Първо заседание

ПЕТДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ, ПЪРВА СЕСИЯ, ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ, продължение, София, сряда, 27 ноември 2024 г.
Дата27.11.2024
Събития61
Разпознати говорители61
Точки с гласуване7

Официален източник: parliament.bg

1. Гласувания

Тема Час За Против Възд. Резултат
1 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Наталия Киселова (27.11.2024г.) 11:51:00 50 113 75
2 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Петър Петров (27.11.2024г.) 11:53:00 46 128 64
3 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Рая Назарян (27.11.2024г.) 11:55:00 69 164 5
4 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (27.11.2024г.) 11:57:00 66 115 57
5 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Рая Назарян (27.11.2024г.) - балотаж 13:51:00 69 147 4
6 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (27.11.2024г.) - балотаж 13:53:00 100 100 17
7 Решение за избиране на Председател на Петдесет и първото Народното събрание на Република България - избира Силви Кирилов (27.11.2024г.) - балотаж - прегласуване 13:57:00 100 101 16

2. Стенограма и изказвания

Фокус по говорител: stefan-ivanov-burdzhev · намерени изказвания: 1
#1 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги народни представители, добър ден! Възобновявам първото заседание на Петдесет и първия парламент на Република България. Всички сме запознати с правилата за избор на председател. Пристъпваме към нов кръг предложения и гласуването им съгласно приетите правила. Давам думата за нови предложения за председател на Петдесет и първото народно събрание. Заповядайте, госпожо Петкова. Имате думата, госпожо Петкова.

#2 · speech

Теменужка Петкова

ГЕРБ-СДС

Благодаря, уважаеми господин Председателстващ. Уважаеми колеги! Ние от ГЕРБ-СДС препотвърждаваме кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Призовавам Ви да проявите отговорност и мъдрост и по единствения обективен критерий, който е доверието на българските граждани, което те ясно заявиха на 27 октомври тази година на последните избори, да подкрепите Рая Назарян. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ-СДС.)

#4 · speech

Светослав Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. От името на ВЪЗРАЖДАНЕ препотвърждаваме кандидатурата на адвокат Петър Петров. Благодаря Ви.

#5 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Тодоров. Други номинации за председател на Петдесет и първото…? Заповядайте, господин Гуцанов. Имате думата, господин Гуцанов.

#6 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря Ви, уважаеми господин Председател. Уважаеми колеги, от името на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ отново препотвърждаваме нашето виждане за доцент Наталия Киселова, че в тази тежка ситуация е възможно най подходящият председател на Народното събрание на Република България. Постарахме се да направим срещи с политическите партии. Благодарим на ВЪЗРАЖДАНЕ и на Политическа партия МЕЧ, че се отзоваха на тези срещи, за писмата, които получихме от останалите формации. Считаме, че пътят наистина е диалог между политическите партии и да се види кое е най-важното за решаване от този парламент, кое е най-важното, което българските граждани заслужават, и трябва да решим в тяхно име и в полза на Република България. Затова смятаме, че на този етап по-подходящ кандидат от Наталия Киселова трудно може да бъде изкаран от Петдесет и първото народно събрание. И Ви призоваваме да я подкрепите и да развържем този гордиев възел или да го разрежем.

#8 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря, господин Председател. Колеги, извън всички политически приказки, които, така или иначе, като представители на партия, общо взето, понякога сме задължени да говорим, изходът е ясен. Затова се обръщам към колегите от „Демократична България“ и БСП да постъпим правилно, да изберем най-възрастния сред нас за председател, като подчертавам за пореден път, че това не е избор на министър-председател и че след това при разговорите за мандати, ако се сформира мнозинство, господин Кирилов ще си подаде оставката. Но за да започнем работа, плюс законодателната програма, която имате като идея, и изтичащите срокове за някои важни постове, за които сте декларирали, че имате желание да се вземе решение, Ви моля да постъпите практично – е най-честно казано, и да подкрепите кандидатурата на доцент Силви Кирилов.

#12 · speech

Атанас Зафиров

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Взимам процедура с надежда наистина преди този изключително важен избор да имаме възможност да чуем лично от устата на всеки от кандидатите какви са неговите намерения и за какво точно се кандидатира. Аз уважавам казаното от господин Йорданов, уважавам това, което си говорихме на нашата среща, но вчера, когато направихме опит да поканим всички политически сили, които заявяват някакво намерение да формират някакво мнозинство около някакъв кандидат и на масата пред медиите всеки да изтъкне своите аргументи, да изтъкне качествата на своя кандидат и да обясни ясно на българския народ какъв точно избор прави в момента, за съжаление, половината политически сили не се явиха на тази среща, които сега настояват да получат подкрепа от нас! А писмото, което получихме, беше подписано от господин Слави Трифонов, с който ние не сме разговаряли, или си говорим през Фейсбук, или през медиите. Затова под формата на процедура още веднъж настоявам и се обръщам към господин Кирилов с настоятелна молба – нека го изслушаме, нека да каже какви са му вижданията за работата на Народното събрание, нека да обясни какъв ще бъде подходът, какво ще бъде законодателството, което той ще приоритизира или не, и какви са в крайна сметка неговите намерения, ако все пак това Народно събрание не заработи и той бъде един от потенциалните кандидати за министър-председател. Смятам, че така е справедливо, смятам, че така е честно към българския народ. Благодаря на господин Петров и на госпожа Киселова, които миналия път достатъчно ясно, категорично заявиха своите намерения. Благодаря Ви.

#13 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Зафиров. Ние сме приели процедурни правила. Вярно, че бяха в началото, в първия ден – понеделник, там няма предвидена такава процедура. По желание, ако някой от кандидатите иска, да каже нещо.

