2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: radostin-petev-vasilev
· намерени изказвания: 12
#1 · speech
Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани – 167 народни представители. Има кворум. Откривам днешното заседание. (Звъни.) Ще Ви запозная с програмата за работа на Народното събрание за периода от 3 до 5 декември 2025 г.: 1. Предложение от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ – Предложение за произвеждане на национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?“, със сигнатура № 51-501-00-6, внесено от президента на Република България на 12 май 2025 г. 2. Предложение на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ – ДПС – Ново начало – Проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България с входящ № 51-527-00-8 от 27 февруари 2025 г., за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Христов Тодоров, народен представител в Петдесет и първото народно събрание. Вносител е Хамид Хамид от 4 юни 2025 г. Предложение от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ – няма постъпило предложение. 3. Предложение на парламентарна група „Има Такъв Народ“ – Проект на решение за даване на съгласие за оттегляне на законопроекти. Вносители са: Костадин Ангелов, Драгомир Стойнев и Тошко Йорданов, от 2 декември 2025 г. Предложение от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ – няма постъпило предложение. 4. Предложение от парламентарната група на ПП МЕЧ – Първо гласуване на Законопроекта за хазарта. Вносители са Христо Расташки и група народни представители от 17 юни 2025 г. Предложение от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ – няма постъпило предложение. Предложение от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – няма постъпило предложение. 5. Предложение от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – Изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно действията и бездействията на Министерството на вътрешните работи и Столичната дирекция на вътрешните работи по време на и след многохилядния протест в София на 1 декември 2025 г., включително по отношение на предварителното планиране и организацията на охраната на протеста и шествията; допускането и неутрализирането – или липсата на такава реакция, на организирани групи провокатори и футболни агитки; употребата на сила и специални помощни средства срещу граждани; причинените щети върху граждани, частна и публична собственост; своевременното и пълно информиране на обществото за предприетите действия от страна на МВР и реалните мащаби на безредиците. Вносител е народният представител Ивайло Мирчев от 2 декември 2025 г. 6. Избор на генерален директор на Българската телеграфна агенция – Процедурата по избор е съгласно правилата, приети с Решение на Народното събрание от 6 ноември 2025 г. – точка първа за четвъртък, 4 декември 2025 г. 7. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Вносител е Министерският съвет от 4 август 2025 г. Приет на първо гласуване на 2 октомври 2025 г. – точка втора за четвъртък, 4 декември 2025 г. 8. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Семейния кодекс – Общ законопроект, изготвен от Комисията по конституционни и правни въпроси, въз основа на приетите на първо гласуване на 10 април 2025 г. законопроекти, с вносители Костадин Костадинов и група народни представители – на 19 декември 2024 г.; Александър Рашев и група народни представители – на 20 декември 2024 г.; Деница Сачева и група народни представители – на 20 декември 2024 г. – точка трета за четвъртък, 4 декември 2025 г. 9. Законопроект за ратифициране на Споразумението за партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и членовете на Организацията на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, от друга страна, подписано в Самоа на 15 ноември 2023 г. Вносител е Министерският съвет от 10 ноември 2025 г. – точка четвърта за четвъртък, 4 декември 2025 г. 10. Законопроект за ратифициране на Споразумението между Република България и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно привилегиите, имунитетите и улесненията, предоставени на Организацията. Вносител е Министерският съвет от 5 ноември 2025 г. – точка пета за четвъртък, 4 декември 2025 г. 11. Парламентарен контрол по реда на чл. 105 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – точка първа за петък, 5 декември 2025 г. 12. Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Моля, режим на гласуване. Гласували 213 народни представители: за 179, против 33, въздържал се 1. Предложението за седмичната програма е прието. Преминаваме към предложенията за включване в дневния ред на основание чл. 47, ал. 3 от нашия правилник. Първото предложение – от народния представител Явор Божанков, като направихме уточнение на Председателския съвет, че искането му ще бъде като точка първа за четвъртък, а не за сряда, тъй като днес е първа сряда от месеца и има други задължителни предложения, а именно да бъде включен Проект на решение по искане на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България с входящ № 51-527-00-9 от 27 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Никола Ангелов Димитров, народен представител в Петдесет и първото народно събрание, със сигнатура № 51-554-02-222. Моля, режим на гласуване. Гласували 207 народни представители: за 63, против 46, въздържали се 98. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Байрам Байрам – да бъде включен Проект на решение с даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Ивайло Чорбов с № 51-554-02-237, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2026 г. Същото е недопустимо. Няма да го подложа на гласуване. Последното предложение по това искане е отхвърлено на 5 ноември. Не е изтекъл едномесечният срок. Същият срок изтича на 5 декември 2025 г. Следващото предложение е от народния представител Искра Михайлова-Копарова, а именно включване на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Славчо Крумов с № 51-554-02-236, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Същото отново е недопустимо. Срокът, за който не може да се предлага, изтича на 5 декември 2025 г. Следващото предложение е от народния представител Ертен Анисова – отново недопустимо на същите основания, за включване на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Никола Димитров с № 51 554 02 239, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Няма да бъде подложено на гласуване. Следващото предложение е от народния представител Хамид Хамид – за включване в седмичната програма на Проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България с входящ № 51-527-00-3 от 4 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Джейхан Хасанов Ибрямов с № 51-554-02-74 внесено от Хамид Хамид на 26 февруари 2025 г. Предложението е недопустимо. Не е изтекъл изискуемият срок. Същият изтича на 26 декември 2025 г. Следващото предложение е от Хамид Хамид и група народни представители – за включване на Законопроект за закриване на Комисията за противодействие на корупцията с номер 51-554-01-139, внесен от Делян Пеевски и група народни представители на 30 юли 2025 г. Предложението е недопустимо. Отхвърлено е на 5 ноември 2025 г. и не е изтекъл едномесечният срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник. Същият срок изтича на 5 декември 2025 г. И последното предложение е по реда на чл. 47, ал. 33 от народния представител Ивайло Мирчев. Същото е допустимо и го подлагам на гласуване, а именно като точка първа в дневния ред за четвъртък, 4 декември 2025 г., да бъде включено изслушване на министъра на вътрешните работи господин Даниел Митов във връзка с действията и бездействията на Министерството на вътрешните работи и Столичната дирекция на вътрешните работи по време на и след многохилядния протест в София на 1 декември 2025 г., включително по отношение на предварителното планиране и организацията на охраната на протеста и шествията; допускането и неутрализирането – или липсата на такава реакция, на организирани групи провокатори и футболни агитки; употребата на сила и специални помощни средства срещу граждани; причинените щети върху граждани, частна и публична собственост, своевременното и пълно информиране на обществото за предприетите действия от страна на МВР и реалните мащаби на безредиците. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 211, против и въздържали се няма. Предложението е прието и ще бъде точка първа за четвъртък, 4 декември. Колеги, с това изчерпахме конфигурирането на седмичната програма. Ще Ви направя едно съобщение. Съобщение относно Решение № 839 на Министерския съвет от 2025 г. На основание чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Министерският съвет изпраща Решение № 839 на Министерския съвет от 2025 г. за предложение до Народното събрание за оттегляне на законопроекти. Това са именно трите законопроекта по бюджетите: държавния бюджет на Република България за 2026 г., приет с Решение № 781 на Министерския съвет от 2025 г.; оттегления Проект на закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г., приет с Решение № 782 на Министерския съвет от 2025 г.; и оттегля Проекта на закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г., приет с Решение № 785 на Министерския съвет от 2025 г. И още едно съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили и средства, изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учения и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера № 51-503-09-157, № 51-503-09-158 и № 51-503-09-159 и са предоставени на Комисията по отбрана. Уважаеми колеги, има заявени две декларации. Първата поред е... (Реплики от народния представител Мария Илиева.) И Вие ли декларация? Записвам Ви трети поред. Първата декларация е от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, след това са „Алианс за права и свободи“ и „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Костадинов, имате думата.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Станахме свидетели на нещо, което е наистина безпрецедентно в най-новата история на България – огромно множество от хора, обединени от една цел; огромно множество от хора, които искат и никога повече не желаят да гледат тържество на корупцията на олигархичния модел в нашата страна. Но протестите, които започнаха в България и които продължават и ще продължават до оставката на коалиция „Наглите“ – на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Има Такъв Народ“, бяха с непосредствена причина престъпния бюджет на правителството, който предвиждаше да вкара България във фалитна спирала. В спирала, която ще ни доведе до свръхзадлъжнялост и до унищожаване на публичните финанси. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ обаче трябва да припомним за пореден път защо всъщност се стигна до този бюджет. Защото в името на фетиша еврозона и вкарването на нашата страна насилствено и незаконно в тази финансова пирамида с общоевропейски измерения бяха фалшифицирани данните както на бюджета, така и на националната статистика, в резултат на което, за да могат да се покрият фалшивите данни за фалшивия 3-процентов, а реално 9-процентов дефицит, бяха изтеглени огромни заеми. Заеми, които трябва да връщат нашите праправнуци. Това обаче продължава и тази година, защото управляващите или трябва да признаят факта, че са излъгали и че са фалшифицирали данните на статистиката и на бюджета – за дефицита на бюджета, или трябва да теглят нови заеми. Те избраха да направят второто. Разбира се, заемите стават по-големи, с много по-висока лихва, защото международните финансови пазари наблюдават случващото се в нашата страна. То не е тайна, Европейската комисия също го вижда. Неслучайно за този вече оттеглен бюджет получихме първото официално предупреждение от Европейската комисия, както и от ЕЦБ. Между другото, оттук насетне трябва да свикваме с това, ако България бъде в крайна сметка незаконно вкарана в еврозоната, защото, на практика, ние няма да разполагаме със суверенитет по отношение на собствения си бюджет и ще правим това, което ни казва Европейската централна банка. Вкарването на нашата страна в такава дългова спирала по пътя към фалита е наистина много тежко престъпление. И затова сега ще наблюдаваме с интерес следващите стъпки на управляващото мнозинство и на техните скрити партньори от ПП-ДБ, които преди малко за пореден път гласуваха заедно с ДПС и на точка втора отново ще гласуват заедно с ДПС по отношение на имунитетите на депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които протестираха в началото на годината срещу въвеждането на еврото в България. Много интересен и много двоен стандарт – когато протестират от ВЪЗРАЖДАНЕ, това е основание за искане на имунитети, когато протестират от ПП-ДБ, това е нещо съвсем различно. Но да оставим настрана лицемерието на ПП-ДБ, тепърва ще имаме възможност да му се наслаждаваме в следващите няколко часа, особено и при първа точка, в която те още по-решително ще гласуват – този път не само с ДПС, но и с ГЕРБ, срещу правото на българския народ да се произнесе демократично и законно за това иска или не иска да му бръкнат в джоба толкова дълбоко, че никога повече да не види какво има вътре. Бюджетът, който беше оттеглен, е престъпен, но този, който предстои да бъде гласуван и който предстои да бъде приет, ще бъде още по-престъпен поради една много проста причина – той или още по-нагло ще повтори несъвършенствата и недъзите на този бюджет, или ще бъде заедно с подкрепата на ПП-ДБ приет в ситуация, в която всичко ще бъде маскирано под формата: да влезем в еврозоната. Всъщност истината е, че тези протести, които започнаха и които продължават, са точно заради това. И това е голямата причина. В името на това да бъдем вкарани незаконно в еврозоната и да бъде унищожен българският лев, беше фалшифициран един държавен бюджет – с цената на огромни задължения. Предстои да бъде фалшифициран втори държавен бюджет – с цената на още по-големи задължения. Но българският народ това няма да го търпи. На правителството му оставят броени дни, може би седмици. Ясно е, че то пада. Въпросът не е дали, въпросът е кога точно ще падне. Затова ние от ВЪЗРАЖДАНЕ призоваваме представителите на партиите, които в тази зала никога не са имали каквито и да било сношения с коалиция „Наглите“ – ПП-ДБ не са от тях, защото те управляваха миналата година по това време с ГЕРБ и ДПС или малко преди това време, призоваваме ги да не допуснат безочливото и нагло подменяне на исканията на българските граждани, които протестират за едно основно нещо: никога повече корупцията да не е определяща в политическия модел на нашата страна. Всички ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, както и свободните българи по улиците, искаме просто преосноваване на нашата държава, искаме нов обществен договор, искаме нов политически модел, основан на демократични права, а не на олигархични, корпулентни правила и норми, които се пишат и които се изпълняват в нечий топъл скут, в който доскоро ПП-ДБ стояха. Всички ние искаме нашата държава да стане привлекателна за българските граждани, а не да се превръща в една скотобойна, в която българите да бъдат в буквалния смисъл на думата избивани като животни. Защото за последните 35 години ние загубихме повече от 3 милиона души и продължаваме да губим. И това е най-голямото престъпление, изпитвано някога върху българския народ. Един от протестиращите за мен обобщи най-добре това, което изкарва хората навън на улиците. Докато замеряха Ивайло Мирчев с бутилки, той после отиде при него и му каза: „Мирчев, 36 години вече търпим, 36 години ни тъпчат, докога ще търпим?!“ Един обикновен човек! (Реплики от народния представител Йордан Иванов.) Един обикновен човек!
#3 · speech
Може ли не от място? Прекъсвате изказващия се, господин Иванов!
#4 · speech
И тъй като, когато говорят обикновените хора, обикновено управляващите започват да се дразнят... (Шум и реплики от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#5 · speech
Господин Иванов!
#6 · speech
Когато управляващите започват да се дразнят – ето, както криптоуправляващите от ПП-ДБ (шум), както криптоуправляващите от ПП-ДБ се дразнят, това означава, че хората са на прав път. Управляващите от ГЕРБ и ДПС – коалиция „Наглите“, и техните бивши коалиционни партньори от ПП-ДБ ще бъдат изхвърлени от лицето на историята. Хубаво е, че една част от тези хора започват да си губят нервите. Хубаво е, че показват истинския си лик, защото протестите са и срещу тях и защото ние няма да допуснем да има поредна подмяна, маскирана като промяна. Промяната започна и тази промяна е време за възраждане на България, на българския народ. Да живее България! (Ръкопляскания и възгласи „Браво!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#7 · speech
Господин Божанков, процедурен въпрос по хода на заседанието?
#8 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, Вие трябваше да обърнете внимание на Костадинов – на декларацията, и да съобразите дневния ред. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Има правилник – Вие сте юрист, добре запозната сте с него. Още повече, че човекът говори за протестите. Той на протестите не идва, защото няма да си тръгне – там руски знамена няма. Цончо Ганев срещна сериозни затруднения да си тръгне и видяхме отношението на протеста към партия ВЪЗРАЖДАНЕ и персонално към един от хората – зам.-председателя на Събранието. Слава богу, той е жив и здрав, но не му беше лесно да излезе. Така че народната любов, отношението на протеста и фактът, че партия ВЪЗРАЖДАНЕ е нежелана на тези шествия, дава право да кажем: Костадин Костадинов не може да прави подобна декларация и Вие не може да му позволите да направи това най-малкото защото има точка в дневния ред и той говори по нея.
#9 · speech
Говори по почти всички точки от дневния ред. Заповядайте, господин Петров. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Господин Пейков, моля Ви да не викате от място! Ако желаете, напуснете залата. (Шум и реплики.) В залата – тишина! Групата на ВЪЗРАЖДАНЕ, може ли да се успокоите, за да чуете Вашия колега народен представител? Господин Петров, заповядайте.
#10 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Няколко призива имам към Вас в тази процедура по начина на водене. На първо място, призовавам Ви да съблюдавате реда в залата, защото не е редно народни представители да пречат на прочитането на декларация, така както е описано в нашия правилник. Не е редно освен това народни представители от тази трибуна и да коментират по същество декларация. И в тази връзка моля Ви да обяснявате какъв е Правилникът на народните представители, защото очевидно те не го знаят. И моля Ви също така, призовавам Ви, да наказвате народни представители, които смущават прочитането на декларация, които след това правят непристойни подвиквани от залата, защото наистина редът, който трябва да се спазва в тази пленарна зала, трябва да е пример за българското общество, а не някои народни представители, когато решат, да крещят, докато се чете декларация, показвайки едно неуважение, което, между другото, е характерно за тяхната парламентарна група, едно неуважение към останалите, да влизат и излизат, когато те си преценят, извиквайки и крещейки спрямо други народни представители. Това прави много лошо впечатление за начина на водене. И мисля, че не е добър примерът, който даваме, госпожо Председател, към българските граждани. И последно, да се обърна към парламентарната група на „Ново начало“: ами защо не вземете господин Явор Божанков във Вашата парламентарна група? Очевидно е, че той може да Ви даде пример за предложения за взимане на имунитети. Не стига, че ги, как да кажа, инициира от Вашите предложения, но очевидно ги прави така, че са допустими, а Вашите са недопустими. Така че, групата на „Ново начало“, ами вземете го тоя народен представител най-накрая във Вашата парламентарна група! Сменете Правилника, приберете си го Явор Божанков при Вас, поне да пуска от Ваше име предложенията за имунитетите на депутатите от ВЪЗРАЖДАНЕ.
#11 · speech
Господин Петров, аз считам, че народните представители познават много добре Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, особено в частта му за поведението, дължимо в залата, за изказванията и отношенията. Но Вас като човек, който давате такива призиви, аз ще Ви помоля да обърнете внимание първо на Вашата парламентарна група, на която често налагам забележки, и Вие го знаете много добре, да не говорят от място и да не влизат в дебат с изказващи се или с други колеги, които не се изказват. Има си ред и начин за всичко. Дайте личен пример и тук ще върви работата по начина, по който е предвидена. Следваща декларация – от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“. Заповядайте, господин Али.
#12 · speech
АПС
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Днес страната ни отново е изправена пред тежка политическа криза. Провалът при приемането на държавния бюджет е категорично доказателство за неспособността на действащото правителство да управлява, да осигурява предвидимост, стабилност и защита на обществения интерес. Преди повече от една година българските партии не чуха и не пожелаха да откликнат на нашия призив и предупреждение, че така нареченото „Ново начало“ не трябва да бъде легитимирано в политическия живот на страната, още по-малко да бъде част от управляващото мнозинство. Днес цената на това политическо нехайство е болезнена за цялото общество. Бюджетът обективно е основният договор между държавата и гражданите, които те сключват всяка година. Когато властта не успява да постигне политически консенсус за гарантиране на основни системи като здравеопазване, социални дейности, образование, сигурност и икономическо развитие, това означава разпад на държавността. Нито едно управление няма право да превърне държавата, бизнеса и обществото в заложник, да блокира европейските средства, социалните плащания и работата на местните власти, хвърляйки страната в хаос и институционално бездействие. Проваленият бюджет сега е резултат от дълбоката политическа безпътица, вътрешното разложение в управляващата коалиция и липсата на визия, компетентност и морал. Българските граждани не могат и не трябва да плащат цената на безотговорното управление. Вечерта на 1 декември стотици хиляди в цялата страна скандираха в един глас: „Оставка!“ Това масово гражданско недоволство категорично заяви несъгласието с този модел и формат на управление. Този призив е естественият епилог на поредния опит да се задълбочи мафиотизирането на българския политически живот чрез номинация от едно лице и неговия кръг над основните стълбове на демокрацията. Неадекватните действия на службите за сигурност в лицето на МВР и ДАНС, допуснали в късните часове същата вечер в София да се стигне до провокиран вандализъм като алтернативна форма на протест, не могат да отклонят фокуса от основните отправени послания от протестиращите. В същия момент е допусната институционална безотговорност и ръководителите на тези ведомства са заплаха за общественото спокойствие и европейското лице на България. Уважаеми колеги народни представители, парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ заявяваме категорично: Първо, настояваме за незабавна оставка на правителството. Второ, настояваме за спешно разписване на пътна карта за провеждане на честни и прозрачни парламентарни избори, които да върнат легитимността и доверието в институциите. Трето, настояваме Народното събрание да изпълни конституционните си задължения и да осигури технически и функционален бюджетен преход, за да се предотврати колапсът на финансовата система и социалните разплащания. Четвърто, призоваваме към създаване на широк обществен и граждански експертен съвет, който да гарантира надпартиен контрол върху изборния процес, включително и с участието в изработването на необходимите промени в Изборния кодекс. Пето, призоваваме европейските ни партньори да обърнат сериозно внимание на всичко това, което се случва днес в България. Уважаеми колеги народни представители, България заслужава управление с визия, държавност и отговорност, не управление на хаоса, личните сметки и политическото оцеляване. Призоваваме всички български граждани и институции, политически сили и демократични структури да защитят държавността, законността и бъдещето на страната. Мълчанието от днес е съучастие. Време е за свободна воля и политическа отговорност! Време е да зададем визията за достойна и позитивна перспектива за България! И накрая, уважаеми колеги, днес е 3 декември – Международният ден на хората с увреждания, нека да ги поздравим от парламентарната трибуна. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от АПС.)
#13 · speech
Благодаря Ви. Следващата декларация е от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Заповядайте, господин Божанов.
#14 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Днес на площадите в цялата страна са десетки хиляди хора. Сред тях са и много, много млади хора, които някога са били там като деца на раменете на своите родители. Не можем да позволим на Пеевски да изяде бъдещето на още едно поколение български граждани. Не можем да позволим те отново да плащат фактурата за чужди страхове и брутални кражби и корупция. Има само един изход от тази криза – изтриване на касичките на Пеевски от бюджета, вън Пеевски от управлението на страната и оставка на правителството и предсрочни избори! Това управление няма вече никаква легитимност. То окончателно е изчерпало доверието на обществото и трябва незабавно да подаде оставка, за да отидем на избори – не утре, не след консултации, не след малко, а сега. Ще внесем вот на недоверие и ще има протести, докато паднете от власт, след като не можете да чуете какво Ви казват хората днес. Гражданите сложиха санитарния кордон около Пеевски, който Вие, мнозинството на страха, отказахте да поставите. Стигнахме дотук, защото този парламент избра да пази Пеевски, а не държавата, и се наложи гражданите сами да го изолират. Площадите са пълни не защото младите са подведени, както бълнуват Борисов и Пеевски, а защото ясно виждат: завладяването на институциите е сърцевината на политическата криза. Управляващите, по волята на Пеевски, тласкат България към пропаст със заложените в бюджета кражби и с открита арогантност към демокрацията и демократичните процеси. Моделът Пеевски – Борисов е в поредната си остра фаза, защото реформите бяха предадени, а институциите – превзети. Протестът на свободните и гневни граждани е легитимният отпор на хора, които искат да изтръгнат държавата си от беса на Пеевски да узурпира още власт и обществен ресурс. Най-младите излязоха по площадите в цялата страна и казаха: „Дотук! Точка! Никога повече!“ Ние се присъединяваме към тях. Искането е ясно – оставка на правителството и край на зависимостта от Делян Пеевски. Изтеглянето на бюджета е закъснял, панически ход. Мнозинство, в което Пеевски е решаващ, не може да роди друг бюджет, защото този бюджет е числовото изражение на завладяната държава. Бюджетът, който ни предложихте, е такъв, какъвто Пеевски го иска – с мазнинки за него, за преторианската му армия от послушни кметове и за силови структури, които да охраняват безчинствата му. В него са вградени огромни заеми за сметка на гражданите и децата им; пари под черта за източване през държавните фирми; схеми, включително за сделки като купуването на „Лукойл“. Това не са държавни политики. Това са коледни подаръци за Пеевски. Нашият отговор е ясен: няма да ги получи и трябва да бъде изхвърлен от политическия живот на страната завинаги, защото го развращава. Всички негови прасета касички трябва да бъдат изтрити, капиите му трябва да изчезнат за сметка на държавата. На всички им писна петнадесет години да плащаме фактурата на Пеевски. Всеки месец плащаме – с доходите си, с напускането на децата и приятелите ни, с унижението да гледаме как страхът на един човек управлява държавата. Нашият отговор от тази трибуна е: няма да плащаме повече за страха на Борисов и за алчността на Пеевски. Видяхме и целенасочен опит протестът да бъде окървавен и опорочен – по всички наръчници за саботиране на демократични протести: стотици полицаи, докарани от провинцията, ангажирани всички резерви, включително специалните части, и въпреки това липса на полиция точно там, където трябваше да бъде – пред Народното събрание, пред централата на ДПС, по време на шествието; мистериозен пожар в подстанция, която никога не се е палила; провокатори без какъвто и да е предварителен контрол – няколко влязоха в протеста пред мен и нямаше нито един полицай, който да ги извади оттам, на стотици метри разстояние. Това не е хаос, това е сценарий. За този сценарий има политическа отговорност – министърът на вътрешните работи и правителството като цяло. Оставката на вътрешния министър отдавна е закъсняла. Днес говорим за по-голямото – време е за оставка на цялото правителство. Чуваме и опит за жалко изнудване: ако правителството падне, няма да влезем в еврозоната. България вече е изпълнила всички ключови условия, процесът е институционално задвижен и е към своя край, а не вързан за креслата на този кабинет. Всеки, който плаши хората с това, се държи като политически измамник. Обръщаме се ясно и към Борисов: няма да плащаме за Вашия страх, господин Борисов! Всякакво взаимодействие с това управляващо мнозинство е абсолютно изключено. Мнозинство, пленено от Пеевски, не може да бъде инструмент за промяна. Нашият път е друг – санитарен кордон около Пеевски и зависимостите му; отговорни икономически мерки и балансиран бюджет; дълбока реформа на регулатори, служби и прокуратура; реален отпор на всяка форма на пленяване на институциите. На предсрочните избори ще се борим за гласовете на всички хора на протеста и на всички хора, които го подкрепят; на всички, които виждат, че държавата не може повече да е хранилка за един кръг и за един човек, за да поддържа нелегитимната им власт. Имаме дълг към следващото поколение, което е днес на площада. Гражданите поискаха оставката на това правителство. Ние от „Продължаваме промяната – Демократична България“ се присъединяваме към това искане от най-високата трибуна на българската демокрация. Оставка, честни и свободни избори! Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#15 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов.
