Сто Двадесет и първо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, СТО ДВАДЕСЕТ И ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ, София, сряда, 26 ноември 2025 г. Открито в 9,04 ч.
Дата26.11.2025
Събития109
Разпознати говорители108
Точки с гласуване17

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 26-11-2025 09:03 09:03:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. 09:07:00 121 52 38
3 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. - предложение на Ивайло Чорбов 09:10:00 82 74 53
4 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. - предложение на Ивайло Чорбов - прегласуване 09:13:00 88 83 37
5 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. - предложение на Ивайло Мирчев 09:15:00 92 87 32
6 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. - предложение на Ивайло Мирчев - прегласуване 09:17:00 91 87 31
7 Програма за работата на Народното събрание за 26 - 28 ноември 2025 г. - предложение на Байрам Байрам 09:19:00 57 61 72
8 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - наименование 11:23:00 141 0 3
9 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - предложение от Иван Белчев от т.1 до т.5 11:24:00 15 123 28
10 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - предложение от Иван Белчев от т.1 до т.5 - прегласуване 11:25:00 15 128 26
11 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - предложение от Иван Белчев от т.6 11:26:00 17 127 27
12 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - предложение от Иван Белчев от т.6 - прегласуване 11:27:00 14 131 26
13 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - предложение от Ангел Славчев 11:28:00 39 102 32
14 ЗИ на Закона за опазване на околната среда – второ гласуване - параграф единствен (става параграф 1), Заключителна разпоредба, параграф 2 11:29:00 153 0 7
15 ЗИД на Закона за публичното предлагане на ценни книжа – първо гласуване - процедура за допускане в зала 11:31:00 107 37 3
16 ЗИД на Закона за публичното предлагане на ценни книжа – първо гласуване 12:03:00 100 2 40
17 Ратификация на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България … 12:07:00 92 39 2

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: tatyana-slavova-sultanova-siveva · намерени изказвания: 5
#1 · speech

Председател Рая Назарян

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 154 народни представители. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Ще Ви запозная с програмата за работа на Народното събрание за периода 26 – 28 ноември 2025 г.: „1. Второ гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за опазване на околната среда. Вносители – Николай Нанков и група народни представители, 24 септември 2025 г., приет на първо гласуване на 13 ноември 2025 г. 2. Първо гласуване на Законoпроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Вносител – Министерският съвет, 5 ноември 2025 г. 3. Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за прекратяване на Договора между правителството на Република България и правителството на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за насърчаване и взаимна защита на инвестициите, подписан в Лондон на 11 декември 1995 г. Вносител – Министерският съвет, 5 ноември 2025 г. 4. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Вносител – Министерският съвет, 4 август 2025 г., приет на първо гласуване на 2 октомври 2025 г. 5. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичните предприятия. Вносители – Анна Александрова и група народни представители, 3 октомври 2025 г., приет на първо гласуване на 29 октомври 2025 г. – точка първа за четвъртък, 27 ноември 2025 г. 6. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност. Вносител е Министерският съвет, 3 ноември 2025 г. – точка втора за четвъртък, 27 ноември 2025 г. 7. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения. Вносител – Министерският съвет, 17 октомври 2025 г. – точка трета за четвъртък, 27 ноември 2025 г. 8. Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на Проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“ Б, подписан за Република България на 11 септември 2025 г. в София и за Европейската инвестиционна банка на 17 септември 2025 г. в Люксембург. Вносител е Министерският съвет, 10 ноември 2025 г. – точка първа за петък, 28 ноември 2025 г. 9. Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Малта за избягване на двойното данъчно облагане по отношение на данъците върху доходите и имуществото и предотвратяване на отклонението и заобикалянето на данъчното облагане. Вносител – Министерският съвет, 31 октомври 2025 г. – точка втора за петък, 28 ноември 2025 г. 10. Парламентарен контрол по реда на чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание“. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 121, против 52, въздържали се 38. Предложението за програмата е прието. Сега преминаваме към предложенията за включване в дневния ред на основание чл. 47, ал. 3 от нашия правилник: Първото предложение – народният представител Божидар Божанов на основание чл. 111, ал. 1 и 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлага да се проведе изслушване на министъра на вътрешните работи господин Даниел Митов във връзка с публично оповестени данни/твърдения за евентуално оказване на институционална протекция върху престъпна дейност, включително разпространение на наркотични вещества, за наличие на нерегламентирано влияние върху органи и служители на Министерството на вътрешните работи при противодействието на тази дейност, както и за предприети дисциплинарни действия спрямо служители на Министерството на вътрешните работи, свързани с подаване или обработване на сигнали за такива случаи. Предложението е да бъде точка първа от програмата за 26 ноември 2025 г. Същото предложение е разгледано и отхвърлено миналата сряда – на 19 ноември 2025 г., по същата тема. Не отговаря на разпоредбата на чл. 47, ал. 3, изречение пето и не следва да се поставя на гласуване. Мотивите са разширени, но предметът на изслушването е един и същи, както с отхвърленото, затова няма да го подложа, колеги, на гласуване. Следващото предложение е от народния представител Ивайло Чорбов – на основание чл. 111, ал. 1 и 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлага да се проведе изслушване в пленарната зала на министъра на финансите на Република България госпожа Теменужка Петкова относно разясняване на плановете на правителството за въвеждане на софтуер за управление на продажбите в търговските обекти. Във връзка с нарастващите страхове на търговците моли за разяснение лично от министъра по тази тема. Иска се да бъде като точка първа за сряда, тоест за днес. Моля, режим на гласуване. Гласували 209 народни представители: за 82, против 74, въздържали се 53. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Чорбов.

#2 · speech

Ивайло Чорбов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, госпожи и господа народни представители! Искам прегласуване по тази точка, тъй като е изключително належащо темата да бъде разгледана. Повечето в тази зала знаят, че търговците са обезпокоени. Странно е обаче поведението на ПП-ДБ, които не подкрепиха нашето предложение, при положение че… (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Колко души бяхте? (Реплики от ПП-ДБ.)

#4 · speech

Ивайло Чорбов

Мотивировката аз я казах още в началото. Изключително напрежение в момента цари сред малките и големите търговци. СУПТО-то още през 2018 г. беше отменено за въвеждане. СУПТО-то – това е съкращение на софтуера за управление на продажбата в търговските обекти. През 2018 г. той беше отменен като задължителен, но тази година с предстоящите промени в Закона за бюджета, на практика, ще стане задължителен. Има много проблеми по въвеждането на този софтуер, тъй като още преди години България вече е приела модерни европейски механизми за дигитално отчитане, които не се прилагат. В момента, ако се приложи така, както е регламентирано СУПТО, станало популярно и нарицателно, на практика, ще се въведе една възможност за контрол над тези търговци, на практика, дори рекет, тъй като, вместо да има електронно отчитане, както вече има и такива възможности, дори БОРИКА – нашата система за разплащания е въвела такава възможност, контролът ще става директно във всяка фирма индивидуално. На практика ще бъде все едно механично – ще се идва с флашка и ще се проверява търговецът. Това ще става изцяло по усмотрение на НАП, което е недопустимо. Според нашите анализи и според опасенията не само на ВЪЗРАЖДАНЕ, а и на бизнеса, това, освен всичко друго, противоречи и на европейските изисквания и по GDPR за защита на личните данни, и по Наредбата от 2015 г. …

#5 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Чорбов. Времето Ви изтече. Моля, режим на прегласуване. Гласували 208 народни представители: за 88, против 83, въздържали се 37. Предложението не е прието. Преминаваме към следващото предложение – на народния представител Ивайло Мирчев – като точка втора в дневния ред за сряда, 26 ноември 2025 г., да бъде включен Проект на решение за създаване на Временна комисия за изясняване на факти и обстоятелства, свързани с данни за институционална протекция върху престъпна дейност, включително разпространение на наркотични вещества и упражняване на натиск и репресивни действия спрямо служители на Министерството на вътрешните работи, които представляват системен проблем в организацията и функционирането на органите за вътрешна сигурност, със сигнатура № 51-554-02-282, внесен на 25 ноември 2025 г., от народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов. Моля, режим на гласуване. Гласували 211 народни представители: за 92, против 87, въздържали се 32. Предложението не е прието. Заповядайте, господин Мирчев, за процедура.

#6 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Ще се обърна към колегите от ГЕРБ. Полицията в Добрич доскоро беше известна, обслужвайки, естествено, ГЕРБ и присъдружни, че по време на избори в патрулките се носеха, превозваха парите за купуването на гласове. Вие, разбира се, представа, хабер си нямате за какво става дума. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#8 · speech

