването на подобни провокативни действия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#172 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това е отношение, а не процедура!
#173 · speech
Благодаря Ви, господин Славов. Колегите народни представители, нечленуващи в парламентарни групи, имат право на общо един въпрос. Има ли желаещи сред тях да зададат въпрос? Не виждам. С това преминаваме към втория кръг от въпроси към изслушваните лица от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Заповядайте, господин Александров.
#174 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Въпросът ми е към министъра, господин Митов. Господин Митов, тъй като шествието на Кирил Петков и господин Денков се оказа нерегламентирано, как полицията може да носи отговорност за действията на провокатори, които са се озовали на практика на незаконното мероприятие? Не знам как носи полицията отговорност по това нещо. Другият ми въпрос е към главния комисар господин Николов: може ли да разкажете какви са инструкциите на полицията преди мероприятието и как полицаите носят отговорността, като се твърди в медийното пространство, че им е дадена задача да бъдат пасивни и провокаторите да могат да вилнеят в центъра на столицата? Защо полицията не се намеси навреме и защо не ги отстрани от протеста? Благодаря Ви.
#175 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#176 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, шествието беше нерегламентирано. Столична община е разрешила протест до 22 ч. Понеже по-рано имаше въпрос дали сме уведомили кмета за настъпилите вече провокации и започналата агресия от страна на част от агресивните хора, които са се присъединили към въпросното нерегламентирано шествие, кметът няма как да бъде уведомяван след 22 ч., защото то вече няма мероприятие, което той да е съгласувал и разрешил. Това е едно. Второ, когато има призиви към насилие, когато има организирани групи, които са се подготвили и тактически, и със съответните средства, полицията се е намесила, но полицията, пак казвам, си има процедури и ред, по които действа. Не може на всеки един ъгъл и във всеки един момент, където на някой му се прииска да има полицай, този полицай да прави точно това, което му се иска на този въпросния някой. Виждате, че след започването на нерегламентираното шествие, силите на реда са се прегрупирали и е имало присъствие. В момента, в който тръгват агресивните действия, дойдоха и силите на СПС. Как така не е имало полиция, при положение че имаше?! Всички видяха! То малко се получава някаква странна дихотомия, някакъв странен парадокс дори в питането – от една страна, питат що не е имало полиция, що била пасивна, а от друга страна, всичките тези полицаи не са правили точно това, което на някого му се иска да правят. Основната цел, пак повтарям, на полицията в понеделник вечерта е била да не нарани никого, особено мирно протестиращите. Между другото, при осъществена комуникация между СДВР и организаторите на протеста да съдействат за това да бъдат разделени мирно протестиращите от агресивните, такова съдействие някак си не е било получено. За това съм уведомен. Затова в края аз ще призова, тъй като, пак повтарям, че и аз съм протестирал, но оттук нататък призовавам гражданите, които искат да изразят мирно гражданската си позиция, когато видят подобни агресивни групи, когато видят, че започва агресия от страна на определени хора, да се отдръпват, да се отделят и да оставят възможност МВР да си свърши работата. Тогава ще става много по-бързо, защото, ако полицията навлезе в смесени групи, това може да се приеме за провокация от страна на полицията и тогава дори и хора, които искат да протестират мирно, биха могли да започнат да проявяват признаци на агресия. Това се е случвало преди и се случва по принцип, а не само в България. Знам, че на някои хора тук им се иска много да се правят на специалисти по полицейски разстановки и да обясняват къде е трябвало да има, къде е трябвало да няма, ама не са! И аз не съм, и затова професионалното ръководство е това, което преценява най-добре и което има опит…
#177 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, от място
Защо криете главния секретар? Къде е?
#178 · speech
Така че това е отговорът на въпроса. Ако главен комисар Николов иска да добави нещо, ще помоля председателят на Народното събрание да му даде думата, тъй като имаше въпрос и към него.
#179 · speech
Благодаря Ви. Господин Николов, желаете ли да допълните? Заповядайте.
#180 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Александров! На базата на опита и на предварително получената оперативна информация, повтарям, че полицейските служители бяха инструктирани да не предприемат никакви действия, чрез които да пострадат невинни протестиращи граждани. След внимателно анализиране и документиране на престъпната или хулиганската дейност на всеки един от нарушителите на обществения ред, в удобен за тях момент, когато това по никакъв начин не застрашава живота и здравето както на задържащото лице, така и на полицейския служител, така и на мирно протестиращите граждани, същите да бъдат задържани и отведени в районните полицейски управления. Всичките противоправни действия на територията, за която Вие визирате, че е имало счупени сгради, полицейска техника и ранени полицаи, са документирани и приложени по материалите на всяка една преписка, а в последствие досъдебно производство, което е докладвано в Софийската районна прокуратура. Благодаря Ви.
#181 · speech
Благодаря Ви.
#182 · speech
ПП-ДБ, от място
Искам процедура!
#183 · speech
Господин Василев преди Вас поиска процедура. Заповядайте, първо, господин Василев. След това е господин Пейков.
#184 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Назарян. Моята процедура е свързана с факта, че сайтът на Народното събрание не излъчва в момента това… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#185 · speech
Аз ще отговоря, изчакайте. Завършете. Аз ще Ви отговоря.
#186 · speech
Второ, бих искал да Ви помоля да направите забележка на господин Митов да не лъже от тази трибуна. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Искам процедура!“) Първо, професионалното ръководство, господин Митов, липсва. Главният секретар не е тук. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#187 · speech
Колеги, моля за тишина.
#188 · speech
Второ, господин Митов, разбирам, че Ви е доста неприятно, но в случая това, което става ясно от всички видеозаписи от въпросната вечер, е, че полицията работи в синхрон с провокаторите. И тук въпросът е: започнали ли сте вътрешно разследване (възгласи от народни представители от ГЕРБ-СДС: „Еее! Еее! Еее!“) в редиците на МВР?
#189 · speech
Господин Василев, това в отношението. Процедурата Ви към мен е такава.
#190 · speech
И трето, да, защото господин Митов излъга от тази трибуна.
#191 · speech
Откъде сте сигурен?
#192 · speech
Излъга от тази трибуна няколко пъти (реплики от народните представители от ГЕРБ-СДС Маноил Манев, Марин Маринов, Николай Нанков, Лъчезар Иванов) като за начало, господин Митов, основното нещо, за което излъгахте, е, че е нямало информация… (Реплика от председателя Рая Назарян.) Да му кажа да не лъже…
#193 · speech
Да, ще му кажа.
#194 · speech
…че е нямало информация, че ще има шествие. Информация е подадена, и то преди 22 ч., и шествието е преди 22 ч. Второто нещо, беше подадена информация, че шествието ще мине по булевард „Васил Левски“. Знаете ли защо не мина оттам? Защото навреме видяхме, че сте спрели тока (шум и реплики от ГЕРБ-СДС) и щеше да стане абсолютна патаклама с агитки във всички улици около „Левски“. И добре, че Кирил Петков и академик Денков изведоха шествието по „Дондуков“ и „Витошка“ (шум, реплики и възгласи: „Еее! Еее! „Еее!“ от народни представители на ГЕРБ-СДС) за да бъде мирно и за да не го окървавите. Така че спрете да се преструвате на нечул, невидял, неразбрал и да лъжете българските граждани, и си влезте в ролята на министър, ако въобще можете.
#195 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Първо, по отношение на видеоизлъчването да Ви кажа, че когато се провежда парламентарно изслушване съобразно нашия правилник – чл. 45, ал. 3, се излъчва и по програма БНТ 2 на Българската национална телевизия, както и по Българското национално радио, винаги задължително. Отделно се излъчва и на страницата на Събранието. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) По отношение на всички, които говорят от тази трибуна, моля да се придържате към истината. Истината се доказва с факти, с документи. Който твърди нещо, трябва да представи документ за това кога и защо е подадено. Господин Митов, умолявам Ви да продължавате да се придържате към истината. Изчакайте, не съм Ви дала думата. Господин Пейков е преди Вас. Заповядайте сега, господин Пейков.
#196 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Светослав Блажев и Иван Георгиев. Това са двамата Ваши колеги, на които колегата Тодор Петров се е обадил в четири часа, за да ги предупреди, че очакваме протест, който да е значително по-голям. Протест с над 100 хиляди души в България не е имало от 1989 г. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не, не e, стига тия, защото имаме информация директно от мобилните оператори, които могат да преценят, след като извадят хората, които обичайно са в тази зона, колко души е имало. Имало е 110 хиляди души по тяхна информация… (Възгласи от народни представители от ГЕРБ-СДС: „Еее! Еее! „Еее!“)
#197 · speech
Никой не спори за това.
#198 · speech
Еее, мее, това е положението, и това е обективна информация…
#199 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ти луд ли си?
#200 · speech
…така че, господин Митов, били сте предупредени – това първо. Второ, госпожо Председател, моля Ви, моля Ви… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това е процедура, да, по начина на водене. Точно така. Оставете ме да говоря…
#201 · speech
Колеги, запазете тишина, за да мога да чуя господин Пейков.
#202 · speech
Това, че не Ви е приятно това, което казвам, колеги, не е причина да ме прекъсвате. Госпожо… (Председателят изключва микрофоните. Ораторът говори на изключени микрофони.)
#203 · speech
Да. Колеги, моля да запазите тишина, за да мога да чуя процедурата на господин Пейков. Не мога да го чувам от Вас. Продължете, господин Пейков.
#204 · speech
Това между нас ще го направя, защото това заслужавате Вие.
#205 · speech
Господин Пейков, продължете към мен, за да Ви чуя втората част от процедурата.
#206 · speech
Да, втората част от процедурата е да обърнете внимание на господин Митов, че поколението Зи работи много добре с мобилни телефони. Да, Зи или Зет – така се нарича тази английска буква, господа, и всичко това, за което той се опитва да подвежда хората – хайде да не използвам думата на Асен Василев „лъже“, макар че той точно това прави, той лъже… (Реплика от народния представител Александър Иванов.)
#207 · speech
Господин Пейков, моля Ви се!
#208 · speech
Искам да му обърнете внимание, че всичко това е заснето. Заснето е как няма в 22 ч. пред централата на ДПС нито един полицай. (Реплики от ГЕРБ-СДС и от председателя Рая Назарян.) Заснето е как провокаторите идват по тъмните улици. Осветлението, госпожо Председател, по булевард „Васил Левски“ откакто аз имам апартамент в София от 30 години, 29, не е спирало нито веднъж. Мислите ли, че случайно спря, докато пуснат провокаторите, и от определени хора, които имаха интерес?
#209 · speech
Господин Пейков, времето за процедурата Ви изтича.
#210 · speech
Мислите ли, че случайно спря? Всичко това е организирано и за жалост, МВР е част от тая организация. Последното, за което той излъга, е, че няма наранени невинни хора. Не знам дали е било нареждано, но имаме една майка, чийто син е със строшена глава – мога да Ви покажа снимките, мога да Ви ги и изпратя…
#211 · speech
Господин Пейков, процедурата Ви изтече. Моля да си седнете.
#212 · speech
…и той е бил паднал, и е бил бит от полицаи и ние ще Ви искаме сметка за това. Така че, накратко, обърнете внимание на господин Митов…
#213 · speech
Разбрах Ви. Благодаря Ви.
#214 · speech
…да спре да лъже, защото всичко ще излезе наяве. Благодаря. (Възглас: „Браво!“ и ръкопляскания от ПП ДБ.)
#215 · speech
Господин Пейков, първо Ви налагам забележка затова, че се отнесохте към член на Министерския съвет с това, че лъже. Всичко се доказва с доказателства. Имате право всичко, с което разполагате и сте задължен да го предоставите на органите на реда, направете го. Направете го!
#216 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Ще ги имате и ще си оттеглите забележката.
#217 · speech
Първо господин Йорданов пожела процедура, след това ще дам и на Вас, господин Терзиев, процедура.
#218 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми по начина на водене е към Вас. Не знам дали забелязвате, но почвате леко да изпускате изслушването, позволявайки на представители на ПП-ДБ да го обръщат на дебат, използвайки процедури по начина на водене. Те не излизат по начина на водене, а правят или нещо подобно на отношение, или репликират отговори. Ако ще е така, всички ние можем да започнем да правим същото (реплика от народния представител Елисавета Белобрадова), защото… И продължава да подвиква тук една девойка, която вчера пя песнички, нали? Явно толкова ѝ е акълът. Така. Сега чувам няколко пъти по начина на водене – по същия начин и аз, как нямало пред централата на ДПС полиция. Предполагам, че ще стане ясно наистина. И едните имат записи, и другите, и ще стане ясно. По-скоро защо никой не задава въпроса: кой, нахранен с пица, призова хората да тръгнат в тази посока? Защо никой не говори, че Кирил Петков призова хората да тръгнат в тази посока извън разрешеното за действия протест, извън мястото, където трябваше да има протест, и каза директно: към централите на ГЕРБ и ДПС? Кой е провокатор в случая? Пицата.
#219 · speech
Господин Йорданов, благодаря Ви. Има и други процедури, колеги. Започвате да злоупотребявате всички с процедури.
#220 · speech
ПП-ДБ, от място
Госпожо Председател, ще ми дадете ли думата за лично обяснение? (Реплика от народния представител Александър Иванов.)
#221 · speech
Не, ще накажа господин Йорданов да не се обръща към народен представител с подобни квалификации. Това е. (Реплика от народния представител Елисавета Белобрадова.) Наложих забележка… Госпожо Белобрадова, ако искате да разговаряте с мен, вземете процедура, елате. Ако искате лично обяснение, вдигнете картата и кажете, че искате лично обяснение. Но преди това, колеги, злоупотребявате с процедури вече. Нарушавате изслушването. Вие не искате да получим информация. Имате ред, по който се задава и се получават отговори. Дали Ви харесват, или не, има ред, по който да се получи тази информация. И да вземете 20 процедури, няма да получите повече информация. Ще нарушите процедурата по изслушване. Или се придържаме, за да получаваме информация, или не провеждаме изслушване. Това вече не е изслушване, това е друго, както казахте Вие, че имате хореография. Моля Ви се, придържайте се към Правилника. Господин Терзиев, заповядайте.
#222 · speech
ГЕРБ-СДС
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас и е по начина на водене. Моля наистина да сложите край на този цирк. Още в самото начало, започнато от господин Мирчев – хореографа, и продължен от госпожа Белобрадова и от господин Пейков – певците... (Реплика от народния представител Манол Пейков. Шум и реплики от ГЕРБ СДС.) …така че ако, ако, ако тук в тази зала ще има едно конструктивно изслушване на министъра на вътрешните работи относно протеста преди няколко дни, нека го продължим по същество, а ако ще правим циркове, просто нека Манол Пейков вземе думата и с госпожа Белобрадова да ни изпеете една хубава песен. (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ-СДС: „Браво!“)
#223 · speech
Моля всички да се придържате към добрия тон. Госпожо Белобрадова, имате думата.
#224 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ама не си спомената поименно!
#225 · speech
Разпознава се госпожа Белобрадова, така че има думата за лично обяснение.
#226 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Песен! Песен!
#227 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Разпознах се за моя радост в думите: „една девойка“, за която, разбира се, искам да благодаря. И в личното си обяснение се обръщам към господин Тошко Йорданов да го попитам: кога влязохте във властта, кога станахте председатели на комисии, кога забравихте колко песни Вие сте изпели и за които освен това са Ви и осъдили? Благодаря. (Възглас: „Бравооо!“ от народния представител Манол Пейков и ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#228 · speech
Господин Денков, предполагам, че се отказахте от процедурата. Мисля, че вървим по реда на изслушването. Съгласен ли сте? Преминаваме към…
#229 · speech
ИТН, от място
Лично обяснение!
#230 · speech
И Вие ли лично обяснение? Заповядайте, господин Йорданов. Бяхте споменат изрично – заповядайте.
#231 · speech
ИТН
Госпожо Белобрадова, коя песен съм изпял аз? (Народният представител Елисавета Белобрадова седи с гръб към трибуната.) Певицата от първия ред, от дует „Шик“ (смях), коя песен съм изпял аз, за която сме били осъдени? Аз коя песен съм изпял? Ако може, половинката на дует „Шик“ да излезе и да каже коя песен съм пял, за която сме били осъдени?
#232 · speech
Аз моля господин Тошко Йорданов и госпожа Белобрадова да довършат този разговор между тях някой пее ли, какво пее и кога го пее. Преминаваме към следващия въпрос. От парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – заповядайте за въпрос, госпожо Белобрадова.
#233 · speech
Реплика От Герб-Сдс
Може и под формата на песен!