#15 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

При дебатите могат, да. (Шум и реплики.) Ще дойде и този момент. Да прочета Процедурни правила за избиране на председател на Народното събрание, но Вие всички ги имате. Откривам разискванията по направените предложения, моля. Заповядайте. Имате думата, господин Божанков.

#16 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Наистина сме изправени пред много труден път и както аз в предишни изказвания съм заявявал, големият въпрос е какъв път пред България ще начертае това Народно събрание, дори и то да не формира някакво мнозинство. Сега, господин Кирилов, с уважение към Вас. Техническият мотив за избор на председател е технически, когато всички с консенсус изберат най-възрастния, в нашия случай това изключва две групи, около които сме обявили принципа на така наречения санитарен кордон – проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ и „Ново начало“. Когато обаче говорим за друг избор, тогава ситуацията е малко по-различна и вече има много голямо значение за кого гласуваме, какви са неговите качества. Правейки това уточнение, отнасяйки се с най-голямо уважение, аз искам да кажа, че има правото колегата от БСП, че кандидатите трябва да заявят своите позиции и техните биографии трябва да бъдат пълни, защото ние трябва да знаем на кого даваме цялата държава в момента и като първи в законодателния орган, и като потенциален служебен премиер. Уважаеми колеги, в годините на прехода с мандат на ДПС един служебен премиер остана в историята като сламен човек, параван за корупционни схеми. Безработицата и обедняването са неговото наследство. В тези години се формират силовите структури. Това са най-мрачните периоди от българската история. По-късно Ренета Инджова нарича това правителство правителството на „Мултигруп“. Уважаеми колеги от „Има Такъв Народ“, не се сърдете, че понякога Ви наричат Малкото ДПС. Знаете ли кой е бил съдружник на този сламен човек – служебния премиер Любен Беров? Това е колегата Силви Кирилов, те са били съдружници. И когато казах, че не мога да гласувам за Силви Кирилов, защото не зная какви са неговите позиции и каква е неговата биография, ето че поправям тази грешка – „Държавен вестник“, бр. 5 от 2009 г. Няма да е изненада за никого, че в партията на Христо Ковачки ръководен кадър е не кой да е, а отново Силви Кирилов. Няма нужда да Ви обяснявам кой е Ковачки и какво означава това. Ето, ще кажа от същата биография по-интересното за колегите– да попълня пропуска на „Има Такъв Народ“. В Здравноосигурителен фонд „Европа“ АД в Съвета на директорите влиза „Химмаш“ и лично Йордан Христов. Също в Съвета на директорите, тоест в управлението на това дружество, е Силви Кирилов. Йордан Христов е фиктивният баща на детето в „Барселонагейт“, човекът, който поема отговорност и после казва, че е излъгал и не е баща на това дете. Тоест казвам, че тук не говорим за някакво съвпадение и случайност, и някакъв технически въпрос, говорим за две ченгеджийски схеми, които в момента са в колизия една с друга, а нас ни изправят пред избора да си изберем едната срещу другата. Аз избирам да останем верни на нашите принципи, които отстояваме, да запазим нашата идентичност, защото времената, които очакват България, са тежки. Възход на популизма, възход на крайните настроения, възход на фашизма. И ние не можем да се легитимираме в тази битка, съюзявайки се с едната ченгеджийска схема срещу другата, проруската партия ВЪЗРАЖДАНЕ, за която сме обявили, че трябва да бъде в изолация, в каквото е и в европейските ни семейства. Аргументите за Висш съдебен съвет, Сарафов, са абсолютно валидни, уважаеми колеги, но също така е валиден аргументът, че има ясна процедура, по която това се прави. Не съм съвсем убеден и затова дадохме тази декларация от наша страна – да видим има ли мнозинство за приемане на тези антикорупционни мерки. Много от Вас отказаха да подпишат тази декларация. Тоест наивността, че ние с този кандидат, с този човек, с тази биография и най-вече „Има Такъв Народ“ като партия, която унищожи всяка възможност за мнозинство без ГЕРБ и ДПС, че ние ще стигнем до крайната цел и тя е антикорупционно мнозинство или анти-Пеевски мнозинство, за мен носи много малък шанс за успех, много голям риск за легитимация на партии, които не би трябвало да бъдат легитимирани. И ще Ви припомня една декларация, която нашата парламентарна група прочете от тази трибуна, прочетох я аз. Този риск не е преминал, явно трябва да го повторим: „Крайните популисти – фашизмът в Европа не идва чрез изборна победа. Хитлер не идва, защото е избран от народа. В дълбока политическа криза в Германия системните партии не могат да надделеят една спрямо друга. В цикъл от предсрочни избори те се изкушават да потърсят подкрепата на популисти, които казват: като ги вкараме веднъж в институционална рамка, те ще играят по правилата на играта, те ще се нормализират.“ Всички знаем как свършва това упражнение. Дългосрочен риск пред България, такъв има, възход на такива сили – ние не трябва да бъдем хората, които им подават ръка, които отварят вратата, защото един път леко открехната, повече няма да може да бъде затворена като кутията на Пандора. Затова аз няма да гласувам за Силви Кирилов и призовавам да оценим принципите, на които стоим като част от своя цивилизационен избор – Европа, западните ни партньори, и твърди позиции спрямо пропутинските партии в България. Благодаря Ви.