Ивайло Мирчев

Обаче вече е известна и с това, че прикрива наркопласьори, хора, които пренасят наркотици. А преди известно време се потулва един случай, в който намират тефтер на Народното събрание в ресторант, свързан с депутат от текущото Народно събрание, и полицията... И цялата проверка е потулена. И сега, тук не е въпросът в този тефтер и дали някой в сивата икономика е спестил някакви пари. Тук големият въпрос е: има ли въобще възможност и масов случай ли е това българската полиция да е зависима от политици, дали те могат да ѝ оказват влияние, дали могат да покриват случаи? Разследването на БОЕЦ е точно в тази посока и затова искаме тази комисия. И съм много изненадан, че никой в ГЕРБ, защото „ДПС – Ново начало“ са ясни, никой в ГЕРБ, при толкова много полицаи в ГЕРБ, не се трогва от тази работа. Затова, колеги, подкрепете на прегласуването нашето предложение да я има тази комисия. Вие в тази комисия ще защитите, ще обясните как стават или не стават нещата. Защото иначе пак се връщаме във времената, в които полицаите в патрулките пренасяха чувалите с парите, за да Ви купуват гласовете. Благодаря. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#9 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви. Колеги, моля Ви за тишина! Моля, режим на прегласуване. Гласували 209 народни представители: за 91, против 87, въздържали се 31. Предложението не е прието. Преминаваме към следващото предложение – от народния представител Байрам Байрам, който предлага да се включи като точка първа в дневния ред на Народното събрание за 26 ноември, сряда, Проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор на Република България, вх. № 51-527-00-3, от 4 февруари 2025 г., за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Джейхан Хасанов Ибрямов, № 51-554-02-74, внесен от Хамид Хамид на 26 февруари 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 190 народни представители: за 57, против 61, въздържали се 72. Предложението не е прието. Следващото предложение е от народния представител Хамид Хамид – за включване като точка втора в дневния ред на Народното събрание за 26 ноември на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Ивайло Чорбов, № 51-554-02-237, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2026 г. Същото предложение е отхвърлено от Народното събрание на 5 ноември 2025 г. и не е изтекъл едномесечният срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник за организацията и дейността на Народното събрание. Срокът изтича на 5 декември 2025 г., предвид на което същото е недопустимо и няма да го подложа на гласуване. Следващото предложение е от народния представител Халил Летифов за включване като точка трета в дневния ред на Народното събрание за 26 ноември 2025 г. на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Йордан Тодоров, № 51-554-02-238, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Предложението е отхвърлено на 29 октомври 2025 г. и не е изтекъл едномесечният срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник. Срокът изтича на 29 ноември, предвид на което е недопустимо и няма да го подложа на гласуване. Следващото поред предложение е от народния представител Станислав Анастасов за включване като точка четвърта в дневния ред на Народното събрание за 26 ноември, сряда, на Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване срещу Никола Димитров, № 51-554-02-239, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Това предложение е отхвърлено от Народното събрание на 5 ноември 2025 г. и не е изтекъл изискуемият едномесечен срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник. Срокът изтича на 5 декември 2025 г., предвид на което е недопустимо и няма да го подложа на гласуване. Следващото предложение е от народния представител Ертен Анисова – като точка пета в дневния ред за 26 ноември да бъде включен Проект на решение за даване на съгласие за възбуждане на наказателно преследване и задържане по отношение на Славчо Крумов, № 51-554-02-236, внесен от Хамид Хамид на 4 юни 2025 г. Същото предложение е отхвърлено от Народното събрание на 5 ноември 2025 г. и не е изтекъл изискуемият едномесечен срок по смисъла на нашия правилник. Срокът изтича на 5 декември 2025 г., предвид на което е недопустимо към настоящия момент и няма да го подложа на гласуване. Последното предложение по реда на чл. 47, ал. 3 е от народните представители Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Халил Летифов, Байрам Байрам, Йордан Иванов и Ертен Анисова – за включване като точка шеста в дневния ред за 26 ноември, сряда, на Законопроект за закриване на Комисията за противодействие на корупцията, № 51-554-01-139, внесен от Делян Пеевски и група народни представители на 30 юли 2025 г. Това предложение е недопустимо, отхвърлено е от Народното събрание на 5 ноември 2025 г. и не е изтекъл едномесечният срок по смисъла на чл. 47, ал. 3, изречение пето от нашия правилник, предвид на което няма да го подложа на гласуване. Колеги, с това изчерпахме предложенията по реда на чл. 47, ал. 3. Едно много кратко съобщение ще Ви направя. Има заявена декларация от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Вие за процедура или за декларация?

#11 · speech

Председател Рая Назарян

Записвам Ви след господин Костадинов. Съобщение: министърът на отбраната в изпълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадена от него заповед, с която е разрешил изпращането извън територията на Република България на формирование от Сухопътните войски на Република България за участие в учение. Уведомлението е постъпило на 24 ноември 2025 г. с входящ № 51-503-09-154 и е предоставено на Комисията по отбрана. Господин Костадинов, заповядайте за декларация.

#12 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, госпожо Председател. Вчера българският съд взе едно рядко срещано, справедливо решение: прекрати делото срещу шестимата обвиняеми – протестиращите от големия протест срещу въвеждането насила и незаконно на еврото в България на 22 февруари. Има още четирима обвиняеми по това дело, които са български народни представители и за които преди малко бяха внесени отново предложения от страна на ДПС. Този път липсваше от техния коалиционен партньор изключваният от ПП, от ДСБ, от БСП и от още няколко партии техен съмишленик Божанков – липсваше предложение, но така или иначе, те не бяха подложени на гласуване, защото не отговарят на процедурните условия на Правилника. Но има нещо друго, което е много по-интересно. Те не отговарят и на изискванията вече на самото българско законодателство, защото вчера българският съд взе решение да прекрати делото, тъй като се оказва, че има изключително сериозни процесуални нарушения, извършени от некадърния прокурор, който е написал обвинителния акт. В него се оказва, че няма нито едно доказателство. Между другото, оказа се нещо много интересно – самият прокурор, който уж бил дежурен и случайно разпределен, се оказва, че този ден не е бил на работа. Което е показателно, че прокуратурата представлява една организирана престъпна група, действаща под натиска и под натискането на определени копчета от страна на управляващите, най-вече, разбира се, на Пеевски, който я притежава като негова частна собственост. След вчерашното решение на българския съд, изненадващо за нас, защото ние не вярваме много на съда, но все пак справедливо, би следвало да си зададем няколко въпроса: Първо, кой зададе тази поръчка и под какъв натиск беше задействана организираната престъпна прокуратура срещу протестиращите граждани на 22 февруари? Второ, каква ще бъде последицата за организираната престъпна прокуратура от това, че вчера съдът директно им каза, че те са направили един изключително некадърен, нескопосан, поръчков обвинителен акт? На следващо място, трябва да си зададем въпроса: защо, когато се повдигнаха обвиненията срещу шестимата протестиращи и срещу четирима български народни представители, чиято вина е, че са протестирали – единствено и само, че са протестирали, това беше отразено по абсолютно всички видове медии, а новината вчера, че съдът е върнал като абсолютно незаконен и абсолютно скалъпен и поръчков обвинителния акт на прокуратурата и е прекратил делото, излезе само тук-таме в някои сайтове, и то доста срамежливо? Този двоен стандарт и това лицемерие не само в така нареченото правосъдие и правораздавателната система, но и в медийната среда трябва да бъдат прекратени. И това е една от битките на ВЪЗРАЖДАНЕ, които ние няма да спрем да водим. Защото на нас ни се налага всяка седмица тук да ставаме свидетели на безочливото поведение на говорителите и собствениците на организираната престъпна прокуратура от ДПС и някои свободни електрони, изключени от ПП. Ето защо ние от ВЪЗРАЖДАНЕ настояваме да бъде потърсена наказателна отговорност на престъпния прокурор, и заявяваме ясно и категорично, че ако тя не бъде потърсена сега, разбира се, това ние знаем, че няма как да стане, но сме длъжни да го заявим – заявяваме ясно и категорично, че не само на този престъпник в тога, наричащ себе си прокурор, но и на всичките негови престъпни ортаци ще бъде потърсена такава наказателна отговорност. Ако някой си мисли, че ние ще забравим престъпленията на прокурорите, а и на техни съдии, защото все пак, за наше съжаление, в съдебната система има и доста гнили ябълки, доста престъпни, подкупни съдии и прокурори, ние ще направим всичко необходимо тези хора да си понесат последиците. Защото престъпникът е престъпник, независимо дали продава наркотици на улицата, или е в черна или виолетова, или там каквато и да е – вишнява тога, в залите на българската правораздавателна система. Крайно време е не просто да наложим ред в правораздавателната система – крайно време е да преосновем държавата. Защото с престъпници, независимо дали в прокуратурата, независимо дали в съда, независимо дали в парламента, или в Министерския съвет, или където и да било, нашата държава е обречена. Светът се променя пред очите ни. И България рано или късно също ще се промени – за съжаление, винаги късно и винаги след световните промени. Но хората, които днес се мислят за богоизбрани, и тези, които си мислят, че никой няма да потърси отговорност за техните деяния, днес мно-о-о-го се лъжат. Не само че ще им бъде потърсена отговорност, но и ще бъдат принудени да понесат тази отговорност. Нищо няма да забравим и нищо няма да простим. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#15 · speech

Председател Рая Назарян

Лично обяснение? Вие не бяхте споменат... (Шум и реплики от ПП-ДБ: „Беше! Беше!“) Заповядайте.

#16 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Това е декларация! Това е декларация! Добре, дай му процедура по начина на водене.

#17 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, тъй като бях споменат, взех отношение – иначе нямаше. Тук вълшебният юрист Костадинов, който в Търновския университет е минал незабелязан през факултета, говори, сякаш има някакъв акт на съда – окончателен. Такъв няма. Има процедура. Дори да има процесуални нарушения, няма окончателно решение, така че изчакайте мъничко. Нещо друго искам да Ви кажа. Когато говорите, че нямало доказателства, видите ли, ами ние на очите си ли да вярваме? Депутат от ВЪЗРАЖДАНЕ ли беше с чук, той ли троши? Друг ли беше с коктейл „Молотов“?

#19 · speech

Явор Божанков

Какви доказателства искате? (Реплики от народния представител Искра Михайлова.) Стотици записи, хиляди очевидци, целият български народ видя хора от ВЪЗРАЖДАНЕ, които вандалстваха в центъра на София – те доказателства искали! Единственото доказателство е, че на Вас ГЕРБ в момента Ви пазят имунитетите! Това вече е доказан факт няколко месеца. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Друго доказателство. Вие сте вандали антиевропейци, които нападнахте сградата на Европейската комисия.

#20 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Божанков, отклонявате се – ще Ви отнема думата! Идеята на личното обяснение е друга!

#23 · speech

Явор Божанков

Държа да подчертая, че... (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#24 · speech

Председател Рая Назарян

Господин Божанков, моля Ви се, обяснихте, че не сте съгласен с това, което изнесе господин Костадинов. Мисля, че е достатъчно и не е нужно да става престрелка с насрещни обвинения. Нито сме съд, нито сме прокуратура, нито разследваме. Който разполага с данни за каквото и да било извършено неправомерно деяние, подайте сигнали и сезирайте компетентните институции. Тук има ред, по който трябва да се разбираме и да се отнасяме с уважение. Важи за всички, без изключение за никого. Не сме нито социална мрежа – това е трибуната на Народното събрание, което има дневен ред. За всяко прескачане и нарушаване с обиди към някого ще бъде взето отношение. Ще бъде наказан, ако превиши добрия тон, което е недопустимо! Благодаря Ви, господин Божанков, разбрах Ви, че не сте съгласен. Мисля, че успяхте да се защитите. Оттам нататък оставете органите да си свършат работата. Благодаря Ви. Думата има господин Пейков.

#26 · speech

Председател Рая Назарян

Завършихме с това, благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС. Народният представител Даниел Петров иска думата.) Господин Пейков – за декларация.

#28 · speech

Председател Рая Назарян

Заповядайте, господин Мирчев, по начина на водене и след него – господин Даниел Петров. (Шум и реплики.)

#29 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Вземам тази процедура, тъй като забелязвам, че отново сред нас, тук, в залата, е господин Бойко Борисов. Господин Борисов, трябва да Ви сигнализираме, че има индикации за бунт във Вашата парламентарна група. С големи усилия взехме Вашия подпис за оставката на Антон Славчев като шеф на Комисията за противодействие на корупцията. Обаче никой друг от Вашата група, нито един от Вашите депутати не се подписа под Вас! (Оживление в ГЕРБ-СДС. Реплика от народния представител Маноил Манев.) И се притесняваме, след като Вие казахте, че трябва да се подпишат, защо те не се подписват. Моля да вкарате ред в групата, за да можем да вземем оставката на Антон Славчев. Благодаря Ви.