#234 · speech
ПП-ДБ
Може и да е под формата на песен, разбира се, но тъй като не ме бива по пеенето, няма да занимавам народните представители. (Смях) Така. Вторият ми въпрос ще бъде продължение на процедурата, която взех и за която всъщност спряхте микрофоните. Естествено, вторият въпрос е насочен към министър Митов. Той спомена за това, че всички лица са били проследени, арестувани – 71 човека, и ще бъде доказано, и ще бъде показано как те са били отговорни за палежите и за погрома. Само дето ние всъщност имаме съвсем друга информация от майките на децата, които все още са в ареста. (Реплика от народния представител Лъчезар Иванов.) И сега малко предистория. Ники е на 21 години и отива на протеста сам. Разбиват с полицейска палка главата му и той отива пеша до ИСУЛ, където зашиват раната. Ники се връща на протеста и го арестуват. Арестуват и момчето, което се опитва да му помогне. И в този момент не се познават. И какво се случва в Пето районно? Има 21 задържани. Родителите и близките им не получават информация. Профилът на момчетата и момичетата – 18, 21 и 26. Никой от тях не отговаря нито външно, нито вътрешно на профила на ултраси, а на всички видеа от протеста се вижда как се държат и изглеждат провокаторите, тоест аз бях там през цялото време и искам да Ви кажа, че и визуално за всеки човек, който няма абсолютно никакво образование или експертиза, можеше да раздели ултрасите от нормалните протестиращи. Вие не успяхте. И сега – арестувани са момчета и момичета. Момчета, заплашени от полицай, че може да ги изкорми, докато си изваждал ножа, за да разреже връзките на анцузите им. (Реплика от народния представител Маноил Манов.) Това момче има име и то е студент по джаз и поп пеене и свири на тромпет. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Кога това момче стана, кога влезе във Вашата профилирана група – подобно момче? След това най-възмутителен обаче е арестът на две момичета в Пето районно управление – били са закопчани в продължение на цяла нощ за парното с още 10 момчета в килия. Още 10 момчета в килия две момичета, вързани за парното! Но да се върнем на нощта. Арестантите са натикани в две тесни килии с три матрака за над 10 човека – грубо погазване на човешки права…
#235 · speech
Към въпроса, госпожо Белобрадова.
#236 · speech
И сега моят въпрос към министър Митов е следният: господин Митов, ако вземе да се окаже, че лицата или голяма част от лицата, а може и всички, не просто не отговарят на профила на ултраси, не просто нямат никакво отношение към всичките зулуми, които бяха извършени, Вие ще си подадете ли оставката…
#237 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Времето! Времето!
#238 · speech
…защото арестите са пълни с момчета – студенти по джаз пеене. Това е истината. (Смях от ГЕРБ-СДС. Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#239 · speech
Благодаря Ви, госпожо Белобрадова. Господин Министър, моля Ви да заповядате и да отговорите на поставения въпрос.
#240 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Госпожа Белобрадова преди няколко минути ни призова да не превръщаме това в театър и в сцена, и не знам кво`си. Сега обаче изнесе пърформанс, който, нали, то си е адвокатска версия всичко това. Всеки, който е задържан, за много от тях има видеозаписи за това какво правят, включително и за въпросното лице, за което говорите. Тези записи са предадени на прокуратурата. Адвокатските версии няма да ги коментирам. Парадоксално е обаче как не усещате контраста между това, което твърдите в искането за изслушване, и това, което говорите в момента. Твърдението, че арестите са пълни със студенти по джаз пеене… Това, да Ви кажа, може би ще стане хит. Аз не знам дали нещо за TikTok не гласите, или там за Facebook, защото това ще събере някакви гледания. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) А тя цялата Ви работа е така. Извинявайте, ама това вече, нали – тия студенти по джаз пеене къде ги видяхте, не знам. Но сериозно, много от нещата, които казахте, са откровено неверни. Просто са неверни. Не знам как по друг начин да Ви го кажа. Няма да влизам в стилистиката на Асен Василев, който, нали, президентът му даде един така хубав епитет. Ние сме, и неговите бивши бизнес партньори са го наричали точно така, давали са му характеристики и са го профилирали точно така – какъвто си е. Ще имам възможност, така да се каже, и това да засегна. Но това преди малко беше пърформанс. Аз изобщо не мога да го нарека по друг начин. Това беше сценична изява. Благодаря.
#241 · speech
Госпожо Бориславова, за процедура? Заповядайте.
#242 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене и е към Вас. Вие сте част от това управляващо мнозинство, срещу което преди няколко дни над 110 000 български граждани, само в София, излязоха да протестират. Те не протестираха, госпожо Председател, срещу бюджета сам по себе си. Те протестираха срещу наглостта и безпардонността на това управление спрямо хората, които са там навън и извън тази зала и имат очаквания и изисквания към тази власт. Затова процедурата ми по начина на водене, госпожо Председател, е да обърнете внимание на представителите на управляващото мнозинство, особено на министър Митов, че не може с тази наглост да се продължава. Това само взривява хората. Малко смиреност, малко благоприличие, малко обиране на езика, на начина на говорене, на хъшлашкото отношение към гражданите навън. Тук има въпроси, които се поставят, които са резонни и на които се очаква отговор от българските граждани навън. Това не е политическа битка кой е по-остроумен, кой е по-забавен в TikTok, кой ще измисли по-готиния слоган. Дължат се отговори. И ако има дори най-малкото съмнение, дори само един-единствен случай, господин Митов, на човек, който може би не е правомерно задържан, вместо да пускате шеги от тая трибуна, покажете смирение, покажете професионализъм и кажете – да, колеги народни представители, да, граждани, ще разследвам, ще се уверя, ще проверя. Мисля, че това не е така, но все пак нека проверя допълнително. Или направих А, Б и С и се уверих, че еди-какво си не е вярно. Но да ми пускате шеги, да обиждате колеги народни представители и да демонстрирате тази арогантност, заради която 110 хиляди човека излязоха на улицата да протестират оставка, а не сваляне на бюджета, е безпардонно нагло и само ще доведе още повече хора на протеста следващата седмица. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#243 · speech
Благодаря Ви, госпожо Бориславова. Уважаеми колеги, аз Ви отправям същия призив – и към въпросите, които се задават, изложенията, които се правят, преди да се зададат въпросите, по същия начин да не провокират тези, които трябва да отговорят и да изнесат важна за цялото общество информация, по същия начин да се въздържате от обиди, от провокации и съответно отговорите да бъдат в същата стилистика, защото целта на изслушването е да получим важна, относима по предмета на изслушването информация. Господин Министър, желаете думата ли? Заповядайте.
#244 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа, народни представители! Когато се изиска от тази трибуна някой да прояви уважение или да прояви някакъв тип сдържаност, това поведение трябва да е реципрочно. Не може от едната страна да се хули, обижда, всеки да търси повод да се обиди, а другата страна да се очаква да бъде непременно сдържана и как да кажа, смирена, скромна и всичко останало.
#245 · speech
ПП-ДБ, от място
Задължително е! Задължително е!
#246 · speech
Така, не може...
#247 · speech
Господин Пейков, прекалявате вече. Прекалявате! Напуснете залата! От два дни Ви моля да мълчите от място.
#248 · speech
Трябва да има реципрочност. Ако искате да водим нормален разговор, моля да го водите и Вие. Защото изказването на госпожа Белобрадова съдържаше откровено неверни твърдения. А иначе, когато има такива случаи, за тях се подават сигнали, ние ги знаем сигналите. И естествено, всеки един случай се проверява. И ако има нарушени права, ако има превишаване на правомощия и така нататък, естествено, че ще предприемем съответните мерки, така както си е по закон. Аз не знам дали мога да се обърна към председателя на Народното събрание, обаче наистина всяко едно искане за процедура си се превръща в изказване.
#249 · speech
Господин Митов, обърнах преди малко внимание на народните представители, че всички процедури вече се превръщат в злоупотреба с процедури. Затова придържаме се строго към самата процедура по провеждане на изслушване. Има си ред за задаване на въпрос, за получаване на отговор. Господин Денков, само ако е по хода на заседанието. Процедурното предложение и процедурните въпроси са по хода на заседанието. Давам Ви последна процедура, за да можем да продължим по същество с изслушването. И всички моля да се придържат към уважителния тон и по реда, който трябва да се следва.
#250 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Понеже няма реципрочност, затова гражданите бяха миналата седмица и ще бъдат и тази седмица на площада, господин Митов.
#251 · speech
Господин Денков, злоупотребявате. Спирам Ви думата, господин Денков. Госпожа Бориславова... Изчакайте. Госпожа Бориславова вече обърна внимание по този въпрос. Вие преповтаряте нейните думи и продължавате да злоупотребявате. Обърнах внимание на нейната процедура. Правите абсолютно същото. Губите времето на залата. Давам Ви последна възможност да спазваме реда и да не злоупотребяваме с процедури.
#252 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Искам да попитам, след като толкова много критикувате шествието, което водихме...
#253 · speech
Към мен.
#254 · speech
Това е пример за наглостта, който не беше адресиран досега. След като Вие критикувате шествието, което ние с Кирил Петков поведохме и при което нямаше нито един акт на насилие, питам Ви какво щеше да стане, ако бяхме тръгнали обратно към „Левски“, където беше спрян токът, какво щеше да се случи, господин Митов? Така че трябва да ни благодарите за това, че успяхме да предпазим от много по-тежки инцидентни, вместо да се опитвате да ни критикувате за това.
#255 · speech
Господин Денков, злоупотребихте с процедурата и сам го знаете много добре. Пак ще Ви го кажа. Вашите два въпроса на Вашата парламентарна група са изчерпани. Вие с процедури се опитахте да зададете по още един въпрос, Вие и Ваши колеги от парламентарната Ви група, да направите и отношение по предмета на изслушването. Това са груби нарушения. (Шум и реплики от народния представител Манол Пейков.) Няма да Ви дам, господин Пейков, право на процедура. Няма да Ви дам! Ще Ви отстраня от залата. Ще Ви отстраня от залата! Ще Ви отстраня от залата. Седнете си на мястото и проявете уважение! Господин Денков, обърнете внимание на Ваш народен представител, че нарушава системно реда в залата. Принуждавате ме да Ви…
#256 · speech
ПП-ДБ, от място
Тогава ще викам. Вие злоупотребявате. Дайте ми процедура!
#257 · speech
Имате право, ако я направите по надлежния ред. Заповядайте за процедура по хода на заседанието. Ако повишите тон или използвате неуважителен език, ще Ви отнемат думата.
#258 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Няма да повиша тон, ще го кажа с много равен глас. И то е в интерес не само на това изслушване, а е в интерес на бъдещето на България. (Оживление, смях от ГЕРБ-СДС.) Не, не е смешно. Не е смешно.
#259 · speech
Колеги, моля за тишина в залата.
#260 · speech
В интерес на бъдещето на България е да се държи прилично и смирено – човекът там, вдясно от мене, министърът на вътрешните работи. Защото хората ще Ви пометат, колеги, ако продължавате с тази арогантност. Хората ще Ви пометат, защото хората не се възпротивиха срещу бюджета. Хората се възпротивиха срещу Вашата арогантност. (Реплики.) Да, това е процедура, защото, ако не спрете, ще бъдете пометени. Трябва да го разберете това. Трябва да има малко благоприличие в тази зала.
#261 · speech
Господин Пейков, пак повишихте тон. Разбрах Ви, седнете си. На това вече обърнаха внимание – Ваши колеги, същата процедура се направи от Ваши колеги. Разбрахме Ви и Ви чухме. (Народният представител Манол Пейков продължава да говори при изключени микрофони.) Чухме Ви, същата беше. Същият призив имаше. Казах им го и на тях, и на Вас. И Ви моля да спрете да нарушавате реда в залата. Господин Славов, заповядайте.
#262 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, по хода на заседанието. Преди малко колегата Белобрадова изнесе факти, данни за потенциално извършени нарушения от служители на реда в момента на задържането на протестиращи граждани. Отношението, което трябва да бъде проявено в тази конкретна ситуация, е да се поеме ясен ангажимент от ръководството на МВР, че тези случаи ще бъдат разследвани и че резултатите от разследването – обективно, независимо, пълно разследване на тези случаи, ще бъде публично оповестено. И моля да напомните, ако ръководството на МВР не е наясно с правата на задържаните лица, че от момента на задържането всеки има право на адвокатска защита. Всеки има право на преглед от медицинско лице тогава, когато са установени някакви медицински показания. Например някой е бил бит към момента на задържането. Има превишаване на използването на полицейска сила, която може да е легитимна, може и да не е легитимна. Никой няма право да бъде унижаван, никой не може да осъществява унижаващо безчовечно отношение дори към задържани лица. И това е гарантирано в нашата Конституция, гарантирано е в Европейската конвенция. Така че много моля, когато се изнасят конкретни факти и обстоятелства, да се поеме ясен ангажимент за тяхното разследване. Благодаря Ви.
#263 · speech
И аз Ви благодаря. Мисля, че това направиха в отговорите си изслушваните лица, именно да спазват процедурите. Благодаря Ви, че напомнихте на всички. Ще продължа да давам възможност да се отговаря именно в този смисъл, както и въпросите. Преминаваме към следващия въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Костадинов, заповядайте да зададете въпрос. Господин Божанков, не от място.
#264 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Назарян, преди да започна, трябва да направя една забележка към Вас, не знам дали е умишлено, или е неумишлено, просто изтървавате обстановката в залата. Позволявате на хора, които очевидно имат някакви личностни проблеми, да превръщат този опит за изслушване в цирк. Моят въпрос – ще започна с една констатация. Според нас от ВЪЗРАЖДАНЕ на протеста, въпреки синхронното говорене от страна на инициаторите на това изслушване – ПП-ДБ, и хората, които отговарят от МВР, нямаше провокатори. Ще повторя още веднъж – нямаше провокатори. Защото огромната маса от хора, които отидоха на този протест, отидоха водени от – хайде да не използвам силната дума омраза, но бяха водени от много силни негативни емоции към управлението. И тези негативни емоции продължават да се засилват и продължават да се засилват, и ще се засилват, докато това правителство не подаде оставка. Така че точно поради тази причина беше изключително важно да се отбележи, че на протеста действително нямаше провокатори. Има хора, които просто изразяват своето негативно отношение към правителството, включително и към някои от присъстващите там депутати от ПП-ДБ, защото видяхме, че и Мирчев беше замерян с бутилки, показват наистина едно изключително остро отношение към управляващите. И това ще продължава да се засилва, защото нас действително ни управлява една коалиция, която ние от ВЪЗРАЖДАНЕ наричаме Наглите. Както на времето имаше една такава мафиотска групировка, разбита през 2010 г., хора, които отвличаха други хора, режеха им части от крайниците, искаха откупи за тях и така нататък. Нас ни управлява една коалиция – Наглите, която в буквалния смисъл на думата е отвлякла българския народ и го реже части по части, само че народът се разбунтува. Така че аз искам да помоля все пак хората, които бяха на протеста, да направят като нас, които също бяхме на протестите – да не се разграничават от протестиращите. Да не твърдят, че имало едни протести до 20,30 ч., а след това имало други и така нататък, и така нататък. Просто има хора, които са малко по-смели и които не се страхуват и не се притесняват да влязат в сблъсъци. Тук обаче вече идва големият въпрос: защо всички ние видяхме очеизвадната разлика в действията на полицията, когато на този протест имаше очеизвадно бездействие от страна на полицейските органи? Видяхме потресаващи кадри. Един протестиращ хвърляше едно изкъртено малко кошче за боклук срещу сигурно 30 полицаи, подредени във верига с щитове, хвърляше го от един метър разстояние срещу тях. Нищо не направиха. Абсолютно нищо! А същевременно ние сме виждали на протести, които ВЪЗРАЖДАНЕ организира, как за абсолютно много по-безобидни действия са арестувани без абсолютно никаква...
#265 · speech
Времето, господин Костадинов!
#266 · speech
Да, но просто ще помоля за още една минута, защото видяхте колко злоупотребиха други. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#267 · speech
Аз му напомням за времето.
#268 · speech
Да, благодаря. Видяхме за много по-безобидни действия хора, които бяха арестувани на протести на ВЪЗРАЖДАНЕ. Ще припомня още нещо, на което беше свидетел и тук присъстващият Николай Николов – началникът на „Жандармерията“. Когато ние правихме протест в Сопот преди няколко месеца, една кола, която беше цивилна, но впоследствие се оказа, че е шофирана от служители на МВР, се опита да мине буквално през нас, буквално и през мен. Така ли беше, господин Николов? Вие бяхте там до мен, даже сте заснет и на клипа. Значи, в един случай няма проблеми дори да се опитват да минават върху хората, при това, че там протестът беше – не знам дали и имаше, от 200 – 300 души, той беше символичен протест, но въпреки всичко полицията показа, че може, ако реши, да минава с колата или върху гражданите, или дори включително върху присъстващи там народни представители. В другия случай няма никакъв проблем обаче да се хвърлят кошчета за боклук върху полицаите и полицаите да бездействат. И аз не мога да обвиня тук полицаите там на място, защото, както беше казано много точно от страна на присъстващите тук ръководители – и с униформа, и без униформа, полицаите правят това, което им се заповяда и което им се разпореди. Следователно някой е дал такива заповеди. Затова аз искам да задам следния въпрос на финала на всичко това, което казах: защо видяхме очеизвадна разлика в действията на полицията при адекватни протести, като да кажем, протести, които са организирани от ВЪЗРАЖДАНЕ, и такива, които бяха организирани в този случай от много граждански организации, партии и какво ли още не? В единия случай няма проблем да хвърлим полицията – тя скача, бие, арестува, след това имаме подробни справки за арестуваните, показват се на медиите, медиите раздухват това. В другия случай обаче не виждаме това.