#16 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура!
#17 · speech
Заповядайте, господин Ганев.
#18 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, по време на декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ господин Иванов – заместник-председател на ДСБ, Явор Божанков – нечленуващ в нито една от партиите, но член на парламентарната им група, си позволиха да коментират декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ. Декларацията на ВЪЗРАЖДАНЕ, която беше ясна и точна, освен да иска оставката на правителството за пореден път, освен да опише безобразията на управляващите, които те правят повече от една година, да опише и двуличието и безпринципните позиции на ПП и ДБ, дотолкова – нищо повече, нищо по-малко. Двуличие и всичко друго, свързано с обслужване, когато им изнася – на Пеевски и на Борисов, когато трябва да ги критикуват, но то мина и замина. Аз сега няма да коментирам тяхната декларация. Няма да казвам нищо. Дори няма да коментирам, че ги е страх да поискат оставката на правителството. Направихте протест, за да можете да искате сваляне на бюджета. Едва вчера вечерта и днес набрахте сила да кажете, че подкрепяте протестиращите за оставка – принудени. Принудени! Няма да коментирам двуличното Ви поведение, за Ваша сметка си остава. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Няма да коментирам и декларацията Ви, но е факт, че това нещо се случва. Ваше право е да имате каквато решите декларация. И дори нямаше да взимам процедура, но двойните Ви стандарти за пореден път са факт. Това е наше право каква е декларацията, Вие нямате право, дори и по Правилник, да я коментирате, както аз няма да коментирам, че протестирате просто за сваляне на бюджета. Ето, свален е! И? Нещо се променя ли в държавата? Не. А Вие това искахте и затова протестирахте. Принудени от хората в момента, с половин уста в края на декларацията поискахте оставката. Поздравявам Ви за това нещо, най-после набрахте сила! (Шум и реплики от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#19 · speech
Госпожо Илиева, заповядайте за декларация. Колеги, моля за тишина в залата! Както Вашите декларации се слушат, така и всички народни представители имат право на тишина. Ако имате нещо да си казвате, излезте извън залата и си проведете разговора. (Размяна на реплики между ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, господин Петров, моля за тишина! Заповядайте, госпожо Илиева, имате думата.
#20 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми народни представители, ние от Политическа партия ВЕЛИЧИЕ влязохме в българския парламент не по традиционния път, а чрез касиране на изборите, след тежка съдебна битка, която доказа сериозни изборни нарушения, за които обаче няма нито едно заведено дело и нито един осъден. (Реплики от народния представител Явор Божанков.)
#21 · speech
Господин Божанков, моля Ви, прекъсвате изказващия се в момента!
#22 · speech
Още от първия ден след този прецедент сме подложени на натиск, преследване и целенасочени опити за дискредитация. Вместо да бъдем приети като легитимно избрани представители на народа, срещу нас започна серия от действия, които имат всички характеристики на системно политическо репресиране. Срещаме се ежедневно с натиск, институционални атаки, дикредитационни кампании и откровени клевети. Последната и най-брутална проява на това репресиране е задържането на седем граждани, част от които акционери в частен проект, свързани с нас и с нашите обществени позиции. Част от тези хора, под претекст да бъдат защитени, не бяха допуснати нито до медии, нито до изказвания във Временната комисия, която беше ангажирана със защита на техните интереси. Тези хора не бяха допуснати никъде, за да се чуе дали те се чувстват репресирани, измамени, и сме в ситуация, в която крадецът казва: „Дръжте крадеца!“ В периода от началото на месец януари до 26 ноември 2025 г. обвинението казва, че на територията на град София, град Варна и страната има участие в организирана престъпна група по смисъла на чл. 93, т. 20 от Наказателния кодекс – структурирано трайно съдружие на три или повече лица, с цел да вършат съгласувано в страната престъпление: по чл. 29 – измами, и чл. 263 – пране на пари, и чл. 255. И това под ръководството на Комисията за противодействие на корупцията – частен проект, частни средства. Между задържаните има човек с тежко заболяване, който се нуждае от медицински грижи, както и баща и син, вторият от които е бил дете по времето на периода, който се визира в това дело. Ние не раздаваме присъди в пленарната зала, но има някои факти, за които се мълчи, и ние искаме да ги направим публично достояние. И те са: това дело е възобновено от приключено дело през 2022 г. без никакви правни мотиви. През 2020 г. е образувано досъдебно производство № 171 от 2020 г., свързано с „Исторически парк“ АД. В продължение на две години са извършени проверки, експертизи, разпити на над 50 лица, финансови анализи. И през юли 2022 г. Районна прокуратура – Варна, постановява прекратяване на делото с мотиви, тук ще цитирам: „Анализът на всички доказателства води до еднозначен извод за липса на извършени измамни действия, целящи неправомерно облагодетелстване, както и липса на действия, представляващи умишлено нарушение на правилата за търговия с акции. Съставът на чл. 209, ал. 1 от Наказателния кодекс не е осъществен от обективна страна. Наказателното производство следва да бъде прекратено на основание чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК. Постановявам прекратяване на досъдебно производство № 171 от 2020 г.“ Тоест в постановлението е посочено, че не са установени измамни действия, няма нанесени щети, няма заблуждаване, а инвеститорите са действали доброволно и информирано. Инвеститорите са действали доброволно и информирано, няма заблуда, няма измама, няма престъпен състав. Производството се прекратява окончателно. Край. Стана ли ясно? Прокуратурата постановява истината – че престъпление няма. И сега, какво се случва в момента през 2025 г.? Краткият отговор на правните аргументи е: нищо ново. Няма нови свидетели, няма нови документи, няма никакви нови финансови следи, няма нови експертизи, няма нови факти. Да Ви кажа пак, това означава, че въпреки прекратеното дело от 2022 г., в края на 2025 г. прокуратурата възобновява това дело с обвинение в организирана престъпна група за същия период от 2013-а, удължен досега, със задържани седем човека под стража, без никакви нови доказателства и без логическа и юридическа основа. Следователно повторното стартиране на вече прекратено производство, без наличие на нови факти или доказателства, е в разрез с принципите на правовата държава и създава опасен сценарий, при който прокуратурата може безконтролно да рециклира стари обвинения. Това е правен инцидент. В България частната инвестиция е напълно законен акт. Човек решава да вложи средства в проект, подписва договори и поема инвестиционен риск. Законът позволява покупка на акции, увеличаване на капитал, частни договори, инвестиционни вноски, участие в проекти срещу бъдеща печалба. Всичко това е нормално, законно и разпространено в икономиката. Историческият парк е финансиран по същия модел, както стотици частни бизнеси в България. Ако това бъде превърнато в престъпление, това ще означава, че всеки гражданин, купил акции, дялове или направил инвестиция, е потенциален обвиняем. Единственото логично обяснение е, че главен акционер – инвеститор в този проект, е председателят на Политическа партия ВЕЛИЧИЕ. Те вля̀зоха в Народното събрание и освен че вля̀зоха, не се подчиниха, не станаха част от статуквото. И най-малката партия в Народното събрание – само с 10 човека, от които нищо не зависи, се оказва най-неудобната партия, която казва истината за системата. Партия, която не влезе в договорки, не се продаде и отстоява интересите на своите избиратели. И сега плаща високо цената за това, защото, за съжаление, в завладяната държава това се наказва. В деня, след като Благомир Коцев – кметът на Варна, излезе от ареста, в същата зала 14 на Съдебната палата, при същия прокурор и с подобен модел на обвинение се оказаха седемте обвиняеми, виновни за това, че са дръзнали да осъществят частен проект като свободни предприемачи в една държава, която се възприема за демократична, европейска и модерна такава в 21 век. Това, дами и господа, не е случайно съвпадение. Това е методика и политически маниер на репресия. Системата работи по шаблон – фабрикува се обвинение, задържат се хора, създава се обществен страх, с който се удържа удобният за властта модел. Това наблюдаваме и в настоящото дело от 2025 г. То е демонстрация на институционална сила, но не и на закон. Това не е правосъдие, това е самоуправство, злоупотреба с власт и репресия срещу политически неудобните. Ние обаче ще сезираме международните институции – Европейската комисия, Европейския парламент, ще внесем сигнал до Съвета на Европа, ще уведомим международните правозащитни организации. Няма да позволим беззаконието да се установи като норма в България. Когато властта използва полиция, прокуратура и съд срещу гражданите, като истинските престъпления, включително изборните, остават без последствия, институциите се превръщат в инструменти за контрол, страх и послушание, тогава става ясно, че властта не се чувства силна. Тя се чувства застрашена. Всичко това, което виждаме днес, е лебедовата им песен, последният им отчаян опит да удържат една разпадаща се система. Но, господа управляващи, България вече се събужда. Духът излезе от бутилката. Вашата безпределна наглост и откровени кражби го извадиха оттам. Последните протести го доказаха. Между 50 и 100 000 в София, десетки хиляди в Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Добрич, Шумен, Сливен и други български градове. И да, тук не виждам господин Мирчев, но партия ВЕЛИЧИЕ участваше на всички протести – предишни, настоящи и следващи, и във всички инициативи, които са насочени за сваляне на това правителство. Хора от всички възрасти, политически убеждения и региони са с едно усещане: краят на страха идва. Ние няма да позволим това беззаконие да продължава, и затова призоваваме всички свободни граждани да покажат, че България не е завладяна държава, а общество с достойнство и воля. И на 4 декември, четвъртък, от 9,20 ч. сме пред Съдебната палата в София, когато ще се обжалва мярката за неотклонение на задържаните седем обвиняеми. Нека присъстваме и бъдем свидетели, нека защитим правото си на справедливост, защото държавата принадлежи на народа и народът трябва да си я вземе обратно. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#23 · speech
Преди Вас е господин Радостин Василев. Господин Петров, изчакайте.
#24 · speech
ПП МЕЧ
Госпожо Председател, неудобно ми е, че отново трябва да вземам по начина на водене, но една година ние слушаме тук как една организирана престъпна група, влязла в парламента, защитава един измамен пирамидален проект, с който е измамила десетки ли, хиляди ли, стотици – не знам колко, български граждани, тепърва ще се установява. Неудобно ми е да казвам на Мария Илиева – певицата Мария Илиева, незаконния депутат Мария Илиева, че лидер на тяхната партия не е Ивелин Михайлов, поне според официалните данни и неговите твърдения. Той не е счетоводител, той не е лидер на партията, той не знае къде се харчи субсидията, всъщност къде се краде тази субсидия. Той с нищо не е запознат, освен с това да краде парите на хората. Така че търпението тук на парламента, на Вас като председател и на българското общество мисля, че се е изчерпало. За всички е ясно – ВЕЛИЧИЕ е организирана престъпна група за измами, за пране на пари, вкарана в парламента да съхрани фалиралия си бизнес, свързан с унищожаването на човешки съдби. През повече от 10 години тези хора са обрали – в частния им проект, техния си проект, в частния им парк, който няма да остане за българската държава, освен ако не го конфискуваме, защото това трябва да стане, стотици граждани са измамени, за да налива този мошеник Ивелин Михайлов пари в камъни, откраднати от някакви гробища. Имаме сигнал, че крадат камъните от местните гробища, и за това ще пуснем сигнал. Така че участието на организираната престъпна група на протестите е провокация спрямо протестите. Седем човека от тази група са в ареста, скоро ще бъдат за постоянно там, а те отиват на протестите и се борели с партия „Мафия“. Те са част от мафията в България, неизменна част от мафията: Мария Илиева е незаконен депутат, Стилиана Бобчева е извършила документно престъпление, Красимира Катинчарова – синът ѝ е измамил момиче със 100 хил. лв.
#25 · speech
Разбрах Ви, господин Василев.
#26 · speech
Лидерът на партията – организатор на престъпна група. Май само оня без зъбите от Кърджали там не е направил никакво престъпление. Благодаря Ви. (Смях. Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#27 · speech
Господин Василев, налагам Ви „забележка“ за всички изразни средства, които използвахте срещу народни представители, без да има произнасяне от българския съд. Господин Петров, заповядайте за процедура.
#28 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, тъй като очакваме да бъде изпратен представител от Президентството във връзка с представяне на предложението за иницииране на референдум, от името на парламентарна група моля за половин час почивка, като моля и от Вашия кабинет да бъде направена връзка с Президентството.
#29 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Ще дам 30 минути почивка, само да мине и процедурата на господин Расташки, че беше заявена преди това. Заповядайте.
#30 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е към Вас. Преди малко Вие допуснахте един нелегитимен народен представител да изнася декларация тук. Първо искам да кажа, че е недопустимо в декларация да се обсъжда решението на съда да остави задържането под стража на някакви седем граждани, които са част от пирамидална структура. Тук не може независимостта на съда да се компрометира от парламентарната трибуна. Вие трябва да ги спирате, когато започват да четат досъдебни производства, да изнасят факти и да се опитват по този начин да повлияят на общественото мнение и на целия съд какви решения трябвало съдът да взима и какви решения не трябвало съдът да взима. Също така, когато имаме един нелегитимен народен представител, аз ако трябва да обсъждам едно друго досъдебно производство, в което се говори за едни фалшифицирани подписи, за една изборна измама, обаче няма да го направя, за да не показвам на прокуратурата кой е виновен, а то е ясно, защото се чу от едни записи кой точно какво е фалшифицирал, така че, когато се правят такива изявления, моля да ги спирате. И нещо друго, аз не съм отварял скоро регистъра на политическите партии в Софийския градски съд, ама имаше там една жена Албена Пекова – мисля, че тя беше председател на партия ВЕЛИЧИЕ, не беше Ивелин Михайлов. Затова обяснете на техните народни представители кой им е председател на партията и кой не, защото те не са разбрали, а и господин Михайлов обича да използва подставени лица и сламени човеци не само на фирмите си, ами дори и на политическия си проект. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#31 · speech
Господин Расташки, според решение на Централната избирателна комисия народният представител Мария Илиева е абсолютно законно избрана. Колеги, 30 минути почивка. (След почивката.)
#32 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. Започваме с точка първа от днешния дневен ред: ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ, С ВЪПРОС: „СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ БЪЛГАРИЯ ДА ВЪВЕДЕ ЕДИННАТА ЕВРОПЕЙСКА ВАЛУТА ЕВРО ПРЕЗ 2026 г.?“ Внесено е от президента на Република България на 12 май 2025 г. и с мое разпореждане, № 51 550 01-589, от 28 ноември 2025 г. е разпределено на следните комисии: Комисията по конституционни и правни въпроси – водеща, Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество, Комисията по бюджет и финанси и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Разпореждането ми е на същата дата, на която беше обнародвано тълкувателното решение на Конституционния съд. Няма внесен доклад с проект на решение от водещата Комисия по конституционни и правни въпроси, който да се представи, предвид на което ще се проведат разисквания и гласуване по предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?“, с № 51-501-00-6, внесено от президента на Република България на 12 май 2025 г. В същия смисъл е и Решение № 3 от 8 февруари 2024 г. по Конституционно дело № 13 от 2023 г. По отношение на представянето на мотивите на предложението – единствено президентската институция може да го направи. До момента в практиката на събранието, когато лично президент е правил подобно предложение, е представял мотивите. Сутринта на Председателския съвет попитах представителите на парламентарната група, които предлагат разглеждането на това предложение, дали имат осигурен представител на Президентството да представят мотивите. Казаха, че са разговаряли с тях и че очакват име. След това ги уведомиха, че желаят да бъдат потърсени от кабинета на председателя, което се случи веднага след обявяването на почивката от 30 минути. Отговорът беше: дайте ни 10 минути и ще Ви кажем кой представител ще изпратим. 25 минути по-късно няма отговор, няма резултат и вече никой не ни отговаря, за да попитаме: ще имаме ли, да чакаме ли? Предвид на това, колеги…
#33 · speech
ПП-ДБ, от място
Недопустимо!
#34 · speech
…считам, че не можем да чакаме повече, защото реално от осем сутринта президентската институция е уведомена, че това предложение ще се разглежда и че някой трябва да му представи мотивите. Ако някой желае да чакаме още, може да поиска още почивка. Ако не, колеги, без представяне на мотивите ще преминем към разискванията. (Народните представители Николай Радулов и Красимира Нинова-Катинчарова искат думата.) Госпожо Катинчарова, господин Радулов – разберете се. Заповядайте.
#35 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, считаме, че въпросът е много важен и предлагам да изчакаме. От името на парламентарна група искаме половин час почивка.
#36 · speech
Петнадесет минути почивка. Ще направя още един опит да се свържа. (След почивката.)
#37 · speech
Колеги, възобновявам заседанието. Ще Ви направя едно съобщение, докато изчакваме и другите народни представители да се придвижат към пленарната зала. Уважаеми колеги, от 11,30 ч. в Овалното фоайе ще бъде представена изложба под надслов „България над всичко“. Изложбата е посветена на Международния ден на хората с увреждания и инициативите, свързани с интегрирането им в обществото. Експозицията представлява произведения, свързани с историята и красотата на България, изпълнени с уникалната техника – пясъчна живопис. Авторът на творбите Цветан Кавраков е инвалид, който твори активно. Всички народни представители са поканени на събитието. Уважаеми колеги, направихме още няколко опита да се свържем с президентската институция. Няма отговор, никой не отговаря. Отделно, мисля, че всички сме наясно, че от месец май тези мотиви са публични както на страницата на Народното събрание, така и на страницата на президентската институция. Считам, че всички са запознати с тях. Единствено вносителят може да ги представи и никой друг, предвид на което предлагам да преминем… (Народният представител Красимира Нинова-Катинчарова иска думата.) Госпожо Катинчарова, заповядайте.
#38 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, госпожо Председател. Предвид важността на въпроса, който би трябвало да обсъждаме тук, от името на Парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ моля за 30 минути почивка.
#39 · speech
Петнадесет минути почивка, колеги – до 11,18 ч. (След почивката.) Колеги, възобновявам заседанието и откривам разискванията. Имате думата за изказвания. Господин Костадинов, заповядайте.
#40 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Въпреки опитите тази тема да бъде скрита и да не бъде коментирана повече, е редно да кажем, че нищо не е приключило, докато наистина не приключи. В момента ние коментираме един изключително важен въпрос – най-важния въпрос, и той е свързан с това имаме ли ние българите право на глас, има ли в България демокрация. Според управляващото мнозинство и техните съратници в това отношение, в конкретния случай за референдума за запазване на българския лев – ПП-ДБ, ние българите нямаме право на глас. Ние не трябва да бъдем питани, ние не можем и няма как да се изказваме по теми, по които не разбираме. Тоест няма как да се изказваме по теми, които касаят всеки един от нас без изключение, каквато е темата за запазването на българската финансова независимост и запазването на българската валута. Влизането на България в еврозоната е незаконно освен всичко друго. Не само, че е нелегитимно, заради това, че се отхвърли правото на референдум на 604 хиляди българи. В момента включително има втора подписка, депозирана в парламента, със… Така се говори, аз не знам колко точно са подписите в нея, защото не е излязла информация, но приблизително около 200 хиляди други българи са се подписали. Президентът на републиката – държавният глава, също заяви, че трябва да се пита българският народ дали иска да се смени неговата валута, или не. Нищо от това обаче не се случи. Не само че не се случи, напротив – на нас ни обясняваха и продължават да ни обясняват колко тъпи, глупави, неграмотни, малообразовани сме ние, българите. Точно поради тази причина смятаме, че този въпрос трябва да бъде наистина разгледан изключително внимателно и да му се даде положително становище, за да може българският народ в крайна сметка да получи основното си конституционно право, което му е гарантирано, а именно правото на глас, защото, ако сега, в момента, ни бъде отнето правото на референдум за пореден път, следващото право, което ще ни бъде отнето, е правото ни на глас на избори, защото ще кажат, че ние българите сме толкова тъпи, необразовани и малограмотни, че просто няма смисъл и да гласуваме, тъй като има по-умни, по-богати хора, които разбират повече от нас. Считаме, че отнемането на това право на нас, свободните български граждани, да кажем какво точно искаме да се случва с нашите финанси, е най-голямото основание след това, ако България все пак бъде вкарана насила в еврозоната, ние да бъдем след това съвсем спокойно, абсолютно законно извадени от рухващата финансова пирамида. И повярвайте ми, ще го направим, без да се колебаем. А хората, които в момента ще вземат решението за пореден път да се изгаврят с българските граждани, ще бъдат съдени за това. ВЪЗРАЖДАНЕ приготвя включително и поправки в Наказателния кодекс, които да предвиждат премахването на колективната безотговорност, и всеки един от народните представители, които ще гласуват днес срещу правото на референдум, срещу правото на основното конституционно право на глас на българите, да бъде съден за това, защото това е престъпление. Впрочем такива прецеденти в българската правна традиция съществуват. На два пъти са съдени назад във времето български народни представители заради гласувания от тях на престъпни законопроекти! Не един – два. На два пъти! Единия път – след Първата световна, втория път – след Втората световна война. Очевидно е, че след случващото се в момента в световен мащаб ще има също такива процеси на справедливост срещу хората, които в момента си мислят, че могат да се подиграват с българския народ. Референдум трябва да има – задължително е! Да не говорим, че в момента има включително и заведено дело от делегацията на ВЪЗРАЖДАНЕ в Европейския парламент в Общия съд на Европейския съюз в Люксембург, така че оттам също чакаме решение. Всичко това, което в момента се прави, се прави единствено и само срещу българския народ. Българският народ това повече няма да го търпи!
#41 · speech
Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Славчев.
#42 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Костадинов, Вие сте изключително прав за всичко, което казахте, обаче не засегнахте темата толкова дълбоко – че България буквално беше изнасилена да влезе в еврозоната и за това, че влизаме в тази еврозона с фалшиви данни от НСИ. Така че за мен ще е интересно да доразвиете тезата си.
#43 · speech
Има ли други реплики? Господин Иванов, заповядайте.
#44 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Господин Костадинов, на първо място, редно е да маркираме, че отказът на това да дойде представител на президентството по тази тема, е неуважение към върховния орган на Република България, а именно Народното събрание. След това, господин Костадинов, е редно да кажем, че още при формулирането на този въпрос, още при провеждането на този референдум, самите Вие, самата партия ВЪЗРАЖДАНЕ е излъгала всички хора, които са подписали, защото е ясно от началото на тази инициатива, че провеждането на такъв референдум е противоконституционно.
#45 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това е друг въпрос. Това не е нашият въпрос.