#30 · speech

Председател Рая Назарян

Госпожа Сачева – за процедура, понеже е в същата връзка. След това на Вас ще дам, господин Петров.

#31 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Вземам тази процедура по начина на водене. Знаете, че тази папка многократно стига при мен, защото тя вече се превърна в обществен водевил. Искам да информирам Народното събрание, че една трета от депутатите на ПП-ДБ не са подписали тази папка. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.) Затова моля господин Мирчев първо да сложи ред в собствената си група, да види къде присъстват, какво се случва. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И след това тази папка вече да премине при тях.

#33 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Председател, Вашият предшественик – госпожа Наталия Киселова, позволяваше на Божанков да разпръсква словесните си екскременти...

#35 · speech

Даниел Петров

…по адрес на групата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Моята молба е Вие да не му позволявате. Когато тръгне насам, просто не му давайте думата, защото то е ясно, че той с безумни процедури – по начина на водене, под формата на коментар на декларации, под формата на прегласуване и така нататък, той излиза само с една-единствена цел – да плюе по ВЪЗРАЖДАНЕ. Така че молбата ми и процедурата по начина на водене към Вас е да не му позволявате, най-малкото защото тези всичките думи от негова страна не само че процедурно не са позволени, а и са морално несъстоятелни. Все пак Божанков беше в БСП, той от лицето си на депутат, който събираше подписи за АЕЦ „Белене“ и шест месеца след началото на войната в Украйна той беше още в групата за приятелство с Русия и Беларус. Просто, меко казано, е лицемерно. Освен това с неговите безумни проекти на решение за имунитетите на няколко души от ВЪЗРАЖДАНЕ, които се подкрепят само и единствено от „ДПС – Ново начало“, това най-малкото е показателно какъв демократ е Явор Божанков, така че не му давайте думата повече да храчи по ВЪЗРАЖДАНЕ.

#36 · speech

Председател Рая Назарян

Аз Ви моля, господин Петров, да изразявате доводите и аргументите си по възпитан и допустим начин, без да нападате когото и да било. За всички важи! Всеки трябва да си мери... (Реплики.) Аз знам, че можете да защитите всяка Ваша теза по допустим начин. (Шум и реплики.) Господин Пейков, заповядайте, вече Вие имате думата.

#37 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! „Гладът започна. Хората ядоха котки, кучета, в река Рос бяха уловени всички жаби. Децата събираха насекоми по полето и умираха подути. По-силните селяни бяха принуждавани да изнасят мъртвите към гробищата. Труповете бяха натрупвани на каруците като дърва за огън, после изсипвани в една голяма яма. Мъртвите бяха навсякъде – по пътищата, край реката, до оградите.“ – Из спомените на Антонина Мелесченко от село Косивка, Киевска област. „Това, което видях онази сутрин, беше неизразимо ужасяващо. На бойното поле хората умират бързо. Отвръщат на удара. Тук виждах хора, които умираха в самота, бавно, по ужасяващ начин, без дори да могат да кажат, че това е жертва в името на кауза. Бяха в капан и оставени да гладуват, всеки в собствения си дом, поради политическо решение, взето в далечна столица, около конферентни и банкетни маси. Нямаше я дори утехата на неизбежността, която да смекчи този ужас.“ – Виктор Кравченко, 1946 г. Така съвременниците на Голодомора си спомнят един от най-тъмните периоди на 20 век. Благодарение на разказите на оцелелите днес, няколко дни след деня на жертвите на Голодомора, осъзнаваме истинския мащаб на масовия глад в Съветска Украйна, продължил повече от 10 години. За преживяното от останалите близо пет милиона жертви можем само да гадаем. Голодоморът е от онези събития, за които трудно се говори без емоция. Важно е обаче да го правим, за да разберем как се стига до трагедия, която Европейският парламент днес признава като геноцид над украинския народ, признава го и българският парламент, и как днешното руско нападение срещу Украйна е просто още една глава в дългата история на репресии и насилие срещу украинците от страна на Москва. Политиките, довели до Голодомора, са резултат от поредица съзнателни решения на съветската власт между 1931-а и 1933 г. След насилствената колективизация са въведени неизпълними планове за зърно, а в Украйна реквизициите стигат до пълно изземване на реколтата. Червени влакове претърсват домовете и конфискуват всякаква храна. Въпреки спадащата продукция Москва изисква допълнителни доставки към индустриалните центрове, а от декември 1932 г. селяните са ограничени с вътрешни паспорти и не могат да напускат селата си. Собственият културен и политически облик на Украйна засилва страха на Сталин от съпротива. Това води до репресии срещу интелигенцията и до политика, при която масовите конфискации и блокадата на селските райони разкриват и ясно насочения характер на действията на съветската власт. Така се стига до глад, чийто мащаб и брой жертви се доближават до тези на Холокоста. В следващите десетилетия последиците за украинското общество са дълбоки и трайни. В най-засегнатите райони демографският срив достига една трета от населението, а смъртността сред децата е толкова висока, че цели възрастови групи почти липсват в следващите преброявания. Паралелно с това съветската политика ускорява русификацията. Закриват се украински културни и научни институции, учебните програми се уеднаквяват с московските, а репресиите срещу писатели, учени и духовници обезсилват местната интелигенция. Процес, който историците наричат „разстреляното възраждане“. Променя се и етническият състав на редица райони вследствие на организирани вътрешни преселвания. Голодоморът е напълно заличен от публичното говорене, архивите са засекретени, а мълчанието се превръща в държавна политика. Едва след разпада на СССР истината излиза наяве. До днес, когато Украйна отново е подложена на руска агресия, а дезинформацията както за съвременните престъпления, така и за историческите факти за Голодомора придобива нови мащаби. Но вместо да бъде скривана в засекретени архиви, днес руската агресия е видима в реално време. На 22 октомври руски дронове удариха детска градина в Харков посред бял ден. Историята помни онези, които са стояли по конферентните маси, на които са взети решенията, довели до най-големия предизвикан от човека глад в съвременната история. Историята ще запомни и онези, които и сега полагат усилия да се наредят до кремълския агресор – в разрез с българската държавна позиция, в разрез с националния ни интерес. В тази зала има хора, които избират този път. Обръщам се към тях. Колеги, подобни събития поставят държавниците пред избор между лесното и правилното. Изправени пред този избор, нека си припомним думите на Антонина Мелешченко и Виктор Кравченко, свидетелства, които днес звучат твърде близо до настоящето на много украинци, живеещи в убежища с ограничен достъп до вода, медицинска помощ и храна. Все още не е късно да застанете на страната на историческата истина. България ще продължи да отстоява суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Наш дълг е да застанем до народ, който защитава свободата си, и зад международния ред, който гарантира и нашата сигурност. Вечна памет на жертвите на Голодомора! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#38 · speech

Председател Рая Назарян

Благодаря Ви, господин Пейков. Колеги, други желания за декларации и процедури? Не виждам. Преминаваме към точка първа: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА. Господин Шишков, заповядайте да представите доклада пред народните представители.

#39 · speech

Докладчик Младен Шишков

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги, представям на Вашето внимание: „Доклад относно Законопроект за изменение на Закона за опазване на околната среда, № 51-554-01-165, внесен от Николай Нанков и група народни представители на 24 септември 2025 г. Проект за второ гласуване. „Закон за изменение на Закона за опазване на околната среда“.“ Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона. По Параграф единствен има предложение на народния представител Младен Шишков и група народни представители. Комисията подкрепя по принцип предложението. Предложение на народния представител Иван Белчев: „1. В § 41, ал. 1 от Преходните и заключителните разпоредба на Закона за опазване на околната среда се правят следните изменения и допълнения: думите „28 ноември 2025 г.“ се заменят с „1 октомври 2028 г.“; 2. В § 41, ал. 7 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда се правят следните изменения и допълнения: думите „28 ноември 2025 г.“ се заменят с „1 октомври 2028 г.“; 3. В § 41, ал. 7 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда се правят следните изменения и допълнения: в края на ал. 7 се добавя „като минимално изискуеми данни са трите имена на собственика на имота или един от собствениците на имота; идентификатор и адрес на поземления имот; начин на черпене на водата; цел, за която се ползва водата.“ 4. В § 41, ал. 8 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда се правят следните изменения и допълнения: а) след думите „по местонахождението на кладенеца“ се добавя „или чрез електронен формуляр в интернет страницата на Министерството на околната среда и водите“; б) след думите „постъпилите в този период заявления“ се добавя „или ги въвеждат чрез електронния формуляр в интернет страницата на Министерството на околната среда и водите“; в) в края на ал. 8 се добавя „Министерството на околната среда и водите създава и въвежда електронния формуляр в срок до 1 май 2026 г.“ 5. В § 41, ал. 8 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда се правят следните изменения и допълнения: думите „14 дни“ се заменят с „3 месеца“. 6. В § 41 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда се създава нова ал. 9: „(9) Министерството на околната среда и водите организира и провежда национална информационна кампания и локални кампании чрез кметовете на общини, кметове на райони, кметове на кметства и кметските наместници за задълженията по ал. 1 и ал. 7 в срок до 1 декември 2026 г. с ежегодна повторяемост до изтичане на срока по ал. 1 и ал. 7.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народния представител Ангел Славчев: „В чл. 41 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда се прави следното изменение: (7) Собствениците на кладенци за задоволяване на собствени потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания, за които до 27 ноември 2025 г. не са подадени заявления за вписване в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5 от Закона за водите, не подлежат на регистрация в съответната басейнова дирекция за вписване на съоръженията в регистъра.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение от народния представител Младен Шишков, направено по реда на чл. 79, ал. 7, т. 2 от ПОДНС: „1. Параграф единствен да стане § 1. 2. Да се въведе подразделение „Заключителна разпоредба“ с § 2.“ „§ 2. Законът влиза в сила от 28 ноември 2025 г.“. Комисията подкрепя предложението. Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на параграф единствен, който става § 1: „§ 1. В Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда (обн., ДВ, бр. 98 от 2018 г., изм. и доп., бр. 102 от 2020 г. и бр. 96 от 2022 г.), в § 41, ал. 1 и ал. 7 думите „28 ноември 2025 г.“ се заменят с „28 ноември 2039 г.“. Комисията предлага да се създаде подразделение „Заключителна разпоредба“ с § 2. „Заключителна разпоредба § 2. Законът влиза в сила от 28 ноември 2025 г.“ Благодаря за вниманието.

