2. Стенограма и изказвания
#1 · speech
Уважаеми колеги народни представители, добър ден! Възобновяваме първото заседание на Петдесет и първото народно събрание на Република България. С процедурните правила сме запознати и преминаваме към нов кръг предложения и гласуването им съгласно приетите процедурни правила. Давам думата за нови предложения за председател на Петдесет и първото народно събрание. Заповядайте, госпожо Петкова – имате думата.
#2 · speech
ГЕРБ-СДС
Благодаря, уважаеми господин Председателстващ. Уважаеми колеги, ние от ГЕРБ-СДС препотвърждаваме кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Призовавам Ви още веднъж за разум и отговорност и да подкрепите тази достойна кандидатура. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)
#3 · speech
Благодаря Ви, госпожо Петкова. Заповядайте, госпожо Михайлова – имате думата.
#4 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. От ВЪЗРАЖДАНЕ препотвърждаваме кандидатурата на адвокат Петър Петров.
#5 · speech
Други номинации? Господин Тошко Йорданов. Имате думата – заповядайте.
#6 · speech
ИТН
Знаете нашето предложение, което е компромисно и ни измъква от кашата, в която сме. Доводите ни ги знаете. Така че просто потвърждавам, че доцент Силви Кирилов е предложението ни за председател на Народното събрание.
#7 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Други номинации? Заповядайте, господин Зафиров – имате думата.
#8 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господа народни представители, уважаеми български граждани! Вчера призовахме от тази трибуна да бъде сменен подходът – всяка от политическите сили да оттегли кандидата си, защото видимо не можем да стигнем до приемлив изход. Видимо не можем да гарантираме, че това Народно събрание ще заработи и ще започне да приема необходимите закони в интерес на българските граждани. Тази сутрин от нашата парламентарна група, в опит да приложим такъв подход, в опит да дадем старт на някакви разумни, реални действия, поискахме свикване на Председателски съвет по надлежния ред – с писмо до господин Кирилов. Ето какво ни беше отговорено – отказ да бъде свикан такъв Председателски съвет. За първи път председател си позволява подобен подход! Какво по-нормално от това днес да беше свикано едно такова заседание на Председателския съвет и да видим накъде вървим, за да не изпадаме днес за пореден път – за седми или за осми път – в унизителната ситуация да нямаме правилното решение?! Ето къде е писмото. Сега ще го раздам на всички председатели на парламентарни групи, за да видите какъв е подходът и какъв е манталитетът на човека, който претендира да ръководи това Народно събрание! От какво се страхувате, господин Кирилов? Защо не свикате Председателски съвет? (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) Призовавам сега да отидем на Председателски съвет и да стане ясно кой на кого извива ръцете и за какво се бори! Защото – казах го и ще го потвърдя от тази трибуна – ултимативният подход вече не работи в това Народно събрание и в българското общество! Трябва да се намери консенсус, трябва да бъде избран най-подходящият кандидат! Единственият начин това да се случи е всички политически сили да преосмислят подхода си, да предложат нови кандидати, да седнем на една маса, да разговаряме и да стигнем до правилния изход. Всичко останало, колеги, е извиване на ръце, задкулисни договорки, ултимативни условия, на които ние няма да се поддадем и няма да бъдем част от този сценарий! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.) И настоявам да свикате заседание на Председателския съвет – категорично настоявам! Не връщайте тук злокобното време на други председатели на Народното събрание – да не ги споменавам по имена, светла им памет!
#9 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Уважаеми колеги народни представители, дами и господа! Моята професия е свързана с акуратност, точност във време, в място, в анатомия, във физиология и прочее. Днес получих въпросното заявление, в което се иска свикване на Председателски съвет. Уважаеми дами и господа, ние нямаме действащ Правилник, нямаме санкциониран Председателски съвет и аз към Вас терминологично – така съм учен и 50 години съм работил – свиквах консултации на парламентарно представените партии и коалиции. Затова ще Ви кажа каква е моята резолюция – към днешна дата няма действащ Правилник и санкциониран Председателски съвет. (Реплики.) А колкото до другите терминологични характеристики и класификации – за хората, които ме познават, съм абсолютно спокоен, защото това верую не е моето. Още повече че в работата си, която съм работил 50 години, този подход никъде не намира място. Благодаря. Бих допълнил още нещо. От студентите, които обучаваме, винаги сме искали точна квалификация и да се говори с терминологията на специалността. Аз не съм юрист, сигурно допускам грешки и това е в резултат, че това не е моята професия, но се стремя да бъда точен и акуратен. Благодаря. Бих допълнил още нещо. Когато искаме да променим една процедура, пак без да съм юрист, ние сме приели процедурни правила и подходът би бил различен от това, което се предложи днес в началото на пленарното заседание. Благодаря. Ние сме в процедура на избор. Заповядайте, господин Балабанов.
#10 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Предполагам, че вече открихме дискусията по темата.
#11 · speech
Не, не сме я открили.
#12 · speech
Добре, тогава ще искам процедура по начина на водене. Преждеговорившият беше поканен тук, за да предложи номинацията от страна на политическата си партия за избор на председател, а не да слушаме някакви неща, които въобще не съществуват на дневен ред, при положение че няма и работещ Правилник. Вие в момента водите временно това заседание, то не е приключило, няма приети правила, няма регистриране на парламентарни групи – няма никаква възможност за свикване на Председателски съвет. Господин Зафиров, при цялото ми уважение към Вас, ако наистина имате нужда от някакво време, може да поискате почивка – тази почивка вероятно ще Ви бъде дадена. Но тъй като възобновихме заседанието, ако не сме открили дискусията, защото ще искам изказване по нея…
#13 · speech
Не, не сме я открили.
#14 · speech
…ако искате думата, заповядайте на тази база. Благодаря.
#15 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов.
#16 · speech
БСП – Обединена левица, встрани от микрофоните
Процедура!
#17 · speech
Заповядайте.
#18 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председателстващ, под формата на процедура: а по кой начин свиквахте председателските съвети, като няма Правилник до момента? Аз съм участвал поне в пет-шест такива председателски съвети, където съвсем спокойно, нормално, културно сме обсъждали въпросите и сме вземали някакви решения!
#19 · speech
ИТН, от място
Това са консултации, не са председателски съвети!
#20 · speech
Какво нередно има в момента в това желание на една от парламентарните групи, а подозирам и на немалка част от останалите, да бъде свикано такова заседание и да се обсъди ходът по избора на председател на Народното събрание? Или искате да спечелите служебно тази победа – това ли е целта, искате тук да ни заливате с квалификации? Уважаеми господин Балабанов, казахте, че е с уважение, благодаря Ви за квалификациите, които сте ми правили вчера – не, не съм слуга на Пеевски. Ако искате, можете да дойдете да ми го кажете в лицето, а аз да Ви кажа Вие на кого сте слуга, ама нека да не си говорим през медиите. Нека да не си говорим през медиите!
#21 · speech
Вчера ми беше направена забележка, моля Ви!
#22 · speech
Имам процедурно предложение да се прекрати заседанието и да се свика заседание на Председателския съвет. Благодаря Ви.
#23 · speech
Многоуважаеми господин Зафиров, ако аз бях подходил, щях да подходя по различен начин. Първо, нямаше да закъснея, за да започне номинирането. Второ, щях да поставя въпроса и да поискам почивка, и да се съберем за консултация на парламентарно представените партии и коалиции. Понеже дебатът е бурен, вълнението и адреналинът се покачват, на моя отговорност ще прекратя заседанието, тоест – 30 минути почивка. (Оживление, реплики.) Прекъсвам заседанието, извинявайте, 30 минути почивка и моля парламентарно представените партии и коалиции – в залата за консултация. (След почивката.)
#24 · speech
Уважаеми колеги народни представители, възобновяваме заседанието на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Бяхме в процедура на номинации. Има номинирани трима. Други номинации? Заповядайте, господин Гуцанов.
#25 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги! От „БСП – Обединена левица“ направихме всички усилия да се стигне до обща кандидатура, консенсусна. Виждаме, че няма на този етап такова съгласие, затова ние препотвърждаваме и считаме, че най-подходящият от професионална гледна точка е доцент Наталия Киселова. Като конституционалист, като човек, който е защитавал винаги правовата държава, смятаме, че на този етап това е най-подходящата професионална кандидатура. Ще продължат нашите опити да убедим парламента да се стигне до нещо, което е консенсусно за всички партии. Дано да има такъв здрав разум. Считаме, че професионално – за трети път го казвам, най-подготвен човек, парламентарист, е доцент Киселова. Издигаме отново нейната кандидатура.
#26 · speech
Благодаря Ви, господин Гуцанов. Други номинации? Няма. Откривам разискванията по направените процедури. Заповядайте, господин Балабанов – имате думата.