#46 · speech
На следващо място, господин Костадинов, трябва да знаете нещо по отношение на еврото – така както от яйцата можеш да си направиш омлет, а обратното не е възможно, така, след като влезем в еврозоната, най-хубавото ѝ е, че няма да излезем оттам. Благодаря Ви. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#47 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Само стой и гледай!
#48 · speech
Има ли трета реплика? Не виждам. Заповядайте за дуплика, господин Костадинов.
#49 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Започвам отзад напред. Господин Иванов, предполагам, че Вие знаете разликата между диктат и договор. Диктатът е нещо, което не може да се промени, а договорът е нещо, което може да се промени. Ако Вие сега току-що ми казвате, че не може да излезем, това означава, че България е под диктат. Това означава, че ние нямаме правото да решаваме оттук насетне. Това ли ми казахте? Казахте ми, че в Европейския съюз няма демокрация? Казахте ми, че ние сме подчинени? Аз това чух, защото ми казвате: няма излизане! И между другото, го казвате с една много весела усмивчица. Ама Вие утре така ще се радвате, ако държавата ни изчезне! Няма да стане тая работа обаче (смях от народния представител Йордан Иванов), за Ваше голямо нещастие, колкото и да ми се хилите от мястото си, защото, първо, в историята нищо не е свършило и няма нищо вечно, всичко е предпоследно. Абсолютно всичко е предпоследно! Еврозоната рухва пред очите ни и това ще се случи толкова скоро, че дори и самите ние ще бъдем изненадани. Така както и комунистите бяха изненадани вечерта на 10 ноември 1989 г. Така както много други исторически процеси се случиха, без абсолютно никой друг да ги очаква, че ще станат. Така че това… Да не говорим, че аз го споменах, но Вие, разбира се, не слушате това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим – когато имаш незаконно влизане в някаква общност, това означава, че влизането е нищожно. Нищожно! Това е единият Ви псевдоаргумент. На следващо място. Вторият псевдоаргумент за въпроса – две неща мога да кажа. Първо, по въпроса за референдума, формулиран от ВЪЗРАЖДАНЕ, който беше друг, Конституционният съд така и не се произнесе. Ако бяхте си направили труда да прочетете Решението на Конституционния съд, щяхте да знаете, че той на този въпрос не отговори, той го отклони. Има това право, за съжаление. Той отговори по въпроса дали е спазена процедурата технически, и там каза, че е спазена. И на това Вие се радвахте толкова много, все едно сте, не знам, извършили някакво голямо геройство. Но по отношение на въпроса Конституционният съд не се изказа, защото все пак там хората, ако и да са поръчкови долнопробни престъпници, те в крайна сметка имат някаква биография зад гърба си и няма да се изходят върху нея, както Вие бихте го направили. На следващо място. Този въпрос, който ние коментираме сега, господин Иванов, не е въпросът, който Вие коментирахте. Въпросът, който в момента е внесен, е въпрос, който е формулиран от президента. Не е въпросът, който е формулиран от нас. И това са две различни неща. По въпроса, който е формулиран от президента, Конституционният съд пък хал хабер си няма, защото никой не го е сезирал. На следващо място – това, което споменахте за Радев, че не бил изпратил свой представител. Трябва да питате Радев защо не го е направил. На следващо място – това, което беше споменато от господин Славчев за фалшификацията на данните на НСИ. Реалната инфлация в нашата страна за тази година – по данните, с които ние разполагаме и които са данни от магазините, които са данни от центровете за стоки и услуги в цялата страна, реалната ни инфлация е над 15%. Може би към 16 – 17% дори. Ще знаем реално в края на годината, когато оформим и данните от декември месец, който ще бъде последният силно усилващ инфлационния натиск месец. Да не говорим пък от януари какво ще се случи. Така че предполагам (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), че управителят или директорът, или председателят на НСИ, каквато и да му е титлата на този човек – Атанасов (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), ще понесе същата съдебна отговорност, каквато понесе и неговият колега в Гърция, който отиде за шест години в затвора – разбира се, постфактум. Но не само Атанасов ще бъде бушона този път, пак казвам, бушони ще бъдат всички тези, които ще гласуват „против“ (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) – както в парламента, разбира се, така и в Министерския съвет. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#50 · speech
Има ли други изказвания? Господин Петров.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни председатели! Българските граждани, които са недоволни от случващото се в момента в държавното управление – както тези, които протестираха, така и тези, които не го направиха, но имат свое мнение по въпроса, те трябва да знаят, че парламентарните мнозинства в последните години не желаят да бъдат питани. Да, безспорно изключително важен е въпросът за национален референдум по такъв важен предмет, какъвто е финансовият суверенитет на Република България. И да, българските граждани трябва да се произнесат по него – дали желаят да запазят българския лев, респективно дали да приемат еврото през следващата година, или не. Но аз считам – и такава е била винаги нагласата ми през последните шест години, откакто ВЪЗРАЖДАНЕ се занимава с тази тема, включително и по отношение на внесеното от президента предложение за произвеждане на референдум – винаги съм смятал, че още по-фундаментален е въпросът за това българските граждани да бъдат питани. Защо? Защото именно в последните няколко години считам, че е налице огромна ерозия в общественото доверие към институциите, които се избират чрез преки избори. Българските граждани стават все по-апатични и казват: „От нашия глас нищо не зависи. Каквото и да направим, всичко е решено от други хора.“ Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ винаги сме смятали, че българските граждани следва да бъдат питани, и казваме: „Да, от техния глас зависи тяхната съдба.“ Винаги затова сме се стремили и да има национален референдум по един такъв важен и фундаментален въпрос, тъй като считаме, че както други държави са се произнесли в един или друг момент на процедурата по влизане в еврозоната – като Дания и като Швеция, така и българските граждани също заслужават да се произнесат по въпроса дали да бъде приемано еврото, или да не бъде приемано. Но виждаме, че парламентарните мнозинства правят всичко възможно, за да не допуснат българските граждани да бъдат питани. Впрочем замислете се: от 2010 г., откакто е приет този тогава нов закон – за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, колко пъти са се произвеждали референдуми и колко пъти всъщност български граждани са се произнасяли по толкова важни въпроси от държавното и съответно от местното управление? Изключително недостатъчен брой пъти. Включително и с всякакви хватки са правени опити въпросите да бъдат намалявани и да не бъдат признавани резултатите от референдумите. Да напомням ли за акта на предходния председател на Народното събрание от 13 май, който беше обявен и за противоконституционен и заради който ние едва днес, и то само благодарение на това, че ВЪЗРАЖДАНЕ имаме право на задължителна точка от дневния ред и на ротационен принцип през декември днес сме първа парламентарна група, само затова днес разглеждаме този въпрос? Тоест същите тези парламентарни мнозинства, които след малко ще гласуват, за да отхвърлят този референдум да бъде произведен, те правят всичко възможно, дори и с погазване на Конституцията – нямат нищо против погазването на Конституцията, даже всички техни лидери подкрепиха действията на тогавашния председател, който дори всъщност не е и в залата, та те не желаят българските граждани да бъдат питани. И това е най-големият въпрос. Най-големият проблем в момента е, че българските граждани просто нямат възможност да бъдат питани. За съжаление, ако не бъде гласувано и не бъде допуснато произвеждането на този национален референдум, моето лично притеснение е, че това ще доведе до все по-голяма ерозия и до все по-голямо недоверие от страна на обществото в преките избори и то все повече ще започне да не вярва, че чрез избори то може да решава своята съдба.
#52 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Реплики? Господин Таслаков, господин Хрисимиров, кой ще е първи? Заповядайте, господин Таслаков.
#53 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Петров, за да е силна една държава, в нея трябва да има справедливост. И примери в световен мащаб има безброй. В най-развитите държави демокрацията е развита, хората биват питани. И ние от ВЪЗРАЖДАНЕ вярваме, че за да се възроди нашата държава, хората трябва да бъдат питани. Да, ние не сме съгласни с политиката на ГЕРБ, не сме съгласни с политиката на другите управляващи, не сме съгласни и с вижданията на ПП-ДБ, но те имат право на тяхното мнение, както и ние. И затова винаги сме подкрепяли нуждата да има референдуми. Няма нужда да споменавам държави като Швейцария, където това е честа практика и инструмент на демокрацията. Швейцария да не би да е бедна и изостанала държава, че използва референдумите? Още повече, господин Петров, в момента има входирани около 200 хиляди подписа на български граждани, които искат провеждането на такъв референдум. Те според Вас имат ли право на такъв референдум? Имат ли право да се произнесат, да кажат „не“ или „да“? Благодаря.
#54 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Господин Хрисимиров, желаете ли реплика? Не. Друга реплика към изказването на господин Петров? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#55 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Таслаков, всъщност наистина желанието ни да направим така, че хората да бъдат питани, е било водещо за нас, откакто сме създадени като политическа партия. В тази връзка държа да Ви дам примера, че ние и в момента подпомагаме инициативен комитет в община Карлово, който инициира процедурата по провеждане на местен референдум за това дали да има строеж на немски завод за барут там, или не – и това да го реши местното население, именно защото ние считаме, че българските граждани следва да бъдат питани. Какво се случва обаче, ако днес с гласуваното решение на мнозинството, същото мнозинство – това ще бъдат ГЕРБ, „Ново начало“ и ПП-ДБ, никаква изненада, както миналия път – какво ще се случи тогава? Ами много просто – оказва се, че ще бъдат пророчески написаните мотиви във внесеното предложение, ще си позволя да ги цитирам: „Референдумът ще бъде тест за демократичността на Петдесет и първото народно събрание. Той ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще позволи да се чуят всички аргументи, ще даде възможност на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години.“ Само една малка поправка ще си позволя да направя към тези мотиви. Всъщност не референдумът, а решението на Народното събрание, с което ще бъде отхвърлено вероятно направеното предложение, ще бъде един тест за демокрацията преди приближаващите предсрочни парламентарни избори. Защо го казвам? Защото начинът, по който ще гласува всяка една парламентарна група на това предложение, по тази точка в момента, всъщност ще покаже на българското общество, което ще бъде много добре информирано от медиите за начина на гласуване, ще покаже на българското общество как точно то трябва да гласува и кого да избере на задаващите се предсрочни парламентарни избори, които реално ще бъдат тест за демокрацията в България и реално ще направят така, че българското общество да покаже дали ще възстанови своето доверие към институциите и към парламента, или пък, напротив – то ще покаже пълно недоверие и няма да отиде масово до урните. Реално ние с това се подготвяме днес с разглежданата точка и това трябва да е ясно както на парламентарното мнозинство, така и на всички български граждани, които желаят да изразят своето недоволство и които ще присъстват на гражданските протести, които и ние подкрепяме, които ще се проведат утре вечер в областните градове на страната. И нищо не ни остава на нас, от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, освен, разбира се, да подкрепим това предложение, внесено от президента, и да покажем на българските граждани, че ние стоим зад правото им да бъдат питани, ние стоим зад тях, ние ще бъдем и утре с тях. И съответно ще направим всичко, за да спечелим доверието им на предстоящите предсрочни парламентарни избори. Благодаря Ви.
#56 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Следващият записан за изказване е господин Ивелин Михайлов. За изказване ли искате, господин Хрисимиров? Записвам Ви. Заповядайте, господин Михайлов.
#57 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Ние от ВЕЛИЧИЕ сме сто процента винаги да се чува гласът на народа, но всички народни представители в това Народно събрание знаят, че гласът на народа отдавна не се чува. Когато едно народно събрание е избрано с нелегитимни избори, когато се управлява с репресивен апарат в държавата, когато не се взема предвид абсолютно нито един реален проблем на обществото, да си мислим, че референдумът може да мине по различен начин, отколкото минават всички други проблеми в държавата, е наивно. И съм сигурен, че няма народен представител, който да вярва в това нещо. Какво си мисля, че има идея да се случи сега? Има една идея, понеже излязоха наистина много хора на улицата, в правилния протест да падне нелегитимното правителство – това е първото нещо, което може да предизвика някаква промяна. Отново се прави опит да се политизира политическото пространство и опозицията и да се избегне основният въпрос. Основният въпрос е падането на престъпното управление в страната.
#58 · speech
Уважаеми господин Михайлов, отклонявате се от предмета, който разискваме, напомням Ви, съгласно чл. 51 от Правилника. Моля, да се върнете на темата, която обсъждаме.
#59 · speech
Връщам се по темата на референдума. Ще видим кои партии ще се мъчат да махнат акцента от протестите върху нещо друго и да скарат опозицията. Сега ще е един тест. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#60 · speech
Благодаря Ви, господин Михайлов. Има ли реплики към изказването на господин Михайлов? Заповядайте, господин Василев, първа реплика. Има ли други желаещи за реплики към изказването на господин Михайлов? Не виждам.
#61 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Имам един въпрос само към господин Михайлов, защото той говори за легитимност и нелегитимност на парламента, защото неговата партия беше вкарана в Народното събрание уж за да се спази справедливостта. И моят въпрос към Вас е, господин Михайлов, Вие подписвали ли сте декларация относно Вашето вкарване в кандидатдепутатски листи, или не сте подписвали декларация? Да го заявите тук, за да знам и за да знаем ние само Мария Илиева ли е незаконен депутат, или и председателят на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ също е незаконен депутат? Този въпрос е важен, защото сега като отговорите, много скоро ние ще Ви отговорим истината. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#62 · speech
Колеги, моля да се придържаме към темата, която обсъждаме, а именно искането на президента за референдум. Желаете ли дуплика, господин Михайлов? Не желаете. Следващият записан за изказване – господин Георги Хрисимиров, заповядайте.
#63 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Последните седмици виждаме ескалация на напрежението сред българските граждани относно внесения бюджет 2026. Част от протестиращите са заявили своята позиция, че не искат България да приема евро шиткойна, а да остане с българския лев. Други излизат да протестират срещу бюджета. Едните съзнателно знаят, че този бюджет е следствие на желанието на управляващите България да влезе в еврозоната, другите несъзнателно протестират срещу бюджета, без да знаят, че този бюджет е следствие на това тяхно желание. Когато си поставиш за цел да изпълниш маастрихтските критерии независимо под каква форма – да фалшифицираш данни, със счетоводни хватки да си манипулираш данните за бюджета, резултатът е такъв, който виждаме в бюджет 2026. Все пак тази политика се държи доста отдавна – не са ГЕРБ първите, които влязоха с тази политика на бюджети. Асен Василев също водеше държавата към задлъжняване, към изпълняване на критериите към Маастрихт. Все пак по времето, когато той беше финансов министър, България изтегли 16% от БВП-то си дълг, за да може да изпълни фетиша на еврозоната – трите процента дефицит. (Реплика от ПП-ДБ: „Какви 16%? В ред ли си?“) Аз дали съм в ред?! Ела да ми го кажеш дали съм в ред, или не съм.
#64 · speech
Моля, не от място! Може да вземете думата за реплика. Продължете, господин Хрисимиров.
#65 · speech
Георги Хрисимиров
Благодаря, госпожо Председател. Когато залагаш високи приходи, за да изпълниш трите процента дефицит, това е фалшификация. Когато НСИ казва, че няма инфлация в България и че през април медицинските услуги са намалели с 80%, това е фалшификация. Българските граждани са излъгани за това, че са готови за влизане в еврозоната. И след като те са излъгани, трябва да им се даде възможност да бъдат питани: искате ли да влезете в еврозоната по начина, по който искат да ни вкарат, или искате да си запазим българския лев? Защото тези маастрихтски критерии не са случайно сложени там и трябва да бъдат изпълнявани не формално, чисто счетоводно да ги изпълнявате, а да се изпълняват истински. Защото така бленуваната от Вас еврозона Ви стимулира да теглите дълг. И тези маастрихтски критерии са за това правителствата на България в случая да могат да покажат, че имат финансовата дисциплина и могат да управляват дълг. Да, обаче ние виждаме нещо различно. Доказателство е, че с фалшифицирането на тези данни ние не можем да управляваме дълг. Къде сме тръгнали ние в потъващия кораб на еврозоната, най-вече без да се пита българският народ за такова съдбоносно решение за поколения напред?! Така че този референдум трябва да се състои час по-скоро, за да можем да върнем доверието на българските граждани, а пък Вие, ако сте толкова сигурни, че ще го спечелите и имате подкрепата на народа за вкарването на България в еврозоната, тогава не виждам какъв страх имате от това да излезете и да видите народната любов.
#66 · speech
Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването? Господин Тодоров.
#67 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Хрисимиров, тези критерии не са само за да покажат дали една страна има финансова дисциплина, или не. Те са, защото икономистите са сметнали и са предвидили, че когато една страна се откаже от своя финансов суверенитет, тази страна ще има проблем. Защото влизането в еврозоната не е някаква икономическа награда, а носи със себе си икономически рискове. И за да може да ги преодолее тези икономически рискове, тя трябва да бъде финансово стабилна. И тези критерии са именно за това – за да покаже съответната държава дали е финансово стабилна и дали може да мине през тези икономически рискове, или не. Защото, ако не може, се случва гръцкият сценарий. А ние стигнахме дотам, че председателят на Фискалния съвет публично в национален ефир обяви, че ние сме скривали трипроцентния бюджетен дефицит, че той е много по-голям, че не се публикуват данни. И искам да Ви кажа, че всъщност ние отдавна го подминахме гръцкия сценарий. За нас той е добрият сценарий, защото Гърция беше много по-добре – и финансово, и структурно-икономически по-добре, от състоянието на нашата икономика в момента.
#68 · speech
Други реплики има ли? (Народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ излизат пред трибуната и разпъват транспарант с надпис: „Реферерендум за лева! Не на еврото!“ ) Колеги, знаете, че това не е разрешено в пленарната зала! Мисля, че вече всички го видяха. Снимахте се. Моля Ви да приберете транспаранта. Можете да му намерите по-подходящо място другаде – не му е мястото в пленарната зала. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов: „Процедура.“) В момента тече процедура по довършване на реплики, дуплики и тогава ще Ви дам на Вас, господин Костадинов. Няма други реплики. Заповядайте, господин Хрисимиров, за дуплика.
#69 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Прав сте, господин Тодоров. Прави сме ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, когато говорихме, че дефицитът на България не е 3%. Всички в тази зала го знаят. И управляващи, и подкрепящи управляващите, и тези, които искат да влезем в еврозоната, знаят, че България няма 3% дефицит. И това, което казва председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков, е абсолютно прав – той заговори за 8% дефицит. Каква еврозона говорим с 8% дефицит?! Между другото, бяхме прави и за това, че цените ще се вдигнат с приемането на България в еврозоната. Показателно е вдигането на цените на синята и зелената зона в София. Вдигат се цените и на издаването на документи. Личните карти ще са с нови цени – от 13 лв. стават 10,74 евро шиткойн цента, от 18 лв. стават 15 евро. Това ли Ви е превалутирането – 1,95583?
#70 · speech
ПП-ДБ, от място
Забележка!
#71 · speech
Не от място, господин Пейков, моля Ви!
#72 · speech
ПП-ДБ, от място
Какво е това „шиткойн“?
#73 · speech
Моля, не се обаждайте от място!
#74 · speech
Георги Хрисимиров
Госпожо Председател, да обясня на буйния господин Пейков. В криптосредите, когато една валута иска да измами инвеститорите, за да я купят и цената после да се обезцени, се казва шиткойн. Затова еврото е шиткойн. Защото отиваме в потъващия кораб на еврозоната, така бленувания от Вас, където ще плащаме дълговете на други държави, където парите на българските граждани ще се обезценят и където цените растат с галопиращо нарастване, докато за доходите виждаме, че няма такава промяна. Та това е шиткойн. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)
#75 · speech
Първо е господин Костадинов за процедура, след това ще Ви дам и на Вас, господин Пейков. (Реплики от народни представител Манол Пейков.) Господин Пейков, моля Ви за тишина в залата! Господин Костадинов, заповядайте.
#76 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Назарян, там битката е изгубена отдавна. Ха-ха. Няма смисъл. А този плакат е на Движение „23 септември“, които поискаха да влязат в залата, да присъстват, защото те са едни от хората, които участваха в събирането на подписката за българския лев, запазването на българския лев, но тъй като Вие, продължавайки практиките, лошите практики на Вашата предшественичка Киселова, сте забранили влизането, затова те ни помолиха да покажем едно тяхно послание. Между другото, аз се радвам, че като народни представители имаме правото поне това да покажем – нещо, което, между другото, е отнето на стотици хиляди и на милиони български граждани, а именно правото ни на глас. А това, което е написано на този плакат, е мнението на 80% от българите. И точно поради тази причина управляващите, независимо дали предишните управляващи – ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, и сегашните управляващи – ГЕРБ, ДПС, БСП и „Има Такъв Народ“, всички те са против, защото много добре знаят какъв ще бъде резултатът. А резултатът ще бъде, че 80% от българите ще искат запазването на своята валута. И заради това ние направихме това, което е нашата работа като народни представители, показахме гласа на народа или на една част от българския народ, а именно Движение „23 септември“, които са млади български граждани с будна съвест и които искат едно-единствено и много просто нещо, каквото искат и стотиците хиляди протестиращи – искат да бъдат питани, искат да имат право на глас. Да, Вие казвате, че това, което сме направили, не отговаря на Правилника. Формално сте права, но много добре знаете, защото, все пак, за разлика поне от бившата председателка, Вие познавате Правилника, че Вашето управляващо мнозинство е нарушавало този правилник не стотици, а хиляди пъти, за което е имало и толкова много жалби в Конституционния съд. И между другото, Конституционният съд по някои от тях се произнесе, включително последния път беше за нарушаването на Правилника на парламента от Вашата предшественичка Киселова. Така че, ако не искаме да има нарушения на Правилника, най-добре и управляващото мнозинство да даде пример, като не нарушава повече Правилника.
#77 · speech
Господин Пейков, заповядайте. Имате думата. (Реплика от народния представител Манол Пейков: „Копейки!“) Моля Ви – от трибуната, от микрофона, уважително като към колеги народни представители, както гласи нашият правилник. Заповядайте, господин Пейков.
#78 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Хрисимиров или Крисимиров, как Ви е точно името, не зная.
#79 · speech
Хрисимиров е господинът, Хрисимиров.
#80 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Господин Хрисимиров, рядко се изказвате, затова не Ви знам името – нищо лошо към Вас. Да Ви обясня. Понеже обяснявате, че думата „шиткойн“ е десемантизирана и означава нещо конкретно, искам да Ви кажа Вашата любима рубла днес как стои на пазара. Едно цяло и един евроцент струва тя! Едно цяло и един евроцент струва една рубла! Това, господа, е дефиницията за шиткойн. Посоката и мястото, където Вие се опитвате да ни върнете – с всичките си усилия, с последното посещение на господин – доктор уши, нос, гърло – Костадин Костадинов.
#81 · speech
Господин Пейков, Вие от какво се обидихте лично?
#82 · speech
Това са Вашите усилия и всичките си пари… Да, да, да. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Може ли да ги заснемете какво точно говорят, госпожо Председател?
#83 · speech
Господин Пейков, Вие изказване ли правите?
#84 · speech
Искам да довърша изказването си и да подчертая, че ако един от тези господа от тази половина на залата ми даде документ, с който да ми покаже, че държи парите си в рубли, а не в евро, аз ще го почерпя специално от собствения си джоб. Ще го почерпя, разбира се, в евро, защото от първи януари в България ще има евро. Приятен ден!
#85 · speech
Господин Хрисимиров, Вие лично или реплика искате да направите? Лично. Заповядайте. Вие искате ли реплика? Заповядайте. Други, желаещи реплики към господин Пейков, има ли?
#86 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Пейков, не съм съгласен с Вашето изказване в няколко аспекта. На първо място, не познавате Правилника. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#87 · speech
Господин Даниел Петров, налагам Ви „забележка“. На цялата Ви група ще наложа „забележка“, на последните два реда. Помолих Ви няколко пъти.