#41 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Предложенията ми по този законопроект целят да въведат разумен срок за регистрация на кладенците, намаляване на събираните данни от гражданите, възможност за електронно подаване на информацията и най-важното – реална информационна кампания, която да се провежда всяка година. Удължаването на срока до 1 октомври 2028 г. е нужно, тъй като голяма част от собствениците не са успели да извършат регистрацията в досегашния срок заради неяснота в процедурата, липсата на информационна кампания и практически затруднения при подаването на заявления. Новият срок дава реалистично време за достигане до всички засегнати лица и е съобразен с така обещавания от управляващите пълен мандат на Петдесет и първото народно събрание, което ще гарантира отговорно отношение и търсеното последно удължаване на срока. Въвежда се ясна и предвидима информация какъв е минималният набор от данни, които гражданите следва да предоставят. Това премахва неяснотите, улеснява процесите и намалява административната тежест, като изисква само най-нужната информация, която е известна на собствениците, а именно трите имена на собственика на имота или един от собствениците на имотите, идентификатор и адрес на поземления имот, начин на черпане на вода, цел, за която се ползва водата. Това е всичко. Въвежда се възможност за електронно подаване на заявлението и за електронно въвеждане от кметовете и други длъжностни лица, което значително облекчава процеса, намалява административните бариери и улеснява достъпа на гражданите, особено в малките населени места. Определя се и конкретен срок за въвеждане на електронния формуляр, който е 1 май 2026 г., за да се гарантира неговото реално създаване и функциониране. Промяната за периода за предаване на заявленията от кметовете и кметските наместници от 14 се променя на 3 месеца, цели административно облекчение и отразява реалните възможности на малките населени места. Това не забавя по никакъв начин административния процес, тъй като регистрацията няма незабавно правно действие. Уважаеми господин Председател, моля за разделно гласуване на предложението ми по ал. 9 в доклада от останалата част на моите предложения, който предвижда да се проведат национални и локални кампании с ежегодна повторяемост, тъй като практиката показва, че липсата на информация е основната причина за ниските нива на регистрация. Тази промяна гарантира устойчиво информиране на гражданите до изтичане на срока, създава яснота, ангажира местната власт и осигурява реални условия за масово изпълнение на задължението. Ако искаме да постигнем целите по регистрация на кладенците, то е необходимо да се провеждат много по-адекватни информационни кампании от тези, които са в момента, които са само в сайта на МОСВ и на басейновите дирекции. Благодаря Ви.

#42 · speech

Председател Костадин Ангелов

Господин Белчев, правилно ли разбрах – искате ал. 9 да се гласува отделно от цялото Ви предложение, тоест предложението Ви да бъде поставено на две гласувания, с ал. 9 отделно и без ал. 9, така ли? Благодаря Ви. Има ли реплики към изказването на народния представител Иван Белчев? Не виждам. Следващото изказване е на народния представител Ангел Славчев. Заповядайте.

#43 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. Обръщам се към българските граждани да Ви кажа, че ВЪЗРАЖДАНЕ успя да накара управляващите да се съобразят с Вашите искания. Вашето искане беше да не се регистрират кладенците в България, защото това е абсолютно безумие, и в това Народно събрание ние защитихме точно Вашия интерес. Първо, предложихме да се удължи срокът до 2030 г. и управляващите побързаха веднага след нас да поискат удължаване на срока до 2033 г. След като се прие в пленарната зала на първо четене да се стигне до 2033 г. да се отложи регистрацията на кладенците за собствени нужди – изведнъж, тоест веднага след като ние внесохме предложение тотално да отпадне регистрацията, защото за нас това е абсолютно безумие и аз го декларирах тук от трибуната, както и господин Костадинов също декларира, веднага след това от управляващите внесоха предложение срокът да се удължи до 2039 г., въпреки че преди това защитаваха 2033 г. Което за нас какво означава? Означава, че ВЪЗРАЖДАНЕ като единствената опозиционна партия си върши работата и успя да накара управляващите да се съобразят с искането на българските граждани, а именно да не се регистрират кладенците за собствени нужди. Ние сме го аргументирали със законопроектите, защитихме го и в комисиите, и изключително много се радвам, че стигнахме и дотук. Разбира се, ние ще настояваме и в бъдеще да не се регистрират тези кладенци за собствените нужди, защото е безумие. И хората се притесняват – това, което говорихме на първо четене, че в един момент ще им бъде наложена такса кладенец, или такса нещо друго, държавата обича да си прави такива подигравки с народа си, тоест по-скоро управляващите обичат да си правят такива подигравки. Успяхме да ги накараме да отпадне и такса водомер. Така че за нас това е една малка победа, но пък изключително важна. Ние и в залата ще настояваме да отпадне. Но и 2039 г., това са 14 години, в които ще имаме достатъчно време да защитим и следващата ни позиция – да отпадне това регистриране. И тук правя едно пояснение – става въпрос за кладенците, които са за собствени нужди, които са стари кладенци от едно време, които са правени от нашите прадядовци или от техните бащи и по никакъв начин не се използват за някакви прекомерни употреби. Напротив, хората си поливат градините, задоволяват собствените си нужди в дворовете. Категорично сме за това да има контрол от страна на „Басейнова дирекция“ – в зависимост от самия регион, от басейновите дирекции, дали не се използват за други процеси, тоест за по-мащабно напояване на градини, които са с вече, така, търговски интерес, да го нарека. Но в крайна сметка за битовите нужди, за кладенците в нашите дворове, съгласете се и Вие, няма никаква нужда от такава регистрация. Прекалено много регистрации на прекалено много документации, просто караме хората да бъдат изнервени. Аз изключително се радвам, че ВЪЗРАЖДАНЕ успя да си свърши работата по тази точка в Народното събрание и управляващите успяха да чуят гласа на българските граждани именно чрез нас. Благодаря.

#44 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря, господин Славчев. Има ли реплики към изказването на народния представител Ангел Славчев? Не виждам. Има ли други изказвания? Заповядайте, господин Шишков. Изказване ли, госпожо Султанова? Записвам Ви.

#45 · speech

Докладчик Младен Шишков

Благодаря, господин Председател. Аз не смятах да се изказвам по тази тема, защото дебатът на първо гласуване беше доста изчерпателен и подробен, но съм провокиран от колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ и тяхното изказване, които, така, с патос от трибуната заявяват, че ВЪЗРАЖДАНЕ успя. Да, колеги, ВЪЗРАЖДАНЕ успя. Успя да убеди част от своите избиратели да не спазват закона. В това успяхте. Аз и в Комисията Ви го казах, и сега ще го повторя от трибуната – всичко, което правите днес, рано или късно ще се върне като бумеранг на Вашите глави, защото, каквото и да си говорим, отговорността за това, което се случва с безводието, е на всички нас, независимо дали сме в качеството на управляващи, дали сме в качеството на опозиция, дали сме част от гражданското общество. Отговорността е на всеки един от нас. И в момента това, което Вие успяхте да направите, е именно да убедите част от хората – не всички, разбира се, защото немалка част от хората вече са регистрирали своите кладенци, в интерес на истината. Това са над 450 имота вече, а може и повече да са – хиляди имам предвид, извинявам се за лапсуса – 450 хиляди, но има и такива, които продължават да повтарят тезите на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, че щяло да има такси, че щяло да има данъци, че щяло да има някакви глоби и всичко останало, което е абсолютно безумие – не кореспондира със закона. За съжаление, в това успяхте да убедите, пак казвам, част от хората. И ако има някаква победа във Вашата кауза, да речем, това е победата на демагогията над отговорността. Това се случи с Вашата така продължителна кампания в рамките на няколко години – да убеждавате колко е лошо да се регистрират кладенците, колко е безумно, както казвате, колко е ненужно, а всъщност е точно обратното. Не сте победили в нищо, защото регистрацията на кладенците, колеги, остава – просто се отлага достатъчно дълго във времето, както чухте, до 2039 г., за да можем да дадем достатъчно дълъг срок на хората с надеждата, че някой ден политическата обстановка в страната ще се успокои, че няма да има тази демагогия, че няма да има това противопоставяне и всички политици във и извън тази зала ще осъзнаят колко е важно държавата да има ясна представа за ползването на подземните води, които са държавна собственост. И понеже разполагам с още малко време, бих искал да уточня нещо важно, което не стана ясно миналия път в дебата, понеже много хора питат: а бе, защо сега ще регистрирам имота в собствения ми имот, какво толкова ще се случи – това е един кладенец в един имот, 10 кубика на ден, нищо не са? По принцип е така – погледнато индивидуално, егоистично, ако поглеждаме от собствената си камбанария само – да, 10 кубика на ден не са нищо. Но да вземем за пример един малък град или едно малко населено място, да кажем, с 20 000 души, средно голямо – 20 000 души съвсем грубо, съвсем грубо, това са 5000 домакинства, колеги, 5000 домакинства по 10 кубика на ден, ако черпят, това са 50 хиляди кубика на ден. Знаете ли какъв е обемът на един малък язовир, който се намира в близост до такива малки населени места? Около 200 – 300 хиляди кубика вода. Какво означава това? Това означава, че за една седмица, ако по Ваши груби сметки се черпи непрекъснато вода от всички домакинства, че ще бъде изчерпан лимитът на един малък язовир, а това вече не е никак малко. Това не е никак малко. Това са обеми, които реално се черпят от подземните води. И между другото, това е пример, който ми го даде един Ваш симпатизант, нали така. А бе, какво толкова? Вземате грубо 20 000 души, 5000 домакинства и смятате. Да, ама, ако го смятаме, сметката излиза много притеснителна. Затова е хубаво да имаме точна информация. Затова е хубаво държавата да разполага с конкретна и точна информация относно натиска върху подземните води, за да може да има адекватна реакция, в случай че се наложи да има такава. А всички виждаме, че в световен план и в световен мащаб безводието продължава да навлиза със страшна сила в ежедневието на всички нас. Така че, колеги, призовавам Ви – добре, демагогията днес победи, но оттук нататък бъдете отговорни. Благодаря Ви.

#46 · speech

Председател Костадин Ангелов

До момента има две заявени реплики – на народния представител Ангел Славчев и на Иван Белчев. И Вие реплика? И госпожа Султанова. Заповядайте, господин Славчев. След Вас – господин Белчев, и накрая – госпожа Султанова.

#47 · speech

Ангел Славчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Шишков, можете да ми направите реплика. Аз ще се възползвам от това си право. И да Ви кажа, че единственият демагог, който днес се изказа тук, сте Вие. И го казвам съвсем отговорно. Първо, Вие признахте за безводието, че е безхаберие от страна на управляващите в последните 15 години. (Реплики.)

