Първо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЪРВА СЕСИЯ, ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ, продължение, София, сряда, 4 декември 2024 г.
Дата04.12.2024
Събития179
Разпознати говорители171
Точки с гласуване10

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Атанас Атанасов (04.12.2024г.) 16:03:00 56 104 77
2 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Атанас Атанасов (04.12.2024г.) - прегласуване 16:04:00 56 109 73
3 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Наталия Киселова (04.12.2024г.) 16:06:00 87 63 88
4 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Наталия Киселова (04.12.2024г.) - прегласуване 16:08:00 88 64 86
5 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Петър Петров (04.12.2024г.) 16:09:00 45 129 63
6 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (04.12.2024г.) 16:11:00 48 120 70
7 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (04.12.2024г.) - прегласуване 16:13:00 82 121 35
8 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Наталия Киселова (04.12.2024г.) - балотаж 16:15:00 88 61 89
9 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (04.12.2024г.) - балотаж 16:17:00 99 119 20
10 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (04.12.2024г.) - балотаж - прегласуване 16:19:00 100 119 19

2. Стенограма и изказвания

#1 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги народни представители, добър ден! Възобновявам първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. Вие имате в себе си процедурните правила за избор на председател, затова пристъпваме към нов кръг от предложения и гласуването им съобразно приетите правила. Давам думата за нови предложения за председател на Петдесет и първото народно събрание. Имате думата. Номинации? Заповядайте, госпожо Йорданова, имате думата.

#2 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми съграждани! От името на парламентарната група на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагаме за председател на Петдесет и първото народно събрание Атанас Атанасов. (Шум и реплики.) Колеги, колегата Атанасов е завършил право в Софийския университет, с дългогодишен опит в областта на наказателното право, с управленски опит, като от 1997-а до 2001 г. е бил ръководител на Националната служба за сигурност, с дългогодишен парламентарен опит. Той е един от колегите, който много добре е познат в тази зала от всеки един от Вас. (Шум и реплики.) Господин Председател, бихте ли помолили залата да запази тишина?

#4 · speech

Надежда Йорданова

Благодаря, господин Председател. Колеги, както казах преди малко, колегата Атанасов е един от най-познатите членове на парламента. Като заместник-председател на Народното събрание в няколко легислатури е показал, че когато председателства заседанието, може да овладява трудна ситуация в тази зала. Колегата Атанасов има – освен политически опит има и гръбнак, който ще позволи, ще наложи това Народно събрание да има проевропейски и антикорупционен дневен ред. (Шум, смях и реплики.) Колеги, това забавление е непристойно. Нека да кажем, че в тази зала ясно се очертават две тенденции. Едната – иска незабавни избори, да прати държавата на осми предсрочни избори. Другата тенденция в тази зала – тази, която подкрепяме ние и която подкрепяме заедно с мнозинството български избиратели, иска управление – проевропейско, антикорупционно. Трябва да си дадем отговор на това предизвикателство. С подкрепата на генерал Атанасов ние вярваме, че ще се отключи работата на Петдесет и първото народно събрание и ще станат възможни разговорите за формиране на управление, което нашите съграждани очакват и за което нашите съграждани са ни изпратили тук. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#6 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! Аз няма да чета биографията на доцент доктор Наталия Киселова. Мисля, че е излишно. Това, което ни радва, е, че през последните дни и неправителствени организации, включително и „Правосъдие за всеки“, включително различни юристи, конституционалисти подкрепиха отново доцент доктор Наталия Киселова, което само по себе си ясно говори какво е виждането на обществото, след като и тези неправителствени организации и изявени юристи срещу антикорупцията, срещу корупцията, срещу всичко, което се случва в България, подкрепят доцент Киселова. Така че, уважаеми колеги, от парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ силно се надяваме да получим подкрепата за доцент Киселова. Искаме да благодарим и на тези партии, които се отзоваха на поканата ни за диалог. Считаме, че ключовата думата е диалог и настина трябва той да бъде воден между политическите партии, за да може да се стигне до най-доброто решение. Смятаме, че разковничето, разсичането на гордиевия възел върви именно през този диалог, така че благодарим на партиите – парламентарно представени, които се отзоваха на тези срещи, на проведените различни разговори. Смятаме, че това е правилният път за отключване на тежката ситуация, в която е изпаднал българският парламент. Надяваме се на подкрепа за доцент доктор Наталия Киселова.

#8 · speech

Искра Михайлова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. От ВЪЗРАЖДАНЕ препотвърждаваме кандидатурата на адвокат Петър Петров.

#10 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. От името на „Има Такъв Народ“ ние препотвърждаваме номинацията на доцент доктор Силви Кирилов. Благодаря Ви.

#11 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, госпожо Митова. Други номинации? Няма. Откривам разискванията по направените предложения. Заповядайте, господин Димитров.

#12 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, дами и господа! България се намира в критична ситуация. Нямаме приети данъчни закони. Нямаме бюджет. Има водна криза. Хората гледат към парламента и се чудят как е възможно нещо, което никога не се е случвало в българската история, повече от един месец след изборите да няма избран председател на Народното събрание. Причините за това са в странните действия на някои политически партии, които обуславят сегашното положение в българската политика и ни тласкат към осмите поредни избори, чиято цена ще бъде огромна и ще бъде платена от цялото българско общество. Има риск да останем без бюджет. Има риск еврозоната да бъде отложена и според мен хората, които правят днешните действия, имат и такава цел. Винаги отговорността на първата политическа сила в една такава ситуация е особено голяма. Днес е важен ден за България, защото най-накрая ГЕРБ след много обходни ходове най-накрая свалиха картите. Днес Бойко Борисов пряко каза, че ще подкрепи кандидата на БСП госпожа Киселова още на първи тур (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), което е политическа заявка, и това послание означава следното: че кандидатът, който е най-близък за тях, е госпожа Киселова от БСП. Това е посланието на Бойко Борисов. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Иначе няма логика при наличието на десен опитен кандидат като господин Атанасов, който беше предложен – името на господин Атанасов ние го чухме за първи път от ГЕРБ, които казаха, че виждат в лицето на господин Атанасов една сериозна кандидатурата, начин ситуацията да бъде разблокирана, и ние точно тази кандидатура днес сме сложили на масата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И какво се получава? Колегите от ГЕРБ, които са и СДС там, и специално питам СДС: хора ще напускате ли коалицията, или ще останете и ще гласувате за госпожа Киселова заедно с ГЕРБ? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС и ръкопляскания от ПП-ДБ.) Защото това е критичен момент. Интересно, твърдите, от една страна, ГЕРБ искате правителство. С кого ще го правите това правителство – с БСП ли, с госпожа Киселова ли? ЕНП така ли смятат? Нямахте ли решение на конгреса на ГЕРБ, че с БСП никога няма да правите мнозинства? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Но Вие трябва да обясните на българските избиратели и какви мнозинства ще правите. По кой път сте поели? Защото очевидната Ви цел е да закарате България на бързи избори, да предизвикате още по-голяма криза, която да може да обясни след това управление с Пеевски и ДПС. За това работите, но това е един абсолютно безотговорен план към българските граждани, абсолютна безотговорна позиция, колеги от ГЕРБ. Затова и днес господин Бойко Борисов беше толкова нервен. Питаха го журналистите – кажете, аргументирайте се, кажете защо подкрепяте госпожа Киселова. Той каза ядосано: „Аз имам 640 хиляди гласа и като имате и Вие толкова, тогава ще се аргументирам.“ (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защото няма аргументи. Нямате аргументи защо вкарвате България в тази тежка криза. Нямате аргументи защо предизвиквате осмите поредни избори. Нямате аргументи защо вкарвате България в тази безпътица. Нямате аргументи защо удряте бюджета по този начин. Нямате аргументи защо създавате риска еврозоната да бъде отложена за България – нямате аргументи. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Искам да Ви помоля да ми отговорите, колеги от ГЕРБ. Да не пращате тук адвокатите да нижат празни приказки, защото Вие нямате аргументи, и вече от днес нататък ГЕРБ носи цялата отговорност за това, че вкарва България в изключително тежка криза и предизвиква осмите поредни избори. Вие сте за невиждан рекорд на Гинес. Никой друг по света не е провалял, както Вие сте напът, осем управленски мандата. Никой друг! Така че отговорността от днес вече е Ваша. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ПП-ДБ.)

#14 · speech

Атанас Зафиров

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Димитров, на никого не съм адвокат. Само да уточня – понеже споменахте няколко пъти БСП във Вашата пламенна реч и понеже споменахте двадесет пъти аргументи, аргументи, сега един приятелски съвет – излезте в кулоарите и звъннете на Вашия съратник Методи Андреев. Нали го знаете този човек? Народен представител, анти-БСП профил – ярък, ярък анти-БСП профил, ярък анти-ГЕРБ профил, Ваш съратник. Обикаляхте коридорите двамата, ръка под ръка. Двамата – Вие двамата, имахте някакъв алианс, там нещо. Тази сутрин в ефира на една от телевизиите каза: в никакъв случай не подкрепяйте кандидата Атанасов, подкрепете кандидата Киселова! Ако искате аргументи, излезте и му звъннете на Вашия съратник с ярък анти-БСП, ярък анти-ГЕРБ профил. Понеже наговорихте камара нелепици тук, от тази трибуна, посъветвайте се с човека, с който обикаляхте коридорите, давахте пресконференции, водехте битки с комунизма и с всякакви други плашила, той ще Ви обясни какви са аргументите. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#16 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Димитров, първоначално започнахте своето изказване с това, че няколко парламентарни групи блокират работата на Народното събрание. Всъщност не знам дали си давате сметка, че „Демократична България“ е тази парламентарна група?! По отношение на обвиненията, които отправяте към всички останали – че нямат аргументи, аз лично не разбирам Вашите аргументи, защото Вие твърдите, че не можете да подкрепите компромисния вариант на доцент доктор Силви Кирилов, защото не можете да гласувате заедно с ВЪЗРАЖДАНЕ, а в предходни народни събрания ние сме виждали нееднократно Вашето гласуване с ВЪЗРАЖДАНЕ по ключови въпроси за страната. Така че тук тезата Ви също се превръща в антитеза. Когато говорите за някакви аргументации, е добре първо Вие да представите Вашата аргументация за своите действия, а не да обвинявате всички останали, защото в момента в Петдесет и първото народно събрание именно „Демократична България“ е тази, която блокира работата ни. Досега можехме да сме започнали доста по-рано законодателната си дейност. Във Вашето изказване Вие казвате, че ГЕРБ са номинирали Вашия кандидат – генерал Атанасов. Това всички знаем – че всъщност ГЕРБ са номинирали Вашия кандидат. В момента изглеждате малко като зарязано гадже (смях от ГЕРБ-СДС), защото господин Борисов е решил да подкрепи сега кандидатурата на Наталия Киселова. Разберете се с господин Борисов, но не занимавайте цялата зала с Вашата ревност. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ИТН.)

#18 · speech

Мартин Димитров

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, дами и господа! Не просто ГЕРБ ще подкрепите кандидата на БСП, а те излязоха и да Ви защитават – едните предлагат, другите ги защитават! Извинявайте, но това е много жалка позиция, уважаеми колеги! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако говорим за зарязани гаджета, в цялата работа изглежда, че санитарният кордон определя поведението на ГЕРБ – така изглежда всичко. И че те, вместо да вземат принципната позиция за антикорупционни мерки, те казаха така: ще преодолеем санитарния кордон, като предизвикаме още по-голяма криза, и накрая ще си направим с ДПС управление. Така казвате днес, това е Вашето послание към българското общество. Но да искаш собствената си държава, която, господин Борисов, не е разбита държава, България не е разбита държава и не трябва да говорите такива неща като човек, който е управлявал 12 години. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) България не е разбита държава! Ако след Жан Виденов и след Андрей Луканов политиците говореха тези неща, вместо да вдигнат България на крака, къде щяхме да бъдем?! Не трябва да се казват такива работи, не трябва да се и мислят. Държавниците трябва да поемат отговорност и да извадим България от тежката ситуация – за това става въпрос. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) А Вие какво направихте? Вие потъпкахте всички принципи на ЕНП! (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Аз Ви се чудя как ще отидете в Европа?! Вие потъпкахте всичко, за което обяснявахте в последно време. (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Готови сте да жертвате България, готови сте да предизвикате още по-голяма криза само и само да не дойде време за антикорупционните мерки, да не дойде време за санитарния кордон. На всичко вече сте готови, което е жалко, уважаеми колеги. Жалко е, защото България трябва да бъде по-ценна. Ти, ако обичаш България, никога няма да кажеш, че е разбита, никога няма да се отнесеш по този начин. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Бъдете държавници и не жертвайте България заради дребни сметки и користни цели. Уважаеми дами и господа, има един сериозен кандидат с огромен опит – генерал Атанасов. Имате последен шанс. Изборът Ви в момента е или да изберете десния кандидат (силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС), изборът за ГЕРБ и за всички в тази зала е дясно или ляво в момента! Изберете десния кандидат или си кажете честно, че хвърляте България в осми поредни избори, че сте вече за рекорд на Гинес, че жертвате България в името на това да оцелее санитарният кордон. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#20 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! В началото едно уточнение във връзка с предишното изказване – че когато господин Димитров говори за наши взаимодействия с БСП, да му припомня, че преди година, година и нещо беше в коалиция с БСП. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Не просто е гласувал за някой от БСП, беше гласувал, между другото, за госпожа Корнелия Нинова, и то БСП във фаза на радикализация с лидер Корнелия Нинова. (Реплики.) В такава коалиция беше. Тук се приеха редица бюджети и редица мерки по предложения на госпожа Нинова, които тепърва предстои да решаваме заедно, и то с години. На второ място, в тази зала имам чувството, че не се разбира какво казваме ние. Първо, ние казваме, че сме готови да подкрепим председател на Народното събрание от друга политическа сила, включително от ПП-ДБ, ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната. Ние ясно посочихме четири формации, с които бихме провели подобни преговори. Това са: ПП-ДБ, ИТН и БСП. В този смисъл ние стоим в тези рамки. Проблемът обаче е следният: от ПП-ДБ ние нямаме заявка за водене на каквито и да било разговори, включително за подкрепата на кандидатурата на господин Атанасов. (Ръкопляскания, реплики и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ-СДС.) Няма да Ви дадем подкрепа, докато не я поискате публично от ГЕРБ-СДС. Не от всички народни представители, не вкупом всички да гласуват – от ГЕРБ-СДС! Приключи това с даването! Второ, в този парламент има две големи групи. Едните са за предсрочни парламентарни избори, другите са за създаване на управление на страната. Това разделение минава през Вашата парламентарна група и я разделя на две. Половината от Вашата парламентарна група иска предсрочни парламентарни избори (ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), другата половина не иска. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това можете да го видите по изявленията на господин Асен Василев, който след всеки опит да се стигне до някакви преговори излиза и ги проваля. (Шум и реплики.) Вие имате проблем във Вашата група с решението си за това дали искате да има управление на страната, или не искате да има. Да, аз съм съгласен, че колегите от „Демократична България“ полагат усилия за това, но виждам от другата страна много тежък проблем. Вие не можете да излезете с обща позиция, включително и по отношение на собствената Ви кандидатура, убедено, с всички последствия от това. За нас изборът на председател на парламента не е просто някакъв начин за отпушване, защото с тази дума се говори. Българският парламента не е канализация, за да я отпушваме. (Ръкопляскания, шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Между другото, ако я отпушим, не се знае какво ще текне от запушеното, защото Вие нямате идея изобщо какво ще се случи след това – как ще се приема бюджет, с кое мнозинство? Да приемем бюджета! С кое мнозинство? Имате ли някаква идея за това какво трябва да бъде мнозинството, или Вие тогава пак, понеже ви разглезихме в последните години, пак ще трябва да Ви помагаме с нашите гласове и евентуално да Ви се помолим, да Ви подкрепим гениалните идеи?! Това приключи! (Възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Това приключи, разберете го! Ако искате взаимодействие с нас, ние сме готови, само че елате като нормални хора, поискайте разговори, преговори, да говорим по цялостната концепция (възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС), включително да говорим за това какво ще правим с бюджета, какво подкрепяте, какво не подкрепяте. Възможно ли е в рамките на този формат, който за нас е единствено възможен, между тези четири партии да се постигне консенсус или поне базово съгласие за бюджетната политика? Всичко това трябва да се реши преди избора на председател! Тук не е въпрос на някаква глезотия, според мен много груба грешка от Ваша страна е, че изобщо не осъзнавате сложността на проблема. Накрая още нещо, което е по-фундаментално. В момента се нанасят изключително тежки удари на представителната демокрация в България. Те се нанасят от най-либералната част на този парламент. Когато не признавате изборните резултати, когато сте готови да жертвате всичко в името, и то базовата политическа система, в името на тяснопартийния си интерес, то демокрацията и либералната демокрация се изпразва от съдържание и е въпрос на време тя да приключи, защото самите Вие не вярвате в нея. Вие, които сте най-големият стожер на либерализма в България, Вие не вярвате в тази идея и тя няма бъдеще! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Какво да говорим за обществото, какво да говорим за останалите политически сили, след като Вие самите излизате и не признавате демократичния вот на хората и още от първия ден говорите за касиране на избори, за нелегитимност на парламента?! Ами като е нелегитимен този парламент, защо изобщо да му избираме председател тогава по Вашата логика?! Какво избираме, как ще приемем бюджет в този нелегитимен парламент според Вас?! Затова, колеги, аз Ви призовавам да видите фактите на действителността, не Вашите представи и Вашите илюзии, да изчислите аритметически и геометрически възможностите на този парламент и Вашето място в тези възможности; да разберете къде се намирате и накъде искате да вървите! Ако не го направите, то по естествен път ще бъдете изхвърлени от политическата система, защото в политическата система няма място за неадекватни хора. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#22 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря Ви. Господин Биков, радвам се, че най-накрая изплюхте камъчето – отне Ви само един месец, Вие искате да сформирате управление, както Вие казвате, с БСП, с „Има Такъв Народ“ и „Продължаваме Промяната – Демократична България“, обаче не сте готови да подпишете декларацията, която изолира господин Пеевски от участие във властта. Моят въпрос към Вас е: защо? Вие казвате: какво ще потече от този парламент? Ами ние в декларацията ясно сме написали законодателството, което искаме да мине през парламента като начало, и то е много ясно и за Вас. Може би е неудобно, но е ясно. Това, което разбрахме от Вашето изказване, е, че Вие подкрепяте госпожа Киселова, защото с БСП сте се разбрали за управление. Те са влезли в тези разговори. Тук моят въпрос към Вас е, тъй като ние говорихме с БСП по друг повод, ние говорихме по повод декларацията и дали те биха я подкрепили. Те казаха, че това законодателство биха го подкрепили. Вие не бихте го подкрепили. Първа точка на това управление изчезна. Те казаха, че искат да се рестартира АЕЦ „Белене“. Ние смятаме, че това е проект, който ще загуби пари на българските данъкоплатци. Къде сте Вие в този разговор? Имате ли общи точки, или нямате?! Мога да продължа още и още, и още. Що се отнася до това, което казахте – как може да се приема бюджет от парламента? От последните пет бюджета три бяха приети без мнозинство. В момента, както знаете, миналият бюджет беше изпълнен на 1,9% дефицит, този бюджет ще бъде изпълнен, както е заложен, на 3% дефицит. Правителството обяви, че догодина пак ще има 3% дефицит, така че който говори за някакви дупки от 18 милиарда, има дупка в главата. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Това, което може би е дефицит, е, че накрая на годината не се разпределят едни пари към едни фирми с решение на Министерския съвет. Да, това е голям дефицит за тези фирми, но не е дефицит за всички български граждани, които имат втория най-висок ръст на доходите в Европейския съюз, откакто Вие сте излезли от управлението. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Доходите, като махнем инфлацията, са нагоре с 25%. И имаме най-високия ръст на пенсиите в Европейския съюз, които са нагоре почти 100%, като махнем инфлацията. Всичко това е направено в Маастрихтските критерии, без да имаме нарушение на трипроцентното правило за дефицит. Знам, че това Ви дразни, но това са идеи, които БСП защитаваше 15 години, но които се реализираха, когато Финансовото министерство се държеше от „Продължаваме Промяната“ – реализираха се без увеличение на данъците, без увеличение даже на данъчната тежест към бизнеса, и на всичко отгоре това, което виждаме, ако погледнете икономическия ръст от последното тримесечие на 2019 г., преди ковид, досега България е на четвърто място в света. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) На четвърто място в света по ръст на икономиката, тоест всичко е платено благодарение на това, че нашата икономика се развива и нашият бизнес може да работи. (Шум, смях и реплики от ГЕРБ-СДС.) Може да Ви изглежда много смешно, господин Биков и господин Дончев, само че Вашата прогноза за брутен вътрешен продукт 2023 г. беше 146 млрд. лв., а брутният вътрешен продукт 2023 г. е над 200 млрд. лв. Така че оттам има пари за всичко, ако не се краде. Това, което ние ясно сме заявили, е, че докато не подпишете декларацията за това да не се краде, ние няма да работим с Вас и няма да Ви подкрепяме, и няма даже да си говорим. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#24 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Биков, радвам се, че най-накрая най-голямата политическа сила в парламента се включи в дебата. Аз имам към Вашето изложение два конкретни въпроса. Вие казахте, че за да искаме подкрепа, трябва да дойдем при Вас, защото става въпрос за мнозинство, а през цялото време ГЕРБ говорят за това, че разговорът за председател всъщност е разговор за мнозинство и че трябва да дойдем при Вас, да си покажем концепцията, да си покажем цялата програма и Вие да решите какво да правите. Сега първият ми въпрос към Вас е: колко пъти Вие през последните четири-пет седмици отидохте при другите политически сили с концепцията на госпожа Рая Назарян, при условие че имате най-голямата парламентарна група, но всъщност имате 69 човека? Колко пъти отидохте и колко консултации проведохте? Много добре знаете как се правят тези неща. Тук отпред на първия ред седи един бивш председател на Народното събрание, който много добре знае как се водят консултации и ги проведе точно както трябва. Вие не направихте нито една официална стъпка, за да преговаряте за собствения си председател, а в продължение на четири седмици и половина Вие имате единствено и само гласовете на собствената си парламентарна група. Единственото, което се случва, е, че Вашият лидер излиза всеки ден пред медиите и прави словесни еквилибристики. Вторият ми въпрос е: след като смятате, че нашият председател трябва да дойде и да си представи концепцията, да говорим за политики и мнозинство, какво е представила госпожа Киселова пред Вас? Къде е нейната концепция? Вие били ли сте на официални открити разговори с БСП за подкрепа на техния председател? Каква е концепцията на госпожа Киселова? И най-важният въпрос е: Вие какво сте обсъждали на тези разговори с Българската социалистическа партия, за да стигнете дотам, че да излезете от собственото си европейско семейство, да пренебрегнете десен кандидат и да стигнете до избор, защото Вие нямате абсолютно никаква логическа обосновка, нямате проведени разговори за концепция, нямате проведени разговори за програма, нямате абсолютно нищо от това, което Вие самите искате от нас? За да дойдете до положението, първо, да си изтеглите кандидата, второ, да подкрепите кандидат на Българската социалистическа партия безусловно. Господин Борисов, Вие подкрепяте кандидат на Българската социалистическа партия в противоречие с решение на Вашите органи абсолютно безусловно. Какво е обяснението на ГЕРБ за това? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#26 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