#27 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, уважаеми колеги от „Демократична България“ и от „БСП – Обединена левица“! Чухме впоследствие номинациите от страна на БСП, които потвърдиха кандидата си от вчера, макар че според мен е неуважение, господин Гуцанов, към цялата зала, тъй като – и вчера казах, във всяка една политическа партия в този парламент има достатъчно качествени професионалисти. Наталия Киселова не е единствената. Но надявам се и аз на здрав разум, да узреете за – по принцип, здравия разум. Специално към „Демократична България“ и „БСП – Обединена левица“: уважаеми колеги, нямайте съмнение, че най-голямата сила е в истината. Ще залагам само и единствено на фактите. Сега ще Ви го докажа. Моля да слушате внимателно. Атанас Зафиров, октомври 2022 г. – цитат: „Ние гласувахме повече от десет пъти за председател на Народното събрание. За нас безспорно най-добрият кандидат беше Кристиян Вигенин...“ – видимо има и други от Наталия Киселова, тогава е бил Кристиян Вигенин – „…но за съжаление, това наше предложение не срещна необходимата подкрепа, така че постъпихме държавнически. Нашата позиция бе категорична, че господин Вежди Рашидов го избираме не като народен представител от ГЕРБ, а като най-възрастния народен представител в това Народно събрание и поради видимата невъзможност на политическите партии да изберат консенсусен председател.“ Атанас Зафиров, ноември 2024 г.: „Възрастта не е обективен критерий за избор на председател. Защо най-възрастният, а не най-младият? (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Ние избираме председател на парламента, а не управител на плод-зеленчук.“ (Шум и реплики.) Борислав Гуцанов, октомври месец 2022 г.: „Изборът на Вежди Рашидов беше продиктуван от нашата дипломатичност и мъдрост. (Смях.) Ако всяка една политическа партия така продължаваше да упорства, докъде щеше да доведе това нещо? Някой трябваше да прояви този разум и тази мъдрост. И нека се върнем към онези народни представители, които са правили Конституцията, за да запишат, че най-възрастният депутат открива работата на парламента. И ние сега заложихме именно на тази точка от Конституцията – най-възрастният да продължи да води заседанията като председател на парламента.“ Борислав Гуцанов, ноември 2024 г.: „Не трябва да се избира най-възрастният. (Смях.) Това не е сериозно. Парламентът не е шоупрограма“ – край на цитата. Господин Ивайло Мирчев, октомври 2022 г.: „Вежди Рашидов не е консенсусен кандидат за ДБ, но заради това, че е най-възрастен, се надявам, че благодарение на неговия избор парламентът ще работи нормално.“ Господин Ивайло Мирчев, ноември 2024 г.: „Ако изберем Силви Кирилов като най-възрастен, ще получим парламентарен Франкенщайн.“
#28 · speech
ПП-ДБ, от място
Това защо ми го казваш?!
#29 · speech
Господин Явор Божанков през октомври 2022 г., когато още е в БСП: „Избрахме Вежди Рашидов като най-възрастен за председател, защото нашата логика е, че няма връзка между избора на председател и законодателните инициативи на една група коалиции или мнозинства. Не мога да се съглася с това обявяване на коалиции, защото утре ще има други гласувания, по които партиите ще гласуват заедно, например ГЕРБ с „Продължаваме Промяната“ – за износ на оръжия. Абсурдно е някой да излиза и на база на това да обяснява за коалиции и мнозинства.“ Явор Божанков, част вече от ПП-ДБ, ноември 2024 г.: „Изборът на Силви Кирилов не е за председател, а за мнозинство. Подчертавам, това може да е техническо, кратковременно, служебно, но е мнозинство. Ако едни партии изберат председател, те естествено, имат очаквания той да изпълнява определена програма. (Смях от народния представител Тошко Йорданов.) Каква програма има проруската партия ВЪЗРАЖАДНЕ?! (Смях от народния представител Тошко Йорданов.) Това е имагинерно мнозинство и едно такова мнозинство или коалиция обслужват ГЕРБ и ДПС през ВЪЗРАЖДАНЕ.“ – край на цитата. Уважаеми колеги, дотук с последователната политика на политическите партии. Наистина в тази взривоопасна ситуация няма да си позволявам да използвам определения от парламентарната трибуна, защото видимо има хора, които много бързо се засягат от тях, но тези сравнения всъщност са наистина огледало на това, че когато е имало някакъв друг интерес преди време, по най-бързия начин всички са постигали държавническо мислене и са отпушвали работата на парламента. Когато обаче в момента има ясни програми, с приоритетни срокове, залог за това кой ще бъде главен прокурор, законодателни инициативи по отношение реформиране на държавата, законодателни инициативи по отношение програмите на всички политически партии, същите тези говорещи глави излизат на тази трибуна и казват, че едва ли не няма да избираме председател, ами тук уролог някакъв, или нещо се случи с огромно неуважение към Силви Кирилов, който е изключителен професионалист в областта си, и е изключително разумен човек в тази ситуация. Тези цитати Ви моля да Ви послужат като пример за това – в каква държава сме изпаднали, в каква ситуация сме изпаднали. Тези цитати ще бъдат огледало пред цялото българско общество. И наистина, като извод на всичко това, което казах, Ви призовавам за разум. Защото, колкото повече отлагаме заседанията на Петдесет и първия парламент, толкова повече потъвате в блатото на политическото лицемерие.
#30 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Реплики? Заповядайте. Имате думата, господин Стойнев.
#31 · speech
БСП – Обединена левица
Благодаря Ви, господин Кирилов. Уважаеми господин Балабанов! Да, 2022 г. се подходи по този начин с една-единствена цел – да нямаме предсрочни избори. Какъв беше резултатът от този подход, който БСП направи тогава? За съжаление, не се разбраха – имаше предсрочни избори. И за да не повтаряме тази грешка сега, търсим наистина подход, който да не ни доведе до предсрочни избори. Ако тук залата иска предсрочни избори, кажете го ясно, но ние считаме, че по този начин, по който наистина си комуникираме и говорим един с друг, няма какво друго да доведе освен предсрочни избори. Държавата затъва, бюджет не може да се приеме, заводите затварят – само три завода затвориха за няколко месеца, и три хиляди човека останаха на улицата. И Вие предлагате същия подход, който да ни доведе до предсрочни избори?! Добре, щом толкова го искате – кажете го ясно и категорично. Защото преди го направихме – да, показахме за пореден път, че сме мъдра партия и че търсим диалог, но когато веднъж си се опарил и това те е довело до предсрочни избори, не е ли нормалното да предложим друго решение? И това решение трябва да се вземе от цялата зала, не да се налага, затова и търсим този подход с всичките политически сили. Вие обаче отказвате, и нека да е ясно, че всички в тази зала освен „БСП – Обединена левица“ искате предсрочни избори! И когато дойдат и полицаите, когато дойдат и лекарите, когато хората започнат да стачкуват, защото няма правителство, което да им оправя проблемите, Вие им обяснявайте колко е добре да има предсрочни избори! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)
#32 · speech
Благодаря Ви, господин Стойнев. Втора реплика? Няма. Господин Зафиров, лично… Заповядайте, господин Балабанов – имате думата.
#33 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Господин Стойнев, уважавам качествата Ви на експерт, Вие ще го потвърдите – и между „Има Такъв Народ“ и БСП е имало много добро експертно говорене по приоритети, по програми, особено в сектор „Енергетика“. В конкретния случай обаче като че ли отново се опитвате да изместите центъра на тежестта, а именно какво целим като народни представители ние от „Има Такъв Народ“, а и всички разумно мислещи народни представители, които варират между сто и сто и един в тази зала. Целим едно-единствено нещо: да отпушим работата на Петдесет и първия парламент, за да може всичко това, което казахте, парламентът да започне да го гарантира и да започне да работи по него. В противен случай изпускаме сроковете и за всеки един приоритет, който споменахте, а и най-важният – бюджетът на държавата и бюджетът, който касае всички български граждани, ще бъде взривен поради простата причина, че просто няма да има работещ парламент. Това няма нищо общо с формиране на мнозинства за правителство. И след като казвате, че само Вие не искате да ходите на избори, има първа политическа сила, която е издигнала свой кандидат. Респективно на база на това, което казвате, логиката е да подкрепите Рая Назарян и да водите разговор за съставяне на правителство – Вие от БСП. Вие не го правите, както и по-голямата част от залата не го прави. В тази патова ситуация ние дадохме единствения вариант, и то не защото ние залагаме на Силви Кирилов да бъде вечният председател на Народното събрание. Бащите на Конституцията още 1990 г. са го заложили в тази Конституция. Ако има взрив на парламента и няма разбирателство между партиите, консенсусен вариант е да бъде подкрепен най-възрастният, за да може законодателните инициативи на БСП, на „Има Такъв Народ“, на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, на ВЪЗРАЖДАНЕ и на всички останали политически партии, когато има работещ парламент, да започнат да се случват, да има работещи комисии, на които Вие като експерт да присъствате и да гласувате, тези закони да влизат в залата, и да видим докъде ще стигнем. Ако няма разбирателство за мнозинство и за кабинет, разбира се, отговорността ще се носи от тези, които са спечелили изборите, следващите им подгласници, трети мандат, при който по Конституция президентът ще го възложи на партия, която прецени. Всичко това е заложено конституционно като процедура и не може да се случи, преди да се отпуши работата на петдесет и първия парламент. Много ясно съм сигурен, че ме разбирате – безапелационно, така че наистина, ако имате нужда, още помислите, но българското общество вече няма нужда да мисли. То чака да види работещ парламент, и да види законодателни инициативи, които започват да се случват. В противен случай изумително е как след два месеца всичките вие се превръщате в главни герои по улиците и започвате да обещавате на хората всякакви неща, да им гарантирате всякакви неща, да им гарантирате сигурност и управление, да им гарантирате развитие. На този етап Вие им гарантирахте едно-единствено нещо – тотален провал и блокаж и на мечтите им, и на възможността да се развиват като общество. Изводите ги оставям на Вас. При цялото ми уважение към всеки един, няма да си позволява да обидя нито един от Вас днес от трибуната.