#49 · speech

Ангел Славчев

Точно това признахте и всъщност казахте нещо много важно: отлагането на регистрацията на кладенци щяло да се върне като бумеранг към нас. Благодаря Ви, господин Шишков, ние знаем, че ще управляваме България. Радвам се, че вече и Вие сте го осъзнали. Скоро идва време за възраждане на България и това ще се случи. Напротив, тогава Ви обещавам, че ще отложим тотално регистрацията на кладенците. Сметките, които правите, са абсолютно бакалски. Изключително малко хора използват по 10 кубика вода на ден. Ако можете да сметнете колко е десет по хиляда, ще си направите сметка колко са 10 кубика и какво точно могат да направят с тези 10 кубика. И другото, което е много по-важно, господин Шишков, не сме казали, че ще има глоби. Напротив, казахме, че в даден момент Вие сте се доказали във времето, че обичате да налагате всякакви такси. И тъй като няма как да измерите от един геран или от един кладенец колко вода използва гражданинът, ще му наложите някаква такса, данък или както искате го наречете. Но за мен най-важното във Вашето изказване беше признанието Ви, че ВЪЗРАЖДАНЕ един ден ще управлява и че по един или друг начин ще се върне това към нас като бумеранг. Нека се върне. И ще Ви кажа и още нещо, господин Шишков, както и на всички български граждани. Безводието в България е следствие от безхаберието на управляващите до момента в последните 15 – 16 години. И вода има, и Вие го знаете. Бяхте председател на Временната комисия по безводие, сега сте председател на Комисията по околната среда и много добре знаете, че вода има. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Свършвам, господин Председател. Проблемът е в нейното управление и това, че не достига до гражданите. При 80% загуба на вода за какви кладенци, за какво ми говорите? Да не говоря, че един Ваш съратник преди години продаде тръбите за напояване.

#51 · speech

Татяна Султанова-Сивева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Шишков, няма как да не се съглася с Вас, че позицията на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ е израз на абсолютна демагогия и популизъм. И не само като бумеранг, ами те ще трябва да дължат отговори на хората за изключително безотговорната си позиция в момента по отношение на това, че трябва да се регистрират кладенците, защото регистрацията на кладенците е не само една административна процедура, тя е отговорност към хората на първо място. Аз съм убедена, че един ден, не като управляващи обаче, Вие ще отговаряте. Но, господин Шишков, Вашето изказване изключително ме обърква. Говорите за климатичните промени, на които все по-сериозно и отчетливо виждаме въздействието върху всички компоненти на околната среда и живота на хората. Казвате, че безводието е един огромен проблем, с който трябва да се справим. И в същото време Вие от тази трибуна многократно сте се изказвали, че удължаването на срока за регистрация на кладенците и на водовземните съоръжения трябва да се удължи максимум с още една година, за да има време да се проведат информационни кампании, че за хората няма да има никакъв финансов разход и няма да има водомери. От тази трибуна многократно сте го заявявали. Аз съм убедена обаче, че Вие и сега мислите по този начин. Изключително озадачаващо е това, че се подкрепя безвремие, безхаберие в следващите 14 години. Вашето предложение е абсолютно несъстоятелно, абсолютно безотговорно. И аз искам да ми кажете каква трансформация точно настъпи във Вас, че само за една година Вие от една позиция променихте крайно позицията си и в момента подкрепяте 14 години безвремие за водните ресурси на България.

#52 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Султанова. Следваща реплика – народният представител Иван Белчев. Заповядайте. Следващо изказване – госпожа Султанова.

#53 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господа народни представители! Уважаеми господин Шишков, аз чух във Вашето изказване, че Вие споменахте какви са причините за тази регистрация и защо наистина е нужно. Хората обаче не знаят, масово не знаят. Затова предложенията, които аз дадох, са точно такива. И затова дадох възможност за разделно гласуване на ал. 9, в която се залага такава информационна кампания и тя да не е само веднъж, еднократно в сайта на МОСВ и на басейновите дирекции, а тя да бъде адекватна, достигаща до хората чрез информационните канали на национално ниво и на локално – чрез кметовете, кметските наместници, наистина хората да разберат каква е причината. Аз смятам, че дори и Вашите думи, които Вие казахте, да бъдат включени, хората ще бъдат убедени, че трябва да направят тази регистрация и тя няма да бъде засилена само в края на периода, който се очертава да бъде след 14 години, както гледам накъде върви решението, което ще вземете. Така че предлагам наистина да подкрепите и тази информационна кампания, защото тя ще помага всяка една година до края на периода хората да осъществяват регистрацията и по този начин да се постигнат заложените цели. Благодаря Ви.

#55 · speech

Докладчик Младен Шишков

Благодаря, господин Председател. Колеги, започвам от последния репликиращ. Господин Белчев, Вие твърдите, че хората не знаят. Аз не съм съгласен с Вас. Според мен вече цялото общество знае много добре, отлично знае, че е необходима регистрация на кладенците. Проблемът не е в незнанието – и МОСВ провеждат кампании, и ние като политици непрекъснато говорим по тази тема. Няма човек, с който да съм се срещнал, да не е попитал за кладенците. Очевидно има информираност, хората знаят. Проблемът знаете ли къде е? Проблемът е някъде другаде. Проблемът е в липсата на доверие. Ето това е проблемът. Проблемът е, че има колеги, които така подкопават, и то много усърдно, с много усилия, което аз признах и отново го признавам, че успяват да подкопаят доверието към институциите. И това е причината част от обществото да няма доверие и да не желае да изпълни това свое законово задължение. Отново казвам, това е законово задължение. Дори не е право, задължение е. Но надявам се, аз и в изказването си го казах, надявам се, че ще дойдат по-добри, по-спокойни времена, когато това политическо противопоставяне няма да го има. И няма всяка тема да се използва за изпъкване и привличане на политически дивиденти. Защото в момента точно това се случва – една тривиална тема, която е важна за цялото общество, се използва от определени политически субекти, които целят да спечелят временно някаква политическа слава, да я наречем. Но това ще мине. Този период ще мине. Аз съм убеден. Защото аз съм от осем години в този парламент и знам, че колелото се върти. И може би някой ден, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, да отговоря на Вашите реплики, може би, може и това да се случи – Вие да управлявате. Само че тогава ще управлявате, колеги, в условията на много по-тежко безводие от това в момента, защото Вие подкопавате доверието на хората в институциите. И тогава Вие ще трябва да го възобновите това доверие, ще трябва да направите така, че те да повярват, че това е важно. И най-вероятно това, което може би ще се случи, е тогава точно Вие да сте тези, които да въведете такси, водомери, данъци и всичко останало, за което днес така активно пропагандирате, че ние сме искали да направим. Аз имам усещането, колеги, че ако се случи това нещо, точно това ще направите – ще въведете Вие таксите. Защото ние през годините много пъти доказахме, че абсолютно нямаме такива намерения. И с това удължаване с 14 години отново показваме на обществото, че никой няма намерение да въвежда такси, данъци и всичко останало, за което Вие говорите. Само че, пак казвам, за съжаление, част от хората са по-склонни да вярват на пропагандата, отколкото на истината, и това ще се стовари върху всички нас със страшна сила. Благодаря.

#56 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. За процедура – народният събрат, народният представител Венко Сабрутев. Извинявайте, господин Сабрутев. Казва се на латински lapsus lingue – грешка на езика.

#57 · speech

Венко Сабрутев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Такива неща се случват, разбира се. От името на парламентарна група, моля за 30 минути почивка, като да не намалявате тези 30 минути. Преждевременно, господин Председател, на членовете на Бюджетната комисия да бъде предоставен докладът – докладите, за второ четене на държавния бюджет в електронен формат. Заслужаваме преди Комисията да видим всъщност какво предстои да гласуваме. Благодаря Ви – 30 минути почивка, моля да не ги намалявате.

#58 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми господин Сабрутев, направихте две процедури едновременно. Първата процедура е за почивка, втората процедура е да поискате от председателя да се намеси в организационната работа на председателя на Комисията по бюджет и финанси – нещо, за което тази пленарна зала не дава такава възможност с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. 15 минути почивка по искане на парламентарна група. (След почивката.)

#60 · speech

Татяна Султанова-Сивева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, днес ние не обсъждаме просто дали кладенците за собствени нужди и водовземните съоръжения за подземни води да ползват удължен срок за регистрация, днес обсъждаме дали държавата ще продължи да управлява стратегическия ресурс на подземните води абсолютно на сляпо, или най-накрая ще поеме отговорност за подземните води, които, както всички знаете, са основен източник на води за питейно-битово водоснабдяване на населението. С предложението на колегите от ГЕРБ и от управляващото мнозинство срокът за регистрация за кладенци за собствени нужди на водовземни съоръжения се удължава до 2039 г., колеги, с цели 14 години. И това само по себе си е признание за абсолютен институционален провал. В следващите 14 години ще наблюдаваме как безотговорността на институциите към управлението на този воден ресурс на подземните води и към хората ще се развива в пълна степен. Нека да съобщя няколко факта. Наредба № 1 от 2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води си поставя следните цели: опазване на подземните води като ценен природен ресурс и основен източник на питейно битово водоснабдяване, освен това предотвратяване на увреждане на подземните водни тела от свръхексплоатация, тоест, колеги, още в подзаконовата рамка е записано, че контролът върху ползването на подземните води е задължителен елемент на тяхното опазване. В свое официално съобщение от 30 юли 2025 г. Министерството на околната среда и водите и басейновите дирекции са записали на своите интернет страници, че регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права на черпене на подземни води в съответния регион. Няма как, колеги, с това отлагане от 14 години да се постигнат и целите на Рамковата директива за водите, която казва, че те, включително подземните, трябва да бъдат управлявани по устойчив начин и при безкрайно разтягане на срока за регистрация на кладенците за лично ползване на водовземните съоръжения. Ние няма как да знаем нито колко вода се ползва, нито къде се ползва, а още повече че има региони, които основно се водоснабдяват с питейна вода от подземни водоизточници. Колеги, над 20 години вече се отлага един законов ред, който на практика съществува, но не се прилага. Институциите в лицето на Министерството на околната среда и водите и басейновите дирекции, вместо да запретнат ръкави и да започнат да работят активно за това да управляват водния ресурс на България по устойчив начин, те правят всичко възможно това да се отложи още 14 години във времето и да има пълно безхаберие, вместо категорично да обяснят на хората, че когато ползват вода от подземни източници чрез своите кладенци до 10 куб. м на денонощие, това е абсолютно безплатно, не подлежи на събиране на такси, няма да се слагат водомери и по никакъв начин върху хората няма да има финансови санкции. Между другото, това изискване, че за лични цели подземни води ще бъдат използвани, е записано и сега в Закона за управление на водите, както е записано, когато се ползва вода за пожарната, така и ползването на води за лични цели от кладенци от 10 куб. м в момента е напълно безплатно. Виждам, че сред някои колеги, дори от опозицията, има абсолютно популистки изказвания от рода на, че едва ли не регистрацията на кладенците ще бъде наказание за хората. Не само че няма да бъде наказание, колеги, това е защита за тях, защото прекомерното ползване на подземни води, особено в райони, където има струпване на голямо количество и нерегламентирани ползвания за промишлени цели, и ползване за лични цели, може да доведе до свръхексплоатация и кладенците на хората да пресъхнат. И много погрешно е и изключително популистки изказвания чувам тук, че едва ли не регистрацията трябва да отпадне.