Господин Биков, аз Ви благодаря за това изказване, защото то даде възможност на господин Борисов и на господин Пеевски да видят каква грешка направиха с избора на Асен Василев за финансов министър. (Шум и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Както и на госпожа Корнелия Нинова и на господин Тошко Йорданов за това, че го направиха финансов министър в един преден мандат. ИТН поне си го свалиха, трябва да им се признае, но вижте, този човек няма никаква връзка с действителността. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Той просто живее в някаква паралелна реалност, разбирате ли, паралелна реалност. Дългът на България, когато същият този финансов министър, който няма връзка с действителността, поне беше 32 милиарда, а сега е 49 и до края на следващата година ще стане 60 милиарда. За 45 години комунизъм ние изтеглихме по-малко, България е изтеглила по-малко дълг, отколкото ето този хубавец изтегли само за три години. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Двадесет поредни месеца спад на индустриалното производството. Двадесет поредни месеца – знаете ли какво значи това? Че всеки следващ месец в тази държава бизнесът произвежда по-малко от предния месец, и то двадесет поредни месеца е така – всеки следващ месец произвеждаш по-малко, отколкото предния месец. Оперативни програми, които са на един-два процента усвояемост, милиардите, които има отделени от Европа за България, стоят и не се усвояват. Нищо в тази държава не върви. Ние се намираме в един хаос, включително политически, благодарение на същия този хубавец, дето стои ей там на третия ред. (Шум, реплики и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) В заключение аз Ви благодаря, господин Биков, защото Вие измъкнахте на тази трибуна Асен Василев, за да видим всички колко е далеч той от реалността и да ми дадете възможност да кажа и на господин Борисов, и на господин Пеевски, и на Нинова, която вече я няма, и на Тошко Йорданов, че направиха много голяма грешка. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#28 · speech

Тома Биков

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател! Господин Добрев ми спести няколко минути за обясненията по отношение на бюджета. Аз ще мина по-скоро в другата част. Господин Василев, във Вашата формация имате огромен проблем с лидерството. Част от Вас или идват поотделно, или тайно при нас, за да преговаряме, а ние не искаме да водим тайни преговори с Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ние искаме да водим публични преговори за управление на страната. Второ, за декларацията. Не знам Вие от какъв свят идвате, но в нормалните светове на демокрацията едни преговори завършват с декларация, с обща декларация между всички. С декларация не се започва, а се завършва. В рамките на тези преговори Вие имате възможност да поставите всички Ваши искания и те да бъдат възприети или под някаква форма подобрени, защото Вие ни предлагате няколко заглавия на закони, без да сме видели изобщо тези закони, твърдяхте, че ще ги внесете миналият понеделник, а все още не са внесени в Деловодството на Народното събрание. Няма как да очаквате от нас да подкрепяме нещо, което не сме видели, защото достатъчно дълго подкрепяхме Вашите измислици. Между другото, ще използвам случая да съобщя, че българските археолози още не са получили парите заради Вашето гениално решение да вкарате археологията в капиталовите разходи. Толкова Ви е акълът. (Шум, реплики и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Капиталов разход е българската археология според Вас. Затова ние повече такива подкрепи няма да Ви даваме за налудничави идеи. Да започнем преговорите с декларация, след което да ги деградираме до избор на премиер, министри и така нататък, дреболийките. Декларацията е венецът на едни преговори – вътре се описва какво съгласие сме постигнали, но Вие не търсите съгласие, затова сте предложили тази декларация и искате под една или друга форма да унизите нас – това искате. Да си направите тезите за предстоящата предизборна кампания, да има какво да кажете на Вашите избиратели, които все повече не Ви вярват, и ще Ви кажа още нещо и с това ще завърша. Когато говоря за лидерски проблем, има проблем, че Вие все още не сте изконсумирали тежката загуба, която понесохте. Обикновено, когато загуби, един лидер подава оставката си и отваря пътя на нов лидер, който да започне отначало и да има легитимност да води преговори. Като загубили Вие нямате легитимност да водите нормални преговори с победителите на изборите. И това е един от структурните проблеми за това, че не може да се направи правителство. Не искам да Ви давам акъл, но истината е, че Вие вече сте проблем на политическата система, а не сте решение. (Шум, реплики и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) И само за госпожа Белобрадова няколко думи. Аз Ви благодаря и ще Ви кажа, че с колегите от БСП – те поискаха нашата подкрепа, ние имахме среща, публични са срещите, медиите ги отразяват, а и това също е част от нашето желание да сформираме мнозинство за редовно управление. Ако Вие имате желание за същото, заповядайте. Ние сме винаги готови за преговори. Благодаря. (Ръкопляскания, шум, реплики и викове от ГЕРБ-СДС.)

#29 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Биков. Господин Йорданов, имате думата за изказване. (Шум, реплики и викове от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и от народния представител Венко Сабрутев.) Господин Сабрутев, ще Ви моля да не крещите от банката. Има трибуна, която се използва за тази цел.

#30 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Когато ми е споменато името, имам право на лично обяснение.

#32 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Те могат да искат всичко, Вие сте председател.

#34 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря. За лично обяснение, господин Председател. Току-що от трибуната се казаха няколко неверни неща. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Първото невярно нещо, което се каза, е, че дългът на България е нараснал. Дългът на България като процент от брутния вътрешен продукт е спаднал спрямо това, което заварихме в края на управлението на ГЕРБ. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И е спаднал с два процента – от 24% на 22%. (Шум, реплики и викове от ГЕРБ-СДС.) Второто нещо, което се каза като лъжа, е, че индустриалното производство в момента е по-ниско. Индустриалното производство, господа, в момента е с 25% по-високо от месец май 2021 г., когато ГЕРБ излезе от властта, въпреки спада, който се случи, защото 2022 г. индустриалното производство се изстреля в небесата, когато осигурихме на българския бизнес евтина енергия, срещу която Вие се обявихте. (Шум, реплики и тропане по банките от ГЕРБ-СДС.) Вие се обявихте срещу диверсификацията на газа, за да можем да купуваме евтин газ, а не руски. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Третата лъжа, която се каза от тази трибуна… (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Третата лъжа, която се каза от тази трибуна, е лъжата, която господин Биков изрече. (Шум и реплики от ГЕРБ СДС.) Господин Биков, ние, за разлика от Вас, не си сменяме мнението и да казваме, че господин Борисов е карикатура на диктатор един ден (шум и реплики от ГЕРБ-СДС), а след това да сме в неговата партия. Всички преговори, когато страните не си вярват, започват с ясни правила и с ясна заявка да изолирате господин Пеевски. Толкова ли е трудно? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) И хайде да спрем с този цирк. Това, което Вие правите – пускате въдичка надясно, пускате въдичка наляво само и само да бавите времето и да не се избира председател, за да може да бъде избран господин Сарафов за седемгодишен мандат. Това е, което правите. И снощи, когато казахте, че ще издигнете Ваш кандидат, което е нормално за най-голямата политическа партия, какво се случи между снощи и тази сутрин, че премислихте? Кой Ви накара да премислите? Може би човекът, който в момента не седи на първия ред. (Ръкопляскания от ПП-ДБ. Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#36 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС, встрани от микрофоните

Процедура по начина на водене.

#38 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ, встрани от микрофоните

Не съм Ви споменал името.

#39 · speech

Делян Добрев

ГЕРБ-СДС

За разлика от Вас, господин Василев, аз познавам Правилника. Това е процедура по начина на водене. Господин Кирилов, обръщам Ви внимание, че Вие нямате право да давате лично обяснение, когато човек е споменат в рамките на реплика. (Шум и реплики.) Съгласно нашия правилник нямахте право да му дадете думата за лично обяснение, но благодарение на това, че му дадохте лично обяснение, получихме още една демонстрация за това какво имам предвид. Дългът бил намалял, при положение че той се дигна от 32 на 48 милиарда. Значи увеличението от 32 на 48 милиарда за един бивш финансов министър, и то два-три пъти го избирахте, означавало намаление, разбирате ли? От 32 се качва на 48, обаче този „велик“ финансов министър… Той май постави рекорд за финансов министър, който е бил най-много пъти – три пъти, ако не се лъжа. Никой в тази държава не е бил три пъти финансов министър. Та когато дългът нарасне от 32 до 48 милиарда, за този финансов министър това е намаление. Ето затова сме на този хал. Ето затова я докарахме дотук три години по-късно. Да не говорим за индустриалното производство. Даже ако искате, да си направим един експеримент. Вземете си телефоните и напишете: „Индустриално производство в България в последните три години“, и ще видите 20 поредни месеца на спад на индустриалното производство. Това е официална статистика. Официална статистика, това е елементарно, пише го в Google. Дори Лена Бориславова може да го провери. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Ето сега Лена Бориславова има право на лично обяснение по процедура. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Благодаря.

#40 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Добрев. Само искам, понеже аудиторията е голяма и разширена, в момента нямаме действащ правилник. Господин Борисов, имате думата за изказване.

#41 · speech

Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС

Благодаря на колегата Йорданов, че ми предостави тази възможност. Все пак за възраст, колегата Силви Кирилов е по-възрастен от мен, да мога да говоря. На другите депутати не мога да повлияя, но на моите мога все още и аз искам ГЕРБ да изглежда такъв, какъвто е, и да не се подвежда, защото така изглеждаме рядко глупави всичките. Това, което господин Василев каза, ние сме го правили заедно тази и тази част. Защо толкова ниско падаме? Окей, разделили сме се. Защо продължаваме да ровим там, където не е красиво за нито една от двете партии? Ако това, което господин Василев казва, е вярно, то заедно сме го направили. Ако това, което казва Делян Добрев, е вярно, пак заедно сме го направили. Излизаме като две авиокомпании, които се състезават да обясняват колко повече самолети са паднали на другите. Къде е логиката?! Всички тук – и ИТН, и БСП, имат история и с Вас, и с нас. Колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ сега вече влизат в тази игра. Толкоз мога да кажа. И понеже уважавам дамите, да отговоря на госпожа Белобрадова. (Шум и реплики.) Мартин направи изказване, което не отговаря на истината, и аз няма да падам да му обяснявам с кой е бил коалиция, как е бил и какво е правил. Има статистика. Седмици наред аз се обръщах, когато Рая Назарян беше наш кандидат, да видя Вие как гласувате, госпожо Белобрадова. Вие гласувахте против. Гласувахте против своето политическо семейство, използвам Вашите думи. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Най-голямото, защото ние имаме петима депутати, петима, в Европейския парламент, и Вие гласувахте седмици наред против, против, против, против. Стигнахте дотам да се оттеглите. Оттеглихте си колегата Цеков, след това ДБ излязоха от залата. Отвън обществото всичките ни наричаше маскари, защото не можем да се разберем. Говорихме с ИТН, те си казаха, ние си казахме. С едните имаме съгласие за дефицита, по други теми няма, просто за да чекираме има ли възможност да се направи мнозинство. След като се оттеглихте, госпожо, нямаше Ви в залата, тупикът стана огромен. Вас Ви няма на разговор и изтеглихте кандидата си, повтарям го за втори път. Колегите от БСП дойдоха и казаха: „Вие как мислите да се реагира в тази ситуация?“ Вас Ви няма, оттеглили сте се, трети път го казвам, Мартине. И аз им казах: „Добре!“ Никога с госпожа Киселова не съм бил на четири очи или не съм разговарял, за да я питам. Единственото, което казах: „Нещо да отворим – или ще е тука, или ще е тука.“ Това е реалността. Още преди месец предложих господин Атанасов, само че като сме казали А, да кажем и Б. Вие се хващате само за А. Днес мисля, че беше, снощи с Божанов и с Мирчев разговарях. Да искаме почивка, да седнем и това, което Асен Василев и всички казват, да видим можем или не можем. Вие ме блъфирате сега с Атанасов, за да може Мартин да излезе и да каже: „Бойко се сдружи с БСП!“ Мартине, няма да мине. (Смях и ръкопляскания от ГЕРБ СДС.) Ти беше с вицепремиер при колегата Петков. Няма да ти мине номерът. Предложих всичко, отстъпих Рая Назарян да е кандидат, за да отпушим, да се преборят. Ясно е, че ние няма да участваме, и Вие не участвате. Аз бях причината, махнах и Б-то. Какво искате още?! Какво още искате?! (Шум и реплики.) Така че дайте да не бъдем, колеги, глупави дотолкова, че да направим да ни се смеят другите, защото аз добре помня, когато с Асен Василев решавахме въпросите, с Кирил Петков, Данчо Цонев – нали така, Асене? – Теменужка Петкова. И защо трябва сега да си причиним това? Мислите, че ще спечелите. Няма да спечелите. И ние губим, и те губят – всички губят. Затова, когато Вас Ви нямаше, колегите предложиха само за председател на парламент, за да се отпуши това. За управление не сме говорили, защото те поставиха „Белене“. Аз им казах: „Това не мога да го направя.“ Нали така? Те поставиха социални плащания плюс швейцарското, още какво казаха… Това не мога да го направя. Затова разговорите както с ИТН, те казаха неща, които не мога да направя, и такива, които можем да направим. Ако приемете на по-възрастен човек, да ме извинява Силви, малко се… Внимавайте и с епитетите, Деляне, защото минава време, Тошко Йорданов пише и започва да чете. Изглежда много срамно. И към другите колеги това мога да кажа. С БСП това ми е уговорката: да отпушим, както Вие казвате, и казах: „Добре.“ Не искам дори да я виждам. Да, права си, никакви условия. Аз и към Наско Атанасов нямам условия, само че с него искам да направим управленско мнозинство. „Бъди и ти, надявам се, искрен – му казах, – а след това колегите ти от ПП ще отидат и с ВЪЗРАЖДАНЕ, и с ИТН и ще започнат да правят мнозинства в парламента.“ БСП, на които им дължа, госпожо, преди години отидох и им се помолих за Вежди Рашидов, когато беше същият тупик. Назаем брашно тъпкано се връща, казва народът. Те дойдоха и го поискаха. Говорих с партията. Румен Христов каза: „Не мога да гласувам, Мартине.“ Казвам: ти ще гласуваш против, ти ще гласуваш против. Ние ще си поемем това, което навремето сме дали като дълг към тези хора. Благодаря, дано се вслушат поне в моето. (Продължителни ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#43 · speech

Ивайло Мирчев

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Борисов, вчера с колегата Божидар Божанов имахме среща не с Вас, имахме среща с Вашите колеги в парламентарната Ви стая и искахме подкрепа за генерал Атанасов. Дойдохме с аргументи и считахме, че генерал Атанасов може да бъде наистина изход от кризата, ако това, което Вие, господин Борисов, казвате, е първият Ви план. За съжаление, моето усещане е, че това не е първият план. Освен, разбира се, подкрепата за генерал Атанасов, ние сложихме на масата и Закона за съдебната власт. Вчера включително Божидар го изпрати по имейла на Вашите колеги. И сега, господин Борисов, тъй като Вие се включихте вчера по телефона, и това не е единственият ни разговор, Вие ми звъняхте и преди това, помните ли аз какво Ви казах, господин Борисов, когато Вие казахте: „Страната трябва да бъде управлявана.“? Какво Ви отговорих аз? Да, ние също считаме, че страната трябва да бъде управлявана. Но не може, когато ние си говорим с Вас за това страната да бъде управлявана, зад Вашето рамо – широко, да наднича ей това голямото момче тук, дето стои.

