2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: tsveta-valcheva-karayancheva
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Добър ден, уважаеми колеги! Моля за регистрация. Регистрирани 184 народни представители. Има кворум. (Звъни.) Откривам днешното пленарно заседание. В началото ще Ви прочета едно съобщение: На 9 януари 2025 г. е постъпил Общ законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, изготвен въз основа на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, приети на първо гласуване на 8 януари 2025 г. Проектът е изготвен от водещата Комисия по конституционни и правни въпроси на основание чл. 77, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Съобщението се прави с оглед на срока за писмени предложения между първо и второ гласуване.
#2 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура!
#3 · speech
За процедура – господин Петров, заповядайте.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, безспорно приемането на този общ доклад на трите законопроекта на Закона за съдебната власт е изключително важно както за пленарната зала, така и за цялото българско общество, което с нетърпение очаква да види резултата от взаимните и общите действия на парламентарните групи на огромното формирано мнозинство до момента за приемането на този така важен общ вече законопроект. Затова Ви моля, правя предложение всъщност, срокът за писмени предложения от народни представители да бъде минималният по реда на чл. 79, ал. 1, изречение последно от нашия правилник, а именно три дни, и Ви моля с тази процедура да подложите на гласуване намаляване на седемдневния срок на три дни по този законопроект за направата на предложения.
#5 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Колеги, постъпило е процедурно предложение да бъде намален срокът за писмени предложения между първо и второ гласуване на три дни. Моля да гласувате дали да бъде намален срокът за предложения по така внесения общ законопроект. (Шум и реплики.)
#6 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Процедура!
#7 · speech
Нека да приключим гласуването и ще Ви дам думата. Гласували 148 народни представители: за 119, против 26, въздържали се 3. Предложението е прието. (Народният представител Хамид Хамид иска думата.) Заповядайте, господин Ангелов. Извинявайте, господин Хамид, господин Ангелов беше преди Вас.
#8 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаема госпожо Председател! Моля, процедура за прегласуване. Преди нея 30 минути почивка от името на групата на ГЕРБ.
#9 · speech
Господин Ангелов, имате ли против господин Хамид да вземе думата – също искаше процедура?
#10 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Оттеглям я.
#11 · speech
Оттегляте я, добре.
#12 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура по начина на водене в друга посока. (Шум и реплики.)
#13 · speech
Заповядайте, господин Петров. (Шум и реплики.) По начина на водене е! Заповядайте.
#14 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаема госпожо Председател, благодаря Ви за тази процедура по начина на водене, което е по съвсем различна тема от това, от което се притесняват партиите, които на първото гласуване не подкрепиха намаляването на срока, а именно ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“. Уважаема госпожо Председател, Вие от сравнително скоро сте тук, може да не ги знаете тези работи, обаче от момента на заклеването на служебното правителство на 26 август 2024 г. има достигнали до мен оплаквания от народни представители от различни групи, че има един министър фантом, който не се явява в пленарната зала на парламентарен контрол. Народни представители ми се оплакаха, че този министър фантом е натрупал доста неотговорени въпроси и не желае да дойде на парламентарен контрол, независимо колко инцидента стават в неговия ресор и колко, за съжаление, загинали има в неговия ресор. Става въпрос за служебния министър на транспорта Красимира Стоянова, госпожо Председател. Аз си направих труда да извадя до момента насъбралите се неотговорени въпроси в Петдесет и първото народно събрание, но ще кажа, че тя не е идвала и откакто се е заклела като служебен министър. До момента има 17 неотговорени въпроса към нея. За да проверя дали наистина тя не желае да дойде на парламентарен контрол, госпожо Председател, аз също се наложи да задам два въпроса, за съжаление, след като миналия месец декември имаше – и го казвам с искрено съжаление, поредни смъртни случаи. На първо място на 13 декември двама служители на железниците загинаха в Бойчиновци, а след това, точно преди Нова година, за съжаление, четирима души загинаха в горящ вагон на Централна гара. Зададох неслучайно тези въпроси, за да проверя дали наистина този министър ще се крие и няма да дойде на парламентарен контрол, или ще дойде. За съжаление, това, което преброих, са поне десет случая…
#15 · speech
Господин Петров, времето Ви изтече!
#16 · speech
Да, съжалявам, госпожо Председател, извинявам се за което.
#17 · speech
Обърнете се към мен и на Председателски съвет ще обсъдим да поканим министъра. Благодаря.
#18 · speech
Моля да вземете мерки този министър да дойде, защото…
#19 · speech
Да, ще вземем. Благодаря.
#20 · speech
…е изключително важно. Ние сме парламентарна държава!
#21 · speech
Да. Тридесет минути почивка по искане на парламентарна група.
#22 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
В гласуване не може почивка! Какви са тези работи?!
#23 · speech
След като са поискали почивка…
#24 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Ама не може по време на гласуване! Ще Ви поискаме оставката след малко.
#25 · speech
Добре, поискайте я. Благодаря Ви.
#26 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Това ли преподаваш на студентите?
#27 · speech
Почивка! (След почивката.)
#28 · speech
Уважаеми колеги, следва прегласуване по предложението на господин Петров за намаляване на срока на предложенията между първо и второ четене по обединения общ проект за промени в Закона за съдебната власт. Гласували 221 народни представители: за 220, против 1 и въздържали се няма. Срокът е намален на три дни. Преминаваме към нашата програма.
#29 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Процедура.
#30 · speech
Процедура – заповядайте, господин Димитров.
#31 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Процедурата ми е към Вас и тя е относно изслушването, което ще следва да направи народното представителство днес. Изслушването относно виртуалните опашки, или по-точно някой да се нагушка с парички от българските превозвачи. Обаче стана ясно, че на това изслушване голяма част от министрите няма да дойдат – министър-председателят, министърът на финансите, министърът на транспорта. Аз за транспорта не се учудвам, тъй като той никога не идва в тази зала. Той не обича да уважава народното представителство, за което са гласували милиони български граждани, а него просто някой го е назначил временно в едно министерство да си мишкува, защото така мога да се обърна към един министър, който не уважава народното представителство. Затова и процедурата ми е да отложим точката за другата седмица и наистина да се проведе едно изслушване, на което да можем да чуем становищата и на министър-председателя, и на министъра на финансите, и на министъра на транспорта, защото, съгласете се, но това изслушване, на което да слушаме само и единствено министъра на вътрешните работи, ще бъде безпредметно и ще бъде замитане на проблема под килима. Благодаря.
#32 · speech
Благодаря Ви, господин Димитров. Щях да Ви уведомя, че са постъпили писма от служебния министър-председател на Република България, служебния заместник министър-председател и министър на финансите, че поради неотложни ангажименти нямат възможност да участват в заседанието днес. Предлагам Ви да гласуваме да отложим и да влезе в следващата седмица в програмата. (Народният представител Иван Белчев иска думата.) Заповядайте, господин Белчев
#33 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Като вносител на това изслушване наистина колега взе думата преди мен, но няма как при липса на трима от четирима поканени министри това изслушване да се състои. Темата е изключително важна както за транспортния бранш, така и за хората, които живеят в Русенския регион, откъдето и аз съм избран. Затова ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ ще отложим изслушването с една седмица. В момента министър-председателят е в Русе и наблюдава ситуацията на Дунав мост. Нещо изключително важно, за да може да отговори адекватно как ще се реши този проблем с така наречената виртуална опашка, която задължаваше превозвачите да се вписват в нея, въпреки че няма трафик, те отново чакат. В момента ситуацията в Русе е спокойна, но тя ще търпи промяна, защото след 17,00 ч. в последните два дни, откакто започна ремонтът на Дунав мост, отново се натрупват тирове, които в рамките на 4 часа преминават границата. Но този проблем е актуален, затова и другата седмица отново ще го внесем. Така че наистина моля да гласувате отпадане на точката от програмата на Народното събрание днес. Благодаря Ви.
#34 · speech
Уважаеми господин Белчев, тъй като по нашата програма първо имаме блицконтрол, министър председателят и заместник министър-председателят и министър на финансите са ни уведомили, че не могат да участват в блицконтрола. След това щях да Ви уведомя, че от четиримата, които сте поискали, трима нямат възможност и тук е министърът на вътрешните работи.
#35 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, от място
За декларация.
#36 · speech
И Вие ли искате процедура?
#37 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС, от място
За декларация.
#38 · speech
Само още едно изречение. Така че ако искате, да чуем декларация от колегите от „Демокрация, права и свободи – ДПС“ и след това ще подложа на гласуване да го отложим за следващата седмица изслушването. Нека да гласуваме процедурно да го включим за другата седмица, и тогава – за отпадане на точката за тази седмица, за да бъде включено следващата. Става дума за точка втора…
#39 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Само за отпадане се гласува.
#40 · speech
За отпадане, а те ще го внесат. Да, за отпадане от днешния дневен ред. Режим на гласуване за отпадане на точката от дневния ред. Гласували 222 народни представители: за 207, против 15 и въздържали се няма. Предложението е прието.
#41 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
За процедура.
#42 · speech
Имаше преди това декларация от името на група. Заповядайте, господин Адем, имате думата.
#43 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря. Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Продължаваме да ставаме свидетели на политически уволнения, репресии и натиск срещу служители и специалисти, които изповядват убеждения, различни от тези на човека, който реално владее и управлява държавните институции в България. Тази престъпна практика получи своята кулминация в предизборната кампания, но нейните корени са още от встъпването в длъжност на служебното правителство на господин Главчев и продължават и досега. Подчертавам – продължават и досега. Само в структурите към едно министерство в последните девет месеца са освободени над 500 служители и са направени над 500 назначения, като рокадите започват от най-ниско ниво и стигат до ниво изпълнителни директори. Тази чистка от служебното правителство е осъществена от месец април до месец декември 2024 г. Данните са от отговор на социалния министър Ивайло Иванов на парламентарен въпрос от народен представител. Те се отнасят само до Социалното министерство и самостоятелните структури под неговата шапка, като повечето размествания са направени в двете големи агенции – Агенцията по социално подпомагане и Агенцията по заетостта. Това някаква реформа ли е в Социалното министерство, или, както споменах, е чистка? Наредено е по телефона на министъра от кого? Който иска да притежава. Ние представителите на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ предоставихме данни и Ви запознахме от тази висока трибуна на Народното събрание за над 250 уволнени служители и специалисти по политически причини още преди Нова година, като изразихме недоволство и алармирахме българската общественост за продължаващото бездействие на органите, призовани да съблюдават спазването на законите в Република България – от министър-председателя на служебното правителство, през ръководителите на ресорните министерства и администрации, до последния селски кмет. Уважаеми дами и господа народни представители, чистката продължава и в дадения момент. Подчертавам – чистката продължава в дадения момент. Безпрецедентното нарушаване на конституционните права и свободи на българските граждани, бруталното потъпкване на демократичните принципи и правови норми са ежедневие, което заплашва да стане норма, а такава една норма е срам за демокрацията. Само в рамките на няколко дни от началото на новата година са уволнени по политически причини Сунай Мехмедемин Юмер – специалист програми и проекти, назначен по договор до 2026 г., и Надя Василева Арабова-Миленкова – специалист по проект Компонент 1 – Активиране“, също до края на 2026 г. И двамата са от Момчилград. Дори не са изчакали да им се връчат документите за уволнение на работното им място, а са ги издирвали в домовете им! Каква мерзост и наглост! Опит да се връчи уволнение по политически причини е направен и на Тансу Халил – държавен служител, старши експерт в Държавен фонд „Земеделие“ от Варна, който заема длъжността от 2019 г. От тази трибуна от името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ заявявам този опит да се прекрати. Уважаеми дами и господа, зад всяко име стои един живот, едно семейство и надежди, една съдба, с която някой грубо и нагло се разпорежда, и ние знаем кой е той.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой?
#45 · speech
Кой е? (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой е?“) Така започва новата година за редица български граждани, които са уволнени заради свои симпатии и убеждения, които са различни от тези на този…
#46 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой е той?
#47 · speech
…който владее държавата. Цялата българска общественост е наясно кой е. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Кой е? Кажи го кой е тоя! Кажи му името?“) Момчето (шум и реплики), което е в основата на тези репресии и на този произвол. Той е създателят на модела „Кой“ – модел на зависимостите и държавните институции, на превзетата държава. (Шум и реплики.) Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, от името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ категорично заявяваме нашето твърдо мнение тези репресии да не останат безнаказани. Ще защитим всеки един наш член и симпатизант на местно и национално ниво, попаднал под ударите на този диктаторски модел.
#48 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Кой?
#49 · speech
Уважаеми колеги, ако всички ние направим усилие да спрем тези престъпни практики и не започнем активни действия срещу този модел на управление, демокрацията ще бъде в опасност и не само нашите членове и симпатизанти ще бъдат уволнени и тероризирани, а и всеки български гражданин, който не желае да живее в превзетата държава. Затова от името на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи – ДПС“ апелирам към Вашето чувство за справедливост, към Вашите демократични ценности, които изповядвате и защитавате, и към Вашата съвест. Нека не позволяваме български граждани да страдат заради ненаситната алчност за власт на един човек! (Шум и реплики.) Нека заедно да направим решителна крачка към демокрация, а не към легитимиране на демократически авторитарен модел на управление на държавата и съдбите на българските граждани! Благодаря Ви. (Ръкопляскания и викове: „Браво!“ от „Демокрация, права и свободи – ДПС“.)
#50 · speech
Благодаря Ви, господин Адем. Заповядайте за процедура, господин Стоянов.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Порочна практика в това Народно събрание и в предходните става липсата на министри – да не идват на парламентарен контрол. Доколкото разбрахме, министърката на транспорта и съобщенията въобще не е идвала на парламентарен контрол. Една подробност – тя дори не е ходила на изслушване в Комисията. Порочна практика също така е и министри, които са обявени от предходния ден, от вчера да присъстват на парламентарен контрол, в последния момент днес разбираме, че няма да дойдат. Става въпрос за министърката на регионалното развитие и благоустройството госпожа Коритарова. От Вас, госпожо Председател, не разбрах защо тя няма да бъде тук днес на изслушване. Ако може, да обясните, защото един от въпросите към нея беше свързан с въвеждането на новата информационна система на кадастъра, която започна да работи от 16 декември, но на практика е нефункционална и неработеща към момента. Това е много сериозен проблем, който касае всеки един от нас, народните представители, и абсолютно всеки български гражданин, защото става въпрос за най-елементарната услуга – издаване на скица за определени имоти, до по-сложни услуги, като корекции в кадастралната карта и промяна на кадастралната карта примерно във връзка с промяна на подробни устройствени планове. Това затормозява работата на всички български граждани, на всички браншови организации, които се занимават пряко с използването на кадастралната карта. Също така затруднява инвестиционния процес в България. Затова е много важно всеки един български гражданин да разбере какъв е проблемът на тази система и какви мерки е предприело и ще предприеме Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
#52 · speech
Господин Стоянов, времето Ви изтече!
#53 · speech
Извинявам се, но процедурата ми към Вас е в следващия парламентарен контрол министърката на регионалното развитие и благоустройството да бъде включена на първо място, а не на последно, каквато е практиката. Искам да разбера защо тя отсъства днес на парламентарния контрол.