#34 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Господин Зафиров – лично обяснение. Имате думата, господин Зафиров.
#35 · speech
БСП за България – Обединена левица
Уважаеми господин Балабанов, няколко пъти беше споменато моето име. Доживях да ме цитират от тази трибуна. Благодаря Ви. Първо, казал съм тогава това, което прочетохте, че възможностите са напълно изчерпани и затова сме гласували така. Продължавам да смятам, че в този парламент възможностите не са напълно изчерпани, тоест могат да се намерят и други малко по-прагматични решения. Сигурно тогава уважаемите колеги от ГЕРБ са успели да ни убедят, че всички други опции са невъзможни. Вие не се постарахте да ни убедите в това. Мисля, че така, съвсем колегиално Ви го казвам, малко повече смирение няма да е излишно от тази трибуна, защото Вие сте седма политическа сила, а ни менторствате тук и ни говорите от позицията на едва ли не партията, която е спечелила изборите – по-спокойно, по-кротко, и ще се стигне донякъде. Така че това е първото ми обяснение. Второто обяснение, уважаеми господин Балабанов – вижте, и тук е заровено кучето, уважаеми колеги – по времето, когато направихме този жест към политическа партия ГЕРБ, опцията председателят на Народното събрание да стане министър-председател не съществуваше. В момента съществува такава опция. Не просто съществува – това е целта на всичкото това, което се разиграва в момента тук в Народното събрание. Ние не избираме, колеги, с тази кандидатура председател на Народното събрание – избираме министър-председател на служебното правителство. Аз питам тогава, господин Балабанов, кой ще е вътрешен министър? Подредихте ли вече Министерския съвет? Ще информирате ли уважаемото народно представителство какъв е съставът на този Министерски съвет? Защото по времето, когато подкрепихме Вежди Рашидов, такава опция нямаше и беше ясно, че избираме председател на Народното събрание, и не беше много сполучлив, между другото, за съжаление, този опит, при цялото ми уважение към господин Вежди Рашидов. Друг председател имаше тогава Народното събрание. Той седи тук на първия ред. Съвсем в заключение наистина, след този избор последваха предсрочни парламентарни избори тогава. Ако това е целта ви, а Вие видимо вървите нататък, с налагането на тази кандидатура – силовото налагане на тази кандидатура, с продължаващото посочване с пръст, с продължаващото натикване в ъгъла – кой не скача е червен и който не ни подкрепя е слуга на еди кой си – нищо добро не чака българското общество. Апелирам още веднъж в процедурата си за лично обяснение към разум и към по-различен подход в избора на председател на Народното събрание, подчертавам – председател на Народното събрание, а не министър-председател на служебното правителство. Благодаря.
#36 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Господин Божанков – изказване, заповядайте. Имате думата, господин Божанков.
#37 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги от „Има Такъв Народ“, трябва да направим едно уточнение, връщайки се назад и казвайки: тогава можеше за най-възрастния, сега не може. Аз го правих в предишно изказване, и то отправено към ГЕРБ. Идеята, зад която ние застанахме и единствени направихме стъпка назад, е, изтегляйки своя кандидат, заявявайки, че трябва да се търси консенсус около техническо решение. Никой друг не направи това. Никой друг не изтегли своя кандидат. Никой друг не направи крачка назад. Всички продължиха да държат на своето. Това вече не е техническо мнозинство, а мнозинство – етикетирайте го, както искате. При Вежди Рашидов беше друго. Има една качествена разлика. Вежди Рашидов никога не е имал потенциал да стане министър-председател. „Има Такъв Народ“ в медиите заявиха, че не се отказват от опцията Силви Кирилов да бъде служебен премиер. Това е съвсем друга реалност и няма как да я сравните с онзи избор тогава. Все пак като човек, участвал в онова Народно събрание, и гласувайки тогава за това техническо решение, искам да Ви кажа, че не е лошо и два пъти да не настъпваме една и съща мотика, защото тогава нямаше яснота каква е програмата и се формира една коалиция, която ще остане в историята като хартиената коалиция. Аз бях единственият глас против в Правната комисия и се гордея с това, защото връщането на хартиената бюлетина, и всички тук групи помните кой върна хартиената бюлетина, беше най-голямата услуга към ГЕРБ и ДПС. Ако днес те имат един завидно добър резултат – част от това е унищожаването на машинния вот, връщането на тъмната стаичка и всички тези поправени, омазани, сгрешени, надписани протоколи са в резултат на това. Кой го направи? Спомнете си – ами Вие сте хората, които свалиха няколко Народни събрания. В момента сте силно загрижени за него – българския народ. Ами Вие пращахте държавата на избори месец след месец и когато получихте доверието на българските граждани, Вие го хвърлихте в кофата за боклук. След това имаше едно правителство – единственото на Кирил Петков, което беше ГЕРБ и ДПС, и Вие го свалихте, като тогава Слави Трифонов крещя от екрана „Македония“. Нали помните колко абсурдно беше това, и сега Вие ще ни говорите за обратното. Толкова тежък е абсурдът. Така че правейки тези отношения, Вашата теза е абсолютно несъстоятелна. Благодаря Ви.
#38 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Първа реплика? Господин Петър Петров, заповядайте. Имате думата, господин Петров.
#39 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Водещ. Взимам реплика само за да опресня паметта на изказващия се Явор Божанков, че в Правната комисия в Четиридесет и осмото народно събрание, на която бях и заместник-председател, не е бил единственият против хартиената бюлетина. Цялата тогава група на ВЪЗРАЖДАНЕ както в Правната комисията, така и в пленарната зала беше против връщането на хартиената бюлетина, което тогава мина с гласовете на същите партии, които си избраха председател на Народното събрание, именно ГЕРБ, ДПС и БСП. Благодаря Ви.
#40 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Господин Балабанов, втора реплика. Имате думата, господин Балабанов.
#41 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Господин Божанков, няма да влизам в лично откровение с Вас. Чисто практично по темата – един път завинаги спрете с опорки кой не е успял да прави правителство. Така в крайна сметка само едно нещо припомням – тогава „Има Такъв Народ“ беше първа политическа сила и имаше 65 народни представители, и не си позволи като Вас – да управлявате една година с господин Пеевски и с ГЕРБ. Очаквахме подкрепа от силите, които бяха от площада на протестите. Те не ни подкрепиха, респективно отидохме на избори. Тук в момента стои първа политическа сила, която за шести път видимо сезира трудности за съставяне на кабинет. Аз не чувам Вие да ги коментирате тях и тяхната немощ в това отношение. Това е едното. По отношение на хартиената коалиция и връщането на хартията логичният ми въпрос към Вас в момента е: Вие в момента какво чакате? Защото нещото, което подписаха Вашите коалиционни партньори, в отговор на подписване на декларацията за кордона, която пък ние подписахме, касаеше промяна в Изборния кодекс веднага – изчистване на мъртвите души от списъците и по възможност осигуряване на сто процента машинен вот. Вие това бавите в момента с блокажа на избор на председател. Кое е по-важно? Да напомня за датата 16 януари, защото знам, че Вие водите огромна битка там. Тази дата наближава. Вие обаче блокирахте тази възможност – да бъде променено съотношението в тази дата и редицата антикорупционни закони, зад които самият Вие сте заставал. Кое избирате, господин Божанков, в момента към днешна дата, в тази ситуация, в тази политическа криза, в тази зала – ясни реформи с председател, който може да ги стартира веднага или оставащата завладяна държава? Благодаря.
#42 · speech
Благодаря Ви, господин Балабанов. Трета реплика – заповядайте, госпожо Рангелова, имате думата.
#43 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря Ви, господин Председател. Господин Божанков, няколко дни Ви слушаме всеки ден. Очевидно някой Ви пише изказванията. Идвате тук, четете някакви изречения, следобед обикаляте всички телевизионни студиа – Вие и Вашите колеги, обяснявате как никой друг освен Вас не разбира за какво сме се събрали. Нашите избиратели не знаят за какво са ни изпратили – само Вие ще се борите с корупцията, ще се борите със съдебната реформа, ще работите за нея, за изборните манипулации. Само че никой от Вашите услужливи журналисти – на Вашите българоезични американски телевизии, не Ви пита как точно мислите да го направите. Как точно, като Вие всъщност сте една от групите, която блокира работата и възможността на това – това Народно събрание да заработи. Как точно си представяте законодателното изпълнение на Вашата програма, като има неработещ парламент? Можете ли да кажете? Направихте ли си труда да видите колко са внесените законопроекти от групата на ВЪЗРАЖДАНЕ и в каква посока са те? Точно в посоката, в която Вие само давате заявка, че ще правите нещо, но всъщност нищо не правите. Внесли сме предложения за изменения и в Закона за съдебната власт, което можем да обсъдим. Мисля, че там имаме огромно съвпадение – касае точно тези очаквания от Вас, и обещавани пред Вашите избиратели изменения в посока блокиране възможността на ВСС с изтекъл мандат да прави номинации за главен прокурор и да провежда процедура. Внесли сме редица изменения в Изборния кодекс, които касаят точно изменения в посока предотвратяване на тези изборни манипулации, премахване на хартиената бюлетина. Как точно Вие мислите да обясните, че ще работите в тази посока, като блокирате работата на парламента да започне своята законодателна дейност? Моля Ви, дръжте се сериозно. Застене тук и говорете някакви конкретни неща, защото иначе жълтините, които изнасяте, повярвайте ми, не интересуват нито нашите, нито Вашите избиратели. Дайте да се държим сериозно и отговорно и наистина да покажем за какво сме изпратени тук, защото, честно Ви казвам, че аз изпитвам огромен срам да присъствам на този евтин цирк, който Вие разигравате. (Ръкопляскания и възгласи от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Браво!“)
#44 · speech
Благодаря Ви, госпожо Рангелова. Дуплика? Заповядайте, господин Божанков, имате думата.
