2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: iliyan-slaveykov-yonchev
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
Добър ден, уважаеми народни представители. Моля за регистрация. Има кворум. Откривам днешното пленарно заседание. (Звъни.) Уважаеми народни представители, на основание чл. 47, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с постъпило предложение за включване на точка в дневния ред на Народното събрание за днес, 3 октомври 2025 г., от председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и след проведен Председателски съвет предлагам промяна в дневния ред на днешното пленарно заседание, а именно да бъде включено като точка втора Второ гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за Националната служба за охрана, а парламентарният контрол да започне веднага след приключването ѝ и да продължи до изчерпване на въпросите, предвидени за днес. За днес, уважаеми народни представители, са предвидени 17 въпроса, а времето ще бъде приблизително три часа.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Обратно предложение!
#3 · speech
Заповядайте за обратно предложение, господин Петров, имате думата.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Моето обратно предложение е да не бъде предлаган за гласуване Законопроектът за промени в Закона за НСО, който вчера бе гледан в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, тъй като не са налице никакви извънредни обстоятелства, които да изпълнят нормата на чл. 47, ал. 5 от нашия правилник. Разбира се, аз Ви попитах и на Председателския съвет кое е извънредното, което да позволи съгласно нашия правилник включването на този точка в дневния ред. Вие се оправдахте с председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Но тъй като си мисля, че той не го е поискал това нещо заради извънредно обстоятелство, да кажем, може би заради първия сняг, макар че, като се замислим, фирмите, които поддържат пътищата, са обвързани с ГЕРБ, но това е друга тема, предлагам да не се включва разглеждането в днешния дневен ред на пленарната зала на този законопроект, защото това е нарушение на Правилника, което правите в момента, и няма нищо извънредно по отношение на този законопроект за промяната в Закона за НСО. Дали НСО ще вози, или не администрацията на президента, не е въпрос, който е с извънредно значение за Народното събрание. На всички е ясно, че това се прави само и единствено за да се уязви президентската институция, но моето обратно предложение в тази насока е да не се включва като точка в дневния ред.
#5 · speech
Благодаря, господин Петров.
#6 · speech
ИТН, от място
Процедура!
#7 · speech
Заповядайте, господин Рашев.
#8 · speech
ИТН
Уважаеми господин Председател, предвид предстоящото гласуване моля за проверка на кворума. Благодаря.
#9 · speech
Моля, проверка на кворума. Няма кворум. След 15 минути – втора проверка. (След почивката.)
#10 · speech
Уважаеми народни представители, моля за регистрация. За проверка на кворума, надявам се, че след тежките задръствания в София народните представители успяха да дойдат на работното си място. Виждам, че са преодолени задръстванията. Благодаря Ви. Има кворум. Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване направеното от мен предложение за включване на точка втора в днешния дневен ред, а след това продължаваме веднага с парламентарен контрол. Първа точка е, както знаете, блицконтрол. Моля, гласувайте! Гласували 202 народни представители: за 121, против 80, въздържал се 1. Заповядайте за процедура.
#11 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, процедура по прегласуване и преди това – проверка на кворума.
#12 · speech
Моля, проверка на кворума. Има кворум. Режим на прегласуване. Гласували 205 народни представители: за 121, против 84, въздържали се няма. Предложението е прието. Заповядайте, господин Гаджев.
#13 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, господа вицепремиери, дами и господа! Предлагам да удължим днешното пленарно заседание в законодателната му част до изчерпване на точка втора и после да продължим с парламентарния контрол и във връзка с това гласуване – проверка на кворума.
#14 · speech
Моля за проверка на кворума. Има кворум. Моля, режим на гласуване за направеното предложение. Гласували 211 народни представители: за 121, против 88, въздържали се 2. Предложението е прието. Ще направя едно съобщение. Министърът на отбраната в изпълнение на Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България е уведомил Народното събрание за издадени от него заповеди, с които е разрешил преминаването през въздушното пространство и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили и средства и изпращането и използването извън територията на Република България на военнослужещи и средства от въоръжените сили за участие в учение и по други причини и съвместна подготовка със съюзнически въоръжени сили на територията на страната. Уведомленията са с входящи номера 51-503-09-127 и 51-503-09-128 и са представени на Комисията по отбрана. Уважаеми народни представители, преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО ЧЛ. 105 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. В този контрол ще участват министър-председателят на Република България господин Росен Желязков, заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа господин Томислав Дончев и заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията господин Гроздан Караджов. За първи кръг въпроси – от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заповядайте.
#15 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа заместник министър-председатели, уважаеми народни представители! Моят въпрос ще бъде към господин Томислав Дончев. Уважаеми колеги, една от стратегическите цели при съставянето на това правителство бе ускорената работа във връзка с всички инструменти, които Европа ни предоставя: и с оперативни програми, и с Плана за възстановяване и устойчивост, и други инструменти за усвояване на европейски средства. Засилена работа, тъй като предходните четири години бяха време, в което почти нищо не се беше свършило в България – имахме безвремие, цареше хаос, имахме хора, които освен претенции, общо взето, друго не вършеха. В тази връзка, господин Дончев, ускорихте ли напредъка по усвояване на средствата от програмите в рамките на кохезионната политика и съумяхте ли да наваксате със забавянето, което заварихте, тъй като в началото на мандата за нас тази цел изглеждаше невъзможна? Вашият труд през последните девет месеца и това, което направихме и в Комисията по европейските въпроси, трябва обществото да се информира какво сме свършили и хората вече да знаят това правителство с какви успехи разполага. Благодаря.
#16 · speech
Благодаря Ви. Господин Дончев, имате думата.
#17 · speech
Уважаеми господин Председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Кръстев, изненадващ е интересът към другите финансови инструменти, различни от Националния план за възстановяване и устойчивост, защото обичайно общественото внимание е фокусирано върху Плана, но би следвало да запомним, че Планът е една трета от цялото европейско финансиране, на което България има право. Програмата за развитие на селските райони и всички останали програми съставляват две трети от финансирането. Действително само за осем-девет месеца в резултат на сложни колективни усилия, защото това засяга фактически повечето от министерствата и агенциите, ние можем да се похвалим със значително ускоряване на изпълнението на всички програми. Мога да говоря и с числа. Разплатените средства са около 3 млрд. и 300 млн. лв., над 12 милиарда са договорените средства, което е 50% от всички средства. Ако говорим като темпове, договарянето е ускорено с 50%, а плащанията са ускорени с 80%. Това е само за период от осем-девет месеца. Разбира се, тук имаме малко повече времеви комфорт, доколкото срокът на изпълнение на всички програми в крайна сметка достига до 2030 г. Но ние имаме годишни цели, които, ако не бъдат изпълнени, България би загубила средства, както се случи в края на 2022 г., когато страната за първи път в историята си загуби една значима сума от порядъка на 260 – 270 милиона. И аз ще направя всичко възможно това да не се случва. По-същественият въпрос е инвестициите да носят резултат, да водят до добавена стойност, и усилията ни са именно в тази посока. Акцент са средствата, които постъпват в бизнеса, в малките и средните предприятия. Затова бяха направени с различен дизайн така наречените схеми с много по-висока скорост на изпълнението, с фиксирани разходи, в посока енергийна ефективност, в посока дигитализация на предприятията. Предизвикателство остават проектите в сферата на така наречената тежка инфраструктура – ВиК сектор, пътища и железници. Тя в крайна сметка цялата програма „Транспорт“ е фактически няколко проекта. Съдбата ѝ зависи от това. Въпрос на сложна междуинституционална организация е инвестициите да бъдат изпълнени в срок. Убеден съм – стига да има политическо съгласие, стига да има политически хоризонт, това ще се случи. Благодаря.
#18 · speech
Благодаря Ви, господин Дончев. За реплика? Няма. (Реплика от народния представител Станислав Анастасов: „Процедура.“) Процедура – заповядайте, господин Анастасов, по начина на водене.
#19 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Ще използвам момента, че Вие водите, защото Вие имате разбиране към това, което ще кажа. Като български народен представител, избран от български граждани в тази зала, ще Ви помоля Вас да поканите тук, на тази трибуна, госпожа Надежда Йорданова от „Демократична Македония“, или както се казва партията им вече, да излезе тук и да се извини на всички български граждани за предателството, което тя осъществи спрямо България в Съвета на Европа. Моля да се възползвате от това право. Госпожо Йорданова, приканвам Ви да излезете тук и да ни кажете защо въпреки доклада на хората, които са го изготвили – от Люксембург, от Дания, Вие гласувахте срещу България и дадохте възможност на антибългарски македонски партии да се упражняват над нас? Защо и от какво беше породено това желание за предателството, което Вие извършихте? Елате тук и се обяснете, защото цяла България изисква отговор. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#20 · speech
Благодаря Ви. Въпрос от парламентарната група на ПП-ДБ. Господин Мирчев, заповядайте.
#21 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Да поразсеем малко тая лоша сценка, която беше спретната от момчето, присъстващо на изпълнителните комисии на ГЕРБ като представител на Голямото Д на 17-ия етаж. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери! Преди близо година беше извършена най-бързата евакуация в новата история на България. В рамките на една сграда в центъра на София буквално за няколко дни бяха изгонени няколко агенции – Българската агенция за инвестиции, Агенцията за публичните предприятия и контрол и НАП. По разкази, между другото, на фирмите, които са изнасяли климатична техника, други неща от самата сграда, се е работило почти денонощно. Всичко това, за да се угоди на Голямото Д, за да си направи Голямото Д с главно Д. Мина близо година и резултатът от всичко това е, че тези агенции са преместени, плащат наеми. И моят въпрос към Вас, господин Премиер, е: знаете ли колко струваше на българските данъкоплатци удоволствието „ДПС – Ново начало“ да бъдат настанени в сградата на „Врабча“ 23? Ако не знаете точните числа, което е нормално да не ги знаете в момента, поне приблизителните, или знаете ли каква сума е отделена оттук нататък, за да може тези агенции да функционират така в някакъв нормален режим? Благодаря Ви.
#22 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър-председател, не сте длъжен да давате точни числа, тъй като това не е предвидено в Правилника. Имате думата.
#23 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Мирчев, ще проверя и ще Ви дам точните числа. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#24 · speech
Благодаря Ви. Реплика? Заповядайте, господин Мирчев.
#25 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Сега, господин Премиер, аз благодаря, че ще проверите и ще дадете точните числа, обаче аз ще Ви ги кажа приблизително – близо 10 млн. лв. – 10 млн. лв., платени от българския данъкоплатец, за да може „ДПС – Ново начало“ да се настани на „Врабча“ 23! Други партии ползват например за работата си един, два, три апартамента или са взели някакви скромни сгради. Не само изгонени агенции, не само брутално за най-кратък възможен срок изнесени документи и дейност, нарушена работа на самите агенции. Това, че от публична държавна собственост е направена в частна, даже и няма да го коментираме. Очевидно заповедите на Делян Пеевски, в стремежа му да построи своето Главно Д, са над всички. Ние считаме това, господин Премиер, за несправедливо. И в тази връзка сме Ви подготвили един проект на решение на Министерския съвет, с който проект да отнемете сградата от „ДПС – Ново начало“ и да я върнете на тези агенции, така както е редно. Това е в интерес на българските данъкоплатци, това е в интерес на България. Сега аз Ви давам, господин Премиер, този проект на решение. Ако Вие сте смел, може да направите така, че да възстановите тази справедливост. Заповядайте, господин Премиер.
#26 · speech
Проектът на решение към мен може би, господин Мирчев. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Уважаеми колеги народни представители, мисля, че съм длъжен да Ви напомня, че трябва да се запознаете с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. След като народен представител като господин Мирчев, който се опитва да раздава морал през трибуната и чрез Народното събрание, не познава Правилника, затова ми позволете да прочета чл. 105, ал. 1: „В първите до два часа от заседанието в първия петък на всеки месец министър-председателят и заместник министър-председателите се явяват пред Народното събрание и отговарят на актуални устни въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството. Отправените въпроси не могат да съдържат искания за предоставяне на подробни числови данни.“ Повтарям – „до общата политика на правителството“. Благодаря Ви. Мисля, че е ясно. Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ. Господин Костадинов, заповядайте.
#27 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Нашият въпрос ще бъде за най-сериозния проблем, който нашата страна има и за който, за съжаление, не виждаме никакви реални действия от страна на правителството. Става въпрос за демографската катастрофа, в която България се намира. Преди няколко месеца, когато тук беше на последния блицконтрол заместник министър-председателят Атанас Зафиров, аз зададох същия въпрос – тогава не получих отговор. Затова сега моят въпрос е към Росен Желязков като изпълняващ длъжността министър-председател на републиката. Какви действия предприема държавата, и то конкретни, по отношение на преодоляване на демографската катастрофа? За миналата година имаме родени 53 000 деца. Раждаемостта в момента се е задържала на нива, които България е имала малко след края на Втората световна война. Съответно променя се етно-демографският баланс в страната. И предполагам, няма да кажа държавна тайна, ако спомена, че по-голямата част от децата, които са новородени, не са от български произход, което означава, че в рамките на може би едни около десетина, 15 – 20 години ще бъде променен основният фундамент на българската държава, а именно българската народност няма да е мнозинство. Да не говорим, че заради политиките на правителството, които предвиждат все по-сериозно отваряне на българския трудов пазар за емигранти, заради рехавата грижа по границата с Турция, в резултат на което центърът на София е пълен с нелегални емигранти, заради постоянно продължаващото връщане на криминално проявени нелегални емигранти – основно от Германия, но също така от Франция, в нашата страна, които отново се стоварват в нашата страна и основно ги виждаме в центъра на столицата, виждаме как се променя в буквалния смисъл на думата българският облик на България. България все по-малко вече прилича на българска държава, особено ако някой жител на столицата реши да се разходи във вечерните часове в централната част на София. Там почти не може да се види вече българин, да не говоря, че не може да се види дори и европеец. Така че големият въпрос към Вас, господин Желязков, е какво предприема държавата? Ние до момента сме видели една-единствена конкретна стъпка, която е доста плаха, и предполагаме, че така и ще си остане. Една инициатива на Социалното министерство, която може да я прескочите, защото с 400 заявления за около месец мисля, че няма да успеем да решим проблема. Тук трябва да говорим за данъчни политики, за облекчения, за специални зони в страната, които да бъдат със специален икономически и финансов режим. Нещо, което политиката на Европейския съюз в момента обаче не позволява, и заради това би трябвало България да защити такава специална политика за нас, тъй като ние сме специален случай, просто държавата ни умира. Или може би трябва да кажа по-скоро, защото не е коректно, умирането е естествен процес, България е убивана. Убийството не е естествен процес. Става въпрос за престъпление срещу българската нация. Престъпление, извършвано системно в последните 36 години от всички български правителства без изключение, включая и Вашето сега в момента. Затова моят въпрос е: какви действия смятате да предприемете в краткосрочен и в стратегически дългосрочен план за следващите 15 – 20 години поне, защото демографската политика трябва да бъде с поколенчески измерения и не трябва да се обвързва с рамките дори и само на един парламентарен мандат?
#28 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Господин Желязков, имате думата.
#29 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Костадинов, поставеният от Вас проблем е сериозен. Всъщност ако може да очертаем два сериозни проблема, които съвременното общество, не само българското, среща като голямо предизвикателство, това са въпросите на демографията и на образованието – предвид предизвикателствата, които предстоят през следващите няколко десетилетия. Поставеният от Вас въпрос, разбира се, не е от хоризонта на едно правителство или един мандат. Темата за демографията стои на вниманието на българската държава от 80-те години, когато започват да се наблюдават отрицателните тенденции по отношение коефициента на плодовитост. Тази тенденция от 80-те години досега е прекъсната през 18-а – 19-а година, когато се установява определено равновесие, съпоставимо със средноевропейското. Голяма част от демографските въпроси са свързани и с процесите на естествена миграция, която възможностите на общия пазар дават. Голяма част от българските граждани, които имаха възможността – и се възползваха от нея, за свободно придвижване в рамките на Европейския съюз, даде това отражение върху демографската картина. Разбира се, политиките на което и да е правителство в рамките на двете тенденции – увеличаване на коефициента на плодовитост и обръщане на тенденцията за вътрешна емиграция в рамките на Европейския съюз, трябва да бъдат правилно адресирани. Ние наблюдаваме в момента това взаимоотношение между увеличаването на брутния вътрешен продукт на глава от населението и увеличаването на дохода на българина спрямо средноевропейския от 40% при влизането ни в Европейския съюз до около 75% към момента, с пряко отражение върху процесите на реемиграция. Разбира се, пилотни проекти като този на Министерството на труда и социалната политика са част от подхода за това да се види дали подобни стимули през социалната система и през насърчителни мерки ще дадат отражение върху процесите по реемиграция. Иначе съпоставянето с въпроса за трудова миграция от страна на граждани на трети страни няма пряка връзка, защото това не е част от политиката нито по реемиграцията, нито по увеличаване коефициента на плодовитост, а е въпрос, за който българският бизнес, българската индустрия, особено в сферите на услугите, настояват пред правителството. Но нашият подход в този процес по кръгова миграция – кръгова, защото нямаме амбициите граждани на трети страни, които могат да работят в България, да бъдат част от миграцията с цел натурализация или други цели, а да работят известно време и да се връщат в страните по произход. Това е процес, който минава много координирано с работодатели и със синдикати с оглед защита и на пазара на труда в страната, но и с оглед удовлетворяване на потребностите от работна сила в сектори, в които в момента няма трудово предлагане. Благодаря Ви.
#30 · speech
Благодаря Ви. Господин Костадинов, имате право на реплика в рамките на две минути.
#31 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Като изключим това, което споменах и аз за тази инициатива – добра, в интерес на истината, ние много пъти сме казвали, че това е едно добро начало на Министерството на труда и социалната политика. Всичко останало, което казахте, бяха отново общи приказки, господин Желязков – нещо, което слушаме, за съжаление, от десетилетия. Казахте, че Вие нямате за цел да предизвиквате постоянна имиграция тук на трудовите мигранти, но точно така се получава. Казахте, че те не влияят на пазара на труда – напротив, те задържат, даже намаляват цените на пазара на труда, защото, когато един човек дойде и е склонен да работи за 500 евро на месец или за 500 долара на месец, естествено, това няма как да повлияе положително на пазара на труда. По отношение на завръщащите се от чужбина наши сънародници – искам да Ви кажа, че това е един съвсем естествен процес, защото има една част от тях, които са емигрирали преди повече от 25 – 30 години, съответно са се пенсионирали на пазара на труда в Западна Европа и сега идват да си изживеят старините в България. Ние се постарахме да направим една, разбира се, не много коректна статистика, защото не разполагаме с базовите данни, все пак не управляваме държавата, но си направихме труда да направим една статистика на възрастовия състав на хората, които се връщат в България – 80% от тях са над 65 години, което означава, че да, хубаво е, че се връщат, добре е, че се връщат, за да доизживеят старините си тук, но това не са активни хора. Младите хора, които могат да произвеждат, които могат да раждат деца, които са във фертилна възраст, огромната част от тях остават навън. И затова Ви казах, че трябва да има специални зони както в България до 1989 г. – имаше такива в Западна България и в Югоизточна България, където имаше специален облекчен данъчен режим, където се плащаха допълнителни пари, заплати, където се осигуряваше безплатно жилище, където се даваха безлихвени кредити и други подобни неща. Не е нужно да изобретяваме топлата вода. Единственото нещо, което се изисква от Вас като държавен ръководител в момента, е да поискате в крайна сметка по някакъв начин, грубо казано, да осребрим членството си в Европейския съюз, за да получим подкрепа – такава, каквато Гърция получи след 1990 г. за тази своя политика, в резултат на което тогава бяха преселени 500 000 така наречени понтийски гърци от Съветския съюз в Гърция и още около 500 000 емигранти гърци се върнаха в Гърция от Австралия и Канада. И Гърция стана от 9 милиона 10 в рамките буквално само на няколко години и това беше финансирано от Европейския съюз. Не е нужно, пак повтарям – за втори път, да се измисля топлата вода. Кажете: искаме това, което дадохте на гърците. Само че, за съжаление, това няма да стане, защото Вие нямате този политически гръбнак, и за съжаление, тъй като правителството е формално, с много министър-председатели в сянка, които управляват държавата – всеки един в зависимост от неговите си икономически интереси (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), това няма как да се случи. А иначе програмата е ясна, посоката е начертана, политиката е предвидима. Това се е случвало, просто трябва да го направим отново, защото по време на нашата обиколка, и с това завършвам, когато бяхме един месец в селата, където никой не влиза дори и по време на избори, защото са от порядъка на 150 – 200 души, там вече няма никой. Четири пети от територията на страната е демографска пустиня, в която животът догаря. И тъй като нито геополитиката, нито биологията търпят вакууми, тези вакууми рано или късно ще се запълнят и тези брадатите муджахидини, които ги гледаме в центъра на София, скоро ще плъзнат из цялата страна и тогава вече в един момент ние ще се огледаме и ще видим, че сме станали гости в собствения си дом.
#32 · speech
Благодаря Ви. Господин Желязков, желаете ли дуплика? Следващ въпрос – от парламентарната група на „ДПС – Ново начало“. Господин Хамид, заповядайте.
#33 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери! Моят въпрос е също в контекста на Вашите действия в защита на националния интерес, и то в контекста на започнало преди седмица в Съединените щати мащабно разследване срещу може би най-голямата организирана престъпна група в целия свят. Това е групата за натиск и държавни преврати на мафията на Джордж Сорос. Всички знаем пипалата на тази организирана престъпна група и в България, която е проникнала дълбоко в обществения и политическия живот, има си свои парламентарни групи, свои съдебни и прокурорски и така нататък, и така нататък инструменти. Какви ще бъдат Вашите действия, господин премиер? Виждате ли организирана атака на тази престъпна група – световна, и нейните мрежи в България, координирани със северномакедонската пропаганда и агресия срещу България, и проявите в последно време на изказвания и гласувания на български народни представители в Съвета на Европа срещу българския национален интерес? Кажете ми Вашето становище и какви ще бъдат Вашите действия срещу гласуване против българския национален интерес в Съвета на Европа от представители на парламентарната група на „Демократична Македония“, извинявайте, „Демократична България“, и как ще оцените това национално предателство, господин премиер? (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#34 · speech
Господин Желязков, имате думата.
#35 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми, господин Хамид, благодаря Ви за въпроса. (Ръкопляскания.)
#36 · speech
Въпрос от парламентарната група на БСП...
#37 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Реплика.
#38 · speech
Реплика – заповядайте. (Шум и реплики.)
#39 · speech
Давам му я репликата, ето.
#40 · speech
ДПС – Ново начало
Аз Ви благодаря за възможността за реплика, господин Министър-председател. Вследствие на Вашия „изчерпателен“ отговор на поставения от мен въпрос ясно е, че няма да предприемете никакви действия срещу извършеното национално предателство от български народен представител срещу интересите на България, и то в услуга на интересите на съседна държава, на пропагандата на тази държава срещу интересите на Република България. Но в много скоро време цялата тази мрежа, световна мрежа, ще бъде разплетена и нейните клонове в България ще бъдат изправени пред съда. Имате моята дума, господин Министър-председател. (Ръкопляскания и възгласи от „ДПС – Ново начало“: „Браво!“)
#41 · speech
Въпрос от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“. Господин Вълков, заповядайте.
#42 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър-председател, уважаеми господа вицепремиери, уважаеми колеги! Господин Премиер, тези дни се разбра, че парламентарната асамблея на Съвета на Европа вече е прекратила постмониторинга. Това означава ли, че България вече изцяло е извън надзор и отчетност пред ПАСЕ, или все пак ще останем под периодични прегледи и проверки? И също така има ли конкретни ангажименти, които България трябва да изпълнява, за да не се възобнови мониторингът? Благодаря.
#43 · speech
Благодаря Ви. Господин Желязков, заповядайте.
#44 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Вълков – да, това е изключително положителна новина за страната. От десетилетия постмониторингът, още от момента, в който България е част от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, постмониторинговият механизъм тегнеше върху редица правителства. Отпадането на този механизъм означава, че в основните компоненти в дейността на наблюдение от страна на ПАСЕ – по отношение на правата на човека, по отношение на демокрацията и по отношение на върховенството на закона, България е постигнала необходимите критерии и това е процес, който е продължил дълги години и е ангажирал вниманието на много легислатури и правителства. Разбира се, в момента процесите и контролните механизми са такива като за останалите страни, които не са подложени на мониторинг или постмониторинг от страна на ПАСЕ. Благодаря Ви.
#45 · speech
Реплика, господин Вълков.
#46 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Премиер, благодаря Ви много за отговора и за цялата работа, която правителството е свършило в тази посока. И също така искам да използвам момента да благодаря и на председателя на Народното събрание доцент Наталия Киселова, и на народните представители, и на колегата Сергей Станишев за цялата работа, която свършиха за защитата на българския национален интерес. Благодаря.
#47 · speech
Благодаря Ви. Въпрос от парламентарната група на „Има Такъв Народ“? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на АПС? Заповядайте, господин Найденов.
#48 · speech
АПС
Уважаеми господин Премиер, господа вицепремиери! Въпросът ми е към господин Желязков. Докато бяхте на посещение в Ню Йорк на 23 септември, Агенция „Пътна инфраструктура“ – АПИ, обяви обществена поръчка за 1 милиард за мантинели. Те реално парите са повече, защото има 10% скрити плюс ДДС и отива на милиард и четвърт. Въпросът ми е: Вие знаехте ли за тази обществена поръчка и ако сте знаели за нея, защо решихте да изхарчите един милиард за мантинели, като с тези пари можеше да бъде завършена магистрала „Хемус“ – цялата, или тунелът под Шипка, или „Дунав мост“ 2 на Русе? А ако не сте знаели за тази обществена поръчка, това означава, че някой се е възползвал от Вашето отсъствие и е обявил. И тогава предприемете действие да я закриете, да спрете тази поръчка. Ще Ви дам две причини за това. Първата причина е, че от пътното строителство, което съм изучавал четири семестъра (смях и реплики от ГЕРБ-СДС)…
#49 · speech
Много Ви моля за тишина в залата!