#54 · speech
Благодаря Ви, господин Стоянов. Още не сме преминали към точка трета и Вие вече бързате. (Реплики.) Защото първо трябва да подложим на гласуване да преминем към трета точка, а именно обичайния парламентарен контрол, и тогава ще изчета кои министри отсъстват, кои ще отговарят, и ще променим малко подреждането. Съгласно Правилника, както знаете, парламентарният контрол се провежда през последните три часа от пленарното заседание всеки петък. Предвид че останалите две точки – първа и втора, от днешната ни програма отпаднаха, предлагам да гласуваме парламентарният контрол да започне от 10,00 ч. Призовавам Ви да гласувате, за да започне парламентарният контрол. (Реплики.) От 10,00 ч. (Реплики.) Моля, гласувайте да започне парламентарният контрол от 10,00 ч. Гласували 170 народни представители: за 168, против няма, въздържали се 2. След като гласувахме парламентарният контрол да започне от 10,00 ч., предлагам да подкрепите: до изчерпване на всички въпроси, които са в днешната програма, и министрите, които ще се явят. Благодаря Ви. Моля, гласувайте. Гласували 169 народни представители: за 165, против няма, въздържали се 4. Докато има въпроси към министрите, те ще отговарят. Преминаваме към: ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. Тъй като министърът на вътрешните работи беше единственият, който се отзова на искането за изслушване, предлагам да започнем с него. Преди това ще изчета получените писмени отговори на въпроси и питания за периода от 20 декември 2024 г. до 9 януари 2025 г. Постъпили писмени отговори от: – служебния министър Атанас Запрянов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков на въпрос от народния представител Андрей Вълчев, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Деница Сачева, на седем въпроса от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Иван Иванов, на въпрос от народния представител Константина Петрова, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Петър Петров, на въпрос от народния представител Стела Николова, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; – служебния министър Валентин Мундров на въпрос от народния представител Деница Симеонова; – служебния министър Виолета Коритарова-Касабова на 11 въпроса от народния представител Андрей Цеков, на два въпроса от народния представител Андрей Вълчев, на два въпроса от народния представител Богомил Петков, на въпрос от народния представител Димитър Гюрев, на 22 въпроса от народния представител Ивайло Шотев, на въпрос от народния представител Ивайло Папов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Петя Цанкова, на пет въпроса от народния представител Свилен Трифонов, на въпрос от народните представители Свилен Трифонов, Стела Николова и Ивайло Мирчев и на два въпроса от народния представител Стела Николова; – служебния министър Владимир Малинов на въпрос от народния представител Андрей Вълчев, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народните представители Даниел Проданов и Искра Михайлова, на десет въпроса от народния представител Ивайло Мирчев, на девет въпроса от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов, на четири въпроса от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Радослав Рибарски, на два въпроса от народния представител Стела Николова, на въпрос от народния представител Теменужка Петкова; – служебния министър Галин Цоков на въпрос от народния представител Ангел Янчев, на въпрос от народния представител Асен Василев, на въпрос от народния представител Даниел Проданов, на въпрос от народния представител Деница Сачева, на въпрос от народния представител Деница Симеонова, на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова, на въпрос от народния представител Ивайло Папов, на въпрос от народния представител Цветан Предов; – служебния министър Галя Кондева-Мънкова на два въпроса от народния представител Божидар Божанов, на 12 въпроса от народния представител Васил Пандов, на въпрос от народния представител Виктор Папазов, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народните представители Татяна Султанова и Васил Пандов; – служебния министър Георги Глушков на въпрос от народния представител Асен Василев, на въпрос от народния представител Кристина Петкова, на въпрос от народния представител Петя Димитрова; – служебния министър Георги Тахов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народните представители Мехмед Салим и Хасан Адемов, на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; – служебния министър-председател Димитър Главчев на въпрос от народния представител Ангел Янчев, на въпрос от народния представител Атанас Атанасов, на два въпроса от народния представител Васил Пандов, на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев, на въпрос от народния представител Иван Белчев, на въпрос от народния представител Лена Бориславова, на въпрос от народния представител Стела Николова, на въпрос от народните представители Стела Николова и Свилен Трифонов; – служебния министър Ивайло Иванов на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на три въпроса от народния представител Деница Сачева, на въпрос от народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов, на въпрос от народния представител Кристина Петкова и на два въпроса от народния представител Цветан Предов; – служебния министър Иван Кондов на въпрос от народния представител Ивайло Мирчев; – служебния министър Красимира Стоянова на въпрос от народния представител Любен Иванов, на въпрос от народния представител Стела Николова, на въпрос от народните представители Стела Николова и Иван Белчев, на въпрос от народния представител Цвета Караянчева; – служебния заместник министър-председател и служебен министър Людмила Петкова на три въпроса от народния представител Атанас Атанасов, на въпрос от народния представител Божидар Божанов, на въпрос от народния представител Васил Пандов, на въпрос от народните представители Лена Бориславова и Васил Пандов, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народните представители Мехмед Салим и Хасан Адемов, на въпрос от народния представител Петър Петров и на въпрос от народните представители Татяна Султанова и Васил Пандов; – служебния министър Мария Павлова на въпрос от народния представител Петър Петров и на въпрос от народния представител Мартин Димитров; – служебния министър Найден Тодоров на въпрос от народния представител Ангел Янчев, на въпрос от народния представител Климент Шопов, на въпрос от народния представител Стела Николова и на въпрос от народния представител Стоян Таслаков; – служебния министър Петко Николов на четири въпроса от народния представител Кирил Добрев, на въпрос от народния представител Мартин Димитров, на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова; – служебния министър Петър Димитров на въпрос от народния представител Атанас Атанасов и на въпрос от народния представител Иван Белчев; – служебния министър Росен Карадимов на въпрос от народния представител Елисавета Белобрадова. В днешния парламентарен контрол поради неотложни ангажименти на основание чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание няма да участват: – служебният министър-председател на Република България господин Димитър Главчев; – служебният заместник министър-председател и служебен министър на финансите Людмила Петкова; – служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов; – служебният министър на образованието и науката Галин Цоков; – служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова; – служебният министър на енергетиката Владимир Малинов; – служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Предлагам Ви да започнем с въпросите към служебния министър на вътрешните работи господин Атанас Илков, който вече е в залата. Първият въпрос е от народните представители Хасан Адемов и Мехмед Салим относно искане на основание чл. 26, 27 и 28 от Правилника на междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за предоставяне на възстановителна помощ на физически лица за възстановяване на жилищата им, засегнати от бедствие на 4 ноември 2023 г., в село Лъвино, община Исперих, област Разград. Господин Адемов, заповядайте, имате думата да развиете Вашия въпрос в рамките на две минути.
#55 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря, уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин министър! На 4 ноември 2023 г. природна стихия нанесе сериозни материални щети в село Лъвино и частично в село Тодорово в община Исперих. За минути бяха отнесени покривни конструкции, бяха съборени стени, огради, множество счупени стъкла, врати и прозорци, съборени електрически стълбове и бяха скъсани проводници. За преодоляване на последствията от ураганния вятър Община Исперих реагира незабавно и след спешно заседание на щаба за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия и аварии със заповед на кмета на общината бе обявено бедствено положение на територията на село Лъвино. На следващия ден беше сформиран екип, който описа нанесените от бурята щети, а именно: къщи с цялостно или частично съборени покриви; къщи със съборени стени, счупени врати, прозорци и стъкла. За установените поражения са съставени 150 броя констативни протоколи с приложени към тях количествено-стойностни сметки. Изготвени и представени в Общината са 119 броя декларации – приложение № 5. В тази връзка, уважаеми господин Министър, нашият въпрос към Вас е: възнамерява ли междуведомствената комисия към Министерския съвет една година след ужасното природно бедствие да подкрепи пострадалите от ураганния вятър жители на село Лъвино?
#56 · speech
Благодаря Ви, господин Адемов. Господин Илков, заповядайте – имате думата.
#57 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с поставения въпрос Ви предоставям следната информация: междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане в изпълнение на чл. 56 от Закона за защита при бедствия приема решение за предоставяне на средства от резерва за непредвидени неотложни разходи в частта за предотвратяване, овладяване и преодоляване последиците от бедствия, включително за предоставяне на възстановителна помощ. На извънредно заседание на 16 декември 2024 г. Комисията прие решение, с което предложи за възстановителна помощ на пострадалите от градушка, пожар и силен вятър лица от общините Нова Загора, Свиленград, Дулово и Исперих, включително и село Лъвино, да бъдат предоставени 2 млн. 27 хил. лв. Решението е предоставено за одобряване от Министерския съвет в съответствие с чл. 8, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Благодаря.
#58 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Адемов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#59 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Благодаря, уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, благодаря за това, което сте успели да направите в рамките на Вашите правомощия, но жителите на село Лъвино очакват подкрепата да бъде в малко по-голям размер, защото това, което е предоставено, се различава от описаните бедствия от органите на Общинската администрация – една трета е възстановената помощ с постановлението на Министерския съвет. Това, което е необходимо, е гражданите и жителите на това населено място да почувстват подкрепата на държавата, защото в хода на това бедствие беше организирана мащабна дарителска кампания и участваха хиляди доброволци. Тук използвам случая да благодаря на всички, които участваха в преодоляването на последствията от този ужасен инцидент, но пак повтарям, очакванията на хората са в пълен обем да бъдат компенсирани загубите, които това бедствие причини при този инцидент. Затова молбата ми е, ако има възможност, останалата част от средствата да бъдат отпуснати допълнително, за да може хората изцяло да почувстват подкрепата на държавата, за ситуацията, в която те изпаднаха.
#60 · speech
Благодаря Ви, господин Адемов. Господин Министър, желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос е от народния представител Георги Иванов относно отговор от МВР на парламентарен въпрос относно свален от правителствено звено клип на журналиста на свободна практика Станислав Цанов в платформата YouTube. Имате думата да зададете въпроса.
#61 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, на зададения от мен въпрос за сваления клип от платформата YouТube на независимия журналист Станислав Цанов получих отговор в предишната легислатура, който породи в мен повече въпроси, отколкото да удовлетвори вече търсения от мен такъв отговор. За да обясня на залата, а и на гражданите, които гледат, това, което Вие ми отговаряте месец септември, е, че в края на месец април е постъпил сигнал в дирекция „Киберпрестъпност“ при Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ за съответния клип, който е създаден от Станислав Цанов за Делян Пеевски, като този клип е съобщен като клеветящ и подвеждащ. Вашето звено е изпратило запитване към YouTube да установи отговора дали нарушава техните правила на общността, като от платформата YouTube обясняват, че няма нарушения на техните правила за общността. През месец август 2024 г. незнайно как материалите по сигнала са изпратени към компетентната прокуратура и не след дълго YouTube са принудени да свалят клипа. От отговора Ви не става ясно и кое е наложило изпращането на сигнала през месец август 2024 г. към компетентната прокуратура, не става ясно и коя е компетентната прокуратура. С оглед причините за подаването на сигнала и съответно задействането на дирекция „Киберсигурност“, Вие създавате прецедент, с който всеки политик или лице, за което е направен материал в интернет, да бъде сметнат за обиден, позорящ и подвеждащ. С това си действие Вие убивате независимата журналистика и създавате постоянна заплаха за журналистите на свободна практика, които използват алтернативни канали за предоставяне на материалите си. Във връзка с гореизложеното моля да ми се отговори на следния въпрос: коя е компетентната прокуратура, която споменавате в предходния отговор, и кое е наложило изпращането на сигнала през месец август 2024 г. към компетентната прокуратура, след като от платформата информират, че след извършената проверка не е установено нарушение на техните общностни права, и колко сигнали от будни граждани относно видеоматериали на журналисти за действащи политици са получили дирекция „Киберпрестъпност“ и по колко от тях е работено и съответно какви са приложените действия? Благодаря.
#62 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Просрочихме малко времето, гледайте да сте стриктни. Заповядайте, господин Министър.
#63 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Във връзка с поставения въпрос Ви предоставям следната информация: Съгласно вътрешните правила за организацията на административното обслужване в Министерството на вътрешните работи по всеки един постъпил сигнал по надлежния ред се извършва проверка на изложените факти и обстоятелства. След приключване на проверката сигналът се изпраща към съответната компетентна прокуратура. Компетентната прокуратура се явява тази, която попада под териториалния обхват на областта, в която заявителят на сигнала е възприел извършеното срещу него престъпление. В конкретния случай подателят на сигнала е от град София, респективно преписката е изпратена по компетентност в Софийската районна прокуратура. В дирекция „Киберпрестъпност“ към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ ежедневно постъпват десетки сигнали от граждани, търговски дружества с международна дейност, институции, партньорски организации от страната и от чужбина. През 2024 г. в дирекция „Киберпрестъпност“ е работено по 385 случая, свързани с премахване на сайтове, фишинг измами, създадени с цел злепоставяне, и сайтове, разпространяващи фалшиви новини. По всеки от сигналите, постъпили в дирекция „Киберпрестъпност“, се извършва проверка, след което същите се изпращат в компетентната прокуратура. Дирекцията не води отделна статистика кои сигнали касаят видеоматериали за действащите политики, тъй като по всички сигнали се работи с еднакъв приоритет, приложена е еднаква процедура и срокове. Благодаря.
#64 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Иванов, заповядайте за реплика.
#65 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, аз отново не разбирам какво е наложило повторното изпращане на сигнала към Софийската градска прокуратура, като от платформата YouTube казват, че няма нарушение на техните правила за обществено ползване. Аз може би Ви поставям в малко сложна ситуация, защото не сте Вие този, доколкото аз съм запознат със случая, който е поискал клипът да бъде изпратен към прокуратурата, а по-скоро Вашият предшественик Калин Стоянов трябва да отговаря на този въпрос – защо е поискал тогава като министър на вътрешните работи да свали клипа, когато YouTube са отказали това нещо и го прехвърлят вече към прокуратурата. Други въпроси, които се пораждат в мен, са тези, че Станислав Цанов не за първи път е репресиран от държавните органи и това е рецидив, за който отново Калин Стоянов може би трябва да отговаря на този въпрос – защо му бяха нужни три седмици парламентарен контрол, за да извикат Станислав Цанов за разпит по случая за Алексей Петров, и защо на този разпит изрично е забранил на разследващите полицаи да изискват и вземат записите, които Станислав Цанов е имал, за да им направят експертиза, и защо като шеф на ГДБОП е привиквал Станислав Цанов за обяснения след критика на МВР за уронване престижа на институцията. Ако тръгнем по тази порочна практика, както казах, разследващата журналистика, особено на политическа тематика, ще бъде заличена от територията на България, защото всеки политик няма да е съгласен с нещо, което не му изнася. Сега ние какво да направим – нашите симпатизанти, на ВЪЗРАЖДАНЕ, които гледат стотици клеветящи клипове на разни престъпници и сводници, и паленцата им тук, из Народното събрание, които се представят за журналисти, да преследват и да опорочават името на нашите народни представители – и ние ли да пускаме сигнали, за да видим колко бързо Вие ще се задействате по тези сигнали? Защото според мен става един двоен аршин, а по начина, по който водите Министерството на вътрешните работи по време на последните парламентарни избори… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Приключвам, госпожо Председател. Благодаря. …вървите по утъпкания път от Калин Стоянов – от поста на министър на вътрешните работи към някоя листа на „ДПС – Ново начало“. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#66 · speech
Благодаря Ви, господин Иванов. Господин Министър, желаете ли дуплика? Не.
#67 · speech
ДПС – Ново начало, от място
Лично обяснение! Заповядайте за лично обяснение, господин Стоянов.
#68 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря Ви, госпожо Председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Излизам тук на трибуната, тъй като няколко пъти чух моето име. Уважаеми господин Народен представител от Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ, министърът на вътрешните работи не е този, който преценява от кой, къде и кога да се изпрати определен материал, по който е работила съответната структура на Министерството на вътрешните работи. Ако Вие подадете някакъв сигнал, какъвто и да е бил той, ще се извърши проверка по него и задължително ще се изпрати на компетентната прокуратура. Има правила в Министерството на вътрешните работи, според които по всеки материал, по който е работено, крайното решение се взема от прокуратурата. Тоест дали са установени от нас някакви данни, или не, ние сме длъжни да изпратим тази проверка на съответната компетентна прокуратура. В случая министърът на вътрешните работи заяви, че това е един от стотиците, да не кажа и хилядите подобни сигнали. Сигурен съм, че всички други останали по същия начин, след като е извършена проверка по тях, са изпратени на съответната прокуратура, и там тази въпросна съответна прокуратура преценява има или няма данни за престъпления, а не YouTube, които казват дали е имало нарушения, или не. YouTube може да каже, че няма нарушения, но ние сме длъжни материалите да бъдат изпратени в прокуратурата. Още веднъж повтарям – и Вие да изпратите сигнал за каквото и да било, той ще бъде проверен и изпратен на съответната компетентна прокуратура. Министърът е последният човек, който преценява кой материал къде да бъде изпратен. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#69 · speech
И аз Ви благодаря, господин Стоянов. Преминаваме към следващия въпрос към министъра на вътрешните работи. Той е от народния представител Андрей Вълчев относно случаи с фалшиво положителен тест за наркотици. Заповядайте, господин Вълчев, да развиете своя въпрос.