#19 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Така. Колеги от ДБ и ПП, извинявайте, ще говоря на онова нещо там – червения запъртък, а не на Вас, в смисъл не към политическите Ви партии. Просто да не го приемате лично. На трибуната излезе някой, който е политическа проститутка, обикаляйки различни партии, говорейки за човек, който е постигнал професионални успехи, които той може само да сънува, и говори за неща отпреди 30 години, и то в доста глупав контекст. Бих му припомнил, че ако се върне малко по-наблизо, с цялото ми уважение, но господин Асен Василев, Калина Константинова и Божидар Божанов бяха около правителството на – и ще кажа – Марин Райков, дето беше служебният премиер на ГЕРБ при този, как се казваше, Плевнелиев. Така че за някакви неща не е хубаво да си отваря устата точно човек, който е, пак ще повторя, политическа проститутка, танцуваща от цвят на цвят, държана в една партия само защото се оказа, че я е финансирал. Така че извинявам се от Ваше име, че сте си допуснали подобен биологичен експеримент на природата във Вашите редици и отново Ви призовавам да постъпите практично, независимо какво ще продължи да плямпа от трибуната това нещо.

#21 · speech

Тошко Йорданов

Извинявам се, да довърша. Съжалявам, но понеже се ядосах. И още нещо. Да го образоваме оня там малкия, червения. Фашизъм, мило мое запъртъче, има само на леви партии – да те светна. Крайнодесните не са фашисти. И националсоциалистите, и фашисткото движение в Италия са левичарски движения. Така че като употребяваш терминология към някакви колеги, образовай се преди това. Десен фашизъм не е имало. Може да ги наричаш крайнодесни, може да ги наричаш националисти, може да си измислиш нещо друго, но фашизмът е ляво движение, социалистическо движение. И левите партии са близо до фашизма исторически, ако ще се правят такива паралели. Като и тая е много хлъзгава, защото в крайна сметка знаем след това каква беше ситуацията между Съветския съюз и хитлеристка Германия. Но те са от едно политическо семейство сами по себе си. И най-вероятно не си чел книгата на Желю Желев „Фашизмът“, заради която той беше, как да кажа – първо книгата беше забранявана, Желю беше подлаган на тормоз, просто защото правеше точно паралел, исторически обяснявайки какво е Националсоциалистическата партия в Германия, и всеки здравомислещ човек виждаше приликите с Българската комунистическа партия в тези тоталитарни режими. Така че си оправяй терминологията и спри да говориш глупости.

#23 · speech

Габриел Вълков

БСП – Обединена левица

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Специално за фашизма аз не мисля, че е ляво движение – поне така ни учат по политология в българските университети, но Вие явно сте учили друг вид политология. Колкото до господин Божанков. Сега виждам – от едната страна са ченгета, от другата страна пак са ченгета. От едната страна прозира Пеевски, от другата прозира Бойко Борисов, от третата не знам кой прозира, но не разбирам защо не подкрепяте доцент Наталия Киселова, като не искате ченгета, не искате ВЪЗРАЖДАНЕ, не искате Пеевски, не искате Бойко Борисов. Имаме алтернативен кандидат и аз мисля, че Вие трябва да го подкрепите. Благодаря.

#25 · speech

Светослав Тодоров

ВЪЗРАЖДАНЕ

Благодаря Ви, господин Председател. Не мога да го видя моето момче Божанков къде е седнал в момента, който от висотата на неговите 1,50 идва тук да говори за санитарен кордон. Единствената партия – неговата партия, няма издигнат председател на Народното събрание. Санитарният кордон е около Вас. Никой не иска да работи в момента и да си говори с Вас от ПП – двамата, Явор Божанков и Даниел Лорер, и с останалата част от „Демократична България“. Никой не иска да си говори с Вас. Цялото общество знае, че това, което правите в момента, обслужва първия ред на залата тук и го обслужва много професионално. Не знам какво сте получили за това нещо, което правите в момента, защото Вие шест дни подред излизате с една много пламенна реч, една много пламенна декларация и реално погледнато, защитавате служебното правителство на Димитър Главчев. За това нещо, което правите, наистина много трябва да са Ви подкрепили.

#27 · speech

Явор Божанков

ПП-ДБ

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги! Няма да отговоря на хора, които говорят от трибуната на българския парламент все едно са в квартална кръчма. Уважаеми колега репликиращ Вълков, има резон за това, че Наталия Киселова не просто има някакъв морален интегритет, тя е заявявала публично позиции и това е много важно. В този смисъл в изказването си посочих, че е добра идея кандидатите да излязат с някаква концепция, тоест не може да гласуваме за законодателна програма. Представете си следния казус: избираме колегата, на другия ден ВЪЗРАЖДАНЕ – законопроект срещу чуждите агенти по руски модел. Ами в тоя случай ГЕРБ може да кажат: формирали сте мнозинство, благодарим, довиждане. И тук си оставаме с новата руска реалност в тази зала, законодателна програма, която не знаем каква е, тоест това е игра на зарове. Хазарт с бъдещето на България не може да се играе. Много е важно каква е програмата, зад какво заставаме – затова казвам, че и личността на избрания е важна, и неговата програма, и принципите, които защитава. (Реплики от народния представител Георги Георгиев.) Тоест има някакво сечение, има някакъв общ принцип, който много хора в тази зала разбират. Ето това всъщност е водещият мотив ние всички да излезем от този блокаж и от тази криза – около каква програма се обединяваме и най-вече в следващия парламент кой с кого, как и за какво може да работи. Защото, ако не можем и сме съгласни всички демократи и прозападни политици в тази зала, че не може да се работи с пропутинската партия ВЪЗРАЖДАНЕ, то тогава какви общи действия може да има и какво в следващия парламент означава това? Още по-голям блокаж, защото това е задънена улица, това е безперспективно упражнение. То няма да доведе и до резултата, който много хора тук смятат, че ще бъде постигнат. Аз правя това, осъзнавайки как може да се изтълкува моето изказване, какви рискове може да носи то за моя професионален път, но го правя, защото съм дълбоко убеден, че това е правилно за държавата, в която живеем, за демокрацията и за всеки един български гражданин. Благодаря Ви.

