Дванадесето заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ДВАНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ, София, четвъртък, 16 януари 2025 г. Открито в 9,03 ч.
Дата16.01.2025
Събития107
Разпознати говорители98
Точки с гласуване16

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Номер (1) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 16-01-2025 09:02 09:02:00 0 0 0
2 Програма за работата на Народното събрание на 15 – 17 януари 2025 г. - процедура от Наталия Киселова за нови точки 09:04:00 230 0 0
3 Програма за работата на Народното събрание на 15 – 17 януари 2025 г. - процедура от Петър Петров за отпадане на точка 09:07:00 197 0 0
4 Процедура от Александър Ненков за допускане в зала 09:10:00 182 49 0
5 Процедура от Александър Ненков за провеждане на общ дебат по трите точки 09:11:00 198 1 1
6 Решение за избиране на министър-председател на Република България 11:19:00 125 114 0
7 Решение за избиране на структура на Министерски съвет на Република България 11:20:00 125 114 0
8 Решение за избиране на Министерски съвет на Република България 11:22:00 125 114 0
9 Номер (9) РЕГИСТРАЦИЯ проведена на 16-01-2025 12:22 12:22:00 0 0 0
10 Програма за работата на Народното събрание на 15 – 17 януари 2025 г. - процедура от Иван Белчев за отпадане на точка 4 12:24:00 192 0 0
11 Програма за работата на Народното събрание на 15 – 17 януари 2025 г. - процедура от Наталия Киселова за отпадане на парламентарния контрол 12:25:00 163 36 0
12 Процедура от Александър Рашев за удължаване на срока за предложения на Изборния кодекс 12:28:00 153 37 12
13 Ратификация на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“, подписан за Европейската инвестицио… 12:30:00 140 39 9
14 Ратификация на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“, подписан за Европейската инвестицио… 13:14:00 137 38 5
15 Ратификация на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“, подписан за Европейската инвестицио… 13:16:00 139 33 10
16 Ратификация на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“, подписан за Европейската инвестицио… 13:19:00 140 32 10

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: aleksandar-rumenov-nenkov · намерени изказвания: 4
#1 · speech

Председател Наталия Киселова

Добър ден, колеги! Моля за регистрация. Регистрирали са се 225 народни представители. Имаме кворум. (Звъни.) Откривам днешното пленарно заседание. Уважаеми колеги, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание след консултации между парламентарните групи на Председателския съвет предлагам промяна в седмичната програма за работата на Народното събрание за днешното пленарно заседание, както следва. Точка първа за днес, 16 януари, да бъде: Избиране на министър-председател на Република България; точка 2 – Приемане на структура на Министерския съвет; точка 3 – Избиране на Министерския съвет на Република България. Съответно точки 4, 5 и 6 от седмичната ни програма да се преномерират на точки 7, 8 и 9. Моля, гласувайте. Гласували 230 народни представители: за 230, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Процедура – заповядайте, господин Петров.

#2 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Имам процедурно предложение. Съгласно така приетата промяна в дневния ред точката, която е по изслушване, внесена от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ, свързана с необосновано повишените цени на водата и намеренията на правителството за включване на общинските ВиК дружества в областните асоциации, е последна за днес. Правя процедурно предложение – и Ви моля да го подложите на гласуване, да отпадне от дневния ред точката с основанието, че така, както е внесена, е насочена към служебния министър. Ние ще го внесем следващата седмица вече, предполагам, ако имаме новоизбран министър на регионалното развитие и благоустройството. Затова моля да подложите на гласуване оттегляне на точката.

#3 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Петров. Моля да отпадне от днешната програма точката относно изслушването на служебния-министър председател и служебните министри. Условно казано, Дунав мост да отпадне от програмата на днешното заседание. Моля, гласувайте. Гласували 197 народни представители: за 197, против и въздържали се няма. Точката относно изслушването отпада. Преминаваме към точка първа от днешната ни програма: ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Постъпил е Указ от президента. (Реплики.) Постъпил е Указ от държавния глава № 7 от 2025 г. На основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България президентът е постановил и предлага на Петдесет и първото народно събрание господин Росен Димитров Желязков за министър-председател на Република България. Указът е издаден на 15 януари 2025 г. Заповядайте за процедура, господин Ненков.

#4 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Бих искал да направя две процедури, преди да започнем с т. 1. Първата ми процедура е на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – да допуснем в залата бъдещите кандидат-министри, които не са народни представители. Втората ми процедура е – тъй като започваме със следващите три точки, предвид и парламентарната практика, дебатите по трите точки да бъдат в едно. Така сме правили и преди, ще спестим време и мисля, че така е по-целесъобразно. Мога, ако искате, да изчета списъка на лицата, които трябва да допуснем в залата.

#6 · speech

Александър Ненков

Това са: Гроздан Караджов, Мариан Бачев, Петър Дилов, Мирослав Боршош и Иван Пешев. Благодаря Ви.

#7 · speech

Председател Наталия Киселова

И аз благодаря. Постъпили са две предложения. Първо да гласуваме допуска на посочените от господин Ненков господа. Гласували 231 народни представители: за 182, против 49, въздържали се няма. Предложението е прието. Моля квесторите да поканят господата в залата. Пристъпваме към гласуване на това дебатът по точките относно проектите за решение за избор на кандидат за министър-председател, за одобряване на структурата и персоналния състав на Министерския съвет да бъде общ. Гласували 200 народни представители: за 198, против 1, въздържал се 1. Предложението е прието. Числеността на групата определя и времето, в което тя ще се изказва – съгласно чл. 52, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Пристъпваме към: ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ; ПРИЕМАНЕ НА СТРУКТУРА НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ; ИЗБИРАНЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Дискусията ще бъде по трите проекта за решение, само да се обърна към нашите гости. Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаема госпожо Председател на Конституционния съд, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми президенти на Република България, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, госпожи и господа, скъпи сънародници! Днес е важен ден за България – предстои да изберем правителство и разчитам дебатът да бъде конструктивен. Заповядайте, госпожо Сачева, да представите кандидата за министър-председател. Имате думата.

#8 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Представям Ви кандидатурата за министър-председател на Република България на господин Росен Желязков. Росен Желязков е роден на 5 април 1968 г. в София. Магистър по право е от Софийския университет. Започва професионалната си кариера като юрист, старши юрисконсулт и секретар на район „Средец“ на Столична община. Бил е заместник-кмет на район „Лозенец“ в Столична община и секретар на Столична община. От 2009-а до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет. С решение на Министерския съвет е избран за председател на Държавна агенция „Електронно управление“, а по-късно е определен за председател на Комисията за регулиране на съобщенията. На 20 септември 2018 г. е избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Народен представител е последователно в Четиридесет и петото, Четиридесет и шестото, Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото, Петдесетото и Петдесет и първото народно събрание. В Четиридесет и осмото народно събрание е избран за заместник-председател на Народното събрание, а на Четиридесет и деветото народно събрание е избран за председател. Господин Желязков притежава изключителни професионални и управленски качества. Той е диалогичен и разумен човек, притежава чувство за самоирония и самокритичност, които винаги са го правили здраво стъпил на земята. Вярваме, че неговата достойна кандидатура заслужава подкрепата на Петдесет и първото народно събрание за министър-председател на Република България. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#9 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Сачева. Уважаеми господин Желязков, заповядайте да представите структурата и състава на правителството.

#10 · speech

Росен Желязков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Президент на републиката, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, госпожо Председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Ще започна малко нетрадиционно в началото с изразяване на своето удовлетворение и благодарност към коалиционните партньори БСП и „Има Такъв Народ“, с които успяхме в един труден, динамичен и напрегнат период да постигнем съгласие, загърбвайки нашите идеологически и политически различия, и да стигнем до подписването на коалиционно споразумение. Изразявам благодарност на Демокрация, права и свободи за това, че изразиха готовност да подкрепят този кабинет и да участват във формирането на парламентарното мнозинство. Навярно въпросите, които се поставят, започват с това: защо се формира това парламентарно мнозинство, което има амбициите да излъчи и да подкрепя правителство? Защото България се нуждае от редовно правителство, което да реализира политики, които подкрепят демократичния правов ред, върховенството на правото, конкурентоспособността на нашата икономика, сигурността, защитата и социалните права на гражданите. Защото страната от немалко време се намира в политическа криза – криза на доверието, която може да бъде преодоляна само чрез премахването на системните предпоставки за безнаказана злоупотреба с власт. Защото гражданите и бизнесът имат нужда от подкрепа заради сериозните предизвикателства и рисковете, свързани със силно усложнената среда на войни, на конфликти, на кризи, на хибридни заплахи, на природни бедствия и нуждата от убедителен институционален отговор. Какви са основните принципи, които ни обединиха в коалицията и в парламентарното мнозинство? - Върховенството на правото и равенството пред закона. - Укрепване на социалната държава, защита на свободата и плурализма в медиите и гражданското общество. - Ефективно действащи регулаторни и контролни органи. - Ефективност и ефикасност при предоставяне на публични услуги и управлението на публичните ресурси. - Засилването на прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Сред основните приоритети на правителството ще бъдат: извеждане на качеството на живот на хората с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда; гарантиране на демократичния правов ред; върховенството на правото; защита на парламентарната демокрация и укрепването на институциите; гарантиране на устойчиви публични финанси и ефективно управление на публичните инвестиции и стремеж към балансиран бюджет и не на последно място, увенчаване на усилията ни за членство в еврозоната; ускоряване на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост и реализация на предвидените в него инвестиции; повишаване конкурентоспособността и политики за растеж на икономиката чрез намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест; трайно увеличаване на инвестициите в научни изследвания и развойна дейност, които имаме амбицията да достигнат 2% от брутния вътрешен продукт; провеждане на политики за модернизация на страната, в това число ускорени инвестиции в техническата инфраструктура; прилагане на координирани семейни политики, насочени към предоставянето на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата и борба с бедността; мерки за подобряване живота на българските граждани, сред които: развитие на здравеопазването и подобряване достъпа до здравна грижа, защитени болници и аптеки в отдалечените райони и гарантиран достъп до лекарства; ускоряване на инвестициите в културните и творческите сектори и насърчаване на достъпа до култура; осигуряване на средства за реализация на започнатите проекти по общинската инвестиционна програма; гарантиране на енергийната сигурност на страната; гарантиране на националната сигурност чрез модернизация на армията и повишаване на отбранителните ѝ способности; активни действия за разширяването на европейското пространство на Западните Балкани при спазването на всички съществуващи договорености между заинтересованите страни и в съответствие с националния интерес на България като устойчив фактор за стабилност в региона; решителни действия за справяне на кризите, свързани с безводието, и гарантиране на достъп до питейна вода в засегнатите райони. Уважаеми колеги, всичко това можем да постигнем в името на нашия национален интерес с честна и почтена работа, с подкрепата на стабилно мнозинство в това Народното събрание и с конструктивната критика и контрол от страна на опозицията. На финала ми позволете да благодаря на моите колеги от преговорния екип за тяхната усърдна професионална работа. Благодаря на парламентарната група на ГЕРБ-СДС за подкрепата и най-вече искам да благодаря на лидера на ГЕРБ – Бойко Борисов, за неговата държавническа далновидност и политическа мъдрост. Благодаря Ви. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Позволете ми да представя на Вашето внимание структурата и състава на Министерския съвет по т. 2. Структура на Министерския съвет. Министерският съвет се състои от: министър-председател; трима заместник-министър председатели и 19 министри. Министрите ръководят отделни министерства. Министерствата са: - Министерство на финансите; - Министерство на вътрешните работи; - Министерство на външните работи; - Министерство на регионалното развитие и благоустройството; - Министерство на труда и социалната политика; - Министерство на отбраната; - Министерство на правосъдието; - Министерство на образованието и науката; - Министерство на здравеопазването; - Министерство на земеделието и храните; - Министерство на околната среда и водите; - Министерство на транспорта и съобщенията; - Министерство на икономиката и индустрията; - Министерство на иновациите и растежа; - Министерство на енергетиката; - Министерство на електронното управление; - Министерство на туризма; - Министерство на младежта и спорта. Персоналният състав на предлагания от мен кабинет, е, както следва: заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа – Томислав Пейков Дончев; заместник министър-председател – Атанас Зафиров Зафиров; заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Спасов Караджов; министър на финансите –Теменужка Петрова Петкова; министър на вътрешните работи – Даниел Павлов Митов; министър на външните работи – Георг Даниелов Георгиев; министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Валентинов Иванов; министър на труда и социалната политика – Борислав Гуцанов Гуцанов; министър на отбраната – Атанас Димитров Запрянов; министър на правосъдието – Георги Валентинов Георгиев; министър на образованието и науката – Красимир Георгиев Вълчев; министър на здравеопазването – Силви Кирилов Петров; министър на културата – Мариан Стоянов Бачев; министър на земеделието и храните – Георги Щерев Тахов; министър на околната среда и водите – Манол Трифонов Генов; министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Спасов Караджов; министър на икономиката и индустрията – Петър Володиев Дилов; министър на иновациите и растежа – Томислав Пейков Дончев; министър на енергетиката – Жечо Дончев Станков; министър на електронното управление – Валентин Атанасов Мундров; министър на туризма – Мирослав Ласло Боршош; министър на младежта и спорта – Иван Максимов Пешев. Благодаря за Вашето внимание, колеги. Разчитам на Вашата подкрепа. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#11 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Желязков. Откривам разискванията по точките, свързани с избирането на Министерския съвет. Имате думата. Заповядайте, господин Костадинов.