#45 · speech
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги репликиращи, не знам кое наричате евтин цирк. Всичко, което казах от тази трибуна, е факт. Никой не го опроверга. Когато правим – и това е нашата последователна позиция, избор за държавен регулатор, Висш съдебен съвет, държим на моралния интегритет на кандидатите. Има значение на кого даваме цялата власт в държавата. Каква е неговата биография. Мисля, че последните дни доказаха, че колегата Силви Кирилов, на който толкова държите, не е в състояние две-три заседания да води дори служебно, какво остава да продължи в тази роля. „Има Такъв Народ“ заявиха, че няма да се откажат от идеята – той да бъде служебен премиер. Прощавайте, при тази биография аз не съм спокоен какъв човек и с какви идеи ще управлява България, и то неизвестно за колко време. ВЪЗРАЖДАНЕ – проруската партия, са вкарали закони, копирани, откраднати от нас, преписани (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ) с единствената цел – да влязат в някакво мнозинство. Аз го разбирам това. Вие сте в Европа и в България в изолация и трябва така да останете. Вкарвайки идеи, опитвайки се по някакъв начин да излезете от този санитарен кордон, тази цел за Вас може би е легитимна, но това няма да промени факта, че Вие нарекохте нашите избиратели измет, че Вие сте проруска, профашистка партия, че Вие и в Европа, и в България имате едно и също място – в ъгъла на политическия живот, че Вие сте тези, които блъскате хора пред кина и театри, тези, които проповядват език на омразата всеки ден от тази трибуна. Обидите на Вашите колеги, махленският език, който вчера употребиха от тази трибуна, и тонът Ви днес, рязко контрастират. Тоест изберете си кога уважавате институцията и спазвате добрия тон и учтивата форма, и кога говорите като абсолютни простаци, защото вчера друго видяхме?! (Шум и реплики.) Разбрахме, че сте настъпили една мотика – един, два пъти. Днес сте променили тона – чудесно, но това не променя Вашата същност, тя ще остане такава. Аз съм дълбоко убеден в това и никакво мнозинство по никакви теми с Вашата партия не може да бъде градено. Точка по въпроса! Каквито искате закони вкарайте, даже нашите ги вземете, копирайте и ги вкарайте същите. (Смях от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Няма да станете легитимен партньор за нас никога и при никакви условия. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Така че, уважаеми колеги, и това, което каза господин Балабанов – Вие вчера изгорихте всички мостове. Когато видяхте, че Силви Кирилов няма да бъде избран, излязохте в остра атака – грозна, лични нападки, включително към другите кандидати. Това показва всъщност какви са Вашите автентични намерения. Припомняйки историята Ви дотук, никой няма съмнение какво очаква България. А тези мотиви, които излагате тук – Висш съдебен съвет, аз нямам съмнение, че това е фасада. Както и бюджетът – какъв бюджет ще има България, ако в момента нашата стратегическа цел е еврозона, нисък дефицит?! Представяте ли си какъв популизъм може да отприщи тази зала в предизборна ситуация без ясно мнозинство?! Какви предложения, по какъв начин – всичко това трябва да бъде изяснено. Затова с отговорност към държавата ние трябва да вземем информиран избор. Аз вчера изнесох едни факти. Вие казвате: жълтини. Кое е жълтина? Силви Кирилов не е бил съдружник на Любен Беров? Силви Кирилов не е участвал в десетки компании заедно с агенти от Държавна сигурност?! Той представяте ли си колко тежко ежедневие има – човекът става сутринта и разбира, че е вписан като ръководство на партията на Христо Ковачки?! Колко е трудно това, аз влизам в неговите обувки?! Мислех, че нашата е трудна, а представете си – да се изненадаш рано сутрин, че ти си влязъл в ръководството на партия, и разбирайки, че си там, възмутен да напуснеш веднага?! Тези факти не бяха отречени, те не са жълтиния. Те са част от биографията на човек, на който Вие искате да дадете цялата власт в държавата. Нашият отговор, моят отговор, поне за себе си убедено го казвам, е не! Не на „Има Такъв Народ“, не на ВЪЗРАЖДАНЕ! Няма да получите тази власт, поне не и с моя глас! Благодаря Ви. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ и ИТН.)
#46 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Тошко Йорданов – изказване, след това – господин Костадинов. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#47 · speech
ИТН
Благодаря Ви, господин Председател. Ще се опитам да върна дебата в това, в което му е смисълът. В момента си калявам нервите, да не си отворя голямата уста. В крайна сметка съм поел ангажимент към някои хора в тази зала, да не си отварям голямата уста, но това не ми пречи да си мисля всичко онова, което бих казал. Така, обръщам се основно към „Демократична България“, защото БСП видимо търсят новото начало на партията си и там разговор в тази посока трудно може да има, но специално към „Демократична България“. Вчера гледах Ивайло Мирчев в БНТ и му съчувствах, защото много е нелепо човек да защитава незащитими неща и да се върти като, както каза Краси Радков – „съсел у тръба“, в такава ситуация. Колеги, вижте колко е простичък изборът, който трябва да направите. От една страна сте ни изпратили декларация, която е подписана само от нас. Вътре има неща, които може да започнат да се работят, след като заработи парламентът, преди това не се работят. Законите, които предлагате, имат определен технически период, в който трябва да се изработят. Ние на коляно закони няма да правим и го знаете много добре! С мотането, което правите в момента, сроковете стават все по- къси, по-къси и по-къси. Още нещо – това е едната причина, по която стопирате и блокирате собствените си предложения. Говоря за „Демократична България“, защото „Продължаваме промяната“ видимо са по-зрели от Вас, въпреки че са по-млада политическа формация. Който и да излезе от вас тук, почва да зяе срещу ВЪЗРАЖДАНЕ. Вие можете ли да смятате гласове, за да прецените това, което ще бъде вкарано в залата като законодателство?! От кой може да бъде подкрепено, при положение че ГЕРБ и Ново Начало са ясни, тъй като те си имат политически виждания? И там Вие не можете да им издавате заповеди: приберете си кандидата, извадете си кандидата, и всякакви други глупости?! Ако можете да смятате елементарно, ще видите, че за да мине някакво законодателство, ще Ви трябват гласовете на ВЪЗРАЖДАНЕ. Тогава какво ще правите? Ще ходите да пълзите на фашистите, дето им викате. Пак да кажа на тоя, дето се изказва – фашизмът в Италия на Мусолини, създаването на „Фаши ди комбатименто“, това са леви организации, работнически, професионални и обвиняват световния капитализъм. Германският фашизъм, дето му викате, всъщност е националсоциализъм и се казва Германска социалдемократическа народна работническа партия.
#48 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Националсоциалистическа!
#49 · speech
Националсоциалистическа работническа партия. Ако някой има връзка с фашизма, това са леви движения – там са родени. Сега, ясно ми е, че този, дето ги използва тези термини, е необразован. Как се поставяте Вие пред ВЪЗРАЖДАНЕ и как ще им искате гласовете за това или всичко е направено после да има страдания от тая трибуна: Боже, ние се борим със съдебната система, ето нямаме подкрепа; ние направихме всичко възможно, разпорихме си коремите на трибуната, плакахме, ревахме, но няма никакъв резултат?! Как ще дойде този резултат, като нито почваме да работим, а същевременно режете всички клони към партията, от която ще Ви трябват гласовете. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ. Смях.) Ще замълча на тая реплика, защото трябва да се съглася, иначе е много неприятно така. Така че, колеги, изборът е много прост. А, да – и дето някои реват тук за служебен министър-председател – то ще има, ако няма мнозинство. Дали ще има мнозинство зависи от преговорите между политическите партии. Ние сме заявили, че бихме направили всичко възможно да има мнозинство, за да не се ходи на избори. Ако се стигне до избори, тия дето зяете, това, което правите в момента – блокирате, нали знаете кой ще е служебният министър-председател?! Този, който е в момента. И после какво ще казвате? – Ама ние бяхме много тъпи и не го осъзнахме. Не бъдете тъпи, осъзнайте го сега! И, „Демократична България“, имаше един велик футболен коментатор, който казва: времето минава, мачът наближава, само че за Вас терминът е: времето минава, мачът ще свърши ей сега, след малко.
#50 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Господин Петър Петров – първа реплика.
