2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: taner-mehmed-ali
· намерени изказвания: 2
#1 · speech
Уважаеми колеги, дами и господа народни представители! Преди да пристъпим към възобновяване на заседанието искам да честитя имения ден на всички колеги, които носят тези имена, да честитя на всички български граждани – именици, да пожелая здраве, късмет, много усмивки, много истинско човешко щастие и разум, разум, и пак разум. Дами и господа, възобновявам първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. Заповядайте за процедура.
#2 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председателстващ, колеги! От името на парламентарна група моля за един час почивка.
#3 · speech
Дами и господа народни представители, колеги! След съвсем кратка справка и някои мои виждания обявявам 15 минути почивка. (След почивката.)
#4 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. Преди да минем към нов кръг предложения искам да се обърна към Вас на този свещен християнски празник и да припомня, че българският народ, българският избирател очаква от нас решения, които пряко засягат българската държавност и има отношение към очакването на всеки един български гражданин. Благодаря Ви. Пристъпваме към нов кръг предложения. Имате думата за номинации. Заповядайте – имате думата.
#5 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! От името на ВЪЗРАЖДАНЕ предлагам отново адвокат Петър Петров за председател на Петдесет и първото народно събрание.
#6 · speech
Благодаря Ви, господин Янчев. Други номинации? Господин Йорданов, заповядайте.
#7 · speech
ИТН
Уважаеми колеги, от името на здравия разум в цялата зала, а не от парламентарната група, предлагам доцент Силви Кирилов, за да излезем от тази позорна ситуация, в която сами се вкарахме.
#8 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Други номинации? Заповядайте, господин Гуцанов.
#9 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател! Уважаеми колеги народни представители, от един месец в парламента не можем да заработим и не можем да намерим път. Единственото, което произвеждаме, са скандали, обиди, етикети и пълно безплодие. Партиите се обиждат една друга, коментират небивали неща, слагат етикети една на друга и от това считат, че биха спечелили някой и друг процент на евентуални предсрочни парламентарни избори, а вместо това се случва, че цялата държава губи и парламентът главоломно пада, ако има накъде, в своите проценти и влияние. Затова от „БСП – Обединена левица“ се помъчихме на няколко пъти през този един месец да направим така, че парламентарните групи да започнат да си говорят една с друга. И затова пуснахме писма към парламентарните групи, направихме призив всички заедно да коментираме кои са най-важните проблеми на държавата. Казахме, че ключовата дума е диалог. Хората говорят за диалог между цивилизациите, а ние не можем да направим диалог вътре в парламента. Да, може би през последните десет години това, което най-много липсваше, е именно този диалог. Затова не преставаме да мислим, че това трябва да направим, и затова подписахме декларацията на колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за така наречения санитарен кордон, въпреки че никога от БСП не сме били за санитарни кордони. Ние също сме били в подобна ситуация през 1997 г., но независимо от това, с оглед на голямата цел на този толкова важен диалог в парламента, всеки един от нашите 20 народни представители подписа декларацията на колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, защото това беше тяхно условие, за да подкрепят кандидатурата на доцент Наталия Киселова. Не считаме, че най-важното и правилното нещо са условията, но пак с оглед на този толкова важен – за n-ти път го казвам – диалог в парламента, направихме и това. Надявам се, че след като и това е изпълнено, и има вече нужните гласове, подписали такава декларация, то ще има и избран председател на Народното събрание на Република България. Ние препотвърждаваме нашата кандидатура на доцент Наталия Киселова като считаме, че тя на този етап, за пореден път го казвам, е най-подходящата с оглед на тази конституционна криза – на прага, на която се намираме, и разпад на държавността. Моля Ви да я подкрепите. Няма нещо, което вече да спира народните представители да гласуват за доцент доктор Наталия Киселова.
#10 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Госпожо Йорданова, заповядайте.
#11 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ представям на Вашето внимание отново кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на Петдесет и първото народно събрание и за трети път ще повторя в тази пленарна зала нашата теза. Кандидатурата на генерал Атанасов е единствената, която дава шанс това Народно събрание да не бъде зачеркнато само след два месеца. Тази кандидатура е на страната на мнозинството български граждани, които искат редовно управление. Призовавам Ви добре да обмислите това предложение и заедно с нас да се присъедините именно към страната на мнозинството български граждани, които искат правителство, избрано от българския парламент. Благодаря.
#12 · speech
Благодаря Ви, госпожо Йорданова. Други номинации? Няма. Откривам разискванията по така направените номинации. Заповядайте, господин Балабанов.
#13 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми български граждани, използвам възможността днес по време на дебата да се обърна към Вас, защото и аз като Вас съм български гражданин и продължавам да нямам обяснение за наглостта, която се демонстрира в пленарната зала вече единадесети път поред по отношение на това, кой ще бъде председател на Народното събрание, и по отношение на това , уважаеми български граждани, това Народно събрание въобще да заработи. На всички демократични избори Вие излизате и гласувате за личности, които да Ви представляват в българския парламент. Да, тук по-голямата част от политическите партии всъщност са представителната извадка на Вас като гласоподаватели, колкото и Вие да сте в такава ситуация. Независимо от това каква е избирателната активност, Вие по време на предизборна кампания демократично сте ги слушали месеци наред всичките тези, които днес са в българския парламент – да Ви обещават как ще Ви подобрят живота, как ще направят така, че да живеете по-добре, как ще се грижат за Вас. След поредните седми избори се оказва, че на тези хора грам не им пука за Вас поради простата причина, че доста от тях са изпаднали в лични проблеми, лични зависимости, лични страхове. Ежедневно в българския парламент не се говори за това какво предстои на нас като общество по отношение на програми, приоритети, битки на България да изглежда с уважение и гордост в очите на европейските партньори като център на Европа, а не просто като част от Европейския съюз. В същото време пленарният ден се губи в редица почивки, в които по кабинетите, уважаеми български граждани, нещо продължава да се договаря. Защо продължава да се договаря? Защото на няколко човека в тази зала не им е изгодно да има редовни заседания на българския парламент, тъй като редовните заседания, уважаеми български граждани, касаят програми, които трябва да се изпълняват, и решения, които ние трябва да взимаме, за да живеете Вие по-добре. Решения, които трябва да реформират системата, правосъдието, за да може Вие да сте защитени, за да може утре, когато трябва да ходите в съда, или под някаква форма Министерството на вътрешните работи, или главният прокурор трябва да се разправя с Вас, Вие да знаете, че институциите на първо място работят за Вашите интереси, а не защитават нечии чужди интереси, които ги държат като кукли на конци. Поради всичките тези причини, уважаеми български граждани, които изброявам днес, отново наглостта и политическият егоизъм взимат превес в залата, тъй като определени политически партии въпреки срама, който преживяват в последните дни, продължават публично да упорстват и излизат тук на трибуната да Ви заблудят, че всъщност го правят, защото мислят за Вас. Не, те не мислят за Вас и ще Ви дам няколко факта по темата. Кандидатурата на „Демократична България“ по отношение на генерал Атанасов – имат, разбира се, право да я правят, но тя не среща подкрепа, уважаеми български граждани. Генерал Атанасов от момента, в който е издигнат като кандидат за председател на Народното събрание, е последен, той дори не стига до балотаж. Това показва, че в залата няма определено мнозинство зад генерал Атанасов, а има няколко телефонни обаждания, които му казват вероятно: „Стой там, трябва да си кандидат. Независимо че си последен и че се унижаваш, стой там, трябва да си кандидат, защото ние имаме интерес от това ти да си кандидат и по този начин да се блокира изборът ти.“ От другата страна стоят БСП… (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ново начало“.) …„Ново начало“ – някои от колегите тук използват това определение, които въпреки бруталното унижение вчера – унижение, което като цяло, когато и да са изборите, според мен ще има тежка щета за тяхната политическа формация. Въпреки това вместо да проявят мъдрост, отново днес абсолютно високомерно излизат на трибуната и казват, че единственото решение парламентът да работи е техният кандидат Наталия Киселова. Много неща, уважаеми български граждани, чувам в публичното пространство, неща, които вкарват БСП в тежки зависимости. Хора коментират, че вече БСП е частна собственост, че всъщност тази партия не се грижи за социалната програма на нейните избиратели, а се грижи за интереса на един човек. Говори се, че вътре тези, които контролират БСП като временни председатели, нямат за цел да извървят целия този път към социална реформа, и разбира се, всичките приоритети там – АЕЦ „Белене“ и всякакви такива неща, които Ви говорят по цял ден, всъщност зорът им е да станат председатели на БСП. Когато и да има конгрес, там този, който носи средствата, за да може един конгрес да се организира, им казва: „Ей, внимавайте. Ако вземете някакво друго решение, може би няма да станете председател на партията“. И това нещо срива самочувствието на тези, които искат да са важни днес, да излизат на трибуната и да казват: „Ама аз водя БСП“. За съжаление, тези хора водят БСП към дъното на политическото блато. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) И това си е като цяло резултат от действията им, защото Вие, уважаеми български граждани, ще ги съдите по действията. Защото сега могат да излязат много хора, да скочат и да кажат: „Ти какви глупости говориш тук. Няма такова нещо!