#70 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател! Уважаеми господин Министър, преди да започна изложението си по този въпрос, бих искал да Ви предам една молба, тъй като вчера имаше протест срещу състоянието на пътя по посока Козлодуй – Лом – Вие като председател на междуведомствената комисия да отидете лично да се запознаете, защото е впечатляващо съвпадението на провежданата акция в същия час на служители на жандармерията и на полицията, за което отделно Ви задавам въпрос, които спираха на Т-образното кръстовище на село Бутан и на село Гложене всеки един преминаващ автомобил за проверка, тъй като протестът се изразяваше в това автошествие. За това съм подготвил въпрос, на който се надявам бързо да ми отговорите. А сега по повод на конкретния въпрос. Безспорно едно от много тежките явления, които се наблюдават в нашето общество, е шофирането и причинените последствия от пияни и дрогирани шофьори. Включително и вчера в сградата на Народното събрание се проведе форум, на който бяха изнесени потресаващи факти за последствията от едно такова безотговорно поведение. Но монетата има и две страни. В една от приемните бях запознат със случай, оказал се неизолиран, за фалшиво позитивно реагирали тестове за наркотични вещества и техни аналози. Оказа се, че ако процедурата по отнемане на свидетелството за управление и свалянето на държавните контролни номера от автомобилите, на които са заловени водачите, е повече от експедитивна, то обратното е с една непосилна административна тежест. Затова моят въпрос, с извинение към председателя на Събранието за просроченото време, е: колко са направените тестове за наркотици в изминалата 2024 г.; колко от направените са установени като „фалшиво позитивни“; на колко водачи на моторни превозни средства е отнета шофьорската книжка, за какъв период от време, разбира се, ако може да кажете; колко автомобила са с временно прекратена регистрация; на колко от водачите с установен през миналата година „фалшиво позитивен тест“ е върната шофьорската книжка и колко са МПС-тата с възстановена регистрация в периода на изминалата година? Благодаря Ви.
#71 · speech
И аз Ви благодаря, господин Вълчев. Заповядайте, господин Министър, имате думата да отговорите на поставения въпрос.
#72 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В периода 1 януари – 1 декември 2024 г. са направени 40 775 теста за наркотични вещества или техните аналози на територията на всички областни дирекции на Министерството на вътрешните работи. От тях 3937 са положителни. За същия период са изпълнени 2335 предписания на водачи за медицинско изследване и вземане на биологични проби за установяване употребата на наркотични вещества или техните аналози. Общият брой на отрицателните резултати на водачите, на които са извършени химико-токсикологични лабораторни изследвания за употреба на наркотични вещества или техните аналози, е 1095. В периода 1 януари – 1 декември 2024 г. са приложени 3652 заповеди за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171, т. 1, буква „б“ от Закона за движение по пътищата за временно отнемане на свидетелството за управление на МПС на водачи за употреба на наркотични вещества или техните аналози. В периода са приложени 1387 заповеди за прилагане на принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2, буква „б“ от Закона за движение по пътищата за прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява пътно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техните аналози. На 398 водачи, които са посочени в периода и им е приложена мярка по чл. 171, т. 1, буква „б“ от Закона за движение по пътищата, е върнато свидетелството за управление на МПС поради отпаднало основание след отрицателен резултат от химико-токсикологичното изследване. От приложените през периода мерки по чл. 171, т. 2а, буква „б“ от Закона за движение по пътищата е възстановена регистрацията на 225 моторни превозни средства поради отпаднало основание след отрицателен резултат от химико-токсикологичното изследване на водачите. Предоставените Ви данни са актуални към 31 декември 2024 г. и не са окончателни предвид динамиката при обработването на документите и приключването на производствата. И тук ще отворя една скоба, едно пояснение искам да направя по отношение на определението, което Вие казахте – фалшиви тестове. Фалшиви тестове няма. Имаме прецизни технически средства, които установяват не само наркотичните вещества, но те установяват и техните аналози. Тоест част от тези аналози не попадат в каталога на забранените вещества и там нямаме съставомерност. Поради тази причина и с оглед на това, че ние сме си наложили една нулева толерантност към водачите, които употребяват наркотични вещества и след това управляват моторни превозни средства и причиняват смърт на пътя, не можем да си позволим този лукс – да работим с по-непрецизни технически средства. Това, което залагаме и продължаваме да го залагаме и за тази година, е срокът за химико-токсикологичното изследване да го намалим максимално. Тоест за миналата година от 14 месеца ние сме го свалили на 6. Тази година работим много активно по довършване на четирите лаборатории, за които сме закупили техниката, набираме персонала. В процедури сме по доизграждане на помещенията, в които ще се помещават тези лаборатории, за да съкратим времето от 6 месеца, може би да влезем в месец и по малко при изследване на тези проби, така че да не създаваме на българските граждани – водачи на моторни превозни средства, този дискомфорт. Благодаря Ви.
#73 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Вълчев, желаете ли реплика? Заповядайте.
#74 · speech
БСП – Обединена левица
Господин Министър, ще помоля да запазим коректния тон в комуникацията помежду ни и да не се редактираме смислово, интонационно, редакционно. И в поставения към Вас въпрос, и в развитието на въпроса аз употребих „фалшиво позитивни тестове“. В най-честия случай реагира така тестът, колкото и да е прецизен, при употребата на лекарства, които подробно съм описал и спестих на Народното събрание изложението. Радвам се, че се опитвате да динамизирате процеса, но е факт и от изнесените от Вас данни, че от десетте процента, които се оспорват във всяка една от хипотезите, 30% вече са върнатите държавните контролни номера и съответно книжките, или говорим за едно явление, което не е изолирано. Показателно е, ако помните, имаше журналистическо разследване как служителите на КАТ в София масово отказаха да се подлагат на този тест именно защото знаят, че употребата на определени лекарства на базата на определени химични субстанции, които са широко ползвани лекарства, може да доведе до реакция на този тест. Затова Ви благодаря, че сте предприели мерки за организация, така че да се въведе динамика в процеса. Адмирирам и приветствам това, но ще Ви благодаря още повече, ако е възможно, заварените към момента случаи също да влязат в очакваната от Вас динамика месец, месец и половина, защото в конкретния случай, който бе повод, ставаше въпрос за повече от половин година – професионален шофьор, който не може да упражнява дейността. Тоест касае се за човешки съдби, това не са изолирани случаи. Още веднъж, благодаря Ви и Ви призовавам съответно да продължим с коректната комуникация помежду си. Благодаря.
#75 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Господин Министър, желаете ли дуплика? Не. Следващият въпрос отново е от господин Андрей Вълчев относно договор на Областна дирекция на МВР – Враца, с АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД. Заповядайте да развиете въпроса, господин Вълчев.
#76 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Министър, във въпроса, който Ви зададох, съм цитирал съответния договор, който е сключен за определен срок или до изчерпване на средствата по него. Със съжаление мога да Ви кажа, че получавам информация как се сключват в момента договори в структурите на повереното Ви министерство – без обществени поръчки, без ресурсно обезпечаване, но това, както се казва, е въпрос, който е за отделно внимание. Това, което бих искал да Ви попитам, и се радвам наистина, оценявам, че много бързо реагирате, е ясен, точен, категоричен отговор: предвижда ли се закриване на Районното управление, което е на територията на АЕЦ „Козлодуй“? Информацията, която циркулира в обществото, засяга не само и единствено 300 служители, които са ангажирани на територията на това районно управление, и техните семейства. Става въпрос за служители, които осигуряват физическата охрана, превенцията и разкриването на престъпленията, като Ви обръщам внимание, че особено на фона на предстоящите дейности по разширението и строежа на нови мощности това със сигурност може да води до едно обосновано предположение – че предстои и увеличение на инкриминираните обстоятелства и деяния, които могат да се случат на територията на площадката. При трансформирането на едно такова районно управление в звено според дългогодишни служители ще се повторят рецидиви, които бяха избегнати преди повече от 15 години, защото наличието на структурата на районното управление, в която всички служители са назначени, дава възможност за охрана на изключително важни за стратегическата сигурност на държавата обекти. Няма да ги изброявам, Вие сте запознат с тях. Молбата ми е за ясен и категоричен отговор: повереното Ви министерство организирало ли е дейностите и дирекциите, които съм цитирал в своя въпрос, за сключване на нов договор? Благодаря Ви.
#77 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Господин Илков, имате думата да отговорите на така поставения въпрос.
#78 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! На основание чл. 92, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 4 от Закона за Министерството на вътрешните работи от Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи – Враца, е сключен договор с АЕЦ „Козлодуй“ от 20 май 2021 г. с предмет „Охрана на ядрените съоръжения, ядрените материали и радиоактивните вещества на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД“. Същият се прекратява при изтичане на уговорения срок от пет години или при достигане максималната стойност на плащанията по него. Към момента и двете условия за прекратяване на договора не са изпълнени. Преговори за подновяване на договора не са провеждани, както не е проявено намерение от страните за закриване на щатни бройки или съкращаване на длъжности. За изпълнение на задълженията по договор се водят регулярни срещи между ръководството на Областната дирекция и АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД. От Областна дирекция – Враца, не са постъпвали предложения за структурни щатни промени на РУ – АЕЦ „Козлодуй“, не се предвижда, не са водени разговори и никой няма намерение да закрива това районно управление. Благодаря Ви.
#79 · speech
И аз Ви благодаря, господин Министър. Господин Вълчев, заповядайте за реплика.
#80 · speech
БСП – Обединена левица
Господин Министър, не мога да скрия задоволството си от категоричния начин, по който пресичате съществуващите спекулации в момента. Благодаря Ви за категоричното отношение по въпроса и се надявам и дирекциите „Правна“, и „Бюджет“ да стартират преговорите или подготовката на нов договор, тъй като става въпрос за, меко казано, значителен ресурс, който наистина няма нужда да коментираме тук в този състав и в този формат, най-малко на открито заседание, така че – благодаря Ви. Убеден съм, че и служителите в Районното управление в Козлодуй са гледали този парламентарен контрол и те и техните семейства ще получат необходимата доза спокойствие, така че да осъществяват своите професионални ангажименти, както досега. Благодаря Ви.
#81 · speech
Благодаря Ви, господин Вълчев. Господин Министър, желаете ли дуплика? Добре. Преминаваме към последния въпрос към министъра на вътрешните работи. Той е от народния представител Петър Петров относно преценка от смяна на ръководство в структурата на Областна дирекция на МВР – Монтана. Заповядайте, господин Петров, да развиете Вашия въпрос.
#82 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. Дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Откакто станах народен представител от област Монтана през 2022 г. и като член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, няколко мандата вниманието ми бе насочено към проблеми в работата на тази областна дирекция, за което в началото на 2023 г. подадох искане до тогавашния Ваш предшественик за проверка на цялостната дейност на ОД на МВР – Монтана. Такава проверка бе извършена и бяха установени нарушения във всички, повтарям, във всички направления на Дирекцията, за което отчет дадоха по реда на парламентарния контрол двама министри – както Иван Демерджиев, така и Калин Стоянов, от тази трибуна на устни отговори. Бяха образувани дисциплинарни проверки срещу служители на Дирекцията, които впоследствие бяха прекратени, тъй като имаше тогава нарушения във всички направления на работата на ОД на МВР – Монтана. Разбира се, най-фрапантното бе по отношение на липсата на борба с купуването и продаването на гласове – нещо, което ще засегна след малко в репликата. Отделно от това, тъй като тези престъпления, свързани с политическите права на гражданите, толкова пряко не въздействат и не се усещат от местната общественост, за съжаление, забелязвам една тенденция на увеличение на криминалните престъпления. В тази връзка бих желал да Ви цитирам няколко фрапантни случая от последните месеци, господин служебен Министър. На 8 октомври трима са задържани за побой и отвличане на мъж в Монтана. На 6 декември представител на обществеността – общински съветник, е нападнат по време на изпълнение на задълженията си на заседание на постоянна комисия на Общинския съвет и единствено след личната Ваша намеса, за което Ви благодаря, този случай не беше потулен, тъй като полицаи не се бяха отзовали въобще на сигнала, подаден на 112. На 16 декември – възрастен мъж е със счупени ребра след нанесен му тежък побой на автогарата в Монтана. Същия ден жена е била пребита в центъра от 27-годишен. Друг фрапантен случай – на 26 декември, точно след Коледа, двама мъже с палки пребиват 23-годишен младеж и 16-годишно момиче. За съжаление, се наложи да сезирам главния прокурор, тъй като Районната прокуратура в Монтана дори не беше поискала задържане под стража – постоянна мярка. Това се случи, след като той направи проверка по подадения сигнал. На 1 януари 2025 г. – побой на 42-годишен жител на квартала с метален крак от маса и нанесена средна телесна повреда. Ha 4 януари – нов побой. Мъж е с опасност за живота след жесток побой в Монтана. Началото на въпроса ми, господин Илков, беше: кога да очакваме следващия побой? Междувременно, след като внесох въпроса си на 7, на другия ден – на 8 януари, отново тежък побой. Оказа се, че 55-годишен мъж системно е пребивал децата си в Монтана, като използва метален кол, в Монтанско му казваме колец, и е бил задържан. Ако може, да ми отговорите: кога най-накрая ще има промени в ръководството на ОД на МВР – Монтана, и на най-голямото общинско районно управление в областта, тъй като, разбира се, има много съвестни и професионални служители в Дирекцията, но за съжаление, както казват хората, всичко тръгва от главата на змията. И държа да получа отговор: ще има ли най-накрая промени? Вие, разбира се, сте министър от 26 август, говорим за назначения, които са преди Вашето време, но сега сте на този горещ стол. Ако може да обясните ще има ли предприети мерки. Благодаря Ви.
#83 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Заповядайте, господин Министър, да отговорите на поставения въпрос.
#84 · speech
Служебен Министър Атанас Илков
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! В отговор на постъпилия в Министерството на вътрешните работи въпрос относно преценката за смяна на лица на ръководни длъжности в структурата на Областна дирекция – Монтана, и Районно управление – Монтана, Ви уведомявам, че по визираните от Вас случаи на престъпления са извършени съответните действия и проверки от органите на Министерството на вътрешните работи и са образувани досъдебни производства. По всички тези досъдебни производства се извършват всички дейности по разследването за установяване на извършителите и доказване на извършената от тях престъпна дейност. По отношение на изложената от Вас информация, че по Ваша инициатива през 2023 г. е извършена проверка на дейността на Областна дирекция – Монтана, и предвид това, че тя е била за предходен период, аз съм изискал да ми бъдат предоставени всички материали за запознаване с тяхното съдържание и това какво е установено в хода на тези проверки. Предприемането на конкретни действия по смяна на ръководството на Областната дирекция и Районното управление в Монтана може да бъде осъществено след извършване на подробен анализ на дейността им, какъвто вече съм инициирал, и това ще Ви бъде предоставено като информация непосредствено след като се запозная с това какви проверки са извършени, по отношение на какви сигнали какви действия са предприети от ръководството на Дирекцията по отношение на тези сигнали и тези нарушения, за които Вие говорите. Поемам ангажимента да Ви запозная с резултатите, след като се запозная с резултата от тях. Благодаря Ви.
#85 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте за реплика, господин Петров.