#12 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Кандидатът за министър-председател Росен Желязков започна своето изказване с това, че е наложително да имаме правителство, защото в България има криза на доверието. За това, че има криза на доверието, е прав, за това, че е наложително да имаме правителство, заради тази криза на доверието обаче не е прав, защото това правителство започва или ще започне своя политически живот не с едно, а с цели две предателства, предателства от две от формациите, които влизат в състава на това парламентарно мнозинство – БСП и „Има Такъв Народ“. Две формации, които по време на кампанията не са обяснявали на своите избиратели, че по време на преговорите за съставяне на правителство първите, с които ще разговорят, ще бъдат ГЕРБ, че ще направят правителство с ГЕРБ и че ще управляват заедно с ГЕРБ. Това е предателство към няколкостотин хиляди български граждани, което показва, че това правителство не само че не почва добре, но няма да свърши добре. В интерес на истината, ако трябва да разсъждаваме от гледна точка на нас, представителите на ВЪЗРАЖДАНЕ, това правителство е добре дошло за нас, защото то започва своя политически живот с две политически погребения. А хората, които бяха излъгани от представителите на БСП и „Има Такъв Народ“, много бързо ще намерят алтернатива в лицето на ВЪЗРАЖДАНЕ. Но това не е добър вариант за България, никак не е добър вариант за България. Ако трябва да избираме между това правителство, което е добър вариант за ВЪЗРАЖДАНЕ и лош вариант за България, и обратния вариант, естествено, че винаги бихме се спрели на това – да има добро правителство за България. Но това правителство и програмата, или поне това, което виждаме, че към настоящия момент се коментира, не показва нищо добро, защото – нека да започнем още със самото начало, тъй като споразумението за парламентарно мнозинство е публично, в него се говори за намаляване на бюрократичната тежест, при условие че имаме състав на Министерския съвет, в който има, разбира се, те са наследени – но по никакъв начин не е направено необходимото да се премахнат – поне пет излишни министерства, които, ако утре ги няма в българския политически живот, никой няма да разбере за това, освен хората, разбира се, които работят в тях в момента. В приоритетните политики на бъдещото правителство е записано „гарантиране на демократичния правов ред и защита на парламентарната демокрация, укрепване на институциите и освобождаването им от корупционно влияния през провеждане на антикорупционна политика и реформи в правосъдната система“ и сега – внимание! – „гарантиране на честни и свободни избори“! Гарантиране на честни и свободни избори от правителство на ГЕРБ – Вие сериозно ли?! Има ли някой, който може да го повярва това нещо?! ИТН и БСП водеха и участваха в протести в продължение на години точно заради това, че не вярваха в изборния процес, организиран от ГЕРБ, а сега заедно с ГЕРБ ни гарантират честни и свободни избори. „Продължаване на усилията за членство на България в еврозоната“ е записано в програмата. При условие че две от партиите в тази коалиция, която в момента се формира, четворната коалиция – нека да не забравяме участието на ДПС на Доган вътре, две от партиите – именно БСП и ИТН, са изявявали своето желание членството на България в еврозоната да бъде отложено максимално дълго, защото България в момента не е готова за това, включително ИТН са подкрепяли предложенията на ВЪЗРАЖДАНЕ няколко пъти за провеждане на референдум за членството на България в еврозоната. И изведнъж виждаме: „продължаване на усилията за членство на България в еврозоната“, включително дори с цената на фалшифициране на данни от НСИ, защото е публична тайна това и ние много пъти сме го казвали. И това, което излезе в момента като информация – за това, че в България вече отговаряме на последния инфлационен критерий – това е абсолютна лъжа! Инфлационен критерий, при условие че цените в България хвръкнаха нагоре, хлябът се увеличи, цената на тока скочи, дори цените на мобилните услуги, всичко, но според НСИ ние отговаряме на условията – откровена лъжа! Тоест правителството започва и с предателство, и с лъжа. Доста сериозно натрупване на библейски грехове още в самото начало, но не е само това. В т. 4.5 е записано: „Устойчивост на данъчно-осигурителната тежест и прилагане на данъчни стимули в подкрепа на инвестициите“. Много добре започва правителството, а всъщност само преди няколко дни беше направено така, че да не допусне разглеждането и дори предложението за това да се възстанови нулевото ДДС за хляба, което беше предложение на ВЪЗРАЖДАНЕ още от ноември 2021 г. Между другото, беше една от най-успешните краткосрочни мерки за подпомагане на българските граждани, на които, както е добре известно, ако не можем да им даваме пари, поне да не им бъркаме в джоба и да им вземаме. Правителството още не е започнало работа и гарантира, че ще ни даде устойчива данъчно-осигурителна тежест, и вече си изпълнява обещанията – устойчиво ни натовари с 20% върху хляба и очевидно ще продължава да ни натоварва все повече и повече. Точка 4.11 – „Нова индустриална политика, включваща създаване на производствен капацитет в стратегически сектори, като отбранителна индустрия, микроелектроника, мехатроника, роботика и други“. Добре започва това правителство! Миналата седмица стана ясно, че един от последните останали мохикани на някаква остатъчна индустрия в България – предприятието „Прогрес“ в Стара Загора, поне засега временно е затворило врати, но може би ще фалира в рамките на следващите месеци, не дай си боже! Интересно ми е да видя какви мерки ще предприемат от управляващите в момента, при условие че на практика индустрията в България умира и при условие че това правителство, което в момента все още ни управлява, е на практика правителство на ГЕРБ и на ДПС. Да не забравяме, между другото, и гарантирането на енергийната сигурност на страната, което е записано в 4.20. Как? В една от по-следващите точки е записано, че ще се подпомагат въглищните централи. Тук ми е много интересно да видя как точно ще се подпомагат, защото аз си спомням, че само преди четири месеца или малко повече от три месеца и половина – на 26 септември, тук на тази трибуна, в тази зала, ние от ВЪЗРАЖДАНЕ – заедно тогава, подкрепени от ИТН, почти стигнахме до физически сблъсък с ГЕРБ точно заради въглищните централи. Сега ми е интересно да видя какво точно ще се случи, ще се бият ли, ще се борят ли, къде ще се борят и как точно ще спасяват въглищните централи. Наистина ще бъде интересно да го видим. „Гарантиране на националната сигурност чрез модернизация на армията и повишаване на отбранителните им способности, пълноценно интегриране на България в структурите на НАТО.“ Какво гарантиране на националната сигурност?! Министърът на отбраната, който ще остане министър на отбраната, много добре знае, че България изнесе и може би в момента продължава да изнася нелегално малкото ни останали ракети за Украйна. За фашистка Украйна, да добавя. Как е възможно въобще да има нещо подобно записано?! Разбира се, това е направено единствено и само за да може да се замажат очите на партньорите, но истината е, че България не просто не може да гарантира националната сигурност в момента. На практика България се превръща в заплаха за собственото си население с политиката, водена от подобни престъпни правителства. „Активно участие в политиката на ЕС за възпиране на чужда агресия като единствена гаранция за справедлив и траен мир в Източна Европа.“ Тук малко срамежливо сте го написали „чужда агресия“. Някак си липсва името на Русия, не знам защо. Може би пък имат предвид Съединените американски щати, защото виждаме, че напоследък бъдещият – който ще стане президент на Съединените щати следващата седмица – президент Доналд Тръмп започва да говори доста агресивно по отношение на някои държави, включително и на една държава – членка на Европейския съюз, каквато е Дания. Да очакваме ли българското правителство да застане категорично зад Дания срещу агресивните стремежи на САЩ? Ще изпратим ли военна помощ, Запрянов, или…? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ще имаме ли някаква хуманитарна помощ за ескимосите? Не знам. Питам, защото не пише каква е чуждата агресия. Предполагам, че имате предвид САЩ. И това ще бъде интересно да го гледаме. Точка 4.24 – „Активна политика при създаване на законодателство на Европейския съюз, особено в сферата на отбранителната, индустриалната и енергийната политика, при строго отчитане на националния интерес и лидерство.“ А бе, как не Ви беше срам да напишете това нещо?! Каква активна политика при създаване на законодателство в ЕС?! Можете ли да ми посочите поне – хайде, особено ГЕРБ, защото ГЕРБ са тези, които водят правителството, то е тяхно основно, другите са патерички – кога точно България е предложила за последните – колко години от 2007-а досега? – вече 18 години караме в Европейския съюз, кога точно България е предложила нещо? Подсетете ме, може аз да не знам. Подсетете нас, не мен конкретно от ВЪЗРАЖДАНЕ, подсетете българския народ. Каква активна политика?! Тук имаме хора, които само козируват. Имахме един министър-председател, който беше – не министър-председател, президент, даже може би по-скоро трябва да го наречем прецедент – той беше срам за българския народ и за българската история, който козируваше дори и на портиерите, които му отваряха вратата в Европейския съюз – Банов. А, Плевнелиев, той е Банов по жена. (Смях и оживление.) Точка 4.26 – „Осигуряване на ефективна защита на границите и противодействие на незаконната имиграция, включително чрез съвместни решения с партньорите.“ Ами трябва да има съвместни решения! Те неслучайно партньорите Ви наложиха в момента чужденци да охраняват българската граница, защото Ви нямат доверие. Защото само преди няколко дни имаше четирима нелегални емигранти, намерени умрели от студ в Странджа. Иначе границата ни се пази! Толкова се пази, че който не е решил, той не е минал границата. И затова, в израз на голямо доверие към българската държава и към нейните отговорни политически фактори, в момента имаме чужденци, които пазят нашата граница. За наш срам и за наш позор! Точка 4.27 – „Облекчаване на условията за осъществяване на референдуми, както и за изготвяне на промени в нормативната уредба, които да допринесат за осигуряване на работеща пряка демокрация на национално и местно ниво.“ Ей това искам да го видя как ще стане! Защото имаме един погазен от мнозинството тогава – което все още си остава мнозинство на евро-атлантическата тълпа и безвремие – референдум на 604 000 български граждани. Незаконно погазен, включително и от престъпния Конституционен съд, чиято председателка стои там в момента, скрита зад камерата или микрофоните и тонколоните. Искам да видя как точно ще стане това нещо и дали ще има действително референдум за еврото. И тук е моментът да кажа, категорично и ясно да го заявя – ако някой си мисли, че ще вкара България в еврозоната и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ ще стоим и просто ей така ще гледаме, много се лъже. Ще изкараме българския народ по улиците и ще Ви пометем с цялата Ви пасмина! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Точка 4.30 – „Предприемане на необходимите мерки за осигуряване на бързина и прозрачност в съдебните производства, подобряване на правораздавателната дейност.“ Какви мерки за осигуряване на бързина?! Вчера, вчера – не миналата година, вчера, преди по-малко от 24 часа Вие – новото мнозинство, четворната коалиция – Вие гласувахте да останат делата на трупчета ненаказани от никого. Предложението, което ние имахме и което беше аргументирано блестящо от Петър Петров, беше отхвърлено. И сега в момента пишете: „предприемане на необходимите мерки“. Ама Вие вчера гласувахте против тези необходими мерки, лицемери! „Стабилизиране и развитие на българската енергетика, включително нови ядрени мощности и подкрепа на въглищните централи.“ Припомних случая с 26 септември. Пореден лъжовен текст! Разбира се, точка 4.36 – „Изпълнение на мерки за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния.“ Браво, ГЕРБ ще бори корупцията! Супер! И БСП, и ИТН ще помагат. Това е все едно педофили да борят педофилията. (Силен шум и реплики.)