“, но Вие ще ги съдите по действията. Така че ако трябва да изключваме БСП като политическа формация и да ги оставим настрани с техните зависимости, задкулисни договорки и собствения им страх, тук по скоро искам да използвам днес трибуната на Народното събрание да се обърна лично (шум и реплики от „БСП – Обединена левица“) – обръщам се лично към техния кандидат за председател на Народното събрание доцент Наталия Киселова, тъй като аз като български гражданин знам, че Вие не сте заклет комунист, част от структурата на БСП, член на БСП, част от Изпълнителния съвет на БСП. Може би Вие влязохте в българската политика заради Вашите морални граници и принципи. Аз имам различно мнение по принцип. Всеки има право на мнение, но днес моето лично мнение за Вас не е важно. Важно е общественото мнение за Вас. Важно е какво казват хората за Вас. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Важно е как изглежда публичният Ви образ пред тези хора. Важни са качествата, които гарантирате, че ще демонстрирате пред всички български граждани днес. Ако оставим и това настрана, фактите от вчера ме карат да си мисля, че моралните Ви граници не могат да допуснат нещо подобно днес да се случва, защото, госпожо Киселова, в момента цяла една политическа група гори публичния Ви образ, унижава Ви по най-безцеремонния начин пред очите на цялото българско общество. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Не знам, Вие, разбира се, имате право на лично мнение. Може да излезете тук и да се защитите, или да отговорите. Но в крайна сметка това, което Ви причиниха вчера (шум и реплики от „БСП – Обединена левица“), няма причина днес да не чуя Вашата позиция по темата, защото, ако трябва да избирам между партийните зависимости и морала, на първо място всеки нормален човек би избрал морала. Не знам всичките тези думи какво Ви говорят в момента на Вас, как разсъждавате по тази тема, но като човек, който демонстрира безпристрастност по отношение на комуникацията с всички парламентарни групи, според мен трудно бихте си позволили такова унижение през изминалия ден. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) И да, аз ще Ви кажа чисто математически как изглежда ситуацията. През нощта е имало много телефонни разговори, така чувам. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Така чувам! Може да не е вярно, но аз така чувам. И не само по отношение на Вашата парламентарна група, по отношение на „Демократична България“, защото математиката в тази зала, госпожо Киселова, е много ясна. Хубаво е госпожа Киселова да бъде на балотаж, хубаво е първата политическа сила да Ви подкрепи, въпреки че вчера лидерът на първата политическа сила заяви публично, че ще сменя тактиката под някаква форма. Преди малко чух, че в крайна сметка хубаво е тактиката да продължи да е константна величина ежедневно, за да може по този начин да не започне работа българският парламент. Може би първата политическа сила също прави услуга на някого в тази ситуация. Наистина по този начин аз съм сигурен, че колегите от „Демократична България“ ще излязат да кажат: „Да, ние имахме кандидат. Той за пореден ден бе последен и няма да е на балотаж, но сърце не ни дава на балотажа да Ви подкрепим“. Защото дясностоящата партия, която няма нищо общо с фашистката идеология, която по-скоро такива партии като Вашата, в която сте, изповядва в години в исторически план, ще реши евентуално да Ви подкрепи и това ще е страшна драма за тях. Защо? Защото по времето на сглобката аз си спомням редица депутати на „Демократична България“ гласуваха с ВЪЗРАЖДАНЕ по редица закони. Аз сега съм подготвил, между другото, доцент Киселова, статистика за такива като Явор Божанков. (Смях.) Ще им изкарам точните гласувания с такива като ВЪЗРАЖДАНЕ, редица пъти гласуваха с ВЪЗРАЖДАНЕ. Но приемаме, че техният смокинов лист се казва генерал Атанасов. Добре. Вашият смокинов лист кой е, зад кого се криете? Този балотаж днес няма да реши нищо. Ще тласне държавата към тежка политическа, обществена и парламентарна криза. На 16 януари, Вие сте конституционалист, знаете, че има избор за главен прокурор, и много добре знаете, че се прави всичко възможно да се забавя времето за избора на този главен прокурор. Никой в тази зала друго нищо не го интересува – важно е да се печели време. Господин Борисов също печели време. Като първа политическа сила, доцент Киселова, може би чисто тактически на него му е изгодно. В крайна сметка ще има избран главен прокурор, Доналд Тръмп ще се закълне и ще стане поредният американски президент. Отново ще дойде предизборна кампания. Той ще излезе и ще каже: „Аз Ви гарантирам, че ще направя всичко възможно“. Но като дойде парламентът, виждаме, че гарантира и прави всичко възможно балотажът да продължи в тази посока. Това е негов избор, неговите избиратели ще го съдят. Аз питам Вас: кое избирате, доцент Киселова? Избирате морала или избирате да продължите да бъдете заключена в зависимостите на партията, която представлявате? Поради тази причина, господин Председател, днес искам лично да дам възможност да бъде тестван моралът в тази зала, като, доцент Киселова, според мен като уважаван в обществото човек, при положение че всичкото това, казах – сигурен съм, че дори публично да не го признаете, го знаете, Ви призовавам сама да оттеглите кандидатурата си. (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Затова, господин Председател, моля за 30 минути почивка от името на групата (силен шум и реплики), защото моралът е над закона. Благодаря. (Силен шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.)
#14 · speech
Благодаря, господин Балабанов. (Силен шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Какво искате?
#15 · speech
БСП – Обединена левица, встрани от микрофоните
По начина на водене.
#16 · speech
Заповядайте по начина на водене. Реплика има ли?
#17 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми колеги, правя сериозна забележка на водещия кандидат за председател на Народното събрание. Трябваше да вземе мерки да прекъсне предаването от студиото на „Седем-осми“ много по-рано. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Наздраве, господин Костадинов, наздраве! (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И също така призовавам господин Кирилов да си оттегли кандидатурата поради ред съображения. Най-вече, че не може да води заседание на Народното събрание. От това по-силни аргументи няма – така че, господин Кирилов, подобно на призива, който беше отправен към госпожа Киселова, оттеглете се, да има мир.
#18 · speech
Благодаря Ви, господин Генов. Една молба имам малко – с дикцията, половината не Ви разбрах. (Шум и възгласи: „Еее!“ от „БСП – Обединена левица“.) Първа реплика? Заповядайте, господин Атанасов, имате думата. (Силен шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.)
#19 · speech
Атанас Атанасов
БСП – Обединена левица
Господин Балабанов… (Силен шум и реплики от „БСП – Обединена левица“.) Тъй като очевидно председателстващият не успява, аз ще се опитам да успокоя залата. Господин Балабанов, опитвате се да коментирате и да анализирате процесите в БСП, но нямате достатъчно политически капацитет да разберете как се случват нещата в една истинска и демократична партия, не в една корпоративна структура. ((Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) След това, работите с внушения и се подавате на евтини трикове от вчерашния ден. Но аз ще Ви припомня малко факти за предходното събрание, защото то стартира с Вашите гласове, когато подкрепихте ГЕРБ и „Движение за права и свободи“, и завърши с една любовна прегръдка на трибуната. И дотук се ограничавам към Вас, тъй като не смятам, че е необходимо. Обръщам се към колегите от ПП-ДБ. Колеги, с Вас проведохме редица съдържателни разговори. Може би едни от малкото съдържателни разговори в това Събрание. Говорихме за политики, за законодателна рамка. Вие искахте равноотдалечен кандидат, ние го предложихме. Вие искахте експертен кандидат, ние го предложихме. И това в ръцете ми – въпросният санитарен кордон, разписан от всички 20 народни представители от групата на „БСП – Обединена левица“, беше последната пречка, която Ви възпираше да подкрепите доцент Наталия Киселова. Затова, моля Ви само едно единствено нещо – изпълнете си ангажимента както към нас, така и към Вашите избиратели. Нека днес да развържем този възел, да тръгне работата на Народното събрание и да започнем да се занимаваме с реалните проблеми, които вълнуват хората. Благодаря.
#20 · speech
Благодаря, господин Атанасов. Втора реплика? Само едно уточнение – възпитанието и любовта нямат правопропорционална зависимост. Имате думата – заповядайте, господин Вълков.
#21 · speech
БСП – Обединена левица
На първо място, смятам, господин Балабанов – поне което наблюдаваме, че Вашата детска мечта е да приличате на Бойко Борисов, но явно не може да го стигнете, за жалост. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ СДС.) На второ място, ИТН – доколкото знам, Вие сте малкото ДПС. Аз не съм видял Вашата цяла парламентарна група да е подписала декларацията, за разлика от нашата. Така че малкото ДПС да седне да обяснява на нас – 133-годишна партия, на кой сме… (Шум и реплики от ИТН.) Не, ние не сме на Орлин Алексиев, само това мога да Ви кажа. (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Доколкото до колегите от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ – след като ние сме подписали санитарния кордон, след като имаме подписан санитарен кордон, който прави мнозинство в Народното събрание, смятам, че доцент Наталия Киселова е най-добрият избор и смятам, че тя трябва да бъде подкрепена. Освен това ние имаме решение и на парламентарната група, и на доцент Наталия Киселова, че ако доцент Наталия Киселова бъде избрана с гласовете на „ДПС – Ново начало“, тя ще си даде оставката – говорим, ако тези гласове са решаващите. Това, че Делян Пеевски решава да я подкрепи, не означава, че ние някога сме разговаряли с него, не означава, че някога сме искали подкрепа от него и това мисля, че е ясно на целия парламент и на цялото общество. Ние в такъв фарс не можем да участваме. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#22 · speech
Благодаря, господин Вълков. Трета реплика? Няма. Заповядайте, господин Балабанов. (Шум и реплики.)