#62 · speech

Татяна Султанова-Сивева

Експертните данни, колегата тук се провиква, експертните данни, колеги, обаче са категорични. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Времето!“) Изказвам се по няколко точки и имам право на удължаване на времето. Господин Председател, моля за това. Експертните данни са категорични. Значителна част от подземните водоносни системи в България вече са в изключително лошо състояние. Имаме райони, в които нивата на подземните води трайно спадат. Имаме системи, при които извличането вече се доближава до или надхвърля естественото подхранване. И в такава ситуация, колеги – в ситуация на безводие, на непрекъснато задълбочаващи се климатични промени, да продължим още 14 години да не знаем колко кладенци има, къде се намират, колко вода се черпи от тях, е безумие и престъпна управленска безотговорност. Не става дума въобще по никакъв начин за преследване на хората. Без регистър винаги ще побеждава този, който черпи повече, по-дълбоко и безконтролно, а губи този, чийто кладенец ще пресъхне. Регистрацията е инструмент да защити именно тези хора, които ползват малки количества – до 10 куб. м на денонощие. Вие, колеги от ВЪЗРАЖДАНЕ, няма как да го разберете.

#64 · speech

Председател Костадин Ангелов

Госпожо Султанова, тъй като времето напредва, имате възможност по наименованието да говорите, по втория параграф кога влиза в сила, и има едно предложение на народния представител Иван Белчев.

#65 · speech

Татяна Султанова-Сивева

Да, разбира се, приключвам, господин Председател, благодаря Ви. В Рамковата директива за водите освен това е посочено, че България следва да поддържа регистри на тези водовземни съоръжения и на кладенци, което означава, че ние за пореден път сме поставени пред поредната наказателна процедура за България. Затова настояваме да се приеме разумен срок за удължаване на срока за регистрация, за да бъдат защитени хората, и Министерството на околната среда и водите да предприеме незабавна информационна кампания, за да обясни на хората, че това ще бъде абсолютно безплатно и колко е важно те да бъдат регистрирани, за да не останат без вода, което всъщност Вие искате, господа от ВЪЗРАЖДАНЕ. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Управлението на повърхностните и на подземните води трябва да бъде стратегическа политика на правителството, особено във време на безводие. И сме длъжни, колеги, да проявим разум, мъдрост и да не приемем това отлагане с 14 години, което ще бъде в абсолютен ущърб на интересите на хората. Благодаря Ви.

#66 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Султанова. Има записани две реплики – господин Цончо Ганев за първа реплика, втора реплика – Даниел Петров. Трета реплика има ли? Господин Милушев, записвам Ви за изказване.

#67 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Трогателно е, когато в рамките на 10 минути ПП и ДБ си скъсаха ризите да защитават регистрацията на всички тези водоизточници, които осигуряват някакъв елементарен начин на пребиваване, а за някои – на живот, от кладенци. Това е потресаващо. Обяснението, че нямало да има никога водомер – Вие не разбирате ли, че не само ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не Ви вярваме, българският народ не Ви вярва. Вие сте политически лъжци, защото Вие обещавахте от тази трибуна, че ще вдигнете ветото спрямо Македония и това ще гарантира живота, здравето и просперитета на българите в Македония, Вие се кълняхте от тази трибуна, че това го гарантирате, че никога няма да стане нещо лошо на българите в Македония, а сега те са подложени на побой, на палежи, на стрелба по тях, на съд и затвор само защото са българи. Сега обещавате, че нямало да има водомери. Ние не Ви вярваме. Вие утре ще вземете да управлявате отново с Пеевски и с Борисов и ще сложите водомери. Вие сте лъжци – всички в тази група, наречена ПП и ДБ, защото Вие лъжете и времето го е доказало.

#69 · speech

Цончо Ганев

Категорично против. Категорично против!

#71 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Султанова, аз следя много внимателно Вашите изказвания по тази тема. Госпожо Султанова, следя много внимателно Вашите изказвания, дума по дума, от началото, откакто е влязъл този законопроект. За мен – аз вече съм абсолютно и 100% уверен, че Вашите изказвания не са в тона на това да се опитате да оборите някоя теза или да промените нечие мнение, Вие просто говорите нещо автономно, самостоятелно, с цел да се харесате на някого. Вашите изказвания не кореспондират с това, което ние сме казвали. Вие повторихте пет пъти „ВЪЗРАЖДАНЕ“ и искате да няма регистрация за тези със свръхпотребление. И това е върху всички наши изказвания, в които ние сме казали, че нямаме против и смятаме, че е редно големите водовземни съоръжения, индустриални, за земеделски нужди, където се черпят хиляди, стотици хиляди кубици вода, да подлежат на регистрация. Може би над 10 пъти сме го казали и Вие продължавате отгоре да говорите: ВЪЗРАЖДАНЕ не искат регистрация и така нататък. Това не е вярно. Това, което казвате, госпожо Султанова, е лъжа. Другото нещо, което говорите и което ме убеждава, че изказванията Ви са с цел да се харесвате на някого, казвате: Законът е такъв. Защото ние всички знаем как се променят закони. Вашата група, когато управлявахте, променихте Закона за устройството на Черноморското крайбрежие заради Корал, заради Киро. Сега казвате: Законът е такъв, няма как да стане това. Ама Вие може да си го промените този закон, когато имате мнозинство с ДПС отново и с ГЕРБ, защото това ще стане най-вероятно съвсем скоро, да си промените Закона, както си искате. Сега Законът е такъв, след две седмици може да е различен. Това е за пред избирателите, които нямат изобщо идея как се променят закони, но ние сме виждали как ги променяте. Така че не Ви вярваме, госпожо Султанова, и не лъжете за това какво ние сме казали. Ние говорим само и единствено, че водовземните съоръжения в урбанизираните територии и тези малки кладенци с малки нужди не трябва да се регистрират, индустриалните – да.

#73 · speech

Валентин Милушев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Госпожо Султанова, аз леко започвам да се обърквам. Разбирам Ви, че като опозиция Вие на всяко наше предложение имате опорна точка, но когато нашето предложение беше да се въведат някакви ограничения в регистрацията на тези водоизточници, Вие започнахте да твърдите и да поддържате теорията, че ето ние сега искаме да сложим водомери, искаме да сложим такси, искаме да взимаме парите на хората. Когато ние се опитваме да намерим едно консенсусно решение, Вие пак имате опорни точки за това, че пък ние сме били безотговорни, ние не искаме да сложим ред в използването на тези водоизточници. Аз леко се обърквам, а предполагам и залата, а предполагам, че се объркват и доста от хората.

#74 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Имате думата за дуплика, госпожо Султанова. Има ли желаещи за други изказвания? Изказване, доктор Симидчиев.

#75 · speech

Татяна Султанова-Сивева

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Започвам по ред на направените реплики. Първо на колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, поредната демонстрация на абсолютно експертна импотентност по изключително важни въпроси за хората. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Когато нямат експертни аргументи, когато нямат наистина обосновани аргументи, те започват да говорят за други законопроекти, започват да отклоняват темата. Аз много добре Ви разбирам, че след като темата за еврото виждате, че вече не може да Ви бъде тема и България ще влезе в еврозоната, защото това е добре за България, и в момента като удавник за сламка си търсите за каква друга тема да се хванете с цел да лъжете хората. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Всъщност това, което искате (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), това, което искате, е кладенците да пресъхнат за това, че не се знае в страната какви количества подземни води се ползват, и тогава ще намерите друга тема, за която да се захванете като удавник за сламка. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) По отношение на репликата на господин Милушев. Господин Милушев, никога не съм казвала – нито аз, нито някой мой колега от нашата парламентарна група, че искаме тези кладенци за собствени нужди да се ползват възмездно. Напротив, точно обратното, собственото потребление до 10 куб. м за хората следва да бъде напълно безплатно, да не се слагат водомери и да няма начислени такси, когато това е до 10 куб. м. Разбира се, ние трябва да помислим как ще бъде контролирано това. Друго нещо, което ми направи обаче, господин Милушев, сериозно впечатление в Комисията. Самият министър, който от тази трибуна също късаше ризи в качеството си на народен представител, че тази регистрация не може да бъде удължавана с повече от една година, за да се проведе информационна кампания за хората, същият този министър миналата седмица се огъваше, за да обясни как той 14 години няма да си свърши работата, за да защити хората и водите от свръхексплоатация. Това е всъщност равносметката от Вашето управленско безвремие и безхаберие. Затова и българските граждани при Вашето управление ще продължават все повече да страдат от липса на вода за питейни нужди, а нека да не забравяме, че подземните води са определени и във всички стратегически национални документи като стратегически ресурс на страната. Затова не се опитвайте, не се опитвайте да играете с търпението на хората, защото Националният Ви борд по водите продължава да не работи. Миналата седмица разбрахме от Министерството на околната среда и водите, че този национален борд вече три месеца дори не е започнал да разписва мерките, спешните мерки, с които щеше да бори безводието. Още повече че тепърва този национален борд ще мисли откъде да намери финансов ресурс, за да ги реализира. Тежко и горко на българските граждани и следващото лято, ще кажа, с това Ваше управление. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#76 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, госпожо Султанова. Следващо изказване – народният представител Александър Симидчиев. Заповядайте.