#44 · speech

Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС, от място

Е как наднича? Откъде наднича?

#45 · speech

Ивайло Мирчев

То наднича, наднича, във всичко наднича. Включително в ей това екстравагантно решение да бъде подкрепена Киселова. Например има един основен въпрос: може ли, възможно ли е Вие да подкрепяте кандидат, който е имал срещи с някой от „ДПС – Ново начало“, например Делян Пеевски? Възможно ли е такова нещо? Каква е въобще връзката, която Вие в ГЕРБ имате с Делян Пеевски? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не искаме постоянно да звучим като някаква фиксация срещу Пеевски. Има един важен въпрос и този въпрос е, че ние не можем да заведем страната на осми избори. Не можем да си го позволим! Ето тук заставаме, гледаме Ви в очите и Ви казваме: не можем! Но е факт, че има групи в този парламент, които това искат. И не е простото обяснение Русия срещу Пеевски или групата на Радев срещу групата на Пеевски. Не е това простото обяснение. До момента, в който Вие не седнете, ама искрено, не да ми подкрепяте БСП, защото на мен ми е много интересно какви условия поставиха БСП и какви срещи направихте с тях. Какво е това управленско мнозинство, което Вие седнахте да правите. Нашата игра, господин Борисов, е много лесна, и тя е: ние сме готови да участваме в управлението на тази страна, но трябва да се постигне пълна изолация на Пеевски, за да може тази страна да се оздрави. Разберете това. Докато не го разберете, Вие може да си играете, да си пиете кафето, да си пиете уискито, но нищо няма направим. Няма да направим! Нищо няма да се промени! От Вас зависи в момента, а не от нас. Ние сме най-градивно настроените в този парламент. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Дори тези, които сте ги дамгосали, ако има истински искрен разговор, аз съм сигурен, че и те ще дойдат да седнат. Обаче в този искрен истински разговор трябва да е ясно, че Пеевски не стои отзад, защото в момента Пеевски стои отзад. Хванал е и БСП, в някаква степен е хванал и Вас. Със съжаление казвам това. Докато Пеевски е в тази позиция, очевидно по Ваше желание, не по наше, ние ще продължаваме да ходим на избори и пак на избори, и пак на избори, докато се съсипе страната, но не по наша вина, защото ние сме готови да седнем и да говорим за управление. Вие не сте готови в момента. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#47 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря. Господин Борисов, радвам се, че и Вие признахте успехите на финансовата политика, която водихме, и на приетите бюджети. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.)

#48 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Ти в тая зала ли беше?

#49 · speech

Асен Василев

Трябва да призная, че във Вашите думи и в думите на господин Биков има доста голяма разлика. Господин Биков каза, че сте водили разговори с БСП за управление, Вие казахте, че не сте.

#51 · speech

Асен Василев

Ааа, господин Биков не е бил – това е обяснението. Разбрах. (Народният представител Бойко Борисов излиза от пленарната зала.) Господин Биков също така (шум и реплики от ГЕРБ-СДС)… Точно, репликата е на изказването на господин Борисов, който май отиде при господин Пеевски, няма нужда да продължавам. Това е достатъчно.

#52 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Защо изключихте тези момчета Лорер и Божанков, аз не разбрах?! (Шум и реплики.)

#53 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Василев. Трета реплика? Няма. Дуплика? Няма. Господин Йорданов… (Шум и реплики от ПП-ДБ. Реплика от народния представител Елисавета Белобрадова.) Госпожо, ще Ви помоля – аз, след като закрия, Вие вдигате ръка… (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Вие може да твърдите каквото искате, аз съм гледал. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Вече съм закрил! Господин Йорданов има думата за изказване. Моля Ви! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Имате думата, господин Йорданов.

#54 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Кирилов. Колеги, чудя се, Вие гледате ли извън тая зала – примерно казвам – новини, коментарни предавания, колкото и да са платени част от анализаторите? Имате ли представа какво казват хората навън? Сериозно Ви питам. Знаете ли колко нелепо изглежда тоя парламент? Въпреки всичко се държим и продължавате да се държите по същия нелеп начин. Наистина здравият разум понякога дава накъсо, когато гледа какво правите тук в тоя парламент. „Демократична България“, Вие гледате ли се какво правите в тоя парламент? Първо излязохте и казахте: „Ще подкрепим най-възрастния.“ Говоря за „Демократична България“ заедно с ПП. ПП излязоха и го направиха. Вие излязохте и гласувахте против или въздържал се. После говорите за законодателни инициативи. Ние сме единствените, които сме Ви подписали декларацията. Единствените! След това стигаме на два гласа разлика от това да има председател. Два! С кои гласове не стана това и Вашата законодателна инициатива?

#56 · speech

Тошко Йорданов

На Божанков и на Лорер – от Вас. На следващия ден Божидар Божанов излиза и казва: „Ние няма да подкрепим Киселова, защото БСП не са подписали декларацията.“, и 30 секунди по-късно „Демократична България“ гласува или против, или въздържал се. В момента издигате Атанасов за кандидат за председател на Народното събрание и връщате целия процес обратно – от два гласа разлика да има председател – на човек, който е компромисен вариант и ние сме си изтеглили нашата партийна кандидатура, както направиха и „Продължаваме Промяната“, до връщането на партийни кандидатури в лицето на Атанасов и блокиране на целия процес отначало, с всичките Ви декларации, законодателни инициативи, ревове и всякакви други такива тъжни събития, които се случват на трибуната. Хората ни гледат отстрани и ние ще се върнем на точка „а“, ще се върнем в първия ден, в който се събрахме тук, когато всяка партия си предлага кандидат. Това го правите Вие, основно от „Демократична България“. Нямам обяснение защо. Аз лично като нормален човек нямам обяснение на Вашето поведение. Това, което обяснявате, предизвиква само смях у хората, защото има логика, има нещо сбъркано психически, има и задкулисие. Логиката със сигурност отсъства във Вашето поведение, остават другите две неща.

#58 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Йорданов, Вие търсите някаква логика от нелогични изказвания на различни индивиди. През целия ден ние наблюдаваме един вопъл от страна на различни народни представители за това как една или друга група е трябвало да дойде при една или друга група, за да представи концепция за председател на Народното събрание. Аз искам да напомня на абсолютно всички – тая Конституция не съм я писала аз, писали са я други парламентарни групи. В чл. 77 на Конституцията на България, ал. 1 са представени абсолютно всичките правомощия на Председателя на Народното събрание, като те са следните: „1. представлява Народното събрание; 2. предлага проект за дневен ред на заседанията; 3. открива, ръководи и закрива заседанията на Народното събрание и осигурява реда при провеждането им; 4. удостоверява с подписа си съдържанието на приетите от Народното събрание актове; 5. обнародва решенията, декларациите и обръщенията, приети от Народното събрание; 6. организира международните връзки на Народното събрание.“ Аз тук не виждам никаква законодателна дейност и законодателни актове, които трябва да определя самият председател на Народното събрание. Не мога да разбера защо колегите от „Демократична България“ искат Рая Назарян да отиде при тях и да им представи концепция за законодателна програма. Не мога да разбера защо нашият кандидат трябва да представя концепция за законодателна програма. Не мога да разбера защо госпожа Наталия Киселова излиза тук на трибуната и казва как трябвало да изберем нея, защото тя имала законодателна програма. Имам чувството, че тук в тая зала абсолютно никой не разбира какво прави председателят на Народното събрание. Мисля, че промениха Конституцията по начин, по който те самите се объркват вече във функциите, които заема председателят на Народното събрание, и мислят, че той, като седне там, вече е премиер. Не е премиер!

#59 · speech

Хамид Хамид

ДПС – Ново начало, от място

Дава почивки само.

#60 · speech

Реплика

Те са се объркали…

#62 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Йорданов, явно и днес разумът отсъства от залата, наблюдавайки дебата, защото той се превърна пак в политическо предизборно говорене и вадене на стари кирливи ризи от миналото, макар че всичкото това е съвкупност от общото лицемерие на политическите групи, които се изказваха до момента, защото те една година управляваха в най-порочната сглобка – приемаха заедно бюджети, за Бойко Борисов Асен Василев беше най-добрият финансов министър една година, защото с Данчо Цонев направиха най-мракобесния бюджет в държавата. Не знам Вие как тълкувате цялото това говорене днес и този дебат. Не Ви ли се струва, че всъщност всичко се прави за това времето да минава и да се тупа топката, защото 16 януари наближава? Днес сутринта гледам сутрешните блокове, извън тези, които са платени клакьори на партиите, те са ясни – вече е ясно кой какво говори, как изглежда по телевизията. Гледам обаче една група, мисля, че по „Нова телевизия“ – „Правосъдие за всеки“ се казва. „Правосъдие за всеки“ са присъединени към десния сектор, особено към ДБ, защото заедно излизаха и на протестите през 2020 г., искат да реформират съдебната система. Колеги от ДБ, днес „Правосъдие за всеки“ ще излиза на протест, защото се бави времето, а изборът на Сарафов наближава – на 16 януари. С тези тежкопартийни кандидатури, господин Йорданов, какво ни казват от ДБ? Че вчера са ходили да молят Бойко Борисов да им подкрепи председателя на парламента генерал Атанасов и че продължават да потъват в политическото си лицемерие, защото имаше почти ясно мнозинство за избор на временно решение и временен председател, извън ГЕРБ и „Новото начало“, защото, докато Вие се изказвате, един човек гооордо в залата вдига пръст и вика: „Аз спрях Силви Кирилов.“ Знаем бе, Божанков – чиракът на Пеевски си. Знаем, че спря Силви Кирилов, то е повече от ясно…

#64 · speech

Станислав Балабанов

…чиракът на Пеевски свърши мръсната работа. (Реплика от народния представител Явор Божанков.) Точно така, ти си му чирак, то е повече от ясно. И да ми го размахваш тоя пръст, ще ти размахат камъните на площада съвсем скоро, но това ти ще си го носиш като отговорност. Господин Йорданов, излезте и ясно обяснете това тупане на топката ли е, за да може такива чираци на господин Пеевски да вършат мръсната работа само поради една-единствена причина – Сарафов да бъде главен прокурор.

#66 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Госпожо Митова, хубаво беше, че прочетохте Конституцията. Тук има бащи и майки на последните промени в Конституцията, които са пропуснали тая част. Надявам се, след това Ваше изказване да спрат воплите председателят на Народното събрание, който и да е той, да предлага законодателна програма, за да бъде избран, защото е нелепо. Господин Балабанов, знаете, един наш приятел употребява един израз: „Ако нещо кряка като патица, плува като патица и ходи като патица, най-вероятно е патица.“ (Реплика.) „Демократична България“ не е на Йордан Цонев, но както и да е. „Демократична България“ бавят и спират постоянно избора на председател на Народното събрание. Припомням, че бяхме на два гласа разлика. Както и пак мога да Ви припомня, ако искате, ще отида в Деловодството, ще извадя думите на Божидар Божанов и разликата 30 секунди по-късно, когато гласувахте против или въздържал се. Сега, днес научавам с известна доза злорадство, че Вие ходите да се молите на ГЕРБ да Ви подкрепят човека, който ГЕРБ Ви предложиха. На Вас трудно… Доверието – не знам дали знаете, е взаимен процес. Между нас и Вас има много изгорени мостове и това, което правите, не е начинът за възстановяването им. Така че оттук нататък, ако някой от Вас започне да страда какво става в съдебната система или в прокуратурата, отидете си вкъщи, застанете си пред огледалото и вижте кой е причината за случващото се.

#69 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Моля? (Реплики на народния представител Божидар Божанов.) Преди малко ме критикуваха – извинявайте, макар че нямаме действащ Правилник, ще Ви помоля след това като изказване. (Реплика от народния представител Божидар Божанов.) Господин Славов, заповядайте за изказване. Нали изказване искахте?

#72 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Заповядайте. Уважаеми дами и господа народни представители, с този, който представлява председателя на Народното събрание, ще Ви моля да говорим от трибуната и от микрофона, без подвиквания. Имам една много голяма молба – ако някой желае да я уважи, ще му бъда благодарен. Благодаря. Имате думата, господин Славов.

#73 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги, сред поредицата от взаимни критики, обвинения, екстраполации нека се върнем на основния въпрос – защо близо месец след началото на работата на това Народно събрание ние сме тук, където сме, без избран председател на Народното събрание, без преговори за управление на страната, без преговори дори за подкрепа на различните формати за избор на председател. Нека да се върнем на отговорността на първата политическа сила. В нито един момент от началото на това Народно събрание ГЕРБ не проведоха структуриран процес на преговори за подкрепа на техния кандидат. В нито един момент нямаше такъв процес, и това е факт. В нито един момент от началото на този парламент ГЕРБ не стартираха разговор за бъдещото управление на страната, бидейки първи мандатоносител. Това е проблемът на ситуацията, в която се намираме – печелиш избори, отказваш да носиш отговорността за управление. Защо? Защото искаш още 10 депутати, още 20 депутати на следващите избори, защото искаш основният ти критик на управлението или опонент да е с по-малко депутати или защото искаш връзката с основен партньор като господин Пеевски да не е толкова видима за обществото. Защо ГЕРБ не структурираха ясен, открит, честен, прозрачен за обществото процес на преговори – първо, за подкрепа на техния кандидат за председател, второ, за подкрепа на управление на страната. Българските граждани искат управление, това го показват всички изследвания. „Продължаваме Промяната – Демократична България“ се яви на тези избори със заявка за управление на страната, но втората политическа сила не може да изземе инициативата от първата. Защо? Такива са правилата на парламентарното управление – печелиш избори, носиш отговорност, а не се криеш, не се обаждаш на отделните депутати, не водиш преговори по кьошетата, поемаш ясни ангажименти. И да се върнем на въпроса, който стои пред нас в днешния избор, който ще проведем. От една страна, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ след поредица неуспешни гласувания, подкрепяйки други кандидати, издигаме отново наш кандидат. Кандидат, който е с безспорен опит на професионалист (смях от ВЪЗРАЖДАНЕ), юрист, парламентарист – бих казал, един от малкото с толкова продължителен парламентарен опит тук, в тази зала, ръководител на контраразузнаването в един решителен за страната ни период, когато трябваше да се откъснем от влиянието на посткомунистическата мафия и да тръгнем по пътя към членство в Европейския съюз и НАТО. Избор, който за нас е естествен, избор, който би трябвало да получи гласовете на широк кръг от политическите сили тук и разбира се, на сестринската за ДСБ партия в ЕНП – ГЕРБ. От друга страна, имаме кандидат – и тук, внимавайте, ще кажа само добри думи за доцент Наталия Киселова, защото с нея се познаваме повече от 20 години, защото сме колеги – били сме заедно в една катедра, защото тя е безспорен професионалист, достойна личност, един от най-уважаваните конституционалисти на България. Доцент Киселова е кандидат на БСП – партия, с която ГЕРБ винаги са били в опозиция. ГЕРБ трябва да обяснят защо на днешния вот ще подкрепят доцент Киселова, а няма да подкрепят генерал Атанасов. Това е ясно поставен въпрос към първата политическа сила. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Изборът е днес, за миналото историците ще кажат своята дума. И нека, уважаеми колеги, когато се прави политически избор в тази зала, да е ясно с какви аргументи се прави, зад каква програма се застава, каква е целта на този политически избор. ГЕРБ казва, че се стремят към някакво управление, назовават политически сили, които са тук, в тази зала, без преговорен процес обаче. В същото време лидерът на ГЕРБ казва: нека да обявим парламентарните групи, въпреки че няма правилник, въпреки че няма избран председател, да се връчват мандатите, за да вървим към избори. Е, аз вярвам на думите на Бойко Борисов, че той всъщност иска избори, не иска да поеме отговорността за управлението на страната в този труден момент. Другият, който иска избори по-бързо, е лидерът на „Ново начало“. Това трябва да се казва и да се напомня. От „Демократична България“ на свой ред казваме, че трябва да има разговор за редовно управление на страната и този разговор трябва да е иницииран от първата политическа сила, защото такива са правилата на парламентарното управление. (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако обаче прекратяваме всеки следващ парламент без разумен опит за мнозинство, за това, държавата да се управлява по стандартите на развитите демокрации, ние ще изгубим това парламентарно управление, с което ще загубим до голяма степен и свободата си, и това е най-големият риск, пред който сме изправени. И това означава ли, че ГЕРБ отново ще тласнат страната към спирала от избори само и само за да не скъсат връзката, която имат с лидера на „Новото начало“. Тъжно, недостойно! (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Ако стигнем до нови избори, защото първата политическа сила за пореден път се е отказала от своята политическа отговорност, нека тогава не търсим други виновници в тази зала, нека прожекторите да са именно към така наречените като наименование „Граждани за европейско развитие на България“, но със загубата на парламентаризма ние ще загубим европейското развитие и това ще е отговорност на първата политическа сила. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#75 · speech

Атанас Атанасов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Обръщам се към групата на ПП-ДБ. Виждам, че днес се правят опити да се демонизира БСП. В същото време издигате кандидатурата на генерал Атанас Атанасов, като услужливо, разбира се, изпускате някои елементи от неговата биография, тъй като, освен че имаме съвпадение в имената, двамата имаме и червено минало, само че мен не ме е срам от това. Но искам да задам няколко въпроса: антикорупционната политика има ли цвят – тя лява или дясна е; експертността има ли цвят – тя лява или дясна е; липсата на зависимости също ли има цвят – лява или дясна е? Да, този дебат, скъпи колеги, е много удобен за предизборната програма и за предизборните дебати, но не и когато избираме председател на Народното събрание. И сега една кратка хронология, отново към колегите от ПП-ДБ. Говорихте за равноотдалечени фигури – издигнахме доцент Наталия Киселова, която по никакъв начин не е свързана с БСП. Говорихте за експертното начало – ами, скъпи колеги, колко професионални организации, гилдии, колко авторитети в юридическата сфера се изказаха, че няма по-подготвен от нея в този момент, искахте санитарния кордон, видяхте и нашата декларация, която дори го надгради. И сега какво правим, за да излезем от тази срамна ситуация – вече предлагате трети човек. Да не стигаме до четвърти, пети, шести и седми. Помислете и нека днес да подкрепим доцент Наталия Киселова – това, което иска и Вашият електорат. Нека да свалим градуса на напрежението и наистина да вземем разумното решение. Също така доцент Киселова се е обявила неведнъж, че не е за бързи избори и че след това сядаме на масата и разговаряме именно по тези политики. Благодаря. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#77 · speech

Ивайло Митковски

ПП-ДБ

Благодаря. Уважаеми господин Председателстващ! Уважаеми господин Славов, ще Ви кажа три факта, поради които част от залата няма да подкрепи генерал Атанасов. Първо, изгони Майкъл Чорни и Денис Ершов. Второ, написа първия доклад – и единствен засега, срещу действащи министри и действащи политици за корупция. И трето, ако си спомняте добре, преди години генерал Атанасов направи нещо много важно. И това, което направи… (Силен шум и реплики. Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Давай! Какво стана?) Извинявайте.