#51 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Господин Йорданов, взимам реплика, за да Ви репликирам в два момента, за две неща, които не тепърва ще се случват, а те вече са се случили. Първо, по отношение на самозаключението „ние сме много тъпи, сега го разбрахме“, ние вече го гледахме това с Конституцията. Преди около два месеца признаха, че са сгрешили с тъй наречената съдебно-конституционна реформа, ей тия господа от ПП-ДБ – нейни автори, жалки автори. Тази съдебно-конституционна реформа бе отменена по искане, което ние от ВЪЗРАЖДАНЕ и Вие подписахте. От Конституционния съд бе отменена изцяло. На следващо място, по отношение на това, че тепърва ще говорят: търсим подкрепа, нямаме подкрепа, направихме всичко. Не че тепърва ще говорят, те вече го говорят. Вчера по една от националните телевизии беше Божидар Божанов, който се жалваше, че те били единствените, които били направили отстъпки, даже го виждам в залата господин Божанов, направили отстъпки, направили всичко възможно, но не срещнали никаква подкрепа. Господин Йорданов, да Ви припомня, че ние обявихме следното: по-миналия вторник получихме официална писмена покана от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за разговор (Реплики ПП-ДБ.) Получихме официална покана! Два часа преди уречения час, който беше 6,00 ч. – аз бях цял ден в парламента, два часа преди това те ни изпратиха немотивирано уведомление, че оттеглят своята покана към ВЪЗРАЖДАНЕ. Досега ни наричаха фашисти, радикали, комунисти, звездомани и така нататък – получихме немотивиран отказ от тази среща отново от ПП-ДБ. Те отказват да проведат тази среща. Вие и аз знаем защо – защото им се обадиха от първия ред и им казаха, че ако проведат тази среща с ВЪЗРАЖДАНЕ, да забравят въобще към онзи момент разговори за правителство, за нова евро-атлантическа сглобка. Това беше причината. На следващо място, да Ви припомня, че тогава ние на свой ред ги поканихме на среща, те не дойдоха. Имахме и среща по инициатива на „БСП – Обединена левица“ – отново не дойдоха по някакъв мотив. Така че те не тепърва ще говорят, че са направили всичко възможно – не, те не правят нищо! Всъщност те правят всичко възможно, за да саботират разговори. ПП-ДБ правят всичко възможно, за да саботират разговори, за да могат после да ходят по централните телевизии. Вчера бяха двама – Мирчев и Божанов. Днес очаквам по националните телевизии на още други двама от ПП-ДБ да им дадат ефир, за да обясняват как ВЪЗРАЖДАНЕ били причината за всичко, и да плашат своите избиратели с ВЪЗРАЖДАНЕ – че те милите, разбираш ли, били правили всичко! Та те са неграмотни да направят конституционна реформа, какво да говорим въобще за законодателство – тези от ПП-ДБ?! Какво да говорим за управленско мнозинство?! Дори самите евроатлантици – ГЕРБ и ДПС, не могат да се разберат за едно управленско мнозинство. Те няма тепърва да говорят, те вече говорят и плашат своите избиратели с ВЪЗРАЖДАНЕ. Те са неспособни и са некадърни да направят каквото и да било, господин Тошко Йорданов, и въпреки това вече го говорят по медиите. Това исках да Ви репликирам. Благодаря. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#52 · speech
Благодаря Ви, господин Петров. Господин Балабанов, заповядайте, имате думата.
#53 · speech
ИТН
Благодаря, господин Председател. Господин Йорданов, продължавам да недоумявам в тази зала как витае един дух по-скоро на страх от това – евентуално и като хипотеза – ако се стигне до избори, кой ще е служебен министър-председател?! Моля Ви, не че не сме го обяснили сто пъти, обяснете още веднъж на шестата политическа сила в залата, а и на колегите, които видимо продължават да не могат да разберат, каква е идеята на „Има Такъв Народ“ с кандидатурата на доцент Силви Кирилов. Ама то не е идея на „Има Такъв Народ“, а е идея на тези, които правиха истинската Конституция през 1990 г., защото всичко останало са варианти на хипотезата. Имам усещането, и то вече доста сериозното усещане, че шестата политическа сила си казва: вижте сега, така се промени Конституцията, че рано или късно е възможно да идем на избори, тогава е възможно да има служебен министър-председател, що да е на „Има Такъв Народ“, може да е на БСП?! Нали така?! Или други конкретни политически партии, които заявиха: докато ние сме на власт, Вие няма да имате премиер! И обяснете на всичките тези депутати, които демонстрират страстни желания тук от трибуната, че всъщност, ако се отпуши процедурата на Народното събрание, и то започне да функционира, и Силви Кирилов е най-възрастният, най-компромисният вариант в тази ситуация, домовата книга, която създадоха – не ние от „Има Такъв Народ“, а ПП-ДБ с ГЕРБ и ДПС, променяйки по най мракобесния начин българската Конституция, ще позволи да се допълни. Тоест, колеги, от БСП най-вече, защото Вие сте с най-големия страх, да Ви го кажа: стартира ли Народното събрание, има възможност да избере омбудсман – част от домовата книга; има възможност да избере заместник-шеф на Сметната палата – част от домовата книга. И не слагайте думи в устата на президента Радев или решения, защото ако хипотетично се стигне до избори, президентът ще избира. Господин Йорданов, моля да го разтълкувате всичко това, което Ви казах в момента, и да оставим спекулациите и хипотезите настрани. Много Ви благодаря.
#54 · speech
Благодаря Ви господин Балабанов. Трета реплика? Няма. Дуплика? Заповядайте, господин Йорданов, за дуплика.
#55 · speech
ИТН
Благодаря. Господин Петров, няма какво да кажа – абсолютно сте прав. Настина няма какво да кажа. Само искам да Ви поправя – Вие говорихте, че вчера са ходели по телевизиите ПП-ДБ, а всъщност ходиха само ДБ, защото и Мирчев и Божидар Божанов… ПП постъпват умно и не говорят глупости, но ДБ са трагедия. (Шум и реплики.) Господин Петров, само да кажа, че вчера ДБ например не гласуваха на балотажа и след това ги слушах как казват, че така били помогнали или дали шанс на Народното събрание да си избере председател, като това е някаква страшна тъпотия, при положение че трябват 118 гласа. Те дали гласуват, или не, или са в залата, или не, това има значение – трябват 118 гласа, а не дали са излезли, или не. Тук няма как да се играе с кворума в момента, за да броим кворум евентуално за тези излезлите или негласувалите, да падне кворумът за избор. Страшни глупости се говорят настина и аз съм сигурен, че ако случайно това Народно събрание вземе да изработи по-рано, и има някакви разумни срокове за решения за ЗСВ, те ще дойдат да пълзят пред Вас, защото без Вас няма да стане. Сигурен съм, че ще Ви изнудват да взимате бързо решения и аз го казвам сега и на Вас – ние бързо решение няма да взимаме. Ще вземем решения, които са обосновани юридически, и за да стигне времето, трябва да започне работа това Народно събрание максимално бързо. Помотайте го още две седмици, и то след това няма да има никакъв смисъл. Направете го. Днес на така наречените консултации от „Демократична България“, а не от ПП, заявяваха как искали и те отлагане, консултации и всякакви други неща. Направете го, а после се обяснявайте на Вашите избиратели. Идете там с Вашите от „Правосъдие за всеки“ пред Съдебната палата да видите какво ще Ви направят Вашите, защото е ясно нашите какво ще Ви направят, ако ги срещнете, но Вашите ще Ви обичат. Сега към господин Балабанов. БСП, които търсят новото начало в душата си, вероятно са забравили правилата, защото това, което казахте, аз мога само да го повторя: Силви Кирилов сме заявили, че ще бъде председател на парламента, ако бъде избран, само до момента, до който се избере мнозинство. Ако случайно се стигне по парламентарни избори междувременно, включително в тази декларация на ПП-ДБ, дето я има вътре, там антикорупционните закони вътре – част от това е изборът на омбудсман, който е още един вариант за служебен премиер. Заместник-шефовете на Сметната палата също са вариант за служебен премиер. Тоест тази теза тук олеква, нали? Там явно драмата е следващият по възраст от БСП, ако може някак си да се докопа дотук, за да може другите две парламентарни групи, които са му вързани, айде като стигнем до там ще кажа, та да са щастливи. Обръщам се към ПП-ДБ – БСП не Ви подкрепиха декларацията – нито устно, нито писмено, нито никак, така че може да ги извадите от уравнението за разговори и за законодателство. Изпързаляли сте се жестоко да обиждате ВЪЗРАЖДАНЕ, при положение че те пък са казали, че подкрепят подобни промени. Не знам кое дава накъсо във Вас и в главите Ви, наистина не знам! И само една поправка на господин Балабанов – те са пета политическа сила БСП в този парламент, шеста може би ще бъдат в следващия. А що се отнася до президента – не знам, те там имат такава вътрешнопартийна шизофрения по отношение на Радев, защото ту го подкрепяха, ту не го подкрепяха, ту го обичат, ту не го обичат, а сега не знам в коя фаза са – дали го обичат, или не го обичат. Определено пропускат, че отговорността, ако се стигне до избори, кой ще е служебният премиер, е негова. И още нещо. Искрено се надявам Конституционният съд много бързо да разкара тая вредна поправка, която натресоха в частта служебни премиери, така че да им се връща тази душевна нощна драма в главичките.
#56 · speech
Благодаря Ви господин Йорданов. Други изказвания?