#77 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Моето изказване ще бъде по тази тема в малко по-общ план, свързан с това, че има един човек, който се счита за основен стожер на управлението и на качеството като процеси. Нарича се Питър Дракър. Той е казал, че за да управляваме един процес, трябва да може да го измерваме. Ако ние не измерваме дадения процес, няма как да го управляваме. И това, което се случва тук, гледайки го отстрани, виждам, че отлагаме за един срок, който е необосновано дълъг. Той е практически по-дълъг от три последователни мандата на три парламента. Възможността да измерваме това, което се случва, с един ресурс, който е ограничен и който, ако има неправилно разпределение, довежда до тежки, несправедливи последици за хората, които няма как да бъдат предупредени или да бъдат управлявани като процес, за да може всички справедливо да имат достатъчно вода. Пак се връщам върху това – за да може да управляваме един процес, ние трябва да можем да го измерваме. Категорично не бива да смесваме факта, че да плашим хората с това, че нещо ще се заплаща допълнително, но ние трябва да можем да измерваме количеството, което бива потребявано. Това, което бих искал някой от Вас, ако има възможност да направи реплика, да ми каже, е какво е количеството вода, което се ползва от малки потребители до 10 кубика, като процент от общото количество вода, подземна вода, която ползваме, за да знаем колко тежко е това решение. Защото, ако процентът е 50% за малките спрямо големите, подобно решение за 14 години напред е много силно притеснително за мен и аз ще знам как да гласувам в този случай. Ако потреблението е 10%, то е възможно да се случи това, за да може политически да успокоим хората, че няма да има проблем с тяхната регистрация. Но при всички положения трябва да имаме управленски подход и неслучайно сме тук, за да може да управляваме процеси, които да намалят рисковете за всички потребители по един справедлив начин. Именно затова призовавам колега, който може да ми отговори на този процес, първо, Министерството на околната среда и водите как подхожда към подобен тип предложение – да не се управлява този процес за следващите 14 години, и на второ място, каква е големината на проблема, за който ние в момента тук дискутираме. Благодаря Ви много.

#78 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, доктор Симидчиев. Има ли реплики към изказването? Заповядайте за реплика. Втора реплика – Младен Шишков. Има ли трета реплика? Не виждам.

#79 · speech

Даниел Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Симидчиев, за количеството вода, взета от водовземни съоръжения до 10 куб. м, може да питате най-големия експерт по въпроса госпожа Султанова, защото тя каза, че никой освен нея няма експертизата да говори за това. Тя е експертът, има всички данни, работила е в Министерството на околната среда, може да питате нея, господин Симидчиев, а аз искам нещо друго да питам Вас. Моля в дупликата си да ми отговорите: когато имахте мнозинство и държавата се управляваше с Вашия мандат, и имахте министър на околната среда на име Юлиян Попов, който единственото, което правеше, е да ходи по разни европейски конференции и да се глези оттам, защо тогава не променихте Закона и защо тогава не въведохте тази задължителна регистрация, а сега тук единственото, което правите, е да се обръщате към ВЪЗРАЖДАНЕ, които искаме да запазим правото, изконното право, използвам терминологията на друг народен представител, на българските граждани да използват водата, която са използвали дълги, дълги, дълги години назад, преди ние тук да се сетим, че трябва нещо да се мери и така нататък?

#81 · speech

Докладчик Младен Шишков

Благодаря, господин Председател. Господин Симидчиев, задавате въпрос, на който няма отговор. Какъв е процентът натиск върху подземните води от кладенците за собствено потребление, никой не знае. Никой не знае, защото регистрацията не е пълна. Това е отговорът на Вашия въпрос. И именно това е целта на Закона, който действа от 25 години и призовава, и задължава българските граждани да регистрират собствените си кладенци, за да може един ден ние да имаме ясна картина, да знаем 5, 10, 15, 20, колкото са реалните проценти. В момента никой не знае. Единственото, което можем да кажем към момента като информация, като статистика, е това, че са регистрирани близо 450 хиляди кладенеца. Това знаем. Ако приемем, че част от тях все още не са влезли в системата, да ги кажем 500 хиляди, което не е малък процент, но не е пълната картина. И това, което казах аз и в изказването си, че това е вследствие на недоверието на част от обществото – не на целия български народ, както казват колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, част от обществото не вярва и затова не желае да изпълни законовите си задължения, затова не знаем реално колко е натискът. И отново призовавам, колеги, българските граждани: регистрирайте си кладенците, за да може да има ясна картина и един ден да имаме точен отговор на въпроса на господин Симидчиев. Благодаря.

#83 · speech

Георги Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Симидчиев, искате да разберете какво е количеството, което се черпи в страната, и заради това трябва да се регистрират тези кладенци. Дотук добре. Само че възниква следният въпрос: каква е следващата стъпка? Защото Вие разбирате колко количество вода, знаете в кои региони колко се черпи и така нататък. Достигаме до съответните данни и каква е следващата стъпка, какво следва? И тук идва тънкият момент, в който българите знаят много добре какво следва, винаги, когато се стигне до следващата стъпка. А именно такси, водомери, някаква форма на тормоз, каквато се сетите, данъчна. И това ще се случи. И ние знаем това нещо. И точно затова предлагаме за населените места да отпаднат тези изисквания за хората, които черпят 2, 3, 5 кубика да си поливат градинката. Оттам нататък за индустриалните кладенци вече казахме нашата позиция, това е ясно. Но когато ги имате тези данни, ние знаем, че следващата Ви стъпка ще е да сложите водомери.

#85 · speech

Александър Симидчиев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, благодаря за репликите. Водих си записки по всеки един от репликиращите. Господин Петров, казахте да питам госпожа Султанова, но както стана ясно от репликата на господин Шишков, ние информация нямаме. Тоест и да я питам, тя не може да ми извади информация, която може да ни помогне да управляваме този процес по-добре. Направи ми също впечатление и още нещо, което Вие казахте, че хората имат право на водата. Да, те имат право на водата, но това право, за да бъде реализирано, то трябва да бъде управлявано. Защото, ако то не бъде управлявано правилно – и хората в Плевен имат нужда и право на вода, но когато тя не се управлява правилно, те нямат достъп до нея. Така че правото минава през управление на този процес, за да може всички да имаме равно, справедливо разпределение на това право. Ако ние не контролираме правото, то се получава така, че някои хора имат повече право от други хора. И от тази гледна точка липсата на възможност да управляваме този процес, всъщност е дискриминация, тъй като довежда до това, че едни хора ще имат правото, а други, на които водата в кладенеца ще пресъхне, ще престанат да имат това право. Така че управлението, особено управлението в държавен мащаб, е нещо, което подкрепя правото на хората, а не е срещу тяхното право. По отношение на господин Юлиан Попов. Аз знам за неговата дейност и в областта на енергетиката, и в областта на възобновяемите енергийни източници, и в областта на чистотата на околната среда, и мога да кажа, че той е експерт, който е уважаван в много държави извън България, независимо от това дали той е бил на министерско кресло, или не е бил. По отношение на господин Шишков. Благодаря Ви много за репликата. За мен това допълнително увеличи притеснението ми, защото, ако ние не знаем съотношението, защото аз питах за съотношение, не за абсолютната стойност на натиска върху водите, а за съотношението на малки спрямо големи потребители. Тъй като, занимавайки се със статистика в медицината, знам, че множество малки потребители могат да имат по-голям ефект, отколкото малко на брой големи потребители, и когато ние не знаем какво е това съотношение, всъщност ние не можем да управляваме този ресурс. И не управлявайки го, водим до това, че хората, които разчитат на своето право, не могат да го реализират, тъй като ще се получат негативни последици. Казахте, че вече има 450 регистрирани кладенци, което очевидно значи, че 450 човека са пожелали да имат водомери или са пожелали да имат такси, защото, регистрирайки се, те просто помагат на държавата да се справя по-добре с управлението на този ресурс, а не защото искат да имат такси или да имат водомери на кладенците. Така че, от тази гледна точка, благодаря Ви за цифровите данни. За мен те въведоха някакъв вид успокоение, че все пак малка част от този процес се управлява правилно. И накрая – на господин Георгиев. На няколко пъти по време на репликата си казахте „ние“ и „вие“, „ние“ и „вие“. Аз, колкото пъти съм се изказвал от тази трибуна, винаги съм говорил какво може да направим заедно, а не ние и вие. Защото, когато говорим за ние и вие за един ресурс, който е ограничен, а водата е ограничен ресурс, няма как да решим националния проблем. И казахте, че данъците били тормоз. Ако не можем да събираме данъци, не можем да правим държавна политика в области като образование, здравеопазване, екология. Така че от тази гледна точка дори те да се възприемат от индивидите като тормоз, не можем да управляваме този ресурс в ущърб на всички, които плащат тези данъци. Благодаря Ви много.

#86 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви и аз. За лично обяснение – народният представител Татяна Султанова. Заповядайте. Отказвате се. Добре. Има ли други желаещи за изказване? Заповядайте. (Реплика от народния представител Венцислав Петков: „Процедура.“) За процедура ли? Каква процедура? Питам, защото трябва да я изпишем. Ако е по начина на водене, това е една, а ако е… а, не е по начина на водене.

#87 · speech

Венцислав Петков

ПП МЕЧ

Благодаря Ви, господин Председател. От името на група искаме 30 минути почивка.

#89 · speech

Председател Костадин Ангелов

Колеги, възобновявам заседанието след изтичането на 15-минутната почивка по искане на парламентарна група. Има ли други изказвания? Не виждам. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Преминаваме към второ гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за опазване на околната среда. Поставям на гласуване наименованието на Закона по вносител. Гласували 144 народни представители: за 141, против няма, въздържали се 3. Предложението е прието. Беше направена процедура за разделно гласуване на точка 6 от предложението на народния представител Иван Белчев, неподкрепено от Комисията, така че подлагам на гласуване предложението на народния представител Иван Белчев, неподкрепено от Комисията, от точка 1 до точка 5 включително. Гласували 166 народни представители: за 15, против 123, въздържали се 28. Предложението не е прието. Прегласуване на предложението на народния представител Иван Белчев от точка 1 до точка 5 включително. Гласували 169 народни представители: за 15, против 128, въздържали се 26. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване точка 6 от предложението на народния представител Иван Белчев, неподкрепено от Комисията. Гласували 171 народни представители: за 17, против 127, въздържали се 27. Предложението не е прието. Поискана е процедура по прегласуване от народния представител Венко Сабрутев. Гласували 171 народни представители: за 14, против 131, въздържали се 26. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване предложението на народния представител Ангел Славчев, неподкрепено от Комисията. Гласували 173 народни представители: за 39, против 102, въздържали се 32. Предложението не е прието. Сега подлагам на гласуване § 1 в редакция на Комисията и създаване на Подразделение с наименование „Заключителна разпоредба“ с § 2 в редакция на Комисията. Гласували 160 народни представители: за 155, против няма, въздържали се 7. Предложението е прието. С това изчерпахме точка първа от седмичната ни програма. Преди да преминем към точка втора, искам да направя едно съобщение. Уважаеми колеги, днес в Народното събрание са студенти от специалност „Регионално развитие и политика“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. (Ръкопляскания.) Те са в парламента по покана на народния представител Росица Кирова. Добре дошли в Народното събрание! Преминаваме към точка втора от седмичната ни програма: ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНOПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧНОТО ПРЕДЛАГАНЕ НА ЦЕННИ КНИЖА. Вносител – Министерският съвет, 5 ноември 2025 г. Давам думата за представяне на доклада на водещата Комисия по бюджет и финанси. Заповядайте, госпожо Николова, да представите доклада.