#14 · speech

Костадин Костадинов

Продължаваме по-нататък. „Осигуряване на ефективно управление между страните се създава чрез създаване на Съвет за съвместно управление, наричан за краткост ССУ.“ Аз така, като гледам, по-скоро трябва да си изберете друга абревиатура – Коалиция за устойчиво развитие. Няма да Ви казвам съкращението. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) В крайна сметка това, което виждаме – ГЕРБ успяват да изпълнят своята голяма мечта и ще управляват държавата вече с техен министър-председател – активно, и с техни патерици. Интересното е, че ще управляват заедно с ДПС. Спомням си навремето, когато Бойко Борисов беше все още кмет на столицата и активен опозиционер, обясняваше как едно от първите неща, които ще направи, като вземе властта, е да вкара Ахмед Доган и Сергей Станишев в затвора. Сега той ще зависи от Ахмед Доган, пряко ще зависи от Ахмед Доган. Но аз си мисля, че може би има някакъв фетиш към затворите в българската политическа класа, защото редовно си говорят един на друг как ще се вкарат в затвора и след това се вкарват обикновено в едно общо легло. Както стана и с ПП – ДБ, които арестуваха Бойко Борисов, след това направиха правителство с него, извиниха му се, а сега Кирил Петков е обвиняем за това. БСП, срам за Вас, господа! Срам за една 130-годишна партия, която в момента си написа сама некролога! Срам! Срам, защото нито един от Вашите избиратели не е гласувал за това Вие да станете подлога на ГЕРБ! Срам! И Ви го казвам като човек, който никога не е гласувал за БСП, но ми е жал за Вашите избиратели, защото познавам много от тях и знам колко разочаровани, излъгани, измамени и огорчени се чувстват те в момента, защото по време на кампанията говорихме с тях. Ние им казвахме и ги предупреждавахме. Те казаха: „Не, не, това няма как да стане! Ние никога няма да бъдем предадени!“ „Има Такъв Народ“, Вие сте предатели! Вие сте предатели и ще Ви кажа защо сте предатели. Защото по време на кампаниите, когато ние говорехме почти едно и също нещо, много пъти ни питаха Ваши избиратели: защо не направите коалиция с „Има Такъв Народ“? Ваши избиратели! И ние казахме: защото имаме основания да се съмняваме. Не сме на 100% сигурни. Много пъти сме имали общи действия, за което аз съм изразявал публично своята подкрепа, но Вие сте предатели – предатели на собствените си избиратели. Не на нас, разбира се. Нямате никакъв ангажимент към ВЪЗРАЖДАНЕ. Ние тук се занимаваме с политика, не се занимаваме с търговски взаимоотношения и подписване на договори. Но Вие предадохте собствените си избиратели, защото нито един от Вашите избиратели не е гласувал за това Вие да правите правителство с ГЕРБ. Ще Ви припомня думи на Слави Трифонов, 16 юни 2022 г.: „Няма никаква коалиция между ИТН, ГЕРБ и ДПС и няма да има никога!“ „Никога“ очевидно е със срок на годност от две години и половина. Дойдохме до 15 или 16 януари 2025 г. и вече „никога“ изтече, приключи, свърши. ПП-ДБ искам да питам защо няма няколко техни депутати в момента. Мога да си представя какво щеше да се случи, ако един от представителите на ВЪЗРАЖДАНЕ го нямаше. Щяха веднага да се напишат хиляда и сто примерно материала, конспиративни. Шест човека от Вас ги няма. Видяхме, че Пейков пак, както винаги, се е успал, дойде малко по-късно, станахте 31. А другите къде са? (Реплики от ПП-ДБ: „Тук са, тук са.“) Добре, ще чакаме да ги видим, защото гледам, че е празно. Добре. Уважаеми сънародници, това правителство, което предстои да бъде гласувано, е поредният колониален кабинет на нашата държава. Държава, превърната в колония, за съжаление. Правителство, което по никакъв начин няма да гарантира нито националния суверенитет, нито националния просперитет; правителство, което ще направи така, че ще задълбочи кризата на доверието; правителство, което почва с предателство и лъжа. Правителство, което почва с предателство и лъжа обаче, е обречено на едно – да умре в позор, бързо и кратко! (Възгласи: „Браво!“ и продължителни ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#15 · speech

Председател Наталия Киселова

Реплики към изказването на господин Костадинов? Не виждам. За изказване? Заповядайте, господин Василев. (Силен шум и реплики, оживление.)

#16 · speech

Радостин Василев

ПП МЕЧ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество Патриарх Български и Митрополит Софийски Даниил, уважаеми гости, уважаеми народни представители, скъпи българи! България има нужда от редовно правителство, това е абсолютен факт. България има такава нужда още от 2021 г., когато, преди повече от четири години, българският народ протестираше по улиците на България срещу Борисов, Пеевски и Гешев. Днес господин Пеевски, господин Борисов и гешевщината в лицето на Сарафов още е жива. България обаче не искаше какво да е правителство. Редовно правителство можеше да бъде излъчено още април 2021 г., когато „Има Такъв Народ“ беше втора политическа сила. Редовно правителство можеше да бъде излъчено и през юли 2021 г., когато „Има Такъв Народ“ беше първа политическа сила, но Слави Трифонов направи невиждан и безумен ход по телевизията в 11,00 ч. след изборите. Редовно правителство беше излъчено през декември 2021 г. – правителството на Кирил Петков, подкрепено от петата политическа сила – ИТН, БСП, но правителство, отново свалено от Слави Трифонов. Редовно правителство трудно можеше да има след този етап, защото предателството на „Има Такъв Народ“ на Слави Трифонов и на ПП-ДБ, които наистина арестуваха Борисов, за което поздравявам господин Петков, не можаха да удържат на изкушението да станат част от властта – нещо, което днес виждаме в лицето на „Има Такъв Народ“ и БСП. (Шум и реплики.) За Политическа партия МЕЧ и за ГЕРБ… Виждам, има голямо въодушевление, аз като излизам, в средите на ГЕРБ. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Колеги от ГЕРБ, Вие сте символ на корупцията! Вашият лидер за мен и за нашата партия е символ на корупцията. Ние съществуваме заради това – да се борим с модела на ГЕРБ и ДПС-тата, които днес в едното крило, което е не по-малко опасно от другото крило, ще подкрепят Вашето правителство. Колкото и да Ви е неприятно, трябва да има и хора, които не са служители на Вашия лидер. Ние не го харесваме. Ние считаме, че в последните 15 години Вие, Вашият лидер, Вашите управления, редица Ваши коалиционни управления с много патерици, които останаха в миналото, продължават и днес. Днес всъщност ще имаме правителство на Бойко Борисов, Слави Трифонов, Ахмед Доган и БСП в един триумвират, който е изключително странен. Това правителство не може да бъде антикорупционно, господин Желязков. Това правителство не може да бъде реформаторско. То не може да се грижи за върховенството на закона и на правото в България не за друго, а защото не просто в неговия състав имаме и вицепремиер, който за мен е символ на корупцията и заради когото ние напуснахме „Има Такъв Народ“ тогава, Политическа партия ГЕРБ няма историческото, морално оправданото доверие в обществото да говори за корупция, тъй като най-големите корупционни скандали и случки са свързани с Вашето управление в различни периоди. Това правителство ще е правителство на абсолютната безпринципност. В него, господин Желязков, всъщност виждаме политическото и физическото оцеляване на една парламентарна група, на една партия. Виждаме последно разкешване на един бизнес проект на Слави Трифонов. Виждаме желанието на двама или трима поддръжници, а после конкуренти на Корнелия Нинова, десет години говорейки, че Вие сте корупцията, да станат министри – някои за първи, други за втори път, и виждаме отчаяния Ахмед Доган, който няма да съществува при нови или при последващи избори, глътка въздух да поема – с подкрепа, която му гарантира една година мимикрия. Това е истината. Обръщам се специално… Няма да правя анализи на Вашата програма като господин Костадинов, защото тя няма никакво значение, при положение че е създадена по този начин. Не очаквам да бъде изпълнявана, не вярвам в това, че Вие, четирите партии – три коалиционни и едни подкрепящи, сте се обединили за българския народ. Казах Ви какво смятам аз. С тъга се обръщам към „Има Такъв Народ“. Времето винаги разкрива истината, Тошко, колеги – познавам Ви абсолютно всички. На 13 юни 2022 г. аз и някои колеги казахме какво сте Вие, защото аз в качеството си на министър тогава го усетих на личен гръб. Две години и половина по-късно Вие показвате пред цяла България, че изчегъртването – единствената причина за създаването на „Има Такъв Народ“ преди всичко да се бори с модела на Борисов – вече за Вас е в миналото. Ако моите думи или думите на някого, който го казваше тогава, не бяха взети под внимание от голяма част от обществото, днес Вие сте абсолютно жалки. Мъчно ми е за това, че причината, поради която създавахме „Има Такъв Народ“, Вие днес я погребвате. Няма политическо бъдеще от днес за „Има Такъв Народ“, маските Ви паднаха абсолютно окончателно. Вие нямате аргументи, с които да подкрепяте Борисов, с които да очаквате подкрепа от Доган. Всички аргументи като опорни точки, които чувам последните два дни, колеги от „Има Такъв Народ“, обществото не ги приема и не вярва в тях, защото знае, че са фалшиви. Днес всъщност е денят, в който Слави Трифонов окончателно избра да не остарява като катедрала, както каза при Кеворк Кеворкян преди двадесет години, а да остарява като цървул. Той всъщност този път го избра още като свали правителството на Кирил Петков. Всъщност Вие, Тошко и Балабанов, ще бъдете потурите на Слави Трифонов, които ще прикриват срамотиите му тук в парламента докато отзад няколко брокера, брокера, брокера, брокера негови ще капитализират последното участие на „Има Такъв Народ“ в българския парламент. През последните няколко дни в интернет пространството се въртят десетки клипове със Слави Трифонов, с неговите обещания. Аз наистина си мислех, че когато му гостуваха Патриотите и се кълняха, че няма да направят правителство с Борисов, това е последният път, в който чуваме в такъв национален ефир тези слова, които после да бъдат предадени. Но слушайки тези клипчета в интернет, искам сега цяла България да го чуе от трибуната и ти да го слушаш, Тошко, специално, и да го гледаш, защото аз знам, че на теб ти е мъчно, знам, че ти не си съгласен с това, което се случва. От Джипко Бибитков – от трибуната на онази зала, когато с плам обясняваше къде е шофьорчето Борисов, днес ти си крепител на шофьорчето Борисов. И искам да го чуеш това от трибуната и всички посланици да го чуят, цяла България да го чуе – как моделът ГЕРБ унищожава „Има Такъв Народ“, БСП, а АПС няма да ги коментирам. (Народният представител пуска клипче на телефона си и го доближава до микрофоните на трибуната: „– Би ли се коалирал с Борисов? – Не. – Добре. – Не само не бих, а никога няма да го направя. – И други са го казвали, аз трябваше да те питам. – Честно, кажи ми, приличам ли ти на други? Ще ти кажа една мисъл на зулусите. Те казват, че мъж, който не си държи на думата, струва колкото струва въздухът над главата му. Това е мисъл на зулуси, интересно. Сетих се за нея скоро. Това е ясно. Сега си представи – аз в тази позиция. Аз ти казвам това нещо по телевизията и след това то е в телевизията, което означава, че излъчено по телевизията, е и в интернет. И аз правя след това обратното на това, което се оказва, и това нещо се случва като, нали… Ще заприличам на Марешки... Кажи ми сега… – И на Тома Биков. – Мани го тоя бе… – И на един куп други. – Добре бе, хубаво. И аз си представи как се подреждам в тая редичка, човече. – Би било тъжно…“) Много е тъжно. Наистина е много тъжно, защото огромната надежда за промяна през 2021 г., 2020 г., всъщност големите виновници за отчаянието на хората, за недоверието на хората към изборите сте Вие. БСП – десет години борба с модела на Борисов. Изгонихте Корнелия Нинова и при първа възможност двете ѝ десни ръце – Гуцанов и Зафиров…

#17 · speech

Кирил Добрев

БСП – Обединена левица, от място

Прибери я.

#18 · speech

Радостин Василев

…правите коалиция, в която сте министри. (Реплика от народния представител Кирил Добрев.) Не знам Вашите избиратели – аз не съм толкова близко до тях, както господин Костадинов, но на мен ми се струва…(Реплика от народния представител Кирил Добрев.) Господин Добрев, не ми подвиквайте, ако знаете моя нрав, ще бъдете по-пестелив. (Смях. Шум и реплики.) Да, точно така, носът Ви ще придобие друга форма. (Смях. Шум и реплики.) Да! БСП заедно с „Има Такъв Народ“ всъщност днес си правите публично политическото погребение.