#269 · speech
Господин Костадинов, четири минути и половина говорите за две минути разрешение. Два пъти и половина повече Ви дадох. Моля Ви, ориентирайте се към финала на въпроса!
#270 · speech
Дадохте около 45 минути излишни процедури на циркаджиите…
#271 · speech
Няма как да не им дам, Правилникът ме задължава.
#272 · speech
Ами, да, обаче когато някой нарушава Правилника, крещейки от място няколко десетки пъти, трябваше да сте го отстранила. Така че искам, господин Министър, от Вас отговор: защо видяхме наистина много сериозен дисбаланс в поведението на полицията и много сериозно различие в отношението, да кажем, при адекватни антиправителствени протести и в единия, и в другия случай. (Народният представител Явор Божанков иска думата за процедура.)
#273 · speech
Не може по средата на отговора. След отговора на министъра. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Размяна на реплики между народния представител Явор Божанов и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, моля Ви се, не от място! Господин Костадинов, моля Ви се да обърнете внимание на групата си също да не викат!
#274 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Изгонете някой от ПП-ДБ.
#275 · speech
Тогава трябва да изгоня обаче от Вашата група. Господин Министър, заповядайте.
#276 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! МВР никога, откакто аз съм министър, не е прилагало двойни стандарти по отношение на протестите. Не мисля, че е прилагало двойни стандарти и преди това, но така да се каже, имам преки наблюдения сега. Когато се обсъждат конкретни казуси, разбира се, можем да се задълбочим в един момент какво е станало, каква е била обстановката, защо полицията е реагирала по определен начин на един протест и по различен – на друг протест, но те, ситуациите, никога не са идентични. И това обяснява до голяма степен понякога усещането – може би Вашето, за някакъв двоен стандарт, като Ви уверявам, че никакви оказания за такъв двоен стандарт в МВР няма. Желанието на МВР винаги е протестите да протичат мирно и нормално и животът и здравето на протестиращите да бъде опазен. Всеки има право да защитава каузи, такива, каквито предполага неговата политическа съвест, идеология и насоченост, стига те да са в рамките на Конституцията и да пазят демократичното устройство и рамка на държавата, на България като европейска демокрация. Това е нагласата в МВР. Винаги съм бил открит и отворен за това да обсъждаме конкретни казуси, и естествено, да изследваме сигнали, ако има такива, за нарушения, за превишаване на правомощия или за определени неправомерни действия. Българската полиция не е враг на никого. Напротив! Българската полиция е на улицата. Това са живи хора – със семейства, с емоции, със страсти, които по никакъв начин не им се иска да влизат в сблъсъци и в разпри на улицата, или където и да било другаде. Но те са призвани да прилагат закона такъв, какъвто е и винаги са се старали да правят това. Да, на моменти сигурно е имало отклонения и тези отклонения ги коментираме и на парламентарен контрол, и на подобен тип изслушвания. Правим проверки, разследваме и когато се открият нарушения, естествено, взимаме отношение. Затова пак искам да Ви уверя, че никакви указания или пък принципно различно отношение към различни протести, организирани от различни партии, няма. Старанието ни винаги е да прилагаме един и същи стандарт към абсолютно всички протестиращи, независимо от коя партия са. Но разбира се, ако има оперативна информация за това, че се готвят нарушения на обществения ред или има опасност агресивни лица да се присъединят към него, както виждате, организираме контролно-пропускателни пунктове, филтрираме хора. Преди този протест – последния, сме установили забранени вещи, иззели сме ги, отстранили сме въпросните лица. Всичко това Ви го докладвам. Но пак искам да Ви уверя, че двойни стандарти никой не прилага и няма такова желание. Благодаря.
#277 · speech
Благодаря Ви, господин Митов. Господин Божанков, заповядайте за процедура.
#278 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, по отношение на протичането на този дебат имаме добра и лоша новина. Добрата е, че все пак реториката в залата се е променила. Доскоро Костадин Костадинов наричаше протестиращите в София „фашистка измет“, Цончо Ганев ги наричаше „офисен планктон“, „жълтопаветници“ и „соросоиди“. Сега пó друг език използват. Лошата новина обаче е, че хора дават оценка на протеста имало ли е провокатори, къде били, които изобщо не са присъствали на протеста. Костадин Костадинов не е стъпвал на този протест и няма и да стъпи. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Цончо Ганев успя да си тръгне, но с риск за живота. И докато нашите политически лидери, в случая колегата Мирчев, се бореха с провокаторите, нашите политически ръководства помагаха Цончо Ганев да бъде изведен, защото неговата поява ескалира всъщност протеста – появата на депутат от ВЪЗРАЖДАНЕ и на Ганев, срещу когото полетяха камъни… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#279 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ела довечера на протеста!
#280 · speech
Колеги, аз не подкрепям насилието, но казвам, че Вашата реторика и Вашето поведение също са провокация към протестиращите. Видяхте какво се случи с Цончо Ганев. Нашите усилия бяха насочени да предотвратят именно това, но с това поведение още повече дразните хората. Благодаря Ви. (Размяна на реплики между народния представител Явор Божанков и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#281 · speech
Госпожо Рангелова, заповядайте. Колеги, моля да се успокоим! Този разговор не е за изслушването, което в момента водим!
#282 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, положението в залата е абсолютно нетърпимо. Проявихме толеранс, проявихме разбиране към всичките творчески заложби и развитие у представителите на ПП-ДБ. Господин Божанков, искам към Вас да се обърна чрез председателя на Народното събрание и да Ви помоля… (Шум и реплики. Размяна на реплики между народните представители Явор Божанов и Костадин Костадинов.) Господин Божанков! Господин Божанков, искам да Ви помоля да кажете…
#283 · speech
Моля за тишина! Не чуваме госпожа Рангелова от Вас!
#284 · speech
… кога сте искрен – когато четете декларация, да не се употребява език на омразата в тази зала, или когато чрез злоупотребяване с процедури по начина на водене откровено отправяте агресивни препратки към Вашите протестиращи на площада и застрашавате живота и здравето на Цончо Ганев? (Реплики от народният представител Манол Пейков.) Това, което правите, е абсолютно недопустимо – да насъсквате хората от площада срещу определени народни представители. Защото Ви заявявам, че ако нещо се случи с някого от народните представители, присъствайки на протест в София или който и да било от градовете, персонално ще Ви държим Вас отговорен. Това, което правите, се нарича подстрекателство. Подбуждате хората да извършват физически нападения към народни представители. Това, първо, е недопустимо поведение за народен представител, и на второ място, представлява престъпления по Наказателния кодекс. Много Ви моля да си мерите думите! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ПП-ДБ.) Госпожо Председател, това е и към Вас – да отстранявате от залата хора, които извършват открити престъпления от общ характер по Наказателния кодекс с присъствието на половината представители на Министерството на вътрешните работи! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#285 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Уважаеми народни представители, ще дам 20 минути почивка, за да се успокоят страстите и да си премислите емоциите и поведението в залата. (След почивката.)
#286 · speech
Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Продължаваме в дух на добронамереност и конструктивност с изслушването на министъра на вътрешните работи. Следващият въпрос е от парламентарната група на „ДПС –Ново начало“. Заповядайте, господин Стоянов, да зададете въпрос.
#287 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаемо политическо и професионално ръководство на МВР! Два съвсем кратки въпроса, като единият е този, който много пъти се задава днес тук, но конкретен отговор не чухме. Аз мисля, че и по двата въпроса, които задавам, най-адекватно би отговорил директорът на СДВР. Това е лично мое мнение, тъй като вторият ми въпрос е малко свързан с оперативната работа. Първият въпрос е: защо в крайна сметка нямаше достатъчно присъствие пред централата на „ДПС – Ново начало“? Каква е причината? Това е първият въпрос. Вторият, както каза и главен комисар Николов, а не комисар, както някой тук го нарече, тъй като разликата е много голяма между комисар и главен комисар, оперативната работа по отношение на протестите е преди, по време и след протеста. Има нещо, което се случи, мисля, че беше в събота, по една от националните телевизии: академик Денков призова за радикализиране на протеста, без той със сигурност да осъзнава колко опасно е това нещо – да се прави такъв призив по национална телевизия, и то от бивш министър-председател! Това беше първото нещо. Второто, господин Мирчев в деня на протеста пусна един свой пост във Facebook, в който доста напоително обясняваше, че получил информация, че в протеста щели да вземат участие служители от СОБТ, съкратено – баретите, спрени били отпуски на служители, командировки били спрени, имало сценарий за прекратяване на протеста. С една дума, от този пост се усещаше едно настройване на хората, които ще присъстват, срещу служителите на МВР. Та, вторият ми въпрос е точно този, може би пак към господин Николов, както казах: според Вас оказват ли влияние именно такива изказвания непосредствено преди протестите? Те имат ли и ролята да нагнетят положението на протеста? И допринесли ли са според Вас донякъде за извършваните хулигански прояви? Благодаря.
#288 · speech
Благодаря Ви. Господин Николов, ще Ви дам думата да отговорите, след което, господин Мирчев, ще Ви дам възможност за лично обяснение. Заповядайте, господин Николов.
#289 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Стоянов, уважаеми дами и господа народни представители! По първото питане на господин Стоянов отново ще повторя, че броят на служителите пред централата на Политическа партия „ДПС – Ново начало“ не е бил предварително разстанован и не е бил, може би както Вие искате или твърдите, че е по-редно да бъде масово, тъй като няма предварително заявено шествие, което да предполага изнасянето на целия протест пред централата. Тези наши действия са продиктувани и поради друга причина. Още в началото на така нареченото шествие, което още веднъж ще повторя, че не беше заявено, ние усетихме агресия към полицейските служители, а не усетихме агресия към държавно, общинско или партийно имущество. Поради тази причина тактиката на нашите действия беше леко променена и желаехме с по-малко сили по някакъв начин да контролираме агресията на агресиращите участници в протеста. Така че в общи линии това е моят отговор на първия въпрос. Дори мога да допълня, че в един момент направихме оперативна комбинация или експеримент да видим дали съответно добре оборудвани полицейски служители, изнесени в конкретно място, ще насочат отново протестираща тълпа към нас, или има друга цел. Да, оказа се, че агресиращата тълпа има за цел само и единствено провокация срещу полицията. Естествено, тази провокация за никого не е тайна и вече за никого няма съмнение, че беше предварително организирана. Това може да се види от безброй телефони, които бяха насочени именно към всички действия на полицейските служители. По втория въпрос, господин Стоянов, относно създаване на напрежение при политическо и медийно говорене – това е повече от ясно. Когато ние правим нашата разстановка, по всякакъв начин и с предварителните пресконференции, които организираме, целим само едно нещо – да предупредим хората да бъдат мирни и да не се поддават на провокации от отделни лица, дошли на протеста, за да го окървавят. В тази насока беше и моят брифинг, насочен спрямо всички мирни граждани, с цел те да не се сливат с основните провокатори, за да може ние по-лесно и по-бързо да ги идентифицираме и задържим. Но естествено, както посочихте и Вие, протестът беше многолюден и те използваха именно това – сливане в тълпата и провокация в отделни моменти. След опитите ние да ги отблъснем и да ги задържим, те отново се сливаха в мирно протестиращите граждани. В потвърждение на това, което казвам и в потвърждение на това, което считам, че всичко води до така наречената ескалация, мога да Ви сведа малко информации от вчерашния незаявен протест отново в триъгълника на властта, където те бяха далеч по-малобройни, но бяха далеч по-подготвени и агресивни в процентно съотношение с тези, които видяхме в понеделник. Там изведохме – от 160 лица, които бяха проверени, може би чували със забранени вещи, които носеха тези младежи с профил на локали, както ги определят и обичат да ги наричат медиите. Публикувахме всички тези материали в национални телевизии с цел да насочим Вашето внимание, вниманието на медиите, вниманието на родителите, на учителите към тези младежи, които в късните часове вандалстват по софийските улици. И тази битка, която водим с тях, не трябва да бъде само наша. Трябва да обединим всички усилия, за да кажем на тези младежи, че тези техни действия не са повод за адмирации, а са грубо нарушаване на обществения ред и водят до опетняване на тяхното бъдеще. Благодаря Ви.
#290 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Мирчев – за лично обяснение. Заповядайте.
#291 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Сега, господин Калин Стоянов, започвате да съперничите много успешно на ВЪЗРАЖДАНЕ по отношение на лъжите в минута, които изричате.
#292 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Стига, бе!
#293 · speech
Ще Ви прочета какво съм написал в този ден. Сега ще Ви прочета какво съм написал, защото Вие казахте, че съм казал, че СОБТ ще участват в протеста. Нали така? Дайте да видим сега какво съм написал: „СОБТ – баретите, които пазят Пеевски, около 15 души от тях, само за Главното Д е вдигнат в повишена готовност“. Това не е участие в протеста. Има голяма разлика, нали така? Разбрахте ли го? Вие като бивш шеф на ГДБОП, аз да Ви обяснявам кое какво е, изглежда, да Ви кажа, малко нелепо, ама очевидно толкова сте ставали и за шеф на ГДБОП. Обаче сега, за да видите дали някой подстрекава, ще Ви прочета целия статус. След СОБТ – „Спрени са отпуски и командировки в МВР“. Факт ли е? Факт е. „Към София са извикани подкрепления от полицията в Пловдив, Благоевград, Враца, Пазарджик, Монтана, Велико Търново, Габрово.“ Факт ли е? Факт е. Например в Монтана са 18 човека, но това дори не са всичките. „След среднощна оперативка е решено да бъде подготвено водното оръдие.“ Факт ли е? Факт е.
#294 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Ти питаш сега защо не са го ползвали?!
#295 · speech
След което пресцентърът на МВР излиза със съобщение.
#296 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Сам пита, сам си отговаря!
#297 · speech
В съобщението самият пресцентър уточнява, че не било вярно, че са спрени отпуските в СОБТ, което пак е фалшива новина. И това нещо е публикувано на официалната страница на пресцентъра. Така че нито Вие в момента, нито пресцентърът сте адекватни. Това, което ние правихме през цялото време, е да спираме ескалацията, да правим всичко възможно тези провокатори, за които беше ясно, че имате план как да ги вкарате, да не бъдат вътре. Това, което Вие правите, е да генерирате просто фалшиви новини и го правите в момента от трибуната. Благодаря, госпожо Председател.
#298 · speech
Господин Министър, заповядайте. (Реплика.)
#299 · speech
встрани от микрофоните
Няма лично обяснение на лично обяснение! (Реплики от народния представител Лъчезар Иванов.)
#300 · speech
Да, господин министърът ще отговори, господин Стоянов.
#301 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вземам думата, тъй като имам право да взема думата по всяко време на изслушването. Правим това – едно. И второ, според мен е подходящият момент, за да кажем следното ясно и категорично: СОБТ не е вдигано, или какъвто и термин да употреби господин Мирчев, в бойна готовност.
#302 · speech
ПП-ДБ, от място
Не е бойна.
#303 · speech
Добре, кажи – повишена готовност.
#304 · speech
ПП-ДБ, от място
Не може да сте министър една година и да не правите разлика между тези неща!
#305 · speech
Не е повишена готовността на СОБТ по никакъв начин. Ето го директора на Жандармерията – това е човекът, който, ако ще се повишава готовността на СОБТ, трябва да издаде такава заповед. Такава заповед не е издавана. Първо. (Реплика от ПП-ДБ: „Лъжа!“) Второ, отпуски в МВР не са прекъсвани по отношение на въпросния протест. Няма прекъснати отпуски.
#306 · speech
ПП-ДБ, от място
Това не е вярно!
#307 · speech
Ако господин Мирчев има предвид на някого да му е прекъсната преждевременно почивката между смените, това – да, но това е редовна практика в МВР. Дори ако се случи нещо, за което трябва някой от Криминална да отиде на място – постоянно се прекъсват почивки в МВР. Това не е прецедент, нито пък е нещо, което може да се изтъква едва ли не като величествена подготовка за нещо страшно. И тук си противоречите, господин Мирчев. Или е имало полицейски служители, или сме се готвили за нещо грандиозно, или е нямало. Вие твърдите, от една страна, че е имало – от друга страна, че никой не е бил там. Така. Същото важи и за останалите Ви твърдения. Водното оръдие, така нареченото, нито е било привеждано в готовност, нито е можело да бъде използвано, тъй като е забранено в зимни температури да бъде използвано. Още една лъжа! Значи всичките Ви тия неща, изговорени, са неверни, внушения и така нататък. Така че благодаря за вниманието и е хубаво, така да се каже, че си ги изредихте едно по едно. Всичките тези неща са неверни! Благодаря.
#308 · speech
ПП-ДБ, от място
С БФС беше използвано водното оръдие!