#50 · speech
…мантинелите са дебелостенни и се поцинковат и имат амортизационен срок 25 години. А само за последните 10 – 12 години за стотици милиони са подменени мантинели в България. Това означава, че или ще се подменят нови, в амортизационен срок, неизхабени мантинели, или въобще няма да бъдат подменени. Затова въпросът ми е: знаехте ли за тази поръчка и ще я прекратите ли?
#51 · speech
Прощавайте, аз не разбрах към кого е въпросът.
#52 · speech
АПС, от място
Към господин Желязков.
#53 · speech
Към господин Желязков е въпросът. Господин Желязков, заповядайте.
#54 · speech
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Агенция „Пътна инфраструктура“ е разпоредител с бюджет към Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерският съвет няма пряко касателство към дейността освен в политиките, свързани с изграждането на инфраструктура, и политиките, свързани с пътната безопасност. Доколкото съм информиран, става въпрос за поръчка за петгодишен период от време, но не знам какви са конкретните числови параметри на поръчката, а и доколкото ми е известно, тази процедура не е започнала още, тя е само на ниво обявяване, така че не мога в детайли да кажа нито какъв е предварителният контрол от страна на Агенцията за обществени поръчки, нито какви са предварителните пазарни проучвания по отношение на пазара. Но това не е поръчка за бюджетната 2025 г., а за петгодишен период занапред. Благодаря.
#55 · speech
Благодаря Ви. Реплика желаете ли, господин Найденов? Въпрос от парламентарната група на МЕЧ? Заповядайте, господин Веселински.
#56 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър-председател, уважаеми вицепремиери, уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! Едно е сигурно днес, след като виждаме господин Росен Желязков и неговите вицепремиери, че този път тук вдясно от мен няма восъчни фигури. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Господин премиер, девет месеца управление – Вие станахте известен с това, че сте се снимали с восъчни фигури зад океана. Моля Ви категорично и честно да излезете и да потвърдите пред целия български народ: снимахте ли се с восъчните фигури на Доналд Тръмп и Мелания, или не? И нещо друго важно, защото знам, че тук ще избягате най-вероятно от отговора: ако може, да обясните ще има ли днес оставки, защото преди пет месеца, на 30 април, Вие излязохте пред Министерския съвет и заявихте: „Давам десет дни на министрите, пет министерства, да се справят с проблема с BG-Alert“ – системата за ранно предупреждение. И днес… (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)
#57 · speech
Господин Веселински, това са два въпроса.
#58 · speech
Секунда, да. Господин премиерът може да реши да ми отговори само на един. Оставете му право да реши, той все пак е министър-председател.
#59 · speech
Но имате право и на втори въпрос.
#60 · speech
Отговорете ми за восъчните фигури, господин Премиер, и кажете кой ще подаде оставка, ако желаете. Заповядайте. (Народният представител Кирил Веселински остава до трибуната.)
#61 · speech
Господин Веселински – не, не, не, Вие си сядате на мястото, защото, първо, този въпрос, първият, отново е в нарушение на Правилника. За BG-Alert мога да го приема, но на другия нека министър-председателят да прецени дали да отговори. Заповядайте, господин Желязков.
#62 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Веселински, на този въпрос мога да отговоря, че на снимката аз не съм восъчна фигура. Другите въпроси може да ги зададете към тези, които носят авторските права върху изображенията. По отношение на Вашия въпрос. След моето разпореждане – в рамките на две седмици всички областни управители, кметове на общини и отговорни лица минаха през обучение по системата. Системата работи, както и днес. Пет пъти е използвана в Бургас и дава своите положителни резултати от това, че конкретни географски зони и конкретно население по определени признаци са навременно предупредени. Преценката за използване на системата зависи от тези, които имат компетенции да боравят с нея по начина и ескалацията, която е предвидена в самата система. Считам, че тя е полезна и изпълнява своите функционалности. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#63 · speech
Реплика, господин Веселински.
#64 · speech
ПП МЕЧ
Господин Премиер, благодаря за Вашата честност и откровеност. Вие не излъгахте от тази трибуна. Може би сте един от малкото хора от ГЕРБ, които някога са казвали истината, а именно, че единствено Вие сте били автентичен на тази снимка. А дали сте били добавен впоследствие от администрацията на Белия дом заедно с Доналд Тръмп и Мелания Тръмп, дали сте се снимали с восъчни фигури, това вече не е важно. Така са решили зад океана, от Съединените американски щати, и така са направили. А относно системата на BG-Alert, Вашият кмет, избран от Политическа партия ГЕРБ – Марин Кирков, днес сутринта в ефира на bTV заяви, че системата не е сработила, Царево е под вода. След като цяла България страда цяло лято от безводие, сега сме готови да я удавим и българските граждани се давят във вода, защото системата не е сработила. Сработи сега преди един час, за да предупреди, че ще вали сняг на проходите. Така че решете този проблем, защото Вашата дума изглежда, че не тежи. Когато на 30 април казвате, че давате десет дни всичко да бъде изчистено по системата и тя да работи, тя трябва да работи, а не пет месеца по-късно – отново кметове не разбрали, общини не разбрали, институциите не разбрали. Взимайте оставката на Даниел Митов, то се е разбрало, той от вчера свиква пет министерства да реши проблемите, и днес Царево е под вода, и системата не работи. Това са фактите. Това са факти, така че покажете, че сте премиер, че не сте формален такъв на Борисов, може би вече по-малко, повече на човека от стая 222 – Делян Пеевски, и поискайте оставката на Даниел Митов. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#65 · speech
Дуплика желаете ли? Въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Заповядайте, госпожо Матеева.
#66 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаеми господа вицепремиери! Въпросът ми е към премиера Желязков. Вчера излязоха публикации на председателя на парламентарната група на партията мандатоносител, че светът върви към война, че има данни за хибридни атаки и диверсионни групи. Като най-информираният човек в държавата: има ли наистина такава информация, или се създава смут и страх в населението?
#67 · speech
Благодаря Ви, госпожо Матеева. Господин Желязков.
#68 · speech
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожо Матеева! Светът е тревожен. Светът е тревожен, защото информационните потоци, които имат свойството невинаги да носят необходимата пълноценна информация, а в своето многообразие представляват манипулация, фалшиви новини, неистински новини, хибридни въздействия върху съзнанието и емоцията на хората, които ги получават, създават това усещане за тревожност. Ние не сме изключение, защото всички действия, които в момента предприема и Руската федерация, провокациите по отношение на източния фланг на НАТО, но и провокации, които съществуват чрез подклаждания на режими, които са в страни от южния фланг на НАТО, създават усещането за това, че предстоят задълбочаващи се действия, продължаващи като интензивност и като динамика такива, а и плановете, които има Руската федерация, особено към 2030 г., дават основание да се счита, че отбранителната способност на Европейския съюз и на НАТО трябва да бъде подсилена, за да има възпиращо действие. Така или иначе, война в Европа има. Тази война е на границата на Русия и Украйна. Оптимистичните очаквания в началото на годината и особено след разговорите в Аляска, че има възможност президентите Зеленски и Путин да седнат на масата за преговори и да постигнат поне прекратяване на огъня и спиране на убийствата на фронта, не се оправдаха. В допълнение на това започнаха тези провокации по границите на Естония, по границите на Полша и на други страни от Източния фланг. Тези провокации, разбира се, не са предпоставка за остра реакция и общото разбиране е, че трябва да се въздържа всяка една страна, член на НАТО и на Европейския съюз, от остра реакция, за да няма ескалация. Цялата тенденция е да се деескалира това напрежение, но това не отменя ангажимента за ранно предупреждение, за подготвеност и за политическа реакция на тези действия. А част от действията, които трябва да се предприемат, са съответните отбранителни капацитети, в това число изграждане на системи за противодействие, които да имат възпиращ ефект. Благодаря Ви.
#69 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Матеева, имате право на реплика в рамките на две минути.
#70 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря Ви за отговора, господин Премиер. Всъщност не разбрах: вярно ли е, че има диверсионни групи на територията на Република България, има ли наистина данни за такива? Това беше въпросът ми.
#71 · speech
Благодаря Ви. Дуплика желаете ли, господин Премиер? Заповядайте.
#72 · speech
Благодаря Ви. Краткият отговор е: в България диверсионните групи не са в аспекта, който Вие си го представяте. Има такива, които осъществяват хибридни въздействия, и те са част от политическия живот на България. Благодаря.
#73 · speech
Благодаря Ви. Втори кръг от въпроси. (Шум и реплики.) А, от независимите, извинявам се. Заповядайте, господин Рангелов.
#74 · speech
Нечленуващ в ПГ
Господин Председател, господин Премиер, господа вицепремиери, колеги! Въпросът ми е към министър-председателя. Ще дам един случай, за да развия въпроса си. Преди няколко дни събирачи от така наречените колекторски фирми посещават дома на един доста възрастен човек – над 70 години, който дължал 350 лв. Завличат го до голям магазин за бяла техника, след като той поема ангажимент до няколко дни да ги върне. Те не са доволни от отговора – завличат го до магазин за бяла техника, човекът е на преклонна възраст, болен, там му прилошава, пада в самия магазин, удря си главата и умира на място. Въпросът ми, господин Министър-председател, е следният. Все по-отчетливо в обществото се наблюдава, че ние като че ли не можем да се справим с тези бабаити буквално и с тяхното поведение, което кореспондира с поведението от 90-те години, за начина, по който се събират тези вземания. Смятам, че Законът е добре урегулиран, тяхната дейност е добре урегулирана, но може би ведомствата, които отговарят за техните действия, като че ли не могат да се справят. Въпросът ми към Вас е относно политиката, която ще води към тези колекторски фирми настоящият кабинет: каква е? Защото не може да посетиш дома, не може да заведеш насила човек, дори да го обидиш на етническа основа, ще цитирам, казали са му: „Циганин мръсен!“ Става въпрос за община Кнежа и ако Вие решите, мога да Ви дам конкретика. Опитах се да не задавам въпроса към Вас, да го задам към Министерството на вътрешните работи и ресорния министър. Пратих близките до разследващия полицай. Не им е дадена конкретна информация кой е наблюдаващият прокурор, кое е досъдебното производство. Оттук насетне в обществото, пак повтарям, господин Министър-председател, остава усещането за безнаказаност спрямо тези събирачи на вземания. Благодаря Ви.
#75 · speech
Благодаря Ви. Господин Желязков, заповядайте.
#76 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители! Господин Рангелов, Вашият въпрос е свързан с правоприлагането. От една страна, правоприлагането на въпроси, които касаят генезиса на тези проблеми – това основно са бързите кредити, през тяхното събиране и начина, по който ще бъдат осъществявани правилата по нормите, които приехме, свързани със Закона за личния фалит. От друга страна, правоприлагането, свързано с наказателното правосъдие. Вашият цитиран случай – ще Ви помоля да ми дадете някакви данни, за да мога да се запозная с него, е в сферата на досъдебното производство и правоприлагането, съобразено с установяването на деянието, правилната му квалификация и осъждането на извършителите при един процес, което е друг вид държавна политика. Така че това мога да отговоря, но мисля, че Народното събрание с приемането на Закона за личния фалит адресира част от проблемите в тази посока. От друга страна, потребителското търсене, поведение и съзнание тогава, когато се ползват бързи кредити, особено с динамично натрупване на задълженията и ескалация на невъзможността те да бъдат обслужвани, води до създаването на такива, за съжаление, практики. А начина, по който се осъществява събирането, тогава, когато преминава границите на Закона или на принудата, която е същевременно състав по Наказателния кодекс, тогава трябва да се реагира по съответния начин. Благодаря.
#77 · speech
Желаете ли…? Благодаря Ви. Процедура – заповядайте, господин Йорданов.
#78 · speech
ИТН
Господин Председател, от името на парламентарната група искам 20 минути почивка.
#79 · speech
Двадесет минути почивка. (След почивката.)
#80 · speech
Уважаеми народни представители, продължаваме с втория кръг въпроси. Въпрос от парламентарната група на ГЕРБ-СДС – госпожо Семерджиева, заповядайте.
#81 · speech
ПП-ДБ, от място
Процедура може ли?
#82 · speech
Процедура? Заповядайте.
#83 · speech
ПП-ДБ
След въпроса на госпожа Семерджиева има въпрос, който идва по ред от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, който ще бъде към министър-председателя. Ще Ви помоля да го помолите да дойде в залата.
#84 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Семерджиева, заповядате.
#85 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви. Господин Председателстващ, уважаеми господа вицепремиери! Моят въпрос е към Вас, господин Дончев. През изминалия месец на блицконтрол съобщихте информация относно очакванията Ви за постъпленията по второто плащане и готовността на българската държава да подготви искането за третото плащане. В тази връзка и с оглед изпълнението на държавния бюджет моля да поясните кога се очаква да постъпят парите по второто плащане и кога реално те ще бъдат в икономиката на страната ни. Благодаря.
#86 · speech
Благодаря Ви, госпожо Семерджиева. Господин Дончев, заповядайте.
#87 · speech
Съвсем в телеграфен стил, конкретно на зададените въпроси. Искането за трето плащане на стойност 1 млрд. и 600 млн. евро е изпратено към Европейската комисия вчера. Тук зависи от скоростта, с която ще бъде обработено плащането, и разбира се, доколко с Европейската комисия имаме сходно виждане относно изпълнението на всички етапни цели, или така наречените milestones. Колкото до второ плащане, аз очаквам днес следобед Европейската комисия да излезе със съобщение относно приключилата процедура по обработването на второ плащане. Имам предварителна информация, че от 59 етапни цели, или milestones, Комисията ще отчете 58 за изпълнени и една за неизпълнена. Какъв ще е финансовият ефект от това, предстои да разберем. Но имам нагласата и информацията, че ще получим по-голямата част от второто плащане, надявам се, следващите седмици.
#88 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Семерджиева, реплика? Не желаете. Въпрос от парламентарната група – да, господин Желязков е в международна среща. В момента ме информираха.
#89 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура. Процедура!
#90 · speech
Процедура – заповядайте, но въпросът е от ПП-ДБ. Отговори на първи кръг от въпроси, всички въпроси бяха към него. Мисля, че отговори детайлно.
#91 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, аз не знам Вие като управляващи коалиционно дали си давате сметка как за пореден път съвсем целенасочено унижавате не само парламента, включително унижавате и принизявате… И Желязков се съгласява да бъде унижаван заради някакви си вътрешнопартийни игрички, които да си прави в момента една от коалиционните патерици на Пеевски. ИТН си поканили някаква румънска партия да дойде тук, без значение каква е, и сега се кара министър-председателят да им отиде в стаята, да ги забавлява, да им говори колко са евро-атлантически настроени. Прекъсвате парламентарния контрол, блицконтрола – не се явява Желязков в момента само за да може едната партия да си прави някакъв малоумен пиар с някаква друга партия, чужда. И министър-председателят не знам с какъв акъл се навива да ходи, да прекъсва парламентарния контрол и да го разнасят като сламена кукла! Защо? Унижавате в момента цялата институция на парламента, унижавате цялата институция, наречена министър-председател! Кому е нужно това?! В момента ПП-ДБ имат въпрос и ние имаме към него въпрос! Какво значи „министър-председателят отговори на първи кръг“? Той е длъжен да е тук! Ама не, той не е тук. Той в момента е в стаята на ИТН, за да забавляваме някакви чужденци. (Единични ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#92 · speech
Заповядайте, господин Василев.
#93 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Стойнев. Явно господин Желязков е в сградата на парламента, така че предлагам да вземем почивка, докато му свърши срещата, и да удължим блицконтрола, за да може той, след като му свърши международната среща, да дойде и да отговори на въпросите на депутатите. Това е процедурата. Ще Ви помоля да я подложите на гласуване.
#94 · speech
Не, то не се подлага на гласуване. Искате почивка от парламентарна група. След като дадох на ИТН, ще дам и на Вас 15 минути почивка.
#95 · speech
Докато се появи господин Желязков.
#96 · speech
Аз не мога да гадая колко време ще е почивката. В крайна сметка има и извънреден Министерски съвет. Само това съм длъжен да Ви предупредя.
#97 · speech
Да, той е в 12,00 ч. Мисля, че има достатъчно време до 12,00 ч.
#98 · speech
Мисля, че е от 11,00 ч. Тук има двама вицепремиери, така че Вие преценявате. 15 минути почивка.
#99 · speech
ПП-ДБ
От 12,00 ч. е обявен извънредният Министерски съвет. Нека не се лъжем и да не играем процедурни игри тук.
#100 · speech
Разбрах Ви, господин Василев.
#101 · speech
Защото и ние можем да ги играем.
#102 · speech
15 минути почивка от името на парламентарна група и ще бъде удължено времето. Благодаря. (Реплики.) (След почивката.)
#103 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме работа. Въпрос от парламентарната група на ПП-ДБ. Господин Василев, имате думата.
#104 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Стойнев. Благодаря и на господин Желязков, че се върна в залата. Господин Желязков, моят въпрос е към Вас и той е свързан със заплащането на младите лекари. Ще Ви цитирам думите на господин Зафиров, който беше в залата – Вас тогава Ви нямаше, от предишен блицконтрол: „Да, разбира се, че до края на месеца трябва да бъдат приети законодателни промени, които да гарантират достойно заплащане на медиците.“ Месецът, за който говори господин Зафиров, е юли. Идеята беше тези промени да бъдат приети до края на юли. Това не се случи. Направи се удължено внасяне на предложения за второ четене на законопроектите. Времето за това също така изтече. Имаше работна група, времето за работната група също изтече миналия петък. И сега, доколкото разбираме, работната група се удължава до края на октомври. Това, което ние направихме от „Продължаваме Промяната“, е всъщност поискахме от Министерството на здравеопазването данните по болници за заплащането и направихме изчисленията колко средства са необходими, за да може да се достигнат нивата от 150% от средната работна заплата за лекарите като минимална заплата и 125% за всички други медицински специалисти. Сумата е 240 млн. лв. на година, 20 млн. лв. на месец. Увеличението, което се очаква в бюджета на Здравната каса между 2025-а и 2026 г., е над 1 милиард. Тоест спокойно тази сума може да бъде покрита от увеличението, което ще дойде от допълнителните средства, които Здравната каса ще събере от всички български граждани като здравни осигуровки. За да се случи това обаче, трябва да е прието законодателството, преди Вие да внесете бюджета в Народното събрание, а срокът за внасяне на бюджета е 31 октомври. Моят въпрос към Вас е: каква е позицията на правителството по този въпрос? Ще осигури ли експерти от Министерството на финансите, които не се появяват в Здравната комисия, за да потвърдят тези изчисления? И съответно ще може ли Вие като министър-председател, водещ на мнозинството в парламента, да гарантирате, че поне партиите, които Вас Ви подкрепят, ще гласуват за това увеличението на заплатите на младите медици да стане законодателен факт, за да може да бъде отразено в бюджета за 2026 г.? Благодаря Ви.
#105 · speech
Благодаря Ви. Господин Желязков, имате думата.
#106 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Василев! Мисля, че в политическия дебат по тази тема е казано почти всичко. Въпросът не е за това дали трябва, а как да се направи. Трябва! Конвергенцията на заплащанията със средноевропейските е политика от дълги години на много правителства и тя върви в правилна посока. Въпросът е да не прегрява тази политика, защото ние сме свидетели на това как привързването към средната работна заплата на редица възнаграждения всъщност изкривява възможностите на икономиката и налива допълнителна инфлация. Но това е общо съждение. По отношение на младите лекари, аз не знам как работи работната група, която е създадена, и как се разполага във времето. Разбира се, ще обърна внимание на здравния министър за експертизата, която е необходима, за да се вземе правилното политическо решение, но диспропорциите при заплащанията на лекарите в болниците, независимо от това дали са държавни, общински или частни, е огромно. То си има елитаризация на определени дейности, има и подценяване на възможността млади лекари и специализанти да продължат своето развитие в българската здравна система именно поради тези съображения. Тези диспропорции трябва да бъдат правилно адресирани. Не споделям разбирането, че трябва да бъдат привързани към средната работна заплата за страната, по-скоро трябва да бъдат в рамките на заплащанията в системата и правилното разпределение на отделните компоненти при формиране на възнагражденията в болниците. Това е въпрос, който в по-голямата си цялост трябва да засегне – Вие казахте, отваряме една скоба, за това, че се предвижда увеличение в Националната здравноосигурителна каса. Проблемът е, че това не идва за сметка на осигурителния принос, а идва за сметка на трансфери към Касата, което, от своя страна, поставя големия въпрос по какъв начин солидарното отношение на всеки един, всяко едно осигурявано лице, към този фонд, който се образува – Здравната каса, трябва да бъде правилно адресирано с личния осигурителен принос. И оттам нататък вече разпределението подлежи на преценка. Но и приходът към Касата има значение, не само разходът. В този смисъл прав сте – да, до бюджетната прогноза трябва да бъдат взети всички онези законодателни решения, които имат отражение както към приходите, така и към разходите. (Реплики между народните представители Тошко Йорданов и Цончо Ганев.) Така че този въпрос трябва да се постави на това ниво. Но що се отнася до позицията на Министерството на здравеопазването, аз ще настоявам здравният министър да представи необходимия анализ, експертиза, което касае изпълнителната власт. Благодаря.
#107 · speech
Благодаря. (Реплики между народните представители Тошко Йорданов и Цончо Ганев.) Реплика – господин Василев, заповядайте.
#108 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Желязков. Ако правилно съм разбрал…
#109 · speech
Господин Ганев, много Ви моля!
#110 · speech
…Вие поемате ангажимент до края на този месец, тъй като тогава трябва да се внесе бюджетът, да бъде прието съответно законодателство, като, разбира се, правителството ще изяви становище по точния механизъм. Това е добра новина. Само две уточняващи реплики към Вас. Първата е – този над 1 милиард, за който говоря, е при запазване на текущата здравна вноска от 8% и той се дължи изцяло на това, че имаме увеличение на средната работна заплата в страната, тоест повече пари ще се съберат догодина, защото са по-високи заплатите – върху по-висока база ще се прилагат осемте процента, така че това са изцяло вноски, не се пипа другата част на бюджета. И другото уточнение. Освен Министерството на здравеопазването, за да може да се случи тази дискусия, всъщност липсата е на Министерството на финансите, така че ще Ви помоля и на госпожа Петкова да обърнете внимание да изпрати експерти в извънредната Здравна комисия, която се свиква, за да може да се придвижи законодателството до края на месеца. Благодаря Ви.
#111 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли дуплика? Въпрос от парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ? Господин Ганев.
#112 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Желязков, преди няколко дни на мое питане към министъра на отбраната той отговори. Питането ми беше по отношение на така прословутите самолети F-16, които получаваме – засега два броя, и първият не работи от първия ден, в който е в България. На мое питане министърът отговаря, че причината да не дава дежурство първият самолет, е поради теч в горивната система и констатирани проблеми в самолета. И всичкото това нещо – преди пет месеца. За пет месеца този проблем не е отстранен. Това нещо беше отразено, разбира се, от медии, но не и от националните, тъй като е нелицеприятно за евро-атлантическото мнозинство в парламента и цялата настройка, която имате Вие и Вашето правителство. Ще припомня само, че при посрещането на въпросния развален самолет Вие гръмко заявихте, че това е идеологическа промяна за България. Ваше право е да го смятате това нещо и няма нищо лошо. Въпросът е, че пет месеца този самолет не работи. Пет месеца от ПП-ДБ освен фанфари, освен това, че след като се оказа, че е развален, да кажем, Атанасов искаше комисия за руска намеса, за открадване на чипове, за руски агенти в Генералния щаб, във ВВС руски агенти, всички бойкотирали въпросния самолет, и се оказва накрая теч, технологически теч, който осигурява това да не може да дава самолетът бойно дежурство. В резултат на което пристигна вторият самолет и той също не дава бойни дежурства. За първия самолет в края на 2025 г. се заявява, че няма да е единствен. Напротив, Запрянов каза, че до края на 2025-а ще пристигнат всичките осем. Началникът на отбраната Ефтимов заявява абсолютно същото: до края на 2025-а ще пристигнат всичките осем самолета. Моето питане към Вас е: кога точно ще пристигнат останалите шест самолета и ще бъде ли изпълнен поетият ангажимент от началника на отбраната и от министъра – Вашия министър, във Вашия Министерски съвет, че до края на годината това нещо ще бъде направено – шест самолета? Нещо по-важно. Още по-важно е защо и вторият самолет не дава дежурства. И той ли е развален и каква е драмата там? Отново ли Атанасов и Мирчев ще излязат и ще говорят за руски провокации и хибридни атаки и каквото си искат още друго безумно, или просто има технически проблеми с втория самолет? Моля да отговорите конкретно, доколкото зависи, разбира се, от Вас, тъй като оправдание, че американският генерален щаб не може да осигури цистерни, въздушни цистерни, защото Запрянов и това разви като виждане, затова се е забавила доставката, просто са, меко казано, смехотворни и обида за всички хора, които служат в Българската армия.
#113 · speech
Благодаря Ви. Господин Желязков, имате думата.
#114 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Ганев! Конкретно на Вашите въпроси. Два самолета са в Португалия и трябва да пристигнат всеки момент. До края на годината ангажимент на „Локхийд Мартин“ е да пристигнат в България и останалите четири самолета. Бойните дежурства предварително е предвидено да започнат от средата на 2026 г. и те не са свързани с усвояването на технологията. В момента вървят и обучения на пилоти. Имаме шест обучени пилоти и 15 са в процес на подготовка. Но всеки един, който е запознат не само с тази тема, но и с темата по въвеждане на нови индустриални технологични платформи, знае, че този процес отнема години, а не се случва с месеци. Ние, доколкото зависи само от българската страна, правим необходимото тази технологична платформа и обучението на българските пилоти на нея да бъдат свършено ефективни до момента, в който е планирано тези самолети да влязат в бойно дежурство, а това е средата на 2026 г. Благодаря.
#115 · speech
Благодаря Ви. Реплика желаете ли, господин Ганев?