#24 · speech

Радостин Василев

Господин Доган винаги е бил крепител на отвратителните сглобки и днес е така…

#26 · speech

Радостин Василев

…това е просто една година мимикрия. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)

#28 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, госпожо Председател. Почитаеми гости, уважаеми скъпи колеги! Аз съм инспириран от думите за катедралите и цървулите, защото това е мисъл на Момо Капор всъщност, не е на Слави Трифонов, и тя описва две крайности в индивидуалния живот. Ние тук бяхме свидетели на една от крайностите в публичния живот, защото, както има катедрали и цървули в индивидуалната ни съдба, в общото ни живеене има политици и държавници. Ние в момента чухме две изказвания на двама политици. Надявам се до края на днешното гласуване да чуем изказване на държавници. Политиците преследват краткосрочни цели, хоризонтът им е до следващия завой, до следващия запис, който може да бъде използван. (Смях.) Всъщност, господин Василев, Вашата пристрастност към записите е патологична. (Смях.) Вие може би, ако се наложи да прочетете „Под игото“, отново ще помолите някой да Ви го запише, за да го изслушате. (Смях. Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) По някакъв начин моят живот е свързан със съдбата и на „Има Такъв Народ“, и на историческата битност на повечето хора тук. Отново искам да се върна към политиците и държавниците. Този кабинет, който трябва да гласуваме днес, е плод на едно държавническо решение на Бойко Борисов. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) То е плод на едно държавническо мислене на коалиционните ни партньори от БСП, от „Има Такъв Народ“, от ДПС на Доган, както го наричате. Това са хора, които – мислите ли, че това, което казахте тук, те не са си го помислили? Мислите ли, че те не си дават сметка за това какво ще им струва този компромис, който правят? В крайна сметка, когато след четири години свободно падане – бих могъл да кажа автопилот, но все пак имаме пилот като президент, та след четири години пилотиран хаос в държавата все пак някой трябва да се опита в името на България, в името на общото ни живеене да направи кабинет. И аз ще Ви кажа защо съм прав, и това не е пропагандна схема. Бойко Борисов, скъпи приятели, е най-дълго управлявалият демократично избиран премиер в историята на България. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Факт! Медицински факт, както би казал Остап Бендер. И знаете ли защо е така? Защото може. А защо Вие не управлявате? Защото не можете. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И последното, което искам да кажа съвсем приятелски – не бъркайте простащината с чувство за хумор. Няколко пъти имаше тук крайно неслухоприятни сравнения и метафори, които не Ви правят остроумни. Може да се харесат на някаква малка част от хората, които ни гледат и слушат в момента, но те като цяло рушат и режат клона, на който самите Вие стоите. Имаме – надявам се да не е последна, но имаме една добра възможност да се опитаме да съхраним нашето общоживеене като българи в едни много сложни времена. Дайте да се опитаме да бъдем повече държавници, по-малко политици – поне за един период, докато премине всичко това, което се случва в момента в света. Искрено се надявам на здравия Ви разум, колеги. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#29 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дилов. Друга реплика има ли към изказването на господин Василев? Не виждам. Желаете ли дуплика? (Народният представител Радостин Василев тръгва към трибуната.) Само Ви напомням, че времето на групата Ви изтече (реплики), ако искате удължаване… (шум и реплики), но дупликите не влизат във времето. (Смях.)

#32 · speech

Радостин Василев

Аз знам. Господин Дилов, благодаря Ви за тази реплика. Нямам претенции да съм с някаква фикция или фиксация към записите, но ако не беше този запис, Вие нямаше да знаете, дори Вие самите, а още по-малко българското общество, как една цяла парламентарна група разбира участието си във властта и в сглобка с Вас. Аз последствията на този запис, господин Дилов, съм ги преживял и смятам, че това беше едно правилно и достойно действие, за Вас може би не е така. Относно Вашето изказване за „Има Такъв Народ“ – че те подкрепят една държавническа позиция на господин Борисов, аз си спомням няколко Ваши изказвания в Четиридесет и петия – Четиридесет и шестия парламент, когато Вие атакувахте „Има Такъв Народ“, господин Тошко Йорданов атакувахте с Вашия интересен стил. И ги атакувахте само защото те тогава бяха против Вас. Сега, когато са претопени и са с Вас, те са приемливи. По отношение на това, че Борисов може, ГЕРБ могат – да, в днешна България, в тази България, която аз искам да променя, Вие можете и ще участвате, и пак сте управляваща партия, и ще сте подкрепени отново от някакви патерици в парламента. Но именно заради това, господин Дилов, МЕЧ е в парламента и в близко бъдеще, искам да Ви уверя – аз познавам тези неща, ГЕРБ няма да го има, а МЕЧ ще управлява. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ. Възгласи от ГЕРБ-СДС: „Еее!“)

#34 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми гости, уважаеми народни представители, скъпи сънародници! Точно преди една година по това време празнувахме приемането ни в Шенген. Отбелязахме един от най-високите ръстове на икономиката в Европейския съюз… (шум и реплики), с рекордни инвестиции и с повишение на доходите, което близо три пъти надвишаваше инфлацията, а неравенството намаля с три пункта, приближавайки ни към европейските стандарти. През последните три години реалните доходи на хората с извадена инфлация нараснаха с около 25%, като достигнахме 67% от покупателната способност спрямо средноевропейските нива, нараствайки средно с 3% годишно. Всичко това – подчертавам, спазвайки стриктно правилата на бюджетната дисциплина и критериите от Маастрихт. Посрещнахме и председателя на еврогрупата тук, в София, за да отбележим забележителния напредък в преговорите за влизане на България в еврозоната и в полза на българския бизнес и гражданите. В обобщение – преди една година отчетохме една много успешна 2023 г. и се подготвяхме за ротация на министър-председателя с цел затвърждаване на успехите и ускоряване на развитието на България, но този импулс на развитие беше рязко пречупен, ГЕРБ напуснаха преговорите за ротация, без да сме ги довършили, и България отново остана без редовно правителство. Днес, след още два парламентарни избора за 250 млн. лв. и година изгубено време, след седем неуспешни мандата на ГЕРБ, те са на път да вземат осмия поправителен изпит и да съставят редовно правителство. Цената на това загубено историческо време е сериозна – нямаме приет бюджет за 2025 г., от който зависят всички плащания на хората и за бизнеса, инвестициите в държавата на национално ниво и по общини. Чуждестранните инвестиции се сринаха три пъти през 2024 г., а политическата неяснота постави въпроса за устойчивото европейско развитие на страната. Всички българи имаме нужда от редовно правителство, затова ние ще следим внимателно конкретните му действия. За нас е много важно да се върнем отново в траекторията за ускорено развитие, с грижа за хората и бизнеса, което включва следните приоритети: Първо, приемане на балансиран бюджет с реалистични параметри, без да се превишава дефицитът от 3% и границата от 40% за разходната част като дял от БВП. Второ, продължаване на политиката по ускорено увеличаване на доходите на всички общности до 70% от средноевропейското равнище и намаляване на неравенството. Това включва и увеличение на заплатите на учителите, лекарите и здравните специалисти, както са гласувани от Народното събрание – 125% от средната заплата за лекарите и учителите и 90% за здравните специалисти. Трето, довършване на реформите и инвестициите по Плана за възстановяване устойчивост, които да отпушат близо 10 млрд. лв. европейски средства за тази и следващите две календарни години. Продължаващ процес на дигитализация на административните процеси и намаляване на административната тежест. Четвърто, обединение на политическите сили около структурните приоритети за страната, като повишаване на достъпа до качествено образование и здравеопазване, увеличаване на инвестициите и технологично развитие за конкурентна икономика. Пето, проевропейски курс на държавата с укрепване на правовата държава и независимите институции и регулатори чрез прозрачни и честни конкурси за всички ключови позиции. Шесто, развитие на отбранителните способности с нова техника, попълване на личния състав и осъвременяване на отбранителната индустрия. През следващите месеци ние ще инициираме и ще подкрепяме всички действия, които биха изпълнили със съдържание горните приоритети. Ще бъдем конструктивна и критична опозиция, която няма да прави компромиси с нашата проевропейска ориентация за развитието на страната и с нашата борба за работеща и справедлива правосъдна система. По делата ще Ви съдим. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)

#35 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Денков. Реплика има ли към изказването? Господин Ганев, заповядайте. Вие имате само няколко секунди.

#36 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Автоматично се удължава времето, не е нужно всеки път да ги припомняте тези неща. Като бивш, за радост, министър-председател, и за срам въобще, че бяхте министър-председател – не е хубаво да лъжете от тази трибуна. Не е хубаво! За Вас може да е нормално, но не е хубаво. Похвалихте се с ръст на инвестициите, за стабилност, за просперитет. Ще Ви кажа една цифра на БНБ, пак казвам, на БНБ – 65% спад на чуждестранните инвестиции в България само за последната година! Нещо да не Ви е ясно? Това доведохте Вие. И по-важното – само допреди седмици Вашата срамна коалиция водеше преговори именно с Борисов. Вие се молихте на Борисов. Само преди половин година Атанасов от тази трибуна умоляваше Борисов да направите правителство. Вие с нищо не се различавате от Пеевски, Вие с нищо не се различавате от БСП, от ИТН и от всички други срамни политически патерици на Борисов. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) С нищо! Вие даже сте по-лошо, Вие носите моралното разложение на целия си либерализъм. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)

#38 · speech

Николай Денков

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Някои хора в тази зала си мислят, че със злобни подмятания и с непрекъснати лъжи, повтаряни по хиляда пъти, ще убедят българския народ да ги подкрепи. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Много се лъжете, господа от ВЪЗРАЖДАНЕ, които разчитате само на злобата и лъжите, които отправяте всеки ден към българския народ. Хората се интересуват от реалните факти, колкото и скучни да Ви изглеждат днес, защото тези реални факти им пълнят джобовете, когато има напредък, и им ги изпразват, когато има лъжци, които ги лъжат непрекъснато. Така че бъдещето на България не е на лъжците, бъдещето на България е на тези, които казват кои са правилните приоритети, с които хората ще живеят по-добре тук. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Това е нашата роля. А лъжите Вие ги казахте преди малко от тази трибуна. Всяко число, което казах аз, е вярно и може много лесно да бъде проверено. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)

#40 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Добре беше, че поне тази сглобка, тази зулуска сглобка поне не води преговори в мол, защото помним едно друго участие на ИТН, на БСП, на ПП-ДБ в мола – водиха разговори в мола. Да се върнем обаче към споразумението, което подписаха – т. 4.35, цитирам: „Ангажираност към мира и архитектурата за сигурност в Европа, поддържайки подкрепата за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, продължаване на помощта за Украйна“. Сега, това е част от споразумението за управление. На неможачите от ПП-ДБ да им обясня, тъй като те не четат – това е споразумението за управление. (Шум и реплики.) И тук голямото питане е към тези, които стават, лягат по телевизиите – от БСП, и седят, и обясняват две неща. Първо, обясняват, че не са пращали оръжие никога за Украйна – за фашистите от Украйна, и второ, стават, лягат и обясняват как това, което се случва в момента във войната с Украйна, те не го одобряват и по никакъв начин няма да го подкрепят, за пореден път. Само че те преди 9 септември 1944 г. бяха от едната страна на историята, сега те си купиха фабрика на 8 септември. Войната свършва. Войната свършва и Вие искате отново да ни сложите от губещата страна, другари или господа, или както се определяте в БСП. И докато ИТН винаги са говорили това нещо, те са си откровено евроатлантици, това си е част от тяхното политическо минало и настояще, Вие имахте друга риторика. И в момента говорите неща, за които дори и в САЩ вече не говорят. Официалната политика в САЩ е съвсем друга. Официалната политика при изслушването вчера на бъдещия шеф на Държавния департамент е точно такава и той каза, че Украйна трябва да отстъпи всички територии, които в момента са завладели – човекът, който ще оглави дипломацията на САЩ! А Вие какво правите в момента?! Подписвате поредния срамен документ, в който се слагате на фашистите в Украйна. Това за розовите фашисти е ясно, ама Вие къде сте в цялата схема? Къде? Това Ви е споразумението! Цитирам споразумението за неразбралите неможачи от ПП-ДБ. Да се върнем обаче – какъв е националният интерес. Искам тук да попитам бъдещите управляващи ще имат ли националната отговорност, националната чест да декларират тук, че ще направят това, което ние ги призовахме от ВЪЗРАЖДАНЕ – България да предяви претенции към Южна Бесарабия. Територия, която ние сме владели стотици години; територия, която е част от Украйна в последните 34 години; територия, която е населена само и единствено с българи – българи, които фашисткият режим на Украйна изпрати първи на фронта и дадохме свидни жертви на българи; българи, на които българският език им беше забранен да го изучават в училище. Ще наберете ли смелост, бъдещи управляващи, за това – външен министър има тук, кандидат за външен министър? БСП, ще наберете ли смелост за това нещо? Ще наберете ли смелост да кажете най-после на Македония, че не може да си позволяват сръбските мекерета, които управляват Македония, да водят тази политика анти-България? Кога ще го направите? Сега е моментът! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Възгласи: „Браво!“)

#41 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Ганев. Реплики към изказването на господин Ганев? Не виждам. За изказване? Заповядайте, госпожо Йорданова – имате думата.