#57 · speech
БСП – Обединена левица, от място
По начина на водене!
#58 · speech
Заповядайте, господин Зафиров, по начина на водене
#59 · speech
БСП – Обединена левица
Уважаеми господин Председател! За пореден път допускате от парламентарната трибуна да се лее език на омразата. Моля да направите забележка на говорещите, били те и от Вашата политическа сила. А тук да се говори за шизофрении, за нощни драми, за главички и прочее смятам, че не е редно, въпреки че видимо е присъщо на говорещия преди мен. Но все пак, когато се говорят неистини от тази трибуна, също не е зле да правите забележка. Господин Йорданов, не е вярно, че не сме подкрепили декларацията на „Продължаваме Промяната“. В частта „Законодателна програма“ сме я подкрепили напълно, така че коригирайте си малко информацията.
#60 · speech
Благодаря Ви, господин Зафиров. Господин Костадинов, заповядайте – имате думата.
#61 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря, господин Председател. Искам да кажа някои неща. Първо, ще започна с това, че е изключително гнусно някой да си позволява от тази трибуна да се гаври с човека, който в момента заема по силата на Конституцията временно поста председател, защото е най-възрастен. Преди малко чухме от лицето Божанков да казва как Силви Кирилов не можел дори да води две, три заседания. Между другото, не е той човекът, който може да дава такава оценка – оценката я дават избирателите, оценката я дават гражданите, дори ако щете зрителите, но по-важното е друго. Ние никога не сме си позволявали и не смятаме, че някой има право да си позволява подобно просташко и уродливо, долнопробно поведение, както това, което в момента се случва. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Дано да се вижда, и дано да се чува от камерите, защото виждате, пак някакви некъпани и доста нетрезви елементи в парламента… (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Естествено, от санитарния възел наречен ПП-ДБ, защото това е санитарен възел, но както се казва: каквото повикало, такова се обадило. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Това, което трябва да се каже…
#62 · speech
Господин Пейков, недейте от място. Моля Ви! Има трибуна, ако има реплика, след това заповядайте. Много Ви моля!
#63 · speech
Господин Кирилов, няма нужда да се обръщате към подобни очевидно нетрезви, очевидно не много добре психически елементи тук. Техните избиратели трябва да им берат срама, защото в интерес на истината това поведение е срам за избирателите на тези хора, ако въобще можем да ги наречем хора. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) По-интересното обаче е друго. В момента, в който ние говорим за това, че се появят някакви субекти от ПП-ДБ, които си позволяват да обиждат възрастни хора, повтарям го още веднъж… (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Уважаеми възрастни хора, уважаеми възрастни българи, виждате какво е просташкото отношение на ПП-ДБ към Вас. Уважаеми възрастни хора, уважаеми възрастни сънародници, ПП-ДБ Ви мразят… (Реплики от народния представител Манол Пейков.)
#64 · speech
Господин Костадинов, господин Костадинов! Секунда само.
#65 · speech
Няма нужда, оставете. Според мен е по-добре да оставите тази ситуация, и нека да се види простащината на ПП-ДБ, защото наистина виждаме, че в момента неговите колеги – на лицето Пейков, дори и те се срамуват от неговото поведение. Това, което в момента се случва наистина, е така да се каже, върхът на всичко случващо се в долнопробния и пошъл парламентарен цирк, на който сме свидетели последните няколко седмици, и затова ще върна лентата малко назад. Когато беше избран Вежди Рашидов, беше избран по същия начин, както в момента предлагат от „Има Такъв Народ“, ние тогава не подкрепихме кандидатурата на Вежди Рашидов. Смятахме, че той няма необходимите качества да води парламента, въпреки че е един от най-талантливите български скулптури, човек на изкуството, доказан в световен мащаб. Очевидно е и беше, че нямаше необходимите качества да бъде председател на парламента, но никога не сме си позволили, никога не сме си позволили, и не бихме си позволили, когато и да било – нито да го обидим, нито да си позволяваме да правим спекулации с неговата възраст. Това не е достойно, това не е човешко. На второ място, понеже стана въпрос за това, че ВЪЗРАЖДАНЕ били копирали законопроекти на ПП-ДБ, замислихме се, направихме една бърза справка. Ставаше въпрос за Изборния кодекс. И се оказа, че единственият законопроект за промяна в Изборния кодекс досега, внасян от 2021 г. насам от ПП ДБ, е на Божанов и Мирчев – месец октомври 2022 г., и той касае поправки в текста по отношение на кода на машините, софтуера и достъпа. Това е единственото и нищо друго. Машини – няма такова нещо. Премахване на хартиените бюлетини – няма такова нещо. Премахване на тъмната стая – няма такова нещо. Премахване на номера – няма такова нещо. Преброителни центрове – няма такова нещо. Премахването на гласуването в Турция – няма такова нещо. Всичко това, което го има в нашия законопроект, така че много ми е интересно да разбера какво сме прекопирали всъщност от един несъществуващ Изборен кодекс и проект за Изборен кодекс от страна на ПП-ДБ, който току-що заявих, че е един-единствен внесен, и то в доста ограничен мащаб и неприет, между другото, през месец октомври 2022 г. Като казах за прекопиране, редно е да припомня, че ако някой копира и краде текстове, това са представителите на ПП-ДБ. Ще припомня, че след като влязоха в Четиридесет и осмото народно събрание, тогава Надежда Йорданова си позволи да извади законопроекти, които са били разработвани в Министерския съвет, Министерството на правосъдието и ги внесе като нейни. Тогавашният председател на Правната комисия – Радомир Чолаков, беше човекът, който го разкри това нещо. Едно към едно бяха със запетайките, дори не са си направили труда да променят нещо ей така, просто да има разминаване. Сто процента пълно съвпадение. Така беше, госпожо Йорданова, така че като говорим за плагиатстване, за копиране – хайде погледнете си първо Вашия собствен двор. И като заговорихме за огромния законотворчески капацитет на ПП-ДБ ще трябва пак да припомня в недалечното минало, когато беше създадена специална Конституционна комисия, за да я оглави Христо Иванов – най-видният конституционалист на Републиката безспорно. В Четиридесет и седмото народно събрание обаче тази Комисия не проведе нито едно заседание. Помните ли го това, защото ние от ВЪЗРАЖДАНЕ помним? И когато някой тръгне да говори подобни неща тук от тази трибуна, ако разчита на късата памет на своите избиратели, ще се сблъска с дългата памет на избирателите и представителите на ВЪЗРАЖДАНЕ тук. (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Ние помним, и то не просто помним, а може и да цитираме всичко това, което в момента коментираме тук. Истината е, че ПП ДБ нямат нито капацитета, нито качествата, нито уменията, за това, за което са ги пратили техните избиратели. И затова единственото нещо, което им остава, е да говорят деструктивно, да са анти. Те нямат идеология. Тяхната идеология е антиидеология. Досега не сме чули едно нещо, което харесват те. Чуваме какво не харесват. Те са против, те мразят, те са срещу, те правят санитарни кордони. Парадоксът е обаче, че винаги правят санитарни кордони около тези, с които управляват. Не знам защо така се получава – правиш санитарен кордон около ГЕРБ и ДПС и управляваш с ГЕРБ и ДПС, правиш санитарен кордон около ГЕРБ и ДПС, сядаш в скута на Пеевски, правиш санитарен кордон около ГЕРБ и ДПС и се молиш на ГЕРБ и ДПС за управление, правиш санитарен кордон около ГЕРБ и ДПС и гласуваш с ГЕРБ и ДПС в този парламент постоянно. Тук трябва да направя уточнението, че за последно ДБ гласуваха заедно с ГЕРБ и ДПС вчера – вчера, когато за пореден път гласуваха заедно с тях. Да припомня ли обаче епичния сблъсък, в който мераклиите за санитарен кордон около ГЕРБ и ДПС влязоха заедно с ГЕРБ и ДПС срещу ВЪЗРАЖДАНЕ и други партии като „Има Такъв Народ“ в парламента на 26 септември преди колко месеца – преди три месеца? Да припомням ли? Мераклиите за санитарния кордон тук бяха заедно с ГЕРБ и ДПС в този парламент… (Реплики от народния представител Манол Пейков.) Ако бяха малко по-големи мъже, щяха да влязат и в бой, ама понеже не са, не им се получиха нещата. И на фона на всичко това в момента виждаме едно безсилие. Обаче това безсилие, което вижда цяла България, очевидно трябва по някакъв начин да бъде замаскирано. Заради това какво се получава? Получава се така, че в момента имаме постоянно обикаляне по телевизиите – това беше казано преди малко, и затова сега ще акцентирам върху него. Имаме постоянно обикаляне по телевизиите от страна на представителите най-вече на ДБ, но, разбира се, и на ПП, които правят неистови опити да