#116 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Желязков, аз Ви разбирам, че сте изключително интелигентен и може да говорите много и да не кажете нищо. Разбирам Ви и защо в момента говорихте много и не казахте нищо. Разбирам, че не зависи от Вас да дойдат веднага самолетите, но не разбирам защо министърът на отбраната може да си позволява да лъже по такъв начин и да заблуждава, по-скоро. Точната дума е да заблуждава обществеността за всичкото това нещо, което се случва с тази гротеска, наречена доставки на F16. Разбирам Ви, че няма как да поемете отговорност защо Атанасов, Мирчев и цялата градска маргинална десница с фанфари посрещнаха самолетите, след което почнаха да обясняват, че руснаците са виновни защо не летят. Истината е, че тези самолети пристигнаха развалени. Пет месеца не може да се отстрани един проблем, не могат да се доставят въпросните части. Обяснява се как – ето, и Вие сега поехте ангажимент за два, които ще дойдат едва ли не днес, и до края на годината – четири. Да не се окаже, че няма да дойдат четири, още четири, и с тези два и да имаме всичките осем броя и да не трябва преди Коледа Атанасов да излиза и да обяснява, че това е поредната хибридна атака на руснаците, защото имаме развален самолет – чисто нов уж, уж чисто нов, с дълбоки съмнения, че това не е така. И това, което се обяснява от страна и на управляващи, и на евроатлантици – че това е идеологически нов път, по който поема България, меко казано, е обидно. А конкретно за договора на всичкото това нещо. Правителството на Борисов и Запрянов – тогава като заместник-министър на отбраната, който лично е бил ангажиран с договора, с всички тези неща, носи и той персонална отговорност, защото факт е, че нямаме изправни два самолета дори и в хангарите, камо ли на бойно дежурство.
#117 · speech
Желаете ли дуплика, господин Премиер? Не. От парламентарната група на „ДПС – Ново начало“?
#118 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Премиер, уважаеми господа вицепремиери! Първо ще използвам случая, за да Ви поздравя с падането на постмониторинга към България от Съвета на Европа. Това наистина е постижение. 25 години постмониторинг плюс осем години мониторингов механизъм от 1992 г., това са едни 33 години, в които незаслужено България беше подлагана на безброй унижения. Това се свърши. Несъмнено и Вие имате заслуга за това и в предишните Ви качества, господа, така че поздравления още веднъж и благодаря от името и на нашата партия. Ние също сме направили необходимото. Господин Премиер, разбира се, Вие по никакъв начин не сте виновен, че Вашият блицконтрол днес съвпада със завръщането на госпожа Надежда Македонска в залата. Господин Председател, не ми се иска да задавам въпрос, защото наистина…
#119 · speech
Господин Анастасов, много Ви моля, уважително към колегите.
#120 · speech
…като българска партия сме много дълбоко огорчени от това, което е извършено от представителите на ПП-ДБ, и още веднъж ще Ви призова: нямам сили да задавам въпрос наистина, да призовете тук госпожа Надежда Македонска да се извини на българския народ, да се извини на българските народни представители за този позор, който ни причини, и да обясни защо точно тя изпълни соросоидната поръчка срещу България. Моля Ви, господин Председател, възползвайте се от това право. Тя цяла сутрин ми се навираше в очите тук, за да дразни българските граждани. Повикайте я тук, за да обясни поведението си.
#121 · speech
Ако тя има желание, има правото да говори. Въпрос от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“? Не виждам. Въпрос от парламентарната група на ИТН? Няма. От парламентарната група на МЕЧ? А, извинявам се. От парламентарната група на АПС? Заповядайте, господин Найденов.
#122 · speech
АПС
Въпросът ми е към вицепремиера Караджов. На предишния блицконтрол вицепремиерът Караджов описа в следващите четири-пет години, предполагам, как ще бъдат изградени нови трасета на жп линиите, как ще бъдат модернизирани съществуващите и ще има междудържавен транспорт с държави като Македония, Турция, Албания и така нататък. На мен ми звучеше като план с харчене на четири-пет милиарда, купуване на нови мотриси – и електрически, и дизелови, на нови вагони, и разбира се, част от операторите ще бъдат либерализирани – доколкото знам, това е и по плана за ПВУ, ще има и частни оператори. Затова въпросът е… На участъка Перник – Радомир се получи един такъв ефект – офертите, които са подадени, са с почти 100 милиона разлика между най-ниската и най-високата оферта при обявени 460 милиона. Участъкът е труден, тежък – с два тунела, с високи виадукти, и проектиране, и строителство на гари. Тук въпросът е, че ако се избере най-ниската оферта, вероятността да се случи това, което се случи в Ниш, и да берете гайлето след това или да се изпроектира някаква селска гара, която не отговаря на международните стандарти, защото е била по-евтина с няколко милиона, а не сте избрали някоя фирма, която е с по-висок престиж и с по-качествено строителство – ето тук е уловката. Моля да ми кажете методологията: пак ли ще бъде най-ниската оферта, или ще държите и на качеството, и на високите стандарти за международен транспорт?
#123 · speech
Благодаря Ви, господин Найденов. Господин Караджов, за отговор.
#124 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз разчетох няколко въпроса във Вашето изказване. Да, имаме строен план за това как да се модернизират българските железници и като инфраструктура, и като подвижен състав. По отношение на инфраструктурата. Ако сте следили внимателно, сте забелязали, че за следващите четири години планираме да завършат всички вече започнати участъци по европейската програма. Това са най-вече участъците, които са между София и Бургас. Отделно успяхме да наваксаме за около шест-седем месеца забавянето, което беше станало по участъците София – Перник, Перник – Радомир, и до края на годината вероятно ще бъде готово и техническото проектиране на Радомир – Гюешево. Вече е обявен търгът за последните 2,4 км от Гюешево до границата с Република Северна Македония. Това е в най-общи линии. Между другото, много дълги години беше отлаган и се моташе търгът, който трябва да оправи линията, по която в момента се движат много бавно влаковете между Видин и Мèдковец.
#125 · speech
Реплика От Възраждане
Медкὸвец!
#126 · speech
Оттам нататък имаме да довършим от Мèдковец до Мездра. Отделно предвиждаме поне две тунелни преминавания през Стара планина на ниско ниво да се направят по линия на концесиите. Това е за така наречената модернизация. Линиите обаче на НКЖИ страдат и от друг проблем. Това е проблемът с липсата на финансиране за рехабилитация дълго време. С други думи, остарява и се изхабява инфраструктурата, не се влагат пари и това става предпоставка за снижаване безопасността на движението, ето защо се надявам в тазгодишния бюджет да бъдат заделени. В последните пет години нито една стотинка не е заделяна за рехабилитация, тоест връщане към проектните – говоря проектните още отпреди 50 години, проектните скорости и проектната сигурност на определени участъци, които са вече в много занижено техническо състояние. Тук ще бъде въпрос наистина на бюджет дали това ще се прави, или няма да се прави, но ако се приеме нашият план около 150 км предимно главни линии да се рехабилитират, това в значителна степен ще вдигне спокойствието за пътуване – че пътуването е безопасно. По отношение на подвижния състав нещата са още по-лесни. Знаете, че там сме закупили общо 60 електрически мотрисни влака. Те ще започнат да идват един по един от април следващата година, тоест съвсем скоро, и последните влакове ще бъдат декември 2027 г. Това обаче решава 50% проблема с подвижния състав. Другите 50%, понеже нямаме средства, можем да ги решим чрез закупуване или наемане на вагони втора ръка. Защо досега не сме ги купили? Защото с тези, които… Първо, няма на пазара, няма как да купите. Поне три-четири години ще отнеме за доставка. Проблемът е, че на тези, които е възможно да бъдат купени – единствените на „Дойче бан“, от които 76 вече са били купени, не им работят климатиците. Вие го знаете, че те са и на друг волтаж, въобще не е доизкусурена докрай тази поръчка. В момента преговаряме и работим усилено дали могат да се произведат елементи от климатичните инсталации на всички вагони. И ако това нещо – като експеримент тече в момента, се случи и спрат да отказват климатиците, тогава ще закупим още 80 вагона, за които имаме средства, и това, така да кажем, ще обнови целия необходим подвижен състав. Няма да ползвам реплика. Извинявайте за закъснението. Благодаря.
#127 · speech
Благодаря Ви, господин Заместник министър-председател. Господин Найденов? Преминаваме към въпрос от парламентарната група на МЕЧ. Заповядайте, господин Радулов.
#128 · speech
ПП МЕЧ
Уважаеми господин Председател, господин Премиер, господа вицепремиери! Моят въпрос е към вицепремиера Гроздан Караджов. Навън, уважаеми колеги, вали и Ви се струва, че това е едно обичайно събитие, въпреки че вали силно, но това е естественият кръговрат на водата. Тя напуска тръбите на водопроводите, но не се губи. Така ни обясни господин Караджов преди три години. Тя влиза в земята, изпарява се, стига до облаците и оттам вали. Никаква вода не се губи. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.) Така ни беше обяснено защо не се сменят или се сменят с такива хора, които са си платили, шефовете на ВиК, заради което ние напуснахме и организирахме МЕЧ. Но това Ви го казвам като въведение само защото в сегашната позиция, която заема вицепремиерът господин Караджов, влаковете непрекъснато изскачат от линиите, горят, по пътищата стават катастрофи. И моят въпрос е много кратък и прост. Господин Караджов, Вие застрашавате населението на държавата. Кога ще си подадете оставката?
#129 · speech
Господин Караджов.
#130 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Ако толкова лесно се изпразвате и това Ви доставя удоволствие, браво на Вас! Вашето образование, може би и подготовка не позволяват... Или не си спомняте от шести клас, че този кръговрат е факт? Знам, че е трудно да го разберете. Разбирам Ви. Съчувствам Ви, но е така. А сега по отношение на влаковете. Дерайлиранията и запалванията на вагони – не само на вагони, а и на локомотиви, са факт от много години. Въпрос на желание е да го прочетете. Нещо повече. Когато поех поста – ден след голямата катастрофа тук, край Локорско, въведохме много строги мерки за безопасността. Тези мерки, след три месеца бяха отчетени резултатите от тях – 30% по-малко инциденти, 40% по-малко произшествия. Когато работя аз, има резултати. Когато говорите Вие на трибуната, местите въздуха. Благодаря.
#131 · speech
Благодаря Ви. Реплика – господин Радулов.
#132 · speech
ПП МЕЧ
Господин Караджов, моето образование ми позволява да разбирам, че когато има такива течове, в които държавата остава без вода, тази вода минава през уредите за измерване и българите плащат. А по отношение на всичко останало, естествено, че като стават много катастрофи, най-накрая няма да има катастрофи, защото няма да има вагони и влакове. Освен това искам да отбележа, че Вие след господин Стоичков и българския отбор по волейбол сте най-известната фигура на Запад, тъй като Вие се проявихте като олицетворение на корупцията чрез това, което се случи на гостуващ ни певец и неговия екип. Тези хора, които бяха задържани, и други около тях, и трети, които от години се опитват да кажат нещо, твърдят, че корупцията в тази администрация е всеобща и парите се събират и отиват нагоре. Най-вероятно отиват при Вас. (Ръкопляскания от ПП МЕЧ.)
#133 · speech
Дуплика ще желаете ли? Имате думата, господин Караджов.
#134 · speech
Уважаеми, господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Продължихте с изпразването. Няколко факта. Първо, 2013 г. – арестуван е изпълнителният директор на Агенция „Автомобилна администрация“. 2014 г. – директорът и зам.-директорът на Плевенската. 2015 г. – турски шофьор заснема искането на подкуп от инспектор на ДАИ. 2016 г. – дотук ги карам подред, това е най-голямата акция, която е проведена – арести на много ръководители, служители на ГКПП „Капитан Андреево“. 2017 г. – София-област, отново акция срещу изпитващи – 14 задържани и арестувани, блокирани са за дни шофьорските изпити. 2018 г. – масови арести на инспектори за подкупи от по 300 до 600 евро. 2022 г. – ефективни присъди в Пловдив за корупция на ДАИ – Пловдив. През 2025 г. се случва това. Какво казах аз? Системен проблем, който аз подцених. И повече няма да подценявам.
#135 · speech
Благодаря Ви, господин Караджов. И въпрос от парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ. Госпожо Катинчарова, заповядайте.
#136 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Благодаря, господин Председател. Господа министри, колеги народни представители! Моят въпрос е към господин Росен Желязков. В първия кръг от въпроси стана дума за това, че Националната система BG-Alert не работи както трябва. Затова аз Ви призовавам да си представите, че тя работи коректно на национално и регионално ниво, което доказано не е така, но в случай че се появи опасност и системата BG-Аlert сработи на национално или регионално ниво – няма значение, което Ви е удобно, това допуснете, къде могат да се укрият гражданите в случай на атака или опасност, след като държавата е абдикирала от задължението си да поддържа убежища и укрития, след като те са пълни с боклуци – ние сме заснели голяма част такива, разрушени са или са зарити? И ще Ви напомня за един пример от Варна, където човек с много въпроси около миналото си, което има криминални моменти, не е български гражданин, доколкото си спомням, но това няма значение, си е позволил да закупи противоатомно убежище, изградено от нашите бащи и деди, качествено, и не просто е придобил собствеността върху него, но е започнал да го руши. И вече шест месеца българската държава отсъства с позиция и санкции по този случай. Така че главният ми въпрос е: къде са укритията, къде са бомбоубежищата? След като BG-Alert, ако приемем, че работи и сработи, къде ще се скрият гражданите? Какво ще направят? И примера с Варна, който също Ви моля да коментирате. Благодаря.
#137 · speech
Господин Желязков, имате думата.
#138 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители, госпожо Катинчарова! Това е важен въпрос. Способностите на една страна да изгражда своя отбранителен капацитет трябва да се разглеждат в контекста на всички възможни заплахи и на начина, по който се водят военни действия, тоест каква е заплахата, от кой домейн бива, дали е сухопътна, дали е от въздуха, дали е от Космоса и така нататък. Тези елементи за лична и колективна защита и укриване на населението са изграждани в една друга среда на заплахи. Ние много внимателно изследваме какви са произтичащите заплахи за националната сигурност от всички посоки в тяхната комплексност. Разбира се, този въпрос ще отнеме много време, ще отнеме повече от десетилетие, защото заплахите не са тази и следващата година. Те изискват значителен ресурс, изискват и значително внимание от гледна точка както географски, така и по отношение на населението – как ще бъде защитавано. Ако помните, една от концепциите през 60-те и 70-те години беше част от убежищата да бъдат в изгражданите панелни блокове и ЕПК блокове долу в мазетата. Нямам представа в момента дали тези помещения по някакъв начин се поддържат, но по отношение на защитата на населението от различните заплахи, които биха могли да произтекат от военни действия, трябва да бъдат прецизирани от гледна точка на ресурс и ефективност. Има много други съвременни средства, които могат да бъдат използвани – като ранно предупреждение, по-добра колективна организация, по-добри евакуационни мероприятия, по-добра подготвеност на населението. Въпросът е свързан с това дали има усещане за предстояща опасност. Има разполагане на готовността за защита в дълъг период от време и по какъв начин комплексно всички действия, които се развиват в рамките на колективната ни защита, могат да бъдат правилно адресирани съобразно възможностите на държавата и потребностите на населението.
#139 · speech
Благодаря Ви. Реплика – госпожа Катинчарова.
#140 · speech
ПП МЕЧ
Благодаря за Вашия отговор, господин Желязков. Това, което аз разбрах от него, е, че няма ресурс и че тепърва трябва да се прецизира откъде едва заплахата, от кой домейн, какъв вид е. Вие също така отговорихте, че не знаете в какво състояние са убежищата, които са реализирали концепцията за предоставяне на защита на гражданите в жилищните панелни и ЕПК блокове – в техните мазета. Не е ли това политика на държавата? Ако се появи заплаха, а господин Борисов – мандатоносителят, каза, че войната е наблизо, че тя е във въздуха, ние тепърва ли ще почнем да ги броим, да ги поддържаме, да ги строим, да почистим старите, да видим с какво разполагаме в мазета или в отделни убежища, които вече са строени при една предишна система, които са строени, между другото, да издържат дълго – десетилетие и повече? Не получих отговор на въпроса ми, а той беше изключително конкретен. И също така не казахте нищо за Варна, където ми се иска – искаше, да чуя някакъв ангажимент или информация за това, че държавата отсъства при престъпления срещу интересите на държавата. Първо, документно престъпление заради начина на придобиване на това бомбоубежище – противоатомно, забележете, това е скъпо съоръжение, то не се прави за ден, за два в условията на война, която се води на 500 км от нас, в условията на въоръжаване на нашата държава, защото ние всички чакаме Русия да ни нападне, така, всеки момент. След като глътне Украйна, ще мине по тая полоса, която се изгражда и се подготвя да има фронтови държави. И Вие казвате, че тепърва ще преценявате. И имаме един фрапиращ случай на бомбоубежище, държавна собственост, което ей така стои от шест месеца – висящо престъпление, доказано, Вие нищо не казахте за това. Моля да бъдете по-конкретен.
#141 · speech
Благодаря Ви. Дуплика желаете ли, господин Премиер? Не. От нечленуващ в парламентарна група въпрос има ли? Няма. Да благодарим на Министър-председателя и на заместник министър-председателите за участието в днешния блицконтрол. Преминаваме към точка втора от дневния ред. Преди това декларация – господин Атанасов, след това госпожа Катинчарова.
#142 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател! Вземам думата за декларация от парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, за да фокусирам общественото внимание върху един изключително сериозен проблем, свързан с националната сигурност. В настоящия момент България е една от главните цели на руските специални служби поради предстоящото присъединяване към еврозоната от 1 януари и предстоящите президентски избори. Целта им е засилване на: антиевропейските настроения в България, подкопаване на подкрепата за Украйна, директна намеса в политическите процеси, предизвикване на дестабилизация, дискредитиране и отслабване на демократичните институции, засилване на разделението на обществото, печелене на симпатиите на големи социални групи въз основа на исторически сантимент, фамилни връзки или антиевропейска риторика. Търсеният резултат е промяна на външната политика на страната, подмяна на обществените нагласи и възприятия чрез провеждане на психологически операции, пропаганда и дезинформация. (Реплики от народния представител Коста Стоянов.) В ход е проруска кампания за оказване на влияние върху предстоящите президентски избори и евентуални предсрочни парламентарни избори. Крайната задача е инсталиране на зависимо марионетно правителство и проруски президент. Финансирани и активирани са проруски политически проекти, медии, неправителствени организации за приятелство с Русия, мрежата на Руската църква, паравоенни структури, футболни хулигани, мотоциклетни клубове и така нататък. (Реплики от народния представител Коста Стоянов.) Подобни кампании са провеждани по отношение на всички странни – членки на Европейския съюз и НАТО. Няколко примера: През 2016 г. руските специални служби организираха неуспешен опит за държавен преврат в Черна гора и опит за убийство на тогавашния пример Мило Джуканович. Осъдени са двама руски граждани, смятани за агенти на ГРУ, двама лидери на проруската опозиция и деветима сръбски граждани. След неуспеха на преврата Черна гора стана член на НАТО през следващата 2017 г. Словакия обвини Русия в намеса в парламентарните избори през 2023 г., на които проруската партия на Фицо спечели изборите след кампания за прекратяване на военната помощ за Украйна. В резолюция на Европейския парламент от 25 април 2024 г. относно новите твърдения за руска намеса в Европейския парламент в предстоящите европейски избори и въздействието върху Съюза остро се осъждат опитите от страна на Русия за пряка или непряка намеса в демократичния процес на вземане на решения и в изборните процеси в Съюза и неговите държави членки чрез голям набор от различни методи за провеждане на хибридна война, които са част от по-широка стратегия за подкопаване на нормалното функциониране на европейските демократични процеси и законодателни процедури. Тези методи включват кибератаки, в това число срещу Европейския парламент, вербуване на видни европейски политици, намеса в избори, както и финансиране на движения и лобисти. Президентските избори в Румъния, проведени през ноември 2024 г., са друг пример на специална операция на руските специални служби. Румънските прокурори разкриха сложен руски план, който доведе до изборна победа на маргиналния прокремълски кандидат Калин Джорджеску с помощта на кибератаки и дезинформация. Четири компании с връзки в Русия са организирали фалшиви профили в социалните мрежи, като са достигнали най-малко до милион и триста хиляди граждани, за да повлияят на общественото мнение, да се отслаби доверието в румънската демокрация и да се подсили общественото недоволство. В проведените миналата седмица парламентарни избори в Молдова също се видя ръката на Кремъл. (Оживление от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Проруската опозиция в Молдова се опита да спре страната по пътя ѝ към Европейския съюз, подкрепена от Русия, чрез платени протести, дезинформация и купуване на гласове, заливане на социалните медии с фалшиви новини и с фалшиво съдържание, генерирано от изкуствен интелект, както и хакерски атаки срещу системите. Преди два дни Чехия забрани влизането в страната на руски дипломати и бизнесмени с дипломатически паспорти. Според външния министър на страната тази мярка ще помогне за решаването на проблема със сигурността в Чехия, тъй като руската дипломатическа мрежа прикрива агенти, които застрашават сигурността на страната. През 2024 г. високопоставени представители на НАТО обвиниха Русия в опит за убийство на изпълнителния директор на немския отбранителен концерн „Райнметал“ Папегер. „Райнметал“ ще участва в строителството на два завода в България за производство на барут и снаряди. Това е още един пример, че България е непосредствена мишена на операциите на руските специални служби. Следващите редовни избори в България са президентските и се надявам никой в тази зала (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) да няма никакво съмнение, включително и тези, които подвикват, че Русия ще хвърли целия си хибриден арсенал срещу нас. Големият въпрос е дали ние имаме институционален капацитет както в Молдова да противодействаме. Към този момент моят отговор и моята тревога е: не. Призовавам правителството на Република България да прояви решителност и твърдо да се противопостави на всички враждебни опити на чужди сили, основно на Руската федерация, за дестабилизация и намеса в политическия живот на страната, включително чрез издигане на професионалисти и независими кандидати за избор на ръководители на българските специални служби, защото към настоящия момент не виждаме такъв капацитет и това е притеснително. Включително и днес на блицконтрола премиерът заяви, че обстановката в Европа – и особено в Източна Европа в резултат на агресивната война в Украйна, е тревожна. Снощи президентът на Руската федерация Путин даде пресконференция три часа (реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) и директно заплаши страните от НАТО и Европейския съюз с агресия, така че... (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Благодаря.
#143 · speech
Благодаря Ви. Госпожо Катинчарова. (Шум и реплики.) Много Ви моля за тишина в залата! Госпожо Катинчарова, заповядайте. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Много Ви моля за тишина в залата! (Реплики от народния представител Петър Петров.) Много Ви моля, господин Петров! Заповядайте, госпожо Катинчарова.
#144 · speech
ВЕЛИЧИЕ
Господин Председател, колеги народни представители! Обръщам се днес от името на парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ по повод един крещящ пример за корупция и морална деградация по върховете на властта. Съжалявам, че господин Росен Желязков има спешна среща. Много бих желала той да бъде тук и да чуе това, което имам да кажа.
#145 · speech
Не, то просто приключи контролът, госпожо Катинчарова!