#42 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми български граждани, уважаеми гости, колеги! След броени часове Петдесет и първото народно събрание ще избере, видно, третото редовно правителство в рамките на четири години. България има нужда от правителство, защото ние, за съжаление, Европа, светът се намираме в поредица от кризи, войни, климатични промени. Хората са разтревожени за своето бъдеще, защото изкуственият интелект е както възможност, така и заплаха. Настават времена, в които като че ли вече се питаме дали бъдещето ще е добро, както беше доскоро, или всъщност доброто вече беше. Така че в тези трудни години ние имаме нужда в нашата държава от редовно управление, но какво трябва да бъде то? Както е видно, ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще бъдем опозиция и в това качество за какво ще се борим? Ще бъдем последователни, ще отстояваме европейския път на страната, ще работим за модернизацията на България и укрепването на институциите и заедно с българското гражданство ще бъдем опозиция на всеки опит корупционният захват на институциите, който години наред съществува, да остане. В споразумението, което представи кандидат-премиерът господин Желязков за управление на страната, са заявени приоритети – правов ред, конкурентна икономика, икономически растеж, сигурност и защита на гражданите. Управленска програма, за съжаление, все още няма. Вие посочихте 30 дни, в които да съставите тази управленска програма. Ние ще следим внимателно доколко заявените от Вас политики и заложените срокове ще бъдат адекватни на поставените приоритети. В представеното от Вас споразумение за съвместно управление, позволете да отбележа, има парадокс. В него се съдържат всички принципи на либералната демокрация, същевременно в управленското мнозинство има участници, които ежедневно, ако не ги предизвикват, те дори ги нарушават. Затова ще следим внимателно за всяко отклонение, което атакува европейския път на България, правовия ред и върховенството на правото. С особено внимание ще следим как ще бъдат избрани следващите членове на Висшия съдебен съвет, следващите регулатори, ще бъдат ли спазени принципите за прозрачност на процедурите, които гарантират политическа неутралност, високи професионални и нравствени качества на кандидатите. Ще подкрепяме също така пътя към еврото, енергийната ни независимост, модернизацията на Българската армия, ясната геополитическа посока на страната, защитата на хората и бизнеса в този променящ се с огромна скорост свят, създаването на условия за развитие на конкурентна икономика и икономически растеж и съхраняването и развитието на човешкия капитал. И трябва да споделя, защото българското общество трябва да знае за това, за голямата липса в това споразумение за съвместно управление. Липсва цял раздел или поне няколко точки, които гарантираха, че управляващото мнозинство ще направи всички усилия и всички действия да изключи нелегитимното влияние на Делян Пеевски и неговата парламентарна група във всички публични институции. И със съжаление трябва да кажа, че докато на масата на преговорите за формиране на управление стои страхът бухалките на Пеевски към кого точно ще бъдат насочени, всяко управление ще бъде родено с родилни петна. Ето защо предвид парадокса, предвид нашите притеснения, ние много внимателно ще следим всяка стъпка на управляващото мнозинство и правителството – доколко ще изпълняват заявените приоритети. Ще подкрепяме всяко решение в полза на българското общество, но ще се противопоставяме с целия арсенал на парламентарна опозиция във всеки един момент, в който видим, че това управляващо мнозинство се превръща в разпределителна коалиция, която обслужва основно партийни и олигархични кръгове. И в заключение – ние от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще гласуваме против това правителство и ще бъдем опозиция на корупционния модел, който разяжда България. И във всеки момент ще бъдем за отключването на потенциала за развитието на страната, развитието на върховенството на правото, за силна икономика, за сигурно и защитено общество от рисковете, които са в нашето ежедневие. Благодаря. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)

#43 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Реплики към изказването на госпожа Йорданова? Не виждам. За изказвания? Заповядайте, имате думата, господин Иванов.

#44 · speech

Йордан Иванов

ПП-ДБ

Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаеми високи гости! Няма съмнение, че днес конструктивният политически разговор би следвало да каже, че Петдесет и първото народно събрание ще изпълни конституционното си задължение да избере редовен кабинет. Но няма и никакво съмнение, че това правителство не отговаря на нашите представи за смело и добро управление, за институционални реформи, за модернизация на българската икономика и не на последно място по важност – за активна роля на България в Европейския съюз и НАТО. Ясно е, господин Желязков, че нашата смела визия за България не намери подкрепа в управляващото мнозинство. Редно е да бъдем честни и да кажем, че тя не намери и достатъчна подкрепа в българското общество на последните избори. В духа на всичко това „Продължаваме Промяната – Демократична България“ видимо ще бъде опозиция – имаме период, в който можем да премислим къде сме сбъркали и как да променим посланията. Нека обаче няма никакво съмнение, че ние ще бъдем опозиция на кабинета Желязков – по волята на избирателите, по волята на мнозинството и преди всичко по наша воля, защото не приемаме тази формула на управление. Смятаме, че тя не е силна, смятаме, че не е стабилна, смятаме, че не е реформаторска. Нашата роля в предстоящите трудни месеци е много повече от опозиция. Тя ще бъде на остър, но конструктивен коректив на властта и безкомпромисен гарант, на първо място, на икономическата свобода и ускореното икономическо развитие, на влизането на България в еврозоната, на върховенството на правото и борбата с корупцията, на ролята на България като силен партньор в Европейския съюз и НАТО. Ролята на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, колеги, ще бъде на безкомпромисен гарант на защита на принципите на конституционната либерална демокрация във времена, в които всеки един политически негодник бърза да обяви смъртта ѝ. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Продължаваме Промяната – Демократична България“.)

#45 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Иванов. Реплики към изказването? Не виждам. За изказване? Господин Стойнев, заповядайте.

#46 · speech

Драгомир Стойнев

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Президент на Република България, Ваше Светейшество, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми господа президенти, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Днес е важен ден за всички българи. Не по-малко важен е и за тези от Вас, които отказват да са част от политическия консенсус. Най-опасното в този момент е политическото късогледство, а Вие от опозицията демонстрирате точно това. И е голям парадокс, че говорите за необходимостта от промяна, а сте се вкопчили в статуквото. Не разбирате, че политическата криза се превърна в статукво, че поредицата от избори с предрешен резултат е статукво, че това статукво води до застой на държавата и провал на всеки опит за нормално развитие? Наш дълг е да преодолеем това статукво. Ние смятаме, че на България ѝ трябва не нормално развитие, а ускорено развитие. Вие с поведението си показвате, че искате задълбочаване на кризата и поредни избори. Да разбираме ли, че с отказа да подкрепите правителството, заставате до онези, които искат нови избори? Парадокс е това, че говорите за необходимостта от промяна, а не разбрахте голямата политическа трансформация, която се случва пред очите ви. А трансформацията е в това, че част от политическите сили проумяха, че напред не се върви с поглед назад, и направиха огромна крачка към обединение в името на държавата. Прескочиха традиционни, стари вражди, все още има незараснали рани от политически дебати, но си подадоха ръка, за да потърсят общото, и това, колеги, се нарича политически кураж и поглед в бъдещето, а не съглашателство. Вие отказахте да сте част от тази трансформация и избрахте застоя и конфронтацията. Нямате нито политически опит, нито история, нито механизми да преведете собствените си партии през необходимата трансформация. Трябва да научите, уважаеми колеги, два урока: политика се прави с мисъл за общото и за държавата, политика не се прави на проектен, на бизнес принцип, тоест краткосрочно, с цел постигане на конкретна печалба. Говорите за експертност и управленски опит. Нито едното, нито другото притежавате повече от обединения потенциал на партиите в това правителство. Партиите, подкрепящи правителството, демонстрирахме какво значи воля и решимост да се излезе от тази тежка ситуация и да се разсече възелът, който спира развитието и стабилността. Ще се върна на трансформацията. Това правителство ще бъде много по-прозрачно от предишни сглобки, защото то ще е подчинено не на принципа на скритото съглашателство и непрекъснатия риск от конфронтация, то ще е подчинено на принципа на взаимното сдържане и на изпълнението на конкретна управленска програма. И „БСП – Обединена левица“ ще е гарант за това взаимно сдържане. От няколко години наблюдавам поведението на ПП и нищо казано вчера и днес не ме учудва. От ДБ поне имаха куража да седнат на масата за преговори и ние приехме всички техни приоритети. Към ПП. Имате огромен дефицит, който, надявам се, да се опитате да наваксате. На Вас по политическа природа, по рождение Ви липсва връзката с държавността. Липсва Ви разбирането какво е държавна тежест и отговорност към всичко, което разбираме като национален интерес. Либералната ви космополитност, опитите за нахлуване в държавата и системите ѝ – все едно става дума за корпорация – са прекалено опасни в този момент. ВЪЗРАЖДАНЕ са в другата крайност. Неразбирането и отричането на реалностите в съвременния свят, на свързаността на държавата ни с европейския модел, който въпреки слабостите си продължава да е гарант за нормалност и баланс, също е опасно днес. Примитивният популизъм и агресия не водят до просперитет на нацията. Желанието на „ДПС – Ново начало“ да докаже правото си и да разшири влиянието си над един определен политически сегмент, води до крайна конфронтация. Конфронтация е и думата, която най-точно описва и ПП, и ВЪЗРАЖДАНЕ, и МЕЧ. Да разбираме ли, че от една страна, имаме опозиция на конфронтацията, а от друга – коалиция на баланса? Конфронтация или баланс – кое е необходимо в момента? Бюджет, демографска криза, енергетика, икономически предизвикателства, сложна международна среда – кое да изберем, за да започнем да стабилизираме позиции по всяка една от тези теми? Конфронтация или баланс? Всички рискове, всички условности, всички подводни камъни – балансът, колеги, е за предпочитане. Това може да видите и като желание на българското общество, което според социолозите иска редовно правителство и не иска избори. Точно в този момент е необходима разумна сила! Разумна сила, която да начертае пътя на излизане от кризата, а тази криза е икономическа, демографска, социална, духовна. Дори говорим за криза на ценностите в нашето общество. Дойде време за смелите, опитните и разумните. Повече от всякога България се нуждае от държавници, а не от кресливи политици. Смятам, че това правителство ще е разумно и решително. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“ и ГЕРБ-СДС.)

#47 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Стойнев. Реплики към изказването на господин Стойнев? Не виждам. Заповядайте за изказване, господин Чакъров.

#48 · speech

Джевдет Чакъров

Демокрация, права и свободи – ДПС

Уважаеми господин Президент на Република България, уважаеми господин Министър-председател, уважаема госпожо Вицепрезидент, Ваше Светейшество, уважаеми членове на Конституционния съд, уважаеми дами и господа министри, уважаеми народни представители, уважаеми представители на съдебната власт, уважаеми господин Председател на Висшия адвокатски съвет, уважаеми председатели на Народното събрание и министър-председатели на Република България, уважаеми представители на религиозните общности в Република България, Ваши Превъзходителства, дами и господа, скъпи сънародници! Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ решихме да подкрепим редовно правителство, защото това е национално отговорната позиция в момента. Крайно време е да се сложи край на политическата нестабилност чрез кабинет, структуриран прозрачно на основата на принципи и приоритети и на конкретни цели. Считаме, че чрез редовно правителство ще се сложи край на политическата криза и на останалите кризи, предизвикани от нея. На първо място, ще бъде свален градусът на общественото напрежение. Поредни избори биха довели до още по-голямо отдръпване на хората от политическия процес, който би се отразил негативно на цялата политическа система и на представителната демокрация като цяло. Успяхме да постигнем прозрачност на участието на „ДПС – ДПС“ като част от мнозинството чрез регламентирането на нашата подкрепа, приложение към коалиционното споразумение между ГЕРБ-СДС, „БСП – Обединена левица“, „Има Такъв Народ“. Има потребност наистина от политическа стабилност, за да започне решаването, както и преждеговорившите казаха, на конкретните проблеми, които вече три години остават нерешени заради изборната спирала, в която България се върти вече три години. Единият от проблемите са контролните регулаторни органи с изтекъл мандат. Крайно време е да започне избор на техните членове. Подробно е разписано как ще става изборът на представители за различните нива на властови позиции, както и изборът от Народното събрание на членове на държавни органи, а именно на квотен принцип и въз основа на публичност и прозрачност на процедурите, на които ще се издигат кандидати с високо обществено доверие, професионални качества и независимост. Изтеклият мандат влияе много негативно не само на работата на тези органи и институции, но и на държавната администрация като цяло. Политическата нестабилност води до икономическа нестабилност, а това се отразява негативно върху начина на живот на всички нас като граждани, предизвиква и оттегляне от чуждестранни инвеститори. Преди малко чухме, че последната година със 65% са намалели, а за съжаление, даже и сериозни инвеститори се оттеглят от страната. Много е важно в управленската програма на правителството да залегнат конкретни мерки за ускорено икономическо развитие и за привличане отново на чуждестранни инвеститори, както и за активиране на българските инвеститори. Други проблеми, чието решение трябва да се случи бързо, са свързани с блокираните в момента средства по Плана за възстановяване и устойчивост и по оперативните програми. Трябва да се направи необходимото да бъдат разгледани и приети повече законодателни инициативи и закони, тъй като са ангажимент за активиране на Плана за възстановяване и устойчивост. Други проблеми, които трябва да намерят решение в управленската програма на правителството, са проблемите в съдебната система, в здравеопазването, в социалната сфера, във ВиК сектора, в земеделието, много е важно преодоляването на различията между регионите и така нататък. Решенията ще се търсят в рамките на Съвета за съвместно управление, тоест съгласие ще се търси на максимално широка основа. Приемането на бюджет за настоящата година е друг основен приоритет. Именно в него трябва да бъдат заложени адекватните политики, от които има потребност страната ни, че да бъде заложен и стартът на редица реформи, които се отлагат от много време. ДПС – ДПС ще следи и ще участва в наблюдението и реализацията от страна на политики на прозрачност, принципност и висок професионализъм, а решенията на проблемите да се основават на максимално широко мнозинство. От това има потребност България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)

#49 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Чакъров. Реплики срещу изказването? Не виждам. Господин Василев, желаехте изказване – заповядайте.