#28 · speech

Петър Петров

ВЪЗРАЖДАНЕ, от място

Нищо не става без ВЪЗРАЖДАНЕ, Божанков!

#29 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Божанков. Искам да кажа само две-три изречения, понеже се споменаваше името ми в светлина, която е малко негативна. Първо, в политиката, уважаеми дами и господа народни представители, възраст няма. И това го показва българската и световната практика. Второ, в изброените от господин Божанков – едното е фирма, другото са сдружения, съм поканен като професионалист и защото имам определени качества. В момента, когато съм решил, че нещо не ме удовлетворява, съм напуснал. Първото, за което говори – това е Българо-китайската търговско-промишлена палата, на която съм един от основателите – не го крия, има го навсякъде. Второ, в Политическа партия „Лидер“ също съм бил професионално поканен в сектор „Здравеопазване“. Никога не съм бил член на тази партия. В момента, когато бях известен, че са ме включили в някакви органи, предприех действията да бъда освободен и съм освободен. В Доброволния здравноосигурителен фонд „Европа“ съм поканен също като професионалист, след като осем месеца не можеше да бъде регистриран. Искам на господин Божанков, понеже е юрист, да му кажа, че точно 10 работни дни, след като бях утвърден за изпълнителен директор на ДЗОФ „Европа“, Фондът беше регистриран и в Агенцията по вписванията, и в Агенцията по финансов контрол. При всичките тези три обстоятелства тайни няма и аз се гордея, че съм дал нещо за движението напред в сектор „Здравеопазване“. Благодаря. (Ръкопляскания от ИТН.) Господин Славов – процедура. Имате думата.

#30 · speech

Атанас Славов

ПП-ДБ

Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Процедурата ми е по начина на водене. Господин Председател, Вие сте и кандидат за един от най-високите постове в държавата, втори след президента. Това означава: когато в залата се изричат неподобаващи, обидни квалификации, да има санкция, най-малкото да има забележка. Недопустимо е поддържането на такъв тон в залата, защото това не просто влошава политическия дебат – това, ще го кажа с по-груба дума, отблъсква българските граждани въобще от парламентаризма. Независимо дали говорещите тук на трибуната казват ласкателни за Вас неща, или пък критични, Вие трябва да сте безпристрастен. И това е тест въобще за възможността да сте ръководител, да сте председател на това Събрание. Независимо дали репликиращите са от Вашата партия, или от други партии, Вие не трябва да се влияете от тези факти. Така че моля Ви следващите пъти, когато народни представители си позволят негативни, обидни квалификации, да бъдат санкционирани според действащите правила. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ПП-ДБ.)

#31 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Славов. Аз не съм юрист и ще Ви помоля за малко помощ – да ми кажете по кой правилник, и ще предприема всичките действия. (Ръкопляскания от ИТН.) Ако желаете, може да ми помогнете. Други изказвания? Господин Балабанов, заповядайте.

#32 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Уважаеми колеги от ДБ, от БСП! Наблюдавам с изумление как напоследък тънкообидният Ви образ като че ли иска да прикрие нещо, което остава някъде извън медиите, извън цялото това медийно пространство, което чака всъщност Вашето решение, Вашия глас. И цялото българско общество го чака. Не разбирам – шести път в тази зала – кое не е ясно. Със сигурност сред Вас има достатъчно интелигентни хора. Ето, и аз тук да не обиждам никого – напротив, да поздравя повечето от Вас в тази зала, които със сигурност са интелигентни. Ясно е какво правим, ясно е какво цели това мнозинство в това Народно събрание. Това не е мнозинство за правителство, това не е мнозинство за издигане на служебен министър-председател. Това е мнозинство от разумни народни представители, които най-после ще си позволят Петдесет и първият парламент да заработи. Въобще не съм съгласен с тезите, че едва ли не тук, на трибуната, трябва да се изправят кандидати, които да заявят точно кои закони ще минават в залата. Нали разбирате, че това са пълни глупости! В крайна сметка избран председател на Народното събрание лидира процеса на това Народно събрание, установява дневния ред на база внесени законопроекти, които се случват в комисиите, които се разглеждат, после влизат за гласуване в залата. Там, разбира се, има политически формации, които не биха били съгласни с конкретен закон, но биха подкрепили друг. Това са различни мнозинства. Тези закони, така или иначе, са част от законодателните програми на осем парламентарни групи в това Народно събрание. И да, председателят е този, който по закон ще ги допусне за разглеждане в пленарната зала. Единственото сигурно, ако още не сте ме разбрали, колеги от „Демократична България“, е декларацията за санитарния кордон и конкретното законодателство от Ваша страна, което единствено „Има Такъв Народ“ подписа. Това е сигурно, че ще се случи, ако бъде избран Силви Кирилов за временен председател, веднага. Второто нещо...