#79 · speech

Христо Гаджев

ГЕРБ-СДС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми дами и господа! Уважаеми господин Славов, слушах Ви с интерес и в някои от нещата – да, имате логическа последователност. Вчера, като казахте за преговори – да, логично е да се потърси подкрепа. И да, ние бихме гласували в рамките на ЕНП и на подкрепа на нашето политическо семейство. И тук остава веднага въпросът, както вече го бяхме повдигнали: защо Вие не направихте същото – да подкрепите кандидат на ЕНП? Но това оставям вече за историята. Като си говорим за политически разговори за подкрепа на даден кандидат, защото, пак казваме, ние сме разглеждали кандидатурата на господин Атанасов като политическа подкрепа за създаване на едно мнозинство, защото за избора на председател трябват 121 гласа, което си е политическо мнозинство, както и да го гледаме. В парламент сме. Но докато ние, или по-скоро докато стане ясно, че е имало среща, в която „Демократична България“ са търсили подкрепата на ГЕРБ, в същото време, първо, лидерите от „Продължаваме Промяната“ излязоха и казаха, че с ГЕРБ няма да преговаряме по никакъв начин. Тоест какви преговори да водим точно? А като говорите за законодателната програма, за политическата част на обединението – кое трябва да влезе и кои партии трябва да бъдат изключени, Борисов го подписа още преди няколко седмици – без управление от двете ДПС-та и ВЪЗРАЖДАНЕ. Вие съгласни ли сте и двете ДПС-та да отпаднат? Второто и третото нещо – говорите за законодателна програма. С цялото ми уважение, знаете ли къде е Деловодството на Народното събрание? Защото от миналия понеделник слушаме как ще бъде внесен Законът за съдебната власт – промените, които предлагате, дайте ни да се запознаем. Разбрахме, че вчера сте ги пратили. Вчера! Да ги видим наистина, за да видим за какво става въпрос и да знаем, защото говорите за законодателна програма, но реално текстове на законодателна програма внесени няма. И ние не знаем за какво трябва да се подпишем, защото в момента ни предлагате празен лист. Подпишете се, пък ние ще Ви дадем законите, ама Вие ще ги подкрепите, без да сте ги виждали. Дайте да видим текстовете. Чак вчера – един месец по-късно, сте ни дали текстовете за ЗСВ. А за другите закони?! Така че наистина прав сте, тук трябва диалог. И наистина малко трябва да наблегнем на диалога – може би на комуникацията между групите, и да намалим малко тонуса, защото само с викане и с клетви на една парламентарна група към друга, от всичките страни, няма да постигнем нищо градивно. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#81 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Благодаря Ви. Колега Атанасов, както казах преди малко от трибуната, действително мога да дам само изключително позитивни, положителни оценки на кандидата на БСП, на колегата и бих нарекъл приятел, близък приятел, доцент Киселова, но дебатът не е в случая дали личността доцент Киселова да бъде подкрепена, или не. Не е само това дебатът. Когато имаш политическа номинация, тази номинация трябва именно да се оценява политически, а не през призмата само на професионални и лични качества. И затова е политически въпрос какви са поетите ангажименти на ГЕРБ към БСП и обратно за подкрепата на кандидатурата на доцент Киселова. Но това е второстепенен въпрос, уважаеми колеги, защото първостепенният въпрос е: защо сме тук? А сме тук, защото колегите от ГЕРБ отказват да носят своята политическа отговорност в това Народно събрание и ще ни изпратят отново на избори. Нека тук, ако има човек от ГЕРБ, който иска да прави управление, но не през речи от парламентарната трибуна, а реално, търсейки подкрепа, слагайки програма за управление и търсейки мнозинства в този парламент, да го заяви от трибуната. Такова нещо не чуваме. Чуваме само подхвърляне на реплики, чуваме трудноосъществими и невъзможни на практика коалиционни някакви формули без реални действия. В тази трудна ситуация трябват не словесни еквилибристики, а трябват реални дела за укрепване на парламентарната ни система. И ако ГЕРБ наистина искат да ни изпратят на избори, нека да го заявят от трибуната, а не да сме свидетели на тази димна завеса, която от няколко седмици се разстила в това Народно събрание. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#83 · speech

Севим Али

АПС

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Председател, процедурата ми е към Вас по начина на водене. Моля да обясните на колегата Гаджев, който преди малко взе реплика и говори за две ДПС-та. Уважаеми колеги от ГЕРБ, обръщам се много уважително към Вас. Първо, разберете веднъж завинаги – няма две ДПС-та, има едно-единствено автентично ДПС с основател и идеолог доктор Ахмед Доган. Второ, има два модела – няма две ДПС-та. Единият модел е на зависимости. Моделът, който изпразва от съдържание българските институции, ползва българските институции като бухалка спрямо български граждани и е вреден за България и за всички български граждани. Другият е модел е този, на който съм представител аз – моделът е на държавата на държавността, моделът, който защитава демокрацията и държавността в нашата страна. Така че, уважаеми колеги, наистина се обръщам много уважително към Вас – няма две ДПС-та. Има едно-единствено автентично ДПС с лидер доктор Ахмед Доган. Благодаря Ви.

#85 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Поредно заседание на този злополучен парламент, в който наблюдаваме боричканията на евроатлантиците – кой е по-лош, кой е по-добър, ритане под масата, а реално се оказа, че – в началото станаха от ДБ Мартин Димитров, госпожа Йорданова и обясниха, заклеймиха ГЕРБ как не искали да преговарят, как така, как онака, след което пък стана Борисов и им обясни ясно и точно. Каза им, че те са му звънили, търсили са го, ходили са му в кабинета – най-вероятно, предполагам, по стар обичай са му се молили. Той в момента обаче не е съгласен, не иска да откликне на техните молби. Това е видимото, което стана достояние днес за пореден път. Това обаче, което е страшното и което много хора извън тази зала не виждат, не знаят и не осъзнават, е докъде ни бута това евро-атлантическо боричкане, защото в момента цялата битка не е за председател на Народното събрание, а цялата битка е за управлението, за следващия министър-председател – било той и служебен министър-председател. Нещо, за което от ПП-ДБ – те ни вкараха в този филм, да сме в този разговор, в този дебат заради промените в Конституцията, за това, че те не стават. Тук има своята вина, разбира се, и господин Славов – тогавашен министър на правосъдието, който персонално по същия начин говореше и обясняваше за тези промени в Конституцията. И той би трябвало тук, ако има малко чест, да стане и да се извини чисто професионално на гилдията, не на някой друг. На гилдията, която правораздава, защитава цялата съдебна система, и да им обясни и да им каже с простички думи, че е сгрешил. Но за това нещо, пред което в момента сме изправени. Вашите доскорошни най-големи поддръжници – евроатлантици от „Правосъдие за всеки“, за пореден път днес по Българското национално радио станаха и обясниха, че това безпътие – неизбирането на председател на Народното събрание, ще доведе дотам, че няма да може да се приеме законодателство. Законодателство, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ сме внесли още в първия работен ден на този парламент, по отношение на съдебната реформа. Вие не сте внесли нищо – със съжаление го казвам. Няма да може да се приеме това законодателство, Висшият съдебен съвет януари месец ще избере Сарафов. Реално се оказва, че даже не и ПП – поне чест им прави – те направиха крачка встрани в един момент, обаче ДБ – тези, които реално застанаха и промениха цялата Конституция, потъпкаха, направиха един Франкенщайн, в момента правят всичко възможно да обслужват може би най-голямата бухалка на Пеевски – и това е Сарафов. Не говорим за всичките му други бухалки – за КОНПИ, за всичко друго. Вие правите така, бойкотирайки тези двамата, които с два гласа са провалили избирането на председател на Народното събрание, за да може да се даде старт поне това да бъде спряно, с този законопроект поне Сарафов да не бъде преизбран. Дори и днес Вие правите всичко възможно косвено, скривайки се зад завоалирани фрази, да обслужите Пеевски. И това не е позицията, приемете го, на ВЪЗРАЖДАНЕ. Това го казват Вашите доскорошни партньори – тези, които са в неправителствения сектор, които са отявлени като Вас русофоби и всякакви други -фоби, но поне Ви казват чисто професионално. Дори когато променяхте Конституцията, те същите Ви казаха: не става тази Конституция, която предлагате, становища, и Вие всичко това го правите. Дори и в момента ги обслужвате, и Пеевски дори го обслужвате само заради това. И Вие ще си понесете политическата цена. Не може да се скриете. Не може да живеете и да мислите , че сте нещо повече от всички други политически сили. Не може да правите договорки, да идвате по коридорите и да се молите, да дойдете тук и от тази трибуна да четете морал. Не може първия ден на този парламент, преди клетвата, да изпратите представител, който да дойде при нас да иска ние да подкрепим и да издигнем кандидат от Вашата парламентарна група за председател на Народното събрание, след което Денков да стане петнайсет минути по-късно и да чете декларация анти-ВЪЗРАЖДАНЕ. Това нещо се случва с Вас. Днес да станете и да обяснявате колко сте анти-ГЕРБ, след което обаче да стане Борисов и да Ви каже: а бе, чакайте малко, бе, какво правите, бе? Вие до вчера ми звъните по телефона, идвате в кабинета, молите се. И цялото това нещо го криете под едни фрази за еврозона. Ама каква еврозона? Вие виждате ли се къде се намирате? Мартин Димитров трябва да си скъса веднага икономическата диплома. Еврозоната в момента се пръска и се разпада. Австрия обяви рекордни фалити – никога не е имало толкова много фалити в Австрия. Германия обяви невиждан бум на фалитите на фирмите. Фирмите, които обявиха от 1 януари над 60 000 съкратени само в първите дни на новата година в Германия. Рецесия навсякъде. И на този фон Вие гордо заставате и обяснявате – ние трябва да влезем в еврозоната. Вие имате ли представа къде се намирате? Да коментираме следващата случка, която ще стане, с това, че не избирате и не правите крачка встрани, защото ние направихме огромна крачка встрани. На нас лесно ли ни е политически да застанем и да подкрепим кандидат на БСП? Ами не ни е лесно. Лесно ли ни е да застанем и да подкрепим кандидат на ИТН? Не ни е лесно. Но в името на това да работим и да спрем машината на Пеевски, го правим. В името на общото, да – направихме крачка встрани. И да – случвало се е назад да подкрепим законопроекти, дори и решения, които смятаме, че идват от ПП и ДБ и не трябва да имаме нищо общо с тях, но ги подкрепяме, защото са били добри към онази дата. Обаче какво правим в момента? Нямаме председател, няма как да поискаме удължаване на бюджета. Тогава знаете ли какво става от 1 януари? Да Ви кажа – когато не се удължи бюджетът до 31 декември, минаваме на така наречения нулев бюджетен дефицит – колкото приходи, толкова разходи. Откъде ще дойдат тогава парите за всичко в тази държава? Колкото имаме, толкова ще харчат – нулев бюджетен дефицит. Давате ли си сметка къде бутате държавата, за да може да се боричкате тук от тази трибуна и да обяснявате, че сте анти-ГЕРБ? И това за ДБ – анти-ГЕРБ сте и в същото време да им се молите в кабинета. Давате ли си сметка какво предизвиквате и къде вкарвате държавата само за да обслужите Пеевски, само него да обслужите – никой друг? И ако допреди няколко седмици, месеци бях на мнение, че трезвата мисъл във Вашата срамна коалиция е в ДБ и че ПП за нищо не стават, вече съм на друго мнение, определено. Трезвата мисъл към днешна дата е в ПП. Лошото е, че там всичко е поливалентно – днес е така, утре е друго. Днес се молят едните, утре другите. Само че Вие устойчиво правите така, че да спечели Пеевски. Да коментираме миналия парламент, края на миналия парламент, когато трябваше да сменим председателя на Народното събрание и водихме широки разговори с всички опозиционни партии, за да сменим тогавашния председател не персонално като личност, а като позиция, която да стане министър-председател и да не сме в този състав на Народното събрание. Да кажем ли кой го провали този разговор за цялото това нещо? Атанасов и групичката му във Вашата парламентарна група, когато на парламентарната си група вътре в стаята са ставали всички от ДСБ и са казвали: аз съм антикомунист и няма да гласувам за БСП. И това доведе дотук, че да имаме министър-председател с министър на вътрешните работи, който да смачка изборите и да имаме бум на „Новото начало“. И Вие ни бутате към нови избори с този вариант – с техен министър-председател. И тогава вече с пълно основание Пеевски ще дойде тук и ще каже така: втора сила съм, даже може и да съм първа – и Вие ще подсмърчате най-отзад. Защо? За да му се молите в коридорите, а тук да се обяснявате, че сте анти-Пеевски. Не, не сте. Вие сте част от него. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#87 · speech

Ангел Георгиев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Господин Ганев, чувате ли оглушителното мълчание от страна на ПП-ДБ? Чувате ли как те до момента говориха, че ГЕРБ нямали аргументи? ГЕРБ ги размазаха в дискусията, след което, нали говорят за аргументи през цялото време, не могат да излязат и да Ви отговорят. Не могат да кажат нищо, защото те водят една фурнаджийска политика, която се сменя постоянно. Те не могат сами да се аргументират. Нещо, за което обвиняват другите. Те защитават Пеевски, те защитават ГЕРБ, и това го правят постоянно, карайки се вътре ПП и ДБ. И трябва да кажем, че кандидатът на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ не е кандидат на ДБ, той е кандидат на ДС. И това да е ясно на цялата им група, защото те много се бият в гърдите как били антикомунисти. Нищо подобно. Толкова, колкото са антикомунисти, толкова са и срещу ГЕРБ, толкова са и срещу Пеевски. Изключително лъжлива група, която предава избирателите си.

#89 · speech

Елисавета Белобрадова

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Ганев, Вие съвсем правилно очертахте Вашата позиция. Вие сте против еврозоната, очертахте тук и едни апокалиптични сценарии, които чертаете от много отдавна, а всъщност нито един от тях не е истинен и не е верен. Но така или иначе редовно ползвате трибуната за фалшиви новини. Основният Ви проблем обаче е, че в момента, в който ГЕРБ решат да се изтеглят от дебатите или въобще да не присъстват, Вие се появявате. Появявате се като подизпълнител на ГЕРБ, появявате се като говорител на ГЕРБ, обяснявате какви били аргументите на ГЕРБ, какво били казали ГЕРБ. Вижте, имате си собствена парламентарна група, имате собствена позиция, предлагам Ви до разрешаване на целия този изключително тежък казус да престанете да бъдете говорители на господин Бойко Борисов не само с изказванията си, а и със собствените си реплики към собствените си изказвания. Вие не сте говорители на ГЕРБ. ГЕРБ са достатъчно сериозна политическа сила, за да си отговарят сами. Или не сте, колеги от ГЕРБ? Защото ние продължаваме да не разбираме Вие сериозна политическа сила ли сте? В един момент се оказва, че господин Биков казва, че се е говорило с БСП, после господин Бойко Борисов излиза и казва, че всъщност не се е говорило с БСП и че всъщност подкрепата се дава просто ей така – това е в рамките на 15 минути – и накрая излиза господин Гаджев и казва, че трябва да има разговори. Колеги, четири седмици чакаме първата политическа сила да започне разговори. И сега ще видим какво ще каже господин Ганев от името на ГЕРБ. Заповядайте, господин Ганев.