#88 · speech
Господин Пейков, темата на точката е президентското предложение за провеждане на референдум. Това трябва да обсъждате. Чужди валути и тяхното обсъждане извън Бюджетната комисия нямат място в пленарната зала. Така че съсредоточете се в предмета, защото според мен не знаете Правилника. На следващо място, като заместник-председател и на партията, и на парламентарната група, държа да Ви кажа, че никакви чужди валути не съществуват за мен, особено пък цитираните от Вас. (Реплика от народния представител Манол Пейков: „Кои точно, кои са тези валути?“) Така, на следващо място, като човек, който, за съжаление, има проблем с очите по рождение, го казвам като на друг човек, който виждам, че носи очила: отидете на лекар, защото тук е българският трибагреник. Освен това го нося и до сърцето си (показва) – не знам дали го виждате, тук отново има български трибагреник. (Реплика от народния представител Манол Пейков: „Ако е избледняло синьото и е станало зелено.“) Единствената валута, която има значение за мен, е левът, и...
#89 · speech
Господин Пейков, налагам Ви „забележка“. Не от място – ще имате време за дуплика.
#90 · speech
Казах Ви да отидете на лекар. Казвам Ви го като човек, дали ще ме послушате, си е Ваша работа. За мен има само една валута и се опитвам с дебати, господин Пейков, разбира се, оттук, не от място, опитвам се да защитя своята позиция. И Ви приканвам да направите същото, без да се отнасяте с обиди към нашата парламентарна група. Защото най-малкото не Ви приляга, ако претендирате, че сте, нали, начетен, интелигентен човек, който е дошъл тук да представлява една прослойка. Кажете си, ако имате нещо по темата за референдума. Ако не, не ни губете времето, защото знаете, че след следващите предсрочни парламентарни избори Вие дори няма да сте тук като мно-о-го други Ваши бивши вече съпартийци.
#91 · speech
Има ли други реплики? Господин Тодоров, втора реплика.
#92 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Пейков, Вие единствен в залата говорите за рубли, но знаете ли каква е иронията в цялата тази работа? Иронията е, че точно хора като нас такива като Вас ни обвиняват, че ние сме антиевропейци – с всички онези гнусни, долни епитети, които ни лепите, че като не искаме еврото, искаме рублата, че искаме България да бъде сред азиатските страни, все едно азиатските страни са икономически по-зле развити от европейските. Но иронията... Иронията е, че точно на нас се пада отговорната задача да се преборим за пореден път с фашизма, който се разгръща в Европа, да се преборим с диктатурата на европейските геронтократи и с потъпкването на националните суверенитети. Точно на нас се пада тази отговорна задача, господин Пейков, и в крайна сметка да върнем властта там, където ѝ е мястото – в ръцете на хората.
#93 · speech
Има ли трета реплика? Не виждам. Господин Пейков? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС: „Има реплика!“) Биков, заповядайте – трета реплика.
#94 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, по-скоро една техническа реплика към господин Пейков, защото той действително се обърна към ВЪЗРАЖДАНЕ в този дебат. Въпросът е, че ние обсъждаме предложение на президента Румен Радев в момента, а не на ВЪЗРАЖДАНЕ. И аз се възползвам от репликата, за да Ви дам възможност в дупликата си да коментирате това предложение на господин Радев, което беше направено на 9 май (шум и реплики от ПП-ДБ: „День Победы!“) – на Деня на победата и на Деня на Европа. Оттам дойде. Така че, ако искате, в дупликата си бихте могли да коментирате – и ако щете, да се обърнете към президента, както и към неговите съветници, които, за съжаление, нямаха възможност да защитят това предложение, и да ползвате тази дуплика наистина за дебат по същество.
#95 · speech
Благодаря Ви, господин Биков. Заповядайте, господин Пейков, за дуплика. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Моля за тишина в залата! Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ – не от място!
#96 · speech
ПП-ДБ
Благодаря за репликите. Господин Тодоров, не обвинявам Вас, обвинявам ето тези господа най-отпред, на първия ред. Вие сте просто техни слуги и ги следвате. Тези хора най-отпред – отсъстващият доктор и неговият ляв... (шум и реплики: „Съсед!“) Съсед, съсед, извинявайте, че се забавих с думата, някой път не ми идва веднага, те са хората, които нямат съвест. Вие, слава Богу, сте просто заблудени и имате нужда да Ви бъде показана посоката. Затова обичам от време на време да разговарям с Вас в кулоарите. На господин Ганев само му казвам да изправи главата. С него няма за какво да говоря, освен в съда.
#97 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Да, в съда!
#98 · speech
Така че нищо лошо към Вас, а просто се опитвам да Ви покажа коя е правилната посока. Вас не Ви видях в Русия, а когато Ви видя, ще Ви подръпна за пѐша, да Ви припомня накъде върви цивилизацията и коя всъщност е нашата посока, ако сме истински българи. И това, господин Петров, което ми показахте, аз не мога да съм сигурен, че е българското знаме. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) На мен ми се стори като да е избелял вторият цвят, да е бил син, па да е избелял до зелено. Стори ми се, че е бяло – синьо – червено, и съдейки по поведението Ви, именно на това прилича. А що се отнася до последната реплика на господин Биков – да, господин Биков, президентът също има нужда да му бъде показан правилният път, и също се подхлъзва по опорките на тази партия, защото се надява да вземе техния електорат и да ги изхвърли от парламента, за да влезе с гръм и трясък. Искрено се надявам приказките му да са просто начин да си повдигне малко егото и да не вярва в това, а ако се окаже, че вярва, ще е много тежък удар за България. Благодаря.
#99 · speech
Благодаря Ви. За лично обяснение – господин Хрисимиров, а след него е господин Петров – също за лично обяснение. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Господин Манол Пейков, ще Ви помоля за последен път. Вие сте записан за изказване. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Заповядайте за процедура след личните обяснения. Вие ще имате процедура, господин Симидчиев, и моля Ви да помолите Вашия колега господин Пейков – знае какъв е редът, да не говори от място. Благодаря Ви. Заповядайте, господин Хрисимиров.
#100 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Аз ще подходя толерантно към господин Пейков – видимо е изнервен от начина, по който го посрещнаха протестиращите в Пловдив. Доколкото разбрах, имаше оплаквания от демократичната общност, че господин Пейков е бил освиркван на протеста в Пловдив. Господин Пейков, не измествайте спора и дебатите в залата. Тук става въпрос за суверенитета на българската държава, тук говорим за българския лев. Сега, Вас някак си все Ви тегли към Русия, чували сме Ви да пеете руски песни – явно обичате тази страна. Във Вашата общност сигурно е популярно в момента да сте русофоб, но явно вътрешно се усещате като русофил. Госпожо Председател, взех личното обяснение по думите на господин Пейков за това…
#101 · speech
ПП-ДБ, от място
Ей, колко пъти да ти обяснявам?!
#102 · speech
Господин Пейков, колко пъти аз трябва да Ви помоля да не викате от място? Трябва ли да Ви отстранявам от залата? Системно нарушавате реда в залата. За последните 20 минути Ви помолих над 10 пъти да се държите прилично, както можете. Налагам Ви последна „забележка“! След това ще бъда принудена да Ви отстраня от залата. Не ми давате друга възможност. Извинявайте, господин Хрисимиров, продължете.
#103 · speech
Георги Хрисимиров
Причината, по която взех личното обяснение, са думите на господин Пейков, че рядко съм се изказвал от трибуната и затова не ми знаел името. Сега, на това подхвърляне няма да му обърна внимание, че не ми знае името, но относно изказванията – ще вземем от администрацията на Народното събрание справка колко са се изказвали народните представители от началото на Петдесет и първото народно събрание, за да видим какви са резултатите. Ще ги публикувам в социалните мрежи и съм уверен, че имам повече минути изказвания от 95% от Вашата парламентарна група, господин Пейков.
#104 · speech
Благодаря Ви. Господин Петров – за лично обяснение. Докато идвате към трибуната, колеги, само едно съобщение ще Ви направя. От 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде представена фотодокументална изложба под надслов „ЛИК на 60 години.“ Изложбата е по инициатива на Българската телеграфна агенция. През десетилетията списанието за литература, изкуство и култура е определяно като прозорец към света. Представени са в хронологичен порядък теми, снимки и акценти от новини чрез богатия архив на БТА. Експозицията ще бъде представена от господин Кирил Вълчев, генерален директор на БТА. Всички народни представители са поканени на събитието. Имате думата, господин Петров.
#105 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Взимам това лично обяснение, защото от тази трибуна Манол Пейков направи внушение, че съм се закичил със знаме на чужда държава. Господин Пейков и всички, които ни гледат и слушат, аз съм родолюбец, който е роден в България! България е моята родина и единственото знаме, което нося на себе си – на ревера си и от вътрешната страна, откъм сърцето си, това е българският трибагреник. И Ви моля, господин Пейков, да не обиждате българския трибагреник. Не може да го обиждате и да казвате: ама той сигурно е избелял, ама той прилича на нещо друго! Не си го позволявайте с нашата светиня! Освен това да Ви кажа нещо и като юрист – има Закон за българското знаме. При използването му всеки, който използва българския трибагреник, българското знаме, е длъжен да го поддържа в състояние, което наистина да е изрядно, и никой няма как да си позволи да се закичи с българското знаме, както казвате Вие, и да бъде избеляло. Това дори не трябва да си го помисляте. Сега, Вие не знаете, че ако има такъв случай, трябва да се подаде сигнал и до областната управа, която е държавната институция, която се грижи за това навсякъде, където се използва българският флаг, българското знаме, то да бъде поддържано в изрядно състояние. Но ако смятате, че аз, носейки българското знаме на ревера си, го поддържам в избеляло състояние, както направихте внушение от тази трибуна, то Ви приканвам да подадете сигнал към Столичната областна управа, а не да говорите внушения от трибуната, които наистина не Ви прилягат, ако претендирате, че сте интелигентен и възпитан човек.
#106 · speech
За процедура – господин Симидчиев, а след това господин Даниел Петров. Вие също пожелахте… Отказвате се. Добре, само господин Симидчиев. След това за изказване е господин Явор Божанков.
#107 · speech
ПП-ДБ
Уважаема госпожо Председател, процедурата ми е по начина на водене към Вас. Моля да приканвате всички, изказващи се оттук, да се придържат към темата, която дискутираме в момента, а тя не е референдум за или против еврото, защото такъв би бил противоконституционен, тя е кога да бъде въведено еврото. Тоест дори тези, които сега тук се обявяват за или против еврото, всъщност референдумът им беше за или против датата на приемане, а не против еврото. Затова просто моля да ги насочвате към правилния изказ. Благодаря Ви.
#108 · speech
Благодаря Ви, господин Симидчиев. Колеги, напомням Ви, че обсъждаме предложение за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?“ Господин Божанков, за изказване имате думата.
#109 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми колеги, отговорът на този въпрос е кратък и ясен: не, не сме съгласни, такъв референдум няма да има! И няма да има, защото той е противоконституционен! Нито волята на 600 000 души, нито – забележете, колеги, Вие имате действителни 400 000 подписа, а дори партиите, подкрепили този референдум, имат повече гласове (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) – не стоят над волята на над 6 милиона, които са избрали Великото народно събрание, което е приело действащата Конституция! А тя с императивна норма казва: референдум и допитване по въпрос, който касае международен договор, е недопустим. Къде бяхте, когато се сключи този договор? Протестирахте ли, организирахте ли референдум? Не само присъединяването към Европейския съюз, а присъединяването към чакалнята за еврозоната е многостранен международен договор. Къде бяхте тогава? Протестирахте ли? Честно казано, не съм вярвал, че точно това изречение ще кажа от тази трибуна, но онзи, старият Костадинов ми липсва, който на този въпрос: „Кое най-много харесвате на Европейския съюз?“ отговаря: „Заплатите в хиляди евро най-много ми харесват.“ Тогава референдум нямаше, допитване нямаше и съпротива нямаше! И логично, България се присъединява към Европейския съюз с ангажимент да приеме еврото не на 1 януари, не 2035 г., не 2090 г., а когато е готова и изпълнява критериите. В нашия случай това е на 1 януари 2026 г.! Точка по въпроса! Нито президентът, нито ВЪЗРАЖДАНЕ могат да променят съдържанието на този международен договор и най-вече императивните норми на българската Конституция, която е на всеки един от нас, в която и ние сме се клели, като говорим за трибагреници и клетви! Извинявайте, колеги, Конституцията е категорична! Няколко лъжи се изрекоха от тази трибуна – лъжата, че влезем ли в еврозоната, губим суверенитет. Последния път, когато нашият горд български лев имаше собствен курс, хората с един килограм левчета не можеха да си платят вечерята. Тогава имахме самостоятелна фискална политика и всички помним как свърши. Откакто българският лев е вързан с дойче марката, а след това с еврото, имаме стабилна валута! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Имаме спокойствие, имаме и сигурност! И когато давате онзи пример, че имало държави, които не са в Европа, а пък са членове на Евросъюза – те имат собствена валута със собствен курс. Не е такъв случаят с България. Ние много отдавна ползваме евро, но ползваме евро, без да извлечем всички ползи от него. А ползите от единната валута са безспорни – за туризма, за бизнеса. И когато от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, а пък, за съжаление, и българският президент Радев, лъжат, трябва да им отговорим много кратко и ясно. Същите лъжи същите хора изричаха и по отношение на Шенген: влизаме в Шенген и ставаме – как казваше лидерът на ВЪЗРАЖДАНЕ? – най-голямото мигрантско гето в света. Влязохме в Шенген, пътуваме свободно, търгуваме свободно и станахме равни на останалите европейски народи, така както истинските, а не фалшивите български възрожденци повеляваха поколения наред, изпълнихме един национален идеал! Спечели ли България? Спечели! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега поредната лъжа ще бъде победена. Вие най-вероятно ще намерите нов страх, някаква нова измислица, нова конспирация, нещо друго, с което да плашите хората, в това нямам никакво съмнение, но Вашите лъжи...
#110 · speech
По предложението на президента, господин Божанков, не се отклонявайте.
#111 · speech
Благодаря, госпожо Председател. Но Вашите лъжи трябва да бъдат изобличени. Президентът Радев също трябва да бъде изобличен. Той по-рано говореше точно обратното на това, което заявява днес – че този референдум е противоконституционен. И неслучайно ръководителят на неговия юридически екип го напусна, защото всеки завършил поне втори курс право е наясно, че това е противно на Конституцията и на закона. И президентът Радев сам го е казвал: такъв референдум няма да има, той е противоконституционен. Същият Радев година по-късно се обяви срещу еврото – не кога да е, а в Деня на Европа обяви война на еврозоната. Това по същество не е атака срещу единната европейска валута, това е атака срещу геополитическия и цивилизационен избор на България, защото видяхме, че други държави, макар стари и утвърдени демокрации, паднаха жертва на същата хибридна атака. За щастие обаче, България удържа. И тук е моментът да кажем, че при всичките основателни критики, които имаме към бившата председателка Киселова, тя направи едно правилно нещо – и като експерт, и като конституционалист. Участваше преди да стане народен представител в Комисията по правни въпроси и последователно е защитавала тезата, че такъв референдум е абсолютно недопустим. Направи го в ключов и решаващ момент за България. Защото, представете си ситуация, в която виси отворен въпрос – чакаме заветното „да“ на конвергентния доклад и се оказваме с отворен референдум, пък макар и противоконституционен. Целта на президента Радев беше да атакува самата еврозона. Последен отчаян опит, какъвто правят и партия ВЪЗРАЖДАНЕ, защото знаят, че веднъж станали член на еврозоната, ние няма да излезем оттам, а тяхната мечта да извадят България от Европейския съюз умира. Затова, уважаеми колеги, са толкова отчаяни. Първите положителни новини и поредната лъжа срещу еврозоната са факт – казват, че почвало безконтролното харчене, почвал безконтролният дефицит да се трупа. Именно Еврокомисията даде първия сигнал срещу държавния бюджет. Той не отговаря на условията на еврозоната, казват. Има риск. И ето още една спирачка пред безконтролното харчене в България. Именно обратното на това, което говорят партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Именно Европейската комисия, именно нашите партньори, именно еврозоната се оказаха още една преграда пред неразумната бюджетна политика на това мнозинство. Да, рискът пред България е очевиден. Той е този бюджет, който взима от средната класа и работещите и дава на администрацията, който доведе до безпрецедентни протести. Но опитът на президента Радев и на партия ВЪЗРАЖДАНЕ да напишат всичко това на сметката на еврозоната, ще претърпи неуспех, защото отговорността е на управляващото мнозинство, на техния некадърен бюджет, а еврозоната е просто още една спирачка пред бюджетната вакханалия, която цари в тази зала. Уважаеми колеги, имаме новина: референдум няма да има. На 1 януари всички, включително и Вие от партия ВЪЗРАЖДАНЕ, ще използвате единната европейска валута, а еврото ще бъде с българските национални символи. Да живее европейска България! (Ръкопляскане, свиркане и възгласи от народния представител Манол Пейков: „Браво!“)
#112 · speech
Реплики? Не виждам желаещи. Следващо изказване – господин Димо Дренчев. Заповядайте, имате думата.
#113 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Надявам се наистина да сте по-строга към подвикващите, особено в мое ляво. Референдум трябва да има, защото така е честно и морално. Аз съм лично ангажиран със събирането на тези подписи. Тук Божанков каза, че били 400 хиляди. Всъщност за валидни бяха признати 470 хиляди. Ние внесохме 604 хиляди мисля, но може би около 25 хиляди подписа не сколасахме чисто физически като време да ги въведем. Отделно около 15 хиляди подписа пристигнаха след крайния срок, включително такива и от Япония. Тезата, че всъщност 600 хиляди човека искат референдум, а шест милиона не искат, нека да я проверим на един референдум, да видим каква е истинската воля. (Възгласи: „Браво! Бравоо!“ от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Не смеете, защото знаете. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Другата теза, която много пъти се изказва тук от тези, които не обичат демокрацията, е, че народът не е дорасъл и трябва да питаме експертите. Ами защо не питахме експертите? Ние искахме да се проведе един дебат, какъвто не се проведе, наистина не се проведе, включително със Стив Ханке, който е може би най-големият експерт въобще по валутни бордове. И когато говорим за въвеждане на еврото, вместо чисто популистки да излиза Манол Пейков и да казва: копейки, копейки, защото той няма друго в главата, нека всъщност да говорим, че ние отменяме валутния борд и че тези протести, които са срещу така наречената вакханалия сега на харченето, те стават нужни, защото ние отменяме валутния борд, не просто затриваме 140-годишния лев. Ако има символ на суверенитет на една държава още от Античността, това е собственото сечене на монети, собствената валута, защото тя дава не просто финансов суверенитет, тя дава политически суверенитет. И това, от което ни отказвате Вие в момента – Вие махате политическия суверенитет на България, а не чисто финансовия. Да говорите, че българите са решили още когато са влезли в еврозоната, че се отказват от лева, всъщност не е напълно коректно. Дори по договора ние трябва да се присъединим тогава, когато сме готови. Това е предпазен механизъм не само за България, за нашата икономика, но предпазен механизъм и за самия Европейски съюз. Това, което направихте всички Вие – не само ГЕРБ с БСП, но и ПП-то, Вие излъгахте. Вие излъгахте българския народ, който не Ви повярва, но излъгахте и Европейския съюз. Нито дефицитът за миналата година, нито дефицитът за тази година отговаря на маастрихтските критерии. Нито инфлацията за миналата година, нито инфлацията за тази година отговаря. Успяхте с абсолютна измама в един-единствен месец да накарате Европейската комисия и Европейската банка да си затворят очите. Между другото, самият доклад, който Вашите лакейски медии оцениха като позитивен, ами той не е позитивен. Не е позитивен. Той казва, че има безкрайно много рискове. И всъщност ние настъпваме сега тази мина, настъпваме мотиката и ще си берем гайлето. Включително в предишно изказване, когато индустриалците, нали, и бизнесът протестираха срещу вдигането на данъците – ами еврото върви с високи данъци, върви с високи дългове. Една истина каза Божанков, че всъщност бюджетът е изтеглен заради критиката от Европейската комисия. Да, така е. Протестите съвпаднаха с доклада на Европейската комисия, но ако оттам не им бяха дали червена светлина, вероятно нямаше да е изтеглен и щеше да си мине.
#114 · speech
Има ли реплики към изказването? Господин Божанков, желаете ли реплика?
#115 · speech
ПП-ДБ
Дуплика.
#116 · speech
Това беше изказване. Можете да вземете реплика. Към Вашето изказване нямаше нито една реплика, затова не съм Ви дала думата за дуплика. Заповядайте за реплика. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, моля Ви да пазите тишина и да не се обаждате от място! И, господин Коста Стоянов, чух Ви какво казахте преди малко. Налагам Ви „забележка“. Повече не го правете!
#117 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател, уважаеми колега! Изначално е грешна Вашата теза: да отидем на избори, на референдум, да видим. Колега, имаше много пъти предсрочни избори и тези партии, които се обявихте срещу еврозоната, не видях да ги печелите изборите. Ако българският народ искаше Вие да управлявате, щяхте да имате мнозинство с ВЕЛИЧИЕ, с МЕЧ, нали, и начело с президента Радев. Ама нямате мнозинство. Тоест Вие ходите на избори, но народът не припознава тази кауза. Напротив, преобладаващата част от българския народ е проевропейски настроена, проеврозоната, затова и Вие нямате тази подкрепа. 400 хиляди подписа – извинете, това не е резултат, с който трябва да се гордеете! Съизмерим е само референдумът срещу джендър идеологията, който се проведе успоредно с тази подписка. Но, колега, има и друга теза, която заслужава внимание – това, което постоянно експлоатирате за протестите. Уверявам Ви, от първия ден – и 2020-а, и преди това съм бил стотици дни на площада, протестите в София са по същество проевропейски, защото в Европа има върховенство на закона, в Европа има единна европейска валута и финансова сигурност. На тези протести днес има европейски знамена, не и руски. Лозунги срещу еврозоната няма, затова Вие не сте дошли на тези протести.
#118 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има! Има!
#119 · speech
Вашия лидер го няма на протестите, а видяхте Вашият зам.-председател Цончо Ганев, че излезе под дъжд от камъни. Това не е случайно. Вие наричате протестиращите – лично Костадинов, ще го кажа от тази трибуна с огромна болка: долна фашистка измет. Така ги нарече Костадинов. Цончо Ганев: офисен планктон, соросоиди, жълтопаветници. Какво очаквате Вие да е отношението на народа и на този протест към Вас? Та спрете да го употребявате по повод на всяко изказване, на всяко излизане от тази трибуна, защото Вашата проруска реторика и позиция не е споделена от мнозинството протестиращи и това е факт. Благодаря Ви.
#120 · speech
Други реплики? Не виждам. А за дуплика, господин Дренчев, желаете ли? Заповядайте. (Размяна на реплики между народни представители от ВЪЗРАЖДАНЕ и народния представител Явор Божанков.) Моля за тишина, колеги! Уважавайте колегата, който щe прави дуплика.
#121 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Божанков, не знам къде чухте изобщо „Русия“ в моето изказване. Нямаше такова нещо и почти никога няма. Всъщност не става въпрос за ВЪЗРАЖДАНЕ. Много повече от ВЪЗРАЖДАНЕ е това. Ние сме имали може би не повече от 355 хиляди гласа на изборите. Казах Ви, че се подписаха над 650 хиляди. Ние многократно сме казвали, че ще приемем волята на народа такава, каквато е. Дали за еврото, или за лева, няма никакво значение. Въпросът е: трябва ли да бъдат питани българите, трябва ли да има демокрация в България, или не? Нашият отговор е да, Вашият отговор е не. Това е. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#122 · speech
Колеги, други желаещи за изказвания по предложенията на президента? Господин Василев, Радостин Василев, заповядайте за изказване.
#123 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател. За МЕЧ въпросът е точно този: трябва ли българите да бъдат питани, или не трябва да бъдат питани? За нас българите трябва да бъдат питани и каквото решат българите, това трябва да е политическото решение на мнозинството, защото това мнозинство е формирано тук от българите. Или когато гласуват за Вас, ги питате, но като влезете в парламента, не ги питате. Господин Божанков, Вие дори нямате партия. В какво качество се изказвате от името на българския народ?
#124 · speech
ПП-ДБ, от място
В каквото си искам!