#50 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми български граждани, уважаеми колеги, уважаеми гости! Нямах намерение да се изказвам, но изказването на господин Стойнев ме предизвика. (Възгласи: „Еее!“, „Браво!“, „Мачкай го!“) Моето изказване е към всички тук в тази зала. Колеги, искам да Ви прочета нещо от програмата за управление на кабинета Денков, която беше представена преди гласуването на този кабинет в залата и договорена – 140 страници програма. Програмата за управление на Република България за периода юни 2023 – декември 2024-а е насочена към реализация на следните пет основни приоритета: „Присъединяване на България към Шенгенското пространство“. Вече е факт. „Присъединяване към еврозоната.“ С данните за инфлацията от вчера сме изпълнили всички критерии, приети са всички закони и това, което остава, е да се поиска конвергентният доклад и да се вземе датата.

#52 · speech

Асен Василев

„Овладяване на инфлацията.“ Инфлацията, отчетена от НСИ за месец декември – годишната, е 2,2%. „Изпълнение на реформите и проектите от Националния план за възстановяване и устойчивост.“ 60 от 63 мерки за второ плащане бяха приети, а последните три бяха бламирани. Част от причината да падне кабинетът и да не се осъществи ротацията. Нека кажем, че тази мярка не е изпълнена, както е замислена. „Подобряване на ефективността и прозрачността на управлението на общинските проекти.“ Също е изпълнено. За първи път имаме национална общинска програма, проект по проект приета от парламента, а не по волята на финансовия министър или на министър-председателя. Това бяха петте основни приоритета, в името на които се направи така наречената сглобка – четири от тях са изпълнени, петият, както казах, беше бламиран с неприемането на трите закона, оставащи по второ плащане от ПВУ. Господин Стойнев, ако си говорим за държавност и национални приоритети, ние от „Продължаваме Промяната“ така разбираме държавността и националните приоритети – да си заложиш ясни цели, които са за доброто на страната, които са ясно обявени на българския народ, преди да се гласува кабинетът, и след това да можеш в един по-късен етап – тъй като това беше замислено за 18 месеца, почти в края на осемнадесетте месеца да отчетеш какво от това е свършено и какво от това не е свършено. Към тези ясни приоритети имаше детайлно разписани секторни програми от над 140 страници. Същото се случи и по времето на кабинета Петков. Господин Желязков, надяваме се в най-скоро време да видим управленската програма на Вашия кабинет – какви ще бъдат националните приоритети, заложени в нея, в каква посока този кабинет ще води България. Защо го казвам? Защото в коалицията, която сте формирали, има различни визии за развитието на България. Това аз лично съм го живял като финансов министър и като съпредседател на „Продължаваме Промяната“ и стиковането на тези визии не е лесна работа, защото някой трябва да се откаже от визиите и приоритетите, които е обещавал на своите избиратели. Стиковането на визия за приемане в еврозоната въобще не беше лесна в кабинета Петков. Почти беше бламирано и се наложи в Министерския съвет с 10 на осем гласа да се гласува Планът за приемане на еврото. Колегите от Министерския съвет знаят какво значи Министерският съвет да не приеме единодушно, а да се наложи гласуване, и то да е 10 на осем. Точно затова ние няма как да подкрепим правителството, без да видим тези приоритети и каква е Вашата програма, защото всички искаме да се развива образованието, здравеопазването, да се повишават доходите – радвам се, че чух това във Вашата декларация, защото това е една по-социална – не е див капитализъм, държава. Всички искаме държавата да има инфраструктура, всички искаме държавата да има международно уважение и да си тежим на мястото, но какви са точните приоритети и как смятате да ги реализирате – пожелавам Ви наистина успех от сърце като български гражданин. Защо ние предпочитаме това да се случва преди формирането на правителството? Защото след това вече е много трудно. Ако трудните въпроси не са договорени преди правителството, много е трудно те да бъдат договорени след това и най-вероятно ще имате доста спънки от Вашите коалиционни партньори. Не Ви го пожелавам, но това е тежестта да сте премиер. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#53 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Василев. Реплики срещу изказването? (Народният представител Деница Сачева иска думата.) Реплика ли желаете? Заповядайте, госпожо Сачева. Втора реплика – господин Ганев.

#54 · speech

Деница Сачева

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Василев, изчакахме търпеливо да чуем изказванията от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и съвсем добронамерено и смирено искаме да обърнем внимание на следния факт. От 2021 г. досега „Продължаваме Промяната“ е участвала във властта два пъти – единия път благодарение на БСП и на „Има Такъв Народ“ и втория път благодарение на ГЕРБ. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ няма нито едно свое самостоятелно постижение, което да е постигнато единствено и само с гласовете на „Продължаваме Промяната“. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Всичко, което говорите, е всъщност постижение, направено заедно с нашите гласове. Неведнъж съм казвала за „Продължаваме Промяната“, господин Василев, че съдебната реформа и идеите за съдебна реформа са на „Демократична България“, социалната политика е на Българската социалистическа партия, а това, което постигнахте изобщо в управлението, е благодарение на гласовете на моите колеги и благодарение на лидера на ГЕРБ – Бойко Борисов. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И ако излизам в момента на тази трибуна, излизам единствено за да Ви кажа, че последното правителство, в преговорите за което участвах, включително и в програмата, знаете, че то получи кредит на време от нас, а не кредит на доверие, и всъщност беше в крайна сметка провалено, защото Вие не върнахте Вашия кредит, Вие не върнахте Вашия кредит и Вие дължите на ГЕРБ…

#55 · speech

Реплика От Възраждане

Пари! (Смях.)

#56 · speech

Деница Сачева

…подкрепа. Вие дължите подкрепа. Финансовите взаимоотношения, господин Василев, са Ваш приоритет… Радостин Василев, за Вас го казвам това. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че, господин Асен Василев, ние от Вас днес очакваме благодарност, смирение и да си върнете дълга към ГЕРБ. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#58 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Василев, само да Ви кажа, че ние като хора… Всеки един наш успех се дължи и той не е наш тоя успех, и е станал благодарение на Господ. Нашите провали са само наши. Това е в личен план. По отношение на това, което казахте политически, преди мене Ви го казаха от ГЕРБ – всички достижения, които имате Вие като партия, не са Ваши. Те са плод на това, че имахте срамни коалиции с ДПС, с ГЕРБ, с ИТН, с БСП – тия, които щяхте да чегъртате, но това е едната страна. Това е общодостъпно. Сега за икономическата част, защото се хвалихте много с тия неща. Цитирам Евростат: „Деиндустриализацията на Европа продължава“. Според Евростат през ноември 2024 г. индустриалното производство се е свило на годишна база с 1,9% в еврозоната и 1,7% в Европейския съюз. Най-големият спад е регистриран в Хърватия – 6,6%. Мантрата, която Вие тук обяснявате за златната еврозона – 6,6%, според Евростат, спад на индустриалното производство. Ирландия – 5,6%, Австрия – 5%. И всичко това, без да е започнала реалната енергийна криза – след всичко това, което направи фашистка Украйна по отношение на доставките – остатъчните доставки на газ. Това е Вашето достижение. Вие еднолично спряхте доставките на евтини енергоизточници и минахте през доставки на прекупвачи – румънска фирма, собственост на швейцарска фирма, която е 100% собственост на Газпром. Това направихте Вие. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) ПРЕДСЕДАТЕЛ НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА. Благодаря Ви, господин Ганев. Не виждам трета реплика. Заповядайте, господин Василев, за дуплика.

#59 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Първо, ще адресирам господин Ганев. Господин Ганев, прав сте за Евростат. Прав сте за спада по време на бизнес цикъла в момента в еврозоната. Също така се огледайте кой е най-богатият клуб държави. Европейският съюз, не БРИКС. Не БРИКС! Погледнете брутен вътрешен продукт на глава от БВП.

#61 · speech

Асен Василев

Но както и да е, с Вас имаме съвсем различни възгледи за това накъде трябва да върви България. Госпожо Сачева, ние никога не сме казвали, че сме направили всичко сами. Всеки път ясно сме казвали, че сме или в коалиция – с ясно разписано споразумение, или в сглобка – с ясно направена правителствена и законодателна програма, където фигурират ГЕРБ- СДС и „Продължаваме Промяната“. Това, което не виждаме в момента, е този документ – ясно направената правителствена и законодателна програма и ясно заявените национални приоритети. Това е, което не виждаме. Що се отнася до това какво сме направили от „Продължаваме Промяната“. Много хора говориха за социална държава и увеличение на доходите – и Вие, и колегите от БСП. Ние го направихме – общо го направихме. В правителство с министър-председател от „Продължаваме Промяната“, финансов министър от „Продължаваме Промяната“, социален министър от БСП беше първия път, втория път беше госпожа Шалапатова – гражданска квота. Що се отнася, колеги, до приемането ни в еврозоната. Това, което заварихме – неприето законодателство, несъответствие в законодателството. Знаете, че 2023 г. заедно трябваше да го приемем това законодателство. Спомняте си какво се случи в началото на 2023-а, когато ключово законодателство, свързано с Кодекса на застраховането, беше отхвърлено, в това число и с Вашите гласове, госпожо Сачева. След това беше прието месец юли. Каква е разликата? Защо единия път ГЕРБ гласуваха против, а след това за? Може би разликата е „Продължаваме Промяната“. Другото, което заварихме, е неизпълнение на критерия за дефицит заради ковид кризата. Това е разбираемо. Последните три години стриктно изпълняваме критерия за дефицит. Неизпълнение от 2018 г. на критерия за инфлация. За първи път този месец, изключая месец септември, когато пак бях финансов министър 2021 г., за първи път този месец се изпълнява критерият за инфлация. И не на последно място, законите по ПВУ, за които колеги от Вашата партия сами са казвали, че едва ли не сме Ви извивали ръцете, за да ги приемете. Ама те са необходими на българския народ, не на „Продължаваме Промяната“! Само че ако няма кой да Ви извива ръцете, явно не искате да ги приемете. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#62 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Василев. Госпожа Петкова – министър на финансите, поиска думата. Заповядайте, госпожо Петкова.

#63 · speech

Служебен Заместник Министър-Председател Людмила Петкова

Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости! Благодаря на господин Василев, че представи отчета на служебното правителство. Започвам с еврозоната. Месец април всъщност бяха замразени преговорите за членството… (реплики от залата: „На изслушване на служебната министърка ли сме?!“), да, искам да кажа, тъй като все пак народните представители трябва да знаят какво се представя. По отношение на еврозоната. Бяха замразени преговорите за еврозоната с Европейската комисия и трябваше да бъдат отново възстановени. По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост. Второ плащане. подадено с 30% изпълнени инвестиции. Как очакваме да получим 100%?! Критерии за еврозоната, инфлация и бюджет. Бюджет за 2024 г. – заложен с 11 милиарда отклонение в приходната и разходната част. Благодаря. (Оживление, шум и реплики.)

#64 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, госпожо Петкова. Всеки министър може да поиска и получава думата за изказване. Господин Божанов, заповядайте за изказване.

#65 · speech

Божидар Божанов

ПП-ДБ.

Уважаема госпожо Председател, господин Президент, госпожо Вицепрезидент, уважаеми гости, уважаеми колеги! Можех да фокусирам това изказване върху думи на представители на бъдещото мнозинство от миналото, където те са обяснявали как няма да се коалират с никой друг, но това би било дребно политическо заяждане и няма да го направя. За страната е важно да има редовно правителство, което да решава проблеми и да напредва по стратегическите решения за страната. Моето дълбоко опасение е, че това правителство няма да е такова по много причини. Например колебливите позиции на част от мнозинството по отношение на еврозоната. На следващо място, начинът, по който се стигна на практика до реализиране на това правителство – че след изваждането на „Демократична България“ от процеса той се води на тъмно и не беше ясно нито кой преговаря, нито за какво преговаря, а информация излизаше единствено в медиите на господин Пеевски. Но най-проблемното нещо е отказът да се ограничи влиянието на господин Пеевски. От коалиционното споразумение, до което уж бяхме стигнали на 5 януари, са премахнати всички конкретни мерки за ограничаване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт. Това е ясна заявка, че това мнозинство няма за цел да реши този системен проблем, който чрез задкулисие генерира нестабилност. Смятам, че това беше основната тема за несъгласие с нас, и не беше коректно спрямо господин Желязков да го използвате за оправдание. По тези и по много други причини има сериозни рискове това правителство да се провали, а това ще е провал и за страната. Това би включвало например опасността в променящата се международна среда нехомогенната коалиция да вземе решения за дългосрочното позициониране на страната, които са грешни. Вярвам, че мнозинството си дава сметка за тези рискове и проблеми и знае, че ще му е трудно. Дано неизбежните компромиси бъдат с партийното и личното его, а не с обществения интерес. Ако бъдат с обществения интерес, ние ще реагираме веднага. Ще бъдем силна опозиция. Не деструктивна, не креслива, а такава, която показва, че може по-добре. Няма да злорадстваме за всеки неуспех, да профанираме трудните компромиси или да атакуваме малките неволни грешки. Но добре знаете, че различаваме неволните грешки от съзнателното потъпкване на обществения интерес. Ще се противопоставяме остро на всички опити за дозавладяване на държавата и за укрепване на нелегитимните влияния, но и ще подкрепяме всички правилни политики, свързани с борбата с корупцията, върховенството на правото, модернизацията на страната, еврозоната, намаляване на административната тежест, оптимизиране на публичните разходи и така нататък. Ще предлагаме решения, които са в духа на постигнатите широки съгласия. И вместо патетично заключение, искам да благодаря на българските граждани за доверието, което са инвестирали в политическите партии в толкова сложна ситуация. Да подходим с отговорност към това доверие, особено тези, които ще упражняват изпълнителната власт. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#66 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви господин Божанов. Реплики към изказването на господин Божанов? Не виждам. Изказвания? Колеги, ако няма повече желаещи за изказвания… Заповядайте, господин Божанков. (Силен шум, реплики, смях.) Отказвате се. Благодаря Ви. Колеги, ще има и други точки в дневния ред, спокойно. Заповядайте, господин Атанасов.