#146 · speech
Случаят с така наречения хотел „Хаяши“ разкрива по безспорен начин абсолютната липса на морални задръжки у представителите на властта и особено у министър-председателя и превръща неговата алчност в отличителен белег на настоящото управление. Това не е просто поредният скандал, а се превръща в диагноза на държавата. Тъй като този парламент на два пъти отказа да се гласува създаването на временна комисия, която да разследва този неудобен за властта пример, за разлика от предишни Народни събрания, когато охотно беше разнищен един частен проект, съм длъжна да споделя още от тези мисли с Вас. Когато човекът на върха на изпълнителната власт си позволява години наред да действа безнаказано по този начин, какво остава за останалите, които са се докопали до власт?! Това е краят на една държава, в която управляващите я дискредитират по подобен позорен начин. Това е обидно за всички ни! Моралната деградация на управлението не вещае нищо добро освен трагичен край, нерадостен както за тези, които живеят с илюзията, че заграбеното богатство може да ги спаси, така и за нас, гражданите, които го допускаме. Ако духовната и морална смърт на властимащите вече е настъпила, няма спасение нито за тези на върха, нито за тези, които търпят тяхната безчовечност. Скандалът „Хаяши“ е учебникарски пример как чрез измамни схеми и институционално бездействие в България може от жълти стотинки да се създадат милиони. Историята започва с един обикновен на пръв поглед договор за заем през 2005 г., контракт, зад който стоят близки до властта лица. Впоследствие десетки анекси добавят дребни суми от порядъка на няколко хиляди лева, които постепенно набъбват до внушителни претенции. През 2017 г. внезапно изплува банков превод на стойност четвърт милион лева, гарниран със споразумение за уреждане на натрупаните вземания. Планът явно отдавна е бил скроен, но узрява в удобния момент. Кулминацията настъпва в началото на 2023 г., когато едно дружество с красноречивото име „Тера пет 08“ влиза в капитала на проекта за луксозен хотел с водопад на фасадата с парична вноска от смешните 1500 лв. Само 1500 лв.! Как става тази магия?! С експертни оценки и счетоводни гимнастики през 2024 г. оценители остойностяват непарични вноски на обща стойност над милион и триста хиляди лева, с което легализират превръщането на натрупаните по онези договори вземания в дялов капитал. Така фиктивната капитализация е финализирана, документи и печати доказват наличието на милиони, въпреки че реални парични постъпления практически липсват. На хартия има богатство от инвестиция, а в действителност – въздух под налягане. Но как е възможно това, ще попитате? Чрез внимателно проточване във времето и злоупотреба с вратички в закона. Първият договор от 2005 г. отдавна е затънал под дебелия прах на давността, изтекла е абсолютната давност и никой не може да понесе наказателна отговорност за случилото се в зората на схемата. Анексите от 2017 г. също само чакат до 2029 г., когато и те ще се скрият зад изтеклия срок. А последните акции, вписванията в регистрите, експертните оценки от 2023-а и 2024 г. формално изглеждат изрядни и по закон. Схемата умишлено е разтеглена във времето, за да изгори рискът от старите грехове и да се узакони измамната капитализация в един по-късен, на пръв поглед чист, период. Банка, застраховател и премиер – наблюдаваме един затворен кръг на корупцията. Разкритията около хотел „Хаяши“ повдигат и тежкия въпрос за съучастието на големи корпоративни играчи и висши политици. В документите изплува името „Алианц“ – финансова група, която в тази схема е и продавач на земята, и кредитор на строежа, и институционален параван. Представете си, хотелът вече е издигнат, луксозен, с водопад по фасадата и чак тогава се появява банков кредит от 8 млн. лв., отпуснат от банка „Алианц“ на инвеститора! Какво означава това? Означава, че строителството и покупката на имота са финансирани предварително с пари с неясен произход, а кредитът впоследствие служи като удобна пералня, документално оправдание, с което тези средства да се узаконят. Не е ли това класическо пране на пари?! Кредитът затваря кръга. Едно и също свързано лице чрез фирмите „Алианц“ първо продава терена, после уж финансира проекта, който вече е реализиран. Така всяка следа от истинския произход на парите се заличава в купчината от договори, анекси и банкови извлечения. И нека бъде ясно – този модел на инвестиране е възможен единствено под политически чадър от най-високо ниво. Името на Росен Желязков се появява в основата на сагата още като висш чиновник в Столична община през 2005 г., а днес той е министър-председател. Съпругата му – госпожа Ралица Терзиева, се оказва ключова фигура. Именно чрез нейното участие в „Тера пет 08“ се реализира и узаконява измамната схема. В ежегодната имуществена декларация на министър-председателя за 2024 г. семейството му декларира стотици хиляди левове в банкови сметки и инвестиционни фондове, както и значително вземане в размер на над половин милион лева, забележете, представляващо допълнителна парична вноска в същото това дружество „Тера пет 08“. Нито един деклариран недвижим имот, нито един официален дял в търговско дружество, формално погледнато – нищо нередно! Само че как така един премиер и съпругата му внасят над половин милион лева в частна фирма, при това свързана с многомилионен строителен обект?! Откъде са тези средства? Какъв е техният произход? И защо Комисията за противодействие на корупцията си затваря очите за това, а действа като бухалка в други случаи? Това са въпроси с аромат на корупция, на конфликт на интереси и на злоупотреба с власт. Въпроси, на които обществото така и не получи отговор в този парламент. Парламентът абдикира и всъщност съучаства на тази далавера с мълчанието си. Още по-скандално е, че когато тази порочна схема излезе наяве, парламентът, призван да е върховен контролен орган, отказа дори да разгледа този случай. Парламентарната ни група настоя да се създаде временна анкетна комисия, която да изясни всички факти и обстоятелства около строителството, собствеността и дяловете на хотел „Хаяши“ и замесените лица. Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ направиха същото. Исканията ни бяха подкрепени с конкретни предложения за действия от страна на Народното събрание. Няма да Ви ангажирам с тях, но те са изискване незабавно на всички релевантни документи, ангажиране на независими експерти – одитори, счетоводители и оценители, да се потърси съдействие от компетентни органи – прокуратура, НАП, ДАНС, Агенция по вписванията. Комисията да работи в кратък срок, например до 3 месеца, а Народното събрание да заяви при установяване на неправомерни практики, че ще приеме спешни законодателни мерки, по-строг контрол при непарични вноски, повече прозрачност при оценките и по-сурови санкции. Какво се случи вместо това? При гласуването в пленарната зала се разиграха разни неща, които няма да коментирам, но моралният банкрут на властта е всъщност липса на отговорност. Даже няма зов за това в това Народно събрание. Уважаеми колеги, всичко описано дотук сочи едно – законът може и да е заобиколен по правилата на властимащите, но моралът е погребан дълбоко. Властта днес демонстрира нагло и безцеремонно, че за нея почтеността е празна дума. Министър-председателят, вместо да служи за пример, се държи като хладнокръвен шампион по хитруване и забогатяване на гърба на народа. Безпардонната алчност е печатът на тази власт. Живо доказателство за мащаба на корупцията, пропила държавата ни от горе до долу! Когато капитанът на кораба безсрамно краде и заобикаля правилата, какво може да очакваме от екипажа?! Когато върхът на изпълнителната власт не се свени да участва в подобни схеми, това е сигнал към всеки дребен началник, че всичко е позволено. Ето защо казваме, че тази морална деградация вещае края на държавността. Държава, в която управниците безнаказано вършат безобразия, е обречена на разпад. И нека бъдем откровени. Българският народ отдавна търпи и страда от подобни корупционни безобразия. Днес обаче търпението е изчерпано. Народът ни бе ограбен не само финансово. Ограбена му бе и вярата в държавата, откраднати му бяха дори изборите (реплика от ГЕРБ-СДС: „Времето!“), за да може на власт да се промъкне тази отчаяна и продажна клика. (Реплики от ГЕРБ-СДС: „Времето!“) От парламентарната група на ВЕЛИЧИЕ заявяваме най-отговорно, че няма да допуснем този въпрос да бъде заметен или забравен. Ще продължим да търсим отговори, яснота и справедливост. Време е за катарзис и прочистване на властта! Денят на политическата отговорност настъпи! Благодаря. (Ръкопляскания от ВЕЛИЧИЕ.)
#147 · speech
Благодаря Ви, госпожо Катинчарова. Други желаещи за декларации? Не виждам. Преминаваме към точка втора от днешната програма, а именно: ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ЗА ОХРАНА. Доклад на Комисията. Заповядайте, господин Манев.
#148 · speech
встрани от микрофоните
Мога ли да помоля преди това някой да почисти, защото тук е оплюто всичко? Не се шегувам, говоря сериозно.
#149 · speech
Сериозно говорите?
#150 · speech
встрани от микрофоните
Абсолютно сериозно. Погледни какво е. (Реплика от народния представител Ивайло Мирчев: „Давай почивка!“) Не, не, не става въпрос за почивка. (Реплики.) Вярно, бе! Нали знаеш, че аз не съм любител на дребните номера? Не бива така. Върлуват вируси. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще чета от дистанция – надявам се, че ще ме чуете. „Доклад относно Законопроект за изменение на Закона за Националната служба за охрана, № 51-554-01-141, внесен от Калин Стоянов на 18 август 2025 г., приет на първо гласуване на 18 септември 2025 г. „Закон за изменение на Закона за Националната служба за охрана“. Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона. Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1, който става параграф единствен. Предложение на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов: „Създава се нов § 2, с който в чл. 22, ал. 1, т. 2 и т. 4 се отменят.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов: „Създава се подразделение „Преходни и заключителни разпоредби“.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов: „Създава се § 3: „§ 3. (1) С влизане в сила на този закон се прекратява действието на заварените решения на комисията по чл. 23 относно лицата по отменените чл. 22, ал. 1, т. 2 и т. 4. (2) Националната служба за охрана публикува отчет за разходите по осигуряването на охрана на лицата по отменените чл. 22, ал. 1, т. 2 и т. 4 в едномесечен срок от влизането в сила на закона.“ Комисията не подкрепя предложението. Предложение на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов: „Създава се § 4: „§ 4. Министърът на вътрешните работи привежда наредбата по чл. 14, ал. 4 от Закона за Министерството на вътрешните работи в съответствие с този закон в тримесечен срок от обнародването му.“ Комисията не подкрепя предложението. Благодаря Ви.
#151 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Уважаеми народни представители, откривам разискванията. Имате думата за изказвания. Господин Божанов, заповядайте.
#152 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Нашите предложения, направени между първо и второ четене, са за това народни представители и други лица, които някак си са толкова важни за националната сигурност, да не могат да използват охрана от НСО. Има достатъчно начини, по които хора, за които има данни за застрашеност, могат да бъдат охранявани. Няма нужда НСО, което е органът, който пази премиер, министър-председател, председател на Народното събрание, президент, да трябва да пази и всеки един от нас потенциално. Нямаме нужда от това. За съжаление, мнозинството, както и вчера обслужи Пеевски, и днес ще го обслужи и ще му запази охраната. Ще му запази най-хубавите коли на НСО, с които се блокират булеварди. Ще му запази охраната, която не е ясно с какво е мотивирана. (Реплика от народния представител Халил Летифов.) Не е ясно с какво е мотивирана тази охрана – никой не е разбрал. Комисията се събира, въпросната комисия по Закона за НСО, и решава, че той има нужда от охрана. Ние и българските граждани, които плащат за тази охрана, и тя е на доста сериозна стойност, не разбират за какво всъщност я плащат. Това, което виждат, е, че я плащат, за да може той да се вози в най-хубавите коли на НСО и да му се блокират булеварди, за да може да стигне на работа. Аз днес в дъжда дойдох на работа пеша, защото имаше задръстване и така е по-удобно. Защо едни народни представители да идват на работа пеша, с метро, с лични автомобили, а господин Пеевски да се вози, да бъде возен и да бъде пазен от НСО? Няма причина за това. И сега мнозинството – Вие, ще му запазите най-вероятно охраната от НСО – ще трябва да обясните на Вашите избиратели защо толкова Ви е важен тоя Пеевски, който, да, може да Ви разпорежда, може да Ви държи на трупчета и така нататък, но не е чак толкова важен за държавата. Така че, господин Председател, колеги, моля да подкрепите нашите предложения за това охраната на народни представители и на други уж важни лица за националната сигурност да не се осъществява от Националната служба за охрана. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#153 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Реплики към изказването на господин Божанов има ли? Не виждам. Други желаещи? Да. Един момент само. Сега ще Ви дам думата, господин Мирчев. Така или иначе, ги извикахме жените.
#154 · speech
ПП-ДБ, от място
Аз не съм гнуслив! (Хигиенистка почиства трибуната.)
#155 · speech
Много Ви благодаря. Господин Мирчев, имате думата за изказване.
#156 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Аз не разбирам защо сме толкова срамежливи. Предложихме от нашата парламентарна група да няма депутати, които да използват НСО. Много ясно, много просто – не е нужно чак толкова сериозно охранявани лица да има, въпреки че има. Не е нужно и депутатите да си ходят със служебни коли, да обикалят града, да обикалят държавата – могат да си обикалят със собствени, да ползват влак. Българските влакове са страхотни – БДЖ да го усетят хубаво и следващия път да знаят как да гласуват. Вместо това обаче имаме един депутат, който не е просто охраняван от НСО, той е охраняван много от НСО. Използва най-луксозния брониран автомобил на НСО. Използва жандармерия, използва полиция. Заради него спират движението по булеварди. И най-интересното, охраняват го от Специализирания отряд за борба с тероризма. Колко души? 15 души от баретите охраняват Голямото Д, Главното Д, по-известен като Делян Пеевски. Как е възможно и не е ли лицемерно да влиза този законопроект сега тук? Това предложение е да се маха там НСО-то на администрацията на президента. Добре. Обаче да има депутат, който не просто се охранява от същото НСО, а горе-долу ангажира същия ресурс, който е за цялата президентска администрация, само за неговата си охрана от НСО?! Да го охраняват 15 барети, 3 смени по 5 човека?! Няма, между другото, отговор – постоянно, когато питаме министъра, се казва: „Ами то това е класифицирана информация.“ Ами ето, давам Ви я, не е класифицирана. 15 барети от Специализирания отряд за борба с тероризма в момента охраняват Делян Пеевски! Каква е тая голяма ценност? Какъв е тоя голям строител? Какво толкова голямо Д ще прави той, че да го охраняват 15 барети, извън полицията, жандармерията и Националната служба за охрана?! Пред вратата му стоят вече по такъв начин, защото снимали Нидал Алгафари как влиза вътре, и притеснени вече стоят пред вратата. Така, някой депутат като мине, го позаглеждат – много-много да не извади някой телефона да снима кой влиза при Пеевски и кой не влиза. Да не говорим пък какви неща има в кабинета му, ама за това по-нататък. (Смях от ГЕРБ-СДС и от ВЪЗРАЖДАНЕ. Реплика от народния представител Халил Летифов.) И тук големият въпрос е пак пред българската общественост: защо 15 души? Защо 15 души от баретите охраняват Пеевски? И затова, уважаеми колеги, нашият призив към Вас ще бъде следният – да подкрепите нашето предложение депутати да не бъдат охранявани от НСО. Няма нужда от нещо подобно. Подкрепете ни, за да може да нямате лицемерно отношение към хората. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Реплика: „Ама ти си бил там, бе!“ Оживление, реплики.)
#157 · speech
Благодаря Ви. Реплики? Господин Хамид – първа реплика.
#158 · speech
ДПС – Ново начало
Така е, господин Председател, в петъчния ден стават чудеса. Най-после идват тук и си признават къде са ходили. Знаят с подробности какво има в кабинета. Така е, господин Председател. Аз лично съм виждал как господин Мирчев излиза оттам – много доволен излиза. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че нека господин Мирчев да не размазва темата за Македония, защото извършеното национално предателство в момента се замазва с пикантерии от стаите в парламента. Нека да излезе и да обясни: защо „Демократична Македония“, лапсус – „Демократична България“, предадоха българския национален интерес и има ли нещо общо Сорос с това, или няма?
#159 · speech
Втора реплика? Господин Летифов.
#160 · speech
ДПС – Ново начало
Много е интересно, господин Председател, уважаеми колеги, каква реплика да направиш на това нещо, което предизвиква смях в залата. Лъжа до лъжа, лъжа до лъжа и това се нарича демократична лъжа. Това е национален спорт в тази партия и когато станат твърде много лъжите, те се ребрандират от Синя коалиция, Реформаторски блок, „Да, България“, утре ще са някъде за Северна Македония или нещо от сорта. Вие сте борци за манипулации, за лъжи, ама такива – автентични. Обаче дума не казвате за неофициалния кеш. Дума не казвате за притисканите министри да се възлагат поръчки на Вашите фирми тук. И вие имате претенции да бъдете и да морализаторствате тук от трибуната! Лъжете, Мирчев! Лъжете и не спирате! Погледнете се в обувките! Погледнете се в обувките, господин Мирчев! Имате отговори да давате. Само една молба за репликата. Ако намалите лъжите, може и да станете симпатични. Благодаря.
#161 · speech
Трета реплика? Заповядайте, господин Анастасов.
#162 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Хамид, аз ще Ви помоля да не бъдете толкова строг към господин Мирчев, въпреки че той формално се води лидер на госпожа Македонска. Моля Ви се, не му приписвайте такива работи. Човекът обича да клечи като кибик и да снима кой влиза и излиза от Събранието. На него това му е професията от древни времена. Той така започна – като човека, държащ пръчката на Христо Иванов, и днес си е пак там. Сега просто поради липса на други хора и материал стана председател временно – полупредседател, извинявайте, на „Демократична Македония“, така че не го напъвайте да прави някакви работи, които не може. Той нито е чувал за ПАСЕ, нито е чувал за доклада на България, камо ли пък за Македония и за Сорос. Той няма пряк контакт – през двама-трима души стига чак до него информацията. Но за госпожа Македонска сте абсолютно прав, тъй като тя е един консуматор на грантовете на Сорос, доказан през годините, излапал немалко пари от Сорос. Тя трябва да излезе и да каже затова ли изпълни тази поръчка – за всички тези пари, които е излапала през годините от фондациите на Джордж Сорос в България. Затова ли унижи България, затова ли се опита да набута България обратно в този механизъм, така че тя да бъде унижавана от който ѝ падне.?Госпожа Македонска трябва да излезе.
#163 · speech
ПП-ДБ, от място
По темата – това не е предметът.
#164 · speech
Темата е много по-голяма, господин Божанов. Много по-голяма е.
#165 · speech
Репликата е към господин Мирчев.
#166 · speech
Не към господин Мирчев, към господин Хамид ми беше репликата. Така че…
#167 · speech
ПП-ДБ, от място
Господин Хамид имаше реплика, аз имах изказване.
#168 · speech
А, той е направил изказване, много се извинявам, просто не съм очаквал от него изказване да направи, господин Председател, моя е грешката. Така че, господин Мирчев, доведете сега госпожа Македонска, ако още ѝ се водите лидер и се чувствате като такъв, покажете ни, че наистина нещо зависи от Вас, макар и полупредседател, и тя най-накрая да се извини на тази зала. Ние сме изключително омерзени от поведението ѝ, но все пак сме хора и можем да прощаваме. Така че доведете я тук да ни се извини за това, че унизи България. Ние ще си помислим дали да ѝ простим.
#169 · speech
Дуплика ще имате ли…? Момент, момент, момент! Дуплика ще имате ли, господин Мирчев? Заповядайте – тъкмо ще направя едно съобщение. Нека да приключим. Имаме важен гост. Да го поздравим. Спрете, господин Божанов. Ще направите ли дуплика?
#170 · speech
ПП-ДБ, от място
Да.
#171 · speech
Заповядайте за дуплика.
#172 · speech
ПП-ДБ, от място
За процедура.
#173 · speech
Не, не може. Трябва да свършим процедурата. След това ще Ви дам на Вас думата за процедура. Нека да приключим с реплики и дуплики, да направя едно съобщение, господин Божанов, и ще Ви дам думата. Заповядайте, господин Мирчев.
#174 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Обаче ДПС, като кажем нещо за Голямото Д, и скачате, все едно на малки лъвчета сме пуснали месце, а? Така. Сега, първо, нищо по темата нямаше във Вашите реплики. Аз питам: защо 15 човека от баретите охраняват Пеевски? Вие ми отговаряте: ти си влизал в кабинета му. Господин Хамид, никога не съм влизал в кабинета му. Никога не съм имал и телефона му, не можете да покажете скрийншоти от моя комуникация с него просто защото не съм комуникирал с него. И това са фактите. Но има снимки от кабинета, Вие сами ги пускахте. И те са с герба – едни нещастници, кметчета и разни други управленци, пишман управленци, които, завалиите, така, преклонили главица, подкосили им се коленцата и ходят да се снимат с Голямото Д. Така че снимките си ги пускате Вие. По отношение на неофициалния кеш. Прав сте – и по този повод сме пуснали сигнал до прокуратурата, защото доходите на господин Пеевски нямат нищо общо с това, което фирмите са декларирали, в които той пък има дивиденти.
#175 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Той декларира. Вие какво декларирате?
#176 · speech
И сега, ако има прокуратура в България, ако има прокуратура в България, такъв бой ще яде, ама такъв бой ще яде, защото разликата е с десетки и стотици милиони! Вие знаете ли го това? Обаче тъй като няма и има чадър над него, всички се правят на ударени, а пък тоя Сарафов, дето не е Чикатилото, по-известен като Чикатилото в прокуратурата, който дори не е главен прокурор, му е опънал най-големия чадър. Така че Вие можете да измислите каквото искате. Но ако имате капка достойнство и тъй като сме на обсъждане на Закона за Националната служба за охрана, ще излезете и ще кажете, тъй като Ви гледат всички, че не трябва да има депутати, които са охранявани от НСО.
#177 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Кой взема решение бе, Мирчев?
#178 · speech
Ако има заплашени депутати – има си комисия, тя да вземе мерки, но не и Националната служба за охрана да се занимава да охранява депутати, и не 15 човека, и не 15 добре обучени бойци от баретите да се занимават да пазят това Ваше национално богатство, Делян Пеевски. Благодаря Ви.
#179 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Процедура.
#180 · speech
Един момент. Ще направя едно важно съобщение. Уважаеми народни представители, днес на посещение в Народното събрание е съдия Ли Вей Хуа от Китайския народен съд. Нека го поздравим с добре дошъл в сградата на парламента. (Ръкопляскания.) Първа процедура – за господин Божанов, след това – господин Цонев.
#181 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател! (Шум и реплики.)
#182 · speech
Много Ви моля за тишина в залата! Господин Божанов, един момент.
#183 · speech
Процедурата ми е към Вас.
#184 · speech
Да.
#185 · speech
Моля да налагате наказания на колегите от Новото начало на Пеевски, когато обиждат колеги народни представители от тази трибуна.
#186 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Кой е обиден бе, Божанов?
#187 · speech
По отношение на гласуването в ПАСЕ е много ясно как е гласувала госпожа Йорданова по казуса с Македония и тя е подписала и подкрепила българската позиция по отношение на Македония. Така че всичките тези спекулации са абсолютни глупости и Вие трябва да налагате наказания, когато те излизат тук, спекулират и обиждат колеги народни представители. Благодаря. (Ръкопляскания и реплика: „Браво!“ от ПП-ДБ.)
#188 · speech
Господин Цонев, заповядайте за процедура.
#189 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, господин Председател. Процедурата ми е по начина на водене към Вас по повод дупликата на народния представител Ивайло Мирчев, по-известен като Главния елф. (Смях, шум и реплики.)
#190 · speech
Много Ви моля за уважение към колегите народни представители!
#191 · speech
Абсолютно с уважение се отнасям. Той се е самонарекъл така, не го наричам аз така. При мен е недоумението от неудачността на името, но аз вече изразих това недоумение. Когато… Трябваше да го прекъснете и да му направите забележка, че Народното събрание не е органът, който решава кой да бъде охраняван и на какво основание да бъде охраняван, и как да бъде охраняван. И да не ги задава тези въпроси към народните представители от „ДПС – Ново начало“, а да ги зададе към междуведомствената комисия, която взема тези решения, и тя да му отговори. Ние не сме вземали такива решения и той прекрасно го знае. И тук с жалките опити да си прави пиар и да нарича депутатите с най-различни имена, го оставям да е за негова сметка. Все пак трябва да има възпитание.
#192 · speech
ПП-ДБ, от място
Това е изказване – не е процедура.
#193 · speech
Изказване е – правя бележка на председателя, че не Ви прекъсна, господин… Вие не сте човекът, който ще каже какво е това, което казвам, най-малкото защото нямате тази компетентност, но това е друг въпрос. Оставям това на Вашето възпитание, но към председателя бележката ми е, че такива изказвания трябва да бъдат прекъсвани, защото просто е неуместен адресатът на тези изказвания. И да Ви кажа, предпочитам да съм депутат на „ДПС – Ново начало“ на Пеевски, отколкото на Сорос и маша на Прокопиев. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#194 · speech
Да продължим с изказвания. Господин Анастасов, желаете ли процедура и Вие?
#195 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, аз също ще Ви помоля да правите забележки и на господин Божанов, и на господин Мирчев. Първо им направете забележка за това, че не могат да си докарат депутатката тук, в залата, да се извини на всички. Явно такива са им възможностите като полулидери и на двамата. Моля Ви също да правите забележка на господин Мирчев, когато, като се усети, че няма никой в залата, изведнъж става много смел и започва да говори „Пеевски, Пеевски, Пеевски“. Между другото, ще му подарим един Пеевски-брояч да си брои тук колко пъти е споменал господин Пеевски. Предполагам, че все пак Прокопиев – неговото отношение и благосклонност към господин Мирчев зависи от това нещо. Ние ще му направим тази приятелска услуга да може да се отчита по някакъв начин, защото не се справя много добре. Но когато тук той си позволява, защото го познаваме много добре и знаем колко… Чакайте сега, че много добре трябва да мисля как да го кажа, да не прекрачваме всякакви граници – колко му е смелостта на това човече тук, да му напомним, че онзиден, когато колегите му, които отсъстваха, имаха, така, близка среща с господин Пеевски, която явно още не могат да я преживеят, той си беше тук, нагушен в заличката, и се опули, когато го видя. Много съжалявам, че тогава не успях да Ви снимам, със сигурност някъде Ви има на камерите на телевизиите, Вашата опулена физиономия как изглеждаше.
#196 · speech
Към мен.
#197 · speech
Това е Вашата смелост. Господин Председател, правете му забележка. Тук нека си ползва елфите да се крие зад тях, ама да има малко смелост нещата да ги казва очи в очи. Както е носил в кабинета на господин Пеевски документи, той знае много добре за какво му говоря, и чакаше за подписче, по същия начин да излезе и да му каже в очите, ако смее, това, което иска, а не през Фейсбук, не тук през заличката, не да праща някакви хора, защото знаем – това са Вашите методи. Вас Ви пращат от Сорос да ходите да клепате България, Вие да пращате някакви хорица да ходят да викат там около нас и ние да ги отпращаме по най-лесния начин. Имайте достойнство, имайте мъжество – не само да фалшифицирате декларации за детските градини, а да казвате нещата в очите на хората. (Реплики: „Ааа!“)
#198 · speech
Господин Анастасов, това са тежки обвинения, но не сме в съд. Госпожа Атидже Алиева, Вие желаете процедура ли?
#199 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Процедурата ми е към Вас. Моля, когато... (Шум и реплики.)
#200 · speech
Момент, момент. Много Ви моля за тишина в залата, ако обичате.
#201 · speech
Моля господин Божанов да го прекъсвате и да правите забележка, когато изрича неистини и лъжи от тази трибуна. Като член на делегацията за ПАСЕ искам да кажа на всички колеги, понеже колегата Йорданова липсва днес от залата, как гласува тя. Господин Божанов каза, че тя била подписала българската поправка, но как гласува, господин Божанов? Гласува против доклада, не подкрепи доклада и съответно и българската поправка. Така че, господин Председател, аз много добре разбирам колегите от ПП-ДБ и тяхната болка за приключването на постмониторинговия диалог като механизъм за наблюдение за България, защото няма да има тук от тази трибуна какво да ни обясняват, но благодарение на усилията на българската делегация в ПАСЕ, на всички народни представители освен госпожа Йорданова този постмониторингов диалог беше приключен. Благодаря Ви, господин Председател. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#202 · speech
Благодаря Ви. Нека да преминем към Закона, който гледаме. Вижте, ако отново ще дискутираме госпожа Надежда Йорданова – тя е достатъчно голяма, зрял човек, може сама да излезе и да обясни какво е гласувала. Нека да се съсредоточим върху Законопроекта. Господин Мирчев – заповядайте.
#203 · speech
ПП-ДБ
Тази нервна реакция на колегите от „ДПС – Ново начало“ е само по една-единствена причина. Когато Голямото Д...
#204 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Каква е процедурата?