#34 · speech

Станислав Балабанов

Да, господин Йорданов, не съм забравил. Второто нещо, което е изключително важно, е да променим Изборния кодекс. Да изчистим мъртвите души от избирателните списъци – нещо пък, което „Продължаваме Промяната – Демократична България“ подписа, и се съгласихте. Това са единствените сигурни неща, които ще се случат тук! Аз не мога да спра колегите от ГЕРБ или колегите от ВЪЗРАЖДАНЕ, или колегите от БСП, АПС, ДПС да внасят законодателната си програма в парламента, въпросът е дали необходимите закони ще събират необходимото мнозинство на първо четене, респективно на второ четене. Сигурен съм, че го разбирате това нещо! Другото изключително важно нещо в тази ситуация наистина е един път завинаги Вие от „Демократична България“ да разберете следното: на 16 януари ще избират Сарафов за главен прокурор. За да не допуснем това нещо да се случи, можем да започнем промяната му още днес. Сега! След десет минути. С редовно избран председател на Народното събрание. В противен случай, колкото повече тупаме топката – ама не, ние искаме Председателски съвет, защото още ни е необходимо да водим разговор – за какво?! Кой ще отпуши работата на този парламент ли? Докога трябва да водим такива разговори? И колеги от БСП, наистина в тази почти взривоопасна ситуация, с уважение към Вас Ви го казвам – да, „Има Такъв Народ“ отказа да се яви на срещата с Вас поради простата причина, че достатъчно ясно водихме разговори преди това. И да, сигурен съм, да не перефразирам частта от разговорите, Вие бяхте уверени от наша страна на сто процента по всички теми – и по отношение на това какъв е Силви Кирилов, и по отношение на това, че не са водени никакви разговори ето от тази трибуна, отново си повтарям думите, за предварително мнозинство, нито за кабинет, нито за служебно правителство, нито за някакви задкулисни договорки с президента, нито за каквото и да било. Защото всичкото това са варианти, а на практика, на вариантите всичкото това е хипотеза. В крайна сметка дори и опционално да се стигне до такъв блокаж и до такава възможност, президентът решава. А и да не забравяме, че ако парламентът тръгне да работи, ще го повтарям всеки път, ама явно трябва да го повтарям, така наречената домова книга, която не ние сме създали, нито сме я гласували, тази домова книга е част от Конституцията, която беше направена с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Ако ще се съобразяваме по нея при работещ парламент, домовата книга може да се попълва – има избор на омбудсман, забележете, позиция, която е вързана с антикорупционното законодателство. Това забравихме ли го? И въобще след всичкото това, което казвам, по-скоро един път завинаги Ви призовавам да помислите с главите си, да подходите практично, да спрем да губим времето на цялата българска общественост, която чака редовен бюджет – без избран председател и старт на парламента, всичките тези глупости, които слушам за някакви регистрации на парламентарни групи, е пълен абсурд. Нали трябва да има избран председател, който да води този процес в залата, който да обявява гласуването на законопроектите, който да следи за реда на провеждане на тези законопроекти в залата. Вие кое избирате, колеги от ДБ – Сарафов или антикорупционна реформа? Вие блокирате собствената си декларация, която ние сме подкрепили и подписали. Колко по-голям гарант да има в тази зала от страна на „Има Такъв Народ“ и респективно избран временен председател от страна на „Има Такъв Народ“ като най-възрастен, и то не защото е от „Има Такъв Народ“, ами такъв е Правилникът и Конституцията, повелява такъв тип избор при блокаж, че това нещо ще започне да се случва. Още колко пъти да кажем, че ще бъде така?! Отново отправям призив към Вас, защото всичкото това виси на 17 гласа. Призивът ми към Вас е наистина да помислите с главите си и да отпушим работата на парламента, ако въобще искате да има промяна в посока на човека, който в момента излиза от залата. (Народният представител Делян Пеевски излиза от пленарната зала.) В противен случай му правите услуга.

#36 · speech

Манол Пейков

ПП-ДБ

Благодаря, господин Председател. Господин Балабанов, благодаря Ви за стабилното и сдържано изказване. Искам да Ви обърна внимание на нещо и то е важно. Вие говорите за големи неща, държавнически – за отстраняване на главния прокурор, за съвместно гласуване по закони. Преди Вас обаче господин Йорданов използваше уличен език, който е толкова низък и грубиянски – проститутка, дребосък и така нататък, че не знам дали си давате сметка, не може да се върши държавническа работа и да се говори по този начин. Няма как да имаме доверие… Говоря за нещо много базово, дори не говорим за думите на господин Божанков по адрес на господин Кирилов – доколко са верни или не, говорим за елементарна базова етика. И между другото, това беше и апелът на господин Славов към Вас, господин Кирилов. Не става дума за Правилник, става дума за вдигане на нивото на разговора, за някаква базова етика. Иначе няма как да намерим общ път. Разбирате ли? Ние търсим решение. Всички търсим решение. Но първо, трябва да имаме себеуважение и уважение към колегите си. Благодаря.