#309 · speech
Господин Стоянов, Вие желаете процедура към мен ли? Към мен. Заповядайте. Моля Ви единствено да се придържаме към добрия тон за изясняване на реални, истински факти, без да се обвинявате кой е прав, кой не е прав, без да разполагате с доказателства. Всеки има право на мнение. Заповядайте.
#310 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Да, процедурата ми е към Вас. Наистина тук в момента фактите ги изложи такива, каквито са, именно министърът, а не господин Мирчев, който излиза и казва: „Факт ли е? Факт. Факт ли е? Факт.“ Но явно не е факт. Фактите ги изложи Митов. Така че едно е…
#311 · speech
ПП-ДБ, от място
Каква е процедурата към председателя?
#312 · speech
Момент, момент. Едно е да говорим с проверени факти, друго е да говорим с твърдения, предположения, евентуално, може би и така нататък. Още нещо. Вие не прочетохте целия си пост. Защо не го направихте? „Разработен е сценарий как протестът да бъде прекратен.“ Може би, ако бяхте тук, щяхте да кажете: „Факт ли е? Факт.“, но Митов щеше да излезе и да каже: не е факт. (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев. Ръкопляскания от ГЕРБ СДС.) Следващото нещо. Няма да уплашите хората. Те са гневни. Всички опити за репресия – как може да говорите Вие такива неща –от това, че полицията се подготвя за поредния протест, уж мирен протест, на който Вие примерно твърдите, че сте говорили и сте призовавали през цялото време да бъде мирен?! И накрая излиза онзи, който го пенсионирахте, и казва: давайте да тръгваме на шествие, незнайно накъде и пред кого, без да е съгласувано с никого. Не се прави така. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#313 · speech
И аз Ви благодаря. Преминаваме към следващия въпрос от „БСП – Обединена левица“. Заповядайте, господин Йончев, да зададете въпрос към министъра и останалите изслушвани лица.
#314 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, господин Министър! Един от въпросите, който щях да задам, беше по темата за водното оръдие. Вие изяснихте, че такава подготовка не е имало. Във всеки един протест, независимо колко е голям или малък, има провокатори, има ескалация на напрежението. Всички ние тук сме участвали, под една или друга форма, в протести. Когато протестът е организиран, е ясно, че органите на реда имат предварителна комуникация с организаторите на протеста, които носят пълната отговорност за неговото провеждане. Предупреждавали ли са в този смисъл служителите на СДВР на терен представителите на организаторите на протеста, че е необходимо да се свали напрежението? Ако е имало такива предупреждения от страна на СДВР, то какви действия са предприели организаторите? Ако не е имало такива предупреждения, то защо не е имало? Благодаря.
#315 · speech
Благодаря Ви, господин Йончев. Господин Министър, заповядайте да отговорите.
#316 · speech
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! СДВР е дирекция, която е безкрайно опитна в организацията на протести, в комуникацията с хората, които би трябвало да ги организират и да носят отговорност за тях. Всичко, което е трябвало да бъде комуникирано, е било направено. Аз в изложението си споменах, че преди събитието са проведени две срещи с организаторите. Първата се е състояла в СДВР. На срещата са уточнени параметрите за провеждане на масовата проява. Втората е била на площад „Независимост“, със заявения като организатор господин, непосредствено преди стартиране на мероприятието. Той е заявил, че не е предвидено шествие, протестът ще се проведе единствено на заявените и съгласувани от Столична община места и ще приключи до 22,00 ч. В съгласувателното писмо на Столична община, което бе потвърдено днес от пресцентъра на Столична община, не фигурира думата „шествие“. Изобщо то не е съгласувано. Мисля, че това изяснява до максимална степен ситуацията и фактите, такива каквито са. СДВР се подготвя, прави разстановки и контролно-пропускателни пунктове на базата на това, което е съгласувано от Столична община – периметър, движение, автобуси и всичко останало. Тези съгласувателни срещи са проведени предварително, както вече обясних, и тук това са хората, на които буквално ежедневно им се налага да извършват такъв тип комуникация. Познават в детайли механизмите, документацията и всичко, което трябва да бъде приложено към подготовката и при подготовката, на подобен вид масови мероприятия. Благодаря.
#317 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – втори въпрос ще имате ли? Заповядайте.
#318 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Министър! До момента от изслушването, което проведохме, не стана ясно, а на няколко пъти ставаше въпрос – и се възползвам от присъствието на главен комисар Николай Николов, директор на „Жандармерия“, да задам въпроса си към него, защото според мен този въпрос трябва да бъде изяснен тук и сега, за да не поражда последващи спекулации. Господин Главен комисар Николов, в нощта на протеста, или вечерта, който прерасна към нощта, бяха ли ангажирани служители на Специални операции и борба с тероризма? Ако е имало ангажирани такива, колко са били и с какви задачи? Благодаря Ви.
#319 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Траянска. Господин Николай Николов, заповядайте да отговорите.
#320 · speech
Николай Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Министър! По абсолютно никакъв начин в нощта на първи срещу втори декември не са използвани служители на Специализирания отряд за борба с тероризма. Те имат съвсем други предназначения и задачи, и по абсолютно никакъв начин не са спирани техните почивки и отпуски, включително тази седмица имаме командировани служители от въпросния отряд, които водят обучение на служители от секторите „Специални тактически действия“ в страната. Това е. Завърших.
#321 · speech
Благодаря Ви. От парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Господин Хайтов, заповядайте за въпрос. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#322 · speech
АПС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. И Ви моля да ми позволите преди да формирам своя въпрос, да отправя една молба към директора на СДВР. Моля Ви, господин Директор, настоятелно, никога не наричайте справедливо и мирно протестиращите български граждани тълпа! Това е моята молба към Вас. А сега въпросът ми…
#323 · speech
Пристъпете към въпрос, господин Хайтов. Благодаря Ви.
#324 · speech
Благодаря Ви. А сега въпросът ми, и той е следният: ние вече повече от два, три часа дебатираме протеста на първи декември в столичния град. Но! Протести имаше не само в София! Протести имаше в Сливен, в Стара Загора, във Варна, в Гоце Делчев! И това е причината, поради която искам да попитам министъра има ли организиран национален щаб, който да следи за тези протести да не се допускат провокатори и да не се стига до ексцесии, такива каквито дебатираме днес тук? Снощи в централната информационна емисия също имаше репортажи от протести както от София, така и от Сливен, от Варна. Това ме кара да мисля, че се появява една лавина на масово недоволство, масови протести, и трябва да се реагира съвсем адекватно, за да не се допускат ексцесии, такива каквито дебатираме днес пред Вас. Благодаря Ви.
#325 · speech
И аз Ви благодаря, господин Хайтов. Само с едно уточнение, че изслушването е конкретно за протеста на първи декември в град София. Така е поискано от вносителя господин Мирчев, но съм сигурна, че господин Митов ще отговори на поставения от Вас въпрос, който е по-широк и е извън обхвата. Заповядайте, господин Министър.
#326 · speech
Разбира се, госпожо Председател. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Да, във всяка една от областите и градовете, в които се организираха протести, по принцип директорът на областната дирекция носи отговорност, под ръководството, разбира се, на главния секретар на МВР, за това как се обезпечава съответното мероприятие в градовете, в които са заявени протестите. Виждаме, че областните дирекции, съвместно с организаторите на място, се справиха добре със задачата и нямаше инциденти. Единствено в София, очевидно, се търсеше провокация с полицията и възникнаха безредиците, след като нерегламентираното шествие тръгна в посока „Врабча“, впоследствие по „Дондуков“, по „Васил Левски“ и така нататък, където възникнаха най-големите масови безредици. Благодаря Ви.
#327 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, госпожо Николова. Процедура, предполагам? Заповядайте.
#328 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Моля да обърнете внимание на министъра – не казвам, че той лъже, може да бъде заблуждаван от своите колеги от страната, защото той току-що каза, че навсякъде в страната протестът на първи декември е преминал мирно. Това не е вярно! Във Варна имаше сериозни ексцесии. Имаше една агитка, за която обърнахме внимание на полицаите, които охраняваха протеста, че тези хора са опасни. Множеството граждани бяха дошли със своите деца, с бебета, и между тях се хвърляха бомбички, пиратки. Имаше един човек, който се беше качил на светофара с факла в ръка, и никой не понечи да го свали. Беше абсолютно изтървана история. И това, което са докладвали на министъра от Варна, категорично не отговаря на истината. Бих желала просто да му обърна внимание, Вие да му обърнете внимание…
#329 · speech
Госпожо Николова, ще му обърна внимание.
#330 · speech
…че трябва по-сериозно да проверява информацията, която се свежда до неговото знание. Благодаря.
#331 · speech
Госпожо Николова, както посочих и към господин Хайтов, изслушването и информацията, която предоставя в момента министърът, е съобразно рамките на протеста за първи декември. Така че това е извън предмета и мисля, че няма нужда дори да го дебатираме. (Шум и реплики.) Господин Ганев? Господин Стоянов, добре. Заповядайте.
#332 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми към Вас е да обясните на госпожа Николова защо се случи това нещо във Варна, защото, както и в София, и на много други места, представителите на ПП-ДБ се опитаха да овладеят протеста. Те през цялото време говореха само за това, че са против бюджета, а хората искаха оставката на правителството. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Поради тази причина, и с оглед на факта, че и кметът на Варна, за когото има подозрения в корупция, също излезе на протеста, хората излязоха и казаха, че този протест не е политически, не е за кмета на Варна, а е за оставка на правителството. Тоест това, което се случи във Варна, беше предизвикано от представителите на ПП ДБ. И чрез Вас също искам да помоля тези представители да бъдат последователни в своите действия и да излизат на протестите до оставка на правителството, а не само до бюджета. Те с половин уста вчера – господин Божанов и господин (реплики от народния представител Манол Пейков) Денков казаха, че са за оставка на правителството най-накрая. Излезте на протестите, както излизаме ние. Аз бях и на протеста в София в сряда, бях и в четвъртък, на който нямаше представители на ПП-ДБ, бяхме само възрожденци, с младежката организация на ВЪЗРАЖДАНЕ, бях и на протеста в понеделник във Варна, и всичко това, за което госпожа Николова казва, че се е случило, беше поради вина на ПП-ДБ, които се опитаха да овладеят протеста. Но протестите са надпартийни и протестите са за оставка на правителството! И призовавам всички да продължават да излизат на протестите! Днес ще има също така в 18,00 ч. протести в цялата страна…
#333 · speech
Господин Стоянов, с призивите, моля Ви, от трибуната!
#334 · speech
…включително и във Варна. Благодаря.
#335 · speech
И само, да – благодаря Ви, да Ви напомня, че декларации от името на парламентарна група по време на изслушване не се правят. Малко премина процедурата Ви във форма на декларация. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков! Господин Пейков, искате ли да Ви отстраня от залата, или ще запазите тишина? (Шум и реплики.) Моля Ви за последен път – нека да спазваме добрия тон и ред, и взаимното уважение! Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, благодаря Ви и на Вас, че запазихте тишина. Въпрос от парламентарната група на ПП МЕЧ. Господин Веселински, заповядайте да го зададете.
#336 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. Добрия тон и призива от Вас ще продължа и аз. Уважаеми български граждани, цяло чудо е, че Министерството на вътрешните работи все още функционира под ръководството на политическия парашутист Даниел Митов. (Възгласи: „Еее!“ от ГЕРБ-СДС, ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#337 · speech
Моля да се въздържате, господин Веселински!
#338 · speech
Оставката… Госпожо Назарян!
#339 · speech
Разбрахме, че няма да се взаимно… (Реплики.) Нито изслушваните, нито Вие.
#340 · speech
Благодаря Ви.
#341 · speech
Да.
#342 · speech
Благодаря Ви. Министерството на вътрешните работи има министър на безредието. Той отдавна трябваше да е подал оставка. Още преди три, четири месеца, аз казах, че Даниел Митов е числото 41 в тиража 5 от 35 по Българския спортен тотализатор. И това го знае и професионалното ръководство, което в момента е вляво и вдясно от него. Той затова е довел тези професионалисти, за да може да измие своята гузна съвест за това, че не се справя начело на Министерството на вътрешните работи. Усещането за мафиотски монопол в системата на МВР под ръководството на Митов, в чадъросването на контрабандни канали в Пловдив, Пазарджик, скандалът в Бургас и къде ли не, в нормална европейска държава отдавна щяха да са взели главата на вътрешния министър, а и на цялото правителство.
#343 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Какъв ти е въпросът?
#344 · speech
Тук повече от няколко часа ние задаваме въпроси към господин Митов, който го гледам, че прета там в едни листа, нещо търси, пита вляво, вдясно, той няма какво да отговори! Както сам призна, той не разбира от тази работа и не желае и да я върши. Той е в Министерството на вътрешните работи по друга причина – да пази правителството на Борисов и Пеевски (шум и реплики), което ограбва българския народ! (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Затова, защото това изслушване е абсолютно ала-бала, пунта мара, в стил, както би казал поетът от „Банкя“, аз ще задам един лесен и много прост въпрос. Господин Митов най-вероятно също няма да може да ми отговори на него, както и досега. Затова ще попитам главен комисар Николов. Миналата седмица, в сряда, на протестите в София по всички медии и социални мрежи бе показано лицето на един полицай, плезещ се на протестиращите граждани, със сълзотворен спрей в ръка. Вие назначихте проверка по случая. Искам да Ви попитам конкретно. За една седмица, седем дни, поне това ли е цел от системата на МВР и успяхте ли да го установите? Кой е и какви мерки ще вземете спрямо него, срещу този провокатор, срещу българските граждани и неговите работодатели? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#345 · speech
Благодаря Ви. Главен комисар Николов, към Вас е въпросът. Заповядайте да отговорите.
#346 · speech
Любомир Николов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Конкретно на въпроса, естествено, колегата е полицай в специализирани полицейски сили към Столична дирекция на вътрешните работи. Спрямо същия на мой брифинг нарочен заявих, че е образувана проверка. Всички факти и обстоятелства към настоящия момент се установяват от комисия, чийто състав съм избрал аз. Изчаквам нейното заключение и ще вземем конкретни административни мерки, ако се докаже неговата вина. Благодаря Ви.
#347 · speech
Благодаря Ви.
#348 · speech
Любомир Николов
Ако се докаже негова вина, свързана с уронване престижа на Министерството на вътрешните работи, има точка, по която той може да бъде и уволнен.
#349 · speech
Благодаря Ви, въпреки че този случай, за който Ви беше поставен въпросът, не е от протеста, проведен на 1 декември тази година. Колеги, преминаваме и към последния въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Ще има ли такъв? Не виждам техни представители в залата, предвид на което преминаваме към отношения от името на парламентарните групи.
#350 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
А от независимите?
#351 · speech
ГЕРБ-СДС – господин Биков, заповядайте за отношение.
#352 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми представители на МВР, скъпи колеги! Днес в хода на тази процедура бяха концентрирани изказванията и тезите, които стоят в публичното пространство от вчера. Нямаше изненадващи реакции. Нямаше изненадващи тези. Това, което аз бих подчертал, е, че това изслушване имаше смисъл и според мен беше полезно за българските граждани, за да преценят по-добре на кои от всички тези твърдения и тези да се доверят. Първото, което бих казал е, че тук се чу една според мен парадоксална теза. А тя е, че управлението цели да ескалира протест, който е насочен срещу него. Логиката на политиката и на поведението на политици, които са част от управлението, винаги е да деескалират общественото напрежение. Няма управление, което да желае напрежението в обществото да ескалира срещу него. Тук идва втора парадоксална теза. Управлението не просто иска общественото напрежение да ескалира, но то наема провокатори, които взаимодействат с полицаите и с МВР и подпомагат тази ескалация. Това е парадоксално твърдение. Защо? Как си представяте, че се дава заповедта на полицаите да взаимодействат с провокаторите? Кой я дава? Професионалното ръководство, политическото, на 50 полицаи, на 100 полицаи, на 500 полицаи. Как се случва това? И на всичкото отгоре те, взаимодействайки с провокаторите, се оказват основен обект на тяхната агресия. Какво е това взаимодействие, при което и тук аз за пръв път чух този експеримент, който полицията е правила, да се местят полицаите и да се види дали агресията е насочена срещу тях. И се оказва, че е срещу тях в конкретния случай. И между другото, ако видите и по телевизията, може да видите, че камъни, бутилки и всякакъв вид такива средства бяха насочени срещу полицаите. Слава богу, няма тежко пострадали нито полицаи, нито пък други протестиращи. Какво целят тези твърдения? Да кажат: полицията е лоша. Полицаите не са Ваши приятели, не са хора, които пазят обществения ред. Те сътрудничат с някакъв криминален контингент, който се е включил по една или друга причина в този протест. Това до какво води? До уронване на доверието в Министерството на вътрешните работи и конкретно доверието във всеки отделен полицай. Кой печели от това? Да, със сигурност настоящото управление не печели. Аз обаче ще Ви кажа: не печели и бъдещото управление, което и да е то. Не печели и българското общество. Да има искания, ние го виждаме и го казваме, голяма част от тях справедливи, други, може би, по-политизирани, всеки има право на мнение. Но разрушаването на институционалността в държавата е вредно за всички – и за тези, които протестират, и за тези, които не протестират. Затова моят призив и към опозицията, във всичките ѝ компоненти е – да пазим институциите, защото някой ден може да ни потрябват. Така, както тук се чуха призиви, че полицаите трябва да пазят останалите протестиращи, точно така. Нека да не им пречим да го правят. Естествено, появиха се всякакви теоретици на поведението на масите в една такава ситуация. Много малко хора от тази зала са запознати с този тип теории. Някои са частично запознати. Аз съм чел няколко книги на Льобон, но полицията действа не според това какво един или друг човек, който присъства на протеста, или пък гледа по телевизията, мисли, а действа според своите правила и тактики, и стратегии в един протест. Те не са видими за странични наблюдатели – още по-малко видими са за хора, които могат само да го наблюдават и нямат дори подготовката за това.