#23 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Народните представители от БСП – ние Вас Ви видяхме. Аз искам днес да разбера наистина какво мисли доцент Киселова. Знам много неща за Вас, много мога да изкоментирам в тази зала. Тук се обръщам към колегите от „Продължаваме Промяната“, защото те – „Демократична България“, могат да минат и без декларация, но от „Продължаваме Промяната“ – само фактологично да припомня нещо от вчерашния ден – че всъщност по време на гласуването течаха едни двучасови, тричасови почивки, в които се убеждавахте кой какво да подпише. Накрая се оказа, че Вие не знаете кой какво е подписал, кога го е подписал и кога Ви го е дал. Колеги от ПП, дайте да видим фактите по темата с декларацията, защото всички в българското общество знаят – много е лесно БСП да даде подписите си следварително – след като господин Пеевски публично, с публична позиция излезе и каза, че нито ще предлага заместник-председател на парламента, нито ще предлага председатели на комисии… Тогава неговите хора в БСП, разбира се, че ще подпишат декларацията. В крайна сметка, след като им е позволил, защо да не я подпишат тая декларация – какъв е проблемът?! (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма нищо общо, вече спокойно подпишете тоя хвърчащ лист за тях, няма проблеми, в името на това да Ви натикат сега публично и да се чудите и Вие какво да правите. Така че БСП започват да стават кристално ясни, нямам представа защо го правят, нямам представа поради какви причини толкова са склонни да бъдат унижени, включително… В крайна сметка, уважаеми колеги, аз си мисля, че те моите думи ще ги потвърди Корнелия Нинова. Защо аз трябва да Ви ги казвам от трибуната? Ще ги питат тях по телевизиите, те ще потвърдят моите думи, няма смисъл Вие да ми вярвате или да не ми вярвате. Аз вярвам тук, че остава някакъв морал в доцент Киселова, по тази причина взех изказване. Защото тук – Малко ДПС, Голямо ДПС, да следим фактите. В крайна сметка ръката на господин Пеевски Ви прегърна и Ви унищожи.
#24 · speech
БСП – Обединена левица, от място
Вие, Вие го прегърнахте! (Посочва.) Вие! Вие!
#25 · speech
Извинявайте! А и господин Добрев, понеже така пламенно маха – с дясната ръка махате на господин Пеевски в БСП, няма да се притеснявате и Вие. Спокойно, всичко знаем. Извън това…
#26 · speech
Без диалог, моля.
#27 · speech
…и извън Вас (реплика), и извън Вас – лично обяснение няма, да – дуплики, призовавам доцент Киселова за разум, да помисли – много важно – лично за себе си, кое е важно: личността ѝ, публичният образ, или да продължи да е на балотаж, просто защото някой е притиснал колегите ѝ да натискат бутона. Уважаеми господин Председател, още веднъж – 30 минути почивка. (Шум и реплики.)
#28 · speech
Благодаря, господин Балабанов.
#29 · speech
ПП-ДБ, от място
Айде стига, дай 15 минути! (Реплики от „БСП – Обединена левица“: „Десет, десет.“)
#30 · speech
Моля, уважаеми дами и господа народни представители, решението ще го обявя, като има тишина. Аз съм принципен човек. Днес – на искането на политическа партия „Има Такъв Народ“, моето решение е 15 минути почивка. (Шум и реплики.) (След почивката.)
#31 · speech
Уважаеми дами и господа, продължаваме днешното първо заседание на Петдесет и първото народно събрание … (Шум и реплики от „БСП – Обединена левица“: „Не, не, не!“) Слушам Ви. Процедура ли?
#32 · speech
АПС
Процедура. Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители! От името на нашата парламентарна група искам един час почивка. (Шум и реплики.)
#33 · speech
Уважаеми колеги народни представители, моето скромно решение е 15 минути почивка. (След почивката.)
#34 · speech
Уважаеми колеги народни представители, моля да се концентрираме и продължаваме работата на днешното първо заседание на Петдесет и първото народно събрание. (Народният представител Атанас Атанасов иска думата.) Господин Атанасов, Вие? Господин Атанасов, за изказване или за процедура?
#35 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ, встрани от микрофоните
За изказване.
#36 · speech
Имате думата за изказване.
#37 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа, ще бъда съвсем кратък. Понеже тук в изказванията, които чух преди малко, искам да кажа, че аз имам много дълга история на съпротива на петата руска колона в България. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ. Ръкопляскания от ПП-ДБ.) Това е известно и поради тази причина не желая да получавам подкрепа от хора, които обслужват руските интереси в България. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#38 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Никой не те подкрепя.
#39 · speech
Атанас Атанасов
Второто, което искам да кажа – тъй като тук се разиграват различни сценарии, включително и провокации, искам да заявя, че не желая да получавам подкрепа от „ДПС – Ново начало“. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#40 · speech
ДПС – Ново начало, от място
На теб няма да я дадем никога, не се притеснявай.
#41 · speech
Атанас Атанасов
Ако бъда избран с гласовете на „Ново начало“, няма да поема отговорността на председател. Това е, което исках да Ви кажа. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#42 · speech
Благодаря Ви, господин Атанасов. Реплики? Няма. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Заповядайте, господин Петров.
#43 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Атанасов, ние уважаваме до голяма степен решенията и мнението на Вашата група. Една от причините за това е, че зад Вас стоят реални избиратели, а не фантоми, и ние дължим това обяснение на тях, защото те в изборния ден са решили да не ходят за гъби или да стоят вкъщи на дивана и да напишат „Разсипаха я тая държава“, а са отишли и са дали доброволно гласа си. Друга причина, поради която уважаваме Вашето мнение, е, че с влизането във всеки един парламент, Вие ставате все по интелигентни – групата на ПП-ДБ. Причината за това е, не че сте ходили на някакви опреснителни курсове и сте станали по-мъдри, а някои нискоинтелигентни хора от Вашата група отпаднаха, като Искрен Митев, Настимир Ананиев и така нататък. Сега само Манол Пейков малко Ви подпира, но ще станете още по-интелигентни в някой друг парламент.
#44 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Когато падне и той.
#45 · speech
Поводът за репликата ми е, че Вие видяхте миналия ден, когато Ви издигнаха за председател на Народното събрание, същия този ден, лица като Явор Божанков, господин Мартин Димитров, който твърди, че е икономист, тук си късаха ризите, че сте били ни спирали за еди-какво си, били сте ни спирали за друго, за трето, за пето. Какво се случи с Вашата кандидатура, усетихте ли? Добре ли беше? ВЪЗРАЖДАНЕ Ви спря.
#46 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Пак ще Ви спре.
#47 · speech
И пак ще Ви спрем. Вие трябва да знаете, че всичко Ваше, което е минало – като проект на решение, законопроекти, предложения между първо и второ четене, е минало по две причини – или защото сте отъпкали пътека до офисите, кабинетите на ГЕРБ и на ДПС, или защото ние сме го припознали това нещо и сме го пуснали. Свиквайте с тази реалност, защото политическата ситуация се променя и светът се променя, и ние ще Ви спираме всеки път, когато говорите небивалици от тази трибуна, и пак ще го направим. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#48 · speech
Благодаря, господин Петров. Реплика? Заповядайте, имате думата, господин Таслаков.
#49 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Господин Атанасов, аз станах, за да Ви задам един въпрос. Вие казахте, че не искате подкрепа от хора, които прокарват руските интереси в България. Сега, господин Бойко Борисов – неговото правителство, построи Балкански поток. Вие искате ли подкрепа от него, или не искате? Припомням, преди да се стигне до ротацията, която така или иначе не се състоя – Вие излязохте една вечер заедно с Вашите съпредседатели от групата и се молихте тогава за подкрепа с насълзени очички по националната телевизия. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Жалка гледка.“) Спомням си го, защото дори прекъснахте и програмата. Последно, искате ли тяхната подкрепа, защото те доказано са хора, които са работили с Русия и за руски проекти, и така нататък?
#50 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Добре, че съм го построил, да имате от какво да печелите.
#51 · speech
Благодаря, господин Таслаков. Трета реплика? Заповядайте, госпожо Петкова – имате думата.
#52 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Атанасов, репликата ми е към Вас. Взимам повод от преждеговорившия колега, за да припомня и на Вас, и на всички колеги, че проектът „Балкански поток“ е български проект, реализиран изцяло (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС) съгласно правилата на Европейския съюз, без нито една забележка от страна на Европейската комисия, свързана с прилагането на законодателството за природния газ или обществените поръчки. Ако имаше най-малък проблем с този проект, повярвайте ми, Европейската комисия щеше да бъде първата, която да го спре и да се намеси. Напротив, този проект даде възможност на България да запази своето стратегическо място на газовата карта на Европа. Този проект гарантира милиони приходи всеки месец в бюджета на България. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така че, уважаеми колеги, ние от ГЕРБ не само сме убедени, ние се гордеем с реализацията на този проект, защото той е в интерес на България и българските граждани. Ние сме работили така, по този начин. От ГЕРБ работим така – за България. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#53 · speech
Благодаря, госпожо Петкова. Господин Атанасов, заповядайте.
#54 · speech
Атанас Атанасов
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председателю. Госпожо Петкова, тази реплика не беше към мене, така че… И само едно изречение искам да Ви кажа. На базата на професионалния опит, който имам, когато подуша руска агентура, настръхвам. (Шум и реплики. Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#55 · speech
Благодаря, господин Атанасов. Други изказвания? Заповядайте, господин Божанков – имате думата.