#38 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Благодаря, господин Председател. Уважаеми колеги! Уважаеми господин Балабанов, аз не знам кой чака – дали Вие, „БСП – Обединена левица“, дали ние чакаме Вашето разумно решение. Големият смисъл на гласуването днес не е математическо събиране на гласове, а кой е най-подходящият кандидат – с най-голямо уважение към най-мъдрия, най-възрастния народен представител – господин Силви Кирилов. Но ние какво правим в момента? Искаме да изберем по технически причини председател на Народното събрание или този, който е най-подходящият? Заради това ние инициирахме подобни разговори. И съжалявам, че Вие не дойдохте. С най-голямо уважение към Вашата парламентарна група. Защото Вие поставяте въпросите от трибуната. А не беше ли по-добре да ги обсъдим всичките тези теми?! Защото големият смисъл, пак казвам, не е да изберем този, който може да събере в момента гласовете, а можем ли да изберем този от нас, който е най-подходящ в тази тежка обстановка – безспорна конституционна криза, или на прага на нея, и разпад на държавността. Защото ние говорим за определени теми, но можем ли да ги обсъдим и тогава да стигнем до избор на председател на Народното събрание. Защото говорихме с Вас за ядрена енергетика. Вие съгласни ли сте тя да бъде в една посока, която ние виждаме, или не? Имаме ли допирна точка по нея? Съгласни ли сте да говорим за отлагане на либерализация на електричеството, защото, ако хората днес плащат 300 лв. сметка, ако тази либерализация стане, щяха да плащат 1500 – 1800 лв.? Готови ли сте да говорим по тази тема? А социалните ангажименти на държавата? И затова мислим, че точно този диалог е необходим, за да изберем този, който е най-подходящият, а не по този начин да ни убеждавате от трибуната – от Вас зависи. От нас зависи – от всеки един народен представител, от всяка една парламентарна група, да направим така, че да се излезе от този тупик, в който се намираме, но не математически, не технически, това, което е най-подходящо. И затова ние продължаваме да считаме, че ако подхождаме по този начин, човекът, който в момента е най-подходящ на този етап, е доцент Наталия Киселова. (Шум и реплики.) И това не е просто запъване на тази тема, а нещо, което считаме, че наистина трябва да бъде обсъдено, всички парламентарни групи да вземат това решение, ако наистина мислят за развитието на страната ни. Иначе за другите неща – да, ние сме наясно. Ясно е какъв компромис може да бъде направен, но трябва ли той да бъде направен? Или това е последното нещо, към което трябва да се стремим? Да, ако е необходимо, нека да бъде направен този компромис, но не може ли да направим още опити за това, което е най-доброто?! Пак казвам, с най-големи уважения към Силви Кирилов. И затова аз Ви моля не по този начин да коментирате от парламентарната трибуна и да призовавате, а наистина с разум и с диалог да се подходи. Благодаря.

#40 · speech

Тошко Йорданов

ИТН

Благодаря. Господин Балабанов, като излезете, Ви предлагам да припомните на Манол Пейков какви реплики е употребявал към колеги в парламента. А иначе, господин Славов, който минава за юрист и призовава председателя да се позовава на Правилник, който не съществува, за да извади господин председателя от тази ситуация, която е параграф 22, аз се самонаказвам със забележка, същевременно наказвам със забележка Явор Божанков за долните лъжливи инсинуации, които изрече от тази трибуна, и след това си налагам втора забележка, защото не се отказвам от нито една дума, която казах за това нещо Божанков.

#42 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Благодаря Ви, господин Председател. Сега, по отношение на репликата от господин Манол Пейков. Господин Пейков, наистина така поставено – всички сме човешки същества и всеки един от нас има емоции, и когато нещо е взривоопасно или срещу някого се хвърлят откровени лъжи и обиди от трибуната, нормално е да има и обратна такава реакция. Спомням си, по смисъл си спомням и думи от Вашата уста в предишни парламенти към народни представители, не съм го казвал аз, нали, за определения като „късопишков“ и „меки китки“, нали, това не е нивото на говорене от тази трибуна, но и Вие в прилив на емоция сте се изпускали от тази трибуна по тази линия (шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ), така че разбира се, трябва да се обира този език от трибуната, с Вас съм съгласен, но и Вие сте го използвали от това място. По отношение на БСП и на господин Гуцанов. Господин Гуцанов, много ясно сме заявили пред Вас по време на разговори какъв е смисълът на това Силви Кирилов да бъде подкрепен. Неуважение е от Ваша страна към всички парламентарни групи в тази зала да казвате, че само Вашият кандидат е най-подготвен, защото не е само Вашият кандидат. Ако трябва да сравняваме юридическите качества, аз съм сигурен, че всички парламентарни групи имат достатъчно силни юристи. Нали? Не е тук Наталия Киселова слязла от някъде другаде, от небето е слязла в парламента, и единствено, ако не е тя, друг подходящ кандидат няма. Сега, не бих се съгласил с това наистина. При цялото ми уважение – има подготвени юристи във всяка една парламентарна група. И да, тук ще направя драматичната разлика между това какво говорим ние и какво предлагаме в тази зала, и какво целите Вие. Съгласен съм с Вас по отношение на законопроекти – политики, няма такава дума, но по програма и приоритети, в които да са фиксирани срокове за изпълнение, експертен профил на състав на кабинет, но всичкото това са разговори по отношение за мнозинство и за кабинет, официален, при който, ако се създаде и се оформи, Силви Кирилов – десетократно, днес за стотен път ще кажа, ще си подаде оставката веднага като временен председател, за да може това мнозинство, постигнало споразумение по отношение на либерализация на пазара за енергетика, всичките други социални политики и всичко, което касае отговорността на едно правителство, да бъде издигнат и легитимно представляващ това правителство председател на този парламент. В момента, господин Гуцанов, ние водим съвсем друг разговор – как да отпушим въобще този парламент да работи. Сигурен съм безапелационно, че Вие ме разбирате прекрасно, защото е повече от ясно и за хора, които не се занимават с политика, какво казвам в момента от тази трибуна. Надявам се, въпреки всичко, да осмислите приликите и разликите между двете неща и да постъпите практично към демократична България, отново с цялото ми уважение, в тази ситуация. Помислете кое е по-важно за Вас – Сарафов да бъде избран за главен прокурор или да спрем този избор още днес с началото на законодателната инициатива по декларациите и всички други детайли, които юридическите ни екипи ще изчистят. Към господин Йорданов – абсолютно съм съгласен с Вас по отношение на репликата, която направихте.