#125 · speech
Аз искам… В каквото си искате! Ето, на мен няма да давате обяснения. Давайте на българския народ, защото 80% от хората не искат въвеждане на еврото през 2026 г., но излиза плазмодият Явор Божанков и казва:… (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#126 · speech
„Забележка“ Ви налагам, господин Василев. Не може да си…
#127 · speech
…ние сме решили от 1 януари с еврото. Не ни интересува никой, ще правя каквото си искам! Не става така, господин Божанков. Не работи така системата. И колкото и да определяте МЕЧ: проруска, прокитайска, произвънземна, партията е такава, каквито принципи отстоява. Нашите принципи са демократични. Трябва да има референдум. Вие, между другото, се оказахте, оказахте, единственият защитник на Наталия Киселова. Дори собствената ѝ партия не иска да вземе отношение по абсолютно безпрецедентния, противоконституционен акт на бившия председател да не вкара на обсъждане в парламента нещо, което ѝ е задължено от закона да го направи. Но Вие излязохте и казахте: героична постъпка, историческа постъпка! Вие и за коалицията ГЕРБ, „Ново начало“ и ПП-ДБ казахте, че сте маймуна с бомба и ще се взривите. Помните ли? Ще правите каквото Ви кажат партийните лидери. Помните ли го това нещо? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Явор Божанков.) Не бе, прави каквото искаш, Яворе. Ти можеш да правиш всичко, но оттук нататък тебе те няма. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#128 · speech
Реплики?
#129 · speech
ПП-ДБ, от място
Има! Има! Една реплика ще направя.
#130 · speech
Заповядайте за реплика.
#131 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Председател! Трудно ми е и съм човек, който последователно защитава принципа да не използваме език на омразата, макар и отвътре наистина да ми идва да кажа няколко неща на Василев в неговия стил и език. Но нека се върнем към съществото на този дебат, към фундамента на демокрацията. Нашата Конституция е над всички. Ние сме се клели в нея (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), тя с императивна норма казва: „Допитване по въпроси, които касаят международни договори, са недопустими.“ Представете си допитване – и добре, че са били мъдри конституционните законодатели, допитване за данъците: искате ли да плащате данъци? Ами сигурно 400 хиляди души или 500 хиляди ще кажат: не, не искаме да плащаме данъци. Но слава богу, че някой е предвидил, че може с най-демократичния инструмент, какъвто е референдумът, да се злоупотреби, както се злоупотребява с всяко право. И се радвам, че една партия като МЕЧ заяви своите проруски позиции. Те казаха: искаме предсрочни избори, моментална отмяна на еврозоната, моментално да отменят еврото. Тоест този дебат има някаква политическа стойност, защото ето, – тяхната маска падна, лъснаха. Те се показаха къде стоят по отношение на Европа, на еврозоната и на европейските ценности. На лични обиди няма въобще да отговарям. Аз също мога да вляза в този стил – да предам лични разговори, да кажа пък на мен какво ми е казал Радостин Василев в личен разговор. Това е просто отвратително. Не знам как човек функционира, оставете като политик, чисто човешки, записвайки, постоянно пускайки записи на свои колеги или пък споделяйки личните си разговори с тях – нещо, което Василев прави перманентно. Кой би искал да работи с такъв човек? Кой би искал да бъде партньор с такъв човек или въобще да обитава едно място с такъв човек, нямам представа, но този негатив е персонално за Вас. Що се касае до еврозоната, отговорът е категоричен – България има полза от присъединяване към еврозоната. В този смисъл единственото може би, едничкото правилно решение, което Наталия Киселова взе, е именно да не позволи саботаж на еврозоната в ключов момент за България. Държа на тези думи.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Какво каза Конституционният съд?
#133 · speech
Други реплики има ли към изказването на господин Василев? Не виждам. За дуплика – заповядайте.
#134 · speech
ПП МЕЧ
Господин Божанков, Вие сте кадър на Великотърновския университет – право сте завършили. Тук ставаше въпрос за това, че Киселова нямаше право да не подлага на обсъждане и гласуване въпроса на президента. Тук въобще не коментирам дали има право да се прави референдум по тема, която е обект на международен договор. Разбирате ли разликата? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Не.“) Залата казва: не. Това беше разликата. Защото Вие, демократите, какъвто се изживявате, казвате, че всъщност другите нямат право на дебат. Нямат право на глас. Ние протестирахме за запазване на българския лев вчера на площада, да знаете – срещу Пеевски и Борисов, за запазване на лева, срещу мафията. Това е наше право. Това не ни прави проруска партия. Ние вярваме, че въвеждането на еврото от 1 януари е грешка за България. Дълбоко вярваме в това нещо. Това не трябва да Ви обижда. По отношение на личните разговори. Съвсем искрено. Вие нищо не можете да кажете лично за мен, защото аз не съм Ви приемал за човек, когато съм бил с Вас в една... Аз не съм говорил с Вас. Ние с Вас само се подигравахме в тая група. (Оживление, смях.) Благодаря Ви.
#135 · speech
Има ли други желаещи за изказвания по предложението на президента? Не виждам. Колеги, закривам разискванията. Уважаеми колеги, поставям на гласуване Предложение за произвеждане на национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?“ със сигнатура № 51-501-00-6, внесено от президента на Република България на 12 май 2025 г. Гласували 217 народни представители: за 82, против 131, въздържали се 4. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Костадинов, да мотивирате желанието Ви за прегласуване.
#136 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Днес за пореден път българският парламент беше скъсан на изпита по демокрация. Обръщам се специално към ПП-ДБ, които протестират срещу управляващата коалиция „Наглите“. Нали протестираме срещу нагли хора, които искат да решават вместо нас. Кога станахте част от „Наглите“ и Вие? Поне от кумова срама не участвайте в това гласуване, защото за пореден път се вижда какво представлявате. Престанете да лъжете, престанете да се държите като подлогите на ДПС и на ГЕРБ! Бъдете поне с малко чест!
#137 · speech
Господин Костадинов, „забележка“ Ви налагам за всичко, което изрекохте.
#138 · speech
Благодаря, госпожо Назарян. Не си оттеглям думите, защото днес наистина за пореден път българският парламент беше скъсан на основния изпит – изпита по демокрация. Докога? Докога ще предпочитате да бъдете подлоги вместо свободни и достойни хора? Прегласуване.
#139 · speech
Прегласуваме. Гласували 219 народни представители: за 81, против 135, въздържали се 3. Предложението за произвеждане на национален референдум е отхвърлено. За различен вот – господин Расташки, след това господин Цончо Ганев.
#140 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми народни представители, аз и всички ние от МЕЧ винаги сме били демократично настроени. Аз вярвам и искам да бъда питан дали да въведем еврото през 2026 г. Считам, че и всички българи, 80% от населението, искат да бъдат попитани и имат това право. Господин Божанков, имат това право, защото това е демокрацията. Демокрацията не е да пишете съобщения на Павела Митова. И да знаете, че знаем всичко. Имайте го предвид. Благодаря Ви.
#141 · speech
Различен вот, господин Ганев, заповядайте.
#142 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми съграждани, политическата апатия и негласуването довеждат дотам, че в парламента да има евро либерали, които да отказват правото на всеки един българин да отиде на референдум и да се произнесе по основополагащи въпроси. Евролибералите използват опорки, че това било противоконституционен въпрос. Не, напротив! Няма такова нещо и Конституционният съд не се е произнасял по този въпрос – дали противоречи на Конституцията. Нещо повече, Конституционният съд посочи и опозори Наталия Киселова, като ѝ каза, че конституционен преподавател в Софийския университет по право е потъпкал Конституцията, като не е допуснал въпроса на президента. Остава си за нейна сметка и за нейната диплома. Лъжите, които в момента се говорят от тази трибуна – че нямало право да се отива на такъв референдум. Не, имаме право да отидем на такъв референдум. И точно защото да не се противоречи на Конституцията, въпросът на ВЪЗРАЖДАНЕ за свикване на референдума, а и на президента, който днес обсъждахме и беше отхвърлен, беше за отлагане, а не за премахване въобще влизането в еврозоната. Ние сме за процедурата, която предлага президентът. Евролибералите отхвърлиха правото на българите да бъдат питани. И това нещо мина само и единствено заради тези, които казват, че трябва да се възстанови правото в страната – от ПП-ДБ. Тези, които не посмяха да поискат оставката до днес на правителството. Те отказаха да пуснат българския народ да бъде питан. Икономически дебат се отказва години наред да се проведе в тази зала. И няма икономически дебат. Има заучени фрази колко е проспериращо в еврозоната. Абсолютна лъжа! Държавите в еврозоната са в окаяно и финансово, и икономическо състояние. Това го казват те, не го казваме ние. Това го казват техните показатели и това го казва статистиката. В момента, днес, чухме каква западнала част от света е Азия. Вие не знам дали си давате сметка за каква колосална глупост става дума и кои държави са в Азия! Излизате и говорите, и давате право да защитават потъпкването на Конституцията на хора, за които е, меко казано, обидно да стават и да говорят от тази трибуна да защитават евролибералните Ви ценности. Затова времето ще покаже – и то съвсем скоро ще дойде, че всичко това нещо ще има цена и българският народ ще я плати заради своята апатия и заради това, че слагат под общ знаменател евролиберали и всички други, които искаме да си оправим държавата. Да живее България! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#143 · speech
Колеги, с оглед резултата от гласуването в Държавен вестник ще бъде обнародвано следното решение: „РЕШЕНИЕ по предложението за произвеждане на национален референдум, внесено от президента на Република България на 12 май 2025 г. Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 във връзка с чл. 84, т. 5 от Конституцията на Република България и чл. 10, ал. 1, т. 2 и чл. 13, ал. 8 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление
#144 · speech
Реши
Отхвърля предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?“. Колеги, с това изчерпахме точка първа от днешния дневен ред. За процедура – заповядайте, господин Рашев.
#145 · speech
ИТН
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители, правя процедура за удължаване на работното време на днешното заседание до приключване на дебатите и гласуване на точка трета от дневния ред: „Проект на решение за даване на съгласие за оттегляне на законопроекти“. Благодаря Ви.
#146 · speech
Благодаря Ви. Подлагам на гласуване процедурното предложение на народния представител Александър Рашев. Гласували 174 народни представители: за 137, против 35, въздържали се 2. Предложението е прието. Господин Расташки, за процедура? Заповядайте.
#147 · speech
ПП МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, правя една алтернативна процедура – да се удължи работното време до точка четири – гласуване на Законопроекта за хазарта. Благодаря.
#148 · speech
Благодаря Ви. Колеги, предлагам друго процедурно предложение – до точка трета е удължен, така или иначе, да се удължи и до точка четвърта. Моля, режим на гласуване. Гласували 180 народни представители: за 61, против 44, въздържали се 75. Предложението не е прието. Колеги, преминаваме към точка втора: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ПО ИСКАНЕТО НА ИЗПЪЛНЯВАЩИЯ ФУНКЦИИТЕ ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ВХ. № 51-527-00-8 ОТ 27 ФЕВРУАРИ 2025 г., ЗА ДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ВЪЗБУЖДАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНО ПРЕСЛЕДВАНЕ СРЕЩУ ЙОРДАН ХРИСТОВ ТОДОРОВ, НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ В ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ. Вносител е Хамид Хамид от 4 юни 2025 г. Господин Хамид, заповядайте да представите Проекта на решение, както и мотивите към него. Господин Веселински, заповядайте за процедура. Изчакайте, господин Хамид.
#149 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, госпожо Председател Рая Назарян. Уважаеми български граждани, днес, освен че Ви отнеха правото да изразите своя вот на референдум за въвеждане на еврото или против въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г., Народното събрание направи още едно престъпление – скриха предложението на МЕЧ за забрана на хазарта – една болест, която е плъзнала в цяла България, унищожава човешки съдби, унищожава семейства и ограбва българския народ. Направиха го мнозинството по нареждане на Сашко Кворума – Александър Рашев, на който от два месеца единственото му действие в Народното събрание тук, на тази трибуна, е да излиза и да предлага проверка на кворума и включване на камерите на БНТ и БНР, срещу които, забележете, гласуват „против“! Това е ИТН, това е БСП, Борисов и Пеевски са Ви ясни на всички. Така че на следващите неизбежни извънредни парламентарни избори – всички срещу мафията! Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#150 · speech
Господин Хамид, заповядайте да представите Проекта на решение, както и мотивите към него.
#151 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми народни представители. Мотивите, доста подробни, са в Деловодството на Народното събрание още от началото на годината. Близо година отлежават там. Затова аз ще Ви представя Проекта за решение: „Проект! РЕШЕНИЕ по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България, вх. № 51-527-00-8 от 27 февруари 2025 г., за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Христов Тодоров, народен представител от Петдесет и първото народно събрание Народното събрание на основание чл. 70, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 136, ал. 1 и ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
#152 · speech
Реши
Дава разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Йордан Христов Тодоров по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България, вх. № 51-527-00-8 от 27 февруари 2025 г., за престъпление по чл. 325, ал. 2 във връзка с ал. 1, във връзка с чл. 26 от Наказателния кодекс“. Благодаря Ви.
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Хамид. Колеги, съгласно разпоредбите на Правилника – на основание чл. 136, ал. 5, изречение второ от ПОДНС, има право на изказване или изслушване народният представител Йордан Тодоров, ако е в залата. Господин Тодоров… Желаете ли? Господин Тодоров, желаете ли изказване? Желаете ли изказване? Не искате изказване. Добре, тогава откривам разискванията по представения проект на решение. Имате думата за изказвания. Госпожо Рангелова, заповядайте.
#154 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми колеги, с родилни мъки, но най-накрая добутахте поне една от точките Ви да влезне в дневния ред, защото очевидно за Вас това е дневният ред на България – имунитетите на моите съратници от ВЪЗРАЖДАНЕ, и то за това, че са участвали в политически протест. Участвали са по тема, по която само преди минути Вие погазихте правото на над 600 хиляди българи да бъдат питани, без значение какъв щеше да е резултатът – той можеше да бъде в линията, която Вие поддържате, можеше и да не бъде, никой не знае това. Именно по тази тема, която Вие за трети или четвърти път отхвърляте по различни искания на парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, сега по искане на президента. Именно по тази тема и в защита на правото на българите да бъдат питани, четирима мои съратници от ВЪЗРАЖДАНЕ получиха обвинения за това, че бяха на политически протест. Съвсем накратко по мотивите Ви ще взема изказване, като ще изложа малко юридически и малко политически възражения защо и искането на главния прокурор, и това, че Вие в синхрон с него, без различни мотиви, искате свалянето на имунитетите на колегите ми. Действително, както казахте Вие, от месец март тази година – няма година, господин Хамид, от месец март в Деловодството на Народното събрание са налице тези искания, подписани не от главния прокурор, а от изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов, което са две различни неща, и Вие като юрист няма как да не се съгласите с мен. Тези искания, на първо място, са абсолютно нередовни. Право да иска сваляне на имунитетите на народни представители – както по чл. 136 от нашия правилник, така и по Конституция, има само главният прокурор. Повече от категорично е – вече след произнасянията и на Върховния касационен съд, в това число и съдът в Люксембург от тази пролет се произнесе за безкрайния мандат на Инспектората за ВСС, който по аналогия се приема и за ВСС, Борислав Сарафов не е главен прокурор, защото ясно е разписано в чл. 130 от Конституцията как и от кого се назначава главният прокурор. Назначава се с указ на президента. Той не е назначен така, много добре сте наясно с това. Той е назначен по предложение на прокурорската колегия за временно изпълняващ длъжността главен прокурор. Ето защо от юридическа страна за нас, на първо място, тези искания са напълно нередовни чисто юридически. На следващо място, повече от очевидно е, даже и за малките деца в страната, че това е политическа репресия срещу депутатите на ВЪЗРАЖДАНЕ. Не виждам нито от изпълняващия функциите главен прокурор, нито, разбира, се от Ваша страна да искате имунитети за случилото се онази вечер, за случилото се на който и да било друг политически протест. Имунитетите, които са дадени на народните представители както по Конституция, така и по Правилник, са дадени, за да обезпечат нормалната им работа и за да не допускат ето тази политическа бухалка посредством изпълняващия функциите главен прокурор, която Вие се опитвате да прилагате като репресия по отношение на моите колеги. И само в заключение ще Ви кажа, че да, няма от какво да се срамуваме. Няма да си дадем имунитетите, за да угодим на Вашата политическа воля да упражнявате поредната репресия. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#155 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Има ли реплики към изказването на госпожа Рангелова? Не виждам. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Пейков. (Шум и реплики.) Колеги, моля за тишина в залата!
#156 · speech
ПП-ДБ, от място
Отказвам изказване. (Шум и реплики.)
#157 · speech
Благодаря Ви, господин Пейков. Има ли други желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Ще изчакам народните представители да заемат местата си в залата. Подлагам на гласуване Проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България, вх. № 51-527-00-8 от 27 февруари 2025 г., за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Христов Тодоров, народен представител в Петдесет и първото народно събрание. Моля, режим на гласуване. Гласували 175 народни представители: за 56, против 40, въздържали се 79. Предложението не е прието. С това изчерпахме тази точка от дневният ред. Преминаваме към точка трета от дневния ред: ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ДАВАНЕ НА СЪГЛАСИЕ ЗА ОТТЕГЛЯНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ. Вносители – Костадин Ангелов, Драгомир Стойнев и Тошко Йорданов. Кой ще представи Проекта на решение? Господин Йорданов, желаете ли да представите Проекта на решение? Да.
#158 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за даване на съгласие за оттегляне на законопроекти Народното събрание на основание на чл. 81 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с Решение № 839 на Министерския от 2025 г. за предложение до Народното събрание за оттегляне на законопроекти
#159 · speech
Реши
Дава съгласие за оттегляне на: 1. Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2026 г., № 51-502-01-65, внесен от Министерския съвет на 13 ноември 2025 г. 2. Законопроект за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г., № 51-502-01-63, внесен от Министерския съвет на 13 ноември 2025 г. 3. Законопроект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г., № 51-502-01-64, внесен от Министерския съвет на 13 ноември 2025 г.“
#160 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Заповядайте за процедура, господин Иванов.
#161 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, колеги! Господин Ангелов, правя тази процедура към Вас. Къде е Теменужка Петкова? Тя е човекът, който беше отговорен за тази бюджетна процедура, която се провали. Има признание на Министерския съвет за провала на тази бюджетна процедура. Безпрецедентно бизнесът беше изхвърлен от целия процес. И сега тук се чудите кой да докладва, и сте дали на Тошко Йорданов да изчете Проекта на решение! Що за унижение е това?! Той най-вероятно още нищо не усеща, като колегата му Балабанов. Обаче къде е Теменужка Петкова? Моля, не правя такава процедура, не искам почивка, но моля, обадете се, разберете кога ще дойде, и ако е необходимо – гласували сме дневният ред да бъде до приключване на тази точка, да изчакаме госпожа Петкова. Тя дължи отговори като човека, който провали тази бюджетна процедура. Благодаря Ви.
#162 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов, за направената процедура. Въпросът, който поставяте: къде е госпожа Петкова? Тя е в Министерството на финансите и си върши работата. По отношение на процедурата, която правите. Тогава, когато вносител е Министерският съвет, съгласно разпоредбите на нашия правилник сме длъжни да поканим и да изчакаме да присъства представител и член на Министерския съвет. Случаят обаче е различен, тъй като Проектът на решение е внесен от народни представители. Така. Сега откривам разискванията по Проекта на решение. Има ли желаещи за изказвания? Господин Василев, заповядайте.
#163 · speech
ПП-ДБ
Господин Ангелов, аз очаквах да има някой от правителството, който все пак да мотивира защо бюджетът се оттегля, тъй като до вчера слушахме, че това е единственият възможен най-добър бюджет, който може да бъде направен. Миналата седмица имаше доста голям протест, след което беше заявено от колегите от ГЕРБ, че бюджетът ще бъде изтеглен, след това решиха, че ще се поправя на коляно. След най-големия протест от 1990 г. насам – по информация от телекомите над 100 хиляди човека на площада – се радвам, че правителството най-накрая преосмисли позицията си и му беше позволено да оттегли този бюджет, който е пагубен за страната. Проблемът е, че това трябваше да се случи преди повече от два месеца, когато работодателите ясно заявиха, че този бюджет не е добър. Когато всички – и от опозицията, и всички финансисти в страната, ясно заявиха, че този бюджет не е добър. Защото, ако беше направено преди два месеца, сега щяхме да разглеждаме нормален бюджет и да влезем спокойно на 1 януари в новата година с приет бюджет. А в момента, колеги, този опит силово да прокарате бюджет, който никой не иска, се провали с гръм и трясък, но цената пак ще я плати българският народ. И се надявам най-накрая да сте разбрали, че напук и на инат не може да се управлява. И да си подадете оставката, а не да чакате протеста следващата седмица по време на вота на недоверие, когато, като излязат хората на площада, още веднъж да Ви кажат: „Оставка!“ И се надявам може би от втория път да ги чуете. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#164 · speech
Благодаря Ви, господин Василев. Има ли реплики към изказването на народния представител Асен Василев? Не виждам. Има ли други изказвания? Нека да редуваме парламентарните групи. Господин Ганев, заповядайте.