#67 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ.

Благодаря ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, госпожо Вицепрезидент, уважаеми народни представители, уважаеми гости! Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще бъде опозиция. Това вече стана ясно, но само искам да маркирам за краткото време, което имам, че ние не станахме част от управляващото мнозинство, тъй като имаме много сериозни разминавания с мандатоносителя по определени приоритети за управлението на страната. Искам тук да се обърна към господин Борисов, защото в една медия, близка до ГЕРБ, прочетох, че той се е вкиснал. Аз го разбирам за това, но не може да не бъде отбелязано, че той положи усилия, за да създаде една опитомена опозиция. По-точно казано, вземайки повод от наименованието на един от коалиционните партньори в бъдещото правителство – става въпрос за БСП, опитомената левица. Така че, стъпвайки върху опитомената левица, на практика се създаде една опитомена коалиция, господин Борисов. В тази опитомена коалиция трябва да бъде отбелязано, че – позовавайки се на цитат от господин Борисов, той казваше, че няма добро ДПС. Но както се вижда, „Новото начало“ ще бъде опозиция – обаче има министри, а пък „Движението за права и свободи – ДПС“ ще подкрепи и ще участва в мнозинството, ама няма да има министри. За „Има Такъв Народ“ говориха другите, аз не искам тук да се спирам, но искам да кажа още две изключително важни неща. В това споразумение, което сте подписали, не видях нищо за Службите и за сектора за сигурност, защото и те са опитомени. Благодаря Ви.

#69 · speech

Андрей Вълчев

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви. Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Президент, Ваше Светейшество, уважаема госпожо Президент, уважаеми гости! Господин Атанасов, репликата ми към Вас е следната: Вие, разбирам, че скочихте от дувара в Банкя, но защо избягахте от преговорите? Вие как ще гласуват оттук нататък за съдебната реформа и за предстоящите наистина важни промени? Защото досега Вие само със следствията се борите. Кога най-накрая ще има тук избор на регулаторите – конкретно за Висшия съдебен съвет? Не се случват заради Вас. Вие имате фиксации. Разказвате на Вашите избиратели някакъв разказ, но той е вреден за българското общество. И най-накрая е време за държавници. Очаквах от Вас – честно, моите уважения към Вас, малко по-сериозно да подходите. Опитомена левица!? Нека спрем дотук! Нека спрем.

#71 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, госпожо Председател. Господин Атанасов, аз ще бъда много кратък и ясен. След като се пребоядисахте политически в края на миналия век, Вие нямате абсолютно никакво право да коментирате процесите в БСП. Видимо негативното Ви отношение не мога да разбера дали се дължи, че овладяването на Службите от Ваша страна се отлага за неопределен период от време, или за това, че няма да се настаните в новия автомобил на председател на Народното събрание. Благодаря. (Смях от „БСП – Обединена левица“.)

#73 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Аз се радвам, че възпламених младите лъвове от опитомената левица. Между другото, това ще Ви остане като емблема, защото дълги години имам битки с неопитомената левица, но сега господин Борисов успя след толкова години да Ви прибере под крилото си и да бъдете опитомени. Извинявайте, но това Ви е емблемата оттук нататък. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#75 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми господин Президент, уважаеми гости! Разбира се, дебатите за кабинет са изключително забавно нещо. Ако това беше частна телевизия, щеше да счупи рейтинга предвид глупостите, които се изговориха, предизвикващи забава. За пореден път установявам, че голяма част от присъстващите не помнят или помнят избирателно. В предизборната кампания и за миналия парламент, и в тази „Има Такъв Народ“ ясно заявихме, че целта е след нея да има стабилно правителство. В тази кампания добавихме, че няма да разговаряме и няма да работим с „Ново начало“. В момента има възможност да има кабинет, тоест да има правителство, и в него няма „Ново начало“. Истината е, че можеше да има и кабинет два пъти – без ГЕРБ, това е истината. Когато ние бяхме първа политическа сила, тогава „Демократична България“ провалиха съставянето на това правителство. Тук го няма Христо Иванов, за да го питате дали не беше така.

#76 · speech

Атанас Атанасов

ПП-ДБ, от място

На кривата ракета и космосът ѝ пречи бе, Тошко!

#77 · speech

Тошко Йорданов

Тогава Христо Иванов провали възможността да има правителство без ГЕРБ. И разбира се, там какво беше – „Мутри вън!“, насам-натам, Мая Манолова и другите. Това е истината – провалиха го в последния момент, малко преди да тръгнем да внасяме кабинет. От изискванията на Христо Иванов беше лично да одобрява всеки, който ще бъде назначаван. Имам свидетели, че това се случи. В този ред на мисли в ситуацията, в която се докарахме пет години по-късно, повтарям, с цялата несъстоятелност на ПП-ДБ, с един куп други формации тук – в миналия парламент имаше едни ловци на бели вълци, или какви бяха там – в цялата тази каша практичният избор и здравият разум казват, че е по-добре да има ново правителство, отколкото „Ново начало“ в правителството. Сега малко истина също към ДБ (реплика от народния представител Атанас Атанасов), с които правихме коалиционно споразумение четири-пет дена. Те преди това си работеха с ГЕРБ. Това споразумение за управление, което има в момента кабинетът, е изработено заедно с тях. И репликите „паднаха мерки срещу намеса в съдебната система“ и други глупости не са верни, защото цялото споразумение е на 98% същото. (Реплика: „Лъжеш!“) Малките разлики са във формулировките. И не лъжа. На тези преговори вътре беше написано: да се ограничи влиянието на Делян Пеевски в съдебната система. Тогава ние от „Има Такъв Народ“ добавихме: защо само на Делян Пеевски, защо не и на останалите политически партии? И по същия начин, както има съмнения – казвам съмнения, защото никой от Вас не може да извади доказателства, има усещане за влияние на господин Пеевски и на „Новото начало“ в съдебната система. По същия начин имаме пък ние и Ви казахме тогава на преговорния екип – Иво Мирчев беше там, че според нас има огромно влияние на Иво Прокопиев сред съдиите и трябва да запишем до Пеевски и Прокопиев. Станахте зелени като марули на това изречение. Така че това споразумение е такова и аз недоумявам създателите на кордона как се наредихте до кордона, в кордона на опозицията заедно с господин Пеевски. И сега заедно ние, които – ако мине кабинетът, ще изпълняваме споразумение, включително с Вашите приоритети, а Вие ще трябва да пречите и да кордонясвате заедно с него. (Смях.) В този ред на мисли се оформя прекрасна опозиция начело с господин Пеевски, защото той, знаете, е достатъчно агресивен – изпитвали сте го на гърба си. Сега ще трябва да се хванете за ръчичка, а ние с огромно удоволствие ще Ви наблюдаваме как ще си опозиционирате. Да се върна на мисълта си – втория път, когато можеше да има кабинет без ГЕРБ, беше в третия мандат на миналия парламент, когато дойде при нас. Тогава колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, които днес, разбира се, са доста емоционални, общо взето, направиха отстъпки и щяха да подкрепят такъв кабинет. И кабинетът беше провален от ПП-ДБ.

#79 · speech

Тошко Йорданов

Можеше да има тогава кабинет без Пеевски и без Бойко Борисов. И сега тук някакъв вой на тема: „О, боже, ще имат кабинет с Бойко Борисов!“ Че Вие го провалихте два пъти бе, момченца!

#81 · speech

Тошко Йорданов

Да, не е сигурно дали са момченца. (Весело оживление.) Два пъти го провалихте. Тогава можеше да има, но късогледството Ви, емоциите Ви, самовлюбеността Ви, че без Вас нищо друго не може да се случи, ако Вие не сте там – Вие сте прави, всички трябва да падаме по корем, докараха страната до това състояние. И сега какъв е изборът? От една страна, благодарение на „изключителната компетентност“ на Асен Василев – дупката в бюджета от 18 милиарда. И това на най-простичък език означава, че държавата фалира и ако няма бюджет от редовно правителство, бюджет няма да има. Това означава, че невъзможността държавата да си изпълнява функциите след два месеца е почти 100% – няма да има заплати за любимите учители, лекари, за всичко. Няма да има. Държавата трябва или да тегли огромни заеми, или трябва да вдига данъци. Аз знам, че Асен Василев е левичар и в главата си, и в… Но ние сме дясна партия. Отговорното поведение към българските граждани е да има правителство, което да спаси страната от тоталната разруха, в която я хвърлиха ПП-ДБ с малоумното си управление. Това е грозният избор, просто това е – трябва да се направи. Иначе аз съм живял, когато Жан Виденов управляваше, знам какъв ад беше – не искам да го преживявам отново това. 18 милиарда дупка и вдигане на данъци, и нови заеми, и загробване на поколения напред – истината е, че ние от тая каша няма да излезем за една година. Това е каша, от която ще се излиза три-четири години, за да може след това евентуално да има икономически растеж. Истината – ще е трудно, гадно, но можеше да бъде отвратително! Пред отвратителното, направено от Вас в тази посока, избираме трудното да направим в другата посока. Благодаря Ви, скъпи опозиционери. Имате си лидер на първия ред. (Ръкопляскания от ИТН.)

#82 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Йорданов. Реплики към изказването на господин Йорданов? Не виждам. Желае ли друг да се изкаже? Закривам разискванията по точките, свързани с избиране на Министерски съвет. Преминаваме към гласуване. Първо, ще Ви запозная със съдържанието на проектите за решения, които ще гласуваме поотделно. Първото решение, което ще гласуваме, ще бъде за избиране на министър-председател: „Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 7 на Президента на Република България от 15 януари 2025 г.

#83 · speech

Реши

Избира Росен Димитров Желязков за министър-председател на Република България.“ Вторият Проект за решение е за приемане на структура на Министерския съвет на Република България: „Народното събрание на основание чл. 84, т. 7 и чл. 108 от Конституцията на Република България

#84 · speech

Реши

1. Министерският съвет на Република България се състои от министър-председател, трима заместник министър-председатели и 19 министри. Министрите ръководят отделни министерства. 2. Министерствата са: Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на външните работи, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на отбраната, Министерство на правосъдието, Министерство на образованието и науката, Министерство на здравеопазването, Министерство на културата, Министерство на земеделието и храните, Министерство на околната среда и водите, Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на икономиката и индустрията, Министерство на иновациите и растежа, Министерство на енергетиката, Министерство на електронното управление, Министерство на туризма, Министерство на младежта и спорта.“ Третият Проект за решение, който Ви представям, е за избиране на Министерски съвет – това е по отношение на персоналния състав: „Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и чл. 108 от Конституцията на Република България

#85 · speech

Реши

1. Избира: Томислав Пейков Дончев за заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа; Атанас Зафиров Зафиров за заместник министър-председател; Гроздан Спасов Караджов за заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията; Теменужка Петрова Петкова за министър на финансите; Даниел Павлов Митов за министър на вътрешните работи; Георг Даниелов Георгиев за министър на външните работи; Иван Валентинов Иванов за министър на регионалното развитие и благоустройството; Борислав Гуцанов Гуцанов за министър на труда и социалната политика; Атанас Димитров Запрянов за министър на отбраната; Георги Валентинов Георгиев за министър на правосъдието; Красимир Георгиев Вълчев за министър на образованието и науката; Силви Кирилов Петров за министър на здравеопазването; Мариан Стоянов Бачев за министър на културата; Георги Щерев Тахов за министър на земеделието и храните; Манол Трифонов Генов за министър на околната среда и водите; Гроздан Спасов Караджов за министър на транспорта и съобщенията; Петър Володиев Дилов за министър на икономиката и индустрията; Томислав Пейков Дончев за министър на иновациите и растежа; Жечо Дончев Станков за министър на енергетиката; Валентин Атанасов Мундров за министър на електронното управление; Мирослав Ласло Боршош за министър на туризма; Иван Максимов Пешев за министър на младежта и спорта. 2. Правомощията на служебното правителство, назначено с Указ № 222 на Президента на Републиката от 27 август 2024 г., обнародван в „Държавен вестник“, бр. 73 от 2024 г., са прекратени.“ Това са трите проекта за решения. Колеги, преминаваме към гласуване. Първо, към първия Проект за избиране на министър-председател на Република България. Моля, гласувайте. Гласували 239 народни представители: за 125, против 114, въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания.) Подлагам на гласуване Проекта на решение за приемане на структура на Министерския съвет на Република България. Гласували 239 народни представители: за 125, против 114, въздържали се няма. И вторият Проект на решение е приет. (Ръкопляскания.) Сега подлагам на гласуване Проекта на решение за избиране на Министерски съвет на Република България – това е персоналният състав. Моля, колеги, гласувайте. Гласували 239 народни представители: за 125, против 114, въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания.) Да поздравим избраните министър-председател и министри! (Росен Желязков отива при Патриарх Даниил и целува ръката му. След това отива при президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова и ги поздравява.) Моля, заповядайте да положите клетва съгласно Конституцията. (Всички стават.) „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!“ (Ръкопляскания.) Сега предстоят химните на Република България и на Европейския съюз. (Звучат химните на Република България и на Европейския съюз. Народните представители от ВЪЗРАЖДАНЕ сядат при изпълнението на химна на Европейския съюз. Ръкопляскания. Народният представител Костадин Ангелов подарява букет на министър Теменужка Петкова. Ръкопляскания.) Уважаеми колеги, половин час почивка. (След почивката.)