#91 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ

Госпожо Белобрадова, определено в този парламент дори и малкото положително мнение за някои хора във Вашата парламентарна група започва да рухва. И го казвам със съжаление. Истината беше, че допреди края на миналия парламент, когато всички, които бяхме против „Новото начало“ и против ГЕРБ, седнахме и говорихме наистина да направим така, че да може – да може! – да се отстрани този тумор в държавата. Тогава на тези разговори, които бяха многократни, определено си изградих за някои от Вашата парламентарна група положително мнение. Определено! Дори и на разговорите, на които ни поканихте тук, в парламента, официално между парламентарни групи, това беше преди края на парламента. Тогава си изградих положително мнение за госпожа Йорданова и за господин Божанов. По време на тези разговори, на които трябваше да сменим председателя на Народното събрание, за да отидем на избори с друг министър-председател, примерно промених мнението, част от мнението си, за господин Мирчев като диалогичен. Но тогава пък ми се затвърди мнението за тези от ДСБ – Атанасов, тук не им помня даже имената на някои от тях. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Потвърди ми се мнението. Сега, защо съм толкова многословен? Това мнение, което имах за Вас до този момент, беше изцяло положително. Вие знаете моите изказвания през годините. Никога не съм Ви слагал под общ знаменател с всички други случайно попаднали Ваши депутати в парламента. Сега обаче, с това Ваше изказване, вариантите са два: или не сте слушали за какво става дума в моето изказване, или дори не сте имали капацитет да осмислите всичко това, което съм казал. Трети, единствен вариант, остава това, че сте игнорирали всичко, което сте разбрали, но си говорите чисто политически, за да се опитате да стъпите на раменете на ВЪЗРАЖДАНЕ, да излезете с мантрата и да говорите: „Господин Борисов, вижте колко са лоши ВЪЗРАЖДАНЕ, дайте с нас, за да не дойдат те.“ Това казвате. Само че така рухвате чисто личностно. Рухвате! Неадекватна сте в цялото свое изказване, говорите пълни глупости, абсолютно пълни глупости, и не Ви прави чест. Затова пак ще кажа: това, което се изправя на държавата ни – без председател на Народното събрание в края на годината, чисто икономически, тук няма плашене, тук говорим факти. Трябва бюджетът да бъде удължен, ако не се приеме нов. Това става обаче – удължаването, с решение на Народното събрание и ще имаме месец за месец от стария бюджет. Ако обаче нямаме действащ парламент в лицето на председател и комисии, тогава от 1 януари минаваме на така наречения нулев бюджетен дефицит: колкото изкара фискът, толкова ще изразходва. Къде видяхте плашене? Фактология, госпожо Белобрадова. Знам, че е тежка тая тема за Вас, не е нужно да сте вътре в тая тема, но когато не сте запозната, недейте да давате квалификации. Така че говорете си, молете се, ходете по кабинетите на ГЕРБ. Все пак недейте да мислите Вашата група, че ние и българският народ помним по-малко от три дни. Ние помним, че преди няколко месеца управлявахте с ГЕРБ. Ние помним, че преди няколко месеца управлявахте с „Новото начало“ и бяхте редом до тях. Вашите подписи седят под всички законопроекти. Ние сме тези, които ГЕРБ обяви за основен враг, и няма да водят разговори с нас. Не Вие, ние! Вие сте, Вие преди малко проплакахте, че сестринската Ви партия ГЕРБ… Вие давате ли си сметка колко сте жалки, гледайки Ви отстрани и Вашите избиратели? Вие се молите на Вашата „сестринска партия“ – цитирам Ви! Това сте Вие! (Реплики от ПП-ДБ.) Вие се молите на Вашата сестринска партия! Нека да не забравяме, че другата част от Вашата коалиция си има сестринска партия – „ДПС – Ново начало“, те също си имат сестринска партия. Ама Вие сестрински се вземете най-накрая, оженете се и там кой кум, кой сват, кой на булката брат се определете.

#92 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Ганев. Уважаеми колеги народни представители, има записани още четирима народни представители за изказвания. Нямаме времеви тайминг, затуй и никого не прекъсвам. Обявявам 30 минути почивка, след което продължаваме. (След почивката.)

#93 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги, продължаваме първото заседание на Петдесет и първото народно събрание след почивката. Има думата госпожа Лена Бориславова за изказване. Заповядайте, госпожо Бориславова.

#94 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря. Преди малко от тази трибуна Бойко Борисов се чудеше кое е онова малко нещо, което не е направил все още, за да може да имаме работещ парламент. Понеже не искам господин Борисов да продължава да се мъчи с тази трудна мисъл, ще кажа много ясно, че това всъщност е декларацията за ограничаване на властта на Пеевски, така нареченият санитарен кордон. Колеги, не е трудно, не е сложно, говорим за това от месеци. Декларацията за ограничаване на властта на Пеевски сработи. Сработи! В България днес да кажеш, че няма да гарантираш място за хората на Пеевски в Комисията за защита на конкуренцията, във Висшия съдебен съвет, в КФН или в който и да е друг регулатор, се възприема за политическо самоубийство от някои партии. В България днес да се опълчиш дори на хартия срещу Пеевски, се оказва непосилно за мнозина. Особено силно и непосилно се оказва за Борисов и ГЕРБ. Може би, защото е вярно, че половината му депутати са лоялни само на Пеевски, така както са известни: „квотата на „Ново начало“ в ГЕРБ“. (Викове от ГЕРБ-СДС: „Еее!“) В България днес Борисов заявява, че е противоконституционно да не се дава власт на Пеевски. Чудя се какво ли пише в Конституцията, с която си лягат ГЕРБ вечер! Чухме, че Борисов декларации няма да подписва, че „момчетата“ са прекалили да искат от него да се разграничи от Пеевски дори символно, че той ще спасява тая пробита държава, но не от кого да е, а в името на Пеевски ще я пази, за да може той да продължава да има контрол. А няколко месеца по-рано, колеги, видяхме и не сме забравили как провалихте ротацията, защото отказахме да дадем запазени квоти на Пеевски и неговите хора в регулаторите. Декларацията срещу Пеевски сработи. Тя можеше да сработи конструктивно, да доведе до мнозинство в това Народно събрание и формиране на такова мнозинство, което поне на хартия да подкрепи идеята, че на лице, санкционирано по „Магнитски“ за корупция в особено големи размери, разграбило държавата и покварило съдебната ни система, не трябва да му се гарантира, а да му се отнема власт. Декларацията срещу Пеевски сработи, но за съжаление, тя сработи по втория начин – показа, че такова мнозинство в този парламент няма, показа, че българските депутати не смеят дори на думи да дразнят Делян Пеевски, а той е подразнен и силно изнервен, и това е видимо. Аз като член на „Продължаваме Промяната“ и депутат ще продължавам да гласувам на балотажа в подкрепата на всеки един кандидат, издигнат от партия, която е подписала декларацията срещу Пеевски, и не е от проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и викове: „Ууу!“) С ВЪЗРАЖДАНЕ ние управленско мнозинство няма да правим, нито водим разговори за каквато и да било подкрепа (реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Сигурна ли си?“) за избор на председател. Днес депутатите на „Продължаваме Промяната“ ще подкрепим на първи тур ДСБ, защото са наш коалиционен партньор. На балотаж аз ще подкрепя и Силви Кирилов от „Има Такъв Народ“ не защото съм забравила какво ми причиниха „Има Такъв Народ“, не защото Силви Кирилов е най-безупречният кандидат, а защото виждам раздразнението на първия ред. Кандидатурата на доцент Киселова е безспорно професионална. За съжаление, БСП продължават да не могат да съберат кураж да подпишат декларацията срещу Пеевски. Играта на Борисов и Пеевски трябва да бъде прекратена. Всеки изминал ден, в който няма избран председател на Народното събрание, те се доближават до техните цели: Сарафов да бъде избран за главен прокурор за още седем години, Антон Славчев да остане начело на Антикорупционната комисия, за да гони политическите им опоненти по поръчка, а Главчев – за премиер, който да раздава партийни централи и да организира избори. От всички нас в тази зала зависи дали ще го допуснем. И това е нашата отговорност днес и сега! (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#96 · speech

Любен Дилов

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо, понеже изразявахте въпрос с каква конституция си ляга групата на ГЕРБ-СДС, да Ви кажа, че ние не си лягаме с конституции. С конституция си легна Вашият съпартиец Кирил Петков пред очите на цяла България. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Той си легна с Конституцията. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Сега няколко думи искам да Ви кажа за тази декларация, която непрекъснато размахвате. Ще Ви припомня първо думите, казани преди 20 – 30 минути от Тома Биков: с декларация се излиза от преговори, не се влиза в преговори с декларация за каквото и да е. Опитайте да си купите ряпа от плод и зеленчук с декларация преди това. Един ден след изборите господин Борисов Ви дефинира управление без „ДПС – Ново начало“ и Ви каза как може да стане. И Ви предложи да го направим. Вие предпочитате да има декларация, не да има управление без „ДПС – Ново начало“. Може би това има връзка по някакъв начин с Вашите чести посещения в кабинета на господин Пеевски, когато правехте Конституцията. Защо не го направим това нещо, защо трябва да го декларираме постоянно? Ето, имаме възможност да направим управление. Нещо повече, Делян Пеевски се отказа да номинира заместник-председател на Събранието и председатели на парламентарните комисии. Той и това облекчение Ви направи. Аз наистина не Ви разбирам! Ако наистина искате управление без „ДПС – Ново начало“, друг въпрос колко конституционно е това, ами дайте да го направим. Защо трябва да подписваме някаква декларация? А колкото до подписването на декларация, Вие имате голям опит – просто го подпишете Борисов тази нощ и да свършва тая мъка. (Силен шум, смях и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#98 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Бориславова, с най-голямо уважение към Вас, но Вие говорите за „БСП – Обединена левица“, че не сме подписали Вашата декларация. Аз искам да Ви попитам: Вие гласувахте ли в Конституционната комисия да бъде господин Делян Пеевски?

#99 · speech

Реплика От Пп-Дб

Не.

#100 · speech

Реплики От Възраждане

Да! Да!

#101 · speech

Борислав Гуцанов

Само че с Вашите гласове той беше член на тази Конституционна комисия! Вие ли бяхте тези, които подписвахте заедно всичките закони, които влизаха в Четиридесет и деветото народно събрание – с господин Борисов, с господин Пеевски, Вашите подписи ли седяха там? (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Да!“) Мисля, че да. Нямаше подписи на БСП тогава, които да бъдат... Вие ли бяхте тези, които променихте Конституцията и ни вкарахте в тази конституционна криза необмислено? Вижте, ние наистина имаме висок праг на търпение и ако Ви прави впечатление, правим всичко възможно, за да има преговори и диалог с всички политически партии без „ДПС – Ново начало“. Затова два пъти пращаме писма. Помъчихме се да направим така, че да има и обща кръгла маса по начина, по който това се е случило преди 35 години. За жалост, след 35 години пак сме на същата гара. Но Вие отказахте да дойдете на такава среща. Още повече, Вие отказахте ли ни да подпишете заедно с нас сезирането на Конституционния съд по две направления? Първото беше за частичното касиране на изборите. Второто беше за връщане на правата на президента. Да, отказахте! И независимо от това ние също дойдохме да си говорим с Вас, защото считаме, че ключовата дума е диалог, но Вие не искате диалог и всичките Ви действия показват именно това. И за да не прекрачваме границата на разумното и да не взривяваме мостовете, аз ще спра дотук. Но Ви моля наистина да сте обрани и внимателни, още повече в момента са необходими гласовете на всяка една парламентарна група по начина, по който ние изпратихме това писмо. Но Вие не се отзовахте. И независимо от това ние продължаваме да водим разговори с Вас. И ето това е магията, и това е, което трябва да бъде направено, а не: „след като някой не подпише, ние с него няма да говорим“. И освен това ние казахме, че сме готови да коментираме и да подпишем тази декларация, но на базата на много други разговори и други законопроекти, за които става въпрос. Защото ние имаме фундаментални различия по някои теми с Вас, много сериозни, и то не основно в съдебната система, защото ние там Ви подкрепяме, напълно Ви подкрепяме. Но имаме сериозни разминавания в областта на енергетиката. Имаме много сериозни разминавания с Вас в други области. Но това не трябва да бъде причина да не се водят разговорите. Затова аз Ви моля, по най-разумния начин подхождайте от трибуната на Народното събрание, защото диалог е необходим, а Вашите действия с това, което направихте и с издигането на кандидатурата на Атанас Атанасов, е нещо коренно различно. То е взривяване на обстановката и бавене на топката. И добре Ви го казаха колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ преди малко. Искате и ние ли да започнем по този начин? Затова се надявам, че наистина ще се запази нужното отношение, диалог и нужните нормални взаимоотношения между парламентарните групи. Това в момента е необходимо. Защото начинът, по който си говорим в момента, и грозните внушения, които се правят от 11,00 ч. сутринта, не водят до разрешаване на тази криза, а напротив – още повече влизаме в нея. И поне нека Вашата парламентарна група – на „Продължаваме Промяната“, да няма принос към този процес на тези внушения и на задълбочаване на кризата, а да се постараем да излезем от нея. Всеки един трябва да положи усилия, ако искаме да не циклим по този начин и да не изглеждаме нелепо извън тази зала. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#103 · speech

Лена Бориславова

ПП-ДБ

Благодаря. Господин Гуцанов, обръщам се към Вас, за да уточним някои факти. В предходното Народно събрание и по-предходното аз не бях народен представител, но много добре помня как цялата ми парламентарна група гласува против това Делян Пеевски да е член на Конституционната комисия. И всъщност причината, поради която той влезе вътре, беше заради гласовете и подкрепата на ВЪЗРАЖДАНЕ. Само това исках да изчистим, за да знаем кой как гласува и да няма манипулации на общественото мнение, както Вие сам призовахте. Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ние не сме гласували за това нещо. Защо лъжеш?“ Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#104 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, госпожо Бориславова. За изказване има думата господин Костадин Костадинов. Господин Костадинов, имате думата за изказване.

#105 · speech

Костадин Костадинов

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря, господин Председател. В самото начало да припомня на госпожа Бориславова – там в тяхната формация паметта очевидно не им е силната страна, ВЪЗРАЖДАНЕ тогава не участва в това гласуване. Вие обаче след няколко дни седнахте в скута на дебелото момче. Вие! И го обслужвахте по всякакъв начин, обслужвахте го по най-гнусния начин, обслужвахте го като – като пепейки го обслужвахте! Така. Сега нека обаче да кажем няколко думи по отношение на простата математика, защото, каквото и да си говорим, в крайна сметка говорим за числа. В парламента има 240 народни представители, от които имаме 205 евроатлантици и 35 суверенисти. Имаме 205 човека, които искат България да е зависима държава, да е колония (шум и реплики от ПП-ДБ), и имаме 35 българи, които искат България да е свободна държава. Тъй като в този парламент евроатлантиците имат очевидно подавляващо мнозинство, няма никакъв проблем да си изберат свой собствен председател на парламента. Обаче от тези 205 човека 99 са в един лагер, в който една част от евроатлантиците са решили, че ще правят санитарен кордон около него, макар че, както е видно, там е малко несигурно, защото хем правят санитарен кордон, хем полягат честичко в скута на Пеевски! Така че от тези 205, като извадим 99, остават 106. Очевидно е, че евро-атлантическата тълпа в парламента е разцепена. И сега, тъй като тези 106, които искат да направят санитарен кордон или поне претендират, че искат да направят нещо подобно, са недостатъчни, тъй като другите 99 пък на практика ги неутрализират, защото те са почти уравновесени, се оказва, че пред евро-атлантическия сговор в парламента има една много сериозна дилема – трябва да избере или ВЪЗРАЖДАНЕ, или Пеевски! Защото без ВЪЗРАЖДАНЕ не може да се избере председател на парламента, ако претендира да спазва своя санитарен кордон, а ако пък реши да направи някаква сглобка от типа на тази, в която преди няколко месеца управляваха ПП-ДБ заедно с ДПС и в чийто скут – на Пеевски, лежаха, няма никакъв проблем, но тогава трябва да го направят с Пеевски. Те в момента избират да не подкрепят нито кандидат на ВЪЗРАЖДАНЕ, нито кандидат на ГЕРБ. Тяхно право е. Обаче да продължим да разсъждаваме логически. Кой има интерес от това стопиране на работата на парламента – не че парламентът е цъфнал и вързал и не че тук ще се приемат кой знае колко добри закони! Само преди 2 месеца, на 26 септември, стигнахме почти до физически сблъсък с ПП-ДБ, които заедно с ГЕРБ и ДПС тогава, обслужвайки Пеевски за пореден път, искаха да ликвидират българската енергетика и специално тази част от нея, която се захранва от въглища. Тогава успяхме да спрем напъна на ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ и благодарение на това в момента в България има ток, защото, ако разчитахме на фотоволтаици, перки, мерки и други подобни, сега щяхме да имаме сериозен недостиг на ток! Както и да е, продължаваме нататък. В тази ситуация, ако така продължават нещата, първо, ще бъде избран главен прокурор, който продължава да обслужва Пеевски, и това е Сарафов. Факт неоспорим. Второ, ако отидем на избори, да кажем, със същия кабинет, който е в момента и който обслужи Пеевски, чийто вътрешен министър за наш срам седи тук в парламента, който опъна чадър над организираната престъпност тогава, резултатите ще бъдат още по-зле. Ще Ви кажа защо ще бъдат по-зле. Първо, защото ще се разочароват много хора за това, че няма наказания за престъпниците, а напротив, престъпниците стават депутати, и те няма да излязат да гласуват. Второто нещо, което е, че тези, които пък са си продали гласа, ще бъдат още по-мотивирани. Ама какъв е проблемът? Той си го е продал веднъж, ще си го продаде втори път, даже ще закара, както се казва, и семейството този път. И сега, ако ние изчислявахме съвсем грубо броя на купените и на корпоративните гласове, защото те са две категории, нали – не всички купени са корпоративни и не всички корпоративни са купени, може да се окаже, че на следващите избори, ако сега съотношението е един милион корпоративни, купени към един милион и половина, отишли да гласуват по убеждение, на следващите избори може да се окаже, че ще имаме два милиона, от които ще бъдат купени един милион, 300 хиляди корпоративни и 700 хиляди гласували по убеждение. Накрая ще имаме един парламент, на който тук отгоре може да му сложим Народно събрание в кавички и след това да му сложим ЕООД, да не кажа направо, че както сме подкарали, ще стане ЕТ – едноличен търговец. Та, ако отидем на избори с такъв състав на сегашния Министерски съвет, кой печели? Кой? Пеевски най-вече! Най-вече! И сега продължаваме логическия размисъл. Ако Пеевски печели и ПП-ДБ в момента със своето поведение, а пък и не само, и въобще останалата част от евро-атлантическата тълпа, но ние се фокусираме върху ПП-ДБ, защото те са най-гласовитите лицемери в този парламент, има и други като тях, които са обслужвали и обслужват Пеевски, ама те поне си мълчат, но ако ПП-ДБ в момента обслужват Пеевски и му помагат той да продължи да управлява държавата, значи те са собственост на Пеевски! Истината е, че всичко това, което слушаме тук от страна на тази формация, е едно огромно лицемерие! Истината е, че със своето поведение те тикат държавата в ръцете на Пеевски! Истината е, че Вие – ПП-ДБ, обслужвате Пеевски! Собственост сте му! Негова лична, частна, персонална собственост и за съжаление, с всеки изминал ден това се показва. В този парламент ВЪЗРАЖДАНЕ направи компромис, а и не само в този. Много пъти сме правили компромиси, когато се налага в името на националния интерес, и беше казано преди малко. Ние имаме наш кандидат, който събира подкрепата освен на нашата парламентарна група и само на МЕЧ, за което им благодаря. Когато отидем на втори тур обаче, ние имаме възможност да избираме човек, за когото предполагаме, че може да е свързан с Пеевски, и такъв, за когото предполагаме, че може и да не е, защото в този парламент няма нищо сигурно, а можем само да предполагаме, и правим избор – избор, който няколко пъти потвърждаваме. Между другото, при нас няма иди ми, дойди ми – днеска за, а утре против. Каквото сме казали, правим го. Така сме били и така ще бъдем! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Обаче в тази ситуация, когато виждаме как тази формация ПП-ДБ продължава по този начин да обслужва Пеевски, на практика тя работи за него. На практика виждаме как за пореден път, ден след ден, постоянно падат маските на евро-атлантическата тълпа тук в парламента. Истината е, че в сегашната ситуация българите не искат да виждат огромна част от този парламент, да не кажа и целия, защото те слагат всички под един общ знаменател. Парламент вече е мръсна дума, Народно събрание, за съжаление, се е превърнало в ругатня и огромната част от нашите сънародници мразят искрено и лично българския парламент, дори не е ясно и какво точно виждат в него. За тях вече всичко е една огромна мъгла, мръсна мъгла, и те искат да я изчистят! Парадокс е, разбира се, че не излизат да гласуват обаче, защото са убедени, и това е процес, разбира се, който тук в продължение вече на десетилетия се прокарва в нашата страна доста перфидно от американските медии. Те са убедени, че няма смисъл да гласуват, защото така или иначе ще им фалшифицират гласовете, с което на практика помагат на тези, които управляват държавата, да затвърдят контрола над нея! (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Ако въобще имаме някакъв елементарен подход за бъдещето, това, което трябва да направим най-вече, е да направим така, че да отидем на избори – и то пак не е много сигурно, защото тук вече всичко зависи от президента. Президентът пък може да реши да не даде мандат за управление на служебен кабинет в ръцете на евентуален председател на Народното събрание, но да приемем, че все пак има голяма вероятност, ако трябва да избира между човек на Пеевски и друг човек, да избере друг човек. Но пак е вероятно само, а не е 100% сигурно. Друга вероятност има и тя не е никак малка – Конституционният съд в крайна сметка да уважи решението, тоест да уважи две искания на ВЪЗРАЖДАНЕ, които внесохме, като едното е заедно с ИТН, а другото е заедно с БПС, и да премахне остатъка от тези позорни промени в Конституцията, които бяха въведени заедно от ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ, по предложение на ПП-ДБ, подкрепени от ДПС и ГЕРБ, така че може да се окаже, че цялата работа в крайна сметка е много шум за нищо. Но ние сме длъжни тук да направим всичко необходимо, макар че понякога се получава така, че повтаряме една много стара мисъл на Константин Иречек, която мисля, че една част от Вас знаят: „Ние можещите, водени от незнаещите, правим всичко за кефа на неблагодарните.“ И ние сме се преквалифицирали толкова много да правим от нищо нещо, но да не продължавам, защото не сме на нивото на Константин Иречек, и за съжаление, на фона на строителите на съвременна България, които превърнаха държавата ни от една изостанала, откъсната от цивилизования свят османска провинция почти в регионална сила и бяхме на косъм от това да се превърнем във велика сила в 20 век, но за съжаление, сами се провалихме. Но поне едно ме успокоява, да Ви кажа, и то е, че целият този скверен и срамен състав на това Народно събрание поне не е в историческата сграда на Народното събрание! Поне това не оскверняваме в момента! (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#106 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Костадинов. Първа реплика? Няма. Оставате ли в списъка, господин Божанков? Заповядайте, имате думата за изказване.