#86 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Министър, аз адмирирам действията по извършването на анализ на дейността на Областната дирекция и съм сигурен, че такива ще бъдат извършени и резултатът ще ми бъде предоставен, разбира се, в рамките и на парламентарния контрол от тази трибуна. Дали от Вас, дали, живот и здраве, от човека след Вас, който ще заеме мястото на този пост, преди не и в това правителство, което се оформя, а в следващото аз да заема този пост, тогава вече ще Ви покажа какво означава не само анализ и съответните предприети действия в тази насока. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях от ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.) Понякога анализът може да бъде доста светкавичен и реакцията от страна на Министерството на вътрешните работи и неговото ръководство да бъде наложителна, а тя е наложителна, господин служебен Министър, защото на всички е известно – и на цялата местна общественост в областта, че дейността по превенцията и опазването на обществения ред на територията на област Монтана от страна на Областната дирекция е нулева. Такава не се извършва и затова се случват тези тежки криминални случаи на побой над граждани, и затова хората се притесняват и да подават сигнали. Нулева е и дейността на МВР по превенцията и предотвратяването на търговията с гласове, вследствие на което с купените гласове на територията на област Монтана тя се е превърнала в еталон на изборен район с купуване на гласове. В сравнение с предпоследните парламентарни избори – 10 000 купени гласа за ДПС, на последните избори – октомври месец, се увеличиха с 20% и вече са 12 000 купените гласове за „ДПС – Ново начало“. Ето така работи Областната дирекция на МВР – Монтана. Тя, за съжаление, контролира купуването на гласове и прави всичко възможно, за да представи търговците. Само да Ви кажа нещо, на което не сте направили анализ и не сте изискали като факт. Въпреки подаваните множество сигнали, тук беше обяснено преди малко от Вашия предшественик, че МВР не взима преценка. Обаче МВР взима, разбира се, преценка как да разследва или да разследва подадените сигнали, ОД на МВР не ги разследва, тя кара посочените лица в сигналите да подписват предупредителни протоколи по чл. 65 от МВР и дотам, разбира се, като предполага, че информацията за тези лица, господин Министър, е дошла от Марс, а не някъде отвътре, както се казва – от народа е предоставена за народа, господин Министър. И е хубаво да се водят такива разследвания, за да направим малко по-честни изборите. Да се надяваме все пак, че Вие ще направите съответните анализи и ще предприемете съответните действия по смяната на ръководните органи, за да може да направим така, че хората в област Монтана да живеят малко по-сигурно. Защото едно е купуването на гласове, но друго е, когато започват да ги пребиват в центъра на областния град посред бял ден и когато подават общински съветници сигнали на 112, да не идва полиция. Това наистина е фрапантно (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), за което наистина ще настояваме за Вашата реакция по случая, за което предварително Ви благодаря.
#87 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, желаете ли дуплика? Добре. (Народният представител Надя Петрова върви към трибуната.) Вие искате процедура? (Реплика от „ДПС – Ново начало“.) Нямате право на лично обяснение, защото никой не е споменат поименно, нали? (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) Да, да. (Шум и реплики от „ДПС – Ново начало“.) Добре, добре.
#88 · speech
ДПС – Ново начало
Уважаема госпожо Председател, аз искам процедура по начина на водене – да спирате хора, които говорят неистини и споменават „Движение за права и свободи“. Аз съм от този регион и на мен никой не ми е платил да отида да гласувам! Благодаря Ви. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ти си платила…“ Ръкопляскания от „ДПС – Ново начало“.)
#89 · speech
Моля за тишина в залата. С този въпрос приключихме въпросите към служебния министър на вътрешните работи. Благодаря Ви, господин Илков, за участието в днешния парламентарен контрол. Преминаваме към въпроси към господин Атанас Запрянов – служебен министър на отбраната. Първият въпрос е от народния представител Димчо Димчев относно инвестиции в инфраструктурата на българските военни бази. Заповядайте да развиете въпроса.
#90 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, в последните няколко години ставаме свидетели на огромни средства, хвърлени в превъоръжаване на армията ни, като същевременно остава горчив вкус заради непропорционалното им разпределение, тъй като липсват заделени средства за инвестиции в инфраструктурата. При посещение на базата ни в Кабиле миналата година с огромно съжаление видяхме, че много от сградите в базата са в окаяно състояние – покриви, които видимо пропадат; столовата на базата е с процеп в основите и тавана, покрита почти изцяло в мухъл заради явно налични проблеми с течове; няма отделни бани и тоалетни за мъже и жени. Можете ли да посочите колко средства са били разходвани през изминалата 2024 г. за подобряване на инфраструктурата на военните ни бази? Колко са построените сгради в нашите – българските военни бази, които се ползват само от нашите въоръжени сили? Какви са плановете Ви за инвестиции в инфраструктурата през новата 2025 г.? Благодаря Ви!
#91 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Уважаеми господин Министър, заповядайте за отговор.
#92 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Димчев, в отговор на постъпил от Вас въпрос относно инвестиции в инфраструктурата на българските военни бази Ви предоставям следната информация: През 2024 г. усилията на Министерството на отбраната бяха насочени към ускоряване на процесите на модернизация, технологично обновление и текуща поддръжка на сградния фонд на Българската армия, като разходите, извършени през 2024 г. за подобряване на инфраструктурата на военни бази за периода януари – декември 2024 г., са в размер на 139 млн. 962 хил. лв., разпределени по дейности, както следва: първо, строителство, текущ и основен ремонт на сграден фонд и отбранителни обекти, включително и инфраструктура, необходима за приемане и експлоатация на самолетите F-16 Block 70 във Военно формирование „Граф Игнатиево“ – 108 млн. 299 хил. лв., и второ, изграждане на мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, водоснабдителни, канализационни, енергоснабдителни мрежи и инсталации и други инфраструктурни обекти на стойност 31 млн. 663 хил. лв. Министерството на отбраната през 2024 г. е издало 40 броя разрешения за строеж, за нови сгради и реконструкция на съществуващите. Приетите и въведените в експлоатация строежи през 2024 г. са 30 броя. Обектите със степен на завършеност на строително-монтажните работи над 90% са осем броя. През 2025 г. ще продължи дейността по изпълнение на договорите за осигуряване на необходимата инфраструктура, като приоритетно усилията ще бъдат насочени към инфраструктурно осигуряване на основните проекти за модернизация на Българската армия, а именно за самолетите F-16 Block 70, за многофункционални модулни патрулни кораби и за осигуряване на основна бойна техника за изграждане на батальонните бойни групи за сухопътните войски. Това се прави с цел специфичните изисквания и за трите системи на тяхното съхранение. Предвидено е да се изгради инфраструктура за настаняване и осигуряване на Многонационалната бойна група на НАТО на наша територия във войскови район 1420 „Кабиле“. В рамките на този проект за осигуряване на военнослужещите от Българската армия със съвременни условия за обучение и подготовка е предвидено изграждането на нова инфраструктура за съществуващите военни поделения в район „Кабиле“ – нашите поделения, които не са част от бойната група, като битови корпуси, складове, изграждане на ограда, газификация на целия район, ремонт и обновяване на част от съществуващите в района сгради. Планирането на финансовите средства за инвестиции в строителството ще бъде извършено на базата на утвърдените годишни бюджети за 2025 г. и одобрените допълнителни разходи по бюджета на Министерството на отбраната. Или, ако мога да обобщя, проектът, който ще бъде разработен за изграждането на инфраструктурата за Многонационалната бойна група, включва и всички обекти за нашите поделения. Така че по отношение на битовото настаняване, по отношение на спортните съоръжения и въобще условията за работа и живот на нашите формирования, както и на многонационалното формирование ще бъдат едни и същи. Благодаря.
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Заповядайте, господин Димчев, да отправите реплика.
#94 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря за отговора, господин Министър. Виждам, че от посочените от Вас 139 милиона – заделени, 108 милиона са всъщност пистата, по която трябва да излитат самолетите F-16. Тъй като, когато ги закупувахте, Вие, родни евроатлантици, не Ви стана ясно, че това са като прахосмукачки, които изсмукват всички камъчета от пистата, и реално нямаме нито една писта, пригодена за този тип самолети. Но да се върнем на инфраструктурата. Господин Министър, Вие сте минали през всяка една структура, започнали сте от най-ниското ниво, за да стигнете до министър. Предполагам, че от офицер на офицер поне сърцето Ви малко трябва да трепне, когато влезете в тази база в „Кабиле“, която посочихте, и да видите условията, в които наистина са принудени да работят нашите момичета и момчета, които са готови да дадат живота си, за да служат на отечеството. 31 млн. лв. за инфраструктура, част от която ще се използва от Многонационалната бойна група на НАТО! Господин Министър, аз имах предвид какви са средствата, заделени за нашите военнослужещи. Защото, да, вярно е, вдигнахме заплатите, което е наистина една стъпка напред, но не е достатъчно, защото Вие сам знаете, че – примерно генерал Матеев беше споменал, че в момента имаме недокомплект на специалните ни части за първи път в историята ни. За първи път в историята ни не сме способни да попълним тази част, и то е, защото момичетата и момчетата, които трябва да отидат до Пловдив, трябва да дават – хайде, да не е половината, но поне 40% от заплатата си за наем. Без леглова база, без инфраструктура няма как да стане. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) А относно тези 31 милиона, които ще вложите в инфраструктура. Само ще посоча едни други данни за миналата година – 356 милиона плюс ДДС за ЗРК комплекси, които са германски, но пак идват по американска програма; придобиване на боеприпаси за „Страйкър“ – 65 млн. долара; 2,5 млрд. лв. в края на 2023 г. за бойни машини „Страйкър“; 194 милиона оборудване за двата многофункционални модулни патрулни кораба. Господин Министър, имаме нужда от инфраструктура, тук дори не говоря за онези градове, които някои от нашите съюзници в НАТО правят, а просто за нормални условия за нашите военнослужещи. Благодаря Ви.
#95 · speech
Благодаря Ви, господин Димчев. Превишихте времето. Заповядайте, господин Министър, за дуплика.
#96 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Аз благодаря за подкрепата за увеличение на възнагражденията на военнослужещите, което наистина е една много важна мярка за окомплектоване. На Вашия въпрос, господин Димчев. От тези 40 обекта, за които Ви доложих – аз имам списък и мога да Ви го предоставя, само 16 са свързани с Граф Игнатиево и модернизацията. Останалите 24 са свързани наистина с войските ни – и в Сливен, и във Враца, и в Казанлък, и в Карлово. Наистина, сградният фонд и битовите условия в много от поделенията се нуждаят от ремонт, възстановяване, иновация, но ограничени са и възможностите на бюджета. Правим всичко възможно наистина да подобрим условията. Някъде ремонтите са аварийни, както във Враца например – след основен ремонт на сградата на щаба поради бурята и природните условия беше отнесен покривът. Така че на вниманието на Министерството на отбраната не е само модернизацията и Граф Игнатиево. Благодаря.
#97 · speech
Благодаря Ви, господин Запрянов. Следващият въпрос е от народните представители Емил Янков и Ангел Георгиев относно причините за 10-годишната забрана на Антон Зингаревич да влиза на територията на Република България. Заповядайте да развиете въпроса, господин Янков.
#98 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, през ноември 2024 г. няколко медии съобщиха, че Антон Зингаревич е обявен от българското Министерство на отбраната за опасен за националната сигурност и му е забранено да влиза в страната за срок от 10 години. За краткия период, през който е собственик на Футболен клуб „Ботев – Пловдив“, е инвестирал над 70 милиона. Господин Зингаревич няма никакъв бизнес в България. Единственото, което го свързва със страната ни, е любовта му към Футболен клуб „Ботев – Пловдив“. В отговор към Футболен клуб „Ботев – Пловдив“ директорът на ДАНС господин Тончев посочва, че включването на господин Зингаревич във въпросния черен списък е станало по негова инициатива, но не посочва с какви мотиви е взел това решение. Съгласно разпоредбата на чл. 21а, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България едно лице може да бъде включено в информационния масив на нежеланите в страната чужденци при наличието на основанията по чл. 10, ал. 1 от същия закон. В чл. 10, ал. 1 са посочени 28 основания, поради които може да бъде отказано на един чужденец да влезе в страната. Обръщаме внимание, че господин Зингаревич е счетен за нежелан за срок от 10 години. Не е ясно по какъв начин и с какви мотиви е определен този срок, при положение че разпоредбата на чл. 21а, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България не съдържа срок за налагане на тази мярка. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Не на последно място, в писмото на господин Тончев изрично се казва, че включването на лица в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по чл. 21а, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България не представлява принудителна административна мярка, поради което председателят на ДАНС не е издал заповед, която да може да бъде оспорена. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) На практика, без да бъде обвинен в нищо и без да е нарушил нито един закон – български или европейски, без да се излагат мотиви и без дори да бъде надлежно информиран за наложената административна мярка, господин Зингаревич е лишен от възможност за адекватна и навременна защита. Всичко това се случва в модерна, демократична и европейска България. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) В тази връзка въпросът ми е: кой и с какви мотиви взе решение да включи Антон Зингаревич в черен списък с 10-годишна забрана да посещава България? Защо не е информиран господин Зингаревич за забраната чрез официалните представители в България, а именно ръководството на Футболен клуб „Ботев – Пловдив“? Смятате ли, че тази практика е демократична, защото на мен ми напомня на един друг строй? (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Благодаря.
#99 · speech
Благодаря Ви, господин Янков. Просрочихте времето. Заповядайте да отговорите на поставения въпрос, господин Министър. Имате думата.
#100 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев, в отговор на постъпил от Ваша страна въпрос относно причините за 10-годишната забрана на Антон Зингаревич да влиза на територията на Република България Ви уведомявам следното: Министерството на отбраната не може да вземе отношение по поставените от Вас въпроси. Видно от разпоредбата на посочения от Вас чл. 21а от Закона за чужденците в Република България право да включват чужденци в информационния масив на нежеланите в страната чужденци при наличието на основание по чл. 10, ал. 1 от Закона имат министърът на вътрешните работи, министърът на външните работи, председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ или упълномощени от тях длъжностни лица, но не и министърът на отбраната. Това въобще не е във функционалните правомощия на Министерството на отбраната и на министъра на отбраната. Условията и редът за поддържане и актуализиране на този информационен масив се определят от министъра на вътрешните работи, от председателя на Държавната агенция „Национална сигурност" и от министъра на външните работи. Този пример е пример на фалшива новина от медии в условията на свобода на медиите, в което не знам и аз по какви причини е набъркано Министерството на отбраната, че има някакво отношение към това решение. Благодаря Ви.
#101 · speech
Благодаря Ви, господин Запрянов. Заповядайте, господин Янков, за реплика.
#102 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Господин Министър, не съм и очаквал да ми дадете адекватен отговор, то се предполага. А относно това дали новината в медиите е фалшива, или не, аз не мога да взема отношение, защото те са обществено достъпни. Опровержение на тази новина не сме видели от Министерството на отбраната. Въпросът ми е постъпил достатъчно рано, за да имате време за адекватна реакция да защитите Министерството, което представлявате, и което според мен, скромното ми мнение е, че към този момент го срамите. Освен това тази забрана има ли нещо общо със списъка на санкционирани лица, обявен от украинския клоун Зеленски, в който господин Зингаревич фигурира, както и членове на неговото семейство? Тук предполагам, че Вие може да ми отговорите, тъй като, доколкото знам, комуникирате в доста близки отношения с въпросната терористична държава Украйна. Благодаря.
#103 · speech
Господин Министър, желаете ли дуплика? Заповядайте.
#104 · speech
Служебен Министър Атанас Запрянов
Категорично отричам да има каквото и да е влияние на това, което украинската страна е публикувала като списъци и оценки във връзка с дейността на Министерството на отбраната. Нямаме нищо общо с тези неща. Пак подчертавам, в Уикипедия е измислено, че има някакво отношение на Министерството на отбраната към този случай, което си е чисто фалшива новина. Аз пак повтарям – няма как Министерството на отбраната, ако има участие, информация по тези въпроси, тя да не съществува, да не бъде предоставена на съответните органи, но това не е работа на министъра на отбраната въобще да събира такава информация. Не е в моите правомощия, разбирате ли. Тука сте прав, но ако трябваше ние да реагираме за този въпрос, а ние от Вашия въпрос разбираме, че някои медии са излъгали и са набъркали Министерството на отбраната. Вие сте задали въпрос на председателя на Държавната агенция „Национална сигурност“ и в неговите правомощия е да отговаря на всички тези въпроси. Аз просто нямам информация, разбирате ли, няма как да имам информация. Благодаря.
#105 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това въпросите към министъра на отбраната приключиха. Следващият министър, който ще участва в парламентарния контрол в днешния ден, е госпожа Мария Павлова – служебен министър на правосъдието. Към нея има отправен въпрос от народния представител Стоян Таслаков относно запорирането на единствения парк – публична общинска собственост, в Белово от частен съдебен изпълнител. Заповядайте, господин Таслаков, за да развиете Вашия въпрос.
#106 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаема госпожо Министър! От настоящия кмет на община Белово бях запознат, че единственият парк в общината, който е публична общинска собственост, е бил запориран от частен съдебен изпълнител от Пазарджик. Срокът за участие в търга за продажбата на парка изтича на 19 декември, като процедурата върви, въпреки че се води дело за доказване дали задължението е реално. Няма данни за извършена дейност, но на Общината е предоставен документ за плащане, по който тя се явява длъжник. Цялата общественост в Белово предполага, че става въпрос за схема за придобиване на общински имоти и е категорично против продажбата на последния останал парк. В неделя, на 15 декември, дори беше организиран мащабен протест, на който аз също присъствах, и предвид изложеното моля да ми отговорите на следното: кой осъществява контрол върху дейността на частните съдебни изпълнители? Запознати ли сте със случая в община Белово и законосъобразно ли е да се запорира публична общинска собственост? Какво ще се случи, ако съдът докаже, че задължението на Общината не съществува, но междувременно имотът вече бъде продаден на търг, организиран от частен съдебен изпълнител? Благодаря.