#87 · speech

Иван Белчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка със смяната на състава на Министерския съвет и избора на новото правителство се налага да отложим с една седмица насрочено за днес изслушване относно принудителното изискване тежкотоварните автомобили да се вписват във виртуална опашка на Граничния контролно-пропускателен пункт „Дунав мост“ при Русе въпреки влизането на България в Шенгенското пространство и отпадането на граничния контрол за товарни превози. Искам да Ви уведомя, че отново другата седмица ще бъде внесено това искане – заедно с колегите ни от „Продължаваме Промяната – Демократична България, и в него ще залегне не само участието на новите министри, но и на длъжностни лица, които имат отношение по темата. Целта е да получим отговори от всички компетентни институции относно конкретните мерки за преустановяване на порочната практика с изискването за виртуална опашка при липса на реален трафик и възможните промени в организацията на движението, които да гарантират свободното преминаване на стоки и превозни средства в съответствие с ангажиментите на България като член на Шенгенското пространство. Така че, моля Ви, колеги, да гласувате за отпадане на точката от дневния ред от програмата на Народното събрание. Благодаря Ви.

#88 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Белчев. Преди да преминем към предложението, което направихте – да отпадне точката, ще Ви помоля само за проверка на кворума. Моля, проверка на кворума. Регистрирали са се 174 народни представители. Имаме кворум. Продължаваме с нашата работа. Господин Белчев предложи да подложим на гласуване отпадане от днешното заседание на изслушването за Дунав мост. Аз преди почивката се обърках малко (шум и реплики), за което се извинявам. Моля, гласувайте. Гласували 192 народни представители: за 192, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Преди да преминем към Законопроекта за ратифициране на Финансовия договор, да Ви помоля само да гласуваме да отпадне и парламентарният контрол от утрешния ден, поради това че беше направена смяна на всички министри и наново трябва да бъдат задавани устните и писмените въпроси. Така че, моля, гласувайте да отпадне и парламентарният контрол по чл. 92 – 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Гласували 199 народни представители: за 163, против 36 и въздържали се няма. Предложението е прието. Преди да поканя господин Добрев, само да изчета едно съобщение: „На 15 януари 2025 г. е постъпил Общ проект, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Изборния кодекс, приети на първо гласуване на 8 януари 2025 г. Проектът е изготвен от Комисията по конституционни и правни въпроси на основание чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Съобщението се прави с оглед срока за писмени предложения за второ гласуване.“ Заповядайте, господин Добрев, да представите…

#91 · speech

Александър Рашев

ИТН

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! На основание чл. 79, ал. 1, изречение последно правя предложение срокът за предложения между първо и второ четене да бъде 10 дни за Изборния кодекс. Благодаря Ви.

#92 · speech

Председател Наталия Киселова

Изборният кодекс – моля да гласуваме срокът за писмени предложения по така обявения общ законопроект да бъде10 дни. Гласували 202 народни представители: за 153, против 37 и въздържали се 12. Предложението е прието. Преминаваме към точката от дневния ред: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ФИНАНСОВИЯ ДОГОВОР МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТ „БЪЛГАРИЯ – СЪФИНАНСИРАНЕ ПО ФОНДОВЕТЕ НА ЕС 2021 – 2027“, ПОДПИСАН ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА НА 9 ДЕКЕМВРИ 2024 Г. В ЛЮКСЕМБУРГ И ЗА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА 12 ДЕКЕМВРИ 2024 Г. В СОФИЯ. Вносител е Министерският съвет, № 51-402-02-2. Заповядайте, господин Добрев.

#93 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря, госпожо Председател. Първо, правя процедура за допуск на основание чл. 43, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание – Методи Методиев – служебен заместник-министър на финансите, и Гергана Беремска – директор на дирекция „Международни финансови институции и сътрудничество“ в Министерството на финансите.

#94 · speech

Председател Наталия Киселова

Моля, колеги, допуск до залата на колегите, които господин Добрев представи. Моля, гласувайте да ги допуснем в залата. Гласували 188 народни представители: за 140, против 30 и въздържали се 9. Предложението е прието. Моля, поканете гостите да заповядат в залата. Заповядайте, господин Добрев.

#95 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря, госпожо Председател. „ДОКЛАД относно Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София, № 51-402-02-2, внесен от Министерския съвет на 30 декември 2024 г. На заседание, проведено на 14 януари 2025 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект. На заседанието присъстваха: от Министерство на финансите: Людмила Петкова – служебен заместник-министър председател и служебен министър на финансите, и Гергана Беремска – директор на дирекция „Международни финансови институции и сътрудничество“. В своето изложение госпожа Петкова посочи, че Законопроектът е изготвен във връзка с ратифицирането и влизането в сила на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“ (Финансовият договор, договорът), подписан за Европейската инвестиционна банка (ЕИБ, Банката) на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София. Чрез него ще се осигури необходимият финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по допустимите програми през програмен период 2021 – 2027 г., с последици за развитието на железопътната и пътната инфраструктура, включително на стратегически важни пътнотранспортни коридори, интегрирането на националната транспортна мрежа в тази на Европейския съюз, подобряването на системите за управление на водите и отпадъците, повишаването на енергийната и ресурсната ефективност на сградите и производствата, разработка на иновативни продукти и услуги и подобряване на конкурентните предимства на страната. Сключването на Финансовия договор е предвидено в чл. 69, ал. 3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. Съгласно него Европейската инвестиционна банка ще предостави на България структурен програмен заем в размер на 250 млн. евро. Това е рамков заем, средствата от който постъпват в централния бюджет и са предназначени за осигуряването на необходимите бюджетни средства за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по допустимите оперативни програми. Това е третият структурен програмен заем, който ЕИБ предоставя с цел подкрепа на правителството на България при усвояването на средствата от фондовете на ЕС, като за предходните два програмни периода, обхващащи 2007 – 2020 г., Банката е отпуснала два структурни програмни заема на обща стойност 1 милиард и 200 млн. евро. Те осигуряват покриването на националното съфинансиране на 11 377 проекта в областта на транспорта, околната среда, регионалното развитие и иновациите и растежа. В обхвата на заема за програмен период 2021 – 2027 г. се включват програмите „Транспортна свързаност“, „Околна среда“, „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, които са допустими за финансиране от Банката съгласно нейните правила. Във връзка с новите ѝ такива, Финансовият договор, освен конкретния размер на заема, който ЕИБ ще отпусне на България в размер на 250 млн. евро, се уточнява и лимитът за финансиране за целия програмен период, който е 1 млрд. евро. Заемът ще се усвоява на до 5 транша, като минималният размер на всеки един от тях е 50 млн. евро, с максимален срок 22 години, с до 7 години гратисен период, с фиксиран или плаващ лихвен процент. Предоставена е възможност за авансово усвояване на част от средствата от заема с първия транш без предварително одобряване на проекти, като максималният му размер не може да надвишава 30 на сто от общия размер на финансирането. Одобреният от Банката лимит за финансиране в размер на 1 млрд. евро дава възможност на България да изтегли при необходимост цялата сума на заема на един транш без предварително одобряване на проекти. Тегленето на траншовете ще се извършва в зависимост от бюджетните нужди. Финансовият договор подлежи на ратифициране от Народното събрание със закон на основание чл. 85, ал. 1 т. 4, 5, 7 и 8 от Конституцията на Република България. В дебата взе участие народният представител Димо Дренчев. След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: 19 гласа „за“ (от които 6 от ПГ ГЕРБ-СДС; 3 от ПГ ПП-ДБ; 3 от ПГ ДПС-НН; 2 от ПГ БСП-ОЛ; 2 от ПГ ДПС-ДПС; 2 от ПГ ИТН и 1 от ПГ ПП МЕЧ), без „против“ и 3 гласа „въздържал се“ (от ПГ ВЪЗРАЖДАНЕ). Въз основа на гореизложеното и резултатите от гласуването, Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София, № 51-402-02-2, внесен от Министерския съвет на 30 декември 2024 г.“ Благодаря.

#99 · speech

Александър Ненков

ГЕРБ-СДС

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От името на групата бих искал 30 минути почивка. Благодаря.

#101 · speech

Председател Наталия Киселова

Уважаеми колеги, възобновявам заседанието. Ако колегите, на които гласувахме достъп, желаят да вземат отношение като представители на вносителите, моля да дадат знак. Ако не, откривам разискванията. Тъй като трябва да бъде представен Законопроектът, затова казвам: представители на вносителите. Заповядайте, господин Дренчев, по Ратификацията.

#102 · speech

Димо Дренчев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Първо, госпожо Председател, поздравления за точната почивка – този път тя не се проточи с половин час отгоре. Относно Ратификацията на заема с Европейската инвестиционна банка – две неща си струва да се отбележат. От една страна, нейните условия са изключително добри. От друга страна, в момента ние не знаем на какво точно се съгласяваме, доколкото самата спогодба предвижда ние да вземем една сума между 250 млн. евро и 1 млрд. евро, да я вземем за някакъв срок, да я връщаме до 22 години, но не знаем при какви лихви – дали при фиксирани, дали при плаващи лихви. Просто това е един овърдрафт на България, но какво ще избере бъдещото редовно правителство, не е много ясно. Затова и предишното, служебното правителство не е уточнило нищо. От тази гледна точка това е един празен чек, на който ние не сме готови да дадем кредит на доверие, като го подкрепим. Още нещо. Освен всички органи в България и в Европейския съюз, които ще трябва да одобряват проектите по петте Оперативни програми, на клона се качва и Европейската инвестиционна банка, която също ще трябва да одобрява проектите, които са финансирани. Тоест това ще усложни още повече достъпа до средства на българските предприятия. Може би изглежда разумно, че все пак който дава парите, той поръчва музиката, но от друга страна, това са пари, които ние ще върнем с лихвите, и имаме право на някакъв суверенитет. Благодаря Ви.

#103 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви, господин Дренчев. Реплики по изказването на господин Дренчев? Не виждам. Заповядайте – който желае, да се изкаже по ратифициране на Финансовия договор. Не виждам. Закривам разискванията. Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София. Гласували 180 народни представители: за 137, против 38, въздържали се 5. Предложението е прието. Господин Добрев, заповядайте за процедура.

#104 · speech

Докладчик Делян Добрев

Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Предлагам на основание чл. 76, ал. 2 от Правилника така приетият на първо четене законопроект да бъде гласуван и на второ четене.

#105 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Направено е процедурно предложение да бъде гласуван на второ четене представеният Законопроект за ратифициране на Финансовия договор. Моля, гласувайте. Гласували 182 народни представители: за 139, против 33, въздържали се 10. Предложението е прието. Преминаваме към обсъждане на Законопроекта на второ гласуване. Заповядайте, господин Добрев.

#106 · speech

Докладчик Делян Добрев

Благодаря Ви, госпожо Председател. „ЗАКОН за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София Член единствен. Ратифицира Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София. Заключителна разпоредба Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.“

#107 · speech

Председател Наталия Киселова

Благодаря Ви. Откривам разискванията по предложения законопроект за второ гласуване. Желаещи да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията. Подлагам на второ гласуване докладвания законопроект, а именно Закон за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027“, подписан за Европейската инвестиционна банка на 9 декември 2024 г. в Люксембург и за Република България на 12 декември 2024 г. в София с член единствен, заключителна разпоредба и параграф единствен. Гласували 182 народни представители: за 140, против 32, въздържали се 10. Предложението е прието, а с това и Законопроектът на второ гласуване. Преди да закрия заседанието, да кажа, че утре продължаваме от 9,00 ч. с изслушване на председателя на Държавна агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев и председателя на Държавна агенция „Разузнаване“ Антоан Гечев на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно причините, довели до наложените рестрикции срещу собственика на Професионален клуб „Ботев“ в Пловдив Антон Зингаревич. Закривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) (Закрито в 13,21 ч.) Председател: Наталия Киселова Секретари: Андрей Вълчев Александър Тодоров