#165 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Какво казаха за този бюджет двамата, определящи политиките на правителството, и по-скоро единственият, другият – младшият партньор, в случая Пеевски: единственият възможен бюджет, който ще бъде приет от правителството и от мнозинството, друго няма да има. След него – Борисов: единственият възможен бюджет, друго няма да има, промени няма да има, няма значение какво искат работодателите, няма значение какво се говори в обществото. След което изпълняващият длъжността министър-председател – същите думи, които каза Пеевски, които каза Борисов – обясни как това е единственият възможен бюджет и други възможности няма. Изказванията от обществото не се взеха предвид към онази дата. Нещо повече – протест или обявяване на дата за протест, след което Йордан Цонев става и обяснява как никога няма да се огънем под натиска на площадите. След което Делян Добрев – абсолютно същото. В поредица от такива изказвания се обясняваше как този бюджет е единственият възможен, как нищо друго няма на дневен ред и как това, което се случва в момента, е само и единствено, за да се прокарват руските интереси в страната. И дойде един протест, след което последва втори протест, след което имаше катарзис при тези, които преди малко изброих. Всичките от управляващото мнозинство вече сте готови за промени в бюджета. Готови сте да махнете това, за което българският семеен и малък бизнес каза, че въвеждането на специализирания софтуер, който ще коства на всяко едно малко магазинче от 1500 до 2000 лв. и това за тях е смърт – приехте, че няма да го направите. Приехте, че няма да вдигнете осигуровките с 10%, защото тези два пункта са реално с 10% вдигане на осигуровките. Реално се оказа, че има вариант, в който това нещо да стане. Приехте, че най-после трябва да премахнете мъртвите души от държавната администрация, защото това е на дневен ред. Разбира се, срещу това нещо излиза една друга опорка от страна на ПП-ДБ – че трябвало да се премахнат, по-скоро да се накарат тези, които не плащат осигуровки като държавни служители, да го направят. Само че се получи малко неприятно в случая за Мартин Димитров, защото той беше вносител и го защитаваше това в Комисията по финанси; защото пък, от своя страна, когато го попитах за конкретни анализи и цифри – колко би струвало това на бюджета, той каза, че няма. Но думата взе тогава пък Асен Василев и каза, че анализ е правен – той като министър на финансите е направил въпросния анализ, и въпросният анализ е потвърдил, че на бюджета ще струва в милиарди повече, ако започнат да се осигуряват и да си плащат осигуровките държавните служители, но трябва да им се начислява клас прослужено време. Реално това беше един нюанс. Това, така или иначе, не беше прието към онзи момент от управляващите. Към момента имаме ситуация на уж единствения възможен бюджет, който беше върнат и от Еврокомисията, Европейската централна банка с препоръки към днешна дата. Защото тук стана ясно, на този бюджет, това, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ говорим от няколко години, това, което дори и днес, дори и днес, когато отхвърлихте искането за свикване на референдум, казваме: че загубваме в момента единственото, което имаме – нашата фискална и монетарна независимост, защото всеки един бюджет оттук нататък ще бъде съгласуван с Европейската централна банка, с европейските институции и някой в Брюксел ще решава дали да се вдигат данъците, дали да се вдигат осигуровките! Защото дори към този момент, както се случи и с Хърватска, в годината, преди да влезе в еврозоната, тя също съгласува тогава бюджета си, също го съгласува! Оттук нататък обаче след 1 януари няма да е просто съгласуване, ще има ясно и точно разпореждане от Брюксел какво може и какво не може! Пък Вие тук като мнозинство си решавайте каквото искате. Тогава обаче, каквито и протести да има, каквото и недоволство да има от страна на бизнеса – за синдикатите няма да коментирам, защото това е една от най-обидните теми за нас като държава, защото изпаднахме в безпрецедентна ситуация, в която работодателите защитаваха работниците заради вдигане на осигуровките, а двата национални синдиката – КНСБ и „Подкрепа“, услужливо обслужиха по всякакъв начин Пеевски и Борисов! Но това нещо от 1 януари свършва! Това нещо, което в момента си мислим, че ние може да поправим, да редактираме и да върнем отново, ще мине. След това обаче го няма този момент. Тогава единственият възможен бюджет ще е такъв, какъвто го спуснат от Брюксел. И когато се каже тогава, че държавата е фалирала, защото не можете да криете повече, освен тази година, какво е състоянието на финансите ни, а това Ви се каза не просто от нас от ВЪЗРАЖДАНЕ – това Ви се каза от един предишен министър на финансите в лицето на ГЕРБ, когато управляваше, Симеон Дянков, когото Вие като мнозинство избрахте за председател на Фискалния съвет, който директно в прав текст Ви каза, че държавата е фалирала и че Вие лъжете европейските институции за бюджетния дефицит и за инфлацията. Той Ви го каза – на управляващите. Той го каза и на тези, които допреди една година управляваха заедно с ГЕРБ – от ПП и ДБ. Защото Вие оттогава заложихте бюджетни дефицити. Вие по счетоводен начин, както има един израз, масажирахте статистиката, масажирахте институциите, за да направят така, че да се скрие бюджетният дефицит. Вие направихте така, че когато това правителство на „Наглите“, което в момента ни управлява, първите му реакции, когато видяха финансите, казаха, че ние не отговаряме. Теменужка Петкова на два пъти беше викана на изслушване тук и от тази трибуна заяви, че България не отговаря на критериите и че има скрит дефицит, който е правен така, че да не се показват цифрите, които са. И директно посочи какво е правило Министерството на финансите в лицето на Асен Василев, цитирам: че са крили данните, че са фактурирали, но не са изплащали всички тези неща, за да може дефицитът да не е в 3%! И това не го казвам аз, това го казваше Теменужка Петкова! Само че се случи един катарзис: Теменужка Петкова заедно с Желязков бяха извикани веднага след тези две изслушвания в Брюксел, след което двамата се върнаха и – о, миг, поспри! – вече сме готови за еврозоната. И вече ще влезем в еврозоната, и вече вървим с бодри стъпки за влизане от 1 януари – въпреки всички неща, които излизат като данни, въпреки това, което показват цифрите, въпреки това, което казват всички анализатори, и въпреки инфлацията, която е в двоен размер, двуцифрена и е плашеща! Това, което имаме в момента, е, меко казано, позорно за управляващите! Бюджетът е, меко казано, позорен! И най-малкото, което трябва да случи, е тези хора не да изтеглят бюджета, а трябва да подадат оставка днес, не утре – днес! Оставка! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#166 · speech
Благодаря Ви, господин Ганев. Има ли реплики към изказването на господин Ганев? Не виждам. Има ли други изказвания? Господин Димитров, заповядайте. Ще Ви дам думата, господин Радулов.
#167 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа! Този или тези три законопроекта трябваше да бъдат изтеглени още като тръгнахте да ги внасяте. Това поискахме от „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Защото, уважаеми колеги от управляващото мнозинство, Вие тръгнахте на един курс на крайно левичарство, за което никой не Ви е дал мандат. Явихте се на изборите с едни обещания, с едни послания, а тръгнахте да увеличавате данъците, като няколко дни по-рано обяснихте, че няма да се увеличават. Тръгнахте да тормозите бизнеса със СУПТО и с какво ли не, след като преди това говорехте за най-добрата бизнес среда. Тръгнахте да вземате близо 40 млрд. лв. заеми за две години, като преди това говорехте за фискална стабилност. Тръгнахте да проваляте 25-годишен консенсус за стабилността на публичните финанси, след като преди това говорехте как само Вие сте способни да запазите тази стабилност. Всичко това е едно огромно лицемерие от Ваша страна. И много важно е да се отбележи също така, че Вие не консултирахте, не поискахте мнение, не поискахте съгласие, не говорихте дори, не можахте да направите истински консултации по този бюджет. Всеки, когото го питат, дори синдикати, работодатели, всички казват: ние научихме много късно за бюджета, нашето мнение не беше взето предвид, ние не участвахме в процеса. Вашият Фискален съвет, който Вие избрахте, Вашият Фискален съвет казва, че очакват между 3,5 млрд. евро до 4,2 млрд. евро неизпълнение на приходите. Това ли Ви е единственият възможен бюджет – с такова мащабно неизпълнение на приходите между 3,5 млрд. евро и 4,2 млрд. евро?! Това ли Ви е единственият възможен бюджет – с рекордно повишение на данъците, с рекордно нарастване на дълга, това ли е? И лошото е, че с днешна дата Вие не сте си взели поуките. Сега търсите единствено като ход да замаскирате общественото мнение, да омекотите малко работата, да не се усети протестът, да мине следващият бюджет между капките. Защото Вие мащабна реформа на разходите не предлагате, даже не го и мислите. Един от Вас каза, че дясната реформа в бюджета – то звучи като виц и е забавно наистина – дясната реформа в бюджета било че искахте да концесионирате тотото, от държавен монопол да го направите частен монопол. Ако това Ви е реформата, колеги, Вие дълбоко сте се заблудили и сте изпаднали в положение, от което трябва да се събудите. Защото, пак казвам, за това крайно левичарство никой не Ви е давал мандат. А то води България в тежка криза. И наистина Вашето управление постави началото. Ние сме на прага на румънски модел, който води към повишение на данъците, към замразяване на заплати, към тежки финансови проблеми. Да, това дойде с Вашето управление, защото Вие две години харчите като луд с картечница и не направихте нито една, нито една реформа! Нито една реформа – нито в първия, нито във втория бюджет. И все някой друг Ви е виновен. Все не можете и все някой друг е виновен. И сега, колеги, искаме да Ви предупредим за следното: с козметика няма да стане! С това да заблудите противника, да спечелите време, да дойде Коледа – няма да стане! Наистина Вие изчерпахте всеки кредит на обществено доверие, всичко изчерпахте – и с регулаторите, които избрахте, и с бюджета, който тръгнахте да гласувате, и с всичко, което правите! И с това крайно левичарство, което се опитвате да прокарате в България, защото Вие върнахте образа на Жан Виденов – то за Жан Виденов не се говореше от доста време насам, заради Вашите действия, заради Вашия бюджет, който повтаря практики от неговото време, когато се харчеха отново милиарди през държавни фирми, Вие възкресихте и всички тези спомени. А за това, пак казвам, никой не Ви е давал мандат. Така че, изчерпвайки всеки кредит на доверие, като не можете, като сте излъгали по този начин българските граждани, по-добре е да кажете, че не можете, и да си тръгнете, и да подадете оставка! Вече сме на този етап, колеги! Вижда се, че няма да стане, виждате, че не можете, вижда се, че крайното левичарство, което се опитвате да наложите в България, изглежда застрашително – народът се уплаши от Вас! И с основание! Първо се уплашихме ние, гледайки какво предлагате и какво правите, но вече сме на фаза, в която хората се уплашиха от Вашите предложения за бъдещето си, за развитието си, за доходите си, за това, какво ще стане с България! Така че вече единственият ход, който имате, е да си подадете оставките! Благодаря Ви. (Шум и реплики.)
#168 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Има ли реплики към изказването на господин Димитров? Не виждам. Следващото изказване е на народния представител Николай Радулов. Заповядайте, господин Радулов.
#169 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми господин Председател, колеги! Когато водихме разговорите по бюджета, аз Ви предупредих, че не е достатъчно да дадете заплати на служителите от сигурността, и особено на служителите от Министерството на вътрешните работи. Капиталовите разходи са почти нулеви, минимални, с малко разлика в Министерството на вътрешните работи, но този подход за действие към обезпечаване на сигурността е фалшив и той не работи. Ненапразно нарекох този бюджет „бюджет на несигурност“. Вие видяхте какво се случи. Един сериозен протест съвсем случайно не е окървавен – неподготвени полицаи, лошо изпълнени мероприятия за обезпечаване сигурността както на гражданите, така и на полицаите! Ами нас ни заболя устата да говорим на министър Митов, че са необходими бодикамери, за да разберем кой е прав и кой е крив…
#170 · speech
Господин Радулов, моля Ви по Проекта на решение!
#171 · speech
По Проекта на решението. Очевидно е, че този бюджет ще трябва да се поправи – не съм сигурен дали това ще стане от това правителство, но също така е очевидно, че е време министърът на вътрешните работи Митов да бъде отстранен от това място!
#172 · speech
Благодаря Ви, господин Радулов. Има ли реплики към изказването на господин Радулов? Не виждам. Следващият, записан за изказване, е народният представител Димо Дренчев. Заповядайте.
#173 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Естествено, правилно е решението да бъдат изтеглени бюджетите. По-правилно щеше да бъде решението изобщо да не бъдат внасяни в този вид. Защо те са неприемливи? Говорих, когато се обсъждаха в залата, говорих и в Комисията, сега абсолютно добронамерено ще направя една препоръка към тези, които правят следващия бюджет, които и да са те, защото аз не изключвам възможността това изобщо да не бъде министър Петкова и правителството на Желязков. В едно изследване на КОФАС, което излезе преди двадесетина дни, за Топ 500 фирмите в Централна и Източна Европа, България има 27 представители. Кое обаче е различното? Всъщност при спад на оборотите в почти всички фирми, в почти всички държави, включително и в България оборотите спадат, всъщност българските фирми имат 60% ръст на печалбите, печалбите на двадесетте български фирми, които са в Топ 500, нарастват от 890 млн. евро на 1 млрд. 420 млн. евро, или ръст с 60%. Кои са секторите, в които България има представители там? Те изобщо не са изненада – това е енергетика, това е фармация, това са големите ритейл вериги, които търгуват с храни в България, няколко минни компании, които извличат златото и медта от България, и естествено, мобилните оператори. Там трябва да бъдат насочени усилията на правителството и тези печалби трябва да бъдат сведени до поне нормалното за Централна и Източна Европа. Ако трябва да се търсят повече приходи в бюджета, те трябва да се търсят точно от тези сектори, които извличат прекомерно големи печалби, така както имаше идея в бюджета на Людмила Петкова, който скоропостижно беше изтеглен, тя не посмя да се пребори нито с банките, нито с концесиите, но това е пътят, по който трябва да се върви. Това, което прави Финансовото министерство под ръководството на Теменужка Петкова – да обикалят фризьорските салони, да обикалят бояджиите, да въвеждат СУПТО, да слагат допълнителни устройства в камионите, да вкарват още стотици стоки към стотиците, които са с висок фискален риск, това кокошкарство трябва да престане, защото, първо, няма да доведе до нищо и второ, защото смачква активността на малките и дребните фирми в България. А точно те са гръбнакът на българската икономика и точно тези хора българското правителство и българските управляващи трябва да пазят, а не да стрижат. Благодаря Ви.
#174 · speech
Благодаря Ви, господин Дренчев. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Следващо изкачване – Божидар Божанов. Заповядайте.
#175 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Това безспорно беше най-лошият бюджет от десетилетия. И когато казвахме – и казваме, че той е левичарски, имаме предвид, че той е бюджет на разхищението. Той дори не е социален бюджет, както се опитаха някои да кажат. Той просто е ужасен! И щяхте да го прокарате със сила, защото нямахте право на мнение – и още нямате право на мнение, спрямо това, което Пеевски Ви нареди. „Единственият възможен бюджет“ – така казахте. И това беше евфемизъм – евфемизъм за „не можем да откажем на Пеевски“, но над сто хиляди човека Ви казаха: „Не!“. И сега, с подвита опашка изтегляте бюджета. Стоите тук тихичко, никой от управляващите няма да се изкаже – Тошко Йорданов излезе тук да прочете съвсем накратко решението, за да има формално някой, който да го е прочел, но с подвита опашка изтегляте бюджета. Ако това Ви е било мнението първоначално, значи Вие нямахте смелост да го кажете на Пеевски! Явно все пак страхът от хората е по-голям от страха от Пеевски. И това е добре! Но не си мислете, че с оттеглянето на бюджета ще се спасите от електоралната катастрофа, която предстои, след като над сто хиляди човека излязоха по улиците, а още сигурно стотици хиляди ги подкрепят. Защото пак няма да имате смелост да откажете на Пеевски. Може би просто по-добре ще опитате да скриете…
#176 · speech
Уважаеми господин Божанов, може ли за секунда? Нека да се съсредоточим върху Проекта на решение. Разбирам какво правите…
#177 · speech
Говоря по Проекта на решение. Не ме прекъсвайте, ако обичате!
#178 · speech
Ами до момента нито една дума не казахте по Проекта на решение…
#179 · speech
Говоря за бюджета!
#180 · speech
Искате да има финансов… Ами не говорите за бюджета!
#181 · speech
Говоря за бюджета! И говоря за политическите импликации от този бюджет – как той е създаден, защо е създаден така, защо го оттегляте сега и защо не можете да направите друг бюджет! Вижте колко пъти казах думата „бюджет“. И ще продължавам да я използвам оттук нататък в изказването си. Та, това, което исках да кажа, когато ме прекъснахте, е, че може би в следващ бюджет ще опитате да скриете касичките на Пеевски по-добре, но пак ще вземете парите от хората и ще ги ядосате още. Не си измисляйте и че с министерските си столчета трябва да крепите еврозоната. Тя вече е факт.
#182 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Факт, факт – тя вече е фак!
#183 · speech
Няма да има нужда и няма да се получи тази спекулация, че едва ли не ще се залепите за столчетата си само и само заради еврозоната. Еврозоната, пак казвам, вече е тук. Банкнотите са по банките и няма път назад. И това е добре! Този бюджет не е просто грешни сметки, не е просто лоши планове, не е просто лоша макрорамка и така нататък. Този бюджет е показателен за грешното Ви разбиране за икономическа политика, за това, че Вие искате да товарите бизнеса с още и още трудности, още и още регулации, още и още тежест, за да може да напълните едни касички. И след като сами признавате провала с този проект на решение, сами признавате провала на това, че имате грешна икономическа политика, грешно разбиране за публичните финанси, се надявам следващата седмица да подкрепите и вота на недоверие! Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#184 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Божанов? Не виждам. Следващо изказване – народният представител Явор Божанков. Заповядайте, господин Божанков.
#185 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Достатъчно се каза за конкретните дефекти на този бюджет, но това, което роди общественото недоволство, е самото отношение. Не просто фактът, че работодателите бяха изолирани от бюджета и им се каза: а бе, и без Вас ще си го приемем, а самата философия, че ще се увеличат доходите на една част от обществото – на държавната администрация, в момент, в който на двама и половина работещи се пада един пенсионер и на четирима работещи се пада пък един в държавната администрация. И вместо това да се промени и реформира, се каза: взимаме от работещите и даваме на тези, на които, да го кажем грубо, управляващите разчитат на тях в електорален план. Това е изключителна провокация към средната класа в България и за изненада на управляващото мнозинство такава средна класа все пак има. И това е социалният елемент на протеста. В правото юристите казваме, че не само завършеното деяние, но и намерението, и опитът също се наказват. Защото, да, този опит беше осуетен под натиска на обществените протести, но е факт, че той беше извършен – ГЕРБ признават грешката, дават назад, но само преди няколко дни помним, че нямаше и помен от тази сговорчивост, която наблюдаваме в момента. И аз смятам, че те дълбоко не са осъзнали грешката, която допуснаха. За пореден път – и преди администрацията е била толерирана с електорални цели, но тук, господа управляващи, Вие достигнахте границата, лимита на общественото търпение. Единственият възможен бюджет, в кавички, се оказа не единственият възможен. Работодателите Ви дадоха поне пет мерки, които може да използвате. За Ваша изненада опозицията Ви даде! За нас сигурно щеше да е по-лесно да кажем: лошите управляващи не дават, и популистки да предложим още разходи, та да налеем бензин в огъня. Но в наше лице Вие имахте конструктивна опозиция, която Ви даде изход от тази ситуация. Направихме смислени предложения – поетапно и постепенно администрацията да поеме част от осигурителната тежест, за да може тази сметка да не я платят само работещите хора в България, да не я плати само българският бизнес. Вие не оценихте тази протегната ръка. Напротив, използвахте еврозоната като универсална индулгенция – приемаме еврото и всеки, който критикува държавния бюджет, Вашето поведение, отношението по бюджетната процедура, Вие опитахте да го пришиете към антиевропеец – видите ли, точно ние ще саботираме пътя към еврозоната! Напротив, единственият риск в момента, стратегически, пред България е този бюджет, защото хора и от президентството, и от партия ВЪЗРАЖДАНЕ чакат всички несгоди да ги пишат на сметката на еврото и на еврозоната. Но това не може Вие да го прехвърлите като отговорност на протестите, на бизнеса, на работодателите или пък на Европейската комисия. Това е лично Ваша отговорност и се надявам да го осъзнаете, защото в противен случай и пет пъти да го оттеглите бюджета, и каквито и финтове да направите процедурни, основанието за този справедлив гняв на площада ще остане! Благодаря Ви.
#186 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Има ли реплики към изказването? Реплика ли искате, господин Лорер? Реплика. Заповядайте за реплика.
#187 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Божанков, искам да Ви дам шанс да обясните още веднъж и по-подробно фрустрацията и гнева на българските работодатели по отношение на този провален бюджет. И искам да го илюстрирам с един пример – един пример за провал в базова аритметика. За 2025 г. бяха предвидени 80 млн. евро приходи от данък дивидент. В предложения бюджет данък дивидент се удвоява. Ако приложим основна аритметика, би трябвало предвиденият данък да е около 160 млн. евро. Така работи и аритметиката. Но в бюджета на управляващите там е 340 млн. евро. Имате ли представа какви чудеса трябва да се случват в аритметиката на управляващите, или това е една откровена подигравка, провал на основни принципи на математиката, които трябва да се прилагат в Министерството на финансите? Ако това е единственият възможен бюджет, който може да се изготви там, какви други изненади и бомби има в него, за които българските работодатели напълно основателно протестират?
#188 · speech
Благодаря Ви. Има ли други реплики към изказването на господин Божанков? Няма. Заповядайте за дуплика, господин Божанков.
#189 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колега Лорер, по-лошо от сгрешената аритметика е сгрешената философия. В България имаше консенсус, че нивата на данъците и данъчната система са стратегическо преимущество за българския бизнес. Това е десетилетен консенсус, който се пропука само за няколко дни, знаем, против волята на всички участници в Тристранката. Това може би е и голямата беда – кутията на Пандора, която се отваря, и оттам нататък всичко е възможно, защото политическото оцеляване на един кабинет трябваше да бъде заплатено от средната класа в България. От друга страна, аз смятам, че самите управляващи – и съм го казвал много пъти от тази трибуна, така и не се изясниха каква е тяхната философия на управлението, каква е тяхната управленска програма. Партиите в управлението декларират финансова децентрализация, всички закони отиват към финансова централизация. Приватизират, не знам защо, печеливши – това предложиха, нека да не забравяме и да помним повече от три дни – предлагат за приватизация печеливши сектори, докато губещи… Тогава бих го разбрал – нещо губи държавата, не може да го управлява, прехвърля тази тежест – концесионер поема предизвикателството да управлява един губещ актив. Защо обаче държавата иска да концесионира нещо печелившо, аз нямам никакво обяснение! Ами защото се самозабравиха! Това е ролята на гражданското общество – да сложи граници, да каже: дотук беше, понеже опозицията не я чуват, 20 секунди заседания... Това също е риторичен въпрос. Защо им трябваше заседанието да бъде – към Вас управляващи, в 14,15 ч., защо трябваше да го направите в друг час? Нямаше никакъв проблем по всички процедури и правила да си направите заседанието така, както е планувано. Защото искахте да декларирате, че имате мнозинство, на Вас не ви пука и ще си приемете каквото си искате. Именно това предизвикателство стои в основата на недоволството в момента. И прав е колегата Лорер – аритметиката не излиза, но най-вече опасна е философията, защото ГЕРБ, с всички критики към тях, години наред са спазвали бюджетна дисциплина, това не може да им се отрече. Но и не може да се отрече, че днес тази философия я продадоха за 20 секунди, 27. Благодаря Ви.
#190 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Иванов.
#191 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, колеги! Забъркахте една каша, като успяхте да обедините всички икономически свободни и активни хора в държавата, самонаетите, работниците в частния сектор срещу себе си, като изстреляхте един бюджет, който се явява куршум срещу средната класа – нещо, което Вие знаете. Нещо, което знаете и е признато от председателя на Бюджетната комисия, който пое ангажимент, че ще бъдат изтеглени повишението на данъци, осигуровки, СУПТО, и прочее. Но по-интересно е друго. Какъв е Вашият план? Какъв е Вашият план, защото, колеги, тук министърът на финансите не дойде, министър-председателя го няма, председателят на Бюджетната комисия не коментира. Какъв е Вашият план? Ще предлагате нов бюджет? Как ще предложите нов бюджет, като този беше единственият възможен? Това е страшно интересно! На следващо място, имате ли въобще легитимност да предлагате нов бюджет? Има ли това мнозинство такава политическа легитимност след огромното обществено недоволство? И бих казал, на последно място, но не и по важност, забележете, колеги, вчера председателят на Бюджетната комисия казва: изтегляме увеличаването на данъците, изтегляме увеличаване на осигуровките, изтегляме СУПТО. И в същото време вицепремиерът от БСП Зафиров излиза и казва: това, че се изтегля този бюджет – цитирам по памет – първо, значи, че в следващия всички социални придобивки ще останат и е възможност за нас да защитим нови. И какво правим сега? Какъв ще е следващият? Той ще е още по-голям Франкенщайн. Тоест това, което е необходимо и беше важно да се случи, колеги, в рамките на този дебат, е Вие да дадете яснота какво ще се случва занапред. За сметка на това обаче Вие избрахте отново по начина, по който бюджетът беше гласуван на първо четене, без участието на ГЕРБ, да мълчите и при оттеглянето на бюджета. Благодаря Ви.
#192 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Има ли реплики към изказването на господин Иванов? Не виждам. Има ли други изказвания? Не виждам желаещи. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Ще изчакам народните представители да заемат местата си в залата. Подлагам на гласуване Проект на решение за даване на съгласие за оттегляне на Законопроекти, № 51-554-02-283, внесен от Костадин Ангелов, Драгомир Стойнев и Тошко Йорданов на 2 декември 2025 г. Гласували 201 народни представители: за 201, против и въздържали се няма. Предложението е прието. С това изчерпахме тази точка от дневния ред. Преминаваме към следващата точка от дневния ред... (Шум и реплики: „Нали до тази точка!“) Уважаеми колеги, моля, тъй като има въпроси от залата, да разясня какво сме гласували. Пленарното заседание е удължено с почивките по искане на парламентарна група до 15,00 ч. Предмет на гласуване на процедура, направена от народния представител Александър Рашев, беше удължаване на пленарното заседание след 15,00 ч., което означава, че пленарното заседание продължава до 15,00 ч., така че продължаваме по дневния ред. Ако желаете да направите нова процедура за прекратяване на заседанието, имате възможността – Правилникът го позволява. Има ли желаещи за такава процедура? Не виждам. Преминаваме към... (Реплика.) Моля?
#193 · speech
ПП-ДБ, от място
Прегласуване.