#107 · speech
Благодаря Ви, господин Таслаков. Заповядайте, госпожо Павлова, да отговорите на отправения към Вас въпрос.
#108 · speech
Служебен Министър Мария Павлова
Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Таслаков, по първия въпрос – кой осъществява контрол върху дейността на частните съдебни изпълнители. Контролът върху дейността на частните съдебни изпълнители се осъществява от министъра на правосъдието съгласно чл. 75, ал. 1 от Закона за частните съдебни изпълнители, от Съвета на камарата на частните съдебни съгласно чл. 59, ал. 1, т. 6 от същия закон и от съда в предвидените от ГПК случаи. Отговорността на частните съдебни изпълнители е дисциплинарна, имуществена и наказателна. Частните съдебни изпълнители носят дисциплинарна отговорност за виновно неизпълнение на задълженията си по Закона и по Устава на Камарата. Отговорността се реализира с влязло в сила решение на дисциплинарната комисия към Камарата във връзка с образувано дисциплинарно производство по искане на министъра на правосъдието или по решение на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители. Частните съдебни изпълнители отговарят имуществено при условията на чл. 45 от ЗЗД за вреди, причинени от процесуално незаконосъобразно принудително изпълнение. Съгласно чл. 74, ал. 2 от Закона за частните съдебни изпълнители държавата не отговаря за действията на частните съдебни изпълнители. Също така частните съдебни изпълнители носят и наказателна отговорност при установена влязла в сила присъда за престъпления по Наказателния кодекс. По отношение на това дали сме запознати в Министерството със случая в община Белово и законосъобразно ли се запорира публична общинска собственост: до момента в Министерството на правосъдието не е постъпвало искане, сигнал или жалба за проверка дейността на конкретен частен съдебен изпълнител по посочения казус. Въпреки това съм изискала служебно информация, когато случаят стана обществено достояние с оглед публикации в медиите. Тук искам да направя една вметка и после ще Ви обясня какво на база на тази информация се установява. Обектите на публична общинска собственост се ползват със специална защита, като Законът забранява отчуждаването или прехвърлянето им на трети лица съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗОС, а само по изключение, когато това е предвидено в закон, публична общинска собственост може да се обременява с вещни тежести – това е чл. 7, ал. 2, изречение второ от същия закон. Съгласно чл. 520, ал. 3 от ГПК принудително изпълнение за събиране на парични вземания срещу общините може да се насочва единствено върху имоти и вещи частна общинска собственост, а по аргумент на противното е недопустимо принудително изпълнение срещу имущество публична общинска собственост на общините. В този смисъл е и практиката на Конституционния съд. Преценката дали запорът е наложен законосъобразно, е в правомощията на съда и се извършва от окръжния съд по местоизпълнение при обжалване на изпълнителното действие. В конкретния случай в хода на производството, което се е развило по жалба на Общината в Белово пред Окръжен съд – Пазарджик, е установено, че към момента на налагане на възбраната този имот е бил частна общинска собственост. Впоследствие са предприети действия той да бъде актуван като публична общинска собственост, но към онзи момент – говорим за август 2024 г., когато е излязло решението на съда – той все още е бил частна общинска собственост. Към настоящия момент, след като случаят стана публично известен, съдът с решение от 19 декември е наложил – само да Ви го изчета, с разпореждане от тази дата: „спрял публичната продан, насрочена за времето от 19 ноември до 19 декември, на горепосочения поземлен имот.“ Така че към настоящия момент няма как да се случат тези разпоредителни действия, за които задавате третия въпрос. Благодаря Ви.
#109 · speech
Господин Таслаков, заповядайте за Вашата реплика.
#110 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Министър. Веднага след като входирах този въпрос към Вас и случаят стана известен и в медиите, реално това нещо беше оттеглено и процедурата беше спряна наистина от Пазарджишкия съд. Благодаря Ви за действията, които сте предприели. Наистина за беловци е изключително важно да знаят, че продажбата на единствения останал парк няма да се осъществи никога. Бих искал да Ви попитам все пак за частни съдебни изпълнители, тъй като това не е прецедент и другаде в цялата страна се случват подобни случаи, дали има случаи и колко – частен съдебен изпълнител да е осъден за своите неправомерни действия, ако знаете? Благодаря.
#111 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите.
#112 · speech
Служебен Министър Мария Павлова
Ако Ви интересуват конкретни цифри, можем да извадим такава статистика, защото ежедневно в Министерството на правосъдието постъпват сигнали и лично аз като министър почти всеки ден подписвам заповеди, с които се образуват проверки за дейността както на частни съдебни изпълнители, така и на нотариуси и на всички, които попадат в кръга лица, които се проверяват от Инспектората по Закона за съдебната власт към министъра на правосъдието. Има и наказани – не са много, но има и наказани, когато се установи, че по някакъв начин са нарушили закона или Устава на Камарата.
#113 · speech
Благодаря на служебния министър на правосъдието за участието в парламентарния контрол. Пристъпваме към следващия служебен министър, а именно госпожа Кондева-Мънкова – служебен министър на здравеопазването, която ще отговори на въпрос от народните представители Емил Янков и Ангел Георгиев относно електронно приложение „еЗдраве“. Заповядайте да развиете Вашия въпрос, господин Янков.
#114 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Госпожо Министър, електронното приложение „еЗдраве“ е добро спомагателно средство за информираност на пациентите. Също така дава възможност да се предотвратят манипулации и нерегламентирано разходване на публични средства от страна на служители в медицинската сфера. Видимо е, че през последните години се надгражда и предоставя все повече функции в помощ на пациентите. Будни граждани ми сигнализираха, че има един много съществен пропуск, който би спомогнал за по-добрата информираност между лекар и пациент – информацията относно прегледи, изследвания и епикризи да бъде видима за лекуващия лекар. По този начин се елиминира нуждата всеки пациент да носи със себе си купчина документи по време на посещение при специалист или при настаняване в болнично заведение. В тази връзка въпросът ми е: какво е Вашето становище по темата и това предложение? Смятате ли, че може да се въведе такава функция в приложението „еЗдраве“? Евентуално какъв срок ще поставите за разработването и внедряването на такава функция в приложението „еЗдраве“? Благодаря.
#115 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#116 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Янков, уважаеми господин Георгиев! Министерството на здравеопазването развива изключително активно Националната здравноинформационна система, като част от нея е и модулът „еЗдраве“. Мобилното приложение „еЗдраве“, както казахте, дава достъп на всеки гражданин до личното му пациентско досие, всички електронни здравни документи, вписани в Националната здравноинформационна система. От 23 декември 2024 г., само преди вече почти три седмици, общопрактикуващите лекари имат пълен достъп до електронните здравни досиета на пациентите си и до всички, вписани в Националната здравноинформационна система електронни здравни записи за тях. По този начин всички над 4000 лични лекари ще могат да виждат прегледи, направления, резултати, ваксини, рецепти, кръводарявания, болнични престои и документите от модул „Медицинска експертиза“ на гражданите, които са в пациентските им листи. До реализация на тази функционалност се стигна след успешно проведени консултации с Българския лекарски съюз и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, които подкрепиха и вече работят с тази възможност. Осигурена е и технологичната възможност и за лекарите специалисти да имат достъп до здравните досиета на пациентите си. Функционалността ще бъде пусната в реална експлоатация обаче след извършване на допълнителен прецизен анализ на рисковете за неправомерен достъп и допълнителни консултации със съсловните организации. Така че техническа готовност има, но не е дадена още тази възможност поради някои съображения от страна на участниците – в случая на НЗИС, от една страна, и от друга страна, самите съсловни организации на лекарите специалисти. Благодаря.
#117 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте за реплика, господин Янков.
#118 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Госпожо Министър, да разбирам ли, че след входирането на нашия въпрос към Вас, тъй като той е от миналата година, сте се заели по-сериозно и сте ускорили процедурата по въвеждането на въпросната функционалност в приложението и дали тя ще бъде функционална напълно? Защото, доколкото успях да чуя, макар че доста тихо говорите и съм сигурен, че на задните редове не са разбрали, молбата ми е малко по-високо да говорите – дали тази функционалност е пълна функционалност, или е частична? Защото имам съмнения, че тази функционалност, за която говорите, не работи така, както би трябвало да работи, така, както би била в пълна степен в подкрепа на пациентите. В крайна сметка всичко се прави в удобство на пациентите. Така че – дали работи в пълната си възможност? Благодаря.
#119 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения допълнителен въпрос.
#120 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, това беше един дълъг процес. Наистина ние през последния месец декември работихме много усилено по внедряването му и се получи съвпадение с Вашия въпрос и стартирането на продукта на 23 декември, но срокът ни беше до края на годината личните лекари да имат този достъп. Неколкократно правихме презентации съответно пред личните лекари и имаше нужда от корекции, които бяха нанесени, и това, което се пусна като функционалност към тях, ги удовлетворява напълно и всички функционалности са налични. Но аз разбирам Вашия въпрос, защото самите досиета на пациентите, които се предоставят изцяло и на личните лекари като достъп, не съдържат пълна информация, тъй като всички знаем, че засега все още продължава трансферът на данни и само някои данни са налични в тези досиета. Така че е възможно да има оплаквания за липса на някои данни и затова може би и при Вас пристигат такива.
#121 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Следващият въпрос е от народния представител Николай Златарски относно липса на кабинет за неотложна медицинска помощ, медицинско оборудване и персонал на територията на община Дупница. Заповядайте, господин Златарски.
#122 · speech
ДПС – Ново начало
Благодаря, господин Председател. Госпожо Министър, уважаеми колеги, въпросът, който ще задам, първо, лично ме засяга, защото аз съм избран от Кюстендилски многомандатен район и там са гражданите, с които аз се виждам всеки ден. Защо допусна Министерството на здравеопазването над 30 000 регистрирани пациенти в община Дупница от 1 декември да останат без кабинет за неотложна медицинска помощ? Мисля, че знаете, че имаше и в двете болници – едната е общинска, а другата е така наречената частна болница. От 1 декември всички останаха без прием – за какъвто и да е проблем, дори за една инжекция да няма къде да отидат. Те трябва да пътуват над 40 км, защото най-близкият район е Благоевград или Кюстендил. Въпросът ми е следният: как държавата ще помогне за по-бързото решаване на този проблем, защото знам, че Общинската болница е подала документи за регистрация, както и на липсата на оборудване, както и на медицински персонал, който в този момент наистина е изключително сложен, предвид ситуацията, в която се намираме.
#123 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#124 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Златарски, този въпрос, който Вие поставяте, за съжаление, съществува като проблем и в други райони. Целта на предоставянето на медицинската помощ чрез така наречените дежурни кабинети по нашето законодателство е през почивните и празничните дни в периода от 20 ч. вечерта до 8 ч. сутринта и през работните дни в лечебните заведения – по чл. 8, ал. 1, т. 2, „б“ и „в“ от Закона за лечебните заведения, а именно в медицинските центрове да се разкриват дежурни кабинети, тъй като всички знаем, че населението основно е обслужвано и получава помощта си чрез достъпа до своите общопрактикуващи лекари. За да може да се осигури това, което казах, е необходимо и е дадена възможност в Закона за лечебните заведения да се разкриват тези дежурни кабинети, в които могат да работят както лекари с медицинска специалност, така и лекари без специалност. Към настоящия момент на територията на община Дупница, както и Вие казахте, няма функциониращ дежурен кабинет за осъществяване на медицинска помощ и най-близко разположеното до град Дупница лечебно заведение, към което е разкрит такъв дежурен кабинет за медицинска помощ, е медицинският център „Рубидент Медика“ ЕООД, град Благоевград. За информация – 20 от общопрактикуващите лекари на територията на община Дупница са сключили договори с този център, който е най-близко разположен, а останалите осем лекари индивидуално осъществяват тази дейност. В РЗИ – Кюстендил, е постъпило заявление от управителя на Медицински център „Свети Иван Рилски“ относно настъпилата промяна в обстоятелствата по регистрацията на лечебното заведение, касаеща регистриране на дежурен кабинет. Извършена е проверка от РЗИ – Кюстендил. Установено е, че кабинетът е оборудван и отговаря на здравните изисквания, а ръководството на медицинския център е уверило, че е осигурило и има готовност да сключи граждански договори с лекари, които ще осъществят дейността в кабинета след приключване на регистрацията му. Издадено е удостоверение от РЗИ по чл. 40, ал. 4 от Закона за лечебните заведения за спазване на здравните изисквания. Преписката е окомплектована и изпратена на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ за стартирането на процедура по извършване на регистрация, така че в най-кратки срокове то ще получи необходимата регистрация. С регистрирането на този дежурен кабинет към Медицински център „Свети Иван Рилски“ в Дупница на осигурените пациенти на територията на община Дупница ще бъде съответно осигурено достъпното и навременно медицинско обслужване извън обхвата на обслужването на общопрактикуващите лекари. Благодаря Ви.
#125 · speech
Благодаря Ви. Господин Златарски, заповядайте за реплика.
#126 · speech
ДПС – Ново начало
Господин Председател! Госпожо Министър, разбирам Вашата загриженост, но хората в района искат бързи решения. От 1 декември наистина те са изпаднали в тази сложна ситуация – и при проблем да пътуват доста дълго време, което може понякога да е животоспасяващо. Особено пък сега виждаме и пожарите в Лос Анджелис и представете си едно такова форсмажорно обстоятелство какво може да причини на това население. Така че, моля Ви, в най-кратки срокове наистина от Ваша страна да упражните контрол и този проблем наистина да бъде отстранен и да не се случва никога повече. Благодаря Ви.
#127 · speech
Имате ли нещо да допълните, госпожо Министър? Не, благодаря Ви. Пристъпваме към третия въпрос – от народния представител Цветан Предов относно дейността на работна група, създадена със заповед на министъра на здравеопазването. Имате думата, господин Предов.
#128 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Министър, въпросът ми към Вас беше устен, тъй като е добре да успокоим цялото общество и родителите. България е подложена на определен лобистки натиск от Съвета на Европа за приемането на различен стереотип сексуално образование. Поради тази причина ми се иска и е добре да ми кажете до каква степен Министерството на здравеопазването ще запази българските традиционни ценности, тъй като в Световната здравна организация за сексуално образование на децата на Европа е много добре разписано на какво трябва да отговарят. Само една вметка ще Ви направя. Между 4 и 6 години децата следва да са запознати с ранната детска мастурбация, еднополовите връзки и различните концепции за семейството. Между 6 и 9 години – да бъдат запознати с различните методи на зачеване, приятелство и любов между хората от един и същи пол. Поради тази причина Ви моля да ми отговорите на следния въпрос: каква програма разработва създадената работна група към Вашето министерство, какви са приведените дейности по промоция, превенция и профилактика на здравето, конкретно към сексуалното здраве и сексуалното обучение? Благодаря Ви.
#129 · speech
Госпожо Министър, заповядайте да отговорите на така поставения въпрос.