#56 · speech
ПП-ДБ
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, наблюдаваме в тази зала и целенасочен опит разговорът да бъде сведен до елементарни хипотези и по този начин поставяме грешна диагноза на проблема, няма как да намерим правилно решение. Давам пример – разговори се водят през медии, аз съм привърженик на декларацията като инструмент да тестваме подкрепата около нея, но ако искаме да провалим едни преговори, задължително трябва да излезем да направим заявки в медиите и да си говорим през екраните. Тоест повечето партии в тази зала не си дават сметка какво биха донесли нови избори на България дори виждайки събитията в Румъния, в съседни страни, на какъв риск е изложена страната в контекста на геополитическите събития. Това е абсолютна безотговорност! И този разговор стана съвсем елементарен, посочвайки – този е най-голямото зло, онзи е най-голямото зло, кажи сега – този ли е по-голямо зло, или онзи е по-голямо зло? Аз задавам въпроса: как стигнахме дотук? Защото тази ситуация не е дошла свише, тя е в резултат на взети решения, на допуснати грешки, направени компромиси. Слушам нашите колеги – те имат легитимни аргументи, правим едно мнозинство, заставаме зад най-възрастния. Ето днес „Има Такъв Народ“ дадоха аргумент в подкрепа на моята теза, те не могат да бъдат партньор. Не стане ли по тяхната, атаката е брутална. Видяхте какво се случи днес с БСП, същото ще се случи с всеки друг. Те са готови да свалят правителства, да провалят парламенти, да пращат държавата на избори, докато не стане по тяхната. А искам да Ви кажа каква е тяхната. Силви Кирилов е кандидат, съгласуван с Президентството; Силви Кирилов е кандидат, съгласуван с партия ВЪЗРАЖДАНЕ, и това не е разговор, който е воден по отношение на едно гласуване. (Шум и реплики.) Понеже чух много неща по мой адрес (реплики) – аз не желая да влизам в диалог със залата от трибуната, но трябва да защитя позицията си и моите последователи и избиратели, и нашите избиратели да знаят истината – два месеца са водени преговори с проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ за мнозинство и служебен кабинет. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Искам да разберете какво означава това за бъдещето на България в контекста на събитията в съседни държави – стратегическия риск, на който сме поставени. Защото, водейки разговор с колеги, те казват: „Най-голямото зло е еди-си кое“. Питам: днес имахме най-достойната постъпка дотук в лицето на генерал Атанасов. Той каза: „Не търся подкрепа от проруската ВЪЗРАЖДАНЕ, спазвайки заявката за санитарен кордон. Не търся подкрепа от „ДПС – Ново начало“, спазвайки заявката за санитарен кордон“. И най-важното – нещо, което нито един кандидат не направи: „Ако такава бъде дадена, аз ще се оттегля. Няма да поема тази длъжност“. И аз поставям въпроса: ако Силви Кирилов бъде избран с решаващите гласове на проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ, ние като демократична формация с ясни заявки и последователна политика ще оттеглим ли нашата подкрепа от него? Отговорът е: не, защото излиза, че Силви Кирилов, избран в синхрон с президента Радев и подкрепата на проруската ВЪЗРАЖДАНЕ, е допустим, но някои хора не вярват толкова много в подкрепата към нашия собствен кандидат – той няма нужда да развява декларации, да ги подписва, да пипа талисман и да се кълне в тях, защото за всички е ясно зад какви принципи и ценности застава. „Има Такъв Народ“ не просто не са надежден партньор, те са саботьор. И тук казвам, че дори да е легитимна, тя няма да стигне своята крайна цел, ще остане само унижението, загубата на идентичност пред избирателите. Единственият силен аргумент, че сме проевропейска автентична сила, която може да е правила всякакви компромиси, но никога не е допускала компромис с това. Ето ни сега на пътя на тази врата, която открехваме, да допуснем най-големия компромис. И някои колеги тази сутрин…Аз наистина с болка приемам това, което чух и от колегата академик Денков – че аз съм гласувал директно за Делян Пеевски, каза той в ефир на национална телевизия. След всички аргументи, които изложих, след биографията, след всички часове разговори, в които казах всичко – и в лични разговори, и от трибуна, получих този тежък удар срещу себе си. (Силен шум и реплики.) В този момент наистина ми е тъжно, но как стигнахме до тази ситуация? Ако посочим най-голямото зло в лицето на господин Главчев – кой гласува Главчев да стане шеф на Сметната палата? Ние – беше колективно решение, аз участвах в него, нося отговорност заедно с колегите си, но когато някой търси отговорност от друг, нека да погледне към себе си. Кой написа правилата, за да може Главчев да е служебен премиер и ги прие? Ние направихме това. А, уважаеми колеги, истината за деветте месеца управление, моето мнение, макар и да съм отборен играч, аз участвах в решението да формираме правителство, но моето мнение бе, че то трябва да е експертно, защото нямаме достатъчно гласове да носим цялата отговорност в държавата. Други надделяха и направиха политически кабинет с Бойко Борисов. Бонусът към този кабинет беше Делян Пеевски и не само Конституцията. Сутрин, когато съм търсил колегите си за делови разговор, аз съм ги намирал на лидерски срещи с Делян Пеевски – девет месеца. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И Вие на мен да ми припишете Делян Пеевски, няма да позволя никога и по никакъв повод това да се повтаря! (Силен шум и реплики от ГЕРБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Сега подхождам с молба и предупреждение: ако продължите да се упражнявате върху името и репутацията ми, аз съм длъжен и ще го защитя с всички аргументи. (Силен шум и реплики.)
#57 · speech
Господин Божанков, секунда само, извинявайте. Моля да запазим спокойствие, дами и господа народни представители! Спокойствие! Господин Божанков.
#58 · speech
Уважаеми господин Председател, пред нас има възможност за изход от политическата криза. Ние можем да изберем кандидат, който не е подкрепен нито от проруската ВЪЗРАЖДАНЕ, нито от „Ново начало“, който застава зад ясни принципи и ясна програма. Въпросът е достатъчно убедено първо ние да вярваме в това, за да убеждаваме другите и българското общество, и колегите си в зала, че това е правилният изход. И ако ГЕРБ автентично искат изход от политическата криза – те дадоха своята подкрепа за Наталия Киселова без условия, не я дават обаче за друг, поставяйки неизпълними условия, което показва, че те не желаят формиране нито на мнозинство, нито на правителство, а търсят бързи избори. Ако нещо дългосрочно обслужва и президента Радев, и лошите сценарии, за които колегите от „Продължаваме Промяната“ предупреждават, това е точно този сценарий, а ГЕРБ са големият отсъстващ от дебата. Системно ГЕРБ не вземат участие, не говорят на трибуна, не участват в този разговор. Това е пълна безотговорност. Ако има един изход от тази ситуация, той е в системното решение и системния подход. Първата политическа сила формира или не, намира мнозинство или не го намира – за председател, програма или редовно управление. Ако не може, обявява това пред българското общество, търси причините в себе си. Идва отговорността на втората сила. Тя предлага програма, решение, декларация, условия за преговори. Така се излиза по правилата на парламентарната демокрация, които ние забравихме окончателно. И когато казваме, че парламентарната демокрация е под риск, нека се запитаме колко групи в момента спазват базови правила на парламентарната демокрация. Базовите правила са потъпкани и в диалога, и в начина на водене на преговори, и в лидерството в момента на политическите формации. Ние трябва да осъзнаем, че ако не се справим, тези черни сценарии – кой щял да дойде, президентска република ли, диктатура ли, ще дойдат не заради друго, а заради нас самите и няма на кого да се сърдим. Ако една работа ние не можем да свършим, друг ще дойде и ще я свърши. И пред нас има решение, то е формиране на проевропейско мнозинство, то е в подкрепа на кандидат, който автентично стои зад своите ценности, изпълнявайки базовите си ангажименти пред избирателите, а те не включват избор на този срещу онзи, с ВЪЗРАЖДАНЕ срещу някой друг. Нещо, което десетки пъти сме подписали, изявявали от трибуна и обещавали в кампания. Благодаря Ви.
#59 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Първа реплика – господин Ганев, втора реплика сте Вие. Той заяви още по време на изказването. Имате думата, господин Ганев.
#60 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Божанков, връщам се година и половина, две назад, когато все още тогава, към онази дата, бяхте депутат от БСП, имахте едно странно обучение – два или три месеца в САЩ. Минахте едни обучения със знайни и незнайни служби, департаменти в САЩ, след което се върнахте и в старата сграда на парламента направихте едно точно ей такова, в кавички казано, революционно изявление, в което предадохте другарите си от БСП, плюхте на всичко това, което те Ви направиха – да Ви знаят, че сте жив и че съществувате. След което обаче Кирил Петков и компания почнаха да Ви прегръщат, в прекия смисъл на думата, да ви поздравяват, да Ви аплодират и да Ви приемат. Сега, надявам се, Кирил Петков разбира това, което направи тогава, и разбира старата максима, че веднъж предател – цял живот предател. Господин Петков, сега давате ли си сметка какво взехте? Тоя, който предаде БСП, плю на всичко в БСП – не, извинявам се, първо плю на ДСБ. Защото Божанков направи пълен кръговрат в момента, на 360° се завъртя – почна от ДСБ, мина през БСП, мина през ПП, сега най-вероятно отново ще се върне при Атанасов в ДСБ, докато и Атанасов един ден не чуе тези неща от трибуната – какъв предател е и как предава всичко, и той тогава ще разбере, както в момента Кирил Петков гледа гузно и осъзнава, че веднъж предател – цял живот предател. Когато човек няма морал и си купува всичко, което има, стига дотук. Но сега какво казахте по същество? Първо, някак си доста прочувствено беше да се обърнете към моите последователи. Вие не сте в момента на живо в ТикТок или във Фейсбук – само да ви кажа. Народен представител сте и трябва да говорите за избиратели, а не за последователи в социалните медии. Защото, грубата истина за Вас, жестоката истина за Вас е, че когато отидохте на избори Вие сринахте ПП – ДБ в Бургас на пето място. Вие сте най-доброто, което можеше да се случи на ВЪЗРАЖДАНЕ в Бургас. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И аз като водач на ВЪЗРАЖДАНЕ в Бургас имам двойно повече преференции от Вас, без да съм водил преференциална кампания, а Вие водихте, но в Бургас хората отредиха място на ПП-ДП – пето място, пето! От двама депутати едвам влезнахте Вие, и то само защото бяхте водач. Вие сте най-доброто, което може да се случи. И аз призовавам ПП и ДБ отново да Ви сложат някъде водач. Защото щяхте да влезете евентуално от София, но също и там имате толкова малко преференции, че е срам и позор за тези, които Ви се харесват и Ви харесват да обикаляте с „Хелоу Кити“. Толкова за Вашите последователи и избиратели. Това не Ви е фирмата – да купувате гласове с тези от скрап, които Ви карат. Иначе, Денков е абсолютно прав. За първи път ще го кажа, не мога да повярвам, но Денков веднъж да е прав. Вие гласувахте директно за Делян Пеевски. Разбираемо е, предполагам, че и Вие сте един от тези, които сте на абонамент към него. Има ги много в тая зала, има ги много – на абонамент. Предполагам, че може би и Вие сте един от тези. Затова, пак казвам, Денков е абсолютно прав. Вашето гласуване е директно в негова подкрепа. Могъл човекът, купил Ви. Какво да му кажа повече? (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.) Сега БСП – мисля, че те за пореден път осъзнават, и най-вече би трябвало Корнелия Нинова да осъзнае какво причини на собствената си партия тогава, обявявайки Яви колко е добър, Яви какъв кадър е, Яви колко е такъв и накрая Яви да им забие ножа в гърба от трибуната, както в момента Кирил Петков осъзнава какво му направи Яви с тротинетката, моносайкъла. (Смях.) Излъгахте може би и в яростта си, в това, че сте обладан от – няма значение от какво сте обладан (смях), излъгахте, като казахте, че Атанасов не искал подкрепата на Пеевски и неговата формация, и на ВЪЗРАЖДАНЕ. Напротив, Атанасов каза, че ще си подаде оставката, ако бъде избран с гласовете на „Ново начало“. (Шум и реплики.) Точно така, сега ясно ли Ви е? Ясно ли Ви е, да Ви го кажа? Ето, ще Ви го кажа, знам, че не Ви е ясно. Даже може би трябва да Ви го нарисувам, защото Ви е трудно разбирането. Атанасов и ДСБ нямат нищо против, защото те осъзнаха – по болезнения начин осъзнаха, че ако Атанасов иска отново да не е последен и не да не стигне до балотаж, а никъде да не стигне, да гласуват за него само неговите избраници – даже не знам дали и ПП ще гласуват за него, трябва да мине през ВЪЗРАЖДАНЕ. Дотам, дотам! Сега, да Ви е ясно и това. Дали ще отидете на балотаж зависи от нас и разбира се, от този, при който повечето от Вас са на абонамент – ето тук с червената вратовръзка – Пеевски. Пак ще кажа: могъл – купил Ви. Разбираемо е цялото това нещо. Всичко започва и свършва с големия извод, който трябва да си направят тези, които Ви дават възможност да сте в парламента, които Ви дават възможност да стигнете дотук. Това са Атанасов, Петков – всичките – Корнелия Нинова вече я няма, но тези в БСП най-вероятно са си извадили извода и той започва и свършва – веднъж предател, цял живот предател. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#61 · speech
Благодаря, господин Ганев. Втора реплика – академик Николай Денков. Имате думата – заповядайте.