#353 · speech
ПП-ДБ, от място
А маскираните?
#354 · speech
Затова моят друг призив е: нека да не говорим за неща, с които не сме запознати сто процента. Научихме – има 75 задържани, на тях трябва да им се потърси отговорност. Тези процеси отиват в съда. Нека съдът да реши кой е крив, кой е прав. Слава богу, резултатът е, че няма тежко пострадали. Не чух обвинения в полицейско насилие. Не чух, сега, чухме различни тези, аз няма да вземам отношение по конкретни казуси, по които трябва да вземем отношение прокуратурата и съдът. Целта не на протеста, а на хората, които днес се опитват да си разделят бащинството и майчинството на този протест, е да се покачи ескалацията и ние го виждаме след протеста. Виждаме го вчера в коридорите на парламента. Видяхме го днес по време на дебата. Тези крясъци на колеги, които иначе са културни, между другото, част от тях са и членове даже на Комисията по културата. Това поведение цели някаква ескалация. Легитимно право на опозицията, абсолютно легитимно право е да иска да ескалира. Наше задължение – не право, а задължение е да се опитваме да държим обществото в една обща форма. Но ние сами не можем да го направим. Трябва да имаме някакво базово разбиране за това, че тези институции не са на едно или на друго управление. Това е моят призив към всички, които изразяват протеста си, към техните лидери, към тяхното представителство. Тези институции и хората, които работят в тях, ще останат и след нашето управление. Те са необходими. Тяхното разрушаване води до това, за което се притесняват някои по-либерални хора, че се върви към авторитарен режим…
#355 · speech
Времето, господин Биков.
#356 · speech
…че се върви към диктатура, че се върви към всякакви такива неща. Няма революция, колеги, която да не е довела до тоталитарен режим. Няма такава. От Френската революция и до терор – от Френската през Болшевишката, ако щете до Деветосептемврийската. Няма такава. Терорът е част от революционността. И тук аз бих призовал и хора като академик Денков, защото според мен той е първият революционно настроен академик в света (смях от ГЕРБ-СДС), да се държат повече като академици и по-малко като революционери, защото България има нужда по-скоро от академици, отколкото от революционери. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#357 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Господин Денков, заповядайте. След това ще преминем към отношения от Вас.
#358 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Биков, толкова вече сте загубили представа къде се намирате, че с Вашите опити за оригиналничене още повече настройвате хората срещу себе си. Всяко време има нужда от своите хора. Днес и учени, и артисти, и писатели, и академици трябва да кажат не на кражбите и на лъжите, с които се прикриват тия кражби. Това е истината и няма какво да се опитвате да извъртите. (Реплика: „Браво!“ от ПП-ДБ.)
#359 · speech
Благодаря Ви. Той искаше да Ви похвали всъщност. Заповядайте, господин Биков. Да Ви даде за пример, а не да изрази критика към Вас. Това беше усещането.
#360 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, аз не участвам…
#361 · speech
Предварих Ви. Преди да се обърнете към мен взех отношение.
#362 · speech
Да, госпожо Председател. Аз не участвам в TikTok, няма и да участвам – не ме интересуват модерните технологии. Извинявайте, господин Денков, ако сте се почувствали обиден. Не съм имал изобщо това за цел, напротив. Обърнах се към Вас като човек, който все пак е демонстрирал някакъв разум в годините, и това беше моята цел. Не беше нито да Ви обидя, нито пък да предизвикам някакво Ваше лично обяснение. Благодаря Ви.
#363 · speech
Благодаря Ви. И ние така го разбрахме, господин Биков, но Ви прави чест да излезете да го уточним, да е ясно, че всъщност няма никакъв опит за обида. За отношение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, господин Мирчев, имате думата.
#364 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Това изслушване не започна добре. Не започна добре, защото отговорът на министъра, първо, го прочетохме в ПИК, а след това го чухме от министъра на трибуната. Не, че това ни изненадва в медия на Пеевски да го има отговора на министъра, преди депутатите да се запознаят, но е много показателен за това как в момента работи тази държава или как на някого му се иска да работи тази държава. По отношение на протеста. Първо, КПП-та нямаше. Имаше импровизирани КПП-та, през които ние имаме много свидетелства за това как минаваха хора през тях, как не се проверяваха хора масово и поради тази причина тези агитки бяха стигнали с димки и пиратки, и всичко останало. Ние призовавахме организаторите през цялото време да няма ескалация. Нашите стюарди бяха в постоянен контакт с полицията. От трибуната призовавахме това да е един мирен протест, да няма никакви ескалации и това се доказва много лесно. Лъчът, който продължи към централата на ГЕРБ, там, където нямаше провокатори, си приключи доста добре и нямаше абсолютно никакъв проблем. Нямаше никаква ескалация. Всичко си беше така, както ние бяхме призовавали. Виждаме обаче един голям проблем. Вие казахте, че не може да преценявате кои са провокатори и кои не са провокатори. Не можете и да ги профилактирате. Как е възможно, когато например министър е Рашков, купувачите на гласове да могат да бъдат успешно профилактирани до степен такава да квичат самите те в Народното събрание, но когато трябва да се противопоставим на насилие по улиците на София, да не може на провокаторите по никакъв начин да се окаже съответното влияние от страна на полицията. Това е стандартна практика. Вие знаете много добре, знаете кои са тарторите на агитките, знаете кой на кого плаща, знаете кои от тях се занимават с наркотрафик и всичко останало, само че Вие не го направихте. Преди малко господин Биков каза, че нямало полицейско насилие и нямало индикации за такова. Това не е вярно. Току-що една от майките на арестуваните момчета разказа точно за полицейско насилие – в Пето РПУ двама полицаи влизат, започват да бият един от младежите, за да може той да признае, след което при тях влиза цивилен и казва: „Спрете, защото тук има камера, и не го бийте.“ Позовавам се на думите на тази жена, казани току-що пред медиите. Така че насилие е имало, господин Министър и господин Биков. Господин Министър, казахте, че думата „шествие“ не била присъствала в уведомлението до Общината. И тук трябва да кажем, че сте прави. Обаче трябва да признаете, че и думата оставка не присъстваше в думите, в призивите на протеста. Присъстваше искането за връщане на бюджета на първия протест. Но след това, господин Министър, на втория протест вече присъстваше и думата „оставка“. Когато има подобна ескалация, когато при очаквани 30, 40, 50 хиляди човека, дойдат 100 хиляди, е абсолютно нормално тези 100 хиляди души, между другото, най-големият протест в историята срещу ГЕРБ и ДПС, срещу Борисов и Пеевски, тези 100 хиляди души е нормално в един момент да тръгнат в някаква посока. И затова въпросният Тодор Петров, който Вие сами назовахте, който, между другото, е отличен професионалист, между 16,00 и 17,00 ч. уведоми представителите на полицията за това, че тъй като има прекалено много хора, много над очакваното, нашето предположение е, че те в един момент ще тръгнат нанякъде. И това е най-нормалното, особено когато има гневни хора от управлението на Борисов и на Пеевски. Опитвате се да прехвърлите изцяло върху организаторите на протеста възможната ескалация от провокатори и бъркате. Задължение на МВР е да се грижи за сигурността на гражданите. Задължение на МВР е да се грижи за безопасността. Извървях цялото разстояние от трибуната до централата на ДПС – нямаше никъде полиция. След Ректората в посока централата на ДПС имаше много малки групи от провокатори. И тогава, господин Министър, след като не виждах полиция, Ви звъннах и Ви помолих да осигурите полиция и тези провокатори да бъдат отстранени от мирно протестиращите. Вие не знаехте къде се намирате. Вие ми казахте: ами то полиция има. Близо час по-рано Божидар Божанов Ви се беше обадил, за да Ви каже, че пред централата на ДПС, накъдето се насочват протестиращи, няма полиция. И там нямахте адекватен отговор. Всичко това сочи само до едно-единствено заключение – никой не беше профилактирал провокаторите и е имало явен сценарий, заедно с уникалното безпрецедентно спиране на тока точно по маршрута на протестиращите, този протест да бъде опорочен. В това нещо ние нямаме никакво съмнение. Поискахме преди малко да покажем видеа. Видеа, с които доказваме как ние, организаторите на тези протести, правим всичко възможно да спираме провокаторите. Опитвахме да ги призоваваме да си свалят маските и да ги изолираме от протеста. Не ни позволихте тези видеа да ги покажем. Ние обаче ще ги покажем на обществото – току-що ги изпратихме на всички български граждани, на медиите. Казахте преди малко, че на протеста имало 300 полицаи плюс жандармерия, плюс 125 резерв, ако правилно сме чули. Сметнахме ги с господин Асен Василев и знаете ли какво установихме? Че това са 15 охрани на Главното Д на републиката, 15 охрани, за които данъкоплатците плащат. Тоест с 15 негови охрани ние сме опитали, Вие сте опитали да овладеете 100 хиляди души плюс може би около 200 – 300 провокатори. Нещо много важно, което Вие опитвахте да прокрадвате – че някой от нас напада полицаите, редовите полицаи. Това абсолютно не отговаря на истината. Поздравявахме се и трябва да Ви кажа, че оперативното ръководство на място тогава, когато влязохме с тях в контакт на по-ниските нива, беше изключително адекватно, както и самите полицаи ги поздравяваме. Ако ние държим отговорен някого, това не са тези полицаи. Не са полицаите, които, между другото, имат семейства – и те са бащи като нас, и те искат да се приберат живи и здрави. Нападаме ръководството, което е неадекватно. Неадекватно е, защото стана ясно, между другото, на Росенец имахме същия сценарий. Тук е шефът на операцията в Росенец. Тогава, когато на 11 юли 2020 г. стигнахме до брега, полицията рязко беше отдръпната и ние бяхме оставени лице в лице срещу хората на Доган. Тогава обаче също не се стигна до тази ескалация, която бяхте планирали, защото заедно с тях пяхме химна. Защото сме умни хора и знаем как да реагираме в такива ситуации. Вие искахте да има насилие и всичко това нещо да бъде опорочено. И знаете, че беше така, иначе нямаше никаква логика да дърпате полицията оттам.
#365 · speech
Времето, господин Мирчев! Да се ориентирате, дала съм Ви три минути отгоре.
#366 · speech
Господин Министър, представете си дори Вие днес да бяхте казали някоя истина, след случая в Русе и излезлия видеозапис няма кой да Ви повярва. Тогава, ако си спомняте, бързахте към една пресконференция, бързахте, наговорихте куп лъжи, после излезе видеото и цялата истина лъсна. Единственото достойно мъжко решение за Вас в момента е да подадете оставка. Да подадете оставка днес, на Вашия рожден ден, преди протеста на „Боец“. И да станете...
#367 · speech
Моля Ви се да се ориентирате. Наистина мина много време.
#368 · speech
Госпожо Председател, спрете да ме прекъсвате. Последно изречение.
#369 · speech
Нарушавате времето – съвсем любезно Ви припомням.
#370 · speech
Господин Министър, подайте оставка, за да станете известен не просто като човека с елек под сакото и лекета в душата. Благодаря Ви.
#371 · speech
Господин Мирчев, тук вече задържахте една минута отгоре, за да кажете нещо, за да обидите министъра личностно. Това не бе във Вашия стил. (Шум и реплики.) Парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – за отношение?! Господин Петров, имате думата. Господин Петров, аз дадох на предходните колеги, които направиха отношение, повече време. Ако Вие успеете да се вместите в предвиденото време по Правилника, ще Ви бъда благодарна. Ако не, ще Ви изчакам търпеливо и Вас, за да бъда еднакво справедлива към всички Ви. Заповядайте.
#372 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, господин Министър! Някои неща станаха ясни от това изслушване. Надали ще Ви изненадам, като кажа нещо, което и аз, и Вие знаем, а именно, че изслушването беше за действие и бездействие на МВР, но преобладавали са бездействията от страна на ръководството на ведомството. Повече са бездействията, а именно организацията и анализът по отношение провеждането на такова мероприятие не са били на ниво, особено като имате предвид обстоятелството, че няколко дни по-рано беше проведен отново един масов протест на същото място. Очевидно МВР не си е взело поука. Разбра се, че ръководството на МВР нито е съгласувало анализа и вероятното развитие на протеста, нито с лицата, които са се обявили за организатори, а още по-малко пък с кмета на Столична община. Разбра се и от казаното от директора на СДВР, че пък МВР въобще не е и искало или настоявало пред кмета на Столична община да издаде заповед съобразно правомощията му по така наречения Закон за митингите и манифестациите да прекрати протеста, ако МВР е смятало, че ще има безредици или ако е наблюдавало подобни безредици, за които се говореше тук от страна на ръководството на ведомството. На следващо място, според мене ръководството на МВР се е провалило в превенцията. Това е една от най-важните му дейности при опазване на обществения ред, тъй като работата на дирекциите е не само потушаване на евентуални безредици, но и тяхното недопускане. Преди малко тук отново директорът на СДВР посочи, че безредиците без съмнение са били предварително организирани. Преди него Вие, господин Министър, доложихте, че 23 от задържаните лица имат история в МВР за предходно участие в безредици по протести. И тогава да Ви попитам: ако сте имали данни за подобни лица, то колко от тях бяха установени превантивно, на колко от тях бяха връчени предупредителни протоколи по чл. 65 от МВР? И аз, и Вие, господин Министър, знаем, че на николко. Отново беше посочено, че, цитирам: СДВР била безкрайно опитна с провеждането на протести. Господин Министър, не е ли странно, че на тези протести от понеделник, пък и не само – и преди тях, такива действия, които Вие наричате безредици, се случват единствено на територията на СДВР, при положение че се твърди тук, че тя била особено опитна? Защо на територията на другите областни дирекции, конкретно, хайде да говорим за понеделник, нямаше почти никакви безредици, агресия от страна на протестиращи към полицаи или полицаи към протестиращи, а само и единствено на територията на СДВР? Не си ли задавате някои въпроси, господин Министър, в това отношение? А отговорите на тези въпроси са, че ръководството на МВР не работи. Още повече че на територията на СДВР ние имаме цял министър барабар с главен секретар, с директор на Жандармерията и така нататък. И само тук се случват тези неща, които Вие казвате, че били предварително организирани, но не сте направили абсолютно нищо по отношение те да бъдат превентирани. На следващо място, господин Министър, е двойният стандарт – нещо, което моята парламентарна група и нашата партия ВЪЗРАЖДАНЕ изключително много ни вълнува. Когато министър от ГЕРБ ни говори за липсата на двоен стандарт спрямо протестиращи, аз, господин Министър, неминуемо се сещам за случая на най-тежко пострадалия от протестите против правителството на ГЕРБ през 2020 г. Иван Георгиев – симпатизант на ВЪЗРАЖДАНЕ, който се отзова в ареста на Шесто районно със счупена челюст, счупен нос, счупена скула и зверски пребит от полицията; протестиращ симпатизант на ВЪЗРАЖДАНЕ срещу ГЕРБ, когото прокуратурата на ДПС държа 72 часа в ареста, но впоследствие бе освободен от съда без мярка, а и обвиненията, които му бяха повдигнати, смешните обвинения – уж, че е нападнал полицай, бяха свалени след 10 месеца, тези смехотворни обвинения. За пет години никога не се разбра как така по полицейските видеозаписи в момента на ареста му той е един мирно протестиращ гражданин, но се озовава в ареста на Шесто районно със средна телесна повреда, даже няколко. И никога – за пет години – не се разбра кой служител на Министерството или кои служители са виновни за това състояние. В момента от негово име съдим и Министерството за нанесените му вреди. Аз ще Ви дам тази снимка, господин Министър, дано да Ви покаже липсата на двоен стандарт спрямо протестите. Но тъй като Вие ще ме опонирате сигурно, господин Министър, че тогава не сте били Вие управляващ, Вие сте били тогава един депутат от ГЕРБ, то да Ви напомня, господин Министър, че на 22 февруари имаше протест, в който също партия ВЪЗРАЖДАНЕ участваше. Тогава, за разлика от понеделник, господин Министър, бяха ангажирани няколко хиляди полицаи не само от София, но и от страната. Говореше се тук за 500 в понеделник, а тогава бяха няколко хиляди. И въпреки че точно тогава, на този протест февруари месец, когато ВЪЗРАЖДАНЕ участва, нямаше никаква агресия нито от страна на полицаи към протестиращи, нито от страна на протестиращи към полицаи, въпреки това, МВР провери над 54 автобуса на транспортни фирми в цялата страна. Проверяваше личните карти на изключително голям брой – хиляди хора, и извърши доста действия по предупреждение след това на протестиращи от ВЪЗРАЖДАНЕ само и единствено с една цел – те да бъдат накарани да се страхуват и да не протестират. Ето Ви двойния стандарт и двойния аршин, който се извършва от ведомството. И самият Вие знаете, господин Министър, че това се прилага тогава, когато протестира ВЪЗРАЖДАНЕ, и тогава, когато протестите са други. Видяхме го нагледно в понеделник. И един призив ще Ви отправя, господин Министър, макар че тук беше споменато, че не трябва да се правят призиви, но тъй като наистина протестите против правителството на ГЕРБ и на ДПС продължават – и днес също ще има такива протести в областните градове на страната, призивът ми към Вас, господин Министър, е да защитите правото на българските граждани да протестират. Да не правите така, че те да се страхуват да протестират от действията и по-скоро от бездействията на полицията, защото именно конституционно гарантирано право на българските граждани е да изразяват своето мнение. И не бива да гледаме по трите национални телевизии, господин Министър, бездействията на полицията и една игра на котка и мишка с протестиращи граждани, един мач на многократна атака и защита, където ролята на видеоасистент арбитър бе поета очевидно от една дама от първия ред, която в момента не е в залата. Та, господин Министър, ръководното от Вас ведомство трябва да защитава правата на гражданите да протестират, а не да мачка протестиращите, особено когато те протестират срещу правителството на ГЕРБ и ДПС. Именно това е редно да бъде защитено и нямайте съмнение, че от нашата партия ще направим всичко възможно, че да свалим това правителство и да постигнем неговата оставка и предсрочни парламентарни избори. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#373 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ за отношение? Господин Стоянов, заповядайте.