#205 · speech
Лично обяснение е процедурата. Когато за Голямото Д под една или друга форма бъдат казани някои истини за него, притеснени хора излизат, защото иначе му докладват след това на Голямото Д, че неговите депутати не са го защитили. Знаете как Голямото Д се отнася със собствените си депутати – зле. Както и с някои министри, депутати, кметове и така нататък. Но не това е важното. Аз Ви предлагам да се върнете към обсъждане на Закона за НСО. И предлагам колегите от ГЕРБ, колегите от „Има Такъв Народ“ и БСП също да се включат, защото сме напът ГЕРБ отново, за пореден път след вчера, когато предоставиха първите три големи Д-та – ДАНС, ДАТО и ДАР, на Голямото Д... Днес ГЕРБ да предоставите на Голямото Д и да му направите кефа и по отношение на Закона за НСО. Така че ще очакваме депутатите от ГЕРБ да се включат, особено и тези от БСП и „Има Такъв Народ“, за да видим какво е тяхното мнение по предложените промени. За нас ще бъде много интересно. По отношение на това кой се притеснява от Пеевски и кой не. Аз, за разлика от Вас, винаги съм имал последователна позиция. Тогава, когато Вие се кланяхте на Доган, нямах никакви притеснения да свърша едни работи, както бяхте видели – там с пръчката, дето обяснявахте, и във времето и други хубави неща. Ще има и още други хубави неща. А на Пеевски винаги съм готов да му кажа каквото и да е, и истината в очите, ако вземе да дойде да си седне тук на първия ред, обаче него го е страх и не идва. Той идва всеки ден за около 30 секунди, сяда, показва си картичката, поглежда към Руми и с едната ръчичка прави така (прави знак), за да могат да го отчетат, че е бил в залата. Това е на Пеевски присъствието тук, в пленарната зала. Така че, като дойде, нямам никакъв проблем, трябва да Ви кажа. Този, който го е страх, знаете ли кой е? Пеевски. Истински го е страх. Истински го е страх, защото няма нищо срещу нас. (Реплики от „ДПС – Ново начало“.) Няма нищо, нищо! При нас не работят парите му, соларните паркове, палавите предложения. Нищо не работи. Ние си гледаме страната и българския национален интерес. А Вие, дето излизахте да го защитавате (шум и реплики от „ДПС – Ново начало“), сте преклонили главичките и сте най-жалкото нещо, което българската политика е виждала. Благодаря.
#206 · speech
Изказвания по Закона? Кой желае да се изкаже? Заповядайте, господин Златанов. След това е господин Хамид.
#207 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Председател, дами и господа народни представители, не може да не взема персонално отношение към Законопроекта на второ четене, първо, защото този законопроект следваше да бъде разпределен на председателстваната от мен Комисия за контрол над службите в качеството ми на ротационен председател. Но това не бе направено. Не бе направено, защото е ясно, че съществува сглобка между четири субекта, единият от които е ГЕРБ, другият е БСП, другият е ИТН, другият е ДПС – с благословията на представителите на „Ново начало“ и техния папа, капо ди тути капи, Делян Пеевски (смях и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), които са в поход за окончателно овладяване, похищение на нашата държава. Този законопроект е част от поредицата законопроекти, с които се удря президентската институция.
#208 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Това е второ четене!
#209 · speech
Президентската институция, за която, господин Манев, ако бяхте дошли вчера, щяхме да си говорим. Ако бяхте дошли вчера на заседание на Комисията, което бламирате обичайно, щяхме да си говорим. Така, основният параграф, за който искате да чуете, е именно с който Вие лишавате президентската институция от специализиран транспорт. Това е удар по самата президентска институция, която олицетворява единството на нацията и държавността, президентската институция, която е основен център на баланс между законодателната, съдебната и изпълнителната власт. С отнемането на възможността на президентската институция, която се занимава основно с нашата национална сигурност, а знаете, че президентът ръководи Консултативния съвет за национална сигурност, знаете, че той също така е главнокомандващ армията. Абстрахираме се от личността, от това кой е човекът, който е президент...
#210 · speech
ДПС – Ново начало, от място
По темата!
#211 · speech
Ако обичате, не ме прекъсвайте! Темата е, че Вие трябва да си ходите и че нямате място тук. Ясен ли съм? (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#212 · speech
Господин Златанов, наистина по Законопроекта.
#213 · speech
Господин Председател, моля да направите забележка на субектите от залата, които прекъсват, когато говорим, а не на мене. По отношение на темата е, че още вчера Делян Пеевски нарече държавния глава по лично, малко име на пресконференция, в брифинг пред тази зала. Вчера в залата бяха гласувани три законопроекта, с които пак се орязват правомощията на президентската институция – Законопроекта за ДАНС, Законопроекта за ДАР, Законопроекта за специалните разузнавателни служби. И сега като черешка на върха на тортата е приемането на второ четене на този законопроект, което ще се свърши безспорно и за което ние ще изготвим съответното искане до Конституционния съд да бъде отменен. (Реплики от народния представител Лъчезар Иванов.) Като противоконституционен, господин Иванов. Смешно ли Ви е? По този законопроект има предложения на второ четене, които ние ще подкрепим. Това е на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов – ние ще ги подкрепим от принципни съображения. Но тук е мястото да кажем, че от ВЪЗРАЖДАНЕ сме подготвили наш законопроект по отношение на НСО, съгласно който законопроект ние предлагаме да се премахне чл. 22, ал. 1, т. 2, а именно правото на народните представители да използват този специализиран транспорт. Просто е изключително нехигиенично за нас, безпринципно е да участваме в предложение на второ четене на един законопроект на представител от „ДПС – Ново начало“, с който законопроект се отрязват правомощията на президентската институция, с който се нанася удар по българската държавност. И пак Ви казвам – на онези, които не сте от ВЪЗРАЖДАНЕ и които имате съвест: не подкрепяйте този законопроект. Той е Законопроект, който крие големи рискове по отношение и на националната сигурност, защото чисто хипотетично аз Ви задавам въпрос: какви транспортни средства ще ползват хората от президентската администрация? Тези транспортни средства ще бъдат ли обезопасени по отношение примерно на бомбена заплаха, по отношение на подслушване? Вие поставяте президентската институция в риск. Това е опасност за националната сигурност и Ви призовавам да не подкрепяте този законопроект на второ четене.
#214 · speech
Реплики има ли към господин Златанов? Мисля, че не сте запознати със Законопроекта, но не искам да се бъркам. Реплики има ли към господин Златанов? Няма. Господин Манев, Вие?
#215 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура по начина на водене.
#216 · speech
Мисля, че имате право, заповядайте.
#217 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, моята молба е следната. Ясно ми е, Законът предизвиква вълнения, нормално. Нека обаче да се концентрираме към това, че този закон е на второ четене. Той може да има само един параграф и няколко неприети предложения, нека да се концентрираме върху това да се изказваме по тях. Господин Златанов има внесен личен, собствен законопроект, който не е минавал нито в Комисия, нито все още е влязъл в Събранието. Той ще бъде гледан абсолютно по същия начин, по който са гледани всички останали закони. Така че няма общо с това, което дебатираме в момента. Да, темата е същата, само че е в отделен законопроект. И затова Ви моля, колеги, нека да се концентрираме върху това. Всеки от Вас и от нас има доводи за, против решенията и така нататък. Нека да го направим по реда, по който сме свикнали – параграф по параграф, предложение по предложение, за да може всеки адекватно да отговори, а не да си говорим общи теми по това харесва ли ни, или не ни харесва Законът. Благодаря Ви, господин Председател.
#218 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Реплики има ли към изказването на господин Златанов? Няма. Господин Петров.
#219 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Както заявихме на вчерашното проведено заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, въпреки че този законопроект не следваше да бъде разпределен от Наталия Киселова на тази комисия, а именно трябваше да бъде разпределен като водеща комисия на Комисията за контрол над службите, за които се отнася този законопроект, та по отношение на направените предложения от народните представители Мирчев и Божанов за създаването на нов § 2, § 3 и § 4 – ние ги подкрепихме вчера в Комисията, изложихме и съображения защо ги подкрепяме. Съображенията ни бяха посочени от народния представител Златан Златанов тук, от тази трибуна. Не мисля да ги преповтарям. Безспорно ясни са две неща. Едното е, че по § 1 и единствен на този законопроект, предложен от „Ново начало“, се цели да се уязви по всякакъв начин президентската институция. Ясно е, че с предложените втори, трети и четвърти параграф, които да бъдат създадени, се прави така и се предлага да няма народни представители, които да получават охрана от НСО. Да не забравяме, че важно е и направеното предложение – по досегашните решения на Комисията по чл. 23 от Закона да бъдат прекратени техните действия. Защо се прави това? Защото няма как сутрин да дойдем тук – и Ви давам пример от тази сутрин, да дойдем тук в 8,30 ч. и на втория етаж около кабинета на Делян Пеевски да има поне 10 души охрана. Това не е редно в една демократична държава, която претендира да е вече навлязла в 21 век и да е правова държава. И призовавам журналистите да си вземат пропуски, да обиколят сутрин около 8,30 ч. коридора на втория етаж около кабинета на господин Пеевски, да видят, че там има около 10 човека охрана. Тази сутрин бяха толкова, едва се разминахме на път за Председателския съвет, който беше свикан, за да може този законопроект, за който няма никаква извънредност – нито по параграф първи и единствен, нито по отношение дори на предложените втори, трети и четвърти, няма никаква извънредност и Правилникът бе за пореден път нарушен. Не само беше нарушен, когато този законопроект с неговия единствен параграф първи беше разпределен на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред от Наталия Киселова, а не на Комисията за контрол над службите, беше нарушен и с внесеното предложение тази сутрин и с гласуването в пленарната зала да бъде разгледан, защото няма никаква извънредност.
#220 · speech
Ивайло Йорданов
ПП-ДБ, от място
Кой го подкрепи?
#221 · speech
Управляващото мнозинство. Това са четири партии. Това са ГЕРБ, „Ново начало“ на Пеевски, БСП и „Има Такъв Народ“. Всички законопроекти, които са лобистки и увреждат българската държава, се приемат от партиите, които си осигуряват и кворуми, които всяка сутрин си разпределят топката, за да могат да изчерпат кворума, защото и сега ще видите при гласуването, че те нямат 121 гласа. Това са ГЕРБ, „Ново начало“ на Пеевски и помагачите им от БСП и „Има Такъв Народ“. Това се случва и с този законопроект, с неговия единствен параграф първи, защото говорим по Законопроекта и с предложенията, които, пак ще кажем – ние ще ги подкрепим, въпреки че ние имаме и наш законопроект. И тук ще Ви уведомя, че отново той няма да бъде разпределен от Наталия Киселова на ресорната Комисия за контрол над службите, защото нейните заседания биват саботирани от ГЕРБ, от „Ново начало“ на Пеевски, от БСП и от „Има Такъв Народ“. Това се прави в случая, за да се прокара този закон на второ четене, за който знаете, че ние попречихме да бъде приет на две гласувания преди две седмици, забавихме неговото действие със заявките за внасяне на предложения – такива има внесени от ПП-ДБ, за да се уязви президентската институция по всякакъв начин. Призовавам всички народни представители, които имат някаква съвест, да гласуват против този законопроект. Както каза и адвокат Златанов, разбира се, няма как да подкрепим Законопроект, който е предложен и чийто идеолог е „Ново начало“. Принципно просто ще подкрепим тези предложения, които са направени, за да прекратят до момента охраната от страна НСО на Делян Пеевски и да не допускат за в бъдеще народни представители да бъдат охранявани от Националната служба за охрана и да бъде разходван публичен ресурс. Аз, между другото, не чух тук Ивайло Мирчев да каже – добре, ако твърди – че има охрани от МВР. Казахте, господин Мирчев, 15 души барети, нали така? Те не са ли към МВР? Ама излезте и кажете: държавата харчи ли пари за тази работа, колко пари харчи за тази охрана? Нека българското общество да знае – освен че се купуват гласове по избори, колко пари държавен ресурс отиват за охрана на народни представители! Няма ли кой да изиска тази информация от МВР и да ни каже тук: 1 милион ли плащаме на година, 2 милиона ли плащаме на година да охраняваме някой народен представител? Без значение дори кой е. Защо се прави това нещо и защо се разходва публичен ресурс? Ако Вие не го направите, ние ще го направим веднага и ще изискаме писмено тази информация, за да видим колко пари харчим от бюджета на МВР, за да охраняваме народни представители. Ние, данъкоплатците, имам предвид, защото това е важно да се знае от българското общество, което упорито не иска да излезе да гласува и после казва: защо тия ни ограбват и защо се разходва публичен ресурс? И недоволства после в социалните мрежи, излизат елфи-мелфи и не знам си кой. А бе, хора, трябва да разберете, че тия, които са на власт, и това управляващо мнозинство ни крадат в момента. И продължават да ни ограбват и се подиграват с нас с разни законопроекти, с някакъв си параграф първи и така нататък и с приетите вчера на второ четене Законопроект за ДАНС, и следващата седмица, които ще бъдат приети – за ДАР и за ДАТО. Докога ще търпим като български граждани тази подигравка и ще си играем на обжалвания и оспорвания и не знам си какво?! Докога ще търпим тук?! Обръщам се към народните представители в този парламент, които имат някаква съвест, освен ВЪЗРАЖДАНЕ: докога ще търпим тази подигравка със законодателната власт от страна на една клика, която си прави схеми тук – три пъти да иска проверка на кворума и съответно след това да заминава на почивки и не знам си къде и да не може да събере 121 гласа за приемането и на този законопроект в петък следобед?! Ние народни представители ли сме, или сме зависими тук от една клика на ГЕРБ, „Ново начало“, БСП и „Има Такъв Народ“? Искам да Ви попитам: и ще гласувате ли, и ще допуснете ли това нещо да се случи? И кога ще покажете на Вашите избиратели, че всеки един от Вас е взел около десет хиляди гласа, за да влезе тук в тази зала, че няма да допуснете една подигравка не само с президентската институция, ами подигравка с правовата държава и с българската Конституция? И сега сме принудени на второ гласуване да обсъждаме някакъв си параграф, някакъв си законопроект, който е абсолютно безсмислен. И говорим тук кой ще вози администрацията, ще имат ли коли, няма ли да имат коли само защото един човек ще излезе после пред медиите и ще обяснява, и ще напада някого, защото му е непонятен, а сутрин ще ми идва с 10 души охрана, защото го е страх от нещо. С 10 души ще ми идва сутрин охрана! Е, тази охрана ще го спаси ли?! Нали знаете всички отговора много добре в тази зала? Нали сте запознати с българската история и с историята за последните 20 години? 170 човека спасиха ли ги досега за последните 25 години? Май никаква охрана не ги спаси. Нали така? И много се замислете, когато променяте българското законодателство в посока, която нарушава принципите на държавната власт, защото има хора тук, които съблюдават българската Конституция. (Реплики от ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.) Нали сте запознати, че това нещо има време и това нещо няма да е вечно, защото никой не е вечен в опитите си да нарушава българската Конституция със законодателни техники и прийоми, с нарушения на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание? Запомнете го, когато го гласувате – всяко нещо в тази държава си има своите последствия. Всяко нещо, което правите, има своите последствия и трябва да сте готови да ги понесете. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#222 · speech
Добре. Първа реплика – господин Мирчев, втора реплика – господин Любен Дилов. (Размяна на реплики между народните представители Йордан Цонев, Цончо Ганев и Петър Петров.) Много Ви моля за тишина в залата! Много Ви моля за тишина в залата! Успокойте се! Всеки народен представител избира как да говори – дали да е емоционален, дали да не е. Това е правото на народния представител. Заповядайте, господин Мирчев.
#223 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Петров, питали сме колко човека охраняват Пеевски, питали сме колко струва, обаче ни казват, че е тайна. Било тайна и не можело българските граждани да знаят тая работа. Обаче Народното събрание сега се занимава с администрацията на президента – дали да била ползвала НСО. Ако се направи една справка колко НСО ползва президентът, аз съм сигурен, че ще се окаже, че администрацията на президента – цялата администрация, ползва много по-малко НСО и служби, отколкото Пеевски. Само 15 барети от Специализирания отряд за борба с тероризма го охраняват голямото момче – Главното Д. Петнадесет! Това са на три смени по петима – отделно полиция, отделно жандармерия, отделно Националната служба за охрана. Президентската администрация – тя е като майка Тереза в сравнение с това, дето Пеевски ползва. Така че темата тук, дебатът не трябва да бъде как сме щели НСО на президента да... Махайте го там, администрацията му да ходят с транспорта! Между другото, неговите съветници, идвайки към Народното събрание, ги виждам редовно да идват пеша. Очевидно не им е толкова важно. Обаче защо, защо, защо за Главното Д българският данъкоплатец плаща много повече, отколкото за администрацията на президента? Това е големият въпрос. И кое налага половината служби и половината МВР да се занимават с Пеевски и да затварят булевардите, когато той минава? И защо не се казва колко струва на българската държава всеки месец това? Защо това е тайна? Нали той е за хората? Защо не предостави на хората пълната информация за това колко му струва охраната? Да дойде тук, а не да ми се крие, да застане тук на първия ред – ей сега да дойде и да го разкаже това нещо, да вземе думата, нали е народен представител! Нали някой от Вашите обясняваше, че мен ме е страх?! Мен не ме е страх! Хайде, искам да дойде тук и да го разкаже. Да вземе изказване, аз да му направя реплика, той дуплика. Ама не идва, не идва, защото го е страх! Защото го е страх не само като се движи, страх го е дори да те погледне в очите, защото е свикнал, както той казваше, само да страхува, и друго не може. Благодаря. (Единични ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#224 · speech
Господин Любен Дилов? Не. Не желаете. Господин Петров.
#225 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Мирчев, репликата ми даде възможност да направя и дуплика. Ще направя дуплика към една реплика, която не беше изказана тук от трибуната. Народният представител избра да не я каже. Господин Цонев, не Ви отива на възпитанието и на парламентарния опит, който имате тук, персонално да обиждате един народен представител. Най-малкото защото от мен не сте чули никога нито обида към Вас, нито персонална към някой представител на Вашата парламентарна група, нито някаква закана към Вас, господин Цонев. И затова, колкото и да говорим политически, колкото и да се възмущаваме, ние говорим тук за действия на политически партии, срещу които ние не сме съгласни, или действия на държавни институции, които охраняват народни представители, с които не сме съгласни. И това не означава, че трябва от място, господин Цонев – казвам, че правя дуплика на реплика, която Вие не направихте тук – не Ви отива наистина да квалифицирате един народен представител не за друго, а защото това наистина говори за степента на изнервеност, която съществува може би във Вас или във Вашата парламентарна група, не и в нас. И единственото, което искам да кажа на финала на тази дуплика към народните представители и да се обърна, е: гласувайте по съвест наистина, защото, когато принизим парламентарния дебат на обикновени престрелки, обиди, персонални, кой от кого не го било страх, кой да дойде тук, а пък кой да не дойде тук – ами всеки един народен представител, който е преценил, че представлява една огромна сума от гласоподавателите си, той е избрал днес да бъде в тази зала и да изрази от трибуната своето мнение и становище. Оттам нататък всякакви персонални нападки мисля, че не са добре дошли за реномето на парламента. Аз в изказването си не съм си ги позволил, господин Цонев, и не бих си ги позволил, не съм си ги позволял никога, между другото, от тази трибуна. Да се надяваме, че и за в бъдеще няма да си позволя да ги правя просто защото зад ВЪЗРАЖДАНЕ стоят 350 хиляди души, които искат да чуят нещо градивно от нас, да видят едно градивно наше действие, а не да се занимаваме с това, с което се занимават останалите парламентарни групи, с обиди, персонални закачки, които се отправят спрямо нас. Благодаря Ви.
#226 · speech
Лично обяснение или изказване? Лично обяснение. Заповядайте, господин Цонев.
#227 · speech
ДПС – Ново начало
Когато се обръщат към мен, без да съм направил реплика, с дуплика съм длъжен да отговоря, разбира се. Господин Петров, ако изказването Ви беше като дупликата и като тона от дупликата, нямаше да чуете това, което чухте от място. То не беше такова. Вие си го прегледайте пак и вижте дали вътре има и в тона, и в думите заплаха. Прегледайте го и ще говорим – аз Ви съветвам да го прегледате. Няма да го повтарям. С най-голямо удоволствие ще го дискутирам с Вас, за да видите, че тонът и думите, които казахте, не Ви отиват и не отиват на това, което казахте в дупликата. Ако беше както в дупликата, нямаше да чуете това, което чухте оттам. Защото, първо, един куп неистини казахте – десет човека няма в коридора. Вие забравяте, че има и други охранявани лица там. Ето първа неистина. Ако тръгна по тази линия, ще стигнем пак не до същината на Законопроекта, а същината на Законопроекта е много проста, господин Петров. Не може НСО да бъде транспортна фирма, защото там е записано, че НСО осигурява транспорта, а не охраната на президентската администрация. Ние не искаме НСО да осигурява транспорт, а охраняваните лица, позволявам си да го кажа, защото аз също съм бил в тази категория и не съм дори знаел, когато Комисията взе решение 1998 г. и така нататък, и бях извикан, и ми беше казано защо Комисията е взела – тази, междуведомствената, макар че не исках да ми се случи, ми го наложиха. Ако искате, в частен разговор ще Ви разкажа за какво става въпрос. Така че в тази комисия постъпват сигнали от различни институции, тя затова е междуведомствена и тя взема тези решения. И сега опитът да обърнете дебата, и то с не чак толкова приличен тон, колкото беше в дупликата, някак си, как да Ви кажа, понеже говорихте за възпитание, ами и на Вас не Ви отива по този начин да говорите, както в изказването. Затова аз наистина се обръщам към залата – нищо притеснително не виждам в темата, но темата е: ще продължи ли НСО да бъде транспортна фирма? И втората част от темата, която Вие засягате, обърнете се и вижте каква е технологията, как се определят лицата, които са застрашени и които трябва да бъдат охранявани. Това не е предмет на днешния дебат и не Ви пречи да направите законопроект и да поискате специален дебат. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)
#228 · speech
Господин Цонев, времето изтече.
#229 · speech
Благодаря Ви, извинявайте, че с малко просрочих.
#230 · speech
Заповядайте, господин Ганев.
#231 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Госпожо Председател, по начина на водене, той е изключително принципен и важен въпрос. Вие включително сте си го позволявали – не всеки път, но периодично, а госпожа Кузманова твърди, че това е установена практика, и тя не позволява лични обяснения, когато води, ако това нещо не е станало в изказване. И трактовката от нейна страна – и тя като Вас е преподавател по право, че на реплика, на дуплика някой може да обиди по най-грозния начин, ако реши, даден друг депутат, но той няма право на лично обяснение. Тази трактовка е, меко казано, цинична. Ето, в случая Йордан Цонев реши, че има право на лично обяснение на база дуплика. Няма да коментирам прав ли е, или не е прав. 35 години в парламента се е сраснал с парламента. Да използва обидни квалификации спрямо друг депутат, включително да налита на бой, не му прави чест, но негово право е. Каква е точно практиката, Вие трябва да установите и да говорите с Кузманова, а и Вие самата да вземете отношение как ще процедирате. За всички равно. Лично обяснение за мен и най-вероятно за абсолютно всички в залата се взима, когато някой обиди някой друг – без значение дали е на дуплика, на реплика и на каквото и да било, а не само на изказване.
#232 · speech
Господин Ганев,…
#233 · speech
Не, това е много важен и принципен въпрос, защото Вие селективно правите това нещо…
#234 · speech
Принципният въпрос…
#235 · speech
Не върху мен, няма да говорите върху мен. След това имате право да ми отговорите, както решите за нормално, или да не ми отговорите както обикновено. Или давате право на лично обяснение след всяко едно изказване, или не го правите, а не избирателно, защото в случая Вашият заместник от БСП даде право – напълно с основание според мен, на лично обяснение на Цонев. Чувства се засегнат и има право да поиска лично обяснение.
#236 · speech
На пълно основание или не е имал основание – не разбрах.
#237 · speech
Има право да поиска лично обяснение. Чувството за лично обяснение е много субективно и лично.
#238 · speech
Да, така е. Времето Ви изтече.
#239 · speech
А не може Вие да преценявате някой обидил ли се е, или не се е обидил, а още повече казвате: ама то по време на дуплика няма да Ви дам лично обяснение.
#240 · speech
Господин Ганев, ще Ви предложа нещо съвсем работещо. В Правилника пише: изказване. Следователно – изказване. След като господин Стойнев е преценил, е дал. Когато Вие водите заседанието, Вие преценете дали да дадете. (Шум и реплики.) Един по една, както се казва в някои по-добри заведения. (Оживление.) Заповядайте за изказване, господин Манев. Имах предвид часа по физическо. Да не си помислите нещо.
#241 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Шеги и закачки на чиста трибуна вече. Да се върнем към Закона и да бъдем максимално реални. Първо, важно е след всичко това, което прозвуча от тази трибуна, да се каже едно нещо – никой не отнема нищо днес на президента на републиката. Нищо! Никой не сваля охраната от НСО на президента. Никой не взема колите на президента. Никой не взема офицерите, достойните офицери от НСО, от президента. В този законопроект в неговия параграф единствен се маха възможността достойни офицери да бъдат таксиметрови шофьори на администрация. Това е единственото нещо, което се постига с този закон. Полковници, майори да возят администрация, според мен не е окей. И това е в Закона и аз затова го подкрепям. Сега, в частта, в която всички колеги, които взеха отношение по предложенията на колегите Мирчев и Божанов, аз само едно нещо ще кажа. Господин Мирчев и господин Божанов имат своите основания да искат тези промени. Само че, както напоследък се случва, те много бързат да попълнят всяка законова празнина, която видят. Вкарвайки две точки по две теми, едната от които е застрашените лица, отпадането на охраната на застрашените лица от НСО, би било много по-добре и би било страшно по-полезно и за хора, които биха подкрепили техните предложения, ако това е оформено в законопроект с няколкото преходни разпоредби, които трябва да се изпълнят, в които трябва примерно да се посочи какво се случва със застрашените лица. Защото в този парламент текстът, който предлагат колегите Мирчев и Божанов, приемането му означава само едно, само едно – ще отпадне охраната на заместник-председателите на Събранието. Реално е това. (Реплика от народния представител Атанас Атанасов: „Заместник-председателите на Събранието нямат охрана. Не са охранявани.“) Имате шофьори от НСО и коли, господин Атанасов, и точно това е визирано в поправката, която вкарват колегите. Националната служба за охрана в Народното събрание осигурява транспорт и шофьор на заместник-председателите на Народното събрание. И така предложеният текст – не зная това дали е за добро, или лошо, трябва или не трябва, не го коментирам, коментирам какъв ще е резултатът. Това ще трябва да бъде премахнато. Само това казвам. Другото, което искам да кажа по темата, е, че в годините в Народното събрание, включително и в този му състав, има много колеги, които са попадали в тази ситуация – да бъдат охранявани от НСО. Има колега от ВЪЗРАЖДАНЕ в Четиридесет и шестото или Четиридесет и седмото народно събрание, който беше охраняван от НСО.