#62 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги, това е моето първо изказване във всички дебати по отношение на избора на председател. Свързано е с причината, че нивото на този дебат през цялото време е изключително ниско и аз не искам да падам до него. Сега ставам само за да оборя три внушения, които са неверни, без изобщо да влизам в полемиката на нивото, което виждаме в почти всички изказвания. Първото внушение е, че някой е провеждал от „Продължаваме Промяната“ преговори с ВЪЗРАЖДАНЕ. Това не е вярно, не е имало такива преговори. Така че това внушение от страна на Явор Божанков или означава, че някой го е заблудил и той изпълнява ангажимента, който му е поръчан, може би без да иска, или… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) И да викате, и да не викате – това е фактът. Така че, господин Костадинов, ако искате, излезте и кажете кой е преговарял с Вас? (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#63 · speech
Уважаеми колеги, моля за тишина.
#64 · speech
Значи, нека да припомним, че тук внушението беше за това, че се преговаря два месеца за служебно правителство. Това е внушението, което беше направено, и то не е вярно! Второто внушение, което беше направено, е, че „Продължаваме Промяната“ не подкрепя нашия кандидат – генерал Атанасов. Това също не е вярно! Винаги, когато генерал Атанасов се е кандидатирал, както и Андрей Цеков преди това, ние сме го подкрепяли и ще го подкрепяме, защото имаме доверие в него. Така че това също не е вярно! И трето, което е свързано с първите две, е внушението на Явор Божанков, че едва ли не ние сме някакви хора, които подкрепят Русия – неявно ли, явно ли – не знам какво има предвид. Всичко това, казано след нашите две редовни правителства с Кирил Петков, в които показахме, че ние отстояваме българските национални интереси, включително помагайки на Украйна, включително изгонвайки шпионите от Русия. Нямате никакво право да правите такива внушения. Това не е вярно!
#65 · speech
Благодаря, академик Денков. Трета реплика? Трета реплика няма. Господин Божанков, дуплика.
#66 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател, благодаря Ви. Уважаеми господа репликиращи, наистина не е по същество, защото аз говоря за политическо решение. Може ли то да включва партия ВЪЗРАЖДАНЕ, до какво води това в бъдещ парламент, какви са рисковете пред държавата. А Вие ме нападате лично! Това наистина не е продуктивно, не ми оставяте избор. Сега, господин Ганев, аз водя дело срещу Вас, ще обмисля второ или по друг начин да защитя правата си. Това не може да е предмет на залата, не можем да губим парламентарно време в този наш спор. А по отношение на преговорите аз съм убеден. Не го казвам случайно и затова подчертах и предупредих – защитавам се. Защото е тежко да чуеш за себе си от хора, които уважаваш, от свои приятели, от свои съмишленици, че някой е поръчал, че има ангажимент, че аз изпълнявам нечия друга поръчка. Ако едно нещо с години работа съм постигнал, то е да докажа, че аз не правя компромиси с разбиранията си. Носил съм последствията за това, ще ги нося колкото и да са тежки те. За последен път отправям към колегите, този път не предупреждение – молба, да спрете с това. Ще Ви кажа, господин Денков, хора от „Продължаваме Промяната“ са ме молили да не давам показания срещу партия ВЪЗРАЖДАНЕ. (Възгласи: „Ооо!“от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Аз зная, когато заявя нещо, какво казвам. И ако бъда поставен в ситуация, в която Вие твърдите, че изпълнявам нечия поръчка, чужда воля или имам скрити мотиви, аз съм готов да докажа правотата си, включително в съда. Говоря по отношение на Цончо Ганев. Уважаеми колеги, направиха от ВЪЗРАЖДАНЕ недопустими внушения по отношение на лоялността на някой. Напомням, че лидерът им Костадин Костадинов е бил в най-различни партии, издигани от кого ли не, бил е член на различни партии. Аз не съм бил партиен член, не съм членувал в партия. Той е бил, аз – не. Ако разгледате в миналото, с кой ли не – НФСБ, Атака, общински съветник, издиган даже с колеги от ГЕРБ, които в момента са депутати. Това е абсолютно излишен дебат. Вие този аргумент срещу мен го нямате, просто спрете да го повтаряте. В момента дебатът е един – кое е възможното мнозинство. Кое е невъзможно разбрахме и мисля, че току-що от тази трибуна колегата даде рецепта – избор на председател без проруската ВЪЗРАЖДАНЕ, без „Ново начало“, с ясна заявка за декларация, програма на парламента, честни избори. Ако тук има автентично мнозинство за спиране на главния прокурор, няма ваканция, събота и неделя, уикенд, който може да ни ограничи да постигнем тази важна за България цел, но е много важно ние да не направим компромис с базовите си ценности и принципи, които сме заявили. Това е дългосрочен наш ангажимент. Благодаря Ви.
#67 · speech
Благодаря, господин Божанков. Господин Гуцанов, заповядайте. Имате думата за изказване, господин Гуцанов.
#68 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, мисля, че ще е по-разумно да спрем дебатите, за да не се унижава още Народното събрание, и да не се чудим защо след това никой не вярва на българския парламент. Един месец не сме родили нищо полезно за страната ни и не сме взели нито едно решение, което да е в полза на Република България. Помъчихме се и продължаваме по този път от „БСП – Обединена левица“ да водим диалог с всички и считаме, че така е редно. След като имаме наш представител за кандидат за председател на Народното събрание, след като сме дали приоритети, които смятаме, че са важни за страната ни, да водим диалог с всички. Затова изпратихме писма до всички партии, без „ДПС – Ново начало“. Не сме търсили подкрепа от „ДПС – Ново начало“ и сега няма да търсим такава подкрепа, но смятаме, че не може по този път да продължава парламентът на Република България. Не може по този начин да се караме помежду си и да не сядаме на една маса да обсъдим кои са важните приоритети за страна ни. Затова още веднъж Ви призоваваме, уважаеми колеги, да направим така, че днес да бъде избран председател на парламента; да се обсъдят най-важните приоритети за страната ни; да бъде приет бюджетът до края на тази календарна година така, както трябва да стане; да започнат да се изпълняват вижданията по декларацията, подписана от не един, не двама, а доколкото разбирам и от повече от сто народни представители за кордона; и да се върви наистина напред за разсичане на гордиевия възел. Затова от „БСП – Обединена левица“ за пореден път призоваваме за разум, за подкрепа на доцент Наталия Киселова и пак заявяваме – търсим подкрепа от всяка една партия, без „ДПС – Ново начало“, и считаме, че така трябва да бъде. Този, който иска подкрепа, трябва да търси, трябва да води преговори, трябва да е готов на диалог.
#69 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Първа реплика? Доцент Наталия Киселова. Имате думата, госпожо Киселова.
#70 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председателстващ, благодаря Ви. Уважаеми колеги! Господин Гуцанов, само да Ви помоля да кажете с кои представители на политически формации са водени преговори в търсене на моята подкрепа и да кажа, че непоискана подкрепа не получаваме. Благодаря Ви. Господин Пеевски, извинявайте.
#71 · speech
Благодаря, госпожо Киселова. Втора реплика? Няма. Господин Гуцанов, заповядайте за дуплика.