#374 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Както сме станали свидетели назад във времето, обикновено исканията за изслушване на ПП-ДБ винаги са били абсолютно излишни и ненужни. С една дума повечето пъти има искане за изслушване за щяло и за нещяло. Този път обаче покрай това изслушване станаха известни някои обстоятелства, а пък според мен са интересни. В момента ПП-ДБ питат защо си с шапка, защо си без шапка? Защо полицията не се е намесила; когато се намеси, защо се е намесила? Защо когато не се намеси, не се е намесила? Защо когато подготвят водометната машина, защо я подготвяли? Защо когато не е подготвена водометната машина, защо не е подготвена? Защо когато полицията била много, защо била много? Защо когато е малко, била малко? Тук си задаваме и отговаряме на тези въпроси, които те поставят.
#375 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Факт ли е? Факт е.
#376 · speech
Да. Факт ли е? Факт е. Точно така. Днес стана пределно ясно, че господин Наско Атанасов снощи публично излъга в една от националните медии. Директорът на Столичната дирекция и министърът изкараха неговата лъжа, а именно, че шествието било съгласувано и дори имало схема, която била предадена на Столичната дирекция. Освен това стана ясно и факт ли е – не е факт, явно, постът на Мирчев във Фейсбук, и това също лъсна тук от това, което каза министърът на вътрешните работи. Аз не знам дали някой от тези хора, които поискаха това изслушване, сигурен съм, че и господин Рашков не знае, въпреки че е бил министър на вътрешните работи дали имат те някаква представа как и по какъв начин се охранява такова масово мероприятие? Какви са методите и способите да изведеш хора оттам, които са агресивни? Аз съм сигурен, че те не могат да дадат отговор на този въпрос. Те не знаят дори това, че един провокатор може покрай себе си да увлече десетки, дори стотици хора, които са мирно протестиращи. Да, те наистина не познават психологията на тълпата – дали е протест, дали е някакво събиране, дали е някакъв митинг, това е тълпа от хора, тъй като някой засегна и това понятие „тълпа“. Тези, които искат изслушването, няма такъв вариант, при който агресивни хора, младежи, хвърлят павета, знаци, бомбички, камъни, срещу теб, няма такъв полицай и няма такава практика да отиде и да каже на този, който е хвърлил павето: прощавайте, млади господине, не правете повече така. Вие в момента извършвате незаконни действия. Няма такова нещо. Има си начин и ред на действия. Аз считам, че хората, които стоят тук – господин министърът, включително и професионалното ръководство, което беше тук, те наистина заслужават поздравления, тъй като техните структури се справиха много професионално за пореден път. С риск за живота си полицейски служители от специализираните полицейски сили на Столична дирекция на вътрешните работи, множество служители от „Териториална“ и „Охранителна полиция“, множество служители от „Жандармерия“ те не допуснаха да застрашат живота и здравето на всички протестиращи, независимо дали е бил провокатор, или мирно протестиращ там. Не очаквам някои от тези, които поискаха това изслушване, да излязат и да признаят факта, че Министерството на вътрешните работи този път се справи с това масово мероприятие – уж мирният техен протест. Няма да го направят, защото аз лично съм изпитал на гърба си, колко са двулични тези хора. Ще Ви дам един пример със седящия тук отпред академик. Тогава, когато се случиха събитията с протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз, този човек тук отпред, след като множество от тяхната партия ми искаха оставката, и други хора, два, три дни след това той лично ми заяви: „Калине, ти си професионалист. Вие се справихте прекрасно. Аз нямам никакви забележки, но не слушай това, което трябва да говоря понякога за теб пред медиите.“ (Шум и ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.) Стоя зад тези си думи. Цялата партия на тези хора, които поискаха това изслушване днес, техните сайтове, измислени сдружения, множество придворни телевизии, медии, се позовават единствено и само на внушения, ползвайки предположения, внушения и неистини, с които облъчват собствената си аудитория. Точно затова ще се сгромолясат, защото и днес лъснаха Вашите лъжи. Благодаря. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.)
#377 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Господин Денков, заповядайте.
#378 · speech
ПП-ДБ
Аз действително се чудя няма ли някаква граница на лъжите, които непрекъснато използвате? Никога не съм казвал това, което каза Калин Стоянов. Казах друго. И го казах пред целия Министерски съвет – има достатъчно хора, които са го видели. Казах, че моето отношение към Калин Стоянов ще се определи от това какво е неговото отношение към биячите от МВР, които биеха хората по време на протеста при БФС. След това имаше няколко пъти, в които исках доклад от него, в който да ми каже кои са виновните полицаи, защото никога не съм обвинявал всички наред, а само тези, които престъпват закона и предизвикват насилие. Това, което стана, е, че господин Стоянов никога, никога не извади и не каза кои са виновните, как са разследвани, как са наказани, така че да знаем, че следващия път това няма да се случи. Както виждаме, във всеки един момент това може да се случи, защото при министри като Калин Стоянов има система, която държи тези биячи и в необходимия момент да ги пусне да набият хората. Това е истината. Всичко друго са лъжи.
#379 · speech
За отношение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Заповядайте, господин Стойнев.
#380 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, госпожо Председател. Исках да се обърна към колегите от ПП-ДБ, но те всички си тръгнаха. Може би към Божанков и към господин Пейков да се обърна, тъй като другите звезди си тръгнаха и не пожелаха да чуят мнението по този дебат. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър! Уважаеми дами и господа народни представители! Ние от „БСП – Обединена левица“ не си затваряме очите пред това, което става на улицата, не само в София, но и в страната. Уважаваме и приемаме правото на хората да изразят своето недоволство и чуваме техните искания. Правим възможното да отговорим на желанието за стабилност и на бизнеса, и на синдикатите, и на социално зависимите, и на заетите в публичния сектор. Ще успеем ли? Дано да успеем, но считам, че социалното недоволство се политизира целенасочено. Разбирам колегите отдясно, от ПП-ДБ – те виждат протеста като влак, на който да се качат. Разбирам, че ще се опитат да управляват влака, да употребят тази социална енергия партийно и субективно и това видяхме на самия протест. Ескалацията, уважаеми дами и господа народни представители, не дойде от младите, от възрастните, и от онези, които дойдоха с децата си на протеста, ескалацията дойде от отделни групи, направлявани, в кавички, с демократични призиви от трибуната да излязат извън рамките на разрешения протест. Но друго е важно. Щом Вие от ПП-ДБ приемате по време на протеста да излезете извън рамките на правилата, готови ли сте да управлявате и страната без правила? Казвам го, защото Вие не сте имали право на шествие и това трябва веднъж завинаги да е ясно. Вие не сте поискали да има шествие, за да може полицията да осигури нужната сигурност. Изведнъж, виждате ли, Вие в 6 ч. се обаждате и казвате, както каза господин Мирчев, че тръгвате нанякъде и министърът трябва да гадае накъде Вие ще тръгнете, за да Ви осигури сигурност, при положение че Вие не сте го поискали. Аз това уведомление го имам, тук при мен, към Столична община – Вие говорите за протест, не за шествие, а за протест в рамките, образно казано, в триъгълника на властта. Преди малко господин Мирчев каза, че едва ли не не е имало никакви пунктове, а в същото време ние по телевизията виждаме как хората се оплакват, че е имало прекалено много пунктове и едва ли не те се чувствали като в някаква кошара, защото е трябвало пред полицията да си отварят чантите. Тоест сега на кого да вярваме? На тези хора, които не желаят да спазват правилата, които искат да управляват без правила, които днес тук опиянени от народното недоволство, не спазват и елементарните правила в залата, за да проведем едно нормално изслушване. Това ли е Вашият пример? По този начин ли Вие искате да ръководите държавата? По този начин ли Вие искате да яхнете социалното недоволство? Сега търсите оставки, но после как ще обясните на хората, които доброволно и с чисти сърца на протеста, голямата политическа злоупотреба с енергията им, която Вие готвите – диалог, конкретни действия след диалога, и пълен отказ от двойни игри. Това може ли да го свършите? Можете ли на следващия протест, който се готви, да удържите опозиционното си опиянение и да следвате правилата? Обръщам се към ПП-ДБ – не забравяйте, полицията пази абсолютно всички български граждани, както Вашите деца, както протестиращите, но също така считам, че е нормално тези, които протестират, също така да пазят и полицията. Мисля, че тогава наистина може да получим едни справедливи протести, но начинът, по който Вие злоупотребявате, политизирате, начинът, по който се опиянявате от тях, виждайки се вече във властта с предсрочни избори, с народа зад Вас, просто няма да се случи, защото Вие за пореден път ще излъжете българските граждани. Благодаря. (Единични ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#381 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. От парламентарната група на „Има Такъв Народ“ за отношение? Ще имате ли отношение? Господин Йорданов, заповядайте.
#382 · speech
ИТН
Благодаря, госпожо Председател. И аз ще се повторя с неща, които съм казал. Напоследък изслушванията по желание на ПП-ДБ се превръщат в самопрострелване в челото по телевизията, просто защото те търпят щети от това, което предизвикват. Сега тук то не беше изслушване, а беше обърнато на дебат с използване на процедурата по начина на водене се изказваха тези. Там чух, че кой от кога бил протестирал, от коя година. Аз като по-възрастен от някои съм протестирал от 1989 г., и 90-те години, и то срещу представителите като роднините на Мирчев, или като роднините на Терзиев, или като родата на Христо Иванов, срещу родата на Владо Панев, срещу родата на тъста на Радан Кънев – всичките тези мракобесни комунистически представители, които сега техните деца се водят за демократи. По-голяма политическа шизофрения от това трудно може да се намери, както и шизофренията защо полицията не ги е набила или защо някой бил набит. Слава богу, за първи път полицията не би. Да, това е факт. Полицията не ги наби на улицата и слава богу, иначе тук сега щеше да има майка му разплакана, сестра му разплакана, той горкият с бомбичките ударил само пет полицаи, а пък те, видите ли, какво му направили. Много по-добре е да бъдат арестувани и се надявам, между другото, господин Министър, тези да си кажат кой ги е организирал. И този път да се види наистина има ли политически партии и техни представители или близки до тях, които са участвали в това. Защото това нещо опорочава по принцип протестите, тъй като имаше много хора, които си протестират, те имат право на това. Но всичките тези там… И друго, господин Министър, запознайте се с така наречените гифтари. Проверете дали по време на протеста през социални медии и платформи като TikTok някакви хора не са пишели на други: „Ако замериш полицай, ако му покажеш среден пръст, ще ти изпратя гифт, който ти ще осребриш, да речем, през PayPal.“ За да видим дали част от младежите, които са били там, са били по желание, или защото някои са изкарвали пари. Сега тук интернет бабаитът, на когото всички му видяхме Голямото Д на Росенец, където се бори с хората на Доган, с които сега е в коалиция, че той и в момента не е в залата. И като гледам господин Лорер, господин Лорер, той Ви заплаши да Ви бие, доколкото си спомням напоследък. Щеше да Ви извърти един шамар зад врата заради Ваши думи. Там нещо Ви е обзела някаква бойна такава междуведомствена страст. И сега ще му използвам езика за кеф. Факт ли е, че нямаше разрешено шествие? Факт е. Факт ли е, че нямало предадена схема за шествие? Факт е. Факт ли е, че Кирил Петков от трибуната призова протестиращите да тръгнат към централите на политически партии? Факт е. Факт ли е, че след това започнаха безредиците? Факт е. Факт ли е, че говорите глупости? Факт е. (Ръкопляскания от ИТН и ГЕРБ-СДС.)
#383 · speech
Господин Йорданов, да се въздържате от подобни квалификации като „глупости“. От парламентарната група на „Алианс за права и свободи“? Няма да имате отношение. Парламентарната група на ПП МЕЧ за отношение? Господин Радулов, заповядайте, имате думата.
#384 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, колеги! Изслушах много внимателно министъра, който сега излиза. Изслушах и дебата, който може би не трябваше да бъде такъв дебат, но така се получи в това Народно събрание. Това, което разбрах, е, че министърът не знае нищо. Той не е чул, не е видял, но има професионалисти прекрасни, на които дава думата в Народното събрание. Забравил е, че не е председател на Народното събрание, забравил е, че не е в кабинета си. Да, този протест мина без окървавяване, но фактите не са това, което казва министърът. Фактите са това, което всички видяхме, фактите са това, което е заснето от стотици телефони. Но фактите не могат да бъдат тези заснети материали от МВР. Защо? Защото това са камери, които избирателно работят. Хиляди пъти сме говорили тук, че трябва да има по време на протести бодикамери, които да сдържат протестиращите, които са агресивни, и да дават ясна картина на това, което се случи. Аз знам, че министърът ще твърди, че още не са дошли и бодикамерите, но в рамките на Министерството има над 500 такива. Би трябвало за такъв огромен протест те да бъдат извадени и да не се страхуват, че ще бъдат счупени, и да разполагаме с фактите от гледна точка на всеки един полицай. Този протест не се окървави случайно, но идват други протести и ако днес ние не си кажем всичко това, следващият протест може да е окървавен, следващият пребит да е Ваше дете. И ще Ви кажа нещо. Когато влязох на протеста в 18,10 ч., имаше КПП-та и проверяваха хората. В 19,15 вече, когато се задвижих и минах през 2 – 3 КПП-та, хората минаваха спокойно и никой нищо не проверяваше. Така всеки, който пожелаеше, с каквото пожелае – с тояга, с тръба, можеше да влезе на протеста. На мен ми се стори от разговорите, които имах с полицаи, че хората не са инструктирани – тези, които бяха на постове. Вероятно на някакво друго ниво, на ръководни кадри са били инструктирани, но инструкциите не са стигнали до тези, които трябваше да охраняват хората. Необучени, недостатъчно екипирани. Въпреки че тук няколко пъти се каза, че са прекрасно екипирани, аз считам, че екипировката, която е в полза на хората, е бодикамерата. И само накрая да завърша, една медия миналата седмица сравни министър Митов с Едгар Хувър. Чудя се какво имаше предвид, защото Едгар Хувър е известен с незаконните подслушвания, с арести на опозицията и с гардероба си от рокли. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Шум и реплики.)
#385 · speech
Благодаря Ви, господин Радулов. Заповядайте за процедура, господин Божанков.
#386 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Чест е да взема процедура след агент Хари. Уважаеми колеги, тук едно внушение не трябва да се допуска от тази трибуна и то е направено от представител на управляващото мнозинство, от Тошко Йорданов, че протестиращите младежи протестирали, защото някой им плащал за това. Изключително грозно внушение, изключително долна провокация. И то от хора, които допреди няколко години, дръжката на микрофон Балабанов обикаляше протести, взимаше интервюта, сега го няма на протести. Но да напомня на „Има Такъв Народ“ какво казаха те на последния протест, техният лидер Слави Трифонов. Той заявява, че протестът е легитимна форма да се свали една власт, и казва нещо повече: бити, зверски унижавани. Нарича уязвимите „децата“, и забележете, Трифонов казва: децата, които си искат държавата. И колко бързо „Има Такъв Народ“ стигна от децата, които си искат държавата, до децата, на които им плащали да протестират. Някакво достойнство останало ли Ви е? (Шум и реплики.)