#130 · speech
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Предов! В изпълнение на Реформа № 6 – „Съвременно здравно образование в българското училище“, от приоритет „Здравеопазване“ на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България с Решение на Министерския съвет от 29 септември 2023 г. е приет план за засилване на ролята на здравното образование в българското училище. В изпълнение на същия е създадена междуведомствена работна група, за която и Вие споменахте, на министъра на здравеопазването, която да подготви процеса за въвеждането на здравно образование в българското училище, както и за това да разработи съдържание на програмата за обучение. Работната група включва експерти от Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и Националния център по обществено здраве и анализ. До момента работната група е анализирала голям обем от информация. Направен е преглед на нормативната рамка и образователните стандарти. Извършен е преглед на съдържанието и формите за осъществяване на здравно образование в българското училище. Също така са разгледани утвърдените учебни програми за общообразователна подготовка по различните учебни предмети от 1 до 10 клас. Разработената програма включва като приоритетна област сексуалното и репродуктивното здраве и сексуалнопреносими инфекции. Заложени са теми, свързани с превенцията на рискови за здравето поведенчески фактори, здравни проблеми и други, за които Министерството на здравеопазването провежда политики чрез различни национални програми, като искам да отбележа, че всички национални програми са свързани с рискови групи и два пола. Изготвеният проект на програма изцяло се базира на заложеното в Наредба № 13 от 21 септември 2016 г. на министъра на образованието и науката за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, която всъщност съдържа рамковите изисквания за резултатите от обучението по здравно образование. Темите, свързани със сексуалното образование, включват: отговорно сексуално поведение; методи на контрацепция и предпазване от сексуално предавани инфекции; нежелана бременност – избори и перспективи; и родителство – избор и отговорност. Дейностите по промоция, превенция и профилактика на здравето, както и сексуалното здраве и сексуалното обучение по програмата са в процес на разработване. В момента се прилагат тези дейности, посочени в Наредба № 13 от 2016 г. на министъра на образованието и науката. Проектът на плана за съвременно здравно образование в българското училище за учениците от 1 до 10 клас, разработен от работната група, е изпратен на Министерството на образованието и науката за становище на 29 юли 2024 г., но до този момент няма изразено становище от Министерството на образованието и науката, поради което не може да бъде придвижен. Аз бих Ви предоставила този проект за информация, ако е необходимо. Благодаря.
#131 · speech
Господин Предов, заповядайте за Вашето право на реплика.
#132 · speech
ИТН
Много Ви благодаря, госпожо Кондева, за отговора, защото е много важно обществото в България да знае, че в момента все още не сме поставени пред ситуацията, в която ние ще започнем да манипулираме нашите деца с различния полов стереотип извън биологичния пол, от който е всяко едно дете. Ще си позволя да Ви кажа защо беше предизвикан въпросът ми. В Националната стратегия за детето в Цел 1 на обект „Здраве и здравословен начин“ се предвижда въвеждането на системно здравно образование в училището. Аз съм социален служител, който много добре знае и позицията на Министерството на труда и социалната политика, и на Държавната агенция за закрила на детето. Въпросите ми към Вас са предизвикани точно поради това, за да е ясно, че Министерството на здравеопазването няма да влезе в манипулацията, в която българските деца ще бъдат подложени на избора на това да се самоопределят като друг тип сексуалност освен биологичната, в която са. Искам да Ви благодаря за отговора и накрая само ще Ви прочета, защото смятам, че все още е Ваш служител, един бивш министър на здравеопазването по време на кабинета Денков си позволи в социална мрежа да изрази становище във връзка с приетия законопроект от Народното събрание, ще цитирам дословно: „Не знам защо тази тема Ви е на сърце. Такъв идиотски закон, който днес приехме, елиминира въвеждането и подготвянето в момента от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката на сексуално образование в училищата по линията на Плана за възстановяване и устойчивост.“ Още веднъж Ви благодаря за позицията на Министерството на здравеопазването и Ви желая успех!
#133 · speech
Имате ли нещо да допълните, госпожо Министър? Не. Пристъпваме към въпрос от народния представител Стоян Таслаков все още относно работата на ТЕЛК – Велинград. Господин Таслаков, заповядайте да развиете Вашия въпрос.
#134 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаема госпожо Министър, получих информация от граждани, че териториалната експертна лекарска комисия във Велинград бави десетки граждани относно издаването на решения за намалена трудоспособност. Наскоро по националните телевизии показаха случай на майка, станала донор на дъщеря си, за да ѝ спаси живота. Същата е трябвало да бъде трудоустроена от комисията във Велинград, но месеци след изтичането на крайния срок комисията противозаконно не е издала решение. Това води до сериозно застрашаване на живота и здравето на цялото семейство. Без изплащането на средствата за обезщетение в продължение на месеци жената спира приема на животоспасяващите лекарства. Преди седмица с мен се свърза гражданин от Силистра, който въобще няма насрочена дата за явяване пред комисията, въпреки че от месеци е с влошено здравословно състояние след прекаран инсулт. Предвид изложеното, моля да отговорите: работи ли ТЕЛК – Велинград, колко решения са забавени в момента след изтичане на тримесечния срок за издаването им, какви са причините за хаоса в системата и какво ще предприемете за спиране на геноцида върху най-уязвимите групи граждани? Благодаря.
#135 · speech
Заповядайте да отговорите на така поставения въпрос, госпожо Министър.
#136 · speech
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, затрудненията в работата на ТЕЛК № 1312 към „МБАЛ – Велинград“ ООД, както и в работата на другите две комисии на територията на област Пазарджик – втората е към „МБАЛ – Пазарджик“, бяха установени още в началото на октомври 2024 г. и те бяха свързани основно с кадрови и организационни проблеми в лечебните заведения, обуславящи неспособност да се направи оптимален график на работата на ТЕЛК, респективно да се работи в ритъм, съответстващ на постъпващите чрез електронната система заявления за медицинска експертиза. Горното наложи да се преустанови разпределението на нови заявления и към трите ТЕЛК-а – единия във Велинград и два към „МБАЛ – Пазарджик“, на територията на област Пазарджик, към средата на октомври 2024 г., като на работна среща с директора на РЗИ – Пазарджик, и двете лечебни заведения, проведена на 7 ноември 2024 г., от Министерството на здравеопазването беше поет ангажимент от тяхна страна да приключат вече разпределените към тях заявления в рамките на три-четири месеца, след което отново да се възобнови разпределението на нови заявления към тези комисии. На 2 декември 2024 г. в Министерството на здравеопазването постъпи писмо от РЗИ – Пазарджик, с което се съобщава за искането на „МБАЛ – Велинград“, да се закрие ТЕЛК № 1312 във връзка с промяна на обстоятелствата и собствеността на капитала. На фона на така заявеното нежелание за функциониране на ТЕЛК-а във Велинград продължи ежедневното наблюдение на работата на тази комисия, като тенденцията не беше благоприятна по отношение на чакащите обработка заявления. В тази връзка се взе решение всички заявления, насочени към ТЕЛК-а във Велинград, да се преразпределят чрез електронната система към други комисии в страната, тъй като вероятността да не бъдат разгледани от ТЕЛК – Велинград, в обозримото бъдеще беше голяма. Преразпределените около 1000 заявления от ТЕЛК – Велинград, вече имат насрочени дати в периода януари и февруари 2025 г. в други комисии на страната. За доработване от ТЕЛК –Велинград, са оставени около 30 медицински експертни досиета на лица с увреждания, във връзка с които Комисията е започнала да оформя съответните експертни решения в електронната система и е необходимо те да бъдат изведени именно от тази ТЕЛК комисия. Хаос в системата на медицинската експертиза няма, тъй като понастоящем функционират вече повече от 150 ТЕЛК-а в страната, преобладаващата част от които се справят много добре в рамките на предсрочно произнасяне до един-два месеца от постъпване на заявленията. Затруднения в работата се наблюдават при единични ТЕЛК комисии, спрямо които Министерството съвместно с Националната експертна лекарска комисия и „Информационно обслужване“ осъществяват ежедневен контрол и се предприемат своевременно мерки при установени съществени отклонения от оптималния ритъм на работата. И не на последно място е важно да отбележа, че именно промяната в средата на 2024 г. с въвеждането на случайното разпределение чрез електронната система на експертизите в страната осветли много негативни тенденции в работата на ТЕЛК-овете, съществуващи от много години, които погрешно се приписват понастоящем като недостатък именно на направената значима промяна в организацията на медицинската експертиза през 2024 г. Искам да отбележа, че в началото всъщност се оказа, че има над 30 хиляди досиета на пациенти, които през последните четири години просто остават в системата, нямат решение, което затрудни значително цялата тази работа по процеса. В момента сме достигнали до около 10 хиляди броя от тези изостанали от последните четири години, но всички новоподадени заявления вече от януари месец по наши данни се движат в срокове и след осигуряване на стимулиране във финансово отношение на комисиите за предсрочно изпълнение на решения, издаване на решения, тези новоподадени заявления се изпълняват в рамките на до два месеца, но имаме ТЕЛК-ове в страната – три-четири, с които имаме проблеми. В случая този, за който Вие ме попитахте, беше един от тях. Благодаря.
#137 · speech
Благодаря Ви, госпожо Министър. Господин Таслаков, заповядайте за реплика.
#138 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, госпожо Министър. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ предупреждавахме, че ще има проблем със здравеопазването във Велинград още когато през миналата и по-миналата година започнаха опити за поглъщането и стопяването на общинската болница. Съвсем естествено, това се случи. Лекарите от там се махнаха и Комисията загуби капацитет да решава и да издава такива решения. Разбира се, сега това не е оправдание за пред гражданите, които чакат, и за тях е животоспасяващо и е единствена възможност да оцелеят, няма никакви оправдания пред гражданите. И въпреки че разбирам, че може скоро да има друг министър на Ваше място, дори два дни да имате работа, постарайте се така да направите анализи и да разпределите по най-бързия начин да бъдат издадени тези решения, които са забавени, защото и ние от ВЪЗРАЖДАНЕ не можем да помогнем на всички хора, както в случая се наложи да пращаме наши адвокати да помагат на жената в Асеновград, както е случаят с човека от Силистра. Това са хиляди хора. Моля Ви от Министерството да проявите старание и да ги решите в най-кратък срок. Благодаря.
#139 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Госпожо Министър, нещо желаете ли да допълните? Не. С това въпросите към Вас завършиха. Благодаря Ви за днешното участие в парламентарния контрол. Пристъпваме към следващия министър, а именно господин Петър Димитров – служебен министър на околната среда и водите. Той ще отговори на въпрос от народния представител Георги Хрисимиров Иванов относно необходимост от предприемане на мерки за премахване на незаконни сметища и нерегламентирано замърсяване в частни имоти на територията на квартал „Враждебна“ – Столична община. Господин Хрисимиров, заповядайте.
#140 · speech
Георги Хрисимиров
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, при една от поредните ми обиколки на 24 Софийски многомандатен избирателен район, откъдето съм избран за народен представител, се срещнах с жители на квартал „Враждебна“ в София, които ме заведоха до четири незаконни сметища на улица 30-а в квартал „Враждебна“ – Столична община. За да добиете по-добра представа, съм изложил в описания от мен въпрос сметищата, както и прилагам снимков материал за тях. Започвам с първото сметище на улица 30-а, в което има наличие на гуми, мебели и други видове отпадъци, а парцелът не е ограден. Във второто сметище има наличие на строителни материали на територията на целия парцел, като той е несполучливо ограден с бодлива тел. В третото има наличие на стари автомобилни гуми, строителни материали, автомобилни части и други видове отпадъци, а парцелът е ограден с телена мрежа. И в четвъртото, последното, на улица 30-а – наличие на струпани накуп остатъци от строителни материали. Парцелът е ограден с бодлива тел. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: какви мерки може да предприеме Министерството на околната среда и водите за премахването на незаконните сметища в района на улица 30-а в квартал „Враждебна“ – Столична община, ще бъдат ли наложени санкции за нерегламентираното замърсяване на имоти? Благодаря Ви.
#141 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#142 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хрисимиров, съгласно Закона за управление на отпадъците отпадъците се почистват от причинителя или собственика им, а ако той е неизвестен, от лицето, в чието държане се намират. Съгласно същия закон кметът на общината отговаря за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаването на незаконни сметища, както и организиране на почистването им. Също така кметът или оправомощено от него длъжностно лице контролира дейностите, свързани с образуване, събиране – включително разделното, съхраняване, транспортиране, третиране на битови отпадъци. Директорът на РИОСВ или оправомощено от него длъжностно лице контролира изпълнението на задълженията на кметовете на общини, свързани с управлението на отпадъците. Във връзка с гореизложеното компетентен орган за предприемане на действия за отстраняване на посочените от Вас нерегламентирани замърсявания е кметът на район „Кремиковци“. От страна на контролиращия орган – Регионалната инспекция по околната среда и водите – София, с писмо от 17 декември 2024 г. на кмета е дадено предписание да извърши почистване на описаните нерегламентирани сметища в срок до 6 януари 2025 г. и да предприеме мерки за недопускане на повторно замърсяване с отпадъци. В изпълнение на даденото предписание на 3 януари 2025 г. кметът на район „Кремиковци“ е изпратил писмо в Районна инспекция – София, за предприетите от него действия. В писмото е посочено, че е установена собствеността на замърсените имоти, като същите са частна собственост, и че на 3 януари са изпратени предписания на собственика на имотите с указания за почистването им в срок. След изтичане на срока на предписанията, дадени от кмета на район „Кремиковци“, РИОСВ ще извърши последващ контрол и ще предприеме съответните действия по компетентност. Благодаря Ви за вниманието.
#143 · speech
Господин Иванов, заповядайте за реплика.
#144 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Господин Министър, аз съм доволен от Вашия отговор, както винаги, когато Ви сигнализирам за сметище. Не знам дали е работа на народните представители да вършат задълженията на РИОСВ, или на управляващите районните кметства, в случая на Коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – „Спаси София“, които, така като гледам, в залата няма един представител на Коалицията. Явно имат друга, по-важна работа. Затова аз се обръщам към Вас, защото знам, че когато сигнализирам за определено сметище, Вие ще се задействате и сметището ще бъде премахнато, защото претендираме, че столицата ни е европейска столица, обаче тя не прилича на такава. Дишаме мръсен въздух, Борис Бонев го няма с противогаза да ходи из софийските улици, районните кметове на ПП-ДБ нищо не правят по въпроса с почистването на сметищата и живеем в една кочина тук в София, а уж претендираме, че трябва да има по-висок стандарт, пък всички излизаме и гледаме мръсотията, и дишаме такава. Надявам се в срока, който сте задали, да бъдат изчистени сметищата. Благодаря за Вашата работа.
#145 · speech
Благодаря, господин Иванов. Господин Министър, ще допълните ли нещо? Заповядайте.
#146 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Хрисимиров, да, съгласен съм с Вас. Контролът трябва да се засили. И в това отношение ние сме длъжници на гражданите, на държавата. Аз ходя лично да инспектирам тези нерегламентирани терени и за сметка на това виждам какъв ефект има от един такъв контрол, от едно такова посещение. Затова, ако цената на това да имаме чиста околна среда и да липсват нерегламентирани сметища в нашите градове и общини, е министърът да ходи лично, аз съм готов да платя тази цена. Благодаря за вниманието.
#147 · speech
Благодаря, господин Министър. Пристъпваме към следващия въпрос. Той е от народния представител Манол Генов относно завършила експлоатация на депо за производствени отпадъци – утайки, от Пречиствателна станция за отпадни води – град Пловдив, експлоатирано от „ВиК – Пловдив“ ЕООД, и неговата бъдеща рекултивация. Господин Генов, заповядайте да развиете Вашия въпрос.
#148 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, господин Председателстващ. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Министър, в продължение на години до прекратяване на дейността му през 2009 г. „ВиК – Пловдив“ ЕООД депонира утайките от Пречиствателната станция на град Пловдив и района в депото, намиращо се в землището на село Катуница, община Садово, експлоатирано от „ВиК – Пловдив“. Площта на депото е около 110 декара общинска земя. През есента на 2024 г. възникна пожар на територията на депото за утайки. По това време в няколкоседмичното огнище на пожара непрекъснато в атмосферния въздух се отделяха различни вредни за хората вещества. Силно бяха завишени нормите на фини прахови частици – серен оксид, серен диоксид, азотен оксид, азотен диоксид, и това всичко след възникването на пожара и по време на няколкоседмичното, както казах, горене. Мобилната лаборатория на Регионалната инспекция по околна среда в град Пловдив засече четири пъти превишение на нормите на фини прахови частици във въздуха. Обгазяването не бе само на територията на село Катуница, на територията на няколко населени места – Ягодово, Крумово, части от Пловдив и така нататък, а на всичко, което се намира в няколкокилометровия радиус на депото за утайки. Уважаеми господин Министър, какви мерки ще предложите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството като принципал и собственик на дяловете на „ВиК – Пловдив“ ЕООД за обезопасяване, превенция и недопускане на бъдещи инциденти на територията на депото? Средствата по Оперативна програма „Околна среда“ през годините бяха насочени за рекултивация на общински сметища, прекратяване на тяхната експлоатация и рекултивация. Въпросното депо винаги е било извън обхвата на този вид дейности и съответното финансиране за това. Спазвайки принципа „Замърсителят плаща“, изпълнявайки Закона за управление на отпадъците, кой е отговорен и има ангажимент по ликвидиране на дейностите вследствие експлоатацията на депото? Благодаря.