#107 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Теорията на ВЪЗРАЖДАНЕ, че било избор между Пеевски и ВЪЗРАЖДАНЕ, е като да лекуваш чума с холера, нали. Това е тежък абсурд! Всички парламентарни групи, да ги кажем цивилизовани политически партии в България, са заявили, че няма да работят с ВЪЗРАЖДАНЕ, и нашата парламентарна група изчете декларация за санитарен кордон много отпреди тази за Делян Пеевски. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Санитарният кордон около Делян Пеевски, който е необходим и обоснован особено с оглед на последните избори, не е индулгенция някой да влезе в общи политически действия с Вас. Като говорите за политически семейства в Европа, Вашето политическо семейство в Европа е под санитарен кордон в Европейския парламент. Нещо повече, колегите Ви в Германия в момента са в процедура за забрана на тяхната политическа партия, защото са путинисти, каквито сте и Вие! Така че в този смисъл, говорейки за бюджет, за избор на главен прокурор, аз помня времето, когато закриването на Спецсъда беше многократно саботирано от Ива Митева, която беше от „Има Такъв Народ“ и прекратяваше комисии в парламента. После отидоха в служебния кабинет на президента кадрите на „Има Такъв Народ“, на ВЪЗРАЖДАНЕ също. Когато Гешев беше главен прокурор, какво казваха бивши депутати от ВЪЗРАЖДАНЕ? Цитирам тях. Те го написаха в публичното пространство – че Костадинов е заявил, че докато Гешев е главен прокурор, те проблем няма да имат. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Ама те проблеми наистина нямат! Всички сигнали в прокуратурата срещу проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ потъват, така че като говорят за избор на главен прокурор, за борба с корупцията, аз имам едно наум! По същия начин е, когато говорим за декларацията. Тя е важен политически акт, който тества има ли мнозинство за една законодателна програма. Но ако говорим за мнозинство и законодателна програма, когато става въпрос, и тук не съм съгласен с някои от колегите, че всеки трябва да бъде подкрепен, който е подписал тази декларация. Ами ако той е, да речем, от партия МЕЧ, човек, който е записвал колегите, който е направил невероятни щети на нашата група, трябва ли да го подкрепим? Или ако той е от партията на Ахмед Доган, трябва ли да го подкрепим, да кажем, едното ДПС срещу другото ДПС? Това е нелогичното и то няма да ни доведе и до крайния резултат. Може да се каже и за партия „Има Такъв Народ“, че те подписаха цяло коалиционно споразумение, но това попречи ли им после да свалят правителството на Кирил Петков с викове от дивана: „Македония!“ Тогава Слави Трифонов каза: „Кириле, аз те свалих!“ Сега аз Ви казвам: „Трифонов, аз Ви спрях!“ (Шум и реплики от ИТН и ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че няма да забравим Вие какво причинихте на България, колко пъти я вкарахте в предсрочни избори, какво струваше това на данъкоплатците, какво струваше това на демокрацията и сега магически да Ви се доверим още веднъж, че Вие по някакъв начин сте станали други хора или пък, че биографията на един човек няма значение – човек, който може да получи цялата власт в България, че неговата биография нямала значение. Проверете дали Силви Кирилов например е убеден русофил, или не е такъв. Питайте каква е неговата позиция по тези въпроси и какво можем да очакваме от един евентуален такъв служебен премиер на България. В този смисъл от ВЪЗРАЖДАНЕ пък казаха, че парламент е станал мръсна дума, а те имат най-голяма заслуга за това с просташкия си език, агресивното си поведение! Те са тези, които със сила прекратяваха заседание на парламента, блъскаха хора, плюха по трибуната на Народното събрание, и изведнъж те казват, че парламентът е станал мръсна дума! Ами то Вие в това отношение (шум и реплики ат ВЪЗРАЖДАНЕ), всъщност не искам да кажа и няма да кажа, че Вие сте най-големите мръсници, но сте допринесли много за това. Говорейки в този смисъл, сме в ситуация, в която посочваме най-голямото зло. Това е някакво състезание. Ние ще се превърнем в професионалисти в посочването на най-голямото зло. Между другото, и в академици на това никой да не виновен за нищо, защото дотук чухме какво не може, не чуваме обаче какво може. Това май е по-трудният въпрос. Очевидно е, че ГЕРБ не може да избягат от една зависимост, която те очевидно имат и в тяхната парламентарна група. Те не могат да бъдат валиден избор за управление на България. Трябва да осъзнаят, че печелят избори – това е факт, но не могат да формират мнозинство около себе си, и трябва най-сетне да си зададат въпроса: какъв тогава е проблемът, защото проблемът очевидно е във Вас, колеги от ГЕРБ, не е в някой друг. Когато сте първа сила и казвате: бляскава, категорична победа, ами тогава идва вторият въпрос: защо не може да я материализирате в редовно правителство и защо никой не иска да се присъедини към Вас? И виждате в каква ситуация сме, всички бягат от този разговор. Ами защото имате един проблем, един слон има в стаята, трябва да го назовете вече и да решите. В крайна сметка Ваша е отговорността като първа сила. Може би беше наша грешка, че издигнахме кандидат в опит да решим един блокаж на парламента и ние да поемем тази отговорност. Отказахме се от нашия кандидат, крачка назад, по различен начин гласувахме в опит да дадем някаква опция пред България. Вие и това не оценихте. Днес се радвам, че се върнахме на най-правилното решение – да издигнем наш кандидат, защото аз нямам доверие на други, които са подписали или не една декларация. Имам доверие на колегата Атанасов, защото той е автор на тази декларация. Няма нужда да питаме седи ли зад нея, или не, няма нужда да питаме дали той вярва в тези принципи, или не, евроатлантик ли е, или не е. В този смисъл като втора политическа сила, когато първата се провали, естествено е, че за втория подред идва и неговият момент да поеме отговорност. Нашата отговорност си я изпълняваме. Издигаме кандидат, поемаме тази отговорност, представяме пред Вас нашите условия в тази декларация. Когато говорите, е опасно да създавате фалшиви очаквания: спираме Сарафов?! Колеги, това са абсолютни глупости! Спираме го за малко, защото със закон ние не можем да се намесим в работата на друга власт. Тя има право да направи това. Ние искаме да го отнемем чрез закон. Нека да направим едно уточнение – ще направим това за малко, защото този състав на този Висш съдебен съвет ще избере следващия Сарафов и ще сме като в ситуацията с вътрешния министър – този не го искаме, идва нов, казваме: ама и този не го искаме. Ама то е очевидно, че това ще се повтори с избора на главен прокурор. Ако искаме да сменим състава на Висшия съдебен съвет, има една процедура, един начин това да стане, като казвате и тук: ако не е на деня, сега и веднага, този избор приключва. Ние, колеги, работодател нямаме. Може съвсем спокойно да не работим или да работим в събота и неделя, да имаме или не ваканция. Ако тук има мнозинство и воля, това ще се случи и няма днес, няма утре, въпросът обаче е: има ли мнозинство? Дотук опираме и това е истинският разговор пред нас (реплики от народния представител Петър Петров), защото тук Петър Петров… Господин Председател, много е неприятно. Докато говоря, колегата Петър Петров крещи от първия ред… (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#109 · speech

Явор Божанков

Господин Председател, благодаря. Но след като съм така яростно нападнат от господин Петров на първия ред и провокиран, нека да кажа и нещо друго.

#111 · speech

Явор Божанков

Имаме колега от „Демократична България“, който води много години битка с мафията, със задкулисието, с близкия кръг на Борисов, който е популярен в публичното пространство като кръга „Котараците“. Този кръг „Котараците“ започна съдебни битки срещу нашия колега Иво Мирчев. Знаете ли кой е адвокатът на „Котараците“? Петър Петров от ВЪЗРАЖДАНЕ се явява по делата. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, колега Петров, благодаря, че ме апострофирате от място, та се сетих за Вашата светла особа и личност, та да напомня на цялата зала в какво деликатно положение се намирате. (Реплики от народните представители Костадин Костадинов и Цончо Ганев.) Уважаеми колеги, искам да Ви призова да започнем сериозен политически разговор за формиране на мнозинство, защото то по същество е такова, за ясна програма – може да е краткосрочна, до избори, след избори, но мнозинство за формиране на програма и управление на държавата, защото нови избори пред България вещаят катастрофа не за една или друга политическа партия, за цялата демокрация. Благодаря Ви.

#112 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Божанков. Уважаеми колеги, дами и господа народни представители! Преди да преминем към репликите – забравихте за моята молба, че нямаме Правилник, че нямаме времеви диапазон и някои колеги, не искам да кажа…, искам да намеря по-правилния термин, се възползват от това обстоятелство и примерно деветимата изказали се досега са от една коалиция. Моля да се съобразяваме, да проявим рефлекс, да се уважаваме един друг. Ние сме представители на българския народ и на българския избирател. Първа реплика – госпожа Митова. Заповядайте, имате думата.

#113 · speech

Павела Митова

ИТН

Благодаря, господин Председател. Господин Божанков, Вие казахте много пламенно от тази трибуна, че именно Вие сте спрели Слави Трифонов, което ме провокира да Ви задам въпроса: вярно ли е, че Вашата фирма за изкупуване на скрап работи предимно с изкупуване на скрап от дружествата на „Българския енергиен холдинг“, и ако това е така, дали случайно страхът тази далавера да бъде прекратена не е причината Вие да блокирате избора на доцент доктор Силви Кирилов? Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи от ИТН: „Ааа!“)

#115 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Има резон във въпроса на колежката Митова по отношение на нейната реплика към чирака на Пеевски, защото тя, фирмата, е на баща му. Той трябва да защити прихода на тази фирма, защото, ако се обърка, ще загуби милиони. Та чиракът на Пеевски – Божанков (смях от народния представител Костадин Костадинов), уважаеми жалък чирако, като излизате да правите изказване от трибуната, поне не лъжете. Позовавайте се на факти по темата. Става въпрос за закриването на Спецсъда и разбира се, Спецпрокуратурата, в едни други парламенти, когато Ива Митева много правилно възразяваше и имаше въпросителни по отношение на няколко текста от така предложените промени, които всъщност бяха противоконституционни. Те бяха написани от Вашата парламентарна група. И да, Конституционният съд ги обяви за такива, следварително обаче. С подкрепата на „Има Такъв Народ“ най-после се направиха наистина две реформи в съдебната система – закри се Спецсъдът, закри се и Спецпрокуратурата благодарение на гласовете на „Има Такъв Народ“. По отношение на коалиционните споразумения, подписани в един мол, ако си спомняте, уважаеми чирако на господин Пеевски. Тогава „Има Такъв Народ“ много ясно, сваляйки следварително правителството на Кирил Петков, изтъкна аргумента си и днес слушахме едночасови дебати по отношение на финансовото състояние на държавата. Ами, че ние казахме, че такъв като Асен Василев не трябва да бъде финансов министър в България още преди три години. Трябваше да минат три години, за да може днес цялото общество да знае резултата от тези действия – затова са тези дупки от по 18 милиарда и така нататък, тоест по абсолютно обективни причини, така че аз не знам кого и по какъв начин Вие сте спрели, гледайте аз да не Ви смачкам. (Смях.)

#116 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря. Господин Гуцанов. (Реплика от народния представител Костадин Костадинов.) Давате думата на дамата, добре. Благодаря, господин Гуцанов. Заповядайте.

#117 · speech

Цвета Рангелова

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Господин Божанков, не Ви виждам. Ще Ви намеря в залата. Чудя се може ли да направите едно изказване, в което да не използвате във всяко изречение ВЪЗРАЖДАНЕ или проруска партия? И като казвате не, чудя се това на какво се дължи – на беден речник или на обсесия от ВЪЗРАЖДАНЕ? (Смях.) Изключително несериозно. Вече ставате за подбив на цялата зала. Като говорите за европейски семейства и в какво европейско семейство е ВЪЗРАЖДАНЕ, може ли в дупликата да станете и да разкажете на всички, в това число и на зрителите, които гледат този цирк и днес, кои са членовете на Вашето европейско семейство и в какви точно отношения сте Вие? Вие какво сте там – булка ли сте, какво точно, като каква роля имате във Вашето европейско семейство? И във Вашето европейско семейство има ли член на това семейство, който е от ДПС? Моля това да разкажете. Като говорите за това как член на парламентарната група, бивш член на ВЪЗРАЖДАНЕ, бил правил изказвания за това, че Гешев едва ли не покровителствал ВЪЗРАЖДАНЕ, може ли да кажете: спомняте ли си, че точно по времето на управлението на прокуратурата от страна на Иван Гешев имаше известно дело за заличаването на ВЪЗРАЖДАНЕ, подозираме не без участието на Ваши подстрекатели и доносници в тази връзка? И като четете изказванията на този бивш народен представител на ВЪЗРАЖДАНЕ, може ли да кажете на колегите народни представители: този бивш народен представител дали случайно не Ви нарича с думите „фрустрирано джудже“ и „гном“? За един и същи бивш народен представител ли говорим, за да знам дали цитираме верни източници? (Смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Също така питате какво може да се направи и че само Вие давате формула. Нищо подобно, господин Божанков. Ние отдавна казахме какво трябва да се направи, така че да започне да работи този парламент, респективно Вие да започнете да говорите, ако действително целите да постигнете кабинет, а не само да протакате времето и да тупате топката. Не искате нашата формула. Добре. Предложете Ваша, но предложете такава, която от сряда до петък да е една и съща, защото в тези разнопосочни сигнали, които изпращате, в това число и на Вашите евро-атлантически партньори, виждате, че самите те се объркват. На следващо място, когато говорите за Сарафов, че формулата за неговото отстраняване не минава през законодателна инициатива, моля да отговорите в дупликата си откога, от кой ден сте на това мнение, защото доскоро тезата точно на Вашата парламентарна група беше, че формулата за спирането на избора на Сарафов минава през Закона за съдебната власт. Или и по тази тема отново сте сменили позицията си към днешна дата? И накрая ще си позволя един съвет като юрист към юрист, поне визитката Ви е такава, че Вие имате такова образование, адвокат Петров работи това, което работят истинските адвокати, за разлика от Вас, и е нормално той да има клиенти. Изключително злоблива беше Вашата вметка. Благодаря от негово име за рекламата, която му направихте, защото тези хора търсят добри адвокати. Затова не са се обърнали към Вас или към някой от Вашата парламентарна група. (Смях и ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#119 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги репликиращи! Човек като няма аргументи, минава в лични нападки. Аз ще отговоря. Уважаема госпожо Митова, не. Отговорът е категорично не. Нито сега, нито в миналото, нито в един момент семейната ми фирма не е работила с БЕХ. По никакъв повод, никога. Такова нещо няма. Това не е вярно. По отношение на аргументите, които наведохте. Нека да припомня още нещо на „Има Такъв Народ“. Сега те ни канят на разговор за Изборния кодекс. Помните ли на местните избори кой буквално унищожи, чии представители унищожиха машинния вот и върнаха хартията, опитаха да спрат избора в София на Васил Терзиев? „Има Такъв Народ“ бяха, техните представители в ЦИК. Направиха цяла комисия, за да дискредитират машинния вот.