#91 · speech

Председател Костадин Ангелов

Процедурата… Не, не, не – заповядайте, дадох Ви думата. Процедурата е, след като се направи прочитането на доклада. Допуск ще имате ли, госпожо Николова?

#94 · speech

Докладчик Деница Николова

Благодаря Ви, господин Председател. На основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание правя процедура да бъдат допуснати в залата представители на: Министерството на финансите: Методи Методиев, заместник-министър; Надя Даскалова, директор на дирекция „Регулация на финансовите пазари“, и Елена Петрова, началник-отдел в дирекция „Регулация на финансовите пазари“.

#95 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви. Направена е процедура за допуск на изчетените лица от госпожа Николова. След тази процедура ще Ви дам думата за процедура. След доклада ли искате? (Реплики от АПС.) Добре. Моля, режим на гласуване. Гласували 147 народни представители: за 107, против 37, въздържали се 3. Предложението е прието. Моля квесторите да поканят в залата допуснатите лица. Заповядайте, госпожо Николова, да представите доклада на водещата комисия.

#96 · speech

Докладчик Деница Николова

Благодаря Ви, господин Председател. „ДОКЛАД на Комисията по бюджет и финанси относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 51-502-01-58, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. На заседание, проведено на 13 ноември 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха: представителите на Министерството на финансите: Галя Димитрова, заместник-министър; Христина Пендичева, държавен експерт в дирекция „Регулация на финансовите пазари“; на Комисията за финансов надзор: Петя Хантова-Георгиева, директор на дирекция „Надзор на инвестиционната дейност“, и Милен Милев, началник на отдел „Нормативна дейност и методология“ в дирекция „Правна“. Законопроектът беше представен от госпожа Димитрова, която посочи, че с него се въвеждат изискванията и се предприемат мерки по прилагането на два законодателни акта на Европейския съюз – омнибус директива 2023/2864 и омнибус регламент 2023/2869, с които се създава Европейска единна точка за достъп, която от месец юли 2027 г. ще предоставя централизиран достъп на инвеститорите до публично оповестявана информация относно финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие. Тази платформа ще бъде разработена и оперирана от Европейския орган за ценните книжа и пазари. Данните ще се подават от пазарните участници до органите за събиране на данни, които ще я предоставят на Европейския орган за ценните книжа и пазари. На национално ниво органите за събиране на данни в зависимост от секторните им правомощия са Комисията за финансов надзор, Българската народна банка, Агенцията по вписванията и Комисията за надзор над регистрираните одитори. Пазарните участници ще подават само информация, която вече е публична, като се въвеждат изисквания относно машинночетимия формат на информацията, както и определения за съответния пазарен субект набор от метаданни, които следва да я придружават. Определянето на органите за събиране на данни и допълнителните изисквания към формата на данните налагат изменения в редица закони в областта на финансовите пазари и финансовите услуги, както и в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Освен това Законопроектът адресира идентифицирани от Европейската комисия несъответствия при транспонирането на Директива 2014/65 относно пазарите на финансови инструменти. Установена е необходимост от прецизиране на отделни разпоредби от Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, свързани най-вече с режима относно клона на управляващо дружество от трета държава. Във връзка с приети вече промени в Административнопроцесуалния кодекс относно разширяване приложното поле на електронно съобщаване и призоваване от съдилищата и административните органи, както и подаване на документи по електронен път от гражданите и юридическите лица, се предлага да бъдат направени и съответните изменения в секторните нормативни актове, прилагани от Комисията за финансов надзор, съответно от Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, като се регламентира ползването на системата за сигурно електронно връчване. Основната цел на предложението е да се стимулира използването на системата като официален способ за връчване на съобщения и уведомления от и до поднадзорните им лица. В заключение госпожа Димитрова информира народните представители, че срокът за въвеждане на изискванията на Директива 2023/2864 е 10 януари 2026 г. При проведеното гласуване се получиха следните резултати: „за“ – 13 гласа, от които 6 от парламентарната група на ГЕРБ-СДС; 3 от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“; 2 от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“; 2 от парламентарната група на „Има Такъв Народ“; без „против“; и „въздържал се“ – 8 гласа, от които 3 от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; 2 от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“; 1 от парламентарната група на ПП МЕЧ; 1 от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ и 1 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“. Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 51-502-01-58, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г.“ Благодаря Ви.

#98 · speech

Хюсни Адем

АПС

Господин Председател, моля от името на парламентарна група да обявите половин час почивка.

#99 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Адем. От името на парламентарната група на „Алианс за права и свободи“ – 15 минути почивка. (Реплики на народния представител Петър Петров.) Вие може сега да я поискате, направо да я удължа с още 15 минути. (Реплики на народния представител Петър Петров: „А, не, не!“) (След почивката.)

#100 · speech

Председател Костадин Ангелов

Колеги, възобновявам днешното заседание след изтеклата почивка. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Процедура ли искате? Изказване, но първо трябва да дадем думата на вносителя от Министерския съвет. Заместник-министърът в залата ли е? (Шум и реплики: „Не!“) Откривам разискванията. Заповядайте за изказване.

#101 · speech

Александър Койчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Всъщност това е поредният законопроект, който вкарва в българското законодателство изисквания на европейско законодателство, тоест директиви и регламенти. С предложения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предполагане на ценни книжа се въвеждат изискванията на европейското законодателство, с което се създава единна европейска точка за достъп, която централизирано да предоставя публично оповестявана информация относно финансовите услуги, капиталови пазари и така нататък. Това са поредните европейски регулации, които по принцип затрудняват капитала и той бяга от тези неща – касаят инвестиционни посредници, застрахователи, пенсионно-осигурителни дружества, кредитни институции и така нататък. Въвеждат се отново… Принципно проблемът пред правителството е, че има някакъв елемент на спешност и трябва да бъдат въведени в родното законодателство до 10 януари 2026 г., въпреки че влизат в сила от 10 януари 2030 г. и поетапно ще влизат различни точки, като тук отново като отговорни институции са посочени обичайните заподозрени – и БНБ, и КФН. Аз се чудя вече с колко неща се натоварва КФН, и може би ще има нужда от увеличение на персонала на въпросната агенция. Или не знам – тя става като някаква свръхагенция. Тук се касаят също Агенцията по вписванията и Комисията за надзор на регистрираните одитори и като цяло има промени в Преходните и заключителни разпоредби в доста закони. И другото, което като проблем ние виждаме тук, са завишените глоби, които от 10 милиона стават между 5 и 10% от оборота, тоест една голяма мултинационална компания или някой фонд може да бъдат глобени с голяма сума. Така че с оглед на всичко, което казах дотук и нашите отношения към тези европейски регламенти, ние ще се въздържим от подкрепа за Законопроекта. Благодаря Ви.

#102 · speech

Председател Костадин Ангелов

Има ли реплики към изказването на господин Койчев? Не виждам реплики. Има ли други изказвания? Не виждам други изказвания. В такъв случай закривам разискванията и преминаваме към гласуване. Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, № 51-502-01-58, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2025 г. Моля, режим на гласуване. Гласували 142 народни представители: за 100, против 2, въздържали се 40. Предложението е прието, а с това и Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа е приет на първо гласуване. Преминаваме към следващата точка от дневния ред, но преди да започнем с тази точка, ще направя едно съобщение. Уважаеми колеги, от 12,30 ч. в Мраморното фоайе ще бъде представена изложба под наслов „Молитва за България“. Изложбата е по инициатива на Българската патриаршия и Светия синод. Експозицията представя колекция от картини и икони, отразяващи духовния живот и светини от България. Творбите са изработени от естествени ботанически материали с автор Антония Божанина. Всички народни представители са поканени на събитието. Преминаваме към следващата точка от дневния ред: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО ВЕЛИКОБРИТАНИЯ И СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ И ВЗАИМНА ЗАЩИТА НА ИНВЕСТИЦИИТЕ, ПОДПИСАН В ЛОНДОН НА 11 ДЕКЕМВРИ 1995 Г. Вносител е Министерският съвет на 5 ноември 2025 г. Давам думата на Комисията по бюджет и финанси. Заповядайте, госпожо Николова, да представите доклада на Комисията. Има процедура по допуск.

#104 · speech

Председател Костадин Ангелов

Процедура ли искате? Да. След като мине процедурата по допуск, господин Добрев, ще Ви дам думата. Заповядайте, госпожо Николова.

#105 · speech

Докладчик Деница Николова

Правя процедура за допуск и на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание в залата да бъдат допуснати Методи Методиев – заместник-министър, и Деница Кръстева – главен юрисконсулт в дирекция „Съдебна защита“.

#106 · speech

Председател Костадин Ангелов

Направена е процедура за допуск. Моля, режим на гласуване. Гласували 133 народни представители: за 92, против 39, въздържали се 2. Предложението е прието. Моля да допуснете лицата в залата. Заповядайте за процедура, господин Добрев.

#107 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От сутринта ставаме свидетели на това как се злоупотребява с Правилника на Народното събрание (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), като се искат постоянни почивки – успокойте се, колеги, сега ще разберете каква ми е процедурата – като се искат постоянни почивки с цел да се добута Бюджетната комисия и гледането на бюджета по нощите. Затова предлагам да не влизаме в хореографията на колегите от ПП, понеже това е чиста хореография, на която ние ставаме свидетели, и да дадете почивка, в която почивка Бюджетната комисия да проведе своето извънредно задание. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#108 · speech

Председател Костадин Ангелов

Благодаря Ви, господин Добрев. На основание чл. 58, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание прекъсвам заседанието за времето на провеждане на заседанието на Комисията по бюджет и финанси. (След почивката.)

#109 · speech

Председател Костадин Ангелов

Уважаеми колеги народни представители, възстановявам заседанието. Бяха поискани три почивки. Работното време е удължено до 14,45 ч. След изтичане на работното време закривам днешното пленарно заседание. Следващо пленарно заседание утре, 27 ноември 2025 г., четвъртък, от 9,00 ч. (Звъни.) (Закрито в 14,52 ч.) Председател: Рая Назарян Заместник-председател: Костадин Ангелов Секретари: Георги Кръстев Ахмед Вранчев