#149 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#150 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Генов! С цел обезопасяване и превенция за недопускане на инциденти на територията на депото за утайки от Пречиствателна станция за отпадни води – град Пловдив, със Заповед № РД-169/2009 г. на директора на РИОСВ – Пловдив, е прекратена експлоатацията на депото и е възложено на управителя на „ВиК“ ЕООД – община Пловдив, да извърши закриване и неговата рекултивация. Изпълнението на заповедта фактически обезопасява депото и елиминира вероятността и възможността от екологични инциденти. Адресат на посочената заповед от 2009 г. е управителят на „ВиК – Пловдив“. Операторът на депото съгласно екологичното законодателство трябва да осъществява поддръжката и следексплоатационните грижи на площадката на депото, в това число контрол и наблюдение на параметрите на околната среда, за срок не по-кратък от 30 години след закриване на депото, като се отчита потенциалната опасност от депото за човешкото здраве и околната среда. Съгласно дефиницията за „оператор на депо“ това е юридическо или физическо лице, регистрирано по Търговския закон, което е собственик на депото или е отговорно за неговото стопанисване в съответствие с изискванията на нормативните актове в областта на опазване на околната среда. В конкретния случай със заповедта на директора на РИОСВ – Пловдив, с която е прекратена експлоатацията на депото, е възложено на управителя на „ВиК – Пловдив“ ЕООД да извърши закриването и неговата рекултивация. По отношение на въпроса Ви за осигуряване на европейско финансиране чрез Оперативна програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. е недопустимо да бъдат финансирани дейности по рекултивация на други депа освен регионалните депа на общините за битови отпадъци по изключение. Причината е, че това е неправомерно предоставяне на помощ към оператори, осъществяващи икономическа дейност. Благодаря Ви за вниманието.
#151 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Господин Генов, желаете ли реплика? Заповядайте.
#152 · speech
БСП – Обединена левица
Господин Министър, 25 години това депо съществува в този си вид. Непрекъснато топката на отговорността се прехвърля между собственика на земята – респективно Община Садово, и оператора, както казахте, „ВиК – Пловдив“. 25 години тази клоака, бих казал, се намира на 110 дка общинска земя. В крайна сметка разпиляването на отговорности между Общината и ВиК-то не може да успокои населението в съседните населени места, че този инцидент няма да се повтори и това обгазяване няма да е по-дълго или в по-голям обем. В крайна сметка разбрах от Вашия отговор, че това е отговорност на оператора. Интересно е, че бях задал същия въпрос, с подобен текст, на госпожа Коритарова. Съжалявам, че днес тя отсъства. Ще бъда доволен да чуя и нейния отговор какъв ще бъде, защото този проблем, отлаган в годините, дискредитира изключително държавността. Време е в крайна сметка някой да си свърши работата – този, който не я е свършил във времето. Благодаря.
#153 · speech
Благодаря Ви. Желаете ли нещо да допълните, господин Министър? Заповядайте.
#154 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Генов! С оглед неизпълненото задължение от „ВиК – Пловдив“ ЕООД за извършване на рекултивация от страна на РИОСВ – Пловдив, ще бъдат предприети съответните законови действия за своевременното завършване на рекултивацията на депото. Благодаря Ви за вниманието.
#155 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. Следващият въпрос е от народния представител Георги Хрисимиров Иванов относно необходимостта от предприемане на мерки за премахване на незаконни сметища и нерегламентирано замърсяване в общински имоти на територията на община Враца. Заповядайте, господин Иванов.
#156 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми господин Министър, този път няма да Ви занимавам с нехайството на районните кметове от Коалицията ПП-ДБ-СС в столицата, а ще насочим вниманието към община Враца, където будни граждани ми сигнализираха за огромно сметище, което влиза в полезрението им всекидневно, когато минават по скоростен път Видин – Ботевград в участъка Враца – Монтана, недалеч от село Бели извор. Образуваното сметище е със съответните координати, които съм Ви предоставил, и попада в територията на два общински частни имота, като размерът на сметището е не по-малко от 10 дка. Категорията на земите е земеделска, а най-притеснителното е, че е в непосредствена близост до река Лева. Наглостта на нарушителите стига дотам, че за да скрият максимално сметището, каквото може, се изхвърля в дерето на реката. В обхвата на образуваното незаконно сметище може да се видят всякакви боклуци – пластмаси, мебели, електрическа техника, стъкла, строителни материали и битови отпадъци. За да придобиете по-добра представа за гореописания проблем, съм Ви приложил и снимков материал. Във връзка с гореизложеното моля да ми отговорите на следния въпрос: какви мерки може да предприеме Министерството на околната среда и водите за премахване на незаконното сметище на територията на община Враца? Ще бъдат ли наложени санкции за нерегламентираното замърсяване на имоти? Благодаря.
#157 · speech
Благодаря Ви. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#158 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Хрисимиров! Изпълнението на дейностите по управление на отпадъците, включително предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и създаването на незаконни сметища, както и организиране на почистването им, е от компетентността на кметовете на общините. Компетентен орган за предприемане на действия по почистване на посоченото от Вас незаконно сметище, намиращо се в местност Цонковото – землище на село Бели извор, е кметът на община Враца. Регионалната инспекция по околната среда и водите контролира изпълнението на задълженията на кмета на общината. На 8 януари 2025 г. е извършена проверка на място на посочения от Вас терен от експерти на РИОСВ – Враца, в присъствието на представител на отдел „Екология“ към общинската администрация – Враца. Констатирано е, че незаконното сметище е на територията на бивша кариера за инертни материали. При направения обход и оглед на целия терен е установено наличие на значителни количества смесени битови отпадъци. На място е констатирано нерегламентирано изхвърляне на смесени битови отпадъци от товарен автомобил с логото на Общинско предприятие „БКС – Враца“. Във връзка с констатираното замърсяване и нерегламентираното изхвърляне на отпадъци, на 8 януари 2025 г. от РИОСВ – Враца, са изпратени покани до Община Враца и Общинско предприятие „БКС – Враца“ за явяване в Инспекцията на 17 януари 2025 г. за съставяне на актове за установено административно нарушение. Дадено е предписание на кмета на община Враца за предприемане на действия за почистване на терена и недопускане на повторни замърсявания със срок за изпълнение до 27 февруари 2025 г. Благодаря за вниманието.
#159 · speech
Благодаря, господин Министър. Заповядайте, господин Иванов, за реплика.
#160 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, уважаеми господин Председател. Господин Министър, все очаквах, че този проблем ще бъде нещо сериозно, защото 10 дка сметище – от доста време се събират тези отпадъци там, но не очаквах, че самата Община в лицето на „БКС – Враца“ ще замърсява собствените си имоти. Ще поискам информация от регионалното депо колко тона отпадъци са изхвърлени там от Община Враца, защото явно става въпрос за спестяване на средства на Общината за такси, които трябва да платят за изхвърлените отпадъци. Не стига, че жителите на град Враца са длъжни да дишат изгорените боклуци на западните европейски страни, ами трябва да гледат и тази мръсотия. Какво ще стане, ако река Лева бъде замърсена по този начин? Много е лесно кметът да получава награди за кмет на годината, а да не контролира общината. Все пак трябва да живеем в по-чиста околна среда. Надявам се след Вашата намеса това да бъде отстранено, както се случи в Столична община след сигнала, който три пъти подавахме с адвокат Петър Петров, за незаконно сметище на Чепинско шосе. Вие премахнете най-накрая това сметище, по-скоро районният кмет с Вашето съдействие. Обръщам се към жителите на град Враца – това сметище ще бъде изчистено. Благодаря.
#161 · speech
Благодаря. Господин Министър, заповядайте за Вашето право на дуплика.
#162 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Хрисимиров! Да, в последните години силно акцентираме върху контролната дейност. Както виждате, с мое разпореждане, предвид опита, който придобих с посещенията на място в област Монтана, тъй като тази област я приех като пилотна такава, за да имам възможност на място да придобия представа какъв е проблемът, наредих картиране на всички незаконни сметища в държавата. Това картиране се извърши и може да се запознаете с него на страницата на Министерството на околната среда и водите. Там има изключително точна информация, която се ъпдейтва всеки месец на база на проверките. Тревожното в случая е, че голяма част от тези сметища, дори и когато ги изчисти общинската администрация, почти веднага отново се запълват с такива отпадъци. Тук има доста добри решения на кметовете от област Монтана, които са и работещи. Част от тези терени се оградиха, на други се поставиха камери и се справиха с този проблем, но основният мотив на кметовете, когато замърсяват такива нерегламентирани терени, включително и тяхна собственост, е, че клетките на регионалните депа са запълнени. Във връзка с това в Община Враца на 20 декември 2024 г. се проведе заседание на Управителния съвет на ПУДООС, като се отпуснаха почти 804 хил. лв. Целта на предоставения заем е изграждане на клетка 2.2 на регионалното депо за неопасни отпадъци, което обслужва общините Враца и Мездра, поради изчерпване капацитета на действащата клетка. Аз лично силно се надявам това нещо да подпомогне общинската администрация във Враца да си свърши задълженията по опазване на околната среда и недопускането на такива нерегламентирани сметища.
#163 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Елате да видите всички сметища при нас.
#164 · speech
Служебен Министър Петър Димитров
Да, с най-голямо удоволствие бих се присъединил.
#165 · speech
Благодаря Ви, господин Министър. С това въпросите към Вас завършиха на днешния парламентарен контрол. Благодаря Ви за участието. Преминаваме към служебния министър на икономиката и индустрията Петко Николов. Въпрос ще зададе народният представител Цвета Караянчева относно обявено спиране на производствената дейност на компанията „Монди“ – най-големия производител на целулоза и хартия в България. Заповядайте, госпожо Караянчева.
#166 · speech
ГЕРБ-СДС
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! На 24 септември 2024 г. в един от цеховете на завод „Монди“ – община Стамболийски, възниква пожар от работеща поточна линия. По официални данни водещата машина за производство на крафт хартия е напълно унищожена. По думите на кмета на общината господин Неделев след аварията предприятието спира да работи, но само за ремонтни дейности. Такава информация е изнесена по медиите след негов разговор с директора на фирмата Александър Криклер. Информацията е, че предстои подмяна на оборудването и подобряване на технологията на производство с цел улавяне на тежката и задушлива миризма, която жителите на град Стамболийски много добре познават, и ограничаване на екологичните щети. Няколко седмици по-късно обаче – в края на месец октомври, става ясно, че предстоят не ремонтни работи, а изцяло закриване на фабриката. Това става ясно от изявление на господин Роман Сенецки – главен оперативен директор на Kraft Paper Mondi, което е обосновано с неблагоприятната икономическа обстановка и спад в търсенето на продукцията. Аз като народен представител от 17 МИР посетих Стамболийски и разговарях с работниците. Техните притеснения са огромни, защото, затваряйки тази фабрика, над 300 човека остават без работа. Запознах със ситуацията и ръководството на Министерството на икономиката. Съзнавам, че заводът е 100% частна собственост и няма как да се оказва какъвто и да е натиск върху собствениците на фабриката. Проблемът обаче е, че фабриката е структуроопределящ обект, тя е най-големият данъкоплатец на територията на община Стамболийски. Там работят, както казах, над 300 човека – това е обучен персонал, хора, които са изключително компетентни в тази област, още повече че има свързани фирми, които снабдяват фабриката с различни суровини, както и фирми, които доставят и целулоза. В крайна сметка се оголва един голям сегмент – развитието на икономическата част в региона. Така че моите въпроси са във връзка с това има ли официално заявено от собственика намерение за затваряне на завода в Стамболийски и окончателно ли е то? Подлежи ли на преосмисляне и какви са условията? Второ, какви са плановете на висшия мениджмънт на холдинга във връзка с производствените мощности и складовите бази? Предвижда ли се разпродаване на части, или се търси инвеститор? Какви действия ще предприеме държавата, за да предотврати възможните сътресения на пазара на дървесина? И не на последно място, един от много важните въпроси за мен като народен представител от региона: какво ще се случи с хората, които ще останат на борсата при евентуално затваряне на фабриката? Има ли решение за осигуряване на алтернативна заетост и социална подкрепа от страна на държавата?
#167 · speech
Благодаря, госпожо Караянчева. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставените Ви въпроси.
#168 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Караянчева, компанията „Монди“ със седалище в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия официално обявява закриването на завода си в България на 25 октомври 2024 г. със съобщение, публикувано в електронната интернет платформа на „Файненшъл Таймс“. За това решение за закриване на завода Министерството на икономиката и индустрията, както и други министерства, разбира се, които имат общо с този вид работа, не са уведомени от собственика. Три дена по-късно, а именно на 28 октомври, за първи път Министерството на икономиката и индустрията получи сигнал от кмета на община Стамболийски господин Петър Неделев, с който ни информира за затварянето на завода. Веднага Министерството на икономиката и индустрията чрез своите служби по търговско-икономическите въпроси – отговорните лица в съответните държави, това беше в Австрия, в Англия и в Нидерландия, направихме съответните искания за проверка на това къде всъщност е взето решението, кой го е взел, какви са условията, при които е взето, и така нататък. В този смисъл Ви уведомявам, че сме направили официална покана за среща към президента господин Филип Йъ и главния изпълнителен директор господин Андрю Кинг на висшия мениджмънт на „Монди“ със седалище в Обединеното кралство, като очакваме – засега нямаме още покана за такава среща, макар че сме представили пред тях въпросите, интереса на държавата, нашето становище за продължаване дейността на завода и разбира се, всички други последващи важни за този отрасъл и за този завод въпроси – към настоящия момент да получим такава покана за среща или при тях, или при нас. Информацията от снощи по имейл от един от нашите служители по търговско-икономическите въпроси е, че всъщност днес, на същия ден, висшият мениджмънт – Бордът от 11 директори в Лондон, е приел и най-вероятно ще разгледа, доколкото нашата информация е достоверна, с голямо уважение анонса, който направихме към тях със съответните въпроси и отговори. Отделно от това, което ние направихме и което считаме, че е в основата на едно евентуално бъдещо продължаване на дейността на този завод, ние направихме среща, разбира се, и с ръководството на „Монди Стамболийски“, а именно господин Криклер – изпълнителния директор, и госпожа Въргова, която е финансов директор на завода, на която среща получихме информация, че на този етап собственикът не предвижда продажба на производствените мощности и складовите бази на друг инвеститор. Тоест касае се за пълно закриване на този завод. Също така се потвърди и информацията, че поводът за взетото решение за закриване на завода е този пожар на 24 септември, за който госпожа Караянчева спомена, който бил унищожил в голяма степен основната машина, която всъщност произвежда съответната хартия, която е предмет на съответните сделки впоследствие. В Министерството на икономиката беше организирана и друга среща, а именно среща с представители на работниците и на Инициативния комитет за спасение на завода, като ние на тази среща получихме информация и от другата страна, където споделихме позицията, която беше изразена от представителите на работниците и Комитета за спасение на завода, че ако той ще се продава, то новият собственик трябва да бъде инвеститор, който да запази производствената дейност и работата на хората в този завод. Междувременно обаче получихме информация, че работниците и ръководството на „Монди Стамболийски“ ще получат съответните обезщетения за всеки един служител в размер на минимум 10 заплати и повече за всеки един, ако се премине към такава ликвидация. Нашите основни усилия са насочени в посока да запазим „Монди“ като инвеститор в община Стамболийски и затова е нашият анонс към висшия мениджмънт на компанията в Лондон. Докато не стане ясно всъщност дали би могло да се говори за промяна в решението, което на този етап е пълна ликвидация на завода, то едва ли би трябвало да обсъждаме други възможни последици на този етап. Все пак обаче трябва да отбележа, че област Пловдив, в която попада и град Стамболийски, където е този завод, има един достатъчно добре развит икономически профил и се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София. Това е, как да кажа, някак си друг вид гаранция, при положение че не променим решението на собственика относно заетостта, която там е на едно добро ниво, и безработицата там остава една трайно ниска величина, почти клоняща към нула, което е гаранция за една възможна заетост на работниците в този регион, още повече че там в момента предстои да бъде стартиран един нов завод за индустриални опаковки и хартия в съседната община на Стамболийски, а именно община „Марица“.