#194 · speech
Преседател Костадин Ангелов
Прегласуването се иска в рамките на… Мисля, че беше минута след провеждането на гласуването. (Реплика: „Веднага след.“) Веднага след, така че този момент е изчерпан. Искате да го прегласуваме ли? (Реплики: „Не.“) Мисля, че залата беше ясна. Нямаме не успели да гласуват народни представители. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ХАЗАРТА. Вносители са Христо Расташки и група народни представители. Няма постъпил доклад на водещата комисия. Желаете ли да го представите? Заповядайте, господин Расташки, да представите доклада, или мотивите ще представите? Мотивите към Законопроекта – заповядайте.
#195 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми народни представители, представям Ви мотивите към Проекта на закона за хазарта. В настоящия законопроект…
#196 · speech
Преседател Костадин Ангелов
Господин Расташки, само секунда. Тъй като има доклад, който е постъпил от Комисията по въпросите на младежта и спорта, има ли представител на Комисията, който желае да представи доклада? Желаете ли? Заповядайте. Изчакайте, господин Расташки, нека да мине докладът на Комисията, въпреки че той не е на водеща комисия, но все пак нека да спазим Правилника. Заповядайте.
#197 · speech
„ДОКЛАД за първо гласуване относно Законопроект за хазарта, № 51-554-01-117, внесен от Христо Расташки и група народни представители на 17 юли 2025 г. На свое редовно заседание, проведено на 30 юли 2025 г., Комисията по въпросите на младежта и спорта обсъди Законопроект за хазарта с № 51-554-01-117, внесен от Христо Расташки и група народни представители на 17 юли 2025 г. На заседанието присъстваха представители и експерти от Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването, Министерството на културата, Националната агенция за приходите, представители на Българската гейминг асоциация, Българската асоциация на хазартните дейности, Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България, Асоциацията на игралната индустрия в България и председателят на Асоциацията на Българските спортни федерации господин Иван Ценов. Законопроектът беше представен от народния представител Христо Расташки. Той има за цел да ограничи и регулира разпространяването на хазарта в Република България. С него се забранява организирането на хазартни игри от частни оператори и се дава възможност на държавата да установи монопол върху тази дейност чрез Българския спортен тотализатор. Председателят на Комисията докладва постъпилите писмени становища по Законопроекта от Националната агенция за приходите, от Министерството на образованието, от Министерството на здравеопазването, от Министерството на културата, от Българската гейминг асоциация, Българската асоциация на хазартните игри, Сдружението на организаторите на хазарти и дейности в България, Асоциацията на игралните индустрии в България и председателя на Асоциацията на българските спортни федерации. Всички те изразиха отрицателни становища относно Законопроекта. Народният представител Радостин Василев като съвносител изрази становище, че е наясно, че Законопроектът няма да бъде приет, както и че не е съвършен, но заяви, че той е заявка за това как е възможно да се промени изцяло разбирането за осъществяване на хазартни дейности в България и да провери нагласите за такива промени сред народните представители и сред институциите. В резултат на проведеното обсъждане Комисията по въпросите на младежта и спорта с 3 гласа „за“, от които: 2 гласа от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, 1 глас от парламентарната група на ПП МЕЧ; без гласове „против“; и 9 гласа „въздържал се“, от които: 3 гласа от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, 3 гласа от парламентарната група на ПП-ДБ, 2 гласа от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“ и 1 глас от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроект за хазарта, № 51-554-01-117, внесен от Христо Расташки и група народни представители на 17 юли 2025 г.“ Благодаря.
#198 · speech
Благодаря Ви, господин Вълков. Господин Расташки, заповядайте сега да представите Законопроекта и мотивите към него в рамките на 10 минути.
#199 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми колеги народни представители, представям Ви мотиви към Проект на закон за хазарта. Настоящият законопроект има за цел да ограничи и регулира разпространението на хазарта в Република България. С него се забранява организирането на хазартни игри от частни оператори и се дава възможност на държавата да установи монопол върху тази дейност чрез Българския спортен тотализатор. Необходимостта от радикална промяна в регулацията на хазарта е свързана с дългогодишни злоупотреби на частните хазартни оператори спрямо данъчната, законодателната и дори политическата система в страната. Чрез преминаване на целия отрасъл под държавно управление се слага край на всички злоупотреби, манипулации, неурегулирани зловредни действия и пандемичното разпространение на хазартния бизнес във всичките му сфери. Нерегулираното разпространение на всички видове хазартни игри от частните оператори с цел бизнес печалби спомогна за голямото увеличение на зависимостта на българските граждани, особено сред младото и работоспособно население. Днес в Република България няма град без казино, няма село без игрална зала и нямаме квартал без пункт за залагане. Частните организатори на хазартни игри превръщат живота на българските гражданите в ежедневен риск, техните доходи се стопяват пред колосалните печалби на олигарсите в бранша. Според данните, предоставени от НАП, към момента в България над 40 хиляди души са декларирали доброволно своята зависимост към хазартни игри, като през последната година новорегистрираните са над 20 хиляди души. Трябва да се отбележи, че тази цифра се формира само от тези, които са осъзнали, че имат подобен проблем, но реалният брой на зависимите е много по-висок. Статистиките показват, че средно 50% от хазартно зависимите извършват престъпления, за да удовлетворят зависимостта си. Хазартно зависимите хора са най-честите участници в домашно насилие. Зависимите, които са във фаза на отрицание, без да виждат проблема си, са склонни към насилие спрямо близките си с цел получаване на средства за покриване на дългове или за игра. В същото време има и зависими, които се оказват в позицията на жертва на психически или физически тормоз от страна на близките си поради това, че са проиграли големи суми пари. Нерегулираното и масово частно организиране и разпространение на хазартни игри води до огромни социални проблеми, с които обществото ни се опитва да се справи, но към момента ‒ неуспешно. Ползите от настоящия законопроект ще се отразят и директно на хазартно зависимите в Република България. С ограничението на дейността в един-единствен държавен оператор се гарантира контролът както в разпространението, така и в рекламата и в надзора над рестриктивните мерки към зависимите. Освен това всички средства, спечелени от държавния оператор, ще бъдат ползвани за дейности, които практически водят до намаляване на нуждите и стремежите към хазартни изживявания. Преминаването на всички правомощия, свързани с хазартната дейност, към Българския спортен тотализатор гарантира на държавата възможност за абсолютна забрана за хазарта, ако това бъде счетено за целесъобразно. Това действие може да бъде направено изключително ефективно и без дългогодишни съдебни спорове. Основна мотивация и нужда от законодателна промяна се разкрива при безпрецедентните нарушения и тежката корупция в бизнеса на хазартните олигарси, което ясно сочи, че настоящият модел на частни хазартни оператори е вреден не само за зависимите лица, но и за цялата българска държава. През последните години бяхме свидетели на грандиозен корупционен скандал, свързан с Васил Божков, който е обвинен в организиране на престъпна група, нанесла щети на държавния бюджет в размер на 559 млн. 739 хил. 164,70 лв. чрез неплащане на дължими такси по Закона за хазарта. Обвинението твърди, че с помощта на длъжностни лица от бившата Държавна комисия по хазарта той е избегнал плащането на пълния размер на таксите, дължими от фирмите му. По време на разпитите в съдебното следствие и медийните изявления на обвиняемия се разкриха данни за чудовищна корупция, свързана с предаването на суми в брой на членове на Министерския съвет и партия ГЕРБ. Стана ясно, че Васил Божков лично е носил и давал десетки милиони в пачки от по 500 евро директно на Владислав Горанов, а също така и на пиара на Политическа партия ГЕРБ Севдалина Арнаудова. Заради тежките корупционни обвързаности в сферата на хазарта авторитетът на България беше подкопан с налагането на санкции по закона „Магнитски“ на Владислав Горанов и Васил Божков, тъй като и двамата според американската администрация са участвали в мащабна корупция, която е лишила българската държава от данъчен приход в приблизителен размер на 600 млн. лв. В допълнение, в санкциите по закона „Магнитски“ се посочва, че Владислав Горанов е участвал в корупционна схема, довела до десетки милиони евро, платени на български държавни служители в замяна на благоприятно законодателство за участващите в хазартната индустрия. Васил Божков свидетелства, че в личен разговор с Бойко Борисов – тогавашния премиер на България, е бил изпратен при Менда Стоянова в качеството ѝ на председател на парламентарната Комисия по бюджет и финанси за „съдействие“ – корупция и лобизъм, свързан с промяна на Закона за хазарта, така че да облекчи данъчното облагане и да подобри приходите на частните организатори на хазартни игри за сметка на държавния бюджет на Република България. Налага се да дадем този пример, защото той е христоматиен за срастването на политиката, организираната престъпност и хазарта. Той не би се случил, ако всички средства от хазартни игри влизат в държавния бюджет, а не в частни оператори. Видно е, че системата на частните организатори на хазарт води до политически и корупционни зависимости, международни санкции за България и тежки щети за държавния бюджет. Поради тази причина настоящият законопроект прекратява изцяло възможността на частни юридически лица да организират хазартни игри и монополизира тази дейност в ръцете на държавата чрез Българския спортен тотализатор. Това ще доведе до съсредоточаване на попълненията от хазарт директно в държавния бюджет с цел правилното им използване за общественополезна дейност. По този начин държавата ще може много по-ефективно да контролира разпространението на наземния и онлайн хазарт на своята територия. Ще се избегне възможността за корупция и заобикаляне на данъчните закони при облагане на приходите от хазартна дейност. Ползите от тази законодателна промяна ще са огромни. Дава се право на Българския спортен тотализатор да развие своята дейност, извършвайки целия наземен хазарт на територията на страната, а също и да предприеме действия по изграждане на платформа за онлайн залагания. По този начин се очакват приходи в размер на милиарди левове да влязат в българския бюджет вместо в джобовете на хазартните босове. Средствата от печалбите на Българския спортен тотализатор ще се използват изцяло за държавни и обществени нужди, като 50 на сто от приходите ще се разходват за поддържане, ремонт, реконструкция, цялостно обновяване или създаване на нови спортни обекти и/или спортни съоръжения – собственост на държавата, а останалите 50 на сто – за социалнозначими дейности, като изграждане на детски болници и детски градини, закупуване на медицинско оборудване и оборудване за спешна помощ, борба с бедствията и авариите, развитие на културата и други. С новопостъпилите милиарди в държавния бюджет българският спорт и култура ще имат много по-сериозно финансиране и очакван растеж и разцвет. Гаранция за целесъобразно и правилно разходване на постъпленията от хазарт ще бъде най-висшият орган на изпълнителната власт – Министерският съвет, тъй като Законопроектът предвижда само целево разходване на средствата по направления, предвидени в закона. Множество забрани ще гарантират ограничението на хазарта в България и недопускане до пандемична и масова зависимост на българските граждани към хазартните игри. Законопроектът забранява на всички физически лица да вземат участие в хазартни игри освен тези, извършвани от Българския спортен тотализатор. По този начин се гарантират държавните права и монополът върху тази дейност, както и че ще се извършва превенция по отношение на зависимите лица. Забранява се държането и използването на игрално оборудване за хазартни игри, което не е свързано с дейността на Българския спортен тотализатор. В чл. 21 от Законопроекта се предвижда всички хазартни игри да се организират само чрез оборудване, произведено от Българския спортен тотализатор, за да се избегне всяко съмнение за манипулация и каквито и да е възможни корупционни практики, свързани със софтуер и хардуер за хазартни игри, като Българският спортен тотализатор има право и следва да развие дейност по производство на това игрално оборудване. Предвидени са административнонаказателни разпоредби, както и възможност за проверки и инспекции по отношение на всички лица, които нарушават законовите забрани, с цел да не бъде позволен нелегален хазарт, черно тото и други разновидности на незаконна дейност в този бранш. Въпреки че през 2024 г. се предприеха законодателни мерки за забраняване на рекламата на хазарта в медиите, това не постигна желания ефект за ограничаване на зависимостта на българските граждани към хазартните игри. Към момента отново се извършва масова дейност по наземна реклама, която все още е разрешена от Закона. Този вид реклама – чрез билбордове и други средства за осведомяване, прави хазартът да изглежда привидно социално приемлив и той се превръща в норма на поведение сред подрастващите. Поради тази причина настоящият законопроект забранява изцяло рекламата на хазартните игри освен тези, организирани от Българския спортен тотализатор. Регистърът на хазартно уязвимите лица, поддържан от Националната агенция за приходите, както и всички ограничения за уязвими лица се запазват и усъвършенстват с настоящия законопроект, тъй като считаме, че те играят важна роля за намаляване на зависимостта на българските граждани към хазартните игри. В допълнение е предвидено изменение при функциите и правомощията на органите за издаване на лицензи, като ще бъде необходимо одобрение на Министерския съвет за издаване, промени и отнемане на различните видове лицензи по чл. 1 от Законопроекта. Цялата подробна лицензионна процедура, както и условията и таксите по нея ще бъдат нормирани. В допълнение, настоящият законопроект предвижда, че Българският спортен тотализатор има право да организира всички видове хазартни игри. Това означава, че в зависимост от желанието на държавната власт и от необходимостта и контрола на хазартната дейност ще се преценява в какъв обем и какви хазартни игри да се организират. Предоставено е право на Българския спортен тотализатор да стопанисва собствени казина и игрални зали, както и да изгради собствени уебсайтове за организиране на онлайн хазартни игри. Това предполага силно развитие и инвестиции в държавното предприятие, за да се справи с целите за поддръжка и организация на целия хазарт на територията на Република България.
#200 · speech
Времето, господин Расташки.
#201 · speech
Секунда само, приключвам, две изречения. Съсредоточаването на целия хазарт в държавата чрез Българския спортен тотализатор е общественополезно и само по себе си ще доведе до икономически растеж, придобиване на огромен бюджетен ресурс и правилно изразходване на постъпилите средства. Ще се повиши държавният контрол над разпространението на хазарта и зависимостта на населението към хазартните игри. Това само по себе си ще доведе до намаляване на задлъжнялостта на българските граждани и спад в битовата престъпност, тъй като тези обществени явления са директно свързани с хазартната зависимост. Благодаря Ви.
#202 · speech
Благодаря Ви, господин Расташки. Сега откривам разискванията по Законопроекта. Има ли желаещи? Заповядайте за изказване. (Реплики от народния представител Климент Шопов.) Ще Ви дам думата. Господин Тодоров е първи, Вие – втори.
#203 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Колеги, Законопроектът има и много голяма социална насоченост. Хазартът е болест, която е плъзнала в цялото общество, и ние сме длъжни да предотвратим това нещо със Законопроекта, който предлагаме. Видяхме преди една седмица – дотам са ескалирали нещата, че 82-годишен дядо уби собствения си внук, защото внукът е бил хазартно зависим. На всяко казино има Кеш Кредит – затворен цикъл, който просто е пагубен. Ще поговоря малко и за концесията на Тотото, която бяхте решили да направите. Добре, че оттеглихте Закона за бюджета. Тотото трябва да бъде развивано с добър мениджмънт и стратегия за развитие, каквато беше направена по времето на Радостин Василев. Тогава – като изпълнителен директор на Тотото, направихме четиригодишна стратегия за развитие на Тотализатора, нова маркетинговата стратегия. Една крачка не е мръднало Тотото от тогава до сега. Най-лесно е да го концесионирате. В този законопроект от МЕЧ предлагаме точно това – Българският спортен тотализатор да може да оперира хазартната дейност в България и да разширява дейността си. Това ще сложи край на беззаконието и липсата на регулация в хазарта – ясен знак към обществото какво ще се случи в близко бъдеще, когато управлява МЕЧ. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#204 · speech
Благодаря Ви, господин Тодоров. Има ли реплики към изказването? Не виждам. Заповядайте, господин Шопов, за изказване. Има ли други желаещи за изказване? (Реплики.) Господин Хрисимиров – добре, ще Ви дам думата и на Вас.
#205 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим Законопроекта на Политическа партия МЕЧ за хазарта. И ще го подкрепим, защото е крачка в правилната посока, но аз имам един фундаментален проблем с този законопроект. Проблемът е, че с този законопроект ще продължи да се играе хазарт в България. Проблемът със зависимостта от хазартните игри е самото позволение на хазартни игри. Тоест, ако се забранят хазартните игри като цяло, ще изчезне проблемът със зависимостта. Това е истината. Защото проучванията са показали, че когато един човек има достъп до това, което го прави зависим – било то алкохол, било то наркотици, било то хазарт, когато той има достъп до това средство, лесен достъп, това го прави зависим. Така че единственият начин да се справим със зависимостта в България… Вие сами го казвате, че има един огромен проблем със зависимостта. И когато ние внесохме своя законопроект преди две години от ВЪЗРАЖДАНЕ, подчертахме именно това, че хазартната зависимост води до редица проблеми в здравето на един индивид – психическото и физическото здраве. Един хазартно зависим човек засяга 17 други души около себе си, тъй като той започва да краде от своите близки, да злоупотребява със своите роднини, приятели. Така че хазартът е тумор в нашето общество, вреди на обществената тъкан, разрушава я и в крайна сметка единственото решение е да бъде изцяло забранен. С този законопроект се позволява онлайн хазартът, било то от Българския спортен тотализатор или от частни оператори, кой знае каква разлика няма. Гражданите пак ще имат достъп до онлайн хазарта. Същото е с игралните автомати. Игралните автомати са едни от най-опасните средства за играенето на хазарт. Те просто са създадени да увличат тези, които играят в тази игра. Залагате 20 лв., връщат Ви 10, в същото време обаче има звуци, светлини, които Ви казват, че сте спечелили 10 лв., а всъщност сте загубили 10 лв. Игралните автомати са направени така, че да увличат гражданите, и те също са един огромен проблем. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ смятаме, че за да се справим с хазарта, трябва да има много строга политика срещу него, защото, ако продължаваме да позволяваме организирането на хазартни игри, ако държавата организира хазартни игри, няма да се справи със зависимостта и Вие самите го казвате, като предвиждате, че ще има милиони приходи в държавния бюджет. Откъде ще дойдат тези милиони, милиарди приходи в държавния бюджет? От хазартно зависими хора. Проучванията показват, че 2% от тези, които играят хазарт, докарват 80% от приходите на хазартните оператори. Тоест зависимите вкарват пари в хазартните оператори, зависимите ще хранят държавния бюджет, ако този законопроект бъде приет. В същото време обаче това, което е крачка в правилната посока, е, че ще има държавен контрол, така че ние тук, народните представители, ако има някакви проблеми, ако започнат да никнат пунктове за лотарии навсякъде, ако започнат да никнат игрални зали навсякъде, ако се разшири до някакъв краен предел организацията на хазарт, ние ще можем да вземем отношение и ще можем да го възпрем. Това е хубавото на този законопроект. Благодаря Ви.
#206 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Има ли реплики към изказването? Заповядайте, господин Расташки.
#207 · speech
ПП МЕЧ
Колега Шопов, една бърза реплика, по-скоро е уточнение какво точно предвижда Законопроектът. Предвижда целият хазарт да бъде съсредоточен в Българския спортен тотализатор, което силно ще ограничи и ще намали хазарта в България, защото Българският спортен тотализатор няма да може да има съвсем тази възможност, както частните оператори в момента – никнат казина и правят хазарт във всеки град и всяко село. Точно така хазартът ще бъде под контрола на държавата и държавата ще може чрез своите механизми да преценява доколко да позволи той да се разшири. Тоест, ако тя реши, че наистина има прекалено много зависими хора, има пандемия, може да реши съвсем да не организира хазартни игри чрез Българския спортен тотализатор и да забрани изцяло хазарта, или държавата да позволи до някаква степен – дотолкова, доколкото да може да се издържа спортът, да може да се издържа културата, защото знаем, че в момента постъпленията от Българския спортен тотализатор следва да отиват там – да позволи хазарта, но в някои негови аспекти, знаете, има различни видове хазартни игри. В момента лотарийните игри са в Българския спортен тотализатор и може само с това да си остане, тоест да нямаме никакви казина в България. А може да реши да прави и някоя от другите дейности в зависимост от нуждите на обществото, но това вече ще бъде държавна политика, водена от съответното Народно събрание, което в този момент ще управлява. Тоест, ако това бъдете Вие, Вие можете съвсем да спрете да извършвате хазарт; ако бъде друга политическа партия, тя ще може да провежда своята политика. Но ще има един държавен монопол, така както е в момента в Норвегия – там хазартът е изцяло държавен. Това е една от най-развитите държави в Европа, затова я давам за пример. Няма такива частни оператори и такива казина и залички, които да изникват навсякъде, абсолютно нерегулирано, само защото някой познавал някой в НАП и може да си взима лицензии нонстоп. Благодаря.
#208 · speech
Благодаря. Има ли други реплики към изказването на господин Шопов? Не виждам. Заповядайте за дуплика.
#209 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Расташки, аз съм съгласен с Вас. И именно поради тази причина ние ще подкрепим Вашия законопроект. Моето лично мнение, не ангажирам групата си с това, че единствената полза от хазарт, която има държавата, е чуждестранни туристи да идват в България и да играят хазарт. България няма полза българските граждани да играят хазарт, защото, пак казвам, хазартът унищожава психическото и физическото здраве, унищожава самата общност, самото общество. И когато например държавата изкарва пари от хазарта, в същото време тези пари ги влага в спорта, за да може да предотвратява хазартна зависимост, за мен има някакво противоречие в това. Пак казвам, Вашият вариант, този вариант, който предлагате, е по-добър от това, което е в момента, и ние ще го подкрепим.
#210 · speech
Благодаря Ви, господин Шопов. Господин Балачев, изказване ли желаете? Заповядайте за изказване. Записаните за изказване след господин Балачев са: Христо Расташки, Кирил Веселински и господин Хрисимиров. Ще редувам групите. След господин Балачев ще дам думата на господин Расташки, след това на господин Хрисимиров и после на господин Веселински.
#211 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Председател, уважаеми колеги! Нямах намерение да се изказвам, но за пореден път колегите от МЕЧ предлагат на нашето внимание закон, който е противоконституционен. И за да не бъда голословен, ще си позволя, уважаеми колеги от МЕЧ, да Ви прочета Конституцията на Република България. В чл. 18, ал. 4 се казва: „Със закон може да се установява държавен монопол върху железопътния транспорт, националните пощенски и далекосъобщителни мрежи, използването на ядрена енергия, производството на радиоактивни продукти, оръжие, взривни и биологично силно действащи вещества“. Това е единственият монопол, който заедно с подземните богатства, крайморската ивица и така нататък може да бъдат установен в полза само и единствено на държавата. Това, което Вие предлагате, е монопол. Дали ще се казва „Спортен тотализатор“, или с някакво друго име, няма никакво значение, но знаем, че тотализаторът е 100% държавна собственост. След това в следващия чл. 19, изрично се казва: „Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива“, в ал. 2: „Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност“. По тази причина аз, предполагам и цялата нашата група, ще гласуваме против. Що се отнася до това хазартът трябва ли да го има, или не – той или трябва да се забрани изцяло, от което, първо, държавата ще загуби около 500 млн. евро, второ, ще възникне така нареченият нелегален хазарт – такъв, какъвто имаше до 1994 г., когато започна да се регулира тази дейност. За втори път го казвам, очевидно Вие не познавате законодателството в хазартната дейност – тя е най-регулираната и най-следената дейност в Република България. Приходите са големи и една голяма част от приходите са на базата на тези чартърни линии, които съществуват в големите градове на Република България, с различни туристи от арабския свят, от Турция, от Израел и така нататък. А що се отнася до това – чух някой да казва 44 милиарда, това показва още веднъж, че не се познава. Едно е In/Out – с 10 лв. сложен залог можеш да направиш оборот около 1000 лв., тоест това отчита машината в In/Out. Така че тия милиарди, за които се говори, това са едни точки, но не са пари, така че не се заблуждавайте и недейте да вярвате на такива слухове. Или трябва да го решим изцяло в България, или ще трябва да го оставим, защото той е един приход в бюджета. И пак казвам, големите приходи идват не от това дали дядо еди-кой си е изиграл 50 лв. от пенсията, ако въобще има такъв случай, а от това, че големите играчи, идващи отвън, турски бизнесмени… Знаете, че например във Варна пристигат всяка седмица минимум два самолета – единият е на иранци, който пристига в понеделник и си отива в четвъртък, а другият е с израелци – идват в петък и и се заминават в неделя. Така че тази тема е голяма, но това, което исках да кажа, е, че Вашият законопроект е противоконституционен и няма как да бъде гласуван.