#44 · speech

Кирил Петков

ПП-ДБ

Уважаеми народни представители! Истината е, че наистина господин Йорданов в този вид не беше допустим. В нашата група ние сме хора, които са свободни, които могат да имат самостоятелно мнение и които имат право да се изказват дори срещу решенията на нашата група. Това ни прави свободни хора и аз съм горд да бъда рамо до рамо с тях. Много е важно, господин Силви Кирилов, ако се случи, че все пак Вие бъдете избран, да вдигнете нивото в този парламент. Всеки път, когато всеки от нас, от която и да е политическа сила, си позволи такива думи, да бъде автоматично спрян, защото единственият начин, по който можем да напреднем като парламент, е да качим това базово ниво на култура и на общуване. Сега във връзка със самото решение. Най-голямото притеснение, което ние имаме от „Продължаваме Промяната“ е, че часовникът тиктака и 16 януари идва с бърза скорост. Ако Сарафов бъде избран за следващите седем години като главен прокурор и тази бухалка надвисне над цяла България и над всички – разчитаме на правосъдие, което да бъде ръководено и лидирано от един човек, който се среща с хора със съмнителна репутация. В някои среди даже го наричат Осмото джудже. Това е недопустимо. Другото, което е недопустимо, е да отидем на последващи избори, ако се отиде дотам, и да имаме тези изборни злоупотреби, които имахме този път. Говорим за десетки, хиляди, да не кажа стотици хиляди гласове – подмяна на българските гласоподаватели и на тяхната воля. Това е недопустимо. Тук трябва да изберем между варианти, които не ни харесват. Аз се съгласявам, че опасността от ВЪЗРАЖДАНЕ да се почувства по някакъв начин, че имат някакви по-големи права след едно такова гласуване, е опасност и ние от „Продължаваме Промяната“ също го виждаме. (Смях, шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Опасност е, защото посоката, която те показват, не е към Европа. Нещата, които те изказват в разговорите, са страшни. (Шум и реплики от ВЪЗРАЖДАНЕ.) Но, колеги, няма по-голяма опасност от това следващите седем години да имаме Сарафов над главата ни. Няма по-голяма опасност от това да имаме още едно служебно правителство на Главчев. Няма по-голяма опасност от това да се подменят не 50, не 100 хиляди, двеста, триста хиляди гласа в следващите избори. В този труден баланс на избор, който не харесваме и от двете страни, ние оставаме на нашата позиция от „Продължаваме Промяната“ да подкрепим Силви Кирилов. Но, господин Кирилов, наистина ще очаквам повече от Вас –следващия път, който и да каже подобна дума, независимо от коя парламентарна група, Вие трябва да реагирате. Благодаря Ви.

#47 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря. Оттеглено е изказването. Други изказвания? Няма. Закривам разискванията. Преминаваме към гласуване на кандидатите за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България по азбучен ред на първите имена. Първо поставям на гласуване кандидатурата на доцент Наталия Киселова. Гласували 238 народни представители: за 50, против 113 и въздържали се 75. Предложението не е прието. На второ място поставям на гласуване кандидатурата за председател на Петдесет и първото народно събрание на господин Петър Петров. Гласували 238 народни представители: за 46, против 128 и въздържали се 64. Предложението не е прието. На трето място поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Гласували 238 народни представители: за 69, против 164 и въздържали се 5. Предложението не е прието. На четвърто място поставям на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Гласували 238 народни представители: за 66, против 115 и въздържали се 57. Предложението не е прието.

#49 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Има постъпило предложение за почивка. Обявявам… (реплики от ГЕРБ-СДС: „Не сме приключили процедурата по гласуването.“) …преди да обявя, момент (реплики: „Почивка от 60 минути.“), ще обява, извинявайте, само да обявя първи и втори кои са. Първо – госпожа Рая Назарян, второ – господин Силви Кирилов, трето – госпожа Наталия Киселова, и четвърто – господин Петър Петров. Обявявам 45 минути… (шум и реплики: „Еее – 60 минути.“) …окей – 60 минути почивка. (Шум и реплики: „Точно така!“) (След почивката.)

#50 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги, продължаваме първото заседание на Петдесет и първото народно събрание. Ще Ви моля за няколко встъпителни думи, породени от някои дискусионни въпроси. Първо, относно възрастта. По стечение на обстоятелствата аз съм най-възрастният народен представител. Това обстоятелство не мога да го променя. В политиката възраст няма, както казах преди малко в предходното изказване, и това го доказва българската и световната практика. Въпросът е какви принципи ще следвам като председател на Народното събрание? А те са: спазване на Конституцията, закона, морала и най-добрите традиции на българския народ. Поради естеството на моята професия аз изповядвам изключително хуманитарни ценности и с тях стоя равноотдалечено от всички крайности на живота и ежедневието. Моята мисия е диалогът за ефективна работа на Народното събрание, както и откритият и честен диалог с всеки един народен представител. Длъжници сме пред българския народ и българската държава. Крайно необходимо е да постъпим съвестно и отговорно в нашата работа. Това е моето послание към Вас, разчитам на Вас. Преминаваме към балотажа. Поставям на... (Народният представител Борислав Гуцанов е на трибуната и иска думата. Уточнения между временния председател Силви Кирилов и народния представител Борислав Гуцанов.) Имате думата, заповядайте.

#51 · speech

Борислав Гуцанов

БСП – Обединена левица

Господин Председател, уважаеми колеги, от името на парламентарната ни група – 30 минути почивка. (Шум и реплики.)

#53 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Уважаеми колеги народни представители, продължаваме заседанието. Понеже преди втората почивка аз казах няколко встъпителни думи, за да има равнопоставеност, ще помоля госпожа Рая Назарян, ако има желание, да...

#54 · speech

Рая Назарян

ГЕРБ-СДС, от място

Аз съм била председател на Народното събрание и на мен ми е ясна структурата и концепцията.