обяснят защо за пореден път гласуват заедно с ГЕРБ и ДПС. Истината е, че се опитват да обяснят, че черното е бяло и бялото е черно, но не се получава. Трябва да отбележим следното нещо. Безкрайно срамно е и безкрайно долнопробно е това, че една голяма част от обществените медии в нашата държава са се превърнали на практика в партийни телевизии. Направихме една справка преди няколко дни, ей така, просто от любопитство – как са отразени отделните политически формации в българския парламент през тази година в едно предаване, което е с най-голяма политическа история в България – предаването „Панорама“ в БНТ, която, между другото, е държавна телевизия, издържана с парите на българските данъкоплатци. Ще Ви дам няколко цифри и числа. ВЪЗРАЖДАНЕ за цяла година има пет участия – третата политическа сила има пет участия, но тук има уловка, участията всъщност са две, защото другите три са по време на избори, когато законът задължава обществената телевизия да ни кани. Щат, не щат, от „Панорама“ ни канят със скърцане на зъби, не им е приятно, личи си, но въпреки това няма накъде – законът ги задължава, и имаме три участия, а реално имаме две – общо пет. Сега внимание – ПП-ДБ, които имат няколко хиляди гласа повече от ВЪЗРАЖДАНЕ, само няколко хиляди, и то заради ала-бала и шашми, колко участия имат в „Панорама“ – може ли да предположите за една година? Имат 18 участия – четири пъти почти повече от ВЪЗРАЖДАНЕ, въпреки че реално същите като тежест, сравними с нас, но тук пак има уловка. Имаме още 20 участия на независими в кавички анализатори, които като седнат и като станат, обясняват колко са велики ПП-ДБ. Реално – крипто ПП-ДБ участие. И като ги сложим, имаме още 20, стават 38 участия, а „Панорама“ има 48 предавания – почти няма предаване, в което да не говори или представител на ПП-ДБ, или представител на така наречените граждански организации – социолози, политолози, анализатори, коментатори, наблюдатели и каквото още друго се сетите, отхранено и откърмено от щедрата гръд на американското посолство у нас. Цялото това нещо се изрежда по телевизиите, за да обяснява това, което в момента виждаме ние, въпреки целия този напън. Същото нещо важи и за частните телевизии. Същото нещо важи и за всички останали американски българоезични медийни канали у нас. Тази напаст, която обикаля по медиите обаче, въпреки всичко е толкова жалка, импотентна, фригидна и каквото още друго се сетите, че въпреки това, целия напън с шашмите, с ала-бала, с помощ от посолството, с триста зора не могат да докопат повече от 13%. (Шум и реплики.) Не могат да докопат повече от 13%! И затова какво им се оказва единствено като възможност? Да влязат в парламента и да се молят за пореден път на ГЕРБ и ДПС. В тази ситуация сега става ясно за пореден път, че санитарен кордон в българския парламент действително има. Но санитарният кордон е около – даже пак ще направя разграничение, и съм длъжен да го направя заради обективната позиция, която ПП заема в последните няколко седмици – санитарният кордон като цяло е около ДБ, които се превръщат в токсична формация, включително и за една може би част от собствените си избиратели. Това ще го видим на следващите избори. Между другото, ако действително има честно гласуване, аз се съмнявам, че ДБ ще влязат самостоятелно в парламента. Дори и техните софийски избиратели, тъй като те са една маргинална софийска организация, те са регионална формация, ако тази малка софийска организация се яви на изборите при едни честни избори, не виждам как ще влязат в парламента, просто няма начин. (Шум и реплики.) Санитарният кордон е около тях, защото по-голям политически отпадък в българския парламент ние не сме имали. Защото в момента действително ситуацията е толкова ступорна, че решението е в рамките на няколко гласа. Тези няколко гласа обаче упорито стоят и поддържат, и поддържат ГЕРБ и ДПС в момента, след което обаче минават по техните телевизии и почват да обясняват как всъщност това не е вярно, как те се борели с ВЪЗРАЖДАНЕ. Няма нормален човек, който да не вижда това брутално политическо лицемерие. Целият този писък, на който ставаме свидетели тук, е писък на жалка безпомощност (реплики от ПП-ДБ), писък, който показва единствено и само липса на умения. Между другото, не само липса на умения, липса на възпитание (реплика от ПП-ДБ), липса на култура, липса на интелект, липса на каквото и да било друго, липса на лична хигиена дори ако щете за някои от тях. Само че това нещо много скоро ще стане ясно, като дойдат изборите, защото съвсем скоро ще се броим. И няма да се броим тук в тази зала. Ще се броим навън, ще ни броят българите, и те ще дадат оценка на маргиналната софийска партийка. (Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#66 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Реплики? Заповядайте, господин Божанов – първа реплика. (Шум и реплики.) Уважаеми дами и господа, ще моля малко, единият процес, който се нарича въздържане във физиологията на висшата нервна дейност, да го активираме. От място ще моля да няма реплики и който има желание, всеки ще се изкаже от трибуната. Господин Божанов, имате думата.
#67 · speech
Бодижар Божанов
ПП-ДБ
Благодаря, господин Председател. Господин Костадинов, няма да ми стигне времето за реплика – да мина през всички неща, които наговорихте за 14 минути изказване, и да ги оборя. Имаше много неверни неща, имаше много внушения, но ще кажа това, за което всъщност излязох и за което се хванах – Изборния кодекс. По Изборния кодекс ние сме внасяли предложения за въвеждане на преброителни центрове. Те са между първо и второ четене. (Реплика от ВЪЗРАЖДАНЕ: „Това е друго.“) Не, това е изцяло развита концепция за преброителни центрове. Тази концепция за преброителни центрове я обсъждахме тогава с всички парламентарни групи и тя не беше приета. Ние имаме готовност отново да я предложим, защото този законопроект е разработен. Дали е под формата на предложения между първо и второ четене, дали не, е детайл. Имаме законопроекти за пощенското гласуване, него сте го пропуснали в сайта на парламента. Вярно, има какво да се желае от него. И още едно нещо само ще кажа. Вие много обичате да говорите за нашите избиратели – те какво щели да направят, какво си мислели. Ние за Вашите избиратели не говорим. Те са различни. Вие нашите не ги познавате и моля Ви да се въздържате от това! Благодаря. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#68 · speech
Благодаря Ви, господин Божанов. Втора реплика? Заповядайте, господин Божанков, имате думата.
#69 · speech
ПП-ДБ
Костадин Костадинов от ВЪЗРАЖДАНЕ е наричал ромите в България подчовеци, паразити, нашите избиратели – измет, но не беше наричал софиянци маргинали, така че всички софиянци, всички, които живеят в българската столица, в европейска София, нека знаят, че за партия ВЪЗРАЖДАНЕ и нейния лидер те са маргинали. Това показва само едно, потвърждава нашата теза, че ВЪЗРАЖДАНЕ е профашистка партия, която иска да праща хората в „Белене“, има някакъв фетиш към „Белене“, и ето защо потвърждава нашата теза, че те трябва да останат в изолация заради системния език на омразата, който използват (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), антиевропейското си и античовешко поведение и реч. Другите им тези, които касаят американското посолство, са абсурдни. Има човек в тяхната група, който е бил стипендиант на „Америка за България“, кандидатствал по програми. Те казват: „Той видял злото в очите и после изгонил „Америка за България“. Но истината е, че той още няколко пъти е кандидатствал по програми на „Америка за България“ и е бил отхвърлен. А Костадин Костадинов, който громи американското посолство, когато беше избран новият американски президент в САЩ – те не са се променили, все са си Съединените американски щати, първи изпраща писмо: „Поздравяваме Ви, господин Президент. Ние сме Ваши партньори.“ Това е същият Костадин Костадинов. Така че тази комплексарщина, която се излива от трибуната, трябва или с ирония, или не знам вече как да я подминаваме – с осъждане ли, сериозно, или несериозно, но трябва да ѝ сложим край. Благодаря Ви. (Реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#70 · speech
Благодаря Ви, господин Божанков. Господин Йорданов, имате думата за втора реплика. (Шум и реплики.) За трета реплика.
#71 · speech
ИТН
Господин Костадинов, като историк питам историк, понеже аз изпаднах в когнитивен дисонанс: лагерът в Белене, този по същество трудово-конц…, така де, трудов лагер с елементи на насилственост, че си офъфлих езика, я ми припомнете коя фашистка партия е направила лагера „Белене“ и лагера „Скравена“, коя фашистка партия, за да казват, че Вие сте фашисти и се опитвате да ги пратите в „Белене“? (Шум и реплики.)
#72 · speech
Благодаря Ви, господин Йорданов. Господин Костадинов – дуплика. Имате думата.