#387 · speech
Благодаря Ви. За отношение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ? Не виждам нито един техен представител. (Шум и реплики.) Само да си довърша. Може ли, колеги? Предвид на което няма да има повече отношения. Господин Хрисимиров, заповядайте за процедура. (Реплика.) Ще Ви дам възможност. Преди Вас, господин Хрисимиров.
#388 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Обръщам се към Вас, за да Ви обърна внимание на лицемерието на представителя на, щях да кажа, ПП-ДБ, ама той май не е от тях, представителя на ПП-ДБ Явор Божанков, който говори за това, че някой е внушавал, че хората са отишли да протестират за това, че някой им е дал пари. Същият този Явор Божанков, който няколкократно е внушавал и от тази трибуна, че представители на ВЪЗРАЖДАНЕ са идвали да протестират на наши протести за един сандвич със сирене. Така че обръщам Ви внимание, когато лицемерите от ПП-ДБ говорят за нещо, да им обръщате внимание.
#389 · speech
Господин Йорданов, за лично обяснение.
#390 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура по начина на водене.
#391 · speech
Имаме преди Вас други заявени процедури. И, колеги, предлагам на някой от Вас да направи една процедура за удължаване на работното време, само да изберем генералния директор на БТА. Мисля, че трябва да свършим и това в днешния работен ден. Заповядайте, господин Йорданов.
#392 · speech
ИТН
Може ли след личното обяснение да направя процедура?
#393 · speech
Може, господин Йорданов, заповядайте.
#394 · speech
Сега, господин Божанков…
#395 · speech
ПП-ДБ, от място
Кажи, Тоше.
#396 · speech
Слушай, мили мой, какво съм казал. Ще го извадя, ако искаш, от стенограмата, защото явно мозъкът, между ушите и мозъка има разстояние, което ти дава накъсо. Помолих министъра да провери дали е възможно да има такова нещо. Дали е възможно на протеста да е имало през системата на гифтарите предизвикателства и изпълнение. Имало ли е? А ако е имало, тогава ще водим друг диалог. Ако е нямало, не е имало и аз съм предположил погрешно. Но тъй като има достатъчно доказателства и те имат достатъчно възможности да направят тази проверка, просто ги помолих да направят и тази проверка. Така. Сега, ако може, предлагам да удължим днешното заседание до избор на генерален директор на БТА.
#397 · speech
Благодаря Ви. По принцип, колеги, днешното време е удължено до 14,15 ч., с почивката, която поискаха от „Има Такъв Народ“, но това време няма да ни стигне предвид на още заявени процедури. Предвид на което подлагам на гласуване удължаване на работното време до провеждане на процедурата по избор на генерален директор на БТА – точка втора от днешния дневен ред. Гласували 152 народни представители: за 139, против 9, въздържали се 4. Предложението е прието. Сега за процедура, господин Костадинов. Вие сте наред.
#398 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Процедурата ми е към Вас, госпожо Назарян, защото преди малко Георги Хрисимиров каза нещо, което не е вярно, а именно че Явор Божанков е от ПП-ДБ. Той не е от ПП-ДБ, той е изключен от ПП. И в интерес на истината с цялостното си поведение днес показва, че обслужва ДПС и ГЕРБ, защото единственото нещо, което прави, е да се опитва да оправдае действията на ДПС и ГЕРБ и да създаде разкол. Нещо, което няма да се случи, разбира се. Но все пак беше редно да се каже, че това лице не представлява никой друг освен себе си и скрападжиите, които работят за него. Зависимостите, които има от прокуратурата, са ясни. И точно може би това обяснява и неговото поведение, което е изцяло в обслужване на ДПС и на Пеевски, който контролира ДПС.
#399 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Той Ви обвинява, че Вие обслужвате ГЕРБ, Вие твърдите, че той обслужва ГЕРБ, така че можем да заключим, че ГЕРБ са обслужвани. (Шум и реплики.) Заповядайте, господин Пейков. След това – господин Балабанов. За лично обяснение – господин Балабанов, след господин Пейков.
#400 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, моля Ви да обърнете внимание на господин Костадинов, че той се самообявява за български патриот, а всъщност е слуга на Кремъл. И няма никакво право да обяснява за наши членове на нашата партия кой чий член е и има ли това почва у нас. Също така му напомнете, че ВЪЗРАЖДАНЕ са на каишка на ГЕРБ. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И че ГЕРБ им пазят вече неколкократно, неколкократно им пазят имунитетите и ги държат на каишчица и им казват какво да правят. И затова ризката му е изцапана, защото коремчето му се влачи долу по пода. Благодаря Ви. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#401 · speech
Господин Пейков, моля Ви се, ще Ви наложа забележка за това отношение към народен представител. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Не мога, господин Костадинов, Правилникът изисква от мен да наложа забележка. Господин Балабанов, поискахте думата. Заповядайте. (Размяна на реплики между народния представител Манол Пейков и народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте, господин Балабанов.
#402 · speech
ИТН
Госпожо Председател, има някакъв чар в това, че уж обединената опозиция ще се изпотрепе в залата, но това е тенденция, която така или иначе свикнахме да наблюдаваме. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Личното ми обяснение – от одеве се чудех дали да го взимам по отношение на един категоричен политически мигрант в годините, който от скоро време нещо се възбужда по темата „протести и хората на тези протести“, но общо-взето, господин Божанков, трябва да кажем само едно в тази ситуация: шапки долу за всички млади хора, които излязоха на площада, за да си отстояват позициите – и такава е демокрацията, и такива са принципите на демокрацията, но оттам нататък имаме един много грозен лицемерен проблем. Ужасно лицемерие цари на тоя площад, и то от политически лъжци, които в момента се опитват по всякакъв начин да използват енергията на тия млади хора. Оставете ги да си отстояват позициите и да протестират по отношение на това, което искат да се промени в тази държава, което искат да се направи – възможното да живеят в по-добра държава, а не тотално провалени политически лидери, които само до преди една година управляваха, срещу когото в момента крещят, да използват енергията им. Недопустимо е! Защото ме питаш защо не съм на тоя протест. Ами какво да правя на протеста – да гледам Асен Василев, който пее на фалцет химна, ама забрави, че в кабинета на господин Пеевски уважително подхождаше към господин Пеевски, с който променяха Конституцията. Божанков, кой беше председател на Бюджетната комисия по време на Вашето управление? Господин Йордан Цонев. Значи, когато Вие управлявате и когато се приема бюджет на държавата, който е важен за цялата държава, нямате никакъв проблем бюджетът да е правен от Вашите коалиционни партньори. Зад Вас господинът нарече навремето господин Пеевски, че бил тръгнал да се променя към добро. Предният пред Вас, дето обикаля партийните кабинети в момента и се прави на мъж, говореше, че благодарение на господин Пеевски е евро-атлантическата ориентация на България. И Вие сега излизате да говорите някакви пълни абсурди и хвърляте някакви обвинения към хора, които въобще… Аз в лично отношение нито съм Ви нападал под някаква форма, нито съм използвал възможността, защото само с факти мога да Ви смажа. Няма какво да правим на такъв протест и да гледаме словата на лидери, които са за затвора. Те нямат право да говорят за енергията на младите хора, защото на същите тези хора им изнася, когато са на власт, всички около тях да са прекрасни, за да могат да управляват, докато могат. Паднат ли от власт, ходят на площада, организират хора, плащат на хора да провокират, защото изводът след днешното изслушване, господин Божанков, всъщност е, и то така ще излезе, че провокаторите са инсталирани от обединената опозиция – опит от Вас да го обърнете по отношение на властта…
#403 · speech
Времето, господин Балабанов.
#404 · speech
Свършвам, госпожо Председател. …в нощта на този протест, че едва ли не, управляващите партии са плащали за провокации, за да може протестът да бъде окървавен, МВР да си изпусне нервите, да ги пребият на улицата и днес да искате главите на всички управляващи, защото имало кръв на протеста. Аз съм бил на протестите на 2 септември, само че те бяха много по-различни от сегашните, защото тогава енергията беше спонтанна и беше гражданска и никой не си позволи да ги използва политически, докато Вие в момента правите точно обратното. Да излязат Киро и Асен, които бяха на четири крака в кабинета на Пеевски, прегърнати и целунати преди една година, с идеята да променят нещо. Нищо няма да промените, оставете хората да си търсят правата спокойно. (Ръкопляскания от ИТН.)
#405 · speech
ПП-ДБ, от място
Ще ги намерят!
#406 · speech
Благодаря Ви. (Народният представител Даниел Лорер тръгва към трибуната.) Господин Лорер, Вие?
#407 · speech
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
Процедура.
#408 · speech
Заповядайте за процедура, господин Лорер.
#409 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Да комбинирам личното обяснение вместо процедура по начина на водене. Ако позволите, да обобщя какво чухме от представителите на „Има Такъв Народ“: протестиращите са платени лицемери. И понеже се каза кой откога е протестирал, аз също съм бил вероятно с Вас, както изтъкнахте, на протестите от 1990 г. и затова искам искрено и лично да Ви поканя да се присъедините към мен и моите колеги на следващите протести, за да видите тези така наречени от Вас платени лицемери от първо лице. Благодаря Ви. Заповядайте!
#410 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ела тая вечер на протеста! Ела тая вечер, отворен, ела!
#411 · speech
Благодаря Ви. Господин Балабанов, желаете ли думата по начина на водене? Заповядайте.
#412 · speech
ИТН
Госпожо Председател, процедурата ми е към Вас, защото цял ден допускате от трибуната хора, които откровено в момента използват внушения и се опитват да изместят лицемерната ситуация около тях в друга посока. Как е възможно да допускате господин Лорер на тази трибуна да говори, че ние наричаме протестиращите лицемери платени, което въобще не е така, господин Лорер. Лицемери сте Вие. И отново искам да повторя – уважение към хората от площада, лицемерите сте Вие, защото се опитвате да използвате тяхната енергия, бе, този – Лорер. Защото ти в студиото на bTV говореше, че Пеевски се променя за добро. Това са твоите думи. И кликата около тебе – с господин Пеевски излизахте на общи брифинги, бе, с любимеца на Божанков – Зеленски, стояхте на онлайн разговори. Тогава нямахте проблем с господин Пеевски – сега имате. Защо? Защото господин Лорер не е на власт. Не са лицемерни протестиращите! Лицемерите сте Вие, защото сте наредени един до друг с един компрометиран финансов бивш министър. Заради него бюджетът в момента е блокиран, защото всички експерти в държавата се чудят как да му оправят глупостите. Искаш ли да ти изкарам цитатите на Асен Василев от последните три години, в които той ти говореше за повишаване на данъци, бе? Лицемер! Не те е срам!
#413 · speech
Господин Балабанов, моля да се спрете. (Ръкопляскания от ИТН.) Налагам Ви забележка за изказа, който използвате срещу народен представител. Отделно ще Ви кажа, че цял ден се злоупотребява с процедури, но аз не мога да откажа да я дам, когато е поискана такава от народен представител. Така изисква Правилникът. Господин Министър, заповядайте – поискахте думата.
#414 · speech
Уважаема госпожа Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Днешното изслушване, за съжаление, в някои негови части, си се превърна в опит на част от опозицията да истеризира разговора вместо да получи информация. Изяснихме вече, че когато фактите не са на тяхна страна, толкова по-зле за фактите. Когато реалността противоречи на техните идеи или техните разбирания, трябва да се бориш с реалността. Това, което обаче трябва да се каже в заключение, според мен е следното: Още преди първия протестиращ да стъпи на улицата на мирния протест, публичното пространство беше целенасочено и системно замърсявано именно от организаторите на протеста с мантри за очакване на насилие и откровени измислици за целенасочено заглушаван телекомуникационен сигнал. Широко се разпространяваха внушения, че МВР планира провокации, че се прекъсват отпуски на служители, че специализирани звена са в повишена готовност и че МВР ще използва водно оръдие срещу протестиращите. Всичко това невярно! Нещо, което е абсолютно забранено, между другото, да се прави при зимни температури. Целта бе ясна – да се създаде предварителен образ на държавата като агресор и на полицията като насилник над мирни граждани. Според този предварително изграден наратив протестът щеше да произведе неизбежно физически сблъсък, а срещу гражданите щяла да бъде употребена непропорционална сила от страна на органите на реда. Вместо гражданска енергия беше търсена гражданска тревога. Вместо дебат беше търсен страх. Вместо факти – усещане за заплаха. Именно затова преди провеждането на въпросното мероприятие разпоредих на директора на СДВР да отправи ясни послания към организаторите за риска от ескалация, за необходимостта да спазват заявения периметър на протеста, за задължението им да съдействат чрез своите стюарди за идентифициране и отделяне на провокатори. Представители на Столичната дирекция многократно са разговаряли с тях, за да гарантират сигурността на мероприятието – да не бъде напускан обезопасеният периметър, да не се допусне смесване на мирни граждани с агресивни групи и да няма движение по несъгласувани маршрути с Общината и с МВР. Служителите на МВР осигуриха мирния протест и ние като институция защитихме демократичното право на хората да изразят позицията си. За нас най-важни са били и остават животът и здравето на всички протестиращи без значение какви политически възгледи имат. Знаем, че агресивни и провокативни елементи винаги ще търсят конфронтация с полицейските служители, за да бъде предизвикана ответна реакция, да бъдат заснети сцени на напрежение и да се окървави протестът, именно затова предварително дадох ясно разпореждане действията на полицията да бъдат подчинени на една основна цел – да се гарантира здравето на мирните граждани и да не се допуска ескалация, която после да бъде представяна като полицейско насилие. Поздравявам колегите за достойно изпълнените задачи. Никой не си изпусна нервите. Служителите действаха хладнокръвно, професионално, без да използват непропорционална сила въпреки обидите, заплахите и летящите опасни предмети. За нас беше много по-важно да няма пострадали мирни протестиращи и сцени, които след това да могат да бъдат интерпретирани като „Под колоните 2“. Добре знаем колко лесно подобни кадри могат да бъдат извадени от контекст и превърнати в политическо оръжие особено в социалните мрежи. Указанията на политическото ръководство бяха и остават в една посока. Полицията да не се поддава на провокации, да пази живота и здравето на всички протестиращи и да действа само в рамките на закона и съответните процедури. Действията на терен бяха ръководени от Оперативен щаб – СДВР. Не е работа на министъра да се меси в конкретните тактически решения на професионалистите в МВР. След като от сцената на протеста бяха отправени поредица от призиви, част от политическите лидери поведоха нерегламентирано шествие и буквално изведоха мирно протестиращите хора, включително майки с деца и бебешки колички, извън обезопасената зона, която беше предварително заявена и съгласувана. Самият Кирил Петков призова от трибуната протестът да тръгне в шествие с думите: „Да кажем какво мислим за тях пред централата на ДПС и след като свършим с ДПС, ще отидем по „Васил Левски“, по „Патриарха“, ще завием по „Витошка“, да минем през централата на ГЕРБ.“ На фона на надпис „Сега ние отиваме при тях.“ Това бе директен призив към хората да напуснат съгласуваната зона за сигурност и да тръгнат по нерегламентиран маршрут. Моментът, в който шествието напусна охранявания от полицейските служители периметър на мирния протест, бе дадена възможност на агресивни лица да се снабдят с необходимия арсенал от предмети за извършване на вандалски действия, камъни, колчета, павета, запалителни материали и пиротехнически изделия. Това се случи не в зоната, която беше предварително проверена и охранявана, а именно по нерегламентирания маршрут. Водачите, които преди това призоваваха „Сега ние отиваме при тях“, побързаха да се отдръпнат и изчезнаха от мястото, след като вече бяха завели там както мирно протестиращи, така и агресивни лица. Защото тези, които се изживяват като лидери на протеста, изоставиха протестиращите точно преди да започнат проявите на агресия. И аз съм протестирал, както вече казах няколко пъти досега. Добре разбирам хората, които искат да изразят гражданската си позиция. Знам какво е да стоиш с часове на площада в защита на кауза. За мен и за МВР най-важното беше да осигурим живота и здравето на всеки един от тези хора, независимо дали са съгласни, или не с бюджета, с правителството, с еврозоната. Затова ги призовавам, когато са на подобен тип прояви, бързо и категорично да се дистанцират от радикални елементи, които търсят конфронтация с полицията и очевидно са изпратени там с цел провокация или насилие. Оставете тези хора сами срещу закона и дайте възможност на полицията да си свърши работата. В момента една част от опозицията се опитва да свали отговорността от себе си за всички призиви, отправени от сцената на протеста. Сцената, която самите те изградиха пред Народното събрание на миналия протест, се превърна в трибуна на призиви, които звучаха като открита заявка за сблъсък. Крещеше се. Един от говорителите на предишния протест, не този последният, преди това, крещеше, че това не е полиция, това не е жандармерия, това са еничари и ще бъдат размазани и този протест ще спре да бъде мирен. Всички Ваши съмишленици, с които правите и съвместни изявления в парламента, също бяха категорични, че не може част от организаторите да призоваваме за твърди действия и радикализация, а други за мирни. Не може! Доказано е, че по мирен път няма да стане! Този тон бързо напусна площада и се мултиплицира в социалните мрежи с агресивни лозунги, със споделяни снимки на конкретни полицаи, с език, насочен към дехуманизация и персонализиране на врага в лицето на полицията. В публичните си изяви организаторите на протестите отиват и по-далеч. Преди седмици Асен Василев заяви: „Времето за думи свърши. Минаваме към радикализация и действия.“ Още месец по рано господин Денков каза: „С бюджета властта настъпи доста мотики и протестите ще се радикализират, а след това допълни радикализацията по никакъв начин не е спаднала. Аз съм сигурен, че хората ще се радикализират.“ Господин Мирчев, който днес зове за мир, също не остана по-назад: „Излезте и покажете своя гняв. Това ще е протест на гневните граждани.“ Сподели и фраза, която драматично показва въздействието на подобен език върху масовата нагласа. Хората го били питали: „Хайде бе, това прасе няма ли да го колите?“ Извинявам се, това са негови думи. Журналистическият контекст не прикрива факта, че самият той разказва как въпросът идва от хората, не от анонимността на интернет, а от вече създадена атмосфера на нормализирана агресия и политическо озлобление. Когато лидери легитимират езика на гнева като нещо нормално, ефектът не е абстрактен, той е социален и поведенчески. Социалните мрежи не са безобиден терен за трендове, а механизъм за влияние. Влиянието има свои последователи, а те носят отражението на думите в реалността. Подобни призиви неминуемо водят до агресия, когато са провокативни и изградени върху фалшиво противопоставяне. Ако говорите по този начин, няма как да избягате от отговорност, защото някои хора неизбежно ще се подведат. Вашите послания, поведение, пърформанси, опитите да привлечете внимание и да се задържите на върха на TikTok вълната не са просто съдържание, те формират нагласи, увличат и имат реални последствия. И преди няколко месеца пак Ви го казах от тази трибуна, ще го повторя и сега. Вече там – вносителите на искането за изслушване, не сте представители на онова, което наричахте интелигентна градска среда. Вместо това, звучите като агресивна, озлобена фракция, крещяща, ругаеща, изграждаща конспиративни теории и изкривени фалшиви наративи. От претенцията да бъдете фактчекъри се превърнахте в създатели на паралелни, подвеждащи реалности и фалшиви светове, които сами започнахте да пропагандирате. Подведохте и много млади хора, които дори все още не са гласоподаватели. Внушихте им, че едва ли не за тях лично има едни заделени милиарди, които са само за тях, и някакви зли хора искат да им ги отнемат. А най-големият парадокс е друг: довчера събирахте подписи именно от тези зли хора за промени в Конституцията срещу един друг човек, обитаващ президентската институция. Днес обаче се оказвате в синхрон и прегръдка със същия този човек, който говори за спиране на еврото, твърди, че Крим е руски, Русия ще победи Украйна и се е отдал на евразийски геополитически фантазии. Превръщането на политиката в постоянен лайфстрийм в социалните мрежи, всеки призив, всяко изречение, всяко поведение от трибуната може да доведе до много реални последици и това се видя – счупени витрини, запалени контейнери, пострадали служители на реда и млади хора, които се озовават в полицейския арест не защото са протестирали мирно, а защото са повярвали, че агресията е нормален начин да се прави политика. Когато политически лидери и опоненти създават съдържание в социалните мрежи, заредено с емоции и крайности, само защото алгоритъмът предпочита това и ще им събере малко повече гледания в TikTok, когато използват клипчетата за разделяне, за подстрекаване и за нормализиране на агресията като форма на комуникация, ефектът го виждаме всички и той е разрушителен. За едно общество, което се опитва да възпитава младите си хора в диалог, в правила и в уважение към институциите, подобно поведение е не просто лош пример, а опасен сигнал, че конфликтът е допустим език за разговор, а омразата може да бъде политически инструмент. Това е подмяна на смисъла на демократичния дебат. Истинският тест за една държава не е кой колко силно надвиква опонента си, а колко устойчиво се защитава редът и законът. Министерството на вътрешните работи показа точно това, че може да гарантира демократичното право на протест, да опази хората и да отговори на провокацията с хладнокръвие. А фактът, че нито един мирен гражданин не пострада, е доказателство, че институциите ни са по-силни от хаоса. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#415 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това приключихме и процедурата по изслушване. Господин Дилов, заповядайте за процедура.