#72 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги народни представители, ние изпратихме нашия призив до парламентарната група на ГЕРБ-СДС; до парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“; до парламентарната група на ВЪЗРАЖДАНЕ; до парламентарната група на АПС; до парламентарната група на „Има Такъв Народ“ и до парламентарната група на партия МЕЧ и считаме, че така е редно да се водят тези разговори. За пореден път казвам – диалог и преговори, ако искаме да се излезе от този тупик, в който се намираме.
#73 · speech
Благодаря, господин Гуцанов. Изказвания? Заповядайте, господин Али, имате думата за изказване.
#74 · speech
АПС
Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа народни представители, първо, честит празник на всички именици! Честит Никулден и честит празник на Бургас! Уважаеми колеги народни представители, вече двайсет и пети ден откакто на 11 ноември положихме клетва като народни представители. Днес ще направим единайсетия пореден опит да изберем председател на най-висшия държавен орган, а именно на Петдесет и първия парламент, за да започнем най-после по дневния ред на българските граждани, които ни изпратиха тук в Петдесет и първия парламент. А дневният ред на българските граждани, уважаеми колеги, е проблемът на българските животновъди и техните справедливи искания. Дневният ред на българските граждани, уважаеми колеги, е все още невнесеният в Деловодството на Народното събрание бюджет на държавното обществено осигуряване, държавният бюджет, бюджетът на Националната здравноосигурителна каса. Бюджети, които се очакват от всички общини, бюджети, които се очакват от бизнеса, бюджети, които се очакват от над два милиона и сто хиляди български пенсионери. Наистина, уважаеми колеги, дневният ред на българските граждани са онези над 350 населени места в цяла България. Малки и големи населени места, в които в 21 век все още, за съжаление, има режим на водата. Дневният ред на българските граждани са най-ниските доходи в целия Европейски съюз, най-ниските заплати в целия Европейски съюз. Дневният ред на българските граждани са, знаете, над 70% намаление на чуждестранните инвестиции, което ще допринесе за допълнителна безработица в нашата страна. За съжаление, България, уважаеми колеги, е изправена пред безпрецедентна ситуация. Ситуация, която е породена от множество кризи, някои от които бяха наследени през последните 12 – 13 години, някои от които поради поредния служебен кабинет, който, за съжаление, се оказа личен и обслужва лични интереси на определен кръг от хора, но най-вече, уважаеми колеги, сме изправени пред политическа криза и за съжаление, пред парламентарна криза. Криза, която заплашва, първо, демократичните устои на страната ни, криза, която заплашва да хвърли България и българските граждани във водовъртежа на отчаянието и на тоталното противопоставяне на българските граждани едни на други. Ние от автентичното „Движение за права и свободи“, осъзнавайки нашата отговорност, не издигаме наш кандидат за председател на Петдесет и първия парламент, макар че имаме доста колеги, които биха изпълнили със съдържание тази наистина важна позиция. Ние ще подходим отново принципно. Ние ще подходим последователно. Ние ще подходим държавнически. Ние ще подкрепим кандидатурите на парламентарните групи, които ясно и категорично застанаха срещу модела Пеевски и които подкрепиха санитарния кордон. Ние ще подкрепим и кандидатурата на колегите от „Да, България“, и кандидатурата на колегите от БСП, и кандидатура на колегите от „Има Такъв Народ“. Ние сме за работещ парламент. Ние сме за редовно правителство с ясно разписани правила и отговорности. Ние, уважаеми колеги, сме за редовен кабинет, който наистина да изведе страната ни от всички тези кризи, в които се намираме през последните 3 – 4 години. Благодаря Ви за вниманието. (Единични ръкопляскания от АПС.)
#75 · speech
Благодаря, господин Али. Реплики? Няма. Други изказвания? (Реплики: „Няма! Няма!“) Няма. Закривам разискванията и преминаваме към гласуване по азбучен ред на първите имена. Първо, поставям на гласуване кандидатурата за председател на Петдесет и първото народно събрание на господин генерал Атанас Атанасов. Моля, процедура по гласуване. Гласували 233 народни представители: за 56, против 94, въздържали се 83. Предложението не е прието.
#76 · speech
Реплики От Пп-Дб
Прегласуване! Прегласуване!
#77 · speech
Подлагам на прегласуване кандидатурата на господин Атанас Атанасов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по гласуване. Гласували 236 народни представители: за 56, против 95, въздържали се 85. Предложението не е прието. На второ място, поставям на гласуване кандидатурата за председател на Петдесет и първото народно събрание на доцент Наталия Киселова. Моля, процедура по гласуване. Гласували 236 народни представители: за 105, против 94, въздържали се 37. Предложението не е прието. На трето място, поставям на гласуване кандидатурата на господин Петър Петров за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по гласуване. Гласували 236 народни представители: за 63, против 134, въздържали се 39. Предложението не е прието. На четвърто място, поставям на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по гласуване. Гласували 236 народни представители: за 82, против 125, въздържали се 29. Предложението не е прието. Уважаеми дами и господа народни представители, с най-много „за“ на първи тур – доцент Наталия Киселова – 105, на второ място – доцент Силви Кирилов – 82. Преминаваме към балотаж.
#78 · speech
ПП-ДБ, от място
Почивка! (Шум и реплики.)
#79 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми колеги, искам 15 минути почивка. (Реплика от ГЕРБ-СДС: „Те искаха вече!“. Шум и реплики.)
#80 · speech
Господин Петков, Вие вече ползвахте днес почивка. (Шум и реплики.) Моля за тишина, уважаеми дами и господа народни представители! Коалиция ПП-ДБ е ползвала днес почивка. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги, преминаваме към… (Шум и реплики.)
#81 · speech
ПП-ДБ, от място
По начина на водене.
#82 · speech
Имате думата по начина на водене.
#83 · speech
ПП-ДБ
Господин Председател, аз започнах да се губя в – кога имаме правилник, кога нямаме правилник и какви правила прилагаме. Бих Ви призовала по начина на водене – ако не искате да давате почивка на несформирана парламентарна група, защото нямаме избран председател, тогава Вие като председателстващ да обявите такава 15-минутна почивка. (Шум и реплики.) Почивката е необходима (реплика от ГЕРБ-СДС: „За да пазарувате.“) и не се взимат случайно тези почивки, защото това е времето, което се използва за разговори в парламентарните групи (шум и реплики), за да се изрази подкрепа за един или друг. (Шум и реплики.)
#84 · speech
Моля за тишина, уважаеми дами и господа! Моля Ви!
#85 · speech
Четири седмици не можем да изберем председател, 15 минути няма да Ви заболи толкова! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#86 · speech
Уважаеми дами и господа народни представители, моля да се съсредоточим и да продължим работата. (Народният представител Борислав Гуцанов на пътеката към трибуната иска думата.) Момент, извинявам се! Ще Ви помоля за мъничко внимание. Двадесет и пет дни и нощи имахме на разположение. За това, че сме в този статус към дата 6 декември, макар и празник, сме си виновни единствено и само ние. 15 минути или един час, или половин час няма да ни решат проблема. Според мен ние трябва коренно да променим начина и отношението си към поставените задачи в нашето ежедневие и да приложим нов, различен, подход, за който намекнах в обръщението си към народните представители при откриването на Петдесет и първия парламент. В приветствието ми при откриването на Петдесетия парламент също го казах. Така че уважаеми дами и господа, не ме поставяйте мен – с друга професия, не ми поставяйте казуси, които и Вие не можете да ги решите. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Господин Гуцанов, имате думата – процедура, заповядайте.
#87 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! В духа на това, което от „БСП – Обединена левица“ говорим за диалог, ние молим за 15 минути почивка. (Възгласи от ПП-ДБ: „Браво! Браво!“ Шум и реплики.)
#88 · speech
Уважаеми колеги, обявявам 15 минути почивка. (След почивката.)
#89 · speech
Уважаеми дами и господа народни представители, продължаваме днешното първо заседание в Петдесет и първото народно събрание с балотажа на двамата кандидати. На първо място, поставям на гласуване кандидатурата за председател на Петдесет и първото народно събрание на госпожа Наталия Киселова. Моля, процедура по гласуване. Гласували 233 народни представители: за 140, против 93, въздържали се няма. Предложението е прието. (Шум и реплики: „Прегласуване!“ Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“ и ПП-ДБ.)
#90 · speech
ИТН, от място
Прегласуване – с мотивация и обосновка!
#91 · speech
Имате думата, господин Йорданов.
#92 · speech
ИТН
Господин Председател, предлагам прегласуване. Колеги от АПС, какво става с Вашите заявления по отношение на ГЕРБ? Колко струват? Какво става с това, че „Ново начало“ посочиха Киселова с пръст и я погалиха по главата (шум и реплики), а Вие твърдите, че воювате с „Ново начало“? Господин Борисов, какво стана с репликата: „няма добро ДПС“? Явно има. ДСБ – тежките антикомунисти, питали ли сте Киселова дали е била в управителния съвет на Българската социалистическа младеж? Дали е била член на Българската социалистическа младеж от 1993-а до 2007 г.? (Шум и реплики.) Питайте я дали е била! Единственият истински антикомунист в тази зала – ама не видях дали днеска беше пак така, но предполагам, че е така, е Румен Христов от СДС! ДСБ и АПС – не сте! (Шум и реплики от АПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.)