#55 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Не казвам, че нещо по процедурата и концепцията, но понеже аз казах три изречения, ако Вие имате желание, заповядайте, ако не, продължаваме напред. (Реплики: „Да продължаваме.“) Така, минаваме към втория тур по азбучен ред на малките имена. Първо поставям на гласуване кандидатурата на госпожа Рая Назарян за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 220 народни представители: за 69, против 147, въздържали се 4. Предложението не е прието. (Народният представител Атанас Зафиров иска думата.) За процедура? Не Ви чувам, заповядайте. (Шум и реплики: „Няма право, в процедура на гласуване сме!“) Не, аз не му давам думата, но да разбера за какво става въпрос. (Шум и реплики.) Все пак има процедурни правила, които сме гласували, извинявам се. (Шум и реплики.) Уважаеми колеги народни представители, преминаваме към втория кандидат. Поставям на гласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 217 народни представители: за 100, против 100, въздържали се 17. Предложението не е прието. С това дневният ред... (Реплики от ИТН: „Прегласуване!“) Момент, прегласуване?! (Народният представител Радостин Василев застава на трибуната.) Ама няма процедури?!

#56 · speech

Радостин Василев

МЕЧ, встрани от микрофоните

Искам проверка на кворума чрез електронната система за гласуване. (Шум и реплики.)

#58 · speech

Станислав Балабанов

ИТН

Аз ще го обясня с мотивировка. Така, искаме прегласуване. Защо го искаме? Най-после в тази зала цялото общество да разбере, че с игра на кворум, с липси на гласове, с хора, които в момента ще се скатаят някъде другаде, но не и във вота си в името на това българското общество наистина да има възможност да види работещ Петдесет и първи парламент. Господа от „Демократична България“ и от БСП, Вие сте в залата, разбирам за някакви математически сметки от едните и от другите – че по някакъв начин, ако едните не гласуват, другите гласуват, гласуването ще мине или обратно. Наистина Ви моля като български граждани и хора, които разсъждавате трезво в тази ситуация, сега е възможността този парламент да заработи. Ако в днешния ден няма избран председател, ще остане отново с позорни спомени в историята на парламентаризма. Утре пак ще трябва да сме в тази зала и какво – пак с калкулаторите ще смятате, ако трима отидат до тоалетната и двама са болни в момента, няма да има избран председател?! Откровено Ви моля: помислете в тази ситуация. И към „Демократична България“, и към БСП: Всички парламентарни репортери и медии отвън виждат, че в момента се прави опит за игра с кворума. Всички го виждат! Искаме наистина тази възможност да се случи един път завинаги и работата на този парламент да тръгне. Пределно бяхме ясни към всички парламентарни групи, които се двоумят каква да бъде подкрепата за конкретния кандидат. Всичко останало ще създаде много въпроси колко дълбоки са зависимостите сред някои от Вас. Наистина Ви моля като български гражданин, не като представител на конкретна политическа партия: сега е моментът, в това прегласуване. Иначе до утре една камара аргументи ще се изговорят защо не трябва да се случва това и каква е другата цел, която е химерна, тя не съществува. Няма такава цел освен възможността да бъде подкрепен най-възрастният кандидат. Така че, господин Председател, моля за прегласуване.

#59 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Балабанов. Подлагам на прегласуване кандидатурата на господин Силви Кирилов за председател на Петдесет и първото народно събрание. Гласували 217 народни представители: за 100, против 101, въздържали се 16. Предложението не е прието. (Народният представител Атанас Зафиров иска думата за отрицателен вот.) Заповядайте, господин Зафиров, за отрицателен вот. (Шум и реплики: „Няма право!“)

#60 · speech

Атанас Зафиров

БСП – Обединена левица

Колеги, ще бъда много кратък, защото така или иначе се фокусира обществен интерес в това гласуване, не знам защо се преекспонират нещата, но все пак да обясня. Първо, няма никакви заигравки с кворума и парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ е тук и гласува така, както е гласувала през последните седмици в последните гласувания – принципно, последователно и с ясна политическа заявка. Ние сме категорично против всякакъв тип задкулисни договорки, всякакъв тип неясни мнозинства и всякакъв тип заигравки с демокрацията. Вижте, демокрацията няма цена, ако трябва, ще преговаряме още една седмица, ако трябва ще преговаряме още 10 дни. Аз предлагам да си сложим един реалистичен срок – следващите 48 часа нека да намерим решение, за да развържем този възел. Единственото решение минава през смяна на кандидатите. Видимо нито един от предложените кандидати не събира доверието на народните представители и на българското общество. Спрете да спекулирате тук с всякакви обективни и прочее измерители. Обективните измерители видимо не работят, пак казвам, демокрацията няма цена. Затова, ако следващите 48 часа не бъде намерено решение, пак ще го потърсим тук от тази трибуна и в тази зала. Нека да се съсредоточим в следващите 48 часа и да намерим това решение да сменим кандидатите и да потърсим най-добрия кандидат, а не най-възрастния. (Единични ръкопляскания от „БСП – Обединена левица“.)

#61 · speech

Временен Председател Силви Кирилов

Благодаря Ви, господин Зафиров. Уважаеми колеги народни представители, уважаеми дами и господа! Убеден съм, че това не беше решение, което удовлетворява избирателите, българския народ и държавата. (Шум и реплики.) Нашата отговорност пред тях става все по-тежка. Благодаря Ви за вниманието. Прекъсвам първото заседание на Петдесет и първото народно събрание на Република България. Следващото заседание е утре, четвъртък – 28 ноември 2024 г., от 11,00 ч. Благодаря. (14,02 ч.) Временен председател: Силви Кирилов