#242 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Няма.
#243 · speech
Има. И мога да Ви кажа кой е и така нататък, не го правя нарочно.
#244 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
От НСО няма.
#245 · speech
Имаше охрана от НСО колегата. Беше застрашено лице. Искахме тогава, въпрос задавахме. Отговориха ни защо е с охрана, как е допусната охраната в Събранието. Така.
#246 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ама не от НСО.
#247 · speech
Добре, хайде, бил е с друга охрана. Няма значение.
#248 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Има значение, има.
#249 · speech
Добре. Има обаче много колеги, които са попадали в ситуацията на застрашени лица. Бившият министър на колегите от ПП-ДБ, който беше под охрана от НСО, защото беше застрашено лице от свои колеги и трябваше да го охраняват. Имало е в годините назад и други случаи. Господин Цонев каза за свой случай. Аз няма да посочвам колеги, защото не е правилно, не е добре да казваш кой колега, кога, в каква ситуация е изпадал. Но казвам го затова, защото в такова законово предложение трябва да има разписано какво се случва в такава ситуация. Кой ще поеме тази охрана? Кой и как ще я осъществява? Ще има ли право този, който и да е той, да влиза на територията на охраняваните от НСО обекти, по какъв ред и как това ще се случва? Затова аз съм гласувал против тези две поправки. Защото те могат да съществуват само и единствено в отделен законопроект, където е разписано всичко, което следва от тях. В противен случай изпадаме в ситуация – приемаме го текста, от утре осъмваме тук, случва се нещо тук в сградата, някъде другаде и никой няма законовото решение. Всеки ще вдигне раменете и ще каже: депутатите са виновни. Благодаря.
#250 · speech
Благодаря Ви, господин Манев. Има ли реплики към изказването на господин Манев? Първа реплика – господин Божанов. Не бързайте!
#251 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Манев, аз очаквах… Например Вие, аз съм сигурен, че Вие знаете каква е разликата между охрана и специализиран транспорт по Закона за НСО и че отнемаме охраната, а не премахваме специализирания транспорт. В чл. 22 става въпрос за охрана, в чл. 21 става въпрос за специализирания транспорт, така че по отношение на заместник-председателите не сте прав. Доколкото ми е известно, не сте прав по отношение на това, че офицери карат президентската администрация, тъй като я карат сержанти, но това не е чак толкова важно. Това, за което взех реплика. Има един параграф в нашите предложения, който казва: министърът на вътрешните работи привежда наредбата по чл. 10, ако не се лъжа, ал. 4 от Закона за МВР в съответствие с този закон. В тази наредба могат да бъдат уредени всички тези подробности за охраната, която се осъществява и в момента от служители на МВР. Кой къде влиза, кой какво прави, няма нужда тия подробности да ги уреждаме на ниво закон. Но ако Вие смятате, че трябва да са уредени на ниво закон, ние ще подготвим такъв и се надявам Вие да го подпишете и цялата Ви група да го подкрепи, защото явно само това Ви е проблемът. А иначе нямате проблем да свалите охраната на Пеевски, но някакви дребни технически детайли... Кажете, окей ли сте от ГЕРБ да свалите охраната на Пеевски, а детайлите ще ги уредим или в подзаконов, или в законов акт? Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#252 · speech
Втора реплика – господин Димитров.
#253 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Манев, аз предполагам кой народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ визирате, но той никога – както той, така и нито един народен представител от ВЪЗРАЖДАНЕ, не е ползвал охрана от НСО. Този народен представител беше охраняван от Бюрото по защита на свидетели. Този народен представител беше охраняван, защото срещу него имаше множество заплахи за живота му от сина на кмет, бивш кмет на Панагюрище, от ГЕРБ може би, предполагаме, го познавате кой е. И същият този син си беше позволил да извади пистолет на друг наш депутат от ВЪЗРАЖДАНЕ. Но ние никога не сме ползвали охрана от НСО. Колегата, който е бил, е било от Бюрото по защита на свидетели, което му се е положило, след като е дал сведенията и всичко по надлежния ред. Така че всеки един може да използва това си право, ако смята, че има заплаха за живота му.
#254 · speech
Има ли трета реплика към господин Манев? Заповядайте за дуплика.
#255 · speech
ГЕРБ-СДС
Всъщност да започнем оттук. Това, че е било от Бюрото, така е разпоредил органът, в случая прокуратурата или там съдията, който е разпоредил охраната, разпоредил е да го пази Бюрото. Ако беше разпоредил да го пази полицията, щеше да го пази полицията, защото и това е практика. Ако беше разпоредил да го пази НСО, щеше да го пази НСО. Такава е практиката – на който възложи. Да, щеше да мине обаче през Комисията. Сега обаче тук да се върна на колегата. Колега, нали пак от това да си говорим реално за закони, до това да прескочим границата на политиканстването – ще подпишете ли този закон, който някога ние ще напишем? Ами напишете го, да го видим, пък ще видим за какво става дума. А пък аз ще умра от смях да видя закон, който Вие пишете с име на някой депутат: Закон против охраната на еди-кой си, нали. Това ще е много готино. За процедурите, за които говорихме, сериозно, връщам се на сериозното. Проблем е министърът на вътрешните работи да разпише това нещо, за което Вие бяхте писали в Законопроекта, в Наредбата, защото режимът примерно на охрана на Народното събрание е двоен. За сигурността на Народното събрание в сградите отговаря председателят. Охраната физически се осъществява от Националната служба за охрана. Министърът на вътрешните работи и полицията нямат абсолютно никакви права на територията на Народното събрание – на сградите и на един прилежащ периметър. Само това, което им разпореди председателят в зоните за сигурност, и само това, което се разпише от председателя. Редът и сигурността се осъществява от НСО. И аз затова казвам, че когато е с два текста, непълни, се получава следното: ще възложим права и задължения на лица и на служби, и на органи, които ги нямат, не могат да ги осъществят, не могат да ги придобият. И това е проблемът. Не е проблемът в това какво ще напишете, кой ще охранява, НСО ли ще е, военни ли ще са. Това го разписва законодателят и то става факт. Въпросът е, че когато го разписва и го слага на трибуната в Народното събрание, то трябва все пак освен да има политическата цел, да има някакъв отзвук по медиите, да работи, да сработи, да свърши работа. Защото как ще вкарате охрана на територията в Народното събрание, друга, освен ако е от НСО, и НСО каже „не“, ако не е минало през тази комисия, която искате да закриете. Защото тази комисия осъществява координацията между трите служби – Министерството на вътрешните работи, ДАНС и НСО. Тя осъществява тази координация не само за да избере и да разреши, че това лице е застрашено или не е застрашено, а и да набележи всички стъпки по неговата охрана: къде, с кого ще влиза, колко човека ще го охраняват – трима, пет, седем, един шофьор, транспорт. А пък ако някой си мисли, че транспортът, който отнемаме от администрацията, не от президента, от администрацията на президента, не е същият като на заместник-председателите на Народното събрание, дълбоко се лъже. И ако на някой заместник-председател или на народен представител му е все тая дали част от администрацията на президента – счетоводител, касиер, пиар, се вози на коли от НСО, с шофьор от НСО, също както заместник-председателите на Народното събрание, на мен не ми е все едно. Благодаря.
#256 · speech
Има ли други желаещи да се изкажат? Заповядайте, господин Василев.
#257 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Киселова. Колеги, нямах намерение да се изказвам, ще бъда кратък, но изказването на господин Манев ме провокира. Господин Манев, започваме от това – транспорт, шофьор и охрана – дали има разлика. Краткият отговор е: има. И Вие много добре знаете. Второто нещо, което казахте, че МВР нямало как да влезе в сградата на парламента и това не било уредено в предложението на колегите от „Демократична България“, също е абсолютно грешно. МВР в момента е в сградата на парламента и пази кабинета на Пеевски, СОБТ – Специализираният отряд за борба с тероризма, за да бъдем конкретни. Не виждам защо трябва да има охрана и от НСО! В момента, ей сега, отивате на 222а и ще ги видите там. Така че хайде да не лъжем народните представители за какво иде реч. И не на последно място, като финансов министър, когато НСО поискаха най-високия клас автомобили в света и обясниха, че те ще бъдат за посещения на чужди държавни глави, като президента на Франция, президента на Германия, където такъв клас автомобили са необходими, никога не съм си и представял, че този клас автомобили ще бъдат дадени на депутата Делян Пеевски, защото той бил заплашен. И това е такава злоупотреба с държавен ресурс, че не знам какво повече да кажа! Една детска градина всяка година отива за охраната на депутата, защото той е много силно застрашен. Айде по-сериозно!
#258 · speech
Има ли реплики към изказването на господин Василев? Не виждам. Има ли други желаещи да се изкажат? Не виждам. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване.
#259 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура!
#260 · speech
Заповядайте за процедура.
#261 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Моята процедура е във връзка с приетия вчера ЗИД на Наказателния кодекс, внесен от Министерския съвет на 4 август 2025 г., сигнатура № 51-502-01-40 – срокът за предложения между първо и второ гласуване да бъде удължен с максимално допустимия и да стане четири седмици. Благодаря.
#262 · speech
Благодаря Ви, господин Кръстев. Във вчерашния ден беше приет на първо гласуване Законопроектът за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, внесен от Министерския съвет. Беше направено предложение за даване на максималния срок, предвиден в Правилника, за предложения между първо и второ гласуване. Моля, режим на гласуване. Гласували 190 народни представители: за 150, против 30, въздържали се 10. Предложението за удължаване на срока е прието. Уважаеми колеги, преминаваме към второ гласуване на Законопроекта за изменение на Закона за Националната служба за охрана. Поставям на гласуване наименованието на Закона по вносител и параграф единствен по вносител. (Реплика от народния представител Петър Петров.) Наименованието на Закона по вносител и параграф единствен по вносител. Предложенията са систематично… След това те ще бъдат гласувани поотделно. Моля, режим на гласуване. Гласували 196 народни представители: за 119, против 64, въздържали се 13. Наименованието и параграф първи, ако има следващи, бяха приети. Поставям на гласуване неподкрепеното предложение от народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за създаване на нов § 2. (Народни представители от ПГ на ПП-ДБ са насочили телефоните си към монитора, за да снимат резултатите от гласуването.) Искате ли още време, за да си нагласите камерите? (Реплики от ПП-ДБ: „Да, да!“ Шум.) Моля за тишина! Гласували 195 народни представители: за 76, против 103, въздържали се 16. Предложението за създаване на § 2 не е прието. Поставям на гласуване предложението на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за създаване на подразделение „Преходни и заключителни разпоредби“, неподкрепено от Комисията. Гласували 195 народни представители: за 78, против 113, въздържали се 4. Предложението не е прието. Поставям на гласуване предложението на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за създаване на нов § 31, неподкрепено от Комисията. Гласували 195 народни представители: за 78, против 113, въздържали се 4. Предложението не е прието. Поставям на гласуване предложението на народните представители Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за създаване на § 4, неподкрепено от Комисията. Гласували 195 народни представители: за 78, против 114, въздържали се 3. Предложението не е прието. С това Законът е приет на второ гласуване. Желае ли някой различен вот? Не виждам. Преминаваме към следващата точка: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ ПО РЕДА НА ЧЛ. 92 – 104 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ. Ще Ви запозная с получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 19 септември 2025 г. до 2 октомври 2025 г. Получени са писмени отговори от: – министър Атанас Запрянов: на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на въпрос от народния представител Цончо Ганев; – министър Борислав Гуцанов: на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Деница Сачева; на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Стела Николова; – министър Георг Георгиев: на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Георги Тахов: на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Иван Иванов; на три въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Николай Денков; на въпрос от народния представител Свилен Трифонов; на въпрос от народния представител Татяна Султанова-Сивева; – заместник министър-председател и министър Гроздан Караджов: на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на два въпроса от народния представител Стела Николова; на въпрос от народния представител Явор Божанков; – министър Даниел Митов: на въпрос от народния представител Венко Сабрутев; на въпрос от народния представител Джипо Джипов; на два въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Йордан Иванов; на въпрос от народния представител Кристина Петкова; на два въпроса от народния представител Лена Бориславова; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Манол Пейков; на въпрос от народния представител Мария Илиева; на въпрос от народния представител Никола Димитров; на четири въпроса от народния представител Николай Радулов; – министър Жечо Станков: на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на три въпроса от народния представител Ивайло Мирчев; на въпрос от народния представител Йордан Тодоров; на въпрос от народния представител Любен Иванов; – министър Иван Иванов: на въпрос от народния представител Атанас Атанасов; на въпрос от народния представител Богомил Петков; на въпрос от народните представители Борис Аладжов и Александър Койчев; на въпрос от народния представител Деница Симеонова; на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на въпрос от народния представител Димчо Димчев; на два въпроса от народния представител Златан Златанов; на въпрос от народния представител Ивайло Шотев; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народния представител Климент Шопов; на три въпроса от народния представител Константина Петрова; на три въпроса от народния представител Любен Иванов; на въпрос от народния представител Мартин Димитров; на три въпроса от народния представител Никола Димитров; на десет въпроса от народния представител Свилен Трифонов; на четири въпроса от народния представител Стела Николова; на три въпроса от народния представител Стилиана Бобчева; на въпрос от народните представители Стоян Таслаков и Климент Шопов; – министър Красимир Вълчев: на въпрос от народния представител Димитър Гюрев; на два въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Стилиана Бобчева; – министър Манол Генов: на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на въпрос от народния представител Васил Пандов; на въпрос от народния представител Веселин Вешев; на два въпроса от народния представител Димитър Гюрев; на два въпроса от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Йордан Иванов; на три въпроса от народния представител Климент Шопов; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на три въпроса от народния представител Петър Петров; – министър Мариан Бачев: на въпрос от народния представител Ангел Славчев; на три въпроса от народния представител Иван Белчев; на два въпроса от народния представител Кристина Петкова; на два въпроса от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Стела Николова; – министър Петър Дилов на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – министър-председател Росен Желязков на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – министър Силви Кирилов: на въпрос от народния представител Александър Симидчиев; на въпрос от народния представител Цончо Ганев; – министър Теменужка Петкова: на въпрос от народния представител Божидар Божанов; на въпрос от народните представители Венко Сабрутев и Богдан Богданов; на въпрос от народния представител Иван Белчев; на въпрос от народния представител Любен Иванов; на два въпроса от народния представител Мартин Димитров; на въпрос от народния представител Николай Денков; – заместник министър-председател и министър Томислав Дончев на въпрос от народния представител Йордан Иванов. Уважаеми колеги, първият министър, който ще отговаря на въпрос от народен представител, е господин Гроздан Караджов. Добре дошли, господин Министър! Заповядайте, господин Петров, да развиете Вашия въпрос.
#263 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, господин Министър! Няколко въпроса съм Ви задавал като народен представител от област Монтана, свързани с железопътния превоз на територията на областта, и за състоянието на влаковите състави с оглед на безопасността, но важна е и прилежащата инфраструктура, която също следва да осигурява безопасността на железопътните превози. В тази връзка с мен се свързаха жители на село Дъбова махала, община Брусарци, край което преминава железопътна линия. Там има железопътен прелез. Обслужващото го техническо съоръжение е в окаяно състояние и отдавна е амортизирано и преминало своята експлоатационна годност. Бариерите на прелеза не отговарят според мен на нормативните изисквания за дължина, за сигнализация и обозначеност. Те се вдигат и пускат ръчно от служител на прелеза чрез използването на механизъм е верига тип „геран“, който със сигурност отдавна е преминал извън своя експлоатационен срок. Самата верига е наставяна на няколко места. По механизма на бариерите все още има дървени части, които са изпочупени и нефункциониращи. За служителя, който ръчно вдига и пуска бариерите на прелеза, е скалъпено едно навесче със седалка, на която да седи, докато чака да мине влак. Намирам тези условия за работа за нещадящи здравето на служителя на БДЖ. Двете бариери, които се вдигат и свалят ръчно на този прелез, са крайно амортизирани и преправяни, изградени са от разбити борови мертеци, по които подръчно са ковани и прикрепяни допълнителни и разнородни летви за удължение на бариерите с цел да препятстват преминаването на автомобили, когато са в режим „спуснати“, като представям и съответните снимки. Считам, че всичко това застрашава безопасността на гражданите и би следвало да бъде препятствано чрез вземането на съответните мерки, които да включват поставянето на съвременни и модерни бариери с адекватна дължина, непозволяващи преминаване на пътни превозни средства. Затова Ви задавам и следния въпрос: какви мерки може да вземе Министерството на транспорта за спешна подмяна и осъвременяване на техническите съоръжения, обслужващи железопътния прелез в село Дъбова махала, община Брусарци, и за създаването на нормални условия за работа на служителя там с цел осигуряване на безопасността на движението през прелеза? Благодаря.
#264 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Петров. Господин Караджов, заповядайте да отговорите на въпроса – имате думата.
#265 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Петров! Във връзка с поставения от Вас въпрос, постъпил към мен, мога да Ви предоставя следната информация. Железопътният прелез, който се намира на км 100+102 по 7-а главна железопътна линия в междугарието Брусарци – Дреновец, жп спирка Дъбова махала – пресичането с път III-112 е под ъгъл от 70 градуса, като прелезът е от трета категория, определена съгласно изискванията на Наредба № 4 за железопътните прелези. По тази причина той е съоръжен с ръчни бариери, които се управляват от прелезопазача. Към момента ръчните бариери и еластичната прелезна настилка са поддържани от Държавно предприятие „Национална компания „Железопътна инфраструктура“ в добро техническо състояние. Към момента считаме, че прелезът е съоръжен и сигнализиран в съответствие с изискванията на нормативните актове в железопътния транспорт и е осигурена неговата безопасна експлоатация. Този прелез и много други са предвидени за пресъоръжаване с автоматично прелезно устройство тип „автоматична бариера“. Вече е подготвена и предстои да бъде открита процедура за възлагане на обществена поръчка за строителството тип „инженеринг“ с предмет: „Изграждане на 20 броя автоматични прелезни устройства“. Обществената поръчка е изпратена за осъществяване на така наречения предварителен контрол до Агенцията по обществени поръчки с наше писмо, което, след като бъде върнат отговорът от Агенцията по обществени поръчки, ще обявим и в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“. Този прелез, уверявам Ви, е заложен за автоматично прелезно устройство с подмяна на бариерните механизми. Благодаря.
#266 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Караджов. Господин Петров – реплика, заповядайте.
#267 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. По отношение на направените констатации за състоянието на прелеза аз, признавам си, вчера пропуснах да заявя прожектирането на снимките на таблото, но все пак съм ги приложил в поставения въпрос, който сигурно имате. Ако ги видите, ще разберете, че този, който Ви е предоставил това заключение, Ви е излъгал, защото нито състоянието е добро, пак ще се повторя, бариерите са наставени със стари дървени мертеци, те са изпочупени. Самата верига, която се използва за вдигането на този прелез на двете бариери, е наставяна. Това се вижда и на снимките, които съм представил. За мен това е опасно за цялото съоръжение. А и да не забравяме, че въпросът ми има и друг аспект – за условията за работа на служителя, който ръчно трябва всеки път да ги вдига. А в репликата си просто ще отправя един призив към Вас. Да, чухме, че ще има обществена поръчка, чухме потвърждение от Вас, че е заложен този прелез за осъвременяване, но докато това се случи, молбата ми като народен представител от този регион е да направим така, че поне условията на работа на този служител с една скована седалка и едно навесче да бъдат малко по-добри, защото, поне според мен, докато чакаме да осъвременим бариерите с автоматични, поне условията на работа на служителите на БДЖ да ги направим малко по-поносими в дъжд, пек, сняг и така нататък. Това е просто един призив от моя страна, господин Министър. Дано да бъде чут. Благодаря.
#268 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Петров. Не желаете ли дуплика? Благодаря Ви. Следващият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно бъдещето на Завода за хартия в град Стамболийски – към министър Петър Дилов. Заповядайте, господин Таслаков, да зададете Вашия въпрос.
#269 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, ръководството на Завода за хартия „Монди Стамболийски“ обяви, че закрива дейността си в България. Към момента работниците са освободени, а суровините се разпродават. Вашето министерство инициира редица срещи с потенциални инвеститори с цел да продължи дейността на завода, но все още няма видим резултат. До мен достигна непотвърдена информация, че българска компания е решила да закупи завода с цел да се изгарят отпадъци. В тази връзка моля да ми отговорите: има ли промяна на собствеността на завода, предстои ли такава и дали има промяна в неговото предназначение? Благодаря.
#270 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Таслаков. Министър Дилов, заповядайте да отговорите на зададения въпрос, имате думата.
#271 · speech
Министър Петър Дилов
Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! На въпросите Ви относно това – има ли промяна на собствеността на завода, престои ли такава и дали има промяна в неговото предназначение, Ви информирам следното. Производството на дървесна маса, хартия, картон и изделия, ангажираните с тях малки и средни предприятия имат голямо значение за икономиката на страната, тъй като тези продукти са свързани с бита и тяхното пазарно търсене е гарантирано. През последните десетилетия обаче браншът претърпява сериозни трудности, в резултат на което „Монди Стамболийски“ се изправя пред вероятността да прекрати своята дейност. Министерството на икономиката и индустрията следи ситуацията около затварянето на завода и прави възможното община Стамболийски да запази своя индустриален профил, а гражданите да имат икономическа перспектива за развитие в родното си място. Във връзка с това Министерството изпрати покана и проведе срещи с ръководството на „Монди Стамболийски“ след настъпилия пожар през 2024 г., нанесъл щети на част от производствените мощности. С встъпването ми в длъжност проведох среща с представители на „Монди груп“, на която заявих готовност за оказване на съдействие за установяване на нов инвеститор на площадката на завода. Министерството също беше в контакт с представителите на работниците, по-конкретно с Комитета за спасение на завода, с цел да се намерят възможни решения по проблема в рамките на компетенциите на ведомството. На конкретния Ви въпрос за смяната на собственост мога да посоча, че към настоящия момент това не е факт. От данните в търговския регистър е видно, че такива промени не са извършвани от 2009 г. насам. Предметът на дейност на завода също не е променен от 2008 г. От представители на „Монди груп“ знаем, че е възложено изготвянето на комплексна екологична оценка на производствената площадка, която се извършва в момента. Тази оценка е във връзка с водените от собствениците преговори за продажба с български и чуждестранни инвеститори. Относно притеснения, станали публични, мога да Ви информирам, че нямаме данни преговарящите компании да са свързани с енергийния сектор и не се предвижда в бъдеще на площадката да се горят отпадъци. Както вече е станало ясно, на площадката на „Монди Стамболийски“ най-вероятно няма да се произвежда хартия, но все още съществува възможност за производство на целулоза, което е обнадеждаващо за запазването на работните места. Това би било и приемлив вариант, който ще запази дейността на завода, макар и частично. От значение е и фактът, че при такова развитие на ситуацията ще се гарантира и възможността за изкупуването на дървесна суровина от горския сектор. Благодаря Ви.
#272 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Таслаков, имате думата за реплика, заповядайте.
#273 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър, за отговора. Това беше важно, за да се успокои гражданското общество, че в Стамболийски на този етап няма намерение да се изгарят боклуци. А това, което казахте, че има възможност да се продължи дейността за целулозата, смятам, че е оптимистично. И се надявам наистина хората, които загубиха работните си места в Стамболийски, отново да ги намерят. Благодаря.
#274 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Таслаков. Желаете ли дуплика? Не. Преди да пристъпим към следващия въпрос, да сведа до Вашето внимание, уважаеми дами и господа народни представители, уведомление от министъра на вътрешните работи, което е постъпило току-що. „С настоящото писмо Ви информирам, че на 3 октомври 2025 г. съм възпрепятстван да присъствам на заседанието на Народното събрание за провеждане на парламентарен контрол поради неотложни служебни ангажименти, свързани с усложнената метеорологична обстановка.“ Това е за информация на тези, които имат въпроси към вътрешния министър. Следващият въпрос е към министър Жечо Станков, отново от народния представител Стоян Таслаков, относно добив на инертни материали от находище „Орешака“, землището на село Огняново, община Пазарджик. Господин Таслаков, имате думата да зададете Вашия въпрос.
#275 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Уважаеми господин Министър, от жители на село Огняново съм информиран, че Вашето министерство е разрешило концесия за добив на инертни материали в река Марица, в землището на същото село. Беше организирана серия от протести срещу това решение, тъй като концесията се намира в защитена зона и в близост до ферми, предприятия и къщи на селата Огняново, Синитово и Мирянци. Трите села са против добива, тъй като освен застрашените биологични видове в защитената зона вероятно ще бъдат засегнати подпочвените води и сондажите. Експерти са измерили, че процесите на копаене на пясък от коритото на река Марица водят до пропадане на основите на къщите и нанасят щети върху носещите стени. Предвид изложеното, моля да ми отговорите: докъде е стигнала процедурата по одобрение, има ли проведена оценка за въздействието върху околната среда и организирани ли са публични обсъждания по темата? Благодаря.
#276 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря, господин Таслаков. Министър Станков, заповядайте да отговорите на зададения въпрос – имате думата.