#93 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. (Шум и реплики: „Прегласуване!“) Благодаря Ви, уважаеми дами и господа народни представители, че запазихте тишина. Подлагам на прегласуване кандидатурата на госпожа Наталия Киселова за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по прегласуване. Гласували 233 народни представители: за 140, против 93, въздържали се няма. Предложението е прието. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“ и ПП-ДБ.) Подлагам на гласуване кандидатурата на доцент Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по гласуване. Гласували 234 народни представители: за 98, против 119, въздържали се 17. Предложението не е прието. Уважаеми колеги, дами и господа народни представители, при проведения балотаж имаме избор. Със 140 гласа за председател на Петдесет и първото народно събрание е избрана госпожа доцент Наталия Киселова. Да й пожелаем успех! Заповядайте. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#94 · speech
Уважаеми госпожи и господа народни представители от Петдесет и първото народно събрание, българските граждани със сигурност днес трябва да чуят три неща. Първо, има надежда и тази надежда е държавата да се върне в нормалното русло на управление. На второ място, пот и сълзи – няма да бъде лесно. Усилията трябва да си струват, защото българските граждани искат една държава, която да мисли за тях. Това, което бих искала да кажа, е: благодаря на всички – на тези, които ме подкрепиха, и на тези, които не ме подкрепиха. От днес нататък аз ще бъда председател на Народното събрание на всички (ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“) и усилията трябва да си струват! Компромисите са въпрос, по който ще се обсъжда, но когато се вземе решение, то трябва да бъде спазвано. Благодаря за подкрепата на всички! (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Преминаваме към втората част на днешното заседание – Избор на заместник-председатели. Има прието Решение, така че да пристъпим към избор на заместник-председатели. Моля, представителите на отделните формации да направят предложения. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#95 · speech
ИТН, от място
По начина на водене!
#96 · speech
Заповядайте, господин Йорданов.
#97 · speech
ИТН
Госпожо Пеев…, тва…, Киселова (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН, смях), председател сте от няколко секунди и вече нарушихте всякакви правила, предлагайки избор, при положение че не сме избрали правила. Аз не знам какво правите там горе освен да се притеснявате, да се шашкате и да благодарите на Делян Пеевски, че Ви посочи, а колегите от ГЕРБ го послушаха.
#98 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Колеги, друг има ли желание за изказване? Да пристъпим към Проекта на решение за избор на заместник-председатели на Народното събрание. Заповядайте, госпожо, да го представите като вносител.
#99 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, „Проект! РЕШЕНИЕ за приемане на процедурни правила за избиране на заместник- председатели на Петдесет и първото народно събрание Народното събрание на основание чл. 76, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#100 · speech
Реши
Приема процедурни правила за избиране на заместник-председатели на Петдесет и първото народно събрание, както следва: 1. Народното събрание избира осем заместник-председатели –по един от всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г. 2. Всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г., предлага свой кандидат за заместник-председател на Народното събрание. 3. Гласуването е явно чрез компютъризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго и в цялост за всички кандидати. 4. Предложените кандидати за заместник-председатели са избрани, когато са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.“ Благодаря Ви.
#101 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. По така направения проект? Заповядайте, госпожо Йорданова. (Шум и реплики.) Ще помоля за тишина в залата. Благодаря Ви.
#102 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. Уважаеми колеги! Имам няколко редакционни предложения по така представения проект на решение, а именно в следния смисъл. Точка 1 се изменя така: „1. Народното събрание избира заместник-председатели.“ Точка 2 се изменя така: „2. Представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г., предлагат по един кандидат за заместник-председател на Народното събрание.“ В т. 3 след израза „и в цялост за всички кандидати“ се поставя запетая и се добавят думите „освен ако е направено възражение срещу някои от предложените кандидати“. Благодаря, госпожо Председател. Представям Ви ги в писмен вид. (Предава текста на предложенията.)
#103 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Йорданова. Колеги, има постъпило предложение. Желае ли някой друг да направи редакционни предложения? Други предложения? Няма. Подлагам първо на гласуване редакцията, която колегата Йорданова предложи. Ако е необходимо, да я изчета отново? Редакцията на т. 1, така както Ви е раздадено на 11 ноември. „1. Народното събрание избира заместник-председатели – предполагам, госпожо Йорданова, запетайка – в Народното събрание, регистрирани в Централната избирателна комисия.“ (Реплика от народната представителка Надежда Йорданова.) Вместо. Добре. „Народното събрание избира заместник-председатели.“ Точка втора да се измени така: Вместо „Всяка от представените в Народното събрание партии и коалиции“, „представените в Народното събрание предлагат по един кандидат“. И в т. 3 вместо „в цялост“, „за всеки един от кандидатите поотделно“. Има ли желаещи народни представители да се изкажат по така направените предложения? Не виждам. Закривам дебата и предлагам да преминем към гласуване. „Народното събрание избира заместник-председатели.“ Заповядайте, гласувайте дали подкрепяте така направената редакционна поправка. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Разделно. Първо направената редакционна поправка, а после основният текст, който госпожа Петкова…
#104 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Точка първа ли?
#105 · speech
Точка първа самостоятелно, да. Точка първа – направеното редакционно предложение „Народното събрание избира заместник-председатели“. Гласували 202 народни представители: за 202, против и въздържали се няма. Предложението е прието. Точка втора се изменя така – това е постъпило предложение от госпожа Йорданова: „2. Представените в Народното събрание партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г., предлагат по един кандидат за заместник-председател на Народното събрание.“ Има ли желаещи да се изкажат по така направеното редакционно предложение? Не виждам. Закривам дебата. Моля, гласувайте, колеги. Гласували 203 народни представители: за 203, против и въздържали се няма. И това предложение е прието. Моля в т. 3 след израза „в цялост за всички кандидати“ се поставя запетая и се добавят думите „освен ако е направено възражение срещу някои от предложените кандидати“. Заповядайте. Ако няма желаещи да се изкажат по редакционното предложение на т. 3, закривам разискванията. Моля, гласувайте за така направеното редакционно предложение. Тук е „в цялост за всички кандидати, освен ако е направено възражение срещу някои от предложените кандидати“. Гласували 201 народни представители: за 133, против няма, въздържали се 68. Предложението е прието. Сега Ви предлагам да гласуваме в цялост Проекта за решение, така както беше – с гласуваните редакционни предложения. Гласували 200 народни представители: за 200, против и въздържали се няма. Решението е прието. Моля, въз основа на така приетите процедурни правила, предложения за заместник-председатели. Заповядайте, госпожо Петкова.
#106 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги! Ние от ГЕРБ-СДС предлагаме за заместник-председател на Петдесет и първото народно събрание госпожа Рая Назарян. Всички Вие я познавате – отличен юрист, успешен председател на Петдесетото народно събрание, изключително диалогичен и почтен човек, така че, призовавам Ви да гласувате за нашето предложение за госпожа Назарян. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#107 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Предлагам да изслушаме всички формации, а след това ще ги подложим поотделно на гласуване. Заповядайте, господин Петков.
#108 · speech
ПП-ДБ
Уважаеми господин Председател… Госпожо Председател, уважаеми народни представители! Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагаме генерал Атанасов като наше предложение за заместник-председател на Народното събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)
#109 · speech
Благодаря Ви, господин Петков. Цвета Рангелова от името на формация ВЪЗРАЖДАНЕ – заповядайте.
#110 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на партия ВЪЗРАЖДАНЕ единодушно взехме решение да предложим за заместник-председател на Народното събрание Цончо Томов Ганев (възглас: „Еее!“), който е заместник-председател на партия ВЪЗРАЖДАНЕ. Познавате го като заместник-председател на Четиридесет и седмото, Четиридесет и осмото, Четиридесет и деветото и Петдесетото народно събрание. Благодаря.
#111 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Заповядайте, господин Зафиров.
#112 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаема госпожо Председател, позволете първо да Ви поздравя с избора и да Ви пожелая успешен мандат. Бих искал да благодаря и на всички политически сили в Народното събрание за проявения разум и за това, че дадохме шанс на това Народно събрание да започне да работи и да приема най-важните закони на страната. От името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ за заместник-председател предлагам народния представител Драгомир Стойнев. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#113 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Други предложения? Заповядайте от името на Алианса за права и свободи.
#114 · speech
АПС
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От нашата парламентарна група предлагаме Хайри Садъков. На 54 години е, отличен парламентарист, с висше икономическо образование. Член е на Народното събрание от Четиридесет и четвъртото до настоящото – Петдесет и първо Народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от АПС.)
#115 · speech
И аз Ви благодаря. Господин Йорданов, заповядайте от името на „Има Такъв Народ“.
#116 · speech
ИТН
Нашето предложение за заместник-председател е доцент Николета Кузманова.
#117 · speech
Много Ви благодаря. Уважаеми народни представители от партия МЕЧ? Заповядайте.
#118 · speech
МЕЧ
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От политическа партия МЕЧ предлагаме за заместник-председател на Народното събрание Радостин Петър Василев. Няма нужда от представяне. (Смях, възгласи „Еее!“ и ръкопляскания от МЕЧ.) Има ли други предложения? Не виждам. Предлагам, след като бяха направени предложения, да пристъпим към избора на кандидатите за заместник-председатели на Петдесет и първото народното събрание по реда на постъпването. (Шум и реплики.)
#119 · speech
ГЕРБ-СДС, от място
Да гласуваме заедно.
#120 · speech
Искате разисквания? Заедно – добре. Благодаря Ви. Има ли възражения срещу някои от кандидатите? Не виждам. Благодаря. Нека да пристъпим към гласуване на всички посочени. Да ги изброявам ли? (Шум и възгласи: „Не“.) Добре. Моля режим на гласуване. Гласували 203 народни представители: за 202, против няма, въздържал се 1. Тъй като предстоят следващи стъпки, предлагам 15 минути почивка, за да може да се уточнят длъжностите на секретарите – предложенията. И във връзка с другия проект за решение за Временна комисия за Правилника. Моля избраните заместник-председатели на Народното събрание да заповядат и 15 минути почивка. (След почивката.)
#121 · speech
Уважаеми колеги, продължаваме нашата съвместна работа. Моля заместник-председателите да заемат местата си. Предлагам да пристъпим към приемане на решение за прилагане на Правилника на предишното Народно събрание. (Шум и реплики.) Моля за тишина. Госпожо Петкова, ще представите ли Проекта за решение, тъй като е първи вносител – заповядайте.