#121 · speech

Явор Божанков

И сега тези хора ни казват: ама елате да преговаряме за промени в Изборния кодекс. Е, кой да Ви повярва на Вас след всичко това, което стана? Някой е виновен, че „Има Такъв Народ“ получиха мандати, предложиха човек, който по-късно стана известен като Пацо Шнорхела? Това ли е Вашата политика? Кога Вие от „Има Такъв Народ“ ще поемете отговорност за нещо? И с какви очи искате някой отново да Ви даде такова доверие? Уважаеми колеги, изборът Пеевски – ВЪЗРАЖДАНЕ. Това не може да е избор. И двете неща за нас са еднакво голямо зло. Делян Пеевски показа какво е след изборите – направи провокация в София. Цялото българско общество видя. То трябва да реагира. То трябва да си каже думата на избори – ще позволи ли това да продължи, или не. Партия ВЪЗРАЖДАНЕ е политическа сила, която иска да извади България от НАТО, от Европейския съюз, която иска да ни тика в някакъв въображаем БРИКС. Това са абсолютни глупости. Това е заплаха за националната сигурност. Разбирате ли, че по тази причина нито в този парламент, нито в следващия, нито пет парламента по-късно Вие може да сте легитимен партньор за каквото и да е общо политическо действие? Не можете да бъдете такива.

#123 · speech

Цончо Ганев

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Я кажи какво става в Украйна.

#124 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Уважаеми колеги, подвикват ми отново от партия ВЪЗРАЖДАНЕ и аз се чувствам отново задължен да им отговоря. Цончо Ганев казва: „Я кажи какво става в Украйна“, сякаш най-голямото му щастие на него ще бъде поражение в Украйна. Отговарям Ви от трибуната на Вашия коментар от място, господин Цончо Ганев – ако Украйна падне, националната сигурност на България ще бъде застрашена. Тогава вероятността Алиансът да влезе в пряка война с Руската федерация става абсолютно реалистична. Доста държави в Европа се подготвят за това, така че Вие нямате повод за радост, ако нещо лошо стане в Украйна. Трябва да палите свещ да не стане нещо лошо в Украйна (шум и реплики). Точно така. Но ако имате някакви надежди, че световната политика ще се промени или какво… (Шум и реплики.) Вие поздравявате новите американски президенти – радвам се на тази Ваша позиция. Не, имам новина за Вас – нищо няма да се промени. Уважаеми колеги, изправени сме пред един много тежък избор, който отново премина в лични нападки. Да, валидни са аргументите за приемане на държавен бюджет, но компромис с цивилизациония избор на България и демокрацията не може да бъде цената на нищо подобно. Хайде да дадем един пример с бюджета. Какъв бюджет искаме ние – бюджет, който да ни осигури финансова стабилност, средства за българските общини, но и такъв, който да ни гарантира скорошно присъединяване към еврозоната. Каква е стратегическата цел на партия ВЪЗРАЖДАНЕ? Да не влезем в еврозоната. Нямаме ли формирано ясно мнозинство, поставяме държавната хазна под риск, поставяме и нашите дългосрочни цели под риск. Защото нямам съмнения, че партия ВЪЗРАЖДАНЕ ще изпълни повелята на Кремъл, ще взриви бюджета и ще направи така, че този бюджет да ни отдели от еврозоната, а не да ни приближи. Ние сме изправени не пред избор Пеевски – ВЪЗРАЖДАНЕ, както казах, това е избор чума или холера. Изправени сме пред избор Изток – Запад. Стратегически е ясно пропутинската партия къде стои. Затова Ви казах с моя глас: ВЪЗРАЖДАНЕ власт в България няма да получи. (Силен шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)

#125 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Господин Божанков, благодаря. За трети път ще си позволя да напомня на уважаемите дами и господа народни представители, че ние работим без правилник, че нямаме времеви термин и да се съобразяваме с този факт. Господин Божанков консумира 14 минути време за изказване и реплика. Молбата ми е да се съобразявате и бъдете така добри, уважителни както помежду си, така и към мен. Благодаря. Господин Балабанов, заповядайте за процедура.

#126 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Правя процедура по начина на водене. Имам една бележка към Вас. Моля Ви, не толерирайте изричането на лъжи, и то от трибуната, и то от чирака, видимо, на господин Пеевски – господин Божанков, който излиза за пореден път и лъже от трибуната. Сега ще Ви докажа защо лъже господин Божанков, който става все по-известен като чирака на господин Пеевски. На 2 декември в ефира на bTV господин Божанков казва, че „Има Такъв Народ“ е премахнал машинното гласуване и е върнал хартията. Господин Божанков, само да Ви припомня, че това се случи в Четиридесет и осмия парламент, когато „Има Такъв Народ“ дори не беше в онзи парламент, и хартиената бюлетина се възстанови с гласовете на БСП, на ДПС и на ГЕРБ. Толкова по тази тема. По отношение на някакви комисии, които едва ли не ЦИК са създавали, за това в София как да има хартия и да се премахнат машини. Че то и Вашият министър, там по какво беше, електронното управление, влизаше с телефона да снима кодовете от машините и заради заплахи, отправени от лидери на Вашата формация, и до днес този бивш министър ходи с охрана, и децата му ходят с охрана поради тази причина. Създали са си комисии, за да има пълна прозрачност. Това по никакъв начин не означава, че „Има Такъв Народ“ е бил намесен в премахването на машините. Напротив – 100% машинен вот имаше благодарение единствено и само на „Има Такъв Народ“, тъй като в началото на нашата политическа кариера едно от първите неща, които направи „Има Такъв Народ“, беше да въведе машинния вот, господин Божанков. Какво беше? Чувам, че го наричат чичо Скрап – може би този израз му е изключително важен. От одеве разсъждавам на тема „Хигиена“ от Ваша гледна точка по отношение на това ВЪЗРАЖДАНЕ или Пеевски, или кой е с Пеевски, кой е против Пеевски и така нататък. Излизате гордо на тази трибуна и казвате: аз с две ръце ще подкрепя генерал Атанасов. Разбира се, той е Ваш коалиционен партньор, сигурно имате някакви лични убеждения. Само един факт и по тази тема. От снощи областни координатори на партията на господин Атанасов преминават в „Ново начало“. (Реплики: „Кои, къде?“) В Бургас една дама, която е областен координатор на ДСБ, от снощи вече е част от „Ново начало“. Аз сега стоя и разсъждавам това не поражда ли у Вас съмнение за кръга на Пеевски около ДСБ, или няма никакво значение, или Вие ще вярвате в каквото се опитвате да убеждавате нас в залата. Убедихте ме мен в едно. Наистина свършихте мръсната работа на Пеевски и благодарение на Вашия блокаж този парламент не може да стартира работа и да, довечера, понеже Вие често ходите да протестирате пред Съдебната палата, може и бой да ядете от Вашите колеги, които искат по най-бързия начин да се преустанови избирането на Сарафов. Господин Председател, селектирайте и не допускайте лъжата да взема превес от тази трибуна.

#128 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ, от място

Лично обяснение. ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ СИЛВИ КИРИЛОВ: Няма лично обяснение. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Процедура по начина на водене – господин Василев. Имайте предвид, че ако сметнем времето, което не се смята, защото нямаме правилник, може би 60% от времето е консумирано, така че, много Ви моля.

#129 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Господин Кирилов, моята процедура по начина на водене е, първо, да направите забележка на господин Балабанов за личните квалификации, които използва към господин Божанков. Второ, да направите забележка на господин Божанков да прочете в крайна сметка Закона за публичните финанси и веднъж завинаги да разбере, че с какъвто дефицит се внесе бюджетът в Народното събрание от Министерския съвет, с такъв дефицит трябва да излезе. Правителството е казало, че ще го внесе с три процента дефицит. Каквото и да правим в Народното събрание, ние този дефицит не можем да го сменим – трябва да излезе с три процента дефицит. Благодаря.

#133 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Господин Председател, това, че даден народен представител е от Вашата политическа партия, не означава, че трябва да имате различно отношение към него. Наистина той много пъти ме обиди. Нито веднъж, оставете Правилника, чисто човешки Вие не взехте думата, за да направите една забележка, с което доказвате една моя теза – Вие не можете дори да водите едно заседание, не да бъдете избран за постоянен председател и не дай боже, за служебен премиер. Бях засегнат много пъти в това изказване. Казах лично обяснение – нямаш право. А какво право имам да се защитя тогава? Колегите много пъти излизат с обръщение към мен. Едно Ви обещавам. Аз съм председател на национална работодателска организация. Кръговата икономика е мое призвание. Над 20 хиляди души се грижим България да има ресурси и да произвежда. Ние сме част от националната сигурност и артериите на икономиката. Говоря за металургията, говоря за рециклирането. И когато Вашето отношение е такова, аз ще се погрижа то да достигне до всеки един, зает със сектора. Ще се погрижа всеки един мой колега да разбере какво мислите Вие за тях и какво е Вашето отношение. Благодаря.

#134 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря. Аз се чувствам неудобно да влизам в юридическия терен на липса на Правилник и моля да не се спекулира с този факт и да ми се прехвърлят дейности, които аз не съм оторизиран и не мога да ги санкционирам. Следващият по ред за изказване е народният представител господин Кирил Веселински.

#135 · speech

Кирил Веселински

МЕЧ

Уважаеми господин Председател, уважаеми български граждани! Един месец ние сме свидетели на трагикомедия с ясно изразени елементи на шизофрения. Демагогията е издигната на пиедестал от най-високата трибуна в Народното събрание. Причината за това е ясна на всички български граждани и на голяма част от народните представители тук в пленарната зала. Тя се казва Политическа партия ГЕРБ и Бойко Борисов. Големият въпрос… (Силен шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Моля Ви, дръжте се прилично, колеги. Големият въпрос, който трябва да реши Петдесет и първото народно събрание, е само един. Само един. Той е: ще успеем ли да заколим прасето? Ще успеем ли да заколим прасето в българските институции? Един лозунг от протестите през 2020 г., който продължава да бъде валиден и днес. Това е една метафора на завладените от корупция изпълнителна, съдебна и законодателна власт, както и в не малката си част и четвъртата власт – медиите. Ние не успяваме до този момент – един месец, да заколим прасето в Петдесет и първото народно събрание, защото парламентарната група на „БСП – Обединена левица“, „Демократична България“, Явор Божанков и Даниел Лорер не успяват да заколят прасето в себе си. Защото те се колебаят. Ние няма как да освободим българските институции с участието на ГЕРБ и Бойко Борисов. Защото, ако през 2016 г., господин Борисов, един достоен български гражданин в Лондон Ви зададе въпроса: „Господин Борисов, Вие виждате ли Делян Пеевски в огледалото, когато се огледате?“ – сега, през 2024 г., риторичният въпрос е вижда ли нещо господин Бойко Борисов от себе си освен Делян Пеевски. И това трябва да решим, и затова се обръщам отново към БСП и „Демократична България“ – решете този проблем във Вас. (Силен шум, възгласи: „Еее!“ от ГЕРБ.) Политическа партия МЕЧ е последователна в своите тези. Ние ще подкрепим всеки един председател, който не се ползва с подкрепата на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Имаме мнозинство от 141 народни представители да направим това. Топката е във Вас. (Силен шум, смях и реплики от ГЕРБ-СДС.) Господин Председател, чувате ли ги? Чувате ги, нали. Ето това е ГЕРБ. Това е крещенето на отиващата си империя ГЕРБ. Началото е сложено. Вие така се смеехте и преди една година, когато Радостин Василев Ви каза, че МЕЧ идва. МЕЧ-ът е тук. Запомнете това изказване – година и половина-две по-късно то ще се сбъдне. Благодаря Ви за вниманието.

#137 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми колеги! Много от Вас казаха: „Стига с тази декларация! Трябва да говорим за проблемите на хората и да не се занимаваме с една декларация, която я повтаряте вече 38 дни.“ И аз реших да направя разбор на различните политики, които можем да направим заедно. (Шум и реплики.) Първо, хайде да видим дали можем да се справим с кризата с водата. Толкова много населени места нямат вода! Само че, колеги… (Шум и реплики.) По-тихо, по-тихо! … 2021 г. като министър на икономиката аз влизам в Министерството и какво заварвам?! Петстотин милиона български лева инвестирани в язовири! Звучи добре! Ако бяха похарчени тези пари като хората, днес можеше да нямаме водна криза. Къде обаче бяха похарчени? (Шум и реплики.) Бяха похарчени в десет малки водоемчета. Десет малки водоемчета! И тук съм сигурен, че господин Нанков ще знае – фирма „Новел“ беше големият печеливш. След това, частните болници. Професор Ангелов, хайде да помислим за здравеопазването! (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Защо в момента нямаме достатъчно средства в Здравната каса или може би защо нямаме ново оборудване в петдесет болници? Защото Планът за възстановяване и устойчивост не може да бъде приет, където ново оборудване за 50 болници в момента е спряно. Защо?! Защото в този план има три законови мерки, които са свързани със сигналоподателите, във връзка с Антикорупционната комисия, заради това, господин Ангелов. (Реплика от ГЕРБ-СДС.) Вие знам, че репликирате много. Нека да поговорим за инфраструктура, колеги. България трябва да има инфраструктура, трябва да има магистрали, трябват тези проекти, за които толкова дълго време чака целият български народ. Какво се случва там, колеги?! (Шум и реплики.) Обществените поръчки честни ли са в момента? А ако една обществена поръчка се обжалва, къде отива? В КЗК! А ако там се обжалва, къде отива? При господин… Хайде, Вие знаете как се казва. Господин Чолаков, във Вас! Кой контролира господин Чолаков? Кой може да му вдигне телефона днес и да му каже: тази поръчка трябва да бъде обсъдена по този начин. Ами хайде да поговорим за земеделие. Колеги, българското земеделие трябва да се възобнови. Кой държи Министерството на земеделието в последните 30 години? Кой е наел директорите в дирекциите, кой е наел шефа на фонд „Земеделие“? Ама, колеги, хайде да говорим за сигурност. Границите – границите са много важни, не трябва да има пропуски в границите. „Капитан Андреево“, колеги! (Шум и реплики.) Върна се обратно лабораторията там. Защо? Ами говорихме дълго с Вас точно да направим мерки, така че там да не минава цялата контрабанда. И какво? И това не се случва! Но, колеги, хайде да говорим поне за демокрация! (Шум и реплики.) Хайде да говорим за честния вот на българските граждани. Десетки хиляди гласове бяха откраднати на последните избори! Десетки хиляди гласове! И, колеги, аз искам да говоря за всички тези въпроси, но докато ние не решим как да се справим с модела Пеевски, всичко друго остава на заден план, защото реално всички тези системи са откраднати и вместо публичния интерес те хранят няколко човека. Затова, колеги, тази декларация е толкова важна. Тя не е просто декларация, това е модел на управление. Това е модел, който може така да накара българските граждани, че да се почувстват европейци, а не в тъмна балканска държава, където няколко човека с мобилните си телефони могат да управляват всички тези процеси. Така че, колеги, ние няма да отстъпим от декларацията точно в този ѝ вид. И не искаме, колеги, да я надграждате, искаме да я подпишете. Благодаря Ви.

#139 · speech

Николай Нанков

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Ще използвам правото на реплика, лично бях споменат и по име от господин Петков, да изложа няколко факта. На първо място, аз не знам кога колегата Петков разбра, че има водна криза в България. Не разбрах откога колегата Петков се интересува от инфраструктура освен от това да спира инвестиционни проекти. Нека да Ви припомня – шеф на „ВиК холдинг“ понастоящем е областният координатор на ПП в област Хасково Лозко Лозев. (Оживление и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Той понастоящем е председател на Управителния съвет на „Българския ВиК холдинг“, назначен от кабинета Петков. (Реплика: „От колко години?“) От две години! Лозко Лозев! Година и осем месеца. През 2021 г., господин Петков, когато Вие дойдохте на власт, спряхте единствения глобален, единствения мегапроект на „Българския ВиК холдинг“, който беше разработван две години, за подмяна на водопровода от Черни Осъм през Ловеч за Плевен, за да може двата областни града да не бъдат на воден режим. Това беше Вашето огромно постижение в сферата на ВиК и инфраструктурата. Спряхте проекта за модернизация на водопровод „Черни Осъм“ и понастоящем дори, въпреки че вчера служебният министър на околната среда спомена, че няма воден режим, Плевен е на воден режим седми месец вече тази година! За някакви язовири споменахте, господин Петков, за 500 млн. лв. за язовири. Защо не попитате за тези микроязовири, които нямат нищо общо с питейно-битовото водоснабдяване, защо не попитате главния архитект на София, на Столична община, понастоящем госпожа Богдана Панайотова, за тях? Тя е надзор, строителен надзор на всички тези язовири! (Оживление и ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Защо не я попитате нея?! Този факт известен ли Ви е, или сега го научавате? (Шум и реплики.) Ами може би да. И аз съм все още учуден как Вие имате наистина смелостта, наглостта – не знам как да го квалифицирам, хващайки така тази трибуна широко отстрани, да говорите за инфраструктура, за мостове, за тунели, за магистрали. Та Вие дори още не познавате географията на България! Вие пътувахте от Благоевград през Ботевград, Видин за Шумен! Тунели строихте – три, през Стара планина. Това, което направихте – спряхте, между другото, строителството под Шипка, все още не е стартирало. Така го спряхте безвъзвратно, че три години още не може да тръгне тунелът под Шипка. Това е друга тема. И мостовете – там поне не объркахте река Дунав. Поне разбрахте, че мостовете трябва да са на река Дунав, но не пет. Един мост от петте локации. Пет локации! Да говорим в 2019 г. с министър Желязков. Един от тях ще се построи въпреки Вас. Благодаря Ви.