#277 · speech
Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, благодаря за въпроса, който задавате. Ще внеса яснота по няколко основни параграфа. Министерството на енергетиката не е компетентно да дава концесия за добив на каквито и да е природни богатства в реки и други водни обекти. Това го казвам, защото находище „Орешака“ по картите, които са в Министерството на енергетиката, попада върху земеделски земи или територии, които сигурно вече са със сменено предназначение. Това, което е важно да изразя, е, че в средата на 2021 г. с решение на Министерския съвет е предоставена концесия за находище „Орешака“, област Пазарджик. На въпроса Ви това обсъдено ли е с местните общности – процедурата по Закона за подземните богатства е свързана с това, че преди да се предоставят каквито и да е концесионни права, Министерството на енергетиката изпълнява ролята, ако щете, на пощенска кутия, която събира становищата на всички заинтересовани страни, като тук се включват, естествено, и становищата, които са издадени от местните общини. От гледна точка на предоставената концесия има сключен договор на 18 октомври 2021 г. Тук е важно да споменем, че този договор никога не е влизал в сила. Липсата на действаща ОВОС гарантира това, че не може да започне добивът. От страна на Министерството на енергетиката веднага след като подадохте информация, съм изпратил екип на място като извънредна проверка. Такива проверки назад във времето не са правени, защото нямаме действаща концесия, съответно нямаме какво да проверяваме. Но след Вашия сигнал незабавно изпратих екип на място. Разполагам със снимков материал, който показва, че за тази концесионна площ, за която ни сигнализирате, в момента територията са девствени земеделски терени, на които не е извършена каквато и да е интервенция върху тях. Помолих снимките да бъдат изпратени и на моя телефон, за да мога да Ви ги покажа. Ако желаете, мога да ги изпратя и на Вас. От тази гледна точка към момента нямаме действия, които да са извършени там. Пак повтарям, за да се е стигнало до подписване на този концесионен договор, е извървяна една дълга процедура, в която Министерството на енергетиката е натоварено от Министерския съвет да упражнява впоследствие контрола и има правата да събере всички документи, които да бъдат съгласувани с всички институции. Те минават два кръга на съгласуване. Първият е с ресорни министерства, които отговарят за държавната сигурност – дали има там някаква инфраструктура, която не трябва да бъде упоменавана по други карти, и на втория етап – с всички заинтересовани страни, още веднъж казвам, включително местните власти и населението в региона. В тази връзка няма влязъл в сила договор. Аз, като министър на енергетиката, няма да допусна извършването на какъвто и да е незаконен добив на място. И повтарям още веднъж, добивът в руслото на река или какъвто и да е воден обект не се предоставя от Министерството на енергетиката – не съм сигурен, че въобще се предоставя от някого. И е в компетенциите както на кметовете, така и на областните управители да следят, ако има такива действия, незабавно да реагират на място. Благодаря Ви.
#278 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Станков. Колега Таслаков, имате възможност за реплика – заповядайте.
#279 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър, че веднага сте реагирали след получения от мен въпрос и сте изпратили екип да провери ситуацията в Огняново. Наистина хората са притеснени, защото при такива обеми на добив е възможно наистина нивата и къщите да бъдат подкопани и това да наруши тяхната цялост и сигурност. Все пак казахте, че за тази концесия се изисква ОВОС, който не е направен. Бих искал, ако може, да отговорите на този въпрос: дали все пак има възможност този ОВОС да бъде положителен и все пак някаква концесия да започне там – изкопаване на такива маси, за да можем окончателно да успокоим населението в Огняново, Синитово и Мирянци. Благодаря.
#280 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Таслаков. Министър Станков, имате възможност за дуплика – заповядайте.
#281 · speech
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Таслаков! Що се касае до положителна оценка на въздействието на околната среда, това е изцяло в компетенциите на РИОСВ. Аз като министър на енергетиката винаги в момент, в който се е налагало, включително и в качеството си на заместник-министър, отговаряйки за ресорната дирекция, когато се е налагало да претегляме интереса – дали на фирмата, която да инвестира там, или на местната общност, естествено, местната общност е с предимство. Толкова години – от 2021 г. до днес, нямаме положителна оценка за въздействие. Въпреки че не е в моята компетентност, явно има проблем, който е в компетентността на колегите от Районната инспекция по околна среда, и мисля, че там няма как да се извършва добив, докато, така или иначе, не минат необходимите процедури, а да не са минали толкова дълги години, явно си има някаква причина. Предвид факта, че не е в компетентността на Министерството на енергетиката, не сме правили, така, необходими действия, за да проучваме тези детайли, защото на територията на страната отговаряме за 500 концесии и още 250 търсения и проучвания на подземни богатства, в които упражняваме контрол. Благодаря Ви.
#282 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Следващият въпрос е към министъра на туризма Мирослав Боршош – от народния представител Николай Златарски относно възможностите за държавна подкрепа за спортно-туристическия потенциал на област Кюстендил. Колега Златарски, заповядайте да развиете Вашия въпрос.
#283 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Господин Министър, знаете, че извън летния и зимния туризъм в област Кюстендил търсим и други варианти за развитие на туризма. Благодаря Ви за добрия отговор и за развитието на поклонническия туризъм, както след това и на IT туризма. Сега на дневен ред, разбира се, е спортният туризъм и развитието на спортно-техническата база. Област Кюстендил има съчетание от природни ресурси, извори, планини и долини, вече с изградена мрежа от туристически и велосипедни маршрути, и локална администрация с интерес към спорта и младежките дейности. Това създава добра база за развитие на спа и спорт, планинско, велосипедно, пешеходно и целогодишно спортно-туристическо предлагане. За да се превърне в устойчив и пазарно атрактивен продукт, е нужна координирана държавна подкрепа с мерки за продуктово развитие, финансиране, инфраструктура, обучение и маркетинг. Ключови активи в региона са минералните извори и балнеологията в Кюстендил и околността и десетките каптирани извори, традиция в балнеолечението и спа услугите. Сапарева баня – уникалният гейзер с термален ресурс, известен с най-високата температура на извора – 103 градуса, подходящ за спортно-рехабилитационни пакети. Планини и маркирани туристически пътеки. Тук, разбира се, се намира и най-големият туристически обект – Рилският манастир, великолепните планини, Осогово, подходящи за рехабилитационни пакети. Планини, маркирани туристически пакети, възможности за туринг, трейлъринг, търк и зимни дейности. Развиваща се велосипедна общност и множество велосипедни маршрути, налични стотици трасета, които могат да се стандартизират и сертифицират. Област Кюстендил има структура за спорт и младежки дейности, които улесняват локалната координация, за да отговаря на нарастващия интерес от местни жители и туристи за място за спорт и рекреация. Господин Министър, възнамерява ли Министерството на туризма да подкрепи превръщането на област Кюстендил в целогодишна спортно-туристическа дестинация чрез финансиране и сертификация на пешеходни маршрути, целева подкрепа и изграждане на спортна рехабилитационна база, съчетана с уникалната балнеология, и включването на региона в Годишната програма за национална реклама и подпомагане при кандидатстване по европейски и национални програми? Благодаря.
#284 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Министър Боршош, заповядайте да отговорите на зададения въпрос – имате думата.
#285 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Златарски! Ако трябва кратко да отговоря, разбира се, че ще кажа – да, всичко това, което изброихте. Разбира се, използвам възможността, за да доразвия отговора си, за да може да представя една по-комплексна картина – такава, каквато си я представяме и от страна на изпълнителната власт, и от страна на местната, разбира се. Радвам се на интереса и от законодателната. Развитието на туризма като цяло, разбира се, във всяка една от своите части има своята тежест в различните етапи на годината. И това, което повдигате като въпрос за 365-дневен туризъм, е от изключително важно значение, особено що се касае за региони, които не са специализирани, както са морските ни курорти или свръхнатоварените ни зимни курорти. В това отношение Кюстендил е доста напред не само като възможности и природа, но и като община, която все повече поглежда към този сектор на икономиката. Няколко неща са важни, ако трябва да бъда конкретен, за спортната Ви инфраструктура и туризма, свързан с нея. Това, което направихме с кмета на Кюстендил, е максимално да положим усилия за три големи проекта, които са свързани с цялостното изграждане на спортната инфраструктура. Защото това е, както добре си давате сметка, и голямата основа за развитие на спортен туризъм, който става все по-модерен в света и все повече привлича гости не само от чужбина, но има и голям поток от туристи, отбори, които пътуват във вътрешността на страната и все повече избират България като дестинация за своята подготовка, което е изключителен принос не само към спортните ни постижения, но и към това, което ние с Вас тук дискутираме – към туристическата икономика. В това отношение има три наистина много важни проекта, с които свързвам Община Кюстендил и които имат пълната ми подкрепа и като министър за различните финансови инструменти, които те използват, от страна на Министерството на младежта и спорта. Разбира се, Вие много добре знаете, че трябва да направим една рехабилитация на Спортния комплекс „Осогово“. Той е голям, важен спортен комплекс и се надявам със средствата, които са отделени за това, съвсем скоро да започне работата по него. Защото ремонтът на лекоатлетическата писта е важен момент в този проект, изграждане на осветителната уредба на самия футболен стадион и целият лекоатлетически полигон трябва да бъде ремонтиран, за да можем наистина да използваме това съоръжение в пълния му мащаб. След това, разбира се, ако трябва да изброя още два важни фактора, е футболният терен, който трябва да възстановим, и другите дейности, които са по модернизиране на цялата Ви спортна и образователна инфраструктура в Кюстендил. И за финал. Кюстендил благодарение и на общите ни усилия все повече попада във фокуса, първо, на международните изложения, които организираме. Общината е активна и ние винаги сме предоставяли значимо, видимо и важно място на тези изложения и резултатите са налице. Тази година виждам ръст на туризма в Кюстендил. Смея да твърдя, че за тези близо повече от девет месеца благодарение и на по-активната ни рекламна маркетингова стратегия, която се концентрираше на конкретни пазари, които са класически за Кюстендил, но невинаги Общината може да отдели достатъчно средства за тази реклама, получи пълната ни помощ. Така че, надявам се, и с това приключвам, и спортният туризъм да е част от нещата, които ще представим за развитие на туризма в Кюстендил. Благодаря.
#286 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, Министър Боршош. Господин Златарски, имате възможност за реплика – имате думата, заповядайте.
#287 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател, господин Министър, дами и господа народни представители! Благодаря Ви, господин Министър. Първо, да Ви благодаря за предишния въпрос за поклонническия туризъм. Благодаря и за подаръка. (Показва книжка.) Ето, това е добър пример как може да се работи успешно и да се развива извън, както казвате, основния летен и зимен туризъм. Ние имаме голям потенциал. Разбира се, Вие бяхте в Кюстендил на големия християнски празник „Успение Богородично“, видяхте базата, били сте в Сапарева баня, познавате добре района – имаме изключителен потенциал. С подкрепата на държавата, с мерките, с подхода, който Вие вече започнахте да организирате в Министерството, мисля, че ще получим добри резултати. Но наистина нещата оттук нататък започват. Имаме много работа, съвместна работа както с местната власт, така и чрез народните представители да стигнат въпросите до Вас. Проблемите наистина в Кюстендил са това, че не е имало информираност. За спортната писта, която казахте, направихме един хубав семинар – среща дискусия, на тема „Ново начало за спорта в Кюстендил“. Там присъстваше заместник-министърът на спорта, той дойде с добрата новина точно за пистата, че са одобрени 1 млн. и 600 хиляди за пистата, което е един добър старт. Продължихме наистина там на самата среща с много хубави идеи, една от които беше център за ски на закрито – инвестиционно намерение, което е съвместно с местната власт, което оттук нататък ще търсим наистина начин да се финансира. Може би за това ще опрем и до Вас, и до Вашата помощ, и до Вашата експертиза. Но Кюстендил има наистина доста добри намерения и мисля, че ще се получат нещата. Благодаря Ви.
#288 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Желаете ли дуплика? Заповядайте, имате думата.
#289 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Само финални думи. Повдигам един важен въпрос и той е важен въпрос, тъй като Ви предстои, уважаеми законодатели, да гледате и бюджета за 2026 г., където, надявам се, силен акцент да имат точно инфраструктурните проекти. Независимо дали говорим в случая както с Вас за спортна инфраструктура, дали говорим за културна, дали говорим само за пътна инфраструктура, всяка една от тях е изключително важна за развитието на сектор „Туризъм“, защото без нея не бихме могли да предоставяме качествена и висока услуга – такава, каквато, надявам се, една европейска държава трябва да предлага. Така че вървим в тази обща посока. Да, туризмът идва след доброто местно управление и добрата инфраструктура. Тогава вече наистина ще можем максимално да показваме местата из цяла България, които предлагат на високо ниво туризъм независимо в кой сектор, включително и спортния. Благодаря Ви.
#290 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Министър Гуцанов в залата ли е? (Реплика: „Да!“) Не съм го видял, извинявайте. Следващият въпрос е към министър Гуцанов – от народния представител Петър Петров, относно възможностите на Министерството на труда и социалната политика за разкриване на нов дом за възрастни хора в населено място в област Монтана. Заповядайте, господин Петров, да развиете Вашия въпрос.
#291 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, господа министри! Министър Гуцанов, населението на България е едно от най-застаряващите в Европа след демографската катастрофа и миграцията, пък и населението на област Монтана е едно от най-застаряващите на територията на страната. Още миналата година зададох същия въпрос към Вашия предшественик – служебния министър, от тази трибуна, септември месец беше. Той тогава ми отговори, че политиката – тогавашната, на правителството е да бъдат закривани тези домове и да бъде развивана вместо това персоналната асистирана грижа, обаче от Ваши медийни изяви от средата на юли месец поне аз останах с впечатлението, че сегашната политика на Министерството на труда и социалната политика е коренно различна. Съобщихте за около 100 броя домове, които се очаква да бъдат обособени домове за стари хора, да бъдат ремонтирани от страна на държавата с едни 383 млн. лв. от ПВУ чрез общините, и това ме провокира отново да внеса идентичен въпрос и към Вас и да Ви попитам има ли възможност държавата да помогне за разкриването на още един дом на територията на област Монтана в някое населено място, тъй като там домовете са недостатъчен брой, а все повече възрастни хора имат нужда от такъв тип услуга, и затова молбата ми е да отговорите: има ли възможност да помогне намерението?
#292 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Петров. Министър Гуцанов, заповядайте, имате думата да отговорите на въпроса.
#293 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Петров, уважаеми колеги народни представители! Съгласно Закона за социалните услуги в страната вече не се изграждат домове за стари хора. В Закона е предвидено съществуващите домове за стари хора, които са в институционален тип, да се реформират, за да отговарят на стандартите и качествата на резидентна грижа, определени в наредба за качеството на социалните услуги. Затова в момента правим ремонт на всичките 81 домове в страната и Вие правилно посочихте за тази сума, която е близо 400 милиона – нещо, което не се е правило от 1990 г. насам, и до 30 юни догодина трябва да приключат всички тези ремонти на домовете. Съществуващите до влизането в сила на Закона места за настаняване в домовете за стари хора са включени в Националната карта за социалните услуги като част от резидентната грижа за възрастни хора в нетрудоспособна възраст. Общо за област Монтана в Картата са заложени 350 потребители за социални услуги за резидентната грижа за възрастни хора в нетрудоспособна възраст. Създадените към момента услуги в областта са 229, което е добре, защото има резерв от 121 възможни бройки за други потребители. Конкретно по общини. В община Монтана са 30 потребители, които биха могли да ползват държавното финансиране, в община Брусарци – 15, в община Вършец – 15, в община Медковец – 15, в община Лом – 16, и в Чипровци – 30 потребители. Важно е да се отбележи, че Министерството на труда и социалната политика няма право да създава социални услуги, също така не разполагаме с механизъм за предоставяне на целево финансиране от държавния бюджет за изграждане на нови социални услуги. Това предоставя основните инвестиции в социалната инфраструктура през последните години да се правят на проектен принцип с бенефициенти общините, със средства от европейските структури и инвестиционни фондове и чрез Националния план за възстановяване и устойчивост. Конкретно по операция „Концепция за интегрирани териториални инвестиции 2“, финансирана по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027, общините от област Монтана са имали възможност да кандидатстват в срок до 8 юли 2025 г. за създаване на инфраструктура за предоставяне на нови социални услуги за резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст. Тъй като операцията се администрира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, аз поне нямам информация да са кандидатствали Община Монтана или други общини от област Монтана. Сега това, което Вие го казахте, във връзка с поетата от мен инициатива за идентифициране на неизползваеми публични сгради, които могат лесно да бъдат реконструирани в социални услуги за резидентна грижа за лица в надтрудоспособна възраст, имаме общо от 115 общини получени предложения. В момента от Община Монтана няма.
#294 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
От област Монтана!
#295 · speech
От област Монтана има получени от шест общини – Берковица, Вълчедръм, Вършец, Георги Дамяново, Медковец и Чипровци. Част от тях виждате, че могат да кандидатстват по тази програма. В момента колегите от АКСУ, от Агенцията за качество на социалните услуги, правят оглед на всичките тези обекти. Ще видим кои са тези, които все пак с относително малко пари от държавата ще могат да бъдат ремонтирани и направени така, че да се промени тяхното предназначение и да бъдат за домове за възрастни хора. Абсолютно вярно е това, което казахте – че Монтана е една от областите, за които трябва да направим всичко възможно да има откриване на такъв дом заради застаряването на населението, един път, и втори път, защото по Картата има достатъчно много свободни места, които могат да бъдат финансирани впоследствие от държавата, тоест нека да си свърши работата Агенцията и ще Ви информирам по най-надлежния начин. Все пак гледаме в цялата държава кое е възможно и кое не е възможно. Ние не можем да открием безкрайно много домове за възрастни хора, но Монтана е приоритет.
#296 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Гуцанов. Реплики не желаете ли? Благодаря Ви. Следващият въпрос отново е от народния представител Петър Петров относно нужда от съдействие за осигуряване на вода за питейни, битови, санитарни, медицински и противопожарни нужди през летния сезон в Дома за хора с увреждания в село Горна Вереница, община Монтана. Заповядайте, имате думата.
#297 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Дами и господа народни представители, господа министри! Министър Гуцанов, като народен представител от област Монтана бях сезиран от жители на село Горна Вереница в община Монтана за следния проблем: в селото се намира Дом за пълнолетни лица с физически увреждания. По данни от общинския годишен план за социалните услуги капацитетът на услугата е 42 места; в някои публични информационни каталози се цитира до 50 места, което подсказва, че реалният брой на ползвателите може да варира. Допълнително със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост в двора в близост до Дома в Горна Вереница Община Монтана реализира нов социално-здравен комплекс, включващ: две резидентни услуги – по 15 места всяка; Център за специализирана подкрепа за до 85 лица; общо планирано разширение на капацитета – около 115 места, а инвестицията е в размер на приблизително 3,8 млн. лв., като първата копка тържествено е извършена на 9 май тази година. Към края на месец юли, когато съм внесъл този въпрос обаче, селото е имало проблем с режим на водата, първо, до края на летния сезон, който е въведен със заповед на кмета на общината, и забележете, тогава всяка половина от селото е имала вода през ден; на следващо място, е имало издадена забрана за ползване на водата за небитови нужди, отново въведена със съответния акт. От тази ситуация с липсата на вода потърпевша неизменно е институцията на селото, която е приела хора с физически увреждания. Новината за липсата на вода за жителите на селото бе широко отразена и в медиите, което ме провокира да внеса и съответния въпрос, като съм приложил линк към медийни публикации. Така липсата на надеждно водоснабдяване на територията на село Горна Вереница вече застрашава, поне към онзи момент, не само ежедневието на жителите му, но и законосъобразното и безопасно функциониране на социална услуга от обществен интерес, както и успешното реализиране на европейски проект. Именно затова съм задал и следния въпрос, на който моля да получа отговор: какво може да направи Министерството на труда и социалната политика, забележете, за постоянно, перманентно и целогодишно своевременно осигуряване на вода за питейни, битови, санитарни, медицински и противопожарни нужди, конкретно в Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в село Горна Вереница, община Монтана? Благодаря.
#298 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Петров. Министър Гуцанов, имате думата да отговорите на въпроса.
#299 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Петров, уважаеми народни представители! Аз първо благодаря на господин Петров за активността, защото всеки един народен представител, който ходи в областта си и задава такива въпроси, това помага и на министрите, защото невинаги можем всички неща да ги знаем какво и как се случват. Това е обективната ситуация и няма защо да се правим на всезнаещи и всеможещи. Във връзка с получената от Вас информация за въведен воден режим в село Горна Вереница, община Монтана, бих искал да Ви информирам, че Министерството на труда и социалната политика няма правомощия, което Вие го знаете много добре, респективно компетенции, свързани с осигуряването на течаща вода за населението. Независимо от това незабавно изпратих писмо до кмета на община Монтана с копие до Министерството на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството с молба да ме информират какви мерки са предприети за намиране на трайно решение с липсата на вода в населеното място и съответно в какви срокове се очаква да бъдат решени тези проблеми. От друга страна, Община Монтана е сключила договор по процедура „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“ с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост и е в процес на изграждане в село Горна Вереница на две нови резидентни социални услуги за пълнолетни лица с физически увреждания за общо 30 потребители и Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и техните семейства. По време на оценката на проектното предложение Община Монтана е представила в Министерството на труда и социалната политика одобрен инвестиционен проект за създаване на новите социални услуги с комплексен доклад и издадено разрешение за строеж от главния архитект на Община Монтана. Инвестиционният проект е съгласуван предварително с всички експлоатационни дружества, в това число и с ВиК ООД – Монтана. От „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Монтана, са издадени две становища, в които ясно е посочено, че село Горна Вереница се водоснабдява от един тръбен кладенец, чийто дебит намалява през летните месеци, и се въвежда режим на водоснабдяване. Посочено е също, че директно от водоснабдителната мрежа не може да се осигури вода освен за битови нужди и за противопожарни нужди, поради което в проекта трябва да се предвиди резервоар. В резултат на това Община Монтана е предвидила в проекта за новите социални услуги изграждане на полипропиленов резервоар с вместимост 22 кубични метра, както и помпена група с работна и резервна помпа. По този начин е решен проблемът с липсата на постоянно водоснабдяване към имота, в който е предвидено създаването на новите социални услуги за лица с увреждания.
#300 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Гуцанов. Не желаете реплики. Следващият въпрос е от двама народни представители – Неждет Шабан и Джем Яменов, относно регионални програми за заетост в област Търговище. Заповядайте да зададете Вашия въпрос.
#301 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Въпросът ни е относно регионални програми за заетост в област Търговище. Съгласно националните планове за заетостта и Закона за насърчаване на заетостта областните управи и общините разработват регионални програми за заетост съобразно равнището на безработица за всяка община. Целта на програмите е да допринесат за намаляване на безработицата и повишаване на качеството на работната сила в региона. През 2024 г. регионалната програма за област Търговище е била с продължителност пет месеца и средствата за областта са били 471 480 лв., като е осигурена заетост на 1950 лица и целевата група е включвала безработни младежи до 29-годишна възраст, продължително безработни лица, безработни лица над 55-годишна възраст, лица без професионална квалификация и безработни лица с трайни увреждания. Конкретно по общини. Община Опака е с висок ръст на безработица – 18,8% към края на месец август в сравнение със средния процент за страната, който е 5,23%. По информация от общините за Община Опака не са отпуснати средства и бройки през 2025 г., също така по-конкретно за Община Омуртаг са отпуснати средства за минимални бройки и за Община Антоново е по същия начин, но целевата група е включвала само безработни младежи до 29-годишна възраст. Във връзка с горното отправяме към Вас следния въпрос: защо не са отпуснати достатъчно средства през 2025 г. за заетост по така наречената регионална програма или регионални програми; на база на какви критерии се отпускат тези средства за такъв вид програми и предвиждат ли се такива средства за 2026 г. във Вашите планове и разчети за област Търговище? Благодаря Ви.
#302 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Шабан. Министър Гуцанов, имате думата да отговорите на въпроса.
#303 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Шабан, уважаеми колеги народни представители! Регионалните програми за заетост са един от инструментите, с които се осигурява работа на безработните лица в отговор на специфичните потребности на местно ниво. През настоящата година Министерството на труда и социалната политика бе изправено пред доста тежката задача да насърчава заетостта на безработни лица, особено в районите с най-висока безработица, в рамките на непроменен от миналата финансова година ресурс от 88 млн. лева и при увеличен размер на минималната работна заплата. При така създадените условия, макар и да не се реализират регионални програми за заетост поради недостиг на финансов ресурс, с Националния план за действие по заетостта през 2025 г. са осигурени възможности за хората в регионите с висока безработица. Те се подпомагат чрез широк спектър от услуги, съобразени с личностния профил, мотивиране за активно поведение на пазара на труда, посредничество по информиране и наемане на работа, участия в трудови борси, включване в програми и мерки за обучение и заетост и други. Хората имат възможност да развиват уменията чрез включване в обучение за повишаване на професионалната квалификация и придобиване на ключови компетентности, включително и за усвояване на дигитални умения. Работодателите се насърчават с финансови стимули да разкриват работни места, на които да наемат безработни лица. През настоящата година продължава изпълнението на ефективните програми и мерки за заетост, финансирани със средства от държавния бюджет. Сред тях са Националната програма „Старт на кариерата“, Националната програма за обучение и заетост на продължително безработни лица, Националната програма „Помощ за пенсиониране“, насърчителната мярка за осигуряване на заетост на безработни лица от групите в неравностойно положение и други. С цел насочване на подкрепата към най-нуждаещите се области средствата за изпълнение на програмите се разпределят съобразно равнището на безработица и броя на безработните лица. По линия на другия финансов инструмент, който е на разположение на Министерството, а именно Програмата „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г., се финансират мащабни проекти в подкрепа на регионалната заетост. Те осигуряват възможност за работа на различни уязвими групи на пазара на труда. Подобни дейности се реализират по процедурата „Младежка заетост плюс“, „Започвам работа“ и други. В тази връзка, въпреки финансовите ограничения, през 2025 г. се изпълняват редица инициативи за подкрепа на безработните лица на местно ниво. Използвам възможността да Ви уверя, че в регионите с висока безработица са мобилизирани усилията на експертите в Агенцията по заетостта, за да се подпомагат безработните лица. Така например за област Търговище са планирани 2,3 млн. лв. от държавния бюджет за осигуряване заетост на 224 безработни лица и обучение на 102 лица. Към 31 август тази година е осигурена заетост на 200 безработни лица, а 100 лица от общините в област Търговище са включени в обучение. Изразходвани са 1 млн. 437 хил. 366 лв. от държавния бюджет. В допълнение по Проекта „Започвам работа“ в компонент 3 – „Заетост“, са включени 127 договора с работодатели от област Търговище на стойност 4 млн. 645 хил. 587 лв. и е осигурена заетост на 238 лица. Осигурена е заетост и по Проекта „Младежка заетост плюс“ на 187 младежи от област Търговище, както и по Проект „Младежки практики“, в който са включени 42 лица. Не на последно място, по операция „Насърчаване на предприемачеството в Северна България“, която е с бюджет от почти 60 милиона, която аз обявих в Народното събрание преди няколко месеца, ще се подкрепят около 1000 нови предприемачи, където е включена Северна България основно, тъй като има разминаване между Северна и Южна България. Област Търговище влиза в тази възможност. В заключение Ви информирам, че при финансови възможности в рамките на Националния план за действие по заетостта през 2026 г. ще бъде предвидено реализиране и на регионални програми за заетостта. Аз също Ви моля и Вие като народен представител да проверите дали всички средства се ползват по най-добрия начин в област Търговище и въобще във всичките области, където държавата определя толкова много средства, дали винаги всичко е реализирано по най-добрия начин. Благодаря.