#169 · speech
Господин Министър, има време да доразвиете въпросите, ще има доуточняващи въпроси.
#170 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Приключвам. Нашите усилия са насочени предимно в две посоки: На първо място, влизаме в диалог с висшия мениджмънт, както казах, за запазване на производствените мощности на „Монди Стамболийски“, тъй като това е рационалното решение в полза на собственика, в полза най-вече на работниците и на икономиката на региона, съответно и на България. И на второ място, при евентуално решение за продажба на активите, ако въобще се вземе такова решение от висшия мениджмънт, нещо, което поне като някакъв друг възможен вариант да мислим, тъй като те не желаят да продават на този етап, те просто закриват, при евентуална тяхна промяна в решението за продажба нашата позиция е в синхрон с тази на работниците, а именно, ако ще се продава заводът, то новият собственик трябва да бъде инвеститор, който да запази производствената дейност и работните места на хората. Благодаря Ви на този етап.
#171 · speech
Госпожо Караянчева, заповядайте за доуточняващи въпроси.
#172 · speech
ГЕРБ-СДС
Господин Министър, благодаря Ви. Оценявам високо това, което сте направили до момента, усилията, за да изясните какви са обстоятелствата за затваряне на фабриката и оттук нататък какво може да се направи наистина. Новината, която днес чухме, е много обнадеждаваща и аз Ви пожелавам успех в преговорите. Само искам да обърнете внимание на собствениците, когато, дай боже, отново се възстанови производството на фабриката, да се използва и технология за улавяне на задушливите миризми, които наистина са много неприятни за живеещите в община Стамболийски. В крайна сметка моля да ни държите в течение на разговорите, защото разбирате, че е изключително важно както за региона, така и за хората, живеещи там, а и фабрика „Монди“ е една от най-големите данъкоплатци и всъщност работи с много партньори. Дърводобивните предприятия, които са в региона – в Южноцентрално предприятие, също са много притеснени, защото дървесината, която добиват, няма къде да я пласират. Затова е важно да имаме информация както ние като народни представители от региона, така и хората, които живеят там, и да си сътрудничим с каквото можем. Благодаря още веднъж и Ви пожелавам успех в преговорите.
#173 · speech
Следващият въпрос е от народния представител Стоян Таслаков относно преустановяване на дейността на завода за целулозна хартия „Монди Стамболийски“. Заповядайте, господин Таслаков.
#174 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми господин Министър, продължаваме темата. За протокола искам да се отбележи, че моят въпрос е десетина дни по-рано входиран в парламентарен контрол. Нямам нищо против, разбира се, като джентълмен да дам преднина на дамата, но е добре да се отбележи. По-важното тук е да решим проблема на хората в Стамболийски, и затова ще изчета и своя въпрос. Получих информация от работещите в завода за производство на целулозна хартия в град Стамболийски, че започва поетапно освобождаване на персонала. Свързах се с централата „Монди Груп“, намираща се във Виена, Австрия. Оттам ми изпратиха имейл и потвърдиха информацията, че ръководството на компанията е решило да преустанови дейността си в България и по-конкретно – да затвори завода в Стамболийски. Това, от своя страна, както казахте и Вие преди малко, е предпоставка за социално напрежение в региона, тъй като над 400 професионалисти ще останат без препитание. Този завод е най-големият инвеститор и работодател в общината. Неговото затваряне неминуемо ще има негативен икономически ефект върху общината. На 17 декември работещите в завода организираха протест пред Вашето министерство с надеждата държавата да предприеме действия. В тази връзка Ви питам: откога знаете за намерението да се закрива заводът? Ще бъде напълно нарязан, продаден или ще премине в ръцете на друг собственик? Какви действия ще предприемете, за да запазите препитанието на всички професионалисти, работещи там? Предвижда ли държавата евентуално придобиване на активи на предприятието? Благодаря.
#175 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставените въпроси.
#176 · speech
Служебен Министър Петко Николов
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Таслаков, аз се извинявам, че може би ще повторя някои неща, защото темата е една и въпросите горе-долу са едни и същи, но ще се опитам с малко по-различна информация да направя отговора по-интересен и верен съответно, разбира се. Както вече казах, ние получихме на 28 октомври по сигнал от кмета на община Стамболийски решението на компанията „Монди“ да ликвидира завода, да го затвори. Казах вече какво сме направили до момента. Трябва да кажа, че този, който би могъл да реши въпроса в момента, това е Бордът на директорите, който е от 11 човека и е ситуиран в Лондон. Казах, че днес, доколкото ние знаем, а това е сигурно всъщност, една от точките на Борда е именно моето писмо, което отправих към тях за преразглеждане на решението им, в което писмо написах, че съм готов да приема тяхна делегация или ние да изпратим там такава, така че нещата да станат работещи в много бърз срок. Ако действително те днес вземат каквото и да било решение, аз поемам ангажимент към Вас, господин Таслаков, към Вас, госпожо Караянчева, да Ви информирам и към всички народни представители, разбира се, за това какво е решението и как ще процедираме впоследствие. На тази среща, която проведохме със самото ръководство на „Монди Стамболийски“, а именно с изпълнителния директор и с финансовия директор, всъщност действително получихме информация, че ако някой може да реши въпроса, това не е регионалният офис във Виена, а това е самото висше ръководство, към което ние отправихме писмо в Лондон. За първи път, доколкото аз разбрах от тях, откакто са в България, министър се е ангажирал – министерство, нека така да кажа – с темата „Монди“, тъй като тя е била поставена на разглеждане и преди 5 или 6 години във връзка с едно намерение за инвестиция, която обаче, така или иначе, не се е случила. Дали основанието за закриване на завода е този пожар, който се случи на 24 септември, или в основата на това лежат някакви други конкурентни съображения или бизнес стратегия, или каквото и да било друго, на този етап не мога да отговоря. Но за мен е важно да променим намерението на собственика в две насоки. Първата, естествено, ако е възможно, да продължи дейността на завода във вида, в който е бил той към момента. И второ, ако те искат да го закрият и не искат повече да имат бизнес в България, да решат да продадат бизнеса, и то да го продадат на човек, на фирма, на компания, на бизнес, който ще продължи дейността на този завод, защото това е важно, както всички казахте, за икономиката на региона и преди всичко за хората. Да не забравяме, че всъщност там работят, мисля, че около 250 или 300 човека, които са готови, които са обучени и които имат експириънс, опита да продължат работата със сериозни обороти. Сега вече дали конкурентните съображения на собственика в случая биха надделели и това не би му позволило да вземе подобно решение, не знам, но аз се надявам на тази среща, на която се надявам да бъда поканен, или евентуално ако те дойдат тук, да изясним тези въпроси, и тогава ще информирам Вас – народните представители – за всичко. Благодаря Ви.
#177 · speech
Господин Таслаков, заповядайте за доуточняващи въпроси.
#178 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Министър. Вие сте абсолютно прав, че това е едно частно предприятие и собственикът сам си решава каква бизнес стратегия да предприеме. Не е тайна, че в Европейския съюз условията за бизнес се влошават. Този завод се захранва от газ – газ, който през последните години заради налагане на санкции срещу Русия вече е по-скъп. Също така поставихме санкции за внос на суровини от Русия, което поставя в невъзможност този завод примерно да купува евтина дървесина от Русия. Всички тези санкции и икономически ефекти върху бизнеса наклоняват везните понякога и собствениците решават просто да затворят своите предприятия в България. Във връзка с това, което Ви бях написал – ако държавата все пак реши да придобие активи или да проучи, аз познавам много добре производствения цикъл на предприятието, защото като ученик карах практиката си точно в този завод, завършвайки механотехникум. Там има собствен ТЕЦ, който произвежда ток, който може да се използва за нещо. Има дървесинопреработвателен цех. Има химически цех, който може да бъде преоборудван. Има ремонтно-механичен цех с ЦПУ машини. Имаше плувен комплекс – отворен и закрит тип. Има доста активи на 6 хиляди декара площ, които биха могли да се преорганизират в някакво друго предприятие. Така че евентуално ако държавата реши да прояви интерес, може да измисли нещо да запази препитанието на хората там. Благодаря.
#179 · speech
С това въпросите към министър Николов свършиха. Благодаря за участието. Преминаваме към въпросите в парламентарния контрол към служебния министър на електронното управление Валентин Мундров. Въпрос ще зададе Ангел Славчев относно подписване на споразумение за техническа помощ с Американската агенция за търговия и развитие. Заповядайте, господин Славчев.
#180 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми народни представители, уважаеми господин Министър! На 13 декември излезе информация, че ръководеното от Вас Министерство съвместно с „Информационно обслужване“ АД е подписало Споразумение за техническа помощ с Американската агенция за търговия и развитие, което има за цел да постигне внедряване на най-съвременната национална архитектура за киберсигурност за административните органи и операторите на обществени услуги. Според Ваше изказване Агенцията ще осигури техническа помощ при изграждането на архитектурата за киберсигурност и ще улесни приемането на най-добрите практики в областта, а също така, цитирам: „Важно е държавата ни да предприеме необходимите стъпки за изграждането на по-ефективна и централизирана система за сигурност.“ Във връзка с Вашите изказвания и действия моля да отговорите: как смятате, че ще се гарантира интегритетът на данните, при условие че достъп до тях ще имат трети държави извън Европейския съюз, и не противоречат ли тези Ви действия на политиката на ЕС за киберпространството, насърчаваща зачитането на основните ценности на Съюза, определяща стандарти за отговорно поведение, защитаваща прилагането на съществуващите международни закони в киберпространството, и то при положение че европейските стандарти за информационна и мрежова сигурност драстично се различават от тези на Съединените американски щати? Благодаря.
#181 · speech
Господин Министър, заповядайте да отговорите на така поставения Ви въпрос.
#182 · speech
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Славчев, въпросът Ви е особено актуален. В момент, в който близко до България се води пълномащабна война в Украйна и съществува конфликт в Близкия изток, ставаме свидетели на ежедневни зловредни действия срещу държавата, частни компании и физически лица в интернет пространството. В отговор на различни по произход заплахи за сигурността, за мрежовите информационни системи и за необходимостта от повишаване на нивото на защита срещу инциденти и рискове Министерството на електронното управление като отговорна институция изготви Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност. Законопроектът е подготвен и е в изпълнение на ангажиментите на Република България като държава – членка на Европейския съюз, за транспониране на разпоредбите на Директивата МИС 2. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за киберсигурност е внесен в Народното събрание и се надявам Петдесет и първият парламент да го разгледа и приеме в срок, тъй като това не се случи в Петдесетия парламент и не можахме да изпълним заложения срок за имплементиране на Директивата до 17 октомври 2024 г. В подкрепа на усилията, които полагаме, за да изградим по-сигурна екосистема за киберсигурност, както правилно отбелязахте, на 13 декември 2024 г. „Информационно обслужване“ и Агенцията за търговия и развитие на Съединените американски щати подписаха Споразумение за техническа помощ. Министерството на електронното управление е съвместен бенефициент на техническата помощ за оптимизиране на планирането и прилагането на политики за мрежова и информационна сигурност. Тук искам изрично да обърна внимание, че Споразумението не предвижда предоставяне на данни от информационни системи на български административни органи на Агенцията. В Министерството на електронното управление е предвидено да получи единствено техническа помощ, включително обучение и консултантски услуги, базирани на проучвания и анализи на публичнодостъпни нормативни актове и политики – както национални, така и европейски. В този смисъл категорично не става въпрос и не е обект на Споразумението прилагане на стандарти за мрежова и информационна сигурност, различна от тази на Европейския съюз. Основната цел на Споразумението е осигуряване на пълно съответствие с българските и европейските нормативни актове и стандарти, свързани с киберсигурността. Подпомагането на Министерството на електронното управление ще бъде постигнато чрез създаване на цялостна архитектурна рамка и насоки за внедряване на национална система за киберсигурност за административните органи, включително чрез подобряване на механизмите за проверки, одит, контрол на обществените поръчки, касаещи дигитални решения, свързани с киберсигурността. Споразумението включва преглед на законова и подзаконова рамка в областта на електронното управление и киберсигурността, стратегиите и програмите, както преди малко казах. Ще ни бъдат предложени мерки за подобряване и оптимизация, базирани на най-добрите практики в областта на киберсигурността, и решения за подобряване на текущата организационна и нормативна рамка. Още веднъж ще подчертая, че целта ни е пълно прилагане на европейските регулации и стандарти в сферата на киберсигурността. По този начин ще осигурим за страната ни проактивно наблюдение и адекватна, навременна и гъвкава киберзащита на световно ниво. Въз основа на изградения концептуален модел на националната система за киберсигурност на гражданската администрация в страната държавата ще има възможност да предприеме необходимите стъпки за изграждане на по-ефективна и централизирана система за сигурност. Благодаря.
#183 · speech
Господин Славчев, заповядайте за реплика.
#184 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Министър, Вие говорите за стратегия. България в момента няма никаква стратегия за киберсигурност. Въпреки законите за киберсигурност, които имаме, въпреки директивите, които ние спазваме и които тепърва трябва да приемаме, Вие много добре знаете – с Вас и друг път сме говорили на тази тема, че държавната ни администрация не може да покрие изискванията за сигурност в киберпространството отпреди 10 години, ако не и повече. Тоест положението е изключително тежко. За мен лично и за хората от сектора е притеснително това, че за пореден път, вместо да се съсредоточим вътрешно да си изградим нашите системи и да не даваме достъп на външни компании или външни агенции – било американски, руски, ако ще и индийски да са, няма никакво значение – ние трябва да изградим наши. Защото тук в това споразумение е включено и „Информационно обслужване“, включено е и Министерството на транспорта, където става въпрос за изграждане на оптични трасета – да ги консултират, които пък оптични трасета ние ги имаме вече изградени по жп пътищата. Така че за мен е изключително притеснително това, че за пореден път американското посолство се опитва да се впие като пиявица в нашата критична инфраструктура, защото информационната сигурност на нашата държава е под заплаха и Вие много добре го знаете, много по-добре и от мен, бидейки вече почти два мандата в Министерството – веднъж като заместник-министър и сега като министър. Съжалявам, че воденото от Вас министерство стана съучастник в тази афера, защото тя категорично не представлява нашия държавен интерес и нашата сигурност. Промените, които предстоят и в Закона за киберсигурност, толкова ще вдигнат изискванията за киберсигурност и към държавната администрация, и към частните предприятия, че по никакъв начин няма да успеем да ги покрием, ако ще да използваме и четири агенции на американците, ако ние сами не се стегнем и Вие като изпълнителна власт не стегнете държавната администрация, държавните органи да си вършат работата. Защото до момента общините, държавните предприятия – и то такива, които дори са част от националната ни сигурност, нямат елементарни защитни стени, да го нарека, за критичната си информация вътре. Така че за мен тепърва този въпрос ще го развиваме. Надявам се това споразумение да не бъде в тази посока, в която има предпоставки да бъде, и наистина те да нямат достъп до нашите данни, въпреки че към момента „Информационно обслужване“ си прави ин хаус поръчките, без да минават по ЗОП. Така че не виждам как тази Агенция ще ни подпомогне и в тази посока – как да се правят обществените поръчки. Напротив, ние сме свидетели в последните години, че всички поръчки започнаха да минават през „Информационно обслужване“. Включително правителството, в което Вие участвате, имаше една инициатива това директно да мине като решение на Министерския съвет – всички поръчки да минават през „Информационно обслужване“ за всички държавни предприятия, което се радвам, че успяхме да парираме донякъде да не се случи, тъй като беше на пангара да се подпише. Пак казвам, за мен не трябва да си даваме ресурсите и достъп до критичната инфраструктура на никоя чужда държава, без значение коя е тя! Така че се надявам да успеете да спазите това поне докато сте на този пост. Благодаря Ви много за отговора.
#185 · speech
Господин Министър, нещо имате ли да допълните? Не. С това парламентарният контрол завърши. Благодаря за участието и на господин Мундров. Следващото редовно заседание – на 15 януари 2025 г. Закривам днешното заседание. (Звъни.) (Закрито в 12,39 ч.) Председател: Наталия Киселова Заместник-председател: Цончо Ганев Секретари: Галя Василева Иван Белчев