#122 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, „Проект! РЕШЕНИЕ По прилагането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (обн., ДВ, бр. 60/2024 г.) Народното събрание на основание чл. 73 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#123 · speech
Реши
1. Петдесет и първото народно събрание осъществява своята дейност по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (обн., ДВ, бр. 60 от 2024 г.) до приемането на свой правилник, освен ако реши друго. 2. Решението влиза в сила от деня на приемането му.“ Благодаря Ви.
#124 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Уважаеми колеги, по Проекта за решение да се прилага Правилникът на предишното Народно събрание до момента, в който приемем промени в действалия в предишното Събрание, или решим да приемем нов – заповядайте за изказвания. Не виждам желаещи. Закривам разискванията. Предлагам да одобрим Проектът за решение по прилагане на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да важи до приемането на Правилник на Петдесет и първото народно събрание. Моля режим на гласуване. Гласували 221 народни представители: за 221, против и въздържали се няма. Решението е прието. Ще работим по Правилника на Петдесетото народно събрание до момента, в който не приемем нов. На следващо място, трябва да бъдат обявени парламентарните групи и вече въз основа на обявените парламентарни групи да пристъпим към избор на секретари на Петдесет и първото народно събрание. Ще ги изчета по реда на постъпването им. Постъпило е заявление за образуване на парламентарна група на народни представители, избрани с регистрацията на ГЕРБ-СДС, на проведените на 27 октомври 2024 г. парламентарни избори. Името на парламентарната група е парламентарна група на ГЕРБ-СДС. Ръководство в състав: председател Бойко Борисов, заместник-председатели – Теменужка Петкова, Деница Сачева, Рая Назарян, Румен Христов. За секретар колегите предлагат Александър Ненков. Това е по другата точка. На второ място, постъпило е решение за образуване на парламентарна група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ с наименование парламентарна група „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Ръководство: съпредседатели – Николай Денков, Надежда Йорданова, заместник-председатели – Божидар Божанов, Лена Бориславова, Людмила Илиева, Стою Стоев и секретар – Татяна Султанова-Сивева. На следващо място, е постъпило заявление за регистрация на група с наименование ВЪЗРАЖДАНЕ. Колегите са избрали ръководство: Костадин Костадинов – председател, Петър Петров – заместник-председател, Светослав Тодоров – секретар. Сега идват едни по чувствителни заявления. Постъпило е заявление от парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“, както се сещате – регистрирани на изборите, проведени на 27 октомври 2024 г., с ръководство: Делян Пеевски – председател, Искра Михайлова – заместник-председател, Йордан Цонев – заместник-председател, Халил Летифов – заместник-председател, Хамид Хамид – заместник-председател, Станислав Анастасов – заместник-председател, Ертен Анисова – заместник-председател, Байрам Байрам – заместник-председател, и се предлага Елван Гюркаш за секретар. Постъпило е заявление за регистрация на парламентарна група, участвала в изборите – Коалиция „БСП – Обединена левица“, с наименование на парламентарната група „БСП – Обединена левица“. Колегите са избрали Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов за съпредседатели на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ и ръководство: заместник-председатели – Иван Иванов, Кирил Добрев, Манол Генов и съответно секретари, които ще добавим после – Атанас Атанасов, Деян Дечев, Стефан Бурджев. Постъпило е заявление от Коалиция „Алианс за права и свободи“, които желаят да бъдат обявени като парламентарна група с наименование „Демокрация, права и свободи – ДПС“. Затова казах, че е чувствително. Има няколко варианта. (Шум и реплики.) Моля за тишина в залата. (Шум и реплики.) Така е. Вие имате съдебен спор. (Шум и реплики.) Предлагам, тъй като в Правилника, който приехме да действа, няма специални изисквания за наименованието, а Вие не сте уточнили как се явявате на изборите – листата, с която сте избрани, така че единият вариант е въз основа на решението на Централната избирателна комисия за регистрация в изборите. Другият вариант е по реда на постъпване в деловодството на Народното събрание. И на трето място в бъдещия правилник, да има специални правила за определяне наименованието на парламентарната група. Затова ще изчета ръководството на групата от Коалиция „Алианс за права и свободи“, която желае регистрация с наименование „Демокрация, права и свободи – ДПС“: Джевджет Чакъров – председател на парламентарната група, Джейхан Ибрямов – заместник-председател, Танер Али – заместник-председател, Марио Рангелов – заместник-председател и колегите предлагат Павлин Кръстев за секретар на парламентарната група. На следващо място, постъпило е заявление за регистрация на Политическа партия „Има Такъв Народ“, които са избрали свое ръководство, което се състои от председател на парламентарната група на „Има Такъв Народ“ – господин Тошко Йорданов, заместник-председател – господин Станислав Балабанов, и за секретари колегите предлагат Александър Вълчев и Павела Митова. На следващо място, постъпило е заявление за регистрация на парламентарната група на Политическа партия МЕЧ. За председател колегите са избрали Кирил Веселински, а за заместник-председатели – професор Николай Радулов и Венцислав Петков. За секретар предлагат Деян Петков. Уважаеми колеги, предлагам Ви да пристъпим към избор на секретари на Петдесет и първото народно събрание. Пристъпваме към решение за избиране на секретари на Петдесет и първото народно събрание. Виждам, че госпожа Петкова отново е вносител. Заповядайте да представите решението за избиране на секретари на Народното събрание – заповядайте.
#125 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. „Проект! РЕШЕНИЕ за избиране на секретари на Петдесет и първото народно събрание Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
#126 · speech
Реши
1. Избира 16 секретари на Народното събрание – по двама от всяка от парламентарно представените партии и коалиции, регистрирани в Централната избирателна комисия за самостоятелно участие в изборите на 27 октомври 2024 г. 2. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване, освен ако Народното събрание реши друго и в цялост за всички кандидати. 3. Избира за секретари на Петдесет и първото Народно събрание…“ съответно номинираните колеги от съответните парламентарни групи. Благодаря.
#127 · speech
И аз Ви благодаря, госпожо Петкова. Уважаеми колеги, заповядайте за предложения за секретари на Петдесет и първото народно събрание. Госпожо Петкова, заповядайте.
#128 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаема госпожо Председател. От парламентарната група на ГЕРБ-СДС номинираме за секретари на Петдесет и първото народно събрание господин Георги Кръстев и госпожа Галя Василева. Благодаря Ви.
#129 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, госпожо Йорданова.
#130 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, госпожо Председател. От името на парламентарната група „Продължаваме Промяната – Демократична България“ номинираме за секретари на Петдесет и първото народно събрание колегите Иван Белчев и Стою Стоев. Благодаря.
#131 · speech
Благодаря Ви. Заповядайте, колега, от името на Политическа партия ВЪЗРАЖДАНЕ.
#132 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, госпожо Председател. От името на парламентарната група ВЪЗРАЖДАНЕ за секретари предлагаме Цвета Рангелова и Искра Михайлова. Благодаря Ви.
#133 · speech
Благодаря Ви. От името на ДПС? Отказват. От името на „БСП – Обединена левица“. (Шум и реплики.) Шестнадесет секретари, от всяка парламентарна група по двама.
#134 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, уважаема госпожо Председател. Уважаеми колеги, от името на „БСП – Обединена левица“ предлагаме Габриел Вълков и Андрей Вълчев.
#135 · speech
Благодаря Ви. От името на „Демокрация, права и свободи“ – заповядайте. Правилно ли изчетох?
#136 · speech
Демокрация, права и свободи – ДПС
Ние от парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ предлагаме за парламентарни секретари господин Ахмед Вранчев и господин Мюмюн Мюмюн. Благодаря Ви.
#137 · speech
От името на „Има Такъв Народ“ – заповядайте, господин Йорданов.
#138 · speech
ИТН
За секретари на Народното събрание предлагаме госпожа Павела Митова и господин Александър Вълчев.
#139 · speech
Благодаря Ви. От името на МЕЧ – господин Веселински.
#140 · speech
МЕЧ
От името на Политическа партия МЕЧ предлагаме господин Росен Иванов и господин Александър Тодоров.
#141 · speech
Благодаря Ви. Други? Няма. Предлагам да пристъпим към приемане на Решение за избиране на секретари – така, както бяха изброени от съответните представители на групи. Моля, режим на гласуване! Гласували 221 народни представители: за 221, против няма, въздържали се няма. Колеги, мисля, че това заседание продължи дълго. Предлагам да го прекратим. Следващото заседание е на 11 декември 2024 г. от 9,00 часа. (Шум и реплики.) Има предложение от името на парламентарни групи евентуално за Комисия по Правилника. (Шум и реплики. Народният представител Борислав Гуцанов иска думата.) Заповядайте, господин Гуцанов. (Шум и реплики.) Господин Василев, Вие желаете ли?
#142 · speech
ПП-ДБ
Госпожо Киселова, ако сме ограничени от дневния ред на първото заседание, предлагам, тъй като загубихме достатъчно време – над 40 дни, следващото заседание, на което да приемем създаването на Временна комисия за изготвянето на новия Правилник, да бъде извънредно след един час. (Шум и реплики.)
#143 · speech
Уважаеми колеги, нека да се успокоим! (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така е, приели сме Правилник да действа. Има две възможности: едната възможност е да дам почивка и да поканя колегите на Председателски съвет. (Шум и реплики.) Да дам почивка и да помоля колегите заместник-председатели на Председателски съвет. (Шум и реплики.) Добре, просрочили сме времето. Следващото заседание е в сряда, 11 декември, от 9,00 часа. Закривам заседанието. (Звъни.) (Закрито в 14,06 ч.) Временен председател: Силви Кирилов Председател: Наталия Киселова