#304 · speech
Председател Атанас Атанасов
Имате възможност за реплика, господин Шабан, заповядайте.
#305 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаеми господин Министър, благодаря Ви за отговора, но имайки предвид, че нашите общини в област Търговище са малки общини и ръстът на безработица е голям, бихте ли се ангажирали лично като министър, когато се съставя бюджетът на МТСП, да бъдат предвидени и заложени в бюджета на Агенцията по заетостта за 2026 г., по-конкретно в Националния план за действие по заетостта, да бъдат осигурени достатъчно финансови средства за регионални програми, които да осигурят заетост на лица от уязвимите групи. Според мен въпросът не е само да обсъждаме и коментираме проблемите, а реално да ги решаваме на базата на реалните възможности. Но хората от малките общини и малките населени места, където няма големи работодатели, които да осигурят трайна заетост, също имат нужда и заслужават достоен начин на живот. В едни малки общини, като Опака, като Омуртаг или като Антоново, знаете, че най-големият работодател е може би общинската администрация и понякога за тях единствената алтернатива е да работят по програми за заетост. Благодаря Ви за вниманието.
#306 · speech
Председател Атанас Атанасов
И аз Ви благодаря. Министър Гуцанов, заповядайте за дуплика.
#307 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Шабан, уважаеми народни представители! Аз в заключението на своето изложение казах, че се ангажирам. Конкретно за Търговище съм и страна по въпроса. Знаете, че аз съм бил избиран за народен представител оттам, въпреки че съм влизал от Варна, тъй като и от двете области съм бил избиран. Освен това имам друга връзка с този край, но независимо от това като министър трябва равно да отделяш внимание на която и да е от областите. Смятам, че наистина това трябва да бъде направено. Конкретно за Търговище обаче видяхте колко много неща са направени. Не ги прочетох случайно, бройка по бройка и средства по средства. И също Ви моля, за втори път, и Вие като народни представители, и всички народни представители – нека също да се проверява дали всичко върви по най-добрия начин, или някой път има опити за недотам регламентирани действия с тези средства, които и без това трудно намираме. Иначе конкретно по въпроса Ви – да, смятам, че това е правилният подход, и препотвърждавам това, което казах преди малко, че при такава възможност – финансова, това е много добър инструмент особено за такива населени места, за които Вие говорихте преди малко.
#308 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Гуцанов. Въпросите към Вас приключиха. Следващият въпрос е към министъра на отбраната Атанас Запрянов от народния представител Георги Георгиев относно незаконно навлизане на натовски войски в частни имоти на български граждани. Заповядайте, имате думата.
#309 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, на 29 юни 2025 г. с мен се свърза български гражданин, притежаващ земеделска земя в землището на село Криво поле. Оказва се, че при едно от ученията, проведени на военния полигон, който се намира на няколко километра от нивата на този български гражданин, натовски войски са навлезли в имота на човека – посочил съм точно и координатите на имота, и са настанили там военна техника, като са изкопали окопи както за пехотата, така и за техниката. Естествено, собственикът разбира за това известно време след този случай и веднага е подал сигнал към Вашето министерство, само че никой не му е обърнал внимание. Нещо повече. Военните са прекарали път през имота на потърпевшия и не само на неговия. Това се оказва практика в землището на село Криво поле. Пътища има прекарани през много имоти на граждани, както и редовно навлизане на войски в техните земи. Хората в района се страхуват и не смеят много да говорят по темата, но определено има огромно недоволство и негодувание от тяхна страна към военните. В тази връзка моля да ми отговорите: докога натовски войски ще се държат като колонизатори и ще нарушават правата на българските граждани? Във военно положение ли се намираме, че тези военни навлизат в частни имоти? Кога ще премахнете пътя и окопите, които са направени в имота на потърпевшия, както и в други имоти, намиращи се в землищата около полигона? Благодаря.
#310 · speech
Председател Атанас Атанасов
Министър Запрянов, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
#311 · speech
Министър Атанас Запрянов
Благодаря Ви, господин Председателстващ. Уважаеми господин Георгиев, уважаеми госпожи и господа народни представители! В отговор на конкретния въпрос, който сте поставили, Ви предоставям следната информация. Във връзка с проведените серии от учения за участие на сили и средства от страни – коалиционни партньори и членки на Северноатлантическия договор, в края на месец май – началото на месец юни тази година учебен полигон „Корен“, област Хасково, беше домакин на проведено съвместно учение с формирования от България, Съединените американски щати, Италия и Румъния. В началото на подготовката за провеждане на серията от тактически учения на учебен полигон „Корен“ с командира на полигона се свързва господин Митко Масалджиев – собственик на упоменатия в писмото на народния представител Георги Георгиев поземлен имот, а именно поземлен имот 39863.44.37 от кадастралния план на област Хасково, община Хасково, село Криво поле, местността Кайречка кория, който е придобит от него чрез замяна през 2025 г. Господин Масалджиев съвместно с представители от командването на полигона извършват оглед на имота и установяват наличието на полуразрушени и силно обрасли с гъста растителност и млади дръвчета и фиданки окопи, от които е видно, че същите са изградени много преди той да придобие посочения имот. Също така е било установено, че през имота преминава почвен път, изграден преди десетилетие, който се използва от пастирите и собствениците на земеделски земи от село Криво поле. В присъствието на господин Масалджиев става ясно, че имотът не се използва за целите на учението въобще. Въз основа на устна договорка между командването на полигона и собственика на имота след приключването на съвместните учения в края на месец юни фортификационните съоръжения, намиращи се във въпросния парцел, са зарити и е била отправена покана до господин Масалджиев за извършване на оглед и съставяне на протокол. До настоящия момент господин Митко Масалджиев все още не е откликнал на тази покана. В заключение искам да Ви уверя, уважаеми господа народни представители, че военнослужещите от въоръжените сили на Република България, независимо от несправедливо отправените им обвинения, напълно доброволно са отстранили нанесените преди десетилетия щети на наскоро придобития от господин Масалджиев имот. Към момента в Министерството на отбраната няма искане от български граждани от Криво поле за подобни нарушения на техните имоти. Благодаря.
#312 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Запрянов. Господин Георгиев, заповядайте за реплика.
#313 · speech
Георги Георгиев
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, изключително нагло лъжете и е много, много порочна практика това. То по принцип е практика на Вашия кабинет като цяло – на кабинета Желязков, да лъжете брутално. Първо, пътят, който е прекаран през имота на гражданина, по карта трябва да бъде прекаран покрай рекичката, която е извън имота на гражданина. Това, което казахте, че този път е прекаран оттам, за да минават хората, пастири – това са пълни глупости. Другото, което казахте, че гъста растителност била обрасла там. Аз ще Ви покажа снимки след малко. Между другото, не ми позволиха да ги пусна тука на екрана, иначе щях да ги покажа и на всички граждани, да могат да ги видят. Няма никаква гъста растителност. Там има едно дърво с дебела сянка. И затова са направили там тези фортификации, за да могат да стоят под сянка натовските войски. Явно натовските войски могат да се бият само на сянка. На слънце не могат. Разбирате ли? И друго, изключително е нагло, когато лъжете, защото Вие постоянно го използвате това нещо – както за F-16 самолетите, които уж щяха да бранят българското небе, а те не могат да излетят дори от летището, защото им е спукан резервоарът, което означава, че е някоя 30-годишна барака, защото само на някоя стара барака ще ѝ е спукан резервоарът. Няма друг вариант. Но както и да е, Вие постоянно лъжете за всяко едно нещо и не мога да разбера каква е тази наглост, с която излизате да ги твърдите тези неща! Ще Ви покажа снимки на пътя, който води от Криво поле към полигона „Корен“. Пътят, който трябва да ползват военните, знаете ли в какво състояние е? Как не Ви е срам да прекарвате натовски войски оттам?! Разбирате ли? Това състояние на този път… Вие давате милиарди за какви ли не въоръжения. Изнесохте боеприпаси за Украйна, изнесохте българското въоръжение за Украйна, а не можете дори да асфалтирате един път към полигона, на който трябва да се обучава Българската армия, и още по-лошо – да каните чужди войски да идват на този полигон и да срами цялата ни държава! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ и възгласи: „Браво!“) Защото това Ви е управлението! Как не Ви е срам?! И лъжете най-нагло от тази трибуна! (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Оставка!“) Оставка! (Шум и реплики.)
#314 · speech
Председател Атанас Атанасов
Господин Министър, имате възможност. Ако може, тишина в залата!
#315 · speech
Министър Атанас Запрянов
Това, което съобщих, е така. Може да отидете да проверите. Това, което е като имот на господин Масалджиев, си е напълно функционално и си е негово. Никакви пътища ние не сме прекарвали през тези имоти. (Реплика от народния представител Георги Георгиев.) Не аз, Вие заблуждавате! И пак казвам, има практика, ако някъде въоръжените ни сили – и наши, или чужди, нанесат ущърб на който и да е гражданин, от който и да е полигон, ние винаги сме заплащали тези щети. Но конкретно за този имот ние нямаме финансови искания или искания, че не е отстранено това, което е правено много преди учението. Така че Вие заблуждавате, не аз. Благодаря.
#316 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря. Следващият въпрос е към министъра на културата. (Шум и реплики.) Моля за тишина! Въпрос от Георги Хрисимиров Иванов относно неработещото Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“. Заповядайте.
#317 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, Народно читалище „Отец Паисий – 1936 г.“ в квартал „Редута“, град София, години наред стои затворено, а жителите на квартала така и не успяват да си го върнат. Изглежда, всички институции в държавата знаят за проблема, но никой не се самосезира, за да намери решение. На основание чл. 139 от ПОДНС отправих питане до кмета на район „Слатина“ господин Георги Илиев и до Столична община. Получих исканата информация, като кметът на район „Слатина“ ме информира, че в периода 2019 – 2023 г. читалището е получило под формата на субсидия близо 200 000 лв. В същия отговор става ясно, че от страна на районната община са извършени няколко проверки, които установяват, че не се извършва никаква културна, образователна или каквато и да е друга дейност, което е пряко нарушение на чл. 3 от Закона за народните читалища. От същите проверки е констатирано, че сградата на самото читалище е в лошо състояние, за което е издадена заповед съгласно чл. 195, ал. 4 от Закона за устройство на територията, с която се задължава собственикът да извърши в определен срок необходимите ремонти и възстановителни дейности за поправянето му. Въпреки гореизложените факти в отчетите на читалището за последните 5 години се излага информация за активна читалищна дейност, включително публични мероприятия, като различни програми, проведени на място, печатане, разпространение и съхранение на книжни издания, включително реставриране на архивни единици, практически занимания както с възрастни, така и с деца. Подобни дейности не биха могли да се извършат предвид общото състояние на сградата. Същевременно в отчетите на читалището за последните пет години се отчитат 3,5 щатни бройки от Министерството на културата, което налага назначени служители на място в читалището, а това видимо противоречи на констатациите от проверките на Община Слатина и поставените катинари на сградата, които се виждат денонощно. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: запознат ли сте с гореизложения казус и какви мерки ще предприемете, за да може жителите на квартал „Редута“ да получат читалище, което да е с отворени врати и да изпълнява целите, които са заложени в Закона за народните читалища? Благодаря Ви.
#318 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви. Министър Бачев, заповядайте да отговорите на въпроса.
#319 · speech
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Хрисимиров, във връзка с постъпилия от Вас въпрос Ви информирам: Статутът на народните читалища, условията за членство в тях, структурата и правомощията на техните органи са уредени в специалния Закон за народните читалища. В Закона читалищата са дефинирани като традиционни самоуправляващи се културно-просветни сдружения в населени места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи, учредяват се с цел задоволяване на културните, образователните и социалните потребности на гражданите. Органи на читалището са Общото събрание, настоятелството и проверителната комисия. Проверителната комисия осъществява контрол върху дейността на настоятелството, председателите и секретаря на читалището по спазване на Закона, устава и решенията на Общото събрание, като при констатиране на нарушения проверителната комисия уведомява Общото събрание на читалището, а при данни за извършено престъпление – и органите на прокуратурата. Председателят на читалището е овластен да сключва и прекратява трудови договори със служителите въз основа на решение на настоятелството. Председателят на читалището предоставя ежегодно до 31 март пред кмета на общината и Общинския съвет доклад за осъществените читалищни дейности в изпълнение на годишната програма за развитие на читалищната дейност и за изразходваните от бюджета средства през предходната година. Докладите се обсъждат от Общинския съвет на първото открито заседание след 31 март с участието на представителите на народните читалища, вносители на докладите. Секретарят на читалището организира изпълнението на решенията на настоятелството, включително решенията за изпълнението на бюджета. Организира текущата основна и допълнителна дейност, отговаря за работата на щатния и хонорувания персонал. Представлява читалището заедно и поотделно с председателя. Съгласно Закона за народните читалища министърът на културата притежава качеството на административнонаказващ орган, но само и единствено за извършени по чл. 32 от Закона за народните читалища нарушения, тоест когато председател на читалище или представляващ читалищно сдружение не заяви вписване в регистъра на читалищата или читалищните сдружения в 7-дневен срок от вписването на читалището или читалищното сдружение. Поради обстоятелството, че Министерството на културата не упражнява контрол върху дейността на органите на читалището, всички постъпили сигнали за нередности в работата на председателя на дадено народно читалище са от компетентността, както споменах преди малко, на проверителната комисия и настоятелството на народното читалище. По отношение на осигуряването на достъп до сградата на народното читалище следва да се има предвид, че правото на ползване и стопанисване се определя от вида на собствеността на сградата, в зависимост дали същата е собственост на самото читалище, или е общинска собственост, предоставена за ползване на читалището. Съгласно Закона за общинската собственост придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост, се извършват под ръководството и контрола на Общинския съвет. В Закона също така е посочено, че имотите – общинска собственост, се използват съобразно предназначението им и за нуждите, за които са предоставени, като същите не могат да се преотстъпват за ползване, да се ползват съвместно по договор с трети лица, да се отдават под наем или да се пренаемат освен в случаите, предвидени от Закона. Благодаря Ви.
#320 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Бачев. Господин Хрисимиров, имате възможност за реплика. Заповядайте.
#321 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Затова започнах и моя въпрос към Вас, че всички институции знаят за проблема, но нито една от тях не се е задействала да направи каквото и да било за тях, естествено, с извинения. Всеки може да си намери извинения, но тук става въпрос за обществен ресурс, от който някой се облагодетелства за сметка на жителите на квартал „Редута“, които години наред не могат да използват читалищата си. Лично аз живея в близост до читалище в друг квартал в град София и е изключително приятно, когато се чуват вътре детски викове, народна музика, има ансамбли, които играят, децата пеят, много е приятно, хубаво е. Но в квартал „Редута“ това е невъзможно, защото някой е решил да се облагодетелства от парите на българските данъкоплатци, и съответно никой не се е погрижил това да се поправи. Разбирам, че юристите в Министерството на културата са Ви дали от чисто правна гледна точка отговора, но аз ще Ви обърна внимание на чл. 27, ал. 1, т. 3 от Закона за народните читалища, в който се казва, че ако е налице трайна невъзможност читалището да действа или не развива дейност за период от две години, в тези случаи министърът на културата изпраща сигнал до прокуратурата за констатирана липса на дейност на читалището. Допълнителният ми въпрос към Вас е: ще се възползвате ли от възможността на чл. 27, ал. 1, т. 3, която Законът за народните читалища Ви дава, за да сезирате прокуратурата? Аз на драго сърце ще Ви дам цялата информация, която съм събрал от страна на Община Слатина и от страна на Столична община, за да можете и Вие да сигнализирате прокуратурата. Аз го направих. За съжаление, от прокуратурата ми отговориха, че не е налице достатъчно информация за нередност, което е пълен абсурд. Аз тук Ви казах – 200 000 лв. за последните пет години някой си е прибрал в джоба за сметка на данъкоплатците в България и 3,5 щатни бройки на Министерството на културата са отишли зян за това, че някой стопанисва тази сграда по начин, по който не трябва, и по начин, по който се облагодетелства за сметка на живущите в квартал „Редута“. Така че моля да ми отговорите на допълнителния ми въпрос: ще се възползвате ли от правомощията, които са Ви дадени в чл. 27, ал.1, т. 3 на Закона за народните читалища? Благодаря.
#322 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Хрисимиров. Господин Министър, имате възможност за дуплика. Заповядайте.
#323 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Хрисимиров, бъдете уверен, че след като сте ми обърнали внимание на този сигнал, ще направя всичко, което Законът изисква, така че да стане ясно как, дали, защо, по какъв начин са разходвани тези средства. Съгласен съм, това са огромни суми пари. Съгласен съм, че такъв ресурс не бива да се пилее. Благодаря, че обръщате внимание, защото, както знаете, ние няма как да знаем всичко. Вие обръщате внимание, ние ще направим всичко, което Законът изисква. Самият аз доскоро съм работил в читалище, тъй като имам такава дейност – вече нямам, за работа с деца, така че най-добре разбирам какво означава детска глъч и значението на читалищата не само в големия град, какъвто е София, но и в малките населени места. От друга страна, Вие повдигате един важен въпрос. Това е въпросът дали не е редно вече Законът за народните читалища да бъде ревизиран, променен, адаптиран – изцяло или частично, така че това е процес, който предстои. Аз съм напълно съгласен с Вас, че те са до такава степен автономни, че понякога дори не може да се използва нужният контрол за регулиране на дейността им. Благодаря.
#324 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Бачев. Следващият и последен въпрос към министър Бачев е от народния представител Ангел Георгиев относно колко сгради общо са узаконени и защитени от Националния институт за недвижимо културно наследство като индивидуални паметници на културата в Тютюневия град в град Пловдив. Господин Георгиев, имате думата. Заповядайте.
#325 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Министър, преди почти три години зададох въпрос на служебния министър на културата тогава Велислав Минеков във връзка с това дали е променен статутът на сградите в Тютюневия град в Пловдив. Тогава той доста емоционално отговори, като обвини несъвършеното законодателство и заяви намерение да го промени, за да могат такива сгради да бъдат предпазени. Към месец декември 2022 г. общо шест бяха складовете, които вече притежаваха статут на недвижими културни ценности и им беше осигурена защита по реда на Закона за културното наследство. Сега също ще Ви припомня малко от хронологията на това, което се е случило, а то е, че през март 2016 г. първо в Пловдив бивш тютюнев склад беше частично съборен, като само намесата на гражданите предотврати цялостното унищожаване на сградата. Същата година през август клошар запали друг тютюнев склад, като на 1 септември 2022 г. в Пловдив събориха изцяло поредния тютюнев склад и тогава министърът заяви: „Унищожават най-красивия град на България! Няма да го разреша!“. Успехът на Пловдив през 2019 г. като Европейска столица на културата до голяма степен се дължи точно на това, че беше развита много добре концепцията за Тютюневия град, който да бъде превърнат в един арт квартал по подобието на квартал „Капана“. Години по-късно обаче сме свидетели единствено на разрушение. Някои от сградите определено не издържат на тежестта на времето, други са оставени умишлено без никакви грижи, трети се рушат напълно целенасочено, бавно, но за сметка на това много сигурно, и по този начин ние губим една много ценна част от нашата история, от нашето архитектурно наследство. Свидетели сме на разруха на нашата културна памет, част от която, разбира се, са сградите. След събарянето на сградата, която се намираше на булевард „Христо Ботев“ № 51 – 53, министърът се оправда с това, че инвеститорът е изпреварил узаконяването на самата сграда. И в този ред на мисли въпросът ми е: вече почти три години по-късно колко други сгради бяха узаконени и защитени от Националния институт за недвижимо културно наследство като индивидуални паметници на културата? Благодаря.
#326 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря, господин Георгиев. Министър Бачев, заповядайте да отговорите на въпроса.
#327 · speech
Министър Мариaн Бачев
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми народни представители! Уважаеми господин Георгиев, обектите, които са част от архитектурното наследство на град Пловдив, свързани с тютюневата промишленост, попадат в защитена територия по реда на Закона за културното наследство, а именно в обхвата на групов археологически и архитектурно-строителен паметник на културата, паметник на урбанизма и културния пейзаж – Историческа зона „Филипопол – Тримонциум – Пловдив“ – Система от улични ансамбли по улица „Иван Вазов“ и улица „Цанко Дюстабанов“, обявена с Протокол № 5 от 2000 г. на Националния съвет за опазване на паметниците на културата, сега НИНКН – Национален институт за недвижимо културно наследство, утвърден от министъра на културата. Обектите от тях, които притежават статут на единични недвижими културни ценности, са 8 на брой. Пет от тях са декларирани през 1985 г.: - Тютюнев склад „Ориент Табако“, намиращ се на улица „Одрин“ № 8; - Съединени тютюневи фабрики, намиращи се на улица „Екзарх Йосиф“ № 16; - Тютюнев склад „Ферментационна“, намиращ се на улица „Екзарх Йосиф“ № 13; - Тютюнев склад на Димитър Кудоглу, находящ се на улица „Капитан Андреев“ № 2, и - Тютюнева фабрика „Зора“/„Орел“, находяща се на улица „Иван Вазов“ № 31. В периода 2022 – 2023 г. са декларирани следните обекти: - Тютюнев склад „Никотеа“, находящ се на булевард „Христо Ботев“ № 57; - Тютюнев склад на Кочо Попов и братя Михалови, находящ се на булевард „Христо Ботев“ № 51 – 53, и - Тютюнев склад на Даниел Шаки, находящ се на улица „Одрин“ № 13. В хода на следващите действия е стартирана процедура за деклариране на обект „Бивш тютюнев склад на Курбапиянъ“, находящ се на улица „Кирил Христов“ № 1. Обектът е разгледан и приет на заседание на СЕСОНКЦ – Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към министъра на културата, като процедурата по него е в процес на финализиране. Съгласно предоставената ни информация от Националния институт за недвижимо културно наследство са изготвени предложения за още два обекта на тютюневата промишленост, които се очаква да бъдат предложени за разглеждане от Специализирания експертен съвет по реда на Закона за културното наследство. Това са: сграда, намираща се на улица „Екзарх Йосиф“ № 13 и улица „Г. М. Димитров“ № 29, и Цигарена фабрика „Родопи“ на улица „Кирил Христов“ № 5. Благодаря.
#328 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Георгиев, имате право на реплика. Заповядайте.
#329 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Министър, това, което разбираме, е, меко казано, незадоволително. За три години имаме узаконени два склада. Защото предния въпрос съм го задал 22-а, а сега сме 25-а година. За три години, отново подчертавам, два склада – по-малко от един склад на година се узаконява. С тези темпове правили ли сте изчисления коя година ще се узаконят всички складове, за да са спокойни гражданите на Пловдив, жителите на града и въобще хората, които ценят културното ни наследство, че няма да се повтарят отново случаите с бутане на такива сгради, които де факто са паметници на културата, но де юре не са узаконени? Колко още сгради остават, които трябва да бъдат узаконени, и предвиждате ли, ориентировъчно, разбира се, без конкретика, ориентировъчно кога предвиждате всички сгради да бъдат узаконени? Колко сгради още остават? Защото това е много сериозен въпрос, който касае всеки един пловдивчанин и към който до момента има доста сериозно мълчание. Имаме добър пример съвсем наскоро, когато вече един от складовете се реновира много добре, много качествено при това, но това е един добър пример. А какво става с всички останали складове? Така че моля да отговорите на поставените въпроси и да вземете мерки съответно, за да не се случи така, че след известно време да имаме отново повторение, едно дежавю на това, на което бяхме свидетели до момента, защото това ще е пълна катастрофа в сферата на опазването на недвижимото културно наследство. Благодаря.
#330 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, господин Георгиев. Желаете ли дуплика? Заповядайте, господин Министър – имате думата.
#331 · speech
Министър Мариaн Бачев
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Георгиев, Вие коментирате случай отпреди няколко години, визирайки професор Минеков като служебен министър на културата. Аз съм от 16 януари министър на културата, и то тази година – на 8 месеца. Тепърва се запознавам с казусите, които са на няколко години. Не мога да се ангажирам със срок, защото не съм запознат с детайлите и ще трябва да не Ви кажа истината от трибуната на Народното събрание, което не искам да се случи. Но Ви уверявам, че веднага след този зададен уточняващ въпрос от Вас ще проверя и ще направя всичко възможно процесите да бъдат забързани, така че гражданите на град Пловдив, един прекрасен град, да нямат своите терзания по отношение на тютюневите складове. Благодаря.
#332 · speech
Председател Атанас Атанасов
Благодаря Ви, министър Бачев. Уважаеми народни представители, приключихме с парламентарния контрол. По този начин изчерпахме и дневния ред, поради което закривам днешното пленарно заседание. Следващото редовно пленарно заседание на Народното събрание – на 8 октомври 2025 г., сряда, от 9,00 ч. Благодаря Ви. (Звъни.) (Закрито в 14,41 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председатели: Атанас Атанасов Драгомир Стойнев Секретари: Георги Кръстев Иван Белчев