#141 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Кирилов. Господин Петков, може ли да опресните паметта на господин Нанков със следните факти: Първо, шеф на „ВиК холдинг“ не е Лозко Лозев, а Ирена Георгиева-Денева, жена на Деньо Денев, зам.-председателя на ДАНС, който спря машинното гласуване месец октомври, излъчен от ГЕРБ, и предполагам, господин Пеевски. (Шум и реплики.) Абсолютно вярно е, може да отворите и да проверите! Второ, да му припомните на господин Нанков, че така спряхме магистралното строителство, че от 2021 г. до 2024 г. има два пъти повече построени магистрали, отколкото за предишните четири години. (Оживление.) Отворете НСИ и проверете! Аз работя с данни, колеги. 34 км спрямо 19 км не е два пъти, а почти два пъти пуснати в експлоатация магистрални пътища. Господин Нанков, колкото и да се опитвате да лъжете, има статистика, НСИ всяка година си публикува данните. Ама отворете ги веднъж и ги прочетете, стига сте говорили глупости от тази трибуна! Тук трябва да викнем справочник на НСИ и всеки път, когато се изказвате, да казва: „грешка“. Освен това може ли да опресните паметта на господин Нанков, че те раздадоха едни аванси през ин хаус за магистрала „Хемус“, които 50 милиона бяха хванати от разработка на господин Рашков, че са извадени в торби и чували. Едни други аванси за озеленяване бяха дадени на лот, който още няма трасе, защото няма ОВОС, защото минава през едно ловно стопанство на елени, които явно имат приятелски отношения с ръководството на Вашата партия. Та магистрала „Хемус“ няма, защото един пич иска да си гледа елените и Вие затова сте премахнали трасето и сте махнали ОВОС-а. Хайде да си говорим веднъж завинаги истината от тази трибуна, а не Вие да седите и да се преструвате на непорочна девица. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#143 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Благодаря Ви, господин Председател. То просто търпиш, търпиш, ама… Сайтът на „ВиК холдинг“ (показва на телефона си) – инженер Лозко Лозев, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на „Български ВиК холдинг“! (Шум и реплики.) А бе, ти – извинявам се, че минах в този неприличен тон – чуваш ли се какво говориш някой път, излизайки на трибуната, или в медиите, или където и да е?! На първия ред кукнахте човека, отговорен не само за незаконните арести. Този, дето се снима с двама, в момента задържани за трафик и…. да не продължавам нататък, който каза, че му подарявали подаръци, защото бил известен. Двама, които до ден днешен са в ареста. Самият ти, който с пачките, с пуделите – и има преки свидетелски показания, че си замесен – и излизате и имате наглостта да говорите от трибуната и да лъжете. Ето го доказателството! Казахте ли, че с „ВиК холдинг“ Лозко Лозев нямал общо?! То го пише в сайта на „ВиК холдинга“! (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.) Така ли е?! Така ли е, Асен Василев?! Така ли е?! Пачките, пуделите, снимките има ли ги? Двамата задържани за трафик в ареста ли са още? Снимки има ли Бойко Рашков с тях? Банкова даде ли свидетелски показания, че ти си бил човекът, който прибира от цялата тази работа?! Има ли ги? (Оживление и ръкопляскане от ГЕРБ-СДС.) Или всяка далавера, в която не участвам аз, е корупцията, мотото на „Продължаваме Промяната“? Вие ли сте хората, благодарение на които толкова време бяха източвани всички енергийни дружества?! Плащахме за газ, плащахме за петрол, за бензин, за нафта. Вие ли сте, господин Василев?! Можете ли да обясните как така, включително и коалиционният Ви партньор Мирчев каза, че след като падна дерогацията, не са се сбъднали най-страшните прогнози?! Това беше насочено към Вас! Пише ли тук за Лозко Лозев?! Пише ли?! Председател на Управителния съвет и изпълнителен директор! Пачките, пуделите, снимките излязоха ли?! Факт ли са снимките с подаръци на Бойко Рашков, тук усмихващия се от първи ред, с трафикантите?! Свидетелските показания на Банкова, която каза, че са абсолютно със съзнание дадени. Факт ли са?! Факт ли е, че се водят разследвания срещу Бориславова в момента за фалшификации?! Факт ли е, че господин Кирил Петков, като стана служебен министър на икономиката, взе – великото му действие – беемветата на Българската банка за развитие и в следващия момент, в който стана министър-председател, се появи – представете си – със следващото по-ново, по-скъпо беемве, като това, дето беше взел преди това като негов основен удар срещу корупцията в ББР? А спомняте ли си язовир „Кара дере“? Колегата ми – ето го тук, Александър Иванов зададе въпрос и стана ясно, че язовирът е източен, три дни преди Вие да отидете и да се снимате с него! Факт! Отговор на парламентарен въпрос. Ето го Сашо Йорданов – седи там, за да се снимате с него. Факт ли е?! Кимате ми! Факт е! Факт е също така – и знаете, че за колегата Ви Василев собственият му съдружник каза, че е измамник и мошеник. Знаете го! Затова имате в момента и разделение по оста ПП-ДБ, защото включително коалиционните Ви партньори спряха да могат да търпят това, което правите, защото Вие прекрачихте всяка разумна, нормална граница! Защото едно е да говорим на висок тон, едно е да имаме претенции към водената политика едни към други, но, господин Василев, господин Петков, наглостта е съвсем различно нещо. Наглостта е нещо, което вече прекрачва границата не само на благоприличието – на нормалното, което можем да направим след него! Защото, когато искате да изложите различна теза, нямаме против, но да излиза човек, който Вие знаете – аз го виждам, в погледа Ви го виждам, че знаете, че той торпилира опитите в момента за стабилизиране на държавата и говори неща, които са доказуеми тук в момента – черно-бели факти: Лозко Лозев – председател на Управителния съвет, пише го в сайта на „ВиК холдинга“, и той казва: не е вярно; няма 18 милиарда дупка в бюджета; няма 18 милиарда дефицит; не съм аз този, който направи 50 милиарда дълга; не съм аз тоя, дето източи язовира, за да се снима с него! Как искате да запазим спокойствие, господин Петков? Уверявам Ви, трудно е. Той, че е това, което е, е ясно, ама колкото повече го защитавате, толкова повече се съпричастявате с него и ставате като него, колеги от ДБ, и Вие. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#145 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми колеги! Наистина проверете в сайта на БЕХ – ясно се показва… (Възгласи и реплики от ГЕРБ-СДС.) Не, не, не. Проверете… (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Колеги, няма смисъл от диалог от място. Той въобще не е изпълнителен директор. Проверете си го – това поне е факт, който може всички да го видим.

#146 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Това е „ВиК холдингът“!

#147 · speech

Кирил Петков

Тук искам да Ви поздравя обаче, колега. С Вашето изказване направихте нещо може би, което до този момент аз лично не бях изпитвал. Винаги се надявах, че младите лидери в ГЕРБ ще дадат нов облик на тази партия, а това, което видях току-що, е, че може би даже ще се влошат нещата! Но това е нещо лично. (Реплики от ГЕРБ-СДС.) Колеги, няма смисъл да влизаме в тези диалози. Едно е ясно – 37 – 38 дни до днес ние не можем да изберем председател на Народното събрание. Защо? Защото има една много проста причина – оказа се, както вече някои колеги казаха, че тази декларация наистина сработи. Сработи, защото показа зависимости, от които явно хора в този парламент не могат да се отърват. И тук искам, колеги, да кажа, че донякъде е жалко. Аз си говоря с някои от Вас – от ГЕРБ, и знам, че в частни разговори – никога няма да Ви спомена името, спокойно – Вие се молите също моделът на Пеевски да спре. Вие не искате да бъдете в партия, която е хваната от този човек. Вие се надявате да има реформа. Вие се надявате Вашият лидер да каже: стига толкова! Разбирам Ви, колеги. Но може би и Вие трябва да направите нещо повече, отколкото само да се оплаквате на колеги в парламента. Може би Вие трябва да се съберете и да кажете: господин Борисов, това не може да се търпи повече – не може да се чувстваме толкова зависими от един човек! Така че, колеги, винаги има шанс за поправка. Помислете и вижте дали можете да намерите силата в себе си да го направите. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#154 · speech

Костадин Ангелов

ГЕРБ-СДС

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Господин Петков, мислех да не вземам лично обяснение, но Ви слушах много внимателно, колкото и да ми беше трудно да Ви следя мисълта. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Вие ме помолихте заедно да мислим. За да мислим заедно, това е едно пожелание, за което се изисква човек да притежава определен субстрат. (Смях от ГЕРБ-СДС.) Но нека да помислим заедно и сега аз да кажа на всички народни представители за това, което казахте, каква е истината, защото много лъжете, господин Петков. Ама много лъжете. (Ръкопляскания и смях от ГЕРБ-СДС.) Когато говорите за българското здравеопазване, трябва да боравите с факти. Когато говорим за европейски проекти в здравеопазването, трябва да кажем, че документът, който беше важен да бъде приет, за да се случат тези проекти, беше Националната здравна стратегия. Сега да припомня на всички български граждани и на колегите народни представители, че Вие имахте двама министри. Професор Асена Сербезова, която по времето на своя мандат не свърши нищо, за да приеме този основополагащ документ. Нищо. Този документ не беше приет по времето на Вашия министър, тоест Вие сте блокирали европроектите в сферата на здравеопазването. След това дойде един бивш директор на Националния център по обществено здраве и анализи, психиатър, професор Хинков, който направи същото, каквото направи Асена Сербезова. С родилни мъки в Комисията по здравеопазването направихме така, че благодарение на доктор Симидчиев от Вашата парламентарна група – той пренаписа цялата стратегия и Комисията по здравеопазването я прие тази стратегия. Тогава бях председател на тази комисия. Благодарение на ГЕРБ тази стратегия е факт, тоест благодарение на нас тези европроекти са факт. В тези европроекти, господин Петков, не знам кой Ви го е казал, модернизация на 50 болници няма. Някъде сте чели някакъв сайт, който е написал някоя глупост. Има План за възстановяване и устойчивост, в който има проекти, които нямат нищо общо с модернизация на болници! Имаше един служебен министър на здравеопазването –първия министър в България, осъден за конфликт на интереси, който отмени модернизацията на болниците. Той каза, че стиропора няма да го ядем, а ще правим нови болници – дигитализирани. Нито едното, нито другото! Вие пък въведохте в този План за възстановяване и устойчивост телемедицина в пощите. (Смях от ГЕРБ-СДС.) След това Вашият финансов министър каза, че този проект пропада. Да говоря ли още за здравеопазване? Просто много лъжете!

#156 · speech

Костадин Ангелов

За частните болници – заедно с Вашите колеги от Комисията по здравеопазването приехме законов механизъм, който да гарантира възможността финансовият интерес да бъде защитен, и той вече работи. Имате управител на Здравната каса – нека да Ви даде резултатите от спестените средства благодарение на този финансов механизъм. Така че, като говорите за здравеопазване, малко повече трябва да четете и да мислите! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#159 · speech

Асен Василев

ПП-ДБ

Благодаря, господин Кирилов. Ще бъда изключително кратък. Към господин Георг Георгиев. Господин Георгиев, спрете да четете ПИК и да вярвате на техните глупости. Проверете си във „ВиК холдинга“ кой е изпълнителният директор, защото явно и това не може да направите.

#160 · speech

Георги Георгиев

ГЕРБ-СДС, от място

Той говори за председател на борда!

#161 · speech

Асен Василев

И не на последно място, единственият факт, който е ноторно известен за Вас, е, че сте целували ръка на Вашия партиен лидер.

#162 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря, господин Василев. (Силен шум и реплики.) Уважаеми колеги, ще моля да намалим емоционалния и адреналиновия пик. Предстои гласуване, но преди да закрия разискванията…

#165 · speech

Надежда Йорданова

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! В края на поредния дебат нека да си припомним всъщност каква е целта на днешното заседание. Намираме се все още в първия пленарен ден, на първа точка, а именно точката за избор на председател на Народното събрание. И нека да се съсредоточим върху това. Целта на избора на председател на Народното събрание е да се отключи работата на Петдесет и първото народно събрание и да продължим напред. Това не е дебат за служебен премиер, защото това означава, че пред Народното събрание след избора на председател от онова, което чух от дебата, се очертават два пътя – или бързи предсрочни избори, или разговор за редовно правителство. Много ясно се очертаха парламентарните групи, които тласкат България към предсрочни избори. За съжаление, и колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, и колегите от ГЕРБ, и колегите от „Ново начало“ от кулоарите тласкат България натам. Аз отказвам да участвам в този цирк. Нека да си дадем много ясно сметка, че в тази пленарна зала има мнозинство за управление на Република България без участието на ВЪЗРАЖДАНЕ и без участието на „Ново начало“.

#167 · speech

Надежда Йорданова

Наша отговорност е да се опитаме да реализираме това. Изборът за председател на Народното събрание с всяко гласуване, което ще бъде днес, не дай си боже и утре, ще отговаря именно на този въпрос: тласкаме ли България към предсрочни избори, кой носи отговорност за това, или сме готови да се вслушаме в част или всъщност в мнозинството от българските граждани, които искат България да има редовно управление? Ние трябва да бъдем част от мнозинството на българските граждани, а не тук да се водим от партийния си егоизъм. Така че, колеги, призовавам Ви – гласувайте с разум. Аз ще подкрепя кандидатурата на генерал Атанасов, защото вярвам, че той като председател на Петдесет и първото народно събрание ще направи възможен разговора за редовно управление. Благодаря. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#171 · speech

Георг Георгиев

ГЕРБ-СДС

Господин Василев, понеже ме посъветвахте да чета, и аз затова ще почета: „Асен Василев е издал пропуск на пиарката си – еди-коя си, също така и на Ставрев, познат повече като охранител и шофьор на Василев. Името на Ставрев бе цитирано в показанията на Банкова като изключително доверено лице на бившия финансов министър.“ Продължавам да чета: „Петя Банкова подробно разказва, че Асен Василев е краен получател на стотици хиляди левове подкупи от контрабанда.“ (Възгласи: „Ооо!“) Продължавам да чета: „Стефан Димитров всеки месец е давал по 200 хиляди евро, предназначени за Бойко Рашков и за друго лице, като произходът на средствата е от осъществявана от Димитров лихварска дейност с бързи кредити, казва Банкова пред разследващите.“ (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ааа!“) Продължавам да чета. Посъветвахте ме да чета! Чета: „Според показанията и Асен Василев е сменял само ръководните длъжности в Агенция „Митници“, за да може по този начин да овладее контрабандните канали и съответно всички произходи от тях да отиват към него.“ (Възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Ааа!“) Продължавам да чета: „Общо взето, всички кадрови промени в АМ, които направих на ръководни длъжности, са инициирани от страна на Асен Василев, след като той ми е разпоредил лично, както и чрез активната намеса на Ставрев – Вашия сътрудник – и еди-си коя Токова. Подкупите се даваха на Господинов и Илиян Хаджийски, който е заместник-директор на „Митниците“ – Пловдив, който от своя страна ги предава на Харизанова – директор на „Митниците“, а тя от своя страна ги дава на Павел Тонев, след което парите стигат до Асен Василев.“ (Шум, възгласи: „Ааа!“ и реплики: „Не може да бъде!“) Само прочетено. Господин Петков, Асен не е (нецензурен израз) прав. (Смях. Ръкопляскания.)

#173 · speech

Севим Али

АПС

Господин Председател, молбата ми е да обявите един час почивка. (Шум и реплики.)

#174 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги народни представители! Преди да закрия разискванията, искам да помоля наистина да намалим напрежението. И понеже изключително много уважавам това място тук – в моя професионален път и живот на български гражданин винаги съм се възхищавал и съм гледал с уважение, достойнство и респект работата на Народното събрание, особено Великото народно събрание, искам да кажа на народния представител, който знае много черти от моя характер, които и аз не ги зная, че аз съм възпитаван най-напред да отговоря за себе си – аз какво съм дал? Аз през това време си отговорих на въпроса. Аз съм се родил българин, аз съм работил като българин честно 50 години в една работа, която е изключително трудна и отговорна, и когато всеки ден се вземат десетки, за да не кажа понякога стотици решения, и не ми е неудобно да призная, че не всички са били правилни, но с натрупването на опита процентът на тези правилни решения се е увеличил значително. Най-трудно в работата, особено в научната работа, се правят класификации и квалификации. Така че отговорете си най-напред Виe – Вие какво дадохте на българския народ, на българския гражданин, на българския избирател, и след това оценявайте другите! (Шум и реплики.) Шестдесет минути почивка. (След почивката.)

#175 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги, дами и господа народни представители! Продължаваме заседанието. Ще подложа на гласуване кандидатите за председател на Петдесет и първото народно събрание по азбучен ред на първите имена. Номер първи е господин Атанас Атанасов, след това доцент Наталия Киселова, трети е адвокат Петър Петров и на четвърто място е доцент Силви Кирилов. Поставям на гласуване кандидатурата на господин Атанас Атанасов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 237 народни представители: за 56, против 104, въздържали се 77. Предложението не е прието. (Реплика: „Прегласуване!“) Подлагам на прегласуване кандидатурата на господин Атанас Атанасов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 56, против 109, въздържали се 73. Предложението не е прието. На второ място подлагам на гласуване кандидатурата на госпожа доцент Наталия Киселова за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 87, против 63, въздържали се 88. Предложението не е прието. (Реплика: „Прегласуване!“) Подлагам на прегласуване кандидатурата на госпожа доцент Наталия Киселова за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 88, против 64, въздържали се 86. Предложението не е прието. На трето място поставям кандидатурата на господин Петър Петров за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 237 народни представители: за 45, против 129 и въздържали се 63. Предложението не е прието. На четвърто място поставям на гласуване кандидатурата на доцент Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 48, против 120 и въздържали се 70. Предложението не е прието. (Реплики: „Прегласуване!“) Подлагам на прегласуване кандидатурата на доцент Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 82, против 121 и въздържали се 35. Предложението не е прието. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги народни представители, моля Ви за тишина. Минаваме към балотажа. Уважаеми колеги (шум и реплики), да не успокоявам обстановката с 15 минути почивка, моля Ви. Моля за тишина, преминаваме към балотажа. Подлагам на гласуване кандидатурата за председател на Петдесет и първото народно събрание на доцент Наталия Киселова. Гласували 238 народни представители: за 88, против 61 и въздържали се 89. Предложението не е прието. Подлагам на гласуване кандидатурата на доцент Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 99, против 119 и въздържали се 20. Предложението не е прието.

#178 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Така, колеги, отново сме в ситуация, в която с гласовете на „Демократична България“, повтарям, с гласовете на „Демократична България“, можем да изберем председател и още трима там от Вашата конфигурация, които Вие си ги знаете, можем или да изберем председател, а можете и да покажете, как да кажа, политически избор, защото в момента продължавате да гласувате в подкрепа на ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“. Така че прегласуване, колеги – евентуално някои от Вас ще осъзнаят, че понякога между думите и делата е хубаво да има и съвпадение може би поне един път в живота Ви.

#179 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря. Подлагам на прегласуване кандидатурата на доцент Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 100, против 119 и въздържали се 19. Предложението не е прието. Уважаеми колеги, дами и господа народни представители! На балотажа нямаме избор, поради което прекъсвам днешното първо заседание на Петдесет и първото народно събрание. Утре – също парламентарен ден, четвъртък, ще продължим първото заседание – 5 декември 11,00 ч. Благодаря. Приятна вечер! (16,22 ч.) Временен председател: Силви Кирилов