#416 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, бих искал да се обърна към Вас в края на този ден, защото съм сигурен, че това е един рожден ден, който ще запомните до края на живота си – Вие го прекарахте половината тук, и просто искам да Ви кажа няколко човешки и колегиални думи. Скъпи приятели! Скъпи Даниел, Дани, политиката е кална баня, особено в България, а калните бани, освен да ни помагат да свикваме с идеята за неизбежния край, оказват благотворно влияние върху нервната система, укрепват опорно-двигателния апарат, повишават циркулацията на кръвта, изобщо в крайна сметка са полезни. Те са еднакво полезни и за политиците, и за държавниците, и за обикновените хора. Аз го казвам като човек, чийто публичен живот е започнал с огромна кална баня, когато искаха да ни разпънат заради „атомното“ „Ку-ку“ на съвсем ранна възраст. И затова искам да Ви отправя едно пожелание – за здраве, обич и дълги години сред хора, които Ви обичат. Вие давате сериозна заявка да станете държавник. В тази зала и в тази държава има много политици, много различни политици – някои са добри, някои са лоши, някои са смешни, някои като мен не могат да говорят правилно, обаче има много малко държавници, а държавниците в България исторически нямат добра съдба. Те са хулени, те са осмивани, те са подигравани, те са ругани, за тях са измислени невероятни неща – Стефан Стамболов бил изнасилил 150 девици, така че искам да Ви кажа да не губите кураж по пътя си на държавник, да следвате сърцето си и всичко ще се нареди. Да сте жив и здрав! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#417 · speech
Благодаря Ви, господин Дилов. Колеги, да преминем към следващата, последна, точка от днешния дневен ред: ИЗБОР НА ГЕНЕРАЛЕН ДИРЕКТОР НА БЪЛГАРСКАТА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ. Процедурата по избор е съгласно правила, приети с Решение на Народното събрание от 6 ноември 2025 г., обнародвани в бр. 96 на „Държавен вестник“. Ще Ви припомня само последната фаза, която днес трябва да проведем в залата, а именно избиране на генерален директор на Българската телеграфна агенция от Народното събрание: „– Заседанието се излъчва в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание. С решение на Народното събрание на заседанието може да присъстват предложените кандидати. – Комисията по културата и медиите представя в Народното събрание доклада за проведеното изслушване на кандидатите. – Всеки кандидат се представя до две минути от вносителя на предложението. – След представянето на доклада по т. 2, както и на всички кандидати от вносителите Народното събрание провежда разисквания по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. – Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване. – В случаите, когато има няколко кандидати, гласуването се извършва по азбучен ред на собствените им имена, освен когато Народното събрание реши друго. – За избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. – Когато двама или повече кандидати получат равен брой гласове, се провежда повторно гласуване между тях. – В случай че нито един от кандидатите не получи необходимия брой гласове, се провежда повторно гласуване, в което участват двамата, получили най-много гласове „за“. – Когато и при повторното гласуване по т. 9 нито един от кандидатите не получи необходимия брой гласове или единственият кандидат се откаже от участие в избора преди гласуването на кандидатурата му, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор на генерален директор на БТА. – Когато няма избран кандидат, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор на генерален директор на БТА.“ От Комисията по културата и медиите за доклада и за процедурата по допуск – господин Йорданов, заповядайте. Първо, ако искате, направете процедурата за допуск на кандидата. Благодаря Ви.
#418 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Процедура за допуск – на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, моля в залата да бъде допуснат господин Кирил Вълчев, кандидат за генерален директор на БТА.
#419 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Колеги, подлагам на гласуване процедурата за допуск на господин Кирил Вълчев. Гласували 134 народни представители: за 133, против няма, въздържал се 1. Предложението е прието. Моля да бъде поканен в залата господин Кирил Вълчев. Заповядате за доклада, господин Йорданов.
#420 · speech
Благодаря, госпожо Председател. „ДОКЛАД относно изслушване на предложения кандидат за генерален директор на Българската телеграфна агенция На открито заседание, проведено на 27 ноември 2025 г. и излъчено в реално време в интернет страницата на Народното събрание, Комисията по културата и медиите проведе изслушване на предложения кандидат за генерален директор на Българската телеграфна агенция по реда на Раздел V от приетите Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за генерален директор на Българската телеграфна агенция, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по културата и медиите, както и процедурата за избор от Народното събрание, наричани по-нататък „Процедурни правила“. В Деловодството на Народното събрание е получено едно предложение за генерален директор на Българската телеграфна агенция за Кирил Александров Вълчев, предложен от народните представители Костадин Ангелов, Тошко Йорданов и Мариана Бояджиева. Председателят на Комисията по културата и медиите господин Тошко Йорданов отбеляза, че към предложенията са представени изискуемите документи съгласно Раздел I, т. 2 от Процедурните правила. Съгласно Раздел III от процедурните правила становището на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия е, че при извършената проверка към настоящия момент не са открити документи, удостоверяващи принадлежност на кандидата, съгласно разпоредбите на чл. 27 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. В резултат на извършена проверка от администрацията на Народното събрание е установено, че кандидатът не е осъждан. Кандидатурата на Кирил Александров Вълчев беше представена от господин Тошко Йорданов. След представянето кандидатът изложи подробно вижданията си за развитието на Българската телеграфна агенция за 2026 – 2030 г. Съгласно Раздел II, т. 3 и 4 от Процедурните правила към кандидата не са постъпили въпроси от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност и средства за масова информация. В Народното събрание постъпиха повече от 60 писма за подкрепа на Кирил Вълчев. Въз основа на проведеното изслушване Комисията по културата и медиите предлага на Народното събрание да разгледа и гласува по реда на Раздел VI на Процедурните правила предложената кандидатура за генерален директор на Българската телеграфна агенция, за което към настоящия доклад се предлага Проект на решение.“
#421 · speech
Изчетете и Проекта на решение, господин Йорданов.
#422 · speech
Добре. „Проект! РЕШЕНИЕ за избор на генерален директор на Българската телеграфна агенция Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 10, ал. 1 и 2 от Закона за Българската телеграфна агенция
#423 · speech
Реши
Избира Кирил Александров Вълчев за генерален директор на Българската телеграфна агенция с мандат 5 години.“ Да представя кандидата?
#424 · speech
Да, господин Йорданов, преминете и в следващата фаза – в рамките на две минути представете кандидата за генерален директор.
#425 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Кирил Александров Вълчев е роден на 24 май 1973 г. в София. През 1992 г. завършва с отличен успех Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“, а през 1998 г. завършва с отличен успех Софийския университет „Свети Климент Охридски“ със специалност „Право“, степен „магистър“. Завършва професионален курс по радиомениджмънт в „Дойче Веле“ – Кьолн, Германия, през 1995 г. Бил е стипендиант в Програмата за европейски лидери на „Джърман маршал фонд“ в САЩ през 2000 г. През 2003 г. е на стаж в българската секция на Би Би Си в Лондон, Великобритания. Притежава езикови умения по английски, руски, латински, старогръцки и старобългарски език. В периода 1993 – 2021 г. работи в БТА. От 1993 г. до 2021 г. е автор на обзорното седмично предаване „Седмицата на Дарик радио“. Отразявал е редица събития като пратеник на радиото. Кирил Вълчев е бил секретар на Съюза на българските национални и електронни медии, в който членуват БТА, БНТ, БНР, „Нова телевизия“ и „Дарик радио“. Като адвокат Кирил Вълчев работи в областта на медиите, интелектуалната собственост. Автор е на публикации в областта на конституционното и търговското право. Бил е правен консултант на БТА, „Дарик радио“ и други медии. През 2011 г. участва в изработването на Закона за Българската телеграфна агенция. Носител е на редица отличия и награди в областта на медиите. На 27 януари 2021 г. Кирил Вълчев е избран за генерален директор на БТА. Поради доказаните професионални качества и безспорния обществен авторитет на Кирил Вълчев предлагаме отново да бъде избран за генерален директор на Българската телеграфна агенция.
#426 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Уважаеми колеги, откривам разискванията. Има ли желаещи по Проекта на решение да направят своите изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Колеги, поставям на гласуване представения вече от господин Йорданов Проект на решение за избор на генерален директор на Българската телеграфна агенция. Гласували 170 народни представители: за 170, против и въздържали се няма. Господин Кирил Александров Вълчев е избран за генерален директор на БТА. (Ръкопляскания.) Господин Вълчев, заповядайте за полагане на клетва. Повтаряйте след мен. (Всички стават.)
#427 · speech
Кирил Александров Вълчев
„Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и да изпълнявам добросъвестно задълженията си на генерален директор на Българската телеграфна агенция, като се ръководя от принципите, предвидени в Закона за Българската телеграфна агенция. Заклех се!“ (Ръкопляскания.) Ако позволите, госпожо Председател, да кажа само няколко думи.
#428 · speech
Заповядайте, имате думата.
#429 · speech
Кирил Вълчев
Това гласуване е пример, че българите можем да следваме завета на св. Йоан Рилски – нашият небесен покровител: „Старайте се да живеете единодушно и единомислено.“ Той е и пример, че в България можем да спазваме правилата, включително сроковете, които сами сме приели. Затова благодаря за подкрепата на Народното събрание – от Вас, депутатите, до служителите в Деловодството на Медийната комисия, които направиха така, че да бъде спазен срокът за избора за следващ мандат, защото това не е формално решение. Мандатът редом със самостоятелния бюджет и подкрепата от различни обществени кръгове и политически сили е гаранция за независимост на БТА, която е предвидена в Конституцията. Благодарности и към тези близо 100 организации, които със 75 писма ме подкрепиха! Накрая искам да Ви уверя, че БТА ще остане място за истински новини от всички и отвсякъде, винаги с ясен източник, без оценки и със свободен достъп в услуга на всички медии. А понеже днес е Денят на св. Йоан Дамаскин – аз слушах внимателно Вашия продължителен дебат, в неговото житие пише, че той следва принципа „Пази мълчание!“ Така че нека си спомним, особено в дни с напрежение като през тази седмица, че понякога е добре и да замълчим, така че Господ да може да чуе молитвите ни. В нашия случай сега молитвите ни са за добро бъдеще на БТА. Това е и добро бъдеще за всички медии и България, а това е нашата България с Балкана, с морето и всички нас, в която всеки приятел е добре дошъл, както се пее в „Една българска роза“, чийто автор на текста е Найден Вълчев, който си отиде снощи, светли му небеса! Благодаря Ви още веднъж. (Ръкопляскания.)
#430 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. И успешен мандат Ви пожелаваме! (Ръкопляскания.) Колеги, с това изчерпахме и последната точка от днешния дневен ред. Ще Ви направя съобщение за парламентарния контрол за 5 декември 2025 г., петък, който ще се проведе по реда на чл. 92 –104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: 1. Министър-председателят на Република България Росен Желязков ще отговори на един въпрос от народния представител Петър Петров и на едно питане от народния представител Любен Иванов. 2. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще отговори на 26 въпроса от народните представители Людмила Илиева; Севим Али и Хюсни Адем; Иван Белчев – два въпроса; Петър Петров – шест въпроса; Явор Хайтов – два въпроса; Николай Златарски; Любен Иванов – два въпроса; Димитър Гюрев – три въпроса; Лариса Савова; Ивайло Шотев; Стоян Таслаков – два въпроса; Ербил Халим и Станислав Анастасов – два въпроса; Веселин Вешев; и Ангел Георгиев. 3. Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще отговори на два въпроса от народния представител Ивелин Първанов. 4. Министърът на правосъдието Георги Георгиев ще отговори на един въпрос от народния представител Явор Хайтов. 5. Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на пет въпроса от народните представители Любен Иванов – три въпроса; Петър Петров; и Ангел Янчев. 6. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговори на пет въпроса от народните представители Ивайло Шотев; Лена Бориславова; Емил Янков; Николай Златарски; и Димитър Гюрев. 7. Министърът на енергетиката Жечо Станков ще отговори на един въпрос от народния представител Петър Петров. На основание чл. 93, ал. 3 от ПОДНС поради неотложни ангажименти в заседанието за парламентарен контрол няма да участват заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на външните работи Георг Георгиев. На основание чл. 9, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание поради командировка извън страната в заседанието за парламентарен контрол няма да участва министърът на околната среда и водите Манол Генов. Поради изчерпване на дневния ред, колеги, закривам днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание е утре, петък, 5 декември 2025 г. от 9,00 ч. Пожелавам Ви приятен ден! (Звъни.) (Закрито в 14,37 ч.) Председател: Рая Назарян Секретари: Габриел Вълков Иван Белчев