#212 · speech
Благодаря Ви, господин Балачев. Има ли реплики към изказването? Заповядайте за реплика, доктор Симидчиев.
#213 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател! Уважаеми колеги! Господин Балачев, благодаря Ви, научих няколко неща от това, което казахте, но едно от нещата ме накара да се върна към подобен тип вредни дейности, които са лицензирани, като тютюнопушенето, като алкохолната зависимост и хазартната зависимост, които могат да бъдат разглеждани от държавна гледна точка като приход, но това е, защото разходите за същите тези дейности не са консолидирани на едно място. Например за тютюневата зависимост и тютюнопушенето държавата отчита около 3 милиарда приход от акциз. Разходът, ако се консолидира, е около 6 милиарда, тоест държавата губи около 3 милиарда от този навик. Неслучайно, както Вие казахте, от Иран и от Израел идват туристи тук, защото в тези държави те не могат да го практикуват, защото тези държави са си направили сметката, че подобна дейност харчи повече на държавно ниво, отколкото са приходите. И поради тази причина не може да гледаме само сумичката, която влиза в бюджета, защото това, което излиза от него през Министерството на здравеопазването, през Националната здравноосигурителна каса и през личните вноски – от джобовете на хората, е много повече, отколкото е приходът в бюджета. Именно поради тази причина редица държави въобще не допускат подобен тип дейности на тяхната територия. Благодаря Ви.
#214 · speech
Благодаря Ви. Други реплики има ли към изказването на господин Балачев? Не виждам. Дуплика желаете ли, господин Балачев? Не. Следващият – народният представител Христо Расташки. Имате думата за изказване.
#215 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми колеги, няма спор, че хазартът в България е пандемично разпространен. Няма спор, че той е изключително вреден, че съсипва семейства. Няма спор, че той е вързан с бързите кредити, и във всеки град, когато отидете в центъра му, можете да видите хазартни зали, можете да видите бързи кредити. Напоследък се разбра, че е завързан и с купуването на гласове на избори. Аз се надявам, че много от Вас ще преодолеят тази зависимост и ще гласуват за ограничаване на хазарта в България, защото чрез бързите кредити и чрез казината се препират едни средства, които после се използват за купуване на гласове, така че изключително важно е да разберете точно какво Ви предлагаме в този законопроект. В този законопроект ние от МЕЧ Ви предлагаме целият хазарт в държавата да спре да бъде частен. Всички такива фирми, на които Вие искахте да давате концесии – но това ще обясня после, всички такива частни оператори, на които са наиздадени лицензи, а те вече стават прекалено много, да бъдат затворени, всички залички и така нататък; да остане само Българският спортен тотализатор, който да извършва хазартна дейност каквато прецени за добре, в какъвто обем прецени. Това няма как да не донесе много повече доходи на България. Преди малко колегите от ГЕРБ казаха, че това ще доведе до загуби. Не, сегашният модел доведе до загуби и Вашият лидер доведе до загуби, след като е вече констатирано, че до 600 милиона е ощетена държавната хазна от врътките, които бяха правени там с хазартните оператори преди няколко години. Това после, знаете, доведе до протести, доведе и до свалянето Ви от власт. Та това, което предлагаме ние, е целият хазарт да влезе в Българския спортен тотализатор, да се контролира от държавата. А какво ни предложихте Вие само преди една седмица с държавния бюджет? Спомняте ли си какво ни предложихте? Вие ни предложихте да няма Български спортен тотализатор, той да излезе на концесия, за минимум 15 години да бъде подарен на частни дружества. И нещо друго, в Закона за държавния бюджет пишеше, че Българският...
#216 · speech
Господин Расташки, моля по Законопроекта.
#217 · speech
По Законопроекта говоря. Българският спортен тотализатор нямало да плаща лицензионни такси. И аз реших, че Вие правите нещо в нашия дух, в духа на този законопроект, но Вие сте го подготвили да го подарявате на частни фирми. И, господин Ангелов, Вие ме прекъсвате, но Вие бяхте един от тримата, които се подписахте, което е срамно, на този проект за кражба на Тотото.
#218 · speech
Господин Расташки, моля по Законопроекта да говорите.
#219 · speech
Вие, господин Йордан Цонев и господин Драгомир Стойнев, който го няма в залата, искахте да откраднете Българския спортен тотализатор и да го дадете на концесия за 15 години на частен хазартен оператор. Това е срамно, господин Ангелов! Вие сте доктор, Вие сте лекар. Другият лекар Ви каза, че хазартът е опасен, а Вие искахте да откраднете Спортния тотализатор.
#220 · speech
Господин Расташки, много Ви моля, по Законопроекта! Ще бъда принуден да Ви отнема думата, ако не говорите по Законопроекта.
#221 · speech
Отнемете ми думата, но не можете да отнемете думата на българските граждани, защото те видяха какво искате да направите и излязоха на протест, и Ви спряха. И в момента ние Ви предлагаме точно обратното – да направите Българския спортен тотализатор силен, да влезе целият хазарт вътре в него и средствата да бъдат разходвани правилно. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#222 · speech
Господин Расташки, с цялото ми уважение към Вас и към всеки един народен представител – обръщахте се по време на Вашето изказване към мен, процедурата не ми позволява да Ви отговоря, но имам какво да Ви кажа. Няма как да сляза на трибуната и да Ви отговоря. Просто трябва да спазвам Правилника, който всички сме приели. Има ли реплики към изказването на господин Расташки? Не виждам. Следващото изказване – народният представител Георги Хрисимиров, заповядайте.
#223 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. От ВЪЗРАЖДАНЕ ще подкрепим предложения законопроект от партия МЕЧ – за забрана на хазарта, така да си го кажем, защото това, което предлагат от МЕЧ, е по-добре от положението, в което сме в момента. А какво е положението в момента? Такова, че голяма част от обществото, увлечено от рекламите, които им се предлагат на всеки билборд из магистралите, завоалирано заобикаляне на Закона, с който се забранява рекламата на хазарт в медиите, под разни развлекателни предавания, които са нарекли арените си и всичко друго с имена на хазартни оператори, хората си дават парите за хазарта. А това е чисто и просто един вътрешен трансфер на пари от реалната икономика в неконструктивно потребление. Защото какво се случва? Вместо гражданите да дадат парите си за нещо смислено: за образование на децата, за потребности, които имат в семейството, те ги дават на няколко мастити бизнесмени, които са направили нишата, с която пълнят хазната си за сметка на българските граждани. И тук идва моментът, в който държавата трябва да се намеси в този морален казус. Защото държавата трябва да е моралният коректив в обществото, когато вижда, че има пандемия от хазартна зависимост. Защото господин Расташки обяснява за хазартните зали, до тях – фирма за бързи кредити, и в цялата картинка има няколко заложни къщи, които също са… То е омагьосан кръг. Стимулацията хората да си дават парите, за да може да са в хазарт, да тънат в дългове и да сме една от държавите с най-големи суми, които са несъбираеми. Ами несъбираеми са, защото се раздават пари, хората са пристрастени към хазарта и теглят пари. Принудени са да бягат в чужбина, за да се спасяват от дълговете, ако не прибегнат, не дай си боже, до самоубийство за това, че са изпаднали в несъстоятелност от хазартната си зависимост. Затова държавата трябва да се намеси по правилния начин. Както и вносителите в изложението на Законопроекта казаха, може да не са идеални текстовете им, но са много по-добри от това, което ни се представя. За да може тази пандемия, която се случи, на онлайн хазарт… Защото това се разрасна по времето на COVID-пандемията, когато ни затвориха като животни вкъщи, стимулацията отново с реклами на онлайн хазарт и хората влизат и играят. Какво да правят друго, като са затворени? Не могат да излязат да се разходят, не могат да направят нищо друго, освен да влязат в някой сайт и да натискат бутона. Да им се въртят там всякакви числа, плодчета и всякакви интересни... Програмистите са достатъчно добри в това да направят интересни игри за хората, да са увлекателни, да седят с часове непродуктивни и да играят, и да си губят парите за сметка, пак казвам, на няколко бизнесмени, които са намерили нишата си, хайде, така да го кажем. Имаме примери от Западна Европа, където – само там ни вкарвате, имаме добри примери, с които се реши този проблем с онлайн казината, с пристрастяването. Погледнете Германия, погледнете Швеция – хората са си решили проблема. Но тук явно има някаква зависимост, защото такива промени не искат да се приемат в България. Така че стъпка в правилната посока е този законопроект и затова ние ще го подкрепим.
#224 · speech
Благодаря Ви, господин Хрисимиров. Има ли реплики към изказването? Заповядайте. Господин Пейков, искате ли думата? Не. Заповядайте за реплика, господин Балачев.
#225 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, господин Председател. Нямаше да взема реплика, обаче и Вашето изказване, колега Иванов, и изказването на колегата Расташки просто показва, че Вие действително предлагате нещо, без задълбочено да сте проучили материята каква е. Първо, чувствам се лично обиден за това, че, виждате ли, ГЕРБ едва ли не е дала на Божков 500 милиона или нещо подобно. Няма такова нещо! Това е просто… За тези, които следят и знаят по-детайлно в какво се състои делото срещу Божков, делото срещу Божков е за това, че той е намерил начин и способ, по който да плати по-малко данъци, не че е ограбил някого. Няма да говоря за това. Неговите билетчета нямат нищо общо с другия хазарт, както се казва, игрални маси, игрални автомати и така нататък. Той просто беше намерил една вратичка, бих казал, в Закона, която е използвал известно време, докато данъчните го установиха и решиха да му направят акт. Лошото е, че от този акт, поне засега, няма никакво решение. И второто, което е, за съжаление, неговото дело също се цикли. Нещо, което аз винаги съм казвал – че наказателното производство е ефективно тогава, когато се осъществява в някакви обозрими граници. Едно дело, което трае 7 – 8 години – да не говоря, че аз имам дела на 13 – 14 години, то вече няма никакъв ефект от него.
#226 · speech
Господин Балачев, нека да говорим по темата.
#227 · speech
Да. И второто, което е – по отношение на тази зависимост, за която говорите. Направете една справка, да видите, че от тези, които са се регистрирали, защото има и такова безумно изменение в Закона като регистрирани зависимости, които имат към хазарта, 2/3 от тях след това са оттеглили това свое задължение. И пак казвам, оборотите от хазарта са от друго място, не от българските граждани. Така че не злоупотребявайте с материята, изучете я правилно. Казах: има две решения – или го спираме нацяло, или го оставяме така, както е добре регламентиран, и то е регламентиран по времето на ГЕРБ.
#228 · speech
Благодаря Ви. Има ли други реплики? Не виждам. Желаете ли дуплика? Заповядайте.
#229 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Балачев, аз Ви дадох примери от Германия и от Швеция как са се преборили с хазартната зависимост, до степен, до която хората не могат да изпадат в несъстоятелност и да седят по цели нощи, с дни в хазартните зали или пред лаптопа в някой сайт на онлайн хазарт, като са въвели таван на депозита, въвели са ограничение от колко часове на ден може да играете хазарт, въвели са на седмица колко може да се играе. Така че не може да ми говорите, че не сме изучили материята. Отделно от това, аз не съм… Личното ми убеждение – не съм съгласен, че предложението на МЕЧ е най-доброто и е най-доброто решение, но смятам, че е по-добро от това държавата да стимулира хазарта и да е оставила всичките частни оператори да дават милиони за реклама, защото, когато… Ама то навсякъде сме обградени от хазарт! Влизаме в развлекателни предавания в YouTube – реклами на хазарт, влизаме в живи предавания – седят някакви симпатяги и играят хазарт, за да развличат младото поколение. И младото поколение какво да види, ако тези хора ги има като някакви идоли, да кажем! Какво правим тогава? Къде е държавата в цялата работа? Смятам, че предложението на МЕЧ… Изпада държавата в конфликт на интереси до някаква степен, защото дали ще търси по-добри приходи Спортният тотализатор, дали ще защитава населението от това да не се пристрастява към хазарт – тук вече е въпрос на трактовка кой как управлява и как иска да развива Спортния тотализатор при евентуално приемане на това предложение. Ако се приеме, ние ще имаме нашите конструктивни предложения между първо и второ четене, за да може да стане още по-добър Законопроектът. И ще Ви дам последен пример, той ми се случи може би преди два месеца. Спира ме на улицата един човек и ме пита: „А бе, ти можеш ли да провериш – и ми дава една монетка – колко пари струва тази монетка, струва ли нещо изобщо?“ Аз гледам някакъв долар от хиляда осемстотин и някоя година, казвам му: „Влез в интернет, провери колко пари струва тази монета.“ Той вика: „Ама нямам телефон, с копчета ми е.“ Проверих, струваше 70 лв. тази монета. Казвам му: „70 лв. е.“ То беше неделя. „Ми къде да я дам? Аз играх цяла нощ в казино, всичко съм набутал. От провинцията съм, работя в строителния бизнес тук и нищо нямам в момента.“ И аз му казах: „Не мога да ти помогна в момента.“ Той вика: „А бе искаш ли да я вземеш за 5 лв., за да си купя едни цигари?“ Дотам сме стигнали, хората да имат потребност да си загубят цялата надница, да изпадат в несъстоятелност. Да захвърлят дома си, да дойдат тук в столицата да търсят препитание и да си дават някаква монета за 5 лв., за да си купят цигари. Е, къде е държавата в цялата ситуация?! Нали ние трябва да сме моралният коректив? Ние трябва да сме отговорни, за да не израства едно поколение, което идва след нас, на хазартна зависимост, да е непродуктивно, защото тази държава, ако вървим по този начин, не я чака нищо добро. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#230 · speech
Благодаря Ви, господин Хрисимиров. Следващият записан за изказване е господин Кирил Веселински. Заповядайте. Има ли други желаещи за изказване? Господин Василев. Други желаещи? Само господин Василев.
#231 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми български граждани, уважаеми народни представители! Законопроектът на МЕЧ е заявка – заявка за това как и по какъв начин трябва да се регулира хазартът в България, защото, да си говорим истината – в момента хазартът в България убива. Хазартът в България е като управление на ГЕРБ и ДПС – идва лъскав, обещава много хубави неща, обещава светло бъдеще и накрая следва разруха, отчаяние, погром и бедност. Това се случва и в момента на терена на хазартния бизнес в България, защото има десетки разбити семейства, десетки отчаяни майки, които няма какво да сложат на трапезите си, защото техният съпруг е проиграл поредната си заплата или е продал имуществото на семейството, или синът, който е хазартно зависим, е продал всичко в къщата. А има и много доказани случаи, в които много български семейства остават дори и без дом, именно заради тази пандемия. И тук трябва да си зададем въпроса: ние ще продължим ли да обслужваме – и под „ние“ имам предвид тук, народните представители – няколко олигарси, които са оставени да деребействат на полето на хазартната дейност, защото тя е абсолютен монополист в частния сектор – завърта 40 милиарда бюджет, което е наполовината на държавния бюджет, или наистина ще направим стъпката към регулирането на тази дейност в България? Защото стъпката е именно държавата да се намеси категорично и да защити българските граждани. Аз съм убеден в едно – тук, в тази зала, всеки един от Вас има познат, може би близък, който е засегнат от тази пандемия, който е засегнат от тази зависимост – хазарта, и знае колко тежко се отразява той на хората, защото хазартът процъфтява в бедните страни. България е бедна, изключително бедна и съсипана държава заради всичките решения, които са взимани тук през последните десетки години. И ако Вие искате да се вслушате в гласа и на стотиците хиляди българи, които излязоха по улиците не само на София, не само във всички големи градове, но и в по-малките, това е една стъпка – този законопроект, който между първо и второ четене, разбира се, ще бъде преработен така, че да бъде в най-добрата си светлина в полза на държавата и на хората, за да променим нещата. Така че замислете се, тук в момента всеки един глас е важен. Всеки един глас за този законопроект ще бъде глас за българските граждани. Всеки „против“ или „въздържал се“ означава, че обслужвате хазартни интереси. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#232 · speech
Благодаря Ви, господин Расташки.
#233 · speech
ПП МЕЧ, встрани от микрофоните
Веселински!
#234 · speech
Веселински – извинявам се, гледам списъка и се подвеждам. Има ли желаещи за реплика? Заповядайте, господин Шопов.
#235 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Веселински, Вие казахте, че състоянието, до което сме докарани сега по отношение на хазарта, е заради ГЕРБ и ДПС. Как мислите, че ще гласуват ПП-ДБ по този законопроект? Защото, когато ние внесохме промени в Закона за хазарта преди две години, те гласуваха „въздържал се“. Как мислите, че ще гласуват ПП-ДБ? Ще гласуват ли заедно с ГЕРБ и ДПС?
#236 · speech
Има ли други реплики? Заповядайте за дуплика, господин Веселински.
#237 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря за адекватната реплика, господин Шопов. Как ще гласуват „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, ще стане ясно след малко. Аз искрено се надявам всичко, което се случва тук, в Петдесет и първото народно събрание, да не е само някаква маска, театър, протести срещу ГЕРБ и ДПС, БСП и ИТН и тяхното управление от страна на ПП-ДБ, а наистина да бъде заявка за един бъдещ фронт срещу Борисов и Пеевски, за управление на България без ГЕРБ и ДПС. Ако „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ се скрият и този път и не бъдат в залата, гласуват „въздържал се“ или „против“, то това ще бъде ясен знак за всички български граждани кой с какви мисли и позиции влиза за следващо евентуално управление. Мисля, че е време да се сложи край на сглобките, заварките и всички измами, които се случват в българската политика, и това гласуване ще бъде един тест и за ПП-ДБ. Благодаря Ви.
#238 · speech
Благодаря Ви. Следващият, записан за...
#239 · speech
ПП МЕЧ, вървейки към трибуната
Удължаване на времето искаме.
#240 · speech
Удължаване на времето на групата ли?
#241 · speech
ПП МЕЧ, встрани от микрофоните
Да.
#242 · speech
Да, удължете го.
#243 · speech
ПП МЕЧ, встрани от микрофоните
Колко време имаме?
#244 · speech
С удължаването ли? (Уточнения при изключени микрофони между председателя и народния представител Радостин Василев.)
#245 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря. Въпросът е политически. Въпросът е принципен. Въпросът е държавата как иска да управлява хазартния сектор. От една страна е частният хазарт с няколко милиарда печалба, унищожавайки българските семейства повече от алкохола и наркотиците със сигурност, от другата страна е Българският спортен тотализатор – държавно дружество, десетилетия източвано, държано в мимикрия, със слаб персонал, със стари софтуерни програми, с малко игри, който трябва да стане монополист. Ние трябва да изберем един път – искаме ли държавата да се превръща в Лас Вегас, или искаме правила? Този законопроект е само знак какво смята МЕЧ да прави, ако участва някога в управление в България – пълно ограничаване на хазарта, нови правила, силен Български спортен тотализатор, числовите игри на Тото 2 – история, история, история… А не манекенки по сутиени, през 10 метра билборди и 15-годишни да играят от сутрин до вечер онлайн. Аргументите: не печелел достатъчно Тотализаторът. Е как да печели след майката на Делян Пеевски? Как да печели след гербаджийското управление Тотализаторът? Аз го заварих унищожен. Централната компютъра система, правена от Божков преди 15 години, едва се крепи в момента. Как да печели, като частните оператори откраднаха всички добри служители? Така че ние трябва да се замислим: въобще ще развива ли България хазарт в такъв мащаб, какъвто сега, или не? Право е на държавата. Тотализаторът трябва да бъде силен, български, а не приватизиран от осмиците на Бойко Борисов. Има ли някой, който не знае коя е хазартната фирма на Бойко Борисов? Няма. Има ли някой, който не знае зависимостите на Уинбет с Пеевски? Няма.
#246 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Весела Лечева.
#247 · speech
Весела Лечева – президентът, с нея ли ще управлява Румен Радев? Така че, замислете се, колеги, това не е най-добрият законопроект, не е най-безспорният законопроект, но той показва намерение – или ограничаваме хазарта и въвеждаме строги правила, или държавата прибира огромните приходи от тази дейност, в какъвто и обем да го развива, или от 15-годишни ще регистрират фалшиви профили – Уимбет, Ефбет, Имбет, Задбет – всички ще бъдат милиардери, а Тотализаторът щял да прави 70 милиона. И това не е вярно – кажете на глупавия си министър на спорта, че Тотализаторът прави много повече от 70 милиона, защото издържа и Спортното министерство, и Културата по ред, определен в закона, който той не познава, защото той е министър – мюре, сложен там, на спорта, за да откраднат каквото е останало като спортна инфраструктура, за да завлекат хазарта… Че те при мен идваха да ме молят да правят приватизация на хазарта, и аз отказах, но намериха – година и половина, две години, три години по-късно, как да се опитат да си го направят. Сега протестите ги спряха. Надявам се и от този дебат да разберат, че са бъркали, че този, на който са го обещали, няма да го получи. Ето, господин Шопов от ВЪЗРАЖДАНЕ систематично и целенасочено, още като бях министър, се изказва против развитието на хазарта в България. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така беше. Така че има хора, които помнят. Надявам се, ПП-ДБ, да гласувате „против“. Господин Цонев, помните ли 2022 г., когато 800 пункта щяха да затворят – на Тотализатора? Аз бях министър в оставка и се появихме в Народното събрание със законопроект за спасението на тези 800 пункта, Вие на косъм се опитахте да го оспорите. Добре, че някой – Каримански май, Ви посъветва, от „Има такъв народ“. Така че Вашата роля в момента да депозирате този опит – през бюджета да откраднете Тотото, е неморална, да знаете. Тотото… Интересът към него е заради пунктовете, заради монопола над лотарийните игри. Някой иска да си направи новата лотария на Божков. Ние знаем кой е този някой. Някой иска 800 пункта, някой иска да вкара ротативки и машинки в пунктовете, да изгонят нормалните хора. Тото 6/49 и 6/42 да затвори и да има само измама. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#248 · speech
Господин Василев, налагам Ви забележка за оскърбителните думи към министъра на спорта. Има ли други желаещи за изказване? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Поставям на първо гласуване Законопроект за хазарта, № 51 554-01-117, внесен от Христо Расташки и група народни представители на 17 юни 2025 г. Гласували 168 народни представители: за 56, против 15, въздържали се 97. Предложението не е прието. (Народният представител Христо Расташки иска думата.) Заповядайте, господин Расташки – за прегласуване ли?
#249 · speech
ПП МЕЧ
Колеги, премислете Вашата позиция. Колегите, които гласуваха „против“ – цялата държава Ви гледа в момента, нека да ограничим хазарта, а колегите, които гласуваха „за“ от ПП-ДБ, аз съм щастлив, че подкрепят, но къде е остатъкът от групата Ви? Вие сте само няколко души тука. Говорим за нещо сериозно, говорим за Закона за хазарта. И нещо друго искам да вметна. Господин Василев каза, че се извинява на преждеспоменатия глупак. Благодаря Ви. (Шум.)
#250 · speech
Ще се направя, че не съм чул нищо (силен шум, смях), че ако трябва да се наказваме, трябва да наказваме много хора. Сега, направена е процедура за прегласуване – моля, режим на гласуване. Гласували 168 народни представители: за 58, против 14, въздържали се 96. Предложението не е прието. С това изчерпахме и тази точка от дневния ред. Уважаеми колеги народни представители, следващата точка от дневния ред е изслушването на министър Митов по ал. 8, която е и първа точка за утре. След направени консултации между парламентарните групи, включително и с парламентарната група на вносителите от ПП-ДБ, тяхно мнение и желание е точката да бъде започната утре сутринта. Потвърждавате ли това, генерал Атанасов? Потвърждавате го. В тази връзка… (Силен шум и реплики.) Момент, момент, момент! Остават 14 минути до края на пленарното заседание, в тази връзка на основание чл. 57, ал. 1 от Правилника правя процедура заседанието да бъде прекратено. Моля, режим на гласуване. Гласували 152 народни представители: за 118, против 32, въздържали се 2. Предложението е прието. Предвид решението на залата закривам днешното пленарно заседание. Следващото пленарно заседание е утре – 4 декември, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,48 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Галя Василева Иван Иванов