#73 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ
Благодаря. Господин Божанов, първо към Вас – с уважение, между другото. Вие сте един от малкото нормални хора, към които действително имам уважение във Вашата формация. Ще Ви припомня, че Вие би трябвало да правите разлика между законопроекти и поправки между първо и второ четене. Неслучайно изрично казах, че имате един законопроект. Законопроект! Иначе поправки имате, да, много. Отхвърлени са една голяма част от тях. Макар че ние сме ги подкрепили и въпреки това са били отхвърлени. По отношение на това, което казахте за гласуването по пощата. Извинявайте, обаче нито гласуване по пощата, нито електронно гласуване трябва да бъдат въвеждани до момента, в който ние дори елементарното гласуване в секционните избирателни комисии не можем да осигурим. Как си го представяте после това? Да си пуснете бюлетината в пощенската кутия и някой през това време да сложи друга бюлетинка, нали? Няма да стане това никога и затова няма да го подкрепим сега. И ще Ви припомня финално по отношение на законопроектите за Изборния кодекс. Има 12 внесени законопроекта – 12 внесени законопроекта, натъртвам, от 2021 г. досега за промяна на Изборния кодекс. Шест от тях са на ВЪЗРАЖДАНЕ. Половината от всичките – шест, така че бъдете коректен. За лагера в Белене. Да, лагерът в Белене е направен от БКП и съответно, доколкото знам, в БСП, която е формацията наследила БКП, е членувало лицето Божанков. Допреди няколко години беше в парламентарната група на БСП. Явно и там, и там е помагал финансово, защото вероятно скрападжийският бизнес е доста изгоден. По отношение на това, което каза лицето Божанков. ВЪЗРАЖДАНЕ е трета политическа сила в София и имаме близо 70 000 гласа. В София има страшно много свободни хора, страшно много достойни хора, страшно много горди българи, както и в цяла България. Само че ние сме трета сила навсякъде, в цяла България. На много места, в половината територия на страната, ние сме втора политическа сила. Интересното е, че ПП-ДБ са втори единствено и само в София и в Пловдив. Навсякъде другаде са в най добрия случай трети, в повечето случаи са пети, шести, може би четвърти, което показва, че това е една регионална формация. И в това няма нищо лошо. ДПС също е регионална формация. ДПС, ако не купува гласове, има основно единствено гласоподаватели там, където живеят наши сънародници мюсюлмани. Така че, като имаме такава регионална формация – и Вие сте регионална формация, аз не виждам в това нищо лошо. Малко е малоумно, но е типично за Вас като формация да излизате и да правите общи внушения. Няма как да се получи това нещо и няма кой да Ви повярва. Ще Ви припомня още нещо. Ние от ВЪЗРАЖДАНЕ, аз поне не се сещам някога да сме ходили, да сме се снимали, да сме търсили подкрепа от чужди посланици, чужди държави. (Силен шум и реплики от ПП-ДБ.) Никога! Никога! Никога – за разлика от Вас! Вие сте американски инженерен продукт. Нека да го кажем ясно – ДБ е американски инженерен продукт. Вие не сте българска политическа партия, Вие сте агенти. (Реплики от ПП-ДБ.) Специално Вие, Божанков, Вие трябва да давате обяснение какво правихте два месеца в Съединените щати, защото нали знаете, че ние знаем какво сте правили там. (Шум и реплики.) Нали знаете, че сме наясно с това, което сте правили? Нали знаете, че сме наясно с цялата Ви дейност? Нали знаете, че един ден ще отговаряте? И това, за което ще отговаряте, ще Ви бъде потърсено и ще Ви бъде поискано… (Шум и реплики от ПП-ДБ.) И да ми правите такива полигофренски физиономии, няма да си промените отношението, нали се сещате? В смисъл, няма нормален човек, който да не вижда това Ваше поведение в момента. Истината е, че Вие сте вредни като формация. Истината е, че Вие обслужвате чужди политически интереси. Истина е, че Вие сте чужди агенти. Точно заради това сте против Закона за регистрацията на чуждите агенти, защото, ако ние примерно бяхме, нямаме никакъв проблем с това да го приемем. Вас Ви е страх обаче. (Шум и реплики от ПП-ДБ.) Приемете този законопроект за чуждите агенти и си понесете после отговорността. И да, ще влезете по затворите, ще се погрижим за това. Специално Вие, Божанков, няма да се притеснявате. Обаче няма да сте в „Белене“. Вие ще сте в Сливенския затвор, защото там Ви е мястото. (Смях. Ръкопляскания от ВЪЗРАЖДАНЕ.)
#74 · speech
Благодаря Ви, господин Костадинов. Други изказвания? Няма. Чувствам се задължен, забелязвам някои внушения, които бяха направени към моята личност. Наблюдавайки вчера телевизията, установявам една закономерност. Може би има пропуски в тази режисура, защото днес отново беше повторено. Може би нямаме някъде картина. Моят отговор вчера, който дадох, не го забелязах в нито една медия, контролирана от някои колеги. (Шум и реплики.) Аз смятам, че винаги трябва да се чуе и другото мнение, а това е с голяма доза вероятно, защото моето съсловие е развило абстрактно мислене. Това е абстрактно мислене съобразно един човек, голям философ и икономист, който днес има 104 години от рождението си и е роден в град Вупертал, Прусия. Нарича се Фридрих Енгелс. Той казва, че диференциалнодиагностичното мислене на лекаря е висша форма на абстрактно мислене. Затуй държат две неща: внушения и инсинуации. Затова взех думата. Извинявам се на всички колеги, че ги занимавам. Други изказвания? Няма. Закривам дискусията. (Реплика от народния представител Атанас Зафиров встрани от микрофоните.) Закрих дискусията, господин Зафиров.
#75 · speech
БСП – Обединена левица, встрани от микрофоните
Тридесет минути почивка от името на парламентарна група.
#76 · speech
Обявявам 30 минути почивка. (След почивката.)
#77 · speech
Колеги, продължаваме заседанието. Бяхме до гласуване по азбучен ред на първите имена на номинираните колеги. Първо, поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Наталия Киселова за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 237 народни представители: за 50, против 113, въздържали се 74. Предложението не е прието. На второ място, поставям на гласуване кандидатурата на господин Петър Петров за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 46, против 130, въздържали се 62. Предложението не е прието. На трето място, поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 69, против 161, въздържали се 8. Предложението не е прието. На четвърто място, поставям на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 238 народни представители: за 66, против 114, въздържали се 58. Предложението не е прието.
#78 · speech
ПП-ДБ, от място
Почивка! Процедура!
#79 · speech
Заповядайте.
#80 · speech
ПП-ДБ, от място
Почивка 30 минути от името на нашата парламентарна група.
#81 · speech
Преди балотажа? (Шум и реплики.)
#82 · speech
ДПС – Ново начало, от място
В процедура на гласуване сме, какви са тия глупости?
#83 · speech
Уважаеми дами и господа народни представители, при проведения първи тур на първо място е госпожа Рая Назарян, а на второ място е господин Силви Кирилов. Обявявам… (Шум и реплики.)
#84 · speech
ДПС – Ново начало, от място
В процедура на гласуване сме! Прочети го тоя правилник! (Шум и реплики.)
#85 · speech
Обявявам петнадесет минути… (Силен шум и реплики.)
#86 · speech
ВЪЗРАЖДАНЕ, от място
Стига с тия почивки!
#87 · speech
Обявявам петнадесет минути почивка. (Силен шум и реплики.) (След почивката.)
#88 · speech
Уважаеми колеги! Да, доктор Чакъров? (Реплика от народния представител Джевдет Чакъров.) Заповядайте на трибуната.
#89 · speech
АСП
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! От наше име искаме половин час почивка. (Силен шум и реплики.)
#90 · speech
Уважаеми колеги, обявявам 30 минути почивка и ще моля да бъдем точни на тридесетата минута. (Оживление. Смях.) (След почивката.)
#91 · speech
Уважаеми колеги народни представители, продължаваме по дневния ред – не сме прекъсвали заседанието. Минаваме към втори кръг, където ще напомня – на първо място – госпожа Рая Назарян. На второ място – господин Силви Кирилов. Първа по ред – поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян. Моля, процедура по гласуване. Гласували 238 народни представители: за 69, против 159, въздържали се 10. Предложението не е прието. На второ място, поставям на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Моля, процедура по гласуване. Гласували 238 народни представители: за 118, против 103, въздържали се 17. Предложението не е прието. (Силен шум.) Уважаеми колеги! (Силен шум и реплики.) Заповядайте, господин Йорданов.
#92 · speech
ИТН
Господин Председател, кворумът е от 234 човека. Приехме правила, в които се казва – половината от присъстващите, които са регистрирани – 234. (Силен шум и реплики.) Така че, въпреки драмата на ДПС и на ГЕРБ – 118 гласа са повече от половината на 234. (Силен шум и реплики.)
#93 · speech
Благодаря Ви. (Силен шум.) След консултации, текстът е правилен – това, което прочетох. Господин Балабанов, за процедура ли? (Шум и реплики от ГЕРБ-СДС.) Глаголът е, че няма избор. Заповядайте, господин Балабанов.
#94 · speech
ИТН
Да го подложим, господин Председател, на прегласуване този избор на балотаж. Лорер и Божанков – гледам, че си говорите двамата. Цяла България Вас двамата Ви чака в тази ситуация. (Силен шум и реплики.) Не знам какво избира Божанков или господин Лорер. Стигнали сме до тази ситуация така или иначе, така че Ви моля да прегласуваме и да постъпите с разум. Благодаря.
#95 · speech
Благодаря Ви. Моля, процедура по прегласуване. (Шум и реплики. Силен шум.) Гласуваме за господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Прегласуване – процедурата беше за господин Силви Кирилов. Гласували 238 народни представители: за 117, против 104, въздържали се 17. (Силен шум. Ръкопляскания.) Предложението не е прието. Уважаеми дами и господата народни представители, днес на консултациите, които проведохме с парламентарно представени партии и коалиции, поех ангажимента да обявя почивка и да се съберем за 15 минути. Обявявам 15 минути почивка и моля всички представители на парламентарно представените партии и коалиции – в залата! Почивка 15 минути. (След почивката.)
#96 · speech
Уважаеми колеги, прекъсвам днешното първо заседание. И решението от консултациите, които проведохме – следващото възобновяване на първото заседание ще бъде утре – петък, в 11,00 ч. Благодаря. Хубав ден! (15,30 ч.) Временен председател: Силви Кирилов